jclic - en to ru translation catalogue (131 entries)

en: Password:
ru: Пароль:

en: You need to provide a valid password in order to access the reports database.
ru: Вы должны ввести действительный пароль для доступа к базе данных отчётов.

en: Login
ru: Вход

en: Submit...
ru: Отправить...

en: Incorrect password!
ru: Неверный пароль!

en: Main menu
ru: Главное меню

en: Users and groups admin
ru: Адм. пользователей и групп

en: Group reports
ru: Групповые отчёты

en: User reports
ru: Отчёты пользователя

en: Activity reports
ru: Отчёты о заданиях

en: Database admin
ru: Администратор базы данных

en: Unable to set the new database values!
ru: Невозможно задать новые значения базы данных!

en: Allow users to create new groups
ru: Разрешить пользователям создавать новые группы

en: Allow users to create new users
ru: Разрешить пользователям создавать новых пользователей

en: Select group in a list
ru: Выберите группу из списка

en: Select user name in a list
ru: Выберите имя пользователя из списка

en: Database has tables of users and groups
ru: База данных содержит таблицы пользователей и групп

en: Edit settings...
ru: Изменить настройки...

en: Set password...
ru: Установить пароль...

en: Title
ru: Заголовок

en: Edit database settings
ru: Изменить настройки базы данных

en: Change system password
ru: Изменить системный пароль

en: New password
ru: Новый пароль

en: Retype password
ru: Повторите пароль

en: Password fields don't fit!
ru: Поля паролей не заполнены!

en: Group:
ru: Группа:

en: User:
ru: Пользователь:

en: Project:
ru: Проект:

en: All projects
ru: Все проекты

en: Key:
ru: Ключ:

en: Code:
ru: Код:

en: Context:
ru: Контекст:

en: From:
ru: От:

en: january
ru: январь

en: february
ru: февраль

en: march
ru: март

en: april
ru: апрель

en: may
ru: май

en: june
ru: июнь

en: july
ru: июль

en: august
ru: август

en: september
ru: сентябрь

en: october
ru: октябрь

en: november
ru: ноябрь

en: december
ru: декабрь

en: To:
ru: Кому:

en: Global precision
ru: Общая точность

en: Solved activities
ru: Решённые задания

en: User evolution
ru: Развитие пользователя

en: Group evolution
ru: Развитие группы

en: Project evolution
ru: Развитие проекта

en: Result distribution
ru: Распределение результатов

en: NO DATA
ru: НЕТ ДАННЫХ

en: Users:
ru: Пользователи

[ctx: report_sessions]
en: Sessions:
ru: Сессии:

en: Projects:
ru: Проекты:

en: Activities done:
ru: Выполненных заданий:

en: Activities solved:
ru: Решённых заданий:

en: Total time:
ru: Общее время:

en: Global score:
ru: Общий счёт

en: Global summary
ru: Общие итоги

en: date
ru: дата

[ctx: report_session_list]
en: Sessions:
ru: Сессии:

en: user
ru: пользователь

en: project
ru: проект

en: activities
ru: задания

en: acts. solved
ru: реш. заданий

en: time
ru: время

en: score
ru: счёт

en: show session details
ru: показать подробности сессии

en: Activities done in session
ru: Действия завершенные в сессии

en: activity
ru: активность

en: actions
ru: действия

en: corrects
ru: поправки

en: hide session details
ru: скрыть подробности сессии

en: sessions
ru: сессии

en: All activities
ru: Вся активность

en: Activity:
ru: Активность:

en: several
ru: несколько

en: users
ru: пользователей

en: Groups administration
ru: Управление группами

en: New group...
ru: Новая группа...

en: Groups
ru: Группы

en: Actions
ru: Действия

[ctx: group_admin_edit_button]
en: Edit...
ru: Изменить...

en: User admin
ru: Адм. пользователей

[ctx: group_admin_delete_button]
en: Delete...
ru: Удалить...

[ctx: group_admin_clear_button]
en: Clear reports...
ru: Очистить отчёты...

en: Group properties
ru: Свойства группы:

[ctx: group_admin_name]
en: Name:
ru: Название:

[ctx: group_admin_id]
en: Identifier:
ru: Идентификатор:

[ctx: group_admin_icon]
en: Icon:
ru: Значок:

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: return...
ru: возврат...

en: Users
ru: Пользователи

en: This group has no users.
ru: В этой группе нет пользователей.

en: Create a new user...
ru: Создать нового пользователя...

en: Cancel
ru: Отмена

en: Incorrect group name!
ru: Неверное название группы!

en: Incorrect group identifier!
ru: Неверный идентификатор группы!

en: There is another group with the same identifier in the database!
ru: В базе данных имеется группа с таким же идентификатором.

en: Delete group
ru: Удалить группу

en: Are you sure?
ru: Вы уверены?

en: Yes
ru: Да

en: Not
ru: Нет

en: This operation will also delete on the database all users of this group. All data of these users will be lost.
ru: Эта операция также удалит всех пользователей этой группы, Все данные об этих пользователях будут потеряны.

en: Unable to complete the task.
ru: Невозможно звершить действие.

en: Clear report data of group
ru: Очистить данные отчётов группы

en: This operation will clear all the reports of the activities done by the members of this group between the specified dates.
ru: Эта операция удалит все отчёты членов этой группы между указанными датами.

en: Clear report data
ru: Очистить данные отчётов

en: Invalid user name.
ru: Неверное имя пользователя.

en: Invalid user identifier
ru: Неверный идентификатор пользователя.

en: There is another user with the same identifier in the database!
ru: В базе данных существует пользователь с таким же идентификатором!

en: The user was successfully deleted from the database.
ru: Пользователь успешно удалён из базы данных.

[ctx: user_admin_id]
en: Identifier:
ru: Идентификатор:

[ctx: user_admin_name]
en: Name:
ru: Имя:

[ctx: user_admin_icon]
en: Icon:
ru: Значок:

[ctx: user_admin_edit_button]
en: Edit...
ru: Изменить...

[ctx: user_admin_delete_button]
en: Delete...
ru: Удалить...

[ctx: user_admin_clear_button]
en: Clear reports...
ru: Очистить отчёты...

en: Delete user
ru: Удалить пользователя

en: This operation will delete this user and his reports from the database.
ru: Эта операция удалит пользователя и его отчёты из базы данных.

en: Clear report data of user
ru: Очистка данных отчётов пользователя

en: This operation will clear all the reports of the activities done by this user between the specified dates.
ru: Эта операция удалит все отчёты пользователя между указанными датами.

en: Operation successful
ru: Операция успешно завершена

en: Bad data!
ru: Неверные данные!

en: Time between connections (seconds)\:
ru: Время между подключениями (секунд)\:

en: JClic reports
ru: Отчёты JClic

en: Password\:
ru: Пароль\:

en: Confirm password\:
ru: Повторите пароль\:

en: Passwords don't match\!
ru: Пароли не совпадают\!
