jmol - en to sv translation catalogue (368 entries)

en: Element?
sv: Grundämne?

en: Error starting Jmol: the property 'user.home' is not defined.
sv: Fel när Jmol startas: egenskapen 'user.home' är ej definierad.

en: transparent background
sv: genomskinlig bakgrund

en: check script syntax only - with file loading
sv: kolla skriptsyntax endast - med filladdning

en: check script syntax only - no file loading
sv: kolla skriptsyntax endast - ingen filladdning

en: supported options are given below
sv: tillåtna valmöjligheter visas nedan

en: debug
sv: felsök

en: window width x height, e.g. {0}
sv: fönster bredd x höjd, t.ex. {0}

en: give this help page
sv: ge denna hjälpsida

en: silent startup operation
sv: tyst uppstart

en: Jmol script to execute BEFORE -s option
sv: Jmolskript att utföra FÖRE -s option

en: Jmol script to execute AFTER -s option
sv: Jmolskript att utföra EFTER -s option

en: kiosk mode -- no frame
sv: kioskläge -- ingen ram

en: start with no splash screen
sv: starta utan splashskärm

en: list commands during script execution
sv: lista kommandon när skript körs

en: use multitouch interface (requires "sparshui" parameter
sv: använd multitouch interface (kräver "sparshui" parameter

en: no display (and also exit when done)
sv: visa inte (och avsluta när klar)

en: no console -- all output to sysout
sv: ingen konsol - all output till sysout

en: port for JSON/MolecularPlayground-style communication
sv: port för JSON/MolecularPlayground-style communication

en: send only output from print messages to console (implies -i)
sv: sänd endast output från utskriftsmeddelanden till konsoll (kräver -i)

en: JPG image quality (1-100; default 75) or PNG image compression (0-9; default 2, maximum compression 9)
sv: JPG image kvalitet (1-100; default 75) eller PNG image kompression (0-9; default 2, maximum kompression 9)

en: restrict local file access
sv: begränsa accessen till lokala filer

en: restrict local file access (allow reading of SPT files)
sv: begränsa accessen till lokala filer (tillåt läsning av SPT-filer)

en: script file to execute or '-' for System.in
sv: skriptfil att köra eller '-' för System.in

en: independent command thread
sv: oberoende kommandotråd

en: {0} or {1}:filename
sv: {0} or {1}:filnamn

en: exit after script (implicit with -n)
sv: exit efter skript (implicit med -n)

en: For example:
sv: Till exempel:

en: The -D options are as follows (defaults in parenthesis) and must be called preceding '-jar Jmol.jar':
sv: Valmöjligheterna för -D är som följer (default inom parentes) och måste anropas före '-jar Jmol.jar':

en: Executing script 1...
sv: Kör skript 1...

en: Executing script file...
sv: Kör skriptfil...

en: Executing script 2...
sv: Kör skript 2...

en: About Jmol
sv: Om Jmol

en: Unable to find url "{0}".
sv: Hittar inte url "{0}".

en: AtomSetChooser
sv: AtomGruppVäljare

en: No AtomSets
sv: Inga AtomGrupper

en: Properties
sv: Inställningar

en: Atom Set Collection
sv: AtomGruppsSamling

en: Collection
sv: Samling

en: Select
sv: Välj

en: Repeat
sv: Upprepa

en: FPS
sv: Bilder/s

en: Vector
sv: Vektor

en: Radius
sv: Radie

en: Scale
sv: Skala

en: Amplitude
sv: Amplitud

en: Frame
sv: Ram

en: Go to first atom set in the collection
sv: Gå till första atomgruppen i samlingen

en: Go to previous atom set in the collection
sv: Gå till föregående atomgrupp i samlingen

en: Play the whole collection of atom sets
sv: Spela hela samlingen av atomgrupper

en: Pause playing
sv: Gör paus i uppspelning

en: Go to next atom set in the collection
sv: Gå till nästa atomgrupp i samlingen

en: Jump to last atom set in the collection
sv: Gå till sista atomgruppen i samlingen

en: Vibration ON
sv: Vibration PÅ

en: Vibration OFF
sv: Vibration AV

en: Delete atoms
sv: Radera atomer

en: Checkpoint File:
sv: Checkpointfil:

en: Method:
sv: Metod:

en: Job Options:
sv: Tillval:

en: Molecular Properties
sv: Molekylegenskaper

en: Total Charge:
sv: Total laddning:

en: Multiplicity:
sv: Multiplicitet:

en: Gaussian Input File Name
sv: Namn på Gaussian Input File

en: File...
sv: Fil...

en: Selection:
sv: Markering:

en: Save
sv: Spara

en: Close
sv: Stäng

en: &File
sv: &Arkiv

en: &New
sv: &Nytt

en: &Open
sv: Ö&ppna

en: Open a file.
sv: Öppna en fil.

en: Open &URL
sv: Öppna &URL

en: &Get PDB
sv: &Hämta PDB

en: Get &MOL
sv: Hämta &MOL

en: &Reload
sv: &Uppdatera

en: Scrip&t Editor...
sv: Skrip&t Editor...

en: Conso&le...
sv: Konso&l...

en: Jmol Java &Console
sv: Jmol Java &Konsol

en: AtomSet&Chooser...
sv: AtomGrupp&Väljare...

en: &Save As...
sv: &Spara som...

en: &Export
sv: &Exportera

en: Export &Image...
sv: Exportera &bild

en: Save current view as an image.
sv: Spara aktuell vy som bild

en: Export to &Web Page...
sv: Exportera till &hemsida

en: Export one or more views to a web page.
sv: Exportera en eller flera vyer till hemsida

en: Render in POV-&Ray...
sv: Rendera i POV-&Ray

en: Render in POV-Ray
sv: Rendera i POV-Ray

en: Write &State...
sv: Skriv &Status...

en: Save current view as a Jmol state script.
sv: Spara nuvarande vy som ett Jmol statusskript.

en: &Print...
sv: Skriv &ut...

en: Print view.
sv: Skriv ut.

en: &Close
sv: &Stäng

en: E&xit
sv: A&vsluta

en: Recent &Files...
sv: &Senaste filer...

en: &Edit
sv: &Redigera

en: Select &All
sv: Markera &allt

en: Deselect All
sv: Avmarkera allt

en: Copy &Image
sv: Kopiera &bild

en: Copy Script
sv: Kopiera skript

en: Pr&eferences...
sv: In&ställningar

en: &Paste
sv: Klistra &in

en: &Select
sv: &Markera

en: &All
sv: &Allt

en: &None
sv: I&nget

en: Hydrogen
sv: Väte

en: Carbon
sv: Kol

en: Nitrogen
sv: Kväve

en: Oxygen
sv: Syre

en: Phosphorus
sv: Fosfor

en: Sulfur
sv: Svavel

en: Nucleic
sv: Nucleär

en: Water
sv: Vatten

en: &Display
sv: &Visa

en: &Bond
sv: &Bindning

en: &Wireframe
sv: &Trådmodell

en: &Label
sv: &Etikett

en: &Name
sv: &Namn

en: &Number
sv: &Nummer

en: &Centered
sv: &Centrerad

en: &Upper right
sv: &Uppe höger

en: &Vector
sv: &Vektor

en: &On
sv: &På

en: {0} pixels
sv: {0} pixlar

en: Scale {0}
sv: Skala {0}

en: &Zoom
sv: &Zooma

en: &Perspective Depth
sv: &Perspektivdjup

en: A&xes
sv: A&xlar

en: B&ounding Box
sv: A&vgränsningsbox

en: &Hydrogens
sv: &Väte

en: V&ectors
sv: V&ektorer

en: &Measurements
sv: &Mått

en: Resi&ze
sv: Ändra sto&rlek

en: &View
sv: V&y

en: &Front
sv: &Framifrån

en: &Top
sv: &Uppifrån

en: &Bottom
sv: &Underifrån

en: &Right
sv: &Höger

en: &Left
sv: &Vänster

en: Tr&ansform...
sv: Om&forma...

en: Define &Center
sv: Definiera &Centrum

en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: Distance &Units
sv: Avstånds&enhet

en: &Nanometers 1E-9
sv: &Nanometer 1E-9

en: &Angstroms 1E-10
sv: &Ångström 1E-10

en: &Picometers 1E-12
sv: &Pikometer 1E-12

en: &Animate...
sv: &Animera

en: &Vibrate...
sv: &Vibrera

en: &Graph...
sv: &Graf...

en: Calculate chemical &shifts...
sv: Beräkna kemiskt &skift

en: &Crystal Properties
sv: &Kristallina egenskaper

en: &Once
sv: &En gång

en: &Loop
sv: &Loopa

en: P&alindrome
sv: P&alindrom

en: &Stop animation
sv: &Stoppa animering

en: &Rewind to first frame
sv: &Åter till första bilden

en: Rewind to first frame
sv: Åter till första bilden

en: Go to &next frame
sv: Gå till &nästa bild

en: Go to next frame
sv: Gå till nästa bild

en: Go to &previous frame
sv: Gå till &föregående bild

en: Go to previous frame
sv: Gå till föregående bild

en: All &frames
sv: Alla &bilder

en: All frames
sv: Alla bilder

en: Go to &last frame
sv: Gå till &sista bilden

en: Go to last frame
sv: Gå till sista bilden

en: Start &vibration
sv: Starta &vibration

en: &Stop vibration
sv: &Stoppa vibration

en: &First frequency
sv: &Första frekvens

en: &Next frequency
sv: &Nästa frekvens

en: &Previous frequency
sv: &Föregående frekvens

en: SurfaceTool...
sv: Ytverktyg...

en: Control Display of Surfaces
sv: Justera visning av ytor

en: &Help
sv: &Hjälp

en: What's New
sv: Nyheter

en: Hydrogens
sv: Väte

en: Measurements
sv: Mått

en: Perspective Depth
sv: Perspektivdjup

en: Axes
sv: Axlar

en: Bounding Box
sv: Begränsningsbox

en: RasMol/Chime compatible axes orientation/rotations
sv: RasMol/Chime kompatibla axlar orientering/rotation

en: File Preview (requires restarting Jmol)
sv: Förhandsgranska fil (kräver omstart av Jmol)

en: Clear history (requires restarting Jmol)
sv: Radera historik (kräver omstart av Jmol)

en: Use Atom Color
sv: Använd atomfärg

en: Rotate molecule.
sv: Rotera molekyl

en: Select a set of atoms using SHIFT-LEFT-DRAG.
sv: Markera atomgrupp med hjälp av SHIFT-Vänster-Drag

en: Click atoms to measure distances
sv: Klicka på atomer för att mäta avstånd

en: Click an atom to center on it
sv: Klicka på en atom för att centrera den

en: Return molecule to home position.
sv: Återgå till molekylens startposition.

en: Open the model kit.
sv: Öppna model kit.

en: Clear
sv: Rensa

en: To get a 3-D model you can manipulate, click {0}here{1}. Download time may be significant the first time the applet is loaded.
sv: För att få en 3-D-model du kan förändra, klicka {0}här{1}. Nedladdningstiden kan vara ganska lång första gången appleten hämtas.

en: Insert the page TITLE here.
sv: Skriv sidans Titel här.

en: Insert the page INTRODUCTION here.
sv: Skriv sidans Introduktion här.

en: Insert additional explanatory text here. Long text will wrap around Jmol model {0}.
sv: Skriv ytterligare förklarande text här. Längre texter kommer att skrivas runt Jmol-modellen {0}.

en: Insert your TITLE and INTRODUCTION here.
sv: Skriv in din Titel och Introduktion här.

en: Insert more information for {0} here.
sv: Skriv in mer information för {0} här.

en: Jmol Help
sv: Jmol Hjälp

en: Initializing 3D display...
sv: Initierar 3D-vy...

en: Initializing Script Window...
sv: Initierar Skriptfönster...

en: Building Command Hooks...
sv: Bygger Command Hooks...

en: Building Menubar...
sv: Bygger Menyer...

en: Starting display...
sv: Startar vy...

en: Setting up Drag-and-Drop...
sv: Initierar Drag-and-Drop...

en: Launching main frame...
sv: Startar huvudfönster...

en: Initializing Preferences...
sv: Initierar Inställningar...

en: Initializing Recent Files...
sv: Initierar Senaste...

en: Jmol Java Console
sv: Jmol Javakonsol

en: Could not create ConsoleTextArea:
sv: Kunde inte skapa ConsoleTextArea:

en: Creating main window...
sv: Skapar huvudfönster...

en: Initializing Swing...
sv: Initierar Swing...

en: Initializing Jmol...
sv: Initierar Jmol...

en: Closing Jmol...
sv: Avslutar Jmol...

en: Open URL
sv: Öppna URL

en: Enter URL of molecular model
sv: Skriv URL för molekylmodellen

en: Enter a four-digit PDB model ID or "=" and a three-digit ligand ID
sv: Skriv ett fyrsiffrigt PDB-model-ID eller "=" och ett tresiffrigt ligand-ID

en: Enter the name or identifier (SMILES, InChI, CAS) of a compound. Preface with ":" to load from PubChem; otherwise Jmol will use the NCI/NIH Resolver.
sv: Skriv namnet eller identifierare (SMILES, InChi, CAS) för ett ämne. Skriv ett ":" först för att hämta från PubChem; i annat fall kommer Jmol att använda NCI/NIH-Resolver.

en: IO Exception:
sv: IO-undantag

en: width height?
sv: bredd höjd?

en: Delete
sv: Radera

en: DeleteAll
sv: RaderaAllt

en: Dismiss
sv: Avbryt

en: Value
sv: Värde

en: Conversion from Jmol to POV-Ray
sv: Konvertering från Jmol till POV-Ray

en: File Name:
sv: Filnamn:

en: 'caffeine.pov' -> 'caffeine.pov', 'caffeine.pov.ini', 'caffeine.pov.spt'
sv: 'koffein.pov' -> 'koffein.pov', 'koffein.pov.ini', 'koffein.pov.spt'

en: Working Directory
sv: Arbetsmapp

en: Where the .pov files will be saved
sv: Där .pov-filer sparas

en: POV-Ray Runtime Options
sv: POV-Ray Runtime Inställningar

en: Run POV-Ray directly
sv: Kör POV-Ray direkt

en: Launch POV-Ray from within Jmol
sv: Kör POV-Ray inifrån Jmol

en: Display While Rendering
sv: Visa under rendering

en: Should POV-Ray attempt to display while rendering?
sv: Skall POV-Ray försöka visa under renderingen?

en: width:
sv: bredd:

en: Image width
sv: Bildbredd

en: height:
sv: höjd:

en: Image height
sv: Bildhöjd

en: Fixed ratio :
sv: Fast förhållande:

en: Use a fixed ratio for width:height
sv: Använd fast förhållande bredd:höjd

en: User defined
sv: Användardefinierat

en: Keep ratio of Jmol window
sv: Behåll förhållande i Jmol-fönster

en: Alpha transparency
sv: Alpha-genomskinlighet

en: Output Alpha transparency data
sv: Visa data för Alpha-genomskinlighet

en: Mosaic preview
sv: Mosaic förhandsgranska

en: Render the image in several passes
sv: Rendera bilden i flera steg

en: Start size :
sv: Utgångsstorlek:

en: Initial size of the tiles
sv: Utgångsstorlek på enheter

en: End size :
sv: Slutstorlek:

en: Final size of the tiles
sv: Slutstorlek på enheter

en: Location of the POV-Ray Executable
sv: POV-Ray-programmets plats

en: Go!
sv: Kör!

en: Save file and possibly launch POV-Ray
sv: Spara fil och om möjligt starta POV-Ray

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel this dialog without saving
sv: Stäng denna dialogruta utan att spara

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Display
sv: Visa

en: Atoms
sv: Atomer

en: Bonds
sv: Bindningar

en: Jmol Defaults
sv: Jmol grundinställningar

en: RasMol Defaults
sv: RasMol grundinställningar

en: Apply
sv: Tillämpa

en: Show All
sv: Visa alla

en: Default atom size
sv: Ursprunglig atomstorlek

en: (percentage of vanDerWaals radius)
sv: (procent av vanDerWaals-radie)

en: Compute Bonds
sv: Beräkna bindningar

en: Automatically
sv: Automatiskt

en: Don't Compute Bonds
sv: Beräkna inte bindningar

en: Default Bond Radius
sv: Ursprungsradie på bindningar

en: (Angstroms)
sv: (Ångström)

en: Bond Tolerance - sum of two covalent radii + this value
sv: Bindningstolerans - summan av två kovalenta radier + detta värde

en: Minimum Bonding Distance
sv: Minimalt bindningsavstånd

en: Recent Files
sv: Senaste filer

en: Open
sv: Öppna

en: Loading...
sv: Hämtar...

en: What's New in Jmol
sv: Nyheter i Jmol

en: Check
sv: Kontrollera

en: Halt
sv: Stop

en: Help
sv: Hjälp

en: History
sv: Historik

en: State
sv: Status

en: Step
sv: Stega

en: Top
sv: Överst

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Variables
sv: Variabler

en: magic
sv: magisk

en: role
sv: roll

en: type
sv: typ

en: visibility
sv: synlighet

en: command
sv: kommando

en: startup
sv: uppstart

en: filename
sv: filnamn

en: style
sv: stil

en: sync
sv: synkronisera

en: Degrees
sv: Grader

en: Radians
sv: Radianer

en: Gradians
sv: Nygrader

en: Circle Fraction
sv: Bråkdel av cirkel

en: Units of Pi
sv: Pi-enheter

en: Percentage scaling not implemented yet!
sv: Procentuell skalning ännu ej implementerad!

en: SurfaceTool
sv: Yt-verktyg

en: View Center
sv: Visa centrum

en: Absolute
sv: Absolut

en: Origin
sv: Origo

en: Cap
sv: Täck

en: Caps slice with opaque surfaces.
    Ignores MOs and surfaces with interior layers.
sv: Täcker skiva med ogenomskinliga ytor.
    Ignorerar MOar och ytor med inre skikt.

en: Slice Planes
sv: Skivplan

en: Shows planes at slicing surfaces.
sv: Visar plan vid skivytor

en: Ghost On
sv: Skuggbild på

en: Shows an unsliced "ghost".
sv: Visar en oskivad skuggbild

en: Angle from X-axis in XY plane
sv: Vinkel från x-axel i xy-planet

en: Angle from Z-axis
sv: Vinkel från z-axel

en: Direction vector of normal to slice
sv: Vektorsriktning normal till skiva

en: Distance of slice from origin
sv: Distans till skiva från origo

en: Thickness of slice
sv: Skivtjocklek

en: Select Surface(s)
sv: Välj yta(ytor)

en: Attempt to make scratch directory failed.
sv: Försök att skapa scratchmapp misslyckades.

en: Log and Error Messages:
sv: Logg- och felmeddelanden

en: Messages (see Log tab for full history):
sv: Meddelanden (se Log för komplett visning)

en: These names will be used for button labels
sv: Dessa namn kommer att användas på knappar

en: Couldn't find file: {0}
sv: Hittar inte filen: {0}

en: Introduction
sv: Inledning

en: Log
sv: Logg

en: click and drag to reorder
sv: klicka och dra för att ändra ordning

en: Select widgets:
sv: Välj widgets:

en: Help/Instructions
sv: Hjälp/Instruktioner

en: Cartoon of Page
sv: Avbild av Sida

en: Save HTML as...
sv: Spara HTML som...

en: Author (your name):
sv: Upphovsman (ditt namn):

en: Browser window title for this web page:
sv: Titel för denna hemsida:

en: Error creating new instance containing script(s) and image.
sv: Fel vid skapande av ny instans innehållande skript och bild.

en: added Instance {0}
sv: lagt till instans {0}

en: file {0} created
sv: fil {0} skapad

en: Call to FileWriter unsuccessful.
sv: Anrop av File*writer misslyckades.

en: Errors occurred during web page creation.  See Log Tab!
sv: Fell inträffade under hemsideskapandet. Se Log Tab!

en: Using directory {0}
sv: Använder mapp {0}

en: adding {0}
sv: lägger till {0}

en: Unable to load resource {0}
sv: Kunde inte ladda resurs {0}

en: creating {0}
sv: skapar {0}

en: Could not find or open:
    {0}
    Please check that you are using a Jmol.jar that is part of a full Jmol distribution.
sv: Kunde inte hitta eller öppna:
    {0}
    Var god kontrollera att du använder en Jmol.jar som är del i en fullständig Jmoldistribution.

en: copying
    {0}
             to
sv: kopierar
    {0}
             till

en: compressing large data file to
sv: komprimerar stor datafil till

en: Spin on/off
sv: Spinn på/av

en: enable/disable spin
sv: sätt på/stäng av spinn

en: Spin on
sv: Spinn på

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: background color:
sv: bakgrundsfärg:

en: Stereo Viewing
sv: Stereovy

en: select stereo type
sv: välj stereotyp

en: Stereo Off
sv: Stereo av

en: Red/Blue
sv: Röd/Blå

en: Red/Cyan
sv: Röd/Cyan

en: Red/Green
sv: Röd/Grön

en: Animation Control
sv: Animeringskontroll

en: Animation
sv: Animering

en: First Frame
sv: Första bild

en: Previous Frame
sv: Föregående ruta

en: Play
sv: Spela

en: Next Frame
sv: Nästa ruta

en: Pause
sv: Paus

en: Last Frame
sv: Sista rutan

en: Mode:
sv: Läge

en: Loop
sv: Loopa

en: Palindrome
sv: Palindrom

en: Play Once
sv: Spela en gång

en: Open Console Button
sv: Öppna Konsolknapp

en: launch Jmol console
sv: Kör Jmolkonsol

en: Jmol Console
sv: Jmol konsol

en: Download view
sv: Nedladdningsvy

en: unimplemented
sv: ej implementerad
