jmol - en to da translation catalogue (351 entries)

en: Error starting Jmol: the property 'user.home' is not defined.
da: Fejl ved start af Jmol: egenskaben "user.home" er ikke defineret.

en: transparent background
da: gennemsigtig baggrund

en: check script syntax only - with file loading
da: kontrollér kun scriptsyntaks - med filindlæsning

en: check script syntax only - no file loading
da: kontrollér kun scriptsyntaks - ingen filindlæsning

en: supported options are given below
da: understøttede tilvalg er angivet nedenfor

en: debug
da: fejlsøg

en: window width x height, e.g. {0}
da: bredde x højde af vindue, f.eks. {0}

en: give this help page
da: vis denne hjælpeside

en: silent startup operation
da: stille opstart

en: Jmol script to execute BEFORE -s option
da: Jmol-script, der skal køres FØR tilvalget -s

en: Jmol script to execute AFTER -s option
da: Jmol-script, der skal køres EFTER tilvalget -s

en: kiosk mode -- no frame
da: kiosk tilstand -- uden ramme

en: start with no splash screen
da: start uden velkomstskærm

en: list commands during script execution
da: vis kommandoer under scriptkørsel

en: use multitouch interface (requires "sparshui" parameter
da: brug multitouch-grænseflade (kræver "sparshui"-parameter

en: no display (and also exit when done)
da: ingen visning (og afslut ved færdiggørelse)

en: no console -- all output to sysout
da: ingen konsol -- al udskrift til sysout

en: send only output from print messages to console (implies -i)
da: send kun uddata fra udskrevne meddelelser til konsollen (medfører -i)

en: JPG image quality (1-100; default 75) or PNG image compression (0-9; default 2, maximum compression 9)
da: JPG-billedkvalitet (1-100; 75 som standard) eller PNG-billedkomprimering (0-9; 2 som standard - maksimale komprimering er 9)

en: restrict local file access
da: begræns lokal fil tilgang

en: restrict local file access (allow reading of SPT files)
da: begræns lokal fil tilgang (tillad læsning af SPT filer)

en: script file to execute or '-' for System.in
da: scriptfilen der skal køres, eller "-" for System.in

en: independent command thread
da: uafhængig kommandotråd

en: {0} or {1}:filename
da: {0} eller {1}:filnavn

en: exit after script (implicit with -n)
da: afslut efter script (implicit sammen med -n)

en: For example:
da: For eksempel:

en: The -D options are as follows (defaults in parenthesis) and must be called preceding '-jar Jmol.jar':
da: Tilvalgene for -D er som følger (standardværdier i parentes), og skal angives før "-jar Jmol.jar":

en: Executing script 1...
da: Kører script 1...

en: Executing script file...
da: Kører scriptfil...

en: Executing script 2...
da: Kører script 2...

en: About Jmol
da: Om Jmol

en: Unable to find url "{0}".
da: Kan ikke finde url "{0}".

en: AtomSetChooser
da: Atomsætvælger

en: No AtomSets
da: Ingen AtomSets

en: Properties
da: Egenskaber

en: Atom Set Collection
da: Samling af atomsæt

en: Collection
da: Samling

en: Select
da: Vælg

en: Repeat
da: Gentag

en: Vector
da: Vektor

en: Scale
da: Skalér

en: Period
da: Periode

en: Frame
da: Ramme

en: Go to first atom set in the collection
da: Gå til første atomsæt i samlingen

en: Go to previous atom set in the collection
da: Gå til forrige atomsæt i samlingen

en: Play the whole collection of atom sets
da: Afspil hele samlingen af atomsæt

en: Pause playing
da: Sæt afspilning på pause

en: Go to next atom set in the collection
da: Gå til næste atomsæt i samlingen

en: Jump to last atom set in the collection
da: Hop til det sidste atomsæt i samlingen

en: Vibration ON
da: Vibration TIL

en: Vibration OFF
da: Vibration FRA

en: Delete atoms
da: Slet atomer

en: Checkpoint File:
da: Kontrolpunktfil:

en: Route
da: Rute

en: Method:
da: Metode:

en: Basis Set:
da: Basissæt:

en: Job Options:
da: Valgmuligheder for job:

en: Molecular Properties
da: Molekylære egenskaber

en: Total Charge:
da: Samlet ladning:

en: Multiplicity:
da: Multiplicitet:

en: Gaussian Input File Name
da: Navn til Gaussian-inputfil

en: File...
da: Fil...

en: Selection:
da: Udvalg:

en: Save
da: Gem

en: Close
da: Luk

en: &Macros
da: &Makroer

en: &File
da: &Fil

en: &New
da: &Ny

en: &Open
da: Å&bn

en: Open a file.
da: Åbn en fil.

en: Open &URL
da: Åbn &URL

en: Get &MOL
da: Hent &MOL

en: &Reload
da: &Genindlæs

en: Scrip&t Editor...
da: Scrip&tredigering...

en: Conso&le...
da: Konso&l...

en: Jmol Java &Console
da: Jmol Java-&konsol

en: AtomSet&Chooser...
da: Atomsæt_vælger...

en: &Save As...
da: &Gem som...

en: &Export
da: &Eksportér

en: Export &Image...
da: &Eksporter billede...

en: Save current view as an image.
da: Gem den nuværende visning som et billede.

en: Export to &Web Page...
da: Eksport til &webside...

en: Export one or more views to a web page.
da: Eksportér en eller flere visninger til en webside.

en: Render in POV-&Ray...
da: Render i POV-&Ray...

en: Render in POV-Ray
da: Render i POV-Ray

en: Write &State...
da: &Skriv tilstand...

en: Save current view as a Jmol state script.
da: Gem den nuværende visning som et Jmol-tilstandsscript.

en: &Print...
da: &Udskriv...

en: Print view.
da: Udskriv visningen.

en: &Close
da: &Luk

en: E&xit
da: &Afslut

en: Recent &Files...
da: Seneste &filer...

en: &Edit
da: &Redigér

en: Select &All
da: Vælg &alle

en: Deselect All
da: Fravælg alle

en: Copy &Image
da: Kopiér &billede

en: Copy Script
da: Kopiér script

en: Pr&eferences...
da: In&dstillinger

en: &Paste
da: &Sæt ind

en: &Select
da: &Vælg

en: &All
da: &Alle

en: &None
da: &Ingen

en: Carbon
da: Kul

en: Nitrogen
da: Kvælstof

en: Oxygen
da: Ilt

en: Phosphorus
da: Fosfor

en: Sulfur
da: Svovl

en: Nucleic
da: Nuklein

en: Water
da: Vand

en: &Display
da: &Fremvisning

en: &Bond
da: &Binding

en: &Wireframe
da: &Trådgitter

en: &Label
da: &Etiket

en: &Name
da: &Navn

en: &Number
da: &Nummer

en: &Centered
da: &Centreret

en: &Upper right
da: &Øverst til højre

en: &Vector
da: &Vektor

en: &On
da: &Slået til

en: Scale {0}
da: Skalér {0}

en: &Perspective Depth
da: &Perspektivdybde

en: A&xes
da: A&kser

en: B&ounding Box
da: Afgr&ænsningsbox

en: &Hydrogens
da: &Hydrogener

en: V&ectors
da: V&ektorer

en: &Measurements
da: &Målinger

en: Resi&ze
da: N&y størrelse

en: &View
da: &Vis

en: &Bottom
da: &Bund

en: &Right
da: &Højre

en: &Left
da: &Venstre

en: Tr&ansform...
da: Tr&ansformer...

en: Define &Center
da: Definer &centrum

en: &Tools
da: Værk&tøjer

en: Distance &Units
da: Afstands&enheder

en: &Nanometers 1E-9
da: &Nanometre 1E-9

en: &Angstroms 1E-10
da: &Ångstrøm 1E-10

en: &Picometers 1E-12
da: &Pikometer 1E-12

en: &Animate...
da: &Animer...

en: &Vibrate...
da: &Vibrer...

en: &Graph...
da: &Graf...

en: Calculate chemical &shifts...
da: Beregn kemiske &skift...

en: &Crystal Properties
da: &Krystalegenskaber

en: &Once
da: &En gang

en: &Loop
da: &Løkke

en: P&alindrome
da: P&alindrom

en: &Rewind to first frame
da: Gå tilbage til f&ørste billede

en: Rewind to first frame
da: Gå tilbage til første billede

en: Go to &next frame
da: Gå til &næste billede

en: Go to next frame
da: Gå til næste billede

en: Go to &previous frame
da: Gå til &forrige billede

en: Go to previous frame
da: Gå til forrige billede

en: All &frames
da: Alle &billeder

en: All frames
da: Alle billeder

en: Go to &last frame
da: Gå til si&dste billede

en: Go to last frame
da: Gå til sidste billede

en: &First frequency
da: &Første frekvens

en: &Next frequency
da: &Næste frekvens

en: &Previous frequency
da: F&orrige frekvens

en: SurfaceTool...
da: Overflade værktøj ...

en: Control Display of Surfaces
da: Kontrol visning af overflader

en: &Help
da: &Hjælp

en: What's New
da: Hvad er nyt

en: Hydrogens
da: Hydrogen

en: Measurements
da: Målinger

en: Perspective Depth
da: Perspektivdybde

en: Axes
da: Akser

en: Bounding Box
da: Afgrænsningsboks

en: RasMol/Chime compatible axes orientation/rotations
da: RasMol/Chime-kompatible akse-orienteringer/rotationer

en: File Preview (requires restarting Jmol)
da: Filforhåndsvisning (kræver genstart af Jmol)

en: Clear history (requires restarting Jmol)
da: Ryd historik (kræver at Jmol genstartes)

en: Use Atom Color
da: Brug Atom farve

en: Rotate molecule.
da: Rotér molekyle.

en: Select a set of atoms using SHIFT-LEFT-DRAG.
da: Vælg et atomsæt ved hjælp af SKIFT-VENSTRE-TRÆK.

en: Click atoms to measure distances
da: Klik på atomer for at måle afstande

en: Click an atom to center on it
da: Klik på et atom for at centrere det

en: Return molecule to home position.
da: Returner molekyle til hjemmeposition.

en: Open the model kit.
da: Åbn modelkittet.

en: Clear
da: Ryd

en: To get a 3-D model you can manipulate, click {0}here{1}. Download time may be significant the first time the applet is loaded.
da: Klik {0}her{1} for at få en 3-D-model du kan manipulere. Hentning af denne applet kan tage lang tid første gang den indlæses.

en: Insert the page TITLE here.
da: Indsæt sideTITEL her.

en: Insert the page INTRODUCTION here.
da: Indsæt sideINTRODUKTION her.

en: Insert additional explanatory text here. Long text will wrap around Jmol model {0}.
da: Indsæt en ekstra forklarende tekst her. Længere tekst vil ombrydes omkring Jmol-model {0}.

en: Insert your TITLE and INTRODUCTION here.
da: Indsæt din TITEL og INTRODUKTION her.

en: Insert more information for {0} here.
da: Indsæt mere information om {0} her.

en: Jmol Help
da: Jmol hjælp

en: OK
da: O.k.

en: Initializing 3D display...
da: Initialiserer 3D-visning...

en: Initializing Script Window...
da: Initialiserer scriptvindue...

en: Building Command Hooks...
da: Danner kommandokroge (hooks)...

en: Building Menubar...
da: Opbygger menulinje...

en: Starting display...
da: Starter visning...

en: Setting up Drag-and-Drop...
da: Indstiller træk-og-slip...

en: Launching main frame...
da: Starter hovedbillede...

en: Initializing Preferences...
da: Initialiserer indstillinger...

en: Initializing Recent Files...
da: Initialiserer seneste filer...

en: Jmol Java Console
da: Javakonsol til Jmol

en: Could not create ConsoleTextArea:
da: Kunne ikke oprette ConsoleTextArea:

en: Creating main window...
da: Opretter hovedvindue...

en: Initializing Swing...
da: Initialiserer Swing...

en: Initializing Jmol...
da: Initialiserer Jmol...

en: Closing Jmol...
da: Lukker Jmol...

en: Open URL
da: Åbn URL

en: Enter URL of molecular model
da: Indtast URL for molekylær model

en: Enter a four-digit PDB model ID or "=" and a three-digit ligand ID
da: Skriv en fire cifret id for PDB model eller "=" og en tre cifret ligand ID

en: IO Exception:
da: IO undtagelse:

en: width height?
da: bredde højde?

en: Delete
da: Slet

en: DeleteAll
da: Slet alt

en: Dismiss
da: Afvis

en: Value
da: Værdi

en: Conversion from Jmol to POV-Ray
da: Konvertering fra Jmol til POV-Ray

en: File Name:
da: Filnavn:

en: 'caffeine.pov' -> 'caffeine.pov', 'caffeine.pov.ini', 'caffeine.pov.spt'
da: 'koffein.pov' -> 'koffein.pov', 'koffein.pov.ini', 'koffein.pov.spt'

en: Working Directory
da: Arbejdskatalog

en: Where the .pov files will be saved
da: Hvor .pov-filerne vil blive gemt

en: POV-Ray Runtime Options
da: Kørselstilvalg for POV-Ray

en: Run POV-Ray directly
da: Kør POV-Ray direkte

en: Launch POV-Ray from within Jmol
da: Start POV-Ray indefra Jmol

en: Display While Rendering
da: Vis under rendering

en: Should POV-Ray attempt to display while rendering?
da: Skal POV-Ray prøve at fremvise under rendering?

en: width:
da: bredde:

en: Image width
da: Billedbredde

en: height:
da: højde:

en: Image height
da: Billedhøjde

en: Fixed ratio :
da: Fastlåst størrelsesforhold:

en: Use a fixed ratio for width:height
da: Brug et fastlåst størrelsesforhold for bredde:højde

en: User defined
da: Brugerdefineret

en: Keep ratio of Jmol window
da: Behold Jmol-vinduets størrelsesforhold

en: C - Compressed Targa-24
da: C - Komprimeret Targa-24

en: T - Uncompressed Targa-24
da: T - Ukomprimeret Targa-24

en: Alpha transparency
da: Alphagennemsigtighed

en: Output Alpha transparency data
da: Skriv alphagennemsigtighedsdata

en: Mosaic preview
da: Mosaik-forhåndsvisning

en: Render the image in several passes
da: Rendér billeder over flere gennemgange

en: Start size :
da: Start størrelse:

en: Initial size of the tiles
da: Startstørrelse for fliser

en: End size :
da: Slut størrelse:

en: Final size of the tiles
da: Slutstørrelse for fliser

en: Location of the POV-Ray Executable
da: Placeringen af den eksekverbare fil for POV-Ray

en: Go!
da: Udfør!

en: Save file and possibly launch POV-Ray
da: Gem fil og start eventuelt POV-Ray

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel this dialog without saving
da: Forlad denne dialog uden at gemme

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Display
da: Fremvisning

en: Atoms
da: Atomer

en: Bonds
da: Bindinger

en: Jmol Defaults
da: Forvalg for Jmol

en: RasMol Defaults
da: Forvalg for RasMol

en: Apply
da: Anvend

en: Show All
da: Vis alle

en: Default atom size
da: Standardatomstørrelse

en: (percentage of vanDerWaals radius)
da: (procentdel af vanDerWaals-radius)

en: Compute Bonds
da: Beregn bindinger

en: Automatically
da: Automatisk

en: Don't Compute Bonds
da: Beregn ikke bindinger

en: Default Bond Radius
da: Standardbindingsradius

en: (Angstroms)
da: (Ångström)

en: Bond Tolerance - sum of two covalent radii + this value
da: Bindingstolerance - summen af to kovalente radier + denne værdi

en: Minimum Bonding Distance
da: Minimal bindingsafstand

en: Recent Files
da: Seneste filer

en: Open
da: Åbn

en: Loading...
da: Indlæser...

en: What's New in Jmol
da: Hvad er nyt i Jmol

en: Check
da: Tjek

en: Halt
da: Stop

en: Help
da: Hjælp

en: Editor
da: Redigering

en: History
da: Historik

en: State
da: Tilstand

en: Step
da: Trin

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Omgør

en: Variables
da: Variable

en: magic
da: magi

en: role
da: rolle

en: text
da: tekst

en: visibility
da: synlighed

en: command
da: kommando

en: startup
da: opstart

en: filename
da: filnavn

en: startup_script
da: opstart_script

en: banner_text
da: banner_tekst

en: style
da: stil

en: sync
da: synk.

en: Degrees
da: Grader

en: Radians
da: Radianer

en: Gradians
da: Nygrader

en: Circle Fraction
da: Cirkel udsnit

en: Units of Pi
da: Enheder af pi

en: Percentage scaling not implemented yet!
da: Procentvis skalering - endnu ikke implementeret

en: SurfaceTool
da: Overflade værktøj

en: View Center
da: Visning center

en: Absolute
da: Absolut

en: Origin
da: Oprindelse

en: Angle from X-axis in XY plane
da: Vinkel udfra x-akse i xy planet

en: Angle from Z-axis
da: Vinkel udfra z-akseZ-axis

en: Select Surface(s)
da: Vælg overflade(r)

en: Attempt to make scratch directory failed.
da: Forsøg på at lave midlertidigt (scratch) katalog mislykkedes.

en: Log and Error Messages:
da: Log- og fejl-beskeder:

en: Messages (see Log tab for full history):
da: Beskeder (kig på Log-fanebladet for den fulde historik):

en: These names will be used for button labels
da: Disse navne vil blive brugt som knapmærkater

en: Jmol Web Page Maker
da: Jmol-websidegenerering

en: Couldn't find file: {0}
da: Kunne ikke finde filen: {0}

en: Introduction
da: Introduktion

en: click and drag to reorder
da: klik og træk for at omorganisere

en: Select widgets:
da: Vælg kontroller:

en: Help/Instructions
da: Hjælp/Instruktioner

en: Cartoon of Page
da: Tegneserie af side

en: Save HTML as...
da: Gem HTML som...

en: Author (your name):
da: Forfatter (dit navn)

en: Browser window title for this web page:
da: Browservinduestitel for denne webside:

en: Error creating new instance containing script(s) and image.
da: Fejl ved dannelse af ny instans som indeholder scripts og billede.

en: added Instance {0}
da: tilføjede instans {0}

en: file {0} created
da: filen {0} oprettet

en: Call to FileWriter unsuccessful.
da: Kald til FileWriter fejlede.

en: Errors occurred during web page creation.  See Log Tab!
da: Der skete en fejl ved oprettelse af hjemmeside. Se mere under Log fanen!

en: Using directory {0}
da: Bruger mappen {0}

en: adding {0}
da: tilføjer {0}

en: Unable to load resource {0}
da: Kunne ikke indlæse resourcen {0}

en: creating {0}
da: opretter {0}

en: Could not find or open:
    {0}
    Please check that you are using a Jmol.jar that is part of a full Jmol distribution.
da: Kunne ikke finde eller åbne:
    {0}
    Tjek venligst om du bruger en Jmol.jar som er del af den fulde Jmol distribution.

en: copying
    {0}
             to
da: kopierer
    {0}
             til

en: compressing large data file to
da: komprimerer store datafiler til

en: Spin on/off
da: Rotation til/fra

en: enable/disable spin
da: slå rotation til/fra

en: Spin on
da: Rotation til

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: background color:
da: baggrundsfarve:

en: Stereo Viewing
da: Stereovisning

en: select stereo type
da: vælg typen af stereo

en: Stereo Off
da: Stereo fra

en: Red/Blue
da: Rød/Blå

en: Red/Cyan
da: Rød/Cyan

en: Red/Green
da: Rød/Grøn

en: Animation Control
da: Animationskontrol

en: First Frame
da: Første billede

en: Previous Frame
da: Forrige billede

en: Play
da: Afspil

en: Next Frame
da: Næste billede

en: Last Frame
da: Sidste billede

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Loop
da: Løkke

en: Palindrome
da: Palindrom

en: Play Once
da: Afspil en gang

en: Open Console Button
da: Åbn konsol-knap

en: launch Jmol console
da: start Jmol-konsol

en: Jmol Console
da: Jmol-konsol

en: Download view
da: Hent visning

en: unimplemented
da: ikke implementeret
