jclic - en to pt_BR translation catalogue (132 entries)

en: Password:
pt_BR: Senha :

en: You need to provide a valid password in order to access the reports database.
pt_BR: É necessário que você forneça uma senha válida para poder acessar os relatórios no banco de dados.

en: Submit...
pt_BR: Enviar...

en: Incorrect password!
pt_BR: Senha incorreta!

en: Main menu
pt_BR: Menu principal

en: Users and groups admin
pt_BR: Administrador de usuários e grupos

en: Group reports
pt_BR: Relatórios de grupo

en: User reports
pt_BR: relatórios de usuário

en: Activity reports
pt_BR: Relatórios de atividades

en: Database admin
pt_BR: Administrador de BD

en: Unable to set the new database values!
pt_BR: Não foi possível definir os novos valores do banco de dados!

en: Allow users to create new groups
pt_BR: Permitir que usuários criem novos grupos

en: Allow users to create new users
pt_BR: Permitir que usuários criem novos usuários

en: Select group in a list
pt_BR: Selecione grupo em uma lista

en: Select user name in a list
pt_BR: Selecione nome de usuário em uma lista

en: Database has tables of users and groups
pt_BR: Banco de dados possui tabelas de usuários e grupos

en: Edit settings...
pt_BR: Editar preferências...

en: Set password...
pt_BR: Definir senha...

en: Title
pt_BR: Título

en: Edit database settings
pt_BR: Editar configurações do banco de dados

en: Change system password
pt_BR: Alterar senha do sistema

en: New password
pt_BR: Nova senha

en: Retype password
pt_BR: Confirme a senha

en: Password fields don't fit!
pt_BR: As senhas estão diferentes!

en: Group:
pt_BR: Grupo:

en: User:
pt_BR: Usuário:

en: Project:
pt_BR: Projeto:

en: All projects
pt_BR: Todos os projetos

en: Key:
pt_BR: Chave:

en: Code:
pt_BR: Código:

en: Context:
pt_BR: Contexto:

en: From:
pt_BR: De:

en: january
pt_BR: janeiro

en: february
pt_BR: fevereiro

en: march
pt_BR: março

en: april
pt_BR: abril

en: may
pt_BR: maio

en: june
pt_BR: junho

en: july
pt_BR: julho

en: august
pt_BR: agosto

en: september
pt_BR: setembro

en: october
pt_BR: outubro

en: november
pt_BR: novembro

en: december
pt_BR: dezembro

en: To:
pt_BR: Para:

en: Global precision
pt_BR: Precisão global

en: Solved activities
pt_BR: Atividades resolvidas

en: User evolution
pt_BR: Progresso do usuário

en: Group evolution
pt_BR: Progresso do grupo

en: Project evolution
pt_BR: Progresso do projeto

en: Result distribution
pt_BR: Distribuição do resultado

en: NO DATA
pt_BR: SEM DADOS

en: Users:
pt_BR: Usuários:

[ctx: report_sessions]
en: Sessions:
pt_BR: Sessões:

en: Projects:
pt_BR: Projetos:

en: Activities done:
pt_BR: Atividades realizadas:

en: Activities solved:
pt_BR: Atividades resolvidas:

en: Total time:
pt_BR: Tempo total:

en: Global score:
pt_BR: Pontuação geral:

en: Global summary
pt_BR: Resumo geral

en: date
pt_BR: Data

[ctx: report_session_list]
en: Sessions:
pt_BR: Sessões:

en: user
pt_BR: usuário

en: project
pt_BR: projeto

en: activities
pt_BR: atividades

en: acts. solved
pt_BR: ativ. feitas

en: time
pt_BR: tempo

en: score
pt_BR: acertos

en: show session details
pt_BR: mostrar detalhes da sessão

en: Activities done in session
pt_BR: Atividades feitas na sessão

en: activity
pt_BR: atividade

en: actions
pt_BR: ações

en: corrects
pt_BR: corretas

[ctx: Y]
en: Y
pt_BR: S

en: hide session details
pt_BR: ocultar detalhes da sessão

en: sessions
pt_BR: sessões

en: All activities
pt_BR: Todas as atividades

en: Activity:
pt_BR: Atividade:

en: several
pt_BR: vários

en: users
pt_BR: usuários

en: Groups administration
pt_BR: Administração de grupos

en: New group...
pt_BR: Novo grupo...

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Actions
pt_BR: Ações

[ctx: group_admin_edit_button]
en: Edit...
pt_BR: Editar...

en: User admin
pt_BR: Administrador de usuário

[ctx: group_admin_delete_button]
en: Delete...
pt_BR: Excluir...

[ctx: group_admin_clear_button]
en: Clear reports...
pt_BR: Apagar registros...

en: Group properties
pt_BR: Propriedades do grupo

[ctx: group_admin_name]
en: Name:
pt_BR: Nome:

[ctx: group_admin_id]
en: Identifier:
pt_BR: Identificador:

[ctx: group_admin_icon]
en: Icon:
pt_BR: Ícone:

en: ERROR
pt_BR: ERRO

en: return...
pt_BR: voltar...

en: Users
pt_BR: Usuários

en: This group has no users.
pt_BR: Esse grupo não contém usuários.

en: Create a new user...
pt_BR: Criar um novo usuário...

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Incorrect group name!
pt_BR: Nome de grupo incorreto!

en: Incorrect group identifier!
pt_BR: Identificador de grupo incorreto!

en: There is another group with the same identifier in the database!
pt_BR: Já existe outro grupo com o mesmo identificador no banco de dados!

en: Delete group
pt_BR: Excluir grupo

en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Not
pt_BR: Não

en: This operation will also delete on the database all users of this group. All data of these users will be lost.
pt_BR: Essa operação também excluirá do banco todos os usuários desse grupo. Todos os dados desses usuários serão perdidos.

en: Unable to complete the task.
pt_BR: Não foi possível completar a tarefa.

en: Clear report data of group
pt_BR: Apagar dados de relatório do grupo

en: This operation will clear all the reports of the activities done by the members of this group between the specified dates.
pt_BR: Essa operação apagará todos os registros de atividades feitas pelos membros desse grupo dentro do intervalo de datas indicadas.

en: Clear report data
pt_BR: Apagar registros de dados

en: Invalid user name.
pt_BR: Nome de usuário inválido.

en: Invalid user identifier
pt_BR: Identificador de usuário inválido

en: There is another user with the same identifier in the database!
pt_BR: Já existe outro usuário com o mesmo identificador no banco de dados!

en: The user was successfully deleted from the database.
pt_BR: O usuário foi excluído com sucesso do banco de dados.

[ctx: user_admin_id]
en: Identifier:
pt_BR: Identificador:

[ctx: user_admin_name]
en: Name:
pt_BR: Nome:

[ctx: user_admin_icon]
en: Icon:
pt_BR: Ícone:

[ctx: user_admin_edit_button]
en: Edit...
pt_BR: Editar...

[ctx: user_admin_delete_button]
en: Delete...
pt_BR: Eliminar...

[ctx: user_admin_clear_button]
en: Clear reports...
pt_BR: Apagar registros...

en: Delete user
pt_BR: Excluir usuário

en: This operation will delete this user and his reports from the database.
pt_BR: Essa operação excluirá do banco de dados esse usuário e seus registros.

en: Clear report data of user
pt_BR: Apagar registros de dados do usuário

en: This operation will clear all the reports of the activities done by this user between the specified dates.
pt_BR: Esse operação apagará todos os registros de atividades feitas pelo usuário no período entre as datas indicadas.

en: Operation successful
pt_BR: Operação bem sucedida

en: Bad data!
pt_BR: Dados incorretos!

en: Time between connections (seconds)\:
pt_BR: Tempo entre conexões (segundos)\:

en: JClic reports
pt_BR: Relatórios jClic

[ctx: YES_SHORT]
en: Y
pt_BR: S

en: Password\:
pt_BR: Senha\:

en: Confirm password\:
pt_BR: Confirme senha\:

en: Passwords don't match\!
pt_BR: As senhas estão diferentes\!
