JClic 0.2.0.0 - en to fr translation catalogue (171 entries)

note: # JClic player messages
en: File
fr: Fichier

en: JClic admin password is required in order to perform this operation.
fr: Le mot de passe administrateur JClic est requis pour réaliser cette opération.

en: Help
fr: Aide

en: Skin
fr: Habillage

en: About...
fr: A propos de...

en: Main library
fr: Librairie principale

en: This JClic file is not a project library!
    Libraries are a special type of JClic projects.
fr: Ce fichier JClic n'est pas une librairie du projet!
    Libraries are a special type of JClic projects.

en: Main menu
fr: Menu principal

[ctx: library_newLibraryName]
en: New project library
fr: Nouvlle librairie de projet

en: Do you want to create a new library or connect to a existing one?
fr: Voulez-vous créer une nouvelle librairie ou vous connecter sur une existante ?

en: Connect
fr: Connecter

[ctx: libraryManager_createNewLibrary]
en: New
fr: Nouveau

en: Create or connect to a new library
fr: Créer ou se connecter à une nouvelle librairie

[ctx: libraryManager_new_caption]
en: New
fr: Nouveau

en: Button icon
fr: Bouton icône

en: Description of the button, used as a tooltip text.
fr: Description du bouton utilisé comme outil texte.

en: Find image...
fr: Chercher image...

en: Icon:
fr: Icône :

en: Find file...
fr: Chercher fichier...

en: Path to JClic project
fr: Chemin vers le projet JClic

en: Project:
fr: Projet:

en: Button text
fr: Bouton texte

en: Text:
fr: Texte:

en: Folder name
fr: Nom du dossier

en: Library name
fr: Nom de librairie

en: Name:
fr: Nom:

en: Title:
fr: Titre:

en: Library properties
fr: Propriétés de la librairie

en: Folder properties
fr: Propriétés de dossier

en: Button properties
fr: Propriétés de bouton

en: Delete current menu
fr: Supprimer le bouton courant

[ctx: menu_delete_caption]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete current menu element
fr: Supprimer l'élément menu courant

en: Libraries...
fr: Librairies...

en: Save file...
fr: Enregistrer fichier...

en: Error opening "
fr: Erreur à l'ouverture "

en: ". Defaults will be used.
fr: ". Les paramètres par défaut seront utilisés.

[ctx: menuElement_delete_caption]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Create a new shortcut to a project
fr: Créer un nouveau raccourci vers le projet a new shortcut to a project

en: New folder
fr: Nouveau dossier

en: Create a new folder for project buttons
fr: Créer un nouveau dossier por les boutons du projet

en: New button's folder
fr: Nouveau bouton de projet

en: New project button
fr: Nouveau bouton du projet

en: New button
fr: Nouveau projet

en: Cancel changes
fr: Annuler changement

[ctx: library_cancel_caption]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit selected library
fr: Editer la librairie sélectionnée

en: Edit
fr: Editer

en: Save changes
fr: Enregistrer changement

en: Choose selected folder
fr: Choisir le dossier sélectionné

en: Ok
fr: OK

[ctx: library_select_caption]
en: Select
fr: Sélectionner

en: JClic projects library
fr: Librairie de projets JClic

en: Open the selected library
fr: Ouvrir la librairie sélectionée

[ctx: libraryManager_cancel_tooltip]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: libraryManager_cancel_caption]
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: libraryManager_select_caption]
en: Select
fr: Sélectionner

en: Select library
fr: Sélectionner librairie

en: Error reading project library!
fr: Erreur de lecture de la librairie du projet!

en: Next >
fr: Suivant >

en: < Previous
fr: < Précédent

en: Finish
fr: Terminé

en: Error creating library icons!
fr: Erreur de création de la librairie d'icônes!

en: Installation of JClic projects
fr: Installation de projets JClic

en: Installation of a new JClic project
fr: Installation d'un nouveau projet JClic

en: From:
fr: De:

[ctx: wizard_cancel]
en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel the operation
fr: Annuler l'opération

en: Finish the operation
fr: Terminer l'opération

en: Next step of the operation
fr: Etape suivante de l'opération

en: Previous step of the operation
fr: Etape précédente de l'opération

en: Select the library where to install the project:
fr: Sélectionner la librairie où sera installé le projet:

en: File copy
fr: Copie de fichier

en: Start the installation
fr: Démarrer l'installation

en: Start the copy of files to your computer
fr: Démarrage de la copie des fichiers sur votre ordinateur

en: Progress of the installation
fr: Installation en cours

en: Waiting for confirmation.
fr: Attente de confirmation.

en: Creating directories
fr: Création des dossiers

en: Copying file
fr: Copie de fichier

en: Finished!
fr: Terminé!

en: Performing cleanup...
fr: Nettoyage en cours...

en: Installation cancelled!
fr: Installation annulée!

en: Install error!
fr: Erreur pendant l'installation!

en: Select the folder where to place the project icons:
fr: Sélectionner le dossier où placer les icônes du projet:

en: Library folders:
fr: Dossiers librairie:

en: The project are now installed on your system!
fr: Le projet es t maintenant installé sur votre système!

en: In order to run it, select its
fr: Pour le lancer, sélectionnez son

en: icon on the project library.
fr: icône sur la librairie projet.

en: Press "Next" to start.
fr: Presser "Suivant" pour commencer.

en: 1. Selection of JClic library
fr: 1. Sélection de la librairie JClic

en: 2. Download files
fr: 2. Télécharger fichiers

en: 3. Creation of icons
fr: 3. Création d'icônes

en: Installation finished!
fr: Installation terminée!

en: You request to install the project:
fr: Vous avez demandé d'installer le projet:

en: Settings
fr: Paramètres

en: Unable to clone library!
fr: Impossible de cloner la librairie!

en: Security
fr: Sécurité

en: Protect settings with password
fr: Protéger les paramètres avec un mot de passe

en: New password:
fr: Nouveau mot de passe:

en: Confirm new password:
fr: Confirmer le nouveau mot de passe:

en: General
fr: Général

en: Look & Feel:
fr: Apparence:

en: Skin:
fr: Habillage:

en: Language:
fr: Langage:

en: Reports
fr: Rapports

en: Write scores to a database
fr: Ecrire le score dans la base de données

en: Reporter class:
fr: Rapporteur classe:

en: Parameters:
fr: Paramètres:

en: Multimedia
fr: Multimédia

en: Multimedia enabled
fr: Autoriser multimedia

en: Multimedia system:
fr: Système multimedia:

en: Event sounds enabled
fr: Autoriser les sons évènement

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Automatically go to libraries when JClic starts
fr: Allez automatiquement aux bibliothèques quand JClic démarre

en: Tools
fr: Outils

en: Activity
fr: Activité

en: Open file...
fr: Ouvrir fichier...

en: Open a JClic project file
fr: Ouvrir un fichier projet JClic

en: Open URL...
fr: Ouvrir URL...

en: Open a JClic project directly form Internet
fr: Ouvrir un projet JClic directement depuis Internet

en: Exit
fr: Quitter

en: Close JClic
fr: Fermer JClic

en: Settings...
fr: Paramètres...

en: Adjust global program settings
fr: Adjuster les paramètres globaux du programme

en: Open or edit a JClic library.
fr: Ouvrir ou éditer une librairie JClic .

en: Information about JClic
fr: Information à propos de JClic

en: This image is too large to be used as an icon!
fr: Cette image est trop grande pour être utilisée comme icône!

en: Connect to JClic report server:
fr: Connecter JClic au serveur de rapports:

en: Direct JDBC connection:
fr: Connection directe JDBC:

en: Other:
fr: Autre:

en: Host:
fr: Hôte:

en: User:
fr: Utilisateur:

en: Password:
fr: Mot de passe:

en: Reporter params::
fr: Paramètres du reporter:

en: Bad report server name!
fr: Mauvais nom de serveur de rapport!

en: Incorrect port number! Please enter a value between 1000 and 65000.
fr: Numéro de port incorrect! Entrez une valeur entre 1000 et 65000.

en: Incorrect report system data!
fr: Système incorrect de rapport de données!

en: Reporting engine:
fr: Moteur de rapports:

en: Auto-detect
fr: Détection automatique

en: Security settings
fr: Paramètres de sécurité

en: Report system settings
fr: Paramètres du système de rapports

en: Multimedia system options
fr: Options du système multimédia

en: Language and aspect settings
fr: Paramètres du langage et de l'aspect

en: Library settings and editor
fr: Paramètres de la librairie et de l'éditeur

en: User interface look & feel
fr: Apparence de l'interface utilisateur User

en: Selection of the graphic aspect of JClic
fr: Sélection de l'aspect graphique de JClic

en: Language selection
fr: Sélection du langage

en: Enables/disables the connection to a JClic reports database
fr: Activer/désactiver la connection à une base de rapports JClic

en: Reporting engine based on a TCP/IP connection
fr: Moteur de rapports basé sur une connection TCP/IP

en: Reporting engine based on a direct connection to a database
fr: Moteur de rapports basé sur une connection directe à la base de données

en: Other reporting engines...
fr: Autres moteurs de rapports...

en: Report server name or IP address
fr: Nom de serveur de rapports ou adresse IP

en: Port used for connection (default is 5510)
fr: Port utilisé pour la connection (5510 par défaut)

en: File:
fr: Fichier:

en: Error launching library
fr: Erreur au lancement de la librairie

en: Installing to source folder!
fr: Installation dans le dossier source!

en: Find media file...
fr: Chercher fichier media...

[ctx: libraryManager_delete_caption]
en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete the reference to the selected library
fr: Supprimer la référence vers la librairie sélectionnée

en: Do you really want to delete the reference to the selected library?
fr: Voulez-vous réellement supprimer la référence à la librairie sélectionnée ?

en: This library is already linked to the system.
fr: Cette librairie est déjà reliée au système.

en: Create new project library
fr: Créer une nouvelle librairie projet

en: Add a link to an exisiting project library
fr: Ajouter un lien vers un projet librairie existant

en: File or URL\:
fr: Fichier ou URL\:

[ctx: libraryManager_newLibraryTitle]
en: New project library
fr: Nouvelle librairie de projet

en: Please enter thr URL or file name of the project library\!
fr: Entrez l'URL ou nom de fichier du projet librairie!

en: Open the project now
fr: Ouvrir le projet maintenant

en: Preferred browser\:
fr: Explorateur préféré:

en: Command used to launch the browser (firefox, iexplore, mozilla, opera...)
fr: Commande utilisée pour lancer l'explorateur  (firefox, iexplore, mozilla, opera...)

en: Optional two-letter code corresponding to the country-specific variant of the language (ex.\: BR for Brazilian Portuguese)
fr: Code optionnel de deux lettres correspondant à la variante dialectale d'un territoire (ex.\: BR pour le Portugais du Brésil)

en: Optional variant code of the language
fr: Code optionnel de variante de la langue
