jclic - en to it translation catalogue (130 entries)

en: You need to provide a valid password in order to access the reports database.
it: Devi inserire una password valida per accedere al database dei rapporti.

en: Submit...
it: Presenta...

en: Incorrect password!
it: Password errata!

en: Main menu
it: Menu principale

en: Users and groups admin
it: Amministratore degli utenti e dei gruppi

en: Group reports
it: Rapporti del gruppo

en: User reports
it: Rapporti utente

en: Activity reports
it: Rapporti d'attività

en: Database admin
it: Amministratore del database

en: Unable to set the new database values!
it: Impossibile definire i valori del nuovo database!

en: Allow users to create new groups
it: Permetti agli utenti di creare nuovi gruppi

en: Allow users to create new users
it: Permetti agli utenti di creare nuovi utenti

en: Select group in a list
it: Seleziona un gruppo in una lista

en: Select user name in a list
it: Seleziona un nome utente in una lista

en: Database has tables of users and groups
it: Il database contiene tabelle di utenti e gruppi

en: Edit settings...
it: Modifica i parametri...

en: Set password...
it: Imposta la password...

en: Title
it: Titolo

en: Edit database settings
it: Modifica la configurazione del database

en: Change system password
it: Cambia la password di sistema

en: New password
it: Nuova password

en: Retype password
it: Riscrivi la password

en: Password fields don't fit!
it: Le password non coincidono

en: Group:
it: Gruppo:

en: User:
it: Utente:

en: Project:
it: Progetto:

en: All projects
it: Tutti i progetti

en: Key:
it: Chiave:

en: Code:
it: Codice:

en: Context:
it: Contesto:

en: From:
it: Da:

en: january
it: gennaio

en: february
it: febbraio

en: march
it: marzo

en: april
it: aprile

en: may
it: maggio

en: june
it: giugno

en: july
it: luglio

en: august
it: agosto

en: september
it: settembre

en: october
it: ottobre

en: november
it: novembre

en: december
it: dicembre

en: To:
it: A:

en: Global precision
it: Precisione globale

en: Solved activities
it: Attività risolte

en: User evolution
it: Progressi dell'utente

en: Group evolution
it: Progressi del gruppo

en: Project evolution
it: Evoluzione del progetto

en: Result distribution
it: Distribuzione dei risultati

en: NO DATA
it: NESSUN DATO

en: Users:
it: Utenti:

[ctx: report_sessions]
en: Sessions:
it: Sessioni:

en: Projects:
it: Progetti:

en: Activities done:
it: Attività eseguite:

en: Activities solved:
it: Attività risolte:

en: Total time:
it: Tempo totale:

en: Global score:
it: Punteggio globale:

en: Global summary
it: Riassunto globale

en: date
it: data

[ctx: report_session_list]
en: Sessions:
it: Sessioni:

en: user
it: utente

en: project
it: progetto

en: activities
it: attività

en: acts. solved
it: att. risolte

en: time
it: tempo

en: score
it: punteggio

en: show session details
it: mostra i dettagli della sessione

en: Activities done in session
it: Attività eseguite nella sessione

en: activity
it: attività

en: actions
it: azioni

en: corrects
it: corretti

[ctx: Y]
en: Y
it: S

en: hide session details
it: nascondi dettagli sessione

en: sessions
it: sessioni

en: All activities
it: Tutte le attività

en: Activity:
it: Attività:

en: several
it: diversi

en: users
it: utenti

en: Groups administration
it: Amministrazione gruppi

en: New group...
it: Nuovo gruppo...

en: Groups
it: Gruppi

en: Actions
it: Azioni

[ctx: group_admin_edit_button]
en: Edit...
it: Modifica...

en: User admin
it: Amministratore degli utenti

[ctx: group_admin_delete_button]
en: Delete...
it: Elimina...

[ctx: group_admin_clear_button]
en: Clear reports...
it: Elimina rapporti

en: Group properties
it: Proprietà del gruppo

[ctx: group_admin_name]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: group_admin_id]
en: Identifier:
it: Id.

[ctx: group_admin_icon]
en: Icon:
it: Icona:

en: ERROR
it: ERRORE

en: return...
it: indietro...

en: Users
it: Utenti

en: This group has no users.
it: Questo gruppo non ha utenti.

en: Create a new user...
it: Crea un nuovo utente...

en: Cancel
it: Annulla

en: Incorrect group name!
it: Nome del gruppo errato!

en: Incorrect group identifier!
it: L'id del gruppo è errato!

en: There is another group with the same identifier in the database!
it: Nel database c'è un altro gruppo con lo stesso id!

en: Delete group
it: Elimina gruppo

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Yes
it: Sì

en: Not
it: No

en: This operation will also delete on the database all users of this group. All data of these users will be lost.
it: Questa operazione eliminerà anche tutti gli utenti del gruppo nel database. Andranno persi tutti i dati di questi utenti.

en: Unable to complete the task.
it: Impossibile completare l'operazione.

en: Clear report data of group
it: Elimina i rapporti del gruppo

en: This operation will clear all the reports of the activities done by the members of this group between the specified dates.
it: Questa operazione cancellerà tutti i rapporti sule attività eseguite dagli utenti di questo gruppo tra le date specificate.

en: Clear report data
it: Elimina i rapporti

en: Invalid user name.
it: Nome utente non valido.

en: Invalid user identifier
it: User id non valido

en: There is another user with the same identifier in the database!
it: Nel database c'è già un altro utente con lo stesso id!

en: The user was successfully deleted from the database.
it: L'utente è stato cancellato con successo dal database.

[ctx: user_admin_id]
en: Identifier:
it: Id.

[ctx: user_admin_name]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: user_admin_icon]
en: Icon:
it: Icona:

[ctx: user_admin_edit_button]
en: Edit...
it: Modifica...

[ctx: user_admin_delete_button]
en: Delete...
it: Elimina...

[ctx: user_admin_clear_button]
en: Clear reports...
it: Elimina rapporti...

en: Delete user
it: Elimina l'utente

en: This operation will delete this user and his reports from the database.
it: Questa operazione cancellerà l'utente e i suoi rapporti dal database.

en: Clear report data of user
it: Elimina i rapporti dell'utente

en: This operation will clear all the reports of the activities done by this user between the specified dates.
it: Questa operazione cancellerà tutti i rapporti sule attività eseguite dall'utente  tra le date specificate.

en: Operation successful
it: L'operazione ha avuto successo

en: Bad data!
it: Dati non corretti!

en: Time between connections (seconds)\:
it: Tempo tra le connessioni (secondi)\:

en: JClic reports
it: Rapporti JClic

[ctx: YES_SHORT]
en: Y
it: S

en: Confirm password\:
it: Conferma password\:

en: Passwords don't match\!
it: Le password non coincidono\!
