jclic - en to cs translation catalogue (65 entries)

en: Unable to start server!
cs: Nelze nastartovat server!

en: Incorrect data!
cs: Chybná data!

en: Started
cs: Spuštěn

en: Last message
cs: Poslední zpráva

en: Client IP address
cs: IP adresa klienta

en: Local port used in this connection
cs: Lokální port použitý v tomto spojení

en: Date and time at witch the connection was started
cs: Datum a čas navázání spojení

en: Header of the last received message
cs: Hlavička poslední obdržené zprávy

en: Unable to load the properties file "
cs: Nelze nahrát soubor s vlastnostmi  "

en: " Using default settings.
cs: " Používá se výchozí nastavení.

en: JClic reports server
cs: JClic server sestav

en: Connections:
cs: Spojení:

en: System messages:
cs: Systémové zprávy:

en: Settings:
cs: Nastavení:

en: Close connection
cs: Ukončit spojení

en: Close the selected connection
cs: Ukončit vybraná spojení

[ctx: form_settings_driver]
en: Driver:
cs: Ovladač:

en: JDBC driver to use for connect to the database
cs: JDBC ovladač por připojení k databázi

en: Database:
cs: Databáze:

en: Name of the reports database
cs: Jméno databáze pro sestavy

en: TCP port where the server will listen for connections
cs: TCP port pro spojení

en: System DB password
cs: Heslo pro systémovou databázi

[ctx: form_settings_password]
en: Password:
cs: Heslo:

en: System DB user name
cs: Uživatelské jméno pro systémovou databázi

en: User:
cs: Uživatel:

en: ERROR
cs: CHYBA

[ctx: form_settings_timeout]
en: Timeout:
cs: Časový limit:

en: Maximum inactivity seconds allowed to connections
cs: Maximální nečinnost v sekundách povolená pro sezení

en: Start
cs: Začátek

en: Exit
cs: Ukončit

en: Stop server and shutdown program
cs: Zastavit server a vypnout program

en: Close all connections and stop server
cs: Zavřít všechna spojení a zastavit server

en: Begin listening for clients
cs: Začíná se naslouchat klientům

en: Verbose
cs: Podrobné

en: Display all messages
cs: Zobrazit všechny zprávy

en: Copy to clipboard
cs: Kopírovat do schránky

en: Copy the console output to clipboard
cs: Kopírovat výstup konzole do schránky

en: Clear
cs: Vymazat

en: Clears the console output
cs: Vyčistit výstup  konzole

en: Requested action could not be completed
cs: Požadovaná akce nemůže být dokončena

en: JClic reports server settings
cs: Nastavení JClic serveru sestav

en: Options
cs: Možnosti

en: Language:
cs: Jazyk:

en: Look & feel:
cs: Vzhled:

en: Database
cs: Databáze

[ctx: settings_db_driver]
en: Driver:
cs: Ovladač:

en: Tooltips
cs: Bublinová nápověda

en: DB user:
cs: DB uživatel:

[ctx: settings_db_pwd]
en: Password:
cs: Heslo:

en: Reports server
cs: Server sestav

[ctx: settings_server_timeout]
en: Timeout:
cs: Časový limit:

en: Autostart
cs: Automatické spuštění

en: Web server
cs: Webový server

en: Write logs to file:
cs: Zapsat sestavy do souboru:

en: Settings...
cs: Nastavení...

en: Error writting settings file!
cs: Chyba při zápisu do souboru s nastavením!

en: launch browser...
cs: spustit prohlížeč...

en: Error launching browser!
cs: Chyba při spouštění prohlížeče!

en: Error opening log files!
cs: Chyba při otevírání souborů se sestavami!

en: File...
cs: Soubor...

en: Table names prefix:
cs: Prefix jmen tabulek:

en: Create tables if not exist
cs: Vytvořit tabulky pokud neexistují

en: Session lifetime (minutes)\:
cs: Životnost sezení (minutes)\:

en: Preferred browser\:
cs: Upřednostňovaný prohlížeč\:

en: Command used to launch the browser (firefox, iexplore, mozilla, opera...)
cs: Příkaz pro spuštění prohlížeče (firefox, iexplore, mozilla, opera...)
