jclic - en to pt_BR translation catalogue (12 entries)

note: #Translation language name
en: English
pt_BR: Português

en: JClic needs an updated Java engine, version 1.4 or higher. You can download it from http://www.java.com
pt_BR: jClic requer Java atualizado, versão 1.4 ou superior. Você pode obtê-lo em http://www.java.com

en: There is an old version of Java installed on this computer.
pt_BR: Há uma versão antiga do Java instalada em seu computador.

en: It was impossible to find any Java system installed on this computer.
pt_BR: Não foi possível localizar algum sistema de Java em seu computador.

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Standard
pt_BR: Padrão

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Full
pt_BR: Completa

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Lite
pt_BR: Mínima

en: JClic ${PRODUCT_VERSION} offline setup
pt_BR: configuração offline JClic ${PRODUCT_VERSION}

note: #Description of JClic Player
en: Application to play JClic activities.
pt_BR: Aplicativo para rodar atividades do JClic

note: #Description of JClic Author
en: Application to create and edit JClic activities.
pt_BR: Aplicativo para criar e editar atividades do JClic

note: #Description of JClic Applet components
en: Files needed only in a server with hosted JClic applets.
pt_BR: Arquivos necessários apenas em um servidor com applets JClic hospedados.

note: #Description of JClic Reports
en: Reports server.
pt_BR: Servidor de relatórios.
