jhbuild master - en to el translation catalogue (374 entries)

en: Configuring $PKG_NAME without autotools
el: Ρύθμιση του $PKG_NAME χωρίς αυτόματα εργαλεία

en: Unable to create file $srcdir/Makefile.inc
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου $srcdir/Makefile.inc

en: Unable to read file $makefile
el: Αδυναμία ανάγνωσης του αρχείου $makefile

en: Unable to copy $makefile to $srcdir/Makefile
el: Αδυναμία αντιγραφής του $makefile στο $srcdir/Makefile

en: Now type `make' to compile $PKG_NAME
el: Πληκτρολογήστε τώρα `make' για την μεταγλώττιση του $PKG_NAME

en: **Error**: Directory `$srcdir' does not look like the top-level $PKG_NAME directory
el: **Σφάλμα**: Ο κατάλογος `$srcdir' δεν μοιάζει με τον ανωτέρου επιπέδου κατάλογο $PKG_NAME

en: WARNING: gnome-autogen.sh not available (usually part of package 'gnome-common')
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Το gnome-autogen.sh δεν είναι διαθέσιμο (συνήθως μέρος του πακέτου 'gnome-common')

en: WARNING: yelp-tools not available (usually part of package 'yelp-tools')
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Το yelp-tools δεν είναι διαθέσιμο (συνήθως μέρος του πακέτου 'yelp-tools')

en: Build modules non-interactively and upload results to JhAutobuild
el: Μη διαδραστική δόμηση αρθρωμάτων και αποστολή των αποτελεσμάτων στο JhAutobuild

en: always run autogen.sh
el: εκτελέστε πάντα το autogen.sh

en: run make clean before make
el: εκτελέστε make clean πριν το make

en: run make distcheck after building
el: εκτελέστε make distcheck μετά την δόμηση

en: treat the given modules as up to date
el: αντιμετωπίστε τα δοσμένα αρθρώματα ως επικαιροποιημένα

en: start building at the given module
el: έναρξη δόμησης στο δοσμένο άρθρωμα

en: jhautobuild report URL
el: jhautobuild αναφέρει το URL

en: verbose mode
el: αναλυτική κατάσταση

en: report URL for autobuild not specified
el: δεν έχει καθοριστεί αναφορά URL για την αυτόματη δόμηση

en: %s not in module list
el: το %s δεν περιλαμβάνεται στον κατάλογο αρθρωμάτων

en: Update all modules from version control
el: Αναβάθμιση όλων των αρθρωμάτων από το σύστημα ελέγχου εκδόσεων

en: [ options ... ] [ modules ... ]
el: [ επιλογές ... ] [ αρθρώματα ... ]

en: start updating at the given module
el: έναρξη ενημέρωσης στο δοσμένο άρθρωμα

en: update only modules with the given tags
el: ενημέρωση μόνο των αρθρωμάτων με τις δεδομένες ετικέτες

en: set a sticky date when checking out modules
el: ορίσετε μια σταθερή ημερομηνία κατά τον έλεγχο των αρθρωμάτων

en: ignore all soft-dependencies
el: αγνόηση όλων των χαλαρών-εξαρτήσεων

en: Update one or more modules from version control
el: Αναβάθμιση ενός ή περισσοτέρων αρθρωμάτων από το σύστημα έλεγχου εκδόσεων

en: A module called '%s' could not be found.
el: Δεν βρέθηκε άρθρωμα με το όνομα '%s'.

en: This command requires a module parameter.
el: Αυτή η εντολή απαιτεί μια παράμετρο αρθρώματος.

en: Clean one or more modules
el: Καθαρισμός ενός η περισσοτέρων αρθρωμάτων

en: honour the makeclean setting in config file
el: εκπλήρωση της ρύθμισης makeclean στο αρχείο ρυθμίσεων

en: completely clean source tree
el: απολύτως καθαρό δέντρο κώδικα

en: clean command called while makeclean is set to False, skipped.
el: έχει κληθεί η εντολή clean ενώ η makeclean έχει οριστεί ως Ψευδής, παράβλεψη.

en: Update and compile all modules (the default)
el: Αναβάθμιση και μεταγλώττιση όλων των αρθρωμάτων (προεπιλογή)

en: run make check after building
el: εκτελέστε make check μετά την δόμηση

en: run make dist after building
el: εκτελέστε make dist μετά την δόμηση

en: skip version control update
el: παράλειψη ενημέρωσης συστήματος ελέγχου εκδόσεων

en: quiet (no output)
el: ήσυχα (χωρίς έξοδο)

en: build only modules with the given tags
el: δόμηση μόνο των αρθρωμάτων με τις δοσμένες ετικέτες

en: run tests in real X and not in Xvfb
el: εκτέλεση δοκιμών στο πραγματικό περιβάλλον X και όχι στο Xvfb

en: try to force checkout and autogen on failure
el: προσπάθεια για αναγκαστικό checkout και autogen σε περίπτωση αποτυχίας

en: don't poison modules on failure
el: να μην μολυνθούν τα αρθρώματα σε περίπτωση αποτυχίας

en: build even if policy says not to
el: δόμηση ακόμη και εάν η πολιτική το απαγορεύει

en: also build soft-dependencies that could be skipped
el: επίσης δόμηση των χαλαρών-εξαρτήσεων που μπορούν να παραληφθούν

en: skip modules installed less than the given time ago
el: παράληψη αρθρωμάτων που εγκαταστάθηκαν πριν από τη δεδομένο χρόνο

en: ignore missing system dependencies
el: αγνόηση εξαρτήσεων που λείπουν από το σύστημα

en: requested module is in the ignore list, nothing to do.
el: το άρθρωμα είναι στη λίστα αγνόησης, καμία ενέργεια να γίνει.

en: Required system dependencies not installed. Install using the command %(cmd)s or to ignore system dependencies use command-line option %(opt)s
el: Δεν εγκαταστάθηκαν οι απαιτούμενες εξαρτήσεις του συστήματος. Εγκαταστήστε τις με την εντολή %(cmd)s ή για να τις αγνοήσετε, χρησιμοποιείστε την επιλογή της γραμμής εντολών %(opt)s

en: Update and compile one or more modules
el: Αναβάθμιση και μεταγλώττιση ενός η περισσοτέρων αρθρωμάτων

en: module "%(modname)s" does not exist, created automatically using repository "%(reponame)s"
el: δεν υπάρχει ο άρθρωμα "%(modname)s", δημιουργήθηκε αυτόματα χρησιμοποιώντας το αποθετήριο "%(reponame)s"

en: Run a command under the JHBuild environment
el: Εκτέλεση εντολής υπό του περιβάλλοντος JHBuild

en: [ options ... ] program [ arguments ... ]
el: [ επιλογές ... ] πρόγραμμα [ παράμετροι ... ]

en: run command in build dir of the given module
el: εκτέλεση εντολής στο φάκελο δόμησης του δοσμένου αρθρώματος

en: run command in checkout dir of the given module
el: εκτέλεση εντολής στον κατάλογο ελέγχου εξόδου του δοσμένου αρθρώματος

en: Unable to execute the command '%(command)s': %(err)s
el: Αδυναμία εκτέλεσης της εντολής '%(command)s': %(err)s

en: Unable to execute the command '%s'
el: Αδυναμία εκτέλεσης της εντολής '%s'

en: No command given
el: Δε δόθηκε εντολή

en: Start a shell under the JHBuild environment
el: Έναρξη κέλυφους υπό το περιβάλλον JHBuild

en: List the modules that would be built
el: Λίστα των αρθρωμάτων που θα μπορούσαν να δομηθούν

en: show which revision will be built
el: εμφάνιση αναθεώρησης που θα δομηθεί

en: start list at the given module
el: έναρξη λίστας στο δοσμένο άρθρωμα

en: also list soft-dependencies that could be skipped
el: επίσης να καταγραφούν στη λίστα οι χαλαρές-εξαρτήσεις που μπορούν να παραληφθούν

en: list all modules, not only those that would be built
el: προβολή όλων των αρθρωμάτων, όχι μόνο αυτών που πρόκειται να δομηθούν

en: Conflicting options specified ('--start-at' and '--all-modules')
el: Καθορίστηκαν αντικρουόμενες επιλογές ('--start-at' και '--all-modules')

en: Output a Graphviz dependency graph for one or more modules
el: Αποτέλεσμα διαγράμματος εξαρτήσεων Graphviz για ένα ή περισσότερα αρθρώματα

en: [ modules ... ]
el: [ αρθρώματα ... ]

en: add dotted lines to soft dependencies
el: προσθήκη διακεκομμένων γραμμών στις χαλαρές εξαρτήσεις

en: group modules from metamodule together
el: ομαδοποίηση αρθρωμάτων απο το metamodule

en: Run post-install triggers for named modules (or all)
el: Εκτέλεση εναυσμάτων μετά την εγκατάσταση για αρθρώματα με όνομα (ή για όλα)

en: Build support tools
el: Δόμηση εργαλείων υποστήριξης

en: Control buildbot
el: Έλεγχος του buildbot

en: [ options ... ]
el: [ επιλογές ... ]

en: setup a buildbot environment
el: ρύθμιση περιβάλλοντος buildbot

en: start a buildbot slave server
el: έναρξη ενός δευτερεύοντος διακομιστή buildbot

en: stop a buildbot slave server
el: διακοπή ενός δευτερεύοντος διακομιστή buildbot

en: start a buildbot master server
el: έναρξη ενός πρωτεύοντος διακομιστή buildbot

en: reload a buildbot master server configuration
el: επαναφόρτωση ρυθμίσεων ενός πρωτεύοντος διακομιστή buildbot

en: stop a buildbot master server
el: διακοπή ενός πρωτεύοντος διακομιστή buildbot

en: start as daemon
el: έναρξη ως υπηρεσία

en: PID file location
el: Τοποθεσία αρχείου PID

en: log file location
el: τοποθεσία αρχείου καταγραφών

en: directory with slave files (only with --start-server)
el: φάκελος με δευτερεύοντα αρχεία (μόνο με --start-server)

en: directory with buildbot work files (only with --start-server)
el: φάκελος με buildbot work αρχεία (μόνο με --start-server)

en: master cfg file location (only with --start-server)
el: τοποθεσία αρχείου πρωτεύοντος cfg (μόνο με --start-server)

en: exec a buildbot step (internal use only)
el: εκτέλεση ενός βήματος buildbot (μόνο εσωτερική χρήση)

en: buildbot and twisted not found, run jhbuild bot --setup
el: δεν βρέθηκαν τα buildbot και twisted, εκτελέστε jhbuild bot --setup

en: No description for slave %s.
el: Δεν υπάρχει περιγραφή για το δευτερεύον %s.

note: parse error
en: Failed to parse slave config for %s.
el: Αποτυχία ανάλυσης ρυθμίσεων δευτερεύοντος για το %s.

en: failed to get buildbot PID
el: αποτυχία λήψης του buildbot PID

en: Check modules in GNOME Git repository have the correct branch definition
el: Έλεγχος αρθρωμάτων στο αποθετήριο Git του GNOME εάν έχουν τον σωστό ορισμό κλάδου

en: %(module)s is missing branch definition for %(branch)s
el: Λείπει ο ορισμός κλάδου του %(module)s για το %(branch)s

en: Check if modules in JHBuild have the correct definition
el: Ελέγξτε αν τα αρθρώματα στο JHBuild ορίζονται σωστά

en: %(module)s is unreachable (%(href)s)
el: το %(module)s είναι μη προσπελάσιμο (%(href)s)

en: Cannot check %(module)s (%(href)s)
el: Αδυναμία ελέγχου %(module)s (%(href)s)

en: Clean all modules
el: Καθαρισμός όλων των αρθρωμάτων

en: Report details on GNOME external dependencies
el: Λεπτομέρειες αναφοράς σχετικά με τις εξωτερικές εξαρτήσεις του GNOME

en: External deps for GNOME
el: Εξωτερικές εξαρτήσεις για το GNOME

en: External deps for GNOME %s
el: Εξωτερικές εξαρτήσεις για το GNOME %s

en: patched
el: διορθωμένο

en: and %d others.
el: και %d άλλα.

en: Report GNOME modules status wrt various goals
el: Αναφορά GNOME κατάστασης αρθρωμάτων ποικίλων στόχων wrt

en: check to perform
el: έλεγχος για εκτέλεση

en: Build targets from a GUI app
el: Δόμηση προορισμών απο μια εφαρμογή GUI

en: Display information about one or more modules
el: Προβολή πληροφοριών ενός ή περισσοτέρων αρθρωμάτων

en: unknown module %s
el: άγνωστο άρθρωμα %s

en: Name:
el: Όνομα:

en: Module Set:
el: Σύνολο αρθρωμάτων:

en: Type:
el: Τύπος:

en: Install version:
el: Εγκατεστημένη έκδοση:

en: Install date:
el: Ημερομηνία εγκατάστασης:

en: not installed
el: μη εγκατεστημένο

en: CVS Root:
el: Ρίζα CVS:

en: CVS Module:
el: Άρθρωμα CVS:

en: CVS Revision:
el: Αναθεώρηση CVS:

en: Subversion Module:
el: Άρθρωμα Subversion:

en: Darcs Archive:
el: Αρχειοθήκη Darcs:

en: Git Module:
el: Άρθρωμα Git:

en: Git Origin Module:
el: Αρχικό άρθρωμα Git:

en: Git Branch:
el: Κλάδος Git:

en: Git Tag:
el: Ετικέτα Git:

en: Version:
el: Έκδοση:

en: Tree-ID:
el: Αναγνωριστικό δέντρου:

en: Sourcedir:
el: Πηγαίος φάκελος:

en: Requires:
el: Απαιτεί:

en: Required by:
el: Απαιτείται από:

en: Suggests:
el: Προτείνει:

en: After:
el: Μετά:

en: Before:
el: Πριν:

en: Required packages:
el: Απαιτούμενα πακέτα:

en:   System installed packages which are too old:
el:   Το σύστημα εγκατέστησε πακέτα που είναι αρκετά παλιά:

en:     (none)
el:     (κανένα)

en:   No matching system package installed:
el:   Δεν εγκαταστάθηκε κανένα αντίστοιχο πακέτο συστήματος:

en: JHBuild commands are:
el: Οι εντολές JHBuild είναι:

en: For more information run "jhbuild <command> --help"
el: Για περισσότερες πληροφορίες εκτελέστε "jhbuild <command> --help"

en: Information about available JHBuild commands
el: Πληροφορίες για τις διαθέσιμες εντολές JHBuild

en: no such command (did you mean "jhbuild build %s"?)
el: μη έγκυρη εντολή (μήπως εννοούσατε "jhbuild build %s";)

en: no such command (did you mean "jhbuild run %s"?)
el: μη έγκυρη εντολή (μήπως εννοούσατε "jhbuild run %s";)

en: Compile and install the module for the current directory
el: Μεταγλώττιση και εγκατάσταση του αρθρώματος στον τρέχον κατάλογο

en: The current directory is not in the checkout root %r
el: Ο τρέχον κατάλογος δεν υπάρχει στο checkout root %r

en: No module matching current directory %r in the moduleset
el: Δεν υπάρχει άρθρωμα που να ταιριάζει τον τρέχον κατάλογο %r στο moduleset

en: Display reverse-dependencies of a module
el: Εμφάνιση αντίστροφων-εξαρτήσεων ενός αρθρώματος

en: [ module ]
el: [ άρθρωμα ]

en: display dependency path next to modules
el: εμφάνιση της διαδρομής εξαρτήσεων δίπλα στα αρθρώματα

en: limit display to modules directly depending on given module
el: περιορισμένη εμφάνιση των αρθρωμάτων που εξαρτώνται απευθείας από το δοσμένο άρθρωμα

en: Check that required support tools are available
el: Έλεγχος διαθεσιμότητας των απαιτούμενων εργαλείων

en: no extra arguments expected
el: δεν αναμένονται επιπλέον παράμετροι

en: checkout root (%s) is not writable
el: το checkout root (%s) δεν είναι εγγράψιμο

en: install prefix (%s) is not writable
el: το πρόθεμα εγκατάστασης (%s) δεν είναι εγγράψιμο

en: %s not found
el: δε βρέθηκε το %s

en: Could not find XML catalog (usually part of the package 'libxml2-utils')
el: Αδύνατη η εύρεση του καταλόγου XML (συνήθως μέρος του πακέτου 'libxml2-utils')

en: Could not find %s in XML catalog (usually part of package 'docbook-xsl')
el: Αδύνατη η εύρεση του %s στον κατάλογο XML (συνήθως μέρος του πακέτου 'docbook-xsl')

en: Could not find the Perl module %s (usually part of package 'libxml-parser-perl' or 'perl-XML-Parser')
el: Αδυναμία εύρεσης του αρθρώματος Perl %s (συνήθως μέρος του πακέτου 'libxml-parser-perl' ή 'perl-XML-Parser')

en: %s not found (usually part of the package 'subversion')
el: Δεν βρέθηκε το %s (συνήθως μέρος του πακέτου 'subversion')

en: curl or wget not found
el: Δε βρέθηκε το curl ή το wget

en: Installed git program is not the right git
el: Το εγκατεστημένο πρόγραμμα git δεν είναι το σωστό git

en: Could not check git program
el: Αδυναμία ελέγχου προγράμματος git

en: aclocal can't see %s macros
el: Το aclocal δεν αναγνωρίζει %s μακροεντολές

en: Please copy the lacking macros (%(macros)s) in one of the following paths: %(path)s
el: Παρακαλώ αντιγράψτε τις ελλιπείς μακροεντολές (%(macros)s) σε ένα από τους ακόλουθους φακέλους: %(path)s

en: Print out a moduleset for the exact versions that are checked out
el: Προβολή ενός moduleset για τις ακριβείς εκδόσεις που έχουν ελεγχθεί

en: Check and install tarball dependencies using system packages
el: Ελέγξτε και εγκαταστήστε εξαρτήσεις tarball χρησιμοποιώντας το σύστημα πακέτων

en: Machine readable list of missing sysdeps
el: Αναγνώσιμος κατάλογος μηχανήματος για τις εξαρτήσεις συστήματος που λείπουν

en: Machine readable list of all sysdeps
el: Αναγνώσιμος κατάλογος μηχανήματος για όλες τις εξαρτήσεις συστήματος

en: Install pkg-config modules via system
el: Εγκατάσταση αρθρωμάτων pkg-config μέσω του συστήματος

en: System installed packages which are new enough:
el: Το σύστημα εγκατέστησε πακέτα που είναι αρκετά νέα:

en:   (none)
el:   (κανένα)

en: Optional packages: (JHBuild will build the missing packages)
el: Προαιρετικά πακέτα: (Το JHBuild θα δομήσει τα πακέτα που λείπουν)

en: %(cmd)s is required to install packages on this system. Please install %(cmd)s.
el: απαιτείται η %(cmd)s για την εγκατάσταση πακέτων στο σύστημα. Παρακαλώ εγκαταστήστε %(cmd)s.

en: Don't know how to install packages on this system
el: Δεν γνωρίζετε πως να εγκαταστήσετε πακέτα σε αυτό το σύστημα

en: No uninstalled system dependencies to install for modules: %r
el: Δεν υπάρχουν απεγκατεστημένες εξαρτήσεις συστήματος προς εγκατάσταση για τα αρθρώματα: %r

en: Installing dependencies on system: %s
el: Εγκατάσταση εξαρτήσεων στο σύστημα: %s

en: Build modules non-interactively and store build logs
el: Μη-διαδραστική δόμηση αρθρωμάτων και αποθήκευση των αναφορών δόμισης

en: directory to store build logs in
el: κατάλογος για αποθήκευση των ιστορικού δόμησης

en: output directory for tinderbox build not specified
el: Δεν καθορίστηκε ο κατάλογος εξόδου της δόμισης tinderbox

en: Report GNOME modules status wrt 3.0 goals
el: Αναφορά GNOME κατάστασης αρθρωμάτων στόχων wrt 3.0

en: Uninstall all modules
el: Απεγκατάσταση όλων των αρθρωμάτων

en: unknown module %s and no default repository to try an automatic module
el: άγνωστο άρθρωμα %s και χωρίς προεπιλεγμένο αποθετήριο για να γίνει προσπάθεια αυτόματου αρθρώματος

en: Module %(mod)r is not installed
el: Δεν έχει εγκατασταθεί το άρθρωμα %(mod)r

en: Invalid condition set modifier: '%s'.  Must start with '+' or '-'.
el: Μη έγκυρος τροποποιητής συνόλου συνθηκών: '%s'.  Πρέπει να ξεκινά με '+' ή '-'.

en: could not load config defaults
el: αδυναμία φόρτωσης προεπιλεγμένων ρυθμίσεων

en: could not load config file, %s is missing
el: αδυναμία φόρτωσης αρχείου ρυθμίσεων, λείπει το %s

en: The default location of the configuration file has changed. Please move %(old_path)s to %(new_path)s.
el: Έχει αλλάξει η προεπιλεγμένη τοποθεσία του αρχείου ρυθμίσεων. Παρακαλώ μετακινήστε το %(old_path)s στο %(new_path)s.

en: Could not include config file (%s)
el: Το αρχείο ρυθμίσεων (%s) δεν ήταν δυνατο να προστεθεί

en: could not load config file
el: αδυναμία φόρτωσης αρχείου ρυθμίσεων

en: unknown keys defined in configuration file: %s
el: ορίστηκαν άγνωστα κλειδιά στο αρχείο ρυθμίσεων: %s

en: the "%s" configuration variable is deprecated, you should use "repos['gnome.org']".
el: η ρύθμιση μεταβλητής "%s" είναι παρωχημένη, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τα "repos['gnome.org']".

en: the "%s" configuration variable is deprecated, you should use "repos".
el: η μεταβλητή configuration "%s" είναι παρωχημένη, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τα "repos".

en: invalid checkout mode
el: μη έγκυρη κατάσταση checkout

en: invalid checkout mode (module: %s)
el: μη έγκυρη κατάσταση checkout (άρθρωμα: %s)

en: copy mode requires copy_dir to be set
el: η κατάσταση αντιγραφής απαιτεί τον καθορισμό του copy_dir

en: modulesets directory (%s) not found, disabling use_local_modulesets
el: δεν βρέθηκε ο κατάλογος modulesets (%s), απενεργοποίηση του use_local_modulesets

en: %s must be an absolute path
el: %s πρέπει να είναι μια ακριβής διαδρομή

en: install prefix (%s) can not be created
el: δεν μπορεί να δημιουργηθεί το πρόθεμα εγκατάστασης (%s)

en: working directory (%s) can not be created
el: δεν μπορεί να δημιουργηθεί ο κατάλογος εργασίας (%s)

en: Your install prefix contains a 'lib64' directory, which is no longer supported by jhbuild.  This is likely the result of a previous build with an older version of jhbuild or of a broken package.  Please consider removing your install and checkout directories and starting fresh.
el: Το πρόθημα της εγκατάστασής σας περιέχει έναν κατάλογο 'lib64', που δεν υποστηρίζεται πια από το jhbuild. Αυτό είναι πιθανά το αποτέλεσμα μιας προηγούμενης δόμησης με μια παλιότερη έκδοση του jhbuild ή ενός σπασμένου πακέτου. Παρακαλούμε, εξετάστε την αφαίρεση της εγκατάστασής σας και ελέγξτε τους καταλόγους και ξεκινήστε από την αρχή.

en: Failed to parse 'min_age' relative time
el: Αποτυχία ανάλυσης του σχετικού χρόνου 'min_age'

en: quiet mode has been disabled because the Python curses module is missing.
el: η αθόρυβη λειτουργία έχει απενεργοποιηθεί επειδή το άρθρωμα Python curses λείπει.

en: GNOME Build Tool
el: Εργαλείο δόμησης GNOME

en: Build GNOME modules
el: Δόμηση αρθρωμάτων GNOME

en: Server Error, retrying in %d seconds
el: Σφάλμα διακομιστή, επανάληψη προσπάθειας σε %d δευτερόλεπτα

en: Server Error, aborting
el: Σφάλμα διακομιστή, εγκατάλειψη προσπάθειας

en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

en: Error running %s
el: Σφάλμα εκτέλεσης %s

en: ERROR: Wrong credentials, please check username/password
el: ΣΦΑΛΜΑ: Λάθος διαπιστευτήρια, παρακαλώ ελέγξτε όνομα χρήστη/κωδικό πρόσβασης

en: Starting Build #%s
el: Έναρξη δόμησης #%s

en: **** Starting module %s ****
el: **** Έναρξη αρθρώματος %s ****

en: install prefix (%s) must be writable
el: πρέπει να είναι εγγράψιμο το πρόθεμα εγκατάστασης (%s)

en: checkout root (%s) can not be created
el: αδυναμία δημιουργίας checkout root (%s)

en: checkout root (%s) must be writable
el: πρέπει να είναι εγγράψιμο το checkout root (%s)

en: checkout copy dir (%s) can not be created
el: αδυναμία δημιουργίας checkout copy dir (%s)

en: checkout copy dir (%s) must be writable
el: πρέπει να είναι εγγράψιμο το checkout copy dir (%s)

en: Skipping %s (installed recently)
el: Παράβλεψη του %s (πρόσφατα εγκατεστημένο)

en: module %(mod)s will be built even though %(dep)s failed
el: το άρθρωμα %(mod)s θα δομηθεί ακόμη και αν το %(dep)s αποτύχει

en: module %(mod)s not built due to non buildable %(dep)s
el: το άρθρωμα %(mod)s δεν δομήθηκε λόγω των μη δομήσιμων %(dep)s

en: Ignoring uninstalled package: %s
el: Παραβλέπεται το μη εγκατεστημένα πακέτο : %s

en: Running post-installation trigger script: %r
el: Εκτέλεση δέσμης ενεργειών ενεργοποίησης μετά την εγκατάσταση: %r

en: %(command)s returned with an error code (%(rc)s)
el: %(command)s επέστρεψε κωδικό σφάλματος (%(rc)s)

en: Others...
el: Άλλα...

en: Choose Module:
el: Επιλογή αρθρώματος:

en: Build Progress
el: Πρόοδος δόμησης

en: Terminal
el: Τερματικό

note: Translators: This is a button label (to start build)
en: Start
el: Έναρξη

en: Build Completed
el: Ολοκληρώθηκε η δόμηση

en: Error during phase %(phase)s of %(module)s
el: Λάθος κατά τη φάση %(phase)s του %(module)s

en: Pick an Action
el: Διαλέξτε μια ενέργεια

en: Rerun phase %s
el: Επανεκτέλεση φάσης %s

en: Ignore error and continue to %s
el: Αγνοήστε το σφάλμα και συνεχίσετε να %s

en: Ignore error and continue to next module
el: Αγνοήστε το σφάλμα και συνεχίσετε στη επόμενο άρθρωμα

en: Give up on module
el: Αγνόηση του αρθρώματος

en: Go to phase "%s"
el: Μετάβαση στη φάση "%s"

en: Open Terminal
el: Άνοιγμα τερματικού

en: %(command)s died with signal %(rc)s
el: %(command)s τερματίστηκε με σήμα %(rc)s

en: Module
el: Άρθρωμα

en: Start At
el: Έναρξη από

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Disable network access
el: Απενεργοποίηση πρόσβασης δικτύου

en: Always run autogen.sh
el: Εκτέλεση πάντα του autogen.sh

en: Don't poison modules on failure
el: Να μην φθαρούν τα αρθρώματα σε περίπτωση αποτυχίας

en: %(configuration_variable)s invalid key %(key)s
el: %(configuration_variable)s μη έγκυρο κλειδί %(key)s

en: 
    Conflicts during checkout:
el: 
    Συγκρούσεις κατά το checkout:

note: it could happen on a really badly-timed ctrl-c (see bug 551641)
en: ########## Error running %s
el: ########## Σφάλμα κατά την εκτέλεση του %s

en: success
el: επιτυχία

en: the following modules were not built
el: δεν έχουν δομηθεί τα ακόλουθα αρθρώματα

en: automatically retrying configure
el: αυτόματη επαναπροσπάθεια ρύθμισης

en: automatically forcing a fresh checkout
el: αυτόματος εξαναγκασμός νέου checkout

en: Start shell
el: Εκκίνηση κέλυφους

en: Reload configuration
el: Επαναφόρτωση ρύθμισης

en: choice:
el: επιλογή:

en: exit shell to continue with build
el: έξοδος από το κέλυφος για συνέχιση δόμησης

en: invalid choice
el: μη έγκυρη επιλογή

en: Type "yes" to confirm the action:
el: Πληκτρολογήστε "yes" για επιβεβαίωση της ενέργειας:

en: yes
el: ναι

en: You should not run jhbuild as root.
el: Δεν θα πρέπει να εκτελέστε το jhbuild ως υπερχρήστης.

en: %prog [ -f config ] command [ options ... ]
el: %prog [ -f config ] εντολή [ επιλογές ... ]

en: Build a set of modules from diverse repositories in correct dependency order (such as GNOME).
el: Δόμηση ενός συνόλου αρθρωμάτων από διαφορετικά αποθετήρια με τη σωστή σειρά εξαρτήσεων (όπως το GNOME).

en: Display this help and exit
el: Εμφάνιση αυτής της βοήθειας και έξοδος

en: use a non default configuration file
el: χρήση ενός μη προεπιλεγμένου αρχείου ρυθμίσεων

en: use a non default module set
el: χρήση ενός μη προεπιλεγμένου σετ αρθρωμάτων

en: do not prompt for input
el: μη προτροπή για εισαγωγή στοιχείων

en: exit immediately when the build fails
el: άμεση έξοδος αν η δόμηση αποτύχει

en: modify the condition set
el: τροποποίηση του συνόλου συνθηκών

en: Interrupted
el: Διακόπηκε

en: Configuring
el: Ρύθμιση

en: Cleaning
el: Εκκαθάριση

en: Building
el: Δόμηση

en: Checking
el: Έλεγχος

en: Creating tarball for
el: Δημιουργία συμπιεσμένου αρχείου για

en: Dist checking
el: Έλεγχος Dist

en: Uninstalling old installed version
el: Απεγκαθίσταται η παλιά εγκατεστημένη έκδοση

en: Installing
el: Εγκατάσταση

en: Distcleaning
el: Εκκαθάριση Dist

en: <%s/> tag must contain value=''
el: H ετικέτα <%s/> πρέπει να περιέχει value=''

en: unknown module type %s
el: άγνωστος τύπος αρθρώματος %s

en: dep node for module %s is missing package attribute
el: ο κόμβος dep για το άρθρωμα %s δεν περιέχει ιδιότητες του πακέτου

en: %(node)s node for %(module)s module is missing %(attribute)s attribute
el: ο κόμβος %(node)s για το άρθρωμα %(module)s δεν περιέχει την ιδιότητα %(attribute)s

en: no <branch> element found for %s
el: δε βρέθηκε το στοιχείο <branch> για το %s

en: Repository=%(missing)s not found for module id=%(module)s. Possible repositories are %(possible)s
el: Δε βρέθηκε το Repository=%(missing)s για το άρθρωμα id=%(module)s. Πιθανά αποθετήρια είναι τα %(possible)s

en: No repository for module id=%(module)s. Either set branch/repo or default repository.
el: Δεν υπάρχει αποθετήριο για το άρθρωμα id=%(module)s. Είτε ορίστε κλάδο/αποθετήριο ή το προεπιλεγμένο αποθετήριο.

en: Deleting .la file: %r
el: Διαγραφή αρχείου .la: %r

en: Deleting dir file: %r
el: Διαγράφεται αρχείου dir: %r

en: Moving temporary DESTDIR %r into build prefix
el: Μετακίνηση προσωρινού DESTDIR %r στο πρόθεμα δόμησης

en: Files remaining in buildroot %(dest)r; module may have installed files outside of prefix.
el: Αρχεία που παραμένουν στο άρθρωμα buildroot %(dest)r; μπορεί να εγκατάθηκαν αρχεία εκτός προθέματος.

en: Module failed to install into DESTDIR %(dest)r
el: Το άρθρωμα απέτυχε να εγκατασταθεί στο DESTDIR %(dest)r

en: %d files remaining from previous build
el: Απομένουν %d αρχεία από προηγούμενη δόμηση

en: Deleted: %(file)r
el: Διεγράφησαν: %(file)r

en: Failed to delete no longer installed file %(file)r: %(msg)s
el: Αποτυχία διαγραφής μη εγκατεστημένου αρχείου %(file)r: %(msg)s

en: Install encountered errors: %(num)d errors raised, %(files)d files copied. The errors are:
      %(err)s
el: Η εγκατάσταση παρουσίασε σφάλματα: σφάλματα στο %(num)d, αντιγράφηκαν %(files)d αρχεία. Τα σφάλματα είναι:
      %(err)s

en: Install complete: %d files copied
el: Ολοκλήρωση εγκατάστασης: αντιγράφηκαν %d αρχεία

en: Skipping %s (not updated)
el: Παράβλεψη %s (δεν ενημερώθηκε)

en: Skipping %s (package and dependencies not updated)
el: Παράβλεψη %s (το πακέτο και οι εξαρτήσεις δεν ενημερώθηκαν)

en: Checking out
el: Εξαγωγή

en: source directory %s was not created
el: δεν δημιουργήθηκε ο πηγαίος κατάλογος %s

en: wipe directory and start over
el: καθαρισμός καταλόγου και επανεκκίνηση

en: kconfig file %s was not created
el: δεν δημιουργήθηκε το αρχείο kconfig %s

en: Installing kernel
el: Εγκατάσταση πυρήνα

en: Installing modules
el: Εγκατάσταση αρθρωμάτων

en: Installing kernel headers
el: Εγκατάσταση κεφαλίδων πυρήνα

en: Repository=%(missing)s not found for kconfig in linux id=%(linux_id)s. Possible repositories are %(possible)s
el: Δε βρέθηκε το αποθετήριο=%(missing)s για το kconfig στο linux id=%(linux_id)s. Πιθανά αποθετήρια είναι τα %(possible)s

en: Default repository=%(missing)s not found for kconfig in linux id=%(linux_id)s. Possible repositories are %(possible)s
el: Δε βρέθηκε το καθορισμένο repository=%(missing)s για το kconfig στο linux id=%(linux_id)s. Πιθανά αποθετήρια είναι τα %(possible)s

en: module '%(module)s' has invalid size attribute ('%(size)s')
el: Το άρθρωμα '%(module)s' έχει μη έγκυρη ιδιότητα μεγέθους ('%(size)s')

en: Python XML packages are required but could not be found
el: Τα πακέτα Python XML είναι απαραίτητα αλλά δεν βρέθηκαν

en: fixed case of module '%(orig)s' to '%(new)s'
el: σταθερή περίπτωση αρθρώματος '%(orig)s' σε '%(new)s'

en: %(module)s has a dependency on unknown "%(invalid)s" module
el: Το %(module)s έχει μια εξάρτηση από άγνωστο "%(invalid)s" άρθρωμα

en: Circular dependencies detected: %s
el: Εντοπίστηκαν κυκλικές εξαρτήσεις: %s

en: Unknown module:
el: Άγνωστο άρθρωμα:

en: <if> must have exactly one of condition-set='' or condition-unset=''
el: Η <if> πρέπει να έχει επακριβώς ένα από τα condition-set='' ή condition-unset=''

en: could not download %s: %s
el: αδυναμία λήψης του %s: %s

en: failed to parse %s: %s
el: αποτυχία ανάλυσης του %s: %s

en: Duplicate repository:
el: Διπλότυπο αποθετηρίο:

en: Modulesets were edited locally but JHBuild is configured to get them from the network, perhaps you need to add use_local_modulesets = True to your %s.
el: Τα Modulesets έχουν επεξεργαστεί τοπικά αλλά το JHBuild έχει ρυθμιστεί ώστε να ληφθούν από το δίκτυο, ίσως χρειαστεί να προσθέσετε use_local_modulesets = True στο %s.

en: Call to undefined command
el: Κλήση σε απροσδιόριστη εντολή

en: file not in cache, but not allowed to check network
el: το αρχείο δεν υπάρχει στην λανθάνουσα μνήμη, αλλά δεν επιτρέπεται να ελέγχει το δίκτυο

en: package %s has files with embedded new lines
el: το πακέτο %s περιέχει αρχεία με ενσωματωμένες νέες γραμμές

en: no manifest for '%s', can't uninstall.  Try building again, then uninstalling.
el: αδυναμία απεγκατάστασης, καμιά δήλωση για το '%s'. Επιχειρήστε να το δομήσετε πάλι και μετά να το απεγκαταστήσετε.

en: Failed to delete %(file)r: %(msg)s
el: Αποτυχία διαγραφής του %(file)r: %(msg)s

en: No suitable root privilege command found; you should install "pkexec"
el: Δεν βρέθηκαν ανάλογες εντολές υπερχρήστη, εγκαταστήστε το "pkexec"

en: Nothing available to install
el: Τίποτα δεν είναι διαθέσιμο για εγκατάσταση

en: Installing:
      %s
el: Εγκατάσταση:
      %s

en: Complete!
el: Ολοκληρώθηκε!

en: Using yum to install packages.  Please wait.
el: Χρησιμοποιώντας το yum για την εγκατάσταση πακέτων. Παρακαλώ περιμένετε.

en: Installing:
      %(pkgs)s
el: Εγκατάσταση:
      %(pkgs)s

en: Nothing to install
el: Τίποτα προς εγκατάσταση

en: Using apt-file to search for providers; this may be slow.  Please wait.
el: Χρήση του apt-file για την αναζήτηση παρόχων, αυτό μπορεί να καθυστερήσει.  Παρακαλώ περιμένετε.

en: No native package found for %(id)s (%(filename)s)
el: Δεν βρέθηκε εγγενές πακέτο για το %(id)s (%(filename)s)

en: Installing: %(pkgs)s
el: Εγκατάσταση: %(pkgs)s

en: No keys specified in trigger script %r
el: Δεν καθορίστηκαν κλειδιά στο script ενεργοποίησης %r

en: Failed to unpack %s (unknown archive type)
el: Αποτυχία αποσυμπίεσης %s (άγνωστος τύπος αρχείου)

en: Failed to unpack %s
el: Απέτυχε η αποσυμπίεση του %s

en: Failed to unpack %s (empty file?)
el: Απέτυχε η αποσυμπίεση του %s (κενό αρχείο;)

en: branch for %(name)s has wrong override, check your %(filename)s
el: ο κλάδος για το %(name)s έχει λάθος παράκαμψη, ελέξτε το %(filename)s

en: attribute is deprecated. Use revspec instead.
el: η ιδιότητα είναι παρωχημένη. Αντί αυτού, χρησιμοποιήστε το revspec.

en: 
    Path %s does not seem to be a checkout from dvcs_mirror_dir.
    Remove it or change your dvcs_mirror_dir settings.
el: 
    Η διαδρομή %s δεν φαίνεται να είναι ένα checkout από dvcs_mirror_dir.
    Αφαιρέστε το ή αλλάξτε τις ρυθμίσεις σας στο dvcs_mirror_dir.

en: could not log into %s
el: αδυναμία σύνδεσης στο %s

en: %s is not managed by CVS
el: Το %s δεν είναι διαχειρήσιμο από CVS

en: "%s" does not appear to be a CVS working copy
el: Το "%s" δεν φαίνεται να είναι αντίγραφο εργασίας του CVS

en: working copy points at the wrong repository (expected %(root1)s but got %(root2)s).
el: σημεία αντιγράφου εργασίας σε λάθος αποθετήριο (αναμένεται %(root1)s, αλλά ήρθε %(root2)s).

en: Consider using the changecvsroot.py script to fix this.
el: Εξετάστε να χρησιμοποιήσετε τη δέσμη ενεργειών changecvsroot.py για να το διορθώσετε.

en: date based checkout not yet supported
el: δεν υποστηρίζεται ακόμη το checkout σύμφωνα με ημερομηνία

en: ignored bad branch redefinition for module:
el: αγνοήστε εσφαλμένο επαναπροσδιορισμό κλάδου για το άρθρωμα:

en: Need at least git-1.5.6 from June/08 to operate
el: Χρειάζεται τουλάχιστον το git-1.5.6 από June/08 για να λειτουργήσει

en: Unexpected: Checkoutdir is not a git repository:
el: Μη αναμενόμενο: Το Checkoutdir δεν είναι ένα αποθετήριο git:

en: The requested branch "%s" is not available. Neither locally, nor remotely in the origin remote.
el: Ο αιτούμενος κλάδος "%s" δεν είναι διαθέσιμος. Ούτε τοπικά, ούτε στο εξ αποστάσεως απομακρυσμένο προορισμό.

en: Refusing to switch a dirty tree.
el: Άρνηση αλλαγής ενός πρόχειρου δέντρου.

en: Command %s returned no output
el: Η εντολή %s δεν επέστρεψε αποτέλεσμα

en: Command %s did not include commit line: %r
el: Η εντολή %s δεν περιλαμβάνει γραμμή υποβολής: %r

en: Failed to update module as it switched to git (you should check for changes then remove the directory).
el: Αποτυχία ενημέρωσης του αρθρώματος καθώς μετέβη στο git (θα πρέπει να ελέγξετε για τις αλλαγές και στη συνέχεια αφαιρέστε τον κατάλογο).

en: Failed to update module (missing .git) (you should check for changes then remove the directory).
el: Αποτυχία ενημέρωσης του αρθρώματος (λείπει το .git) (θα πρέπει να ελέγξετε για τις αλλαγές και στη συνέχεια αφαιρέστε τον κατάλογο).

en: External handling failed
     If you are running git version < 1.5.6 it is recommended you update.
el: Απέτυχε ο εξωτερικός χειρισμός
     Εάν εκτελείτε την έκδοση git < 1.5.6 συνιστάται να αναβαθμίσετε.

en: Cannot get last revision from %s. Check the module location.
el: Αδυναμία λήψης τελευταίας αναθεώρησης από %s. Ελέγξτε τη θέση του αρθρώματος.

en: unknown repository type %s
el: αγνωστος τύπος αποθετηρίου %s

en: Initializing %s
el: Αρχικοποίηση %s

en: Pulling branch %(branch)s from %(server)s
el: Ανάκτηση κλάδου %(branch)s από %(server)s

en: branch %(branch)s has %(num)d heads
el: Ο κλάδος %(branch)s έχει %(num)d επικεφαλίδες

en: Checking out branch '%(branch)s' to directory '%(dir)s'
el: Εξαγωγή κλάδου '%(branch)s' στον κατάλογο '%(dir)s'

en: Updating working copy %s
el: Ενημέρωση αντιγράφου εργασίας %s

en: Getting SVN subdirs: this operation might be long...
el: Λήψη υποκαταλόγων SVN: αυτή η λειτουργία μπορεί να καθυστερήσει...

en: could not get Subversion URI for %s
el: αδυναμία λήψης του Subversion URI για το %s

en: could not parse "svn info" output for %s
el: αδυναμία ανάλυσης της εξόδου "svn info" για το %s

en: Error checking for conflicts
el: Σφάλμα ελέγχου συγκρούσεων

en: branch for %s is not correct, check the moduleset file.
el: δεν είναι σωστός ο κλάδος για το %s, ελέγξτε το αρχείο moduleset.

en: URL has no filename component: %s
el: Το URL δεν περιέχει το όνομα αρχείου: %s

en: file not downloaded
el: το αρχείο δεν λήφθηκε

en: downloaded file size is incorrect (expected %(size1)d, got %(size2)d)
el: λανθασμένο μέγεθος ληφθέντος αρχείου (αναμενόταν %(size1)d, ελήφθησαν %(size2)d)

en: invalid hash attribute on module %s
el: μη έγκυρη ιδιότητα κατακερματισμού στο άρθρωμα %s

en: file hash is incorrect (expected %(sum1)s, got %(sum2)s)
el: ο κατακερματισμός του αρχείου είναι εσφαλμένος (αναμενόταν %(sum1)s, ελήφθησαν %(sum2)s)

en: skipped hash check (missing support for %s)
el: παράλειψη ελέγχου κατακερματισμός (λείπει υποστήριξη για το %s)

en: unable to find wget or curl
el: αδυναμία εύρεσης των wget ή curl

en: tarball dir (%s) can not be created
el: ο κατάλογος tarball (%s) δεν μπορεί να δημιουργηθεί

en: tarball dir (%s) must be writable
el: ο κατάλογος tarball (%s) πρέπει να είναι εγγράψιμος

en: failed to unpack %s
el: απέτυχε η αποσμπίεση του %s

en: could not unpack tarball (expected %s dir)
el: αποτυχία αποσυμπίεσης του συμπιεσμένου αρχείου (αναμενόταν %s dir)

en: could not download patch (error: %s)
el: αδυναμία λήψης της διόρθωσης (error: %s)

en: could not download patch
el: αδυναμία λήψης της διόρθωσης

en: Failed to find patch: %s
el: Αποτυχία εύρεσης της διόρθωσης: %s

en: Applying patch
el: Εφαρμογή διόρθωσης

en: unable to find quilt
el: αδυναμία εύρεσης του quilt

en: could not checkout quilt patch set
el: αδυναμία checkout του συνόλου διόρθωσης quilt
