JClic 0.2.0.0 - en to pt translation catalogue (74 entries)

en: ERROR
pt: ERRO

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Delete
pt: Eliminar

en: Paste
pt: Colar

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Save file
pt: Guardar ficheiro

en: Please confirm
pt: Por favor, confirme

en: Open file
pt: Abrir ficheiro

en: Folder
pt: Pasta

en: Password:
pt: Senha:

en: Warning!
pt: Atenção!

en: Cannot be read!
pt: Erro de leitura!

en: Does not exist!
pt: Não existe!

en: Is read-only. It cannot be overwritted!
pt: É só de leitura e não pode ser substituído.

[ctx: FILE_OVERWRITE_DIR_PROMPT]
en: Do you want to overwrite it?
pt: Deseja substituí-lo?

[ctx: FILE_OVERWRITE_PROMPT]
en: Do you want to overwrite it?
pt: Deseja substituí-lo?

en: already exists on your system.
pt: já existe no computador.

en: The folder
pt: A pasta

en: The file
pt: O ficheiro

en: Unnamed
pt: Sem nome

en: Error reading file
pt: Erro ao ler o ficheiro

en: Error saving file
pt: Erro ao guardar o ficheiro

en: Find file
pt: Procurar ficheiro

en: is read-only.
pt: é só de leitura.

en: exists. Do you want to overwrite it?
pt: já existe. Deseja substituí-lo?

en: is unreadable.
pt: não pode ser lido.

en: File
pt: Ficheiro

en: loading...
pt: a carregar...

en: false
pt: falso

en: messages/checksignature.html
pt: messages/checksignature_pt.html

en: Error launching URL
pt: Erro ao chamar URL!

en: Error building URL!
pt: Erro ao construir URL!

en: Question
pt: Pergunta

en: Incorrect password!
pt: Palavra-chave incorrecta

en: true
pt: verdadeiro

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Error deleting file
pt: Erro ao apagar o ficheiro

en: Open URL
pt: Abrir URL

en: Error restoring file
pt: Erro ao restaurar o ficheiro

en: Writing file...
pt: A escrever o ficheiro...

en: Attribute
pt: Atributo

en: Value
pt: Valor

en: This field is not editable!
pt: Este campo não é editável!

en: text
pt: texto

en: Add attribute
pt: Adicionar atributo

en: Working...
pt: A processar...

en: Loading file
pt: A ler ficheiro

en: Delete attribute
pt: Eliminar atributo

en: Element
pt: Elemento

en: New element
pt: Novo elemento

en: Delete element
pt: Eliminar elemento

en: Name
pt: Nome

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Date incorrect!
pt: Data incorrecta!

en: Incorrect number!
pt: Número incorrecto!

en: None
pt: Nenhum

en: Select all
pt: Seleccionar tudo

en: Clear selection
pt: Limpar selecção

en: Width:
pt: Largura:

en: Height:
pt: Altura:

en: Browse files...
pt: Procurar ficheiros...

en: version
pt: versão

en: About...
pt: Sobre...

en: Yes to all
pt: Sim para todos

en: No to all
pt: Não para todos

en: Save
pt: Guardar

en: Open
pt: Abrir

en: Open the selected file
pt: Abrir o ficheiro seleccionado

en: Save the specified file
pt: Guardar o ficheiro especificado

en: saving...
pt: a guardar...

en: Saving file
pt: A guardar o ficheiro
