jclic - en to ru translation catalogue (12 entries)

note: #Translation language name
en: English
ru: Английский

en: JClic needs an updated Java engine, version 1.4 or higher. You can download it from http://www.java.com
ru: JClic необходима Java машина версии 1.4 или выше. Вы можете загрузить её с сайта http://www.java.com

en: There is an old version of Java installed on this computer.
ru: Предыдущая версия Java установлена на этом компьютере.

en: It was impossible to find any Java system installed on this computer.
ru: Не удалось найти установленную Java на этом компьютере.

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Standard
ru: Стандартная

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Full
ru: Полная

note: #Type of installation (standard, full, minimal)
en: Lite
ru: Минимальная

en: JClic ${PRODUCT_VERSION} offline setup
ru: Автономная установка JClic ${PRODUCT_VERSION}

note: #Description of JClic Player
en: Application to play JClic activities.
ru: Приложение для воспроизведения JClic активностей.

note: #Description of JClic Author
en: Application to create and edit JClic activities.
ru: Приложение для создания и редактирования JClic активностей.

note: #Description of JClic Applet components
en: Files needed only in a server with hosted JClic applets.
ru: Файлы требуются только на сервере, хостящем аплеты JClic.

note: #Description of JClic Reports
en: Reports server.
ru: Сервер отчётов.
