jclic - en to el translation catalogue (180 entries)

note: # JClic player messages
en: File
el: Αρχείο

en: JClic admin password is required in order to perform this operation.
el: Ο κωδικός πρόσβασης του διαχειριστή του JClic είναι απαραίτητος για να ολοκληρωθεί αυτή η λειτουργία.

en: Help
el: Βοήθεια

en: Skin
el: Θέμα

en: About...
el: Σχετικά...

en: Main library
el: Κύρια βιβλιοθήκη

en: This JClic file is not a project library!
    Libraries are a special type of JClic projects.
el: Αυτό το αρχείο του JClic δεν είναι μια βιβλιοθήκη του έργου!

en: Main menu
el: Κύριο Μενού

[ctx: library_newLibraryName]
en: New project library
el: Νέα βιβλιοθήκη του έργου

en: Do you want to create a new library or connect to a existing one?
el: Θέλετε να δημιουργήσετε μια νέα βιβλιοθήκη ή να συνδεθείτε σε μια υπάρχουσα;

en: Connect
el: Σύνδεση

[ctx: libraryManager_createNewLibrary]
en: New
el: Νέο

en: Create or connect to a new library
el: Δημιουργία ή σύνδεση με μια νέα βιβλιοθήκη

[ctx: libraryManager_new_caption]
en: New
el: Νέο

en: Button icon
el: Εικονίδιο πλήκτρου

en: Description of the button, used as a tooltip text.
el: Περιγραφή του πλήκτρου που χρησιμοποιείται ως επεξηγηματικό κείμενο .

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Find image...
el: Αναζήτηση εικόνας...

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: Find file...
el: Αναζήτηση αρχείου...

en: Path to JClic project
el: Διαδρομή για έργο του JClic

en: Project:
el: Έργο:

en: Button text
el: Πλήκτρο κειμένου

en: Text:
el: Κείμενο:

en: Folder name
el: Όνομα φακέλου

en: Library name
el: Όνομα βιβλιοθήκης

en: Name:
el: Όνομα:

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Library properties
el: Ιδιότητες βιβλιοθήκης

en: Folder properties
el: Ιδιότητες φακέλου

en: Button properties
el: Ιδιότητες πλήκτρου

en: Delete current menu
el: Διαγραφή τρέχοντος μενού

[ctx: menu_delete_caption]
en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete current menu element
el: Διαγραφή στοιχείου τρέχοντος μενού

en: Libraries...
el: Βιβλιοθήκες...

en: Save file...
el: Αποθήκευση αρχείου...

en: Error opening "
el: Σφάλμα ανοίγματος "

en: ". Defaults will be used.
el: ". Θα χρησιμοποιηθούν τα προκαθορισμένα

[ctx: menuElement_delete_caption]
en: Delete
el: Διαγραφή

en: Create a new shortcut to a project
el: Δημιουργία νέας συντόμευσης για το έργο

en: New folder
el: Νέος φάκελος

en: Create a new folder for project buttons
el: Δημιουργία νέου φακέλου για τα πλήκτρα του έργου

en: New button's folder
el: Νέος φάκελος πλήκτρων

en: New project button
el: Νέο πλήκτρο έργου

en: New button
el: Νέο πλήκτρο

en: Cancel changes
el: Ακύρωση αλλαγών

[ctx: library_cancel_caption]
en: Cancel
el: Άκυρο

en: Edit selected library
el: Επεξεργασία επιλεγμένης βιβλιοθήκης

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Save changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Choose selected folder
el: Διάλεξε τον επιλεγμένο φάκελο

en: Ok
el: Εντάξει

[ctx: library_select_caption]
en: Select
el: Επιλογή

en: JClic projects library
el: Βιβλιοθήκη έργου του JClic

en: Open the selected library
el: Άνοιγμα της επιλεγμένης δραστηριότητας

[ctx: libraryManager_cancel_tooltip]
en: Cancel
el: Άκυρο

[ctx: libraryManager_cancel_caption]
en: Cancel
el: Άκυρο

[ctx: libraryManager_select_caption]
en: Select
el: Επιλογή

en: Select library
el: Επιλογή βιβλιοθήκης

en: Error reading project library!
el: Σφάλμα ανάγνωσης της βιβλιοθήκης του έργου!

en: Next >
el: Επόμενο >

en: < Previous
el: <Προηγούμενο

en: Finish
el: Τέλος

en: Error creating library icons!
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία εικονιδίων βιβλιοθήκης!

en: Installation of JClic projects
el: Εγκατάσταση έργων του JClic

en: Installation of a new JClic project
el: Εγκατάσταση νέου έργου του JClic

en: From:
el: Από:

[ctx: wizard_cancel]
en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cancel the operation
el: Ακύρωση της ενέργειας

en: Finish the operation
el: Ολοκλήρωση της ενέργειας

en: Next step of the operation
el: Επόμενο βήμα της ενέργειας

en: Previous step of the operation
el: Προηγούμενο βήμα της ενέργειας

en: Select the library where to install the project:
el: Επιλογή βιβλιοθήκης για εγκατάσταση του έργου:

en: File copy
el: Αντιγραφή αρχείου

en: Source:
el: Πηγή:

en: Destination:
el: Προορισμός:

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Start the installation
el: Έναρξη εγκατάστασης

en: Start the copy of files to your computer
el: Έναρξη αντιγραφής αρχείων στον υπολογιστή σας

en: Progress of the installation
el: Πρόοδος της εγκατάστασης

en: Waiting for confirmation.
el: Αναμονή για επιβεβαίωση

en: Creating directories
el: Δημιουργία φακέλων

en: Copying file
el: Αντιγραφή αρχείου

en: Finished!
el: Ολοκληρώθηκε!

en: Performing cleanup...
el: Εκτέλεση καθαρισμού...

en: Installation cancelled!
el: Η εγκατάσταση ακυρώθηκε!

en: Install error!
el: Σφάλμα εγκατάστασης

en: Select the folder where to place the project icons:
el: Επιλογή φακέλου για τοποθέτηση των εικονιδίων του έργου:

en: Library folders:
el: Φάκελοι βιβλιοθήκης:

en: The project are now installed on your system!
el: Το έργο είναι τώρα εγκατεστημένο στον υπολογιστή σας!

en: In order to run it, select its
el: Για να το εκτελέσετε, επιλέξτε

en: icon on the project library.
el: εικονίδιο στη βιβλιοθήκη του έργου

en: Press "Next" to start.
el: Πατήστε "Επόμενο" για να ξεκινήσετε.

en: 1. Selection of JClic library
el: 1. Επιλογή βιβλιοθήκης του JClic

en: 2. Download files
el: 2. Μεταφόρτωση αρχείων

en: 3. Creation of icons
el: 3. Δημιουργία εικονιδίων

en: Installation finished!
el: Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε!

en: You request to install the project:
el: Ζητήσατε να εγκατασταθεί το έργο:

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Unable to clone library!
el: Αδυναμία κλωνοποίησης της βιβλιοθήκης!

en: Security
el: Ασφάλεια

en: Protect settings with password
el: Προστασία ρυθμίσεων με κωδικό πρόσβασης

en: New password:
el: Νέος κωδικός πρόσβασης:

en: Confirm new password:
el: Επιβεβαίωση νέου κωδικού πρόσβασης:

en: General
el: Γενικά

en: Look & Feel:
el: Εμφάνιση & Αίσθηση:

en: Skin:
el: Θέμα:

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: Reports
el: Αναφορές

en: Write scores to a database
el: Εγγραφή βαθμολογίας σε μια βάση δεδομένων

en: Reporter class:
el: Είδος δημιουργού αναφορών:

en: Parameters:
el: Παράμετροι:

en: Multimedia
el: Πολυμέσα

en: Multimedia enabled
el: Ενεργοποίηση πολυμέσων

en: Multimedia system:
el: Σύστημα πολυμέσων:

en: Event sounds enabled
el: Ενεργοποίηση ήχων συμβάντων

en: Libraries
el: Βιβλιοθήκες

en: Automatically go to libraries when JClic starts
el: Αυτόματη μετάβαση στις βιβλιοθήκες όταν ξεκινά το JClic

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Open file...
el: Άνοιγμα αρχείου...

en: Open a JClic project file
el: Άνοιγμα αρχείου έργου του JClic

en: Open URL...
el: Άνοιγμα URL...

en: Open a JClic project directly form Internet
el: Άνοιγμα έργου του JClic κατευθείαν από το Internet

en: Exit
el: Έξοδος

en: Close JClic
el: Κλείσιμο του JClic

en: XX
el: ΧΧ

en: Settings...
el: Ρυθμίσεις...

en: Adjust global program settings
el: Διευθέτηση καθολικών ρυθμίσεων του προγράμματος

en: Open or edit a JClic library.
el: Άνοιγμα ή επεξεργασία μιας βιβλιοθήκης του JClic.

en: Information about JClic
el: Πληροφορίες για το JClic

en: This image is too large to be used as an icon!
el: Αυτή η εικόνα είναι πολύ μεγάλη για να χρησιμοποιηθεί ως εικονίδιο!

en: Connect to JClic report server:
el: Σύνδεση στο διακομιστή αναφορών του JClic:

en: Direct JDBC connection:
el: Απευθείας σύνδεση στη JDBC:

en: Other:
el: Άλλο:

en: Host:
el: Διακομιστής:

en: Port:
el: Θύρα:

en: Driver:
el: Οδηγός:

en: User:
el: Χρήστης:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Reporter params::
el: Παράμετροι εργαλείου αναφορών

en: Bad report server name!
el: Λανθασμένο όνομα διακομιστή αναφορών!

en: Incorrect port number! Please enter a value between 1000 and 65000.
el: Λανθασμένος αριθμός θύρας! Παρακαλώ εισάγετε μια τιμή μεταξύ 1000 και 65000.

en: Incorrect report system data!
el: Λανθασμένα δεδομένα αναφοράς συστήματος

en: Reporting engine:
el: Μηχανή αναφορών:

en: Auto-detect
el: Αυτόματη αναγνώριση

en: Security settings
el: Ρυθμίσεις ασφάλειας

en: Report system settings
el: Ρυθμίσεις συστήματος αναφορών

en: Multimedia system options
el: Επιλογές συστήματος πολυμέσων

en: Language and aspect settings
el: Ρυθμίσεις γλώσσας και αναλογιών

en: Library settings and editor
el: Ρυθμίσεις βιβλιοθήκης και επεξεργαστής

en: User interface look & feel
el: Διεπαφή χρήστη Εμφάνιση & Αίσθηση

en: Selection of the graphic aspect of JClic
el: Επιλογή αναλογίας γραφικών για το JClic

en: Language selection
el: Επιλογή γλώσσας

en: Enables/disables the connection to a JClic reports database
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση σύνδεσης σε μια βάση δεδομένων του JClic

en: Reporting engine based on a TCP/IP connection
el: Μηχανή αναφορών βασιζόμενη σε μια σύνδεση TCP/IP

en: Reporting engine based on a direct connection to a database
el: Μηχανή αναφορών βασιζόμενη σε απευθείας σύνδεση με μια βάση δεδομένων

en: Other reporting engines...
el: Άλλες μηχανές αναφορών...

en: Report server name or IP address
el: Όνομα διακομιστή αναφορών ή διεύθυνση IP

en: Port used for connection (default is 5510)
el: Θύρα που χρησιμοποιείται για τη σύνδεση (η προεπιλεγμένη είναι η 5510)

en: File:
el: Αρχείο:

en: Error launching library
el: Σφάλμα φόρτωσης βιβλιοθήκης

en: Installing to source folder!
el: Εγκατάσταση στον πηγαίο φάκελο!

en: Find media file...
el: Εύρεση αρχείου πολυμέσων...

[ctx: libraryManager_delete_caption]
en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete the reference to the selected library
el: Διαγραφή παραπομπής στην επιλεγμένη βιβλιοθήκη

en: Do you really want to delete the reference to the selected library?
el: Θέλετε πραγματικά να διαγράψετε την παραπομπή στην επιλεγμένη βιβλιοθήκη;

en: This library is already linked to the system.
el: Αυτή η βιβλιοθήκη είναι ακόμη συνδεδεμένη με το σύστημα...

en: Create new project library
el: Δημιουργία νέας βιβλιοθήκης έργου

en: Add a link to an exisiting project library
el: Προσθήκη υπερσυνδέσμου σε μια υπάρχουσα βιβλιοθήκη του έργου

en: File or URL\:
el: Αρχείο ή URL\:

[ctx: libraryManager_newLibraryTitle]
en: New project library
el: Νέα βιβλιοθήκη έργου

en: Please enter thr URL or file name of the project library\!
el: Παρακαλώ εισάγετε το URL ή το όνομα αρχείου της βιβλιοθήκης του έργου\:

en: Open the project now
el: Άνοιγμα του έργου τώρα

en: Preferred browser\:
el: Προτιμώμενος φυλλομετρητής\:

en: Command used to launch the browser (firefox, iexplore, mozilla, opera...)
el: Εντολή που χρησιμοποιείται για τη φόρτωση φυλλομετρητή (firefox, mozilla, opera, iexplore...)

en: Country code\:
el: Κωδικός χώρας\:

en: Optional two-letter code corresponding to the country-specific variant of the language (ex.\: BR for Brazilian Portuguese)
el: Προαιρετικός διγράμματος κωδικός που αντιστοιχεί σε συγκεκριμένη εκδοχή μιας γλώσσας (π.χ.\: BR για τα Πορτογαλικά της Βραζιλίας)

en: Variant\:
el: Εναλλακτική μορφή

en: Optional variant code of the language
el: Προαιρετικός κωδικός εκδοχής της γλώσσας
