jmol - en to ar translation catalogue (64 entries)

en: transparent background
ar: خلفية شفافة

en: start with no splash screen
ar: أقلع من دون شاشة الإقلاع

en: For example:
ar: مثال:

en: About Jmol
ar: عن Jmol

en: Unable to find url "{0}".
ar: لم أستطع إيجاد الرابط "{0}".

en: Properties
ar: الخصائص

en: Collection
ar: المجموعة

en: Info
ar: معلومات

en: Select
ar: اختر

en: Repeat
ar: تكرار

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Scale
ar: المقاس

en: Period
ar: الفترة

en: Pause playing
ar: إيقاف العرض مؤقتاً

en: Save
ar: حفظ

en: Close
ar: إغلاق

en: &File
ar: &ملف

en: &Open
ar: &فتح

en: Open a file.
ar: إفتح ملف.

en: Open &URL
ar: فتح &الرابط

en: &Save As...
ar: &حفظ بإسم...

en: &Export
ar: &تصدير

en: &Print...
ar: &طباعة...

en: &Edit
ar: &تحرير

en: Deselect All
ar: إلغاء تحديد الكل

en: Hydrogen
ar: هيدروجين

en: Carbon
ar: كربون

en: Nitrogen
ar: نيتروجين

en: Oxygen
ar: أكسجين

en: Phosphorus
ar: فوسفور

en: Water
ar: ماء

en: &Tools
ar: &أدوات

en: &Help
ar: &مساعدة

en: What's New
ar: ما الجديد

en: Hydrogens
ar: الهيدروجين

en: Measurements
ar: القياسات

en: OK
ar: موافق

en: Open URL
ar: فتح الرابط

en: Delete
ar: حذف

en: DeleteAll
ar: حذف الكل

en: Dismiss
ar: إستبعاد

en: Value
ar: قيمة

en: File Name:
ar: إسم الملف:

en: Working Directory
ar: مسار العمل

en: Image width
ar: عرض الصورة

en: Image height
ar: ارتفاع الصورة

en: User defined
ar: معرف من المستخدم

en: Start size :
ar: حجم البدء :

en: End size :
ar: حجم الإنتهاء :

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Preferences
ar: الخيارات

en: Display
ar: العرض

en: Apply
ar: تطبيق

en: Show All
ar: عرض الكل

en: Automatically
ar: تلقائياً

en: Recent Files
ar: الملفات الحديثة

en: Open
ar: فتح

en: Loading...
ar: جاري التحميل ...

en: Halt
ar: أوقف

en: Help
ar: المساعدة

en: Top
ar: أعلى

en: Undo
ar: تراجع

en: Redo
ar: تكرار

en: Loop
ar: حلقة تكرار
