jmol - en to fi translation catalogue (358 entries)

en: Error starting Jmol: the property 'user.home' is not defined.
fi: Virhe Jmolia käynnistettäessä: 'user.home' -arvo ei ole määritelty.

en: transparent background
fi: läpinäkyvä tausta

en: check script syntax only - with file loading
fi: tarkistetaan komentosarjan syntaksi tiedoston latautuessa

en: check script syntax only - no file loading
fi: tarkistetaan komentosarjan syntaksi ilman tiedoston lataamista

en: supported options are given below
fi: alla tuetut valinnat

en: debug
fi: Virheen jäljitys

en: window width x height, e.g. {0}
fi: ikkunan leveys x korkeus, esim. {0}

en: give this help page
fi: annetaan tämä ohjesivu

en: silent startup operation
fi: hiljainen käynnistys

en: Jmol script to execute BEFORE -s option
fi: Jmol-komentosarja toteutetaan -s valinnan ENNEN

en: Jmol script to execute AFTER -s option
fi: Jmol-komentosarja toteutetaan -s valinnan JÄLKEEN

en: start with no splash screen
fi: aloitus ilman alkunäkymää

en: list commands during script execution
fi: lista komennoista komentosarjan suorittamisen aikana

en: use multitouch interface (requires "sparshui" parameter
fi: käyttää multitouch käyttöliittymää (vaatii "sparshui " parametrin

en: no display (and also exit when done)
fi: ei näyttöä (suljetaan toiminnon loputtua)

en: no console -- all output to sysout
fi: ei konsolia -- ulostulo sysout

en: send only output from print messages to console (implies -i)
fi: tulostustiedoista vain ulostulot lähetetään konsolille (merkitään -i)

en: JPG image quality (1-100; default 75) or PNG image compression (0-9; default 2, maximum compression 9)
fi: JPG kuvanlaatu (1-100; oletusarvo 75) tai PNG pakkaaminen (0-9; oletusarvo 2, maksimi 9)

en: script file to execute or '-' for System.in
fi: komentosarja-tiedosto suoritettavaksi tai '-' for System.in

en: independent command thread
fi: riippumaton komentoketju

en: {0} or {1}:filename
fi: {0} tai {1}:tiedostonimi

en: exit after script (implicit with -n)
fi: lopettaa komentosarjan jälkeen (epäsuora, jos -n)

en: For example:
fi: Esimerkiksi:

en: The -D options are as follows (defaults in parenthesis) and must be called preceding '-jar Jmol.jar':
fi: D-valinnat ovat seuraavat (oletusarvot sulkeiden sisällä) ja ne täytyy kutsua edellisen '-jar Jmol.jar'

en: Executing script 1...
fi: Toteutetaan komentosarja 1...

en: Executing script file...
fi: Toteutetaan komentosarja-tiedosto...

en: Executing script 2...
fi: Toteutetaan komentosarja 2...

en: About Jmol
fi: Tietoja

en: Unable to find url "{0}".
fi: url ei löydy "{0}".

en: AtomSetChooser
fi: Atomiryhmävalitsin

en: No AtomSets
fi: Ei atomiryhmiä

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Atom Set Collection
fi: Atomiryhmävalikoima

en: Collection
fi: Valikoima

en: Select
fi: Valitse

en: Repeat
fi: Jatkuva toisto

en: Vector
fi: Vektori

en: Radius
fi: Säde

en: Scale
fi: Koko

en: Amplitude
fi: Amplitudi

en: Period
fi: Periodi

en: Go to first atom set in the collection
fi: Mene valikoiman ensimmäiseen atomiryhmään

en: Go to previous atom set in the collection
fi: Mene valikoiman edelliseen atomiryhmään

en: Play the whole collection of atom sets
fi: Toista valikoiman kaikki atomiryhmät

en: Pause playing
fi: Tauko

en: Go to next atom set in the collection
fi: Mene valikoiman seuraavaan atomiryhmään

en: Jump to last atom set in the collection
fi: Siirry valikoiman viimeiseen atomiryhmään

en: Delete atoms
fi: Poista atomit

en: Checkpoint File:
fi: Tarkistuspiste-tiedosto:

en: Route
fi: Reitti

en: Method:
fi: Metodi:

en: Basis Set:
fi: Kantafunktiojoukko:

en: Job Options:
fi: Työvalinnat:

en: Molecular Properties
fi: Molekyylien ominaisuudet

en: Total Charge:
fi: Kokonaisvaraus:

en: Multiplicity:
fi: Multiplisiteetti:

en: Gaussian Input File Name
fi: Gaussian Input-tiedostonimi

en: File...
fi: Tiedosto...

en: Selection:
fi: Valinta:

en: Save
fi: Tallenna

en: Close
fi: Sulje

en: &Macros
fi: &Makrot

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &New
fi: &Uusi

en: &Open
fi: &Avaa

en: Open a file.
fi: Avaa tiedosto.

en: Open &URL
fi: Avaa &URL

en: &Get PDB
fi: &Hae PDB

en: Get &MOL
fi: Hae &MOL

en: &Reload
fi: &Lataa uudelleen

en: Scrip&t Editor...
fi: Komentosarj&a Editori...

en: Conso&le...
fi: Konsoli...

en: Jmol Java &Console
fi: Jmol Java &konsoli

en: AtomSet&Chooser...
fi: Atomiryhmä&valitsin...

en: &Save As...
fi: &Tallenna nimellä...

en: &Export
fi: &Vie tiedostoon

en: Export &Image...
fi: Vie tiedostoon &Kuvana...

en: Save current view as an image.
fi: Tallenna nykyinen näkymä kuvana.

en: Export to &Web Page...
fi: Vie tiedostoon &www-sivuna...

en: Export one or more views to a web page.
fi: Vie yksi tai useampi näkymä HTML-sivuksi

en: Render in POV-&Ray...
fi: POV-&Ray renderointi...

en: Render in POV-Ray
fi: POV-Ray renderointi

en: Write &State...
fi: Kirjoita &Tila...

en: Save current view as a Jmol state script.
fi: Tallenna nykyinen näkymä Jmol-tila -komentosarjana.

en: &Print...
fi: &Tulosta...

en: Print view.
fi: Tulosta näkymä.

en: &Close
fi: &Sulje

en: E&xit
fi: P&oistu

en: Recent &Files...
fi: Viimeksi käytetyt &tiedostot...

en: &Edit
fi: &Editointi

en: Select &All
fi: Valitse &kaikki

en: Deselect All
fi: Poista kaikki valinnat

en: Copy &Image
fi: Kopioi &Kuva

en: Copy Script
fi: Kopioi komentosarja

en: Pr&eferences...
fi: Pr&eferenssit...

en: &Paste
fi: &Liitä

en: &Select
fi: &Valitse

en: &All
fi: &Kaikki

en: &None
fi: &Ei mitään

en: Hydrogen
fi: Vety

en: Carbon
fi: Hiili

en: Nitrogen
fi: Typpi

en: Oxygen
fi: Happi

en: Phosphorus
fi: Fosfori

en: Sulfur
fi: Rikki

en: Amino
fi: Aminohappo

en: Nucleic
fi: Nukleiinihappo

en: Water
fi: Vesi

en: Hetero
fi: Heteroatomi

en: &Display
fi: &Näyttö

en: &Atom
fi: &Atomi

en: &Bond
fi: &Sidos

en: &Wireframe
fi: &Rautalanka

en: &Label
fi: &Nimeäminen

en: &Symbol
fi: &Symboli

en: &Name
fi: &Nimi

en: &Number
fi: &Numero

en: &Centered
fi: &Keskitetty

en: &Upper right
fi: &Oikealla yläpuolella

en: &Vector
fi: &Vektori

en: {0} pixels
fi: {0} pikselit

en: Scale {0}
fi: Koko {0}

en: &Zoom
fi: &Muuta kokoa

en: &Perspective Depth
fi: &Syvyysnäkökulma

en: A&xes
fi: A&kselit

en: B&ounding Box
fi: R&ajoitelaatikko

en: &Hydrogens
fi: &Vedyt

en: V&ectors
fi: V&ektorit

en: &Measurements
fi: &Mittaustyökalut

en: Resi&ze
fi: Muuta kok&oa

en: &View
fi: &Näkymät

en: &Front
fi: &Edestä

en: &Top
fi: &Ylä

en: &Bottom
fi: &Ala

en: &Right
fi: &Oikea

en: &Left
fi: &Vasen

en: Tr&ansform...
fi: Mu&unna...

en: Define &Center
fi: Rajaa &Keskitä

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: Distance &Units
fi: Etäisyys &Yksikkö

en: &Nanometers 1E-9
fi: &Nanometrit 1E-9

en: &Angstroms 1E-10
fi: &Ångströmit 1E-10

en: &Picometers 1E-12
fi: &Pikometrit 1E-12

en: &Animate...
fi: &Animointi...

en: &Vibrate...
fi: &Värähtelyt...

en: &Graph...
fi: &Kuvaaja...

en: Calculate chemical &shifts...
fi: Laske kemialliset &muutokset...

en: &Crystal Properties
fi: &Kideominaisuudet

en: &Once
fi: &Kerran

en: &Loop
fi: &Silmukka

en: P&alindrome
fi: P&alindromi

en: &Stop animation
fi: &Lopeta animaatio

en: &Rewind to first frame
fi: &Kelaa alkuun ensimmäiseen ruutuun

en: Rewind to first frame
fi: Kelaa alkuun ensimmäiseen ruutuun

en: Go to &next frame
fi: Mene &seuraavaan ruutuun

en: Go to next frame
fi: Mene seuraavaan ruutuun

en: Go to &previous frame
fi: Mene &edelliseen ruutuun

en: Go to previous frame
fi: Mene edelliseen ruutuun

en: All &frames
fi: Kaikki &ruudut

en: All frames
fi: Kaikki ruudut

en: Go to &last frame
fi: Mene &viimeiseen ruutuun

en: Go to last frame
fi: Mene viimeiseen ruutuun

en: Start &vibration
fi: Aloita &värähtely

en: &Stop vibration
fi: &Lopeta värähtely

en: &First frequency
fi: &Ensimmäinen frekvenssi

en: &Next frequency
fi: &Seuraava frekvenssi

en: &Previous frequency
fi: &Edellinen frekvenssi

en: SurfaceTool...
fi: Pintatyökalu

en: Control Display of Surfaces
fi: Ohjaa pintojen näyttöä

en: &Help
fi: &Ohje

en: What's New
fi: Mitä uutta

en: Hydrogens
fi: Vedyt

en: Measurements
fi: Mittaustyökalut

en: Perspective Depth
fi: Syvyysnäkökulma

en: Axes
fi: Akselit

en: Bounding Box
fi: Rajoitelaatikko

en: RasMol/Chime compatible axes orientation/rotations
fi: RasMol/Chime sopivat akselit orientaatio/rotaatiot

en: File Preview (requires restarting Jmol)
fi: Tiedoston esikatselu (Edellyttää Jmolin uudelleen käynnistämistä)

en: Clear history (requires restarting Jmol)
fi: Tyhjennä historia (Edellyttää Jmolin uudelleen käynnistämistä)

en: Use Atom Color
fi: Käytä atomivärejä

en: Rotate molecule.
fi: Pyöritä molekyyliä.

en: Select a set of atoms using SHIFT-LEFT-DRAG.
fi: Valitse atomijoukko: SHIFT-LEFT-DRAG

en: Click atoms to measure distances
fi: mittaa etäisyys (valitse kaksi atomia)

en: Click an atom to center on it
fi: Keskitä atomi aktivoimalla

en: Return molecule to home position.
fi: Palauta molekyyli alkuasentoon.

en: Open the model kit.
fi: Avaa mallinnustyökalut.

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: To get a 3-D model you can manipulate, click {0}here{1}. Download time may be significant the first time the applet is loaded.
fi: 3D-mallin saamiseksi voit manipuloida, paina {0}tästä{1}. Latausaika voi appletin ensimmäisellä latauskerralla olla normaalia pidempi.

en: Insert the page TITLE here.
fi: Lisää sivun OTSIKKO tähän.

en: Insert the page INTRODUCTION here.
fi: Lisää sivun JOHDANTO tähän.

en: Insert additional explanatory text here. Long text will wrap around Jmol model {0}.
fi: Lisää vapaavalintainen selitysteksti tähän. Pitkä teksti asetetaan Jmol-mallin ympärille {0}.

en: Insert your TITLE and INTRODUCTION here.
fi: Lisää OTSIKKO ja JOHDANTO tähän.

en: Insert more information for {0} here.
fi: Lisää tietoja {0} tähän.

en: Jmol Help
fi: Jmol ohje

en: Initializing 3D display...
fi: Alustetaan 3D-näyttö...

en: Initializing Script Window...
fi: Alustetaan Komentosarjaikkuna...

en: Building Command Hooks...
fi: Rakennetaan Command hooks...

en: Building Menubar...
fi: Rakennetaan Menuvalikko...

en: Starting display...
fi: Käynnistetään näyttö...

en: Setting up Drag-and-Drop...
fi: Asetetaan Drag-and-Drop...

en: Launching main frame...
fi: Käynnistetään pääruutu...

en: Initializing Preferences...
fi: Alustetaan Preferenssit-valikko...

en: Initializing Recent Files...
fi: Alustetaan viimeksi käytetyt tiedostot...

en: Jmol Java Console
fi: Jmol Java-konsoli

en: Could not create ConsoleTextArea:
fi: Ei pystytä luomaan konsolin tekstialuetta:

en: Creating main window...
fi: Luodaan pääikkuna...

en: Initializing Swing...
fi: Alustetaan Swing...

en: Initializing Jmol...
fi: Alustetaan Jmol...

en: Closing Jmol...
fi: Suljetaan Jmol...

en: Open URL
fi: Avaa URL

en: Enter URL of molecular model
fi: Anna molekyylimallien URL

en: IO Exception:
fi: IO-poikkeus:

en: width height?
fi: leveys korkeus?

en: Delete
fi: Poista

en: DeleteAll
fi: Poista kaikki

en: Dismiss
fi: Poistu

en: Value
fi: Arvo

en: Conversion from Jmol to POV-Ray
fi: Käännetään Jmol --> POV-Ray

en: File Name:
fi: Tiedoston nimi:

en: Working Directory
fi: Työkansio

en: Where the .pov files will be saved
fi: .pov-tiedostot tallentuvat tänne

en: POV-Ray Runtime Options
fi: POV-Ray Runtime-valinnat

en: Run POV-Ray directly
fi: Aja POV-Ray suoraan

en: Launch POV-Ray from within Jmol
fi: Käynnistä POV-Ray Jmolin sisältä

en: Display While Rendering
fi: Näyttö renderoinnin aikana

en: Should POV-Ray attempt to display while rendering?
fi: Pitäisikö POV-Ray:n yrittää näyttää renderoinnin aikana?

en: width:
fi: Leveys:

en: Image width
fi: Kuvan leveys

en: height:
fi: korkeus:

en: Image height
fi: Kuvan korkeus

en: Fixed ratio :
fi: Sovittu suhde :

en: Use a fixed ratio for width:height
fi: Käytä sovittua leveys:korkeus suhdetta

en: User defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: Keep ratio of Jmol window
fi: Säilytä suhde Jmol-ikkunassa

en: C - Compressed Targa-24
fi: C - Pakattu Targa-24

en: T - Uncompressed Targa-24
fi: T - Pakkaamaton Targa-24

en: Alpha transparency
fi: Alfa-läpinäkyvyys

en: Output Alpha transparency data
fi: Ulostulo läpinäkyvä alfa-data

en: Mosaic preview
fi: Mosaiikki esikatselu

en: Render the image in several passes
fi: Renderoidaan kuva useassa osassa

en: Start size :
fi: Aloituskoko :

en: Initial size of the tiles
fi: Alustetaan levyjen koot

en: End size :
fi: Lopetuskoko :

en: Final size of the tiles
fi: Levyjen lopullinen koko

en: Location of the POV-Ray Executable
fi: POV-Ray suoritustiedostojen paikka

en: Go!
fi: Mene!

en: Save file and possibly launch POV-Ray
fi: Tallenna tiedosto ja käynnistä mahdollisesti POV-Ray

en: Cancel
fi: Lopeta

en: Cancel this dialog without saving
fi: Sulje tämä dialogi ilman tallentamista

en: Preferences
fi: Preferenssit

en: Display
fi: Näyttö

en: Atoms
fi: Atomit

en: Bonds
fi: Sidokset

en: Jmol Defaults
fi: Jmol oletusarvot

en: RasMol Defaults
fi: RasMol oletusarvot

en: Apply
fi: Käytä

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Default atom size
fi: Atomikoon oletusarvo

en: (percentage of vanDerWaals radius)
fi: (vanDerWaals-säteen prosenttiosuus)

en: Compute Bonds
fi: Laske sidokset

en: Automatically
fi: Automaattisesti

en: Don't Compute Bonds
fi: Ei sidosten laskentaa

en: Default Bond Radius
fi: Sidosten sädepituus (oletusarvo)

en: (Angstroms)
fi: (Ångströmiä)

en: Bond Tolerance - sum of two covalent radii + this value
fi: Sidostoleranssi - summaa kaksi kovalenttista sädettä + tämä arvo

en: Minimum Bonding Distance
fi: Sidosten välinen minimietäisyys

en: Recent Files
fi: Viimeksi käytetyt tiedostot

en: Open
fi: Avaa

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: What's New in Jmol
fi: Uutta Jmol-ohjelmistossa

en: Check
fi: Tarkista

en: Halt
fi: Pysäytä

en: Help
fi: Ohje

en: Editor
fi: Editori

en: History
fi: Historia

en: State
fi: Tila

en: Step
fi: Askel

en: Top
fi: Ylös

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo
fi: Toista

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Degrees
fi: Asteet

en: Radians
fi: Radiaanit

en: Gradians
fi: Gradiaanit

en: Circle Fraction
fi: Ympyrän fraktio

en: Units of Pi
fi: Pi yksikkö

en: Percentage scaling not implemented yet!
fi: Koon muuttaminen prosenteilla ei ole vielä käytössä!

en: SurfaceTool
fi: Pintatyökalu

en: View Center
fi: Näytä keskipiste

en: Absolute
fi: Absoluuttinen

en: Origin
fi: Alkupiste

en: Cap
fi: Pääty

en: Slice Planes
fi: Leikkaa tasot

en: Shows planes at slicing surfaces.
fi: Näyttää leikkaavien pintojen tasot.

en: Ghost On
fi: Ghost päällä

en: Shows an unsliced "ghost".
fi: Näyttää leikkaamattoman "haamun".

en: Angle from X-axis in XY plane
fi: X-akselin kulma XY-tasossa

en: Angle from Z-axis
fi: Kulma Z-akselilta

en: Direction vector of normal to slice
fi: Suuntavektori normaaliin leikkaamiseen

en: Distance of slice from origin
fi: Leikkauksen etäysyys alkupisteestä

en: Thickness of slice
fi: Leikkauksen paksuus

en: Attempt to make scratch directory failed.
fi: Scratch-hakemiston tekeminen epäonnistui.

en: Log and Error Messages:
fi: Loki ja virheilmoitukset:

en: Messages (see Log tab for full history):
fi: Ilmoitukset (näet koko historian loki-välilehdeltä):

en: These names will be used for button labels
fi: Näitä nimiä käytetään painikeiden nimeämiseen

en: Jmol Web Page Maker
fi: Jmol www-työkalu

en: Couldn't find file: {0}
fi: Tiedostoa ei löydy: {0}

en: Introduction
fi: Johdanto

en: Pop-In Jmol
fi: Jmol-ponnahdusikkuna

en: ScriptButton Jmol
fi: Jmol-komentosarjapainike

en: Log
fi: Loki

en: click and drag to reorder
fi: uudelleenjärjestäminen: aktivoi ja vedä

en: Select widgets:
fi: Valitse toiminnot:

en: Help/Instructions
fi: Ohje

en: Cartoon of Page
fi: Sivun sarjakuvanäkymä

en: Save HTML as...
fi: Tallenna HTML-sivu nimellä...

en: Author (your name):
fi: Tekijä:

en: Browser window title for this web page:
fi: Kirjoita selainikkunassa näkyvä otsikko:

en: Error creating new instance containing script(s) and image.
fi: Virhe: Uuden komentoja ja kuvan sisältävän esimerkin luominen epäonnistui.

en: added Instance {0}
fi: lisätty esimerkki {0}

en: file {0} created
fi: tiedosto {0} luotu

en: Call to FileWriter unsuccessful.
fi: FileWriterin kutsuminen epäonnistui.

en: Errors occurred during web page creation.  See Log Tab!
fi: Virhe verkkosivua tehtäessä. Katso Log-välilehti!

en: Using directory {0}
fi: Käytetään kansiota {0}

en: adding {0}
fi: lisätään {0}

en: Unable to load resource {0}
fi: Resurssia ei pystytä lataamaan {0}

en: creating {0}
fi: luodaan {0}

en: Could not find or open:
    {0}
    Please check that you are using a Jmol.jar that is part of a full Jmol distribution.
fi: Tiedostoa ei löydy tai sitä ei voida avata:
    {0}

en: copying
    {0}
             to
fi: kopioidaan
    {0}
             to

en: compressing large data file to
fi: pakataan suuri tiedosto

en: Spin on/off
fi: Pyörintä päälle/pois

en: enable/disable spin
fi: pyörintä päälle/pyörintä pois

en: Spin on
fi: Pyörintä päälle

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: background color:
fi: taustaväri:

en: Stereo Viewing
fi: Stereonäkymä

en: select stereo type
fi: valitse stereotyyppi

en: Stereo Off
fi: Stereonäkymä pois

en: Red/Blue
fi: Punainen/Sininen

en: Red/Cyan
fi: Punainen/Sinivihreä

en: Red/Green
fi: Punainen/Vihreä

en: Animation Control
fi: Animaation ohjaaminen

en: Animation
fi: Animaatio

en: First Frame
fi: Ensimmäinen ruutu

en: Previous Frame
fi: Edellinen ruutu

en: Play
fi: Toista

en: Next Frame
fi: Seuraava ruutu

en: Pause
fi: Tauko

en: Last Frame
fi: Viimeinen ruutu

en: Mode:
fi: Tila:

en: Loop
fi: silmukka

en: Palindrome
fi: Palindromi

en: Play Once
fi: Toista kerran

en: Open Console Button
fi: Avaa konsolipainike

en: launch Jmol console
fi: käynnistä Jmol-konsoli

en: Jmol Console
fi: Jmol-konsoli

en: Download view
fi: Latausnäkymä

en: unimplemented
fi: toteutumatta
