jclic - en to pt translation catalogue (12 entries)

note: #Translation language name
en: English
pt: Português

en: JClic needs an updated Java engine, version 1.4 or higher. You can download it from http://www.java.com
pt: O Jclic necessita um motor Java actualizado (versão 1.4 ou superior). Pode desacrregá-lo em http://www.java.com

en: There is an old version of Java installed on this computer.
pt: Possui uma versão antiga do Java instalada neste computador.

en: It was impossible to find any Java system installed on this computer.
pt: Não foi possível encontrar uma instalação do Java neste computador.

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Standard
pt: Padrão

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Full
pt: Completa

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Lite
pt: Mínima

en: JClic ${PRODUCT_VERSION} offline setup
pt: JClic ${PRODUCT_VERSION} instalação offline

note: #Description of JClic Player
en: Application to play JClic activities.
pt: Programa para correr actividades Jclic.

note: #Description of JClic Author
en: Application to create and edit JClic activities.
pt: Programa para criar e editar actividades Jclic.

note: #Description of JClic Applet components
en: Files needed only in a server with hosted JClic applets.
pt: Ficheiros necessários apenas num servidor com applets JClic.

note: #Description of JClic Reports
en: Reports server.
pt: Servidor de relatórios.
