jclic - en to tr translation catalogue (77 entries)

note: # JClic player messages
en: File
tr: Dosya

en: JClic admin password is required in order to perform this operation.
tr: Bu işlemi gerçekleştirmek için yönetici şifresi gereklidir.

en: Help
tr: Yardım

en: Skin
tr: Görünüm

en: About...
tr: Hakkında...

en: Main library
tr: Ana kütüphane

en: This JClic file is not a project library!
    Libraries are a special type of JClic projects.
tr: Bu JClic dosyası bir proje kütüphanesi değil!

en: Main menu
tr: Ana Menü

[ctx: library_newLibraryName]
en: New project library
tr: Yeni proje kütüphanesi

en: Do you want to create a new library or connect to a existing one?
tr: Yeni bir kütüphane mi oluşturmak istiyorsunuz yoksa var olanamı bağlanmak istiyorsunuz?

en: Connect
tr: Bağlan

[ctx: libraryManager_createNewLibrary]
en: New
tr: Yeni

[ctx: libraryManager_new_caption]
en: New
tr: Yeni

en: Button icon
tr: Buton Simgesi

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Find image...
tr: Resim bul...

en: Icon:
tr: Simge:

en: Find file...
tr: Dosya bul...

en: Path to JClic project
tr: JClic projesi dosya yolu

en: Project:
tr: Proje:

en: Button text
tr: Buton Yazısı

en: Text:
tr: Metin:

en: Folder name
tr: Klasör adı

en: Library name
tr: Kütüphane adı

en: Name:
tr: İsim:

en: Title:
tr: Başlık:

en: Library properties
tr: Kütüphane projesi

en: Folder properties
tr: Klasör özellikleri

en: Button properties
tr: Buton özellikleri

en: Delete current menu
tr: Geçerli menüyü sil

[ctx: menu_delete_caption]
en: Delete
tr: Sil

en: Save file...
tr: Dosyayı kaydet...

en: Error opening "
tr: Dosya açma hatası

[ctx: menuElement_delete_caption]
en: Delete
tr: Sil

en: New folder
tr: Yeni klasör

en: Create a new folder for project buttons
tr: Proje butonları için yeni dosya oluştur

en: New button's folder
tr: Yeni buton klasörü

en: Cancel changes
tr: Değişiklikleri iptal et

[ctx: library_cancel_caption]
en: Cancel
tr: İptal

en: Edit selected library
tr: Seçilen kütüphaneyi düzenle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Save changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Choose selected folder
tr: İşaretli klasörü seç

en: Ok
tr: Tamam

[ctx: library_select_caption]
en: Select
tr: Seç

en: JClic projects library
tr: JClic proje kütüphanesi

en: Open the selected library
tr: Seçili kütüphaneyi aç

[ctx: libraryManager_cancel_tooltip]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: libraryManager_cancel_caption]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: libraryManager_select_caption]
en: Select
tr: Seç

en: Select library
tr: Kütüphane seç

en: Error reading project library!
tr: Proje kütüphanesi okuma hatası!

en: Next >
tr: Sonraki >

en: < Previous
tr: <Önceki

en: Finish
tr: Tamamla

en: Error creating library icons!
tr: Kütüphane simgeleri oluşturma hatası

en: Installation of JClic projects
tr: JClic proje kurulumu

en: Installation of a new JClic project
tr: Yeni bir JClic projesi kurulumu

en: From:
tr: Gönderen:

[ctx: wizard_cancel]
en: Cancel
tr: İptal

en: Cancel the operation
tr: İşlemi iptal et

en: Finish the operation
tr: İşlemi bitir

en: Next step of the operation
tr: İşlemin sonraki adımı

en: Previous step of the operation
tr: İŞşlemin önceki adımı

en: Select the library where to install the project:
tr: Projenin kurulacağı kütüphaneyi seç

en: File copy
tr: Dosya kopyalama

en: Source:
tr: Kaynak:

en: Destination:
tr: Hedef:

en: Status:
tr: Durum:

en: Start the installation
tr: Kurulumu başlat

en: Start the copy of files to your computer
tr: Dosyaları bilgisaya kopyalamayı başlat

en: Progress of the installation
tr: Kurulumun ilerlemesi

en: Waiting for confirmation.
tr: Onay için bekliyor.

en: Copying file
tr: Dosya kopyalanıyor

en: Finished!
tr: Tamamlandı!

en: Installation cancelled!
tr: Kurulum iptal edildi!

en: Install error!
tr: Kurulum hatası!
