jhbuild master - en to ro translation catalogue (388 entries)

en: Configuring $PKG_NAME without autotools
ro: Se configurează $PKG_NAME fără autotools

en: Unable to create file $srcdir/Makefile.inc
ro: Nu s-a putut crea fișierul $srcdir/Makefile.inc

en: Unable to read file $makefile
ro: Nu s-a putut citi fișierul $makefile

en: Unable to copy $makefile to $srcdir/Makefile
ro: Nu s-a putut copia $makefile la $srcdir/Makefile

en: Now type `make' to compile $PKG_NAME
ro: Acum tastați „make” pentru a compila $PKG_NAME

en: **Error**: Directory `$srcdir' does not look like the top-level $PKG_NAME directory
ro: **Eroare**: Directorul „$srcdir” nu arată ca un director de nivel înalt pentru $PKG_NAME

en: WARNING: aclocal not available (usually part of package 'autoconf')
ro: AVERTISMENT: aclocal nu este disponibil (de obicei face parte din pachetul „autoconf”)

en: WARNING: automake not available (usually part of package 'automake')
ro: AVERTISMENT: automake nu este disponibil (de obicei face parte din pachetul „automake”)

en: WARNING: autopoint not available (usually part of package 'gettext')
ro: AVERTISMENT: autopoint nu este disponibil (de obicei face parte din pachetul „gettext”)

en: WARNING: pkg-config not available (usually part of package 'pkgconfig')
ro: AVERTISMENT: pkg-config nu este disponibil (de obicei face parte din pachetul „pkgconfig”)

en: WARNING: yelp-tools not available (usually part of package 'yelp-tools')
ro: AVERTISMENT: yelp-tools nu este disponibil (de obicei face parte din pachetul „yelp-tools”)

en: Build modules non-interactively and upload results to JhAutobuild
ro: Construiește module non-interactiv și încarcă rezultatele la JhAutobuild

en: always run autogen.sh
ro: execută întotdeauna autogen.sh

en: run make clean before make
ro: execută make clean înainte de make

en: run make distcheck after building
ro: execută make distcheck după construire

en: treat the given modules as up to date
ro: consideră modulele date ca fiind actualizate

en: start building at the given module
ro: pornește construirea la modulul dat

en: jhautobuild report URL
ro: adresă URL report jhautobuild

en: verbose mode
ro: mod detaliat

en: report URL for autobuild not specified
ro: nu este specificat URL-ul de raportat pentru autobuild

en: %s not in module list
ro: %s nu este în lista de module

en: Update all modules from version control
ro: Actualizează toate modulele de la controlul de versiune

en: [ options ... ] [ modules ... ]
ro: [ opțiuni ... ] [ module ... ]

en: start updating at the given module
ro: pornește actualizarea la modulul dat

en: update only modules with the given tags
ro: actualizează numai modulele cu etichete date

en: set a sticky date when checking out modules
ro: stabilește o dată persistentă când se verifică modulele

en: ignore all soft-dependencies
ro: ignoră toate dependențele funcționale

en: Update one or more modules from version control
ro: Actualizează unul sau mai multe module de la controlul de versiune

en: A module called '%s' could not be found.
ro: Nu s-a putut găsi un modul cu numele „%s”.

en: This command requires a module parameter.
ro: Această comandă necesită un parametru de modul.

en: Clean one or more modules
ro: Curăță unul sau mai multe module

en: honour the makeclean setting in config file
ro: modifică la opțiunea makeclean în fișierul config

en: completely clean source tree
ro: curăță complet arborele sursă

en: clean command called while makeclean is set to False, skipped.
ro: curăță comanda apelată în timp ce makeclean este stabilită la False, omis.

en: Update and compile all modules (the default)
ro: Actualizează și compilează toate modulele (implicit)

en: run make check after building
ro: execută make check după construire

en: run make dist after building
ro: execută make dist după construire

en: skip version control update
ro: omite actualizarea pentru controlul versiunii

en: quiet (no output)
ro: liniștit (niciun rezultat)

en: build only modules with the given tags
ro: construiește numai modulele cu etichete date

en: run tests in real X and not in Xvfb
ro: execută text în X real și nu în Xvfb

en: try to force checkout and autogen on failure
ro: încearcă să forțezi plecarea și autogen în caz de eșec

en: don't poison modules on failure
ro: nu elimina modulele în caz de eșec

en: build even if policy says not to
ro: construiește chiar dacă regula spune să nu

en: also build soft-dependencies that could be skipped
ro: construiește și dependențele funcționale care ar putea fi omise

en: skip modules installed less than the given time ago
ro: omite modulele instalate mai devreme decât timpul dat

en: ignore missing system dependencies
ro: ignoră dependențele de sistem lipsă

en: requested module is in the ignore list, nothing to do.
ro: modulul cerut se află în lista ignorată, nimic de făcut.

en: Required system dependencies not installed. Install using the command %(cmd)s or to ignore system dependencies use command-line option %(opt)s
ro: Dependințele necesare ale sistemului nu sunt instalate. Instalați-le utilizând comanda %(cmd)s sau pentru a le ignora folosiți opțiunea %(opt)s a liniei de comandă

en: Update and compile one or more modules
ro: Actualizează și compilează unul sau mai multe module

en: module "%(modname)s" does not exist, created automatically using repository "%(reponame)s"
ro: modulul „%(modname)s” nu există, a fost creat automat folosind depozitul „%(reponame)s”

en: Run a command under the JHBuild environment
ro: Execută o comandă în mediul JHBuild

en: [ options ... ] program [ arguments ... ]
ro: [ opțiuni ... ] program [ argumente ... ]

en: run command in build dir of the given module
ro: execută comanda în dir build al modulului dat

en: run command in checkout dir of the given module
ro: execută comandă în dir de plecare al modulului dat

en: Unable to execute the command '%(command)s': %(err)s
ro: Nu s-a putut executa comanda  „%(command)s”: %(err)s

en: Unable to execute the command '%s'
ro: Nu se poate executa comanda „%s”

en: No command given
ro: Nu s-a dat nicio comandă

en: Start a shell under the JHBuild environment
ro: Pornește un shell în mediul JHBuild

en: List the modules that would be built
ro: Enumeră modulele care vor fi construite

en: show which revision will be built
ro: afișează ce revizie va fi construită

en: start list at the given module
ro: pornește lista la modulul dat

en: also list soft-dependencies that could be skipped
ro: enumeră și dependențele funcționale care ar putea fi omise

en: list all modules, not only those that would be built
ro: enumeră toate modulele, nu numai cele care vor fi construite

en: Conflicting options specified ('--start-at' and '--all-modules')
ro: Opțiuni contradictorii specificate („--start-at” și „--all-modules”)

en: Output a Graphviz dependency graph for one or more modules
ro: Afișează un grafic de dependență Graphviz pentru unul sau mai multe module

en: [ modules ... ]
ro: [ module ... ]

en: add dotted lines to soft dependencies
ro: adaugă linii punctate la dependențele funcționale

en: group modules from metamodule together
ro: grupează împreună modulele de la metamodule

en: Run post-install triggers for named modules (or all)
ro: Rulează declanșatoarele post-instalare pentru modulele numite (sau toate)

en: Build support tools
ro: Construiește uneltele de suport

en: Control buildbot
ro: Controlează buildbot

en: [ options ... ]
ro: [ opțiuni ... ]

en: setup a buildbot environment
ro: stabilește un mediu buildbot

en: start a buildbot slave server
ro: pornește un server dependent buildbot

en: stop a buildbot slave server
ro: oprește un server dependent buildbot

en: start a buildbot master server
ro: pornește un server principal buildbot

en: reload a buildbot master server configuration
ro: reîncarcă o configurație pentru serverul principal buildbot

en: stop a buildbot master server
ro: oprește un server principal buildbot

en: start as daemon
ro: pornește ca serviciu

en: PID file location
ro: Locația fișierului ce identifică procesul

en: log file location
ro: locație fișier istoric

en: directory with slave files (only with --start-server)
ro: dosar cu fișiere dependente (numai cu --start-server)

en: directory with buildbot work files (only with --start-server)
ro: dosar cu fișiere de lucru buildbot (numai cu --start-server)

en: master cfg file location (only with --start-server)
ro: locație fișier principal cfg (numai cu --start-server)

en: exec a buildbot step (internal use only)
ro: exec un pas buildbot (numai pentru utilizare internă)

en: buildbot commands are no longer supported
ro: comenzile buildbot nu mai sunt suportate

en: Check modules in GNOME Git repository have the correct branch definition
ro: Verifică modulele din depozitul Git GNOME pentru definiția corectă de ramură

en: %(module)s is missing branch definition for %(branch)s
ro: %(module)s îi lipsește definiția de ramură pentru %(branch)s

en: Check if modules in JHBuild have the correct definition
ro: Verifică dacă modulele din JHBuild au definiția corectă

en: %(module)s is unreachable (%(href)s)
ro: %(module)s nu este disponibil (%(href)s)

en: Cannot check %(module)s (%(href)s)
ro: Nu se pot verifica %(module)s (%(href)s)

en: Clean all modules
ro: Curăță toate modulele

en: Report details on GNOME external dependencies
ro: Raportează detalii pentru dependințele externe de GNOME

en: External deps for GNOME
ro: Dependințe externe pentru GNOME

en: External deps for GNOME %s
ro: Dependințe externe pentru GNOME %s

en: patched
ro: peticit

en: and %d others.
ro: și %d altele.

en: Report GNOME modules status wrt various goals
ro: Raportează starea modulelor GNOME în privința diferitelor scopuri

en: check to perform
ro: verifică pentru a efectua

en: Build targets from a GUI app
ro: Construiește destinația de la o aplicație GUI

en: Display information about one or more modules
ro: Afișează informații despre unul sau mai multe module

en: only display information for installed modules. This will not list system dependencies. If one or more module names are specified and at least one module is not installed, then the command will return 1.
ro: afișează informații numai pentru modulele instalate. Aceasta nu va lista dependințele sistemului. Dacă unul sau mai multe module sunt specificate și cel puțin un modul nu este instalat, atunci comanda va returna 1.

en: unknown module %s
ro: modul necunoscut %s

en: Name:
ro: Nume:

en: Module Set:
ro: Set de module:

en: Type:
ro: Tip:

en: Install version:
ro: Versiunea instalării:

en: Install date:
ro: Dată instalare:

en: not installed
ro: nu este instalat

en: CVS Root:
ro: Rădăcină CVS:

en: CVS Module:
ro: Modul CVS:

en: CVS Revision:
ro: Revizie CVS:

en: Subversion Module:
ro: Modul subversion:

en: Darcs Archive:
ro: Arhivă darcs:

en: Git Module:
ro: Modul Git:

en: Git Origin Module:
ro: Modul Origin Git:

en: Git Branch:
ro: Ramură Git:

en: Git Tag:
ro: Etichetă Git:

en: Version:
ro: Versiune:

en: Tree-ID:
ro: ID-arbore:

en: Sourcedir:
ro: Dir sursă:

en: Requires:
ro: Necesită:

en: Required by:
ro: Ceu de:

en: Suggests:
ro: Sugerează:

en: After:
ro: După:

en: Before:
ro: Înainte:

en: Required packages:
ro: Pachete necesare:

en:   System installed packages which are too old:
ro:   Sisemul a instalat pachete care sunt prea vechi:

en:     (none)
ro:     (nespecificat)

en:   No matching system package installed:
ro:  Nu s-a găsit un pachet de sistem potrivit instalat:

en: JHBuild commands are:
ro: Comenzile JHBuild sunt:

en: For more information run "jhbuild <command> --help"
ro: Pentru mai multe informații executați "jhbuild <command> --help"

en: Information about available JHBuild commands
ro: Informații despre comenzi JHBuild disponibile

en: no such command (did you mean "jhbuild build %s"?)
ro: nu există o asemenea comandă (ați dorit să tastați „jhbuild build %s”?)

en: no such command (did you mean "jhbuild run %s"?)
ro: nu există o asemenea comandă (ați dorit să tastați „jhbuild run %s”?)

en: Compile and install the module for the current directory
ro: Compilează și instalează modulul pentru directorul curent

en: The current directory is not in the checkout root %r
ro: Directorul curent nu este în rădăcina adusă %r

en: No module matching current directory %r in the moduleset
ro: Niciun modul potrivit directorului curent %r în setul de module

en: Display reverse-dependencies of a module
ro: Afișează dependențe-inverse ale unui modul

en: [ module ]
ro: [ modul ]

en: display dependency path next to modules
ro: afișează calea dependenței lângă module

en: limit display to modules directly depending on given module
ro: limitează afișarea modulelor care depind direct de modulul dat

en: Check that required support tools are available
ro: Verifică dacă sunt disponibile uneltele suport necesare

en: no extra arguments expected
ro: niciun argument suplimentar așteptat

en: checkout root (%s) is not writable
ro: administratorul de plecare (%s) nu este inscriptibil

en: install prefix (%s) is not writable
ro: prefixul de instalare (%s) nu este inscriptibil

en: %s not found
ro: %s negăsit

en: Could not find XML catalog (usually part of the package 'libxml2-utils')
ro: Nu s-a putut găsi catalogul XML (de obicei face parte din pachetul „libxml2-utils”)

en: Could not find %s in XML catalog (usually part of package 'docbook-xsl')
ro: Nu s-a putut găsi %s în catalogul XML (de obicei parte a pachetului „docbook-xsl”)

en: Could not find the Perl module %s (usually part of package 'libxml-parser-perl' or 'perl-XML-Parser')
ro: Nu s-a putut găsi modulul Perl %s (de obicei face parte din pachetul „libxml-parser-perl” sau „perl-XML-Parser”)

en: curl or wget not found
ro: nu s-au găsit curl sau wget

en: Installed git program is not the right git
ro: Programul git instalat nu este gitul potrivit

en: Could not check git program
ro: Nu s-a putut verifica programul git

en: aclocal can't see %s macros
ro: aclocal nu poate vedea macrocomenzile %s

en: Please copy the lacking macros (%(macros)s) in one of the following paths: %(path)s
ro: Copiați macrocomenzile lipsă (%(macros)s) la una din următoarele căi: %(path)s

en: Print out a moduleset for the exact versions that are checked out
ro: Tipăriți un set de module pentru versiunile exacte care sunt verificate

en: Check and install tarball dependencies using system packages
ro: Verifică și instalează dependențele pentru tarball folosind pachetele din sistem

en: Machine readable list of missing sysdeps
ro: Listă cu dependențe de sistem lipsă citibilă de mașini

en: Machine readable list of all sysdeps
ro: Listă cu toate dependențele de sistem citibilă de mașini

en: Install pkg-config modules via system
ro: Instalează modulele pkg-config cu ajutorul sistemului

en: assume yes/the default answer to interactive questions during installation of system dependencies"
ro: presupune da/răspunsul implicit la întrebări interactive în timpul instalării dependențelor de sistem"

en: System installed packages which are new enough:
ro: Pachete de sistem instalate care sunt destul de noi:

en:   (none)
ro:   (nespecificat)

en: Optional packages: (JHBuild will build the missing packages)
ro: Pachete opționale: (JHBuild va construi pachetele lipsă)

en: %(cmd)s is required to install packages on this system. Please install %(cmd)s.
ro: %(cmd)s este necesară pentru a instala pachetele pe acest sistem. Instalați %(cmd)s.

en: Don't know how to install packages on this system
ro: Nu se știe cum să se instaleze pachete pe acest sistem

en: No uninstalled system dependencies to install for modules: %r
ro: Nicio dependență de sistem neinstalată de instalat pentru modulele: %r

en: Installing dependencies on system: %s
ro: Se instalează dependențele pe sistem: %s

en: Build modules non-interactively and store build logs
ro: Construieșe module non-interactiv și păstrează istoricul de construire

en: directory to store build logs in
ro: dosar pentru păstrarea istoricului de construire

en: output directory for tinderbox build not specified
ro: dosar rezultat pentru construirea tinderbox nespecificat

en: Report GNOME modules status wrt 3.0 goals
ro: Raportează starea modulelor GNOME cu privire la țelurile versiunii 3.0

en: Uninstall all modules
ro: Dezinstalează toate modulele

en: unknown module %s and no default repository to try an automatic module
ro: modul necunoscut %s și niciun depozit implicit pentru a încerca un modul automat

en: Module %(mod)r is not installed
ro: Modulul %(mod)r nu este instalat

en: Invalid condition set modifier: '%s'.  Must start with '+' or '-'.
ro: Set de modificator de condiții nevalid: „%s”.  Trebuie să înceapă cu „+” sau „-”.

en: could not load config defaults
ro: nu s-au putut încărca implicitele config

en: could not load config file, %s is missing
ro: nu s-a putut încărca fișierul config, lipsește %s

en: The default location of the configuration file has changed. Please move %(old_path)s to %(new_path)s.
ro: Locația implicită a fișierului de configurare s-a modificat. Mutați %(old_path)s la %(new_path)s.

en: Could not include config file (%s)
ro: Nu s-a putut include fișierul config (%s)

en: could not load config file
ro: nu s-a putut încărca fișierul config

en: unknown keys defined in configuration file: %s
ro: chei necunoscute definite în fișierul de configuație: %s

en: the "%s" configuration variable is deprecated, you should use "repos['gnome.org']".
ro: variabila de configurație „%s” este depășită, ar trebui să folosiți „repos[„gnome.org”]”.

en: the "%s" configuration variable is deprecated, you should use "repos".
ro: variabila de configurați „%s” este depășită, ar trebui să folosiți „repos”.

en: invalid checkout mode
ro: mod de plecare nevalid

en: invalid checkout mode (module: %s)
ro: mod de plecare nevalid (modul: %s)

en: copy mode requires copy_dir to be set
ro: modul de copiere necesită copy_dir stabilit

en: modulesets directory (%s) not found, disabling use_local_modulesets
ro: nu s-a putut găsi dosarul modulesets (%s), se dezactivează use_local_modulesets

en: %s must be an absolute path
ro: %s trebuie să fie o cale absolută

en: install prefix (%s) can not be created
ro: prefixul de instalare (%s) nu poate fi creat

en: working directory (%s) can not be created
ro: dosarul de lucru (%s) nu a putut fi creat

en: Your install prefix contains a 'lib64' directory, which is no longer supported by jhbuild.  This is likely the result of a previous build with an older version of jhbuild or of a broken package.  Please consider removing your install and checkout directories and starting fresh.
ro: Prefixul de instalarea al dumneavoastră conține un director „lib64”, care nu mai este suportat de jhbuild.  Aceasta este rezultatul unei construiri anterioare cu o versiune mai veche de jhbuild sau al unui pachet deteriorat.  Considerați eliminarea instalării dumneavoastră și aduceți directoarele apoi începeți de la zero.

en: Failed to parse 'min_age' relative time
ro: S-a eșuat analizarea orei relative „min_age”

en: quiet mode has been disabled because the Python curses module is missing.
ro: modul liniștit a fost dezactivat deoarece lipsește modulul Python.

en: GNOME Build Tool
ro: Unealtă de construire GNOME

en: Build GNOME modules
ro: Construiește module GNOME

en: Server Error, retrying in %d seconds
ro: Eroare server, se reîncearcă în %d secunde

en: Server Error, aborting
ro: Eroare server, se renunță

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: Error running %s
ro: Eroare la pornirea lui %s

en: ERROR: Wrong credentials, please check username/password
ro: EROARE: Certificări incorecte, verificați numele de utilizator/parola

en: Starting Build #%s
ro: Se pornește construire #%s

en: **** Starting module %s ****
ro: **** Pornire modul %s ****

en: install prefix (%s) must be writable
ro: prefixul de instalare (%s) trebuie să fie inscriptibil

en: checkout root (%s) can not be created
ro: administratorul de plecare (%s) nu poate fi creat

en: checkout root (%s) must be writable
ro: administratorul de plecare (%s) trebuie să fie inscriptibil

en: checkout copy dir (%s) can not be created
ro: dir copie de plecare (%s) nu poate fi creat

en: checkout copy dir (%s) must be writable
ro: copia dir de plecare (%s) trebuie să fie inscriptibilă

en: checkout export dir (%s) can not be created
ro: directorul de export pentru aducere (%s) nu poate fi creat

en: checkout export dir (%s) must be writable
ro: directorul de export pentru aducere (%s) trebuie să fie inscriptibil

en: Skipping %s (installed recently)
ro: Se omite (%s) (instalat recent)

en: module %(mod)s will be built even though %(dep)s failed
ro: modulul %(mod)s va fi construit chiar dacă %(dep)s a eșuat

en: module %(mod)s not built due to non buildable %(dep)s
ro: modulul %(mod)s nu a fost construit din cauza unui %(dep)s ce nu se poate construi

en: Ignoring uninstalled package: %s
ro: Se ignoră pachetul neinstalat: %s

en: Running post-installation trigger script: %r
ro: Se rulează scriptul declanșator de post-instalare: %r

en: %(command)s returned with an error code (%(rc)s)
ro: %(command)s întoarsă cu o eroare de cod (%(rc)s)

en: Others...
ro: Altele...

en: Choose Module:
ro: Alegeți un modul:

en: Build Progress
ro: Progres construire

note: Translators: This is a button label (to start build)
en: Start
ro: Pornește

en: Build Completed
ro: Construire completată

en: Error during phase %(phase)s of %(module)s
ro: Eroare în timpul fazei %(phase)s a %(module)s

en: Pick an Action
ro: Alegeți o acțiune

en: Rerun phase %s
ro: Repornește faza %s

en: Ignore error and continue to %s
ro: Ignoră eroarea și continuă să %s

en: Ignore error and continue to next module
ro: Ignoră eroarea și continuă la următorul modul

en: Give up on module
ro: Renunță la modul

en: Go to phase "%s"
ro: Mergi la faza „%s”

en: Open Terminal
ro: Deschide terminal

en: %(command)s died with signal %(rc)s
ro: %(command)s au dispărut cu semnalul %(rc)s

en: Module
ro: Modul

en: Start At
ro: Pornește la

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Disable network access
ro: Dezactivează accesul la rețea

en: Always run autogen.sh
ro: Execută întotdeauna autogen.sh

en: Don't poison modules on failure
ro: Nu elimina modulele în caz de eșec

en: %(configuration_variable)s invalid key %(key)s
ro: %(configuration_variable)s cheie nevalidă %(key)s

en: 
    Conflicts during checkout:
ro: 
    Conflicte în timpul aducerii:

note: it could happen on a really badly-timed ctrl-c (see bug 551641)
en: ########## Error running %s
ro: ########## Eroare la pornirea lui %s

en: success
ro: succes

en: the following modules were not built
ro: următoarele module nu au fost construite

en: automatically retrying configure
ro: se reîncearcă automat configurarea

en: automatically forcing a fresh checkout
ro: se forțează automat o plecare nouă

en: Start shell
ro: Pornește shell

en: Reload configuration
ro: Reîncărcare configurație

en: choice:
ro: selecție:

en: exit shell to continue with build
ro: părăsește shell pentru a continua construirea

en: invalid choice
ro: selecție nevalidă

en: Type "yes" to confirm the action:
ro: Tastați „da” pentru a confirma acțiunea:

en: yes
ro: da

en: You should not run jhbuild as root.
ro: Nu ar trebui să porniți jhbuild ca administrator.

en: %prog [ -f config ] command [ options ... ]
ro: %prog [ -f config ] comandă [ opțiuni ... ]

en: Build a set of modules from diverse repositories in correct dependency order (such as GNOME).
ro: Construiți un set de module din diverse depozite în ordinea de dependență corectă (similar cu GNOME).

en: Display this help and exit
ro: Afișează acest ajutor și părăsește

en: use a non default configuration file
ro: utilizează un fișier de configurație non implicit

en: use a non default module set
ro: folosește un set de module non implicite

en: do not prompt for input
ro: nu solicita pentru intrare

en: exit immediately when the build fails
ro: iese imediat când construirea eșuează

en: modify the condition set
ro: modifică setul de conții

en: Interrupted
ro: Întrerupt

en: Configuring
ro: Se configurează

en: Cleaning
ro: Se curăță

en: Building
ro: Se construiește

en: Checking
ro: Se verifică

en: Creating tarball for
ro: Se creează tarball pentru

en: Dist checking
ro: Se verifică dist

en: Uninstalling old installed version
ro: Se dezinstalează vechea versiune instalată

en: Installing
ro: Se instalează

en: Distcleaning
ro: Se curăță dist

en: <%s/> tag must contain value=''
ro: Tagul <%s/> trebuie să conțină value=''

en: unknown module type %s
ro: tip de modul necunoscut %s

en: dep node for module %s is missing package attribute
ro: nodului dep pentru modulul %s îi lipsește un atribut de pachet

en: %(node)s node for %(module)s module is missing %(attribute)s attribute
ro: Nodului %(node)s pentru modulul %(module)s îi lipsește atributul %(attribute)s

en: no <branch> element found for %s
ro: niciun element <branch> găsit pentru %s

en: Repository=%(missing)s not found for module id=%(module)s. Possible repositories are %(possible)s
ro: Nu s-a putut găsi depozitul=%(missing)s pentru modulul id=%(module)s. Depozitele posibile sunt %(possible)s

en: No repository for module id=%(module)s. Either set branch/repo or default repository.
ro: Nu există un depozit pentru modulul cu id=%(module)s. Fie stabiliți ramura/depozitul sau depozitul implicit.

en: Deleting .la file: %r
ro: Se șterge fișierul .la: %r

en: Deleting dir file: %r
ro: Se șterge fișierul dir: %s

en: Moving temporary DESTDIR %r into build prefix
ro: Se mută dosarul destinație temporar %r în prefixul de construire

en: Files remaining in buildroot %(dest)r; module may have installed files outside of prefix.
ro: Fișiere rămase în rădăcina construirii %(dest)r; modulul poate avea instalate fișiere în afara prefixului.

en: Module failed to install into DESTDIR %(dest)r
ro: Instalarea modulului în dosarul destinație %(dest)r a eșuat

en: %d files remaining from previous build
ro: %d fișiere rămase din construirea anterioară

en: Deleted: %(file)r
ro: Șterse: %(file)r

en: Failed to delete no longer installed file %(file)r: %(msg)s
ro: Eșec la ștergerea fișierului ce nu mai este instalat %(file)r: %(msg)s

en: Install encountered errors: %(num)d errors raised, %(files)d files copied. The errors are:
      %(err)s
ro: Instalarea a întâmpinat erori: %(num)d erori apărute, %(files)d fișiere copiate. Erorile sunt:
      %(err)s

en: Install complete: %d files copied
ro: Instalare completă: %d fișiere copiate

en: Skipping %s (not updated)
ro: Se omite %s (neactualizat)

en: Skipping %s (package and dependencies not updated)
ro: Se omite %s (pachet și dependențe neactualizate)

en: ninja not found; use NINJA to point to a specific ninja binary
ro: ninja nu a fost găsit; utilizați NINJA pentru a face referință la un binar ninja specific

en: Checking out
ro: Se iese

en: source directory %s was not created
ro: sursa dosarului %s nu a fost creată

en: wipe directory and start over
ro: șterge dosarul și pornește de la capăt

en: kconfig file %s was not created
ro: fișierul kconfig %s nu a fost creat

en: Installing kernel
ro: Se instalează nucleul de sistem

en: Installing modules
ro: Se instalează module

en: Installing kernel headers
ro: Se instalează anteturile pentru nucleul de sistem

en: Repository=%(missing)s not found for kconfig in linux id=%(linux_id)s. Possible repositories are %(possible)s
ro: Nu s-a putut găsi depozitul=%(missing)s pentru kconfig în linux id=%(linux_id)s. Depozitele posibile sunt %(possible)s

en: Default repository=%(missing)s not found for kconfig in linux id=%(linux_id)s. Possible repositories are %(possible)s
ro: Nu s-a putut găsi depozitul=%(missing)s implicit pentru kconfig în modulul id=%(linux_id)s. Depozitele posibile sunt %(possible)s

en: module '%(module)s' has invalid size attribute ('%(size)s')
ro: modulul „%(module)s” nu are atributul dimensiunii valid („%(size)s”)

en: fixed case of module '%(orig)s' to '%(new)s'
ro: caz reparat al modulului „%(orig)s” la „%(new)s”

en: %(module)s has a dependency on unknown "%(invalid)s" module
ro: %(module)s are o dependență cu un modul necunoscut „%(invalid)s”

en: Circular dependencies detected: %s
ro: Dependențe circulare detectate: %s

en: Unknown module:
ro: Modul necunoscut:

en: <if> must have exactly one of condition-set='' or condition-unset=''
ro: <if> trebuie să aibă unul dintre condition-set='' sau condition-unset=''

en: could not download %s: %s
ro: nu s-a putut descărca %s: %s

en: failed to parse %s: %s
ro: s-a eșuat analizarea lui %s: %s

en: Duplicate repository:
ro: Depozit duplicat:

en: Modulesets were edited locally but JHBuild is configured to get them from the network, perhaps you need to add use_local_modulesets = True to your %s.
ro: Seturile de module au fost editate local dar JHBuild este configurat să le obțină de pe rețea, ar trebui să adăugați use_local_modulesets = True la %s.

en: Call to undefined command
ro: Apel către comandă neidentificată

en: file not in cache, but not allowed to check network
ro: fișierul nu se află în prestocare, dar nu este permisă verificarea rețelei

en: package %s has files with embedded new lines
ro: pachetul %s are fișiere cu linii noi încorporate

en: no manifest for '%s', can't uninstall.  Try building again, then uninstalling.
ro: niciun manifest pentru „%s”, nu se poate dezinstala.  Încercați să construiți din nou, apoi să dezinstalați.

en: Failed to delete %(file)r: %(msg)s
ro: Eșec la ștergerea %(file)r: %(msg)s

en: No suitable root privilege command found; you should install "sudo" or "pkexec" (or the system package that provides it)
ro: Nu a fost găsită nicio comandă potrivită cu drepturi de root; ar trebui să instalați „sudo” sau „pkexec” (sau pachetul de sistem ce îl oferă)

en: Error: python-gobject package not found.
ro: Eroare: pachetul python-gobject nu a fost găsit.

en: Error: dbus-python package not found.
ro: Eroare: pachetul dbus-python nu a fost găsit.

en: Computing packages to install. This might be slow. Please wait.
ro: Se calculează pachetele de instalat. Această acțiune poate fi lentă. Așteptați.

en: Nothing available to install
ro: Nimic disponibil de instalat

en: Installing:
      %s
ro: Se instalează:
      %s

en: This might take a very long time. Do not turn off your computer. You can run `pkmon' to monitor progress.
ro: Aceasta poate dura un timp îndelungat. Nu opriți calculatorul. Puteți rula „pkmon” pentru a monitoriza progresul.

en: Complete!
ro: Finalizat!

en: pkgfile not found, automatically installing
ro: pkgfile nu a fost găsită, se instalează automat

en: Failed to install pkgfile
ro: Eșec la instalarea pkgfile

en: pkgfile cache is old or doesn't exist, automatically updating
ro: Cache-ul pkgfile este vechi sau nu există, se actualizează automat

en: Failed to create pkgfile cache
ro: Eșec la crearea cache-ului pentru pkgfile

en: Failed to update pkgfile cache
ro: Eșec la actualizarea cache-ului pentru pkgfile

en: Successfully updated pkgfile cache
ro: Succes la actualizarea cache-ului pentru pkgfile

en: Using pacman to install packages.  Please wait.
ro: Se folosește pacman pentru a instala pachete.  Așteptați.

en: Nothing to install
ro: Nimic de instalat

en: Provider for "%s" was not found, ignoring
ro: Furnizorul pentru „%s” nu a fost găsit, se ignoră

en: Install failed
ro: Instalarea a eșuat

en: Completed!
ro: Finalizată!

en: No native package found for %(id)s (%(filename)s)
ro: Nu s-a găsit un pachet nativ pentru %(id)s (%(filename)s)

en: Installing: %(pkgs)s
ro: Se instalează: %(pkgs)s

en: Using apt-file to search for providers; this may be extremely slow. Please wait. Patience!
ro: Se folosește apt-file pentru a căuta după furnizori; aceasta poate fi extrem de încet. Așteptați. Cu răbdare!

en: No keys specified in trigger script %r
ro: Nicio cheie specificată în scriptul de declanșare %r

en: Failed to unpack %s (unknown archive type)
ro: S-a eșuat despachetarea lui %s (tip de arhivă necunoscut)

en: Failed to unpack %s
ro: S-a eșuat despachetarea lui %s

en: Failed to unpack %s (empty file?)
ro: S-a eșuat despachetarea lui %s (fișier vid?)

en: branch for %(name)s has wrong override, check your %(filename)s
ro: ramura pentru %(name)s are suprascrierea incorectă, verificați %(filename)s

en: attribute is deprecated. Use revspec instead.
ro: atributul este depășit. Utilizați în schimb revspec.

en: 
    Path %s does not seem to be a checkout from dvcs_mirror_dir.
    Remove it or change your dvcs_mirror_dir settings.
ro: 
    Calea %s nu pare a fi o cale de plecare de la dvcs_mirror_dir.
    O eliminați sau schimbați configurările dvcs_mirror_dir.

en: could not log into %s
ro: nu s-a putut autentifica în %s

en: %s is not managed by CVS
ro: %s nu este gestionat de CVS

en: "%s" does not appear to be a CVS working copy
ro: „%s” nu pare a fi o copie funcțională CVS

en: working copy points at the wrong repository (expected %(root1)s but got %(root2)s).
ro: copia funcțională indică spre un depozit diferit (s-a așteptat %(root1)s dar s-a obținut %(root2)s).

en: Consider using the changecvsroot.py script to fix this.
ro: Consideră utilizarea scriptului changecvsroot.py pentru a repara acesta.

en: date based checkout not yet supported
ro: verificarea pe bază de dată nu este încă admisă

en: ignored bad branch redefinition for module:
ro: s-a ignorat redefinirea nepotrivită de rădăcină pentru modulul:

en: Need at least git-1.5.6 from June/08 to operate
ro: Pentru a funcționa necesită cel puțin git=1.5.6 din Iunie/08

en: Unexpected: Checkoutdir is not a git repository:
ro: Neașteptat: checkoutdir nu este un depozit git:

en: The requested branch "%s" is not available. Neither locally, nor remotely in the origin remote.
ro: Ramura cerută „%s” nu este disponibilă. Nici local, nici departe în originea la distanță.

en: Refusing to switch a dirty tree.
ro: Se refuză comutarea la un arbore nepotrivit.

en: Command %s returned no output
ro: Comanda %s nu a întors niciun rezultat

en: Command %s did not include commit line: %r
ro: Comanda %s nu a inclus linia comisă: %r

en: Failed to update module as it switched to git (you should check for changes then remove the directory).
ro: Actualizarea modulului a eșuat deoarece s-a comutat la git (ar trebui să verificați pentru modificări apoi să eliminați dosarul).

en: Failed to update module (missing .git) (you should check for changes then remove the directory).
ro: Actualizarea modulului a eșuat (lipsește .git) (ar trebui să verificați pentru modificări apoi să eliminați dosarul).

en: External handling failed
     If you are running git version < 1.5.6 it is recommended you update.
ro: Gestionarea externă a eșuat
     Dacă rulați versiunea git < 1.5.6 este recomandat să actualizați.

en: Cannot get last revision from %s. Check the module location.
ro: Nu se poate obține ultima revizie de la %s. Verificați locația modulului.

en: unknown repository type %s
ro: tip de depozit necunoscut %s

en: Initializing %s
ro: Se inițializează %s

en: Pulling branch %(branch)s from %(server)s
ro: Se înlătură ramura %(branch)s de la %(server)s

en: branch %(branch)s has %(num)d heads
ro: ramura %(branch)s are %(num)d capete

en: Checking out branch '%(branch)s' to directory '%(dir)s'
ro: Se verifică ramura „%(branch)s” la dosarul „%(dir)s”

en: Updating working copy %s
ro: Se actualizează copia funcțională %s

en: Getting SVN subdirs: this operation might be long...
ro: Se obțin subdirs svn: acestă operație s-ar putea să dureze...

en: could not get Subversion URI for %s
ro: nu s-a putut obține adresa URI de subversie pentru %s

en: could not parse "svn info" output for %s
ro: nu s-a putut analiza rezultatul „svn info” pentru %s

en: Error checking for conflicts
ro: Eroare la verificarea pentru conflicte

en: branch for %s is not correct, check the moduleset file.
ro: ramura pentru %s  nu este corectă, verificați fișierul moduleset.

en: URL has no filename component: %s
ro: Adresa URL nu are o componentă nume de fișier: %s

en: file not downloaded
ro: fișier nedescărcat

en: downloaded file size is incorrect (expected %(size1)d, got %(size2)d)
ro: dimensiunea fișierului descărcat nu este corectă (s-a așteptat %(size1)d, s-a obținut %(size2)d)

en: invalid hash attribute on module %s
ro: atribut nevalid pentru valoarea de dispersie la modulul %s

en: file hash is incorrect (expected %(sum1)s, got %(sum2)s)
ro: valoarea de dispersie a fișierului nu este corectă (s-a așteptat %(sum1)s, s-a obținut %(sum2)s)

en: skipped hash check (missing support for %s)
ro: verificare valoare de dispersie omisă (lipsă de suport pentru %s)

en: tarball dir (%s) must be writable
ro: dir tarball (%s) trebuie să fie inscriptibil

en: unable to find wget or curl
ro: nu s-au putut găsi wget sau curl

en: tarball dir (%s) can not be created
ro: nu poate fi creat dir tarball (%s)

en: failed to unpack %s
ro: a eșuat despachetarea lui %s

en: could not unpack tarball (expected %s dir)
ro: nu s-a putut despacheta fișierul tarball (s-a așteptat dir %s)

en: could not download patch (error: %s)
ro: nu s-a putut descărca patch (eroare: %s)

en: could not download patch
ro: nu s-a putut descărca patch

en: Failed to find patch: %s
ro: S-a eșuat găsirea patch: %s

en: Applying patch
ro: Se aplică patch

en: unable to find quilt
ro: nu s-a putut găsi quilt

en: could not checkout quilt patch set
ro: nu s-a putut verifica setul de patch quilt
