jclic - en to tr translation catalogue (136 entries)

en: Password:
tr: Şifre

en: You need to provide a valid password in order to access the reports database.
tr: Veritabanı raporlarına erişim için geçerli bir şifreye ihtiyacınız var.

en: Login
tr: Kullanıcı adı

en: Submit...
tr: Gönder

en: Incorrect password!
tr: Hatalı şifre!

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Users and groups admin
tr: Kullanıcılar ve yöneticiler

en: Group reports
tr: Grup raporları

en: User reports
tr: Kullanıcı raporları

en: Activity reports
tr: Aktivite raporları

en: Database admin
tr: Veritabanı yöneticisi

en: Unable to set the new database values!
tr: Yeni veritabanı değerleri yapılandırılamıyor!

en: Allow users to create new groups
tr: Kullanıcılara yeni grup eklemelerine izin ver

en: Allow users to create new users
tr: Kullanıcılara yeni kullanıcı oluşturma izni ver

en: Select group in a list
tr: Listedeki grupları seç

en: Select user name in a list
tr: Listeden bir kullanıcı adı seç

en: Database has tables of users and groups
tr: Veritabanında kullanıcılar ve gruplar tablosu oluşturuldu

en: Edit settings...
tr: Ayarları düzenle

en: Set password...
tr: Şifre belirle...

en: Title
tr: Başlık

en: Edit database settings
tr: Veritabanı ayarlarını düzenle

en: Change system password
tr: Sistem şifresini değiştir

en: New password
tr: Yeni parola

en: Retype password
tr: Şifrenizi tekrar giriniz

en: Password fields don't fit!
tr: Şifre alanları uyuşmuyor!

en: Group:
tr: Grup:

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Project:
tr: Proje:

en: All projects
tr: Tüm projeler

en: Key:
tr: Anahtar:

en: Code:
tr: Kod:

en: Context:
tr: İçerik:

en: From:
tr: Gönderen:

en: january
tr: Ocak

en: february
tr: Şubat

en: march
tr: Mart

en: april
tr: Nisan

en: may
tr: Mayıs

en: june
tr: Haziran

en: july
tr: Temmuz

en: august
tr: Ağustos

en: september
tr: Eylül

en: october
tr: Ekim

en: november
tr: Kasım

en: december
tr: Aralık

en: To:
tr: Kime:

en: Global precision
tr: Genel hassasiyet

en: Solved activities
tr: Çözülmüş aktiviteler

en: User evolution
tr: Kullanıcı gelişimi

en: Group evolution
tr: Grup gelişimi

en: Project evolution
tr: Proje gelişimi

en: Result distribution
tr: Sonuç dağılımı

en: NO DATA
tr: VERİ YOK

en: Users:
tr: Kullanıcılar:

[ctx: report_sessions]
en: Sessions:
tr: Oturumlar:

en: Projects:
tr: Projeler:

en: Activities done:
tr: Tamamlanan etkinlikler:

en: Activities solved:
tr: Çözülmüş aktiviteler

en: Total time:
tr: Toplam süre:

en: Global score:
tr: Genel sonuç:

en: Global summary
tr: Genel özet:

en: date
tr: tarih

[ctx: report_session_list]
en: Sessions:
tr: Oturumlar:

en: user
tr: kullanıcı

en: project
tr: proje

en: activities
tr: aktiviteler

en: acts. solved
tr: çözülmüş aktiviteler

en: time
tr: zaman

en: score
tr: sonuç

en: show session details
tr: oturum detaylarını göster

en: Activities done in session
tr: Bu oturumda tamamlanan etkinlikler

en: activity
tr: aktivite

en: actions
tr: eylemler

en: corrects
tr: doğrular

en: ok
tr: tamam

[ctx: Y]
en: Y
tr: E

[ctx: N]
en: N
tr: H

en: hide session details
tr: oturum detaylarını sakla

en: sessions
tr: oturumlar

en: All activities
tr: tüm aktiviteler

en: Activity:
tr: Aktivite:

en: several
tr: birkaç defa

en: users
tr: kullanıcılar

en: Groups administration
tr: Grup yöneticisi

en: New group...
tr: Yeni grup...

en: Groups
tr: Gruplar

en: Actions
tr: Eylemler

[ctx: group_admin_edit_button]
en: Edit...
tr: Düzenle...

en: User admin
tr: Kullanıcı yöneticisi

[ctx: group_admin_delete_button]
en: Delete...
tr: Sil...

[ctx: group_admin_clear_button]
en: Clear reports...
tr: Raporları sil...

en: Group properties
tr: Grup özellikleri

[ctx: group_admin_name]
en: Name:
tr: İsim:

[ctx: group_admin_id]
en: Identifier:
tr: Tanımlayıcı:

[ctx: group_admin_icon]
en: Icon:
tr: Simge:

en: ERROR
tr: HATA

en: return...
tr: geri dön...

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: This group has no users.
tr: Bu grupta kullanıcı yok.

en: Create a new user...
tr: Yeni kullanıcı oluştur...

en: Cancel
tr: İptal

en: Incorrect group name!
tr: Grup adı hatalı!

en: Incorrect group identifier!
tr: Grup kimliği hatalı!

en: There is another group with the same identifier in the database!
tr: Veritabanında aynı isme sahip başka bir grup var!

en: Delete group
tr: Grup Sil

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Yes
tr: Evet

en: Not
tr: Değil

en: This operation will also delete on the database all users of this group. All data of these users will be lost.
tr: Bu işlem bu gruptaki tüm kullanıcıları veritabanından silecek. Kullanıcılara ait tüm veriler kaybolacak.

en: Unable to complete the task.
tr: Görev tamamlanamadı

en: Clear report data of group
tr: Grup veri raporunu sil

en: This operation will clear all the reports of the activities done by the members of this group between the specified dates.
tr: Bu işlem grup üyeleri tarafından belirtilen tarihler arasında yapılmış aktivitelerle ilgili tüm raporları silecektir.

en: Clear report data
tr: Veri raporunu sil

en: Invalid user name.
tr: Geçersiz kullanıcı adı

en: Invalid user identifier
tr: Geçersiz kullanıcı kimliği

en: There is another user with the same identifier in the database!
tr: Veritabanında aynı kimliğe sahip başka bir kullanıcı var!

en: The user was successfully deleted from the database.
tr: Kullanıcı başarıyla veritabanından silindi.

[ctx: user_admin_id]
en: Identifier:
tr: Tanımlayıcı:

[ctx: user_admin_name]
en: Name:
tr: İsim:

[ctx: user_admin_icon]
en: Icon:
tr: Simge:

[ctx: user_admin_edit_button]
en: Edit...
tr: Düzenle...

[ctx: user_admin_delete_button]
en: Delete...
tr: Sil...

[ctx: user_admin_clear_button]
en: Clear reports...
tr: Raporları sil...

en: Delete user
tr: Kullanıcı sil

en: This operation will delete this user and his reports from the database.
tr: Bu işlem kullanıcıyı ve raporlarını veritabanından silecek.

en: Clear report data of user
tr: Kullanıcı veri raporunu sil

en: This operation will clear all the reports of the activities done by this user between the specified dates.
tr: Bu işlem belirlenmiş tarihler arasında kullanıcı tarafından yapılmış etkinliklere ait raporların tamamını silecek.

en: Operation successful
tr: İşlem başarıyla gerçekleştirildi

en: Bad data!
tr: Hatalı veri!

en: Time between connections (seconds)\:
tr: İki bağlantı arasındaki zaman (saniye):

en: JClic reports
tr: JClic raporları

[ctx: YES_SHORT]
en: Y
tr: E

[ctx: NOT_SHORT]
en: N
tr: H

en: Password\:
tr: Şifre:

en: Confirm password\:
tr: Şifreyi onaylayın\:

en: Passwords don't match\!
tr: Şifreler uyuşmuyor.
