jmol - en to el translation catalogue (262 entries)

en: Error starting Jmol: the property 'user.home' is not defined.
el: Σφάλμα κατά την εκκίνηση του Jmol: η ιδιότητα 'user.home' δεν έχει καθοριστεί.

en: transparent background
el: διάφανο φόντο

en: supported options are given below
el: οι υποστηριζόμενες επιλογές παρουσιάζονται παρακάτω

en: debug
el: αποσφαλμάτωση

en: window width x height, e.g. {0}
el: πλάτος παραθύρου x ύψος, π.χ. {0}

en: give this help page
el: εμφάνιση αυτής της σελίδας βοηθείας

en: Jmol script to execute BEFORE -s option
el: Script του Jmol για εκτέλεση ΠΡΙΝ την επιλογή -s

en: Jmol script to execute AFTER -s option
el: Script του Jmol για εκτέλεση ΜΕΤΑ την επιλογή -s

en: start with no splash screen
el: εκκίνηση χωρίς κυματιστή οθόνη

en: no display (and also exit when done)
el: καμία ένδειξη (και επίσης έξοδος όταν αυτό πραγματοποιηθεί)

en: JPG image quality (1-100; default 75) or PNG image compression (0-9; default 2, maximum compression 9)
el: JPG ποιότητα εικόνας (1-100; προεπιλογή 75) ή PNG συμπίεση εικόνας (0-9; προεπιλογή 2, μέγιστη συμπίεση 9)

en: script file to execute or '-' for System.in
el: αρχείο script για εκτέλεση ή '-' για το System.in

en: {0} or {1}:filename
el: {0} ή {1}:filename

en: For example:
el: Για παράδειγμα:

en: The -D options are as follows (defaults in parenthesis) and must be called preceding '-jar Jmol.jar':
el: Οι επιλογές -D είναι ως εξής (στην παρένθεση οι προκαθορισμένες) και πρέπει να καλούνται πριν το '-jar Jmol.jar':

en: Executing script 1...
el: Εκτελείται το 1ο script...

en: Executing script file...
el: Εκτελείται το αρχείο script...

en: Executing script 2...
el: Εκτελείται το 2ο script...

en: About Jmol
el: Σχετικά με το Jmol

en: Unable to find url "{0}".
el: Αδυναμία εύρεσης του url "{0}".

en: AtomSetChooser
el: Επιλογέας Ατομικών Σετ

en: No AtomSets
el: Δεν υπάρχουν Ατομικά Σετ

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Atom Set Collection
el: Συλλογή Ατομικών Σετ

en: Collection
el: Συλλογή

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Select
el: Επιλογή

en: Repeat
el: Επανάληψη

en: Vector
el: Διάνυσμα

en: Radius
el: Ακτίνα

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Amplitude
el: Εύρος

en: Period
el: Περίοδος

en: Go to first atom set in the collection
el: Μετάβαση στο πρώτο ατομικό σετ της συλλογής

en: Go to previous atom set in the collection
el: Μετάβαση στο προηγούμενο ατομικό σετ της συλλογής

en: Play the whole collection of atom sets
el: Αναπαραγωγή ολόκληρης της συλλογής ατομικών σετ

en: Pause playing
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Go to next atom set in the collection
el: Μετάβαση στο επόμενο ατομικό σετ της συλλογής

en: Jump to last atom set in the collection
el: Μεταπήδηση στο τελευταίο ατομικό σετ της συλλογής

en: Delete atoms
el: Διαγραφή ατόμων

en: Checkpoint File:
el: Αρχείο Σημείου Ελέγχου:

en: Route
el: Διαδρομή

en: Method:
el: Μέθοδος:

en: Basis Set:
el: Βασικό Σετ:

en: Job Options:
el: Επιλογές Εργασίας:

en: Molecular Properties
el: Μοριακές Ιδιότητες

en: Total Charge:
el: Συνολικό Φορτίο

en: Multiplicity:
el: Πολλαπλότητα:

en: Gaussian Input File Name
el: Όνομα Αρχείου Εισόδου Gaussian

en: File...
el: Αρχείο...

en: Selection:
el: Επιλογή:

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Close
el: Κλείσιμο

en: &Macros
el: &Μακροεντολές

en: &File
el: &Αρχείο

en: &New
el: &Νέο

en: &Open
el: &Άνοιγμα

en: Open a file.
el: Άνοιγμα αρχείου.

en: Open &URL
el: Άνοιγμα &URL

en: &Get PDB
el: &Λήψη PDB

en: &Reload
el: Επανα&φόρτωση

en: Scrip&t Editor...
el: Επε&ξεργαστής Script

en: Conso&le...
el: Κονσό&λα

en: Jmol Java &Console
el: Java &Κονσόλα Jmol

en: AtomSet&Chooser...
el: Επι&λογέας Ατομικών Σετ

en: &Save As...
el: &Αποθήκευση ως...

en: &Export
el: &Εξαγωγή

en: Export &Image...
el: Εξαγωγή Ε&ικόνας

en: Save current view as an image.
el: Αποθήκευση τρέχουσας προβολής σε μία εικόνα.

en: Export to &Web Page...
el: Εξαγωγή σε &Ιστοσελίδα...

en: Export one or more views to a web page.
el: Εξαγωγή μιας ή περισσότερων προβολών σε μία ιστοσελίδα.

en: Render in POV-&Ray...
el: Απεικόνιση σε POV-&Ray...

en: Render in POV-Ray
el: Απεικόνιση σε POV-&Ray

en: Write &State...
el: Εγγραφή Κ&ατάστασης

en: Save current view as a Jmol state script.
el: Αποθήκευση τρέχουσας όψης ως script κατάστασης Jmol

en: &Print...
el: &Εκτύπωση...

en: Print view.
el: Εκτύπωση όψης

en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: E&xit
el: Έ&ξοδος

en: Recent &Files...
el: Πρόσφατα Αρ&χεία...

en: &Edit
el: &Επεξεργασία

en: Select &All
el: Επιλογή &Όλων

en: Deselect All
el: Αποεπιλογή Όλων

en: Copy &Image
el: Αντιγραφή &Εικόνας

en: Copy Script
el: Αντιγραφή Script

en: Pr&eferences...
el: &Προτιμήσεις...

en: &Paste
el: &Επικόλληση

en: &Select
el: &Επιλογή

en: &All
el: &Όλα

en: &None
el: &Κανένα

en: Hydrogen
el: Υδρογόνο

en: Carbon
el: Άνθρακας

en: Nitrogen
el: Άζωτο

en: Oxygen
el: Οξυγόνο

en: Phosphorus
el: Φώσφορος

en: Sulfur
el: Θείο

en: Amino
el: Αμινοξέα

en: Nucleic
el: Νουκλεϊκό

en: Water
el: Νερό

en: Hetero
el: Ετεροάτομα

en: &Display
el: &Εμφάνιση

en: &Atom
el: &Άτομα

en: &Bond
el: &Δεσμοί

en: &Wireframe
el: &Σκελετικό Μοντέλο

en: &Label
el: &Ετικέτα

en: &Symbol
el: &Σύμβολο

en: &Name
el: &Όνομα

en: &Number
el: &Αριθμός

en: &Centered
el: Στο κέντ&ρο

en: &Upper right
el: &Πάνω δεξιά

en: {0} pixels
el: {0} εικονοστοιχεία

en: Scale {0}
el: Κλίμακα {0}

en: &Zoom
el: &Εστίαση

en: &Perspective Depth
el: &Βάθος Προοπτικής

en: A&xes
el: Ά&ξονες

en: B&ounding Box
el: Π&λαίσιο Ορίων

en: &Hydrogens
el: &Υδρογόνα

en: &Measurements
el: &Μετρήσεις

en: Resi&ze
el: Αλλαγή μεγέ&θους

en: &View
el: &Όψη

en: &Front
el: &Μπροστινή

en: &Top
el: Από &πάνω

en: &Bottom
el: Από &κάτω

en: &Right
el: Από &δεξιά

en: &Left
el: Από &αριστερά

en: Tr&ansform...
el: Μετατροπή...

en: Define &Center
el: &Ορισμός Κέντρου

en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

en: Distance &Units
el: Μο&νάδες Απόστασης

en: &Nanometers 1E-9
el: &Νανόμετρα 1Ε-9

en: &Picometers 1E-12
el: &Πικόμετρα 1Ε-12

en: &Animate...
el: &Δημιουργία προσομοίωσης

en: &Vibrate...
el: &Δόνηση...

en: Calculate chemical &shifts...
el: Υπολογισμός &χημικών μετατοπίσεων...

en: &Crystal Properties
el: Ιδιότητες &Κρυστάλλου

en: &Once
el: &Μία φορά

en: &Loop
el: &Επανάληψη

en: P&alindrome
el: Παλινδρομικά

en: &Stop animation
el: &Τερματισμός προσομοίωσης

en: &Rewind to first frame
el: &Επαναφορά στο πρώτο καρέ

en: Rewind to first frame
el: Επαναφορά στο πρώτο καρέ

en: Go to &next frame
el: Μετάβαση στο ε&πόμενο καρέ

en: Start &vibration
el: Εκκίνηση &δόνησης

en: &Stop vibration
el: &Σταμάτημα δόνησης

en: &First frequency
el: &Πρώτη συχνότητα

en: &Next frequency
el: Ε&πόμενη συχνότητα

en: &Previous frequency
el: Π&ροηγούμενη συχνότητα

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: What's New
el: Τι νέο υπάρχει

en: Hydrogens
el: Υδρογόνα

en: Measurements
el: Μετρήσεις

en: Perspective Depth
el: Βάθος Προοπτικής

en: Axes
el: Άξονες

en: RasMol/Chime compatible axes orientation/rotations
el: Προσανατολισμός/περιστροφές αξόνων συμβατά με RasMol/Chime

en: File Preview (requires restarting Jmol)
el: Προεπισκόπηση Αρχείου (απαιτείται επανεκκίνηση του Jmol)

en: Clear history (requires restarting Jmol)
el: Εκκαθάριση ιστορικού (απαιτείται επανεκκίνηση του Jmol)

en: Rotate molecule.
el: Περιστροφή μορίου.

en: Click atoms to measure distances
el: Κάντε κλικ σε άτομα για υπολογισμό αποστάσεων

en: Click an atom to center on it
el: Κάνε κλικ σε ένα άτομο για να κεντράρεις σε αυτό

en: Return molecule to home position.
el: Επιστροφή μορίου στην αρχική θέση.

en: Clear
el: Εκκαθάριση

en: To get a 3-D model you can manipulate, click {0}here{1}. Download time may be significant the first time the applet is loaded.
el: Για να αποκτήσετε ένα 3-D μοντέλο που μπορείτε να χειριστείτε, κάντε κλικ {0}εδώ{1}. Ο χρόνος κατεβάσματος μπορεί να είναι σημαντικός την πρώτη φορά που φορτώνεται το applet.

en: Insert the page TITLE here.
el: Συμπλήρωσε τον ΤΙΤΛΟ της σελίδας εδώ.

en: Insert the page INTRODUCTION here.
el: Συμπλήρωσε την ΕΙΣΑΓΩΓΗ της σελίδας εδώ.

en: Insert your TITLE and INTRODUCTION here.
el: Συμπλήρωσε τον ΤΙΤΛΟ σου και την ΕΙΣΑΓΩΓΗ σου εδώ.

en: Insert more information for {0} here.
el: Συμπλήρωσε περισσότερες πληροφορίες για τον/την/το {0} εδώ.

en: Jmol Help
el: Βοήθεια Jmol

en: OK
el: Εντάξει

en: Initializing Script Window...
el: Εκκινείται το Παράθυρο Script...

en: Initializing Preferences...
el: Εκκίνηση Προτιμήσεων...

en: Initializing Recent Files...
el: Εκκίνηση Πρόσφατων Αρχείων...

en: Jmol Java Console
el: Κονσόλα Java του Jmol

en: Creating main window...
el: Δημιουργείται το βασικό παράθυρο...

en: Initializing Jmol...
el: Εκκίνηση Jmol...

en: Closing Jmol...
el: Κλείσιμο Jmol...

en: Open URL
el: Άνοιγμα URL

en: Enter URL of molecular model
el: Εισαγωγή URL μοριακού μοντέλου

en: width height?
el: πλάτος ύψος;

en: Delete
el: Διαγραφή

en: DeleteAll
el: Διαγραφή Όλων

en: Conversion from Jmol to POV-Ray
el: Μετατροπή από Jmol σε POV-Ray

en: File Name:
el: Όνομα αρχείου:

en: Working Directory
el: Κατάλογος εργασίας

en: Where the .pov files will be saved
el: Πού θα αποθηκευτούν τα αρχεία .pov

en: Run POV-Ray directly
el: Εκτέλεση POV-Ray κατευθείαν

en: Launch POV-Ray from within Jmol
el: Εκκίνηση POV-Ray μέσα από το Jmol

en: width:
el: πλάτος:

en: Image width
el: Πλάτος εικόνας

en: height:
el: ύψος:

en: Image height
el: Ύψος εικόνας

en: Fixed ratio :
el: Σταθερή αναλογία :

en: Use a fixed ratio for width:height
el: Χρησιμοποίηση σταθερής αναλογίας για πλάτος:ύψος

en: User defined
el: Ορισμένο από τον χρήστη

en: Keep ratio of Jmol window
el: Διατήρηση αναλογίας του παραθύρου Jmol

en: C - Compressed Targa-24
el: C - Συμπιεσμένο Targa-24

en: T - Uncompressed Targa-24
el: T - Μη συμπιεσμένο Targa-24

en: Alpha transparency
el: Διαφάνεια alpha

en: Render the image in several passes
el: Δημιουργία απεικόνισης σε αρκετά περάσματα

en: Start size :
el: Αρχικό μέγεθος:

en: End size :
el: Τελικό μέγεθος:

en: Location of the POV-Ray Executable
el: Θέση του Εκτελέσιμου POV-Ray

en: Go!
el: Εμπρός!

en: Save file and possibly launch POV-Ray
el: Αποθήκευση αρχείου και πιθανώς εκκίνηση του POV-Ray

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel this dialog without saving
el: Ακύρωση διαλόγου χωρίς αποθήκευση

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Atoms
el: Άτομα

en: Bonds
el: Δεσμοί

en: Jmol Defaults
el: Προκαθορισμένες Ρυθμίσεις Jmol

en: RasMol Defaults
el: Προκαθορισμένες Ρυθμίσεις RasMol

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Show All
el: Εμφάνιση Όλων

en: Default atom size
el: Προκαθορισμένο μέγεθος ατόμων

en: (percentage of vanDerWaals radius)
el: (ποσοστό ακτίνας vanderWaals)

en: Compute Bonds
el: Υπολογισμός Δεσμών

en: Automatically
el: Αυτόματα

en: Don't Compute Bonds
el: Χωρίς Υπολογισμό Δεσμών

en: Default Bond Radius
el: Προκαθορισμένη Ακτίνα Δεσμού

en: Minimum Bonding Distance
el: Ελάχιστη Δεσμική Απόσταση

en: Recent Files
el: Πρόσφατα αρχεία

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: What's New in Jmol
el: Τι νέο υπάρχει στο Jmol

en: Check
el: Έλεγχος

en: Halt
el: Παύση

en: Help
el: Βοήθεια

en: Editor
el: Συντάκτης

en: History
el: Ιστορικό

en: State
el: Κατάσταση

en: Step
el: Βήμα

en: Top
el: Κορυφή

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Jmol Web Page Maker
el: Δημιουργός Ιστοσελίδας του Jmol

en: Couldn't find file: {0}
el: Δε βρέθηκε το αρχείο: {0}

en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: Help/Instructions
el: Βοήθεια/Οδηγίες

en: Save HTML as...
el: Αποθήκευση HTML ως...

en: Author (your name):
el: Συγγραφέας (το όνομά σας):

en: file {0} created
el: αρχείο {0} δημιουργήθηκε

en: Using directory {0}
el: Χρησιμοποιείται ο κατάλογος {0}

en: adding {0}
el: προστίθεται {0}

en: creating {0}
el: δημιουργείται {0}

en: copying
    {0}
             to
el: αντιγραφή
    {0}
             σε

en: compressing large data file to
el: συμπίεση μεγάλου αρχείου δεδομένων σε

en: enable/disable spin
el: ενεργοποίηση/απενεργοποίηση spin

en: Spin on
el: Spin ενεργό

en: Background Color
el: Χρώμα Παρασκηνίου

en: background color:
el: χρώμα παρασκηνίου:

en: Red/Blue
el: Κόκκινο/Μπλε

en: Red/Cyan
el: Κόκκινο/Κυανό

en: Red/Green
el: Κόκκινο/Πράσινο

en: Animation Control
el: Έλεγχος Προσομοίωσης

en: Animation
el: Προσομοίωση

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Pause
el: Παύση

en: Palindrome
el: Παλινδρομικά

en: Play Once
el: Αναπαραγωγή μία φορά

en: Open Console Button
el: Κουμπί Ανοίγματος Κονσόλας

en: launch Jmol console
el: εκκίνηση κονσόλας Jmol

en: Jmol Console
el: Κονσόλα Jmol
