jhbuild master - en to ja translation catalogue (85 entries)

en: Build modules non-interactively and upload results to JhAutobuild
ja: 非対話的にモジュールをビルドし、結果を JhAutobuild へアップロードする

en: always run autogen.sh
ja: 常に autogen.sh を実行する

en: run make clean before make
ja: make の前に make clean を実行する

en: run make distcheck after building
ja: ビルドの後に make distcheck を実行する

en: treat the given modules as up to date
ja: 指定のモジュールを更新済みとみなす

en: start building at the given module
ja: 指定のモジュールからビルドを開始する

en: jhautobuild report URL
ja: 報告先となる jhautobuild の URL を指定する

en: Update all modules from version control
ja: バージョン管理システムを利用して、すべてのモジュールを更新する

en: start updating at the given module
ja: 指定のモジュールから更新を行う

en: update only modules with the given tags
ja: 指定のタグを持つモジュールだけ更新する

en: set a sticky date when checking out modules
ja: モジュールのチェックアウト時に指定の日付に固定する

en: ignore all soft-dependencies
ja: 弱い依存関係にあるモジュールをすべて無視する

en: Update one or more modules from version control
ja: バージョン管理システムを利用して、ひとつ、あるいは複数のモジュールを更新する

en: Clean one or more modules
ja: ひとつ、あるいは複数のモジュールに対して clean を行う

en: honour the makeclean setting in config file
ja: コンフィグファイルで指定した makeclean の設定に従う

en: completely clean source tree
ja: ソースツリーを完全に clean する

en: Update and compile all modules (the default)
ja: すべてのモジュールの更新、コンパイルを行う (デフォルト)

en: run make check after building
ja: ビルドの後に make check を実行する

en: run make dist after building
ja: ビルドの後に make dist を実行する

en: skip version control update
ja: バージョン管理システムの更新を行わない

en: quiet (no output)
ja: 出力を抑止する

en: build only modules with the given tags
ja: 指定のタグを持つモジュールだけビルドする

en: run tests in real X and not in Xvfb
ja: Xvfb ではなく実際の X 上でテストを行う

en: try to force checkout and autogen on failure
ja: ビルド失敗時に checkout と autogen を試みる

en: don't poison modules on failure
ja: ビルドに失敗しても当該モジュールに依存するモジュールのビルドを試みる

en: build even if policy says not to
ja: ビルドポリシー上ビルドが不要でも強制的にビルドする

en: also build soft-dependencies that could be skipped
ja: スキップ可能な弱い依存関係にあるモジュールもビルドする

en: skip modules installed less than the given time ago
ja: 指定の時間より後にインストールされたモジュールをスキップする

en: ignore missing system dependencies
ja: インストールされていないシステムの依存モジュールを無視する

en: Update and compile one or more modules
ja: ひとつ、あるいは複数のモジュールの更新、コンパイルを行う

en: Run a command under the JHBuild environment
ja: JHBuild 環境でコマンドを実行する

en: run command in build dir of the given module
ja: 指定モジュールのビルドディレクトリでコマンドを実行する

en: run command in checkout dir of the given module
ja: 指定モジュールのチェックアウトディレクトリでコマンドを実行する

en: Start a shell under the JHBuild environment
ja: JHBuild 環境でシェルを起動する

en: List the modules that would be built
ja: ビルド対象のモジュールの一覧を表示する

en: show which revision will be built
ja: ビルドするリビジョンを表示する

en: start list at the given module
ja: 指定のモジュールから一覧を表示する

en: also list soft-dependencies that could be skipped
ja: スキップ可能な弱い依存関係になるモジュールも表示する

en: list all modules, not only those that would be built
ja: ビルド対象となるモジュールだけでなくすべてのモジュールの一覧を表示する

en: Output a Graphviz dependency graph for one or more modules
ja: ひとつ以上のモジュールに関する、Graphviz 用の依存関係グラフを出力する

en: add dotted lines to soft dependencies
ja: 弱い依存関係のモジュールを追加する

en: group modules from metamodule together
ja: メタモジュール内のモジュールをグループ化する

en: Build support tools
ja: サポートツールをビルドする

en: Check modules in GNOME Git repository have the correct branch definition
ja: GNOME Git リポジトリのモジュールに正しいブランチ定義があるかチェックする

en: Check if modules in JHBuild have the correct definition
ja: JHBuild のモジュール定義が正しいかチェックする

en: Clean all modules
ja: すべてのモジュールに対して clean を行う

en: Build targets from a GUI app
ja: GUI でターゲットをビルドする

en: Display information about one or more modules
ja: ひとつ以上のモジュールに関する情報を表示する

en: For more information run "jhbuild <command> --help"
ja: より詳細な情報については "jhbuild <command> --help" を実行してください

en: Information about available JHBuild commands
ja: 利用可能な JHBuild のコマンドに関する情報を表示する

en: Compile and install the module for the current directory
ja: 現在のディレクトリでモジュールのコンパイルおよびインストールを行う

en: Display reverse-dependencies of a module
ja: 指定のモジュールの被依存モジュールを表示する

en: display dependency path next to modules
ja: モジュール名の隣に依存パスを表示する

en: limit display to modules directly depending on given module
ja: 指定のモジュールに直接依存するモジュールだけ表示する

en: Check that required support tools are available
ja: 必須のサポートツールが利用可能かチェックする

en: Check and install tarball dependencies using system packages
ja: システムパッケージを使用する依存モジュールのチェック、およびインストールを行う

en: Install pkg-config modules via system
ja: システムを通じて pkg-config ファイルを提供するモジュールをインストールする

en: Build modules non-interactively and store build logs
ja: 非対話的にモジュールをビルドし、ビルドログを記録する

en: directory to store build logs in
ja: ビルドログを保存するディレクトリを指定する

en: Uninstall all modules
ja: すべてのモジュールに対して uninstall を行う

en: Others...
ja: その他...

en: Choose Module:
ja: モジュールを選択:

en: Build Progress
ja: ビルドの進捗状況

en: Terminal
ja: 端末

note: Translators: This is a button label (to start build)
en: Start
ja: 開始

en: Build Completed
ja: ビルド完了

en: Error during phase %(phase)s of %(module)s
ja: %(module)s の %(phase)s フェーズにおけるエラー

en: Pick an Action
ja: アクションを選択

en: Rerun phase %s
ja: %s を再実行する

en: Ignore error and continue to %s
ja: エラーを無視して %s を続ける

en: Ignore error and continue to next module
ja: エラーを無視して次のモジュールのビルドを続ける

en: Give up on module
ja: このモジュールをビルドしない

en: Go to phase "%s"
ja: "%s" のフェーズへ移る

en: Open Terminal
ja: 端末を開く

en: Module
ja: モジュール

en: Start At
ja: 次のモジュールから始める

en: Preferences
ja: 設定

en: Disable network access
ja: ネットワークアクセスを無効にする

en: Always run autogen.sh
ja: 常に autogen.sh を実行する

en: Don't poison modules on failure
ja: 依存モジュールのビルドに失敗してもビルドを行う

en: Build a set of modules from diverse repositories in correct dependency order (such as GNOME).
ja: 様々なリポジトリにあるモジュールを適切な依存関係に基づいてビルドします (GNOME など)

en: Display this help and exit
ja: このヘルプを表示して終了する

en: use a non default configuration file
ja: 指定のコンフィグファイルを使用する

en: use a non default module set
ja: 指定のモジュールセットを使用する

en: do not prompt for input
ja: ユーザーの入力を要求しない
