josm - en to ast translation catalogue (7272 entries)

en: About
ast: Tocante a

en: Display the about screen.
ast: Amosar la pantalla Tocante a...

en: Help: {0}
ast: Ayuda: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
ast: Editor Java d''OpenStreetMap

en: Version {0}
ast: Versión {0}

en: Last change at {0}
ast: Caberu cambéu el {0}

en: Java Version {0}
ast: Versión de Java {0}

en: Homepage
ast: Páxina d''aniciu

en: Translations
ast: Traducciones

en: Follow us on
ast: Síguinos en

en: Preferences are stored in {0}
ast: Les preferencies guárdense''n {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
ast: Nomes simbólicos de direutorios y rutes reales:

en: Readme
ast: Lléeme

en: Revision
ast: Revisión

en: Contribution
ast: Contribución

en: License
ast: Llicencia

en: Plugins
ast: Complementos

en: Installation Details
ast: Detalles d''instalación:

en: Translators
ast: Traductores

en: About JOSM...
ast: Tocante a JOSM...

en: OK
ast: Aceutar

en: Report bug
ast: Informar d''error

en: unset
ast: ensin establecer

en: Open directory
ast: Abrir direutoriu

en: Failed to locate resource ''{0}''.
ast: Nun pudo llocalizase''l recursu ''{0}''.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
ast: Fallu al cargar el recursu «{0}», l`error ye {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
ast: Esbilla polo menos un nudu, vía o rellación yá xubíu.

en: Warning
ast: Avisu

en: Please select the target layer.
ast: Por favor, seleiciona la capa destín.

en: Select target layer
ast: Seleicionar la capa destín

en: Cancel
ast: Encaboxar

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
ast: <html>Nun hai capes nes que pueda<br>entemecese la capa fonte<br>''{0}''</html>

en: No target layers
ast: Nun hai capes destín

en: Select
ast: Escoyer

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
ast: Seleiciona los elementos del mapa que s''escueyen na llista d''arriba

en: History
ast: Historial

en: Download and show the history of the selected objects
ast: Descarga y amuesa l''historial de los oxetos escoyíos

en: Select WMS layers
ast: Escoyer capes WMS

en: Add layers
ast: Amestar capes

en: Invalid service URL.
ast: La URL del serviciu nun ye válida.

en: WMS Error
ast: Error del WMS

en: Could not retrieve WMS layer list.
ast: Non se pudo recuperar la llista de les capes WMS.

en: Could not parse WMS layer list.
ast: Non pudo analizase la llista de les capes WMS.

en: Could not parse WMTS layer list.
ast: Non pudo analizase la llista de les capes WMTS.

en: WMTS Error
ast: Error del WMTS

en: Error
ast: Fallu

en: Select image format for WMS layer
ast: Escoyer formatu d''imaxe pa la capa WMS

en: Add Node...
ast: Amestar nudu...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
ast: Amestar un nudu escribiendo llatitú / llonxitú o este / norte.

en: Tools: {0}
ast: Ferramientes: {0}

en: Align Nodes in Circle
ast: Alliniar nudos en círculu

en: Move the selected nodes into a circle.
ast: Mover los nudos esbillaos formando un círculu.

en: Nothing changed
ast: Nun camudó nada

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
ast: Unu o más nudos que participen nesta aición ta fora de la zona descargada.

en: Align Nodes in Line
ast: Alliniar los nudos en reuta

en: Move the selected nodes in to a line.
ast: Mover los nudos esbillaos formando una reuta.

en: Please select at least three nodes.
ast: Seleiciona polo menos trés nudos

en: Can not align a polygon. Abort.
ast: Nun se pue alliniar un polígonu. Albortar.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
ast: Intersección de trés o más víes que nun puede resolvese. Albortar.

en: Two parallels ways found. Abort.
ast: Alcontráronse dos víes paraleles. Albortar.

en: data
ast: datos

en: layer
ast: capa

en: selection
ast: seleición

en: conflict
ast: conflictu

en: download
ast: descarga

en: problem
ast: problema

en: previous
ast: anterior

en: next
ast: siguiente

en: Nothing selected to zoom to.
ast: Nun s''esbilló nada p''ampliar.

en: Information
ast: Información

en: Zoom to {0}
ast: Averar a {0}

en: Zoom the view to {0}.
ast: Ampliar la vista a {0}.

en: View: {0}
ast: Vista: {0}

en: No conflicts to zoom to
ast: Nun hai conflictos qu''ampliar.

en: Changeset Manager
ast: Alministrador de cambios

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
ast: Conmutar la visibilidá de la ventana del Alministrador de cambios

en: Close open changesets...
ast: Zarrar los conxuntos de cambios abiertos...

en: Close open changesets
ast: Zarrar los conxuntos de cambios abiertos

en: File: {0}
ast: Ficheru: {0}

en: There are no open changesets
ast: Nun hai conxuntos de cambios abiertos

en: No open changesets
ast: Dengún conxuntu de cambios abiertu

en: Downloading open changesets ...
ast: Descargando conxuntos de cambios abiertos...

en: Combine Way
ast: Combinar vía

en: Combine several ways into one.
ast: Combinar delles víes nuna.

en: Change directions?
ast: ¿Camudar direiciones?

en: Reverse and Combine
ast: Dar vuelta y combinar

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
ast: Les víes nun pueden combinase nes direiciones actuales.  ¿Quies dar vuelta dalgunes?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
ast: Nun pudieron combinase les víes<br>(Nun pudieron combinase n''una cadena única de nudos)

en: Reverse Ways
ast: Invertir víes

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
ast[0]: Combinar {0} vía
ast[1]: Combinar {0} víes

en: Please select at least two ways to combine.
ast: Esbilla polo menos dos víes pa combinar

en: Copy
ast: Copiar

en: Copy selected objects to paste buffer.
ast: Copiar los oxetos seleicionaos al cartafueyu.

en: Edit: {0}
ast: Editar: {0}

en: Please select something to copy.
ast: Seleiciona daqué pa copiar.

en: Copy Coordinates
ast: Copiar coordenaes

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
ast: Copiar al cartafueyu les coordenaes de los nudos esbillaos.

en: Create Circle
ast: Crear un círculu

en: Create a circle from three selected nodes.
ast: Crear un círculu seleicionando trés nudos.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
ast: Seleiciona exautamente dos o trés nudos, o una vía con dos o trés nudos namái.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
ast: Los nudos nun tan en círculu. Encaboxando.

en: Cannot add a node outside of the world.
ast: Nun puede amestase un nudu fuera del mundu.

en: Update multipolygon
ast: Anovar multipolígonu

en: Create multipolygon
ast: Crear multipolígonu

en: No data loaded.
ast: Nun se cargaron datos.

en: You must select at least one way.
ast: Tienes de seleicionar polo menos una vía.

en: Delete
ast: Desaniciar

en: Delete selected objects.
ast: Desaniciar los oxetos seleicionaos.

en: Delete confirmation
ast: Confirmación de desaniciu

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
ast: Tas a piques de desaniciar oxetos incompletos.<br> Esto va causar problemes porque nun se ve l''oxetu real.<br>¿Seguro que quies desanicialos?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
ast[0]: Tas a piques de desaniciar {0} rellación: {1}<br/>Esti pasu raramente ye necesariu y nun puede desfacese d''una manera fácil tres xubilo al sirvidor.<br/>¿Realmente quies desaniciala?
ast[1]: Tas a piques de desaniciar {0} rellaciones: {1}<br/>Esti pasu raramente ye necesariu y nun puede desfacese d''una manera fácil tres xubilo al sirvidor.<br/>¿Realmente quies desaniciales?

en: Delete relation?
ast: ¿Esaniciar rellación?

en: Delete Layer
ast: Desaniciar capa

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
ast: Desanicia la capa activa. Nun desanicia''l ficheru asociáu.

en: Dialogs panel
ast: Panel de diálogos

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
ast: Conmuta el panel de diálogos, maximiza la vista del mapa

en: Distribute Nodes
ast: Distribuir los nudos

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
ast: Distribuir los nudos seleicionaos a distancies iguales a lo llargo d''una llinia.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
ast: Inorando {0} nudos con coordenaes nules

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
ast: Seleiciona :
    * Una vía que nun se cruce con ella mesma con dos de los sos nudos como muncho;
    * Tres nudos.

en: Download data
ast: Descargar datos

en: Download map data from a server of your choice
ast: Descargar los datos del mapa d''un sirvidor preferíu

en:   adding {0} {1}
ast:   añediendo {0} {1}

en: Calculating Download Area
ast: Calculando área a descargar

en: Download along...
ast: Descarga con ...

en: Download OSM data along the selected ways.
ast: Descargar datos OSM con zones aledañas a les víes escoyíes.

en: Download Along
ast: Descargar aledañu

en: Please select 1 or more ways to download along
ast: Por favor escueya una o más víes pa descargar

en: Download from OSM along selected ways
ast: Descargar dende OSM a lo llargo de les víes escoyíes

en: Download notes in current view
ast: Baxa les notes de la vista actual

en: Download in current view
ast: Descargar na vista actual

en: Download map data from the OSM server in current view
ast: Descargar datos del mapa dende’l sirvidor d’OSM na vista actual

en: Download object...
ast: Descargar oxetu...

en: Download OSM object by ID
ast: Descargar un oxetu d''OSM pola ID

en: Download parent ways/relations...
ast: Descargar vies/rellaciones padres...

en: Download objects referring to one of the selected objects
ast: Descargar los oxetos que faigan referencia a unu de los oxetos seleicionaos

en: Draw boundaries of downloaded data
ast: Dibuxar les llendes de los datos descargaos

en: Duplicate
ast: Duplicar

en: Duplicate selection.
ast: Duplicar la esbilla.

en: Exit
ast: Colar

en: Exit the application.
ast: Colar de l''aplicación

en: Expert Mode
ast: Mou espertu

en: Enable/disable expert mode
ast: Activar/desactivar mou espertu

en: Follow line
ast: Siguir la llinia

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
ast: Siguir dibuxando una llinia que comparte nudos con otra llinia.

en: Follow
ast: Siguir

en: Fullscreen view
ast: Pantalla completa

en: Toggle fullscreen view
ast: Conmutar la vista de pantalla completa

en: Export to GPX...
ast: Esportar a GPX...

en: Export the data to GPX file.
ast: Esportar los datos a ficheru GPX.

en: Nothing to export. Get some data first.
ast: Nun hai qué esportar. Paña dellos datos primero.

en: Export GPX file
ast: Esportar ficheru GPX

en: Help
ast: Ayuda

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
ast: Amostrar la información del historial de víes, nudos o rellaciones d''OSM.

en: Show history
ast: Amosar historial

en: History (web)
ast: Historial (web)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
ast: Amosar información del historial de les víes, nudos, o rellaciones d''OSM nel restolador web.

en: New offset
ast: Nueva distancia

en: Adjust the position of this imagery layer
ast: Axusta la posición d''esta capa d''imaxes

en: Overwrite
ast: Sobroscribir

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
ast: El marcador de distancia yá esiste. ¿Quies sobre-escribilu?

en: Adjust imagery offset
ast: Axusta la posición de les imaxes

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
ast: Usa les fleches o arrastra la capa d''imaxes col mur p''axustar la posición de les imaxes.
    Tamién puedes escribir la distancia al este y al norte nes coordenaes {0}.
    Si quies guardar la distancia nún marcador, escribi''l so nome abaxo

en: Offset:
ast: Desplazamientu:

en: Bookmark name:
ast: Nome del marcador:

en: Advanced info
ast: Información avanzada

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
ast: Amosar información avanzada d''oxetu de les víes, nudos, o rellaciones d''OSM.

en: Advanced info (web)
ast: Información avanzada (web)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
ast: Amosar información d''oxetu de les víes, nudos, o rellaciones d''OSM nel restolador web.

en: Selection: {0}
ast: Escoyeta: {0}

en: Join overlapping Areas
ast: Xunir árees superpuestes

en: Joins areas that overlap each other
ast: Xunir les árees que se superponen

en: Please select at least one closed way that should be joined.
ast: Por favor, seleiciona polo menos una vía zarrada que tenga de xuntase.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
ast: Una de les víes seleicionaes nun ta zarrada y, poro, nun se pue xunir.

en: Join area confirmation
ast: Confirmación de xuntar área

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
ast: Esto pué llevar a un desaniciu accidental de nudos

en: Are you really sure to continue?
ast: ¿Tas seguru dafechu de siguir?

en: Please abort if you are not sure
ast: Por favor, encaboxa si nun tas seguru

en: The selected area is incomplete. Continue?
ast: L''área seleicionada ta incompleta. ¿Siguir?

en: No intersection found. Nothing was changed.
ast: Nun s''alcontró denguna interseición. Nun se camudó ren.

en: Move tags from ways to relations
ast: Treslladar les etiquetes dende les víes a les relaciones

en: Removed duplicate nodes
ast: Desaniciáronse los nudos duplicaos

en: Added node on all intersections
ast: Amestóse un nudu en toles interseiciones

en: Assemble new polygons
ast: Ensamblar nuevos polígonos

en: Delete relations
ast: Desaniciar rellaciones

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
ast: Desaniciar víes que nun son parte d''un multipolígonu interior

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
ast: Dalgunes de les víes formaba parte de relaciones que fueron modificaes.<br>Por favor verifique que nun s''introducieron erros.

en: Fix tag conflicts
ast: Arreglar conflictos d''etiquetes

en: Split ways into fragments
ast: Dividir víes en fragmentos

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
ast: Sentímoslo. Nun se pueden remanar rellaciones de multipolígonos con múltiples víes esteriores.

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
ast: Lo sentimos. Nun se pue remanar una vía que ye esterior en múltiples rellaciones de multipolígonos.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
ast: Lo sentimos. Nun se pue remanar una vía que ye al mesmu tiempu interior y esterior en rellaciones de multipolígonu.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
ast: Lo sentimos. Nun se pue remanar una vía que ye interior en múltiples rellaciones de multipolígonos.

en: Removed Element from Relations
ast: Elementu desaniciáu de rellaciones

en: Remove tags from inner ways
ast: Desaniciar etiquetes de víes internes

en: Joined overlapping areas
ast: Se xuntaron árees superpuestes

en: Join Node to Way
ast: Xunir nudu a vía

en: Include a node into the nearest way segments
ast: Incluyir un nudu nos segmentos de la vía más averaos

en: Move Node onto Way
ast: Mover nudu a la vía

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
ast: Mover el nudu a los segmentos de vía más cercanos ya incluílu

en: No Shortcut
ast: Dengún atayu

en: Jump to Position
ast: Saltar a posición

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
ast: Abre un diálogu que permite saltar a un llugar específicu

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
ast: Escribi Llat/Llon pa saltar a la posición.

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
ast: Tamién puedes pegar una direición URL dende www.openstreetmap.org

en: Enter a place name to search for
ast: Introduza''l nome d''un llugar que buscar

en: Latitude
ast: Llatitú

en: Longitude
ast: Llonxitú

en: Zoom (in metres)
ast: Zoom (en metros)

en: Jump there
ast: Dir allí

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
ast: Nun se pue analizar la Llatitú, Llonxitú o Zoom. Comprueba-lo por favor.

en: Unable to parse Lon/Lat
ast: Nun se pue analizar Llon/Llat

en: Rectified Image...
ast: Imaxe rectificada...

en: Download Rectified Images From Various Services
ast: Descargar imaxes rectificaes de dellos servicios

en: Imagery: {0}
ast: Imaxes: {0}

en: Custom WMS Link
ast: Enllaz WMS personalizáu

en: Supported Rectifier Services:
ast: Servicios de rectificación soportaos:

en: Visit Homepage
ast: Visitar la web del programa

en: WMS URL or Image ID:
ast: URL del WMS o ID de la imaxe:

en: Add Rectified Image
ast: Amestar imaxe rectificada

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
ast: Nun casen l''enllaz o la id escritos col serviciu seleicionáu. Vuelvi a tentalo.

en: No valid WMS URL or id
ast: Denguna URL o id de WMS válida

en: Merge layer
ast: Xunir capa

en: Merge the current layer into another layer
ast: Sumir la capa actual n''otra capa

en: Merging layers with different upload policies
ast: Fundiendo capes con distintes polítiques de carga

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
ast: Ta a puntu de fundir datos ente les capes  ''{0}'' y ''{1}''.<br /><br />Estes capes tienen distintes polítiques de carga y nun tendríen de ser fundíes.<br/>La fusión va dar llugar a l''aplicación de la política más estricta (prohibir la carga) a ''{1}''.<br /><br /><b>Esta nun ye la manera encamentada de fundir esti tipu de datos</b>.<br />Tendría de comprobar y fundir cada oxetu, ún por ún, usando''<i>Opción fundir</i>''.<br /><br />¿Ta seguro de que quier siguir?

en: Ignore this hint and merge anyway
ast: Ignorar esti mensaxe y fundir igualmente

en: Merge Nodes
ast: Xunir nudos

en: Merge nodes into the oldest one.
ast: Sumir nudos nel más antiguu.

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
ast: Seleiciona un mínimu de dos nudos pa fundir o un nudu que tea cercanu a otru.

en: Abort Merging
ast: Encaboxar fusión

en: Click to abort merging nodes
ast: Calca pa encaboxar la fusión de nudos

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
ast: Imposible fusionar nudos: Habría que desaniciar la vía {0} que sigue usando {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
ast[0]: Combinar {0} nudu
ast[1]: Combinar {0} nudos

en: Merge selection
ast: Xunir la seleición

en: Merge the currently selected objects into another layer
ast: Xune los oxetos seleicionaos anguaño n''otra capa

en: Merging too many objects with different upload policies
ast: Fundiendo demasiaos oxetos con distintes polítiques de carga

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
ast: Va a fusionar más de un objeto entre las capas ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>Este no es el modo recomendado de juntar dichos datos</b>.<br />En su lugar debe comprobar y combinar cada objeto, <b>uno a uno</b>.<br /><br />¿Está seguro de que quiere continuar?

en: Mirror
ast: Espeyu

en: Mirror selected nodes and ways.
ast: Espeyar los nudos y víes seleicionaos

en: Please select at least one node or way.
ast: Seleiciona polo menos un nudu o vía

en: up
ast: arriba

en: left
ast: esquierda

en: right
ast: drecha

en: down
ast: abaxo

en: Move objects {0}
ast: Mover los oxetos {0}

en: Move {0}
ast: Mover {0}

en: Moves Objects {0}
ast: Mueve los oxetos {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
ast: Nun pueden movese oxetos pa fuera''l mundu.

en: Move Node...
ast: Mover nudu...

en: Edit latitude and longitude of a node.
ast: Editar la llatitú y llonxitú d''un nudu.

en: New Layer
ast: Capa nueva

en: Create a new map layer.
ast: Crear una capa de mapa nueva

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
ast[0]: Tas a piques de llanzar {0} ventana del navegador.<br>Esto pue apexar la pantalla coles ventanes del navegador<br>y tardar un tiempu''n finar.
ast[1]: Tas a piques de llanzar {0} ventanes del navegador.<br>Esto pue apexar la  pantalla coles ventanes del navegador<br>y tardar un tiempu''n finar.

en: Continue
ast: Siguir

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
ast[0]: Pulsia pa siguir y abrir {0} navegador
ast[1]: Pulsia pa siguir y abrir {0} navegadores

en: Click to abort launching external browsers
ast: Pulsia pa encaboxar el llanzamientu de restoladores esternos

en: URL Files
ast: Archivos URL

en: Open...
ast: Abrir…

en: Open a file.
ast: Abrir un ficheru.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
ast: Non puede atopase l´arquivu ''{0}''

en: Opening files
ast: Abriendo ficheros

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
ast[0]: Nun se pudo abrir {0} ficheru col importador de ficheros "{1}".
ast[1]: Nun se pudieron abrir {0} ficheros col importador de ficheros "{1}".

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
ast[0]: Nun se pue abrir {0} ficheru porque esti nun esiste o nun ta disponible un importador afayadizu.
ast[1]: Nun se pueden abrir {0} ficheros porque estos nun esisten o nun ta disponible un importador afayadizu.

en: no importer
ast: nun hai importador

en: does not exist
ast: nun esiste

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
ast: <html>Nun se pudo abrir el direutoriu "{0}".<br>Por favor seleiciona un ficheru.</html>

en: Open file
ast: Abrir ficheru

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
ast[0]: Abriendo {0} ficheru...
ast[1]: Abriendo {0} ficheros...

en: Opening file ''{0}'' ...
ast: Abriendo ficheru ''{0}'' ...

en: Which tasks to perform?
ast: ¿Qué xeres hai que facer?

en: Ok
ast: Aceutar

en: Open Location...
ast: Abrir llocalización...

en: Open an URL.
ast: Abrir una URL

en: Enter URL to download:
ast: Escribi la URL a descargar:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
ast: Escribi la URL de la que tienen de descargase los datos

en: Download as new layer
ast: Descargar como nueva capa

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
ast: Seleicionar si los datos tienen de descargase nuna capa nueva

en: Download Location
ast: Llugar de descarga

en: Download URL
ast: URL de descarga

en: Start downloading data
ast: Aniciar la descarga de datos

en: Close dialog and cancel downloading
ast: Zarrar el diálogu y encaboxar la descarga

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
ast: Non se pue abrir la URL "{0}" <br> Les siguientes xeres de descarga acepten los patrones d''URL que s''amuesen de siguío:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
ast: <h3>Al seleicionar una o más víes, la forma s''axusta de manera que tolos ángulos formen 90 ó 180 graos.</h3>Pues amestar dos nudos a la seleición. Entós, la direición la marquen esos dos nudos de referencia. (Dempués podrás desfacer el movimientu pa dellos nudos:<br>Seleiciónalos y calca l''atayu pa Ortogonalizar / Desfacer. El predetermináu ye Mayús-Q.)

en: Orthogonalize Shape
ast: Ortogonalizar forma

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
ast: Mueve los nudos pa que tolos ángulos formen 90 o 180 graos

en: Orthogonalize Shape / Undo
ast: Ortogonalizar forma / Desfacer

en: Undo orthogonalization for certain nodes
ast: Desfacer la ortogonalización pa ciertos nudos

en: Orthogonalize / Undo
ast: Ortogonalizar / Desfacer

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
ast: Ortogonalizar figura / Desfacer<br>Seleiciona nudos que se movieron cola anterior aición Ortogonalizar Figura

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
ast: <html>Tas usando la proyeición EPSG:4326 que podría llevar a<br>resultaos indeseables cuando faigas alliniamientos rectangulares.<br>Camuda la proyeición para quitar esti avisu.<br>¿Quies siguir?</html>

en: Usage
ast: Usu

en: Selection must consist only of ways and nodes.
ast: La seleición tien de contener sólo nudos y formes

en: Orthogonalize
ast: Ortogonalizar

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
ast: <html>Por favor asegúrate de que toles formes esbillaes apunten nuna direición asemeyada<br> o ortogonalízalas una a una.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
ast: Por favor, seleiciona víes con ángulos de aproximadamente 90 y 180 graos.

en: Paste
ast: Apegar

en: Paste contents of clipboard.
ast: Apegar el conteníu del cartafueyu.

en: Paste at source position
ast: Apegar na posición de la fonte

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
ast: Apegar el conteníu del cartafueyu na posición de la que se copió.

en: Paste Tags
ast: Pegar etiquetes

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
ast: Aplicar les etiquetes guardaes na memoria de pegáu a tolos elementos seleicionaos.

en: Preferences...
ast: Preferencies…

en: Open a preferences dialog for global settings.
ast: Abre un diálogu de preferencies pa la configuración global.

en: Preferences
ast: Preferencies

en: Purge...
ast: Llimpiar...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
ast: Escaecer oxetos pero nun desanicialos del sirvidor al xubilos.

en: Purge
ast: Llimpiar

en: Confirm Purging
ast: Confirmar la llimpia

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
ast: Esta operación fai que JOSM s''escaeza de los oxetos seleicionaos.<br> Se llimpiarán de la capa, pero <i>nun</i> se desaniciarán<br>cuando se faiga la xuba de datos al sirvidor.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
ast: Los oxetos dependientes darréu se llimpiarán<br>amás de los oxetos seleicionaos:

en: Add to selection
ast: Amestar a la seleición

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
ast: Dellos oxetos camudaron.<br> Sigui si quies descartar esos cambios.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
ast: Llimpiar el buffer de desfacer/refacer

en: Redo
ast: Refacer

en: Redo the last undone action.
ast: Refacer la cabera aición desfecha

en: Redo ...
ast: Refaer...

en: Redo {0}
ast: Refaer {0}

en: Rename layer
ast: Renomar capa

en: Also rename the file
ast: Tamién renomar el ficheru

en: Could not rename file ''{0}''
ast: Nun se pudo renomar el ficheru ''{0}''

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
ast: Mandar una solicitú al siguimientu de fallos de JOSM

en: Restart
ast: Reaniciar

en: Restart the application.
ast: Reaniciar l''aplicación

en: Click to restart later.
ast: Faiga clic pa reaniciar más tarde.

en: Reverse way
ast: Invertir vía

en: Reverse the direction of all selected ways.
ast: Invertir la direición de toles vies seleicionaes.

en: Please select at least one way.
ast: Seleiciona polo menos una vía.

en: Save
ast: Guardar

en: Save the current data.
ast: Guardar los datos actuales.

en: Save As...
ast: Guardar como...

en: No Exporter found! Nothing saved.
ast: ¡Nun s''alcontró esportador!. Nun se guardó nada.

en: File exists. Overwrite?
ast: Ficheru esistente. ¿Sobroscribir?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
ast: <html>Asocedió un erru al guardar.<br>L´erru ye:<br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
ast: Guardar los datos actuales nún ficheru nuevu.

en: Search Notes...
ast: Guetar notes...

en: Download notes from the note search API
ast: Descargar notes de la API de gueta de notes

en: Search the OSM API for notes containing words:
ast: Guetar na API d’OSM por notes que contengan les palabres:

en: Search for notes
ast: Guetar notes

en: You must enter a search term
ast: Tienes d’escribir el términu a guetar

en: Select All
ast: Esbillar too

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
ast: Seleicionar tolos oxetos col desaniciu desfechu de la capa de datos. Esto tamién seleiciona los oxetos incompletos.

en: Non-branching way sequences
ast: Secuencies de víes que nun s''encrucien

en: Select non-branching sequences of ways
ast: Escoyer secuencies de víes que nun s''encrucien

en: Load Session
ast: Cargar sesión

en: Load a session from file.
ast: Cargar una sesión dende ficheru.

en: Open session
ast: Abrir sesión

en: Loading session ''{0}''
ast: Cargando sesión ''{0}''

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
ast: Nun pudo añadise la capa ''{0}'': {1}

en: Data Error
ast: Error de datos

en: IO Error
ast: Error IO

en: Session file (archive) (*.joz)
ast: Ficheru de sesión (archivu) (*.joz)

en: Session file (*.jos)
ast: Ficheru de sesión (*.jos)

en: Save Session
ast: Guardar sesión

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
ast: <html>Nun pudo guardase''l ficheru de sesión ''{0}''.<br>L''error ye:<br>{1}</html>

en: Save As
ast: Grabar como

en: Layers
ast: Capes

en: No exporter for this layer
ast: Nengún esportador pa esta capa

en: Save Session As...
ast: Guardar sesión como...

en: Save the current session to a new file.
ast: Guardar la sesión actual a un ficheru nuevu.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
ast: Amosar l''informe d''estáu con información útil que se pue axuntar a los errores

en: Show Status Report
ast: Amosar informe d''estáu

en: Status Report
ast: Informe d''estáu

en: Copy to clipboard and close
ast: Copiar al cartafueyu y zarrar

en: Close
ast: Zarrar

en: Simplify Way
ast: Simplificar vía

en: Delete unnecessary nodes from a way.
ast: Desaniciar los nudos innecesarios d''una vía.

en: Please select at least one way to simplify.
ast: Seleiciona polo menos una vía pa simplificar.

en: Yes
ast: Si

en: Simplify all selected ways
ast: Simplificar toles víes esbillaes

en: Cancel operation
ast: Encaboxar la operación

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
ast: La seleición contién {0} víes. ¿Tas seguru de que quies simplificales toes?

en: Simplify ways?
ast: ¿Simplificar víes?

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
ast[0]: Simplificar {0} vía
ast[1]: Simplificar {0} víes

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
ast[0]: Simplificar vía (desaniciar {0} nudu)
ast[1]: Simplificar vía (desaniciar {0} nudos)

en: Split Way
ast: Partir vía

en: Split a way at the selected node.
ast: Partir una vía nel nudu seleicionáu

en: Cannot split since another split operation is already in progress
ast: Nun ye posible la división porque hai otru procesu de división en cursu

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
ast: La seleición actual nun se pué usar pa partir - nun ta seleicionáu nengún nudu.

en: The selected nodes do not share the same way.
ast: Los nudos seleicionaos nun comparten la mesma vía.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
ast[0]: El nudu seleicionáu nun ta nel mediu de nenguna vía.
ast[1]: Los nudos seleicionaos nun tan nel mediu de nenguna vía.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
ast[0]: Hai más de una vía usando''l nudu que seleicionasti. Por favor seleiciona tamién la vía.
ast[1]: Hai más de una vía usando los nudos que seleicionasti. Por favor seleiciona tamién la vía.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
ast: ¿Qué segmentu de la vía tien de reutilizar l''historial de {0}?

en: Segment {0}: {1}
ast: Segmentu {0}: {1}

en: Search preset...
ast: Buscar predefiníu...

en: Show preset search dialog
ast: Amosar diálogu de busca preestablecía

en: Discourage upload
ast: Desaconseyar subida

en: UnGlue Ways
ast: Despegar víes

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
ast: Doblar nudos usaos per delles víes.

en: This node is not glued to anything else.
ast: Esti nudu nun ta pegáu a nenguna otra cosa.

en: None of these nodes are glued to anything else.
ast: Nengún d''éstos nudos ta pegáu a nenguna otra cosa.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
ast: Nengún de los nudos d''esta vía ta pegáu a nenguna otra cosa.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
ast: La selección actual non puede usase pa desapegar.

en: Select either:
ast: Escuya algún:

en: * One tagged node, or
ast: * Un nudu etiquetáu, o

en: * One node that is used by more than one way, or
ast: * Un nudu qu’ usa más d''una vía, o

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
ast: * Un nudu qu’usa más d''una vía y una d''eses víes, o

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
ast: * Una vía que tenga un nudu o más qu’use más d''una vía, o

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
ast: * Una vía y unu o más de los sos nudos qu’use más d''una vía.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
ast: Nota: Si ta seleicionada una vía ésta va recibir copies actualizaes de los
    nudos despegaos y van escoyese los nudos nuevos. De lo contrario, toles
    víes recibirán la so propia copia y seleicionaránse tolos nudos.

en: Unglued Node
ast: Nudu despegáu

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
ast[0]: Doblar en {0} nudu
ast[1]: Doblar en {0} nudos

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
ast[0]: Doblar {0} nudu en {1} nudos
ast[1]: Doblar {0} nudos en {1} nudos

en: Unglue confirmation
ast: Confirmación de despegáu

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
ast: Ta a puntu de desapegar oxetos incompletos.<br>Esto va causar problemes por cuenta de que nun va ver l''oxetu real.<br>¿Realmente quier desapegar?

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
ast[0]: ¡Comprueba que nun se frañó la rellación!
ast[1]: ¡Comprueba que nun se frañeron les rellaciones!

en: Disconnect Node from Way
ast: Desconectar nudu de la vía

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
ast: Desconectar nudos dende una vía a la que pertenecen anguaño

en: Select at least one node to be disconnected.
ast: Escueye polo menos un nudu a desconectar.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
ast[0]: El nudu escoyíu nun pué desconectase de nada.
ast[1]: Los nudos escoyíos nun puen desconectase de nada.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
ast[0]: La vía afeutada sumiría dempués de desconectar el nudu escoyíu.
ast[1]: La vía afeutada sumiría dempués de desconectar los nudos escoyíos.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
ast: Dellos nudos non relevantes quitáronse de la esbilla

en: Undo
ast: Desfacer

en: Undo the last action.
ast: Desfacer la cabera aición

en: Undo ...
ast: Desfaer...

en: Undo {0}
ast: Desfacer {0}

en: Unselect All
ast: Deseleicionar too

en: Unselect all objects.
ast: Deseleicionar tolos oxetos.

en: Update data
ast: Anovar datos

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
ast: Actualizar dende''l servidor los oxetos na capa de datos activa.

en: Update modified
ast: Anovamientu camudáu

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
ast: Actualiza dende''l servidor los objectos anguaño modificaos (vuelve descargar los datos)

en: No current dataset found
ast: Actualización de datos non atopada

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
ast: Nun s`atopó nengún oxetu con ID {0} nel conxuntu de datos actual

en: Update selection
ast: Anovar seleición

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
ast: Actualizar los oxetos anguaño escoyíos dende''l servidor (re-descarga de datos)

en: There are no selected objects to update.
ast: Nun hai oxetos escoyíos qu`actualizar.

en: Selection empty
ast: Seleición balera

en: Upload data...
ast: Xubir datos...

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
ast: Actualizar nel servidor tolos oxetos na capa de datos activa.

en: Upload data
ast: Xubir datos

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
ast: <html>Los datos a xubir apaecen en conflictos ensin resolver de la capa "{0}". <br>Tien De resolvelos primeru.</html>

en: Upload discouraged
ast: Carga prohibida

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
ast: Tas a piques de cargar datos de la capa ''{0}''. <br/> <br/> Unviar datos d`esta capa ta <b>enforma desaconseyao</b>. Si sigues podrá riquir darréu que reviertas los cambeos o forzar a que lo faigan otros editores del mapa<br /> <br /> ¿Tas seguru de que quies siguir?

en: Ignore this hint and upload anyway
ast: Ignorar esti encamientu y xubir los datos de toes formes

en: No changes to upload.
ast: Dengún cambéu pa xubir

en: Nothing to upload. Get some data first.
ast: Ná que xubir. Primero inxerta dellos datos.

en: Upload note changes to server
ast: Xubir los cambios de la nota al sirvidor

en: Upload notes
ast: Xubir les notes

en: Uploading notes to server
ast: Xubir les notes al sirvidor

en: Upload selection...
ast: Xubir seleición...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
ast: Cargar tolos cambeos na selección actual al servidor de OSM.

en: Upload selection
ast: Xubir seleición

en: Checking parents for deleted objects
ast: Verificando padres pa los oxetos borraos

en: Reading parents of ''{0}''
ast: Lleendo padres de ''{0}''

en: Checking for deleted parents in the local dataset
ast: Comprobando los padres suprimíos nel conxuntu de datos locales

en: Validation
ast: Validación

en: Performs the data validation
ast: Realiza la validadción de datos

en: Viewport Following
ast: Siguimientu automáticu

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
ast: Activar/desactivar el movimientu automáticu de la vista del mapa al últimu nudu asitiáu

en: Wireframe View
ast: Vista de rejilla

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
ast: Activar/desactivar la visualización del mapa namá como llínees

en: Zoom In
ast: Averar

en: Zoom In (Keypad)
ast: Ampliar (tecláu numbéricu)

en: Zoom Out
ast: Amenorgar

en: Zoom Out (Keypad)
ast: Alloñar (tecláu numbéricu)

en: Zoom to
ast: Averar a

en: Zoom to the object the first selected member refers to
ast: Averar al oxetu al que se refier el primer miembru escoyíu

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
ast: Zoom desactiváu, porque la capa d''esta relación nun ta activa

en: Zooming disabled because there is no selected member
ast: Desactivóse''l zoom por cuenta de que nun hai nengún miembru escoyíu

en: Zoom to the first selected node
ast: Averar al primer nudu seleicionáu

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
ast: Zoom desactiváu porque la capa d''esta vía nun ta activa

en: Zooming disabled because there is no selected node
ast: Ampliacón desactivada porque nun hai nengún nudu escoyíu

[ctx: audio]
en: Back
ast: Atrás

[ctx: audio]
en: Jump back.
ast: Saltar atrás.

en: Audio: {0}
ast: Soníu: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
ast: Más rápido

[ctx: audio]
en: Faster Forward
ast: Alantra más rápido

[ctx: audio]
en: Forward
ast: Alantre

[ctx: audio]
en: Jump forward
ast: Saltar alantre

[ctx: audio]
en: Next Marker
ast: Siguiente marca

[ctx: audio]
en: Play next marker.
ast: Reproducir la marca siguiente.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
ast: Reproducir/Posar

en: Play/pause audio.
ast: Reproducir/posar soníu

[ctx: audio]
en: Previous Marker
ast: Marca anterior

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
ast: Reproducir la marca anterior

[ctx: audio]
en: Slower
ast: Más adulces

[ctx: audio]
en: Slower Forward
ast: Alantre más adulces

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
ast[0]: <html>Va invertir el sen de fluxu de la vía ''{0}'',<br/> cuyu significáu semánticu de la so etiqueta ''{1}'' ta definíu pola so dirección.<br/>¿De xuru que deseya camudar la dirección, y por tantu`l so significáu semánticu?</html>
ast[1]: <html>Va invertir el sen de fluxu de la vía ''{0}'',<br/> cuyu significáu semánticu de les sos etiquetes ''{1}'' ta definíu pola so dirección.<br/>¿De xuru que deseya camudar la dirección, y por tantu`l so significáu semánticu?</html>

en: Reverse directional way.
ast: Invertir víes con sen

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
ast: Al invertir esta vía suxurense los vinientes cambeos col fin de caltener la coherencia de los datos.

en: Apply selected changes
ast: Aplicar los cambios seleicionaos

en: Do not apply changes
ast: Nun aplicar los cambios

en: Please select which changes you want to apply.
ast: Por favor, escueya qué cambeos deseya aplicar.

en: Tags of
ast: Etiquetes de

en: Roles in relations referring to
ast: Roles nes rellaciones que refieren a

en: Automatic tag correction
ast: Correición automática d''etiquetes

en: Downloading changeset content
ast: Descargando el conteníu del cambéu

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
ast: ({0}/{1}) Descargando cambéu {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
ast: ({0}/{1}) Descargando´l conteníu pal conxuntu de cambeos {2}...

en: Download changesets
ast: Descargar modificaciones

en: Querying and downloading changesets
ast: Consultando y descargando cambeos

en: Determine user id for current user...
ast: Determinar l''ID d''usuariu pal usuariu actual...

en: Query and download changesets ...
ast: Consultar y descargar cambeos...

en: Errors during download
ast: Fallos na descarga

en: Download GPS
ast: Descargar GPS

en: Downloading GPS data
ast: Descargando datos GPS

en: Downloaded GPX Data
ast: Datos GPX descargaos

en: Download OSM Notes
ast: Descargar les notes d''OSM

en: Notes
ast: Billetes

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
ast[0]: descargóse {0} nota.
ast[1]: descargáronse {0} notes.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
ast: Como la llende de descargues yera {0}, podría haber más notes que descargar.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
ast: Seleiciona una zona más pequeña p''asegurate de que se descargarán toles notes.

en: More notes to download
ast: Hai mas notes pa descargar

en: Download OSM Notes within Bounds
ast: Descargar les notes d''OSM de dientro de les llendes

en: Download OSM Note by ID
ast: Descargar una nota d''OSM pola ID

en: Download OSM Change
ast: Descargar cambeos a OSM

en: No data found in this area.
ast: Nun s''alcontraron datos nesti área.

en: Download OSM
ast: Descargar OSM

en: Downloading data
ast: Descargando datos

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
ast: Ignorando la esceición yá que la descarga foi atayada. La esceición yera: {0}

en: OSM Server URL:
ast: URL del servidor OSM:

en: Command
ast: Comandu

en: Request details: {0}
ast: Detalles de la solicitú: {0}

en: Download OSM URL
ast: Descargar URL de OSM

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
ast[0]: Hebo {0} conflictu na importación.
ast[1]: Hebo {0} conflictos na importación.

en: Conflict during download | Conflicts during download
ast[0]: Conflictu na descarga
ast[1]: Conflictos na descarga

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
ast: ({0}/{1}) Cargando padres del nodu {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
ast: ({0}/{1}) Cargando padres de la vía {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
ast: ({0}/{1}) Cargando padres de la rellación {2}

en: Download session
ast: Descargar sesión

en: Download {0} of {1} ({2} left)
ast: Descargando {0} de {1} (queden {2})

en: Updating data
ast: Anovando datos

en: Check on the server
ast: Comprobar nel sirvidor

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
ast: Calca pa comprobar si los oxetos del conxuntu de datos llocal tan desaniciaos nel sirvidor

en: Ignore
ast: Inorar

en: Click to abort and to resume editing
ast: Calca pa encaboxar y siguir editando

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
ast[0]: Hai {0} oxetu dientro de los sos modificacionse que probablemente foi esaniciáu del servidor.<br>Si dempués intenta esanicialo o actualizalo de xuru el servidor va informar como un conflictu.
ast[1]: Hai {0} oxetos dientro de los sos modificacionse que probablemente fueron esaniciaos del servidor.<br>Si dempués intenta esanicialos o actualizalos de xuru el servidor va informar como un conflictu.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
ast[0]: Faiga clic <strong>{0}</strong> pa verificar l`estáu d`esti oxetu nel servidor.
ast[1]: Faiga clic <strong>{0}</strong> pa verificar l`estáu d`estos oxetos nel servidor.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
ast: Faiga clic <strong>{0}</strong> pa ignorar.</html>

en: Deleted or moved objects
ast: Oxetos movíos o esaniciaos

en: The following errors occurred during mass download: {0}
ast: Los siguientes errores produxéronse mientres la descarga masiva: {0}

en: Error during download
ast: Fallu na descarga

en: Add a new Note
ast: Amestar una nota nueva

en: Add note mode
ast: Amestar mou de nota

en: Click the location where you wish to create a new note
ast: Fai clic nel llugar onde quieras crear una nota nueva

en: Create a new note
ast: Crear una nota nueva

en: Create note
ast: Crear nota

en: Enter a detailed comment to create a note
ast: Escribi un comentariu detalláu pa crear una nota

en: You must enter a comment to create a new note
ast: Tienes d''escribir un comentariu pa crear una nota nueva

en: Delete Mode
ast: Mou de desaniciu

en: Delete nodes or ways.
ast: Desaniciar nudos o víes.

en: Mode: {0}
ast: Mou: {0}

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
ast: Fai click pa desaniciar. Mayúscula: desaniciar segmentu de vía. Alt: nun desaniciar los nudos non usaos al desaniciar una vía. Ctrl: desaniciar los oxetos de referencia.

en: draw angle snap
ast: debuxar axuste d`ángulo

en: draw angle snap highlight
ast: resaltar dibuxáu d`ángulu de corte

en: helper line
ast: llínea del asistente

en: Draw
ast: Dibuxar

en: Draw nodes
ast: Dibuxar nudos

en: Backspace in Add mode
ast: Tecla retroceso en mou Amestar

en: Add node
ast: Amestar nodu

en: Add node into way
ast: Amestar un nodu a una vía

en: Connect existing way to node
ast: Coneutar una vía esistente a un nodu

en: Add a new node to an existing way
ast: Amestar un nodu nuevu a una vía esistente

en: Add node into way and connect
ast: Amestar un nodu a la vía y coneutar

en: Create new node.
ast: Crear un nodu nuevu.

en: Select node under cursor.
ast: Seleicionar el nodu baxo''l cursor.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
ast[0]: Inxertar un nodu nuevu na vía.
ast[1]: Inxertar un nodu nuevu en {0} víes.

en: Start new way from last node.
ast: Principiar una nueva vía dende''l caberu nodu.

en: Continue way from last node.
ast: Siguir la vía dende''l caberu nodu.

en: Angle snapping active.
ast: Autoensambláu d`ángulos activu.

en: Finish drawing.
ast: Acabar de dibuxar.

en: Angle snapping
ast: Autoensambláu d''ángulos

en: Switch angle snapping mode while drawing
ast: Conmutar el mou d''axuste d''ángulu mientres se dibuxa

en: Toggle snapping by {0}
ast: Activar/Desactivar instantanea de {0}

en: Show helper geometry
ast: Amosar asistente de xeometría

en: Snap to node projections
ast: Axustar a les proyecciones de nudu

en: Disable
ast: Deshabilitar

en: Dual alignment
ast: Alliniadura dual

en: Switch dual alignment mode while extruding
ast: Mou d''alliniadura dual mientres la estrusión

en: Extrude
ast: Estrusionar

en: Create areas
ast: Crear árees

en: Extrude Dual alignment
ast: Estrusión de alliniadura dual

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
ast: Arrastra un segmentu de vía pa facer un rectángulu. Ctrl+Arrastrar pa mover un segmentu a lo llargo de la normal, Alt+Arrastrar pa crear un rectángulu nuevu, doble clic p''amestar un nodu nuevu.

en: Dual alignment active.
ast: Alliniadura dual activa

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
ast: Segmentu colapsáu  por cuenta del so sentíu inversu.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
ast: Muevi un segmentu a lo llargo de la normal, y llueu suelta''l botón del mur.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
ast: Mueve’l nudu a lo llargo d’unu de los segmentos, depués suelta’l botón del mur

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
ast: Dibuxa un rectángulu del tamañu deseáu, y llueu suelta''l botón del mur.

en: Extrude: main line
ast: Estrusión: llínea principal

en: Extrude: helper line
ast: Estruir: llínea guía

en: Extrude Way
ast: Estrusionar vía

en: Improve Way Accuracy
ast: Ameyorar la precisión de la vía

en: Improve Way Accuracy mode
ast: Mou de meyora de la precisión de la vía

en: improve way accuracy helper line
ast: llínea guía p''ameyorar la precisión de la vía

en: Click on the way to start improving its shape.
ast: Faiga click na vía pa entamar a ameyorar la so forma.

en: Select a way that you want to make more accurate.
ast: Escueya una vía que quier faer más precisa.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
ast: Fai clic p’amestar un nudu nuevu. Suelta la tecla Ctrl pa mover nudos esistentes o caltén apretada la tecla Alt pa desaniciar.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
ast: Fai clic pa desaniciar el nudu escoyíu. Suelta la tecla Alt pa mover los nudos esistentes o caltén apretáu Ctrl p’amestar nudos nuevos.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
ast: Fai clic pa mover el nudu resaltáu. Caltén apretáu Ctrl p’amestar nudos nuevos o Alt pa desaniciar.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
ast[0]: Amestar un nudu nuevu a la vía
ast[1]: Amestar un nudu nuevu a {0} víes

en: Cannot delete node that has tags
ast: Nun pué desaniciase un nudu que tien etiquetes

en: make parallel helper line
ast: faer paralela llínea guía

en: Parallel
ast: Paralela

en: Make parallel copies of ways
ast: Facer copies paraleles de víes

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
ast: Esbilla víes como nel mou Seleición. Arrastra les víes esbillaes o una vía única pa crear una copia paralela (Alt activa o desactiva la conservación d''etiquetes)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
ast: Caltener pulsiáu Ctrl pa conmutar el autoensambláu

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
ast: ParallelWayAction
    Les víes escoyíes tienen de formar una vía senciella ensin ramificar

en: Drag play head
ast: Abasnar pa reproducir la cabecera

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
ast: Mueva la flecha de reproducción y suéltela cerca de la trazar pa reproducir audiu dende esi puntu; usa MAYUS+soltar pa sincronizar l''audiu nesi puntu.

en: Select, move, scale and rotate objects
ast: Seleicionar, mover, escalar y xirar los oxetos

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
ast: ¿Tas seguru de que quies mover los elementos con víes asociaes que tán tapecíes por filtros?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
ast[0]: Movisti más de {0} elementu. Mover un gran númberu d`elementos ye polo xeneral un error.
    ¿Realmente quies movelos?
ast[1]: Movisti más de {0} elementos. Mover un gran númberu d`elementos ye polo xeneral un error.
    ¿Realmente quies movelos?

en: Move elements
ast: Mover elementos

en: Move them
ast: Movelos

en: Undo move
ast: Desfacer movimientu

en: Release the mouse button to stop moving.
ast: Suelte''l botón del mure pa detener el movimientu.

en: Release the mouse button to stop rotating.
ast: Soltar el botón del mure pa dexar de rotar.

en: Release the mouse button to stop scaling.
ast: Suelte''l botón del mure pa detener l''escaláu

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
ast[0]: Amestar y mover un nudu virtual nuevu a la vía.
ast[1]: Amestar y mover un nudu virtual nuevu a {0} víes.

en: Lasso Mode
ast: Mou Lasso

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
ast: Mou de selección Lasso: escoyer oxetos dientro d''una rexón dibuxada

en: User:
ast: Usuariu:

en: Zoom and move map
ast: Alloñar/averar y mover mapa

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
ast: Zoom abasnando o Ctrl +. o Ctrl+,; mover con Ctrl+arriba, izquierda, abaxu, drecha; mover el zoom col botón drechu

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
ast: Añedir tolos oxetos escoyíos nel conxuntu de datos actual detrás del últimu miembru

en: Add selection to relation
ast: Añedir la selección a la relación

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
ast: {0}Amestar esbilla a la rellación{1}: ¡Comprueba cada rellación individual pa evitar daños!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
ast[0]: Añedir selección a {0} relación
ast[1]: Añadir selección a {0} relaciones

en: Delete the selected relation
ast: Borrar la relación escoyida

en: Download all members of the selected relations
ast: Descarga tolos miembros de les relaciones escoyíes

en: Download members
ast: Descargar miembros

en: Download incomplete members of selected relations
ast: Descargar miembros incompletos de les relaciones escoyíes

en: Download incomplete members
ast: Descargar miembros incompletos

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
ast: Crear una copia d''esta relación y abrir n''otra ventana d''edición.

en: Edit
ast: Editar

en: Call relation editor for selected relation
ast: Llame al editor de relaciones pa la relación escoyida

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
ast[0]: Ta por abrir simultáneamente <b>{0}</b> editor de relaciones distintu.<br/>¿Deseya siguir?
ast[1]: Ta por abrir simultáneamente <b>{0}</b> editor de relaciones distintos.<br/>¿Deseya siguir?

en: Confirmation
ast: Confirmación

en: List of recent relations
ast: Llista de rellaciones recién

en: Open recent relation
ast: Abrir rellación recién

en: Relation Editor: {0}
ast: Editor de rellaciones: {0}

en: Select in relation list
ast: Escoyer na llista de relaciones

en: Select relation in relation list.
ast: Escoyer relación na llista de relaciones.

en: Add the members of all selected relations to current selection
ast: Añede los miembros de toles relaciones escoyíes a la selección actual

en: Select the members of all selected relations
ast: Escueye los miembros de toles relaciones escoyíes

en: Select members (add)
ast: Escueya miembros (añedir)

en: Select members
ast: Escoyer miembros

en: Add the selected relations to the current selection
ast: Añede les relaciones escoyíes a la selección actual

en: Set the current selection to the list of selected relations
ast: Establecer la selección actual a la llista de relaciones escoyíes

en: Select relation (add)
ast: Escueya la relación (añedir)

en: Select relation
ast: Escoyer relación

en: Search...
ast: Guetar...

en: Search for objects
ast: Busca d''oxetos

en: No match found for ''{0}''
ast: Nun s`atoparon coincidencies pa "{0}"

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
ast: Nun s`añedió nada a la selección al buscar "{0}"

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
ast: Nun se quitó nada de la selección al buscar "{0}"

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
ast: Nun s`atopó nada na selección buscando por ''{0}''

en: Found {0} matches
ast: Atopáronse {0} coincidencies

en: Searching
ast: Buscando

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
ast[0]: Buscando en {0} oxetu
ast[1]: Buscando en {0} oxetos

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
ast: Atayar automáticamente el valor de la etiqueta ''{0}'' nel oxetu esaniciáu {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
ast: El llargor del valor pa la etiqueta ''{0}'' nel oxetu {1} supera`l llargor máximu permitíu {2}. El llargor ye {3}.

en: Precondition violation
ast: Violación de condición previa

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
ast: {0} nudos na vía {1} pasa del númberu máximu de nudos permitíu {2}

en: API Capabilities Violation
ast: Violación de les capacidaes de la API

en: Removed obsolete tags
ast: Esaniciar etiquetes obsoletes

en: Fix deprecated tags
ast: Correxir etiquetes en desusu

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
ast: <html>Les relaciones {0} son cícliques (caúna refierse a la otra)<br>JOSM nun puede xubiles al servidor. Por favor, edite les relaciones y esanicie la dependencia cíclica.</html>

en: Relation ...
ast: Rellación...

en: ... refers to relation
ast: ... fai referencia a la rellación

en: Cycling dependencies
ast: Dependencies cícliques

en: Uploading modified notes
ast: Cargando notes camudaes

en: Note {0} failed: {1}
ast: Fallu na nota {0}: {1}

en: Notes failed to upload
ast: Nun pudieron cargase notes

en: Errors
ast: Fallos

en: Usually this should be fixed.
ast: Normalmente esto tendría d''arreglase.

en: Warnings
ast: Alvertencies

en: Fix these when possible.
ast: Iguar estos cuando se pueda.

en: Other
ast: Otru

en: Suspicious data found. Upload anyway?
ast: Datos sospechosos atopaos. ¿Xubir sía comoquier?

en: Continue upload
ast: Siguir xubiendo

en: Add node {0}
ast: Amestar nodu {0}

en: Add way {0}
ast: Amestar vía {0}

en: Add relation {0}
ast: Amestar rellación {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
ast[0]: Amestáu {0} oxetu
ast[1]: Amestaos {0} oxetos

en: New way {0} has 0 nodes
ast: La nueva vía {0} tien 0 nudos

en: Change node {0}
ast: Camudar nodu {0}

en: Change way {0}
ast: Camudar vía {0}

en: Change relation {0}
ast: Camudar rellación {0}

en: Change nodes of {0}
ast: Cambiar los nudos de {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
ast: Desaniciar "{0}" pal nudu ''{1}''

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
ast: Esaniciar "{0}" pa vía ''{1}''

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
ast: Esaniciar "{0}" pa la rellación ''{1}''

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
ast: Establecer {0}={1} pal nudu ''{2}''

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
ast: Afitar {0}={1} pa la vía ''{2}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
ast: Afitar {0}={1} pa la relación ''{2}''

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
ast[0]: Esaniciar "{0}" por oxetu {1}
ast[1]: Esaniciar "{0}" por oxetos {1}

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
ast[0]: Establecer {0}={1} pa oxetu {2}
ast[1]: Establecer {0}={1} pa oxetos {2}

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
ast[0]: Esaniciáronse {0} etiquetes pa {1} oxetu
ast[1]: Esaniciáronse {0} etiquetes pa {1} oxetos

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
ast[0]: Afitar {0} etiquetes pa {1} oxetu
ast[1]: Afitar {0} etiquetes pa {1} oxetos

en: Replace "{0}" by "{1}" for
ast: Remplazar "{0}" por "{1}" pa

en: object | objects
ast[0]: oxetu
ast[1]: oxetos

en: Change relation member role for {0} {1}
ast: Modificar la función del miembru de la relación pa {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
ast: ''{0}'' esaniciáu

en: At least one object to delete required, got empty collection
ast: Ríquese siquier un oxetu pa borrar, nun s''escoyó nengún.

en: Delete node {0}
ast: Desaniciar el nodu {0}

en: Delete way {0}
ast: Desaniciar la vía {0}

en: Delete relation {0}
ast: Desaniciar la rellación {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
ast[0]: Desaniciar {0} oxetu
ast[1]: Desaniciar {0} oxetos

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
ast[0]: Desaniciar {0} nudu
ast[1]: Desaniciar {0} nudos

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
ast[0]: Desaniciar {0} vía
ast[1]: Desaniciar {0} víes

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
ast[0]: Desaniciar {0} rellación
ast[1]: Desaniciar {0} rellaciones

en: Move {0} node | Move {0} nodes
ast[0]: Mover {0} nudu
ast[1]: Mover {0} nudos

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
ast[0]: Purgáu {0} oxetu
ast[1]: Purgaos {0} oxetos

en: Removed nodes from {0}
ast: Desaniciaos nudos de {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
ast[0]: Xirar {0} nudu
ast[1]: Xirar {0} nudos

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
ast[0]: Escalar {0} nudu
ast[1]: Escalar {0} nudos

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
ast[0]: Seleccionáu {0} oxetu
ast[1]: Seleccionaos {0} oxetos

en: Sequence: {0}
ast: Secuencia: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
ast: Tienes de seleicionar dos o más nudos pa partir una vía circular.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
ast: La vía nun pué partise polos nudos seleicionaos. (Gabitu: seleiciona nudos na metá de la vía).

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
ast: Un miembru de la relación basada en roles foi copiáu a toles nueves víes.<br> Tendría de verificalo y correxir nos casos que sía necesariu.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
ast: Un miembru de la relación foi copiáu a toles nueves víes.<br> Tendría De verificalo y correxilo onde sía necesariu.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
ast[0]: Divide la vía {0} en {1} parte
ast[1]: Divide la vía {0} en {1} partes

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
ast[0]: Tresformar {0} nudu
ast[1]: Tresformar {0} nudos

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
ast: <html>La capa ''{0}'' tien un conflictu col oxetu<br>''{1}''.<br>Esti conflictu non puede añedir.</html>

en: Double conflict
ast: Doble conflictu

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
ast: La capa ''{0}'' nun esiste. Non puede esaniciase el conflictu pal oxetu ''{1}''.

en: Add conflict for ''{0}''
ast: Añedir conflictu pa ''{0}''

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
ast: Non puede desfacer la orde ''{0}'' porque la capa "{1}'' yá nun ta presente

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
ast: Iguar los conflictos de coordenaes en {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
ast: nun puen resolvese los conflictos pendientes

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
ast: Resolver los conflictos nel estáu de borráu en {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
ast: Poner la marca «camudáu» pal nudu {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
ast: Establecer la marca «modificada» pa la vía {0}

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
ast: Establecer la marca «modificada» pa la rellación {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
ast: Iguar conflictos na llista de miembros de la rellación {0}

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
ast[0]: Resolver {0} conflictu d’etiqueta nel nudu {1}
ast[1]: Resolver {0} conflictos d’etiqueta nel nudu {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
ast[0]: Resolver {0} conflictu d`etiqueta na vía {1}
ast[1]: Resolver {0} conflictos d`etiqueta na vía {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
ast[0]: Resolver {0} conflictu d`etiqueta na relación {1}
ast[1]: Resolver {0} conflictos d`etiqueta na relación {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
ast: Resolver conflictu de versión pal nudu {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
ast: Resolver conflictu de versión pa la forma {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
ast: Resolver conflictu de versión pa la relación {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
ast: Resolver conflictos na llista de nudos de la vía {0}

en: Main dataset does not include node {0}
ast: El conxuntu de datos principal nun incluye’l nudu {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
ast: Valor de llatitú illegal "{0}"

en: Illegal longitude value ''{0}''
ast: Valor de llonxitú illegal "{0}"

en: Unable to set file non-readable {0}
ast: Nun pudo establecese’l ficheru non lleíble {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
ast: Nun pudo establecese’l ficheru non escribible {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
ast: Nun pudo establecese’l ficheru non executable {0}

en: Unable to set file readable {0}
ast: Nun pudo establecese’l ficheru lleíble {0}

en: Unable to set file writable {0}
ast: Nun pudo establecese’l ficheru escribíble {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
ast: Erru al inicializar les preferencies. El directoriu de preferencies ''{0}'' nun ye un directoriu.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
ast: <html>Erru al inicializar les preferencies.<br>El directoriu de les preferencies ''{0}'' nun ye un directoriu.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
ast: Erru al inicializar les preferencies. Non pudo crease el directoriu de preferencies faltante: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
ast: <html>Erru al inicializar les preferencies. <br> Erru al crear el directoriu de preferencies sumíu: {0}.</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
ast: Falta''l ficheru de preferencies ''{0}''. Creando un ficheru de preferencies predetermináu.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
ast: Trocando''l ficheru de preferencies esistente ''{0}'' pol ficheru de preferencies predetermináu.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
ast: <html>Erru al inicializar les preferencies. <br> Erru al reaniciar l`arquivu de preferencies al predetermináu:{0}.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
ast: Erru al inicializar les preferencies. Nun se pudo restablecer l`arquivu de preferencies per omisión: {0}

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
ast: Nun se pudieron caltener les preferencies pa ''{0}''

en: Failed to save default preferences.
ast: Nun pudieron guardase les preferencies predeterminaes.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
ast: <html>El ficheru de configuración pide añedir les preferencies a <b>{0}</b>,<br/> pero`l so valor predetermináu ye desconocíu nesti momentu. <br/> Por favor, activa la función correspondiente de forma manual y tenta nuevamente la importación.

en: Metric
ast: Métricu

en: Chinese
ast: Chinu

en: Imperial
ast: Anglosaxón

en: Nautical Mile
ast: Milla náutica

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
ast: Esperábase un valor non-vacíu pal parámetru ''{0}'', recibióse ''{1}''

en: UNKNOWN
ast: DESCONOCÍU

en: Error reading revision info from revision file: {0}
ast: Error al lleer la info de revisión del ficheru de revisión: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
ast: Númberu de versión JOSM inesperáu nel arquivu de revisión, el valor ye ''{0}''

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
ast: Falta l''arquivu de revisión ''/REVISION''.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
ast: Yá se rexistró un conflictu pa la primitiva «{0}».

en: deg° min'' sec"
ast: gradº min'' seg''

en: Decimal Degrees
ast: Grados decimales

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
ast: Nun pudo analizase como valor de coordenada: ''{0}''

en: deg° min'' (Nautical)
ast: gradº min'' (Naútica)

en: Projected Coordinates
ast: Coordenaes proyectaes

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
ast: Erru mientres se realizaba l´analís sintácticu.
    Formatu esperáu: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
ast: Erru al analizar la zona horaria.
    Formatu esperáu: {0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
ast: Les imaxes {0} tienen tileMatrixSet definíu como: {1}

en: Aerial or satellite photo
ast: Foto aérea o de satélite

en: Map
ast: Mapa

en: Historic or otherwise outdated map
ast: Mapa históricu o anticuáu por otru motivu

en: Map based on OSM data
ast: Map basáu en datos d''OSM

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
ast: Foto aérea o de satélite anticuada por otru motivu

en: {0} mirror server {1}
ast: {0} sirvidor espeyu {1}

en: {0} mirror server
ast: {0} sirvidor espeyu

en: Date of imagery: {0}
ast: Data de les imaxes: {0}

en: Imagery category: {0}
ast: Categoría de les imaxes: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
ast: Esta imaxen ta marcada como la meyor d’esta rexón notros editores.

en: Update default entries
ast: Anovar les entraes predeterminaes

en: Update imagery ''{0}''
ast: Anovar imaxen ''{0}''

en: Drop old imagery ''{0}''
ast: Desaniciar imáxenes antigües "{0}"

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
ast: {0} nun ye un argumentu válidu del WMS. Comprueba la URL d’esti sirvidor.
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
ast: Error HTTP {0} al cargar el mosaicu

en: Error downloading tiles: {0}
ast: Error al descargar el mosaicu: {0}

en: No tiles at this zoom level
ast: Nun hai teseles a esti nivel de zoom

en: Could not load image from tile server
ast: Nun pudo cargase la imaxe dende''l sirvidor de mosaicu

en: Select WMTS layer
ast: Seleiciona la capa WMTS

en: No default layer selected, choosing first layer.
ast: Nun ta seleccionada ninguna capa predeterminada, seleicionóse la primera capa

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
ast: Nun hai capes definíes pol documentu getCapabilities: {0}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
ast: Sólo hai encontu pa pieces del mosaicu cuadraes. El sirvidor devolvió {0}x{1} pal identificador TileMatrix {2}

en: Loading {0}
ast: Cargando {0}

en: Note
ast: Nota

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
ast: Erru almacenando''l Token d''Accesu OAuth nel alministrador de credenciales

en: Current credential manager is of type ''{0}''
ast: L´alministrador de credenciales actual ye ''{0}''

en: ID > 0 expected. Got {0}.
ast: Esperábase un ID >0. Obteníu {0}

en: Version > 0 expected. Got {0}.
ast: Esperábase una versión > 0. Atopada {0}

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
ast: Non pue asignase un changesetId > 0 a una nueva primitiva. El valor de changesetId ye {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
ast: una primitiva con id=0 nun pue ser invisible

en: Changeset
ast: Conxuntu de cambios

en: Cyclic dependency between relations:
ast: Dependencia cíclica ente les rellaciones:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
ast: Non pue amestase la primitiva {0} al conxuntu de datos porque yá ta incluyida

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
ast: JOSM esperaba atopar la primitiva [{0} {1}] nel conxuntu de datos, pero nun esiste. Por favor, informe a {2}. Esto nun ye un erru críticu, tendría de ser seguru siguir col so trabayu.

en: Missing merge target for way with id {0}
ast: Falta de combinación de destín pa la direccion col ID {0}

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
ast: L`oxetu de tipu {0} con id {1} taba marcáu pa ser borráu, pero nun s`atopa nel conxuntu de dato fuente.

en: Missing merge target for node with id {0}
ast: Falta’l destín de combinación pal nodu cola id {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
ast: Falta de combinación de destín pa la relación col ID {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
ast: Blanco de combinacion perdida del tipu {0} col ID {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
ast: Conflictu nel atributu "visible" pal oxetu de tipu {0} con id {1}

en: Merging data...
ast: Fundiendo datos...

en: highway
ast: vía

en: railway
ast: fierrocarril

en: waterway
ast: vía fluvial

en: landuse
ast: usu del suelu

en: building
ast: edificiu

en: {0} node | {0} nodes
ast[0]: {0} nudu
ast[1]: {0} nudos

en: incomplete
ast: incompletu

en: node | nodes
ast[0]: nudu
ast[1]: nudos

en: House {0}
ast: Casa {0}

en: House number {0} at {1}
ast: Númberu de portal {0} en {1}

en: House number {0}
ast: Númberu de casa {0}

en: {0} member | {0} members
ast[0]: miembru {0}
ast[1]: miembros {0}

en: public transport
ast: tresporte públicu

en: relation | relations
ast[0]: relación
ast[1]: relaciones

en: Changeset {0}
ast: Conxuntu de cambeos {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
ast: <html>Error nel filtru <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
ast: Erru al filtrar

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
ast[0]: <p><b>{0}</b> oxetu despintáu
ast[1]: <p><b>{0}</b> oxetos despintaos

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
ast[0]: <b>{0}</b> oxetu desactiváu
ast[1]: <b>{0}</b> oxetos desactivaos

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
ast: Nun pué amestase una vía con namái {0} nudos.

en: Each node must connect exactly 2 ways
ast: Cada nudu tien de conectar exautamente dos víes

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
ast: Non puede realizase la unión porque una de de les primitives participantes ye nueva y l''otra non.

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
ast: Non pueden xunise primitives con ids distintes. Esti id ye {0} y l`otru ye {1}

en: way | ways
ast[0]: vía
ast[1]: víes

en: closedway
ast: vía ensin salida

en: multipolygon
ast: multipolígonu

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
ast: Non puede aplicase el conxuntu d''etiquetes a una primitiva porque hai claves con múltiples valores.

en: <anonymous>
ast: <anónimu>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
ast: Nun pué amestase’l nudu {0} a la vía incompleta {1}.

en: Nodes in way must be in the same dataset
ast: Los nudos de la vía tienen de tar nel mesmu conxuntu de datos

en: Deleted node referenced by {0}
ast: Nudu desaniciáu con referencia en {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
ast: Nudu completu {0} con coordenaes nules na vía {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
ast: Non se puede comparar la primitiva con ID "{0}" cola primitiva con ID "{1}"

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
ast: el parámetru {0} nun tá nel intervalu 0..{1}, algamóse {2}

en: <not>
ast: <non>

en: <or>
ast: <o>

en: <left parent>
ast: <padre izquierdu>

en: <right parent>
ast: <padre drechu>

en: <colon>
ast: <dos puntos>

en: <equals>
ast: <igual a>

en: <key>
ast: <clave>

en: <question mark>
ast: <signu d''interrogación>

en: <end-of-file>
ast: <fin-de-ficheru>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
ast: La espresión regular "{0}" presenta un erru na posición {1}, error completu:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
ast: La espresión regular "{0}" tuvo un erru d`analís sintácticu, error completu:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
ast: S''esperaba un rangu de númberos

en: Expecting {0} after {1}
ast: Esperábase {0} después de {1}

en: Range of primitive ids expected
ast: Rangu de ids primitivos esperáu

en: Range of changeset ids expected
ast: Rangu de ids de conxuntos de cambeos esperáu

en: Range of versions expected
ast: Rangu de versiones esperaos

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
ast: La clave nun puede tar vacida cuando s''usa l''operador d''etiqueta. Exemplu d''usu: clave=valor

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
ast: Tipu de primitiva desconocíu: {0}. Los valores permitíos son nudu, vía o rellación

en: Positive integer expected
ast: Enteru positivu esperáu

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
ast: Nun puede analizase la marca de tiempu ''{0}''

en: Unknown preset name:
ast: Nome de predefiníu desconocíu:

en: Failed to parse MapCSS selector
ast: Nun pudo analizase’l selector de MapCSS

en: Unexpected token: {0}
ast: Credencial d`autentificación inesperada: {0}

en: Missing parameter for OR
ast: Falta un parámetru pal ''OR''

en: Missing parameter for XOR
ast: Falta parámetru pa XOR

en: Missing operator for NOT
ast: Falta un operador pa «NOT»

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
ast: Elementu ensin esperar. Esperábase {0} pero atopóse {1}

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
ast: Erru al cargar la clas de renderizáu de mapa ''{0}''. Non s`atopó la clas.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
ast: Nun se pudo activar la clase renderizadora del mapa ''{0}'' porque la clase nun foi atopada.

en: Activating the standard map renderer instead.
ast: Activando nel so llugar el renderizador estándar de mapes.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
ast: Non pudo activase la clase ''{0}'' renderizadora del mapa yá que nun ye subclase de ''{1}''.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
ast: Non pudo activase la clase renderizadora del mapa ''{0}'' una y bones nun ta rexistrada como renderizador del mapa.

en: Wireframe Map Renderer
ast: Renderizador de mapa esquemáticu

en: Renders the map as simple wire frame.
ast: Renderiza el mapa como un armazón d''alambre senciellu.

en: Styled Map Renderer
ast: Renderizador de mapa estilizáu

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
ast: Dibuxa''l mapa usando regles d''estilu definíes nun conxuntu de fueyes d''estilu.

en: inactive
ast: inactivu

en: selected
ast: escoyíu

en: Relation: selected
ast: Relación: escoyíu

en: Node: standard
ast: Nudu: estándar

en: Node: connection
ast: Nudu: conexón

en: Node: tagged
ast: Nudu: etiquetáu

en: untagged way
ast: vía ensin etiquetar

en: background
ast: fondu

en: highlight
ast: resaltar

en: highlight wireframe
ast: Resaltar la estructura

en: untagged
ast: ensin etiqueta

en: text
ast: testu

en: areatext
ast: área de testu

en: Failed to create missing cache directory: {0}
ast: Erru al crear el directoriu de caxé faltante: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
ast: <html>Producióse un fallu al crear el directoriu pal caxé: {0}</html>

en: value expected
ast: valor esperáu

en: Short Description:
ast: Descripción curtia:

en: Author:
ast: Autor/a:

en: Webpage:
ast: Páxina Web:

en: Description:
ast: Descripción:

en: Version:
ast: Versión:

en: Minimum JOSM Version:
ast: Versión Mínima de JOSM:

en: by {0}
ast: Por {0}

en: JOSM default (MapCSS)
ast: JOSM por defectu (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
ast: Estilu internu a usase pa estilos intercambiables en tiempu d''execución

en: Internal Preset
ast: Axuste predetermináu internu

en: The default preset for JOSM
ast: L''axuste predetermináu de JOSM

en: Addresses
ast: Direiciones

en: Checks for errors on addresses
ast: Comprueba si hai erros nes direcciones

en: Tag combinations
ast: Combinaciones d''etiquetes

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
ast: Verifica que nun esistan etiquetes faltantes o combinaciones sospechoses

en: Deprecated features
ast: Característiques en deshuso

en: Checks for deprecated features
ast: Verifica la esistencia de característiques en desusu

en: Geometry
ast: Xeometría

en: Checks for geometry errors
ast: Verifica la esistencia d''erros de xeometría

en: Highways
ast: Viales

en: Checks for errors on highways
ast: Verifica la esistencia d''erros nos caminos

en: Multiple values
ast: Valores múltiples

en: Checks for wrong multiple values
ast: Comprueba si hai valores múltiples erróneos

en: Numeric values
ast: Valores numbéricos

en: Checks for wrong numeric values
ast: Verifica que nun haya valores numbéricos incorrectos

en: Religion
ast: Relixón

en: Checks for errors on religious objects
ast: Verifica que nun haya erros n''oxetos relixosos

en: Relations
ast: Rellaciones

en: Checks for errors on relations
ast: Verifica que nun haya erros nes relaciones

en: Territories
ast: Territorios

en: Checks for territories-specific features
ast: Comprueba carauterístiques específiques de territorios

en: Unnecessary tags
ast: Etiquetes innecesaries

en: Checks for unnecessary tags
ast: Verifica la esistencia d''etiquetes innecesaries

en: Checks for wrong wikipedia tags
ast: Verifica la esistencia d''etiquetes wikipedia incorrectes

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
ast: La proyeición UTM (''+proj=utm'') rique’l parámetru ''+zone=...''.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
ast: Esperábase un valor enteru nel rangu 1-60 pal parámetru ''+zone=...''.

en: Unknown parameter: ''{0}''.
ast: Parámetru desconocíu: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
ast: Valor esperáu pal parámetru ''{0}''.

en: No value expected for parameter ''{0}''.
ast: Nengún valor esperáu pal parámetru ''{0}''.

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
ast: El parámetru tien d´empezar con un calter de «+» (atopaos {0})

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
ast: Formatu de parámetru inesperáu (''{0}'')

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
ast: Valor ''{0}'' pa la opción + init non almitida.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
ast: Elipsoide ''{0}'' non almitíu.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
ast: La combinación de parámetros d''elipsoide nun ye almitida

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
ast: Identificador de datum desconocíu: ''{0}''

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
ast: Elipsoide riquíu (+ellps=* or +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
ast: Nun hai encontu pal ficheru de desplazamientu de cuadrícula ''{0}'' pa la opción +nadgrids.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
ast: Númberu inesperáu d''argumentos pal parámetru ''towgs84'' (tien de tener 3 o 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
ast: Non puede analizase el valor del parámetru ''towgs84'' (''{0}'')

en: Projection required (+proj=*)
ast: Rique proyección (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
ast: Identificador de proyección desconocíu: ''{0}''.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
ast: Númberu inesperáu d''argumentos pal parámetru "+bounds" (tien de ser 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
ast: Númberu esperáu d´argumentos pal parámetru ''{0}''

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
ast: Imposible convertir valor ''{1}'' del parámetru ''{0}'' como númberu

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
ast: Imposible convertir valor ''{1}'' del parámetru ''{0}'' como coordenada

en: Custom Projection
ast: Proyección axustá

en: JOSM projection command line interface
ast: Interfaz de llinia de comandu de proyecciones de JOSM

en: Description
ast: Descripción

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
ast: Convierte coordenaes d''un sistema de referencia de coordenaes a otru.

en: Options
ast: Opciones

en: Show this help
ast: Amuesa esta axuda

en: Switch input and output crs
ast: Intercambiar entrada y salida del src

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
ast: Intercambiar l''orde de les coordenaes d''entrada (este/norte, llonxitú/llatitú)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
ast: Intercambiar l''orde de les coordenaes de salida (este/norte, llon/llat)

en: <crs>
ast: <src>

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
ast: El formatu pal sistema de referencia de coordenaes d''entrada y de salida aseméyase al del software PROJ.4.

en: [file]
ast: [ficheru]

en: Examples
ast: Exemplos

en: Albers Equal Area
ast: Albers Área Constante

en: Parameter ''{0}'' required.
ast: Parámetru ''{0}'' riquíu.

en: standard parallels are opposite
ast: los paralelos estándar son opuestos

en: Double Stereographic
ast: Doble Estereográficu

en: Lambert Azimuthal Equal Area
ast: Lambert Azimutal d’Árees Iguales

en: Lambert Conformal Conic
ast: Cónica Conforme de Lambert

en: Lat/lon (Geodetic)
ast: Lat/lon (Xeodésicu)

en: Oblique Mercator
ast: Mercator Oblicuu

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
ast: Parámetros inapropiaos ''{0}'' y ''{1}'' pal métodu de dos puntos.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
ast: Valor ilegal pal parámetru ''{0}'': {1}

en: Polar Stereographic
ast: Polar Estereográficu

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
ast: Polar Estereográficu: el parámetru ''{0}'' tien de ser 90 o -90.

en: Swiss Oblique Mercator
ast: Mercator Oblicua Suiza

en: Transverse Mercator
ast: Tresversal de Mercator

en: Worldwide
ast: Mundial

en: Error initializing test {0}:
     {1}
ast: Erru al inicializar el test {0}:
     {1}

en: validation error
ast: erru de validación

en: validation warning
ast: avisu de validación

en: validation other
ast: otra validación

en: Running test {0}
ast: Executando test {0}

en: Validating
ast: Validando

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
ast: Test {0}/{1}: Comenzando {2}

en: Updating ignored errors ...
ast: Xubiendo errores ignoraos...

en: E-mail address is invalid
ast: La dirección de corréu electrónicu ye inválida

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
ast: La dirección de corréu electrónicu contien un nome d´usuariu inválidu: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
ast: La dirección de corréu electrónicu contien un dominiu inválidu: {0}

en: Email validator
ast: Validador de corréu electrónicu

en: URL is invalid
ast: La URL nun ye válida

en: URL contains an invalid protocol: {0}
ast: La URL contien un protocolu non válidu: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
ast: La URL contien una autoridá non válida: {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
ast: La URL contien una ruta non válida: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
ast: La URL contien una consulta inválida: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
ast: La URL contien un fragmentu inválidu: {0}

en: URL validator
ast: Validador d’URL

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
ast: Verifique erros nes direcciones y les relaciones de cai acomuñaes

en: Multiple associatedStreet relations
ast: Múltiples asociaciones de relaciones de cai

en: House number without street
ast: Númberu de casa ensin una calle

en: Duplicate house numbers
ast: Númberos de portal doblaos

en: House number ''{0}'' duplicated
ast: Númberu de portal ''{0}'' dobláu

en: Multiple street names in relation
ast: Munchos nomes de cais na relación

en: House number too far from street
ast: Demasiaos númberos de portal pa una cai

en: API Capabilities
ast: Capacidaes API

en: Checks for errors against API capabilities
ast: Comprueba la esistencia d''erros en contra de les capacidaes de la API

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
ast: La vía contien más de {0} nudos. Tendría de reemplazase por un multipolígonu

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
ast: La vía contien más de {0} nudos. Tien de partise o simplificase

en: Barriers and entrances
ast: Barreres y entraes

en: Checks for errors in barriers and entrances.
ast: Busca erros en barreres y entraes

en: Barrier entrance not set on a barrier
ast: Entrada de barrera fita fuera d''una barrera

en: Coastlines
ast: Llínees de mariña

en: This test checks that coastlines are correct.
ast: Esti test comprueba si les mariñes tán correctes.

en: Reversed coastline: land not on left side
ast: Llínea de mariña invertía: la tierra nun puede asitiase al llau esquierdu

en: Unconnected coastline
ast: Llínea de mariña ensin conectar

en: Unordered coastline
ast: Llínea de mariña desordenada

en: Reversed coastline
ast: Llínea de mariña invertía

en: invalid coastline
ast: llinia de costa inválida

en: Conditional Keys
ast: Claves Condicionales

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
ast: Probar el correutu usu de les etiquetes ''*:conditional''.

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
ast: Nun concuerda col patrón ''restricción valor @ condición''

en: {0} is not a valid restriction value
ast: {0} non ye un valor de restricción válidu

en: Wrong syntax in {0} key
ast: Sintaxis errónea na clave {0}

en: Error in {0} value: {1}
ast: Erru nel valor {0}: {1}

en: Crossing ways
ast: Encruz de víes

en: Crossing barriers
ast: Cruciando barreres

en: Crossing waterways
ast: Encruz de víes navegables

en: Crossing boundaries
ast: Cruciando llendes

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
ast: Esti test comprueba si dos carreteres, víes de ferrocarril, canales o edificios crúciense na mesma capa, pero nun tán conectaos por un nudu.

en: Duplicated nodes
ast: Nudos doblaos

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
ast: Esti exame comprueba que nun hai nudos nel mesmu llugar.

en: Mixed type duplicated nodes
ast: Nudos duplicaos con tipu mestu

en: Highway duplicated nodes
ast: Nudos d’autopista doblaos

en: Railway duplicated nodes
ast: Nudos de ferrocarril doblaos

en: Waterway duplicated nodes
ast: Nudos de vía fluvial doblaos

en: Boundary duplicated nodes
ast: Nudos de frontera doblaos

en: Power duplicated nodes
ast: Nudos d’enerxía doblaos

en: Natural duplicated nodes
ast: Nudos d’elementu natural doblaos

en: Building duplicated nodes
ast: Edificios con nudos duplicaos

en: Landuse duplicated nodes
ast: Usos del suelu con nudos duplicaos

en: Other duplicated nodes
ast: Otros nudos duplicaos

en: Nodes at same position
ast: Nudos na mesma posición

en: Duplicated relations
ast: Relaciones doblaes

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
ast: Esti test comprueba que nun hai relaciones coles mesmes etiquetes y colos mesmos miembros, ya idénticos roles.

en: Relations with same members
ast: Relaciones colos mesmos miembros

en: Delete duplicate relations
ast: Borrar relaciones duplicaes

en: Duplicated ways
ast: Víes doblaes

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
ast: Esti test comprueba que nun hai víes coles mesmes coordenaes de nudos y, opcionalmente, tamién les mesmes etiquetes.

en: Ways with same position
ast: Víes cola mesma posición

en: Delete duplicate ways
ast: Desaniciar víes duplicaes

en: Duplicated way nodes
ast: Nudos de vía duplicaos

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
ast: Busca víes con nudos consecutivos idénticos

en: Performs semantic checks on highways.
ast: Executa verificaciones semántiques so los caminos.

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
ast: Rotonda incorreuta (camín: {0} en llugar de {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
ast: L''enllaz de vía nun ta conectáu a la vía/enllaz fayadizu

en: Unknown country code: {0}
ast: Códigu de país desconocíu: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
ast: Fuente desconocía: contestu maxspeed: {0}

en: Internet tags
ast: Etiquetes d''Internet

en: Checks for errors in internet-related tags.
ast: Busca erros n''etiquetes rellacionaes a Internet.

en: Lane tags
ast: Etiquetes de carriles

en: Test that validates ''lane:'' tags.
ast: Prueba pa validar las etiquetes ''carril:''

en: Number of {0} greater than {1}
ast: Númberu de {0} mayor que {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
ast: Númberu de valores dependientes de carril inconsistente

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
ast: Númberu de valores de carriles dependientes inconsistente na dirección escontra alantre

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
ast: Númberu de valores dependientes del carril inconsistentes nel sen inversu

en: Long segments
ast: Segmentos llargos

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
ast: Esto busca los segmentos llargos que, de vezu. son errores.

en: Very long segment of {0} kilometers
ast: Segmentu enforma llargu de {0} quilómetros

en: Tag checker (MapCSS based)
ast: Verificador d''etiquetes (basáu''n MapCSS)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
ast: Esti test comprueba si hai erros nes claves y valores de la etiqueta.

en: unknown
ast: desconocíu

en: Adding {0} to tag checker
ast: Amestando {0} al validador d´etiquetes

en: Failed to add {0} to tag checker
ast: Hebo un fallu al amestar {0} al validador d´etiquetes

en: Fix of {0}
ast: Corrección de {0}

en:  or
ast:  o

en: {0}, use {1} instead
ast: {0}, use {1} nel so llugar

en: Multipolygon
ast: Multipolígonu

en: This test checks if multipolygons are valid.
ast: Esta prueba verifica si los multipolígonos son válidos.

en: No area style for multipolygon
ast: Nun hai un estilu d''área pa multipolígonu

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
ast: Col estilu de mappaint usáu anguaño, l’estilu de la via interior ye igual que’l del multipolígonu

en: Area style on outer way
ast: Estilu d''área en vía esterna

en: Multipolygon is not closed
ast: El multipolígonu non tá peslláu

en: Intersection between multipolygon ways
ast: Intersección ente víes del multipolígonu

en: Multipolygon rings are equal
ast: Aniellos de multipolígonu que son iguales

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
ast: El rol pa ''{0}'' tendría de ser ''{1}''

en: Multipolygon inner way is outside
ast: vía interna del multipolígonu tá fora

en: Non-Way in boundary
ast: Elementu que nun ye vía na llende

en: Non-Way in multipolygon
ast: Non hai vía dientro del multipolígonu

en: Missing name:* translation
ast: Nome que falta:* traducción

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
ast: Esta prueba detecta los oxetos multilingües que''l so atributu "name" nun coinciden con dalgún de los atributos "name:*" introducíos (por casu, España - Spanien - Spain).

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
ast: Falta name:*={0}. Amiesta una etiqueta cola clave de llingua correcha.

en: A name is missing, even though name:* exists.
ast: Un nome non s''atopa, anque''l nome: * esiste.

en: Opening hours syntax
ast: Sintaxis d''horarios d''apertura

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
ast: Esta prueba verifica el correuto usu de la sintaxis de l''horariu d''apertura.

en: Overlapping ways
ast: Víes superpuestes

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
ast: Esti test comprueba qu’una conexón ente dos nudos nun la usa más d’una vía.

en: Overlapping highways
ast: Víes superpuestes

en: Overlapping railways
ast: Fierrocarriles superpuestos

en: Way contains segment twice
ast: La vía contien el mesmu segmentu 2 vegaes

en: Power lines
ast: Llínees d''enerxía

en: Public Transport Route
ast: Ruta de tresporte públicu

en: Route relation contains a gap
ast: La rellación de la ruta tien un saltu

en: Stop position not part of route
ast: La posición de parada nun ye parte de la ruta

en: Role verification problem
ast: Problema de verificación de rol

en: Relation checker
ast: Comprobación de relaciones

en: Checks for errors in relations.
ast: Verificar erros nes relaciones

en: Relation is empty
ast: La relación tá vacida

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
ast: Esquema de la ruta nun ta especificáu. Amiesta {0} ({1} = el tresporte públicu; {2} = legacy)

en: Relation type is unknown
ast: Tipu de relación desconocía

en: <empty>
ast: <vacíu>

en: Self-intersecting ways
ast: Víes que s''interseccionen elles mesmes

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
ast: Esti test comprueba víes que contienen dalgunos de los sos nudos más d’una vegada.

en: Similarly named ways
ast: Víes con nomes iguales

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
ast: Esti test comprueba víes con nomes paecíos por si pudieren habese escrito mal.

en: Tag checker
ast: Correutor d''etiquetes

en: Adding {0} to ignore tags
ast: Agregando {0} a les etiquetes a ignorar

en: Invalid spellcheck line: {0}
ast: Llínea de corrección ortográfica non válida: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
ast: Amestar {0} al correutor ortográficu

en: Tags with empty values
ast: Etiquetes con valores vacíos

en: Property values start or end with white space
ast: Los valores de la propiedá entamen y finen con un espaciu''n blancu

en: Property values contain multiple white spaces
ast: Los valores de la propiedá contienen dellos espacios en blancu

en: Property values contain HTML entity
ast: Los valores de propiedá contienen entidá de HTML

en: Invalid white space in property key
ast: Espaciu''n blancu non válidu na clave de propiedá

en: Presets do not contain property value
ast: Los predefiníos non contienen valores apropiaos

en: Misspelled property key
ast: Clave de propiedá mal escrita

en: Presets do not contain property key
ast: Esta clave non tá predefinía

en: Key ''{0}'' not in presets.
ast: La clave ''{0}" non esiste nos predefiníos

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
ast: El valor "{0}" pa la clave "{1}" non tá nos predefiníos.

en: Check property keys.
ast: Comprobar les propiedaes de les claves

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
ast: Validar que les propiedaes de les claves son válides analizando la llista de comprobación de les pallabres.

en: Use complex property checker.
ast: Usar analizador de propiedá complexa.

en: Validate property values and tags using complex rules.
ast: Validar valores de propiedá y etiquetes qu''usen regles complexes

en: TagChecker source
ast: Fonte del validador d''etiquetes

en: Data sources ({0})
ast: Oríxenes de datos ({0})

en: Check property values.
ast: Analizar propiedaes de los valores.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
ast: Analizar si los valores de les propiedaes introducíes son válidos según los predefiníos.

en: Fix tags
ast: Correxir etiquetes

en: More than one "from" way found
ast: Atopóse más d''una vía "de"

en: More than one "to" way found
ast: Atopóse más d''una vía "A"

en: More than one "via" node found
ast: Alcontróse más d’un nudu "vía"

en: Cannot mix node and way for role "via"
ast: Nun pué amestase’l nudu y la vía pal rol "via"

en: No "from" way found
ast: Non s''atopó una vía "de"

en: No "to" way found
ast: Non s''atopó una vía "a"

en: "from" way equals "to" way
ast: La vía «from» ye igual que la vía «to»

en: No "via" node or way found
ast: Nun s’alcontró un nudu o vía "vía"

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
ast: La vía "from" nun principia o termina nun nudu "via".

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
ast: La vía "to" nun principia o termina nun nudu "via".

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
ast: La vía "dende" y la primer via "via" non tán conectaes.

en: The "via" ways are not connected.
ast: Les víes "vía" non tán conectaes.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
ast: La postrera vía "vía" y la vía "a" non tán conectaes.

en: Unclosed Ways
ast: Víes non zarraes

en: This tests if ways which should be circular are closed.
ast: Esto analiza si les víes circulares tán zarraes.

en: Unclosed way
ast: Via ensin cerrar

en: natural type {0}
ast: Tipu natural {0}

en: landuse type {0}
ast: tipu d´usos del suelu {0}

en: sport type {0}
ast: tipu de deporte {0}

en: tourism type {0}
ast: tipu de turismu {0}

en: shop type {0}
ast: tipu de tienda {0}

en: leisure type {0}
ast: tipu d´ociu {0}

en: waterway type {0}
ast: tipu de vía fluvial {0}

en: boundary type {0}
ast: tipu de llende {0}

en: area
ast: área

en: Area style way is not closed
ast: La vía estilu área non foi pesllada

en: Unconnected highways
ast: Caminos desconectaos

en: Unconnected railways
ast: Víes de fierrocarril desconectaes

en: Unconnected waterways
ast: Cursos d''agua desconectaos

en: Unconnected natural lands and landuses
ast: Usos del suelu y tierres naturales desconectaos

en: Unconnected power ways
ast: Llínees d''enerxía desconectaes

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
ast: Esti test comprueba si una vía tien un puntu final mui averáu a otra vía.

en: Way end node near other highway
ast: Nudu final de vía averáu a otra carretera

en: Way end node near other way
ast: Nudu final de vía averáu a otra vía

en: Way node near other way
ast: Nudu de vía averáu a otra vía

en: Connected way end node near other way
ast: Conectáu nudu final de vía averáu a otra vía

en: Unconnected nodes without physical tags
ast: Nudos desconectaos ensin etiquetes físiques

en: Untagged and unconnected nodes
ast: Nudos aisllaos sin etiquetes

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
ast: Esti test comprueba nudos ensin etiquetar que nun pertenecen a nenguna vía.

en: No tags
ast: Ensin etiquetes

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
ast: Tien la clave ''note'' o ''comment'' o ''description''

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
ast: Tien la clave ''created_by'' o ''converted_by''

en: Has key ''watch''
ast: Tien la clave ''watch''

en: Has key ''source''
ast: Tien la clave ''source''

en: Untagged, empty and one node ways
ast: Víes ensin etiquetes, vacíes o con un solu nudu

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
ast: Esti test comprueba víes ensin etiquetar, vacíes y con un solu nudu

en: Unnamed ways
ast: Víes ensin nome

en: Unnamed junction
ast: Encruz ensin nome

en: Untagged ways (commented)
ast: Víes ensin etiquetar (comentáu)

en: Untagged ways
ast: Víes ensin etiquetar

en: Empty ways
ast: Víes vacíes

en: One node ways
ast: Víes con un solu nudu

en: Way connected to Area
ast: Vía conectá a un área

en: Checks for ways connected to areas.
ast: Busca víes conectaes a árees

en: Way terminates on Area
ast: La vía fina nun área

en: Wrongly Ordered Ways
ast: Víes ordenaes de nou incorreutu

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
ast: Esti test comprueba la direición de víes fluviales, terrestres y de mariña.

en: Reversed land: land not on left side
ast: Llínea terrestre invertía: la tierra nun puede asitiase al llau esquierdu

en: Show this dialog again the next time
ast: Amosar esti diálogu nuevamente la próxima vegada

en: Do not show again (this operation)
ast: Nun amosar de nuevu (esta operación)

en: Do not show again (this session)
ast: Nun amosar de nuevu (esta sesión)

en: Do not show again (remembers choice)
ast: Nun amosar otra vegada (esta operación)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
ast: Inorando URL mal formada: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
ast: Inorando URL de ficheru mal formada: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
ast: El parámetru "downloadgps" nun aceuta nomes o URLs de ficheros

en: Security exception
ast: Esceición de seguridá

en: Network exception
ast: Esceición de rede

en: IO Exception
ast: Esceición IO

en: Illegal Data
ast: Datos illegales

en: Offline mode
ast: Mou ensin conexón

en: Internal Server Error
ast: Erru internu del sirvidor

en: Bad Request
ast: Pidimientu erróneu

en: Not Found
ast: Non atopáu

en: Conflict
ast: Conflictu

en: Authentication failed
ast: Falló l''autenticación

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
ast: Nun se dexa l´accesu a la versión redactada "{0}" de {1} {2}

en: Authorisation Failed
ast: Falló l''autorización

en: Client Time Out
ast: Desconexón por tiempu del veceru

en: Bandwidth Limit Exceeded
ast: Entepasáu la llende del anchu de banda

en: Communication with OSM server failed
ast: Comunicación fallida col servidor OSM

en: Unknown host
ast: Host desconociu

en: Object deleted | Objects deleted
ast[0]: Oxetu desaniciáu
ast[1]: Oxetos desaniciaos

en: Show help information
ast: Amosar información d''ayuda

en: Downloading "Message of the day"
ast: Descargando "Mensaxe del día"

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
ast: Erru al lleer el MOTD. La esceición foi: {0}

en: Message of the day not available
ast: El mensaxe del dia non tá disponible

en: Click to close the dialog
ast: Faga clic pa zarrar el cuadru de diálogu

en: Imagery offset
ast: Desplazamientu d''imaxes

[ctx: menu]
en: Imagery
ast: Imáxenes

en: You are running version {0} of Java.
ast: Ta executando la versión {0} de Java.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
ast: Esta versión yá nun soporta {0} dende {1} y nun s´encamienta´l so usu.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
ast: En poco tiempu JOSM va dexar de trabayar con esta versión; encamentámos-y qu´actualice a Java {0}.

en: Would you like to update now ?
ast: ¿Deseya actualizar agora?

en: Outdated Java version
ast: Versión desactualizada de Java

en: Update Java
ast: Actualizar Java

en: usage
ast: usu

en: commands
ast: comandos

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
ast: convertir coordenaes d''un sistema de referencia de coordenaes a otru

en: options
ast: Opciones

en: Standard unix geometry argument
ast: Argumentu de xeometría standard d''unix

en: Download the bounding box
ast: Descargue''l cuadru allindiador

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
ast: Descargar la localización na URL (con lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
ast: Abrir un ficheru (cualquier tipu de ficheru que pueda abrise con Ficheru/Abrir)

en: Download the bounding box as raw GPS
ast: Descargar el cuadru de llende como GPS crudu

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
ast: Descargar l''allugamientu na URL (con lat=x&lon=y&zoom=z) como datos GPS en crudu

en: Select with the given search
ast: Escoyer dientro de la busca

en: Launch in maximized mode
ast: Llanzar en mou maximizáu

en: Reset the preferences to default
ast: Restablecer les preferencies a los valores predeterminaos

en: Changes preferences according to the XML file
ast: Camudar les preferencies según l''arquivu XML

en: Set preference key to value
ast: Asigna un valor a una entrada de les preferencies

en: Set the language
ast: Definir idioma

en: Displays the JOSM version and exits
ast: Amosar la versión de JOSM y colar

en: Print debugging messages to console
ast: Imprimir los mensaxes de depuración a la consola

en: Skip loading plugins
ast: Saltar la carga de complementos

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
ast: Evacuar l''accesu al recursu(s) dáu(s), dixebraos por comes

en: options provided as Java system properties
ast: opciones proporcionaes como propiedaes de sistema Java

en: Set the preferences directory
ast: Afitar el direutoriu de preferencies

en: Set the user data directory
ast: Afitar el direutoriu de datos d’usuariu

en: Set the cache directory
ast: Afitar el direutoriu de caché

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
ast: -Djosm.home tien menor precedencia, esto ye, la preferencia específica tien prioridá sobro la xeneral

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
ast: nota: JOSM necesita muncha memoria pa dalgunes xeres. Pue ser necesariu añedir
          la opción de Java siguiente pa especificar el tamañu máximu asignáu en megabytes

en: examples
ast: exemplos

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
ast: Los parámetros  --download, --downloadgps, y --selection son procesaos nesta orde.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
ast: Hai que cargar dalgún datu si usa --selección.

en: Plugin loading skipped
ast: Saltada la carga de complementos

en: Enabled detailed debug level (trace)
ast: Activáu nivel de depuración detallada (traces)

en: Initializing
ast: Anicializando

en: Setting defaults
ast: Axuste de predefiníos

en: Creating main GUI
ast: Creando la interfaz gráfica principal

en: Updating plugins
ast: Actualizando componentes

en: Installing updated plugins
ast: Instalando complementos actualizaos

en: Loading early plugins
ast: Cargando los primeros complementos

en: Loading plugins
ast: Cargando los complementos

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
ast: ''{0}'' non ye un valor válidu pal argumentu de "{1}". Los valores posibles son {2}, posiblemente delimitaos por comes.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
ast[0]: JOSM ta executándose en mou ensin conexón. Esti recursu non va tar disponible: {0}
ast[1]: JOSM ta executándose en mou ensin conexón. Estos recursos non van tar disponibles: {0}

en: Unsaved osm data
ast: Datos OSM ensin grabar

en: Restore
ast: Restaurar

en: Discard
ast: Refugar

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
ast[0]: JOSM atopó {0} dato na capa osm.
ast[1]: JOSM atopó {0} datos na capa osm.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
ast: Paez que JOSM cerrar de manera inesperada la última vegada. ¿Quier restaurar los datos?

en: Change proxy settings
ast: Camudar configuración del proxy

en: Proxy errors occurred
ast: Asocedieron erros de proxy

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
ast: JOSM intentó aportar a los siguientes recursos:<br>{0}pero <b>nun llogró</b> faelo por cuenta de los siguientes erros de proxy:<br>{1}¿Deseya modificar la so configuración de proxy agora?

en: Network errors occurred
ast: Asocedieron erros de rede

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
ast: JOSM trató d´aportar a los siguientes recursos: <br> {0} pero <b> falló </b> al intentalo por cuenta de los siguientes erros de rede: <br>{1}Esto pue ser por cuenta de una configuración de proxy errónea. <br> ¿Deseya camudar la configuración del proxy agora?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
ast[0]: Tien {0} mensaxe ensin lleer.
ast[1]: Tien {0} mensaxes ensin lleer.

en: Click here to see your inbox.
ast: Faiga clic equí pa ver la bandexa d''entrada.

en: Executing platform startup hook
ast: Executando l''enganche d''aniciu de la plataforma

en: Building main menu
ast: Construyendo''l menú principal

en: Updating user interface
ast: Anovando interfaz d''usuariu

en: Initializing internal boundaries data
ast: Aniciando datos internos de llendes

en: Initializing OSM API
ast: Aniciando API d''OSM

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
ast: Esaniciada la capa {0} porque nun ta dexáu pola configuración del API.

en: Initializing validator
ast: Aniciando validador

en: Initializing presets
ast: Aniciando predefinios

en: Initializing map styles
ast: Aniciando estilos de mapa

en: Loading imagery preferences
ast: Cargando les preferencies d''imaxes

en: More...
ast: Más…

en: Menu: {0}
ast: Menú: {0}

en: Edit toolbar
ast: Editar barra de ferramientes

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
ast: Alterna la visibilidá de la barra de ferramientes d''edición (esto ye, la ferramienta vertical)

en: Click to open the imagery tab in the preferences
ast: Faiga clic p''abrir la pestaña d''imaxes satelitales nes preferencies

en: Do not hide toolbar
ast: Nun despintar la barra de ferramientes

en: Hide this button
ast: Despintar esti botón

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
ast: Faiga clic na flecha na parte inferior p''amosar de nuevu.

en: Hide edit toolbar
ast: Despintar la barra de ferramientes

en: Hide or show this toggle button
ast: Botón pa despintar/amosar

en: Move right
ast: Mover a la drecha

en: Map: {0}
ast: Mapa: {0}

en: Move left
ast: Mover a la izquierda

en: Move up
ast: Xubir

en: Move down
ast: Baxar

en: scale
ast: escala

en: Status bar background
ast: Fondu de la barra d''estáu

en: Status bar background: active
ast: Fondu de la barra d''estáu: activu

en: Status bar foreground
ast: Frente de la barra d''estáu

en: Status bar foreground: active
ast: Frente de la barra d''estáu: activu

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
ast: La direición (brúxula) del segmentu de llínea que se ta dibuxando.

en: The angle between the previous and the current way segment.
ast: L''ángulu ente''l segmentu actual de vía y  l''anterior.

en: The length of the new way segment being drawn.
ast: El llargor del nuevu segmentu de llínea que se ta dibuxando.

en: The name of the object at the mouse pointer.
ast: El nome de l''oxetu nel punteru''l mure

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
ast: Facer clic col botón central otra vegada pa movese poles opciones. <br>Caltenga CTRL pa escoyer directamente d esta llista col mure.<hr>

en: (no object)
ast: (ensin oxetu)

en: Do not hide status bar
ast: Non despintar la barra d''estáu

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
ast: La llatitú xeográfica nel punteru del mure.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
ast: La llonxitú xeográfica nel punteru del mure.

en: System of measurement changed to {0}
ast: El sistema de midida camudó a {0}

en: Default (open, closed, new)
ast: Predeterminao (abierta, zarrada, nueva)

en: Username
ast: Nome d''usuariu

en: Created date
ast: Data de creación

en: Last change date
ast: Data del últimu cambiu

en: Select note sorting method
ast: Escoyer el métodu d’ordenación de notes

en: Click to cancel the current operation
ast: Faga clic p''atayar la operación actual

en: In background
ast: En segundu planu

en: Click to run job in background
ast: Faiga clic pa executar la xera en segundu planu

en: Enlarge
ast: Agrandar

en: Shrink
ast: Encoyer

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
ast: <html>Escueya un <strong>rangu de teseles d''OSM</strong> nun nivel de zoom dáu.</html>

en: Zoom level:
ast: Nivel de zoom:

en: from tile
ast: dende la tesela

en: up to tile
ast: fasta la tesela

en: Tile address:
ast: Direición de la tesela:

en: Apply the tile address
ast: Aplicar la direición de la tesela

en: Please enter a tile address
ast: Por favor, introduzca la direición de la tesela

en: The current value isn''t a valid tile address
ast: El valor actual non ye una direición de tesela válida.

en: Please enter a tile index
ast: Introduzca un índice de tesela

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
ast: El valor actual non ye un índice de tesela válidu pal nivel de zoom dáu

en: You have encountered a bug in JOSM
ast: Atopó un erru en JOSM

en: Suppress further error dialogs for this session.
ast: Suprimir otros mensaxes d''erru mientres esta sesión.

en: Update JOSM
ast: Actualizar JOSM

en: Conflict background: no conflict
ast: Conflicu de fondu: non hai conflictu

en: Conflict background: decided
ast: Conflictu de fondu: resueltu

en: Conflict background: undecided
ast: Conflictu de fondu: ensin resolver

en: Conflict background: drop
ast: Conflictu de fondu: soltar

en: Conflict background: keep
ast: Conflictu de fondu: caltener

en: Conflict background: combined
ast: Conflictu de fondu: combináu

en: Conflict background: selected
ast: Conflictu de fondu: seleccionáu

en: Conflict foreground: undecided
ast: Conflictu en primer planu: indecisu

en: Conflict foreground: drop
ast: Conflictu en primer planu: soltar

en: Conflict foreground: keep
ast: Conflictu en primer planu: siguir

en: Conflict background: empty row
ast: Conflictu de fondu: fila vacida

en: Conflict background: frozen
ast: Conflictu de fondu: conxeláu

en: Conflict background: in comparison
ast: Conflictu de fondu: en comparanza

en: Conflict foreground: in comparison
ast: Conflictu en primer planu: en comparanza

en: Conflict background
ast: Conflictu de fondu

en: Conflict foreground
ast: Conflictu en primer planu

en: Conflict background: not in opposite
ast: Conflictu de fondu: non nel opuestu

en: Conflict background: in opposite
ast: Conflictu de fondu: nel opuestu

en: Conflict background: same position in opposite
ast: Conlictu de fondu: la mesma posición nel opuestu

en: Conflict background: keep one tag
ast: Conflictu de fondu: caltenga una etiqueta

en: Conflict foreground: keep one tag
ast: Conflictu de primer planu: caltenga una etiqueta

en: Conflict background: drop tag
ast: Conflictu de fondu: refugue una etiqueta

en: Conflict foreground: drop tag
ast: Conflictu de primer planu: refugue una etiqueta

en: Conflict background: keep all tags
ast: Conflictu de fondu: caltenga toes les etiquetes

en: Conflict foreground: keep all tags
ast: Conflictu de primer planu: caltenga toes les etiquetes

en: Conflict background: sum all numeric tags
ast: Segundu planu del conflictu: suma de toles etiquetes numbériques

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
ast: Primer planu del conflictu: suma de toles etiquetes numbériques

en: Conflict background: keep member
ast: Conflictu de fondu: caltenga el miembru

en: Conflict foreground: keep member
ast: Conflictu de primer planu: caltenga el miembru

en: Conflict background: remove member
ast: Conflictu de fondu: esanicie el miembru

en: Conflict foreground: remove member
ast: Conflictu de fondu: esaniciar el miembru

en: {0} more...
ast: {0} más...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
ast: Los siguientes oxetos non pudieron copiase al oxetu destino<br>por cuenta de que fueron esaniciaos del conxuntu de datos destino:

en: Merging deleted objects failed
ast: Falló la unión d''oxetos esaniciaos

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
ast: La llista nel rol {0} nun ta participando anguaño nuna pareya de comparanza.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
ast: inesperáu valor del parámetru "index". Obteníu {0}

en: Item {0} not found in list.
ast: oxetu {0} non atopáu na llista

en: lock scrolling
ast: bloquiar desplazamientu

en: Compare
ast: Comparar

en: My version
ast: La mio versión

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
ast: Llista d''elementos del mio conxuntu de datos, esto ye, el conxuntu de datos locales

en: Merged version
ast: Versión fundía

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
ast: Llista d''elementos xuníos. Van reemplazar la llista de los mios elementos cuando la decisión de xunilos sía aplicada.

en: Their version
ast: La so versión

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
ast: Llista d''elementos del so conxuntu de datos, ye dicir el conxuntu de datos del servidor

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
ast: Copiar los mios nudos escoyíos al principiu de la llista de nudos fusionaos

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
ast: Copiar los mios elementos escoyíos a la fin de la llista d''elementos fundíos

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
ast: Copiar los mios elementos escoyíos antes del primer elementu escoyíu na llista d''elementos fundíos

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
ast: Copiar los mios elementos escoyíos dempués del primer elementu escoyíu na llista d''elementos fundíos

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
ast: Copiar el so elementu escoyíu al entamu de la llista d''elementos fundíos

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
ast: Copiar los sos elementos escoyíos a la fin de la llista d''elementos fundíos

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
ast: Copiar los sos elementos escoyíos antes del primer elementu escoyíu na llista d''elementos fundíos

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
ast: Copia''l so elementu escoyíu dempués del primer elementu escoyíu na llista d''elementos fundíos

en: Copy all my elements to the target
ast: Copiar tolos mios elementos al destín

en: Copy all their elements to the target
ast: Copiar tolos sos elementos al destín

en: Move up the selected entries by one position.
ast: Mueva les entraes escoyíes d''a una posición.

en: Move down the selected entries by one position.
ast: Baxar les entraes escoyíes una posición

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
ast: Esaniciar les entraes escoyíes de la llista d''elementos fundíos

en: Freeze
ast: Conxelar

en: Freeze the current list of merged elements.
ast: Conxelar la llista actual d''elementos fundíos

en: Unfreeze
ast: Desconxelar

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
ast: Desconxelar la llista d''elementos fundíos y empezar la fusión

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
ast: <html>Pulsiar <strong>{0}</strong> pa empecipiar la fusión de les mios entraes y les suyes</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
ast: <html>Pulsiar <strong>{0}</strong> pa terminar la fusión de les mios entraes y les suyes</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
ast[0]: La mio versión ({0} ingresada)
ast[1]: La mio versión ({0} ingresaes)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
ast[0]: Versión fundía ({0} ingresada)
ast[1]: Versión fundía ({0} ingresaes)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
ast[0]: La so versión ({0} ingresada)
ast[1]: La so versión ({0} ingresaes)

en: My version (local dataset)
ast: La mio versión (conxuntu de datos locales)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
ast: Propiedaes del mio conxuntu de datos, ye dicir el conxuntu de datos locales

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
ast: Propiedaes nel elementu fundíu. Van sustituyir a les propiedaes de los mios elementos cuando s''apliquen les decisiones de fundir.

en: Their version (server dataset)
ast: La so versión (conxuntu de datos locales)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
ast: Propiedaes nel so conxuntu de datos, esto ye, nel conxuntu de datos del servidor

en: My with Their
ast: Mía respectu a la suya

en: My with Merged
ast: Mía respectu a la fusionada

en: Their with Merged
ast: Suya respectu a la fusionada

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
ast: La función {0} non participa na pareya de comparanza {1}

en: Properties
ast: Propiedaes

en: Tags
ast: Etiquetes

en: Nodes
ast: Nudos

en: Members
ast: Miembros

en: No pending tag conflicts to be resolved
ast: Nengún conflito d''etiqueta pendiente de ser resueltu

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
ast[0]: Etiquetes ({0} conflictu)
ast[1]: Etiquetes ({0} conflictos)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
ast[0]: {0} conflictu d´etiquetes pendiente de resolver
ast[1]: {0} conflictos d´eitquetes pendientes de resolver

en: Nodes(resolved)
ast: Nudos (resueltos)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
ast: Llista de nudos fusionaos conxelada. Nun hai conflictos pendientes na llista de nudos d’esta vía

en: Nodes(with conflicts)
ast: Nudos (con conflictos)

en: Pending conflicts in the node list of this way
ast: Conflictos pendientes na llista de nudos d’esta vía

en: Members(resolved)
ast: Miembros (resueltos)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
ast: Llista de miembros fundíos conxelada. Nun hai conflictos pendientes na llista de miembros d''esta relación

en: Members(with conflicts)
ast: Miembros (con conflictos)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
ast: Conflictos pendientes na llista de miembros d''esta relación

en: No pending property conflicts
ast: Nengún conflictu de propiedaes pendiente

en: Properties(with conflicts)
ast: Propiedaes (con conflictos)

en: Pending property conflicts to be resolved
ast: Conflictos de propiedaes pendientes de resolver

en: Conflict Resolution
ast: Resolución de conflictos

en: Node
ast: Nudu

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
ast: Los nudos fusionaos inda nun tán conxelaos. Nun pué construyise la orde de resolvimientu.

en: (none)
ast: (nada)

en: deleted
ast: desaniciáu

en: not deleted
ast: non borráu

en: Deleted State:
ast: Estáu borráu:

en: Coordinates:
ast: Coordenaes:

en: Referenced by:
ast: Referenciáu por:

en: Keep my coordinates
ast: Caltener les mios coordenaes

en: Keep their coordinates
ast: Caltenga les sos coordenaes

en: Undecide conflict between different coordinates
ast: Conflictu non resueltu ente les diferentes coordenaes

en: Keep my deleted state
ast: Caltener el mio estáu desaniciáu

en: Keep their deleted state
ast: Caltener el so estáu desaniciáu

en: Undecide conflict between deleted state
ast: Conflictu ensin resolver ente estaos desaniciaos

en: Role
ast: Rol

en: Primitive
ast: Primitivu/a

en: <undefined>
ast: <non definíu>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
ast: El conxuntu de datos fundíu nun va incluyir una etiqueta cola clave {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
ast: El mio conxuntu de datos nun inclúi una etiqueta cola clave {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
ast: Non pudo aplicase una etiqueta d''amiestu al artículu

en: Key
ast: Clave

en: Value
ast: Valor

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
ast: Caltener la pareya clave/valor escoyíu del conxuntu de datos locales

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
ast: Caltener la pareya clave/valor escoyíu del conxuntu de datos del servidor

en: Mark the selected tags as undecided
ast: Marcar la etiqueta escoyida como pendiente

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
ast: El so conxuntu de datos nun inclúi una etiqueta cola clave {0}

en: Conflicts when combining primitives
ast: Conflictos al combinar primitives

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
ast: Conflictos al fundir víes - La vía fundida ye ''{0}''

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
ast: Conflictos demientres la fusión de nudos. El nudu de destín ye "{0}"

en: No conflicts to resolve
ast: Nengún conflictu que resolver

en: Cancel conflict resolution
ast: Atayar resolución de conflictu

en: Apply resolved conflicts
ast: Aplicar la resolución de conflictos

en: Apply
ast: Aplicar

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
ast[0]: Va combinar l´oxetu {1}, que ye parte de la relación {0}: <br/> {2}La unión d´estos oxetos puede romper esta relación. Si nun ta seguro, por favor ataye la operación. <br/> Si deseya siguir, va amosase un cuadru de diálogu pa decidir cómo afaer la relación a la nueva situación. <br/><br/> ¿Deseya siguir?
ast[1]: Va combinar los oxetos {1}, los cual son parte de les relaciones {0}: <br/> {2}La unión d´estos oxetos puede romper estes relaciones. Si nun ta seguro, por favor ataye la operación. <br/> Si deseya siguir, va amosase un cuadru de diálogu pa decidir cómo afaer les relaciones a la nueva situación. <br/><br/> ¿Deseya siguir?

en: Combine confirmation
ast: Confirmar conbinacion

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
ast[0]: Ta por combinar {0} oxetu, pero les siguientes etiquetes atópense en conflictu:<br/>{1}Si estos oxetos son combinaos, l´oxetu resultante puede tener etiquetes non deseyaes.<br/>Si deseya siguir va amosáse-y un diálogu pa correxir les etiquetes en conflictu.<br/><br/>¿Deseya siguir?
ast[1]: Ta por combinar {0} oxetos, pero les siguientes etiquetes atópense en conflictu:<br/>{1}Si estos oxetos son combinaos, l´oxetu resultante puede tener etiquetes non deseyaes.<br/>Si deseya siguir va amosáse-y un diálogu pa correxir les etiquetes en conflictu.<br/><br/>¿Deseya siguir?

en: <i>missing</i>
ast: <i>falta</i>

en: Choose a value
ast: Escueya un valor

en: none
ast: nengún

en: all
ast: toos

en: sum
ast: suma

en: Please decide which values to keep
ast: Por favor, decida que valores hai que caltener

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
ast: El valor ''{0}'' va ser aplicáu a la clave ''{1}''

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
ast: Tolos valores numbéricos sumaos como ''{0}'' van aplicase a la clave ''{1}''

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
ast: La clave ''{0}'' y tolos sos valores van ser suprimíos

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
ast: Tolos valores xuníos como "{0}" van ser aplicaos a la clave "{1}"

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
ast: La colección d´etiquetes nun inclúi´l valor escoyíu "{0}".

en: Not decided yet
ast: Entá non decidíu

en: Tags from nodes
ast: Etiquetes de nudos

en: Tags from ways
ast: Etiquetes de víes

en: Tags from relations
ast: Etiquetes de relaciones

en: Conflicts in pasted tags
ast: Conflictos nes etiquetes pegaes

en: Paste ...
ast: Apegar ...

en: From ...
ast: Dende ...

en: To ...
ast: A ...

en: {0} tag | {0} tags
ast[0]: {0} etiqueta
ast[1]: {0} etiquetes

en: {0} way | {0} ways
ast[0]: {0} vía
ast[1]: {0} víes

en: {0} relation | {0} relations
ast[0]: {0} relación
ast[1]: {0} relaciones

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
ast: La posición {0} ta fuera de rangu. El númberu de miembros actual ye {1}.

en: Remove
ast: Desaniciar

en: Keep
ast: Caltener

en: Undecided
ast: Indecisu

en: Remove this relation member from the relation
ast: Esaniciar esti miembru de la relación

en: Keep this relation member for the target object
ast: Caltener esta relación como miembru del oxetu oxetivu.

en: Role:
ast: Rol:

en: Enter a role for all relation memberships
ast: Introduza un rol pa tolos miembros de la relación

en: Tag modified relations with
ast: Etiquetar les relaciones modificaes con

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
ast: <html>Escueya esta opción p´activar l´etiquetáu que se va aplicar a <br>toles relaciones modificaes.</html>

[ctx: tag]
en: Key:
ast: Clave:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
ast: <html>Ingrese una etiqueta equí, por exemplu<strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
ast: Valor:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
ast: <html>Ingrese una etiqueta equí, por exemplu <strong><tt>verificar miembros</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
ast: <html>Les víes combinaes son miembros d''una o más relaciones. Por favor decida si deseya <strong>caltener</strong> estes membresías pa la vía combinada o si deseya <strong>quitar</strong>.<br>La opción por defectu ye <strong>caltener</strong> la membresía de la primer vía y <strong>quitar</strong> les de les otres víes que son miembros d''una mesma relación: la vía combinada va tomar el llugar de la vía orixinal na relación.</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
ast: <html>Los nudos combinaos son miembros d’una o más rellaciones. Por favor decide si quies <strong>caltener</strong> estes pertenencies nel nudu de destín o si quies <strong>quitales</strong>.<br>La opción predeterminada ye <strong>caltener</strong> el primer nudu y <strong>quitar</strong> los otros que son miembros de la mesma rellación: el nudu de destín tomará el llugar del nudu orixinal na rellación.</html>

en: Apply this role to all members
ast: Aplicar esta función a tolos miembros

en: Orig. Way
ast: Vía orixinal

en: Show tags with conflicts only
ast: Amosar namá etiquetes con conflictos

en: Show tags with multiple values only
ast: Amosar namá los atributos con valores múltiples

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
ast: <html>Por favor, escueya los valores a caltener pa les siguientes etiquetes.</html>

en: Apply?
ast: ¿Aplicar?

en: Relation
ast: Rellación

en: Old role
ast: Rol antiguu

en: New role
ast: Rol nuevu

en: Old key
ast: Clave antigua

en: Old value
ast: Valor antiguu

en: New key
ast: Clave nueva

en: New value
ast: Valor nuevu

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
ast[0]: Pegando {0} etiqueta
ast[1]: Pegando {0} etiquetes

en: to {0} object | to {0} objects
ast[0]: a {0} oxetu
ast[1]: a {0} oxetos

en: Delete incomplete members?
ast: ¿Desaniciar los miembros incompletos?

en: Paste without incomplete members
ast: Pegar ensin los miembros incompletos

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
ast: Los datos copiaos contienen oxetos incompletos. Al pegar, los oxetos incompletos se desanicien. ¿Quies pegar los datos ensin los oxetos incompletos?

en: Do you want to paste these tags?
ast: ¿Deseya pegar estes etiquetes?

en: Clear buffer
ast: Llimpiar búfer

en: Ignore warnings
ast: Ignorar alvertencies

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
ast: <html><p> Sentir, ye imposible pegar etiquetes dende la memoria. Nun contien nengún oxetu de JOSM o un testu fayadizu. </p></html>

en: For selected objects only
ast: Namá pa oxetos escoyíos

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
ast: <html>Activar p''amosar los cambeos de los oxetos escoyíos.<br>Desactivar p''amosar toes los cambeos de los oxetos de la capa actual.</html>

en: Changesets
ast: Cambeos

en: Open the list of changesets in the current layer.
ast: Abrir la llista de cambeos de la capa actual.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
ast: Escueye tolos oxetos asignaos a los cambeos escoyíos.

en: Download
ast: Descargar

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
ast: Descarga información sobre los cambeos escoyíos dende''l servidor OSM

en: Close the selected open changesets
ast: Zarrar los conxuntos de cambeos abiertos escoyíos

en: Show info
ast: Amosar info

en: Open a web page for each selected changeset
ast: Abre una páxina web pa cada cambéu escoyíu

en: Details
ast: Detalles

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
ast: Abre''l xestor de cambeos pa los cambeos escoyíos

en: Command Stack
ast: Pila d''ordes

en: Open a list of all commands (undo buffer).
ast: Abrir una llista de toles ordes (buffer desfacer)

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
ast: Pila de comandos: Desfacer: {0} / Refacer: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
ast: Escueye los oxetos que van participar nesti comandu (sacantes fueren borraos)

en: Select and zoom
ast: Escoyer y averar

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
ast: Seleccina los oxetos que tomen parte nesti comandu (sacantes fueren esaniciaos) y faer zoom sobre ellos

en: Undo the selected and all later commands
ast: Desfae''l comandu escoyío y tolos posteriores

en: Redo the selected and all earlier commands
ast: Refacer la orde escoyía y les anteriores

en: Resolve conflicts
ast: Resolver conflictos

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
ast[0]: Conflictu: {0} non resueltu
ast[1]: Conflictos: {0} non resueltos

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
ast: Rel.:{0} / Víes:{1} / Nudos:{2}

en: Resolve
ast: Resolver

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
ast: Abrir un diálogu pa amestar tolos oxetos de la llista d''arriba

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
ast[0]: Detectóse {0} conflictu.
ast[1]: Detectáronse {0} conflictos.

en: Click to close this dialog and continue editing
ast: botón esquierdu pa cerrar esti diálogu y siguir editando

en: Conflicts detected
ast: Detectáronse conflictos

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
ast: Atayar el resolvimientu de conflictos y pesllar el cuadru de diálogu

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
ast: Aplicar el resolvimientu de conflictos y pesllar el cuadru de diálogu

en: Apply Resolution
ast: Aplicar resolvimientu

en: Close anyway
ast: Pesllar sía comoquier

en: Continue resolving
ast: Siguir resolviendo

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
ast: <html>Nun terminó de fundir les diferencies nesti conflictu.<br>La solución de conflictos nun va ser aplicada a menos de que toles diferencies<br>sían resueltes.<br>Faiga clic en <strong>{0}</strong> pa cerrar sía comoquier.<strong>Yá<br>resueltes les diferencies nun van ser aplicaes.</strong><br>Faiga clic en<strong>{1}</strong> pa tornar a resolver conflictos.</html>

en: Conflict not resolved completely
ast: Conflictu non resueltu completamente

en: Resolve conflicts for ''{0}''
ast: Resolver los conflictos de ''{0}''

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
ast[0]: Borrando {0} oxetu
ast[1]: Borrando {0} oxetos

en: Delete objects
ast: Borrar oxetos

en: To delete
ast: A borrar

en: From Relation
ast: De la relación

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
ast: Faiga clic pa pesllar el cuadru de diálogu y esaniciar l''oxetu de les relaciones

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
ast: Faiga clic pa cerrar el cuadru de diálogu y albortar la eliminación de los oxetos

en: Filter
ast: Peñera

en: Filter objects and hide/disable them.
ast: Peñera oxetos y despíntalos/visualízalos.

en: Enable filter
ast: Activar filtru

en: Multikey: {0}
ast: Combinación de tecles: {0}

en: Hide filter
ast: Despintar filtru

en: Hiding filter
ast: Despintando filtru

en: Inverse filter
ast: Invertir filtru

en: Filter mode
ast: Mou de filtru

en: Add
ast: Amestar

en: Add filter.
ast: Añedir filtru.

en: Edit filter.
ast: Editar filtru.

en: Delete filter.
ast: Borrar filtru.

en: Up
ast: Arriba

en: Move filter up.
ast: Xubir filtru.

en: Down
ast: Abaxo

en: Move filter down.
ast: Baxar filtru.

en: Sort
ast: Axeitar

en: Reverse
ast: Inversu

[ctx: filter]
en: Text
ast: Testu

en: <h2>Filter active</h2>
ast: <h2>Filtru activu</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
ast: </p><p>Pieslle''l diálogu de peñeráu pa ver tolos oxetos.<p></html>

en: not in data set
ast: non nel conxuntu de datos

en: Node:
ast: Nudu:

en: Way:
ast: Vía:

en: Relation:
ast: Relación:

en: deleted-on-server
ast: esaniciáu-del-servidor

en: modified
ast: camudáu

en: filtered/hidden
ast: peñeraos/despintaos

en: filtered/disabled
ast: peñeraos/evacuaos

en: has direction keys (reversed)
ast: tien claves de direición (invertíu)

en: has direction keys
ast: tien claves de direición

en: State:
ast: Estáu:

en: Data Set:
ast: Conxuntu de datos:

en: Edited at:
ast: Editáu en:

en: <new object>
ast: <nuevu oxetu>

en: Edited by:
ast: Editáu por:

en: In changeset:
ast: En cambeos:

en: Tags:
ast: Etiquetes:

en: Centroid:
ast: Centroide:

en: Length: {0}
ast: Llargor: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
ast[0]: {0} Miembru:
ast[1]: {0} Miembros:

en:  as "{0}"
ast:  como "{0}"

en: {0} Nodes:
ast: {0} Nudos:

en: Bounding box:
ast: Cuadru allindiador:

en: Bounding box (projected):
ast: Cuadru allindiador (proyectáu):

en: Center of bounding box:
ast: Centru''l Cuadru allindiador:

en: Coordinates (projected):
ast: Coordenaes (proyectaes):

en: UTM Zone
ast: Zona UTM

en: Part of:
ast: Parte de:

en: In conflict with:
ast: En conflictu con:

en: Advanced object info
ast: Información ampliada sobre l''oxetu

en: map style
ast: estilu de mapa

en: edit counts
ast: cuenta de ediciones

en: The 2 selected objects have identical style caches.
ast: Los 2 oxetos escoyíos tienen caxés d''idénticu estilu.

en: The 2 selected objects have different style caches.
ast: Los 2 oxetos escoyíos tienen caxés de distintu estilu.

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
ast: Atención: los dos oxetos escoyíos tienen caxés d''estilos iguales, pero non idéntiques.

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
ast[0]: {0} usuariu camudó la seleición:
ast[1]: {0} usuarios camudaron la seleición:

en: Projected coordinates:
ast: Coordenaes proyectaes:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
ast: Introduza llonxitú y llatitú (X y Y) separaos per espaciu, coma o puntu y coma.

en: Lat/Lon
ast: Llat/Llon

en: East/North
ast: Este/Norte

en: Please enter a GPS coordinates
ast: Por favor, introduza unes coordenaes GPS

en: Please enter a Easting and Northing
ast: Introduza una llatitú y una llonxitú

en: Toggle visibility of layer: {0}
ast: Conmutar visibilidá de la capa: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
ast: Abre una llista de toles capes cargaes.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
ast: la capa ta anguaño visible (fai clic pa despintar la capa)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
ast: la capa ta anguaño despintá (fai clic pa amosar la capa)

en: this layer is the active layer
ast: esta capa ye la capa activa

en: this layer is not currently active (click to activate)
ast: esta capa anguaño non ye la capa activa (fai clic pa activar)

en: Information about layer
ast: Información de capa

en: Map Paint Styles
ast: Estilos de dibuxu del mapa

en: configure the map painting style
ast: Configurar l''estilo de dibuxáu del mapa

en: On/Off
ast: Prendíu/Apagáu

en: Turn selected styles on or off
ast: Activar o desactivar los estilos escoyíos

en: Move the selected entry one row down.
ast: Mueve escontra baxo l''elementu escoyíu una fila.

en: Move the selected entry one row up.
ast: Mueve escontra riba l''elementu escoyíu una fila.

en: Reload from file
ast: Recargar dende ficheru

en: reload selected styles from file
ast: Recargar los estilos escoyíos dende un ficheru

en: Save as...
ast: Grabar como...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
ast: Guardar una copia d''esti estilu nun ficheru y amestalu a la llista

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
ast: Ficheru d''estilu de representación de mapa (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
ast: Ficheru d''estilu de representación de mapa (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
ast: Volviendo a cargar fuentes d''estilos

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
ast: Grabar estilu "{0}" como "{1}"

en: view meta information, error log and source definition
ast: ver información meta, rexistru d''erros y definición de la fonte

en: Map Style info
ast: Información d''estilu de mapa

en: Source
ast: Fonte

en: Title:
ast: Títulu:

en: Built-in Style, internal path:
ast: Estilu predefiníu, ruta interna:

en: Path:
ast: Camín:

en: Icon:
ast: Iconu:

en: Background:
ast: Fondu:

en: Style is currently active?
ast: ¿Ta activu anguaño l''estilo?

en: No
ast: Non

en: Style settings
ast: Estilu de axustes

en: Customize the style
ast: Personaliza l''estilu

en: Search menu items
ast: Elementos del menú de gueta

en: List of notes
ast: Llista de notes

en: Comment
ast: Comentariu

en: Add comment
ast: Amestar comentariu

en: Comment on note
ast: Comentariu sobro la nota

en: Add comment to note:
ast: Amestar comentariu a la nota:

en: Close note
ast: Zarrar nota

en: Close note with message:
ast: Zarrar nota con mensaxe:

en: Create
ast: Crear

en: Reopen
ast: Volver a abrir

en: Reopen note
ast: Volver a abrir nota

en: Reopen note with message:
ast: Volver a abrir nota con mensaxe:

en: Sort notes
ast: Ordenar notes

en: Object type:
ast: Triba d''oxetu:

[ctx: osm object types]
en: mixed
ast: amestáu

en: Choose the OSM object type
ast: Escueyi la triba d''oxetu OSM

en: Object ID:
ast: ID del oxetu:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
ast: Escribi la ID del oxetu que se tien de descargar

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
ast: Les ID de los oxetos puen separase con comes o espacios, por exemplu: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
ast: En mou mistu, especifica los oxetos d’esta manera: {0}<br/>({1} representa <i>node</i>, {2} pa <i>way</i>, y {3} pa <i>relation</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
ast: Los rangos de les IDs de los oxetos sepárense con guiones, por exemplu: {0}

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
ast: Especificóse una llista de ID incorreuta
    Non se pue siguir.

en: Existing node
ast: Nuedu esistiente

en: Both nodes
ast: Dambos nuedos

en: New node
ast: Nuevu nuedu

en: Tags/Memberships
ast: Etiquetes/Miembros

en: Unglue
ast: Despegar

en: Where should the tags of the node be put?
ast: ¿Ónde tienen de ponese les etiquetes del nuedu?

en: Where should the memberships of this node be put?
ast: ¿Aú tendríen de ponese los miembros d''esti nuedu?

en: Open a list of all relations.
ast: Abrir una llista de toes les relaciones.

en: Relation list filter
ast: Filtru de llista de relaciones

en: New
ast: Nuevu

en: Create a new relation
ast: Crear una nueva relación

en: Relations: {0}/{1}
ast: Relaciones: {0}/{1}

en: Relations: {0}
ast: Relaciones: {0}

en: Search
ast: Restolar

en: Submit filter
ast: Unviar peñera

en: Filter string:
ast: Cadena de peñera:

en: Search string:
ast: Cadena de gueta:

en: Enter the search expression
ast: Escribi la espresión a guetar

en: add to selection
ast: amestar a la seleición

en: remove from selection
ast: quitar de la selección

en: find in selection
ast: alcontrar na seleición

en: case sensitive
ast: estremar mayúscules de minúscules

en: all objects
ast: tolos oxetos

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
ast: Incluir tamién na gueta los oxetos incompletos o desaniciaos

en: add toolbar button
ast: añedir botón a la barra de ferramientes

en: standard
ast: estándar

en: regular expression
ast: espresión regular

en: MapCSS selector
ast: Selector MapCSS

en: Search syntax
ast: Sintaxis de gueta

en: Invalid search expression
ast: Espresión de gueta non válida

en: Search by preset
ast: Buscar por predefiníu

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
ast: La espresión de gueta nun ye válida: 
    
     {0}

en: basics
ast: básicos

en: Baker Street
ast: Cai Mayor

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
ast: ''Cai'' y ''Mayor'' en cualquier clave

en: "Baker Street"
ast: "Cai Mayor"

en: ''Baker Street'' in any key
ast: "Cai Mayor" en cualquier clave

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
ast: ''fragmentodelvalor'' en cualquier posición de la ''clave''

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
ast: "fragmento del valor" en nenguna parte de la "clave"

en: matches if ''key'' exists
ast: coincidencies si la "clave" esiste

en: ''key'' with exactly ''value''
ast: "clave" con exáctamente esti "valor"

en: ''key'' with any value
ast: "clave" con nengún valor

en: ''value'' in any key
ast: "valor" con nenguna clave

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
ast: concuerda si ''clave'' ye menor que ''value'' (n''otres palabres, menor que)

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
ast: pa operadores entrecomillaos.<br>Dientro de les cadenes entrecomillaes los caracteres<b>"</b> y <b>\</b> tienen de ser especificase con un procedimientu <b>\</b> (p.e. <b>\"</b> y <b>\\</b>).

en: combinators
ast: combinadores

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
ast: operador lóxicu AND (dambes espresiones tienen de ser satisfeches)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
ast: operador lóxicu OR (siquier una de les espresiones tienen de ser satisfecha)

en: logical not
ast: non lóxicu

en: use parenthesis to group expressions
ast: usar paréntesis p''arrexuntar espresiones

en: objects
ast: oxetos

en: all nodes
ast: tolos nudos

en: all ways
ast: toles víes

en: all relations
ast: toles relaciones

en: all closed ways
ast: toles víes zarraes

en: object without useful tags
ast: oxetos ensin etiquetes útiles

en: all objects that use the address preset
ast: tolos oxetos qu''usen el predefiníu de direiciones

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
ast: tolos oxetos qu''usen cualquier predefiníu baxo''l grupu Xeografía/Natura

en: metadata
ast: metadatu

en: objects with given ID
ast: oxetos con un ID dáu

en: objects with given version
ast: oxetos con una versión dada

en: objects with given changeset ID
ast: oxetos con una ID de conxuntu de cambeos dáu

en: objects with last modification timestamp within range
ast: oxetos cola última fecha y hora de cambéu dientro del rangu

en: properties
ast: propiedaes

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
ast: víes con 20 nudos como mínimo, o rellaciones que contienen 20 nudos como mínimo.

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
ast: nudos que faen referencia a 3 víes como mínimo, o rellaciones que contienen 3 víes como mínimo.

en: objects having 5 to 10 tags
ast: oxetos que tienen de 5 a 10 etiquetes

en: closed ways with an area of 100 m²
ast: víes zarraes con una área de 100 m²

en: ways with a length of 200 m or more
ast: víes con una llonxitú de 200 m. o más

en: state
ast: estáu

en: all modified objects
ast: tolos oxetos modificaos

en: all new objects
ast: tolos nuevos oxetos

en: all selected objects
ast: tolos oxetos escoyíos

en: all incomplete objects
ast: tolos oxetos incompletos

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
ast: tolos oxetos desaniciaos (tien de tar activáu el caxellu <b>{0}</b>)

en: related objects
ast: Oxetos rellacionaos

en: all children of objects matching the expression
ast: tolos fíos de los oxetos coincidentes cola espresión

en: all parents of objects matching the expression
ast: tolos padres de los oxetos coincidentes cola espresión

en: objects with given role in a relation
ast: oxetos con un rol determináu nuna relación

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
ast: rellación que contien un miembru del rol <i>parada</i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
ast: oxetos que son parte d’una rellación como rol parada (<i>stop</i>)

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
ast: n-ésimu miembru de la rellación y/o n-ésimu nudu de la vía

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
ast: cada n-ésimu miembru de la rellación y/o cada n-ésimu nudu de la vía

en: view
ast: vista

en: objects in current view
ast: oxetos na vista actual

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
ast: oxetos (y tolos sos nudos de vía / miembros de la rellación) de la vista actual

en: objects in downloaded area
ast: oxetos na área descargá

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
ast: oxetos (y tolos sos nudos de vía / miembros de la rellación) del área descargada

en: Selection
ast: Seleición

en: Open a selection list window.
ast: Abrir una ventana de seleición.

en: Zoom to selection
ast: Averar a la escoyeta

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
ast: Sel.: Rel.:{0} / Víes:{1} / Nodos:{2}

en: Unselectable now
ast: Non se pue escoyer n''esti momentu

en: Always shown
ast: Amosar siempres

en: Dynamic
ast: Dinámicu

en: Always hidden
ast: Siempres despintáu

en: Toggle dynamic buttons
ast: Conmutar botones dinámicos

en: Open preferences for this panel
ast: Abrir preferencies pa esti panel

en: Undock the panel
ast: Desacoplar el panel

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
ast: Pesllar esti panel. Pue reabrir colos botones na barra de ferramientes de la esquierda.

en: Click to minimize/maximize the panel content
ast: Faiga click pa embrivir/agrandar el conteníu del panel

en: Side buttons
ast: Botones llaterales

en: Authors
ast: Autores

en: Open a list of people working on the selected objects.
ast: Abrir una llista de la xente trabayando nos oxetos escoyíos

en: {0} Author | {0} Authors
ast[0]: {0} Autor
ast[1]: {0} Autores

en: Select objects submitted by this user
ast: Escoyer oxetos unviaos por esti usuariu

en: Launches a browser with information about the user
ast: Llanza un buscador con información sobre l''usuariu

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
ast: Namá llanzar navegadores d´información pa los primeros {0} de {1} usuarios escoyíos

en: Author
ast: Autor

en: # Objects
ast: Nº d''oxetos

en: Validation Results
ast: Resultaos de la validación

en: Open the validation window.
ast: Abrir la ventana de validación

en: Fix
ast: Iguar

en: Fix the selected issue.
ast: Igua''l problema escoyíu.

en: Ignore the selected issue next time.
ast: Ignora''l problema escoyíu la próxima vegada

en: Whole group
ast: Tol grupu

en: Single elements
ast: Namá los elementos

en: Nothing
ast: Naa

en: Ignore whole group or individual elements?
ast: ¿Ignorar tol grupu o los elementos individuales?

en: Ignoring elements
ast: Ignorando elementos

en: Fixing errors ...
ast: Iguando erros...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
ast: Iguando ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
ast: Actualizando mapa...

en: anonymous
ast: anónimu

en: Display the basic properties of the changeset
ast: Amosar les propiedaes básiques de la modificación

en: Display the tags of the changeset
ast: Amosar los atributos de la modificación

en: Content
ast: Conteníu

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
ast: Amosar los oxetos creaos, actualizaos y borraos del conxuntu de cambeos

en: Discussion
ast: Alderique

en: Display the public discussion around this changeset
ast: Amosar l’alderique publicu d’esti conxuntu de cambios

en: Close the dialog
ast: Zarrar el diálogu

en: Query
ast: Consulta

en: Launch the dialog for querying changesets
ast: Amuesa''l diálogu pa consultar cambeos

en: Remove from cache
ast: Esaniciar de la memoria

en: Remove the selected changesets from the local cache
ast: Esanicia los cambeos escoyíos de la memoria local

en: Close the selected changesets
ast: Peslla''l cambéu escoyíu

en: Update changeset
ast: Actualizar la modificación

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
ast: Actualiza''l conxuntu de cambeos escoyíu colos datos actuales del servidor OSM

en: Download changeset content
ast: Descarga''l conteníu de les modificaciones

en: Download the content of the selected changesets from the server
ast: Descarga''l conteníu de los cambeos escoyíos dende''l servidor

en: My changesets
ast: Los mios cambeos

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
ast: Descarga los mios cambeos del servidor OSM (100 cambeos máx.)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
ast: <html>JOSM ta executándose anguaño con un usuariu anónimu. Nun puede descargar <br>los sos sets de cambeos del servidor de OSM  sacantes qu''introduza el so nome d''usuariu de OSM<br>nes preferencies de JOSM.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
ast: valeru

[ctx: changeset.state]
en: Open
ast: Abrir

[ctx: changeset.state]
en: Closed
ast: Peslláu

en: Status
ast: Estáu

en: Created at
ast: Creáu el

en: Closed at
ast: Peslláu el

en: Discussions
ast: Alderiques

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
ast[0]: <html>L´oxetu escoyíu nun ta disponible na <br>capa d´edición''{0}''.</html>
ast[1]: <html>Nengunu de los oxetos escoyíos ta disponible na <br>capa d´edición ''{0}'' actual.</html>

en: Download objects
ast: Descargar oxetos

en: Select in layer
ast: Escoyer en capa

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
ast: Escueye les primitives correspondientes na capa de datos actual

en: Nothing to select
ast: Naa pa escoyer

en: Zoom to in layer
ast: Averar na capa

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
ast: Averar a los oxetos correspondientes na capa de datos actual

en: Nothing to zoom to
ast: Nun hai nada p''averar

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
ast: Nun se descargó''l conteníu d''esti cambéu.

en: Download now
ast: Descargar agora

en: Download the changeset content
ast: Descarga''l conteníu del cambéu

en: Created
ast: Creáu

en: Updated
ast: Actualizáu

en: Deleted
ast: Esniciáu

en: Name
ast: Nome

en: Comment:
ast: Comentariu:

en: Open/Closed:
ast: Abiertu/Peslláu:

en: Created at:
ast: Creáu el:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
ast: Esaniciar el cambéu nel panel de la vista de detalle de la memoria local

en: Update the changeset from the OSM server
ast: Actualizar el conxuntu de cambeos dende''l servidor de OSM

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
ast: Escoyer les primitives nel conteníu d''esti conxuntu de cambeos na capa de datos actual

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
ast: <html>Nengunu de los oxetos conteníos nel cambéu {0} ta disponible<br> na capa d´edición actual ''{1}''.</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
ast: Averar a los oxetos que formen parte d''esti conxuntu de cambeos na capa de datos actual

en: Update changeset discussion
ast: Anovar l’alderique del conxuntu de cambios

en: Update the changeset discussion from the OSM server
ast: Anovar l''alderique del conxuntu de cambios dende''l sirvidor d''OSM

en: Date
ast: Fecha

en: User
ast: Usuariu

en: {0} [incomplete]
ast: {0} [incompleta]

en: open
ast: abrir

en: closed
ast: zarráu

en: Download content
ast: Descargar conteníu

en: Download the changeset content from the OSM server
ast: Descarga''l conteníu del cambéu del servidor OSM

en: Update content
ast: Actualizar conteníu

en: Update the changeset content from the OSM server
ast: Actualiza''l conteníu del conxuntu de cambeos dende''l servidor OSM

en: Changeset ID:
ast: ID de la modificación:

en: Enter a changeset id
ast: Introduza la id d''un conxuntu de cambeos

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
ast: Descarga''l cambéu col id especificáu, incluyendo''l conteníu del cambéu

en: Select changesets owned by specific users
ast: Escoyer los cambeos efectuaos por un usuariu específicu

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
ast: Escueye los cambeos dependiendo de si tán abiertes o zarraes

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
ast: Escueye''l cambeos basándose na fecha/hora en que fueren creaos o zarraos

en: Select only changesets related to a specific bounding box
ast: Escueye los conxuntos de cambeos relativos a un recuadru de selección

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
ast: Non puede acutase el pidimientu d''un conxuntu de cambeos a una ventana de selección específica. La entrada nun ye válida.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
ast: <html>Por favor, introduza valores válidos de llonxitú/llatitú p''acutar<br>la consulta de cambeos a una ventana de selección específica.</html>

en: Invalid bounding box
ast: Ventana d''escoyeta inválida

en: Download my changesets only
ast: Descargar namá los mios cambeos

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
ast: <html>Escueya p''acutar la consulta a los sos cambeos solamente.<br>Deseleccione pa incluyir tolos cambeos na busca.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
ast: <html>Por favor, escueya una de les siguientes <strong>búsqueda estándar</strong>. Si solamente deseya descargar conxuntos de cambeos creaos por usté, escueya <strong>Descargar solamente''l mio conxuntu de cambeos</strong>.<br>Tenga en cuenta que JOSM va descargar un máximu 100 conxuntos de cambeos.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
ast: <html>Descargar los postreros conxuntos de cambeos</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
ast: <html>Descargar los mios conxuntos de cambeos abiertos<br><em>Desactiváu. Por favor, primero indique''l so usuariu OSM en preferencies.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
ast: <html>Descargar los mios conxuntos de cambeos abiertos</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
ast: <html>Descargar conxuntos de cambeos na vista actual de mapa.<br><em>Desactiváu. Nun hai una vista de mapa activa nesti momentu.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
ast: <html>Descargar conxuntos de cambeos na vista actual de mapa</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
ast: Valor ensin esperar pa la preferencia ''{0}'', llogróse ''{1}''. Restableciendo a consulta per omisión.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
ast: Un usuariu anónimu nun puede crear un pidimientu de cambéu nun conxuntu de cambeos yá abiertu.

en: Basic
ast: Básicu

en: Download changesets using predefined queries
ast: Descargar cambeos usando consultes predefinidas

en: From URL
ast: Dende URL

en: Query changesets from a server URL
ast: Descargar cambeos dende un servidor

en: Advanced
ast: Avanzáu

en: Use a custom changeset query
ast: Facer una consulta de cambeos

en: Query changesets
ast: Consultar cambeos

en: Query and download changesets
ast: Consultar y descargar cambeos

en: Please enter a valid changeset query URL first.
ast: Por favor, introduza primero una URL con una consulta de cambeos válida.

en: Illegal changeset query URL
ast: URL de consulta de cambeos incorreuta

en: Close the dialog and abort querying of changesets
ast: Pesllar el cuadru de diálogu y albortar la consulta de cambeos

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
ast: Por favor, introduza la fecha nel formatu habitual de la so zona.<br>Exemplu: {0}<br>Exemplu: {1}<br>Exemplu: {2}<br>Exemplu: {3}<br>

en: Query open changesets only
ast: Consultar namá nos cambeos abiertos

en: Query closed changesets only
ast: Consultar namá nos cambeos zarraos

en: Query both open and closed changesets
ast: Consultar nos cambeos abiertos y zarraos

en: Only changesets closed after the following date/time
ast: Namá los cambeos zarraos dempués de fechar/hora siguiente

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
ast: Namá los cambeos zarraos dempués y creaos antes d''una fecha/hora determinada

en: Date:
ast: Fecha:

en: Time:
ast: Hora:

en: Closed after -
ast: Zarráu dempués de -

en: Date:
ast: Fecha:

en: Created before -
ast: Creáu enantes de -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
ast: Non puede construyise un pidimientu d''un conxuntu de cambeos con restricciones de tiempu. La entrada nun ye válida.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
ast: <html>Por favor, introduza valores de fecha/hora válidos pa<br> acutar la consulta a un rangu de tiempu determináu.</html>

en: Invalid date/time values
ast: Valores de fecha/hora inválidos

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
ast: Introduza la hora nel formatu habitual de la so zona.<br>Exemplu: {0}<br>Exemplu: {1}<br>Exemplu: {2}<br>Exemplu: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
ast: El valor actual nun ye una ID d''usuariu válida. Por favor, introduza un valor enteru mayor que cero

en: Please enter an integer value > 0
ast: Por favor, introduza un valor enteru > 0

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
ast: Introduza o apegue una URL pa recuperar cambeos de la API de OSM.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
ast: Tenga en cuenta que les consultes de conxuntos de cambeos anguaño unvíense siempres a "{0}", ensin importar el host, puertu nin URL introducíos.

en: This changeset query URL is invalid
ast: La URL de consulta de cambeos non ye válida

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
ast: Namá cambeos realizaos pol usuariu col siguiente ID

en: Only changesets owned by the user with the following user name
ast: Namá cambeos realizaos pol usuariu col siguiente nome

en: User ID:
ast: ID Usuariu:

en: User name:
ast: Nome d''usuariu:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
ast: Namá cambeos realizaos por mi (non disponible. Agora mesmu JOSM ta executándose por un usuariu anónimu)

en: Only changesets owned by myself
ast: Namá cambeos realizaos por mi

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
ast: Non puede acutase la consulta del conxuntu de cambeos al usuariu actual  por cuenta de que''l mesmu ye anónimu

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
ast: El valor actual "{0}" nun ye válidu pa la ID d´usuariu

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
ast: Nun ye posible acutar la consulta del conxuntu de cambeos al nome d´usuariu "{0}"

en: Please enter a valid user ID
ast: Por favor, introduza un ID d''usuariu válidu

en: Invalid user ID
ast: ID d''usuariu inválida

en: Please enter a non-empty user name
ast: Por favor, introduza un nome d''usuariu non valeru

en: Invalid user name
ast: Nome d''usuariu inválidu

en: Activate
ast: Activar

en: Activate the selected layer
ast: Activa la capa escoyía

en: Activate layer
ast: Activar capa

en: Delete the selected layers.
ast: Esanicia les capes escoyíes.

en: Duplicate this layer
ast: Doblar esta capa

en: Copy of {0}
ast: Copia de {0}

en: Copy {1} of {0}
ast: Copia {1} de {0}

en: Adjust opacity of the layer.
ast: Axustar opacidá de la capa

en: Opacity
ast: Opacidá

en: Merge
ast: Entemecer

en: Merge this layer into another layer
ast: Combina esta capa con otra

en: Length
ast: Llargor

en: Segments
ast: Segmentos

en: Move the selected layer one row down.
ast: Mueve la capa seleicionada una filera abaxo

en: Move the selected layer one row up.
ast: Mueve la capa seleicionada una filera arriba

en: Show/hide
ast: Amosar/Despintar

en: Toggle visible state of the selected layer.
ast: Camuda la visibilidá de la capa escoyía

en: Show/hide layer
ast: Amosar/despintar capa

en: Copy all Keys/Values
ast: Copiar toles Claves/Valores

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
ast: Copiar la clave y el valor de toles etiquetes nel portapapeles

en: Copy Value
ast: Copiar valor

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
ast: Copiar el valor de la etiqueta escoyía al portapapeles

en: Launch browser with wiki help for selected object
ast: Empecipia''l navegador con ayuda de la wiki pal oxetu escoyíu

en: Discardable key: selection Foreground
ast: Clave descartable: escoyeta de primer planu

en: Discardable key: foreground
ast: Clave descartable: primer planu

en: Discardable key: selection Background
ast: Clave descartable: escoyeta de segundu planu

en: Discardable key: background
ast: Clave descartable: segundu planu

en: {0} different | {0} different
ast[0]: {0} distintu
ast[1]: {0} distintos

en: , {0} unset | , {0} unset
ast[0]: , {0} sin establecer
ast[1]: , {0} sin establecer

en: Select objects for which to change tags.
ast: Escueya los oxetos a los que camudar les etiquetes.

en: Tags for selected objects.
ast: Etiquetes pa los oxetos escoyíos.

en: Member Of
ast: Miembru de

en: Position
ast: Allugamientu

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
ast: Oxetos: {2} / Etiquetes: {0} / Pertenencies: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
ast: Etiquetes: {0} / Miembros: {1}

en: Delete the selected key in all objects
ast: Desaniciar la clave seleicionada en tolos oxetos

en: Delete Tags
ast: Esaniciar etiquetes

en: Change relation
ast: Camudar rellación

en: Delete from relation
ast: Borrar de la rellación

en: Really delete selection from relation {0}?
ast: ¿Seguru d´esaniciar la escoyeta de la relación {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
ast: Amestar una nueva parexa clave/valor pa tolos oxetos

en: Add Tag
ast: Añedir etiqueta

en: Edit the value of the selected key for all objects
ast: Editar el valor de la clave seleicionada pa tolos oxetos

en: Edit Tags
ast: Editar etiquetes

en: Paste Value
ast: Apegar Valor

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
ast: Apegar el valor de la etiqueta escoyida dende''l portapapeles

en: Search Key/Value/Type
ast: Buscar Clave/Valor/Tipu

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
ast: Buscar cola clave y valor de la etiqueta escoyida, acutando''l tipu (por casu nodo/camino/relación)

en: Search Key/Value
ast: Buscar clave/valor

en: Search with the key and value of the selected tag
ast: Buscar cola clave y valor de la etiqueta escoyida

en: Change value? | Change values?
ast[0]: ¿Camudar el valor?
ast[1]: ¿Camudar los valores?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
ast[0]: Va camudase {0} objeto.
ast[1]: Van camudase {0} objetos.

en: An empty value deletes the tag.
ast: Un valor valeru borra''l atributu.

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
ast: Camudó la clave de ''{0}'' a ''{1}''.

en: The new key is already used, overwrite values?
ast: La nueva clave yá ta siendo utiliza, ¿deseya sobrescribir los valores?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
ast[0]: Camudar les propiedaes de fasta {0} oxetu
ast[1]: Camudar les propiedaes de fasta {0} objetos

en: Use English language for tag by default
ast: Usar l''idioma Inglés pa les etiquetes por omisión

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
ast[0]: Esto va camudar {0} oxetu.
ast[1]: Esto va camudar {0} oxetos.

en: Please select a key
ast: Escueye una clave

en: Set number of recently added tags
ast: Establecer el númberu d''etiquetes añedíes pocayá

en: Remember last used tags after a restart
ast: Alcordase de les últimes etiquetes usaes tres reaniciar

en: Enable
ast: Dexar

en: Hide
ast: Ocultu

en: to apply first suggestion
ast: p’aplicar la primera suxerencia

en: to add without closing the dialog
ast: p’amestar sin zarrar el diálogu

en: to add first suggestion without closing the dialog
ast: p’amestar la primera suxerencia sin zarrar el diálogu

en: Please enter the number of recently added tags to display
ast: Por favor, introduza''l númberu d''etiquetes añedíes apocayá a amosar

en: Please enter integer number between 0 and {0}
ast: Por favor, introduza un númberu enteru ente 0 y {0}

en: Recently added tags
ast: Etiquetes añadides apocayá

en: Choose recent tag {0}
ast: Escoyer etiqueta recién {0}

en: Use this tag again
ast: Utilizar esta etiqueta de nuevu

en: Apply recent tag {0}
ast: Aplicar etiqueta recién {0}

en: The key ''{0}'' is already used
ast: La clave ''{0}'' ta anguañu n´usu

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
ast: Editar la relación a la que se refier el miembru anguaño escoyíu

en: Download all child relations (recursively)
ast: Descargar toes rellaciones fíes (recursivamente)

en: Download All Children
ast: Descargar toles fíes

en: Download selected relations
ast: Descargar les rellaciones escoyíes

en: Download Selected Children
ast: Descargar les fíes escoyíes

en: Conflict in data | Conflicts in data
ast[0]: Conflictu nos datos
ast[1]: Conflictos nos datos

en: Download relation members
ast: Descargar los miembros de la rellación

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
ast: <html>La relación fía<br>{0}<br>foi borrada nel servidor. Nun puede cargase</html>

en: Relation is deleted
ast: La rellación borróse

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
ast: Omitiendo la esceición porque la xera foi atayada. Esceición: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
ast[0]: Descargando {0} oxetu incompletu
ast[1]: Descargando {0} oxetos incompletos

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
ast[0]: Descargando {0} fíu incompletu de la relación ''{1}''
ast[1]: Descargando {0} fíos incompletos de la relación ''{1}''

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
ast[0]: Descargando {0} fíu incompletu de {1} rellaciones padre
ast[1]: Descargando {0} fíos incompletos de {1} rellaciones padre

en: Download relations
ast: Descargar rellaciones

en: Tags and Members
ast: Etiquetes y miembros

en: Parent Relations
ast: Rellaciones padre

en: Child Relations
ast: Rellaciones fíes

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
ast: Introducir una función y aplicala a los miembros de la relación escoyíos.

en: Apply Role:
ast: Aplicar función:

en: New relation
ast: Nueva relación

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
ast: Enfocar Editor de Relación cola relación ''{0}'' na capa ''{1}''

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
ast: <html>Hai siquier un miembru nesta relación que se refier <br>a la mesma relación</br>Esto va crear dependencies circulares, cosa que se desaconseya. <br>¿Qué deseya faer coles dependencies circulares?</html>

en: Remove them, clean up relation
ast: Eliminales, llimpiar la relación

en: Ignore them, leave relation as is
ast: Ignorales, dexar la relación como ta

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
ast: Esculpe, non puede habilitase l´atayu "{0}" nel diálogu del editor de Relaciones

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
ast: <html>Esta relación yá contien una o más vegaes <br>l´oxetu ''{0}''<br><br>¿Ta seguru de que deseya añedir otru miembru a la relación?</html>

en: Multiple members referring to same object.
ast: Múltiples miembros faen referencia al mesmu oxetu.

en: Select previous Gap
ast: Escoyer la interrupción anterior

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
ast: Escueye al miembru anterior de la relación que da llugar a una interrupción

en: Select next Gap
ast: Escoyer la interrupción siguiente

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
ast: Escueye al miembru siguiente de la relación que da llugar a una interrupción

en: Zoom to Gap
ast: Averar a saltu

en: Zoom to the gap in the way sequence
ast: Averar al saltu na secuencia de la vía.

en: Refers to
ast: Refierse a

en: including immediate children of parent relations
ast: incluyendo los fíos inmediatos de les rellaciones padre

en: Load parent relations
ast: Cargar rellaciones padre

en: Reload
ast: Recargar

en: Edit the currently selected relation
ast: Editar la relación escoyía

en: Apply Changes
ast: Aplicar cambeos

en: Create new relation in layer ''{0}''
ast: Crear una nueva relación na capa "{0}"

en: Edit new relation in layer ''{0}''
ast: Editar una nueva relación na capa "{0}"

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
ast: Editar la relación nº {0} na capa "{1}"

en: Load relation
ast: Cargar relación

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
ast: Añede tolos oxetos escoyíos nel conxuntu de datos actual detrás del últimu miembru escoyíu

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
ast: Añedir tolos oxetos escoyíos nel conxuntu de datos actual antes del primer miembru

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
ast: Añedir tolos oxetos escoyíos nel conxuntu de datos actual antes del primer miembru escoyíu

en: Apply the current updates
ast: Aplicar les actualizaciones actuales

en: Cancel the updates and close the dialog
ast: Atayar les actualizaciones y pesllar el cuadru de diálogu

en: Yes, save the changes and close
ast: Sí, grabar los cambeos y colar

en: Click to save the changes and close this relation editor
ast: Pulsie pa guardar los cambeos y zarrar esti editor de relaciones

en: No, discard the changes and close
ast: Non, refugar los cambeos y cerrar

en: Click to discard the changes and close this relation editor
ast: Pulsie pa refugar los cambeos y pesllar esti editor de relaciones

en: Cancel, continue editing
ast: Atayar, siguir editando

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
ast: Faiga clic pa tornar al editor de relación y pa siguir editando la relación

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
ast: <html>La relación camudó.<br><br>¿Quies guardar los cambeos?</html>

en: Unsaved changes
ast: Cambeos ensin grabar

en: Delete the currently edited relation
ast: Esaniciar esta relación

en: Relation Editor: Download Members
ast: Editor de Relaciones: Descargar Miembros

en: Download all incomplete members
ast: Descargar tolos miembros incompletos

en: Download selected incomplete members
ast: Descargar los miembros incompletos escoyíos

en: Relation Editor: Move Down
ast: Editor de relaciones: Mover escontra baxo

en: Move the currently selected members down
ast: Mover los miembros escoyíos escontra baxo

en: Relation Editor: Move Up
ast: Editor de relaciones: Mover escontra riba

en: Move the currently selected members up
ast: Mover los miembros escoyíos escontra riba

en: Apply the updates and close the dialog
ast: Aplicar les actualizaciones y pesllar el diálogu

en: Refresh
ast: Enfrescar

en: No, continue editing
ast: Non, siguir editando

en: Relation Editor: Remove
ast: Editor de relaciones: Borrar

en: Remove the currently selected members from this relation
ast: Quitar los miembros escoyíos d''esta relación

en: Remove all members referring to one of the selected objects
ast: Borrar tolos miembros que faigan referencia a dalgún de los oxetos escoyíos

en: Reverse the order of the relation members
ast: Invertir l''orde de los miembros de la relación

en: Yes, create a conflict and close
ast: Sí, crear un conflictu y zarrar

en: Click to create a conflict and close this relation editor
ast: Faiga click pa crear un conflictu y cerrar esti editor de relaciones

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
ast: <html>Esta relación foi camudada fora del editor.<br>Nun puede aplicar los cambeos y siguir editando.<br><br>¿Deseya crear un conflictu y cerrar l''editor?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
ast: <html>La capa "{0}" yá contien un conflictu pal oxetu<br>"{1}".<br>Por favor resuelva esti conflictu primeru ya intente de nuevu.</html>

en: Select objects for selected relation members
ast: Escoyer los oxetos pa los miembros de la relación indicaos

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
ast: Escoyer los miembros de la relación que se refieren a los oxetos de la selección actual

en: Sets a role for the selected members
ast: Afitar una función pa los miembros escoyíos

en: Apply Role
ast: Aplicar rol

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
ast[0]: Configurasti una función valera en {0} oxetu.
ast[1]: Configurasti una función valera en {0} oxetos.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
ast: Esto equival a borrar les funciones d''esos oxetos.

en: Do you really want to apply the new role?
ast: ¿Quier aplicar la nueva función?

en: Yes, apply it
ast: Sí, aplícalo

en: No, do not apply
ast: Non, non lo apliques

en: Confirm empty role
ast: Confirmar función valera

en: Relation Editor: Sort
ast: Editor de rellaciones: axeitar

en: Sort the relation members
ast: Ordenar los miembros de la relación

en: Sort below
ast: Ordenar abaxo

en: Sort the selected relation members and all members below
ast: Ordenar los miembros esbillaos de la rellación y tolos miembros de más abaxo

en: way is connected
ast: La vía ta conectá

en: way is connected to previous relation member
ast: la vía ta conectá al miembru anterior de la relación

en: way is connected to next relation member
ast: la vía ta conectá al miembru siguiente de la relación

en: way is not connected to previous or next relation member
ast: la vía nun ta conectá a los miembros anterior o posterior de la relación

en: Wrong number of arguments for bookmark
ast: Númberu d''argumentos erróneos pal marcador

en: Error reading bookmark entry: %s
ast: Erru al lleer la entrá del marcador: %s

en: Bookmarks
ast: Marcadores

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
ast: <html>Nun s''escoyó nengún área de descarga.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
ast: <html><strong>Área de descarga actual</strong> (minllon, minllat, maxllon, maxllat): </html>

en: Create bookmark
ast: Crear marcador

en: Add a bookmark for the currently selected download area
ast: Añedir un marcador pa la zona de descarga escoyida

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
ast: Agora mesmu nun hai escoyida nenguna área de descarga. Por favor, escueya primero un área.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
ast: Por favor, introduza un nome pa la área de descarga marcada.

en: Name of location
ast: Nome del llugar

en: Remove the currently selected bookmarks
ast: Esaniciar los marcadores anguaño escoyíos

en: Rename the currently selected bookmark
ast: Reñomar el marcador anguaño escoyíu

en: min lat
ast: llat. mín.

en: min lon
ast: llon. min.

en: max lat
ast: llat. máx.

en: max lon
ast: llon. máx.

en: Clear textarea
ast: Llimpiar testu

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
ast: URL de www.openstreetmap.org (puede pegar equí una URL pa baxar dicha área)

en: Bounding Box
ast: Cuadru allindador

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
ast: La cadena "{0}" non ye un valor doble válidu.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
ast: Pa la llatitú ríquese un valor nel rangu [-90,90].

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
ast: Pa la llonxitú ríquese un valor nel rangu [-90,90].

en: Open this dialog on startup
ast: Abrir esti diálogu al aniciar

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
ast: <html>Empecipiar automáticamente el diálogu "Descargar dende OSM" cada vez que s''empecipia JOSM.<br>Puede abrir manualmente del menú Archivo o dende la barra de ferramientes.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
ast: Pulsie y arrastre col mure pa escoyer una área, utilice les fleches o''l botón derechu del mure pa movese, y la rueda del mure o les tecles +/- pal zoom.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
ast: Faiga clic pa pesllar la caxa de diálogu y albortar la descarga

en: Click to download the currently selected area
ast: Faiga click pa descargar l''área anguaño escoyida

en: Download referrers (parent relations)
ast: Descargar referencies (rellaciones padre)

en: Download object
ast: Descargar oxetu

en: Start downloading
ast: Aniciar descarga

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
ast: Seleicionar si les referencies del oxetu tienen de descargase tamién; esto ye, les rellaciones padre y pa los nodos, además, les víes padre

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
ast: Seleicionar si los miembros d''una rellación tienen de descargase tamién

en: Download referrers (parent relations and ways)
ast: Descargar referencies (víes y rellaciones padre)

en: Data Sources and Types:
ast: Fontes y tipos de datos:

en: Please select a download area first.
ast: Por favor, escueya primero una área pa descargar.

en: No area selected yet
ast: Nun hai nenguna área escoyida entá

en: Download area too large; will probably be rejected by server
ast: Área a descargar demasiao grande; probablemente va ser refugáu pol servidor

en: Download area ok, size probably acceptable to server
ast: Área a descargar correuta, el tamañu probablemente va ser aceptáu pol servidor

en: OpenStreetMap data
ast: Datos OpenStreetMap

en: Select to download OSM data in the selected download area.
ast: Escueya descargar datos OSM na área de descarga escoyida.

en: Raw GPS data
ast: Datos GPS en brutu

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
ast: Escueya pa descargar traces GPS de la área de descarga escoyida.

en: Select to download notes in the selected download area.
ast: Seleiciona baxar les notes del área descargada.

en: Build query
ast: Construir la consulta

en: Parse error
ast: Fallu d''análisis

en: Class Type
ast: Tipu de clas

en: Bounds
ast: Llendes

en: Choose the server for searching:
ast: Escoyer el servidor pa la busca:

en: Enter a place name to search for:
ast: Introduza''l nome d''un llugar pa buscalo:

en: Areas around places
ast: Árees en redol a llugares

en: Click to start searching for places
ast: Faiga click pa entamar a buscar llugares

en: Querying name server
ast: Obteniendo nome de servidor

en: Querying name server ...
ast: Obteniendo nome de servidor ...

en: Name server returned invalid data. Please try again.
ast: El sirvidor de nomes devolvió datos inválidos. Vuelve a intentalo.

en: Bad response
ast: Mala respuesta

en: Type
ast: Tipu

en: Slippy map
ast: Mapa deslizante

en: Tile Numbers
ast: Númberos de teseles

en: history
ast: hestoria

en: JOSM Help Browser
ast: Navegador de axuda de JOSM

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
ast: Non pudo lleese''l ficheru CSS "help-browser.css". Esceición: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
ast: <html><p class="warning-header">Nun s´atopa conteníu n´axuda sobre esi tema</p><p  class="warning-body">El conteníu de l´axuda sobre´l tema <strong>{0}</strong> nun ta disponible inda. Nun esiste nin nel to idioma ({1}) nin n´inglés.<br><br>Por favor, axuda a ameyorar el sistema d´axuda de JOSM y completa la información que falta. Pues editar tantu´l <a href="{2}">tema d´axuda nel to idioma ({1})</a> como´l <a href="{3}">tema d´axuda n´inglés</a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
ast: <html><p class="error-header">Asocedió un erru al llograr información d´axuda</p><p class="error-body">Non pudo descargase´l conteníu pal tema d´axuda <strong>{0}</strong>. El mensaxe d´erru ye (ensin traducir):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
ast: <html>Fallu al abrir la páxina d´axuda con URL {0}.<br>De normal esto débese a dalgún problema cola rede.<br>Por favor, compruebe la so conexón d´internet.</html>

en: Failed to open URL
ast: Non se pudo abrir la URL

en: Open the current help page in an external browser
ast: Abrir la páxina actual d''axuda nun navegador esternu

en: Edit the current help page
ast: Editar la páxina d''axuda actual

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
ast: <html>La URL actual <tt>{0}</tt><br> ye una URL esterna. La edición namá ye posible pa les temes de l´axuda<br> que s´atopen nel servidor <tt>{1}</tt>.</html>

en: Reload the current help page
ast: Recarga la páxina d''axuda actual

en: Go to the previous page
ast: Dir a la páxina anterior

en: Go to the next page
ast: Dir a la páxina siguiente

en: Go to the JOSM help home page
ast: Dir a la páxina d''axuda de JOSM

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
ast: Mal allugamientu nel documentu HTML. La esceición foi: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
ast: Non pudo abrir la páxina d''ayuda. La URL de destín ta valera.

en: Failed to open help page
ast: Fallu al abrir la páxina d''axuda

en: Latitude:
ast: Llatitú:

en: Longitude:
ast: Llonxitú:

en: Distance:
ast: Distancia:

en: Coordinates
ast: Coordenaes

en: History for node {0}
ast: Historial del nodo {0}

en: History for way {0}
ast: Historial de la vía {0}

en: History for relation {0}
ast: Historial de la relación {0}

en: Reload the history from the server
ast: Recargar l''historial dende''l servidor

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
ast: L''historial nun s''empecipió entá. Non pudo establecese la referencia primitiva.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
ast: Fallu al establecer la referencia. La referencia con ID {0} nun coincide col ID del hestóricu {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
ast: Fallu al establecer referencia. La versión de la revisión {0} nun ta disponible nel historial.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
ast: L''historial nun s''empecipió entá. Non pudo establecese la referencia primitiva actual.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
ast: Fallu al establecer la primitiva actual. La versión actual {0} nun ta disponible nel hestóricu.

en: Load history
ast: Cargar historial

en: Loading history for node {0}
ast: Cargando historial pal nodo {0}

en: Loading history for way {0}
ast: Cargando historial pa la vía {0}

en: Loading history for relation {0}
ast: Cargando historial pa la relación {0}

en: Node {0}
ast: Nodo {0}

en: Zoom to node
ast: Averar a nudu

en: Zoom to this node in the current data layer
ast: Averar a esti nudu na capa de datos actual

en: Way {0}
ast: Vía {0}

en: Relation {0}
ast: Relación {0}

en: Object
ast: Oxetu

en: Changeset comment
ast: Comentar conxuntu de cambeos

en: Changeset source
ast: Fonte del conxuntu de cambeos

en: Imagery used
ast: Imaxes utilizaes

en: <b>Source</b>:
ast: <b>Fonte</b>:

en: <b>Imagery</b>:
ast: <b>Imaxes</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
ast: <html>Versión <strong>{0}</strong> anguaño editada na capa "{1}"</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
ast: <html>Versión <strong>{0}</strong> creada´l <strong>{1}</strong></html>

en: Changeset info
ast: Información del coxuntu de cambeos

en: Launch browser with information about the changeset
ast: Abrir el navegador con información sobre''l conxuntu de cambeos

en: Show changeset {0}
ast: Amosar conxuntu de cambeos {0}

en: User info
ast: Información del usuariu

en: Launch browser with information about the user
ast: Empecipiar navegador con información sobre l''usuariu

en: Show user {0}
ast: Amosar usuariu {0}

en: Ver
ast: Ver.

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
ast: Non pudo actualizase la primitiva con id {0} porque la capa actual n´edición ye nula

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
ast: Non pudo actualizase la primitiva con id {0} porque la capa n´edición actual nun inclúi esta primitiva.

en: Synchronize node {0} only
ast: Sincronizar namá´l nodo {0}

en: Synchronize way {0} only
ast: Sincronizar namá la vía {0}

en: Synchronize relation {0} only
ast: Sincronizar namá la relación {0}

en: Synchronize entire dataset
ast: Sincronizar el conxuntu de datos completu

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
ast: <html>La xubida <strong>falló</strong>  por cuenta de que´l servidor tien una versión más recién d´unu<br>de los sos nodos, víes o relaciones.<br>El conflictu ye causáu pol <strong>{0}</strong> con ID <strong>{1}</strong>,<br>el servidor tien la versión {2}, la so versión ye {3}.<br><br>Pulsie <strong>{4}</strong> pa sincronizar los primitivos en conflictu namá.<br>Pulsie <strong>{5}</strong> pa sincronizar el conxuntu de datos local completu col servidor.<br>Pulsie <strong>{6}</strong> p´albortar y siguir editando.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
ast: <html>La xubida <strong>falló</strong> porque´l servidor tien una versión más recién d´unu<br>de los sos nodos, víes o relaciones.<br><br>Pulsie <strong>{0}</strong> pa sincronizar el conxuntu de datos local completu col servidor.<br>Pulsie <strong>{1}</strong>  p´albortar y siguir editando.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
ast: <html>La unviada de datos <strong>falló</strong> por cuenta de que emplegóse<br>un conxuntu de cambeos {0} que pesllóse primeramente ({1}).<br>Vuelva unviar los datos de nuevu con un conxuntu de cambeos nuevu o unu esistente y abiertu.</html>

en: Changeset closed
ast: Conxuntu de cambeos peslláu

en: Prepare conflict resolution
ast: Preparar la resolución de conflictos

en: Click to download all referring objects for {0}
ast: Faiga click pa descargar tolos oxetos referenciaos por {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
ast: Fai click p''atayar y siguir editando''l mapa

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
ast: Faiga click en <strong>{0}</strong> pa unvialos al servidor agora. Si ye necesariu, JOSM va crear conflictos que va poder resolver nel Diálogu de Resolvimientu de Conflictos.

en: Object still in use
ast: L''oxetu inda ta n''usu.

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
ast: La encabezadura d´erru "{0}" nun concordar con nengún patrón esperáu

en: Upload
ast: Xubir

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
ast: Pon-yos un breve comentariu a los cambéos que tas xubiendo:

en: Enter an upload comment
ast: Introduza un comentariu de xubida

en: Specify the data source for the changes
ast: Especifique l''orixe de datos pa los cambeos

en: Enter a source
ast: Introduza una fonte

en: Changeset id:
ast: id del conxuntu de cambeos:

en: Changeset comment:
ast: Comentariu del conxuntu de cambeos:

en: Close changeset after upload
ast: Pesllar conxuntu de cambeos dempués de xubir los datos

en: Select to close the changeset after the next upload
ast: Escoyer cerrar el conxuntu de cambeos dempués de la próxima xubida

en: Load the list of your open changesets from the server
ast: Cargar del servidor la llista del so conxuntu de cambeos abiertos

en: Close the currently selected open changeset
ast: Cerrar el conxuntu de cambeos escoyíu abiertu

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
ast: <html>Por favor, escueya''l conxuntu de cambeos que deseya cerrar</html>

en: Open changesets
ast: Abrir conxuntu de cambeos

en: Close changesets
ast: Pesllar conxuntos de cambeos

en: Cancel closing of changesets
ast: Atayar el pieslle de los conxuntos de cambeos

en: Closing changeset
ast: Pesllando conxuntu de cambeos

en: Closing changeset {0}
ast: Pesllando conxuntu de cambeos {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
ast: Hubo un fallu al poner el Diálogu de Credenciales al tope de too. Algamóse una esceición de seguridá.

en: Enter credentials for OSM API
ast: Introduza les credenciales pa la API d''OSM

en: Enter credentials for host
ast: Introduza les credenciales pal servidor

en: Enter credentials for HTTP proxy
ast: Introducir les credenciales pal proxy HTTP

en: Password
ast: Clave

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
ast: Alvertencia: La contraseña va tresferise ensin cifrar.

en: Please enter the user name of your OSM account
ast: Por favor, introduza''l nome d''usuariu de la so cuenta d''OSM

en: Please enter the password of your OSM account
ast: Introduza la contraseña de la so cuenta d''OSM

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ast: La autentificación na API OSM "{0}" falló. Introduza un nome d´usuariu y contraseña válidos.

en: Please enter the user name of your account
ast: Por favor, introduza''l nome d''usuariu de la so cuenta

en: Please enter the password of your account
ast: Por favor, introduza la contraseña de la so cuenta

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ast: Falló la autenticación nel servidor "{0}". Por favor, introduza un nome d´usuariu y contraseña válidos.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
ast: Por favor, introduza''l nome d''usuariu pa la autentificación nel servidor proxy

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
ast: Por favor, introduza la contraseña pa la autentificación nel servidor proxy

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ast: Autentificación nel proxy HTTP ''{0}'' fallida. Por favor, introduza un nome d´usuariu y una contraseña válida.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
ast: Atención: dependiendo del métodu de autentificación qu''use''l servidor proxy pue que la contraseña sía tresmitida ensin encriptar.

en: Authenticate
ast: Autentificar

en: Authenticate with the supplied username and password
ast: Autentificase col nome d''usuario y contraseña suministraos

en: Cancel authentication
ast: Atayar autentificación

en: Question
ast: Entruga

en: Message
ast: Mensax

en: Enter text
ast: Introducir testu

en: Installing plugins
ast: Instalando  complementos

en: Downloading file
ast: Descargando arquivu

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
ast: Descargando ficheru {0}: {1} bytes...

en: Download finished
ast: Descarga finada

en: Unpacking {0} into {1}
ast: Desempaquetando {0} de {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
ast: Non pudo descargase''l ficheru ''{0}''. Esti enllaz de descarga ''{1}'' nun ye una URL válida. Saltando descarga.

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
ast: Non pudo recuperase la llista de los sos conxuntos de cambeos abiertos porque<br>JOSM nun conoz la so identidá.<br>Escoyó trabayar anonimamente o nun tener derechu a conocer<br> la identidá del usuariu en que''l so nome ta trabayando.

en: Missing user identity
ast: Identidá d''usuariu perdía

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
ast: Non pudo recuperase la información d´usuariu pal usuariu actual de JOSM. La esceición foi: {0}

en: Initializing nodes to download ...
ast: Anicializando nodos a descargar...

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
ast: El sirvidor devolvió un códigu de rempuesta 404.<br>Polo xeneral esto significa que''l sirvidor nun conuez dengún oxetu cola id que se pidió.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
ast[0]: L''oxetu nun se pudo descargar
ast[1]: Dellos oxetos nun se pudieron descargar

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
ast[0]: Un oxetu nun se pudo descargar.<br>
ast[1]: {0} oxetos nun se pudieron descargar.<br>

en: missing objects:
ast: oxetos que falten:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
ast[0]: Un oxetu descargáu se desanició.
ast[1]: {0} oxetos descargaos se desaniciaron.

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
ast: Edite la ruta manualmente na caxa de testu o faiga clic nel botón "..." por que se abrir un selector d''arquivu.

en: The bold text is the name of the layer.
ast: El testu en negrina correspuende al nome de la capa

en: Click here to choose save path
ast: Faiga clic equí pa guardar el dibuxu

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
ast: La capa "{0}" nun ta respaldada por un ficheru.

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
ast: El ficheru "{0}" nun ye escribible. Escueyi otru nome de ficheru.

en: Click cell to change the file path.
ast: Fai clic na caxella pa camudar la ruta del ficheru

en: Launch a file chooser to select a file
ast: Llanza un diálogu pa escoyer un arquivu

en: Select filename
ast: Escueya nome de ficheru

en: Open Recent
ast: Abrir recién

en: List of recently opened files
ast: Llista d''arquivos abiertos recientemente

en: Clear
ast: Llimpiar

en: Clear the list of recently opened files
ast: Llimpiar la llista d''arquivos abiertos recientemente

en: Saving layer to ''{0}'' ...
ast: Guardando la capa "{0}"...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
ast: Cambeos ensin guardar. ¿Guardalos/xubilos enantes de salir?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
ast: Cambeos ensin guardar. ¿Guardalos/xubilos enantes de borrar?

en: Uploading and saving modified layers ...
ast: Xubiendo y grabando les capes modificaes...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
ast[0]: <html>La capa {0} tien conflictos por resolver.<br>Resuélvalos enantes o refugue los cambeos.<br>Capa con conflictos:</html>
ast[1]: <html>Les capes {0} tienen conflictos por resolver.<br>Resuélvalos enantes o refugue los cambeos.<br>Capes con conflictos:</html>

en: Unsaved data and conflicts
ast: Datos ensin guardar y conflictos

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
ast[0]: <html>La capa {0} precisa guardase pero nun tien ficheru asociáu.<br>Escueyi un ficheru pa esta capa o refuga los cambeos.<br>Capa ensin ficheru:</html>
ast[1]: <html>Les capes {0} precisen guardase pero nun tienen ficheros asociaos.<br>Escueyi un ficheru pa cada capa o refuga los cambeos.<br>Capes ensin ficheru:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
ast: Datos ensin guardar y falta un ficheru asociáu

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
ast[0]: <html>La capa {0} precisa guardase pero tien un ficheru asociáu<br>que nun puede escribise.<br>Escueyi otru ficheru pa esta capa o refuga los cambeos.<br>Capa con un ficheru de namá llectura:</html>
ast[1]: <html>Les capes {0} precisen guardase pero tienen ficheros asociaos<br>que nun pueden escribise.<br>Escueyi otru ficheru pa cada capa o refuga los cambeos.<br>Capes con ficheros de namá llectura:</html>

en: Unsaved data non-writable files
ast: Datos ensin guardar d''arquivos non modificables

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
ast: Zarrar esti diálogu y siguir la edición en JOSM

en: Exit now!
ast: ¡Colar agora!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
ast: Colar de JOSM ensin guardar. Los cambeos ensin grabar van perdese.

en: Delete now!
ast: ¡Esaniciar agora!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
ast: Esaniciar capes ensin guardar. Los cambeos ensin grabar van perdese.

en: Perform actions before exiting
ast: Realizar acciones enantes de colar

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
ast: Salir de JOSM en guardando. Los cambeos ensin grabar van xubise y/o van guardase.

en: Perform actions before deleting
ast: Realizar acciones enantes d''esaniciar

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
ast: Guardar/xubir capes enantes d''esaniciar. Los cambeos ensin grabar nun se van perder.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
ast: Preparando capa ''{0}'' pa xubir...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
ast[0]: <html>La operación de xubida y/o grabación d''una capa con cambeos<br>foi atayada o falló.</html>
ast[1]: <html>Les operaciones de xubida y/o grabación de {0} capes con cambeos<br>fueron atayaes o fallaron.</html>

en: Incomplete upload and/or save
ast: Xubida y/o grabación incompleta

en: should be uploaded
ast: tien de xubise

en: should be saved
ast: tendría de ser guardáu

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
ast: La capa "{0}" tien cambeos que tienen de ser xubíos al servidor.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
ast: La capa "{0}" contien cambeos que nun s´encamienta que sían xubíos

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
ast: La capa "{0}" nun tien cambeos pa xubir al servidor.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
ast: La capa "{0}" tien cambeos que tendríen de ser salvaos nel so arquivu asociáu "{1}".

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
ast: La capa "{0}" nun tien cambeos por salvar.

en: Layer Name and File Path
ast: Nome de la capa y la ruta del ficheru

en: Recommended Actions
ast: Acciones recomendaes

en: Actions To Take
ast: Acciones a tomar

en: Update objects
ast: Cargando oxetos

en: Settings
ast: Axustes

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
ast: Decida cómo cargar los datos y que conxuntu de cambeos usar

en: Upload to ''{0}''
ast: Xubir a ''{0}''

en: Upload Changes
ast: Xubir cambeos

en: Upload the changed primitives
ast: Xubir les primitives que se camudaron

en: Please enter a valid chunk size first
ast: Por favor, introduza primero un tamañu d''elementu válidu

en: Illegal chunk size
ast: Tamañu de fragmentu illegal

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
ast[0]: <html>La siguiente etiqueta de cambeos contien una clave/valor valera:<br>{0}<br>¿Siguir?</html>
ast[1]: <html>Les siguientes etiquetes de cambeos contienen clave/valor valeros:<br>{0}<br>¿Siguir?</html>

en: Empty metadata
ast: Metadatos valeros

en: Cancel the upload and resume editing
ast: Atayar la carga y volver a entamar la edición

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
ast: L´oxetu ''{0}'' yá foi esaniciáu nel servidor. Omitiendo esti oxetu y reintentando  cargar.

en: Preparing objects to upload ...
ast: Preparando los oxetos a xubir...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
ast: Los oxetos son xubíos a un <strong>nuevu conxuntu de cambeos</strong>.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
ast: El conxuntu de cambeos va a <strong>pesllase</strong> dempués d''esta xubida

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
ast: El conxuntu de cambeos ta <strong>parcialmente abiertu</strong> dempués d''esta xubida

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
ast[0]: Xubiendo <strong>{0} oxetu</strong> a <strong>1 conxuntu de cambeos</strong>
ast[1]: Xubiendo <strong>{0} oxetos</strong> a <strong>1 conxuntu de cambeos</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
ast[0]: Xubiendo <strong>{0} oxetu</strong> a <strong>1 conxuntu de cambeos</strong> usando <strong>1 pidimientu</strong>
ast[1]: Xubiendo <strong>{0} oxetos</strong> a <strong>1 conxuntu de cambeos</strong> usando <strong>1 pidimientu</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
ast: Xubiendo <strong>{0} oxetos</strong> a <strong>1 conxuntu de cambeos</strong> usando <strong>{1} pidimientos</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
ast: Xubiendo <strong>{0} oxetos</strong> a <strong>múltiples conxuntos de cambeos</strong> usando <strong>{1} pidimientos</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
ast: Xubiendo datos de la capa "{0}"

en: Continue uploading
ast: Siguir xubiendo

en: Click to continue uploading to additional new changesets
ast: Faiga clic pa siguir xubiendo a nuevos conxuntos de cambeos adicionales

en: Go back to Upload Dialog
ast: Volver al diálogu de xubida

en: Click to return to the Upload Dialog
ast: Prima''l botón esquierdu pa volver al diálogu de xubida

en: Abort
ast: Albortar

en: Click to abort uploading
ast: Faiga clic p''albortar la xubida

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
ast: El servidor reportó que´l conxuntu de cambeos actual foi zarráu.<br>Esto xeneralmente asocede porque´l tamañu del conxuntu de cambeos entepasa´l tamañu máximu<br> de {0} oxetos nel servidor "{1}".

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
ast[0]: Queda {0} oxetu por subir.
ast[1]: Queden {0} oxetos por subir.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
ast: Escueya ''<strong>{0}</strong>'' pa siguir xubiendo conxuntos de cambeos nuevos adicionales.<br> Prima ''<strong>{1}</strong>'' pa volver al diálogu de xubida.<br> Prima ''<strong>{2}</strong>'' p´atayar la xubida y volver a la edición del mapa.<br>

en: Changeset is full
ast: El conxuntu de cambeos ta llenu

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ast: Nodo ''{0}'' ta esaniciáu. Omitiendo oxetu na xubida.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ast: Vía ''{0}'' ta esaniciada. Omitiendo oxetu na xubida.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ast: Relación ''{0}'' ta esaniciada. Omitiendo na xubida.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ast: L´oxetu "{0}" yá foi borráu. Omítese l''oxetu na xubida.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
ast[0]: Xubiendo {0} objeto...
ast[1]: Xubiendo {0} objetos...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
ast: Ignórase la esceición prindada por cuenta de que atayóse la xubida. La esceición ye: {0}

en: Upload successful!
ast: ¡Xubida esitosa!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
ast: <html>Oxetos modificaos marcaos<strong>de la escoyeta actual</strong> que van xubise al servidor.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
ast: <html><strong>Oxetos marcaos esaniciaos localmente</strong> que van ser esaniciaos nel servidor.</html>

en: Select objects to upload
ast: Escoyer oxetos a xubir

en: Please select the upload strategy:
ast: Por favor, escueye la estratexa de xubida:

en: Upload each object individually
ast: Xubir cada oxetu individualmente

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
ast: Enllenar un conxuntu de cambeos y volver al diálogu de xubida

en: Open and use as many new changesets as necessary
ast: Abrir y usar tantos conxuntos de cambeos nuevos como sía necesariu

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
ast: <html>Non puen xubise {0} oxetos nuna sola solicitú porque <br>entepásase´l tamañu máximu de conxuntos de cambeos {1} nel servidor "{2}" </html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
ast: <html>Ríquense <strong>dellos conxuntos de cambeos</strong> pa xubir {0} oxetos. ¿Qué estratexa va emplegar?</html>

en: (1 request)
ast: (un pidimientu)

en: (# requests unknown)
ast: (nº de pidimientos desconocíu)

en: ({0} request) | ({0} requests)
ast[0]: ({0} pidimientu)
ast[1]: ({0} pidimientos)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
ast: Tamañu de bloque inválidu <= 0, por favor ingrese un enteru > 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
ast: Tamañu de bloque {0} entepasa´l tamañu máximu de conxuntu de cambeos de {1} nel servidor "{2}"

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
ast: El valor "{0}" nun ye un númberu. Introduza un enteru mayor que 1

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
ast: El comentariu pa los datos que va xubir ye <i>inesistente</i> o <i>bien curtiu</i>.<br /><br />Esto técnicamente déxase pero, por favor, considere que munchos usuarios que tán siguiendo los cambeos que se realicen na so área dependen de comentarios significativos sobre los conxuntos de cambeos que se realizó pa entender lo que ta pasando. <b>Si emplega un minutu pa esplicar de volao la so edición va facer la vida más senciella a munchos otros "mapeadores"</b>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
ast: Nun especificó la fonte d''orixe de los sos cambeos. Esto ta dexáu técnicamente, pero esta información ayuda a otros usuarios a entender d''onde proceden esos los datos (conocencia local, ortofoto, etc.).<br/><br/>Si usté dedica unos segundos a esplicar los sos cambeos va facilitar descomanadamente''l llabor de otru collaboradores de OpenStreetMap.

en: Objects to add:
ast: Oxetos pa amestar:

en: Objects to modify:
ast: Oxetos pa modificar:

en: Objects to delete:
ast: Oxetos pa desaniciar:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
ast[0]: {0} oxetu p´añedir:
ast[1]: {0} oxetos p´añedir:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
ast[0]: {0} oxetu a modificar:
ast[1]: {0} oxetos a modificar:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
ast[0]: {0} oxetu pa esaniciar:
ast[1]: {0} oxetos pa esaniciar:

en: All Formats
ast: Tolos formatos

en: Could not export ''{0}''.
ast: Non pudo esportase ''{0}''.

en: Could not import ''{0}''.
ast: Non pudo importase ''{0}''.

en: Could not import files.
ast: Non pudieron importase arquivos.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
ast: <html>Non pudo lleese el ficheru ''{0}''.<br>L´erru ye:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
ast: <html>Non pudieron lleese los arquivos.<br>L´erru ye:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
ast: Arquivos GeoJSON

en: Layer ''{0}'' not supported
ast: Capa ''{0}'' non soportada

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
ast: Nota: GPL nun ye compatible cola llicencia de OSM. Nun xubas traces con llicencia GPL.

en: GPS track description
ast: Descripción de traza GPS

en: Add author information
ast: Amestar información de l''autor

en: Real name
ast: Nome real

en: E-Mail
ast: Corréu electrónicu

en: Predefined
ast: Establecío

en: Copyright year
ast: Añu del copyright

en: Keywords
ast: Pallabres clave

en: Export options
ast: Opciones d''esportación

en: Export and Save
ast: Esportar y guardar

en: Choose a predefined license
ast: Escoyer una llicencia predefinía

en: GPX Files
ast: Ficheros GPX

en: Markers from {0}
ast: Marcadores dende {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
ast: Asocedió un erru al analizar datos gpx de la capa ''{0}''. Namá va tar disponible una parte del ficheru.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
ast: Asocedió un erru al analizar el ficheru gpx ''{0}''. Namá va tar disponible una parte del ficheru.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
ast: Falló l´analís de los datos de la capa ''{0}''

en: Coordinates imported: {0}
ast: Coordenaes importaes: {0}

en: Image Files
ast: Arquivos d''imaxe

en: folder
ast: carpeta

en: Looking for image files
ast: Buscando arquivos d''imaxes

en: No image files found.
ast: Nun s''atoparon arquivos d''imaxes

en: NMEA-0183 Files
ast: Arquivos NMEA-0183

en: Malformed sentences: {0}
ast: Frases malformadas: {0}

en: Checksum errors: {0}
ast: Erros de chequeo: {0}

en: Unknown sentences: {0}
ast: Frases desconocíes: {0}

en: Zero coordinates: {0}
ast: Coordenaes nules: {0}

en: Note Files
ast: Ficheros de Notes

en: OSM Server Files bzip2 compressed
ast: Ficheros del Sirvidor OSM comprimíos con bzip2

en: OsmChange File
ast: Ficheru OsmChange

en: File ''{0}'' does not exist.
ast: El ficheru ''{0}'' nun esiste.

en: No data found in file {0}.
ast: Nun s´atoparon datos nel ficheru {0}.

en: Open OsmChange file
ast: Abrir ficheru OsmChange

en: OSM Server Files
ast: Ficheros del sirvidor OSM

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
ast: <html>Hebo un error al restaurar el ficheru de copia de seguridá.<br>L''error ye:<br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
ast: Ficheros del sirvidor OSM comprimíos con gzip

en: Invalid dataset
ast: Conxuntu de datos non válidu

en: No data found for layer ''{0}''.
ast: Nun s´atoparon datos pa la capa ''{0}''.

en: No data found in file ''{0}''.
ast: Nun s´atoparon datos nel ficheru ''{0}''.

en: Open OSM file
ast: Abrir ficheru OSM

en: WMS Files (*.wms)
ast: Arquivos WMS (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
ast: Versión de ficheru WMS non soportada; atopóse {0}, esperábase {1}

en: Native projections
ast: Proyeiciones natives

en: Offset
ast: Desplazamientu

en: Tile Info
ast: Información del cuadru

en: Metadata
ast: Metadatos

en: Failed to create tile source
ast: Falló la creación d’una fonte de cuadros

en: zoom in to load more tiles
ast: faiga zoom averando pa cargar más teseles

en: Current zoom: {0}
ast: Zoom actual: {0}

en: Display zoom: {0}
ast: Amosar zoom: {0}

en: Pixel scale: {0}
ast: Escala de píxeles: {0}

en: Best zoom: {0}
ast: Meyor zoom: {0}

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
ast: {0} ({1}), descargando automáticamente cola ampliación {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
ast: {0} ({1}), descargando cola ampliación {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
ast: Descargaes {0}/{1} teseles

en: Save WMS file
ast: Guardar ficheru WMS

en: Details...
ast: Detalles...

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
ast: Nun se pue crear el directoriu {0}. Va evacuase''l guardáu automáticu.

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
ast: Nun pdo crease''l ficheru {0}, va utilizase otru nome de ficheru

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
ast: IOError creando l`arquivu. Nun se va guardar automáticamente: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
ast: Non pudo borrase l`anterior ficheru de copia de seguridá {0}

en: Your work has been saved automatically.
ast: El so trabayu guardóse automáticamente.

en: Restoring files
ast: Restaurando ficheros

en: Customize Color
ast: Personaliza la color

en: Default
ast: Predetermináu

en: Choose a color
ast: Escoyer una color

en: Name: {0}
ast: Nome: {0}

en: Description: {0}
ast: Descripción: {0}

en: Timespan
ast: Intervalu de tiempu

en: {0} route,  | {0} routes,
ast[0]: {0} ruta,
ast[1]: {0} rutes,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
ast[0]: {0} nodo de vía
ast[1]: {0} nodos de vía

en: {0} track | {0} tracks
ast[0]: {0} pista
ast[1]: {0} pistas

en: Save GPX file
ast: Guardar ficheru GPX

en: Unsupported imagery type: {0}
ast: Tipu d’imaxes sin sofitu: {0}

en: Next marker
ast: Siguiente marcador

en: Jump to next marker
ast: Saltar al siguiente marcador

en: Previous marker
ast: Marcador anterior

en: Jump to previous marker
ast: Saltar al marcador anterior

en: All projections are supported
ast: Toles proyecciones son compatibles

en: Save Layer
ast: Guardar capa

en: Notes layer
ast: Capa de Notes

en: Total notes:
ast: Notes totales:

en: Changes need uploading?
ast: ¿Fae falta xubir los cambeos?

en: outside downloaded area
ast: fora de la área descargada

en: Data Layer {0}
ast: Capa de datos {0}

en: Merging layers
ast: Combinar capes

en: {0} deleted | {0} deleted
ast[0]: {0} esaniciáu
ast[1]: {0} esaniciaos

en: {0} consists of:
ast: {0} consiste en:

en: API version: {0}
ast: Versión del API: {0}

en: Upload is discouraged
ast: Nun s''encamienta la xubida

en: Convert to GPX layer
ast: Convertir a capa GPX

en: Converted from: {0}
ast: Convertíu dende: {0}

en: Dataset consistency test
ast: Preba de consistencia del conxuntu de datos

en: No problems found
ast: Nun s''alcontraron problemes

en: Following problems found:
ast: Atopáronse los siguientes problemes:

en: Save anyway
ast: Guardar igual

en: Conflicts
ast: Conflictos

en: Reject Conflicts and Save
ast: Refugar conflictos y guardar

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
ast: Esisten conflictos ensin iguar. Los conflictos nun van grabase nin tresnase si refugues too. ¿Siguir?

en: Save OSM file
ast: Guardar ficheru OSM

en: Validation errors
ast: Erros de validación

en: No validation errors
ast: Ensin erros de validación

en: Set WMS Bookmark
ast: Afitar marcador WMS

en: Adjust timezone and offset
ast: Afaer zona horaria y la diferencia temporal

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
ast: Producióse un erru al tratar de rellacionar les semeyes cola pista GPX. Puedes afaer los controles esnidiosos pa coincidir les semeyes de forma manual.

en: Matching photos to track failed
ast: Axuste de fotografíes a traza fallíu

en: Timezone: {0}
ast: Zona horaria: {0}

en: Minutes: {0}
ast: Minutos: {0}

en: Seconds: {0}
ast: Segundos: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
ast[0]: (Diferencia de tiempu de {0} día)
ast[1]: (Diferencia de tiempu de {0} díes)

en: Advanced settings
ast: Axustes avanzaos

en: Correlate to GPX
ast: Correlacionar con GPX

en: Invalid timezone
ast: Zona horaria non válida

en: Invalid offset
ast: Desplazamientu inválidu

en: Correlate images with GPX track
ast: Correlacionar les imaxes con traces GPX

en: Try Again
ast: Volver intentar

en: No images could be matched!
ast: ¡Non pudo apariase imaxe dalguna!

en: <No GPX track loaded yet>
ast: <Trazar GPX nun ta cargada entá>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
ast: Erru al analizar la fecha.
    Por favor, utilice''l formatu riquíu.

en: Invalid date
ast: Fecha non válida

en: GPX track:
ast: Traza GPX:

en: Open another GPX trace
ast: Abrir otra traza GPX

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
ast: <html>Usar fotografía d''un reló precisu, <br>p.e. la pantalla del GPS cola hora</html>

en: Auto-Guess
ast: Estimación automática

en: Matches first photo with first gpx point
ast: Apariar la primer semeya col primer puntu gpx

en: Manual adjust
ast: Axuste manual

en: Override position for:
ast: Sobrescribir la posición para:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
ast: Imaxes con geolocalización en datos exif ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
ast: Imaxes yá etiquetaes ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
ast: Amosar imaxes en miniatura nel mapa

en: Timezone:
ast: Zona horaria:

en: Correlate
ast: Correlacionar

en: No gpx selected
ast: Nun s''escoyó nengún arquivu GPX

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
ast[0]: <html>Empareyar <b>{0}</b> semeya de <b>{1}</b> cola traza GPX.</html>
ast[1]: <html>Empareyar <b>{0}</b> semeyes de <b>{1}</b> cola traza GPX.</html>

en: The selected photos do not contain time information.
ast: Les fotografíes escoyíes nun contienen información sobre la hora en que fueron tomaes.

en: Photos do not contain time information
ast: Les fotografíes nun contienen información horaria

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
ast: La traza GPX escoyida nun contien información temporal. Por favor, escueya otra.

en: GPX Track has no time information
ast: La traza GPX nun tener información horaria

en: You should select a GPX track
ast: Tien d''escoyer una traza GPX

en: No selected GPX track
ast: Nun s''escoyó una traza GPX

en: Geotagged Images
ast: Imaxes Xeomarcáes

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
ast[0]: {0} imaxe cargada.
ast[1]: {0} imaxes cargaes.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
ast[0]: Atopóse {0} elementu p''asitiar con GPS.
ast[1]: Atopáronse {0} elementos p''asitiar con GPS

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
ast[0]: {0} anovó los datos de GPS.
ast[1]: {0} anovaron los datos de GPS.

en: Error on file {0}
ast: Error nel ficheru {0}

en: No image
ast: Nenguna imaxe

en: Geoimage: {0}
ast: Xeoimaxe: {0}

en: Display geotagged images
ast: Amosar imaxes xeolocalizaes

en: Next
ast: Siguiente

en: Show next Image
ast: Amosar imaxe siguiente

en: Previous
ast: Anterior

en: Show previous Image
ast: Amosar imaxe previa

en: Show first Image
ast: Amosar primer imaxe

en: Show last Image
ast: Amosar peracaba imaxe

en: Center view
ast: Centrar vista

en: Zoom best fit and 1:1
ast: Zoom a meyor axuste y 1:1

en: Delete image file from disk
ast: Borrar arquivu d''imaxe del discu

en: Image file could not be deleted.
ast: El ficheru d''imaxe nun pudo desaniciase.

en: Copy image path
ast: Copiar camin de la imaxe

en: Move dialog to the side pane
ast: Mover diálogu al panel llateral

en: 
    Altitude: {0} m
ast: 
    Altitú: {0} m

en: 
    Speed: {0} km/h
ast: 
    Velocidá: {0} km/h

en: 
    Direction {0}°
ast: 
    Dirección {0}º

en: 
    EXIF time: {0}
ast: 
    Tiempu de EXIF: {0}

en: 
    GPS time: {0}
ast: 
    Tiempu de GPS : {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
ast: Estrayendo localizaciones GPS del EXIF

en: Starting directory scan
ast: Empecipiando escaníu del directoriu

en: Read photos...
ast: Lleendo semeyes

en: Reading {0}...
ast: Lleendo {0}...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
ast: Imposible llograr ruta apropiada pal directoriu {0}

en: Scanning directory {0}
ast: Escaniando directoriu {0}

en: Error while getting files from directory {0}
ast: Erru mientres se llograben arquivos del directoriu {0}

en: One of the selected files was null
ast: Unu de los arquivos escoyíos yera nulu

en: Show thumbnails
ast: Amosar miniatures

en: Show image thumbnails instead of icons.
ast: Amosar miniatures de les imaxes en llugar d’iconos

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
ast: Sincronizar el tiempu d''una semeya col receptor GPS

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
ast: <html>Tome una semeya del so receptor GPS mientres amuesa la hora esacta.<br>Esponga esa semeya equí.<br>Y dempués, cenciellamente tome la hora qu''usté llee na semeya y escueya una zona horaria<hr></html>

en: Photo time (from exif):
ast: Hora de la semeya (dende exif)

en: Gps time (read from the above photo):
ast: Hora del Gps (lleida dende la semeya tomada):

en: Open another photo
ast: Abrir otra semeya

en: No date
ast: Ensin fecha

en: Select by date
ast: Escoyer por fecha

en: Set track visibility for {0}
ast: Establecer visibilidá de traza pa {0}

en: Show all
ast: Amosar tou

en: Show selected only
ast: Ver namá escoyíos

en: Convert to data layer
ast: Convertir en capa de datos

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
ast: <html>Considérase dañible xubir datos GPS ensin procesar como datos de mapa. <br>Si deseya xubir traces, ver:</html>

en: Customize track drawing
ast: Personalizar la representación de traza

en: From
ast: Dende

en: To
ast: Hasta

en: No timestamp
ast: Nun hai fecha y hora

en: Select to download OSM data.
ast: Escueya pa descargar los datos OSM

en: Select to download GPS traces.
ast: Escueya pa descargar traces GPS

en: Download everything within:
ast: Descargar tou ente:

en: meters
ast: metros

en: Maximum area per request:
ast: Área máxima por pidimientu:

en: Download near:
ast: Descargar cercanos:

en: track only
ast: Solamente traces

en: waypoints only
ast: Solamente puntos de vía

en: track and waypoints
ast: traces y puntos de vía

en: Click to download
ast: Faiga clic pa descargar

en: Click to cancel
ast: Faiga clic p''atayar

en: Download from OSM along this track
ast: Descargar datos de OSM a lo llargo d''esta traza

en: Precache imagery tiles along this track
ast: Precargar les imaxes de fondu a lo llargo d''esta pista.

en: Precaching WMS
ast: Precargando WMS

en: Please select the imagery layer.
ast: Escueya la capa de fondu.

en: Select imagery layer
ast: Escueya capa d''imaxes

en: There are no imagery layers.
ast: Nun hai capes d''imaxes disponibles.

en: No imagery layers
ast: Nun hai capes d''imaxes

en: Error while parsing {0}
ast: Fallu al analizar {0}

en: Could not read "{0}"
ast: Nun se pudo lleer "{0}"

en: gps point
ast: Puntu GPS

en: None
ast: Naa

en: Time
ast: Tiempu

en: Direction
ast: Direición

en: Import Audio
ast: Importar Audiu

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
ast: <html>Descargar del servidor los datos de la capa GPX "{0}", <br>Cuidao que los puntos de vía nun inclúin una marca de tiempu, nun se pueden correlacionar con datos d''audiu.</html>

en: Import not possible
ast: Nun ye posible importar

en: Audio markers from {0}
ast: Marcadores d´audiu dende {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
ast: Nun hai traza gpx disponible na capa p''acomuñar l''audiu

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
ast: Dellos puntos d''interés con marques temporales anteriores al entamu de trazar o posterior a la so finalización fueron omitíos o treslladaos al empiezu.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
ast: Dellos nodos de vía que taben demasiáu llueñe de trazar por que los sos tiempos fueren razonablemente envaloraos omitiéronse.

en: Import images
ast: Importar imaxes

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
ast: <html>Descargar del servidor los datos na capa GPX "{0}", <br>Cuidao que los puntos de vía nun inclúin una marca de tiempu, nun se pueden correlacionar con imaxes.</html>

en: Markers From Named Points
ast: Marcadores dende puntos nomaos

en: Named Trackpoints from {0}
ast: Puntos de traza nomaos dende {0}

en: Auto load tiles
ast: Cargar teseles automáticamente

en: Decrease zoom
ast: Amenorgar zoom

en: Increase zoom
ast: Aumentar zoom

en: Layer name
ast: Nome de la capa

en: Projection
ast: Proyección

en: Matrix set identifier
ast: Identificador de conxuntu matriz

en: Change resolution
ast: Camudar resolvimientu

en: Zoom to native resolution
ast: Averar a resolución nativa

en: gps marker
ast: Marcador GPS

en: marker | markers
ast[0]: marcador
ast[1]: marcadores

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
ast[0]: {0} consiste nel marcador {1}
ast[1]: {0} consiste nos marcadores {1}

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
ast: Nun esisten marcadores d''audiu nesta capa dende los que mover.

en: Show Text/Icons
ast: Amosar Testu/Iconos

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
ast: Interruptor de la visiblidad del estáu de los marcadores de testu ya iconos.

en: Synchronize Audio
ast: Sincronizar audiu

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
ast: Precisa pausar l''audiu nel momentu qu''oya la so entrada de sincronización

en: Audio synchronized at point {0}.
ast: Audiu sincronizáu nel puntu {0}

en: Unable to synchronize in layer being played.
ast: Non puede sincronizase na capa que s''escuchaba.

en: Make Audio Marker at Play Head
ast: Crear un marcador d''audiu na cabecera d''escucha

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
ast: Precisaba haber pausáu l''audiu nel puntu de la pista onde quería''l marcador.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
ast: Tien que mover el cursor de reproducción cerca de trazar GPX que la so pista de soníu taba reproduciendo (degoláu''l primer marcador).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
ast: Precisa mover, mientres pulsia mayúscules, la cabecera d''escucha a un marcador d''audiu o a un puntu de traza, onde quiera sincronizar.

en: Unable to create new audio marker.
ast: Nun se pudo crear un marcador d''audiu nuevu.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
ast: Hubo un erru cuando s''intentaba amosar la URL d''esti marcador

en: (URL was:
ast: (La URL yera:

en: Select the map painting styles
ast: Seleciones Estilu de Mapa de imagenes

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
ast[0]: Asocedió un erru al tratar de cargar esti estilu. Pulsie ''Info'' nel menú emerxente al pulsiar col botón derechu del mure pa más detalles.
ast[1]: Atopáronse {0} erros al tratar de cargar esti estilu. Pulsie ''Info'' nel menú emerxente al pulsiar col botón derechu del mure pa más detalles.

en: loading style ''{0}''...
ast: cargando estilu ''{0}''...

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
ast: Erru al cargar los estilos Mappaint dende ''{0}''. La esceición foi: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
ast: Erru al analizar los estilos Mappaint dende ''{0}''. L´erru foi: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
ast: Non se pue reemplazar l´argumentu {0} en {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
ast: Non pudo alcontrase la imaxe ''{0}''

en: Save Access Token in preferences
ast: Almacenar llave d''accesu en preferencies

en: Access Token Key:
ast: Llave d''accesu:

en: Access Token Secret:
ast: Llave secreta d''accesu:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
ast: <html>Escueya p''almacenar llave d''Accesu nes preferencies de JOSM.<br>Desmarque pa usar la llave d''Accesu namá nesta sesión de JOSM.</html>

en: Use default settings
ast: Usar configuración predeterminada

en: Access Token URL:
ast: URL de Llave d''Accesu

en: Authorize URL:
ast: URL d''Autorización:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
ast: Prima pa restablecer les opciones de OAuth a los valores predeterminados

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
ast: Prima p''atayar el restablecimiento de valores predeterminados pa OAuth

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
ast: <html>JOSM va restaurar les configuraciones de OAuth colos valores predeterminados.<br>La configuración actual personalizada nun se guardó.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
ast: ¿Sobrescribir les configuraciones personales de OAuth?

en: Fully automatic
ast: Dafechu automáticu

en: Semi-automatic
ast: Semiautomático

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
ast: <html>Executar un procedimientu totalmente automáticu pa llograr una llave d''accesu del sitio web OSM.<br>JOSM apuerta al sitiu OSM al traviés del usuariu JOSM y <br>autoriza total y automáticamente l''usuariu y descarga una llave d''accesu.</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
ast: <html>Executar un procesu semi automáticu pa llograr una llave d''accesu del sitiu OSM.<br>JOSM unvia les solicitúes estándar OAuth pa llograr una llave de solicitú y una <br>llave d''Accesu. Unvia al usuariu al sitiu OSM nun navegador estreme <br> para autenticarse y aceptar la solicitú de llave unviada por JOSM.</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
ast: <html>Introducir una llave d''Accesu manualmente si foi xenerada y descargada fuera <br>de JOSM.</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
ast: Por favor, introduza''l so nome d''usuariu y contraseña de OSM. La contraseña <strong>non</strong> va ser guardada ensin cifrar nes preferencies de JOSM y va ser unviada al servidor de OSM <strong>namá una vegada</strong>. Posteriores pidimientos de xubida de datos yá nun van usar la so contraseña.

en: Username:
ast: Nome d''usuariu:

en: Password:
ast: Contraseña:

en: Granted rights
ast: Derechos concedíos

en: Advanced OAuth properties
ast: Propiedaes avanzaes d''OAuth

en: Accept Access Token
ast: Aceptar llave d''Accesu

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
ast: <html>Llogró una llave d´Accesu OAuth del sitiu OSM. Prima en <strong>{0}</strong> p´aceptar la llave. JOSM va usar en solicitúes posteriores p´aportar al API OSM.</html>

en: Authorize now
ast: Autorizar agora

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
ast: Prima pa redirixi-y al formulariu d''autorización nel sitiu JOSM

en: Back
ast: Recular

en: Run the automatic authorization steps again
ast: Volver executar los pasos automáticos d''autorización

en: Test Access Token
ast: Probar llave d''Accesu

en: Authorize JOSM to access the OSM API
ast: Autorizar a JOSM p''aportar a la API de OSM

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
ast: <html>El procesu automáticu de llograr una llave d''Accesu OAuth<br> del servidor OSM falló.<br><br>Por favor, inténtelo de nuevu o escueya otru esquema d''autorización, <br>por casu, autorización semi automática o manual.</html>

en: OAuth authorization failed
ast: Falló l''autorización OAuth

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
ast: <html>El procesu automáticu pa llograr Llaves d´Accesu OAuth<br>del servidor OSM falló porque JOSM nun pudo armar<br> una URL válidu d´ingresu pa la URL d´autorización OAuth "{0}".<br><br>Por favor revise les sos opciones avanzaes ya intente de nuevu.</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
ast: Por favor ingrese una llave d''Accesu Oauth que tea autorizada p''aportar al servidor OSM ''{0}''.

en: Access Token
ast: Llave d''Accesu

en: Advanced OAuth parameters
ast: Parámetros Avanzaos d''OAuth

en: Enter the OAuth Access Token
ast: Introduza la Llave d''Accesu OAuth

en: Enter advanced OAuth properties
ast: Ingresar propiedaes avanzaes de OAuth

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
ast: <html><body>Por favor introduza una llave d''Accesu OAuth que tea autorizada p''aportar al servidor OSM "{0}".</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
ast: Por favor, introduza una Llave d''Accesu

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
ast: La llave d''Accesu nun puede tar vacida. Por favor ingrese una llave d''Accesu

en: Click to test the Access Token
ast: Prima pa probar la llave d''Accesu

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
ast: Con OAuth autoriza a JOSM el derechu a xubir datos de mapa y traces GPS por usté (<a href="{0}">más información...</a )..>

en: Get an Access Token for ''{0}''
ast: Llograr una llave d´Accesu pa ''{0}''

en: Close the dialog and cancel authorization
ast: Cerrar el diálogu y atayar autorización

en: Close the dialog and accept the Access Token
ast: Cerrar el diálogu y aceptar la llave d''Autorización

en: Allow to upload map data
ast: Dexar xubir datos de mapa

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
ast: Escoyer pa dexar a JOSM tener derechu pa xubir datos al mapa nel so nome

en: Allow to upload GPS traces
ast: Dexar xubir traces GPS

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
ast: Escueya p''aprovir a JOSM del permisu pa xubir traces de GPS al so nome

en: Allow to download your private GPS traces
ast: Dexar descargar los sos traces GPS privaes

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
ast: Escoyer p''aprovir a JOSM el derechu pa descargar los sos traces GPS privaes en capes JOSM

en: Allow to read your preferences
ast: Dexar lleer les sos preferencies

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
ast: Escoyer pa ufiertar a JOSM el derechu de lleer les sos preferencies de servidor

en: Allow to write your preferences
ast: Dexar escribir les sos preferencies

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
ast: Escoyer pa dexar que JOSM tenga permisu pa escribir les sos preferencies de servidor

en: Allow modifications of notes
ast: Dexar el cambéu de notes

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
ast: Escueya pa garantizar a JOSM que va modificar notes del so parte.

en: Testing OAuth Access Token
ast: Probando Llave d''Accesu OAuth

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
ast: Foi refugada la descarga de detalles d''usuariu cola Llave d''Accesu ''{0}''

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
ast: Nun ta dexada''l llogru de detalles usuarios cola llave d''Accesu ''{0}''.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
ast: <html>Usóse satisfactoria mente la llave ''{0}'' pa <br>aportar al servidor OSM en ''{1}''.<br>Ta aportando al servidor OSM col usuariu ''{2}'' con díi ''{3}''.</html>

en: Success
ast: Completáu

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
ast: <html>Falla al aportar al servidor OSM ''{0}''<br> cola Ficha d´Accesu ''{1}''.<br>El servidor refugó la Ficha d´Accesu por cuenta de que la mesma nun tener autorización. Nun va poder <br>aportar a nengún recursu protexíu nesti servidor utilizando dicha ficha.</html>

en: Test failed
ast: Falló la prueba

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
ast: <html>El servidor OSM ''{0}'' conoz la llave d´Accesu ''{1}''.<br>Falló la prueba de llograr detalles d´usuarios pa esta llave,anque, <br> dependiendo de qué permisos tenga esta llave, va poder usala pa <br>xubir datos, traces y/o aportar a oros recursos protexíos.</html>

en: Token allows restricted access
ast: La llave dexa accesu acutáu

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
ast: <html>Fallu al llograr información avera del usuariu actual del servidor OSM ''{0}''.<br>Esto probablemente nun ye un problema causáu al probar la llave d''Accesu, <br>puede ser un problema de configuración del servidor. Revise curioso la <br>URL del servidor y la so conexón a Internet.</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
ast: <html>Fallu al roblar la solicitú del servidor OSM ''{0}'' cola llave ''{1}''.<br>La llave posiblemente nun ye válida.</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
ast: <html>Falló la prueba por cuenta de que''l servidor respondió con un erru internu.<br>JOSM nun pudo identificar si la llave ye válida. Por favor intente más tarde.</html>

en: Retrieving user info...
ast: Llogrando información d''usuariu...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
ast: Cerrar el diálogu de preferencies y refugar los cambeos

en: Save the preferences and close the dialog
ast: Guardar les preferencies y cerrar el diálogu

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
ast: Tien de reiniciar JOSM por que les preferencies tengan efectu.

en: Would you like to restart now?
ast: ¿Deseya reiniciar agora?

en: Download plugins
ast: Descargar complementos

en: Icon paths:
ast: Ruta de los iconos:

en: Name (optional):
ast: Nome (opcional):

en: URL / File:
ast: URL / Ficheru:

en: active
ast: activu

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
ast: Arquivu d''estilu de representación de mapa (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
ast: Ficheru de definiciones predeterminaes (*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
ast: Regla del validador d''etiquetes (*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
ast: Editar entrada fonte:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
ast: Entrada ''{0}'' rique la Versión {1} de JOSM. (Anguaño n´execución: {2})

en: Continue anyway
ast: Siguir sía comoquier

en: Cancel and return to the previous dialog
ast: Atayar y volver al diálogu anterior

en: Ignore warning and install style anyway
ast: Ignorar alvertencia ya instalar estilu sía comoquier

en: Some entries have unmet dependencies:
ast: Delles entraes tienen dependencies incumplíes:

en: Reset
ast: Reaniciar

en: Reset to default
ast: Restaurar al valor predeterminado

en: Add a new icon path
ast: Añedir una nueva ruta del iconu

en: Remove the selected icon paths
ast: Esaniciar les rutes d''iconos selecionadas

en: Edit the selected icon path
ast: Editar la ruta d''iconu escoyía

en: Tooltip
ast: Conseyu emerxente

en: Icon
ast: Iconu

en: Remove from toolbar
ast: Esaniciar de la barra de ferramientes

en: Configure toolbar
ast: Configurar barra de ferramientes

en: Edit shortcut
ast: Editar atayu

en: Do not hide toolbar and menu
ast: Nun esconder la barra de ferramientes nin el menú

en: Actions
ast: Acciones

en: Toolbar
ast: Barra de ferramientes

en: Customize the elements on the toolbar.
ast: Personalización de los elementos de la barra de ferramientes.

en: Separator
ast: Separador

en: Available
ast: Disponible

en: Action parameters
ast: Parámetros d''acción

en: Parameter name
ast: Nome del parámetru

en: Parameter value
ast: Valor del parámetru

en: Toolbar action without name: {0}
ast: Acción de la barra de ferramientes ensin nome: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
ast: Valor de la barra de ferramientes estrañu: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
ast: Acción {0} de la barra de ferramientes sobreescrita: {1} pasa a {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
ast: Acción de barra de ferramientes rexistrada ensin nome: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
ast: Acción {0} de barra de ferramientes rexistrada sobreescrita: {1} llogra {2}

en: Toolbar: {0}
ast: Barra de ferramientes: {0}

en: add entry
ast: añedir entrada

en: Remove the selected entry
ast: Esaniciar la entrada escoyida

en: Key: {0}
ast: Clave: {0}

en: Reset preferences
ast: Reaniciar les preferencies

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
ast: Va volver les preferencies a los sos valores por omisión<br /> Toles sos configuraciones van ser borraes: complementos, imaxes, filtros, botones de la barra de ferramienta, tecláu, etc. <br /> ¿Ta seguro de que deseya siguir?

en: Advanced Preferences
ast: Preferencies avanzaes

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
ast: Establez valores de preferencies manualmente. ¡Utilícelo con precuru!

en: Read from file
ast: Lleer dende ficheru

en: Export selected items
ast: Esportar elementos escoyíos

en: JOSM custom settings files (*.xml)
ast: Arquivos de parametrizaciones personalizaes (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
ast: Por favor escueya delles claves de preferencies ensin marcar como predeterminadas

en: Export preferences keys to JOSM customization file
ast: Esportar les claves de preferencies al ficheru de personalización JOSM

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
ast: ¿Qué faer coles llistes de preferencies cuando esti ficheru vaya a importase?

en: Append preferences from file to existing values
ast: Amestar les preferencies del ficheru a los valores esistentes

en: Replace existing values
ast: Reemplazar los valores esistentes

en: Open JOSM customization file
ast: Abrir ficheru de personalización de JOSM

en: Import log
ast: Importar Rexistru

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
ast: <html>Equí atópase''l resume d''importación del arquivu. <br/>Puede descargar los cambeos a les preferencies primiendo ''Atayar'' nel diálogu de Preferencies<br/>Dellos cambeos riquen una reinicialización de JOSM pa surtir efectu.</html>

en: shortcut
ast: atayu

en: toolbar
ast: barra de ferramientes

en: imagery
ast: Imaxes

en: Load profile
ast: Cargar perfil

en: Save {0} profile
ast: Guardar perfil {0}

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
ast: Toles preferencies d''esti grupu tán predeterminadas, nun hai nada por guardar

en: Choose profile file
ast: Escoyer ficheru de perfil

en: Change list setting
ast: Camudar llista de propiedaes

en: Change list of lists setting
ast: Camudar llista de llistes de propiedaes

en: Change list of maps setting
ast: Camudar llista de mapes de propiedaes

en: Entry {0}
ast: Entrada {0}

en: Select Setting Type:
ast: Escueya''l tipu de propiedá:

en: Simple
ast: Senciellu

en: List
ast: Llista

en: List of lists
ast: Llista de llistes

en: List of maps
ast: Llista de mapes

en: Add setting
ast: Añedir axuste

en: Advanced Background: Changed
ast: Fondu avanzáu: modificáu

en: Advanced Background: NonDefault
ast: Fondu Avanzáu: NonDefault

en: Current value is default.
ast: El valor actual ye''l predeterminado.

en: Default value is ''{0}''.
ast: El valor por omisión ye ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
ast: El valor por omisión desconozse anguaño (la propiedá nun foi usada inda).

en: Change string setting
ast: Camudar testu de la propiedá

en: Value:
ast: Valor:

en: Settings for the audio player and audio markers.
ast: Configuración del reproductor d''audiu y de los marcadores.

en: Display the Audio menu.
ast: Amosar el menú audiu.

en: Label audio (and image and web) markers.
ast: Etiquetar marcadores d''audiu (imaxes y web).

en: Display live audio trace.
ast: Amosar traza d''audiu en vivu.

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
ast: Nodos de vía esplícitos con marques de tiempu válides.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
ast: Nodos de vía esplícitos col tiempu envaloráu dende la posición de trazar.

en: Named trackpoints.
ast: Puntos de traza nomaos.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
ast: Rexistru temporal de los arquivos d''audiu modificáu.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
ast: Entamu de traza (siempres va faer esto si nun hai otros marcadores disponibles).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
ast: Amosar o despintar la entrada del menú audiu de la barra de menú principal.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
ast: Amosar un iconu en movimientu representando''l puntu en trazar sincronizada onde l''audiu que s''escucha foi grabáu.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
ast: Poner etiquetes contra marcadores d''audiu (imaxe y web) según los sos iconos de botón.

en: When importing audio, make markers from...
ast: Al importar audiu, crear marcadores dende...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
ast: Al importar audiu, aplicar a cualesquier nodo de vía na capa GPX.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
ast: Crear marcadores d''audiu automáticamente dende los nodos de traza (en cuenta de dende los nodos de vía esplícitos) con nomes o descripciones.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
ast: Crear marcadores de soníu na posición de la pista correspondiente a la fecha modificada de cada ficheru de soníu WAV importáu.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
ast: El númberu de segundos que se salta palantre o escontra tras cuando''l botón pertinente ye pulsiáu

en: Forward/back time (seconds)
ast: Avanzar/recular tiempu (segundos)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
ast: La cantidá pola que ye multiplicada la velocidá pa la meyora rápida

en: Fast forward multiplier
ast: Multiplicador de meyora rápida

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
ast: Reproducir empezando este numbero de segundos despues (o antes si ye negativu) de la posición solicitada na pista d''audiu

en: Lead-in time (seconds)
ast: Tiempu introductoriu (segundos)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
ast: La relación del tiempu trescurríu na grabadora y el tiempu trescurríu en realidá

en: Voice recorder calibration
ast: Calibración del grabador de voz

en: Colors
ast: Colores

en: Paint style {0}: {1}
ast: Estilu de representación {0}: {1}

en: Choose
ast: Escoyer

en: Choose a color for {0}
ast: Escoyer un color pa {0}

en: Set all to default
ast: Establecer tou como predetermináu

en: Colors used by different objects in JOSM.
ast: Colores usaos por distintos oxetos en JOSM.

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
ast: Dellos axustes que remanen la presentación visual del programa.

en: Draw Direction Arrows
ast: Dibuxar les fleches de dirección

en: Only on the head of a way.
ast: Solo na cabecera de la vía.

en: Draw oneway arrows.
ast: Dibuxa fleches de sentíu únicu.

en: Draw segment order numbers
ast: Dibuxar los númberos d''orde de los segmentos

en: Draw virtual nodes in select mode
ast: Dibuxar nodos virtuales nel mou selección

en: Draw inactive layers in other color
ast: Dibuxar les capes inactives n''otru color

en: Display discardable keys
ast: Claves de visualización descartables

en: Highlight target ways and nodes
ast: Resaltar víes y nodos oxetivu

en: Draw rubber-band helper line
ast: Dibuxar llínea d''ayuda

en: Smooth map graphics (antialiasing)
ast: Anidiar los gráficos del mapa (antialias)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
ast: Anidiar los gráficos del mapa en manera esquemática (antialias)

en: Draw only outlines of areas
ast: Dibuxar namá la contorna de les árees

en: OSM Data
ast: Datos OSM

en: Draw direction hints for way segments.
ast: Dibuxar pistes de dirección pa los segmentos de vía.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
ast: Dibuxa fleches na dirección de les víes de sentíu únicu y n''otros elementos con dirección.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
ast: Dibuxar los númberos d''orde de tolos segmentos d''una vía.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
ast: Dibuxar les llendes de los datos descargaos del servidor.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
ast: Dibuxar nodos virtuales na manera selección pa modificar les vias fácilmente.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
ast: Dibuxar les capes inactives n''un color distintu.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
ast: Aplicar antialias a la vista del mapa dando como resultáu una apariencia más nidia.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
ast: Aplicar l''anidiáu a la vista del mapa na manera diseño provoca una apariencia con cantos menos definíos

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
ast: Esta opción suprime''l rellenu d''árees, anulando cualquier cosa especificada nel estilu escoyíu.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
ast: Claves de visualizazción que fueron consideraes ensin interés al puntu que pue ser esaniciaes en manera silenciosa.

en: Options that affect drawing performance
ast: Opciones qu''afecten al rendimientu del dibuxáu

en: Segment drawing options
ast: Opciones de dibuxu del segmentu

en: Select and draw mode options
ast: Opciones de manera de selección y dibuxáu

en: Other options
ast: Otres opciones

en: GPS Points
ast: Puntos GPS

en: Auto
ast: Automáticu

[ctx: gpx_field]
en: Name
ast: Nome

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
ast: Descripción

en: Everything
ast: Tou

en: Name or offset
ast: Nome o offset

en: Custom
ast: Personalizáu

en: Use global settings
ast: Usar la configuración global

en: All
ast: Tou

en: Local files
ast: Arquivos locales

en: Force lines if no segments imported
ast: Forzar línea si nun hai segmentos importaos

en: Draw large GPS points
ast: Dibuxa grandes los puntos GPS

en: Draw a circle from HDOP value
ast: Dibuxa un círculu a partir del valor HDOP

en: Velocity (red = slow, green = fast)
ast: Velocidá (colloráu=lentu, verde=rápidu)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
ast: Dirección (coloráu = oeste, mariellu = norte, verde = este, azul = sur)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
ast: Dispersión de la precisión, o incertidume (coloráu=alta, verde=baxa, si ta disponible)

en: Track date
ast: Fecha de traza

en: Car
ast: Coche

en: Bicycle
ast: Bicicleta

en: Foot
ast: Pie

en: Create markers when reading GPX
ast: Crear marcadores al lleer l''arquivu GPX

en: Fast drawing (looks uglier)
ast: Visualización rápida (pocu vistosa)

en: Dynamic color range based on data limits
ast: Gama de colores dinámica basada nes llendes de los datos

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
ast: Gráficos GPX anidiaos (antialiasing)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
ast: Crear capa de marcadores automáticamente dende los nodos de vía al abrir una capa GPX.

en: Draw lines between raw GPS points
ast: Dibuxar lineas ente puntos llograos de los datos en brutu del GPS

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
ast: Llargor máximu (en metros) pa dibuxar llínees nos arquivos locales. Valor ''-1'' pa dibuxar toles llínees.

en: Maximum length for local files (meters)
ast: Llargor máximu de los arquivos locales (en metros)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
ast: Llargor máximu (en metros) pa dibuxar llínees. Ponga valor ''-1'' pa dibuxales toes.

en: Maximum length (meters)
ast: Llargor máximu (en metros)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
ast: Forzar el dibuxáu de les llínees si los datos importaos nun contienen información de la llínea.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
ast: Dibuxar fleches de dirección nes llínees que conecten puntos gps.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
ast: Dibuxar les fleches de dirección usando visualizaciones de tables en cuenta de matemática complexa.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
ast: Nun dibuxar fleches si nun tán a lo menos a esta distancia de l''anterior.

en: Minimum distance (pixels)
ast: Distancia mínima en píxeles

en: Draw larger dots for the GPS points.
ast: Dibuxar más grandes los puntos gps.

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
ast: Anchu de la llínea GPX dibuxada (0 por omisión)

en: Drawing width of GPX lines
ast: Dibuxar l''anchu de les llínees GPX

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
ast: Aplicar l''anidiáu a les llínees de GPX provoca una apariencia con cantos menos definíos.

en: Colors points and track segments by velocity.
ast: Colores de puntos y segmentos de traces según velocidaes.

en: Colors points and track segments by direction.
ast: Colores de puntos y segmentos de traces según dirección.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
ast: Colorea puntos y segmentos de la ruta a partir de la incertidume horizontal de la posición (HDOP). El so dispositivu de captura rique que dexe rexistro d''esta información.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
ast: Puntos de color y segmentos de rutes pola so fecha y hora.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
ast: Dexar afaer el color de trazar según les distintes velocidaes medies.

en: Track and Point Coloring
ast: Coloriáu de traza y puntu

en: Colors points and track segments by data limits.
ast: Colorea puntos y segmentos de traza por llendes de fecha.

en: Waypoint labelling
ast: Etiquetáu de puntu de ruta (waypoint)

en: Audio waypoint labelling
ast: Etiquetáu del audiu del puntu de ruta

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
ast: Patrón d´etiquetáu de puntu de ruta incorrectu: {0}

en: Incorrect pattern
ast: Patrón incorrectu

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
ast: Patrón d´etiquetáu del audiu del puntu de ruta incorrectu: {0}

en: Show splash screen at startup
ast: Amosar pantalla de bienvenida al entamu

en: Show object ID in selection lists
ast: Amosar el ID del oxetu nes llistes de selección

en: Show localized name in selection lists
ast: Amosar nome alcontráu en llistes de selección

en: Modeless working (Potlatch style)
ast: Trabayar ensin mou (estilu Potlatch)

en: Dynamic buttons in side menus
ast: Botones dinámicos nos menúes llaterales

en: Display ISO dates
ast: Amosar les feches ISO

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
ast: Usar selectores de ficheros nativos (más guapu, pero nun tien encontu pa filtros de ficheros)

en: Reverse zoom with mouse wheel
ast: Invertir la ampliación cola rueda del mur

en: Intermediate steps between native resolutions
ast: Pasos intermedios ente resoluciones natives

en: Look and Feel
ast: Visualización y comportamientu

en: Show localized name in selection lists, if available
ast: Amosar nome alcontráu en llistes de selección, en casu de qu''haya

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
ast: Nun riquir camudar de moos (fluxu de trabayu estilu Potlatch)

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
ast: Amosar botones nos menus de la derecha namá cuando''l mure ta dientro del elementu

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
ast: Formatos de fecha conformes a {0}. La fecha actual va ser visualizada como {1} en llugar de {2}

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
ast: Utilizar selectores d''arquivos que se porten más como los nativos. Son más prestosos a la vista, pero nun son compatibles con delles carauterístiques como filtros d''arquivos

en: Language
ast: Idioma

en: Default (Auto determined)
ast: Por omisión (determináu automáticamente)

en: Add Imagery URL
ast: Añedir URL de les imaxes

en: seconds
ast: segundos

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
ast: {0} sustituyir pol nivel de zoom de tesela, amás dexa:<br>mover hasta´l nivel de zoom: {1} o {2}<br>nivel de zoom revertíu: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
ast: {0} ye reemplazáu pola coordenada X del mosaicu

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
ast: {0} ye reemplazáu pola coordenada Y de''l mosaicu

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
ast: {0} ye reemplazáu por una selección aleatoria de la llista separada por comes que s´aprovió, ye dicir {1}

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
ast: {0} ye reemplazáu por {1} (coordenada Y de l''estilu Yahoo)

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
ast: {0} ye reemplazáu por {1} (coordenada Y de l''estilu OSGeo Tile Map Service)

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
ast: Guardar namá l''estremu WMS, escoyer la capa n''usu

en: Show bounds
ast: Amosar llendes

en: Show Bounds
ast: Amosar llindar

en: No bounding box was found for this layer.
ast: Nun s''atoparon les llendes pa esta capa.

en: Tile cache directory:
ast: Directoriu del caxé de teseles:

en: Soft
ast: Nidiu

en: Strong
ast: Fuerte

en: Sharpen (requires layer re-add):
ast: Enfoque (rique recarga la capa):

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
ast: Modificar la llista de capes d''imaxes amosaes nel menú Imaxes

en: Common Settings
ast: Configuraciones comunes

en: WMS Settings
ast: Configuraciones de WMS

en: TMS Settings
ast: Configuraciones de TMS

en: Imagery providers
ast: Provisores d''imaxes

en: Offset bookmarks
ast: Marcadores de desplazamientos

en: Please select the row to delete.
ast: Escueye la filera pa desaniciar

en: Layer
ast: Capa

en: Easting
ast: Escontra l''Este

en: Northing
ast: Escontra''l Norte

en: Imagery Background: Default
ast: Fondu de les capes d''imaxes: por defeutu

en: Available default entries:
ast: Entraes disponibles por defeutu:

en: Selected entries:
ast: Entraes escoyíes:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
ast: Añeda una nueva entrada {0} ingresando la URL

en: Remove entry
ast: Esaniciar entrada

en: Please select at least one row to copy.
ast: Por favor, escueya siquier una fila pa copiar.

en: Menu Name
ast: Nome del menú

en: Imagery URL
ast: URL de les imaxes

en: Menu Name (Default)
ast: Nome del menú (por defeutu)

en: Imagery URL (Default)
ast: URL de les imaxes (predeterminada)

en: EULA license URL not available: {0}
ast: URL de llicencia EULA non disponible: {0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
ast: URL malformada pa la llicencia EULA: {0}

en: Auto zoom by default:
ast: Zoom automáticu predetermináu:

en: Autoload tiles by default:
ast: Carga automática de teseles predeterminá:

en: Min. zoom level:
ast: Nivel de zoom mínimu:

en: Max. zoom level:
ast: Nivel de zoom máximu:

en: Add to slippymap chooser:
ast: Añedir al selector del mapa esnidiosu:

en: Simultaneous connections:
ast: Conexones simultánees:

en: Tile size:
ast: Tamañu de la tesela:

en: File backup
ast: Ficheru de copia de seguridá

en: Configure whether to create backup files
ast: Configurar si deseya crear arquivos de copia de seguridá

en: Auto save enabled
ast: Autoguardáu activáu

en: Auto save interval (seconds)
ast: Intervalu de autograbación (segundos)

en: Default value: {0}
ast: Valor predetermináu: {0}

en: Auto saved files per layer
ast: Arquivos autograbaos per capa

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
ast: <i>(L´autoguardáu graba de mou periódica les capes de datos que camudaron. Los respaldos guardar nel directoriu de preferencies de JOSM. En casu de fallu, JOSM va tratar de recuperar los cambeos ensin guardar nel siguiente arranque del programa.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
ast: Caltener los arquivos de copia de seguridá al grabar les capes de datos

en: When saving, keep backup files ending with a ~
ast: Al guardar, caltenga los arquivos de backup que terminen en ~

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
ast: <i>(JOSM puede caltener los ficheros de respaldu cuando se guarden les capes de datu. Añede a la fin del nome del ficheru ''~'' guardándolo nel mesmu directoriu.)</i>

en: Notification at each save
ast: Notificación en cada grabación

en: When saving, display a small notification
ast: Al guardar amosar una pequeña notificación

en: Enable built-in icon defaults
ast: Habilitar iconos incorporaos por defectu

en: Available styles:
ast: Estilos disponibles:

en: Active styles:
ast: Estilos activos:

en: Add a new style by entering filename or URL
ast: Añedir un nuevu estilu por aciu el nome del arquivu o la URL

en: New style entry:
ast: Nuevu estilu:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
ast: Esaniciar los estilos escoyíos de la llista d''estilos activos

en: Edit the filename or URL for the selected active style
ast: Editar el nome de ficheru o la URL del estilu activu seleicionáu

en: Add the selected available styles to the list of active styles
ast: Añadir los estilos escoyíos disponibles a la llista d''estilos activos

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
ast: Recarga la llista d´estilos disponibles dende ''{0}''

en: Loading style sources from ''{0}''
ast: Cargando fontes d´estilos dende ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
ast: <html>Falló la carga de la llista de fontes d´estilos dende <br>''{0}''.<br><br>Detalles (ensin traducir):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
ast: Alvertencia: formatu illegal d''entrada na llista d''estilu ''{0}''. Llogróse ''{1}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
ast: Non pudo lleese la fonte de les preferencies d´etiquetes: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
ast: Non pudo lleese la fonte predeterminá d´etiquetes: {0}
    ¿Deseya caltenela?

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
ast: <html>Puede cargase la fonte predeterminá d´etiquetes {0} pero contien erros. ¿Realmente deseya usala?<br><br><table width=600>L´erru ye: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
ast: <html>Non pudo analizase sintácticamente la fonte predeterminá d´etiquetes {0}. ¿Realmente deseya usala?<br><br><table width=400>L´erru ye: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
ast: <html>La fonte predeterminá d´etiquetes {0} puede cargase pero contien erros. ¿Realmente deseya usala?<br><br><table width=600>L´erru ye: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
ast: <html>Non puede analizase sintácticamente la fonte predeterminá d´etiquetes: {0}. ¿Realmente deseya usala?<br><br><table width=600>L´erru ye: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
ast: Etiquetes preestablecidas

en: Available presets:
ast: Predefinidos disponibles:

en: Active presets:
ast: Predefinidos activos:

en: Add a new preset by entering filename or URL
ast: Añedir un nuevu predefiníu escribiendo''l nome de ficheru o URL

en: New preset entry:
ast: Nuevu predefiníu:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
ast: Esaniciar los predefinidos escoyíos de la llista de predefinidos activos

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
ast: Editar el nome del arquivu o URL pal predefinido activu escoyíu

en: Add the selected available presets to the list of active presets
ast: Añedir los predefinidos escoyíos a la llista de predefinidos activos

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
ast: Recargar la llista de predefinidos disponibles dende ''{0}''

en: Loading preset sources from ''{0}''
ast: Cargando les fontes de predefinidos dende ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
ast: <html>Fallu al cargar la llistes de fontes predefinidas dende <br>''{0}''.<br><br>Detalles (ensin traducir):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
ast: Atención: formatu illegal d´entrada na llista de predeterminaos ''{0}''. Llogróse ''{1}''

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
ast[0]: El complementu {0} inda ye riquíu por esti complementu:
ast[1]: El complementu {0} inda ye riquíu por estos complementos {1}:

en: Plugin bundled with JOSM
ast: Complementu incluyíu en JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
ast: Por favor, prima en <strong>Descargar llista</strong> pa descargar y amosar una llista de complementos disponibles.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
ast: {0}: Versión {1} (local: {2})

en:  (requires: {0})
ast:  (Requisitos: {0})

en: Configure available plugins.
ast: Configurar los complementos disponibles.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
ast[0]: Descargóse <strong>correchamente</strong> el siguiente complementu:
ast[1]: Descargar <strong>correchamente</strong> los siguientes {0} complementos:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
ast[0]: Hai <strong>falláu</strong> la descarga del siguiente complementu:
ast[1]: Hai <strong>falláu</strong> la descarga de los siguientes {0} complementos:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
ast: <br>Mensaxe d´erru (ensin traducir): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
ast: Por favor, reanicie JOSM p''activar los complementos descargaos.

en: Update plugins
ast: Actualizar complementos

en: Plugin update policy
ast: Política d''actualización de complementos

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
ast: Aceptar el nuevu complementu y pesllar el diálogu

en: Configure Plugin Sites
ast: Configurar los sitios de complementos

en: Download list
ast: Descargar llista

en: Download the list of available plugins
ast: Descargar una llista de complementos disponibles

en: Update the selected plugins
ast: Actualizar los complementos escoyíos

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
ast: Tolos complementos atópense actualizaos. JOSM nun tien descargues de versiones nueves.

en: Plugins up to date
ast: Complementos actualizaos

en: Configure sites...
ast: Configurar sitios...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
ast: Configurar la llista de sitios dende onde se descarguen los complementos

en: Add JOSM Plugin description URL.
ast: Añedir URL de la descripción del complementu de JOSM.

en: Enter URL
ast: Introduza URL

en: Please select an entry.
ast: Por favor, escueya una entrada.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
ast: Editar la URL de la descripción del complementu de JOSM.

en: JOSM Plugin description URL
ast: URL de descripción del complementu de JOSM

en: Update interval (in days):
ast: Intervalu d''actualización (en díes):

en: Ask before updating
ast: Preguntar enantes d''actualizar

en: Always update without asking
ast: Actualizar siempres ensin preguntar

en: Never update
ast: Nun actualizar nunca

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
ast: Por favor, decida si JOSM va actualizar automáticamente los componentes activos al empecipiase dempués d''una actualización de sigo mesmu.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
ast: Por favor, decida si JOSM va actualizar automáticamente los complementos activos tres un ciertu periodu de tiempu.

en: By Code (EPSG)
ast: Por códigu (EPSG)

en: Projection code
ast: Códigu de proyección

en: Projection name
ast: Nome de la proyección

en: Invalid projection configuration: {0}
ast: Configuración de proyección inváilda: {0}

en: Projection configuration is valid.
ast: La configuración de proyección ye válida

en: Validate
ast: Validar

en: Parameter information...
ast: Parámetros d''información...

en: Parameter information
ast: Parametros d''información

en: Supported values:
ast: Valores soportaos:

en: Projection parameters
ast: Parámetros de proyección

en: False easting and false northing
ast: Falsu este y falsu norte

en: Central meridian
ast: Meridianu central

en: Scaling factor
ast: Factor d''escala

en: Ellipsoid name
ast: Nome del elipsoide

en: Ellipsoid parameters
ast: Parámetros del elipsoide

en: Datum name
ast: Nome del datum

en: 3 or 7 term datum transform parameters
ast: Parámetros de tresformamientu del datum 3 or 7

en: NTv2 grid file
ast: Ficheru de cuadrícula NTv2

en: Built-in:
ast: Incorporáu:

en: Projection bounds (in degrees)
ast: Llendes de proyección (en graos)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
ast: Configura''l parámetru SRS=... de la solicitú WMS

en: GK Zone
ast: Zona GK

en: Gauß-Krüger Zone {0}
ast: Zona de Gauß-Krüger {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
ast: {0} ({1} a {2} graos)

en: Lambert CC9 Zone (France)
ast: Zona Lambert CC9 (Francia)

en: Lambert CC Zone
ast: Zona CC-Lambert

en: {0} (Corsica)
ast: {0} (Córcega)

en: Lambert 4 Zones (France)
ast: Zones Lambert 4 (Francia)

en: WGS84 Geographic
ast: WGS84 Xeográfica

en: Belgian Lambert 1972
ast: Lambert Belga 1972

en: Belgian Lambert 2008
ast: Lambert Belga 2008

en: Lambert Zone (Estonia)
ast: Zona Lambert (Estonia)

en: Lambert 93 (France)
ast: Lambert 93 (Francia)

en: LKS-92 (Latvia TM)
ast: LKS-92 (Letonia TM)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
ast: Rijksdriehoekscoördinaten (Países Baxos)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
ast: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Suecia)

en: Map Projection
ast: Proyección del mapa

en: Projection method
ast: Métodu de proyección

en: Set as default
ast: Definir como predetermináu

en: Default projection
ast: Proyección predeteminada

en: Display coordinates as
ast: Visualizar les coordenaes como

en: System of measurement
ast: Sistema de midida

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
ast: Nun se pudo activar la proyección {0}. Usando Mercator.

en: PUWG 1992 (Poland)
ast: PUWG 1992 (Polonia)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
ast: PUWG 2000 zona {0} (Polonia)

en: PUWG (Poland)
ast: PUWG (Polonia)

en: PUWG Zone
ast: Zona PUWG

en: Swiss Grid (Switzerland)
ast: Rejilla suiza (Suiza)

en: Guadeloupe Fort-Marigot 1949
ast: Guadaloupe Fort-Marigot 1949

en: Martinique Fort Desaix 1952
ast: Martinica Fort Desaix 1952

en: UTM France (DOM)
ast: UTM Francia (DOM)

en: UTM Geodesic system
ast: Sistema xeodésicu UTM

en: North
ast: Norte

en: South
ast: Sur

en: Hemisphere
ast: Hemisferiu

en: Remote Control
ast: Control Remotu

en: Settings for the remote control feature.
ast: Axustes pa la función de control remotu.

en: Confirm all Remote Control actions manually
ast: Confirmar toles acciones de Control Remotu manualmente.

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
ast: Dexa que JOSM sía controláu dende otres aplicaciones, por casu dende un navegador web.

en: Enable remote control
ast: Activar control remotu

en: Permitted actions:
ast: Acciones dexaes:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
ast: Probando URL del API OSM ''{0}''

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
ast: <html>''{0}'' nun ye una URL de API OSM válida.<br>Por favor revise la escritura y valide de nuevu.</html>

en: Invalid API URL
ast: URL de API non válidu

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
ast: <html>Falló la construcción d´URL ''{0}'' pa validar el servidor de API OSM.<br>Revise la escritura de ''{1}'' y validar de nuevu.</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
ast: <html>Fallu al conectase a la URL ''{0}''.<br>Por favor revise la escritura de ''{1}'' y la so conexón a Internet y validar de nuevu.</html>

en: Connection to API failed
ast: Falló la conexón al API

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
ast: <htm>Falló la descarga de la llista de conxuntos de cambeos del servidor API OSM<br>''{1}''. El servidor retornó´l códigu {0} en llugar de 200.<br> Por favor revise la escritura de ''{1}'' y validar de nuevu.</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
ast: <html>El servidor de API OSM en ''{0}'' nun devolvió una respuesta válida.<br>Ye posible que ''{0}'' nun sía un servidor API OSM.<br>Por favor revise la escritura de ''{0}'' y validar de nuevu.</html>

en: Use Basic Authentication
ast: Usar autentificación básica

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
ast: Escueya autentificación básica HTTP col so usuariu y clave de OSM

en: OSM username:
ast: Nome d''usuariu OSM:

en: OSM password:
ast: Contraseña OSM:

en: Please enter your OSM password
ast: Por favor, introduza la so contraseña de OSM

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
ast: Erru al recuperar les credenciales d''alministrador de credenciales de OSM.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
ast: Erru al guardar les credenciales de OSM nel alministrador de credenciales.

en: Periodically check for new messages
ast: Verificar dacuando si hai nuevos mensaxes

en: Check interval (minutes):
ast: Comprobar cada (minutos):

en: Display Advanced OAuth Parameters
ast: Amosar Parámetros avanzaos de OAuth

en: Save to preferences
ast: Guardar preferencies

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
ast: Nun tien accesu a la llave d''Accesu p''aportar al servidor OSM usando OAuth. Por favor autorícelo primeru.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
ast: Usté yá tien una llave d''Accesu p''aportar al servidor OSM usando OAuth

en: New Access Token
ast: Nueva llave d''Accesu

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
ast: Escueya pa siguir los pasos del procesu d''autorización OAuth y xenerar una nueva llave d''Accesu

en: Click test access to the OSM server with the current access token
ast: Escueya probar accesu al servidor OSM cola llave d''Accesu actual

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
ast: <html>Usar la URL del servidor OSM por omisión (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
ast: Probar la URL de API

en: The API URL is valid.
ast: La URL del API ye válida.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
ast: Falló la validación. La URL de API paez non válida.

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
ast: La URL del API OSM nun puede tar en blancu. Por favor, introduza una URL de API OSM.

en: The current value is not a valid URL
ast: El valor actual nun ye una URL válida

en: Please enter the OSM API URL.
ast: Por favor introduza la URL del API OSM.

en: Configure whether to use a proxy server
ast: Configurar si deseya usar un servidor proxy

en: Host:
ast: Servidor:

[ctx: server]
en: Port:
ast: Puertu:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
ast: Por favor, introduza un nome d''usuariu y contraseña si''l so proxy rique autentificación.

en: No proxy
ast: Ensin proxy

en: Use standard system settings
ast: Usar les opciones estándar del sistema

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
ast: Usar les opciones estándar del sistema (evacuáu. P''habilitalo, llance JOSM con <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt>)

en: Manually configure a HTTP proxy
ast: Configurar manualmente un proxy HTTP

en: Use a SOCKS proxy
ast: Utilizar un proxy SOCKS

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
ast: JOSM ta configuráu pa utilizar los proxies de la configuración del sistema, pero la JVM nun ta configuráu pa recuperalos. Restablecer les preferencies a ''Ensin proxy''

en: Connection Settings for the OSM server.
ast: Configuración de conexón del servidor OSM.

en: Please enter your OSM user name
ast: Por favor, introduza''l so nome d''usuariu de OSM

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
ast: El nome d''usuariu nun puede tar vacíu. Por favor, introduza''l so nome d''usuariu de OSM

en: Action
ast: Acción

en: Shortcut
ast: Atayu de tecláu

en: Shortcut Background: User
ast: Atayu de fondu: Usuariu

en: Shortcut Background: Modified
ast: Atayu de fondu: modificáu

en: Use default
ast: Usar predefiníu

en: Key:
ast: Clave:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
ast: ¡Atención: use solamente tecles reales del so tecláu!

en: Keyboard Shortcuts
ast: Atayos de tecláu

en: Changing keyboard shortcuts manually.
ast: Camudar los atayos de tecláu manualmente.

en: Data validator
ast: Validador de datos

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
ast: Un validador de datos OSM que verifica los erros más comunes producíos polos usuarios y los programes d''edición.

en: Available rules:
ast: Regles disponibles:

en: Active rules:
ast: Regles actives:

en: Add a new rule by entering filename or URL
ast: Añedir una nueva regla escribiendo un nome de ficheru o URL

en: New rule entry:
ast: Nueva entrada de regla:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
ast: Quitar les regles escoyíes de la llista de regles actives

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
ast: Editar el nome de ficheru o URL de les regles actives escoyíes

en: Add the selected available rules to the list of active rules
ast: Amestar les regles disponibles escoyíes a la llista de regles actives

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
ast: Vuelve cargar la llista de regles disponibles dende ''{0}''

en: Loading rule sources from ''{0}''
ast: Cargando los oríxenes de regles dende ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
ast: <html>Hebo un fallu al cargar la llista d´oríxenes de regles dende<br>''{0}''.<br><br>Detalles (ensin traducir):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
ast: Alvertencia: formatu inválidu d´entrada na llista de regles ''{0}''. Llogróse ''{1}''

en: Tag checker rules
ast: Regles del Validador d''etiquetes

en: Choose Tag checker rules to enable
ast: Escueya les regles del Validador d''Etiquetes que deseya activar

en: Use ignore list.
ast: Usar llista d''omisiones.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
ast: Usar la llista d''omisiones pa suprimir alvertencies.

en: Use error layer.
ast: Utilizar la capa d''erros.

en: Use the error layer to display problematic elements.
ast: Utilizar la capa d''erros p''amosar elementos problemáticos.

en: Show informational level.
ast: Amosar nivel d''información.

en: Show the informational tests.
ast: Amosar los test informativos.

en: Show informational level on upload.
ast: Amosar información sobre la xubida de datos.

en: Show the informational tests in the upload check windows.
ast: Amosar les pruebes d''información na ventana de comprobación de xubida de datos.

en: On demand
ast: A pidimientu

en: On upload
ast: A la unviada

en: Tests
ast: Prebes

en: Choose tests to enable
ast: Escueya les pruebes que deseya activar

en: multiple
ast: múltiple

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
ast[0]: Esaniciar les claves antigües d´hasta {0} oxetu
ast[1]: Esaniciar les claves antigües d´hasta {0} oxetos

en: Delete the selection in the tag table
ast: Borrar la selección na tabla d''etiquetes

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
ast: Usar predefeníu ''{0}'' del grupu ''{1}''

en: Use preset ''{0}''
ast: Usar predefiníu ''{0}''

en: Elements of type {0} are supported.
ast: Los elementos del tipu {0} son soportaos

en: Apply Preset
ast: Aplicar predeterminaos

en: Change {0} object | Change {0} objects
ast[0]: Modificar oxetu {0}
ast[1]: Modificar {0} oxetos

en: Nothing selected!
ast: ¡Nun hai nada escoyíu!

en: Selection unsuitable!
ast: ¡Selección desaparente!

en: Change Tags
ast: Camudar Etiquetes

en: Add or remove toolbar button
ast: Amestar o esaniciar barra de ferramientes

en: Unknown type: {0}
ast: Tipu desconocíu: {0}

en: Preset group {1} / {0}
ast: Grupu predefinido {1} / {0}

en: Preset group {0}
ast: Grupu predefiníu {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
ast: La referencia {0} ta siendo usada antes de ser definida

en: Roles cannot appear more than once
ast: Los roles nun pueden apaecer más d''una vegada

en: Preset role element without parent
ast: Rol preestablecíu ensin padre

en: Preset sub element without parent
ast: Subelementu preestablecíu ensin padre

en: Error parsing {0}:
ast: Erru analizando {0}:

en: Search presets
ast: Buscar predefiníos

en: Search for objects by preset
ast: Buscar oxetos per tipu predefiníu

en: Show only applicable to selection
ast: L''amuesa namá ye aplicable a la selección

en: Search in tags
ast: Buscar n''etiquetes

en: Add toolbar button
ast: Añedir botón de barra de ferramientes

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
ast: Faiga clic p''abrir la pestaña d''etiquetes prefixaes nes preferencies

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
ast: Etiquetáu predetermináu rotu ''{0}-{1}'' - El métodu Java atopáu en ''values_from'' nun ye ''{2}''

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
ast: Etiquetáu predetermináu rotu ''{0}-{1}'' - El métodu Java atopáu en ''values_from'' refundió {2} ({3})

en: <different>
ast: <diferente>

en: More information about this feature
ast: Más información sobre esta característica

en: Optional Attributes:
ast: Atributos opcionales:

en: Edit also …
ast: Editar amás...

en: Unknown requisite: {0}
ast: Requisitu desconocíu: {0}

en: Illegal member expression: {0}
ast: Espresión de miembru illegal: {0}

en: Available roles
ast: Roles disponibles

en: role
ast: rol

en: count
ast: cuenta

en: elements
ast: elementos

en: Select auto-increment of {0} for this field
ast: Escoyer un autoincremental de {0} pa esti campu

en: Cancel auto-increment for this field
ast: Atayar l´autoincrementu d''esti campu

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
ast: Axustable {0} non rexistráu entá. Non puede configurase la participación nel axuste sincronizáu.

en: Adjustable {0} not registered yet.
ast: El componente personalizable {0} nun ta rexistráu.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
ast: Dalgunos de los oyentes claves escaecieron esaniciase a sigo mesmos: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
ast: Dalgunos de los oyentes modificadores clave escaecieron esaniciase a sigo mesmos: {0}

en: All files (*.*)
ast: Tolos ficheros (*.*)

en: Received error page:
ast: Recibióse una páxina d''erru

en: {0}... [please type its number]
ast: {0}... [por favor, teclee el so númberu]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
ast: La preferencia con llave ''{0}'' nun inclúi ''{1}''. Non puede restaurase la xeometría de la ventana a partir de les preferencies.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
ast: La preferencia con llave ''{0}'' nun aprove un valor enteru pa ''{1}''. Llogróse {2}. Non puede restaurase la xeometría de la ventana a partir de les preferencies

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
ast: Fallu al interpretar el campu ''{1}'' na preferencia cola llave ''{0}''. La esceición foi: {2}. Non puede restaurase la xeometría de la ventana a partir de les preferencies.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
ast: La preferencia cola llave ''{0}'' nun esiste. Non puede restaurase la xeometría de la ventana a partir de les preferencies.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
ast: Ignorando xeometría mal formada: {0}

en: Min. latitude
ast: Llatitú min.

en: Min. longitude
ast: Llonxitú min.

en: Max. latitude
ast: Llatitú max.

en: Max. longitude
ast: Llonxitú max.

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
ast: URL de www.openstreetmap.org (Puede pegar un una URL de descarga pa especificar una rexón)

en: Please select the row to edit.
ast: Escueye la filera pa editar

en: Add a new source to the list.
ast: Amestar nueva fonte a la llista.

en: Edit the selected source.
ast: Editar la fonte escoyida.

en: Delete the selected source from the list.
ast: Borrar la fonte escoyida de la llista.

en: Enter a search expression
ast: Introducir una espresión de busca

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
ast: El valor actual nun ye una ID de OSM válida. Por favor, introduza un númberu enteru mayor que cero

en: false: the property is explicitly switched off
ast: falsu: la propiedá atopar ensin marcar

en: true: the property is explicitly switched on
ast: verdaderu: la propiedá atópase marcada

en: partial: different selected objects have different values, do not change
ast: parcial: distintos oxetos escoyíos tienen valores distintos, nun camudar

en: unset: do not set this property on the selected objects
ast: ensin establecer: nun amiesta esta propiedá a los oxetos escoyíos

en: Cut
ast: Cortar

en: Right click = copy to clipboard
ast: Clic derechu = copiar al portapapeles

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
ast: Atributu ''{0}'' obligatoriu perdíu.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
ast: Valor illegal para al atributu obligatoriu ''{0}'' de tipu enteru llargu, llográu ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
ast: Valor illegal para al atributu obligatoriu ''{0}'' de tipu enteru llargu (>=0), llográu ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
ast: Valor ensin dexar pal atributu ''{0}'' del tipu doble. Llogróse ''{1}''

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
ast: Valor illegal para al atributu obligatoriu ''{0}'' de tipu booleanu, llográu ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
ast: Valor illegal para al atributu obligatoriu ''{0}'' de tipu OsmPrimitiveType, llográu ''{1}''.

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
ast: La vía con ID esternu ''{0}'' inclúi un nodo faltante con ID esternu ''{1}''.

en: Deleted node {0} is part of way {1}
ast: El nodo borráu {0} ye parte de la vía {1}

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
ast: La relación con ID esternu ''{0}'' referir a una primitiva perdida con ID esternu ''{1}''.

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
ast: El miembru esaniciáu {0} usar na relación {1}

en: Prepare OSM data...
ast: Preparando datos OSM...

en: Parsing OSM data...
ast: Analizando los datos de OSM...

en: Preparing data set...
ast: Preparando conxuntu de datos...

en: Missing required attribute ''{0}''.
ast: Fai falta l´atributu obligatoriu ''{0}''.

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ast: Hai un valor illegal númberu(llargor) pal atributu ''{0}''. Llogróse ''{1}''.

en: Unsupported version: {0}
ast: Versión ensin soportar: {0}

en: Illegal object with ID=0.
ast: Oxetu con ID=0 illegal.

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
ast: Valor illegal pal atributu ''version'' na primitiva OSM con ID {0}. Llogróse {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
ast: Falta l´atributu ''version'' na primitiva OSM con ID {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
ast: Normalizando´l valor del atributu ''version'' del elementu {0} a {2}, la versión de la API ye ''{3}''. Llogróse {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
ast: Versión del API desconocida o non soportada. Ye {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
ast: Valor illegal pal atributu ''changeset'' del nuevu oxetu {1}. Llogróse {0}. Volviendo a 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
ast: Valor illegal pal atributu ''changeset''. Llogróse {0}.

en: Missing key or value attribute in tag.
ast: Fai falta la llave o''l valor del atributu na característica (tag).

en: Deleted way {0} contains nodes
ast: La vía borrada {0} contien nodos

en: Deleted relation {0} contains members
ast: La relación borrada {0} contien miembros

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
ast: Falta l´atributu ''ref'' nel miembru de la relación {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
ast: Valor illegal del atributu ''ref'' nel miembru de la relación {0}. Llogróse {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
ast: Especificación <member> incompleta con ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
ast: Fai falta l´atributu ''type'' nel miembru {0} de la relación {1}.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
ast: Valor illegal pal atributu ''tipu'' del miembru {0} na relación {1}. Llogróse {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
ast: Baxando puntos {0} a {1}...

en: Contacting OSM Server...
ast: Contautando col Sirvidor d''OSM...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
ast: Fallu al abrir canal de llectura pal recursu ''{0}''

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
ast: Erru al abrir l´ficheru con estensión ''{2}'' y nome ''{3}'' nel ficheru zip ''{0}''. La esceición foi: {1}

en: Failed to rename file {0} to {1}.
ast: Falló´l cambéu de nome del ficheru {0} pol de {1}.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
ast: Falló la carga de {0}, usar ficheru en caxé y reintentar la próxima vegada: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
ast: El valor d´atributu ''{0}'' del elementu ''{1}'' nun ta dexáu pa les posibilidaes del servidor. Llogróse''{2}''

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
ast: Fallu al verificar la fecha ''{0}'' respondida pol servidor.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
ast: Formatu inesperáu de la encabezadura d´erru pal conflictu na actualización del conxuntu de cambeos. Llogróse ''{0}''

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
ast: Valor de llonxitú illegal pal parámetru ''{0}'', llogróse {1}

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
ast: Valor de llatitú illegal pal parámetru ''{0}'', llogróse {1}

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
ast: Valor inesperáu pa ''{0}'' na url de consulta del conxuntu de cambeos, llogróse {1}

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
ast: Non puede crease una consulta de conxuntu de cambeos incluyendo los parámetros ''uid'' y ''display_name''

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
ast: El parámetru ''{0}'' nun ye soportáu na consulta del conxuntu de cambeos

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
ast: Formatu inesperáu pal númberu de puertu na preferencia ''{0}''. Llográu ''{1}''.

en: The proxy will not be used.
ast: Nun se va usar el proxy.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
ast: Puertu illegal na preferencia ''{0}''. Llogróse {1}.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
ast: Atopóse un valor ensin esperar pa la preferencia ''{0}''. Llogróse ''{1}''. Nun se va utilizar proxy.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
ast: Parámetros ensin esperar pal proxy HTTP. Llogróse´l host ''{0}'' y el puertu ''{1}''.

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
ast: Parámetros ensin esperar pal proxy SOCKS. Llogróse´l host ''{0}'' y el puertu ''{1}''.

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
ast: La conexón al servidor proxy ''{0}'' pa la URI ''{1}'' fracasó. La esceición foi: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
ast: La JVM nun ta configurada pa buscar los proxies de la configuración del sistema. Faltaba la propiedá ''java.net.useSystemProxies'' mientres l''entamu. Nun se va utilizar un proxy.

en: Parsing response from server...
ast: Revisando respuesta del servidor...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
ast: Elementu XML con nome ''{0}'' inesperáu

en: Downloading OSM data...
ast: Baxando datos d''OSM...

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
ast: Erru nel analís sintácticu: estructura de documentu inválida pa un documentu GPX.

en: (at line {0}, column {1})
ast: (na llínea {0}, columna {1})

en: Unknown mode {0}.
ast: mou desconocíu {0}.

en: get number of unread messages
ast: Llograr el númberu de mensaxes ensin lleer

en: Message notifier
ast: Mensaxe notificador

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
ast: Llogrando un conxuntu de nodos de ''{0}''

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
ast: Llogrando un conxuntu de víes de ''{0}''

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
ast: Llogrando un conxuntu de relaciones de ''{0}''

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
ast[0]: Descargando {0} oxetu de ''{1}''
ast[1]: Descargando {0} oxetos de ''{1}''

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
ast: El servidor respondió con un códigu de respuesta 404, reintentando con un pidimientu individual pa cada oxetu.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
ast: Llogrando nodo con ID {0} de ''{1}''

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
ast: Llogrando vía con ID {0} de ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
ast: Llogrando relación con ID {0} de ''{1}''

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
ast: El servidor respondió con códigu 404 pal ID {0}. Omitiéndolo.

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
ast: Esceición de punteru nula, posiblemente dalguna etiqueta tea perdida

en: {0} not available (offline mode)
ast: {0} nun ta disponible (mou fora de llínea)

en: Unable to initialize OSM API.
ast: Nun se puede anicializar la API de OSM.

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
ast: Esta versión de JOSM ye incompatible col servidor configuráu.

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
ast: Ye compatible cola versión 0.6 del protocolu, ente que´l servidor diz que soporta {0} a {1}.

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
ast: Formatu de ID inesperáu respondíu pol servidor. Llogróse ''{0}''.

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
ast: Formatu inesperáu de nueva versión de primitiva ''{0}'' modificada. Llogróse ''{1}''.

en: Creating changeset...
ast: Creando conxuntu de cambeos...

en: Successfully opened changeset {0}
ast: Conxuntu de cambeos {0} abiertu con ésitu

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
ast: Esperábase un ID de Conxuntu de Camibos > 0. Llogróse {0}.

en: Updating changeset...
ast: Actualizando conxuntu de cambeos...

en: Updating changeset {0}...
ast: Actualizando conxuntu de cambeos {0}...

en: Closing changeset...
ast: Pesllando rexistru de cambéos...

en: Preparing upload request...
ast: Preparando solicitú de xubida...

en: Waiting 10 seconds ...
ast: Esperando 10 segundos...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
ast: Reintentando {0} de {1} en {2} segundos...

en: OK - trying again.
ast: OK - intentando de nuevu.

en: Starting retry {0} of {1}.
ast: Reintentando {0} de {1}.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
ast: El conxuntu de cambeos actual ye nulu. Non pueden xubise los datos.

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
ast: Ríquese que l´ID del conxuntu de cambeos actual sía 0. > El ID actual ye {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
ast: Esperábase apertura del conxuntu de cambeos. Llogróse´l cierre de conxuntu de cambeos con ID {0}.

en: The server replied an error with code {0}.
ast: El servidor respuende con un erru con códigu {0}.

en: (Code={0})
ast: (Códigu={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
ast: El Prolog del documentu OsmChange yá s''escribió. Por favor, escriba solamente una vegada.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
ast: El Prolog del documentu OsmChange inda nun s''escribió. Por favor, escríbalo primeru.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
ast: Elementu d´entamu ensin soportar ''{0}'' nel conteníu del conxuntu de cambeos de la posición ({1},{2}). Ignorando.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
ast: Estructura illegal de documentu. Atopóse un nodo, una vía o una relación per fora de ''create'', ''modify'', o ''delete''.

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
ast: Elementu de fin ensin soportar ''{0}'' nel conteníu del conxuntu de cambeos de la posición ({1},{2}). Ignornado.

en: Parsing changeset content ...
ast: Verificando conteníu del conxuntu de cambeos...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ast: Valor booleano illegal pal atributu ''{0}''. Llogróse ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ast: Valor illegal pal atributu ''{0}''. Llogróse ''{1}''.

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ast: Valor numbéricu illegal pal atributu ''{0}''. Llogróse ''{1}''.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
ast: Fai falta l´atributu obligatoriu ''{0}'' pal elementu XML {1}.

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
ast: Atopóse un elementu indefiníu ''{0}'' na canal de llectura. Albortando.

en: Parsing list of changesets...
ast: Analizando la llista de cambeos...

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
ast: Fallu al roblar una conexón HTTP cola encabezadura de autenticación OAuth

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
ast: Valor pa la preferencia ''{0}'' non esperáu. Llogróse ''{1}''.

en: Parsing OSM history data ...
ast: Analizando datos del historial de OSM...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
ast: Atopóse l´elementu ''{0}'' non definíu na canal d´entrada. Omitiéndolo.

en: Reading was canceled
ast: La llectura foi atayada

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
ast: Fai falta un aributo obligatoriu ''{0}'' en <nd> de la vía {1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
ast: Valor illegal del atributu ''ref'' del elementu <nd>. Ye {0}.

en: Line {0} column {1}:
ast: Llínea {0} columna {1}:

en: Downloading referring ways ...
ast: Descargando víes referíes...

en: Downloading referring relations ...
ast: Descargando relaciones referíes...

en: Reading changesets...
ast: Lleendo conxuntu de cambeos...

en: Downloading changesets ...
ast: Descargando conxuntu de cambeos...

en: Reading changeset {0} ...
ast: Lleendo conxuntu de cambeos {0}...

en: Downloading changeset {0} ...
ast: Descargando conxuntu de cambeos {0}...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
ast[0]: Descargando {0} conxuntu de cambeos...
ast[1]: Descargando {0} conxuntos de cambeos...

en: Downloading content for changeset {0} ...
ast: Descargando conteníos del conxuntu de cambeos {0} ...

en: Downloading history...
ast: Descargando historial...

en: Contacting Server...
ast: Contautando col Sirvidor...

en: Downloading OSM notes...
ast: Descarga de notes OSM...

en: Downloading data...
ast: Descargando datos...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
ast: Nun se pudo conectar col servidor OSM. Por favor, verifique la so conexón a Internet.

en: Reading error text failed.
ast: Falló la llectura del testu d''erru.

en: XML tag <user> is missing.
ast: Etiquetar XML <user> ta perdida.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
ast: Atributu perdíu ''{0}'' na etiqueta XML ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
ast: Valor illegal pal atributu ''{0}'' na etiqueta XML ''{1}''. Llogróse {2}.

en: Reading user info ...
ast: Lleendo información del usuariu ...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
ast: Empezando a xubir nun únicu pidimientu por primitiva...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
ast: {0}% ({1}/{2}), {3} restantes. Xubiendo nodo ''{4}'' (ID: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
ast: {0}% ({1}/{2}), {3} restantes. Xubiendo vía ''{4}'' (ID: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
ast: {0}% ({1}/{2}), {3} restantes. Xubiendo relación ''{4}'' (ID: {5})

en: Starting to upload in one request ...
ast: Empezando a xubir nun únicu pidimientu...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
ast: Esperábase un valor > 0 pal parámetru ''{0}'', llogróse {1}

en: Starting to upload in chunks...
ast: Empezando a xubir por porciones...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
ast[0]: ({0}/{1}) Xubiendo {2} oxetu...
ast[1]: ({0}/{1}) Xubiendo {2} oxetos...

en: Uploading data ...
ast: Xubiendo datos...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
ast: Atopóse un ID 0 inesperáu pa la primitiva osm

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
ast: Valor ensin esperar pa la clave ''{0}'' nes preferencies, tien ''{1}''

en: unspecified reason
ast: Razón ensin especificar

en: Error playing sound
ast: Error reproduciendo soníu

en: This is after the end of the recording
ast: Esto ta dempués del final de la grabación

en: Save user and password (unencrypted)
ast: Guardar nome d''usuariu y contraseña (ensin cifrar)

en: Assume
ast: Asumir

en: Existing values
ast: Valores esistentes

en: <delete from {0} objects>
ast: <esaniciar dende {0} oxetos>

en: Old values of
ast: Valores anteriores de

en: Add tags to selected objects
ast: Añedir etiquetes a los oxetos escoyíos

en: Add selected tags
ast: Añedir etiquetes escoyíes

en: Add all tags
ast: Añedir toles etiquetes

en: Add checked tags to selected objects
ast: Añedir les etiquetes verificaes a los oxetos escoyíos

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
ast: Mayús+Enter: añede toles etiquetes a los oxetos escoyíos

en: Enable the checkbox to accept the value
ast: Active''l caxellu p''aceptar el valor

en: Accept all tags from {0} for this session
ast: Aceptar toles etiquetes dende {0} pa esta sesión

en: Load data from API
ast: Cargar datos dende''l API

en: Import data from URL
ast: Importar datos dende la URL

en: Open local files
ast: Abrir ficheros locales

en: Load imagery layers
ast: Cargar capes d''imaxes

en: Change the selection
ast: Camudar la selección

en: Change the viewport
ast: Camudar la vista

en: Create new objects
ast: Crear nuevos oxetos

en: Read protocol version
ast: Lleer la versión del protocolu

en: Remote Control has been asked to create a new node.
ast: El Control Remotu recibió una solicitú pa crear un nodo nuevu.

en: Coordinates:
ast: Coordenaes:

en: There is no layer opened to add node
ast: Nun hai nenguna capa abierta p''añedir un nodo

en: Remote Control has been asked to create a new way.
ast: Solicitóse a Control Remotu la creación d''una nueva vía.

en: Invalid coordinates: {0}
ast: Coordenaes inválides: {0}

en: There is no layer opened to add way
ast: Nun hai nenguna capa abierta p''añedir una vía

en: Add way
ast: Añedir vía

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
ast: Control Remotu recibió un pidimientu de característiques soportaes. Esto dexa a los sitios web aldovinar la versión de JOSM que s''atopa executando.

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
ast: El Control Remotu recibió una solicitú pa cargar una capa d''imaxe dende la siguiente URL:

en: Remote imagery
ast: Imaxes remotes

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
ast: Pidióse al control remotu importar datos de la siguiente URL:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
ast: Pidióse al control remotu cagar datos dende''l API.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
ast: Les llatitúes tienen de tar ente {0} y {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
ast: Les llonxitúes tienen de tar ente {0} y {1}

en: The minima must be less than the maxima
ast: Los mínimos tien de ser inferior a los máximos

en: Loading data
ast: Cargando los datos

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
ast: Solicitóse a Control Remotu dende la API la carga d''oxetos (especificaos polos sos ID).

en: Remote Control has been asked to open a local file.
ast: Control Remotu recibió un pidimientu d''abrir un ficheru local

en: Do you want to allow this?
ast: ¿Deseya permitir esto?

en: Confirm Remote Control action
ast: Confirmar l''acción del control remotu

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
ast: Solicitóse al Control Remotu que reporte la so versión de protocolu. Esto dexa a los sitios web detectar un JOSM executándose.

en: local file
ast: ficheru local

en: include
ast: incluyir

en: Layer contains unsaved data - save to file.
ast: La capa contien datos ensin guardar - guardar n''ficheru.

en: Layer does not contain unsaved data.
ast: La capa contien datos que nun fueron guardaos

en: Data:
ast: Datos:

en: Link to a OSM data file on your local disk.
ast: Enllaz a un ficheru de datos OSM nel so discu local.

en: Include OSM data in the .joz session file.
ast: Incluyir datos de OSM nel arquivu .joz de sesión.

en: Include GPX data in the .joz session file.
ast: Incluyir datos GPX nel ficheru de sesión .joz.

en: No file association
ast: Nenguna asociación d''arquivu

en: GPX data will be included in the session file.
ast: Los datos GPX van ser incluyíos nel ficheru de sesión.

en: OSM data will be included in the session file.
ast: Los datos de OSM van incluyir nel ficheru de la sesión.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
ast: Nun se soporten los metadatos de la versión ''{0}'' pa la capa de geoimagen. Esperábase: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
ast: Nun se soporta la versión ''{0}'' de los metadatos pa la capa de trazáu GPX. Esperábase: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
ast: Nun se soporta la versión ''{0}'' de los metadatos pa la capa de imagenes aérees. Esperábase 0.1.

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
ast: Versión ''{0}'' de meta dato pa la capa del marcador non esta soportada. Esperáu: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
ast: La versión ''{0}'' de metadatos pa capes de datos osm nun ye almitida. Esperábase: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
ast: Esperábase un nome de ficheru pa la capa nº {0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
ast: ficheru de sesión (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
ast: Esquema ensin soportar ''{0}'' na URI ''{1}''.

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
ast: Elemento raíz ''{0}'' inesperáu nel ficheru de sesión

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
ast: La versión ''{0}'' del ficheru de sesión nun ta soportada. Esperábase 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
ast: falta l''atributu ''index'' obligatoriu pal elementu ''layer''

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
ast: formatu del atributu ''index'' inesperáu pal elementu ''layer''

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
ast: l´atributu ''index'' ({0}) pal elementu ''layer'' ten de ser únicu

en: missing layer with index {0}
ast: falta la capa con índiz {0}

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
ast: falta l''atributu obligatoriu ''name'' pal elementu ''layer''

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
ast: falta l''atributu obligatoriu ''type'' pal elementu ''layer''

en: Unable to load layer
ast: Non puede cargase la capa

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
ast: Non puede cargase la capa de tipu ''{0}'' porque nun s''atopó un importador fayadizu.

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
ast: Non puede cargase la capa ''{0}'' porque depende de la capa ''{1}'' que se saltó.

en: Error loading layer
ast: Erru al cargar la capa

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
ast: <html>Non pudo cargase la capa {0} ''{1}''. <br>L´erru ye:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
ast: Saltar capa y siguir

en: expected .jos file inside .joz archive
ast: esperábase un ficheru .jos dientro del ficheru .joz

en: Skip Download
ast: Omitir la descarga

en: Download Plugin
ast: Descargar complementu

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
ast: Ríquese la versión {0} de JOSM pal complementu {1}.

en: Download skipped
ast: Omitióse la descarga

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
ast: Non puede descargase el complementu ''{0}''. Esti enllaz de descarga nun se conoz. Omitiendo descarga.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
ast: Non puede descargase el complementu ''{0}''. Esti enllaz de descarga ''{1}'' nun ye una URL válida. Omitiendo descarga.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
ast: Fallu al crear directoriu de complementu ''{0}''

en: Downloading Plugin {0}...
ast: Descargando complementu {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
ast: Hubo un error nel plugin {0}

en: integrated into main program
ast: integráu nel programa principal

en: replaced by new {0} plugin
ast: reemplazáu pol nuevu complementu {0}

en: no longer required
ast: yá nun ye necesariu

en: Plugin information
ast: Información del complementu

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
ast[0]: El siguiente complementu yá nun ye necesariu y foi desactiváu:
ast[1]: Los siguientes complementos yá nun son necesarios y fueron desactivaos:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
ast: <hmlt>Solicitóse la carga del complementu ''{0}''. <br>Esti complementu yá nun sigue desenvolviéndose y ye bien probable que produza erros.<br>Tendría De evacuase.<br>¿Borrar de les preferencies?</html>

en: Plugin update
ast: Actualización de plugin

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
ast: Actualizó''l to JOSM. <br>Pa evitar problemes los complementos tamién tendríen d''actualizase. <br><br> ¿Deseya actualizar los complementos agora?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
ast: La última actualización de los complementos foi fai más de {0} díes.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
ast: Omitir actualización de complementu dempués d''actualización de JOSM. L''actualización automática al entamu ta inactiva.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ast: Omitir actualización de complementu dempués d''un intervalu de tiempu. L''actualización automática al entamu ta inactiva.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
ast: Executar actualización de complementu dempués de l''actualización de JOSM. L''actualización automática al entamu ta activada.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ast: Executar actualización de complementu dempués d''un intervalu de tiempu. L''actualización automática al entamu ta inactiva.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
ast: Valor ''{0}'' inesperáu pa la preferencia ''{1}''. Asumiendo valor ''ask''.

en: Click to update the activated plugins
ast: Escueya p''actualizar los complementos activos

en: Skip update
ast: Omitir actualización

en: Click to skip updating the activated plugins
ast: Escueya pa omitir l''actualización de los complementos activos

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
ast[0]: El complementu {0} rique un complementu que nun s''atopó. El complementu que falta ye:
ast[1]: El complementu {0} rique {1} complementos que nun s''atoparon. El plugin que falta ye:

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
ast: <html>El complementu {0} rique la versión {1} de JOSM. La versión actual de JOSM ye {2}. <br> Tien De actualizar JOSM pa poder usar tal complementu.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
ast: Non pudo cargase el complementu {0}. ¿Deseya borrar de les preferencies?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
ast: cargando complementu ''{0}'' (versión {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
ast: <html>Nun se pudo cargar el complementu {0} por cuenta de que´l complementu<br>de la clase principal ''{1}'' nun s´atopó.</html>¿Esaniciar de les preferencies?

en: Loading plugins ...
ast: Cargando complementos...

en: Checking plugin preconditions...
ast: Comprobando requisitos previos del complementu...

en: Loading plugin ''{0}''...
ast: Cargando complementu ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
ast[0]: JOSM nun pudo atopar información sobre''l complementu siguiente:
ast[1]: JOSM nun pudo atopar información sobre los complementos siguientes:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
ast[0]: El complementu nun va ser cargáu.
ast[1]: Los complementos nun van ser cargaos.

en: Removing deprecated plugins...
ast: Esaniciando complementos obsoletos...

en: Removing unmaintained plugins...
ast: Esaniciando complementos ensin caltener...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
ast[0]: L''actualización del siguiente complementu falló:
ast[1]: L''actualización de los siguientes complementos falló:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
ast[0]: Por favor abra''l diálogu de preferencies dempués d''empecipiáu JOSM ya intente actualizalo manualmente.
ast[1]: Por favor abra''l diálogu de preferencies dempués d''empecipiáu JOSM ya intente actualizalos manualmente.

en: Plugin update failed
ast: Falló l''actualización del complementu

en: Failed to find plugin {0}
ast: Non pudo atopase el complementu {0}

en: Failed to download plugin information list
ast: Erru al descargar la llista d''información del complementu

en: Disable plugin
ast: Evacuar complementu

en: Click to delete the plugin ''{0}''
ast: Escueya pa borrar el complementu ''{0}''

en: Keep plugin
ast: Caltener complementu

en: Click to keep the plugin ''{0}''
ast: Escueya pa caltener el complementu ''{0}''

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
ast: Erru al instalar el complementu ''{0}'' dende l´ficheru de descarga temporal ''{1}''. {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
ast: Erru al esaniciar los complementos obsoletos ''{0}''.

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
ast: Erru al instalar el complementu yá descargáu ''{0}''. Omitiendo instalación. JOSM va cargar la vieya versión del complementu.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
ast: Erru al instalar el complementu ''{0}'' dende l´arquivu de descarga temporal ''{1}''. El cambéu de nome falló.

en: Update plugin
ast: Actualizar plugin

en: Click to update the plugin ''{0}''
ast: Faiga clic p´actualizar el componente ''{0}''

en: Click to disable the plugin ''{0}''
ast: Escueya pa evacuar el complementu ''{0}''

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
ast: Hubo una esceición inesperada que pudiere venir del plugin ''{0}''.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
ast: D''alcuerdu cola información sacada del plugin, l''autor ye {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
ast: Tenta actualizar a la versión más nueva d''esti plugin enantes d''informar d''un bug.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
ast: El complementu foi esaniciáu de la configuración. Por favor, reinicie JOSM pa descargalo.

en: no description available
ast: nun hai descripción disponible

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
ast: Recordar esta decisión y nun preguntar de nuevu (dir a Preferencies -> Complemento si deseya camudalo darréu)

en: Invalid jar file ''{0}''
ast: Arquivu JAR inválidu''{0}''

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
ast: El arquivu del complementu ''{0}'' nun contien un Manifiestu.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
ast: URL non válida ''{0}'' nel complementu {1}

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
ast: Descripción del complementu ''{0}'' inválida nel complementu {1}

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
ast: Versión principal del componente inválida ''{0}'' nel componente {1}

en: Missing plugin main version in plugin {0}
ast: Versión principal del componente ausente en {0}

en: More info...
ast: Más información...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
ast: <b>Complementu proporcionáu por una fonte esterna:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
ast: Fallu al crear información del complementu ''{0}'' a partir del manifiestu.

en: Illegal entry in plugin list.
ast: Entrada illegal na llistes de complementos.

en: Reading local plugin information..
ast: Lleendo la información del complementu local...

en: Processing plugin site cache files...
ast: Procesando ficheros de caxé del sitiu del complementu...

en: Processing file ''{0}''
ast: Procesando ficheru ''{0}''

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
ast: Erru al analizar l´arquivu ''{0}'' pa llograr la información del complementu. Omitiendo.

en: Processing plugin files...
ast: Procesando ficheros de complementos...

en: Download plugin list...
ast: Descargando llista de complementos...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
ast: Descargando llista de complementos dende ''{0}''

en: Plugin list download error
ast: Erru al descargar la llista del complementu

en: JOSM failed to download plugin list:
ast: JOSM falló al descargar la llista del complementu:

en: Details:
ast: Detalles:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
ast: Erru al crear el directoriu de complementos ''{0}''. Non puede almacenase en caxé la llista de complementos dende´l sitiu de complementos ''{1}''.

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
ast: Escribiendo la llista de complementos al caxé local ''{0}''

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
ast: Analizando sintácticamente la llista de complementos dende´l sitiu ''{0}''

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
ast: Fallu al revisar el documentu la llista de complementos del sitiu ''{0}''. Omitiendo sitiu. La esceición foi: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
ast: Procesando la llista de complementos dende´l sitiu ''{0}''

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
ast: <html>Fallu al empecipiar la comunicación col servidor OSM {0}.<br>Compruebe la URL del servidor nes preferencies y la so conexón a internet.</html>

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
ast: <html>Fallu al autenticar nel servidor OSM ''{0}''.<br>Ta usando OAuth para autenticarse pero agora mesmu nun hai br> una lleva d''Accesu OAuth configurada.<br>Por favor abra''l diálogu de preferencies y xenere o introduza una llave d''Accesu.</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
ast[0]: <strong>Falló</strong> la eliminación del <strong>nodo {0}</strong>. Inda ye referenciáu pela vía {1}.<br>Cargue la vía, esanicie la referencia al nodo y vuelva unviar al servidor.
ast[1]: <strong>Falló</strong> la eliminación del <strong>nodo {0}</strong>. Inda ye referenciáu peles víes {1}.<br>Cargue la víes, esanicie la referencia al nodo y vuelva unviar al servidor.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
ast[0]: <strong>Falló</strong> la eliminación del <strong>nodo {0}</strong>. Inda ye referenciáu pola relación {1}.<br>Cargue la relación, esanicie la referencia al nodo y vuelva unviar al servidor.
ast[1]: <strong>Falló</strong> la eliminación del <strong>nodo {0}</strong>. Inda ye referenciáu poles relación {1}.<br>Cargue la relaciones, esanicie la referencia al nodo y vuelva unviar al servidor.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
ast[0]: <strong>Falló</strong> la eliminación de la <strong>vía {0}</strong>. Inda ye referenciada pola relación {1}.<br>Cargue la relación, esanicie la referencia a la vía y vuelva unviar al servidor.
ast[1]: <strong>Falló</strong> la eliminación de la <strong>vía {0}</strong>. Inda ye referenciada pola relación {1}.<br>Cargue les relaciones, esanicie la referencia a la vía y vuelva unviar al servidor.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
ast[0]: <strong>Falló</strong> la eliminación de la <strong>relación {0}</strong>. Inda ye referenciada pola relación {1}.<br>Cargue dicha relación, esanicie la referencia a la relación que deseya borrar y vuelva unviar al servidor.
ast[1]: <strong>Falló</strong> la eliminación de la <strong>relación {0}</strong>. Inda ye referenciada poles relación {1}.<br>Cargue diches relaciones, esanicie la referencia a la relación que deseya borrar y vuelva unviar al servidor.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
ast: <html> Xubida al servidor <strong>fallida</strong> por cuenta que''l so actual conxuntu de datos viola una condición previa.<br> El mensaxe d''erru ye:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
ast: <html>Falló la autenticación ante´l servidor OSM col usuariu ''{0}''.<br>Por favor revise l´usuariu y la clave nes preferencies de JOSM.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
ast: <html>Falló la autenticación frente al servidor OSM cola llave OAuth ''{0}''.<br>Por favor llance''l diálogu de preferencies y descargue otra llave OAuth.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
ast: <html>L´autorización nel servidor OSM falló.<br>El servidor informó del siguiente erru:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
ast: <html>L''autorización nel servidor de OSM falló.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
ast: <html>Falló l´autorización frente al servidor OSM cola llave OAuth ''{0}''.<br>La llave nun ta autorizada p´aportar al recursu protexíu <br>''{1}''.<br>Por favor llance´l diálogu de preferencies y llogre otra llave OAuth.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
ast: <html>El tiempu de comunicación col servidor OSM ''{0}'' expiró. Por favor, inténtelo más tarde.</html>

en: no error message available
ast: Nun hai mensaxe d''erru disponible

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
ast: <html>Falló la comunicación col servidor OSM ''{0}''. El servidor respondió <br>col siguiente códigu d´erru y el siguiente mensaxe d´erru:<br><strong>Códigu d´Erru:</strong> {1}<br><strong>Mensaxe d´Erru (ensin traducir)</strong>:{2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
ast: <html>Falló´l zarru del conxuntu de cambeos <strong>{0}</strong></html> porque´l yá fuera zarráu.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
ast: <html>Falló´l zarru del conxuntu de cambeos <strong>{0}</strong> porque yá fuera cerráu en {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
ast: <html>El servidor informa de que detectó un conflictu.<br>Mensaxe d´erru (ensin traducir):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
ast: <html>El servidor indicó que detectó un conflictu.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
ast: <html>Nun se pudo xubir el conxuntu de cambeos <strong>{0}</strong><br> porque yá se cerró en {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
ast: <html>Falló l''apertura d''una conexón al servidor remotu <br>''{0}''<br> por motivos de seguridá. De normal esto ta causáu porque ta executando <br> JOSM un applet que nun foi cargáu dende ''{1}''.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
ast: <html>Falló l''apertura d''una conexón al servidor remotu <br>''{0}''.<br>Compruebe la so conexón a internet.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
ast: <html>Non pudo cargase datos o descargar datos dende <br>''{0}''<br>por cuenta de un problema cola tresferencia de datos.<br>Detalles (ensin traducir): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
ast: <html>Fallu al descargar datos. El so formatu o bien nun ta soportáu, bien formáu y/o inconsistente.<br><br>Detalles(ensin traducir: {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
ast: <html>Nun se pudieron descargar datos.<br><br>Detalles: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
ast: <html>El servidor OSM<br>''{0}'' informó de que se produció un erru internu del servidor.<br>De normal esto ye un problema temporal. Inténtelo de nuevu más tarde.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
ast: El servidor OSM ''{0}'' informa d''una mala solicitú.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
ast: La área qu''intentó descargar ye demasiáu grande o la so solicitú yera demasiada amplia. <br> Solicite un área más pequena o utilize un ficheru esportáu proporcionáu pola comunidá de OSM.

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
ast: El servidor OSM ''{0}'' nun sabe alrodiu de un oxetu <br>qu''usté trató de lleer, actualizar o borrar. Puede ser que l''oxetu<br>nun esista nel servidor o que ta usando un URL non válidu p''aportar a él<br>. Por favor revise curioso la dirección del servidor ''{0}''.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
ast: <html>Falló l''apertura d''una conexón al servidor remotu <br>''{0}''.<br>El nome del servidor ''{1}'' non pudo resolvese.<br>Compruebe la URL de la API nes sos preferencies y la so conexón a internet.

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
ast: <html>El servidor reporta qu´un oxetu foi borráu.<br><strong>Falló la xubida de datos</strong> si usté taba tratando d´actualizar o borrar esti oxetu.<br> <strong>Falló la descarga</strong> en casu de que tuviera intentando descargar esti oxetu <br><br>L´erru del mensaxe ye:<br>{0}</html>

en: latitude
ast: llatitú

en: URL does not contain valid {0}
ast: La URL nun contien un {0} válidu

en: longitude
ast: llonxitú

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
ast: Respuesta inesperada del servidor HTTP. Recibióse una respuesta {0} ensin cabecera ''Location''. Nun se pudo redirixir. Albortando.

en: Download redirected to ''{0}''
ast: Descarga redirixida a ''{0}''

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
ast: Demasiaes redirecciones detectaes a la URL de descarga. Albortando.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
ast: Non puede atopase la traducción pal idioma {0}. Revertiendo a {1}.

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
ast: Fatal: Fallu al alcontrar la imaxe ''{0}''. Este ye un problema seriu de configuración. JOSM va dexar de trabayar.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
ast: Erru al manipoliar el arquivu zip ''{0}''. La esceición foi: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
ast: Nun se pudo aportar al directoriu ''{0}'' por razones de seguridá. La esceición foi: {1}

en: Cause:
ast: Causa:

en: Opening URL: {0}
ast: Abriendo URL: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
ast: {0}: la opción ''{1}'' necesita un argumentu

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
ast: {0}: la opción ''{1}'' ye ambigua

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
ast: La URL nun contien {0}/{1}/{2}

en: reserved
ast: reserváu

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
ast: Conflictu d´atayu silenciosu: ''{0}'' movíu por ''{1}'' a ''{2}''.

en: {0} completed in {1}
ast: {0} completáu en {1}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
ast[0]: Esta etiqueta {0} foi atopada nel búfer, esto ye sospechosu!
ast[1]: Estes etiquetes {0} fueron atopaes nel búfer, esto ye sospechosu!

en: Key is too long (max {0} characters):
ast: La clave ye demasiada llarga (máximu {0} calteres):

en: Suspicious characters in key:
ast: Calteres sospechosos na clave:

en: Value is too long (max {0} characters):
ast: El valor ye demasiáu llargu (máximu {0} calteres):

en: day | days
ast[0]: día
ast[1]: díes

en: Failed to load XML schema.
ast: Erru al cargar l''esquema XML.

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
ast: Erru na espresión de busca na posición {0} - la espresión a la derecha de (|) tien de devolver un conxuntu de primitives

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
ast: Erru na espresión de busca na posición {0} - la espresión a la izquierda de (|) tien de devolver un conxuntu de primitives

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
ast: Erru na espresión de busca na posición {0} - (-) nun puede ser usáu nesti contestu

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
ast: Erru na espresión de busca na posición {0} - la espresión tien de devolver daqué distinta a la primitiva actual

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
ast: Elementu inesperáu ({0}) na posición {1}

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
ast: Elementu inesperáu na posición {0}. Esperábase {1} pero atopóse {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
ast: Erru atopáu na posición {0} mientres se parseaba la espresión de busca

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
ast: Calter inesperáu en {0}. Esperábase {1} pero atopóse {2}

en: Expected search expression
ast: Esperábase una espresión de busca

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
ast: Solicitó demasiaos nodos (>50.000). Descargue un área más pequena o use l''arquivu planet.osm

en: Database offline for maintenance
ast: La base de datos ta fora de llínea por caltenimientu

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
ast: Descargó demasiaos datos. Por favor, inténtelo de nuevu más tarde.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
ast: El tamañu máximu de bbox (cuadru de llende) ye de 0,25 y la to solicitú foi grande enforma. Solicita un área más pequena o usa''l ficheru planet.osm

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
ast: Aniciar sesión con JOSM-Trac en josm.openstreetmap.de

en: could not get audio input stream from input URL
ast: nun pudo recibise un fluxu d''entrada de soníu dende la URL d''entrada

en: Audio Device Unavailable
ast: Preséu de soníu non disponible

en: You must make your edits public to upload new data
ast: Tienes de facer públiques les ediciones pa xubir nuevos datos

en: town
ast: ciudá pequeña

[ctx: landuse]
en: forest
ast: forestal

[ctx: landuse]
en: meadow
ast: práu

[ctx: landuse]
en: farmland
ast: tierres de cultivu

[ctx: landuse]
en: farmyard
ast: antoxana agraria

[ctx: landuse]
en: cemetery
ast: campusantu

[ctx: landuse]
en: residential
ast: residencial

[ctx: landuse]
en: greenfield
ast: suelu urbanizable nuevu

[ctx: landuse]
en: village_green
ast: campa comunal

[ctx: landuse]
en: quarry
ast: cantera

[ctx: landuse]
en: vineyard
ast: viñéu

[ctx: natural]
en: scrub
ast: monte baxu (marrotales, carba o maleza)

[ctx: natural]
en: wood
ast: viesca natural

[ctx: natural]
en: grassland
ast: pradería

[ctx: natural]
en: wetland
ast: güelga

[ctx: amenity]
en: fire_station
ast: Parque de bomberos

[ctx: leisure]
en: park
ast: Parque

[ctx: leisure]
en: track
ast: Pista

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
ast: associatedStreet (Cai Acomuñada)

[ctx: Relation type]
en: boundary
ast: llende

[ctx: Relation type]
en: bridge
ast: ponte

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
ast: destination_sign (lletreros de destín)

[ctx: Relation type]
en: enforcement
ast: control de seguridá vial (radares, cámares...)

[ctx: Relation type]
en: multipolygon
ast: multipolígonu

[ctx: Relation type]
en: network
ast: rede

[ctx: Relation type]
en: public_transport
ast: tresporte_públicu

[ctx: Relation type]
en: restriction
ast: restricción

[ctx: Relation type]
en: route
ast: ruta

[ctx: Relation type]
en: route_master
ast: ruta_principal

[ctx: Relation type]
en: superroute
ast: superruta

[ctx: Relation type]
en: site
ast: llugar

[ctx: Relation type]
en: street
ast: cai

[ctx: Relation type]
en: tunnel
ast: túnel

[ctx: Relation type]
en: waterway
ast: vía fluvial

[ctx: Place type]
en: city
ast: gran ciudá

[ctx: Place type]
en: locality
ast: paraxe

[ctx: Place type]
en: village
ast: pueblu

[ctx: Place type]
en: town
ast: ciudá pequeña

[ctx: Place type]
en: borough
ast: distritu

[ctx: Place type]
en: municipality
ast: conceyu

[ctx: Place type]
en: island
ast: islla

[ctx: Place type]
en: county
ast: condáu

[ctx: Place type]
en: hamlet
ast: aldega

[ctx: Place type]
en: suburb
ast: barriu periféricu

en: All Files
ast: Tolos arquivos

en: Attributes
ast: Atributos

en: Abort file chooser dialog
ast: Atayar el diálogu d''elección d''arquivu

en: Abort file chooser dialog.
ast: Diálogu d''elección d''arquivu p''atayar

en: Create New Folder
ast: Crear Nuevu Directoriu

en: Delete File
ast: Borrar Ficheru

en: Enter file name:
ast: Ingrese nome de ficheru:

en: Enter path or folder name:
ast: Ingrese ruta del ficheru:

en: Error
ast: Erru

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
ast: Erru al renombrar ficheru ''{0}'' a ''{1}''

en: File name:
ast: Nome de ficheru:

en: File Name:
ast: Nome de ficheru:

en: FileChooser help.
ast: Ayuda d''elección de ficheru

en: Files
ast: Ficheros

en: Files of type:
ast: Ficheros de tipu:

en: Files of Type:
ast: Ficheros de tipu:

en: Filter:
ast: Filtru:

en: Folders
ast: Directorios

en: Home
ast: Aniciu

en: Look in:
ast: Mirar dientru de:

en: Look In:
ast: Mirar dientru de:

en: Modified
ast: Modificáu

en: New Folder
ast: Nuevu Directoriu

en: Open
ast: Abrir

en: Open selected file
ast: Abrir ficheru escoyíu

en: Open selected file.
ast: Abrir ficheru escoyíu

en: Rename File
ast: Reñomar ficheru

en: Rename file "{0}" to
ast: Reñomar ficheru ''{0}'' a

en: Save in:
ast: Guardar en:

en: Save In:
ast: Guardar en:

en: Save selected file.
ast: Almacenar ficheru escoyíu.

en: Selection:
ast: Escoyeta:

en: Size
ast: Tamañu

en: Up One Level
ast: Xubir un nivel

en: Update
ast: Actualizar

en: Update directory listing.
ast: Actualizar llistáu de directoriu.

en: View
ast: Vista

en: Blue:
ast: Azul:

en: Color Name:
ast: Nome de color:

en: Green:
ast: Verde:

en: Hue:
ast: Tonu:

en: GTK Color Chooser
ast: Escoyedor de Color GTK

en: Red:
ast: Colloráu:

en: Saturation:
ast: Saturación:

en: Surface
ast: Superficie

en: paved
ast: pavimentada

en: unpaved
ast: ensin pavimentar

en: asphalt
ast: asfaltu

en: concrete
ast: formigón

en: paving_stones
ast: pavimentu empedriáu

en: sett
ast: empedriáu

en: cobblestone
ast: adoquináu

en: grass_paver
ast: pavimentu vexetal (de celosía)

en: compacted
ast: amaceráu

en: fine_gravel
ast: grava fina

en: gravel
ast: grava

en: pebblestone
ast: grixu

en: ground
ast: tierra

en: mud
ast: barru

en: sand
ast: areña, sable

en: grass
ast: yerba

en: wood
ast: maera

en: clay
ast: arciella

en: dirt
ast: suelu natural

en: Lanes
ast: Carriles

en: Max. speed (km/h)
ast: Velocidá max. (km/h)

en: Bridge
ast: Ponte

en: Tunnel
ast: Túnel

en: Embankment
ast: Terremplén

en: Cutting
ast: Desmonte

en: Incline
ast: Pendiente

en: 10°
ast: 10º

en: -10°
ast: -10º

en: Lit
ast: Llume

en: yes
ast: sí

en: no
ast: non

en: limited
ast: limitáu

en: Oneway
ast: Sentíu únicu

en: Width (meters)
ast: Anchor (metros)

en: Max. weight (tonnes)
ast: Pesu máximu (t)

en: Max. axleload (tonnes)
ast: Máxima carga per exa de ruedes (tonelaes)

en: Max. height (meters)
ast: Altor máximu (metros)

en: Max. width (meters)
ast: Anchor máximu (metros)

en: Max. length (meters)
ast: Llargor máximu (metros)

en: Service type
ast: Tipu de serviciu

en: yard
ast: yarda

en: siding
ast: vía muerta

en: spur
ast: ramal

en: Electrified
ast: Electrificáu

en: Voltage in Volts (V)
ast: Voltaxe en voltios (V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
ast: Frecuencia en hercios (Hz)

en: Gauge (mm)
ast: Anchu de vía (mm)

en: Horse
ast: Caballu

en: Motor vehicles
ast: Vehículos a motor

en: destination
ast: llugar de destín

en: delivery
ast: repartida de mercancíes

en: permissive
ast: permisivu

en: private
ast: priváu

en: agricultural
ast: agrícola

en: forestry
ast: forestal

en: Motorcar
ast: Automóvil

en: Motorcycle
ast: Motocicleta

en: Cross by bicycle
ast: Encruz de bicicletes

en: Cross on horseback
ast: Encruz de caballos

en: Height (meters)
ast: Altor (en metros)

en: Reference
ast: Referencia

en: Operator
ast: Operador

en: Service Times
ast: Horarios del serviciu

en: Opening Hours
ast: Horariu d''apertura

en: Wheelchairs
ast: Sielles de ruedes

en: designated
ast: autorizáu

en: Brand
ast: Marca

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
ast: Color (nome de códigu HTML o códigu hexadecimal)

[ctx: color]
en: black
ast: negru

[ctx: color]
en: blue
ast: colloráu

[ctx: color]
en: brown
ast: marrón

[ctx: color]
en: gray
ast: gris

[ctx: color]
en: green
ast: verde

[ctx: color]
en: red
ast: rede

[ctx: color]
en: white
ast: blancu

en: Cuisine
ast: Cocina

en: asian
ast: asiática

en: burger
ast: hamburguesería

en: chicken
ast: pollu

en: chinese
ast: china

en: fish_and_chips
ast: fish_and_chips (pataques y pexe fritu)

en: french
ast: francesa

en: german
ast: alemana

en: greek
ast: griega

en: ice_cream
ast: xeladería

en: indian
ast: india

en: italian
ast: italianu

en: japanese
ast: xaponesa

en: mexican
ast: mexicana

en: pizza
ast: pizzería

en: regional
ast: rexonal

en: sandwich
ast: sandwich / emparedáu

en: thai
ast: tailandesa

en: turkish
ast: turca

en: Internet access
ast: Accesu a Internet

en: wired
ast: con cable

en: Internet access fee
ast: Accesu a Internet de baldre

en: Smoking
ast: Fumadores

en: dedicated
ast: dedicáu

en: separated
ast: separáu

en: isolated
ast: aislláu

en: outside
ast: afora

en: pitch
ast: cancha de xuegu

en: sports_centre
ast: Polideportivu

en: stadium
ast: Estadiu

en: Sport
ast: Deporte

[ctx: sport]
en: american_football
ast: fútbol_americanu

[ctx: sport]
en: archery
ast: tiru con arcu

[ctx: sport]
en: athletics
ast: atlestismu

[ctx: sport]
en: australian_football
ast: fútbol_australianu

[ctx: sport]
en: baseball
ast: béisbol

[ctx: sport]
en: basketball
ast: baloncestu

[ctx: sport]
en: boules
ast: petanca

[ctx: sport]
en: bowls
ast: bolos

[ctx: sport]
en: canadian_football
ast: fútbol_canadiense

[ctx: sport]
en: canoe
ast: piragua

[ctx: sport]
en: climbing
ast: montañismu

[ctx: sport]
en: cricket
ast: críquet

[ctx: sport]
en: croquet
ast: cróquet

[ctx: sport]
en: cycling
ast: ciclismu

[ctx: sport]
en: dog_racing
ast: carreres de perros

[ctx: sport]
en: equestrian
ast: hípica

[ctx: sport]
en: gaelic_games
ast: xuegos gaélicos

[ctx: sport]
en: gymnastics
ast: ximnasia acrobática

[ctx: sport]
en: handball
ast: balonmán

[ctx: sport]
en: horse_racing
ast: carreres d''hípica

[ctx: sport]
en: multi
ast: múltiple

[ctx: sport]
en: pelota
ast: pelotu

[ctx: sport]
en: racquet
ast: raqueta

[ctx: sport]
en: rugby_league
ast: liga de rugby

[ctx: sport]
en: rugby_union
ast: xunión de rugby

[ctx: sport]
en: shooting
ast: tiru

[ctx: sport]
en: skateboard
ast: monopatín

[ctx: sport]
en: soccer
ast: fútbol

[ctx: sport]
en: swimming
ast: natación

[ctx: sport]
en: table_tennis
ast: tenis de mesa

[ctx: sport]
en: tennis
ast: tenis

en: General Access
ast: Accesu xeneral

en: customers
ast: veceros

en: All vehicles
ast: Tolos vehículos

en: Ski
ast: Esquí

en: official
ast: oficial

en: Snowmobile
ast: Trinéu

en: Fee
ast: De pagu

en: Reference number
ast: Númberu de referencia

en: Supervised
ast: Supervisáu

en: Population
ast: Númberu d''habitantes

en: Postal Code
ast: Códigu postal

en: Website
ast: Sitiu web

en: Ascent (m)
ast: Ascensu (m)

en: Descent (m)
ast: Descensu (m)

en: Roundtrip
ast: Ida y vuelta

en: Symbol description
ast: Descripción del símbolu

en: Genus
ast: Xéneru

en: Species
ast: Clas

en: Taxon
ast: Taxón

en: broadleaved
ast: de fueyes anches

en: needleleaved
ast: de fueya acicular

en: mixed
ast: mistu

en: leafless
ast: ensin fueyes

en: deciduous
ast: caducifoliu

en: evergreen
ast: perennifoliu

en: semi_deciduous
ast: semi_caducifoliu

en: semi_evergreen
ast: semi_perennifoliu

en: bahai
ast: bahaísta

en: buddhist
ast: budista

en: christian
ast: cristiana

en: hindu
ast: hindú

en: jain
ast: jainista

en: jewish
ast: xudía

en: muslim
ast: musulmana

en: shinto
ast: sintoísmu

en: sikh
ast: sijista

en: spiritualist
ast: espiritualista

en: taoist
ast: taoista

en: zoroastrian
ast: zoroástrica

en: Denomination
ast: Confesión

en: anglican
ast: anglicanu

en: baptist
ast: baptista

en: catholic
ast: católicu

en: evangelical
ast: evanxélicu

en: ibadi
ast: ibadí

en: jehovahs_witness
ast: testigos de Jehová

en: lutheran
ast: luteranu

en: methodist
ast: metodista

en: mormon
ast: mormón

en: orthodox
ast: ortodoxu

en: pentecostal
ast: pentescostal

en: presbyterian
ast: presbiterianu

en: protestant
ast: protestante

en: quaker
ast: cuáqueru

en: shaivism
ast: Shivaísmu

en: shaktism
ast: shaktismu

en: shia
ast: chiita

en: smartism
ast: smartismu

en: sunni
ast: suní

en: vaishnavism
ast: visnuismu

[ctx: jewish]
en: orthodox
ast: ortodoxa

[ctx: jewish]
en: conservative
ast: conservadora

[ctx: jewish]
en: reform
ast: reformista

en: Amount of Cables
ast: Cantidá de cables

en: Amount of circuits
ast: Cantidá de circuitos

[ctx: power]
en: suspension
ast: colgante

[ctx: power]
en: anchor
ast: ancla

en: Location
ast: Localización

[ctx: power]
en: outdoor
ast: esterior

[ctx: power]
en: indoor
ast: interior

[ctx: power]
en: underground
ast: soterrañu

[ctx: power]
en: platform
ast: plataforma

en: Start date
ast: Fecha d''entamu

en: Output forms of energy:
ast: Formes de salida d''enerxía:

en: Output forms of energy (optional):
ast: Formes de salida d''enerxía (opcional):

en: chemical
ast: químicu

en: oil
ast: petróleu

en: water
ast: agua

en: plastic
ast: plásticu

en: steel
ast: aceru

en: stone
ast: piedra

en: Power rating (kVA/MVA)
ast: Potencia nominal (kVA/MVA)

en: Phases
ast: Fases

en: copper
ast: cobre

en: Toll
ast: Peaxe

en: steam
ast: vapor

en: sewage
ast: agües residuales

en: clockwise
ast: aguyes del reló

en: Support
ast: Soporte

[ctx: mounting/support]
en: pole
ast: poste

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
ast: montáu na paré

[ctx: mounting/support]
en: billboard
ast: cartelera

[ctx: mounting/support]
en: ground
ast: tierra

en: route segment
ast: segmentu de la ruta

en: infrastructure
ast: infraestructura

en: natural
ast: espaciu natural

en: forward segment
ast: segmentu siguiente

en: backward segment
ast: segmentu anterior

en: From (initial stop)
ast: Dende (parada inicial)

en: To (terminal stop)
ast: Hasta (parada final)

en: Via (intermediate stops)
ast: Paraes entemedies de referencia

en: Network
ast: Rede

en: Orientation
ast: Orientación

en: medium
ast: mediu

en: limestone
ast: caliar

en: Streets
ast: Cais

en: Motorway
ast: Autopista

en: Destination
ast: Destín

en: Motorway Link
ast: Enllaz d''autopista

en: Trunk
ast: Carretera principal

en: Motorroad
ast: Autovía

en: Trunk Link
ast: Enllaz a carretera primaria

en: Primary
ast: Carretera primaria

en: Primary Link
ast: Enllaz a carretera primaria

en: Secondary
ast: Carretera secundaria

en: Secondary Link
ast: Enllaz a carretera secundaria

en: Tertiary
ast: Carretera local

en: Tertiary Link
ast: Enllaz a carretera local

en: Unclassified
ast: Carretera ensin clasificación

en: Passing Places
ast: Llugares d''encruz frecuente de la vía

en: Residential
ast: Cai urbana

en: Oneway for bicycle
ast: Sentíu únicu pa bicicletes

en: Bicycle Road
ast: Ciclovía

en: Highway type
ast: Tipu de vial

[ctx: Highway]
en: residential
ast: cai urbana

[ctx: Highway]
en: service
ast: vía de serviciu

[ctx: Highway]
en: unclassified
ast: carretera ensin clasificación

[ctx: Highway]
en: path
ast: camín

[ctx: Highway]
en: cycleway
ast: ciclovía

en: Vehicle access
ast: Accesu vehicular

en: Living Street
ast: Cai residencial

en: Pedestrian
ast: Cai piatonal

en: Area
ast: Área

en: light_rail
ast: tren llixeru

en: rail
ast: fierrocarril

en: tram
ast: tranvía

en: Service
ast: Vía de serviciu

en: Service way type
ast: Tipu de vía de serviciu

en: alley
ast: caleyón

en: driveway
ast: camín d''entrada (a garage, casa, finca, etc.)

en: parking_aisle
ast: pasiellu d''aparcamientu

en: drive-through
ast: carril de serviciu pa usuarios (comida rápida, banca, colexos, aeropuertu, etc.)

en: Parking Aisle
ast: Pasiellu d''aparcamientu

en: Raceway
ast: Pista de carreres

en: Road (Unknown Type)
ast: Carretera (tipoloxía desconocida)

en: Construction
ast: En construcción

en: Junction
ast: Intersección

en: roundabout
ast: rotonda

en: jughandle
ast: cambéu de sentíu a distintu nivel

en: Road Restrictions
ast: Restricciones de tráficu

en: No exit (cul-de-sac)
ast: Ensin salida (cul-de-sac)

en: Min. speed (km/h)
ast: Velocidá mínima (km/h)

en: Overtaking
ast: Sobrepasu

en: Transport mode restrictions
ast: Restricciones en mou de tresporte

en: use_sidepath
ast: Utilizar senderu llateral

en: Vehicles per type
ast: Vehículos per tipu

en: Light Commercial Vehicles (goods)
ast: Vehículu comercial llixeru (repartida de mercancíes)

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
ast: Vehículos pesaos (> 6 t.)

en: Vehicles per use
ast: Vehículos per usu

en: Emergency vehicles
ast: Vehículos d''emerxencia

en: High-occupancy vehicles (hov)
ast: Vehículos d''alta ocupación (VAO)

en: Public Service Vehicles (psv)
ast: Vehículos de serviciu públicu (SP)

en: Tourist buses
ast: Ómnibus de turistes

en: Roundabout
ast: Rotonda

en: Ford
ast: Vau

en: Ways
ast: Víes

en: Track
ast: Pista

en: Tracktype
ast: Tipu de pista

en: grade1
ast: Grau 1 (pavimentada)

en: grade2
ast: Grau 2 (de grebos o zahorra)

en: grade3
ast: Grau 3 (de grebos con vexetación ente rodadures)

en: grade4
ast: Grau 4 (de tierra con vexetación ente rodaduras)

en: grade5
ast: Grau 5 (con rodaduras apenes visibles ente la vexetación)

en: MTB Scale
ast: Escala MTB

en: Path
ast: Camín o senderu

en: SAC Scale
ast: Escala SAC

en: T1 - hiking trail
ast: T1 - ruta de senderismo

en: Trail well cleared. Area flat or slightly sloped, no fall hazard
ast: Senderu bien estenu. Superficie plana o llixeramente inclinada, ensin peligru de cayida.

en: T2 - mountain hiking trail
ast: T2 - ruta de senderismo de monte

en: Trail with continuous line and balanced ascent. Terrain partially steep, fall hazard possible
ast: Senderu en llínea continua y con una ascensión equilibrada. El terrén ye parcialmente empináu, posible riesgu de cayida.

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
ast: T3 - ruta de senderismo espuesta y dificil

en: exposed sites may be secured with ropes or chains, possible need to use hands for balance. Partly exposed sites with fall hazard, scree, pathless jagged rocks
ast: llugares espuestos aseguraos con cuerdes o cadenes, con posible necesidá d''utilizar les manos pa caltener l''equilibriu. Sitios parcialmente comprometíos con peligru de cayida, pedregales, senderos con roques dentaes.

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
ast: T4 - senderu alpín empináu, espuestu y dificil

en: sometimes need for hand use to get ahead. Terrain quite exposed, precarious grassy acclivities, jagged rocks, facile snow-free glaciers
ast: n''ocasiones ye necesariu pal usu manual siguir alantre. Terrén bien espuestu, pindios con cubierta vexetal precaria, roques apuntiaes, glaciares llibres de nieve na superficie

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
ast: T5 - senderu alpín dificil que rique esguilada

en: single plainly climbing up to second grade. Exposed, demanding terrain, jagged rocks, few dangerous glacier and snow
ast: esguilada senciella hasta''l segundu grau. Espuestu, terrén esixente, roques dentaes, glaciar y nieve poco peligrosa.

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
ast: T6 - senderu alpín peligrosu que rique esguilada

en: climbing up to second grade. Often very exposed, precarious jagged rocks, glacier with danger to slip and fall
ast: esguilada de segundu grau. De cutiu bien espuesta, roques dentaes precaries, glaciar con peligru d''esnidiar y cayese

en: Visibility
ast: Visibilidá

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
ast: escelente

[ctx: trail_visibility]
en: good
ast: bona

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
ast: entermedia

[ctx: trail_visibility]
en: bad
ast: mala

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
ast: pésima

[ctx: trail_visibility]
en: no
ast: non

en: Dedicated Bridleway
ast: Camín de ferradura dedicáu

en: Cycle Lane/Track
ast: Pista o carril pa bicicletes

en: Cycleway
ast: Carril bici

en: Cycleway left
ast: Ciclovía a la izquierda

en: Cycleway right
ast: Ciclovía a la derecha

en: Oneway (bicycle)
ast: Unidireccional (bicicleta)

en: Edit Highway Attributes:
ast: Editar atributos de la carretera:

en: Highway
ast: Carretera

en: Dedicated Cycleway
ast: Carril bici dedicáu

en: Pedestrians
ast: Peatones

en: Segregated Foot- and Cycleway
ast: Carril bici y vía piatonal separaos

en: Combined Foot- and Cycleway
ast: Carril bici y vía piatonal conxuntos

en: Dedicated Footway
ast: Acera piatonal dedicada

en: Steps
ast: Escaleres

en: Amount of Steps
ast: Cantidá de pasos

en: Waypoints
ast: Nodos de vía

en: Motorway Junction
ast: Salida d''autopista

en: Number
ast: Númberu

en: Services
ast: Servicios

en: Toilets
ast: Baños

en: Rest Area
ast: Área de descansu

en: Drinking Water
ast: Fonte d''agua potable

en: Traffic Signal
ast: Semáforu

en: Optional crossing attributes:
ast: Atributos opcionales d''encruz:

en: Pedestrian crossing type
ast: Tipu d''encruz piatonal

en: uncontrolled
ast: ensin supervisión

en: traffic_signals
ast: semáforos

en: unmarked
ast: ensin marcar

en: Crossing type name (UK)
ast: Tipu de nome d''encruz (Reinu Uníu)

en: zebra
ast: cebra

en: pelican
ast: pelícanu

en: toucan
ast: tucán

en: puffin
ast: frairucu

en: pegasus
ast: pegasu

en: tiger
ast: tigre

en: Kerb
ast: Bordiellu

en: Crossing attendant
ast: Guarda cruces

en: Sound signals
ast: Señales sonores

en: Optional values for specific countries
ast: Valores opcionales pa países específicos

en: Give Way
ast: Dexe''l pasu

en: Mini-Roundabout
ast: Mini-rotonda

en: Pedestrian Crossing
ast: Pasu de peatones

en: Tactile Paving
ast: Pavimentu táctil

en: Traffic Calming
ast: Calmu de tráficu

en: Passing Place
ast: Llugar d''encruz frecuente de la vía

en: Turning Circle
ast: Círculu de xiru

en: Turning Loop
ast: Bucle de xiru

en: Second Name
ast: Nome alternativu

en: Speed Camera
ast: Rádar de tráficu

en: Waste Basket/Trash Can
ast: Papelera

en: Elevator
ast: Ascensor

en: Indoor
ast: Interior

en: Surveillance Camera
ast: Cámara de vixilancia

en: indoor
ast: interiores

en: outdoor
ast: esteriores

en: Grit Bin
ast: Contenedor de gravilla

en: Mountain Pass
ast: Puertu de monte

en: Barriers
ast: Barreres

en: Block
ast: Bloques

en: Bollard
ast: Bolardu

en: Bollard type
ast: Tipu de bolardu

en: rising
ast: n''ascensu

en: removable
ast: removible

en: Cycle Barrier
ast: Barrera pa bicicletes

en: Cattle Grid
ast: Pasu canadiense

en: Bus Trap
ast: Trampa pa coches

en: Spikes
ast: Resorte con pinchos (pal control d''accesu unidireccional)

en: Toll Booth
ast: Cabina de peaxe

en: Border Control
ast: Aduana

en: Hedge
ast: Sabe

en: Fence
ast: Valla o cerca

en: barbed_wire
ast: alambre d''espín

en: chain_link
ast: cadena

en: electric
ast: elléctrica

en: pole
ast: poste

en: split_rail
ast: valle

en: wire
ast: allambre

en: Guard Rail
ast: Guardarraíl, bionda o quitamieos

en: Wall
ast: Muriu

en: City Wall
ast: Muralla

en: Retaining Wall
ast: Muriu de contención

[ctx: Barrier]
en: Ditch
ast: Cabiana

en: Entrance (Barrier Opening)
ast: Entrada (apertura de barrera)

en: Gate
ast: Puerta

en: Lift Gate
ast: Barrera

en: Swing Gate
ast: Puerta de fueyes

[ctx: swing_gate]
en: single
ast: una sola fueya

[ctx: swing_gate]
en: double
ast: de doble fueya

en: Hampshire Gate
ast: Portiella de malla metálica

en: Bump Gate
ast: Puerta de golpe (en finques ganaderes, que s''abrir ensin salir del vehículu)

en: Kissing Gate
ast: Portiella xiratoria

en: Chain
ast: Cadena

en: Stile
ast: Escalera de camín

en: ladder
ast: escalera

en: squeezer
ast: estrechu

en: stepover
ast: pasu

en: Turnstile
ast: Tornu

en: Sally Port
ast: Poterna

en: Passageways
ast: Pasaxes

en: Building Passage
ast: Pasaxe per interior d''edificiu

en: Arcade
ast: Arcada (portalada de arquería, galería, claustru, etc.)

en: Open on left side
ast: Abiertu nel llau esquierdu

en: Open on right side
ast: Abiertu nel llau drechu

en: Colonnade
ast: Columnata (galería, portalada, pórticu, peristilo, claustru, etc.)

en: Avalanche Protector
ast: Falsu túnel contra ábanos

en: River
ast: Ríu

en: Stream
ast: Regueru o regatu

en: Salt Water
ast: Agua Salao

en: Drain
ast: Desaguadoriu

en: Ditch
ast: Acequia

en: Spring
ast: Fonte o manantial

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
ast: Un puntu nel cual les agües soterrañes flúin de forma natural a la superficie dende l''interior de la tierra.

en: Waterfall
ast: Cascada

en: Weir
ast: Represa

en: Dam
ast: Presa

en: Groyne
ast: Espigón

en: Breakwater
ast: Rompeoles

en: Culvert
ast: Alcantariella

[ctx: pipeline]
en: overground
ast: en superficie

[ctx: pipeline]
en: underground
ast: soterrañu

[ctx: pipeline]
en: underwater
ast: submarín

en: Basin
ast: Cuenca

en: Reservoir
ast: Banzáu

en: Covered Reservoir
ast: Depósitu d''agua

en: Water Body
ast: Cuerpu d''agua

en: stream
ast: regueru

en: river
ast: ríu

en: drain
ast: drenaxe

en: ditch
ast: cabiana

en: pond
ast: estanque

en: lake
ast: llagu

en: lagoon
ast: llaguna

en: oxbow
ast: meandru abandonáu

en: reservoir
ast: embalse

en: aggregate
ast: amestáu

en: bauxite
ast: bauxita

en: coal
ast: carbón

en: dimension_stone
ast: sillar

en: gold
ast: oru

en: ilmenite
ast: ilmenita

en: iron_ore
ast: mineral de fierro

en: lead
ast: chombu

en: nickel
ast: níquel

en: rutile
ast: rutilu

en: salt
ast: sal

en: silver
ast: plata

en: tin
ast: estañu

en: zinc
ast: cinc

en: zircon
ast: circón

en: Coastline
ast: Llínea de mariña

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
ast: Llínea ente''l mar y la tierra (col agua nel llau derechu de la vía).

en: Wetland
ast: Güelga

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
ast: Área anubierta, tantu de forma permanente como estacionalmente con vexetación.

en: bog
ast: barraquera

en: mangrove
ast: manglar

en: marsh
ast: marisma

en: reedbed
ast: xuncal

en: saltmarsh
ast: saladar

en: swamp
ast: Barraquera

en: tidalflat
ast: superficie mareal

en: Mud
ast: Agüeriu

en: Large area covered with mud.
ast: Gran área cubierta con folla.

en: Beach
ast: Playa, sablera

en: A flat area of sand, gravel or pebble next to water.
ast: Área plana de sable, grava o quixarros al pie de agua.

en: swimming
ast: natación

en: surfing
ast: surf

en: Bay
ast: Concha

en: Shipping
ast: Saléu

en: Ferry Terminal
ast: Terminal de ferry

en: Cargo
ast: Carga

[ctx: cargo]
en: passengers
ast: pasaxeros

[ctx: cargo]
en: vehicle
ast: vehículu

[ctx: cargo]
en: bicycle
ast: bicicleta

[ctx: cargo]
en: hgv
ast: vehículos de carga

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
ast: pasaxeros;vehículu

en: Ferry Route
ast: Ruta de ferry

en: Marina
ast: Puertu deportivu

en: public
ast: públicu

en: Independent
ast: Independiente

en: Fuel types:
ast: Tipos de combustible:

en: Octane 80
ast: 80 octanos

en: Octane 91
ast: 91 octanos

en: Octane 92
ast: 92 octanos

en: Octane 95
ast: 95 octanos

en: Octane 98
ast: 98 octanos

en: Octane 100
ast: 100 octanos

en: E10 (10% Ethanol mix)
ast: E10 (amiestu al 10% de etanol)

en: E85 (85% Ethanol mix)
ast: E85 (amiestu al 85% de etanol)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
ast: LPG (Gas licuado de petróleu)

en: CNG (Compressed Natural Gas)
ast: CNG (Gas Natural Estruyíu)

en: Pier
ast: Embarcaeru

en: Lock Gate
ast: Esclusa

en: Turning Point
ast: Enanchu pa xiru

en: Slipway
ast: Rampla

en: Boatyard
ast: Estelleru

en: Dock
ast: Muelle

en: Transport
ast: Tresporte

en: Railway
ast: Fierrocarril

en: Rail
ast: Vía de fierrocarril

en: main
ast: principal

en: branch
ast: ramal

en: military
ast: zona militar

en: tourism
ast: turismu

en: freight
ast: carga

en: Narrow Gauge Rail
ast: Vía estrecha

en: Monorail
ast: Monorraíl

en: Preserved
ast: Vía de fierrocarril históricu

en: Light Rail
ast: Metru llixeru

en: Subway
ast: Metru

en: Tram
ast: Tranvía

en: Bus Guideway
ast: Vía p''autobús empuestu

en: Disused Rail
ast: Vía de fierrocarril en desusu

en: Abandoned Rail
ast: Vía de fierrocarril abandoná

en: Level Crossing
ast: Pasu a nivel

en: Traffic lights
ast: Semáforos

en: Barrier
ast: Barrera

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
ast: sí

[ctx: crossing:barrier]
en: no
ast: non

[ctx: crossing:barrier]
en: half
ast: media

[ctx: crossing:barrier]
en: full
ast: completa

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
ast: doble metá

en: Crossing
ast: Pasu a nivel piatonal

en: Crossing type
ast: Tipu de camín

en: Turntable
ast: Plataforma de xiru

en: Buffer Stop
ast: Tope de vía o topera

en: Railway Switch
ast: Interruptor de víes

en: default
ast: predetermináu

en: Aerialway
ast: Remonte

en: Cable Car
ast: Telecabina

en: Number of people per hour
ast: Númberu de persones per hora

en: Number of people per car
ast: Númberu de persona per coche

en: Typical journey time in minutes
ast: Tiempu de viaxe típicu en cuestión de minutos

en: Has heating?
ast: ¿Ta calefactáu?

en: Chair Lift
ast: Telesilla

en: Number of people per chair
ast: Númberu de persones per siella

en: Has bubble?
ast: ¿Tien cápsula protectora?

en: Gondola
ast: Góndola

en: Number of people per gondola
ast: Númberu de persones per góndola

en: Mixed Lift
ast: Telemix (sielles y cabines)

en: Number of people per gondola/chair
ast: Númberu de persones per góndola/siella

en: Drag Lift
ast: Telearrastre

en: Magic Carpet
ast: Alfombra máxica

en: Goods
ast: Mercancíes

[ctx: aerialway]
en: Station
ast: Estación de remonte

en: Pylon
ast: Pilona

en: Park and Ride
ast: Aparcamientu disuasorio (Park & Ride)

en: train
ast: tren

en: Capacity (overall)
ast: Capacidá (polo xeneral)

en: Spaces for Disabled
ast: Places pa Persones de Movilidá Amenorgada

en: Spaces for Women
ast: Espacios pa la muyer

en: Spaces for Parents
ast: Espacios pa padres

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
ast: Ver na Wiki pa otra capacidá: [types]=*.

en: Parking Space
ast: Área de estacionamiento

en: Capacity
ast: Capacidá (Coches)

en: Covered (with roof)
ast: Cubiertu (con teyáu)

en: Fuel
ast: Gasolinera

en: With shop
ast: Con tienda

en: convenience
ast: tiendina

en: kiosk
ast: quioscu

en: Diesel (Gas To Liquid - ultimate diesel)
ast: Diesel (Gas a Líquidu - ultmate diesel)

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
ast: Diesel pa vehículos pesaos ​​de tresporte

en: 1/25 mix (mofa/moped)
ast: entemez 1/25 (ciclomotor)

en: 1/50 mix (mofa/moped)
ast: entemez 1/50 (ciclomotor)

en: Charging Station
ast: Puntu de recarga (pa vehículos eléctricos)

en: Covered
ast: Cubierta

en: Wash
ast: Llimpieza

en: Car Dealer
ast: Concesionariu d''automóviles

en: Second hand
ast: Segunda mano

en: only
ast: solamente

en: Repair
ast: Taller

en: Parts
ast: Componentes d''automóvil

en: Tires
ast: Ruedes

en: Rental
ast: Arriendu

en: Sharing
ast: Compartíu

en: Motorcycle Dealer
ast: Concesionariu de motocicletes

en: Services:
ast: Servicios:

en: Sale
ast: Vientes

en: brand
ast: marca

en: oldtimer
ast: esperimentáu

en: Safety inspection
ast: inspección técnica de vehículos

en: Clothes
ast: Ropes

en: anchors
ast: anclaxes

en: ground_slots
ast: ranuras nel suelu

en: lockers
ast: cabines

en: rack
ast: anclajes o bastidores

en: shed
ast: caseta

en: stands
ast: anclaje pa bicicletes

en: wall_loops
ast: estacionamiento con medies argolles

en: Bike Dealer
ast: Tienda de bicicletes

en: Bicycles are sold
ast: Bicicletes en vienta

en: Second-hand bicycles are sold
ast: Viéndense bicicletes de segunda mano

en: Bicycles are repaired
ast: Ígüense bicicletes

en: Bicycles are rented
ast: Arriéndense bicicletes

en: Free bicycle pump
ast: Serviciu gratuitu de compresor d''aire

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
ast: Ferramientes pa realizar l''arreglu unu mesmu (pue ser una cooperativa de bicicletes)

en: Bicycles are washed (for a fee)
ast: Llávense bicicletes (pagando)

en: Automated
ast: Automatizáu

en: Public Transport
ast: Tresporte públicu

en: Route type
ast: Tipu de vía

en: subway
ast: metru

en: monorail
ast: monorraíl

en: stop position
ast: puntu de detención

en: stop position (exit only)
ast: puntu de detención (salida)

en: stop position (entry only)
ast: puntu de detención (entrada)

en: platform
ast: plataforma

en: platform (exit only)
ast: plataforma (salida)

en: platform (entry only)
ast: plataforma (entrada)

en: trolleybus
ast: trolebús

en: Route Master
ast: Ruta Maestra

en: aerialway
ast: pista de rodadura

en: route variant/direction (at least 2)
ast: dirección/variante de ruta

en: Stop Area
ast: Área de detención

en: UIC reference
ast: Referencia NIS (en desusu)

en: UIC name
ast: Nome NIS

en: Stop Position
ast: Puntu de detención

en: Platform
ast: Plataforma o andén (parada)

en: Subway Entrance
ast: Boca de metru

en: Station or amenities
ast: Estación o servicios

en: Bus
ast: Autobús

en: Trolleybus
ast: Trolebús

en: Share taxi
ast: Taxi compartíu

en: Train
ast: Tren

en: Bench
ast: Bancu

en: Shelter
ast: Abelugu

[ctx: railway]
en: Station
ast: Estación

en: Building
ast: Edificiu

en: Ticket Machine
ast: Máquina espendedora de billetes

en: Public Transport (Legacy)
ast: Tresporte públicu (en desusu)

en: halt point
ast: puntu de detención

en: forward halt point
ast: próximu puntu de parada

en: backward halt point
ast: anterior puntu de parada

en: UIC-Reference
ast: Referencia UIC

en: Railway Halt
ast: Apeaderu de fierrocarril

en: Tram Stop
ast: Parada de tranvía

en: Railway Platform
ast: Andén de ferrocarril

en: Reference (track number)
ast: Referencia (númberu de pista)

en: Bus Station
ast: Estación d''autobús

en: Bus Stop
ast: Parada d''autobús

en: Bus Platform
ast: Andén d''autobús

en: Airport
ast: Aeropuertu

en: Airport Ground
ast: Campu d''aviación

en: Runway
ast: Pista

en: Length (meters)
ast: Llargor (metros)

en: Taxiway
ast: Pista de rodaxe

en: Helipad
ast: Pista d''aterrizaxe d''helicópteros

en: Apron
ast: Plataforma d''estacionamientu

[ctx: building]
en: yes
ast: sí

en: Windsock
ast: Manga de vientu

[ctx: airport]
en: Gate
ast: Puerta

en: Facilities
ast: Instalaciones

en: Accommodation
ast: Agospéu

en: Stars
ast: Estrelles

en: Chalet
ast: Cabaña o bungalow

en: Hostel
ast: Albergue

en: Alpine Hut
ast: Cabaña alpina

en: seasonal
ast: estacional

en: Closer description
ast: Descripción detallada

en: Caravan Site/RV Park
ast: Sitiu de pernocte pa coches

en: Number of places
ast: Númberu de places

en: Power supply
ast: Fonte d''alimentación

en: Tents allowed
ast: Permítense tiendes de campaña

en: Food+Drinks
ast: Comida+Bebíes

en: Restaurant
ast: Restorán

en: Microbrewery
ast: Cervecería artesanal

en: Fast Food
ast: Establecimientu de comida rápida

en: Food Court
ast: Zona de comida

en: Cafe
ast: Cafetería

en: Beer Garden
ast: Xardín Cerveceru

en: Bar
ast: Chigre

en: Tourism
ast: Turismu

en: Attraction
ast: Atracción

en: Viewpoint
ast: Vista panorámica (mirador)

en: Information Office
ast: Oficina d''información

en: An office where you can get information about a town or region.
ast: Una oficina onde s''ufierta información sobre una ciudá o rexón.

en: A board with a map.
ast: Un panel con un mapa.

en: Detail Grade
ast: Grau de detalle

en: topo
ast: topográficu

en: street
ast: cai

en: scheme
ast: esquema

en: toposcope
ast: toposcopiu (pilar d''orientación)

en: Shown Area
ast: Área amosada

en: site
ast: sitiu

en: city
ast: ciudá

en: region
ast: rexón

en: Routes shown for:
ast: Rutes amosaes pa:

en: Hiking
ast: Senderu

en: Cycling
ast: Ciclismu

en: Mountainbiking
ast: Bicicleta de monte

en: Skiing
ast: Esquí

en: Riding
ast: Equitación

en: ... other transportation modes possible
ast: ... otres maneres de desplazamientu posible

en: Information Board
ast: Panel informativu

en: A board with information.
ast: Un panel con información.

en: Board Content
ast: Tablón d''anuncios

en: notice
ast: avisu

en: nature
ast: natura

en: wildlife
ast: vida xabaz

en: plants
ast: plantes

en: geology
ast: xeoloxía

en: Guidepost
ast: Poste indicador

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
ast: Una señal o cartelu pa indicar les direcciones a distintos destinos.

en: Information Terminal
ast: Puntu d''información

en: Information access via electronic methods.
ast: Información d''accesu por métodos electrónicos.

en: Audio Guide
ast: Audioguía

en: Information using headphones or a mobile phone.
ast: Información por aciu auriculares o un teléfonu móvil.

en: Audioguide via mobile phone?
ast: ¿Audioguía al traviés de teléfonu móvil?

en: Phone number
ast: Númberu de teléfonu

en: Other Information Point
ast: Otros puntos d''información

en: Leisure
ast: Ociu

en: Movie Theater/Cinema
ast: Cine

en: Backrest
ast: Respaldu

en: Dog Park
ast: Parque de perros

en: Amusement/Theme Park
ast: Parque d''atracciones

en: Water Park
ast: Parque acuáticu

en: Playground
ast: Zona de xuegos

en: Picnic Site
ast: Zona de picnic

en: Fireplace
ast: Barbacoa

en: Public Grill
ast: Barbacoa pública

[ctx: grill]
en: Fuel
ast: Lleña

en: charcoal
ast: Carbón vexetal

en: Fishing
ast: Pesca

en: Night Club
ast: Club nocherniegu

en: Strip Club
ast: Club d''alterne (striptease)

en: Brothel
ast: Prostíbulu

en: Culture
ast: Cultura

en: Museum
ast: Muséu

en: Theatre
ast: Teatru

en: Library
ast: Biblioteca

en: sculpture
ast: escultura

en: Arts Centre
ast: Centru d''arte

en: Artwork
ast: Obra d''arte

en: statue
ast: estatua

en: Subject
ast: Asuntu

en: Artist Name
ast: Nome del artista

en: audio
ast: audiu

en: video
ast: vídeu

en: Place of Worship
ast: Llugar de cultu

en: Church
ast: Ilesia

en: Building type
ast: Tipu d''edificiu

en: basilica
ast: basílica

en: cathedral
ast: catedral

en: chapel
ast: capiya o ermita

en: church
ast: ilesia

en: temple
ast: templu

en: Mosque
ast: Mezquita

en: mosque
ast: mezquita

en: Synagogue
ast: Sinagoga

en: synagogue
ast: sinagoga

en: Buddhist Temple
ast: Templu budista

en: Hindu Temple
ast: Templu hindú

en: Shinto Shrine
ast: Santuariu sintoísta

en: Other Place of Worship
ast: Otru llugar de cultu

en: Public Building
ast: Edificiu públicu

en: Town Hall
ast: Casa Conceyu

en: Community Centre
ast: Centru comuñal

en: Courthouse
ast: Xulgáu

en: Prison
ast: Prisión

en: Police
ast: Policía

en: Fire Station
ast: Parque de bomberos

en: Post Office
ast: Oficina de correos

en: Education
ast: Educación

en: Kindergarten
ast: Xardín d''infancia

en: School
ast: Colexu

en: University
ast: Universidá

en: College
ast: Institutu d''enseñanza secundaria

en: Driving School
ast: Autoescuela

en: License Classes
ast: Clases de llicencia

en: Veterinary
ast: Veterinariu

en: Health
ast: Centru médicu

en: Clinic
ast: Clínica

en: Doctor''s Office
ast: Consultoriu médicu

en: Dentist
ast: Dentista

en: Pharmacy
ast: Farmacia/Parafarmacia

en: Dispensing
ast: Expende con receta médica

en: Baby Hatch/Safe Haven
ast: Abelugu pa ñácaros

en: Emergency Access Point
ast: Puntu d''accesu pa emerxencies

en: Point Number
ast: Númberu de puntu

en: Point Name
ast: Nome del puntu

en: Automated Defibrillator
ast: Desfibrilador automáticu

en: Located inside a building?
ast: ¿Allugáu dientro d''un edificiu?

en: Fire Hydrant
ast: Hidrante contra quemes

[ctx: pipeline]
en: pillar
ast: columna

[ctx: pipeline]
en: wall
ast: muriu

en: suction
ast: succión

en: swimming_pool
ast: piscina

en: Hydrant Position
ast: Posición d''hidrante

[ctx: hydrant position]
en: lane
ast: carril

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
ast: área de estacionamiento

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
ast: sienda/acera

[ctx: hydrant position]
en: green
ast: verde

en: Emergency Phone
ast: Teléfonu d''emerxencia

en: Nursing Home
ast: Residencia de persones dependientes (vieyos, discapacitaos físicos o psíquicos, etc)

en: Toilets/Restrooms
ast: Baños

en: flush
ast: cisterna (evacuación de refugayes con agua)

en: pitlatrine
ast: letrina esterior

en: bucket
ast: balde

en: Usage Position
ast: Posición d''usu

en: seated
ast: sentáu

en: seated;urinal
ast: sentáu;urinal

en: squat
ast: cuclielles

en: urinal
ast: urinariu

en: Post Box
ast: Buzón de correos

en: Collection times
ast: Horarios de recueya

en: Drive through
ast: Utilizable dende''l volante

en: House number
ast: Númberu de portal

en: Street name
ast: Nome de la cai

en: City name
ast: Nome de la ciudá

en: Post code
ast: Códigu postal

en: Country code
ast: Códigu del país

en: Place name
ast: Nome del llugar

en: House name
ast: Nome del edificiu

en: Hamlet
ast: Poblamientu laxo (pequenos barrios, aldegues, caseríos, tremaos, etc.)

en: Suburb
ast: Poblamientu compactu (grandes barrios, suburbios, polígonos de viviendes, distritos, etc.)

en: Subdistrict
ast: Subdistritu

en: District
ast: Distritu

en: Province
ast: Provincia

en: Telephone
ast: Teléfonu

en: Coins
ast: Monedes

en: Telephone cards
ast: Tarxetes telefóniques

en: Internet Access
ast: Accesu a Internet

en: Clock
ast: Reló

en: analog
ast: analógicu

en: digital
ast: dixital

en: sundial
ast: reló de sol

en: unorthodox
ast: pocu ortodoxu

en: Visibility/readability
ast: Visibilidá/lexibilidad

en: house (up to 5m)
ast: llariegu (hasta 5 m)

en: street (up to 20m)
ast: vial (hasta 20 m)

en: area (more than 20m)
ast: d''área (hasta 20 m)

en: Shows current date
ast: Amuesa la fecha actual

en: Shows temperature
ast: Amuesa la temperatura

en: Shows barometric pressure
ast: Amuesa la presión barométrica

en: Shows humidity
ast: Amuesa''l mugor

en: Paper
ast: Papel

en: Glass
ast: Vidriu

en: Cans
ast: Envases

en: Shoes
ast: Zapatería

en: Scrap Metal
ast: Chatarra

en: Wood
ast: Monte natural

en: Batteries
ast: Bateríes

en: Waste Disposal/Dumpster
ast: Contenedor de borrafes

en: Operation times
ast: Ciclu de funcionamientu

en: Amount of Seats
ast: Númberu d''asientos

en: Type of shelter
ast: Tipu de vivienda

[ctx: shelter]
en: basic_hut
ast: cabaña_básica

[ctx: shelter]
en: lean_to
ast: tendeyón

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
ast: abelugu pa picnic

[ctx: shelter]
en: public_transport
ast: tresporte_públicu

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
ast: abelugu contra inclemencies climátiques

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
ast: xoril d''observación de vida selvaxe

en: Hunting Stand
ast: Puestu de caza

en: Sports
ast: Deportes

en: Sport Facilities
ast: Instalaciones deportives

en: Stadium
ast: Estadiu

en: Sports Centre
ast: Polideportivu

en: Pitch
ast: Cancha de xuegu

en: Racetrack
ast: Pista de carreres

en: Golf Course
ast: Campu de golf

en: Miniature Golf
ast: Mini golf

en: Multi
ast: Diversos

[ctx: running]
en: pitch
ast: cancha de xuegu

[ctx: running]
en: sports_centre
ast: Polideportivu

[ctx: running]
en: stadium
ast: Estadiu

[ctx: running]
en: track
ast: pista

en: Nine-pin Bowling
ast: Nueve pinos

en: Ten-pin Bowling
ast: Diez bolos

en: Archery
ast: Tiru con arcu

en: Track and Field Athletics
ast: Competencies de pista y campu (Track&Field)

en: Canoeing/Kayaking
ast: Piragua/Kayak

[ctx: racing]
en: pitch
ast: cancha de xuegu

[ctx: racing]
en: sports_centre
ast: Polideportivu

[ctx: racing]
en: stadium
ast: estadiu

[ctx: racing]
en: track
ast: pista

en: Dog Racing
ast: Carreres de perros

en: Horse Racing
ast: Carreres de caballos

en: Gymnastics
ast: Ximnasia

en: ice_rink
ast: pista de xelu

en: Skateboard
ast: Monopatín

en: Swimming
ast: Natación

en: water_park
ast: parque acuáticu

en: Piste type
ast: Tipu de pista d''esquí

en: downhill
ast: de descensu

en: nordic
ast: nórdicu

en: skitour
ast: esquí de travesía

en: snow_park
ast: parque de snowboard

en: Difficulty
ast: Dificultá

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
ast: novatu

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
ast: fácil

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
ast: entermedia

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
ast: avanzada

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
ast: espertu

[ctx: piste:difficulty]
en: freeride
ast: pista llibre (freeride)

en: Grooming
ast: estilu de superficie

[ctx: piste:grooming]
en: classic
ast: clásicu

[ctx: piste:grooming]
en: mogul
ast: montículu

[ctx: piste:grooming]
en: skating
ast: patinaxe

[ctx: piste:grooming]
en: backcountry
ast: esquí llibre

en: Shooting
ast: Tiru

en: Sport (Ball)
ast: Deporte (pelotu)

en: Soccer
ast: Fútbol

en: Australian Football
ast: Fútbol australiano

en: American Football
ast: Fútbol americanu

en: Canadian Football
ast: Fútbol canadiense

en: Gaelic Games
ast: Xuegos gaélicos

en: Hurling
ast: Llanzamientu

en: Football
ast: Fútbol

en: Rugby League
ast: Rugby

en: Rugby Union
ast: Rugby union o rugby 15

en: Baseball
ast: Béisbol

en: Basketball
ast: Baloncestu

en: Volleyball
ast: Voleybol

en: Beach Volleyball
ast: Voley playa

en: golf_course
ast: campu de golf

en: Boule
ast: Petanca

en: Lawn Bowling
ast: Bowls o bolu verde

en: Pelota
ast: Frontón

en: Racquetball
ast: Raquetbol

en: Table Tennis/Ping-Pong
ast: Tenis de mesa/Ping-Pong

en: Tennis
ast: Tenis

en: Motorsport
ast: Deportes de motor

en: Kart Racing
ast: Carrera de karting

en: Model Aerodrome
ast: Aeromodelismu

[ctx: aerialway]
en: pitch
ast: cancha de xuegu

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
ast: Polideportivu

[ctx: aerialway]
en: track
ast: pista

en: RC Car
ast: Vehículos por control remotu

en: Man Made
ast: Fechu pol home

[ctx: building]
en: commercial
ast: comercial

[ctx: building]
en: construction
ast: en construcción

[ctx: building]
en: garage
ast: garaxe

[ctx: building]
en: garages
ast: talleres

[ctx: building]
en: greenhouse
ast: invernaderu

[ctx: building]
en: office
ast: oficina

[ctx: building]
en: retail
ast: zona comercial

[ctx: building]
en: roof
ast: teyáu

[ctx: building]
en: school
ast: colexu

[ctx: building]
en: shed
ast: caseta

[ctx: building]
en: transportation
ast: tresporte

[ctx: building]
en: university
ast: universidá

[ctx: building]
en: warehouse
ast: almacén

en: Residential Building
ast: Edificiu de viviendes

[ctx: building]
en: residential
ast: residencial

[ctx: building]
en: apartments
ast: apartamentos

[ctx: building]
en: house
ast: casa

[ctx: building]
en: hut
ast: cabaña

[ctx: building]
en: dormitory
ast: habitación

[ctx: building]
en: terrace
ast: terraza

[ctx: building]
en: detached
ast: vivienda unifamiliar

[ctx: building]
en: farm
ast: granxa

en: Entrance
ast: Entrada

[ctx: entrance]
en: yes
ast: sí

[ctx: entrance]
en: main
ast: principal

[ctx: entrance]
en: service
ast: serviciu

[ctx: entrance]
en: exit
ast: salida

[ctx: entrance]
en: emergency
ast: emerxencia

en: Entrance number
ast: Númberu de entraes

en: Flat numbers
ast: Númberu de pisos

en: Flagpole
ast: Mástil de bandera

en: Works
ast: Fábrica

en: food
ast: Alimentación

en: Chimney
ast: Chimenea

en: Windmill
ast: Molín de vientu

en: Gasometer
ast: Gasómetru

en: Crane
ast: Grúa

en: Resource
ast: Recursu

en: Mineshaft
ast: Pozu mineru

en: Function
ast: Función

en: winding
ast: sinuosu

en: air
ast: aéreu

en: Visible Headframe
ast: Castillete visible

en: Disused
ast: En desusu

en: Adit
ast: Entrada a galería

en: Street Lamp
ast: Farola

en: Mounted on
ast: Montada en

en: Monitoring Station
ast: Estación de monitorización

en: Monitoring:
ast: Monitoreo:

en: Water level
ast: Nivel de l''agua

en: Tide Level
ast: Nivel de la marea

en: Traffic
ast: Tráficu

en: Air Quality
ast: Calidá del aire

en: Noise
ast: Ruiu

en: GPS Signals
ast: Señales GPS (NAVSTAR)

en: GLONASS Signals
ast: Señales GLONASS

en: Galileo Signals
ast: Señales GALILEO

en: Weather
ast: Clima

en: Radiation
ast: Radiación

en: Seismic Activity
ast: Actividá sísmica

en: Recording:
ast: Grabando:

en: Manually
ast: Manualmente

en: Remote
ast: Mandu a distancia

en: Display:
ast: Pantalla:

en: Analog
ast: Analóxicu

en: Digital
ast: Dixital

en: Type of construction
ast: Tipu de construcción

en: Survey Point
ast: Vértiz xeodésicu

en: Zone
ast: Zona

en: parking
ast: aparcamientu

en: traffic
ast: tráficu

en: shop
ast: tienda

en: bank
ast: bancu

en: Camera
ast: Cámara

[ctx: camera:type]
en: fixed
ast: fixa

[ctx: camera:type]
en: panning
ast: barríu progresivu

[ctx: camera:type]
en: dome
ast: domo

[ctx: camera:mount]
en: wall
ast: paré

[ctx: camera:mount]
en: pole
ast: poste

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
ast: techu

en: Direction in degrees
ast: Dirección en graos

en: Inclination in degrees
ast: Enclín en graos

en: Lighthouse
ast: Faru

en: Water Tower
ast: Torre d''agua

en: lattice
ast: celosía

en: Tower
ast: Torre o antena

en: Pipeline
ast: Tubería

en: Water Works
ast: Obres hidráuliques

en: Wastewater Treatment Plant
ast: Planta de tratamientu d''agües residuales

en: Watermill
ast: Molín d''agua

en: Fountain
ast: Fonte o surtidor ornamental

en: Water Well
ast: Pozu d''agua

en: Bridges
ast: Pontes

en: aqueduct
ast: aguaduchu

en: boardwalk
ast: Pasarela

en: cantilever
ast: voladizu

en: covered
ast: cubiertu

en: low_water_crossing
ast: pasu d''agües baxes

en: trestle
ast: atirantado

en: viaduct
ast: viaductu

en: Structure
ast: Estructura

en: arch
ast: arcu

en: beam
ast: viga

en: cable-stayed
ast: atirantá

en: floating
ast: flotante

en: humpback
ast: ponte lluna o abovedá

en: simple-suspension
ast: de suspensión simple

en: suspension
ast: colgante

en: truss
ast: reticuláu

en: Movable Bridge
ast: Ponte móvil

en: bascule
ast: levadiza

en: drawbridge
ast: ponte levadiza

en: lift
ast: elevador

en: submersible
ast: sumerxible

en: swing
ast: Intercambiador

en: transporter
ast: tresportador

en: Bridge Support
ast: Sofitu de la ponte

en: abutment
ast: estribu

en: lift_pier
ast: muelle levadizu

en: pier
ast: muelle

en: pivot_pier
ast: muelle pivot

en: Ruins
ast: Ruines

en: Power
ast: Enerxía

en: Power Plant
ast: Planta xeneradora d''enerxía

en: Method
ast: Métodu

[ctx: generator method]
en: anaerobic_digestion
ast: dixestión anaeróbica

[ctx: generator method]
en: combustion
ast: combustión

[ctx: generator method]
en: gasification
ast: gasificación

[ctx: generator method]
en: fission
ast: fisión

[ctx: generator method]
en: fusion
ast: fusión

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
ast: pirólisis

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
ast: corriente del ríu

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
ast: agua bombiada del almacenaxe

[ctx: generator method]
en: water-storage
ast: almacenamientu d''agua

[ctx: generator method]
en: barrage
ast: presa

[ctx: generator method]
en: stream
ast: regueru

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
ast: fotovoltaica

[ctx: generator method]
en: thermal
ast: térmicu

en: Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía

en: Biofuel Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía de Biocombustible

en: Generator Type
ast: Tipu de xenerador

en: gas_turbine
ast: turbina de gas

en: reciprocating_engine
ast: motor recíprocu

en: steam_generator
ast: xenerador de vapor

en: Biogas Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía de Biogas

en: Biomass Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía de Biomasa

en: bioreactor
ast: biorreactor

en: combustion
ast: combustión

en: steam_turbine
ast: turbina de vapor

en: Coal Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía de Carbón

en: Gas Power Generator
ast: Xenerador d''Enerxía de Gas

en: combined_cycle
ast: ciclu combináu

en: Oil Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía de Petróleu

en: Diesel Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía Diesel

en: Gasoline Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía de Gasolína

en: Nuclear Reactor
ast: Reactor Nuclear

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
ast: Reactor d''agua hirviente 1 (BWR-1)

en: fission
ast: fisión

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
ast: Reactor d''agua hirviente 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
ast: Reactor d''agua hirviente 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
ast: Reactor d''agua hirviente 4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
ast: Reactor d''agua hirviente 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
ast: Reactor d''agua hirviente 6 (BWR-6)

en: CANada Deuterium Uranium reactor (CANDU)
ast: Reactor d''Uraniu Deuteriu CANadá (CANDU)

en: cold-fusion
ast: fusión-fria

en: fusion
ast: fusión

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
ast: Reactor Presurizáu de China (CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
ast: Reactor Presurizáu Européu (EPR)

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
ast: Fusión de Confinamientu Inercial (ICF)

en: Pressurized water reactor (PWR)
ast: Reactor d''Agua Presurizada (PWR)

en: stellarator
ast: reactor estelar

en: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reactor (VVER)
ast: Reactor Vodo-Vodyanoi Energetichesky (VVER)

en: Solar Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía Solar

en: solar_photovoltaic_panel
ast: panel solar fotovoltaico

en: photovoltaic
ast: fotovoltaica

en: solar_thermal_collector
ast: colector termu solar

en: thermal
ast: termal

en: Waste Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía de Borrafes

en: gasification
ast: gasificación

en: pyrolysis
ast: pirólisis

en: Water Turbine
ast: Turbina d''Agua

en: francis_turbine
ast: turbina Francis

en: all methods
ast: tolos métodos

en: hydrodynamic_screw
ast: torniellu_hidrodinámicu

en: run-of-the-river
ast: corriente-del ríu

en: kaplan_turbine
ast: turbina Kaplan

en: run-of-the-river / water-storage
ast: corriente-del-río / almacén-de -agua

en: pelton_turbine
ast: turbina Pelton

en: Tidal Water Turbine
ast: Turbina de Marea Acuática

en: horizontal_axis
ast: exa horizontal

en: barrage
ast: presa

en: vertical_axis
ast: exa vertical

en: Wave Energy Converter
ast: Conversor d''enerxía d''onda

en: Osmotic Power Generator
ast: Gnerador d''enerxía osmótica

en: Geothermal Power Generator
ast: Xenerador d''enerxía Geotérmica

en: heat_pump
ast: bombéu de calor

en: Wind Turbine
ast: Turbina de vientu

en: Power Substation
ast: Subestación eléctrica

en: Type of substation
ast: Tipu de subestación

[ctx: power]
en: compensation
ast: compensación

[ctx: power]
en: converter
ast: conversor

[ctx: power]
en: distribution
ast: distribución

[ctx: power]
en: minor_distribution
ast: distribución menor

[ctx: power]
en: traction
ast: tracción

[ctx: power]
en: transition
ast: transición

[ctx: power]
en: transmission
ast: tresmisión

en: Gas insulated
ast: aisllada en gas

en: Power Transformer
ast: Tresformador d''enerxía

en: Type of transformer
ast: Tipu de tresformador

[ctx: power]
en: generator
ast: xenerador

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
ast: regulador d''ángulu de fase

[ctx: power]
en: yes
ast: sí

en: Power Switchgear
ast: Celda de media tensión

en: (Please only use this tag if more detailed mapping using busbars and bays is impossible!)
ast: (¡Por favor utilice esta etiqueta si''l mapeo usando barres d''alta tensión y badees ye simposible!)

en: Power Busbar
ast: Barres d''alta tensión

en: Power Bay
ast: Toma d''enerxía

en: Power Switch
ast: Interruptor de Corriente

en: Power Converter
ast: Conversor d''enerxía

en: Type of converter
ast: Tipu de conversor

[ctx: power]
en: lcc
ast: rectificador de vapor de mercuriu

[ctx: power]
en: vsc
ast: conversor de fonte de tensión

[ctx: power]
en: back-to-back
ast: envés contra envés

en: Amount of poles
ast: Cantidá de polos

en: monopole
ast: monopolu

en: bipole
ast: bipolu

en: Power rating (MVA)
ast: Potencia nominal (MVA)

en: Power Compensator
ast: Compensador d''Enerxía

en: Type of compensator
ast: Tipu de compensador

[ctx: power]
en: filter
ast: filtru

[ctx: power]
en: series_capacitor
ast: condensador en llínea

[ctx: power]
en: series_reactor
ast: reactor en llínea

[ctx: power]
en: shunt_capacitor
ast: condensador en paralelo

[ctx: power]
en: shunt_reactor
ast: reactores en paralelo

[ctx: power]
en: statcom
ast: compensador estáticu síncrono

[ctx: power]
en: static_var
ast: vara estática

[ctx: power]
en: synchronous_condenser
ast: condensador síncrono

en: Power rating (kvar/Mvar)
ast: Potencia nominal (kvar/Mvar)

[ctx: power]
en: portal_two-level
ast: portal de dos niveles

[ctx: power]
en: portal_three-level
ast: portal de trés niveles

en: Power Tower
ast: Torre d''eletricidá

en: Tower design
ast: Diseñu de torre

[ctx: power]
en: one-level
ast: un nivel

[ctx: power]
en: two-level
ast: dos niveles

[ctx: power]
en: three-level
ast: trés niveles

[ctx: power]
en: barrel
ast: barril

[ctx: power]
en: asymmetric
ast: asimétricu

[ctx: power]
en: triangle
ast: triángulu

[ctx: power]
en: flag
ast: bandera

[ctx: power]
en: donau;one-level
ast: donau;un nivel

[ctx: power]
en: four-level
ast: cuatro niveles

[ctx: power]
en: six-level
ast: seis niveles

[ctx: power]
en: nine-level
ast: nueves niveles

[ctx: power]
en: delta_two-level
ast: delta de dos niveles

[ctx: power]
en: y-frame
ast: marcu-y

[ctx: power]
en: x-frame
ast: marcu-x

[ctx: power]
en: h-frame
ast: marcu-h

[ctx: power]
en: guyed_h-frame
ast: marcu-h fondiáu

[ctx: power]
en: guyed_v-frame
ast: marcu-v fondiáu

[ctx: power]
en: bipole
ast: bipolu

en: Triple tower
ast: Torre triple

en: Incomplete tower
ast: Torre incompleta

en: Pole
ast: Poste

en: Power Line
ast: Tendíu elléctricu

en: Line type
ast: Tipu de llínea

en: line
ast: llínea

en: minor_line
ast: llínea menor

en: Number of conductors/wires per cable
ast: Númberu de conductores/filos por cable

[ctx: power]
en: single
ast: simple

[ctx: power]
en: double
ast: doble

[ctx: power]
en: quad
ast: cuádruple

[ctx: power]
en: fivefold
ast: quíntuple

[ctx: power]
en: sixfold
ast: séstuple

[ctx: power]
en: eightfold
ast: óctuple

en: Used for data communications
ast: Utilizáu pa comunicaciones de datos

en: Power Cable
ast: Cable d''enerxía

en: Historic Places
ast: Llugares históricos

en: Castle
ast: Castiellu

en: Archaeological Site
ast: Xacimientu arqueolóxicu

en: Battlefield
ast: Campu de batalla

en: Palaeontological Site
ast: Sitiu paleontolóxicu

en: Monument
ast: Monumentu

en: Memorial
ast: Monumentu conmemorativo

en: Wayside Cross
ast: Cruceru

en: Wayside Shrine
ast: Humilladeru

en: Boundary Stone
ast: Moyón

en: Shops
ast: Comercios

en: Food
ast: Comida

en: Supermarket
ast: Supermercáu

en: Convenience Store
ast: Tienda d''alimentación

en: Kiosk
ast: Quioscu

en: Bakery
ast: Panadería, pastelería, confitería

en: Butcher
ast: Carnicería

en: Seafood
ast: Pescadería o marisquería

en: Deli (Fine Food)
ast: Delicatessen

en: Tea
ast: Casa de té

en: Coffee
ast: Café

en: Public Market
ast: Mercáu públicu

en: Organic
ast: Tienda de productos orgánicos

en: Greengrocer
ast: Frutería o verdulería

en: Farm Stand
ast: Productos de granxa

en: Organic/Bio
ast: Orgánicu/Bio

en: Fair Trade
ast: Tienda de comerciu xustu

en: Alcohol
ast: Tienda de bébores alcohóliques

en: Beverages
ast: Bébores

en: Outdoor
ast: Tienda d''actividaes al campu

en: Dry Cleaning
ast: Tintorería

en: Laundry
ast: Llavandería

en: Tailor
ast: Alfayatería, xastrería

en: Fabric
ast: Testil

en: Electronic
ast: Elleutrónica

en: Computer
ast: Tienda d''informática

en: Electronics
ast: Elleutrónica y elleutrodomésticos

en: Mobile Phone
ast: Telefonía móvil

en: Vacuum Cleaner
ast: Tienda d''aspiradores

en: Hifi
ast: Soníu

en: Video
ast: Vídeu

en: Video Games
ast: Videoxuegos

en: Cash
ast: Dineru n''efectivu

en: Bank
ast: Bancu

en: Automated Teller Machine
ast: Caxeru automáticu

en: Money Exchange
ast: Cambéu de moneda

en: Pawnbroker
ast: Casa d''enfotu

en: Home decoration
ast: Decoración del llar

en: Furniture
ast: Muebles y decoración

en: Kitchen
ast: Cocines

en: Curtain
ast: Cortinaxes

en: Frame
ast: Enmarcaciones

en: Bed
ast: Cama

en: Interior Decoration
ast: Decoración d''interiores

en: Printed Material
ast: Material impreso

en: Stationery
ast: Papelería

en: Copy Shop
ast: Centru de copiáu

en: Book Store
ast: Llibrería

en: Newspaper Stand
ast: Puestu de periódicos

en: Ticket
ast: Boletu

en: Chemist
ast: Droguería

en: Beauty
ast: Salón de guapura

en: Hairdresser/Barber
ast: Peluquería/Barbería

en: Optician
ast: Óptica

en: Hearing Aids
ast: Centru auditivu

en: Jewellery
ast: Xoyes

en: Erotic
ast: Eróticu

en: Department Store
ast: Grandes almacenes

en: Mall
ast: Centru comercial

en: Florist
ast: Floristería

en: Garden Centre
ast: Centru de xardinería

en: Do-It-Yourself Store
ast: Tienda de Fáigalo Usté Mesmu

en: Hardware
ast: Ferretería

en: Paint
ast: Pintures

en: Travel Agency
ast: Axencia de viaxes

en: Musical Instrument
ast: Instrumentos musicales

en: Toys
ast: Xuguetes

en: Gift/Souvenir
ast: Regalo/alcordanza

en: Variety Store
ast: Tienda de variedaes o bazar

en: Bookmaker
ast: Encuadernador

en: Lottery
ast: Llotería

en: Bag
ast: Cartera

en: Pet
ast: Mascota

en: Vending Machine
ast: Máquina espendedora

en: Vending products
ast: Espendedor automáticu de productos

en: bicycle_tube
ast: neumáticu de bicicleta

en: cigarettes
ast: Estancu

en: condoms
ast: condones

en: drinks
ast: Bébores

en: excrement_bags
ast: Bolses pa escrementos

en: parking_tickets
ast: billetes d''aparcamientu

en: public_transport_tickets
ast: billetes de de tresporte públicu

en: stamps
ast: sellos

en: sweets
ast: Carambelos

en: telephone_vouchers
ast: Tarxetes telefóniques

en: toys
ast: xuguetes

en: Debit cards
ast: Tarxetes de débeda

en: Credit cards
ast: Tarxetes de creitu

en: Electronic purses and Charge cards
ast: Tarxetes de recarga y monederos electrónicos

en: administrative
ast: alministrativa

en: Geography
ast: Xeografía

en: Boundaries
ast: Fronteres

en: Administrative
ast: Alministrativa

en: Administrative level
ast: Nivel alministrativu

en: Political
ast: Política

en: Division
ast: División

en: canton
ast: cantón

en: linguistic_community
ast: comunidá llingüística

en: ward
ast: Distritu

en: National Park
ast: Parque Nacional

en: Places
ast: Llugares

en: Continent
ast: Continente

en: Country
ast: País

en: Region
ast: Rexón

en: County
ast: Conceyu

en: City
ast: Ciudá (>100.000 hab.)

en: Town
ast: Ciudá (10.000 - 100.000 hab.)

en: Village
ast: Población (< 10.000 hab.)

en: Isolated Dwelling
ast: Vivienda aisllada

en: Neighbourhood
ast: Vecinderu (área d''un llugar habitáu, urbanización, colonia, barriu, etc.)

en: Farm
ast: Granxa

en: A farm within a bigger settlement
ast: Una granxa dientro d''un establecimientu mayor

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
ast: (por favor utilice isolated_dwelling pa una granxa aisllada)

en: Locality
ast: Paraxa

en: Peak
ast: Picu

en: The top (summit) of a mountain or hill.
ast: El cume d''un monte o llomba

en: Saddle
ast: Collá

en: A saddle point between mountains or hills.
ast: Un puntu de colláu ente dos montaña o cuetos.

en: Glacier
ast: Glaciar

en: A persistent body of dense ice that is constantly moving under its own weight.
ast: Un cuerpu persistente de xelu trupo que ta costantemente moviéndose escontra baxo productu del so propiu pesu.

en: Volcano
ast: Volcán

en: A volcano, either dormant, extinct or active.
ast: Un volcán, yá sía durmiente, estintu o activu.

en: Current Status
ast: Estáu actual

en: dormant
ast: durmiente

en: extinct
ast: estintu

en: stratovolcano
ast: estratovolcán

en: shield
ast: Volcán n''escudu

en: scoria
ast: escoria

en: Ridge
ast: dosal centroocéanica

en: A mountain or hill ridge.
ast: Un monte o cuetu na dorsal centrooceánica

en: Cliff
ast: Cantil

en: A steep rock face exposure, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
ast: Esposición de la cara empinada d''una piedra, con una vertical significativa, o casi vertical (dexar la cara inferior a la derecha de la vía).

en: Cave Entrance
ast: Entrá de cueva

en: The entrance to a cave.
ast: La entrá a una cueva

en: Island
ast: Islla

en: Islet
ast: Isllote

en: Nature
ast: Natural

en: Tree
ast: Árbol

en: A single tree.
ast: Un árbol solu

en: Tree Row
ast: Filera d''árboles

en: A line of trees.
ast: Una filera d''árboles

en: Woodland where timber production does not dominate use.
ast: Área forestada onde la producción de lleña nun apodera l''usu.

en: Forest
ast: Plantíu forestal

en: Grassland
ast: Pradería

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
ast: Onde la vexetación ye apoderada por gramínees (Poaceae) y otres plantes herbales (non maderices). Esclúi árees cultivaes y güelgues.

en: pampas
ast: pampa

en: prairie
ast: pradería

en: puszta
ast: puszta (llanura esteparia)

en: savanna
ast: sabana

en: steppe
ast: estepa

en: veld
ast: veld (pandu sudafricana)

en: Nature Reserve
ast: Reserva natural

en: Scree
ast: Pedregal

en: Fell
ast: Braña

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
ast: Tierra alta ensin cultivar cubierta principalmente con gramínees y frecuentemente baxu llendo.

en: Scrub
ast: Monte baxu (parrotales, carba o maleza)

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
ast: Tierra baxa non cultivada con parrotales y escasa o nula cubierta forestal.

en: Heath
ast: Gorbizal o landa

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
ast: Tierra baxa non cultivada con hábitat de parrotales atopada principalmente en sueldos de drenaxe llibre, infértiles y ácidos; ye caracterizada pola so vexetación abierta, maderiza y de lenta crecedera.

en: Sand
ast: Sable

en: Large area covered with sand.
ast: Gran área cubierta con sable.

en: Bare Rock
ast: Roca desnuda.

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
ast: Pa árees con roca sólida visible que tien escasa o nula vexetación.

en: Stone
ast: Piedra

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
ast: Una roca única y notable, puede diferir la so composición de la del terrén na cual fuelga.

en: Land use
ast: Usu del suelu

en: Farmyard
ast: Edificiu agrariu

en: Farmland
ast: Tierra de llabranza

en: Meadow
ast: Prau

en: Orchard
ast: Güerta

en: Vineyard
ast: Viñéu

en: Greenhouse Horticulture
ast: Invernaderu hortofrutícola

en: Plant Nursery
ast: Viveru de plantes

en: Allotments
ast: Güertos d''ociu

en: Garden
ast: Xardín

en: Grass
ast: Zones con yerba (non praos. Árees de cesped en parques, parterres o franxes de separación, etc.)

en: Village Green
ast: Campa (espaciu comunal con suelu de yerba pa xuntes, fiestes, feries, etc.)

en: Park
ast: Parque

en: Recreation Ground
ast: Área d''esparcimientu

en: Religious
ast: Relixosu

en: Cemetery
ast: Campusantu

en: Graveyard
ast: Campusantu (p''antiguos llugares d''enterramientu)

en: Residential Area
ast: Zona residencial

en: Retail
ast: Zona comercial

en: Commercial
ast: De negocios

en: Garages
ast: Talleres

en: Railway Land
ast: Tierra de fierrocarril

en: Military
ast: Militar

en: Construction Area
ast: Área de construcción

en: Brownfield
ast: Terrenes abandonaos (enantes desenvueltos)

en: Greenfield
ast: Suelu urbanizable (non construyíu con anteriordad)

en: Landfill
ast: Vertideru

en: Quarry
ast: Cantera

en: Annotation
ast: Anotación

en: Alternative name
ast: Nome alternativu

en: Historical name
ast: Nome históricu

en: Local name
ast: Nome local

en: Regional name
ast: Nome rexonal

en: National name
ast: Nome nacional

en: International name
ast: Nome internacional

en: Official name
ast: Nome oficial

en: Common name abbreviation
ast: Abreviatura común del nome

en: Address
ast: Dirección

en: Address Interpolation
ast: Interpolación de númberos de portales

en: Numbering scheme
ast: Esquema numbéricu

en: odd
ast: impares

en: even
ast: pares

en: alphabetic
ast: alfabéticu

en: Accuracy
ast: Precisión

en: actual
ast: real

en: estimate
ast: envaloráu

en: potential
ast: potencial

en: Contact (Common Schema)
ast: Contactu (esquema común)

en: Email Address
ast: Corréu electrónicu

en: Fax Number
ast: Númberu de fax

en: Image
ast: Imaxe

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
ast: Contactu (esquema col prefixu ''contact:*'')

en: outer segment
ast: segmentu esterior

en: inner segment
ast: segmentu interior

en: Boundary
ast: Frontera

en: Boundary type
ast: Tipu de frontera

en: political
ast: política

en: Sub area
ast: Subárea

en: Administration centre
ast: Centru alministrativu

en: Label point
ast: Etiqueta del puntu

en: Site
ast: Llugar

en: Site name
ast: Nome del llugar

en: where to place the label
ast: ónde asitiar la etiqueta

en: perimeter of the site
ast: perímetru del llugar

en: entrances to the site, on the perimeter
ast: entraes al llugar nel perímetru

en: members of site
ast: miembros del llugar

en: Turn Restriction
ast: Restricción de xiru

en: Restriction
ast: Restricción

en: no_left_turn
ast: prohibíu xirar a la izquierda

en: no_right_turn
ast: prohibíu xirar a la derecha

en: no_straight_on
ast: prohibíu siguir rectu

en: no_u_turn
ast: prohibíu xiru n''U

en: only_right_turn
ast: namá xiru a la derecha

en: only_left_turn
ast: namá xiru a la izquierda

en: only_straight_on
ast: solo dir rectu

en: from way
ast: dende la vía

en: via node or ways
ast: nodo o víes ''vía''

en: to way
ast: a la vía

en: Enforcement
ast: Control de tráficu

en: maxheight
ast: altor máximu

en: maxspeed
ast: velocidá máxima

en: maxweight
ast: pesu máximu

en: mindistance
ast: Distancia mínima

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
ast: Altor máximu (metros, namá si enforcement=maxheight)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
ast: Velocidá máxima (km/h, namá si enforcement=maxspeed)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
ast: Pesu máximu (tonelaes, namá si enforcement=maxweight)

en: location of enforcement device
ast: Situación del dispositivu de control

en: node on way where enforcement starts
ast: nodo de la vía nel qu''empieza''l control

en: where enforcement ends
ast: onde termina''l control

en: traffic light or barrier that stops you
ast: semáforu o barrera que-y detien

en: Routes
ast: Rutes

en: Bicycle Route
ast: Ruta de ciclismu

en: Mountain Biking Route
ast: Ruta de ciclismu de monte

en: Hiking Route
ast: Ruta de senderismo

en: Piste Route
ast: Ruta de pista

en: link segment
ast: segmentu d''enllaz

en: shortcut segment
ast: segmentu d''atayu

en: variant segment
ast: segmentu de variante

en: entry points
ast: puntos d''entrada

en: Ski Route
ast: Ruta d''esquí

en: alpine
ast: alpín

en: Detour Route
ast: Ruta de desvíu

en: Ref of the way this is a detour to
ast: Referencia de la vía en qu''esta ye una esviadura escontra

en: fork node for alternative routes
ast: Puntu de bifurcación pa rutes alternatives

en: Power Route
ast: Ruta d''enerxía

en: Railway Route
ast: Ruta de ferrocarril

en: Road Route
ast: Ruta por carretera

en: Route Network
ast: Rede de rutes

en: member
ast: miembru

en: Associated Street
ast: Cai acomuñada

en: house
ast: casa

en: Street
ast: Cai

en: ways being part of street
ast: víes que son parte de la cai

en: addresses belonging to the street
ast: direcciones que pertenecen a la cai

en: houses belonging to the street
ast: cases que pertenecen a la cai

en: anything related to the street
ast: cualquier cosa rellacionada cola cai

en: Destination Sign
ast: Cartelu de destín

en: Destination written on sign (w/o distance)
ast: Destín escritu na señal (ensin distancia)

en: Time (hh:mm, for trekking)
ast: Tiempu (hh;mm, pa senderismo)

en: last way before junction
ast: última vía antes d''un encruz

en: node of the intersection
ast: nodo de la intersección

en: first way after junction
ast: primer vía dempués del encruz

en: position of sign
ast: posición de la señal

en: Waterway
ast: Vía fluvial

en: Subtype of waterway (largest one of members)
ast: Subtipu de vía fluvial (más d''un miembru)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
ast: Nome del ríu/llagu/mar/océanu nel que desagua

en: Reference Sandre (FR)
ast: Referencia Sandre (FR)

en: Reference FGKZ (DE)
ast: Referencia FGKZ (DE)

en: Reference REGINE (NO)
ast: Referencia REGINE (NO)

en: Reference GNIS (USA)
ast: Referencia GNIS (USA)

en: Reference GNBC (CA)
ast: Referencia GNBC (Gabinete de Nomenclatura Xeográfica de Canadá)

en: waterways (no riverbank)
ast: vía fluvial (non pa riberes)

en: branch waterways (no riverbank)
ast: brazos fluviales (nun usar pa riberes)

en: spring of waterway
ast: naciente del calce fluvial

en: ways supported by (on top of) the bridge
ast: víes soportaes por (enriba de) la ponte

en: ways passing under the bridge
ast: víes que pasen so la ponte

en: way forming the outline footprint
ast: vía que conforma la contorna

en: edge ways parallel to ''across''
ast: víes frontera paraleles a ''a lo llargo de''

en: ways passing through the tunnel
ast: víes que pasen al traviés del túnel

en: edge ways parallel to ''through''
ast: víes frontera paraleles a ''al traviés''

en: {0} without {1}
ast: {0} ensin {1}

en: {0} without {1} or {2}
ast: {0} ensin {1} o {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
ast: {0} ensin {1}, {2} o {3}

en: {0} on suspicious object
ast: {0} n´oxetu sospechosu

en: natural water used for swimming pool
ast: llagu/llaguna utilizáu como piscina

en: sport without physical feature
ast: deporte ensin elementu físicu

en: {0} is deprecated
ast: {0} ta obsoleto

en: ''{0}'' is meaningless, use more specific tags, e.g. ''{1}''
ast: ''{0}'' nun tien sentíu. Utilice etiquetes más específiques, por casu ''{1}''

en: ''{0}'' does not specify the official mode of transportation, use ''{1}'' for example
ast: ''{0}'' nun especifica la mou oficial de tresporte. Use ''{1}'', por casu.

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
ast: {0}={1} escarez de precisión. En llugar de ''{1}'' por favor ingrese más información sobre esactamente qué tendría de ser correxíu.

en: {0} on a node
ast: {0} nun nodo

en: Building inside building
ast: Edificiu dientro d''un edificiu

en: Overlapping Water Areas
ast: Llámines d''agua superpuestes

en: Overlapping Areas
ast: Árees superpuestes

en: {0} inside {1}
ast: {0} dientro {1}

en: Overlapping Identical Natural Areas
ast: Árees naturales idéntiques superpuestes

en: Overlapping Identical Landuses
ast: Usos del suelu idénticos superpuestos

en: {0} should be on the node where {1} and {2} intersect
ast: {0} tendría de tar nel nodo onde {1} y {2} s´intersecten

en: abbreviated street name
ast: nome de cai embrivíu

en: wrong highway tag on a node
ast: etiqueta de carretera incorrecta nun nodo

en: wrong crossing tag on a way
ast: etiqueta d''encruz incorrecta nuna vía

en: Unnamed unclassified highway
ast: carretera ensin clasificación ensin nome

en: highway without a reference
ast: carretera ensin una referencia

en: {0} with multiple values
ast: {0} con múltiples valores

en: numerical key
ast: clave numbérica

en: {0} is unnecessary for {1}
ast: {0} nun ye necesariu pa {1}

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
ast: el voltaxe tendría de ser en voltios ensin unidaes allindiadores/espacios

en: {0} must be a numeric value
ast: {0} ten de ser un valor numbéricu

en: relation without type
ast: relation ensin tipu

en: {0} relation without {0} tag
ast: relación {0} ensin etiqueta {0}

en: religion without denomination
ast: religion ensin denominación

en: unknown christian denomination
ast: denominación de cristianu desconocía

en: unknown muslim denomination
ast: denominación de musulmán desconocía

en: unknown jewish denomination
ast: denominación de xudíu desconocía

en: street name contains ss
ast: nome de cai contien ss

en: {0} is unnecessary
ast: {0} nun ye necesariu

en: Nodes duplicating parent way tags
ast: Nodos que doblen les etiquetes de les víes padre

en: ''wikipedia''=''language:page title''
ast: ''wikipedia''=''Códigu del idioma:Títulu del artículu''

en: Hide icons at low zoom
ast: Esconder iconos a un nivel baxu d''acercamientu

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
ast: Símbolos de nodos más estenos a un nivel baxu d''acercamientu

en: Display street labels (at high zoom)
ast: Amosar etiquetes de les víes (con zoom altu)

en: AGRI black-and-white 2.5m
ast: AGRI blancu-y-negru 2.5m

en: Tiris: DGM (Terrain model)
ast: Tiris: DGM (Modelu del Terrén)

en: Tiris: DOM (Surface model)
ast: Tiris: DOM (Modelu de Superficie)

en: Cadastre
ast: Catastru

en: OpenStreetMap (German Style)
ast: OpenStreetMap (Estilu Alemán)

en: Public Transport (ÖPNV)
ast: Tresporte Públicu (ÖPNV)

en: Group common Address Interpolation inputs in a single dialog, as well as an option to automatically generate individual house number nodes from a Way.
ast: Arrexunta les entraes comunes de ''Interpolación de direcciones'' nun mesmu cuadru de diálogu, según una opción pa xenerar automáticamente los nodos individuales de los númberos de portal d''una vía.

en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
ast: Allinia una par de segmentos de víes escoyíos faciendo xirar unu d''ellos alredor del designáu como pivós.

en: Tools for drawing buildings.
ast: Ferramientes pa dibuxar edificios.

en: A special handler for the French land registry WMS server.
ast: Un controlador especial pal servidor WMS del rexistru de la propiedá francesa.

en: Overlays the canvec tile grid on the map and prints URL''s to the .zip files. Future goals: allow auto-downloading and loading of canvec .osm files
ast: Superpón la rexilla de telesa canvec nel mapa ya imprime les URL a los arquivos .zip. Oxetivos futuros: dexar la descarga y carga automática d''arquivos canvec .osm

en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in display preferences.
ast: Dexa al usuariu crear esquemes de color distintos pa poder intercambiar ente ellos. Escueya''l colores y cree un nuevu esquema. Usáu pa intercambiar con un fondu blancu y colories acordes pa una visibilidá mayor so una redolada de lluz solar. Consulte''l diálogu nes preferencies de visualización.

en: Imports proprietary CSV files of the Columbus/Visiontac V-900 GPS logger into a GPX layer.
ast: Importa arquivos CSV propietarios del GPS logger Columbus/Visiontac V-900 a una capa GPX

en: Implements a command line and enables to create your commands. See link for standard commands (arc, circle etc.)
ast: Implementa una llínea de comandos y dexa crear los tos comandos. Vea l''enllaz pa los comandos estándar (arcu, círculu, etc)

en: Create a grid of ways.
ast: Crea una cuadrícula de viales

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
ast: Descarga los tos traces GPX dende openstreetmap.org

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
ast: Esti componente xube directamente traces GPS dende la capa activa en JOSM a openstreetmap.org.

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
ast: Dexa al usuariu que la marca de tiempu sía anónima y borrar les partes más grandes del GPX que suelen corresponder a traces bien rápides.

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
ast: Amuesa''l perfil d''elevación y dellos datos estadísticos d''una traza GPX

en: Handling of French EPCIs (boundary=local_authority)
ast: Xestión de EPCIs franceses (llende = autoridá local)

en: Use external scripts in JOSM
ast: Utilizar scripts esternos en JOSM

en: Fast drawing ways by mouse
ast: Dibuxu rápidu de víes col ratón

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
ast: Identifica y corrixe les direcciones de cais non válides d''un mou cómodu.

en: Talk with users editing the map nearby, be notified when someone comes close.
ast: Fale colos usuarios editar el mapa cercanu, va ser notificáu de cuando daquién tea cerca de la so posición.

en: Provides parts of the GeoTools library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ast: Apurre partes de la biblioteca GeoTools pa otros componentes de JOSM. Nun se pretende que sía instaláu directamente polos usuarios, sinón más bien que sriva como una dependencia pa otros componentes.

en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
ast: Descargar puntos GPS dende''l rexistrador de datos GlobalSat DG100 directamente en JOSM

en: Analyse a set of GPS points to obtain its centre and direction of spread.
ast: Analiza un conxuntu de puntos GPS pa llograr el so centru y la dirección de dispersión.

en: Visualizes routing information as a routing graph.
ast: Visualiza la información de enrutamiento como un grafu de rede.

en: Generate Imagery XML bounds from a multipolygon
ast: Xenera imagen XML a partir de les llendes d''un multipolígono

en: Database of imagery offsets: share and aquire imagery offsets with one button.
ast: Base de datos d''imaxes rectificaes: comparte y llogra por aciu un botón imaxes aérees movíes yá compensaes.

en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the ''name'', ''cmt'' or ''desc'' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
ast: Componente pa faer coincidir les fotografíes colos puntos d''interés recoyíos nun ficheru GPX. La correlación produzse cuando los atributos ''name'', ''cmt'' o ''desc'' d''un puntu coinciden col nome del ficheru d''una imaxe.

en: Plugin for importing spatial referenced images
ast: Componente pa importar imaxes georreferenciaes

en: Import vector graphics (SVG)
ast: Importa gráficos vectoriales (SVG)

en: Extra information about current layer objects pop ups - currently GPX trackpoint info
ast: Ventana emerxente con información adicional sobre los oxetos de la capa actual - Anguaño con información sobre trazar GPX.

en: Provides Java Topology Suite (JTS) library and related utilities. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ast: Apurre la biblioteca Java Topology Suite (JTS) y servicios rellacionaos. Nun se pretende que sía instaláu directamente polos usuarios, sinón más bien que sirva como una dependencia pa otros componentes.

en: creates a channel digraph and checks a subset of channels if it is a junction or searches in a subset of channels for junctions
ast: Corrector de conexones utilizáu pa la busca y revisión de cruces de la rede de carreteres de OSM. El componente nun funcionar colos datos de OSM orixinales, sinón qu''estos se tresformen nuna canal de digrafos.

en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
ast: Soporte GPS pa dispositivos d''entrada (puntu en movimientu) al traviés d''una conexón con un servidor DSGP.

en: Provides the Log4j library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ast: Apurre la biblioteca Log4j pa otros componentes de JOSM. Nun se pretende que sía instaláu directamente polos usuarios, sinón más bien que sirva como una dependencia d''otros componentes.

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
ast: Apurre un panel con midíes y una capa pa midir llargores y ángulos de segmentos, la área que delimita una vía (simple) zarrada y crea midíes de percorríos (los cualos pueden ser importaos dende una capa GPS).

en: Merge overlapping part of ways.
ast: Combinar partes superpuestes de víes.

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
ast: Nun añedir nengún xiru a la izquierda pa conxuntos de 4 o 5 víes

en: Allows to attribute tags to all objects in any selected area at once
ast: Dexa asignar al empar etiquetes a tolos oxetos d''una área escoyida.

en: NanoLog adjustment and browsing layer
ast: Axuste NanoLog y capa de navegación

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
ast: Utiliza l''alministrador de claves del sistema p''almacenar el nome d''usuariu y contraseña (ye compatible con KWallet y GNOME Keyring.)

en: extended options for editing opening_hours
ast: Opciones estendíes pa editar l''horariu d''apertura d''establecimientos y llugares

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
ast: Dexa abrir arquivos gpx/osm que intersectan cola área visible na pantalla.

en: Bring in errors from Osm Inspector and display it on the current JOSM bounding box
ast: Traer erros de OSM Inspector y visualizalos nos cantos actuales de JOSM

en: Import/export OSM data in PBF format
ast: Importar/esportar datos OSM en formatu PBF

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
ast: Amiesta información sobre la posición del GPS na cabecera del ficheru d''imaxe. Apuerte a esta característica pulsiando''l botón derechu del mure sobre la capa d''imaxe.

en: Make photos movable and position them on the map.
ast: Faer que les semeyes sían movibles y asitiales nel mapa

en: Read and write osmosis poly filter files
ast: Lleer y escribir los arquivos de filtru osmosis poly

en: Adds map printing to JOSM
ast: Añede la posibilidá d''impresión del mapa a JOSM

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
ast: Esti componente simplifica''l cartografiáu y edición de rutes de tresportes públicos.

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
ast: Panel d''edición y creación de multipolígonos y relación

en: Plugin for reverting changesets
ast: Componente pa revertir conxuntos de cambeos

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
ast: Renderizar rutes (autobús, rutes de senderismo, rutes ciclables, ..). Los tipos de ruta tienen de ser definíos nel ficheru routes.xml del directoriu de complementos

en: Provides routing capabilities.
ast: Apurre capacidaes d''enrutamientu.

en: Loads data from SDS
ast: Carga datos dende SDS

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
ast: Simplifica árees por aciu la eliminación de nodos n''ángulos bien obtusos. Esto puede condicionase al tamañu d''área máximu a esaniciar. Fai amás un promediu de los nodos cercanos.

en: Edit features for OpenSeaMap
ast: Editar característiques de OpenSeaMap

en: Allows to edit traffic information and export it to the urban mobility simulator SUMO
ast: Dexar editar información de tráficu y esportalo al simulador de movilidá urbana SUMO

en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
ast: Dexa añedir marcadores/nodos a les posiciones GPS actual.

en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
ast: Apurre un cuadru de diálogu pa la edición d''etiquetes nuna rejilla tabular.

en: Make terraced houses out of single blocks.
ast: Crea edificios entremedianeras a partir de bloques únicos

en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Activate by holding T and slip map with left mouse button
ast: Apurre botones d''ayuda pa dexar trabayar con un únicu botón de mure (mou stylus). Actívelo calteniendo pulsiada la tecla T y moviendo el mapa col botón esquierdu del mure.

en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
ast: Traza edificios a partir del mapa catastral checu. Rique TracerServer (.NET o Monu) pa funcionar.

en: Traces buildings and other shapes from a map. Needs Tracer2Server to be running.
ast: Traza edificios y otres figures a partir d''un mapa. Precisa que Tracer2Server tea executándose.

en: Plugin to digital sign OSM-Data
ast: Complementu pa roblar dixitalmente datos OSM

en: Provides a straightforward GUI for adding, editing and deleting turn lanes.
ast: Apurre una senciella interfaz gráfica d''usuariu p''amestar, editar y suprimir carriles de xiru.

en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
ast: El complementu turnrestrictions facilita la introducción d''información sobre restricciones de xiru a la base de datos OpenStreetMap.

en: Allows undeleting object from OSM database
ast: Dexa recuperar un oxetu esaniciáu dende la base de datos OSM

en: Several utilities that make your life easier.
ast: Delles utilidaes que-y fadrán la vida más senciella.

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
ast: Descargar fácilmente a lo llargo d''una llarga serie de víes interconectaes

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
ast: Habilitar busca pa puntos de referencies (waypoints) importaos d''un ficheru gpx.

en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
ast: Conduz un coche de carreres dende''l puntu A al B sobre una imaxe aérea. Dexa a los cactus tras...

en: Columbus V-900 CSV Files
ast: Arquivos CSV Columbus V-900

en: Importing CSV file ''%s''...
ast: Importando ficheru CSV ''%s''...

en: Markers of
ast: Marcadores de

en: Show summary after import
ast: Amosar resume n''importando

en: Do not zoom after import
ast: Non zoom dempués de la importación

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
ast: Ignorar entraes hdop/vdop/pdop

en: Warn on missing audio files
ast: Alvertir sobre los arquivos d''audiu perdíos

en: Warn on conversion errors
ast: Alvertir sobre los erros de conversión

en: Error in line
ast: Erru en llínea

en: Missing audio file
ast: Arquivos d''audiu perdíos

en: Commands
ast: Comandos

en: No command has been found. Would you like to download and install default commands now?
ast: Non s''atopó nengún comandu. ¿Deseya descargar ya instalar comandos por defeuto agora?

en: No command found
ast: Comandu non atopáu

en: Default commands have been successfully installed
ast: Los Comandos predeterminaos instaláronse con ésitu

en: Failed to download and install default commands.
    
    Error: {0}
ast: Fallu al descargar ya instalar comandos predeterminaos.
    
    Erru: {0}

en: Processing...
ast: Procesando...

en: Aborted
ast: Albortáu

en: Error executing the script:
ast: Erru executando''l script:

en: Command line
ast: Llínea de comandos

en: Set input focus to the command line.
ast: Afitar el focu na llínea de comandos.

en: Point on the start
ast: Puntu inicial

en: Point on the end
ast: Puntu final

en: Missing definition of new object with id {0}.
ast: Falta definición del nuevu oxetu con ID {0}.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <member> of relation {1}.
ast: Falta l´atributu obligatoriu ''{0}'' nel <miembru de la relación> {1}.

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
ast: Valor ensin dexar pal atributu ''uid''. Llogróse ''{0}''.

en: nodes
ast: nodos

en: ways
ast: víes

en: relations
ast: relaciones

en: OSM objects
ast: oxetos OSM

en: Can not draw outside of the world.
ast: Non puede dibuxase fora del mundu.

en: Create grid of ways
ast: Crear rejilla de víes

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
ast: Forma una cuadrícula de viales basándose en dos víes yá esistentes que tienen dellos nodos y unu d''ellos de mancomún

en: Select two ways with a node in common
ast: Escoyer dos víes con un nodo de mancomún

en: Select two ways with alone a node in common
ast: Escoyer dos víes con solo un nodo de mancomún

en: Create a grid of ways
ast: Crear rejilla de víes

en: Download Track ...
ast: Descargar traza...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
ast: Descargar GPX pista de openstreetmap.org

en: Download Track
ast: Descargando traza

en: Filename
ast: Nome de ficheru

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
ast: Erru al analizar el ficheru gpx {0}. Namá una parte del ficheru va tar disponible.

en: Error fetching URL {0}
ast: Erru al buscar dirección URL {0}

en: Error parsing data from URL {0}
ast: Erru al analizar los datos de la URL {0}

en: Invalid URL {0}
ast: URL inválida {0}

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
ast: Priváu (namá compartir como anónimu, desordenar puntos)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
ast: Públicu (amosar na llista de traces cómo anónimu, los puntos desordenaos)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
ast: Trazable (compartíu solo como anónimu, los puntos ordenaos con marques de tiempu)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
ast: Identificable (amosar na llista de traces como identificable, los puntos ordenaos con marques de tiempu)

en: Upload Trace
ast: Xubir traza

en: Upload Traces
ast: Xubir traces

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
ast: Define la visibilidá de la to traza pa otros usuarios de OSM.

en: (What does that mean?)
ast: (¿Qué significa esto?)

en: Please enter Description about your trace.
ast: Por favor, introduza la descripción sobre la so traza

en: Tags (comma delimited)
ast: Etiquetes (dixebraes por comes)

en: Please enter tags about your trace.
ast: Por favor, introduza una etiqueta sobre la so traza

en: Selected track: {0}
ast: Traza escoyida: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
ast: Nun hai nenguna capa gpx escoyida. Non puede xubise trazar.

en: Uploading trace ...
ast: Xubiendo traza...

en: Upload canceled
ast: Xubida atayada

en: Error while uploading
ast: Erru al actualizar

en: GPX upload was successful
ast: GPX xubíu correchamente

en: Upload failed. Server returned the following message:
ast: Xubida fallida. El servidor retorna''l siguiente mensaxe

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
ast: Xubiendo traza GPX: {0}% ({1} de {2})

en: No description provided. Please provide some description.
ast: Nenguna descripción facilitada. Por favor, apurra dalguna descripción.

en: Uploading GPX Track
ast: Xubiendo traza GPX

en: Uploads traces to openstreetmap.org
ast: Traces xubíes a openstreetmap.org

en: Importing...
ast: Importando...

en: Please open or create data layer before importing
ast: Por favor abra o cree una capa de datos antes de la importación

en: Scale:
ast: Escala:

en: unit(s) =
ast: Unidá(es) =

en: Shows elevation profile
ast: Amuesa''l perfil d''elevación

en: Elevation Profile
ast: Perfil d''elevación

en: Elevation Grid Layer (experimental!)
ast: Capa d''Elevación d''Alluna (¡esperimental!)

en: Shows elevation grid layer
ast: Amosar la capa d''alluna d''elevación

en: Elevation Grid
ast: Alluna d''elevación

en: zoom in to load any tiles
ast: faiga zoom averando pa cargar cualesquier tesela

en: increase zoom level to see more detail
ast: aumenta''l nivel de zoom pa ver más detalles

en: No SRTM data
ast: Nun hai datos de SRTM

en: Open the elevation profile window.
ast: Abrir la ventana del perfil d''elevación.

en: Min
ast: Mín

en: Avrg
ast: Media

en: Gain
ast: Ganancia

en: Tracks
ast: Pistes

en: Zoom
ast: Averar

en: Elevation profile for track ''{0}''.
ast: Perfil del terrén pa trazar '' {0}''.

en: Elevation profile
ast: Perfil del terrén

en: (No elevation data)
ast: (Nun hai datos d''elevación)

en: Autosimplify
ast: Autosimplificar

en: Simplify with initial epsilon
ast: Simplificar con épsilon inicial

en: Save as is
ast: Salvar como ta

en: Snap to nodes
ast: Conectar al nodo

en: Add fixed points on click
ast: Añedir puntos fixos con click

en: Add fixed points on spacebar
ast: Añedir puntos fixos con barra espaciadora

en: Draw closed polygons only
ast: Dibuxar namá polígonos zarraos

en: FastDraw configuration
ast: Configuración de dibuxu rápidu

en: Try copying tags from properties table
ast: Intentar copiar etiquetes dende la tabla de propiedaes

en: Epsilon multiplier
ast: Multiplicador Epsilon

en: Starting Epsilon
ast: Epsilon Inicial

en: Max points count per 1 km
ast: Máximu númberu de puntos contabilizaos pa 1 km

en: Enter key mode
ast: mou de tecla INTRO

en: Auto add tags
ast: Añedir automáticamente etiquetes

en: Save settings
ast: Salvar axustes

en: Can not read settings
ast: Non puede lleese los axustes

en: Q=Options, Enter=save, Ctrl-Enter=save with tags, Up/Down=tune
ast: Q=Opciones, Intrar=salvar, Ctrl-Intrar=salvar con etiquetes, Enriba/Embaxo=sintonía

en: Click or Click&drag to continue, Ctrl-Click to add fixed node, Shift-Click to delete, Enter to simplify or save, Ctrl-Shift-Click to start new line
ast: Faiga clic o clic y abasnar pa siguir, Ctrl-clic p''añedir un nodo fixu, Mayus-clic pa borrar, Enter pa simplificar o guardar, Ctrl-Mayus-Clic pa volver empecipiar.

en: FastDrawing
ast: DibuxuRápidu

en: Fast drawing mode
ast: mou de dibuxu rápidu

en: Please move the mouse to draw new way
ast: Por favor, mueva''l mure pa dibuxar nueva forma

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
ast: ¿Tas seguru de nun querer guardar la llínea que contien {0} puntos?

en: {0} m - length of the line
    {1} nodes
    {2} points per km (maximum)
    {3} points per km (average)
ast: {0} m - llargor de llínea
    {1} nodos
    {2} puntos por km (máximu)
    {3} puntos por km (promediu)

en: Line information
ast: llínea d''información

en: Cannot place node outside of the world.
ast: Non puede allugase un nodo fuera del mundu.

en: Draw the way by mouse
ast: Dibuxar la vía col mure

en: min distance={0} px ({1} m)
ast: distancia mínima={0} px ({1} m)

en: Eps={0}, {1} points, {2} p/km
ast: Eps={0}, {1} puntos, {2} p/km

en: Fix addresses
ast: afitar direcciones

en: Show dialog with incomplete addresses
ast: Amuesa un cuadru de diálogu cola direcciones incompletes

en: Include objects used for guesses
ast: Incluyir oxetos utilizaos pa les suxerencies

en: Fix street addresses
ast: Correxir direcciones

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
ast: Atopar y correxir direcciones ensin cais (válides).

en: Guess values for
ast: Valores supuestos para

en: Address has no street
ast: La dirección nun tien cai

en: Address has no valid street
ast: La dirección nun tien una cai válida

en: Address has no post code
ast: La dirección nun tien códigu postal

en: Address has no city
ast: La dirección nun tien ciudá

en: Address has no country
ast: La dirección nun tien país

en: Assign to
ast: Asignar a

en: Remove all address tags
ast: Quitar toles etiquetes de direcciones

en: No name
ast: Ensin nome

en: Unresolved Addresses
ast: Direcciones ensin resolver

en: Select and close
ast: Escoyer y pesllar

en: Fix unresolved addresses
ast: Correxir sirecciones ensin resolver

en: Complete Addresses
ast: Direcciones completes

en: Incomplete Addresses
ast: Direcciones incompletes

en: Selected Addresses
ast: Direcciones escoyíes

en: Selected Street
ast: Cai escoyida

en: (No data)
ast: (Ensin data)

en: Show incomplete addresses
ast: Amosar direcciones incompletes

en: items
ast: elementos

en: no items
ast: nun hai elementos

[ctx: address]
en: City
ast: Ciudá

en: Postcode
ast: Códigu postal

en: Turns all guesses into the corresponding tag values.
ast: Convierte toles conxetures nos valores d''etiquetes correspondientes.

en: Applied guessed values
ast: Aplicáu a los valores supuestos

en: Applied guessed values for
ast: Aplicáu a los valores supuestos como

en: Assign address to street
ast: Asignar dirección

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
ast: Asignar les direcciones escoyíes a la cai escoyida

en: Set street name
ast: Establecer nome de cai

en: Convert ALL streets.
ast: Convertir TOES les cais.

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
ast: Crear una relación ente la cai y les direcciones rellacionaes pa TOES les cais de la capa activa.

en: Convert to relation.
ast: Convertir a relación

en: Create relation between street and related addresses.
ast: Crear una relación ente la cai y les direcciones rellacionaes

en: Create address relation for
ast: Crear un relacion de dirección para

en: Guess
ast: Envalorar

en: Tries to guess address data by picking the name of the closest object with according tag.
ast: Tratar d''envalorar los datos de la dirección escoyendo''l nome del oxetu más cercanu acordies con les etiquetes.

en: Guessing address values
ast: Envalorar valores de dirección

en: Removes address related tags from the object.
ast: Esaniciar les etiquetes de direcciones rellacionaes col oxetu.

en: Remove address tags
ast: Esaniciar etiquetes de direcciones

en: Marks selected addresses in the map
ast: Marcar direcciones escoyíes nel mapa

en: Select incomplete addresses
ast: Escoyer direcciones incompletes

en: Selects all addresses with incomplete data.
ast: Escoyer toles direcciones con datos incompletos

en: Use tag ''addr:street'' or ''addr:place''
ast: utilice les etiquetes ''addr:street'' o ''addr:presta''

en: House Number Editor
ast: Editor de númberu de portal

en: House number increment:
ast: Medría del númberu de portal:

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
ast[0]: Actualizar les propiedaes d´hasta {0} oxetu
ast[1]: Actualizar les propiedaes d´hasta {0} oxetos

en: Default image projection
ast: Proyección d''imaxes per omisión

en: JOSM''s current projection
ast: Proyección actual de JOSM

en: No projection file (.prj) found.<br>You can choose the default image projection ({0}) or JOSM''s current editor projection ({1}) as original image projection.<br>(It can be changed later from the right click menu of the image layer.)
ast: Nun s´atopó el arquivu de proyección (.prj).<br>Puede escoyer la proyección d´imaxes per omisión ({0}) o l´editor de proyección actual de JOSM ({1}) como la proyección orixinal de la imaxe .<br>(Puede camudase depués col menú contextual de la capa d´imaxe).

en: Layer Properties
ast: Propiedaes de la capa

en: Error while creating image layer: {0}
ast: Erru al crear la capa d´imaxe: {0}

en: Import image
ast: Importar imaxe

en: Import georeferenced image
ast: Importar imaxe georreferenciada

en: Error while creating image layer:
ast: Erru mientres se creaba capar imaxe:

en: Login
ast: Aniciar sesión

en: Logout
ast: Pesllar sesión

en: Forward
ast: Alantre

en: Toggle: {0}
ast: Alternar: {0}

en: NanoLog of {0} entries
ast: NanoLog de {0} entraes

en: NanoLog of {0} lines, {1} of them with coordinates.
ast: NanoLog de {0} llínees, {1} d''elles con coordenaes.

en: Correlate with GPX...
ast: Correlacionar con GPX...

en: Put on GPX...
ast: Asitiar en GPX...

en: Correlate entries with GPS trace
ast: Correlacionar entraes con traces GPS

en: Save layer...
ast: Guardar la capa…

en: Save NanoLog layer
ast: Guardar la capa NanoLog

en: Open NanoLog panel
ast: Abrir el panel NanoLog

en: Open NanoLog file...
ast: Abrir l''arquivu NanoLog...

en: Could not read NanoLog file:
ast: Non pudo lleese''l arquivu NanoLog:

en: Edit opening hours
ast: Horarios d''apertura

en: Edit time-tag of selected element in a graphical interface
ast: Editar por aciu una interfaz gráfica etiquetar sobre l''horariu del elementu escoyíu.

en: edit existing tag
ast: Editar etiqueta esistente

en: edit new tag
ast: Editar nueva etiqueta

en: Display clock in 12h mode.
ast: Amosar reló en mou 12h.

en: Choose key
ast: Escoyer clave

en: apply {0}
ast: aplicar {0}

en: There is something wrong in the value near:
ast: Hai daqué estrañu nel valor cercanu a :

en: Correct the value manually and than press Enter.
ast: Corrixa´l valor manualmente y prima Enter.

en: Error in timeformat
ast: Erru en formatu d''hora

en: open end
ast: terminación accesible

en: Import Osm Inspector Bugs...
ast: Importar los Erros de Osm Inspector...

en: Open OsmInspector
ast: OsmInspector Abiertu

en: Open a OSM Inspector selection list window.
ast: Abrir una ventana de llista de selección de OSM.

en: Current Selected Bug Info
ast: Bug Info anguaño escoyíu

en: Prev OSMI bug
ast: Previsualizar erru OSMI

en: Next OSMI bug
ast: Siguiente erru OSMI

en: OSM Inspector Bugs
ast: Erros de Osm Inspector

en: Selected Bug Info
ast: Información del Bug Escoyíu

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
ast: ¿Deseya guardar la calibración de la capa actual {0}?

en: Load Picture Calibration...
ast: Cargar calibración d''imaxes...

en: Loads calibration data from a file
ast: Carga datos de calibración d''un ficheru

en: Loading file failed: {0}
ast: Falló la carga´l ficheru: {0}

en: Loads calibration data from a world file
ast: Cargar datos de calibración dende un ficheru mundial

en: Reset Calibration
ast: Reaniciar Calibración

en: Reset calibration
ast: Reaniciar calibración

en: Calibration reset
ast: Reanicialización de calibración

en: Save Picture Calibration...
ast: Grabar calibración de imaxe...

en: Saves calibration data to a file
ast: Guardar la calibración de datos a un ficheru

en: Saving file failed: {0}
ast: Fallu al grabar ficheru: {0}

en: New picture layer from clipboard
ast: Nueva capa d''imaxes dende''l portapapeles

en: Supported image files, *.zip, *.kml
ast: Arquivos de imaxe soportaos, *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
ast: Nueva capa d''imaxes dende un ficheru...

en: KML calibration is in beta stage and may produce incorrectly calibrated layers!
    Please use {0} to upload your KMLs that were calibrated incorrectly.
ast: ¡La calibración KML ta nuna instancia beta y puede producir capes con calibración incorrecta!
    Por favor utilice {0} pa xubir los sos KML que fueren cubicaos incorrectamente.

en: PicLayer move
ast: Mover Capa d''Imaxe(PicLayer)

en: Moved
ast: Movíu

en: Drag to move the picture
ast: Abasnar pa mover la imaxe

en: PicLayer rotate
ast: Rotar capa d''imaxe

en: Rotated
ast: Xiráu

en: Drag to rotate the picture
ast: Abasnar pa rotar la imaxe

en: PicLayer scale X
ast: Escala X de PicLayer

en: Scaled by X
ast: Escalada por factor X

en: Drag to scale the picture in the X Axis
ast: Abasnar pa escalar la imaxe na exa X

en: PicLayer scale
ast: Escala PicLayer

en: Scaled
ast: Escaláu

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
ast: Abasnar pa escalar la imaxe nes exes X e Y

en: PicLayer scale Y
ast: Escala Y PicLayer

en: Scaled by Y
ast: Escalada por factor Y

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
ast: Abasnar pa escalar la imaxe na exa Y

en: PicLayer shear
ast: Inclinación PicLayer

en: Sheared
ast: Compartíu

en: Drag to shear the picture
ast: Abasnar pa inclinar la imaxe

en: PicLayer Move point
ast: Mover puntu de PicLayer

en: Point added/moved
ast: Puntu añedíu/desplazáu

en: Drag or create point on the picture
ast: Abasnar o crear puntu na imaxe

en: PicLayer Remove point
ast: Esaniciar puntu de PicLayer

en: Point removed
ast: Puntu esaniciáu

en: Remove point on the picture
ast: Esaniciar puntu na imaxe

en: PicLayer Transform point
ast: Tresformar puntu de PicLayer

en: Point transformed
ast: Puntu tresformáu

en: Transform point on the picture
ast: Tresformar puntu nel cuadru

en: Calibration Files
ast: Calibrar ficheros

en: Could not find the map object.
ast: Nun s''atopó l''oxetu mapa.

en: PicLayer failed to load or import the image.
ast: PicLayer falló al cargar o importar la imaxe.

en: Nothing in clipboard
ast: Naa nel portapapeles

en: The clipboard data is not an image
ast: Los datos del portapapeles nun son una imaxe

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
ast: Alvertencia: Fallu al manipoliar ficheru zip "{0}". La esceición foi: {1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
ast: Atopóse un ficheru de calibración acomuñáu a la imaxe: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
ast: Afitar "{0}" a sí/nun/consultar nes preferencies pa controlar el cargáu automáticu d´arquivos de calibración.

en: Do you want to apply it ?
ast: ¿Deseya aplicalo?

en: It will be applied automatically.
ast: Va aplicase automáticamente.

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
ast: Amás, d''equí p''arriba, los arquivos de calibración van ser cargaos de forma automática.

en: Handy Address Interpolation Functions
ast: Funciones manuales de interpolación de númberos de portales

en: Define Address Interpolation
ast: Definir métodu de interpolación de númberu de portales

en: Odd
ast: Impar

en: Even
ast: Par

en: Alphabetic
ast: Alfabéticu

en: Numeric
ast: Numbéricu

en: Actual
ast: Real

en: Estimate
ast: Calculáu

en: Potential
ast: Posible

en: Relation: {0}
ast: Relación: {0}

en: Associate with street using:
ast: Acomuñar a la cai usando:

en: Numbering Scheme:
ast: Esquema de numberación:

en: Increment:
ast: Medría:

en: Starting #:
ast: Empezando #:

en: Ending #:
ast: Nº final:

en: Accuracy:
ast: Precisión:

en: Convert way to individual house numbers.
ast: Convertir la vía a númberu de portales individuales

en: Will associate {0} additional house number nodes
ast: Va acomuñar {0} nodos de númberos de portal adicionales

en: City:
ast: Ciudá:

en: State:
ast: Estáu/Provincia:

en: Post Code:
ast: Códigu postal:

en: Country:
ast: País:

en: Full Address:
ast: Dirección completa:

en: Optional Information:
ast: Información opcional:

en: Please select a street to associate with address interpolation way
ast: Por favor, escueya una cai p''acomuñar cola mou de interpolación de númberos de portales

en: Please select address interpolation way for this street
ast: Por favor, escueya mou de interpolación de númberos de portales d''esta cai

en: Expected odd numbers for addresses
ast: Prevíase númberu de portal impar

en: Expected even numbers for addresses
ast: Prevíase númberu de portal par

en: Expected valid number for increment
ast: Esperábase un númberu válidu pa la medría

en: Country code must be 2 letters
ast: El códigu de país tien de tener 2 lletres

en: Please enter valid number for starting and ending address
ast: Por favor, introduza un númberu válidu d''entamu y finalización del númberu de portal

en: Alphabetic address must end with a letter
ast: El númberu de portal alfabéticu tien de terminar con una lletra

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
ast: Los númberos inicial y final tienen de ser los mesmos pa les direcciones alfabética

en: Starting address letter must be less than ending address letter
ast: La lletra del portal d''entamu tien de ser inferior a la lletra del últimu portal

en: Please enter valid number for starting address
ast: Por favor, introduza un númberu valíu pal portal d''entamu

en: Please enter valid number for ending address
ast: Por favor, introduza un númberu valíu pal portal final

en: Starting address number must be less than ending address number
ast: El númberu de portal d''entamu tien de ser menor que''l númberu del últimu portal.

en: Align Way Segments
ast: Alliniar segmentos de vía

en: Please select two segments that don''t share any nodes.
    Alternatively put the pivot on their common node.
ast: Por favor escueya dos segmentos que nun compartan nodos.
    Otra alternativa ye escoyer el nodo común como pivós.

en: Aligning would result nodes ''outside the world''.
    Alignment not possible.
ast: L''alliniadura daría como resultáu nodos ''fuera del mundu''.
    Nun ye posible l''alliniadura.

en: There is at least a non-pivot endpoint of the alignee that joins more than two way segments.
    Preserved angles type alignment is not possible.
ast: Hai siquier un puntu final que nun ye pivós del alliniáu y xune más de dos segmentos
    Nun ye posible l''alliniadura calteniendo los ángulos.

en: The alignment is not possible with maintaining the angles of the joint segments.
    Either choose the ''keep length'' aligning method or select other segments.
ast: Nun ye posible l''alliniadura calteniendo los ángulos de los segmentos xuníos.
    Escueya''l métodu d''alliniadura ''caltener el llargor'' o escueya otros segmentos.

en: An intersection point would fall outside its adjacent nodes.
    This is an unsupported scenario.
ast: Un puntu d''intersección cayería fora de les sos nodos axacentes.
    Esti escenariu nun ta previstu.

en: Undocumented problem occured.
ast: Asocedió un problema non documentado.

en: AlignWayS: Alignment not possible
ast: Alliniar víes: Non pudo alliniase

en: Align way segment
ast: Alliniar segmentu de vía

en: Please select two segments that don''t share any nodes
     or put the pivot on their common node.
ast: Por favor escueya dos segmentos que nun compartan nodos
    o ponga''l pivós nel nodo común.

en: Align Way Segments: Modes
ast: Alliniar Segmentos de Víes: Moos

en: Align Ways control panel
ast: Panel de control d''Alliniar Víes

en: This panel activates in Align Ways mode:
ast: Esti panel activar na mou Alliniar Víes

en: Length preserved
ast: Caltiense''l llargor

en: Angle preserved
ast: Caltiénense los ángulos

en: Align with:
ast: Alliniar con:

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that its length is preserved.</html>
ast: <html>Allinia''l segmentu a la referencia de tal mou que caltien el so llargor.</html>

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that the angles of its adjacent segments are preserved.<br/>The length of the aligned segment is likely to change as result.</html>
ast: <html>Allinia''l segmentu de la vía a la referencia de tal mou que los ángulos de los segmentos axacentes calténganse.<br/>El llargor de los segmentos alliniaos de xuru va sufrir cambeos.</html>

en: Align Ways
ast: Alliniar víes

en: I''m ready!
ast: Toi list@!

en: AlignWays Tips
ast: Conseyos p''alliniar víes

en: AlignWays: What''s New...
ast: Alliniar Víes: Novedaes...

en: Align Ways mode
ast: mou d''alliniación de víes

en: Parameter ''{0}'' must not be null
ast: El parámetru''{0}'' nun tien de ser nulu

en: Segment to be aligned cannot be the same with the reference segment.
    Please choose a different segment to be aligned.
ast: El segmentu a alliniase nun puede ser el mesmu que''l segmentu de referencia.
    Por favor, escueya un segmentu distintu pa ser alliniáu.

en: AlignWayS message
ast: Mensaxe d''Alliniar Víes

en: Reference segment cannot be the same with the segment to be aligned.
    Please choose a different reference segment.
ast: El segmentu de referencia nun puede ser el mesmu que l''elementu a ser alliniáu.
    Por favor escueya un segmentu de referencia distintu.

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Alt-click: Clear selection
ast: Ctrl-Clic: escoyer el segmentu de vía de referencia; Alt-clic: quitar de la selección

en: : Align segments; Alt-click: Clear selection
ast: : Alliniar segmentos; Alt-clic: quitar de la selección

en: Ctrl-click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
ast: Ctrl-clic: escoyer segmentu de vía de referencia; clic: escoyer segmentu de vía que va ser alliniáu

en: Click: select way segment to be aligned; Alt-click: Clear selection
ast: Clic: escoyer el segmentu de vía que va ser alliniáu; Alt-clic: quitar de la selección

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
ast: Ctrl-Clic: escoyer el segmentu de vía de referencia; Clic: escoyer el segmentu de vía que va ser alliniáu

en: Welcome to the</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Plugin<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...or it rather should be called <br>
    <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span> Plugin...
ast: Bienveníu al </span><br>
    <span style=''font-size: xx-large;''>Complemento Alliniar Vía span<style=''color: rgb(204, 85, 0);''>S</span><br>
    </span><span style=''font-size: medium;''><br>
    ...qu''en realidá tendría de ser llamáu<br>
    Complementu span <style=''font-size: large;''>AlinearVíaS(egmentos)</span>...

en: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays will
    help you to align two way segments. This can be handy when for instance
    you sketch the outlines of a building and want its side to be parallel
    with a street or road.<br>
    <br>
    Some tips may help before you start:
    </p>
    </html>
ast: <html>
    <p style=''font-family: sans-serif; font-weight: bold;''>AlignWays -y
    va ayudar a alliniar segmentos de víes. Puede se-y útil cuando por
    exemplu traza víes y deseya que les llaterales tean paraleles a el
    camín o la cai.<br>
    <br>
    Dellos conseyos antes d''empezar::
    </p>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Select a reference segment.</b> You can do this by <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>ing
    on a segment. The other, to be aligned segment will become parallel to
    this one. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ast: <html>
    <div style=''font-family: sans-serif;''>
    <ul>
    <li><b>Escueya un segmentu de referencia.</b> Puede faelo con <b><i><span style=''color:green''>Ctrl-click</span></i></b>
    nun segmentu. L''otru, va faese paralelu a 
    este. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Select the to be aligned segment.</b> You can do this by simply <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing on a different segment. 
    The rotation pivot will be highlighted by default in the centre of the segment.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ast: <html>
    <div style=''font-family:sans-serif''>
    <ul>
    <li><b>Escueya l''elementu a ser alliniáu.</b> Cenciellamente <b><i><span style=''color:green''>prima''l botón del mouse</span></i></b>
    nun segmentu distintu.
    El pivós de rotación va señalar de forma predeterminá nel 
    centru del segmentu.
    </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Optionally <b>change the rotation pivot point</b>. In order to get parallel with the reference segment, the to be aligned segment will rotate around this point. You can choose the two extremities or the centre of the segment by <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing nearby. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ast: <html>
    <div style=''font-family:sans-serif''>
    <ul>
    <li>Puede <b>camudar el pivós de rotación</b> si deseyar. Col fin d''ameyorar la paralelización frente al segmentu de referencia, el segmentu que se va alliniar rotará alredor d''esti puntu. Puede escoyer los dos estremidaes o''l centru del segmentu <b><i><span style=''color:green''>faciendo click</span></i></b>cerca.
    </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Align the segments.</b> Press <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Alternatively you''ll find the command in the <b>Tools</b>
     menu or may want to place the action on the <b>toolbar</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ast: <html>
    <div style=''font-family:sans-serif''>
    <ul>
    <li><b>Alliniar los oxetos.</b> Pulsie <b><i><span style=''color:green''>{0}</span></i></b>. De forma alternativa va atopar el comandu nel menú <b>Ferramientes</b>
    o tamién puede añedir el botón a <b> la barra de ferramientes</b>.
    </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> There is an easy way to start over your selections if you want: <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b> somewhere on the map.
    </div>
    </html>
ast: <html>
    <div style=''font-family:sans-serif''>
    <b>Últimu consejot:</b> Hai una forma senciella de volver escoyer les elecciones: <b><i><span style=''color:green''>Alt-Click</span></i></b> ayures del mapa.
    </div>
    </html>

en: Don''t show this again
ast: Nun amosar de nuevu

en: What''s new...
ast: Novedaes...

en: Added <b>angle preserving</b> aligning mode
ast: Añedióse el mou <b>caltener ángulu.</b>

en: Various improvements and bugfixes
ast: Meyores varies y correción d''erros

en: Errr...
ast: Eeeeehh...

en: Browser not supported.
ast: Navegador ensin soportar.

en: Building address
ast: Dirección d''edificación

en: empty
ast: valeru

en: skip
ast: saltar

en: House number:
ast: Númberu de casa:

en: Street:
ast: Cai:

en: Post code:
ast: Códigu postal:

en: Building:
ast: Edificiu:

en: Tags:
ast: Etiquetes:

en: Name:
ast: Nome:

en: Tag Element
ast: Etiquetar Elementu

en: Select an item to tag.
ast: Escueya un elementu pa etiquetar.

en: Tag Building
ast: Etiquetar edificiu

en: Area Selection
ast: Selección d''Área

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
ast: Escueya una área (por casu, construcción) d''una imaxe subxacente.

en: Area Selector
ast: Selector d''Área

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
ast: Non puede detectase un polígonu onde fixo clic.

en: Error Report
ast: Notificación d''Erru

en: Something went wrong!
ast: Daqué salió mal!

en: Please file a bug report on the github project page under
ast: Por favor presente un informe d''erru del proyectu github na páxina de baxo

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
ast: Fáiganos saber lo que fixo y lo que asocedió amestando el siguiente testu nel informe d''erru, pa que podamos atopar l''orixe del problema.

en: Color Threshold
ast: Estragal de color

en: merge nodes
ast: combinar nodos

en: Show Address Dialog after mapping an area
ast: Amosar el Diálogu de Dirección dempués de mapear una área

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
ast: Esta ferramienta puede reemplazar namá un nodo, convertir un nodo nuna vía o multipolígono, o reemplazar una vía con una vía.

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
ast: Los nodos que pertenecen a vía(s) nun puen reemplazase.

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
ast: La relación nun ye un multipolígono, nun puede ser usada como reemplazu.

en: Replace geometry for node {0}
ast: Reemplazar xeometría pa nodo {0}

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
ast: Por favor, escueya una vía qu''esista na base de datos y una vía nueva con xeometría correcta.

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
ast: Les víes tienen de tar dafechu dientro de l''área descargá.

en: The way to be replaced cannot have any nodes with properties or relation memberships unless they belong to both ways.
ast: La vía a ser reemplazada nun puede tener nodos con propiedaes o que sían miembros de relación sacante que pertenezan a dambes víes.

en: Exceeded iteration limit for robust method, using simpler method.
ast: Entepasóse la llende d''iteraciones pal métodu robustu, va procedese col métodu más simple.

en: Replace geometry for way {0}
ast: Sustituyir la xeometría pa la vía {0}

en: Too many ways are added: {0}!
ast: ¡Añediéronse demasiaes víes: {0}!

en: Street Name:
ast: Nome de Cai:

en: Big buildings mode
ast: Modo construcciones grandes

en: Rotate crosshair
ast: Rotar puntu de mira

en: Buildings tags:
ast: Etiquetes d''edificaciones

en: Cannot place building outside of the world.
ast: Nun puede allugar la edificación fora del planeta.

en: Create building
ast: Crear edificación

en: Set buildings size
ast: Establecer tamañu de la edificación

en: Use Address dialog
ast: Usar diálogu de dirección

en: Auto-select building
ast: Autoseleccionar edificación

en: Use address nodes under buildings
ast: Usar los nodos dirección debaxo de los edificios

en: Length step:
ast: Llargor del pasu:

en: Advanced...
ast: Avanzáu...

en: Draw buildings
ast: Dibuxar edificaciones

en: Point on the corner of the building to start drawing
ast: Escueya una esquina de la edificación pa empezar a dibuxar

en: Point on opposite end of the building
ast: Escueya nel puntu final pa terminar la edificación

en: Set width of the building
ast: Establecer anchu de la edificación

en: Auto sourcing
ast: Dixitalización automática

en: Please enable at least two WMS layers in the cadastre-fr plugin configuration.
    Layers ''Building'' and ''Parcel'' added by default.
ast: Por favor dexar siquier dos capes WMS na configuración del complemento catastru-fr.
    Capar ''Edificios'' y ''Parceles'' fueron añedíes por omisión.

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
ast: Alvertencia: fallu al establecer la opción de diálogu siempres visible. La esceición foi: {0}

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
ast: P''habilitar el plugin de catastru WMS, camude la
    proyección actual a una de proyección catastral
    y reintente

en: Change the current projection
ast: Camudar la proyección actual

en: Extract commune boundary
ast: Estrayer les llendes de la comuña

en: Only on vectorized layers
ast: Namá sobre capes vectorizaes

en: Cancel current grab
ast: Atayar la suxeción actual

en: Cancel current grab (only vector images)
ast: Atayar la suxeción actual (solo imaxes de vectores)

en: Cadastre grab
ast: Suxetar catastru

en: Download Image from French Cadastre WMS
ast: Descargando imaxes dende''l servidor francés WMS del Catastru

en: Cadastre: {0}
ast: Catastru: {0}

en: Georeference an image
ast: Xeorreferencia una imaxe

en: Grab non-georeferenced image
ast: Llograr imaxe non xeorreferenciada

en: Georeferencing interrupted
ast: Xeorreferenciación atayada

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
ast: Esta imaxe contien información de georreferenciación.
    Deseya usala?

en: Load layer from cache
ast: Cargar la capa dende la memoria rápida

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
ast: Cargar localizaciones dende cache (solu si la cache ta activada)

en: {0} not allowed with the current projection
ast: Nun se dexa {0} cola proyección actual

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
ast: Non puede cargase el caxé {0} que ye incompatible cola proyección actual de la zona

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
ast: El ficheru escoyíu {0} nun ye un ficheru de caxé d''esti plugin (estensión inválida)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
ast: El llugar {0} yá ta na pantalla. Nun se carga caxé.

en: (optional)
ast: (opcional)

en: Change location
ast: Camudar localización

en: Set a new location for the next request
ast: Establecer una nueva localización pa la nueva solicitú

en: Add a new municipality layer
ast: Añedir una nueva capa de conceyu

en: Commune
ast: Comuña

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
ast: <html>Introduza''l nome de la población.<br>Utilice la sintaxis y la puntuación conocida por www.cadastre.gouv.fr.</html>

en: Departement
ast: Departamentu

en: <html>Departement number (optional)</html>
ast: <html>Númberu de Departamentu (opcional)</html>

en: Add new layer
ast: Añedir nueva capa

en: Open Cadastre Preferences
ast: Abrir les Preferencies de Catastru

en: Refine georeferencing
ast: Refinar la xeorreferenciación

en: Improve georeferencing (only raster images)
ast: Ameyorar la xeorreferenciación (solo imaxes raster)

en: Reset cookie
ast: Reinicializar cookie

en: Get a new cookie (session timeout)
ast: Llograr nueva cookie (sesión caducada)

en: Save image as...
ast: Guardar imaxe como...

en: PNG files (*.png)
ast: Arquivos PNG (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
ast: Arquivos GeoTiff (*.tif)

en: Export image (only raster images)
ast: Esportar imaxe (solamente imaxes raster)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
ast: Más d''una capa WMS presente
    Escueya primero una d''elles y reinténtelo

en: on polygon
ast: en polígonu

en: Helping tool for tag address
ast: Ferramienta d''ayuda pa establecer dirección

en: CadastreFR - Buildings
ast: CadastreFR - Edificios

en: Next no
ast: Siguiente Númberu

en: Enter addresses
ast: Ingresar direcciones

en: Adjust WMS
ast: Axustar WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
ast: Afaer la posición de la capa WMS (guardáu pa imaxes raster namá)

en: Add "source=..." to elements?
ast: ¿Añedir etiqueta sobre la fonte a los elementos (source=...)?

en: address
ast: dirección

en: symbol
ast: símbolu

en: parcel
ast: parcela

en: parcel number
ast: númberu de parcela

en: section
ast: sección

en: locality
ast: localidá

en: commune
ast: comuña

en: Replace original background by JOSM background color.
ast: Sustituyir el fondu de pantalla orixinal pol color de fondu de pantalla de JOSM

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
ast: Invertir escala de grises (pa fondos de pantalla negros)

en: Set background transparent.
ast: Afitar fondu de pantalla tresparante

en: Disable image cropping during georeferencing.
ast: Evacuar sesgar(crop) la imaxe mientres la georeferencia.

en: Use "Tableau d''assemblage"
ast: Usar ''Tableau d''assemblage''

en: Replace grey shades by white color only
ast: Reemplazar solombres grises por color blancu namá

en: Select first WMS layer in list.
ast: Escueya primero la capa WMS de la llista

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
ast: Nun use relaciones pa direcciones (pero ''addr:street'' pa elementos).

en: high
ast: altu

en: low
ast: baxu

en: Enable automatic caching.
ast: Activar caxé automática

en: Max. cache size (in MB)
ast: Tamañu máximu de caxé (en MB)

en: French cadastre WMS
ast: WMS del catastru francés

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
ast: Un componente especial pal manexu del servidor WMS del catastru francés en www.cadastre.gouv.fr<br><br>Por favor, llea los Términos y Condiciones d''Usu equí (en francés):<br><a href=''http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html''> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a > <br> antes de xubir cualquier datu creáu por aciu esti componente.

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
ast: <html>Valor de la clave ''source'' cuando''l rexistru automáticu ta activu .</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
ast: Reemplazar el fondu blancu orixinal con el color de fondu definíu nes preferencies de JOSM.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
ast: Invertir colores blancos y negros orixinales (y tolos grises entemedios. Preséu pa los testos sobre fondos escuros.

en: Allows multiple layers stacking
ast: Permitir múltiples capes apiladas

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
ast: Afitar capes WMS tresparentes. A la derecha ye opacu, a la izquierda ye tresparente.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
ast: Dibuxar un rectángilo alredor de los datos descargaos del servidor WMS

en: Image resolution:
ast: Resolvimientu de la imaxe:

en: High resolution (1000x800)
ast: Resolvimientu altu (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
ast: Resolvimientu mediu (800x600)

en: Low resolution (600x400)
ast: Resolvimientu baxu (600x400)

en: Image filter interpolation:
ast: Filtru de interpolación d''imaxe:

en: Nearest-Neighbor (fastest) [ Default ]
ast: Vecín más cercanu (La más rápida) [ Predeterminá ]

en: Bilinear (fast)
ast: Bilineal (rápidu)

en: Bicubic (slow)
ast: Bicúbica (lenta)

en: Vector images grab multiplier:
ast: Teselador d''imaxes vectorizaes a descargar.

en: Grab one image full screen
ast: Llograr una imaxe de pantalla completa

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
ast: Graba les imaxes más pequenes (meyor calidá pero mayor usu de memoria)

en: Fixed size square (default is 100m)
ast: Cuadráu de tamañu fixu (por omisión 100 m)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
ast: Tamañu fitu (dende 25 a 100 m)

en: Layers:
ast: Capes:

en: Sea, rivers, swimming pools.
ast: Mar, ríos, piscines.

en: Buildings, covers, underground constructions.
ast: Edificaciones, cubiertes, construcciones soterrañes.

en: Symbols like cristian cross.
ast: Símbolos como la cruz cristiana.

en: Parcels.
ast: Parceles.

en: Parcels numbers, street names.
ast: Númberos de parceles, nomes de cais

en: Address, houses numbers.
ast: Dirección, númberos de casa.

en: Locality, hamlet, place.
ast: Paraxa, caserío, llugar.

en: Cadastral sections and subsections.
ast: Secciones y subsecciones catastrales

en: Municipality administrative borders.
ast: Frontera alministrativa municipal.

en: Raster images grab multiplier:
ast: Multiplicador de toma d''imaxes raster

en: Add the "Tableau(x) d''assemblage" in the list of cadastre sheets to grab.
ast: Añedir el ''Tableau(x) d''assemblage'' nes llistes de fueyes catastrales a suxetar.

en: Replace greyscale by white color (smaller files and memory usage).
ast: Reemplazar escala de grises per color blancu (arquivos más pequenos y menor usu de memoria)

en: Display crosspieces:
ast: Amuese pieces cruciaes

en: Allows an automatic caching
ast: Dexar almacenamientu en memoria rápida de forma automática

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
ast: Los arquivos más antiguos van ser borraos automáticamente cuando entepasen del tamañu

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
ast: Escoyer automáticamente la primer capa WMS si hai delles capes.

en: Enable this to use the tag "add:street" on nodes.
ast: Habilitar pa emplegar la etiqueta ''add:street'' nos nodos.

en: Unexpected file extension. {0}
ast: Estensión d´arquivu inesperada. {0}

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
ast: Atopóse´l llugar ''{0}'' na  caxé.
    Invocar primero la caxé?
    (No = nueva caxé)

en: Select Feuille
ast: Escoyer Feuille

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
ast: Erru al cargar el ficheru.
    Probablemente una versión antigua de caxé del ficheru.

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
ast: Zona Lambert {0} ficheru de caxé (.{0})

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
ast: Lambert CC9 Zone {0} ficheru de caxé (.CC{0})

en: Guadeloupe Fort-Marigot cache file (.UTM1)
ast: Ficheru de Caxé Guadeloupe Fort-Marigot (.UTM1)

en: Guadeloupe Ste-Anne cache file (.UTM2)
ast: Ficheru de Caxé Guadeloupe Ste-Anne (.UTM2)

en: Martinique Fort Desaix cache file (.UTM3)
ast: Ficheru de Caxé Martinique Fort Desaix(.UTM3)

en: Reunion RGR92 cache file (.UTM4)
ast: Ficheru de Caxé Reunion RGR92 (.UTM4)

en: CadastreGrabber: Illegal url.
ast: CadastreGrabber: URL Illegal.

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
ast: Non puede abrir una nueva sesión de veceru.
    Servidor en caltenimientu o temporalmente sobrecargáu.

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
ast: Nun s´atopó o nun ta disponible
    el barriu o la ciudá {0}, o atayóse
    l''acción

en: Choose from...
ast: Escoyer dende...

en: Select commune
ast: Escoyer comuña

en: Downloading {0}
ast: Descargando {0}

en: Contacting WMS Server...
ast: Contactando con servidor WMS...

en: Create buildings
ast: Crear edificios

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
ast: Pa evitar sobrecargar el servidor WMS del Catastru
    la importación de arquivu ta llindada a 1km2 a lo más.

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
ast: Por favor, active''l´autoabastecimiento y compruebe el catastru Millesime.

en: Extract SVG ViewBox...
ast: Estrayer SVG de la caxa de vista...

en: Extract best fitting boundary...
ast: Extaer el meyor axuste de frontera...

en: Create boundary
ast: Crear frontera

en: Contacting cadastre WMS ...
ast: Contactando WMS de catastru...

en: Image already loaded
ast: Imaxe descargada primeramente

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
ast: Conceyu vectorizáu!
    Use''l menú de llogru avezáu de Catastru.

en: This commune is not vectorized.
    Please use the other menu entry to georeference a "Plan image"
ast: Esta comuña nun ta vectorizada.
    Por favor use la otra entrada del menú pa georeferenciar una Imaxe de Plan''

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
ast: Pa tosquilar(crop) escueya la primer esquina
    (ríquese dos puntos)

en: Image cropping
ast: tosquilar imaxe(cropping)

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
ast: Faiga click na primer Pieza cruciada Lambert pa Georeferenciar

en: Image georeferencing
ast: Xeorreferenciar imaxe

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
ast: Deseya atayar dafechu
    o reintentar

en: Ooops. I failed to catch all coordinates
    correctly. Retry please.
ast: Ups. Fallé al intentar llograr toles coordenaes
    correchamente. Reintentar por favor.

en: Enter cadastre east,north position
ast: Introduza posición de catastru este,norte

en: (Warning: verify north with arrow !!)
ast: (Alvertencia: verifique''l norte cola flecha !!)

en: East
ast: Este

en: I use the mouse
ast: Uso''l mure

en: Set {0} Lambert coordinates
ast: Establecer {0} coordenaes Lambert

en: Click second corner for image cropping
ast: Escueya la segunda esquina pa tosquilar(crop)

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
ast: Faiga click na segunda Pieza cruciada Lambert pa Georeferenciar

en: Reset offset
ast: Reiniciar rectificación

en: Reset offset (only vector images)
ast: Reiniciar rectificación (namá imaxes vectoriales)

en: Blank Layer
ast: Capa valera

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
ast: Capa WMS ({0}), {1} tesela(s) cargada

en: Is not vectorized.
ast: Nun ta vectorizao.

en: Bounding box: {0}
ast: Marcu llende: {0}

en: Image size (px): {0}/{1}
ast: Tamañu de la imaxe (px): {0}/{1}

en: Is vectorized.
ast: Ta vectorizao.

en: Commune bbox: {0}
ast: Cuadru de la Comuña: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
ast: Versión del archivo caxé ensin soportar; atopáu {0}, esperáu {1}
    Creáu unu nuevu.

en: Cache Format Error
ast: Erru nel formatu caxé

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
ast: La zona Lambert {0} en caxé ye incompatible cola zona Lambert actual {1}

en: Cache Lambert Zone Error
ast: Erru na zona Lambert del caxé

en: canvec tile helper
ast: ayudante de mosaicu canvec

en: Use
ast: Usu

en: Please select a scheme to use.
ast: Por favor, escueya un esquema pa ser utilizáu

en: Color Scheme
ast: Esquema de color

en: Please select the scheme to delete.
ast: Por favor, escueya l''esquema que quier esaniciar

en: Use the selected scheme from the list.
ast: Utilizar l''esquema escoyíu de la llista

en: Use the current colors as a new color scheme.
ast: Utilizar los colores actuales como un nuevu esquema de color.

en: Delete the selected scheme from the list.
ast: Esaniciar l''esquema escoyíu de la llista

en: Color Schemes
ast: Esquemes de color

en: Abort tag editing and close dialog
ast: Dexar la edición d''etiquetes y pesllar el diálogu

en: Apply edited tags and close dialog
ast: Aplicar etiquetes editaes y pesllar diálogu

en: Conflation
ast: Combinación

en: Activates the conflation plugin
ast: Activa''l complementu de combinación

en: Matches
ast: Coincidencies

en: Reference only
ast: Namá referencia

en: Subject only
ast: Namá suxetu

en: Matches ({0})
ast: Concuerda ({0})

en: Reference only ({0})
ast: Namá referencia ({0})

en: Subject only ({0})
ast: Suxetu solamente ({0})

en: Configure
ast: Configurar

en: Configure conflation options
ast: Configurar les opciones de combinación

en: Remove selected matches
ast: Quitar coincidencies escoyíes

en: Conflate
ast: Combinar

en: Conflate selected objects
ast: Combinar los oxetos escoyíos

en: Replace
ast: Sustituyir

en: Conflation: {0}
ast: Combinación: {0}

en: Zoom to selected primitive(s)
ast: Averar a les primitives esbillaes

en: Select selected primitive(s)
ast: Escoyer la(s) primitiva(s) escoyía(s)

en: Select the primitives currently selected in the list
ast: Escoyer les primitives anguaño escoyíes na llista

en: Conflate object pair
ast: Par d''oxetos combinaos

en: Cannot replace geometry.
ast: Nun ye posible remplazar la xeometría.

en: Added {0} object to subject layer | Added {0} objects to subject layer
ast[0]: Añedióse {0} objecto a la capa suxetu
ast[1]: Added {0} objects to subject layer

en: Remove {0} unmatched objects
ast: Esaniciar {0} oxetos ensin axugamientu

en: Weight
ast: Pesu

en: Replace Geometry
ast: Reemplazar xeometría

en: Configure conflation settings
ast: Configurar los parámetros de combinación

en: Generate matches
ast: Xenerar axugamientos

en: Selections must be made for both reference and subject.
ast: Les selecciones tienen de ser feches tantu pa la referencia como pal suxetu

en: Incomplete selections
ast: Selecciones incompletes

en: Restore subject selection
ast: Restaurar la selección de suxetu

en: Restore reference selection
ast: Restaurar la selección de referencia

en: Freeze subject selection
ast: Conxelar la selección de suxetu

en: No valid OSM data layer present.
ast: Nun s''atopa nenguna capa de datos OSM válida

en: Error freezing selection
ast: Erru al conxelar la selección

en: Nothing is selected, please try again.
ast: Nun hai nada escoyíu, por favor intente nuevamente

en: Empty selection
ast: Selección vacida

en: TangoGPS Files (*.log)
ast: Arquivos TangoGPS (*.log)

en: Coordinates imported:
ast: Coordenaes importaes:

en: Format errors:
ast: Erros de formatu:

en: TangoGPS import success
ast: Importación de TangoGPS realizada con ésitu

en: TangoGPS import failure!
ast: ¡Importación de TangoGPS fallida!

en: TCX Files (*.tcx)
ast: Arquivos TCX (*.tcx)

en: EditGpx
ast: Editar GPX

en: Layer for editing GPX tracks
ast: Capa pa la edición de traces GPX

en: Convert to GPX layer with anonymised time
ast: Convertir a capa GPX con tiempu anonimizado

en: edit gpx tracks
ast: editar traces GPX

en: Import path from GPX layer
ast: Importar percorríu dende la capa GPX

en: Drop existing path
ast: Soltar camín esistente

en: No GPX data layer found.
ast: Nun s''atopó la capa de datos GPX

en: External tool error
ast: Erru de ferramienta esterno

en: Child script have returned invalid data.
    
    stderr contents:
ast: El script fíu retornó datos inválidos.
    
    conteníos stderr:

en: External Tool: {0}
ast: Ferramienta esterno: {0}

en: Edit tool
ast: Ferramienta d''Edición

en: CmdLine:
ast: Llínea de Comandu:

en: External tools
ast: Ferramientes esternes

en: Delete tool "{0}"?
ast: ¿Esaniciar ferramienta ''{0}''?

en: Are you sure?
ast: ¿Ta seguru?

en: New tool...
ast: Nueva Ferramienta...

en: Install
ast: Instalar

en: Public
ast: Públicu

en: Could not get server response, check logs
ast: Non pudo llograse respuesta del servidor, verifique los rexistros

en: Failed to login as {0}:
ast: Hubo una falla al intentar ingresar como {0}:

en: The server did not return user ID
ast: El servidor nun devolvió un ID d''usuariu

en: Failed to get messages as {0}:
ast: Hebo un fallu al llograr mensaxes de {0}:

en: Open GeoChat panel
ast: Abrir el panel de GeoChat

en: Zoom in to see messages
ast: Averar pa ver los mensaxes

en: Enable autologin
ast: Habilitar accesu automáticu

en: {0} user | {0} users
ast[0]: {0} usuariu
ast[1]: {0} usuarios

en: not logged in
ast: nun s''anició sesión

en: Failed to log in to GeoChat:
ast: Hebo un fallu al aportar a GeoChat:

en: Failed to send message:
ast: Hubo una falla al unviar el mensaxe

en: User {0} has left
ast: L´usuariu {0} coló

en: User {0} is mapping nearby
ast: L´usuariu {0} ta mapeando nes cercaníes

en: Users mapping nearby:
ast: Usuarios mapeando nes cercaníes:

en: Private chat
ast: Conversación privada

en: Close tab
ast: Pesllar pestaña

en: Clear log
ast: Llimpiar rexistru

en: Show users on map
ast: Amosar usuarios nel mapa

en: Position only
ast: Solo posición

en: Position, Time, Date, Speed
ast: Posición, hora, fecha, velocidá

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
ast: Posición, hora, fecha, velocidá, altitú

en: A By Time
ast: A Per hora

en: A By Distance
ast: A Per distancia

en: B By Time
ast: B Por tiempu

en: B By Distance
ast: B Por distancia

en: C By Time
ast: C Por tiempu

en: C By Distance
ast: C Por distancia

en: Data Logging Format
ast: Formatu de rexistru de datos

en: Disable data logging if speed falls below
ast: Evacuar el rexistru de dato si la velocidá cai per debaxo

en: Disable data logging if distance falls below
ast: Evacuar el rexistru de dato si la distancia cai per debaxo

en: Unknown logFormat
ast: logFormat desconocíu

en: Port:
ast: Puertu:

en: refresh the port list
ast: enfrescar la llista de puertos

en: Configure Device
ast: Configurar dispositivu

en: Connection Error.
ast: Erru de conexón.

en: configure the connected DG100
ast: Configurar la conexón DG100

en: delete data after import
ast: Esaniciar los datos dempués d''importalos

en: Importing data from device.
ast: Importando datos dende''l dispositivu.

en: Importing data from DG100...
ast: Importando datos dende DG100...

en: Error deleting data.
ast: Erru al esaniciar los datos.

en: imported data from {0}
ast: Datos importaos de {0}

en: No data found on device.
ast: Nun s''atoparon datos nel dispositivu.

en: Connection failed.
ast: Conexón fallida.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
ast: Non puede cargase la biblioteca rxtxSerial. Si usté precisa ayuda pa instalala inténtelo na páxina web GlobalSat : http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
ast: Importar Globalsat

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
ast: Importar datos del Globalsat Datalogger DG100 na capa gpx

en: Import
ast: Importar

en: select gpx points and "blam!", find centre and direction of spread
ast: escoyer puntos gpx y ''¡blam!'', atopar el centru y la dirección de ser

en: Classes element below root child level
ast: Elementos de clases per debaxo del nivel hijo raíz

en: Class element ({0}) outside classes element
ast: Elementu de clase ({0}) fuera del elementu de clases

en: Class element without name
ast: elementu de clase ensin nome

en: Tag element outside basetag and implication elements
ast: Etiqueta d''elementu fora de la base d''etiquetes y elementos d''implicación

en: Implications element below root child level
ast: Elementu de impliaciones debaxo del nivel d''hijo raíz

en: Tag without key
ast: Etiqueta ensin clave

en: Tag without value (key is {0})
ast: Etiquetes ensin valor (clave ye {0})

en: Closed classes while it was not open
ast: Clases zarraes mientres nun tea abiertu

en: Closed classes element before all class elements were closed
ast: Elementu de clases cerráu primero que los elementos de clase fueren zarraos

en: Closed class element while none was open
ast: Elementu de clase cerráu siendo que nengún foi abiertu

en: Closed basetags while it was not open
ast: Base d''etiquetes zarrada cuando entá nun foi abiertu

en: Closed implications while it was not open
ast: Implicaciones zarraes cuando entá nun foi abiertu

en: Tag element inside other tag element
ast: Elementu d''etiqueta dientro d''otru elementu d''etiqueta

en: Invalid opening xml tag <{0}> in state {1}
ast: Etiqueta d´apertura de xml <{0}> n´estáu {1} inválida

en: Condition isn''t finished at </condition> tag
ast: La condición nun foi rematada cola etiqueta </condition>

en: Closing tag element that was not open
ast: Zarrando elementu d''etiqueta que nun foi abiertu

en: Invalid closing xml tag </{0}> in state {1}
ast: Etiqueta xml de zarru </{0}> n´estáu {1} inválida

en: Some tags have not been closed; now in state {0}
ast: Delles etiquetes nun fueron cerraes; agora n´estáu {0}

en: Key element without attribute k
ast: Elementu clave ensin atributu k

en: Condition is already finished at <{0}>
ast: La condición yá foi definida en <{0}>

en: Unknown tag for condition: {0}
ast: Etiqueta desconocida pa la condición: {0}

en: Element must not have children: {0}
ast: L´elementu nun tien de tener fíos: {0}

en: Condition is already finished at </{0}>
ast: La condición yá ta rematada en </{0}>

en: <and> needs at least one child
ast: <and> precisa siquier un fíu

en: <or> needs at least one child
ast: <or> precisa siquier un fíu

en: <not> needs at least one child
ast: <not> precisa siquier un fíu

en: Wrong closing tag {0} (</{1}> expected)
ast: Zarru erróneu d´etiqueta {0} (esperábase </{1}>)

en: Condition {0} not yet finished
ast: La condición {0} entá nun foi rematada

en: Group not yet evaluated
ast: El grupu entá nun foi evaluáu

en: Collection must contain at least one condition
ast: La colección tien de contener siquier una condición

en: No ruleset has been selected!
ast: ¡Nun s''escoyó nengún conxuntu de regles!

en: No ruleset
ast: ensin conxuntu de regles

en: Syntax exception in access ruleset:
    {0}
ast: Esceición a la sintaxis nel accesu al conxuntu de regles:
    {0}

en: File not found:
    {0}
ast: Arquivu non atopáu:
    {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
ast: Problema al aportar al ficheru:
    {0}

en: File not found:
ast: Nun s''alcontró el ficheru:

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
ast: Non pudo atopase nel conxuntu de regles {0} incorporáu

en: height (m)
ast: Altor (m)

en: width (m)
ast: anchor (m)

en: length (m)
ast: llargor (m)

en: speed (km/h)
ast: velocidá (km/h)

en: weight (t)
ast: pesu (t)

en: axleload (t)
ast: carga per exa (t)

en: Bookmark name
ast: Nome del marcador

en: Bookmark name already exists!
ast: ¡El nome del marcador yá esiste!

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
ast: ¡El nome del marcador nun tien de contener ''{0}''!

en: Access class
ast: Clase d''accesu

en: Access class must not contain ''{0}''!
ast: Clase d´accesu nun tien de contener ''{0}''!

en: Access types
ast: Tipos d''accesu

en: Vehicle properties
ast: Propiedaes del vehículu

en: Road requirements
ast: Requisitos de la carretera

en: Max. incline up (%, pos.)
ast: Max. enclín ascendente (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go up
ast: Enclín máximu del vehículu n''ascensu

en: Max. incline down (%, pos.)
ast: Max. enclín descendente (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go down
ast: Enclín máximu del vehículu en descensu

en: Surface blacklist
ast: Superficie llista negra

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
ast: Llista de superficies que los vehículos nun pueden utilizar, los valores tán dixebraos con puntu y coma (;)

en: max. tracktype grade
ast: gradiente máximu de tipu de pista

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
ast: Peor tipu de pista (1-5) que''l vehículu nun puede utilizar, 0 pa nengunu

en: Change bookmark
ast: Camudar marcador

en: Edit access parameters
ast: Editar parámetros d''accesu

en: Graph View Dialog
ast: Diálogu de vista gráfica

en: Open the dialog for graph view configuration.
ast: Abra''l cuadru de diálogu pa la configuración de la vista gráfica.

en: end nodes
ast: nodos finales

en: incline
ast: enclín

en: Ruleset:
ast: Conxuntu de regles:

en: Parameters:
ast: Parámetros:

en: Coloring:
ast: Coloriáu:

en: Create/update graph
ast: Crear/actualizar gráficu

en: Graphview
ast: VistaGráficu

en: Settings for the Graphview plugin that visualizes routing graphs.
ast: Configuración pal componente Graphview que visualiza gráficos de enrutamiento.

en: Ruleset
ast: Conxuntu de regles

en: Use built-in rulesets
ast: Utilizar los conxuntos de regles incorporaos

en: External ruleset directory:
ast: Directoriu conxuntu de regles esternes

en: Select directory
ast: Escueya directoriu

en: Vehicle
ast: Vehículu

en: Restore defaults
ast: Restaurar valores predeterminaos

en: Visualization
ast: Visualización

en: Draw directions separately
ast: Dibuxar direcciones separaes

en: Node color
ast: Color del nodo

en: Arrow color
ast: Color de flecha

en: Arrowhead fill color
ast: Color de rellenu de la punta de flecha

en: Arrowhead placement
ast: Allugamientu de la punta de flecha

en: New bookmark
ast: Nuevu marcador

en: Really delete "{0}"?
ast: ¿Ta seguro d´esaniciar ''{0}''?

en: Bookmark deletion
ast: Eliminación de marcador

en: Really restore default bookmarks?
    All manually added or edited bookmarks will be lost!
ast: ¿Ta seguru que deseya restaurar los marcadores por omisión?
    ¡van perdese tolos marcadores añedíos o editaos manualmente!

en: Bookmark reset
ast: Restablecer marcador

en: Choose node color
ast: Selección color nodo

en: Choose arrow color
ast: Selección color flecha

en: Choose arrowhead fill color
ast: Escoyer el color de rellenu de la punta de flecha

en: Routing graph calculated by the GraphView plugin
ast: Gráficu de enrutamiento calculáu pol componente GraphView

en: GraphView layer is not mergable
ast: La capa de GraphView nun ye fusionable

en: graphview default node
ast: nodo predetermináu de graphview

en: graphview default segment
ast: segmentu per omisión de graphview

en: graphview arrowhead core
ast: Núcleu de la vista gráfica de punta de flecha

en: Weights must be given as positive decimal numbers with unit "t" or without unit.
ast: Los pesos tien de ser ingresaos como númberos decimales positivos cola unidá ''t'' o ensin unidá.

en: Lengths must be given as positive decimal numbers with unit "m", "km", "mi" or without unit.
    Alternatively, the format FEET'' INCHES" can be used.
ast: Los llargores tienen de ser ingresaes con númberos decimales positivos y l''unidá ''m'', ''km'', ''la mio'' o ensin unidá.
    Tamién puede utilizar el formatu PIES'' PULGAES''.

en: Speeds should be given as numbers without unit or as numbers followed by "mph".
ast: Les velocidaes tienen de ser ingresaes como númberos in la unidá o como númberos siguíu por ''mph''.

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
ast: Les pendientes tienen de ser ingresaes como númberos positivos siguíos por ''%''.

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
ast: Los graos de tipu de pista tienen de ser ingresaos como númberos enteros ente 0 y 5.

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
ast: Los valores de superficie nun pueden contener nengunu de los siguientes calteres:: '','', '' '{' '', '' '}' '', ''='', ''|''

en: Imagery XML Files
ast: Arquivu XML d''Imaxes Aérees

en: Save Imagery XML file
ast: Guardar archivo XML d''Imaxe Aérea

en: XML Imagery Bounds
ast: Llendes del XML d''Imaxe Aérea

en: Generate Imagery XML bounds for the selection
ast: Xenerar llendes pal XML d''imaxe aérea pa la selección

en: edit bounds for selected defaults
ast: editar llendes pa los predefinidos escoyíos

en: Download imagery XML bounds
ast: Descargar les llendes del XML d''imaxe aérea

en: Validating error in file {0}:
    {1}
    Do you want to continue without validating the file ?
ast: Validando error nel ficheru {0}:
    {1}
    ¿Quies siguir ensin validar el ficheru?

en: Open Imagery XML file
ast: Abrir arquivu de XML d''imaxe aérea

en: Calibration Layer
ast: Capa de Calibración

en: A deprecated calibration geometry of {0} nodes by {1}
ast: Una xeometría de calibración obsoleto de {0} nodos de {1}

en: A calibration geometry of {0} nodes by {1}
ast: Una xeometría de calibración de {0} nodes por {1}

en: Change Color
ast: Camudar color

en: Deprecate Offset
ast: Rectificación obsoleta

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
ast: ¿Ta seguro de qu''esti desplazamientu d''imaxes ye incorrectu?

en: Are you sure this calibration geometry is aligned badly?
ast: ¿Ta seguro de qu''esta xeometría de calibración atópase mal alliniada?

en: Warning: deprecation is basically irreversible!
ast: Alvertencia: ¡la depreciación ye básicamente irreversible!

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
ast: P''almacenar imaxes rectificaes ten de ser un usuariu rexistráu de OSM.

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
ast: Por favor, introduza la razón pola que marca esta rectificación d''imaxe como obsoleta

en: Please enter the reason why you mark this calibration geometry as deprecated
ast: Por favor, introduza la razón pola que marca esta xeometría de calibración como obsoleta

en: Notifying the server of the deprecation...
ast: Echando voz de al servidor de la depreciación...

en: Get Imagery Offset...
ast: Llogrando imaxes rectificaes...

en: Download offsets for current imagery from a server
ast: Descargar rectificaciones pa les imaxes actuales dende''l servidor

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
ast: Nun hai datos pa esta rexón. Por favor, axuste la capa d''imaxes y xuba la rectificación.

en: Loading imagery offsets...
ast: Cargando imaxes rectificaes...

en: Error processing XML response: {0}
ast: Erru al procesar la respuesta XML: {0}

en: Imagery Offset Database
ast: Bases de datos d''imaxes rectificaes

en: Calibration geometries
ast: Xeometríes de calibración

en: Deprecated offsets
ast: Rectificaciones obsoletes

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
ast: La capa cimera d''imaxes foi camudada pa presumiblemente coincidir
    colos datos de OSM de la zona. Por favor, compruebe que''l desplazamientu sigue siendo válidu
    en descargando trazar GPS, y compáreles colos datos OSM y les imaxes.

en: A layer has been added with a calibration geometry. Hide data layers,
    find the corresponding feature on the imagery layer and move it accordingly.
ast: Añedióse una capa cola xeometría de calibración. Despinte los datos de capa,
    atope les característiques correspondientes na capa de la imaxe y muévalo onde correspuenda.

en: Deprecated by {0} on {1}
ast: Obsoletes {0} de {1}

en: Created by {0} on {1}
ast: Creáu por {0} el {1}

en: Offset Information
ast: Información sobre''l desplazamientu

en: Report this offset
ast: Informe d''esti desplazamientu

en: You are to notify moderators of this offset. Why?
ast: Tas echando voz de a''l moderadores d''esti desplazamientu. ¿Por qué?

en: Reporting the offset...
ast: Informando del desplazamientu...

en: An imagery offset of {0}
ast: Una imaxe rectificada de {0}

en: Imagery ID
ast: ID de la imaxe aérea

en: A calibration geometry of {0} nodes
ast: Una xeometría de calibración de {0} nodos

en: Determined right here
ast: Determináu xusto equí

en: Determined {0} away
ast: Determináu a {0}

en: Reason
ast: Motivu

en: This entry has been reported.
ast: Esta entrada foi denunciada.

en: Server has rejected the request
ast: El servidor refugó la solicitú

en: Unable to connect to the server
ast: Non puede conectase col servidor

en: Store Imagery Offset...
ast: Almacenar rectificación d''imaxes...

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
ast: Xubir una rectificación pa les imaxes actuales (o xeometría d''oxetu de calibración) a un servidor

en: Store calibration geometry
ast: Almacenar la xeometría de calibración

en: Store imagery offset
ast: Almacenar rectificación d''imaxes

en: The selected object can be used as a calibration geometry. What do you intend to do?
ast: L''oxetu escoyíu pue ser utilizáu como una xeometría de calibración. ¿Qué deseya faer?

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
ast: La capa d''imaxes cimera nun tien nenguna rectificación. ¿Ta seguru que deseya xubilo?

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
ast: Ta rexistrando un desplazamientu d''imaxes. Otros usuarios nesta área van ser capaces d''utilizalo pa cartografiar.
    Por favor, asegúrese de que tea lo más preciso posible y describa una rexón pa la que ye aplicable esta rectificación.

en: You are registering a calibration geometry. It should be the most precisely positioned object, with
    clearly visible boundaries on various satellite imagery. Please describe this object and its whereabouts.
ast: Ta rexistrando un desplazamientu d''imaxes. Otros usuarios nesta área van ser capaces d''utilizalo pa cartografiar.
    Por favor, asegúrese de que tea lo más preciso posible y describa una rexón pa la que ye aplicable esta rectificación.

en: Uploading a new offset...
ast: Xubiendo una nueva rectificación...

en: This string should be 3 to 200 letters long.
ast: Esta cadena de calteres tendría de tener ente 3 y 200 lletres de llargor.

en: Rotate 90
ast: Rotar 90

en: Rotate 180
ast: Rotar 180

en: Rotate 270
ast: Rotar 270

en: WayPoint Image
ast: imaxe del puntu de ruta

en: Display non-geotagged photos
ast: Amosar semeyes ensin xeoetiquetar

en: Imported Images
ast: Imaxes importaes

en: Next image
ast: Imaxe siguiente

en: Previous image
ast: Imaxe anterior

en: Rotate left
ast: Rotar escontra la esquierda

en: Rotate image left
ast: Rotar imaxe a la izquierda

en: Rotate right
ast: Rotar escontra la derecha

en: Rotate image right
ast: Rotar imaxe escontra la derecha

en: Import vector graphics
ast: Importar gráficos vectoriales

en: SVG files [ImportVec plugin] (*.svg)
ast: Arquivos SVG [complementu ImportVec] (*.svg)

en: GPX info mode
ast: mou Info GPX

en: Move the mouse to show trackpoint info for current layer. Hold shift to highlight tracks
ast: Mueva''l punteru del mure p''amosar información de trazáu pa la capa actual. Caltenga''l desplazamientu pa marcar les pistes

en: Delete this
ast: Esaniciar esto

en: Delete this&older
ast: Esaniciar esti más&antiguu

en: Track name:
ast: Nome de pista:

en: Channel-Digraph created from the active OSM-Layer
ast: Canal digrafo creáu a partir de la capa OSM activa

en: Create Channel Digraph
ast: Crear canal digrafo

en: this layer is no osm data layer
ast: esta capa nun ye una capa de datos osm

en: Converting OSM graph into Channel Digraph
ast: Convirtiendo gráficu OSM en canal digrafo

en: filtering ways
ast: peñerando víes

en: creating Channel-Digraph
ast: Creando canal digrafo

en: sealing Digraph
ast: Diagrama de selláu

en: calculating Strong Connectedness
ast: calculando la Fortaleza de Conexón

en: creating DigraphLayer
ast: creando capa de digrafo

en: JunctionChecking
ast: Verificación de cruces

en: Open the junctionchecking window.
ast: Abrir la ventana de verificación de cruces

en: junctions
ast: intersecciones

en: Channel-Digraph creation
ast: Creación de canal digrafo

en: seal Channel Digraph
ast: Dígrafu de perda de Canal

en: calculate strong connected channels
ast: calcular canales fuertemente conectaes

en: Junctionchecking/junctions searching
ast: Busca de cruces/verificación de cruces

en: order of junction (n):
ast: Grau d''encruz (n):

en: produce OSM-Relations: junction
ast: producir Relaciones-OSM: encruz

en: if enabled the plugin produces osm-relations from the junction subgraphs
ast: Si ta activáu''l componente crea relaciones OSM a partir de la unión de subgrafos

en: create the channel digraph
ast: crear el digrama de canal

en: Check
ast: Comprobar

en: Search
ast: Buscar

en: search for junctions in the channel subset
ast: buscar por cruces nel subconxuntu de la canal

en: The marked channels contains a junctioncandidate (white). To test this candidat mark these channel and press the "Check" button again.
ast: Les canales marcaes contienen un candidatu a encruz (blancu). Pa probar esti candidatu marque esta canal y prima el botón ''Verificar'' nuevamente.

en: The marked channels are a {0}-ways junction
ast: Les canales marcaes son un encruz de {0}-víes

en: The marked channels are not a junction:
ast: Les canales marcaes nun son un encruz

en: construct channel digraph and search for junctions
ast: construyir el digrama de canal y buscar intersecciones

en: Number of {0}-ways junctions found: {1}
ast: Númberu de cruces de {0}-víes atopaos: {1}

en: generate all combinations from entrie/exit candidates
ast: xenerar toles combinaciones de candidatos pa entrada y salida

en: Connection Failed
ast: Falló la conexón

en: Not connected
ast: Non conectáu

en: Connecting
ast: Conectando

en: Connected
ast: Conectáu

en: no name
ast: ensin nome

en: Show GPS data.
ast: Amosar datos del GPS

en: Way Info
ast: Información de la vía

en: Speed
ast: Velocidá

en: Course
ast: Percorríu

en: LiveGPS layer
ast: Capa LiveGPS

en: Capture GPS Track
ast: Prindar traza GPS

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
ast: Conectar al servidor gpsd y amosar la posición actual na capa LiveGPS.

en: Center Once
ast: Centrar una vegada

en: Center the LiveGPS layer to current position.
ast: Centrar la capa LiveGPS a la posición actual.

en: Auto-Center
ast: Autocentrar

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
ast: Centrar de cutio la capa LiveGPS a la posición actual.

en: Show
ast: Amosar

en: Unknown
ast: Desconocíu

en: Measured values
ast: Valores midíos

en: Open the measurement window.
ast: Abrir la ventana de midíes.

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
ast: Reiniciar les resultancies de midíes actuales y borrar el camín de midida.

en: Path Length
ast: Llargor del percorríu

en: Selection Length
ast: Llargor de la selección

en: Selection Area
ast: Área de la selección

en: Angle
ast: Ángulu

en: Angle between two selected Nodes
ast: Ángulu ente dos nodos escoyíos

en: Layer to make measurements
ast: Capa pa midíes

en: measurement mode
ast: mou de midíes

en: Measurements
ast: Midíes

en: Merge overlap
ast: Combinar superposición

en: Merge overlap of ways.
ast: Combinar superposición de víes

en: Merge Overlap (combine)
ast: Combinar superposición

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
ast: Añedir xiros prohibíos a la izquierda pal conxuntu de 4 o 5 víes.

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
ast: Por favor, escueya 4 o 5 víes p''asignar xiros prohibíos a la izquierda.

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
ast: Por favor, escueya 4 víes que conformen una relación zarrada

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
ast: Imposible ordenar les víes. Por favor, verifica les sos direcciones

en: Create Michigan left turn restriction
ast: Crear Michigan left turn restriction

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
ast: Nun s''atoparon nodos de vía. Por favor revise la so selección

en: About Plugin
ast: So''l plugin

en: Native password manager plugin
ast: Complementu de xestión de contraseñes natives

en: No native password manager could be found!
ast: ¡Non pudo atopase nengún xestor de contraseñes natives!

en: Depending on your Operating System / Distribution, you may have to create a default keyring / wallet first.
ast: Dependiendo del so Sistema Operativu / Distribución, pue que sía necesariu primero crear un llaveru/monederu.

en: No thanks, use JOSM''s plain text preferences storage
ast: Non gracies, utilice les preferencies d''almacenamientu de JOSM en testu claru

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
ast: Atopáronse datos sensibles qu''inda tán almacenaos nel ficheru de preferencies de JOSM (testu claru).

en: Transfer to password manager and remove from preference file
ast: Tresferir al xestor de contraseñes y esaniciar del ficheru de preferencies

en: No, just keep it
ast: Non, solo calténgalo

en: Close the dialog and discard all changes
ast: Zarre''l diálogu y refugue tolos cambeos

en: Proceed and go to the next page
ast: Proceda y siga a la siguente páxina

en: Finish
ast: Rematar

en: Confirm the setup and close this dialog
ast: Confirmar la configuración y pesllar esti cuadru de diálogu

en: JOSM/OSM API/Username
ast: Nome d''usuariu

en: JOSM/OSM API/Password
ast: Contraseña/API JOSM/OSM

en: {0}/Username
ast: {0}/Nome d´usuariu

en: {0}/Password
ast: {0}/Contraseña

en: JOSM/Proxy/Username
ast: JOSM/Proxy/Nome d''usuariu

en: JOSM/Proxy/Password
ast: JOSM/Proxy/Contraseña

en: Native Password Manager Plugin
ast: Complementu Xestor de Contraseñes Natives

en: The username and password is protected by {0}.
ast: El nome d´usuariu y la contraseña tán protexíos por {0}.

en: username
ast: nome d''usuariu

en: password
ast: contraseña

en: proxy username
ast: Nome d''usuariu del proxy

en: proxy password
ast: contraseña del proxy

en: oauth key
ast: clave oauth

en: oauth secret
ast: secretu oauth

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
ast: <br><strong>Alvertencia:</strong> Pueden quedar datos sensibles nel  arquivu de preferencies. ({0})

en: Save user and password ({0})
ast: Guardar l´usuariu y la contraseña ({0})

en: Plain text, JOSM default
ast: Testu planu, valor per omisión de JOSM

en: Use {0}
ast: Utilizar {0}

en: Encrypt data with Windows logon credentials
ast: Cifrar los datos con credenciales d''entamu de sesión de Windows

en: The native password manager plugin detected {0} on your system.
ast: El complementu xestor de contraseñes natives detectó {0} nel so sistema.

en: Invalid changeset id: {0}
ast: Identificador de conxuntu de cambeos inválidu: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
ast: fecha y hora inválida: {0}

en: Reading OSM data...
ast: Lleendo datos OSM...

en: Split by municipality
ast: Estremar por conceyu

en: Split this data by municipality (admin_level=8).
ast: Estremar estos datos por conceyu (admin_level=8).

en: Split by sector
ast: Estremar por sector

en: Split this data by sector (admin_level=10).
ast: Estremar estos datos por sector (admin_level=10).

en: Split by neighbourhood
ast: Estremar por barriu

en: Split this data by neighbourhood (admin_level=11).
ast: Estremar estos datos por barriu (admin_level=11).

en: Download open data
ast: Descargar datos abiertos

en: License URL not available: {0}
ast: URL de llicencia non disponible: {0}

en: OpenData preferences
ast: Preferencies OpenData

en: License Agreement
ast: Términos de Llicenciamientu

en: Accept
ast: Aceptar

en: Refuse
ast: Refugar

en: I understand and accept these terms and conditions
ast: Entiendo y acepto estos términos y condiciones

en: View the full text of this license
ast: Ver el testu completu d''esta llicencia

en: I refuse these terms and conditions. Cancel download.
ast: Refugo estos términos y condiciones. Atayar la descarga.

en: Module bundled with opendata plugin
ast: Módulu axuntu col complementu opendata

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
ast: Por favor, prima en <strong>Descargar llista</strong> pa descargar y amosar una llista de módulos disponibles.

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
ast[0]: El siguiente módulu foi descargáu <strong>con ésitu </strong>:
ast[1]: El siguientes {0} módulos fueron descargaos <strong>con ésitu </strong>:

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
ast[0]: La descarga del siguiente módulu <strong> falló </strong>:
ast[1]: La descarga de los siguientes {0} módulos <strong> falló </strong>:

en: Search:
ast: Buscar:

en: Modules
ast: Módulos

en: Accept the new module sites and close the dialog
ast: Aceptar el sitiu del nuevu módulu y pesllar la ventana de diálogu

en: Configure Module Sites
ast: Configurar sitios de módulu

en: Download the list of available modules
ast: Descargar la llista de módulos disponibles

en: Update modules
ast: Módulos actualizaos

en: Update the selected modules
ast: Actualizar los módulos escoyíos

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
ast: Por favor reinice JOSM p''activar los módulos escoyíos

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
ast: Tolos módulos atópense actualizaos. JOSM nun tien descargues de versiones nueves.

en: Modules up to date
ast: Módulos actualizaos

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
ast: Configurar la llista de sitios d''onde se descarguen los módulos:

en: Add Open Data Module description URL.
ast: Añedir URL descriptiva de módulu de datos abiertos.

en: Edit Open Data Module description URL.
ast: Edite la URL de descripción del Módulu Open Data

en: Open Data Module description URL
ast: URL de descripción del Módulu Open Data

en: Download OSM data corresponding to the current data set.
ast: Descargar datos OSM correspondientes al conxuntu de datos actual.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
ast: Escueye nel mapa los elementos escoyíos na llista cimera.

en: Diff
ast: Diferencies

en: Perform diff between current data set and existing OSM data.
ast: Visualizar les diferencies ente''l conjutno de datos actuales y los datos esistentes en OSM.

en: Tools
ast: Ferramientes

en: Open tools menu for this data.
ast: Menú de ferramientes abiertu pa estos datos.

en: Open the OpenData window.
ast: Abrir la ventana de OpenData.

en: Raw data
ast: Datos en brutu

en: OpenData Preferences
ast: Preferencies OpenData

en: A special handler for various Open Data portals<br/><br/>Please read the Terms and Conditions of Use of each portal<br/>before any upload of data loaded by this plugin.
ast: Componente pa utilizar dellos portales de datos abiertos.<br/><br/> Por favor, llea los términos y condiciones d''usu de cada portal antes de xubir a OSM cualquier datu cargáu con esti componente.

en: General settings
ast: Configuración xeneral

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
ast: Importar namá datos en brutu (esto ye, nun añedir/esaniciar etiquetes o sustituyiles por etiquetes estándar de OSM)

en: Overpass API server:
ast: Servidor de API Overpass

en: Overpass API server used to download OSM data
ast: Servidor API Overpass usáu pa descargar datos OSM

en: XAPI server:
ast: Servidor XAPI

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
ast: El servidor XAPI utilizáu pa descargar datos OSM por aciu API Overpass nun s''atopa disponible

en: Download modules
ast: Módulos descargaos

en: View summary
ast: Ver el resume

en: View full text
ast: Ver el testu completu

en: ''Lambert CC 9 zones'' coordinates found with different zone codes for X and Y:
ast: Atopáronse coordenaes de ''Zones de Lambert CC 9'' con códigos de zona distinta pa X y Y:

en: OpenData XML files
ast: Archivo XML OpenData

en: File to load
ast: Arquivu a cargar

en: 7Zip Files
ast: Arquivos 7Zip

en: Reading 7Zip file...
ast: Lleendo ficheru 7Zip...

en: Zip Files
ast: Arquivos Zip

en: Reading Zip file...
ast: Lleendo ficheru Zip...

en: Cannot transform to WGS84
ast: Non puede tresformase a WGS84

en: JOSM was unable to find a strict mathematical transformation between ''{0}'' and WGS84.<br /><br />Do you want to try a <i>lenient</i> method, which will perform a non-precise transformation (<b>with location errors up to 1 km</b>) ?<br/><br/>If so, <b>do NOT upload</b> such data to OSM !
ast: JOSM nun pudo atopar un tresformamientu matemáticu estricta ente ''{0}'' y WGS84.<br /><br />¿Deseya intentar un métodu <i>tolerante</i> method, que va executar un tresformamientu non-precisu (<b>con erros d''allugamientu d''hasta 1 km</b>) ?<br/><br/>Si asina lu deseya, ¡<b>NUN publicar</b> dichos datos en OSM !

en: Try lenient method
ast: Intentar un métodu tolerante

en: Loading shapefile ({0} features)
ast: Cargando shapefile ({0} característiques)

en: Unable to detect Coordinate Reference System.
    Would you like to fallback to ESPG:4326 (WGS 84) ?
ast: Non pudo detectase un Sistema de Referencia de Coordenaes.
    ¿Deseyaría volver a ESPG:4326 (WGS 84) ?

en: Warning: CRS not found
ast: Alvertencia: CRS non atopáu

en: Unable to detect CRS !
ast: ¡Non pudo detectase CRS !

en: GML files
ast: Arquivos GML

en: KML/KMZ files
ast: Arquivos KML/KMZ

en: MapInfo files
ast: Arquivos MapInfo

en: Unable to find a data store for file {0}
ast: Non pudo atopase un almacenamientu de datos pal ficheru {0}

en: CSV files
ast: Arquivos CSV

en: ODS files
ast: Arquivos ODS

en: No valid coordinates have been found.
ast: Nun s''atoparon coordenaes válides.

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
ast: Ficheru inválidu. Llargor erróneu na llínea {0}. Esperábense {1} columnes, llográronse {2}.

en: XLS files
ast: Arquivos XLS

en: View OSM Wiki page
ast: Ver la páxina Wiki de OSM

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
ast: Llanzar el navegador cola páxina Wiki de OSM pal conxuntu de datos escoyíu

en: View Local Portal page
ast: Ver la páxina del Portal Local

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
ast: Llanzar el navegador a la páxina del portal local pal conxuntu de datos escoyíu

en: View National Portal page
ast: Ver la páxina del Portal Nacional

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
ast: Llanzar el navegador a la páxina del portal nacional del conxuntu de datos escoyíu

en: View License
ast: Ver llicencia

en: Launch browser to the license page of the selected data set
ast: Llanzar el navegador na páxina de llicencia pal conxuntu de datos escoyíu

en: View License (summary)
ast: Ver la llicencia (resume)

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
ast: Llanzar el navegador escontra la páxina de resume de llicencia del conxuntu de datos escoyíu

en: View the license of the selected data set
ast: Ver la llicencia del conxuntu de datos escoyíu

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
ast: Alvertencia: non pudo descargase el módulu ''{0}''. El so venceyu de descarga ye desconocíu. Suspéndese la descarga

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
ast: Alvertencia: non pudo descargase el modlo ''{0}''. El so enllaz de descarga ''{1}'' nun ye una URl válida. Atáyase la descarga.

en: Downloading Module {0}...
ast: Descargando´l módulu {0}...

en: An error occurred in module {0}
ast: Asocedió un erru nel módulu {0}

en: Last module update more than {0} days ago.
ast: La última actualización del módulu foi fai más de {0} díes.

en: Click to update the activated modules
ast: Faiga clic p''actualizar los módulos activaos

en: Click to skip updating the activated modules
ast: Faiga clic pa omitir l''actualización de los módulos activaos

en: Skipping module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ast: Suspender l''actualización del modulo una vegada trescurríu l''intervalu d''actualización. L''actualización automática nel entamu va evacuase.

en: Running module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ast: Executar el módulu dempués de trescurríu l''intervalu d''actualización. L''actualización automática al entamu va evacuase.

en: Could not load module {0}. Delete from preferences?
ast: Non pudo cargase el módulu {0}. ¿Esanicialo de les preferencies?

en: loading module ''{0}'' (version {1})
ast: cargando´l módulu ''{0}'' (versión {1})

en: <html>Could not load module {0} because the module<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
ast: <html>Non pudo cargase el módulu {0} por cuenta de que la clase principal del módulu<br>''{1}'' nun pudo ser atopada.<br>¿Esanicialo de les preferencies?</html>

en: Loading modules ...
ast: Cargando módulos...

en: Checking module preconditions...
ast: Verificando les precondiciones del módulu...

en: Loading module ''{0}''...
ast: Cargando módulu ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
ast[0]: JOSM nun pudo atopar información sobre''l siguiente módulu:
ast[1]: JOSM nun pudo atopar información sobre los siguientes módulos:

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
ast[0]: El módulu nun va ser cargáu.
ast[1]: Los módulos nun van ser cargaos.

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
ast[0]: L''actualización del módulu siguiente falló:
ast[1]: L''actualización de los módulos siguientes falló:

en: Module update failed
ast: Falló l''actualización del módulu

en: Warning: failed to download module information list
ast: Alvertencia: falló la descarga de la llista d''información de módulos

en: Disable module
ast: Deshabilitar módulu

en: Click to delete the module ''{0}''
ast: Faiga clic pa esaniciar el módulu ''{0}''

en: Keep module
ast: Caltener el módulu

en: Click to keep the module ''{0}''
ast: Faiga clic pa caltener el módulu ''{0}''

en: Warning: failed to delete outdated module ''{0}''.
ast: Alvertencia: hebo un fallu al esaniciar el módulu vencíu ''{0}''.

en: Warning: failed to install module ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
ast: Alvertencia: hebo un fallu al instalar el módulu ''{0}'' dende l´arquivu temporal de descarga ''{1}''. Falló´l renombráu.

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
ast: Nun preguntar otra vegada y recordar la mio decisión (dir a Preferencies-> Módulos si deseya camudala más alantre)

en: The module file ''{0}'' does not include a Manifest.
ast: El arquivu de módulu ''{0}'' nun inclúi un Manifiestu.

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
ast: URL inválida ''{0}'' nel módulu {1}

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
ast: <b>Módulu provistu por una fonte esterna:</b> {0}

en: Failed to create module information from manifest for module ''{0}''
ast: Hebo un fallu al crear información dende´l manifiestu pal módulu ''{0}''

en: Illegal entry in module list.
ast: Entrada incorreuta nel llistáu de módulos.

en: Reading local module information..
ast: Lleendo información local de módulu

en: Processing module site cache files...
ast: Procesando los arquivos de caxé de sitios de módulos

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
ast: Alvertencia: hebo un fallu al escaniar l´arquivu ''{0}'' pa información del módulu. Suspendiendo.

en: Processing module site cache icon files...
ast: Procesando los arquivos en caxé de íconos de sitiu

en: Processing module files...
ast: Procesando arquivos de módulos...

en: Download module list...
ast: Descargar llista de módulos...

en: Downloading module list from ''{0}''
ast: Descargando llista de módulos dende  ''{0}''

en: Warning: failed to create module directory ''{0}''. Cannot cache module list from module site ''{1}''.
ast: Alvertencia: hebo un fallu al crear el directoriu de módulu ''{0}''. Non puede ponese en memoria rápida´l llistáu de módulos del sitiu de módulos ''{1}''.

en: Writing module list to local cache ''{0}''
ast: Escribiendo el llistáu de módulos a la memoria rápida local  ''{0}''

en: Parsing module list from site ''{0}''
ast: Interpretando llistáu de módulos dende´l sitiu ''{0}''

en: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
ast: Hebo un fallu al interpretar el documentu de llista de módulos dende´l sitiu ''{0}''.  Suspéndese´l sitiu. La esceición foi: {1}

en: Processing module list from site ''{0}''
ast: Procesando llista de módulos dende´l sitio '' {0}''

en: Open Visible...
ast: Abrir visible...

en: Open only files that are visible in current view.
ast: Abrir solu arquivos que sían visibles na vista actual.

en: No view open - cannot determine boundaries!
ast: Nun hai una vista abierta - Non pueden determinase les llendes!

en: Unknown file extension: {0}
ast: Estensión de ficheru desconocía: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
ast: L´analís sintáuticu del ficheru "{0}" falló

en: OSM Server Files pbf compressed
ast: Arquivos pbf estruyíos del Servidor OSM

en: Download PBF
ast: Descargar PBF

en: Invalid DenseNodes key/values table
ast: Tabla de claves/valores DenseNodes inválida

en: Transform error: Min X must be smaller than max
ast: Erru de tresformación: Min X tien de ser menor que max

en: Transform error: Min Y must be smaller than max
ast: Erru de tresformación: Min Y tien de ser menor que max

en: Transform error: Points too close
ast: Erru de tresformación: Puntos mui averaos

en: Transform error: Unsupported variant.
ast: Erru de tresformación: variante non soportá.

en: Transform error: Unsupported orientation
ast: Erru de tresformación: orientación non soportá.

en: Bind to coordinates
ast: Enllazar con coordenaes

en: Top right (max) corner:
ast: Esquina cimera drecha (max.)

en: Bottom left (min) corner:
ast: Esquina inferior esquierda (min)

en: Please select exactly one node.
ast: Por favor, escueya esautamente un nodo.

en: Projection:
ast: Proyección:

en: Show target
ast: Amosar oxetivu

en: Finished
ast: Finó

en: PDF files
ast: Ficheros PDF

en: Import PDF
ast: Importar PDF

en: OSM files
ast: Arquivos OSM

en: Preparing
ast: Preparando

en: Could not parse color
ast: No pudo analizase''l color

en: Parsing file
ast: Analizando sintáuticamente''l arquivu

en: File not found.
ast: Ficheru non alcontráu.

en: Error while parsing: {0}
ast: Erru mientres s´analizaba sintáuticamente: {0}

en: Removing parallel segments
ast: Esaniciando segmentos paralelos

en: Joining nodes
ast: Xuniendo nodos

en: Joining adjacent segments
ast: Xuniendo segmentos axacentes

en: Removing small objects
ast: Esaniciando oxetos pequeños

en: Removing large objects
ast: Esaniciando oxetos grandes

en: Finalizing layers
ast: Terminando capes

en: Building JOSM layer
ast: Construyendo capa JOSM

en: Postprocessing layer
ast: Postprocesando capa

en: Saving to file.
ast: Grabando a arquivu

en:  Writing to file
ast:  Escribiendo a ficheru

en: Debug info
ast: Información de depuración

en: Merge close nodes
ast: Fundir nodos averaos

en: Remove objects smaller than
ast: Esaniciar oxetos más pequenos que

en: Remove objects larger than
ast: Esaniciar oxetos más grandes que

en: Only this color
ast: Namá esti color

en: Remove parallel lines
ast: Esaniciar llínees paraleles

en: Take only first X paths
ast: Tomar namá les primeres X rutes

en: Color/width change
ast: Camudar color/anchura

en: Shape closed
ast: Forma zarrá

en: Single segments
ast: Segmentos independientes

en: Orthogonal shapes
ast: Formes ortogonales

en: Import settings
ast: Axustes d''importación

en: Introduce separate layers for:
ast: Introducir capes separaes pa:

en: Import PDF file
ast: Importar ficheru PDF

en: Import PDF file.
ast: Importar ficheru PDF.

en:  {0} objects so far
ast:  van {0} objetos fasta agora

en: Parsing PDF
ast: Revisando PDF

en: Encrypted documents not supported.
ast: Los documentos encriptaos nun tán soportaos

en: The PDF file must have exactly one page.
ast: El arquivu PDF tien de tener exáctamente una páxina

en: Read error:
ast: Erru de lectura:

en: Write error:
ast: Erru d''escritura:

en: Write coordinates to image header
ast: Escribir coordenaes na encabezadura de la imaxe

en: Write position information into the exif header of the following files:
ast: Escribir información de posición nel encabezáu exif de los siguientes ficheros.

en: settings
ast: axustes

en: keep backup files
ast: caltener archivos de copia de seguridá

en: change file modification time:
ast: camudar hora de cambéu del ficheru

en: to gps time
ast: A hora gps

en: to previous value (unchanged mtime)
ast: Al valor anterior (nun se camuda mtime)

en: Photo Geotagging Plugin
ast: Plugin pa geolocalización de fotografíes

en: Writing position information to image files...
ast: Escribiendo información de posición a ficheros d''imaxes...

en: Could not read mtime.
ast: Non pudo lleese mtime.

en: Could not write mtime.
ast: Non pudo escribise mtime

en: File could not be deleted!
ast: ¡Non pudo desaniciar el ficheru!

en: Could not rename file!
ast: ¡Non pudo reñomase''l ficheru!

en: Could not rename file {0} to {1}!
ast: ¡No pudo reñomase´l arquivu {0} a {1}!

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
ast: <html><h3>Hai vieyos arquivos de copia de seguridá nel directoriu d''imaxes</h3>

en: Override old backup files?
ast: ¿Sobreescribir copies de seguridá vieyes?

en: Keep old backups and continue
ast: Caltener copies de respaldu antigües y siguir

en: Override
ast: Anular

en: Could not delete temporary file!
ast: ¡Non pudo borrase''l ficheru temporal!

en: Test failed: Could not read mtime.
ast: La prueba falló: Non pudo lleese el mtime.

en: Test failed: Could not write mtime.
ast: La prueba falló: Non pudo escribise el mtime.

en: Adjust photos
ast: Axuntar semeyes

en: Move and position photos
ast: Mover y asitiar semeyes

en: Please load some photos.
ast: Por favor cargue delles semeyes.

en: coordinates
ast: coordenaes

en: New layer for untagged images
ast: Nueva capa d''imaxes ensin etiquetar

en: Untagged Images
ast: Imaxes ensin etiquetar

en: Point info
ast: Información del puntu

en: Point info.
ast: Información del puntu.

en: Connecting server
ast: Conectando al servidor

en: PointInfo
ast: Información de Puntu

en: Data not available.
ast: Datos non disponibles.

en: Add new address point
ast: Añedir un nuevu puntu de direición

en: Tags copied to clipboard.
ast: Copiáronse les etiquetes nel portapapeles.

en: New address point added.
ast: Añediéronse nuevos puntos de direición.

en: Download Osmosis poly
ast: Descargar polígonu Osmosis

en: Reading polygon filter file...
ast: Lleendo ficheru de filtru de polígonu...

en: Error reading poly file: {0}
ast: Erru al lleer ficheru de polígonu: {0}

en: The file must begin with a polygon name
ast: El arquivu tien de tener un nome de polígonu

en: There are less than 2 points in an area
ast: Hai menos de 2 puntos nuna área

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
ast: Atopáronse coordenaes incorreutes: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
ast: {0} puntos taben fuera de les llendes del mundu y fueron movíos

en: Unable to parse {0} as a number
ast: Non pudo interpretase {0} como un númberu

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
ast: Una llínea de coordenaes de polígonos tien de contener esactamente 2 númberos

en: Osmosis polygon filter files
ast: Arquivos de filtru de polígonos de Osmosis

en: Print...
ast: Imprentar...

en: Print the map
ast: Imprentar el mapa

en: Print the Map
ast: Imprentar el mapa

en: Printer
ast: Imprentadora

en: Media
ast: Medios

en: Printer settings
ast: Configuración de la imprentadora

en: Scale
ast: Escala

en: Resolution
ast: Resolución

en: Map information
ast: Información del mapa

en: Map Preview
ast: Previsualización del mapa

en: Zoom To Page
ast: Averar a la páxina

en: Zoom To Actual Size
ast: Averar al tamañu real

en: Print
ast: Imprentar

en: Printing has been cancelled.
ast: La imprentación foi atayada.

en: Printing stopped
ast: Imprentación detenida

en: Printing has failed.
ast: La imprentación falló.

en: Create Stops from GTFS ...
ast: Crear paraes dende GTFS...

en: Create Stops from a GTFS file
ast: Crear paraes dende un arquivu GTFS

en: Select GTFS file (stops.txt)
ast: Escoyer ficheru GTFS (stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
ast: El arquivu "{0}" nun esiste

en: IOException "{0}" occurred
ast: Asocedió una esceición d´entrada/salida "{0}"

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
ast: Nun esiste nengún conxuntu de datos. Intente descargar datos dende''l servidor o abra un arquivu OSM.

en: No data found
ast: Non s''atoparon datos

en: The GTFS file was empty.
ast: El arquivu GRFS taba baleru.

en: Route patterns ...
ast: Patrones de ruta...

en: Edit Route patterns for public transport
ast: Editar patrones de ruta pa tresporte públicu

en: Route Patterns
ast: Patrones de Ruta

en: Overview
ast: Vista xeneral

en: Itinerary
ast: Itinerariu

en: Stops
ast: Paraes

en: Existing route patterns:
ast: Patrones de ruta esistentes:

en: Reflect
ast: Reflexar

en: Required tags:
ast: Etiquetes riquíes:

en: Common tags:
ast: Etiquetes comunes:

en: Additional tags:
ast: Etiquetes adicionales:

en: Add a new Tag
ast: Añedir una nueva etiqueta

en: Name/Id
ast: Nome/ID

en: Find
ast: Atopar

en: Mark
ast: Marca

en: Ref
ast: Referencia

en: Stops are possible on the
ast: Les paraes son posibles nel

en: right hand side
ast: llau de la man drecha

en: left hand side
ast: llau de la manzorga

en: Maximum distance from route
ast: Distancia máxima dende l''itinerariu

en: Suggest Stops
ast: Paraes suxuríes

en: Create Stops from GPX ...
ast: Crear paraes dende GPX...

en: Create Stops from a GPX file
ast: Crear paraes dende un arquivu GPX

en: Select GPX file
ast: Escoyer arquivu GPX

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
ast: L''arquivu GPX nun contenía traces nin puntos d''interés.

en: moved
ast: Movíu

en: added
ast: añedíu

en: Public Transport: Enable GTFSStops
ast: Tresporte públicu: activar paraes GFTS

en: Public Transport: Catch GTFS stops
ast: Tresporte públicu: capturar paraes GTFS

en: skipped
ast: omitíu

en: Public Transport: Disable GTFS
ast: Tresporte públicu: desactivar GTFS

en: Public Transport: Join GTFS stops
ast: Tresporte públicu: xunir paraes GTFS

en: Public Transport: Change stop type
ast: Tresporte públicu: camudar tipu de parada

en: Public Transport: Add track stop
ast: Tresporte públicu: añedir pista de parada

en: Public Transport: Delete track stop
ast: Tresporte públicu: borrar pista de parada

en: Public Transport: Detach track stop list
ast: Tresporte públicu: dixebrar la llista de pistes parada

en: Public Transport: Edit track stop list
ast: Tresporte públicu: editar la llista de paraes

en: Public Transport: Relocate nodes in track stoplist
ast: Tresporte públicu: reasitiar nodos en llista de paraes de ruta

en: Public Transport: sort track stop list
ast: Tresporte públicu: ordenar llista de paraes de ruta

en: Public Transport: Suggest stops
ast: Tresporte públicu: paraes suxuríes

en: Public Transport: Detach waypoints
ast: Tresporte públicu: dixebrar puntu de ruta

en: Public Transport: Disable waypoints
ast: Tresporte públicu: desactivar puntu de ruta

en: Public Transport: Enable waypoints
ast: Tresporte públicu: activar puntos de ruta

en: Public Transport: Edit waypoint name
ast: Tresporte públicu: editar nome del puntu de ruta

en: Can''t parse a time from this string.
ast: Non puede interpretase una hora con esta cadena de calteres.

en: Invalid value
ast: Valor non válidu

en: Create Stops from GTFS
ast: Crear paraes dende GTFS

en: GTFS-Stops
ast: Paraes-GTFS

en: Type of stops to add
ast: Tipu de parada a añedir

en: Time on your GPS device
ast: Tiempu nel so dispositivu GPS

en: Time on your stopwatch
ast: Tiempu nel so cronómetru

en: Time window
ast: Períodu de tiempu

en: Move Threshold
ast: Estragal de desplazamientu

en: Catch
ast: Prindar

en: Join
ast: Xunir

en: Create Stops from GPX
ast: Crear paraes dende GPX

en: Tracks in this GPX file:
ast: Traces n''esti ficheru GPX:

en: Detach
ast: Dixebrar

en: implicit
ast: implícitu

en: State
ast: Estáu/Provincia

en: pending
ast: pendiente

en: [incomplete]
ast: [incompletu]

en: [empty way]
ast: [vía valera]

en: [gap]
ast: [interrupción]

en: Stopname
ast: Nome de parada

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
ast: El arquivu GPX nun contien puntos de traza válidos. Por favor usa un arquivu GPX que contenga puntos de traza.

en: GPX File Trouble
ast: Problema con Arquivu GPX

en: unnamed
ast: ensin nome

en: Relation Toolbox
ast: Caja de ferramientes de rellaciones

en: Open relation/multipolygon editor panel
ast: Abrir el panel d''edición de rellaciones/multipolígonu

en: Specify role
ast: Especificar rol

en: Change relation member roles to {0}
ast: Camudar los roles de los miembros de la rellación a {0}

en: Create administrative boundary relations
ast: Crear rellaciones de llendes alministratives

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
ast: Añedir etiquetes de llendes y admin_level a les víes que componen la rellación de llendes

en: Move area tags from contour to relation
ast: Mover les etiquetes d''área dende la contorna a la relación

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
ast: Al mover etiquetes considere inclusive aquelles que nun se repiten

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
ast: Siempres dixebrar víes de multipolígonos vecinos

en: Change role
ast: Camudar rol

en: Enter role for selected members
ast: Ingresar el rol pa los miembros escoyíos

en: Relation Toolbox: {0}
ast: Caja de ferramientes de rellaciones: {0}

en: another...
ast: otru...

en: Add/remove members from the chosen relation
ast: Añedir/quitar miembros de la rellación escoyía

en: Clear the chosen relation
ast: Valerar la rellación escoyía

en: Create a multipolygon from selected objects
ast: Crear un multipolígonu a partir de los oxetos escoyíos

en: Create multipolygons from rings
ast: Crear multipolígonos dende aniellos

en: Move tags from ways to relation
ast: Mover etiquetes dende les víes a la rellación

en: Enter admin level and name for the border relation:
ast: Introducir nivel alministrativu y nome de la relación de frontera:

en: Admin level
ast: Nivel alministrativu

en: Create a relation from selected objects
ast: Crear una relación a partir de los oxetos escoyíos

en: Choose a type for the relation:
ast: Escueya un tipu pa la relación:

en: Delete relation
ast: Borrar relación

en: Download incomplete members for the chosen relation
ast: Descargar miembros incompletos pa la relación escoyida

en: Download referrers
ast: Descargar referencies

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
ast: Descargar referentes pa la relación escoyida y los sos miembros.

en: Duplicate relation
ast: Doblar relación

en: Open relation editor for the chosen relation
ast: Abrir editor de relaciones pa escoyer una relación

en: Find a relation
ast: Atopar una relación

en: Reconstruct polygon
ast: Reconstruyir polígonu

en: Reconstruct polygons from relation {0}
ast: Reconstruyir polígonos a partir de la relación {0}

en: Open relation wiki page
ast: Abrir la páxina de la wiki rellacionada

en: Select relation in main selection.
ast: Escoyer la relación na escoyeta principal.

en: Fix roles of the chosen relation members
ast: Afitar funciones de los miembros de la relación escoyíos

en: Complete multipolygon for way {0}
ast: Completar multipolígonu pa la vía {0}

en: Node without ''house'' role found
ast: Atopóse un nodo ensin el rol ''house''

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
ast: Atopóse una vía ensin el rol ''house'' o ''street''

en: Relation without ''house'' role found
ast: Atopóse una relación ensin el rol ''house''

en: Relation does not have name
ast: La relación non tien un nome

en: Relation has streets with different names
ast: La relación tien cais con diferentes nomes

en: fix associatedStreet relation
ast: iguar relación associatedStreet

en: Relation without ''subarea'' role found
ast: Atopóse una relación ensin el rol ''subarea''

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
ast: Atopóse un nodo ensin el rol ''label'' o ''admin_centre''

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
ast: Atopóse una vía ensin el rol ''inner'' o ''outer''

en: Revert changeset fully
ast: Conxuntu de cambeos revertíu na so totalidá

en: Revert selection only
ast: Revertir namá la escoyeta

en: Revert selection and restore deleted objects
ast: Revertir la escoyeta y restaurar los oxetos esaniciaos

en: Revert changeset
ast: Revertir conxuntu de cambeos

en: Revert
ast: Revertir

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
ast: Ingresar l''ID del conxuntu de cambeos que tendría de ser revertíu

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
ast: <html>Escueya descargar datos nuna nueva capa de datos.<br>Deseleccione descargar na actual capa de datos activa.</html>

en: Reverted changeset
ast: Conxuntu de cambeos revertíu

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
ast: Nun se dexa revertir el conxuntu de cambeos dende {0}

en: Preparing history data...
ast: Preparando datos d''hestoria...

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
ast: A Control Remotu solicitóse-y revertir un conxuntu de cambeos

en: Reverting...
ast: Revirtiendo...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
ast: Esti conxuntu de cambeos tien oxetos que nun tán presentes nel conxuntu de datos actual.
    Precisa descargáselos antes d''empecipiar la reversión. ¿Deseya siguir?

en: Confirm
ast: Confirmar

en: See {0}
ast: Ver {0}

en: Road Sign Plugin
ast: Plugin de señales de tránsitu

en: signs
ast: señales

en: Change Properties
ast: Camudar propiedaes

en: Country preset:
ast: País prefixáu:

en: Show all signs
ast: Mostrar toles señales

en: Show a selection of the most useful signs
ast: Amosar una escoyeta de les señales más usaes

en: Spain
ast: España

en: Germany
ast: Alemaña

en: Poland
ast: Polonia

en: Slovakia
ast: Eslovaquia

en: Roadsign tagging
ast: Etiquetes de señales de tránsitu

en: Add tags by clicking on road signs
ast: Añedir etiquetes al escoyer señales de tránsitu

en: Roadsigns plugin: open dialog
ast: plugin de señales de tránsitu

en: custom
ast: personalizáu

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
ast: Non pudo lleese fonte predeterminada d´etiquetes: "{0}"

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
ast: Erru al interpretar predeterminaos de "{0}":

en: Sign {0}
ast: Señal {0}

en: Additional sign {0}
ast: Señal Adicional {0}

en: routing active route
ast: ruteando itinerariu activu

en: routing inactive route
ast: ruteando itinerariu inactivu

en: Routing
ast: Enrutamientu

en: Click to add destination.
ast: Faga click pa añedir el destín.

en: Click and drag to move destination
ast: Faga clic y abasne pa mover el destín

en: Click to remove destination
ast: Faga click pa esaniciar el destín

en: Open a list of routing nodes
ast: Abrir una llista de nodos de enrutamientu

en: Add routing layer
ast: Añedir capa d''enrutáu

en: Criteria
ast: Criteriu

en: Shortest
ast: El más curtiu

en: Fastest
ast: El más rápidu

en: Ignore oneways
ast: Ignorar sentíos únicos

en: Reverse route
ast: Ruta inversa

en: Clear route
ast: Borrar ruta

en: Reconstruct Graph
ast: Reconstruir gráficu

en: Routing Plugin Preferences
ast: Preferencies del componente Routing

en: Configure routing preferences.
ast: Configurar les preferencies de enrutamientu

en: Speed (Km/h)
ast: Velocidá (km/h)

en: Enter weight values
ast: Introduza el pesu de los valores

en: New value for {0}
ast: Nuevu valor de {0}

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
ast: Falta la preferencia ''{0}''. Non se pue anicializar SdsApi.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
ast: <html><body><p class="warning-body"><strong>Alvertencia:</strong> la contraseña almacénase en testu planu nel ficheru de preferencies de JOSM. </p></body></html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
ast: Ingresar les credenciales pal API de Separate Data Store

en: Please enter the user name of your SDS account
ast: Por favor ingrese''l nome d''usuariu pa la so cuenta SDS

en: Please enter the password of your SDS account
ast: Por favor ingrese la contraseña de la so cuenta SDS

en: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ast: Falló l´autenticación de la API SDS ''{0}''. Por favor ingrese un nome d´usuariu válidu y contraseña válidos.

en: SDS data file
ast: Archivo de datos SDS

en: Load...
ast: Cargar...

en: Load separate data store data from a file.
ast: Cargar datos d''almacenamientu separaos dende un ficheru.

en: Loading files
ast: Lleendo arquivos

en: Information about SDS.
ast: Información sobre el SDS.

en: About SDS...
ast: Sobre''l SDS...

en: Open a preferences dialog for SDS.
ast: Abrir un cuadru de diálogu de preferencies pa SDS

en: Configures access to the Separate Data Store.
ast: Configurar accesu al Separate Data Store.

en: Server
ast: Sirvidor

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
ast: La URL pola cual el servidor SDS pue ser contactada.

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
ast: El nome d''usuariu nel servidor SDS. Precisa crear una cuenta col alministrador SDS primeru.

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
ast: La contraseña nel servidor SDS. Precisa crear una cuenta com l''alministrador de SDS primeru.

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
ast: Les etiquetes qu''empiecen con esti prefixu nun van ser guardaes en OSM, sinón solamente al servidor SDS.

en: SDS server URL
ast: URL del servidor SDS

en: SDS username
ast: Nome d''usuariu SDS

en: SDS password
ast: Contraseña SDS

en: Test credentials now
ast: Prebar credenciales agora

en: SDS tag prefix
ast: Prefixu d''etiqueta SDS

en: Connection successful.
ast: Conexón correuta.

en: Cannot connect to SDS server:
ast: Non pudo conectase al servidor SDS:

en: Save...
ast: Grabar...

en: Save the current separate data store information to a file.
ast: Grabar la información de datos d''almacenamientu separáu como un ficheru

en: Save SDS file
ast: Grabar ficheru SDS

en: Simplify Area
ast: Simplificar área

en: Delete unnecessary nodes from an area.
ast: Esaniciar nodos innecesarios d''una área

en: Yes, delete nodes
ast: Sí, esaniciar nodos

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
ast: Nodos borraos fora de les rexones de datos descargaos

en: No, abort
ast: No, albortar

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
ast[0]: La vía seleicionada tien nudos fuera del área de datos descargada.
ast[1]: Les víes seleicionaes tienen nudos fuera del área de datos descargada.

en: Do you want to delete them anyway?
ast: ¿Quier borralos sía comoquier?

en: Delete nodes outside of data regions?
ast: ¿Borrar nodos fuera de les rexones de los datos?

en: average nearby nodes
ast: nodos promediu averaos

en: Node of the way (area) is removed if all of <u>Angle Weight</u>, <u>Area Weight</u> and <u>Distance Weight</u> are greater than 1. <u>Weight</u> is computed as <u>Value</u> / <u>Threshold</u>, where <u>Value</u> is one of <u>Angle</u>, <u>Area</u> and <u>Distance</u> computed from every three adjanced points of the way.<ul><li><u>Value</u> of <u>Angle</u> is angle in degrees on the second node</li><li><u>Value</u> of <u>Area</u> is area formed by triangle</li><li><u>Value</u> of the <u>Distance</u> is Cross Track Error Distance</li></ul>All three <u>Weight</u>s multiplied by its <u>Factor</u>s are summed and node of the lowest sum is removed first. Removal continues until there is no node to remove.Merge Nearby Nodes is another step of the simplification that merges adjanced nodes that are closer than <u>Threshold</u> meters.
ast: El nodo de la vía (área) ye esaniciáu si tolos <u>Pesos d''Ángulu</u>, <u>Pesos d''Área</u> y <u>Pesu de Distancia</u> son mayores que 1. El <u>Pesu</u> calcúlase como un <u>Valor</u> / <u>Estragal</u>, onde''l <u>Valor</u> ye unu de <u>Ángulu</u>, <u>Área</u> y <u>Distancia</u> calculáu de cada unu de los trés puntos adyancentes de la vía.<ul><li>El <u>Valor</u> de <u>Ángulu</u> ye l''ángulu en graos sobre''l segundu nodo</li><li>El <u>Valor</u> de <u>Área</u> ye formáu pol triángulu</li><li>El <u>Valor</u> de la <u>Distancia</u> ye la Distancia d''Erru de Pista Cruciada></li></ul>Los trés <u>Pesu</u>s multiplicaos polos sos <u>Factor</u>ye son sumaos y el nodo mínimu de la suma ye esaniciáu en primer llugar. La eliminacióncontinúa hasta que nun hai nodos por esaniciar. La combinación de Nodos Cercanos ye otru pasu de la simplificación que combina los nodos axacentes que tán a una distancia inferior al <u>Estragal</u> en metros.

en: Angle Threshold
ast: Estragal d''ángulu

en: Angle Factor
ast: Factor d''ángulu

en: Area Threshold
ast: Estragal d''área

en: Area Factor
ast: Factor d''área

en: Distance Threshold
ast: Estragal de distancia

en: Distance Factor
ast: Factor de distancia

en: Merge Nearby Nodes Threshold
ast: Estragal de Combinación de Nodos Allegaos

en: SeaMap Editor
ast: Editor SeaMap

en: OSM Export
ast: Esportar a OSM

en: Export traffic data to SUMO network file.
ast: Esportar datos de tráficu a ficheru de rede SUMO.

en: SUMO Export
ast: Esportar a SUMU

en: AutoSave LiveData
ast: Autograbar LiveData

en: Save captured data to file every minute.
ast: Grabar datos capturaos cada minutu.

en: Error while exporting {0}: {1}
ast: Erru mientres s´esportaba {0}: {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
ast: Tecla d´atayu doblá pal botón ''{0}'' - ¡va ignorase´l botón!

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
ast: ¡El componente surveyor rique tener instaláu LiveGPS pero esti nun foi atopáu!

en: Open surveyor tool.
ast: Abrir ferramienta surveyor

en: Surveyor
ast: Topógrafu

en: Could not read surveyor definition: {0}
ast: Non se puede lleer la definición de: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
ast: Erru nel analís sintáuticu {0}: {1}

en: Surveyor waypoint layer
ast: Capa de puntos de vía topográficos

en: {0} start
ast: {0} aniciar

en: {0} end
ast: {0} finar

en: Waypoint Description
ast: Descripción de puntu de vía

en: Edit tags
ast: Editar etiquetes

en: Launches the tag editor dialog
ast: Llanza la ventana de dialogo del editor d''etiquetes

en: JOSM Tag Editor Plugin
ast: Componente JOSM Tag Editor

en: Presets
ast: Axustes Predefiníos

en: Highlight
ast: Resaltar

en: Group
ast: Grupu

en: Item
ast: Elementu

en: Search:
ast: Buscar:

en: unexpected column number {0}
ast: Númberu de columnes inesperáu {0}

en: Tagging Preset Tester
ast: Test de etiquetes preestablecíes

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
ast: Abrir la ferramienta de comprobación d''etiquetes preestablecidas pa previsualizar los diálogos d''etiquetes preestablecidas.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
ast: Enantes tien d''especificar les fontes de les etiquetes preestablecidas nes preferencies.

en: Enter housenumbers or amount of segments
ast: Introduza los númberos de casa o la cantidá de segmentos

en: Terrace a house
ast: Designe una casa como de tipu abiertu

en: Interpolation
ast: Interpolación

en: Lowest Number
ast: Menor númberu

en: Lowest housenumber of the terraced house
ast: Númberu de portal más baxo del edificiu entremedianeres

en: Highest Number
ast: Mayor númberu

en: List of Numbers
ast: Lista de Númberos

en: add to existing associatedStreet relation
ast: Amestar a una relación d''asociación de cai esistente

en: create an associatedStreet relation
ast: crear una relación d''asociación de cai

en: Street name:
ast: Nome de cai:

en: Even/Odd
ast: Par/Impar

en: Lowest number
ast: Menor númberu

en: Highest number
ast: Mayor númberu

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
ast: El númberu de portal inferior non puede ser superior qu''el númberu de portal mayor

en: Housenumbers do not match odd/even setting
ast: Los númberos de portal nun coinciden cola configuración par/impar

en: Segment must be a number greater 1
ast: El segmentu tien de ser un númberu mayor que 1

en: {0} must be greater than 0
ast: {0} tien de ser mayor que 0

en: {0} is not a number
ast: {0} non ye un númberu

en: Reverse a terrace
ast: Invertir edificios adosaos

en: Reverses house numbers on a terrace.
ast: Invertir los númberos de portal d''edificios adosaos

en: Cannot reverse!
ast: ¡Non se pue revertir!

en: Reverse Terrace
ast: Invertir edificios adosaos

en: Terrace a building
ast: Adosar un edificiu

en: Creates individual buildings from a long building.
ast: Crear edificios individuales a partir d''un gran edificiu.

en: Invalid selection
ast: Escoyeta non válida

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
ast: Escueya solamente una vía zarrada o siquier cuatro nodos, (Opcionalmente  puede escoyer una cai pola etiqueta addr:street y un nodo pa marcar l''empiezu de la numberación.)

en: Browse
ast: Navegar

en: Browse map with left button
ast: Explorar el mapa col botón esquierdu

en: Merge objects nodes
ast: Entemecer nodos d''oxetos

en: Tracer
ast: Trazador

en: Tracer.
ast: Trazador.

en: Tracing
ast: Trazando

en: Tracer building
ast: Trazador de construcción

en: An unknown error has occurred
ast: Asocedíu un erru desconocíu

en: Change tag {0} to {1}
ast: Camudar etiqueta {0} a {1}

en: The Tracer2Server version isn''t compatible with this plugin. Please download version {0} from
    {1}.
ast: La versión de Tracer2Server non ye compatible con esti complementu. Por favor descargue la versión {0} dende
    {1}.

en: New version of Tracer2Server is available. For best results please upgrade to version {0}.
ast: Hai una nueva versión de Tracer2Server disponible. Pa meyores resultaos por favor actualice a la versión {0}.

en: No set of parameter is active!
ast: ¡Nun hai nengún conxuntu de parámetros activu!

en: Select parameter
ast: Escueya parámetru

en: Tracer2: add a way with {0} points
ast: Tracer2: añedir una vía con {0} puntos

en: Tracer2: modify way to {0} points
ast: Tracer2: modificar la vía a {0} puntos

en: Tracer2 error
ast: Erru de Tracer2

en: Parameter for server request
ast: Parámetru pa solicitú de servidor

en: Resolution:
ast: Resolución

en: Mode:
ast: Mou:

en: Threshold:
ast: Estragal

en: Points per circle:
ast: Puntos per círculu:

en: Tag:
ast: Etiqueta:

en: Preferred values:
ast: Valores preferíos:

en: Delete parameter "{0}"?
ast: ¿Borrar el parámetru "{0}"?

en: Add new
ast: Añedir nuevu/a

en: Add predefined
ast: Añedir predefiníu

en: Select predefined parameter
ast: Escoyer parámetru predefiníu

en: Modify list of parameter for server request.
ast: Modificar llista de parámetros pa solicitú de servidor.

en: Parameter:
ast: Parámetru:

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
ast: Tracer2Server non se ta executando. Por favor anicialice´l Servidor.
    Si non tien el servidor, por favor descárguelu dende
    {0}.

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
ast: Tracer2Server non atopó nada.

en: Tracer2Server has detected an error.
ast: Tracer2Server detectó un erru.

en: Export sigs...
ast: Esportar firmes...

en: Export all signatures to XML file.
ast: Esportar toes les firmes a un ficheru XML.

en: Export sigs to XML...
ast: Exportar firmes a XML...

en: Save Signatures file
ast: Grabar firmes de ficheros

en: Get all referenced but not actually present OSM objects from OSM server.
ast: Obtener tolos oxetos OSM referenciaos que nun tán presentes del servidor OSM.

en: Download referenced osm objects...
ast: Descargar oxetos osm referenciaos...

en: {0} Signatures loaded. All referenced OSM objects found.
ast: Cargaronse {0} firmes. Atopáronse tolos oxetos OSM referenciaos.

en: {0} of {1} OSM objects are referenced but not there.
    Do you want to load them from OSM-Server?
ast: Hai referenciaos {0} de {1}  pero que non tán.
    ¿Deseya descargalos del servidor OSM?

en: Load objects from server
ast: Cargar oxetos del servidor

en: Download signed data
ast: Descargar datos roblaos

en: Warning: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
ast: Atención: va ignorase la esceición porque la xera foi atayada. Esceición: {0}

en: Generating new Keypair.
    Collecting randomness...
ast: Xenerando nuevu par de llaves.
    Llogrando aletoriedá

en: Signed
ast: Robláu

en: Object signatures
ast: Firmes d''oxetos

en: Open object signing window.
ast: Abrir ventana de robladura d''oxetos

en: Check
ast: Prebar

en: Check all available signatures for selected object.
ast: Verificar toles firmes disponibles pal oxetu escoyíu.

en: Sign
ast: Roblar

en: Digital sign selected Tags, if you believe they are correct.
ast: Si cree que les etiquetes tán correutes, roblar dixitalmente.

en: Show all available signatures for selected attribute.
ast: Amosar toles firmes disponibles pal atributu escoyíu.

en: Show deleted tags and notes if they were signed before
ast: Amosar etiquetes esaniciaes y notes si tuvieron roblaes con anterioridá

en: Use default (and maybe existing) GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
ast: Usar directoriu GnuPG predeterminado ({0}) (seique yá esistente) p´almacenar claves nueves y configuraciones.

en: Use separate GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
ast: Usar directoriu GnuPG separáu ({0}) p´almacenar claves nueves y configuraciones.

en: Trust OSM Settings
ast: Axustes de Trust OSM

en: Change GPG and privacy settings of the trustosm plugin.
ast: Camudar GPG y opciones de privacidá del plugin trustosm

en: Use separate GnuPG configuration directory?
ast: ¿Usar directoriu de configuración GnuPG separáu?

en: Dialog
ast: Diálogu

en: Signed key value pair was: {0}={1}
ast: El par llave valor yera: {0}={1}

en: {0} Signatures found.
ast: {0} firmes atopaes.

en: Signature Info
ast: Información de firma

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Node.
ast: Esculpe, nun hai firmes pal nodo escoyíu.

en: No Signature found
ast: Non s''atopó firma

en: Selected node was:
    {0}
ast: El nodo seleccionáu yera:
    {0}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Attribute.
ast: Sentímoslo, nun hai firmes pal atributu escoyíu.

en: Selected key value pair was:
    {0}={1}
ast: El par de llave valor escoyíu yera:
    {0}={1}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Segment.
ast: Esculpe, nun hai firmes pal segmentu escoyíu.

en: Selected WaySegment was:
ast: El SegmentuVía escoyíu yera:

en: Signature Files
ast: Ficheros de firmes

en: Error while exporting {0}:
    {1}
ast: Erru mientres s´esportaba {0}:
    {1}

en: OSM Signature Files
ast: Ficheros de firmes OSM

en: Only digits allowed in osmid: ''{0}''.
ast: Almítense díxitos namá en osmid: "{0}".

en: Could not parse OpenPGP message.
ast: Non pudo interpretase el mensaxe OpenPGP.

en: Prepare stuff...
ast: Aviándose...

en: Parsing Signature data...
ast: Interpretando datos de la firma...

en: The Signature is broken!
ast: ¡La Firma tá rota!

en: Manipulation Warning
ast: Alvertencia de Manipulación

en: Select a signing key from your keyring-file:
ast: Escueya una clave de firma pa revisar esta traducción

en: Don''t ask again for the key
ast: Nun entrugar de nuevu pola llave

en: Use a random key from this list
ast: Escoyer una llave aleatoriamente de la llista

en: Create new Key
ast: Crear una llave nueva

en: Select a Key to sign
ast: Escueya una llave para firmar

en: The object with the ID "{0}" ({1}) is newly created.
    You can not sign it, because the signature would lose the ID-Reference after uploading it to the OSM-server.
ast: Creóse l´oxetu ({1}) col ID "{0}".
    Nun pue roblalo, porque la firma perdería la referencia del ID dempués de xubilo al servidor OSM.

en: Signing canceled!
ast: Firma atayada!

en: Please give a tolerance in meters
ast: Por favor ingrese una tolerancia en metros

en: Select as much as you like:
ast: Escueya tantu como quiera:

en: Survey
ast: Encuesta

en: Aerial Photography
ast: Semeya Aérea

en: Trusted persons told me
ast: Dixéronmelo persones d''enfotu

en: Which source did you use?
ast: ¿Qué fonte usó?

en: never
ast: nunca

en: Primary user-ID:
ast: Id d''usuariu primariu:

en: Key-ID:
ast: Id de Llave:

en: Fingerprint:
ast: Buelga:

en: Algorithm:
ast: Algoritmu:

en: Strength in bit:
ast: Fuercia''n bit:

en: Creation date:
ast: Fecha de creación:

en: Expiration date:
ast: Fecha de expiración:

en: PGP-Key details
ast: Detalles de la Llave PGP

en: User-ID:
ast: ID d''usuariu:

en: Select algorithm:
ast: Escoyer algoritmu:

en: Choose Bitlength (Strength):
ast: Escueya llargor de bits (Fuercia)

en: Encryption algorithm to protect private key:
ast: Algoritmu de cifráu pa protexer la clave privada:

en: Choose an expiry date for the key:
ast: Escueya una fecha de expiración pa la llave:

en: Create a new signing key
ast: Crear una nueva clave de firma

en: Backward
ast: Escontra tras

en: No such lane.
ast: Nun hai tal carril.

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
ast: <html>El númberu de carriles nun ta especificáu pa una o más rutes; por favor añeda les etiquetes de carriles faltantes.</html>

en: <html>An error occurred while constructing the model. Please run the validator to make sure the data is consistent.<br><br>Error: {0}</html>
ast: <html>Asocedió un erru mientres se construyía´l modelu. Por favor execute´l validador p´asegurase que los datos son consistentes.<br><br>Erru: {0}</html>

en: Edit turn relations and lane lengths for selected node.
ast: Editar les relaciones de xiru y llargor de los carriles pal nodo escoyíu

en: Validate turn- and lane-length-relations for consistency.
ast: Validar les relaciones xiro- y longitud-carriles pa consistencia.

en: Turn Lanes
ast: Carriles de xiru

en: Edit turn lanes
ast: Editar carriles de xiru

en: Quick-Fix
ast: Igua-Rápida

en: Revalidate all turnlanes-relations.
ast: Revalidar toles relaciones de xiru.

en: Automatically fixes the issue.
ast: Corrixe automáticamente los inconvenientes.

en: Selects the offending relation.
ast: Escueye la relación infractora

en: Add turn
ast: Añedir xiru

en: Delete lane.
ast: Borrar cai.

en: Delete turn.
ast: Borrar xiru.

en: {0} lanes are not referenced in any turn-relation.
ast: {0} carriles nun son referencies por nenguna relación de xiru.

en: Put the ways in order.
ast: Asitia les víes n''orde.

en: Relation references non-existent (regular) lane {0}
ast: La relación referencia a un carril inesistente (regular) {0}

en: Relation references non-existent extra lane {0}
ast: La relación referencia un carril inesistente extra {0}

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
ast: La llista d´enteros "{0}" contien valor ensin esperar.

en: Create/Edit turn restriction...
ast: Crear/Editar restricción de xiru...

en: Create or edit a turn restriction.
ast: Crear o editar restricción de xiru.

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
ast: Na siguiente tabla puede editar <strong>manualmente les etiquetes</strong> de la relación OSM que representa esta restricción de xiru.

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
ast: Na siguiente tabla puede editar <strong>manualmente los miembros</strong> de la relación OSM que representa esta restricción de xiru.

en: Type:
ast: Tipu:

en: From:
ast: Dende:

en: To:
ast: A:

en: Vias:
ast: Víes:

en: Copy to the clipboard
ast: Copiar al portapapeles

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
ast: Non se pue atopar l´oxetu con id "{0}" na capa "{1}"

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
ast: Non pue amestase l´oxetu "{0}" como un miembru de relación porque foi borráu o nun ye visible na capa "{1}"

en: Clear the selected roles or delete the selected members
ast: Llimpiar los roles escoyíos o borrar los miembros escoyíos

en: Insert new relation members from object in the clipboard
ast: Ensertar una nueva relación de miembros dende l''oxetu nel portapapeles

en: Move the selected relation members down by one position
ast: Mover los miembros de relación escoyíos una posición embaxo

en: Move the selected relation members up by one position
ast: Mover los miembros de relación escoyíos una posición enriba

en: Edit basic attributes of a turn restriction
ast: Editar atributos básicos d''una restricción de xiru

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
ast: Editar les etiquetes y los miembros d''esta restricción de xiru

en: Errors/Warnings
ast: Erros/alvertencies

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
ast: Amosar erros y alvertencies rellacionaos con esta restricción de xiru

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
ast: Crear una nueva restricción de xiru na capa ''{0}''

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
ast: Editar una nueva restricción de xiru na capa "{0}"

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
ast: Editar restricción de xiru "{0}" na capa "{1}"

en: There is still an unresolved error or warning identified for this turn restriction. You are recommended to resolve this issue first. | There are still {0} errors and/or warnings identified for this turn restriction. You are recommended to resolve these issues first.
ast[0]: Entá esiste un erru o alvertencia identificada non resuelta pa esta restricción de xiru. Encamiéntase resolver esta cuestión primero.
ast[1]: Entá esisten {0} erros o alvertencies identificaes non resueltes pa esta restricción de xiru. Encamiéntase resolver estes cuestiones primero.

en: Do you want to save anyway?
ast: ¿Deseya guardalo sía comoquier?

en: Yes, save anyway
ast: Sí, guardalo sía comoquier

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
ast: Salvar la restricción de xiru a pesar de los erros y/o alvertencies

en: No, resolve issues first
ast: Non, resolver primero los problemes

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
ast: Atayar guardáu y empezar a resolver asuntos pindios primeru

en: Pending errors and warnings
ast: Erros pendientes y alvertencies

en: This turn restriction refers to an object which was deleted outside of this turn restriction editor: | This turn restriction refers to {0} objects which were deleted outside of this turn restriction editor:
ast[0]: Esta restricción de xiru fai referenciaa un oxetu que borráu per fora d''esti editor de restricciones de xiru:
ast[1]: Esta restricción de xiru fai referencia a {0} oxetos que fueron borraos fora d''esti editor de restricciones de xiru:

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
ast: Non pueden guardase les actualizaciones a esta restricción de xiru nun siendo que se esanicien los miembros quitaos. <br>¿Cómo deseya proceder?

en: Remove deleted members and save
ast: Quitar miembros esaniciaos y guardar

en: Cancel and return to editor
ast: Atayar y volver a l''editor

en: Deleted members in turn restriction
ast: Miembros esaniciaos en restricción de xiru

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
ast: Crear un conflictu y pesllar esti editor de restricción de xiru

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
ast: Volver al editor de restricción de xiru y siguir editando

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
ast: <html>Esta restricción de xiru camudó fora del editor.<br>Nun puede aplicar los sos cambeos y siguir editando.<br><br>¿Deseya crear un conflictu y cerrar l''editor?</html>

en: Already participating in a conflict
ast: Participando yá nun conflictu

en: Delete this turn restriction
ast: Borrar esta restricción de xiru

en: Select this turn restriction
ast: Escoyer esta restricción de xiru

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
ast: Activar la capa a la que pertenez esta restricción de xiru y averar a ella

en: {0} warning | {0} warnings
ast[0]: {0} alvertencia
ast[1]: {0} alvertencies

en: {0} error | {0} errors
ast[0]: {0} erru
ast[1]: {0} erros

en: no issues
ast: Nun hai asuntos por resolver

en: please select a way
ast: Por favor, escueya una vía

en: multiple objects with role ''{0}''
ast: Múltiples oxetos con rol "{0}"

en: Delete from turn restriction
ast: Borrar de restricción de xiru

en: Accept the currently selected way
ast: Aceptar la vía escoyida anguaño

en: Paste from the clipboard
ast: Apegar del portapapeles

en: Create new turn restriction
ast: Crear nueva restricción de xiru

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
ast: Llanzar l''editor de restricciones de xiru pa crear una nueva restricción.

en: No Right Turn
ast: Prohibíu xirar a la derecha

en: No Left Turn
ast: Prohibíu xirar a la izquierda

en: No U-Turn
ast: Prohibíu xirar n''U

en: No Straight On
ast: Prohibíu siguir de frente

en: Only Right Turn
ast: Obligatoriu xirar a la derecha

en: Only Left Turn
ast: Obligatoriu xirar a la izquierda

en: Only Straight On
ast: Obligatoriu siguir rectu

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
ast: Alvertencia: fallu al cargar iconu pa restricción de xiru tipu "{0}"

en: please select a turn restriction type
ast: Por favor, escueya un tipu de restricción de xiru

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
ast: Escueya los tipos de vehículos a los que la restricción de xiru <strong>non</strong>  ye aplicable.

en: Public Service Vehicles
ast: Vehículos de serviciu públicu

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
ast: Vehículos de serviciu públicu como autobuses, tranvíes, etc.

en: Heavy Goods Vehicles
ast: Vehículos pesaos

en: Motorcars
ast: Turismos

en: Bicycles
ast: Bicicletes

en: Mopeds
ast: Ciclomotores

en: Use standard exceptions
ast: Usar esceiciones estándar

en: Use non-standard exceptions
ast: Usar esceiciones non estándar

en: Remove the currently selected vias
ast: Esaniciar les víes anguaño escoyíes

en: Move the selected vias down by one position
ast: Mover les víes escoyíes una posición embaxo

en: Move the selected vias up by one position
ast: Mover les víes escoyíes una posición enriba

en: Copy the selected vias to the clipboard
ast: Copiar les víes escoyíes al portapapeles

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
ast: Ensertar objeto ''vía'' dende''l portapapeles

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
ast: Fallu al llograr oxetu OSM con id {0} del conxuntu de datos {1}. Non pue amestase como "vía".

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
ast: Dende:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
ast: A:

en: no participating way with role ''from''
ast: Vía nun participante col rol "de"

en: no participating way with role ''to''
ast: Vía nun participante col rol "a"

en: Only participating in selection
ast: Namá les que formen parte de la selección

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
ast: <html>Escoyer p''amosar les restricciones de xiru rellacionaos colos oxetos de la selección actual. <br> Deseleccionar p''amosar toles restricciones del conxuntu de datos actual.</html>

en: Turn Restrictions
ast: Restricciones de xiru

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
ast: Amosar y xestionar les restricciones de xiru nel actual conxuntu de datos

en: Open an editor for the selected turn restriction
ast: Abrir un editor pa la restricción de xiru escoyida

en: Delete the selected turn restriction
ast: Borrar la restricción de xiru escoyida

en: Create a new turn restriction
ast: Crear una nueva restricción de xiru

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
ast: Establecer les selección de JOSM actual pa les restricciones de xiru escoyíes

en: Select in current data layer
ast: Escoyer na capa actual de datos

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
ast: Averar a les restricciones de xiru esbillaes anguaño

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
ast: Un componente OSM pa la edición de restricciones de xiru.

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
ast: El desenvolvimientu del complementu pa restricciones de xiru foi patrocináu por <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
ast: Configurar les preferencies pal componente turnrestrictions

en: Sponsor
ast: Sofitador

en: The Basic Editor can optionally display the list of via-objects of a turn restriction. If enabled, one can edit them in the Basic editor too. If disabled, editing of via-objects is possible in the Advanced Editor only.
ast: L''Editor Básicu pue amosar de manera opcional un llistáu de víes con restricciones de xiru. Si ta activáu estes restricciones puen editase tamién con esti editor básicu. Si tá desactiváu, la edición de víes ye solo posible col Editor Avanzáu.

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
ast: Amosar y editar una llista de víes nel Editor Básicu

en: Road signs - Set A
ast: Señales de tráficu - Grupu A

en: Road signs - Set B
ast: Señales de tráficu - Grupu B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
ast: Por favor, escueya''l conxuntu d''iconos de señales de tráficu que van ser usaos nel complementu.

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
ast: Alvertencia: La preferencia con llave "{0}" tien un valor non soportáu "{1}". Asumiendo que`l valor predeterminado "conxuntu-a".

en: This turn restriction uses the way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> <strong>and</strong> with role <tt>to</tt>. In a turn restriction, the way with role <tt>from</tt> should be different from the way with role <tt>to</tt>, though.
ast: Esta restricción de xiru usa la vía <span class="object-name">{0}</span> col rol <tt>dende</tt> <strong>y</strong>col rol <tt>escontra</tt>. Ensin embargu, nuna restricción de xiru la vía col rol <tt>dende</tt> tien de ser diferente de la vía coll rol <tt>escontra</tt>.

en: Delete ''from''
ast: Desaniciar "de"

en: Removes the member with role ''from''
ast: Desaniciar el miembru col rol "de"

en: Delete ''to''
ast: Desaniciar "a"

en: Removes the member with role ''to''
ast: Desaniciar el miembru col rol "a"

en: Fix in editor
ast: Iguar nel editor

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
ast: Dir al editor básicu y escoyer manualmente los miembros con roles "de" y "a"

en: This turn restriction uses a non-standard restriction type <tt>{0}</tt> for the tag key <tt>restriction</tt>. It is recommended to use standard values only. Please select one in the Basic editor.
ast: Esta restricción de xiru usa una restricción non estándar de tipu <tt>{0}</tt> pa la etiqueta <tt>restriction</tt>.  Ye encamentable facer usu de valores estándares. Por favor escueya un nel editor básicu.

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
ast: Dir al editor básicu y escoyer manualmente un tipu de restricción de xiru

en: The <strong>from</strong>-way <span class="object-name">{0}</span> and the <strong>to</strong>-way <span class="object-name">{1}</span> intersect at node <span class="object-name">{2}</span> but this node isn''t a <strong>via</strong>-object.<br> It is recommended to set it as unique <strong>via</strong>-object.
ast: La vía <strong>dende</strong> <span class="object-name">{0}</span> y la vía <strong>a</strong> <span class="object-name">{1}</span> intersecten nel nodo <span class="object-name">{2}</span> pero esti nodo nun ye un oxetu <strong>via</strong>.<br> Encamiéntase establecelu como oxetu <strong>via</strong> únicu.

en: Set via-Object
ast: Establecer Oxetu-vía

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
ast: Reemplaza el oxetu-via configuráu anguañu col nodo na intersección

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
ast: Dir al editor básicu ya iguar manualmente el llistáu d''oxetos-vía

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
ast: Nuna restricción de xiru tien de declarase''l tipu de restricción. Por favor, escueya una nel Editor Básicu.

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
ast: Riquir una vía col rol <tt>dende</tt> nuna restricción de xiru.

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
ast: Riquir una vía col rol <tt>escontra</tt> nuna restricción de xiru.

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
ast: Por favor, vaya al editor Básicu y escueya manualmente una vía.

en: Add in editor
ast: Añedir nel editor

en: Add a way with role ''from''
ast: Añedir una vía col rol "dende"

en: Add a way with role ''to''
ast: Añedir una vía col rol "escontra"

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
ast: Les dos vías que formen parte de la restricción de xiro <strong>nun tán conectaes.</strong>

en: Make sure you add one or more via objects (nodes or ways) to the turn restriction.
ast: Asegúrese d''amestar un o más elementos (nodos o víes) a la restricción de xiru.

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
ast: Dir al editor avanzáu y amestar elementos

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
ast: Una restricción de xiru riquir esautamente una vía col rol <tt>de</tt>. Esta restricción de xiru tien {0} víes nel so rol. Desaniciar {1} d`elles.

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
ast: Una restricción de xiru riquir esautamente una vía con rol <tt>a</tt>. Esta restricción tien {0} víes con esti rol. Por favor borre {1} de ellas.

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
ast: Dir al editor avanzáu y desaniciar los miembros

en: The tag <tt>except</tt> has the non-standard value <tt>{0}</tt>. It is recommended to use standard values for <tt>except</tt> only.
ast: La etiqueta <tt>except</tt> tien el valor non estándar <tt>{0}</tt>. Encamiéntase usar únicamente valores estándar pa <tt>except</tt>.

en: Go to Basic Editor and select standard vehicle type based exceptions
ast: Dir al editor básicu y escoyer esceciones basaes nun tipu de vehículu estándar

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
ast: Fae falta la etiqueta riquirida <tt>{0}={1}</tt>.

en: Add missing tag
ast: Añedir la etiqueta faltante

en: Add the missing tag {0}={1}
ast: Añedir la etiqueta faltante {0}={1}

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
ast: La vía <span class="object-name">{0}</span> col rol <tt>dende</tt> y la vía <span class="object-name">{1}</span> col rol <tt>escontra</tt> intersecten nel nodo <span class="object-name">{2}</span>. <p> Dambes víes tienen de dixebrase.

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
ast: La vía <span class="object-name">{0}</span> col rol <tt>{1}</tt> tien de dixebrase nel nodo <span class="object-name">{2}</span> onde conectar a la vía <span class="object-name">{3}</span>.

en: Split now
ast: Dixebrar agora

en: Split the ways
ast: Dixebrar les víes

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
ast: Esta restricción de xiru usa`l nodo <span class="object-name">{0}</span> como miembru del rol <tt>{1}</tt>.

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
ast: Esta restricción de xiru usa la relación <span class="object-name">{0}</span> como miembru del rol <tt>{1}</tt>.

en: A way is required instead.
ast: Riquir una víes nel so llugar

en: Delete the member from the turn restriction
ast: Borra''l miembru de la restricción de xiru

en: Change to the Basic Editor and select a way
ast: Camude al Editor Básicu y escueya una vía

en: Undelete object...
ast: Recuperar oxetu...

en: Undelete object by id
ast: Recuperar oxetu per id

en: Undelete Object
ast: Recuperar oxetu borráu

en: Undelete object
ast: Recuperar oxetu borráu

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
ast: Ingresar el tipu de ID de los oxetos que la so eliminación debería ser desfecha, por casu, ''n1 w2''

en: Select if the data should be added into a new layer
ast: Escoyer si los datos deberíen amestase a una nueva capa

en: Start undeleting
ast: Aniciar recuperación

en: Close dialog and cancel
ast: Pesllar diálogu y atayar

en: Add nodes at intersections
ast: Añedir nodos nes intersecciones

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
ast: Añede nodos que falten nes intersecciones de les víes escoyíes.

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
ast: Por favor escueya una o más víes con intersección de segmentos.

en: Align Way Nodes
ast: Aliniar nodos de la vía

en: Align nodes in a way
ast: Alinia los nodos d''una vía

en: The way with selected nodes can not be straightened.
ast: El camín colos nodos escoyíos nun se pue endrechar.

en: Internal error: number of nodes is {0}.
ast: Erru internu: el númberu de nodos ye {0}.

en: Extract node
ast: Estrayer nodo

en: Extracts node from a way
ast: Extrayi nodo d''una vía

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
ast: Esta ferramienta estrayi un nodo de les sos víes y riquir que s''escoya un únicu nodo.

en: Extract node from line
ast: Extrayer el nodo de la llínea

en: Paste Relations
ast: Apegar relaciones

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
ast: Apegar miembros de la relación de los oxetos na memoria so los oxetos escoyíos

en: Split Object
ast: Dixebrar oxetu

en: Split an object at the selected nodes.
ast: Parte un oxetu nos nodos escoyíos.

en: The current selection cannot be used for splitting.
ast: La escoyeta actual nun pue usase pa dixebrar.

en: The selected way is not closed.
ast: La vía escoyía nun ye zarrada.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
ast[0]: La vía escoyía nun contien el nodo seleccionáu.
ast[1]: La vía escoyía nun contien tolos nodos seleccionaos.

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
ast: La vía escoyía nun ye una vía dixebradora, por favor escueya puntos de dixebra o una vía dixebradora tamién.

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
ast: Los nodos escoyíos nun puen ser nodos consecutivos nel oxetu.

en: Split adjacent ways
ast: Dixebrar víes axacentes

en: Split adjacent ways on T-intersections
ast: Dixebrar víes axacentes nes intersecciones en T

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
ast: Hai delles víes que contienen un de los nodos dixebradores. Escueya les víes que participen nesta operación.

en: Symmetry
ast: Simetría

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
ast: Por favor, escueya siquier dos nodos pal exe de simetría y dalgún elementu más a reflexar.

en: Add Source Tag
ast: Añedir etiqueta de fonte

en: Add remembered source tag
ast: Añedir etiqueta de fonte recordá

en: UnGlue Relation
ast: Desapegar relación

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
ast: Nodos doblaos, víes y relaciones que son utilizaes en relaciones múltiples.

en: Unglued Relations
ast: Relaciones desapegaes

en: Change relation member for {0} {1}
ast: Camudar el miembru de la relación pa {0} {1}

en: Circle arc
ast: Arcu de círculu

en: Create a circle arc
ast: Crear arcu de círculu

en: Select custom URL
ast: Escoyer l''URL personalizá

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
ast: Por favor escueya una de les URL personalizaes (configuraes en Preferencies)

en: Ask every time
ast: Entrugar siempre

en: Configure custom URL
ast: Configurar URL personalizá

en: Open custom URL
ast: Abrir URL personalizá

en: Opens specified URL browser
ast: Abre l''URL especificá nel navegador

en: Utilsplugin2 settings
ast: Configuración de Utilsplugin2

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
ast: Equí puede camudar delles de les preferencies de les funciones de Utilsplugin2

en: Save to file
ast: Guardar en ficheru

en: Load from file
ast: Cargar dende ficheru

en: Please edit custom URLs and select one row to use with the tool<br/> <b>&#123;key&#125;</b> is replaced with the tag value<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> is replaced with the element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> is replaced with "node","way" or "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> is replaced with map center latitude/longitude <br/> Your can manually load settings from file <b>customurl.txt</b> in JOSM folder
ast: Edita les URL personalizaes y seleiciona una fila pa usar cola ferramienta<br/> <b>&123;key&125;</b> trócase pol valor de la etiqueta <br/> <b>&123;id&125;</b> trócase pol ID del elementu <br/> <b>&123;type&125;</b> trócase pol "nodu", "vía" o "rellación" <br/> <b>&123;lat&125; , &123;lon&125;</b> trócase pola llatitú/llonxitú del centru del mapa <br/> Puedes cargar manualmente les preferencies dende un arquivu <b>customurl.txt</b> na carpeta de JOSM.

en: Custom URL configuration
ast: Configuración de la URL personalizá

en: Lat Lon tool
ast: Ferramienta Llatitú Llonxitú

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
ast: Crear xeometría ingresando coordenaes llatitú llonxitú pa ella.

en: Enter the coordinates for the new nodes, one for each line.<br/>If you enter two lines with the same coordinates there will be generated duplicate nodes.<br/>You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.<br/>Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.<br/>For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.<br/>Coordinate value can be in one of three formats:<ul><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.<br/><br/>Some examples:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>
ast: Ingrese les coordenaes pa los nuevos nodos, unu per cada llínea.<br/>Si ingresa dos línea com les mesmes coordenaes van xenerase nodos duplicaos.<br/>Puede dixebrar la llatitú y llonxitú con un espaciu, coma o puntu y coma.<br/>Utilice númberos positivos, o bien los calteres N y E pa indicar la dirección cardinal Norte o Este.<br/>Pa les direcciones cardinales Sur y Oeste puede utilizar tanto númberos negativos como calteres S y W.<br/>El valor de la coordenada puede tar n''unu de los siguientes trés formatos:<ul><li><i>grau</i><tt>°</tt></li><li><i>graos</i><tt>°</tt> <i>minutos</i><tt>&39;</tt></li><li><i>graos</i><tt>°</tt> <i>minutos</i><tt>&39;</tt> <i>segundos</i><tt>"</tt></li>Los </ul>símbolos <tt>°</tt>, <tt>&39;</tt>, <tt>′</tt>, <tt>"</tt>, <tt>″</tt> son opcionales.<br/><br/>Dellos exemplos:<ul><li>49.29918° 19.24788°</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49°29.918&39; S 19°24.788&39;</li><li>N 49°29&39;04" E 19°24&39;43"</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49°29&39;21" N 19°24&39;38" E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49° 29; 19° 24</li><li>N 49° 29, W 19° 24</li><li>49° 29.5 S, 19° 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&39; 52.13" N, 21 deg 11&39; 47.60" E</li></ul>

en: Tag multiple objects [alpha]
ast: Etiquetar múltiples oxetos [alfa]

en: Edit tags of object list in table
ast: Editar etiquetes de la llista d''oxetos na tabla

en: Tag multiple objects
ast: Etiquetar múltiples oxetos

en: Sync with JOSM selection
ast: Sincronizar cola selección JOSM

en: Zoom to objects
ast: Averar a los oxetos

en: Remove tag
ast: Desaniciar etiqueta

en: Delete tags from multiple objects
ast: Desaniciar etiquetes de múltiples oxetos

en: Duplicate tags from the first
ast: Doblar etiquetes a partir de la primera

en: Set tags for multiple objects
ast: Afitar valor d''etiquetes pa múltiples oxetos

en: Delete from history
ast: Borrar del historial

en: Find primitives with these tags
ast: Atopáronse primitives con estes etiquetes

en: Multitag Background: highlight
ast: Multietiquetáu de fondu: visible

en: Replace geometry of selected object with a new one
ast: Reemplace la xeometría del oxetu escoyíu con una nueva

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
ast: Esta ferramienta reemplaza la xeometría d''un oxetu con otru, y rique que 2 y solo 2 oxetos sían escoyíos.

en: Range of child primitives count
ast: Rangu de recuentu de primitives fíes

en: Range of parent primitives count
ast: Rangu de recuentu de primitives padres

en: Range of referencing relation count
ast: Rangu de recuentu de relaciones referenciaes

en: Range of attached ways count
ast: Rangu de recuentu de víes conectaes

en: Adjacent nodes
ast: Nodos axacentes

en: Select adjacent nodes
ast: Escoyer nodos axacentes

en: Adjacent ways
ast: Víes axacentes

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
ast: Escoyeranse víes axacentes. Los nodos van ser deseleccionaos.

en: All connected ways
ast: Toles víes conectaes

en: Select all connected ways
ast: Escoyer toles víes conectaes

en: Intersecting ways
ast: Víes que s''interseccionen

en: Select intersecting ways
ast: Escoyer víes que s''interseccionen

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
ast: ¡Por favor, escueya delles víes p''atopar les que se conecten ya interseccionen!

en: All intersecting ways
ast: Toles víes que s''interseccionen

en: Select all intersecting ways
ast: Escoyer toles víes que s''interseccionen

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
ast: ¡Por favor, escueya delles víes p''atopar toles que se conecten ya interseccionen!

en: Middle nodes
ast: Nodos entemedios

en: Select middle nodes
ast: Escoyer nodos entemedios

en: Please select two nodes connected by way!
ast: ¡Por favor, escueya dos nodos conectaos per una vía!

en: All inside [testing]
ast: Tou lo de dientro

en: Select all inside selected polygons
ast: Escoyer tolos elementos que cayen dientro de los polígonos escoyíos

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
ast: Nun s''atopó nada. Por favor escueya dalguna forma zarrada o multipolígonos p''atopar toles primitives dientro d''ellos.

en: Area boundary [testing]
ast: Llende de l''área [en prueba]

en: Select relation or all ways that forms area boundary
ast: Escueye la relación o toles víes que configuren la llende de l''área

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
ast: Nun s''atopó nada. Por favor escueya una vía que sía parte d''un polígonu formáu per víes conectaes

en: Select Highway
ast: Escoyer vía

en: Select highway for the name/ref given
ast: Escueya la carretera pal nome/referencia dada

en: Please select one or two ways for this action
ast: Por favor escueya una o dos víes pa esta acción

en: Select last modified nodes
ast: Escoyer los caberos nodos modificaos

en: Select last modified ways
ast: Escoyer les caberes víes modificaes

en: Select Way Nodes
ast: Escoyer nodos de la vía

en: Select all nodes of a selected way.
ast: Escueye tolos nodos d''una vía escoyida.

en: Undo selection
ast: Desfacer selección

en: Reselect last added object or selection form history
ast: Vuelve escoyer los caberos oxetos en ser añedíos o escoyer dende l''historial

en: Unselect nodes
ast: Deseleccionar nodos

en: Removes all nodes from selection
ast: Desanicia tolos nodos de la selección

en: Way Download
ast: Descargar vía

en: Download map data on the end of selected way
ast: Descargar elementos del mapa hasta''l final de la vía escoyida

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
ast: <html>Nengún nodo, nin vía con un puntu final fora de la<br>actual área de descarga escoyida. <br> Escueya un nodo de principiu o fin d''una vía o una vía completa primeru. </html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
ast: <html>Non pudo atopase un nodo únicu dende onde empecipiar la descarga.</ html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
ast: <html>Nun hai víes conectaes al nodo ''{0}''. Albortando.</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
ast: Los datos de la vía descargada son inconsistentes. La vía previa conectada ''{0}'' nun foi atopada tres la descarga

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
ast: <html>Nun hai víes conectaes adicionales pa descargar.<br>Anque s`atopó un nodo potencialmente dobláu del nodo anguaño escoyíu.<br><br>El nodo anguaño escoyíu ye "{0}"<br>El nodo potencialmente dobláu ye "{1}"<br>Entemecer el nodo dobláu col nodo anguaño escoyíu y siguir descargando?</html>

en: Merge duplicate node?
ast: ¿Fundir nodos doblaos?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
ast: <html> Nun esisten más víes conectaes que descargar. </html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
ast: El nodo ''{0}''  ye un encruz con más de 2 víes conectaes.

en: Enter search expression here..
ast: Introduza la espresión de busca equí...

en: Select waypoint to move map
ast: Escueya un puntu de vía pa mover el mapa

en: Waypoint search
ast: Busca de puntos de vía

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
ast: Buscar un puntu de vía. Mueva la vista de mapa pa ver el puntu de vía.

en: Go driving
ast: Dir a conducir

en: Drive a race car on this layer
ast: Conduz un coche de carreres nesta capa

en: Tunnel Start
ast: Boca del túnel

en: Village/City
ast: Población/Ciudá

en: Parking
ast: Aparcamientu

en: Fuel Station
ast: Gasolinera

en: Shopping
ast: Compres

en: WC
ast: Bañu

en: Test
ast: Prueba
