JClic 0.2.0.0 - en to fr translation catalogue (72 entries)

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Yes
fr: OUI

en: No
fr: Non

en: Delete
fr: Supprimer

en: Paste
fr: Coller

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Save file
fr: Enregistrer fichier

en: Please confirm
fr: Confirmer

en: Open file
fr: Ouvrir fichier

en: Folder
fr: Dossier

en: URL:
fr: URL\:

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Warning!
fr: Attention !

en: Cannot be read!
fr: Impossible de lire !

en: Does not exist!
fr: N'existe pas\!

en: Is read-only. It cannot be overwritted!
fr: Est en lecture seule. Ne peut être écrasé\!

[ctx: FILE_OVERWRITE_DIR_PROMPT]
en: Do you want to overwrite it?
fr: Voulez-vous l'écraser ?

[ctx: FILE_OVERWRITE_PROMPT]
en: Do you want to overwrite it?
fr: Voulez-vous l'écraser ?

en: already exists on your system.
fr: existe déjà sur votre système.

en: The folder
fr: Le dossier

en: The file
fr: Le fichier

en: Unnamed
fr: Sans nom

en: Error reading file
fr: Erreur de lecture du fichier

en: Error saving file
fr: Erreur d'enregistrement du fichier

en: Find file
fr: Chercher fichier

en: is read-only.
fr: est en lecture seule.

en: exists. Do you want to overwrite it?
fr: existe. Voulez-vous l'écraser ?

en: is unreadable.
fr: est illisible.

en: File
fr: Fichier

en: loading...
fr: chargement...

en: false
fr: faux

en: Error launching URL
fr: Erreur de lancement de l'URL

en: Error building URL!
fr: Erreur de construction de l'URL\!

en: Incorrect password!
fr: Mot de passe incorrect\!

en: true
fr: vrai

en: Cancel
fr: Annuler

en: Error deleting file
fr: Erreur lors de la suppression du fichier

en: Open URL
fr: Ouvrir URL

en: Error restoring file
fr: Erreur lors de la restauration du fichier

en: Writing file...
fr: Ecriture du fichier...

en: Attribute
fr: Attribut

en: Value
fr: Valeur

en: This field is not editable!
fr: Ce champ n'est pas éditable\!

en: text
fr: texte

en: Add attribute
fr: Ajouter attribut

en: Working...
fr: Travail en cours...

en: Loading file
fr: Chargement du fichier

en: Delete attribute
fr: Supprimer attribut

en: Element
fr: Elément

en: New element
fr: Nouvel élément

en: Delete element
fr: Supprimer élément

en: Name
fr: Nom

en: Retry
fr: Ressayer

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Date incorrect!
fr: Date incorrecte\!

en: Incorrect number!
fr: Nombre incorrecte\!

en: None
fr: Aucun

en: Select all
fr: Sélectionner tout

en: Clear selection
fr: Effacer sélection

en: Width:
fr: Largeur\:

en: Height:
fr: Hauteur\:

en: Browse files...
fr: Explorer fichier...

en: About...
fr: A propos de...

en: Yes to all
fr: Oui pour tous

en: No to all
fr: Non pour tous

en: Save
fr: Enregistrer

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open the selected file
fr: Ouvrir le fichier sélectionné

en: Save the specified file
fr: Enregistrer le fichier spécifié

en: saving...
fr: enregistrement...

en: Saving file
fr: Enregistrement du fichier
