jclic - en to pt translation catalogue (133 entries)

en: Password:
pt: Palavra-chave:

en: You need to provide a valid password in order to access the reports database.
pt: É necessário fornecer uma palavra-chave para ter acesso à base de dados de relatórios

en: Login
pt: Utilizador

en: Submit...
pt: Enviar...

en: Incorrect password!
pt: Palavra-chave incorreta

en: Main menu
pt: Menu principal

en: Users and groups admin
pt: Utilizadores e grupos admin

en: Group reports
pt: Relatórios do grupo

en: User reports
pt: Relatórios do utilizador

en: Activity reports
pt: Relatórios de actividades

en: Database admin
pt: Base de dados admin

en: Unable to set the new database values!
pt: Não foi possível definir os valores da nova base de dados!

en: Allow users to create new groups
pt: Permitir que os utilizadores criem novos grupos

en: Allow users to create new users
pt: Permitir que os utilizadores criem novos utilizadores

en: Select group in a list
pt: Selecione o grupo numa lista

en: Select user name in a list
pt: Escolha o nome de utilizador numa lista

en: Database has tables of users and groups
pt: Base de dados possui tabelas de utilizadores e grupos

en: Edit settings...
pt: Edtiar configurações...

en: Set password...
pt: Definir palavra-chave...

en: Title
pt: Título

en: Edit database settings
pt: Editar configurações da base de dados

en: Change system password
pt: Alterar palavra-chave do sistema

en: New password
pt: Nova palavra-chave

en: Retype password
pt: Confirme a palavra-chave

en: Password fields don't fit!
pt: As palavras-chave são diferentes!

en: Group:
pt: Grupo:

en: User:
pt: Utilizador:

en: Project:
pt: Projecto:

en: All projects
pt: Todos os projectos

en: Key:
pt: Chave:

en: Code:
pt: Código:

en: Context:
pt: Contexto:

en: From:
pt: De:

en: january
pt: Janeiro

en: february
pt: Fevereiro

en: march
pt: Março

en: april
pt: Abril

en: may
pt: Maio

en: june
pt: Junho

en: july
pt: Julho

en: august
pt: Agosto

en: september
pt: Setembro

en: october
pt: Outubro

en: november
pt: Novembro

en: december
pt: Dezembro

en: To:
pt: Até:

en: Global precision
pt: Precisão global

en: Solved activities
pt: Actividades resolvidas

en: User evolution
pt: Progresso do utilizador

en: Group evolution
pt: Progresso do grupo

en: Project evolution
pt: Progresso do projeto

en: Result distribution
pt: Distribuição do resultado

en: NO DATA
pt: SEM DADOS

en: Users:
pt: Utilizadores:

[ctx: report_sessions]
en: Sessions:
pt: Sessões:

en: Projects:
pt: Projectos:

en: Activities done:
pt: Actividades realizadas:

en: Activities solved:
pt: Actividades resolvidas:

en: Total time:
pt: Duração total:

en: Global score:
pt: Pontuação global:

en: Global summary
pt: Resumo global

en: date
pt: data

[ctx: report_session_list]
en: Sessions:
pt: Sessões:

en: user
pt: Utilizador

en: project
pt: projecto

en: activities
pt: actividades

en: acts. solved
pt: resolvidas

en: time
pt: tempo

en: score
pt: acertos

en: show session details
pt: mostrar pormenores da sessão

en: Activities done in session
pt: Actividades concluídas na sessão

en: activity
pt: actividade

en: actions
pt: acções

en: corrects
pt: correctas

[ctx: Y]
en: Y
pt: S

en: hide session details
pt: Ocultar pomenores da sessão

en: sessions
pt: sessões

en: All activities
pt: Todas as actividades

en: Activity:
pt: Actividade:

en: several
pt: vários

en: users
pt: utilizadores

en: Groups administration
pt: Administração de grupos

en: New group...
pt: Novo grupo...

en: Groups
pt: Grupos

en: Actions
pt: Acções

[ctx: group_admin_edit_button]
en: Edit...
pt: Editar...

en: User admin
pt: Utilizador admin

[ctx: group_admin_delete_button]
en: Delete...
pt: Eliminar...

[ctx: group_admin_clear_button]
en: Clear reports...
pt: Limpar relatórios...

en: Group properties
pt: Propriedades de grupo

[ctx: group_admin_name]
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: group_admin_id]
en: Identifier:
pt: Identificador:

[ctx: group_admin_icon]
en: Icon:
pt: Ícone:

en: ERROR
pt: ERRO

en: return...
pt: voltar...

en: Users
pt: Utilizadores

en: This group has no users.
pt: Este grupo não possui utilizadores

en: Create a new user...
pt: Criar um novo utilizador...

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Incorrect group name!
pt: Nome de grupo incorrecto!

en: Incorrect group identifier!
pt: Identificador de grupo incorrecto!

en: There is another group with the same identifier in the database!
pt: Há outro grupo com o mesmo identificador na base de dados!

en: Delete group
pt: Eliminar grupo

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: Yes
pt: Sim

en: Not
pt: Não

en: This operation will also delete on the database all users of this group. All data of these users will be lost.
pt: Esta operação também excluirá da base de dados todos os utilizadores do grupo. Todos os dados desses utilizadores serão perdidos.

en: Unable to complete the task.
pt: Impossível concluir a tarefa.

en: Clear report data of group
pt: Limpar dados dos relatórios do grupo

en: This operation will clear all the reports of the activities done by the members of this group between the specified dates.
pt: Esta operação elimina todos os relatórios de actividades realizadas pelos membros do grupo entre as datas especificadas.

en: Clear report data
pt: Limpar dados de relatórios

en: Invalid user name.
pt: Nome de utilizador inválido.

en: Invalid user identifier
pt: Identificador de utilizador inválido

en: There is another user with the same identifier in the database!
pt: Há outro utilizador com o mesmo identificador na base de dados!

en: The user was successfully deleted from the database.
pt: O utilizador foi excluído com sucesso da base de dados.

[ctx: user_admin_id]
en: Identifier:
pt: Identificador:

[ctx: user_admin_name]
en: Name:
pt: Nome:

[ctx: user_admin_icon]
en: Icon:
pt: Ícone:

[ctx: user_admin_edit_button]
en: Edit...
pt: Editar...

[ctx: user_admin_delete_button]
en: Delete...
pt: Eliminar...

[ctx: user_admin_clear_button]
en: Clear reports...
pt: Limpar relatórios...

en: Delete user
pt: Eliminar utilizador

en: This operation will delete this user and his reports from the database.
pt: Esta operação elimina o utilizador e respectivos relatórios na base de dados.

en: Clear report data of user
pt: Limpar os dados de relatórios do utilizador

en: This operation will clear all the reports of the activities done by this user between the specified dates.
pt: Esta operação limpa todos os relatórios das actividades

en: Operation successful
pt: Operação bem sucedida!

en: Bad data!
pt: Dados incorrectos!

en: Time between connections (seconds)\:
pt: Tempo entre conexões (segundos)\:

en: JClic reports
pt: Relatórios jClic

[ctx: YES_SHORT]
en: Y
pt: S

en: Password\:
pt: Palavra-chave\:

en: Confirm password\:
pt: Confirme palavra-chave\:

en: Passwords don't match\!
pt: Palavras-chave diferentes\!
