jmol - en to ru translation catalogue (564 entries)

en: Would you like to replace the current model with the selected model?
ru: Хотите заменить текущую модель выбранной?

en: Element?
ru: Элемент?

en: Jmol Script Console
ru: Консоль сценариев Jmol

en: &Help
ru: &Справка

en: &Search...
ru: &Поиск...

en: &Commands
ru: &Команды

en: Math &Functions
ru: Матем. &функции

en: Set &Parameters
ru: Применить &параматры

en: &More
ru: &Больше

en: Editor
ru: Редактор

en: State
ru: Состояние

en: Run
ru: Выполнить

en: Clear Output
ru: Очистить вывод

en: Clear Input
ru: Очистить ввод

en: History
ru: История

en: Load
ru: Загрузить

en: press CTRL-ENTER for new line or paste model data and press Load
ru: нажмите CTRL-ENTER для ввода новой строки или вставьте данные модели и нажмите Загрузить

en: Messages will appear here. Enter commands in the box below. Click the console Help menu item for on-line help, which will appear in a new browser window.
ru: Здесь будут появляться сообщения. Вводите команды в поле ниже. Чтобы получить помощь онлайн, выберите пункт меню консоли Справка, и она откроется в новом окне браузера.

en: Jmol Script Editor
ru: Редактор сценариев Jmol

en: Console
ru: Консоль

en: Open
ru: Открыть

en: Script
ru: Сценарий

en: Check
ru: Проверить

en: Top[as in "go to the top" - (translators: remove this bracketed part]
ru: Наверх

en: Step
ru: Шаг

en: Pause
ru: Приостановить

en: Resume
ru: Продолжить

en: Halt
ru: Завершить работу

en: Clear
ru: Очистить

en: Close
ru: Закрыть

en: File or URL:
ru: Файл или URL:

en: Image Type
ru: Тип изображения

en: JPEG Quality ({0})
ru: Качество JPEG ({0})

en: PNG Compression  ({0})
ru: Сжатие PNG  ({0})

en: PNG Quality ({0})
ru: Качество PNG ({0})

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Do you want to overwrite file {0}?
ru: Хотите перезаписать файл {0}?

en: Warning
ru: Предупреждение

en: All Files
ru: Все файлы

en: Cancel
ru: Отмена

en: Abort file chooser dialog
ru: Прервать диалог выбора файла

en: Details
ru: Подробно

en: Directory
ru: Папка

en: Open selected directory
ru: Открыть выбранную папку

en: Attributes
ru: Свойства

en: Modified
ru: Изменён

en: Generic File
ru: Общий файл

en: Name
ru: Название

en: File Name:
ru: Имя файла:

en: Size
ru: Размер

en: Files of Type:
ru: Файлы типа:

en: Type
ru: Тип

en: Help
ru: Справка

en: FileChooser help
ru: Помощь окна выбора файла

en: Home
ru: Начало

en: List
ru: Список

en: Look In:
ru: Искать в:

en: Error creating new folder
ru: Ошибка создания новой папки

en: New Folder
ru: Новая папка

en: Create New Folder
ru: Создать папку

en: Open selected file
ru: Открыть выбранный файл

en: Save
ru: Сохранить

en: Save selected file
ru: Сохранить выбранный файл

en: Save In:
ru: Сохранить в:

en: Update
ru: Обновить

en: Update directory listing
ru: Обновить папку

en: Up
ru: Вверх

en: Up One Level
ru: Вверх на один уровень

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Append models
ru: Добавить модели

en: PDB cartoons
ru: Предпросмотр PDB

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be ignored. Their positions will be approximated, as in standard DSSP analysis.
    Use {0} to not use this approximation.
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: Положения атомов водорода в амидных группах скелета установлены, но будут игнорированы. Их позиции будут вычислены приблизительно, как в стандартном анализе DSSP.
    Используйте {0}, чтобы не применять эту аппроксимацию.

en: NOTE: Backbone amide hydrogen positions are present and will be used. Results may differ significantly from standard DSSP analysis.
    Use {0} to ignore these hydrogen positions.
ru: ЗАМЕЧАНИЕ: Положения атомов водорода в амидных группах скелета установлены и будут использоваться. Результаты могут значительно отличаться от стандартного анализа DSSP.
    Используйте {0}, чтобы игнорировать эти позиции атомов водорода.

en: Arabic
ru: Арабский

en: Asturian
ru: Астурианский

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Catalan
ru: Каталанский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: German
ru: Немецкий

en: Greek
ru: Греческий

en: Australian English
ru: Австралийский английский

en: British English
ru: Британский английский

en: American English
ru: Американский английский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Basque
ru: Баскский

en: Finnish
ru: Финский

en: Faroese
ru: Фарерский

en: French
ru: Французский

en: Frisian
ru: Фризский

en: Galician
ru: Галисийский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Armenian
ru: Армянский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Javanese
ru: Яванский

en: Korean
ru: Корейский

en: Malay
ru: Малайский

en: Norwegian Bokmal
ru: Норвежский (букмол)

en: Dutch
ru: Голландский

en: Occitan
ru: Окситанский

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Brazilian Portuguese
ru: Бразильский португальский

en: Russian
ru: Русский

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Swedish
ru: Шведский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Telugu
ru: Телугу

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Uyghur
ru: Уйгурский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: Simplified Chinese
ru: Упрощённый китайский

en: Traditional Chinese
ru: Традиционный китайский

en: Could not get class for force field {0}
ru: Не удалось получить класс для силового поля {0}

en: No atoms selected -- nothing to do!
ru: Атомы не выбраны — нечего делать!

en: {0} atoms will be minimized.
ru: {0} атомов будут минимизированы.

en: could not setup force field {0}
ru: невозможно установить силовое поле {0}

en: new
ru: новый

en: undo (CTRL-Z)
ru: отменить (CTRL-Z)

en: redo (CTRL-Y)
ru: повторить (CTRL-Y)

en: center
ru: по центру

en: add hydrogens
ru: добавить атомы водорода

en: minimize
ru: свернуть

en: fix hydrogens and minimize
ru: зафиксировать атомы водорода и свернуть

en: clear
ru: очистить

en: save file
ru: сохранить файл

en: save state
ru: сохранить состояние

en: invert ring stereochemistry
ru: Обратить стереохимию кольца

en: delete atom
ru: удалить атом

en: drag to bond
ru: перетащить для создания связи

en: drag atom
ru: перетащить атом

en: drag atom (and minimize)
ru: перетащить атом (и минимизировать)

en: drag molecule (ALT to rotate)
ru: перетащить молекулу (ALT для вращения)

en: drag and minimize molecule (docking)
ru: перетащить и минимизировать молекулу (докинг)

en: increase charge
ru: увеличить заряд

en: decrease charge
ru: уменьшить заряд

en: delete bond
ru: удалить связь

en: single
ru: одинарная

en: double
ru: двойная

en: triple
ru: тройная

en: increase order
ru: увеличить порядок

en: decrease order
ru: уменьшить порядок

en: rotate bond (SHIFT-DRAG)
ru: повернуть связь (SHIFT-ТЯНУТЬ)

en: exit modelkit mode
ru: выйти из режима моделирования

en: Space Group
ru: Пространственная группа

en: All
ru: Все

en: {0} processors
ru: {0} процессоров

en: {0} MB total
ru: {0} МБ всего

en: {0} MB maximum
ru: {0} МБ максимум

en: not capturing
ru: не захватываю

en: Jmol Script Commands
ru: Команды сценариев Jmol

en: Mouse Manual
ru: Руководство по работе с мышью

en: Translations
ru: Переводы

en: System
ru: Система

en: No atoms loaded
ru: Атомы не загружены

en: Configurations
ru: Конфигурации

en: Element
ru: Элемент

en: Model/Frame
ru: Модель/Структура

en: Language
ru: Язык

en: By Residue Name
ru: По названию остатка

en: By HETATM
ru: По HETATM

en: Molecular Orbitals ({0})
ru: Молекулярные орбитали ({0})

en: Symmetry
ru: Симметрия

en: Model information
ru: Информация о модели

en: Select ({0})
ru: Выберите ({0})

en: All {0} models
ru: Все {0} моделей

en: Configurations ({0})
ru: Конфигурации ({0})

en: Collection of {0} models
ru: Коллекция из {0} моделей

en: atoms: {0}
ru: атомов: {0}

en: bonds: {0}
ru: связей: {0}

en: groups: {0}
ru: групп: {0}

en: chains: {0}
ru: цепей: {0}

en: polymers: {0}
ru: полимеров: {0}

en: model {0}
ru: модель {0}

en: View {0}
ru: Вид {0}

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Biomolecules
ru: Биомолекулы

en: biomolecule {0} ({1} atoms)
ru: биомолекула {0} ({1} атомов)

en: load biomolecule {0} ({1} atoms)
ru: загрузить биомолекулу {0} ({1} атомов)

en: None
ru: Ничего

en: Display Selected Only
ru: Отображать только выделенное

en: Invert Selection
ru: Обратить выделение

en: View
ru: Вид

en: Best
ru: Наилучший

en: Front
ru: Спереди

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Top[as in "view from the top, from above" - (translators: remove this bracketed part]
ru: Сверху

en: Bottom
ru: Снизу

en: Back
ru: Сзади

en: Axis x
ru: Ось х

en: Axis y
ru: Ось y

en: Axis z
ru: Ось z

en: Axis a
ru: Ось а

en: Axis b
ru: Ось b

en: Scenes
ru: Сцены

en: Protein
ru: Белок

en: Backbone
ru: Каркас

en: Side Chains
ru: Боковые цепи

en: Polar Residues
ru: Полярные остатки

en: Nonpolar Residues
ru: Неполярные остатки

en: Basic Residues (+)
ru: Оснòвные остатки (+)

en: Acidic Residues (-)
ru: Кислотные остатки(-)

en: Uncharged Residues
ru: Незаряженные остатки

en: Nucleic
ru: Нуклеиновые

en: DNA
ru: ДНК

en: RNA
ru: РНК

en: Bases
ru: Основания

en: AT pairs
ru: Пары AT

en: GC pairs
ru: Пары GC

en: AU pairs
ru: Пары AU

en: Secondary Structure
ru: Вторичная структура

en: Hetero
ru: Гетеро

en: All PDB "HETATM"
ru: Все "HETATM" из PDB

en: All Solvent
ru: Все молекулы растворителя

en: All Water
ru: Все молекулы воды

en: Nonaqueous Solvent
ru: Неводный растворитель

en: Nonaqueous HETATM
ru: Неводный HETATM

en: Ligand
ru: Лиганд

en: Carbohydrate
ru: Углеводы

en: None of the above
ru: Ничего из перечисленного

en: Style
ru: Стиль

en: Scheme
ru: Схема

en: CPK Spacefill
ru: СРК полусферическая (Стюарта-Бриглеба)

en: Ball and Stick
ru: Шаростержневая

en: Sticks
ru: Стержневая

en: Wireframe
ru: Каркасная

en: Cartoon
ru: Комикс

en: Trace
ru: След

en: Atoms
ru: Атомы

en: Off
ru: Выкл

en: {0}% van der Waals
ru: {0}% Ван-дер-Ваальсова радиуса

en: Bonds
ru: Связи

en: On
ru: Вкл.

en: Hydrogen Bonds
ru: Водородные связи

en: Calculate
ru: Рассчитать

en: Set H-Bonds Side Chain
ru: Показывать Н-связи как идущие от боковых групп

en: Set H-Bonds Backbone
ru: Показывать Н-связи как идущие от скелета

en: Disulfide Bonds
ru: Дисульфидные мостики

en: Set SS-Bonds Side Chain
ru: Показывать SS-связи как идущие от боковых групп

en: Set SS-Bonds Backbone
ru: Показывать SS-связи как идущие от скелета

en: Structures
ru: Структуры

en: Cartoon Rockets
ru: Комикс+ракеты

en: Ribbons
ru: Ленты

en: Rockets
ru: Ракеты

en: Strands
ru: Нити

en: Vibration
ru: Вибрация

en: Vectors
ru: Векторы

en: Spectra
ru: Спектры

en: 1H-NMR
ru: ЯМР 1H

en: 13C-NMR
ru: ЯМР 13С

en: {0} pixels
ru: {0} пикселей

en: Scale {0}
ru: Масштаб {0}

en: Stereographic
ru: Стереографическая

en: Red+Cyan glasses
ru: Очки Красный+Голубой

en: Red+Blue glasses
ru: Очки Красный+Синий

en: Red+Green glasses
ru: Очки Красный+Зелёный

en: Cross-eyed viewing
ru: Метод перекрёстного взгляда

en: Wall-eyed viewing
ru: Метод параллельного взгляда

en: Labels
ru: Метки

en: With Element Symbol
ru: Символ элемента

en: With Atom Name
ru: Название атома

en: With Atom Number
ru: Атомный номер

en: Position Label on Atom
ru: Расположение метки на атоме

en: Centered
ru: По центру

en: Upper Right
ru: Вверху справа

en: Lower Right
ru: Внизу справа

en: Upper Left
ru: Вверху слева

en: Lower Left
ru: Внизу слева

en: Color
ru: Цвет

en: By Scheme
ru: По схеме

en: Element (CPK)
ru: Элемент (СРК)

en: Alternative Location
ru: Альтернативное расположение

en: Molecule
ru: Молекула

en: Formal Charge
ru: Формальный заряд

en: Partial Charge
ru: Частичный заряд

en: Temperature (Relative)
ru: Температура (относительная шкала)

en: Temperature (Fixed)
ru: Температура (фиксированная шкала)

en: Amino Acid
ru: Аминокислота

en: Chain
ru: Цепь

en: Group
ru: Группа

en: Monomer
ru: Мономер

en: Shapely
ru: По аминокислоте/нуклеотиду

en: Inherit
ru: По умолчанию

en: Black
ru: Черный

en: White
ru: Белый

en: Cyan
ru: Голубой

en: Red
ru: Красный

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Yellow
ru: Жёлтый

en: Green
ru: Зелёный

en: Blue
ru: Синий

en: Indigo
ru: Индиго

en: Violet
ru: Фиолетовый

en: Salmon
ru: Оранжево-розовый

en: Olive
ru: Оливковый

en: Maroon
ru: Тёмно-бордовый

en: Gray
ru: Серый

en: Slate Blue
ru: Синевато-серый

en: Gold
ru: Золотой

en: Orchid
ru: Светло-лиловый

en: Make Opaque
ru: Сделать непрозрачным

en: Make Translucent
ru: Сделать прозрачным

en: Background
ru: Фон

en: Surfaces
ru: Поверхности

en: Axes
ru: Оси

en: Boundbox
ru: Рамка

en: Unit cell
ru: Элементарная ячейка

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Zoom In
ru: Увеличить

en: Zoom Out
ru: Уменьшить

en: Spin
ru: Вращение

en: Set X Rate
ru: Скорость по Х

en: Set Y Rate
ru: Скорость по Y

en: Set Z Rate
ru: Скорость по Z

en: Set FPS
ru: Кадров в секунду

en: Animation
ru: Анимация

en: Animation Mode
ru: Режим анимации

en: Play Once
ru: Проиграть однократно

en: Palindrome
ru: Палиндром

en: Loop
ru: Зациклить

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Stop
ru: Стоп

en: Next Frame
ru: Следующий кадр

en: Previous Frame
ru: Предыдущий кадр

en: Rewind
ru: Перемотать к началу

en: Reverse
ru: От конца к началу

en: Restart
ru: Перезапуск

en: Measurements
ru: Измерения

en: Double-Click begins and ends all measurements
ru: Двойной щелчок начинает и завершает измерения

en: Click for distance measurement
ru: Щелчок для измерения расстояний

en: Click for angle measurement
ru: Щелчок для измерения углов

en: Click for torsion (dihedral) measurement
ru: Щелчок для измерения торсионных (диэдральных) углов

en: Click two atoms to display a sequence in the console
ru: Щелкните два атома чтобы показать последовательность в консоли

en: Delete measurements
ru: Удалить измерения

en: List measurements
ru: Показать результаты измерений

en: Distance units nanometers
ru: Единицы расстояния - нанометры

en: Distance units Angstroms
ru: Единицы расстояния - ангстремы

en: Distance units picometers
ru: Единицы расстояния - пикометры

en: Set picking
ru: Действие по щелчку

en: Center
ru: Центрировать

en: Identity
ru: Свойства

en: Label
ru: Метка

en: Select atom
ru: Выделить атом

en: Select chain
ru: Выделить цепь

en: Select element
ru: Выделить элемент

en: modelKitMode
ru: Набор инструментов

en: Select group
ru: Выделить группу

en: Select molecule
ru: Выделить молекулу

en: Select site
ru: Выберите сайт

en: Show symmetry operation
ru: Показать операцию симметрии

en: Show
ru: Показать

en: File Contents
ru: Содержимое файла

en: File Header
ru: Заголовок файла

en: Isosurface JVXL data
ru: JVXL-данные изоповерхности

en: Molecular orbital JVXL data
ru: JVXL-данные молекулярной орбитали

en: Model
ru: Модель

en: Orientation
ru: Ориентация

en: Space group
ru: Пространственная группа

en: Current state
ru: Текущее состояние

en: File
ru: Файл

en: Export
ru: Экспорт

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Open from PDB
ru: Открыть файл PDB

en: Open local file
ru: Открыть локальный файл

en: Open URL
ru: Открыть URL

en: Load full unit cell
ru: Загрузить элементарную ячейку

en: Open script
ru: Открыть сценарий

en: Capture
ru: Захват

en: Capture rock
ru: Захватить качания

en: Capture spin
ru: Захватить вращение

en: Start capturing
ru: Начать захват

en: End capturing
ru: Закончить захват

en: Disable capturing
ru: Отключить захват

en: Re-enable capturing
ru: Возобновить захват

en: Set capture replay rate
ru: Установить скорость проигрывания захвата

en: Toggle capture looping
ru: Переключить зацикливание захвата

en: Save a copy of {0}
ru: Сохранить копию {0}

en: Save script with state
ru: Сохранить сценарий с состоянием

en: Save script with history
ru: Сохранить сценарий с историей

en: Export {0} image
ru: Экспорт {0} изображения

en: Save as PNG/JMOL (image+zip)
ru: Сохранить как файл PNG/JMOL (рисунок+zip)

en: Save JVXL isosurface
ru: Сохранить JVXL-изоповерхность

en: Export {0} 3D model
ru: Экспорт {0} 3D модели

en: Computation
ru: Расчет

en: Optimize structure
ru: Оптимизация структуры

en: Model kit
ru: Набор инструментов

en: Extract MOL data
ru: Извлечь MOL-данные

en: Dot Surface
ru: Точечная поверхность

en: van der Waals Surface
ru: Поверхность Ван-дер-Ваальса

en: Molecular Surface
ru: Молекулярная поверхность

en: Solvent Surface ({0}-Angstrom probe)
ru: Поверхность растворителя (зонд в {0}-Ангстрем )

en: Solvent-Accessible Surface (VDW + {0} Angstrom)
ru: Поверхность, доступная растворителю (VDW + {0} Ангстрем)

en: Molecular Electrostatic Potential (range ALL)
ru: Электростатический потенциал молекулы (ВЕСЬ диапазон)

en: Molecular Electrostatic Potential (range -0.1 0.1)
ru: Электростатический потенциал молекулы (диапазон -0.1 0.1)

en: Reload {0}
ru: Перезагрузить {0}

en: Reload {0} + Display {1}
ru: Перезагрузить {0} + Показать {1}

en: Reload + Polyhedra
ru: Перезагрузить + полиэдры

en: Hide
ru: Скрыть

en: Dotted
ru: Точечная

en: Pixel Width
ru: Ширина в пикселях

en: {0} px
ru: {0} пикселей

en: Angstrom Width
ru: Ширина в Ангстремах

en: Selection Halos
ru: Ореол выделения

en: Show Hydrogens
ru: Показать атомы водорода

en: Show Measurements
ru: Показывать измерения

en: Perspective Depth
ru: Глубина перспективы

en: RasMol Colors
ru: Цвета RasMol

en: About...
ru: О программе...

en: script compiler ERROR:
ru: ОШИБКА компилятора скрипта:

en: x y z axis expected
ru: ожидаются оси x y z

en: {0} not allowed with background model displayed
ru: {0} не разрешен при отображении фоновой модели

en: bad argument count
ru: неверное число аргументов

en: Miller indices cannot all be zero.
ru: Все индексы Миллера не могут равняться нулю.

en: bad [R,G,B] color
ru: плохой цвет [R,G,B]

en: boolean expected
ru: ожидается булева переменная

en: boolean or number expected
ru: ожидается булева или числовая переменная

en: boolean, number, or {0} expected
ru: ожидается булева или числовая переменная или {0}

en: cannot set value
ru: не могу установить значение

en: color expected
ru: ожидается цвет

en: a color or palette name (Jmol, Rasmol) is required
ru: требуется название цвета или палитры (Jmol, Rasmol)

en: command expected
ru: ожидается команда

en: {x y z} or $name or (atom expression) required
ru: требуется {x y z} или $name или (atom expression)

en: draw object not defined
ru: объект для отрисовки не определен

en: unexpected end of script command
ru: неожиданное окончании команды сценария

en: valid (atom expression) expected
ru: ожидается корректный (atom expression)

en: (atom expression) or integer expected
ru: ожидается (atom expression) или целое число

en: filename expected
ru: ожидается название файла

en: file not found
ru: файл не найден

en: incompatible arguments
ru: несовместимые аргументы

en: insufficient arguments
ru: недостаточно аргументов

en: integer expected
ru: ожидается целое число

en: integer out of range ({0} - {1})
ru: целое число вне диапазона ({0} - {1})

en: invalid argument
ru: недопустимый аргумент

en: invalid parameter order
ru: неверный порядок параметров

en: keyword expected
ru: ожидалось ключевое слово

en: no MO coefficient data available
ru: нет доступных данных по коэффициентам МО

en: An MO index from 1 to {0} is required
ru: Требуется индекс МО от 1 до {0}

en: no MO basis/coefficient data available for this frame
ru: для этого кадра нет доступных данных по базису/коэффициентам МО

en: no MO occupancy data available
ru: нет доступных данных по заселенности МО

en: Only one molecular orbital is available in this file
ru: В этом файле есть только одна молекулярная орбиталь

en: {0} require that only one model be displayed
ru: {0} требует, чтобы была отображена только одна модель

en: {0} requires that only one model be loaded
ru: {0} требует, чтобы была загружена только одна модель

en: No data available
ru: Данные недоступны

en: No partial charges were read from the file; Jmol needs these to render the MEP data.
ru: Из файла не считаны частичные заряды, они необходимы для обработки данных в MEP в Jmol.

en: No unit cell
ru: Нет элементарной ячейки

en: number expected
ru: ожидается число

en: number must be ({0} or {1})
ru: число должно быть ({0} или {1})

en: decimal number out of range ({0} - {1})
ru: десятичное число вне диапазона ({0} - {1})

en: object name expected after '$'
ru: ожидается название объекта после '$'

en: plane expected -- either three points or atom expressions or {0} or {1} or {2}
ru: ожидается плоскость -- три точки либо atom expressions либо {0} либо  {1} либо {2}

en: property name expected
ru: ожидается название свойства

en: space group {0} was not found.
ru:  пространственная группа {0} не найдена

en: quoted string expected
ru: ожидается строка в кавычках

en: quoted string or identifier expected
ru: ожидается строка в кавычках или идентификатор

en: too many rotation points were specified
ru: указано слишком много точек вращения

en: too many script levels
ru: слишком много уровней сценария

en: unrecognized atom property
ru: нераспознанное свойство атома

en: unrecognized bond property
ru: нераспознанное свойство связи

en: unrecognized command
ru: нераспознанная команда

en: runtime unrecognized expression
ru: нераспознанное выражение во время выполнения

en: unrecognized object
ru: нераспознанный объект

en: unrecognized {0} parameter
ru: нераспознанный {0} параметр

en: unrecognized {0} parameter in Jmol state script (set anyway)
ru: нераспознанный {0} параметр в сценарии состояния Jmol (все равно установлен)

en: unrecognized SHOW parameter --  use {0}
ru: неопознанный параметр SHOW — используйте {0}

en: write what? {0} or {1} "filename"
ru: что записать? «имя файла» {0} или {1}

en: script ERROR:
ru: ОШИБКА скрипта:

en: show saved: {0}
ru: показ сохранен: {0}

en: {0} atoms deleted
ru: {0} атомов удалено

en: {0} hydrogen bonds
ru: {0} водородных связей

en: file {0} created
ru: файл {0} создан

en: to resume, enter: &{0}
ru: чтобы вернуться, введите: &{0}

en: invalid context for {0}
ru: недействительный контекст для {0}

en: { number number number } expected
ru: ожидается { число число число}

en: end of expression expected
ru: ожидается конец выражения

en: identifier or residue specification expected
ru: ожидается идентификатор или описание остатка

en: invalid atom specification
ru: неверное описание атома

en: invalid chain specification
ru: неверное описание цепи

en: invalid expression token: {0}
ru: недействительный символ выражения: {0}

en: invalid model specification
ru: неверное описание модели

en: missing END for {0}
ru: отсутствует КОНЕЦ для  {0}

en: number or variable name expected
ru: ожидается число или имя переменной

en: residue specification (ALA, AL?, A*) expected
ru: ожидается описание остатка (ALA, AL?, A*)

en: {0} expected
ru: ожидается {0}

en: {0} unexpected
ru: неожиданный {0}

en: unrecognized expression token: {0}
ru: нераспознанный символ выражения: {0}

en: unrecognized token: {0}
ru: нераспознанный символ: {0}

en: {0} charges modified
ru: {0} зарядов изменено

en: {0} struts added
ru: {0} каркасов добавлено

en: Note: Enable looping using {0}
ru: Примечание: Включите зацикливание, используя {0}

en: Animation delay based on: {0}
ru: Задержка анимации, основанная на: {0}

en: {0} connections deleted
ru: {0} соединений удалено

en: {0} new bonds; {1} modified
ru: {0} новых связей; {1} изменено

en: Note: More than one model is involved in this contact!
ru: Примечание: Более, чем одна модель задействована в этом контакте!

en: Click for menu...
ru: Нажмите для того, чтобы вызвать меню...

en: Jmol Applet version {0} {1}.
    
    An OpenScience project.
    
    See http://www.jmol.org for more information
ru: Апплет Jmol версии {0} {1}.
    
    Проект OpenScience.
    
    Подробнее на сайте http://www.jmol.org

en: File Error:
ru: Ошибка файла:

en: assign/new atom or bond (requires {0})
ru: назначить/новый атом или связь (требует {0})

en: pop up recent context menu (click on Jmol frank)
ru: показать недавнее контекстное меню (click on Jmol frank)

en: delete atom (requires {0})
ru: удалить атом (требует {0})

en: delete bond (requires {0})
ru: удалить связь (требует {0})

en: adjust depth (back plane; requires {0})
ru: настроить глубину (черная плоскость; требует {0})

en: move atom (requires {0})
ru: передвинуть атом (требует {0})

en: move whole DRAW object (requires {0})
ru: передвинуть весь объект DRAW  (требует {0})

en: move specific DRAW point (requires {0})
ru: передвинуть отдельную точку DRAW  (требует {0})

en: move label (requires {0})
ru: передвинуть метку (требует {0})

en: move atom and minimize molecule (requires {0})
ru: передвинуть атом и минимизировать молекулу (требует {0})

en: move and minimize molecule (requires {0})
ru: передвинуть и минимизировать молекулу (требует {0})

en: move selected atoms (requires {0})
ru: передвинуть выбранные атомы (требует {0})

en: drag atoms in Z direction (requires {0})
ru: тянуть атомы в направлении Z (требует {0})

en: simulate multi-touch using the mouse)
ru: симулировать мульти-тач используя мышь)

en: translate navigation point (requires {0} and {1})
ru: переместить навигационную точку (требует {0} и {1})

en: pick an atom
ru: выбрать атом

en: connect atoms (requires {0})
ru: соединить атомы (требует {0})

en: pick an ISOSURFACE point (requires {0}
ru: выбрать точку ИЗОПОВЕРХНОСТИ (требует {0})

en: pick a label to toggle it hidden/displayed (requires {0})
ru: выбрать метку для переключения скрыть/отображать (требует {0})

en: pick an atom to include it in a measurement (after starting a measurement or after {0})
ru: выбрать атом для включения в измерение (после начала измерения или после {0})

en: pick a point or atom to navigate to (requires {0})
ru: выбрать точку или атом чтобы переместиться туда (требует {0})

en: pick a DRAW point (for measurements) (requires {0}
ru: выбрать точку DRAW (для измерений) (требует {0})

en: pop up the full context menu
ru: показать полное контекстное меню

en: reset (when clicked off the model)
ru: сброс (при отщелкивании модели)

en: rotate
ru: повернуть

en: rotate branch around bond (requires {0})
ru: повернуть ветвь вокруг связи (требует {0})

en: rotate selected atoms (requires {0})
ru: повернуть выделенные атомы (требует {0})

en: rotate Z
ru: повернуть вокруг Z

en: rotate Z (horizontal motion of mouse) or zoom (vertical motion of mouse)
ru: повернуть вокруг Z (горизонтальным движением мыши) или масштаб (вертикальным движением мыши)

en: select an atom (requires {0})
ru: выделить атом (требует {0})

en: select and drag atoms (requires {0})
ru: выделить и тянуть атомы (требует {0})

en: unselect this group of atoms (requires {0})
ru: снять выделение с этой группы атомов (требует {0})

en: select NONE (requires {0})
ru: снять выделение (требует {0})

en: add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
ru: добавить эту группу атомов к выделенным (требует {0})

en: toggle selection (requires {0})
ru: вкл/выкл выделение (требует {0})

en: if all are selected, unselect all, otherwise add this group of atoms to the set of selected atoms (requires {0})
ru: если выделено всё, снять выделение, в противном случае добавить эту группу атомов к выделенным (требует {0})

en: pick an atom to initiate or conclude a measurement
ru: выбрать атом для начала или окончания измерений

en: adjust slab (front plane; requires {0})
ru: настроить слой  (передняя плоскость; требует {0})

en: move slab/depth window (both planes; requires {0})
ru: передвинуть слой/окно глубины (обе плоскости; требует {0})

en: zoom (along right edge of window)
ru: масштаб (по правому краю окна)

en: click on two points to spin around axis counterclockwise (requires {0})
ru: нажмите на две точки чтобы повернуть вокруг оси против часовой стрелки (требует {0})

en: click on two points to spin around axis clockwise (requires {0})
ru: нажмите на две точки чтобы повернуть вокруг оси по часовой стрелке (требует {0})

en: stop motion (requires {0})
ru: остановить движение (требует {0})

en: spin model (swipe and release button and stop motion simultaneously)
ru: поворачивать модель (сдвиньте и отпустите кнопку и остановите движение одновременно)

en: translate
ru: переместить

en: zoom
ru: масштаб

en: pick one more atom in order to spin the model around an axis
ru: выберите еще один атом чтобы повернуть модель вокруг оси

en: pick two atoms in order to spin the model around an axis
ru: выберите два атома чтобы повернуть модель вокруг оси

en: pick one more atom in order to display the symmetry relationship
ru: выберите еще один атом, чтобы отобразить отношение симметрии

en: pick two atoms in order to display the symmetry relationship between them
ru: выберите два атома, чтобы отобразить отношение симметрии между ними

en: canceled
ru: отменено

en: {0} saved
ru: {0} сохранен

en: Setting log file to {0}
ru: Установка файла журнала в {0}

en: Cannot set log file path.
ru: Невозможно установить путь к файлу журнала.

en: {0} atoms hidden
ru: {0} атомов скрыто

en: {0} atoms selected
ru: {0} атомов выбрано

en: Drag to move label
ru: Перетащите для перемещения метки

en: clipboard is not accessible -- use signed applet
ru: буфер недоступен — используйте подписанный апплет

en: {0} hydrogens added
ru: добавлено {0} атомов водорода
