josm - en to be translation catalogue (13385 entries)

en: About
be: Аб праграме

en: Display the about screen.
be: Паказаць звесткі аб праграме

en: Help: {0}
be: Дапамога: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
be: Рэдактар OpenStreetMap на Java

en: Version {0}
be: Версія {0}

en: Last change at {0}
be: Апошнія змены {0}

en: Java Version {0}
be: Версія Java: {0}

en: Homepage
be: Хатняя старонка

en: Translations
be: Пераклады

en: Follow us on
be: Назірайце за нашымі навінамі

en: Preferences are stored in {0}
be: Налады захоўваюцца ў {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
be: Сімвалічныя імёны для каталогаў і рэальных шляхоў:

en: Info
be: Звесткі

en: Readme
be: ReadMe

en: Revision
be: Рэвізія

en: Contribution
be: Аўтары

en: License
be: Ліцэнзія

en: Plugins
be: Плагіны

en: Installation Details
be: Падрабязнасці ўсталёўкі

en: Translators
be: Перакладчыкі

en: About JOSM...
be: Пра JOSM...

en: Report bug
be: Паведаміць пра памылку

en: unset
be: адключана

en: Open directory
be: Адчыніць каталог

en: Failed to locate resource ''{0}''.
be: Не атрымалася знайсці рэсурс ''{0}''

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
be: Збой загрузкі рэсурсу ''{0}'', памылка {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
be: Калі ласка, вылучыце, прынамсі, адзін аб’ект, ужо адпраўлены на сервер: кропку, лінію ці дачыненне.

en: Warning
be: Папярэджанне

en: Please select the target layer.
be: Выберыце пласт прызначэння

en: Select target layer
be: Выберыце пласт прызначэння

en: Cancel
be: Скасаваць

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
be: <html>Няма пластоў, з якімі можа быць з’яднаны пласт<br>''{0}''<br></html>

en: No target layers
be: Няма канчатковых пластоў

en: Select
be: Выбар

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
be: Вылучыць на карце элементы, абраныя ў размешчаным вышэй спісе.

en: History
be: Гісторыя

en: Download and show the history of the selected objects
be: Спампаваць і паказаць гісторыю абраных аб’ектаў

en: Select WMS layers
be: Выбраць WMS пласт

en: Add layers
be: Дадаць пласт

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
be: Фільтр часу для «{0}», такі як «{1}»

en: Invalid service URL.
be: Няправільная спасылка сэрвісу WMS

en: WMS Error
be: Памылка WMS

en: Could not retrieve WMS layer list.
be: Немагчыма атрымаць спіс пластоў WMS

en: Could not parse WMS layer list.
be: Немагчыма разабраць спіс пластоў WMS.

en: Could not parse WMTS layer list.
be: Не атрымалася разабраць спіс WMTS слаёў.

en: WMTS Error
be: Памылка WMTS

en: Error
be: Памылка

en: Select image format for WMS layer
be: Выберыце фармат малюнка для WMS пласта

en: Show only layers for current view
be: Паказваць толькі пласты для бягучай вобласці карты

en: Add Node...
be: Дадаць кропку...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
be: Дадаць кропку, азначыўшы шырату/даўгату ці ўсходняе/паўночнае схіленне.

en: Tools: {0}
be: Прылады: {0}

en: Align Nodes in Circle
be: Размеркацаць кропкі па крузе

en: Move the selected nodes into a circle.
be: Зрушыць абраныя кропкі ў круг.

en: Selection could not be used to align in circle.
be: Вылучанае немагчыма выкарыстаць для выраўноўвання кропак па акружнасці

en: Nothing changed
be: Няма зменаў

en: Please select only one node as center.
be: Вылучыце ў якасці цэнтра толькі адну кропку.

en: Align each Way in Circle
be: Выраўнаваць кожную лінію ў акружнасці

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
be: Адна ці больш задзейнічаных кропак знаходзяцца за межамі спампаванай вобласці.

en: Not enough nodes to calculate center.
be: Недастаткова кропак для разліку цэнтра.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
be: Немагчыма вызначыць цэнтр акружнасці для гэтай геаметрыі.

en: Align Nodes in Line
be: Выраўнаваць кропкі ў лінію

en: Move the selected nodes in to a line.
be: Зрушыць абраныя кропкі ў лінію

en: Please select at least three nodes.
be: Вылучыце не меней трох кропак.

en: Can not align a polygon. Abort.
be: Немагчыма з палігона стварыць лінію. Адмена.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
be: Скрыжаванне трох і больш ліній не можа быць вырашана. Адмена.

en: Two parallels ways found. Abort.
be: Выяўлены дзве  паралельныя лініі. Перапыніць.

en: data
be: дадзеныя

en: layer
be: пласт

en: selection
be: выбранае

en: conflict
be: канфлікт

en: download
be: спампованага

en: problem
be: праблемы

en: previous
be: папярэдняе

en: next
be: далей/наступнае

en: Nothing selected to zoom to.
be: Нічога не выбрана для прагляду

en: Information
be: Інфармацыя

en: Zoom to {0}
be: Праглядзець {0}

en: Zoom the view to {0}.
be: Перайсці да прагляду {0}

en: View: {0}
be: Прагляд: {0}

en: No conflicts to zoom to
be: Няма канфліктаў для прагляду

en: Changeset Manager
be: Мэнэджар пакетаў правак

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
be: Паказаць/схаваць акно Мэнэджара пакетаў правак

en: Windows: {0}
be: Вокны: {0}

en: Close open changesets...
be: Закрыць адкрытыя пакеты правак...

en: Close open changesets
be: Закрыць адкрытыя пакеты правак

en: File: {0}
be: Файл: {0}

en: There are no open changesets
be: Няма няскончаных правак

en: No open changesets
be: Няма няскончаных правак

en: Downloading open changesets ...
be: Спампоўка няскончаных правак ...

en: Combine Way
be: З’яднаць лінію

en: Combine several ways into one.
be: З’яднаць некалькі ліній у адну

en: Change directions?
be: Змяніць напрамак?

en: Reverse and Combine
be: Змяніць напрамак і аб’яднаць

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
be: Так лініі не могуць быць з’язднаны. Магцыма змяніць напрамак некаторых з іх?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
be: Немагчыма аб’яднаць лініі<br>(Іх нельга злучыць у адзін шэраг кропак)

en: Reverse Ways
be: Змяніць накірунак лініі

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
be[0]: Аб’яднаць {0} лінію
be[1]: Аб’яднаць {0} лініі
be[2]: Аб’яднаць {0} ліній

en: Please select at least two ways to combine.
be: Трэба выбраць як-меней 2 лініі каб з’яднаць.

en: Combine ways refused<br>(A shared node is outside of the download area)
be: Аб’яднанне лініяў адхілена<br>(Агульная кропка знаходзіцца за межамі спампаванае вобласці)

en: Copy
be: Скапіраваць

en: Copy selected objects to paste buffer.
be: Скапіраваць выбранае у буфер

en: Edit: {0}
be: Змяніць: {0}

en: Please select something to copy.
be: Выбераце што-небудзь каб скапіраваць

en: Copy Coordinates
be: Капіяваць каардынаты

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
be: Скапіяваць каардынаты вылучаных кропак у буфер абмену

en: Copy server URLs
be: Капіяваць URL аб’ектаў

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
be: Капіяваць спасылкі для вылучаных аб’ектаў у буфер абмену.

en: Create Circle
be: Стварыць акружнасць

en: Create a circle from three selected nodes.
be: Стварыць акружнасць па трох вылучаных кропках.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
be: Вылучыце дзве ці тры кропкі ці ж адну лінію з дзвюма ці трыма кропкамі.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
be: Гэтыя кропкі не ў крузе. Аперацыя перапынена.

en: Cannot add a node outside of the world.
be: Кропка не можа быць дададзеная за межамі свету.

en: Update multipolygon
be: Абнавіць мультыпалігон

en: Create multipolygon
be: Стварыць мультыпалігон

en: No data loaded.
be: Ніякіх дадзеных не загружана

en: You must select at least one way.
be: Вылучыце хоць бы адну лінію

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
be[0]: Удзельнік, які не з’яўляецца лініяй, выдалены з мультыпалігона
be[1]: Удзельнікі, якія не з’яўляюцца лініямі, выдалены з мультыпалігона
be[2]: Удзельнікі, якія не з’яўляюцца лініямі, выдалены з мультыпалігона

en: Delete
be: Выдаліць

en: Delete selected objects.
be: Выдаліць выбраныя аб’екты.

en: Delete confirmation
be: Выдаліць пацверджанне

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
be: Вы збіраецеся выдаліць кропкі, на якія могуць спасылацца іншыя, яшчэ не спампаваныя, аб’екты.<br>Гэта можа выклікаць праблемы, бо гэтыя аб’екты (якіх вы не бачыце), магчыма, выкарыстоўваюць дадзеныя кропкі.<br>Вы сапраўды жадаеце выдаліць іх?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
be: Вы збіраецеся выдаліць няпоўныя аб’екты. <br> Гэта можа прывесці да праблем, бо вы не бачыце рэальнага аб’екта.<br>Вы сапраўды жадаеце выдаліць?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
be[0]: Вы збіраецеся выдаліць {0} дачыненне: {1}<br/>Гэта дзеянне патрабуецца рэдка і не можа быць лёгка адменена пасля таго, як дадзеныя адпраўлены на сервер.<br/>Вы сапраўды жадаеце выдаліць?
be[1]: Вы збіраецеся выдаліць {0} дачыненні: {1}<br/>Гэта дзеянне патрабуецца рэдка і не можа быць лёгка адменена пасля таго, як дадзеныя адпраўлены на сервер.<br/>Вы сапраўды жадаеце выдаліць?
be[2]: Вы збіраецеся выдаліць {0} дачыненняў: {1}<br/>Гэта дзеянне патрабуецца рэдка і не можа быць лёгка адменена пасля таго, як дадзеныя адпраўлены на сервер.<br/>Вы сапраўды жадаеце выдаліць?

en: Delete relation?
be: Выдаліць дачыненне?

en: Delete Layer
be: Выдаліць пласт

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
be: Выдаліць актыўны пласт. Не выдаляе злучаны з ім файл.

en: Dialogs panel
be: Панэль дыялогаў

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
be: Хавае панэль дыялогаў, для павелічэння плошчы для рэдагавання

en: Saving file {0}...
be: Захаванне файла {0}...

en: Successfully saved file {0}
be: Паспяхова захаваны файл {0}

en: Distribute Nodes
be: Размеркаваць кропкі раўнамерна

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
be: Размясціць вылучаныя кропкі на роўных адлегласцях уздоўж лініі.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
be: Прапушчана {0} кропак з нулявымі каардынатамі

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
be: Вылучыце:
    * Адну лінію без самаперасячэнняў з не больш чым дзвюма яе кропкамі;
    * Тры кропкі.

en: Download data
be: Спампаваць дадзеныя

en: Download data...
be: Спампаваць дадзеныя...

en: Download map data from a server of your choice
be: Спампаваць картаграфічныя дадзеныя з сервера па вашым выбары

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
be[0]: <html>Гэта дзеянне патрабуе {0} індывідуальны <br>запыт на спампоўку. Жадаеце <br>працягнуць?</html>
be[1]: <html>Гэта дзеянне патрабуе {0} індывідуальных <br>запыта на спампоўку. Жадаеце<br>працягнуць?</html>
be[2]: <html>Гэта дзеянне патрабуе {0} індывідуальных<br>запытаў на спампоўку. Жадаеце<br>працягнуць?</html>

en:   adding {0} {1}
be:   дадаць {0} {1}

en: Calculating Download Area
be: Разлік спампованай вобласці

en: Download along...
be: Спампаваць з сервера ўздоўж...

en: Download OSM data along the selected ways.
be: Спампаваць з сервера дадзеныя OSM уздоўж вылучаных ліній.

en: Download Along
be: Спампаваць уздоўж

en: Please select 1 or more ways to download along
be: Вылучыце адну ці некалькі ліній, уздоўж якіх неабходна спампаваць дадзеныя

en: Download from OSM along selected ways
be: Спампаваць дадзеныя з OSM уздоўж вылучаных ліній

en: Download notes in current view
be: Спампаваць нататкі для бачнай вобласці

en: Download in current view
be: Спампаваць у вобласці, што праглядаецца

en: Download map data from the OSM server in current view
be: Спампаваць картаграфічныя дадзеныя з сервера OSM у вобласці, што праглядаецца

en: Download object...
be: Спампаваць аб’ект...

en: Download OSM object by ID
be: Спампаваць аб’ект OSM па ID

en: Download parent ways/relations...
be: Спампаваць бацькоўскія лініі/дачыненні

en: Download objects referring to one of the selected objects
be: Спампаваць аб’екты, якія спасылаюцца на які-небудзь з вылучаных аб’ектаў

en: Draw boundaries of downloaded data
be: Адлюстроўваць межы спампаваных дадзеных

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
be: Уключыць/адключыць адлюстраванне штрыхоўкі за межамі спампаваных абласцей.

en: Duplicate
be: Падвоіць

en: Duplicate selection.
be: Дубляваць вылучанае.

en: Exit
be: Выхад

en: Exit the application.
be: Выхад з праграмы

en: Expert Mode
be: Рэжым эксперта

en: Enable/disable expert mode
be: Уключыць / выключыць экспертны рэжым

en: Follow line
be: Ісці за лініяй

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
be: Працягвае маляваць лінію, якая мае агульныя кропкі з іншай лініяй.

en: Follow
be: Сачыць

en: Fullscreen view
be: Ва ўвесь экран

en: Toggle fullscreen view
be: Пераключыць акно / поўны экран

en: Export to GPX...
be: Экспартаваць у GPX...

en: Export the data to GPX file.
be: Экспартаваць дадзеныя у GPX...

en: Nothing to export. Get some data first.
be: Няма чаго экспартаваць. Спачатку штосьці трэба мець.

en: Export GPX file
be: Экспартаваць GPX файл

en: Help
be: Даведка

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
be: Паказаць гістарычную інфармацыю аб лініях, кропках ці дачыненнях OSM.

en: Show history
be: Паказаць гісторыю

en: History (web)
be: Гісторыя (на сайце OSM)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
be: Паказаць гісторыю змяненняў ліній, кропак ці дачыненняў OSM у браўзэры.

en: New offset
be: Новае змяшчэнне

en: Adjust the position of this imagery layer
be: Наладзіць становішча дадзенага пласта са здымкамі

en: Overwrite
be: Замяніць

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
be: Закладка з такім імём ўжо існуе. Пепазапісаць?

en: Adjust imagery offset
be: Наладзіць зрушэнне дадзенага слою са здымкамі

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
be: Выкарыстоўвайце стрэлкі на клавіятуры або перацягвайце пласт з выявай мышшу, каб змяніць змяшчэнне.
    Можна таксама ўвесці зрух на Усход і Поўнач ў каардынатах {0}.
    Каб захаваць зрух ў закладках, увядзіце назву закладкі ніжэй.

en: Offset:
be: Зрушэнне:

en: Bookmark name:
be: Імя закладкі:

en: Advanced info
be: Пашыраная інфармацыя

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
be: Паказаць падрабязную інфармацыю пра кропкі, лініі ці дачыненні OSM .

en: Advanced info (web)
be: Пашыраная інфармацыя (на сайце OSM)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
be: Паказаць падрабязную інфармацыю пра кропкі, лініі ці дачыненні OSM у браўзэры.

en: Invert Selection
be: Інвертаваць вылучэнне

en: Selection: {0}
be: Выбар: {0}

en: Join overlapping Areas
be: З’яднаць плошчы з перакрывам

en: Joins areas that overlap each other
be: З’яднаць плошчы з перакрывам адно другой

en: Please select at least one closed way that should be joined.
be: Выбераце яшчэ як-меней 1 замкнутую лінію каб з’яднаць

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
be: Адна з вылучаных ліній замкнёная, таму лініі не могуць быць аб’яднаны

en: Join area confirmation
be: Запыт на аб’яднанне палігонаў

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
be[0]: Выдзеленая лінія ўтрымоўвае кропкі, на якія могуць спасылацца іншыя аб’екты, якія яшчэ не спампаваны.
be[1]: Выдзеленыя лініі ўтрымоўваюць кропкі, на якія могуць высылацца іншыя аб’екты, якія яшчэ не спампаваны.
be[2]: Выдзеленыя лініі ўтрымоўваюць кропкі, на якія могуць высылацца іншыя аб’екты, якія яшчэ не спампаваны.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
be: Гэта можа прывесці да выпадковага выдалення кропак.

en: Are you really sure to continue?
be: Вы сапраўды упэўнены?

en: Please abort if you are not sure
be: Спыніцеся калі ня ўпэнены

en: The selected area is incomplete. Continue?
be: Абраная вобласць няпоўная. Усё роўна працягнуць?

en: No intersection found. Nothing was changed.
be: Перасячэнні не знойдзены. Зменаў няма.

en: Move tags from ways to relations
be: Перанесці тэгі з ліній на дачыненні

en: Removed duplicate nodes
be: Выдаляе дублюючыя кропкі

en: Removed now unreferrenced nodes
be: Выдалены кропкі, на якія зараз не спасылаецца ніводны аб’ект

en: Added node on all intersections
be: Дададзены кропкі на ўсіх перасячэннях

en: Keep older versions
be: Захаваць старыя версіі

en: Assemble new polygons
be: Аб’яднаць новыя палігоны

en: Delete relations
be: Выдаліць аносіны

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
be: Выдаліць лініі не прыналежныя да нутраных мультыпалігонаў

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
be: Некаторыя з ліній з’яўляліся часткай дачыненняў, якія былі зменены.<br>Калі ласка, праверце, ці не паўсталі памылкі.

en: Fix tag conflicts
be: Вырашыць канфлікты з меткамі

en: Split ways into fragments
be: Падзяліць лініі на фрагменты

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
be: Выбачайце. Не атрымліваецца апрацаваць дачыненні мультыпалігона, які складаецца з некалькіх знешніх ліній.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
be: Нельга аб’яднаць унутраныя і вонкавыя лініі мультыпалігона

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
be: Выбачайце. Немагчыма апрацаваць знешнюю лінію ў некалькіх дачыненнях мультыпалігона.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
be: Выбачайце. Немагчыма апрацаваць лінію, якая адначасова з’яўляецца знешняй і ўнутранай ў дачыненнях мультыпалігона.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
be: Выбачайце. Немагчыма апрацаваць ўнутраную лінію ў некалькіх дачыненнях мультыпалігона.

en: Removed Element from Relations
be: Выдалены з дачыненняў элемент

en: Remove tags from inner ways
be: Выдаліць меткі з нутраных ліній

en: Joined overlapping areas
be: З’яднаны плошчы з перакрывам

en: Join Node to Way
be: Уключыць кропку ў лінію

en: Include a node into the nearest way segments
be: Змяніць сегменты найблізкай лініі так, каб кропка ўваходзіла ў лінію

en: Move Node onto Way
be: Перамясціць кропку на лінію

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
be: Перамясціць кропку на найблізкі сегмент лініі і ўключыць у яго

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
be: Некалькі мэтавых лініяў, агульная кропка не знойдзена. Нічога не зменена.

en: No Shortcut
be: Няма гарачай клавішы

en: Operation was not performed, as per {0} preference
be: Дзеянне не выканана ў адпаведнасці з наладкай {0}

en: Jump to Position
be: Перайсці да пазіцыі

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
be: Адкрывае дыялогавае акно, якое дазваляе перайсці да вызначанай мясцовасці

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
be: Каб перайсці - задайце шырату/даўгату месца

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
be: Таксама можна ўвесці URL з www.openstreetmap.org

en: Enter a place name to search for
be: Увядзіце назву месца для пошуку

en: Latitude
be: Шырата

en: Longitude
be: Даўгата

en: Zoom (in metres)
be: Маштаб (у метрах)

en: Jump there
be: Перайсці туды

en: Jumping to: {0}
be: Перайсці да: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
be: Немагчыма распарсіць шырату/даўгату/павялічэнне - Праверце калі-ласка.

en: Unable to parse Lon/Lat
be: Немагчыма распарсіць шырату/даўгату

en: Rectified Image...
be: Трансфармаваны малюнак ...

en: Download Rectified Images From Various Services
be: Спампаваць выпрамленыя адлюстраванні з розных службаў

en: Imagery: {0}
be: Здымак {0}

en: Custom WMS Link
be: Карыстальніцкая спасылка WMS

en: Supported Rectifier Services:
be: <html> Падтрымліваемыя сэрвісы для вырабу пляна мясцовасці на падставе аэроздымка, <br> зробленага пад вуглом да фатаграфаванай паверхні: </ html>

en: Visit Homepage
be: Наведаць дамашнюю старонку

en: WMS URL or Image ID:
be: WMS URL або ID Выявы:

en: Add Rectified Image
be: Дадаць трансфармаваную выяву

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
be: Немагчыма супаставіць уведзеную спасылку або id з абраным сэрвісам. Калі ласка, паспрабуйце зноў.

en: No valid WMS URL or id
be: Няма верных WMS URL або ID

en: Merge layer
be: З’яднаць пласты

en: Merge the current layer into another layer
be: З’яднаць бягучы пласт з іншым пластом

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
be: Абрэзаць часткі трэкаў, якія перакрываюцца па часе

en: Merging layers with different upload policies
be: Аб’яднанне пластоў з рознымі палітыкамі адпраўкі на сервер

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
be: Вы збіраецеся аб’яднаць дадзеныя паміж пластамі «{0}» і «{1}».<br /><br />Гэтыя пласты маюць розныя палітыкі адпраўкі на сервер і не павінны аб’ядноўвацца так.<br />Іх аб’яднанне прывядзе да ўжывання строгай палітыкі (якая перашкаджае адпраўцы) да «{1}».<br /><br /><b>Гэты спосаб не рэкамендуецца для аб’яднання гэтых дадзеных</b>.<br />Вы павінны праверыць і аб’яднаць кожны аб’ект, адзін за адным, выкарыстоўваючы «<i>Аб’яднаць вылучанае</i>».<br /><br />Вы ўпэўнены, што жадаеце працягнуць?

en: Ignore this hint and merge anyway
be: Ігнараваць раду і працягнуць аб’яднанне

en: Merge Nodes
be: Аб’яднаць кропкі

en: Merge nodes into the oldest one.
be: Аб’яднаць кропкі ў адну (апошнюю з вылучаных аб’ектаў)

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
be: Абярыце сама меней дзве кропкі для аб’яднання ці адну кропку, размешчаную побач з іншай кропкай.

en: Abort Merging
be: Перапыніць аб’яднанне

en: Click to abort merging nodes
be: Націсніце, каб перапыніць працэс аб’яднання кропак

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
be: Немагчыма аб’яднаць кропкі: давялося б выдаліць лінію {0}, якая усё яшчэ выкарыстоўваецца {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
be[0]: Аб’яднаць {0} кропку
be[1]: Аб’яднаць {0} кропкі
be[2]: Аб’яднаць {0} кропак

en: Merge selection
be: Аб’яднаць вылучанае

en: Merge the currently selected objects into another layer
be: Аб’яднаць вылучаныя аб’екты ў іншы пласт

en: Merging too many objects with different upload policies
be: Аб’ядноўваецца занадта шмат аб’ектаў з рознымі палітыкамі адпраўкі на сервер

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
be: Вы збіраецеся аб’яднаць больш за 1 аб’ект паміж пластамі'' {0}'' і'' {1}''. <br /> <br /> Гэты спосаб не рэкамендуецца для аб’яднання гэтых дадзеных </b>. <br /> Вы павінны праверыць і аб’яднаць кожны аб’ект, <b>адзін за адным</b>.<br /><br /> Вы ўпэўнены, што жадаеце працягнуць?

en: Mirror
be: Адлюстраваць

en: Mirror selected nodes and ways.
be: Адлюстраваць вылучаныя кропкі і лініі.

en: Please select at least one node or way.
be: Калі ласка, вылучыце хоць бы адну кропку ці лінію.

en: up
be: угору

en: left
be: налева

en: right
be: направа

en: down
be: уніз

en: Move objects {0}
be: Перанесці аб’екты {0}

en: Move {0}
be: Перанесці {0}

en: Moves Objects {0}
be: Перанесці аб’екты {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
be: Немагчыма пераносіць аб’екты па-за межы сьвету

en: Move Node...
be: Перанесці кропку...

en: Edit latitude and longitude of a node.
be: Правіць даўгату і шырату кропкі

en: New Layer
be: Новы пласт

en: Create a new map layer.
be: Стварыць новы пласт карты

en: Open {0}
be: Адкрыць {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
be[0]: Вы збіраецеся адкрыць {0} акно браўзэра. <br> Гэта можа загрувасціць ваш экран вокнамі браўзэра <br> і зойме некаторы час.
be[1]: Вы збіраецеся адкрыць {0} акны браўзэра. <br> Гэта можа загрувасціць ваш экран вокнамі браўзэра <br> і зойме некаторы час.
be[2]: Вы збіраецеся адкрыць {0} вокнаў браўзэра. <br> Гэта можа загрувасціць ваш экран вокнамі браўзэра <br> і зойме некаторы час.

en: Continue
be: Далей

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
be[0]: Пстрыкніце, каб працягнуць і адкрыць {0} браўзэр
be[1]: Пстрыкніце, каб працягнуць і адкрыць {0} браўзэры
be[2]: Пстрыкніце, каб працягнуць і адкрыць {0} браўзэраў

en: Click to abort launching external browsers
be: Клікніце каб спыніць запуск знешніх браузэраў

en: URL Files
be: URL Файлы

en: Open...
be: Адкрыць...

en: Open a file.
be: Адкрыць файл.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
be: Не атрымалася знайсці файл  ''{0}''.

en: Opening files
be: Файлы адкрываюцца

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
be[0]: Немагчыма адкрыць файл(ы) {0} з дапамогай файлімпарта "{1}"
be[1]: Немагчыма адкрыць {0} файла з дапамогай транслятара файлаў'' {1}''.
be[2]: Немагчыма адкрыць {0} файлаў з дапамогай транслятара файлаў'' {1}''.

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
be[0]: Немагчыма адкрыць {0} файл: файл не існуе ці недаступны прыдатны транслятар файлаў.
be[1]: Немагчыма адкрыць {0} файлаў: файлы не існуюць ці недаступны прыдатны транслятар файлаў.
be[2]: Немагчыма адкрыць {0} файла: файлы не існуюць ці недаступны прыдатны транслятар файлаў.

en: no importer
be: няма фільтра імпарту

en: does not exist
be: не існуе

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
be: <html>Немагчыма адкрыць папку ''{0}''.<br>Выбірайце файл.</html>

en: Open file
be: Адкрыць файл

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
be[0]: Адкрыццё {0} файлаў ...
be[1]: Адкрыццё {0} файлаў ...
be[2]: Адкрыццё {0} файлаў ...

en: Opening file ''{0}'' ...
be: Файл "{0}" адкрываецца..

en: Which tasks to perform?
be: Што трэба зрабіць?

en: Open Location...
be: Адкрыць месца...

en: Open an URL.
be: Адкрыць URL.

en: Enter URL to download:
be: Увядзіце URL для спампоўкі з сервера:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
be: Увядзіце URL, адкуль павінны быць спампаваны дадзеныя

en: Download as new layer
be: Спампаваць як новы пласт

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
be: Пазначце, калі дадзеныя павінны быць спампаваны ў новы пласт

en: Zoom to downloaded data
be: Наблізіцца да спампаваных дадзеных

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
be: Пазначце, каб наблізіцца да апошніх спампаваных дадзеных

en: Download Location
be: Спампоўка па спасылцы

en: Download URL
be: URL спампоўкі

en: Start downloading data
be: Пачаць спампоўку дадзеных

en: Close dialog and cancel downloading
be: Спыніць спампоўку і закрыць дыялог

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
be: Не атрымалася адкрыць URL «{0}»<br>Наступныя заданні спампоўкі прымаюць паказаныя шаблоны URL:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
be: <h3>Калі вылучана адна ці больш ліній, форма будзе зменена так, што ўсе вуглы стануць 90 ці 180 градусаў.</h3>Вы можаце вылучыць дзве дадатковыя кропкі. Тады кірунак будзе зарыентаваны ў адпаведнасці з гэтымі кропкамі. (Пазней, вы можаце адмяніць перасоўванне некаторых кропак:<br>Вылучыце іх і націсніце гарачыя клавішы для Артаганалізаваць/Адмяніць. Па змаўчанні гэта Shift-Q.)

en: Orthogonalize Shape
be: Артаганалізаваць фігуру

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
be: Перамясціць кропкі так, каб усе вуглы сталі 90 ці 180 градусаў

en: Orthogonalize Shape / Undo
be: Артаганалізацыя фігуры / Адмяніць

en: Undo orthogonalization for certain nodes
be: Адмяніць артаганалізацыю для некаторых кропак

en: Orthogonalize / Undo
be: Артаганалізацыя / Адмяніць

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
be: Зрабіць вуглы прамымі / Адмяніць<br>Абярыце пункты, перамешчаныя папярэднім дзеяннем «Зрабіць вуглы прамымі»!

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
be: <html>Выкарыстоўваецца праекцыя EPSG:4326, якая можа прывесці<br>да непажаданых вынікаў пад час прамавугольных раўнанняу.<br>Змяніце праекцыю каб больш ня ўбачыць гэтую перасцярогу.<br>Далей?</html>

en: Usage
be: Выкарыстанне

en: Selection must consist only of ways and nodes.
be: Вылучанымі павінны быць толькі лініі і кропкі.

en: Orthogonalize
be: Артаганалізаваць

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
be: <html>Пераканайцеся што ўсе выбраныя лініі ідуць у адным накірунку,<br>альбо артаганалізуйце іх адну за адной.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
be: Выберыце лініі з вугламі падобнымі на 90 альбо 180 градусаў

en: Paste
be: Уклеіць

en: Paste contents of clipboard.
be: Уставіць змесціва буфера абмену.

en: Paste at source position
be: Уставіць у зыходную пазіцыю

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
be: Уставіць змесціва буфера абмену ў пазіцыю, з якой яно было скапіявана.

en: Paste Tags
be: Уклеіць Меткі

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
be: Прысвоіць меткі з буфера ўсім выбраным аб’ектам.

en: Preferences...
be: Настаўленні...

en: Open a preferences dialog for global settings.
be: Адкрыць дыялог прэферэнцый па агульным настройкам

en: Preferences
be: Настаўленні

en: Purge...
be: Ачысціць ...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
be: Ігнараваць аб’екты, але не выдаляць іх з сервера пры адпраўцы.

en: Purge
be: Ачысціць

en: Confirm Purging
be: Пацвердзіце ачыстку

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
be: Гэта аперацыя дазволіць JOSM не звяртаць увагі на вылучаныя аб’екты.<br>Яны буду выдалены з пласта, але <i>не будуць</i> выдалены<br>на серверы падчас адпраўкі дадзеных.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
be: Наступныя залежныя аб’екты будуць ачышчаны <br> у дадатак да вылучаных аб’ектаў:

en: Add to selection
be: Дадаць да выдзялення

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
be: Некаторыя аб’екты былі змененыя. <br> Калі працягнуць, то гэтыя змены будуць адмененыя. </ html>

en: Clear Undo/Redo buffer
be: Ачысціць буфер апошніх дзеянняў

en: Redo
be: Паўтарыць

en: Redo the last undone action.
be: Паўтарыць апошнюю адмену

en: Redo ...
be: Вярнуць...

en: Redo {0}
be: Вярнуць {0}

en: Rename layer
be: Змяніць імя слою

en: Also rename the file
be: Таксама змяніць імя файлу

en: Could not rename file ''{0}''
be: Немагчама змяніць імя файла ''{0}''

en: Reorder imagery layers
be: Змяніць парадак слаёў здымкаў

en: Reorders non-overlay imagery layers.
be: Змяніць парадак не аверлэйных слаёў.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
be: Стварыць картку ў сістэме адсочвання памылак JOSM

en: Restart
be: Перазапусціць

en: Restart the application.
be: Перазапусціць праграму.

en: Click to restart later.
be: Націсьніце, каб перазапусціць пазней.

en: Restore selected tags
be: Аднавіць вылучаныя тэгі

en: Reverse way
be: Разгарнуць лінію

en: Reverse the direction of all selected ways.
be: Змяніць накірунак усіх выбраных ліній

en: Please select at least one way.
be: Выберыце як-меней 1 линію

en: Save
be: Запісаць

en: Save the current data.
be: Запісаць бягучыя дадзеные

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
be: Файл «{0}» быў зменены.<br>Перазапісаць існы файл?

en: Always overwrite GPX files without asking
be: Заўсёды перазапісваць GPX-файлы без пацверджання

en: Save As...
be: Запісаць як...

en: No Exporter found! Nothing saved.
be: Модуль экспарту ня знойдзен. Нічога не запісана.

en: File exists. Overwrite?
be: Файл існуе. Замяніць?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
be: <html>Адбылася памылка пры захаванні.<br>Памылка: <br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
be: Запісаць бягучыя дадзеныя новым файлам

en: Search Notes...
be: Пошук нататак...

en: Download notes from the note search API
be: Спампаваць нататкі з API пошуку нататак

en: Search the OSM API for notes containing words:
be: Пошук з дапамогай OSM API нататак, якія змяшчаюць словы:

en: Search for notes
be: Пошук нататак

en: You must enter a search term
be: Неабходна ўвесці тэкст для пошуку

en: Select All
be: Вылучыць усё

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
be: Выберыце ўсе нявыдаленыя аб’екты на слоі. Так будуць выбранытаксама і няскончаныя аб’екты

en: Non-branching way sequences
be: Паслядоўнасці ліній без разгалінаванняў

en: Select non-branching sequences of ways
be: Выберыце паслядоўнасць ліній, якая не разгаліноўваецца

en: Select shared child objects
be: Вылучыць агульныя даччыныя аб’екты

en: Select child objects (way nodes and relation members) that are shared by all objects in the current selection
be: Вылучыць даччыныя аб’екты (кропкі ліній і удзельнікі адносін), якія з’яўляюцца агульнымі для ўсіх аб’ектаў у бягучым вылучэнні

en: Shared Child Objects
be: Агульныя даччыныя аб’екты

en: Load Session
be: Запампаваць сесію

en: Load a session from file.
be: Запампаваць сесію з файла

en: Open session
be: Адкрыць сессію

en: Loading session ''{0}''
be: Загрузка сессіі ''{0}''

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
be: Не атрымалася дадаць пласт «{0}»: {1}

en: Data Error
be: Памылка дадзеных

en: IO Error
be: Памылка ўводу / вываду

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
be: <html> Не атрымалася прачытаць файл сесіі'' {0}''. <br> Памылка: <br> {1} </ html>

en: Save the current session.
be: Захаваць бягучы сеанс.

en: Session file (archive) (*.joz)
be: Файл сесіі (архіўны) (*. joz)

en: Session file (*.jos)
be: Файл сесіі (архіўны) (*. jos)

en: Save Session
be: Захаваць сесію

en: Save Session...
be: Захаваць сеанс...

en: The following layer has been removed since the session was last saved: | The following layers have been removed since the session was last saved:
be[0]: Наступны пласт быў выдалены з моманту апошняга захавання сеансу:
be[1]: Наступныя пласты былі выдалены з моманту апошняга захавання сеансу:
be[2]: Наступныя пласты былі выдалены з моманту апошняга захавання сеансу:

en: You are about to overwrite the session file "{0}". Would you like to proceed?
be: Вы збіраецеся перазапісаць файл сеансу "{0}". Вы жадаеце працягнуць?

en: Layers removed
be: Выдаленыя пласты

en: Not all local files referenced by the session file could be saved.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
be: Не ўсе лакальныя файлы, згаданыя ў файле сеансу, маглі быць захаваны.<br>Пераканайцеся, што вы захавалі іх перад зачыненнем JOSM.

en: Not all local files referenced by the session file are saved yet.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
be: Яшчэ не ўсе лакальныя файлы, згаданыя ў файле сеансу, захаваны.<br>Пераканайцеся, што вы захавалі іх перад зачыненнем JOSM.

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
be: Не атрымалася выдаліць файл: {0}<br>{1}

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
be: <html> Не атрымалася захаваць файл сесіі'' {0}''. <br> Памылка: <br> {1} </ html>

en: Save As
be: Захаваць як

en: Layers
be: Слаі

en: Save all local files to disk
be: Захаваць усе лакальныя файлы на дыск

en: Save plugin information to disk
be: Захаваць інфармацыю плагіна на дыск

en: Plugins may have additional information that can be saved
be: Плагіны могуць утрымоўваць дадатковую інфармацыю, якая можа быць захавана

en: No exporter for this layer
be: Для гэтага слоя інструмент для экспарту адсутнічае

en: Save the current session file "{0}".
be: Захаваць файл бягучага сеансу "{0}".

en: Save Session As...
be: Захаваць сесію як ...

en: Save the current session to a new file.
be: Захаваць цяперашнюю сесію у новы файл.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
be: Паказаць справаздачу аб стане з карыснай інфармацыяй, якая можа быць запісана ў багі

en: Show Status Report
be: Паказаць справаздачу аб стане

en: Status Report
be: Справаздача пра стан

en: Copy to clipboard and close
be: Скапіраваць у буфер і закрыць

en: Close
be: Закрыць

en: Simplify Way
be: Спрасціць лінію

en: Delete unnecessary nodes from a way.
be: Выдаліць лішнія кропкі з лініі

en: Please select at least one way to simplify.
be: Выберыце як-меней 1 лінію для спрашчэння

en: Yes
be: Так

en: Simplify all selected ways
be: Спрасціць усе выбраныя лініі

en: Cancel operation
be: Спыніць аперацыю

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
be: Выбрана {0} ліній. Спрасціць іх усе?

en: Simplify ways?
be: Спрасціць лініі?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
be: Гэта выдаляе непатрэбныя кропкі па ўсёй даўжыні лініі і асабліва рэкамендуецца, калі GPS-трэкі былі запісаны па часе (напрыклад, адна кропка ў секунду) ці калі дакладнасць была нізкай (памяншае «зігзагі» трэкаў).

en: Maximum error (meters):
be: Максімальная памылка (метраў):

en: Do not ask again
be: Больш не пытаць

en: Simplify way
be: Спрасціць лінію

en: Simplify
be: Спрасціць

en: Proceed without simplifying
be: Працягнуць без спрашчэння

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
be[0]: Вы збіраецеся спрасціць {0} лінію агульнаю даўжынёю {1}.
be[1]: Вы збіраецеся спрасціць {0} лініі агульнаю даўжынёю {1}.
be[2]: Вы збіраецеся спрасціць {0} ліній агульнаю даўжынёю {1}.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
be[0]: Спрасціць {0} лінію
be[1]: Спрасціць {0} лініі
be[2]: Спрасціць {0} ліній

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
be[0]: Спрасціць лінію (выдаліць {0} кропку)
be[1]: Спрасціць лінію (выдаліць {0} кропкі)
be[2]: Спрасціць лінію (выдаліць {0} кропак)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
be[0]: (будзе выдалена прыкладна {0} кропка)
be[1]: (будуць выдалены прыкладна {0} кропкі)
be[2]: (будзе выдалена прыкладна {0} кропак)

en: Split Way
be: Падзяліць лінію

en: Split a way at the selected node.
be: Падзяліць лінію ў вылучанай кропцы.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
be: Немагчыма выканаць падзел, пакуль іншая аперацыя падзелу не завершана

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
be: Бягучае вылучэнне немагчыма падзяліць - не вылучана кропка.

en: The selected nodes do not share the same way.
be: Вылучаныя кропкі не прыналежаць адной лініі.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
be[0]: Вылучаная кропка не знаходзіцца ў сярэдзіне якой-небудзь лініі.
be[1]: Вылучаныя кропкі не знаходзяцца ў сярэдзіне якой-небудзь лініі.
be[2]: Вылучаныя кропкі не знаходзяцца ў сярэдзіне якой-небудзь лініі.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
be[0]: Ёсць некалькі ліній, якія выкарыстоўваюць пункт, які вы вылучылі. Калі ласка, вылучыце лінію таксама.
be[1]: Ёсць некалькі ліній, якія выкарыстоўваюць пункты, якія вы вылучылі. Калі ласка, вылучыце лінію таксама.
be[2]: Ёсць некалькі ліній, якія выкарыстоўваюць пункты, якія вы вылучылі. Калі ласка, вылучыце лінію таксама.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
be: Які сегмент лініі павінен пераняць гісторыю {0}?

en: Segment {0}: {1}
be: Сегмент {0}: {1}

en: Search preset...
be: Пошук нарыхтоўкі...

en: Show preset search dialog
be: Паказаць дыялог пошуку нарыхтовак

en: Presets: {0}
be: Нарыхтоўкі: {0}

en: Discourage upload
be: Перашкаджаць адпраўцы на сервер

en: UnGlue Ways
be: Расклеіць лініі

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
be: Дубліраваць пункты, праз якія праходзяць некалькі ліній

en: This node is not glued to anything else.
be: Гэтая нода нікуды не прывязаная.

en: None of these nodes are glued to anything else.
be: Ніводная з гэтых нодаў нікуды не прывязаная.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
be: Ніводная з гэтых нодаў належных да ліній - нікуды не прывязаная.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
be: Вылучаныя аб’екты немагчыма раз’яднаць.

en: Select either:
be: Абярыце адзін з варыянтаў:

en: * One tagged node, or
be: * Адну кропку з тэгамі, або

en: * One node that is used by more than one way, or
be: * Адну кропку, скарыстаную ў некалькіх лініях, або

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
be: * Адну кропку, скарыстаную ў некалькіх лініях, і адну з гэтых ліній, або

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
be: * Адну лінію, якая мае адну ці некалькі кропак, скарыстаных у некалькіх лініях, або

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
be: * Адну лінію і адну ці некалькі яе кропак, скарыстаных у некалькіх лініях.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
be: Заўвага: Калі вылучана лінія, яна атрымае дублікаты кропак, і яны
    будуць вылучаны. Інакш, усе лініі атрымаюць дублікаты,
    і ўсе кропкі будуць вылучаны.

en: Unglued Node
be: Расклееная кропка

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
be[0]: Падзяліць на {0} кропку
be[1]: Падзяліць на {0} кропкі
be[2]: Падзяліць на {0} кропак

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
be[0]: Стварыць {1} копій {0} кропкі
be[1]: Стварыць {1} копій {0} кропак
be[2]: Стварыць {1} копій {0} кропак

en: Unglue confirmation
be: Запыт на раз’яднанне

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
be: Вы збіраецеся раз’яднаць кропкі, на якія могуць спасылацца іншыя, яшчэ не спампаваныя, аб’екты.<br>Гэта можа выклікаць праблемы, бо іншыя аб’екты (якіх вы не бачыце), могуць выкарыстоўваць іх.<br>Вы сапраўды жадаеце выканаць раз’яднанне?

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
be: Вы збіраецеся раз’яднаць няпоўны аб’ект <br> Гэта прывядзе да памылак, паколькі вы бачыце не ўвесь аб’ект. <br> Вы сапраўды хочаце раз’яднаць іх?

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
be[0]: Раз’яднанне кропак, магчыма, паўплывае на {0} дачыненне: {1}
be[1]: Раз’яднанне кропак, магчыма, паўплывае на {0} дачыненнi: {1}
be[2]: Раз’яднанне кропак, магчыма, паўплывае на {0} дачыненняў: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
be[0]: Пераканаецеся, што дачыненне не парушана!
be[1]: Пераканаецеся, што дачыненні не парушаны!
be[2]: Пераканаецеся, што дачыненні не парушаны!

en: Disconnect Node from Way
be: Адлучыць кропку ад лініі

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
be: Адлучыць кропкі ад лініі, да якой яны прыналежаць

en: Select at least one node to be disconnected.
be: Абярыце хоць бы адну кропку для адлучэння

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
be[0]: Вылучаную кропку нельга ад чаго-небудзь адлучыць.
be[1]: Вылучаныя кропкі нельга ад чаго-небудзь адлучыць.
be[2]: Вылучаныя кропкі нельга ад чаго-небудзь адлучыць.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
be[0]: Закранутая лінія знікне пасля адлучэння вылучанай кропкі.
be[1]: Закранутая лінія знікне пасля адлучэння вылучаных кропак.
be[2]: Закранутая лінія знікне пасля адлучэння вылучаных кропак.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
be: Некаторыя непадыходныя кропкі былі выдалены з вылучэння

en: Undo
be: Вярнуць

en: Undo the last action.
be: Адмяніць апошняе дзеянне.

en: Undo ...
be: Адмяніць ...

en: Undo {0}
be: Адмяніць {0}

en: Unselect All
be: Зняць усе вылучэнні

en: Unselect all objects.
be: Зняць вылучэнні з усіх аб’ектаў

en: Update data
be: Абнавіць дадзеныя

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
be: Абновіць аб’екты на бягучым пласце з сервера

en: Update modified
be: Абнавіць праўленае

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
be: Абновіць бягучыя змененыя аб’екты з сервера (пераспампуе дадзеныя)

en: No current dataset found
be: Ня знойдзен бягучы зборДадзеных

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
be: Не знойдзены аб’ект з id {0} у бягучым наборы дадзеных

en: Update selection
be: Абнавіць выбранае

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
be: Абновіць выбраныя аб’екты з сервера (пераспампуе дадзеныя)

en: There are no selected objects to update.
be: Няма выбраных аб’ектаў для абнаўлення

en: Selection empty
be: Нічога не выбрана

en: Upload data...
be: Адправіць дадзеныя...

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
be: Адправіць усе змены ў актыўным пласце на сервер OSM

en: Upload data
be: Адправіць дадзеныя на сервер...

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
be: <html>Дадзеныя, якія будуць адпраўлены, утрымоўваюцца ў няўладжаных канфліктах пласта «{0}».<br>Спачатку трэба ўладзіць гэтыя канфлікты.</html>

en: Upload discouraged
be: Адпраўка не рэкамендавана

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
be: Вы збіраецеся адправіць на сервер дадзеныя пласта «{0}».<br /><br />Адпраўка дадзеных гэтага пласта <b>настойліва не рэкамендуецца</b>. Калі вы працягнеце,<br />то пасля можа запатрабавацца адкат вашых змен, ці змен іншых удзельнікаў.<br /><br />Вы ўпэўнены ў сваіх дзеяннях?

en: Ignore this hint and upload anyway
be: Ігнараваць гэту падказку і адправіць

en: No changes to upload.
be: Няма змен для адпраўкі на сервер.

en: One of the upload verification processes failed
be: Адзін з працэсаў праверкі адпраўляемага завяршыўся няўдала

en: Nothing to upload. Get some data first.
be: Няма чаго адпраўляць. Спачатку стварыце дадзеныя.

en: Upload note changes to server
be: Адправіць змены ў нататках на сервер

en: Upload notes
be: Адправіць нататкі

en: Uploading notes to server
be: Адпраўка нататак на сервер

en: Upload selection...
be: Адправіць вылучанае...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
be: Адправіць на сервер OSM усе змены ў вылучаным.

en: Upload selection
be: Адправіць вылучанае на сервер

en: Checking parents for deleted objects
be: Праверка бацькоў для выдаленых аб’ектаў

en: Reading parents of ''{0}''
be: Чытанне бацькоў для ''{0}''

en: Checking for deleted parents in the local dataset
be: Праверка на выдаленых бацькоў у лакальным наборы дадзеных

en: Validation
be: Праверка

en: Performs the data validation
be: Правесці праверку дадзеных

en: Viewport Following
be: Рэжым прытрымлівання

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
be: Уключыць / адключыць аўтаперамяшчэнне бачнай вобласці карты да апошняй дададзенай кропкі

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
be: Рэжым прытрымлівання ўключаны, для яго адключэння націсніце {0}

en: Viewport following is disabled
be: Рэжым прытрымлівання адключаны

en: Wireframe View
be: Каркас

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
be: Уключыць / выключыць адмалёўку карты ў выглядзе каркаса

en: Zoom In
be: Павялічыць

en: Zoom In (Keypad)
be: Павялічыць маштаб (лічбавая клавіятура)

en: Zoom Out
be: Зменшыць

en: Zoom Out (Keypad)
be: Паменmшыць маштаб (лічбавая клавіятура)

en: Zoom to
be: Маштабаваць да

en: Zoom to the object the first selected member refers to
be: Маштабаванне набліжае да першага абранага аб’екту

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
be: Маштабаванне адменена, таму што пласт гэтага дачынення не актыўны

en: Zooming disabled because there is no selected member
be: Маштабаванне блакаванае, таму што вы не абралі ўдзельніка

en: Zoom to the first selected node
be: Наблізіцца да першай вылучанай кропкі

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
be: Маштабаванне адключана бо пласт з гэтай лініяй ня актыўны

en: Zooming disabled because there is no selected node
be: Маштабаванне адключана бо кропка не абрана

[ctx: audio]
en: Back
be: Вярнуць

[ctx: audio]
en: Jump back.
be: Пераматаць назад.

en: Audio: {0}
be: Аўдыё: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
be: Хутчэй

[ctx: audio]
en: Faster Forward
be: Граць хутчэй.

[ctx: audio]
en: Forward
be: Наперад

[ctx: audio]
en: Jump forward
be: Пераматаць наперад

[ctx: audio]
en: Next Marker
be: Наступны маркер

[ctx: audio]
en: Play next marker.
be: Прайграць наступны маркер

[ctx: audio]
en: Play/Pause
be: Граць/Паўза

en: Play/pause audio.
be: Граць / Паўза  аўдыё

[ctx: audio]
en: Previous Marker
be: Папярэдні маркер

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
be: Прайграць папярэдні маркер

[ctx: audio]
en: Slower
be: Павольней

[ctx: audio]
en: Slower Forward
be: Граць павольней

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
be[0]: <html>Вы збіраецеся змяніць напрамак лініі ''{0}'',<br/> але сэнс тэга ''{1}'' залежыць ад яе напрамка.<br/>Скончыць разварот лініі, тым самым памяняўшы яе характарыстыкі?</html>
be[1]: <html>Вы збіраецеся змяніць напрамак лініі ''{0}'',<br/> але сэнс гэтых тэгаў залежыць ад яе напрамка.<br/>{1} Скончыць разварот лініі, тым самым памяняўшы яе характарыстыкі?</html>
be[2]: <html>Вы збіраецеся змяніць напрамак лініі ''{0}'',<br/> але сэнс гэтых тэгаў залежыць ад яе напрамка.<br/>{1} Скончыць разварот лініі, тым самым памяняўшы яе характарыстыкі?</html>

en: Reverse directional way.
be: Перавярнуць накіраваную лінію

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
be: Пры змене напрамка лініі прапануюцца наступныя змены для забеспячэння ўзгодненасці дадзеных.

en: Apply selected changes
be: Ужыць абраныя змены

en: Do not apply changes
be: Не ўжываць змены

en: Please select which changes you want to apply.
be: Абярыце змены, якія вы жадаеце ўжыць.

en: Tags of
be: Тэгі

en: Roles in relations referring to
be: Ролі ў дачыненнях, якія адносяцца да

en: Automatic tag correction
be: Аўтаматычна выпраўляць тэгі

en: Downloading changeset content
be: Спампоўка з сервера змесціва пакета правак

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
be: ({0}/{1}) Спампоўка з сервера пакета правак {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
be: ({0}/{1}) Спампоўка з сервера змесціва для пакета правак {2}...

en: Download changesets
be: Спампаваць з сервера пакеты правак

en: Querying and downloading changesets
be: Запыт і спампоўка пакетаў правак з сервера

en: Determine user id for current user...
be: Вызначэнне ID карыстальніка для бягучага карыстальніка...

en: Query and download changesets ...
be: Запытаць і спампаваць з сервера пакеты правак ...

en: Errors during download
be: Памылкі пры спампоўцы з сервера

en: Download GeoJSON
be: Спампаваць GeoJSON

en: Download GPS
be: Спампаваць GPS дадзеныя

en: Downloading GPS data
be: Спампоўка дадзеных GPS

en: Downloaded GPX Data
be: Спампаваныя дадзеныя GPX

en: No notes found in this area.
be: Не знойдзена нататак у гэтай вобласці.

en: Download OSM Notes
be: Спампаваць нататкі OSM

en: Downloading notes
be: Спампоўка нататак

en: Notes
be: Нататкі

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
be[0]: {0} нататка спампавана.
be[1]: {0} нататкі спампаваны.
be[2]: {0} нататак спампавана.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
be: Паколькі ліміт спампоўкі быў {0}, могуць быць яшчэ нататкі для спампоўкі.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
be: Запытайце меншую вобласць, каб напэўна спампаваць усе нататкі.

en: More notes to download
be: Яшчэ нататкі для спампоўкі

en: Download OSM Notes within Bounds
be: Спампаваць нататкі OSM у вылучанай вобласці

en: Download OSM Note by ID
be: Спампаваць нататку OSM па ідэнтыфікатары

en: Download OSM Change
be: Спампаваць змены дадзеных OSM

en: No data found in this area.
be: У гэтым месцы няма дадзеных.

en: Download OSM
be: Спампаваць OSM

en: Downloading data
be: Спампоўка дадзеных

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
be: Ігнараванне памылкі, бо спампоўка была адменена. Памылка: {0}

en: OSM Server URL:
be: URL сервера OSM:

en: Command
be: Каманда

en: Request details: {0}
be: Параметры запыту: {0}

en: Download OSM URL
be: Спампаваць дадзеныя OSM (URL)

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
be[0]: Адбыўся {0} канфлікт падчас імпарту.
be[1]: Адбылося {0} канфлікту падчас імпарту.
be[2]: Адбылося {0} канфліктаў падчас імпарту.

en: Conflict during download | Conflicts during download
be[0]: Канфлікт падчас спампоўкі з сервера
be[1]: Канфлікта падчас спампоўкі з сервера
be[2]: Канфліктаў падчас спампоўкі з сервера

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
be: ({0}/{1}) Загрузка бацькоў кропкі {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
be: ({0}/{1}) Загрузка бацькоў лініі {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
be: ({0} / {1}) Загрузка бацькоў дачынення {2}

en: Download session
be: Сеанс спампоўкі

en: Download {0} of {1} ({2} left)
be: Спампоўка {0} з {1} ({2} засталося)

en: Updating data
be: Абнаўленне дадзеных

en: Check on the server
be: Праверыць на серверы

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
be: Націсніце, каб праверыць, ці не выдалены на серверы аб’екты, якія знаходзяцца ў вашай базе дадзеных

en: Ignore
be: Ігнараваць

en: Click to abort and to resume editing
be: Націсніце, каб перапыніць працэс і працягнуць праўку

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
be[0]: У вашым лакальным наборы дадзеных {0} аб’ект, які мог быць выдалены на серверы. <br> Калі пазней вы паспрабуеце выдаліць або абнавіць яго, сервер, верагодна, паведаміць пра канфлікт.
be[1]: У вашым лакальным наборы дадзеных {0} аб’екта, якія маглі быць выдаленыя на серверы. <br> Калі пазней вы паспрабуеце выдаліць або абнавіць іх, сервер, верагодна, паведаміць пра канфлікт.
be[2]: У вашым лакальным наборы дадзеных {0} аб’ектаў, якія маглі быць выдаленыя на серверы. <br> Калі пазней вы паспрабуеце выдаліць або абнавіць іх, сервер, верагодна, паведаміць пра канфлікт.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
be[0]: Націсніце <strong> {0} </ STRONG>, каб праверыць стан аб’екта на серверы.
be[1]: Націсніце <strong> {0} </ STRONG>, каб праверыць стан аб’ектаў на серверы.
be[2]: Націсніце <strong> {0} </ STRONG>, каб праверыць стан аб’ектаў на серверы.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
be: Націсніце <strong>{0}</strong>, каб праігнараваць.</html>

en: Deleted or moved objects
be: Выдаленыя або перамешчаныя аб’екты

en: The following errors occurred during mass download: {0}
be: Падчас масавай спампоўкі адбыліся наступныя памылкі: {0}

en: Error during download
be: Памылка падчас спампоўкі з сервера

en: Add a new Note
be: Дадаць нататку

en: Add note mode
be: Рэжым стварэння нататак

en: Click the location where you wish to create a new note
be: Пстрыкніце там, дзе жадаеце стварыць нататку

en: Create a new note
be: Стварыць нататку

en: Create note
be: Стварыць нататку

en: Enter a detailed comment to create a note
be: Увядзіце падрабязны каментар для стварэння нататкі

en: You must enter a comment to create a new note
be: Неабходна ўвесці каментар для стварэння нататкі

en: Delete Mode
be: Рэжым выдалення

en: Delete nodes or ways.
be: Выдаліць вылучаныя кропкі і лініі (Увага! Пры націску на гэту кнопку, вылучаныя аб’екты будуць выдалены без дыялогу).

en: Mode: {0}
be: Рэжым: {0}

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
be: Вы сапраўды жадаеце выдаліць элементы з далучанымі лініямі, якія ўтоены фільтрамі?

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
be: Пстрыкніце для выдалення. Shift: выдаліць сегмент лініі. Alt: не выдаляць невыкарыстоўваныя кропкі пры выдаленні лініі. Ctrl: выдаліць аб’екты, што спасылаюцца на лінію.

en: Delete elements
be: Выдаліць элементы

en: Delete them
be: Выдаліць іх

en: Undo delete
be: Адмяніць выдаленне

en: draw angle snap
be: Прывязка да кутоў

en: draw angle snap highlight
be: Прывязка да кутоў: падсвятленне

en: helper line
be: дапаможная лінія

en: Draw
be: Маляваць

en: Draw nodes
be: Маляваць кропкі

en: Draw Angle snapping
be: Прывязка да кутоў пры чарчэнні

en: Backspace in Add mode
be: Backspace ў рэжыме дадання

en: Add node
be: Дадаць кропку

en: Add node into way
be: Уставіць кропку ў лінію

en: Connect existing way to node
be: Далучыць лінію да кропкі

en: Add a new node to an existing way
be: Дадаць новую кропку да лініі

en: Add node into way and connect
be: Дадаць кропку да лініі і далучыць

en: Create new node.
be: Стварыць новую кропку.

en: Select node under cursor.
be: Вылучыць кропку пад курсорам.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
be[0]: Уставіць новую кропку ў лінію.
be[1]: Уставіць новую кропку ў {0} лініі.
be[2]: Уставіць новую кропку ў {0} ліній.

en: Start new way from last node.
be: Пачаць новую лінію з апошняй кропкі.

en: Continue way from last node.
be: Працягнуць лінію з апошняй кропкі.

en: Angle snapping active.
be: Уключана прывязка да кутоў.

en: Finish drawing.
be: Скончана вычэрчванне.

en: Angle snapping
be: Прывязка да кутоў

en: Switch angle snapping mode while drawing
be: Пераключэнне рэжыму прывязкі да кутоў падчас чарчэння

en: Toggle snapping by {0}
be: Пераключэнне прывязкі {0}

en: Show helper geometry
be: Паказваць дапаможную лінію

en: Snap to node projections
be: Прывязка да праекцый кропак

en: Disable
be: Адключыць

en: 0,90,...
be: 0,90,…

en: 0,45,90,...
be: 0,45,90,…

en: 0,30,45,60,90,...
be: 0,30,45,60,90,…

en: FIX
be: Фікс.

en: Dual alignment
be: Падвойнае выраўноўванне

en: Switch dual alignment mode while extruding
be: Перамыкае рэжым двайнога выраўноўвання пры выцісканні

en: Extrude
be: Выціснуць

en: Create areas
be: Стварэнне вобласці

en: Extrude Dual alignment
be: Падвойнае выраўноўванне пры выцісканні

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
be: Цягнуць сегмент лініі - стварыць прастакутнік. Цягнуць з Ctrl - перамясціць сегмент уздоўж яго нармалі. Цягнуць з Alt - стварыць новы прастакутнік. Двойчы пстрыкнуць - дадаць новую кропку.

en: Dual alignment active.
be: Падвойнае выраўноўванне ўключана.

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
be: Сегмент спляснуўся з-за змены яго кірунку.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
be: Перамясціце сегмент ўздоўж яго перпендыкуляру, затым адпусціце кнопку мышы.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
be: Перамесціце кропку ўздоўж аднаго з сегментаў, затым адпусціце кнопку мышы.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
be: Намалюйце прастакутнік жаданых памераў, і адпусціце кнопку мышы.

en: Extrude: main line
be: Выцісканне: асноўная лінія

en: Extrude: helper line
be: Выцісканне: дапаможная лінія

en: Extrude Way
be: Выціснуць лінію

en: Improve Way Accuracy
be: Паляпшэнне дакладнасці лініі

en: Improve Way Accuracy mode
be: Рэжым паляпшэння дакладнасці лініі

en: improve way accuracy helper line
be: дапаможная лінія рэжыму паляпшэння дакладнасці ліній

en: Click on the way to start improving its shape.
be: Націсніце на лінію, каб пачаць паляпшаць яе форму.

en: Select a way that you want to make more accurate.
be: Вылучыце лінію, якую вы жадаеце зрабіць больш дакладнай.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
be: Пстрыкніце, каб дадаць новую кропку. Адпусціце Ctrl для перасоўвання існых кропак ці ўтрымлівайце націснутай Alt для выдалення.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
be: Пстрыкніце, каб выдаліць вылучаную кропку. Адпусціце Alt для перасоўвання існых кропак ці ўтрымлівайце націснутай Ctrl для дадання новых кропак.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
be: Пстрыкніце, каб перамясціць вылучаную кропку. Утрымлівайце націснутай Ctrl для дадання новых кропак ці Alt для выдалення.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
be[0]: Дадаць новую кропку да лініі
be[1]: Дадаць новую кропку да {0} ліній
be[2]: Дадаць новую кропку да {0} ліній

en: Cannot delete node that has tags
be: Нельга выдаліць кропку, якая мае тэгі

en: make parallel helper line
be: дапаможная лінія стварэння паралельных ліній

en: Parallel
be: Паралельна

en: Make parallel copies of ways
be: Ствараць паралельныя копіі ліній

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
be: Вылучыце лініі. Цягніце вылучаныя лініі або адну лінію для стварэння паралельных копій (Alt пераключае захаванне тэгаў)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
be: Ўтрымлівайце Ctrl для пераключэння прывязкі

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
be: Капіяванне паралельна:
    Абраныя лініі павінны мець простую форму без адгалінаванняў

en: Drag play head
be: Перацягнуць галоўку гуказдымальніка

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
be: Перасуньце значок з лапкай прайгравальніка і адпусціце каля трэка для прайгравання гуку ў гэтым месцы. SHIFT + адпусціць для сінхранізацыі гуку ў гэтай кропцы

en: Select mode
be: Рэжым выбару

en: Select, move, scale and rotate objects
be: Выдзяляць, перамяшчаць, маштабаваць і круціць аб’екты

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
be: Вы ўпэўненыя, што жадаеце перамясціць гэтыя элементы разам з далучанымі лініямі, якія схаваны фільтрам?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
be[0]: Вы перамясцілі больш {0} элемента. Перасоўванне вялікай колькасці элементаў часта адбываецца па памылцы.
    Сапраўды перамясціць іх?
be[1]: Вы перамясцілі больш {0} элементаў. Перасоўванне вялікай колькасці элементаў часта адбываецца па памылцы.
    Сапраўды перамясціць іх?
be[2]: Вы перамясцілі больш {0} элементаў. Перасоўванне вялікай колькасці элементаў часта адбываецца па памылцы.
    Сапраўды перамясціць іх?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
be[0]: Вы перамясцілі {0} элемент на адлегласць {1}. Перасоўванне элементаў на вялікую адлегласць часта з’яўляецца памылкай.
    Сапраўды перамясціць яго?
be[1]: Вы перамясцілі {0} элемента на адлегласць {1}. Перасоўванне элементаў на вялікую адлегласць часта з’яўляецца памылкай.
    Сапраўды перамясціць яго?
be[2]: Вы перамясцілі {0} элементаў на адлегласць {1}. Перасоўванне элементаў на вялікую адлегласць часта з’яўляецца памылкай.
    Сапраўды перамясціць яго?

en: Move elements
be: Перамясціць элементы?

en: Move them
be: Перамясціць

en: Undo move
be: Адмена перамяшчэння

[ctx: SelectAction help]
en: lasso
be: ласо

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
be: прастакутнік

en: Release the mouse button to select the objects in the {0}.
be: Адпусціце кнопку мышы, каб абраць аб’екты ў {0}.

en: {0} to merge with nearest node.
be: {0} для аб’яднання з найблізкай кропкай.

en: Release the mouse button to stop moving.
be: Адпусціце кнопку мышы, каб спыніць перамяшчэнне.

en: Release the mouse button to stop rotating.
be: Адпусціце кнопку мышы, каб спыніць кручэнне.

en: Release the mouse button to stop scaling.
be: Адпусціце кнопку мышы, каб завяршыць маштабаванне

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection ({0} to toggle); Shift-{0} to rotate selected; Alt-{0} to scale selected; or change selection
be: Перасоўвайце аб’екты шляхам перацягвання; Shift для дадання да вылучэння ({0} для пераключэння); Shift-{0} для павароту вылучанага; Alt-{0} для маштабавання вылучанага; ці змены вылучэння.

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
be[0]: Дадайце ці перамясціце новую віртуальную кропку на лінію
be[1]: Дадайце ці перамясціце новую  віртуальную кропку на {0} лініі
be[2]: Дадайце ці перамясціце новую віртуальную кропку на {0} ліній

en: Lasso Mode
be: Рэжым «ласо»

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
be: Рэжым вылучэння «ласо»: вылучыць аб’екты ў межах намаляванай ад рукі вобласці

en: Split mode
be: Рэжым разразання

en: Split ways
be: Разразаць лініі

en: The selected node is not in the middle of any non-closed way.
be: Абраная кропка не знаходзіцца ў сярэдзіне якой-небудзь незамкнёнай лініі.

en: Splitting closed ways is not yet implemented.
be: Разразанне замкнёных ліній пакуль не рэалізавана.

en: Add node for splitting a way | Add node for splitting {0} ways
be[0]: Дадаць кропку для разразання лініі
be[1]: Дадаць кропку для разразання {0} ліній
be[2]: Дадаць кропку для разразання {0} ліній

en: Click on the location where a way should be split
be: Пстрыкніце па месцы, дзе павінна быць разрэзана лінія

[ctx: SplitMode popup]
en: Meta
be: Мета / Win

en: Select way to split.<br>Hold {0} for multiple selection.
be: Абярыце лінію для разразання.<br>Утрымлівайце {0} для выбару некалькіх.

en: User:
be: Карыстальнік:

en: Split way {0}
be: Разразаць лінію {0}

en: Zoom mode
be: Рэжым маштабавання

en: Zoom and move map
be: Змяняць маштаб і рухаць карту

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
be: Змяняйце маштаб колам мышы, або клавішамі Ctrl +. і Ctrl +,; перамяшчайце карту, націснуўшы правую кнопку мышы, або Ctrl + уверх / ўніз / налева / направа

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
be: Дадаць усе аб’екты, вылучаныя ў гэтым наборы, пасля апошняга ўдзельніка

en: Add selection to relation
be: Дадаць вылучэнне да стаўлення

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
be: {0}Даданне вылучанага ў дачыненне{1}: для пазбягання паломак праверце кожнае асобнае дачыненне!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
be[0]: Дадаць вылучанае да {0} дачынення
be[1]: Дадаць вылучанае да {0} дачыненняў
be[2]: Дадаць вылучанае да {0} дачыненняў

en: Delete the selected relation
be: Выдаліць абранае дачыненне

en: Download all members of the selected relations
be: Спампаваць з сервера ўсіх удзельнікаў вылучаных дачыненняў

en: Download members
be: Спампаваць удзельнікаў

en: Download relation with members
be: Спампаваць дачыненне з удзельнікамі

en: Download with members
be: Спампаваць з удзельнікамі

en: Download incomplete members of selected relations
be: Дапампаваць з сервера удзельнікаў выбраных дачыненняў

en: Download incomplete members
be: Дапампаваць удзельнікаў

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
be: Стварыць копію гэтага дачынення і адкрыць яе ў іншым акне рэдактара

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
be: Вы збіраецеся дубляваць дачыненне {0}: {1}<br/>Гэты крок патрабуецца рэдка. Вы сапраўды жадаеце дубляваць?

en: Duplicate relation?
be: Дубляваць дачыненне?

en: Edit
be: Праўка

en: Call relation editor for selected relation
be: Запусціць рэдактар ​​дачынення для вылучанага дачынення

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
be[0]: Вы збіраецеся адкрыць <b>{0}</b> рэдактар дачынення адначасова.<br/>Працягнуць?
be[1]: Вы збіраецеся адкрыць <b>{0}</b> рэдактара дачынення адначасова.<br/>Працягнуць?
be[2]: Вы збіраецеся адкрыць <b>{0}</b> рэдактараў дачынення адначасова.<br/>Працягнуць?

en: Confirmation
be: Пацверджанне

en: Export GPX file starting from first member
be: Экспартаваць у файл GPX, пачынаючы з першага ўдзельніка

en: Export GPX file starting from last member
be: Экспартаваць у файл GPX, пачынаючы з апошняга ўдзельніка

en: Convert to GPX layer starting from first member
be: Пераўтварыць у пласт GPX, пачынаючы з першага ўдзельніка

en: Convert to GPX layer starting from last member
be: Пераўтварыць у пласт GPX, пачынаючы з апошняга ўдзельніка

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
be: Рэкурсіўна пераўтварыць гэта дачыненне ў gpx-трэк, пачынаючы з першага ўдзельніка, і сканчаючы апошнім.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
be: Рэкурсіўна пераўтварыць гэта дачыненне ў gpx-трэк, пачынаючы з апошняга ўдзельніка, і сканчаючы першым.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
be: заснаваны на дадзеных маршрутнага дачынення, пазнакі часу сінтэзаваны

en: Selected Relations
be: Выбраныя дачыненні

en: {0} (GPX export)
be: {0} (экспарт у GPX)

en: List of recent relations
be: Спіс апошніх дачыненняў

en: Open recent relation
be: Адкрыць апошняе дачыненне

en: Relation Editor: {0}
be: Рэдактар дачынення: {0}

en: Select in relation list
be: Абраць у спісе дачыненняў

en: Select relation in relation list.
be: Выбраць дачыненне ў спісе дачыненняў.

en: Add the members of all selected relations to current selection
be: Дадаць ўдзельнікаў усіх выбраных дачыненняў да бягучага вылучэння

en: Select the members of all selected relations
be: Вылучыце ўдзельнікаў усіх выбраных дачыненняў

en: Select members (add)
be: Выбраць удзельнікаў (дадаць)

en: Select members
be: Абраць удзельнікаў

en: Add the selected relations to the current selection
be: Дадаць выбраныя дачыненні да бягучага выбару

en: Set the current selection to the list of selected relations
be: Устанавіць бягучы выбар на спісе вылучаных дачыненняў

en: Select relation (add)
be: Абраць дачыненне (дадаць)

en: Select relation
be: Абраць дачыненне

en: Search...
be: Шукаць...

en: Search for objects
be: Пошук аб’ектаў

en: No match found for ''{0}''
be: Не знойдзена супадзенняў для ''{0}''

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
be: Нічога не дададзена да вылучэння ў выніку пошуку ''{0}''

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
be: Нічога не выдалена з вылучэння ў выніку пошуку ''{0}''

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
be: Нічога не знойдзена ў вылучаным, пры пошуку ''{0}''

en: Found {0} matches
be: Знойдзена {0} супадзенняў

en: Searching
be: Пошук

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
be[0]: Пошук у {0} аб’екце
be[1]: Пошук у {0} аб’ектах
be[2]: Пошук у {0} аб’ектах

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
be: Аўтаматычна адкідаць значэнне тэга ''{0}'' на выдаленым аб’екце {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
be: Даўжыня значэння тэга ''{0}'' на аб’екце {1} перавышае макс. дазволеную даўжыню {2}. Даўжыня значэння {3}.

en: Precondition violation
be: Парушэнне папярэдняй умовы

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
be: кропак у лініі {1}: {0} шт. Гэта перавышае максімальна дапушчальную колькасць кропак {2}

en: API Capabilities Violation
be: Парушэнне магчымасцяў API

en: Removed obsolete tags
be: Выдалены састарэлыя тэгі

en: Fix deprecated tags
be: Выправіць састарэлыя тэгі

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
be: <html>{0} дачыненні стварылі цыкл, бо яны высылаюцца адно на другое.<br>JOSM не можа адправіць іх на сервер. Калі ласка, адрэдагуйце дачыненні, выдаліўшы цыклічныя спасылкі.</html>

en: Relation ...
be: Дачыненне ...

en: ... refers to relation
be: ... спасылаецца на дачыненне

en: Cycling dependencies
be: Цыклічныя залежнасці

en: Uploading modified notes
be: Адпраўка змененых нататак

en: Uploading notes {0}/{1}
be: Адпраўка нататак {0}/{1}

en: Note {0} failed: {1}
be: Збой пры перадачы нататкі {0}: {1}

en: Notes failed to upload
be: Не атрымалася адправіць нататкі

en: The JOSM data validator partially checked the objects to be uploaded and found some problems. Try fixing them, but do not harm valid data. When in doubt ignore the findings.<br> You can see the findings in the Validator Results panel too. Further checks on all data can be started from that panel.
be: Валідатар дадзеных JOSM часткова праверыў загружаныя аб’екты і выявіў некаторыя праблемы. Паспрабуйце выправіць іх, але не пашкодзьце правільныя дадзеныя. Калі вы сумняваецеся, ігнаруйце атрыманыя вынікі.<br> Вы таксама можаце ўбачыць вынікі на панэлі Вынікаў праверкі. Далейшая праверка ўсіх дадзеных можа быць пачата з гэтай панэлі.

en: Errors
be: Памылкі

en: Usually this should be fixed.
be: Звычайна гэта трэба выправіць.

en: Warnings
be: Папярэджанні

en: Fix these when possible.
be: Выправіце гэта, калі магчыма.

en: Other
be: Іншыя

en: Informational hints, expect many false entries.
be: Інфармацыйныя падказкі, чакайце шмат ілжывых элементаў.

en: Suspicious data found. Upload anyway?
be: Знойдзены падазроныя дадзеныя. Працягнуць адпраўку на сервер?

en: Continue upload
be: Працягнуць адпраўку

en: Add node {0}
be: Дадаць кропку {0}

en: Add way {0}
be: Дадаць лінію {0}

en: Add relation {0}
be: Дадаць дачыненне {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
be[0]: Дададзены {0} аб’ект
be[1]: Дададзена {0} аб’екта
be[2]: Дададзена {0} аб’ектаў

en: New way {0} has 0 nodes
be: Новая лінія {0} утрымоўвае 0 кропак

en: Change node {0}
be: Змяніць кропку {0}

en: Change way {0}
be: Змяніць лінію {0}

en: Change relation {0}
be: Змяніць дачыненне {0}

en: Change members of {0}
be: Змяніць удзельнікаў {0}

en: Change nodes of {0}
be: Змяніць кропкі {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
be: Выдаліць «{0}» для кропкі «{1}»

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
be: Выдаліць "{0}" для лініі ''{1}''

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
be: Выдаліць "{0}" для дачынення ''{1}''

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
be: Задаць {0}={1} для кропкі «{2}»

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
be: Задаць {0}={1} для лініі ''{2}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
be: Усталяваць {0}={1} для дачынення ''{2}''

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
be[0]: Выдаліць "{0}" у {1} аб’екта
be[1]: Выдаліць "{0}" у {1} аб’ектаў
be[2]: Выдаліць "{0}" у {1} аб’ектаў

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
be[0]: Усталяваць {0} = {1} для {2} аб’екта
be[1]: Усталяваць {0} = {1} для {2} аб’ектаў
be[2]: Усталяваць {0} = {1} для {2} аб’ектаў

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
be[0]: Выдалена {0} тэгаў у {1} аб’екта
be[1]: Выдалена {0} тэгаў у {1} аб’ектаў
be[2]: Выдалена {0} тэгаў у {1} аб’ектаў

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
be[0]: Усталяваць {0} тэгаў для {1} аб’екта
be[1]: Усталяваць {0} тэгаў для {1} аб’ектаў
be[2]: Усталяваць {0} тэгаў для {1} аб’ектаў

en: Replace "{0}" by "{1}" for
be: Замяніць "{0}" на "{1}" для

en: object | objects
be[0]: аб’ект
be[1]: аб’екта
be[2]: аб’ектаў

en: Change relation member role for {0} {1}
be: Змяніць ролю ўдзельніка дачынення для {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
be: Выдалена {0}

en: At least one object to delete required, got empty collection
be: DeleteCommand: Каб выдаліць, патрабуецца хоць бы адзін аб’ект, а атрымана пустая калекцыя

en: Delete node {0}
be: Выдаліць кропку {0}

en: Delete way {0}
be: Выдаліць лінію {0}

en: Delete relation {0}
be: Выдаліць дачыненне {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
be[0]: Выдаліць {0} аб’ект
be[1]: Выдаліць {0} аб’екта
be[2]: Выдаліць {0} аб’ектаў

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
be[0]: Выдаліць {0} кропку
be[1]: Выдаліць {0} кропкі
be[2]: Выдаліць {0} кропак

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
be[0]: Выдаліць {0} лінію
be[1]: Выдаліць {0} лініі
be[2]: Выдаліць {0} ліній

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
be[0]: Выдаліць {0} дачыненне
be[1]: Выдаліць {0} дачыненні
be[2]: Выдаліць {0} дачыненняў

en: Move {0} node | Move {0} nodes
be[0]: Перамясціць {0} кропку
be[1]: Перамясціць {0} кропкі
be[2]: Перамясціць {0} кропак

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
be[0]: Вычышчаны {0} аб’ект
be[1]: Вычышчана {0} аб’екта
be[2]: Вычышчана {0} аб’ектаў

en: Removed nodes from {0}
be: Выдалены кропкі з {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
be[0]: Павярнуць {0} кропку
be[1]: Павярнуць {0} кропкі
be[2]: Павярнуць {0} кропак

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
be[0]: Маштабаваць {0} кропку
be[1]: Маштабаваць {0} кропкі
be[2]: Масштабировать {0} точек

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
be[0]: Вылучаны {0} аб’ект
be[1]: Вылучаны {0} аб’екта
be[2]: Вылучаны {0} аб’ектаў

en: Sequence: {0}
be: Паслядоўнасць: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
be: Каб падзяліць замкнёную лінію, вылучыце не меней дзвюх кропак.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
be: Лінію немагчыма падзяліць у вылучаных кропках. (Вылучыце кропкі ў сярэдзіне лініі).

en: Yes, download the missing members
be: Так, спампаваць удзельнікаў, якія адсутнічаюць

en: No, abort the split operation
be: Не, перапыніць аперацыю разбіцця

en: No, perform the split without downloading
be: Не, разбіць без спампоўкі

en: This way is part of a relation. | This way is part of {0} relations.
be[0]: Гэта лінія з’яўляецца часткай дачынення.
be[1]: Гэта лінія з’яўляецца часткай {0} дачыненняў.
be[2]: Гэта лінія з’яўляецца часткай {0} дачыненняў.

en: this relation
be: гэтага дачынення

en: these relations
be: гэтых дачыненняў

en: one relation | {0} relations
be[0]: аднаго дачынення
be[1]: {0} дачыненняў
be[2]: {0} дачыненняў

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
be: Для {0} не атрымалася вызначыць правільны парадак частак новае лініі. Каб выправіць гэта, спачатку варта спампаваць некалькі удзельнікаў дачыненняў, якія адсутнічаюць.

en: Download missing relation members?
be: Спампаваць удзельнікаў дачыненняў, якія адсутнічаюць?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
be: Будуць спампаваны удзельнікі дачыненняў, якія адсутнічаюць. У далейшым рабіць гэта аўтаматычна?

en: Downloading missing relation members
be: Спампоўка удзельнікаў дачыненняў, якія адсутнічаюць

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
be: Удзел у дачыненні, заснаваны на ролях, скапіяваны ва ўсе новыя лініі.<br>Праверце яго і, пры неабходнасці, выправіце.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
be: Удзел у дачыненні скапіяваны ва ўсе новыя лініі.<br>Праверце яго і, пры неабходнасці, выправіце.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
be[0]: Падзяліць лінію {0} на {1} адрэзак
be[1]: Падзяліць лінію {0} на {1} адрэзкі
be[2]: Падзяліць лінію {0} на {1} адрэзкаў

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
be[0]: Трансфармаваць {0} кропку
be[1]: Трансфармаваць {0} кропкі
be[2]: Трансфармаваць {0} кропак

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
be: <html>Пласт ''{0}'' ужо мае канфлікт для аб’екта<br>''{1}''.<br>Гэты канфлікт не можа быць дададзены.</html>

en: Double conflict
be: Падвойны канфлікт

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
be: Пласт ''{0}'' больш не існуе. Немагчыма выдаліць канфлікт для аб’екта ''{1}''.

en: Add conflict for ''{0}''
be: Дадаць канфлікт для элемента ''{0}''

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
be: Немагчыма адмяніць каманду ''{0}'' бо адсутнічае пласт ''{1}''

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
be: Уладзіць канфлікт у каардынатах у {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
be: Немагчыма ўладзіць канфлікт

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
be: Вырашыць канфлікт у выдаленым стане ў {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
be: Усталяваць сцяг ''modified'' для кропкі {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
be: Усталяваць сцяг ''modified'' для лініі {0}

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
be: Усталяваць сцяг ''modified'' для дачынення {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
be: Уладзіць канфлікты ў спісе ўдзельнікаў дачынення {0}

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
be[0]: Вырашыць {0} канфлікт тэгаў ў кропцы {1}
be[1]: Вырашыць {0} канфлікта тэгаў ў кропцы {1}
be[2]: Вырашыць {0} канфліктаў тэгаў ў кропцы {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
be[0]: Вырашыць {0} канфлікт тэгаў ў лініі {1}
be[1]: Вырашыць {0} канфлікта тэгаў ў лініі {1}
be[2]: Вырашыць {0} канфліктаў тэгаў ў лініі {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
be[0]: Вырашыць {0} канфлікт тэгаў у дачыненні {1}
be[1]: Вырашыць {0} канфлікта тэгаў у дачыненні {1}
be[2]: Вырашыць {0} канфліктаў тэгаў у дачыненні {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
be: Уладзіць канфлікт версіі для кропкі {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
be: Уладзіць канфлікт версіі для лініі {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
be: Уладзіць канфлікт версіі для дачынення {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
be: Уладзіць канфлікты ў спісе кропак лініі {0}

en: Main dataset does not include node {0}
be: Асноўны набор дадзеных не ўтрымоўвае кропку {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
be: Няправільнае значэнне шыраты ''{0}''

en: Illegal longitude value ''{0}''
be: Няправільнае значэнне даўгаты ''{0}''

en: Unable to set file non-readable {0}
be: Не атрымалася зрабіць файл недаступным для чытання {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
be: Не атрымалася зрабіць файл недаступным для запісу {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
be: Не ўдалося зрабіць файл непрызначаным для выканання {0}

en: Unable to set file readable {0}
be: Не атрымалася зрабіць файл даступным для чытання {0}

en: Unable to set file writable {0}
be: Не атрымалася зрабіць файл даступным для запісу {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
be: Не атрымалася ініцыялізаваць налады. Каталог налад ''{0}'' не з’яўляецца каталогам.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
be: <html>Памылка ініцыялізацыі налад.<br>Каталог налад ''{0}'' не з’яўляецца каталогам.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
be: Не атрымалася ініцыялізаваць налады. Не атрымалася стварыць адсутны каталог налад: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
be: <html>Памылка ініцыялізацыі налад.<br>Не атрымоўваецца стварыць адсутны каталог налад: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
be: Адсутнічае файл налад ''{0}''. Стварэнне файла налад па змаўчанні.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
be: Замена існага файла налад ''{0}'' файлам налад па змаўчанні.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
be: <html>Памылка ініцыялізацыі налад.<br>Не атрымалася скінуць файл налад да стану па змаўчанні: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
be: Не атрымалася загрузіць файл кэша налад па змаўчанні: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
be: Не атрымалася выдаліць пашкоджаны файл кэша налад па змаўчанні: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
be: <html>Файл наладак утрымоўвае памылкі.<br> Робіцца рэзервовае капіяванне старога файла ў <br>{0}<br> і спроба чытання апошняга спраўнага файла наладак <br>{1}<br>.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
be: Не атрымалася ініцыялізаваць налады. Не атрымалася выканаць скід да файла налад па змаўчанні: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
be: <html>Файл наладак утрымоўвае памылкі.<br> Ствараецца новы файл з наладкамі па змаўчанні.</html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
be: Не атрымалася захаваць налады ў ''{0}''

en: Updated preference setting {0} to {1}
be: Параметр наладак {0} абноўлены да {1}

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
be: Выдалены параметр наладак {0}, бо ён больш не выкарыстоўваецца

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
be: Выдалена значэнне па змаўчанні наладкі {0}, бо яно больш не выкарыстоўваецца

en: Saved updated default preferences.
be: Захаваны абноўленыя наладкі па змаўчанні.

en: Failed to save default preferences.
be: Не атрымалася захаваць налады па змаўчанні.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
be: <html>Файл налад спрабуе дадаць параметры ў <b>{0}</b>,<br/> але яго значэнне па змаўчанні ў дадзены момант невядома.<br/>Калі ласка, актывуйце адпаведную функцыю ўручную і паўтарыце імпарт.

en: Metric
be: Метрычная сістэма

en: Chinese
be: Кітайскі

en: Imperial
be: Ангельская сістэма мер

en: Nautical Mile
be: Марская міля

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
be: Чакалася непустое значэнне для параметру ''{0}'', атрымана ''{1}''

en: UNKNOWN
be: НЕВЯДОМА

en: Error reading revision info from revision file: {0}
be: Памылка атрымання інфармацыі аб рэвізіі з файла: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
be: Неспадзяваны нумар версіі JOSM у файле рэвізій, значэнне роўна ''{0}''

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
be: Файл рэвізій ''/REVISION'' адсутнічае.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
be: Канфлікт ужо зарэгістраваны для элемента ''{0}''

[ctx: compass]
en: S
be: Пд

[ctx: compass]
en: N
be: Пн

[ctx: compass]
en: W
be: З

[ctx: compass]
en: E
be: У

en: deg° min'' sec"
be: град° мін'' сек"

en: Decimal Degrees
be: Дзесятковыя градусы

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
be: Немагчыма разабраць значэнне каардынаты: «{0}»

en: deg° min'' (Nautical)
be: град° мін'' (марскі фармат)

en: Projected Coordinates
be: Прагназуемыя Каардынаты

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
be: Памылка пры разборы зрушэння.
    Чаканы фармат: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
be: Памылка пры разборы гадзіннага пояса.
    Чаканы фармат: {0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
be: Для пласта {0} зададзены tileMatrixSet: {1}

en: Aerial or satellite photo
be: Аэра- ці спадарожнікавыя здымкі

en: Elevation map
be: Карта вышынь

en: Map
be: Карта

en: Historic or otherwise outdated map
be: Гістарычная ці састарэлая карта

en: Map based on OSM data
be: Карта на аснове дадзеных OSM

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
be: Гістарычныя ці састарэлыя аэра- ці спадарожнікавыя здымкі

en: Map for quality assurance
be: Карта для забеспячэння якасці (quality assurance)

en: Imagery not matching any other category
be: , што не ўваходзіць ў іншыя

en: {0} mirror server {1}
be: {1} люстэрка {0}

en: {0} mirror server
be: люстэрка {0}

en: Date of imagery: {0}
be: Дата здымка: {0}

en: Imagery category: {0}
be: Катэгорыя адлюстраванняў: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
be: Гэтыя здымкі адмечаныя, як найлепшыя для гэтага рэгіёна.

en: This imagery is an overlay.
be: Гэты пласт з’яўляецца аверлэем.

en: Update default entries
be: Абнавіць даступныя па змаўчанні падкладкі

en: Update imagery ''{0}''
be: Абнавіць здымкі "{0}"

en: Drop old imagery ''{0}''
be: Выдаліць састарэлыя выявы "{0}"

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
be: {0} - не дапушчальны аргумент WMS. Праверце URL гэтага сервера: ￼
    {1}

en: {0} is not a valid WMTS argument. Please check this server URL:
    {1}
be: {0} — няправільны аргумент WMTS. Праверце URL гэтага сервера:
    {1}

en: Advanced preference ''{0}'' is not default. Please consider resetting it.
be: Пашыраная наладка «{0}» адрозніваецца ад значэння па змаўчанні. Калі ласка, удакладніце яе значэнне.

en: API key for imagery with id={0} may not be available.
be: API-ключ для здымкаў з id={0} можа быць недаступны.

en: Could not retrieve API key for imagery with id={0}. Cannot add layer.
    {1}
be: Не атрымалася атрымаць ключ API для здымкаў з id={0}. Немагчыма дадаць пласт.
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
be: Памылка HTTP {0} пры спампоўцы квадратаў

en: Error downloading tiles: {0}
be: Памылка спампоўкі квадратаў: {0}

en: Problem loading tile
be: Праблема пры загрузцы квадрата

en: No tiles at this zoom level
be: Няма квадратаў на дадзеным маштабе

en: Could not load image from tile server
be: Не атрымалася сцягнуць выяву з сервера

en: Select WMTS layer
be: Выбраць пласт WMTS

en: No default layer selected, choosing first layer.
be: Не выбраны пласт па змаўчанні, выбіраецца першы пласт.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
be: Не вызначана ні аднаго пласта праз getCapabilities дакмент: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
be: Дакумент WMTS Capabilities не ўтрымоўвае пластоў у url: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
be: Памылка пры разборы дакумента WMTS Capabilities: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
be: Няправільны шлях для дакумента GetCapabilities: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
be: Памылка парсера WMTS — імя пачатковага элемента {0} адрозніваецца ад імя канчатковага элемента {2}

en: Can''t use layer {0} because no supported formats were found. Layer is available in formats: {1}
be: Немагчыма выкарыстоўваць пласт {0}, бо не знойдзены падтрымоўваныя фарматы. Пласт даступны ў фарматах: {1}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
be: Падтрымліваюцца толькі квадратныя тайлы. Сервер вярнуў {0}x{1} для ідэнтыфікатара {2} TileMatrix

en: Loading {0}
be: Загрузка {0}

en: {0} with {1} arguments is not understood
be: {0} з {1} аргументамі незразумелы

en: {0} cannot have zero area
be: {0} не можа мець нулёвую плошчу

en: We do not understand version {0} of the vector tile specification
be: Незразумелая версія {0} спецыфікацыі вектарных тайлаў

en: Vector tile layers must have a layer name
be: Пласты вектарных тайлаў павінны мець імя пласта

en: Unknown field in vector tile layer value ({0})
be: Невядомае поле ў значэнні пласта вектарных тайлаў ({0})

en: Select Vector Tile Layers
be: Абярыце пласты вектарных тайлаў

en: Cannot understand style source: {0}
be: Незразумелая крыніца стылю: {0}

en: Vector Tile Style Version not understood: version {0} (json: {1})
be: Незразумелая версія стылю вектарных тайлаў: версія {0} (json: {1})

en: Note
be: Нататка

en: Mismatched state: Expected {0} but got {1}
be: Неадпаведнасць стану: чакалася {0}, атрымана {1}

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
be: Не атрымалася захаваць токен доступу OAuth у мэнэджару ўліковых дадзеных

en: Current credential manager is of type ''{0}''
be: Бягучы мэнэджар уліковых дадзеных мае тып ''{0}''

en: ID > 0 expected. Got {0}.
be: выяўлена id > 0. Атрымана {0}

en: Version > 0 expected. Got {0}.
be: выяўлена версія > 0. Атрымана {0}

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
be: Немагчыма прызначыць changesetId > 0 на новы элемент. Значэнне changesetId - {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
be: Элемент з id=0 не можа быць нябачным

en: Changeset
be: Пакет правак

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
be: Пакет правак {0}: Нечаканы парадак версій для {1}: v{2} не вышэй, чым версія v{3}

en: Cyclic dependency between relations:
be: Цыклічныя залежнасці паміж дачыненнямі:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
be: Немагчыма дадаць элемент {0} да набору дадзеных, бо ён ужо прысутнічае

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
be: JOSM спадзяваўся знайсці прымітыў [{0} {1}] ў наборы дадзеных, але яго там няма. Калі ласка, паведаміце пра гэта на {2}. Гэта не крытычная памылка, яна не стане вам перашкодай у вашай працы.

en: Missing merge target for way with id {0}
be: Адсутнічае вынік аб’яднання для лініі з id {0}

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
be: Аб’ект тыпу {0} з id {1} быў пазначаны для выдалення, але адсутнічае ў зыходным наборы дадзеных.

en: Missing merge target for node with id {0}
be: Адсутнічае вынік аб’яднання для кропкі з id {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
be: Адсутнічае вынік аб’яднання для дачынення з id {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
be: Адсутнічае вынік аб’яднання тыпу {0} з id {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
be: Канфлікт у атрыбуце ''visible'' аб’екта {0} з id {1}

en: Merging data...
be: Аб’яднанне дадзеных...

en: highway
be: дарога

en: railway
be: чыгунка

en: waterway
be: вадаём

en: landuse
be: землекарыстанне

en: building
be: будынак

en:  [id: {0}, v{1}]
be:  [id: {0}, версія {1}]

en:  [v{0}]
be:  [версія {0}]

en: {0} node | {0} nodes
be[0]: {0} кропка
be[1]: {0} кропкі
be[2]: {0} кропак

en: incomplete
be: няпоўны

en: node | nodes
be[0]: кропка
be[1]: кропкі
be[2]: кропак

en: House {0}
be: Хата {0}

en: House number {0} at {1}
be: Хата нумар {0} на {1}

en: House number {0}
be: Хата нумар {0}

en: {0} member | {0} members
be[0]: {0} удзельнік
be[1]: {0} удзельніка
be[2]: {0} удзельнікаў

en: public transport
be: грамадскі транспарт

en: relation | relations
be[0]: дачыненне
be[1]: дачыненні
be[2]: дачыненняў

en: Changeset {0}
be: Пакет правак {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
be: <html>Памылка ў фільтры <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
be: Памылка ў фільтры

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
be[0]: <p><b>{0}</b> аб’ект утоены
be[1]: <p><b>{0}</b> аб’екта ўтоена
be[2]: <p><b>{0}</b> аб’ектаў утоена

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
be[0]: <b>{0}</b> аб’ект адключаны
be[1]: <b>{0}</b> аб’екта адключана
be[2]: <b>{0}</b> аб’ектаў адключана

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
be: Немагчыма дадаць лінію ў якой толькі {0} кропка.

en: Each node must connect exactly 2 ways
be: КОЖНАЯ кропка павінна злучаць роўна дзве лініі

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
be: Немагчыма аб’яднаць, таму што частка элементаў новыя, а частка не

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
be: Зліццё элементаў з рознымі id немагчыма. Гэты id: {0}, іншы ж: {1}

en: way | ways
be[0]: лінія
be[1]: лініі
be[2]: ліній

en: closedway
be: замкнёная лінія

en: multipolygon
be: мультыпалігон

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
be: Набор тэгаў не можа быць ужыты да элемента з-за наяўнасці ключоў з некалькімі значэннямі.

en: <anonymous>
be: <ананімны>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
be: Немагчыма дадаць кропку {0} да няпоўнай лініі {1}.

en: Nodes in way must be in the same dataset
be: Кропкі лініі павінны быць у тым жа наборы дадзеных

en: Deleted node referenced by {0}
be: На выдаленую кропку спасылаецца {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
be: Выправіце кропку {0} з пустымі каардынатамі ў лініі {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
be: Немагчыма параўнаць элемент з  ID ''{0}'' і элемент з ID ''{1}''.

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
be: параметр {0} не ў інтэрвале 0..{1}, бягучае значэнне {2}

en: <tilde>
be: <тыльда>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
be: Памылка ў рэгулярным выразе "{0}" на пазіцыі {1}, поўны тэкст памылкі:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
be: Памылка сінтаксічнага разбору рэгулярнага выраза "{0}":
    {1}

en: Range of numbers expected
be: Чакалася паслядоўнасць лікаў

en: Expecting {0} after {1}
be: Чакалася {0} пасля {1}

en: Range of primitive ids expected
be: Чакаецца дыяпазон ID аб’ектаў

en: Range of changeset ids expected
be: Чакаецца дыяпазон ID пакетаў правак

en: Range of versions expected
be: Чакаецца дыяпазон версій

en: Reference value for ''{0}'' expected
be: Кантрольнае значэнне для «{0}» чаканага

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
be: Ключ не можа быць пустым пры выкарыстанні тэга аператара. Прыклад выкарыстання: ключ=значэнне

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
be: Невядомы тып элемента: {0}. Дазволеныя значэнні: кропка, лінія або дачыненне

en: Positive integer expected
be: Чакаўся дадатны цэлы лік

en: Non-zero integer expected
be: Чакалася ненулявое цэлалікавае значэнне

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
be: Не атрымалася выканаць разбор пазнакі часу ''{0}''

en: Unknown preset name:
be: Невядомая назва нарыхтоўкі:

en: Failed to parse MapCSS selector
be: Не атрымалася разабраць MapCSS-селектар

en: Unexpected token: {0}
be: Нечаканая лексема: {0}

en: Missing parameter for OR
be: Прапушчаны параметр для OR

en: Missing parameter for XOR
be: Адсутнічаюць параметры для XOR

en: Missing operator for NOT
be: Прапушчаны аператар для NOT

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
be: Нечаканы маркер. Чакалася {0}, знойдзена {1}

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
be: Не атрымалася загрузіць клас адмалёўшчыка карты ''{0}''. Клас не знойдзены.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
be: Немагчыма актываваць рэндар ''{0}'', таму што клас не знойдзены.

en: Activating the standard map renderer instead.
be: Актывацыя стандартнага рэндара карты

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
be: Немагчыма актываваць рэндэр ''{0}'', таму што ён не з’яўляецца падкласам ''{1}''.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
be: Немагчыма актываваць рэндэр ''{0}'', таму што ён не з''яўляецца зарэгістраваным рэндэрам.

en: Wireframe Map Renderer
be: "Драцяны" рэндар

en: Renders the map as simple wire frame.
be: Спрошчаны рэндэр. Адлюстроўвае толькі межы аб’ектаў.

en: Styled Map Renderer
be: Стылізаваны рэндар

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
be: Рэндар, які выкарыстоўвае правілы з табліц стыляў

en: inactive
be: неактыўны

en: selected
be: вылучана

en: Relation: selected
be: Дачыненне: вылучаныя

en: Node: standard
be: Кропка: стандартная

en: Node: connection
be: Кропка: злучэнне

en: Node: tagged
be: Кропка: тэгаваная

en: untagged way
be: лінія без тэгаў

en: background
be: фон

en: highlight
be: падсвятленне

en: highlight wireframe
be: падсвятленне каркаса

en: untagged
be: без тэгаў

en: text
be: тэкст

en: areatext
be: для_тэксту

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
be: Не атрымалася стварыць каталог наладак, што адсутнічаў: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
be: <html>Не атрымалася стварыць каталог наладак, што адсутнічаў: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
be: Не атрымалася стварыць каталог дадзеных карыстача, што адсутнічаў: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
be: <html>Не атрымалася стварыць каталог дадзеных карыстача, што адсутнічаў: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
be: Не атрымалася стварыць адсутны каталог кэша: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
be: <html>Немагчыма стварыць каталог для часовых дадзеных: {0}</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
be: Чакаўся элемент ''{0}'', а атрыманы ''{1}''

en: value expected
be: чакалася значэнне

en: Short Description:
be: Кароткае апісанне:

en: Author:
be: Аўтар:

en: Webpage:
be: Вэб-старонка:

en: Description:
be: Апісанне:

en: Version:
be: Версія:

en: Minimum JOSM Version:
be: Мінімальная версія JOSM:

en: by {0}
be: {0}

en: JOSM default (MapCSS)
be: Стандартны JOSM (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
be: Убудаваны стыль, які выкарыстоўваецца як базавы для падлучальных стыляў

en: Internal Preset
be: Убудаваная нарыхтоўка

en: The default preset for JOSM
be: Нарыхтоўка па змаўчанні для JOSM

en: Addresses
be: Адрасы

en: Checks for errors on addresses
be: Праверка памылак у адрасах

en: Tag combinations
be: Камбінацыя тэгаў

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
be: Праверка на адсутнасць ці сумніўныя камбінацыі тэгаў

en: Deprecated features
be: Састарэлыя тэгі

en: Checks for deprecated features
be: Праверка на наяўнасць састарэлых тэгаў

en: Geometry
be: Геаметрыя

en: Checks for geometry errors
be: Праверка на памылкі геаметрыі

en: Highways
be: Дарогі

en: Checks for errors on highways
be: Праверка на памылкі дарог

en: Multiple values
be: Множныя значэнні

en: Checks for wrong multiple values
be: Праверка на хібнае прысваенне некалькіх значэнняў аднаму ключу

en: Numeric values
be: Лікавыя значэнні

en: Checks for wrong numeric values
be: Праверка на няправільныя лікавыя значэнні

en: Religion
be: Рэлігія

en: Checks for errors on religious objects
be: Праверка на памылкі рэлігійных аб’ектаў

en: Relations
be: Дачыненні

en: Checks for errors on relations
be: Праверка памылак у дачыненнях

en: Territories
be: Тэрыторыі

en: Checks for territories-specific features
be: Праверка на ўласцівасці, спецыфічныя для асобных тэрыторый

en: Unnecessary tags
be: Непатрэбныя тэгі

en: Checks for unnecessary tags
be: Праверка наяўнасці непатрэбных тэгаў

en: Wikipedia
be: Вікіпедыя

en: Checks for wrong wikipedia tags
be: Праверка няправільных тэгаў Вікіпедыі

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
be: Праекцыя UTM (''+proj=utm'') патрабуе параметр ''+zone=...''.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
be: Чакаўся цэлы лік у дыяпазоне 1-60 для параметру ''+zone=…''

en: No unit found for: {0}
be: Не знойдзена адзінка вымярэння для: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
be: Невядомы параметр: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
be: Чакалася значэнне для параметру «{0}».

en: No value expected for parameter ''{0}''.
be: Не чакалася значэнне для параметру «{0}».

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
be: Параметр павінен пачынацца са знака «+» (знойдзены: «{0}»)

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
be: Неспадзяваны фармат параметру («{0}»)

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
be: Значэнне «{0}» для опцыі +init не падтрымліваецца.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
be: Эліпсоід ''{0}'' не падтрымліваецца.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
be: Камбінацыя параметраў эліпсоіда не падтрымліваецца

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
be: Невядомы ідэнтыфікатар датума: ''{0}''

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
be: Патрабуецца эліпсоід (+ellps=* ці +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
be: Файл зруху сеткі «{0}» для опцыі +nadgrids не падтрымліваецца.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
be: Няслушная колькасць аргументаў для параметру «towgs84» (павінна быць 3 ці 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
be: Немагчыма разабраць значэнне параметру ''towgs84'' (''{0}'')

en: Projection required (+proj=*)
be: Патрабуецца праекцыя (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
be: Невядомы ідэнтыфікатар праекцыі: ''{0}''

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
be: Неспадзяваная колькасць аргументаў для параметру «+bounds» (павінна быць 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
be: Чакаўся лікавы аргумент для параметру «{0}»

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
be: Немагчыма разабраць значэнне ''{1}'' параметру ''{0}'' як лік.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
be: Немагчыма разабраць значэнне ''{1}'' параметру ''{0}'' як каардынаты.

en: Custom Projection
be: Уласная праекцыя

en: Error: {0}
be: Памылка: {0}

en: JOSM projection command line interface
be: Інтэрфейс каманднага радка JOSM для кіравання праекцыямі

en: Description
be: Апісанне

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
be: Пераўтварае каардынаты з аднае сістэмы каардынат у іншую.

en: Options
be: Параметры

en: Show this help
be: Паказаць гэту даведку

en: Switch input and output crs
be: Памяняць месцамі уваходны і выходны crs-файлы

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
be: Памяняць парадак уваходных каардынат (усход/поўнач, даўгата/шырата)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
be: Памяняць парадак выходных каардынат (усход/поўнач, даўгата/шырата)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
be: Фармат уваходнае і выходнае сістэм каардынат падобны фармату праграмы PROJ.4.

en: [file]
be: [файл]

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
be: Чытае ўваходныя дадзеныя з аднаго ці некалькіх файлаў, азначаных у якасці аргументаў. Калі файлы не зададзены ці азначана імя файла «-», то дадзеныя чытаюцца са стандартнага струменя ўводу.

en: Examples
be: Прыклады

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
be: Чакаліся дзве каардынаты, падзеленыя прабелам, атрыманы {0} у «{1}»

en: Unable to parse number ''{0}''
be: Немагчыма разабраць лічбу «{0}»

en: Albers Equal Area
be: Роўнавялікая праекцыя Альберса

en: Parameter ''{0}'' required.
be: Патрабуецца параметр «{0}».

en: standard parallels are opposite
be: стандартныя паралелі насупраць адзін аднаго

en: Azimuthal Equidistant
be: Азімутальная раўнапрамежкавая

en: Cassini-Soldner
be: Праекцыя Касіні-Зольднера

en: Double Stereographic
be: Падвойная стэрэаграфічная

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
be: Роўнапрамежкавая цыліндрычная (Plate Carree)

en: Lambert Azimuthal Equal Area
be: Роўнавялікая азімутальная праекцыя Ламберта

en: Lambert Conformal Conic
be: Раўнакутная канічная праекцыя Ламберта

en: Lat/lon (Geodetic)
be: Шыр. / даўг. (геадэзічныя)

en: Mercator
be: Меркатар

en: Oblique Mercator
be: Касая праекцыя Меркатара

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
be: Непадыходныя параметры ''{0}'' і ''{1}'' для метаду двух пунктаў.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
be: недапушчальнае значэнне для параметру ''{0}'': {1}

en: error in initialization
be: памылка пры ініцыялізацыі

en: Polar Stereographic
be: Палярная стэрэаграфічная

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
be: Палярная стэрэаграфічная: параметр ''{0}'' павінен быць роўны 90 ці -90.

en: Sinusoidal
be: Сінусаідальная

en: Swiss Oblique Mercator
be: Швейцарская праекцыя Меркатара

en: Transverse Mercator
be: Папярочна-цыліндрычная праекцыя Меркатара

en: Worldwide
be: Глабальна

en: Cannot handle ignore list entry {0}
be: Не атрымалася апрацаваць запіс спісу ігнаравання {0}

en: Ignore list
be: Спіс ігнаруемых

en: Error initializing test {0}:
     {1}
be: Памылка пры ініцыялізацыі тэсту {0}:
    {1}

en: validation error
be: памылка пры праверцы

en: validation warning
be: папярэджанне пры праверцы

en: validation other
be: іншае пры праверцы

en: Running test {0}
be: Запуск тэста {0}

en: {0} of {1} elements done
be: {0} з {1} элементаў апрацавана

en: Validating
be: Праверка

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
be: Тэст {0} / {1}: Ідзе {2}

en: Updating ignored errors ...
be: Абнаўленне праігнаравалі памылак ...

en: Validation results contain elements hidden by a filter.
be: Вынікі праверкі ўтрымоўваюць элементы, утоеныя фільтрам.

en: Please review active filters to see the hidden results.
be: Праверце актыўныя фільтры і адключыце тыя, што не даюць ўбачыць утоеныя вынікі.

en: Missing argument - input data file ({0})
be: Прапушчаны аргумент - уваходны файл дадзеных ({0})

en: Processing files...
be: Апрацоўка файлаў...

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
be[0]: {0} утрымоўвае {1} памылку
be[1]: {0} утрымоўвае {1} памылкі
be[2]: {0} утрымоўвае {1} памылак

en: {0} had no errors
be: {0} не ўтрымоўвае памылак

en: Could not load input file: {0}
be: Не атрымалася загрузіць уваходны файл: {0}

en: Validating {0}, saving output to {1}
be: Праверка {0}, захаванне вываду ў {1}

en: Could not find a layer for {0}
be: Не атрымалася знайсці пласт для {0}

en: Preferences are not the expected type
be: Наладкі не адпавядаюць чаканаму тыпу

en: JOSM Validation command line interface
be: Інтэрфейс каманднага радка праверкі JOSM

en: Validates data and saves the result to a file.
be: Правярае дадзеныя і захоўвае вынікі ў файл

en: Input data file name (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).
be: Імя файла ўваходных дадзеных (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).

en: OSM files can be specified multiple times. Required.
be: Файлы OSM могуць быць зазначаны некалькі разоў. Абавязкова.

en: .validator.mapcss and .mapcss files will stop processing on first error.
be: апрацоўка файлаў .validator.mapcss і .mapcss будзе спынена на першай памылцы.

en: Non-osm files do not use --output or --change-file
be: Для не-OSM файлаў не выкарыстоўвайце --output ці --change-file

en: Output data file name (.geojson, line-by-line delimited for MapRoulette). Optional.
be: Імя файла выходных дадзеных (.geojson, парадкова падзелены для MapRoulette). Неабавязкова.

en: Change file name (.osc). Can be specified multiple times per input.
be: Змяніць імя файла (.osc). Можа быць зазначана некалькі разоў для кожнага ўваходнага.

en: Changes will be applied in the specified order. Optional.
be: Змены будуць ужыты ў паказаным парадку. Неабавязкова.

en: E-mail address is invalid
be: Няслушны адрас эл. пошты

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
be: Адрас эл. пошты ўтрымоўвае недапушчальнае імя карыстальніка: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
be: Адрас эл. пошты ўтрымоўвае недапушчальны  дамен: {0}

en: Email validator
be: Праверка карэктнасці Email адрасоў

en: URL is invalid
be: Няслушны URL

en: URL contains an invalid protocol: {0}
be: URL утрымоўвае недапушчальны пратакол: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
be: URL утрымоўвае няслушную частку "authority": {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
be: URL утрымоўвае недапушчальны шлях: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
be: URL утрымоўвае недапушчальны запыт: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
be: URL утрымоўвае недапушчальны фрагмент: {0}

en: URL validator
be: Праверка карэктнасці адрасоў ў Інтэрнэт

en: Include POIs like amenities, offices, and buildings in duplicate address detection
be: Уключыць ТАУ, такія як зручнасці, афісы і будынкі, пры пошуку дублікатаў адрасаў.

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
be: Правярае памылкі ў адрасах і дачыненнях associatedStreet.

en: Multiple associatedStreet relations
be: Некалькі дачыненняў associatedStreet

en: House number without street
be: Нумар хаты без указання вуліцы

en: Duplicate house numbers
be: Дубляваць нумары дамоў

en: ''{0}'' ({1}m)
be: «{0}» ({1} м)

en: House number ''{0}'' duplicated
be: Дубляваны нумар дома «{0}»

en: Multiple street names in relation
be: Некалькі назваў вуліц у дачыненні

en: House number too far from street
be: Нумар дома занадта далёка ад вуліцы

en: Relation is obsolete
be: Дачыненне састарэла

en: API Capabilities
be: Магчымасці API

en: Checks for errors against API capabilities
be: Праверка на памылкі, злучаныя з магчымасцямі API

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
be: Лінія ўтрымоўвае больш {0} кропак. Яе варта замяніць на мультыпалігон

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
be: Лінія ўтрымоўвае больш {0} кропак. Яе варта разбіць ці спрасціць

en: Barriers and entrances
be: Перашкоды і праходы

en: Checks for errors in barriers and entrances.
be: Праверка памылак у перашкодах і праходах.

en: Barrier entrance not set on a barrier
be: Для перашкоды не пазначаны праход

en: Coastlines
be: Берагавыя лініі

en: This test checks that coastlines are correct.
be: Гэты тэст правярае правільнасць берагавых ліній.

en: Reversed coastline: land not on left side
be: Няслушны кірунак берагавой лініі: зямля не злева

en: Unconnected coastline
be: Нязлучаная берагавая лінія

en: Unordered coastline
be: Неўпарадкаваная берагавая лінія

en: Reversed coastline
be: Зваротная берагавая лінія

en: invalid coastline
be: Няправільная берагавая лінія

en: Conditional Keys
be: Ключы, якія залежаць ад умоў

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
be: Праверка правільнасці выкарыстання тэгаў ''*:conditional''.

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
be: Не адпавядае шаблону ''абмежавальнае значэнне @ ўмова''

en: {0} is not a valid restriction value
be: {0} — недапушчальнае абмежавальнае значэнне

en: Wrong syntax in {0} key
be: Няслушны сінтаксіс у ключы {0}

en: Error in {0} value: {1}
be: Памылка ў значэнні {0}: {1}

en: Connectivity Relations
be: Дачыненні злучэнняў

en: Validates connectivity relations
be: Праверка дачыненняў злучэнняў

en: Connectivity relation without connectivity tag
be: Дачыненне злучэнняў без тэга connectivity

en: Connectivity tag contains unusual data
be: Тэг connectivity утрымоўвае незвычайныя дадзеныя

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
be: Адсутнічае коска паміж неабавязковымі і абавязковымі значэннямі ў тэгу connectivity

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
be: Супярэчлівая нумарацыя палос у тэгах дачынення і яго ўдзельніка

en: Relation {0} member is missing a lanes or *:lanes tag | Relation {0} members are missing a lanes or *:lanes tag
be[0]: Ва ўдзельніка дачынення з роляй {0} адсутнічае тэг lanes ці *:lanes
be[1]: Ва ўдзельнікаў дачынення з роляй {0} адсутнічае тэг lanes ці *:lanes
be[2]: Ва ўдзельнікаў дачынення з роляй {0} адсутнічае тэг lanes ці *:lanes

en: This connectivity may already be implied
be: Гэта злучэнне ўжо можа мецца на ўвазе

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
be: Дачыненне не павінна ўтрымоўваць адначасова лініі і кропкі з роляй «via»

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
be: Некалькі роляў «via» дапушчаюцца толькі ў ліній

en: Crossing ways
be: Перасякальныя лініі

en: Crossing barriers
be: Скрыжаванне бар’ераў

en: Crossing highways
be: Перасячэнне дарог

en: Crossing railways
be: Перасячэнне чыгунак

en: Crossing waterways
be: Скрыжаванне водных шляхоў

en: Crossing barrier/building
be: Перасячэнне перашкоды і будынка

en: Crossing barrier/highway
be: Перасячэнне перашкоды і дарогі

en: Crossing barrier/railway
be: Перасячэнне перашкоды і чыгункі

en: Crossing barrier/waterway
be: Перасячэнне перашкоды і воднага аб’екта

en: Crossing barrier/way
be: Перасячэнне перашкоды і лініі

en: Crossing building/highway
be: Перасячэнне будынка і дарогі

en: Crossing building/railway
be: Перасячэнне будынка і чыгункі

en: Crossing building/residential area
be: Перасячэнне будынка і жылой зоны

en: Crossing building/waterway
be: Перасячэнне будынка і воднага шляху

en: Crossing building/way
be: Перасячэнне будынка і лініі

en: Crossing highway/railway
be: Перасячэнне дарогі і чыгункі

en: Crossing highway/waterway
be: Перасячэнне дарогі і воднага шляху

en: Crossing highway/way
be: Перасячэнне дарогі і лініі

en: Crossing railway/waterway
be: Перасячэнне чыгункі і воднага шляху

en: Crossing railway/way
be: Перасячэнне чыгункі і лініі

en: Crossing residential area/way
be: Перасячэнне жылой зоны і лініі

en: Crossing waterway/way
be: Перасячэнне воднага шляху і лініі

en: Crossing boundaries
be: Перасякальныя межы

en: Self crossing ways
be: Лініі з самаперасячэннем

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
be: Гэты тэст правярае, ці злучаны ў кропцы скрыжавання дзве дарогі (аўтамабільныя, жалезныя, водныя) ці два будынкі, калі яны размешчаны ў адным і тым жа пласце.

en: Invalid usage of direction on node
be: Недапушчальнае выкарыстанне кірунку для кропкі

en: Disputed usage of direction on node
be: Спрэчнае выкарыстанне кірунку на кропцы

en: Direction nodes
be: Кропкі з кірункам

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
be: Праверка на кропкі, якія маюць кірунак «forward» ці «backward»

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
be: Нязлучаная кропка з {0}. Выкарыстоўвайце кут ці кірункі бакоў свету

en: Node with {0} should be connected to a linear way
be: Кропка з {0} павінна быць злучана з лініяй

en: Node with {0} on end of way
be: Кропка з {0} у канцы лініі

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
be: Кропка з {0} на злучэнні некалькіх ліній

en: Duplicated nodes
be: Дубляваныя кропкі

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
be: Гэты тэст правярае адсутнасць кропак у адным і тым жа месцы (накладзеных адна на адну).

en: Mixed type duplicated nodes
be: Прадубляваныя кропкі змяшанага тыпу

en: Highway duplicated nodes
be: Прадубляваныя кропкі дарог

en: Railway duplicated nodes
be: Прадубляваныя кропкі чыгунак

en: Waterway duplicated nodes
be: Прадубляваныя кропкі водных шляхоў

en: Boundary duplicated nodes
be: Прадубляваныя кропкі меж

en: Power duplicated nodes
be: Прадубляваныя кропкі аб’ектаў энергетыкі

en: Natural duplicated nodes
be: Дублікаты кропак прыроды

en: Building duplicated nodes
be: Дублікаты кропак будынкаў

en: Landuse duplicated nodes
be: Дублікаты кропак землекарыстання

en: Other duplicated nodes
be: Іншыя дублікаты кропак

en: Nodes at same position
be: Кропкі ў адной і той жа пазіцыі

en: Duplicated relations
be: Дубляваныя дачыненні

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
be: Правярае на наяўнасць дачыненняў 1) з аднолькавымі тэгамі 2) з аднолькавымі удзельнікамі з аднолькавымі ролямі.

en: Relations with same members
be: Дачыненні з аднолькавымі ўдзельнікамі

en: Identical members
be: Ідэнтычныя ўдзельнікі

en: Delete duplicate relations
be: Выдаліць дубляваныя дачыненні

en: Duplicated ways
be: Дубляваныя лініі

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
be: Правярае на наяўнасць ліній з аднолькавымі каардынатамі кропак і (апцыянальна) з аднолькавымі тэгамі.

en: Ways with same position
be: Лініі ў адным і тым жа месцы

en: Delete duplicate ways
be: Выдаліць дублікаты ліній

en: Duplicated way nodes
be: Дубляваныя кропкі на лініі

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
be: Правярае лініі на наяўнасць аднолькавых паслядоўных кропак

en: Performs semantic checks on highways.
be: Семантычная праверка тэгаў на дарогах

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
be: Некарэктны кругавы рух (дарога: {0} замест {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
be: Лінія дарогі не злучана з адэкватнай дарогай/лініяй

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
be: Няпоўнае тэгаванне пешаходнага пераходу. Неабходны тэгі {0} і {1}.

en: Unknown country code: {0}
be: Невядомы код краіны: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
be: Невядомы кантэкст source:maxspeed: {0}

en: Node connects highways on different layers
be: Кропка злучае вуліцы на розных пластах

en: Internet tags
be: Інтэрнэт-тэгі

en: Checks for errors in internet-related tags.
be: Праверка на памылкі ў тэгах, злучаных з Інтэрнэтам.

en: URL contains backslashes instead of slashes
be: URL утрымоўвае знакі «\» замест «/»

en: Lane tags
be: Тэгі палос руху

en: Test that validates ''lane:'' tags.
be: Тэст для праверкі тэгаў ''lane:''.

en: Number of {0} greater than {1}
be: Колькасць {0} больш, чым {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
be: Неадпаведнасць ліку значэнняў, якія залежаць ад палос руху

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
be: Неадпаведнасць ліку значэнняў, якія залежаць ад палос руху, у прамым кірунку

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
be: Неадпаведнасць ліку значэнняў, якія залежаць ад палос руху, у зваротным кірунку

en: Long segments
be: Доўгія сегменты

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
be: Праверка доўгіх сегментаў ліній, якія звычайна з’яўляюцца памылкамі.

en: Very long segment of {0} kilometers
be: Занадта доўгі сегмент ({0} кіламетраў)

en: Tag checker (MapCSS based)
be: Праверка тэгаў (заснавана на MapCSS)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
be: Дадзены тэст правярае памылкі ў ключах тэгаў і іх значэннях.

en: unknown
be: невядома

en: Adding {0} to tag checker
be: Даданне {0} да праверкі тэгаў

en: Failed to add {0} to tag checker
be: Не атрымалася дадаць {0} да праверкі тэгаў

en:  {0}: {1} of {2} elements done
be:  {0}: {1} з {2} элементаў апрацавана

en: Fix of {0}
be: Выпраўленне для {0}

en:  or
be:  ці

en: {0}, use {1} instead
be: {0}, выкарыстоўвайце замест гэтага {1}

en: Multipolygon
be: Мультыпалігон

en: This test checks if multipolygons are valid.
be: Гэты тэст правярае правільнасць мультыпалігонаў.

en: Incomplete multipolygon relation was modified
be: Было зменена няпоўнае дачыненне-мультыпалігон

en: No area style for multipolygon
be: Адсутнічае стыль вобласці для мультыпалігона

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
be: З бягучым выкарыстоўваемым стылем адмалёўкі карты стыль ўнутранай лініі супадае са стылем мультыпалігона

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
be: З бягучым выкарыстоўваным стылем адмалёўкі карты стыль вонкавай лініі не адпавядае стылю вобласці

en: Area style on outer way
be: Стыль вобласці на вонкавай лініі

en: Multipolygon is not closed
be: Мультыпалігон не замкнёны

en: Self-intersecting polygon ring
be: Самаперасякальны контур палігона

en: Multipolygon rings share node
be: Вонкавы і ўнутраны контуры мультыпалігона маюць агульную кропку

en: Intersection between multipolygon ways
be: Скрыжаванне паміж лініямі мультыпалігона

en: Multipolygon rings are equal
be: Контуры мультыпалігона аднолькавыя

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
be: Роля для ''{0}'' павінна быць ''{1}''

en: Multipolygon inner way is outside
be: Унутраная лінія мультыпалігона знаходзіцца за яго межамі

en: Multipolygon ring contains segment twice
be: Контур мультыпалігона ўтрымоўвае адзін і той жа сегмент двойчы

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
be: Вонкавая лінія мультыпалігона мае агульны сегмент з іншым контурам

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
be: Роля для лініі-ўдзельніка мультыпалігона павінна быць inner ці outer

en: Non-Way in boundary
be: Удзельнік мультыпалігона boundary не з’яўляецца лініяй

en: Non-Way in multipolygon
be: Ня-лінія ў мультыпалігоне

en: Multipolygon member repeated with different role
be: Удзельнік мультыпалігона паўтараецца з іншай роляй

en: Multipolygon member repeated with same role
be: Удзельнік мультыпалігона паўтараецца з той жа самай роляй

en: Missing name:* translation
be: Адсутны  пераклад name:*

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
be: Гэты тэст знаходзіць шматмоўныя аб’екты, чые атрыбуты ''name'' не супадаюць з атрыбутам ''name:*'' і не складаюцца з атрыбутаў  ''name:*'', напрыклад, Italia - Italien - Italy.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
be: Адсутнічае name:*={0}. Дадайце тэг з правільным ключом мовы.

en: A name is missing, even though name:* exists.
be: Адсутнічае name, нягледзячы на тое, што існуе name: *

en: Enable strict mode.
be: Уключыць строгі рэжым.

en: Opening hours syntax
be: Сінтаксіс гадзін працы

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
be: Гэты тэст правярае правільнасць сінтаксісу гадзін працы.

en: {0} value can be prettified
be: значэнне {0} можа быць прыведзена ў больш лёгкачытальны выгляд

en: Overlapping ways
be: Перакрыцце ліній

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
be: Гэты тэст правярае, каб дзве кропкі злучаліся толькі адной лініяй.

en: Overlapping highways
be: Перакрыцце аўтадарог

en: Overlapping railways
be: Перакрыцце чыгуначных шляхоў

en: Overlapping waterways
be: Водныя шляхі, што перакрываюцца

en: Highway shares segment with linear way
be: Дарога мае агульны сегмент з лінейным аб’ектам

en: Railway shares segment with linear way
be: Чыгунка мае агульны сегмент з лінейным аб’ектам

en: Waterway shares segment with linear way
be: Водны шлях мае агульны сегмент з лінейным аб’ектам

en: Highway shares segment with other way
be: Дарога мае агульны сегмент з іншай лініяй

en: Railway shares segment with other way
be: Чыгунка мае агульны сегмент з іншай лініяй

en: Waterway shares segment with other way
be: Водны шлях мае агульны сегмент з іншай лініяй

en: Ways share segment
be: Лініі маюць агульны сегмент

en: Way contains segment twice
be: Лінія ўтрымоўвае сегмент двойчы

en: Power lines
be: Лініі электраперадачы

en: Checks if power line missing a support node and for nodes in power lines that do not have a power=tower/pole tag
be: Праверка на лініі электраперадачы з адсутнымі кропкамі апор і на кропкі ў лініях электраперадачы без тэга power=tower/pole

en: missing tag
be: адсутны тэг

en: node without power=*
be: кропка без power=*

en: Node connects a power line or cable with an object which is not related to the power infrastructure
be: Кропка злучае лінію электраперадачы ці кабель з аб’ектам, не маючым адносін да энергетычнай інфраструктуры

en: Possibly missing line support node within power line
be: Магчыма, у лініі электраперадачы прапушчана кропка апоры

en: Mixed reference numbering
be: Змяшаная нумарацыя спасылак

en: Reference numbering don''t match majority of way''s nodes
be: Нумарацыя спасылак не адпавядае большасці кропак лініі

en: Possibly wrong power line type used
be: Магчыма, скарыстаны няверны тып лініі электраперадачы

en: Public Transport Route
be: Маршрут грамадскага транспарта

en: Route relation contains a ''{0}'' role
be: Дачыненне-маршрут утрымоўвае ролю ''{0}''

en: Route relation contains a gap
be: У дачыненні-маршруце маецца парыў

en: Stop position not part of route
be: Месца прыпынку не ўваходзіць у склад маршруту

en: Role verification problem
be: Праблема праверкі ролі

en: Relation checker
be: Праверка дачынення

en: Checks for errors in relations.
be: Праверка на памылкі ў дачыненнях.

en: Relation is empty
be: Дачыненне парожняе

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
be: Не паказана схема маршруту. Дадайце {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)

en: Relation type is unknown
be: Тып дачынення невядомы

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
be: Роля ўдзельніка дачынення не адпавядае шаблоннаму выразу «{0}» у нарыхтоўцы {1}

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
be: Тып «{0}» удзельніка дачынення з роляй «{1}» не адпавядае прынятым тыпам «{2}» у нарыхтоўцы {3}

en: <empty>
be: <пуста>

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
be: Ролі «{0}» няма ў ліку чаканых значэнняў «{1}»

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
be: Выяўлена пустая роля, хоць чакалася адна з «{0}»

en: Role ''{0}'' missing
be: Роля ''{0}'' адсутнічае

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
be: Колькасць роляў ''{0}'' занадта малая ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
be: Колькасць роляў ''{0}'' занадта вялікая ({1})

en: Relation contains itself as a member
be: Дачыненне ўтрымоўвае сябе ў якасці ўдзельніка

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
be: Дачыненні ствараюць цыклічную залежнасць бацькоўскіх/даччыных элементаў

en: Almost right angle buildings
be: Амаль прастакутныя будынкі

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
be: Праверка на неартаганалізаваныя будынкі з амаль прамымі кутамі.

en: Building with an almost square angle
be: Будынак з амаль прамым кутом

en: Self-intersecting ways
be: Лініі, якія перасякаюць самі сябе

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
be: Гэты тэст шукае лініі, якія праходзяць праз адну кропку больш аднаго разу.

en: Sharp angles
be: Вострыя куты

en: Check for sharp angles on roads
be: Праверка дарог на вострыя куты

en: Sharp angle
be: Востры кут

en: Similarly named ways
be: Падобныя назвы ліній

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
be: Гэты тэст шукае лініі з падобнымі назвамі. Магчыма, гэта выклікана памылкамі друку.

en: Tag checker
be: Праверка тэгаў

en: Ignoring {0}. Support was dropped
be: Ігнаруецца {0}. Падтрымка была спынена

en: Adding {0} to ignore tags
be: Даданне {0} да ігнаруемых тэгаў

en: Invalid spellcheck line: {0}
be: Памылка праверкі правапісу радка: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
be: Даданне {0} да праверкі напісання

en: Could not access data file:
    {0} | Could not access data files:
    {0}
be[0]: Няма доступу да файла дадзеных:
    {0}
be[1]: Няма доступу да файлаў дадзеных:
    {0}
be[2]: Няма доступу да файлаў дадзеных:
    {0}

en: Tag ''{0}'' invalid.
be: Няправільны тэг «{0}».

en: Object type not in preset
be: Тып аб’екта адсутнічае ў нарыхтоўцы

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
be: Тып аб’екта {0} не падтрымліваецца нарыхтоўкай тэгаў: {1}

en: Preset is invalid in this region
be: Нарыхтоўка непрыстасоўная ў гэтым рэгіёне

en: Preset {0} should not be applied in this region
be: Шаблон {0} не павінен ужывацца ў гэтым рэгіёне

en: Key from a preset is invalid in this region
be: Ключ з нарыхтоўкі непрыстасоўны ў гэтым рэгіёне

en: Preset {0} should not have the key {1}
be: Шаблон {0} не павінен мець ключ {1}

en: Value from a preset is invalid in this region
be: Значэнне з нарыхтоўкі непрыстасоўна ў гэтым рэгіёне

en: Preset {0} should not have the tag {1}={2}
be: Шаблон {0} не павінен мець тэг {1}={2}

en: Multipolygon tags
be: Тэгі мультыпалігона

en: only {0} tag
be: толькі тэг {0}

en: tag describing the area is missing
be: адсутнічае тэг, што апісвае вобласць

en: tag describing the area might be missing
be: магчыма, адсутнічае тэг, што апісвае вобласць

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
be: На вонкавым контуры мультыпалігона паўтараецца галоўны тэг дачынення

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
be: Той жа тэг:«{0}»=«{1}»

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
be: На вонкавым контуры мультыпалігона паўтараецца тэг дачынення

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
be: Значэнне тэга ўтрымоўвае недрукаваны (звычайна нябачны) сімвал

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
be: Значэнне тэга ўтрымоўвае незвычайны сімвал Unicode {0}

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
be: Значэнне тэга даўжэй за {0} сімвалаў ({1} сімвалаў)

en: Tags with empty values
be: Тэгі з пустымі значэннямі

en: Property values start or end with white space
be: Значэнне пачынаецца ці сканчаецца прабелам

en: Property values contain multiple white spaces
be: Значэнні ўтрымоўваюць некалькі прабелаў запар

en: Property values contain HTML entity
be: Значэнні ўтрымоўваюць HTML разметку

en: Tag key contains non-printing character
be: Ключ тэга ўтрымоўвае недрукавальны сімвал

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
be: Ключ тэга даўжэй за {0} сімвалаў ({1} сімвалаў)

en: Invalid white space in property key
be: Няправільны прабел у напісанні ключа

en: Presets do not contain property value
be: У нарыхтоўках няма адпаведнага значэння

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
be: Значэння «{0}» для ключа «{1}» няма ў нарыхтоўках, але яно вядома.

en: Misspelled property key
be: Арфаграфічная памылка ў ключы ўласцівасці

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
be: Ключ ''{0}'' падобны да ''{1}''.

en: Presets do not contain property key
be: Нарыхтоўкі не ўтрымліваюць падыходзячага ключа

en: Key ''{0}'' not in presets.
be: Ключа ''{0}'' няма ў нарыхтоўках.

en: Unknown property value
be: Невядомае значэнне ўласцівасці

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
be: Невядомае значэнне «{0}» для ключа «{1}», магчыма мелася на ўвазе адно з {2}?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
be: Невядомае значэнне «{0}» для ключа «{1}», магчыма мелася на ўвазе «{2}»?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
be: Значэння ''{0}'' для ключа ''{1}'' няма ў нарыхтоўках

en: Check property keys.
be: Праверыць напісанне ключоў.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
be: Праверыць, што напісанне ключоў прайшло праверку па спісе слоў.

en: Use complex property checker.
be: Выкарыстоўваць складаную праверку напісання.

en: Validate property values and tags using complex rules.
be: Праверка напісання значэнняў і ключоў з дапамогай складаных правіл.

en: TagChecker source
be: Крыніца сродку праверкі тэгаў

en: Data sources ({0})
be: Крыніцы дадзеных ({0})

en: Check property values.
be: Праверыць напісанне значэнняў

en: Validate that property values are valid checking against presets.
be: Праверыць, што значэнні тэгаў прайшлі праверку ў дачыненні да нарыхтовак.

en: Check for fixme.
be: Праверка на fixme.

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
be: Пошук кропак ці ліній з fixme у значэнні якой-небудзь уласцівасці.

en: Check for presets types.
be: Праверыць на тыпы нарыхтовак.

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
be: Праверыць, што тыпы аб’ектаў прайшлі праверку на адпаведнасць нарыхтоўкам тэгаў.

en: Check for regions.
be: Праверка абласцей.

en: Validate that objects are in the correct region.
be: Сведчыць, што аб’екты знаходзяцца ў правільнай вобласці.

en: Fix tags
be: Выправіць тэгі

en: Turn restrictions
be: Абмежаванні на паварот

en: This test checks if turn restrictions are valid.
be: Гэты тэст правярае правільнасць абмежаванняў на паварот.

en: Unknown turn restriction
be: Невядомае абмежаванне на паварот

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
be: Непрадбачаная роля «{0}» у абмежаванні на паварот

en: Unexpected member type in turn restriction
be: Непрадбачаны тып удзельніка ў абмежаванні на паварот

en: More than one "from" way found
be: Выяўлены больш чым адзін шлях "адкуль"

en: More than one "to" way found
be: Выяўлены больш чым адзін шлях "куды"

en: More than one "via" node found
be: Знойдзена больш за адну кропку «via»

en: Cannot mix node and way for role "via"
be: Нельга выкарыстоўваць кропку і лінію сумесна ў якасці «via».

en: No "from" way found
be: Не паказаны шлях "адкуль"

en: "from" way is a closed way
be: лінія «from» з’яўляецца замкнёнаю

en: No "to" way found
be: Не паказаны шлях "куды"

en: "to" way is a closed way
be: лінія «to» з’яўляецца замкнёнаю

en: "from" way equals "to" way
be: лінія "from" ідэнтычная лініі "to"

en: No "via" node or way found
be: Адсутнічае кропка ці лінія «via» (праз)

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
be: Залішняе абмежаванне на паварот, бо дарога «to» аднабаковая

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
be: Залішняе абмежаванне на паварот, бо дарога «from» аднабаковая

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
be: Лінія "from" не пачынаецца ці не сканчаецца на кропцы "via".

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
be: Лінія "to" не пачынаецца ці не сканчаецца на кропцы "via".

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
be: Шлях "from" і першы са шляхоў "via" не злучаны.

en: The "via" ways are not connected.
be: Шляхі "via" не злучаны.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
be: Апошні шлях "via" і шлях "to" не злучаны.

en: Unclosed Ways
be: Неазамкнёныя лініі

en: This tests if ways which should be circular are closed.
be: Гэты тэст шукае растуленыя лініі, якія павінны быць замкнёнымі.

en: Unclosed way
be: Незамкёная лінія

en: natural type {0}
be: прыродны тып {0}

en: landuse type {0}
be: тып землекарыстання {0}

en: amenity type {0}
be: паслуга тыпу {0}

en: sport type {0}
be: спартыўны тып {0}

en: tourism type {0}
be: турыстычны тып {0}

en: shop type {0}
be: тып крамы: {0}

en: leisure type {0}
be: адпачынак тыпу {0}

en: waterway type {0}
be: тып вадаёма: {0}

en: boundary type {0}
be: тып мяжы {0}

en: area:highway type {0}
be: тып area:highway {0}

en: place type {0}
be: месца тыпу {0}

en: area
be: палігон

en: Area style way is not closed
be: Лінія стылю "палігон" не замкнёна

en: Unconnected highways
be: Нязлучаныя аўтадарогі

en: Unconnected railways
be: Нязлучаныя чыгункі

en: Unconnected waterways
be: Нязлучаныя водныя шляхі

en: Unconnected natural lands and landuses
be: Нязлучаныя аб''екты прыроды і землекарыстання

en: Unconnected power ways
be: Нязлучаныя ЛЭП

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
be: Гэты тэст шукае лініі, канец якіх размешчаны вельмі блізка да іншай лініі.

en: Way end node near other highway
be: Апошняя кропка лініі размешчана каля іншай дарогі

en: Way end node near other way
be: Канец лініі размешчаны каля іншай лініі

en: Way node near other way
be: Кропка лініі размешчана каля іншай лініі

en: Connected way end node near other way
be: Канчатковая кропка далучанай лініі размешчана каля іншай лініі

en: Unconnected nodes without physical tags
be: Нязлучаныя кропкі без тэгаў

en: Untagged and unconnected nodes
be: Нязлучаныя кропкі без тэгаў

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
be: Гэты тэст шукае кропкі, што не маюць тэгаў і не з’яўляюцца часткай ліній.

en: No tags
be: Без тэгаў

en: Has tag containing ''fixme''
be: Мае тэг, які змяшчае «fixme»

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
be: Маецца ключ ''note'' ці ''comment'' ці ''description''

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
be: Маецца ключ ''created_by'' ці ''converted_by''

en: Has key ''watch''
be: Маецца ключ ''watch''

en: Has key ''source''
be: Маецца ключ ''source''

en: Untagged, empty and one node ways
be: Пустыя, без тэгаў і з адной кропкі лініі

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
be: Дадзены тэст шукае лініі без тэгаў, пустыя, а таксама лініі, якія складаюцца з адной кропкі

en: Unnamed ways
be: Безназоўныя лініі

en: Unnamed junction
be: Скрыжаванне без назвы

en: Untagged ways (commented)
be: Лініі без тэгаў (каментаваныя)

en: Untagged ways
be: Лініі без тэгаў

en: Empty ways
be: Пустыя лініі

en: One node ways
be: Лініі, якія складаюцца з аднаго кропкі

en: Way connected to Area
be: Лінія злучана з палігонам

en: Checks for ways connected to areas.
be: Правярае наяўнасць ліній, злучаных з замкнёнымі абласцямі.

en: Way terminates on Area
be: Лінія сканчаецца на палігоне

en: Wrongly Ordered Ways
be: Няправільна спарадкаваныя лініі

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
be: Гэты тэст правярае кірунак берагавых ліній.

en: Reversed land: land not on left side
be: Няслушны кірунак лініі сушы: зямля не злева

en: Show this dialog again the next time
be: Паказваць гэты дыялог кожны раз

en: Do not show again (this operation)
be: Больш не пытаць

en: Do not show again (this session)
be: Не паказваць ізноў (у гэтым сеансе)

en: Do not show again (remembers choice)
be: Не паказваць ізноў (запомніць выбар)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
be: Неадпаведны URL - ігнаруецца: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
be: Неадпаведны URL да файла - ігнаруецца: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
be: Параметр «downloadgps» не падтрымлівае імёны файлаў ці файлавыяURLы

en: Security exception
be: Памылка бяспекі

en: Network exception
be: Памылка сеткі

en: IO Exception
be: Памылка Ўводу-вываду

en: Illegal Data
be: Няслушныя дадзеныя

en: Offline mode
be: Аўтаномны рэжым

en: Internal Server Error
be: Унутраная памылка сервера

en: Bad Request
be: Няслушны запыт

en: Not Found
be: Не знойдзена

en: Conflict
be: Канфлікт

en: Authentication failed
be: Аўтэнтыфікацыя не пройдзена

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
be: Доступ да адрэдагаванай версіі «{0}» {1} {2} забаронены.

en: Authorisation Failed
be: Аўтарызацыя не атрымалася

en: Client Time Out
be: Час чакання кліента скончылася

en: Bandwidth Limit Exceeded
be: Перавышана мяжа паласы прапускання

en: Communication with OSM server failed
be: Не атрымалася звязацца з серверам OSM

en: Unknown host
be: Невядомы хост

en: Object deleted | Objects deleted
be[0]: Аб’ект выдалены
be[1]: Аб’екты выдалены
be[2]: Аб’екты выдалены

en: Show help information
be: Паказаць даведкавую інфармацыю

en: Downloading "Message of the day"
be: Спампоўваецца «Паведамленне дня»

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
be: Не атрымалася прачытаць паведамленне дня (MOTD). Памылка: {0}

en: Message of the day not available
be: Паведамленне дня недаступна

en: Click to close the dialog
be: Націсніце, каб зачыніць дыялог

en: Imagery offset
be: Зрушэнне здымка

[ctx: menu]
en: Imagery
be: Здымак

[ctx: layer]
en: Offset
be: Зрушэнне

en: You are running version {0} of Java.
be: У вас версія Java {0}.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
be: Гэта версія больш не падтрымліваецца {0} з {1} і не рэкамендуецца для выкарыстання.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
be: JOSM хутка перастане працаваць з гэтай версіяй. Мы настойліва раім выканаць абнаўленне да Java {0}.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
be: Вы можаце сутыкнуцца з крытычнымі памылкамі Java; мы рэкамендуем вам абнавіцца да Java {0}.

en: Would you like to update now ?
be: Жадаеце выканаць абнаўленне цяпер?

en: Outdated Java version
be: Састарэлая версія Java

en: Update Java
be: Абнавіць Java

en: You are running an <b>Oracle</b> implementation of Java WebStart.
be: Вы выкарыстоўваеце рэалізацыю Java WebStart ад <b>Oracle</b>.

en: It was for years the recommended way to use JOSM. Oracle removed WebStart from Java 11,<br>but the open source community reimplemented the Java Web Start technology as a new product: <b>OpenWebStart</b>
be: Доўгі час гэта быў рэкамендуемы спосаб працы з JOSM. Oracle прыбрала WebStart з Java 11,<br>але супольнасць open source узнавіла тэхналогію Java Web Start у новым прадукце: <b>OpenWebStart</b>

en: OpenWebStart is now considered mature enough by JOSM developers to ask everyone to move away from an Oracle implementation,<br>allowing you to benefit from a recent version of Java, and allowing JOSM developers to move forward by planning the Java {0} migration.
be: Цяпер OpenWebStart лічыцца распрацоўнікамі JOSM ужо досыць спелым для пераходу на яго з рэалізацыі ад Oracle,<br>каб атрымаць перавагі ад выкарыстання навейшай версіі Java, і каб дазволіць распрацоўнікам JOSM паскорыць планаванне пераходу на Java {0}.

en: Would you like to <b>download OpenWebStart now</b>? (Please do!)
be: Жадаеце <b>запампаваць OpenWebStart цяпер</b>? (Рэкамендуецца!)

en: Outdated Java WebStart version
be: Састарэлая версія Java WebStart

en: Update to OpenWebStart
be: Перайсці на OpenWebStart

[ctx: dialog]
en: Stop
be: Спыніць

en: usage
be: выкарыстанне

en: commands
be: каманды

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
be: запускае JOSM (па змаўчанні, выконваецца, калі каманда не азначана)

en: render data and save the result to an image file
be: адмалёўвае дадзеныя і захоўвае вынік у файл адлюстравання

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
be: пераўтварае каардынаты з аднае сістэмы каардынатаў у іншую

en: validate data
be: праверыць дадзеныя

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
be: Для падрабязнае інфармацыі пра каманды {0} і {1} азначце іх пры запуску з опцыяю {2}.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
be: Астатняя частка гэтае даведкавае старонкі дакументуе каманду {0}.

en: options
be: опцыі

en: Standard unix geometry argument
be: Стандартны параметр геаметрыі unix

en: Download the bounding box
be: Спампаваць вобласць у межах рамкі

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
be: Спампаваць вобласць па URL (з lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
be: Адкрыць файл (любы тып файлаў, які можна адкрыць з дапамогай Файл/Адкрыць)

en: Download the bounding box as raw GPS
be: Спампаваць зыходны GPS абмежаваны прастакутнікам

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
be: Спампаваць мясцовасць па спасылцы ( lat=x&lon=y&zoom=z) як сырыя дадзеныя GPS

en: Select with the given search
be: Выбар з улікам пошуку

en: Launch in maximized mode
be: Запуск у разгорнутым выглядзе

en: Reset the preferences to default
be: Аднавіць налады па змаўчанні

en: Changes preferences according to the XML file
be: Загрузіць налады з XML-файла

en: Set preference key to value
be: Усталяваць у наладах значэнне ключа

en: Set the language
be: Абраць мову

en: Displays the JOSM version and exits
be: Паказаць версію JOSM і выйсці

en: Print debugging messages to console
be: Выводзіць адладкавыя паведамленні ў кансоль

en: Skip loading plugins
be: Прапусціць запампоўку модуляў

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
be: Адключыць доступ да паказаных рэсурсаў (падзяляюцца коскамі)

en: options provided as Java system properties
be: сістэмныя налады Java

en: Change the JOSM directory name
be: Змяніць імя каталога JOSM

en: Set the preferences directory
be: Паказаць каталог налад

en: Default: {0}
be: Па змаўчанні: {0}

en: Set the user data directory
be: Паказаць каталог дадзеных карыстальніка

en: Set the cache directory
be: Паказаць каталог кэша

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
be: Задаць каталог налад+даных+кэша (каталогам кэша будзе josm.home/cache)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
be: -Djosm.home мае ніжэйшы прыярытэт, г.зн. спецыфічныя налады заменяць сабой агульныя

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
be: Нататка: Для некаторых задач, JOSM патрабуе шмат памяці. Можа быць, неабходна дадаць наступную
                              Java опцыю, каб паказаць у мегабайтах максімальны памер вылучанай памяці

en: examples
be: прыклады

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
be: Параметры --download, --downloadgps і --selection апрацоўваюцца ў гэтым парадку.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
be: Пераканаецеся, што вы загрузілі хоць нейкія дадзеныя, калі вы выкарыстоўваеце --selection.

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
be: Падрабязнасць вядзення журнала {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
be: Запампоўка модуляў прапушчана

en: Enabled detailed debug level (trace)
be: Уключаны пашыраны ўзровень адладкі (трасіроўка)

en: JOSM has failed to start up {0} times. Reset JOSM?
be: JOSM не атрымалася запусціцца {0} раз. Скінуць наладкі JOSM?

en: Reset JOSM?
be: Скінуць наладкі JOSM?

en: Initializing
be: Ініцыялізацыя

en: Setting defaults
be: Налады па змаўчанні

en: Creating main GUI
be: Стварэнне графічнага інтэрфейсу

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
be: Спрабаваць задзейнічаць сетку IPv6, аддаючы перавагу IPv6 замест IPv4 (працуе толькі напачатку запуску).

en: Updating plugins
be: Абнаўленне модуляў

en: Installing updated plugins
be: Усталёўка абноўленых модуляў

en: Loading early plugins
be: Загрузка ранніх модуляў

en: Loading plugins
be: Загрузка модуляў

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
be: ''{0}'' — недапушчальнае значэнне для аргументу ''{1}''. Магчымыя значэнні: {2}, падзельнік — коска.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
be[0]: JOSM працуе ў аўтаномным рэжыме. Гэты рэсурс будзе недаступны: {0}
be[1]: JOSM працуе ў аўтаномным рэжыме. Гэтыя рэсурсы будуць недаступны: {0}
be[2]: JOSM працуе ў аўтаномным рэжыме. Гэтыя рэсурсы будуць недаступны: {0}

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
be: Выяўлена прыдатная да выкарыстання сетка IPv6, у IPv6 будзе перавага перад IPv4 пасля наступнага перазапуску.

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4.
be: Выяўлена прыдатная да выкарыстання сетка IPv6, аддаецца перавага IPv6 перад IPv4.

en: Detected no usable IPv6 network, preferring IPv4 over IPv6 after next restart.
be: Не выяўлена прыдатных да выкарыстання сетак IPv6, у IPv4 будзе перавага перад IPv6 пасля наступнага перазапуску.

en: Unsaved osm data
be: Незахаваныя дадзеныя osm

en: Restore
be: Аднавіць

en: Discard
be: Выдаліць

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
be[0]: JOSM знайшоў {0} незахаваны пласт дадзеных osm.
be[1]: JOSM знайшоў {0} незахаваных пласта дадзеных osm.
be[2]: JOSM знайшоў {0} незахаваных пластоў дадзеных osm.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
be: Падобна, у мінулы раз праца JOSM была перапынена з-за памылкі. Жадаеце паспрабаваць аднавіць дадзеныя?

en: Change proxy settings
be: Змяніць налады проксі-сервера

en: Proxy errors occurred
be: Выяўлена памылка проксі-сервера

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
be: JOSM паспрабаваў атрымаць доступ да наступных рэсурсаў:<br>{0}, але гэта <b>не атрымалася</b> з-за наступных памылак проксі:<br>{1} Жадаеце змяніць налады проксі цяпер?

en: Network errors occurred
be: Памылка сеткі

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
be: JOSM спрабаваў атрымаць доступ да наступных рэсурсаў:<br>{0}, але гэта <b>не атрымалася</b> з-за наступных памылак сеткі:<br>{1}Магчыма, чыннік у адсутнасці канфігурацыі проксі.<br>Жадаеце змяніць налады проксі цяпер?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
be[0]: У вас {0} непрачытанае паведамленне.
be[1]: У вас {0} непрачытаных паведамленні.
be[2]: У вас {0} непрачытаных паведамленняў.

en: Click here to see your inbox.
be: Пстрыкніце тут для прагляду ўваходных паведамленняў.

en: Setting component orientation to right-to-left
be: Усталёўка арыентацыі кампанентаў справа налева

en: Initializing coordinate format
be: Ініцыялізацыя фармату каардынат

en: Starting file watcher
be: Запуск назірання за файламі

en: Executing platform startup hook
be: Выкананне стартавых працэдур

en: Building main menu
be: Стварэнне асноўнага меню

en: Updating user interface
be: Абнаўленне інтэрфейсу карыстальніка

en: Initializing internal boundaries data
be: Ініцыялізацыя ўнутраных даных пра межы

en: Initializing OSM API
be: Ініцыялізацыя OSM API

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
be: Пласт {0} выдалены, бо забаронены да выкарыстання.

en: Initializing validator
be: Iніцыялізацыя валідатара

en: Initializing presets
be: Iніцыялізацыя нарыхтовак

en: Initializing map styles
be: Ініцыялізацыя стыляў карты

en: Initializing Tag2Link rules
be: Ініцыялізацыя правілаў Tag2Link

en: Loading imagery preferences
be: Пампоўка ўсталёвак падкладак

[ctx: menu]
en: File
be: Файл

[ctx: menu]
en: Edit
be: Праўка

[ctx: menu]
en: View
be: Выгляд

[ctx: menu]
en: Mode
be: Рэжым

[ctx: menu]
en: Tools
be: Прылады

[ctx: menu]
en: More tools
be: Яшчэ прылады

[ctx: menu]
en: Data
be: Дадзеныя

[ctx: menu]
en: Selection
be: Вылучэнне

[ctx: menu]
en: Presets
be: Нарыхтоўкі

en: More...
be: Яшчэ...

[ctx: menu]
en: Help
be: Дапамога

en: Menu: {0}
be: Меню: {0}

en: Main toolbar
be: Асноўная панэль інструментаў

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
be: Хавае або паказвае галоўную панэль інструментаў (г.зн. гарызантальную панэль)

en: Edit toolbar
be: Панэль прылад рэдагавання

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
be: Перамыкае бачнасць панэлі прылад рэдагавання (г.зн. вертыкальнай панэлі)

en: Imagery preferences...
be: Налады здымкаў...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
be: Пстрыкніце, каб адкрыць укладку здымкаў у наладах

[ctx: menu]
en: Audio
be: Аўдыё

en: Do not hide toolbar
be: Не хаваць панэль прылад

en: Hide this button
be: Схаваць гэту кнопку

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
be: Націснуць стрэлку ўнізе, каб паказаць ізноў.

en: Hide edit toolbar
be: Схаваць панэль прылад рэдагавання

en: Hide or show this toggle button
be: Схаваць ці паказаць кнопку пераключэння

en: Move right
be: Рух направа

en: Map: {0}
be: Карта: {0}

en: Move left
be: Рух налева

en: Move up
be: Рух угару

en: Move down
be: Рух уніз

en: scale
be: маштаб

en: Status bar background
be: Фон радка стану

en: Status bar background: active
be: Фон радка стану: актыўная

en: Status bar foreground
be: Пярэдні план радка стану

en: Status bar foreground: active
be: Пярэдні план радка стану: актыўная

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
be: Шляхавы вугал ствараемага сегмента

en: The angle between the previous and the current way segment.
be: Кут паміж папярэднім і бягучым сегментам лініі

en: The length of the new way segment being drawn.
be: Даўжыня ствараемага сегмента лініі

en: The name of the object at the mouse pointer.
be: Назва аб’екта, на які наведзены курсор

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
be: Націсніце на сярэднюю клавішу яшчэ раз, каб пераключыцца на наступны элемент.<br>Утрымлівайце CTRL, каб выбраць мышкай, наўпрост з спісу.<hr>

en: (no object)
be: (няма аб’екта)

en: Do not hide status bar
be: Не хаваць радок стану

en: The northing at the mouse pointer.
be: Адхіленне на поўнач паказальніка мышы.

en: The easting at the mouse pointer.
be: Адхіленне на ўсход паказальніка мышы.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
be: Геаграфічная шырата становішча курсора

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
be: Геаграфічная даўгата становішча курсора

en: System of measurement changed to {0}
be: Сістэма вымярэнняў зменена на {0}

en: Default (open, closed, new)
be: Па змаўчанні (адкрытыя, зачыненыя, новыя)

en: Username
be: Імя карыстальніка

en: Created date
be: Дата стварэння

en: Last change date
be: Дата апошняй змены

en: Select note sorting method
be: Абярыце метад сартавання нататак

en: Click to cancel the current operation
be: Націсніце, каб адмяніць бягучую аперацыю

en: In background
be: У фоне

en: Click to run job in background
be: Націсніце, для запуску задачы ў фонавым рэжыме

[ctx: menu]
en: Windows
be: Вокны

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
be: <h2>Фільтр актыўны: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
be: </p><p>Пстрыкніце на кнопцы фільтра зноў, каб убачыць усе аб’екты.</p></html>

en: Enlarge
be: Пашырыць

en: Shrink
be: Сціснуць

en: Show downloaded area
be: Паказаць спампаваныя вобласці

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
be: <html>Калі ласка, абярыце <strong>дыяпазон квадратаў OSM</strong> на дадзеным узроўні маштабавання.</html>

en: Zoom level:
be: Узровень маштабавання:

en: from tile
be: з квадрата

en: up to tile
be: да квадрата

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
be: <html>Ці можна ўвесці <strong>адрас</strong> для асобнага квадрата ў фармаце <i>zoomlevel/x/y</i>, напрыклад, <i>15/256/223</i>. Адрасы квадратаў у фармаце <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> таксама дапушчальныя.</html>

en: Tile address:
be: Адрас квадрата:

en: Apply the tile address
be: Прызначыць адрас квадрата

en: Please enter a tile address
be: Калі ласка, увядзіце адрас квадрата

en: The current value isn''t a valid tile address
be: Бягучае значэнне не з’яўляецца правільным адрасам

en: Please enter a tile index
be: Калі ласка, увядзіце індэкс квадрата

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
be: Бягучае значэнне не з’яўляецца правільным індэксам квадрата для дадзенага ўзроўня маштабавання

en: You have encountered a bug in JOSM
be: Вы сутыкнуліся з памылкай у JOSM

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
be: Паўстала непрадбачаная выключная сітуацыя.
    Гэта заўсёды памылка праграмавання. Калі ў вас самая новая версія JOSM, адпраўце, калі ласка, справаздачу аб гэтай памылцы.

en: Debug information
be: Адладкавыя інфармацыя

en: Manually report at:
be: Адаслаць справаздачу ўручную на:

en: Is JOSM up to date?
be: У вас апошняя версія JOSM?

en: Send bug report
be: Адаслаць справаздачу пра памылку

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
be: Калі ў вас найноўшая версія JOSM і модуляў, адпраўце, калі ласка, справаздачу пра памылку ў нашу сістэму асочвання памылак.
    Некаторая інфармацыя пра памылку павінна быць улучана ў справаздачу аўтаматычна. Дадайце звесткі пра тое, як узнавіць памылку і паспрабуйце зазначыць як мага больш падрабязнасцяў.

en: Suppress this error for this session.
be: Не паказваць больш гэтую памылку ў гэтым сеансе

en: Suppress further error dialogs for this session.
be: Больш не паказваць памылкі ў гэтай сесіі

en: Ignore this error.
be: Ігнараваць гэту памылку.

en: Include the system status report.
be: Уключыць справаздачу пра стан сістэмы.

en: Include information about the data you were working on.
be: Уключыць інфармацыю пра даныя, з якімі вы працавалі.

en: Include all stack traces.
be: Уключыць усе трасіроўкі стэка.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
be: Не атрымалася адкрыць справаздачу пра памылку. Калі ласка, паведаміце пра яе ўручную на гэтым вэб-сайце:

en: Your current version of JOSM is {0}
be: Ваша бягучая версія JOSM: {0}

en: JOSM is searching for updates...
be: JOSM выконвае пошук абнаўленняў...

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
be: Адбылася памылка пры праверцы актуальнасці версіі вашага JOSM.

en: JOSM is up to date.
be: У вас найноўшая версія JOSM.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
be: JOSM састарэў. Бягучая версія — {0}. Паспрабуйце абнавіць JOSM.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
be: Перад адпраўкай справаздачы пра памылку пераканаецеся, што вы абнавілі JOSM да найноўшай версіі, тут:

en: Update JOSM
be: Абнавіць JOSM

en: Conflict background: no conflict
be: Фон канфлікту: няма канфлікту

en: Conflict background: decided
be: Фон канфлікту: вырашана

en: Conflict background: undecided
be: Фон канфлікту: не вырашана

en: Conflict background: drop
be: Фон канфлікту: прыбраць

en: Conflict background: keep
be: Фон канфлікту: пакінуць

en: Conflict background: combined
be: Фон канфлікту: аб’яднаны

en: Conflict background: selected
be: Фон канфлікту: абраны

en: Conflict foreground: undecided
be: Пярэдні план канфлікту: не вырашана

en: Conflict foreground: drop
be: Пярэдні план канфлікту: прыбраць

en: Conflict foreground: keep
be: Пярэдні план канфлікту: пакінуць

en: Conflict background: empty row
be: Фон канфлікту: пусты шэраг

en: Conflict background: frozen
be: Фон канфлікту: заблакаваны

en: Conflict background: in comparison
be: Фон канфлікту: у параўнанні

en: Conflict foreground: in comparison
be: Пярэдні план канфлікту: у параўнанні

en: Conflict background
be: Фон канфлікту

en: Conflict foreground
be: Пярэдні план канфлікту

en: Conflict background: not in opposite
be: Фон канфлікту: не супрацьпастаўлены

en: Conflict background: in opposite
be: Фон канфлікту: супрацьпастаўлены

en: Conflict background: same position in opposite
be: Фон канфлікту: тая ж процілеглая пазіцыя

en: Conflict background: keep one tag
be: Фон канфлікту: пакінуць адзін тэг

en: Conflict foreground: keep one tag
be: Пярэдні план канфлікту: пакінуць адзін тэг

en: Conflict background: drop tag
be: Фон канфлікту: прыбраць тэг

en: Conflict foreground: drop tag
be: Пярэдні план канфлікту: прыбраць тэг

en: Conflict background: keep all tags
be: Фон канфлікту: пакінуць усе тэгі

en: Conflict foreground: keep all tags
be: Пярэдні план канфлікту: пакінуць усе тэгі

en: Conflict background: sum all numeric tags
be: Фон канфлікту: сума ўсіх лікавых тэгаў

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
be: Пярэдні план канфлікту: сума ўсіх лікавых тэгаў

en: Conflict background: keep member
be: Фон канфлікту: пакінуць удзельніка

en: Conflict foreground: keep member
be: Пярэдні план канфлікту: пакінуць удзельніка

en: Conflict background: remove member
be: Фон канфлікту: прыбраць удзельніка

en: Conflict foreground: remove member
be: Пярэдні план канфлікту: прыбраць удзельніка

en: {0} more...
be: Яшчэ {0} ...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
be: Наступныя аб’екты не могуць быць скапіяваны ў мэтавы аб’ект<br>бо яны былі выдалены ў мэтавым наборы дадзеных:

en: Merging deleted objects failed
be: Памылка аб’яднання выдаленых аб’ектаў

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
be: Спіс у ролі {0} ў сапраўдны момант не ўдзельнічае ў параўнанні пары.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
be: недапушчальнае значэнне параметру "index". Бягучае значэнне {0}

en: Item {0} not found in list.
be: пункт {0} не знойдзены ў спісе

en: lock scrolling
be: блакаваць прагортку

en: Compare
be: Параўнаць

en: My version
be: Мая версія

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
be: Спіс элементаў у маім наборы дадзеных, гэта значыць лакальным наборы дадзеных

en: Merged version
be: Аб’яднаная версія

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
be: Спіс аб’яднаных элементаў. Параметры ў маіх элементах будуць замененыя пры ўжыванні аб’яднання.

en: Their version
be: Іх версія

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
be: Спіс элементаў у іх наборы дадзеных, набор дадзеных на серверы

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
be: Скапіяваць мае вылучаныя кропкі ў пачатак спісу аб’яднаных кропак

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
be: Скапіяваць выдзеленыя элементы ў канец спісу аб’яднаных элементаў

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
be: Скапіяваць вылучаныя элементы перад першым вылучаным элементам у спісе аб’яднаных элементаў

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
be: Скапіяваць мае вылучаныя элементы пасля першага вылучанага элемента ў спісе аб’яднаных элементаў

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
be: Скапіяваць іх выдзеленыя элементы ў пачатак спісу аб’яднаных элементаў

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
be: Скапіяваць іх выдзеленыя элементы ў канец спісу аб’яднаных элементаў

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
be: Скапіяваць іх выдзеленыя элементы перад першым вылучаным элементам у спісе аб’яднаных элементаў

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
be: Скапіяваць іх вылучаныя элементы пасля першага вылучанага элемента ў спісе аб’яднаных элементаў

en: Copy all my elements to the target
be: Скапіяваць усе мае элементы ў месца прызначэння

en: Copy all their elements to the target
be: Скапіяваць усе чужыя элементы ў месца прызначэння

en: Move up the selected entries by one position.
be: Перамясціць вылучаныя запісы ўгару на адну пазіцыю.

en: Move down the selected entries by one position.
be: Апусціць вылучаныя элементы на адну пазіцыю

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
be: Выдаліць вылучаныя запісы са спісу аб’яднаных элементаў

en: Freeze
be: Заблакаваць

en: Freeze the current list of merged elements.
be: Заблакаваць бягучы спіс аб’яднаных элементаў

en: Unfreeze
be: Разблакаваць

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
be: Разблакаваць спіс аб’яднаных элементаў і пачаць аб’яднанне

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
be: <html>Націсніце <strong>{0}</strong>, каб пачаць аб’яднанне маіх і іх запісаў</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
be: <html>Націсніце <strong>{0}</strong>, каб скончыць аб’яднанне маіх і іх запісаў</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
be[0]: Мая версія ({0} запіс)
be[1]: Мая версія ({0} запісы)
be[2]: Мая версія ({0} запісаў)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
be[0]: Аб’яднаная версія ({0} запіс)
be[1]: Аб’яднаная версія ({0} запісы)
be[2]: Аб’яднаная версія ({0} запісаў)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
be[0]: Іх версія ({0} запіс)
be[1]: Іх версія ({0} запісаў)
be[2]: Іх версія ({0} запісаў)

en: My version (local dataset)
be: Мая версія (лакальны набор дадзеных)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
be: Уласцівасці ў маім наборы дадзеных, гэта значыць лакальным наборы дадзеных

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
be: Параметры ў аб’яднаным элеменце. Параметры ў маіх элементах будуць заменены пры ўжыванні аб’яднання.

en: Their version (server dataset)
be: Іх версія (серверны набор дадзеных)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
be: Уласцівасці ў іх наборы дадзеных, гэта значыць серверным наборы дадзеных

en: My with Their
be: Маю з іх

en: My with Merged
be: Маю з аб’яднанай

en: Their with Merged
be: Іх з аб’яднанай

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
be: роля {0} не ўдзельнічае ў пары параўнання {1}

en: Properties
be: Параметры

en: Tags
be: Тэгі

en: Nodes
be: Кропкі

en: Members
be: Удзельнікі

en: No pending tag conflicts to be resolved
be: Няма канфліктаў тэгаў

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
be[0]: Тэгі({0} канфлікт)
be[1]: Тэгі({0} канфлікту)
be[2]: Тэгі({0} канфліктаў)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
be[0]: Трэба будзе вырашыць {0} адкладзены канфлікт тэгаў
be[1]: Трэба будзе вырашыць {0} адкладзеных канфлікта тэгаў
be[2]: Трэба будзе вырашыць {0} адкладзеных канфліктаў тэгаў

en: Nodes(resolved)
be: Кропкі (без канфліктаў)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
be: Спіс аб’яднаных кропак замарожаны. Няма няўладжаных канфліктаў у спісе кропак гэтай лініі.

en: Nodes(with conflicts)
be: Кропкі (з канфліктамі)

en: Pending conflicts in the node list of this way
be: Няўладжаныя канфлікты ў спісе кропак гэтай лініі

en: Members(resolved)
be: Чальцы (без канфліктаў)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
be: Аб’яднаны спіс удзельнікаў дачынення замарожаны. Няма нявырашаных канфліктаў у спісе ўдзельнікаў гэтага дачынення.

en: Members(with conflicts)
be: Удзельнікі дачынення (з канфліктамі)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
be: Нявырашаныя канфлікты ў спісе ўдзельнікаў гэтага дачынення

en: No pending property conflicts
be: Няма актуальных канфліктаў уласцівасцяў

en: Properties(with conflicts)
be: Уласцівасці (з канфліктамі)

en: Pending property conflicts to be resolved
be: Канфлікты ўласцівасцяў, якія чакаюць вырашэння

en: Conflict Resolution
be: Канфлікт у разрозненні малюнка

en: Node
be: Кропка

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
be: Аб’яднаныя кропкі яшчэ не «замарожаны». Немагчыма пабудаваць каманду ўладжвання канфліктаў.

en: (none)
be: (адсутнічае)

en: deleted
be: выдалены

en: not deleted
be: не выдалены

en: Deleted State:
be: Выдалены:

en: Coordinates:
be: Каардынаты:

en: Referenced by:
be: Спасылкі звонку:

en: Keep my coordinates
be: Захоўваць мае каардынаты

en: Keep their coordinates
be: Захоўваць іх каардынаты

en: Undecide conflict between different coordinates
be: Не ўладжваць канфлікт паміж рознымі каардынатамі

en: Keep my deleted state
be: Пакінуць мой стан "Выдалены"

en: Keep their deleted state
be: Пакінуць іх стан "Выдалены"

en: Undecide conflict between deleted state
be: Не ўладжваць канфлікт паміж выдаленымі станамі

en: Role
be: Роля

en: Primitive
be: Элемент

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
be: Аб’яднаныя ўдзельнікі яшчэ не «замарожаны». Немагчыма пабудаваць каманду ўладжвання канфлікту

en: <undefined>
be: <не вызначана>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
be: Аб’яднаны набор дадзеных не будзе ўтрымоўваць тэг з ключом {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
be: Мой набор дадзеных не ўтрымоўвае тэг з ключом {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
be: Немагчыма прымяніць тэг аб’яднанага элемента з-за нявырашанага канфлікту

en: Key
be: Ключ

en: Value
be: Значэнне

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
be: Пакінуць вылучаныя пары ключ/значэнне з лакальнага набору дадзеных

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
be: Пакінуць вылучаныя пары ключ/значэнне з сервернага набору дадзеных

en: Mark the selected tags as undecided
be: Пазначыць вылучаныя тэгі, як няўладжаныя канфлікты

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
be: Іх набор дадзеных не ўтрымоўвае тэг з ключом {0}

en: Conflicts when combining primitives
be: Дыялог вырашэння канфліктаў

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
be: Паўсталі канфлікты пры аб’яднанні ліній - атрыманая лінія: ''{0}''

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
be: Паўсталі канфлікты пры аб’яднанні кропак - атрыманая кропка «{0}»

en: No conflicts to resolve
be: Канфліктаў не выяўлена

en: Cancel conflict resolution
be: Адмяніць уладжванне канфліктаў

en: Apply resolved conflicts
be: Ужыць уладжаныя канфлікты

en: Apply
be: Ужыць

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
be[0]: Вы збіраецеся аб’яднаць {1} аб’ект, які з’яўляецца часткай {0} дачынення:<br/>{2}Аб’яднанне гэтых аб’ектаў можа паламаць дачыненне. Калі вы не ўпэўненыя, адмяніце гэта дзеянне.<br/>Калі хочаце працягнуць, будзе паказаны дыялог, які дазваляе вырашыць, як змяніць дачыненне.<br/><br/>Працягнуць?
be[1]: Вы збіраецеся аб’яднаць {1} аб’екты, якія з’яўляюцца часткай {0} дачыненняў:<br/>{2}Аб’яднанне гэтых аб’ектаў можа паламаць дачыненні. Калі вы не ўпэўненыя, адмяніце гэта дзеянне.<br/>Калі хочаце працягнуць, будзе паказаны дыялог, які дазваляе вырашыць, як змяніць дачыненні.<br/><br/>Працягнуць?
be[2]: Вы збіраецеся аб’яднаць {1} аб’ектаў, якія з’яўляюцца часткай {0} дачыненняў:<br/>{2}Аб’яднанне гэтых аб’ектаў можа паламаць дачыненні. Калі вы не ўпэўненыя, адмяніце гэта дзеянне.<br/>Калі хочаце працягнуць, будзе паказаны дыялог, які дазваляе вырашыць, як змяніць дачыненні.<br/><br/>Працягнуць?

en: Combine confirmation
be: Пацверджанне аб’яднання

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
be[0]: Вы збіраецеся аб’яднаць {0} аб’ект з наступнымі канфліктуючымі тэгамі:<br/>{1}. Атрыманы ў выніку аб’яднання аб’ект можа мець непажаданыя тэгі.<br/>Калі вы жадаеце працягнуць аб’яднанне, будзе паказаны дыялог для выпраўлення канфліктуючых тэгаў.<br/><br/>Жадаеце працягнуць?
be[1]: Вы збіраецеся аб’яднаць {0} аб’екта з наступнымі канфліктуючымі тэгамі:<br/>{1}. Атрыманы ў выніку аб’яднання аб’ект можа мець непажаданыя тэгі.<br/>Калі вы жадаеце працягнуць аб’яднанне, будзе паказаны дыялог для выпраўлення канфліктуючых тэгаў.<br/><br/>Жадаеце працягнуць?
be[2]: Вы збіраецеся аб’яднаць {0} аб’ектаў з наступнымі канфліктуючымі тэгамі:<br/>{1}. Атрыманы ў выніку аб’яднання аб’ект можа мець непажаданыя тэгі.<br/>Калі вы жадаеце працягнуць аб’яднанне, будзе паказаны дыялог для выпраўлення канфліктуючых тэгаў.<br/><br/>Жадаеце працягнуць?

en: <i>missing</i>
be: <i>адсутнічае</i>

en: Choose a value
be: Абярыце значэнне

en: none
be: нічога

en: all
be: усё

en: sum
be: сума

en: Please decide which values to keep
be: Калі ласка, вырашыце, якія значэнні захаваць

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
be: Значэнне ''{0}'' будзе прысвоена ключу ''{1}''

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
be: Сума ўсіх лікавых значэнняў, роўная ''{0}'', будзе прысвоена ключу ''{1}''

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
be: Ключ ''{0}'' і ўсе яго значэнні будуць выдалены

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
be: Усе далучаныя значэнні ''{0}'' будуць прысвоены ключу ''{1}''

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
be: набор тэгаў не ўтрымоўвае вылучанае значэнне ''{0}''

en: Not decided yet
be: Яшчэ не вырашана

en: Tags from nodes
be: Тэгі кропак

en: Tags from ways
be: Тэгі ліній

en: Tags from relations
be: Тэгі дачыненняў

en: Conflicts in pasted tags
be: Канфлікты ва ўстаўленых тэгах

en: Paste ...
be: Уставіць ...

en: From ...
be: З ...

en: To ...
be: У ...

en: {0} tag | {0} tags
be[0]: {0} тэг
be[1]: {0} тэга
be[2]: {0} тэгаў

en: {0} way | {0} ways
be[0]: {0} лінія
be[1]: {0} лініі
be[2]: {0} ліній

en: {0} relation | {0} relations
be[0]: {0} дачыненне
be[1]: {0} дачыненні
be[2]: {0} дачыненняў

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
be: Пазіцыя {0} за межамі дапушчальнага. Бягучая колькасць удзельнікаў {1}.

en: Remove
be: Выдаліць

en: Keep
be: Захаваць

en: Undecided
be: Нявырашаны

en: Remove this relation member from the relation
be: Выдаліць гэтага ўдзельніка з дачынення

en: Keep this relation member for the target object
be: Аб’яднаны аб’ект зойме месца зыходнага ў гэтым дачыненні

en: Role:
be: Роля:

en: Enter a role for all relation memberships
be: Вызначце ролю для ўсіх удзельнікаў дачынення

en: Tag modified relations with
be: Пазначыць змененыя дачыненні тэгам

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
be: <html>Адзначце, які тэг будзе прызначаны <br>на ўсе змененыя дачыненні.</html>

[ctx: tag]
en: Key:
be: Ключ:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
be: <html>Увядзіце ключ тэга, напрыклад: <strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
be: Значэнне:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
be: <html>Увядзіце значэнне тэга, напрыклад: <strong><tt>check members</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
be: <html>Аб’яднаныя лініі з’яўляюцца членамі адных або некалькіх дачыненняў. Калі ласка, вырашыце, ці вы хочаце <strong>пакінуць</strong> аб’яднаную лінію членам дачыненняў, або <strong>выдаліць</strong> яе з дачыненняў.<br>Тыпова першая лінія <strong>застаецца</strong> членам дачынення, а іншыя лініі <strong>прыбіраюцца</ strong> з адных і тых жа дачыненняў: аб’яднаная лінія займае месца арыгінальнай лініі ў дачыненні.</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
be: <html>Аб’ядноўваемыя кропкі ўдзельнічаюць у адным або некалькіх дачыненнях. Вырашыце, ці трэба <strong>пакінуць</strong> гэты ўдзел у выніковай кропцы або <strong>прыбраць</strong> яго.<br>Па змаўчанні <strong>пакідаецца</strong> першая кропка і <strong>прыбіраюцца</strong> ўсе астатнія, якія ўдзельнічаюць у тых жа дачыненнях: атрыманая кропка зойме месца зыходнай кропкі ў дачыненні.</html>

en: Apply this role to all members
be: Прызначыць гэту ролю ўсім удзельнікам

en: Pos.
be: Паз.

en: Orig. Way
be: Арыг. Лін.

en: Show tags with conflicts only
be: Паказаць толькі тэгі з канфліктамі

en: Show tags with multiple values only
be: Паказаць толькі тэгі з некалькімі значэннямі

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
be: <html>Калі ласка, абярыце, якія значэнні захаваць для новых тэгаў.</html>

en: Apply?
be: Ужыць?

en: Relation
be: Дачыненне

en: Old role
be: Старая роля

en: New role
be: Новая роля

en: Old key
be: Стары ключ

en: Old value
be: Старое значэнне

en: New key
be: Новы ключ

en: New value
be: Новае значэнне

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
be[0]: Уставіць {0} тэгаў
be[1]: Уставіць {0} тэга
be[2]: Уставіць {0} тэгаў

en: to {0} object | to {0} objects
be[0]: у {0} аб’ект
be[1]: у {0} аб’екта
be[2]: у {0} аб’ектаў

en: Delete incomplete members?
be: Выдаліць няскончаные складнікі?

en: Paste without incomplete members
be: Уклеіць без няскончаных складнікаў

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
be: Капіяваныя дадзеныя ўтрымліваюць няпоўныя аб’екты. Пры ўстаўцы яны будуць выдаленыя. Вы хочаце ўставіць дадзеныя без няпоўных аб’ектаў?

en: Do you want to paste these tags?
be: Уставіць гэтыя тэгі?

en: Clear buffer
be: Ачысціць буфер

en: Ignore warnings
be: Ігнараваць папярэджанні

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
be: <html><p>На жаль, немагчыма ўставіць тэгі з буфера абмену. Ён не ўтрымлівае аб`ектаў JOSM або адпаведнага тэксту.</p></html>

en: For selected objects only
be: Толькі для абраных аб’ектаў

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
be: <html>Выберыце для паказу наборы паправак толькі абраных аб’ектаў.<br>Скіньце выбар, каб паказаць наборы паправак для ўсіх аб’ектаў бягучага пласта.</html>

en: Changesets
be: Пакеты правак

en: Open the list of changesets in the current layer.
be: Адкрыць спіс пакетаў правак у бягучым пласце.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
be: Вылучыць ўсе аб’екты, якія адносяцца да абранымх пакетаў правак

en: Changesets: Select all objects assigned to the currently selected changesets
be: Пакеты правак: Абраць усе аб’екты, злучаныя з абранымі ў дадзены момант пакетамі правак

en: Download
be: Спампаваць

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
be: Спампаваць дадзеныя пра абраныя пакеты правак з сервера OSM

en: Changesets: Download information about the selected changeset from the OSM server
be: Пакеты правак: Спампаваць інфармацыю пра абраны пакет правак з сервера OSM

en: Close the selected open changesets
be: Зачыніць абраныя адкрытыя пакеты правак

en: Changesets: Close the selected open changesets
be: Пакеты правак: Закрыць абраныя адкрытыя пакеты правак

en: Show info
be: Паказаць інфармацыю

en: Open a web page for each selected changeset
be: Адкрыць вэб-старонку для абранага пакета правак

en: Changesets: Open a web page for each selected changeset
be: Пакеты правак: Адкрыць вэб-старонку для кожнага абранага пакета правак

en: Details
be: Падрабязнасці

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
be: Адкрыць мэнэджар пакетаў правак для абраных пакетаў

en: Changesets: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
be: Пакеты правак: Адкрывае акно Мэнэджара пакета правак для абраных пакетаў правак

en: Command Stack
be: Спіс змен

en: Open a list of all commands (undo buffer).
be: Паказаць спіс усіх дзеянняў (буфер адмены)

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
be: Стэк каманд: адмяніць: {0} / вярнуць: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
be: Выбар аб’ектаў, якія ўтрымоўваюцца ў гэтай камандзе (акрамя выдаленых)

en: Command Stack: Select
be: Стэк каманд: Абраць

en: Select and zoom
be: Вылучыць і наблізіць

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
be: Вылучыць аб’екты, закранутыя камандай (акрамя выдаленых), і наблізіцца да іх

en: Command Stack: Select and zoom
be: Стэк каманд: Абраць і маштабаваць

en: Undo the selected and all later commands
be: Адмяніць усе абраныя і старыя каманды

en: Redo the selected and all earlier commands
be: Аднавіць усе абраныя і раннія каманды

en: Command Stack: Undo
be: Стэк каманд: Адмяніць

en: Command Stack: Redo
be: Стэк каманд: Вярнуць

en: Resolve conflicts
be: Уладзіць канфлікты

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
be[0]: Канфлікт: {0} не ўладжаны
be[1]: Канфлікты: {0} не ўладжана
be[2]: Канфлікты: {0} не ўладжана

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
be: Адн.:{0} / Лін.:{1} / Кроп.:{2}

en: Resolve
be: Уладзіць

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
be: Адкрыць дыялогавае акно для аб’яднання абраных у вышэйпаказаным спісе аб’ектаў.

en: Resolve to my versions
be: Уладзіць да маіх версій

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
be: Абраць для ўсіх няўладжаных канфліктаў "маю" версію

en: Resolve to their versions
be: Уладзіць да іх версій

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
be: Абраць для ўсіх няўладжаных канфліктаў "іх" версію

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
be[0]: Знойдзены {0} канфлікт.
be[1]: Знойдзена {0} канфлікты.
be[2]: Знойдзена {0} канфліктаў.

en: Click to close this dialog and continue editing
be: Націсніце, каб зачыніць гэты дыялог і працягнуць праўку

en: Conflicts detected
be: Выяўлены канфлікты

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
be: Адмяніць уладжванне канфліктаў і зачыніць дыялог

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
be: Ужыць уладжванне канфліктаў і зачыніць дыялог

en: Apply Resolution
be: Ужыць вырашэнне канфліктаў

en: Close anyway
be: Зачыніць у любым выпадку

en: Continue resolving
be: Працягнуць рашэнне

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
be: <html>Вы не скончылі аб’яднанне адрозненняў у гэтым канфлікце.<br>Уладжванне канфліктаў не будзе ўжыта датуль, пакуль усе адрозненні<br>не будуць апрацаваны.<br>Націсніце <strong>{0}</strong> каб зачыніць у любым выпадку.<strong> Ужо<br>апрацаваныя адрозненні не будуць ужыты.</strong><br>Націсніце <strong>{1}</strong>, каб вярнуцца да ўладжвання канфліктаў.</html>

en: Conflict not resolved completely
be: Канфлікт уладжаны не цалкам

en: Resolve conflicts for ''{0}''
be: Уладзіць канфлікты для ''{0}''

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
be[0]: Пацвердзіце выдаленне <strong>{0} аб’екта</strong>.
be[1]: Пацвердзіце выдаленне <strong>{0} аб’ектаў</strong>.
be[2]: Пацвердзіце выдаленне <strong>{0} аб’ектаў</strong>.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
be[0]: змены закрануць {0} дачыненне.
be[1]: змены закрануць {0} дачынення.
be[2]: змены закрануць {0} дачыненняў.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
be[0]: Выдаленне {0} аб’екта
be[1]: Выдаленне {0} аб’ектаў
be[2]: Выдаленне {0} аб’ектаў

en: Delete objects
be: Выдаліць аб’екты

en: To delete
be: Выдаліць

en: From Relation
be: З дачынення

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
be: Пстрыкніце, каб зачыніць дыялог і выдаліць аб’ект з дачыненняў

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
be: Пстрыкніце, каб зачыніць дыялог і адмяніць выдаленне аб’ектаў

en: Filter
be: Фільтар

en: Filter objects and hide/disable them.
be: Адфільтраваць аб’екты і схаваць/адключыць іх.

en: Enable filter
be: Уключыць фільтр

en: Multikey: {0}
be: Мультыключ: {0}

en: Hide filter
be: Схаваць фільтр

en: Hiding filter
be: Хаваючы фільтар

en: Inverse filter
be: Інвертаваць фільтр

en: Filter mode
be: Рэжым фільтра

en: Add
be: Дадаць

en: Add filter.
be: Дадаць фільтр.

en: Filter: Add
be: Фільтр: Дадаць

en: Edit filter.
be: Рэдагаваць фільтр.

en: Filter: Edit
be: Фільтр: Рэдагаваць

en: Delete filter.
be: Выдаліць фільтр.

en: Filter: Delete
be: Фільтр: Выдаліць

en: Up
be: Угару

en: Move filter up.
be: Перамясціць фільтр угару.

en: Filter: Move up
be: Фільтр: Перамясціць вышэй

en: Down
be: Уніз

en: Move filter down.
be: Перамясціць фільтр уніз.

en: Filter: Move down
be: Фільтр: Перамясціць ніжэй

en: Sort
be: Сартаваць

en: Sort filters.
be: Упарадкаваць фільтры.

en: Filter: Sort
be: Фільтр: Сартаваць

en: Reverse
be: У зваротным парадку

en: Reverse the filters order.
be: Звярнуць парадак фільтраў.

en: Filter: Reverse
be: Фільтр: Развярнуць

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
be: Утоена фільтрам: {0}, адключана: {1}

[ctx: filter]
en: Text
be: Тэкст

en: <h2>Filter active</h2>
be: <h2>Фільтр актыўны</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
be: </p><p>Зачыніце дыялог фільтра, калі жадаеце ўбачыць усе аб’екты.<p></html>

en: not in data set
be: адсутнічае ў наборы дадзеных

en: Node:
be: Кропка:

en: Way:
be: Лінія:

en: Relation:
be: Дачыненне:

en: deleted-on-server
be: выдалены-на-серверы

en: modified
be: зменена

en: filtered/hidden
be: адфільтраваны/утоены

en: filtered/disabled
be: адфільтраваны/адключаны

en: has direction keys (reversed)
be: мае тэгі кірунку (рэверсіўныя)

en: has direction keys
be: мае тэгі кірунку

en: State:
be: Стан:

en: Data Set:
be: Набор дадзеных:

en: Edited at:
be: Дата праўкі:

en: <new object>
be: <новы_аб’ект>

en: Edited by:
be: Аўтар праўкі:

en: In changeset:
be: У пакеце правак:

en: Tags:
be: Тэгі:

en: Centroid:
be: Цэнтроід:

en: Length: {0}
be: Даўжыня: {0}

en: Average segment length: {0}
be: Сярэдняя даўжыня сегмента: {0}

en: Standard deviation: {0}
be: Стандартнае адхіленне: {0}

en: Area: {0}
be: Плошча: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
be[0]: {0} удзельнік:
be[1]: {0} удзельніка:
be[2]: {0} удзельнікаў:

en:  as "{0}"
be:  у ролі "{0}"

en: {0} Nodes:
be: {0} кропак:

en: Bounding box:
be: Абмяжоўваючы прастакутнік:

en: Bounding box (projected):
be: абмежавальная рамка (праекцыя)

en: Center of bounding box:
be: Цэнтр абмяжоўваючай рамкі:

en: Coordinates (projected):
be: Каардынаты (якія праецыююцца):

en: UTM Zone
be: Зона UTM

en: Part of:
be: Уваходзіць у:

en: In conflict with:
be: Канфліктуе з:

en: Advanced object info
be: Падрабязная інфармацыя

en: map style
be: стыль карты

en: edit counts
be: колькасць правак

en: Styles for "{0}":
be: Стылі для «{0}»:

en: {0} style "{1}"
be: Стыль {0} «{1}»

en: Display range: {0}
be: Дыяпазон адлюстравання: {0}

en: Layer {0}
be: Пласт {0}

en: List of generated Styles:
be: Спіс згенераваных стыляў:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
be: Два абраных аб’екта маюць аднолькавыя кэшы стыляў.

en: The 2 selected objects have different style caches.
be: Два абраных аб’екта маюць розныя кэшы стыляў

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
be: Увага: Два абраных аб’екта ідэнтычныя, але маюць розныя кэшы стыляў

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
be[0]: {0} карыстальнік апошнім рэдагаваў вылучанае:
be[1]: {0} карыстальніка апошнімі рэдагавалі вылучанае:
be[2]: {0} карыстальнікаў апошнімі рэдагавалі вылучанае:

en: Enter the coordinates for the new node.
be: Увядзіце каардынаты новай кропкі.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
be: Даўгату і шырату можна падзяліць прабелам, коскай ці кропкай з коскай.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
be: Выкарыстоўвайце дадатныя лікавыя значэнні або сімвалы N, E для паўночнай шыраты і ўсходняй даўгаты.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
be: Для паўднёвай шыраты або ўсходняй даўгаты можна выкарыстоўваць адмоўныя значэнні або сімвалы S, W.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
be: Каардынаты могуць быць у адным з трох фарматаў:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
be: <i>градусы</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
be: <i>градусы</i><tt>&deg;</tt> <i>хвіліны</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
be: <i>градусы</i><tt>&deg;</tt> <i>хвіліны</i><tt>&#39;</tt> <i>секунды</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
be: Сімвалы <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> з''яўляюцца неабавязковымі.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
be: Таксама можна выкарыстоўваць сінтаксіс <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.

en: Some examples:
be: Прыклады:

en: Projected coordinates:
be: Праецыюмыя каардынаты:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
be: Калі ласка, увядзіце ўсходні і паўночны зрух (x і y каардынаты), падзеленыя прабелам, коскай ці кропкай з коскай.

en: Lat/Lon
be: Шырата/даўгата

en: East/North
be: Прастакутныя каардынаты

en: Please enter a GPS coordinates
be: Увядзіце каардынаты GPS

en: Please enter a Easting and Northing
be: Увядзіце ўсходняе і паўночнае зрушэнні

en: Toggle visibility of layer: {0}
be: Пераключыць бачнасць пласта: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
be: Паказаць спіс усіх загружаных пластоў.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
be: пласт праглядаецца (пстрыкніце, каб яго схаваць)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
be: пласт утоены (пстрыкніце, каб яго паказаць)

en: this layer is the active layer
be: гэты пласт з’яўляецца актыўным

en: this layer is not currently active (click to activate)
be: гэты пласт не з’яўляецца актыўным (пстрыкніце, каб яго актываваць)

en: scale follows native resolution of this layer
be: маштаб адпавядае зыходнаму разрозненню гэтага пласта

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
be: маштаб адпавядае зыходнаму разрозненню іншага пласта (націсніце, каб задаць гэты пласт)

en: scale does not follow native resolution of any layer (click to set this layer)
be: маштаб не адпавядае зыходнаму разрозненню любога пласта (націсніце, каб вызначыць гэты пласт)

en: this layer has no native resolution
be: у гэтага пласта адсутнічае зыходнае разрозненне

en: layer is without a user-defined offset
be: пласт не мае карыстацкага зрушэння

en: (click to activate previous offset)
be: пстрыкніце для актывацыі папярэдняга зрушэння)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
be: пласт мае зрушэнне {0} (пстрыкніце, каб выдаліць зрушэнне)

en: this layer can not have an offset
be: гэты пласт не можа мець зрушэнне

en: Information about layer
be: Інфармацыя пра пласт

en: Map paint preferences...
be: Наладкі адмалёўкі карты...

en: Map Paint Styles
be: Стылі адмалёўкі карты

en: configure the map painting style
be: Наладзіць стыль адмалёўкі карты

en: On/Off
be: Укл/Выкл

en: Turn selected styles on or off
be: Уключыць/адключыць абраныя стылі

en: Move the selected entry one row down.
be: Перамясціць абраны пункт на радок уніз.

en: Move the selected entry one row up.
be: Перамясціць абраны пункт на радок угару.

en: Map Paint Styles: Move selected entry down
be: Стылі адмалёўкі карты: Перамясціць абраны элемент ніжэй

en: Map Paint Styles: Move selected entry up
be: Стылі адмалёўкі карты: Перамясціць абраны элемент вышэй

en: Reload from file
be: Перазагрузіць з файла

en: reload selected styles from file
be: перазагрузіць абраныя стылі з файла

en: Save as...
be: Захаваць як...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
be: Захаваць копію гэтага стылю ў файл і дадаць у спіс

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
be: Файлы стыляў адмалёўкі карты (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
be: Файлы стыляў адмалёўкі карты (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
be: Перазагрузка крыніц стыляў

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
be: Захаваць стыль ''{0}'' як ''{1}''

en: view meta information, error log and source definition
be: прагляд метададзеных, справаздачы пра памылкі і апісанні крыніцы

en: Map Style info
be: Інфармацыя пра стыль карты

en: Source
be: Крыніца

en: Title:
be: Назва:

en: Built-in Style, internal path:
be: Убудаваны стыль, унутраны шлях:

en: Path:
be: Шлях:

en: Icon:
be: Пiктаграма:

en: Background:
be: Фон:

en: Style is currently active?
be: Стыль актыўны цяпер?

en: No
be: Не

en: Style settings
be: Налады стылю

en: Customize the style
be: Наладзіць стыль

en: Search menu items
be: Пошук пунктаў меню

en: Mini map
be: Мінікарта

en: Displays a small map of the current edit location
be: Паказвае невялікую карту бягучай вобласці рэдагавання

en: List of notes
be: Спіс нататак

en: Note filter
be: Фільтр нататак

en: Notes: {0}/{1}
be: Нататкі: {0}/{1}

en: Comment
be: Каментар

en: Add comment
be: Дадаць каментар

en: Notes: Add comment
be: Нататкі: Дадаць каментар

en: Comment on note
be: Каментар да нататкі

en: Add comment to note:
be: Дадаць каментар да нататкі:

en: Close note
be: Зачыніць нататку

en: Notes: Close note
be: Нататкі: Закрыць нататку

en: Close note with message:
be: Зачыніць нататку з паведамленнем:

en: Create
be: Стварыць

en: Notes: New note
be: Нататкі: Новая нататка

en: Reopen
be: Пераадчыніць

en: Reopen note
be: Пераадчыніць нататку

en: Notes: Reopen note
be: Нататкі: Пераадчыніць нататку

en: Reopen note with message:
be: Пераадчыніць нататку з паведамленнем:

en: Sort notes
be: Сартаваць нататкі

en: Notes: Sort notes
be: Нататкі: Сартаваць нататкі

en: Open in browser
be: Адкрыць у аглядальніку

en: Open the note in an external browser
be: Адкрыць нататку ў вонкавым браўзары

en: Notes: Open note in browser
be: Нататкі: Адкрыць нататку ў браўзары

en: Object type:
be: Тып аб’екта

[ctx: osm object types]
en: mixed
be: Змешаны

en: Choose the OSM object type
be: Выбераце тып аб’екта OSM

en: Object ID:
be: ID аб’екта:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
be: Увядзіце ID аб’екта, які павінен быць спампаваны з сервера

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
be: ID аб’ектаў павінны быць падзеленыя коскамі або прабеламі, напрыклад: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
be: У камбінаваным рэжыме, указвайце аб’екты так: {0}<br/>({1} азначае <i>кропку (node)</ i>, {2} - <i>лінію (way)</i>, а {3} - <i>дачыненне (relation)</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
be: Дыяпазоны ID аб’ектаў падаюцца праз злучок, напрыклад: {0}

en: Clipboard has more than {0} characters. Not auto-pasting.
    You may want to use Overpass instead.
be: Буфер абмену ўтрымоўвае больш {0} знакаў. Аўтаматычная ўстаўка недаступная.
    Замест гэтага вы можаце выкарыстоўваць Overpass.

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
be: Паказаны няслушны спіс ID
    Працягнуць немагчыма.

en: Existing node
be: Існая кропка

en: Both nodes
be: Абедзве кропкі

en: New node
be: Новая кропка

en: Tags/Memberships
be: Тэгі/Удзел

en: Unglue
be: Раз''яднаць

en: Where should the tags of the node be put?
be: Куды перанесці тэгі кропкі?

en: Where should the memberships of this node be put?
be: Куды перанесці ўдзел гэтай кропкі ў дачыненнях?

en: Open a list of all relations.
be: Паказаць спіс усіх дачыненняў.

en: Relation list filter
be: Фільтр спісу дачынення

en: New
be: Стварыць

en: Create a new relation
be: Стварыць новае дачыненне

en: Relations: {0}/{1}
be: Дачыненні: {0}/{1}

en: Relations: {0}
be: Дачыненні: {0}

en: Search
be: Шукаць

en: Submit filter
be: Прыняць фільтр

en: Filter string:
be: Радок фільтра:

en: Search string:
be: Радок пошуку

en: Enter the search expression
be: Увядзіце выраз для пошуку

en: select
be: вылучыць

en: add to selection
be: дадаць да вылучэння

en: remove from selection
be: прыбраць з выдзялення

en: find in selection
be: знайсці ў вылучаным

en: case sensitive
be: улічваць рэгістр

en: all objects
be: ўсе аб’екты

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
be: Уключыць у пошук няскончаныя і выдаленыя аб’екты

en: add toolbar button
be: дадаць кнопку на панэлі інструментаў

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
be: Дадаць кнопку з гэтым пошукавым выразам у панэль прыладаў.

en: standard
be: стандарт

en: regular expression
be: рэгулярны выраз

en: MapCSS selector
be: MapCSS-селектар

en: Results
be: Вынікі

en: Search syntax
be: Сінтаксіс пошуку

en: Invalid search expression
be: Няправільны выраз для пошуку

en: Search by preset
be: Пошук па нарыхтоўцы

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
be: Няправільны выраз для пошуку: 
    
    {0}

en: Hints
be: Падказкі

en: basics
be: асноўнае

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
be: ''Baker'' і ''Street'' у любым ключы

en: ''Baker Street'' in any key
be: ''Baker Street''  у любым ключы

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
be: фрагмент ''valuefragment'' у значэнні тэга ''key''

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
be: name:str адпавядае name=Bakerstreet

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
be: няма фрагмента ''valuefragment'' у значэнні тэга ''key''

en: matches if ''key'' exists
be: тэг ''key'' існуе

en: matches if ''key'' has a truthy value (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')
be: супадае, калі ''key'' мае значэнне праўдзівасці (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')

en: ''key'' with exactly ''value''
be: тэг ''key'' са значэннем ''value''

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
be: значэнне «key», што супадае з рэгулярным выразам «regexp»

en: ''key'' with any value
be: ёсць тэг ''key''

en: ''key'' with empty value
be: ключ «key» з пустым значэннем

en: ''value'' in any key
be: ёсць значэнне ''value'' у любога тэга

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
be: адпавядае, калі ''key'' больш, чым ''value'' (аналагічна для знака "<")

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
be: Цытаванне аператараў.<br>Радкі ў двукоссі <b>"</b> і сімвал <b>\</b> неабходна экраніровать даданнем <b>\</b> (напрыклад <b>\"</b> і <b>\\</b>).

en: combinators
be: камбінатары

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
be: лагічнае І (абедзве ўмовы павінны быць выкананы)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
be: лагічнае ЦІ (прынамсі адна ўмова выконваецца)

en: logical xor (one and only one expression has to be satisfied)
be: лагічнае xor (павінен выконвацца адзін і толькі адзін выраз)

en: logical not
be: лагічнае НЕ

en: use parenthesis to group expressions
be: выкарыстоўвайце круглыя дужкі для групоўкі выразаў

en: objects
be: аб’екты

en: all nodes
be: усе кропкі

en: all ways
be: усе лініі

en: all relations
be: усе дачыненні

en: all closed ways
be: усе замкнёныя лініі

en: object without useful tags
be: аб’ект без значных тэгаў

en: all objects that use the address preset
be: усе аб’екты, што выкарыстоўваюць нарыхтоўку Адрас

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
be: усе аб’екты, што выкарыстоўваюць нарыхтоўкі з групы Геаграфія/Прырода

en: metadata
be: метададзеныя

en: objects changed by author
be: аб’екты, змененыя аўтарам

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
be: user:<i>імя карыстача OSM</i> (аб’екты з аўтарам <i>імя карыстача OSM</i>)

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
be: user:anonymous (аб’екты без прызначанага аўтара)

en: objects with given ID
be: аб’екты з зададзеным ID

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
be: id:0 (новыя аб’екты)

en: objects with given version
be: аб’екты з указанай версіяй

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
be: version:0 (аб’екты без прызначанае версіі)

en: objects with given changeset ID
be: аб’екты з указаным ID пакета правак

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
be: changeset:0 (аб’екты без прызначанага набору зменаў)

en: objects with last modification timestamp within range
be: аб’екты з часам апошняй змены ў дыяпазоне

en: properties
be: уласцівасці

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
be: лініі прынамсі з 20 кропак ці дачыненні, якія змяшчаюць не меней 20 кропак

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
be: кропкі, якія ўваходзяць у 3 ці больш лініі, ці дачыненні, што змяшчаюць не меней 3 ліній

en: objects having 5 to 10 tags
be: аб’екты, якія маюць ад 5 да 10 тэгаў

en: relations with 2 members
be: дачыненні з 2 удзельнікамі

en: closed ways with an area of 100 m²
be: замкнёныя лініі плошчай 100 м²

en: ways with a length of 200 m or more
be: лініі, даўжынёй 200 м і больш

en: state
be: стан

en: all modified objects
be: усе змененыя аб’екты

en: all new objects
be: усе новыя аб’екты

en: all selected objects
be: усе абраныя аб’екты

en: all incomplete objects
be: усе няпоўныя аб’екты

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
be: усе выдаленыя аб’екты (павінен стаяць сцяжок <b>{0}</b>)

en: related objects
be: злучаныя аб’екты

en: all children of objects matching the expression
be: усе даччыныя аб’екты адпаведныя выразу

en: all parents of objects matching the expression
be: усе бацькоўскія аб’екты адпаведныя выразу

en: objects with given role in a relation
be: аб’екты з указанай роляй у дачыненні

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
be: дачыненне, што змяшчае ўдзельніка з роляй <i>stop</i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
be: аб’екты, якія з’яўляюцца часткай дачынення з роляй <i>stop</i>

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
be: n-ый удзельнік дачынення і/або n-ая кропка лініі

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
be: кожны n-ый удзельнік дачынення і/або кожная n-ая кропка лініі

en: view
be: прагляд

en: objects in current view
be: аб’екты ў бягучым полі бачнасці

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
be: аб’екты (і ўсе ўваходныя ў іх кропкі/ўдзельнікі дачынення) у бягучай вобласці бачнасці

en: objects in downloaded area
be: аб’екты ў спампаванай вобласці

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
be: аб’екты (і ўсе іх кропкі/ўдзельнікі дачынення) у спампаванай вобласці

en: location
be: месцазнаходжанне

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
be: {0} спампоўваюцца ўсе аб’екты, якія змяшчаюць атрыбут {1}.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
be: {0} усе аб’екты з адпаведнаю параю ключ/значэнне, размешчаныя вакол Берліна. Звярніце ўвагу: радыус па змаўчанні роўны 1000 м, але яго можна змяніць у згенераваным запыце.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
be: {0} усе аб’екты ў бягучай вылучанай вобласці, якія маюць атрыбут {1}.

en: Selection
be: Вылучэнне

en: Open a selection list window.
be: Паказаць акно са спісам вылучаных аб’ектаў.

en: Zoom to selection
be: Наблізіцца да вылучанага

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
be[0]: Маштабаваць да вылучанага элемента
be[1]: Маштабаваць да вылучаных элементаў
be[2]: Маштабаваць да вылучаных элементаў

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
be: Адн.:{0} / Лін.:{1} / Кроп.:{2} абрана

en: Unselectable now
be: Нельга абраць у дадзены момант

en: Always shown
be: Заўсёды паказваць

en: Dynamic
be: Паказваць дынамічна

en: Always hidden
be: Заўсёды хаваць

en: Toggle dynamic buttons
be: Пераключальнік дынамічных кнопак

en: Open preferences for this panel
be: Адкрыць налады для гэтай панэлі

en: Open help for this panel
be: Адкрыць даведку для гэтай панэлі

en: Undock the panel
be: Адлучыць панэль

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
be: Зачыніць гэту панэль. Вы можаце адкрыць яе зноў, выкарыстоўваючы кнопкі на левай панэлі.

en: Click to minimize/maximize the panel content
be: Націсніце, каб згарнуць/разгарнуць змесціва панэлі

en: Side buttons
be: Бакавыя кнопкі

en: Authors
be: Аўтары

en: Open a list of people working on the selected objects.
be: Паказаць спіс людзей, якія працуюць з вылучанымі аб’ектамі.

en: {0} Author | {0} Authors
be[0]: {0} Аўтар
be[1]: {0} Аўтара
be[2]: {0} Аўтараў

en: Select objects submitted by this user
be: Вылучыць аб’екты, створаныя гэтым карыстальнікам

en: User: objects submitted by selected user
be: Карыстач: аб’екты, адпраўленыя абраным карыстачом

en: Launches a browser with information about the user
be: Адкрыць у браўзары інфармацыю пра карыстальніка

en: User: Show info in browser
be: Карыстач: Паказаць інфармацыю ў браўзары

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
be: Запуск браўзараў з інфармацыяй толькі для першых {0} з {1} абраных карыстальнікаў

en: Author
be: Аўтар

en: # Objects
be: колькасць аб’ектаў

en: Validation Results
be: Вынікі праверкі

en: Open the validation window.
be: Адчыніць акно праверкі

en: Ignore for now
be: Праігнараваць зараз

en: Ignore and remove from tree.
be: Ігнараваць і выдаліць з дрэва.

en: Fix
be: Выправіць

en: Fix the selected issue.
be: Выправіць абраную праблему.

en: Ignore the selected issue next time.
be: Ігнараваць абраную праблему ў наступны раз.

en: Manage Ignore
be: Кіраванне ігнаруемымі

en: Manage the ignore list
be: Кіраванне спісам ігнаруемых

en: Lookup
be: Адшукаць

en: Looks up the selected primitives in the error list.
be: Адшукаць вылучаныя прымітывы ў спісе памылак.

en: Whole group
be: Усю групу

en: Single elements
be: Асобныя элементы

en: Nothing
be: Нічога

en: Ignore whole group or individual elements?
be: Ігнараваць усю групу, ці асобныя элементы?

en: Ignoring elements
be: Ігнараваць элементы

en: Fixing errors ...
be: Выпраўленне памылак ...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
be: Выпраўленне ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
be: Абнаўленне карты ...

en: auto-fixed validator issues
be: аўтаматычна выпраўленыя памылкі, знойдзеныя валідатарам

en: Validator {0} List Management
be: Кіраванне спісам валідатара {0}

en: Cannot understand the following type: {0}
be: Не атрымалася зразумець наступны тып: {0}

en: Don''t ignore
be: Не ігнараваць

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
be: {0}Выканаць праверку зноў?{1}

en: Ignored error filter changed
be: Фільтр ігнаруемых памылак зменены

en: anonymous
be: ананімны

en: Display the basic properties of the changeset
be: Адлюстраваць асноўныя параметры пакета правак

en: Display the tags of the changeset
be: Адлюстраваць тэгі пакета правак

en: Content
be: Змесціва

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
be: Паказаць аб’екты, створаныя, змененыя ці выдаленыя ў пакеце правак

en: Discussion
be: Абмеркаванне

en: Display the public discussion around this changeset
be: Паказаць публічнае абмеркаванне гэтага пакета правак

en: Close the dialog
be: Зачыніць дыялог

en: Query
be: Запыт

en: Launch the dialog for querying changesets
be: Адкрыць дыялог запыту пакетаў правак

en: Remove from cache
be: Выдаліць з кэша

en: Remove the selected changesets from the local cache
be: Выдаліць абраныя пакеты правак з лакальнага кэша

en: Close the selected changesets
be: Зачыніць абраныя пакеты правак

en: Update changeset
be: Абнавіць пакет правак

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
be: Абнаўляе абраныя пакеты правак бягучымі дадзенымі з сервера OSM

en: Download changeset content
be: Спампаваць з сервера змесціва пакета правак

en: Download the content of the selected changesets from the server
be: Спампаваць з сервера змесціва вылучаных пакетаў правак

en: Download changed objects
be: Спампаваць змененыя аб’екты

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
be: Спампаваць бягучую версію змененых аб’ектаў у абраных пакетах правак

en: My changesets
be: Мае пакеты правак

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
be: Спампаваць мае пакеты правак (не больш за 100) з сервера OSM

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
be: <html>JOSM запушчаны ад імя ананімнага карыстальніка. Ён не можа спампаваць<br>вашы пакеты правак з сервера OSM, пакуль не ўведзена імя карыстальніка<br>у наладах JOSM.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
be: пуста

[ctx: changeset.state]
en: Open
be: Адкрыты

[ctx: changeset.state]
en: Closed
be: Зачынены

en: Status
be: Стан

en: Created at
be: Створаны

en: Closed at
be: Зачынены

en: Changes
be: Змены

en: Discussions
be: Абмеркаванні

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
be[0]: <html>Абраны аб’ект не даступны ў бягучым<br>рэдагуемым пласце ''{0}''.</html>
be[1]: <html>Ні адзін з вылучаных аб’ектаў не даступны ў бягучым <br>рэдагуемым пласце ''{0}''.</html>
be[2]: <html>Ні адзін з вылучаных аб’ектаў не даступны ў бягучым <br>рэдагуемым пласце ''{0}''.</html>

en: Download objects
be: Спампаваць аб’екты

en: Download the current version of the selected objects
be: Спампаваць бягучую версію вылучаных аб’ектаў

en: Select in layer
be: Вылучыць у пласце

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
be: Выбраць адпаведныя аб’екты ў бягучым пласце дадзеных

en: Nothing to select
be: Нічога не абрана

en: Zoom to in layer
be: Наблізіцца ў пласце

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
be: Наблізіцца да адпаведных аб’ектаў у бягучым пласце дадзеных

en: Nothing to zoom to
be: Няма да чаго наблізіцца

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
be: Змесціва пакета правак яшчэ не спампована.

en: Download now
be: Спампаваць з сервера зараз

en: Download the changeset content
be: Спампаваць змесціва пакета правак

en: Created
be: Створаны

en: Updated
be: Абноўлена

en: Deleted
be: Выдалена

en: Name
be: Назва

en: Comment:
be: Каментар:

en: Open/Closed:
be: Адкрыты/Зачынены:

en: Created at:
be: Створаны:

en: Closed at:
be: Закрыты:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
be: Выдаліць з лакальнага кэша пакет правак, паказаны ў панэлі падрабязнага выгляду

en: Update the changeset from the OSM server
be: Абнавіць пакет правак з сервера OSM

en: View changeset
be: Паглядзець пакет правак

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
be: Абраць элементы ў змесціве гэтага пакета правак у бягучым пласце дадзеных

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
be: <html>Няма даступных аб’ектаў у змесціве пакета правак {0} у бягучым <br>рэдагуемым пласце ''{1}''.</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
be: Наблізіцца да аб’ектаў, якія змяшчаюцца ў гэтым пакеце правак у бягучым пласце дадзеных

en: Update changeset discussion
be: Абнавіць абмеркаванне пакета правак

en: Update the changeset discussion from the OSM server
be: Абнавіць абмеркаванне пакета правак з сервера OSM

en: Comment on changeset
be: Каментар да пакета правак

en: Add comment to changeset:
be: Дадаць каментар да пакета правак:

en: Date
be: Дата

en: User
be: Карыстальнік

en: {0} [incomplete]
be: {0} [няпоўны]

en: open
be: адкрыты

en: closed
be: зачынены

en: Download content
be: Спампаваць змесціва

en: Download the changeset content from the OSM server
be: Спампаваць змесціва пакета правак з сервера OSM

en: Update content
be: Абнавіць змесціва

en: Update the changeset content from the OSM server
be: Абнавіць змесціва пакета правак з сервера OSM

en: Changeset ID:
be: ID пакета правак:

en: Enter a changeset id
be: Увядзіце id пакета правак

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
be: Спампаваць з сервера пакет правак з азначаным id, уключаючы змесціва пакета правак

en: Select changesets owned by specific users
be: Абраць пакеты правак пэўнага карыстальніка

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
be: Абраць зачыненыя ці адкрытыя пакеты правак

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
be: Абраць пакеты правак з зададзенымі часам і датай стварэння ці зачыненні

en: Select only changesets related to a specific bounding box
be: Абраць пакеты правак у паказаных межах

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
be: Запыт пакета правак не можа быць абмежаваны зададзенай мяжой. Увод няслушны.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
be: <html>Калі ласка, увядзіце правільныя значэнні даўгаты/шыраты, каб абмежаваць<br>запыт пакета правак да канкрэтнай рамкі ахопу.</html>

en: Invalid bounding box
be: Няслушная мяжа выбару

en: Download my changesets only
be: Спампаваць з сервера толькі мае пакеты правак

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
be: <html>Адзначце, каб абмежавацца запытам толькі да вашага пакета правак.<br>Зніміце адзнаку, каб уключыць у запыт усе пакеты правак.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
be: <html>Калі ласка, выберыце адзін з наступных <strong>стандартных запытаў</strong>. Пазначце <strong>Спампаваць з сервера толькі мае пакеты правак</strong>, калі вы жадаеце спампаваць толькі пакеты правак, створаныя вамі. Звярніце ўвагу, што JOSM можа спампаваць не больш за 100 пакетаў правак.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
be: <html>Спампаваць з сервера апошнія пакеты правак</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
be: <html>Спампаваць мае адкрытыя пакеты правак<br><em>Адключана. Калі ласка, пазначце спачатку ваша імя карыстальніка ў наладах OSM.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
be: <html>Спампаваць мае адкрытыя пакеты правак</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
be: <html>Спампаваць пакеты правак бягучага выгляду карты.<br><em>Адключана. У сапраўдны момант няма актыўнай карты.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
be: <html>Спампаваць з сервера пакеты правак у бягучы выгляд карты</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
be: Неспадзяванае значэнне налады ''{0}'', роўнае ''{1}''. Зварот да запыту па змаўчанні.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
be: Ананімныя карыстальнікі не могуць рабіць запыты на стварэнне пакетаў правак

en: Basic
be: Асноўны

en: Download changesets using predefined queries
be: Спампаваць пакеты правак, выкарыстоўваючы прадвызначаныя запыты

en: From URL
be: З URL

en: Query changesets from a server URL
be: Запытаць пакеты правак з URL сервера

en: Advanced
be: Пашыраны

en: Use a custom changeset query
be: Выкарыстоўваць зададзены запыт пакета правак

en: Query changesets
be: Запыт пакетаў правак

en: Query and download changesets
be: Запытаць і спампаваць з сервера пакеты правак

en: Please enter a valid changeset query URL first.
be: Калі ласка, спачатку ўвядзіце правільны URL запыту пакета правак.

en: Illegal changeset query URL
be: Няслушны URL для запыту пакета правак

en: Close the dialog and abort querying of changesets
be: Зачыніць дыялог і спыніць фармаванне запытаў пакетаў правак

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
be: Калі ласка, увядзіце дату ў звычайным фармаце для вашага рэгіёна.<br>Прыклад: {0}<br>Прыклад: {1}<br>Прыклад: {2}<br>Прыклад: {3}<br>

en: Query open changesets only
be: Запытаць толькі адкрытыя пакеты правак

en: Query closed changesets only
be: Запытаць толькі зачыненыя пакеты правак

en: Query both open and closed changesets
be: Запытаць адкрытыя і зачыненыя пакеты правак

en: Only changesets closed after the following date/time
be: Толькі пакеты правак, закрытыя пасля даты/часу

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
be: Толькі пакеты правак, закрытыя пасля і адкрытыя да азначанай даты/часу

en: Date:
be: Дата:

en: Time:
be: Час:

en: Closed after -
be: Зачынены пасля -

en: Date:
be: Дата:

en: Created before -
be: Створаны да -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
be: Немагчыма выканаць запыт пакета правак на аснове абмежаванняў па часе. Уведзена няслушнае значэнне.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
be: <html>Калі ласка, задайце правільныя значэнні для даты/часу, каб абмежаваць<br>запыт зададзеным часавым інтэрвалам.</html>

en: Invalid date/time values
be: Няслушныя значэнні даты/часу

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
be: Калі ласка, увядзіце правільны час у звычайным фармаце для вашага рэгіёна.<br>Прыклад: {0}<br>Прыклад: {1}<br>Прыклад: {2}<br>Прыклад: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
be: Бягучае значэнне гэта няслушны ID карыстальніка. Калі ласка, увядзіце цэлае значэнне > 0

en: Please enter an integer value > 0
be: Увядзіце цэлы лік > 0

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
be: Калі ласка, увядзіце ці ўстаўце URL для атрымання пакетаў правак з OSM API.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
be: Звярніце ўвагу, што запыты пакетаў правак у цяперашні час заўсёды накіроўваюцца ў ''{0}'', незалежна ад хаста, порта і шляху URL, уведзеных ніжэй.

en: This changeset query URL is invalid
be: Няправільны URL запыту пакета правак

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
be: Толькі пакеты правак карыстальніка з ідэнтыфікатарам

en: Only changesets owned by the user with the following user name
be: Толькі пакеты правак карыстальніка з імем

en: User ID:
be: ID карыстальніка:

en: User name:
be: Імя карыстальніка:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
be: Толькі мае пакеты правак (адключана. JOSM цяпер запушчаны ананімным карыстальнікам)

en: Only changesets owned by myself
be: Толькі мае пакеты правак

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
be: Немагчыма абраць пакеты правак бягучага карыстальніка, паколькі бягучы карыстальнік - ананімны

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
be: Няслушнае бягучае значэнне ''{0}'' для ID карыстальніка

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
be: Немагчыма абмежаваць запыт пакета правак для карыстальніка з імем ''{0}''

en: Please enter a valid user ID
be: Калі ласка, увядзіце правільны ID карыстальніка

en: Invalid user ID
be: Няслушны ID карыстальніка

en: Please enter a non-empty user name
be: Калі ласка, увядзіце імя карыстальніка

en: Invalid user name
be: Няслушнае імя карыстальніка

en: Activate
be: Актываваць

en: Activate the selected layer
be: Актываваць вылучаны пласт

en: Activate layer
be: Актываваць пласт

en: Cycle layer down
be: Цыклічнае перамяшчэнне па пластах уніз

en: Cycle through data layers in a downward direction
be: Цыклічнае перамяшчэнне па пластах дадзеных у кірунку ўніз

en: Cycle through visible layers.
be: Цыклічнае перамяшчэнне па бачных пластах

en: Cycle layers
be: Цыклічнае перамяшчэнне па пластах

en: Cycle layer up
be: Цыклічнае перамяшчэнне па пластах угару

en: Cycle through data layers in an upward direction
be: Цыклічнае перамяшчэнне па пластах дадзеных у кірунку ўгару

en: Delete the selected layers.
be: Выдаліць абраныя пласты.

en: Duplicate this layer
be: Дубляваць гэты пласт

en: Copy of {0}
be: Копія {0}

en: Copy {1} of {0}
be: Копія {1} з {0}

en: Change visibility.
be: Змяніць бачнасць.

en: Show layer
be: Паказаць пласт

en: Adjust opacity of the layer.
be: Наладзіць непразрыстасць пласта

en: Double click to reset.
be: Падвойная пстрычка для скіду.

en: Opacity
be: Непразрыстасць

en: Adjust gamma value.
be: Наладзіць значэнне гамы.

en: Gamma
be: Ґама (Ступень кантраснасці)

[ctx: image sharpness]
en: blurred
be: размыты

[ctx: image sharpness]
en: normal
be: звычайны

[ctx: image sharpness]
en: sharp
be: рэзкі

en: Adjust sharpness/blur value.
be: Наладзіць рэзкасць/размыццё.

en: Sharpness
be: Рэзкасць

[ctx: image colorfulness]
en: less
be: менш

[ctx: image colorfulness]
en: normal
be: звычайны

[ctx: image colorfulness]
en: more
be: больш

en: Adjust colorfulness.
be: Наладзіць насычанасць.

en: Colorfulness
be: Насычанасць

en: Color
be: Колер

en: Merge
be: З’яднанне

en: Merge this layer into another layer
be: Аб’яднаць гэты пласт з іншым пластом

en: Merge GPX layers
be: Аб’яднаць GPX-пласты

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
be: Выберыце парадак вылучаных пластоў:<br>Трэкі будуць абрэзаны, калі пазнакі часу размешчаных вышэй пластоў перакрываюцца.

en: Connect overlapping tracks on cuts
be: Злучыць трэкі, што перакрываюцца, ў кропках абразання

en: Move layer up
be: Перамясціць пласт угару

en: Move layer down
be: Перамясціць пласт уніз

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
be: Мэтавы пласт будзе зменены на «{0}».<br>Працягнуць?

en: GPX layer
be: Пласт GPX

en: Length
be: Даўжыня

en: Segments
be: Сегменты

en: {0} (target layer)
be: {0} (мэтавы пласт)

en: Move the selected layer one row down.
be: Перамясціць вылучаны пласт уніз.

en: Move the selected layer one row up.
be: Перамясціць вылучаны пласт угару.

en: Show/hide
be: Паказаць/схаваць

en: Toggle visible state of the selected layer.
be: Паказаць/схаваць вылучаны пласт

en: Show/hide layer
be: Паказаць/схаваць пласт

en: Copy all Keys/Values
be: Капіяваць усе ключы і значэнні

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
be: Скапіяваць ключы і значэнні ўсіх тэгаў у буфер абмену

en: Copy Tags
be: Капіяваць тэгі

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
be: Капіяваць ключы і значэнні вылучаных тэгаў у буфер абмену

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
be[0]: Капіяваць {0} вылучаную пару ключ/значэнне
be[1]: Капіяваць {0} вылучаныя пары ключ/значэнне
be[2]: Капіяваць {0} вылучаных пар ключ/значэнне

en: Copy Value
be: Капіяваць значэнне

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
be: Капіяваць значэнне абранага тэга ў буфер абмену

en: Launch browser with wiki help for selected object
be: Адкрыць браўзар з апісаннем wiki для абранага аб’екта

en: Go to OSM wiki for relation help
be: Перайсці ў OSM wiki за даведкаю па дачыненню

en: Go to OSM wiki for tag help
be: Паглядзець даведку для тэга ў OSM wiki

en: Discardable key: selection Foreground
be: Выдаляемы ключ: пярэдні план вылучэння

en: Discardable key: foreground
be: Выдаляемы ключ: foreground

en: Discardable key: selection Background
be: Выдаляемы ключ: фон вылучэння

en: Discardable key: background
be: Выдаляемы ключ: background

en: {0} different | {0} different
be[0]: {0} рознае
be[1]: {0} розных
be[2]: {0} розных

en: , {0} unset | , {0} unset
be[0]: , {0} не зададзена
be[1]: , {0} не зададзены
be[2]: , {0} не зададзены

en: Select objects for which to change tags.
be: Абярыце аб’екты для змены тэгаў.

en: Tags for selected objects.
be: Тэгі для вылучаных аб’ектаў.

en: Member Of
be: Удзельнік

en: Position
be: Размяшчэнне

en: Go to Taginfo ({0})
be: Перайсці да Taginfo ({0})

en: Tag filter
be: Фільтр тэгаў

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
be: Аб’екты: {2} / Тэгі: {0} / Удзел: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
be: Тэгі: {0} / Удзел: {1}

en: Delete the selected key in all objects
be: Выдаліць вылучаны ключ з усіх аб’ектаў

en: Delete Tags
be: Выдаліць тэгі

en: Change relation
be: Змяніць дачыненне

en: Delete from relation
be: Выдаліць з дачынення

en: Really delete selection from relation {0}?
be: Вы сапраўды хочаце выдаліць адзначанае з дачынення {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
be: Дадаць новую пару ключ/значэнне для ўсіх аб’ектаў

en: Add Tag
be: Дадаць тэг

en: Edit the value of the selected key for all objects
be: Змяніць значэнне абранага ключа для ўсіх аб’ектаў

en: Edit Tags
be: Рэдагаваць тэгі

en: Paste Value
be: Уставіць значэнне

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
be: Уставіць значэнне абранага тэга з буфера абмену

en: Search Key/Value/Type
be: Шукаць ключ/значэнне/тып

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
be: Пры пошуку ключа і значэння абранага тэга, абмежавацца тыпам (г.зн. кропка/лінія/дачыненне)

en: Search Key/Value
be: Пошук ключа/значэнні

en: Search with the key and value of the selected tag
be: Пошук ключа і значэнні абранага тэга

en: Change role for {0} in relation {1}
be: Змяніць ролю {0} у дачыненні {1}

en: Data selection has changed since the dialog was opened
be: Выбар дадзеных змяніўся з моманту адкрыцця дыялогу

en: Apply tag change to old selection?
be: Ужыць змену тэга да старога вылучэння?

en: Overwrite tag
be: Перазапісаць тэг

en: Change value? | Change values?
be[0]: Змяніць значэнне?
be[1]: Змяніць значэнні?
be[2]: Змяніць значэнні?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
be[0]: Гэта зменіць {0} аб’ект.
be[1]: Гэта зменіць {0} аб’екта.
be[2]: Гэта зменіць {0} аб’ектаў.

en: An empty value deletes the tag.
be: Пустое значэнне выдаляе тэг

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
be: Вы змянілі ключ з ''{0}'' на ''{1}''.

en: The new key is already used, overwrite values?
be: Новы ключ ужо выкарыстоўваецца, перазапісаць значэнне?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
be[0]: Змяніць параметры {0} аб’екта
be[1]: Змяніць параметры {0} аб’ектаў
be[2]: Змяніць параметры {0} аб’ектаў

en: Use English language for tag by default
be: Выкарыстоўваць ангельскую мову для тэга па змаўчанні

en: Add tag
be: Дадаць тэг

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
be[0]: Колькасць змяняных аб’ектаў: {0}
be[1]: Гэта зменіць да {0} аб’ектаў.
be[2]: Гэта зменіць да {0} аб’ектаў.

en: Please select a key
be: Калі ласка, абярыце ключ

en: Set number of recently added tags
be: Задаць колькасць нядаўна дададзеных тэгаў

en: Remember last used tags after a restart
be: Памятаць нядаўна дададзеныя тэгі пасля перазапуску

en: Recent tags with existing key
be: Апошнія тэгі з існым ключом

en: Enable
be: Уключыць

en: Hide
be: Утоеная

en: Refresh recent tags list after applying tag
be: Абнавіць спіс апошніх тэгаў пасля ўжывання тэга

en: No refresh
be: Не абнаўляць

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
be: Абнавіць толькі статус тэгаў (уключаны/адключаны)

en: Refresh tag status and list of recently added tags
be: Абнавіць статус тэгаў і спіс апошніх дададзеных тэгаў

en: to apply first suggestion
be: для ўжывання першай прапановы

en: to add without closing the dialog
be: для дадання без зачынення дыялогу

en: to add first suggestion without closing the dialog
be: для дадання першай прапановы без зачынення дыялогу

en: Please enter the number of recently added tags to display
be: Калі ласка, увядзіце колькасць нядаўна дададзеных тэгаў для адлюстравання ў спісе

en: Please enter integer number between 0 and {0}
be: Калі ласка, увядзіце цэлы лік ад 0 да {0}

en: Recently added tags
be: Нядаўна дададзеныя тэгі

en: Choose recent tag {0}
be: Абраць нядаўні тэг {0}

en: Use this tag again
be: Выкарыстоўваць гэты тэг ізноў

en: Apply recent tag {0}
be: Ужыць нядаўні тэг {0}

en: The key ''{0}'' is already used
be: Ключ «{0}» ужо выкарыстоўваецца

en: Ignore key ''{0}''
be: Ігнараваць ключ ''{0}''

en: Ignore tag ''{0}''
be: Ігнараваць тэг ''{0}''

en: Edit ignore list
be: Змяніць спіс ігнаравання

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
be: Вы змянілі значэнне «{0}»: {1}

en: Overwrite?
be: Перазапісаць?

en: Go to Taginfo
be: Перайсці на Taginfo

en: Go to OSM Tag History
be: Перайсці да гісторыі выкарыстання тэга ў OSM

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
be: Выдзелены, пры рэдагаванні дачынення, удзельнік адносіцца да

en: Download all child relations (recursively)
be: Спампаваць ўсе даччыныя элементы (рэкурсіўна)

en: Download All Children
be: Спампаваць ўсе даччыныя элементы

en: Download selected relations
be: Спампаваць вылучаныя дачыненні

en: Download Selected Children
be: Спампаваць даччыныя элементы для вылучанага

en: Conflict in data | Conflicts in data
be[0]: Канфлікт у дадзеных
be[1]: Канфлікты ў дадзеных
be[2]: Канфліктаў ў дадзеных

en: Download relation members
be: Спампаваць удзельнікаў дачынення

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
be: <html>Даччынае дачыненне<br>{0}<br>не можа быць загружана, бо было выдалена на серверы.</html>

en: Relation is deleted
be: Дачыненне выдалена

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
be: Выключэнне ігнаруецца, бо задача была адменена. Выключэнне: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
be[0]: Спампоўваецца {0} няпоўны аб’ект
be[1]: Спампоўваюцца {0} няпоўных аб’екта
be[2]: Спампоўваюцца {0} няпоўных аб’ектаў

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
be[0]: Спампоўваецца {0} няпоўны даччыны элемент дачынення «{1}»
be[1]: Спампоўваюцца {0} няпоўных даччыных элемента дачынення «{1}»
be[2]: Спампоўваюцца {0} няпоўных даччыных элементаў дачынення «{1}»

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
be[0]: Спампоўваецца {0} няпоўны даччыны элемент {1} бацькоўскіх дачыненняў
be[1]: Спампоўваецца {0} няпоўных даччыных элемента {1} бацькоўскіх дачыненняў
be[2]: Спампоўваецца {0} няпоўных даччыных элементаў {1} бацькоўскіх дачыненняў

en: Download relations
be: Спампоўка дачыненняў з сервера

en: Tags and Members
be: Тэгі і ўдзельнікі

en: Parent Relations
be: Бацькоўскія дачыненні

en: Child Relations
be: Даччыныя элементы дачыненняў

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
be: Увесці ролю і прымяніць яе на выдзеленых удзельнікаў дачынення

en: Apply Role:
be: Ужыць ролю:

en: New relation
be: Новае дачыненне

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
be: Факусаваць рэдактар дачынення на дачыненні ''{0}'' ў пласце ''{1}''

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
be: <html>Існуе па меншай меры адзін член гэтага дачынення,<br>што спасылаецца сам на сябе.<br>Гэта стварае цыклічную залежнасць і не рэкамендуецца.<br>Што рабіць з цыклічнымі залежнасцямі?</html>

en: Remove them, clean up relation
be: Выдаліць іх, пачысціць дачыненне

en: Ignore them, leave relation as is
be: Ігнараваць іх, пакінуць дачыненне як ёсць

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
be: Выбачайце, гарачая клавіша "{0}" не даступная ў акне рэдактара дачынення

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
be: <html>Гэтае дачыненне ўжо ўтрымлівае адзін ці больш членаў, якія спасылаюцца на<br>аб’ект ''{0}''<br><br>Вы сапраўды хочаце дадаць яшчэ адзін член у дачыненне?</html>

en: Multiple members referring to same object.
be: Некалькі ўдзельнікаў спасылаюцца на адзін аб’ект.

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
be: <html>Вы спрабуеце дадаць дачыненне само ў сябе.<br><br>Гэта стварае цыклічную залежнасць элементаў бацька/нашчадак, што немэтазгодна.<br>Пропуск дачынення «{0}».</html>

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
be: <html>Вы спрабуеце дадаць дачыненне-нашчадак, якое спасылаецца на бацькоўскае дачыненне.<br><br>Гэта стварае цыклічную залежнасць элементаў бацька/нашчадак, што немэтазгодна.<br>Пропуск стаўлення «{0}».<br>Дачыненні, якія стварылі б цыклічную залежнасць:<br>{1}</html>

en: Select previous Gap
be: Выбраць папярэдні разрыў

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
be: Выбраць папярэдняга ўдзельніка дачынення, які вінен у разрыве паслядоўнасці

en: Select next Gap
be: Выбраць наступны разрыў

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
be: Выбраць наступнага ўдзельніка дачынення - вінаватага ў разрыве паслядоўнасці

en: Zoom to Gap
be: Маштабаваць да разрыву

en: Zoom to the gap in the way sequence
be: Маштабаваць да разрыву ў паслядоўнасці лініі

en: Refers to
be: Спасылаецца на

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
be: Не атрымалася дадаць {0}, бо гэта не частка набору дадзеных

en: including immediate children of parent relations
be: уключаючы непасрэдныя даччыныя элементы дачыненняў

en: Load parent relations
be: Спампаваць бацькоўскія дачыненні

en: Reload
be: Абнавіць

en: Edit the currently selected relation
be: Правіць абранае дачыненне

en: Apply Changes
be: Ужыць змены

en: Create new relation in layer ''{0}''
be: Стварыць новае дачыненне ў пласце ''{0}''

en: Edit new relation in layer ''{0}''
be: Змяніць новае дачыненне ў пласце ''{0}''

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
be: Змяніць дачыненне #{0} у пласце ''{1}''

en: Load relation
be: Чытанне дачынення

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
be: Дадаць усе аб’екты, вылучаныя ў бягучым наборы, пасля апошняга абранага ўдзельніка

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
be: Дадаць усе аб’екты, вылучаныя ў бягучым наборы, перад першым удзельнікам

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
be: Дадаць усе аб’екты, вылучаныя ў бягучым наборы, перад першым абраным удзельнікам

en: Apply the current updates
be: Запісаць занесеныя змены

en: Cancel the updates and close the dialog
be: Адмяніць абнаўленні і зачыніць дыялог

en: Yes, save the changes and close
be: Так, захаваць змены і зачыніць

en: Click to save the changes and close this relation editor
be: Націсніце, каб захаваць змены і зачыніць рэдактар дачынення

en: No, discard the changes and close
be: Не, адмяніць змены і зачыніць

en: Click to discard the changes and close this relation editor
be: Націсніце, каб адмяніць змены і зачыніць рэдактар дачынення

en: Cancel, continue editing
be: Адмяніць, працягнуць рэдагаванне

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
be: Націсніце, каб вярнуцца да рэдактара дачынення і працягнуць праўку дачынення

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
be: <html>Дачыненне было зменена.<br><br>Вы хочаце захаваць змены?</html>

en: Unsaved changes
be: Незахаваныя змены

en: Delete the currently edited relation
be: Выдаліць рэдагуемае дачыненне

en: Relation Editor: Download Members
be: Рэдактар дачынення: спампаваць удзельнікаў

en: Download all incomplete members
be: Спампаваць усіх няпоўных удзельнікаў

en: Download selected incomplete members
be: Спампаваць з сервера вылучаных няпоўных удзельнікаў

en: Relation Editor: Move Down
be: Рэдактар дачынення: апусціць

en: Move the currently selected members down
be: Перамясціць выдзеленых удзельнікаў дачынення ўніз

en: Relation Editor: Move Up
be: Рэдактар дачынення: падняць

en: Move the currently selected members up
be: Перамясціць выдзеленых удзельнікаў дачынення уверх

en: Apply the updates and close the dialog
be: Ужыць абнаўленні і зачыніць дыялог

en: Relation Editor: Refresh
be: Рэдактар дачыненняў: Абнавіць

en: Refresh relation from data layer
be: Абнавіць дачыненне з пласта дадзеных

en: Refresh
be: Абнавіць

en: Yes, discard changes and reload
be: Так, скасаваць змены і перазагрузіць дадзеныя

en: Click to discard the changes and reload data from layer
be: Націсніце, каб скасаваць змены і перазагрузіць дадзеныя з пласта

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
be: <html>У гэтым акне рэдактара ёсць не захаваныя змены.<br><br>Скасаваць гэтыя змены і перазагрузіць дадзеныя з пласта?</html>

en: Click to close window
be: Націсніце, каб зачыніць акно

en: No, continue editing
be: Не, працягнуць праўку

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
be: <html>Дачыненне было выдалена па-за рэдактарам.<br><br>Зачыніць гэта акно?</html>

en: Deleted relation
be: Выдаленае дачыненне

en: Relation Editor: Remove
be: Рэдактар дачынення: выдаліць

en: Remove the currently selected members from this relation
be: Выдаліць адзначаных удзельнікаў з дачынення

en: Remove all members referring to one of the selected objects
be: Выдаліць ўсіх удзельнікаў, якія спасылалаюцца на які-небудзь з вылучаных аб’ектаў

en: Reverse the order of the relation members
be: Памяняць парадак удзельнікаў дачынення на зваротны

en: Yes, create a conflict and close
be: Так, стварыць канфлікт і зачыніць

en: Click to create a conflict and close this relation editor
be: Пстрыкніце, каб стварыць канфлікт і зачыніць гэты рэдактар дачынення

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
be: <html>Гэтае дачыненне было зменена па-за рэдактарам<br>Вы не можаце захаваць свае змены і працягнуць рэдагаванне.<br><br>Хочаце пазначыць як канфлікт і зачыніць рэдактар?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
be: <html>У пласце ''{0}'' ужо ёсць канфлікт для аб’екта <br>''{1}''.<br>Калі ласка, спачатку ўладзьце гэты канфлікт, затым паспрабуйце зноў.</html>

en: Select the currently edited relation
be: Вылучыць бягучае рэдагуемае дачыненне

en: Select objects for selected relation members
be: Вылучыць аб’екты для выбраных удзельнікаў дачынення

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
be: Выбраць удзельнікаў, якія спасылаюцца на аб’екты ў бягучым выдзяленні

en: Sets a role for the selected members
be: Задаць ролю для вылучаных удзельнікаў

en: Apply Role
be: Ужыць ролю

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
be[0]: Вы задаяце пустую ролю для {0} аб’екта
be[1]: Вы задаяце пустую ролю для {0} аб’ектаў
be[2]: Вы задаяце пустую ролю для {0} аб’ектаў

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
be: Гэта эквівалентна выдаленню роляў з іх.

en: Do you really want to apply the new role?
be: Вы сапраўды жадаеце прызначыць новую ролю?

en: Yes, apply it
be: Так, запісаць

en: No, do not apply
be: Не, не запісваць

en: Confirm empty role
be: Пацвердзіць пустую ролю

en: Relation Editor: Sort
be: Рэдактар дачынення: сартаваць

en: Sort the relation members
be: Сартаваць удзельнікаў дачынення

en: Sort below
be: Сартаваць ніжэйшых

en: Sort the selected relation members and all members below
be: Сартаваць выдзеленых удзельнікаў дачынення і ўсіх размешчаных ніжэй

en: way is connected
be: лінія злучана

en: way is connected but has a wrong oneway direction
be: лінія далучана, але мае няправільны кірунак аднабаковага руху

en: way is connected to previous relation member
be: лінія злучаная з папярэднім удзельнікам дачынення

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
be: лінія злучана з папярэднім удзельнікам дачынення, але мае няправільны кірунак аднабаковага руху

en: way is connected to next relation member
be: лінія злучаная з наступным удзельнікам дачынення

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
be: лінія злучана з наступным удзельнікам дачынення, але мае няправільны кірунак аднабаковага руху

en: way is not connected to previous or next relation member
be: лінія не злучаная ні з папярэднім, ні з наступным членам дачынення

en: Test: {0}
be: Тэст: {0}

en: Different tests
be: Розныя тэсты

en: Wrong number of arguments for bookmark
be: Няслушная колькасць аргументаў для закладкі

en: Home location
be: Хатняе месцазнаходжанне

en: Error reading bookmark entry: %s
be: Памылка чытання запісу ў закладцы: %s

en: Bookmarks
be: Закладкі

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
be: <html>У сапраўдны момант не вылучана вобласць для спампоўкі з сервера.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
be: <html><strong>Бягучая вобласць спампоўкі з сервера</strong> (мін.даў, мін.шыр, макс.даў, макс.шыр): </html>

en: Create bookmark
be: Стварыць закладку

en: Add a bookmark for the currently selected download area
be: Дадаць закладку да вобласці, што спампоўваецца з сервера, вылучанае ў сапраўдны момант

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
be: У сапраўдны момант вы не азначылі вобласць для спампоўкі. Калі ласка, вылучыце яе.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
be: Калі ласка, увядзіце назву закладкі для вобласці, што спампоўваецца з сервера.

en: Name of location
be: Назва месца

en: Remove the currently selected bookmarks
be: Выдаліць вылучаныя закладкі

en: Rename the currently selected bookmark
be: Пераназваць вылучаныя закладкі

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
be: Спампаваць закладкі для маіх {0} апошніх пакетаў правак

en: min lat
be: мін. шырата

en: min lon
be: мін. даўгата

en: max lat
be: макс. шырата

en: max lon
be: макс. даўгата

en: Copy bounds
be: Капіяваць межы

en: Clear textarea
be: Ачысціць тэкставае поле

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
be: URL з www.openstreetmap.org (Вы можаце ўставіць URL сюды, каб спампаваць вобласць)

en: Bounding Box
be: Рамка

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
be: Радок ''{0}'' не з’яўляецца правільным падвойным значэннем.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
be: Значэнне шыраты павінна быць у межах [-90,90].

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
be: Значэнне даўгаты павінна быць у межах  [-180,180].

en: Open this dialog on startup
be: Адкрываць гэты дыялог пры запуску

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
be: <html>Аўтаматычна адкрываць дыялог «Спампаваць з OSM» пры кожным запуску JOSM.<br>Яго можна адкрыць уручную з меню «Файл» ці панэлі прылад.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
be: Націсніце левую кнопку мышы і пацягніце — для вылучэння вобласці, стрэлкі ці правая кнопка мышы — для пракручвання карты, колца ці +/- — для маштабавання.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
be: Націсніце, каб зачыніць дыялог і перапыніць спампоўку з сервера

en: Click to download the currently selected area
be: Націсніце, каб спампаваць бягучую вылучаную вобласць

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
be: Націсніце, каб спампаваць бягучую вылучаную вобласць у новы пласт дадзеных

en: Download referrers (parent relations)
be: Спампаваць элементы, што спасылаюцца на аб’ект (бацькоўскія дачыненні)

en: Download object
be: Спампаваць аб’ект

en: Start downloading
be: Пачаць спампоўку

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
be: Адзначце, калі павінны быць спампаваны і аб’екты, што спасылаюцца на дадзены (бацькоўскія дачыненні, для кропак — бацькоўскія лініі)

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
be: Адзначце, калі павінны быць спампаваны і ўдзельнікі дачынення

en: Download referrers (parent relations and ways)
be: Спампаваць аб’екты, што спасылаюцца на гэты (бацькоўскія дачыненні і лініі)

en: Download from OSM
be: Спампаваць з OSM

en: Data Sources and Types:
be: Крыніцы і тыпы дадзеных:

en: Please select a download area first.
be: Калі ласка, вылучыце спачатку вобласць для спампоўкі.

en: The slippy map no longer shows the selected download bounds. Continue?
be: На слізгальнай карце больш не адлюстроўваюцца абраныя межы спампоўкі. Працягнуць?

en: Please select at least one download source.
be: Выберыце хоць бы адну крыніцу дадзеных для спампоўкі.

en: No area selected yet
be: Вобласць яшчэ не абрана

en: Download area too large; will probably be rejected by server
be: Вобласць для спампоўкі занадта вялікая. Верагодна, сервер адмовіцца апрацаваць запыт.

en: Download area ok, size probably acceptable to server
be: Вобласць для спампоўкі прымальная па плошчы.

en: OpenStreetMap data
be: Дадзеныя OpenStreetMap

en: Select to download OSM data in the selected download area.
be: Пазначце, каб спампаваць з сервера ДАДЗЕНЫЯ OSM для вылучанае вобласці.

en: Raw GPS data
be: Дадзеныя GPS

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
be: Пазначце, каб спампаваць з сервера ТРЭКІ GPS для вылучанае вобласці.

en: Select to download notes in the selected download area.
be: Пазначце, каб спампаваць нататкі ў вылучанай вобласці спампоўкі

en: Download from Overpass API
be: Спампаваць з Overpass API

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
be: Набярыце свой запыт Overpass ніжэй, або стварыце яго з дапамогаю Майстра запытаў

en: Your saved queries:
be: Захаваныя запыты:

en: Show/hide Overpass snippet list
be: Паказаць/схаваць спіс фрагментаў запытаў Overpass

en: Overpass query:
be: Запыт Overpass:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
be: Вы ўвялі пусты запыт. Вы жадаеце спампаваць усе дадзеныя ў гэтай вобласці?

en: Download all data?
be: Спампаваць усе дадзеныя?

en: Add new snippet
be: Дадаць новы фрагмент

en: Delete selected snippet
be: Выдаліць вылучаны фрагмент

en: Edit selected snippet
be: Змяніць вылучаны фрагмент

en: Overpass Query Wizard
be: Майстар запытаў Overpass

en: Build query
be: Стварыць запыт

en: Build query and execute
be: Стварыць і выканаць запыт

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
be: Майстар запытаў Overpass не можа разабраць наступны запыт:

en: Parse error
be: Памылка разбору

en: Class Type
be: Тып класа

en: Bounds
be: Межы

en: Choose the server for searching:
be: Абярыце пошукавы сервер:

en: Enter a place name to search for:
be: Назва месца для пошуку:

en: Areas around places
be: Вобласці вакол месцаў

en: Search more...
be: Шукаць яшчэ...

en: Click to search for more places
be: Націсніце, каб знайсці больш месцаў

en: Click to start searching for places
be: Націсніце, каб пачаць пошук месцаў

en: Querying name server
be: Запыт на сервер імёнаў

en: Querying name server ...
be: Запыт на сервер імёнаў ...

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
be: Памылка запыту «{0}»: «{1}»

en: Name server returned invalid data. Please try again.
be: Сервер імёнаў вярнуў няслушныя дадзеныя. Паспрабуйце зноў.

en: Bad response
be: Дрэнны адказ

en: Type
be: Тып

en: Slippy map
be: Карта

en: Tile Numbers
be: Нумары квадратаў

en: history
be: гісторыя

en: Please select an item first
be: Спачатку вылучыце элемент

en: Edit item
be: Рэдагаваць элемент

en: Add snippet
be: Дадаць фрагмент

en: Query cannot be empty
be: Запыт не можа быць пустым

en: This name can be used for the item
be: Дадзеная назва можа быць скарыстана для элемента

en: Item with this name already exists
be: Элемент з такой назваю ўжо існуе

en: The item cannot be created with provided name
be: Элемент не можа быць створаны з азначанай назваю

en: The item cannot be created with an empty query
be: Элемент не можа быць створаны з пустым запытам

en: Query Wizard
be: Майстар запытаў

en: Build an Overpass query using the query wizard
be: Стварыць запыт Overpass з дапамогаю Майстра запытаў

en: JOSM Help Browser
be: Браўзар даведкі JOSM

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
be: Не атрымалася прачытаць файл CSS ''help-browser.css''. Тэкст памылкі: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
be: <html><p class="warning-header">Дапамога па гэтай тэме адсутнічае</p><p class="warning-body">Дапамога для тэмы <strong>{0}</strong> яшчэ не даступная. Яна адсутнічае, як на вашай мове ({1}), так і на англійскай.<br><br>Калі ласка, дапамажыце палепшыць даведачную сістэму JOSM і напішыце даведку па адсутнай тэме. Вы можаце рэдагаваць <a href="{2}">тэму на сваёй мове ({1})</a> і <a href="{3}">на англійскай</a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
be: <html><p class="error-header">Адбылася памылка пры атрыманні даведкавай інфармацыі</p><p class="error-body">Немагчыма загрузіць змесціва даведкавага артыкула <strong>{0}</strong>. Паведамленне пра памылку (не перакладзена):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
be: <html>Не атрымалася адкрыць старонку даведкі для url {0}.<br>Гэта, хутчэй за ўсё, адбылося з-за праблемы з сеткай, калі ласка, праверце<br>ваша злучэнне з інтэрнэтам</html>

en: Failed to open URL
be: Не атрымалася адкрыць спасылку

en: Open the current help page in an external browser
be: Адкрыць бягучую старонку даведкі ў вонкавым браўзары

en: Edit the current help page
be: Правіць бягучую старонку даведкі

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
be: <html>Бягучая спасылка <tt>{0}</tt><br>гэта вонкавая спасылка. Толькі даведкавыя артыкулы можна рэдагаваць<br>на серверы даведкі<tt>{1}</tt>.</html>

en: Reload the current help page
be: Запампаваць нанова бягучую старонку даведкі

en: Go to the previous page
be: Перайсці на папярэднюю старонку

en: Go to the next page
be: Перайсці на наступную старонку

en: Go to the JOSM help home page
be: Перайсці на пачатковую старонку даведкі JOSM

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
be: Няслушнае размяшчэнне ў  HTML дакуменце. Памылка: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
be: Не атрымалася адкрыць даведкавую старонку. Спасылка пустая.

en: Failed to open help page
be: Не атрымалася адкрыць даведкавую старонку

en: Latitude:
be: Шырата:

en: Longitude:
be: Даўгата:

en: Distance:
be: Адлегласць:

en: Coordinates
be: Каардынаты

en: History for node {0}
be: Гісторыя кропкі {0}

en: History for way {0}
be: Гісторыя лініі {0}

en: History for relation {0}
be: Гісторыя дачынення {0}

en: Reload the history from the server
be: Запампаваць гісторыю з сервера

en: You are about to open <b>{0}</b> history dialog.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different history dialogs simultaneously.<br/>Do you want to continue?
be[0]: Вы збіраецеся адкрыць <b>{0}</b> акно з гісторыяй правак.<br/>Сапраўды працягнуць?
be[1]: Вы збіраецеся адкрыць <b>{0}</b> акна з гісторыяй правак адначасова.<br/>Сапраўды працягнуць?
be[2]: Вы збіраецеся адкрыць <b>{0}</b> вокнаў з гісторыяй правак адначасова.<br/>Сапраўды працягнуць?

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
be: Гісторыя яшчэ не ініцыялізавана. Не атрымалася наладзіць спасылку на элемент.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
be: Не атрымалася наладзіць спасылку. ID спасылкі: {0} не адпавядае ID гісторыі: {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
be: Не атрымалася наладзіць спасылку. Версія спасылкі {0} адсутнічае ў гісторыі.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
be: Гісторыя яшчэ не ініцыялізавана. Не атрымалася наладзіць бягучы элемент.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
be: Не атрымалася наладзіць бягучы элемент. Бягучая версія {0} не магчымая ў гісторыі.

en: Load history
be: Запампаваць гісторыю

en: Loading history for node {0}
be: Спампоўка гісторыі для кропкі {0}

en: Loading history for way {0}
be: Спампоўка гісторыі лініі {0}

en: Loading history for relation {0}
be: Чытанне гісторыі для дачынення {0}

en: Node {0}
be: Кропка {0}

en: The nodes of this way are in reverse order
be: Кропкі на гэтай лініі ідуць у адваротным парадку

en: Zoom to node
be: Наблізіцца да кропкі

en: Zoom to this node in the current data layer
be: Наблізіцца да гэтй кропкі ў бягучым пласце

en: View changeset in web browser
be: Паглядзець пакет правак у браўзары

en: Way {0}
be: Лінія {0}

en: Relation {0}
be: Дачыненне {0}

en: The members of this relation are in reverse order
be: Удзельнікі гэтага дачынення размешчаны ў зваротным парадку

en: Zoom to member
be: Маштабаваць да ўдзельніка

en: Zoom to this member in the current data layer
be: Маштабаваць да гэтага ўдзельніка ў бягучым пласце дадзеных

en: Object
be: Аб’ект

en: Key ''{0}'' was changed in version {1}
be: Ключ «{0}» быў зменены ў версіі {1}

en: Since
be: З версіі

en: Open Changeset Manager
be: Адкрыць мэнэджар пакетаў правак

en: Changeset comment
be: Каментар да пакета правак

en: Changeset source
be: Крыніца дадзеных пакета правак

en: Imagery used
be: Скарыстаныя здымкі

en: <b>Source</b>:
be: <b>Крыніца</b>:

en: <b>Imagery</b>:
be: <b>Здымак</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
be: <html>Версію <strong>{0}</strong> ў бягучы момант зменена ў пласце ''{1}''</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
be: <html>Версія<strong>{0}</ strong>Створана на<strong>{1}</strong></html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
be[0]: У гэтага пакета змен {0} каментар
be[1]: У гэтага пакета змен {0} каментара
be[2]: У гэтага пакета змен {0} каментароў

en: Changeset info
be: Інфармацыя пра пакет правак

en: Launch browser with information about the changeset
be: Адкрыць браўзар з інфармацыяй пра пакет правак

en: Show changeset {0}
be: Паказаць пакет правак {0}

en: User info
be: Інфармацыя пра карыстальніка

en: Launch browser with information about the user
be: Адкрыць у браўзары інфармацыю пра карыстальніка

en: Show user {0}
be: Паказаць карыстальніка {0}

en: Ver
be: Вер.

en: Editor
be: Рэдактар

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
be: Не атрымалася абнавіць элемент з id {0}, таму што бягучы рэдагуемы пласт з’яўляецца null

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
be: Не атрымалася абнавіць элемент з id {0}, таму што бягучы пласт рэдагавання не ўтрымоўвае такога элемента

en: Synchronize node {0} only
be: Сінхранізаваць толькі кропку {0}

en: Synchronize way {0} only
be: Сінхранізаваць толькі лінію {0}

en: Synchronize relation {0} only
be: Сінхранізаваць толькі дачыненне {0}

en: Synchronize entire dataset
be: Сінхранізаваць увесь набор дадзеных

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
be: <html>Адпраўка на сервер <strong>перапынена</strong> бо на серверы ёсць навейшая версія адной<br>з вашых кропак, ліній ці дачыненняў.<br>Прычынай канфлікту з’яўляецца <strong>{0}</strong> з id <strong>{1}</strong>,<br>версія дадзеных на серверы {2}, ваша версія {3}.<br><br>Націсніце <strong>{4}</strong>, каб сінхранізаваць толькі канфліктны элемент.<br>Націсніце <strong>{5}</strong>, каб сінхранізаваць увесь лакальны набор дадзеных з серверам.<br>Націсніце <strong>{6}</strong>, каб перапыніць адпраўку і працягнуць рэдагаванне.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
be: <html><strong>Адпраўка на сервер </strong>не атрымалася, бо на серверы маецца навейшая версія адной <br> з вашых кропак, ліній ці дачыненняў. <br><br>. Націсніце на <strong>{0}</strong> для сінхранізацыі лакальных дадзеных з серверам. <br> Націсніце <strong>{1}</strong> каб перапыніць адпраўку і працягнуць рэдагаванне.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
be: <html>Адпраўка на сервер <strong>не атрымалася</strong> таму што вы выкарыстоўваеце<br>пакет правак {0}, які ўжо быў закрыты ў {1}.<br>Калі ласка, адпраўце яшчэ раз, выкарыстоўваючы новы ці існы адкрыты пакет правак.</html>

en: Changeset closed
be: Пакет правак зачынены

en: Prepare conflict resolution
be: Падрыхтаваць уладжванне канфлікту

en: Click to download all referring objects for {0}
be: Націсніце, каб спампаваць усе аб’екты, на якія спасылаецца {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
be: Пстрыкніце, каб адмяніць і працягнуць праўку карты

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
be: Націсніце <strong>{0}</strong>, каб загрузіць іх цяпер.<br>Калі спатрэбіцца, JOSM створыць канфлікты, якія вы зможаце выправіць праз Дыялог вырашэння канфліктаў.

en: Object still in use
be: Аб’ект яшчэ выкарыстоўваецца

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
be: Загаловак памылкі "{0}" не адпавядае чаканаму шаблону

en: Upload
be: Адправіць на сервер

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
be: Абярыце, якое дзеянне выканаць для гэтага пласта па націску самай левай кнопкі.

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
be: Уключыце «Адправіць на сервер» для адпраўкі змен на сервер OSM.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
be: Уключыце "Захаваць" для захавання пласта ў паказаны злева файл.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
be: Ужо ідзе фонавая адпраўка дадзеных. Калі ласка, дачакайцеся яе завяршэння перад адпраўкай новых дадзеных

en: Automatically obtain source from current layers
be: Аўтаматычна браць крыніцу з бягучых пластоў

en: I would like someone to review my edits.
be: Я жадаю, каб хто-небудзь праверыў мае праўкі.

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
be: Коратка пракаментуйце дадзеныя, якія адпраўляюцца на сервер:

en: Enter an upload comment
be: Увядзіце каментар для адпраўкі на сервер

en: Specify the data source for the changes
be: Пакажыце крыніцу дадзеных для правак

en: just once
be: адзін раз

en: Enter a source
be: Увядзіце крыніцу

en: Changeset id:
be: ID пакета правак:

en: Changeset comment:
be: Каментар да пакета правак:

en: New changeset
be: Новы пакет правак

en: Please select a changeset:
be: Абярыце пакет правак:

en: Please select which changeset the data shall be uploaded to and whether to close that changeset after the next upload.
be: Абярыце ў які пакет правак павінны быць перададзены дадзеныя і ці варта зачыніць гэты пакет правак пасля перадачы.

en: Select a changeset
be: Абярыце пакет правак

en: Close changeset after upload
be: Закрыць пакет правак пасля адпраўкі на сервер

en: Select to close the changeset after the next upload
be: Пазначце, калі пакет правак трэба закрыць пасля наступнай адпраўкі на сервер

en: Load the list of your open changesets from the server
be: Загрузіць з сервера спіс адкрытых вамі пакетаў правак

en: Close the currently selected open changeset
be: Зачыніць адкрыты пакет правак, абраны ў сапраўдны момант

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
be: <html>Калі ласка, абярыце пакеты правак, якія жадаеце зачыніць</html>

en: Open changesets
be: Адкрыць пакеты правак

en: Close changesets
be: Зачыніць пакеты правак

en: Cancel closing of changesets
be: Адмяніць зачыненне пакетаў правак

en: Closing changeset
be: Зачыненне пакета правак

en: Closing changeset {0}
be: Зачыненне пакета правак {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
be: Не атрымоўваецца змесцаваць дыялог уліковых дадзеных заўсёды па-над іншымі вокнамі. Памылка бяспекі.

en: Enter credentials for OSM API
be: Увядзіце ўліковыя дадзеныя для OSM API

en: Enter credentials for host
be: Увядзіце ўліковыя дадзеныя для хаста

en: Enter credentials for HTTP proxy
be: Увядзіце ўліковыя дадзеныя для проксі HTTP

en: Password
be: Пароль

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
be: Увага: Пароль будзе перададзены ў незашыфраваным выглядзе.

en: Please enter the user name of your OSM account
be: Калі ласка, увядзіце імя карыстальніка для вашага акаўнта OSM

en: Please enter the password of your OSM account
be: Калі ласка, увядзіце пароль вашага ўліковага запісу OSM

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
be: Аўтэнтыфікацыя ў OSM API ''{0}'' не атрымалася. Калі ласка, увядзіце правільныя імя карыстальніка і пароль.

en: Please enter the user name of your account
be: Калі ласка, увядзіце імя карыстальніка

en: Please enter the password of your account
be: Калі ласка, увядзіце пароль

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
be: Не атрымалася выканаць аўтэнтыфікацыю на хасце «{0}». Калі ласка, увядзіце правільныя імя карыстальніка і пароль.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
be: Калі ласка, увядзіце імя карыстальніка для аўтэнтыфікацыі на вашым проксі-серверы

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
be: Калі ласка, увядзіце пароль для аўтэнтыфікацыі на вашым проксі-серверы

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
be: Аўтэнтыфікацыя на проксі HTTP ''{0}'' не атрымалася. Калі ласка, увядзіце правільныя імя карыстальніка і пароль.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
be: Папярэджанне: у залежнасці ад метаду аўтэнтыфікацыі, пароль, які выкарыстоўвае проксі-сервер, можа быць перададзены ў незашыфраваным выглядзе.

en: Authenticate
be: Аўтэнтфікацыя

en: Authenticate with the supplied username and password
be: Аўтэнтыфікацыя з дадзенымі імем карыстальніка і паролем

en: Cancel authentication
be: Адмяніць аўтэнтыфікацыю

en: Question
be: Пытанне

en: Message
be: Паведамленне

en: Enter text
be: Увядзіце тэкст

en: Installing plugins
be: Усталёўка модуляў

en: Downloading file
be: Спампоўка файла

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
be: Спампоўка файла {0}: {1} байт...

en: Download finished
be: Спампоўка завершана

en: Unpacking {0} into {1}
be: Распакаванне {0} у {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
be: Не атрымалася спампаваць файл «{0}». Спасылка «{1}» не з’яўляецца дзейсным URL. Пропуск спампоўкі.

en: Download objects via Overpass API
be: Спампаваць аб’екты з дапамогаю Overpass API

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
be: Немагчыма атрымаць спіс вашых адкрытых пакетаў правак, таму што<br>JOSM не ідэнтыфікаваў вас.<br>Або вы працуеце ананімна, або вам не дазволена<br>ідэнтыфікаваць карыстальніка, ад імя якога вы працуеце.

en: Missing user identity
be: Адсутнасць сапраўднасці карыстальніка

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
be: Не атрымалася атрымаць інфармацыю пра бягучага карыстальніка JOSM. Памылка: {0}

en: Initializing nodes to download ...
be: Ініцыялізацыя кропак для спампоўкі...

en: The server did not return data for the requested object, it was either deleted or does not exist. | The server did not return data for the requested objects, they were either deleted or do not exist.
be[0]: Сервер не вярнуў дадзеныя для запытанага аб’екта: ён ці выдалены, ці не існуе.
be[1]: Сервер не вярнуў дадзеныя для запытаных аб’ектаў: яны ці выдалены, ці не існуюць.
be[2]: Сервер не вярнуў дадзеныя для запытаных аб’ектаў: яны ці выдалены, ці не існуюць.

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
be: Сервер адказаў кодам 404. <br> Звычайна гэта азначае, што серверу невядомы аб’ект з запытаным ідэнтыфікатарам.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
be[0]: Не атрымалася спампаваць аб’ект
be[1]: Не атрымалася спампаваць некаторыя аб’екты
be[2]: Не атрымалася спампаваць некаторыя аб’екты

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
be[0]: Не атрымалася спампаваць {0} аб’ект. <br>
be[1]: {0} аб’екта не атрымалася спампаваць. <br>
be[2]: {0} аб’ектаў не атрымалася спампаваць. <br>

en: missing objects:
be: адсутныя аб’екты:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
be[0]: Спампаваны {0} аб’ект выдалены.
be[1]: {0} спампаваных аб’екта выдалена
be[2]: {0} спампаваных аб’ектаў выдалена

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
be: Калі ласка, увядзіце шлях у тэкставае поле ўручную або пстрыкніце кнопку «...», каб адкрыць дыялог выбару файлаў.

en: The bold text is the name of the layer.
be: Тоўсты тэкст — гэта імя пласта.

en: Click here to choose save path
be: <абраць шлях для захавання>

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
be: Пласт ''{0}'' пакуль яшчэ не захаваны ў файле

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
be: Файл ''{0}'' не запісваецца. Калі ласка, памяняйце імя файла.

en: Click cell to change the file path.
be: Пстрыкніце на вочку, каб змяніць шлях да файла.

en: Launch a file chooser to select a file
be: Адкрыць дыялог выбару файла

en: Select filename
be: Абярыце імя файла

en: Work Offline...
be: Аўтаномная праца...

en: Block network access to resources
be: Блакаваць доступ да інтэрнэт-рэсурсаў

en: Open Recent
be: Нядаўнія файлы

en: List of recently opened files
be: Спіс нядаўна адкрываных файлаў

en: Clear
be: Ачысціць

en: Clear the list of recently opened files
be: Ачысціць спіс нядаўна адкрываных файлаў

en: Saving layer to ''{0}'' ...
be: Захаванне пласта ў ''{0}'' ...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
be: Незахаваныя змены - Захаваць лакальна або адправіць на сервер перад выхадам?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
be: Незахаваныя змены - Захаваць лакальна або адправіць на сервер перад выдаленнем?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
be: Незахаваныя змены - Захаваць лакальна або адправіць на сервер перад перазапускам?

en: Uploading and saving modified layers ...
be: Адпраўка на сервер і захаванне змененых пластоў ...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
be[0]: <html>{0} пласт змяшчае нявырашаныя канфлікты.<br>Спачатку вырашыце іх ці адмяніце змены<br>Пласт з канфліктамі:</html>
be[1]: <html>{0} пласты змяшчаюць нявырашаныя канфлікты.<br>Спачатку вырашыце іх ці адмяніце змены<br>Пласты з канфліктамі:</html>
be[2]: <html>{0} пластоў змяшчаюць нявырашаныя канфлікты.<br>Спачатку вырашыце іх ці адмяніце змены<br>Пласты з канфліктамі:</html>

en: Unsaved data and conflicts
be: Незахаваныя дадзеныя і канфлікты

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
be[0]: <html>{0} пласт трэба захаваць, але няма адпаведнага файла.<br>Альбо абярыце файл для гэтага пласта, альбо адмяніце змены. <br>Пласт без файла:</html>
be[1]: <html>{0} пласта трэба захаваць, але няма адпаведнага файла.<br>Альбо абярыце файл для кожнага пласта, альбо адмяніце змены.<br>Пласты без файла:</html>
be[2]: <html>{0} пластоў трэба захаваць, але няма адпаведнага файла.<br>Альбо абярыце файл для кожнага пласта, альбо адмяніце змены.<br>Пласты без файла:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
be: Незахаваныя дадзеныя і адсутнасць адпаведнага файла

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
be[0]: <html>{0} пласт патрабуецца захаваць, але адкрыты файл<br>не атрымоўваецца захаваць.<br>Альбо выберыце іншы файл для гэтага пласта, альбо адмяніце змены.<br>Пласт з незапісваемым файлам:</html>
be[1]: <html>{0} пласты патрабуецца захаваць, але адкрытыя файлы<br>не атрымоўваецца захаваць.<br>Альбо выберыце іншыя файлы для гэтагых пластоў, альбо адмяніце змены.<br>Пласты з незапісваемымі файламі:</html>
be[2]: <html>{0} пластоў патрабуецца захаваць, але адкрытыя файлы<br>не атрымоўваецца захаваць.<br>Альбо выберыце іншыя файлы для гэтагых пластоў, альбо адмяніце змены.<br>Пласты з незапісваемымі файламі:</html>

en: Unsaved data non-writable files
be: Незахаваныя дадзеныя файлаў, у якія немагчыма ажыццявіць запіс

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
be: Зачыніць гэты дыялог і працягнуць рэдагаванне ў JOSM

en: Exit now!
be: Выйсці цяпер!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
be: Выйсці з  JOSM без захавання. Незахаваныя змены будуць згублены.

en: Restart now!
be: Перазапусціць зараз!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
be: Перазапусціць JOSM без захавання. Незахаваныя змены будуць страчаны.

en: Delete now!
be: Выдаліць цяпер!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
be: Выдаліць пласты без захавання. Незахаваныя дадзеныя будуць згублены.

en: Perform actions before exiting
be: Выканаць дзеянне перад выйсцем

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
be: Выйсці з JOSM з захаваннем. Незахаваныя змены будуць адпраўлены на сервер і/ці захаваны лакальна.

en: Perform actions before restarting
be: Выполнить действия перед перезапуском

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
be: Перазапусціць JOSM з захаваннем. Незахаваныя змены будуць адпраўлены на сервер і/ці захаваны лакальна.

en: Perform actions before deleting
be: Выканаць дзеянні перад выдаленнем

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
be: Перад выдаленнем пласты захаваць лакальна ці адправіць на сервер. Змены не будуць страчаны.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
be: Падрыхтоўка пласта «{0}» для адпраўкі на сервер...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
be[0]: <html>Адпраўка і/ці захаванне змененага пласта<br>адменены ці прайшлі няўдала.</html>
be[1]: <html>Адпраўка і/ці захаванне {0} змененых пластоў<br>адменены ці прайшлі няўдала.</html>
be[2]: <html>Адпраўка і/ці захаванне {0} змененых пластоў<br>адменены ці прайшлі няўдала.</html>

en: Incomplete upload and/or save
be: Няпоўная адпраўка на сервер ці не ўсё захавана

en: should be uploaded
be: варта адправіць на сервер

en: should be saved
be: варта захаваць

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
be: Пласт «{0}» утрымлівае змены, якія павінны быць адпраўлены на сервер.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
be: Пласт «{0}» утрымлівае змены, якія не рэкамендуюцца для адпраўкі на сервер.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
be: У пласце «{0}» няма змен, якія трэба было б адправіць на сервер.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
be: Пласт ''{0}'' ўтрымлівае змены, якія неабходна захаваць у адпаведны файл ''{1}''.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
be: У пласце ''{0}'' няма змен. Таму няма чаго захоўваць.

en: Layer Name and File Path
be: Імя пласта і шлях да файла

en: Recommended Actions
be: Рэкамендуемыя дзеянні

en: Actions To Take
be: Выкананае дзеянне

en: Update objects
be: Абнавіць аб’екты

en: Changesets: Non-default advanced settings
be: Пакеты правак: Пашыраныя наладкі не па змаўчанні

en: Describe the changes you made
be: Апішыце зробленыя вамі змены

en: Changeset tags:
be: Тэгі пакета правак:

en: Settings
be: Налады

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
be: Вырашыць, як адправіць дадзеныя на сервер і якія выкарыстоўваць пакеты правак

en: Upload to ''{0}''
be: Адправіць на сервер у «{0}»

en: Upload Changes
be: Адправіць змены на сервер

en: Upload the changed primitives
be: Адправіць на сервер змененыя элементы

en: Please enter a valid chunk size first
be: Калі ласка, спачатку ўвядзіце дапушчальны памер часткі

en: Illegal chunk size
be: Няправільны памер часткі

en: The following required terms are missing: {0}
be: Наступныя абавязковыя ўмовы адсутнічаюць: {0}

en: The following forbidden terms have been found: {0}
be: Былі знойдзены наступныя забароненыя ўмовы: {0}

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
be[0]: <html>Наступны тэг пакета змен утрымоўвае пусты ключ/значэнне:<br>{0}<br>Працягнуць?</html>
be[1]: <html>Наступныя тэгі пакета змен утрымоўваюць пусты ключ/значэнне:<br>{0}<br>Працягнуць?</html>
be[2]: <html>Наступныя тэгі пакета змен утрымоўваюць пусты ключ/значэнне:<br>{0}<br>Працягнуць?</html>

en: Empty metadata
be: Пустыя метададзеныя

en: Cancel the upload and resume editing
be: Адмяніць адпраўку на сервер і працягнуць рэдагаванне

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
be: Аб’ект «{0}» ужо выдалены з сервера. Пропуск гэтага аб’екта і паўторная спроба адпраўкі.

en: Preparing objects to upload ...
be: Падрыхтоўка аб’ектаў для адпраўкі...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
be: Аб’екты адпраўлены ў <strong>новы пакет правак</strong>.

en: Objects are uploaded to the <strong>open changeset</strong> {0} ''{1}''.
be: Аб’екты перададзены ў <strong>адкрыты пакет правак</strong> {0} «{1}».

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
be: Пакет правак будзе <strong>закрыты</strong> пасля гэтай адпраўкі на сервер

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
be: Пакет правак <strong>застанецца адкрытым</strong> пасля гэтай адпраўкі на сервер

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
be[0]: Адпраўка на сервер <strong>{0} аб’екта</strong> у <strong>1 пакет правак</strong>
be[1]: Адпраўка на сервер <strong>{0} аб’ектаў</strong> у <strong>1 пакет правак</strong>
be[2]: Адпраўка на сервер <strong>{0} аб’ектаў</strong> у <strong>1 пакет правак</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
be[0]: Адпраўка на сервер <strong>{0} аб’екта</strong> у <strong>1 пакет правак</strong> за <strong>1 запыт</strong>
be[1]: Адпраўка на сервер <strong>{0} аб’ектаў</strong> у <strong>1 пакет правак</strong> за <strong>1 запыт</strong>
be[2]: Адпраўка на сервер <strong>{0} аб’ектаў</strong> у <strong>1 пакет правак</strong> за <strong>1 запыт</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
be: Адпраўка на сервер <strong>{0} аб’ектаў</strong> у <strong>1 пакет правак</strong> за <strong>{1} запыт(аў)</strong>

en: {0} objects exceed the max. allowed {1} objects in a changeset on the server ''{2}''. Please <a href="urn:changeset-configuration">configure</a> how to proceed with <strong>multiple changesets</strong>
be: {0} аб’ектаў перавышаюць максімальна дапушчальныя {1} аб’ектаў у пакеце правак на серверы ''{2}''. Калі ласка, <a href="urn:changeset-configuration">наладзьце</a> далейшыя дзеянні з <strong>шматэлементнымі пакетамі правак</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
be: Адпраўка на сервер <strong>{0} аб’ект(аў)</strong> у <strong>некалькі пакетаў правак</strong> за <strong>{1} запыт(аў)</strong>

en: Settings:
be: Наладкі:

en: … to server: <strong>{0}</strong>
be: … на сервер: <strong>{0}</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
be: Адпраўка на сервер дадзеных пласта «{0}»

en: Continue uploading
be: Працягнуць адпраўку на сервер

en: Click to continue uploading to additional new changesets
be: Націсніце, каб працягнуць адпраўку на сервер у дадатковыя новыя пакеты правак

en: Go back to Upload Dialog
be: Вернуться к Диалогу отправки на сервер

en: Click to return to the Upload Dialog
be: Націсніце, каб вярнуцца да Дыялогу адпраўкі на сервер

en: Abort
be: Перапыніць

en: Click to abort uploading
be: Націсніце, калі жадаеце перапыніць адпраўку на сервер

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
be: Сервер паведаміў, што бягучы пакет правак быў зачынены.<br>Гэта, хутчэй за ўсё, адбылося з-за таго, што пакет правак дасягнуў свайго макс. памеру,<br>які складае {0} аб’ектаў на серверы ''{1}''.

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
be[0]: Засталося адправіць на сервер {0} аб’ект.
be[1]: Засталося адправіць на сервер {0} аб’екта.
be[2]: Засталося адправіць на сервер {0} аб’ектаў.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
be: Націсніце «<strong>{0}</strong>», каб працягнуць адпраўку на сервер у дадатковыя новыя пакеты правак.<br>Націсніце «<strong>{1}</strong>», каб вярнуцца да Дыялогу адпраўкі на сервер.<br>Націсніце «<strong>{2}</strong>», каб адмяніць адпраўку на сервер і вярнуцца да рэдагавання карты.<br>

en: Changeset is full
be: Пакет правак запоўнены

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
be: Кропка «{0}» ужо выдалена. Аб’ект будзе прапушчаны пры адпраўцы дадзеных на сервер.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
be: Лінія «{0}» ужо выдалена. Аб’ект будзе прапушчаны пры адпраўцы дадзеных на сервер.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
be: Дачыненне «{0}» ужо выдалена. Аб’ект будзе прапушчаны пры адпраўцы дадзеных на сервер.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
be: Аб’ект «{0}» ужо выдалены. Аб’ект будзе прапушчаны пры адпраўцы дадзеных на сервер.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
be[0]: Адпраўка на сервер {0} аб’екта...
be[1]: Адпраўка на сервер {0} аб’ектаў...
be[2]: Адпраўка на сервер {0} аб’ектаў...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
be: Ігнараванне выяўленай памылкі, бо адпраўка на сервер адменена. Памылка: {0}

en: Upload successful!
be: Адпраўка на сервер выканана паспяхова!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
be: <html>Абярыце аб’екты <strong>бягучага вылучэння</strong>, якія трэба адправіць на сервер.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
be: <html>Адзначыць <strong>лакальна выдаленыя аб''екты</strong>, якія павінны быць выдаленыя на серверы.</html>

en: Select objects to upload
be: Выбар аб’ектаў для адпраўкі на сервер

en: Please select the upload strategy:
be: Калі ласка, выберыце стратэгію адпраўкі на сервер:

en: Upload all objects in one request
be: Адправіць усе аб’екты ў адным запыце

en: Upload objects in chunks of size:
be: Адправіць аб’екты порцыямі паказанага памеру:

en: Upload each object individually
be: Адправіць на сервер па адным аб’екце

en: <html><strong>Multiple changesets</strong> are necessary to upload {0} objects. Please select a strategy:</html>
be: Для адпраўкі {0} аб’ектаў спатрэбяцца <html><strong>некалькі пакетаў правак</strong> . Абярыце стратэгію:</html>

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
be: Запоўніць адзін пакет правак і вярнуцца да Дыялогу адпраўкі на сервер

en: Open and use as many new changesets as necessary
be: Адкрыць і выкарыстоўваць гэтулькі пакетаў правак, колькі неабходна

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
be: <html>Немагчыма адправіць на сервер аб’екты ў колькасці {0} штук за адзін запыт, таму што<br>перавышаны макс. памер пакета правак {1} на серверы «{2}».</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
be: <html>Запатрабуецца <strong>некалькі пакетаў правак</strong>, каб адправіць {0} аб’ектаў. Якую стратэгію вы жадаеце ўжыць?</html>

en: (1 request)
be: (1 запыт)

en: (# requests unknown)
be: (# запытаў невядома)

en: ({0} request) | ({0} requests)
be[0]: ({0} запыт)
be[1]: ({0} запыту)
be[2]: ({0} запытаў)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
be: Няслушны памер часткі <= 0. Калі ласка, увядзіце цэлае > 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
be: Памер часткі {0} перавышае макс. памер пакета правак {1} для сервера ''{2}''

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
be: Значэнне ''{0}'' не лік. Калі ласка, увядзіце цэлае > 1

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
be: Ваш каментар для адпраўкі <i>адхілены</i>.

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
be: Ваш каментар — <i>пусты</i> ці <i>занадта кароткі</i>.<br /><br />Тэхнічна яго можна пакінуць такім, але ўлічыце, што шматлікія карыстачы<br />праглядаюць змены ў сваім арэале і жадаюць бачыць зразумелыя тлумачэнні таго,<br />што было зменена.<br /><br />Выдаткуйце цяпер хвіліну на тлумачэнне зробленых вамі змен —<br />Вы палегчыце працу іншым удзельнікам праекта.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
be: Дзякуй за каментар да пакета правак! Ён дазволіць іншым картографам лепш зразумець мэту вашых правак.

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
be: Ваша крыніца змен <i>адхілена</i>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
be: Вы не паказалі крыніцу дадзеных для сваіх правак.<br />Тэхнічна гэта дапушчальна, але гэта інфармацыя дапамагае<br />іншым карыстальнікам зразумець паходжанне дадзеных.<br /><br />Калі вы выдаткуеце хвіліну, на тлумачэнне да сваіх правак, гэта <br />спросціць працу шматлікім іншым картографам.

en: Thank you for providing the data source!
be: Дзякуй за ўказанне крыніцы дадзеных!

en: The bounding box of this changeset is very large – please consider splitting your changes!
be: Вобласць, якая закранаецца гэтым пакетам правак, занадта вялікая. Паспрабуйце падзяліць вашы змены на меншыя часткі!

en: Objects to add:
be: Новыя аб’екты:

en: Objects to modify:
be: Змененыя аб’екты:

en: Objects to delete:
be: Выдаляныя аб’екты:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
be[0]: Дадаць {0} аб’ект:
be[1]: Дадаць {0} аб’екты:
be[2]: Дадаць {0} аб’ектаў:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
be[0]: {0} аб’ект змяніць:
be[1]: {0} аб’екта змяніць:
be[2]: {0} аб’ектаў змяніць:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
be[0]: Выдаліць {0} аб’ект:
be[1]: Выдаліць {0} аб’екта:
be[2]: Выдаліць {0} аб’ектаў:

en: All Formats
be: Усе фарматы

en: Could not export ''{0}''.
be: Немагчыма экспартаваць ''{0}''.

en: Could not import ''{0}''.
be: Немагчыма імпартаваць ''{0}''.

en: Could not import files.
be: Немагчыма імпартаваць файлы.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
be: <html>Немагчыма прачытаць файл ''{0}''.<br>Памылка:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
be: <html>Немагчыма прачытаць файлы.<br>Памылка:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
be: Файлы GeoJSON

en: Layer ''{0}'' not supported
be: Пласт «{0}» не падтрымліваецца

en: GeoJSON file
be: Файл GeoJSON

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
be: Увага: GPL несумесная з ліцэнзіяй OSM. Не адпраўляйце на сервер трэкі, ліцэнзаваныя пад GPL

en: GPS track description
be: апісанне трэка GPS

en: Add author information
be: Дадаць інфармацыю пра аўтара

en: Real name
be: Сапраўднае імя

en: Copyright (URL)
be: Аўтарскія правы (спасылка)

en: Predefined
be: Прадвызначаны

en: Copyright year
be: Аўтарскія правы (год)

en: Keywords
be: Ключавыя словы

en: Save track colors in GPX file
be: Захаваць колеры трэкаў у GPX-файле

en: Use Garmin compatible GPX extensions
be: Выкарыстоўваць сумяшчальныя з Garmin пашырэнні GPX

en: Save layer specific preferences
be: Захаваць спецыфічныя для пласта наладкі

en: Export options
be: Опцыі экспарту

en: Export and Save
be: Экспартаваць і захаваць

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
be: Пашырэнні трэкаў для Garmin падтрымліваюць толькі 16 колераў.

en: If you continue, the closest supported track color will be used.
be: Калі вы працягнеце, будзе скарыстаны найблізкі падтрымоўваны колер трэка.

en: Choose a predefined license
be: Абярыце ліцэнзію з набору

en: GPX Files
be: Файлы GPX

en: Markers from {0}
be: Маркеры з {0}

en: Routes from {0}
be: Маршруты з {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
be: Адбылася памылка пры аналізе дадзеных gpx для пласта «{0}». Будзе даступная толькі частка файла.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
be: Адбылася памылка пры апрацоўцы gpx файла ''{0}''. Файл будзе даступны часткова.

en: The imported track "{0}" might not be visible because it has the same color as the background.<br>You can change this in the context menu of the imported layer.
be: Імпартаваны трэк «{0}» можа быць не бачны, паколькі мае той жа колер, што і фон.<br>Колер можна змяніць у кантэкстным меню імпартаванага пласта.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
be: Збой апрацоўкі дадзеных пласта ''{0}''

en: Coordinates imported: {0}
be: Імпартавана каардынат: {0}

en: Import success:
be: Паспяховы імпарт:

en: Import failure!
be: Памылка імпарту!

en: Image Files
be: Файлы малюнкаў

en: folder
be: каталог

en: Looking for image files
be: Пошук файлаў малюнкаў

en: No image files found.
be: Файлы малюнкаў не знойдзены

en: NMEA-0183 Files
be: Файлы NMEA-0183

en: Malformed sentences: {0}
be: Няслушны запыт: {0}

en: Checksum errors: {0}
be: Памылак праверкі кантрольнай сумы: {0}

en: Unknown sentences: {0}
be: Невядомы выраз: {0}

en: Zero coordinates: {0}
be: Нулявых каардынат: {0}

en: Note Files
be: Файлы нататак

en: OSM Server Files bzip2 compressed
be: Файлы сервера OSM сціснуты з дапамогай bzip2

en: OsmChange File
be: Файл OsmChange

en: File ''{0}'' does not exist.
be: Файл "{0}" не існуе

en: No data found in file {0}.
be: Не знойдзены дадзеныя ў файле {0}.

en: Open OsmChange file
be: Адкрыць файл OsmChange

en: OSM Server Files
be: Файлы сервера OSM

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
be: <html>Адбылася памылка пры аднаўленні рэзервовай копіі файла.<br>Памылка: <br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
be: Файлы сервера OSM сціснуты з дапамогай gzip

en: Invalid dataset
be: Няслушны набор дадзеных

en: No data found for layer ''{0}''.
be: Няма дадзеных для пласта ''{0}''.

en: No data found in file ''{0}''.
be: Няма дадзеных у файле ''{0}''.

en: Open OSM file
be: Адкрыць файл OSM

en: OSM PBF Files
be: Файлы OSM PBF

en: OSM Server Files XZ compressed
be: Файлы сервера OSM, зжатыя з дапамогаю XZ

en: OziExplorer Waypoint Files
be: Файл шляхавых кропак OziExplorer

en: RTKLib Positioning Solution Files
be: Файлы RTKLib Positioning Solution

en: Validation Error Files
be: Файл памылак валідатара

en: WMS Files (*.wms)
be: Файлы WMS (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
be: Непадтрымоўваны фармат версіі WMS файла; выяўлена {0}, чакалася {1}

en: Native projections
be: Зыходныя праекцыі

en: Offset
be: Зрушэнне

en: Tile download projection
be: Праекцыя тайлаў, што спампоўваюцца

en: Tile display projection
be: Праекцыя адлюстравання квадратаў

en: Current zoom
be: Бягучы маштаб

en: Show tile info
be: Паказаць інфармацыю пра квадрат

en: Tile Info
be: Інфармацыя пра квадрат

en: Tile name
be: Імя квадрата

en: Tile URL
be: URL квадрата

en: Custom header: {0}
be: Карыстацкі загаловак: {0}

en: Tile size
be: Памер квадрата

en: Tile display size
be: Памер адлюстравання квадрата

en: Reprojection
be: Перапраецыяванне

en: Reprojected tile size
be: Памер перапраецыяванага квадрата

en: Loaded
be: Загружаны

en: Loading
be: Загрузка

en: Metadata
be: Метададзеныя

en: Load tile
be: Запампаваць квадрат

en: Get tile status
be: Атрымаць стан квадрата

en: Force tile rendering
be: Прымусовая адмалёўка квадрата

en: Failed to create tile source
be: Не атрымалася стварыць крыніцу тайлаў

en: zoom in to load more tiles
be: наблізьце для загрузкі дадатковых квадратаў

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
be: павялічце маштаб квадратаў (змяніце разрозненне), каб убачыць больш дэталяў

en: Current zoom: {0}
be: Бягучы маштаб: {0}

en: Display zoom: {0}
be: Маштаб адлюстравання: {0}

en: Pixel scale: {0}
be: Маштаб піксела: {0}

en: Best zoom: {0}
be: Найлепшы маштаб: {0}

en: Estimated cache size: {0}
be: Прыблізны памера кэша: {0}

en: === Cache stats ===
be: === Статыстыка кэша ===

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
be: {0} ({1}), спампоўваецца аўтаматычна з узроўнем маштабавання {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
be: {0} ({1}), спампоўваецца з узроўнем маштабавання {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
be: Спампавана {0}/{1} квадратаў

en: Save WMS file
be: Захаваць файл WMS

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
be: Спадарожнікавы здымак "{0}" можа быць зрушаны. Праверце зрушэнне па GPS-трэкам!

en: Details...
be: Падрабязнасці...

en: Do not show this message again
be: Больш не паказваць гэтае паведамленне

en: Hide this message
be: Схаваць гэта паведамленне

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
be: Немагчыма стварыць каталог {0}! Аўтазахаванне будзе адключана

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
be: Немагчыма стварыць файл {0}, будзе скарыстана іншае імя файла

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
be: Памылка ўводу-вываду пры стварэнні файла. Аўтазахаванне прапушчана: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
be: Немагчыма выдаліць стары бэкап файл {0}

en: Your work has been saved automatically.
be: Вынікі вашай працы былі захаваны аўтаматычна.

en: Restoring files
be: Аднаўленне файлаў

en: Unable to delete backup file {0}
be: Не атрымалася выдаліць файл рэзервовай копіі {0}

en: Unable to delete PID file {0}
be: Не атрымалася выдаліць PID-файл {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
be: Не атрымалася выдаліць змешчаны ў архіў файл рэзервовай копіі {0}

en: Customize Color
be: Абраць колер

en: Default
be: Па змаўчанні

en: Choose a color
be: Выбар колеру

en: Name: {0}
be: Назва: {0}

en: Description: {0}
be: Апісанне: {0}

en: Creator: {0}
be: Аўтар: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
be[0]: {0} трэк, {1} сегментаў трэка
be[1]: {0} трэка, {1} сегментаў трэка
be[2]: {0} трэкаў, {1} сегментаў трэка

en: Timespan
be: Перыяд

en: Number of<br/>Segments
be: Лік <br/>сегментаў

en: {0} route,  | {0} routes,
be[0]: {0} маршрут,
be[1]: {0} маршруту,
be[2]: {0} маршрутаў,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
be[0]: {0} шляхавы пункт
be[1]: {0} шляхавыя пункты
be[2]: {0} шляхавых пунктаў

en: Jump to next segment
be: Перайсці да наступнага сегмента

en: Jump to previous segment
be: Перайсці да папярэдняга сегмента

en: {0} track | {0} tracks
be[0]: {0} трэк
be[1]: {0} трэка
be[2]: {0} трэкаў

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
be[0]:  ({0} сегмент)
be[1]:  ({0} сегмента)
be[2]:  ({0} сегментаў)

en: Save GPX file
be: Запісаць файл GPX

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
be: Аб’яднаць сегменты ўсіх трэкаў у адзін трэк.

en: Combine tracks of this layer
be: Аб’яднаць трэкі гэтага пласта

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
be: Падзяліць некалькі сегментаў аднаго трэка на некалькі асобных трэкаў.

en: Split track segments to tracks
be: Падзяліць сегменты трэка на трэкі

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
be: Падзяліць трэкі гэтага пласта, стварыўшы для кожнага новы пласт.

en: Split tracks to new layers
be: Падзяліць трэкі на новыя пласты

en: Id
be: Ідэнтыфікатар

en: Min. zoom
be: Мін. маштаб

en: Max. zoom
be: Макс. маштаб

en: Unsupported imagery type: {0}
be: Непадтрымоўваемы тып фонавага здымка: {0}

en: Next marker
be: Наступны маркер

en: Jump to next marker
be: Да наступнага маркера

en: Previous marker
be: Папярэдні маркер

en: Jump to previous marker
be: Да папярэдняга маркера

en: All projections are supported
be: Усе праекцыі падтрымліваюцца

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
be: Пласт {0} не падтрымлівае новую праекцыю {1}.

en: Supported projections are: {0}
be: Падтрымоўваныя праекцыі: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
be: Змяніце праекцыю зноў ці выдаліце пласт.

en: Save Layer
be: Захаваць пласт

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
be: Спроба абраць пласт толькі для чытання ў якасці рэдагуемага пласта

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
be: Спроба выдалення пласта падчас фонавай адпраўкі дадзеных на сервер. Пачакайце, пакуль адпраўка дадзеных не завершыцца.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
be: Ідзе фонавая адпраўка дадзеных на сервер. Немагчыма скінуць стан, пакуль яна не завершыцца.

en: {0} note | {0} notes
be[0]: {0} нататка
be[1]: {0} нататкі
be[2]: {0} нататак

en: Notes layer
be: Пласт нататак

en: Total notes:
be: Усяго нататак:

en: Changes need uploading?
be: Трэба адправіць змены на сервер?

en: Save Note file
be: Захаваць файл нататак

en: outside downloaded area
be: па-за спампаванай вобласцю

en: Data Layer {0}
be: Пласт дадзеных {0}

en: Merging layers
be: Аб’яднанне пластоў

en: {0} deleted | {0} deleted
be[0]: {0} выдалены
be[1]: {0} выдалена
be[2]: {0} выдалена

en: {0} incomplete | {0} incomplete
be[0]: {0} няпоўны
be[1]: {0} няпоўных
be[2]: {0} няпоўных

en: {0} consists of:
be: {0} складаецца з:

en: API version: {0}
be: Версія API: {0}

en: Layer is locked
be: Пласт заблакаваны

en: Download is blocked
be: Спампоўка заблакавана

en: Upload is discouraged
be: Адпраўка не рэкамендуецца

en: Upload is blocked
be: Адпраўка на сервер заблакавана

en: Empty layer
be: Пусты пласт

en: Convert to GPX layer
be: Пераўтварыць у пласт GPX

en: Converted from: {0}
be: Ператворана з: {0}

en: Dataset consistency test
be: Тэст узгодненасці набору дадзеных

en: No problems found
be: Праблемы не выяўлены

en: Following problems found:
be: Выяўлены наступныя праблемы:

en: Save anyway
be: Безумоўна запісаць

en: The layer contains no data.
be: Пласт не ўтрымоўвае дадзеных.

en: Conflicts
be: Канфлікты

en: Reject Conflicts and Save
be: Ігнараваць канфлікты і захаваць

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
be: Засталіся нявырашаныя канфлікты. Яны будуць праігнараваны і не захаваюцца.Далей?

en: Save OSM file
be: Запісаць файл OSM

en: Validation errors
be: Памылкі пры праверцы

en: No validation errors
be: Праверка не выявіла памылак

en: Save Validation errors file
be: Захаваць файл памылак праверкі

en: Set WMS Bookmark
be: Усталяваць закладку WMS

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
be: Не атрымалася знайсці падтрымоўваную праекцыю для пласта {0}. Будзе выкарыстоўвацца {1}.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
be: Змена праекцыі пласта {0} з {1} на {2}. Для лепшай якасці і прадукцыйнасці пераключыцеся на адну з падтрымоўваных праекцыяў: {3}

en: Adjust timezone and offset
be: Налада гадзіннага пояса і зрушэння

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
be: Адбылася памылка падчас спробы супаставіць фатаграфіі з GPX трэкам. Вы можаце ўручную сумясціць фатаграфіі з дапамогай рухавічкоў.

en: Matching photos to track failed
be: Не атрымалася супаставіць фатаграфіі трэку

en: Timezone: {0}
be: Гадзінны пояс: {0}

en: Minutes: {0}
be: Хвіліны: {0}

en: Seconds: {0}
be: Секунды: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
be[0]: (Разыходжанне ў часе {0} дзень)
be[1]: (Разыходжанне ў часе {0} дня)
be[2]: (Разыходжанне ў часе {0} дзён)

en: Advanced settings
be: Пашыраныя налады

en: Segment settings
be: Наладкі сегментаў

en: Interpolate between segments
be: Інтэрпаляцыя паміж сегментамі

en: only when the segments are less than # minutes apart:
be: толькі калі сегменты адстаяць менш чым на # хвілін:

en: only when the segments are less than # meters apart:
be: толькі калі сегменты адстаяць менш чым на # метраў:

en: Tag images at the closest end of a segment, when not interpolated
be: Тэгаваць адлюстраванні па найблізкім канцы сегмента, калі яны не інтэрпаляваны

en: only within # minutes of the closest trackpoint:
be: толькі ў межах # хвілін ад найблізкае кропкі трэка:

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
be: Наладкі трэкаў (у адным GPX-файле можа быць некалькі трэкаў)

en: Interpolate between tracks
be: Інтэрпаляцыя паміж трэкамі

en: only when the tracks are less than # minutes apart:
be: толькі калі трэкі адстаяць менш чым на # хвілін:

en: only when the tracks are less than # meters apart:
be: толькі калі трэкі адстаяць менш чым на # метраў:

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
be: Тэгаваць малюнкі па найблізкім канцы трэка, калі яны не інтэрпаляваны<br>(таксама ўжываецца перад першым і пасля апошняга трэка)

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
be: Прымусова тэгаваць усе адлюстраванні (часова перакрывае пералічаныя вышэй наладкі).

en: This option will not be saved permanently.
be: Гэты параметр не будзе захаваны назаўжды.

en: Correlate to GPX
be: Адносяцца да GPX

en: Invalid timezone
be: Недапушчальны гадзінны пояс

en: Invalid offset
be: Недапушчальнае зрушэнне

en: Correlate images with GPX track
be: Супаставіць малюнкі з GPX трэкам

en: Try Again
be: Паспрабаваць ізноў

en: No images could be matched!
be: Няма адпаведных малюнкаў!

en: <No GPX track loaded yet>
be: <Не загружаны трэкі GPX>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
be: Памылка пры разборы даты.
    Калі ласка, выкарыстоўвайце запытаны фармат

en: Invalid date
be: Недапушчальная дата

en: GPX track:
be: Трэк GPX:

en: Open another GPX trace
be: Адкрыць іншы трэк GPX

en: Use support layer
be: Выкарыстоўваць дапаможны пласт

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
be: <html>Выкарыстоўвайце фота для ўстанаўлення дакладнага часу,<br>напрыклад, з экрана GPS-прымача</html>

en: Auto-Guess
be: Аўта-Адгадванне

en: Matches first photo with first gpx point
be: Першая фатаграфія адпавядае першай кропцы gpx

en: Manual adjust
be: Ручная рэгулёўка

en: Advanced settings...
be: Пашыраныя наладкі...

en: Override position for:
be: Пераўсталяваць пазіцыю для:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
be: Выявы з каардынатамі месцазнаходжання ў дадзеных exif ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
be: Пазначана выяў ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
be: Паказаць эскіз выявы на карце

en: Timezone:
be: Часавы пояс:

en: Correlate
be: Усталяваць суадносіны

en: No gpx selected
be: Няма абраных gpx

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
be[0]: <html><b>{0}</b> з <b>{1}</b> фота адпавядае трэку GPX.</html>
be[1]: <html><b>{0}</b> з <b>{1}</b> фота адпавядае трэку GPX.</html>
be[2]: <html><b>{0}</b> з <b>{1}</b> фота адпавядае трэку GPX.</html>

en: The selected photos do not contain time information.
be: Абраныя фатаграфіі не ўтрымоўваюць інфармацыю пра час.

en: Photos do not contain time information
be: Фатаграфіі не ўтрымоўваюць інфармацыю пра час

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
be: Кропкі ў абраным GPX трэку не ўтрымоўваюць часу. Калі ласка, абярыце іншы.

en: GPX Track has no time information
be: GPX трэк не ўтрымоўвае інфармацыі пра час

en: You should select a GPX track
be: Неабходна абраць трэк GPX

en: No selected GPX track
be: Трэк GPX не вылучаны

en: Correlation support layer
be: Дапаможны пласт геапрывязкі

en: Edit images sequence
be: Змяніць паслядоўнасць адлюстраванняў

en: Geotagged Images
be: Малюнкі з дадзенымі пра месцазнаходжанне

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
be[0]: Загружана {0} малюнак.
be[1]: Загружана {0} малюнкі.
be[2]: Загружана {0} малюнкаў.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
be[0]: {0} знойдзены, пазначаным GPS.
be[1]: {0} знойдзена, пазначаным GPS.
be[2]: {0} знойдзена, пазначаным GPS.

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
be[0]: {0} утрымоўвае абноўленыя GPS дадзеныя.
be[1]: {0} утрымоўваюць абноўленыя GPS дадзеныя.
be[2]: {0} утрымоўваюць абноўленыя GPS дадзеныя.

en: Offset angle in degrees:
be: Кут зрушэння ў градусах:

en: Shift image relative to the direction (in meters)
be: Зрух адлюстравання адносна кірунку (у метрах)

en: Elevation:
be: Вышыня:

en: Set image direction towards the next GPX waypoint
be: Усталяваць кірунак адлюстравання ў кірунку наступнай кропкі GPX

en: Set image direction towards the next one
be: Усталяваць кірунак адлюстравання ў кірунку наступнага

en: Error on file {0}
be: Памылка ў файле {0}

en: No image
be: Малюнкаў няма

en: No EXIF time in file "{0}". Using last modified date as timestamp.
be: У EXIF файла «{0}» няма дадзеных пра час. У якасці адзнакі часу выкарыстоўваецца дата апошняй змены.

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
be: Немагчыма разабраць метададзеныя файла «{0}». У якасці адзнакі часу выкарыстоўваецца дата апошняй змены.

en: Geoimage: {0}
be: Геавыява: {0}

en: Display geotagged images
be: Паказаць выявы з геатэгамі

en: Next
be: Наступнае

en: Show next Image
be: Паказаць наступны малюнак

en: Previous
be: Папярэдняе

en: Show previous Image
be: Паказаць папярэдні малюнак

en: First
be: Першы

en: Show first Image
be: Паказаць першы малюнак

en: Last
be: Апошні

en: Show last Image
be: Паказаць апошні малюнак

en: Center view
be: Цэнтраваць выгляд

en: Zoom best fit and 1:1
be: Маштабаваць, каб упісаць з суадносінамі бакоў 1:1

en: Remove photo from layer
be: Прыбраць фота з пласта

en: Delete image file from disk
be: Выдаліць малюнак з дыска

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
be[0]: Выдаліць файл з дыска?
be[1]: Выдаліць {0} файла з дыска?
be[2]: Выдаліць {0} файлаў з дыска?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
be[0]: Файл адлюстравання будзе беззваротна згублены!
be[1]: Файлы адлюстраванняў будуць беззваротна згублены!
be[2]: Файлы адлюстраванняў будуць беззваротна згублены!

en: Image file could not be deleted.
be: Немагчыма выдаліць файл малюнка.

en: Copy image path
be: Капіяваць шлях да малюнка

en: Move dialog to the side pane
be: Перасунуць дыялог на бакавую панэль

en: Open image in external viewer
be: Адкрыць адлюстраванне у вонкавай праграме прагляду

en: Multiple images selected
be: Вылучана некалькі адлюстраванняў

en: 
    Altitude: {0} m
be: 
    Вышыня: {0} м

en: 
    Speed: {0} km/h
be: 
    Хуткасць: {0} км/г

en: 
    Direction {0}°
be: 
    Кірунак {0}°

en: 
    EXIF time: {0}
be: 
    Час EXIF: {0}

en: 
    GPS time: {0}
be: 
    Час GPS: {0}

en: 
    Caption: {0}
be: 
    Подпіс: {0}

en: 
    Headline: {0}
be: 
    Загаловак: {0}

en: 
    Keywords: {0}
be: 
    Ключавыя словы: {0}

en: 
    Object name: {0}
be: 
    Назва аб’екта: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
be: Выманне GPS каардынат з EXIF

en: Starting directory scan
be: Запуск сканавання каталога

en: Read photos...
be: Прачытаць фатаграфіі...

en: Reading {0}...
be: Чытанне {0}...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
be: Не атрымалася атрымаць кананічны шлях да каталога {0}

en: Scanning directory {0}
be: Сканаванне каталога {0}

en: Error while getting files from directory {0}
be: Памылка чытання файлаў у каталогу {0}

en: One of the selected files was null
be: Адзін з вылучаных файлаў пусты

en: Show thumbnails
be: Паказваць мініяцюры

en: Show image thumbnails instead of icons.
be: Паказваць мініяцюры малюнкаў замест значкоў

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
be: Сінхранізаваць час па фатаграфіі з GPS-прымача

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
be: <html>Зрабіце фота GPS прымача, калі ён паказвае час.<br>Пакажыце гэта фота тут.<br>Затым, захапіце час, які вы прачытаеце на фота і абярыце часавы пояс<hr></html>

en: Photo time (from exif):
be: Час фотаздымка (з EXIF):

en: Gps time (read from the above photo):
be: Час GPS (па здымку над фота):

en: Photo taken in the timezone of:
be: Фота зроблена ў гадзінным поясе:

en: Use daylight saving time (where applicable)
be: Выкарыстоўваць летні час (дзе ўжывальна)

en: Open another photo
be: Адкрыць іншае фота

en: No date
be: Без даты

en: Wikimedia Commons
be: Вікісклад

en: Load images from Wikimedia Commons
be: Загрузіць адлюстраванні з Вікісклада

en: Choose track visibility and colors
be: Выбраць бачнасць і колеры трэкаў

en: Select by date
be: Абраць па даце

en: <html>Select all tracks that you want to be displayed. You can drag select a range of tracks or use CTRL+Click to select specific ones. The map is updated live in the background. Open the URLs by double clicking them, edit name and description by double clicking the cell.</html>
be: <html>Вылучыце ўсе трэкі, якія павінны адлюстроўвацца. Можна вылучыць некалькі трэкаў, выкарыстоўваючы CTRL+пстрычка для вылучэння асобных трэкаў. На карце адразу ж адлюстроўваецца зроблены выбар. Адкрывайце URL падвойнай пстрычкаю на іх, для змены назвы і апісання пстрыкніце на адпаведным ячэйцы.</html>

en: Set track visibility for {0}
be: Налада адлюстравання трэкаў для пласта {0}

en: Set color for selected tracks...
be: Колер вылучаных трэкаў...

en: Show all
be: Паказаць усё

en: Show selected only
be: Паказаць абраныя

en: The GPX layer contains fields that can be converted to OSM tags. How would you like to proceed?
be: GPX пласт утрымоўвае палі, якія могуць быць ператвораны ў тэгі OSM. Што вы жадаеце выканаць?

en: Convert all fields
be: Пераўтварыць усе палі

en: Only convert the following fields:
be: Пераўтварыць толькі наступныя палі:

en: Do not convert any fields
be: Не пераўтвараць ніякія палі

en: Convert
be: Пераўтварыць

en: Convert and remember selection
be: Пераўтварыць і запомніць выбар

en: Convert to data layer
be: Пераўтварыць у пласт дадзеных

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
be: <html>Адпраўка на сервер неапрацаваных дадзеных GPS пад выглядам дадзеных карты лічыцца шкоднаснай.<br>Калі жадаеце адправіць трэкі, азнаёмцеся з гэтым:</html>

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
be: Жадалі б вы спрасціць лініі ў ператвораным пласце?

en: Customize track drawing
be: Наладзіць адмалёўку трэка

en: From
be: З

en: To
be: Да

en: No timestamp
be: Няма пазнакі часу

en: Select to download OSM data.
be: Пазначце для спампоўкі дадзеных OSM.

en: Select to download GPS traces.
be: Пазначце для спампоўкі трэкаў GPS.

en: Download everything within:
be: Спампаваць усё ў межах:

en: meters
be: метраў

en: Maximum area per request:
be: Максімальная вобласць для аднаго запыту:

en: Download near:
be: Спампаваць поруч:

en: track only
be: толькі трэк

en: waypoints only
be: толькі шляхавыя пункты

en: track and waypoints
be: трэкі і шляхавыя пункты

en: Click to download
be: Пстрыкніце для спампоўкі

en: Click to download into a new data layer
be: Пстрыкніце для спампоўкі ў новы пласт дадзеных

en: Click to cancel
be: Пстрыкніце, каб адмяніць

en: Download from OSM along this track
be: Спампаваць з OSM дадзеныя ўздоўж гэтага трэка

en: Precache imagery tiles along this track
be: Перадкэшаваць квадраты здымка каля трэка

en: Precaching WMS
be: Перадкэшаванне WMS

en: Please select the imagery layer.
be: Абярыце пласт здымкаў.

en: Select imagery layer
be: Абраць пласт здымка

en: There are no imagery layers.
be: Тут няма пластоў здымкаў.

en: No imagery layers
be: Няма пластоў здымкаў

en: Error while parsing {0}
be: Памылка разбору {0}

en: Could not read "{0}"
be: Немагчыма прачытаць "{0}"

en: gps point
be: пункт GPS

en: 1 - Fixed
be: 1 - Fixed (фіксаваны)

en: 2 - Float
be: 2 - Float (плывучы)

en: 3 - Reserved
be: 3 - Reserved (рэзерваваны)

en: 5 - Single
be: 5 - Single (адзіночны)

en: None
be: Не

en: Float RTK
be: Плывучы RTK

en: Estimated
be: Ацэнкавы

en: Manual
be: Уручную

en: Simulated
be: Змадэляваны

en: Quality
be: Якасць

en: GPS fix
be: Папраўка GPS

en: Time
be: Час

en: Direction
be: Кірунак

en: Velocity, {0}
be: Хуткасць, {0}

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
be: Аўдыёфайлы (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
be: Імпартаваць аўдыёфайлы

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
be: <html>Дадзеныя ў пласце GPX «{0}» былі спампаваны з сервера.<br>Паколькі шляхавыя кропкі не ўтрымоўваюць пазнакаў часу, мы не можам сінхранізаваць іх з аудыядадзенымі.</html>

en: Import not possible
be: Імпарт немагчымы

en: Audio markers from {0}
be: Аўдыё маркеры з {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
be: На пласце адсутнічае трэк GPX, каб накласці гук.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
be: Некаторыя шляхавыя пункты створаны да пачатку трэка ці пасля яго канчатка і будуць прапушчаны ці перанесены ў пачатак трэка.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
be: Некаторыя шляхавыя пункты, якія былі занадта далёка ад астатніх, былі праігнараваны пры разліку часу.

en: Import images
be: Імпарт малюнкаў

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
be: <html>Дадзеныя ў пласце GPX «{0}» былі спампаваны з сервера.<br>Паколькі шляхавыя кропкі не ўтрымоўваюць пазнакаў часу, мы не можам сінхранізаваць іх з адлюстраваннямі.</html>

en: Markers From Named Points
be: Маркеры з найменных пунктаў

en: Named Trackpoints from {0}
be: Найменныя пункты трэка з {0}

en: Auto load tiles
be: Аўтазагрузка квадратаў

en: Auto zoom
be: Аўтамаштабаванне

en: Decrease zoom
be: Паменшыць маштаб

en: Flush tile cache
be: Скінуць кэш квадратаў

en: Increase zoom
be: Павялічыць маштаб

en: Load all tiles
be: Запампаваць усе квадраты

en: Load all error tiles
be: Запампаваць усе квадраты з памылкамі

en: Convert to OSM Data
be: Пераўтварыць у дадзеныя OSM

en: Toggle layer {0}
be: Паказаць/схаваць пласт {0}

en: Show errors
be: Паказваць памылкі

en: Layer name
be: Назва пласта

en: Projection
be: Праекцыя

en: Matrix set identifier
be: Ідэнтыфікатар набору матрыц

en: Filter layers:
be: Фільтр пластоў:

en: Change resolution
be: Змяніць разрозненне

en: Zoom to native resolution
be: Маштабаваць да зыходнага разрознення

en: Malformed URI: {0}
be: Некарэктны URI: {0}

en: IO Exception: {0}
    {1}
be: Памылка ўводу-вываду: {0}
    {1}

en: gps marker
be: маркер GPS

en: marker | markers
be[0]: маркер
be[1]: маркера
be[2]: маркераў

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
be[0]: {0} складаецца з {1} маркера
be[1]: {0} складаецца з {1} маркераў
be[2]: {0} складаецца з {1} маркераў

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
be: Няма існых аўдыё маркераў на гэтым пласце ад якіх можна зрабіць зрух

en: Show Text/Icons
be: Паказаць Тэкст/Піктаграмы

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
be: Паказаць/схаваць тэкст і значкі маркераў.

en: Synchronize Audio
be: Сінхранізаваць аўдыё

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
be: Вам неабходна прыпыніць прайграванне, калі вы пачуеце вашу пазнаку сінхранізацыі.

en: Audio synchronized at point {0}.
be: Аўдыё сінхранізавана на кропцы {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
be: Не атрымалася сінхранізаваць у прайграваным пласце.

en: Make Audio Marker at Play Head
be: Усталяваць маркер аўдыё на пазіцыі прайгравання

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
be: Вы павінны паставіць аўдыё на паўзу ў той кропцы шляху, дзе жадаеце паставіць маркер.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
be: Вам неабходна перацягнуць значок лапкі прайгравальніка побач з GPX трэкам, з якім злучана гукавая дарожка (пасля першага маркера).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
be: Трэба ўтрымліваць Shift і перацягнуць значок лапкі прайгравальніка на аўдыё маркер ці на пункт трэка, дзе вы жадаеце сінхранізаваць.

en: Unable to create new audio marker.
be: Немагчыма стварыць новы аўдыё-маркер.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
be: Адбылася памылка пры спробе паказаць URL для гэтага маркера

en: (URL was:
be: (па спасылцы:

en: Select the map painting styles
be: Абярыце стылі адмалёўкі карты

en: Rendering {0} to {1}
be: Адмалёўка {0} у {1}

en: Error - file not found: ''{0}''
be: Памылка - файл не знойдзены: «{0}»

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
be: Чакалася цэлая лічба для параметру «{0}», атрымана «{1}»

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
be: Чакалася цэлая лічба >= 0 для параметру «{0}», атрымана «{1}»

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
be: Не атрымалася разабраць параметр {0}: {1}

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
be: Чакаліся ключ і значэнне, падзеленыя знакам «:», для параметру «{0}», атрымана «{1}»

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
be: Чакалася лічба з плывучай коскай для параметру «{0}», атрымана «{1}»

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
be: Чакаліся дзве каардынаты, падзеленыя коскай, для параметру «{0}», атрымана «{1}»

en: In option {0}: {1}
be: У опцыі {0}: {1}

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
be: Чакалася лічба з плывучай коскай > 0 для параметру «{0}», атрымана «{1}»

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
be: Чакалася цэлая лічба > 0 для параметру «{0}», атрымана «{1}»

en: JOSM rendering command line interface
be: Інтэрфейс каманднага радка JOSM для кіравання адмалёўкай

en: Renders data and saves the result to an image file.
be: Адмалёўвае дадзеныя і захоўвае вынік у файл адлюстравання.

en: Input data file name (.osm)
be: Імя ўваходнага файла дадзеных (.osm)

en: Output image file name (.png); defaults to ''{0}''
be: Імя выходнага графічнага файла (.png); па змаўчанні «{0}»

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
be: Стыль, выкарыстоўваны для адмалёўкі (.mapcss ці .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
be: Гэту опцыю можна паўтараць для загрузкі некалькіх стыляў.

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
be: Наладкі стылю (у JOSM даступныя ў кантэкстным меню дыялогу са спісам стыляў па пстрычцы праваю кнопкаю)

en: Applies to the last style loaded with the {0} option.
be: Ужываюцца да апошняга стылю, загружанаму з дапамогаю опцыі {0}.

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
be: Выберыце маштаб для рэндэрынгу. (цэлае значэнне, 0 = уся Зямля, 18 = узровень вуліцы)

en: Select the map scale
be: Выбар маштабу карты

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
be: Значэнне 10000 азначае маштаб 1:10000 (1 см карты роўны 100 м на мясцовасці; разрозненне дысплея: 96 dpi)

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
be: Узаемавыключальныя параметры {0} і {1}.

en: Area to render, default value is ''{0}''
be: Вобласць для адмалёўкі, значэнне па змаўчанні: «{0}»

en: With keyword ''{0}'', the downloaded area in the .osm input file will be used (if recorded).
be: З ключавым словам «{0}» будзе выкарыстоўвацца спампаваная вобласць з уваходнага файла .osm (калі запісана).

en: Specify bottom left corner of the rendering area
be: Азначыць ніжні левы кут вобласці адмалёўкі

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
be: Выкарыстоўваецца ў камбінацыі з опцыямі width і height для вызначэння вобласці адмалёўкі.

en: Width of the rendered area, in meter
be: Шырыня вобласці адмалёўкі ў метрах

en: Height of the rendered area, in meter
be: Вышыня вобласці адмалёўкі ў метрах

en: Width of the target image, in pixel
be: Шырыня мэтавага малюнка, у пікселях

en: Height of the target image, in pixel
be: Вышыня мэтавага малюнка, у пікселях

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
be: Праекцыя, па змаўчанні «{0}» (web-Mercator)

en: Maximum image width/height in pixel (''{0}'' means no limit), default value: {1}
be: Максімальная шырыня/вышыня адлюстравання ў пікселях («{0}» - без абмежавання), па змаўчанні: {1}

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
be: Для ўказання вобласці, што адмалёўваецца, і маштабу опцыі можна камбінаваць рознымі спосабамі

en: If neither ''{0}'' nor ''{1}'' is given, the default value {2} takes effect and the bounds of the download area in the .osm input file are used.
be: Калі не зададзены ні «{0}», ні «{1}», то ўступае ў сілу значэнне па змаўчанні {2}, і за межы вобласці, што адмалёўваецца, прымаецца спампаваная вобласць ва ўваходным файле .osm.

en: Argument {0} given, but scale cannot be determined from remaining arguments
be: Аргумент {0} зададзены, але маштаб немагчыма вызначыць па астатніх аргументах

en: Argument {0} given, expected {1} or {2}
be: Зададзены аргумент {0}, чакаліся {1} ці {2}

en: {0} mode, but no bounds found in osm data input file
be: Выкарыстоўваецца рэжым {0}, але ва ўваходным файле дадзеных .osm межы не знойдзены

en: Unable to determine scale, one of the options {0}, {1}, {2} or {3} expected
be: Немагчыма вызначыць маштаб, чакалася адна з опцыяў {0}, {1}, {2} ці {3}

en: In .osm data file ''{0}'' -
be: У файле дадзеных .osm «{0}» -

en: Image dimensions ({0}x{1}) exceeds maximum image size {2} (use option {3} to change limit)
be: Памер малюнка ({0}x{1}) перавышае максімальны памер {2} (выкарыстоўвайце параметр {3} каб змяніць ліміт)

en: Style setting not found: ''{0}''
be: Наладкі стылю не знойдзены: «{0}»

en: Toggle all settings
be: Пераключыць усе наладкі

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
be[0]: Адбылася {0} памылка пры загрузцы стылю. Падрабязнасці глядзіце ў пункце "Інфармацыя" з кантэкстнага меню.
be[1]: Адбылося {0} памылкі пры загрузцы стылю. Падрабязнасці глядзіце ў пункце "Інфармацыя" з кантэкстнага меню.
be[2]: Адбылося {0} памылак пры загрузцы стылю. Падрабязнасці глядзіце ў пункце "Інфармацыя" з кантэкстнага меню.

en: loading style ''{0}''...
be: загрузка стылю ''{0}''...

en: Failed to index validator rules. Error was: {0}
be: Не атрымалася праіндэксаваць правілы валідатара. Памылка: {0}

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
be: Не атрымалася загрузіць стылі Mappaint з ''{0}''. Памылка: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
be: Не атрымалася выканаць разбор стыляў Mappaint з ''{0}''. Памылка: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
be: Не атрымалася замяніць аргумент {0} у {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
be: Збой пошуку выявы ''{0}''

en: Save Access Token in preferences
be: Захаваць маркер доступу ў наладах

en: Access Token Key:
be: Ключ маркера доступу:

en: Access Token Secret:
be: Крыпта-ключ маркера доступу:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
be: <html>Адзначце, каб захаваць маркер доступу ў наладах JOSM.<br>Зніміце адзнаку, каб выкарыстоўваць маркер доступу толькі ў гэтай сесіі JOSM.</html>

en: Use default settings
be: Выкарыстоўваць значэння па змаўчанні

en: Client ID:
be: ID кліента:

en: Client Secret:
be: Сакрэт кліента:

en: Redirect URL:
be: URL перанакіравання:

en: Access Token URL:
be: URL маркера доступу

en: Authorize URL:
be: URL аўтарызацыі:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
be: Націсніце, каб скінуць налады OAuth да значэнняў па змаўчанні

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
be: Націсніце, каб адмяніць скід OAuth да значэнняў па змаўчанні

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
be: <html>JOSM скінуў налады OAuth да значэнняў па змаўчанні.<br>Усталяваныя перш налады - не захаваны.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
be: Перапісаць прызначаныя налады OAuth?

en: Fully automatic
be: Аўтаматычна

en: Semi-automatic
be: Паўаўтаматычна

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
be: <html>Запусціць аўтаматычную працэдуру атрымання маркера доступу з вэб-сайта OSM.<br>JOSM звернецца да вэбсайта OSM ад імя карыстальніка JOSM, цалкам<br>аўтаматычна аўтарызуе карыстальніка і атрымае маркер доступу.</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
be: <html>Запусціць паўаўтаматычную працэдуру атрымання маркера доступу з вэб-сайта OSM.<br>Пры гэтым JOSM падпіша стандарты запытаў OAuth, каб атрымаць маркер запыту і<br>маркер доступу. Карыстальнік будзе адпраўлены на вэбсайт OSM з дапамогай вонкавага браўзара<br>каб аўтэнтыфікавацца і прыняць маркер запыту, падпісаны JOSM.</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
be: <html>Увядзіце маркер доступу ўручную, калі ён быў створаны і атрыманы за межамі <br>JOSM.</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
be: Калі ласка, увядзіце свой лагін і пароль OSM. Пароль <strong>не будзе</strong> захаваны адкрытым тэкстам у наладах JOSM і будзе адпраўлены на сервер <strong>толькі 1 раз</strong>. Наступныя адпраўкі дадзеных больш не будуць выкарыстоўваць пароль.

en: Username:
be: Карыстальнік:

en: Password:
be: Пароль:

en: Granted rights
be: Даць правы

en: Advanced OAuth properties
be: Пашыраныя ўласцівасці OAuth

en: Accept Access Token
be: Прыняць маркер доступу

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
be: <html>Вы паспяхова атрымалі маркер доступу OAuth з вэб-сайта OSM. Націсніце на <strong>{0}</strong>, каб прыняць маркер. JOSM будзе выкарыстоўваць яго ў будучых запытах для доступу да OSM API.</html>

en: Authorize now
be: Аўтарызавацца

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
be: Націсніце, каб выклікаць бланк аўтарызацыі на вэб-сайце JOSM

en: Back
be: Назад

en: Run the automatic authorization steps again
be: Запусціць працэдуру аўтаматычнай аўтарызацыі яшчэ раз

en: Test Access Token
be: Тэст маркера доступу

en: Authorize JOSM to access the OSM API
be: Аўтарызаваць JOSM для атрымання доступу да OSM API

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
be: <html>Аўтаматычны працэс атрымання маркера доступу OAuth<br>з сервера OSM не атрымаўся.<br><br>Калі ласка, паспрабуйце яшчэ раз ці абярыце іншы працэс аўтарызацыі,<br>напрыклад, паўаўтаматычны ці аўтарызацыю ўручную.</html>

en: OAuth authorization failed
be: Аўтарызацыя OAuth не атрымалася

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
be: <html>Аўтаматычны працэс атрымання маркера доступу OAuth <br>з сервера OSM не атрымаўся, таму што JOSM не змог пабудаваць<br>дакладны URL уваходу з URL OAuth Authorize Endpoint ''{0}''.<br><br>Калі ласка, праверце вашы пашыраныя налады і паспрабуйце яшчэ раз.</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
be: Калі ласка, увядзіце маркер доступу OAuth, які аўтарызуе доступ да сервера OSM "{0}".

en: Access Token
be: Маркер доступу

en: Advanced OAuth parameters
be: Пашыраныя налады OAuth

en: Enter the OAuth Access Token
be: Увядзіце маркер доступу OAuth

en: Enter advanced OAuth properties
be: Усталюеце пашыраныя налады OAuth

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
be: <html><body>Калі ласка, увядзіце маркер доступу OAuth, які аўтарызуе доступ да сервера OSM "{0}".</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
be: Калі ласка, увядзіце ключ маркера доступу

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
be: Ключ маркера доступу не павінен быць пустым. Калі ласка, увядзіце ключ маркера доступу

en: Click to test the Access Token
be: Націсніце, каб праверыць маркер доступу

en: Authentication failed, please check browser for details.
be: Не атрымалася выканаць аўтэнтыфікацыю, праверце падрабязнасці ў браўзары.

en: OAuth Authentication Failed
be: Аўтэнтыфікацыя па пратаколе OAuth не атрымалася

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
be: Выбраўшы OAuth, дазваляеце JOSM адпраўляць на сервер карты і трэкі GPS, ад свайго імя(<a href="{0}">Падрабязнасці...</a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
be: <strong>Увага:</strong> Паколькі вы выкарыстоўваеце не стандартны OSM API, не забудзьцеся наладзіць ключ спажыўца OAuth і крыптаключ у <i>Пашыраных наладах OAuth</i>.

en: Get an Access Token for ''{0}''
be: Атрымаць маркер доступу для ''{0}''

en: Close the dialog and cancel authorization
be: Зачыніць дыялог і адмяніць аўтарызацыю

en: Close the dialog and accept the Access Token
be: Зачыніць дыялог і прыняць маркер доступу

en: Allow to upload map data
be: Дазволіць адпраўляць на сервер дадзеныя карты

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
be: Пазначце, каб дазволіць JOSM адпраўляць на сервер дадзеныя карты ад вашага імя

en: Allow to upload GPS traces
be: Дазволіць адпраўляць на сервер GPS-трэкі

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
be: Пазначце, каб дазволіць JOSM адпраўляць на сервер трэкі GPS ад вашага імя

en: Allow to download your private GPS traces
be: Дазволіць спампоўваць свае GPS трэкі

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
be: Пазначце, каб дазволіць JOSM спампоўваць з сервера вашы асабістыя трэкі GPS у пласты JOSM

en: Allow to read your preferences
be: Дазволіць прагляд сваіх налад

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
be: Абярыце, каб дазволіць JOSM чытаць вашы налады сервера

en: Allow to write your preferences
be: Дазволіць запіс сваіх налад

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
be: Абярыце, каб дазволіць JOSM запісваць вашы налады сервера

en: Allow modifications of notes
be: Дазволіць змену нататак

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
be: Абярыце, каб дазволіць JOSM змяняць нататкі ад вашага імя

en: Testing OAuth Access Token
be: Праверка маркера доступу OAuth

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
be: Атрыманне інфармацыі пра карыстальніка з ключом маркера доступу ''{0}'' было адхілена.

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
be: Атрыманне інфармацыі пра карыстальніка з ключом маркера доступу ''{0}'' было забаронена.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
be: <html>Маркер доступу ''{0}'' паспяхова скарыстаны для<br>доступу да сервера OSM ''{1}''.<br>Вы зараз маеце доступ да сервера OSM у якасці карыстальніка ''{2}'' з id ''{3}''.</html>

en: Success
be: Паспяхова

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
be: <html>Не атрымалася атрымаць доступ да сервера OSM «{0}»<br>з маркерам доступу «{1}».<br>Сервер адхіліў маркер доступу, як неаўтарызаваны. <br>Вы не зможаце атрымаць доступ да абароненых рэсурсаў на гэтым серверы з дапамогай гэтага маркера.</html>

en: Test failed
be: Тэст не прайшоў

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
be: <html>Маркер доступу «{1}» вядомы серверу OSM «{0}».<br>Аднак, тэст атрымання дадзеных карыстача гэтага маркера не атрымаўся.<br>Незалежна ад таго, якімі правамі нададзены гэты маркер, Вы, тым не менш, можаце выкарыстоўваць яго<br>для адпраўкі дадзеных і GPS-трэкаў на сервер, а таксама для доступу да іншых абароненых рэсурсаў.</html>

en: Token allows restricted access
be: Маркер дае абмежаваны доступ

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
be: <html>Не атрымалася атрымаць інфармацыю пра бягучага карыстальніка з сервера OSM ''{0}''.<br>Магчыма, што гэта не праблема праверкі маркера доступу,<br>а, хутчэй, праблема канфігурацыі сервера. Уважліва праверце<br>URL сервера і ваша злучэнне з інтэрнэтам.</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
be: <html>Не атрымалася падпісаць запыт да OSM серверу ''{0}'' з дапамогай маркера ''{1}''.<br>Магчыма, што спіс маркераў сапсаваны.</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
be: <html>Тэст не прайшоў, таму што сервер паведаміў аб унутранай памылцы.<br>JOSM не змог вызначыць праўдзіваць маркера. Калі ласка, паспрабуйце пазней.</html>

en: Retrieving user info...
be: Атрыманне інфармацыі пра карыстальніка...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
be: Зачыніць дыялог налад і адмяніць занесеныя змены

en: Save the preferences and close the dialog
be: Захаваць налады і зачыніць дыялог

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
be: Неабходна перазапусціць JOSM, каб змены набылі моц.

en: Would you like to restart now?
be: Перазапусціць цяпер?

en: Download plugins
be: Спампаваць модулі

en: Icon paths:
be: Шлях да значкоў:

en: Name (optional):
be: Назва (неабавязкова):

en: URL / File:
be: URL / Файл

en: active
be: актыўны

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
be: Файлы стыляў адмалёўкі карты (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
be: Файл вызначэння нарыхтоўкі (*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
be: Правіла праверкі тэгаў (*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
be: Рэдагаванне крыніцы:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
be: Кампанент «{0}» патрабуе версію JOSM {1}. (Цяпер запушчана: {2})

en: Continue anyway
be: Усё адно працягнуць

en: Cancel and return to the previous dialog
be: Адмяніць і вярнуцца да папярэдняга дыялогу

en: Ignore warning and install style anyway
be: Ігнараваць папярэджанне і ўсталяваць стыль

en: Some entries have unmet dependencies:
be: Некаторыя кампаненты маюць нездаволеныя залежнасці:

en: Reset
be: Скід

en: Reset to default
be: Скінуць на значэнні па змаўчанні

en: Add a new icon path
be: Дадаць новы шлях да значкоў

en: Remove the selected icon paths
be: Выдаліць вылучаныя шляхі да значкоў

en: Edit the selected icon path
be: Кіраваць вылучаныя шляхі да значкоў

en: External resource entry: Active
be: Вонкавы рэсурс: актыўны

en: External resource entry: Inactive
be: Вонкавы рэсурс: неактыўны

en: Tooltip
be: Падказка

en: Icon
be: Пiктаграма

en: Remove from toolbar
be: Выдаліць з панэлі прылад

en: Configure toolbar
be: Наладзіць панэль прылад

en: Edit shortcut
be: Уласцівасці гарачай клавішы

en: Do not hide toolbar and menu
be: Не хаваць панэль прылад і меню

en: Actions
be: Дзеянні

en: Toolbar
be: Панэль прылад

en: Customize the elements on the toolbar.
be: Наладзіць элементы панэлі прылад.

en: Separator
be: Падзельнік

en: Available
be: Даступна

en: Action parameters
be: Параметры дзеяння

en: Parameter name
be: Імя параметру

en: Parameter value
be: Значэнне параметру

en: Toolbar action without name: {0}
be: Дзеянне без імя на панэлі: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
be: Дзіўнае значэнне панэлі: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
be: Дзеянне панэлі {0} перазапісана: {1} атрымана {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
be: Зарэгістраванае дзеянне без імя на панэлі: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
be: Зарэгістраванае дзеянне на панэлі {0} перазапісана: {1} атрыманы {2}

en: Toolbar: {0}
be: Панэль прылад: {0}

en: add entry
be: дадаць запіс

en: Remove the selected entry
be: Выдаліць абраны запіс

en: Key: {0}
be: Ключ: {0}

en: Edit boundaries
be: Рэдагаваць межы

en: Internal JOSM boundaries
be: Унутраныя межы JOSM

en: Reset preferences
be: Скінуць налады

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
be: Вы збіраецеся скінуць усе налады да значэнняў па змаўчанні<br />Будуць выдалены ўсе вашы налады: модуляў, здымкаў, фільтраў, кнопак панэлі прылад, клавіятуры і інш. <br />Вы сапраўды жадаеце працягнуць?

en: Advanced Preferences
be: Пашыраныя налады

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
be: Усталёўка налад напроста. Карыстацца з асцярожнасцю!

en: Read from file
be: Загрузіць з файла...

en: Export selected items
be: Захаваць у файл...

en: JOSM custom settings files (*.xml)
be: Файлы карыстацкіх налад JOSM (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
be: Абярыце некалькі налад, значэнні якіх адрозніваюцца ад значэнняў па змаўчанні

en: Export preferences keys to JOSM customization file
be: Экспарт ключоў налад у файл карыстальніцкіх налад JOSM

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
be: Што рабіць з наладай-спісам, калі файл будзе імпартавацца назад?

en: Append preferences from file to existing values
be: Дадаць налады з файла

en: Replace existing values
be: Замяніць наладамі з файла

en: Open JOSM customization file
be: Адкрыць файл налад JOSM

en: Import log
be: Часопіс імпарту

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
be: <html>Тут сцісла вынікі імпарту налад з файла. <br/>Вы можаце адмовіцца ад гэтых змен, націснуўшы "Адмена" у акне налад.<br/>Для актывацыі некаторых налад можа запатрабавацца перазапуск JOSM .</html>

en: shortcut
be: гарачая клавіша

en: color
be: колер

en: toolbar
be: панэль прылад

en: imagery
be: здымкі

en: Load profile
be: Загрузіць профіль

en: Save {0} profile
be: Захаваць профіль {0}

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
be: Усе налады гэтай групы стандартныя, захоўваць няма чаго

en: Choose profile file
be: Абярыце файл профіля

en: Change list setting
be: Змяніць параметры спісу

en: Change list of lists setting
be: Змяніць параметры спісу спісаў

en: Change list of maps setting
be: Змяніць параметры спісу карт

en: Entry {0}
be: Запіс {0}

en: Select Setting Type:
be: Абярыце тып параметру:

en: Simple
be: Просты

en: List
be: Спіс

en: List of lists
be: Спіс спісаў

en: List of maps
be: Спіс карт

en: Add setting
be: Дадаць параметр

en: Advanced Background: Changed
be: Пашыраныя налады: Зменена

en: Advanced Background: NonDefault
be: Пашыраныя налады: не па змаўчанні

en: Current value is default.
be: Бягучае значэнне з’яўляецца значэннем па змаўчанні.

en: Default value is ''{0}''.
be: Значэнне па змаўчанні: ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
be: Значэнне па змаўчанні невядома (налада яшчэ ніколі не была скарыстана).

en: Change string setting
be: Змяніць параметры радка

en: Value:
be: Значэнне:

en: Audio
be: Аўдыё

en: Settings for the audio player and audio markers.
be: Параметры гукавога прайгравальніка, і гукавых маркераў.

en: Display the Audio menu.
be: Паказаць меню Аўдыё.

en: Label audio (and image and web) markers.
be: Падпісваць маркеры аўдыё, малюначкаў і вэба.

en: Display live audio trace.
be: Паказаць гукавыя падказкі ў рэальным часе

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
be: Дакладных шляхавых пунктаў з правільнымі часавымі пазнакамі

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
be: Дакладных шляхавых пунктаў з прыблізным часам з пазіцыі на трэку

en: Named trackpoints.
be: Названыя пункты трэка.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
be: Часоў змен (пазнак часу) гукавых файлаў

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
be: Пачатак трэка (заўсёды рабіць гэта, калі іншыя пазнакі недаступныя)

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
be: Адлюстраваць ці схаваць меню працы з гукам на панэлі Галоўнага меню

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
be: Паказаць анімаваную піктаграму ў кропцы трэка, дзе быў запісаны прайграваны ў дадзены момант гук.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
be: Пастаўце тэкставы надпіс насупраць аўдыё (і малюнкі і вэб-сайта) маркераў, а таксама іх кнопак.

en: When importing audio, make markers from...
be: Пры імпартаванні гуку, ствараць пазнакі з...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
be: Калі імпартуецца гук, ужываць яго для любых шляхавых пунктаў з пласта GPX.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
be: Аўтаматычна ствараць гукавыя пазнакі з пунктаў трэка (замест відавочных шляхавых пунктаў) з імёнамі ці апісаннямі.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
be: Стварыць аўдыё-адзнакі ў становішчы на трэку, які адпавядае часу змены кожнага імпартаванага гукавога файла WAV.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
be: Паказвае, на колькі секунд наперад ці назад трэба перайсці пры націску адпаведнай кнопкі

en: Forward/back time (seconds)
be: Час перамоткі (секунд)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
be: Паказвае, у колькі разоў павялічваецца хуткасць пры хуткім прайграванні

en: Fast forward multiplier
be: Множнік хуткага прайгравання

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
be: Прайграванне пачнецца праз гэту колькасць секунд да (ці пасля, у выпадку адмоўнага) запытанай пазіцыі аўдыёзапіса

en: Lead-in time (seconds)
be: Працягласць уступа (у секундах)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
be: Адносіны часу дыктафоннага запісу да праўдзіва затрачанага часу

en: Voice recorder calibration
be: Каліброўка гукапісу

en: Colors
be: Колеры

en: Change colors used in program dialogs and in map paint styles.
be: Змяніць колеры, выкарыстоўваныя ў дыялогавых вокнах і стылях адмалёўкі карты.

en: Paint style {0}: {1}
be: Стыль малявання {0}:{1}

en: Choose
be: Абраць

en: Choose a color for {0}
be: Абярыце колер для {0}

en: Set all to default
be: Усталяваць усе значэнні па змаўчанні

en: Colors used by different objects in JOSM.
be: Колеры, выкарыстоўваныя рознымі аб’ектамі ў JOSM.

[ctx: gui]
en: Display
be: Вонкавы выгляд

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
be: Розныя налады, якія ўплываюць на вонкавы выгляд праграмы.

en: Draw Direction Arrows
be: Адлюстроўваць стрэлкі кірунку

en: Only on the head of a way.
be: Толькі напачатку лініі

en: Draw oneway arrows.
be: Адлюстроўваць стрэлкі аднабаковага руху

en: Draw segment order numbers
be: Адлюстроўваць парадкавыя нумары сегментаў

en: Draw segment order numbers on selected way
be: Паказваць парадкавыя нумары сегментаў на вылучанай лініі

en: Draw virtual nodes in select mode
be: Адлюстроўваць віртуальныя кропкі ў рэжыме выбару

en: Draw inactive layers in other color
be: Адлюстроўваць неактыўныя пласты іншым колерам

en: Display discardable keys
be: Паказваць выдаляемыя ключы

en: Use auto filters
be: Выкарыстоўваць аўтафільтры

en: Rule
be: Правіла

en: Highlight target ways and nodes
be: Вылучаць мэтавыя лініі і кропкі

en: Draw rubber-band helper line
be: Маляваць «гумовую» дапаможную лінію

en: Smooth map graphics (antialiasing)
be: Згладжаныя лініі (антыальясінг)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
be: Згладжваць карту ў рэжыме каркаса

en: Draw only outlines of areas
be: Маляваць толькі контур вобласці

en: Hide labels while dragging the map
be: Хаваць надпісы пры перацягванні карты

en: OSM Data
be: Дадзеныя OSM

en: Settings that control the drawing of OSM data.
be: Наладкі, што кіруюць адлюстраваннем дадзеных OSM.

en: Draw direction hints for way segments.
be: Паказваць кірунак на сегментах ліній.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
be: Адлюстроўваць стрэлкі для аднабаковага руху і іншых накіраваных аб’ектаў.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
be: Паказваць парадкавыя нумары на ўсіх сегментах лініі.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
be: Адлюстроўваць межы вобласці, запампаванай з сервера.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
be: Адлюстроўваць віртуальныя кропкі ў рэжыме выбару, для зручнасці праўкі.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
be: Адлюстроўваць неактыўныя пласты дадзеных іншым колерам.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
be: Ужыць згладжванне карты.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
be: Ужыванне згладжвання да карты ў рэжыме каркаса дазваляе ўхіліць няроўнасці контураў.

en: Highlight target nodes and ways while drawing or selecting
be: Вылучаць мэтавыя кропкі і лініі пры маляванні ці выбары

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
be: Гэта опцыя блакуе запаўненне абласцей, нягледзячы на абраны стыль.

en: This option hides the textual labels of OSM objects while dragging the map.
be: Гэта опцыя хавае тэкставыя пазнакі аб’ектаў OSM пры перацягванні карты.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
be: Паказваць ключы, якія не ўяўляюць цікавасці і могуць быць моўчкі выдалены.

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
be: Паказваць кнопкі для аўтаматычнага фільтравання лікавых значэнняў зададзенага тэга

en: Options that affect drawing performance
be: Налады, якія ўплываюць на хуткасць адлюстравання

en: Segment drawing options
be: Налады малявання сегмента

en: Select and draw mode options
be: Налады вылучэння і маляванні

en: Other options
be: Іншыя налады

en: GPS Points
be: Кропкі GPS

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
be: Наладкі, што кіруюць адлюстраваннем GPS-трэкаў.

en: Auto
be: Аўта

[ctx: gpx_field]
en: Name
be: Імя

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
be: Апісанне

en: Everything
be: Усе дадзеныя

en: Name or offset
be: Імя ці зрушэнне

en: Custom
be: Наладжвальнае

en: Use global settings
be: Выкарыстоўваць агульныя налады

en: All
be: Усё

en: Local files
be: Лакальныя файлы

en: Force lines if no segments imported
be: Адлюстроўваць лініі, нават калі няма імпартаваных сегментаў

en: Draw large GPS points
be: Маляваць буйныя GPS пункты

en: Draw a circle from HDOP value
be: Маляваць круг значэння HDOP

en: Velocity (red = slow, green = fast)
be: Хуткасць (чырвоны = павольна, зялёны = хутка)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
be: Кірунак (чырвоны = захад, жоўты = поўнач, зялёны = усход, сіні = поўдзень)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
be: Адрозніванне становішча (чырвоны = высока, зялёны = нізка, калі такія маюцца)

en: Quality (RTKLib only, if available)
be: Якасць (толькі RTKLib, калі даступна)

en: GPS fix value
be: Значэнне папраўкі GPS

en: GPS reference ID
be: Ідэнтыфікатар GPS-прывязкі

en: Track date
be: Дата трэка

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
be: Цеплавая карта (цёмны = мала, светлы = шмат)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
be: Адзін колер (можа быць наладжаны ў мэнэджару пластоў)

en: Car
be: Аўтамабіль

en: Bicycle
be: Вела

en: Foot
be: Пешшу

[ctx: Heat map]
en: User Normal
be: Звычайная, па карыстальніках

[ctx: Heat map]
en: User Light
be: Светлая, па карыстальніках

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
be: Светлафор

[ctx: Heat map]
en: Inferno
be: Пекла

[ctx: Heat map]
en: Viridis
be: Зелень

[ctx: Heat map]
en: Wood
be: Лес

[ctx: Heat map]
en: Heat
be: Тэмпература

en: Use points instead of lines for heat map
be: Выкарыстоўваць кропкі замест ліній на цеплавой карце

en: Create markers when reading GPX
be: Стварыць маркеры пры чытанні GPX

en: Fast drawing (looks uglier)
be: Хуткая адмалёўка (выглядае горш)

en: Dynamic color range based on data limits
be: Дынамічны каляровы дыяпазон на аснове меж дадзеных

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
be: Згладжваць GPX трэкі

en: Draw with Opacity (alpha blending)
be: Маляваць з празрыстасцю (альфа-накладанне)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
be: Аўтаматычна ствараць пласт метак з шляхавых пунктаў пры адкрыцці GPX пласта.

en: Draw lines between raw GPS points
be: Маляваць лініі паміж пунктамі GPS

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
be: Максімальная даўжыня ліній (у метрах) для лакальных файлаў. Усталюеце -1 каб маляваць усе лініі.

en: Maximum length for local files (meters)
be: Максімальная даўжыня для лакальных файлаў (у метрах)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
be: Максімальная даўжыня (у метрах) ліній для паказу. Усталюйце «-1», каб паказваць усе лініі.

en: Maximum length (meters)
be: Максімальная даўжыня (у метрах)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
be: Адлюстроўваць лініі, нават калі няма імпартаванай інфармацыі пра лініі.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
be: Адлюстроўваць стрэлкі на лініях, якія злучаюць пункты GPS.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
be: Адлюстроўваць стрэлкі кірунку, выкарыстоўваючы табліцы, замест матэматычных вылічэнняў.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
be: Не адлюстроўваць стрэлкі, калі яны знаходзяцца блізка ад папярэдніх стрэлак

en: Minimum distance (pixels)
be: Мінімальная адлегласць (у пікселях)

en: Draw larger dots for the GPS points.
be: Адлюстроўваць пункты GPS больш тоўста

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
be: Шырыня адлюстроўванай лініі GPX трэка (0 для шырыні па змаўчанні)

en: Drawing width of GPX lines
be: Шырыня паказу GPX трэкаў

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
be: Прымяніць згладжванне да GPX ліній, каб палепшыць іх выгляд.

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
be: Ужыць дынамічнае альфа-накладанне і падладку шырыні ў залежнасці ад узроўню маштабавання для ўсіх GPX-трэкаў.

en: All points and track segments will have their own color. Can be customized in Layer Manager.
be: Усе кропкі і сегменты трэка будуць мець свой уласны колер. Ён можа быць выбраны ў мэнэджару пластоў.

en: Colors points and track segments by velocity.
be: Колеры пунктаў і сегментаў трэкаў па хуткасці.

en: Colors points and track segments by direction.
be: Размаляваць пункты і сегменты трэка па кірунку.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
be: Колеры пунктаў і сегментаў трэка залежаць ад "зніжэння дакладнасці" (HDOP). Ваша прылада павінна рэгістраваць гэтую інфармацыю.

en: Colors points and track segments by RTKLib quality flag (Q). Your capture device needs to log that information.
be: Афарбоўваць кропкі і сегменты трэка па сцягу якасці RTKLib (Q). Ваша прыёмная прылада павінна ажыццяўляць запіс гэтае інфармацыі.

en: Colors points and track segments by GPS fix value.
be: Афарбоўваць кропкі і сегменты трэкаў па значэнні папраўкі GPS.

en: Colors points and track segments by GPS reference ID.
be: Размалёўваць кропкі і сегменты трэка па ідэнтыфікатары GPS-прывязкі.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
be: Размаляваць пункты і сегменты трэка па пазнаках часу.

en: Collected points and track segments for a position and displayed as heat map.
be: Адлюстроўваць шчыльнасць пунктаў і сегментаў трэкаў у кожнай пазіцыі ў выглядзе цеплавой карты.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
be: Дазваляе наладжваць афарбоўку трэка для розных сярэдніх хуткасцяў.

en: Selects the color schema for heat map.
be: Выбар колеравай схемы для цеплавой карты.

en: Track and Point Coloring
be: Размаляваць трэкі і пункты

en: Overlay gain adjustment
be: Узмецненне пры накладанні

en: Lower limit of visibility
be: Не паказваць бліжэй маштабу

en: Adjust the gain of overlay blending.
be: Наладзіць узмацненне пры змешванні з ніжэйшымі слаямі.

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
be: Паказваць усе GPX-трэкі, што перавышаюць гэты ліміт.

en: Render engine uses points with simulated position error instead of lines.
be: Рухваік адмалёўкі будзе маляваць кропкі з вылічанай памылкай месцазнаходжання замест ліній.

en: Colors points and track segments by data limits.
be: Размаляваць пункты і сегменты трэка па межах дадзеных.

en: Waypoint labelling
be: Адлюстраванне шляхавых пунктаў

en: Audio waypoint labelling
be: Аўдыё-адзнакі дарожных пунктаў

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
be: Няправільны шаблон подпісу шляхавага пункта: {0}

en: Incorrect pattern
be: Няслушны шаблон

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
be: Няправільны шаблон подпісу аўдыё шляхавага пункта: {0}

en: Show splash screen at startup
be: Паказваць застаўку пры запуску

en: Show user name in title
be: Паказваць імя карыстача ў загалоўку

en: Show object ID in selection lists
be: Паказваць ID аб’ектаў у спісе выбару

en: Show object version in selection lists
be: Паказваць версію аб’екта ў спісах вылучаных аб’ектаў

en: Show node coordinates in selection lists
be: Паказваць каардынаты кропак у спісах вылучаных аб’ектаў

en: Show localized name in selection lists
be: Паказаць беларускую назву ў спісах выбару

en: Modeless working (Potlatch style)
be: Безрэжымная праца (у стылі Potlatch)

en: Preview object properties on mouse hover
be: Папярэдні прагляд уласцівасцяў аб’екта пры навядзенні мышы

en: Prefer showing information for selected objects
be: Аддаваць перавагу адлюстраванню інфармацыі для абраных аб’ектаў

en: Dynamic buttons in side menus
be: Дынамічныя кнопкі ў бакавых меню

en: Display ISO dates
be: Адлюстроўваць даты ў фармаце ISO

en: Remember dialog geometries
be: Запамінаць геаметрыю дыялогавых вокнаў

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
be: Выкарыстоўваць сістэмны дыялог выбару файлаў (прыгажэй, але не падтрымлівае фільтры файлаў)

en: Reverse zoom with mouse wheel
be: Звярнуць маштабаванне колцам мышы

en: Intermediate steps between native resolutions
be: Прамежкавыя ступені паміж зыходнымі разрозненнямі

en: Look and Feel
be: Афармленне

en: Show localized name in selection lists, if available
be: Паказаць беларускую назву ў спісах выбару, калі магчыма

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
be: Не патрабуе пераключэння рэжымаў (працоўны стыль potlatch)

en: Show tags and relation memberships of objects in the properties dialog when hovering over them with the mouse pointer
be: Паказваць тэгі і ўдзел у дачыненнях для аб’ектаў у дыялогу ўласцівасцяў пры навядзенні на іх паказальніка мышы

en: Always show information for selected objects when something is selected instead of the hovered object
be: Заўсёды паказваць інфармацыю для абраных аб’ектаў, калі штосьці абрана, замест аб’екта пад паказальнікам

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
be: Паказваць кнопкі ў меню справа толькі пры навядзенні мышы на элемент

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
be: Фарматаваць даты ў адпаведнасці з {0}. Сённяшняя дата будзе адлюстроўвацца як {1} замест {2}

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
be: Выкарыстоўваць дыялогавыя вокны выбару файлаў, больш падобныя на сістэмныя. Яны выглядаюць прыгажэй, але не падтрымліваюць некаторыя магчымасці, напрыклад, фільтры тыпаў файлаў

en: Check if you feel opposite direction more convenient
be: Уключыце, калі вам зручней зваротны кірунак

en: Divide intervals between native resolution levels to smaller steps if they are much larger than zoom ratio
be: Падзяліць інтэрвалы паміж узроўнямі зыходнага разрознення на драбнейшыя ступені, калі яны нашмат больш, чым каэфіцыент маштабавання

en: Zoom steps to get double scale
be: Колькасць ступеняў маштабавання для падваення маштабу

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
be: Большае значэнне азначае неабходнасць большага ліку крокаў, так што самі крокі маштабавання будуць менш

en: Language
be: Мова

en: Change the language of JOSM.
be: Змяніць мову інтэрфейсу JOSM.

en: Default (Auto determined)
be: Па змаўчанні (Аўтавызначэнне)

en: Add Imagery URL
be: Дадаць URL падкладкі

en: Is layer properly georeferenced?
be: Пласт правільна прывязаны да каардынат?

en: seconds
be: секунды

en: minutes
be: хвілін

en: hours
be: гадзін

en: days
be: дзён

en: Minimum cache expiry:
be: Мінімальны час жыцця кэша:

en: Set custom HTTP headers (if needed):
be: Задаць адвольныя HTTP загалоўкі (пры неабходнасці):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
be: {0} Пераканайцеся, што OSM мае дазвол на выкарыстанне гэтага сэрвісу

en: {0} Enter URL (may be a style sheet url)
be: {0} Увядзіце URL (можа быць URL табліцы стыляў)

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
be: {0} замяняецца на ўзровень маштабу квадратаў, таксама падтрымліваюцца:<br>зрушэнне ад маштабу: {1} ці {2}<br>зваротны ўзровень маштабу: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
be: {0} замяняецца на X-каардынату квадрата

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
be: {0} замяняецца на Y-каардынату квадрата

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
be: {0} замяняецца на выпадковы выбар з падзеленага коскамі спісу, напрыклад: {1}

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
be: {0} Увядзіце максімальны маштаб (не абавязкова)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
be: {0} Увядзіце створаны {1} URL (не абавязкова)

en: {0} Enter name for this layer
be: {0} Увядзіце назву пласта

en: {0} Enter URL
be: {0} Увядзіце URL

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
be: {0} замяняецца на {1} (Y-каардыната ў стылі Yahoo)

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
be: {0} замяняецца на {1} (Y-каардыната ў стылі спецыфікацыі OSGeo Tile Map Service)

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
be: Захаваць толькі канцавыя пункты WMS, абярыце пласт для выкарыстання

en: Use selected layers as default
be: Выкарыстоўваць вылучаныя пласты па змаўчанні

en: Show bounds
be: Паказаць межы

en: {0} Enter GetCapabilities URL
be: {0} Увядзіце GetCapabilities URL

en: {0} Get layers
be: {0} Атрымаць пласты

en: {0} Select layers
be: {0} Вылучыце пласты

en: {0} Select image format
be: {0} Абярыце фармат адлюстравання

en: Show Bounds
be: Паказаць межы

en: No bounding box was found for this layer.
be: Не знойдзены межы для гэтага пласта.

en: Trying WMS urls
be: Спроба выкарыстання спасылак WMS

en: Set default layer?
be: Задаць пласт для выкарыстання па змаўчанні?

en: Choose default layer
be: Абярыце пласт па змаўчанні

en: Error getting layers: {0}
be: Памылка атрымання пластоў: {0}

en: You need to get fetch layers
be: Вам трэба атрымаць выбарку пластоў

en: Tile cache directory:
be: Каталог кэша квадратаў:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
be: Максімальны памер дыскавага кэша (для кожнага пласта) у МБ:

en: {0} cache, total cache size: {1}
be: Кэш {0}, агульны памер кэша: {1}

en: Cache name
be: Назва кэшу

en: Object Count
be: Колькасць аб’ектаў

en: Soft
be: Згладзіць

en: Strong
be: Павялічыць рэзкасць

en: Sharpen (requires layer re-add):
be: Рэзкасць (патрабуе перазагрузкі пласта):

en: Tiles zoom offset:
be: Зрушэнне маштабу тайлаў:

en: Header name
be: Назва загалоўка

en: Header value
be: Значэнне загалоўка

en: Imagery
be: Пласты

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
be: Кіраваць спіс пластоў падкладак, якія адлюстроўваюцца ў меню «Здымак»

en: Common Settings
be: Агульныя налады

en: WMS Settings
be: Налады WMS

en: TMS Settings
be: Налады TMS

en: Imagery providers
be: Пастаўшчыкі падкладак

en: Offset bookmarks
be: Закладкі зрушэнняў

en: Cache
be: Кэш

en: Please select the row to delete.
be: Калі ласка, абярыце радок для выдалення.

en: Layer
be: Узровень

en: Easting
be: На ўсход

en: Northing
be: На поўнач

en: Imagery Background: Default
be: Падкладка: па змаўчанні

en: Available default entries:
be: Даступныя па змаўчанні:

en: Boundaries of selected imagery entries:
be: Межы вылучаных падкладак:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
be: Новыя даступныя па змаўчанні элементы можна дадаць у <a href="{0}">Wiki</a>.

en: Selected entries:
be: Абраныя:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
be: Дадайце новую {0} падкладку, паказаўшы URL

en: Remove entry
be: Выдаліць запіс

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
be: Скапіяваць вылучаныя даступныя па змаўчанні элементы з верхняга спісу ў ніжні.

en: Please select at least one row to copy.
be: Калі ласка, абярыце, хоць бы адзін радок для капіявання.

en: Menu Name
be: Назва меню

en: Imagery URL
be: URL падкладкі

en: Menu Name (Default)
be: Імя пункта меню (па змаўчанні)

en: Imagery URL (Default)
be: URL падкладкі (па змаўчанні)

en: EULA license URL not available: {0}
be: URL ліцэнзіі EULA не даступны: {0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
be: URL ліцэнзіі EULA скажоны: {0}

en: Auto zoom by default:
be: Аўтамаштабаванне па змаўчанні:

en: Autoload tiles by default:
be: Аўтазагрузка квадратаў:

en: Min. zoom level:
be: Мін. маштаб:

en: Max. zoom level:
be: Макс. маштаб:

en: Add to slippymap chooser:
be: Дадаць у меню хуткай карты

en: Maximum concurrent downloads:
be: Макс. лік адначасовых спамповак:

en: Maximum concurrent downloads per host:
be: Макс. колькасць адначасовых спамповак з хаста:

en: Simultaneous connections:
be: Адначасовыя падлучэнні:

en: Tile size:
be: Памер квадрата:

en: File backup
be: Рэзервовае капіяванне

en: Configure whether to create backup files
be: Пазначыць, ці будзеце вы ствараць рэзервовыя файлы

en: Auto save enabled
be: Аўтаматычнае захаванне ўключана

en: Auto save interval (seconds)
be: Перыяд аўтазахавання (у секундах)

en: Default value: {0}
be: Значэнне па змаўчанні: {0}

en: Auto saved files per layer
be: Рэзервовых копій для кожнага пласта

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
be: <i>(Аўта-захаванне перыядычна капіюе змененыя дадзеныя для кожнага пласта. Рэзервовыя копіі захоўваюцца ў тэчцы JOSM. У выпадку збою, JOSM спрабуе аднавіць не захаваныя змены пры наступным запуску.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
be: Не выдаляць файлы рэзервовых копій пры захаванні пластоў дадзеных

en: When saving, keep backup files ending with a ~
be: Пры захаванні, пакідаць рэзервовыя копіі файлаў (у канцы назвы ставіцца ~)

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
be: <i>(JOSM можа не выдаляць файлы рэзервовых копій пры захаванні пластоў дадзеных. Пры гэтым да імя файла дадаецца суфікс ''~'' і ён захоўваецца ў той жа тэчцы.)</i>

en: Notification at each save
be: Апавяшчэнне пры кожным захаванні

en: When saving, display a small notification
be: Пры захаванні паказваць маленькае апавяшчэнне

en: Adapt the rendering of OSM objects
be: Адаптацыя рэндэрынгу аб’ектаў OSM

en: Enable built-in icon defaults
be: Дазволіць прызначэнне піктаграм па змаўчанні

en: Available styles:
be: Даступныя стылі:

en: Active styles:
be: Актыўныя стылі:

en: Add a new style by entering filename or URL
be: Дадаць стыль, паказаўшы імя файла або адрас

en: New style entry:
be: Новы стыль:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
be: Выдаліць абраныя стылі са спісу актыўных стыляў

en: Edit the filename or URL for the selected active style
be: Замяніць імя файла ці спасылку для абранага актыўнага стылю

en: Add the selected available styles to the list of active styles
be: Дадаць вылучаныя даступныя стылі да спісу актыўных стыляў

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
be: Запампаваць нанова спіс даступных стыляў з ''{0}''

en: Loading style sources from ''{0}''
be: Спампоўка крыніц стыляў з ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
be: <html>Не атрымалася загрузіць спіс крыніц стыляў з<br>''{0}''.<br><br>Падрабязнасці (на ангел.):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
be: Папярэджанне: няслушны фармат ці запіс у спісе стыляў ''{0}''. Атрымана ''{1}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
be: Не атрымалася прачытаць крыніцу нарыхтовак тэгаў: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
be: Немагчыма прачытаць крыніцу нарыхтовак тэгаў: {0}
    Вы хочаце захаваць яе?

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
be: <html>Крыніца нарыхтовак тэгаў {0} можа быць загружана, але яна ўтрымлівае памылкі. Вы сапраўды хочаце выкарыстоўваць яе?<br><br><table width=600>Паведамленне пра памылку: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
be: <html>Разборка крыніцы нарыхтовак тэгаў не ўдалася: {0}. Вы ўсё роўна хочаце скарыстацца ёю?<br><br><table width=400>Паведамленне пра памылку: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
be: <html>Крыніца нарыхтовак тэгаў {0} можа быць загружана, але ўтрымлівае памылкі. Вы ўсё роўна хочаце выкарыстоўваць яе?<br><br><table width=600>Паведамленне пра памылку: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
be: <html>Разборка крыніцы нарыхтовак тэгаў не ўдалася: {0}. Вы ўсё роўна хочаце скарыстацца ёй?<br><br><table width=600>Паведамленне пра памылку: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
be: Нарыхтоўкі тэгаў

en: Run data validator on user input
be: Выконваць праверку дадзеных пры ўводзе карыстачом

en: Sort presets menu alphabetically
be: Сартаваць меню нарыхтовак па алфавіце

en: Available presets:
be: Даступныя нарыхтоўкі

en: Active presets:
be: Актыўныя нарыхтоўкі:

en: Add a new preset by entering filename or URL
be: Дадаць нарыхтоўку, паказаўшы імя файла ці адрас

en: New preset entry:
be: Новая нарыхтоўка

en: Remove the selected presets from the list of active presets
be: Выдаліць абраныя нарыхтоўкі са спісу актыўных нарыхтовак

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
be: Змяніць імя файла ці адрас абранай актыўнай нарыхтоўкі

en: Add the selected available presets to the list of active presets
be: Дадаць абраныя даступныя нарыхтоўкі ў спіс актыўных нарыхтовак

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
be: Запампаваць нанова спіс даступных нарыхтовак з "{0}"

en: Loading preset sources from ''{0}''
be: Загрузка крыніц нарыхтовак з ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
be: <html>Памылка пры загрузцы спісу крыніц нарыхтовак з<br>''{0}''.<br><br>Падрабязнасці (без перакладу):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
be: Папярэджанне: няправільны фармат пункта ў спісе нарыхтовак ''{0}''. Атрымана ''{1}''

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
be[0]: Модуль  {0} выкарыстоўваецца гэтым {1} модулем:
be[1]: Модуль  {0} выкарыстоўваецца гэтымі {1}-мя модулямі:
be[2]: Модуль  {0} выкарыстоўваецца гэтымі {1}-ю модулямі:

en: Plugin bundled with JOSM
be: Модуль з пастаўкі JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
be: Націсніце на кнопку <strong>Спампаваць спіс</strong>, каб спампаваць і паглядзець спіс даступных модуляў.

en: The filter returned no results.
be: Фільтр не вярнуў ніякіх вынікаў.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
be: {0}: Версія {1} (усталявана: {2})

en:  (requires: {0})
be:  (патрабуецца: {0})

en: Configure available plugins.
be: Наладзіць даступныя модулі.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
be[0]: Наступны {0} модуль быў спампаваны з сервера <strong>паспяхова</strong>:
be[1]: Наступныя {0} модуля былі спампаваны з сервера <strong>паспяхова</strong>:
be[2]: Наступныя {0} модуляў былі спампаваны з сервера <strong>паспяхова</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
be[0]: Спампоўка з сервера наступнага {0} модуля <strong>не атрымалася</strong>:
be[1]: Спампоўка з сервера наступных {0} модуляў <strong>не атрымалася</strong>:
be[2]: Спампоўка з сервера наступных {0} модуляў <strong>не атрымалася</strong>:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
be: <br>Паведамленне пра памылку (без перакладу): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
be: Калі ласка, перазапусціце JOSM, каб актываваць спампаваныя модулі.

en: Update plugins
be: Абнавіць модулі

[ctx: plugins]
en: All
be: Усе

[ctx: plugins]
en: Installed
be: Усталяваныя

[ctx: plugins]
en: Available
be: Даступныя

en: Plugin update policy
be: Палітыка абнаўлення модуля

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
be: Прыняць новыя сайты модуляў і зачыніць дыялог

en: Configure Plugin Sites
be: Налада сайтаў модуляў

en: Download list
be: Спампаваць спіс

en: Download the list of available plugins
be: Спампаваць з сервера спіс даступных модуляў

en: Update the selected plugins
be: Абнавіць вылучаныя модулі

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
be: Усе ўсталяваныя модулі найноўшыя. JOSM не будзе спрабаваць спампоўваць новыя версіі.

en: Plugins up to date
be: Усталяваныя модулі маюць самую апошнюю версію

en: Configure sites...
be: Крыніцы модуляў...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
be: Наладзіць спіс сервераў, з якіх можна спампаваць модулі

en: Load from list...
be: Спампаваць са спіса...

en: Load plugins from a list of plugins
be: Спампаваць модулі са спіса модуляў

en: Disable all other plugins
be: Адключыць усе іншыя модулі

en: Enter a list of plugins you want to download.
be: Увядзіце спіс модуляў для спампоўкі.

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
be: Дадавайце па адным ідэнтыфікатары модуля ў радку, інфармацыя пра версію ігнаруецца.

en: You can copy+paste the list of a status report here.
be: Можна скапіяваць і ўставіць сюды спіс са справаздачы пра стан.

en: Load plugins from list
be: Спампаваць модулі са спіса

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
be: Наступныя модулі не знойдзены. Усё адно працягнуць?

en: Add JOSM Plugin description URL.
be: Дадаць спасылку на апісанне модуля JOSM.

en: Enter URL
be: Увесці спасылку

en: Please select an entry.
be: Калі ласка, абярыце запіс.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
be: Рэдагаваць спасылку на апісанне модуля JOSM.

en: JOSM Plugin description URL
be: Спасылка на апісанне модуля JOSM

en: Update interval (in days):
be: Інтэрвал абнаўлення (у днях):

en: Ask before updating
be: Пытаць перад абнаўленнем

en: Always update without asking
be: Заўсёды абнаўляць без запыту

en: Never update
be: Не абнаўляць

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
be: Калі ласка, вырашыце, ці трэба аўтаматычна абнаўляць усталяваныя модулі, пасля загрузкі новай версіі JOSM.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
be: Ці павінен JOSM аўтаматычна абнаўляць актыўныя модулі праз вызначаны перыяд часу?

en: By Code (EPSG)
be: Па кодзе (EPSG)

en: Projection code
be: Код праекцыі

en: Projection name
be: Назва праекцыі

en: Invalid projection configuration: {0}
be: Няслушная канфігурацыя праекцыі: {0}

en: Projection configuration is valid.
be: Канфігурацыя праекцыі карэктная.

en: Validate
be: Праверыць

en: Parameter information...
be: Інфармацыя пра параметры...

en: Parameter information
be: Інфармацыя пра параметры

en: Supported values:
be: Падтрымоўваныя значэнні:

en: Projection parameters
be: Параметры праекцыі

en: False easting and false northing
be: Усходняе і паўночнае зрушэнне

en: Central meridian
be: Цэнтральны мерыдыян

en: Scaling factor
be: Каэфіцыент маштабавання

en: Ellipsoid name
be: Назва эліпсоіда

en: Ellipsoid parameters
be: Параметры эліпсоіда

en: Datum name
be: Назва датума

en: 3 or 7 term datum transform parameters
be: 3 ці 7 параметраў пераўтварэння датума

en: NTv2 grid file
be: Файл сеткі NTv2

en: Built-in:
be: Убудаваная:

en: Projection bounds (in degrees)
be: Межы праекцыі (у градусах)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
be: Усталёўвае параметр SRS=... у WMS-запыце

en: Gauß-Krüger
be: Гаўс-Кругер

en: GK Zone
be: Зона ГК

en: Gauß-Krüger Zone {0}
be: Зона Гаўса-Кругера {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
be: {0} ({1} на {2} град.)

en: Lambert CC9 Zone (France)
be: Lambert CC9 Zone (Францыя)

en: Lambert CC Zone
be: Зона Lambert CC

en: {0} (Corsica)
be: {0} (Корсіка)

en: Lambert 4 Zones (France)
be: Lambert 4 Zones (Францыя)

en: WGS84 Geographic
be: Геаграфічная WGS84

en: Belgian Lambert 1972
be: Lambert 1972 (Бельгія)

en: Belgian Lambert 2008
be: Lambert 2008 (Бельгія)

en: Lambert Zone (Estonia)
be: Lambert Зона (Эстонія)

en: Lambert 93 (France)
be: Lambert 93 (Францыя)

en: LKS-92 (Latvia TM)
be: LKS-92 (TM Латвіі)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
be: Rijksdriehoekscoordinaten (Нідэрланды)

en: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sweden)
be: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Швецыя)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
be: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Швецыя)

en: Map Projection
be: Картаграфічная праекцыя

en: Projection method
be: Тып праекцыі

en: Set as default
be: Усталяваць па змаўчанні

en: Default projection
be: Праекцыя па змаўчанні

en: Default projection has been set to ''{0}''
be: Праекцыяй па змаўчанні ўсталявана «{0}»

en: Display coordinates as
be: Адлюстроўваць каардынаты як

en: System of measurement
be: Сістэма вымярэння

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
be: Немагчыма актываваць праекцыю {0}. Выкарыстоўваецца Меркатар

en: PUWG 1992 (Poland)
be: PUWG 1992 (Польшча)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
be: Зона PUWG 2000 {0} (Польшча)

en: PUWG (Poland)
be: PUWG (Польшча)

en: PUWG Zone
be: Зона PUWG

en: Swiss Grid (Switzerland)
be: Швейцарская праекцыя

en: Guyane RGFG95
be: Гвіяна RGFG95

en: UTM France (DOM)
be: Францыя UTM (DOM)

en: UTM Geodesic system
be: Сістэма каардынат UTM

en: North
be: Поўнач

en: South
be: Поўдзень

en: Hemisphere
be: Паўшар’яў

en: Remote Control
be: Дыстанцыйнае кіраванне

en: Settings for the remote control feature.
be: Налады Дыстацыйнага кіравання

en: Confirm all Remote Control actions manually
be: Пацвярджаць ўсе дзеянні Дыстацыйнага кіравання ўручную

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
be: Дазваляе кіраванне JOSM з іншых прыкладанняў, напрыклад, вэб-браўзара.

en: JOSM will always listen at <b>port {0}</b> (http) on localhost.<br>This port is not configurable because it is referenced by external applications talking to JOSM.
be: JOSM заўсёды будзе чакаць злучэння праз <b>порт {0}</b> (http) на localhost.<br>Гэты порт не наладжваецца, паколькі на яго спасылаюцца вонкавыя прыкладанні, якія ўзаемадзейнічаюць з JOSM.

en: Enable remote control
be: Уключыць дыстанцыйнае кіраванне

en: Permitted actions:
be: Дазволеныя дзеянні:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
be: Тэставанне URL OSM API ''{0}''

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
be: <html>''{0}'' з’яўляецца няслушным URL OSM API.<br>Калі ласка, праверце правільнасць напісання і паспрабуйце яшчэ раз.</html>

en: Invalid API URL
be: Няслушны URL API

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
be: <html>Не атрымалася пабудаваць URL ''{0}'' для адзнакі сервера OSM API.<br>Калі ласка, праверце напісанне ''{1}'' і паспрабуйце зноў.</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
be: <html>Не атрымалася перайсці па URL ''{0}''.<br>Калі ласка, праверце правільнасць напісання ''{1}'', а таксама ваша інтэрнэт-злучэнне, а затым паспрабуйце зноў.</html>

en: Connection to API failed
be: Злучэнне з API не атрымалася

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
be: <html>Не атрымалася атрымаць спіс пакетаў правак з сервера OSM API <br>''{1}''. Сервер вярнуў код {0} замест кода 200.<br>Калі ласка, праверце правільнасць напісання ''{1}'' і паспрабуйце зноў.</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
be: <html>Сервер OSM API ''{0}'' вярнуў няправільны адказ.<br>Падобна, што ''{0}'' гэта не сервер OSM API.<br>Калі ласка, праверце правільнасць напісання ''{0}'' і паспрабуйце зноў.</html>

en: Use Basic Authentication
be: Выкарыстоўваць звычайную аўтэнтыфікацыю

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
be: Выкарыстоўваць простую HTTP аўтэнтыфікацыю, выкарыстоўваючы вашыя імя і пароль OSM

en: Use OAuth {0}
be: Выкарыстоўваць OAuth {0}

en: Select to use OAuth {0} as authentication mechanism
be: Абярыце выкарыстанне OAuth {0} у якасці механізму аўтэнтыфікацыі

en: Unsupported value in preference ''{0}'', got ''{1}''. Using authentication method ''OAuth 2.0 Authentication''.
be: Непадтрымліванае значэнне ў наладцы ''{0}'', атрымана ''{1}''. Выкарыстоўваецца метад аўтэнтыфікацыі ''OAuth 2.0 Authentication''.

en: OSM username:
be: OSM імя карыстальніка:

en: OSM password:
be: OSM пароль:

en: Please enter your OSM password
be: Калі ласка, увядзіце ваш OSM-пароль

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
be: Не атрымалася атрымаць уліковыя дадзеныя OSM з мэнэджара ўліковых дадзеных.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
be: Не атрымалася захаваць уліковыя дадзеныя OSM у мэнэджару ўліковых дадзеных.

en: Periodically check for new messages
be: Перыядычна правяраць наяўнасць новых паведамленняў

en: Check interval (minutes):
be: Інтэрвал праверкі (хвілін):

en: Max age for closed notes (days):
be: Тэрмін выкарыстання зачыненых нататак (дзён):

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
be: Паказвае, колькі дзён павінна прайсці пасля закрыцця нататкі, каб яна больш не спампоўвалася

en: Display Advanced OAuth Parameters
be: Адлюстраваць дадатковыя параметры OAuth

en: Save to preferences
be: Захаваць у наладах

en: Use OAuth for all requests to {0}
be: Выкарыстоўваць OAuth для ўсіх запытаў да {0}

en: For user-based bandwidth limit instead of IP-based one
be: Для ліміту паласы прапускання ў залежнасці ад карыстача, а не ад IP-адрасу

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
be: У Вас яшчэ няма маркера доступу, каб атрымаць доступ да сервера OSM з дапамогай OAuth. Калі ласка, спачатку аўтарызуйцеся.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
be: У Вас ужо ёсць маркер доступу для доступу да сервера OSM з дапамогай OAuth.

en: Remove token
be: Выдаліць токен

en: Remove token from JOSM. This does not revoke the token.
be: Выдаліць токен з JOSM. Гэта не адклікае сам токен.

en: New Access Token
be: Новы маркер доступу

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
be: Націсніце, каб прайсці працэс аўтарызацыі OAuth і стварыць новы маркер доступу

en: Click test access to the OSM server with the current access token
be: Націсніце, каб праверыць доступ да сервера OSM з бягучым маркерам доступу

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
be: <html>Выкарыстоўваць сервер OSM па змаўчанні (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
be: Тэставаць URL API

en: The API URL is valid.
be: URL API дакладны.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
be: Праверка не прайшла. URL API няслушны?

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
be: URL OSM API не павінен быць пусты. Калі ласка, увядзіце URL OSM API.

en: The current value is not a valid URL
be: Бягучае значэнне гэта няслушны URL

en: Please enter the OSM API URL.
be: Калі ласка, увядзіце URL OSM API.

en: Use Overpass server for object downloads
be: Выкарыстоўваць сервер Overpass для спампоўкі аб’ектаў

en: Overpass server:
be: Сервер Overpass:

en: Proxy
be: Проксі-сервер

en: Configure whether to use a proxy server
be: Паказаць, ці выкарыстоўваеце вы проксі-сервер

en: No proxy for
be: Няма проксі для

en: Proxy only for
be: Проксі толькі для

en: Host:
be: Сервер:

[ctx: server]
en: Port:
be: Порт:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
be: Калі ласка, увядзіце імя карыстальніка і пароль, калі ваш проксі-сервер патрабуе аўтэнтыфікацыю

en: No proxy for (hosts):
be: Няма проксі для (хасты):

en: Proxy only for (hosts):
be: Прокси только для (хосты):

en: No proxy
be: Няма проксі

en: Use standard system settings
be: Выкарыстоўваць стандартныя налады сістэмы

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
be: Выкарыстоўваць стандартныя сістэмныя налады (Заблакавана. Запусціце JOSM з параметрам <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> для разблакоўкі)

en: Manually configure a HTTP proxy
be: Уласная канфігурацыя HTTP проксі

en: Use a SOCKS proxy
be: Выкарыстоўваць SOCKS проксі-сервер

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
be: JOSM наладжаны на выкарыстанне проксі са стандартных сістэмных налад, але JVM не наладжана на іх атрыманне. Скід да значэння ''Няма проксі''

en: OSM Server
be: Сервер OSM

en: Connection Settings for the OSM server.
be: Параметры злучэння з серверам OSM.

en: Please enter your OSM user name
be: Калі ласка, увядзіце ваша імя карыстальніка ў OSM

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
be: Імя карыстальніка не можа быць пустым. Калі ласка, увядзіце Ваша імя карыстальніка ў OSM

en: Action
be: Дзеянне

en: Shortcut
be: Гарачая клавіша

en: Shortcut Background: User
be: Гарачыя клавішы: карыстацкае

en: Shortcut Background: Modified
be: Гарачыя клавішы: зменена

en: Use default
be: Выкарыстоўваць значэнне па змаўчанні

en: Key:
be: Клавіша:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
be: Увага: Выкарыстоўвайце толькі прысутныя на клавіятуры клавішы!

en: Keyboard Shortcuts
be: Гарачыя клавішы

en: Changing keyboard shortcuts manually.
be: Змяніць спалучэнні клавіш уручную

en: Data validator
be: Праверка дадзеных

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
be: Модуль праверкі дадзеных OSM на прадмет памылак, часта ўносных карыстальнікамі і праграмамі.

en: Available rules:
be: Даступныя правілы:

en: Active rules:
be: Актыўныя правілы:

en: Add a new rule by entering filename or URL
be: Дадаць новае правіла, увёўшы імя файла або URL

en: New rule entry:
be: Новае правіла:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
be: Выдаліць вылучаныя правілы са спісу актыўных правіл

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
be: Змяніць імя файла ці URL для вылучанага актыўнага правіла

en: Add the selected available rules to the list of active rules
be: Дадаць вылучаныя правілы ў спіс актыўных правіл

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
be: Перазагружае спіс даступных правіл з ''{0}''

en: Loading rule sources from ''{0}''
be: Загрузка крыніц правіл з ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
be: <html>Не атрымалася загрузіць спіс крыніц правіл з<br>''{0}''.<br><br>Падрабязнасці (без перакладу):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
be: Папярэджанне: недапушчальны фармат запісу ў спісе правіл ''{0}''. Атрымана ''{1}''

en: Tag checker rules
be: Правілы праверкі тэгаў

en: Choose Tag checker rules to enable
be: Абраць правілы праверкі тэгаў для ўключэння

en: Use ignore list.
be: Выкарыстоўваць спіс ігнаравання

en: Use the ignore list to suppress warnings.
be: Выкарыстоўваць спіс ігнаравання для задушэння папярэджанняў.

en: Use error layer.
be: Выкарыстоўваць пласт памылак

en: Use the error layer to display problematic elements.
be: Выкарыстоўваць пласт памылак для адлюстравання праблемных элементаў

en: Show informational level.
be: Паказваць інфармацыйны ўзровень

en: Show the informational tests.
be: Паказваць інфармацыйныя праверкі

en: Show informational level on upload.
be: Паказваць інфармацыйны ўзровень пры адпраўцы на сервер

en: Show the informational tests in the upload check windows.
be: Паказваць інфармацыйныя праверкі перад адпраўкай на сервер

en: On demand
be: Па патрабаванні

en: On upload
be: Пры адпраўцы на сервер

en: Tests
be: Тэсты

en: Choose tests to enable
be: Абраць тэсты для ўключэння

en: Beginning task {2}: {0}{1}
be: Пачатак выканання задачы {2}: {0}{1}

en: Finishing task {2}: {0}{1} ({3})
be: Завяршэнне задачы {2}: {0}{1} ({3})

en: Progress of task {2}: {0}{1} is {3}% ({4})
be: Выкананне задачы {2}: {0}{1} складае {3}% ({4})

en: multiple
be: некалькі

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
be[0]: Выдаліць старыя ключы з  {0} аб’екта
be[1]: Выдаліць старыя ключы з  {0} аб’ектаў
be[2]: Выдаліць старыя ключы з  {0} аб’ектаў

en: Delete the selection in the tag table
be: Выдаліць адзначанае ў табліцы тэгаў

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
be: Выкарыстоўваць нарыхтоўку ''{0}'' з групы ''{1}''

en: Use preset ''{0}''
be: Выкарыстоўваць нарыхтоўку ''{0}''

en: Elements of type {0} are supported.
be: Падтрымліваецца элемент тыпу {0}.

en: This preset also sets: {0}
be: Гэта нарыхтоўка таксама дадае: {0}

en: Apply Preset
be: Ужыць нарыхтоўку

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
be: Немагчыма ўжыць нарыхтоўку <i>{0}</i>, бо нічога не вылучана!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
be: Немагчыма прымяніць нарыхтоўку <i>{0}</i>, бо вылучаныя непрыдатныя аб''екты!

en: Change {0} object | Change {0} objects
be[0]: Змяняем {0} аб’ект
be[1]: Змяняем {0} аб’екты
be[2]: Змяняем {0} аб’ектаў

en: Nothing selected!
be: Нічога не вылучана!

en: Selection unsuitable!
be: Абраны непадыходныя аб’екты!

en: Change Tags
be: Змяніць тэгі

en: Add or remove toolbar button
be: Дадаць ці выдаліць кнопку панэлі прылад

en: Unknown type: {0}
be: Невядомы тып: {0}

en: Preset group {1} / {0}
be: Група нарыхтовак {1} / {0}

en: Preset group {0}
be: Група нарыхтовак {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
be: Адносіны {0} былі выкарыстаны перш чым былі апісаны

en: Reference stack for {0} is too large
be: Спасылкавы стэк для {0} занадта вялікі

en: Roles cannot appear more than once
be: Ролі не могуць з’яўляцца больш аднаго разу

en: Preset role element without parent
be: Нарыхтоўка элемента ролі без бацькоў

en: Preset sub element without parent
be: Нарыхтоўка ўкладзенага элемента без бацькоў

en: Error parsing {0}:
be: Памылка пры разборы {0}:

en: Search presets
be: Пошук нарыхтовак

en: Search for objects by preset...
be: Пошук аб’ектаў па нарыхтоўцы...

en: Search for objects by their presets.
be: Пошук аб’ектаў па іх нарыхтоўках.

en: Search for objects by preset
be: Пошук аб’ектаў па нарыхтоўцы

en: Show only applicable to selection
be: Паказваць толькі падыходныя да вылучаных

en: Search in tags
be: Пошук у тэгах

en: Add toolbar button
be: Дадаць кнопку на панэль прылад

en: Preset preferences...
be: Наладкі нарыхтовак...

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
be: Пстрыкніце, каб адкрыць укладку нарыхтовак тэгаў у наладах

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
be: Пашкоджаная нарыхтоўка тэгаў "{0}-{1}" - Java метад зададзены ў ''values_from'' не "{2}"

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
be: Пашкоджаная нарыхтоўка тэгаў "{0}-{1}" - Java метад зададзены ў ''values_from'' перамясціў {2} ({3})

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - number of items in ''{2}'' must be the same as in ''values''
be: Пашкоджаная нарыхтоўка тэга «{0}-{1}» - колькасць элементаў у ''{2}'' павінна быць такім жа, як у ''values''

en: Detailed information: {0} <> {1}
be: Дакладная інфармацыя: {0} <> {1}

en: <different>
be: <розныя>

en: This corresponds to the key ''{0}''
be: Гэта адпавядае ключу ''{0}''

en: More information about this feature
be: Падрабязней

en: Optional Attributes:
be: Дадатковыя атрыбуты:

en: Edit also …
be: Змяніць таксама...

en: Keeps the original values of the selected objects unchanged.
be: Пакідае зыходныя значэнні вылучаных аб’ектаў без змен.

en: Sets the key ''{0}'' to the value ''{1}''.
be: Прысвойвае ключу ''{0}''значэнне ''{1}''.

en: Clears the key ''{0}''.
be: Ачышчае ключ ''{0}''.

en: Unknown ISO-3166 Code: {0}
be: Невядомы код ISO-3166: {0}

en: Unknown requisite: {0}
be: Невядомы запыт: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
be: Невядомае значэнне рэгулярнага выраза: {0}

en: Illegal member expression: {0}
be: Недапушчальны выраз у {0}

en: Available roles
be: Даступныя ролі

en: role
be: роля

en: count
be: колькасць

en: elements
be: элементы

en: Select auto-increment of {0} for this field
be: Выберыце аўта-павелічэнне {0} для гэтага поля

en: Cancel auto-increment for this field
be: Адмяніць аўта-павелічэнне для гэтага поля

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
be: Рэгулёўны {0} яшчэ не зарэгістраваны. Немагчыма ўсталяваць удзел у сінхранізаваных рэгулёўках.

en: Adjustable {0} not registered yet.
be: Рэгулёўны {0} яшчэ не зарэгістраваны.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
be: Некаторыя з апрацоўнікаў націскаў клавіш забыліся сябе выдаліць: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
be: Некаторыя з апрацоўнікаў клавіш-мадыфікатараў забыліся прыбраць сябе: {0}

en: All files (*.*)
be: Усе файлы (*.*)

en: Received error page:
be: Атрыманая старонка паведамлення пра памылку:

en: {0}... [please type its number]
be: {0}... [калі ласка, увядзіце яго нумар]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
be: Налада з ключом ''{0}'' не ўтрымоўвае ''{1}''. Немагчыма аднавіць геаметрыю акна з налад.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
be: Налада з ключом ''{0}'' не ўтрымоўвае цэлае (int) значэнне для ''{1}''. Атрымана {2}. Немагчыма аднавіць геаметрыю акна з дапамогай параметраў.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
be: Памылка пры аналізе поля ''{1}'' у наладзе з ключом ''{0}''. Тэкст памылкі: {2}. Немагчыма аднавіць геаметрыю акна ў адпаведнасці з наладамі.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
be: Налада з ключом ''{0}'' не існуе. Немагчыма аднавіць геаметрыю акна ў адпаведнасці з наладамі.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
be: Ігнараванне скажонай геаметрыі: {0}

en: Input validation: error
be: Кантроль уводу: памылка

en: Input validation: error background
be: Кантроль уводу: фон памылкі

en: Input validation: warning
be: Кантроль уводу: папярэджанне

en: Input validation: warning foreground
be: Праверка ўводу: папярэджанне на пярэднім плане

en: Input validation: warning background
be: Кантроль уводу: фон папярэджання

en: Input validation: valid
be: Кантроль уводу: без памылак

en: Min. latitude
be: Мін. шырата

en: Min. longitude
be: Мін. даўгата

en: Max. latitude
be: Макс. шырата

en: Max. longitude
be: Макс. даўгата

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
be: URL ад www.openstreetmap.org (Вы можаце ўставіць URL для спампоўкі з сервера тут, каб паказаць межы рэдагавання)

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
be: Бягучае значэнне не з’яўляецца карэктным ідэнтыфікатарам пакета праўкі. Увядзіце цэлую лічбу > 0, або URL пакета правак.

en: Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
be: Увядзіце цэлую лічбу > 0, або URL пакета правак.

en: Please select the row to edit.
be: Калі ласка, абярыце радок для рэдагавання.

en: Add a new source to the list.
be: Дадаць у спіс новую крыніцу.

en: Edit the selected source.
be: Кіраваць абраную крыніцу.

en: Delete the selected source from the list.
be: Выдаліць крыніцу са спісу.

en: Enter a search expression
be: Увядзіце выраз для пошуку

en: Right to Left
be: Справа налева

en: Switch the text orientation to Right-to-Left.
be: Пераключыць на арыентацыю тэксту справа налева.

en: Left to Right
be: Злева направа

en: Switch the text orientation to Left-to-Right.
be: Пераключыць на арыентацыю тэксту злева направа.

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
be: Бягучае значэнне не з’яўляецца дапушчальным OSM ID. Калі ласка, увядзіце цэлы лік> 0

en: false: the property is explicitly switched off
be: false: параметр відавочна выключаны

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
be: false: уласцівасць ''{0}'' відавочна выключана

en: true: the property is explicitly switched on
be: true: параметр відавочна ўключаны

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
be: true: уласцівасць ''{0}'' відавочна ўключана

en: partial: different selected objects have different values, do not change
be: часткова: вылучаныя аб’екты маюць розныя значэнні, не змяняйце

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
be: partial: у розных абраных аб’ектаў розныя значэнні «{0}», не змяняйце

en: unset: do not set this property on the selected objects
be: абнуліць: не ўсталёўваць гэты параметр для выбраных аб’ектаў

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
be: unset: не ўсталёўваць уласцівасць ''{0}'' у вылучаных аб''ектаў

en: Cut
be: Выразаць

en: Right click = copy to clipboard
be: Пстрычка правай кнопкай = капіяваць у буфер абмену

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
be: абавязковы атрыбут ''{0}'' адсутнічае

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
be: няслушнае значэнне абавязковага атрыбуту ''{0}'' тыпу long, бягучае значэнне ''{1}''

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
be: няслушнае значэнне абавязковага атрыбуту ''{0}'' тыпу long (>=0), бягучае значэнне ''{1}''

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
be: Недапушчальнае значэнне для атрыбуту «{0}» тыпу double. Атрымана «{1}».

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
be: няслушнае значэнне абавязковага атрыбуту ''{0}'' тыпу boolean, бягучае значэнне ''{1}''

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
be: няслушнае значэнне абавязковага атрыбуту ''{0}'' тыпу OsmPrimitiveType, бягучае значэнне ''{1}''

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
be: Лінія з вонкавым ID «{0}» утрымоўвае адсутную кропку з вонкавым ID «{1}».

en: Deleted node {0} is part of way {1}
be: Выдаленая кропка {0} гэта частка лініі {1}

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
be: Лінія {0} з {1} кропкамі няпоўная, бо сама меней адна з кропак адсутнічае ў загружаных дадзеных.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
be: Дачыненне з вонкавым id ''{0}'' звяртаецца да адсутнага элемента з вонкавым id ''{1}''.

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
be: Выключаны член {0} ўваходзіць у склад дачынення {1}

en: Prepare OSM data...
be: Падрыхтоўка дадзеных...

en: Parsing OSM data...
be: Разбор дадзеных OSM...

en: Preparing data set...
be: Падрыхтоўка набору дадзеных...

en: Post-processing data set...
be: Постапрацоўка набору дадзеных…

en: Rendering data set...
be: Адмалёўка набору дадзеных…

en: Missing required attribute ''{0}''.
be: Адсутнічае патрэбны атрыбут ''{0}''.

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
be: Няслушная даўжыня значэння атрыбуту ''{0}''. Атрымана ''{1}''.

en: Unsupported version: {0}
be: Непадтрымоўваная версія: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
be: Адсутнічаюць абавязковыя атрыбуты элемента «bounds». Атрымана: minlon=«{0}»,minlat=«{1}»,maxlon=«{2}»,maxlat=«{3}», origin=«{4}».

en: Illegal object with ID=0.
be: Недапушчальны аб’ект з id=0

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
be: Няслушнае значэнне атрыбуту ''version'' на элеменце OSM з ID {0}. Атрымана {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
be: Адсутнічае атрыбут ''version'' на элеменце OSM з ID {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
be: Прывядзенне значэння атрыбуту ''version'' элемента {0} да нормы: {2}, Версія API: ''{3}''. Бягучае значэнне: {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
be: Невядомая ці непадтрымоўваная версія API. Атрымана {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
be: Няслушнае значэнне атрыбуту ''changeset'' для новага аб’екта {1}. Атрымана {0}. Будзе скінуты на 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
be: Няслушнае значэнне атрыбуту ''changeset''. Атрымана {0}.

en: Missing key or value attribute in tag.
be: У тэгу адсутнічае ключ ці значэнне атрыбуту.

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
be: Недапушчальнае значэнне для атрыбутаў «lat», «lon» у кропцы з ID {0}. Атрымана «{1}», «{2}».

en: Deleted way {0} contains nodes
be: Выдаленая лінія {0} утрымоўвае кропкі

en: Deleted relation {0} contains members
be: Выдаленае дачыненне {0} ўтрымлівае даччыныя элементы

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
be: Адсутнічае атрыбут ''ref'' ва ўдзельніка дачынення {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
be: Няправільнае значэнне атрыбуту ''ref'' у ўдзельніка дачынення {0}. Атрымана {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
be: Няпоўная спецыфікацыя <member> з ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
be: Адсутнічае атрыбут ''type'' у ўдзельніка {0} дачынення {1}.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
be: Няправільнае значэнне атрыбуту ''type'' у ўдзельніка {0} дачынення {1}. Атрымана {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
be: Спампоўка кропак з {0} да {1}...

en: Contacting OSM Server...
be: Падлучэнне да сервера OSM...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
be: Немагчыма адкрыць уваходны струмень для рэсурсу ''{0}''

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
be: Не атрымалася адкрыць файл з пашырэннем ''{2}'' і імем ''{3}'' у zip-файле ''{0}''. Паўстала выключэнне: {1}

en: Cache update for {0}
be: Абнаўленне кэша для {0}

en: The requested URL {0} was not found
be: Запытаны URL {0} не знойдзены

en: Failed to rename file {0} to {1}.
be: Збой пераназвання файла {0} у {1}.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
be: Збой загрузкі {0}, выкарыстоўвайце кэшаваны файл і паспрабуйце ізноў пазней: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
be: Недапушчальнае значэнне атрыбуту ''{0}'' элемента ''{1}'' у магчымасцях сервера, роўнае ''{2}''

en: Error adding certificate {0} - certificate fingerprint mismatch. Expected {1}, was {2}
be: Памылка пры даданні сертыфіката {0} - не супадае адбітак сертыфіката. Чакаўся {1}, атрыманы {2}

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
be: Сервер паведаміў пра няўдалы разбор даты ''{0}''.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
be: Нечаканы фармат ці памылка загалоўка для канфлікту ў абнаўленні пакета правак. Атрымана ''{0}''

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
be: Няслушнае значэнне даўгаты для параметру ''{0}'', атрымана {1}

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
be: Няслушнае значэнне шыраты для параметру ''{0}'', атрымана {1}

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
be: Нечаканае значэнне для ''{0}'' у URL запыту пакета правак, атрымана {1}

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
be: Немагчыма стварыць запыт пакета правак, які ўключае ў сябе абодва параметры запыту і ''uid'', і ''display_name''

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
be: Непадтрымоўваны параметр ''{0}'' у радку запыту пакета правак

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
be: Неспадзяваны фармат нумара порта ў параметры ''{0}''. Атрымана ''{1}''.

en: The proxy will not be used.
be: Проксі не будзе скарыстаны.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
be: Няправільны нумар порта ў наладзе ''{0}''. Атрымана {1}.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
be: Неспадзяванае значэнне параметру ''{0}'', роўнае ''{1}''. Проксі выкарыстоўвацца не будзе.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
be: Неспадзяваныя параметры для HTTP-проксі. Паказаны хост ''{0}'' і порт ''{1}''.

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
be: Неспадзяваныя параметры для SOCKS-проксі. Паказаны хост ''{0}'' і порт ''{1}''.

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
be: Збой падлучэння да проксі-серверу ''{0}'' для URI ''{1}''. Памылка: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
be: JVM не наладжана для пошуку проксі з сістэмных налад. Уласцівасць ''java.net.useSystemProxies'' адсутнічала падчас запуску. Проксі не будзе выкарыстоўвацца.

en: Parsing response from server...
be: Разбор адказу сервера...

en: Postprocessing uploaded data...
be: Постапрацоўка адпраўленых дадзеных...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
be: Нечаканы элемент XML з імем ''{0}''

en: Relation/non-geometry feature without properties found: {0}
be: Знойдзена дачыненне ці негеаметрычны аб’ект без уласцівасцяў: {0}

en: Relation/non-geometry feature without type found: {0}
be: Знойдзена дачыненне ці негеаметрычны аб’ект без тыпу: {0}

en: Unknown json object found {0}
be: Выяўлены невядомы аб’ект json {0}

en: Geometry of feature {0} is null
be: Адсутнічае геаметрыя ў аб’екта {0}

en: Downloading OSM data...
be: Спампоўка дадзеных OSM...

en: {0} element does not have valid latitude and/or longitude.
be: Элемент {0} не мае рэчаіснай шыраты і/ці даўгаты.

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
be: Памылка разбору: няправільная структура дакумента gpx

en: (at line {0}, column {1})
be: (радок {0}, слупок {1})

en: The file was created by "{0}".
be: Файл быў створаны «{0}».

en: Unknown mode {0}.
be: Невядомы рэжым {0}.

en: get number of unread messages
be: атрымаць лік непрачытаных паведамленняў

en: Message notifier
be: Паведамленні

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
be: Выбарка пакета кропак з «{0}»

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
be: Выбарка пакета ліній з ''{0}''

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
be: Выбарка пакета дачыненняў з ''{0}''

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
be[0]: Спампоўка {0} аб’екта з «{1}»
be[1]: Спампоўка {0} аб’ектаў з «{1}»
be[2]: Спампоўка {0} аб’ектаў з «{1}»

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
be: Сервер адказаў памылкай з кодам 404, паўтараем індывідуальнымі запытамі для кожнага аб’екта.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
be: Выбарка кропкі з id {0} з «{1}»

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
be: Выбарка лініі з id {0} з ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
be: Выбарка дачынення з id {0} з '' {1} ''

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
be: Сервер выдаў памылку 404 для id {0}. Прапускаем.

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
be: Пусты паказальнік памылкі, магчыма, ёсць адсутныя тэгі

en: {0} not available (offline mode)
be: {0} недаступны (аўтаномны рэжым)

en: JOSM website
be: Вэб-сайт JOSM

en: Cache updates
be: Абнаўленні кэша

en: Certificates
be: Сертыфікаты

en: Unable to initialize OSM API.
be: Не атрымалася ініцыялізаваць OSM API.

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
be: Гэта версія JOSM несумяшчальная з наладжаным серверам.

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
be: Падтрымліваецца пратакол версіі 0.6, у той час як сервер сказаў, што ён падтрымлівае {0} да {1}.

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
be: сервер вярнуў нечаканы фармат id, бягучае значэнне "{0}"

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
be: Нечаканы фармат новай версіі змененага элемента "{0}". Атрымана "{1}"

en: Unexpected format of new version of deleted primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
be: Нечаканы фармат новае версіі выдаленага прымітыву «{0}». Атрымана «{1}».

en: Creating changeset...
be: Стварэнне пакета правак...

en: Successfully opened changeset {0}
be: Пакет правак {0} паспяхова адкрыты

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
be: патрабуецца ідэнтыфікатар пакета правак > 0. Атрымана {0}

en: Updating changeset...
be: Абнаўленне пакета правак...

en: Updating changeset {0}...
be: Абнаўленне пакета правак {0}...

en: Closing changeset...
be: Закрыццё пакета правак...

en: Changeset must be closed in order to add a comment
be: Пакет правак павінен быць закрыты для дадання каментара

en: Preparing upload request...
be: Падрыхтоўка запыту адпраўкі на сервер...

en: Waiting 10 seconds ...
be: Чаканне 10 секунд ...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
be: Спроба {0} з {1} праз {2} секунды...

en: OK - trying again.
be: OK - спрабуем яшчэ раз.

en: Starting retry {0} of {1}.
be: Спроба {0} з {1}.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
be: Бягучы пакет правак пусты. Немагчыма адправіць дадзеныя.

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
be: Патрабуецца, каб ID бягучага пакета правак быў > 0. Бягучы ID: {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
be: Патрабуецца адкрыты пакет правак. Атрыманы закрыты пакет правак з ідэнтыфікатарам {0}

en: Note upload failed
be: Не атрымалася адправіць нататку

en: Error parsing note response from server
be: Памылка пры разборы адказу сервера на адпраўку нататкі

en: The server replied an error with code {0}.
be: Сервер вярнуў памылку з кодам {0}

en: (Code={0})
be: (Код={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
be: Пралог дакумента OsmChange ужо запісаны. Калі ласка, запісвайце толькі адзін раз.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
be: Пралог дакумента OsmChange яшчэ не напісаны. Калі ласка, будзьце першымі.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
be: Не падтрымоўваны пачатковы элемент ''{0}'' у змесціве пакета змен у пазіцыі ({1},{2}). Пропуск.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
be: Няправільная структура дакумента. Знойдзены node, way, ці relation за межамі ''create'', ''modify'', ці ''delete''.

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
be: Не падтрымоўваны канчатковы элемент ''{0}'' у змесціве пакета змен у пазіцыі ({1},{2}). Пропуск.

en: Parsing changeset content ...
be: Разбор змесціва пакета правак ...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
be: Няслушнае цэлае значэнне атрыбуту ''{0}''. Атрымана ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
be: Няслушнае значэнне для атрыбуту ''{0}''. Атрымана''{1}''.

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
be: Няслушнае лікавае значэнне для атрыбуту ''{0}''. Атрымана ''{1}''.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
be: Адсутнічае абавязковы атрыбут ''{0}'' для элемента XML {1}.

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
be: Нявызначаны элемент ''{0}'' выяўлены ва ўваходным струмені. Адменена.

en: Parsing list of changesets...
be: Аналіз спісу пакетаў правак...

en: Obtain OAuth 2.0 token for authentication?
be: Атрымаць токен OAuth 2.0 для аўтэнтыфікацыі?

en: Obtain authentication to OSM servers
be: Атрыманне аўтэнтыфікацыі на серверах OSM

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
be: Не атрымалася падпісаць злучэнне HTTP, выкарыстоўваючы загаловак аўтэнтыфікацыі OAuth

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
be: Неспадзяванае значэнне параметру ''{0}'', роўнае ''{1}''.

en: Parsing OSM history data ...
be: Разбор дадзеных гісторыі OSM...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
be: Нявызначаны элемент ''{0}'' выяўлены ва ўваходным струмені. Прапушчана.

en: Reading was canceled
be: Чытанне было адменена

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
be: Адсутнічае абавязковы атрыбут ''{0}'' на <nd> лініі {1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
be: Няслушнае значэнне атрыбуту ''ref'' элемента <nd>. Атрымана {0}.

en: Line {0} column {1}:
be: Радок {0} слупок {1}:

en: Downloading referring ways ...
be: Спампоўка ліній, што спасылаюцца...

en: Downloading referring relations ...
be: Спампоўка дачыненняў, што спасылаюцца...

en: Reading changesets...
be: Чытанне пакетаў правак...

en: Downloading changesets ...
be: Спампоўка пакетаў правак...

en: Reading changeset {0} ...
be: Чытанне пакета правак {0} ...

en: Downloading changeset {0} ...
be: Спампоўка пакета правак {0} ...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
be[0]: Спампоўка {0} пакета правак з сервера...
be[1]: Спампоўка {0} пакетаў правак з сервера...
be[2]: Спампоўка {0} пакетаў правак з сервера...

en: Downloading content for changeset {0} ...
be: Спампоўка змесціва пакета правак {0}  з сервера...

en: Contacting OSM Server for {0}
be: Зварот да сервера OSM за {0}

en: Downloading history...
be: Спампоўка гісторыі...

en: Contacting Server...
be: Злучэнне з серверам...

en: Downloading OSM notes...
be: Спампоўка нататак OSM...

en: Downloading data...
be: Спампоўка дадзеных...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
be: Не атрымоўваецца злучыцца з серверам OSM. Калі ласка, праверце Ваша інтэрнэт-злучэнне.

en: Reading error text failed.
be: Не атрымалася прачытаць тэкст памылкі.

en: XML tag <user> is missing.
be: Адсутнічае тэг XML <user>.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
be: Адсутнічае атрыбут ''{0}'' на тэгу XML ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
be: Няслушнае значэнне атрыбуту ''{0}'' на тэгу XML ''{1}''. Атрымана {2}.

en: Reading user info ...
be: Чытанне інфармацыі пра карыстальніка ...

en: Reading user preferences ...
be: Чытанне карыстацкіх наладаў...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
be: Пачатак адпраўкі на сервер з асобным запытам на кожны элемент ...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
be: {0}% ({1}/{2}), {3} засталося. Адпраўка на сервер кропкі «{4}» (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
be: {0}% ({1}/{2}), {3} засталося. Адпраўка на сервер лініі «{4}» (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
be: {0}% ({1}/{2}), {3} засталося. Адпраўка на сервер дачынення «{4}» (id: {5})

en: Starting to upload in one request ...
be: Пачатак адпраўкі на сервер за адзін запыт...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
be: Значэнне >0 чакалася для параметру ''{0}'', атрымана {1}

en: Starting to upload in chunks...
be: Пачатак адпраўкі на сервер па частках...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
be[0]: ({0}/{1}) Адпраўка {2} аб’екта...
be[1]: ({0}/{1}) Адпраўка {2} аб’ектаў...
be[2]: ({0}/{1}) Адпраўка {2} аб’ектаў...

en: Uploading data ...
be: Адпраўка дадзеных на сервер ...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
be: Выяўлены нечаканы id 0 для элемента osm

en: Failed to evaluate {0}
be: Не атрымалася выканаць {0}

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
be: Неспадзяванае значэнне для ключа ''{0}'' у наладах, атрымана ''{1}''

en: {0} bytes have been read
be: {0} байт прачытана

en: unspecified reason
be: нявызначаны чыннік

en: Error playing sound
be: Памылка пры прайграванні гуку

en: This is after the end of the recording
be: Гэта пазней канца запісу

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Note:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file on your computer. </p></body></html>
be: <html><body><p class="warning-body"><strong>Увага:</strong> Пароль захоўваецца ў выглядзе простага тэксту ў наладках JOSM на вашым кампутары. </p></body></html>

en: Save user and password (unencrypted)
be: Захаваць імя карыстальніка і пароль (не зашыфравана)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
be: Памер стыляў {0} не супадае з памерам пластоў {1}

en: Assume
be: Прысвоіць

en: Existing values
be: Існыя значэнні

en: <delete from {0} objects>
be: <выдаліць з {0} аб’ектаў>

en: Old values of
be: Старыя значэнні

en: Add tags to selected objects
be: Дадаць тэгі да вылучаных аб’ектаў

en: Add selected tags
be: Дадаць абраныя тэгі

en: Add all tags
be: Дадаць усе тэгі

en: Add checked tags to selected objects
be: Дадаць пазначаныя тэгі да вылучаных аб’ектаў

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
be: Shift+Enter: дадаць усе тэгі да вылучаных аб’ектаў

en: Enable the checkbox to accept the value
be: Пастаўце сцяжок каб ужыць значэнне

en: Accept all tags from {0} for this session
be: Прыняць усе тэгі {0} для гэтай сесіі

en: Load data from API
be: Загрузіць дадзеныя API

en: Import data from URL
be: Імпартаваць дадзеныя па URL

en: Open local files
be: Адкрываць лакальныя файлы

en: Open remote files
be: Адкрываць падаленыя файлы

en: Load imagery layers
be: Загрузіць здымкі як пласты

en: Change the selection
be: Змяніць выбар

en: Change the viewport
be: Змяніць поле індыкацыі

en: Create new objects
be: Стварыць новыя аб’екты

en: Read protocol version
be: Чытаць версію пратаколу

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
be: Не атрымалася запусціць сервер дыстанцыйнага кіравання IPv4 на порце {0}: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
be: Не атрымалася запусціць сервер дыстанцыйнага кіравання IPv6 на порце {0}: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
be: Дыстанцыйнае кіраванне::Прыём аддаленага злучэння на {0}: {1}

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
be: Дыстанцыйнае кіраванне::Сервер {0}:{1} спынены.

en: Remote Control has been asked to create a new node.
be: Дыстанцыйнае кіраванне атрымала запыт на стварэнне новай кропкі.

en: Coordinates:
be: Каардынаты:

en: There is no layer opened to add node
be: Няма адкрытага пласта для дадання кропкі

en: Remote Control has been asked to create a new way.
be: Праз Дыстанцыйнае кіраванне атрыманы запыт на стварэнне новай лініі.

en: Invalid coordinates: {0}
be: Няправільныя каардынаты: {0}

en: There is no layer opened to add way
be: Няма адкрытага пласта для дадання лініі

en: Add way
be: Дадаць лінію

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
be: Праз Дыстанцыйнае кіраванне атрыманы запыт аб падтрымоўваемых магчымасцях. Гэта дазволіць сайтам паспрабаваць вызначыць вашу версію JOSM

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
be: Праз Дыстанцыйнае кіраванне атрыманы запыт на загрузку фону па наступнай спасылцы:

en: Remote imagery
be: Аддалены фон

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
be: Наступныя ключы абавязковыя, але не былі ўказаны: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
be: Праз Дыстанцыйнае кіраванне атрыманы запыт на імпарт дадзеных з наступнай спасылкі:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
be: Праз Дыстанцыйнае кіраванне атрыманы запыт на загрузку дадзеных з API.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto selected objects.
    Since no objects have been selected before this click, no tags were added.
    Select one or more objects and click the link again.
be: Вы пстрыкнулі на спасылцы падаленага кіравання JOSM для прызначэння тэгаў вылучаным аб’ектам.
    Паколькі перад пстрычкай не былі вылучаны аб’екты, тэгі не былі дададзены.
    Вылучыце адзін ці некалькі аб’ектаў і пстрыкніце на спасылцы зноў.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto objects.
    Unfortunately that link seems to be broken.
    Technical explanation: the URL query parameter ''select='' or ''search='' has an invalid value.
    Ask someone at the origin of the clicked link to fix this.
be: Вы пстрыкнулі на спасылцы падаленага кіравання JOSM для прызначэння тэгаў аб’ектам.
    Нажаль, гэта спасылка, здаецца, пашкоджана.
    Тэхнічнае тлумачэнне: параметр URL-запыту «select=» ці «search=» мае недапушчальнае значэнне.
    Папытайце таго, хто даў гэту спасылку, выправіць яе.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
be: Шырата павінна быць паміж {0} і {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
be: Даўгата павінна быць паміж {0} і {1}

en: The minima must be less than the maxima
be: Мінімум павінен быць менш максімуму

en: Remote Control has been asked to load the following data:
be: Было прапанавана спампаваць наступныя дадзеныя праз Дыстанцыйнае кіраванне:

en: Loading data
be: Загрузка дадзеных

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
be: Праз Дыстанцыйнае кіраванне быў атрыманы запыт на загрузку аб’ектаў (па іх ID) праз API.

en: No valid object identifier has been provided
be: Не паказаны рэчаісны ідэнтыфікатар аб’екта

en: Remote Control has been asked to open a local file.
be: Праз Дыстанцыйнае кіраванне атрыманы запыт на адкрыццё лакальнага файла.

en: Do you want to allow this?
be: Дазволіць дзеянне?

en: Yes, always
be: Так, заўсёды

en: Yes, once
be: Так, адзін раз

en: Confirm Remote Control action
be: Пацвярджаць дзеянні Дыстанцыйнага кіравання

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
be: Праз Дыстанцыйнае кіраванне атрыманы запыт аб версіі пратаколу. Гэта дазволіць вэб сайтам вызначыць, ці запушчаны JOSM.

en: local file
be: лакальны файл

en: include
be: уключыць

en: Layer contains unsaved data - save to file.
be: Пласт утрымоўвае незахаваныя дадзеныя - захаваць у файл.

en: Layer does not contain unsaved data.
be: Пласт не ўтрымоўвае незахаваных дадзеных.

en: Data:
be: Дадзеныя:

en: Link to a OSM data file on your local disk.
be: Спасылка на OSM-файл на лакальным дыску

en: Include OSM data in the .joz session file.
be: Уключыць дадзеныя OSM у файл сеансу .joz.

en: Link to a GPX data file on your local disk.
be: Спасылка на GPX-файл на вашым лакальным дыску

en: Include GPX data in the .joz session file.
be: Уключыць дадзеныя GPX у файл сеансу .joz.

en: No file association
be: Тып файла не зарэгістраваны

en: GPX data will be included in the session file.
be: Дадзеныя GPX будуць уключаны ў файл сеансу.

en: OSM data will be included in the session file.
be: Дадзеныя OSM будуць уключаны ў файл сеансу.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
be: Версія ''{0}'' мета-дадзеных пласта geoimage не падтрымліваецца. Чакалася: 0.1

en: include marker layer "{0}"
be: уключыць маркерны пласт "{0}"

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
be: Версія «{0}» метададзеных для пласта трэка gpx не падтрымліваецца. Чакалася: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
be: Версія «{0}» метададзеных для пласта здымка не падтрымліваецца. Чакалася: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
be: Версія ''{0}'' метададзеных для пласта маркераў не падтрымліваецца. Чакалася: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for note layer is not supported. Expected: 0.1
be: Версія ''{0}'' метададзеных для пласта нататак не падтрымліваецца. Чакалася: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
be: Версія «{0}» метададзеных для пласта дадзеных OSM не падтрымліваецца. Чакалася: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
be: Чакалася імя файла для пласта № {0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
be: Файл сеансу (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
be: Непадтрымоўваная  схема ''{0}'' у URI ''{1}''.

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
be: Нечаканы каранёвы элемент ''{0}'' у файле сеансу

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
be: Непадтрымоўваная  версія ''{0}'' файла сеансу. Чакалася: 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
be: адсутнічае абавязковы атрыбут ''index'' для элемента ''layer''

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
be: нечаканы фармат атрыбуту ''index'' для элемента ''layer''

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
be: атрыбут ''index'' ({0}) для элемента ''layer'' павінен быць унікальным

en: missing layer with index {0}
be: адсутнічае пласт з індэксам {0}

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
be: адсутнічае абавязковы атрыбут ''name'' для элемента ''layer''

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
be: адсутнічае абавязковы атрыбут ''type'' для элемента ''layer''

en: Unable to load layer
be: Немагчыма загрузіць пласт

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
be: Немагчыма загрузіць пласт тыпу ''{0}'', паколькі падыходны фільтр імпарту не знойдзены.

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
be: Немагчыма загрузіць пласт {0}, паколькі ён залежыць ад пласта {1}, які быў прапушчаны.

en: Error loading layer
be: Памылка загрузкі пласта

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
be: <html>Не атрымалася загрузіць пласт {0} ''{1}''.<br>Памылка:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
be: Прапусціць пласт і працягнуць

en: expected .jos file inside .joz archive
be: чакаўся .jos файл у .joz архіве

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
be: Не атрымалася стварыць каталог наладак модуля, што адсутнічаў: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
be: Не атрымалася стварыць каталог карыстацкіх дадзеных модуля, што адсутнічаў: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
be: Не атрымалася стварыць каталог кэша модуля, што адсутнічаў: {0}

en: Skip Download
be: Прапусціць спампоўку

en: Download Plugin
be: Спампаваць модуль

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
be: JOSM версіі {0} патрэбен модуль {1}.

en: Download skipped
be: Спампоўка прапушчана

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
be: Не атрымалася спампаваць модуль «{0}». Адрас для яго спампоўкі невядомы. Пропуск спампоўкі.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
be: Не атрымалася запампаваць модуль «{0}». Спасылка «{1}» не з''яўляецца дзейсным URL. Пропуск спампоўкі.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
be: Не атрымалася стварыць каталог модуля ''{0}''

en: Downloading Plugin {0}...
be: Спампоўка модуля {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
be: У модулі {0} адбылася памылка

en: integrated into main program
be: убудаванае ў асноўную праграму

en: replaced by new {0} plugin
be: заменена новым {0} модулем

en: no longer required
be: больш не патрабуецца

en: Plugin information
be: Інфармацыя пра модуль

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
be[0]: Наступны модуль больш не патрэбны і быў адключаны:
be[1]: Наступны модулі больш не патрэбны і былі адключаны:
be[2]: Наступны модулі больш не патрэбны і былі адключаны:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
be: <html>Была запытана загрузка модуля "{0}". <br> Гэты модуль больш не ўдасканальваецца і, падобна, што будзе памылкова працаваць.<br>Лепш яго адключыць.<br>Выдаліць яго з налад?</html>

en: Plugin update
be: Абнаўленне модуля

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
be: Вы абнавілі ваша праграмнае забеспячэнне JOSM.<br>Каб не было праблем, модулі таксама варта абнавіць.<br><br>Абнавіць модулі зараз?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
be: Апошняе абнаўленне модуля было больш {0} дзён назад

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
be: Пропуск абнаўленне модуляў пасля абнаўлення JOSM. Аўтаматычнае абнаўленне пры старце адключана.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
be: Пропуск перыядычнага абнаўлення модуляў JOSM. Аўтаматычнае абнаўленне пры старце адключана.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
be: Запуск абнаўлення модуля пасля абнаўлення JOSM. Аўтаматычнае абнаўленне ў момант запуску ўключана.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
be: Запуск перыядычнага абнаўлення модуля. Аўтаматычнае абнаўленне ў момант запуску выключана.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
be: Нечаканае значэнне ''{0}'' для налады ''{1}''. Прымаецца значэнне ''ask''.

en: Click to update the activated plugins
be: Націсніце, каб абнавіць усталяваныя модулі

en: Skip update
be: Прапусціць абнаўленне

en: Click to skip updating the activated plugins
be: Націсніце, каб прапусціць абнаўленне актываваных модуляў

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
be[0]: Модулю {0} патрабуецца модуль, які не знойдзены. Адсутны модуль:
be[1]: Модулю {0} патрабуецца {1} модуля, якія не знойдзены. Адсутныя модулі:
be[2]: Модулю {0} патрабуецца {1} модуляў, якія не знойдзены. Адсутныя модулі:

en: Download and restart
be: Спампаваць і перазапусціць

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
be[0]: Пстрыкніце, каб спампаваць адсутны модуль і перазапусціць JOSM
be[1]: Пстрыкніце, каб спампаваць адсутныя модулі і перазапусціць JOSM
be[2]: Пстрыкніце, каб спампаваць адсутныя модулі і перазапусціць JOSM

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
be[0]: Пстрыкніце, каб працягнуць без гэтага модуля
be[1]: Пстрыкніце, каб працягнуць без гэтых модуляў
be[2]: Пстрыкніце, каб працягнуць без гэтых модуляў

en: Plugin {0} must be run on a {1} platform.
be: Модуль {0} прызначаны для запуску на платформе {1}.

en: Plugin {0} requires Java version {1}. The current Java version is {2}.<br>You have to update Java in order to use this plugin.
be: Плагін {0} патрабуе Java версіі {1}. Бягучая версія Java — {2}.<br>Вы павінны абнавіць Java, каб выкарыстоўваць гэты плагін.

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
be: <html>Модулю {0} патрэбна версія JOSM {1}. Бягучая версія JOSM: {2}.<br>Вам неабходна абнавіць JOSM, калі вы хочаце карыстацца гэтым модулем.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
be: Немагчыма загрузіць модуль {0}. Выдаліць з налад?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
be: загрузка модуля ''{0}'' (версія {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
be: <html>Немагчыма загрузіць модуль {0}, бо не знойдзены<br>асноўны клас ''{1}''.<br>Выдаліць з налад?</html>

en: Loading plugins ...
be: Загрузка модуляў з сервера...

en: Checking plugin preconditions...
be: Праверка ўваходных умоў для модуляў...

en: Loading plugin ''{0}''...
be: Загрузка модуля ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
be[0]: JOSM не змог знайсці інфармацыю пра модуль:
be[1]: JOSM не змог знайсці інфармацыю пра наступныя модулі:
be[2]: JOSM не змог знайсці інфармацыю пра наступныя модулі:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
be[0]: Модуль не загружаецца з сервера.
be[1]: Модулі не загружаюцца з сервера.
be[2]: Модулі не загружаюцца з сервера.

en: Determining plugins to load...
be: Вызначэнне модуляў для спампоўкі...

en: Removing deprecated plugins...
be: Выдаленне непажаданых модуляў...

en: Removing unmaintained plugins...
be: Выдаленне непадтрымоўваных модуляў...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
be[0]: Абнаўленне наступнага модуля не атрымалася:
be[1]: Абнаўленне наступных модуляў не атрымалася:
be[2]: Абнаўленне наступных модуляў не атрымалася:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
be[0]: Калі ласка, адкрыйце дыялог налад пасля запуску JOSM і паспрабуйце абнавіць яго ўручную.
be[1]: Калі ласка, адкрыйце дыялог налад пасля запуску JOSM і паспрабуйце абнавіць іх уручную.
be[2]: Калі ласка, адкрыйце дыялог налад пасля запуску JOSM і паспрабуйце абнавіць іх уручную.

en: Plugin update failed
be: Абнаўленне модуля не атрымалася

en: Failed to find plugin {0}
be: Не атрымалася знайсці модуль {0}

en: Failed to download plugin information list
be: Не атрымалася спампаваць спіс інфармацыі пра модулі

en: Disable plugin
be: Адключыць модуль

en: Click to delete the plugin ''{0}''
be: Націсніце, каб выдаліць модуль ''{0}''

en: Keep plugin
be: Пакінуць модуль

en: Click to keep the plugin ''{0}''
be: Націсніце, каб захаваць модуль ''{0}''

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
be: Не атрымалася ўсталяваць модуль «{0}» з часовага спампаванага файла «{1}». {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
be: Не атрымалася выдаліць састарэлы модуль ''{0}''.

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
be: Не атрымалася ўсталяваць спампаваны модуль «{0}». Пропуск усталёўкі. JOSM загрузіць старую версію модуля.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
be: Не атрымалася ўсталяваць модуль «{0}» з часовага спампаванага файла «{1}». Памылка перайменавання.

en: Update plugin
be: Абнавіць модуль

en: Click to update the plugin ''{0}''
be: Націсніце для абнаўлення модуля ''{0}''

en: Click to disable the plugin ''{0}''
be: Націсніце, каб адмяніць модуль ''{0}''

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
be: Адбылася нечаканая памылка. Магчыма, яна выклікана модулем ''{0}''.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
be: Паводле інфармацыі ў модулі, аўтарам з’яўляецца {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
be: Паспрабуйце абнавіць модуль да апошняй версіі, перш чым паведамляць пра памылку.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
be: Модуль быў выдалены з канфігурацыі. Калі ласка, перазагрузіце JOSM, каб выгрузіць модуль.

en: no description available
be: апісанне адсутнічае

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
be: Не пытаць і запомніць мой выбар (абярыце Налады->Модулі, каб змяніць яго пазней)

en: Invalid jar file ''{0}''
be: Няправільны jar-файл ''{0}''

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
be: Файл модуля ''{0}'' не ўтрымоўвае дэкларацыі.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
be: Няслушная спасылка "{0}" у модулі {1}

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
be: Няправільнае апісанне модуля «{0}» у модулі {1}

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
be: Няслушны асноўны нумар версіі модуля ''{0}'' у модулі {1}

en: Missing plugin main version in plugin {0}
be: Адсутнічае асноўны нумар версіі ў модулі {0}

en: Invalid Java version ''{0}'' in plugin {1}
be: Непадыходная версія Java «{0}» для модуля {1}

en: More info...
be: Дадатковая інфармацыя...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
be: <b>Модуль атрыманы з вонкавай крыніцы:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
be: Немагчыма выняць інфармацыю пра модуль з дэкларацыі модуля ''{0}''

en: Illegal entry in plugin list.
be: Некарэктны запіс у спісе модуляў.

en: Reading local plugin information..
be: Чытанне інфармацыі пра ўсталяваныя модулі...

en: Processing plugin site cache files...
be: Модуль апрацоўкі файлаў кэша сайта...

en: Processing file ''{0}''
be: Апрацоўка файла ''{0}''

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
be: Не атрымалася прасканаваць файл ''{0}'' на інфармацыю пра модулі. Пропуск.

en: Processing plugin files...
be: Апрацоўка файлаў модуляў...

en: Download plugin list...
be: Спампоўка з сервера спісу модуляў...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
be: Спампоўка спісу модуляў з «{0}»

en: Unsuccessful HTTP request
be: Няўдалы HTTP-запыт

en: Plugin list download error
be: Памылка спампоўкі спісу модуляў

en: JOSM failed to download plugin list:
be: JOSM не атрымалася спампаваць спіс модуляў:

en: Details:
be: Падрабязнасці:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
be: Не атрымалася стварыць каталог модуляў ''{0}''. Памылка пры кэшаванні спісу модуляў з сайта ''{1}''.

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
be: Запіс спісу модуляў у лакальны кэш ''{0}''

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
be: Разбор спісу модуляў з сайта ''{0}''

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
be: Памылка разбору дакумента спісу модуляў з сайта ''{0}''. Сайт прапушчаны. Тэкст памылкі: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
be: Апрацоўка спісу модуляў з сайта ''{0}''

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
be: <html>Не атрымалася ініцыяваць сувязь з серверам OSM {0}.<br>Праверце URL сервера ў наладах і наяўнасць злучэння з Інтэрнэтам.

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
be: <html>Не атрымалася аўтэнтыфікавацца на серверы OSM ''{0}''.<br>Вы выкарыстоўваеце аўтэнтыфікацыю OAuth, але ў сапраўдны момант няма<br>сканфігураванага маркера доступу OAuth.<br>Калі ласка, адкрыйце дыялог налад і згенеруйце ці ўвядзіце маркер доступу.</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
be[0]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>кропку {0}</strong>. Яна ўсё яшчэ выкарыстоўваецца лініяй {1}.<br>Калі ласка, спампуйце лінію, выдаліце спасылку на кропку і адпраўце на сервер ізноў.
be[1]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>кропку {0}</strong>. Яна ўсё яшчэ выкарыстоўваецца лініямі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце ліні, выдаліце спасылку на кропку і адпраўце на сервер ізноў.
be[2]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>кропку {0}</strong>. Яна ўсё яшчэ выкарыстоўваецца лініямі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце ліні, выдаліце спасылку на кропку і адпраўце на сервер ізноў.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
be[0]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>кропку {0}</strong>. Яна ўсё яшчэ выкарыстоўваецца дачыненнем {1}.<br>Калі ласка, спампуйце дачыненне, выдаліце спасылку на кропку і адпраўце на сервер ізноў.
be[1]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>кропку {0}</strong>. Яна ўсё яшчэ выкарыстоўваецца дачыненнямі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце дачыненні, выдаліце спасылку на кропку і адпраўце на сервер ізноў.
be[2]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>кропку {0}</strong>. Яна ўсё яшчэ выкарыстоўваецца дачыненнямі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце дачыненні, выдаліце спасылку на кропку і адпраўце на сервер ізноў.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the way, and upload again.
be[0]: <strong>Не атрымалася</strong> адправіць <strong>лінію {0}</strong>. Яна спасылаецца на выдаленую кропку {1}.<br>Калі ласка, спампуйце кропку, выдаліце спасылку ў лініі і адпраўце на сервер паўторна.
be[1]: <strong>Не атрымалася</strong> адправіць <strong>лінію {0}</strong>. Яна спасылаецца на выдаленыя кропкі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце кропкі, выдаліце спасылкі ў лініі і адпраўце на сервер паўторна.
be[2]: <strong>Не атрымалася</strong> адправіць <strong>лінію {0}</strong>. Яна спасылаецца на выдаленыя кропкі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце кропкі, выдаліце спасылкі ў лініі і адпраўце на сервер паўторна.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
be[0]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>лінію {0}</strong>. Яна ўсё яшчэ выкарыстоўваецца дачыненнем {1}.<br>Калі ласка, спампуйце дачыненне, выдаліце спасылку на лінію і адпраўце на сервер ізноў.
be[1]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>лінію {0}</strong>. Яна ўсё яшчэ выкарыстоўваецца дачыненнямі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце дачыненні, выдаліце спасылкі на лінію і адпраўце на сервер ізноў.
be[2]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>лінію {0}</strong>. Яна ўсё яшчэ выкарыстоўваецца дачыненнямі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце дачыненні, выдаліце спасылкі на лінію і адпраўце на сервер ізноў.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the relation, and upload again.
be[0]: <strong>Не атрымалася</strong> адправіць <strong>дачыненне {0}</strong>. Яно спасылаецца на выдаленую кропку {1}.<br>Калі ласка, спампуйце кропку, выдаліце спасылку ў дачыненні і адпраўце на сервер паўторна.
be[1]: <strong>Не атрымалася</strong> адправіць <strong>дачыненне {0}</strong>. Яно спасылаецца на выдаленыя кропкі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце кропкі, выдаліце спасылкі ў дачыненні і адпраўце на сервер паўторна.
be[2]: <strong>Не атрымалася</strong> адправіць <strong>дачыненне {0}</strong>. Яно спасылаецца на выдаленыя кропкі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце кропкі, выдаліце спасылкі ў дачыненні і адпраўце на сервер паўторна.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted way {1}.<br>Please load the way, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference in the relation, and upload again.
be[0]: <strong>Не атрымалася</strong> адправіць <strong>дачыненне {0}</strong>. Яно спасылаецца на выдаленую лінію {1}.<br>Калі ласка, спампуйце лінію, выдаліце спасылку ў дачыненні і адпраўце на сервер паўторна.
be[1]: <strong>Не атрымалася</strong> адправіць <strong>дачыненне {0}</strong>. Яно спасылаецца на выдаленыя лініі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце лініі, выдаліце спасылкі ў дачыненні і адпраўце на сервер паўторна.
be[2]: <strong>Не атрымалася</strong> адправіць <strong>дачыненне {0}</strong>. Яно спасылаецца на выдаленыя лініі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце лініі, выдаліце спасылкі ў дачыненні і адпраўце на сервер паўторна.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
be[0]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>дачыненне {0}</strong>. Яно ўсё яшчэ выкарыстоўваецца дачыненнем {1}.<br>Калі ласка, спампуйце дачыненне, выдаліце спасылку на дачыненне і адпраўце на сервер ізноў.
be[1]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>дачыненне {0}</strong>. Яно ўсё яшчэ выкарыстоўваецца дачыненнямі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце дачыненні, выдаліце спасылкі на дачыненне і адпраўце на сервер ізноў.
be[2]: <strong>Не атрымалася</strong> выдаліць <strong>дачыненне {0}</strong>. Яно ўсё яшчэ выкарыстоўваецца дачыненнямі {1}.<br>Калі ласка, спампуйце дачыненні, выдаліце спасылкі на дачыненне і адпраўце на сервер ізноў.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
be: <html>Адпраўка на сервер <strong>не атрымалася</strong>, бо вашы дадзеныя<br> супярэчаць абавязковым умовам.<br> Паведамленне пра памылку: <br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
be: <html><Аўтэнтыфікацыя на серверы OSM з імем карыстальніка ''{0}'' не атрымалася.<br>Праверце імя карыстальніка і пароль у наладах JOSM.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
be: <html>Аўтэнтыфікацыя на серверы OSM з маркерам OAuth ''{0}'' не атрымалася.<br>Калі ласка, запусціце дыялог налад і атрымаеце іншы маркер OAuth.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
be: <html>Не атрымалася выканаць аўтарызацыю на серверы OSM.<br>Сервер паведаміў пра наступную памылку:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
be: <html>Не атрымалася аўтарызавацца на серверы OSM.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
be: <html>Аўтарызацыя на серверы OSM з дапамогай маркера OAuth ''{0}'' не атрымалася.<br>Дадзены маркер не падае  доступ да абароненых рэсурсаў<br>''{1}''.<br>Калі ласка, адкрыйце дыялог налад і атрымаеце новы маркер OAuth.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
be: <html>Мінуў час чакання сувязі з серверам OSM ''{0}''. Калі ласка, паспрабуйце пазней.</html>

en: no error message available
be: няма паведамленняў пра памылкі

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
be: <html>Сувязь з серверам ''{0}'' не атрымалася. Сервер адказаў <br>наступным кодам пра памылку і наступным паведамленнем:<br><strong>Код памылкі:<strong> {1}<br><strong>Паведамленне пра памылку (ангел.)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
be: <html>Не атрымалася закрыць пакет правак <strong>{0}</strong><br>, бо ён быў закрыты раней.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
be: <html>Не атрымалася закрыць пакет правак <strong>{0}</strong><br>, бо ён ужо быў закрыты {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
be: <html>Сервер паведаміў, што ён выявіў канфлікт.<br>Паведамленне пра памылку (ангел.):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
be: <html>Сервер паведаміў, што выяўлены канфлікт.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
be: <html>Не атрымалася адправіць на сервер пакет правак <strong>{0}</strong><br>, бо ён ужо быў закрыты {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
be: <html>Памылка пры ўсталяванні злучэння з аддаленым серверам<br>''{0}''<br>па меркаваннях бяспекі. Хутчэй за ўсё, вы запусцілі аплет, не запампаваны з ''{1}''.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
be: <html>Не атрымалася адкрыць злучэнне з аддаленым серверам<br>''{0}''.<br>Праверце наяўнасць злучэння з Інтэрнэтам.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
be: <html>Не атрымалася спампаваць дадзеныя з <br>«{0}» ці адправіць іх туды<br>з-за праблемы пры перадачы дадзеных.<br>Падрабязнасці (без перакладу): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
be: <html>Не атрымалася спампаваць дадзеныя. Іх фармат ці не падтрымліваецца, ці некарэктны, і/ці няўзгоднены.<br><br>Падрабязнасці (ангел.): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
be: <html>Не атрымалася спампаваць дадзеныя.<br><br>Падрабязнасці: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
be: <html>Сервер OSM<br>''{0}''<br>паведаміў аб унутранай памылцы.<br>Хутчэй за ўсё, гэта часовая праблема. Паўтарыце спробу пазней.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
be: Сервер OSM ''{0}'' паведаміў пра няўдалы запыт.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
be: Вобласць, якую вы жадаеце спампаваць, занадта вялікая ці запытана занадта шмат дадзеных.<br>Вылучыце меншую вобласць ці скарыстайцеся сродкамі экспарту файлаў OSM.

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
be: Сервер OSM ''{0}'' не ведае пра аб’ект,<br>які вы спрабавалі прачытаць, абнавіць ці выдаліць. Або адпаведны аб’ект<br>не існуе на серверы, або вы выкарыстоўваеце няправільную URL-спасылку для<br>доступу да яго. Калі ласка, уважліва праверце адрас сервера ''{0}'' на прадмет памылак друку.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
be: <html>Збой злучэння з выдаленым серверам <br>''{0}''.<br>Для імя ''{1}'' немагчыма вызначыць адрас.<br>Калі ласка, праверце URL для API ў вашых наладах інтэрнэт злучэння.

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
be: <html>Сервер паведаміў, што аб’ект выдалены.<br><strong>Адпраўка на сервер не атрымалася,</strong> калі вы спрабавалі абнавіць ці выдаліць гэты аб’ект.<br> <strong>Спампоўка не атрымалася,</strong> калі вы спрабавалі спампаваць гэты аб’ект.<br><br>Паведамленне пра памылку:<br>{0}</html>

en: latitude
be: шыраты

en: URL does not contain valid {0}
be: URL не ўтрымоўвае дакладнага значэння {0}

en: longitude
be: даўгаты

en: zoom
be: маштаба

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
be: Нечаканы адказ ад HTTP сервера. Атрыманы {0} адказ без загалоўка ''Месцазнаходжанне''. Перанакіраванне немагчыма. Супын.

en: Download redirected to ''{0}''
be: Спампоўка перанакіравана на «{0}»

en: Download redirected to different host (''{0}'' -> ''{1}''), removing authorization headers
be: Спампоўка перанакіравана на іншы хост (''{0}'' -> ''{1}''), выдалены загалоўкі аўтарызацыі

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
be: Выяўлена занадта шмат перанакіраванняў на URL спампоўкі. Адмена.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
be: Немагчыма знайсці пераклад {0}. Вернута да {1}.

en: Hiragana
be: Хірагана

en: Katakana
be: Катакана

en: Latin
be: Лацінка

en: Pinyin
be: Піньін

en: Rōmaji
be: Ромадзi

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
be: Сур’ёзная памылка: не ўдалося знайсці выявы ''{0}''. Гэта з’яўляецца сур’ёзнай праблемай налад. JOSM не працуе.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
be: Не атрымалася апрацаваць zip-файл ''{0}''. Паўстала выключэнне: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
be: Няма доступу да каталога ''{0}'' па меркаваннях бяспекі. Памылка: {1}

en: Cause:
be: Прычына:

en: To add another layer you need to allocate at least {0,number,#}MB memory to JOSM using -Xmx{0,number,#}M option (see http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Currently you have {1,number,#}MB memory allocated for JOSM
be: Для дадання яшчэ аднаго пласта неабходна выдзяліць JOSM не менш за {0,number,#}МБ памяці з дапамогай параметру -Xmx{0,number,#}M (гл. http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Зараз JOSM выдзелена {1,number,#}МБ

en: Opening URL: {0}
be: Адкрыццё URL: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
be: {0}: опцыя ''{1}'' патрабуе аргумент

en: {0}: option ''{1}'' does not allow an argument
be: {0}: опцыя «{1}» не дапушчае аргумент

en: {0}: option ''{1}'' is required
be: {0}: опцыя «{1}» з’яўляецца абавязковай

en: {0}: option ''{1}'' may not appear multiple times
be: {0}: опцыю «{1}» нельга дадаваць некалькі разоў

en: {0}: Error while handling option ''{1}''
be: {0}: Памылка пры апрацоўцы опцыі «{1}»

en: {0}: Invalid value {2} for option ''{1}''
be: {0}: недапушчальнае значэнне {2} для опцыі «{1}»

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
be: {0}: опцыя ''{1}'' неадназначная

en: {0}: unrecognized option ''{1}''
be: {0}: нераспознанная опция «{1}»

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
be: URL не ўтрымоўвае {0}/{1}/{2}

en: You must update Java to Java {0} or later in order to run this version of JOSM
be: Для запуску гэтай версіі JOSM неабходна абнавіць Java да Java {0} ці навейшай версіі

en: Please use a 64 bit version of Java -- this will avoid out of memory errors
be: Выкарыстоўвайце 64-бітную версію Java -- гэта пазбавіць ад памылак, злучаных з недахопам памяці

en: Missing JVM Arguments:<br>{0}
be: Прапушчаны аргументы JVM:<br>{0}

en: JOSM may work improperly
be: JOSM можа працаваць няправільна

en: JOSM will be unable to work properly and will exit
be: JOSM не зможа працаваць правільна і будзе закрыты

en: reserved
be: зарэзервавана

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
be: Канфлікт камбінацый клавіш: ''{0}'' пераназначаны з ''{1}'' на ''{2}''.

en: {0} completed in {1}
be: {0} завершана за {1}

en: Obtained {0} Tag2Link rule from {1} | Obtained {0} Tag2Link rules from {1}
be[0]: Атрымана {0} правіла Tag2Link з {1}
be[1]: Атрымана {0} правілы Tag2Link з {1}
be[2]: Атрымана {0} правілаў Tag2Link з {1}

en: Search on {0}
be: Пошук па {0}

en: View image
be: Прагледзець выяву

en: View Wikipedia article
be: Прагляд артыкула Вікіпедыі

en: View Wikidata item
be: Прагляд элемента Вікідадзеных

en: View image on Wikimedia Commons
be: Прагляд адлюстравання з Вікісклада

en: View category on Wikimedia Commons
be: Прагляд катэгорыі на Вікіскладзе

en: Unknown territory id: {0}
be: Невядомы ідэнтыфікатар тэрыторыі: {0}

en: Failed to parse external taginfo data at {0}: {1}
be: Не атрымалася разабраць вонкавыя дадзеныя taginfo на {0}: {1}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
be[0]: У буферы знойдзены {0} тэг, гэта падазрона!
be[1]: У буферы знойдзены {0} тэгі, гэта падазрона!
be[2]: У буферы знойдзены {0} тэгаў, гэта падазрона!

en: Key is too long (max {0} characters):
be: Занадта доўгі ключ (максімум {0} знакаў):

en: Suspicious characters in key:
be: Падазроныя знакі ў ключы:

en: Value is too long (max {0} characters):
be: Занадта доўгае значэнне (максімум {0} знакаў):

en: Unable to delete file {0}
be: Не атрымалася выдаліць файл {0}

en: Unable to create directory {0}
be: Не атрымалася стварыць каталог {0}

en: ms
be: мс

en: s
be: с

en: min
be: мін

en: h
be: г

en: day | days
be[0]: дзень
be[1]: дня
be[2]: дзён

en: Failed to load XML schema.
be: Немагчыма загрузіць XML схему.

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
be: Памылка ў пошукавым выразе ў пазіцыі {0} - правая частка выраза or(|) павінна вяртаць набор элементаў

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
be: Памылка ў пошукавым выразе ў пазіцыі {0} - левая частка выраза or(|) павінна вяртаць набор элементаў

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
be: Памылка ў пошукавым выразе ў пазіцыі {0} -  not(-) не можа быць скарыстана ў гэтым кантэксце

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
be: Памылка ў пошукавым выразе ў пазіцыі {0} - выраз павінен вяртаць нешта іншае, а не бягучы прымітыў

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
be: Нечаканая лексема ({0}) у пазіцыі {1}

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
be: Нечаканая лексема ў пазіцыі {0}. Чакалася {1}, выяўлена {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
be: Памылка пры разборы пошукавага выраза ў пазіцыі {0}

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
be: Нечаканы знак у {0}. Чакаўся {1} выяўлены {2}

en: Expected search expression
be: Чаканы пошукавы выраз

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
be: Запытана занадта шмат кропак (максімум - 50 000). Абярыце меншую вобласць, або выкарыстоўвайце planet.osm

en: Database offline for maintenance
be: База дадзеных адключана на абслугоўванне

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
be: Вы спампавалі занадта шмат дадзеных. Калі ласка, паспрабуйце пазней.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
be: Максімальны памер габарытнага прамавугольніка - 0,25. Вы запыталі занадта вялікі ўчастак. Паменшыце ўчастак або скарыстайцеся файлам planet.osm.

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
be: Лагін JOSM-Trac на josm.openstreetmap.de

en: could not get audio input stream from input URL
be: не можа атрымаць аўдыё струмень з уведзенага URL

en: Audio Device Unavailable
be: Аўдыёпрылада недаступна

en: You must make your edits public to upload new data
be: Вы павінны зрабіць Вашы праўкі агульнадаступнымі, каб адправіць новыя дадзеныя на сервер

en: town
be: адм. цэнтр

[ctx: landuse]
en: forest
be: даглядаемы лес

[ctx: landuse]
en: meadow
be: сенажаць

[ctx: landuse]
en: farmland
be: поле

[ctx: landuse]
en: farmyard
be: двор фермы

[ctx: landuse]
en: cemetery
be: могілкі

[ctx: landuse]
en: residential
be: жылыя кварталы

[ctx: landuse]
en: greenfield
be: зона пад забудову

[ctx: landuse]
en: village_green
be: грамадская прастора (village green)

[ctx: landuse]
en: quarry
be: кар’ер

[ctx: landuse]
en: allotments
be: агародныя ўчасткі

[ctx: landuse]
en: vineyard
be: вінаграднік

[ctx: natural]
en: scrub
be: хмызняк

[ctx: natural]
en: wood
be: лес

[ctx: natural]
en: grassland
be: луг

[ctx: natural]
en: wetland
be: балота

[ctx: natural]
en: heath
be: пустэча

[ctx: amenity]
en: fire_station
be: пажарная частка

[ctx: leisure]
en: park
be: парк

[ctx: leisure]
en: track
be: трэк

[ctx: building]
en: industrial
be: прамысловае

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
be: Вуліца

[ctx: Relation type]
en: boundary
be: мяжа

[ctx: Relation type]
en: bridge
be: мост

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
be: паказальнік кірунку

[ctx: Relation type]
en: enforcement
be: абмежаванне

[ctx: Relation type]
en: multipolygon
be: мультыпалігон

[ctx: Relation type]
en: network
be: сетка

[ctx: Relation type]
en: public_transport
be: грамадскі транспарт

[ctx: Relation type]
en: restriction
be: абмежаванне

[ctx: Relation type]
en: route
be: маршрут

[ctx: Relation type]
en: route_master
be: майстар-маршрут

[ctx: Relation type]
en: superroute
be: супермаршрут

[ctx: Relation type]
en: site
be: наваколле

[ctx: Relation type]
en: street
be: вуліца

[ctx: Relation type]
en: tunnel
be: тунэль

[ctx: Relation type]
en: waterway
be: водны шлях

[ctx: Place type]
en: city
be: буйны горад

[ctx: Place type]
en: locality
be: мясцовасць

[ctx: Place type]
en: village
be: сяло

[ctx: Place type]
en: town
be: горад

[ctx: Place type]
en: borough
be: пасёлак

[ctx: Place type]
en: municipality
be: муніцыпалітэт

[ctx: Place type]
en: island
be: выспа

[ctx: Place type]
en: county
be: акруга

[ctx: Place type]
en: hamlet
be: вёска

[ctx: Place type]
en: suburb
be: гарадскі раён

en: All Files
be: Усе файлы

en: Attributes
be: Атрыбуты

en: Abort file chooser dialog
be: Зачыніць дыялогавае акно выбару файла

en: Abort file chooser dialog.
be: Адмяніць дыялог выбару файла.

en: Create New Folder
be: Стварыць новую тэчку

en: Delete File
be: Выдаліць файл

en: Enter file name:
be: Калі ласка, увядзіце імя файла:

en: Enter path or folder name:
be: Увядзіце шлях ці імя каталога:

en: Error
be: Памылка

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
be: Памылка пераназвання файла "{0}" у "{1}"

en: File name:
be: Імя файла:

en: File Name:
be: Імя файла:

en: FileChooser help.
be: Даведка па выбары файла.

en: Files
be: Файлы

en: Files of type:
be: Файлы тыпу:

en: Files of Type:
be: Файлы тыпу:

en: Filter:
be: Фільтр:

en: Folders
be: Каталогі

en: Home
be: Хатняя тэчка

en: Look in:
be: Шукаць у:

en: Look In:
be: Тэчка:

en: Modified
be: Зменена

en: New Folder
be: Новая тэчка

en: Open
be: Адкрыць

en: Open selected file
be: Адкрыць абраны файл

en: Open selected file.
be: Адкрыць абраны файл

en: Rename File
be: Пераназваць файл

en: Rename file "{0}" to
be: Змяніць імя файла "{0}" на

en: Save in:
be: Захаваць у:

en: Save In:
be: Захаваць у:

en: Save selected file.
be: Захаваць вылучаны файл.

en: Selection:
be: Вылучэнне:

en: Size
be: Памер

en: Up One Level
be: Угару на адзін узровень

en: Update
be: Абнавіць

en: Update directory listing.
be: Абнавіць спіс каталога.

en: View
be: Прагляд

en: Blue:
be: Сіні:

en: Color Name:
be: Колер:

en: Green:
be: Зялёны:

en: Hue:
be: Адценне:

en: GTK Color Chooser
be: Выбар колеру GTK

en: Red:
be: Чырвоны:

en: Saturation:
be: Насычанасць:

en: You are about to create a new JOSM ticket.
be: Вы збіраецеся стварыць новую картку для JOSM.

en: Please make sure to always use directly in JOSM <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Help/Report bug</a> or the button in <a href="wiki/Help/Action/About">About Dialog</a> (Shift-F1) to come here:
be: Пераканайцеся, што Вы выкарысталі пункт меню <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Даведка/Паказаць справаздачу пра стан</a> ці спасылку ў акне <a href="wiki/Help/Action/About">"Пра праграму"</a> (Shift-F1), каб патрапіць на гэту старонку:

en: Using this prefills the bug report with useful information for us (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">Status Report</a>). <b>Please do not create defect tickets without status report!
be: У гэтым выпадку справаздача пра памылку будзе складацца з карыснай для нас інфармацыі (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">справаздача пра стан</a>). <b>Калі ласка, не стварайце картак для <i>дэфектаў</i> без справаздачы пра стан!</b>

en: In any case, don’t be shy :) Please let us contact you if needed (either by <a href="register">creating an account</a> or entering your e-mail address below which is normally not visible, but can be extracted in specific situations), and you will be notified about ticket progress.
be: У любым выпадку, не саромейцеся :) Калі ласка, дазвольце нам звязацца з Вамі, калі гэта неабходна (або <a href="register">стварэннем уліковага запісу </a>, або ўвядучы свой адрас электроннай пошты ніжэй, які звычайна не бачны, але можна выняць у вызначаных сітуацыях), і Вы будзеце апавешчаны пра ход рашэння праблемы.

en: Surface
be: Паверхня

en: paved
be: з пакрыццём

en: unpaved
be: без пакрыцця

en: asphalt
be: асфальт

en: concrete
be: бетон

en: concrete:plates
be: бетонныя пліты (суцэльныя)

en: concrete:lanes
be: бетонныя пліты (каляіна)

en: paving_stones
be: ходнікавая плітка

en: sett
be: брукаванка

en: cobblestone
be: брук

en: unhewn_cobblestone
be: неапрацаваны камень

en: grass_paver
be: экагазон

en: compacted
be: ушчыльненае

en: fine_gravel
be: дробны жвір

en: gravel
be: жвір

en: pebblestone
be: галька

en: ground
be: грунт

en: mud
be: бруд

en: rock
be: скальны

en: sand
be: пясок

en: grass
be: трава

en: wood
be: дрэва

en: metal
be: метал

en: Smoothness
be: Праходнасць

en: excellent
be: выдатная

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
be: Ролікавыя канькі, скейтборды і да т.п.

en: good
be: добрая

en: Thin Wheels: racing bike
be: Гоначныя ровары

en: intermediate
be: сярэдняя

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
be: Дарожныя ровары, інвалідныя калыскі, скутары

en: bad
be: дрэнная

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
be: Гібрыдныя ровары, легкавыя аўтамабілі, рыкшы

en: very_bad
be: вельмі дрэнная

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
be: Аўтамабілі з высокім клірансам, "паркетныя" пазадарожнікі

en: horrible
be: жудасная

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
be: Добрыя пазадарожнікі

en: very_horrible
be: вельмі жудасная

en: Specialized off-road: tractor, ATV
be: Трактары, мотаўсюдыходы і да т.п.

en: impassable
be: нельга праехаць

en: No wheeled vehicle
be: Непраходна ні для якой колавай тэхнікі

en: artificial_turf
be: штучная трава

en: clay
be: гліна

en: acrylic
be: акрыл

en: tartan
be: тартан

en: dirt
be: грунт

en: Lanes
be: Колькасць палос

en: Lanes in way direction
be: Колькасць палос ў напрамку лініі

en: Lanes opposed to way direction
be: Колькасць палос супраць напрамку лініі

en: Max. speed (km/h)
be: Макс. хуткасць (км/г)

en: Max. speed in way direction
be: Макс. хуткасць у кірунку лініі

en: Max. speed opposed to way direction
be: Макс. хуткасць супраць кірунку лініі

en: Bridge
be: Мост

en: Tunnel
be: Тунэль

en: Embankment
be: Насып

en: Cutting
be: Выманне

en: Lane Markings
be: Разметка палос руху

en: Incline
be: Ухіл

en: Lit
be: Асветленая

en: yes
be: так

en: no
be: не

en: automatic
be: аўтаматычны

en: limited
be: абмежавана

en: disused
be: не выкарыстоўваецца

en: Oneway
be: Аднабаковая

en: Width (meters)
be: Шырыня (метры)

en: Bus bay
be: Аўтобусная кішэнь

[ctx: sidewalk]
en: both
be: з абодвух бакоў

[ctx: sidewalk]
en: left
be: злева

[ctx: sidewalk]
en: right
be: справа

en: Sidewalk
be: Ходнік

[ctx: sidewalk]
en: no
be: не

[ctx: sidewalk]
en: separate
be: асобны

en: Max. weight (tonnes)
be: Макс. маса (у тонах)

en: Max. axleload (tonnes)
be: Макс. нагрузка на вось (тон)

en: Max. height (meters)
be: Макс. вышыня (у метрах)

en: Max. width (meters)
be: Макс. шырыня (у метрах)

en: Max. length (meters)
be: Макс. даўжыня (у метрах)

en: Placement
be: Размяшчэнне

en: left_of:1
be: па левым краі:1

en: left_of:2
be: па левым краі:2

en: left_of:3
be: па левым краі:3

en: left_of:4
be: па левым краі:4

en: left_of:5
be: па левым краі:5

en: middle_of:1
be: па цэнтры:1

en: middle_of:2
be: па цэнтры:2

en: middle_of:3
be: па цэнтры:3

en: middle_of:4
be: па цэнтры:4

en: middle_of:5
be: па цэнтры:5

en: right_of:1
be: па правым краі:1

en: right_of:2
be: па правым краі:2

en: right_of:3
be: па правым краі:3

en: right_of:4
be: па правым краі:4

en: right_of:5
be: па правым краі:5

en: transition
be: пераходнае

en: Placement in way direction
be: Размяшчэнне па кірунку лініі

en: Placement opposed to way direction
be: Размяшчэнне супраць кірунку лініі

en: Shoulder
be: Абочына

en: both
be: у абодвух кірунках

en: Service type
be: Тып службовага шляху

en: yard
be: дэпо

en: siding
be: бакавы шлях

en: spur
be: адгалінаванне

en: crossover
be: стрэлкавы з''езд

en: Electrified
be: Электрыфікаваная

[ctx: electrified]
en: contact_line
be: кантактны дрот

[ctx: electrified]
en: no
be: не

[ctx: electrified]
en: yes
be: так

[ctx: electrified]
en: rail
be: рэйка

en: Voltage in Volts (V)
be: Напружанне ў вольтах (В)

en: Frequency in Hertz (Hz)
be: Чашчыня ў герцах (Гц)

en: Gauge (mm)
be: Шырыня каляіны (у мм)

en: Non-motorized traffic:
be: Безматорны рух:

en: Horse
be: Конь

en: Motor vehicle traffic:
be: Матарызаваны рух:

en: Motor vehicles
be: Механічныя транспартныя сродкі

en: destination
be: рэзідэнты

en: delivery
be: дастаўка

en: permissive
be: дазволена ўладальнікам

en: permit
be: па талонах

en: private
be: па пропусках

en: agricultural
be: сельскагаспадарчае

en: forestry
be: ляснікоўства

en: Motorcar
be: Аўтамабіль

en: Motorcycle
be: Матацыкл

en: Moped
be: Мапед

en: Mofa
be: Мінімапеды

en: Cross by bicycle
be: Дазволены пераезд на ровары

en: Cross on horseback
be: Дазволены пераезд на кані

en: Height (meters)
be: Вышыня (у метрах)

en: Animated
be: Анімаваны

en: winding_posters
be: постэры, якія перамотваюцца

en: screen
be: экран

en: trivision_blades
be: прызматрон

en: revolving
be: круцельная

en: digital_messages
be: электроннае табло з паведамленнямі

en: digital_prices
be: электроннае табло з коштамі

en: Luminous
be: Якая свеціцца

en: Minimum age
be: Мінімальны ўзрост

en: Maximum age
be: Максімальны ўзрост

en: Reference
be: Пазначэнне (ref)

en: Operator
be: Аператар

en: Service Times
be: Час абслугоўвання

en: Opening Hours
be: Гадзіны працы

en: Wheelchairs
be: Інвалідныя каляскі

en: designated
be: асн. прызначэнне

en: Brand
be: Брэнд

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
be: Колер (HTML-імя ці шаснаццатковы код)

[ctx: color]
en: black
be: чорны

[ctx: color]
en: blue
be: сіні

[ctx: color]
en: brown
be: карычневы

[ctx: color]
en: gray
be: шэры

[ctx: color]
en: green
be: зялёны

[ctx: color]
en: orange
be: аранжавы

[ctx: color]
en: purple
be: фіялетавы

[ctx: color]
en: red
be: чырвоны

[ctx: color]
en: silver
be: срэбны

[ctx: color]
en: white
be: белы

[ctx: color]
en: yellow
be: жоўты

en: Cuisine
be: Кухня

en: african
be: афрыканская

en: american
be: амерыканская

en: arab
be: арабская

en: argentinian
be: аргентынская

en: asian
be: азіяцкая

en: bagel
be: абаранкі

en: balkan
be: балканская

en: barbecue
be: барбекю

en: bavarian
be: баварская

en: beef_bowl
be: гюдон

en: brazilian
be: бразільская

en: burger
be: бутэрброды

en: cake
be: пірожныя

en: caribbean
be: карыбская

en: chicken
be: кураціна

en: chinese
be: кітайская

en: coffee_shop
be: кавярня

en: crepe
be: французскія блінцы

en: curry
be: кары

en: danish
be: дацкая

en: donut
be: пончыкі

en: ethiopian
be: эфіёпская

en: filipino
be: філіпінская

en: fish
be: рыба

en: fish_and_chips
be: рыба і чыпсы

en: french
be: французская

en: friture
be: фрытэрыя

en: frozen_yogurt
be: замарожаны ёгурт

en: german
be: нямецкая

en: georgian
be: грузінская

en: greek
be: грэцкая

en: heuriger
be: хойрыгер

en: hot_dog
be: хот-догі

en: ice_cream
be: марожанае

en: indian
be: індыйская

en: indonesian
be: інданэзійская

en: international
be: міжнародная

en: italian
be: італьянская

en: japanese
be: японская

en: kebab
be: кебаб/шашлык

en: korean
be: карэйская

en: lebanese
be: ліванская

en: malaysian
be: малазійская

en: mediterranean
be: міжземнаморская

en: mexican
be: мексіканская

en: moroccan
be: мараканская

en: noodle
be: локшына

en: pancake
be: блінцы

en: pasta
be: паста

en: persian
be: персідская

en: peruvian
be: перуанская

en: pizza
be: піца

en: polish
be: польская

en: portuguese
be: партугальская

en: ramen
be: рамэн

en: regional
be: мясцовая

en: russian
be: руская

en: sandwich
be: сэндвічы

en: sausage
be: каўбасы/сасіскі

en: seafood
be: морапрадукты

en: soba
be: соба

en: spanish
be: іспанская

en: steak_house
be: стэйк хаўз

en: sushi
be: сушы

en: tex-mex
be: тэкс-мекс

en: tapas
be: тапас

en: thai
be: тайская

en: turkish
be: турэцкая

en: vietnamese
be: в''етнамская

en: wings
be: курыныя крылцы

en: Internet access
be: Кропка доступу ў інтэрнэт

en: wlan
be: бесправодная сетка

en: wired
be: правадны доступ у сетку

en: terminal
be: тэрмінал

en: Internet access fee
be: Платны доступ у інтэрнэт

en: Smoking
be: З месцамі для курэння

en: dedicated
be: вылучаны

en: separated
be: падзелены

en: isolated
be: ізаляваны

en: outside
be: знадворку

en: pitch
be: спартовае поле

en: sports_centre
be: спартовы цэнтр

en: stadium
be: стадыён

en: Sport
be: Спорт

[ctx: sport]
en: 10pin
be: боўлінг

[ctx: sport]
en: 9pin
be: кегельбан

[ctx: sport]
en: american_football
be: амерыканскі футбол

[ctx: sport]
en: archery
be: стральба з лука

[ctx: sport]
en: athletics
be: атлетыка

[ctx: sport]
en: australian_football
be: аўстралійскі футбол

[ctx: sport]
en: baseball
be: бейсбол

[ctx: sport]
en: basketball
be: баскетбол

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
be: пляжны валейбол

[ctx: sport]
en: billiards
be: більярд

[ctx: sport]
en: boules
be: бул

[ctx: sport]
en: bowls
be: боулз

[ctx: sport]
en: canadian_football
be: канадскі футбол

[ctx: sport]
en: canoe
be: байдаркі і каякі

[ctx: sport]
en: chess
be: шахматы

[ctx: sport]
en: climbing
be: скалалазанне

[ctx: sport]
en: cricket
be: крыкет

[ctx: sport]
en: croquet
be: кракет

[ctx: sport]
en: curling
be: кёрлінг

[ctx: sport]
en: cycling
be: веласпорт

[ctx: sport]
en: dog_racing
be: сабачыя спаборніцтвы

[ctx: sport]
en: equestrian
be: верхавая язда

[ctx: sport]
en: field_hockey
be: хакей на траве

[ctx: sport]
en: fitness
be: фітнес

[ctx: sport]
en: gaelic_games
be: гэльскія гульні

[ctx: sport]
en: golf
be: гольф

[ctx: sport]
en: gymnastics
be: гімнастыка

[ctx: sport]
en: handball
be: гандбол

[ctx: sport]
en: horse_racing
be: спаборніцтвы на конях

[ctx: sport]
en: ice_hockey
be: хакей на лёдзе

[ctx: sport]
en: ice_skating
be: катанне на каньках

[ctx: sport]
en: karting
be: картынг

[ctx: sport]
en: model_aerodrome
be: авіамадэлізм

[ctx: sport]
en: motocross
be: мотакрос

[ctx: sport]
en: motor
be: аўтамотаспорт

[ctx: sport]
en: multi
be: некалькі

[ctx: sport]
en: pelota
be: пелота

[ctx: sport]
en: racquet
be: гульні з ракеткамі

[ctx: sport]
en: rc_car
be: аўтамадэлізм

[ctx: sport]
en: roller_skating
be: катанне на ролікавых каньках

[ctx: sport]
en: rowing
be: акадэмічнае веславанне

[ctx: sport]
en: rugby_league
be: рэгбі-ліг (рэгбі-13)

[ctx: sport]
en: rugby_union
be: рэгбі-юніён (рэгбі-15)

[ctx: sport]
en: running
be: бег

[ctx: sport]
en: safety_training
be: самаабарона

[ctx: sport]
en: scuba_diving
be: падводнае плаванне

[ctx: sport]
en: shooting
be: стральба

[ctx: sport]
en: skateboard
be: скейтборд

[ctx: sport]
en: soccer
be: футбол

[ctx: sport]
en: surfing
be: сёрфінг

[ctx: sport]
en: swimming
be: плаванне

[ctx: sport]
en: table_tennis
be: настольны тэніс

[ctx: sport]
en: tennis
be: тэніс

[ctx: sport]
en: volleyball
be: валейбол

en: General Access
be: Доступ для ўсіх

en: customers
be: кліенты

en: All vehicles
be: Усе транспартныя сродкі

en: Ski
be: Лыжы

en: official
be: афіцыйнае

en: Snowmobile
be: Снегаход

en: Dog
be: Сабакі

en: leashed
be: на ланцужку

en: unleashed
be: без ланцужка

en: Tags which are implied and do not need to be set are `motor_vehicle=no` and `emergency=destination`.
be: Тэгі, якія маюцца на ўвазе, і іх не трэба зазначаць яўна: `motor_vehicle=no` і `emergency=destination`.

en: Fee
be: Грашовы збор

en: Type of parking
be: Тып паркоўкі

[ctx: parking]
en: carports
be: паветкі

[ctx: parking]
en: garage_boxes
be: гаражныя боксы

[ctx: parking]
en: lane
be: на паласе

[ctx: parking]
en: layby
be: у месцы адпачынку

[ctx: parking]
en: multi-storey
be: шматузроўневая

[ctx: parking]
en: rooftop
be: на даху

[ctx: parking]
en: sheds
be: прыватныя лёгкія укрыцці (ракавінкі, пеналы)

[ctx: parking]
en: street_side
be: у кішэні дарогі

[ctx: parking]
en: surface
be: адкрытая наземная

[ctx: parking]
en: underground
be: падземная

en: Reference number
be: Даведкавы нумар

en: Time Limit
be: Абмежаванні па часе

en: Supervised
be: Ахоўваемая

en: Wikidata
be: Вікідадзеныя

en: Population
be: Насельніцтва

en: Postal Code
be: Паштовы індэкс

en: Website
be: Сайт

en: Distance (kilometers)
be: Адлегласць (км)

en: Ascent (m)
be: Уздым (м)

en: Descent (m)
be: Спуск (м)

en: Roundtrip
be: Замкнёны маршрут

en: Symbol description
be: Апісанне знака

en: Genus
be: Род

en: Species
be: Выгляд

en: Taxon
be: Таксон

en: Leaf type
be: Тып лісця

en: broadleaved
be: шырокалісцевы

en: needleleaved
be: іглічны

en: mixed
be: Змяшаны

en: leafless
be: без лісця

en: Leaf cycle
be: Феналагічны цыкл

en: deciduous
be: Лістападны

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
be: Расліны, якія цалкам скідаюць лістоту ў пэўны перыяд года.

en: evergreen
be: вечназялёны

en: Plants that are never entirely without green foliage.
be: Расліны, якія ніколі не скідаюць лістоту цалкам.

en: semi_deciduous
be: паўлістападны

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
be: Расліны, якія застаюцца без лістоты на вельмі кароткі перыяд, калі старое лісце ападае, а новыя пачынаюць расці.

en: semi_evergreen
be: паўвечназялёны

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
be: Расліны, якія скідаюць большую частку лістоты (але не ўсю) у пэўны перыяд года.

en: Habitat with evergreen and deciduous vegetation.
be: Арэал з вечназялёнай і лістападнай расліннасцю.

en: bahai
be: бахаі

en: buddhist
be: будызм

en: caodaism
be: каодаізм

en: christian
be: хрысціянства

en: confucian
be: канфуцыянства

en: hindu
be: індуізм

en: jain
be: джайнізм

en: jewish
be: юдаізм

en: muslim
be: іслам

en: shinto
be: сінтаізм

en: sikh
be: сікхізм

en: spiritualist
be: спірытуалізм

en: taoist
be: даасізм

en: tenrikyo
be: тэнрикё

en: unitarian_universalist
be: унітарыянскі універсалізм

en: zoroastrian
be: зораастрызм

en: Denomination
be: Канфесія

en: anglican
be: англіканская

en: baptist
be: баптысты

en: catholic
be: каталікі

en: church_of_scotland
be: царква Шатландыі

en: conservative
be: кансерватыўны юдаізм

en: evangelical
be: евангелісты

en: greek_catholic
be: грэкакаталіцызм

en: greek_orthodox
be: грэчаскае праваслаўе

en: ibadi
be: ібадыцкая

en: iglesia_ni_cristo
be: царква Хрыста (Філіпіны)

en: jehovahs_witness
be: сведкі Іеговы

en: lutheran
be: лютэране

en: mahayana
be: махаяна

en: methodist
be: метадысты

en: mormon
be: мармоны

en: new_apostolic
be: новаапостальская царква

en: nondenominational
be: па-за канфесіямі

en: old_catholic
be: старакаталіцызм

en: orthodox
be: праваслаўныя

en: pentecostal
be: пяцідзесятнікі

en: presbyterian
be: прэсвітарыянства

en: protestant
be: пратэстанты

en: quaker
be: квакеры

en: reform
be: рэфармісцкі юдаізм

en: reformed
be: кальвінізм

en: roman_catholic
be: рымска-каталіцкая царква

en: romanian_orthodox
be: румынскае праваслаўе

en: russian_orthodox
be: рускае праваслаўе

en: serbian_orthodox
be: сербскае праваслаўе

en: seventh_day_adventist
be: царква адвентыстаў сёмага дня

en: shaivism
be: шываізм

en: shaktism
be: шактызм

en: shia
be: шыіты

en: smartism
be: смартызм

en: spiritist
be: спірытызм

en: sunni
be: суніты

en: tibetan
be: тыбецкі будызм

en: theravada
be: тхеравада

en: united
be: аб’яднаная царква Канады

en: united_methodist
be: аб’яднаная метадысцкая царква

en: vaishnavism
be: вайшнавізм

en: vajrayana
be: ваджраяна

[ctx: jewish]
en: orthodox
be: праваслаўе

[ctx: jewish]
en: conservative
be: кансерватыўны юдаізм

[ctx: jewish]
en: nondenominational
be: без канфесій

[ctx: jewish]
en: reform
be: рэфармісцкі юдаізм

en: Primary voltage in Volts (V)
be: Першасная напруга ў вольтах (В)

en: Secondary voltage in Volts (V)
be: Другасная напруга ў вольтах (В)

en: Tertiary voltage in Volts (V)
be: Трацічная напруга ў вольтах (В)

en: Amount of Cables
be: Колькасць кабеляў

en: Amount of circuits
be: Колькасць ланцугоў

en: Line attachment
be: Мацаванне провада

[ctx: power]
en: suspension
be: падвесны

[ctx: power]
en: anchor
be: анкерная

[ctx: power]
en: pin
be: загваздка

[ctx: power]
en: pulley
be: ролікавае падвешванне

en: Line arrangement
be: Размяшчэнне лініі

[ctx: power]
en: horizontal
be: гарызантальнае

[ctx: power]
en: semi_horizontal
be: паўгарызантальнае

[ctx: power]
en: vertical
be: вертыкальнае

[ctx: power]
en: semi_vertical
be: паўвертыкальнае

[ctx: power]
en: triangular
be: трохкутнае

[ctx: power]
en: delta
be: дэльта

[ctx: power]
en: square
be: квадратнае

[ctx: power]
en: unarranged
be: неарганізаванае

en: Line management
be: Кіраванне лініяй

[ctx: Line management]
en: branch
be: адгалінаванне

[ctx: Line management]
en: cross
be: перасячэнне

[ctx: Line management]
en: split
be: падзел

[ctx: Line management]
en: straight
be: прамая

[ctx: Line management]
en: termination
be: канец лініі

[ctx: Line management]
en: transition
be: пераход

[ctx: Line management]
en: transpose
be: перагрупоўка

en: Location
be: Размяшчэнне

[ctx: power]
en: outdoor
be: на адкрытым паветры

[ctx: power]
en: indoor
be: у памяшканні

[ctx: power]
en: underground
be: пад зямлёй

[ctx: power]
en: platform
be: платформа

[ctx: power]
en: roof
be: дах

[ctx: power]
en: surface
be: на паверхні

[ctx: power]
en: Biofuel
be: Біяпаліва

[ctx: power]
en: Oil
be: Нафта

[ctx: power]
en: Diesel
be: Дызель

[ctx: power]
en: Gasoline
be: Бензін

[ctx: power]
en: Biogas
be: Біягаз

[ctx: power]
en: Gas
be: Газ

[ctx: power]
en: Biomass
be: Біямаса

[ctx: power]
en: Waste
be: Адыходы

[ctx: power]
en: Coal
be: Вугаль

[ctx: power]
en: Nuclear
be: Атамная энергія

[ctx: power]
en: Geothermal
be: Геатэрмальная

[ctx: power]
en: Hydro
be: Гідраэнергія

[ctx: power]
en: Osmotic
be: Асматычная

[ctx: power]
en: Tidal
be: Прыліўная

[ctx: power]
en: Wave
be: Энергія хваль

[ctx: power]
en: Solar
be: Сонечная

[ctx: power]
en: Wind
be: Вецер

en: Start date
be: Дата запуску

en: Plant generator type
be: Тып генератара на станцыі

en: output
be: выходны

en: Output forms of energy:
be: Віды генерыруемай энергіі:

en: Biogas
be: Біягаз

en: Electricity
be: Электрычнасць

en: Hot Water
be: Гарачая вада

en: Hot Air
be: Гарачае паветра

en: Cold Water
be: Халодная вада

en: Cold Air
be: Халоднае паветра

en: Compressed Air
be: Кампрэсар для шын

en: Steam
be: Пара

en: Vacuum
be: Вакуум

en: Output forms of energy (optional):
be: Выхадныя формы энергіі (неабавязкова):

en: Utility
be: Прызначэнне

en: chemical
be: хімічны

en: gas
be: газ

en: heating
be: цеплавая сетка

en: hydrant
be: гідрант

en: oil
be: нафта

en: power
be: электрычнасць

en: sewerage
be: каналізацыя

en: street_lighting
be: вулічнае асвятленне

en: telecom
be: тэлекамунікацыі

en: television
be: тэлебачанне

en: waste
be: смецце

en: water
be: вада

en: Material
be: Матэрыял

en: plastic
be: пластык

en: steel
be: сталь

en: stone
be: камень

en: Location transition
be: Змена размяшчэння

en: Power rating (kVA/MVA)
be: Намінальная магутнасць (ква/МВА)

en: Phases
be: Колькасць фаз

en: Number of devices
be: Колькасць прыладаў

en: Number of windings
be: Колькасць абмотак

en: Windings configuration
be: Схема злучэння абмотак

[ctx: power_windings]
en: star
be: зорка

[ctx: power_windings]
en: delta
be: трыкутнік

[ctx: power_windings]
en: open-delta
be: разамкнуты трыкутнік

[ctx: power_windings]
en: zigzag
be: зігзаг

[ctx: power_windings]
en: open
be: незамкнутая

[ctx: power_windings]
en: scott
be: схема Скота

[ctx: power_windings]
en: leblanc
be: схема Леблана

en: Local loop type
be: Тып лакальнае пятлі

en: copper
be: медзь

en: fibre
be: валакно

en: coaxial
be: кааксіял

en: Bridge name
be: Назва моста

en: Toll
be: Платная

en: Intermittent
be: Вадаём, які перасыхае

en: Seasonal
be: Залежыць ад сезону

en: In the tidal range
be: У зоне прыліву

en: culvert
be: дрэнажная труба

en: Water access rules:
be: Правілы доступу да вады:

en: Ship
be: Карабель

en: Boat
be: Лодкі

en: Motorboat
be: Маторныя лодкі

en: Canoe
be: Каноэ

en: Substance
be: Рэчыва

en: hot_water
be: гарачая вада

en: steam
be: пара

en: sewage
be: каналізацыя

en: Only in case of manual actuator or manual mechanical drive:
be: Толькі ў выпадку ручной кіравальнай прылады ці ручнога механічнага прывада:

en: Handle
be: Ручка

[ctx: handle]
en: wheel
be: кола

[ctx: handle]
en: cross
be: крыж

[ctx: handle]
en: lever
be: рычаг

[ctx: handle]
en: crank
be: каленчаты рычаг

[ctx: handle]
en: button
be: кнопка

[ctx: handle]
en: no
be: няма

en: Direction to close
be: Кірунак зачынення

en: clockwise
be: па гадзіннікавай стрэлцы

en: anti_clockwise
be: супраць гадзіннікавае стрэлкі

en: Pump mechanism
be: Механізм помпы

en: gear
be: шасцярэнькавы

en: screw
be: шрубавы

en: progressive_cavity
be: эксцэнтрыкавы шрубавы

en: diaphragm
be: мембранны

en: peristaltic
be: перыстальтычны

en: rope
be: лінны

en: rotary_vane
be: пласціністы

en: piston
be: поршневы

en: centrifugal
be: цэнтрабежны

en: axial_flow
be: восевы

en: eductor_jet
be: эжэктарны

en: ram
be: гідратаранны

en: siphon
be: сіфонны

en: pulser
be: імпульсны

en: airlift
be: эрліфт

en: Mechanical coupling
be: Механічнае спалучэнне

en: direct
be: прамы прывад

en: reducer
be: рэдуктар

en: gearbox
be: каробка перадач

en: nodding_donkey
be: станок-ківалка

en: belt
be: рамень

en: Mechanical driver
be: Механічны прывад

en: manual
be: ручны

en: electric_motor
be: электрарухавік

en: combustion_engine
be: рухавік унутранага згарання

en: reciprocating_solenoid
be: электрамагнітны зваротна-паступальны

en: cylinder
be: цыліндр

en: turbine
be: турбіна

en: Support
be: Мацаванне

[ctx: mounting/support]
en: pole
be: на слупе

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
be: на сцяне

[ctx: mounting/support]
en: billboard
be: на рэкламным шчыце

[ctx: mounting/support]
en: ground
be: наземныя

en: Car brand
be: Марка аўтамабіля

en: Motorcycle brand
be: Марка матацыкла

en: route segment
be: участак маршруту

en: alternative segment
be: альтэрнатыўны сегмент

en: approach segment
be: сегмент падыходу

en: excursion segment
be: экскурсійны сегмент

en: connection segment
be: звязваючы сегмент

en: infrastructure
be: інфраструктура

en: natural
be: прыродны

en: guidepost
be: паказальнік кірунку

en: forward segment
be: сегмент наперад

en: backward segment
be: сегмент назад

en: start endpoint
be: стартавая кропка

en: stop endpoint
be: фінішная кропка

en: start and stop endpoint
be: стартавая і фінішная кропка

en: From (initial stop)
be: Ад (пачатковая)

en: To (terminal stop)
be: Да (канчатковая)

en: Via (intermediate stops)
be: Праз (прамежкавыя прыпынкі)

en: Network
be: Сетка

en: Reservation
be: Рэзерваванне

en: required
be: неабходна

en: recommended
be: рэкамендуецца

en: Duration (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
be: Працягласць (Х, ХХ, ГГ:ХХ ці ГГ:ХХ:СС)

en: Interval (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
be: Інтэрвал (Х, ХХ, ГГ:ХХ ці ГГ:ХХ:СС)

en: Climbing styles:
be: Стылі скалалажання

en: Boulders
be: Боулдэрынг

en: Sport climbing
be: Спартыўнае скалалажанне

en: Top rope (approach at the route top + letting the rope down)
be: З верхняю страхоўкаю (вяроўка ідзе да кропкі страхоўкі на вяршыні, затым спускаецца да чалавека, што страхуе)

en: Traditional climbing (no fixed anchors)
be: Традыцыйнае скалалажанне (без загадзя ўсталяваных кропак страхоўкі)

en: Multi-pitch climbing
be: Мультыпітч

en: Ice climbing
be: Ледалажанне

en: Mixed climbing
be: Змешанае (скалы і лёд)

en: Deep Water Soloing
be: Сола над вадою

en: Orientation
be: Арыентацыя

en: Rock/ice quality
be: Якасць скалы/лёду

en: fragile
be: крохкае

en: medium
be: сярэдняе

en: solid
be: суцэльная

en: Rock type
be: Тып скалы

en: limestone
be: вапняк

en: sandstone
be: пяшчанік

en: granite
be: граніт

en: basalt
be: базальт

en: slate
be: сланец

en: Summit/route log/register
be: Рэгістрацыя на вяршыні/маршруце

en: Climbing routes indoor
be: Скалалазныя трасы ў памяшканні

en: Climbing routes outdoor
be: Скалалазныя трасы звонку

en: Official web site (e.g. operator)
be: Афіцыйны вэб-сайт (напрыклад, арганізатара)

en: Unofficial web site
be: Неафіцыйны вэб-сайт

en: Communication type:
be: Тып сувязі:

en: Mobile phone
be: Мабільны тэлефон

en: Television
be: Тэлебачанне

en: Radio
be: Радыё

en: Microwave
be: Мікрахвалі

en: Markings
be: Разметка

[ctx: crossing:markings]
en: no
be: няма

[ctx: crossing:markings]
en: yes
be: ёсць

[ctx: crossing:markings]
en: surface
be: пакрыццё

[ctx: crossing:markings]
en: lines
be: бакавыя лініі

[ctx: crossing:markings]
en: lines:paired
be: падвойныя бакавыя лініі

[ctx: crossing:markings]
en: dashes
be: перарывістыя бакавыя лініі

[ctx: crossing:markings]
en: dots
be: бакавыя кропкі

[ctx: crossing:markings]
en: zebra
be: «зебра»

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:double
be: падвойная «зебра»

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:paired
be: парная «зебра»

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:bicolour
be: двухколерная «зебра»

[ctx: crossing:markings]
en: ladder
be: «лесвіца»

[ctx: crossing:markings]
en: ladder:skewed
be: скосая «лесвіца»

[ctx: crossing:markings]
en: ladder:paired
be: парная «лесвіца»

[ctx: crossing:markings]
en: pictograms
be: піктаграмы

en: Gender of students
be: Пол студэнтаў

en: male
be: мужчынскі

en: female
be: жаночы

en: Trail marking
be: Маркіроўка сцежак

en: poles
be: слупы

en: cairns
be: туры

en: symbols
be: сімвалы

en: Streets
be: Вуліцы

en: Motorway
be: Аўтамагістраль

[ctx: highway]
en: motorway
be: аўтамагістраль

en: Street has no reference
be: Вуліца не мае пазначэння

en: Street has no name
be: Вуліца не мае назвы

en: Destination
be: Месца прызначэння

en: Destination reference
be: Указальнік пункта прызначэння

en: Motorway Link
be: З’езд з аўтамагістралі

[ctx: highway]
en: motorway_link
be: з’езд з аўтамагістралі

en: Junction reference
be: Нумар (ці назва) з’езду

en: Trunk
be: Аўтастрада

[ctx: highway]
en: trunk
be: аўтастрада

en: Motorroad
be: Аўтамагістраль

en: Divided highway
be: Дарога з падзяляльнай паласой

en: Trunk Link
be: З’езд з аўтастрады

[ctx: highway]
en: trunk_link
be: з’езд з аўтастрады

en: Primary
be: Асноўная

[ctx: highway]
en: primary
be: асноўная

en: Narrow
be: Вузкі

en: Overhead trolley wires
be: Тралейбусныя правады

en: Primary Link
be: З’езд з асноўнай

[ctx: highway]
en: primary_link
be: з’езд з асноўнай

en: Secondary
be: Другасная

[ctx: highway]
en: secondary
be: другасная

en: Secondary Link
be: З’езд з другаснай

[ctx: highway]
en: secondary_link
be: з’езд з другаснай

en: Tertiary
be: Троесная

[ctx: highway]
en: tertiary
be: троесная

en: Tertiary Link
be: З’езд з троеснай

[ctx: highway]
en: tertiary_link
be: з’езд з троеснай

en: Unclassified
be: Не класіфікавана

[ctx: highway]
en: unclassified
be: не класіфікавана

en: Passing Places
be: Месца для раз’езду

en: Residential
be: Мясцовага значэння

[ctx: highway]
en: residential
be: мясцовага значэння

en: Oneway for bicycle
be: Аднабаковая для ровараў

en: Bicycle Road
be: Роварная дарога

en: Highway type
be: Тып аўтамабільнай дарогі

[ctx: Highway]
en: residential
be: мясцовага значэння

[ctx: Highway]
en: service
be: службовы

[ctx: Highway]
en: unclassified
be: не класіфікавана

[ctx: Highway]
en: path
be: сцежка

[ctx: Highway]
en: cycleway
be: веласіпедная дарожка

en: Vehicle access
be: Доступ аўтатранспарту

en: Living Street
be: Жылая вуліца

[ctx: highway]
en: living_street
be: жылая вуліца

en: Pedestrian
be: Пешаходная

[ctx: highway]
en: pedestrian
be: пешаходная вуліца

en: Area
be: Палігон

en: Busway
be: Выдзеленая для грамадскага транспарта

[ctx: highway]
en: busway
be: выдзеленая для ГТ

en: Embedded rails
be: Убудаваныя рэйкі

en: abandoned
be: закінуты

en: construction
be: будуюцца

en: funicular
be: фунікулёр

en: light_rail
be: лёгкае_метро

en: miniature
be: мініяцюрныя

en: narrow_gauge
be: вузкакалейныя

en: rail
be: рэйка

en: tram
be: трамвайны

en: Trolley wire
be: Тралейбусны провад

en: Service
be: Службовая

[ctx: highway]
en: service
be: службовая

en: Service way type
be: Тып службовага праезду

en: alley
be: правулак

en: driveway
be: пад’язная дарожка

en: parking_aisle
be: паркавальны праезд

en: drive-through
be: абслугоўванне ў аўта

en: emergency_access
be: аварыйны падʼезд

en: Parking Aisle
be: Праезд на паркоўцы

en: Escape
be: Паласа аварыйнага тармажэння

[ctx: highway]
en: escape
be: паласа аварыйнага тармажэння

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
be: Паласа бяспекі ўздоўж доўгіх схілаў для аварыйнага прыпынку грузавікоў і іншага аўтатранспарту пры паломцы тармазной сістэмы.

en: Raceway
be: Гоначная траса

[ctx: highway]
en: raceway
be: гоначная траса

en: Road (Unknown Type)
be: Дарога (тып невядомы)

[ctx: highway]
en: road
be: дарога (тып невядомы)

en: Construction
be: Будаўніцтва

[ctx: highway]
en: construction
be: дарога, што будуецца

[ctx: Highway]
en: Motorway
be: Аўтамагістраль

[ctx: Highway]
en: Motorway Link
be: З’езд з аўтамагістралі

[ctx: Highway]
en: Trunk
be: Аўтастрада

[ctx: Highway]
en: Trunk Link
be: З’езд з аўтастрады

[ctx: Highway]
en: Primary
be: Асноўная

[ctx: Highway]
en: Primary Link
be: З’езд з асноўнай

[ctx: Highway]
en: Secondary
be: Другасная

[ctx: Highway]
en: Secondary Link
be: З’езд з другаснай

[ctx: Highway]
en: Tertiary
be: Троесная

[ctx: Highway]
en: Tertiary Link
be: З’езд з троеснай

[ctx: Highway]
en: Unclassified
be: Не класіфікавана

[ctx: Highway]
en: Residential
be: Мясцовага значэння

[ctx: Highway]
en: Service
be: Службовая

[ctx: Highway]
en: Pedestrian
be: Пешаходная вуліца

[ctx: Highway]
en: Bus Guideway
be: Дарога для накіроўваных аўтобусаў

[ctx: Highway]
en: Bus Rapid Transit
be: Дарога для хуткасных аўтобусаў

[ctx: Highway]
en: Escape
be: Паласа аварыйнага тармажэння

[ctx: Highway]
en: Raceway
be: Гоначная траса

[ctx: Highway]
en: Track
be: Палявая/лясная дарога

[ctx: Highway]
en: Path
be: Сцежка

[ctx: Highway]
en: Dedicated Bridleway
be: Дарога для верхавой язды

[ctx: Highway]
en: Dedicated Cycleway
be: Веладарожка

[ctx: Highway]
en: Dedicated Footway
be: Пешаходная дарожка

[ctx: Highway]
en: Steps
be: Прыступкі

en: Junction
be: Скрыжаванне

en: roundabout
be: кругавы рух

en: jughandle
be: аднабаковы

en: Road Restrictions
be: Дарожныя абмежаванні

en: No exit (cul-de-sac)
be: Тупік

en: Winter road
be: Зімовая дарога

en: Ice road
be: Лёдавая дорога

en: Max. speed Heavy Goods Vehicles (km/h)
be: Макс. хуткасць цяжкага грузавога транспарта (км/г)

en: Signposted advisory max. speed (km/h)
be: Рэкамендуемая макс. хуткасць (км/г)

en: Min. speed (km/h)
be: Мін. хуткасць (у км/г)

en: Overtaking
be: Абгон дазволены

[ctx: overtaking]
en: yes
be: так

[ctx: overtaking]
en: both
be: у абодвух кірунках

[ctx: overtaking]
en: forward
be: па кірунку лініі

[ctx: overtaking]
en: backward
be: супраць кірунку лініі

[ctx: overtaking]
en: no
be: не

en: Access Restrictions
be: Абмежаванні доступу

en: Some road types already imply some access restrictions which should not be set again.
be: Некаторыя тыпы дарог ўжо маюць на ўвазе некаторыя абмежаванні доступу, якія не трэба ўсталёўваць зноў.

en: Transport mode restrictions
be: Абмежаванні рэжыму перасоўвання

en: use_sidepath
be: па асобнай паласе

en: Vehicles per type
be: Транспартныя сродкі па тыпе

en: Bicycle street
be: Роварная вуліца

en: Carriage
be: Гужавыя вазы

en: Light Commercial Vehicles (goods)
be: Невялікі камерцыйны аўтамабіль (goods)

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
be: Транспартны сродак для перавозкі цяжкіх грузаў

en: B-double road train
be: Здвоеныя аўтацягнікі

en: Agricultural Vehicles (with restrictions e.g. max. 25 km/h)
be: Сельгастэхніка (з абмежаваннямі, напрыклад да 25 км/г)

en: 4WD only
be: толькі 4WD

en: Golf cart
be: Гольфкар

en: Vehicles per use
be: Транспартныя сродкі  па выкарыстанні

en: Emergency vehicles
be: Аварыйныя службы (emergency)

en: Disabled
be: ТС з апазнавальным знакам «Інвалід»

en: High-occupancy vehicles (hov)
be: ТС з пасажырамі (hov)

en: Public Service Vehicles (psv)
be: Грамадскі транспарт

en: Public Transportation Bus
be: Аўтобусы грамадскага транспарта

en: Taxi
be: Таксі

en: Tourist buses
be: Турыстычныя аўтобусы

en: Hazmat
be: Небяспечныя грузы

en: Roundabout
be: Кругавы рух

[ctx: Highway]
en: motorway
be: аўтамагістраль

[ctx: Highway]
en: motorway_link
be: з’езд з аўтамагістралі

[ctx: Highway]
en: trunk
be: аўтастрада

[ctx: Highway]
en: trunk_link
be: з’езд з аўтастрады

[ctx: Highway]
en: primary
be: асноўная

[ctx: Highway]
en: primary_link
be: з’езд з асноўнай

[ctx: Highway]
en: secondary
be: другасная

[ctx: Highway]
en: tertiary
be: троесная

[ctx: Highway]
en: living_street
be: жылая вуліца

[ctx: Highway]
en: bus_guideway
be: аўтобусная рэйка

[ctx: Highway]
en: construction
be: будаўніцтва

en: Similar but different tags:
be: Іншыя падобныя тэгі:

en: Circular junction
be: Кругавое скрыжаванне

en: Ford
be: Брод

en: stepping_stones
be: пераход па камянях

en: Traffic Hazard
be: Небяспека на дарозе

en: Hazard
be: Небяспека

[ctx: hazard]
en: animal_crossing
be: жывёлы, што перабягаюць

[ctx: hazard]
en: bump
be: няроўнасць (узвышэнне)

[ctx: hazard]
en: children
be: дзеці

[ctx: hazard]
en: curve
be: скрыўленне дарогі

[ctx: hazard]
en: curves
be: скрыўленні дарогі

[ctx: hazard]
en: cyclists
be: веласіпедысты

[ctx: hazard]
en: dangerous_junction
be: небяспечнае скрыжаванне

[ctx: hazard]
en: dip
be: няроўнасць (яміна)

[ctx: hazard]
en: falling_rocks
be: падзенне камянёў

[ctx: hazard]
en: frost_heave
be: марознае ўспушванне грунта

[ctx: hazard]
en: horse_riders
be: конныя вершнікі

[ctx: hazard]
en: ice
be: лёд

[ctx: hazard]
en: landslide
be: апоўзень

[ctx: hazard]
en: loose_gravel
be: выкід жвіру

[ctx: hazard]
en: low_flying_aircraft
be: нізкалётныя самалёты

[ctx: hazard]
en: pedestrians
be: пешаходы

[ctx: hazard]
en: queues_likely
be: аўтамабільны затор

[ctx: hazard]
en: school_zone
be: школьная зона

[ctx: hazard]
en: side_winds
be: бакавы вецер

[ctx: hazard]
en: slippery
be: слізкая дарога

[ctx: hazard]
en: turn
be: круты заваротак

[ctx: hazard]
en: turns
be: крутыя завароткі

en: Ways
be: Лініі

en: Track
be: Палявая/лясная дарога

en: Tracktype
be: Узровень праходнасці

en: grade1
be: тып 1 (з пакрыццём)

en: Solid: Usually a paved or sealed surface
be: Цвёрдая: звычайна з брукаваным ці добра абабітым жвіровым пакрыццём

en: grade2
be: тып 2 (жвір, утрамбаваны грунт)

en: Solid but unpaved: Usually an unpaved track with surface of gravel
be: Цвёрдая, але неабабітая: звычайна дарога з паверхняй з няўшчыльненага жвіру

en: grade3
be: тып 3 (жвір з пяском (не ўтрамбаваны))

en: Mostly Solid: Even mixture of hard and soft materials. Almost always an unpaved track
be: Амаль цвёрдая: раўнамерная сумесь цвёрдых і сыпкіх матэрыялаў. Амаль заўсёды без пакрыцця

en: grade4
be: тып 4 (грунт)

en: Mostly Soft: Almost always an unpaved track prominently with soil/sand/grass, but with some hard or compacted materials mixed in
be: Амаль мяккая: амаль заўсёды без пакрыцця, якая складаецца з глебы/пяску/травы з прымешкай цвёрдых матэрыялаў

en: grade5
be: тып 5 (пясок, трава)

en: Soft: Almost always an unimproved track lacking hard materials, same as surrounding soil
be: Мяккая: амаль заўсёды грунтоўка без дадання якіх-небудзь цвёрдых матэрыялаў

[ctx: highway]
en: track
be: палявая/лясная дарога

en: MTB Scale
be: Шкала MTB

en: Path
be: Сцежка

[ctx: highway]
en: path
be: сцежка

en: SAC Scale
be: Шкала SAC

en: T1 - hiking trail
be: T1 - пешы турызм

en: Trail well cleared. Area flat or slightly sloped, no fall hazard
be: Вычышчаны маршрут. Гарызантальная, трохі нахільная сцежка, без небяспекі падзення

en: T2 - mountain hiking trail
be: T2 - горны турызм

en: Trail with continuous line and balanced ascent. Terrain partially steep, fall hazard possible
be: Працяглая сцежка, якая патрабуе навыкаў раўнавагі. Небяспека падзення са схілаў

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
be: T3 - складаны, пешы турызм

en: exposed sites may be secured with ropes or chains, possible need to use hands for balance. Partly exposed sites with fall hazard, scree, pathless jagged rocks
be: некаторыя ўчасткі могуць быць абсталяваны вяроўкамі ці ланцугамі для палягчэння ўтрымання балансу з дапамогай рук. Некаторыя вядомыя месцы з магчымасцю каменяпаду, асыпкамі і вострымі камянямі

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
be: T4 - складаны, горны турызм па вывучаных маршрутах

en: sometimes need for hand use to get ahead. Terrain quite exposed, precarious grassy acclivities, jagged rocks, facile snow-free glaciers
be: часам даводзіцца выкарыстоўваць рукі пры руху. Адкрыты грунт, ненадзейныя травяністыя ўздымы, вострыя камяні, невялікія бясснежныя леднікі.

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
be: T5 - складаны горны турызм з элементамі скалалазання

en: single plainly climbing up to second grade. Exposed, demanding terrain, jagged rocks, few dangerous glacier and snow
be: адзінкавы альпінізм другога класа. Няроўная, небяспечная паверхня, вострыя камяні, сустракаецца снег і існуе небяспека сыходжання лавіны

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
be: T6 - вельмі складаны горны турызм з элементамі скалалазання

en: climbing up to second grade. Often very exposed, precarious jagged rocks, glacier with danger to slip and fall
be: набліжаецца да другога ўзроўню. Часта вельмі зменены карозіяй, ўтрымліваюць вострыя камяні, вялікая небяспека саслізвання або падзення

en: Visibility
be: Бачнасць

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
be: выдатная

[ctx: trail_visibility]
en: good
be: добрая

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
be: сярэдняя

[ctx: trail_visibility]
en: bad
be: дрэнная

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
be: жудасная

[ctx: trail_visibility]
en: no
be: не

en: Segregated
be: З падзелам руху

en: Informal
be: Неафіцыйная

en: Dedicated Bridleway
be: Дарога для верхавой язды

[ctx: highway]
en: bridleway
be: дарога для верхавой язды

en: Depending on the country, several access tags are implied and do not need to be set.
be: У залежнасці ад краіны, некаторыя тэгі маюцца на ўвазе, і іх не трэба зазначаць яўна.

en: Globally, `horse=designated` and `motor_vehicle=no` are implied.
be: Для ўсіх краін маюцца на ўвазе `horse=designated` і `motor_vehicle=no`.

en: Cycle Lane/Track
be: Веласіпедная паласа/дарожка

en: Cycleway
be: Веладарожка

[ctx: cycleway]
en: lane
be: паласа

[ctx: cycleway]
en: track
be: дарожка

[ctx: cycleway]
en: opposite_lane
be: сустрэчная паласа

[ctx: cycleway]
en: opposite_track
be: сустрэчная паласа

[ctx: cycleway]
en: opposite
be: сустрэчная

[ctx: cycleway]
en: share_busway
be: агульная паласа з грамадскім транспартам

[ctx: cycleway]
en: shared_lane
be: агульная паласа з аўтатранспартам

[ctx: cycleway]
en: separate
be: асобная

en: Cycleway left
be: Веладарожка злева

en: Cycleway right
be: Веладарожка справа

en: Oneway (bicycle)
be: аднабаковы рух (ровараў)

en: Edit Highway Attributes:
be: Уласцівасці дарогі:

en: Highway
be: Дарога

[ctx: Highway]
en: secondary_link
be: з’езд з другаснай

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
be: з’езд з троеснай

en: Dedicated Cycleway
be: Веладарожка

[ctx: highway]
en: cycleway
be: веласіпедная дарожка

en: Globally, `bicycle=designated` is implied.
be: Для ўсіх краін маецца на ўвазе тэг `bicycle=designated`.

en: Pedestrians
be: Пешаходы

en: Segregated Foot- and Cycleway
be: Падзеленыя пешаходная і веладарожка

en: Combined Foot- and Cycleway
be: Сумешчаныя пешаходная і веладарожка

en: Dedicated Footway
be: Пешаходная дарожка

[ctx: highway]
en: footway
be: пешаходная дарожка

[ctx: footway]
en: access_aisle
be: праход паміж паркавальнымі месцамі

en: Marked footpath in a parking lot
be: Размечаная пешаходная дарожка на паркоўцы

[ctx: footway]
en: crossing
be: пешаходны пераход

en: A pedestrian crossing
be: Пешаходны пераход

[ctx: footway]
en: sidewalk
be: ходнік

en: A footway alongside a street
be: Пешаходная дарожка ўздоўж вуліцы

[ctx: footway]
en: link
be: звязак

en: Footway sections that do not exist but are necessary for routing
be: Участкі пешаходных дарожак, якія не існуюць фізічна, але неабходны для складнай пракладкі маршруту

[ctx: footway]
en: traffic_island
be: астравок бяспекі

en: Footway sections inside a crossing island
be: Участкі пешаходнай дарожкі пасярод астраўка бяспекі на пешаходным пераходзе

[ctx: footway]
en: alley
be: правулак

en: Access for back entrances and/or emergency access
be: Праход да чорных уваходаў і/ці праход для экстраных службаў

en: Globally, `foot=designated` is implied.
be: Для ўсіх краін маецца на ўвазе тэг `foot=designated`.

en: Steps
be: Прыступкі

[ctx: highway]
en: steps
be: лесвіца

en: Storeys
be: Паверхі

en: Amount of Steps
be: Колькасць прыступак

en: Ramp
be: Пандус

en: Stroller ramp
be: Пандус для калясак

en: Bicycle ramp
be: Роварны пандус

en: Wheelchair ramp
be: Пандус для інвалідных калясак

en: Luggage ramp
be: Пандус для багажу

en: Handrail
be: Парэнчы

en: Left handrail
be: Злева

en: Center handrail
be: Пасярэдзіне

en: Right handrail
be: Справа

en: Escalator
be: Эскалатар

en: forward
be: па кірунку лініі

en: backward
be: супраць кірунку лініі

en: reversible
be: са зменным напрамкам

en: Waypoints
be: Дарожныя пункты

en: Motorway Junction
be: Магістральная развязка

[ctx: highway]
en: motorway_junction
be: з’езд з магістралі

en: Junction has no name
be: З’езд не мае назвы

en: Number
be: Нумар

en: Junction has no reference
be: З’езд не мае нумара (пазначэння)

en: Services
be: Прыдарожны сэрвіс

[ctx: highway]
en: services
be: прыдарожны сэрвіс

en: Toilets
be: Туалет

en: Rest Area
be: Месца для адпачынку

[ctx: highway]
en: rest_area
be: месца для адпачынку

en: Drinking Water
be: Пітная вада

en: Traffic Signal
be: Святлафор

[ctx: highway]
en: traffic_signals
be: святлафор

en: Optional crossing attributes:
be: Неабавязковыя атрыбуты пераходу:

en: Pedestrian crossing type
be: Тып пешаходнага пераходу

en: uncontrolled
be: нерэгулюемы

en: traffic_signals
be: рэгулюемы

en: unmarked
be: без пазначэнняў

en: Crossing type name (UK)
be: Назва пераходу (Вялікабрытанія)

en: zebra
be: zebra (нерэгулёўны)

en: pelican
be: pelican (са святлафорам)

en: toucan
be: toucan (вела-пешаходны са святлафорам)

en: puffin
be: puffin (са святлафорам з кнопкай)

en: pegasus
be: pegasus (для верхавой язды)

en: tiger
be: tiger (нерэгулюемы вела-пешаходны)

en: Kerb
be: Бардзюр

[ctx: kerb]
en: flush
be: нараўне з дарогаю

[ctx: kerb]
en: lowered
be: паніжаны

[ctx: kerb]
en: no
be: не

[ctx: kerb]
en: raised
be: прыпадняты

[ctx: kerb]
en: rolled
be: скруглены

[ctx: kerb]
en: yes
be: так

en: Crossing attendant
be: Пад назіраннем паставога

en: With island
be: З астраўком бяспекі

en: In case of crossing traffic signals:
be: У выпадку святлафора з дадатковымі функцыямі:

en: Button operated
be: Кіруемы кнопкай

en: Sound signals
be: Гукавыя сігналы

en: Optional values for specific countries
be: Неабавязковыя значэнні для асобных краін

en: Stop
be: Стоп

[ctx: highway]
en: stop
be: стоп

en: N
be: Пн

en: E
be: У

en: S
be: Пд

en: W
be: З

en: Give Way
be: Саступіце дарогу

[ctx: highway]
en: give_way
be: саступіце дарогу

en: Advanced stop line
be: Зона прыпынку веласіпедыстаў (ASL)

en: Mini-Roundabout
be: Міні-кругавы рух

[ctx: highway]
en: mini_roundabout
be: міні-кругавы рух

en: Pedestrian Crossing
be: Пешаходны пераход

[ctx: highway]
en: crossing
be: пешаходны пераход

en: Tactile Paving
be: Тактыльнае брукаванне

en: incorrect
be: няправільнае

en: In case of traffic signals:
be: Пры наяўнасці святлафора:

en: Traffic Calming
be: Прыстасаванне для абмежавання хуткасці

en: Bump
be: Ляжачы паліцыянт

en: Hump
be: Шырокі ляжачы паліцыянт

en: Table
be: Стол

en: Cushion
be: Ляжачы паліцыянт з разрывамі

en: Rumble strip
be: Пральная дошка

en: Dip
be: Жолаб

en: Chicane
be: Шыкана

en: Choker
be: Звужэнне дарогі

[ctx: traffic_calming]
en: Island
be: Астравок

en: Mini bumps
be: Міні-няроўнасці

en: Passing Place
be: Месца раз’езду

[ctx: highway]
en: passing_place
be: месца раз’езду

en: Turning Circle
be: Развароная пляцоўка

[ctx: highway]
en: turning_circle
be: разваротны круг

en: Type of Turning Circle
be: Тып паваротнага круга

en: circle
be: круг

en: oval
be: овал

en: knuckle
be: разваротны круг

en: hammer
be: Т-вобразны

en: square
be: квадрат

en: Turning Loop
be: Разваротнае кола

[ctx: highway]
en: turning_loop
be: разваротная пятля

en: City Limit Sign
be: Знак межаў населенага пункта

en: Second Name
be: Другая назва

en: Color of background (HTML name or hexadecimal code)
be: Колер фону (HTML-назва ці шаснаццатковы код)

en: Speed Limit Sign
be: Знак абмежавання хуткасці

en: Speed Camera
be: Камера-хуткасцямер

[ctx: highway]
en: speed_camera
be: камера для замеру хуткасці

en: Toll gantry
be: Рамка аплаты праезду

[ctx: highway]
en: toll_gantry
be: рамка аплаты праезду

en: Traffic Mirror
be: Дарожнае люстэрка

[ctx: highway]
en: traffic_mirror
be: дарожнае люстэрка

en: Highway milestone
be: Кіламетровыя слупкі

[ctx: highway]
en: milestone
be: дыстанцыйны слуп

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
be: Найменнае скрыжаванне

en: Used in some countries for a named road junction who’s name serves for local orientation.
be: Выкарыстоўваецца ў некаторых краінах для найменных скрыжаванняў, назвы якіх служаць для лакальнай арыентацыі.

en: Trailhead
be: Пачатак сцежкі

[ctx: highway]
en: trailhead
be: пачатак сцежкі

en: Waste Basket/Trash Can
be: Сметніца

en: Elevator
be: Ліфт

[ctx: highway]
en: elevator
be: ліфт

en: Capacity (persons)
be: Ёмістасць (чал.)

en: Manufacturer
be: Вытворца

en: Indoor
be: У памяшканні

en: Freight elevator
be: Грузавы ліфт

en: Surveillance Camera
be: Камера відэаназірання

en: indoor
be: унутраная

en: outdoor
be: вонкавая

en: Grit Bin
be: Кантэйнер з пяском (друзам)

en: Mountain Pass
be: Перавал

en: Elevation (meters)
be: Вышыня (у метрах)

en: Barriers
be: Перашкоды

en: Block
be: Бетонны блок

en: Bollard
be: Слупок

en: Bollard type
be: Тып слупка

en: rising
be: узнімальны

en: removable
be: выдаляемы

en: foldable
be: складаны

en: fixed
be: нерухомы

en: Tags which are implied and do not need to be set are:
be: Тэгі, якія маюцца на ўвазе і не патрабуюць відавочнага ўказання:

en: `access=no`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
be: `access=no`, `foot=yes` і `bicycle=yes`

en: Cycle Barrier
be: Перашкода для ровараў

en: Cattle Grid
be: Ляжачая рашотка (супраць скаціны)

en: Bus Trap
be: Праезд для аўтобусаў

en: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
be: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` і `bicycle=yes`

en: Spikes
be: Шыпы

en: Toll Booth
be: Пункт аплаты за праезд

en: Border Control
be: Памежны кантроль

en: Hedge
be: Жывая загарадзь

en: Fence
be: Плот

en: barbed_wire
be: калючы дрот

en: bars
be: пруткі

en: chain_link
be: сетка рабіца

en: electric
be: электрычнасць

en: pole
be: слуп

en: railing
be: парэнчавая агароджа

en: split_rail
be: штыкетнік

en: wire
be: дрот

en: Cable barrier
be: Тросавая агароджа

en: Guard Rail
be: Дарожная агароджа

en: Wall
be: Сцяна

en: brick
be: цэгла

en: castle_wall
be: сцяна замка

en: dry_stone
be: сухі мур

en: flood_wall
be: ахоўная дамба

en: noise_barrier
be: шумаахоўны экран

en: seawall
be: хвалялом

en: adobe
be: саман

en: glass
be: шкло

en: masonry
be: нейкі тып мура

en: reinforced_concrete
be: жалезабетон

en: City Wall
be: Гарадская сцяна

en: Two-sided
be: Двухбаковая

en: Retaining Wall
be: Падпорная сценка

en: Jersey Barrier
be: Загарода з блокаў

en: Log
be: Бервяно

[ctx: Barrier]
en: Ditch
be: Канава

en: Tactile paving
be: Тактыльнае брукаванне

en: Entrance (Barrier Opening)
be: Праход ці праезд (праём у перашкодзе)

en: Gate
be: вароты / дзверы

en: Usually locked
be: Звычайна зачынена

en: Lift Gate
be: Шлагбаўм

[ctx: lift_gate]
en: single
be: адзіночны

[ctx: lift_gate]
en: double
be: падвойны

en: Swing Gate
be: Паваротны шлагбаўм

[ctx: swing_gate]
en: single
be: адзінарны

[ctx: swing_gate]
en: double
be: падвойны

en: Hampshire Gate
be: Драцяныя вароты

en: Bump Gate
be: Вароты, якія адчыняюцца бамперам

en: Kissing Gate
be: Вузкая брамка

en: The tag `foot=yes` is implied and does not need to be set.
be: Тэг `foot=yes` маецца на ўвазе і не патрабуе відавочнага ўказання.

en: Height Restrictor
be: Абмежавальнік вышыні

en: Chain
be: Ланцуг

en: Stile
be: Прыступкі праз агароджу

en: ladder
be: лесвіца

en: squeezer
be: вузкі праход

en: stepover
be: пералаз

en: Turnstile
be: Турнікет

en: Full-Height Turnstile
be: Поўнароставы турнікет

en: Sally Port
be: Падвойныя вароты

en: Passageways
be: Праезды

en: Tunnel name
be: Назва тунэля

en: Building Passage
be: Скразны праезд у будынку

en: Arcade
be: Аркада

en: Open on left side
be: Адкрыты з левага боку

en: Open on right side
be: Адкрыты з правага боку

en: Colonnade
be: Каланада

en: Avalanche Protector
be: Абарона ад лавін

[ctx: main group]
en: Water
be: Вада

[ctx: sub group]
en: Water
be: Вада

en: River
be: Рака

[ctx: waterway]
en: river
be: рака

en: Lock
be: Шлюз

en: Stream
be: Раўчук

[ctx: waterway]
en: stream
be: раўчук

en: Tidal channel
be: Прыліўны канал

[ctx: waterway]
en: tidal_channel
be: прыліўны канал

en: Salt Water
be: Салёная вада

en: Canal
be: Канал

[ctx: waterway]
en: canal
be: канал

en: qanat
be: кярыз

en: flooded
be: затапляльны

[ctx: usage]
en: transportation
be: перавозка

[ctx: usage]
en: transmission
be: перадача

[ctx: usage]
en: irrigation
be: абрашэнне

[ctx: usage]
en: headrace
be: падводзячы канал

[ctx: usage]
en: tailrace
be: адводзячы канал

[ctx: usage]
en: spillway
be: вадаскід

en: Drain
be: Дрэнажны канал

[ctx: waterway]
en: drain
be: дрэнажны канал

en: Ditch
be: Канава

[ctx: waterway]
en: ditch
be: канава

en: Spring
be: Крыніца

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
be: Месца, дзе падземныя воды натуральным шляхам выходзяць на зямную паверхню.

en: Waterfall
be: Вадаспад

[ctx: waterway]
en: waterfall
be: вадаспад

en: Weir
be: Невялікая плаціна

[ctx: waterway]
en: weir
be: невялікая плаціна

en: Dam
be: Дамба

[ctx: waterway]
en: dam
be: дамба

en: Levee
be: Насып для абароны ад паводкаў

en: Groyne
be: Хвалялом

en: Breakwater
be: Хвалярэз

en: Culvert
be: Дрэнажная труба

en: Penstock
be: Турбінны вадавод

[ctx: waterway]
en: pressurised
be: турбінны вадавод

[ctx: pipeline]
en: overground
be: наземны

[ctx: pipeline]
en: overhead
be: надземны

[ctx: pipeline]
en: surface
be: на паверхні

[ctx: pipeline]
en: underground
be: падземны

[ctx: pipeline]
en: underwater
be: падводны

en: Diameter (mm)
be: Дыяметр (мм)

en: Pressure (bar)
be: Ціск (бар)

en: Flow rate with unit of measure
be: Расход з адзінкамі вымярэння

en: Basin
be: Сцёкавы басейн

[ctx: landuse]
en: basin
be: сцёкавы басейн

en: retention
be: акумулюе паводкі

en: infiltration
be: інфільтрацыйны

en: detention
be: акумулюе паводкі (сухі)

en: evaporation
be: выпарванне

en: settling
be: асаджэнне

en: Reservoir
be: Рэзервуар

en: Covered Reservoir
be: Крыты рэзервуар

[ctx: natural]
en: Water
be: Вада

en: A body of water, such as a lake, pond or river.
be: Вадаём, такі як возера, сажалка ці рака.

en: Water Body
be: Вадаём

en: stream
be: струмень

en: river
be: рака

en: canal
be: канал

en: drain
be: дрэнажная канава

en: ditch
be: канава

en: pond
be: сажалка

en: lake
be: возера

en: lagoon
be: лагуна

en: oxbow
be: старыца

en: lock
be: заблакаваць

en: basin
be: штучны вадаём

en: reservoir
be: вадасховішча

en: wastewater
be: адстойнік сцёкавых вод

en: Intermittent (does not permanently contain water)
be: Перасыхаючы (утрымоўвае ваду не ўвесь час)

en: Tailings Pond
be: Хвастасховішча

en: An area in which waterborn tailings are pumped to allow the separation of solids from the water
be: Зона, у якую адпампоўваюцца хвасты з вадой для аддзялення цвёрдых часціц ад вады

en: Material associated with the tailings
be: Матэрыял, злучаны з хвастасховішчам

en: aggregate
be: напаўняльнік бетону

en: bauxite
be: баксіт

en: coal
be: вугальная

en: dimension_stone
be: прыродны камень

en: gold
be: золата

en: ilmenite
be: ільменіт

en: iron_ore
be: жалезная руда

en: lead
be: свінец

en: nickel
be: нікель

en: rutile
be: руціл

en: salt
be: соль

en: silver
be: срэбра

en: tin
be: волава

en: zinc
be: цынк

en: zircon
be: цырконій

en: Intermittent (sometimes wet, sometimes dry)
be: Перасыхаючы (часам вільготны, часам сухі)

en: Hazardous to human health due to chemical contamination
be: Небяспека для здароўя чалавека з-за хімічнага забруджвання

en: Coastline
be: Берагавая лінія

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
be: Лінія паміж морам і сушай (вада з правага боку ад лініі).

en: Wetland
be: Забалочаныя землі

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
be: Забалочаная вобласць са сталай ці сезоннай расліннасцю.

en: bog
be: тарфяное балота

en: fen
be: нізіннае балота

en: mangrove
be: мангравыя зараснікі

en: marsh
be: адкрытае балота

en: reedbed
be: трысняговыя зараснікі (плаўні)

en: saltern
be: саляварня

en: saltmarsh
be: прыбярэжнае салёнае балота (маршы)

en: string_bog
be: аапа-балота

en: swamp
be: лясное балота

en: tidalflat
be: прытокава-адліўныя ўчасткі

en: wet_meadow
be: забалочаны луг

en: Mud
be: Бруд

en: Large area covered with mud.
be: Вялікая вобласць, пакрытая брудам.

en: Beach
be: Пляж

en: A flat area of sand, gravel or pebble next to water.
be: Роўная прыбярэжная вобласць, пакрытая пяском, жвірам ці галькай.

en: swimming
be: плаванне

en: surfing
be: серфінг

en: Nudism
be: Нудызм

en: obligatory
be: абавязковы

en: customary
be: пераважны

en: Bay
be: Бухта

en: An area of water mostly surrounded by land but with level connection to the ocean or a lake.
be: Частка буйнага вадаёма, што ўдаецца ў сушу і  мее вольны водаабмен з асноўнай яго часткаю.

en: Fjord
be: Фіёрд

en: Cape
be: Мыс

en: A prominent, elevated piece of land sticking out into the sea or large lake.
be: Участак сушы, выдатны вострым кутом у мора ці вялікае возера.

en: Strait
be: Праліў

en: Shipping
be: Суднаходства

en: Ferry Terminal
be: Прычал

en: Cargo
be: Што перавозіць

[ctx: cargo]
en: passengers
be: пасажыры

[ctx: cargo]
en: vehicle
be: транспарт

[ctx: cargo]
en: bicycle
be: ровары

[ctx: cargo]
en: hgv
be: цяжкі транспарт

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
be: пасажыры;транспарт

en: Ferry Route
be: Маршрут воднага транспарта

en: Highway type the ferry connects
be: Тып дарогі, злучанай паромам

en: Reaction ferry
be: Рэакцыйны паром

en: Marina
be: Прыстань для яхт

en: Dump Station
be: Зліўная станцыя

en: public
be: агульнадаступнае

en: Marine Fuel
be: Марская запраўка

[ctx: waterway]
en: fuel
be: суднавае паліва

en: Independent
be: Незалежны

en: Fuel types:
be: Віды паліва:

en: Diesel
be: дызельнае

en: Bio Diesel
be: біядызель

en: Octane 80
be: бензін АИ-80

en: Octane 87
be: бензін АІ-87

en: Octane 91
be: бензін АИ-91

en: Octane 92
be: бензін АИ-92

en: Octane 95
be: бензін АИ-95

en: Octane 98
be: бензін АИ-98

en: Octane 100
be: бензін АИ-100

en: E10 (10% Ethanol mix)
be: E10 (10% сумесь этанолу)

en: E85 (85% Ethanol mix)
be: E85 (85% сумесь этанолу)

en: Ethanol (alcohol)
be: Этанол (спірт)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
be: прапан-бутан (АГЗС)

en: CNG (Compressed Natural Gas)
be: прыродны газ

en: Pier
be: Пірс

en: Mooring
be: Швартоўка

en: commercial
be: камерцыйная

en: Floating
be: Плаваючы

en: Lock Gate
be: Вароты шлюза

[ctx: waterway]
en: lock_gate
be: вароты шлюза

en: Turning Point
be: Месца развароту

[ctx: waterway]
en: turning_point
be: месца развароту

en: Slipway
be: Сліп

en: Boatyard
be: Лодкавая майстэрня

[ctx: waterway]
en: boatyard
be: лодкавая майстэрня

en: Dock
be: Док

[ctx: waterway]
en: dock
be: док

en: Transport
be: Транспарт

en: Railway
be: Рэйкавы транспарт

en: Rail
be: Чыгунка

[ctx: railway]
en: rail
be: чыгунка

en: main
be: асноўны

en: branch
be: галінка

en: industrial
be: прамысловы

en: military
be: ваенны

en: tourism
be: турыстычны

en: freight
be: грузавы

en: Narrow Gauge Rail
be: Вузкакалейка

[ctx: railway]
en: narrow_gauge
be: вузкакалейка

en: Monorail
be: Манарэйка

[ctx: railway]
en: monorail
be: манарэйка

en: Preserved
be: Гістарычная чыгунка

[ctx: railway]
en: preserved
be: гістарычная чыгунка

en: Light Rail
be: Лёгкая чыгунка

[ctx: railway]
en: light_rail
be: лёгкая чыгунка

en: Subway
be: Метрапалітэн

[ctx: railway]
en: subway
be: мятро

en: Tram
be: Трамвайная лінія

[ctx: railway]
en: tram
be: трамвайны

en: Funicular
be: Фунікулёр

[ctx: railway]
en: funicular
be: фунікулёр

en: Bus Guideway
be: Аўтобусныя рэйкі

[ctx: highway]
en: bus_guideway
be: аўтобусныя рэйкі

en: Miniature Rail
be: Мініяцюрная чыгунка

[ctx: railway]
en: miniature
be: мініяцюра

en: Railway construction
be: Чыгунка, што будуецца

[ctx: railway]
en: construction
be: будаўніцтва чыгункі

en: Railway type
be: Тып лініі

en: Disused Rail
be: Неэксплуатуемая чыгунка

[ctx: railway]
en: disused
be: невыкарыстоўваныя пуці

en: Abandoned Rail
be: Разабраныя шляхі

[ctx: railway]
en: abandoned
be: разабраныя пуці

en: Level Crossing
be: Чыгуначны пераезд

[ctx: railway]
en: level_crossing
be: чыгуначны пераезд

en: Traffic lights
be: Святлафор

en: Barrier
be: Агароджа

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
be: так

[ctx: crossing:barrier]
en: no
be: не

[ctx: crossing:barrier]
en: half
be: палавіннае

[ctx: crossing:barrier]
en: full
be: поўнае

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
be: падвойнае палавіннае

en: Crossing
be: Пераход праз рэйкавыя шляхі

[ctx: railway]
en: crossing
be: пераход праз пуці

en: Crossing type
be: Тып пераходу

en: Turntable
be: Паваротны стол

[ctx: railway]
en: turntable
be: паваротны стол

en: Buffer Stop
be: Буферны ўпор

[ctx: railway]
en: buffer_stop
be: буферный упор

en: Railway Switch
be: Чыгуначная стрэлка

[ctx: railway]
en: switch
be: чыгуначная стрэлка

en: abt
be: стрэлка Абта

en: default
be: па змаўчанні

en: double_slip
be: двухбаковы стрэлкавы перавод

en: single_slip
be: аднабаковы стрэлкавы перавод

en: three_way
be: стрэлкавы перавод на 3 пуці

en: wye
be: Y-вобразны

en: Railway crossing
be: Скрыжаванне пуцёў

[ctx: railway]
en: railway_crossing
be: скрыжаванне пуцёў

en: Railway Signal
be: Семафор

[ctx: railway]
en: signal
be: чыгуначны сігнал

en: Railway milestone
be: Чыгуначны кіламетровы слупок

[ctx: railway]
en: milestone
be: чыгуначны дыстанцыйны слуп

en: Position (kilometers)
be: Пазіцыя (кіламетры)

en: Aerialway
be: Лінная дарога

en: Cable Car
be: Фунікулёр

en: Number of people per hour
be: Пасажыраў у гадзіну

en: Number of people per car
be: Пасажыраў у кабінцы

en: Typical journey time in minutes
be: Сярэдні час шляху ў хвілінах

en: Has heating?
be: З падагрэвам?

en: Chair Lift
be: Крэсельны пад''ёмнік

en: Number of people per chair
be: Пасажыраў у крэсле

en: Has bubble?
be: Ёсць купал?

en: Gondola
be: Гандола

en: Number of people per gondola
be: Пасажыраў у кабінцы

en: Mixed Lift
be: Змяшаны пад’ёмнік

en: Number of people per gondola/chair
be: Колькасць чалавек у гандоле/крэсле

en: Drag Lift
be: Бугельная

en: drag_lift (general type - use only if exact type (see values below) is unknown)
be: пад''ёмнік (агульны тып - выкарыстоўваецца калі дакладны тып пад''ёмніка (гл. ніжэй) не вядомы)

en: t-bar
be: T-вобразны

en: j-bar
be: J-вобразны

en: platter
be: талерачны

en: rope_tow
be: рухомая ліна

en: Magic Carpet
be: Рухомая дарожка

en: Goods
be: Грузавая

en: Zip line
be: Зіплайн

[ctx: aerialway]
en: Station
be: Станцыя

en: Pylon
be: Апора

[ctx: car]
en: Parking
be: Паркоўка

en: Park and Ride
be: Перахаплялая паркоўка

en: bus
be: аўтобусны

en: train
be: цягнік

en: metro
be: метро

en: ferry
be: па вадзе

en: Capacity (overall)
be: Ёмістасць (агульная)

en: Spaces for Disabled
be: Месцы для інвалідаў

en: Spaces for Women
be: Месцы для жанчын

en: Spaces for Parents
be: Месцы для бацькоў

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
be: Глядзі ў Wiki іншыя катэгорыі ёмістасці capacity:[types]=*.

en: Only for street side parking:
be: Толькі для паркоўкі ў кішэні дарогі:

en: diagonal
be: дыяганальная

en: parallel
be: паралельная

en: perpendicular
be: перпендыкулярная

en: Parking Space
be: Паркавальнае месца

en: Type of parking space
be: Тып паркавальнага месца

en: disabled
be: інвалідаў

en: normal
be: звычайнае

en: Capacity
be: Ёмістасць

en: Covered (with roof)
be: Зачыненая (з дахам)

en: Parking Entrance/Exit
be: Уезд на паркоўку/выезд з паркоўкі

en: Fuel
be: Запраўная станцыя

en: With shop
be: З крамай

en: convenience
be: прадуктовы

en: kiosk
be: шапік

en: Diesel (Gas To Liquid - ultimate diesel)
be: дызельнае сінтэтычнае (GTL-тэхналогія)

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
be: дызельнае для цяжкага транспарта

en: 1/25 mix (mofa/moped)
be: паліўная сумесь 1/25 (для мапедаў)

en: 1/50 mix (mofa/moped)
be: паліўная сумесь 1/50 (для мапедаў)

en: Additives:
be: Дадаткі:

en: Diesel Exhaust Fluid (AdBlue/AUS32)
be: Рэагент для ачысткі выхлапаў дызеляў (AdBlue/AUS32)

en: Fuel cards:
be: Паліўныя карты:

en: Charging Station
be: Станцыя зарадкі

en: Charging Network (Mobility Service Provider)
be: Сетка зарадных станцый (пастаўшчык паслуг мабільнасці)

en: Operator (Charge Point Operator)
be: Аператар (Аператар заряднай станцыі)

en: Simultaneously usable charging spots
be: Адначасова выкарыстоўваемыя месцы для зарядкі

en: Storey
be: Паверх

en: Surroundings and Fees:
be: Атакуючы і аплата:

en: Covered
be: Пад падстрэшкам

en: Charging fee
be: Плата за зарядку

en: Parking fee
be: Плата за стаянку

en: Types of vehicles which can be charged:
be: Тыпы транспарта, якія можна зарадзіць:

en: Cars
be: Аўтамабілі

en: Motorcycles
be: Матацыклы

en: Trucks (HGV)
be: Грузавыя аўтамабілі (ГАВ)

en: (Note: For most charging stations, check ''Cars'' and ''Motorcycles''. Check ''Trucks'' only if there is sufficient space.)
be: (Нататка: Для большасці зарядных станцый, абязкова выберыце ''Аўтамабілі'' і ''Матацыклы''. Выберыце ''Грузавыя аўтамабілі'' толькі ў выпадку, калі ёсць дастаткова месца.)

en: Number of Sockets:
be: Колькасць гнёздаў:

en: IEC Type 1
be: IEC Тып 1

en: IEC Type 2 (Mennekes) socket only
be: IEC Type 2 (Mennekes) - толькі разетка

en: IEC Type 2 (Mennekes) with cable
be: IEC Type 2 (Mennekes) з кабелем

en: Charging Power (e.g. ''22 kW''):
be: Магутнасць зарадкі (напрыклад, «22 kW»):

en: Unlocking (Authentication):
be: Разблакоўка (аўтэнтыфікацыя):

en: Unlock through App
be: Разблакоўка праз прыкладанне

en: Unlock through RFID/NFC
be: Разблакоўка з дапамогай RFID/NFC

en: Usable without registration
be: Магчымасць выкарыстання без рэгістрацыі

en: Edit Payment Methods (only if usable without registration)
be: Рэдагаванне спосабаў аплаты (толькі калі можна выкарыстоўваць без рэгістрацыі)

en: Wash
be: Аўтамыйка

[ctx: car_wash]
en: Automated
be: Аўтаматычная

en: Self Service
be: Самаабслугоўванне

en: Car Dealer
be: Аўтасалон

en: Second hand
be: Ужываныя

en: only
be: толькі

en: Repair
be: Аўтамайстэрня

[ctx: shop=car_repair]
en: Service
be: Сэрвіс

en: dealer
be: аўтамабільны дылер

en: repair
be: рамонт

en: parts
be: запчасткі

en: tyres
be: шыны

en: Parts
be: Запчасткі

en: Tires
be: Шыны

en: Rental
be: Пракат

en: Pooling
be: Карпулінг

en: Sharing
be: Кароткачасовы пракат

[ctx: motorcycle]
en: Parking
be: Паркоўка

en: Motorcycle Dealer
be: Продаж матацыклаў

en: Services:
be: Паслугі:

en: Sale
be: Кропка продажаў

en: brand
be: марка

en: oldtimer
be: класічныя

en: Safety inspection
be: Праверка бяспекі

en: Clothes
be: Адзежа

[ctx: bicycle]
en: Parking
be: Паркоўка

en: anchors
be: якар

en: bollard
be: слупкі

en: ground_slots
be: прарэзы пад кола

en: informal
be: неафіцыйная

en: lockers
be: шафы

en: rack
be: стойка

en: shed
be: падстрэшак

en: stands
be: стойкі

en: wall_loops
be: трымальнікі кола

en: Bike Dealer
be: Продаж ровараў

en: Bicycles are sold
be: Продаж ровараў

en: Second-hand bicycles are sold
be: Продаж ужываных ровараў

en: Bicycles are repaired
be: Рамонт ровараў

en: Bicycles are rented
be: Пракат ровараў

en: Free bicycle pump
be: Бясплатны роварны насос

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
be: Прылады для самастойнага рамонту (можа быць аб’яднанне веласіпедыстаў)

en: Bicycles are washed (for a fee)
be: Мыйка для ровараў (платная)

en: Public Bicycle Repair Station
be: Стойка для рамонту ровараў

en: Stand
be: Рамонтная стойка

[ctx: bicycle_repair_station]
en: Tools
be: Прылады

en: Chain tool
be: Прылада для рамонту ланцуга

en: Bicycle Wash
be: Мыйка ровараў

en: Automated
be: Аўтаматычная

en: Public Transport
be: Грамадскі транспарт

en: Public Transport Route (Rail)
be: Маршрут грамадскага транспарта (чыгуначны)

en: Route type
be: Тып маршруту

en: subway
be: метро

en: monorail
be: манарэйка

en: stop position
be: месца прыпынку

en: stop position (exit only)
be: месца прыпынку (толькі высадка)

en: stop position (entry only)
be: месца прыпынку (толькі пасадка)

en: platform
be: платформа

en: platform (exit only)
be: платформа (толькі высадка)

en: platform (entry only)
be: платформа (толькі пасадка)

en: Public Transport Route (Bus)
be: Маршрут грамадскага транспарта (аўтобус)

en: share_taxi
be: маршрутнае таксі

en: trolleybus
be: тралейбус

en: hail and ride route segment
be: сегмент «прыпынак па патрабаванні» ("hail and ride") маршруту

en: Public Transport Route (Ferry)
be: Маршрут грамадскага транспарта (паром)

en: stop_position
be: месца прыпынення

en: Public Transport Route (Aerialway)
be: Маршрут грамадскага транспарта (авіяцыйны)

en: Route Master
be: Майстар-маршрут

en: aerialway
be: лінная дарога

en: route variant/direction (at least 2)
be: варыянт маршруту/кірунак (прынамсі 2)

en: Stop Area
be: Зона прыпынку

en: UIC reference
be: Код UIC

en: UIC name
be: Назва ў UIC

en: Stop Position
be: Месца прыпынку вагона

en: Platform
be: Платформа

en: Subway Entrance
be: Уваход у метро

en: Station or amenities
be: Станцыя ці паслугі

en: Bus
be: Аўтобус

en: Trolleybus
be: Тралейбус

en: Share taxi
be: Маршрутнае таксі

en: Train
be: Цягнік

en: Ferry
be: Паром

en: Bench
be: Лаўка

en: Shelter
be: Падстрэшак

en: Passenger information display
be: Інфармацыйнае табло

en: Route references
be: Маршрутныя спасылкі

[ctx: railway]
en: Station
be: Станцыя

en: Building
be: Будынак

[ctx: railway]
en: subway_entrance
be: уваход у мятро

en: Ticket Machine
be: Аўтамат для куплі квіткоў

en: Public Transport (Legacy)
be: Грамадскі транспарт (састарэлы)

en: Public transport route (Legacy)
be: Маршрут грамадскага транспарта (састарэлы)

en: halt point
be: канчатковы пункт

en: forward halt point
be: канчатковая наперад

en: backward halt point
be: канчатковая назад

en: Public transport route (Legacy) (Ferry)
be: Маршрут грамадскага транспарта (састарэлы) (паром)

en: Public transport route (Legacy) (Aerialway)
be: Маршрут грамадскага транспарта (састарэлы) (авіяцыйны)

[ctx: railway]
en: station
be: станцыя

en: UIC-Reference
be: код UIC

en: Railway Halt
be: Прыпынкавы пункт

[ctx: railway]
en: halt
be: прыпынкавы пункт

en: Tram Stop
be: Трамвайны прыпынак

[ctx: railway]
en: tram_stop
be: трамвайны прыпынак

en: Railway Platform
be: Платформа

[ctx: railway]
en: platform
be: платформа

en: Reference (track number)
be: Нумар платформы (шляхі)

en: Bus Station
be: Аўтобусная станцыя

en: Bus Stop
be: Аўтобусны прыпынак

[ctx: highway]
en: bus_stop
be: аўтобусны прыпынак

en: Bus Platform
be: Аўтобусная платформа

[ctx: highway]
en: platform
be: платформа

en: Airport
be: Аэрапорт

en: Airport Ground
be: Тэрыторыя аэрапорта

en: Runway
be: Узлётна-пасадкавая паласа

en: Length (meters)
be: Даўжыня (метры)

en: Taxiway
be: Рулёжная дарожка

en: Holding Position
be: Папярэдні старт

[ctx: aeroway holding_position]
en: ILS
be: зона дзеяння ILS

[ctx: aeroway holding_position]
en: intermediate
be: у скрыжавання РД

[ctx: aeroway holding_position]
en: runway
be: уезд/выезд УПП

en: Helipad
be: Верталётная пляцоўка

en: Apron
be: Перон

en: Plane Parking Position
be: Месца стаянкі самалёта

en: Hangar
be: Ангар

[ctx: building]
en: hangar
be: ангар

[ctx: building]
en: yes
be: так

[ctx: airmark]
en: Beacon
be: Радыёмаяк

en: Navigation aid
be: Сродак візуальнае навігацыі

en: als
be: ALS

en: Approach lighting system
be: Сістэма агнёў набліжэння

en: papi
be: PAPI

en: Precision approach path indicator
be: Глісадныя агні

en: vasi
be: VASI

en: Visual approach slope indicator
be: Візуальны паказальнік нахілу глісады

en: Windsock
be: Ветрапаказальнік (флюгер)

en: Terminal
be: Тэрмінал

[ctx: airport]
en: Gate
be: Сектар

en: Facilities
be: Паслугі

en: Accommodation
be: Жыллё

en: Hotel
be: Гасцініца

en: Stars
be: Зоркі

en: Rooms
be: Колькасць пакояў

en: Beds
be: Колькасць ложкаў

en: Motel
be: Матэль

en: Guest House/Bed & Breakfast
be: Гасцявы дом/Ложак+сняданак

en: agritourism
be: агратурызм

en: bed_and_breakfast
be: міні-гасцініца B&B

en: Apartment
be: Мэбляваныя кватэры

en: Number of apartments
be: Лік кватэр

en: Chalet
be: Шале

en: Hostel
be: Хостэл

en: Alpine Hut
be: Горная хаціна

en: members_only
be: толькі для чальцоў арганізацыі

en: Wilderness Hut
be: Хата на хутары

en: Shower
be: Душ

en: seasonal
be: у залежнасці ад сезону

en: Closer description
be: Падрабязнае апісанне

en: Caravan Site/RV Park
be: Кемпінг для хат на колах

en: Number of places
be: Колькасць месцаў

en: Power supply
be: Электразабеспячэнне

en: Tents allowed
be: Дазволены намёты

en: Campsite
be: Кемпінг

en: Caravans allowed
be: Дазволены хаты на колах

en: Backcountry
be: Па-за заселенымі месцамі

en: Group only access
be: Доступ толькі ў групе

en: Camp pitch
be: Участак у кемпінзе

en: Unit number
be: Нумар блока

en: Permanent camping only
be: Толькі для сталых наймальнікаў

en: Food+Drinks
be: Ежа і напоі

en: Restaurant
be: Рэстаран

en: Microbrewery
be: Бровар

en: Outdoor seating
be: Столікі на вуліцы

en: Takeaway
be: Стравы на вынас

en: Delivery
be: Дастаўка

en: Kitchen Opening Hours
be: Гадзіны працы кухні

en: Fast Food
be: Фаст-фуд

en: Food Court
be: Рэстаранны панадворак

en: Cafe
be: Кафэ

en: Ice cream
be: Марозіва

en: Pub
be: Піўная

en: Beer Garden
be: Піўны сад

en: Bar
be: Бар

en: Diet
be: Дыета

en: Vegetarian
be: Вегетарыянская

en: Vegan
be: Веганская

en: Lacto-vegetarian
be: Лакта-вегетарыянская

en: Ovo-vegetarian
be: Ова-вегетарыянская

en: Pescetarian
be: Пескетарыянская

en: Fruitarian
be: Фруктарыянская

en: Raw
be: Сыраядзенне

en: Dairy free
be: Без малочных прадуктаў

en: Gluten free
be: Безглютэнавая

en: Lactose free
be: Безлактозная

en: Halal
be: Халяль

en: Kosher
be: Кашэрная

en: Tourism
be: Турызм

en: Attraction
be: Выбітнасць

en: Viewpoint
be: Аглядная пляцоўка

en: Information Office
be: Даведкавае бюро

en: An office where you can get information about a town or region.
be: Бюро, у якім вы можаце атрымаць інфармацыю пра горад або рэгіён

en: A board with a map.
be: Інфармацыйная дошка з картай.

en: Detail Grade
be: Тып карты

en: topo
be: тапаграфічная

en: street
be: карта вуліц

en: scheme
be: план-схема

en: toposcope
be: топаскоп

en: Shown Area
be: Паказаная вобласць

en: site
be: наваколле

en: city
be: горад

en: region
be: рэгіён

en: Routes shown for:
be: Паказаны маршруты:

en: Hiking
be: пешыя

en: Cycling
be: Веласпорт

en: Mountainbiking
be: для горнага ровара

en: Skiing
be: Лыжы

en: Riding
be: конныя

en: ... other transportation modes possible
be: ...іншыя магчымыя спосабы перасоўвання

en: Information Board
be: Інфармацыйны стэнд

en: A board with information.
be: Стэнд з інфармацыяй.

en: Board Content
be: Змест паказальніка

en: notice
be: аб''явы

en: nature
be: прырода

en: wildlife
be: жывёльны свет

en: plants
be: расліны

en: geology
be: геалогія

en: Guidepost
be: Паказальнік кірункаў

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
be: Паказальны слуп з кірункамі на розныя пункты прызначэння.

en: Route marker
be: Маркер маршруту

en: Information Terminal
be: Інфармацыйная стойка

en: Information access via electronic methods.
be: Доступ да інфармацыі з дапамогай лічбавых тэхналогій.

en: Audio Guide
be: Аўдыё-гід

en: Information using headphones or a mobile phone.
be: Атрыманне інфармацыі праз слухаўкі ці мабільны тэлефон.

en: Audioguide via mobile phone?
be: Аўдыягід з дапамогай мабільнага тэлефона?

en: Phone number
be: Нумар тэлефона

en: Use E.123 format, e.g. +49 11223 456 7890
be: Выкарыстоўвайце фармат E.123, напрыклад, +7 495 1234567

en: Other Information Point
be: Іншы інфармацыйны пункт

en: Leisure
be: Вольны час

en: Movie Theater/Cinema
be: Кінатэатр

en: Drive-in theater
be: Аўтакінатэатр

en: Number of screens
be: Колькасць экранаў

en: Bandstand
be: Павільён для аркестра

en: Dance
be: Танцпляцоўка

en: Bleachers
be: Адкрытыя трыбуны

en: Backrest
be: Спінка

en: Zoo
be: Заапарк

en: aviary
be: авіярый

en: birds
be: птушкі

en: butterfly
be: матылькі

en: enclosure
be: вальеры

en: falconry
be: лоўчыя птушкі

en: petting_zoo
be: кантактны заапарк

en: reptile
be: рэптыліі

en: safari_park
be: сафары-парк

en: wildlife_park
be: парк дзікае прыроды

en: Animal enclosure
be: Вальер для жывёлаў

en: Dog Park
be: Пляцоўка для выпасу сабак

en: Amusement/Theme Park
be: Парк забавак/Тэматычны парк

en: Water Park
be: Аквапарк

en: Water Slide
be: Водная горка

en: Public bath
be: Грамадская купальня

[ctx: bath:type]
en: hammam
be: хамам

[ctx: bath:type]
en: hot_spring
be: гарачыя крыніцы

[ctx: bath:type]
en: lake
be: возера

[ctx: bath:type]
en: onsen
be: онсэн

[ctx: bath:type]
en: river
be: рака

[ctx: bath:type]
en: sento
be: сэнто

[ctx: bath:type]
en: thermal
be: тэрмальная ванна

en: Open air
be: На адкрытым паветры

[ctx: restroom]
en: Female
be: Жаночы

[ctx: restroom]
en: Male
be: Мужчынскі

[ctx: restroom]
en: Unisex
be: Абодва полы

en: Resort
be: Курорт

en: Beach Resort
be: Абслугоўваемы пляж

en: Swimming Pool
be: Плавальны басейн

en: Used for the water area only.
be: Выкарыстоўваецца толькі для самой ванны басейна (не будынкі).

en: Dive centre
be: Дайвінг-цэнтр

en: Fitness Station
be: Пляцоўка для фітнеса

en: Sauna
be: Сауна

en: Horse Riding Centre
be: Цэнтр верхавой язды

en: Club
be: Клуб

[ctx: club]
en: amateur_radio
be: аматарская радыёсувязь

[ctx: club]
en: art
be: мастацтва

[ctx: club]
en: astronomy
be: астраномія

[ctx: club]
en: automobile
be: аўтаклуб

[ctx: club]
en: board_games
be: настольныя гульні

[ctx: club]
en: card_games
be: картачныя гульні

[ctx: club]
en: charity
be: дабрачыннасць

[ctx: club]
en: cinema
be: кіно

[ctx: club]
en: computer
be: кампутары

[ctx: club]
en: cooking
be: кулінарыя

[ctx: club]
en: culture
be: культура

[ctx: club]
en: dog
be: сабакагадоўцы

[ctx: club]
en: doityourself
be: зрабі сам

[ctx: club]
en: environment_protection
be: абарона навакольнага асяроддзя

[ctx: club]
en: ethnic
be: этнічная культура

[ctx: club]
en: fan
be: фанклуб

[ctx: club]
en: filmmaking
be: стварэнне аматарскіх фільмаў

[ctx: club]
en: fishing
be: рыбалка

[ctx: club]
en: freemasonry
be: масонская ложа

[ctx: club]
en: game
be: гульні

[ctx: club]
en: gardening
be: садоўніцтва

[ctx: club]
en: history
be: гісторыя

[ctx: club]
en: hunting
be: паляванне

[ctx: club]
en: linux
be: група карыстачоў Linux (LUG)

[ctx: club]
en: motorcycle
be: мотаклуб

[ctx: club]
en: music
be: музыка

[ctx: club]
en: nature
be: прырода

[ctx: club]
en: nudism
be: нудызм

[ctx: club]
en: photography
be: фатаграфія

[ctx: club]
en: politics
be: палітыка

[ctx: club]
en: scout
be: база скаўтаў

[ctx: club]
en: smoke
be: курэнне

[ctx: club]
en: social
be: сацыяльная група

[ctx: club]
en: sport
be: спартыўны

[ctx: club]
en: student
be: студэнцкі

[ctx: club]
en: surf_life_saving
be: валанцёры-выратавальнікі

[ctx: club]
en: theatre
be: тэатр

[ctx: club]
en: tourism
be: турыстычны

[ctx: club]
en: veterans
be: ветэранскі

[ctx: club]
en: yachting
be: яхт-клуб

[ctx: club]
en: youth_movement
be: моладзевы рух

en: In case of sport:
be: У выпадку спартыўнага клуба:

en: Hackerspace
be: Хакерспейс

en: Events Venue
be: Месца правядзення мерапрыемстваў

en: Playground
be: Гульнявая пляцоўка

en: Playground device
be: Гульнёвае абсталяванне

[ctx: playground]
en: activitypanel
be: гульнявая панэль

[ctx: playground]
en: aerialrotator
be: падвесная круцёлка

[ctx: playground]
en: balancebeam
be: бервяно

[ctx: playground]
en: basketrotator
be: кошык-карусель

[ctx: playground]
en: basketswing
be: арэлі-«гняздо»

[ctx: playground]
en: climbingframe
be: канструкцыя для лазання

[ctx: playground]
en: climbingwall
be: дзіцячы скаладром

[ctx: playground]
en: cushion
be: надзіманы батут

[ctx: playground]
en: exercise
be: вулічны трэнажор

[ctx: playground]
en: hopscotch
be: разметка для «класікаў»

[ctx: playground]
en: horizontal_bar
be: турнік

[ctx: playground]
en: map
be: мапа

[ctx: playground]
en: playhouse
be: гульнёвая хатка

[ctx: playground]
en: roundabout
be: карусель

[ctx: playground]
en: sandpit
be: пясочніца

[ctx: playground]
en: seesaw
be: арэлі-балансір

[ctx: playground]
en: sledding
be: горка для санак

[ctx: playground]
en: slide
be: горка

[ctx: playground]
en: splash_pad
be: пляцоўка для гульняў з вадою

[ctx: playground]
en: springy
be: арэлі на спружыне

[ctx: playground]
en: structure
be: гульнёвае мястэчка

[ctx: playground]
en: swing
be: паваротны мост

[ctx: playground]
en: teenshelter
be: паветка

[ctx: playground]
en: trampoline
be: батут

[ctx: playground]
en: water
be: вадзяное

[ctx: playground]
en: youth_bench
be: паралельныя брусы

[ctx: playground]
en: zipwire
be: тарзанка

en: Picnic Site
be: Месца для пікніка

en: Fireplace
be: Агмень

en: Picnic Table
be: Стол для пікніка

en: Public Grill
be: Публічны мангал

[ctx: grill]
en: Fuel
be: Паліва

en: charcoal
be: вугаль

en: Firepit
be: Кастрышча

en: Fishing
be: Месца для рыбалкі

en: Bird Hide
be: Хованка для назірання за птушкамі

en: Amusement arcade
be: Зала гульнявых аўтаматаў

en: Adult gaming centre
be: Зала гульнявых аўтаматаў для дарослых

en: Gambling
be: Рызыкоўныя гульні

en: lottery
be: латарэі

en: pachinko
be: пацінко

en: slot_machines
be: гульнёвыя аўтаматы

en: bingo
be: бінга

en: betting
be: стаўкі

en: poker
be: покер

en: Casino
be: Казіно

en: Night Club
be: Начны клуб

en: Strip Club
be: Стрып-клуб

en: Brothel
be: Бардэль

en: Culture
be: Культура

en: Museum
be: Музей

en: Gallery
be: Галерэя

en: Theatre
be: Тэатр

en: Library
be: Бібліятэка

en: Public bookcase
be: Грамадская кніжная шафа

en: glass_cabinet
be: шкляная шафа

en: metal_cabinet
be: металічная шафа

en: wooden_cabinet
be: драўляная шафа

en: movable_cabinet
be: перасоўная шафа

en: phone_box
be: тэлефонная будка

en: reading_box
be: скрынка з кнігамі

en: sculpture
be: скульптура

en: shelf
be: стэлаж

en: shelter
be: пад паветкай

en: Arts Centre
be: Цэнтр мастацтваў

en: Artwork
be: Творы мастацтва

en: architecture
be: архітэктура

en: mural
be: фрэска

en: painting
be: карціна

en: statue
be: статуя

en: bust
be: бюст

en: installation
be: інсталяцыя

en: graffiti
be: графіці

en: Subject
be: Мэтавы пласт

en: Artist Name
be: Аўтар

en: aluminium
be: алюміній

en: brass
be: латунь

en: bronze
be: бронза

en: ceramic
be: кераміка

en: iron
be: жалеза

en: marble
be: мармур

en: Studio
be: Студыя

en: audio
be: аўдыё

en: radio
be: радыё

en: video
be: відэа

en: Place of Worship
be: Культавае месца

en: Church
be: Царква

en: Building type
be: Тып будынка

en: basilica
be: базіліка

en: cathedral
be: сабор

en: chapel
be: капліца

en: church
be: царква

en: temple
be: храм

en: Mosque
be: Мячэць

en: mosque
be: мячэць

en: Synagogue
be: Сінагога

en: synagogue
be: сінагога

en: Buddhist Temple
be: Будысцкі храм

en: Hindu Temple
be: Індуісцкі храм

en: Shinto Shrine
be: Свяцілішча сінто

en: Other Place of Worship
be: Іншае культавае месца

en: Monastery
be: Манастыр

en: Community gender
be: Пол супольнасці

[ctx: gender]
en: female
be: жаночы

[ctx: gender]
en: male
be: мужчынскі

[ctx: gender]
en: mixed
be: змяшаны

en: Public Building
be: Грамадскі будынак

en: Town Hall
be: Адміністрацыйны будынак

en: Community Centre
be: Грамадскі цэнтр

en: club_home
be: клуб ці асацыяцыя

en: community_hall
be: грамадскі цэнтр

en: cultural_centre
be: культурны цэнтр

en: environment_centre
be: экалагічны цэнтр

en: events_venue
be: грамадская прастора для мерапрыемстваў

en: family_centre
be: сямейны цэнтр

en: language_centre
be: лінгвістычны цэнтр

en: meeting_room
be: пакой для сходаў і лекцый

en: parish_hall
be: зала сходаў рэлігійнае абшчыны

en: village_hall
be: сельскі клуб

en: youth_centre
be: дзіцячы ці моладзевы цэнтр

en: For
be: Для

en: child
be: дзяцей

en: juvenile
be: моладзі

en: student
be: студэнтаў

en: girl
be: дзяўчын

en: boy
be: юнакоў

en: man
be: мужчын

en: woman
be: жанчын

en: senior
be: пажылых

en: family
be: сем’яў

en: homosexual
be: гомасэксуалаў

en: multigeneration
be: любых узростаў

en: athlete
be: спартсменаў

en: immigrant
be: імігрантаў

en: lgbtq
be: ЛГБТ-супольнасцяў

en: Courthouse
be: Суд

en: Prison
be: Турма

en: Police
be: Паліцыя/міліцыя

en: Ranger Station
be: Пост рэйнджараў

en: Fire Station
be: Пажарнае дэпо

en: Post Office
be: Паштовае аддзяленне

en: Education
be: Адукацыя

en: Kindergarten
be: Дзіцячы сад

en: ISCED level
be: Узровень па ISCED

en: School
be: Школа

en: University
be: Універсітэт

en: College
be: Прафесійная вучэльня

en: Driving School
be: Аўташкола

en: License Classes
be: Катэгорыі

en: Language school
be: Моўная школа

en: Animal
be: Жывёла

en: Animal boarding
be: Гасцініца для жывёл

en: bird
be: птушкі

en: cat
be: кошкі

en: dog
be: сабакі

en: duck
be: качкі

en: horse
be: коні

en: mammal
be: млекакормячыя

en: Animal breeding
be: Гадоўля жывёл

en: Animals bred
be: Разводныя жывёлы

[ctx: animal_breeding]
en: alpaca
be: альпакі

[ctx: animal_breeding]
en: bird
be: птушкі

[ctx: animal_breeding]
en: cat
be: кошкі

[ctx: animal_breeding]
en: chicken
be: куры

[ctx: animal_breeding]
en: cow
be: каровы

[ctx: animal_breeding]
en: dog
be: сабакі

[ctx: animal_breeding]
en: donkey
be: аслы

[ctx: animal_breeding]
en: fish
be: рыбы

[ctx: animal_breeding]
en: goat
be: козы

[ctx: animal_breeding]
en: sheep
be: авечкі

[ctx: animal_breeding]
en: horse
be: коні

[ctx: animal_breeding]
en: pig
be: свінні

[ctx: animal_breeding]
en: poultry
be: хатняя птушка

[ctx: animal_breeding]
en: rabbit
be: трусы

en: Veterinary
be: Ветэрынарыя

en: Animal shelter
be: Прытулак для жывёл

en: Animal watering place
be: Вадапой

en: Health
be: Ахова здароўя

en: Hospital
be: Лякарня

en: Clinic
be: Клініка

en: Doctor''s Office
be: Кабінет лекара

en: Dentist
be: Стаматалогія

en: Pharmacy
be: Аптэка

en: Dispensing
be: Па рэцэпце

en: Laboratory
be: Лабараторыя

en: Speciality
be: Спецыялізацыя

[ctx: healthcare]
en: biology
be: біялогія

[ctx: healthcare]
en: blood_check
be: аналіз крыві

[ctx: healthcare]
en: clinical_pathology
be: клінічная паталогія

en: Baby Hatch/Safe Haven
be: Месца для кінутых немаўлятаў

en: Emergency Access Point
be: Кропка экстранай дапамогі

[ctx: highway]
en: emergency_access_point
be: пункт экстранай дапамогі

en: Point Number
be: Нумар пункта

en: Point Name
be: Назва пункта

en: Emergency Phone Number
be: Тэлефон экстранай службы

en: (Use number as shown on plate.)
be: (Увядзіце нумар так, як ён паказаны на таблічцы.)

en: Emergency
be: Экстраная дапамога

en: Ambulance Station
be: Станцыя хуткай дапамогі

en: Emergency ward entrance
be: Уваход у аддзяленне экстранае дапамогі

en: walk-in
be: для самастойна прыходзячых людзей

en: rescue_service
be: для выратавальных службаў

en: Automated Defibrillator
be: Аўтаматызаваны дэфібрылятар

en: Location description
be: Апісанне месцазнаходжання

en: Located inside a building?
be: Размешчаны ўсярэдзіне будынка?

en: Fire Extinguisher
be: Вогнетушыцель

en: Fire Hose
be: Пажарны рукаў

en: Fire Hydrant
be: Пажарны кран

en: Shape
be: Форма

[ctx: pipeline]
en: pillar
be: слуп

en: A pillar type hydrant.
be: Слуповы гідрант

en: A fire hydrant simple outlet located underground.
be: Выпускная адтуліна гідранта, размешчаная пад зямлёй.

[ctx: pipeline]
en: wall
be: насценны

en: A wall-mounted fire hydrant.
be: Насценны пажарны гідрант.

[ctx: pipeline]
en: pipe
be: труба

en: A simple capped pipe, without the usual hydrant shape.
be: Простая труба з накрыўкай, не ў форме гідранта.

en: Pressure (bar) or suction
be: Ціск (бар) ці ўсмоктванне

en: Pressure in bar.
be: Ціск у барах.

en: Pressure but value unknown.
be: Пад ціскам, але значэнне невядома

en: suction
be: усмоктванне

en: Water is not pressurized, a pump is needed.
be: Вада не пад ціскам, неабходна помпа.

en: Water source
be: Крыніца вады

en: Hydrant is fed by the local distribution network.
be: Гідрант сілкуецца ад мясцовае размеркавальнае сеткі.

en: groundwater
be: грунтавыя воды

en: A water well.
be: Калодзеж.

en: water_tank
be: рэзервуар для вады

en: swimming_pool
be: плавальны басейн

en: Hydrant Position
be: Размяшчэнне

[ctx: hydrant position]
en: lane
be: паласа

en: on the side of a road lane
be: на абочыне дарогі

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
be: аўтастаянка

en: in a parking lot
be: на стаянцы

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
be: ходнік

en: on a sidewalk
be: на ходніку

[ctx: hydrant position]
en: green
be: зялёны

en: in a grassy area
be: на газоне

en: Pillar type
be: Слуп

en: dry_barrel
be: сухі стаяк

en: A style of pillar hydrant where the water shutoff valve is below ground.
be: Слупавы гідрант, у якога запорны клапан размешчаны пад зямлёй.

en: wet_barrel
be: мокры стаяк

en: A style of pillar hydrant where the barrel is pressurized at all times, with individual valves for each outlet.
be: Слупавы гідрант, у якім вада ўвесь час пад ціскам, з асобнымі клапанамі на кожнай выпускной адтуліне.

en: Number of couplings
be: Колькасць муфт

en: Coupling standard
be: Стандарт муфты

en: Bayonet
be: Баянет

en: Barcelona
be: Барселона

en: Each coupling diameter (separated by ;)
be: Дыяметр кожнае муфты (падзеленыя ;)

en: Color of the top section (bonnet) (HTML name or hexadecimal code)
be: Колер верхняй секцыі (каўпака) (HTML-назва ці 16-рычны код)

en: Color of the caps (HTML name or hexadecimal code)
be: Колер накрывак (HTML-назва ці 16-рычны код)

en: Water Tank
be: Рэзервуар з вадой

en: Volume (liters)
be: Ёмістасць (літры)

en: Suction point
be: Кропка забору вады

en: Assembly Point
be: Месца збору

en: Emergency Phone
be: Тэлефон экстранага выкліку

en: Siren
be: Сірэна

en: pneumatic
be: пнеўматычная

en: electronic
be: электронная

en: mechanical
be: механічная

en: Purpose
be: Приыначэнне

en: tornado
be: тарнада

en: fire
be: пажар

en: air_raid
be: паветраная трывога

en: civil_defense
be: грамадзянская абарона

en: Range (meters)
be: Далёкасць чутнасці (метры)

en: Social Facility
be: Сацыяльныя паслугі

en: Nursing Home
be: Дом састарэлых (састарэлы тэг)

en: Nursing Home (Legacy)
be: Хата састарэлых (састарэлы тэг)

en: Group Home
be: Установа групавога пражывання

en: Assisted Living
be: Установа сумеснага пражывання

en: Outreach
be: Сацыяльная ўстанова без пражывання

[ctx: social_facility]
en: Shelter
be: Прытулак

en: Food Bank
be: Харчаванне

en: Toilets/Restrooms
be: Грамадскі туалет

en: flush
be: са злівам

en: pitlatrine
be: з выграбной ямай

en: bucket
be: вядро

en: Usage Position
be: Становішча

en: seated
be: сядзячае

en: seated;urinal
be: унітаз; пісуар

en: squat
be: падлогавы ўнітаз

en: urinal
be: пісуар

en: Changing table
be: Спавівальны стол

en: Count
be: Колькасць

[ctx: Changing table]
en: Location
be: Размяшчэнне

en: dedicated_room
be: у адмысловым пакоі

en: female_toilet
be: жаночы туалет

en: male_toilet
be: мужчынскі туалет

en: room
be: у асобным пакоі

en: sales_area
be: у гандлёвай зале

en: unisex_toilet
be: ва унісекс-туалеце

en: wheelchair_toilet
be: туалет для інвалідаў

en: Post Box
be: Паштовая скрыня

en: Collection times
be: Час вымання лістоў

[ctx: post_box]
en: pillar
be: на слупе

[ctx: post_box]
en: lamp
be: на лямпе

[ctx: post_box]
en: wall
be: на сцяне

[ctx: post_box]
en: meter
be: на паркамаце

en: Drive through
be: Даступны не выходзячы з аўтамабіля

en: Private Mailbox
be: Індывідуальная паштовая скрыня

en: House number
be: Нумар хаты

en: Street name
be: Вуліца

en: City name
be: Горад

en: Post code
be: Паштовы індэкс

en: Country code
be: Код краіны

en: Optional tag only for address without post:street
be: Неабавязковы тэг толькі для адрасу без post:street

en: Place name
be: Назва месца

en: Optional tags for specific countries
be: Неабавязковыя тэгі для пэўных краін

en: Unit/Suite
be: Блок/комплекс

en: House name
be: Назва хаты

en: Hamlet
be: Вёска

en: Suburb
be: Прыгарад

en: Subdistrict
be: Падраён

en: District
be: Раён

en: Province
be: Край/вобласць

[ctx: addr:]
en: State
be: Штат

en: AL
be: AL - Алабама

en: AK
be: AK - Аляска

en: AZ
be: AZ - Арызона

en: AR
be: AR - Арканзас

en: CA
be: CA - Каліфорнія

en: CO
be: CO - Каларада

en: DE
be: DE - Дэлавэр

en: FL
be: FL - Фларыда

en: GA
be: GA - Джорджыя

en: HI
be: HI - Гаваі

en: IL
be: IL - Ілінойс

en: IA
be: IA - Аёва

en: KS
be: KS - Канзас

en: LA
be: LA - Луізіяна

en: ME
be: ME - Мэн

en: MD
be: MD - Мэрыленд

en: MA
be: MA - Масачусец

en: MI
be: MI - Мічыган

en: MN
be: MN - Мінесота

en: MS
be: MS - Місісіпі

en: MO
be: MO - Місуры

en: NE
be: NE - Небраска

en: NV
be: NV - Невада

en: NJ
be: NJ - Нью-Джэрсі

en: NM
be: NM - Нью-Мексіко

en: NY
be: NY - Нью-Ёрк

en: NC
be: NC - Паўночная Караліна

en: ND
be: ND - Паўночная Дакота

en: OH
be: OH - Агаё

en: OR
be: OR - Арэгон

en: PA
be: PA - Пенсільванія

en: RI
be: RI - Род-Айленд

en: SC
be: SC - Паўднёвая Караліна

en: SD
be: SD - Паўднёвая Дакота

en: TX
be: TX - Тэхас

en: UT
be: UT - Юта

en: VA
be: VA - Вірджынія

en: WA
be: WA - Вашынгтон

en: WV
be: WV - Заходняя Вірджынія

en: WI
be: WI - Вісконсін

en: DC
be: DC - акруга Калумбія

en: AS
be: AS - Амерыканскае Самоа

en: GU
be: GU - Гуам

en: PR
be: PR - Пуэрта-Рыко

en: UM
be: UM - Вонкавыя малыя выспы

en: VI
be: VI - Амерыканскія Віргінскія выспы

en: Telephone
be: Тэлефон

en: booth
be: будка

en: Coins
be: Манеты

[ctx: payment]
en: Notes
be: Банкноты

en: Telephone cards
be: Тэлефонныя карты

en: Internet Cafe
be: Інтэрнэт-кафэ

en: Internet Access
be: Доступ у інтэрнэт

en: Clock
be: Гадзіннік

[ctx: clock]
en: Display
be: Цыферблат

en: analog
be: стрэлкавы

en: digital
be: лічбавы

en: sundial
be: сонечны

en: unorthodox
be: нестандартны

[ctx: clock]
en: Faces
be: Колькасць цыферблатаў

en: Visibility/readability
be: Кантраснасць/выразнасць

en: house (up to 5m)
be: будынак (да 5 м)

en: street (up to 20m)
be: вуліца (да 20 м)

en: area (more than 20m)
be: плошча (больш 20м)

en: Shows current date
be: Паказваюць бягучую дату

en: Shows temperature
be: Паказваюць тэмпературу

en: Shows barometric pressure
be: Паказваюць атмасферны ціск

en: Shows humidity
be: Паказваюць вільготнасць

en: Photo booth
be: Фотааўтамат

en: Recycling Container
be: Кантэйнер для перапрацоўваемых адкідаў

en: Throw in times
be: Час прыёму адыходаў

en: Paper
be: Папера

en: Paper packaging
be: Папяровае пакаванне

en: Cardboard
be: Картон

en: Newspaper
be: Газеты

en: Magazines
be: Часопісы

en: Books
be: Кнігі

en: Plastic
be: Пластык

en: Plastic Bottles
be: Пластыкавая тара

en: Plastic Packaging
be: Пластыкавая тара

en: Beverage cartons
be: Кардонныя пакаванні напояў

en: Glass
be: Шкло

en: Glass Bottles
be: Шклотара

en: Cans
be: Кансервавыя слоікі

en: Shoes
be: Абутак

en: Scrap Metal
be: Металалом

en: Wood
be: Драўніна

en: Green Waste
be: Расліннае смецце

en: Waste
be: Адыходы

en: Batteries
be: Батарэйкі

en: Small Appliances
be: Дробная бытавая тэхніка

en: Electrical Appliances
be: Электрапрылады

en: Recycling Centre
be: Пункт прыёму перапрацоўваемых адкідаў

en: trash
be: смецце

en: dog_excrement
be: сабачыя экскрыменты

en: Waste Disposal/Dumpster
be: Смеццевы бак

en: Sanitary Dump Station
be: Асенізацыйнай зліўная станцыя

en: Suction pumpout
be: Высмоктванне

en: Gravity drain for hose
be: Злучальнік шланга для зліву самацёкам

en: Casette or Elsan Disposal
be: Касета ці кантэйнер Elsan

en: Operation times
be: Час працы

en: Amount of Seats
be: Колькасць месцаў

en: Type of shelter
be: Тып падстрэшка

[ctx: shelter]
en: basic_hut
be: халупа

[ctx: shelter]
en: gazebo
be: альтанка

[ctx: shelter]
en: lean_to
be: аднасхільны падстрэшак

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
be: падстрэшак_для_пікніка

[ctx: shelter]
en: public_transport
be: грамадскі транспарт

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
be: хованка ад непагадзі

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
be: хованка_ад_пажару

en: Hunting Stand
be: Паляўнічая вышка

[ctx: hunting stand]
en: Hide
be: Хованка

en: Lockable
be: Замыкаецца на замок

en: Water Point
be: Пункт набору вады

en: Valves
be: Тыпы клапана

en: Schrader
be: Клапан Шрадэра

en: Regina
be: Рэгіна

en: Advertising Column
be: Рэкламная тумба

en: Billboard
be: Рэкламны шчыт

en: Poster box
be: Сіці-фармат

en: Sports
be: Спорт

en: Sport Facilities
be: Спартовыя збудаванні

en: Stadium
be: Стадыён

en: Stadium Building
be: Будынак стадыёна

en: Sports Centre
be: Спартовы цэнтр

en: Fitness Centre
be: Фітнес-цэнтр

en: Pitch
be: Спартовае поле

en: Racetrack
be: Трэк

en: Golf
be: Гольф

en: Golf Course
be: Поле для гольфа

[ctx: golf]
en: Tee
be: Стартавая пляцоўка

[ctx: golf]
en: Hole
be: Шлях да лункі

en: Par
be: Пар

en: Handicap rating
be: Рэйтынг перашкоды

[ctx: golf]
en: Pin
be: Лунка

[ctx: golf]
en: Bunker
be: Бункер

[ctx: golf]
en: Natural
be: Напаўняльнік

[ctx: golf]
en: Frontal Water hazard
be: Франтальная водная перашкода

[ctx: golf]
en: Lateral water hazard
be: Бакавая водная перашкода

[ctx: golf]
en: Green
be: Лужок

[ctx: golf]
en: Fairway
be: Гладкае поле

[ctx: golf]
en: Rough
be: Няроўнае поле

[ctx: golf]
en: Driving range
be: Трэніравальная зона

en: Miniature Golf
be: Мінігольф

en: Multi
be: Мульты

[ctx: running]
en: pitch
be: спартовае поле

[ctx: running]
en: sports_centre
be: спартовы цэнтр

[ctx: running]
en: fitness_centre
be: фітнэс-цэнтр

[ctx: running]
en: stadium
be: стадыён

[ctx: running]
en: track
be: дарожка

en: Nine-pin Bowling
be: Кегельбан (9 кегляў)

en: Ten-pin Bowling
be: Боўлінг (10 кегляў)

en: Archery
be: Стральба з лука

en: Track and Field Athletics
be: Лёгкая атлетыка

en: Running
be: Бег

en: Climbing site
be: Альпінісцкая пляцоўка

en: Number of routes
be: Колькасць трас

en: Usual elevation at the bottom of the routes
be: Звычайная вышыня ў падножжа трас

en: Usual route length (m)
be: Звычайная даўжыня маршруту (м)

en: Minimal climbing length (m)
be: Мінімальная дыстанцыя ўзыходжання (м)

en: Maximum climbing length (m)
be: Максімальная дыстанцыя ўзыходжання (м)

en: UIAA: Simplest route
be: UIAA: самы просты маршрут

en: UIAA: Most difficult route
be: UIAA: самы складаны маршрут

en: UIAA: Main difficulty
be: UIAA: асноўная складанасць

en: French: Simplest route
be: Французская: самы просты маршрут

en: French: Most difficult route
be: Французская: самы складаны маршрут

en: French: Main difficulty
be: Французская: асноўная складанасць

en: Saxon: Simplest route
be: Саксонская: самы просты маршрут

en: Saxon: Most difficult route
be: Саксонская: самы складаны маршрут

en: Saxon: Main difficulty
be: Саксонская: асноўная складанасць

en: Climbing route
be: Скалалазная траса

en: Bolts
be: Мацаванні

en: Pitches
be: Колькасць пітчаў

en: Route length (m)
be: Даўжыня маршруту (м)

en: UIAA grading
be: Класіфікацыя UIAA

en: French grading
be: Французская класіфікацыя

en: Saxon grading
be: Саксонская класіфікацыя

en: Canoeing/Kayaking
be: Веславанне на каноэ і каяках

en: Rowing
be: Акадэмічнае веславанне

[ctx: racing]
en: pitch
be: спартовае поле

[ctx: racing]
en: sports_centre
be: спартовы цэнтр

[ctx: racing]
en: stadium
be: стадыён

[ctx: racing]
en: track
be: трэк

en: Dog Racing
be: Сабачыя спаборніцтвы

en: Equestrian Sport
be: Конны спорт

[ctx: riding]
en: Horse Riding Arena
be: Манеж для верхавой язды

[ctx: riding]
en: Horse Riding Centre
be: Цэнтр верхавой язды

[ctx: riding]
en: Sports Centre
be: Спартыўны цэнтр

[ctx: riding]
en: Stadium
be: Стадыён

[ctx: riding]
en: Racetrack
be: Трэк

en: Horse Racing
be: Конныя спаборніцтвы

en: Gymnastics
be: Гімнастыка

en: fitness_centre
be: фітнэс-цэнтр

en: Ice Skating
be: Катанне на каньках

en: ice_rink
be: коўзанка

en: Roller Skating
be: Катанне на ролікавых каньках

en: Skateboard
be: Скейтборд

en: Swimming
be: Плаванне

en: water_park
be: аквапарк

en: Scuba Diving
be: Падводнае плаванне

en: Piste type
be: Тып лыжні

en: connection
be: злучальная

en: downhill
be: горныя лыжы

en: hike
be: зімовая пешаходная сцежка

en: ice_skate
be: канькі

en: nordic
be: бегавыя лыжы

en: playground
be: для гульняў і навучання

en: skitour
be: лыжны тур

en: sled
be: санкі

en: sleigh
be: санкі

en: snow_park
be: снежны парк

en: Difficulty
be: Складанасць

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
be: для пачаткоўцаў

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
be: простая

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
be: сярэдняя

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
be: ускладненая

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
be: для экспертаў

[ctx: piste:difficulty]
en: freeride
be: фрырайд

en: Grooming
be: Падрыхтоўка

[ctx: piste:grooming]
en: classic
be: для класічнага ходу

[ctx: piste:grooming]
en: mogul
be: для могула

[ctx: piste:grooming]
en: skating
be: канькі

[ctx: piste:grooming]
en: classic+skating
be: для класічнага і каньковага

[ctx: piste:grooming]
en: scooter
be: імклівы спуск

[ctx: piste:grooming]
en: backcountry
be: без падрыхтоўкі

en: Shooting
be: Стральба

en: Chess
be: Шахматы

en: picnic_table
be: столік для гульні

en: Sport (Ball)
be: Спорт (з мячом)

en: Soccer
be: Футбол (еўрапейскі)

en: Australian Football
be: Аўстралійскі футбол

en: American Football
be: Амерыканскі футбол

en: Canadian Football
be: Канадскі футбол

en: Gaelic Games
be: Гэльскія гульні

en: Hurling
be: Херлінг

en: Football
be: Футбол

en: Camogie
be: Камоджы

en: Rounders
be: Раўндэрз

en: Handball
be: Гандбол

en: Rugby League
be: Ліга рэгбі

en: Rugby Union
be: Саюз рэгбі

en: Baseball
be: Бейсбол

en: Basketball
be: Баскетбол

en: Hoops
be: Кольцы

en: Volleyball
be: Валейбол

en: Beach Volleyball
be: Пляжны валейбол

en: Billiards
be: Більярд

en: golf_course
be: поле для гольфа

en: Boule
be: Бочэ

en: Lawn Bowling
be: Гульня ў шары на траве

en: Cricket
be: Крыкет

en: Croquet
be: Кракет

en: Field Hockey
be: Хакей на траве

en: Ice Hockey
be: Хакей з шайбай

en: Curling
be: Кёрлінг

en: Pelota
be: Пелота

en: Racquetball
be: Ракетбол

en: Table Tennis/Ping-Pong
be: Настольны тэніс (пінг-понг)

en: Tennis
be: Тэніс

en: Motorsport
be: Мотаспорт

en: Kart Racing
be: Картынг

en: Motocross
be: Мотакрос

en: Model Aerodrome
be: Авіямадэльны спорт

[ctx: aerialway]
en: pitch
be: спартовае поле

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
be: спартовы цэнтр

[ctx: aerialway]
en: track
be: дарожка

en: RC Car
be: Аўтамадэляванне

en: Man Made
be: Створана чалавекам

[ctx: building]
en: allotment_house
be: садовая хатка

[ctx: building]
en: bakehouse
be: пякарня

[ctx: building]
en: barn
be: свіран

[ctx: building]
en: basilica
be: базіліка

[ctx: building]
en: boathouse
be: элінг

[ctx: building]
en: bunker
be: бункер

[ctx: building]
en: cabin
be: хаціна

[ctx: building]
en: carport
be: паветка для аўтамабіля

[ctx: building]
en: cathedral
be: сабор

[ctx: building]
en: chapel
be: капліца

[ctx: building]
en: church
be: царква

[ctx: building]
en: college
be: каледж

[ctx: building]
en: commercial
be: месца дзелавой актыўнасці

[ctx: building]
en: construction
be: будаўніцтва

[ctx: building]
en: cowshed
be: кароўнік

[ctx: building]
en: digester
be: біягазавы рэактар

[ctx: building]
en: farm_auxiliary
be: нежылы будынак фермы

[ctx: building]
en: fire_station
be: пажарная частка

[ctx: building]
en: garage
be: гараж

[ctx: building]
en: garages
be: гаражы

[ctx: building]
en: gasometer
be: газасховішча

[ctx: building]
en: gatehouse
be: вартоўня

[ctx: building]
en: grandstand
be: крытыя трыбуны

[ctx: building]
en: greenhouse
be: цяпліца

[ctx: building]
en: hospital
be: лякарня

[ctx: building]
en: kindergarten
be: дзіцячы садок

[ctx: building]
en: kiosk
be: шапік

[ctx: building]
en: manufacture
be: вытворчае

[ctx: building]
en: monastery
be: манастыр

[ctx: building]
en: mosque
be: мячэт

[ctx: building]
en: office
be: офіс

[ctx: building]
en: pavilion
be: павільён

[ctx: building]
en: parking
be: паркоўка

[ctx: building]
en: public
be: грамадскі

[ctx: building]
en: retail
be: дробны гандаль

[ctx: building]
en: riding_hall
be: манеж для верхавой язды

[ctx: building]
en: roof
be: дах ці падстрэшак

[ctx: building]
en: ruins
be: руіны

[ctx: building]
en: school
be: школа

[ctx: building]
en: service
be: службовы

[ctx: building]
en: shed
be: падстрэшак

[ctx: building]
en: silo
be: сховішча для сыпкіх матэрыялаў

[ctx: building]
en: sports_centre
be: спартовы цэнтр

[ctx: building]
en: sports_hall
be: спартыўная зала

[ctx: building]
en: stable
be: стайня

[ctx: building]
en: stadium
be: стадыён

[ctx: building]
en: storage_tank
be: рэзервуар

[ctx: building]
en: sty
be: свінарнік

[ctx: building]
en: supermarket
be: супермаркет

[ctx: building]
en: synagogue
be: сінагога

[ctx: building]
en: temple
be: храм

[ctx: building]
en: tent
be: палатка

[ctx: building]
en: toilets
be: туалеты

[ctx: building]
en: train_station
be: чыгуначная станцыя

[ctx: building]
en: transformer_tower
be: трансфарматарная вежа

[ctx: building]
en: transportation
be: пасажыраперавозкі

[ctx: building]
en: university
be: універсітэт

[ctx: building]
en: warehouse
be: склад

[ctx: building]
en: Levels above ground
be: Наземныя паверхі

[ctx: building]
en: Levels below ground
be: Падземныя паверхі

en: Residential Building
be: Жылы будынак

[ctx: building]
en: residential
be: жылое

[ctx: building]
en: apartments
be: шматкватэрны жылы дом

[ctx: building]
en: ger
be: юрта

[ctx: building]
en: house
be: жылы дом

[ctx: building]
en: hotel
be: гатэль

[ctx: building]
en: hut
be: халупа

[ctx: building]
en: bungalow
be: бунгала

[ctx: building]
en: dormitory
be: інтэрнат

[ctx: building]
en: terrace
be: шэраг стандартных дамоў

[ctx: building]
en: detached
be: асобна стаячы дом

[ctx: building]
en: farm
be: ферма

[ctx: building]
en: stilt_house
be: палевае жыллё

en: Building part
be: Частка будынка

[ctx: building]
en: Skipped Levels
be: Прапушчаныя паверхі

en: Skipped height (meters)
be: Прапушчаная вышыня (метры)

en: Building construction
be: Будаўніцтва будынка

[ctx: building]
en: wayside_shrine
be: прыдарожнае свяцілішча

en: Entrance
be: Уваход

[ctx: entrance]
en: yes
be: так

[ctx: entrance]
en: main
be: галоўны

[ctx: entrance]
en: service
be: службовы

[ctx: entrance]
en: shop
be: крама

[ctx: entrance]
en: exit
be: выхад

[ctx: entrance]
en: emergency
be: аварыйны

[ctx: entrance]
en: staircase
be: у пад''езд/на лесвіцу

[ctx: entrance]
en: home
be: у прыватную хату

[ctx: entrance]
en: garage
be: у гараж

en: Door
be: Дзвер

en: folding
be: складаная

en: hinged
be: на завесах

en: loadingdock
be: пагрузачны док

en: overhead
be: пад’ёмная

en: sliding
be: рассоўная

en: trapdoor
be: люк

en: Entrance number
be: Нумар ўваходу

en: Flat numbers
be: Нумары кватэр

en: Non-public police facility
be: Службовыя аб’екты паліцыі

[ctx: police]
en: barracks
be: казармы

[ctx: police]
en: car_pound
be: стаянка для затрыманых аўтамабіляў

[ctx: police]
en: checkpoint
be: кантрольна-прапускны пункт

[ctx: police]
en: detention
be: пенітэцыярная ўстанова

[ctx: police]
en: naval_base
be: база воднае паліцыі

[ctx: police]
en: offices
be: офісы

[ctx: police]
en: range
be: стрэльбішча

[ctx: police]
en: storage
be: сховішча

[ctx: police]
en: training_area
be: трэніравальная зона

[ctx: police]
en: yes
be: так

en: Flagpole
be: Флагшток

[ctx: flag]
en: advertising
be: рэкламны

[ctx: flag]
en: athletic
be: спартыўны

[ctx: flag]
en: governmental
be: урадавы

[ctx: flag]
en: military
be: ваенны

[ctx: flag]
en: municipal
be: муніцыпальны

[ctx: flag]
en: national
be: нацыянальны

[ctx: flag]
en: organisation
be: грамадскай арганізацыі

[ctx: flag]
en: regional
be: рэгіянальны

[ctx: flag]
en: religious
be: рэлігійны

[ctx: flag]
en: signal
be: сігнальны

en: Cross
be: Крыж

en: Works
be: Цэхі

en: Product
be: Прадукт

en: bakery_products
be: выпечка

en: beer
be: піва

en: bricks
be: цэгла

en: dairy
be: малочная прадукцыя

en: electronics
be: электроніка

en: food
be: прадукты харчавання

en: furniture
be: мэбля

en: machinery
be: абсталяванне

en: meat
be: мясная прадукцыя

en: packaging
be: пакавальныя матэрыялы

en: rice
be: рыс

en: sugar
be: цукар

en: Chimney
be: Дымавая труба

en: Kiln
be: Абпальная печ

en: lime
be: вапна

en: Windmill
be: Вятрак

en: Windpump
be: Ветраная помпа

en: Pump
be: Помпа

[ctx: pump]
en: outdoor
be: на адкрытым паветры

[ctx: pump]
en: indoor
be: у памяшканні

[ctx: pump]
en: surface
be: на паверхні

[ctx: pump]
en: underground
be: падземная

[ctx: pump]
en: underwater
be: падводная

en: Petroleum Well
be: Нафтавая свідравіна

en: Gasometer
be: Газасховішча

en: Silo
be: Сховішча для сыпкіх матэрыялаў

en: Storage Tank
be: Рэзервуар

[ctx: content]
en: fuel
be: паліва

[ctx: content]
en: manure
be: арганічнае ўгнаенне

[ctx: content]
en: oil
be: нафта

[ctx: content]
en: sewage
be: сцёкавыя воды

[ctx: content]
en: silage
be: сілас

[ctx: content]
en: slurry
be: цэментавы раствор

[ctx: content]
en: water
be: вада

[ctx: content]
en: wine
be: віно

en: Bunker Silo
be: Сіласная яма

en: Crane
be: Кран

en: floor-mounted_crane
be: наземны кран

en: gantry_crane
be: козлавы кран

en: portal_crane
be: партальны кран

en: travel_lift
be: мабільны пад’ёмнік

en: Goods conveyor
be: Транспартыровачны канвеер

en: Resource
be: Здабыча

en: Pumping station
be: Помпавая станцыя

en: Mineshaft
be: Шахта

en: Function
be: Функцыя

en: winding
be: для трасоў

en: air
be: вентыляцыйная

en: Depth (meters)
be: Глыбіня (метры)

en: Visible Headframe
be: Бачная клець на гары

en: Disused
be: Не эксплуатуецца

en: Heap
be: Груда

en: Adit
be: Ходня

en: Avalanche Protection
be: Супрацьлавінная абарона

en: Avalance protection
be: Супрацьлавінная абарона

en: snow_bridge
be: снежны мост

en: dam
be: плаціна

en: berm
be: супрацьлавінны бар’ер

en: mound
be: курган

en: gas_ignition
be: запальнік

en: Utility Pole
be: Слуп камунальнага прызначэння

en: Similar preset:
be: Падобная нарыхтоўка:

en: Street Lamp
be: Вулічны ліхтар

[ctx: highway]
en: street_lamp
be: вулічны ліхтар

[ctx: lamp_type]
en: electric
be: электрычны

[ctx: lamp_type]
en: floodlight
be: пражэктар

[ctx: lamp_type]
en: sodium
be: натрыевы газаразрадны

[ctx: lamp_type]
en: solar_lamp
be: з сонечнаю панэллю

en: Mounted on
be: Усталявана на

[ctx: lamp_mount]
en: bent_mast
be: выгнутая мачта

[ctx: lamp_mount]
en: straight_mast
be: прамая мачта

[ctx: lamp_mount]
en: suspended
be: падвесны

[ctx: lamp_mount]
en: wall
be: насценны

en: Street cabinet
be: Вулічная шафа

en: cable_tv
be: кабельнае ТБ

en: postal_service
be: паштовая служба

en: traffic_control
be: кіраванне дарожным рухам

en: traffic_monitoring
be: маніторынг дарожнага руху

en: transport_management
be: кіраванне транспартам

en: water_management
be: кіраванне водазабеспячэннем

en: Monitoring Station
be: Станцыя назірання

en: Monitoring:
be: Назіранне за:

en: Water level
be: Узроўнем вады

en: Tide Level
be: Узроўнем прыліва

en: Groundwater
be: Падземныя воды

en: Traffic
be: Дарожным рухам

en: Air Quality
be: Чысцінёй паветра

en: Noise
be: Шумам

en: GPS Signals
be: Сігналамі GPS

en: GLONASS Signals
be: Сігналамі GLONASS

en: Galileo Signals
be: Сігналамі Galileo

en: Weather
be: Надвор’е

en: Radiation
be: Радыяцыяй

en: Seismic Activity
be: Сейсмічнай актыўнасцю

en: Recording:
be: Запис:

en: Manually
be: Уручную

en: Remote
be: Дыстанцыйная

en: Display:
be: Інтэрфейс:

en: Analog
be: Аналагавы

en: Digital
be: Лічбавы

en: Telescope
be: Тэлескоп

[ctx: telescope]
en: optical
be: аптычны

[ctx: telescope]
en: radio
be: радыётэлескоп

[ctx: telescope]
en: gamma
be: гама-тэлескоп

en: Type of construction
be: Канструкцыя

en: dish
be: талерка

en: dome
be: купал

en: Telescope Diameter (meters)
be: Дыяметр тэлескопа (у метрах)

en: Survey Point
be: Геадэзічны пункт

en: andesite
be: андэзіт

en: Zone
be: Вобласць назірання

en: parking
be: паркоўка

en: traffic
be: дарожны рух

en: shop
be: крама

en: bank
be: банк

en: Camera
be: Камера

[ctx: camera:type]
en: fixed
be: нерухомая

[ctx: camera:type]
en: panning
be: якая панарамуе

[ctx: camera:type]
en: dome
be: купальная

[ctx: camera:mount]
en: wall
be: сцяне

[ctx: camera:mount]
en: pole
be: слупе

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
be: столі

en: Direction in degrees
be: Кірунак у градусах

en: Inclination in degrees
be: Нахіл у градусах

en: Towers
be: Вежы

en: Lighthouse
be: Маяк

[ctx: man_made]
en: Beacon
be: Бакен

en: Water Tower
be: Воданапорная вежа

en: Antenna
be: Антэна

en: Mast
be: Мачта

[ctx: mast/tower]
en: communication
be: сувязь

[ctx: mast/tower]
en: lighting
be: асвятленне

[ctx: mast/tower]
en: monitoring
be: маніторынг

[ctx: mast/tower]
en: radar
be: радар

[ctx: mast/tower]
en: siren
be: сірэна

en: freestanding
be: вольна стаячая

en: guyed_lattice
be: рашэцістая з адцяжкамі

en: guyed_tube
be: труба з адцяжкамі

en: lattice
be: рашэцістая

en: Tower
be: Вежа

[ctx: mast/tower]
en: bell_tower
be: званіца

[ctx: mast/tower]
en: cooling
be: градзірня

[ctx: mast/tower]
en: defensive
be: абарончая

[ctx: mast/tower]
en: minaret
be: мінарэт

[ctx: mast/tower]
en: observation
be: наглядальная

[ctx: mast/tower]
en: watchtower
be: вартаўнічая

en: Big Communication Tower
be: Вялікая вежа сувязі

en: Big communication tower, usually higher than 100 meters.
be: Вельмі вялікая тэлекамунікацыйная вежа, звычайна вышынёю больш 100 метраў.

en: Pipeline
be: Трубаправод

en: Pipeline Substation
be: Трубаправодная падстанцыя

[ctx: pipeline]
en: compression
be: сціск

[ctx: pipeline]
en: distribution
be: размеркаванне

[ctx: pipeline]
en: field_gathering
be: збіраючая

[ctx: pipeline]
en: inspection_gauge
be: кантрольны датчык

[ctx: pipeline]
en: measurement
be: вымярэнне

[ctx: pipeline]
en: valve
be: вентыль

[ctx: pipeline]
en: valve_group
be: група вентыляў

en: Pipeline Valve
be: Засаўка трубаправода

en: Valve type
be: Тып засаўкі

[ctx: valve]
en: butterfly
be: дыскавая засаўка

[ctx: valve]
en: globe
be: плунжарны

[ctx: valve]
en: ball
be: шаравы

[ctx: valve]
en: plug
be: конусны

[ctx: valve]
en: gate
be: засаўка

[ctx: valve]
en: needle
be: ігольчасты

[ctx: valve]
en: spool
be: залатніковы

en: Actuator
be: Прывад

[ctx: actuator]
en: manual
be: ручны

[ctx: actuator]
en: electric_motor
be: электрарухавік

[ctx: actuator]
en: hydraulic_cylinder
be: гідраўлічны цыліндр

[ctx: actuator]
en: pneumatic_cylinder
be: пнеўматычны цыліндр

[ctx: actuator]
en: solenoid
be: саленоід

[ctx: actuator]
en: thermostatic
be: тэрмастатычны

en: Position sensor
be: Датчык палажэння

en: optical
be: аптычны

en: inductive
be: індуктыўны

en: Marker
be: Маркер

[ctx: marker]
en: aerial
be: бачны з паветра

[ctx: marker]
en: ground
be: наземны

[ctx: marker]
en: pedestal
be: пастамент

[ctx: marker]
en: plate
be: таблічка

[ctx: marker]
en: post
be: слупок з інфармацыяй

[ctx: marker]
en: stone
be: камень

en: Manhole
be: Люк

[ctx: manhole]
en: drain
be: дрэнаж

[ctx: manhole]
en: gas
be: газ

[ctx: manhole]
en: heat
be: цеплатраса

[ctx: manhole]
en: power
be: электрычнасць

[ctx: manhole]
en: rainwater
be: дождевая вода

[ctx: manhole]
en: sewer
be: каналізацыя

[ctx: manhole]
en: telecom
be: тэлекамунікацыі

[ctx: manhole]
en: water
be: вада

en: Water
be: Вада

en: Water Works
be: Водазабор

en: Wastewater Treatment Plant
be: Збудаванні для ачысткі сцёкавых вод

en: Watermill
be: Вадзяны млын

en: Fountain
be: Фантан

en: Water Well
be: Студня

en: powered
be: аўтаматычная

en: Bridges
be: Масты

en: aqueduct
be: акведук

en: boardwalk
be: дашчаны насціл

en: cantilever
be: кансольны

en: covered
be: крыты

en: low_water_crossing
be: нізка над вадой

en: trestle
be: на рамных апорах

en: viaduct
be: віядук

en: Structure
be: Структура

en: arch
be: аркавы

en: beam
be: бэлечны

en: cable-stayed
be: вантавы

en: floating
be: на плывучых апорах

en: humpback
be: гарбаты мост

en: simple-suspension
be: вісячы

en: suspension
be: падвесны

en: truss
be: фермавы

en: Movable Bridge
be: Разводны мост

en: bascule
be: які расчыняецца

en: drawbridge
be: падымаецца

en: lift
be: падымаецца вертыкальна

en: submersible
be: паглыбляецца

en: swing
be: паваротны мост

en: transporter
be: лятучы паром

en: retractable
be: адсоўваемы

en: tilt
be: нахіляемы

en: Bridge Support
be: Апора моста

en: abutment
be: берагавая аснова

en: lift_pier
be: апора пад’ёмнага пралёта

en: pier
be: бык

en: pivot_pier
be: апора разводнага пралёта

en: pylon
be: пілон

en: Bridge outline
be: Контур моста

en: movable
be: рухомы

[ctx: preset group]
en: Military
be: Вайсковыя абʼекты

en: Airfield
be: Аэрадром

en: Barracks
be: Казармы

en: Bunker
be: Бункер

[ctx: bunker]
en: command
be: камандны

[ctx: bunker]
en: foxhole
be: стралковы акоп

[ctx: bunker]
en: gun_emplacement
be: гарматны акоп

[ctx: bunker]
en: hardened_aircraft_shelter
be: аркавая хованка

[ctx: bunker]
en: mg_nest
be: кулямётнае гняздо

[ctx: bunker]
en: munitions
be: боепрыпасы

[ctx: bunker]
en: observation
be: наглядальны

[ctx: bunker]
en: personnel_shelter
be: хованка для асабовага састава

[ctx: bunker]
en: pillbox
be: бліндаж

[ctx: bunker]
en: technical
be: тэхнічны

[ctx: bunker]
en: tobruk
be: тобрук

[ctx: bunker]
en: overground
be: на паверхні

[ctx: bunker]
en: underground
be: падземны

[ctx: bunker]
en: underwater
be: падводны

en: Historic
be: Мае гістарычнае значэнне

en: Ruins
be: Разваліны

en: Range
be: Агнявы рубеж

en: Power
be: Электраэнергія

en: Power Plant
be: Электрастанцыя

en: Plant Source
be: Крыніца энергіі

en: Biofuel Power Plant
be: Біяпаліўная энергастанцыя

en: Biogas Power Plant
be: Энергастанцыя на біягазе

en: Biomass Power Plant
be: Энергастанцыя на біямасе

en: Method
be: Метад

[ctx: generator method]
en: anaerobic_digestion
be: анаэробнае зброджвання

[ctx: generator method]
en: combustion
be: згаранне

[ctx: generator method]
en: gasification
be: пераўтварэнне ў газ

en: Coal Power Plant
be: Вугальная энергастанцыя

en: Gas Power Plant
be: Газавая энергастанцыя

en: Oil Power Plant
be: Нафтавая энергастанцыя

en: Diesel Power Plant
be: Дызельная энергастанцыя

en: Gasoline Power Plant
be: Бензінавая энергастанцыя

en: Nuclear Power Plant
be: Атамная энергастанцыя

[ctx: generator method]
en: fission
be: дзяленне ядраў

[ctx: generator method]
en: fusion
be: сінтэз

en: Waste Power Plant
be: Энергастанцыя па перапрацоўцы смецця

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
be: піроліз

en: Geothermal Power Plant
be: Геатэрмальная энергастанцыя

en: Hydro Power Plant
be: Гідраэнергастанцыя

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
be: плынь ракі

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
be: гідраакумулюючы

[ctx: generator method]
en: water-storage
be: вадасховішча

en: Tidal Power Plant
be: Прыліўная энергастанцыя

[ctx: generator method]
en: barrage
be: плаціна

[ctx: generator method]
en: stream
be: водны струмень

en: Wave Power Plant
be: Хвалевая энергастанцыя

en: Osmotic Power Plant
be: Асматычная энергастанцыя

en: Solar Power Plant
be: Сонечная энергастанцыя

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
be: фотаэлектрычны

[ctx: generator method]
en: thermal
be: тэрмальны

en: Wind Power Plant
be: Ветраная энергастанцыя

en: Power Generator
be: Генератар

en: Generator Source
be: Крыніца генератара

en: Biofuel Power Generator
be: Генератар на біяпаліве

en: Generator Type
be: Тып генератара

en: boiler
be: бойлер

en: gas_turbine
be: газавая турбіна

en: reciprocating_engine
be: поршневы рухавік

en: steam_generator
be: парагенератар

en: Biogas Power Generator
be: Генератар на біягазе

en: Biomass Power Generator
be: Генератар на біямасе

en: bioreactor
be: біярэактар

en: anaerobic_digestion / gasification
be: анаэробнае раскладанне/газіфікацыя

en: combustion
be: згаранне

en: steam_turbine
be: паравая турбіна

en: Coal Power Generator
be: Працуючы на вугалі

en: Gas Power Generator
be: Генератар на газе

en: combined_cycle
be: парагазавы цыкл

en: Oil Power Generator
be: Генератар на мазуце

en: Diesel Power Generator
be: Генератар на дызпаліве

en: Gasoline Power Generator
be: Генератар на бензіне

en: Nuclear Reactor
be: Ядзерны рэактар

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
be: Кіпячы вода-вадзяны рэактар 1 (BWR-1)

en: fission
be: дзяленне ядраў

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
be: Кіпячы вода-вадзяны рэактар 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
be: Кіпячы вода-вадзяны рэактар 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
be: Кіпячы вода-вадзяны рэактар 4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
be: Кіпячы вода-вадзяны рэактар 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
be: Кіпячы вода-вадзяны рэактар 6 (BWR-6)

en: CANada Deuterium Uranium reactor (CANDU)
be: Рэактар CANDU (CANada Deuterium Uranium)

en: cold-fusion
be: халодны сінтэз

en: fusion
be: сінтэз

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
be: Кітайскі вода-вадзяны ядзерны рэактар (CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
be: Еўрапейскі вода-вадзяны ядзерны рэактар (EPR)

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
be: Інерцыяльны кіраваны тэрмаядзерны сінтэз (ICF)

en: Pressurized water reactor (PWR)
be: Вода-вадзяны ядзерны рэактар (PWR)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)
be: Рэактар вялікай магутнасці канальны 1000 (RBMK-1000)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)
be: Рэактар вялікай магутнасці канальны 1500 (RBMK-1500)

en: stellarator
be: стэларатар

en: tokamak
be: такамак

en: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reactor (VVER)
be: Вода-вадзяны энергетычны рэактар (VVER)

en: Solar Power Generator
be: Сонечны генератар

en: solar_photovoltaic_panel
be: сонечная фотаэлектрычная панэль

en: photovoltaic
be: фотаэлектрычны

en: solar_thermal_collector
be: сонечны калектар

en: thermal
be: тэрмальны

en: Solar tracking type
be: Тып сачэння за сонцам

en: single_axis
be: адна вось

en: horizontal
be: гарызантальны

en: horizontal axis (HSAT)
be: гарызантальная вось (HSAT)

en: horizontal_tilted
be: гарызантальнае нахільнае

en: horizontal axis, tilted modules (HTSAT)
be: гарызантальная вось, нахільныя модулі (HTSAT)

en: tilted
be: нахільнае

en: tilted axis (TSAT)
be: нахільная вось (TSAT)

en: vertical
be: вертыкальнае

en: vertical (VSAT)
be: вертыкальнае (VSAT)

en: dual_axis
be: дзве восі

en: tip-tilt
be: нахільна-паваротнае

en: tip-tilt dual axis (TTDAT)
be: нахільна-паваротная дзвюхвосевая сістэма (TTDAT)

en: alt-azimuth
be: азімутальна-вышыннае

en: azimuth-altitude dual axis (AADAT)
be: азімутальна-вышынная дзвюхвосевая сістэма (AADAT)

en: Waste Power Generator
be: Генератар на адыходах

en: gasification
be: пераўтварэнне ў газ

en: pyrolysis
be: піроліз

en: Water Turbine
be: Гідраўлічная турбіна

en: francis_turbine
be: турбіна Фрэнсіса

en: all methods
be: усе метады

en: hydrodynamic_screw
be: шнекавая гідратурбіна

en: run-of-the-river
be: плынь ракі

en: kaplan_turbine
be: турбіна Каплана

en: run-of-the-river / water-storage
be: плынь ракі / вадасховішча

en: pelton_turbine
be: каўшовая турбіна

en: Tidal Water Turbine
be: Прыліўная турбіна

en: horizontal_axis
be: гарызантальная вось

en: barrage
be: плаціна

en: vertical_axis
be: вертыкальная вось

en: Wave Energy Converter
be: Пераўтваральнік энергіі хваль

en: Osmotic Power Generator
be: Асматычны генератар

en: Geothermal Power Generator
be: Геатэрмальны генератар

en: heat_pump
be: цеплавая помпа

en: Wind Turbine
be: Ветратурбіна

en: Heliostat
be: Геліястат

en: Power Substation
be: Падстанцыя

en: Type of substation
be: Тып падстанцыі

[ctx: power]
en: compensation
be: кампенсавальная

[ctx: power]
en: converter
be: пераўтваральная

[ctx: power]
en: distribution
be: размеркавальная

[ctx: power]
en: industrial
be: прамысловая

[ctx: power]
en: minor_distribution
be: камплектная

[ctx: power]
en: traction
be: цягавая

[ctx: power]
en: transition
be: пераходная

[ctx: power]
en: transmission
be: перадаючая

en: Gas insulated
be: Элегазавы

en: Power Transformer
be: Трансфарматар

en: Type of transformer
be: Тып трансфарматара

[ctx: power]
en: auxiliary
be: дапаможны

[ctx: power]
en: generator
be: генератарны

[ctx: power]
en: main
be: асноўны

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
be: фазавы рэгулятар

[ctx: power]
en: yes
be: так

en: Auto-transformer (windings type)
be: Аўтатрансфарматар (па тыпу абмоткі)

en: Power Switchgear
be: Размеркавальная прылада

en: (Please only use this tag if more detailed mapping using busbars and bays is impossible!)
be: (Калі ласка, выкарыстоўвайце гэты тэг толькі тады, калі падрабязная разметка з пазначэннем зборных шын і ячэек немагчымая!)

en: Power Busbar
be: Шына

en: Power Bay
be: Ячэйка

en: Power Switch
be: Раз’яднальнік

en: Type of switch
be: Тып раз’яднальніка

[ctx: power]
en: circuit_breaker
be: аўтаматычны выключальнік

[ctx: power]
en: disconnector
be: раз’яднальнік

[ctx: power]
en: earthing
be: зазямліцель

[ctx: power]
en: mechanical
be: механічны выключальнік

en: Power Converter
be: Пераўтваральнік

en: Type of converter
be: Тып пераўтваральніка

[ctx: power]
en: lcc
be: пераўтваральнік з лінейнай камутацыяй (LCC)

[ctx: power]
en: vsc
be: транзістарны пераўтваральнік (VSC)

[ctx: power]
en: back-to-back
be: устаўка пастаяннага току

en: Amount of poles
be: Колькасць палюсоў

en: monopole
be: монаполюсны

en: bipole
be: біпалярны

en: Power rating (MVA)
be: Намінальная магутнасць (МВА)

en: Power Compensator
be: Кампенсатар

en: Type of compensator
be: Тып кампенсатара

[ctx: power]
en: filter
be: фільтр

[ctx: power]
en: series_capacitor
be: Кандэнсатарная батарэя

[ctx: power]
en: series_reactor
be: Рэактарная батарэя

[ctx: power]
en: shunt_capacitor
be: шунтуючы кандэнсатар

[ctx: power]
en: shunt_reactor
be: шунтуючы рэактар

[ctx: power]
en: statcom
be: статычны сінхронны кампенсатар

[ctx: power]
en: static_var
be: статычны тырыстарны

[ctx: power]
en: synchronous_condenser
be: сінхронны кампенсатар

en: Power rating (kvar/Mvar)
be: Намінальная магутнасць (квар/Мвар)

en: Power Street Cabinet
be: Трасфарматарная будка

en: Transformer Tower
be: Трансфарматарная вежа

en: Power Portal
be: Партальная апора

en: tubular
be: трубчастая

en: Portal design
be: Дызайн партальнай апоры

[ctx: power]
en: portal
be: партал

[ctx: power]
en: portal_two-level
be: двухузроўневы партал

[ctx: power]
en: portal_three-level
be: трохузроўневы партал

en: Power Tower
be: Апора ЛЭП

en: Tower design
be: Дызайн апоры

[ctx: power]
en: one-level
be: аднаўзроўневая

[ctx: power]
en: two-level
be: двухузроўневая

[ctx: power]
en: donau
be: "дунайскага" тыпу

[ctx: power]
en: three-level
be: трохузроўневая

[ctx: power]
en: barrel
be: бочкападобная

[ctx: power]
en: asymmetric
be: асіметрычная

[ctx: power]
en: triangle
be: трохкутная

[ctx: power]
en: flag
be: сцяг

[ctx: power]
en: donau;one-level
be: "дунайскага" тыпу, аднаўзроўневая

[ctx: power]
en: four-level
be: чатырохузроўневая

[ctx: power]
en: six-level
be: шасціўзроўневая

[ctx: power]
en: nine-level
be: дзевяціузроўневая

[ctx: power]
en: delta_two-level
be: дэльтападобная двухузроўневая

[ctx: power]
en: y-frame
be: Y-вобразная

[ctx: power]
en: x-frame
be: X-вобразная

[ctx: power]
en: h-frame
be: H-вобразная

[ctx: power]
en: guyed_h-frame
be: H-вобразная з расцяжкамі

[ctx: power]
en: guyed_v-frame
be: V-вобразная з расцяжкамі

[ctx: power]
en: bipole
be: двухпалярная

[ctx: power]
en: monopolar
be: аднапалярная

en: Triple tower
be: Патройная апора

en: Incomplete tower
be: Няпоўная апора

en: Pole
be: Слуп

en: Pole with Switch
be: Слуп з раз’яднальнікам

en: Pole Attributes:
be: Уласцівасці слупа:

en: Switch Attributes:
be: Характарыстыкі раз’яднальніка:

en: Pole with Transformer
be: Слуп з трансфарматарам

en: Transformer Attributes:
be: Уласцівасці трансфарматара:

en: Catenary mast
be: Падвеска

[ctx: power]
en: Connection
be: Злучэнне

en: Insulator
be: Ізалятар

en: Power Line
be: Лінія электраперадач

en: Line type
be: Тып лініі

en: line
be: высакавольтная

en: minor_line
be: нізкавольтная

en: Number of conductors/wires per cable
be: Лік жыл/правадоў у кабелі

[ctx: power]
en: single
be: 1

[ctx: power]
en: double
be: 2

[ctx: power]
en: triple
be: 3

[ctx: power]
en: quad
be: 4

[ctx: power]
en: fivefold
be: 5

[ctx: power]
en: sixfold
be: 6

[ctx: power]
en: eightfold
be: 8

en: Used for data communications
be: Выкарыстоўваецца для перадачы дадзеных

en: Power Cable
be: Электрычны кабель

[ctx: power cable]
en: overground
be: надземны

[ctx: power cable]
en: overhead
be: надземны

[ctx: power cable]
en: surface
be: на паверхні

[ctx: power cable]
en: underground
be: падземны

[ctx: power cable]
en: underwater
be: падводны

en: Telecom
be: Сувязь

en: Telecom Street Cabinet
be: Вулічная будка

en: Telephone Exchange
be: Тэлефонная станцыя

en: Connection Point
be: Кропка падключэння

en: Service Device
be: Сэрвісная прылада

en: Historic Places
be: Гістарычныя месцы

en: Castle
be: Замак

en: stately
be: без функцыянальнае абароны

en: defensive
be: абарончая

en: fortress
be: крэпасць

en: manor
be: галоўная хата маёнтка

en: palace
be: палац

en: Fort
be: Форт

en: Archaeological Site
be: Археалагічныя раскопкі

en: baths
be: ванны

en: catacombs
be: катакомбы

en: crannog
be: кранног

en: fortification
be: фартыфікацыйнае збудаванне

en: geoglyph
be: геагліф

en: grave_field
be: магільнік

en: petroglyph
be: петрагліф

en: hut_circle
be: круг халупы

en: megalith
be: мегаліт

en: necropolis
be: некропаль

en: roman_circus
be: цырк

en: roman_theater
be: рымскі тэатр

en: roman_villa
be: рымская віла

en: settlement
be: селішча

en: tumulus
be: курган

en: Fortification type
be: Тып умацавання

en: hill_fort
be: гарадзішча

en: Forts using a rise of elevation
be: Умацаванні, якія выкарыстоўваюць узвышша

en: limes
be: лімес (вартаўнічы вал)

en: Fortifications for border defense
be: Умацаванне для абароны мяжы

en: sconce
be: шанец

en: A small protective fortification
be: Невялікае ахоўнае збудаванне

en: ring_ditch
be: рандзела

en: Circular ditched enclosures
be: Агароджа ў выглядзе колцавай канавы

en: ringfort
be: круглы форт

en: Circular fortified settlement
be: Кругавое ўмацаванае селішча

en: motte
be: мотт

en: Raised area of ground for a castle
be: Узвышаны ўчастак зямлі, які ўтварае аснову для замка

en: watchtower
be: вартаўнічая вежа

en: Military observation
be: Ваеннае назіранне

en: battery
be: батарэя

en: A group of artillary (cannon) in a fixed fortification
be: Група артылерыі (гармат) у стацыянарным умацаванні

en: Battlefield
be: Поле бітвы

en: Palaeontological Site
be: Палеанталагічныя раскопкі

en: Citywalls
be: Гарадскія сцены

en: City gate
be: Гарадскія вароты

en: Manor
be: Асабняк

en: Historic monastery
be: Гістарычны манастыр

en: Charcoal pile
be: Вугляпальная куча

en: Mine
be: Шахта

en: Mine shaft
be: Шахтавы ствол

en: Shieling
be: Пастуховая халупа

en: Grave
be: Магіла

en: Tomb
be: Грабніца

[ctx: tomb]
en: columbarium
be: калумбарый

[ctx: tomb]
en: crypt
be: крыпта

[ctx: tomb]
en: hypogeum
be: гіпагей

[ctx: tomb]
en: mausoleum
be: маўзалей

[ctx: tomb]
en: pyramid
be: піраміда

[ctx: tomb]
en: rock-cut
be: высечаная ў скале

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
be: саркафаг

[ctx: tomb]
en: tumulus
be: курган

[ctx: tomb]
en: vault
be: склеп

[ctx: tomb]
en: war_grave
be: брацкая магіла

en: Monument
be: Манумент

en: Memorial
be: Помнік

[ctx: memorial]
en: bust
be: бюст

en: Like a statue, but only showing the upper half of a person.
be: Як статуя, але ўяўляе толькі верхнюю палову чалавека.

[ctx: memorial]
en: plaque
be: мемарыяльная дошка

en: A commemorative sign, often mounted on a wall.
be: Памятны знак, часта замацаваны на сцяне.

[ctx: memorial]
en: statue
be: статуя

en: A statue representing a person.
be: Статуя, якая ўяўляе чалавека.

[ctx: memorial]
en: stele
be: стэла

en: An upright slab engraved or painted with decorations or inscriptions.
be: Вертыкальная пліта з выгравіраванымі ці намаляванымі ўпрыгожваннямі ці надпісамі.

[ctx: memorial]
en: stone
be: камень

en: A stone with an inscription, picture, or similar.
be: Камень з надпісам, малюнкам ці чымсьці падобным.

[ctx: memorial]
en: war_memorial
be: ваенны мемарыял

en: A building, monument, statue or other edifice celebrating a victory or commemorating those who died or were injured in a war.
be: Будынак, помнік, статуя ці іншае збудаванне, прысвечанае перамозе ці памяці тых, хто загінуў ці быў паранены на вайне.

[ctx: memorial]
en: sculpture
be: скульптура

en: A non figurative sculpture which does not match any of the other categories.
be: Cкульптура, што не паказвае рэальную выяву і не трапляе ў іншыя катэгорыі.

[ctx: memorial]
en: cross
be: крыж

en: A cross-shaped memorial.
be: Помнік у форме крыжа.

[ctx: memorial]
en: blue_plaque
be: сіняя таблічка

en: A blue plaque commemorating a historical link to that location. (UK)
be: Сіняя таблічка, якая нагадвае пра гістарычную сувязь з гэтым месцам. (ВЯЛІКАБРЫТАНІЯ)

[ctx: memorial]
en: obelisk
be: абеліск

en: An obelisk.
be: Абеліск.

[ctx: memorial]
en: ghost_bike
be: прывідны ровар

en: A bicycle painted white permanently placed as memorial for a victim of a road accident (usually cyclists).
be: Ровар, выфарбаваны ў белы колер і ўсталяваны ў памяць пра ахвяру дарожна-транспартнага здарэння (звычайна раварыста).

[ctx: memorial]
en: stolperstein
be: камень перапоны

en: 10cm × 10cm brass plaque commemorating victims of Nazi persecution. (EU,RU)
be: Латуневая таблічка 10 см × 10 см у памяць пра ахвяр нацысцкіх пераследаў. (EU,RU)

[ctx: memorial]
en: bench
be: лава

en: A bench placed in memory of someone or something; usually has a plaque, and sometimes a statue sitting on (part of) it.
be: Лава, усталяваная ў памяць пра кагосьці ці пра штосьці; звычайна мае мемарыяльную дошку, а часам і статую, якая сядзіць на ёй (яе частцы).

en: Inscription
be: Надпіс

en: Wayside Cross
be: Прыдарожны крыж

en: Wayside Shrine
be: Прыдарожная святыня

en: Place of worship
be: Культавае месца

en: Boundary Stone
be: Памежны камень

en: Milestone
be: Дыстанцыйны слуп

en: Shops
be: Крамы, служба побыту

en: Food
be: Ежа

en: Supermarket
be: Супермаркет

en: Convenience Store
be: Невялікая крама

en: Kiosk
be: Шапік

en: Bakery
be: Хлебная крама

en: Butcher
be: Мясная крама

en: Seafood
be: Морапрадукты

en: Dairy
be: Малочныя прадукты

en: Cheese
be: Сыр

en: Deli (Fine Food)
be: Дэлікатэсы

en: Pastry
be: Выпечка

en: Confectionery
be: Кандытарскія вырабы

en: Chocolate
be: Шакалад

en: Herbalist
be: Траўнік

en: Tea
be: Чай

en: Coffee
be: Кава

en: Frozen food
be: Замарожаная ежа

en: Public Market
be: Рынак

en: Organic
be: Натуральныя прадукты

en: Greengrocer
be: Прадавец садавіны ці гародніны

en: Farm Stand
be: Фермерская крама

en: Organic/Bio
be: Натуральныя прадукты

en: Fair Trade
be: Справядлівы гандаль

en: Alcohol
be: Алкагольная прадукцыя

en: Beverages
be: Напоі

en: Wine
be: Віно

[ctx: clothes]
en: babies
be: для нованароджаных

[ctx: clothes]
en: children
be: дзіцячая

[ctx: clothes]
en: costumes
be: касцюмы (карнавальныя і г.д.)

[ctx: clothes]
en: denim
be: джынсавая

[ctx: clothes]
en: fashion
be: модная

[ctx: clothes]
en: fur
be: футравая

[ctx: clothes]
en: hats
be: галаўныя ўборы

[ctx: clothes]
en: leather
be: скураная

[ctx: clothes]
en: maternity
be: для цяжарных

[ctx: clothes]
en: men
be: мужчынская

[ctx: clothes]
en: motorcycle
be: матацыклетныя касцюмы

[ctx: clothes]
en: oversize
be: вялікіх памераў

[ctx: clothes]
en: schoolwear
be: школьная форма

[ctx: clothes]
en: sports
be: спартыўная

[ctx: clothes]
en: suits
be: мужчынскія касцюмы

[ctx: clothes]
en: swimwear
be: для купання

[ctx: clothes]
en: traditional
be: нацыянальная адзежа

[ctx: clothes]
en: underwear
be: ніжняя бялізна

[ctx: clothes]
en: wedding
be: вясельная

[ctx: clothes]
en: women
be: жаночая

[ctx: clothes]
en: workwear
be: спецвопратка

en: Boutique
be: Буцік

[ctx: shop]
en: Shoes
be: Абутак

[ctx: shoes]
en: Offers repairs
be: Прапануюць рамонт

en: Outdoor
be: Тавары для актыўнага адпачынку

en: Dry Cleaning
be: Хімчыстка

en: Laundry
be: Пральня

en: Laundry Service
be: Паслугі  пральні

en: Tailor
be: Кравец

en: Fabric
be: Тканіны

en: Electronic
be: Электроніка

en: Computer
be: Кампутары

en: Electronics
be: Побытавая электроніка

en: Mobile Phone
be: Мабільны тэлефон

en: Watches
be: Гадзіннікі

en: Vacuum Cleaner
be: Пыласос

en: Hifi
be: Гукавая апаратура

en: Video
be: Відэа

en: Video Games
be: Відэагульні

en: Music
be: Музыка

en: Cash
be: Грошы

en: Bank
be: Банк

en: Automated Teller Machine
be: Банкамат

en: Money Exchange
be: Абмен валют

en: Money transfer
be: Грашовыя пераводы

en: Deposits:
be: Прыём грошай:

en: Cash deposits
be: Прымае наяўныя

en: Coin deposits
be: Прымае манеты

en: Pawnbroker
be: Ламбард

en: Home decoration
be: Прадметы інтэр’еру

en: Doors
be: Дзверы

en: Furniture
be: Мэблевы

en: Kitchen
be: Кухня

en: Houseware
be: Хатняе начынне

en: Pottery
be: Ганчарная майстэрня

en: Curtain
be: Запавесы

en: Art
be: Творы мастацтва

en: Frame
be: Рамкі

en: Bed
be: Пасцельнае прыладдзе

en: Carpet
be: Дыван

en: Interior Decoration
be: Афармленне інтэр’еру

en: Lighting
be: Асвятленне

en: Antiques
be: Антыкварыят

[ctx: shop]
en: Swimming pool
be: Тавары для басейнаў

en: Storage Rental
be: Арэнда сховішча

en: Printed Material
be: Друкаваныя матэрыялы

en: Stationery
be: Канцтавары

en: Copy Shop
be: Капіявальныя і паліграфічныя паслугі

en: Book Store
be: Кнігарня

en: Newspaper Stand
be: Газетны шапік

en: Ticket
be: Білетная каса

en: For the body
be: Для цела

en: Chemist
be: Побытавая хімія

en: Cosmetics
be: Касметыка

en: Perfumery
be: Парфумерыя

en: Beauty
be: Салон прыгажосці

en: Beauty services
be: Касметычныя паслугі

en: nails
be: манікюр/педыкюр

en: tanning
be: саляры

en: cosmetics
be: касметыка

en: spa
be: спа

en: skin_care
be: догляд за скурай

en: waxing
be: дэпіляцыя

en: hair_removal
be: выдаленне валасоў

en: eyebrow
be: бровы

en: massage
be: масаж

en: eyelash
be: вейкі

en: Tobacco
be: Табак

en: E-cigarette
be: Электронныя цыгарэты

en: Hairdresser/Barber
be: Цырульня

en: Female
be: Жаночы

en: Male
be: Мужчынскі

en: Unisex
be: Абодва полы

en: Massage
be: Масаж

en: Tattoo
be: Татуяванне

en: Optician
be: Оптыка

en: Hearing Aids
be: Слыхавыя апараты

en: Medical Supply
be: Медыцынскае прыладдзе

en: Jewellery
be: Ювелірная крама

en: Erotic
be: Сэкс-шоп

en: Department Store
be: Універмаг

en: General Store
be: Крама змешанага асартыменту

en: Mall
be: Буйны гандлёвы цэнтр

en: Florist
be: Кветкавая крама

en: Garden Centre
be: Садова-агародная крама

en: Do-It-Yourself Store
be: Крама "Зрабі сам"

en: Hardware
be: Гаспадарчая крама

en: Paint
be: Фарбы

en: Gas
be: Газ

en: Wholesale
be: Аптовая крама

[ctx: wholesale]
en: clothes
be: адзежа

[ctx: wholesale]
en: electro
be: электратавары

[ctx: wholesale]
en: florist
be: кветкі

[ctx: wholesale]
en: food
be: прадукты харчавання

[ctx: wholesale]
en: general
be: універсальная крама

[ctx: wholesale]
en: paper
be: папера

[ctx: wholesale]
en: pharmacy
be: медыкаменты

[ctx: wholesale]
en: sanitary
be: санітарна-гігіенічныя тавары

[ctx: wholesale]
en: seafood
be: морапрадукты

[ctx: wholesale]
en: supermarket
be: супермаркет

en: Trade
be: Аптовы склад

[ctx: trade]
en: agricultural_supplies
be: сельгасабсталяванне

[ctx: trade]
en: building_supplies
be: будаўнічыя матэрыялы

[ctx: trade]
en: catering_supplies
be: інвентар для рэстараннага абслугоўвання

[ctx: trade]
en: plumbing
be: сантэхніка

[ctx: trade]
en: tiles
be: плітка

[ctx: trade]
en: timber
be: піламатэрыялы

[ctx: trade]
en: windows
be: вокны

en: Travel Agency
be: Турыстычнае агенцтва

en: Scuba diving
be: Падводнае плаванне

[ctx: shop]
en: Fishing
be: Рыбалка

en: Musical Instrument
be: Музычныя інструменты

en: Toys
be: Цацкі

en: Gift/Souvenir
be: Падарункі і сувеніры

en: Variety Store
be: Універсальная крама

en: Party supplies
be: Тавары для святаў і вечарынак

en: Charity
be: Дабрачынная крама

en: Alternative tagging: `shop=*` + `second_hand=yes` or `second_hand=only`
be: Альтэрнатыўнае пазначэнне: `shop=*` + `second_hand=yes` ці `second_hand=only`

en: Bookmaker
be: Букмекерская кантора

en: Lottery
be: Латарэйныя квіткі

en: Bag
be: Торбы і валізкі

en: Pet
be: Тавары для жывёл

en: Pet grooming
be: Салон па догляду за хатнімі жывёламі

en: Photo
be: Фота

en: Security
be: Сістэмы бяспекі

en: Weapons
be: Зброя

en: Funeral Directors
be: Рытуальныя паслугі

en: Vending Machine
be: Гандлёвы аўтамат

en: Vending products
be: Тавар

en: admission_tickets
be: уваходныя квіткі

en: animal_feed
be: корм для жывёл

en: bicycle_tube
be: роварная шына

en: cigarettes
be: цыгарэты

en: coffee
be: кава

en: condoms
be: прэзерватывы

en: drinks
be: напоі

en: elongated_coin
be: падоўжаныя манеты

en: excrement_bags
be: пакеты для экскрыментаў

en: fuel
be: паліва

en: milk
be: малако

en: newspapers
be: газеты

en: parking_tickets
be: талоны на паркоўку

en: public_transport_tickets
be: квіткі на грамадскі транспарт

en: SIM_cards
be: SIM карткі

en: stamps
be: маркі

en: sweets
be: прысмакі

en: telephone_vouchers
be: тэлефонныя карты

en: toys
be: цацкі

en: Parcel Locker
be: Паштамат

en: Parcel mail in
be: Адпраўка пасылак

en: returns_only
be: толькі зварот

en: Parcel pickup
be: Атрыманне пасылак

en: Refrigerated
be: Халадзільнік для хуткапсавальных пасылак

en: Payment Methods
be: Спосабы аплаты

en: Debit cards
be: Дэбетавыя карты

en: Credit cards
be: Крэдытныя карткі

en: Contactless payment
be: Бескантактная аплата

en: Electronic purses and Charge cards
be: Электронныя сродкі аплаты

en: Cryptocurrencies
be: Крыптавалюты

en: Offices
be: Офісы

[ctx: office]
en: Accountant
be: Бухгалтарскі

[ctx: office]
en: Advertising agency
be: Рэкламнае агенцтва

[ctx: office]
en: Architect
be: Архітэктар

[ctx: office]
en: Association
be: Некамерцыйная арганізацыя

[ctx: office]
en: Private company
be: Прыватная кампанія

[ctx: office]
en: Diplomatic
be: Дыпламатычны

en: consulate
be: консульства

en: embassy
be: пасольства

en: liaison
be: аддзяленне сувязі

en: Receiving country code
be: Код краіны атрымальніка

[ctx: office]
en: Educational institution
be: Навучальная ўстанова

[ctx: office]
en: Employment agency
be: Бюро па працаўладкаванні

[ctx: office]
en: Estate agent
be: Агенцтва нерухомасці

[ctx: office]
en: Foundation
be: Фундацыя

[ctx: office]
en: Government
be: Урад

en: administrative
be: адміністрацыйная

en: audit
be: аўдыт

en: cadaster
be: кадастравая ўстанова

en: culture
be: культура

en: customs
be: мытня

en: data_protection
be: абарона дадзеных

en: education
be: управа/аддзел адукацыі

en: environment
be: асяроддзе

en: healthcare
be: цэнтр гігіены і эпідэміялогіі

en: legislative
be: заканадаўчы орган

en: migration
be: міграцыйная служба

en: ministry
be: міністэрства

en: pension_fund
be: дзяржаўны пенсійны фонд

en: prosecutor
be: пракуратура

en: public_service
be: цэнтр дзяржпаслуг (МФЦ)

en: register_office
be: ЗАГС

en: social_security
be: сацыяльнае забеспячэнне

en: social_services
be: служба сацыяльнае абароны

en: statistics
be: статыстыка

en: tax
be: падатковая

en: transportation
be: транспарт

[ctx: office]
en: Insurance
be: Страхаванне

[ctx: office]
en: It specialist
be: ІТ кампанія

[ctx: office]
en: Lawyer
be: Адвакат

[ctx: office]
en: Newspaper
be: Рэдакцыя газеты або часопіса

[ctx: office]
en: Non-governmental organisation (NGO)
be: Грамадская арганізацыя

[ctx: office]
en: Notary
be: Натарыюс

[ctx: office]
en: Political party
be: Палітычная партыя

[ctx: office]
en: Religion
be: Рэлігійная арганізацыя

[ctx: office]
en: Research
be: Навукова-даследчая ўстанова

[ctx: office]
en: Tax advisor
be: Падатковая кансультацыя

[ctx: office]
en: Telecommunication
be: Тэлекамунікацыйная кампанія

en: Craft
be: Майстэрня

en: Beekeeper
be: Пчаляр

en: Brewery
be: Бровар

en: Winery
be: Вінакурня

en: Caterer
be: Кейтэрынгавае агенцтва

en: Upholsterer
be: Драпавальшчык

en: Key cutter
be: Выраб дублікатаў ключоў

en: Locksmith
be: выраб замкоў і ключоў

en: Electrician
be: Электрык

en: Electronics Repair
be: Рамонт электронікі

en: Repairs mobile phones
be: Рамонт мабільных тэлефонаў

en: Repairs computers
be: Рамонт кампутараў

en: Repairs cameras
be: Рамонт фота- і відэакамер

en: Repairs hifi equipment
be: Рамонт гукавога абсталявання

en: Plumber
be: Сантэхнік

en: Hvac
be: Усталёўка кандыцыянераў

en: Painter
be: Маляр

en: Tiler
be: Кладка пліткі

en: Window construction
be: Выраб і ўсталёўка вокнаў

en: Carpenter
be: Столяр ці цясляр

en: Roofer
be: Страхар

en: Photographer
be: Фатограф

en: Handicraft
be: Ручная праца

en: Gardener
be: Садоўнік ці ландшафтны дызайнер

en: Shoemaker
be: Пашыў ці рамонт абутку

en: Sawmill
be: Піларама

en: Stonemason
be: Муляр

en: Blacksmith
be: Гамарня

en: Metal construction
be: Вырабы з металу

en: Geography
be: Геаграфія

en: Boundaries
be: Межы

en: Administrative
be: Адміністрацыйная

en: Administrative level
be: Адміністрацыйны ўзровень

en: Maritime
be: Марская

en: Political
be: Палітычная

en: Division
be: Дзяленне

en: canton
be: кантон

en: linguistic_community
be: моўная супольнасць

en: ward
be: адміністрацыйны раён (ward)

en: National Park
be: Нацыянальны парк

en: Protected Area
be: Асоба ахоўваная прыродная тэрыторыя

en: Protect Class
be: Клас аховы

en: Title or type of protection
be: Назва ці тып абароны

en: Hazardous Area
be: Небяспечная зона

[ctx: hazard]
en: contamination
be: хімічнае забруджванне

[ctx: hazard]
en: minefield
be: міннае поле

[ctx: hazard]
en: nuclear
be: радыёактыўнасць

[ctx: hazard]
en: shooting_range
be: стрэльбішча

[ctx: hazard]
en: unexploded_ordnance
be: боепрыпасы, што не разарваліся

en: Related law
be: Прававы акт

en: Border type
be: Тып мяжы

en: baseline
be: базавая лінія

en: contiguous
be: прылеглая зона

en: eez
be: вылучная эканамічная зона

en: territorial
be: тэрытарыяльныя воды

en: Boundary Marker
be: Памежны знак

en: Places
be: Месцы

en: Continent
be: Кантынент

en: Country
be: Краіна

[ctx: place]
en: State
be: Штат

en: Region
be: Вобласць

en: County
be: Акруга

en: City
be: Горад (больш 100 000)

en: Town
be: Горад (да 100 000)

en: Village
be: Сяло

en: Isolated Dwelling
be: Ізаляванае жыллё

en: Quarter
be: Квартал

en: Neighbourhood
be: Мікрараён

en: Municipality
be: Муніцыпалітэт

en: Farm
be: Ферма

en: A farm within a bigger settlement
be: Ферма ў межах буйнейшага селішча

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
be: (выкарыстоўвайце isolated_dwelling для фермы, размешчанай не ў селішчы)

en: City Block
be: Гарадскі квартал

en: Locality
be: Мясцовасць

en: Square
be: Плошча

en: Peak
be: Вяршыня

en: The top (summit) of a mountain or hill.
be: Вяршыня гары ці ўзгорка.

en: Saddle
be: Перавал

en: A saddle point between mountains or hills.
be: Перавал паміж горамі ці ўзгоркамі.

en: Glacier
be: Ляднік

en: A persistent body of dense ice that is constantly moving under its own weight.
be: Маса шчыльнага лёду, што пастаянна перамяшчаецца пад уласнай вагой.

en: Volcano
be: Вулкан

en: A volcano, either dormant, extinct or active.
be: Вулкан: спячы, патухлы ці дзейсны.

en: Current Status
be: Бягучы стан

en: dormant
be: спячы

en: extinct
be: патухлы

en: stratovolcano
be: стратавулкан

en: shield
be: шчыт

en: scoria
be: шлакавы конус

en: Arête
be: Скальная града

en: Ridge
be: Горны хрыбет

en: A mountain or hill ridge.
be: Горны хрыбет або града пагоркаў.

en: Valley
be: Даліна

en: A low area between hills.
be: Лінейна выцягнутая вобласць паніжанага рэльефу паміж узгоркамі

en: Cliff
be: Уцёс

en: A steep rock face exposure, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
be: Стромкі скальны абрыў з блізкімі да вертыкалі схіламі (скала павінна быць злева ад лініі, абрыў — справа).

en: Earth Bank
be: Земляны асыпак

en: A steep earth bank, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
be: Стромкі земляны асыпак, са значнай вертыкаллю ці блізка да яе (ніжняя грань размяшчаецца справа ад лініі).

en: gully
be: яр

en: scarp
be: адхон

en: cut_bank
be: берагавы адхон

en: grassy_steep_slope
be: травяністы стромкі схіл

en: Sinkhole
be: Карставы правал

en: bluehole
be: блакітная дзіра

en: doline
be: даліна

en: estavelle
be: эставела

en: pit
be: яма

en: ponor
be: панор

en: Caused by human activity
be: Узнікла з-за чалавечай дзейнасці

en: Modified by human hand
be: Зменена рукамі людзей

en: Cave Entrance
be: Уваход у пячору

en: The entrance to a cave.
be: Уваход у пячору

en: Island
be: Выспа

en: Islet
be: Астравок

en: Reef
be: Рыф

en: coral
be: каралавы

en: oyster
be: вустрычны

en: Nature
be: Прырода

en: Shrub
be: Хмызняк

en: A single shrub.
be: Адзінкавы куст.

en: Tree
be: Дрэва

en: A single tree.
be: Асобнае дрэва.

en: Denotation
be: Значэнне

[ctx: tree denotation]
en: landmark
be: арыенцір

en: Trees remarkable due to its size or prominent location, usually visible from great distances and useful for navigation.
be: Дрэвы, характэрныя з-за памеру ці месцазнаходжанні, звычайна бачныя здалёку і карысныя для навігацыі.

[ctx: tree denotation]
en: natural_monument
be: помнік прыроды

en: Especially old tree, often with a particular shape. Usually protected for its uniqueness.
be: Вельмі старое дрэва, часам адмысловае формы. Звычайна абаронена законам з-за свае ўнікальнасці.

[ctx: tree denotation]
en: avenue
be: алея

en: Trees aligned along a road.
be: Дрэвы, пасаджаныя ў шэраг уздоўж дарогі.

[ctx: tree denotation]
en: urban
be: гарадское

en: Trees found within settlements, e.g. in parks or spread through residential areas.
be: Дрэвы на тэрыторыі селішчаў, напрыклад, у парках ці жылых зонах.

[ctx: tree denotation]
en: agricultural
be: сельскагаспадарчае

en: Trees in agricultural use.
be: Дрэвы сельскагаспадарчага значэння.

en: Diameter crown (meters)
be: Дыяметр кроны (у метрах)

en: Circumference (meters)
be: Абхоп ствала (у метрах)

en: Tree Row
be: Лінія дрэў

en: A line of trees.
be: Шэраг дрэў.

en: Shrubbery
be: Хмызняк

en: An area of shrubbery that is actively maintained or pruned by humans.
be: Участак хмызняка, які актыўна апрацоўваецца ці падразаецца людзьмі.

en: Effective density
be: Эфектыўная гушчыня

en: sparse
be: рэдкі

en: Sparsely planted shrubbery. Generally speaking able-bodied persons could walk through them (although this is usually not desirable).
be: Нягуста рассаджаныя кусты. Як правіла, праз іх могуць прайсці працаздольныя людзі (хоць звычайна гэта непажадана).

en: Shrubbery with a medium density. Able-bodied persons might be able to barge through it, but it takes some effort and might result in scratches or soiled clothing.
be: Хмызняк сярэдняй гушчыні. Працаздольныя людзі могуць праняцца праз яго, але гэта патрабуе вызначаных высілкаў і можа прывесці да драпін ці выпацканай адзежы.

en: dense
be: густы

en: Densely planted shrubbery. Effectively impassible without damaging the shrubbery (which at this point often acts as a hedge) and getting your clothes torn.
be: Шчыльна пасаджаны хмызняк. Практычна непраходны, калі не пашкодзіць хмызняк (які ў гэты момант часта выконвае роля жывой загарадзі) і не парваць адзежу.

en: (Average) height
be: (Сярэдняя) вышыня

en: Shape (useful for hedges etc.)
be: Форма (карысна для жывых загарадзяў і г.д.)

[ctx: natural]
en: Wood
be: Дрэвы

en: Woodland where timber production does not dominate use.
be: Лес, асноўным прызначэннем якога не з’яўляецца нарыхтоўка драўніны.

en: Forest
be: Даглядаемы лес

en: Cutline
be: Прасека

[ctx: cutline]
en: border
be: мяжа

[ctx: cutline]
en: firebreak
be: вогнеахоўная

[ctx: cutline]
en: hunting
be: для палявання

[ctx: cutline]
en: loggingmachine
be: для лесанарыхтоўчых машын

[ctx: cutline]
en: pipeline
be: для трубаправода

[ctx: cutline]
en: piste
be: лыжня

[ctx: cutline]
en: section
be: мяжа лясных кварталаў

en: Grassland
be: Луг

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
be: Месца, дзе ў расліннасці дамінуюць злакі (Poaceae) і іншыя травяністыя расліны. За выключэннем апрацоўваемых і забалочаных зямель.

en: pampas
be: пампасы

en: prairie
be: прэрыя

en: puszta
be: пуста (puszta)

en: savanna
be: савана

en: steppe
be: стэп

en: veld
be: вельд

en: Nature Reserve
be: Запаведнік

en: Scree
be: Асыпак

en: An accumulation of loose angular rocks.
be: Скупнасць вуглаватых камянёў ці абломкаў горных парод.

en: Shingle
be: Галька

en: An accumulation of loose rounded rocks on a beach or riverbed.
be: Скупнасць скругленых камянёў на пляжы ці берагу ракі.

en: Fell
be: Фіельды

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
be: Аголеная зямля, што не апрацоўваецца, месцамі пакрытая травой, часта прыдатнай для выпасу жывёлы.

en: Scrub
be: Хмызняк

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
be: Зямля, што не апрацоўваецца, зарослая хмызняком. Дрэў няма або мала.

en: Heath
be: Пустка (верас)

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
be: Зямля, што не апрацоўваецца, з нізкарослай драўняна-хмызняковай расліннасцю, характэрнай для неўрадлівых, закісленых глеб.

en: Sand
be: Пясок

en: Large area covered with sand.
be: Вялікая вобласць, пакрытая пяском.

en: Bare Rock
be: Голыя скалы

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
be: Для абласцей, дзе спрэс аголена скальная карэнная парода, з рэдкай або адсутнай расліннасцю.

en: Rock
be: Скала

en: A notable rock or group of rocks, with at least one of them firmly attached to the underlying bedrock.
be: Характэрная скала або група вялікіх камянёў, з якіх як мінімум адзін трывала звязаны з ніжэйлеглай карэннай пародай.

en: Tourism attraction
be: Турыстычная выбітнасць

en: Stone
be: Камень

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
be: Характэрны асобна стаячы камень, які можа вылучацца на фоне атачальнага ландшафту.

en: Land use
be: Землекарыстанне

en: Farmyard
be: Двор фермы

en: Farmland
be: Сельскагаспадарчыя ўгоддзі

en: Crop
be: Ураджай

[ctx: crop]
en: barley
be: ячмень

[ctx: crop]
en: cereal
be: збожжавыя

[ctx: crop]
en: corn
be: кукуруза

[ctx: crop]
en: grass
be: сена

[ctx: crop]
en: hop
be: хмель

[ctx: crop]
en: rape
be: рапс

[ctx: crop]
en: rice
be: рыс

[ctx: crop]
en: soy
be: соя

[ctx: crop]
en: sugarcane
be: цукровы трыснёг

[ctx: crop]
en: tea
be: гарбата

[ctx: crop]
en: wheat
be: пшаніца

en: Center pivot irrigation
be: Цэнтр кругавога абрашэння

en: Meadow
be: Сенажаць

en: Type of meadow
be: Тып поплава

[ctx: meadow]
en: agricultural
be: сельскагаспадарчы

[ctx: meadow]
en: pasture
be: паша

en: Orchard
be: Фруктовы сад

[ctx: landuse]
en: orchard
be: фруктовы сад

en: Trees
be: Дрэвы

en: almond_trees
be: міндаль

en: apple_trees
be: яблыні

en: apricot_trees
be: абрыкосы

en: avocado_trees
be: авакада

en: banana_plants
be: бананы

en: blueberry_plants
be: дурніца

en: cacao_trees
be: шакаладныя дрэвы (какава)

en: cherimoya_trees
be: чэрымойя

en: cherry_trees
be: вішні

en: chestnut_trees
be: каштаны

en: coconut_palms
be: какосавыя пальмы

en: coffea_plants
be: кававая плантацыя

en: date_palms
be: фінікавыя пальмы

en: hazel_plants
be: фундук

en: hop_plants
be: плантацыя хмеля

en: lemon_trees
be: лімоны

en: macadamia_trees
be: макадамія

en: mango_trees
be: манга

en: oil_palms
be: аліейныя пальмы

en: olive_trees
be: аліўкавыя дрэвы

en: orange_trees
be: апельсін

en: papaya_trees
be: папая

en: peach_trees
be: персікі

en: pear_trees
be: грушы

en: pecan_trees
be: пекан

en: persimmon_trees
be: хурма

en: pineapple_plants
be: ананасы

en: pistachio_trees
be: фісташкавыя дрэвы

en: pitaya_plants
be: пітая (пітахая)

en: plum_trees
be: слівы

en: pomegranate_trees
be: гранатавыя дрэвы

en: tea_plants
be: чай

en: walnut_trees
be: грэцкі арэх

en: Vineyard
be: Вінаграднікі

en: Greenhouse Horticulture
be: Парніковае садоўніцтва

[ctx: landuse]
en: greenhouse_horticulture
be: парніковае садоўніцтва

en: Plant Nursery
be: Гадавальнік раслін

[ctx: landuse]
en: plant_nursery
be: гадавальнік раслін

en: Salt Pond
be: Саляная сажалка

[ctx: landuse]
en: salt_pond
be: саляная сажалка

en: Aquaculture
be: Аквакультура

[ctx: landuse]
en: aquaculture
be: аквакультура

en: shrimp
be: ракападобныя

en: mussels
be: малюскі

en: Allotments
be: Агародныя ўчасткі

en: Flowerbed
be: Кветнік

[ctx: landuse]
en: flowerbed
be: кветнік

en: Planter
be: Садок

en: The material the planter is made out of
be: Матэрыял, з якога выраблены садок

en: The material inside the planter
be: Матэрыял унутры садка

en: Planter barrier
be: Бар’ер садка

en: Garden
be: Сады

en: Garden type
be: Тып саду

en: residential
be: мясцовага значэння

en: community
be: грамадскі

en: botanical
be: батанічны

en: arboretum
be: дэндрар

en: Aesthetic / Style
be: Стыль

en: english
be: англійскі

en: zen
be: японскі сад камянёў

en: Grass
be: Газон

[ctx: landuse]
en: grass
be: газон

en: Village Green
be: Пляцоўка для свят

en: Park
be: Парк

en: Recreation Ground
be: Гульнявая пляцоўка

[ctx: landuse]
en: recreation_ground
be: грамадская зямля для гульняў і адпачынку

en: Religious
be: Рэлігія

[ctx: landuse]
en: religious
be: рэлігія

en: Cemetery
be: Могілкі

en: Graveyard
be: Пахаванні

en: Cemetery sector
be: Сектар могілак

en: Residential Area
be: Жылая зона

[ctx: landuse type]
en: apartments
be: жылы комплекс

[ctx: landuse type]
en: halting_site
be: месца стаянкі аўтакачэўнікаў

[ctx: landuse type]
en: rural
be: сельская забудова

[ctx: landuse type]
en: single_family
be: асобныя хаты

[ctx: landuse type]
en: trailer_park
be: трэйлерны парк

[ctx: landuse type]
en: urban
be: гарадская забудова

[ctx: landuse]
en: education
be: адукацыя

en: Retail
be: Раздробны гандаль

[ctx: landuse]
en: retail
be: раздробны гандаль

en: Commercial
be: Дзелавыя раёны

[ctx: landuse]
en: commercial
be: дзелавая тэрыторыя

en: Industrial
be: Прамысловая тэрыторыя

[ctx: landuse]
en: industrial
be: прамысловая тэрыторыя

[ctx: industrial]
en: bakery
be: хлебазавод

[ctx: industrial]
en: brewery
be: піўзавод

[ctx: industrial]
en: brickyard
be: цагельня

[ctx: industrial]
en: depot
be: тэрыторыя дэпо

[ctx: industrial]
en: distributor
be: дыстрыбутар

[ctx: industrial]
en: factory
be: завод

[ctx: industrial]
en: grinding_mill
be: млын

[ctx: industrial]
en: heating_station
be: кацельня

[ctx: industrial]
en: machine_shop
be: механічная майстэрня

[ctx: industrial]
en: mine
be: шахта

[ctx: industrial]
en: oil
be: нафтавая прамысловасць

[ctx: industrial]
en: port
be: порт

[ctx: industrial]
en: salt_pond
be: саляная сажалка

[ctx: industrial]
en: sawmill
be: лесапільны завод

[ctx: industrial]
en: scrap_yard
be: аўтазвалка

[ctx: industrial]
en: shipyard
be: суднаверф

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
be: бойня

[ctx: industrial]
en: warehouse
be: склад

[ctx: industrial]
en: wellsite
be: свідравая пляцоўка

en: Garages
be: Гаражы

[ctx: landuse]
en: garages
be: гаражы

en: Railway Land
be: Землі чыгункі

[ctx: landuse]
en: railway
be: землі чыгункі

en: Military
be: Ваенная зона

[ctx: landuse]
en: military
be: ваенная зона

en: Construction Area
be: Будаўнічая пляцоўка

[ctx: landuse]
en: construction
be: будпляцоўка

en: Construction type
be: Тып будаўніцтва

[ctx: landuse]
en: Residential Area
be: Жылая зона

[ctx: landuse]
en: Education
be: Адукацыя

[ctx: landuse]
en: Retail
be: Раздробны гандаль

[ctx: landuse]
en: Commercial
be: Дзелавая тэрыторыя

[ctx: landuse]
en: Industrial
be: Прамысловая тэрыторыя

[ctx: landuse]
en: Garages
be: Гаражы

[ctx: landuse]
en: Railway Land
be: Землі чыгункі

[ctx: landuse]
en: Military
be: Ваенная зона

[ctx: landuse]
en: Religious
be: Рэлігія

[ctx: landuse]
en: Cemetery
be: Могілкі

en: Brownfield
be: Расчыстка забудовы

[ctx: landuse]
en: brownfield
be: расчыстка забудовы

en: Greenfield
be: Зона пад забудову

en: Landfill
be: Звалка

[ctx: landuse]
en: landfill
be: звалка

en: Quarry
be: Кар’ер

en: Annotation
be: Анатацыя

en: Alternative name
be: Альтэрнатыўная назва

en: Historical name
be: Гістарычная назва

en: Local name
be: Мясцовая назва

en: Regional name
be: Рэгіянальная назва

en: National name
be: Нацыянальная назва

en: International name
be: Міжнародная назва

en: Official name
be: Афіцыйная назва

en: Common name abbreviation
be: Абрэвіятура

en: Address
be: Адрас

en: Address has no house number
be: У адрасе няма нумара хаты

en: Optional tag only for address without addr:street
be: Неабавязковы тэг толькі для адрасоў без addr:street

en: Address Interpolation
be: Інтэрпаляцыя адрасоў

en: Numbering scheme
be: Схема нумарацыі

en: odd
be: няцотныя

en: even
be: цотныя

en: alphabetic
be: алфавітны

en: Accuracy
be: Дакладнасць

en: actual
be: фактычная

en: estimate
be: прыблізная

en: potential
be: магчымая

en: Contact (Common Schema)
be: Кантактная інфармацыя (агульная схема)

en: Email Address
be: Адрас электроннай пошты

en: Mobile phone number
be: Нумар мабільнага тэлефона

en: Fax Number
be: Нумар факса

en: Image
be: Малюнак

[ctx: Contact]
en: Similar tags but different tagging schema:
be: Падобныя тэгі з іншымі схемамі пазначэння:

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
be: Кантактная інфармацыя (схема з прэфіксам ''contact:*'')

en: Social Networks
be: Сацыяльныя сеткі

[ctx: social_network]
en: Ok
be: Аднакласнікі

[ctx: social_network]
en: Vk
be: УКантакце

[ctx: social_network]
en: Whatsapp
be: WhatsApp

[ctx: description=*]
en: A short text with additional information.
be: Кароткі тэкст з дадатковай інфармацыяй.

[ctx: description=*]
en: It might be viewable to the end user (perhaps using a search system or a map with pop-ups).
be: Ён можа быць бачны карыстальніку карты (магчыма, з дапамогай пошукавай сістэмы ці карты з усплывальнымі каментарамі).

[ctx: the tag note=*]
en: Note
be: Нататка

[ctx: note=*]
en: An important hint for other mappers (not for the end user).
be: Важная нататка для іншых картографаў (не для карыстальнікаў карты).

en: Fixme
be: Fixme (трэба выправіць)

[ctx: fixme=*]
en: A hint for other mappers (not for the end user), that an object needs an improvement.
be: Пазнака іншым картографам (не карыстальнікам карты) пра тое, што аб’ект мае патрэбу ў выпраўленні.

en: outer segment
be: вонкавы сегмент

en: inner segment
be: унутраны сегмент

en: Boundary
be: Мяжа

en: Boundary type
be: Тып мяжы

en: maritime
be: марская

en: national_park
be: нацыянальны парк

en: political
be: палітычная

en: postal_code
be: паштовы індэкс

en: protected_area
be: асоба ахоўваная тэрыторыя

en: Sub area
be: Падпарадкаваная тэрыторыя

en: Administration centre
be: Адміністрацыйны цэнтр

en: Label point
be: Кропка подпісу

en: Outline of building
be: Контур будынка

en: Inner segment
be: Унутраны сегмент

en: Roof ridge
be: Канёк даху

en: Roof edge
be: Край даху

en: Site
be: Месца

en: Site name
be: Назва месца

en: where to place the label
be: месцаванне пазнакі

en: perimeter of the site
be: перыметр месца

en: entrances to the site, on the perimeter
be: уваходы, на перыметры

en: members of site
be: удзельнікі месца

en: Turn Restriction
be: Абмежаванне павароту

en: Restriction
be: Абмежаванне

en: no_left_turn
be: паварот налева забаронены

en: no_right_turn
be: паварот направа забаронены

en: no_straight_on
be: праезд забаронены

en: no_u_turn
be: разварот забаронены

en: only_right_turn
be: толькі направа

en: only_left_turn
be: толькі налева

en: only_straight_on
be: толькі прама

en: from way
be: з лініі

en: via node or ways
be: праз кропку ці лініі

en: to way
be: на лінію

en: Lane Connectivity
be: Злучэнні палос

en: Enforcement
be: Абмежаванне

en: check
be: пункт кантролю

en: maxheight
be: максімальная вышыня

en: maxspeed
be: максімальная хуткасць

en: maxweight
be: максімальная вага

en: mindistance
be: мінімальная дыстанцыя

en: toll
be: плата за праезд

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
be: Макс. вышыня (метры, толькі калі enforcement=maxheight)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
be: Макс. хуткасць (км/г, толькі калі enforcement=maxspeed)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
be: Макс. маса (тоны, толькі калі enforcement=maxweight)

en: Min. vehicle distance (meters, only if enforcement=mindistance)
be: Мін. дыстанцыя (метры, толькі калі enforcement=mindistance)

en: location of enforcement device
be: размяшчэнне абмяжоўваючай прылады

en: node on way where enforcement starts
be: кропка пачатку абмежавання на лініі

en: where enforcement ends
be: канец абмежавання

en: traffic light or barrier that stops you
be: святлафор ці перашкода, якія спыняюць Вас

en: Enforcement (average speed)
be: Абмежаванне (сярэдняя хуткасць)

en: ways forming the section of measurement
be: лініі, якія фармуюць адрэзак вымярэння

en: Routes
be: Маршруты

en: Bicycle Route
be: Роварны маршрут

[ctx: network]
en: international
be: міжнародная

[ctx: network]
en: national
be: нацыянальная

[ctx: network]
en: regional
be: рэгіянальная

[ctx: network]
en: local
be: лакальная

en: Mountain Biking Route
be: Маршрут горных ровараў

en: Hiking Route
be: Пешы турыстычны маршрут

en: Walking Route
be: Пешы маршрут

en: Running Route
be: Бегавы маршрут

en: Fitness Trail
be: Аздараўленчая сцежка

en: fitness station
be: вулічныя спартыўныя трэнажоры

en: Riding Route
be: Конны маршрут

en: Piste Route
be: Гарналыжны маршрут

en: link segment
be: злучальны сегмент

en: shortcut segment
be: сегмент найкароткага шляху

en: variant segment
be: сегмент варыянту шляху

en: entry points
be: стартавыя пункты

en: Ski Route
be: Лыжны маршрут

en: alpine
be: горныя лыжы

en: Detour Route
be: Аб’язны маршрут

en: Ref of the way this is a detour to
be: Аб’ездам якой дарогі з’яўляецца

en: fork node for alternative routes
be: кропка адгалінавання альтэрнатыўных маршрутаў

en: Power Route
be: Маршрут лініі электраперадачы

en: Railway Route
be: Чыгуначны маршрут

en: Road Route
be: Аўтамабільны маршрут

en: Superroute
be: Супермаршрут

en: Route Network
be: Сетка маршрутаў

en: member
be: удзельнік

en: Route Node Network
be: Сетка маршрутаў з нумараванымі вузламі

[ctx: network]
en: international cycling
be: міжнародная веласіпедная

[ctx: network]
en: national cycling
be: нацыянальная веласіпедная

[ctx: network]
en: regional cycling
be: рэгіянальная веласіпедная

[ctx: network]
en: local cycling
be: лакальная веласіпедная

[ctx: network]
en: international riding
be: міжнародная конная

[ctx: network]
en: national riding
be: нацыянальная конная

[ctx: network]
en: regional riding
be: рэгіянальная конная

[ctx: network]
en: local riding
be: лакальная конная

[ctx: network]
en: international walking
be: міжнародная пешаходная

[ctx: network]
en: national walking
be: нацыянальная пешаходная

[ctx: network]
en: regional walking
be: рэгіянальная пешаходная

[ctx: network]
en: local walking
be: лакальная пешаходная

en: route
be: маршрут

en: junction
be: вузел

en: connection route
be: злучальны маршрут

en: connection junction
be: злучальны вузел

en: Associated Street
be: Асацыяваная вуліца

en: house
be: жылы дом

en: Street
be: Вуліца

en: ways being part of street
be: лініі - часткі вуліцы

en: addresses belonging to the street
be: адрасы, якія належаць вуліцы

en: houses belonging to the street
be: будынкі па вуліцы

en: anything related to the street
be: штосьці, злучанае з вуліцай

en: Destination Sign
be: Паказальнік кірункаў

en: Destination written on sign (w/o distance)
be: Кірунак, паказаны на знаку (без адлегласці)

en: Time (hh:mm, for trekking)
be: Час (гг:хх, для адсочвання)

en: Color of text (HTML name or hexadecimal code)
be: Колер тэксту (HTML-назва ці шаснаццатковы код)

en: Color of border/arrow (HTML name or hexadecimal code)
be: Колер рамкі/стрэлкі (HTML-назва ці шаснаццатковы код)

en: last way before junction
be: апошняя лінія перад скрыжаваннем

en: node of the intersection
be: кропка скрыжавання

en: first way after junction
be: першая лінія пасля скрыжавання

en: position of sign
be: пазіцыя знака

en: Waterway
be: Водны шлях

en: Subtype of waterway (largest one of members)
be: Падтып воднага шляху (найбуйны з удзельнікаў)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
be: Назва ракі/азёры/мардуючы/акіяна ў які ўпадае

en: waterways (no riverbank)
be: водныя шляхі (не берагі)

en: branch waterways (no riverbank)
be: адгалінаванні водных шляхоў (не берагі)

en: spring of waterway
be: выток воднага шляху

en: place where waterway ends
be: месца, дзе канчаецца водны шлях

en: ways supported by (on top of) the bridge
be: лініі, якія праходзяць (зверху) па мосце

en: ways passing under the bridge
be: лініі, якія праходзяць пад мостам

en: way forming the outline footprint
be: лінія, якая фармуе контур

en: edge ways parallel to ''across''
be: краявыя лініі, паралельныя ''across''

en: ways passing through the tunnel
be: лініі, якія праходзяць праз тунэль

en: edge ways parallel to ''through''
be: краявыя лініі, паралельныя ''through''

en: Even housenumber in odd address interpolation.
be: Цотны нумар дома ў інтэрпаляцыі няцотных адрасоў.

en: Odd housenumber in even address interpolation.
be: Няцотны нумар дома ў інтэрпаляцыі цотных адрасоў.

en: Way with {0}. Tag each housenumber separately if possible.
be: Лінія з {0}. Па магчымасці адзначце кожны нумар дома асобна.

en: End node without housenumber in address interpolation.
be: Канчатковая кропка без нумара хаты ў інтэрпаляцыі адрасоў.

en: Object has no {0}, however, it has {1} and {2} whose value looks like a housenumber.
be: Аб’ект не мае {0}, але ў яго ёсць {1} і {2}, значэнне якіх падобна на нумар дома.

en: Same value of {0} and {1}
be: Аднолькавае значэнне {0} і {1}

en: {0} without number
be: {0} без нумара

en: {0} without {1}
be: {0} без {1}

en: {0} without access tags such as {1}, {2}, or {3}.
be: {0} без тэгаў доступу, такіх як {1}, {2} ці {3}.

en: suspicious barrier
be: падазроная перапона

en: Suspicious {0} on a connection of a small highway with a larger highway
be: Падазроны тэг {0} на злучэнні невялікай дарогі з буйнейшай дарогай

en: {0} without {1} or {2}
be: {0} без {1} ці {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
be: {0} без {1}, {2} ці {3}

en: {0} without {1}, {2}, {3} or {4}
be: {0} без {1}, {2}, {3} ці {4}

en: suspicious tag combination
be: падазроная камбінацыя тэгаў

en: {0} together with {1}
be: {0} разам з {1}

en: {0} together with {1} and {2}
be: {0} разам з {1} і {2}

en: two objects, one with {0} and one with {1} + {2} + {3}
be: два аб’екта, адзін з {0}, а другі з {1} + {2} + {3}

en: {0} on an inner multipolygon ring without further tags
be: {0} без удакладняючых тэгаў на ўнутраным контуры мультыпалігона

en: incomplete object: only {0}
be: няпоўны аб’ект: толькі {0}

en: incomplete object: only {0} and {1}
be: няпоўны аб’ект: толькі {0} і {1}

en: {0} together with {1} and conflicting values
be: {0} разам з {1} і супярэчлівымі значэннямі

en: {0} on suspicious object
be: {0} на падазроным аб’екце

en: {0} together with {1}. The flow direction is defined by the way direction. Use {1} on {0} only in the rare case of a access restriction.
be: {0} разам з {1}. Кірунак плыні задаецца кірункам лініі. Выкарыстоўвайце {1} для {0} толькі ў рэдкім выпадку абмежавання доступу.

en: natural water used for swimming pool
be: тэг natural water дададзены для плавальнага басейна

en: sport without physical feature
be: тэг sport без фізічнага аб’екта

en: alternative name without {0}
be: альтэрнатыўная назва без {0}

en: incomplete usage of {0} on a way without {1}
be: няпоўнае выкарыстанне {0} для лініі без {1}

en: Same value of {0}, {1} and {2}
be: Аднолькавае значэнне {0}, {1} і {2}

en: {0} and {1} together with {2} and conflicting values
be: {0} і {1} разам з {2} і значэннямі, якія канфліктуюць

en: {0} on a relation without {1}
be: {0} на дачыненні без {1}

en: Long waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
be: Доўгі водны шлях з {0}, але без тэга тунэля ці падземнага размяшчэння. Выдаліце {1} ці дадайце тэг tunnel, калі гэта актуальна. Праверце таксама  масты, якія перасякаюць водны шлях, і іх тэгі {1}.

en: Short waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
be: Кароткі водны шлях з {0}, але без тэга тунэля ці падземнага размяшчэння. Выдаліце {1} ці дадайце тэг tunnel, калі гэта актуальна. Праверце таксама  масты, якія перасякаюць водны шлях, і іх тэгі {1}.

en: possibly missing {0} tag
be: магчыма, прапушчаны тэг {0}

en: Different number of lanes in the keys {0} and {1}
be: Розны лік палос руху ў ключах {0} і {1}

en: street with odd number of {0}, but without {1} and {2} or {3}
be: вуліца з няцотным лікам {0}, але без {1} і {2} ці {3}

en: {0} together with {1}. Tag each hydrant separately.
be: {0} разам з {1}. Пазначце кожны гідрант асобна.

en: {0} together with {1} on a node. Remove {0}.
be: {0} сумесна з {1} на кропцы. Выдаліце {0}.

en: A linear object {0} without {1} has a tag indicating that it is an area.
be: Лінейны аб’ект {0} без {1} мае тэг, які паказвае, што гэта палігон.

en: {0} together with {1}. Remove {1}.
be: {0} сумесна з {1}. Выдаліце {1}.

en: Combined foot- and cycleway without {0}.
be: Аб’яднаныя foot- і cycleway без {0}.

en: {0} without {1} and {2}
be: {0} без {1} і {2}

en: {0} together with {1} but without {2}
be: {0} разам з {1} але без {2}

en: {0} together with {1} and conflicting values plus no {2}
be: {0} разам з {1} і канфлікт значэнняў, плюс адсутнічае {2}

en: {0} together with {1}. Probably {2} is meant.
be: {0} сумесна з {1}. Верагодна, мелася на ўвазе {2}.

en: {0} together with {1}. Should be used on a minor highway type or a node
be: {0} разам з {1}. Павінен выкарыстоўвацца на лініях другарадных дарог ці кропках

en: {0} together with {1}. Is the fixme fixed?
be: {0} сумесна з {1}. Ці выпраўлены fixme?

en: Use {0} only as value of {1}
be: Выкарыстоўвайце {0} толькі як значэнне {1}

en: {0} together with {1} at right-hand traffic
be: {0} разам з {1} пры правабаковым руху

en: {0} together with {1} at left-hand traffic
be: {0} разам з {1} пры левабаковым руху

en: No grooming defined for {0} skiing, add {1}
be: Не паказана падрыхтоўка лыжнай трасы {0}, дадайце {1}

en: No difficulty defined for skiing, add {0}
be: Не паказана складанасць для лыжнай трасы, дадайце {0}

en: {0} is lower than {1} on {2}.
be: {0} менш, чым {1} у {2}.

en: {0} is lower or equal to {1} on {2}
be: {0} менш ці роўна {1} на {2}

en: {0} is deprecated
be: {0} састарэлы

en: deprecated tagging
be: нерэкамендаваныя тэгі

en: ''{0}'' is meaningless, use more specific tags, e.g. ''{1}''
be: ''{0}'' невыразны, выкарыстоўвайце больш характэрныя тэгі, напрыклад, ''{1}''

en: ''{0}'' does not specify the official mode of transportation, use ''{1}'' for example
be: ''{0}'' не вызначае афіцыйны тып транспарта, выкарыстоўвайце, напрыклад, ''{1}''

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
be: {0}={1} — сапраўды не вызначаны тэг. Замест ''{1}'' апішыце падрабязней тое, што павінна быць выпраўлена.

en: Wrong usage of {0} tag. Remove {1}, because it is clear that the name is missing even without an additional tag.
be: Няправільнае выкарыстанне тэга {0}. Выдаліце {1}, бо ясна, што назва адсутнічае, нават без дадатковага тэга.

en: {0} is unspecific. Instead use the key fixme with the information what exactly should be fixed in the value of fixme.
be: {0} — няпэўны тэг. Выкарыстоўвайце ключ fixme, значэннем якога з''яўляецца інфармацыя пра тое, што менавіта трэба выправіць.

en: {0} is deprecated. Please use instead a multipolygon.
be: {0} не рэкамендуецца. Выкарыстоўвайце замест гэтага мультыпалігон.

en: {0} is deprecated. Please specify interval by using opening_hours syntax
be: {0} з’яўляецца састарэлым. Калі ласка, указвайце час працы, выкарыстоўваючы сінтаксіс opening_hours

en: {0} is deprecated. Please delete this object and use a private layer instead
be: {0} выкарыстоўваць не рэкамендуецца. Выдаліце гэты аб’ект і выкарыстоўвайце замест гэтага асабісты пласт

en: {0}={1} is unspecific. Please replace ''{1}'' by a specific value.
be: {0}={1} з’яўляецца неспецыфічным. Калі ласка, падайце замест ''{1}'' больш канкрэтнае значэнне.

en: {0} should be replaced with {1}
be: {0} варта замяніць на {1}

en: {0} = {1}; remove {0}
be: {0} = {1}; выдаліце {0}

en: {0} is unspecific
be: {0} не ўдакладнена

en: Unusual key {0}, maybe {1} or {2} is meant
be: Незвычайны ключ {0}, магчыма меліся на ўвазе {1} ці {2}

en: Unspecific tag {0}
be: Незразумелы тэг {0}

en: Definition of {0} is unclear
be: Недакладнае вызначэнне {0}

en: {0} is not recommended. Use the Reverse Ways function from the Tools menu.
be: {0} не рэкамендуецца. Выкарыстоўвайце функцыю «Змяніць кірунак лініі» з меню «Прылады».

en: key with uncommon character
be: ключ з незвычайным знакам

en: uncommon short key
be: незвычайна кароткі ключ

en: {0} is inaccurate. Use separate tags for each specific type, e.g. {1} or {2}.
be: Тэг {0} недакладны. Выкарыстоўвайце асобныя тэгі для кожнага пэўнага тыпу, напрыклад, {1} ці {2}.

en: {0} is deprecated for {1}
be: {0} не рэкамендуецца для {1}

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
be: {0} ужываць не рэкамендуецца. Выкарыстоўвайце наўзамен прэфікс {1}:

en: questionable key (ending with a number)
be: ключ, што выклікае сумневы (сканчаецца лікам)

en: The key {0} has an uncommon value.
be: Ключ {0} мае незвычайнае значэнне.

en: misspelled value
be: значэнне, напісанае з памылкай

en: wrong value: {0}
be: няправільнае значэнне: {0}

en: {0} is not a building type.
be: {0} не з’яўляецца тыпам будынка.

en: unusual value of {0}
be: незвычайнае значэнне {0}

en: {0} as a tag on an object. Roles are specified in the relation members list instead.
be: {0} як тэг на аб’екце. Замест гэтага ролі павінны паказвацца ў спісе ўдзельнікаў дачынення.

en: {0} with a temporary URL which may be outdated very soon
be: {0} з часовым URL можа вельмі хутка састарэць

en: {0} on a node. Should be used on a way.
be: {0} на кропцы. Павінен выкарыстоўвацца на лініі.

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
be: Тэг {0} на кропцы. Яго варта выкарыстоўваць на лініі ці дачыненні.

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
be: {0} на кропцы. Павінен быць намаляваны як вобласць.

en: {0} on a node. Should be used in a relation
be: {0} на пункце. Павінен выкарыстоўвацца на дачыненні

en: {0} on a way. Should be used on a node.
be: {0} на лініі. Варта выкарыстоўваць на кропцы.

en: {0} on a way. Should be used in a relation
be: {0} на лініі. Павінен выкарыстоўвацца ў дачыненні

en: {0} on a closed way. Should be used on an unclosed way.
be: {0} на замкнутай лініі. Варта выкарыстоўваць на незамкнутай лініі.

en: {0} on a relation
be: {0} на дачыненні

en: node connects highway and building
be: кропка злучае дарогу і будынак

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
be: Аб’ект з пазіцыяю 0.00E 0.00N. У гэтым месцы няма нічога, акрамя ўжо пазначанага метэаралагічнага буя.

en: {0} on a node
be: {0} на кропцы

en: Building inside building
be: Будынак усярэдзіне іншага будынка

en: Overlapping buildings
be: Будынкі перакрываюцца

en: Overlapping Water Areas
be: Скрыжаванне/накладанне вадаёмаў

en: Water area inside water area
be: Вадаём усярэдзіне вадаёма

en: Overlapping Areas
be: Палігоны, якія перакрываюцца

en: {0} inside {1}
be: {0} усярэдзіне {1}

en: Overlapping Identical Natural Areas
be: Перакрыцце ідэнтычных прыродных участкаў

en: Overlapping Identical Landuses
be: Перакрыцце ідэнтычных участкаў землекарыстання

en: isolated node which must be connected to a way
be: асобная кропка, якая павінна быць злучана з лініяй

en: node connects waterway and bridge
be: кропка злучае водны шлях і мост

en: {0} node connected to a highway
be: Кропка {0} злучана з лініяй тыпу highway

en: {0} node connected to an underground object
be: Кропка {0} злучана з падземным аб’ектам

en: suspicious roundabout direction
be: падазроны кірунак кругавога руху

en: {0} on a large area
be: {0} на вялікай вобласці

en: {0} on a small area
be: {0} на маленькай вобласці

en: Too large building
be: Занадта вялікі будынак

en: Waterway ends without a connection to another waterway or the direction of the waterway is wrong.
be: Водны шлях сканчаецца без злучэння з іншым водным шляхам ці ў яго памылковы кірунак.

en: Coastline inside {1}
be: Берагавая лінія ўнутры {1}

en: {0} should be on the node where {1} and {2} intersect
be: {0} павінен быць на кропцы скрыжавання {1} і {2}

en: {0} is the tag for the linear waterway. To tag the water area use {1} + {2} instead.
be: {0} – тэг для лінейных водных аб''ектаў. Для пазначэння вулічных вадаёмаў скарыстайце {1} + {2}.

en: Ferry route is not connected to the road network or branches.
be: Паромны маршрут не злучаны з дарожнаю сеткай ці адгалінаваннямі.

en: Ferry route is not connected to a ferry terminal or branches.
be: Паромны маршрут не злучаны з паромным тэрміналам ці адгалінаваннямі.

en: abbreviated street name
be: скарочанае пазначэнне вуліцы

en: wrong highway tag on a node
be: няправільны тэг highway на кропцы

en: wrong crossing tag on a way
be: памылкова пазначаны тэг crossing на лініі

en: Unnamed unclassified highway
be: Безназоўная дарога з тэгам unclassified

en: highway without a reference
be: тэг highway без пазначэння (ref)

en: Unspecific highway type
be: Неўдакладнены тып дарогі

en: {0} is deprecated, use {1} instead. Also check similar tags like {2}
be: {0} не рэкамендуецца, скарыстайце {1}. Гледзіце таксама падобныя тэгі тыпу {2}

en: pedestrian railway crossing without {0}
be: пешаходны пераход праз чыгуначныя шляхі без {0}

en: railway crossing without {0}
be: чыгуначны пераезд без {0}

en: {0} without right of way
be: {0} без права пераважнага праезду

en: Area with {0} above {1} is invalid
be: Палігон з {0} па-над {1} недапушчальны

en: {0} with trailing number
be: {0}, якое сканчаецца лікам

en: questionable value (ending with a number)
be: сумніўнае значэнне (якое сканчаецца лікам)

en: {0} with multiple values
be: {0} з некалькімі значэннямі

en: empty value in semicolon-separated ''{0}''
be: пустое значэнне ў радку з падзельнікамі (;) ''{0}''

en: numerical key
be: лікавы ключ

en: {0} value with + sign
be: {0} значэнне са знакам +

en: {0} should be an integer value between -5 and 5
be: {0} павінна быць цэлай лічбай паміж -5 і 5

en: negative {0} value
be: адмоўнае значэнне {0}

en: {0} should have numbers only with optional .5 increments
be: значэнні {0} павінны быць толькі лікамі з неабавязковым крокам 0.5

en: {0} is unnecessary for {1}
be: {0} не трэба для {1}

en: unnecessary tag
be: непатрэбны тэг

en: unusual value of {0}: use abbreviation for unit and space between value and unit
be: незвычайнае значэнне {0}: выкарыстоўвайце скарачэнне для адзінак вымярэння і прабел паміж значэннем і адзінкай

en: unusual value of {0}: use '' for foot and " for inches, no spaces
be: незвычайнае значэнне {0}: выкарыстоўвайце '' для футаў і " для цаляў, без прабелаў

en: unusual value of {0}: use . instead of , as decimal separator
be: незвычайнае значэнне {0}: выкарыстоўвайце . замест , у якасці дзесяцічнага падзельніка

en: unusual value of {0}: meters is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
be: незвычайнае значэнне {0}: метры - па змаўчанні; толькі дадатныя значэнні; кропка - дзесятковы падзельнік; калі прысутнічаюць адзінкі вымярэння, ставіцца прабел, затым адзінкі

en: tonne
be: тона

en: unusual value of {0}: {1} is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
be: незвычайнае значэнне {0}: {1} па змаўчанні; толькі станоўчыя значэнні; дзесятковы падзельнік - кропка; калі паказваеце адзінку вымярэння, дадайце перад ёй прабел

en: km/h
be: км/г

en: kilometers
be: кіламетры

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
be: напруга павінна быць у вольтах без адзінак/падзельнікаў/прабелаў

en: imprecise value of {0}
be: недакладнае значэнне {0}

en: an integer value in millimeters, without unit
be: цэлалікавае значэнне ў міліметрах, без адзінкі вымярэння

en: unusual {0} value on narrow gauge railway
be: незвычайнае значэнне {0} для вузкакалейнай чыгункі

en: {0} must be a numeric value
be: {0} павінна быць лікавым значэннем

en: {0} must be a positive integer number
be: {0} павінен быць дадатным цэлым лікам

en: {0} must be a numeric value, in meters and without units
be: {0} павінна быць лічбай у метрах, без адзінак вымярэння

en: Unnecessary amount of decimal places
be: Залішняя колькасць дзесятковых знакаў

en: Airport tagging
be: Тэгі аэрапорта

en: unusual value of {0}: set unit e.g. {1} or {2}; only positive values; point is decimal separator; space between value and unit
be: незвычайнае значэнне {0}: павінна быць азначана адзінка вымярэння, напрыклад {1} ці {2}; толькі дадатныя значэнні; кропка ў якасці падзельніка; прабел паміж значэннем і адзінкаю вымярэння

en: Numeric name: {0}. Maybe {1} or {2} is meant.
be: Лікавае значэнне name: {0}. Магчыма, меліся на ўвазе {1} ці {2}.

en: relation without type
be: дачыненне без тыпу

en: {0} relation without {0} tag
be: {0} дачыненне без тэга {0}

en: way with {0} is part of a {1} route relation
be: лінія з {0} з’яўляецца часткай дачынення маршруту {1}

en: {0} of {1} member and {0} relation differ
be: {0} з {1} удзельніка і {0} дачынення адрозніваюцца

en: religion without denomination
be: тэг religion без тэга denomination

en: unknown christian denomination
be: невядомая хрысціянская канфесія

en: unknown muslim denomination
be: невядомая мусульманская канфесія

en: unknown jewish denomination
be: невядомая канфесія юдаізму

en: street name contains ss
be: назва вуліцы ўтрымоўвае ss

en: street name contains ß
be: назва вуліцы ўтрымлівае ß

en: {0} is deprecated in {1}
be: {0} састарэў у {1}

en: {0} is unnecessary
be: {0} не патрэбен

en: {0} is optional on {1}
be: {0} не абавязковы для {1}

en: {0} makes no sense
be: {0} не мае сэнсу

en: Nodes duplicating parent way tags
be: Кропкі з тэгамі як у бацькоўскай лініі

en: {0} together with {1} and {2}. Remove {0}.
be: {0} разам з {1} і {2}. Выдаліце {0}.

en: descriptive name
be: апісальнае імя

en: {0} should not be uploaded
be: {0} не павінен быць адпраўлены на сервер

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
be: у тэга wikipedia не азначана мова, выкарыстоўвайце фармат ''wikipedia''=''language:page title''

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
be: у тэга wikipedia азначаны невядомы прэфікс мовы

en: wikipedia tag format is deprecated
be: фармат тэга wikipedia састарэў

en: ''wikipedia''=''language:page title''
be: ''wikipedia''=''мова:загаловак старонкі''

en: wikipedia ''{0}'' language is obsolete, use ''{1}'' instead
be: мова wikipedia «{0}» састарэла, замест яе выкарыстоўвайце «{1}»

en: wikipedia ''{0}'' language is invalid, use ''{1}'' instead
be: няправільная мова тэга wikipedia «{0}», замест яе выкарыстоўвайце «{1}»

en: {0} tag should not have URL-encoded values like ''%27''
be: у тэгу {0} не павінна быць URL-кадаваных значэнняў, такіх як «%27»

en: wikipedia title should not start with a space after language code
be: загаловак старонкі wikipedia не павінен утрымоўваць прабел пасля кода мовы

en: wikipedia title should not have ''{0}'' prefix
be: загаловак старонкі Вікіпедыі не павінен мець прэфікс «{0}»

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
be: першы знак загалоўка старонкі wikipedia павінен быць загалоўным

en: wikipedia page title should have spaces instead of underscores (''_''→'' '')
be: загаловак старонкі wikipedia павінен утрымоўваць прабелы замест знакаў падкрэслення («_»>« »)

en: wikipedia language seems to be duplicated, e.g. en:en:Foo
be: падобна што прэфікс мовы wikipedia прадубляваны, напрыклад, en:en:Foo

en: wikidata tag must be in Qnnnn format, where n is a digit
be: Фармат тэга wikidata павінен быць Qnnnn, дзе n - лічбы

en: wikipedia tag is set, but there is no wikidata tag. Wikipedia plugin might help with wikidata id lookups
be: зададзены тэг wikipedia, але няма тэга wikidata. Модуль wikipedia можа дапамагчы з пошукам ідэнтыфікатара Вікідадзеных

en: {0} value looks like a {1} value
be: значэнне {0} выглядае падобным на значэнне {1}

en: ''{0}'' tag is set, but no ''{1}'' tag. Make sure to set ''wikipedia=language:value'' for the main article and optional ''wikipedia:language=value'' only for additional articles that are not just other language variants of the main article.
be: Зададзены тэг «{0}», але не тэг «{1}». Пераканайцеся, што зададзены «wikipedia=language:значэнне» для  артыкула і неабавязковы «wikipedia:language=значэнне» толькі для тых дадатковых артыкулаў, што не з’яўляюцца проста варыянтамі  артыкула на іншай мове.

en: Hide icons at low zoom
be: Хаваць значкі на малым маштабе

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
be: Меншае загрувашчванне значкамі на малым маштабе

en: Hide tagged waynodes at low zoom
be: Хаваць кропкі ліній з тэгамі пры малым маштабе

en: Display street labels (at high zoom)
be: Паказваць назвы вуліц (пры  буйных маштабах)

en: Use alternative turn restriction icon set
be: Выкарыстоўваць альтэрнатыўны набор значкоў

en: Display fill colour of areas with place=*
be: Паказваць колер залівання абласцей з place=*

en: Areas are drawn with fill only around their inner edges
be: Адлюстроўваць заліванне абласцей толькі ўздоўж іх ўнутраных краёў

en: Display note=* annotation on nodes
be: Паказваць нататкі note=* на кропках

en: imagico.de: Prokletije Mountains
be: Здымкі з imagico.de: горны масіў Праклецце

en: Late summer imagery where usual sources are severely limited by clouds and snow (true color)
be: Здымкі канца лета, калі звычайныя крыніцы моцна абмежаваны аблокамі і снегам (натуральныя колеры)

en: Municipality of Tirana (Open Labs GeoPortal)
be: Тырана (Геапартал Open Labs)

en: Streets & Builings provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
be: Дарогі і будынкі Тыраны, змешчаныя на геапартале Open Labs

en: Municipality of Tirana - Public Transport (Open Labs GeoPortal) (overlay)
be: Тырана - грамадскі транспарт (геапартал Open Labs) (аверлэй)

en: Bus stops & lines provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
be: Аўтобусныя прыпынкі і маршруты па дадзеных муніцыпалітэта Тыраны, якія захоўваюцца на геапартале Open Labs

en: imagico.de: Antarctic Peninsula
be: imagico.de: Антарктычны паўвостраў

en: Recent mostly cloud free Sentinel-2 image of the central and southern part of the Antarctic Peninsula including the eastern part of Alexander Island (true color)
be: Нядаўнія (галоўным чынам, бясхмарныя) здымкі Sentinel-2 цэнтральнай і паўднёвай часткі Антарктычнага паўвострава, уключаючы ўсходнюю частку вострава Аляксандра (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Belgica Mountains evening
be: imagico.de: хрыбет Бельжыка ўвечар

en: Landsat 8 evening image of the Belgica Mountains showing a different lighting compared to the daytime image (true color)
be: Вячэрнія здымкі Landsat 8 горнага хрыбта Бельжыка, якія дэманструюць іншае асвятленне, што адрозніваецца ад дзённых здымкаў (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Bunger Hills
be: imagico.de: Аазіс Бангера (Бангер-Хілз)

en: Largest ice free area at the East Antarctic coast - shows considerable amounts of non-permanent ice. (true color)
be: Найбуйная вольная ад лёду вобласць на ўсходнім узбярэжжы Антарктыды - на здымках значная колькасць не сталага ледніковага полага (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Cape Adare
be: imagico.de: Мыс Адэр

en: Recent Sentinel-2 image of Cape Adare and parts of northern Victoria Land (true color)
be: Нядаўнія здымкі Sentinel-2 мыса Адэр і паўночных частак Зямлі Вікторыі (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Elephant Island/Clarence Island
be: Здымкі з imagico.de: выспа Мардвінава (Элефант)/выспа Шышкава (Кларанс)

en: Fairly clear up-to-date image for updating glacier edges (true color)
be: Досыць чыстыя актуальныя здымкі для абнаўлення межаў ледніка (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Enderby Land and Kemp Coast
be: imagico.de: Зямля Эндарбі і Бераг Кемпа

en: Sentinel-2 images of Enderby Land and Kemp Coast (true color)
be: Sentinel-2 - здымкі Зямлі Эндарбі і Берагі Кемпа (true color)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. east
be: imagico.de: поўдзень Трансантарктычных гор (усход)

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - eastern hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
be: Здымкі ASTER 2001-2009 гадоў поўдня Трансантарктычных гор - усходняе паўшар’е, месцамі дрэнная пазіцыйная дакладнасць (натуральныя колеры з ацэнкавым сінім)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. west
be: imagico.de: поўдзень Трансантарктычных гор (захад)

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - western hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
be: Здымкі ASTER 2001-2009 гадоў поўдня Трансантарктычных гор - заходняе паўшар’е, месцамі дрэнная пазіцыйная дакладнасць (натуральныя колеры з ацэнкавым сінім)

en: imagico.de: Lambert Glacier east
be: imagico.de: Ляднік Ламберта, усход

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region and the eastern Prydz Bay coast (true color)
be: Нядаўнія здымкі Sentinel-2 усходняй часткі ледніка Ламберта і ўсходняга ўзбярэжжа заліва Прудс (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Lambert Glacier west
be: imagico.de: Ляднік Ламберта, захад

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region (true color)
be: Нядаўнія здымкі Sentinel-2 заходняй часткі ледніка Ламберта (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Larsen C ice shelf after calving
be: imagico.de: шэльфавы ляднік Ларсена C пасля аддзялення айсберга

en: For updating the ice edge after the 2017 iceberg calving (true color)
be: Для абнаўлення межаў ледніка пасля аддзялення айсберга ў 2017 (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Lützow-Holm Bay
be: imagico.de: заліў Лютцаў-Хольм

en: Up-to-date late season image or an area poorly mapped in OSM at the moment - lots of sea ice, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves and floating glacier tongues. (true color)
be: Актуальныя здымкі позняга сезону ці вобласць, у дадзены момант дрэнна мапаваная ў OSM - мноства марскога лёду, будзьце ўважлівы пры размежаванні марскога лёду ад шэльфавых леднікоў ці плывучых ледніковых языкоў. (Натуральныя колеры)

en: imagico.de: McMurdo Sound and Dry Valleys
be: imagico.de: праліў Мак-Мердо і Сухія даліны Мак-Мердо

en: Up-to-date late season image - not ice minimum, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves. (true color)
be: Актуальныя здымкі позняга сезону - не мінімум лёду; будзьце ўважлівы, адрозніваючы марскі лёд ад шэльфавых леднікоў (натуральныя колеры).

en: imagico.de: Ohio Range
be: imagico.de: хрыбет Агаё

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Ohio Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
be: Здымкі ASTER 2001-2009 гадоў хрыбта Агаё, месцамі дрэнная пазіцыйная дакладнасць (натуральныя колеры з ацэнкавым сінім)

en: imagico.de: Patuxent Range
be: imagico.de: хрыбет Патаксент

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Patuxent Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
be: Здымкі ASTER 2001-2009 гадоў хрыбта Патаксент, месцамі дрэнная пазіцыйная дакладнасць (натуральныя колеры з ацэнкавым сінім)

en: imagico.de: Pensacola Mountains
be: Здымкі з imagico.de: горы Пенсакала

en: Outside regular Landsat coverage and therefore not in LIMA and Bing/Maxar/Esri/Mapbox (true color)
be: За межамі звычайнага пакрыцця Landsat, таму адсутнічаюць у LIMA і Bing/Maxar/Esri/Mapbox (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Southern Transantarctic Mountains
be: Здымкі з imagico.de: «Паўднёвыя» Трансантарктычныя горы

en: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island March 2019
be: imagico.de: востраў Сцердж/востраў Бакл, 2019

en: Mostly cloud free image, including southern Young Island (true color)
be: Галоўным чынам бясхмарныя здымкі, уключаючы поўдзень вострава Янг (натуральныя колеры)

en: imagico.de: USGS 50k Topos McMurdo Dry Valleys
be: imagico.de: тапакарты USGS 1:50000 Сухіх далін Мак-Мерда

en: 1:50k topographic maps of the McMurdo Dry Valleys produced by USGS/LINZ
be: Тапаграфічныя карты Сухіх далін Мак-Мерда 1:50000 ад USGS/LINZ

en: imagico.de: USGS 250k Topos Antarctica
be: imagico.de: тапаграфічныя карты Антарктыды 1:250000 ад USGS

en: USGS Antarctica 1:250k Reconnaissance Series topographic maps
be: Тапаграфічныя карты 1:250000 разведкі Антарктыды ад USGS

en: imagico.de: USGS 500k Antarctica maps
be: imagico.de: тапаграфічныя карты Антарктыды 1:500000 ад USGS

en: Various USGS 1:500k maps: Antarctia Reconnaissance preliminary base (East Antarctic coast) and Antarctia sketch map (West Antarctic) (gray)
be: Розныя карты USGS 1:500000: базавыя папярэдняй разведкі Антарктыды (усходняе ўзбярэжжа Антарктыды) і карта-схема Антарктыды (Заходняя Антарктыда) (адценні шэрага)

en: imagico.de: Victoria Land east
be: imagico.de: усход Землі Вікторыі

en: Recent Sentinel-2 image of the eastern part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
be: Нядаўнія здымкі Sentinel-2 усходняй часткі Зямлі Вікторыі, ёсць трохі аблокаў над берагам (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Victoria Land west
be: imagico.de: захад Землі Вікторыі

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
be: Нядаўнія здымкі Sentinel-2 заходняй часткі Зямлі Вікторыі, ёсць трохі аблокаў над берагам (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Yamato/Queen Fabiola Mountains
be: imagico.de: горы Ямата/Каралевы Фабіёлы

en: Recent Sentinel-2 image of the Yamato or Queen Fabiola Mountains, Belgica Mountains and Lützow-Holm Bay (true color)
be: Нядаўнія здымкі Sentinel-2 гор Ямата ці Каралевы Фабіёлы, гор Бельжыка і заліва Лютцоў-Хольм (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Young Island/Buckle Island January 2020
be: imagico.de: востраў Янг/востраў Бакл, студзень 2020

en: Cloud free summer image with sea ice (true color)
be: Летнія здымкі без хмарнага полага, з марскім лёдам (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Young Island March 2020
be: imagico.de: востраў Янг, сакавік 2020

en: Almost cloud and sea ice free view of the island (true color)
be: Выгляд вострава амаль без аблокаў і марскога лёду (натуральныя колеры)

en: National Geographic Institute Argenmap (TMS)
be: Карта Аргентыны Нацыянальнага геаграфічнага інстытута (TMS)

en: National Geographic Institute Argenmap (WMTS)
be: Карта Аргентыны Нацыянальнага геаграфічнага інстытута (WMTS)

en: National Geographic Institute Argenmap gray
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: Argenmap (адценні шэрага)

en: National Geographic Institute (WMS)
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут (WMS)

en: Vector data from the National Geographic Institute of Argentina
be: Вектарныя дадзеныя ад Нацыянальнага геаграфічнага інстытута Аргентыны

en: National Geographic Institute Atlas Argentina 500k (TMS)
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: атлас Аргентыны 500k (TMS)

en: National Geographic Institute Atlas Tucumán 100k (TMS)
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: атлас Тукумана 100k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 100k (TMS)
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: мазаіка 100k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 250k (TMS)
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: мазаіка 250k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 500k (TMS)
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: мазаіка 500k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 50k (TMS)
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: мазаіка 50k (TMS)

en: National Geographic Institute Orthophotos (WMS)
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: артафота (WMS)

en: National Geographic Institute Orthophotos Mosaic
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: мазаіка артафота

en: National Geographic Institute UAV Orthophotos (WMS)
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: артафота з беспілотніка (WMS)

en: National Geographic Institute UAV photos mosaic
be: Нацыянальны геаграфічны інстытут: мазаіка артафота з беспілотніка

en: San Juan SDI (WMTS)
be: Сан-Хуан SDI (WMTS)

en: Santa Cruz SDI (WMTS)
be: Санта-Крус SDI (WMTS)

en: CABA ortofotos 2017 (TMS)
be: Артафота CABA 2017 (TMS)

en: CABA ortofotos 2021 (TMS)
be: Артафота CABA 2021 (TMS)

en: National Parks Administration (WMS)
be: Адміністрацыя нацыянальных паркаў (WMS)

en: geoARBA - Buenos Aires Province Tax Agency (WMS)
be: geoARBA - падатковае агенцтва правінцыі Буэнас-Айрэс (WMS)

en: National Glacier Inventory (WMTS)
be: Нацыянальны рэестр леднікоў (WMTS)

en: Educational map (WMS)
be: Адукацыйная карта (WMS)

en: Ministry of Agroindustry (WMS)
be: Міністэрства аграпрамысловасці (WMS)

en: Ministry of Energy and Mining (WMS)
be: Міністэрства энергетыкі і горназдабыўное прамысловасці (WMS)

en: imagico.de: Bahía Blanca (low tide)
be: imagico.de: Баія-Бланка (падчас адліву)

en: Tidal flats and islands at the coast (true color)
be: Прыліўныя водмелі і выспы ўздоўж узбярэжжа (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Bahía Blanca (high tide)
be: imagico.de: Баія-Бланка (падчас прыліва)

en: AGRI black-and-white 2.5m
be: AGRI чорна-белая 2.5м

en: Launceston OrthoPhoto 2008
be: Лонсестан, артафота 2008

en: Launceston OrthoPhoto 2011
be: Лонсестан, артафота 2011

en: Launceston OrthoPhoto 2013
be: Лонсестан, артафота 2013

en: DCS NSW Base Map
be: DCS NSW - базавая карта

en: DCS NSW Topographic Map
be: DCS NSW - тапаграфічная карта

en: DCS NSW Imagery
be: DCS NSW - здымкі

en: DCS NSW Administrative Boundaries Suburb
be: DCS NSW - адміністрацыйныя межы прыгарадаў

en: DCS NSW Administrative Boundaries LGA
be: DCS NSW - адміністрацыйныя межы раёнаў мясцовага самакіравання

en: DCS NSW Administrative Boundaries County
be: DCS NSW - адміністрацыйныя межы акруг

en: DCS NSW Administrative Boundaries Parish
be: DCS NSW - адміністрацыйныя межы прыходаў

en: DCS NSW Administrative Boundaries State Forest
be: DCS NSW - адміністрацыйныя межы дзяржаўных лясоў

en: DCS NSW Administrative Boundaries NPWS Reserve
be: DCS NSW - адміністрацыйныя межы рэзерваў «Нацыянальных паркаў і аховы дзікай прыроды» (NPWS)

en: DCS NSW Floods 2021
be: DCS паводкі ў Новым Паўднёвым Уэльсе 2021

en: ACTmapi Imagery 2015-03 (20cm RGBN)
be: Здымкі ACTmapi 03-2015 (20 см RGBN)

en: ACTmapi Imagery 2016-03 (10cm)
be: Здымкі ACTmapi 03-2016 (10 см)

en: ACTmapi Imagery 2017-05 (10cm)
be: Здымкі ACTmapi 05-2017 (10 см)

en: ACTmapi Imagery 2018-03 (10cm)
be: Здымкі ACTmapi 03-2018 (10 см)

en: ACTmapi Imagery 2019-02 (5cm)
be: Здымкі ACTmapi 02-2019 (5 см)

en: ACTmapi Imagery 2019-06 (5cm)
be: Здымкі ACTmapi 06-2019 (5 см)

en: ACTmapi Imagery 2019-10 (5cm)
be: Здымкі ACTmapi 10-2019 (5 см)

en: ACTmapi Imagery 2020-01 (5cm)
be: Здымкі ACTmapi 01-2020 (5 см)

en: ACTmapi Imagery 2020-04 (10cm)
be: Здымкі ACTmapi 04-2020 (10 см)

en: ACTmapi Imagery 2020-06 (7.5cm)
be: Здымкі ACTmapi 06-2020 (7.5 см)

en: ACTmapi Imagery 2020-11 (7.5cm)
be: Здымкі ACTmapi 11-2020 (7.5 см)

en: ACTmapi Imagery 2021-04 (10cm)
be: Здымкі ACTmapi 04-2021 (10 см)

en: ACTmapi Imagery 2021-12 (7.5cm)
be: Здымкі ACTmapi 12-2021 (7.5 см)

en: ACTmapi Imagery 2022-02
be: Здымкі ACTmapi 02-2022

en: ACTmapi Imagery 2022-07
be: Здымкі ACTmapi 07-2022

en: ACTmapi Imagery 2023-05
be: Здымкі ACTmapi 05-2023

en: ACTmapi Imagery 2023-09
be: Здымкі ACTmapi 09-2023

en: ACTmapi Imagery 2023-11
be: Здымкі ACTmapi 11-2023

en: City of Melbourne May 2018
be: Мельбурн - травень 2018

en: City of Melbourne Feb 2019
be: Мельбурн - люты 2019

en: Main Roads WA Road Hierarchy
be: Галоўныя дарогі ў іерархіі дарогаў Заходняе Аўстраліі

en: imagico.de: Northwest Heard Island
be: Здымкі з imagico.de: паўночны захад выспы Херд

en: Glaciers of Northwest Heard Island (mapped meanwhile) (false color IR)
be: Леднікі паўночнага захаду вострава Херд (ужо абмаляваныя ў OSM) (ІЧ псеўдаколеры)

en: imagico.de: Heard Island coast
be: Здымкі з imagico.de: узбярэжжа выспы Херд

en: Recent image of Heard island with interior mostly cloud covered but mostly well visible coast (true color)
be: Апошнія выявы вострава Херд з галоўным чынам закрытай аблокамі ўнутранаю часткаю, але добра бачным узбярэжжам (натуральныя колеры)

en: Vicmap Transport - Road Network
be: Vicmap Transport - дарожная сетка

en: Vicmap Lite - Public Land (Parks and Reserves)
be: Vicmap Lite - грамадскія землі (паркі і запаведнікі)

en: This layer is part of Vicmap Lite and contains polygon features delineating public land areas. This Vicmap Lite dataset is suited for use between scales of 1: 1 million and 1 : 5 million. The polygons were sourced from PLMMT100PLY. The level of attribute information, the number of features and the number of vertices has been simplified to suit the 1:1 million - 1 : 5 million scale range. The concept of a Scale Use Code has been introduced to help control the level of detail displayed.
be: Гэты пласт з’яўляецца часткай Vicmap Lite і ўтрымоўвае шматкутнікі, якія акрэсліваюць грамадскія зоны. Гэты набор дадзеных Vicmap Lite падыходзіць для выкарыстання ў маштабах ад 1: 1 мільёна да 1: 5 мільёнаў. Палігоны былі атрыманы з PLMMT100PLY. Узровень атрыбутыўнае інфармацыі, лік прыкметаў і колькасць вяршыняў былі спрошчаны, каб адпавядаць дыяпазону маштабу 1: 1 - 1: 5 мільёнаў. Канцэпцыя кода выкарыстання вагаў была ўведзена, каб дапамагчы кантраляваць узровень адлюстроўванае дэталізацыі.

en: Vicmap Vegetation - Tree Density 1:25,000
be: Vicmap Расліннасць - шчыльнасць дрэў 1:25,000

en: A presence/absence tree cover dataset is derived from SPOT Panchromatic imagery (10m pixels) by a combination of digital classification and visual interpretation . The presence/absence dataset is then grouped into three density classes (Dense, Medium, Scattered) by neighbourhood and proximity cell based analysis. The raster dataset is converted to vector as a final step. Tree cover is defined as woody vegetation greater than 2 metres in height and with a crown cover (foliar density) greater than 10 percent.
be: Набор дадзеных пра наяўнасць/адсутнасць масіва дрэў атрыманы з панхраматычных здымкаў SPOT (10м пікселі) шляхам спалучэння лічбавай класіфікацыі і візуальнай інтэрпрэтацыі. Затым набор дадзеных пра наяўнасць/адсутнасць дрэў групуецца ў тры класа шчыльнасці (шчыльны, сярэдні, рассеяны) на аснове аналізу суседства і блізкасці ячэек. Растравы набор дадзеных пераўтвараецца ў вектарны на заключным этапе. Драўняны полаг вызначаецца як драўняная расліннасць вышынёй больш 2 метраў і з пакрыццём кроны (шчыльнасць лістоты) больш 10 адсоткаў.

en: Vicmap Vegetation - Tree Density - Dense
be: Vicmap Vegetation - Шчыльнасць дрэў - Шчыльная

en: Vicmap Vegetation Tree Density consists of data created from the Vicmap Vegetation Tree Extent statewide dataset (20cm pixels). The dataset was generalised to 2m pixels and then clustering rules were applied to group the data into three density classes. These density classes are Dense, Medium, and Sparse and show the spatial separation of woody vegetation. This classification was a pixel-by-pixel assessment where a pixel was allocated a density classification based on neighbouring pixels. The raster dataset was then converted to the statewide Vicmap Vegetation Tree Density vector dataset.
be: Vicmap Vegetation Шчыльнасць дрэў складаецца з дадзеных, створаных на аснове набору дадзеных Vicmap Vegetation Распаўсюд дрэў па ўсёй краіне (20 см пікселяў). Набор дадзеных быў абагульнены да 2 м пікселяў, а затым былі ўжыты правілы кластарызацыі для групоўкі дадзеных у тры класа шчыльнасці. Гэтыя класы шчыльнасці - шчыльны, сярэдні і разрэджаны - паказваюць прасторавы падзел драўнянай расліннасці. Гэта класіфікацыя праводзілася папіксельна, калі пікселю прысвойвалася класіфікацыя шчыльнасці на аснове суседніх пікселяў. Затым растравы набор дадзеных быў ператвораны ў вектарны набор дадзеных Vicmap Vegetation Шчыльнасць дрэў.

en: Vicmap Hydro - Watercourse Network 1:25,000
be: Vicmap Hydro - гідраграфічная сетка 1:25000

en: Vicmap Hydro provides an accurate representation of natural and man made Hydrographic features across Victoria, at a capture scale of 1:25,000. It is used in a variety of applications, particularly in emergency services, natural resource management, planning and development, and digital map publication.
be: Vicmap Hydro забяспечвае дакладнае адлюстраванне натуральных і штучных гідраграфічных аб’ектаў Вікторыі з маштабам 1:25000. Выкарыстоўваецца для розных прызначэнняў, у тым ліку для выратавальных службаў, кіравання прыроднымі рэсурсамі, планавання і развіцця, а таксама публікацыі лічбавых картаў.

en: Maxar 2019-2020 Australian Bushfires Pre-event
be: Maxar 2019-2020 перад ляснымі пажарамі ў Аўстраліі

en: ARA Bushfires 2020
be: ARA лясныя пажары 2020

en: imagico.de: Eastern Alps autumn colors 2019
be: imagico.de: Фарбы восені ва ўсходніх Альпах 2019

en: Autumn colors in the eastern Alps - Austria, Germany, Italy and Slovenia (true color)
be: Фарбы восені ва ўсходніх Альпах - Аўстрыя, Германія, Італія і Славенія (натуральныя колеры)

en: Basemap of Austria, based on government data.
be: Базавая карта Аўстрыі, заснаваная на дадзеных урады.

en: basemap.at Grey/Contour lines
be: basemap.at Адценні шэрага/контурныя лініі

en: Basemap of Austria, based on government data. Gray with contour lines
be: Базавая карта Аўстрыі, заснаваная на ўрадавых дадзеных. У адценнях шэрага з контурнымі лініямі

en: basemap.at Orthofoto
be: basemap.at артафота

en: Orthofoto layer provided by basemap.at. "Successor" of geoimage.at imagery.
be: Пласт ортаздымкаў, прадстаўлены basemap.at. «Пераемнік» пласта geoimage.at.

en: basemap.at Overlay
be: Аверлэй basemap.at

en: Annotation overlay provided by basemap.at.
be: Аверлэй анатацыяў, прадстаўлены basemap.at.

en: basemap.at Terrain
be: Рэльеф ад basemap.at

en: Terrain layer provided by basemap.at.
be: Пласт рэльефу, прадстаўлены basemap.at.

en: basemap.at Surface
be: basemap.at паверхня

en: Surface layer provided by basemap.at.
be: Пласт паверхні, прадстаўлены basemap.at.

en: Steiermark Orthophoto
be: Артафота Штырыі

en: Orthophoto by Land Steiermark
be: Артаздымкі федэральнай зямлі Штырыя

en: Steiermark Terrain
be: Мадэль мясцовасці Штырыi

en: Terrain Model by Land Steiermark
be: Мадэль мясцовасці федэральнай зямлі Штырыя

en: Steiermark Surface
be: Мадэль паверхні Штырыі

en: Surface Model by Land Steiermark
be: Мадэль паверхні федэральнай зямлі Штырыя

en: Tiris: DGM (Terrain model)
be: Tiris: DGM (мадэль рэльефу)

en: Tiris: DOM (Surface model)
be: Tiris: DOM (мадэль паверхні)

en: Tiris: contour lines
be: Tiris: гарызанталі

en: Tiris: orthophoto
be: Tiris: артафота

en: Tiris: orthophoto infrared
be: Tiris: артафота ў ІЧ-дыяпазоне

en: Vienna: General purpose
be: Вена: карта агульнага прызначэння

en: Vienna: Annotations
be: Вена: анатацыі

en: Vienna: Aerial image
be: Вена: аэрафотаздымка

en: VoGIS: Real color image 2018 (10cm)
be: VoGIS: здымка ў натуральных колерах 2018 (10см)

en: VoGIS: Real color image 2020 (10cm)
be: VoGIS: здымка ў натуральных колерах 2020 (10см)

en: VoGIS: Aerial image
be: VoGIS: аэрафотаздымка

en: VoGIS: Zoning plan
be: VoGIS: план занавання

en: VoGIS: Heights and Terrain
be: VoGIS: вышыні і рэльеф

en: OpenStreetMap (Belgian Style)
be: OpenStreetMap (бельгійскі стыль)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - French)
be: OpenStreetMap (бельгійскі стыль - французская мова)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - Dutch)
be: OpenStreetMap (бельгійскі стыль - галандская мова)

en: Digitaal Vlaanderen preliminary aerial imagery
be: Digitaal Vlaanderen: папярэдняя аэрафотаздымка

en: Digitaal Vlaanderen most recent aerial imagery
be: Digitaal Vlaanderen: найболей свежая аэрафотаздымка

en: Digitaal Vlaanderen 2022 aerial imagery
be: Digitaal Vlaanderen: аэрафотаздымка 2022

en: Digitaal Vlaanderen 2021 aerial imagery
be: Digitaal Vlaanderen: аэрафотаздымка 2021

en: Digitaal Vlaanderen 2020 aerial imagery
be: Digitaal Vlaanderen: аэрафотаздымка 2020

en: Digitaal Vlaanderen 2019 aerial imagery
be: Digitaal Vlaanderen: аэрафотаздымка 2019

en: Digitaal Vlaanderen 2018 aerial imagery
be: Digitaal Vlaanderen: аэрафотаздымка 2018

en: Digitaal Vlaanderen 2017 aerial imagery
be: Digitaal Vlaanderen: аэрафотаздымка 2017

en: Digitaal Vlaanderen 2016 aerial imagery
be: Digitaal Vlaanderen: аэрафотаздымка 2016

en: Digitaal Vlaanderen 2013-2015 aerial imagery 10cm
be: Digitaal Vlaanderen: аэрафотаздымка 2013-2015 10 см

en: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, Skyview factor 0,25 m
be: Лічбавая мадэль рэльефу Фландрыі II, каэфіцыент Skyview 0,25 м

en: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, multidirectionale hillshade 0,25 m
be: Лічбавая мадэль рэльефу Фландрыі II, шматнакіраванае зацяненне 0,25 м

en: URBIS numerical imagery
be: URBIS лічбавыя здымкі

en: URBISfr numerical imagery
be: URBISfr лічбавыя здымкі

en: URBISnl numerical imagery
be: URBISnl лічбавыя здымкі

en: URBIS most recent aerial imagery
be: URBIS - найноўшыя аэрафотаздымкі

en: URBIS 2020 aerial imagery
be: URBIS 2020 - аэрафотаздымка

en: URBIS 2019 aerial imagery
be: URBIS 2019 - аэрафотаздымка

en: URBIS 2018 aerial imagery
be: URBIS 2018 - аэрафотаздымка

en: URBIS 2017 aerial imagery
be: Аэрафота URBIS 2017

en: URBIS 2016 aerial imagery
be: URBIS 2016 - аэрафотаздымка

en: URBIS 2015 aerial imagery
be: URBIS 2015 - аэрафотаздымка

en: URBIS 2014 aerial imagery
be: URBIS 2014 - аэрафотаздымка

en: URBIS 2012 aerial imagery
be: URBIS 2012 - аэрафотаздымка

en: URBIS 2009 aerial imagery
be: URBIS 2009 - аэрафотаздымка

en: SPW(allonie) PICC numerical imagery
be: SPW (allonie) лічбавыя выявы PICC

en: SPW(allonie) most recent aerial imagery
be: SPW(allonie) найнавейшыя здымкі

en: SPW(allonie) 2021 aerial imagery
be: ДСВ(алоніі) (SPW(allonie)): Аэрафотаздымка 2021 года

en: SPW(allonie) 2020 aerial imagery
be: SPW(allonie) аэрафотаздымка 2020

en: SPW(allonie) 2019 aerial imagery
be: SPW(allonie) аэрафотаздымка 2019

en: SPW(allonie) 2018 aerial imagery
be: SPW(allonie) аэрафотаздымка 2018

en: SPW(allonie) 2016 aerial imagery
be: SPW(allonie) аэрафотаздымка 2016

en: SPW(allonie) 2015 aerial imagery
be: SPW(allonie) 2015 аэрафотаздымка

en: SPW(allonie) 2012-2013 aerial imagery
be: SPW(allonie) 2012-2013 аэрафотаздымка

en: SPW(allonie) 2009-2010 aerial imagery
be: SPW(allonie) 2009-2010 аэрафотаздымка

en: SPW(allonie) shaded relief
be: SPW(allonie) ценявы рэльеф

en: SPW(allonie) Réseau Hydrologique Wallon
be: SPW(allonie) Гідралагічная сетка Валоніі

en: Relief Wallonie - MNS 2021-2022 - 50cm
be: Рэльеф Валоніі - MNS 2021-2022 - 50 см

en: TEC bus lines
be: Аўтобусныя маршруты TEC

en: TEC bus stops
be: Аўтобусныя прыпынкі TEC

en: imagico.de: Cotonou
be: Здымкі з imagico.de: Катану

en: Patchy and partly cloudy coverage in usual sources (true color)
be: Фрагментарнае і часткова закрытае аблокамі пакрыццё ў звычайных крыніцах (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Bouvet Island
be: Здымкі з imagico.de: выспа Буве

en: For more accurate coastline and glacier mapping (true color)
be: Для больш дакладнага картаграфавання берагавое лініі і леднікоў (натуральныя колеры)

en: IBGE Map of urban areas
be: IBGE - карта гарадскіх тэрыторыяў

en: IBGE Map of rural areas
be: IBGE - карта сельскіх тэрыторыяў

en: IBGE Street Names
be: IBGE - назвы вуліцаў

en: Brazilian Army Topographic Maps
be: Ваенна-тапаграфічныя карты Бразіліі

en: IBGE BC250 - Isolated Rural Locations
be: БІГС КА250 (IBGE BC250) - Ізаляваныя сельскія раёны

en: IBGE BC250 - Rivers and Drainage
be: БІГС КА250 (IBGE BC250) - Рэкі і дрэнаж

en: IBGE BC250 - Highways Stretches
be: БІГС КА250 (IBGE BC250) - Участкі аўтамабільных дарог

en: IBGE BC250 - Indigenous Lands
be: БІГС КА250 (IBGE BC250) - Землі карэнных народаў

en: IBGE BC250 - Sustainable Use Units
be: БІГС КА250 (IBGE BC250) - Адзінкі ўстойлівага выкарыстання

en: IBGE BC250 - Villages
be: БІГС КА250 (IBGE BC250) - Вёскі

en: IBGE BC250 - Electrical Power Plant Generator
be: БІГС КА250 (IBGE BC250) - генератар электрастанцыі

en: IBGE BC250 - Municipalities
be: БІГС КА250 (IBGE BC250) - Муніцыпалітэты

en: IBGE Federal District addresses
be: IBGE - адрасы Федэральнай акругі

en: Addresses data from IBGE
be: Адрасныя дадзеныя з IBGE

en: Belo Horizonte Orthophoto 2015
be: Артафота Белу-Арызонты 2015

en: 2015 Orthophotos provided by Belo Horizonte City Council.
be: Артаздымкі 2015 г., прадстаўленыя гарадской радай Белу-Арызонты.

en: Dourados Orthophotos
be: Артафота Дарадуса

en: Dourados (2018) and several districts (2020) high-res aerial imagery.
be: Аэрафотаздымкі высокага разрознення Дарадуса (2018) і некалькіх раёнаў (2020).

en: Dourados Street Names
be: Назвы вуліц Дарадуса

en: Street names and geometry in Dourados.
be: Назвы і форма вуліц у Дарадусе.

en: Fortaleza Orthophoto 2010
be: Фарталеза - артафота 2010

en: Aerial imagery in Fortaleza with 10 cm resolution. Note, this service uses geo-blocking.
be: Аэрафотаздымкі Фарталезы з разрозненнем 10 см. Звярніце ўвагу, гэты сэрвіс выкарыстоўвае геаблакіроўку.

en: Fortaleza Orthophoto 2016
be: Фарталеза - артафота 2016

en: Fortaleza Street Names
be: Назвы вуліц Фарталезы

en: Street names and geometry in Fortaleza. Note, this service uses geo-blocking.
be: Назвы і геаметрыя вуліц у Фарталезе. Звярніце ўвагу, гэты сэрвіс выкарыстоўвае геаблакіроўку.

en: GeoPortal DF 2021
be: Геапартал DF 2021

en: Jaraguá do Sul Orthomosaic 2020
be: Жарагуа-ду-Сул - артамазаіка 2020

en: Rio Mosaic 2019
be: Мазаіка Рыа-дэ-Жанэйра 2019

en: 2019 Orthophotos mosaic from Rio de Janeiro city.
be: 2019 Мазаіка артафота горада Рыа-дэ-Жанэйра.

en: Rio Mosaic 2022
be: Мазаіка Рыа 2022

en: 2022 Orthophotos mosaic from Rio de Janeiro city.
be: 2022 Мазаіка артафотаздымкаў з горада Рыа-дэ-Жанэйра.

en: BA. Paulo Afonso. 2022 Urban Map with suburbs
be: Байя, Паулу-Альфонсу, 2022. Карта горада з прыгарадамі

en: RS. Agudo. 2014 master plan
be: Рыу-Грандзі-ду-Сул. Агуду. Генеральны план 2014

en: RS. Ibirubá. 2019 master plan. Urban zoning
be: Рыў-Грандзі-ду-Сул. Ібіруба. Генеральны план 2019. Гарадское занаванне

en: RS. Quaraí. 2006 master plan. Neighborhoods and Villages
be: Рыў-Грандзі-ду-Сул. Куараі. Генеральны план 2006. Наваколлі і селішчы

en: Sobral Orthophoto 2017
be: Артафота муніцыпалітэта Сабрал 2017

en: Aerial imagery in Sobral (main city and Aracatiaçu, Jaibaras, and Taperuaba districts).
be: Аэрафотаздымкі муніцыпалітэта Сабрал (галоўны горад і акругі Аракатыясу, Джайбарас і Таперуаба).

en: Curitiba Orthophoto 2019
be: Артафота Курытыбы 2019

en: Aerial imagery in Curitiba, released by the municipality.
be: Аэрафотаздымкі Курытыбы, апублікаваныя муніцыпалітэтам.

en: imagico.de: Rila and Pirin Mountains
be: Здымкі з imagico.de: горныя масівы Рыла і Пірын

en: Geobase Hydrography - English
be: Geobase - гідраграфія (англійская)

en: Geobase Hydrography - French
be: Geobase - гідраграфія (французская)

en: Geobase Roads - English
be: Geobase: дарогі - англійская

en: Geobase Roads - French
be: Geobase: дарогі - французская

en: Canvec - English
be: Canvec - англійская

en: Canvec - French
be: Canvec - французская

en: imagico.de: Eastern Devon Island coast
be: Здымкі з imagico.de: усходняе ўзбярэжжа выспы Дэвон

en: Coastline mostly mapped meanwhile (false color IR)
be: Узбярэжжа, галоўным чынам ужо абмаляванае ў OSM (ІЧ псеўдаколеры)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island
be: Здымкі з imagico.de: поўнач выспы Элсмір

en: Assembled from July 2012 ASTER imagery (true color with estimated blue)
be: Сабрана са здымкаў ASTER ад ліпеня 2012 (натуральныя колеры з адноўленым сінім каналам)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island July 2016
be: Здымкі з imagico.de: выспа Элсмір, ліпень 2016

en: Assembled from July 2016 ASTER imagery (true color with estimated blue)
be: Сабрана са здымкаў ASTER ад ліпеня 2016 (натуральныя колеры з адноўленым сінім каналам)

en: imagico.de: Fogo, Cape Verde
be: Здымкі з imagico.de: выспа Фагу, Каба-Вэрдэ

en: Image from after the 2014/2015 eruption (true color)
be: Здымкі пасля вывяржэння 2014/2015 гадоў (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Isla Londonderry
be: Здымкі з imagico.de: выспа Ландандэры

en: A lot of very coarse coastlines could be improved here, much snow cover though so no use for glacier mapping (false color IR)
be: Дазваляе палепшыць шэраг вельмі грубых лініяў узбярэжжа, з-за шчыльнага снежнага полага не падыходзіць для абмалёўкі леднікоў (ІЧ у псеўдаколерах)

en: imagico.de: Volcán Calbuco
be: Здымкі з imagico.de: вулкан Кальбуко

en: Image from after the 2015 eruption (true color)
be: Здымкі пасля вывяржэння 2015 гады (натуральныя колеры)

en: Colombian Departments
be: Дэпартаменты Калумбіі

en: Territorial entity of the first level of the political-administrative division of the State that groups municipalities and non-municipalized areas.
be: Тэрытарыяльная адукацыя першага ўзроўня палітыка-адміністрацыйнага дзялення дзяржавы, якое аб’ядноўвае муніцыпалітэты і немуніцыпалізаваныя раёны.

en: Colombian Postal Codes
be: Калумбійскія паштовыя індэксы

en: The postal code is a 6-digit code that complements the physical address and represents an area on the map of our country. This code determines the location and eliminates confusion with other neighborhoods or municipalities that have the same name.
be: Паштовы індэкс - гэта 6-лічбавы код, які дапаўняе фізічны адрас і пазначае вобласць карты ў дадзенай краіне. Гэты індэкс вызначае месцазнаходжанне і ўхіляе магчымую блытаніну з гарадамі і іншымі населенымі пунктамі, якія маюць такую ж назву.

en: Colombian Rivers
be: Рэкі Калумбіі

en: Vector cartography at a scale of 1:100,000 with total coverage of the Republic of Colombia. Contains information on territorial entities, land and river transport, hydrography, relief, orography, constructions. It is generated from the interpretation of objects in an orthorectified image coming from satellite or airborne platforms.
be: Вектарная карта з маштабам 1:100000, цалкам якая ахоплівае Рэспубліку Калумбія. Утрымоўвае звесткі пра тэрытарыяльныя адзінкі, наземны і рачны транспарт, гідраграфію, рэльеф, араграфію, канструкцыі. Створана шляхам інтэрпрэтацыі аб’ектаў з артакарэктаваных спадарожнікавых і аэрафотаздымкаў.

en: IDECA orthophotomosaic Bogota D.C. 2017
be: IDECA артафотамазаіка Сталічнай акругі Багата, 2017

en: It contains an orthorectified raster mosaic of the Capital District of Bogotá, the Cerros Orientales and  part of the rural area of Bogotá of the localities of Ciudad Bolívar and Usme, corresponding to 75,000 hectares. It has 4 bands of the electromagnetic spectrum: Red, Green, Blue and Near Infrared, allowing to create a false color for forestry applications.
be: Утрымоўвае артакарэктаваную растравую мазаіку Сталічнай акругі Багата, Усходніх узгоркаў і часці сельскай вобласці Багаты ў раёнах Сьюдад-Балівар і Усме, якая адпавядае 75000 гектараў. Яна ўключае 4 вобласці электрамагнітнага спектру: чырвоную, зялёную, сінюю і блізкую інфрачырвоную, якія дазваляюць стварыць выяву ва ўмоўных колерах для адлюстравання лясной гаспадаркі.

en: osm-hr: Knin 2007 Aerial imagery
be: osm-hr: Кнін, аэрафотаздымка 2007

en: osm-hr: Zagreb 2012 Aerial imagery
be: osm-hr: Заграб 2012 (аэрафотаздымка)

en: osm-hr: Zagreb 2018 Aerial imagery
be: osm-hr: Аэрафотаздымкі Заграбу 2018

en: dgu.hr: Croatia 2011 Aerial imagery
be: dgu.hr: аэрафотаздымкі Харватыя 2011

en: dgu.hr: Croatia 2014-2016 Aerial imagery
be: dgu.hr: аэрафотаздымкі Харватыя 2014-2016

en: dgu.hr: Croatia 2017-2018 aerial imagery
be: dgu.hr: аэрафотаздымкі Харватыі 2017-2018

en: dgu.hr: Croatia 2019-2020 aerial imagery
be: dgu.hr: аэрафотаздымкі Харватыі 2019-2020

en: dgu.hr: HOK
be: dgu.hr: HOK (базавая карта Харватыі)

en: dgu.hr: Topo 25 new
be: dgu.hr: Topo 25 новая

en: Czechia CUZK orthophoto
be: Чэхія: артафота ЧУГК (ČÚZK)

en: Czechia CUZK terrain DMR 5G greyscale
be: Чэхія: ЧУГК (ČÚZK) рэльеф мясцовасці DMR 5G у адценнях шэрага

en: Czech CUZK:KM
be: Чэхія CUZK:KM

en: Czech RUIAN budovy
be: Чэхія RUIAN будынкі

en: Czech RUIAN parcely
be: Чэхія RUIAN ўчасткі

en: Czech pLPIS
be: Чэхія pLPIS

en: Praha IPR latest orthophoto
be: ІПР Прагі: апошняя артафотаздымка

en: Praha IPR low-vegetation orthophoto
be: ІПР Прагі: артафотаздымка з нізкай расліннасцю

en: Praha-surroundings IPR orthophoto 2019
be: ІПР Прагі: артафота наваколляў 2019

en: SDFI Aerial Imagery
be: SDFI - Аэрафотаздымка

en: SDFI Cadastral Parcels INSPIRE View
be: SDFI - Кадастравыя ўчасткі INSPIRE View

en: SDFI Terrain Shadow Map (40 cm)
be: SDFI - Ценявая карта мясцовасці (40 см)

en: SDFI Surface Shadow Map (40 cm)
be: SDFI - Ценявая карта паверхні (40 см)

en: SDFI Screenmap
be: SDFI - Экранная карта

en: imagico.de: El Altar
be: Здымкі з imagico.de: вулкан Алтар

en: 2007 ASTER image offering better glacier coverage than common sources (true color with estimated blue)
be: Здымкі ASTER 2007 забяспечваюць лепшы ахоп леднікоў, чым звычайныя крыніцы (натуральныя колеры з адноўленым сінім каналам)

en: imagico.de: Darwin and Wolf islands, Galapagos
be: Здымкі з imagico.de: выспы Дарвін (Кулпепер) і Вулф (Уэнмен), Галапагос

en: Recent image, only old and poor images in most other sources currently (true color)
be: Нядаўняе адлюстраванне, у большасці іншых крыніц у наш час толькі старыя і дрэнныя адлюстраванні (натуральныя колеры)

en: Estonia Basemap (Maaamet)
be: Эстонія Базавая карта (Maaamet)

en: Estonia Basemap Relief (Maaamet)
be: Базавая карта рэльефу Эстоніі (Maaamet)

en: Estonia Ortho (Maaamet)
be: Эстонія: артафота (Maaamet)

en: Estonia Hillshade (Maaamet)
be: Эстонія рэльеф (Maaamet)

en: Estonia Cadastre (Maaamet)
be: Эстонія кадастр (Maaamet)

en: Estonia Forestry (Maaamet)
be: Эстонія лясы (Maaamet)

en: MML Topographic Map
be: MML: тапаграфічная карта

en: Topographic map from the National Land Survey of Finland
be: Тапаграфічная карта ад Нацыянальнае зямельнае службы Фінляндыі

en: MML Background Map
be: Карта-падкладка ад MML

en: Background map from the National Land Survey of Finland
be: Карта-падкладка ад Нацыянальнае зямельнае службы Фінляндыі

en: MML Orthophoto
be: MML: артафота

en: Ortophotos from the National Land Survey of Finland
be: Артафотаздымкі ад Нацыянальнае зямельнае службы Фінляндыі

en: Helsinki region orthophoto
be: Артафота рэгіёна Хельсінкі

en: Ortophotos from the municipalities of Espoo, Helsinki, Vantaa, Kirkkonummi and Nurmijärvi + HSL and HSY
be: Артафота муніцыпалітэтаў Эспоо, Хельсінкі, Вантаа, Кіркканумі і Нурміярві + HSL і HSY

en: FTIA Road Network (overlay)
be: FTIA - дарожная сетка (аверлэй)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency, road link types.
be: Нацыянальная дарожная сетка Digiroad ад Фінскага агенцтва транспартнай інфраструктуры, тыпы дарожных сувязяў.

en: FTIA Road Network (Digiroad) options (overlay)
be: Варыянты дарожнай сеткі FTIA (Digiroad) (аверлэй)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency with several options for map layers.
be: Звесткі пра дарожную сетку з базы дадзеных Digiroad Фінскага агенцтва транспартнае інфраструктуры (FTIA) з некалькімі варыянтамі пластоў карты.

en: Turku 2022 True ortho
be: Турку 2022 - «сапраўдны» артафотаплан (true ortho)

en: Turku region aerial imagery 2018
be: Аэраздымкі рэгіёна Турку 2018

en: Ortophoto for Turku metro area
be: Артафота гарадской агламерацыі Турку

en: Turku orthophoto 2021
be: Артафота Турку 2021

en: Kaarina, Paimio, and Lieto orthophoto
be: Артафота Каарыны, Пайміа і Ліета

en: Orthophoto of Kaarina, Paimio, and Lieto municipalities
be: Артафота абшчын Каарыны, Пайміа і Ліета

en: Turku zoning plan
be: План занавання Турку

en: Zoning plan map for Turku municipality
be: Карта занавання муніцыпалітэта Турку

en: Turku topographic map
be: Тапаграфічная карта г. Турку

en: Topographic map by the city of Turku
be: Тапаграфічная карта горада Турку

en: Turku map service
be: Картаграфічны сэрвіс Турку

en: Maps by the city of Turku
be: Карты горада Турку

en: Nordic snowmobile overlay
be: Аверлэй снегаходных трасаў Скандынавіі

en: Kelkkareitit.fi snowmobile trails from OSM (Nordic coverage)
be: Kelkkareitit.fi - снегаходныя трасы з OSM (Скандынавія)

en: Turku region aerial imagery 2023
be: Аэраздымкі рэгіёна Турку 2023

en: Estompage RGE Alti Metropolitain (relief)
be: Зацяненне рэльефу RGE Alti Metropolitain

en: French hillshading computed from hi-res DEM RGE Alti
be: Зацяненне рэльефу Францыі, вылічанае па DEM RGE Alti з высокім разрозненнем

en: French address registry or Base Adresses Nationale Ouverte
be: Французскі адрасны рэгістр (Base Adresses Nationale Ouverte)

en: BD Carthage
be: BD Карфаген

en: Hydrographic network: courses and water features and POIs
be: Гідраграфічная сетка: вадацёкі, водныя аб’екты і POI

en: BD Parcellaire Image Histo
be: Гістарычныя адлюстраванні з BD Parcellaire

en: French land registry (old paper raster, before digitalization and vectorization; contains additional details, such as hydronyms)
be: Французскі зямельны рэестр (старыя растравыя малюнкі на паперы, да аблічбоўкі і вектарызацыі; утрымоўваюць дадатковыя дэталі, такія як гідронімы hydronyms)

en: Volta
be: Вольта

en: Power networks: lines, substations and supports
be: Электрычныя сеткі: ЛЭП, падстанцыі і апоры

en: ORTHO Express IGN 2023
be: ОРТА Экспрэс IGN 2023

en: PCRS raster ouvert
be: Адкрыты растр PCRS

en: Cadastre
be: Кадастр

en: French land registry
be: Рэестр земляў Францыі

en: Géolittoral - Orthophotos 2000
be: Géolittoral - артафота 2000

en: Géolittoral V2 - Orthophotos 2011-2014
be: Géolittoral V2 - Артафота 2011-2014

en: Géolittoral - Sentier du littoral
be: Géolittoral - прыбярэжныя сцежкі

en: OpenStreetMap (Basque Style)
be: OpenStreetMap (басконскі стыль)

en: OpenStreetMap (Breton Style)
be: OpenStreetMap (брэтонскі стыль)

en: OpenStreetMap (Occitan Style)
be: OpenStreetMap (аксітанскі стыль)

en: Ortho HR IGN 2018 Antilles
be: Ortho HR IGN 2018 Антыльскія астравы

en: Ortho HR IGN 2017 Antilles
be: Ortho HR IGN 2017 Антыльскія астравы

en: Routes of the classified network (highways, nationals, departmentals)
be: Класіфікаваныя маршруты дарожнае сеткі (магістралі, дарогі нацыянальнага і рэгіянальнага значэння)

en: Grand Angoulême 2019
be: Гранд Ангулем 2019

en: Alpes-de-Haute-Provence 2010
be: Альпы Верхняга Праванса 2010

en: Alpes-Maritimes 2009
be: Прыморскія Альпы 2009

en: Alpes-Maritimes 2020 (Storm Alex)
be: Прыморскія Альпы 2020 (шторм Алекс)

en: Auvergne 2016 25cm CRAIG
be: Овернь 2016 25см CRAIG

en: Auvergne 2013 25cm CRAIG
be: Овернь 2013 25см CRAIG

en: Bassin d Arcachon 2018
be: Лагуна Аркашон 2018

en: Bayonne - 2016
be: Баёна - 2016

en: Bayonne - Petit et Grand Bayonne 2019
be: Баёна - кварталы Пеці-Баён і Гран-Баён 2019

en: Bordeaux - 2020
be: Бардо - 2020

en: Bordeaux - 2016
be: Бардо - 2016

en: Bordeaux - 2012
be: Бардо - 2012

en: Bouches-du-Rhône 2009
be: Буш-дзю-Рон 2009

en: Brest - 2004
be: Брэст - 2004

en: The most recent RGB orthoimages of the Grand Est: 2021: departments 67, 68, 88 2022: department 08, 10, 51, 52, 54, 55, 57
be: Апошнія RGB-артаадлюстраванні Grand Est: 2021: аддзелы 67, 68, 88 2022: аддзелы 08, 10, 51, 52, 54, 55, 57

en: CA Haguenau 2019
be: Агламерацыя камун Агно 2019

en: Hautes-Alpes 2010
be: Верхнія Альпы 2010

en: Loire-Atlantique - Orthophotos 2016 - 10 cm
be: Атлантычная Луара - артафота 2016 - 10 см

en: Métropole Européenne de Lille 2020
be: Еўрапейскі мегаполіс Ліль 2020

en: Lyon Orthophoto 2022
be: Артафота Ліёна 2022

en: Lyon Orthophoto 2018
be: Артафота Ліёна, 2018

en: Lyon Orthophoto 2015/2018
be: Артафота Ліёна 2015/2018

en: Lyon Orthophoto 2015
be: Артафота Ліёна 2015

en: Métropole de Metz 2022
be: Гарадская агламерацыя Мец 2022

en: Métropole de Metz 2019
be: Метраполія Меца 2019

en: Grand Montauban 2020
be: Гранд Мантабан 2020

en: Mulhouse - 2018
be: Мюлуз - 2018

en: Nancy - Orthophoto - 2023
be: Нансі - артафота - 2023

en: Nancy - Orthophoto - 2022
be: Нансі - артафота - 2022

en: Nancy - Orthophoto
be: Артафота Нансі

en: Nancy - Orthophoto - 2016
be: Артафота Нансі, 2016

en: Nancy - Orthophoto - 2012
be: Артафота Нансі, 2012

en: Nancy - Orthophoto - 2008
be: Артафота Нансі, 2008

en: Nancy - Orthophoto - 2005
be: Артафота Нансі, 2005

en: Nancy - Orthophoto - 2002
be: Артафота Нансі, 2002

en: Nancy - Orthophoto - 2001
be: Артафота Нансі, 2001

en: Nancy - Orthophoto - 1999
be: Артафота Нансі, 1999

en: Nancy - Orthophoto - 1994
be: Артафота Нансі, 1994

en: Rennes - 2021
be: Рэн - 2021

en: Rennes - 2020
be: Ренн - 2020

en: Rennes - 2018
be: Ренн - 2018

en: Rennes - 2014
be: Рен - 2014

en: Toulouse - Orthophotoplan 2022
be: Тулуза - артафотаплан 2022

en: Toulouse - Orthophotoplan 2019
be: Тулуза - артафотаплан 2019

en: Toulouse - Orthophotoplan 2017
be: Тулуза - артафотаплан 2017

en: Toulouse - Orthophotoplan 2015
be: Тулуза - артафотаплан 2015

en: Toulouse - Orthophotoplan 2013
be: Тулуза - артафотаплан 2013

en: Toulouse - Orthophotoplan 2011
be: Тулуза - артафотаплан 2011

en: Toulouse - Orthophotoplan 2007
be: Тулуза - артафотаплан 2007

en: Tours - Orthophotos 2013
be: Тур - артафота 2013

en: Tours - Orthophotos 2008-2010
be: Тур - артафота 2008-2010

en: Vaucluse 2010
be: Ваклюз 2010

en: Vercors (Réserve naturelle des Hauts-Plateaux du Vercors) - Orthophoto - 1999 - 1 m
be: Запаведнік на тэрыторыі горнага масіва Вяркор - артафота - 1999 - 1 м

en: Vichy 2021 CRAIG
be: Вішы 2021 РЦГІ ОРА (CRAIG)

en: Hamburg DOP 20cm (HH LGV DOP20 2022)
be: Гамбург DOP 20 см (HH LGV DOP20 2022)

en: Hamburg DK5 (HH LGV DK5 2022)
be: Гамбург DK5 (HH LGV DK5 2022)

en: Bavaria (80 cm)
be: Баварыя (80 см)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2011)
be: Берлін/геапартал DOP20RGB (2011)

en: Digital orthophotos for the entire Berlin city area with a ground resolution of 0.20 m in a sheet section of 2 km x 2 km.
be: Лічбавыя артафота ўсяго Берліна з разрозненнем 0,20 м, памер ліста 2 x 2 км.

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2014)
be: Берлін/геапартал DOP20RGB (2014)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2015)
be: Берлін/геапартал DOP20RGB (2015)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2016)
be: Берлін/геапартал DOP20RGB (2016)

en: Berlin/Geoportal DOP20CIR (2016 infrared)
be: Берлін/геапартал DOP20RGB (2016 ІЧ дыяпазон)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2017)
be: Берлін/геапартал DOP20RGB (2017)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2018)
be: Берлін/геапартал DOP20RGB (2018)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2019)
be: Берлін/геапартал DOP20RGB (2019)

en: Berlin/Geoportal TrueDOP20RGB (2020)
be: Берлін/геапартал TrueDOP20RGB (2020)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGBI (2021)
be: Берлін/геапартал DOP20RGBI (2021)

en: Berlin/Geoportal TrueDOP20RGBI (2022)
be: Берлін/геапартал TrueDOP20RGBI (2022)

en: Berlin/Geoportal TrueDOP20RGBI (2023)
be: Берлін/Геапартал TrueDOP20RGBI (2023)

en: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2024): DOP20c
be: Брандэнбург GeoBasis-DE/LGB (2024): DOP20c

en: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2024): DGM 1m
be: Брандэнбург GeoBasis-DE/LGB (2024): DGM 1м

en: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2024): WebAtlasDE BE/BB
be: Брандэнбург GeoBasis-DE/LGB (2024): WebAtlasDE BE/BB

en: Deutsche Bahn VzG lines January 2017
be: Deutsche Bahn - чыгуначныя лініі VzG, студзень 2017

en: Erlangen aerial imagery (2022 20 cm)
be: Эрланген: аэрафотаздымка (2022 20 см)

en: Erlangen aerial imagery (2020 5,0 cm)
be: Эрланген - аэрафотаздымка (2020 5,0 см)

en: Erlangen aerial imagery (2018 5.0 cm)
be: Эрланген - аэрафотаздымка (2018 5.0 см)

en: Erlangen aerial imagery (2016 5.0 cm)
be: Эрланген - аэрафотаздымка (2016 5.0 cm)

en: Metropole Ruhr: Luftbilder (10 cm)
be: Агламерацыя Рур: Аэрафотаздымкі (10 см)

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2021
be: Гістарычныя аэраздымкі гарадской агламерацыі Рур 2021

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2020
be: Гістарычныя аэраздымкі гарадской агламерацыі Рур 2020

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2019
be: Гістарычныя аэраздымкі гарадской агламерацыі Рур 2019

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2017
be: Гістарычныя аэраздымкі гарадской агламерацыі Рур 2017

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2015
be: Гістарычныя аэраздымкі гарадской агламерацыі Рур 2015

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2013
be: Гістарычныя аэраздымкі гарадской агламерацыі Рур 2013

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2011
be: Гістарычныя аэраздымкі гарадской агламерацыі Рур 2011

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2009
be: Гістарычныя аэраздымкі гарадской агламерацыі Рур 2009

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2006
be: Гістарычныя аэраздымкі гарадской агламерацыі Рур 2006

en: North Rhine-Westphalia aerial photograph
be: Аэрафотаздымкі Паўночнага Рэйна-Вестфаліі

en: North Rhine-Westphalia ALKIS
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія ALKIS

en: North Rhine-Westphalia DTM hillshade
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія, зацяненне рэльефу лічбавай мадэлі мясцовасці

en: Display of the DTM shading in grayscale. The imaginary light source is located in the northwest. An elevation appears bright on the northwest slope and dark on the southeast slope. Layers are colored with medium brightness.
be: Зацяненне рэльефу лічбавай мадэлі мясцовасці (DTM) у адценнях шэрага. Уяўная крыніца святла размешчана на паўночным захадзе. Узвышшы здаюцца яркімі на паўночна-заходніх схілах і цёмнымі на паўднёва-усходніх. Пласты афарбаваны з сярэдняй яркасцю.

en: North Rhine-Westphalia iDOP color
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія iDOP каляровы

en: North Rhine-Westphalia iDOP color-infrared
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія iDOP каляровы інфрачырвоны

en: North Rhine-Westphalia iDOP near-infrared
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія iDOP у блізкай інфрачырвонай вобласці

en: North Rhine-Westphalia iDOP metadata
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія iDOP метададзеныя

en: North Rhine-Westphalia vDOP color
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія vDOP колер

en: North Rhine-Westphalia vDOP color-infrared
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія vDOP каляровы інфрачырвоны

en: North Rhine-Westphalia vDOP near-infrared
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія vDOP блізкі інфрачырвоны

en: North Rhine-Westphalia vDOP metadata
be: Паўночны Рэйн-Вестфалія vDOP метададзеныя

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats
be: imagico.de: узбярэжныя водмелі Паўночнай Германіі

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (true color)
be: Актуальныя адлюстраванні ўзбярэжжа пры адліве для абнаўлення карт прыліўных раўнін і водмеляў, замененыя навейшымі адлюстраваннямі (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats (infrared)
be: imagico.de: узбярэжныя водмелі Паўночнай Германіі (інфрачырвоныя здымкі)

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (false color IR)
be: Актуальныя адлюстраванні ўзбярэжжа пры адліве для абнаўлення карт прыліўных водмеляў і водмеляў, замененыя навейшымі адлюстраваннямі (ІЧ псеўдаколеры)

en: imagico.de: North Sea Coast 2016
be: imagico.de: узбярэжжа Паўночнага мора, 2016

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (superseeded by newer image) (true color)
be: Актуальныя адлюстраванні ўзбярэжжа пры адліве для абнаўлення карт прыліўных водмеляў і водмеляў (заменена навейшымі адлюстраваннямі) (натуральныя колеры)

en: imagico.de: North Sea Coast 2017
be: imagico.de: узбярэжжа Паўночнага мора, 2017

en: imagico.de: North Sea Coast spring 2018
be: imagico.de: узбярэжжа Паўночнага мора, вясна 2018

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (true color)
be: Новыя здымкі берага падчас адліву для абнаўлення на карце ваттаў і бараў (натуральныя колеры)

en: Saxony latest aerial imagery
be: Саксонія: найноўшыя аэрафотаздымкі

en: Saxony unprocessed aerial imagery
be: Неапрацаваныя аэрафотаздымкі Саксоніі

en: Saxony latest aerial imagery infrared
be: Саксонія: найноўшыя здымкі ў ІЧ-дыяпазоне

en: Saxony historical aerial imagery 2018-2020
be: Гістарычныя аэрафотаздымкі Саксоніі 2018-2020

en: Saxony historical aerial imagery 2015-2017
be: Гістарычныя аэрафотаздымкі Саксоніі 2015-2017

en: Saxony historical aerial imagery 2012-2014
be: Саксонія: аэрафотаздымкі 2012-2014

en: Saxony historical aerial imagery 2005
be: Саксонія: аэрафотаздымкі 2005

en: Saxony WebAtlasSN
be: Саксонія WebAtlasSN

en: Saxony topographic map
be: Саксонія: тапаграфічная карта

en: Saxony digital terrain model
be: Саксонія: лічбавая мадэль рэльефу

en: Saxony parcels and districts
be: Саксонія: зямельныя ўчасткі і акруга

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, DOP20
be: Саксонія-Анхальт, LVermGeo, DOP20

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, administrative boundaries
be: Саксонія-Анхальт, LVermGeo, адміністрацыйныя межы

en: Vector recording of administrative boundaries. The boundaries of the federal state, district, municipality and parts of the municipality are given.
be: Вектарнае ўяўленне адміністрацыйных меж. Прыведзены межы федэральных земляў, зямельных акруг, абшчын і частак абшчын.

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, building shapes
be: Саксонія-Анхальт, LVermGeo, контуры будынкаў

en: Shape of buildings in saxony-anhalt
be: Контуры будынкаў у Саксоніі-Анхальт

en: Mainz all aerial imageries
be: Майнц: усе аэрафотаздымкі

en: Mainz latest aerial imagery
be: Майнц: найноўшыя аэрафотаздымкі

en: Munich latest aerial imagery 60cm (2017)
be: Свежыя аэрафотаздымкі Мюнхена 60 см (2017)

en: Aktuelle Luftbilder der Landeshauptstadt München 20cm
be: Актуальныя аэрафотаздымкі Мюнхена 20см

en: Stuttgart latest aerial imagery
be: Штутгарт - найноўшыя аэрафотаздымкі

en: Hesse DOP20
be: Гесэн DOP20

en: 20cm aerial imagery of Hesse
be: 20-см аэрафотаздымкі Гесэна

en: Hesse ALKIS
be: Гэсен - кадастравыя дадзеныя ALKIS

en: cadastral map of Hesse
be: Кадастравая карта Гэсена

en: Hesse DTK
be: Гэсен - лічбавая тапаграфічная карта

en: digital topographic map of Hesse
be: Лічбавая тапаграфічная карта Гэсена

en: Hesse WebAtlas
be: Вэб-атлас Гэсена

en: WebAtlas of Hesse
be: Вэб-атлас Гэсена

en: Worms 2003
be: Вормс 2003

en: Worms 2008
be: Вормс 2008

en: Worms 2012
be: Вормс 2012

en: Worms 2016
be: Вормс 2016

en: Worms 2020
be: Вормс 2020

en: imagico.de: Qasigiannguit
be: Здымкі з imagico.de: Касігіянгуіт

en: Icebridge DMS image of the settlement - alignment might be poor
be: Icebridge DMS - здымкі селішча (зрушэнне можа быць няверным)

en: imagico.de: Thule Air Base
be: Здымкі з imagico.de: авіябаза Туле

en: Icebridge DMS image - alignment might be poor
be: Здымкі Icebridge DMS (зрушэнне можа быць няверным)

en: imagico.de: Kangerlussuaq Autumn
be: imagico.de: Кангерлуссуак увосень

en: Icebridge DMS image of the airport and settlement - alignment might be poor
be: Icebridge DMS: здымкі аэрапорта і селішчы - зрушэнне можа быць недакладным

en: imagico.de: Kangerlussuaq Spring
be: imagico.de: Кангерлуссуак увесну

en: Icebridge DMS image of the airport and roads - alignment might be poor
be: Icebridge DMS: здымкі аэрапорта і дарогаў - зрушэнне можа быць недакладным

en: imagico.de: Thule Airbase DMS low altitude overflight September 2015
be: Здымкі з imagico.de: авіябаза Туле - DMS, аблёт на нізкай вышыні, верасень 2015

en: Icebridge DMS aerial images from Thule Airbase - alignment might be poor
be: Аэраздымкі Icebridge DMS з авіябазы Туле (зрушэнне можа быць няверным)

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight September 2015
be: Здымкі з imagico.de: авіябаза Туле - DMS, аблёт у верасні 2015

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight October 2015
be: Здымкі з imagico.de: авіябаза Туле - DMS, аблёт у кастрычніку 2015

en: imagico.de: Greenland mosaic
be: Здымкі з imagico.de: мазаіка Грэнландыі

en: Landsat mosaic of Greenland (true color)
be: Landsat - мазаіка Грэнландыі (натуральныя колеры)

en: imagico.de: May 2013 off-nadir Landsat
be: Здымкі з imagico.de: Landsat не ў надзіры (травень 2013)

en: First available image north of the regular Landsat limit, mostly with seasonal snow cover so difficult to interpret, superseeded by newer images (true color)
be: Першае даступнае адлюстраванне на поўнач ад звычайнай мяжы Landsat, галоўным чынам з сезонным снежным полагам, які цяжка інтэрпрэтаваць, заменена навейшымі адлюстраваннямі (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Landsat off-nadir July 2016
be: Здымкі з imagico.de: Landsat не ў надзіры (ліпень 2016)

en: Latest images north of the regular Landsat limit (true color)
be: Найноўшыя здымкі паўночней звычайнага пакрыцця Landsat (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Landsat off-nadir early July 2020
be: imagico.de: Landsat не ў надзіры, пачатак ліпеня 2020

en: imagico.de: Landsat off-nadir late July 2020
be: imagico.de: Landsat не ў надзіры, канец ліпеня 2020

en: imagico.de: Northern Greenland ASTER
be: Здымкі з imagico.de: поўнач Грэнландыі (ASTER)

en: Assembled from mostly 2012 ASTER imagery, some 2005 images mainly in the northeast (true color with estimated blue)
be: Сабрана галоўным чынам са здымкаў ASTER 2012, некаторыя здымкі 2005 г. галоўным чынам на паўночным усходзе (натуральныя колеры з адноўленым сінім каналам)

en: Drone Imagery Matthew(Haiti) October 2016
be: Matthew (Гаіці) - здымка з дрона, кастрычнік 2016

en: Canaan - American Red Cross, Dec-2017
be: Ханаан - Амерыканскі Чырвоны Крыж, снежань 2017

en: Drone imagery collected December 2017 for Canaan, Haiti by American Red Cross in coordination with the Haitian Red Cross.
be: Здымкі з дрона Ханаана (Гаіці), зробленыя ў снежні 2017 Амерыканскім Чырвоным Крыжом сумесна з Гаіцянскім Чырвоным Крыжом.

en: FÖMI orthophoto 2000
be: FÖMI артафота 2000

en: FÖMI orthophoto 2005
be: FÖMI артафота 2005

en: FÖMI orthophoto 2007-2010
be: Артафота FÖMI 2007-2010 г.

en: Szeged orthophoto 2011
be: Сегед - артафота 2011

en: Inner part of Szeged
be: Унутраная частка Сегеда

en: Törökbálint orthophoto 2013
be: Тёрёкбалінт - артафота 2013

en: 5 cm resolution bald image
be: Выява без расліннасці з разрозненнем 5 см

en: Törökbálint orthophoto 2015
be: Тёрёкбалінт - артафота 2015

en: Törökbálint orthophoto 2018
be: Тёрёкбалінт - артафота 2018

en: Törökbálint orthophoto 2021
be: Цёракбалінт - артафота 2021

en: Danube flood orthophoto 2013
be: Разліў Дуная - артафота 2013

en: Riverbank of Danube at Budapest, Szentendre and Szigetmonostor
be: Рэчышча Дуная ў Будапешце, Сентэндры і Сігетманасторы

en: Budapest district XI orthophoto 2015
be: Будапешт, акруга XI - артафота 2015

en: Budapest district XI orthophoto 2017
be: Будапешт, акруга XI - артафота 2017

en: Budapest district XI orthophoto 2019
be: Будапешт, акруга XI - артафота 2019

en: Budapest district XI orthophoto 2021
be: Будапешт, акруга XI - артафота 2021

en: Budapest district XI orthophoto 2023
be: Будапешт, акруга XI - артафота 2023

en: Sóskút, Pusztazámor, Tárnok, Diósd orthophoto 2017
be: Шошкут, Пустазамор, Тарнок, Дыёшд - артафота 2017

en: 5 cm resolution bald image of 4 settlement
be: Здымак 4 населеных пунктаў з разрозненнем 5 см, без расліннасці

en: Sátoraljaújhely orthophoto 2020
be: Шаторальяўйхей - артафота 2020

en: openstreetmap.hu orthophotos
be: Артаздымкі openstreetmap.hu

en: OpenStreetMap Hungary (hiking routes)
be: OpenStreetMap Вугоршчына (маршруты пешага турызму)

en: Hillshade Hungary
be: Вугоршчына: рэльеф

en: EUFAR Balaton orthophotos
be: EUFAR - артафота возера Балатон

en: 1940 geo-tagged photography from Balaton Limnological Institute.
be: Геатэгаваныя здымкі 1940 г. ад Лимналагічнага інстытута Балатона.

en: R67 road orthophoto
be: Артафота дарогі R67

en: 10 cm resolution bald image of road R67 from Kaposfüred to Felsőmocsolád
be: Адлюстраванне без расліннасці з разрозненнем 10 см дарогі R67 ад Капашфюрада да Фяльшомаксалада

en: imagico.de: Eastern Iceland
be: Здымкі з imagico.de: усход Ісландыі

en: Missing islets and inaccurate coast (true color)
be: Адсутныя астраўкі і грубая берагавая лінія (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Rann of Kutch
be: Здымкі з imagico.de: Качскі Ран

en: Land/water distinction difficult to properly map based on Bing/Maxar/Esri/Mapbox images (false color IR)
be: Мяжа паміж сушай і вадой, што цяжка наносіцца на карту, на аснове малюнкаў Bing/Maxar/Esri/Mapbox (ІЧ псеўдаколеры)

en: imagico.de: Sudirman Range 2015
be: imagico.de: горны хрыбет Судырман, 2015

en: Older image of the Sudirman Range with no fresh snow showing glacier extent (true color)
be: Больш старыя здымкі горнага хрыбта Судырман без свежага снега, на якіх бачныя межы ледніка (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Southeastern Sulawesi
be: Здымкі з imagico.de: паўднёвы ўсход Сулавесі

en: Missing islands and coarse coastline due to cloud cover in Bing, lakes could also use additional detail (true color)
be: Адсутныя астравы і грубая берагавая лінія з-за воблачнасці ў Bing, азёры таксама можна дадаткова дэталізаваць (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Anak Krakatau
be: imagico.de: Анак-Кракатаў

en: Recent Sentinel-2 image of the volcanic island (true color)
be: Нядаўнія здымкі Sentinel-2 вулканічнай вострава (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Bakun Reservoir
be: Здымкі з imagico.de: вадасховішча Бакун

en: Missing in older pre-2011 images (true color)
be: Адсутнае ў старых здымках да 2011 г. (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Batam
be: Здымкі з imagico.de: Батам

en: Missing Islands in OSM (true color)
be: Адсутныя ў OSM астравы (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Sudirman Range 2016
be: imagico.de: горны хрыбет Судырман, 2016

en: Cloud free image of the Sudirman Range but with fresh snow (true color)
be: Здымкі горнага хрыбта Судырман без аблокаў, але са свежым снегам (натуральныя колеры)

en: Ireland British War Office 1:25k GSGS 3906
be: Ірландыя Міністэрства абароны Вялікабрытаніі 1:25000 GSGS 3906

en: Ireland British War Office One-Inch 1941-43 GSGS 4136
be: Ірландыя Міністэрства абароны Вялікабрытаніі 1-цаля 1941-43 GSGS 4136

en: Ireland Bartholomew Quarter-Inch 1940
be: Ірландыя, выд. Bartholomew, чвэрцьцалевая 1940

en: Ireland Civil Parishes and Baronies - Memorial Atlas
be: Ірландскія абшчыны і баронствы - Memorial Atlas

en: Memorial Atlas of Ireland (1901) L.J. Richards
be: Памятны атлас Ірландыі (1901) L.J. Richards

en: OSMIE Townlands
be: OSM Карта землеўладанняў у Ірландыі

en: OSMIE EDs
be: OSMIE: выбарчыя акругі

en: OSMIE Civil Parishes
be: OSMIE: абшчыны

en: OSMIE Baronies
be: OSMIE Баронствы

en: OSMIE Local Election Areas
be: OSMIE - мясцовыя выбарчыя акругі

en: OSMIE Dail Election Areas
be: OSMIE - выбарчыя акругі Палаты прадстаўнікоў (Дойл Эрэн)

en: OSMIE T.ie Land not in Counties
be: OSMIE: землі па-за графствамі

en: Israel Hiking
be: Ізраіль - пешы турызм

en: Israel Hiking map
be: Карта Ізраілю для пешага турызму

en: Israel MTB
be: Ізраіль - MTB

en: Israel MTB map
be: Карта Ізраілю для горных ровараў

en: Lombardia - Italy (CTR)
be: Ламбардыя - Італія (CTR)

en: Lombardia - Italy (CTR DBT)
be: Ламбардыя - Італія (CTR DBT)

en: Sicily - Italy
be: Сіцылія - Італія

en: PCN 2006 - Italy
be: PCN 2006 - Італія

en: PCN 2008 - IT Lazio+Umbria
be: PCN 2008 - IT Лацыё+Умбрыя

en: PCN 2012 - Italy
be: PCN 2012 - Італія

en: South Tyrol Orthofoto 2011 (larger valleys)
be: Паўднёвы Ціроль: артафота 2011 (буйныя даліны)

en: Orthophoto of South Tyrol from 2011 with up to 20cm resolution (larger valleys only)
be: Артафота Паўднёвага Ціроля 2011 года з разрозненнем да 20 см (толькі буйныя даліны)

en: South Tyrol Orthofoto 2014
be: Паўднёвы Тыроль - ортафота 2014

en: Southern half of the territory.
be: Паўднёвая палова тэрыторыі.

en: South Tyrol Orthofoto 2015
be: Паўднёвы Ціроль: артафота 2015

en: Northern half of the territory. August-October 2015. Resolution 20cm.
be: Паўночная палова тэрыторыі. Жнівень-кастрычнік 2015 года. Разрозненне 20 см.

en: South Tyrol Orthofoto 2017
be: Паўднёвы Ціроль - артафота 2017

en: South Tyrol Orthofoto 2020
be: Паўднёвы Ціроль, артафота 2020

en: Full coverage of the territory. Resolution 20cm
be: Поўны ахоп тэрыторыі. Разрозненне 20 см

en: South Tyrol Basemap
be: Паўднёвы Ціроль: базавая карта

en: Basemap with standard background
be: Базавая карта са стандартным фонам

en: South Tyrol DEM Hillshade 2013 (0.5 m, partial)
be: Паўднёвы Ціроль: DEM зацьменне схілу 2013 (0,5 м, частковае)

en: South Tyrol DEM Hillshade 2013 (2.5 m, full)
be: Паўднёвы Ціроль: DEM зацьменне схілу 2013 (2,5 м, поўнае)

en: South Tyrol DTM Hillshade 2013 (0.5 m, partial)
be: Паўднёвы Ціроль: DTM зацьменне схілу 2013 (0,5 м, частковае)

en: South Tyrol DTM Hillshade 2013 (2.5 m, full)
be: Паўднёвы Ціроль: DTM зацьменне схілу 2013 (2,5 м, поўнае)

en: South Tyrol Elevation Contour Lines
be: Паўднёвы Ціроль: контурныя лініі рэльефу

en: Bologna ortofoto 2017
be: Балоння, артафота 2017

en: Japan GSI Standard Map
be: Японія: стандартная карта GSI

en: Japan GSI Standard Map. Widely covered.
be: Japan GSI - стандартная карта з шырокім пакрыццём.

en: Japan GSI ortho Imagery
be: Японія: ортаздымкі GSI

en: Japan GSI ortho Imagery. Usually better than bing, but a bit older.
be: Артаздымкі Управы геапрасторавае інфармацыі Японіі. Звычайна лепшай якасці, чым BING, але трохі больш старыя.

en: Japan GSI KIBAN 2500
be: Japan GSI - KIBAN 2500

en: GSI Kiban 2500. Good for tracing, but a bit older.
be: GSI Kiban 2500. Добра падыходзіць для абмалёўкі, але трохі старэй.

en: Japan GSI airphoto Imagery
be: Японія: аэрафотаздымкі GSI

en: Japan GSI airphoto Imagery. Not fully orthorectified, but a bit newer and/or differently covered than GSI ortho Imagery.
be: Аэрафотаздымкі GSI Японіі. Не поўная артакарэкцыя, але навей і/ці пакрыццё адрозніваецца ад пласта артаздымкаў GSI.

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery
be: Japan GSI - пласт бясшвоўных здымкаў

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery. The collection of latest imageries of GSI ortho, airphoto, post disaster and others.
be: Пласт бясшвоўных здымкаў Japan GSI. Калекцыя найноўшых артаздымкаў GSI, аэрафотаздымкаў, здымкаў наступстваў стыхійных бедстваў і іншых.

en: Susono city orthophoto
be: Горад Сусона, артафота

en: Kakegawa city orthophoto
be: Артафота горада Какегава

en: Omaezaki city orthophoto
be: Горад Амаядзакі, артафота

en: Atsugi city orthophoto
be: Артафота горада Ацугі

en: Itoigawa city orthophoto
be: Артафота горада Ітойгава

en: imagico.de: Aral Sea (low water level)
be: imagico.de: Аральскае мора (нізкі ўзровень вады)

en: Water and wetland extents, dams etc. (true color)
be: Межы вады і забалочаных земляў, дамбы і г.д. (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Aral Sea (high water level)
be: imagico.de: Аральскае мора (высокі ўзровень вады)

en: Water and wetland extents, dams etc. - some remaining winter ice in the north (true color)
be: Межы вады і забалочаных земляў, дамбы і г.д. - на поўначы месцамі астатні з зімы лёд (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Northeast Caspian Sea 2018
be: imagico.de: паўночны ўсход Каспійскага мора, 2018

en: Coastal contruction and Kashagan oil field in Kazakhstan in May 2018 (true color)
be: Берагавыя распрацоўкі і нафтагазавае радовішча Кашаган у Казахстане, травень 2018 (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Mount Kenya 2016
be: Здымкі з imagico.de: гара Кенія, 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping (true color)
be: Новыя здымкі для картаграфавання леднікоў (натуральныя колеры)

en: Latvia - Soviet Army General Staff topographic maps
be: Латвія - тапаграфічныя карты генштаба  войска

en: Latvia - LVM GEO orthophoto
be: Латвія - артафота LVM GEO

en: Latvia - Orthophoto 1st cycle (1994-1999)
be: Латвія - артафота 1-га цыклу (1994-1999)

en: Latvia - Orthophoto 1st cycle B&W (1994-1999), 1:30000
be: Латвія - ч/б артафота 1-га цыклу (1994-1999), 1:30000

en: Made in 1994-1999 in cooperation with the Swedish company Swedesurvey Oy. In 1995, aerial photography of Daugavpils city and district was performed in cooperation with the Danish Ministry of Agriculture, aerial photography works are performed by the company Kampsax-Geoplan, and orthophoto maps are produced by the State Land Service (VZD) with a resolution of 1 meter. Aerial photography was performed with analog cameras to obtain black and white aerial at 1:30,000 scale. Satellite images of the Eastern border of Latvia were purchased in 2000-2001 from ICONOSS.
be: Выкананы ў 1994–1999 гадах у супрацоўніцтве са швецкай кампаніяй Swedesurvey Oy. У 1995 годзе аэрафотаздымка горада і раёна Даўгаўпілса праводзілася ў супрацоўніцтве з Міністэрствам сельскай гаспадаркі Даніі, аэрафотаздымка выконвалася кампаніяй Kampsax-Geoplan, а артафотапланы вырабляліся Дзяржаўнай зямельнай службай (VZD) з разрозненнем 1 метр. Аэрафотаздымка выраблялася аналагавымі камерамі для атрымання чорна-белага малюнка ў маштабе 1: 30 000. Спадарожнікавыя здымкі ўсходняй мяжы Латвіі былі набыты ў 2000-2001 гг. у ICONOSS.

en: Latvia - Orthophoto 2nd cycle (2003-2005)
be: Латвія - артафота 2-га цыклу (2003-2005)

en: Latvia - Orthophoto (2010-2011), 1:5000
be: Латвія - артафота (2010-2011), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.5 meters, obtained from aerial photography data for the years 2010-2011. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. Aerial photography was performed in cooperation with the Polish company MGGPAero. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
be: Гэты сэрвіс складаецца з каляровага артафотаплана для ўсёй тэрыторыі Латвіі з разрозненнем 0,5 метра, атрыманага па дадзеных аэрафотаздымкі за 2010-2011 гады. Артафотаплан прывязаны да сістэмы каардынат LKS-92 TM. Структура ліста карты адпавядае наменклатуры лістоў карты TKS-93 1:5000. Аэрафотаздымка праводзілася ў супрацоўніцтве з польскай кампаніяй MGGPAero. Сэрвіс WMS бясплатна падае LVM (Латвійскія дзяржаўныя лясы, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - Orthophoto (2013-2015), 1:5000
be: Латвія - артафота (2013-2015), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.4 meters, obtained from aerial photography data for the years 2013-2015. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. Aerial photography was performed in cooperation with the Polish company MGGPAero. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
be: Гэты сэрвіс складаецца з каляровага артафотаплана для ўсёй тэрыторыі Латвіі з разрозненнем 0,4 метра, атрыманага па дадзеных аэрафотаздымкі за 2013-2015 гады. Артафотаплан прывязаны да сістэмы каардынат LKS-92 TM. Структура ліста карты адпавядае наменклатуры лістоў карты TKS-93 1:5000. Аэрафотаздымка праводзілася ў супрацоўніцтве з польскай кампаніяй MGGPAero. Сэрвіс WMS бясплатна падае LVM (Латвійскія дзяржаўныя лясы, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - Orthophoto (2016–2018), 1:5000
be: Латвія - артафота (2016–2018), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.25 meters, obtained from aerial photography data for the years 2016-2018. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
be: Гэты сэрвіс уключае каляровую артафотакарту ўсёй тэрыторыі Латвіі з разрозненнем 0,25 метра, створаную з аэрафотаздымкаў 2016-2018 гадоў. Артафотакарта прывязана да каардынатнай сістэмы LKS-92 TM. Разбіўка карты на лісты адпавядае наменклатурнай разбіўцы TKS-93 M 1:5000. WMS-сэрвіс бясплатна прадстаўлены LVM (дзяржаўнай лясной службай Латвіі, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - LVM GEO digital terrain model
be: Латвія - лічбавая мадэль рэльефу LVM GEO

en: Latvia - LĢIA digital terrain model (2013–2019)
be: Латвія - лічбавая мадэль рэльефу LĢIA (2013–2019)

en: The data were obtained by aerial laser scanning method. LIDAR point cloud with resolution of 1 m has been used for the development of this service and for better visualization relief shading has been used. The total density of points obtained shall be not less than 4 p/m² and the mean density of points characterizing the surface shall be not less than 1.5 p/m². WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data/services/digital-terrain-model).
be: Дадзеныя атрыманы метадам паветранага лазернага сканавання. Воблака кропак LIDAR з разрозненнем 1 м было скарыстана для распрацоўкі гэтага сэрвісу, а для лепшай візуалізацыі выкарыстоўвалася зацяненне рэльефу. Атрыманая агульная шчыльнасць кропак павінна быць не меней 4 кр/м², а сярэдняя шчыльнасць кропак, якія характарызуюць паверхню, павінна быць не меней 1,5 кр/м². Сэрвіс WMS бясплатна падае LVM (Латвійскія дзяржаўныя лясы, https://lvmgeo.lv/en/data/services/digital-terrain-model).

en: ORT10LT (Lithuania)
be: ORT10LT (Літва)

en: geoportail.lu all layers
be: geoportail.lu усе пласты

en: geoportail.lu ortho latest
be: geoportail.lu - найноўшыя артаздымкі

en: geoportail.lu ortho technique 2019 (10cm)
be: Артаздымкі з geoportail.lu 2019 (10 см)

en: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019 with unclassified points
be: openstreetmap.lu лідарнае зацяненне рэльефу «асалода картографа» 2019 з некласіфікаванымі кропкамі

en: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019
be: openstreetmap.lu лідарнае зацяненне рэльефу «асалода картографа» 2019

en: ANA Luxembourg DTM 2017 Multidirectional
be: ANA Luxembourg DTM 2017 Шматнакіраваная

en: Stadtbredimus Remembrement 2015 (5cm)
be: Штатбрэдзімюс - кансалідацыя земляў 2015 (5 гл)

en: Wintrange Remembrement 2015 (5cm)
be: Вінтрандж - кансалідацыя земляў 2015 (5 см)

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS)
be: INEGI - лічбавая карта Мексікі (WMS)

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS) v6
be: INEGI - лічбавая карта Мексікі (WMS) v6

en: Moldova Ortophoto (2016)
be: Артафота Малдавіі (2016)

en: 2016 Ortophotos, Moldova, Scale 1:5000, 20cm, true colours, covers practically the entire territory of the Republic of Moldova, except some areas from the east part of Moldova. [Geoportal.md server]
be: Артафота Малдавіі 2016, маштаб 1:5000, 20 см, натуральныя колеры. Пакрываюць амаль усю тэрыторыю Рэспублікі Малдова, акрамя некаторых абласцей ва ўсходняй частцы краіны. [Сервер Geoportal.md]

en: Moldova Ortophoto, Center part (2020)
be: Артафота Малдавіі, цэнтральная частка (2020)

en: 2020 Ortophotos, Centre part of Moldova, Scale 1:5000, 20cm, true colours, covers the center part of Moldova. [Moldova-map.md server]
be: Артафота 2020, цэнтральная частка Малдавіі, маштаб 1:5000, 20 см, натуральныя колеры. [Сервер Moldova-map.md]

en: PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMS) latest
be: Здымкі PDOK Beeldmateriaal.nl 7,5см (WMS) апошнія

en: Nationwide data set 7,5cm resolution color aerial imagery of the most recent year.
be: Агульнанацыянальны набор каляровых аэрафотаздымкаў з разрозненнем 7,5 см за апошні год.

en: PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMTS)
be: Здымкі PDOK Beeldmateriaal.nl 7,5см (WMTS)

en: LINZ NZ Aerial Imagery
be: LINZ NZ - аэрафотаздымкі

en: LINZ NZ Topo50 Gridless Maps
be: LINZ NZ Topo50 - бязсеткавыя карты

en: Environment Canterbury Imagery
be: Прыродна-ландшафтныя здымкі Кентэрберы

en: Norway Orthophoto
be: Артафота Нарвегіі

en: Norwegian orthophotos (max zoom 21), courtesy of Geovekst and Norkart.
be: Артаздымкі Нарвегіі (максімальны маштаб 21), прадстаўленыя Geovekst і Norkart.

en: Norway Orthophoto (more recent, less zoom)
be: Артаздымкі Нарвегіі (больш свежыя, меншы маштаб)

en: Most recent Norwegian orthophotos (max zoom 19), courtesy of Geovekst and Kartverket.
be: Найноўшыя артаздымкі Нарвегіі (максімальны маштаб 19), прадстаўленыя Geovekst і Kartverket.

en: Norway Orthophoto (historic)
be: Артафота Нарвегіі (гістарычныя)

en: Historic Norwegian orthophotos and maps, courtesy of Geovekst and Norkart.
be: Гістарычныя артаздымкі і карты Нарвегіі, прадстаўленыя Geovekst і Norkart.

en: Kartverket Sentinel 2 (options)
be: Kartverket Sentinel 2 (варыянты)

en: Copernicus Sentinel-2 satellite images for Norway, processed by Kartverket
be: Спадарожнікавыя здымкі Copernicus Sentinel-2 для Нарвегіі, апрацаваныя Kartverket

en: Kartverket topo
be: Kartverket: тапаздымка

en: Topographic map, equivalent to Norway 1:50.000 map series at zoom 15.
be: Тапаграфічная карта, эквівалентная серыі карт Нарвегіі 1:50.000 пры маштабе 15.

en: Kartverket Hillshade overlay
be: Kartverket - адмыванне рэльефу

en: Hillshade for Norway
be: Света-ценявое адмыванне рэльефу Нарвегіі

en: Kartverket Contour Lines overlay
be: Kartverket - аверлэй контурных лініяў

en: Contours for Norway
be: Контурныя карты Нарвегіі

en: Kartverket Nautical Charts
be: Kartverket - марскія навігацыйныя карты

en: Norwegian nautical charts (includes Spitsbergen/Svalbard and Antarctica). Raster representation of paper charts. Updated biweekly.
be: Нарвежскія марскія карты (уключаюць Шпіцберген і Антарктыку). Растравае ўяўленне папяровых картаў. Абнаўляецца раз у 2 тыдні.

en: Kartverket Norway Marine Boundaries options (overlay)
be: Kartverket: варыянты марскіх меж Нарвегіі (аверлэй)

en: Norway''s maritime boundaries for EEZ, continental shelf, territorial sea, baseline etc.
be: Нарвежскія марскія межы для выключнай эканамічнай зоны, кантынентальнага шэльфа, тэрытарыяльнага мора, зыходнай лініі і т.п.

en: Kartverket Marine Infrastructure options (overlay)
be: Kartverket: марская інфраструктура, з выбарам варыянтаў (аверлэй)

en: Marine cables, pipes, bridges, aquaculture farms, wrecks etc. in Norway.
be: Марскія кабелі, трубы, масты, фермы па гадоўлі, патанулыя судны і г.д. у Нарвегіі.

en: Kartverket Road Network overlay
be: Kartverket - аверлэй дарожнае сеткі

en: Norwegian road network from the National Road database (NVDB), also used in Vbase and Elveg. Colours represent national, county, municipal, private and forest roads + footways/cycleways.
be: Дарожная сетка Нарвегіі з Нацыянальнае базы дадзеных дарогаў (NVDB), выкарыстоўванае таксама ў Vbase і Elveg. Колерамі пазначаны нацыянальныя, рэгіянальныя, муніцыпальныя, прыватныя і лясныя дарогі + пешаходныя/веласіпедныя дарожкі.

en: Kartverket Trails overlay
be: Kartverket - аверлэй маршрутаў

en: Trails from the Norwegian database of `Tur og Friluftsruter´. Selectable categories for foot, bike and ski trails.
be: Маршруты з нарвежскае базы дадзеных `Tur og Friluftsruter?. Выбар па катэгорыях для пешых, веласіпедных і лыжных маршрутаў.

en: Kartverket Place Names overlay
be: Kartverket - аверлэй геаграфічных назваў

en: Official Norwegian place names from the SSR database. Selectable categories.
be: Афіцыйныя нарвежскія геаграфічныя назвы з базы дадзеных SSR. Даступны выбар катэгорыі.

en: Kartverket DTM Digital Terrain Model
be: Kartverket DTM (лічбавая мадэль рэльефу)

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital terrain model (DTM), i.e. earth surface without trees, buildings and other objects.
be: Уяўленне лічбавае мадэлі рэльефу Нарвегіі (DTM) у выглядзе ценявога рэльефу, г.зн. паверхню зямлі без дрэў, будынкаў і іншых аб’ектаў.

en: Kartverket DOM Digital Surface Model
be: Kartverket DOM (лічбавая мадэль паверхні)

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital surface model (DOM), i.e. earth surface including trees, buildings and other objects on top of it.
be: Уяўленне лічбавае мадэлі паверхні Нарвегіі (DOM) у выглядзе ценявога рэльефу, г.зн. паверхню зямлі, уключаючы дрэвы, будынкі і іншыя аб’екты на ёй.

en: Kartverket Historic maps
be: Kartverket - гістарычныя карты

en: Historic maps - for the time being `Amtskartserien´ 1826-1917.
be: Гістарычныя карты - `Amtskartserien´ 1826-1917.

en: Kartverket Economic Maps (historic)
be: Kartverket - эканамічныя карты (гістарычныя)

en: 1st edition of historic Economic maps for Norway 1960-90s (`Økonomisk kartverk´). Available from zoom 16. Please correct local imagery offset.
be: 1-я рэдакцыя гістарычных эканамічных картаў Нарвегіі 1960-90 гг. (`Okonomisk kartverk´). Даступная пачынальна з маштабу 16. Не забудзьцеся паправіць лакальнае зрушэнне здымка.

en: Kartverket Administrative Boundaries overlay
be: Kartverket - аверлэй адміністрацыйных межаў

en: Official administrative boundaries at the national, county and municipality levels
be: Афіцыйныя адміністрацыйныя межы нацыянальнага, рэгіянальнага і муніцыпальнага ўзроўня

en: Kartverket Historic Administrative Boundaries options (overlay)
be: Kartverket: варыянты гістарычных адміністрацыйных меж (аверлэй)

en: Official historic administrative boundaries at the county and municipality levels.
be: Афіцыйныя гістарычныя адміністрацыйныя межы на ўзроўні акруг і муніцыпалітэтаў.

en: Kartverket Cadastral overlay
be: Kartverket - кадастравы аверлэй

en: Real estate boundaries from the official land register (`matrikkelen´). Monthly update.
be: Межы зямельных валадарстваў з афіцыйнага зямельнага рэгістра (`matrikkelen´). Штомесячнае абнаўленне.

en: Kartverket Address overlay
be: Kartverket - аверлэй адрасоў

en: Street address from the official land register (`matrikkelen´).
be: Адрасы з афіцыйнага зямельнага кадастра (`matrikkelen´).

en: Kartverket Aviation Obstructions overlay
be: Kartverket - аверлэй перашкодаў для лятальных апаратаў

en: Vertical obstructions to aircrafts, above 15m in rural areas and 30m in urban areas (e.g. masts, towers, high buildings, power lines)
be: Вертыкальныя перашкоды для лятальных апаратаў, вышэй 15 м у сельскіх абласцях і 30 м у гарадскіх (мачты, вежы, высокія будынкі, лініі электраперадачы і г.д.)

en: Kartverket Accessibility overlay
be: Kartverket - аверлэй даступнасці для інвалідаў

en: Accessibility for the visually impaired, wheelchairs and electrical wheelchairs.
be: Даступнасць для людзёў з парушэннямі зроку, а таксама на звычайных і электрычных інвалідных калясках.

en: Kartverket Buildings overlay
be: Kartverket - будынкі (аверлэй)

en: INSPIRE buildings for Norway.
be: Будынкі ў Нарвегіі ад INSPIRE

en: Kartverket Zoning Plans overlay
be: Планы занавання ад Kartverket (аверлэй)

en: Municipality zoning plans: 1) underground, 2) on ground, 3) over ground, 4) seabed, 5) in water.
be: Планы муніцыпальнага занавання: 1) падземны, 2) наземны, 3) надземны, 4) марское дно, 5) у вадзе.

en: NVE Electricity Network overlay
be: NVE - аверлэй электрасеткаў

en: Power lines (high voltage network) including transformers, submarine cables and pylons. Local distribution network is not included.
be: Лініі электраперадачы (высакавольтная сетка), уключаючы трансфарматары, падводныя кабелі і апоры. Лакальныя размеркавальныя сеткі не ўключаны.

en: NVE Hydropower Plants overlay
be: NVE - аверлэй гідраэлектрастанцыяў

en: Hydropower plants including waterways (tunnel, canal, pipeline) and dams
be: Гідраэлектрастанцыі, уключаючы водныя шляхі (тунэлі, каналы, трубаправоды) і плаціны

en: NVE Wind Power Plants overlay
be: NVE - аверлэй ветраэлектрастанцыяў

en: Wind power turbines, farms and concession areas (blue: planned, light green: construction, dark green: built).
be: Ветраныя турбіны, ветраэлектрастанцыі і канцэсійныя зоны (сіні: планаваныя, светла-зялёны: што будуюцца, цёмна-зялёны: пабудаваныя).

en: NVE Avalanche Danger Areas overlay
be: NVE - аверлэй зонаў лавіннае небяспекі

en: Potential snowslide areas, computed from theoretical height model. Valid for drops higher than 20-50 meters. Dark red=trigger area.
be: Вобласці магчымых снежных абвалаў, вылічаныя па тэарэтычнай вышыннай мадэлі. Прыдатная для схілаў вышэй 20-50 метраў. Цёмна-чырвоны=трыгерная зона.

en: NOD Offshore Installations overlay
be: Нарвежскі марскі дырэктарат (NOD): марскія платформы (аверлэй)

en: Production platforms and oil/natural gas fields on the Norwegian continental shelf
be: Платформы і радовішчы нафты і газу на нарвежскім кантынентальным шэльфе

en: Fiskeridirektoratet Aquaculture overlay
be: Fiskeridirektoratet: аверлэй аквакультуры

en: Aquaculture/marine farms (licensed sites, may not yet have any installations)
be: Аквакультурные/марыкультурные фермы (ліцэнзаваныя месцы, могуць быць пакуль без усталяванага абсталявання)

en: Kystverket Navigational Aid overlay
be: Kystverket: аверлэй навігацыйных арыенціраў

en: Beacons, buoys, lights and fairways maintained by the Norwegian Coastal Administration
be: Маякі, буі, агні і фарватары, абслугоўваныя Нарвежскаю берагавою адміністрацыяю

en: Miljødirektoratet Protected Areas overlay
be: Miljodirektoratet: аверлэй ахоўваных тэрыторыяў

en: Norwegian national parks, nature reserves and other protected areas and objects from Naturbase, including Svalbard/Spitsbergen
be: Нарвежскія нацыянальныя паркі, запаведнікі і іншыя ахоўваныя тэрыторыі і аб’екты з Naturbase, уключаючы Шпіцберген

en: Miljødirektoratet Public Recreation Areas overlay
be: Miljodirektoratet: аверлэй зонаў масавага адпачынку

en: Public recreation areas with State ownership ("friluftsområder").
be: Зоны масавага адпачынку, змешчаныя ў грамадскай уласнасці ("friluftsomrader").

en: Miljødirektoratet Urban and Vacation Areas overlay
be: Miljodirektoratet: аверлэй гарадскіх і загарадных зон

en: Urban settlements and vacation home areas.
be: Зоны гарадскіх селішчаў і загарадных хат.

en: Miljødirektoratet Snowmobile overlay
be: Miljødirektoratet: оверлей трасс снегоходов

en: Permitted snowmobile/scooter tracks.
be: Дазволеныя трасы для снегаходаў і снежных скутараў.

en: Riksantikvaren Heritage Sites overlay
be: Riksantikvaren: аб’екты культурнай спадчыны

en: Archeological and architectural monuments/sites and cultural environments protected by law (''enkeltminner'') from the Norwegian Directorate for Cultural Heritage
be: Археалагічныя і архітэктурныя манументы/аб’екты і культурныя асяроддзі, абароненыя законам, ад Нарвежскага дырэктарата па культурнай спадчыне

en: DMF Mines overlay
be: Аверлэй шахтаў DMF

en: Caution areas for mines from the Norwegian Directorate of Mining
be: Небяспечныя вобласці шахтаў ад Нарвежскай управы горнае прамысловасці

en: SSB Urban Areas overlay
be: Аверлэй гарадскіх тэрыторыяў (SSB)

en: Human settlements of at least 200 people with less than 200 meters between households
be: Селішчы з насельніцтвам не меней 200 чалавек і адлегласцю паміж домаўласніцтвамі не больш за 200 метраў

en: SSB City Centres overlay
be: SSB - аверлэй гарадскіх цэнтраў

en: Downtown areas with significant commercial and service activities.
be: Дзелавыя часткі гарадоў са значнаю актыўнасцю ў сферах камерцыі і паслугаў.

en: Oslo Urban Environment options (layer)
be: Параметры гарадскога асяроддзя Осла (пласт)

en: Environment data from the Municipality of Oslo, Agency for Urban Environment.
be: Дадзеныя пра гарадское асяроддзе ад агенцтва гарадскога асяроддзя муніцыпалітэта Осла.

en: Norwegian mountain biking map from OSM (max zoom 14-16, varies per region)
be: Нарвежская карта маршрутаў горных ровараў з OSM (макс. маштаб 14-16, залежыць ад рэгіёна)

en: NPI Svalbard Orthophoto
be: NPI - артаздымкі Шпіцбергена

en: Orthophoto for Svalbard/Spitsbergen from the Norwegian Polar Institute
be: Артаздымкі Шпіцбергена ад Нарвежскага Палярнага Інстытута

en: NPI Svalbard topo
be: NPI - тапакарта Шпіцбергена

en: Topographic map for Svalbard from the Norwegian Polar Institute
be: Тапаграфічная карта Шпіцбергена ад Нарвежскага Палярнага Інстытута

en: NPI Svalbard detailed topo
be: NPI - дэталёвая тапакарта Шпіцбергена

en: Detailed topographic map for Longyearbyen, Barentsburg and Ny-Ålesund from the Norwegian Polar Institute
be: Падрабязная тапаграфічная карта Лонгйіра, Барэнцбурга і Ню-Олесунна ад Нарвежскага Палярнага Інстытута

en: NPI Svalbard satellite
be: NPI - спадарожнікавыя здымкі Шпіцбергена

en: Satellite imagery for Svalbard from the Norwegian Polar Institute/USGS Landsat
be: Спадарожнікавыя здымкі Шпіцбергена ад Нарвежскага Палярнага Інстытута/USGS Landsat

en: imagico.de: Svalbard mosaic
be: imagico.de: мазаіка Шпіцбергена

en: Sentinel-2 mosaic of Svalbard (true color)
be: Sentinel-2 - мазаіка Шпіцбергена (натуральныя колеры)

en: NPI Jan Mayen topo
be: NPI - тапакарта Ян-Маена

en: Topographic map for Jan Mayen from the Norwegian Polar Institute
be: Тапаграфічная карта вострава Ян-Маен ад Нарвежскага Палярнага Інстытута

en: imagico.de: Western Karakoram
be: Здымкі з imagico.de: заходняя частка Каракарума

en: Represents approximately minimum snow cover so can be well used for glacier mapping (true color)
be: Прыблізна адлюстроўвае мінімальны снежны полаг, таму добра падыходзіць для картаграфавання леднікоў (натуральныя колеры)

en: Gaza Strip - Pléiades - 2014/07/06
be: Сектар Газа - Pléiades - 06.07.2014

en: Gaza Strip - Pléiades - 2014/07/06 (NIR)
be: Сектар Газа - Pléiades - 06.07.2014 (NIR)

en: imagico.de: Panama Canal - Pacific side
be: Здымкі з imagico.de: Панамскі канал - ціхаакіянскі бок

en: New locks with less clouds than in the Sentinel-2 image - make sure to check image alignment (true color)
be: Новыя шлюзы з меншай колькасцю аблокаў, чым на здымках Sentinel-2 - праверце прывязку здымкаў (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Panama Canal
be: Здымкі з imagico.de: Панамскі канал

en: Images of the new locks (but partly cloudy) (true color)
be: Здымкі новых шлюзаў (часткова хмарныя) (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Vanatinai
be: Здымкі з imagico.de: Ванацінаі

en: Coarse coastline due to cloud cover in Bing/Mapbox (true color)
be: Грубая лінія ўзбярэжжа з-за хмарнага полага ў Bing/Mapbox (натуральныя колеры)

en: imagico.de: New Ireland
be: Здымкі з imagico.de: Новая Ірландыя

en: Many missing islands in OSM (mostly mapped meanwhile) (true color)
be: Шмат астравоў, што адсутнічалі ў OSM (цяпер галоўным чынам абмаляваны) (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Coropuna
be: Здымкі з imagico.de: Карапуна

en: imagico.de: Willkanuta Mountains and Quelccaya Ice Cap
be: Здымкі з imagico.de: хрыбет Кардыльера-дэ-Вільканота і ледавіковая шапка Келькая

en: Poor and outdated imagery in other sources (true color)
be: Дрэнныя і састарэлыя здымкі ў іншых крыніцах (натуральныя колеры)

en: Lupang Arenda, Taytay Drone Imagery
be: Лупанг Арэнда, муніцыпалітэт Тайтай (здымкі з дрона)

en: Pangasinán/Bulacan (Philippines HiRes)
be: Пангасінан/Булакан (Філіпіны HiRes)

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMTS
be: Geoportal 2: артафотакарта (спадарожнікавыя здымкі) WMTS

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMS
be: Geoportal 2: Артафотаплан (аэрафотаздымка) WMS

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image)
be: Geoportal 2: артафотаплан з высокім разрозненнем (аэрафотаздымка)

en: The aerial image is not available for the whole country.
be: Аэрафотаздымкі даступныя не для ўсёй тэрыторыі краіны.

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image) WMTS
be: Geoportal 2: Артафотаплан высокага разрознення (аэрафотаздымка) WMTS

en: Geoportal 2: Time Orthophotomap (aerial image) WMS
be: Geoportal 2: Час Артафотакарты (аэрафотаздымак) WMS

en: Geoportal 2: True Orthophotomap (aerial image) WMS
be: Geoportal 2: артафотакарта ў натуральных колерах (аэрафотаздымка) WMS

en: Geoportal 2: Ewidencja budynków WMS
be: Geoportal 2: WMS контураў будынкаў

en: Geoportal 2: Granice działek
be: Geoportal 2: межы ўчасткаў

en: Geoportal 2: Punkty adresowe
be: Geoportal 2: адрасныя кропкі

en: Geoportal 2: Nazwy ulic
be: Geoportal 2: назвы вуліц

en: Geoportal 2: PRNG (geo names)
be: Geoportal 2: PRNG (тапонімы)

en: Geoportal 2: ISOK hillshade
be: Геапартал 2: рэльеф ISOK

en: Forest database BDoL (overlay)
be: База дадзеных пра лясы BDoL (аверлэй)

en: Będzin: Orthophotomap 2013 (aerial image)
be: Бэндзін: спадарожнікавыя артаздымкі 2013

en: Imagery only accessible from a Polish IP address.
be: Адлюстраванні даступныя толькі з польскіх IP-адрасоў.

en: Będzin: Buildings
be: Бэндзін: будынкі

en: Będzin: Addresses
be: Бэндзін: адрасы

en: Bytom: Orthophotomap 2012 (aerial image)
be: Бытам: артафотакарта 2012 (спадарожнікавыя здымкі)

en: Bytom: Fotoplan 2014 (aerial image)
be: Бытам: фотаплан 2014

en: Bytom: Orthophotomap 2016 (aerial image)
be: Бытам: артафотакарта 2016 (аэрафотаздымка)

en: Bytom: Buildings
be: Бытам: будынкі

en: Częstochowa: Buildings
be: Чэнстахова: будынкі

en: Częstochowa: Orthophotomap 2011 (aerial image)
be: Чэнстахова: артафотакарта 2011 (спадарожнікавыя здымкі)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2013 (aerial image)
be: Чэнстахова: артафотакарта 2013 (спадарожнікавыя здымкі)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2014 (aerial image)
be: Чэнстахова: артафотакарта 2014 (спадарожнікавыя здымкі)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2015 (aerial image)
be: Чэнстахова: артафотакарта 2015 (аэрафотаздымак)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2016 (aerial image)
be: Чэнстахова: артафотакарта 2016 (аэрафотаздымак)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2017 (aerial image)
be: Чэнстахова: артафотакарта 2017 (аэрафотаздымак)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2021 (aerial image)
be: Чэнстахова: артафотакарта 2021 (аэрафотаздымкі)

en: Gliwice: Orthophotomap 2013 (aerial image)
be: Глівіцы: артафотакарта 2013 (спадарожнікавыя здымкі)

en: Gliwice: Orthophotomap 2017 (aerial image)
be: Глівіцы: артафотакарта 2017 (аэрафотаздымкі)

en: Gliwice: Orthophotomap 2018 (aerial image)
be: Глівіцы: артафотакарта 2018 (аэрафотаздымкі)

en: Gliwice: Orthophotomap 2020 (aerial image)
be: Глівіцы: артафотакарта 2020 (аэрафотаздымкі)

en: Gliwice: Buildings
be: Глівіцы: будынкі

en: Łódź: Buildings
be: Лодзь: будынкі

en: Łódź: Orthophotomap 2019 (aerial image)
be: Лодзь: артафотакарта 2019 (аэрафотаздымка)

en: Powiat dębicki: Buildings
be: Дэмбіцкі павет: будынкі

en: Powiat łańcucki: Buildings
be: Ланьцуцкі павет: будынкі

en: Powiat ropczycko-sędziszowski: Buildings
be: Рапчыцка-Сэндзішоўскі павет: будынкі

en: Powiat rzeszowski: Buildings
be: Жэшоўскі павет: будынкі

en: Powiat rzeszowski: Orthophotomap (aerial image)
be: Жэшоўскі павет: артафотакарта (спадарожнікавыя здымкі)

en: Powiat stalowowolski: Buildings
be: Сталевавольскі павет: будынкі

en: Poznań: Orthophotomap 2014 (aerial image)
be: Познань: артафотакарта 2014 (спадарожнікавыя здымкі)

en: Poznań: Orthophotomap 2016 (aerial image)
be: Познань: артафотакарта 2016 (спадарожнікавыя здымкі)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image)
be: Познань: апошняя артафотакарта (аэрафотаздымак)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image) WMTS
be: Познань: WMTS свежага артафотаплана (аэрафотаздымка)

en: Przemyśl: Buildings
be: Пшэмысль: будынкі

en: Przemyśl: Ortophotomap (aerial image)
be: Пшэмысль: артафотакарта (спадарожнікавыя здымкі)

en: Ruda Śląska: Orthophotomap (aerial image)
be: Руда Слёнска: артафотакарта (спадарожнікавыя здымкі)

en: Siemianowice Śląskie: Orthophotomap (aerial image)
be: Семянавіцы Слёнске: артафотакарта (спадарожнікавыя здымкі)

en: Siemianowice Śląskie: Buildings
be: Семянавіцы Слёнске: будынкі

en: Zabrze: Orthophotomap 2011 (aerial image)
be: Забжэ: артафотакарта 2011 (спадарожнікавыя здымкі)

en: Warszawa: Orthophotomap 2021 (aerial image)
be: Варшава: артафотакарта 2021 (спадарожнікавыя здымкі)

en: Wrocław: Orthophotomap 2015 (aerial image)
be: Вроцлаў: артафотакарта 2015 (спадарожнікавыя здымкі)

en: Wrocław: Orthophotomap 2018 (aerial image)
be: Вроцлаў: артафотакарта 2018 (аэрафотаздымка)

en: Orthophotos of the northern portion of mainland Portugal RGB - 25cm - 2021 (DGT)
be: Артафота паўночнай часткі мацерыковай Партугаліі RGB - 25 см - 2021 (DGT)

en: Orthophotos of the northern portion of mainland Portugal IRG - 25cm - 2021 (DGT)
be: Артафота паўночнай часткі мацерыковай Партугаліі IRG - 25 см - 2021 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 25cm - 2018 (DGT)
be: Артафота Кантынентальнай Партугаліі - 25 см - 2018 (DGT)

en: Orthophotos of the coastal areas of mainland Portugal - 10cm - 2014-2015 (DGT)
be: Артафота  берагавых зон Кантынентальнай Партугаліі - 10 см - 2014-2015 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 50 cm - 2004-2006 (DGT)
be: Артафота мацерыковай Партугаліі - 50 см - 2004-2006 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 1m - 1995 - Fake Color (DGT)
be: Артафота мацерыковай Партугаліі - 1 м - 1995 - псеўдаколеры (DGT)

en: Elevation hillshade of the coastal areas of mainland Portugal - 2m - 2014-2015 (DGT)
be: Зацяненне рэльефу прыбярэжных раёнаў Кантынентальнай Партугаліі - 2 м - 2014-2015 (DGT)

en: Official Administrative Charter of Portugal - CAOP 2022 (Mainland - Boundaries)
be: Афіцыйная адміністрацыйная карта Партугаліі - CAOP 2022 (Мацярык - Межы)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2018 (DGT)
be: Карта землекарыстання і глебакарыстання Кантынентальнай Партугаліі - 2018 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2015 (DGT)
be: Карта землекарыстання і глебакарыстання Кантынентальнай Партугаліі - 2015 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2010 (DGT)
be: Карта землекарыстання і глебакарыстання Кантынентальнай Партугаліі - 2010 (DGT)

en: Portugal Topographic Map (valentim.org)
be: Тапаграфічная карта Партугаліі (valentim.org)

en: Institute for Nature Conservation and Forests - GIS
be: Інстытут аховы прыроды і лясоў - ГІС

en: imagico.de: Kerch Strait
be: Здымкі з imagico.de: Керчанскі праліў

en: State of bridge construction in August 2016 (true color)
be: Стан пабудовы моста ў жніўні 2016 (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Kerch Strait 2018
be: imagico.de: Керчанскі праліў, 2018

en: Bridge and surrounding after completion in April 2018 (true color)
be: Крымскі мост і наваколлі пасля завяршэння будаўніцтва ў красавіку 2018 (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Pechora Sea Coast
be: imagico.de: узбярэжжа Пячорскага мора

en: Sentinel-2 image of the Pechora Sea coast in autumn 2016 (true color)
be: Здымкі Sentinel-2 берагі Пячорскага мора ўвосень 2016 (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2016
be: Здымкі з imagico.de: выспа Ушакова, жнівень 2016

en: Late summer imagery with few clouds (superseeded by newer image) (true color)
be: Адлюстраванне позняга лета з невялікай колькасцю аблокаў (заменена навейшым адлюстраваннем) (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2020
be: imagico.de: Выспа Ўшакова, жнівень 2020

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds (true color)
be: Новыя летнія здымкі з малою воблачнасцю (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Northern Dvina delta at low tide
be: imagico.de: дэльта Паўночнае Дзвіны падчас адліву

en: Beaches, tidal flats and other costal forms (true color)
be: Пляжы, прыліўныя водмелі і іншыя берагавыя структуры (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Northern and Polar Ural mountains August 2016
be: Здымкі з imagico.de: Паўночны і Палярны Урал, жнівень 2016

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds - caution: not all visible snow is glaciers (true color)
be: Новыя летнія здымкі з малою воблачнасцю - увага: не ўвесь бачны снег з’яўляецца леднікамі (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Vostochny Cosmodrome
be: Здымкі з imagico.de: касмадром Усходні

en: Recent image showing newest features (superseeded by newer image) (true color)
be: Нядаўняе адлюстраванне з найновымі ўласцівасцямі (заменена навейшым адлюстраваннем) (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Vostochny Cosmodrome 2020
be: imagico.de: Касмадром Усходні, 2020

en: September 2020 image with autumn colors (true color)
be: Здымак ад верасня 2020 у восеньскіх колерах (натуральныя колеры)

en: Singapore Landlot
be: Сінгапур - зямельныя ўчасткі

en: Singapore OneMap
be: Сінгапур OneMap

en: Freemap.sk Car
be: Freemap.sk Аўтамабільная

en: Freemap.sk Hiking
be: Freemap.sk Пешаходная

en: Freemap.sk Bicycle
be: Freemap.sk (роварная)

en: Freemap.sk Ski
be: Freemap.sk Лыжная

en: Slovakia Historic Maps
be: Славакія: гістарычныя карты

en: Ortofotomozaika SR 2020-2022
be: Артафотамазаіка СР 2020-2022

en: Ortofotomozaika SR 2017-2019
be: Артафотамазаіка СР 2017-2019

en: Kataster
be: Кадастр

en: DTM 5.0 gray terrain shading
be: DTM 5.0 зацяненне рэльефу шэрым колерам

en: DTM 5.0 light terrain shading
be: DTM 5.0 светлае зацяненне рэльефу

en: DSM 1.0 gray surface shading
be: DSM 1.0 зацяненне паверхні шэрым колерам

en: RABA-KGZ: Slovenia farmland use
be: RABA-KGZ: Славенія - выкарыстанне сельгасзямель

en: RABA-KGZ: Slovenia built-up areas
be: RABA-KGZ: Славенія - вобласці забудовы

en: GURS: Building outlines
be: GURS: контуры будынкаў

en: GURS: Road lines
be: GURS: дарогі

en: GURS: DOF050 Orthophoto, DTK5... (WMTS)
be: GURS: артафота DOF050, DTK5... (WMTS)

en: GURS: Slovenia orthophoto 25cm (DOF025)
be: GURS: артафота Славеніі 25 см (DOF025)

en: Slovenia orthophoto 25cm/pixel (GURS DOF025), hosted by Level2.si
be: Славенія, артафота 25 см/піксель (GURS DOF025), змесцавана на Level2.si

en: ARSO: LIDAR hillshade (WMTS)
be: ARSO: лідарнае адмыванне рэльефу (WMTS)

en: MK: LIDAR hillshade+buildings (WMTS)
be: MK: лідарнае зацяненне+будынкі (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2023 (WMTS)
be: Любляна: Артафота 2023 (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2022 (WMTS)
be: Любляна: артафота 2022 (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2020 (WMTS)
be: Любляна: артафота 2020 (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2019 (WMTS)
be: Любляна: Артафота 2019 (WMTS)

en: Ljubljana: Zazidalna situacija (WMTS)
be: Любляна: Цяжкая сітуацыя (WMTS)

en: City of Cape Town 2013 Aerial
be: Гарадская акруга Кейптаўн: аэраздымка 2013

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 12cm ground sample distance
be: Толькі для выкарыстання ў OpenStreetMap. Аэрафотаздымкі муніцыпальнае вобласці Кейптаўна. Памер пікселя на мясцовасці (GSD) - 12 см

en: City of Cape Town 2015 Aerial
be: Кейптаўн, аэрафотаздымка 2015

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 8cm ground sample distance
be: Толькі для выкарыстання ў OpenStreetMap. Аэрафотаздымкі муніцыпальнае вобласці Кейптаўна. Памер пікселя на мясцовасці (GSD) - 8 см

en: City of Cape Town 2017 Aerial
be: Гарадская акруга Кейптаўн, аэрафотаздымка 2017

en: 2017 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
be: Артарэктыфікаваная каляровая мазаіка за студзень 2017 гады. Арыгіналы здымкаў прыналежаць кампаніі CCT. Малюнак знята лічбавай камерай, што дазволіла атрымаць піксель мазаікі памерам 0,08 м. Сціснута да 20-кратнага сціску ecw. Планіметрычная дакладнасць чакаецца ў межах 0,3 м. Лічбавы файл для некамерцыйных мэт без абмежаванняў.

en: City of Cape Town 2018 Aerial
be: Гарадская акруга Кейптаўн, аэрафотаздымка 2018

en: 2018 February orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
be: Артарэктыфікаваная каляровая мазаіка за люты 2018 гады. Арыгіналы здымкаў прыналежаць кампаніі CCT. Малюнак знята лічбавай камерай, што дазволіла атрымаць піксель мазаікі памерам 0,08 м. Сціснута да 20-кратнага сціску ecw. Дакладнасць планіметрыі чакаецца ў межах 0,3 м. Лічбавы файл для некамерцыйных мэт без абмежаванняў.

en: City of Cape Town 2019 Aerial
be: Аэраздымка горада Кейптаўн 2019

en: 2019 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
be: Артарэктыфікаваная каляровая мазаіка за студзень 2019 гады. Арыгінальныя здымкі прыналежаць кампаніі CCT. Адлюстраванне знята лічбавай камерай, што дазволіла атрымаць піксель мазаікі памерам 0,08 м. Сціснута да 20-кратнага сціску ecw. Планіметрычная дакладнасць чакаецца ў межах 0,3 м. Лічбавы файл для некамерцыйных мэт без абмежаванняў.

en: City of Cape Town 2020 Aerial
be: Аэраздымка горада Кейптаўн 2020

en: 2020 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
be: Артарэктыфікаваная каляровая мазаіка 2020 студзеня. Арыгіналы здымкаў прыналежаць кампаніі CCT. Адлюстраванне знята лічбавай камерай, што дазволіла атрымаць піксель мазаікі памерам 0,08 м. Сціснута да 20-кратнага сціску ecw. Планіметрычная дакладнасць чакаецца ў межах 0,3 м. Лічбавы файл для некамерцыйных мэт без абмежаванняў.

en: City of Cape Town 2021 Aerial
be: Аэраздымка горада Кейптаўн 2021

en: 2021 March orthorectified colour mosaic (updated: version 3). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
be: Артарэктыфікаваная каляровая мазаіка 2021 сакавіка (абноўленая версія 3). Арыгінальныя здымкі прыналежаць кампаніі CCT. Адлюстраванне атрымана з дапамогай лічбавай камеры, што дазволіла атрымаць піксель мазаікі памерам 0,08 м. Сціснута да 10-кратнага сціску ecw. Планіметрычная дакладнасць чакаецца ў межах 0,3 м. Лічбавы файл для некамерцыйных мэт без абмежаванняў.

en: City of Cape Town 2022 Aerial
be: Аэраздымка горада Кейптаўн 2022

en: 2022 January orthorectified colour mosaic (updated: version 2.1). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
be: Артарэктыфікаваная каляровая мазаіка 2022 студзеня (абноўлена: версія 2.1). Арыгіналы здымкаў прыналежаць кампаніі CCT. Адлюстраванне атрымана з дапамогай лічбавай камеры, што дазваляе атрымаць піксель мазаікі памерам 0,08 м. Сціснута да 10-кратнага сціску ecw. Планіметрычная дакладнасць чакаецца ў межах 0,3 м. Лічбавы файл для некамерцыйных мэт без абмежаванняў.

en: City of Cape Town 2023 Aerial
be: Аэрафотаздымка горада Кейптаўн 2023

en: 2023 January orthorectified colour mosaic (updated: version 4). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
be: Ортарэктыфікаваная каляровая мазаіка ад студзеня 2023 гады (абноўлена: версія 4). Арыгінальныя здымкі прыналежаць кампаніі CCT. Здымкі зроблены лічбавай камерай, што дазволіла атрымаць піксель мазаікі памерам 0,08 м. Сціснута да 10-кратнага сціску ecw. Планіметрычная дакладнасць чакаецца ў межах 0,3 м. Лічбавы файл не абмежаваны для выкарыстання ў некамерцыйных мэтах.

en: South Africa CD:NGI Aerial
be: Паўднёвая Афрыка CD: NGI аэрафотаздымкі

en: imagico.de: Leskov Island ASTER
be: Здымкі з imagico.de: выспа Ляскова (ASTER)

en: Missing in other image sources (true color with estimated blue)
be: Адсутнае ў іншых крыніцах здымкаў (натуральныя колеры з адноўленым сінім каналам)

en: imagico.de: Scott Island
be: Здымкі з imagico.de: выспа Скота

en: Missing in other image sources (true color)
be: Адсутнае ў іншых крыніцах здымкаў (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Leskov Island Landsat
be: Здымкі з imagico.de: выспа Ляскова (Landsat)

en: imagico.de: Clerke Rocks
be: Здымкі з imagico.de: Скалы Клерк

en: imagico.de: Shag Rocks
be: Здымкі з imagico.de: Скалы Шаг

en: Mapa base de España
be: Базавая карта Іспаніі

en: Cartography of the National Geographic Institute and the Geographic Center of the Army
be: Картаграфія ад Нацыянальнага геаграфічнага інстытута і Геаграфічнага цэнтра войска

en: Catastro Spain
be: Кадастравая карта Іспаніі

en: Cadastral Cartography of the General Directorate of Cadastre
be: Кадастравыя карты ад Галоўнага кіравання кадастра Іспаніі

en: LiDAR Spain
be: Лідарныя здымкі Іспаніі

en: LiDAR Digital Surface Model generated by composition of four layers: shading, buildings, vegetation and hydrography.
be: Лідарная лічбавая мадэль паверхні, згенераваная з 4 пластоў: зацяненне, будынкі, расліннасць і гідраграфія.

en: PNOA Spain
be: PNOA Іспанія

en: Most recent orthophotos of the PNOA project (National Plan for Aerial Orthophotography)
be: Найноўшыя артафота ад праекта PNOA (National Plan for Aerial Orthophotography)

en: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Canary Islands
be: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Канарскія астравы

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 12.5 or 10 cm/pixel in urban areas, and 20 cm/pixel elsewhere. Older in some urban areas than the lower-resolution "GRAFCAN OrtoExpress".
be: Здымкі Канарскіх астравоў з высокім разрозненнем: 12.5 ці 10 см/піксел у гарадскіх раёнах і 20 см/піксел усё астатняе. У некаторых гарадскіх раёнах больш старыя, чым здымкі «GRAFCAN OrtoExpress» з ніжэйшым разрозненнем.

en: GRAFCAN OrtoExpress - Canary Islands
be: GRAFCAN OrtoExpress - Канарскія астравы

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 20 cm/pixel. More recent in some urban areas than the higher-resolution "GRAFCAN OrtoExpress Urbana".
be: Здымкі Канарскіх астравоў з высокім разрозненнем: 20 см/піксел. У некаторых гарадскіх раёнах навей, чым здымкі «GRAFCAN OrtoExpress Urbana» з больш высокім разрозненнем.

en: ITACyL - Castile and León
be: ITACyL - Кастылія і Леон

en: IDEIB - Balearic Islands
be: IDEIB - Балеарскія астравы

en: Base Map - Geoportal of Santiago de Compostela
be: Базавая карта - геапартал Сант’яга-дэ-Кампастэла

en: SITNA - Ortophoto Navarre
be: SITNA - артафота Наварры

en: SITNA - Basemap Navarre
be: SITNA - базавая карта Наварры

en: ICGC - Ortophoto Catalonia
be: ICGC - артафота Каталоніі

en: ICGC - Topo Catalonia
be: ICGC - тапаграфія Каталоніі

en: imagico.de: Adams Bridge
be: Здымкі з imagico.de: Адамаў Мост

en: Supplementing incomplete coverage in other sources (true color)
be: Што папаўняюць няпоўнае пакрыццё ў іншых крыніцах (натуральныя колеры)

en: Lantmäteriet Topographic Map
be: Lantmateriet - тапаграфічная карта

en: Topographic map of Sweden 1:50 000
be: Тапаграфічная карта Швецыі 1:50 000

en: Lantmäteriet Economic Map ca. 1950-1978
be: Lantmäteriet: эканамічная карта ок. 1950-1978 гг.

en: Scan of ´Economic maps´ ca. 1950-1978
be: Сканы «Эканамічных карт» ок. 1950-1978 гг.

en: Lantmäteriet General Staff Map 1859-1979
be: Lantmäteriet: карты Генеральнага штаба 1859-1979

en: Scan of ´Generalstabskartan´ 1859-1979
be: Сканы «карт Генеральнага штаба» 1859-1979 гг.

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1960
be: Lantmateriet - гістарычныя артаздымкі 1960

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1955–1965. Older and younger pictures may occur.
be: Мазаіка швецкіх артафота за перыяд 1955–1965 г. Могуць сустракацца больш раннія ці познія здымкі.

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1975
be: Lantmateriet - гістарычныя артаздымкі 1975

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1970–1980. Is under construction.
be: Мазаіка швецкіх артафота за перыяд 1970–1980 г. Падчас распрацоўкі.

en: Lantmäteriet Historic Orthophotos options
be: Lantmateriet: варыянты гістарычных артафота

en: Mosaic of Swedish orthophotos, including from the period 1993–2005.
be: Мазаіка артафота Швецыі, уключаючы перыяд 1993–2005 гг.

en: Trafikverket Road Network (overlay)
be: Trafikverket: дарожная сетка (аверлэй)

en: Swedish NVDB road network
be: Звесткі пра дарожную сетку са швецкае нацыянальнае базы дарожных дадзеных

en: Trafikverket Road Network extra (overlay)
be: Trafikverket: дадатковыя дадзеныя пра дарожную сетку (аверлэй)

en: Swedish NVDB extra details: Highway reference, traffic calming, rest area, bus stop, bridge, tunnel, speed camera
be: Дадатковыя дадзеныя са швецкае нацыянальнае базы дарожных дадзеных: пазначэнні дарог, сродкі заспакаення трафіку, зоны адпачынку, аўтобусныя прыпынкі, масты, тунэлі, дарожныя камеры

en: Trafikverket Road Network options (overlay)
be: Trafikverket - дарожная сетка, некалькі варыянтаў пластоў (аверлэй)

en: Swedish NVDB road network with several options for map layers
be: Дадзеныя пра дарожную сетку са швецкае базы дадзеных дарожных дадзеных з некалькімі варыянтамі пластоў карты

en: Trafikverket Railway Network (overlay)
be: Trafikverket: чыгуначная сетка (аверлэй)

en: Swedish railway network, including sidings
be: Швецкая сетка чыгунак, уключаючы станцыйныя шляхі і шляхі адмысловага прызначэння

en: Trafikverket Railway Network options (overlay)
be: Trafikverket - сетка чыгунак, некалькі варыянтаў пластоў (аверлэй)

en: Swedish railway network with several options for map layers
be: Швецкая сетка чыгунак з некалькімі варыянтамі пластоў карты

en: Naturvårdsverket Trails (overlay)
be: Маршруты Naturvardsverket (аверлэй)

en: Daily updated trails in or around nature reserves as recorded by Swedish Environmental Protection Agency
be: Штодня аднаўляемыя маршруты ўсярэдзіне ці вакол прыродаахоўных тэрыторыяў па дадзеных Швецкага агенцтва па ахове навакольнага асяроддзя

en: Naturvårdsverket Protected Areas options (overlay)
be: Naturvardsverket: ахоўваемыя прыродныя зоны, з выбарам варыянтаў (аверлэй)

en: Swedish national parks, nature reserves and other protected areas and objects
be: Швецкія нацыянальныя паркі, запаведнікі і іншыя ахоўваемыя прыродныя зоны і аб’екты

en: Riksantikvarieämbetet Protected Heritage Areas (overlay)
be: Riksantikvarieambetet: ахоўваемыя зоны культурнай спадчыны (аверлэй)

en: Protected areas for heritage buildings and religious heritage sites
be: Ахоўныя зоны для будынкаў культурнай і аб’ектаў рэлігійнай спадчыны

en: Riksantikvarieämbetet Heritage buildings (overlay)
be: Riksantikvarieambetet: будынкі, прызнаныя культурнай спадчынай (аверлэй)

en: Heritage buildings and churches
be: Будынкі і цэрквы культурнай і рэлігійнай спадчыны

en: Riksantikvarieämbetet Ruins (overlay)
be: Riksantikvarieambetet: разваліны (аверлэй)

en: Ruins of cultural-historical interst
be: Руіны культурна-гістарычнага значэння

en: Riksantikvarieämbetet Archaeological Sites and Monuments (overlay)
be: Riksantikvarieambetet: археалагічныя раскопкі і манументы (аверлэй)

en: Ancient and historical remains and monuments
be: Старажытныя і гістарычныя рэшткі і помнікі

en: SCB Urban Areas (overlay)
be: SCB гарадскія зоны (аверлэй)

en: Human settlements of at least 200 people with less than 500 meters between households
be: Населеныя пункты з прынамсі 200 жыхарамі і адлегласцю паміж домаўласніцтвамі меней 500 метраў

en: SCB Vacation Home Areas (overlay)
be: SCB зоны хат для загараднага адпачынку (аверлэй)

en: Contiguous areas that consist mainly of holiday homes; a collection of at least 50 holiday homes, where the distance between them does not exceed 150 metres
be: Сумежныя зоны, якія складаюцца галоўным чынам з хат для загараднага адпачынку. Утрымоўваюць не меней 50 хат, адлегласць паміж якімі не перавышае 150 метраў

en: SCB Industrial zones (overlay)
be: SCB прамысловыя зоны (аверлэй)

en: Geographically delimited areas which are characterized by large-scale and industrial land use
be: Геаграфічна абмежаваныя тэрыторыі, якія характарызуюцца буйнамаштабным і прамысловым землекарыстаннем

en: SCB Small Settlements (overlay)
be: SCB невялікія селішчы (аверлэй)

en: Contiguous areas of buildings with 50-199 inhabitants and no more than 150 metres between houses
be: Сумежныя зоны хат з агульным насельніцтвам 50-199 чалавек і адлегласцю паміж хатамі не больш за 150 метраў

en: Skolverket Schools (overlay)
be: Школы Skolverket (аверлэй)

en: Swedish schools.
be: Швецкія школы.

en: SVK Electricity Network (overlay)
be: Электрычная сетка SVK (аверлэй)

en: Swedish transmission network for electricity
be: Швецкая сетка перадачы электраэнергіі

en: Länsstyrelserna Wind Turbines (overlay)
be: Lansstyrelserna Ветраныя турбіны (аверлэй)

en: Opertional (black) and planned (green) wind turbiens. Data from Vindbrukskollen.
be: Дзейсныя (чорны) і планаваныя (зялёны) ветраныя турбіны. Дадзеныя з базы Vindbrukskollen.

en: Snowmobile map Sweden
be: Снегаходныя трасы (Швецыя)

en: Snowmobile trails
be: Снегаходныя трасы

en: Stockholm Orthophoto
be: Артафота Стакгольму

en: Orthophotos from the municipality of Stockholm 2019, CC0 license
be: Артаздымкі лена Стакгольм, 2019, ліцэнзія CC0

en: Sollentuna Orthophoto
be: Артафота Солентуны

en: Orthophotos from the municipality of Sollentuna 2016, open data
be: Камуна Солентуна - артафота 2016, адкрытыя дадзеныя

en: Lidingö Orthophoto
be: Артафота Лідзінгё

en: Orthophotos from the municipality of Lidingö 2012, CC0 license
be: Камуна Лідзінгё - артафота 2012, па ліцэнзіі CC0

en: Linköping Orthophoto
be: Артафота Лінчэпінга

en: Orthophotos from the municipality of Linköping 2010, open data
be: Камуна Лінчэпінг - артафота 2010, адкрытыя дадзеныя

en: Kalmar North Orthophoto 2014
be: Артафота поўначы Кальмара 2014

en: Orthophotos for the north coast of the municipality of Kalmar 2014
be: Артафота паўночнага ўзбярэжжа камуны Кальмар 2014

en: Kalmar South Orthophoto 2016
be: Артафота поўдня Кальмара 2016

en: Orthophotos for the south coast of the municipality of Kalmar 2016
be: Артафота паўднёвага ўзбярэжжа камуны Кальмар 2016

en: Kalmar Urban Orthophoto 2018
be: Артафота гарадскіх раёнаў Кальмара 2018

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2018
be: Артафота гарадскіх раёнаў камуны Кальмар 2018

en: Kalmar Urban Orthophoto 2020
be: Артафота гарадскіх тэрыторый Кальмара, 2020

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2020
be: Артафота гарадскіх тэрыторый камуны Кальмар, 2020

en: Gothenburg Orthophoto
be: Артафота Гётэбарга

en: Most recent orthophotos for Gothenburg municipality
be: Найноўшыя артаздымкі камуны  Гётэбарг

en: Gothenburg Historic Orthophoto options
be: Гістарычныя артафота Гётэбарга

en: Historic orthophotos for Gothenburg municipality
be: Гістарычныя артаздымкі камуны Гётэбарг

en: Gothenburg City map
be: Карта горада Гётэбарг

en: The city map is an overview map that describes Gothenburg. It contains general information about land, communications, hydrography, buildings, address numbers and street names, administrative division and other orientation text.
be: Аглядная карта горада Гётэбарг. Утрымоўвае агульную інфармацыю пра мясцовасць, камунікацыі, гідраграфію, будынкі, нумары хат і назвы вуліцаў, адміністрацыйнае дзяленне і іншыя тэксты, якія дапамагаюць зарыентавацца.

en: Gothenburg Hillshade
be: Гётэбарг - зацяненне рэльефу

en: Web map service presenting hillshade and slope based on the 2017 elevation model for City of Gothenburg. Resolution 0.5 meters per pixel.
be: Вэб-карта, якая паказвае зацяненне рэльефу і схілаў, заснаванае на лічбавай мадэлі рэльефу горада Гётэбарга 2017 года. Разрозненне 0,5 метра на піксель.

en: Örebro options 1 (overlay)
be: Аб’екты ў Эрэбру - частка 1 (аверлэй)

en: Public map features for Örebro municipality, part 1
be: Аб’екты агульнадаступнай карты муніцыпалітэта Эрэбру, частка 1

en: Örebro options 2 (overlay)
be: Аб’екты ў Эрэбру - частка 2 (аверлэй)

en: Public map features for Örebro municipality, part 2
be: Аб’екты агульнадаступнай карты муніцыпалітэта Эрэбру, частка 2

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2014)
be: Кантон Аргаў 25 см (AGIS 2014)

en: This imagery is provided via a proxy operated by https://sosm.ch/
be: Гэтыя здымкі падаюцца праз проксі-сервер, які кіруецца https://sosm.ch/

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2016)
be: Кантон Ааргау 25см (AGIS 2016)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2017)
be: Кантон Ааргау 25см (AGIS 2017)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2019)
be: Кантон Ааргау 25 см (AGIS 2019)

en: Kanton Aargau 20cm (AGIS 2020)
be: Кантон Аргау 20 см (AGIS 2020)

en: Kanton Aargau 50cm DTM/Hillshade
be: Кантон Ааргау 50 см лічбавая мадэль/адмыванне рэльефу

en: Kanton Zürich Orthophotos 2014/2015 10cm
be: Кантон Цюрых - артафота 2014/2015 10см

en: Kanton Zürich Orthophotos 2015/2016 10cm
be: Кантон Цюрых - артафота 2015/2016 10см

en: Kanton Zürich Orthophoto 2018 10cm
be: Кантон Цюрых - артафота 2018 10см

en: Kanton Zürich Orthophoto 2020 5cm
be: Кантон Цюрых: артафота 2020 5 см

en: Canton Zurich, Orthophoto ZH Spring 2021 RGB 5cm
be: Кантон Цюрых, артафота ZH вясна 2021 RGB 5 см

en: Kanton Zürich, Surface Hillshade 2014 50cm
be: Кантон Цюрых, зацяненне рэльефу паверхні 2014 50см

en: Kanton Zurich, Surface Hillshade 2017
be: Кантон Цюрых, зацяненне рэльефу паверхні 2017

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2014 50cm
be: Кантон Цюрых, зацяненне рэльефу мясцовасці 2014 50см

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2017
be: Кантон Цюрых, зацяненне рэльефу мясцовасці 2017

en: Canton Thurgau Base plan cadastral surveying
be: Кантон Тургау - базавы план кадастравае здымкі

en: Base plan cadastral surveying of the canton Thurgau coloured & black & white with properties, nomenclature, national, cantonal and municipal boundaries, individual objects, land cover, road names, contour lines and terrain model
be: Базавы план кадастравае здымкі кантона Тургау, каляровы і чорна-белы, з указаннем уласцівасцяў, наменклатуры, нацыянальных, кантанальных і муніцыпальных межаў, асобных аб’ектаў, расліннага полага, назваў дарогаў, контурных лініяў і мадэлі мясцовасці

en: Canton Thurgau cycle routes
be: Кантон Тургау - веламаршруты

en: Slow traffic: cycle path network (routes) indicated by signposts
be: Павольны дарожны рух: сетка веладарожак (маршрутаў), адзначаных дарожнымі знакамі

en: Canton Thurgau relief DTM
be: Кантон Тургау - лічбавая мадэль рэльефу

en: Digital representation of the terrain
be: Лічбавае прадстаўленне мясцовасці

en: Canton Thurgau hiking paths
be: Кантон Тургау - пешыя маршруты

en: Slow traffic: the course of the hiking trails with symbolic representations of signposts, underpasses, stairs and bridges. Information about the path surface and wheelchair accessibility.
be: Павольны дарожны рух: пешаходныя маршруты з сімвалічным уяўленнем паказальных знакаў, падземных пераходаў, усходаў і масткоў. Інфармацыя пра дарожнае пакрыццё і даступнасці для інвалідных крэслаў.

en: Canton Thurgau orthophoto 2017
be: Кантон Тургау, артафота 2017

en: City of St. Gallen
be: Горад Санкт-Гален

en: 7.5 cm orthophoto from 2018
be: Артафота 7,5 см ад 2018 г.

en: Stadt Uster Orthophoto 2008 10cm
be: Горад Устэр: артафота 2008 10см

en: City of Zürich base map
be: Цюрых - базавая карта

en: City of Zürich Overview map (Steets, buildings, house numbers)
be: Аглядная карта горада Цюрых (вуліцы, будынкі, нумары хат)

en: City of Zürich Orthophoto 2011
be: Цюрых - артафота 2011

en: City of Zürich Orthophoto 2013
be: Горад Цюрых - артафота 2013

en: City of Zürich Orthophoto 2013 quasi true
be: Горад Цюрых - квазісапраўдныя артафота 2013

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto RGB
be: Кантон Золатурн, найноўшыя артафота RGB

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto Infrared
be: Кантон Золатурн, найноўшыя артафота (інфрачырвоныя)

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2014 RGB
be: Кантон Золатурн, артафота 2014 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2015 RGB
be: Кантон Золатурн, артафота 2015 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2016 RGB
be: Кантон Золатурн, артафота 2016 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2017 RGB
be: Кантон Золатурн, артафота 2017 RGB

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2014 50cm
be: Кантон Золатурн, рэльеф DSM 2014 50 см

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2014 50cm
be: Кантон Золатурн - лічбавая мадэль мясцовасці 2014, 50 см

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2018
be: Кантон Золатурн, DSM рэльеф 2018

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2018
be: Кантон Золатурн, рэльеф DSM 2018

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2019
be: Кантон Золатурн, DSM рэльеф 2019

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2019
be: Кантон Золатурн, DTM рэльеф 2019

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2011)
be: Кантон Жэнева 5 см (SITG 2011)

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2016)
be: Кантон Жэнева 5 см (SITG 2016)

en: Canton of Geneva 20cm (SITG 2018)
be: Кантон Жэнева 20 см (SITG 2018)

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2019)
be: Кантон Жэнева, 5 см (SITG 2019)

en: Canton of Geneva, DSM (SITG 2014)
be: Кантон Жэнева, лічбавая мадэль паверхні (SITG 2014)

en: Canton of Geneva, DSM (SITG 2017)
be: Кантон Жэнева, DSM (SITG 2017)

en: Canton of Geneva, DSM (SITG 2019)
be: Кантон Жэнева, DSM (SITG 2019)

en: Canton of Geneva, DTM (SITG 2014)
be: Кантон Жэнева, DTM (SITG 2014)

en: Canton of Geneva, DTM (SITG 2017)
be: Кантон Жэнева, DTM (SITG 2017)

en: Canton of Geneva, DTM (SITG 2019)
be: Кантон Жэнева, лічбавая мадэль паверхні (SITG 2019)

en: Canton Fribourg 2016
be: Кантон Фрыбур 2016

en: Kanton Bern, Buildings
be: Кантон Берн, будынкі

en: Kanton Bern, Digital surface model 50cm, Relief
be: Кантон Берн - лічбавая мадэль паверхні, 50 см, рэльеф

en: Kanton Bern, Digital terrain model 50cm, Relief
be: Кантон Берн - лічбавая мадэль мясцовасці, 50 см, рэльеф

en: Stadt Bern 10cm/25cm (2012)
be: Горад Берн 10см/25см (2012)

en: Stadt Bern 10cm (2016)
be: Горад Берн 10см (2016)

en: Stadt Bern 10cm (2020)
be: Горад Берн 10 см (2020)

en: Stadt Bern 10cm (2023)
be: Горад Берн 10 гл (2023)

en: Geoinformation Stadt Bern, Amtliche Vermessung
be: Геаінфармацыя Горад Берн, афіцыйная кадастравая здымка

en: Plan for the land register of the city of Bern (coloured).
be: План зямельнага кадастра горада Берна (каляровы).

en: Ville de Nyon - Orthophoto 2016 HD 5cm/pi
be: Ньён- артафота 2016 HD 5 см/пікс.

en: Cartoriviera - Orthophoto 2012
be: Cartoriviera - артафота 2012

en: SIGIP - Orthophoto 2012
be: SIGIP - артафота 2012

en: Lausanne - Orthophoto 2016
be: Лазана - артафота 2016

en: Bonvillars Orthophoto 2013
be: Банвілар - артафота 2013

en: Fiez Orthophoto 2013
be: Фіез - артафота 2013

en: Kanton Basel-Stadt 2015
be: Кантон Базель-Штадт 2015

en: Kanton Basel-Stadt 2017
be: Кантон Базель-Штат 2017

en: Kanton Basel-Stadt 2020
be: Кантон Базель-Штадт 2020

en: Kanton Basel-Landschaft 10cm (2015)
be: Кантон Базель - ландшафт 10см (2015)

en: imagico.de: Central Alps in late September 2016
be: imagico.de: Цэнтральныя Альпы, канец верасня 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping - beware of some fresh snow at higher altitudes (true color)
be: Новыя здымкі для абмалёўкі леднікоў (натуральныя колеры). Улічыце наяўнасць свежага снега на вялікіх вышынях.

en: imagico.de: Western Alps autumn colors 2017
be: imagico.de: Заходнія Альпы, восеньскія колеры 2017

en: Autumn colors in the Alps, Jura and southwestern Germany  (true color)
be: Восеньскія колеры ў Альпах, горным масіве Юрась і паўднёва-заходняе Германіі (натуральныя колеры)

en: Kanton Zug 2011
be: Кантон Цуг 2011

en: Expansion: whole canton Resolution: 10cm per pixel Photo flight: 2011-04-01
be: Пакрыццё: увесь кантон. Разрозненне: 10 см/піксель. Дата палёту: 01.04.2011

en: Kanton Zug Nord 2016
be: Паўночная частка кантона Цуг 2016

en: Orthophoto for the northern part of the canton Zug. Flown on 20.04.2016. 10cm resolution per pixel. Coverage: Communities of Cham, Steinhausen and Baar, as well as parts of Zug.
be: Артафота паўночнай часткі кантона Цуг. Дата палёту 20.04.2016. Разрозненне 10 см/піксель. Пакрыццё: абшчыны Хам, Штайнхаузен і Бар, а таксама часці абшчыны Цуг.

en: Kanton Zug Gemeinde Zug Süd 2018
be: Кантон Цуг, паўднёвая частка суполкі Цуг 2018

en: Orthophoto for the southern part of the municipality of Zug. Flown by drone on several days in early April 2018. 10cm resolution per pixel. Coverage: Southern part of the community of Zug. Flying before leaves grow, without snow cover.
be: Артафота паўднёвай часткі муніцыпалітэта Цуг. Здымкі з дрона на працягу некалькіх дзён напачатку красавіка 2018 г. Разрозненне 10 см/піксель. Пакрыццё: паўднёвая частка абшчыны Цуг. Знята перад з’яўленнем лістоты, без снежнага полага.

en: Canton Zug (Walchwil and Zug (Alpli)) 2019
be: Кантон Цуг (Вальхвіль і Цуг (Альплі)) 2019

en: Canton Schaffhausen, relief 2013
be: Кантон Шафгаўзен, рэльеф 2013 года

en: Canton Schaffhausen, aerial imagery 2013
be: Кантон Шафгаўзен, аэрафотаздымкі 2013 года

en: Taiwan e-Map Open Data
be: Тайвань e-Map Open Data

en: Taiwan e-Map Open Data (with Contour Line)
be: Тайвань e-Map Open Data (з лініямі вышынь)

en: The emap from Taiwan National Land Surveying and Mapping Center
be: Электронная карта з Нацыянальнага цэнтра землеўпарадкавання і картаграфіі Тайваня (NLSC)

en: Taiwan Village Boundaries
be: Тайвань межы пасяленняў

en: Taiwan Land-Section Data
be: Тайвань Зямельны падзел

en: imagico.de: Mount Kilimanjaro 2016
be: Здымкі з imagico.de: Кіліманджара 2016

en: Aşgabat (high resolution)
be: Ашхабад (высокае разрозненне)

en: USGS 3D Elevation Program Contours
be: USGS праграма 3D-рэльефу: контуры

en: USGS 3D Elevation Program
be: Праграма здымкі 3D-рэльефу Геалагічнае службы ЗША

en: FSTopo - U.S. Forest Service
be: FSTopo - Лясная служба ЗША

en: National Agriculture Imagery Program
be: Нацыянальная праграма здымкі сельгасугоддзяў

en: The most recent year of 30/60cm 4-band DOQQs from the National Agriculture Imagery Program (NAIP) for each state in the contiguous United States.
be: 30/60 см 4-дыяпазонныя лічбавыя артафота-чвэрцьчатырохкутнікі (DOQQ) апошняга года з Нацыянальнай праграмы сельскагаспадарчых здымкаў (NAIP) для кожнага штата сумежных Злучаных Штатаў.

en: TIGER Roads 2014
be: Дарогі TIGER 2014

en: At zoom level 16+, public domain map data from the US Census. At lower zooms, only changes since 2006 minus changes already incorporated into OpenStreetMap
be: Пры маштабе 16+ public domain дадзеныя з Бюро перапісу насельніцтва ЗША. Пры ніжэйшых маштабах - толькі змены з 2006, акрамя ўжо ўключаных у OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2017
be: Дарогі TIGER 2017

en: Yellow = Public domain map data from the US Census. Red = Data not found in OpenStreetMap
be: Жоўты = агульнадаступныя (public domain) карты з перапісу насельніцтва ЗША. Чырвоны = дадзеныя не знойдзены ў OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2018
be: TIGER: дарогі 2018

en: TIGER Roads 2019
be: TIGER дарогі 2019

en: TIGER Roads 2020
be: Дарогі TIGER 2020

en: TIGER Roads 2021
be: TIGER Дарогі 2021

en: TIGER Roads 2022
be: TIGER Дарогі 2022

en: U.S. Forest Roads Overlay
be: Аверлэй лясных дарог ЗША

en: Highway: Green casing = unclassified. Brown casing = track. Surface: gravel = light brown fill, Asphalt = black, paved = gray, ground =white, concrete = blue, grass = green. Seasonal = white bars
be: Дарогі: зялёны контур = unclassified. Карычневы контур = track. Паверхня: gravel = светла-карычневае заліванне, asphalt = чорная, paved = шэрая, ground =белая, concrete = сіняя, grass = зялёная. Seasonal = белая штрыхоўка

en: USGS Imagery
be: Здымкі USGS

en: Public domain aerial imagery, mostly NAIP
be: Агульнадаступныя (public domain) аэрафотаздымкі, галоўным чынам NAIP

en: MassGIS L3 Parcels
be: MassGIS L3 - зямельныя ўчасткі

en: MassGIS 2021 Orthos
be: MassGIS 2021, артаздымкі

en: MassGIS 2019 Orthos
be: MassGIS - артафота 2019

en: MassGIS LIDAR Shaded Relief
be: Лідарнае зацяненне рэльефу ад MassGIS

en: MiSAIL Oakland County Imagery 2020
be: MiSAIL: здымкі акругі Окленд 2020

en: MiSAIL Oakland County Imagery 2023
be: MiSAIL здымкі акругі Окленд 2023

en: NC Latest Orthoimagery
be: Паўночная Караліна: найноўшыя артаздымкі

en: Most recent true color imagery for the state of North Carolina. The imagery has a pixel resolution of 6 inches and is comprised of imagery flown in 2018, 2019, 2020, and 2021
be: Самыя свежыя каляровыя здымкі штата Паўночная Караліна. Здымкі маюць піксельны дазвол 6 цаляў і складаюцца са здымкаў, зробленых у 2018, 2019, 2020 і 2021 гадах.

en: NH GRANIT 2021/2022 6-inch Orthophotos (Color)
be: NH GRANIT 2021/2022 6-цалевыя артафота (каляровыя)

en: Statewide 2021/2022 6-inch Orthophotography for New Hampshire
be: Артафота штата Нью-Гэмпшыр 2021/2022, 6 цаляў

en: NH GRANIT 2021/2022 6-inch Orthophotos (Infrared)
be: NH GRANIT 2021/2022 6-цалевыя артафота (інфрачырвоныя)

en: NH GRANIT LiDAR Hillshade 2022 (Northwest)
be: NH GRANIT лідарнае зацяненне 2022 (асвятленне з паўночнага захаду)

en: LiDAR-derived bare earth hillshaded terrain (illumination from the northwest) for New Hampshire. Generated from 7 separate LiDAR collections that covered the state as of 2022.  Collection dates range from 2011 to 2020.  Generally imagery is older in the north and newer in the south.
be: Лідарнае зацяненне рэльефу (асвятленне з паўночнага захаду) для штата Нью-Гемпшыр. Створана з 7 асобных лідарных набораў дадзеных, якія пакрываюць штат па стане на 2022 год. Даты здымкі з 2011 па 2020 г. Галоўным чынам здымкі старэй да поўначы і навейшыя на поўдні.

en: NH GRANIT LiDAR Hillshade 2022 (Northeast)
be: NH GRANIT лідарнае зацяненне 2022 (асвятленне з паўночнага ўсходу)

en: LiDAR-derived bare earth hillshaded terrain (illumination from the northeast) for New Hampshire. Generated from 7 separate LiDAR collections that covered the state as of 2022.  Collection dates range from 2011 to 2020.  Generally imagery is older in the north and newer in the south.
be: Лідарнае зацяненне рэльефу (асвятленне з паўночнага ўсходу) для штата Нью-Гемпшыр. Створана з 7 асобных лідарных набораў дадзеных, якія пакрываюць штат па стане на 2022 год. Даты здымкі з 2011 па 2020 г. Галоўным чынам здымкі старэй да поўначы і навейшыя на поўдні.

en: imagico.de: Alaska Range
be: Здымкі з imagico.de: Аляскінскі хрыбет

en: Recent summer image of the Alaska Range for mapping natural features (true color)
be: Нядаўнія летнія здымкі Аляскінскага хрыбта для картаграфавання прыродных аб’ектаў (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Bogoslof Island 2017
be: imagico.de: востраў Багаслова, 2017

en: Recent image from after the eruption (true color)
be: Нядаўнія здымкі пасля вывяржэння (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Bogoslof Island 2019
be: imagico.de: востраў Багаслова, 2019

en: Image update for the small volcanic island (true color)
be: Абнаўленне здымкаў маленькага вулканічнага вострава (натуральныя колеры)

en: imagico.de: Cook Inlet
be: imagico.de: заліў Кука

en: Tidal flats and glaciers in surrounding mountains (true color)
be: Прыліўныя водмелі і леднікі на навакольных горах (натуральныя колеры)

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Infrared)
be: NJ 2015 аэрафотаздымка (інфрачырвоная)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Near Infrared, 1 foot resolution
be: Лічбавыя артаздымкі Нью-Джэрсі, блізкі інфрачырвоны дыяпазон, разрозненне 1 фут (30,5 см)

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Natural Color)
be: NJ 2015 аэрафотаздымка (натуральныя колеры)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Natural Color, 1 foot resolution
be: Лічбавыя артаздымкі Нью-Джэрсі, натуральныя колеры, разрозненне 1 фут (30,5 см)

en: NJ 2020 Aerial Imagery (Natural Color)
be: Аэрафотаздымкі Нью-Джэрсі 2020 (натуральныя колеры)

en: San Juan Metro Area: 2013 USACE Orthophotos
be: Метрапалітэнскі арэал Сан-Хуан: орта-здымка 2013 USACE

en: PR/USVI 2017 NOAA Hurricane Maria imagery
be: PR/USVI 2017 NOAA Здымкі ўрагану «Марыя»

en: WA 2013 aerial imagery for San Juan County
be: Акруга Сан-Хуан (Вашынгтон) - аэрафотаздымка 2013

en: Public domain aerial imagery taken in May/June 2013 from San Juan County, WA. Resolution is 9 inch.
be: Агульнадаступныя (public domain) аэрафотаздымкі, зробленыя ў траўні-чэрвені 2013 у акрузе Сан-Хуан (Вашынгтон). Разрозненне 9 цаляў.

en: WA 2016 aerial imagery for San Juan County
be: WA акруга Сан-Хуан, аэрафотаздымка 2016

en: Public domain aerial imagery taken in May, June, and July from San Juan County, WA. Resolution is 6 inch countywide.
be: Аэрафотаздымкі public domain, зробленыя ў траўні-ліпені ў акрузе Сан-Хуан, Вашынгтон. Разрозненне 6 цаляў.

en: WA Vector Streetmap for San Juan County
be: Вектарная карта вуліц акругі Сан-Хуан (Вашынгтон)

en: Public domain street and address data from the San Juan County, WA. Updated at least quarterly.
be: Агульнадаступныя (public domain) дадзеныя пра вуліцы і адрасы у акрузе Сан-Хуан (Вашынгтон). Абнаўляюцца сама меней штоквартальна.

en: MD Latest 6 Inch Aerial Imagery
be: Мэрыленд: найноўшыя аэрафотаздымкі 6"

en: Six Inch resolution aerial imagery for the State of Maryland
be: Здымкі штата Мэрыленд, Разрозненне 6 цаляў (15 см)

en: MD Three Inch Aerial Imagery
be: Мэрыленд: здымкі 3 цалі

en: Three Inch Resolution Imagery for the cities of Rockville, Gaithersburg and Annapolis
be: Здымкі гарадоў Роквіл, Гейтэрсберг і Анапаліс, Разрозненне 3 цалі (7,6 см)

en: Minnesota Composite Image Service
be: Сэрвіс кампазітных здымкаў Мінесоты

en: Delaware 2012 Orthophotography
be: Дэлавэр - ортафота 2012

en: This data set consists of 0.3-meter pixel resolution (approximately 1-foot), 4-band true color and near infrared (R, G, B, IR) orthoimages covering New Castle, Kent and Sussex Counties in Delaware.
be: Гэты набор дадзеных складаецца з артаздымкаў з разрозненнем 0.3 м у натуральных колерах і блізкае ІЧ-вобласці (4 дыяпазону - R, G, B, IR), якія ахопліваюць акругі Нью-Касл, Кент і Сасэкс штата Дэлавэр.

en: Delaware 2017 Orthophotography
be: Дэлавэр - артафота 2017

en: Rhode Island Spring 2019 Aerial Imagery
be: Аэрафотаздымкі Род-Айленда, вясна 2019

en: Statewide 3-inch pixel resolution digital true color georeferenced aerial photographs of Rhode Island.
be: Аэрафотаздымкі штата Род-Айленд у натуральных колерах з разрозненнем 3 цалі на піксел і геапрывязкаю.

en: NYS Streets
be: Вуліцы ў штаце Нью-Ёрк

en: NYS Orthos Online
be: Артаздымкі штата Нью-Ёрк

en: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 foot resolution, visible light
be: Лічбавыя артаздымкі штата Нью-Ёрк з высокім разрозненнем. Разрозненне 1 фут, бачны дыяпазон свету

en: NYS Orthos Online (color IR)
be: Артафота штата Нью-Ёрк анлайн (ІЧ у колеры)

en: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 foot resolution, color IR
be: Лічбавыя артаздымкі штата Нью-Ёрк з высокім разрозненнем. Разрозненне 1 фут, ІЧ-дыяпазон у колеры

en: Washington Department of Transportation December 2021
be: Дэпартамент транспарта штата Вашынгтон, снежань 2021

en: Washington State Department of Transportation State and Local roads as submitted to FHWA in the Highway Performance Monitoring System. Included are abbreviated street names which must be expanded be entry into OSM
be: Дэпартамент транспарта штата Вашынгтон: дарогі дзяржаўнага і мясцовага значэння, змешчаныя ў вядзенні Федэральнага кіравання аўтамагістралямі (FHWA), паводле дадзеных сістэмы маніторынгу эфектыўнасці аўтадарог (HPMS) . У пласт уключаны скарочаныя назвы дарог для пераўтварэння ў адпаведныя тэгі OSM

en: Mesa County GIS Valleywide 2022
be: ГІС акруга Меса: даліна 2022

en: Mesa County GIS imagery as seen on https://emap.mesacounty.us/viewer/
be: Здымкі акругі Меса (штат Каларада) з Mesa County GIS, даступныя на https://emap.mesacounty.us/viewer/

en: Mesa County GIS Valleywide 2020
be: Mesa County GIS - даліна ракі Каларада, 2020

en: Mesa County GIS Valleywide 2018
be: Mesa County GIS - даліна ракі Каларада, 2018

en: Ohio Statewide Imagery Program
be: Праграма апрацоўкі адлюстраванняў штата Агаё

en: Ohio Statewide Imagery Program III most current orthoimagery of every county at resolutions from 1 foot to 3 inches from 2017 through 2020.
be: Праграма апрацоўкі адлюстраванняў штата Агаё III найболей актуальныя артафотаздымкі ўсіх акруг з дазволам ад 1 фута да 3 цаляў з 2017 па 2020 год.

en: Ohio Statewide Imagery Program 6-Inch
be: Праграма здымкі штата Агаё з 6-цалевым разрозненнем

en: Ohio Statewide Imagery Program III orthoimagery of 40 counties captured at 6-inch resolution in 2017 and 2018, plus OSIP I and OSIP II imagery in 16 more counties from 2010 through 2014.
be: Артаздымкі 40 акруг штата Агаё, зробленыя ў рамках Ohio Statewide Imagery Program у 2017-2018 гадах, плюс здымкі OSIP I і OSIP II яшчэ ў 16 акругах, зробленыя ў 2010-2014 гадах.

en: Ohio Statewide Imagery Program 1-Foot
be: Праграма апрацоўкі адлюстраванняў штата Агаё 1 фут

en: Ohio Statewide Imagery Program II orthoimagery of all 88 counties at 1-foot resolution from 2011 through 2014.
be: Артаздымкі ўсіх 88 акруг штата Агаё, зробленыя ў рамках Ohio Statewide Imagery Program II з разрозненнем 1 фут у 2011-2014 гадах.

en: Virginia Building Footprints
be: Контуры будынкаў у Вірджыніі

en: Virginia Building Footprint Map Service
be: Карта контураў будынкаў Вірджыніі

en: Virginia Imagery Service - Most Recent
be: Сэрвіс спадарожнікавых здымкаў Вірджыніі - найноўшыя

en: The most recently available VBMP orthoimagery for all of Virginia.
be: Найноўшыя даступныя артаздымкі VBMP для ўсяе Вірджыніі.

en: Virginia Property Lines
be: Межы нерухомасці ў Вірджыніі

en: A statewide Parcel service showing property ownership outlines where available
be: Сэрвіс падатковых участкаў штата, які паказвае контуры валадарстваў уласнасцю, дзе гэта даступна

en: Dakota County GIS 2017 Fall Leaf-Off 6-Inch
be: Акруга Дакота, GIS 2017, восень, без лістоты, 6 цаляў

en: Dakota County GIS 2019 Spring Leaf-Off 6-Inch
be: GIS акруга Дакота - вясна 2019, без лістоты, 6 цаляў

en: HI Maui County Orthoimagery (2023)
be: HI Артаадлюстраванне акругі Маўі (2023)

en: IndianaMap Orthoimagery 2016
be: Артаздымкі IndianaMap, 2016

en: Orthophotography for 24 counties in central Indiana, collected during leaf-off conditions in 2016. One-foot resolution for Bartholomew, Boon, Brown, Carroll, Cass, Clinton, Elkhart, Hamilton, Hendricks, Howard, Johnson, Marion, Marshall, Pulaski, St. Joseph, Starke, and Tipton counties. Six-inch resolution for Fulton, Harrison, Jackson, Kosciusko, Monroe, Morgan, and Wabash counties.
be: Артафота 24 акругаў цэнтральнае Індыяны, сабраныя на працягу бязлістых сезонаў 2016 гады. Аднафутовае разрозненне для акругаў Барталам’ю, Бун, Браўн, Карол, Касаў, Клінтан, Элкхарт, Гамільтан, Хендрыкс, Хаўард, Джонсан, Марыён, Маршал, П’юласкі, Сэнт-Джозаф, Старк і Тыптан. Шасціцалёвае разрозненне для акругаў Фултан, Гарысан, Джэксан, Каскіяска, Манро, Морган і Уобаш.

en: IndianaMap Orthoimagery 2017
be: Артаздымкі IndianaMap, 2017

en: Orthophotography for 39 counties in eastern Indiana, collected during leaf-off conditions in 2017. One-foot resolution for Adams, Blackford, Clark, Crawford, Decatur, Delaware, Fayette, Floyd, Franklin, Grant, Hamilton, Hancock, Henry, Huntington, Jay, Jefferson, Jennings, Lagrange, Lawrence, Madison, Miami, Noble, Ohio, Orange, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Switzerland, Union, and Washington counties. Six-inch resolution for Dearborn, Dekalb, Gibson, Shelby, Steuben, Wayne, Wells, and Whitley counties. Three-inch resolution for Hamilton County and Shelbyville.
be: Артафота 39 акругаў усходняе Індыяны, сабраныя на працягу бязлістых сезонаў 2017 гады. Аднафутавае разрозненне для акругаў Адамс, Блэкфард, Кларк, Крофард, Дэкейтар, Дэлавэр, Феет, Флойд, Франклін, Грант, Гамільтан, Ханкок, Генры, Хантынгтан, Джэй, Джэферсан, Джэнінгс, Лагрэйндж, Лоранс, Мадысан, Маямі, Нобл, Агаё, Орындж, Рандолф, Рыплі, Раш, Скот, Суітсэрленд, Юніён і Вашынгтон. Шасціцалёвае разрозненне для акругаў Дырборн, Дэ-Калб, Гібсан, Шэлбі, Сцюбен, Уэйн, Уэллс і Уітлі. Трохдзюймовае вырашэнне для акругі Гамільтан і горада Шэлбівіл.

en: IndianaMap Orthoimagery 2018
be: Артаздымкі IndianaMap, 2018

en: Orthophotography for 19 counties and one city in western Indiana, collected during leaf-off conditions in 2018. One-foot resolution for Benton, Clay, Fountain, Greene, Jasper, LaPorte, Montogomery, Newton, Owen, Parke, Sullivan, Tippecanoe, Vigo, Warren, and White counties. Six-inch resolution for Allen, Lake, Porter, and Putnam counties. Three-inch resolution for Huntingburg.
be: Артафота 19 акругаў і 1 горада ў заходняй Індыяне, сабраныя на працягу бязлістых сезонаў 2018 гады. Аднафутавае разрозненне для акругаў Бентан, Клей, Фаунтын, Грын, Джаспер, Лапорт, Мантгомеры, Ньютан, Оўан, Паркі, Саліван, Тыпекану, Віга, Уорэн і Ўайт. Шасціцалёвае разрозненне для акругаў Ален, Лейк, Портэр і Патнам. Трохдзюймовае вырашэнне для горада Хантынгберг.

en: 6-inch or 1-foot aerial imagery captured from 2012 to 2014 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
be: 6-цалёвыя ці аднацалёвыя здымкі, зробленыя з 2012 па 2014 гады падчас праграмы Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) і апублікаваныя Kentucky Division of Geographic Information (DGI).

en: KyFromAbove 2019 6in
be: KyFromAbove 2019, 6 дзюймаў

en: 6-inch aerial imagery captured in 2019 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
be: 6-цалёвыя здымкі, зробленыя ў 2019 г. падчас праграмы Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) і апублікаваныя Kentucky Division of Geographic Information (DGI).

en: KyFromAbove 2020 6in
be: KyFromAbove 2020 6 цаляў

en: 6-inch aerial imagery captured in 2020 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
be: 6-цалевыя аэрафотаздымкі, зробленыя ў 2020 году ў рамках праграмы аэрафотаздымкі і збору вышынных дадзеных (KyFromAbove) і апублікаваныя Аддзяленнем геаграфічнай інфармацыі Кентукі (DGI).

en: KyFromAbove 2021 6in
be: KyFromAbove 2021 6 цаляў

en: 6-inch aerial imagery captured in 2021 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
be: 6-цалевыя аэраздымкі, атрыманыя ў 2021 году ў рамках праграмы аэрафотаздымкі і дадзеных пра рэльеф Кентукі (KyFromAbove) і апублікаваныя Аддзелам геаграфічнай інфармацыі (DGI) Кентукі.

en: Texas Orthophoto (2015)
be: Артафота Тэхаса (2015)

en: Texas NAIP Imagery 2012
be: Тэхас - здымкі NAIP 2012

en: Texas NAIP Imagery 2014
be: Тэхас - здымкі NAIP 2014

en: Texas NAIP Imagery 2016
be: Тэхас - здымкі NAIP 2016

en: Texas NAIP Imagery 2018
be: Тэхас - здымкі NAIP 2018

en: Texas NAIP Imagery 2020
be: Здымкі НПСЗ (NAIP) Тэхаса 2020

en: TX Smith County Imagery 2019
be: TX Адлюстраванні акругі Сміт 2019

en: TX City of Amarillo Imagery 2015
be: TX Гарадскія здымкі Амарыла 2015

en: TX Dallas and Fort Worth Imagery 2015
be: TX Адлюстраванні Даласа і Форт-Уэрта 2015

en: TX City of El Paso Imagery 2015
be: TX Здымкі горада Эль-Пасо 2015

en: TX City of Lubbock Imagery 2015
be: TX Здымкі горада Лабок 2015

en: TX City of Georgetown Imagery 2015
be: TX Здымкі горада Джорджтаўн 2015

en: TX San Antonio River Authority Imagery 2016
be: TX Здымкі ракі Сан-Антоніа 2016

en: TX Brazos County Imagery 2019
be: TX Здымкі акругі Бразос 2019

en: TX Capital Area Imagery 2019
be: TX здымкі сталічнага рэгіёна 2019

en: PEMA Orthoimagery (6in)
be: Артаздымкі PEMA (6 цаляў)

en: High resolution orthoimagery for the Commonwealth of Pennsylvania
be: Артаздымкі Садружнасці Пенсільваніі з высокім разрозненнем

en: CT ECO Shaded Relief
be: CT ECO Рэльеф з зацяненнем

en: Colored view of terrain derived from 2016 LiDAR data for State of Connecticut
be: Каляровы выгляд мясцовасці, атрыманы на аснове дадзеных LiDAR 2016 года для штата Канектыкут

en: CT ECO Orthoimagery 6 inch (2019)
be: CT ECO: ортоснимки 6 дюймов (2019)

en: The 2019 6-inch 4-band orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
be: 6-цалевыя 4-дыяпазонныя артаздымкі штата Канектыкут у натуральным колеры, 2019 год

en: CT ECO Orthoimagery 3 inch (2016)
be: CT ECO: артаздымкі 3 цалі (2016)

en: The 2016 3-inch 4-band orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
be: 3-цалевыя 4-дыяпазонныя артаздымкі штата Канектыкут 2016 гады ў натуральным колеры

en: MetroCOG Orthoimagery (2020)
be: MetroCOG Артаздымкі (2020)

en: The 2020 orthoimagery for MetroCOG regions
be: Артаздымкі 2020 гады для рэгіёнаў MetroCOG

en: VT VCGI LiDAR - DEM Hillshade
be: VT VCGI LiDAR - ЛМР зацяненне схілу (DEM)

en: Vermont statewide hillshade composite of the bare earth derived from the digital elevation model. Sun angle orientation is 315° with 45° azimuth
be: Кампазіцыя зацянення схілаў штата Вермонт на голай зямлі, атрыманая на аснове лічбавай мадэлі рэльефу. Арыентацыя па вуглу сонца 315° з азімутом 45°

en: VT VCGI LiDAR - DSM Hillshade
be: VT VCGI LiDAR -ЛМП зацяненне схілу (DSM)

en: Vermont statewide hillshade composite of the earth surface from the digital surface model. Sun angle is multidirectional
be: Кампазіцыя зацянення схілаў штата Вермонт на аснове лічбавай мадэлі паверхні зямлі. Вугал сонца рознанакіраваны

en: VT VIP Orthoimagery - Infrared
be: VT VIP артаздымкі - інфрачырвоныя

en: The latest available infrared orthoimagery for the State of Vermont
be: Самыя свежыя з даступных артаздымкаў штата Вермонт у інфрачырвоным дыяпазоне

en: VT VIP Orthoimagery - Best of Color
be: VT VIP артаздымкі - лепшыя з каляровых

en: The latest available natural color orthoimagery for the State of Vermont
be: Самыя свежыя з даступных артаздымкаў штата Вермонт у натуральных колерах

en: imagico.de: Rwenzori Mountains
be: Здымкі з imagico.de: горы Рувензоры

en: Recent image of most of the remaining Rwenzori Mountains glaciers (false color IR)
be: Нядаўнія здымкі большасці пакінутых леднікоў гор Рувензоры (ІЧ у псеўдаколерах)

en: imagico.de: Rwenzori Mountains 2016
be: Здымкі з imagico.de: горы Рувензоры, 2016

en: Ukraine - Orthophotomaps 2012
be: Украіна - артафота 2012

en: Orthophotomaps provided by the State Service of Ukraine for Geodesy, Cartography and Cadastre (StateGeoCadastre), CC BY 4.0
be: Артафотакарты, прадстаўленыя Дзяржаўнаю службаю Ўкраіны па пытаннях геадэзіі, картаграфіі і кадастра (StateGeoCadastre), CC BY 4.0

en: Ukraine - Dnipro 2019
be: Украіна - Днепр (Днепрапятроўск) 2019

en: Satellite images provided by the Main Architectural and Planning Department of the Dnipro City Council
be: Спадарожнікавыя здымкі, прадстаўленыя Галоўнай управай архітэктуры і планавання гарадской рады горада Днепр

en: Ukraine - Dnipro Topographic Map
be: Украіна - тапаграфічная карта г. Днепр

en: Ukraine - Kyiv 2014 (DZK)
be: Украіна - Кіеў 2014 (DZK)

en: Ukraine - Kyiv 2019
be: Украіна - Кіеў 2019

en: Ukraine - Kyiv Topographic Map
be: Украіна - тапаграфічная карта Кіева

en: Ukraine - Mykolaiv 2018
be: Украіна - Мікалаеў 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2018
be: Украіна - Вінніца 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2020
be: Украіна - Вінніца 2020

en: Ukraine - Vinnytsia 2021
be: Украіна - Вінніца 2021

en: Ukraine - Rivne 2011
be: Украіна - Роўна 2011

en: Ukraine - Andriivska OTG 2020
be: Украіна - Андрэеўская абшчына 2020

en: Ukraine - Lubetska OTG 2020
be: Украіна - Любецкая абшчына 2020

en: Ukraine - Liubech 2019
be: Украіна - Любеч 2019

en: Ukraine - Cherkasy 2010
be: Украіна - Чаркасы 2010

en: Ukraine - Cherkasy 2015
be: Украіна - Чаркасы 2015

en: Ukraine - Cherkasy 2021
be: Украіна - Чаркасы 2021

en: Ukraine - Pulyny 2020
be: Украина - Пулыны 2020

en: Ukraine - Mariupol
be: Украіна - Марыўпаль

en: Ukraine - Lutsk 2015
be: Украіна - Луцк 2015

en: Ukraine - Prylutske 2020
be: Украіна - Прылуцкэ 2020

en: Ukraine - Kropyvnytskyi 2015
be: Украіна - Крапыўныцкы 2015

en: Ukraine - Palanka Municipality
be: Украіна - Паланская абшчына

en: Ukraine - Novopskov Municipality
be: Украіна - Навапскоўская абшчына

en: Ukraine - Lozno-Oleksandrivka
be: Украіна - Лозна-Аляксандраўка

en: Ukraine - Pisochyn Municipality 2021
be: Украіна - Пісочынская абшчына 2021

en: Ukraine - Rohan Municipality
be: Украіна - Раганьская абшчына

en: Ukraine - Nova Vodolaha
be: Украіна - Нава Вадалага

en: Ukraine - Zachepylivka
be: Украіна - Зачэпыліўка

en: Ukraine - Mykolaivka
be: Украіна - Мыкалаіўка

en: Ukraine - Mezhova and Demuryne
be: Украіна - Мэжава і Дэмурынэ

en: Ukraine - Koroviia 2021
be: Украіна - Каравія 2021

en: Ukraine - Chornivka 2021
be: Украіна - Чорніўка 2021

en: Ukraine - Chernivtsi 2015
be: Украіна - Чарнаўцы 2015

en: Ukraine - Chernivtsi Topographic Map 2015
be: Украіна - Чарнаўцы (тапаграфічная карта) 2015

en: Ukraine - Chernivtsi Address Map
be: Украіна - Чарнаўцы (адрасная карта)

en: Ukraine - Khmelnytskyi
be: Украіна - Хмяльніцкі

en: Ukraine - Zhytomyr
be: Украіна - Жытомір

en: Ukraine - Odesa
be: Украіна - Адэса

en: Ukraine - Kolomyia
be: Украіна - Каламыя

en: Ukraine - Slavuta
be: Украіна - Славута

en: Ukraine - Nyzhnia Duvanka
be: Украіна - Ніжня Дуванка

en: Ukraine - Chumaky Municipality
be: Украіна - Чумакоўская абшчына

en: Ukraine - Radisne
be: Украіна - Радзіснэ

en: Ukraine - Bilhorod-Dnistrovskyi
be: Украіна - Білгарад-Дністроўскі

en: Ukraine - Serhiivka
be: Украіна - Сэргііўка

en: Ukraine - Ovidiopol
be: Украіна - Авідзіяпаль

en: Ukraine - Lymanske
be: Украіна - Лыманскэ

en: Ukraine - Velykodolynske
be: Украіна - Вэлыкадалінскэ

en: Ukraine - Tairove
be: Украіна - Таіравэ

en: Ukraine - Avanhard
be: Украіна - Авангард

en: Ukraine - Novi Biliari
be: Украіна - Нові Біляры

en: Ukraine - Dobroslav
be: Украіна - Дабраслаў

en: Ukraine - Teplodar
be: Украіна - Тэпладар

en: Ukraine - Biliaivka
be: Украіна - Біляіўка

en: Ukraine - Petrivka
be: Украіна - Пэтрыўка

en: Ukraine - Ivanivka
be: Украіна - Іваніўка

en: Ukraine - Rozdilna
be: Украіна - Раздзільна

en: Ukraine - Tsebrykove
be: Украіна - Цэбрыкавэ

en: Ukraine - Zatyshshia
be: Украіна - Затышша

en: Ukraine - Shyriaeve
be: Украіна - Шыраевэ

en: Ukraine - Savran
be: Украіна - Саврань

en: Ukraine - Zakharivka
be: Украіна - Захарыўка

en: Ukraine - Liubashivka
be: Украіна - Любашыўка

en: Ukraine - Okny
be: Украіна - Окны

en: Ukraine - Slobidka
be: Украіна - Слабідка

en: Ukraine - Zatoka and Karolino-Buhaz
be: Украіна - Затока і Караліна-Бугаз

en: Ukraine - Haivoron 2018
be: Украіна - Гайваран 2018

en: Ukraine - Mena 2009
be: Украіна - Мена 2009

en: Ukraine - Staryi Saltiv
be: Украіна - Стары Салціў

en: 7th Series (OS7)
be: 7-я серыя (OS7)

en: Hampshire Aerial FCIR
be: Гэмпшыр (інфрачырвоныя здымкі ў псеўдаколерах)

en: Hampshire Aerial RGB
be: Гэмпшыр (здымкі ў RGB)

en: OS New Popular Edition historic
be: OS New Popular Edition гістарычная

en: OS OpenData StreetView (April 2016)
be: OS OpenData StreetView (красавік 2016)

en: OS OpenMap Local (October 2022)
be: OS OpenMap Local (кастрычнік 2022)

en: OSMUK Cadastral Parcels
be: OSMUK - кадастравыя ўчасткі

en: Perfectly aligned cadastral (land registry) parcels in Great Britain.
be: Кадастравыя ўчасткі ў Вялікабрытаніі (зямельны кадастр) з ідэальнай прывязкай.

en: Postcode centroids
be: Цэнтроіды паштовых індэксаў

en: Centroids for postcodes in Great Britain from OS Code-Point
be: Цэнтроіды для паштовых індэксаў Вялікабрытаніі з OS Code-Point

en: Public Rights of Way
be: Грамадскія правы на праезд

en: Surrey Air Survey
be: Сурэй, аэраздымкі

en: NLS - OS 6-inch Scotland 1842-82
be: NLS - OS 6-цалевая карта Шатландыі 1842-82

en: NLS - OS 1:10,560 National Grid Maps, 1940s-1960s
be: NLS - OS 1:10,560 National Grid Maps, 1940-1960-я

en: NLS - OS 1:1,250 National Grid Maps, 1940s-1960s
be: NLS - OS 1:1,250 National Grid Maps, 1940-1960-я

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - double sheets
be: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940-1960-я - падвойныя лісты

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - single sheets
be: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940-1960-я - адзінкавыя лісты

en: NLS - OS 1:1,250/1:2,500 National Grid Maps, 1947-63 - TQ
be: НБШ - КУ, карты Нацыянальнай сеткі 1:1,250/1:2,500, 1947-63 - TQ

en: NLS - OS 1:25k 1st Series 1937-61
be: NLS - ОС 1:25000 1-й серыі 1937-61

en: NLS - OS 1-inch 7th Series 1955-61
be: NLS - АС 1-цалевая 7-й серыі 1955-61

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 1) 1892-1905
be: NLS - OS 25-цалёвая (Шатландыя 1) 1892-1905

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 2) 1892-1905
be: NLS - OS 25-цалёвая (Шатландыя 2) 1892-1905

en: OS 1:25k historic (OSM-Limited)
be: OS 1:25000 гістарычная (OSM-Limited)

en: OS Scottish Popular historic
be: OS Scottish Popular гістарычная

en: NLS - Bartholomew Half Inch, 1897-1907
be: NLS - выд. Bartholomew, паўцалевая, 1897-1907

en: OS Town Plans, Aberdeen 1866-1867 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Абердзін 1866-1867 (NLS)

en: Detailed town plan of Aberdeen 1866-1867, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Абердзін (1866-1867), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Airdrie 1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Эйрдры 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Airdrie 1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Эйрдры (1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Alexandria 1859 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Александрыя 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Alexandria 1859, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Александрыя (1859), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Alloa 1861-1862 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Алоа 1861-1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Alloa 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Аллоа (1861-1862), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Annan 1859 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Анан 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Annan 1859, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Анан(1859), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Arbroath 1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Аброас 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Arbroath 1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Арброт (1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Ayr 1855 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Эр 1855 (NLS)

en: Detailed town plan of Ayr 1855, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Эр (1855), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Berwick-upon-Tweed 1852 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Бервік-апон-Твід 1852 (NLS)

en: Detailed town plan of Berwick-upon-Tweed 1852, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Берык-апон-Туід (1852), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Brechin 1862 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Брэхін 1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Brechin 1862, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Брэхін (1862), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Burntisland 1894 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Бурнтісланд 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Burntisland 1894, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Бернтайленд (1894), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Campbelton 1865 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Кемпбелтон 1865 (NLS)

en: Detailed town plan of Campbelton 1865, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Кэмпбелтан (1865), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Coatbridge 1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Коатбрыдж 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Coatbridge 1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Котбрыдж (1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Cupar 1854 (NLS)
be: OS: планы гарадоў, Купар 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of Cupar 1854, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Капар (1854), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Cupar 1893-1894 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Купар 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Cupar 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Капар (1893-1894), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Dalkeith 1852 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Далкейт 1852 (NLS)

en: Detailed town plan of Dalkeith 1852, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Далкіт (1852), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Dalkeith 1893 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Далкейт 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Dalkeith 1893, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Далкіт (1893), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Dumbarton 1859 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Дамбартон 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumbarton 1859, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Дамбартан (1859), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Dumfries 1850 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Дамфрыз 1850 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumfries 1850, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Дамфрыс (1850), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Dumfries 1893 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Дамфрыз 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumfries 1893, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Дамфрыс (1893), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Dundee 1857-1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Дандзі 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Dundee 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Данды (1857-1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Dundee 1870-1872 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Дандзі 1870-1872 (NLS)

en: Detailed town plan of Dundee 1870-1872, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Данды (1870-1872), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Dunfermline 1854 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Данфермлін 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of Dunfermline 1854, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Данфермлін (1854), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Dunfermline 1894 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Данфермлін 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Dunfermline 1894, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Данфермлін (1894), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1849-1851 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Эдынбург 1849-1851 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1849-1851, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Эдынбург (1849-1851), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1876-1877 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Эдынбург 1876-1877 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1876-1877, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Эдынбург (1876-1877), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1893-1894 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Эдынбург 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Эдынбург (1893-1894), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1940s-1960s (NLS)
be: OS Town Plans, Эдзінбург 1940-1960 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1940s-1960s, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Эдынбург (1940-я - 1960-я), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Elgin 1868 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Элгін 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Elgin 1868, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Элгін (1868), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Falkirk 1858-1859 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Фалкірк 1858-1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Falkirk 1858-1859, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Фолкерк (1858-1859), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Forfar 1860-1861 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Форфар 1860-1861 (NLS)

en: Detailed town plan of Forfar 1860-1861, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Форфар (1860-1861), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Forres 1868 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Форэс 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Forres 1868, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Форас (1868), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Galashiels 1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Галашылс 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Galashiels 1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Галашылс (1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Girvan 1857 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Гірван 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Girvan 1857, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Герван (1857), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Glasgow 1857-1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Глазга 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Glasgow 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Глазга (1857-1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Glasgow 1892-1894 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Глазга 1892-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Glasgow 1892-1894, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Глазга (1892-1894), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Greenock 1857 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Грынок 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Greenock 1857, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Грынак (1857), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Haddington 1853 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Хадзінгтон 1853 (NLS)

en: Detailed town plan of Haddington 1853, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Хадынгтан (1853), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Haddington 1893 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Хадзінгтон 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Haddington 1893, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Хадынгтан (1893), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Hamilton 1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Гамільтан 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Hamilton 1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Гамільтан (1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Hawick 1857-1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Хоік 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Hawick 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Хоік (1857-1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Inverness 1867-1868 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Інвернес 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Inverness 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Інвернес (1867-1868), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Irvine 1859 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Ірвін 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Irvine 1859, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Эрвін (1859), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Jedburgh 1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Джэдбург 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Jedburgh 1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Джэдбара (1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Kelso 1857 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Келсо 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Kelso 1857, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Келса (1857), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Kilmarnock 1857-1859 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Кілмарнок 1857-1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Kilmarnock 1857-1859, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Кілмарнак (1857-1859), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Kirkcaldy 1855 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Кіркалдзі 1855 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1855, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Керкоды (1855), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Kirkcaldy 1894 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Кіркалдзі 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1894, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Керкоды (1894), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Kirkcudbright 1850 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Кіркудбрайт 1850 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1850, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Керкубры (1850), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Kirkcudbright 1893 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Кіркудбрайт 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1893, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Керкубры (1893), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Kirkintilloch 1859 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Кёркентылек 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkintilloch 1859, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Керкінтылах (1859), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Kirriemuir 1861 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Кір’емуір1861 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirriemuir 1861, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Кірымюір (1861), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Lanark 1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Ланарк 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Lanark 1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Ланарк (1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Linlithgow 1856 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Лінлітго 1856 (NLS)

en: Detailed town plan of Linlithgow 1856, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Лінлітгоу (1856), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, London 1893-1896 (NLS)
be: КУ: Планы горада, Лондан 1893-1896 (НБШ)

en: Detailed town plan of London 1893-1896, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план горада Лондану 1893-1896 гадоў, ветліва прадстаўлены Нацыянальнай бібліятэкай Шатландыі.

en: OS Town Plans, Mayole 1856-1857 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Маёль 1856-1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Mayole 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Меёл (1856-1857), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Montrose 1861-1862 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Мантроўз 1861-1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Montrose 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Мантроз (1861-1862), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Musselburgh 1853 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Масельбург 1853 (NLS)

en: Detailed town plan of Musselburgh 1853, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Масселбара (1853), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Musselburgh 1893 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Масельбург 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Musselburgh 1893, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Масселбара (1893), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Nairn 1867-1868 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Наірн 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Nairn 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Нэрн (1867-1868), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Oban 1867-1868 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Обан 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Oban 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Обан (1867-1868), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Paisley 1858 (NLS)
be: OS Town Plans, Пэйслі 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Paisley 1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Пейслі (1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Peebles 1856 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Піблз 1856 (NLS)

en: Detailed town plan of Peebles 1856, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Піблс (1856), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Perth 1860 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Перт 1860 (NLS)

en: Detailed town plan of Perth 1860, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Перт (1860), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Peterhead 1868 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Петэрхед 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Peterhead 1868, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Пітэрхед (1868), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Port Glasgow 1856-1857 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Порт Глазга 1856-1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Port Glasgow 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Порт-Глазга (1856-1857), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Portobello 1893-1894 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Портабела 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Portobello 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Партабела (1893-1894), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Rothesay 1862-1863 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Ротсей 1862-1863 (NLS)

en: Detailed town plan of Rothesay 1862-1863, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Ротсей (1862-1863), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Selkirk 1865 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Селкірк 1865 (NLS)

en: Detailed town plan of Selkirk 1865, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Селкерк (1865), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, St Andrews 1854 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Сэнт-Эндрус 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of St Andrews 1854, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Сэнт-Андрус (1854), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, St Andrews 1893 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Сэнт-Эндрус 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of St Andrews 1893, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Сэнт-Андрус (1893), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Stirling 1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Сцірлінг 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Stirling 1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Стэрлінг (1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Stonehaven 1864 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Стонхейвен 1864 (NLS)

en: Detailed town plan of Stonehaven 1864, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Стоўнхэйвен (1864), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Stranraer 1847 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Странраер 1847 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1847, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Странрар (1847), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Stranraer 1863-1877 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Странраер 1863-1877 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1863-1877, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Странрар (1863-1877), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Stranraer 1893 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Странраер 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1893, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Странрар (1893), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Strathaven 1858 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Стартхевен 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Strathaven 1858, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Стратхэйвен (1858), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Wick 1872 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Вік 1872 (NLS)

en: Detailed town plan of Wick 1872, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Уік (1872), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Wigtown 1848 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Вігтон 1848 (NLS)

en: Detailed town plan of Wigtown 1848, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Уігтаўн (1848), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: OS Town Plans, Wigtown 1894 (NLS)
be: Планы гарадоў ад OS, Вігтон 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Wigtown 1894, courtesy of National Library of Scotland.
be: Падрабязны план г. Уігтаўн (1894), прадстаўлены Нацыянальнаю бібліятэкаю Шатландыі.

en: IDE.uy Ortophotos 2019
be: IDE.uy - артафота 2019

en: EOx cloudless Sentinel-2 2018
be: EOx без аблокаў Sentinel-2 2018

en: Post-processed Sentinel Satellite imagery.
be: Пасляапрацаваныя спадарожнікавыя здымкі Sentinel.

en: EOx cloudless Sentinel-2 2019
be: EOx без аблокаў Sentinel-2 2019

en: EOx cloudless Sentinel-2 2020
be: EOx без аблокаў Sentinel-2 2020

en: EOx cloudless Sentinel-2 2021
be: EOx Sentinel-2 без аблокаў 2021

en: EOx cloudless Sentinel-2 2022
be: EOx без аблокаў Sentinel-2 2022

en: Bing aerial imagery
be: Спадарожнікавыя здымкі Bing

en: HDM (Humanitarian OpenStreetMap Team)
be: HDM (каманда па стварэнні карт гуманітарнай дапамогі OpenStreetMap)

en: Mapbox Satellite
be: Спадарожнікавыя здымкі Mapbox

en: Esri World Imagery
be: Спадарожнікавыя здымкі Esri

en: Esri World Imagery (Clarity) Beta
be: Спадарожнікавыя здымкі Esri (Clarity) Beta

en: Esri archive imagery that may be clearer and more accurate than the default layer.
be: Архіў здымкаў Esri, якія могуць быць чысцей і дакладней, чым у пласце па змаўчанні.

en: Thunderforest Landscape
be: Рэльеф ад Thunderforest

en: OpenStreetMap Carto (Standard)
be: OpenStreetMap Carto (стандартны)

en: OpenStreetMap (French Style)
be: OpenStreetMap (французскі стыль)

en: OpenStreetMap (German Style)
be: OpenStreetMap (нямецкі стыль)

en: OpenStreetMap GPS Traces
be: GPS-трэкі OpenStreetMap

en: Public GPS traces uploaded to OpenStreetMap.
be: Агульнадаступныя GPS-трэкі, адпраўленыя на OpenStreetMap.

en: Public Transport (ÖPNV)
be: Грамадскі транспарт (ÖPNV)

en: OpenSnowMap overlay
be: Аверлэй OpenSnowMap

en: Overlay imagery for piste mapping in OSM. Updated daily.
be: Аверлэй для картавання лыжных трасаў у OSM. Штодзённае абнаўленне.

en: OpenRailwayMap - Default
be: OpenRailwayMap - пласт па змаўчанні

en: Overlay imagery showing railway infrastructure based on OpenStreetMap data
be: Аверлэй чыгуначнае інфраструктуры, заснаваны на дадзеных OpenStreetMap

en: OpenRailwayMap - MaxSpeed
be: OpenRailwayMap - хуткасны рэжым

en: Overlay imagery showing railway speed limits based on OpenStreetMap data
be: Аверлэй, які паказвае межы хуткасці чыгуначных зносін, на аснове дадзеных OpenStreetMap

en: OpenRailwayMap - Signals
be: OpenRailwayMap - сігналізацыя

en: Overlay imagery showing railway signals based on OpenStreetMap data
be: Аверлэй чыгуначных сігналаў, заснаваны на дадзеных OpenStreetMap

en: Stamen Terrain
be: Рэльеф ад Stamen

en: Cambodia, Laos, Thailand, Vietnam, Malaysia, Myanmar bilingual
be: Камбоджа, Лаос, Тайланд, В’етнам, Малайзія, М’янма (двухмоўная)

en: USA/Mexico/Canada/Scandinavia Topo Maps
be: Тапаграфічныя карты ЗША/Мексікі/Канады/Скандынавіі

en: Strava cycling heatmap
be: Strava цеплавая велакарта

en: Strava running heatmap
be: Strava цеплавая карта бегуноў

en: Strava cycling and running heatmap
be: Цёплакарта Strava для раварыстаў і бегуноў

en: Strava water sports heatmap
be: Strava - цеплакарта водных відаў спорту

en: Strava winter sports heatmap
be: Strava - цеплакарта зімовых відаў спорту

en: Locator Overlay
be: MapBox Locator (аверлэй)

en: Shows major features to help orient you.
be: Паказвае асноўныя аб’екты, якія дапамагаюць зарыентавацца.

en: QA AEYCH
be: QA (з access=yes)

en: QA Has Address
be: QA (з адрасамі)

en: QA No Address
be: QA (без адрасоў)

en: QA No Name
be: QA (без назваў)

en: Waymarked Trails: Hiking
be: Waymarked Trails: Пешшу

en: Waymarked Trails: Cycling
be: Waymarked Trails: веласпорт

en: Waymarked Trails: MTB
be: Waymarked Trails: горны веласпорт

en: Waymarked Trails: Skating
be: Waymarked Trails: ролікавыя канькі

en: Waymarked Trails: Horse Riding
be: Waymarked Trails: верхавая язда

en: Waymarked Trails: Winter Sports
be: Waymarked Trails: Зімовыя віды спорту

en: Wikimedia Map
be: Карта Вікімедыя

en: OSM Inspector: Geometry
be: OSM Inspector: геаметрыя

en: OSM Inspector: Tagging
be: OSM Inspector: тэгі

en: OSM Inspector: Places
be: OSM Inspector: Месцы

en: OSM Inspector: Highways
be: OSM Inspector: Аўтадарогі

en: OSM Inspector: Areas
be: OSM Inspector: палігоны, мультыпалігоны і межы

en: OSM Inspector: Routing
be: OSM Inspector: Маршруты

en: OSM Inspector: Addresses
be: OSM Inspector: Адрасы

en: OSM Inspector: Coastline
be: OSM Inspector: берагавая лінія

en: OSM Inspector: Public Transport - Stops
be: OSM Inspector: прыпынкі грамадскага транспарта

en: OSM Inspector: Public Transport - Routes
be: OSM Inspector: маршруты грамадскага транспарта

en: OSM Inspector: Water
be: OSM Inspector: вада

en: Overlay imagery for infrastructure mapping in OSM. Updated daily.
be: Аверлэй для картаграфавання інфраструктуры ў OSM. Абнаўляецца штодня.

en: Mapillary Images and Point Features
be: Здымкі і кропкавыя аб’екты Mapillary

en: Displays the Mapillary images positions and their sequences only, NOT the images itself.
be: Паказвае толькі пазіцыі здымкаў Mapillary і іх паслядоўнасці, а НЕ самі здымкі.

en: OpenAerialMap Mosaic by Kontur.io
be: Мазаіка OpenAerialMap ад Kontur.io

en: All OpenAerialMap images in one mosaic layer, by Kontur.io
be: Усе адлюстраванні OpenAerialMap у адным мазаічным пласце, аўтарства Kontur.io

en: RoadRunner generates centerlines that can be used to create or realign road geometry.
be: RoadRunner стварае восевыя лініі, якія можна выкарыстоўваць для стварэння ці выраўноўвання геаметрыі дарог.

en: GeoScribble Map Notes
be: Картаграфічныя нататкі GeoScribble

en: Hand-drawn map notes.
be: Картаграфічныя нататкі, намаляваныя ад рукі.

en: Group common Address Interpolation inputs in a single dialog, as well as an option to automatically generate individual house number nodes from a Way.
be: Адзіны агульны дыялог для ўводу адраснай інтэрпаляцыі з магчымасцю аўтаматычнай генерацыі асобных кропак з нумарамі дамоў з лініі інтэрпаляцыі.

en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
be: Робіць пару выдзеленых адрэзкаў лініі паралельнымі, круцячы адзін з іх вакол абранага цэнтра.

en: Provides Apache Commons library components. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
be: Забяспечвае бібліятэчныя кампаненты Apache Commons. Прызначаны не для непасрэднай ўстаноўкі карыстальнікам, а толькі як залежнасць для іншых модуляў.

en: Provides Apache HTTP library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
be: Забяспечвае бібліятэку Apache HTTP. Прызначаны не для непасрэднай ўстаноўкі карыстальнікам, а толькі як залежнасць для іншых модуляў.

en: Automatically assigns the address to a selected object in Austria. Data © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.
be: Аўтаматычна прысвойвае адрасы вылучаным аб’ектам у Аўстрыі. Дадзеныя: © Osterreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.

en: Automatic tools to help on common issues
be: Аўтаматычныя прылады, што дапамагаюць у выкананні некаторых дзеянняў

en: Allows the user to correct angle of buildings to 90 degrees, and aligns all loaded buildings to nearest road.
be: Дазваляе карыстальніку выпраўляць рагі будынкаў на 90° і выраўноўвае ўсе загружаныя будынкі па найблізкай дарозе.

en: Tools for drawing buildings.
be: Інструменты для прамалёўкі будынкаў.

en: A special handler for the French land registry WMS server.
be: Спецыяльны апрацоўшчык для сервера WMS французскага зямельнага кадастру.

en: Overlays the canvec tile grid on the map and prints URL''s to the .zip files. Future goals: allow auto-downloading and loading of canvec .osm files
be: Праца з картамі CanVec (толькі Канада)

en: Changeset Viewer plugin allows you to visualize the changesets in JOSM background
be: Модуль Changeset Viewer дазваляе візуалізаваць пакеты правак у JOSM

en: Color Plugin provide functionality for Josm users who want to put ’color’ attribute for roof and walls of the buildings.
be: Color Plugin падае функцыянальнасць для карыстачоў JOSM, якія жадаюць задаць атрыбут «колер» для даху і сцен будынкаў.

en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in display preferences.
be: Дазваляе карыстальніку ствараць розныя каляровыя схемы і перамыкацца паміж імі. Проста змяніце колер і стварыце новую схему. Пераключэнне на белы фон з адпаведнымі колерамі для лепшай бачнасці пры яркім сонечным святле. Гл. у наладах экрана.

en: Imports proprietary CSV files of the Columbus/Visiontac V-900 GPS logger into a GPX layer.
be: Імпартуе патэнтаваныя CSV-файлы з Columbus/Visiontac V-900 GPS рэгістратара ў пласт GPX.

en: Allows editing data in Level0L format
be: Дазваляе рэдагаваць дадзеныя ў фармаце Level0L

en: Implements a command line and enables to create your commands. See link for standard commands (arc, circle etc.)
be: Рэалізацыя каманднага радка і магчымасць стварэння ўласных каманд. Перайдзіце па спасылцы, каб азнаёміцца са стандартнымі камандамі (arc, circle і г.д.)

en: Task configurations
be: Канфігурацыі задач

en: Tool for conflating data (matching and merging).
be: Прылада для аб’яднання дадзеных (пошуку супадзенняў і зліцця).

en: Downloads new data when you pan/zoom
be: Падпампоўвае новыя дадзеныя пры панарамаванні або пры змене маштабу

en: Create a grid of ways.
be: Стварае сетку з ліній.

en: Customization of public public transport stops.
be: Налада прыпынкаў грамадскага транспарта.

en: Allows to import various file formats into JOSM directly. Currently supported: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.
be: Дазваляе імпартаваць файлы розных фарматаў непасрэдна ў JOSM. Зараз падтрымліваюцца: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
be: Спампоўка вашых трэкаў GPX з openstreetmap.org

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
be: Прамая адпраўка GPS-трэкаў з бягучага актыўнага пласта JOSM на сайт openstreetmap.org.

en: Dxf Import
be: Імпарт dxf

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
be: Дазваляе карыстальніку рабіць ананімнымі часовыя пазнакі і выдаляць часткі вялікіх GPX трэкаў

en: Provides the EJML library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
be: Прадастаўляе бібліятэку EJML для іншых модуляў OSM. Ня прызначаны для непасрэднага ўсталявання карыстальнікамі, усталёўваецца толькі як залежнасць для іншых модуляў.

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
be: Паказвае профіль вышынь і некаторыя статыстычныя дадзеныя трэка GPX.

en: Handling of French EPCIs (boundary=local_authority)
be: Апрацоўка французскага EPCI (boundary=local_authority)

en: Provides an event bus more powerful than the traditional listeners registration
be: Падае больш магутную шыну падзеяў, чым традыцыйная рэгістрацыя апрацоўнікаў падзей

en: Use external scripts in JOSM
be: Выкарыстанне знешніх сцэнарыяў ў JOSM

en: Fast drawing ways by mouse
be: Хуткае маляванне ліній мышшу

en: Garmin FIT files in JOSM
be: Файлы Garmin FIT у JOSM

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
be: Пошук і выпраўленне няслушнай нумарацыі дамоў зручным чынам.

en: FlatLaf - Flat Look and Feel
be: FlatLaf - плоскі інтэрфейс

en: Talk with users editing the map nearby, be notified when someone comes close.
be: Кантактуйце з іншымі ўдзельнікамі, якія працуюць з картай побач з вамі, атрымлівайце абвесткі, калі хто-то з’яўляецца побач.

en: Provides parts of the GeoTools library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
be: Прадастаўляе часткі бібліятэкі GeoTool іншым модулям JOSM. Ня прызначаны для непасрэднага ўстанаўлення карыстальнікамі, усталёўваецца толькі як залежнасць для іншых модуляў.

en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
be: Спампоўка кропак GPS з Globalsat dg100 data logger наўпрост у JOSM.

en: Analyse a set of GPS points to obtain its centre and direction of spread.
be: Аналіз набору пунктаў GPS для атрымання іх цэнтра і напрамку распаўсюду.

en: Visualizes routing information as a routing graph.
be: Візуалізуе інфармацыю аб маршрутызацыі ў выглядзе графа.

en: Provides the GSON library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
be: Падае бібліятэку GSON для іншых плагінаў JOSM. Не прызначаны для непасрэднай усталёўкі карыстачамі, а хутчэй як залежнасць для іншых плагінаў.

en: Simple tool to tag house numbers and addresses.
be: Простая прылада для тэгавання нумароў хат і адрасоў.

en: Provides HTTP/2 support. Requires Java 11 or later.
be: Падае падтрымку HTTP/2. Патрабуецца Java 11 ці пазнейшая версія.

en: Enable additional image types such as webp (each image type must be enabled in preferences)
be: Уключыць дадатковыя тыпы адлюстраванняў, такія як webp (кожны тып адлюстравання павінен быць уключаны ў наладах)

en: Generate Imagery XML bounds from a multipolygon
be: Стварыць межы выявы ў фармаце XML з мультыпалігону

en: Export tiles from the imagery layer cache into the file system.
be: Экспартуе квадраты з кэша пласта падкладкі ў файлавую сістэму.

en: Database of imagery offsets: share and aquire imagery offsets with one button.
be: База дадзеных зрушэнняў здымкаў: дзяліцеся і атрымлівайце зрушэнні з дапамогай адной кнопкі

en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the ''name'', ''cmt'' or ''desc'' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
be: Модуль для сумяшчэння выяў з шляхавымі пунктамі GPX трэка. Спалучэнне будзе ажыццёўлена, калі атрыбут тэгаў ''name'', ''cmt'' ці ''desc'' шляхавага пункта, будзе адпавядаць назве файла выявы.

en: Plugin for importing spatial referenced images
be: Модуль для імпарту прасторава прывязаных выяў

en: Import vector graphics (SVG)
be: Імпарт вектарнай графікі (SVG)

en: Extends ImproveWayAccuracy mode with helpers to place nodes at accurate distances and angles.
be: Дапаўняе рэжым паляпшэння дакладнасці лініяў сродкамі для размяшчэння кропак з захаваннем дакладных адлегласцяў і кутоў.

en: This plugin simplifies the mapping and editing of indoor corridors.
be: Гэты модуль спрашчае маляванне і рэдагаванне калідораў усярэдзіне будынкаў.

en: Extra information about current layer objects pop ups - currently GPX trackpoint info
be: Усплываючыя вокны з дадатковай інфармацыяй аб аб’ектах бягучага пласта - у цяперашні час інфармацыяй аб пункце трэка GPX

en: Provides Jackson JSON library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
be: Падае бібліятэку Jackson для працы з JSON. Не прызначаны для непасрэднай усталёўкі карыстачамі, а толькі як залежнасць для іншых модуляў.

en: Provides additional OpenJFX (JavaFX) features such as MP3 audio playback.
be: Падае дадатковыя функцыі OpenJFX (JavaFX), такія як прайграванне MP3-аўдыё.

en: Provides the JAXB library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
be: Падае бібліятэку JAXB для іншых модуляў JOSM. Прызначаны не для непасрэднае ўсталёўкі карыстачамі, а як залежнасць для іншых модуляў.

en: Provides Java Native Access (JNA) library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
be: Прадастаўляе бібліятэку Java Native Access (JNA). Не патрабуе ўстаноўкі непасрэдна самім карыстальнікам, толькі для вырашэння залежнасцяў з іншымі модулямі.

en: Provides Java Topology Suite (JTS) library and related utilities. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
be: Прадастаўляе бібліятэку Java Topology Suite (JTS) і звязаныя інструменты. Не патрабуе ўстаноўкі непасрэдна самім карыстальнікам, толькі для вырашэння залежнасцяў з іншымі модулямі.

en: creates a channel digraph and checks a subset of channels if it is a junction or searches in a subset of channels for junctions
be: стварае арграф і правярае падмноства каналаў на тое, ці з''яўляюцца яны развязкамі, або шукае ў падмноствах каналаў развязкі

en: Tools to help import Kartverket N50
be: Прылады, што дапамагаюць у імпарце Kartverket N50

en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
be: Падтрымка GPS ўводу (рух пункта) з дапамогай падлучэння да сервера gpsd.

en: Provides the Log4j library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
be: Прадастаўляе бібліятэку Log4j для іншых модуляў JOSM. Прызначаны не для непасрэднай ўстаноўкі карыстальнікамі, а толькі як залежнасць для іншых модуляў.

en: Provides the common LWJGL interfaces for other plugins
be: Прадстаўляе агульныя інтэрфейсы LWJGL для іншых модуляў

en: Provides LWJGL natives for @{platform}
be: Прадстаўляе натыўныя бібліятэкі LWJGL для @{platform}

en: MapRoulette Tasks in JOSM
be: Заданні MapRoulette у JOSM

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
be: Адкрывае дыялогавае акно, каб стварыць пласт для вымярэння даўжыні і кутоў для ліній і палігонаў, а таксама, каб стварыць вымяральны шлях (які можа быць таксама імпартаваны з пласта gps).

en: Merge overlapping part of ways.
be: Аб’яднанне накладзеных частак ліній.

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
be: Дадае забарону павароту налева для набораў з 4 або 5 ліній

en: Allows to attribute tags to all objects in any selected area at once
be: Дазваляе прызначыць тэгі для ўсіх аб’ектаў ўнутры вылучанай вобласці за адзін раз

en: NanoLog adjustment and browsing layer
be: Nanolog - налада і прагляд

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
be: Выкарыстоўвайце сістэмны менеджэр пароляў, каб захоўваць вашыя лагін і пароль. (Падтрымліваюцца KWallet і gnome-keyring.)

en: Import OSM data in o5m format
be: Імпарт дадзеных OSM у фармаце o5m

en: Allows JOSM to read Open Data formats (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) into an .osm data layer. Supports zip and 7z compression of these file types.
be: Дазваляе JOSM чытаць фарматы Open Data (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) у пласт дадзеных .osm. Падтрымлівае сціск zip і 7z гэтых тыпаў файлаў.

en: extended options for editing opening_hours
be: Пашыраныя налады для opening_hours

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
be: Дазваляе адкрываць GPX/OSM файлы, якія перасякаюцца з межамі бягучага экрана

en: Display OpenStreetMap object information
be: Вывад інфармацыі пра аб’екты OpenStreetMap

en: Bring in errors from Osm Inspector and display it on the current JOSM bounding box
be: Атрымаць памылкі з Osm Inspector і адлюстраваць у бягучай працоўнай вобласці JOSM

en: Import/export OSM data in PBF format
be: Імпарт/экспарт дадзеных OSM ў фармаце PBF

en: Import PDF file into a layer and convert pdf lines to ways.
be: Імпартуе PDF-файл у пласт і канверсуе лініі з PDF у лініі пласта.

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
be: Запіс пазіцыі gps ў загаловак файла малюнка. Уключыце гэтую магчымасць у кантэкстным меню пласта малюнка.

en: Make photos movable and position them on the map.
be: Робіць фатаграфіі перамяшчанымі і размяшчае іх на карце.

en: A plugin for pmtile support
be: Плагін для падтрымкі pmtile

en: Shows an additional information about point on map. Only Czech RUIAN and Spanish Cadastre Web Services modules are available at this moment.
be: Паказвае дадатковую інфармацыю пра кропку на карце. На дадзены момант даступныя толькі модулі чэшскага рэгістра RUIAN і вэб-сэрвісаў іспанскага кадастра.

en: Read and write osmosis poly filter files
be: Чытанне і запіс файлаў osmosis poly

en: Adds map printing to JOSM
be: Дадае магчымасць раздрукоўкі карты ў JOSM

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
be: Гэты модуль спрашчае картаграфаванне і праўку маршрутаў грамадскага транспарту.

en: The RasterFiltersPlugin allows to choose and apply some images'' filters to some layers
be: RasterFiltersPlugin дазваляе абіраць і ўжываць пэўныя графічныя фільтры да некаторых пластоў

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
be: Панэль стварэння і праўкі мультыпалігонаў і іншых дачыненняў

en: Plugin for reverting changesets
be: Модуль для адкату пакетаў правак

en: Expand a simple intersection to a roundabout in gradual steps. Select an intersection node or a roundabout and press Crtl-Shift-R
be: Паэтапна ператварае простае скрыжаванне ў скрыжаванне з кругавым рухам. Абярыце кропку скрыжавання дарог ці кругавое скрыжаванне і націсніце Crtl-Shift-R

en: Plugin for tagging of objects based on a selection of road signs. The dialog can be opened by clicking a small icon in the upper right corner of the properties window. Available country presets: Belgium, Czech Republic, Germany, Poland, Slovakia, Spain.
be: Модуль для прызначэння тэгаў аб’ектам шляхам выбару дарожных знакаў са спісу. Дыялогавае акно можна адкрыць пстрычкаю на маленькім значку ў верхнім правым куце акна ўласцівасцяў аб’екта. Даступныя нарыхтоўкі для наступных краінаў: Бельгія, Чэшская Рэспубліка, Германія, Польшча, Славакія, Іспанія.

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
be: Паказвае маршруты (аўтобусныя, турыстычныя, роварныя, ...). Тыпы маршрутаў павінны быць вызначаны ў файле routes.xml ў каталогу модуляў

en: Provides routing capabilities.
be: Дае магчымасці маршрутызацыі.

en: Loads data from SDS
be: Захоўванне дадзеных у Separate Data Store (SDS)

en: Imagery Layer for Sea Charts
be: Пласт здымкаў для марскіх карт

en: Edit features for Sea Charts
be: Рэдагаванне аб’ектаў марскіх карт

en: Gives user more tools that facilitate aligning and rotation of buildings.
be: Падае дадатковыя прылады, якія спрашчаюць выраўноўванне і паварот будынкаў.

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
be: Спрасціць палігон выдаленнем пунктаў на вельмі тупых кутах. Дадзенае дзеянне можа быць абмежавана указаннем максімальнага памеру выдаляемага фрагмента. Таксама выдаляе блізкія пункты.

en: Edit features for OpenSeaMap
be: Змяненняў уласцівасцяў рэдагавання OpenSeaMap

en: Allows to draw splines
be: Дазваляе маляваць сплайны

en: Allows to edit traffic information and export it to the urban mobility simulator SUMO
be: Дазваляе рэдагаваць інфармацыю пра трафік і экспартаваць яе ў сімулятар гарадскога дарожнага руху SUMO

en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
be: Дазваляе дадаваць пазнакі/кропкі ў бягучай GPS пазіцыі.

en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
be: Паказвае акно для рэдагавання тэгаў у таблічнай сетцы.

en: Adds a tagging preset tester to the windows menu, which helps you developing of tagging presets (quick preview of the dialog that will popup). You can start the jar-file as standalone as well.
be: Дадае ў меню «Вокны» тэстар нарыхтовак тэгаў, які дапамагае ў распрацоўцы нарыхтовак тэгаў (хуткі прадпрагляд усплывальнага дыялогавага акна). Можна таксама запусціць jar-файл аўтаномна.

en: Make terraced houses out of single blocks.
be: Зрабіць шэраг дамоў уздоўж вуліцы з аднаго блока.

en: Adds a todo list dialog that makes it easy to go through large lists of objects
be: Дадае дыялог спіса заданняў, што спрашчае апрацоўку вялікіх спісаў аб’ектаў

en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Activate by holding T and slip map with left mouse button
be: Прадастаўляе дапаможныя кнопкі, якія дазваляюць працаваць з аднакнопачнай мышшу (ці стылусам). Актывуйце утрыманнем T і перамяшчайце карту левай кнопкай мышы

en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
be: Нанясенне будынкаў з карты Чэшскага кадастру. Для запуску неабходны TracerServer (.NET або Mono).

en: Traces buildings and other shapes from a map. Needs Tracer2Server to be running.
be: Нанясенне будынкаў і іншых аб’ектаў з чэшскай кадастравай карты. Для працы неабходны Tracer2Server.

en: Plugin to digital sign OSM-Data
be: Модуль для лічбавага подпісу дадзеных OSM

en: Editor to add turn lanes tags in highways
be: Рэдактар тэгаў руху па палосах на дарогах

en: Provides a straightforward GUI for adding, editing and deleting turn lanes.
be: Прадастаўляе просты GUI для дадання, рэдагавання і выдалення паваротных палос.

en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
be: Модуль Turnrestrictions дазваляе ўвесці асноўную інфармацыю пра абмежаванні на паварот у базу дадзеных OpenStreetMap.

en: Allows undeleting object from OSM database
be: Дазваляе аднаўляць аб’екты, выдаленыя з базы дадзеных OSM

en: Several utilities that make your life easier.
be: Некалькі ўтыліт, якія спрашчаюць жыццё.

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
be: Хуткая спампоўка ўздоўж вялікага набору злучаных ліній

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
be: Пошук па шляхавых пунктах, імпартаваных з файлаў gpx.

en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
be: Кіруйце гоначны аўтамабіль з пункту A у пункт B па спадарожнікавым здымку, пакідаючы за ім як-бы-GPS-след і збіваючы па шляху кактусы. (не загружайце на сервер атрыманы трэк!)

en: Color
be: Колер

en: Choose or set a color for objects.
be: Абярыце ці задайце колер для аб’ектаў

en: Tool: {0}
be: Прылады: {0}

en: Choose one node or way
be: Абярыце адну кропку ці лінію

en: Color Picker
be: Выбар колеру

en: Columbus V-900 CSV Files
be: Файлы Columbus V-900 CSV

en: Importing CSV file ''%s''...
be: Імпартаванне CSV файла ''%s''...

en: Markers of
be: Маркеры

en: Show summary after import
be: Паказаць апісанне пасля імпарту

en: Do not zoom after import
be: Не маштабаваць пасля імпарту

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
be: Ігнараваць hdop/vdop/pdop запісы

en: Warn on missing audio files
be: Папярэджваць пры страце аўдыё файлаў

en: Warn on conversion errors
be: Папярэджваць пры памылках пераўтварэння

en: Error in line
be: Памылка ў радку

en: Missing audio file
be: Страчаны аўдыё файл

en: Commands
be: Каманды

en: No command has been found. Would you like to download and install default commands now?
be: Каманды не знойдзены. Жадаеце спампаваць і ўсталяваць набор каманд па змаўчанні?

en: No command found
be: Каманды не знойдзены

en: Default commands have been successfully installed
be: Набор каманд па змаўчанні паспяхова ўсталяваны

en: Failed to download and install default commands.
    
    Error: {0}
be: Не атрымалася спампаваць і ўсталяваць набор каманд па змаўчанні.
    
    Памылка: {0}

en: Processing...
be: Апрацоўка…

en: Aborted
be: Перапынена

en: Error executing the script:
be: Памылка выканання сцэнара:

en: Command line
be: Камандны радок

en: Set input focus to the command line.
be: Усталяваць фокус уводу ў камандны радок

en: Commands: {0}
be: Каманды: {0}

en: Point on the start
be: Пакажыце пачатак

en: Point on the end
be: Пакажыце канец

en: Missing definition of new object with id {0}.
be: Адсутнічае вызначэнне новага аб’екта з id {0}

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <member> of relation {1}.
be: Адсутнічае абавязковы параметр ''{0}'' для <члена> дачынення {1}.

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
be: Няслушнае значэнне для атрыбуту ''uid'': ''{0}''.

en: nodes
be: кропкі

en: ways
be: лініі

en: relations
be: дачыненні

en: OSM objects
be: аб’ектаў OSM

en: Can not draw outside of the world.
be: Дзеянне невыканальна за межамі свету.

en: Create grid of ways
be: Стварыць сетку з ліній

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
be: Фармаваць сетку ліній, заснаваную на дзвюх існых лініях, якія маюць розныя кропкі і адну агульную

en: More tools: {0}
be: Яшчэ інструменты: {0}

en: Select two ways with a node in common
be: Абярыце дзве лініі з агульнай кропкай

en: Select two ways with alone a node in common
be: Абярыце дзве лініі з адзінай агульнай кропкай

en: Create a grid of ways
be: Стварэнне сеткі з ліній

en: Download Track ...
be: Спампоўка трэка ...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
be: Спампоўка трэка GPX з openstreetmap.org

en: DirectDownload: Download GPX Track
be: DirectDownload: Спампаваць трэк GPX

en: Download Track
be: Спампаваць трэк

en: Filename
be: Імя файла

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
be: Паўстала памылка пры сінтаксічным разборы gpx-файла {0}. Будзе даступная толькі частка файла.

en: Error fetching URL {0}
be: Памылка апрацоўкі спасылкі {0}

en: Error parsing data from URL {0}
be: Памылка аналізу дадзеных спасылкі {0}

en: Invalid URL {0}
be: Няслушная спасылка {0}

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
be: Прыватныя (бачныя іншым, як ананімныя, неўпарадкаваныя пункты)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
be: Агульнадаступныя (паказаны ў апісанні трэка як anonymous, неўпарадкаваныя пункты)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
be: Адсочваныя (выглядаюць як anonymous, пранумараваныя пункты з пазнакамі часу)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
be: Ідэнтыфікаваныя (паказваюцца ў спісе трэкаў як ідэнтыфікаваныя, спарадкаваныя пункты з часавымі адзнакамі)

en: Upload Trace
be: Адпраўка трэка на сервер

en: Upload Traces
be: Адпраўка трэкаў на сервер

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
be: Вызначае бачнасць вашага трэка для іншых карыстальнікоў OSM.

en: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Visibility_of_GPS_traces
be: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/BY:Бачнасць_GPS-трэкаў

en: (What does that mean?)
be: (Што гэта азначае?)

en: Please enter Description about your trace.
be: Калі ласка, увядзіце апісанне вашага трэка

en: Tags (comma delimited)
be: Тэгі (праз коску)

en: Please enter tags about your trace.
be: Увядзіце тэгі, якія апісваюць ваш трэк.

en: Selected track: {0}
be: Вылучаны трэк: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
be: Пласт GPX не абраны. Не атрымоўваецца адправіць трэк на сервер.

en: Uploading trace ...
be: Адпраўка трэка на сервер ...

en: Upload canceled
be: Адпраўка адменена

en: Error while uploading
be: Памылка падчас адпраўкі дадзеных на сервер

en: GPX upload was successful
be: Адпраўка GPX на сервер паспяхова завершана

en: Upload failed. Server returned the following message:
be: Адпраўка на сервер не атрымалася. Сервер вярнуў наступнае паведамленне:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
be: Отправка GPX трека на сервер: {0}% ({1} из {2})

en: No description provided. Please provide some description.
be: Няма апісання. Просьба падаць некаторае апісанне.

en: Uploading GPX Track
be: Адпраўка GPX трэка на сервер

en: Uploads traces to openstreetmap.org
be: Адпраўка трэкаў на сайт openstreetmap.org

en: Importing...
be: Імпартаванне...

en: Shape is started incorrectly
be: Некарэктны пачатак фігуры

en: Can''t load SVG diagram
be: Не атрымалася загрузіць SVG схему

en: Can''t find root SVG element
be: Не атрымалася знайсці каранёвы элемент SVG

en: Import primitives
be: Імпарт прымітываў

en: Cannot find configuration file!
be: Не знойдзены файл канфігурацыі

en: DXF files [ImportDxf plugin] (*.dxf)
be: Файлы DXF [модуль ImportDxf] (*.dxf)

en: Please open or create data layer before importing
be: Адкрыйце ці стварыце пласт дадзеных перад імпартам

en: Import dxf
be: Імпарт dxf

en: Scale:
be: Маштаб:

en: unit(s) =
be: адзінкі =

en: m
be: м

en: Shows elevation profile
be: Паказвае профіль вышыні

en: Elevation Profile
be: Профіль вышыні

en: Elevation Grid Layer (experimental!)
be: Пласт сеткі вышынь (эксперыментальны!)

en: Shows elevation grid layer
be: Паказаць пласт сеткі вышынь

en: Elevation Grid
be: Сетка вышынь

en: zoom in to load any tiles
be: наблізьце для загрузкі квадратаў

en: increase zoom level to see more detail
be: павялічце маштаб для лепшай дэталізацыі

en: No SRTM data
be: Няма дадзеных SRTM

en: Open the elevation profile window.
be: Адчыніць акно профіляў вышыні

en: Min
be: Мін

en: Avrg
be: Сяр.

en: Max
be: Макс

en: Dist
be: Адл.

en: Gain
be: Павелічэнне

en: Tracks
be: Трэкі

en: Zoom
be: Маштабаванне

en: Elevation profile for track ''{0}''.
be: Профіль вышынь для трэка ''{0}''.

en: Elevation profile
be: Профіль вышынь

en: (No elevation data)
be: (Вышыні адсутнічаюць)

en: FIT Files (*.fit)
be: Файлы FIT (*.fit)

en: Processing FIT records
be: Апрацоўка запісаў FIT

en: Autosimplify
be: Аўтаспрашчэнне

en: Simplify with initial epsilon
be: Спрашчэнне з зададзеным адхіленнем

en: Save as is
be: Захаваць як ёсць

en: Snap to nodes
be: Прыліпаць да кропак

en: Add fixed points on click
be: Дадаваць фіксаваныя пункты па кліку

en: Add fixed points on spacebar
be: Дадаваць фіксаваныя пункты па націску прабелу

en: Allow edit existing ways
be: Дазволіць рэдагаванне існуючых ліній

en: Draw closed polygons only
be: Маляваць толькі замкнёныя шматкутнікі

en: FastDraw configuration
be: Налады FastDraw

en: Try copying tags from properties table
be: Можна таксама скапіяваць тэгі з табліцы ўласцівасцяў

en: Epsilon multiplier
be: Множнік эпсілона

en: Starting Epsilon
be: Пачатковы эпсілон

en: Max points count per 1 km
be: Максімальны лік пунктаў на 1 км

en: Enter key mode
be: Дзеянне па Enter

en: Auto add tags
be: Аўтададанне тэгаў

en: Save settings
be: Захаваць параметры

en: Can not read settings
be: Не атрымоўваецца прачытаць параметры

en: Q=Options, Enter=save, Ctrl-Enter=save with tags, Up/Down=tune
be: Q=Налады, Enter=захаваць, Ctrl-Enter=захаваць з тэгамі, Up/Down=падладка

en: Click or Click&drag to continue, Ctrl-Click to add fixed node, Shift-Click to delete, Enter to simplify or save, Ctrl-Shift-Click to start new line
be: Націсніце альбо націсніце і цягніце для працягу, націск з Ctrl для дадання фіксаванай кропкі, націск з Shift для выдалення, Enter для спрашчэння ці захавання, націск з Ctrl-Shift для пачатку новай лініі

en: Fast drawing mode
be: Рэжым хуткага малявання

en: Please move the mouse to draw new way
be: Рухайце мыш, каб намаляваць новую лінію

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
be: Упэўнены, што не жадаеце захоўваць лінію з {0} пунктаў?

en: {0} m - length of the line
    {1} nodes
    {2} points per km (maximum)
    {3} points per km (average)
be: {0} м - даўжыня лініі
    {1} кропак
    {2} кропак на км (максімум)
    {3} кропак на км (у сярэднім)

en: Line information
be: Інфармацыя пра лінію

en: Cannot place node outside of the world.
be: Не атрымоўваецца змясціць кропку за межамі свету.

en: Draw the way by mouse
be: Малюйце лінію мышшу

en: min distance={0} px ({1} m)
be: мінімальная адлегласць ={0} пікселяў ({1} м)

en: Eps={0}, {1} points, {2} p/km
be: Eps={0}, {1} пунктаў, {2} на км

en: Fix addresses
be: Выправіць адрасаванне

en: Show dialog with incomplete addresses
be: Паказаць дыялог з незапоўненымі адрасамі

en: Include objects used for guesses
be: Уключыць аб’екты, скарыстаныя для здагадак

en: Fix street addresses
be: Выпраўленне адрасавання

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
be: Знаходзіць і выпраўляе адрасы з адсутнымі (няправільнымі) назвамі вуліц.

en: Data: {0}
be: Дадзеныя: {0}

en: Guess values for
be: Адгадаць значэнне

en: Address has no street
be: У адрасе не паказана вуліца

en: Address has no valid street
be: Невядомая вуліца ў адрасе

en: Address has no post code
be: У адрасе не паказаны паштовы індэкс

en: Address has no city
be: У адрасе не паказаны горад

en: Address has no country
be: У адрасе не паказана краіна

en: Assign to
be: Прысвоіць

en: Remove all address tags
be: Выдаліць усе адрасныя тэгі

en: No name
be: Без назвы

en: Unresolved Addresses
be: Сумніўныя адрасы

en: Select and close
be: Вылучыць і зачыніць

en: Fix unresolved addresses
be: Выправіць сумніўныя адрасы

en: Complete Addresses
be: Поўныя адрасы

en: Incomplete Addresses
be: Няпоўныя адрасы

en: Selected Addresses
be: Вылучаныя адрасы

en: Selected Street
be: Вылучаная вуліца

en: (No data)
be: (Няма дадзеных)

en: Show incomplete addresses
be: Паказаць няпоўныя адрасы

en: items
be: элементы

en: no items
be: элементы адсутнічаюць

[ctx: address]
en: City
be: Горад

en: Postcode
be: Індэкс

en: Turns all guesses into the corresponding tag values.
be: Ператварыць усе здагадкі ў адпаведныя значэнні тэгаў.

en: Applied guessed values
be: Ужыць адгаданыя значэнні

en: Applied guessed values for
be: Ужыць адгаданыя значэнні да

en: Assign address to street
be: Прысвоіць адрас вуліцы

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
be: Прызначыць выдзелены адрас(ы) выдзеленай вуліцы.

en: Set street name
be: Прысвоіць назву вуліцы

en: Convert ALL streets.
be: Ператварыць УСЕ вуліцы.

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
be: Стварыць дачыненне паміж вуліцамі і злучанымі адрасамі для ЎСІХ вуліц у бягучым пласце.

en: Convert to relation.
be: Стварыць дачыненне.

en: Create relation between street and related addresses.
be: Стварыць дачыненне паміж вуліцай і злучанымі адрасамі.

en: Create address relation for
be: Стварыць адраснае дачыненне для

en: Guess
be: Выказаць здагадку

en: Tries to guess address data by picking the name of the closest object with according tag.
be: Спрабаваць падабраць адрас, выбіраючы найблізкі аб’ект з адпаведным тэгам.

en: Guessing address values
be: Магчымыя значэнні адрасу

en: Removes address related tags from the object.
be: Выдаліць у аб’екта тэгі адрасу

en: Remove address tags
be: Выдаліць адрасныя тэгі

en: Marks selected addresses in the map
be: Адзначыць вылучаныя адрасы на карце

en: Select incomplete addresses
be: Вылучыць няпоўныя адрасы

en: Selects all addresses with incomplete data.
be: Вылучыць усе адрасы з няпоўнымі дадзенымі.

en: Launches the HouseNumberTaggingTool dialog
be: Запускае дыялогавае акно HouseNumberTaggingTool

en: Use tag ''addr:street'' or ''addr:place''
be: Выкарыстоўваць тэг ''addr:street'' ці ''addr:place''

en: House Number Editor
be: Рэдактар нумароў будынкаў

en: New values:
be: Новыя значэнні:

en: Existing values:
be: Існыя значэнні:

en: Accept all existing values
be: Прыняць усе існыя значэнні

en: House number increment:
be: Прырашчэнне нумара хаты:

en: Accept existing value
be: Прыняць існае значэнне

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
be[0]: Абнаўленне ўласцівасцяў {0} аб’екта
be[1]: Абнаўленне ўласцівасцяў {0} аб’ектаў
be[2]: Абнаўленне ўласцівасцяў {0} аб’ектаў

en: Default image projection
be: Праекцыя малюнка па змаўчанні

en: JOSM''s current projection
be: Бягучая праекцыя JOSM’а

en: No projection file (.prj) found.<br>You can choose the default image projection ({0}) or JOSM''s current editor projection ({1}) as original image projection.<br>(It can be changed later from the right click menu of the image layer.)
be: Не знойдзены файл праекцыі (.prj).<br>Можна абраць праекцыю малюнка па змаўчанні ({0}) ці бягучую праекцыю рэдактара JOSM ({1}).<br>(Пазней можна змяніць выбар у кантэкстным меню пласта малюнка.)

en: Layer Properties
be: Уласцівасці пласта

en: Error while creating image layer: {0}
be: Памылка пры стварэнні пласта малюнка: {0}

en: Import image
be: Імпартаваць малюнак

en: Import georeferenced image
be: Імпартаваць выяву, прывязаную да каардынат

en: Error while creating image layer:
be: Памылка пры стварэнні пласта з малюнкам:

en: Today
be: Сёння

en: Month
be: Месяц

en: Year
be: Год

en: Select Mapillary Image ({0})
be: Абярыце адлюстраванне Mapillary ({0})

en: Select the Mapillary Image {0} on the {1} layer (downloads if needed)
be: Абраць адлюстраванне Mapillary {0} на пласце {1} (пры неабходнасці загрузіць)

en: Select Mapillary Detection ({0})
be: Абярыце выяўленне Mapillary ({0})

en: Select the Mapillary Detection {0}
be: Абярыце выяўленне Mapillary {0}

en: Mapillary traffic signs layer
be: Пласт дарожных знакаў Mapillary

en: Displays the layer displaying the traffic sign objects detected by Mapillary
be: Паказвае пласт з дарожнымі знакамі, распазнанымі Mapillary

en: Mapillary point features layer
be: Пласт кропкавых аб’ектаў Mapillary

en: Displays the layer displaying the map point objects detected by Mapillary
be: Адлюстроўвае пласт, на якім выводзяцца кропкавыя аб’екты карты, выяўленыя Mapillary

en: Open Mapillary layer
be: Адкрыць пласт Mapillary

en: Export Mapillary images
be: Экспарт адлюстраванняў Mapillary

en: Zoom to selected image
be: Наблізіць да вылучанага здымка

en: Zoom to the currently selected Mapillary image
be: Маштабаваць да абранага ў дадзены момант адлюстраванню Mapillary

en: Add Map Feature to OSM
be: Дадаць элемент карты ў OSM

en: This currently removes the detection from the current layer, but may report back to Mapillary in the future
be: Зараз гэта выдаляе выяўленне з бягучага пласта, але ў будучыні можа паведаміць пра гэта ў Mapillary

en: Comment to send to Mapillary
be: Каментар для адпраўкі ў Mapillary

en: Why are you removing the object? (Note: not yet sent to Mapillary)
be: Чаму вы выдаляеце аб’ект? (Нататка: яшчэ не адпраўлены ў Mapillary)

en: False Positive
be: Ілжывае спрацоўванне

en: Bad Imagery
be: Дрэннае адлюстраванне

en: Erroneous Data
be: Памылковыя дадзеныя

en: Just remove it
be: Проста выдаліць

en: Unknown Mapillary exception.
    This message may contain potentially sensitive information!
    {0}
    {1}
be: Невядомае выключэнне Mapillary.
    Гэта паведамленне можа ўтрымоўваць патэнцыйна важную інфармацыю!
    {0}
    {1}

en: We have reached the Mapillary API limit. Disabling Mapillary networking until JOSM restart. Sorry.
    Logging in after the rate limit subsides may help prevent this in the future.
    {0}
be: Мы дасягнулі ліміту API Mapillary. Адключэнне працы з сеткай Mapillary да перазапуску JOSM. Прабачце.
    Уваход у сістэму пасля зніжэння ліміту хуткасці можа дапамагчы прадухіліць гэта ў будучыні.
    {0}

en: Mapillary Smart Edit: Add objects
be: Разумнае рэдагаванне Mapillary: Дадаць аб’екты

en: Delete Mapillary object
be: Выдаліць аб’ект Mapillary

en: Snap to highway
be: Прывязка да дарогі

en: Enable experimental beta-features (might be unstable)
be: Уключыць эксперыментальныя бэта-магчымасці (можа быць нестабільным)

en: Enable/disable developer mode
be: Уключыць/адключыць рэжым распрацоўніка

en: hidden
be: схаваныя

en: shown
be: адлюстроўваемыя

en: No color selected
be: Колер не абраны

en: Copy color
be: Капіяваць колер

en: Copied color to clipboard
be: Скопировать цвет в буфер обмена

en: Display hour when the picture was taken
be: Паказваць час здымкі

en: Center view on new image when using the buttons to jump to another image
be: Цэнтраваць выгляд на новым адлюстраванні пры выкарыстанні кнопак для пераходу да іншага адлюстравання

en: When opening Mapillary image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
be: Пры адкрыцці адлюстравання Mapillary у вэб-браўзары замест праграмы прагляду адлюстраванняў паказваць рэдактар размыцця

[ctx: Checkbox label in JOSM settings]
en: Use computed location information
be: Выкарыстоўваць вылічаную інфармацыю пра месцазнаходжанне

en: Requires JOSM restart
be: Патрабуецца перазапуск JOSM

en: Number of images to be pre-fetched (forwards and backwards)
be: Лік здымкаў для прадзагрузкі (наперад і назад)

en: Maximum distance to consider for changeset source calculations
be: Максімальная адлегласць, улічваемая пры разліку крыніцы пакета правак

en: Number of images to draw in the map view (affects performance)
be: Колькасць адлюстраванняў для адмалёўкі ва ўяўленні карты (уплывае на прадукцыйнасць)

en: You are logged in as ''{0}''.
be: Вы ўвайшлі як «{0}».

en: You are logged in.
be: Вы выканалі ўваход.

en: You are currently not logged in.
be: Вы яшчэ не ўвайшлі.

en: Login
be: Увайсці

en: Logout
be: Выйсці

en: Mapillary: Image Navigation: Forward
be: Mapillary: Навігацыя па адлюстраванням: Наперад

en: Mapillary: Image Navigation: Left
be: Mapillary: Навігацыя па адлюстраванням: Злева

en: Mapillary: Image Navigation: Right
be: Mapillary: Навігацыя па адлюстраванням: Злева

en: Mapillary: Image Navigation: Turn Left
be: Mapillary: Навігацыя па адлюстраванням: Налева

en: Mapillary: Image Navigation: Turn Right
be: Mapillary: Навігацыя па адлюстраванням: Направа

en: Mapillary: Image Navigation: Reverse
be: Mapillary: Навігацыя па адлюстраванням: Зваротна

en: Mapillary: Image Navigation: Back
be: Mapillary: Навігацыя па адлюстраванням: Назад

en: Mapillary: Image Navigation: 360 panoramic
be: Mapillary: Навігацыя па адлюстраванням: 360 панарамнае

en: Mapillary: Image Navigation
be: Mapillary: Навігацыя па адлюстраванням

en: Navigate between different Mapillary images
be: Навігацыя паміж рознымі адлюстраваннямі Mapillary

en: Forward
be: Наперад

en: Mapillary Expert Filter
be: Экспертны фільтр Mapillary

en: Filter mapillary objects and hide/disable them.
be: Фільтраваць аб’екты mapillary, а таксама хаваць/адключаць іх.

en: Toggle: {0}
be: Паказаць/Схаваць: {0}

en: Export all images
be: Экспартаваць усе здымкі

en: Export selected sequence
be: Экспартаваць вылучаную паслядоўнасць

en: Export selected images
be: Экспартаваць вылучаныя здымкі

en: Select a directory
be: Абярыце каталог

en: Explore
be: Агляд

en: Years
be: Гадоў

en: Months
be: Месяцаў

en: Days
be: Дзён

en: Mapillary filter
be: Фільтр Mapillary

en: Open Mapillary filter dialog
be: Адкрыць дыялог фільтра Mapillary

en: Mapillary images Filter
be: Фільтр здымкаў Mapillary

en: Picture Filters
be: Фільтры адлюстраванняў

en: Show Image types:
be: Паказаць тыпы адлюстраванняў:

en: Object Detection Filters
be: Фільтры распазнання аб’ектаў

en: Organizations
be: Арганізацыі

en: Not older than:
be: Не старэй:

en: Start
be: Пачынаючы

en: End
be: Сканчаючы

en: Non-panoramic
be: Непанарамныя

en: Panoramic
be: Панарамныя

en: There is a newer version of JOSM and/or the Mapillary plugin. Please update.
be: Існуе навейшая версія JOSM і/ці модуля Mapillary. Здзейсніце абнаўленне.

en: Traffic Signs
be: Дарожныя знакі

en: Point Objects
be: Кропкавыя аб’екты

en: Smart Edit Mode
be: Рэжым разумнага рэдагавання

en: Add Mapillary Objects to OpenStreetMap; some additional client-side filtering will occur.
be: Дадаць аб’екты Mapillary у OpenStreetMap; адбудзецца некаторае дадатковае фільтраванне на боку кліента.

en: Filter Mapillary Detections
be: Фільтр выяўленняў Mapillary

en: Select Visible
be: Абраць бачныя

en: Select/Deselect all object detections on the current page
be: Абраць/Зняць выбар ва ўсіх выяўленняў аб’ектаў на бягучай старонцы

en: Show Relevant
be: Паказваць рэлевантныя

en: Only show objects on detection layers ("Relevant objects")
be: Паказваць толькі аб’екты на пластах выяўлення («рэлевантныя аб’екты»)

en: Show the previous page of items
be: Паказаць папярэднюю старонку элементаў

en: Show this number of items on each page
be: Паказваць дадзеную колькасць аб’ектаў на кожнай старонцы

en: Show the next page of items
be: Паказаць наступную старонку элементаў

en: First Seen Start
be: Упершыню бачаны (пачынаючы)

en: First Seen End
be: Упершыню бачаны (сканчаючы)

en: Last Seen Start
be: Апошні раз бачаны (пачынаючы)

en: Last Seen End
be: Апошні раз бачаны (сканчаючы)

en: A tag with key <i>{0}</i> is already present on the selected OSM object.
be: Тэг з ключом <i>{0}</i> ужо ёсць у вылучанага аб’екта OSM.

en: Do you really want to replace the current value <i>{0}</i> with the new value <i>{1}</i>?
be: Вы сапраўды жадаеце замяніць бягучае значэнне <i>{0}</i> на новае <i>{1}</i>?

en: Tag conflict
be: Канфлікт тэгаў

en: Image info
be: Інфармацыя пра здымак

en: Displays detail information on the currently selected Mapillary image
be: Паказвае падрабязную інфармацыю пра бягучае вылучанае адлюстраванне Mapillary

en: Image info dialog
be: Дыялог інфармацыі пра здымак

en: Show detections on top of image
be: Паказаць выяўленыя аб’екты па-над адлюстраваннем

en: View in browser
be: Адкрыць у браўзары

en: Copy URL
be: Капіяваць URL

en: Copied URL to clipboard …
be: URL скапіяваны ў буфер абмену …

en: Copy key
be: Капіяваць ключ

en: Copied key to clipboard …
be: Ключ скапіяваны ў буфер абмену …

en: Add Mapillary tag
be: Дадаць тэг Mapillary

en: Image detections
be: Выяўленні адлюстраванняў

en: Organization
be: Арганізацыя

en: Image actions
be: Дзеянні з адлюстраваннямі

en: Image key
be: Ключ здымка

en: Sequence key
be: Ключ паслядоўнасці

en: Sequence offset
be: Зрушэнне паслядоўнасці

en: {0} detections
be: {0} выяўленняў

en: image has no key
be: У здымка няма ключа

en: unknown user
be: невядомы карыстач

en: unknown organization
be: невядомая арганізацыя

en: sequence has no key
be: паслядоўнасць не мае ключа

en: Could not open the URL {0} in a browser
be: Не атрымалася адкрыць URL {0} у браўзары

en: Customize Mapillary track drawing
be: Наладзіць адмалёўку трэка Mapillary

en: Mapillary layer
be: Пласт Mapillary

en: {0} sequence, containing between {1} and {2} images (ø {3}) | {0} sequences, each containing between {1} and {2} images (ø {3})
be[0]: {0} паслядоўнасць, якая змяшчае ад {1} да {2} адлюстраванняў (ø {3})
be[1]: {0} паслядоўнасці, кожная з якіх утрымоўвае ад {1} да {2} адлюстраванняў (ø {3})
be[2]: {0} паслядоўнасцяў, кожная з якіх утрымоўвае ад {1} да {2} адлюстраванняў (ø {3})

en: {0} image in total | {0} images in total
be[0]: усяго {0} адлюстраванне
be[1]: усяго {0} адлюстраванні
be[2]: усяго {0} адлюстраванняў

en: {0} images in {1} sequences
be: {0} здымкаў у {1} паслядоўнасцях

en: Dataset is currently being updated
be: Набор дадзеных абнаўляецца

en: Mapillary image read should never occur on UI thread
be: Счытванне малюнка Mapillary ніколі не павінна адбывацца ў струмені карыстацкага інтэрфейсу

en: Could not load image: {0}
be: Не атрымалася спампаваць адлюстраванне: {0}

en: Mapillary default
be: Змаўчанні Mapillary

en: Track Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
be: Кірунак трэка (чырвоны = захад, жоўты = поўнач, зялёны = усход, сіні = поўдзень)

en: We cannot export {0}
be: Немагчыма экспартаваць {0}

en: Downloading…
be: Спампоўванне…

en: Exporting Mapillary Images…
be: Экспарт здымкаў Mapillary…

en: Mapillary Filters
be: Фільтры Mapillary

en: Remote Control has been asked to set Mapillary filters:
be: Выдаленае кіраванне запытала ўсталяваць фільтры Mapillary:

en: Start: {0}
be: Пачынаючы: {0}

en: End: {0}
be: Сканчаючы: {0}

en: Organization: {0}
be: Арганізацыя: {0}

en: Remote Control has been asked to load:
be: Выдаленае кіраванне запытала загрузку:

en: Image:
be: Здымак:

en: Sequence:
be: Паслядоўнасць:

en: downloads street level images (currently supports {0})
be: загрузка адлюстраванняў узроўня вуліц (у наш час падтрымліваецца {0})

en: No known image provider used
be: Ни один из известных поставщиков изображений не использован

en: Only Mapillary images are supported at this time, use photo=Mapillary/<image_id>
be: У наш час падтрымліваюцца толькі адлюстраванні Mapillary, выкарыстоўвайце photo=Mapillary/<image_id>.

en: Only Mapillary sequences are supported at this time, use sequence=Mapillary/<sequence_id>
be: У наш час падтрымліваюцца толькі паслядоўнасці Mapillary, выкарыстоўвайце sequence=Mapillary/<sequence_id>

en: At least one of the optional arguments must be used ({0})
be: Павінен быць скарыстаны хоць бы адзін з неабавязковых аргументаў ({0})

en: Mapillary login
be: Уваход у Mapillary

en: Login successful, return to JOSM.
be: Паспяховы ўваход, вяртаемся ў JOSM.

en: Could not refresh Mapillary token. HTTP Status Code {0}.
be: Не атрымалася абнавіць токен Mapillary. Код стану HTTP {0}.

en: Mapillary: Could not refresh login, logging out
be: Mapillary: Не атрымалася абнавіць лагін, выхад з сістэмы

en: Mapillary Images
be: Здымкі Mapillary

en: Mapillary Traffic Signs
be: Дарожныя знакі Mapillary

en: Mapillary Point Objects
be: Кропкавыя аб’екты Mapillary

en: Total Mapillary images: {0}
be: Усяго здымкаў Mapillary: {0}

en: No images found
be: Адлюстраванні не знойдзены

en: Microsoft Streetside Images
be: Здымкі Microsoft Streetside

en: Streetside layer
be: Пласт Streetside

en: {0} downloaded images
be: {0} спампаваных здымкаў

en: {0} images in total
be: {0} здымкаў усяго

en: {0} images
be: {0} здымкаў

en: Open Streetside layer
be: Адкрыць пласт Open Streetside

en: Download Streetside images in current view
be: Спампаваць здымкі Streetside у бягучай вобласці

en: Walk mode
be: Рэжым шпацыру

en: Zoom to the currently selected Streetside image
be: Наблізіць да бягучага вылучанага здымка Streetside

en: No image selected
be: Выява не абрана

en: Press "{0}" to download images
be: Націсніце «{0}» для спампоўкі здымкаў

en: Microsoft Streetside image
be: Здымак Microsoft Streetside

en: Open Streetside window
be: Адкрыць акно Streetside

en: Next picture
be: Наступны здымак

en: Shows the next picture in the sequence
be: Паказаць наступны здымак у паслядоўнасці

en: Previous picture
be: Папярэдні здымак

en: Shows the previous picture in the sequence
be: Паказаць папярэдні здымак у паслядоўнасці

en: Jump to red
be: Перайсці да чырвонага

en: Jumps to the picture at the other side of the red line
be: Перайсці да здымка на іншым боку чырвонае лініі

en: Jump to blue
be: Перайсці да сіняга

en: Jumps to the picture at the other side of the blue line
be: Перайсці да здымка на іншым боку сіняе лініі

en: Stops the walk.
be: Спыніць шпацыр.

en: Play
be: Прайграць

en: Continues with the paused walk.
be: Працягвае прыпынены шпацыр.

en: Pause
be: Паўза

en: Pauses the walk.
be: Прыпыняе шпацыр.

en: Use 24 hour format
be: Выкарыстоўваць 24-гадзінны фармат

en: Move to picture''s location with next/previous buttons
be: Перасоўвацца да месцазнаходжання здымка кнопкамі наступнае/папярэдняе

en: Preview images when hovering its icon
be: Прадпрагляд здымкаў пры навядзенні паказальніка на іх значкі

en: Cut off sequences at download bounds
be: Абрэзаць паслядоўнасці па межах спампаванае вобласці

en: When opening Streetside image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
be: Пры адкрыцці здымка Streetside у браўзары паказваць рэдактар размыццяў замест прагляду здымка

en: Download mode
be: Рэжым спампоўкі

en: Wait for full quality pictures
be: Чакаць загрузкі здымкаў у поўнай якасці

en: Follow selected image
be: Накіроўвацца за вылучаным здымкам

en: Go forward
be: Наперад

en: I got it, close this.
be: Зразумела, закрыць акно.

en: Could not show ImageInfoHelpPopup, because probably the invoker component has disappeared from screen.
be: Не атрымалася паказаць ImageInfoHelpPopup, верагодна таму, што кампанент элемента, што выклікае, знік з экрана.

en: Streetside 360° image info
be: Інфармацыя о 360° здымку Streetside

en: Displays detail information on the currently selected Streetside image
be: Паказвае падрабязныя звесткі пра бягучы вылучаны здымак Streetside

en: Select Microsoft Streetside from the Imagery menu, then click on a blue vector bubble..
be: Абярыце Microsoft Streetside у меню Пласты, затым пстрыкніце на блакітным маркеры.

en: The Streetside layer has stopped downloading images, because the requested area is too big!
be: Пласт Streetside спыніў спампоўку здымкаў, бо запытаная вобласць занадта вялікая!

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
be: Для рашэння гэтае праблемы можаце павялічыць маштаб і спампаваць меншую вобласць карты.

en: To solve this problem, you could switch to download mode ''{0}'' andload Streetside images for a smaller portion of the map.
be: Для рашэння гэтай праблемы пераключыцеся ў рэжым спампоўкі ''{0}'' і загрузіце здымкі Streetside для меншай вобласці карты.

en: everything in the visible area
be: усё ў бачнай вобласці

en: areas with downloaded OSM-data
be: вобласці са спампаванымі дадзенымі OSM

en: only when manually requested
be: толькі запытаныя ўручную

en: Downloading
be: Спампоўка

en: Exporting Streetside Images
be: Экспарт здымкаў Streetside

en: The amount of running downloads is equal to 0
be: Лік запушчаных спамповак роўны 0

en: Downloading Streetside images
be: Спампоўка здымкаў Streetside

en: Total Streetside images: {0}
be: Усяго здымкаў Streetside: {0}

en: NanoLog of {0} entries
be: NanoLog {0} запісаў

en: NanoLog of {0} lines, {1} of them with coordinates.
be: NanoLog {0} ліній, {1} з іх з каардынатамі.

en: Correlate with GPX...
be: Карэляваць з GPX...

en: Put on GPX...
be: Накласці на GPX...

en: Correlate entries with GPS trace
be: Карэляваць запісы з GPS-трэкам

en: Save layer...
be: Захаваць пласт...

en: Save NanoLog layer
be: Захаваць пласт NanoLog

en: Open NanoLog panel
be: Адкрыць панэль NanoLog

en: Open NanoLog file...
be: Адкрыць файл NanoLog...

en: Could not read NanoLog file:
be: Не атрымалася прачытаць файл NanoLog:

en: Edit opening hours
be: Правіць гадзіны працы

en: Edit time-tag of selected element in a graphical interface
be: Рэдагаваць тэг часу абранага элемента ў графічным інтэрфейсе

en: edit existing tag
be: рэдагаваць існы тэг

en: edit new tag
be: рэдагаваць новы тэг

en: Display clock in 12h mode.
be: Паказваць час у 12-гадзінным фармаце.

en: Choose key
be: Абяры ключ

en: apply {0}
be: ужыць {0}

en: There is something wrong in the value near:
be: Штосьці не правільна ў значэнні каля:

en: Info: {0}
be: Інфармацыя: {0}

en: Correct the value manually and than press Enter.
be: Выправіце значэнне ўручную і націсніце ўвод.

en: Error in timeformat
be: Памылка ў фармаце часу

en: open end
be: адкрыты канец

en: Import Osm Inspector Bugs...
be: Імпартаваць памылкі з Osm Inspector...

en: Open OsmInspector
be: Адкрыць OsmInspector

en: Open a OSM Inspector selection list window.
be: Адчыніць акно выбару з OSM Inspector.

en: Current Selected Bug Info
be: Інфармацыя пра абраную памылку

en: Prev OSMI bug
be: Папярэдняя памылка (OSMI)

en: Next OSMI bug
be: Наступная памылка (OSMI)

en: OSM Inspector Bugs
be: Інспектар памылак (OSMI)

en: Selected Bug Info
be: Інфармацыя пра вылучаную памылку

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
be: Вы жадаеце захаваць каліброўку пласта {0}?

en: Select an option
be: Абярыце адзін з варыянтаў

en: Load Picture Calibration...
be: Загрузіць каліброўку малюнка...

en: Loads calibration data from a file
be: Загрузіць калібравальныя дадзеныя з файла

en: Loading file failed: {0}
be: Загрузка файла не атрымалася:  {0}

en: Problem occurred
be: Паўстала праблема

en: Import World File Calibration...
be: Імпартаваць прывязку з world-файла...

en: Loads calibration data from a world file
be: Загружае калібравальныя дадзеныя з world-файла

en: Reset Calibration
be: Скід каліброўкі

en: Reset calibration
be: Скід каліброўкі

en: Calibration reset
be: Скід каліброўкі

en: Save Picture Calibration...
be: Захаваць каліброўку малюнка...

en: Saves calibration data to a file
be: Захоўвае дадзеныя каліброўкі ў файл

en: Saving file failed: {0}
be: Не атрымалася захаваць файл: {0}

en: Export World file Calibration...
be: Экспартаваць прывязку ў world-файл...

en: Saves calibration data to a world file
be: Захаваць дадзеныя прывязкі ў world-файл

en: PicLayer auto calibration
be: Аўтакаліброўка PicLayer

en: Calibrated
be: Адкалібравана

en: Calibrate picture with outline
be: Калібраваць малюнак па контуры

en: New picture layer from clipboard
be: Новы пласт малюнка з буфера абмену

en: Supported image files, *.zip, *.kml
be: Падтрымоўваныя файлы малюнкаў, *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
be: Новы пласт малюнка з файла...

en: KML calibration is in beta stage and may produce incorrectly calibrated layers!
    Please use {0} to upload your KMLs that were calibrated incorrectly.
be: KML прывязка знаходзіцца ў стадыі бэта-тэставанні і можа прывесці да няправільнай прывязкі пластоў!
    Выкарыстоўвайце {0}, каб адправіць на сервер свае KML, якія былі прывязаны няправільна.

en: Notification
be: Апавяшчэнне

en: PicLayer move
be: Перамяшчэнне PicLayer

en: Moved
be: Перамешчана

en: Drag to move the picture
be: Цягніце, каб зрушыць выявы

en: PicLayer rotate
be: Паварот выявы

en: Rotated
be: Павернута

en: Drag to rotate the picture
be: Цягніце, каб павярнуць выяву

en: PicLayer scale X
be: Маштабаванне малюнка па X

en: Scaled by X
be: Зменены маштаб па восі X

en: Drag to scale the picture in the X Axis
be: Цягніце, каб маштабаваць малюнак па восі X

en: PicLayer scale
be: Маштабаванне малюнка

en: Scaled
be: Зменены маштаб

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
be: Цягніце, каб маштабаваць малюнак па восях X і Y

en: PicLayer scale Y
be: Маштабаванне выявы па Y

en: Scaled by Y
be: Зменены маштаб па восі Y

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
be: Цягніце, каб маштабаваць малюнак па восі Y

en: PicLayer shear
be: Нахіл выявы

en: Sheared
be: Абрэзанае

en: Drag to shear the picture
be: Цягніце, каб змяніць нахіл выявы

en: PicLayer Move point
be: PicLayer Перамясціць рэпер

en: Point added/moved
be: Рэпер дададзены/перамешчаны

en: Drag or create point on the picture
be: Дадаць ці перамясціць рэпер

en: PicLayer Remove point
be: PicLayer Выдаліць рэпер

en: Point removed
be: Рэпер выдалены

en: Remove point on the picture
be: Выдаліць рэпер на малюнку

en: PicLayer Transform point
be: PicLayer Трансфармацыя рэперам

en: Point transformed
be: Трансфармацыя рэперам

en: Transform point on the picture
be: Трансфармаваць малюнак рэперамі

en: Could not select layer!
be: Не атрымалася абраць пласт!

en: Calibration failed!
be: Няўдалае калібраванне!

en: <html> Calibration failed!<br>There must be a mistake -<br>dimension of object differ too much from original.<br></html>
be: <html> Збой каліброўкі!<br>Магчымая памылка - <br>памер аб’екта занадта моцна адрозніваецца ад арыгінала.<br></html>

en: AutoCalibration
be: Аўтакаліброўка

en: Please enter the required information.
be: Увядзіце неабходную інфармацыю

en: help
be: даведка

en: <html><b>Building Corner Points</b></html>
be: <html><b>Стварэнне кутніх кропак</b></html>

en: <html>Point 1:<br>Point 2:<br>Point 3:<br></html>
be: <html>Кропка 1:<br>Кропка 2:<br>Кропка 3:<br></html>

en: Add Points...
be: Дадаць кропкі...

en: <html><b>True Distances</b></html>
be: <html><b>Сапраўдныя адлегласці</b></html>

en: Point 2 to Point 3 (meter):
be: ад кропкі 2 да кропкі 3 (метраў):

en: <html><b>Building Reference File</b></html>
be: <html><b>Стварэнне даведкавага файла</b></html>

en: Reference Name:
be: Імя прывязкі:

en: Select a layer including the building outline as reference...
be: Абярыце пласт, які змяшчае контур будынка ў якасці апорнага...

en: Open a file including the building outline as reference...
be: Адкрыйце файл з контурам будынка ў якасці апорнага...

en: Run
be: Запусціць

en: Point 1 to Point 2 (meter):
be: ад кропкі 1 да кропкі 2 (метраў):

en: defined
be: зададзеныя

en: AutoCalibration - choose selection type
be: Аўтакаліброўка - абярыце тып вылучэння

en: <html>Choose the type of selection you want to use.<br><br>If reference points are already defined in an open layer, <br>choose <b>defined</b>-option and select the points.<br>Else choose <b>manual</b>-option and set the reference points manually.</html>
be: <html>Абярыце тып вылучэння, які жадаеце выкарыстоўваць.<br><br>Калі кантрольныя кропкі ўжо вызначаны ў адкрытым пласце, <br>абярыце варыянт <b>зададзеныя</b> і абярыце кропкі.<br>Інакш абярыце варыянт <b>ручны</b> і вызначыце кантрольныя кропкі ўручную.</html>

en: accept
be: прыняць

en: reset
be: скінуць

en: AutoCalibration - check calibration
be: Аўтакаліброўка - праверце каліброўку

en: <html>Is the image calibrated correctly?</html>
be: <html>Адлюстраванне адкалібравана правільна?</html>

en: Version ''{0}'' of meta data for piclayerImage layer is not supported. Expected: 0.1
be: Версія «{0}» метададзеных для пласта piclayerImage не падтрымліваецца. Чакалася: 0.1

en: Calibration Files
be: Файлы каліброўкі

en: Could not find the map object.
be: Немагчыма знайсці аб’ект на карце.

en: PicLayer failed to load or import the image.
be: PicLayer-у не ўдалося атрымаць імпартаваць выяву.

en: Nothing in clipboard
be: У буферы абмену нічога няма

en: The clipboard data is not an image
be: Дадзеныя буферы абмену не з’яўляюцца малюнкам

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
be: Папярэджанне: Не атрымалася апрацаваць файл .zip {0}''. Тэкст памылкі: {1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
be: Знойдзены файл каліброўкі, злучаны з малюнкам: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
be: Усталюйце пункт налад "{0}" на так/не/пытацца, каб задаць паводзіны аўтазагрузкі калібровачных файлаў.

en: Do you want to apply it ?
be: Жадаеце ўжыць?

en: Load calibration file?
be: Загрузіць калібравальны файл?

en: It will be applied automatically.
be: Ён будзе ўжыты аўтаматычна.

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
be: З дадзенага моманту калібравальныя файлы будуць загружацца аўтаматычна.

en: Get Address
be: Атрымаць адрас

en: No address was found for this object.
be: Адрас для гэтага аб’екта не знойдзены.

en: Successfully added address to selected object:
be: Паспяхова дададзены адрас да вылучанага аб’екта:

en: Unknown Error:
be: Невядомая памылка:

en: Please set your API key in the preference window!
be: Задайце ваш ключ API у акне наладак!

en: Saudi National Address
be: Нацыянальныя адрасы Саудаўскае Аравіі

en: Please select exactly one object.
be: Вылучыце толькі адзін аб’ект.

en: Get address | Get addresses
be[0]: Атрымаць адрас
be[1]: Атрымаць адрасы
be[2]: Атрымаць адрасы

en: Please obtain an API key from here https://api.address.gov.sa/
be: Атрымайце ключ API адгэтуль: https://api.address.gov.sa/

en: API Key
be: Ключ API

en: Handy Address Interpolation Functions
be: Функцыі сродку інтэрпаляцыі адрасоў

en: Define Address Interpolation
be: Задаць правілы інтэрпаляцыі адрасоў

en: Odd
be: Няцотныя

en: Even
be: Цотныя

en: Alphabetic
be: Па алфавіце

en: Numeric
be: Лікавае

en: Actual
be: Актуальнае

en: Estimate
be: Прыкладнае

en: Potential
be: Патэнцыйнае

en: Relation: {0}
be: Дачыненне: {0}

en: Associate with street using:
be: Звязаць з вуліцай, выкарыстоўваючы:

en: Numbering Scheme:
be: Схема нумарацыі:

en: Increment:
be: Павелічэнне:

en: Starting #:
be: Ад №:

en: Ending #:
be: Да №:

en: Accuracy:
be: Дакладнасць:

en: Convert way to individual house numbers.
be: Пераўтварыць лінію да асобных нумароў хат.

en: Will associate {0} additional house number nodes
be: Будзе далучана {0} дадатковых кропак нумароў хат

en: City:
be: Горад:

en: State:
be: Штат:

en: Post Code:
be: Паштовы індэкс:

en: Country:
be: Краіна:

en: Full Address:
be: Поўны адрас:

en: Optional Information:
be: Дадатковая інфармацыя:

en: Please select a street to associate with address interpolation way
be: Калі ласка, абярыце вуліцу, каб звязаць яе з лініяй інтэрпаляцыі адрасоў

en: Please select address interpolation way for this street
be: Калі ласка, абярыце лінію інтэрпаляцыі адрасоў для гэтай вуліцы

en: Expected odd numbers for addresses
be: Заяўлены няцотныя нумары хат

en: Expected even numbers for addresses
be: Заяўлены цотныя нумары хат

en: Expected valid number for increment
be: Пакажыце дакладнае лікавае значэнне прырашчэння

en: Country code must be 2 letters
be: Код краіны павінен складацца з 2 літар

en: Please enter valid number for starting and ending address
be: Калі ласка, увядзіце пачатковы і канчатковы нумары хат

en: Alphabetic address must end with a letter
be: Алфавітныя нумары хат павінны пачынацца з літары

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
be: Пачатковы і канчатковы нумары павінны быць аднолькавымі для літарных адрасоў

en: Starting address letter must be less than ending address letter
be: Пачатковая літара нумара хаты павінна быць бліжэй да пачатку алфавіту, чым канчатковая літара

en: Please enter valid number for starting address
be: Калі ласка, увядзіце правільны нумар для пачатку нумарацыі хат

en: Please enter valid number for ending address
be: Калі ласка, увядзіце правільны нумар апошняй хаты

en: Starting address number must be less than ending address number
be: Пачатковы нумар хаты павінен быць менш, чым канчатковы нумар хаты

en: Align Way Segments
be: Выраўнаваць сегменты лініі

en: Please select two segments that don''t share any nodes.
    Alternatively put the pivot on their common node.
be: Абярыце два сегмента, якія не маюць агульных кропак.
    Ці выкарыстайце іх агульную кропку як цэнтр кручэння (пстрыкніце па ёй).

en: Aligning would result nodes ''outside the world''.
    Alignment not possible.
be: Выраўноўванне прывядзе да кропак «за межамі свету».
    Выраўноўванне немагчыма.

en: There is at least a non-pivot endpoint of the alignee that joins more than two way segments.
    Preserved angles type alignment is not possible.
be: Існуе пункт-ня-цэнтр-кручэння, якая злучае больш, чым два сегменты лініі.
    Выраўноўванне з захаваннем кутоў немагчыма.

en: The alignment is not possible with maintaining the angles of the joint segments.
    Either choose the ''keep length'' aligning method or select other segments.
be: Выраўноўванне з захаваннем кутоў немагчыма.
    Абярыце "Захаваннем даўжыні" ці вылучыце іншыя сегменты

en: An intersection point would fall outside its adjacent nodes.
    This is an unsupported scenario.
be: Кропка скрыжавання выйдзе за суседнія пункты. 
    Такі сцэнар не падтрымліваецца.

en: Undocumented problem occured.
be: Паўстала недакументаваная памылка.

en: AlignWayS: Alignment not possible
be: AlignWayS: Выраўноўванне немагчыма

en: Align way segment
be: Выраўнаваць сегмент лініі

en: Please select two segments that don''t share any nodes
     or put the pivot on their common node.
be: Калі ласка, вылучыце два сегмента, якія не маюць агульных кропак
     ці азначце іх агульную кропку.

en: Align Way Segments: Modes
be: Выраўноўванне сегментаў ліній: рэжымы

en: Align Ways control panel
be: Панэль кіравання выраўноўваннем адрэзкаў ліній

en: This panel activates in Align Ways mode:
be: Гэтая панэль актывуе рэжымы выраўноўвання адрэзкаў

en: Length preserved
be: Захоўваць даўжыню

en: Angle preserved
be: Захоўваць куты

en: Align with:
be: Выраўнаваць:

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that its length is preserved.</html>
be: <html>Выраўноўваць адрэзкі лініі па ўзоры так, каб іх даўжыня захоўвалася.</html>

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that the angles of its adjacent segments are preserved.<br/>The length of the aligned segment is likely to change as result.</html>
be: <html>Выраўноўваць адрэзкі ліній па ўзоры так, каб куты паміж злучанымі лініямі захоўваліся.<br/>Даўжыня выраўноўваемых адрэзкаў, магчыма, зменіцца.</html>

en: Align Ways
be: Выраўнаваць лініі

en: I''m ready!
be: Я гатовы!

en: AlignWays Tips
be: Парады для AlignWayS

en: AlignWays: What''s New...
be: Выраўнаваць адрэзкі лініі: Што новага ...

en: Align Ways mode
be: Рэжым выраўноўвання ліній

en: Parameter ''{0}'' must not be null
be: Параметр ''{0}'' не павінен быць пустым

en: Segment to be aligned cannot be the same with the reference segment.
    Please choose a different segment to be aligned.
be: Адрэзак, становішча якога трэба ўпарадкаваць, не можа быць такім жа, як узорны адрэзак.
    Калі ласка, выберыце іншы адрэзак для упарадкавання становішча.

en: AlignWayS message
be: Паведамленне AlignWayS

en: Reference segment cannot be the same with the segment to be aligned.
    Please choose a different reference segment.
be: Узорны адрэзак не можа быць такім жа, як адрэзак, становішча якога трэба ўпарадкаваць.
    Калі ласка, выберыце іншы адрэзак для ўзору.

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Alt-click: Clear selection
be: Ctrl-Click: вылучыць узорны адрэзак лініі; Alt-Click: Зняць вылучэнне

en: : Align segments; Alt-click: Clear selection
be: : выраўняць сегменты; Alt-пстрычка: зняць вылучэнне

en: Ctrl-click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
be: Ctrl-Click: вылучыць узорны адрэзак лініі; Click: вылучыць адрэзак, які трэба выраўнаваць

en: Click: select way segment to be aligned; Alt-click: Clear selection
be: Click: вылучыць адрэзак, які трэба выраўнаваць; Alt-Click: Зняць вылучэнне

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
be: Ctrl-Click: вылучыць узорны адрэзак лініі; Click: вылучыць адрэзак, які трэба выраўнаваць

en: Welcome to the</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Plugin<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...or it rather should be called <br>
    <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span> Plugin...
be: Сардэчна запрашаем у</span><br>
    модуль <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span><br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ... або лепш яго варта было б назваць<br>
    модуль <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span>...

en: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays will
    help you to align two way segments. This can be handy when for instance
    you sketch the outlines of a building and want its side to be parallel
    with a street or road.<br>
    <br>
    Some tips may help before you start:
    </p>
    </html>
be: <html>
    <p style = "font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWayS дапаможа
    вам выраўнаваць два сегмента ліній. Гэта бывае зручна, калі
    вы акрэсліваеце будынак і хочаце, каб яго сцены былі паралельныя
    вуліцы або дарозе.
    <br>
    <br> Некаторыя парады могуць стаць Вам карысныя:
    </p>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Select a reference segment.</b> You can do this by <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>ing
    on a segment. The other, to be aligned segment will become parallel to
    this one. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
be: <html>
    <div style = "font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Вылучыце апорны сегмент.</b> Зрабіце гэта, націснуўшы <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>
    на яго.<b> Гэты сегмент застанецца без руху.</b> Іншы сегмент, які будзе выраўнаваны, стане паралельным
    апорнага сегменту.</li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Select the to be aligned segment.</b> You can do this by simply <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing on a different segment. 
    The rotation pivot will be highlighted by default in the centre of the segment.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
be: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Вылучыце сегмент, які трэба выраўнаваць.</b>Зрабіце гэта, <b><i><span style="color:green">націснуўшы</span></i></b> на яго.
    Цэнтр кручэння будзе падсветлены (па змаўчанні - у сярэдзіне сегмента).
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Optionally <b>change the rotation pivot point</b>. In order to get parallel with the reference segment, the to be aligned segment will rotate around this point. You can choose the two extremities or the centre of the segment by <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing nearby. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
be: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Па жаданні,<b> змяніце цэнтар павароту</b>. Каб стаць паралельным з апорным сегментам, выраўноўваемы сегмент паварочваецца вакол цэнтра кручэння. Вы можаце прызначыць цэнтрам кручэння адзін з канцоў або сярэдзіну сегмента, <b><i><span style="color:green">націснуўшы</span></i></b> паблізу.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Align the segments.</b> Press <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Alternatively you''ll find the command in the <b>Tools</b>
     menu or may want to place the action on the <b>toolbar</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
be: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Выраўняць сегменты.</b> Націсніце <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Таксама вы знойдзеце каманду ў меню <b>Інструменты</b>
    або, магчыма, захочаце змясціць дзеянне на <b>панэль інструментаў</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> There is an easy way to start over your selections if you want: <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b> somewhere on the map.
    </div>
    </html>
be: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> Ёсць спосаб, вылучыць зноўку што-небудзь, калі гэта неабходна: Выкарыстоўвайце для гэтага <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b>.
    </div>
    </html>

en: Don''t show this again
be: Больш не паказваць

en: What''s new...
be: Што новага ...

en: Added <b>angle preserving</b> aligning mode
be: Дададзены рэжым выраўноўвання з <b>захаваннем кутоў</b>

en: Various improvements and bugfixes
be: Розныя паляпшэнні і выпраўленні памылак

en: Errr...
be: Памылка

en: Browser not supported.
be: Аглядальнік не падтрымліваецца.

en: Building address
be: Адрас будынка

en: empty
be: пуста

en: skip
be: прапусціць

en: House number:
be: Нумар дома:

en: Street:
be: Вуліца:

en: Post code:
be: Паштовы індэкс:

en: Building:
be: Будынак:

en: Tags:
be: Тэгі:

en: Source:
be: Крыніца:

en: Name:
be: Назва:

en: update building info
be: абнавіць інфармацыю пра будынак

en: Tag Element
be: Задаць тэгі элемента

en: Select an item to tag.
be: Выберыце аб’ект для прызначэння тэгаў.

en: Tag Building
be: Задаць тэгі будынка

en: Area Selection
be: Вылучыць вобласць

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
be: Вылучыць вобласць (напрыклад, будынак), выкарыстоўваючы малюнак з ніжэйлеглага пласта.

en: Area Selector
be: Вылучэнне ўчастка

en: Trying to detect an area at:
be: Спроба распазнаць вобласць у пункце:

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
be: Не атрымалася выявіць палігон у месцы пстрычкі.

en: create closed way
be: стварыць замкнёную лінію

en: replace building
be: замяніць будынак

en: Add address | Add addresses
be[0]: Дадаць адрас
be[1]: Дадаць адрасы
be[2]: Дадаць адрасы

en: There is no active data layer, cannot show preset search dialog.
be: Няма актыўнага пласта дадзеных, немагчыма паказаць дыялог пошуку нарыхтовак тэгаў.

en: No preset name configured in the settings, enter one.
be: У наладках не зазначана назва нарыхтоўкі, увядзіце яе.

en: Could not find configured tagging preset: ''{0}''.
be: Не атрымалася знайсці наладжаную нарыхтоўку тэгаў: «{0}».

en: Selected preset is not suitable for a closed way, select another one: ''{0}''.
be: Абраная нарыхтоўка не падыходзіць для замкнёнай лініі, абярыце іншую: «{0}».

en: Tagging preset ''{0}'' does not have any tags to apply.
be: Нарыхтоўка тэгаў «{0}» не ўтрымоўвае якіх-небудзь тэгаў для ўжывання.

en: Apply tagging preset default values: {0}
be: Ужыць значэнні па змаўчанні нарыхтоўкі тэгаў: {0}

en: Unknown tagging style setting: ''{0}''.
be: Невядомы параметр стылю тэгавання: «{0}».

en: Error Report
be: Справаздача пра памылку

en: Something went wrong!
be: Нешта пайшло не так!

en: Please file a bug report on the github project page under
be: Калі ласка, адпраўце справаздачу пра памылку на старонку праекта на github (спасылка ніжэй)

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
be: Раскажыце, што вы рабілі і што адбылося, дадайце наступны тэкст паведамлення пра памылку, такім чынам мы зможам знайсці яе крыніцу.

en: Area Selector - Preferences
be: Вылучэнне ўчастка - налада

en: Settings for the area detection algorithm.
be: Налада алгарытму вызначэння ўчастка.

en: Boofcv - high resolution images
be: Boofcv - выявы высокага разрознення

en: Custom - low resolution images
be: Наладжвальны - выявы нізкага разрознення

en: Algorithm
be: Алгарытм

en: Choose wich algorithm should be used. "Auto" tries to find an area with Boofcv and uses the custom algorithm as a fallback.
be: Абярыце які алгарытм выкарыстоўваць. "Аўта" спрабуе знайсці ўчастак з дапамогай Boofcv, наладжвальны алгарытм выкарыстоўваецца ў выпадку адмовы.

en: Thinning Iterations
be: Ітэрацыі патанчэння

en: How often thinning operation should be applied (Default {0}).
be: Як часта варта ўжываць разрэджанне (звычайна {0}).

en: Distance Tolerance
be: Дапушчальнае адхіленне адлегласці

en: Maximum distance in meters between a point and the line to be considered as a member of this line (Default: {0}).
be: Максімальная адлегласць у метрах паміж пунктам і лініяй, калі варта разглядаць яго ў якасці члена гэтай лініі (па змаўчанні: {0}).

en: Angle Tolerance
be: Дапушчальнае адхіленне вугла

en: Lines with a smaller angle (degrees) than this will be combined to one line (Default {0}).
be: Лініі, размешчаныя пад вуглом (у градусах) менш гэтага, будуць аб''яднаны ў адну (Тыпова {0}).

en: Color Threshold
be: Каляровы парог

en: The color threshold defines how much a color may differ from the selected color. The red, green and blue values must be in the range of (selected - threshold) to (selected + threshold). (Default: {0}).
be: Каляровы парог вызначае, наколькі колер можа адрознівацца ад абранага. Значэнні чырвонага, зялёнага і сіняга мусяць быць у дыяпазоне ад (абраны - парог) да (абраны + парог). (Па змаўчанні: {0}).

en: Use HSV based algorithm
be: Выкарыстоўваць алгарытм, заснаваны на HSV

en: Use hue and saturation instead of RGB distinction to select matching colors.
be: Выкарыстоўваць адценне і насычанасць замест значэнняў RGB для выбару адпаведных колераў.

en: merge nodes
be: аб’ядноўваць кропкі

en: Merge nodes with existing nodes
be: Аб’ядноўваць кропкі з існуючымі кропкамі

en: Replace existing buildings
be: Замяняць існыя будынкі

en: Replace an existing building with the new one.
be: Замяняць існы будынак новым.

en: Don''t apply any tags, only create the polygon
be: Не ўжываць ніякія тэгі, толькі стварыць палігон

en: Preset search dialog
be: Дыялог пошуку нарыхтоўкі

en: Specific preset
be: Пэўная нарыхтоўка

en: Selected preset is not suitable for a closed way, select another one.
be: Абраная нарыхтоўка не падыходзіць для замкнёнай лініі, абярыце іншую.

en: Apply preset tags directly
be: Ужыць тэгі нарыхтоўкі напроста

en: Don''t show the preset dialog, but apply all non-empty tags of the preset directly to the created area
be: Не паказваць дыялогавае акно нарыхтоўкі, але ўжыць усе непустыя тэгі нарыхтоўкі непасрэдна да створанага палігона

en: Show address dialog
be: Паказваць адрасны дыялог

en: Show Address Dialog after mapping an area
be: Паказваць адрасны дыялог пасля малявання вобласці

en: Use austria address helper
be: Выкарыстоўваць Austria address helper

en: Automatically try to find the correct address via Austria Address Helper plugin
be: Спрабаваць аўтаматычна знайсці карэктны адрас з дапамогаю модуля Austria Address Helper

en: Add source tag
be: Дадаць тэг source

en: Add source tag.
be: Дадаць тэг source.

en: Debug
be: Адладка

en: Debugging mode will write images for each processing step.
be: У рэжыме адладкі будуць створаны выявы для кожнага кроку апрацоўкі.

en: Please choose the address type
be: Абярыце тып адрасу

en: <html>We could not automatically determine whether <strong>{0}</strong> (part of the address {0} {1}, {2} {3}) is a <strong>street</strong> or a <strong>place</strong> name. If <strong>{0}</strong> is an actual street, please choose "street" below. If, however, <strong>{0}</strong> is the name of a village, hamlet, territorial zone or any object other than a street, please choose "place".</html>
be: <html>Немагчыма аўтаматычна вызначыць, з’яўляецца <strong>{0}</strong> (частка адрасу {0} {1}, {2} {3}) назваю <strong>вуліцы</strong> ці <strong>месца</strong>. Калі <strong>{0}</strong> — гэта вуліца, абярыце ніжэй «вуліца». Калі ж <strong>{0}</strong> — гэта назва сяла, вёскі, тэрытарыяльнае зоны ці іншага аб’екта, акрамя вуліцы, абярыце «месца».</html>

en: <html>{0} is a <strong>street</strong>.</html>
be: <html>{0} — <strong>вуліца</strong>.</html>

en: <html>{0} is a <strong>place</strong>.</html>
be: <html>{0} — <strong>месца</strong>.</html>

en: <html>Remember my choice for <strong>{0}</strong> in {1} {2} for this session.</html>
be: <html>Запомніць мой выбар для <strong>{0}</strong> у {1} {2} на гэты сеанс.</html>

en: Fetch Address
be: Атрымаць адрас

en: Austria Address Helper<br>Please select exactly one object.
be: Austria Address Helper<br>Калі ласка, вылучыце толькі адзін аб’ект.

en: No address type selected. Aborting.
be: Не абраны тып адрасу. Перапыненне.

en: Unable to check whether this address already exists in OpenStreetMap: Continue anyway?
be: Не атрымалася праверыць, ці існуе ўжо гэты адрас у OpenStreetMap. Усё адно працягнуць?

en: Address Duplicate Check Failed
be: Не атрымалася праверыць наяўнасць дубліката адрасу

en: The following objects in OpenStreetMap already have this address:
be: Наступныя аб’екты ў OpenStreetMap ужо маюць гэты адрас:

en: Are you sure that you want to add it?
be: Вы сапраўды жадаеце дадаць яго?

en: Duplicate Address
be: Дублікат адрасу

en: Distance between building center and address coordinates:
be: Адлегласць паміж цэнтрам будынка і каардынатамі адрасу:

en: An unexpected exception occurred:
be: Адбылася неспадзяваная памылка:

en: An unexpected exception occurred while checking for address duplicates:
be: Паўстала неспадзяваная памылка пры праверцы дублікатаў адрасу:

en: Check existing addresses
be: Праверыць існыя адрасы

en: Server URL:
be: URL сервера:

en: Auto Tools
be: Аўтаматызацыя

en: Combine LA buildings
be: Аб’яднанне будынкаў у Лос-Анджэлесе

en: Combine LA import buildings
be: Аб’яднанне імпартаваных будынкаў у Лос-Анджэлесе

en: AutoTools:CLAbuildings
be: Аўтаматызацыя:CLAbuildings

en: revert tags
be: вярнуць тэгі

en: to {0} primitive | to {0} primitives
be[0]: у {0} прымітыў
be[1]: у {0} прымітыва
be[2]: у {0} прымітываў

en: ReplaceBuilding
be: Замена будынка

en: Replace imported buildings
be: Замяніць імпартаваныя будынкі

en: AutoTools:ReplaceBuilding
be: Автоматизация:Замена здания

en: Select at least one building.
be: Вылучыце хоць бы адзін будынак.

en: Select only buildings without nodes.
be: Вылучыце толькі самі будынкі (без кропак).

en: Select two buildings.
be: Вылучыце два будынкі.

en: There is no building to replace
be: Няма будынкаў для замены

en: Select maximum two buildings.
be: Вылучыце максімум два будынкі.

en: Cannot replace relations.
be: Немагчыма замяніць дачыненні.

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
be: Магчымыя пераўтварэнні: кропка->кропка, кропка->лінія, кропка->мультыпалігон, лінія->лінія.

en: Cannot replace relations
be: Немагчыма замяніць дачыненні

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
be: Кропка прыналежыць да лініі(й), замяніць нельга.

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
be: Дачыненне не з''яўляецца мультыпалігоным і не можа выкарыстоўвацца ў якасці замены.

en: Replace geometry for node {0}
be: Замяніць геаметрыю для кропкі {0}

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
be: Абярыце адну лінію з базы дадзеных і адну лінію, якую вы толькі што намалявалі

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
be: Лініі павінны цалкам знаходзіцца ў спампаванай вобласці.

en: The way to be replaced cannot have any nodes with properties or relation memberships unless they belong to both ways.
be: У заменнай лініі не павінна быць кропак, якія маюць уласцівасці або ўдзельнічаюць у дачыненні, калі толькі яны не прыналежаць абедзвюм лініям.

en: Exceeded iteration limit for robust method, using simpler method.
be: Перавышаны мяжа ітэрацый для надзейнага метаду, выкарыстоўваем просты метад.

en: Replace geometry for way {0}
be: Замяніць геаметрыю для лініі {0}

en: Too many ways are added: {0}!
be: Дададзена занадта шмат ліній: {0}!

en: Knife tool
be: Нож

en: Split way.
be: Разрэзаць лінію.

en: Building Generalization
be: Генералізацыя будынкаў

en: Beginners draw outlines often very inaccurate. Such buildings shall be converted to rectangular ones. Angles between 84-96 degrees are converted to 90 degrees.
be: Пачаткоўцы часта малююць контуры вельмі недакладна. Такія будынкі павінны быць ператвораны ў прастакутныя. Куты паміж 84-96 градусаў ператворацца ў 90 градусаў.

en: There is no frame loaded !
be: Нічога не загружана!

en: Alert Message
be: Папярэджанне

en: Street Name:
be: Вуліца:

en: Big buildings mode
be: Рэжым вялікіх будынкаў

en: Rotate crosshair
be: Паварочваць прыцэл

en: Disable click+drag
be: Адключыць пстрычку+перацягванне

en: Switch between circle and rectangle modes
be: Пераключэнне паміж рэжымамі круга і прамавугольніка

en: Buildings tags:
be: Тэгі будынкаў:

en: This is similar to the select action toggling between lasso and rectangle select modes
be: Гэта аналагічна дзеянню выбару паміж рэжымамі вылучэння ласо і прамавугольным

en: Cannot place building outside of the world.
be: Немагчыма змясціць будынак за межамі свету

en: Add nodes for building
be: Дадаць кропкі для будынка

en: Create building
be: Стварыць будынак

en: Add address for building
be: Дадаць адрас для будынка

en: Set building shape to circle
be: Круглыя будынкі

en: Set buildings shape to circle
be: Задаць круглую форму будынкаў

en: Set building shape to rectangle
be: Прастакутныя будынкі

en: Set buildings shape to rectangle
be: Задаць прастакутную форму будынкаў

en: Set buildings size
be: Задаць памеры будынкаў

en: Use Address dialog
be: Выкарыстоўваць дыялог адрасу

en: Auto-select building
be: Аўта-выбар будынка

en: Auto-select replaces existing selection
be: Аўтавылучэнне замяняе існае вылучэнне

en: Use address nodes under buildings
be: Выкарыстоўваць адрасныя кропкі пад будынкамі

en: Circle
be: Круг

en: Rectangle
be: Прастакутнік

en: Set buildings size and shape
be: Наладкі памеру і формы будынкаў

en: Buildings width/diameter:
be: Шырыня/дыяметр будынка:

en: Length step:
be: Крок даўжыні:

en: Advanced...
be: Дадаткова ...

en: Draw buildings modes
be: Рэжымы малявання будынкаў

en: Draw buildings
be: Маляваць будынкі

en: Point on the corner of the building to start drawing
be: Адзначце кут будынка, каб пачаць маляваць

en: Point on opposite end of the building
be: Адзначце процілеглы кут будынка

en: Set width of the building
be: Пакажыце шырыню будынка

en: Merge address points
be: Аб’яднаць адрасныя кропкі

en: Move tags from address nodes inside buildings to building ways
be: Перанесці тэгі з адрасных кропак унутры будынкаў на лініі будынкаў

en: Select both address nodes and building ways to merge
be: Для зліцця вылучыце адрасныя кропкі і контуры будынкаў

en: No address nodes found in the selection
be: Адрасныя пункты не вылучаны

en: No building ways found in the selection
be: Лініі будынкаў не вылучаны

en: There is {0} building with multiple address nodes inside | There are {0} buildings with multiple address nodes inside
be[0]: {0} будынак з некалькімі адраснымі кропкамі унутры
be[1]: {0} будынкі з некалькімі адраснымі кропкамі унутры
be[2]: {0} будынкаў з некалькімі адраснымі кропкамі унутры

en: There is {0} building with address conflicts | There are {0} buildings with address conflicts
be[0]: {0} будынак з канфліктамі адрасоў
be[1]: {0} будынкі з канфліктамі адрасоў
be[2]: {0} будынкаў з канфліктамі адрасоў

en: There are {0} buildings covering the same address node
be: Ёсць {0} будынкаў, што пакрываюць кропку з тым жа адрасам

en: No address nodes inside buildings found
be: Адрасныя кропкі унутры будынкаў не знойдзены

en: Auto sourcing
be: Аўта крыніцы

en: Please enable at least two WMS layers in the cadastre-fr plugin configuration.
    Layers ''Building'' and ''Parcel'' added by default.
be: Калі ласка, уключыце не меней дзвюх WMS пластоў у наладах модуля cadastre-fr.
    Пласты ''Building''і ''Parcel''дадаюцца па змаўчанні.

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
be: Папярэджанне: Не атрымалася вывесці наверх дадатковую панэль. Тэкст памылкі: {0}

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
be: Каб уключыць модуль кадастру WMS,
    змяніце праекцыю на адну з кадастравых
    праекцый і паспрабуйце яшчэ раз

en: Change the current projection
be: Змяніць бягучую праекцыю

en: Administrative boundary
be: Адміністратыўная мяжа

en: Extract commune boundary
be: Выняць межы абшчыны

en: Only on vectorized layers
be: Толькі на вектарызаваных пластах

en: Cancel current grab
be: Адмяніць бягучы захоп

en: Cancel current grab (only vector images)
be: Адмяніць бягучую вобласць (толькі вектарныя малюнкі)

en: Cadastre grab
be: Кадастравы захоп

en: Download Image from French Cadastre WMS
be: Спампаваць малюнак з WMS французскага кадастра

en: Cadastre: {0}
be: Кадастр: {0}

en: Georeference an image
be: Геапрывязка выявы

en: Grab non-georeferenced image
be: Захапіць непрывязаную да каардынат выяву

en: Georeferencing interrupted
be: Геапрывязка перарвана

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
be: Гэта выява змяшчае дадзеныя геаспасылак.
    Вы хочаце скарыстацца імі?

en: Load layer from cache
be: Загрузіць пласт з кэша

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
be: Загрузіць размяшчэнне з кэша (толькі калі кэш уключаны)

en: {0} not allowed with the current projection
be: {0} не дазволена ў бягучай праекцыі

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
be: Немагчыма загрузіць кэш {0}, які не сумяшчальны з бягучай зонай праекцыі

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
be: Абраны файл {0} гэта не кэш-файл з гэтага модуля (няслушнае пашырэнне)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
be: Становішча {0} ужо на экране. Кэш не загружаны.

en: (optional)
be: (не абавязкова)

en: Change location
be: Змяніць размяшчэнне

en: Set a new location for the next request
be: Усталяваць новае месца для наступнага запыту

en: Add a new municipality layer
be: Дадаць новы муніцыпальны пласт

en: Commune
be: Камуна

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
be: <html>Калі ласка, увядзіце назву сяла, вёскі ці горада.<br>Выкарыстоўвайце сінтаксіс і пунктуацыю, апублікаваную на www.cadastre.gouv.fr</html>

en: Departement
be: Дэпартамент

en: <html>Departement number (optional)</html>
be: <html>Нумар дэпартамента (не абавязкова)</html>

en: Add new layer
be: Дадаць новы пласт

en: Open Cadastre Preferences
be: Налады Open Cadastre

en: Refine georeferencing
be: Удакладніць прывязку

en: Improve georeferencing (only raster images)
be: Паляпшэнне прывязкі (толькі растравыя малюнкі)

en: Reset cookie
be: Скінуць кукі.

en: Get a new cookie (session timeout)
be: Атрымаць новыя файлы кукі (сесія скончылася)

en: Save image as...
be: Захаваць малюнак як...

en: PNG files (*.png)
be: Файлы PNG (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
be: Файлы GeoTiff (*.tif)

en: Export image (only raster images)
be: Экспартаваць малюнак (толькі растравыя малюнкі)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
be: Прысутнічае больш, чым адзін пласт WMS.
    Выберыце спачатку адзін з іх, а затым паўтарыце.

en: on polygon
be: на палігоне

en: Helping tool for tag address
be: Дапаможная прылада для тэга адрасу

en: CadastreFR - Buildings
be: CadastreFR - Дамы

en: Next no
be: Наступны №

en: Enter addresses
be: Увесці адрасы

en: Adjust WMS
be: Падбудаваць WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
be: Налада становішча пласта WMS (захавана толькі для растравых выяў)

en: Add "source=..." to elements?
be: Дадаць "source=..." да элементаў?

en: Cadastre GeoAPI returned HTTP error {0}. This is not a JOSM bug.
    Please report the issue to {1}, {2} or {3}
be: GeoAPI кадастра вярнуў памылку HTTP {0}. Гэта не памылка JOSM.
    Паведаміце пра праблему ў {1}, {2} ці {3}

en: Download from Cadastre
be: Спампаваць з кадастра

en: cadastre download panel
be: панэль спампоўкі кадастра

en: Objects:
be: Аб’екты:

en: Select to download buildings in the selected download area.
be: Пазначце для спампоўкі будынкаў у вылучанай вобласці спампоўкі.

en: address
be: адрас

en: Select to download addresses in the selected download area.
be: Пазначце для спампоўкі адрасоў у вылучанай вобласці спампоўкі.

en: symbol
be: знак

en: Select to download symbols in the selected download area.
be: Пазначце, каб спампаваць сімвалы ў абранай вобласці спампоўкі.

en: Select to download water bodies in the selected download area.
be: Пазначце для спампоўкі водных аб’ектаў у вылучанай вобласці спампоўкі.

en: parcel
be: участак

en: Select to download cadastral parcels in the selected download area.
be: Пазначце для спампоўкі кадастравых участкаў у вылучанай вобласці спампоўкі.

en: parcel number
be: нумар участку

en: Select to download cadastral parcel numbers in the selected download area.
be: Пазначце для спампоўкі нумароў кадастравых участкаў у вылучанай вобласці спампоўкі.

en: section
be: частка

en: Select to download cadastral sections in the selected download area.
be: Пазначце для спампоўкі кадастравых кварталаў у вылучанай вобласці спампоўкі.

en: locality
be: раён

en: Select to download localities in the selected download area.
be: Пазначце для спампоўкі населеных пунктаў у вылучанай вобласці спампоўкі.

en: commune
be: камуна

en: Select to download municipality boundary in the selected download area.
be: Пазначце для спампоўкі межаў муніцыпальных утварэнняў у вылучанай вобласці спампоўкі.

en: <html>Nothing is enabled.<br>Please choose something to download.</html>
be: <html>Нічога не пазначана.<br>Пазначце што-небудзь для спампоўкі.</html>

en: Download cadastre data
be: Спампаваць дадзеныя кадастра

en: Recipient
be: Атрымальнік

en: Diffusion restriction
be: Абмежаванне распаўсюджвання

en: Cadastre Edigeo files
be: Файлы кадастра Edigeo

en: Replace original background by JOSM background color.
be: Памяняць арыгінальны фон на колер фону JOSM.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
be: Развярнуць шкалу шэрых колераў (для чорнага фону).

en: Set background transparent.
be: Усталяваць празрысты фон.

en: Disable image cropping during georeferencing.
be: Адключыць абразанне малюнкаў пры геапрывязцы

en: Use "Tableau d''assemblage"
be: Выкарыстоўваць "Tableau d''assemblage"

en: Replace grey shades by white color only
be: Замяніць адценні шэрага толькі белым колерам

en: Select first WMS layer in list.
be: Спачатку абярыце пласт WMS у спісе.

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
be: Не выкарыстоўваць дачыненне для адрасоў (аднак, "addr:street" на элементах).

en: Merge downloaded cadastre data layers together.
be: Аб’яднаць спампаваныя пласты кадастравых дадзеных.

en: off
be: выкл.

en: 25 m
be: 25 м

en: 50 m
be: 50 м

en: 100 m
be: 100 м

en: high
be: высокае

en: low
be: нізкае

en: Enable automatic caching.
be: Уключыць аўтаматычнае кэшаванне.

en: Max. cache size (in MB)
be: Макс. памер кэша (МБ)

en: French cadastre WMS
be: WMS французскага кадастра

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
be: Адмысловы апрацоўнік французскага кадастра WMS на www.cadastre.gouv.fr <BR> <BR> Калі ласка, прачытайце ўмовы выкарыстання тут (па-французску): <br> <A HREF = "http://www. cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html "> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html </A> <BR> да адпраўкі на сервер якіх-небудзь дадзеных, створаных гэтым модулем.

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
be: <html>Значэнне тэга "source" калі ўключаны аўтакрыніцы</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
be: Памяняць зыходны белы фон на фон з колерам, зададзеным у наладах JOSM.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
be: Інвертаваць арыгінальныя чорна-белыя колеры (і ўсе прамежкавыя шэрыя). Карысна для тэкстаў на цёмным фоне.

en: Allows multiple layers stacking
be: Дазваляе накладваць некалькі пластоў

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
be: Усталяваць празрыстасць пластоў WMS. Справа непразрысты, злева празрысты.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
be: Намаляваць прастакутнік вакол дадзеных, спампаваных з сервера WMS.

en: Image resolution:
be: Разрозненне выявы:

en: High resolution (1000x800)
be: Высокае разрозненне (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
be: Сярэдняе разрозненне (800x600)

en: Low resolution (600x400)
be: Нізкае разрозненне (600x400)

en: Image filter interpolation:
be: Інтэрпаляцыйны фільтр малюнка:

en: Nearest-Neighbor (fastest) [ Default ]
be: Бліжэйшы-Сусед (вельмі хутка) [тыпова]

en: Bilinear (fast)
be: Білінейная (хутка)

en: Bicubic (slow)
be: Бікубічная (павольна)

en: Vector images grab multiplier:
be: Каэфіцыент захопу вектарных малюнкаў:

en: Grab one image full screen
be: Захапіць увесь экран у адзін малюнак

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
be: Захапіць дробныя малюнкі (высокая якасць, але выкарыстоўвае больш памяці)

en: Fixed size square (default is 100m)
be: Фіксаваны памер плошчы (звычайна 100 м)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
be: Фіксаваны памер (ад 25 да 1000 метраў)

en: Layers:
be: Пласты:

en: Sea, rivers, swimming pools.
be: Мора, рэкі, плавальныя басейны

en: Buildings, covers, underground constructions.
be: Будынкі, сховішчы, падземныя збудаванні.

en: Symbols like cristian cross.
be: Сімвал, напрыклад хрысціянскі крыж.

en: Parcels.
be: Участкі.

en: Parcels numbers, street names.
be: Нумары ўчасткаў, назвы вуліц.

en: Address, houses numbers.
be: Адрасы, нумары хат.

en: Locality, hamlet, place.
be: Населеныя пункты, вёскі, мясцовасці

en: Cadastral sections and subsections.
be: Часткі і падпадзелы кадастра.

en: Municipality administrative borders.
be: Муніцыпальныя адміністрацыйныя межы.

en: Raster images grab multiplier:
be: Каэфіцыент захопу растравых малюнкаў:

en: Add the "Tableau(x) d''assemblage" in the list of cadastre sheets to grab.
be: Дадаць "Tableau(x) d''assemblage" у спіс кадастровых лістоў для захопу.

en: Replace greyscale by white color (smaller files and memory usage).
be: Замяніць адценні шэрага белым колерам (памяншае памер файла і выкарыстоўваемай памяці).

en: Display crosspieces:
be: Паказаць перакрыжаванні:

en: Allows an automatic caching
be: Дазваляе аўтаматычнае кэшаванне

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
be: Больш старыя файлы аўтаматычна выдаляюцца, калі гэты памер перавышаны

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
be: Аўтаматычна выбіраецца першы пласт WMS падчас захопу, калі існуе некалькі пластоў.

en: Enable this to use the tag "add:street" on nodes.
be: Дазволіць пры гэтым выкарыстоўваць тэг «add:street» на кропках.

en: Merge automatically all cadastre data layers in a single final layer.
be: Аўтаматычна аб’яднаць усе пласты кадастравых дадзеных у адзін выніковы пласт.

en: Unexpected file extension. {0}
be: Неспадзяванае пашырэнне файла. {0}

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
be: Становішча "{0}" знойдзена ў кэшы.
    Спачатку загрузіць кэш?
    (Не = новы кэш)

en: Select Feuille
be: Абраць аркуш

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
be: Памылка загрузкі файла.
    Магчыма ў кэшы старая версія файла.

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
be: Файл кэша (.{0}) зоны Lambert {0}

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
be: Файл кэша  (.CC{0}) зоны Lambert CC9 {0}

en: Guadeloupe Fort-Marigot cache file (.UTM1)
be: Файл кэша Guadeloupe Fort-Marigot (.UTM1)

en: Guadeloupe Ste-Anne cache file (.UTM2)
be: Файл кэша Guadeloupe Ste-Anne (.UTM2)

en: Martinique Fort Desaix cache file (.UTM3)
be: Файл кэша Martinique Fort Desaix (.UTM3)

en: Reunion RGR92 cache file (.UTM4)
be: Файл кэша Reunion RGR92 (.UTM4)

en: CadastreGrabber: Illegal url.
be: CadastreGrabber: Няправільная спасылка

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
be: Не атрымоўваецца адкрыць новую сесію кліента.
    Сервер на абслугоўванні ці часова перагружаны.

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
be: Горад {0} не знойдзены ці недаступны
    ці дзеянне адменена

en: Choose from...
be: Абраць з...

en: Select commune
be: Выберыце камуну

en: Downloading {0}
be: Спампоўваецца {0}

en: Contacting WMS Server...
be: Злучэнне з серверам WMS...

en: Create buildings
be: Стварэнне будынкаў

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
be: Каб пазбегнуць перагрузкі кадастру WMS,
    памер імпартуемага будынка абмежаваны, да 1 кв.км.

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
be: Калі ласка, уключыце аўта-крыніцы і праверце марачны кадастр

en: Extract SVG ViewBox...
be: Выняць SVG ViewBox...

en: Extract best fitting boundary...
be: Выняць лепшае размяшчэнне мяжы

en: Create boundary
be: Стварыць межы

en: Contacting cadastre WMS ...
be: Злучаюся з кадастрам WMS ...

en: Image already loaded
be: Выява ўжо загружана

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
be: Раён вектарызаваны!
    Выкарыстоўвайце нармальнае меню захопу кадастру.

en: This commune is not vectorized.
    Please use the other menu entry to georeference a "Plan image"
be: Гэтая камуна не вектарызавана.
    Калі ласка, выкарыстоўвайце іншае меню для прывязкі "Плана-схемы"

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
be: Адзначце першы кут для абразання малюнка
    (Патрабуецца адзначыць два пункты)

en: Image cropping
be: Абразаць малюнак

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
be: Адзначце першую папярочку Lambert для геапрывязкі
    (Усяго трэба два пункты)

en: Image georeferencing
be: Геапрывязка выявы

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
be: Вы жадаеце адмяніць цалкам
    ці толькі паспрабаваць ізноў

en: Ooops. I failed to catch all coordinates
    correctly. Retry please.
be: Ой! Не атрымалася правільна атрымаць усё
    каардынаты. Калі ласка, паспрабуйце зноў.

en: Enter cadastre east,north position
be: Увесці кадастравую пазіцыю ўсход, поўнач

en: (Warning: verify north with arrow !!)
be: (Папярэджанне: праверце кірунак на поўнач з дапамогай стрэлкі!!)

en: East
be: Усход

en: I use the mouse
be: Я выкарыстоўваю мыш

en: Set {0} Lambert coordinates
be: Усталяваць {0} Lambert каардынаты

en: Click second corner for image cropping
be: Адзначце другі кут для абразання малюнка

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
be: Адзначце другую папярочку Lambert для геапрывязкі

en: Reset offset
be: Скід зрушэння

en: Reset offset (only vector images)
be: Скід зрушэння (толькі вектарны малюнак)

en: Blank Layer
be: Пусты пласт

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
be: пласт WMS ({0}), квадратаў загружана: {1}

en: Is not vectorized.
be: Не вектарызаваны.

en: Bounding box: {0}
be: Рамка: {0}

en: Image size (px): {0}/{1}
be: Памер выявы (пікс.): {0}/{1}

en: Is vectorized.
be: Вектарызаваны.

en: Commune bbox: {0}
be: Агульны квадрат: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
be: Непадтрымоўваная версія кэш файла; выяўлена {0}, чакалася {1}
    Стварыце новы файл.

en: Cache Format Error
be: Памылка фармату кэша

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
be: Зона Ламберта {0} у кэшы несумяшчальная з бягучай зонай Ламберта {1}

en: Cache Lambert Zone Error
be: Памылка кэшавання зоны Ламберта

en: canvec tile helper
be: Пласт памагатага CanVec

en: Changeset: {0}
be: Пакет правак: {0}

en: Next ->
be: Наступны ->

en: <- Previous
be: <- Папярэдні

en: Changeset viewer
be: Прагляд пакетаў правак

en: Open changeset Viewer window.
be: Адкрыць акно прагляду пакетаў правак

en: Tool:changeset-Viewer
be: Прылада: прагляд пакетаў правак

en: Get changeset in the area
be: Атрымаць пакеты правак у вобласці

en: Display changeset
be: Паказаць пакет правак

en: Fill a changeset id!
be: Увядзіце ідэнтыфікатар пакета правак!

en: Open in OSM
be: Адкрыць у OSM

en: Check the right changeset Id, if it is ok, maybe the changeset was not processed yet, try again in few minutes!
be: Праверце правільнасць ідэнтыфікатара пакета правак. Калі ён правільны, то, магчыма, пакет правак яшчэ не апрацаваны. Паспрабуйце зноў праз некаторы час!

en: Deleted objects
be: Выдаленыя аб’екты

en: Created objects
be: Створаныя аб’екты

en: Modified objects (old)
be: Змененыя аб’екты (старыя)

en: Modified objects (new)
be: Змененыя аб’екты (новыя)

en: Layer to draw OSM error
be: Пласт для адлюстравання памылак OSM

en: Please enter your OSMCha API Key (see link)
be: Калі ласка, увядзіце свой API-ключ OSMCha (гл. спасылку)

en: Missing OSMCha API Key
be: Адсутнічае API-ключ OSMCha

en: Use
be: Выкарыстоўваць

en: Please select a scheme to use.
be: Абярыце тэму для выкарыстання.

en: Color Scheme
be: Каляровая схема

en: Please select the scheme to delete.
be: Абярыце тэму для выдалення.

en: Use the selected scheme from the list.
be: Выкарыстоўваць абраную тэму са спісу.

en: Use the current colors as a new color scheme.
be: Выкарыстоўваць бягучыя колеры як новую каляровую тэму.

en: Delete the selected scheme from the list.
be: Выдаліць абраную тэму са спісу.

en: Color Schemes
be: Каляровыя схемы

en: Copy as Level0L
be: Капіяваць як Level0L

en: Copy the selected objects in the Level0L format
be: Капіяваць вылучаныя аб’екты ў фармаце Level0L

en: Edit as Level0L
be: Рэдагаваць як Level0L

en: Edit the selected objects in an external editor in the Level0L format
be: Рэдагаваць вылучаныя аб’екты ў вонкавым рэдактары ў фармаце Level0L

en: Comfort0: Launching editor on file {0}
be: Comfort0: запуск рэдактара для файла {0}

en: Comfort0: Changing {0} primitive | Comfort0: Changing {0} primitives
be[0]: Comfort0: змена {0} прымітыву
be[1]: Comfort0: змена {0} прымітываў
be[2]: Comfort0: змена {0} прымітываў

en: No supported editor found. Please ''{0}'' set in advanced preferences!
be: Не знойдзены падтрымоўваны рэдактар. Азначце значэнне «{0}» у пашыраных наладках!

en: Paste Level0L
be: Уставіць Level0L

en: Pastes Level0L format and updates objects in the dataset
be: Уставіць фармат Level0L і абнавіць аб’екты ў наборы дадзеных

en: Task config
be: Канфігурацыя задачы

en: Add New Config Task
be: Дадаць новую канфігурацыю задачы

en: Abort tag editing and close dialog
be: Перапыніць праўку тэгаў і зачыніць дыялог

en: Apply edited tags and close dialog
be: Ужыць выпраўленыя тэгі і зачыніць дыялог

en: Conflation
be: Аб''яднанне

en: Activates the conflation plugin
be: Актываваць модуль conflation

en: Matches
be: Супадзенні

en: Reference only
be: Толькі даведкавы пласт

en: Subject only
be: Толькі мэтавы пласт

en: Matches ({0})
be: Супадзенні({0})

en: Reference only ({0})
be: Толькі даведкавы пласт ({0})

en: Subject only ({0})
be: Толькі мэтавы пласт ({0})

en: Configure
be: Налада

en: Configure conflation options
be: Наладзіць параметры аб''яднання

en: Remove selected matches
be: Выдаліць абраныя пары

en: Remove ({0})
be: Выдаліць ({0})

en: Conflate
be: Аб’яднаць

en: Conflate selected objects
be: Аб’яднаць вылучаныя аб’екты

en: Replace
be: Замяніць

en: Conflation: {0}
be: Зліццё: {0}

en: Conflate {0} objects
be: Аб’яднаць {0} аб’ектаў

en: Conflate ({0})
be: Аб’яднаць ({0})

en: Zoom to selected primitive(s)
be: Наблізіцца да абраных прымітываў

en: Select selected primitive(s)
be: Вылучыць абраныя прымітывы

en: Select the primitives currently selected in the list
be: Вылучыць прымітывы, якія абраны ў спісе

en: Generating matches
be: Фармаванне спалучэнняў

en: Some items where ignored as their geometry is not compatible with the JTS library
be: Некаторыя элементы ігнаруюцца, бо іх геаметрыя не сумяшчальная з бібліятэкай JTS

en: Finding matches
be: Пошук спалучэнняў

en: Sorting scores
be: Сартаванне балаў

en: Discarding inferior matches
be: Адсеў непадыходных спалучэнняў

en: Conflate object pair
be: Аб’яднаць пару аб’ектаў

en: Cannot replace geometry.
be: Немагчыма замяніць геаметрыю.

en: Added {0} object to subject layer | Added {0} objects to subject layer
be[0]: Дададзены {0} аб’ект да мэтавага пласта
be[1]: Дададзенf {0} аб’екты да мэтавага пласта
be[2]: Дададзена {0} аб’ектаў да мэтавага пласта

en: Moved {0} conflation match to unmatched list | Moved {0} conflation matches to unmatched list
be[0]: {0} супадзенне перанесена ў спіс не супадальных
be[1]: {0} супадзенні перанесены ў спіс не супадальных
be[2]: {0} супадзенняў перанесены ў спіс не супадальных

en: Delete {0} conflation match | Delete {0} conflation matches
be[0]: Выдаліць {0} супадзенне
be[1]: Выдаліць {0} супадзенні
be[2]: Выдаліць {0} супадзенняў

en: Remove {0} unmatched objects
be: Выдаліць {0} несупадаючых аб’ектаў

en: Interrupted Sequence ({0}/{1}): {2}
be: Перапыненая паслядоўнасць ({0}/{1}): {2}

en:  Max:
be:  макс.:

en: Filter by area. Min:
be: Фільтраванне па плошчы. Мін.:

en: Filter by window. Buffer:
be: Фільтраванне па акну. Буфер:

en: Union up to
be: Аб’ядноўваць да

en:  adjacent Reference features
be:  сумежных аб’ектаў даведкавага пласта

en: Weight
be: Вага

en: Standard Distance
be: Звычайная адлегласць

en: below
be: менш

en: Maximum Distance
be: Максімальная адлегласць

en: Centroid Distance
be: Цантроідная адлегласць

en: Hausdorff Distance (Centroids Aligned)
be: Метрыка Хаўсдорфа (выраўнаваныя цантроіды)

en: Symmetric Difference
be: Сіметрычная рознасць

en: Symmetric Difference (Centroids Aligned)
be: Сіметрычная рознасць (выраўнаваныя цантроіды)

en: Compactness
be: Кампактнасць

en: Angle Histogram. Bins:
be: Кутняя гістаграма. Лік інтэрвалаў:

en: Tags (Exact Match):
be: Тэгі (дакладнае супадзенне):

en: Tags (Levenshtein Distance):
be: Тэгі (адлегласць Левянштэйна):

en: List of tags to match
be: Спіс тэгаў для параўнання

en: Identical Elements Filter
be: Фільтраванне ідэнтычных элементаў

en: Avoid matching an element with itself
be: Пазбягаць супастаўлення элемента з самім сабою

en: Filtering will speed up the matching process. Filter By Window weeds out matches between features whose envelopes do not overlap. Filter By Area is used to weed out very small and very large features.
be: Фільтраванне паскорыць працэс пошуку супадзенняў. Фільтраванне па акну адсявае супадзенні паміж аб’ектамі, контуры якіх не перакрываюцца. Фільтраванне па плошчы адсявае вельмі маленькія і вельмі вялікія аб’екты.

en: Better matches may be found by creating temporary unions of features sharing a common edge.
be: Больш падыходныя супадзенні можна будзе знайсці, ствараючы часовыя аб’яднанні аб’ектаў, што маюць агульную грань.

en: Matching
be: Супастаўленне

en: Filtering
be: Фільтрацыя

en: Unioning
be: Аб’яднанне

en: Programming
be: Праграмаванне

en: Replace Geometry
be: Замяніць геаметрыю

en: Merge Tags
be: Аб’яднаць тэгі

en: List of tags to merge
be: Спіс тэгаў для аб’яднання

en: except
be: акрамя

en: List of tags to NOT merge (they will be ignored)
be: Спіс тэгаў, якія НЕ варта аб’ядноўваць(яны будуць праігнараваны)

en: Overwrite tags without confirmation
be: Перазапісваць тэгі без пацверджання

en: List of tags to overwrite on conflict using reference layer without confirmation
be: Спіс тэгаў для перазапісу пры канфлікце з выкарыстаннем даведкавага пласта без пацверджання

en: Simple Example
be: Просты прыклад

en: Advanced Example
be: Складаны прыклад

en: <Please select data>
be: <Вылучыце дадзеныя>

en: Configure conflation settings
be: Налада параметраў зліцця

en: Generate matches
be: Падабраць пары

en: Merging
be: Зліццё

en: Reference:
be: Даведкавы:

en: Subject:
be: Тэма:

en: Selections must be made for both reference and subject.
be: Вылучэнне павінна быць зроблена і на даведкавым і на мэтавым пласце

en: Incomplete selections
be: Няпоўнае вылучэнне

en: Restore subject selection
be: Аднавіць вылучэнне на мэтавым пласце

en: Restore reference selection
be: Аднавіць вылучэнне на даведкавым пласце

en: Freeze subject selection
be: Заблакаваць вылучэнне ў мэтавым пласце

en: No valid OSM data layer present.
be: Няма прыдатнага пласта дадзеных OSM.

en: Error freezing selection
be: Памылка пры замарозцы вылучэння

en: Nothing is selected, please try again.
be: Нічога не абрана, паспрабуйце зноў.

en: Empty selection
be: Нічога не вылучана

en: Freeze reference selection
be: Заблакаваць вылучэнне ў даведкавым пласце

en: Reference and subject sets should better be different.
be: Даведкавы і мэтавы наборы дадзеных мэтазгодней абраць розныя.

en: Relations are not supported yet, please do not select them.
be: Дачыненні пакуль не падтрымліваюцца. Калі ласка, не выбірайце іх.

en: Disambiguating
be: З прыбіраннем неадназначнасцяў

en: One to One
be: Адзін у адзін

en: Distance
be: Адлегласць

en: Standard
be: Стандартнае

en: Centroid
be: Цантроід

en: Hausdorff
be: Хаўсдорфава

en: List of tags to match (default: none)
be: Спіс тэгаў для параўнання (па змаўчанні: няма)

en: Disabling continuous download until you zoom in
be: Адключэнне бесперапыннай загрузкі да павелічэння маштабу

en: Download OSM data continuously
be: Спампоўваць дадзеныя OSM бесперапынна

en: Download map data continuously when paning and zooming.
be: Бесперапынна спампоўваць дадзеныя карты пры панарамаванні і змене маштабу.

en: Toggle the continuous download on/off
be: Уключыць/адключыць бесперапынную спампоўку

en: Activate continuous downloads at startup.
be: Актываваць бесперапынную спампоўку пры запуску.

en: Supress the default modal progress monitor when downloading.
be: Не паказваць стандартнае акно індыкатара прагрэсу пры спампоўцы.

en: Download Settings
be: Параметры спампоўкі

en: Settings for the continuous download.
be: Наладкі бесперапыннай спампоўкі.

en: If this plugin is active at startup. This default state will not change when you are toggeling the plugin with the menu option.
be: Ці актываваць гэты модуль пры запуску JOSM. Гэты стан па змаўчанні не будзе змяняцца пры пераключэнні модуля праз пункт меню.

en: Maximum number of threads used for downloading, increasing this will cause the client to send more concurrent queries to the server.
be: Максімальная колькасць струменяў для спампоўкі. Пры павелічэнні кліент будзе адпраўляць больш адначасовых запытаў да сервера.

en: Requires restart
be: Патрабуе перазапуску

en: Max threads
be: Макс. колькасць патокаў

en: Maximum number of boxes to download for each pan/zoom.
be: Максімальная колькасць блокаў, што спампоўваюцца пры кожным зруху/маштабаванні

en: Max download boxes
be: Макс. колькасць блокаў, што спампоўваюцца

en: Time in milliseconds after a pan/zoom before it starts downloading. Additional changes in the viewport in the waiting time will reset the timer.
be: Час (у мілісекундах) да пачатку спампоўкі пасля панарамавання або змены маштабу. Дадатковыя змены ў вобласці прагляду падчас чакання будуць скідаць таймер.

en: Wait time (milliseconds)
be: Час чакання (мілісекунды)

en: How much extra area around the viewport is it going to download. Setting this to 0 will not download any extra data.
be: Наколькі вялікую дадатковую вобласць спампоўваць вакол бачнае. Пры ўсталёўцы значэння 0 дадатковыя дадзеныя спампаваны не будуць.

en: Extra download area
be: Дадатковая вобласць спампоўкі

en: Max area to download in degrees^2. Increasing this number will cause the plugin to download areas when you are zoomed far out.
be: Максімальная вобласць спампоўкі ў кв. градусах. Павелічэнне гэтага ліку прымусіць модуль спампоўваць вобласці пры большым аддаленні.

en: Max download area
be: Максімальная вобласць спампоўкі

en: The strategy for finding what areas to request from the server.
be: Алгарытм выбару участкаў для загрузкі з сервера.

en: Download strategy
be: Стратэгія спампоўкі

en: Suppress the progress monitor that is shown when downloading. If this option is selected there is no indication that something is being done, and no way to cancel the download.
be: Здушыць паказ індыкатара прагрэсу пры спампоўцы. Калі ўключана, то не будзе ніякай індыкацыі пра тое, што выконваюцца якія-небудзь дзеянні, і ніякага спосабу адмяніць спампоўку.

en: TangoGPS Files (*.log)
be: TangoGPS Файлы (*.log)

en: Coordinates imported:
be: Каардынаты імпартаваны:

en: Format errors:
be: Памылкі фармату:

en: TangoGPS import success
be: Імпарт TangoGPS паспяхова скончаны

en: TangoGPS import failure!
be: Імпарт TangoGPS скончаны памылкай!

en: TCX Files (*.tcx)
be: Файлы TCX (*.tcx)

en: Layer for editing GPX tracks
be: Пласт для рэдагавання GPX трэкаў

en: Convert to GPX layer with anonymised time
be: Пераўтварыць у GPX пласт з абезасобленым часам

en: edit gpx tracks
be: Правіць GPX трэкі

en: EditGPX Mode
be: Рэжым EditGPX

en: Import path from GPX layer
be: Імпартаваць шлях з пласта дадзеных GPX

en: Drop existing path
be: Ачысціць існы шлях

en: No GPX data layer found.
be: Не знойдзена пласта дадзеных GPX

en: External tool error
be: Вонкавая памылка прылады

en: Child script have returned invalid data.
    
    stderr contents:
be: Даччыны сцэнар вярнуў недапушчальныя дадзеныя.
    
    stderr змесціва:

en: External Tool: {0}
be: Вонкавы сцэнар: {0}

en: Edit tool
be: Прылада рэдагавання

en: External tools
be: Вонкавыя прылады

en: Delete tool "{0}"?
be: Выдаліць прыладу "{0}"?

en: Are you sure?
be: Вы ўпэўнены?

en: New tool...
be: Новая прылада...

en: Install
be: Усталяваць

en: Public
be: Агульны

en: Could not get server response, check logs
be: Не атрымалася атрымаць адказ сервера, праверце часопісы

en: Failed to login as {0}:
be: Не атрымалася ўвайсці як {0}:

en: The server did not return user ID
be: Сервер не вярнуў ID карыстальніка

en: Failed to get messages as {0}:
be: Памылка атрымання паведамленняў для {0}:

en: Open GeoChat panel
be: Адкрыць панэль GeoChat

en: Zoom in to see messages
be: Наблізьце, каб убачыць паведамленні

en: Enable autologin
be: Уваходзіць аўтаматычна

en: {0} user | {0} users
be[0]: {0} чалавек
be[1]: {0} чалавека
be[2]: {0} чалавек

en: not logged in
be: не ўвайшлі ў сістэму

en: Failed to log in to GeoChat:
be: Не атрымалася ўвайсці ў GeoChat:

en: Failed to send message:
be: Не атрымалася адправіць паведамленне:

en: User {0} has left
be: Карыстальнік {0} адключыўся

en: User {0} is mapping nearby
be: Карыстальнік {0} малюе карту побач

en: Users mapping nearby:
be: Карыстальнікі, якія малююць карту побач:

en: Private chat
be: Прыватны чат

en: Close tab
be: Зачыніць укладку

en: Clear log
be: Ачысціць часопіс

en: Show users on map
be: Паказаць карыстальнікаў на карце

en: Position only
be: Толькі становішча

en: Position, Time, Date, Speed
be: Становішча, час, дата, хуткасць

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
be: Становішча, час, дата, хуткасць, вышыня

en: A By Time
be: А - Па часе

en: A By Distance
be: А - Па дыстанцыі

en: B By Time
be: Б - Па часе

en: B By Distance
be: Б - Па адлегласці

en: C By Time
be: В - Па часе

en: C By Distance
be: В - Па адлегласці

en: Data Logging Format
be: Фармат пратакалявання дадзеных

en: Disable data logging if speed falls below
be: Адключэнне пратакалявання дадзеных, калі хуткасць валіцца ніжэй

en: Disable data logging if distance falls below
be: Адключэнне пратакалявання дадзеных, калі адлегласць становіцца менш

en: Unknown logFormat
be: Невядомы фармат пратакалявання

en: Port:
be: Порт:

en: refresh the port list
be: абнавіць спіс партоў

en: Configure Device
be: Канфігурацыя прылады

en: Connection Error.
be: Памылка злучэння.

en: configure the connected DG100
be: наладзіць падлучаны DG100

en: delete data after import
be: выдаліць дадзеныя пасля імпарту

en: Importing data from device.
be: Імпартаванне дадзеных з прылады.

en: Importing data from DG100...
be: Імпартаванне дадзеных з DG100...

en: Error deleting data.
be: Памылка выдалення дадзеных.

en: imported data from {0}
be: Імпартаваны дадзеныя з {0}

en: No data found on device.
be: На прыладзе не знойдзена дадзеных.

en: Connection failed.
be: Памылка падлучэння.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
be: Не атрымоўваецца загрузіць бібліятэку rxtxSerial. Калі вам патрэбна дапамога па ўсталёўцы, атрымаеце яе на галоўнай старонцы GlobalSat http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
be: Імпарт з Globalsat

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
be: Імпартаваць дадзеныя з Globalsat Datalogger DG100 на пласт GPX.

en: Import
be: Імпартаваць

en: GPS Blams
be: Дадзеныя GPS Blam

en: select gpx points and "blam!", find centre and direction of spread
be: Абярыце пункты gpx і "blam!", знайдзіце цэнтр і кірунак распаўсюду

en: Classes element below root child level
be: Элемент класа ніжэй ўзроўню асноўнага нашчадка

en: Class element ({0}) outside classes element
be: Элемент класа ({0}) па-за элемента класаў

en: Class element without name
be: Элемент класа без імя

en: Tag element outside basetag and implication elements
be: Элемент тэга па-за тэгам або датычным элементам

en: Implications element below root child level
be: Датычны элемент ніжэй ўзроўню асноўнага нашчадка

en: Tag without key
be: Тэг без ключа

en: Tag without value (key is {0})
be: Тэг без значэння (ключ роўны {0})

en: Closed classes while it was not open
be: Зачыненне класаў да іх адкрыцця

en: Closed classes element before all class elements were closed
be: Закрыццё элемента класаў да закрыцця ўсіх элементаў класа

en: Closed class element while none was open
be: Закрыццё элемента класа да яго адкрыцця

en: Closed basetags while it was not open
be: Закрыццё тэга да яго адкрыцця

en: Closed implications while it was not open
be: Закрыццё датычнага элемента да яго адкрыцця

en: Tag element inside other tag element
be: Тэг усярэдзіне іншага тэга

en: Invalid opening xml tag <{0}> in state {1}
be: Няслушны адкрываючы xml тэг <{0}> ў стане {1}

en: Condition isn''t finished at </condition> tag
be: Умова не завершана тэгам </condition>

en: Closing tag element that was not open
be: Закрыццё тэга элемента да яго адкрыцця

en: Invalid closing xml tag </{0}> in state {1}
be: Няслушны зачыняючы xml тэг <{0}> ў стане {1}

en: Some tags have not been closed; now in state {0}
be: Некаторыя тэгі не закрытыя; знаходзяцца ў стане {0}

en: Key element without attribute k
be: Ключавы элемент без атрыбуту k

en: Condition is already finished at <{0}>
be: Умова ўжо скончана на <{0}>

en: Unknown tag for condition: {0}
be: Невядомы тэг для ўмовы: {0}

en: Element must not have children: {0}
be: Элемент не павінен мець даччыных элементаў: {0}

en: Condition is already finished at </{0}>
be: Умова ўжо скончана на </{0}>

en: <and> needs at least one child
be: <and> патрабуе хаця б адзін даччыны элемент

en: <or> needs at least one child
be: <or> патрабуе хаця б адзін даччыны элемент

en: <not> needs at least one child
be: <not> патрэбен хаця б адзін нашчадак

en: Wrong closing tag {0} (</{1}> expected)
be: Памылковы канцавы тэг {0} (чакаецца </{1}>)

en: Condition {0} not yet finished
be: Умова {0} не скончана

en: Group not yet evaluated
be: Група яшчэ не вылічаная

en: Collection must contain at least one condition
be: У калекцыі павінна быць хоць бы адна ўмова

en: No ruleset has been selected!
be: Набор правіл не абраны!

en: No ruleset
be: Няма набору правіл

en: Syntax exception in access ruleset:
    {0}
be: Сінтаксічная памылка ў наборы правіл доступу:
    {0}

en: File not found:
    {0}
be: Файл не знойдзены:
     {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
be: Праблема доступу да файла:
    {0}

en: File not found:
be: Файл не знойдзены:

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
be: Не знойдзены ўбудаваны набор правіл {0}

en: height (m)
be: вышыня (м)

en: width (m)
be: шырыня (м)

en: length (m)
be: даўжыня (м)

en: speed (km/h)
be: хуткасць (км/г)

en: weight (t)
be: маса (т)

en: axleload (t)
be: нагрузка на вось (т)

en: Bookmark name
be: Імя закладкі

en: Bookmark name already exists!
be: Закладка з такім імем ужо існуе!

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
be: Імя закладкі не павінна ўтрымоўваць ''{0}''!

en: Access class
be: Клас доступу

en: Access class must not contain ''{0}''!
be: Клас доступу не павінен утрымоўваць ''{0}''!

en: Access types
be: Тыпы доступу

en: Vehicle properties
be: Уласцівасці транспартнага сродку

en: Road requirements
be: Патрабаванні да дарогі

en: Max. incline up (%, pos.)
be: Макс. уздым (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go up
be: Максімальны ўхіл, па якім транспартны сродак можа падняцца

en: Max. incline down (%, pos.)
be: Макс. спуск (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go down
be: Максімальны ўхіл, па якім транспартны сродак можа спусціцца

en: Surface blacklist
be: Чорны спіс дарожных пакрыццяў

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
be: Пералік тыпаў паверхні, не прыдатных для руху транспартных сродкаў, значэнні падзяляюцца (;)

en: max. tracktype grade
be: макс. клас дарожнага пакрыцця

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
be: Найгоршае дарожнае пакрыццё (1-5), якое транспартны сродак ўсё яшчэ можа выкарыстоўваць, 0 ні для аднаго

en: Change bookmark
be: Змяніць закладку

en: Edit access parameters
be: Рэдагаваць параметры доступу

en: Graph View Dialog
be: Дыялог GraphView

en: Open the dialog for graph view configuration.
be: Адкрыць дыялог для прагляду графіка канфігурацыі.

en: end nodes
be: канчатковыя кропкі

en: incline
be: ухіл

en: Ruleset:
be: Набор правіл:

en: Parameters:
be: Параметры:

en: Coloring:
be: Колеры:

en: Create/update graph
be: Стварыць/абнавіць графік

en: Graphview
be: Параметры GraphView

en: Settings for the Graphview plugin that visualizes routing graphs.
be: Налады модуля GraphView, які стварае пласт з візуалізацыяй інфармацыі пра маршрутызацыю ў выглядзе дарожнага графа.

en: Ruleset
be: Набор правіл

en: Use built-in rulesets
be: Выкарыстоўваць убудаваныя наборы правіл

en: External ruleset directory:
be: Каталог набору правіл:

en: Select directory
be: Абраць каталог

en: Vehicle
be: Транспартны сродак

en: Restore defaults
be: Аднавіць па змаўчанні

en: Visualization
be: Візуалізацыя

en: Draw directions separately
be: Маляваць кірункі паасобна

en: Node color
be: Колер вузла

en: Arrow color
be: Колер стрэлкі

en: Arrowhead fill color
be: Колер залівання стрэлкі

en: Arrowhead placement
be: Становішча наканечніка стрэлкі

en: New bookmark
be: Новая закладка

en: Really delete "{0}"?
be: Сапраўды выдаліць "{0}"?

en: Bookmark deletion
be: Выдаленне закладкі

en: Really restore default bookmarks?
    All manually added or edited bookmarks will be lost!
be: Сапраўды аднавіць тыповыя закладкі?
    Усе дададзеныя ўручную або скарэкціраваныя закладкі будуць страчаныя!

en: Bookmark reset
be: Пераўсталёўка закладак

en: Choose node color
be: Выбар колеру вузла

en: Choose arrow color
be: Абярыце колер стрэлак

en: Choose arrowhead fill color
be: Выбар колеру залівання наканечніка стрэлкі

en: Routing graph calculated by the GraphView plugin
be: Дарожны граф разлічаны модулем GraphView

en: GraphView layer is not mergable
be: Пласт графа ня аб''ядноўваецца з іншымі пластамі

en: graphview default node
be: GraphView: вузлы

en: graphview default segment
be: тыповы адрэзак graphview

en: graphview arrowhead core
be: GraphView: стрэлкі

en: Weights must be given as positive decimal numbers with unit "t" or without unit.
be: Вагу трэба ўказваць станоўчым дзесятковым лікам разам з адзінкай вымярэння "t" ці без яе.

en: Lengths must be given as positive decimal numbers with unit "m", "km", "mi" or without unit.
    Alternatively, the format FEET'' INCHES" can be used.
be: Даўжыня павінна быць зададзена дадатнымі лікамі з адзінкай вымярэння "m", "km", "mi" ці без яе.
    Акрамя таго, можа быць скарыстаны фармат ФУТЫ'' ЦАЛІ" (2'' 7").

en: Speeds should be given as numbers without unit or as numbers followed by "mph".
be: Хуткасць павінна быць зададзена дадатнымі лікамі без адзінак вымярэння ці як лікі з "mph".

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
be: Ухіл павінен быць зададзены дадатнымі лікамі  са знакам "%".

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
be: Класы дарожнага пакрыцця павінна быць зададзены цэлымі лікамі ад 0 да 5.

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
be: Значэнні дарожных пакрыццяў не павінны ўтрымоўваць наступныя знакі: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''

en: Enable or disable additional image formats. Disabling an image format requires a restart.
be: Уключыць ці адключыць дадатковыя фарматы адлюстраванняў. Адключэнне фармату адлюстравання патрабуе перазапуску.

en: webp (recommended, implementation provided by TwelveMonkeys, BSD-3-Clause)
be: webp (рэкамендуецца, рэалізацыя прадстаўлена TwelveMonkeys, BSD-3-Clause)

en: Imagery XML Files
be: XML файлы здымкаў

en: Save Imagery XML file
be: Захаваць XML файл здымкаў

en: XML Imagery Bounds
be: XML межы здымкаў

en: Generate Imagery XML bounds for the selection
be: Стварыць XML межы здымкаў па вылучэнні

en: edit bounds for selected defaults
be: змяніць межы для абраных  налад па змаўчанні

en: Download imagery XML bounds
be: Спампаваць межы здымкаў у фармаце XML

en: Validating error in file {0}:
    {1}
    Do you want to continue without validating the file ?
be: Праверка памылак у файле {0}:
    {1}
    Жадаеце працягнуць без праверкі файла?

en: Open Imagery XML file
be: Адкрыць XML файл здымкаў

en: Export tiles
be: Экспартаваць квадраты

en: Export cached tiles to file system.
be: Экспарт кэшаваных квадратаў падкладкі ў файлавую сістэму.

en: Exporting cached tiles
be: Экспарт кэшаваных квадратаў

en: Failed to write image file {0}: {1}
be: Не атрымалася запісаць файл выявы {0}: {1}

en: Failed to write image file {0}.
be: Не атрымалася запісаць файл выявы {0}.

en: Exported {0} tile from layer {1}. | Exported {0} tiles from layer {1}.
be[0]: Экспартаваны {0} квадрат з пласта {1}.
be[1]: Экспартаваны {0} квадраты з пласта {1}.
be[2]: Экспартаваны {0} квадратаў з пласта {1}.

en: Export file system path already exists but is not a directory.
be: Шлях экспарту ў файлавую сістэму ўжо існуе, але гэта не каталог.

en: Failed to create export directory: {0}
be: Не атрымалася стварыць каталог для экспарту: {0}

en: Failed to create export directory.
be: Не атрымалася стварыць каталог для экспарту.

en: Append cache name
be: Дадаць імя кэша

en: Export Tiles
be: Экспартаваць квадраты

en: Cache name:
be: Імя кэша:

en: Object count:
be: Колькасць аб’ектаў:

en: file system path
be: шлях файлавай сістэмы

en: File system path the tiles are exported to.
be: Шлях файлавай сістэмы, па якім будуць экспартавацца квадраты.

en: Export directory:
be: Каталог экспарту:

en: Append cache name to export directory.
be: Дадаць імя кэша да каталога экспарту.

en: Tiles will be exported to directory {0}
be: Квадраты будуць экспартаваны ў каталог {0}

en: No export directory set.
be: Не зададзены каталог для экспарту.

en: Calibration Layer
be: Калібравальны пласт

en: A deprecated calibration geometry of {0} nodes by {1}
be: Састарэлая калібравальная геаметрыя з {0} вузлоў, створаная {1}

en: A calibration geometry of {0} nodes by {1}
be: Калібравальная геаметрыя з {0} вузлоў, створаная {1}

en: Change Color
be: Змяніць колер

en: Deprecate Offset
be: Выдаліць зрушэнне

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
be: Вы ўпэўненыя, што гэта зрушэнне здымка няправільна?

en: Are you sure this calibration geometry is aligned badly?
be: Вы ўпэўнены, што гэта калібравальная геаметрыя дрэнна прывязана?

en: Warning: deprecation is basically irreversible!
be: Увага: выдаленне практычна незваротна

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
be: Для захавання зрушэнняў зарэгіструйцеся ў OSM.

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
be: Чаму вы адзначаеце гэта зрушэнне здымка як састарэлае?

en: Please enter the reason why you mark this calibration geometry as deprecated
be: Чаму вы адзначаеце гэту калібравальную геаметрыю састарэлай?

en: Notifying the server of the deprecation...
be: Апавяшчаю сервер пра састарэлы запіс...

en: Get Imagery Offset...
be: Атрымаць зрушэнне здымка...

en: Download offsets for current imagery from a server
be: Спампаваць з сервера зрушэння для бягучага здымка

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
be: У акрузе няма дадзеных. Калі ласка, прывяжыце падкладку і адпраўце зрушэнне на сервер.

en: Loading imagery offsets...
be: Загружаю зрушэнні...

en: Error processing XML response: {0}
be: Памылка апрацоўкі XML-адказу: {0}

en: Imagery Offset Database
be: База зрушэнняў здымкаў

en: mm
be: мм

en: cm
be: см

en: km
be: км

en: Calibration geometries
be: Калібравальныя геаметрыі

en: Deprecated offsets
be: Састарэлыя зрушэнні

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
be: Верхні пласт здымкаў зрушаны і павінен адпавядаць
    дадзеным OSM у акрузе. Праверце, што зрушэнне яшчэ актуальна,
    загрузіўшы GPS-трэкі і параўнаўшы іх і дадзеныя OSM са здымкамі.

en: A layer has been added with a calibration geometry. Hide data layers,
    find the corresponding feature on the imagery layer and move it accordingly.
be: Дададзены пласт з калібравальнай геаметрыяй. Схавайце пласты дадзеных,
    знайдзіце адпаведны аб’ект на здымках і пасуньце іх пад геаметрыю.

en: Deprecated by {0} on {1}
be: Адзначана як састарэлае {1} карыстальнікам {0}

en: Created by {0} on {1}
be: Створана {1} карыстальнікам {0}

en: Offset Information
be: Інфармацыя пра зрушэнне

en: Report this offset
be: Паведаміць мадэратарам

en: You are to notify moderators of this offset. Why?
be: Вы паведамляеце мадэратарам пра гэты запіс. Чаму?

en: Reporting the offset...
be: Паведамляю пра зрушэнне...

en: An imagery offset of {0}
be: Зрушэнне здымка ў {0}

en: Imagery ID
be: Ідэнтыфікатар падкладкі

en: A calibration geometry of {0} nodes
be: Калібравальная геаметрыя з {0} вузлоў

en: Determined right here
be: Вызначана ў гэтым месцы

en: Determined {0} away
be: Вызначана ў {0}

en: Reason
be: Чыннік

en: This entry has been reported.
be: Мадэратары папярэджаны.

en: Server has rejected the request
be: Сервер адпрэчыў запыт

en: Unable to connect to the server
be: Не атрымалася злучыцца з серверам

en: Store Imagery Offset...
be: Захаваць зрушэнне здымка...

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
be: Адправіць зрушэнне пласта здымкаў (ці геаметрыю калібравальнага аб’екта) на сервер

en: Store calibration geometry
be: Захаваць калібравальную геаметрыю

en: Store imagery offset
be: Захаваць зрушэнне здымка

en: The selected object can be used as a calibration geometry. What do you intend to do?
be: Абраны аб’ект, які можа паслужыць асновай для калібравальнай геаметрыі. Што зрабіць?

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
be: Верхні пласт здымкаў не зрушаны. Адправіць нулявы зрух на сервер?

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
be: Вы захоўваеце зрушэнне здымка. Іншыя карыстальнікі будуць выкарыстоўваць яго ў маляванні карты
    гэтага раёна. Пераканайцеся, што яно максімальна дакладна, і апішыце вобласць, для якой яно працуе.

en: You are registering a calibration geometry. It should be the most precisely positioned object, with
    clearly visible boundaries on various satellite imagery. Please describe this object and its whereabouts.
be: Вы захоўваеце калібравальную геаметрыю. Яна павінна быць ідэальна прывязана, а ў адпаведнага
    аб’екта выразныя межы і дастатковы для розных здымкаў памер. Апішыце аб’ект і яго месцазнаходжанне.

en: Uploading a new offset...
be: Адпраўка на сервер новага зрушэння...

en: This string should be 3 to 200 letters long.
be: Гэты радок павінен быць даўжынёй ад 3 да 200 знакаў.

en: Normal
be: Звычайны

en: Rotate 90
be: Павярнуць на 90°

en: Rotate 180
be: Павярнуць на 180°

en: Rotate 270
be: Павярнуць на 270°

en: WayPoint Image
be: Малюначак шляхавага пункта

en: Display non-geotagged photos
be: Паказаць фатаграфіі, якія не маюць каардынатаў

en: Imported Images
be: Імпартаваныя малюнкі

en: Next image
be: Наступны малюнак

en: Previous image
be: Папярэдні малюнак

en: Rotate left
be: Павярнуць налева

en: Rotate image left
be: Круціць малюнак налева

en: Rotate right
be: Павярнуць направа

en: Rotate image right
be: Круціць малюнак направа

en: Import vector graphics
be: Імпарт вектарнай графікі

en: SVG files [ImportVec plugin] (*.svg)
be: SVG файлы [модуль ImportVec] (*.svg)

en: Improve Way
be: Паляпшэнне лініяў

en: Improve Way mode
be: Рэжым паляпшэння лініяў

en: Mode: Enable way accuracy helpers
be: Рэжым: уключыць памагатыя паляпшэння дакладнасці лініяў

en: improve way accuracy helper turn angle text
be: памагаты паляпшэння дакладнасці лініяў: значэнне кута заваротку

en: improve way accuracy helper distance text
be: памагаты паляпшэння дакладнасці лініяў: значэнне адлегласці

en: improve way accuracy helper arc fill
be: памагаты паляпшэння дакладнасці лініяў: заліванне дугі

en: improve way accuracy helper arc stroke
be: памагаты паляпшэння дакладнасці лініяў: контур дугі

en: improve way accuracy helper perpendicular line
be: памагаты паляпшэння дакладнасці лініяў: перпендыкулярная лінія

en: improve way accuracy helper equal angle circle
be: памагаты паляпшэння дакладнасці лініяў: круг-індыкатар роўных кутоў

en: Concourse wizard ...
be: Памагаты стварэння вестыбюляў...

en: Opens up a wizard to create a concourse
be: Адкрыць памочнік стварэння вестыбюляў

en: Vertical layer:
be: Вертыкальны пласт:

en: Structure type:
be: Тып структуры:

en: Offset into background:
be: Зрух адносна падкладкі:

en: Please insert a value.
be: Увядзіце значэнне.

en: Please press spacebar first to add "outer" object to relation.
be: Спачатку націсніце прабел, каб дадаць аб’ект з роляю «outer» да дачынення.

en: Relation-Error
be: Памылка ў дачыненні

en: true
be: ісціна

en: Import BIM File
be: Імпартаваць файл BIM

en: BIM importer is in beta version! 
     You can help to improve the BIM import by reporting bugs or other issues. For more details see logfile: <i>
be: Імпартыроўшчык BIM усё яшчэ ў бэта версіі! 
     Вы можаце дапамагчы палепшыць імпарт BIM, паведамляючы пра памылкі ці іншыя недахопы. Для дадатковай інфармацыі прагледзьце файл журнала: <i>

en: No data selected.
be: Не вылучаны дадзеныя.

en: No relation or no relation member with role "outer" selected.
be: Не вылучана дачыненне ці ўдзельнік дачынення з роляю «outer».

en: POWER
be: МАГУТНАСЦЬ

en: Activates the plug-in
be: Актывуе модуль

en: Working Level
be: Рабочы ўзровень

en: Selects the working level.
be: Выбар бягучага працоўнага ўзроўня.

en: Level Name
be: Назва ўзроўня

en: Optional name-tag for a level.
be: Неабавязковая назва для ўзроўня.

en: The object preset you want to tag.
be: Нарыхтоўка тэга для дадзенага аб’екта.

en: Sets the name tag when the room-object is selected.
be: Значэнне тэга name, калі вылучаны аб’ект room

en: Sets the ref tag when the room-object is selected.
be: Значэнне тэга ref, калі вылучаны аб’ект room

en: Apply Tags
be: Ужыць тэгі

en: Add a new level
be: Дадаць новы паверх

en: <html> Please insert the new level-tag number you want to add.<br>  <i>Info</i>: <br> If the OK button got pressed you will switch to the drawing action.<br>To finish the new object please press spacebar. The new level<br>will be tagged automatically. </html>
be: <html>Устаўце новае значэнне тэга level, якое вы жадаеце дадаць.<br><i>Інфармацыя</i>:<br>Націск кнопкі OK пераключае ў рэжым малявання.<br>Для завяршэння новага аб’екта націсніце прабел. Тэг для новага паверху<br>будзе дададзены аўтаматычна.</html>

en: level number:
be: Нумар паверху:

en: Example: ''2'' or ''3''
be: Прыклад: «2» ці «3»

en: Indoor Mapping Helper
be: Памочнік малявання ўнутраных памяшканняў

en: Toolbox for indoor mapping assistance
be: Інструменты для малявання ўнутраных памяшканняў

en: Insert level
be: Дадаць паверх

en: Add a new level to layer.
be: Дадаць новы паверх да пласта.

en: Show Help-Browser.
be: Паказаць даведку.

en: Level name
be: Імя паверху

en: Sets optional name tag for a level.
be: Неабавязковая назва для паверху (тэг level_name)

en: Working level: NONE
be: Рабочы паверх: НЯМА

en: Shows the current working level.
be: Паказвае бягучы рабочы паверх.

en: Deactivate automatic level tagging.
be: Адключыць аўтаматычнае даданне тэгаў для паверхаў.

en: Sets the name tag.
be: Значэнне тэга name.

en: Sets the referance tag.
be: Значэнне тэга ref.

en: Repeat on
be: Паўтараецца на

en: Sets the repeat on tag when highway objects are selected. Please tag like this: -3-4 or -2--3 or 5-6 .
be: Задае значэнне тэга repeat_on, калі вылучаны аб’ект з тэгам highway. Зазначайце значэнне так: -3-4, ці -2--3, ці 5-6 .

en: Creation-Tool for multipolygon with role: outer. To finish press the spacebar.
be: Прылада стварэння мультыпалігона з роляю: outer. Для завяршэння націсніце прабел.

en: Creation-Tool for multipolygons with role: inner. To finish press spacebar. To add to relation select "outer" and press enter.
be: Прылада стварэння мультыпалігонаў з роляю: inner. Для завяршэння націсніце прабел. Для дадання да дачынення вылучыце «outer» і націсніце Enter.

en: Deactivate multipolygon function.
be: Дэактываваць функцыі стварэння мультыпалігона.

en: Add selected tags and/or relations to obeject.
be: Дадаць абраныя тэгі і/ці дачыненні да аб’екта.

en: Working level: {0}
be: Рабочы паверх: {0}

en: GPX info mode
be: Рэжым GPX інфармацыі

en: Move the mouse to show trackpoint info for current layer. Hold shift to highlight tracks
be: Перамяшчайце мыш, каб паказаць інфармацыю аб пунктах трэка для бягучага пласта. Утрымлівайце Shift для падсвятлення трэкаў.

en: Delete this
be: Выдаліць яго

en: Delete this&older
be: Выдаліць яго і старэй

en: Track name:
be: Імя трэка:

en: JavaFX is not available.
be: JavaFX недаступная.

en:  Please install OpenJFX through your package manager.
be:  Усталюеце OpenJFX з дапамогаю вашага мэнэджара пакетаў.

en:  Please update to Java 11+.
be:  Выканайце абнаўленне да Java 11+.

en: Channel-Digraph created from the active OSM-Layer
be: Арграф Каналу створаны з актыўнага пласта OSM

en: Create Channel Digraph
be: Стварыць арграф каналу

en: this layer is no osm data layer
be: гэты пласт не з’яўляецца пластом дадзеных OSM

en: Converting OSM graph into Channel Digraph
be: Пераўтварэнне OSM графа ў арграф каналу

en: filtering ways
be: фільтраванне ліній

en: creating Channel-Digraph
be: стварэнне канала арграфа

en: sealing Digraph
be: ушчыльненне арграфа

en: calculating Strong Connectedness
be: вылічэнне моцнага злучэння

en: creating DigraphLayer
be: стварэнне пласта арграфа

en: JunctionChecking
be: Праверка злучэнняў

en: Open the junctionchecking window.
be: Адчыніць акно праверкі злучэнняў

en: junctions
be: злучэнні

en: Channel-Digraph creation
be: Стварэнне канала арграфа

en: seal Channel Digraph
be: ушчыльненне арграфа канала

en: calculate strong connected channels
be: вылічэнне моцна звязаных каналаў

en: Junctionchecking/junctions searching
be: Праверка злучэнняў/пошук злучэнняў

en: order of junction (n):
be: парадак злучэнняў (n)

en: produce OSM-Relations: junction
be: стварыць дачыненні OSM: злучэнні (junction)

en: if enabled the plugin produces osm-relations from the junction subgraphs
be: калі уключаны, модуль стварае дачыненні OSM з падграфаў развязак

en: create the channel digraph
be: стварыць арграф канала

en: Check
be: Праверыць

en: check the subset for junction properties
be: праверыць падмноства на наяўнасць прыкмет злучэнняў

en: Search
be: Знайсці

en: search for junctions in the channel subset
be: пошук злучэнняў у наборы каналаў

en: The marked channels contains a junctioncandidate (white). To test this candidat mark these channel and press the "Check" button again.
be: Адзначаныя каналы ўтрымоўваюць кандыдаты на злучэнне (белыя). Для праверкі гэтага кандыдата адзначце гэты канал і націсніце кнопку "Праверыць" ізноў.

en: The marked channels are a {0}-ways junction
be: Адзначаныя каналы - гэта {0}-шляхавыя злучэнні

en: The marked channels are not a junction:
be: Адзначаныя каналы - гэта не злучэнні:

en: construct channel digraph and search for junctions
be: пабудаваць арграф канала  і шукаць развязкі

en: Number of {0}-ways junctions found: {1}
be: Лік знойдзеных {0}-шляхавых злучэнняў: {1}

en: generate all combinations from entrie/exit candidates
be: стварыць усе камбінацыі з кандыдатаў уваходу/выхаду

en: Check the direction
be: Праверце кірунак

en: Check the direction of the selected stream/river. Is it correct?
     Progress:
be: Праверце кірунак вылучанага ручая ці ракі. Ён слушны?
    Выканана:

en: Correct
be: Правільны

en: Wrong
be: Няправільнае

en: <HTML><U>C</U>orrect direction</HTML>
be: <HTML><U>П</U>равільны кірунак<HTML>

en: Direction of river is correct.
be: Кірунак ракі правільны.

en: <HTML><U>W</U>rong dirrection</HTML>
be: <HTML><U>Н</U>яправільны кірунак<HTML>

en: Direction of river is wrong.
be: Кірунак ракі няправільны.

en: <HTML><U>I</U>gnore this way</HTML>
be: <HTML><U>І</U>гнараваць гэту лінію<HTML>

en: Ignore direction of this way.
be: Ігнараваць кірунак гэтай лініі.

en: Check direction of streams
be: Праверце кірунак ручаёў

en: Check direction of streams and rivers
be: Праверыць кірунак ручаёў і рэк

en: No more directions to check!
be: Больш няма аб''ектаў для праверкі кірункаў!

en: Replace way
be: Замяніць лінію

en: Replace way of selected way with a new way
be: Замяніць абраную лінію новай лініяй

en: This tool replaces coastline of one way with another, and so requires exactly two coatline ways to be selected.
be: Гэта прылада замяняе адну берагавую лінію іншай, таму трэба каб былі абраны дзве берагавыя лініі.

en: Disable GPSD
be: Адключыць GPSD

en: Show Distance to nearest way
be: Паказваць адлегласць да найблізкай лініі

en: LiveGPS settings
be: Наладкі LiveGPS

en: Here you can change some preferences of LiveGPS plugin
be: Тут вы можаце змяніць некаторыя наладкі плагіна LiveGPS

en: Host address of gpsd, default is {0}
be: Адрас хаста gpsd, па змаўчанні {0}

en: Host address of gpsd
be: Адрас хаста gpsd

en: Port number of gpsd, default is {0}
be: Нумар порта gpsd, па змаўчанні {0}

en: Port number gpsd
be: Нумар порта gpsd

en: .Serial device for direct NMEA input, does not exist by default.</html>
be: .паслядоўная прылада для прамога ўводу NMEA, па змаўчанні не існуе.</html>

en: Serial device
be: Паслядоўная прылада

en: <html>For Linux {0}, {1}, {2} or {3} (<b>x</b> means any number beginning with 0).<br>For Windows {4} to {5} (COM ports bigger than 9 wont work).</html>
be: <html>Для Linux {0}, {1}, {2} or {3} (<b>x</b> азначае любы лік, што пачынаецца з 0).<br>Для Windows ад {4} да {5} (Парты COM з нумарам больш 9 працаваць не будуць).</html>

en: Connection Failed
be: Памылка пры падлучэнні

en: Not connected
be: Не падлучана

en: Connecting
be: Падлучэнне

en: Connected
be: Падлучана

en: NMEA Connection Failed
be: Не атрымалася ўсталяваць злучэнне NMEA

en: NMEA Not connected
be: NMEA не падключаны

en: no name
be: без імя

en: Live GPS
be: Бягучая пазіцыя

en: Show GPS data.
be: Паказаць дадзеныя GPS.

en: Status gpsd
be: Стан gpsd

en: Status NMEA
be: Стан NMEA

en: Way Info
be: Інфармацыя пра лінію

en: Speed
be: Хуткасць

en: Course
be: Курс

en: Way Info [m]
be: Інфармацыя пра лінію [м]

en: {0} km/h
be: {0} км/г

en: {0} deg
be: {0} °

en: LiveGPS layer
be: Пласт LiveGPS

en: Capture GPS Track
be: Захоп трэка GPS

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
be: Звязацца з серверам gpsd і паказаць бягучае становішча на пласце LiveGPS.

en: Center Once
be: Цэнтраваць толькі адзін раз

en: Center the LiveGPS layer to current position.
be: Цэнтраваць пласт LiveGPS на бягучай пазіцыі.

en: Auto-Center
be: Аўта-цэнтраванне

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
be: Бесперапынна цэнтраваць пласт LiveGPS на бягучай пазіцыі.

en: MapRoulette: Zoom to task selection
be: MapRoulette: Маштабаваць да абранага задання

en: Ignore Task
be: Ігнараваць заданне

en: Ignore Challenge
be: Ігнараваць спаборніцтва

en: Download task {0}
be: Спампаваць заданне {0}

en: Download MapRoulette Task
be: Спампаваць заданне MapRoulette

en: Downloading MapRoulette Task {0}
be: Спампоўка задання MapRoulette {0}

en: Do you want to download {0}
be: Вы жадаеце спампаваць {0}

en: Downloading MapRoulette Data
be: Спампаваць дадзеныя MapRoulette

en: Please log in to OpenStreetMap in JOSM
be: Увайдзіце на OpenStreetMap у JOSM

en: Please log in to the MapRoulette instance at least once: {0}
be: Калі ласка, аўтарызуйцеся ў экзэмпляры MapRoulette хоць бы адзін раз: {0}

en: Fixed
be: Выпраўлена

en: Skipped
be: Прапушчана

en: Answered
be: Адказана

en: Too Hard / Cannot see
be: Занадта цяжка / Не відаць

en: Validated
be: Праверана

en: Already Fixed / Not an Issue
be: Ужо выпраўлена / не памылка

en: The {0} {1} (v{2}) has changed since the challenge was created.<br>Continue?
be: {0} {1} (v{2}) змянілася з моманту стварэння спаборніцтва.<br>Працягнуць?

en: Cooperative Challenge: Mismatched version types
be: Сумеснае спаборніцтва: Несупадзенне тыпаў версій

en: MapRoulette Cooperative Challenge
be: Сумеснае спаборніцтва MapRoulette

en: MapRoulette OSC change
be: Праўкі з MapRoulette OSC

en: Move data between datasets
be: Перамясціць дадзеныя паміж наборамі дадзеных

en: Could not fetch instruction from parent challenge
be: Не атрымалася здабыць інструкцыю з бацькоўскага спаборніцтва

en: Tag
be: Тэг

en: MapRoulette Tasks
be: Заданні MapRoulette

en: Download MapRoulette Tasks in the selected download area
be: Спампаваць заданні MapRoulette у абранай вобласці спампоўкі

en: MapRoulette task geometry
be: Геаметрыя задання MapRoulette

en: MapRoulette Task Layer
be: Пласт заданняў MapRoulette

en: MapRoulette Task Layer:
be: Пласт заданняў MapRoulette:

en: MapRoulette Preferences
be: Наладкі MapRoulette

en: MapRoulette OpenStreetMap Preference Key
be: Ключ наладак OpenStreetMap для MapRoulette

en: Server Settings
be: Наладкі сэрвера

en: MapRoulette Server Settings
be: Наладкі сервера MapRoulette

en: Ignored Tasks
be: Ігнаруемыя заданні

en: Ignored Challenges
be: Ігнаруемыя спаборніцтвы

en: Task List
be: Спіс заданняў

en: MapRoulette Task List Settings
be: Наладкі спісу заданняў MapRoulette

en: Project
be: Праект

en: Challenge
be: Спаборніцтва

en: Task Name
be: Назва задання

en: Task ID
be: ID задання

en: Challenge Name
be: Назва спаборніцтва

en: Challenge ID
be: ID спаборніцтва

en: Task Preferences
be: Наладкі задання

en: Future home of Task Preferences
be: Будучае размяшчэнне наладак задання

en: Current MapRoulette Task
be: Бягучае заданне MapRoulette

en: This is the current MapRoulette Task
be: Гэта бягучае заданне MapRoulette

en: MapRoulette: Current task
be: MapRoulette: бягучае заданне

en: Instructions:
be: Інструкцыі:

en: Please select a locked task
be: Калі ласка, абярыце заблакаванае заданне

en: Creates
be: Стварэнне

en: Tag Updates
be: Абнаўленні тэгаў

en: Select Primitives
be: Абярыце прымітывы

en: Select the OSM primitives for this task
be: Абярыце прымітывы OSM для гэтай задачы

en: MapRoulette: Select task primitives
be: MapRoulette: Выбар прымітываў задання

en: MapRoulette: Mark Task as {0}
be: MapRoulette: Пазначыць заданне як {0}

en: <html>Mark all selected tasks?<br>This will apply all tag fixes and geometry fixes!</html>
be: <html>Пазначыць усе абраныя заданні?<br>Гэта ўжыве ўсе выпраўленні тэгаў і выпраўленні геаметрыі!</html>

en: Mark all selected tasks?
be: Пазначыць усе абраныя заданні?

en: Apply OSC directly to the edit layer?
be: Ужыць OSC непасрэдна да рэдагуемага пласта?

en: Show
be: Паказаць

en: Request Review
be: Запытаць праверку

en: Task Feedback
be: Зваротная сувязь па заданні

en: No: the suggested tags are wrong
be: Не: прапанаваныя тэгі няправільныя

en: Yes: the suggested tags are correct
be: Так: прапанаваныя тэгі правільныя

en: Apply OSC
be: Ужыць OSC

en: Apply the suggested change from the task
be: Ужыць прапанаваную змену з задання

en: Start Task
be: Пачаць выкананне задання

en: Start MapRoulette Tasks
be: Пачаць выкананне заданняў MapRoulette

en: MapRoulette: Start or Stop Tasks
be: MapRoulette: Пачаць ці скончыць выкананне заданняў

en: Could not lock tasks
be: Не атрымалася заблакаваць заданні

en: Stop Task
be: Скончыць выкананне задання

en: Stop MapRoulette Tasks
be: Скончыць выкананне заданняў MapRoulette

en: Downloaded MapRoulette tasks
be: Запампаваныя заданні MapRoulette

en: Unknown
be: Невядома

en: Open Task in browser
be: Адкрыць заданне ў браўзары

en: Open MapRoulette Tasks in browser
be: Адкрыць заданні MapRoulette у браўзары

en: MapRoulette: Open Tasks in browser
be: MapRoulette: Адкрыць заданні ў браўзары

en: Download Data
be: Спампаваць дадзеныя

en: Download MapRoulette Tasks
be: Спампаваць заданні MapRoulette

en: MapRoulette: Download Tasks
be: MapRoulette: Спампаваць заданні

en: MapRoulette: Task Modified
be: MapRoulette: Заданне зменена

en: MapRoulette: Task Locked
be: MapRoulette: Заданне заблакавана

en: Priority: {0}
be: Прыярытэт: {0}

en: Difficulty: {0}
be: Складанасць: {0}

en: Modified: {0}
be: Зменена: {0}

en: Type: {0}
be: Тып: {0}

en: Status: {0}
be: Стан: {0}

en: MapRoulette Task
be: Заданне MapRoulette

en: Did you finish the following MapRoulette Task?
be: Ці выканалі вы наступнае заданне MapRoulette?

en: Instructions:
be: Інструкцыі:

en: Changes for {0}
be: Змены для {0}

en: Fetching OpenStreetMap User Preferences
be: Атрыманне наладак карыстача OpenStreetMap

en: Getting MapRoulette API Key
be: Атрыманне API-ключа MapRoulette

en: Measured values
be: Вымераныя значэнні

en: Open the measurement window.
be: Адчыніць акно вымярэнняў

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
be: Абнуліць вынікі вымярэнняў і выдаліць вымяральную лінію.

en: Path Length
be: Даўжыня шляху

en: Selection Length
be: Даўжыня вылучэння

en: Selection Area
be: Вобласць вылучэння

en: Selection Radius
be: Радыус вылучэння

en: Angle
be: Кут

en: Angle between two selected Nodes
be: Вугал паміж дзвюма вылучанымі кропкамі

en: Layer to make measurements
be: Пласт для правядзення вымярэнняў

en: measurement mode
be: Рэжым вымярэння

en: Measurements
be: Вымярэнні

en: Merge overlap
be: Зліццё перакрыцця

en: Merge overlap of ways.
be: Зліццё перакрыцця ліній.

en: Merge Overlap (combine)
be: Зліццё перакрыцця (камбінаванае)

en: Michigan Left
be: Мічыганскі паварот налева

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
be: Дадае забарону павароту налева на групу з 4 або 5 ліній.

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
be: Калі ласка, абярыце 4 або 5 ліній, каб прызначыць забарона павароту налева.

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
be: Калі ласка, вылучыце 4 лініі, якія ўтвараюць закрытае дачыненне.

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
be: Немагчыма спарадкаваць лініі. Калі ласка, праверце іх кірунак

en: Create Michigan left turn restriction
be: Стварыць абмежаванні павароту налева (Мічыган)

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
be: Немагчыма знайсці кропкі «via» (праз). Калі ласка, праверце, што вы абралі

en: About Plugin
be: Пра модуль

en: Native password manager plugin
be: Модуль Native password manager

en: No native password manager could be found!
be: Уласны мэнэджар пароляў не знойдзены!

en: Depending on your Operating System / Distribution, you may have to create a default keyring / wallet first.
be: У залежнасці ад вашай АС і яе дыстрыбутыва, магчыма, вам спачатку трэба стварыць ключы шыфравання.

en: No thanks, use JOSM''s plain text preferences storage
be: Не, дзякуй, выкарыстоўваць тэкставае сховішча параметраў JOSM

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
be: Знойдзены канфідэнцыйныя дадзеныя, якія дагэтуль захоўваюцца ў файле налад JOSM (у тэкставым выглядзе).

en: Transfer to password manager and remove from preference file
be: Перанесці ў Мэнэджар пароляў і выдаліць з файла налад

en: No, just keep it
be: Не, проста захаваць

en: Close the dialog and discard all changes
be: Зачыніць дыялог і адмяніць усе змены

en: Proceed and go to the next page
be: Працягнуць і перайсці на наступную старонку

en: Finish
be: Завяршыць

en: Confirm the setup and close this dialog
be: Пацвердзіць налады і зачыніць гэта акно

en: JOSM/OSM API/Username
be: JOSM/OSM API/Імя карыстальніка

en: JOSM/OSM API/Password
be: JOSM/OSM API/Пароль

en: {0}/Username
be: {0}/Імя карыстальніка

en: {0}/Password
be: {0}/Пароль

en: JOSM/Proxy/Username
be: JOSM/Проксі/Імя карыстальніка

en: JOSM/Proxy/Password
be: JOSM/Проксі/Пароль

en: JOSM/OAuth/{0}/Token
be: JOSM/OAuth/{0}/Токен

en: JOSM/OAuth/{0}/Parameters
be: JOSM/OAuth/{0}/Параметры

en: Native Password Manager Plugin
be: Модуль Уласны мэнэджар пароляў

en: The username and password is protected by {0}.
be: Імя карыстальніка і пароль абаронены {0}.

en: username
be: імя карыстальніка

en: password
be: пароль

en: proxy username
be: імя карыстальніка на проксі-серверы

en: proxy password
be: пароль на проксі-серверы

en: oauth key
be: oauth ключ

en: oauth secret
be: oauth сакрэт

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
be: <br><strong>Увага:</strong> Канфідэнцыйныя дадзеныя могуць застацца ў вашым файле налад. ({0})

en: Save user and password ({0})
be: Захаваць карыстальніка і пароль ({0})

en: Plain text, JOSM default
be: Просты тэкст, па змаўчанні ў JOSM

en: Use {0}
be: Выкарыстоўваць {0}

en: Encrypt data with Windows logon credentials
be: Зашыфраваць дадзеныя ўліковымі дадзенымі ўваходу ў Windows

en: The native password manager plugin detected {0} on your system.
be: Родны модуль мэнэджара пароляў выяўлены {0} у вашай сістэме.

en: OSM Server Files o5m compressed
be: Сціснутыя файлы сервера OSM у фармаце o5m

en: Invalid changeset id: {0}
be: Няслушны id пакета правак: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
be: Няслушны штамп часу: {0}

en: wrong header byte
be: няправільны байт загалоўка

en: Reading was canceled at file offset {0}
be: Чытанне было адменена на зрушэнні ў файле {0}

en: unsupported header
be: непадтрымліваемы загаловак

en: Reading OSM data...
be: Чытанне дадзеных OSM...

en: Import was canceled
be: Імпарт быў адменены

en: Split by municipality
be: Разбіць па муніцыпалітэтах

en: Split this data by municipality (admin_level=8).
be: Разбіць дадзеныя па муніцыпалітэтах (admin_level=8).

en: Split by sector
be: Падзел па сектарах

en: Split this data by sector (admin_level=10).
be: Разбіць дадзеныя па сектарах/кварталах (admin_level=10).

en: Split by neighbourhood
be: Разбіць па наваколлі

en: Split this data by neighbourhood (admin_level=11).
be: Разбіць дадзеныя па наваколлі (admin_level=11).

en: Download open data
be: Спампаваць open data

en: License URL not available: {0}
be: URL ліцэнзіі не даступны: {0}

en: OpenData preferences
be: Налады OpenData

en: License Agreement
be: Ліцэнзійная дамова

en: Accept
be: Прыняць

en: Refuse
be: Адхіліць

en: I understand and accept these terms and conditions
be: Я разумею і прымаю гэтыя ўмовы

en: View the full text of this license
be: Прагледзець поўны тэкст ліцэнзіі

en: I refuse these terms and conditions. Cancel download.
be: Я не прымаю гэтыя ўмовы. Адмяніць спампоўку.

en: Module bundled with opendata plugin
be: Модуль пастаўляецца з модулем OpenData

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
be: Націсніце <strong>Спампаваць спіс</strong>, каб спампаваць і прагледзець спіс даступных модуляў.

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
be[0]: {0} модуль быў спампаваны <strong>паспяхова</strong>:
be[1]: {0} модуля былі спампаваны <strong>паспяхова</strong>:
be[2]: {0} модуляў былі спампаваны <strong>паспяхова</strong>:

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
be[0]: Спампоўка {0} модуля <strong>не атрымалася</strong>:
be[1]: Спампоўка {0} модуляў <strong>не атрымалася</strong>:
be[2]: Спампоўка {0} модуляў <strong>не атрымалася</strong>:

en: Search:
be: Шукаць:

en: Modules
be: Модулі

en: Accept the new module sites and close the dialog
be: Прыняць новыя сайты модуляў і зачыніць дыялог

en: Configure Module Sites
be: Налада сайтаў модуляў

en: Download the list of available modules
be: Спампаваць спіс даступных модуляў

en: Update modules
be: Абнаўленне модуляў

en: Update the selected modules
be: Абнавіць абраныя модулі

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
be: Калі ласка, перазапусціце JOSM для актывацыі спампаваных модуляў.

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
be: Усе ўсталяваныя модулі ў актуальным стане. JOSM не патрабуецца спампоўваць новыя версіі.

en: Modules up to date
be: Модулі ў актуальным стане

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
be: Наладзіць спіс сайтаў, з якіх спампоўваюцца модулі

en: Add Open Data Module description URL.
be: Дадаць спасылку на апісанне модуля OpenData.

en: Edit Open Data Module description URL.
be: Рэдагаваць спасылку на апісанне модуля OpenData.

en: Open Data Module description URL
be: Спасылка на апісанне модуля OpenData

en: Download OSM data corresponding to the current data set.
be: Спампаваць дадзеныя OSM, адпаведныя бягучаму набору дадзеных

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
be: Вылучыць на карце аб’екты, абраныя ў спісе уверсе.

en: Diff
be: Адрозненні

en: Perform diff between current data set and existing OSM data.
be: Паказвае адрозненні паміж бягучым наборам дадзеных і дадзенымі OSM.

en: Tools
be: Прылады

en: Open tools menu for this data.
be: Абраць прыладу

en: Open the OpenData window.
be: Адчыніць акно OpenData.

en: Raw data
be: Зыходныя дадзеныя

en: OpenData Preferences
be: Налады OpenData

en: A special handler for various Open Data portals<br/><br/>Please read the Terms and Conditions of Use of each portal<br/>before any upload of data loaded by this plugin.
be: Адмысловы апрацоўнік для розных парталаў OpenData<br/><br/>Калі ласка, прачытайце ўмовы выкарыстання кожнага партала<br/>да адпраўкі на сервер якіх-небудзь дадзеных, загружаным гэтым модулем.

en: General settings
be: Агульныя налады

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
be: Імпарт толькі зыходных дадзеных (г.зн. не дадаваць/выдаляць тэгі і не замяняць іх стандартнымі тэгамі OSM)

en: Overpass API server:
be: Сервер Overpass API

en: Overpass API server used to download OSM data
be: Сервер Overpass API выкарыстоўваецца для спампоўкі OSM дадзеных

en: XAPI server:
be: XAPI сервер:

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
be: XAPI сервер выкарыстоўваецца для спампоўкі OSM дадзеных калі сервер Overpass API недаступны

en: Download modules
be: Спампаваць модулі

en: View summary
be: Паглядзець рэзюмэ

en: View full text
be: Паглядзець поўны тэкст

en: ''Lambert CC 9 zones'' coordinates found with different zone codes for X and Y:
be: Каардынаты ''Lambert CC 9 zones''  маюць розныя коды зон для X і Y:

en: OpenData XML files
be: Файлы OpenData XML

en: File to load
be: Файл для загрузкі

en: 7Zip Files
be: Файлы 7Zip

en: Reading 7Zip file...
be: Чытанне файла 7Zip...

en: Zip Files
be: Zip-файлы

en: Reading Zip file...
be: Чытанне ZIP-архіва...

en: Cannot transform to WGS84
be: Не атрымоўваецца пераўтварыць у WGS84

en: JOSM was unable to find a strict mathematical transformation between ''{0}'' and WGS84.<br /><br />Do you want to try a <i>lenient</i> method, which will perform a non-precise transformation (<b>with location errors up to 1 km</b>) ?<br/><br/>If so, <b>do NOT upload</b> such data to OSM !
be: JOSM не змог знайсці строгае матэматычнае пераўтварэнне паміж «{0}» і WGS84.<br /><br />Паспрабаваць <i>нястрогі</i> метад, які зробіць недакладнае пераўтварэнне (<b>з памылкай да 1 км</b>) ?<br/><br/>(У гэтым выпадку <b>НЕ адпраўляйце</b> дадзеныя на сервер OSM!)

en: Try lenient method
be: Паспрабаваць нястрогі метад

en: Loading shapefile ({0} layers)
be: Загрузка шэйп-файла ({0} пластоў)

en: Loading shapefile ({0} features)
be: Загрузка шэйпы-файла ({0} элементаў)

en: Unable to detect Coordinate Reference System.
    Would you like to fallback to ESPG:4326 (WGS 84) ?
be: Не атрымалася вызначыць сістэму каардынат.
    Вы жадаеце вярнуцца да EPSG:4326 (WGS 84)?

en: Warning: CRS not found
be: Папярэджанне: СК не выяўлена

en: Unable to detect CRS !
be: Не атрымалася вызначыць СК!

en: GML files
be: Файлы GML

en: KML/KMZ files
be: Файлы KML/KMZ

en: MapInfo files
be: Файлы MapInfo

en: Shapefiles
be: Шейп-файлы

en: Unable to find a data store for file {0}
be: Не атрымалася знайсці сховішча дадзеных для файла {0}

en: GeoPackage files
be: Файлы GeoPackage

en: CSV files
be: Файлы CSV

en: ODS files
be: Файлы ODS

en: No valid coordinates have been found.
be: Не знойдзена дакладных каардынат.

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
be: Памылка ў файле. Няслушная даўжыня радка {0}. Чакаецца {1} калонак, а маецца {2}.

en: XLS files
be: Файлы XLS

en: View OSM Wiki page
be: Паглядзець старонку Wiki OSM

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
be: Адкрые ў браўзары OSM Wiki старонку для абранага набору дадзеных.

en: View Local Portal page
be: Старонка лакальнага партала

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
be: Адкрые ў браўзары старонку лакальнага партала для абранага набору дадзеных.

en: View National Portal page
be: Старонка нацыянальнага партала

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
be: Адкрые ў браўзары старонку нацыянальнага партала для абранага набору дадзеных.

en: View License
be: Прагледзець ліцэнзію

en: Launch browser to the license page of the selected data set
be: Адкрыць у браўзары старонку ліцэнзіі для вылучанага набору дадзеных

en: View License (summary)
be: Прагледзець ліцэнзію (рэзюмэ)

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
be: Адкрыць у браўзэры старонку зводкі ліцэнзіі для вылучанага набору дадзеных

en: View the license of the selected data set
be: Прагледзець ліцэнзію для вылучанага набору дадзеных

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
be: Папярэджанне: Немагчыма спампаваць модуль «{0}». Спасылка для спампоўкі невядомая. Спампоўка прапушчана.

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
be: Папярэджанне: Немагчыма спампаваць модуль «{0}». Спасылка для яго спампоўкі «{1}» не з’яўляецца дапушчальным URL. Спампоўка прапушчана.

en: Downloading Module {0}...
be: Спампоўка модуля {0}...

en: An error occurred in module {0}
be: Паўстала памылка ў модулі {0}

en: Last module update more than {0} days ago.
be: Апошняе абнаўленне модуля было больш {0} дзён назад.

en: Click to update the activated modules
be: Пстрыкніце, каб абнавіць актываваныя модулі

en: Click to skip updating the activated modules
be: Пстрыкніце, каб прапусціць абнаўленне актываваных модуляў

en: Skipping module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
be: Пропуск перыядычнага абнаўлення модуля. Аўтаматычнае абнаўленне ў момант запуску адключана.

en: Running module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
be: Запуск перыядычнага абнаўлення модуля. Аўтаматычнае абнаўленне ў момант запуску выключана.

en: Could not load module {0}. Delete from preferences?
be: Не атрымалася загрузіць модуль {0}. Выдаліць яго з налад?

en: loading module ''{0}'' (version {1})
be: Загрузка модуля «{0}» (версія {1})

en: <html>Could not load module {0} because the module<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
be: <html>Немагчыма загрузіць модуль {0}, бо не знойдзены<br>асноўны клас ''{1}''.<br>Выдаліць з налад?</html>

en: Loading modules ...
be: Загрузка модуляў ...

en: Checking module preconditions...
be: Праверка прадумоў модуля...

en: Loading module ''{0}''...
be: Загрузка модуля «{0}»...

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
be[0]: JOSM не атрымалася знайсці інфармацыю пра наступны модуль:
be[1]: JOSM не атрымалася знайсці інфармацыю пра наступныя модулі:
be[2]: JOSM не атрымалася знайсці інфармацыю пра наступныя модулі:

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
be[0]: Гэты модуль не будзе загружаны.
be[1]: Гэтыя модулі не будуць загружаны.
be[2]: Гэтыя модулі не будуць загружаны.

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
be[0]: Не атрымалася абнавіць наступны модуль:
be[1]: Не атрымалася абнавіць наступныя модулі:
be[2]: Не атрымалася абнавіць наступныя модулі:

en: Module update failed
be: Не атрымалася абнавіць модулі

en: Warning: failed to download module information list
be: Папярэджанне: Не атрымалася спампаваць з сервера спіс інфармацыі модуля

en: Disable module
be: Адключыць модуль

en: Click to delete the module ''{0}''
be: Пстрыкніце, каб выдаліць модуль «{0}»

en: Keep module
be: Пакінуць модуль

en: Click to keep the module ''{0}''
be: Націсніце, каб пакінуць модуль ''{0}''

en: Warning: failed to delete outdated module ''{0}''.
be: Папярэджанне: Не атрымалася выдаліць састарэлы модуль «{0}».

en: Warning: failed to install already downloaded module ''{0}''. Skipping installation.JOSM is still going to load the old module version.
be: Увага: не атрымалася ўсталяваць ужо спампаваны модуль «{0}». Усталёўка прапускаецца. JOSM будзе загружаць старую версію модуля.

en: Warning: failed to install module ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
be: Папярэджанне: Не атрымалася ўсталяваць модуль «{0}» з часовага спампаванага файла «{1}». Памылка пры перайменаванні.

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
be: Запомніць мой выбар і не пытаць ізноў (зайдзіце ў Налады->Модулі, каб змяніць яго пазней)

en: The module file ''{0}'' does not include a Manifest.
be: Файл модуля ''{0}'' не ўтрымоўвае дэкларацыі.

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
be: Няслушная спасылка "{0}" у модулі {1}

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
be: <b>Модуль атрыманы з вонкавай крыніцы:</b> {0}

en: Failed to create module information from manifest for module ''{0}''
be: Немагчыма выняць інфармацыю пра модуль з дэкларацыі модуля ''{0}''

en: Illegal entry in module list.
be: Некарэктны запіс у спісе модуляў.

en: Reading local module information..
be: Чытанне інфармацыі пра ўсталяваныя модулі...

en: Processing module site cache files...
be: Апрацоўка файлаў модуляў з кэша...

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
be: Папярэджанне: Не атрымалася прасканаваць файл ''{0}'' на інфармацыю пра модуль. Прапушчана.

en: Processing module site cache icon files...
be: Апрацоўка файлаў піктаграм модуляў з кэша...

en: Processing module files...
be: Апрацоўка файлаў модуляў...

en: Download module list...
be: Спампоўка спісу модуляў...

en: Downloading module list from ''{0}''
be: Спампоўка спісу модуляў з «{0}»

en: Warning: failed to create module directory ''{0}''. Cannot cache module list from module site ''{1}''.
be: Папярэджанне: Не атрымалася стварыць каталог модуля ''{0}''. Немагчыма запісаць у кэш спіс модуляў з сайта модуляў ''{1}''.

en: Writing module list to local cache ''{0}''
be: Запіс спісу модуляў у лакальны кэш «{0}»

en: Parsing module list from site ''{0}''
be: Аналіз спісу модуляў з сайта ''{0}''

en: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
be: Не атрымалася разабраць спіс модуляў з сайта ''{0}''. Сайт прапушчаны. Памылка: {1}

en: Processing module list from site ''{0}''
be: Апрацоўка спісу модуляў з сайта «{0}»

en: Open Visible...
be: Адкрыць бачнае...

en: Open only files that are visible in current view.
be: Адкрыць толькі файлы, бачныя ў бягучай вобласці на экране

en: No view open - cannot determine boundaries!
be: Не адкрыта вобласць - немагчыма вызначыць межы!

en: Unknown file extension: {0}
be: Невядомае пашырэнне файла: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
be: Не атрымалася разабраць файл ''{0}''

en: Copy: {0}
be: Капіяваць: {0}

en: and
be: і

en: Open in browser {0}
be: Адкрыць у браўзары {0}

en: OpenStreetMap obj info
be: Інфармацыя пра аб’ект OSM

en: Open OpenStreetMap obj info window
be: Адкрыць акно з інфармацыяю пра аб’ект OpenStreetMap

en: Object Id
be: ID аб’екта

en: Version
be: Версія

en: Images
be: Здымкі

en: OSM Server Files pbf compressed
be: Сціснутыя pbf файлы OSM сервера

en: Download PBF
be: Спампаваць PBF

en: Invalid DenseNodes key/values table
be: Няслушная DenseNodes табліца ключ/значэнне

en: Canceled: Waiting for reader to react
be: Адменена: чаканне рэакцыі чытача

en: Transform error: Min X must be smaller than max
be: Памылка пераўтварэння: Мінімальнае значэнне X павінна быць менш максімальнага

en: Transform error: Min Y must be smaller than max
be: Памылка пераўтварэння: Мінімальнае значэнне Y павінна быць менш максімальнага

en: Transform error: Points too close
be: Памылка пераўтварэння: пункты знаходзяцца блізка адзін ад аднаго

en: Transform error: Unsupported variant.
be: Памылка пераўтварэння: Непадтрымоўваны варыянт.

en: Transform error: Unsupported orientation
be: Памылка пераўтварэння: Непадтрымоўваная арыентацыя

en: X-value of bottom left reference point
be: Значэнне X ніжняе левае кантрольнае кропкі

en: Y-value of bottom left reference point
be: Значэнне Y ніжняе левае кантрольнае кропкі

en: East-value of bottom left reference point
be: Даўгата ніжняе левае кантрольнае кропкі

en: North-value of bottom left reference point
be: Шырата ніжняе левае кантрольнае кропкі

en: Get from Preview
be: Атрымаць з прадпрагляду

en: Select a single node from preview
be: Вылучыце адну кропку ў акне прадпрагляду

en: X-value of top right reference point
be: Значэнне X верхняе правае кантрольнае кропкі

en: Y-value of top right  reference point
be: Значэнне Y верхняе правае кантрольнае кропкі

en: East-value of top right reference point
be: Даўгата верхняе правае кантрольнае кропкі

en: North-value of top right reference point
be: Шырата верхняе правае кантрольнае кропкі

en: Check Placement
be: Праверце размяшчэнне

en: Bind to coordinates
be: Прывязка да каардынат

en: Top right (max) corner:
be: Правы верхні (макс) кут:

en: East:
be: Усход:

en: North:
be: Поўнач:

en: Bottom left (min) corner:
be: Ніжні левы (мін) кут:

en: Please select exactly one node.
be: Калі ласка, вылучыце толькі адну кропку

en: Check numbers
be: Праверце лікі

en: Projection of the PDF-Document
be: Праекцыя PDF-дакумента

en: Projection:
be: Праекцыя:

en: Show target
be: Паказаць мэту

en: Finished
be: Гатова

en: Load preview ...
be: Загрузіць для прадпрагляду...

en: PDF preview:
be: Прадпрагляд PDF:

en: PDF files
be: Файлы PDF

en: Import PDF
be: Імпарт PDF

en: OSM files
be: Файлы OSM

en: Preparing
be: Ідзе падрыхтоўка

en: Could not parse color
be: Немагчыма вызначыць колер

en: Parsing file
be: Разбор файла

en: File not found.
be: Файл не знойдзены.

en: Error while parsing: {0}
be: Памылка пры разборы: {0}

en: Removing parallel segments
be: Выдаленне паралельных адрэзкаў

en: Joining nodes
be: Далучэнне кропак

en: Joining adjacent segments
be: Злучэнне сумежных адрэзкаў

en: Removing small objects
be: Выдаленне дробных аб’ектаў

en: Removing large objects
be: Выдаленне буйных аб’ектаў

en: Finalizing layers
be: Завяршэнне стварэння пластоў

en: Building JOSM layer
be: Пласт JOSM з будынкамі

en: Postprocessing layer
be: Постапрацоўка пласта

en: Saving to file.
be: Захаванне ў файл.

en:  Writing to file
be:  Запіс у файл

en: Debug info
be: Адладкавая інфармацыя

en: Merge close nodes
be: Зліць кропкі, змешчаныя побач

en: Remove objects smaller than
be: Выдаліць аб’екты менш чым

en: Remove objects larger than
be: Выдаліць аб’екты буйней чым

en: Only this color
be: Толькі гэтага колеру

en: Remove parallel lines
be: Выдаліць паралельныя лініі

en: Take only first X paths
be: Толькі першыя Х трэкаў

en: Color/width change
be: Змяніць колер/таўшчыню

en: Shape closed
be: Замкнёная форма

en: Single segments
be: Адзінкавыя адрэзкі

en: Orthogonal shapes
be: Артаганальныя формы

en: Import settings
be: Імпарт налад

en: Tolerance:
be: Допуск:

en: Max distance:
be: Макс. адлегласць:

en: Introduce separate layers for:
be: Ўкараняць асобныя пласты для:

en: Import PDF file
be: Імпарт PDF файлаў

en: Import PDF file.
be: Імпарт PDF файлаў.

en: Extended
be: Пашыраны

en: User Interface
be: Інтэрфейс карыстальніка

en: Interactions:
be: Інтэрфейс:

en: Processing defaults
be: Параметры апрацоўкі па змаўчанні

en:  {0} objects so far
be:  {0} аб’ект(аў) засталося

en: Parsing PDF
be: Разбор PDF

en: Encrypted documents not supported.
be: Зашыфраваныя дакументы не падтрымліваюцца

en: The PDF file must have exactly one page.
be: PDF файл павінен складацца з адной старонкі.

en: Read error:
be: Памылка чытання:

en: Write error:
be: Памылка запісу:

en: Write coordinates to image header
be: Запісаць каардынаты ў загаловак малюнка

en: Write position information into the exif header of the following files:
be: Запісаць інфармацыю пра становішча ў шапку exif наступных файлаў:

en: The file "{0}" can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
be: Немагчыма абнавіць файл "{0}". Падтрымліваюцца толькі адлюстраванні ў фарматах JPEG і TIFF.

en: {0} file can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported. | {0} files can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
be[0]: {0} файл не можа быць абноўлены. Падтрымліваюцца толькі JPEG і TIFF адлюстраванні.
be[1]: {0} файла не могуць быць абноўлены. Падтрымліваюцца толькі JPEG і TIFF адлюстраванні.
be[2]: {0} файлаў не могуць быць абноўлены. Падтрымліваюцца толькі JPEG і TIFF адлюстраванні.

en: Warning: Some metadata in TIFF files may be lost. Always keep a backup!
be: Увага: некаторыя метададзеныя ў TIFF-файлах могуць быць страчаны. Заўсёды захоўвайце рэзервовую копію!

en: settings
be: налады

en: keep backup files
be: захаваць рэзервовы файл

en: change file modification time:
be: памяняць час занясення змен:

en: to gps time
be: на час па gps

en: to previous value (unchanged mtime)
be: на папярэдняе значэнне (не змененае mtime)

en: Photo Geotagging Plugin
be: Модуль геапазнакі фатаграфіі

en: Proceed
be: Працягнуць

en: The GPS tag could not be added to the following file because there is not enough free space in the EXIF section: | The GPS tag could not be added to the following files because there is not enough free space in the EXIF section:
be[0]: GPS-тэг немагчыма дадаць да наступнага файла, бо недастаткова вольнага месца ў секцыі EXIF:
be[1]: GPS-тэг немагчыма дадаць да наступных файлаў, бо недастаткова вольнага месца ў секцыі EXIF:
be[2]: GPS-тэг немагчыма дадаць да наступных файлаў, бо недастаткова вольнага месца ў секцыі EXIF:

en: ({0} more file) | ({0} more files)
be[0]: (яшчэ {0} файл)
be[1]: (яшчэ {0} файла)
be[2]: (яшчэ {0} файлаў)

en: This can likely be fixed by rewriting the entire EXIF section, however some (rare) unknown tags may get lost in the process.<br>Would you like to proceed anyway?
be: Гэта, хутчэй за ўсё, можна выправіць перазапісам усёй секцыі EXIF, але некаторыя (рэдкія) невядомыя тэгі падчас могуць быць згублены.<br>Усё адно працягнуць?

en: Writing position information to image files...
be: Запіс інфармацыі пра месцазнаходжанне ў файлы малюнкаў...

en: Retry
be: Паспрабаваць ізноў

en: Unable to process file ''{0}'':
be: Не атрымалася апрацаваць файл «{0}»:

en: Writing position information to image files... Estimated time left: {0}
be: Запіс інфармацыі пра месцазнаходжанне ў файлы малюнкаў... Чаканы час: {0}

en: Could not read mtime.
be: Немагчыма прачытаць mtime.

en: Could not write mtime.
be: Немагчыма запісаць mtime.

en: File could not be deleted!
be: Файл не можа быць выдалены!

en: Could not rename file!
be: Файл не можа быць пераназваны!

en: Could not rename file {0} to {1}!
be: Немагчыма пераназваць файл {0} у {1}!

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
be: <html><h3>У каталогу малюнкаў ёсць старыя файлы рэзервовага капіявання!</h3>

en: Override old backup files?
be: Перапісаць старыя файлы рэзервовага капіявання?

en: Keep old backups and continue
be: Захаваць старыя рэзервовыя копіі і працягнуць

en: Override
be: Перазапісаць

en: Could not delete temporary file!
be: Немагчыма выдаліць часовы файл!

en: Test failed: Could not read mtime.
be: Тэст не прайшоў: Немагчыма прачытаць mtime.

en: Test failed: Could not write mtime.
be: Тэст не прайшоў: Немагчыма запісаць mtime.

en: Adjust photos
be: Рэгуляванне фатаграфіі

en: Move and position photos
be: Перасоўванне фатаграфіі

en: Click+drag photo, control+alt+click to position photo, control+click to set direction.
be: Пстрыкніце+перацягвайце фота, control+alt+пстрычка для пазіцыянавання фота, control+пстрычка, каб задаць кірунак.

en: Please load some photos.
be: Загрузіце некалькі здымкаў.

en: Edit photo GPS data
be: Рэдагаваць GPS-дадзеныя здымка

en: Edit GPS data of selected photo.
be: Рэдагаваць GPS-дадзеныя вылучанага здымка.

en: Edit Photo GPS Data
be: Рэдагаваць GPS-дадзеныя здымка

en: (Empty values delete the according fields.)
be: (Пустыя значэнні выдаляюць адпаведныя палі.)

en: coordinates
be: каардынаты

en: Latitude and longitude
be: Шырата і даўгата

en: altitude
be: вышыня

en: Altitude:
be: Вышыня:

en: speed
be: хуткасць

en: positive number or empty
be: дадатны лік ці пустое

en: Speed:
be: Хуткасць:

en: direction
be: напрамак

en: range -360.0 .. 360.0, or empty
be: у дыяпазоне -360.0 .. 360.0, ці пустое

en: Direction:
be: Напрамак:

en: Edit coordinates in separate editor
be: Змяніць каардынаты ў асобным рэдактары

en: Edit Image Coordinates
be: Змяніць каардынаты выявы

en: Undo changes made in this dialog
be: Адмяніць змены, зробленыя ў гэтым дыялогу

en: Reload GPS data from image file
be: Перазагрузіць GPS-дадзеныя з файла выявы

en: New layer for untagged images
be: Новы пласт для не адзначанага малюнка

en: Untagged Images
be: Не адзначаныя малюнкі

en: Add PMTiles layer
be: Дадаць пласт PMTiles

en: Do you want to add a layer based off of {0}?
be: Вы жадаеце дадаць пласт, заснаваны на {0}?

en: PMTiles tilesets ({0})
be: Наборы квадратаў PMTiles ({0})

en: Data could not be read
be: Дадзеныя не могуць быць счытаны

en: Point info
be: Інфармацыя пра пункт

en: Point info.
be: Інфармацыя пра пункт.

en: Connecting server
be: Злучэнне з серверам

en: Data not available.
be: Дадзеныя недаступныя

en: Automatically detect the module
be: Аўтаматычнае вызначэнне модуля

en: Point information settings
be: Наладкі PointInfo

en: Settings for the point information plugin.
be: Налады для модуля PointInfo.

en: Try to guess the appropriate module from the location. If it fails, use the module selected below.
be: Паспрабаваць абраць падыходны модуль па месцазнаходжанні. Калі не атрымаецца, выкарыстоўваць модуль, абраны ніжэй.

en: The module called to get the point information.
be: Модуль, які выклікаецца для атрымання інфармацыі пра кропку.

en: Module
be: Модуль

en: Add new address point
be: Дадаць новую адрасны пункт

en: Tags copied to clipboard.
be: Тэгі скапіяваны ў буфер абмену.

en: New address point added.
be: Новая адрасны пункт дададзена.

en: Download Osmosis poly
be: Спампаваць Osmosis poly

en: Data contains unclosed ways.
be: У дадзеных прысутнічаюць нязамкнутыя лініі.

en: Reading polygon filter file...
be: Чытанне polygon filter file

en: Error reading poly file: {0}
be: Памылка чытання poly файла: {0}

en: The file must begin with a polygon name
be: Файл павінен пачынацца з імя палігона

en: Empty line in coordinate section
be: Пусты радок у секцыі каардынатаў

en: There are less than 2 points in an area
be: У вобласці меней 2 пунктаў

en: Found coordinates ''{0}'' instead of name
be: Знойдзены каардынаты «{0}» замест імя

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
be: Знойдзены недапушчальныя каардынаты: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
be: {0} пунктаў апынуліся за межамі свету і былі перамешчаны

en: Unable to parse {0} as a number
be: Не атрымалася разабраць {0} як лік

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
be: Радок з каардынатамі палігона павінна ўтрымоўваць 2 лікі

en: Osmosis polygon filter files
be: Файлы Osmosis polygon filter file

en: Print...
be: Друк...

en: Print the map
be: Раздрукаваць карту

en: Print the Map
be: Друк карты

en: Printer
be: Друкарка

en: Media
be: Носьбіт

en: Printer settings
be: Параметры друкаркі

en: Scale
be: Маштаб

en: Resolution
be: Разрозненне

en: Map information
be: Інфармацыя пра карту

en: Map Preview
be: Прадпрагляд карты

en: Zoom To Page
be: Змясціць на старонцы

en: Zoom To Actual Size
be: Рэальны памер

en: Print
be: Друк

en: Printing has been cancelled.
be: Друк быў адменены.

en: Printing stopped
be: Друк спынены

en: Printing has failed.
be: Збой друку.

en: Create Stops from GTFS ...
be: Стварыць прыпынкі з GTFS...

en: Create Stops from a GTFS file
be: Стварыць прыпынкі з файла GTFS

en: Select GTFS file (stops.txt)
be: Абярыце GTFS файл (stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
be: Файл "{0}" не існуе

en: IOException "{0}" occurred
be: Сталася памылка ўводу/вываду "{0}"

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
be: Дадзеных не існуе. Паспрабуйце спампаваць дадзеныя з сервера ці адкрыць OSM файл.

en: No data found
be: Дадзеныя не знойдзены

en: The GTFS file was empty.
be: Файл GTFS быў пусты.

en: Route patterns ...
be: Шаблоны маршрутаў …

en: Edit Route patterns for public transport
be: Правіць шаблоны маршрутаў грамадскага транспарту

en: Route Patterns
be: Узоры дарог

en: Overview
be: Агляд

en: Itinerary
be: Маршрут

en: Stops
be: Прыпынкі

en: Meta
be: Мета

en: Existing route patterns:
be: Існыя ўзоры дарог

en: Reflect
be: Адбіць

en: Required tags:
be: Неабходныя тэгі:

en: Common tags:
be: Агульныя тэгі:

en: Additional tags:
be: Дадатковыя тэгі:

en: Add a new Tag
be: Дадаць новы тэг

en: Name/Id
be: Імя/ідэнтыфікатар

en: Find
be: Знайсці

en: Mark
be: Пазначыць

en: Ref
be: Спасылка

en: Stops are possible on the
be: Прыпынкі магчымыя на

en: right hand side
be: Правы бок

en: left hand side
be: Левы бок

en: Maximum distance from route
be: Максімальная дыстанцыя ад маршруту

en: Suggest Stops
be: Прапанаваць прыпынкі

en: Create Stops from GPX ...
be: Стварыць прыпынкі па GPX...

en: Create Stops from a GPX file
be: Стварыць прыпынкі з файла GPX

en: Select GPX file
be: Абярыце GPX файл

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
be: GPX файл не ўтрымоўвае трэкаў ці шляхавых пунктаў.

en: moved
be: перамешчаны

en: added
be: дададзены

en: Public Transport: Enable GTFSStops
be: Грамадскі транспарт: Абавязковыя GTFS прыпынкі

en: Public Transport: Catch GTFS stops
be: Грамадскі транспарт: GTFS прыпынкі па патрабаванні

en: skipped
be: прапускаць

en: Public Transport: Disable GTFS
be: Грамадскі транспарт: Выключыць GTFS

en: Public Transport: Join GTFS stops
be: Грамадскі транспарт: Злучэнне GTFS прыпынкаў

en: Public Transport: Change stop type
be: Грамадскі транспарт: Змена выгляду прыпынку

en: Public Transport: Add track stop
be: Грамадскі транспарт: Дадаць у маршрут прыпынак

en: Public Transport: Delete track stop
be: Грамадскі транспарт: Выдаліць з маршруту прыпынак

en: Public Transport: Detach track stop list
be: Грамадскі транспарт: Адлучыць ад спісу маршруту прыпынак

en: Public Transport: Edit track stop list
be: Грамадскі транспарт: Рэдагаваць прыпынак у спісе маршруту

en: Public Transport: Relocate nodes in track stoplist
be: Грамадскі транспарт: Перамясціць кропкі ў спісе прыпынкаў маршруту

en: Public Transport: sort track stop list
be: Грамадскі транспарт: Сартаваць спіс прыпынкаў маршруту

en: Public Transport: Suggest stops
be: Грамадскі транспарт: Прапанаваць прыпынкі

en: Public Transport: Detach waypoints
be: Грамадскі транспарт: Адлучыць шляхавыя кропкі

en: Public Transport: Disable waypoints
be: Грамадскі транспарт: Адключыць шляхавыя кропкі

en: Public Transport: Enable waypoints
be: Грамадскі транспарт: Уключыць шляхавыя кропкі

en: Public Transport: Edit waypoint name
be: Грамадскі транспарт: Рэдагаваць імя шляхавой кропкі

en: Can''t parse a time from this string.
be: Немагчыма разабраць час з гэтай паслядоўнасці.

en: Invalid value
be: Няправільнае значэнне

en: Create Stops from GTFS
be: Стварыць прыпынкі з GTFS

en: GTFS-Stops
be: GTFS-прыпынкі

en: Type of stops to add
be: Тыпы прыпынкаў для дадання

en: Time on your GPS device
be: Час на вашым GPS прыстасаванні

en: HH:MM:SS.sss
be: ГГ:ХХ:СС.ссс

en: Time on your stopwatch
be: Час на вашым секундамеры

en: Time window
be: Часавае вакно

en: Move Threshold
be: Пачатак руху

en: Catch
be: Злавіць

en: Join
be: Злучыць

en: Create Stops from GPX
be: Стварыць прыпынкі з GPX

en: Tracks in this GPX file:
be: Маршруты ў GPX файле:

en: Detach
be: Адлучыць

en: implicit
be: няяўны

en: State
be: Даступныя

en: pending
be: у чаканні

en: [incomplete]
be: [няпоўны]

en: [empty way]
be: [пусты шлях]

en: [gap]
be: [прамежак]

en: Stopname
be: Назва прыпынку

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
be: GPX файл не ўтрымоўвае пэўных пунктаў трэка. Калі ласка, выкарыстоўвайце GPX файл, які мае пункты трэка.

en: GPX File Trouble
be: Праблемны GPX файл

en: unnamed
be: безназоўны

en: Filters
be: Фільтры

en: Choose Filter
be: Абраць фільтр

en: JSlider initialization error. Make sure your meta-inf is correct.
be: Памылка ініцыялізацыі JSlider. Пераканайцеся, што ваша мета-інф. карэктная.

en: Image Filters
be: Фільтры адлюстраванняў

en: Filter Name
be: Назва фільтра

en: Relation Toolbox
be: Інструменты для працы з дачыненнямі

en: Open relation/multipolygon editor panel
be: Адкрыць панэль рэдагавання дачынення

en: Specify role
be: Пакажыце ролю

en: Change relation member roles to {0}
be: Змяніць ролі удзельнікаў дачынення на {0}

en: Create administrative boundary relations
be: Стварыць дачыненні з адміністрацыйнымі межамі

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
be: Дадаць тэгі boundary і admin_level да ліній ў дачыненні мяжы

en: Move area tags from contour to relation
be: Перамясціць тэгі палігона з контуру на дачыненне

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
be: Перасоўваючы тэгі, не забывайце і пра непаўтаральныя

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
be: Заўсёды падзяляць лініі суседніх мультыпалігонаў

en: Change role
be: Змена ролі

en: Enter role for selected members
be: Выберыце ролю для вылучаных аб’ектаў

en: Relation Toolbox: {0}
be: Інструменты для працы з дачыненнямі: {0}

en: another...
be: іншая...

en: Add/remove members from the chosen relation
be: Дадаць/прыбраць аб’екты з абранага дачынення

en: Clear the chosen relation
be: Прыбраць абранае дачыненне

en: Create a multipolygon from selected objects
be: Стварыць мультыпалігон з вылучаных аб’ектаў

en: Create multipolygons from rings
be: Стварыць мультыпалігоны з акружнасцяў

en: Move tags from ways to relation
be: Перамясціць тэгі з лініі на дачыненне

en: Enter admin level and name for the border relation:
be: Калі ласка, увядзіце admin_level і назву мяжы:

en: Admin level
be: Адмін. узровень

en: Create a relation from selected objects
be: Стварыць дачыненне з вылучаных аб’ектаў

en: Choose a type for the relation:
be: Выберыце тып дачынення:

en: Delete relation
be: Выдаліць дачыненне

en: Download incomplete members for the chosen relation
be: Дапампаваць удзельнікаў абранага дачынення

en: Download referrers
be: Запампаваць спасылкі на аб’ект

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
be: Спампаваць аб’екты, якія спасылаюцца на абранае дачыненне і яго ўдзельнікаў.

en: Duplicate relation
be: Дубляваць дачыненне

en: Open relation editor for the chosen relation
be: Адкрыць рэдактар для абранага дачынення

en: Find a relation
be: Знайсці дачыненне

en: Reconstruct polygon
be: Ператварыць у палігон

en: Reconstruct polygon from multipolygon relation
be: Аднавіць палігон з дачынення мультыпалігона

en: Multipolygon must consist only of ways
be: Мультыпалігон павінен складацца толькі з ліній

en: Reconstruct polygons from relation {0}
be: Аднавіць палігон з дачынення {0}

en: Reconstruct route
be: Рэканструяваць маршрут

en: Open relation wiki page
be: Адкрыць старонку вікі інфармацыі пра дачыненне

en: Select relation in main selection.
be: Выбраць дачыненне з асноўнага вылучэння

en: Fix roles of the chosen relation members
be: Выправіць ролі членаў выбарнага дачынення

en: Complete multipolygon for way {0}
be: Замкнуць мультыпалігон для лініі {0}

en: Two rings are equal, and this must not be.
be: Дзве акружнасці аднолькавыя, гэтага не павінна быць.

en: Multipolygon from rings
be: Мультыпалігон з акружнасцей

en: Node without ''house'' role found
be: Знойдзена кропка без ролі «house»

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
be: Знойдзена лінія без ролі ''house'' ці ''street''

en: Relation without ''house'' role found
be: Знойдзены дачыненне без ролі ''house''

en: Relation does not have name
be: У дачынення адсутнічае імя

en: Relation has streets with different names
be: Дачыненне ўтрымлівае вуліцы з рознымі назвамі

en: fix associatedStreet relation
be: выправіць дачыненне associatedStreet

en: Relation without ''subarea'' role found
be: Знойдзены дачыненне без ролі ''subarea''

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
be: Знойдзена кропка без ролі «label» або «admin_centre»

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
be: Знойдзена лінія без ролі ''inner'' ці ''outer''

en: Node without ''stop'' or ''platform'' role found
be: Выяўлена кропка без ролі ''stop'' ці ''platform''

en: Way platform without ''platform'' role found
be: Выяўлена лінія платформы без ролі ''platform''

en: Revert changeset fully
be: Цалкам адкаціць пакет правак

en: Revert selection only
be: Вярнуць толькі вылучанае

en: Revert selection and restore deleted objects
be: Вярнуць вылучанае і аднавіць сцёртыя аб’екты

en: Revert changeset
be: Адкаціць пакет правак

en: Revert
be: Адкаціць

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
be: Увядзіце ID пакета правак, які павінен быць адменены

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
be: <html>Пазначце, каб спампаваць дадзеныя ў новы пласт дадзеных.<br>Зніміце пазнаку, каб спампаваць дадзеныя з сервера ў бягучы актыўны пласт.</html>

en: The current input is not a list of valid changeset IDs. Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
be: Уведзенае значэнне не з’яўляецца карэктным спісам ідэнтыфікатараў пакетаў правак. Увядзіце адно ці некалькі цэлых лікаў > 0, або поўныя URL пакетаў правак.

en: Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
be: Увядзіце адно ці некалькі цэлых лікаў > 0, або поўныя URL пакетаў правак.

en: Reverted changeset
be: Адменены пакет правак

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
be: Нельга адкаціць пакет правак з {0}

en: Downloading history for {0} object | Downloading history for {0} objects
be[0]: Спампоўка журнала для {0} аб’екта
be[1]: Спампоўка журнала для {0} аб’ектаў
be[2]: Спампоўка журнала для {0} аб’ектаў

en: Unexpected data in changeset #{1}
be: Нечаканыя дадзеныя ў пакеце правак № {1}

en: Missing merge target for {0}
be: Адсутнічае цэль зліцця для {0}

en: Checking coordinates of {0} node | Checking coordinates of {0} nodes
be[0]: Праверка каардынатаў {0} кропкі
be[1]: Праверка каардынатаў {0} кропак
be[2]: Праверка каардынатаў {0} кропак

en: Fetching multi-objects
be: Атрыманне мультыаб’ектаў

en: Changeset {0}: {1}
be: Пакет правак {0}: {1}

en: Preparing history data...
be: Падрыхтоўка дадзеных гісторыі...

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
be: Дыстанцыйнае кіраванне запытала адкат пакета правак.

en: Reverting...
be: Адкочваем...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
be: У гэтым пакеце правак ёсць аб’екты, што адсутнічаюць ў бягучым наборы дадзеных.
    Іх трэба спампаваць перад выкананнем адкату. Жадаеце працягнуць?

en: Confirm
be: Пацвердзіць

en: Revert was canceled
be: Адкат адменены

en: Revert changesets
be: Адкаціць пакеты правак

en: Reverting changeset {0}
be: Адкат пакета правак {0}

en: See {0}
be: Глядзіце {0}

en: Please solve conflicts and maybe try again to revert.
be: Калі ласка, павырашайце канфлікты і, магчыма, паспрабуйце яшчэ раз адкаціць.

en: Revert changeset {0}
be: Адкаціць пакет правак {0}

en: Partially revert changeset {0}
be: Часткова адкаціць пакет правак {0}

en: Roundabout Expander
be: Стварэнне колцавае развязкі

en: Road Sign Plugin
be: Модуль Дарожныя знакі

en: signs
be: Знакі

en: Change Properties
be: Змяніць параметры

en: Country preset:
be: Краіна:

en: Show all signs
be: Паказаць усе знакі

en: Show a selection of the most useful signs
be: Паказваць выбарку самых карысных знакаў

en: Belgium
be: Бельгія

en: Czech Republic
be: Чэхія

en: Spain
be: Іспанія

en: Germany
be: Нямеччына

en: Poland
be: Польшча

en: Slovakia
be: Славакія

en: Roadsign tagging
be: Тэгі для дарожных знакаў

en: Add tags by clicking on road signs
be: Дадаваць тэгі, пстрычкамі на дарожныя знакі

en: Roadsigns plugin: open dialog
be: Модуль RoadSigns: адкрыць дыялог

en: custom
be: карыстальніцкі

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
be: Не атрымалася прачытаць крыніцу нарыхтовак тэгаў: ''{0}''

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
be: Памылка разбору нарыхтоўкі тэгаў з ''{0}'':

en: Sign {0}
be: Знак {0}

en: Additional sign {0}
be: Дадатковы знак {0}

en: routing active route
be: Маршрутызацыя: актыўны маршрут

en: routing inactive route
be: Маршрутызацыя: неактыўны маршрут

en: Routing
be: Маршрутызацыя

en: Click to add destination.
be: Націсніце, каб дадаць прызначэнне.

en: Click and drag to move destination
be: Націсніце і перацягніце, каб перамясціць прызначэнне.

en: Click to remove destination
be: Націсніце, каб выдаліць прызначэнне

en: Open a list of routing nodes
be: Адкрыць спіс кропак маршруту

en: Add routing layer
be: Дадаць пласт шляхоў.

en: Criteria
be: Крытэры

en: Shortest
be: Найкароткі

en: Fastest
be: Самы хуткі

en: Ignore oneways
be: Ігнараваць аднабаковы рух

en: Reverse route
be: Зваротны маршрут

en: Clear route
be: Ачысціць маршрут

en: Reconstruct Graph
be: Аднавіць граф

en: Routing Plugin Preferences
be: Налады модуля маршрутызацыі

en: Configure routing preferences.
be: Задаць налады маршрутызацыі.

en: Speed (Km/h)
be: Хуткасць (км/г)

en: Enter weight values
be: Увядзіце значэнні вагі

en: New value for {0}
be: Новае значэнне для {0}

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
be: Налада ''{0}'' адсутнічае. Немагчыма ініцыялізаваць SdsApi.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
be: <html><body><p class="warning-body"><strong>Папярэджанне:</strong> Пароль у файле налад JOSM захоўваецца ў выглядзе простага тэксту. </p></body></html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
be: Увядзіце параметры доступу да Separate Data Store API

en: Please enter the user name of your SDS account
be: Калі ласка, увядзіце Імя карыстальніка ўліковага запісу SDS

en: Please enter the password of your SDS account
be: Калі ласка, увядзіце Пароль уліковага запісу SDS

en: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
be: Аўтэнтыфікацыя ў SDS API ''{0}'' не атрымалася. Калі ласка, увядзіце правільныя імя карыстальніка і пароль.

en: SDS data file
be: Файл дадзеных SDS

en: Load...
be: Загрузіць...

en: Load separate data store data from a file.
be: Загрузіць дадзеныя SDS з файла.

en: Loading files
be: Загрузка файлаў

en: Information about SDS.
be: Інфармацыя пра SDS.

en: About SDS...
be: Пра SDS...

en: Open a preferences dialog for SDS.
be: Адкрыць дыялог налад SDS.

en: Configures access to the Separate Data Store.
be: Налады доступу да Separate Data Store

en: Server
be: Сервер

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
be: URL для падлучэння да сервера SDS.

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
be: Імя карыстальніка на серверы SDS. (Уліковы запіс ствараецца адміністратарам сервера SDS)

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
be: Пароль на серверы SDS. (Уліковы запіс ствараецца адміністратарам сервера SDS)

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
be: Тэгі, якія пачынаюцца з гэтага прэфікса, ніколі не перадаюцца на сервер OSM. Яны захоўваюцца толькі на серверы SDS.

en: SDS server URL
be: URL сервера SDS

en: SDS username
be: Імя карыстальніка SDS

en: SDS password
be: Пароль SDS

en: Test credentials now
be: Праверыць уліковы запіс...

en: SDS tag prefix
be: Прэфікс тэгаў SDS

en: Connection successful.
be: Злучэнне выканана паспяхова.

en: Cannot connect to SDS server:
be: Не атрымалася падлучыцца да сервера SDS:

en: Save...
be: Захаваць...

en: Save the current separate data store information to a file.
be: Захаваць бягучую інфармацыю SDS у файл

en: Save SDS file
be: Захаваць SDS-файл

en: No object selected
be: Аб’ект не абраны

en: SeaChart Editor
be: Рэдактар марскіх карт

en: Seamark Inspector
be: Інспектар навігацыйных знакаў

en: Select only one object
be: Вылучыце толькі адзін аб’ект

en: Select a map object
be: Вылучыце аб’ект карты

en: Please enter minimal distance in metres
be: Увядзіце мінімальную адлегласць у метрах

en: Please enter numeric angle in degrees
be: Увядзіце кут у градусах

en: Shape actions panel
be: Панэль дзеянняў з формамі

en: Shape mode control panel
be: Панэль кіравання формамі

en: Rotate Mode:
be: Рэжым кручэння:

en: Clockwise
be: Па гадзіннікавай стрэлцы

en: Counter Clockwise
be: Супраць гадзіннікавай стрэлкі

en: Input angle here
be: Увядзіце тут вугал

en: Rotate
be: Павярнуць

en: Align building
be: Выраўноўванне будынка

en: Select building
be: Выберыце будынак

en: Select road
be: Выберыце дарогу

en: Select none
be: Скасаваць вылучэнне

en: Min Distance:
be: Мін. адлегласць:

en: Input min distance
be: Увядзіце мінімальную адлегласць

en: Align all buildings
be: Выраўнаць усе будынкі

en: Delete overlay
be: Выдаліць пласт

en: Simplify Area
be: Спрасціць палігон

en: Delete unnecessary nodes from an area.
be: Выдаліць непатрэбныя кропкі з палігона.

en: Yes, delete nodes
be: Так, выдаліць кропкі

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
be: Выдаліць кропкі за межамі вобласці спампаваных з сервера дадзеных

en: No, abort
be: Не, перапыніць

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
be[0]: Вылучаная лінія ўтрымоўвае кропкі за межамі спампаванае вобласці.
be[1]: Вылучаныя лініі ўтрымоўваюць кропкі за межамі спампаванае вобласці.
be[2]: Вылучаныя лініі ўтрымоўваюць кропкі за межамі спампаванае вобласці.

en: Do you want to delete them anyway?
be: Вы ўсё адно жадаеце выдаліць іх?

en: Delete nodes outside of data regions?
be: Выдаліць кропкі за межамі вобласці дадзеных?

en: average nearby nodes
be: асерадніць суседнія кропкі

en: Node of the way (area) is removed if all of <u>Angle Weight</u>, <u>Area Weight</u> and <u>Distance Weight</u> are greater than 1. <u>Weight</u> is computed as <u>Value</u> / <u>Threshold</u>, where <u>Value</u> is one of <u>Angle</u>, <u>Area</u> and <u>Distance</u> computed from every three adjanced points of the way.<ul><li><u>Value</u> of <u>Angle</u> is angle in degrees on the second node</li><li><u>Value</u> of <u>Area</u> is area formed by triangle</li><li><u>Value</u> of the <u>Distance</u> is Cross Track Error Distance</li></ul>All three <u>Weight</u>s multiplied by its <u>Factor</u>s are summed and node of the lowest sum is removed first. Removal continues until there is no node to remove.Merge Nearby Nodes is another step of the simplification that merges adjanced nodes that are closer than <u>Threshold</u> meters.
be: Кропка лініі (вобласці) будзе выдалена, калі усе 3 велічыні больш 1: <u>Мера кута</u>, <u>Мера плошчы</u> і <u>Мера адлегласці</u>. <u>Мера</u> вылічаецца: <u>Значэнне</u> / <u>Мяжа</u>, дзе <u>Значэнне</u> адно з <u>Кут</u>, <u>Плошча</u> ці <u>Адлегласць</u>, якое вылічаецца з кожнай тройкі злучаных кропак лініі.<ul><li><u>Значэнне</u> <u>Кута</u> - кут у градусах на сярэдняй кропцы</li><li><u>Значэнне</u> <u>Плошчы</u> - плошча трыкутніка</li><li><u>Значэнне</u> <u>Адлегласці</u> - папярочная адлегласць сярэдняй кропкі ад лініі з дзвюх іншых.</li></ul>Усе тры <u>Меры</u> памнажаюцца на іх <u>Каэфіцыент</u> і сумуюцца. Кропка з найменшай сумай выдаляецца. Разлікі і выдаленне працягваюцца, пакуль ёсць што выдаляць. Зліццё блізкіх кропак - наступны крок спрашчэння, які аб’ядноўвае кропкі, якія бліжэй паказанага <u>Парога</u> у метрах.

en: Angle Threshold
be: Парог кута

en: Angle Factor
be: Вуглавы каэфіцыент

en: Area Threshold
be: Парог плошчы

en: Area Factor
be: Каэфіцыент плошчы

en: Distance Threshold
be: Парог адлегласці

en: Distance Factor
be: Каэфіцыент адлегласці

en: Merge Nearby Nodes Threshold
be: Парог блізкасці кропак (м)

en: SeaMap Editor
be: Рэдактар марскіх карт

en: Spline drawing
be: Маляванне сплайну

en: Draw a spline curve
be: Намаляваць сплайн

en: Spline goes outside of the world.
be: Сплайн выходзіць за межы свету.

en: Add an existing node to spline: {0}
be: Дадаць існую кропку да сплайну: {0}

en: Add a new node to spline: {0}
be: Дадаць новую кропку да сплайну: {0}

en: Delete spline node {0}
be: Выдаліць кропку сплайну {0}

en: Finish spline
be: Завяршыць сплайн

en: Splines
be: Сплайны

en: Spline drawing preferences
be: Налады сплайну

en: Curve steps
be: Лік сегментаў крывой

en: Undelete node {0}
be: Вярнуць выдаленую кропку {0}

en: OSM Export
be: Экспарт OSM

en: Export traffic data to SUMO network file.
be: Экспартаваць дадзеныя пра трафік у network-файл сімулятара SUMO.

en: SUMO Export
be: Экспарт у SUMO

en: AutoSave LiveData
be: Аўтазахаванне дадзеных пазіцыянавання

en: Save captured data to file every minute.
be: Захоўваць захопленыя дадзеныя ў файл кожную хвіліну.

en: Error while exporting {0}: {1}
be: Памылка пры экспарце {0}: {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
be: Дублікат гарачай клавішы для кнопкі ''{0}'' - кнопка будзе праігнаравана!

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
be: Модулю Surveyor неабходзен модуль LiveGps, але ён не быў выяўлены!

en: Open surveyor tool.
be: Адкрыць панэль Surveyor

en: Could not read surveyor definition: {0}
be: Surveyor: Не атрымалася прачытаць вызначэнне: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
be: Памылка разбору {0}: {1}

en: Surveyor waypoint layer
be: Пласт шляхавых пунктаў Surveyor

en: {0} start
be: {0} пачатак

en: {0} end
be: {0} канец

en: Waypoint Description
be: Апісанне шляхавага пункта

en: Edit tags
be: Рэдагаваць тэгі...

en: Launches the tag editor dialog
be: Адкрывае дыялог рэдактара тэгаў

en: JOSM Tag Editor Plugin
be: Модуль рэдагавання тэгаў JOSM

en: Presets
be: Нарыхтоўкі

en: Highlight
be: Падсвятліць

en: Group
be: Група

en: Item
be: Элемент

en: Search:
be: Пошук:

en: unexpected column number {0}
be: нечаканы нумар слупка {0}

en: Tagging Preset Tester
be: Аналізатар нарыхтовак тэгаў

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
be: Адкрывае сродак аналізу нарыхтовак тэгаў, каб скарыстацца дыялогам прагляду гэтых тэгаў.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
be: Спачатку вы павінны паказаць у наладах крыніцы нарыхтовак тэгаў.

en: Enter housenumbers or amount of segments
be: Увядзіце нумары хат ці колькасць сегментаў

en: Terrace a house
be: Пранумараваць хату

en: Interpolation
be: Інтэрпаляцыя

en: Lowest Number
be: Мінімальны нумар

en: Lowest housenumber of the terraced house
be: Мінімальны нумар шэрагу хат

en: Highest Number
be: Максімальны нумар

en: List of Numbers
be: Спіс нумароў

en: add to existing associatedStreet relation
be: дадаць да існага дачынення associatedStreet

en: create an associatedStreet relation
be: стварыць дачыненне associatedStreet

en: keep outline way
be: захаваць лінію вонкавага контуру

en: Street name:
be: Назва вуліцы:

en: Even/Odd
be: Цотныя/Няцотныя

en: Lowest number
be: Мінімальны нумар

en: Highest number
be: Максімальны нумар

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
be: Мінімальны нумар хаты не можа быць больш максімальнага

en: Housenumbers do not match odd/even setting
be: нумары хат не адпавядаюць усталёўкам цотных/няцотных

en: Segment must be a number greater 1
be: Сегмент павінен быць лікам больш 1

en: {0} must be greater than 0
be: {0} павінна быць больш, чым 0

en: {0} is not a number
be: {0} не лік

en: Reverse a terrace
be: Перанумараваць наадварот

en: Reverses house numbers on a terrace.
be: Рэверсуе нумарацыю дамоў тэрасы

en: Cannot reverse!
be: Немагчыма рэверсаваць!

en: Reverse Terrace
be: Перанумараваць наадварот

en: Terrace a building
be: Шэраг хат уздоўж вуліцы

en: Creates individual buildings from a long building.
be: Стварыць асобныя будынкі  з доўгага будынка

en: Invalid selection
be: Няправільнае вылучэнне

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
be: Вылучыце адну замкнёную лінію, якая складаецца мінімум з чатырох кропак. (Дадаткова можна абраць дарогу для тэга addr:street і кропку для пазначэння пачатку нумарацыі)

en: Terrace
be: Шэраг хат уздоўж вуліцы

en: Todo list
be: Спіс задач

en: Open the todo list.
be: Адкрыць спіс задач.

en: Zoom to the selected item in the todo list.
be: Маштабаваць да вылучанага элемента ў спісе задач.

en: Select all Unmarked and Zoom
be: Вылучыць усе не адзначаныя і маштабаваць

en: Select and zoom to all of the unmarked items in the todo list.
be: Вылучыць і маштабаваць да ўсіх не адзначаных элементаў спіса задач.

en: Pass
be: Прапусціць

en: Moves on to the next item but leaves this item in the todo list.
be: Пераходзіць да наступнага пункта, але пакідае гэты пункт у спісе задач.

en: Pass over element without marking it
be: Прапусціць элемент, не адзначаючы яго

en: Add the selected items to the todo list.
be: Дадаць вылучаныя аб''екты ў спіс задач.

en: Clear and add
be: Ачысціць і дадаць

en: Clear list, add the selected items to the todo list and zoom first item.
be: Чысціць спіс, дадае абраныя элементы ў спіс задач і маштабуе да першага элемента.

en: Clear and add elements
be: Ачысціць і дадаць элементы

en: Mark selected
be: Адзначыць вылучаныя

en: Mark the selected items (on the map) as done in the todo list.
be: Пазначыць абраныя (на карце) элементы як выкананыя ў спісе задач.

en: Mark selected element done
be: Пазначыць абраны элемент як выкананы

en: Mark the selected item in the todo list as done.
be: Пазначыць абраны элемент у спісе спраў як выкананы.

en: Mark element done
be: Адзначыць элемент як выкананы

en: Mark all
be: Пазначыць усё

en: Mark all items in the todo list as done.
be: Пазначыць усе аб''екты ў спісе задач як выкананыя.

en: Unmark all
be: Зняць адзнаку з усіх

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
be: Зняць адзнаку з усіх элементаў спіса задач, раней адзначаных як выкананыя.

en: Clear the todo list
be: Ачысціць спіс задач

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
be: Прыбраць усе элементы (адзначаныя і неадзначаныя) са спіса задач.

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
be: Спіс задач {0}/{1} ({2}%)

en: Browse
be: Прагляд

en: Browse map with left button
be: Праглядаць карту, выкарыстоўваючы левую кнопку мышы

en: Merge objects nodes
be: Аб’яднаць кропкі аб’ектаў

en: Tracer
be: Трасіроўшчык

en: Tracer.
be: Трасіроўшчык.

en: Tracing
be: Трасіроўка

en: Tracer building
be: Трасавальнік будынка

en: An unknown error has occurred
be: Адбылася невядомая памылка

en: Change tag {0} to {1}
be: Змяніць тэг {0} на {1}

en: The Tracer2Server version isn''t compatible with this plugin. Please download version {0} from
    {1}.
be: Версія Tracer2Server не сумесная з гэтым модулем. Спампуйце версію {0} з
    {1}.

en: New version of Tracer2Server is available. For best results please upgrade to version {0}.
be: Даступная новая версія Tracer2Server. Для найлепшых вынікаў абнавіцеся да версіі {0}.

en: No set of parameter is active!
be: Няма актыўнага набору параметраў!

en: Select parameter
be: Абярыце параметр

en: Tracer2: add a way with {0} points
be: Tracer2: дадаць лінію з {0} пунктаў

en: Tracer2: modify way to {0} points
be: Tracer2: змяніць лінію з {0} пунктаў

en: Tracer2 error
be: Памылка Tracer2

en: Parameter for server request
be: Параметры запыту да сервера

en: Resolution:
be: Разрозненне:

en: Mode:
be: Рэжым:

en: Threshold:
be: Парог:

en: Points per circle:
be: Кропак на круг:

en: Tag:
be: Тэг:

en: Preferred values:
be: Пераважныя значэнні:

en: Delete parameter "{0}"?
be: Выдаліць параметр "{0}"?

en: Add new
be: Дадаць новы

en: Add predefined
be: Дадаць наканаваны

en: Select predefined parameter
be: Абярыце наканаваны параметр

en: Modify list of parameter for server request.
be: Змяніць спіс параметраў запыту да сервера.

en: Parameter:
be: Параметр:

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
be: Tracer2Server не запушчаны. Калі ласка, запусціце сервер.
    Калі ў вас няма сервера, спампуйце яго з
    {0}.

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
be: Tracer2Server нічога не знайшоў.

en: Tracer2Server has detected an error.
be: Tracer2Server выявіў памылку.

en: Export sigs...
be: Экспартаваць подпісы...

en: Export all signatures to XML file.
be: Экспартаваць усе подпісы ў файл XML.

en: Export sigs to XML...
be: Экспартаваць подпісы ў XML...

en: Save Signatures file
be: Захаваць файл подпісаў

en: Get all referenced but not actually present OSM objects from OSM server.
be: Атрымаць усе згаданыя, але адсутныя OSM аб’екты з OSM сервера.

en: Download referenced osm objects...
be: Спампаваць згаданыя osm аб’екты ...

en: {0} Signatures loaded. All referenced OSM objects found.
be: {0} сігнатуры загружана. Усе згаданыя OSM аб’екты знойдзеныя.

en: {0} of {1} OSM objects are referenced but not there.
    Do you want to load them from OSM-Server?
be: {0} з {1} OSM аб’ектаў згадваюцца, але адсутнічаюць.
    Хочаце іх загрузіць з OSM сервера?

en: Load objects from server
be: Спампаваць аб’екты з сервера

en: Download signed data
be: Спампаваць падпісаныя дадзеныя

en: Warning: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
be: Увага: Памылка праігнаравана, паколькі задача была адменена. Памылка: {0}

en: Generating new Keypair.
    Collecting randomness...
be: Стварэнне пары ключоў.
    Збор энтрапіі ...

en: OSM-Info
be: Інфармацыя OSM

en: Signed
be: Падпісана

en: Object signatures
be: Подпісы аб’екта

en: Open object signing window.
be: Адкрыць акно падпісвання аб’екта

en: Check
be: Праверыць

en: Check all available signatures for selected object.
be: раверыць усе магчымыя подпісы аб’екта.

en: Sign
be: Подпіс

en: Digital sign selected Tags, if you believe they are correct.
be: Выкарыстоўвайце лічбавы подпіс для аб’ектаў, у правільнасці якіх Вы ўпэўненыя.

en: Show all available signatures for selected attribute.
be: Адлюстраваць усе наяўныя подпісы для абранага атрыбуту.

en: Show deleted tags and notes if they were signed before
be: Паказаць выдаленыя тэгі і нататкі, калі яны былі падпісаны раней

en: Use default (and maybe existing) GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
be: Выкарыстоўваць каталог GnuPG па змаўчанні {0} (магчыма ўжо існуе) для захоўвання новых ключоў і налад.

en: Use separate GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
be: Выкарыстоўвайце асобны GnuPG (зашыфраваны) каталог ({0}) для захоўвання новых ключоў і налад

en: Trust OSM Settings
be: Давяраць наладам OSM

en: Change GPG and privacy settings of the trustosm plugin.
be: Змяніць GPG і асабістыя налады модуля trustosm

en: Use separate GnuPG configuration directory?
be: Выкарыстоўваць асобны GnuPG (зашыфраваны) каталог налад?

en: Dialog
be: Дыялогавае акно

en: Signed key value pair was: {0}={1}
be: Падпісаны параметр і яго значэнне: {0}={1}

en: {0} Signatures found.
be: Знойдзена {0} подпісаў.

en: Signature Info
be: Падрабязнасці подпісу

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Node.
be: Выбачыце, няма подпісаў для абранай кропкі

en: No Signature found
be: Подпісу не знойдзена

en: Selected node was:
    {0}
be: Абраная кропка была:
    {0}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Attribute.
be: На жаль, адсутнічаюць подпісы для абранага атрыбуту.

en: Selected key value pair was:
    {0}={1}
be: Абраны ключ і яго значэнне:
    {0}={1}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Segment.
be: На жаль, для вылучанага адрэзка подпіс адсутнічае.

en: Selected WaySegment was:
be: Абраны сегмент:

en: Signature Files
be: Файлы подпісу

en: Error while exporting {0}:
    {1}
be: Памылка пры экспарце {0}:
    {1}

en: OSM Signature Files
be: Файлы подпісу OSM

en: Only digits allowed in osmid: ''{0}''.
be: У osmid дазволены толькі лічбы: ''{0}''.

en: Could not parse OpenPGP message.
be: Немагчыма разабраць паведамленне OpenPGP.

en: Prepare stuff...
be: Падрыхтоўка матэрыялу...

en: Parsing Signature data...
be: Разбор дадзеных подпісу...

en: The Signature is broken!
be: Подпіс пашкоджаны!

en: Manipulation Warning
be: Папярэджанне маніпуляцый

en: Select a signing key from your keyring-file:
be: Абярыце ключ подпісу для вашага файла ключоў

en: Don''t ask again for the key
be: Больш не пытаць ключ

en: Use a random key from this list
be: Выкарыстоўваць выпадковы ключ са спісу

en: Create new Key
be: Стварыць новы ключ

en: Select a Key to sign
be: Абярыце ключ для подпісу

en: The object with the ID "{0}" ({1}) is newly created.
    You can not sign it, because the signature would lose the ID-Reference after uploading it to the OSM-server.
be: Аб’ект з ідэнтыфікатарам «{0}» ({1}) толькі што створаны.
    Вы не можаце яго падпісаць, таму што подпіс сатрэ ідэнтыфікатар прыналежнасці пасля перадачы на сервер OSM.

en: Signing canceled!
be: Падпісанне адменена!

en: Please give a tolerance in meters
be: Калі ласка, пакажыце допуск у метрах

en: Select as much as you like:
be: Абярыце гэтулькі, колькі трэба:

en: Survey
be: Абследаванне

en: Aerial Photography
be: Аэрафотаздымкі

en: Web Recherche
be: Пошук у інтэрнэце

en: Trusted persons told me
be: Паведамленне ад давераных асоб

en: Which source did you use?
be: Якая крыніца вы выкарыстоўвалі?

en: never
be: ніколі

en: Primary user-ID:
be: Асноўны ID карыстальніка

en: Key-ID:
be: ID ключа:

en: Fingerprint:
be: Адбітак пальца:

en: Algorithm:
be: Алгарытм:

en: Strength in bit:
be: Даўжыня ключа, біт:

en: Creation date:
be: Дата стварэння:

en: Expiration date:
be: Дата анулявання:

en: PGP-Key details
be: Падрабязнасці ключа PGP

en: User-ID:
be: ID карыстальніка:

en: Select algorithm:
be: Абраць алгарытм:

en: Choose Bitlength (Strength):
be: Абярыце даўжыню (устойлівасць) ключа:

en: Encryption algorithm to protect private key:
be: Алгарытм шыфравання для абароны ключа:

en: Choose an expiry date for the key:
be: Абярыце дату заканчэння ключа:

en: Create a new signing key
be: Стварыць новы ключ подпісу

en: Turn lanes tagging - editor
be: Рэдактар палос руху

en: Turn lanes tagging - Editor
be: Рэдактар палос руху

en: turn lanes tagging - editor
be: рэдактар палос руху

en: Turn Lanes Editor
be: Рэдактар палос руху

en:  The number of lanes has fixed according number of turns
be:  Колькасць палос выпраўлена ў адпаведнасці з колькасцю паваротаў

en:  The number of lanes:forward has fixed according number of turns
be:  Колькасць lanes:forward выпраўлена ў адпаведнасці з колькасцю паваротаў

en:  The number of lanes:both_ways has fixed according number of turns
be:  Колькасць lanes:both_ways выпраўлена ў адпаведнасці з колькасцю паваротаў

en:  The number of lanes:backward has fixed according number of turns
be:  Колькасць lanes:backward выпраўлена ў адпаведнасці з колькасцю паваротаў

en: check the right direction of the way
be: праверце правільнасць кірунку дарогі

en: Unidirectional road
be: Аднабаковы рух

en: Build unidirectional road
be: Стварыць дарогу з аднабаковым рухам

en: Bidirectional road
be: Двухбаковы рух

en: Build bidirectional road
be: Стварыць дарогу з двухбаковым рухам

en: Use "none"
be: Выкарыстоўваць "none"

en: use "none" instead of empty values
be: выкарыстоўваць "none" замест пустых значэнняў

en: Preset turn lanes
be: Нарыхтоўкі палос

en: Recently turn lanes edits
be: Нядаўнія праўкі палос

en: Both way lane
be: Двухбаковая паласа

en: Backward
be: Назад

en: Number of backward lanes
be: Лік палос lanes:backward

en: Number of forward lanes
be: Лік палос lanes:forward

en: Both way
be: У абодва бакі

en: Number of lanes
be: Колькасць палос

en: Directional
be: Накіраванасць

en: Turn lanes
be: Палосы для павароту

en: No such lane.
be: Няма такой паласы.

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
be: <html>У адной ці некалькіх дарог не вызначана колькасць палос; калі ласка, прастаўце тэгі lanes.</html>

en: <html>An error occurred while constructing the model. Please run the validator to make sure the data is consistent.<br><br>Error: {0}</html>
be: <html>Пры пабудове мадэлі адбылася памылка. Калі ласка, запусціце валідатар для праверкі цэласнасці дадзеных.<br><br>Памылка: {0}</html>

en: Edit turn relations and lane lengths for selected node.
be: Рэдагаваць абмежаванні на паварот і даўжыні палос для абранай кропкі

en: Validate turn- and lane-length-relations for consistency.
be: Праверыць дачыненні абмежаванняў і даўжыні паласы на цэласнасць

en: Turn Lanes
be: Паваротныя палосы

en: Edit turn lanes
be: Рэдагаваць паваротныя палосы

en: Left-hand traffic direction:
be: Левабаковы кірунак руху:

en: Quick-Fix
be: Выправіць

en: Revalidate all turnlanes-relations.
be: Пераправерыць усе дачыненні паваротных палос

en: Automatically fixes the issue.
be: Аўтаматычна выправіць праблему

en: Selects the offending relation.
be: Выбраць праблемнае дачыненне

en: Add turn
be: Дадаць паварот

en: Delete lane.
be: Выдаліць паласу.

en: Delete turn.
be: Выдаліць паварот

en: {0} lanes are not referenced in any turn-relation.
be: У {0} апісанняў палос адсутнічаюць спасылкі на дачыненне абмежаванняў павароту.

en: Put the ways in order.
be: Размясціць шляхі па парадку

en: The from-way is empty.
be: Лінія з роляй from не зазначана.

en: The from-way both starts as well as ends at the via-node.
be: Лінія з роляй from пачынаецца і сканчаецца на кропцы з роляй via.

en: The to-way is empty.
be: Лінія з роляй to не зазначана.

en: The to-way both starts as well as ends at the via-node.
be: Лінія з роляй to пачынаецца і сканчаецца на кропцы з роляй via.

en: The from-way does not start or end at the via-node.
be: Лінія з роляй from не пачынаецца і не сканчаецца на кропцы з роляй via.

en: The to-way does not start or end at the via-node.
be: Лінія з роляй to не пачынаецца і не сканчаецца на кропцы з роляй via.

en: Relation references non-existent (regular) lane {0}
be: Дачыненне спасылаецца на неіснуючую (звычайную) паласу {0}

en: Relation references non-existent extra lane {0}
be: Дачыненне спасылаецца на неіснуючую дадатковую паласу {0}

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
be: Спіс лікаў "{0}" утрымоўвае некарэктныя значэнні

en: Create/Edit turn restriction...
be: Стварыць/правіць абмежаванне павароту

en: Create or edit a turn restriction.
be: Стварыць ці правіць абмежаванне павароту.

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
be: У наступнай табліцы вы можаце рэдагаваць <strong>неапрацаваныя тэгі</strong>, ўнутры дачынення OSM, якое вызначае дадзенае абмежаванне на паварот.

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
be: У наступнай табліцы вы можаце рэдагаваць <strong>неапрацаваных удзельнікаў</strong>, ўнутры дачынення OSM, якое вызначае дадзенае абмежаванне на паварот.

en: Type:
be: Тып:

en: From:
be: Ад:

en: To:
be: Куды:

en: Vias:
be: Праз:

en: Copy to the clipboard
be: Скапіяваць у буфер абмену

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
be: Немагчыма знайсці аб’ект з id ''{0}'' ў пласце ''{1}''

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
be: Немагчыма дадаць аб''ект ''{0}'' у якасці ўдзельніка дачынення, таму што ён выдалены або нябачны ў пласце ''{1}''

en: Clear the selected roles or delete the selected members
be: Ачысціць вылучаныя ролі ці выдаліць вылучаных удзельнікаў

en: Insert new relation members from object in the clipboard
be: Уставіць новых удзельнікаў дачынення з аб’екта ў буферы абмену

en: Move the selected relation members down by one position
be: Перасунуць выдзеленых удзельнікаў дачынення ўніз на адну пазіцыю

en: Move the selected relation members up by one position
be: Перасунуць выдзеленыя члены дачынення уверх на адну пазіцыю

en: Edit basic attributes of a turn restriction
be: Правіць асноўныя атрыбуты абмежавання на паварот

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
be: Правіць тэгі і членаў гэтага абмежавання на паварот

en: Errors/Warnings
be: Памылкі/Папярэджанні

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
be: Паказаць памылкі і папярэджанні, звязаныя з гэтым абмежаваннем на паварот

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
be: Стварыць новае абмежаванне на паварот у пласце ''{0}''

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
be: Правіць новае абмежаванне на паварот у пласце ''{0}''

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
be: Правіць абмежаванне на паварот ''{0}'' ў пласце ''{1}''

en: There is still an unresolved error or warning identified for this turn restriction. You are recommended to resolve this issue first. | There are still {0} errors and/or warnings identified for this turn restriction. You are recommended to resolve these issues first.
be[0]: Існуе нявырашаная памылка або папярэджанне для гэтага абмежавання на паварот. Рэкамендуецца спачатку вырашыць гэтую праблему.
be[1]: Існуюць {0} нявырашаныя памылкі або папярэджанні для гэтага абмежавання на паварот. Рэкамендуецца спачатку вырашыць гэтую праблему.
be[2]: Існуюць {0} нявырашаных памылкак або папярэджанняў для гэтага абмежавання на паварот. Рэкамендуецца спачатку вырашыць гэтую праблему.

en: Do you want to save anyway?
be: Вы жадаеце захаваць у любым выпадку?

en: Yes, save anyway
be: Так, у любым выпадку

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
be: Захаваць абмежаванне на паварот, нягледзячы на памылкі і/або папярэджанні

en: No, resolve issues first
be: Не, спачатку вырашыць пытанні

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
be: Адмяніць захаванне і спачатку вырашыць нявырашаныя праблемы

en: Pending errors and warnings
be: Адкладзеныя памылкі і папярэджанні

en: This turn restriction refers to an object which was deleted outside of this turn restriction editor: | This turn restriction refers to {0} objects which were deleted outside of this turn restriction editor:
be[0]: Гэта абмежаванне на паварот спасылаецца на аб’ект, які быў выдалены за межамі гэтага рэдактара:
be[1]: Гэта абмежаванне на паварот спасылаецца на {0} аб’екты, якія былі выдалены за межамі гэтага рэдактара:
be[2]: Гэта абмежаванне на паварот спасылаецца на {0} аб’ектаў, якія былі выдалены за межамі гэтага рэдактара:

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
be: Абнаўлення ў гэтым абмежаванні на паварот не могуць быць захаваны, пакуль выдаленыя члены не будуць прыбраныя.<br>Як вы хочаце працягнуць?

en: Remove deleted members and save
be: Прыбраць выдаленых удзельнікаў і захаваць

en: Cancel and return to editor
be: Адмяніць і вярнуцца ў рэдактар

en: Deleted members in turn restriction
be: Выдаленыя члены ў абмежаванні на паварот

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
be: Стварыць канфлікт і зачыніць рэдактар абмежаванняў на паварот

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
be: Вярнуцца ў рэдактар абмежаванняў на паварот і працягнуць рэдагаванне

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
be: <html>Гэта абмежаванне на паварот было зменена за межамі рэдактара.<br>Вы не зможаце прымяніць вашыя змены і не зможаце працягваць рэдагаванне.<br><br>Вы згодныя стварыць канфлікт і зачыніць рэдактар?</ html>

en: Already participating in a conflict
be: Ужо ўдзельнічаюць у канфлікце

en: Delete this turn restriction
be: Выдаліць гэта абмежаванне павароту

en: Select this turn restriction
be: Абраць гэта абмежаванне павароту

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
be: Актываваць пласт, да якога належыць гэта абмежаванне павароту, і павялічыць да яго

en: {0} warning | {0} warnings
be[0]: {0} папярэджанне
be[1]: {0} папярэджанні
be[2]: {0} папярэджанняў

en: {0} error | {0} errors
be[0]: {0} памылка
be[1]: {0} памылкі
be[2]: {0} памылак

en: no issues
be: праблем няма

en: please select a way
be: калі ласка, вылучыце лінію

en: multiple objects with role ''{0}''
be: некалькі аб’ектаў, якія маюць ролю ''{0}''

en: Delete from turn restriction
be: Выключыць з абмежавання на паварот

en: Accept the currently selected way
be: Прыняць вылучаную цяпер лінію

en: Paste from the clipboard
be: Уставіць з буфера абмену

en: Create new turn restriction
be: Стварыць новае абмежаванне на паварот

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
be: Запусціць рэдактар абмежавання на паварот, каб стварыць новае абмежаванне на паварот

en: No Right Turn
be: Паварот направа забаронены

en: No Left Turn
be: Паварот налева забаронены

en: No U-Turn
be: Разварот забаронены

en: No Straight On
be: Забарона праезду прама

en: Only Right Turn
be: Толькі направа

en: Only Left Turn
be: Толькі налева

en: Only Straight On
be: Толькі прама

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
be: Папярэджанне: немагчыма загрузіць значок абмежавання на паварот, тыпу ''{0}''

en: please select a turn restriction type
be: калі ласка, выберыце тып абмежавання павароту

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
be: Выберыце тып транспартных сродкаў, на якія <strong>не</strong> распаўсюджваецца гэта абмежаванне павароту.

en: Public Service Vehicles
be: Грамадскі транспарт

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
be: Грамадскі транспарт тыпу аўтобусаў, трамваяў, і да т.п.

en: Heavy Goods Vehicles
be: Вялікагрузны транспарт

en: Motorcars
be: Аўтамабілі

en: Bicycles
be: Ровары

en: Mopeds
be: Мапеды

en: Use standard exceptions
be: Выкарыстоўваць стандартныя выключэнні

en: Use non-standard exceptions
be: Выкарыстоўваць нестандартныя выключэнні

en: Remove the currently selected vias
be: Выдаліць выбраныя элементы «праз»

en: Move the selected vias down by one position
be: Перамясціць выдзеленыя элементы «праз» ўніз на адну пазіцыю

en: Move the selected vias up by one position
be: Перамясціць выдзеленыя элементы «праз» уверх на адну пазіцыю

en: Copy the selected vias to the clipboard
be: Скапіяваць выдзеленыя элементы «праз» у буфер абмену

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
be: Уставіць элементы "праз" з буфера абмену

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
be: Не атрымалася атрымаць аб’екты OSM з ідэнтыфікатарам {0} з набору дадзеных {1}. Немагчыма дадаць іх як элементы «праз».

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
be: Ад:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
be: Куды:

en: no participating way with role ''from''
be: няма даданай лініі з роляй «з» («from»)

en: no participating way with role ''to''
be: няма даданай лініі з роляй «да» («to»)

en: Only participating in selection
be: Толькі ўдзельнікі ў вылучаным

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
be: <html>Выберыце, каб паказаць толькі тыя абмежаванні паваротаў, якія адносяцца да вылучаных аб’ектаў.<br>Скасуйце выбар, каб паказаць усе абмежаванні паваротаў у бягучым наборы дадзеных.</html>

en: Turn Restrictions
be: Абмежаванні паваротаў

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
be: Адлюстраванне і кіраванне абмежаваннямі павароту ў бягучым наборы дадзеных

en: Open an editor for the selected turn restriction
be: Адкрыць рэдактар для гэтага абмежавання на паварот

en: Delete the selected turn restriction
be: Выдаліць абмежаванне павароту

en: Create a new turn restriction
be: Стварыць абмежаванне павароту

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
be: Усталяваць бягучае вылучэнне JOSM на выдзеленыя абмежаванні на паварот

en: Select in current data layer
be: Вылучыць у бягучым пласце дадзеных

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
be: Павялічыць да вылучанага абмежавання павароту

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
be: Модуль OSM для рэдагавання абмежаванняў павароту.

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
be: Спонсарам стварэння гэтага модуля была кампанія <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
be: Наладзіць параметры модуля turnrestrictions

en: Sponsor
be: Фундатар

en: The Basic Editor can optionally display the list of via-objects of a turn restriction. If enabled, one can edit them in the Basic editor too. If disabled, editing of via-objects is possible in the Advanced Editor only.
be: Базавы рэдактар можа дадаткова паказаць спіс элементаў «праз» ў абмежаванні на паварот. Калі дазволена, іх таксама можна рэдагаваць ў базавым рэдактары. Калі не, рэдагаванне элементаў «праз» магчыма толькі ў пашыраным рэдактары.

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
be: Паказваць і рэдагаваць элементы «праз» у Базавым рэдактары

en: Road signs - Set A
be: Дарожныя знакі - Набор A

en: Road signs - Set B
be: Дарожныя знакі - Набор B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
be: Калі ласка, абярыце набор піктаграм дарожных знакаў, які будзе выкарыстоўвацца ў модулі.

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
be: Папярэджанне: налада клавішы ''{0}'' змяшчае непадтрымоўваемае значэнне ''{1}''. Мяркуем, што тыповым значэннем з''яўляецца ''set-a''.

en: This turn restriction uses the way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> <strong>and</strong> with role <tt>to</tt>. In a turn restriction, the way with role <tt>from</tt> should be different from the way with role <tt>to</tt>, though.
be: Гэта абмежаванне павароту выкарыстоўвае наступны спосаб <span class="object-name">{0}</span> са значэннем <tt>ад</tt> <strong>і</strong> са значэннем <tt>да</tt >. У абмежаванні павароту, шлях з гэтым значэннем <tt>ад</tt> павінен адрознівацца ад гэтага <tt>да</tt>.

en: Delete ''from''
be: Выдаліць ''from''

en: Removes the member with role ''from''
be: Выдаляе ўдзельніка з роляй ''from''

en: Delete ''to''
be: Выдаліць ''to''

en: Removes the member with role ''to''
be: Выдаляе ўдзельніка з роляй ''to'' (куды)

en: Fix in editor
be: Выправіць у рэдактары

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
be: Перайсці да Асноўнага рэдактара і ўручную абраць удзельнікаў з ролямі ''from'' (адкуль) і ''to'' (куды)

en: This turn restriction uses a non-standard restriction type <tt>{0}</tt> for the tag key <tt>restriction</tt>. It is recommended to use standard values only. Please select one in the Basic editor.
be: Гэта абмежаванне на паварот выкарыстоўвае нестандартны тып абмежавання <tt>{0}</tt> для ключа тэга <tt>restriction</tt>. Рэкамендуецца выкарыстоўваць толькі стандартныя значэнні. Калі ласка, абярыце стандартнае значэнне ў Базавым рэдактары.

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
be: Перайдзіце да Базавага рэдактара і ўручную выберыце тып абмежавання павароту.

en: The <strong>from</strong>-way <span class="object-name">{0}</span> and the <strong>to</strong>-way <span class="object-name">{1}</span> intersect at node <span class="object-name">{2}</span> but this node isn''t a <strong>via</strong>-object.<br> It is recommended to set it as unique <strong>via</strong>-object.
be: Лінія з роляй<strong>from</strong> <span class="object-name">{0}</span> і лінія з роляй <strong>to</strong> <span class="object-name">{1}</span> перасякаюцца ў кропцы <span class="object-name">{2}</span>, але гэта кропка не выступае ў ролі <strong>via</strong>.<br> Рэкамендуецца стварыць унікальны аб’ект з роляй <strong>via</strong>.

en: Set via-Object
be: Задаць як элемент «праз»

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
be: Замяніць ўжо устаноўленыя элементы «праз» на кропку перасячэння

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
be: Перайсці да Базавага рэдактара і ўручную выправіць спіс элементаў «праз»

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
be: Абмежаванне павароту павінна ўказваць тып абмежавання. Калі ласка, абярыце тып у Базавым рэдактары.

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
be: Лінія з роляй <tt>з</tt> павінна абавязкова быць у абмежаванні на паварот.

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
be: Лінія з роляй <tt>да</tt> павінна абавязкова быць у абмежаванні на паварот.

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
be: Калі ласка, перайдзіце ў Асноўны рэдактар і ўручную абярыце шлях.

en: Add in editor
be: Дадаць у рэдактар

en: Add a way with role ''from''
be: Дадаць лінію з роляй ''ад''

en: Add a way with role ''to''
be: Дадаць лінію з роляй ''куды''

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
be: Дзве лініі, якія ўдзельнічаюць у абмежаванні на паварот, <strong>не злучаныя</strong>.

en: Make sure you add one or more via objects (nodes or ways) to the turn restriction.
be: Пераканайцеся, што вы дадалі адзін ці больш аб’ектаў «праз» (кропкі ці лініі) да абмежавання на паварот.

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
be: Перайдзіце ў Пашыраны рэдактар і дадайце аб’екты з роляй «праз»

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
be: Абмежаванне на паварот патрабуе толькі адну лінію з роляй <tt>з</tt>. Гэта абмежаванне мае такіх ліній {0} шт. Калі ласка, выдаліце {1} з іх.

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
be: Абмежаванне на паварот патрабуе толькі адну лінію з роляй <tt>да</tt>. Гэта абмежаванне мае такіх ліній {0} шт. Калі ласка, выдаліце {1} з іх.

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
be: Перайдзіце да Пашыранага рэдактара і выдаліце ўдзельнікаў

en: The tag <tt>except</tt> has the non-standard value <tt>{0}</tt>. It is recommended to use standard values for <tt>except</tt> only.
be: Тэг <tt>except</tt> мае нестандартнае значэнне <tt>{0}</tt>. Рэкамендуецца выкарыстоўваць толькі стандартныя значэнні для <tt>except</tt>.

en: Go to Basic Editor and select standard vehicle type based exceptions
be: Перайдзіце да Асноўнага рэдактара і абярыце выключэнні са стандартных тыпаў транспарта

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
be: Патрабаваны тэг <tt>{0}={1}</tt> адсутнічае.

en: Add missing tag
be: Дадаць адсутны тэг

en: Add the missing tag {0}={1}
be: Дадайце адсутны тэг {0}={1}

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
be: Лінія <span class="object-name">{0}</span> з роляй <tt>from</tt> і лінія <span class="object-name">{1}</span> з роляй <tt>to</tt> перасякаюцца ў кропцы <span class="object-name">{2}</span>. <p> Абедзве лініі павінны быць злучаны ў кропцы скрыжавання.

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
be: Лінія <span class="object-name">{0}</span> з роляй <tt>{1}</tt> павінна быць падзелена ў кропцы <span class="object-name">{2}</span>, дзе яна злучаецца з лініяй <span class="object-name">{3}</span>.

en: Split now
be: Падзяліць цяпер

en: Split the ways
be: Падзяліць лінію

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
be: Абмежаванне на паварот выкарыстоўвае кропку <span class="object-name">{0}</span> у якасці ўдзельніка з роляй <tt>{1}</tt>.

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
be: Абмежаванне на паварот выкарыстоўвае дачыненне <span class="object-name">{0}</span> у якасці ўдзельніка з роляй <tt>{1}</tt>.

en: A way is required instead.
be: Замест гэтага патрабуецца лінія.

en: Delete the member from the turn restriction
be: Выдаліць ўдзельніка з абмежавання на паварот

en: Change to the Basic Editor and select a way
be: Перайсці да Асноўнага рэдактара і вылучыць лінію

en: Object could not be undeleted | Some objects could not be undeleted
be[0]: Аб’ект немагчыма аднавіць
be[1]: Некалькі аб’ектаў немагчыма аднавіць
be[2]: Некалькі аб’ектаў немагчыма аднавіць

en: One object could not be undeleted.<br> | {0} objects could not be undeleted.<br>
be[0]: Адзін аб’ект немагчыма аднавіць.<br>
be[1]: {0} аб’екта немагчыма аднавіць.<br>
be[2]: {0} аб’ектаў немагчыма аднавіць.<br>

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id. Maybe it was redacted.
be: Сервер адказаў кодам 404.<br>Звычайна гэта азначае, што серверу невядомы аб’ект з запытаным ідэнтыфікатарам. Магчыма, ён змяніўся ў выніку рэдагавання аб’екта.

en: Undelete object...
be: Аднавіць аб’ект...

en: Undelete object by id
be: Аднавіць аб’ект па id

en: Undelete Object
be: Аднавіць аб’ект

en: Undelete object
be: Аднавіць аб’ект

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
be: Калі ласка, увядзіце тып і ID аб’ектаў, якія трэба аднавіць, напрыклад ''n1 w2''

en: Select if the data should be added into a new layer
be: Вылучыце, калі дадзеныя павінны быць дададзены ў новы пласт

en: Start undeleting
be: Пачаць аднаўленне

en: Close dialog and cancel
be: Зачыніць дыялог і адмяніць

en: Add nodes at intersections
be: Дадаць кропкі на скрыжаванні

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
be: Дадаць адсутныя кропкі ў скрыжаванні вылучаных ліній

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
be: Калі ласка, вылучыце адну ці некалькі пунктаў у месцах скрыжаванняў адрэзкаў.

en: Align Way Nodes
be: Выраўнаваць кропкі лініі

en: Align nodes in a way
be: Выраўнаваць кропкі ў лініі

en: The way with selected nodes can not be straightened.
be: Лінія з абранымі кропкамі не можа быць выпрастана

en: Internal error: number of nodes is {0}.
be: Унутраная памылка: лік кропак = {0}.

en: Copy all tags of selected objects to paste buffer.
be: Капіяваць усе тэгі вылучаных аб’ектаў у буфер абмену.

en: Extract node
be: Выняць кропку

en: Extracts node from a way
be: Выняць кропку з лініі

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
be: Гэта прылада вымае кропку з лініі і патрабуе каб была вылучана адна кропка.

en: Extract node confirmation
be: Пацверджанне вымання кропкі

en: You are about to extract a node which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to extract?
be: Вы збіраецеся выняць кропку, на якую спасылаюцца іншыя, яшчэ не запампаваныя, аб’екты.<br>Гэта можа выклікаць праблемы, бо іншыя аб’екты (якія вы не бачыце) могуць выкарыстоўваць гэту кропку.<br>Вы сапраўды жадаеце выняць яе?

en: Extract node from line
be: Выняць кропку з лініі

en: Paste Relations
be: Уставіць дачыненні

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
be: Змясціць вылучаны(я) аб’ект(ы) ў тыя ж дачыненні, што ўтрымоўваюць аб’екты ў буферы абмену

en: Split Object
be: Падзяліць аб’екты

en: Split an object at the selected nodes.
be: Падзяліць аб’екты ў выдзеленых кропках.

en: The current selection cannot be used for splitting.
be: Бягучае вылучэнне немагчыма падзяліць.

en: Only one multipolygon can be selected for splitting
be: Толькі адзін мультыпалігон можа быць вылучаны для падзелу

en: Splitting multipolygons requires a split way to be selected
be: Для падзелу мультыпалігонаў неабходна вылучыць лінію падзелу

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way as well. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way as well.
be[0]: Існуе некалькі ліній, якія выкарыстоўваюць вылучаную вамі кропку. Вылучыце таксама лінію.
be[1]: Існуе некалькі ліній, якія выкарыстоўваюць вылучаныя вамі кропкі. Вылучыце таксама лінію.
be[2]: Існуе некалькі ліній, якія выкарыстоўваюць вылучаныя вамі кропкі. Вылучыце таксама лінію.

en: The selected way is not closed.
be: Вылучаная лінія не замкнёная.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
be[0]: Вылучаная лінія не ўтрымоўвае вылучаную кропку.
be[1]: Вылучаная лінія ўтрымоўвае не ўсе вылучаныя кропкі.
be[2]: Вылучаная лінія ўтрымоўвае не ўсіх вылучаных кропак.

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
be: Немагчыма падзяліць аб’ект па абранай лініі. Выберыце пункты або лінію, па якіх аб’ект можа быць разрэзаны.

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
be: Выбраныя кропкі не могуць быць паслядоўнымі кропкамі ў аб’екце

en: Multipolygon split would create invalid multipolygons! Split was not performed.
be: Разразанне мультыпалігона стварыла б няправільныя мультыпалігоны! Разразанне не выканана.

en: Multipolygon split created invalid multipolygons! Please review and fix these errors.
be: Разразанне мультыпалігона стварыла няправільныя мультыпалігоны! Праверце і выправіце памылкі.

en: Cannot split incomplete multipolygon
be: Немагчыма разрэзаць няпоўны мультыпалігон

en: Cannot split multipolygon with multiple outer polygons
be: Немагчыма разразаць мультыпалігон з некалькімі вонкавымі палігонамі

en: Split ways must not be a member of the multipolygon
be: Лініі разразання не павінны быць удзельнікамі мультыпалігона

en: Multipolygon has unclosed rings
be: Мультыпалігон мае незамкнёныя контуры

en: The split way does not start/end on the multipolygon outer ways
be: Лінія разразання не пачынаецца/сканчаецца на вонкавых лініях мультыпалігона

en: Error in multipolygon: {0}
be: Памылка ў мультыпалігоне: {0}

en: Split way crosses inner polygon
be: Лінія разразання перасякае ўнутраны палігон

en: Split adjacent ways
be: Падзяліць сумежныя лініі

en: Split adjacent ways on T-intersections
be: Падзяліць сумежныя лініі на Т-скрыжаванні

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
be: Ёсць некалькі ліній, якія змяшчаюць адну з падзяляльных кропак. Абярыце лініі, якія ўдзельнічаюць у гэтай аперацыі.

en: The selection cannot be used for action ''{0}''
be: Вылучанае немагчыма скарыстаць для дзеяння «{0}»

en: Symmetry
be: Сіметрыя

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
be: Калі ласка, абярыце, прынамсі, дзве кропкі для восі сіметрыі і штосьці яшчэ для адлюстравання.

en: Paste tags from previous selection
be: Уставіць тэгі з папярэдняга вылучэння

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
be: Уставіць тэгі з раней вылучаных аб’ектаў (не з буфера абмену).

en: Add Source Tag
be: Дадаць тэг source

en: Add remembered source tag
be: Дадаць тэг "source=*", запомнены з папярэдняга вылучэння

en: UnGlue Relation
be: Падзяліць Дачыненне

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
be: Дубляваць кропкі, лініі і дачыненні, якія скарыстаны ў некалькіх дачыненнях.

en: Unglued Relations
be: Разарваныя дачыненні

en: Change relation member for {0} {1}
be: Змяніць удзельніка дачынення для {0} {1}

en: Radius too small
be: Радыус занадта малы

en: Nothing to do
be: Няма чаго рабіць

en: Could not detect which part of the closed way should be changed
be: Немагчыма вызначыць, якая частка замкнёнай лініі павінна быць зменена

en: Circle arc
be: Дуга акружнасці

en: Create a circle arc
be: Стварыць дугу акружнасці

en: Could not use selection to create a curve
be: Выдзеленыя аб’екты немагчыма выкарыстоўваць для стварэння крывой

en: Could not use selection to create a curve: {0}
be: Не атрымалася скарыстаць вылучэнне для стварэння крывой: {0}

en: Select custom URL
be: Выбраць карыстальніцкі URL

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
be: Калі ласка, абярыце адзін з URL (задаецца ў наладах)

en: Ask every time
be: Пытаць кожны раз

en: Configure custom URL
be: Наладзіць карыстальніцкі URL

en: Open custom URL
be: Адкрыць карыстальніцкі URL

en: Opens specified URL browser
be: Адкрывае ў браўзары паказаны URL

en: Utilsplugin2 settings
be: Налады Utilsplugin2

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
be: Тут можна змяніць некаторыя налады Utilsplugin2

en: Save to file
be: Захаваць у файл

en: Load from file
be: Загрузіць з файла

en: Please edit custom URLs and select one row to use with the tool<br/> <b>&#123;key&#125;</b> is replaced with the tag value<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> is replaced with the element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> is replaced with "node","way" or "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> is replaced with map center latitude/longitude <br/> Your can manually load settings from file <b>customurl.txt</b> in JOSM folder
be: Адрэдагуйце карыстальніцкія URL і абярыце адзін радок для выкарыстання з гэтым інструментам<br/> <b>&#123;key&#125;</b>замяняецца на значэнне тэга<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> замяняецца на ідэнтыфікатар элемента<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> замяняецца на «node», «way» або «relation» <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> замяняецца на шырату / даўгату цэнтра карты <br/> Вы можаце ўручную загрузіць налады з файла <b>customurl.txt</b> ў тэчцы JOSM

en: Custom URL configuration
be: Налада карыстальніцкага URL

en: Lat Lon tool
be: Стварыць па каардынатах...

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
be: Стварыць геаметрыю, паказаўшы для яе каардынаты пунктаў (шырату і даўгату).

en: Enter the coordinates for the new nodes, one for each line.<br/>If you enter two lines with the same coordinates there will be generated duplicate nodes.<br/>You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.<br/>Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.<br/>For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.<br/>Coordinate value can be in one of three formats:<ul><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.<br/><br/>Some examples:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>
be: Калі ласка, увядзіце каардынаты новых кропак, па адной у радку.<br/>Калі ўвесці два радкі з аднолькавымі каардынатамі, будуць створаны дубляваныя кропкі.<br/>У якасці падзельнікаў даўгаты і шыраты можна выкарыстоўваць прабел, коску або кропку з коскай.<br/>Дадатныя лікі або сімвалы N, E паказваюць паўночную шырату і ўсходнюю даўгату.<br/>Для паўднёвай шыраты і заходняй даўгаты выкарыстоўваце адмоўныя лікі або сімвалы S, W.<br/>Каардынаты могуць быць у адным з трох форматаў:<ul><li><i>градусы</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>градусы</i><tt>&deg;</tt> <i>хвіліны</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>градусы</i><tt>&deg;</tt> <i>хвіліны</i><tt>&#39;</tt> <i>секунды</i><tt>&quot;</tt></li></ul>Сімвалы <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> не абавязковыя.<br/><br/>Некалькі прыкладаў:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>

en: Tag multiple objects [alpha]
be: Змена тэгаў некалькіх аб’ектаў [альфа]

en: Edit tags of object list in table
be: Змяніць тэгі для спісу аб’ектаў у табліцы

en: Tag multiple objects
be: Дадаць тэгі да некалькіх аб’ектаў

en: Sync with JOSM selection
be: Сінхранізацыя з вылучаным

en: Zoom to objects
be: Маштабаваць да аб’ектаў

en: Remove tag
be: Выдаліць тэг

en: Delete tags from multiple objects
be: Выдаліць тэгі з некалькіх аб’ектаў

en: Duplicate tags from the first
be: Капіяваць тэгі з першага

en: Set tags for multiple objects
be: Задать тэгі некалькіх аб’ектам

en: Delete from history
be: Выдаліць з гісторыі

en: Find primitives with these tags
be: Знайсці прымітывы з гэтымі тэгамі

en: Multitag Background: highlight
be: Змена тэгаў некалькіх аб''ектаў: фон вылучэння

en: Replace geometry of selected object with a new one
be: Замяніць геаметрыю абранага аб’екта новай

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
be: Гэты інструмент замяняе геаметрыю аднаго аб’екта геаметрыяй іншага, таму трэба вылучыць два аб’екты.

en: Both ways are new and have new nodes, cannot decide which one has the correct geometry.
be: Абедзве лініі новыя і маюць новыя кропкі. Немагчыма вырашыць, якая з іх мае правільную геаметрыю.

en: Replace Membership
be: Замяніць удзел у дачыненні

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
be: У дачыненнях, удзельнікам якіх быў абраны аб’ект, замяніць яго на новы

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
be[0]: Заменена ''{0}'' на ''{1}'' у {2} дачыненні
be[1]: Заменена ''{0}'' на ''{1}'' у {2} дачыненнях
be[2]: Заменена ''{0}'' на ''{1}'' у {2} дачыненнях

en: The first selected object ''{0}'' is not part of any relation
be: Першы вылучаны аб’ект «{0}» не з’яўляецца часткай якога-небудзь дачынення

en: Range of child primitives count
be: Колькасць нашчадкаў

en: Range of parent primitives count
be: Дыяпазон колькасці бацькоўскіх прымітываў

en: Range of referencing relation count
be: Дыяпазон колькасці звязаных дачыненняў

en: Range of attached ways count
be: Дыяпазон колькасці далучаных ліній

en: Adjacent nodes
be: Прылеглыя кропкі

en: Select adjacent nodes
be: Вылучыць прылеглыя кропкі

en: Adjacent ways
be: Прылеглыя лініі

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
be: Будуць вылучаны сумежныя лініі, а кропкі выключаны з вылучэння.

en: All connected ways
be: Усе злучаныя лініі

en: Select all connected ways
be: Вылучыць усе злучаныя лініі

en: Intersecting ways
be: Перасякальныя лініі

en: Select intersecting ways
be: Вылучыць перасякальныя лініі

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
be: Калі ласка, абярыце лініі, каб знайсці прылеглыя і перасякалыя іх лініі!

en: All intersecting ways
be: Усе перасякальныя лініі

en: Select all intersecting ways
be: Вылучыць усе перасякальныя лініі

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
be: Калі ласка, вылучыце некалькі ліній для знаходжання злучаных ліній, і ліній, што з імі перасякаюцца!

en: Middle nodes
be: Прамежкавыя кропкі

en: Select middle nodes
be: Вылучыце прамежкавыя кропкі

en: Please select two nodes connected by way!
be: Калі ласка, вылучыце дзве кропкі, злучаныя лініяй!

en: Reached max recursion depth: {0}
be: Дасягнута максімальная глыбіня рэкурсіі: {0}

en: All inside [testing]
be: Усё ўсярэдзіне [тэставая версія]

en: Select all inside selected polygons
be: Вылучыць усё ўсярэдзіне абраных палігонаў

en: All inside
be: Усё унутры

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
be: Нічога не знойдзена. Абярыце некалькі замкнёных ліній або мультыпалігонаў, каб знайсці ўсе прымітывы ў іх!

en: Area boundary [testing]
be: Межы вобласці [тэставанне]

en: Select relation or all ways that forms area boundary
be: Выбар дачынення або ўсіх ліній, якія ўтвараюць межы палігона

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
be: Нічога не знойдзена. Выберыце лінію, якая з’яўляецца часткай якога-небудзь палігона, які складаецца са злучаных ліній

en: Select Highway
be: Вылучыць дарогу

en: Select highway for the name/ref given
be: Вылучыць дарогу з зададзенымі параметрамі name/ref

en: Please select one or two ways for this action
be: Для гэтага дзеяння вылучыце адну ці дзве лініі

en: Select last modified nodes
be: Нядаўна змененыя кропкі

en: Select last modified ways
be: Нядаўна змененыя лініі

en: Select Way Nodes
be: Кропкі лініі

en: Select all nodes of a selected way.
be: Выбар усіх кропак вылучанай лініі

en: Undo selection
be: Адмяніць вылучэнне

en: Reselect last added object or selection form history
be: Вылучыць зноў апошнія дададзеныя аб’екты ці вылучэнні з гісторыі

en: Unselect nodes
be: Зняць вылучэнне з кропак

en: Removes all nodes from selection
be: Прыбраць кропкі з вылучэння

en: Maxspeed consistency
be: Узгодненасць Maxspeed

en: Looks for short ways that have the same maxspeed on both sides
be: Шукае кароткія лініі з аднолькавай максімальнай хуткасцю абапал.

en: testing
be: праверка

en: Maxspeed has a blank spot with equal maxspeeds on either side
be: Максімальная хуткасць мае пустое месца з роўнымі максімальнымі хуткасцямі па абодва бакі

en: Way Download
be: Спампаваць лінію

en: Download map data on the end of selected way
be: Спампаваць дадзеныя карты, якія ляжаць на канцы вылучанае лініі

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
be: <html>Ні кропка на лініі, ні сама лінія з канцом, якія ляжаць за межамі<br>бягучае вобласці спампоўкі, не вылучаны.<br>Спачатку трэба вылучыць любую кропку, якая ляжыць на такой лініі.</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
be: <html>Не атрымалася знайсці ўнікальную кропку, каб пачаць спампоўку з яе.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
be: <html>Няма ліній, далучаных да кропкі «{0}». Адменена.</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
be: Дадзеныя модуля спампоўкі лініі няпоўныя. Раней далучаная лінія «{0}» не была выяўлена пасля спампоўкі з сервера

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
be: <html>Няма больш далучаных лініяў для спампоўкі з сервера.<br>Аднак быў знойдзены магчымы дублікат вылучанае кропкі.<br><br>Вылучана кропка: «{0}».<br>А магчымы яе дублікат: «{1}»<br>Вырабіць зліццё вылучанае кропкі з дублікатам і працягнуць спампоўку лініі з сервера?</html>

en: Merge duplicate node?
be: Аб’яднаць дублікаты кропак?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
be: <html>Няма больш далучаных ліній для спампоўкі з сервера.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
be: Кропка «{0}» гэта злучэнне больш за 2 перасякальных ліній.

en: Enter search expression here..
be: Увядзіце дадзеныя для пошуку тут..

en: Select waypoint to move map
be: Абраць шляхавы пункт для зрушэння карты

en: Waypoint search
be: Пошук шляхавых пунктаў

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
be: Пошук шляхавага пункта. Перасоўвае карту на шляхавы пункт і вылучае яе.

en: The Ultimate WMS Super-speed Turbo Challenge II
be: Канчатковы WMS Супер-хуткасць Турба выклік II

en: Go driving
be: Прыступіць да кіравання

en: Drive a race car on this layer
be: Весці гоначны аўтамабіль на гэтым пласце

en: Tunnel Start
be: Пачатак тунэля

en: Village/City
be: Горад/Сяло

en: Parking
be: Стаянка

en: Fuel Station
be: Запраўная станцыя

en: Shopping
be: Крама

en: WC
be: Туалет

en: Camping
be: Кемпінг

en: Test
be: Тэст
