jclic - en to nl translation catalogue (11 entries)

note: #Translation language name
en: English
nl: Nederlands

en: JClic needs an updated Java engine, version 1.4 or higher. You can download it from http://www.java.com
nl: JClic heeft een aangepaste Java engine nodig, versie 1.4 of beter. Je kan deze downloaden via http://www.java.com

en: There is an old version of Java installed on this computer.
nl: Er is een oudere versie van Java op deze computer geïnstalleerd.

en: It was impossible to find any Java system installed on this computer.
nl: Het was onmogelijk om een geïnstalleerd Java systeem te vinden op deze computer.

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Standard
nl: Standaard

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Full
nl: Volledig

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Lite
nl: Licht

note: #Description of JClic Player
en: Application to play JClic activities.
nl: Toepassing om JClic activiteiten te spelen

note: #Description of JClic Author
en: Application to create and edit JClic activities.
nl: Toepassing om JClic activiteiten aan te maken

note: #Description of JClic Applet components
en: Files needed only in a server with hosted JClic applets.
nl: Bestanden die enkel nodig zijn in een server met JClic applets.

note: #Description of JClic Reports
en: Reports server.
nl: Rapporten server.
