jmol - en to ja translation catalogue (380 entries)

en: Error starting Jmol: the property 'user.home' is not defined.
ja: Jmol 起動中のエラー: 環境変数 'user.home'  が定義されていません

en: transparent background
ja: 背景透過

en: check script syntax only - with file loading
ja: スクリプトの文法チェックのみ - ファイルを読み込む

en: check script syntax only - no file loading
ja: スクリプトの文法チェックのみ - ファイルを読み込まない

en: supported options are given below
ja: サポートするオプションは以下の通りです

en: debug
ja: デバッグ

en: window width x height, e.g. {0}
ja: ウインドウサイズ 幅×高さ, 例 {0}

en: give this help page
ja: ヘルプページへ

en: silent startup operation
ja: 無音起動操作

en: Jmol script to execute BEFORE -s option
ja: -s オプションの前に実行するJmol スクリプト

en: Jmol script to execute AFTER -s option
ja: -s オプションの後に実行するJmol スクリプト

en: kiosk mode -- no frame
ja: キオスクモード -- フレームなし

en: start with no splash screen
ja: 起動時にスプラッシュを表示しない

en: list commands during script execution
ja: スクリプトの実行中にコマンドを表示

en: use multitouch interface (requires "sparshui" parameter
ja: マルチタッチインタフェースを使用 ( "sparshui" パラメータが必要)

en: no display (and also exit when done)
ja: 表示しない (実行後終了する)

en: no console -- all output to sysout
ja: コンソールなし -- 出力はすべてsysoutに

en: port for JSON/MolecularPlayground-style communication
ja: JSON/MolecularPlaygroundスタイルの通信のためのポート

en: send only output from print messages to console (implies -i)
ja: 出力メッセージのうち結果だけをコンソールに送る（-i が必要）

en: JPG image quality (1-100; default 75) or PNG image compression (0-9; default 2, maximum compression 9)
ja: JPG画質（1～100； 既定値 75） または ＰＮＧ画像圧縮率（0～9； 既定値 2）

en: script file to execute or '-' for System.in
ja: 実行するスクリプトファイルまたは標準入力の場合は ' - '

en: independent command thread
ja: 独立したコマンドのスレッド

en: {0} or {1}:filename
ja: {0} or {1}:ファイル名

en: exit after script (implicit with -n)
ja: スクリプトの後に終了（- nで暗黙に）

en: For example:
ja: 例：

en: The -D options are as follows (defaults in parenthesis) and must be called preceding '-jar Jmol.jar':
ja: - Dオプションは次のとおり（括弧内は既定値）で、'- jar Jmol.jar'の前に呼び出す必要があります。

en: Executing script 1...
ja: スクリプト１を実行中...

en: Executing script file...
ja: スクリプトファイルを実行中...

en: Executing script 2...
ja: スクリプト2を実行中...

en: About Jmol
ja: Jmolについて

en: Unable to find url "{0}".
ja: url "{0}" が見つかりません

en: AtomSetChooser
ja: 原子セットセレクタ

en: No AtomSets
ja: 原子セットがありません

en: Properties
ja: プロパティ

en: Atom Set Collection
ja: 原子セットの集合

en: Collection
ja: 集合

en: Info
ja: 情報

en: Select
ja: 選択

en: Repeat
ja: 繰り返し

en: Vector
ja: ベクトル

en: Radius
ja: 半径

en: Scale
ja: スケール

en: Amplitude
ja: 振幅

en: Period
ja: 周期

en: Go to first atom set in the collection
ja: 集合の中の最初の原子セットに移動

en: Go to previous atom set in the collection
ja: 集合の中の前の原子セットに移動

en: Play the whole collection of atom sets
ja: 原子セットの集合全体を実行します

en: Pause playing
ja: 再生の一時停止

en: Go to next atom set in the collection
ja: 集合の中の次の原子セットに移動

en: Jump to last atom set in the collection
ja: 集合の中の最後の原子セットに移動

en: Delete atoms
ja: 原子を削除

en: Checkpoint File:
ja: チェックポイントファイル:

en: Route
ja: ルート

en: Method:
ja: 方法:

en: Basis Set:
ja: 基底関数:

en: Job Options:
ja: ジョブオプション:

en: Molecular Properties
ja: 分子の特性

en: Total Charge:
ja: 全電荷:

en: Multiplicity:
ja: 多重度:

en: Gaussian Input File Name
ja: Gaussian 入力ファイル名:

en: File...
ja: ファイル...

en: Selection:
ja: 選択：

en: Save
ja: 保存

en: Close
ja: 閉じる

en: &Macros
ja: マクロ(&M)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &New
ja: 新規(&N)

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: Open a file.
ja: ファイルを開く

en: Open &URL
ja: URLを開く(&U)

en: &Get PDB
ja: PDBを取得(&G)

en: Get &MOL
ja: MOLを取得(&M)

en: &Reload
ja: 再読み込み(&R)

en: Scrip&t Editor...
ja: スクリプトエディタ(&T)

en: Conso&le...
ja: コンソール(&L)

en: Jmol Java &Console
ja: Jmol Java コンソール(&C)

en: AtomSet&Chooser...
ja: 原子セットセレクタ(&C)...

en: &Save As...
ja: 名前を付けて保存(&S)...

en: &Export
ja: エクスポート(&E)

en: Export &Image...
ja: 画像として書き出し(&I)...

en: Save current view as an image.
ja: 現在のビューを画像として保存

en: Export to &Web Page...
ja: Web ページとして書き出し(&W)...

en: Export one or more views to a web page.
ja: ビューをWeb ページとして書き出す

en: Render in POV-&Ray...
ja: POV-Rayでレンダリング(&R)...

en: Render in POV-Ray
ja: POV-Rayでレンダリング

en: Write &State...
ja: 状態を書き出し(&S)...

en: Save current view as a Jmol state script.
ja: 現在の状態を書き出し

en: &Print...
ja: 印刷(&P)...

en: Print view.
ja: 表示内容を印刷

en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: E&xit
ja: 終了(&X)

en: Recent &Files...
ja: 最近使ったファイル(&F)...

en: &Edit
ja: 編集(&E)

en: Select &All
ja: すべて選択(&A)

en: Deselect All
ja: すべての選択を解除

en: Copy &Image
ja: 画像をコピー(&I)

en: Copy Script
ja: スクリプトをコピー

en: Pr&eferences...
ja: 環境設定(&E)...

en: &Paste
ja: 貼り付け(&P)

en: &Select
ja: 選択(&S)

en: &All
ja: すべて(&A)

en: &None
ja: なし(&N)

en: Hydrogen
ja: 水素

en: Carbon
ja: 炭素

en: Nitrogen
ja: 窒素

en: Oxygen
ja: 酸素

en: Phosphorus
ja: リン

en: Sulfur
ja: 硫黄

en: Amino
ja: アミノ酸

en: Nucleic
ja: 核酸

en: Water
ja: 水

en: Hetero
ja: ヘテロ

en: &Display
ja: 表示(&D)

en: &Atom
ja: 原子(&A)

en: {0}% van der Waals
ja: van der Waals半径の {0}%

en: &Bond
ja: 結合(&B)

en: &Wireframe
ja: ワイヤフレーム(&W)

en: &Label
ja: ラベル(&L)

en: &Symbol
ja: 元素記号(&S)

en: &Name
ja: 名前(&N)

en: &Number
ja: 番号(&N)

en: &Centered
ja: 中心に(&C)

en: &Upper right
ja: 右上(&U）

en: &Vector
ja: ベクトル(&V)

en: &On
ja: 表示(&O)

en: {0} pixels
ja: {0} ピクセル

en: Scale {0}
ja: スケール {0}

en: &Zoom
ja: ズーム(&Z)

en: {0}%
ja: {0} %

en: &Perspective Depth
ja: 透視深度(&P)

en: A&xes
ja: 座標軸(&X)

en: B&ounding Box
ja: バウンディングボックス(&O)

en: &Hydrogens
ja: 水素(&H)

en: V&ectors
ja: ベクトル(&E)

en: &Measurements
ja: 計測(&M)

en: Resi&ze
ja: サイズ変更(&Z)

en: &View
ja: ビュー(&V)

en: &Front
ja: 前(&F)

en: &Top
ja: 上(&T)

en: &Bottom
ja: 下(&B)

en: &Right
ja: 右(&R)

en: &Left
ja: 左(&L)

en: Tr&ansform...
ja: 変換(&A)...

en: Define &Center
ja: 中心を定義(&C)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Gaussian...
ja: Gaussian(&G)...

en: Distance &Units
ja: 長さの単位(&U)

en: &Nanometers 1E-9
ja: ナノメータ 1E-9(&N)

en: &Angstroms 1E-10
ja: オングストローム 1E-10(&A)

en: &Picometers 1E-12
ja: ピコメータ 1E-12(&P)

en: &Animate...
ja: アニメーション(&A)...

en: &Vibrate...
ja: 振動(&V)...

en: &Graph...
ja: グラフ(&G)...

en: Calculate chemical &shifts...
ja: 化学シフトを計算(&S)...

en: &Crystal Properties
ja: 結晶の特性(&C)

en: &Once
ja: 一回(&O)

en: &Loop
ja: ループ(&L)

en: P&alindrome
ja: 往復繰り返し(&A)

en: &Stop animation
ja: 停止(&S)

en: &Rewind to first frame
ja: 最初のフレームへ(&R)

en: Rewind to first frame
ja: 最初のフレームへ

en: Go to &next frame
ja: 次のフレームへ(&N)

en: Go to next frame
ja: 次のフレームへ

en: Go to &previous frame
ja: 前のフレームへ(&P）

en: Go to previous frame
ja: 前のフレームへ

en: All &frames
ja: すべてのフレーム(&F)

en: All frames
ja: すべてのフレーム

en: Go to &last frame
ja: 最後のフレームへ(&L)

en: Go to last frame
ja: 最後のフレームへ

en: Start &vibration
ja: 振動を開始(&V)

en: &Stop vibration
ja: 振動を停止(&S)

en: &First frequency
ja: 最初の振動数(&F）

en: &Next frequency
ja: 次の振動数(&N)

en: &Previous frequency
ja: 前の振動数(&P)

en: SurfaceTool...
ja: 表面ツール...

en: Control Display of Surfaces
ja: 表面の表示をコントロール

en: &Help
ja: ヘルプ(&H）

en: What's New
ja: 新着情報

en: Hydrogens
ja: 水素

en: Measurements
ja: 計測値

en: Perspective Depth
ja: 視点の深度

en: Axes
ja: 座標軸

en: Bounding Box
ja: バウンディングボックス

en: RasMol/Chime compatible axes orientation/rotations
ja: RasMol/Chime互換の軸の方向 /回転

en: File Preview (requires restarting Jmol)
ja: ファイルのプレビュー(Jmolの再起動が必要)

en: Clear history (requires restarting Jmol)
ja: 履歴をクリア (Jmolの再起動が必要)

en: Use Atom Color
ja: 原子の色を使用

en: Rotate molecule.
ja: 分子を回転させる

en: Select a set of atoms using SHIFT-LEFT-DRAG.
ja: SHIFTキーを押しながらドラッグして範囲内の複数の原子を選択する

en: Click atoms to measure distances
ja: 原子をクリックして距離を求める

en: Click an atom to center on it
ja: クリックした原子を中心にする

en: Return molecule to home position.
ja: 分子の位置を原点に戻す

en: Open the model kit.
ja: モデルキットを開く

en: Clear
ja: クリア

en: To get a 3-D model you can manipulate, click {0}here{1}. Download time may be significant the first time the applet is loaded.
ja: 操作可能な3次元モデルを取得するには、ここ{1}の{0}をクリックしてください。アプレットが最初にロードされる際はダウンロード時間が長くかかることがあります。

en: Insert the page TITLE here.
ja: ここにページタイトルを挿入してください。

en: Insert the page INTRODUCTION here.
ja: ここにページの紹介を挿入してください。

en: Insert additional explanatory text here. Long text will wrap around Jmol model {0}.
ja: ここに補足説明テキストを挿入してください。長いテキストはJmolのモデル{0}の周りで折り返されます。

en: Insert your TITLE and INTRODUCTION here.
ja: ここにタイトルと紹介を挿入してください。

en: Insert more information for {0} here.
ja: ここに {0} への情報をさらに挿入してください。

en: Jmol Help
ja: Jmolヘルプ

en: Initializing 3D display...
ja: 3次元表示を初期化しています...

en: Initializing Script Window...
ja: スクリプトウィンドウを初期化しています...

en: Building Command Hooks...
ja: コマンドのフックを構築しています...

en: Building Menubar...
ja: メニューバーを構築しています...

en: Starting display...
ja: 表示開始...

en: Setting up Drag-and-Drop...
ja: ドラッグ&ドロップの設定をしています...

en: Launching main frame...
ja: 主フレームを立ち上げています...

en: Initializing Preferences...
ja: 環境設定を初期化しています...

en: Initializing Recent Files...
ja: 最近使ったファイルを初期化しています...

en: Jmol Java Console
ja: Jmol Java コンソール

en: Could not create ConsoleTextArea:
ja: コンソールのテキスト領域を作成できませんでした:

en: Creating main window...
ja: メインウィンドウを作成しています...

en: Initializing Swing...
ja: Swingを初期化しています...

en: Initializing Jmol...
ja: Jmolを初期化しています...

en: Closing Jmol...
ja: Jmolを終了しています...

en: Open URL
ja: URLを開く

en: Enter URL of molecular model
ja: 分子モデルのURLを入力してください

en: IO Exception:
ja: 入出力の例外：

en: width height?
ja: 幅　高さ？

en: Delete
ja: 削除

en: DeleteAll
ja: すべてを削除

en: Dismiss
ja: 棄却

en: Value
ja: 値

en: Conversion from Jmol to POV-Ray
ja: JmolからPOV-Rayへの変換

en: File Name:
ja: ファイル名：

en: Working Directory
ja: 作業ディレクトリ

en: Where the .pov files will be saved
ja: .POVファイルが保存される場所

en: POV-Ray Runtime Options
ja: POV-Rayの実行時オプション

en: Run POV-Ray directly
ja: 直接POV-Rayを実行する

en: Launch POV-Ray from within Jmol
ja: Jmolの中からPOV-Rayを起動する

en: Display While Rendering
ja: レンダリング中に表示

en: Should POV-Ray attempt to display while rendering?
ja: POV-Rayのレンダリング中に表示させますか

en: width:
ja: 幅:

en: Image width
ja: 画像の幅

en: height:
ja: 高さ:

en: Image height
ja: 画像の高さ

en: Fixed ratio :
ja: 固定比率：

en: Use a fixed ratio for width:height
ja: 高さ：幅に対して固定比率を使用

en: User defined
ja: ユーザーが定義

en: Keep ratio of Jmol window
ja: Jmolのウィンドウ比率を保つ

en: C - Compressed Targa-24
ja: C - 圧縮Targa-24

en: T - Uncompressed Targa-24
ja: T - 非圧縮 Targa-24

en: Alpha transparency
ja: アルファ透明度

en: Output Alpha transparency data
ja: アルファ透明度のデータを出力

en: Mosaic preview
ja: モザイクプレビュー

en: Render the image in several passes
ja: 複数のパスで画像をレンダリング

en: Start size :
ja: 開始サイズ

en: Initial size of the tiles
ja: タイルの初期サイズ

en: End size :
ja: 終了サイズ

en: Final size of the tiles
ja: タイルの最終サイズ

en: Location of the POV-Ray Executable
ja: POV- Rayの実行ファイルの場所

en: Go!
ja: 実行!

en: Save file and possibly launch POV-Ray
ja: ファイルを保存し、必要に応じてPOV- Rayを起動してください

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Cancel this dialog without saving
ja: 保存せずにこのダイアログをキャンセルする

en: Preferences
ja: 環境設定

en: Display
ja: 表示

en: Atoms
ja: 原子

en: Bonds
ja: 結合

en: Jmol Defaults
ja: Jmol の既定値

en: RasMol Defaults
ja: RasMolの既定値

en: Apply
ja: 適用

en: Show All
ja: すべてを表示

en: Default atom size
ja: 原子サイズの既定値

en: (percentage of vanDerWaals radius)
ja: （van der Waals半径に対する比率）

en: Compute Bonds
ja: 結合を計算により決定する

en: Automatically
ja: 自動的に

en: Don't Compute Bonds
ja: 結合を計算により決定しない

en: Default Bond Radius
ja: 結合半径の既定値

en: (Angstroms)
ja: （オングストローム）

en: Bond Tolerance - sum of two covalent radii + this value
ja: 結合許容範囲 - 二つの共有結合半径の和 + この値

en: Minimum Bonding Distance
ja: 最小結合距離

en: Recent Files
ja: 最近使用したファイル

en: Open
ja: 開く

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: What's New in Jmol
ja: Jmolの新機能

en: Check
ja: チェック

en: Halt
ja: 終了

en: Help
ja: ヘルプ

en: Editor
ja: エディター

en: History
ja: 履歴

en: State
ja: 状況

en: Step
ja: ステップ

en: Top
ja: トップ

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直し

en: Variables
ja: 変数

en: magic
ja: マジック

en: role
ja: ロール

en: type
ja: タイプ

en: text
ja: テキスト

en: visibility
ja: 可視性

en: command
ja: コマンド

en: startup
ja: 起動時

en: filename
ja: ファイル名

en: startup_script
ja: 起動スクリプト

en: banner
ja: バナー

en: banner_text
ja: バナーテキスト

en: style
ja: スタイル

en: sync
ja: 同期

en: Degrees
ja: 度

en: Radians
ja: ラジアン

en: Gradians
ja: グラード

en: Circle Fraction
ja: 円の部分

en: Units of Pi
ja: π単位

en: Percentage scaling not implemented yet!
ja: パーセント指定による拡大縮小はまだ実装されていません！

en: SurfaceTool
ja: 表面ツール

en: View Center
ja: ビューセンター

en: Absolute
ja: 絶対

en: Origin
ja: 原点

en: Cap
ja: キャップ

en: Caps slice with opaque surfaces.
    Ignores MOs and surfaces with interior layers.
ja: スライスに不透明な面で蓋をします。
    分子軌道と内部レイヤーを持つ面を無視します。

en: Slice Planes
ja: スライス平面

en: Shows planes at slicing surfaces.
ja: スライス面での平面を表示する

en: Ghost On
ja: ゴースト　オン

en: Shows an unsliced "ghost".
ja: スライスされていない"ゴースト"を表示する

en: Angle from X-axis in XY plane
ja: XY平面でのX軸からの角度

en: Angle from Z-axis
ja: Z軸からの角度

en: Direction vector of normal to slice
ja: スライスに対する法線方向ベクトル

en: Distance of slice from origin
ja: スライスの原点からの距離

en: Thickness of slice
ja: スライスの厚さ

en: Select Surface(s)
ja: 面を選択する

en: Attempt to make scratch directory failed.
ja: スクラッチディレクトリを作成する試みは失敗しました。

en: Log and Error Messages:
ja: ログとエラーメッセージ：

en: Messages (see Log tab for full history):
ja: メッセージ（すべての履歴を見るにはログタブを参照してください）：

en: These names will be used for button labels
ja: これらの名前はボタンのラベルに使用されます。

en: Jmol Web Page Maker
ja: JmolのWebページメーカー

en: Couldn't find file: {0}
ja: ファイル：{0}が見つかりません

en: Introduction
ja: 紹介

en: Pop-In Jmol
ja: Jmol 瞥見

en: ScriptButton Jmol
ja: Jmolスクリプトボタン

en: Log
ja: ログ

en: click and drag to reorder
ja: 順序を変更するには、クリックしてドラッグしてください

en: Select widgets:
ja: ウィジェットを選択してください:

en: Help/Instructions
ja: ヘルプ/説明

en: Cartoon of Page
ja: ページのカートゥーン

en: Save HTML as...
ja: ...としてHTMLを保存

en: Author (your name):
ja: 著者（あなたの名前）：

en: Browser window title for this web page:
ja: ブラウザで表示されるこのWebページのタイトル：

en: Error creating new instance containing script(s) and image.
ja: スクリプトとイメージを含む新しいインスタンスを作成中にエラーが発生しました。

en: added Instance {0}
ja: 追加されたインスタンス{0}

en: file {0} created
ja: ファイル{0}が作成されました

en: Call to FileWriter unsuccessful.
ja: ファイル書き込み機能の呼び出しが失敗しました

en: Errors occurred during web page creation.  See Log Tab!
ja: Webページの作成中にエラーが発生しました。ログのタブを参照してください！

en: Using directory {0}
ja: ディレクトリ {0} を使用する

en: adding {0}
ja: 追加　{0}

en: Unable to load resource {0}
ja: リソース {0} を読み込めません

en: creating {0}
ja: {0}を作成しています

en: Could not find or open:
    {0}
    Please check that you are using a Jmol.jar that is part of a full Jmol distribution.
ja: {0}
    を見つけたり開くことができませんでした。
    Jmolの完全なディストリビューションに含まれるJmol.jarを使用していることを確認してください。

en: copying
    {0}
             to
ja: {0}を
     コピーしています
             コピー先

en: compressing large data file to
ja: 大きなデータファイルを圧縮しています

en: Spin on/off
ja: 回転　オン/オフ

en: enable/disable spin
ja: 有効/無効　回転

en: Spin on
ja: 回転　オン

en: Background Color
ja: 背景色

en: background color:
ja: 背景色:

en: Stereo Viewing
ja: 立体視

en: select stereo type
ja: 立体視のタイプを選択してください

en: Stereo Off
ja: 立体視　オフ

en: Red/Blue
ja: 赤/青

en: Red/Cyan
ja: 赤/シアン

en: Red/Green
ja: 赤/緑

en: Animation Control
ja: アニメーションコントロール

en: Animation
ja: アニメーション

en: First Frame
ja: 最初のフレーム

en: Previous Frame
ja: 前のフレーム

en: Play
ja: 再生

en: Next Frame
ja: 次のフレーム

en: Pause
ja: 一時停止

en: Last Frame
ja: 最後のフレーム

en: Mode:
ja: モード:

en: Loop
ja: ループ

en: Palindrome
ja: 往復繰り返し

en: Play Once
ja: 一度再生

en: Open Console Button
ja: コンソールを開くボタン

en: launch Jmol console
ja: Jmolのコンソールを起動

en: Jmol Console
ja: Jmolコンソール

en: Download view
ja: ビューをダウンロード

en: unimplemented
ja: 未実装
