jmol - en to ug translation catalogue (82 entries)

en: For example:
ug: مەسىلەن:

en: Properties
ug: خاسلىق

en: Collection
ug: توپلام

en: Info
ug: ئۇچۇر

en: Select
ug: تاللا

en: Repeat
ug: تەكرارلا

en: Vector
ug: ۋېكتور

en: Scale
ug: ئۆلچەك

en: Period
ug: مەزگىل

en: Pause playing
ug: قويۇشنى ۋاقىتلىق توختىتىش

en: Method:
ug: ئۇسۇل:

en: File...
ug: ھۆججەت …

en: Save
ug: ساقلا

en: Close
ug: ياپ

en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

en: &New
ug: يېڭى(&N)

en: &Open
ug: ئاچ(&O)

en: &Reload
ug: قايت ئوقۇ(&R)

en: &Save As...
ug: باشقا ئاتتا ساقلا(&S)…

en: &Export
ug: چىقار(&E)

en: &Print...
ug: باس(&P)…

en: &Close
ug: ياپ(&C)

en: E&xit
ug: چېكىن(&X)

en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

en: Select &All
ug: ھەممىنى تاللا(&A)

en: Deselect All
ug: تاللاشنىڭ ھەممىسىنى بىكار قىل

en: &Paste
ug: چاپلا(&P)

en: &Select
ug: تاللا(&S)

en: &All
ug: ھەممىسى(&A)

en: &None
ug: يوق(&N)

en: Oxygen
ug: ئوكسېگىن

en: Water
ug: سۇ

en: &Name
ug: ئاتى(&N)

en: &Zoom
ug: كېڭەيت تارايت(&Z)

en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

en: &Top
ug: ئۈستى(&T)

en: &Right
ug: ئوڭ(&R)

en: &Left
ug: سول(&L)

en: &Tools
ug: قوراللار(&T)

en: &Loop
ug: دەۋرىي(&L)

en: &Help
ug: ياردەم(&H)

en: Axes
ug: ئوق

en: Clear
ug: تازىلا

en: OK
ug: تامام

en: Open URL
ug: URL ئاچ

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Dismiss
ug: تاشلىۋەت

en: Value
ug: قىممەت

en: File Name:
ug: ھۆججەت ئاتى:

en: Cancel
ug: ۋاز كەچ

en: Apply
ug: قوللان

en: Automatically
ug: ئاپتوماتىك

en: Recent Files
ug: يېقىنقى ھۆججەتلەر

en: Open
ug: ئاچ

en: Loading...
ug: ئوقۇۋاتىدۇ...

en: Check
ug: تەكشۈر

en: Help
ug: ياردەم

en: Editor
ug: تەھرىرلىگۈچ

en: History
ug: ئىز

en: State
ug: ھالەت

en: Step
ug: باسقۇچ

en: Top
ug: ئۈستى

en: Undo
ug: يېنىۋال

en: Redo
ug: قايتىلا

en: Variables
ug: ئۆزگەرگۈچىلەر

en: role
ug: رول

en: type
ug: تىپى

en: text
ug: تېكىست

en: command
ug: بۇيرۇق

en: style
ug: ئۇسلۇب

en: Degrees
ug: گرادۇس

en: Radians
ug: رادىئان

en: Absolute
ug: مۇتلەق

en: Introduction
ug: تونۇشتۇرۇش

en: Log
ug: خاتىرە

en: Background Color
ug: تەگلىك رەڭگى

en: First Frame
ug: بىرىنچى كاندۇك

en: Play
ug: قويۇش

en: Pause
ug: بىردەم توختاش

en: Last Frame
ug: ئاخىرقى كاندۇك

en: Mode:
ug: ئۇسۇلى:

en: Loop
ug: دەۋرىي
