josm - en to el translation catalogue (5541 entries)

en: About
el: Περί

en: Display the about screen.
el: Εμφάνιση του παραθύρου περί.

en: Help: {0}
el: Βοήθεια: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
el: Επεξεργαστής Java OpenStreetMap

en: Version {0}
el: Έκδοση {0}

en: Last change at {0}
el: Τελεταία αλλαγή στις {0}

en: Java Version {0}
el: Έκδοση Java {0}

en: Homepage
el: Αρχική σελίδα

en: Translations
el: Μεταφράσεις

en: Follow us on
el: Ακολουθήστε μας

en: Preferences are stored in {0}
el: Οι προτιμήσεις αποθηκεύονται σε {0}

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Readme
el: Διάβασέ με

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: Contribution
el: Συνεισφορά

en: License
el: Άδεια

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Installation Details
el: Λεπτομέρειες Εγκατάστασης

en: Translators
el: Μεταφραστές

en: About JOSM...
el: Περί του JOSM...

en: OK
el: Εντάξει

en: Report bug
el: Αναφορά σφάλματος

en: unset
el: μη ορισμένο

en: Open directory
el: Άνοιγμα καταλόγου

en: Failed to locate resource ''{0}''.
el: Αποτυχία εντοπισμού του πόρου ''{0}''.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
el: Αποτυχία φόρτωσης του πόρου ''{0}'', το σφάλμα είναι {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε τουλάχιστον έναν ήδη απεσταλμένο κόμβο, διαδρομή ή σχέση.

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Please select the target layer.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε το επιθυμητό επίπεδο.

en: Select target layer
el: Επιλέξτε το επιθυμητό επίπεδο

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
el: <html>Δεν υπάρχουν επίπεδα με τα οποία το πηγαίο επίπεδο<br>''{0}''<br>να μπορεί να συγχωνευθεί.</html>

en: No target layers
el: Δεν υπάρχουν επιθυμητά επίπεδα

en: Select
el: Επιλογή

en: History
el: Ιστορικό

en: Download and show the history of the selected objects
el: Λήψη και προβολή ιστορικού των επιλεγμένων αντικειμένων

en: Select WMS layers
el: Επιλέξτε επίπεδα WMS

en: Add layers
el: Προσθήκη επιπέδων

en: Invalid service URL.
el: Άκυρη υπηρεσία URL.

en: WMS Error
el: Σφάλμα WMS

en: Could not retrieve WMS layer list.
el: Αδυναμία ανάκτησης καταλόγου επιπέδων WMS.

en: Could not parse WMS layer list.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάλυση του καταλόγου επιπέδων WMS.

en: Could not parse WMTS layer list.
el: Αδυναμία ανάλυσης του καταλόγου επιπέδων WMTS.

en: WMTS Error
el: Σφάλμα WMTS

en: Error
el: Σφάλμα

en: Select image format for WMS layer
el: Επιλέξτε μορφή εικόνας για το επίπεδο WMS

en: Add Node...
el: Προσθήκη Κόμβου...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
el: Πρόσθεση κόμβου με εισαγωγή γ. μήκους  / γ. πλάτους ή ανατολικά / βόρεια.

en: Tools: {0}
el: Εργαλεία: {0}

en: Align Nodes in Circle
el: Στοίχιση κόμβων σε κύκλο

en: Move the selected nodes into a circle.
el: Μετακίνηση των επιλεγμένων κόμβων σε κύκλο.

en: Selection could not be used to align in circle.
el: Η επιλογή δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για στοίχιση κόμβων σε κύκλο

en: Nothing changed
el: Καμμία αλλαγή

en: Please select only one node as center.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μόνο έναν κόμβο ως κέντρο

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
el: Ένας ή περισσότεροι κόμβοι που εμπλέκονται σε αυτή τη πράξη είναι έξω από την περιοχή που κατεβάσατε.

en: Not enough nodes to calculate center.
el: Μη αρκετοί κόμβοι για να υπολογιστεί το κέντρο

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
el: Δεν υπολογίζεται το κέντρο του κύκλου για αυτή τη γεωμετρία

en: Align Nodes in Line
el: Στοίχιση Κόμβων σε γραμμή

en: Move the selected nodes in to a line.
el: Μετακίνηση των επιλεγμένων κόμβων σε ευθεία γραμμή.

en: Please select at least three nodes.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε τουλάχιστον τρεις κόμβους.

en: Can not align a polygon. Abort.
el: Αδυναμία στοίχισης πολυγώνου. Εγκατάλειψη.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
el: Η διασταύρωση τριών ή περισσότερων διαδρομών δεν μπορεί να επιλυθεί. Ματαίωση.

en: Two parallels ways found. Abort.
el: Βρέθηκαν δύο παράλληλες διαδρομές. Ματαίωση.

en: data
el: δεδομένα

en: layer
el: επίπεδο

en: selection
el: επιλογή

en: conflict
el: αντίκρουση

en: download
el: λήψη

en: problem
el: πρόβλημα

en: previous
el: προηγούμενο

en: next
el: επόμενο

en: Nothing selected to zoom to.
el: Δεν υπάρχουν επιλεγμένα για μεγέθυνση.

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Zoom to {0}
el: Μεγέθυνση στο {0}

en: Zoom the view to {0}.
el: Μεγέθυνση της προβολής στο {0}.

en: View: {0}
el: Προβολή: {0}

en: No conflicts to zoom to
el: Καμία αντίκρουση για μεγέθυνση στο

en: Changeset Manager
el: Διαχειριστής ομάδας αλλαγών

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
el: Ενναλαγή ορατότητας παραθύρου Διαχειριστή ομάδας αλλαγών

en: Close open changesets...
el: Ολοκλήρωση ανοικτών ομάδων αλλαγών

en: Close open changesets
el: Ολοκλήρωση ανοικτών ομάδων αλλαγών

en: File: {0}
el: Αρχείο: {0}

en: There are no open changesets
el: Δε υπάρχουν ανοιχτές ομάδες αλλαγών

en: No open changesets
el: Καμία ανοιχτή ομάδα αλλαγών

en: Downloading open changesets ...
el: Λήψη ανοιχτών ομάδων αλλαγών...

en: Combine Way
el: Συνένωση διαδρομής

en: Combine several ways into one.
el: Συνένωση διάφορων διαδρομών σε μια.

en: Change directions?
el: Αλλαγή κατευθύνσεων;

en: Reverse and Combine
el: Αντιστροφή και συνένωση

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
el: Οι διαδρομές δεν μπορούν να συνενωνθούν υπό τις υπάρχουσες κατευθύνσεις. Θέλετε να αντιστρέψετε μερικές από αυτές;

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
el: Αδυναμία συνένωσης διαδρομών<br>(Αδυναμία συγχώνευσης σε μία μοναδική σειρά κόμβων)

en: Reverse Ways
el: Αντιστροφή Διαδρομών

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
el[0]: Συνένωση {0} διαδρομής
el[1]: Συνενώσεις {0} διαδρομών

en: Please select at least two ways to combine.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε τουλάχιστον δυο διαδρομές για σύνδεση.

en: Combine ways refused<br>(A shared node is outside of the download area)
el: Συνένωση διαδρομών απορρίφθηκε<br>(Ένας χρησιμοποιούμενος κόμβος είναι εκτός ληφθήσας περιοχής)

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy selected objects to paste buffer.
el: Αντιγραφή επιλεγμένων αντικειμένων στο πρόχειρο.

en: Edit: {0}
el: Επεξεργασία: {0}

en: Please select something to copy.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε κάτι για αντιγραφή.

en: Copy Coordinates
el: Αντιγραφή συντεταγμένων

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
el: Αντιγραφή συντεταγμένων των επιλεγμένων κόμβων στο πρόχειρο.

en: Create Circle
el: Δημιουργία κύκλου

en: Create a circle from three selected nodes.
el: Δημιουργία κύκλου από τρεις επιλεγμένους κόμβους.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε ακριβώς δυο ή τρεις κόμβους ή μία διαδρομή με ακριβώς δυο ή τρεις κόμβους.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
el: Οι κόμβοι δεν είναι σε κύκλο. Απόρριψη.

en: Cannot add a node outside of the world.
el: Δεν μπορείτε να προσθέσετε κόμβο εκτός κόσμου.

en: Update multipolygon
el: Ενημέρωση πολλαπλού πολυγώνου

en: Create multipolygon
el: Δημιουργία πολυπολυγώνου

en: No data loaded.
el: Δε φορτώθηκαν δεδομένα.

en: You must select at least one way.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον μία διαδρομή.

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
el[0]: Εκτός-Διαδρομής στοιχείο απομακρύνθηκε από το πολυπολυγώνο
el[1]: Εκτός-Διαδρομής στοιχεία απομακρύνθηκαν από το πολυπολυγώνο

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete selected objects.
el: Διαγραφή επιλεγμένων αντικειμένων.

en: Delete confirmation
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
el: Πρόκειται να διαγράψετε κόμβους που άλλες παραπομπές δεν έχουν ακόμαμεταφορτώσει.<br>Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα επειδή άλλα αντικείμενα (μη ορατά) μπορεί να τα χρησιμοποιήτε.<br>Θέλετε πράγματι να τα διαγάψετε;

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
el: Πρόκειται να διαγράψετε ημιτελή αντικείμενα.<br>Αυτό θα προκαλέσει προβλήματα επειδή δεν βλέπετε το πραγματικό αντικείμενο.<br>Πραγματικά θέλετε να το διαγράψετε;

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
el[0]: Πρόκειται να διαγράψετε {0} σχέση: {1}<br/>Αυτή η κίνηση απαιτείται σπάνια και δεν μπορεί αναιρεθεί εύκολα μετά την αποστολή στο διακομιστή.<br/>Θέλετε πραγματικά να τη διαγράψετε?
el[1]: Πρόκειται να διαγράψετε {0} σχέσεις: {1}<br/>Αυτή η κίνηση απαιτείται σπάνια και δεν μπορεί αναιρεθεί εύκολα μετά την αποστολή στο διακομιστή.<br/>Θέλετε πραγματικά να τις διαγράψετε?

en: Delete relation?
el: Διαγραφή σχέσης?

en: Delete Layer
el: Διαγραφή επιπέδου

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
el: Διαγραφή του ενεργού επιπέδου. Δεν διαγράφει το συνδεμένο αρχείο.

en: Dialogs panel
el: Πίνακας διαλόγων

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
el: Εναλλαγή πίνακα διαλόγων, μεγιστοποίηση προβολής χάρτη

en: Distribute Nodes
el: Κατανομή Κόμβων

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
el: Κατανομή των επιλεγμένων κόμβων σε ίσες αποστάσεις κατά μήκος μιας γραμμής.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
el: Παράβλεψη {0} κόμβων με μηδενικές συντεταγμένες

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
el: Παρακαλούμε επιλέξτε:
    * Μία μη αυτοδιασταυρούμενη κατεύθυνση με το πολύ δύο από τους κόμβους της·
    * Τρεις κόμβους.

en: Download data
el: Λήψη δεδομένων

en: Download data...
el: Λήψη δεδομένων

en: Download map data from a server of your choice
el: Λήψη δεδομένων χάρτη από διακομιστή της επιλογής σας

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
el[0]: <html>ΑΥτή η ενέργεια απαιτεί {0} ξεχωριστό<br>αίτημα λήψης. Επιθυμείτε <br>να συνεχίσετε;</html>
el[1]: <html>ΑΥτή η ενέργεια απαιτεί {0} ξεχωριστά<br>αιτήματα λήψης. Επιθυμείτε <br>να συνεχίσετε;</html>

en:   adding {0} {1}
el:   προσθέτοντας {0} {1}

en: Calculating Download Area
el: Υπολογισμός Περιοχής Λήψης

en: Download along...
el: Λήψη κατά μήκος...

en: Download OSM data along the selected ways.
el: Λήψη δεδομένων OSM κατά μήκος των επιλεγμένων διαδρομών.

en: Download Along
el: Λήψη κατά Μήκος

en: Please select 1 or more ways to download along
el: Παρακαλώ επιλέξτε 1 ή περισσότερες διαδρομές για να γίνει λήψη κατά μήκος

en: Download from OSM along selected ways
el: Λήψη από το OSM κατά μήκος των επιλεγμένων διαδρομών

en: Download notes in current view
el: Λήψη σημειώσεων στην τρέχουσα προβολή

en: Download in current view
el: Λήψη στην τρέχουσα προβολή

en: Download map data from the OSM server in current view
el: Λήψη δεδομένων χάρτη από τον διακομιστή OSM στην τρέχουσα προβολή

en: Download object...
el: Λήψη αντικειμένου...

en: Download OSM object by ID
el: Λήψη αντικειμένου OSM κατά αναγνωριστικό

en: Download parent ways/relations...
el: Λήψη μητρικών διαδρομών/σχέσεων...

en: Download objects referring to one of the selected objects
el: Λήψη αντικειμένων που αναφέρονται σε ένα από τα επιλεγμένα αντικείμενα

en: Draw boundaries of downloaded data
el: Σχεδιασμός ορίων απο τα ληφθέντα δεδομένα

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση απόδοση φόντου σε περιοχές εκτός των ληφθέντων περιοχών

en: Duplicate
el: Αντιγραφή

en: Duplicate selection.
el: Αντιγραφή επιλογής.

en: Exit
el: Έξοδος

en: Exit the application.
el: Έξοδος από την εφαρμογή.

en: Expert Mode
el: Λειτουργία για Προχωρημένους

en: Enable/disable expert mode
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση της λειτουργίας για Προχωρημένους

en: Follow line
el: Ακολούθηση γραμμής

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
el: Συνέχιση σχεδίασης μιας γραμμής η οποία μοιράζεται κόμβους με κάποια άλλη γραμμή.

en: Follow
el: Ακολούθησε

en: Fullscreen view
el: Θέαση Πλήρους οθόνη

en: Toggle fullscreen view
el: Εναλλαγή προβολής πλήρους οθόνης

en: Export to GPX...
el: Εξαγωγή σε GPX...

en: Export the data to GPX file.
el: Εξαγωγή των δεδομένων σε αρχείο GPX.

en: Nothing to export. Get some data first.
el: Τίποτα προς εξαγωγή. Λάβετε κάποια δεδομένα πρώτα.

en: Export GPX file
el: Εξαγωγή αρχείου GPX

en: Help
el: Βοήθεια

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
el: Εμφάνιση πληροφοριών ιστορικού σχετικά με διαδρομές, κόμβους ή σχέσεις OSM.

en: Show history
el: Προβολή ιστορικού

en: History (web)
el: Ιστορικό (ιστός)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
el: Εμφάνιση πληροφοριών ιστορικού σχετικά με διαδρομές, κόμβους ή σχέσεις στον περιηγητή ιστού.

en: New offset
el: Νέα μετατόπιση

en: Adjust the position of this imagery layer
el: Προσαρμογή της θέσης αυτού του επιπέδου υπόβαθρου εικόνων

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
el: Ο σελιδοδείκτης μετατόπησης υπάρχει ήδη, Αντικατάσταση;

en: Adjust imagery offset
el: Προσαρμογή μετατόπησης υπόβαθρου εικόνων

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
el: Χρησιμοποίησε τα βέλη κατεύθυνσης ή σύρε το επίπεδο υπόβαθρου εικόνων με το ποντίκι για προσαρμογή της μετατόπισης του υπόβαθρου εικόνων .
    Μπορείς επίσης να εισάγεις μετατόπιση ανατολικά και βόρεια στις συντεταγμένες {0}.
    Αν θέλεις να αποθηκεύσεις τη μετατόπιση ως σελιδοδείκτη, δώσε ένα όνομα σελιδοδείκτη από κάτω

en: Offset:
el: Μετατόπιση:

en: Bookmark name:
el: Ονομα σελιδοδείκτη:

en: Advanced info
el: Προχωρημένες πληροφορίες

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
el: Εμφάνιση προχωρημένων πληροφοριών αντικειμένου σχετικά με κόμβους, διαδρομές, ή σχέσεις OSM.

en: Advanced info (web)
el: Προχωρημένες πληροφορίες (ιστός)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
el: Εμφάνιση πληροφοριών αντικειμένου σχετικά με κόμβους, διαδρομές, ή σχέσεις OSM στον περιηγητή ιστού.

en: Invert Selection
el: Αντιστροφή Επιλογής

en: Selection: {0}
el: Επιλογή: {0}

en: Join overlapping Areas
el: Ένωση αλληλεπικαλυπτόμενων Περιοχών

en: Joins areas that overlap each other
el: Ενώνει περιοχές που αλληλοκαλύπτονται

en: Please select at least one closed way that should be joined.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μία κλειστή διαδρομή η οποία θα ενωθεί.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
el: Μια από τις επιλεγμένες διαδρομές δεν είναι κλειστή συνεπώς δεν μπορεί να ενωθεί.

en: Join area confirmation
el: Επιβεβαίωση ένωσης περιοχής

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
el[0]: Η επιλεγμένη διαδρομή έχει κόμβους οι οποίοι μπορεί να έχουν αναφορές που δεν έχουν ακόμα ληφθεί.
el[1]: Οι επιλεγμένες διαδρομές έχει κόμβους οι οποίοι μπορεί να έχουν αναφορές που δεν έχουν ακόμα ληφθεί.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
el: Αυτό μπορεί να έχει επακόλουθο σβήσιμο κόμβων κατα λάθος.

en: Are you really sure to continue?
el: Σίγουρα να συνεχίσω;

en: Please abort if you are not sure
el: Παρακαλώ ακυρώστε αν δεν είστε σίγουροι

en: The selected area is incomplete. Continue?
el: Η επιλεγμένη περιοχή είναι ημιτελής. Συνέχεια;

en: No intersection found. Nothing was changed.
el: Δεν βρέθηκε διασταύρωση. Τίποτα δεν αλλάχθηκε.

en: Move tags from ways to relations
el: Μετακίνηση ετικετών απο τις διαδρομές στις σχέσεις

en: Removed duplicate nodes
el: Διπλότυποι κόμβοι που αφαιρέθηκαν

en: Removed now unreferrenced nodes
el: Απομάκρυνση άμεσα των χωρίς αναφορά κόμβων

en: Added node on all intersections
el: Προστέθηκε κόμβος σε όλες τις διασταυρώσεις

en: Keep older versions
el: Διατήρησε τις παλαιότερες εκδόσεις

en: Assemble new polygons
el: Συναρμολόγηση νέων πολυγώνων

en: Delete relations
el: Διαγραφή σχέσεων

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
el: Διαγραφή διαδρομών που δεν είναι μέρος ενός εσωτερικού πολύ-πολυγώνου

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
el: Κάποιοι δρόμοι ήταν τμήματα σχέσεων που έχουν τροποποιηθεί.<br>Παρακαλούμε, επιβεβαιώστε ότι δεν έγιναν σφάλματα.

en: Fix tag conflicts
el: Διόρθωση αντικρόυσεων ετικετών

en: Split ways into fragments
el: Διαχωρισμός διαδρομών σε κομάτια

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
el: Λυπάμαι, Δεν μπορώ να χειριστώ σχέσεις πολύ-πολυγώνων με πολλαπλές εξωτερικές διαδρομές.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
el: Δεν μπορεί να ενώσετε τις εσωτερικές και εξωτερικές διαδρομές ενός πολυ-πολύγωνου

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
el: Λυπάμαι, Δεν μπορώ να χειριστείτε διαδρομή που είναι εξωτερική σε πολλαπλές σχέσεις πολύ-πολυγώνων.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
el: Λυπάμαι, Δεν μπορώ να χειριστείτε διαδρομή που είναι και εσωτερική και εξωτερική σε σχέσεις πολύ-πολυγώνων.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
el: Λυπάμαι, Δεν μπορώ να χειριστώ διαδρομή που είναι εσωτερική σε σχέσεις πολύ-πολυγώνων.

en: Removed Element from Relations
el: Αφαιρέθηκε Στοιχείο από Σχέσεις

en: Remove tags from inner ways
el: Αφαίρεση ετικετών από τις εσωτερικές διαδρομές

en: Joined overlapping areas
el: Ενωμένες αλληλεπικαλυπτόμενες περιοχές

en: Join Node to Way
el: Ένωση κόμβου σε διαδρομή

en: Include a node into the nearest way segments
el: Συμπερίληψη ενός κόμβου στο κοντινότερο τμήμα διαδρομής

en: Move Node onto Way
el: Μετακίνηση κόμβου σε διαδρομή

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
el: Μετακινήστε τον κόμβο στα πλησιέστερα τμήματα δρόμου και συμπεριλάβετέ τον

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
el: Πολλαπλές στοχευμένες διαδρομές, δεν βρέθηκε κα΄νενα κοινό σημείο. Τίποτα δεν άλλαξε

en: No Shortcut
el: Καμμία συντόμευση

en: Jump to Position
el: Μεταπήδηση στη Θέση

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
el: Ανοίγει ένα διάλογο που επιτρέπει τη μεταπήδηση σε συγκεκριμένη θέση

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
el: Εισάγετε Γ.Πλάτος/Γ.Μήκος για μεταπήδησω στη τοποθεσία.

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
el: Μπορείτε επίσης

en: Enter a place name to search for
el: Εισάγετε μια τοποθεσία για αναζήτηση

en: Latitude
el: Γεωγραφικό πλάτος

en: Longitude
el: Γεωγραφικό μήκος

en: Zoom (in metres)
el: Μεγέθυνση (σε μέτρα)

en: Jump there
el: Μεταπήδηση εκεί

en: Jumping to: {0}
el: Μεταπηδώντας στο: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
el: Δεν μπορεί να αναλυθεί γ. πλάτος, γ. μήκος ή εστίαση, παρακαλώ ελέγξτε.

en: Unable to parse Lon/Lat
el: Αδύνατη η ανάλυση Γ.πλάτους/μήκους

en: Rectified Image...
el: Διορθωμένη εικόνα...

en: Download Rectified Images From Various Services
el: Λήψη Διορθωμένων Εικόνων από Διάφορες Υπηρεσίες

en: Imagery: {0}
el: Υπόβαθρο εικόνων: {0}

en: Custom WMS Link
el: Προσαρμοσμένος σύνδεσμος WMS

en: Supported Rectifier Services:
el: Υποστηριζόμενες υπηρεσίες διόρθωσης:

en: Visit Homepage
el: Επισκευθείτε την Κεντρική Σελίδα

en: WMS URL or Image ID:
el: Τοποθεσία WMS ή Αναγνωριστικό εικόνας:

en: Add Rectified Image
el: Προσθήκη διορθωμένης εικόνας

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
el: Δεν ήταν δυνατή η αντιστοίχηση του εισηγμένου συνδέσμου ή αναγνωριστικού με την επιλεγμένη υπηρεσία. Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά.

en: No valid WMS URL or id
el: Χωρίς έγκυρο URL WMS ή αναγνωριστικό

en: Merge layer
el: Συγχώνευση επιπέδου

en: Merge the current layer into another layer
el: Συγχώνευση τρέχοντος επιπέδου σε άλλο επίπεδο

en: Merging layers with different upload policies
el: Συγχώνευση επιπέδων με διαφορετικούς κανόνες αποστολής

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
el: Πρόκειται να συγχωνεύσετε δεδομένα μεταξύ των επιπέδων ''{0}'' και ''{1}''.<br /><br />Αυτά τα επίπεδα έχουν διαφορετικές πολιτικές αποστολής και δεν πρέπει να συγχωνευτούν ως έχουν.<br />Συγχώνευσή τους θα έχει ως αποτέλεσμα την επιβολή της αυστηρότερης πολιτικής (η αποστολή αποθαρρύνεται) στο ''{1}''.<br /><br /><b>Αυτός δεν είναι ο προτεινόμενος τρόπος συγχώνευσης αυτών των  δεδομένων</b>.<br />Αντίθετα θα πρέπει να ελέγξετε και να συγχωνεύσετε τα αντικείμενα ένα προς ένα χρησιμοποιώντας το ''<i>Συγχώνευση επιλογής</i>''.<br /><br />Είστε σίγουρος ότι θέλετε να συνεχιστεί;

en: Ignore this hint and merge anyway
el: Αγνοήστε τη συμβουλή και συγχωνεύστε

en: Merge Nodes
el: Συγχώνευση Κόμβων

en: Merge nodes into the oldest one.
el: Συγχώνευση κόμβων στον παλαιότερο.

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε τουλάχιστον δύο κόμβους για συγχώνευση ή έναν κόμβο που είναι κοντά σε έναν άλλο.

en: Abort Merging
el: Ακύρωση Συγχώνευσης

en: Click to abort merging nodes
el: Πιέστε για ακύρωση συγχώνευσης κόμβων

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
el: Δεν μπορούν να συγχωνευτούν οι κόμβοι: Θα πρέπει να διαγραφεί η διαδρομή {0} η οποία χρησιμοποιείται από το {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
el[0]: Συγχώνευση {0} κόμβου
el[1]: Συγχώνευση {0} κόμβων

en: Merge selection
el: Συγχώνευση επιλογής

en: Merge the currently selected objects into another layer
el: Συγχώνευση των επιλεγμένων αντικειμένων σε άλλο επίπεδο

en: Merging too many objects with different upload policies
el: Συγχώνευση πάρα πολλών αντικειμένων με διαφορετικούς κανόνες αποστολής

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
el: Πρόκειται να συγχωνεύσετε περισσότερα από 1 αντικείμενο μεταξύ των επιπέδων ''{0}'' και ''{1}''.<br /><br /><b>Αυτός δεν είναι ο προτεινόμενος τρόπος συγχώνευσης αυτών των  δεδομένων</b>.<br />Αντίθετα θα πρέπει να ελέγξετε και να συγχωνεύσετε τα αντικείμενα, <b>ένα προς ένα</b>.<br /><br />Είστε σίγουρος ότι θέλετε να συνεχιστεί;

en: Mirror
el: Αντικατοπτρίσμός

en: Mirror selected nodes and ways.
el: Αντικατοπτρίσμός επιλεγμένων κόμβων και διαδρομών.

en: Please select at least one node or way.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον ένα κόμβο ή δρόμο.

en: up
el: επάνω

en: left
el: αριστερά

en: right
el: δεξιά

en: down
el: κάτω

en: Move objects {0}
el: Μετακίνηση αντικειμένων {0}

en: Move {0}
el: Μετακίνηση {0}

en: Moves Objects {0}
el: Μετακινεί αντικείμενα {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
el: Δεν μπορείτε να μετακινήσετε αντικείμενα εκτός κόσμου.

en: Move Node...
el: Μετακίνηση Κόμβου...

en: Edit latitude and longitude of a node.
el: Επεξεργασία γ. πλάτους και γ. μήκους ενός κόμβου.

en: New Layer
el: Νέο Επίπεδο

en: Create a new map layer.
el: Δημιουργία ενός νέου επιπέδου χάρτη.

en: Open {0}
el: Άνοιγμα του {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
el[0]: Πρόκειται να ανοίξετε {0} παράθυρο πλοηγητή.<br>Αυτό μπορεί να και να διαταράξει την οθόνη σας με τα παράθυρα πλοήγησης<br>και να πάρει κάποιο χρόνο για να ολοκληρωθεί.
el[1]: Πρόκειται να ανοίξετε {0} παράθυρα πλοηγητή.<br>Αυτό μπορεί να και να διαταράξει την οθόνη σας με τα παράθυρα πλοήγησης<br>και να πάρει κάποιο χρόνο για να ολοκληρωθεί.

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
el[0]: Πατήστε για να συνεχίσετε και να ανοίξετε {0} περιηγητή
el[1]: Πατήστε για να συνεχίσετε και να ανοίξετε {0} περιηγητές

en: Click to abort launching external browsers
el: Πιέστε για να ακυρώσετε το άνοιγμα εξωτερικών

en: URL Files
el: Αρχεία διευθύνσεων

en: Open...
el: Άνοιγμα...

en: Open a file.
el: Άνοιγμα αρχείου.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
el: Αδυναμία εντοπισμού του αρχείου ''{0}''.

en: Opening files
el: Άνοιγμα αρχείων

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
el[0]: Το αρχείο {0} δεν μπορεί να ανοίξει με τον εισαγωγέα αρχείων "{1}".
el[1]: Τα αρχεία {0} δεν μπορούν να ανοίξουν με τον εισαγωγέα αρχείων "{1}".

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
el[0]: Δεν μπορώ να ανοίξω το αρχείο {0} επειδή το αρχείο δεν υπάρχει ή δεν είναι διαθέσιμος ο κατάλληλος εισαγωγέας αρχείου.
el[1]: Δεν μπορώ να ανοίξω τα αρχεία {0} επειδή τα αρχεία δεν υπάρχουν ή δεν είναι διαθέσιμος ο κατάλληλος εισαγωγέας αρχείου.

en: no importer
el: χωρίς εισαγωγέα

en: does not exist
el: δεν υπάρχει

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
el: <html>Αδυναμία ανοίγματος του καταλόγου ''{0}''.<br>Παρακαλώ επιλέξτε ένα αρχείο.</html>

en: Open file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
el[0]: Άνοιγμα {0} αρχείου...
el[1]: Άνοιγμα {0} αρχείων...

en: Opening file ''{0}'' ...
el: Άνοιγμα αρχείου ''{0}'' ...

en: Which tasks to perform?
el: Ποιες εργασίες να εκτελεστούν;

en: Ok
el: Εντάξει

en: Open Location...
el: Άνοιγμα Τοποθεσίας...

en: Open an URL.
el: Άνοιγμα URL.

en: Enter URL to download:
el: Εισάγετε URL προς λήψη:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
el: Εισάγετε ένα URL από όπου θα πρέπει να ληφθούν τα δεδομένα

en: Download as new layer
el: Λήψη σαν νέο επίπεδο

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
el: Επιλέξτε αν τα δεδομένα πρέπει να ληφθούν σε νέο επίπεδο

en: Zoom to downloaded data
el: Εστίαση στα μεταφορτωμένα δεδομένα

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
el: Επιλέξτε να εστιάσετε σε όλα τα νεομεταφορτωμένα δεδομένα.

en: Download Location
el: Προορισμός Λήψης

en: Download URL
el: Λήψη URL

en: Start downloading data
el: Έναρξη λήψης δεδομένων

en: Close dialog and cancel downloading
el: Κλείσιμο διαλόγου και ακύρωση λήψης

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
el: Αδυναμία ανοίγματος του URL ''{0}''<br>Οι παρακάτω μεταφορτωμένες εργασίες δέχονται τα εμφανιζόμενα μοτίβα  URL:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
el: <h3>Όταν ένας ή περισσότεροι δρόμοι επιλέγονται, το σχήμα προσαρμόζεται έτσι ώστε όλες οι γωνίες να είναι 90 ή 180 μοίρες.</h3>Μπορείτε να προσθέσετε δύο κόμβους στην επιλογή. Έπειτα, η κατεύθυνση ορίζεται από αυτούς τους δύο κόμβους αναφοράς. (Κατόπιν, μπορείτε να αναιρέσετε την κίνηση για συγκεκριμένους κόμβους:<br>Επιλέξτε τους και πατήστε τη συντόμευση για ορθογώνιση / αναίρεση. Η προεπιλογή είναι Shift-Q.)

en: Orthogonalize Shape
el: Ορθογωνισμός Σχήματος

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
el: Μετακίνηση κόμβων ώστε όλες οι γωνίες να είναι 90 ή 180 μοίρες

en: Orthogonalize Shape / Undo
el: Ορθογωνισμός Σχήματος / Αναίρεση

en: Undo orthogonalization for certain nodes
el: Αναίρεση ορθογωνισμού για ορισμένους κόμβους

en: Orthogonalize / Undo
el: Ορθογωνισμός / Αναίρεση

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
el: Ορθογωνισμός σχήματος / αναίρεσης<br>Παρακαλούμε επιλέξτε κόμβους που μετακινήθηκαν από την προηγούμενη ενέργεια ορθογωνισμού σχήματος!

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
el: <html>Χρησιμοποιείτε την προβολή EPSG:4326 που μπορεί να οδηγήσει<br>σε ανεπιθύμητα αποτελέσματα όταν γίνονται στοιχίσεις ορθογωνίων.<br>Αλλάξτε την προβολή σας για να απαλλαγείτε από αυτήν την προειδοποίηση.<br>Θέλετε να συνεχίσετε;</html>

en: Usage
el: Χρήση

en: Selection must consist only of ways and nodes.
el: Η επιλογή πρέπει να αποτελείται μόνο απο διαδρομές και κόμβους.

en: Orthogonalize
el: Ορθογωνισμός

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
el: <htm>Παρακαλούμε, εξασφαλίστε ότι όλες οι επιλεγμένες διαδρομές κατευθύνονται σε παρόμοια κατεύθυνση<br>ή ορθογωνίστε τες μία-μία.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
el: Παρακαλώ επιλέξτε διαδρομές με γωνίες που πλησιάζουν τις 90 ή τις 180 μοίρες.

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste contents of clipboard.
el: Επικόλληση περιεχομένων του πρόχειρου.

en: Paste at source position
el: Επικόλληση στη θέση προέλευσης

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
el: Επικόλληση περιεχομένων του προχείρου στη θέση από όπου αντιγράφτηκαν.

en: Paste Tags
el: Επικόλληση ετικετών

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
el: Εφαρμογή των ετικετών των περιεχομένων στο πρόχειρο σε όλα τα επιλεγμένα στοιχεία.

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Open a preferences dialog for global settings.
el: Άνοιγμα διαλόγου προτιμήσεων για καθολικές ρυθμίσεις.

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Purge...
el: Απαλοιφή...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
el: Αγνόηση των αντικειμένων χωρίς διαγραφή από τον διακομιστή κατά την αποστολή.

en: Purge
el: Απαλοιφή

en: Confirm Purging
el: Επιβεβαίωση Απαλοιφής

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
el: Αυτή η λειτουργία κάνει τον JOSM να αγνοεί τα επιλεγμένα αντικείμενα.<br> Θα αφαιρεθούν από το επίπεδο, αλλά <i>δεν</i> θα διαγραφούν από <br>τον διακομιστή κατά την αποστολή.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
el: Τα ακόλουθα εξαρτούμενα αντικείμενα θα απαλειφθούν<br> μαζί με τα επιλεγμένα αντικείμενα:

en: Add to selection
el: Προσθήκη στην επιλογή

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
el: Μερικά από τα αντικείμενα έχουν αλλαχτεί.<br>Προχωρήστε, αν αυτές οι αλλαγές πρόκειται να αναιρεθούν.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
el: Καθαρισμός μνήμης Αναίρεσης/Επαναφοράς

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Redo the last undone action.
el: Επαναφορά της τελευταίας αναίρεσης.

en: Redo ...
el: Επαναφορά ...

en: Redo {0}
el: Επαναφορά {0}

en: Rename layer
el: Μετονομασία επιπέδου

en: Also rename the file
el: Επιπλέον μετονομασία του αρχείου

en: Could not rename file ''{0}''
el: Αδυναμία μετονομασίας αρχείου ''{0}''

en: Reorders non-overlay imagery layers.
el: Αναδιάταξη των στρώματων των εικόνων χωρίς επικάλυψη.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
el: Κάντε μια αναφορά στον εντοπιστή σφαλμάτων JOSM

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Restart the application.
el: Επανεκκίνηση της εφαρμογής.

en: Click to restart later.
el: Πατήστε για επανεκκίνηση αργότερα.

en: Reverse way
el: Αντιστροφή διαδρομής

en: Reverse the direction of all selected ways.
el: Αντιστροφή κατεύθυνσης όλων των επιλεγμένων διαδρομών.

en: Please select at least one way.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μία διαδρομή.

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save the current data.
el: Αποθήκευση τρεχόντων δεδομένων.

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

en: No Exporter found! Nothing saved.
el: Δεν βρέθηκε εξαγωγέας! Δεν αποθηκεύτηκε τίποτα.

en: File exists. Overwrite?
el: Το αρχείο υπάρχει. Αντικατάσταση;

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
el: <html>Συνέβη σφάλμα κατά την αποθήκευση.<br>Το σφάλμα είναι:<br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
el: Αποθήκευση τρεχόντων δεδομένων σε νέο αρχείο.

en: Search Notes...
el: Αναζήτηση σημειώσεων...

en: Download notes from the note search API
el: Λήψη σημειώσεων από το API αναζήτησης σημειώσεων

en: Search the OSM API for notes containing words:
el: Αναζήτηση στο OSM API για σημειώσεις που περιέχουν λέξεις:

en: Search for notes
el: Αναζήτηση για σημειώσεις

en: You must enter a search term
el: Θα πρέπει να εισάγετε έναν όρο αναζήτησης

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
el: Επιλέξτε όλα τα απο-διαγραμμένα  αντικείμενα από το επίπεδο δεδομένων. Αυτό επιλέγει και τα ατελή αντικείμενα.

en: Non-branching way sequences
el: Σειρές διαδρομών χωρίς διακλάδωση

en: Select non-branching sequences of ways
el: Επιλέξτε σειρές χωρίς διακλάδωση διαδρομών

en: Load Session
el: Φόρτωση Συνεδρίας

en: Load a session from file.
el: Φόρτωση συνεδρίας από αρχείο.

en: Open session
el: Άνοιγμα συνεδρίας

en: Loading session ''{0}''
el: Γίνεται φόρτωση της συνεδρίας ''{0}''

en: Data Error
el: Σφάλμα Δεδομένων

en: IO Error
el: Σφάλμα Εισ/Εξ

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
el: <html>Το αρχείο συνεδρίας ''{0}'' δεν μπορεί να φορτωθεί.<br>Το σφάλμα είναι:<br>{1}</html>

en: Session file (archive) (*.joz)
el: Αρχείο συνεδρίας (*.joz)

en: Session file (*.jos)
el: Αρχείο συνεδρίας (*.jos)

en: Save Session
el: Αποθήκευση συνεδρίας

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
el: <html>Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου συνόδου ''{0}''.<br>Το σφάλμα είναι:<br>{1}</html>

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: Layers
el: Επίπεδα

en: No exporter for this layer
el: Δεν υπάρχει εξαγωγέας για αυτήν τη στρώση

en: Save Session As...
el: Αποθήκευση Συνεδρίας Ως...

en: Save the current session to a new file.
el: Αποθήκευση της τρέχουσας συνεδρίας σε ένα νέο αρχείο.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
el: Εμφάνιση αναφοράς κατάστασης με χρήσιμες πληροφορίες οι οποίες μπορούν να επισυναφθούν σε σφάλματα

en: Show Status Report
el: Προβολή Αναφοράς Κατάστασης

en: Status Report
el: Αναφορά Κατάστασης

en: Copy to clipboard and close
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο και κλείσιμο

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Simplify Way
el: Απλοποίηση διαδρομής

en: Delete unnecessary nodes from a way.
el: Διαγραφή μη απαραίτητων κόμβων από μια διαδρομή.

en: Please select at least one way to simplify.
el: Παρακαλώ επιλέξτε τουλάχιστον μια διαδρομή προς απλοποίηση.

en: Yes
el: Ναι

en: Simplify all selected ways
el: Απλοποίηση όλων των επιλεγμένων διαδρομών

en: Cancel operation
el: Ακύρωση λειτουργίας

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
el: Η επιλογή περιέχει {0} διαδρομές. Σίγουρα θέλετε να τις απλοποιήσετε όλες;

en: Simplify ways?
el: Απλοποίηση διαδρομών;

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
el[0]: Απλοποίηση {0} διαδρομής
el[1]: Απλοποίηση {0} διαδρομών

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
el[0]: Απλοποίηση διαδρομής (αφαίρεση {0} κόμβου)
el[1]: Απλοποίηση διαδρομής (αφαίρεση {0} κόμβων)

en: Split Way
el: Διαίρεση διαδρομής

en: Split a way at the selected node.
el: Διαίρεση διαδρομής στον επιλεγμένο κόμβο.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
el: Αδυναμία διαίρεσης, επειδή μια άλλη λειτουργία διαίρεσης εκτελείται ήδη

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
el: Η τρέχουσα επιλογή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διαχωρισμό - δεν έχει επιλεγεί κόμβος.

en: The selected nodes do not share the same way.
el: Οι επιλεγμένοι κόμβοι δεν είναι στην ίδια διαδρομή.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
el[0]: Ο επιλεγμένος κόμβος δεν είναι στη μέση κάποιας διαδρομής.
el[1]: Οι επιλεγμένοι κόμβοι δεν είναι στη μέση κάποιας διαδρομής.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
el[0]: Υπάρχουν περισσότερους από έναν δρόμο που χρησιμοποιεί τον κόμβο που επιλέξατε. Παρακαλώ επιλέξτε και τον δρόμο.
el[1]: Υπάρχουν περισσότερους από έναν δρόμο που χρησιμοποιεί τους κόμβους που επιλέξατε. Παρακαλώ επιλέξτε και τον δρόμο.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
el: Ποιο τμήμα διαδρομής πρέπει να ξαναχρησιμοποιήσει το ιστορικό του {0};

en: Segment {0}: {1}
el: Τμήμα {0}: {1}

en: Show preset search dialog
el: Εμφάνιση διαλόγου αναζήτησης προεπιλογών

en: Discourage upload
el: Αποθάρρυνση ανεβάσματος

en: UnGlue Ways
el: Αποσύνδεση Διαδρομών

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
el: Αναπαραγωγή κόμβων που χρησιμοποιούνται από πολλαπλές διαδρομές.

en: This node is not glued to anything else.
el: Αυτός ο κόμβος δεν είναι κολλημένος σε τίποτε άλλο.

en: None of these nodes are glued to anything else.
el: Κανείς από αυτούς τούς κόμβους δεν είναι κολλημένος σε τίποτε άλλο.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
el: Κανένας κόμβος της διαδρομής αυτής δεν είναι προσκολλημένος σε κάτι άλλο.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
el: Η τρέχουσα επιλογή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αποσύνδεση.

en: Select either:
el: Επιλέξτε οποιοδήποτε:

en: * One tagged node, or
el: * Ένας κόμβος με ετικέτα, ή

en: * One node that is used by more than one way, or
el: * Ένας κόμβος που χρησιμοποιείται από παραπάνω από έναν δρόμο, ή

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
el: * Ένας κόμβος ο οποίος χρησιμοποιείται από περισσότερες από μία διαδρομή  και σε μία από αυτές τις διαδρομές, ή

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
el: * Μία διαδρομή με έναν ή περισσότερους κόμβους που χρησιμοποιούνται με περισσότερες από μία διαδρομές, ή

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
el: * Ένας δρόμος και ένα ή περισσότερα από τους κόμβους του που χρησιμοποιούνται από περισσότερο από έναν δρόμο.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
el: Σημείωση: Εάν επιλεγεί μια διαδρομή, αυτή η διαδρομή λαμβάνει νέα αντίγραφα των
    ξεκολλημένων κόμβων και οι νέοι κόμβοι θα επιλεγούν. Αλλιώς, όλες οι διαδρομές
    θα πάρουν το δικό τους αντίγραφο και όλοι οι κόμβοι θα επιλεγούν.

en: Unglued Node
el: Αποσυνδεδεμένος Κόμβος

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
el[0]: Διπλότυπο στον {0} κόμβο
el[1]: Διπλότυπο στους {0} κόμβους

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
el[0]: Διπλός {0} κόμβος σε {1} κόμβους
el[1]: Διπλοί {0} κόμβοι σε {1} κόμβους

en: Unglue confirmation
el: Επιβεβαίωση αποκόλλησης

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
el: Πρόκειται να αποκολλήσετε ημιτελή αντικείμενα.<br>Αυτό μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα επειδή δεν βλέπετε το πραγματικό αντικείμενο.<br>Θέλετε πράγματι να κάνετε αποκόλληση?

en: Disconnect Node from Way
el: Αποσύνδεση κόμβου από διαδρομή

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
el: Αποσύνδεση κόμβων από τη διαδρομή που τώρα ανήκουν

en: Select at least one node to be disconnected.
el: Επιλέξτε τουλάχιστον έναν κόμβο προς αποσύνδεση.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
el[0]: Ο επιλεγμένος κόμβος δεν μπορεί να αποσυνδεθεί από κάπου.
el[1]: Οι επιλεγμένοι κόμβοι δεν μπορούν να αποσυνδεθούν από κάπου.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
el[0]: Η επηρεασμένη διαδρομή θα εξαφανιστεί μετά την αποσύνδεση του επιλεγμένου κόμβου.
el[1]: Η επηρεασμένη διαδρομή θα εξαφανιστεί μετά την αποσύνδεση των επιλεγμένων κόμβων.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
el: Κάποιοι άσχετοι κόμβοι έχουν αφαιρεθεί από την επιλογή

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo the last action.
el: Αναίρεση της τελευταίας ενέργειας.

en: Undo ...
el: Επαναφορά ...

en: Undo {0}
el: Επαναφορά {0}

en: Unselect All
el: Αποεπιλογή όλων

en: Unselect all objects.
el: Αποεπιλογή όλων των αντικειμένων.

en: Update data
el: Ανανέωση δεδομένων

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
el: Ανανεώνει τα αντικείμενα στο ενεργό επίπεδο από τον διακομιστή.

en: Update modified
el: Ενημέρωση αλλαγμένων

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
el: Ενημερώνει τα αλλαγμένα αντικείμενα απο τον διακομιστή (επανα-μεταφορτώνει τα δεδομένα)

en: No current dataset found
el: Δεν βρέθηκε κανένα τρέχον σύνολο δεδομένων

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
el: Δεν βρέθηκε κάποιο αντικείμενο με αναγνωριστικό {0} στην ισχύουσα ομάδα δεδομένων

en: Update selection
el: Ενημέρωση επιλογής

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
el: Ενημερώνει τα επιλεγμένα αντικείμενα από τον διακομιστή (επανα-μεταφορτώνει τα δεδομένα)

en: There are no selected objects to update.
el: Δεν υπάρχουν επιλεγμένα αντικείμενα προς ανανέωση.

en: Selection empty
el: Κενή επιλογή

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
el: Αποστολή όλων των αλλαγών του ενεργού επιπέδου στον διακομιστή OSM

en: Upload data
el: Αποστολή δεδομένων

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
el: <html>Τα δεδομένα προς αποστολή εμπλέκονται σε ανεπίλυτες συγκρούσεις του επιπέδου ''{0}''.<br>Πρέπει πρώτα να επιλυθούν.</html>

en: Upload discouraged
el: Η αποστολή αποθαρρύνεται

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
el: Πρόκειται να ανεβάσετε δεδομένα από τη στρώση ''{0}''.<br /><br />Η αποστολή δεδομένων από αυτή τη στρώση <b>αποθαρρύνεται έντονα</b>. Εάν συνεχίσετε,<br />μπορεί να απαιτηθεί ως συνέπεια να πρέπει να επαναφέρετε τις αλλαγές σας, ή να εξαναγκάσετε άλλους συντελεστές να το κάνουν.<br /><br /> Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Ignore this hint and upload anyway
el: Αγνόηση αυτής της συμβουλής και αποστολή

en: No changes to upload.
el: Δεν υπάρχουν αλλαγές προς αποστολή.

en: Nothing to upload. Get some data first.
el: Τίποτα για αποστολή. Κάντε λήψη δεδομένων πρώτα.

en: Upload note changes to server
el: Ανέβασμα αλλαγών σημείωσης στον διακομιστή

en: Upload notes
el: Αποστολή σημειώσεων

en: Uploading notes to server
el: Αποστολή σημειώσεων στον διακομιστή

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
el: Αποστολή όλων των αλλαγών της τρέχουσας επιλογής στον διακομιστή OSM.

en: Upload selection
el: Αποστολή επιλογής

en: Checking parents for deleted objects
el: Ελέγχονται τα γονικά για διαγραμμένα αντικείμενα

en: Reading parents of ''{0}''
el: Ανάγνωση γονικών του ''{0}''

en: Checking for deleted parents in the local dataset
el: Έλεγχος για διαγραμμένα γονικά στο τοπικό σύνολο δεδομένων

en: Validation
el: Επικύρωση

en: Performs the data validation
el: Πραγματοποιεί επικύρωση δεδομένων

en: Viewport Following
el: Παρακολούθηση παραθύρου προβολής

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
el: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση αυτόματης μετακίνησης της προβολής χάρτη στον τελευταίο τοποθετημένο κόμβο

en: Wireframe View
el: Προβολή σε Wireframe

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση σχεδίασης του χάρτη μόνο σαν wireframe

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom In (Keypad)
el: Μεγέθυνση (πλήκτρα)

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Zoom Out (Keypad)
el: Σμίκρυνση (πλήκτρα)

en: Zoom to
el: Μεγέθυνση στο

en: Zoom to the object the first selected member refers to
el: Εστίαση στο αντικείμενο στο οποίο αναφέρεται το πρώτο επιλεγμένο μέλος

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
el: Η εστίαση απενεργοποιήθηκε επειδή το επίπεδο αυτής της σχέσης δεν είναι ενεργό

en: Zooming disabled because there is no selected member
el: Η εστίαση απενεργοποιήθηκε επειδή δεν υπάρχει επιλεγμένο μέλος

en: Zoom to the first selected node
el: Εστίαση στον πρώτο επιλεγμένο κόμβο

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
el: Η εστίαση απενεργοποιήθηκε επειδή το επίπεδο αυτής της διαδρομής δεν είναι ενεργό

en: Zooming disabled because there is no selected node
el: Η εστίαση απενεργοποιήθηκε επειδή δεν υπάρχει επιλεγμένος κόμβος

[ctx: audio]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: audio]
en: Jump back.
el: Άλμα πίσω.

en: Audio: {0}
el: Ήχος: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
el: Πιο γρήγορα

[ctx: audio]
en: Faster Forward
el: Γρηγορότερα μπροστά

[ctx: audio]
en: Forward
el: Εμπρός

[ctx: audio]
en: Jump forward
el: Άλμα μπροστά

[ctx: audio]
en: Next Marker
el: Επόμενος δείκτης

[ctx: audio]
en: Play next marker.
el: Αναπαραγωγή επόμενου δείκτη.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/παύση

en: Play/pause audio.
el: Αναπαραγωγή/παύση ήχου.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
el: Προηγούμενος δείκτης

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
el: Αναπαραγωγή προηγούμενου δείκτη.

[ctx: audio]
en: Slower
el: Πιο αργά

[ctx: audio]
en: Slower Forward
el: Πιο αργά μπροστά

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
el[0]: <html>Πρόκειται να αντιστρέψετε τη διαδρομή ''{0}'',<br/> της οποίας η εννοιολογική σημασία της ετικέτας της ''{1}'' καθορίζεται από την κατεύθυνσή της.<br/>Θέλετε πραγματικά να αλλάξετε την κατεύθυνση της διαδρομής και συνεπώς την εννοιολογική σημασία της;</html>
el[1]: <html>Πρόκειται να αντιστρέψετε τη διαδρομή ''{0}'',<br/> της οποίας η εννοιολογική σημασία αυτών των ετικετών καθορίζεται από την κατεύθυνσή της:<br/>{1}Θέλετε πραγματικά να αλλάξετε την κατεύθυνση της διαδρομής και συνεπώς την εννοιολογική σημασία της;</html>

en: Reverse directional way.
el: Αντιστροφή κατευθυντήριας διαδρομής.

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
el: Κατά την αντιστροφή αυτής της διαδρομής, προτείνονται οι παρακάτω αλλαγές για να διατηρηθεί η συνοχή των δεδομένων.

en: Apply selected changes
el: Εφαρμογή επιλεγμένων αλλαγών

en: Do not apply changes
el: Να μην εφαρμοστούν οι αλλαγές

en: Please select which changes you want to apply.
el: Παρακαλούμε, επιλέξτε ποιες αλλαγές θέλετε να εφαρμόσετε.

en: Tags of
el: Ετικέτες των

en: Roles in relations referring to
el: Ρόλοι σε σχέσεις που αναφέροντε στο

en: Automatic tag correction
el: Αυτόματη διόρθωση ετικέτας

en: Downloading changeset content
el: Γίνεται λήψη περιεχομένου ομάδας αλλαγών

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
el: ({0}/{1}) Γίνεται λήψη ομάδας αλλαγών {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
el: ({0}/{1}) Γίνεται λήψη περιεχομένου για την ομάδα αλλαγών {2}...

en: Download changesets
el: Λήψη ομάδων αλλαγών

en: Querying and downloading changesets
el: Ερώτημα και κατέβασμα συνόλων αλλαγών

en: Determine user id for current user...
el: Καθορισμός αναγνωριστικού χρήστη για τον τρέχοντα χρήστη...

en: Query and download changesets ...
el: Ερώτημα και κατέβασμα συνόλων αλλαγών...

en: Errors during download
el: Σφάλματα κατα τη διάρκεια της λήψης

en: Download GPS
el: Κατέβασμα GPS

en: Downloading GPS data
el: Λήψη δεδομένων GPS

en: Downloaded GPX Data
el: Λήψη Δεδομένων GPX

en: Download OSM Notes
el: Λήψη σημειώσεων OSM

en: Downloading notes
el: Κατέβασμα σημειώσεων

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
el[0]: {0} σημείωση έχει μεταφορτωθεί.
el[1]: {0} σημειώσεις έχουν μεταφορτωθεί.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
el: Επειδή το όριο μεταφόρτωσης ήταν {0}, μπορεί να υπάρχουν περισσότερες σημειώσεις για κατέβασμα.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
el: Ζητήστε πιο μικρή περιοχή για να εξασφαλίσετε ότι όλες οι σημειώσεις έχουν μεταφορτωθεί.

en: More notes to download
el: Περισσότερες σημειώσεις για κατέβασμα

en: Download OSM Notes within Bounds
el: Λήψη σημειώσεων OSM μέσα στα όρια

en: Download OSM Note by ID
el: Κατέβασμα σημείωσης OSM κατά αναγνωριστικό

en: Download OSM Change
el: Κατέβασμα αλλαγής OSM

en: No data found in this area.
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα σε αυτή την περιοχή.

en: Download OSM
el: Λήψη OSM

en: Downloading data
el: Λήψη δεδομένων

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
el: Παράβλεψη εξαίρεσης επειδή η μεταφόρτωση έχει ακυρωθεί. Η εξαίρεση ήταν: {0}

en: OSM Server URL:
el: URL Διακομιστή OSM:

en: Command
el: Εντολή

en: Request details: {0}
el: Αίτηση λεπτομερειών: {0}

en: Download OSM URL
el: Κατέβασμα URL OSM

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
el[0]: Υπήρξε {0} διένεξη κατά τη διάρκεια της εισαγωγής.
el[1]: Υπήρξαν {0} διενέξεις κατά τη διάρκεια της εισαγωγής.

en: Conflict during download | Conflicts during download
el[0]: Σύγκρουση κατα την διάρκεια της λήψης
el[1]: Συγκρούσεις κατα την διάρκεια της λήψης

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
el: ({0}/{1}) Φόρτωση γονέων κόμβου {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
el: ({0}/{1}) Φόρτωση γονικών της διαδρομής {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
el: ({0}/{1}) Φόρτωση γονέων σχέσης {2}

en: Download session
el: Κατέβασμα συνόδου

en: Download {0} of {1} ({2} left)
el: Λήψη {0} από {1} (απομένουν {2})

en: Updating data
el: Ανανέωση δεδομένων

en: Check on the server
el: Έλεγχος στο διακομιστή

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
el: Κλικ για έλεγχο εάν αντικείμενα στο τοπικό σύνολο δεδομένων έχουν διαγραφεί στο διακομιστή

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Click to abort and to resume editing
el: Κλικ για ματαίωση και συνέχιση επεξεργασίας

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
el[0]: Υπάρχει {0} αντικείμενο στο τοπικό σύνολο δεδομένων που μπορεί να έχει διαγραφεί στο διακομιστή.<br>Αν προσπαθήσετε αργότερα να το διαγράψετε ή να το ενημερώσετε ο διακομιστής θα αναφέρει σύγκρουση.
el[1]: Υπάρχει {0} αντικείμενα στο τοπικό σύνολο δεδομένων που μπορεί να έχουν διαγραφεί στο διακομιστή.<br>Αν προσπαθήσετε αργότερα να τα διαγράψετε ή να τα ενημερώσετε ο διακομιστής θα αναφέρει σύγκρουση.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
el[0]: Κλικ <strong>{0}</strong> για έλεγχο της κατάστασης του αντικειμένου στο διακομιστή.
el[1]: Κλικ <strong>{0}</strong> για έλεγχο της κατάστασης των αντικειμένων στο διακομιστή.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
el: Κλικ <strong>{0}</strong> για αγνόηση.</html>

en: Deleted or moved objects
el: Διαγραμμένα ή μετακινημένα αντικείμενα

en: The following errors occurred during mass download: {0}
el: Τα παρακάτω σφάλματα προέκυψαν κατά τη διάρκεια μαζικής λήψης: {0}

en: Error during download
el: Σφάλμα κατα τη διάρκεια της λήψης

en: Add a new Note
el: Προσθήκη νέας Σημείωσης

en: Add note mode
el: Προσθήκη κατάστασης σημείωσης

en: Click the location where you wish to create a new note
el: Πατήστε στην τοποθεσία που θέλετε να προσθέσετε μια νέα σημείωση

en: Create a new note
el: Δημιουργία νέας σημείωσης

en: Create note
el: Δημιουργία σημείωσης

en: Enter a detailed comment to create a note
el: Εισαγωγή λεπτομερούς σχολίου για δημιουργία σημείωσης

en: You must enter a comment to create a new note
el: Πρέπει να εισάγετε ένα σχόλιο για να δημιουργήσετε μια νέα σημείωση

en: Delete Mode
el: Κατάσταση Διαγραφής

en: Delete nodes or ways.
el: Διαγραφή κόμβων ή διαδρομών.

en: Mode: {0}
el: Κατάσταση: {0}

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
el: Πάτημα για διαγραφή. Shift: διαγραφή τμήματος διαδρομής. Alt: να μην διαγράφονται αχρησιμοποίητοι κόμβοι κατά τη διαγραφή διαδρομής. Ctrl:  διαγραφή αναφερόμενων αντικειμένων.

en: draw angle snap
el: προσκόλληση γωνίας σχεδίασης

en: draw angle snap highlight
el: επισήμανση προσκόλλησης γωνίας σχεδίασης

en: helper line
el: βοηθητική γραμμή

en: Draw
el: Σχεδίαση

en: Draw nodes
el: Σχεδίαση κόμβων

en: Backspace in Add mode
el: Οπισθοδιαγραφή στην κατάσταση προσθήκης

en: Add node
el: Προσθήκη κόμβου

en: Add node into way
el: Πρόσθεση κόμβου σε διαδρομή

en: Connect existing way to node
el: Σύνδεση υπάρχουσας διαδρομής σε κόμβο

en: Add a new node to an existing way
el: Πρόσθεση νέου κόμβου σε υπάρχουσα διαδρομή

en: Add node into way and connect
el: Πρόσθεση κόμβου σε διαδρομή και σύνδεση

en: Create new node.
el: Δημιουργία νέου κόμβου.

en: Select node under cursor.
el: Επιλογή κόμβου στο σημείο του κέρσορα.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
el[0]: Εισαγωγή νέου κόμβου σε διαδρομή.
el[1]: Εισαγωγή νέου κόμβου σε {0} διαδρομές.

en: Start new way from last node.
el: Έναρξη νέας διαδρομής από τον τελευταίο κόμβο.

en: Continue way from last node.
el: Συνέχιση διαδρομής από τον τελευταίο κόμβο.

en: Angle snapping active.
el: Ενεργή η προσκόλληση γωνίας.

en: Finish drawing.
el: Τέλος σχεδιασμού.

en: Angle snapping
el: Προσκόλληση γωνίας

en: Switch angle snapping mode while drawing
el: Αλλαγή κατάστασης προσκόλλησης γωνίας κατά τη σχεδίαση

en: Toggle snapping by {0}
el: Εναλλαγή προσκόλλησης κατά {0}

en: Show helper geometry
el: Εμφάνιση γεωμετρικού βοηθού

en: Snap to node projections
el: Προσκόλληση σε προβολές κόμβων

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: FIX
el: ΔΙΟΡΘΩΣΗ

en: Dual alignment
el: Διπλή στοίχιση

en: Switch dual alignment mode while extruding
el: Αλλαγή κατάστασης διπλής στοίχισης  κατά την εξώθηση

en: Extrude
el: Εξώθηση

en: Create areas
el: Δημιουργία περιοχών

en: Extrude Dual alignment
el: Εξώθηση διπλής στοίχισης

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
el: Σύρτε ένα τμήμα διαδρομής για να κάνετε ένα ορθογώνιο. Ctrl-μεταφορά για μετακίνηση τμήματος κατά μήκος της κανονικής του, Alt-μεταφορά για δημιουργία νέου ορθογωνίου, διπλό πάτημα για προσθήκη νέου κόμβου.

en: Dual alignment active.
el: Ενεργή η διπλή στοίχιση.

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
el: Το κομμάτι συμπτύχθηκε λόγω της αντιστροφής κατεύθυνσης.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
el: Μετακίνηση τμήματος κατά μήκος του κανονικού του, κατόπιν απελευθέρωση του πλήκτρου ποντικιού.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
el: Μετακίνηση του κόμβου κατά μήκος ενός από τα τμήματά του, έπειτα απελευθέρωση του πλήκτρου ποντικιού.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
el: Σχεδιάστε ένα παραλληλόγραμο του επιθυμητού μεγέθους, και αφήστε το πλήκτρο του ποντικιού.

en: Extrude: main line
el: Εξώθηση: κύρια γραμμή

en: Extrude: helper line
el: Εξώθηση: βοηθητική γραμμή

en: Extrude Way
el: Εξώθηση διαδρομής

en: Improve Way Accuracy
el: Βελτίωση ακρίβειας διαδρομής

en: Improve Way Accuracy mode
el: Λειτουργία βελτίωσης ακρίβειας διαδρομής

en: improve way accuracy helper line
el: βελτίωση βοηθητικής γραμμής ακριβείας διαδρομής

en: Click on the way to start improving its shape.
el: Πατήστε στη διαδρομή για να αρχίσετε τη βελτίωση του σχήματος της.

en: Select a way that you want to make more accurate.
el: Επιλέξτε μια διαδρομή την οποία θέλετε να βελτιώσετε την ακρίβειά της.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
el: Πατήστε για να προσθέσετε νέο κόμβο. Απελευθερώστε το Ctrl για να μετακινήσετε υφιστάμενους κόμβους ή κρατήστε πατημένο το Alt για να διαγράψετε.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
el: Πατήστε για να διαγράψετε τον επισημασμένο κόμβο. Απελευθερώστε το Alt για να μετακινήσετε υφιστάμενους κόμβους και κρατήστε πατημένο το Ctrl για να προσθέσετε νέους κόμβους.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
el: Πατήστε για να μετακινήσετε τον επισημασμένο κόμβο. Κρατήστε πατημένο το Ctrl για να προσθέσετε νέους κόμβους, ή Alt για διαγραφή.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
el[0]: Προσθήκη νέου κόμβου στη διαδρομή
el[1]: Προσθήκη νέου κόμβου στις {0} διαδρομές

en: Cannot delete node that has tags
el: Δεν μπορεί να διαγραφεί κόμβος ο οποίος έχει ετικέτες

en: make parallel helper line
el: κατασκευή παράλληλης βοηθητικής γραμμής

en: Parallel
el: Παράλληλο

en: Make parallel copies of ways
el: Δημιουργία παράλληλων αντιγράφων διαδρομών

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
el: Επιλέξτε διαδρομές στην κατάσταση επιλογής. Σύρτε τις επιλεγμένες διαδρομές ή μια μοναδική διαδρομή για να δημιουργήσετε ένα παράλληλο αντίγραφο (το Alt εναλλάσσει τη διατήρηση ετικέτας)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
el: Κρατήστε πατημένο το Ctrl για εναλλαγή προσκόλλησης

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
el: Ενέργεια παράλληλης διαδρομής (ParallelWayAction)
    Οι επιλεγμένες διαδρομές πρέπει να σχηματίζουν μια απλή διαδρομή χωρίς διακλαδώσεις

en: Drag play head
el: Σύρσιμο κεφαλής αναπαραγωγής

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
el: Μεταφορά της κεφαλής αναπαραγωγής και απελευθέρωση κοντά στο ίχνος για αναπαραγωγή ήχου από εκεί· SHIFT+απελευθέρωση για συγχρονισμό του ήχου σε αυτό το σημείο.

en: Select, move, scale and rotate objects
el: Επιλογή, μετακίνηση, κλίμακα και περιστροφή αντικειμένων

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
el: Είσαστε βέβαιοι ότι θέλετε να μετακινήσετε στοιχεία με προσαρτημένες διαδρομές που κρύβονται από φίλτρα;

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
el[0]: Μετακινήσατε περισσότερα από {0} στοιχείο. Η μετακίνηση μεγάλου αριθμού στοιχείων είναι συχνά ένα σφάλμα.
    Να μετακινηθούν πραγματικά;
el[1]: Μετακινήσατε περισσότερα από {0} στοιχεία. Η μετακίνηση μεγάλου αριθμού στοιχείων είναι συχνά ένα σφάλμα.
    Να μετακινηθούν πραγματικά;

en: Move elements
el: Μετακίνηση στοιχείων

en: Move them
el: Μετακινησέ τα

en: Undo move
el: Αναίρεση μετακίνησης

en: Release the mouse button to stop moving.
el: Αφήστε το κουμπί του ποντικιού για να σταματήσει η μετακίνηση.

en: Release the mouse button to stop rotating.
el: Αφήστε το πλήκτρο του ποντικιού για να σταματήσετε την περιστροφή.

en: Release the mouse button to stop scaling.
el: Άφησε το κουμπί του ποντικιού για να σταματήσει η κλιμάκωση.

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
el[0]: Πρόσθεση και μετακίνηση ενός εικονικού νέου κόμβου στη διαδρομή
el[1]: Πρόσθεση και μετακίνηση ενός εικονικού νέου κόμβου σε {0} διαδρομές

en: Lasso Mode
el: Λειτουργία λάσο

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
el: Λειτουργία επιλογής λάσο: επιλέξτε αντικείμενα ανάμεσα σε χειροκίνητα σχεδιασμένη περιοχή

en: User:
el: Χρήστης:

en: Zoom and move map
el: Μεγέθυνση και μετακίνηση χάρτη

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
el: Κάντε ζουμ σέρνοντας ή πατώντας Ctrl+. ή Ctrl+, μετακινήστε πατώντας Ctrl+πάνω, κάτω, αριστερά, δεξιά ή με το δεξί πλήκτρο του ποντικιού

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
el: Προσθήκη όλων των επιλεγμένων αντικειμένων μετά το τελευταίο μέλος

en: Add selection to relation
el: Προσθήκη της επιλογής σε σχέση

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
el: {0}προσθήκες επιλογής στη σχέση{1}: Επιβεβαίωση κάθε μιάς σχέσης για αποφυγή ζημιάς!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
el[0]: Προσθήκη της επιλογής σε {0}  σχέση
el[1]: Προσθήκη της επιλογής σε {0} σχέσεις

en: Delete the selected relation
el: Διαγραφή της επιλεγμένης σχέσης

en: Download all members of the selected relations
el: Λήψη όλων των μελών των επιλεγμένων σχέσεων

en: Download members
el: Λήψη μελών

en: Download incomplete members of selected relations
el: Λήψη των ημιτελών μελών των επιλεγμένων συσχετίσεων

en: Download incomplete members
el: Λήψη των ημιτελών μελών

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
el: Δημιουργία αντιγράφου αυτής της σχέσης και άνοιγμα σε άλλο παράθυρο επεξεργαστή

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Call relation editor for selected relation
el: Κλήση του επεξεργαστή σχέσης για την επιλεγμένη σχέση

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
el[0]: Πρόκειται να ανοίξετε <b>{0}</b> διαφορετικό επεξεργαστή σχέσεων ταυτόχρονα.<br/>Θέλετε να συνεχίσετε;
el[1]: Πρόκειται να ανοίξετε <b>{0}</b> διαφορετικούς επεξεργαστές σχέσεων ταυτόχρονα.<br/>Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Confirmation
el: Επιβεβαίωση

en: Export GPX file starting from first member
el: Εξαγωγή αρχείου GPX ξεκινώντας από το πρώτο μέλος

en: Export GPX file starting from last member
el: Εξαγωγή αρχείου GPX ξεκινώντας από το τελευταίο μέλος

en: Convert to GPX layer starting from first member
el: Μετατροπή σε στρώση GPX ξεκινώντας από το πρώτο μέλος

en: Convert to GPX layer starting from last member
el: Μετατροπή σε στρώση GPX ξεκινώντας από το τελευταίο μέλος

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
el: Ισοπέδωση αυτής της σχέσης σε ένα μοναδικό ίχνος gpx επαναλαμβανόμενα, ξεκινώντας από το πρώτο μέλος, συνεχίζοντας διαδοχικά προς το τελευταίο.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
el: Ισοπέδωση αυτής της σχέσης σε ένα μοναδικό ίχνος gpx επαναλαμβανόμενα, ξεκινώντας με το τελευταίο μέλος, συνεχίζοντας διαδοχικά προς το πρώτο.

en: Selected Relations
el: Επιλεγμένες σχέσεις

en: List of recent relations
el: Κατάλογος προσφάτων σχέσεων

en: Open recent relation
el: Άνοιγμα πρόσφατης σχέσης

en: Relation Editor: {0}
el: Επεξεργαστής σχέσεων: {0}

en: Select in relation list
el: Επιλογή στη λίστα συσχετίσεων

en: Select relation in relation list.
el: Επιλογή συσχέτισης στη λίστα συσχετίσεων.

en: Add the members of all selected relations to current selection
el: Προσθήκη των μελών όλων των επιλεγμένων σχέσεων στην τρέχουσα σχέση

en: Select the members of all selected relations
el: Επιλογή των μελών όλων των επιλεγμένων σχέσεων

en: Select members (add)
el: Επιλογή μελών (προσθήκη)

en: Select members
el: Επιλογή μελών

en: Add the selected relations to the current selection
el: Προσθήκη των επιλεγμένων σχέσεων στην τρέχουσα επιλογή

en: Set the current selection to the list of selected relations
el: Ορισμός της τρέχουσας επιλογής στον κατάλογο των επιλεγμένων σχέσεων

en: Select relation (add)
el: Επιλογή συσχέτισης (προσθήκη)

en: Select relation
el: Επιλογή σχέσης

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Search for objects
el: Αναζήτηση για αντικείμενα

en: No match found for ''{0}''
el: Δεν βρέθηκε αποτέλεσμα για ''{0}''

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
el: Τίποτα δεν προστέθηκε στην επιλογή ψάχνοντας για "{0}"

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
el: Τίποτα δεν αφαιρέθηκε από την επιλογή ψάχνοντας για "{0}"

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
el: Δεν βρέθηκε τίποτα στην επιλογή ψάχνοντας για "{0}"

en: Found {0} matches
el: Βρέθηκαν {0} αποτελέσματα

en: Searching
el: Αναζήτηση

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
el[0]: Αναζήτηση σε {0} αντικείμενο
el[1]: Αναζήτηση σε {0} αντικείμενα

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
el: Αυτόματη περικοπή τιμής ετικέτας ''{0}'' σε διαγραμμένο αντικείμενο {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
el: Το μήκος της τιμής για την ετικέτα ''{0}'' στο αντικείμενο {1} υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο μήκος {2}. Το μήκος των τιμών είναι {3}.

en: Precondition violation
el: Παραβίαση προϋπόθεσης

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
el: {0} κόμβοι στη διαδρομή {1} ξεπερνούν τον μέγιστο αριθμό κόμβων {2}

en: API Capabilities Violation
el: Παραβίαση Δυνατοτήτων API

en: Removed obsolete tags
el: Αφαιρέθηκαν οι καταργημένες ετικέτες

en: Fix deprecated tags
el: Επισκευή παρωχημένων ετικετών

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
el: <html>{0} σχέσεις δομούν έναν κύκλο επειδή αναφέρονται μεταξύ τους.<br>Το JOSM δεν μπορεί να τις ανεβάσει. Παρακαλούμε, επεξεργαστείτε τις σχέσεις και αφαιρέστε την κυκλική εξάρτηση.</html>

en: Relation ...
el: Σχέση ...

en: ... refers to relation
el: ...αναφέρεται στη σχέση

en: Cycling dependencies
el: Κυκλικές εξαρτήσεις

en: Uploading modified notes
el: Ανέβασμα των τροποποιημένων σημειώσεων

en: Note {0} failed: {1}
el: Η σημείωση {0} απέτυχε: {1}

en: Notes failed to upload
el: Αποτυχία αποστολής των σημειώσεων

en: Errors
el: Σφάλματα

en: Usually this should be fixed.
el: Συνήθως αυτά πρέπει να διορθώνονται.

en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

en: Fix these when possible.
el: Διορθώστετα όταν αυτό είναι δυνατόν.

en: Other
el: Άλλο

en: Suspicious data found. Upload anyway?
el: Βρέθηκαν ύποπτα δεδομένα. Αποστολή έτσι και αλλιώς;

en: Continue upload
el: Συνέχιση αποστολής

en: Add node {0}
el: Πρόσθεση κόμβου {0}

en: Add way {0}
el: Πρόσθεση διαδρομής {0}

en: Add relation {0}
el: Πρόσθεση σχέσης {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
el[0]: Προστέθηκε {0} αντικείμενο
el[1]: Προστέθηκαν {0} αντικείμενα

en: New way {0} has 0 nodes
el: Η νέα διαδρομή {0} έχει 0 κόμβους

en: Change node {0}
el: Αλλαγή κόμβου {0}

en: Change way {0}
el: Αλλαγή διαδρομής {0}

en: Change relation {0}
el: Αλαγή σχέσης {0}

en: Change nodes of {0}
el: Αλλαγή κόμβων του {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
el: Αφαίρεση "{0}" για τον κόμβο ''{1}''

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
el: Αφαίρεση "{0}" για τη διαδρομή "{1}"

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
el: Αφαίρεση "{0}" για τη σχέση ''{1}''

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
el: Καθορισμός {0}={1} για τον κόμβο ''{2}''

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
el: Καθορισμός {0}={1} για τη διαδρομή ''{2}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
el: Καθορισμός {0}={1} για τη σχέση ''{2}''

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
el[0]: Αφαίρεση "{0}" για {1} αντικείμενο
el[1]: Αφαίρεση "{0}" για {1} αντικείμενα

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
el[0]: Ορισμός {0}={1} για {2} αντικείμενο
el[1]: Ορισμός {0}={1} για {2} αντικείμενα

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
el[0]: Διαγραφή {0} ετικετών για {1} αντικείμενο
el[1]: Διαγραφή {0} ετικετών για {1} αντικείμενα

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
el[0]: Ορισμός {0} ετικετών για {1} αντικείμενο
el[1]: Ορισμός {0} ετικετών για {1} αντικείμενα

en: Replace "{0}" by "{1}" for
el: Αντικατάσταση "{0}" με "{1}" για

en: object | objects
el[0]: αντικείμενο
el[1]: αντικείμενα

en: Change relation member role for {0} {1}
el: Αλλαγή ρόλου μέλους σχέσης για {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
el: Διεγραμμένα ''{0}''

en: At least one object to delete required, got empty collection
el: Απαιτείται η διαγραφή τουλάχιστον ενός αντικειμένου, ελήφθη κενή συλλογή

en: Delete node {0}
el: Διαγραφή κόμβου {0}

en: Delete way {0}
el: Διαγραφή διαδρομής {0}

en: Delete relation {0}
el: Διαγραφή σχέσης {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
el[0]: Διαγραφή {0} αντικειμένου
el[1]: Διαγραφή {0} αντικειμένων

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
el[0]: Διαγραφή {0} κόμβου
el[1]: Διαγραφή {0} κόμβων

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
el[0]: Διαγραφή {0} διαδρομής
el[1]: Διαγραφή {0} διαδρομών

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
el[0]: Διαγραφή {0} σχέσης
el[1]: Διαγραφή {0} σχέσεων

en: Move {0} node | Move {0} nodes
el[0]: Μετακίνηση {0} κόμβου
el[1]: Μετακίνηση {0} κόμβων

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
el[0]: Απαλοιφή {0} αντικειμένου
el[1]: Απαλοιφή {0} αντικειμένων

en: Removed nodes from {0}
el: Αφαίρεση κόμβων από {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
el[0]: Περιστροφή {0} κόμβου
el[1]: Περιστροφή {0} κόμβων

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
el[0]: Κλιμάκωση {0} κόμβου
el[1]: Κλιμάκωση {0} κόμβων

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
el[0]: Επιλέχτηκε {0} αντικείμενο
el[1]: Επιλέχτηκαν {0} αντικείμενα

en: Sequence: {0}
el: Σειρά: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
el: Πρέπει να επιλέξετε δυο ή περισότερους κόμβους για να διαιρέσετε μια κυκλική διαδρομή.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
el: Η διαδρομή δεν μπορεί να διαιρεθεί στους επιλεγμένους κόμβους. (Σημ: Επιλέξτε κόμβους στη μέση της διαδρομής.)

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
el: Ένας ρόλος βασισμένος σε σχέση μέλους αντιγράφηκε σε όλες τις νέες διαδρομές.<br>Θα πρέπει να το επιβεβαιώσετε και να το διορθώσετε, εάν χρειάζεται.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
el: Ένα μέλος σχέσης αντιγράφηκε σε όλες τις νέες διαδρομές.<br>Θα πρέπει να το επιβεβαιώσετε και να το διορθώσετε, εάν χρειάζεται.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
el[0]: Διαίρεση διαδρομής {0} σε {1} μέρος
el[1]: Διαίρεση διαδρομής {0} σε {1} μέρη

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
el[0]: Μετασχηματισμός {0} κόμβου
el[1]: Μετασχηματισμός {0} κόμβων

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
el: <html>Το επίπεδο ''{0}'' ήδη έχει σύγκρουση για το αντικείμενο<br>''{1}''.<br>Αυτή η σύγκρουση δεν μπορεί να προστεθεί.</html>

en: Double conflict
el: Διπλή σύγκρουση

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
el: Το επίπεδο "{0}" δεν υπάρχει πλέον. Δεν μπορεί να αφαιρεθεί η σύγκρουση για το αντικείμενο ''{1}''.

en: Add conflict for ''{0}''
el: Προσθήκη σύγκρουσης για ''{0}''

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
el: Αδύνατη η αναίρεση της εντολής ''{0}'' γιατί το επίπεδο ''{1}'' δεν υφίσταται πια

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
el: Επίλυση συγκρούσεων συντεταγμένων στο {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
el: Αδυναμία επίλυσης ανεπίλυτης διένεξης.

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
el: Επίλυση διενέξεων σε διαγραμμένη κατάσταση στο {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
el: Επισήμανση ως ''τροποποιημένο'' για τον κόμβο {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
el: Επισήμανση ως ''τροποποιημένο'' για τη διαδρομή {0}

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
el: Επισήμανση ως ''τροποποιημένο'' για τη σχέση {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
el: Επίλυση συγκρούσεων στη λίστα μελών της σχέσης {0}

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
el[0]: Επίλυση {0} σύγκρουσης ετικετών στον κόμβο {1}
el[1]: Επίλυσης {0} συγκρούσεων ετικετών στον κόμβο {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
el[0]: Επίλυση {0} σύγκρουσης ετικετών στην διαδρομή {1}
el[1]: Επίλυση {0} συγκρούσεων ετικετών στην διαδρομή {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
el[0]: Επίλυση {0} σύγκρουσης ετικετών στην σχέση {1}
el[1]: Επίλυση {0} συγκρούσεων ετικετών στην σχέση {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
el: Επίλυση σύγκρουσης έκδοσης για τον κόμβο {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
el: Επίλυση σύγκρουσης έκδοσης για τη διαδρομή {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
el: Επίλυση σύγκρουσης έκδοσης για τη σχέση {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
el: Επίλυση συγκρούσεων στη λίστα κόμβων της διαδρομής {0}

en: Main dataset does not include node {0}
el: Η κύρια συλλογή δεδομένων δεν περιέχει τον κόμβο {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
el: Μη αποδεκτή τιμή Γ/Πλάτους "{0}"

en: Illegal longitude value ''{0}''
el: Μη αποδεκτή τιμή Γ/Μήκους "{0}"

en: Unable to set file non-readable {0}
el: Αδυναμία ορισμού μη αναγνώσιμου αρχείου {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
el: Αδυναμία ορισμού μη εγγράψιμου αρχείου {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
el: Αδυναμία ορισμού μη εκτελέσιμου αρχείου {0}

en: Unable to set file readable {0}
el: Αδυναμία ορισμού αναγνώσιμου αρχείου {0}

en: Unable to set file writable {0}
el: Αδυναμία ορισμού εγγράψιμου αρχείου {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
el: Αποτυχία αρχικοποίησης προτιμήσεων. Ο κατάλογος προτιμήσεων "{0}" δεν είναι κατάλογος.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
el: <html>Αποτυχία αρχικοποίησης προτιμήσεων.<br>Ο κατάλογος προτιμήσεων ''{0}'' δεν είναι κατάλογος.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
el: Αποτυχία αρχικοποίησης προτιμήσεων. Αποτυχία δημιουργίας ελλείποντος καταλόγου προτιμήσεων: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
el: <html>Αποτυχία αρχικοποίησης προτιμήσεων.<br>Αποτυχία δημιουργίας του ελλείποντος καταλόγου προτιμήσεων: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
el: Λείπει το αρχείο προτιμήσεων "{0}". Δημιουργία προεπιλεγμένου καταλόγου προτιμήσεων.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
el: Αντικατάσταση υφιστάμενου αρχείου προτιμήσεων "{0}" με προεπιλεγμένο αρχείο προτιμήσεων.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
el: <html>Αποτυχία αρχικοποίησης προτιμήσεων.<br>Αποτυχία επαναφοράς αρχείου προτιμήσεων στην προεπιλογή: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
el: Αποτυχία φόρτωσης προεπιλογών αρχείου κρυφής μνήμης: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
el: Αποτυχία διαγραφής ελαττωματικών προεπιλογών αρχείου κρυφής μνήμης: {0}

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
el: Αποτυχία αρχικοποίησης προτιμήσεων.Αποτυχία επαναφοράς αρχείου προτιμήσεων στην προεπιλογή: {0}

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
el: Αποτυχία παραμονής προτιμήσεων στο "{0}"

en: Failed to save default preferences.
el: Αποτυχία αποθήκευσης προεπιλεγμένων προτιμήσεων.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
el: <html>Το αρχείο ρυθμίσεων ζητά να προσαρτήσει τις προτιμήσεις στο <b>{0}</b>,<br/> αλλά η προεπιλεγμένη τιμή του είναι άγνωστη αυτήν τη στιγμή.<br/> Παρακαλούμε, ενεργοποιήστε την αντίστοιχη λειτουργία χειροκίνητα και ξαναδοκιμάστε την εισαγωγή.

en: Metric
el: Μετρικό

en: Chinese
el: Κινέζικο

en: Imperial
el: Βρετανικό (Imperial)

en: Nautical Mile
el: Ναυτικό μίλι

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
el: Αναμενόταν μη κενή τιμή για την παράμετρο "{0}'', ελήφθη ''{1}''

en: UNKNOWN
el: ΆΓΝΩΣΤΟ

en: Error reading revision info from revision file: {0}
el: Σφάλμα ανάγνωσης πληροφοριών αναθεώρησης από το αρχείο αναθεώρησης: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
el: Μη αναμενόμενος αριθμός έκδοσης JOSM στο αρχείο αναθεώρησης, η τιμή είναι "{0}"

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
el: Το αρχείο αναθεώρησης ''/REVISION'' λείπει.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
el: Καταχωρήθηκε ήδη σύγκρουση για το βασικό ''{0}''.

[ctx: compass]
en: S
el: Ν

[ctx: compass]
en: N
el: Β

[ctx: compass]
en: W
el: Δ

[ctx: compass]
en: E
el: Α

en: deg° min'' sec"
el: μοι° λεπ'' δευ"

en: Decimal Degrees
el: Δεκαδικές Μοίρες

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
el: Αδυναμία ανάλυσης ως τιμή συντεταγμένης: ''{0}''

en: deg° min'' (Nautical)
el: μοι° λεπ'' (Ναυτικά)

en: Projected Coordinates
el: Προβεβλημένες Συντεταγμένες

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση μετατόπισης.
    Αναμενόταν μορφή: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση ζώνης χρόνου.
    Αναμενόταν μορφή: {0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
el: {0} εικόνες έχουν καθορισμένο tileMatrixSet (σύνολο πινάκων πλακιδίων) στο: {1}

en: Aerial or satellite photo
el: Εναέρια ή δορυφορική φωτογραφία

en: Map
el: Χάρτης

en: Historic or otherwise outdated map
el: Ιστορικός ή αλλιώς ξεπερασμένος χάρτης

en: Map based on OSM data
el: Χάρτης βασισμένος σε δεδομένα OSM

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
el: Ιστορική ή αλλιώς ξεπερασμένη εναέρια ή δορυφορική φωτογραφία

en: Imagery not matching any other category
el: Εικόνες που δεν ταιριάζουν με οποιαδήποτε άλλη κατηγορία

en: {0} mirror server {1}
el: {0} διακομιστής κατοπτρισμού {1}

en: {0} mirror server
el: {0} διακομιστής κατοπτρισμού

en: Date of imagery: {0}
el: Ημερομηνία εικόνων: {0}

en: Imagery category: {0}
el: Κατηγορία εικόνων: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
el: Οι εικόνες σημειώνονται ως άριστες σε αυτήν την περιοχή σε άλλους επεξεργαστές.

en: This imagery is an overlay.
el: Αυτές οι φωτογραφίες είναι επικαλύψεις.

en: Update default entries
el: Ενημέρωση προεπιλεγμένων καταχωρίσεων

en: Update imagery ''{0}''
el: Ενημέρωση ''{0}'' εικόνων

en: Drop old imagery ''{0}''
el: ''{0}'' απορρίψεις παλιών εικόνων

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
el: Το {0} δεν είναι έγκυρο όρισμα WMS. Παρακαλούμε, ελέγξτε το URL αυτού του διακομιστή:
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
el: {0} σφάλμα HTTP φόρτωσης πλακιδίων

en: Error downloading tiles: {0}
el: Σφάλμα λήψης πλακιδίων: {0}

en: No tiles at this zoom level
el: Χωρίς πλακίδια σε αυτό το επίπεδο εστίασης

en: Could not load image from tile server
el: Αδυναμία φόρτωσης εικόνας από διακομιστή πλακιδίων

en: Select WMTS layer
el: Επιλογή στρώσης WMTS

en: No default layer selected, choosing first layer.
el: Χωρίς προεπιλογή επιλεγμένης στρώσης, επιλέγεται η πρώτη στρώση.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
el: Δεν ορίστηκαν στρώσεις από το έγγραφο getCapabilities: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
el: Το έγγραφο δυνατότητες WMTS δεν περιείχε στρώσεις σε url: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
el: Σφάλμα ανάλυσης εγγράφου δυνατοτήτων WMTS: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
el: Άκυρη διαδρομή για το έγγραφο GetCapabilities: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
el: Σφάλμα αναλυτή WMTS - το στοιχείο έναρξης {0} έχει διαφορετικό όνομα από το στοιχείο τέλους {2}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
el: Μόνο τετράγωνα πλακίδια υποστηρίζονται. {0}x{1} επιστράφηκε από τον διακομιστή για το αναγνωριστικό TileMatrix (πίνακας πλακιδίου) {2}

en: Loading {0}
el: Φόρτωση {0}

en: Note
el: Σημείωση

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
el: Αποτυχία αποθήκευσης του κουπονιού OAuth Access στον διαχειριστή διαπιστευτηρίων

en: Current credential manager is of type ''{0}''
el: Ο τρέχων διαχειριστής διαπιστευτηρίων είναι του τύπου ''{0}''

en: ID > 0 expected. Got {0}.
el: Αναμενόταν ID > 0. Ελήφθη {0}

en: Version > 0 expected. Got {0}.
el: Αναμενόταν έκδοση > 0. Ελήφθη {0}.

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
el: Αδυναμία ανάθεσης αναγνωριστικού συνόλου αλλαγών > 0 σε νέο βασικό. Η τιμή του αναγνωριστικού συνόλου αλλαγών είναι {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
el: Βασικό με ID = 0 δεν μπορεί να είναι ορατό.

en: Changeset
el: Σύνολο αλλαγών

en: Cyclic dependency between relations:
el: Κυκλική εξάρτηση μεταξύ των σχέσεων:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
el: Αδυναμία προσθήκης βασικού {0} στο σύνολο δεδομένων, επειδή συμπεριλαμβάνεται ήδη

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
el: Το JOSM ανέμενε να βρει βασικό [{0} {1}] στο σύνολο δεδομένων, αλλά δεν είναι εκεί. Παρακαλούμε, αναφέρτε αυτό στο {2}. Αυτό δεν είναι κρίσιμο σφάλμα, θα πρέπει να είναι ασφαλές να συνεχίσετε την εργασία σας.

en: Missing merge target for way with id {0}
el: Λείπει ο προορισμός συγχώνευσης για τη διαδρομή με αναγνωριστικό {0}

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
el: Αντικείμενο του τύπου {0} με αναγνωριστικό {1} σημειώθηκε για διαγραφή, αλλά λείπει από το σύνολο δεδομένων προέλευσης

en: Missing merge target for node with id {0}
el: Λείπει ο προορισμός συγχώνευσης για τον κόμβο με αναγνωριστικό {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
el: Λείπει ο προορισμός συγχώνευσης για τη σχέση με αναγνωριστικό {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
el: Λείπει ο προορισμός συγχώνευσης του τύπου {0} με αναγνωριστικό {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
el: Σύγκρουση σε "ορατό" γνώρισμα για αντικείμενο του τύπου {0} με αναγνωριστικό {1}

en: Merging data...
el: Συγχώνευση δεδομένων...

en: highway
el: Αυτοκινητόδρομος

en: railway
el: σιδηρόδρομος

en: waterway
el: υδατοδιαδρομή

en: landuse
el: χρήση γής

en: building
el: κτίριο

en: {0} node | {0} nodes
el[0]: {0} κόμβος
el[1]: {0} κόμβοι

en: incomplete
el: μη ολοκληρωμένη

en: node | nodes
el[0]: κόμβος
el[1]: κόμβοι

en: House {0}
el: Σπίτι (House) {0}

en: House number {0} at {1}
el: Αριθμός σπιτιού {0} στην {1}

en: House number {0}
el: Αριθμός σπιτιού {0}

en: {0} member | {0} members
el[0]: {0} μέλος
el[1]: {0} μέλη

en: public transport
el: μέσα μαζικής μεταφοράς

en: relation | relations
el[0]: σχέση
el[1]: σχέσεις

en: Changeset {0}
el: Ομάδα αλλαγών {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
el: <html>Σφάλμα σε φίλτρο <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
el: Σφάλμα στο φίλτρο

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
el[0]: <p><b>{0}</b> κρυφό αντικείμενο
el[1]: <p><b>{0}</b> κρυφά αντικείμενα

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
el[0]: <b>{0}</b> απενεργοποιημένα αντικείμενα
el[1]: <b>{0}</b> απενεργοποιήμενο αντικείμενο

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
el: Αδυναμία προσθήκης διαδρομής με μόνο {0} κόμβους.

en: Each node must connect exactly 2 ways
el: Κάθε κόμβος πρέπει να συνδέει ακριβώς 2 διαδρομές

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
el: Αδυναμία συγχώνευσης, επειδή κάποιο από τα συμμετέχοντα βασικά είναι νέο και το άλλο δεν είναι

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
el: Αδυναμία συγχώνευσης βασικών με διαφορετικά αναγνωριστικά. Αυτό το αναγνωριστικό είναι {0}, το άλλο είναι {1}

en: way | ways
el[0]: διαδρομή
el[1]: διαδρομές

en: closedway
el: κλειστή διαδρομή

en: multipolygon
el: πολύ-πολύγωνο

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
el: Η συλλογή ετικετών δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε βασικό, επειδή υπάρχουν κλειδιά με πολλαπλές τιμές.

en: <anonymous>
el: <ανώνυμο>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
el: Αδυναμία προσθήκης του κόμβου {0} στην ημιτελή διαδρομή {1}.

en: Nodes in way must be in the same dataset
el: Οι κόμβοι στη διαδρομή πρέπει να είναι στο ίδιο σύνολο δεδομένων

en: Deleted node referenced by {0}
el: Ο διαγραμμένος κόμβος αναφέρεται από το {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
el: Ολοκλήρωση κόμβου {0} με μηδενικές συντεταγμένες στη διαδρομή {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
el: Αδυναμία σύγκρισης βασικού με αναγνωριστικό "{0}" με βασικό με αναγνωριστικό "{1}".

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
el: Η παράμετρος {0} δεν είναι στο εύρος 0...{1}. Είναι ''{2}''.

en: <not>
el: <not>(όχι)

en: <or>
el: <or> (ή)

en: <xor>
el: <xor> (αποκλειστικό ή)

en: <left parent>
el: <left parent> (αριστερή παρένθεση)

en: <colon>
el: <colon> (τελεία)

en: <equals>
el: <equals> (ίσο με)

en: <key>
el: <key> (κλειδί)

en: <question mark>
el: <question mark> (ερωτηματικό)

en: <end-of-file>
el: <end-of-file> (τέλος αρχείου)

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
el: Η κανονική έκφραση "{0}" είχε σφάλμα ανάλυσης στη μετατόπιση {1}, πλήρες σφάλμα:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
el: Η κανονική έκφραση "{0}" είχε σφάλμα ανάλυσης, πλήρες σφάλμα:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
el: Αναμενόταν περιοχή αριθμών

en: Expecting {0} after {1}
el: Αναμενόταν {0} μετά από {1}

en: Range of primitive ids expected
el: Αναμενόντουσαν αναγνωριστικά περιοχής βασικών

en: Range of changeset ids expected
el: Αναμενόντουσαν αναγνωριστικά περιοχής συνόλου αλλαγών

en: Range of versions expected
el: Αναμενόταν περιοχή εκδόσεων

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
el: Το κλειδί δεν μπορεί να είναι κενό όταν χρησιμοποιείται τελεστής ετικέτας. Χρήση υποδείγματος: key=value (κλειδί=τιμή)

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
el: Άγνωστος τύπος βασικού: {0}. Οι επιτρεπόμενες τιμές είναι κόμβος, διαδρομή ή σχέση

en: Positive integer expected
el: Αναμενόταν θετικός ακέραιος

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
el: Αδυναμία ανάλυσης χρονικής σήμανσης ''{0}''

en: Unknown preset name:
el: Άγνωστο προκαθορισμένο όνομα:

en: Failed to parse MapCSS selector
el: Αποτυχία ανάλυσης επιλογέα MapCSS

en: Unexpected token: {0}
el: Αναπάντεχο κουπόνι: {0}

en: Missing parameter for OR
el: Λείπει παράμετρος για το OR

en: Missing parameter for XOR
el: Λείπει παράμετρος για το XOR

en: Missing operator for NOT
el: Λείπει τελεστής για το NOT

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
el: Αναπάντεχο κουπόνι. Αναμενόταν {0}, βρέθηκε {1}

[ctx: search]
en: CS
el: CS (εξαρτάται από μικρά ή κεφαλαία)

[ctx: search]
en: CI
el: CI (δεν εξαρτάται από μικρά ή κεφαλαία)

[ctx: search]
en: RX
el: RX (αναζήτηση κανονικής έκφρασης)

[ctx: search]
en: CSS
el: CSS (αναζήτηση MapCSS)

[ctx: search]
en: A
el: A (όλα τα στοιχεία)

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
el: Αποτυχία φόρτωσης κλάσης αποτύπωσης χάρτη "{0}". Η κλάση δεν βρέθηκε.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
el: Αδυναμία ενεργοποίησης κλάσης αποτύπωσης χάρτη "{0}", επειδή δεν βρέθηκε η κλάση.

en: Activating the standard map renderer instead.
el: Ενεργοποίηση της τυπικής απόδοσης χάρτη στη θέση του.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
el: Αδυναμία ενεργοποίησης κλάσης αποτύπωσης χάρτη "{0}", επειδή δεν είναι υποκλάση του "{1}".

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
el: Αδυναμία ενεργοποίησης κλάσης αποτύπωσης χάρτη "{0}", επειδή δεν είναι καταχωρημένη ως αποτύπωση χάρτη.

en: Wireframe Map Renderer
el: Αποτύπωση χάρτη δικτυώματος

en: Renders the map as simple wire frame.
el: Αποδίδει τον χάρτη ως απλό δικτύωμα.

en: Styled Map Renderer
el: Αποτύπωση χάρτη με τεχνοτροπία

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
el: Αποδίδει τον χάρτη χρησιμοποιώντας κανόνες τεχνοτροπίας σε ένα σύνολο φύλλων τεχνοτροπίας.

en: inactive
el: ανενεργό

en: selected
el: επιλεγμένο

en: Relation: selected
el: Σχέση: επιλεγμένο

en: Node: standard
el: Κόμβος: προκαθορισμένο

en: Node: connection
el: Κόμβος: σύνδεση

en: Node: tagged
el: Κόμβος: με ετικέτα

en: untagged way
el: διαδρομή χωρίς ετικέτα

en: background
el: φόντο

en: highlight
el: επισήμανση

en: highlight wireframe
el: δικτύωμα επισήμανσης

en: untagged
el: χωρίς ετικέτα

en: text
el: κείμενο

en: areatext
el: κείμενο περιοχής

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
el: Αποτυχία δημιουργίας του ελλείποντα καταλόγου προτιμήσεων: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
el: <html>Αποτυχία δημιουργίας του ελλείποντα καταλόγου προτιμήσεων: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
el: Αποτυχία δημιουργίας του ελλείποντα καταλόγου δεδομένων χρήστη: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
el: <html>Αποτυχία δημιουργίας του ελλείποντα καταλόγου δεδομένων χρήστη: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
el: Αποτυχία δημιουργίας του ελλείποντα καταλόγου κρυφής μνήμης: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
el: <html>Αποτυχία δημιουργίας του ελλείποντα καταλόγου κρυφής μνήμης: {0}</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
el: Αναμενόταν στοιχείο "{0}", αλλά ελήφθη "{1}"

en: value expected
el: αναμενόταν τιμή

en: Short Description:
el: Σύντομη περιγραφή:

en: Author:
el: Συντάκτης:

en: Webpage:
el: Ιστοσελίδα:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Version:
el: Έκδοση:

en: Minimum JOSM Version:
el: Ελάχιστη έκδοση JOSM:

en: by {0}
el: από {0}

en: JOSM default (MapCSS)
el: Προεπιλογή JOSM (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
el: Η εσωτερική τεχνοτροπία που θα χρησιμοποιηθεί ως βάση για εκτέλεση χρόνου μεταβαλλόμενων τεχνοτροπιών επικάλυψης

en: Internal Preset
el: Εσωτερική προεπιλογή

en: The default preset for JOSM
el: Η βασική προεπιλογή για το JOSM

en: Addresses
el: Διευθύνσεις

en: Checks for errors on addresses
el: Ελέγχει για σφάλματα στις διευθύνσεις

en: Tag combinations
el: Συνδυασμοί ετικετών

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
el: Έλεγχοι για ελλείπουσες ετικέτες ή ύποπτους συνδυασμούς

en: Deprecated features
el: Παρωχημένα χαρακτηριστικά

en: Checks for deprecated features
el: Έλεγχοι για παρωχημένα γνωρίσματα

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Checks for geometry errors
el: Έλεγχοι για γεωμετρικά σφάλματα

en: Highways
el: Λεωφόροι

en: Checks for errors on highways
el: Έλεγχοι για σφάλματα σε αυτοκινητόδρομους

en: Multiple values
el: Πολλαπλές τιμές

en: Checks for wrong multiple values
el: Έλεγχοι για εσφαλμένες πολλαπλές τιμές

en: Numeric values
el: Αριθμητικές τιμές

en: Checks for wrong numeric values
el: Έλεγχοι για εσφαλμένες αριθμητικές τιμές

en: Religion
el: Θρησκεία

en: Checks for errors on religious objects
el: Έλεγχοι για σφάλματα σε θρησκευτικά αντικείμενα

en: Relations
el: Σχέσεις

en: Checks for errors on relations
el: Έλεγχοι για σφάλματα σε σχέσεις

en: Territories
el: Εδάφη

en: Checks for territories-specific features
el: Έλεγχοι για ειδικά γνωρίσματα εδαφών

en: Unnecessary tags
el: Άχρηστες ετικέτες

en: Checks for unnecessary tags
el: Έλεγχοι για άχρηστες ετικέτες

en: Checks for wrong wikipedia tags
el: Έλεγχοι για εσφαλμένες ετικέτες βικιπαίδειας

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
el: Η προβολή UTM (''+proj=utm'') απαιτεί την παράμετρο ''+zone=...'' (ζώνη).

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
el: Αναμενόταν ακέραιη τιμή στην περιοχή 1-60 για την παράμετρο ''+zone=...'' (ζώνη)

en: No unit found for: {0}
el: Δεν βρέθηκε μονάδα για το: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
el: Άγνωστη παράμετρος: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
el: Αναμενόταν τιμή για την παράμετρο ''{0}''.

en: No value expected for parameter ''{0}''.
el: Δεν αναμενόταν τιμή για την παράμετρο ''{0}''.

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
el: Η παράμετρος πρέπει να ξεκινά με έναν χαρακτήρα ''+'' (βρέθηκε "{0}")

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
el: Αναπάντεχη μορφή παραμέτρου (''{0}'')

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
el: Δεν υποστηρίζεται τιμή ''{0}'' για επιλογή +init.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
el: Δεν υποστηρίζεται ελλειψοειδές ''{0}''.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
el: Δεν υποστηρίζεται συνδυασμός ελλειψοειδών παραμέτρων.

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
el: Άγνωστο αναγνωριστικό δεδομένου: ''{0}''

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
el: Απαιτείται ελλειψοειδές (+ellps=* ή +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
el: Δεν υποστηρίζεται αρχείο μετακίνησης πλέγματος ''{0}'' για επιλογή +nadgrids.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
el: Αναπάντεχος αριθμός ορισμάτων για την παράμετρο ''towgs84'' (πρέπει να είναι 3 ή 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
el: Αδυναμία ανάλυσης της τιμής παραμέτρου ''towgs84'' (''{0}'')

en: Projection required (+proj=*)
el: Απαιτείται προβολή (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
el: Άγνωστο αναγνωριστικό προβολής: ''{0}''

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
el: Αναπάντεχος αριθμός ορισμάτων για την παράμετρο ''+bounds'' (πρέπει να είναι 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
el: Αναμενόταν όρισμα αριθμού για την παράμετρο ''{0}''

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
el: Αδυναμία ανάλυσης της τιμής ''{1}'' της παραμέτρου ''{0}'' ως ακεραίου.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
el: Αδυναμία ανάλυσης της τιμής ''{1}'' της παραμέτρου ''{0}'' ως τιμής συντεταγμένης.

en: Custom Projection
el: Προσαρμοσμένη προβολή

en: Error: {0}
el: Σφάλμα: {0}

en: JOSM projection command line interface
el: Διεπαφή γραμμής εντολών προβολής JOSM

en: Description
el: Περιγραφή

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
el: Μετατρέπει συντεταγμένες από ένα σύστημα αναφοράς συντεταγμένων σε ένα άλλο.

en: Options
el: Επιλογές

en: Show this help
el: Εμφάνιση αυτής της βοήθειας

en: Switch input and output crs
el: Εναλλαγή εισόδου και εξόδου crs

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
el: Εναλλαγή σειράς συντεταγμένων εισόδου (ανατολή/βορράς, μήκος/πλάτος)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
el: Εναλλαγή σειράς συντεταγμένων εξόδου (ανατολή/βορράς, μήκος/πλάτος)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
el: Η μορφή για το σύστημα αναφοράς συντεταγμένων εξόδου είναι παρόμοια με αυτή του λογισμικού PROJ.4.

en: [file]
el: [file] (αρχείο)

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
el: Διαβάζει δεδομένα εισόδου από ένα ή περισσότερα αρχεία που είναι καταχωρημένα ως ορίσματα θέσης. Όταν δεν δίδονται αρχεία, ή το όνομα αρχείου είναι "-", τα δεδομένα διαβάζονται από την τυπική είσοδο.

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
el: Αναμενόντουσαν δύο συντεταγμένες, χωρισμένες με κενό διάστημα, βρέθηκε {0} σε ''{1}''

en: Unable to parse number ''{0}''
el: Αδυναμία ανάλυσης αριθμού ''{0}''

en: Albers Equal Area
el: Albers Equal Area (Ίση επιφάνεια Άλμπερς)

en: Parameter ''{0}'' required.
el: Απαιτείται παράμετρος ''{0}''.

en: standard parallels are opposite
el: οι τυπικές παράλληλοι είναι αντίθετες

en: Azimuthal Equidistant
el: Αζιμουθιακή ισαπέχουσα

en: Cassini-Soldner
el: Κασίνι-Σόλντνερ

en: Double Stereographic
el: Διπλό στερεογραφικό

en: Lambert Azimuthal Equal Area
el: Αζιμουθιακή ίσων εμβαδών Λάμπερτ

en: Lambert Conformal Conic
el: Σύμορφη κωνική Λάμπερτ

en: Lat/lon (Geodetic)
el: Πλάτος/Μήκος (γεωδετικό)

en: Mercator
el: Μερκατορικός

en: Oblique Mercator
el: Πλάγιος μερκάτορας

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
el: Ακατάλληλες παράμετροι ''{0}'' και ''{1}'' για τη μέθοδο δύο σημείων.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
el: Απαράδεκτη τιμή για την παράμετρο ''{0}'': {1}

en: error in initialization
el: σφάλμα στην αρχικοποίηση

en: Polar Stereographic
el: Πολικό στερεογραφικό

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
el: Πολικό στερεογραφικό: Η παράμετρος ''{0}'' πρέπει να είναι 90 ή -90.

en: Sinusoidal
el: Ημιτονοειδής

en: Error initializing test {0}:
     {1}
el: Σφάλμα αρχικοποίησης δοκιμής {0}:
     {1}

en: validation error
el: σφάλμα επικύρωσης

en: validation warning
el: προειδοποίηση επικύρωσης

en: validation other
el: άλλο επαλήθευσης

en: Running test {0}
el: Εκτέλεση δοκιμής {0}

en: Validating
el: Γίνεται Επικύρωση

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
el: Δοκιμή {0}/{1}: Εκκίνηση {2}

en: Updating ignored errors ...
el: Ενημέρωση αγνοημένων σφαλμάτων ...

en: Missing argument - input data file ({0})
el: Λείπει όρισμα - αρχείο δεδομένων εισόδου ({0})

en: E-mail address is invalid
el: Η ηλ. διεύθυνση είναι άκυρη

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
el: Η ηλ. διεύθυνση περιέχει άκυρο όνομα χρήστη: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
el: Η ηλ. διεύθυνση περιέχει άκυρο τομέα: {0}

en: Email validator
el: Επικύρωση ηλ. διεύθυνσης

en: URL is invalid
el: Το URL είναι άκυρο

en: URL contains an invalid protocol: {0}
el: Το URL περιέχει άκυρο πρωτόκολλο: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
el: Το URL περιέχει άκυρη αρχή: {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
el: Το URL περιέχει άκυρη διαδρομή: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
el: Το URL περιέχει άκυρο ερώτημα: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
el: Το URL περιέχει άκυρο τμήμα: {0}

en: URL validator
el: Επικύρωση URL

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
el: Ελέγχει για σφάλματα σε διευθύνσεις και σχέσεις συσχετισμένων οδών.

en: Multiple associatedStreet relations
el: Πολλαπλές σχέσεις συσχετισμένων οδών

en: House number without street
el: Αριθμός σπιτιού χωρίς οδό

en: Duplicate house numbers
el: Διπλοί αριθμοί σπιτιού

en: House number ''{0}'' duplicated
el: Διπλός αριθμός σπιτιού ''{0}''

en: Multiple street names in relation
el: Πολλαπλά ονόματα οδού σε σχέση

en: House number too far from street
el: Ο αριθμός του σπιτιού υπερβολικά μακρύς για οδό

en: API Capabilities
el: Δυνατότητες API

en: Checks for errors against API capabilities
el: Ελέγχει για σφάλματα ως προς τις δυνατότητες API

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
el: Η διαδρομή περιέχει περισσότερους από {0} κόμβους. Θα πρέπει να αντικατασταθεί από πολλαπλό πολύγωνο

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
el: Η διαδρομή περιέχει περισσότερους από {0} κόμβους. Θα πρέπει να διαιρεθεί ή να απλοποιηθεί

en: Barriers and entrances
el: Φράγματα και είσοδοι

en: Checks for errors in barriers and entrances.
el: Ελέγχει για σφάλματα σε φράγματα και εισόδους.

en: Barrier entrance not set on a barrier
el: Δεν ορίστηκε είσοδος φράγματος σε φράγμα

en: Coastlines
el: Ακτογραμμές

en: This test checks that coastlines are correct.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει ότι οι ακτογραμμές είναι σωστές.

en: Reversed coastline: land not on left side
el: Ανάποδη ακτογραμμή: η ξηρά δεν είναι στην αριστερή πλευρά

en: Unconnected coastline
el: Ασύνδετη ακτογραμμή

en: Unordered coastline
el: Ακτογραμμή χωρίς διάταξη

en: Reversed coastline
el: Αντίθετη ακτογραμμή

en: invalid coastline
el: άκυρη ακτογραμμή

en: Conditional Keys
el: Κλειδιά υπό όρους

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
el: Ελέγχει για σωστή χρήση των ετικετών ''*:conditional''.

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
el: Δεν ταιριάζει στο μοτίβο ''restriction value @ condition'' (τιμή περιορισμού @ όρος)

en: {0} is not a valid restriction value
el: Το {0} δεν είναι έγκυρη τιμή περιορισμού

en: Wrong syntax in {0} key
el: Εσφαλμένη σύνταξη σε {0} κλειδί

en: Error in {0} value: {1}
el: Σφάλμα στην τιμή {0}: {1}

en: Crossing ways
el: Διασταυρούμενες διαδρομές

en: Crossing barriers
el: Διασταύρωση φραγμάτων

en: Crossing highways
el: Διασταύρωση αυτοκινητοδρόμων

en: Crossing railways
el: Διασταύρωση σιδηροδρομικών γραμμών

en: Crossing waterways
el: Διασταύρωση υδάτινων οδών

en: Crossing building/highway
el: Διασταύρωση κτιρίου/αυτοκινητοδρόμου

en: Crossing building/railway
el: Διασταύρωση κτιρίου/σιδηροδρόμου

en: Crossing building/residential area
el: Διασταύρωση κτιρίου/περιοχής κατοικιών

en: Crossing building/waterway
el: Διασταύρωση κτιρίου/υδάτινης οδού

en: Crossing building/way
el: Διασταύρωση κτιρίου/δρόμου

en: Crossing highway/railway
el: Διασταύρωση αυτοκινητόδρομου/σιδηροδρόμου

en: Crossing highway/waterway
el: Διασταύρωση αυτοκινητόδρομου/υδάτινης οδού

en: Crossing highway/way
el: Διασταύρωση αυτοκινητοδρόμου/δρόμου

en: Crossing railway/waterway
el: Διασταύρωση σιδηροδρόμου/υδάτινης οδού

en: Crossing railway/way
el: Διασταύρωση σιδηροδρόμου/δρόμου

en: Crossing residential area/way
el: Διασταύρωση περιοχής κατοικιών/δρόμου

en: Crossing waterway/way
el: Διασταύρωση υδάτινης οδού/δρόμου

en: Crossing boundaries
el: Διασταύρωση ορίων

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει αν δυο δρόμοι, σιδηρόδρομοι, υδατοδιαδρομές ή κτήρια διασταυρώνονται στο ίδιο επίπεδο, αλλά δεν είναι ενωμένα με κάποιο κόμβο.

en: Duplicated nodes
el: Διπλασιασμένοι κόμβοι

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
el: Αυτή δοκιμή ελέγχει ότι δεν υπάρχουν κόμβοι σε ίδια τοποθεσία.

en: Mixed type duplicated nodes
el: Διπλασιασμένοι κόμβοι διαφορετικού τύπου

en: Highway duplicated nodes
el: Διπλασιασμένοι κόμβοι οδικής αρτηρίας

en: Railway duplicated nodes
el: Διπλασιασμένοι κόμβοι σιδηροτροχιάς

en: Waterway duplicated nodes
el: Διπλασιασμένοι κόμβοι υδατοδιαδρομής

en: Boundary duplicated nodes
el: Διπλασιασμένοι κόμβοι ορίου

en: Power duplicated nodes
el: Διπλασιασμένοι κόμβοι ενέργειας

en: Natural duplicated nodes
el: Φυσικοί διπλοί κόμβοι

en: Building duplicated nodes
el: Διπλασιασμένοι κόμβοι κτηρίου

en: Landuse duplicated nodes
el: Διπλασιασμένοι κόμβοι χρήσης γης

en: Other duplicated nodes
el: Άλλοι διπλασιασμένοι κόμβοι

en: Nodes at same position
el: Κόμβοι στην ίδια θέση

en: Duplicated relations
el: Διπλασιασμένες σχέσεις

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
el: Αυτή δοκιμή ελέγχει ότι δεν υπάρχουν σχέσεις με ίδιες ετικέτες και ίδια μέλη με τους ίδιους ρόλους.

en: Relations with same members
el: Σχέσεις με ίδια μέλη

en: Delete duplicate relations
el: Διαγραφή διπλών σχέσεων

en: Duplicated ways
el: Διπλασιασμένες διαδρομές

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει ότι δεν υπάρχουν δρόμοι με τις ίδιες συντεταγμένες κόμβου και προαιρετικά επίσης κάποιες ετικέτες.

en: Ways with same position
el: Διαδρομές με ίδια θέση

en: Delete duplicate ways
el: Διαγραφή διπλών δρόμων

en: Duplicated way nodes
el: Διπλασιασμένοι κόμβοι διαδρομής

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
el: Ελέγχει για διαδρομές με πανομοιότυπους συνεχόμενους κόμβους.

en: Performs semantic checks on highways.
el: Εκτελεί εννοιολογικούς ελέγχους σε αυτοκινητόδρομους.

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
el: Εσφαλμένος κυκλικός κόμβος (αυτοκινητόδρομος: {0} αντί για {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
el: Ο σύνδεσμος αυτοκινητοδρόμου δεν συνδέεται με επαρκή αυτοκινητόδρομο/σύνδεσμο

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
el: Ατελής σήμανση διασταύρωσης πεζών. Οι απαιτούμενες ετικέτες είναι {0} και {1}.

en: Unknown country code: {0}
el: Άγνωστος κωδικός χώρας: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
el: Άγνωστη προέλευση: περιεχόμενο μέγιστη ταχύτητα: {0}

en: Internet tags
el: Διαδικτυακές ετικέτες

en: Checks for errors in internet-related tags.
el: Ελέγχει για σφάλματα σε ετικέτες σχετικές με το διαδίκτυο.

en: URL contains backslashes instead of slashes
el: Το URL περιέχει ανάποδες πλαγιοκαθέτους αντί για πλαγιοκαθέτους

en: Lane tags
el: Ετικέτες λωρίδας

en: Test that validates ''lane:'' tags.
el: Έλεγχος επικύρωσης ετικετών ''lane:'' (λωρίδες).

en: Number of {0} greater than {1}
el: Ο αριθμός του {0} είναι μεγαλύτερος από {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
el: Ο αριθμός των τιμών των εξαρτώμενων λωρίδων είναι ασύμβατος

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
el: Ο αριθμός των τιμών των εξαρτώμενων λωρίδων είναι ασύμβατος στην εμπρόσθια κίνηση

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
el: Ο αριθμός των τιμών των εξαρτώμενων λωρίδων είναι ασύμβατος στην οπίσθια κίνηση

en: Long segments
el: Μεγάλα τμήματα

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
el: Αυτό ελέγχει για τμήματα μεγάλων δρόμων, που είναι συνήθως εσφαλμένα.

en: Very long segment of {0} kilometers
el: Πολύ μεγάλο τμήμα {0} χιλιομέτρων

en: Tag checker (MapCSS based)
el: Έλεγχος ετικέτας (με βάση MapCSS)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει για σφάλματα σε κλειδιά και τιμές ετικέτας.

en: unknown
el: άγνωστο

en: Adding {0} to tag checker
el: Προσθήκη του {0} στον ελεγκτή ετικέτας

en: Failed to add {0} to tag checker
el: Αποτυχία προσθήκης του {0} στον ελεγκτή ετικέτας

en: Fix of {0}
el: Διόρθωση του {0}

en:  or
el:  ή

en: {0}, use {1} instead
el: {0}, χρησιμοποιήστε στη θέση του το {1}

en: Multipolygon
el: Πολύ-πολύγωνο

en: This test checks if multipolygons are valid.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει αν τα πολυ-πολύγωνα είναι έγκυρα.

en: No area style for multipolygon
el: Χωρίς τεχνοτροπία περιοχής για πολλαπλό πολύγωνο

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
el: Με την τρέχουσα χρησιμοποιούμενη τεχνοτροπία βαφής χάρτη, η τεχνοτροπία εσωτερικού δρόμου ισοδυναμεί με τεχνοτροπία πολλαπλού πολυγώνου

en: Area style on outer way
el: Τεχνοτροπία περιοχής εξωτερικού δρόμου

en: Multipolygon is not closed
el: Το πολύ-πολύγωνο δεν είναι κλειστό

en: Self-intersecting polygon ring
el: Αυτοτεμνόμενος δακτύλιος πολυγώνου

en: Intersection between multipolygon ways
el: Διασταύρωση μεταξύ διαδρομών του πολύ-πολυγώνου

en: Multipolygon rings are equal
el: Οι δακτύλιοι πολλαπλού πολυγώνου είναι ίσοι

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
el: Ο ρόλος για το ''{0}'' πρέπει να είναι ''{1}''

en: Multipolygon inner way is outside
el: Η εσωτερική διαδρομή του πολύ-πολυγώνου είναι εκτός

en: Non-Way in boundary
el: Χωρίς δρόμο στο όριο

en: Non-Way in multipolygon
el: Μή διαδρομή στο πολύ-πολύγωνο

en: Missing name:* translation
el: Λείπει το όνομα:* μετάφραση

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
el: Αυτός ο έλεγχος βρίσκει πολυγλωσσικά αντικείμενα των οποίων το γνώρισμα "ονόματος" δεν είναι ίσο με κάποιο γνώρισμα ''name:*'' (ονόματος) και δεν είναι συστατικό των γνωρισμάτων ''name:*'', π.χ., Italia - Italien - Italy.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
el: Ελλείπον όνομα:*={0}. Προσθήκη ετικέτας με σωστό κλειδί γλώσσας.

en: A name is missing, even though name:* exists.
el: Ένα όνομα λείπει, παρ’οτι το name:* υπάρχει.

en: Opening hours syntax
el: Σύνταξη ωρών λειτουργίας

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
el: Αυτό ελέγχει τη σωστή χρήση της σύνταξης των ωρών λειτουργίας.

en: Overlapping ways
el: Αλληλεπικαλυπτόμενες διαδρομές

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
el: Αυτό ελέγχει ότι η σύνδεση μεταξύ δύο κόμβων δεν χρησιμοποιείται από περισσότερους από έναν δρόμους.

en: Overlapping highways
el: Αλληλεπικαλυπτόμενες λεωφόροι

en: Overlapping railways
el: Αλληλεπικαλυπτόμενες σιδηροτροχιές

en: Way contains segment twice
el: Ο δρόμος περιέχει τμήμα δύο φορές

en: Power lines
el: Γραμμές ισχύος

en: Public Transport Route
el: Διαδρομή δημόσιων μεταφορών

en: Route relation contains a ''{0}'' role
el: Η σχέση διαδρομής περιέχει ρόλο ''{0}''

en: Route relation contains a gap
el: Η σχέση διαδρομής περιέχει κενό

en: Stop position not part of route
el: Η θέση στάσης δεν είναι τμήμα της διαδρομής

en: Role verification problem
el: Πρόβλημα επιβεβαίωσης ρόλου

en: Relation checker
el: Ελεγκτής σχέσεων

en: Checks for errors in relations.
el: Ελέγχει για σφάλματα σε σχέσεις.

en: Relation is empty
el: Η σχέση είναι άδεια

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
el: Το σχήμα διαδρομής είναι αόριστο. Προσθέστε {0} ({1}=public_transport (δημόσιες συγκοινωνίες); {2}=legacy (παλιό))

en: Relation type is unknown
el: Ο τύπος της σχέσης είναι αγνωστος

en: <empty>
el: <κενό>

en: Role ''{0}'' missing
el: Λείπει ο ρόλος ''{0}''

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
el: Ο αριθμός των ''{0}'' ρόλων είναι υπερβολικά μικρός ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
el: Ο αριθμός των ''{0}'' ρόλων είναι υπερβολικά μεγάλος ({1})

en: Almost right angle buildings
el: Κτίρια με σχεδόν ορθή γωνία

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
el: Ελέγχει για κτίρια που έχουν γωνίες κοντά στην ορθή γωνία και δεν είναι ορθογωνισμένα.

en: Building with an almost square angle
el: Κτίρια με σχεδόν τετράγωνη γωνία

en: Self-intersecting ways
el: Αυτό-διασταυρούμενες διαδρομές

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει για διαδρομές που περιέχουν μερικούς από τους κόμβους τους περισσότερες από μία φορά.

en: Similarly named ways
el: Διαδρομές με παρόμοιο όνομα

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει για διαδρομές με παρόμοιο όνομα που μπορεί να είναι ανορθόγραφες.

en: Tag checker
el: Ελεγκτής ετικετών

en: Adding {0} to ignore tags
el: Προσθήκη {0} για παράβλεψη ετικετών

en: Invalid spellcheck line: {0}
el: Άκυρη γραμμή ορθογραφικού ελέγχου: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
el: Προσθήκη {0} στον ορθογραφικό έλεγχο

en: Tag ''{0}'' invalid.
el: Άκυρη ετικέτα ''{0}''.

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
el: Η τιμή ετικέτας μεγαλύτερη από {0} χαρακτήρες ({1} χαρακτήρες)

en: Tags with empty values
el: Ετικέτες χωρίς τιμές

en: Property values start or end with white space
el: Οι τιμές της ιδιότητας αρχίζουν ή τελειώνουν με κενό

en: Property values contain multiple white spaces
el: Οι τιμές ιδιότητας περιέχουν πολλαπλά κενά διαστήματα

en: Property values contain HTML entity
el: Οι τιμές της ιδιότητας περιέχουν HTML στοιχεία

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
el: Το κλειδί ετικέτας μεγαλύτερο από {0} χαρακτήρες ({1} χαρακτήρες)

en: Invalid white space in property key
el: Μη έγκυρο λευκό κενό στο κλειδί ιδιότητας

en: Presets do not contain property value
el: Οι προεπιλογές δεν περιέχουν τιμή ιδιότητας

en: Misspelled property key
el: Εσφαλμένο κλειδί ιδιότητας

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
el: Το κλειδί ''{0}'' μοιάζει με ''{1}''.

en: Presets do not contain property key
el: Οι προεπιλογές δεν περιέχουν το κλειδί ιδιότητας

en: Key ''{0}'' not in presets.
el: Το κλειδί "{0}" δεν υπάρχει στις προεπιλογές.

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
el: Η τιμή "{0}" για το κλειδί "{1}" δεν υπάρχει στις προεπιλογές.

en: Check property keys.
el: Έλεγχος κλειδιών ιδιοτήτων.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
el: Βεβαίωση ότι τα κλειδιά ιδιοτήτων είναι έγκυρα με βάση λίστα από λέξεις.

en: Use complex property checker.
el: Χρήση σύνθετου ελεγκτή ιδιοτήτων.

en: Validate property values and tags using complex rules.
el: Επικύρωση τιμών και ετικετών ιδιοτήτων χρησιμοποιώντας σύνθετους κανόνες.

en: TagChecker source
el: Προέλευση ελεγκτή ετικέτας

en: Data sources ({0})
el: Προελεύσεις δεδομένων ({0})

en: Check property values.
el: Έλεγχος τιμών ιδιοτήτων.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
el: Βεβαίωση ότι οι τιμές ιδιοτήτων είναι έγκυρες βάσει προεπιλογών.

en: Fix tags
el: Διόρθωση ετικετών

en: More than one "from" way found
el: Βρέθηκαν περισσότερες από μία διαδρομή "από"

en: More than one "to" way found
el: Βρέθηκαν περισσότερες από μία διαδρομή "προς"

en: More than one "via" node found
el: Βρέθηκαν περισσότερες από μία διαδρομή "μέσω"

en: Cannot mix node and way for role "via"
el: Δεν μπορεί να γίνει μείξη κόμβου και διαδρομής για το ρόλο "μέσω"

en: No "from" way found
el: Δεν βρέθηκε διαδρομή "από"

en: No "to" way found
el: Δεν βρέθηκε διαδρομή "προς"

en: "from" way equals "to" way
el: "from (από)" τον δρόμο ισούται με "to (προς)" τον δρόμο

en: No "via" node or way found
el: Δεν βρέθηκε κόμβος ή διαδρομή "μέσω"

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
el: Ο δρόμος "from (από)" δεν αρχίζει ή δεν τελειώνει σε κόμβο "via (μέσω)".

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
el: Ο δρόμος "to (προς)" δεν ξεκινά ή δεν τελειώνει σε κόμβο "via (μέσω)".

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
el: Η διαδρομή "από" και η πρώτη "μέσω" δεν είναι συνδεδεμένες.

en: The "via" ways are not connected.
el: Οι διαδρομές "μέσω" δεν είναι συνδεδεμένες.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
el: Η τελευταία "μέσω" και η διαδρομή "προς" δεν είναι συνδεδεμένες.

en: Unclosed Ways
el: Ανοικτές Διαδρομές

en: This tests if ways which should be circular are closed.
el: Ελέγχει εάν διαδρομές που πρέπει να είναι κυκλικές είναι κλειστές.

en: Unclosed way
el: Ανοικτή διαδρομή

en: natural type {0}
el: φυσικός τύπος {0}

en: landuse type {0}
el: τύπος χρήσεων γης {0}

en: sport type {0}
el: τύπος αθλήματος {0}

en: tourism type {0}
el: τύπος τουρισμού {0}

en: shop type {0}
el: τύπος καταστήματος {0}

en: leisure type {0}
el: τύπος ελεύθερου χρόνου {0}

en: waterway type {0}
el: τύπος υδάτινης οδού {0}

en: boundary type {0}
el: τύπος ορίου {0}

en: area
el: περιοχή

en: Area style way is not closed
el: Διαδρομή τύπου περιοχής δεν είναι κλειστή

en: Unconnected highways
el: Ασύνδετοι αυτοκινητόδρομοι

en: Unconnected railways
el: Ασύνδετες σιδηροδρομικές γραμμές

en: Unconnected waterways
el: Ασύνδετοι υδάτινοι οδοί

en: Unconnected natural lands and landuses
el: Ασύνδετα φυσικά εδάφη και χρήσεις γης

en: Unconnected power ways
el: Ασύνδετες ηλεκτρικές γραμμές

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει αν το τέλος μίας διαδρομής είναι πολύ κοντά σε άλλη διαδρομή.

en: Way end node near other highway
el: Τελευταίος κόμβος διαδρομής κοντά σε άλλο δρόμο

en: Way end node near other way
el: Τελευταίος κόμβος διαδρομής κοντά σε άλλη διαδρομή

en: Way node near other way
el: Κόμβος διαδρομής κοντά σε άλλη διαδρομή

en: Connected way end node near other way
el: Κόμβος τέλους συνδεμένου δρόμου κοντά σε άλλον δρόμο

en: Unconnected nodes without physical tags
el: Ασύνδετοι κόμβοι χωρίς ετικέτες

en: Untagged and unconnected nodes
el: Ασύνδετοι και χωρίς ετικέτες κόμβοι

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει για κόμβους χωρίς ετικέτα που δεν είναι μέρος κάποιας διαδρομής.

en: No tags
el: Χωρίς ετικέτες

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
el: Έχει κλειδί ''note'' ή ''comment'' ή ''description''

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
el: Έχει κλειδί ''created_by'' ή ''converted_by''

en: Has key ''watch''
el: Έχει κλειδί ''watch''

en: Has key ''source''
el: Έχει κλειδί ''source''

en: Untagged, empty and one node ways
el: Χωρίς ετικέτα, άδειες και διαδρομές ενός κόμβου

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει για διαδρομές χωρίς ετικέτα, άδειες και διαδρομές ενός κόμβου.

en: Unnamed ways
el: Ανώνυμες διαδρομές

en: Unnamed junction
el: Ανώνυμη διασταύρωση

en: Untagged ways (commented)
el: Διαδρομές χωρίς ετικέτα (με σχόλια)

en: Untagged ways
el: Διαδρομές χωρίς ετικέτα

en: Empty ways
el: Κενές διαδρομές

en: One node ways
el: Διαδρομές ενός κόμβου

en: Way connected to Area
el: Διαδρομή συνδεδεμένη σε περιοχή

en: Checks for ways connected to areas.
el: Ελέγχει για διαδρομές που είναι συνδεδεμένες σε περιοχές.

en: Way terminates on Area
el: Διαδρομή που τελειώνει σε περιοχή

en: Wrongly Ordered Ways
el: Διαδρομές με Λάθος Κατεύθυνση

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
el: Αυτή η δοκιμή ελέγχει την κατεύθυνση διαδρομών νερού, γης και ακτογραμμών.

en: Reversed land: land not on left side
el: Αντίστροφη ξηρά: η ξηρά δεν είναι στην αριστερή πλευρά

en: Show this dialog again the next time
el: Εμφάνιση αυτού του διαλόγου πάλι την επόμενη φορά

en: Do not show again (this operation)
el: Να μην εμφανιστεί ξανά (αυτή η λειτουργία).

en: Do not show again (this session)
el: Να μην εμφανιστεί ξανά (αυτή η συνεδρία)

en: Do not show again (remembers choice)
el: Να μην εμφανιστεί ξανά (απομνημόνευση επιλογής)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
el: Αγνοήθηκε κακοσχηματισμένο URL:"{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
el: Αγνοήθηκε κακοσχηματισμένο URL αρχείου:"{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
el: Η παράμετρος "downloadgps" δεν δέχεται ονόματα ή URL αρχείων

en: Security exception
el: Εξαίρεση ασφαλείας

en: Network exception
el: Εξαίρεση δικτύου

en: IO Exception
el: Εξαίρεση IO

en: Illegal Data
el: Παράτυπα Δεδομένα

en: Offline mode
el: Κατάσταση χωρίς σύνδεση

en: Internal Server Error
el: Εσωτερικό Σφάλμα Διακομιστή

en: Bad Request
el: Εσφαλμένη αίτηση

en: Not Found
el: Δε Βρέθηκε

en: Conflict
el: Σύγκρουση

en: Authentication failed
el: Αποτυχία Πιστοποίησης

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
el: Απαγορεύεται η πρόσβαση στην διαγραμμένη έκδοση ''{0}'' του {1} {2}.

en: Authorisation Failed
el: Αποτυχία Πιστοποίησης

en: Client Time Out
el: Λήξη χρόνου πελάτη

en: Bandwidth Limit Exceeded
el: Υπέρβαση ορίου εύρους δεδομένων

en: Communication with OSM server failed
el: Η επικοινωνία με το διακομιστή OSM απέτυχε

en: Unknown host
el: Άγνωστος υπολογιστής

en: Object deleted | Objects deleted
el[0]: Το αντικείμενο διαγράφηκε
el[1]: Τα αντικείμενα διαγράφηκαν

en: Show help information
el: Εμφάνιση πληροφοριών βοήθειας

en: Downloading "Message of the day"
el: Λήψη "Μηνύματος Ημέρας"

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
el: Αποτυχία ανάγνωσης MOTD. Η εξαίρεση ήταν: {0}

en: Message of the day not available
el: Το μήνυμα της ημέρας δεν είναι διαθέσιμο

en: Click to close the dialog
el: Κλικ για κλείσιμο του διαλόγου

en: Imagery offset
el: Μετατόπιση υπόβαθρου εικόνων

[ctx: menu]
en: Imagery
el: Υπόβαθρο εικόνων

[ctx: layer]
en: Offset
el: Μετατόπιση

en: You are running version {0} of Java.
el: Εκτελείτε την έκδοση {0} του Java.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
el: Αυτή η έκδοση δεν υποστηρίζεται πια από το {0} από το {1} και δεν συνιστάται για χρήση.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
el: Το JOSM θα σταματήσει σύντομα να δουλεύει με αυτήν την έκδοση· σας συνιστούμε πολύ να την ενημερώσετε σε Java {0}.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
el: Μπορεί να αντιμετωπίσετε κρίσιμα σφάλματα Java· σας συνιστούμε πολύ να ενημερώσετε σε Java {0}.

en: Would you like to update now ?
el: Θέλετε να ενημερώσετε τώρα;

en: Outdated Java version
el: Ξεπερασμένη έκδοση Java

en: Update Java
el: Ενημέρωση Java

en: usage
el: χρήση

en: commands
el: εντολές

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
el: εκκίνηση JOSM (προεπιλογή, εκτελείται όταν δεν καθορίζεται καμία εντολή)

en: render data and save the result to an image file
el: απόδοση δεδομένων και αποθήκευση του αποτελέσματος σε αρχείο εικόνας

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
el: μετατροπή συντεταγμένων από ένα σύστημα αναφοράς συντεταγμένων σε ένα άλλο

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
el: Για λεπτομέρειες για τις εντολές {0} και {1}, εκτελέστε τες με την επιλογή {2}.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
el: Το υπόλοιπο των εγγράφων αυτής της σελίδας βοήθειας είναι η εντολή {0}.

en: options
el: επιλογές

en: Standard unix geometry argument
el: Τυπικό όρισμα γεωμετρίας unix

en: Download the bounding box
el: Λήψη του πλαισίου οριοθέτησης

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
el: Λήψη της τοποθεσίας στο URL (με lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
el: Άνοιγμα αρχείου (κάθε τύπος αρχείου που μπορεί να ανοιχτεί με το Αρχείο/Άνοιγμα

en: Download the bounding box as raw GPS
el: Λήψη του πλαισίου οριοθέτησης ως ακατέργαστο GPS

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
el: Λήψη της τοποθεσίας στο URL (με lat=x&lon=y&zoom=z) ως ακατέργαστο GPS

en: Select with the given search
el: Επιλογή με την δοθείσα αναζήτηση

en: Launch in maximized mode
el: Εκτέλεση σε λειτουργία μεγιστοποίησης

en: Reset the preferences to default
el: Επαναφορά προτιμήσεων στις προκαθορισμένες

en: Changes preferences according to the XML file
el: Αλλαγή προτιμήσεων σύμφωνα με το αρχείο XML

en: Set preference key to value
el: Ορισμός του κλειδιού προτίμησης σε τιμή

en: Set the language
el: Επιλογή γλώσσας

en: Displays the JOSM version and exits
el: Εμφανίζει την έκδοση JOSM και εξέρχεται

en: Print debugging messages to console
el: Εκτύπωση μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης στην κονσόλα

en: Skip loading plugins
el: Παράλειψη προσθέτων φόρτωσης

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
el: Απενεργοποίηση πρόσβασης στους δεδομένους πόρους, που διαχωρίζονται με κόμμα

en: options provided as Java system properties
el: οι επιλογές παρέχονται ως ιδιότητες συστήματος Java

en: Change the JOSM directory name
el: Αλλαγή του ονόματος καταλόγου JOSM

en: /PATH/TO/JOSM/PREF
el: /ΔΙΑΔΡΟΜΗ/ΠΡΟΣ/ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙΣ/JOSM

en: Set the preferences directory
el: Ορισμός του καταλόγου προτιμήσεων

en: Default: {0}
el: Προεπιλογή: {0}

en: /PATH/TO/JOSM/USERDATA
el: /ΔΙΑΔΡΟΜΗ/ΠΡΟΣ/ΔΕΔΟΜΕΝΑΧΡΗΣΤΗ/JOSM

en: Set the user data directory
el: Ορισμός καταλόγου δεδομένων χρήστη

en: /PATH/TO/JOSM/CACHE
el: /ΔΙΑΔΡΟΜΗ/ΠΡΟΣ/ΚΡΥΦΗΜΝΗΜΗ/JOSM

en: Set the cache directory
el: Ορισμός καταλόγου κρυφής μνήμης

en: /PATH/TO/JOSM/HOMEDIR
el: /ΔΙΑΔΡΟΜΗ/ΠΡΟΣ/ΑΡΧΙΚΟΚΑΤΑΛΟΓΟ/JOSM

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
el: Ορισμός του καταλόγου προτιμήσεις+δεδομένα+κρυφή μνήμη (ο κατάλογος κρυφής μνήμης θα είναι josm.home/cache)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
el: Το -Djosm.home έχει πιο χαμηλή προτεραιότητα, δηλαδή η ειδική ρύθμιση αντικαθιστά τη γενική

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
el: σημείωση: Για μερικές λειτουργίες, ο JOSM χρειάζεται αρκετή μνήμη. μπορεί να είναι απαραίτητο να προσθέσετε το παρακάτω
          παράμετρο Java ώστε να καθορίσετε την μέγιστη παραχώρηση μνήμης σε megabytes

en: examples
el: παραδείγματα

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
el: Οι παράμετροι --download, --downloadgps, και --selection επεξεργάζονται με αυτή τη σειρά.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
el: Βεβαιωθείτε ότι φορτώνετε κάποια δεδομένα εάν βλέπετε --selection.

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
el: Το επίπεδο καταγραφής είναι στο {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
el: Παράλειψη φόρτωσης προσθέτου

en: Enabled detailed debug level (trace)
el: Ενεργοποιήθηκε το λεπτομερές επίπεδο αποσφαλμάτωσης (ίχνους)

en: Initializing
el: Αρχικοποίηση

en: Setting defaults
el: Ρύθμιση προκαθορισμένων

en: Creating main GUI
el: Δημιουργία κύριου GUI

en: Updating plugins
el: Ενημέρωση προσθέτων

en: Installing updated plugins
el: Εγκατάσταση ενημερωμένων πρόσθετων

en: Loading early plugins
el: Φόρτωση προηγούμενων πρόσθετων

en: Loading plugins
el: Φόρτωση πρόσθετων

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
el: το ''{0}'' δεν είναι έγκυρη τιμή για το όρισμα ''{1}''. Οι πιθανές τιμές είναι {2}, πιθανόν διαχωριζόμενες με κόμματα.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
el[0]: Το JOSM εκτελείται σε κατάσταση χωρίς σύνδεση. Αυτός ο πόρος δεν θα είναι διαθέσιμος: {0}
el[1]: Το JOSM εκτελείται σε κατάσταση χωρίς σύνδεση. Αυτοί οι πόροι δεν θα είναι διαθέσιμοι: {0}

en: Unsaved osm data
el: Μη αποθηκευμένα δεδομένα osm

en: Restore
el: Ανάκτηση

en: Discard
el: Απόρριψη

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
el[0]: Ο JOSM βρήκε {0} μη αποθηκευμένο επίπεδο δεδομένων.
el[1]: Ο JOSM βρήκε {0} μη αποθηκευμένα επίπεδα δεδομένων.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
el: φαίνεται ότι ο JOSM κατέρρευσε την τελευταία φορά. Θέλετε να ανακτήσετε τα δεδομένα;

en: Change proxy settings
el: Αλλαγή ρυθμίσεων μεσολαβητή

en: Proxy errors occurred
el: Συνέβησαν σφάλματα στον μεσολαβητή

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
el: Το JOSM προσπάθησε να προσπελάσει τους παρακάτω πόρους: <br>{0}αλλά <b>απέτυχε</b> να το κάνει, λόγω των παρακάτω σφαλμάτων μεσολαβητή:<br>{1}Θα θέλατε να αλλάξετε τις ρυθμίσεις του μεσολαβητή σας τώρα;

en: Network errors occurred
el: Συνέβησαν σφάλματα δικτύου

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
el: Το JOSM προσπάθησε να προσπελάσει τους παρακάτω πόρους:<br>{0}αλλά <b>απέτυχε</b> να το κάνει, λόγω των παρακάτω σφαλμάτων δικτύου:<br>{1}Μπορεί να οφείλεται σε διαμόρφωση μεσολαβητή που λείπει.<br>Θα θέλατε να αλλάξετε τις ρυθμίσεις του μεσολαβητή σας τώρα;

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
el[0]: Έχετε {0} αδιάβαστο μήνυμα.
el[1]: Έχετε {0} αδιάβαστα μηνύματα.

en: Click here to see your inbox.
el: Πατήστε εδώ για να δείτε τα εισερχόμενα.

en: Starting file watcher
el: Εκκίνηση file watcher (παρακολούθηση αρχείου)

en: Executing platform startup hook
el: Εκτέλεση αγκίστρου έναρξης λειτουργικού συστήματος

en: Building main menu
el: Δημιουργία κύριου μενού

en: Updating user interface
el: Ενημέρωση διεπαφής χρήστη

en: Initializing internal boundaries data
el: Αχικοποίηση εσωτερικών δεδομένων ορίων

en: Initializing OSM API
el: Αρχικοποίηση OSM API

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
el: Αφαιρέθηκε η στρώση {0} επειδή δεν επιτρέπεται από το διαμορφωμένο API.

en: Initializing validator
el: Αρχικοποίηση  Επικυρωτή

en: Initializing presets
el: Αρχικοποίηση προεπιλογών

en: Initializing map styles
el: Αρχικοποίηση στυλ χάρτη

en: Loading imagery preferences
el: Φόρτωση προτιμήσεων υπόβαθρου εικόνων

[ctx: menu]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: menu]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: menu]
en: View
el: Προβολή

[ctx: menu]
en: Tools
el: Εργαλεία

[ctx: menu]
en: More tools
el: Περισσότερα εργαλεία

[ctx: menu]
en: Data
el: Δεδομένα

[ctx: menu]
en: Selection
el: Επιλογή

[ctx: menu]
en: Presets
el: Προεπιλογές

en: More...
el: Περισσότερα...

[ctx: menu]
en: Help
el: Βοήθεια

en: Menu: {0}
el: Μενού: {0}

en: Main toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
el: Εναλλάσσει την ορατότητα της κύριας γραμμής εργαλείων (δηλαδή, την οριζόντια γραμμή εργαλείων)

en: Edit toolbar
el: Επεξεργασία εργαλειοθήκης

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
el: Εναλλάσσει την ορατότητα της γραμμής εργαλείων επεξεργασίας (δηλαδή, το κάθετο εργαλείο)

en: Click to open the imagery tab in the preferences
el: Πατήστε για να ανοίξετε την καρτέλα εικόνων στις προτιμήσεις

[ctx: menu]
en: Audio
el: Ήχος

en: Do not hide toolbar
el: Να μην αποκρύπτεται η γραμμή εργαλείων

en: Hide this button
el: Απόκρυψη αυτού του κουμπιού

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
el: Κλικ το βέλος στον πάτο για να εμφανιστεί ξανά.

en: Hide edit toolbar
el: Να αποκρύπτεται η γραμμή εργαλείων επεξεργασίας

en: Hide or show this toggle button
el: Απόκρυψη ή εμφάνιση αυτού του πλήκτρου εναλλαγής

en: Move right
el: Μετακίνηση δεξιά

en: Map: {0}
el: Χάρτης: {0}

en: Move left
el: Μετακίνηση αριστερά

en: Move up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Move down
el: Μετακίνηση Κάτω

en: scale
el: κλίμακα

en: Status bar background
el: Παρασκήνιο γραμμής κατάστασης

en: Status bar background: active
el: Παρασκήνιο γραμμής κατάστασης: ενεργό

en: Status bar foreground
el: Προσκήνιο γραμμής κατάστασης

en: Status bar foreground: active
el: Προσκήνιο γραμμής κατάστασης: ενεργό

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
el: Η κατεύθυνση (πυξίδα) του τομέα γραμμής που σχεδιάζεται.

en: The angle between the previous and the current way segment.
el: Η γωνία μεταξύ του προηγούμενου και του τρέχοντος τομέα διαδρομής.

en: The length of the new way segment being drawn.
el: Το μήκος του νέου τομέα διαδρομής που σχεδιάζεται.

en: The name of the object at the mouse pointer.
el: Το όνομα του αντικειμένου στο σημείο του ποντικιού.

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
el: Για κυκλική αλλαγή ξαναπατήστε το μεσαίο πλήκτρο.<br>Κρατήστε πατημένο το CTRL για να επιλέξετε απευθείας από αυτόν τον κατάλογο με το ποντίκι.<hr>

en: (no object)
el: (κανένα αντικείμενο)

en: Do not hide status bar
el: Να μην κρύβεται η γραμμή κατάστασης

en: The northing at the mouse pointer.
el: Ο βορράς στον δείκτη του ποντικιού.

en: The easting at the mouse pointer.
el: Η ανατολή στον δείκτη του ποντικιού.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
el: Το γεωγραφικό πλάτος στο σημείο του ποντικιού.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
el: Το γεωγραφικό μήκος στο σημείο του ποντικιού.

en: System of measurement changed to {0}
el: Το σύστημα μέτρησης άλλαξε σε {0}

en: Default (open, closed, new)
el: Προεπιλογή (ανοικτό, κλειστό, νέο)

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Created date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Last change date
el: Τελευταία ημερομηνία αλλαγής

en: Select note sorting method
el: Επιλογή μεθόδου ταξινόμησης σημείωσης

en: Click to cancel the current operation
el: Κλικ για ακύρωση της τρέχουσας λειτουργίας

en: In background
el: Στο παρασκήνιο

en: Click to run job in background
el: Πάτημα για εκτέλεση εργασίας στο παρασκήνιο

[ctx: menu]
en: Windows
el: Παράθυρα

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
el: <h2>Ενεργό φίλτρο: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
el: </p><p>Ξαναπατήστε στο πλήκτρο φίλτρου για να δείτε όλα τα αντικείμενα.</p></html>

en: Enlarge
el: Μεγέθυνση

en: Shrink
el: Σμύκρινση

en: Show downloaded area
el: Εμφάνιση μεταφορτωμένης περιοχής

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
el: <html>Παρακαλώ επιλέξτε το <strong>εύρος πλακιδίων OSM</strong> σε καθορισμένο επίπεδο εστίασης.</html>

en: Zoom level:
el: Επίπεδο εστίασης:

en: from tile
el: από πλακίδιο

en: up to tile
el: μέχρι το πλακίδιο

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
el: <html>Εναλλακτικά, μπορείτε να εισάγετε <strong>διεύθυνση πλακιδίου</strong> για ένα μοναδικό πλακίδιο στη μορφή <i>zoomlevel/x/y (επίπεδο εστίασης/x/y)</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Οι διευθύνσεις πλακιδίου σε μορφή <i>zoom,x,y (εστίαση,x,y)</i> or <i>zoom;x;y (εστίαση;x;y)</i> είναι επίσης έγκυρες.</html>

en: Tile address:
el: Διεύθυνση πλακιδίου:

en: Apply the tile address
el: Εφαρμογή διεύθυνσης πλακιδίου

en: Please enter a tile address
el: Παρακαλώ εισάγετε μια διεύθυνση πλακιδίου

en: The current value isn''t a valid tile address
el: Η τρέχουσα τιμή δεν είναι έγκυρη διεύθυνση πλακιδίου

en: Please enter a tile index
el: Παρακαλούμε, εισάγετε δείκτη πλακιδίου

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
el: Η τρέχουσα τιμή δεν είναι έγκυρος δείκτης πλακιδίου για το δεδομένο επίπεδο εστίασης

en: You have encountered a bug in JOSM
el: Έχετε αντιμετωπίσει σφάλμα στο JOSM

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
el: Συνέβη αναπάντεχη εξαίρεση.
    Αυτό είναι πάντα σφάλμα κώδικα. Εάν εκτελείτε την τελευταία έκδοση του JOSM, παρακαλούμε να στείλετε αναφορά σφάλματος.

en: Debug information
el: Πληροφορίες αποσφαλμάτωσης

en: Manually report at:
el: Χειροκίνητη αναφορά στο:

en: Is JOSM up to date?
el: Είναι ενημερωμένο το JOSM;

en: Send bug report
el: Αποστολή αναφοράς σφάλματος

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
el: Εάν εκτελείτε την τελευταία έκδοση του JOSM και των προσθέτων, παρακαλούμε να συμπληρώσετε μια αναφορά σφάλματος στον ανιχνευτή σφαλμάτων.
    Εκεί, οι πληροφορίες σφάλματος πρέπει να είναι ήδη συμπληρωμένες για σας. Παρακαλούμε να συμπεριλάβετε τις πληροφορίες αναπαραγωγής του σφάλματος και προσπαθήστε να δώσετε όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε.

en: Suppress this error for this session.
el: Απόκρυψη αυτού του σφάλματος για αυτήν τη συνεδρία.

en: Suppress further error dialogs for this session.
el: Απόκρυψη παραπέρα διαλόγων σφάλματος για αυτήν τη συνεδρία.

en: Ignore this error.
el: Παράβλεψη αυτού του σφάλματος.

en: Include the system status report.
el: Να συμπεριληφθεί η αναφορά κατάστασης του συστήματος.

en: Include information about the data you were working on.
el: Να συμπεριληφθούν οι πληροφορίες για τα δεδομένα στα οποία εργάζεσθε.

en: Include all stack traces.
el: Να συμπεριληφθούν όλα τα ίχνη στοίβας.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
el: Το άνοιγμα αναφοράς σφάλματος απέτυχε. Παρακαλούμε, αναφέρτε χειροκίνητα χρησιμοποιώντας αυτόν τον ιστότοπο:

en: Your current version of JOSM is {0}
el: Η τρέχουσα έκδοση του JOSM είναι η {0}

en: JOSM is searching for updates...
el: Το JOSM αναζητά ενημερώσεις...

en: JOSM is up to date.
el: Το JOSM είναι ενήμερο.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
el: Το JOSM είναι παρωχημένο, Η τρέχουσα έκδοση είναι η {0}. Προσπαθήστε να ενημερώσετε το JOSM.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
el: Πριν στείλετε αναφορά σφάλματος εξασφαλίστε ότι έχει ενημερωθεί η τελευταία έκδοση του JOSM εδώ:

en: Update JOSM
el: Ενημέρωση του JOSM

en: Conflict background: no conflict
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: καμία σύγκρουση

en: Conflict background: decided
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: σαφές

en: Conflict background: undecided
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: ανεπίλυτο

en: Conflict background: drop
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: απόρριψη

en: Conflict background: keep
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: διατήρηση

en: Conflict background: combined
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: σύνθετο

en: Conflict background: selected
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: ιδιαίτερο

en: Conflict foreground: undecided
el: Προσκήνιο σύγκρουσης: ανεπίλυτο

en: Conflict foreground: drop
el: Προσκήνιο σύγκρουσης: απόρριψη

en: Conflict foreground: keep
el: Προσκήνιο σύγκρουσης: διατήρηση

en: Conflict background: empty row
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: κενή γραμμή

en: Conflict background: frozen
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: πάγωμα

en: Conflict background: in comparison
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: σε σύγκριση

en: Conflict foreground: in comparison
el: Προσκήνιο σύγκρουσης: σε σύγκριση

en: Conflict background
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης

en: Conflict foreground
el: Προσκήνιο σύγκρουσης

en: Conflict background: not in opposite
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: όχι σε αντίθετο

en: Conflict background: in opposite
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: σε αντίθετο

en: Conflict background: same position in opposite
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: ίδια θέση σε αντίθετο

en: Conflict background: keep one tag
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: διατήρηση μιας ετικέτας

en: Conflict foreground: keep one tag
el: Προσκήνιο σύγκρουσης: διατήρηση μιας ετικέτας

en: Conflict background: drop tag
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: απόρριψη ετικέτας

en: Conflict foreground: drop tag
el: Προσκήνιο σύγκρουσης: απόρριψη ετικέτας

en: Conflict background: keep all tags
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: διατήρηση όλων των ετικετών

en: Conflict foreground: keep all tags
el: Προσκήνιο σύγκρουσης: διατήρηση όλων των ετικετών

en: Conflict background: sum all numeric tags
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: άθροιση όλων των αριθμητικών ετικετών

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
el: Προσκήνιο σύγκρουσης: άθροιση όλων των αριθμητικών ετικετών

en: Conflict background: keep member
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: διατήρηση μέλους

en: Conflict foreground: keep member
el: Προσκήνιο σύγκρουσης: διατήρηση μέλους

en: Conflict background: remove member
el: Υπόβαθρο σύγκρουσης: αφαίρεση μέλους

en: Conflict foreground: remove member
el: Προσκήνιο σύγκρουσης: αφαίρεση μέλους

en: {0} more...
el: {0} περισσότερα...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
el: Τα παρακάτω αντικείμενα δεν μπόρεσαν να αντιγραφούν στο αντικείμενο προορισμού<br>επειδή είναι διαγραμμένα στο συύνολο δεδομένων προορισμού:

en: Merging deleted objects failed
el: Αποτυχία συγχώνευσης διαγραμμένων αντικειμένων

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
el: Ο κατάλογος στον ρόλο {0} δεν συμμετέχει προς το παρόν σε ζεύγος σύγκρισης.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
el: Μη αναμενόμενη τιμή της παραμέτρου ''index''. Έχω {0}.

en: Item {0} not found in list.
el: το αντικείμενο {0} δεν βρέθηκε στην λίστα.

en: lock scrolling
el: κλείδωμα κύλισης

en: Compare
el: Σύγκριση

en: My version
el: Η έκδοση μου

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
el: Ο κατάλογος στοιχείων στο σύνολο δεδομένων, δηλαδή το τοπικό σύνολο δεδομένων

en: Merged version
el: Συγχωνευμένη έκδοση

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
el: Κατάλογος των συγχωνευμένων στοιχείων. Θα αντικαταστήσουν τον κατάλογο των στοιχείων μου όταν εφαρμοστούν οι αποφάσεις συγχώνευσης.

en: Their version
el: Η έκδοση τους

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
el: Κατάλογος των στοιχείων στο σύνολο δεδομένων τους, δηλαδή στο σύνολο δεδομένων του διακομιστή

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
el: Αντιγραφή στων επιλεγμένων κόμβων μου στην αρχή της λίστας συγχωνευμένων κόμβων

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων μου στοιχείων στο τέλος του καταλόγου των συγχωνευμένων στοιχείων.

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων μου στοιχείων πριν το πρώτο επιλεγμένο στοιχείο στον κατάλογο των συγχωνευμένων στοιχείων.

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων μου στοιχείων μετά το πρώτο επιλεγμένο στοιχείο στον κατάλογο των συγχωνευμένων στοιχείων.

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων τους στοιχείων στην αρχή του καταλόγου των συγχωνευμένων στοιχείων.

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων τους στοιχείων στο τέλος του καταλόγου των συγχωνευμένων στοιχείων.

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων τους στοιχείων πριν το πρώτο επιλεγμένο στοιχείο στον κατάλογο των συγχωνευμένων στοιχείων.

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
el: Αντιγραφή των επιλεγμένων τους στοιχείων μετά το πρώτο επιλεγμένο στοιχείο στον κατάλογο των συγχωνευμένων στοιχείων

en: Copy all my elements to the target
el: Αντιγραφή όλων των στοιχείων μου στον προορισμό

en: Copy all their elements to the target
el: Αντιγραφή όλων των στοιχείων τους στον προορισμό

en: Move up the selected entries by one position.
el: Μετακίνηση προς τα πάνω των επιλεγμένων καταχωρίσεων κατά μία θέση.

en: Move down the selected entries by one position.
el: Μετακίνηση των επιλεγμένων στοιχείων προς τα κάτω κατά μία θέση.

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
el: Αφαίρεση των επιλεγμένων εγγραφών από την λίστα συγχωνευμένων στοιχείων.

en: Freeze
el: Πάγωμα

en: Freeze the current list of merged elements.
el: Πάγωμα της τρέχουσας λίστας συγχωνευμένων στοιχείων.

en: Unfreeze
el: Ξεπάγωμα

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
el: Ξεπάγωμα της λίστας συγχωνευμένων στοιχείων και έναρξη συγχώνευσης.

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
el: <html>Πατήστε <strong>{0}</strong> για να ξεκινήσει η συγχώνευση των δικών μου και των δικών τους καταχωρίσεων.</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
el: <html>Πατήστε <strong>{0}</strong> για να τελειώσει η συγχώνευση των δικών μου και των δικών τους καταχωρίσεων.</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
el[0]: Η έκδοσή μου ({0} καταχώριση)
el[1]: Η έκδοσή μου ({0} καταχωρίσεις)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
el[0]: Συγχωνευμένη έκδοση ({0} καταχώριση)
el[1]: Συγχωνευμένη έκδοση ({0} καταχωρίσεις)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
el[0]: Η έκδοσή τους ({0} καταχώριση)
el[1]: Η έκδοσή τους ({0} καταχωρίσεις)

en: My version (local dataset)
el: Η έκδοσή μου (τοπικό σύνολο δεδομένων)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
el: Ιδιότητες στο σύνολο δεδομένων μου, δηλαδή το τοπικό σύνολο δεδομένων

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
el: Οι ιδιότητες στο συγχωνευμένο στοιχείο. Θα αντικαταστήσουν τις ιδιότητες στα στοιχεία μου όταν εφαρμοστούν αποφάσεις συγχώνευσης.

en: Their version (server dataset)
el: Η έκδοσή τους (συνολο δεδομένων διακομιστή)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
el: Οι ιδιότητες στο σύνολο δεδομένων τους, δηλαδή στο σύνολο δεδομένων του διακομιστή

en: My with Their
el: Δικό μου με Δικό τους

en: My with Merged
el: Δική μου με συγχωνευμένη

en: Their with Merged
el: Δική τους με συγχωνευμένη

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
el: Ο ρόλος {0} δεν παίρνει μέρος στο ζεύγος σύγκρισης {1}.

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Nodes
el: Κόμβοι

en: Members
el: Μέλη

en: No pending tag conflicts to be resolved
el: Χωρίς εκκρεμείς συγκρούσεις ετικετών προς επίλυση

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
el[0]: Ετικέτες( {0} διένεξη)
el[1]: Ετικέτες( {0} διενέξεις)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
el[0]: {0} εκκρεμής σύγκρουση ετικετών προς επίλυση
el[1]: {0} εκκρεμείς συγκρούσεις ετικετών προς επίλυση

en: Nodes(resolved)
el: Κόμβοι(επιλυμένοι)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
el: Παγωμένος ο κατάλογος συγχωνευμένων κόμβων. Χωρίς εκκρεμείς συγκρούσεις στον κατάλογο κόμβων αυτού του δρόμου

en: Nodes(with conflicts)
el: Κόμβοι(με διενέξεις)

en: Pending conflicts in the node list of this way
el: Εκκρεμείς συγκρούσεις στον κατάλογο κόμβων αυτού του δρόμου

en: Members(resolved)
el: Μέλη(επιλυμένα)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
el: Παγωμένος ο κατάλογος συγχωνευμένων μελών. Χωρίς εκκρεμείς συγκρούσεις στον κατάλογο μελών αυτής της σχέσης

en: Members(with conflicts)
el: Μέλη(με διενέξεις)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
el: Εκκρεμείς συγκρούσεις στον κατάλογο μελών αυτής της σχέσης

en: No pending property conflicts
el: Δεν υπάρχουν διενέξεις ιδιοτήτων σε αναμονή

en: Properties(with conflicts)
el: Ιδιότητες(με διενέξεις)

en: Pending property conflicts to be resolved
el: Διενέξεις ιδιοτήτων σε αναμονή προς επίλυση

en: Conflict Resolution
el: Επίλυση σύγκρουσης

en: Node
el: Κόμβος

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
el: Χωρίς πάγωμα οι συγχωνευμένοι κόμβοι ακόμα. Αδυναμία δόμησης εντολής ανάλυσης.

en: (none)
el: (κανένα)

en: deleted
el: διαγράφηκε

en: not deleted
el: μη διεγραμένο

en: Deleted State:
el: Διαγραμμένη κατάσταση:

en: Coordinates:
el: Συντεταγμένες:

en: Referenced by:
el: Με παραπομπή από:

en: Keep my coordinates
el: Διατήρηση των συντεταγμένων μου

en: Keep their coordinates
el: Διατήρηση των συντεταγμένων τους

en: Undecide conflict between different coordinates
el: Ανεπίλυτη σύγκρουση μεταξύ διαφορετικών συντεταγμένων

en: Keep my deleted state
el: Διατήρηση της διαγραμμένης μου κατάστασης

en: Keep their deleted state
el: Διατήρηση της διαγραμμένης τους κατάστασης

en: Undecide conflict between deleted state
el: Ανεπίλυτη σύγκρουση μεταξύ διαγραμμένης κατάστασης

en: Role
el: Ρόλος

en: Primitive
el: Βασική

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
el: Χωρίς πάγωμα ακόμα συγχωνευμένων μελών. Αδυναμία δόμησης εντολής ανυσης

en: <undefined>
el: <ακαθόριστο>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
el: Το συγχωνευμένο σύνολο δεδομένων δεν συμπεριλαμβάνει ετικέτα με κλειδί {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
el: Το σύνολο δεδομένων μου δεν περιλαμβάνει ετικέτα με κλειδί {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
el: Αδυναμία εφαρμογής ανεπίλυτου στοιχείου συγχώνευσης ετικέτας.

en: Key
el: Κλειδί

en: Value
el: Τιμή

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
el: Διατήρηση των επιλεγμένων ζευγών κλειδιού/τιμής από το τοπικό σύνολο δεδομένων

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
el: Διατήρηση των επιλεγμένων ζευγών κλειδιού/τιμής από το σύνολο δεδομένων του διακομιστή

en: Mark the selected tags as undecided
el: Σημείωση των επιλεγμένων ετικετών ως ανεπίλυτες

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
el: Το σύνολο δεδομένων τους δεν περιλαμβάνει ετικέτα με κλειδί {0}

en: Conflicts when combining primitives
el: Συγκρούσεις κατά τον συνδυασμό βασικών

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
el: Συγκρούσεις κατά τον συνδυασμό δρόμων - ο συνδυασμένος δρόμος είναι ο ''{0}''

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
el: Συγκρούσεις κατά τη συγχώνευση κόμβων - ο κόμβος προορισμού είναι ''{0}''

en: No conflicts to resolve
el: Δεν υπάρχουν διενέξεις προς επίλυση

en: Cancel conflict resolution
el: Ακύρωση απόφασης σύγκρουσης

en: Apply resolved conflicts
el: Εφαρμογή επιλυμένων διενέξεων

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
el[0]: Πρόκειται να συνδυάσετε {1} αντικείμενο, που είναι τμήμα {0} σχέσης:<br/>{2}Συνδυασμός αυτών των αντικειμένων μπορεί να σπάσει αυτήν τη σχέση. Εάν είσαστε αβέβαιος, ακυρώστε αυτή τη πράξη.<br/>Εάν θέλετε να συνεχίσετε, θα εμφανιστεί διάλογος για να αποφασίσετε πώς να προσαρμόσετε τη σχέση.<br/><br/>Θέλετε να συνεχίσετε;
el[1]: Πρόκειται να συνδυάσετε {1} αντικείμενα, που είναι τμήματα {0} σχέσεων:<br/>{2}Συνδυασμός αυτών των αντικειμένων μπορεί να σπάσει αυτές τις σχέσεις. Εάν είσαστε αβέβαιος, ακυρώστε αυτήν την πράξη.<br/>Εάν θέλετε να συνεχίσετε, θα εμφανιστεί διάλογος για να αποφασίσετε πώς να προσαρμόσετε τις σχέσεις.<br/><br/>Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Combine confirmation
el: Επιβεβαίωση συνδυασμού

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
el[0]: Πρόκειται να συνδυάσετε {0} αντικείμενα, αλλά οι παρακάτω ετικέτες χρησιμοποιούνται με διενέξεις:<br/>{1}Εάν αυτά τα αντικείμενα συνδυάζονται, το τελικό αντικείμενο μπορεί να έχει ανεπιθύμητες ετικέτες.<br/>Εάν θέλετε να συνεχίσετε, θα εμφανιστεί διάλογος ρύθμισης των ετικετών με διένεξη.<br/><br/>Θέλετε να συνεχίσετε;
el[1]: Πρόκειται να συνδυάσετε {0} αντικείμενα, αλλά οι παρακάτω ετικέτες χρησιμοποιούνται με διενέξεις:<br/>{1}Εάν αυτά τα αντικείμενα συνδυάζονται, το τελικό αντικείμενο μπορεί να έχει ανεπιθύμητες ετικέτες.<br/>Εάν θέλετε να συνεχίσετε, θα εμφανιστεί διάλογος ρύθμισης των ετικετών με διένεξη.<br/><br/>Θέλετε να συνεχίσετε;

en: <i>missing</i>
el: <i>λείπει</i>

en: Choose a value
el: Επιλογή τιμής

en: none
el: καμία

en: all
el: όλα

en: sum
el: άθροισμα

en: Please decide which values to keep
el: Παρακαλώ αποφασίστε ποιες τιμές θα κρατήσετε

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
el: Η τιμή ''{0}'' θα εφαρμοσθεί στο κλειδί ''{1}''

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
el: Όλες οι αριθμητικές τιμές που αθροίζονται ως ''{0}'' πρόκειται να εφαρμοστούν για το κλειδί ''{1}''

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
el: Το κλειδί ''{0}'' και όλες του οι τιμές θα αφαιρεθούν

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
el: Όλες οι τιμές που συνδυάστηκαν ως ''{0}'' πρόκειται να εφαρμοστούν για το κλειδί ''{1}''

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
el: Η συλλογή ετικετών δεν συμπεριλαμβάνει την επιλεγμένη τιμή ''{0}''.

en: Not decided yet
el: Δεν έχει αποφασισθεί ακόμα

en: Tags from nodes
el: Ετικέτες από κόμβους

en: Tags from ways
el: Ετικέτες από διαδρομές

en: Tags from relations
el: Ετικέτες από σχέσεις

en: Conflicts in pasted tags
el: Διενέξεις στις επικολλημένες ετικέτες

en: Paste ...
el: Επικόλληση ...

en: From ...
el: Από ...

en: To ...
el: Εως ...

en: {0} tag | {0} tags
el[0]: {0} ετικέτα
el[1]: {0} ετικέτες

en: {0} way | {0} ways
el[0]: {0} διαδρομή
el[1]: {0} διαδρομές

en: {0} relation | {0} relations
el[0]: {0} σχέση
el[1]: {0} σχέσεις

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
el: Η θέση {0} είναι εκτός εύρους. Ο τρέχων αριθμός μελώ είναι {1}.

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Undecided
el: Μη αποφασισμένο

en: Remove this relation member from the relation
el: Αφαίρεση αυτού του μέλους της σχέσης από τη σχέση

en: Keep this relation member for the target object
el: Διατήρηση αυτού του μέλους της σχέσης για το αντικείμενο προορισμού

en: Role:
el: Ρόλος:

en: Enter a role for all relation memberships
el: Εισάγετε έναν ρόλο για όλα τα μέλη της σχέσης

en: Tag modified relations with
el: Μαρκάρετε τις τροποποιημένες σχέσεις με

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
el: <html>Επιλέξτε για ενεργοποίηση εισαγωγής ετικέτας η οποία θα εφαρμοστεί<br>σε όλες τις τροποποιημένες σχέσεις.</html>

[ctx: tag]
en: Key:
el: Κλειδί:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
el: <html>Εισάγετε μια ετικέτα κλειδί, λ.χ. <strong><tt>διόρθωσέμε</tt></strong></html>

en: Value:
el: Τιμή:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
el: <html>Εισάγετε μια ετικέτα τιμή, λ.χ. <strong><tt>έλεγχος μελών</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
el: <html>Οι συνδυασμένοι δρόμοι είναι μέλη σε μία ή περισσότερες σχέσεις. Παρακαλούμε, αποφασίστε εάν θέλετε να <strong>διατηρήσετε</strong> αυτά τα μέλη για τον συνδυασμένο δρόμο ή εάν θέλετε να τα <strong>αφαιρέσετε</strong>.<br>Η προεπιλογή είναι <strong>διατήρηση</strong> του πρώτου δρόμου <strong>αφαίρεση</strong> των άλλων δρόμων που είναι μέλη της ίδιας σχέσης: ο συνδυασμένος δρόμος θα πάρει τη θέση του αρχικού δρόμου στη σχέση.</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
el: <html>Οι συγχωνευμένοι κόμβοι είναι μέλη σε μία ή περισσότερες σχέσεις. Παρακαλούμε, αποφασίστε εάν θέλετε να <strong>διατηρήσετε</strong> αυτά τα μέλη του κόμβου προορισμού ή εάν θέλετε να τα <strong>αφαιρέσετε</strong>.<br>Προεπιλογή είναι η <strong>διατήρηση</strong> του πρώτου κόμβου και η <strong>αφαίρεση</strong> των άλλων κόμβων που είναι μέλη της ίδιας σχέσης: ο κόμβος προορισμού θα πάρει τη θέση του αρχικού κόμβου στη σχέση.</html>

en: Apply this role to all members
el: Εφαρμογή αυτού του ρόλου σε όλα τα μέλη

en: Pos.
el: Τοποθέτηση

en: Orig. Way
el: Αρχικός δρόμος

en: Show tags with conflicts only
el: Εμφάνιση ετικετών με συγκρούσεις μόνο

en: Show tags with multiple values only
el: Εμφάνιση ετικετών με πολλαπλές τιμές μόνο

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
el: <html>Παρακαλώ επιλέξτε τις τιμές που θα διατηρηθούν για τις ακόλουθες ετικέτες.</html>

en: Apply?
el: Εφαρμογή;

en: Relation
el: Σχέση

en: Old role
el: Παλιός ρόλος

en: New role
el: Νέος ρόλος

en: Old key
el: Παλιό κλειδί

en: Old value
el: Παλιά τιμή

en: New key
el: Καινούργιο κλειδί

en: New value
el: Καινούργια τιμή

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
el[0]: Επικόληση {0} ετικέτας
el[1]: Επικόληση {0} ετικετών

en: to {0} object | to {0} objects
el[0]: σε {0} αντικείμενο
el[1]: σε {0} αντικείμενα

en: Delete incomplete members?
el: Διαγραφή ατελών μελών;

en: Paste without incomplete members
el: Επικόληση χωρίς τα ημιτελή μέλη

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
el: Τα αντιγραμμένα δεδομένα περιέχουν μη ολοκληρωμένα αντικείμενα. Κατά την επικόλληση τα μη ολοκληρωμένα αντικείμενα αφαιρούνται. Θέλετε να επικολλήσετε τα δεδομένα χωρίς τα μη ολοκληρωμένα αντικείμενα;

en: Do you want to paste these tags?
el: Θέλετε να επικολλήσετε αυτές τις ετικέτες;

en: Clear buffer
el: Καθαρισμός κρυφής μνήμης

en: Ignore warnings
el: Παράβλεψη προειδοποιήσεων

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
el: <html><p> Συγνώμη, είναι αδύνατη η επικόλληση ετικετών από την προσωρινή μνήμη. Δεν περιέχει κανένα αντικείμενο JOSM ή κατάλληλο κείμενο. </p></html>

en: For selected objects only
el: Για επιλεγμένα αντικείμενα μόνο

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
el: <html>Επιλογή εμφάνισης συνόλων αλλαγών μόνο για τα τρέχοντα επιλεγμένα αντικείμενα.<br>Αποεπιλογή για την εμφάνιση όλων των συνόλων αλλαγών για αντικείμενα στην τρέχουσα στρώση δεδομένων.</html>

en: Changesets
el: Ομάδες αλλαγών

en: Open the list of changesets in the current layer.
el: Άνοιγμα καταλόγου ομάδων αλλαγών στο τρέχον επίπεδο.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
el: Επιλογή όλων των εκχωρημένων αντικειμένων στα τρέχοντα επιλεγμένα σύνολα αλλαγών

en: Download
el: Λήψη

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
el: Λήψη πληροφοριών περί των επιλεγμένων ομάδων αλλαγών από τον διακομιστή OSM

en: Close the selected open changesets
el: Κλείσε τις επιλεγμένες ανοικτές ομάδες αλλαγών

en: Show info
el: Εμφάνιση πληροφοριών

en: Open a web page for each selected changeset
el: Άνοιγμα μιας ιστοσελίδας για κάθε ομάδα αλλαγών

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
el: Ανοίγει τον διαχειριστή ομάδων αλλαγών για τις επιλεγμένες ομάδες αλλαγών

en: Command Stack
el: Στοίβα εντολών

en: Open a list of all commands (undo buffer).
el: Άνοιγμα λίστας όλων των εντολών (μνήμη αναίρεσης)

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
el: Στοίβα εντολών: Αναίρεση: {0} / Επανάληψη: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
el: Επιλέγει τα αντικείμενα που λαμβάνουν μέρος σε αυτήν την εντολή (εκτός και διαγράφηκαν πρόσφατα)

en: Select and zoom
el: Επιλογή και εστίαση

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
el: Επιλέγει τα αντικείμενα που λαμβάνουν μέρος σε αυτήν την εντολή (εκτός και διαγράφηκαν πρόσφατα) και έπειτα εστιάζει σε αυτά

en: Undo the selected and all later commands
el: Αναίρεση της επιλεγμένης και όλων των μεταγενέστερων εντολών

en: Redo the selected and all earlier commands
el: Ακύρωση αναίρεσης των επιλεγμένων και όλων των προγενέστερων εντολών

en: Resolve conflicts
el: Επίλυση συγκρούσεων

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
el[0]: Σύγκρουση: {0} μη επιλυμένη
el[1]: Σύγκρούσεις: {0} μη επιλυμένες

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
el: Σχέσεις:{0} / Διαδρομές:{1} / Κόμβοι:{2}

en: Resolve
el: Επίλυση

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
el: Άνοιγμα διαλόγου συγχώνευσης για όλα τα επιλεγμένα αντικείμενα στην παραπάνω λίστα.

en: Resolve to my versions
el: Επίλυση στις εκδόσεις μου

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
el: Επιλύει όλες τις ανεπίλυτες διενέξεις στην έκδοσή "μου"

en: Resolve to their versions
el: Επίλυση στις εκδόσεις τους

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
el: Επιλύει όλες τις ανεπίλυτες διενέξεις στην έκδοσή "τους"

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
el[0]: Εντοπίστηκε {0} διένεξη.
el[1]: Εντοπίστηκαν {0} διενέξεις.

en: Click to close this dialog and continue editing
el: Κάντε κλικ για κλείσιμο διαλόγου και συνέχεια στην επεξεργασία

en: Conflicts detected
el: Εντοπίστηκαν συγκρούσεις

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
el: Ακύρωση επίλυσης συγκρούσεων και κλείσιμο διαλόγου

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
el: Εφαρμογή επίλυσης συγκρούσεων και κλείσιμο του διαλόγου

en: Apply Resolution
el: Εφαρμογή επίλυσης

en: Close anyway
el: Κλείσιμο οπωσδήποτε

en: Continue resolving
el: Συνέχιση επίλυσης

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
el: <html>Δεν ολοκληρώσατε τη συγχώνευση των διαφορών σε αυτήν τη διένεξη.<br>Οι επιλύσεις της διένεξης δεν θα εφαρμοστούν εκτός και <br>επιλυθούν όλες οι διαφορές.<br>Πατήστε <strong>{0}</strong> για κλείσιμο σε κάθε περίπτωση.<strong> Οι ήδη<br>επιλυμένες διαφορές δεν θα εφαρμοστούν.</strong><br>Πατήστε <strong>{1}</strong> για επιστροφή στην επίλυση των διενέξεων.</html>

en: Conflict not resolved completely
el: Η σύγκρουση δεν επιλύθηκε εντελώς

en: Resolve conflicts for ''{0}''
el: Επίλυση συγκρούσεων για ''{0}''

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
el[0]: Παρακαλούμε, επιβεβαιώστε την αφαίρεση <strong>{0} αντικειμένου</strong>.
el[1]: Παρακαλούμε, επιβεβαιώστε την αφαίρεση <strong>{0} αντικειμένων</strong>.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
el[0]: Επηρεάστηκε {0} σχέση.
el[1]: Επηρεάστηκαν {0} σχέσεις.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
el[0]: Διαγραφή {0} αντικειμένου
el[1]: Διαγραφή {0} αντικειμένων

en: Delete objects
el: Διαγραφή αντικειμένων

en: To delete
el: Προς διαγραφή

en: From Relation
el: Από τη Σχέση

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
el: Κάντε κλικ για κλείσιμο διαλόγου και απομάκρυνση του αντικειμένου από τις σχέσεις

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
el: Κάντε κλικ για κλείσιμο διαλόγου και ματαίωση της διαγραφής των αντικειμένων

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Filter objects and hide/disable them.
el: Φιλτράρισμα αντικειμένων και απόκρυψη/απενεργοποίησή τους.

en: Enable filter
el: Ενεργοποίηση φίλτρου

en: Multikey: {0}
el: Πολλαπλό κλειδί: {0}

en: Hide filter
el: Απόκρυψη φίλτρου

en: Hiding filter
el: Απόκρυψη φίλτρου

en: Inverse filter
el: Αντιστροφή φίλτρου

en: Filter mode
el: Λειτουργία φίλτρου

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add filter.
el: Προσθήκη φίλτρου.

en: Edit filter.
el: Επεξεργασία φίλτρου.

en: Delete filter.
el: Διαγραφή φίλτρου.

en: Up
el: Πάνω

en: Move filter up.
el: Μετακίνηση φίλτρου πάνω.

en: Down
el: Κάτω

en: Move filter down.
el: Μετακίνηση φίλτρου κάτω.

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Reverse
el: Αντιστροφή

[ctx: filter]
en: H
el: Α

[ctx: filter]
en: Text
el: Κείμενο

[ctx: filter]
en: A
el: Π

[ctx: filter]
en: D
el: Δ

en: <h2>Filter active</h2>
el: <h2>Ενεργό φίλτρο</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
el: </p><p>Κλείσιμο διαλόγου φίλτρου για προβολή όλων των αντικειμένων.<p></html>

en: not in data set
el: όχι στο σύνολο δεδομένων

en: Node:
el: Κόμβος:

en: Way:
el: Διαδρομή:

en: Relation:
el: Σχέση:

en: deleted-on-server
el: διαγραμμένο στον διακομιστή

en: modified
el: τροποποιημένο

en: filtered/hidden
el: φιλτραρισμένο/κρυμμένο

en: filtered/disabled
el: φιλτραρισμένο/απενεργοποιημένο

en: has direction keys (reversed)
el: έχει πλήκτρα κατεύθυνσης (ανεστραμμένο)

en: has direction keys
el: έχει πλήκτρα κατεύθυνσης

en: State:
el: Κατάσταση:

en: Data Set:
el: Συλλογή Δεδομένων:

en: Edited at:
el: Επεξεργάστηκε στις:

en: <new object>
el: <νέο αντικείμενο>

en: Edited by:
el: Επεξεργάστηκε από:

en: In changeset:
el: Στην ομάδα αλλαγών:

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Centroid:
el: Κεντροειδές:

en: Length: {0}
el: Μήκος: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
el[0]: {0} Μέλος:
el[1]: {0} Μέλη:

en:  as "{0}"
el:  ως "{0}"

en: {0} Nodes:
el: {0} Κόμβοι:

en: Bounding box:
el: Πλαίσιο οριοθέτησης:

en: Bounding box (projected):
el: Πλαίσιο οριοθέτησης (σε προβολή):

en: Center of bounding box:
el: Κέντρο του πλαισίου οριοθέτησης:

en: Coordinates (projected):
el: Συντεταγμένες (προβεβλημένες):

en: UTM Zone
el: Ζώνη UTM

en: Part of:
el: Μέρος του:

en: In conflict with:
el: Σε διένεξη με:

en: Advanced object info
el: Προχωρημένες πληροφορίες αντικειμένου

en: map style
el: στυλ χάρτη

en: edit counts
el: επεξεργασία μετρήσεων

en: The 2 selected objects have identical style caches.
el: Τα 2 επιλεγμένα αντικείμενα έχουν ταυτόσημη τεχνοτροπία κρυφών μνημών.

en: The 2 selected objects have different style caches.
el: Τα 2 επιλεγμένα αντικείμενα έχουν διαφορετική τεχνοτροπία κρυφών μνημών.

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
el: Προειδοποίηση: Τα 2 επιλεγμένα αντικείμενα έχουν ίδια, αλλά όχι ταυτόσημη τεχνοτροπία κρυφής μνήμης.

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
el[0]: {0} χρήστης επεξεργάστηκε τελευταία την επιλογή:
el[1]: {0} χρήστες επεξεργάστηκαν τελευταία την επιλογή:

en: Enter the coordinates for the new node.
el: Εισαγωγή συντεταγμένων για τον νέο κόμβο.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
el: Μπορείτε να ξεχωρίσετε μήκος και πλάτος με κενό, κόμμα ή ελληνικό ερωτηματικό (;).

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
el: Χρησιμοποιήστε θετικούς αριθμούς ή χαρακτήρες N, E για να υποδείξετε Βόρειο ή Ανατολικό σημείο ορίζοντα.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
el: Για τα σημεία ορίζοντα Νότου και Δύσης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε είτε αρνητικούς αριθμούς ή τους χαρακτήρες S, W.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
el: Η τιμή συντεταγμένης μπορεί να είναι σε μία από τις τρεις μορφές:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
el: <i>μπόρες</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
el: <i>μοίρες</i><tt>&deg;</tt> <i>λεπτά</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
el: <i>μοίρες</i><tt>&deg;</tt> <i>λεπτά</i><tt>&#39;</tt> <i>δευτερόλεπτα</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
el: Τα σύμβολα <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> είναι προαιρετικά.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
el: Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε τη σύνταξη <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.

en: Some examples:
el: Κάποια παραδείγματα:

en: Projected coordinates:
el: Προβεβλημένες συντεταγμένες:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
el: Εισαγωγή ανατολής και βορρά (x και y) χωρισμένα με κενά, κόμμα ή ελληνικό ερωτηματικό (;).

en: Lat/Lon
el: Lat/Lon (Πλ/Μηκ)

en: East/North
el: East/North (Ανατολή/Βορράς)

en: Please enter a GPS coordinates
el: Παρακαλώ εισάγεται τις συντεταγμένες ενός GPS

en: Please enter a Easting and Northing
el: Παρακαλούμε, εισάγετε ανατολικά και βόρεια

en: Toggle visibility of layer: {0}
el: Εναλλαγή ορατότητας του επιπέδου: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
el: Άνοιγμα λίστας όλων τον φορτωμένων επιπέδων.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
el: το επίπεδο είναι ορατό (κλικ για απόκρυψη)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
el: το επίπεδο είναι κρυμμένο (κλικ για εμφάνιση)

en: this layer is the active layer
el: αυτό το επίπεδο είναι το ενεργό επίπεδο

en: this layer is not currently active (click to activate)
el: αυτό το επίπεδο δεν είναι ενεργό (κάντε κλικ για ενεργοποίηση)

en: scale follows native resolution of this layer
el: η κλίμακα ακολουθεί την εγγενή ανάλυση αυτής της στρώσης

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
el: η κλίμακα ακολουθεί την εγγενή ανάλυση μιας άλλης στρώσης (πατήστε για να ορίσετε αυτήν τη στρώση)

en: this layer has no native resolution
el: αυτή η στρώση δεν έχει εγγενή ανάλυση

en: layer is without a user-defined offset
el: η στρώση είναι χωρίς μετατόπιση από τον χρήστη

en: this layer can not have an offset
el: αυτή η στρώση δεν μπορεί να έχει μετατόπιση

en: Information about layer
el: Πληροφορίες για τη στρώση

en: Map Paint Styles
el: Τεχνοτροπίες βαφής χάρτη

en: configure the map painting style
el: διαμόρφωση της τεχνοτροπίας βαφής χάρτη

en: On/Off
el: Ενεργό/Ανενεργό

en: Turn selected styles on or off
el: Ενεργοποιήστε και απενεργοποιήστε τις επιλεγμένες τεχνοτροπίες

en: Move the selected entry one row down.
el: Μετακίνηση της επιλεγμένης καταχώρησης μια γραμμή κάτω.

en: Move the selected entry one row up.
el: Μετακίνηση της επιλεγμένης καταχώρησης μια γραμμή πάνω.

en: Reload from file
el: Επαναφόρτωση από το αρχείο

en: reload selected styles from file
el: επαναφόρτωση των επιλεγμένων τεχνοτροπιών από αρχείο

en: Save as...
el: Αποθήκευση ως...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
el: Αποθήκευση αντιγράφου αυτής της τεχνοτροπίας σε αρχείο και προσθήκη του στον κατάλογο

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
el: Αρχείο τεχνοτροπίας βαφής χάρτη (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
el: Αρχείο τεχνοτροπίας βαφής χάρτη (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
el: Επαναφόρτωση πόρων τεχνοτροπίας

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
el: Αποθήκευση τεχνοτροπίας ''{0}'' ως ''{1}''

en: view meta information, error log and source definition
el: προβολή μεταπληροφοριών, καταγραφής σφαλμάτων και ορισμού πόρου

en: Map Style info
el: Πληροφορίες τεχνοτροπίας χάρτη

en: Source
el: Πηγή

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Built-in Style, internal path:
el: Εσωτερική τεχνοτροπία, εσωτερική διαδρομή:

en: Path:
el: Διαδρομή:

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: Background:
el: Παρασκήνιο:

en: Style is currently active?
el: Είναι τώρα ενεργή η τεχνοτροπία;

en: No
el: Όχι

en: Style settings
el: Ρυθμίσεις τεχνοτροπίας

en: Customize the style
el: Προσαρμογή τεχνοτροπίας

en: Search menu items
el: Αναζήτηση στα στοιχεία μενού

en: Mini map
el: Μικρός χάρτης

en: Displays a small map of the current edit location
el: Εμφανίζει έναν μικρό χάρτη της τρέχουσας τοποθεσίας επεξεργασίας

en: List of notes
el: Κατάλογος σημειώσεων

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Add comment
el: Προσθήκη σχολίου

en: Comment on note
el: Σχόλιο στη σημείωση

en: Add comment to note:
el: Προσθήκη σχολίου στη σημείωση:

en: Close note
el: Κλείσιμο σημείωσης

en: Close note with message:
el: Κλείσιμο σημείωσης με μήνυμα:

en: Create
el: Δημιουργία

en: Reopen
el: Ξανάνοιγμα

en: Reopen note
el: Ξανάνοιγμα σημείωσης

en: Reopen note with message:
el: Ξανάνοιγμα σημείωσης με μήνυμα:

en: Sort notes
el: Ταξινόμηση σημειώσεων

en: Open the note in an external browser
el: Άνοιγμα σημείωσης σε εξωτερικό πλοηγητή

en: Object type:
el: Τύπος αντικειμένου:

[ctx: osm object types]
en: mixed
el: μικτό

en: Choose the OSM object type
el: Επιλέξτε τον τύπο του αντικειμένου OSM

en: Object ID:
el: Αναγνωριστικό Αντικειμένου (ID):

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
el: Εισάγετε το αναγνωριστικό του αντικειμένου του οποίου θα γίνει λήψη

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
el: Αναγνωριστικά αντικειμένων μπορούν να διαχωρίζονται με κόμμα ή κενό, π.χ. {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
el: Σε μικτή κατάσταση, ορίστε αντικείμενα όπως αυτό: {0}<br/>({1} σημαίνει <i>κόμβος</i>, {2} για <i>δρόμο</i> και {3} για <i>σχέση</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
el: Περιοχές αναγνωριστικών αντικειμένων καθορίζονται με ενωτικό, π.χ. {0}

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
el: Ορίστηκε άκυρος κατάλογος αναγνωριστικών
    Αδυναμία συνέχισης.

en: Existing node
el: Υπάρχων κόμβος

en: Both nodes
el: Και οι δύο κόμβοι

en: New node
el: Νέος κόμβος

en: Tags/Memberships
el: Ετικέτες/Μέλη

en: Unglue
el: Ξεκόλλημα

en: Where should the tags of the node be put?
el: Πού πρέπει να μπουν οι ετικέτες του κόμβου;

en: Where should the memberships of this node be put?
el: Πού πρέπει να μπουν τα μέλη αυτού του κόμβου;

en: Open a list of all relations.
el: Άνοιγμα λίστας όλων των σχέσεων.

en: Relation list filter
el: Φίλτρο καταλόγου σχέσεων

en: New
el: Νέο

en: Create a new relation
el: Δημιουργία νέας σχέσης

en: Relations: {0}/{1}
el: Σχέσεις: {0}/{1}

en: Relations: {0}
el: Σχέσεις: {0}

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Submit filter
el: Υποβολή φίλτρου

en: Filter string:
el: Συμβολοσειρά φίλτρου:

en: Search string:
el: Αλφαριθμητικό αναζήτησης:

en: Enter the search expression
el: Εισαγωγή της έκφρασης αναζήτησης

en: add to selection
el: προσθήκη στην επιλογή

en: remove from selection
el: αφαίρεση από την επιλογή

en: find in selection
el: αναζήτηση στην επιλογή

en: case sensitive
el: διαχωρισμός πεζών/κεφαλαίων

en: all objects
el: όλα τα αντικείμενα

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
el: Να περιληφθούν επίσης ατελή και διαγραμμένα αντικείμενα στην αναζήτηση.

en: add toolbar button
el: προσθήκη πλήκτρου γραμμής εργαλείων

en: standard
el: τυπικός

en: regular expression
el: κανονική παράσταση

en: MapCSS selector
el: Επιλογέας MapCSS

en: Search syntax
el: Αναζήτηση σύνταξης

en: Invalid search expression
el: Μη έγκυρη έκφραση αναζήτησης

en: Search by preset
el: Αναζήτηση κατά προεπιλογή

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
el: Η έκφραση αναζήτησης δεν είναι έγκυρη: 
    
     {0}

en: Hints
el: Υποδείξεις

en: basics
el: βασικά

en: Baker Street
el: Οδός Άλφα

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
el: ''Οδός'' και ''Άλφα'' σε οποιοδήποτε κλειδί

en: "Baker Street"
el: "Οδός Άλφα"

en: ''Baker Street'' in any key
el: ''Οδός Άλφα'' σε οποιοδήποτε κλειδί

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
el: ''valuefragment'' (τμήμα τιμής) οπουδήποτε στο ''key'' (κλειδί)

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
el: ''valuefragment'' (τμήμα τιμής) πουθενά στο ''key'' (κελιδί)

en: matches if ''key'' exists
el: ταιριάζει εάν υπάρχει το ''key'' (κλειδί)

en: ''key'' with exactly ''value''
el: ''κλειδί'' με ακριβή ''τιμή''

en: ''key'' with any value
el: ''κλειδί'' με οποιαδήποτε τιμή

en: ''key'' with empty value
el: ''key'' (κλειδί) με κενή τιμή

en: ''value'' in any key
el: ''τιμή'' δε οποιοδήποτε κλειδί

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
el: ταιριάζει εάν το ''key'' (κλειδί) είναι μεγαλύτερο από το ''value'' (τιμή) (ανάλογα, μικρότερο από)

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
el: για εισαγωγικά σε τελεστές.<br> Μέσα σε συμβολοσειρές σε εισαγωγικά πρέπει οι χαρακτήρες <b>"</b> και <b>\</b> να έχουν μπροστά τους <b>\</b> (π.χ. <b>\"</b> και <b>\\</b>).

en: combinators
el: συνδυαστές

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
el: λογικό and (και) (και οι δύο παραστάσεις πρέπει να ικανοποιούνται)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
el: λογικό or (ή) (τουλάχιστον μία παράσταση πρέπει να ικανοποιείται)

en: logical not
el: λογικό όχι

en: use parenthesis to group expressions
el: χρήση παρένθεσης για ομαδοποίηση παραστάσεων

en: objects
el: αντικείμενα

en: all nodes
el: όλοι οι κόμβοι

en: all ways
el: όλες τις διαδρομές

en: all relations
el: όλες τις σχέσεις

en: all closed ways
el: όλες τις κλειστές διαδρομές

en: object without useful tags
el: αντικείμενο χωρίς χρήσιμες ετικέτες

en: all objects that use the address preset
el: όλα τα αντικείμενα που χρησιμοποιούν την προεπιλεγμένη διεύθυνση

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
el: όλα τα αντικείμενα που χρησιμοποιούν οποιαδήποτε προεπιλογή κάτω από την ομάδα Γεωγραφία/Φύση

en: metadata
el: μεταδεδομένα

en: objects with given ID
el: αντικείμενα με δεδομένο αναγνωριστικό

en: objects with given version
el: αντικείμενα με δεδομένη έκδοση

en: objects with given changeset ID
el: αντικείμενα με δεδομένο αναγνωριστικό ομάδας αλλαγών

en: objects with last modification timestamp within range
el: αντικείμενα με τελευταία χρονοσήμανση τροποποίησης μέσα στην περιοχή

en: properties
el: ιδιότητες

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
el: διαδρομές με τουλάχιστον 20 κόμβους, ή σχέσεις που περιέχουν τουλάχιστον 20 κόμβους

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
el: κόμβοι με τουλάχιστον 3 διαδρομές αναφοράς, ή σχέσεις που περιέχουν τουλάχιστον 3 διαδρομές

en: objects having 5 to 10 tags
el: αντικείμενα με 10 έως 20 ετικέτες

en: closed ways with an area of 100 m²
el: κλειστές διαδρομές με εμβαδό 100 m²

en: ways with a length of 200 m or more
el: διαδρομές μήκους τουλάχιστον 200 m ή περισσότερο

en: state
el: κατάσταση

en: all modified objects
el: όλα τα τροποποιημένα αντικείμενα

en: all new objects
el: όλα τα νέα αντικείμενα

en: all selected objects
el: όλα τα επιλεγμένα αντικείμενα

en: all incomplete objects
el: όλα τα ημιτελή αντικείμενα

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
el: όλα τα διαγραμμένα αντικείμενα (πρέπει να ενεργοποιηθεί το πλαίσιο ελέγχου <b>{0}</b>)

en: related objects
el: σχετικά αντικείμενα

en: all children of objects matching the expression
el: όλα τα θυγατρικά των αντικειμένων που ταιριάζουν στην παράσταση

en: all parents of objects matching the expression
el: όλα τα γονικά των αντικειμένων που ταιριάζουν στην παράσταση

en: objects with given role in a relation
el: αντικείμενα με δεδομένο ρόλο σε μια σχέση

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
el: σχέση που περιέχει μέλος του ρόλου <i>stop (στάση)</i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
el: αντικείμενα που είναι μέρη σχέσης ως ρόλοι <i>stop (στάσης)</i>

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
el: ν-οστό μέλος της σχέσης και/ή ν-οστός κόμβος της διαδρομής

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
el: κάθε ν-οστό μέλος της σχέσης και/ή κάθε ν-οστό κόμβο της σχέσης

en: view
el: προβολή

en: objects in current view
el: αντικείμενα στη τρέχουσα προβολή

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
el: αντικείμενα (και όλα τα μέλη κόμβων / σχέσης της διαδρομής τους) σε τρέχουσα προβολή

en: objects in downloaded area
el: αντικείμενα στη ληφθείσα περιοχή

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
el: αντικείμενα (και όλα τα μέλη κόμβων / σχέσης της διαδρομής τους) στη μεταφορτωμένη περιοχή

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
el: {0} ολόκληρα αντικείμενα που έχουν το {1} ως χαρακτηριστικό έχουν μεταφορτωθεί.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
el: {0} συνολικά αντικείμενο με το αντίστοιχο ζεύγος κλειδιού/τιμής βρίσκεται γύρω από το Βερολίνο. Σημειώστε ότι η προεπιλεγμένη τιμή για ακτίνα έχει οριστεί στα 1000m, αλλά μπορεί να αλλαχθεί στο δημιουργημένο ερώτημα.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
el: {0} συνολικά αντικείμενα μέσα στην τρέχουσα επιλογή έχουν το {1} ως γνώρισμα.

en: Selection
el: Επιλογή

en: Open a selection list window.
el: Άνοιγμα παραθύρου λίστας επιλεγμένων.

en: Zoom to selection
el: Εστίαση στην επιλογή

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
el: Επιλ.: Σχεσ.:{0} / WaysQ{1} / Κόμβοι:{2}

en: Unselectable now
el: Μη επιλέξιμο τώρα

en: Always shown
el: Να εμφανίζεται πάντα

en: Dynamic
el: Δυναμική

en: Always hidden
el: Να είναι πάντα κρυμμένο

en: Toggle dynamic buttons
el: Εναλλαγή δυναμικών πλήκτρων

en: Open preferences for this panel
el: Άνοιγμα προτιμήσεων για αυτόν τον πίνακ

en: Undock the panel
el: Αποπροσάρτηση του πίνακα

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
el: Κλείστε αυτόν τον πίνακα. Μπορείτε να τον ξανανοίξετε με τα κουμπιά στην αριστερή εργαλειοθήκη.

en: Click to minimize/maximize the panel content
el: Κάντε κλικ για να ελαχιστοποιήσετε/μεγιστοποιήσετε το περιεχόμενο του πάνελ

en: Side buttons
el: Πλευρικά πλήκτρα

en: Authors
el: Συγγραφείς

en: Open a list of people working on the selected objects.
el: Άνοιγμα λίστας των ατόμων που εργάζονται πάνω στα επιλεγμένα αντικείμενα.

en: {0} Author | {0} Authors
el[0]: {0} Συντάκτης
el[1]: {0} Συντάκτες

en: Select objects submitted by this user
el: Επιλογή αντικειμένων που υποβλήθηκαν από αυτόν τον χρήστη

en: Launches a browser with information about the user
el: Εκκινεί έναν πλοηγητή με πληροφορίες σχετικές με τον χρήστη

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
el: Να εκκινούν μόνο πλοηγητές πληροφοριών για τον πρώτο {0} από {1} επιλεγμένους χρήστες

en: Author
el: Συγγραφέας

en: # Objects
el: # Αντικείμενα

en: Validation Results
el: Αποτελέσματα Επικύρωσης

en: Open the validation window.
el: Άνοιγμα παραθύρου επικύρωσης.

en: Fix
el: Διόρθωση

en: Fix the selected issue.
el: Διόρθωση του επιλεγμένου προβλήματος.

en: Ignore the selected issue next time.
el: Παράβλεψη του επιλεγμένου προβλήματος την επόμενη φορά.

en: Lookup
el: Αναζήτηση

en: Looks up the selected primitives in the error list.
el: Αναζητά τα επιλεγμένα βασικά στον κατάλογο σφαλμάτων.

en: Whole group
el: Πλήρης ομάδα

en: Single elements
el: Μεμονομένα στοιχεία

en: Nothing
el: Τίποτα

en: Ignore whole group or individual elements?
el: Παράβλεψη πλήρους ομάδας ή μεμονωμένων στοιχείων;

en: Ignoring elements
el: Παράβλεψη στοιχείων

en: Fixing errors ...
el: Διόρθωση σφαλμάτων ...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
el: Διόρθωση ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
el: Ανανέωση χάρτη ...

en: anonymous
el: ανώνυμος

en: Display the basic properties of the changeset
el: Εμφάνιση των βασικών ιδιοτήτων της ομάδας αλλαγών

en: Display the tags of the changeset
el: Εμφάνιση των ετικετών της ομάδας αλλαγών

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
el: Εμφάνιση των αντικειμένων που δημιουργήθηκαν, ενημερώθηκαν, και διαγράφηκαν από την ομάδα αλλαγών

en: Discussion
el: Συζήτηση

en: Display the public discussion around this changeset
el: Εμφάνιση της δημόσιας συζήτησης γύρω από αυτό το σύνολο αλλαγών

en: Close the dialog
el: Κλείσιμο του διαλόγου

en: Query
el: Ερώτημα

en: Launch the dialog for querying changesets
el: Εκκίνηση του διαλόγου για ερωτήματα συνόλων αλλαγών

en: Remove from cache
el: Αφαίρεση από την κρυφή μνήμη

en: Remove the selected changesets from the local cache
el: Αφαίρεση των επιλεγμένων συνόλων αλλαγών από την τοπική κρυφή μνήμη

en: Close the selected changesets
el: Κλείσιμο των επιλεγμένων ομάδων αλλαγών

en: Update changeset
el: Ενημέρωση ομάδας αλλαγών

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
el: Ενημερώνει τις επιλεγμένες ομάδες αλλαγών με τα τρέχοντα δεδομένα από τον διακομιστή OSM

en: Download changeset content
el: Λήψη περιεχομένου συνόλου αλλαγών

en: Download the content of the selected changesets from the server
el: Λήψη των περιεχομένων των επιλεγμένων ομάδων αλλαγών από τον διακομιστή

en: Download changed objects
el: Λήψη αλλαγμένων αντικειμένων

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
el: Λήψη της τρέχουσας έκδοσης των αλλαγμένων αντικειμένων στα επιλεγμένα σύνολα αλλαγών

en: My changesets
el: Οι ομάδες αλλαγών μου

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
el: Λήψη των ομάδων αλλαγών μου από τον διακομιστή OSM (μεγ. 100 ομάδες)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
el: <html>Ο JOSM αυτή τη στιγμή τρέχει με ανώνυμο χρήστη. Δεν μπορεί να γίνει<br>λήψη των ομάδων αλλαγών σου από τον διακομιστή OSM εκτός αν εισάγεις<br>το όνομα χρήστη OSM στις προτιμήσεις του JOSM.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
el: κενό

[ctx: changeset.state]
en: Open
el: Ανοιχτό

[ctx: changeset.state]
en: Closed
el: Κλειστή

en: ID
el: Ταυτότητα

en: Status
el: Κατάσταση

en: Created at
el: Δημιουργήθηκε στις

en: Closed at
el: Έκλεισε στις

en: Discussions
el: Συζητήσεις

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
el[0]: <html>Το επιλεγμένο αντικείμενο δεν είναι διαθέσιμο στην τρέχουσα <br>στρώση επεξεργασίας ''{0}''.</html>
el[1]: <html>Κανένα από τα επιλεγμένα αντικείμενα δεν είναι διαθέσιμο στην τρέχουσα <br>στρώση επεξεργασίας ''{0}''.</html>

en: Download objects
el: Λήψη αντικειμένων

en: Download the current version of the selected objects
el: Λήψη της τρέχουσας έκδοσης των επιλεγμένων αντικειμένων

en: Select in layer
el: Επιλογή στη στρώση

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
el: Επιλογή των αντίστοιχων βασικών στην τρέχουσα στρώση δεδομένων

en: Nothing to select
el: Τίποτα προς επιλογή

en: Zoom to in layer
el: Εστίαση στη στρώση

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
el: Εστίαση στα αντίστοιχα αντικείμενα στην τρέχουσα στρώση δεδομένων

en: Nothing to zoom to
el: Τίποτα για εστίαση

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
el: Το περιεχόμενο αυτής της ομάδας αλλαγών δεν έχει ληφθεί ακόμα.

en: Download now
el: Λήψη τώρα

en: Download the changeset content
el: Λήψη περιεχομένου της ομάδας αλλαγών

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: Deleted
el: Διαγράφηκε

en: Name
el: Όνομα

en: ID:
el: Αναγνωριστικό:

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Open/Closed:
el: Ανοιχτή/Κλειστή:

en: Created at:
el: Δημιουργήθηκε στις:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
el: Αφαίρεση του συνόλου αλλαγών στον πίνακα προβολής λεπτομερειών από την τοπική κρυφή μνήμη

en: Update the changeset from the OSM server
el: Ενημέρωση της ομάδας αλλαγών από τον διακομιστή OSM

en: View changeset
el: Προβολή συνόλου αλλαγών

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
el: Επιλογή των βασικών στο περιεχόμενο αυτού του συνόλου αλλαγών στην τρέχουσα στρώση δεδομένων

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
el: <html>Κανένα από τα αντικείμενα στο περιεχόμενο του συνόλου αλλαγών {0} δεν είναι διαθέσιμο στην τρέχουσα <br>στρώση επεξεργασίας ''{1}''.</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
el: Εστίαση στα αντικείμενα του περιεχομένου αυτού του συνόλου αλλαγών στην τρέχουσα στρώση δεδομένων

en: Update changeset discussion
el: Ενημέρωση της συζήτησης του συνόλου αλλαγών

en: Update the changeset discussion from the OSM server
el: Ενημέρωση της συζήτησης του συνόλου αλλαγών από τον διακομιστή OSM

en: Date
el: Ημερομηνία

en: User
el: Χρήστης

en: {0} [incomplete]
el: {0} [ατελές]

en: open
el: ανοικτό

en: closed
el: κλειστό

en: Download content
el: Λήψη περιεχμομένου

en: Download the changeset content from the OSM server
el: Λήψη περιεχομένου ομάδας αλλαγών από τον διακομιστή OSM

en: Update content
el: Ενημέρωση περιεχομένου

en: Update the changeset content from the OSM server
el: Ενημέρωση περιεχομένου ομάδας αλλαγών από τον διακομιστή OSM

en: Changeset ID:
el: Αναγνωριστικό ομάδας Αλλαγών:

en: Enter a changeset id
el: Εισαγωγή αναγνωριστικού ομάδας αλλαγών

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
el: Λήψη του συνόλου αλλαγών με το καθορισμένο αναγνωριστικό, συμπεριλαμβανομένου του περιεχομένου συνόλου αλλαγών

en: Select changesets owned by specific users
el: Επιλογή ομάδων αλλαγών που ανήκουν σε συγκεκριμένους χρήστες

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
el: Η επιλογή των συνόλων αλλαγών εξαρτώνται από το εάν είναι ανοικτά ή κλειστά

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
el: Επιλογή των συνόλων αλλαγών με βάση την ημερομηνία/τον χρόνο που έχουν δημιουργηθεί ή κλειστεί

en: Select only changesets related to a specific bounding box
el: Επιλογή μόνο των συνόλων αλλαγών που σχετίζονται με το συγκεκριμένο πλαίσιο οριοθέτησης

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
el: Αδυναμία περιορισμού του ερωτήματος συνόλου αλλαγών σε συγκεκριμένο πλαίσιο οριοθέτησης. Η είσοδος είναι άκυρη.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
el: <html>Εισάγετε έγκυρες τιμές μήκους/πλάτους για να περιοριστεί<br>το ερώτημα συνόλου αλλαγών στο συγκεκριμένο πλαίσιο οριοθέτησης.</html>

en: Invalid bounding box
el: Μη έγκυρο πλαίσιο οριοθέτησης

en: Download my changesets only
el: Λήψη μόνο των δικών μου ομάδων αλλαγών

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
el: <html>Επιλέξτε περιορισμό του ερωτήματος μόνο στα σύνολα αλλαγών σας.<br>Αποεπιλέξτε για να συμπεριλάβετε όλα τα σύνολα αλλαγών στο ερώτημα.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
el: <html>Επιλέξτε ένα από τα παρακάτω <strong>τυπικά ερωτήματα</strong>.Επιλέξτε <strong>Λήψη μόνο των συνόλων αλλαγών μου</strong> εάν θέλετε να μεταφορτώσετε μόνο τα σύνολα αλλαγών που δημιουργήθηκαν από εσάς.<br>Σημειώστε ότι το JOSM θα μεταφορτώσει το πολύ 100 σύνολα αλλαγών.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
el: <html>Λήψη των τελευταίων συνόλων αλλαγών</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
el: <html>Λήψη των ανοικτών μου συνόλων αλλαγών<br><em>Ανενεργό. Εισάγετε πρώτα το όνομα χρήστη σας στο OSM στις προτιμήσεις.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
el: <html>Λήψη των ανοικτών μου συνόλων αλλαγών</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
el: <html>Λήψη των συνόλων αλλαγών στην τρέχουσα προβολή χάρτη.<br><em>Ανενεργό. Δεν υπάρχει τώρα καμιά ενεργή προβολή χάρτη.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
el: <html>Λήψη συνόλων αλλαγών στην τρέχουσα προβολή χάρτη</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
el: Αναπάντεχη τιμή για την προτίμηση ''{0}'', ελήφθη ''{1}''. Επαναφορά στο προεπιλεγμένο ερώτημα.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
el: Αδυναμία δημιουργίας ερωτήματος συνόλου αλλαγών για ανοικτά σύνολα αλλαγών ανώνυμου χρήστη

en: Basic
el: Βασικό

en: Download changesets using predefined queries
el: Λήψη συνόλων αλλαγών χρησιμοποιώντας προκαθορισμένα ερωτήματα

en: From URL
el: Από URL

en: Query changesets from a server URL
el: Ερώτημα συνόλων αλλαγών από διακομιστή URL

en: Advanced
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις

en: Use a custom changeset query
el: Χρήση προσαρμοσμένου ερωτήματος συνόλου αλλαγών

en: Query changesets
el: Ερώτημα συνόλου αλλαγών

en: Query and download changesets
el: Ερώτημα και λήψη συνόλων αλλαγών

en: Please enter a valid changeset query URL first.
el: Εισάγετε πρώτα ένα έγκυρο URL ερωτήματος συνόλου αλλαγών.

en: Illegal changeset query URL
el: Ασύμβατο URL ερωτήματος συνόλου αλλαγών

en: Close the dialog and abort querying of changesets
el: Κλείσιμο διαλόγου και εγκατάλειψη ερωτήματος συνόλων αλλαγών

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
el: Εισάγετε μια ημερομηνία στη συνηθισμένη μορφή για τις τοπικές ρυθμίσεις σας.<br>Παράδειγμα: {0}<br>Παράδειγμα: {1}<br>Παράδειγμα: {2}<br>Παράδειγμα: {3}<br>

en: Query open changesets only
el: Ερώτημα ανοίγματος μόνο συνόλων αλλαγών

en: Query closed changesets only
el: Ερώτημα μόνο κλειστών συνόλων αλλαγών

en: Query both open and closed changesets
el: Ερώτημα και για ανοικτά και για κλειστά σύνολα αλλαγών

en: Only changesets closed after the following date/time
el: Μόνο τα σύνολα αλλαγών που έκλεισαν μετά την παρακάτω ημερομηνία/χρόνο

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
el: Μόνο τα σύνολα αλλαγών που έκλεισαν μετά και δημιουργήθηκαν πριν από μια συγκεκριμένη ημερομηνία/χρόνο

en: Date:
el: Ημ/νία:

en: Time:
el: Ώρα:

en: Closed after -
el: Έκλεισε μετά από -

en: Date:
el: Ημ/νία:

en: Created before -
el: Δημιουργήθηκε πριν από -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
el: Αδυναμία δόμησης ερωτήματος συνόλου αλλαγής με χρόνο βασισμένο σε περιορισμούς. Η είσοδος δεν είναι έγκυρη.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
el: <html>Εισάγετε έγκυρες τιμές ημερομηνίας/χρόνου για να περιορίσετε<br>το ερώτημα σε μια συγκεκριμένη χρονική περιοχή.</html>

en: Invalid date/time values
el: Άκυρες τιμές ημερομηνίας/χρόνου

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
el: Εισάγετε έγκυρο χρόνο στη συνηθισμένη μορφή για τα τοπικά σας.<br>Παράδειγμα: {0}<br>Παράδειγμα: {1}<br>Παράδειγμα: {2}<br>Παράδειγμα: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
el: Η τρέχουσα τιμή δεν είναι έγκυρο αναγνωριστικό χρήστη. Εισάγετε ακέραιη τιμή > 0

en: Please enter an integer value > 0
el: Εισάγετε ακέραιη τιμή > 0

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
el: Εισάγετε ή επικολλήστε ένα URL για να ανακτήσετε τα σύνολα αλλαγών από το OSM API.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
el: Σημειώστε ότι τα ερωτήματα συνόλου αλλαγών υποβάλλονται προς το παρόν στο ''{0}'', ανεξάρτητα προς τον οικοδεσπότη, θύρα και διαδρομή του URL που εισάγεται παρακάτω.

en: This changeset query URL is invalid
el: Αυτό το URL του ερωτήματος συνόλου αλλαγών είναι άκυρο

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
el: Μόνο ομάδες αλλαγών που ανήκουν στον χρήστη με το παρακάτω αναγνωριστικό

en: Only changesets owned by the user with the following user name
el: Μόνο ομάδες αλλαγών που ανήκουν στον χρήστη με το παρακάτω όνομα χρήστη

en: User ID:
el: Αναγνωριστικό χρήστη:

en: User name:
el: Όνομα χρήστη:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
el: Μόνο ομάδες αλλαγών που ανήκουν σε εμένα (ανενεργό. ο JOSM είναι σε χρήση από ανώνυμο χρήστη)

en: Only changesets owned by myself
el: Μόνο ομάδες αλλαγών που ανήκουν σε εμένα

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
el: Αδυναμία περιορισμού ερωτήματος συνόλου αλλαγών στον τρέχοντα χρήστη επειδή ο τρέχων χρήστης είναι ανώνυμος

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
el: Η τρέχουσα τιμή ''{0}'' για το αναγνωριστικό χρήστη δεν είναι έγκυρη

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
el: Αδυναμία περιορισμού του ερωτήματος συνόλου αλλαγών στο όνομα του χρήστη ''{0}''

en: Please enter a valid user ID
el: Εισάγευτε έγκυρο αναγνωριστικό χρήστη

en: Invalid user ID
el: Μη έγκυρο αναγνωριστικό χρήστη

en: Please enter a non-empty user name
el: Εισάγετε μη κενό όνομα χρήστη

en: Invalid user name
el: Μη έγκυρο όνομα χρήστη

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Activate the selected layer
el: Ενεργοποίηση του επιλεγμένου επιπέδου

en: Activate layer
el: Ενεργοποίηση στρώσης

en: Delete the selected layers.
el: Διαγραφή των επιλεγμένων επιπέδων.

en: Duplicate this layer
el: Αντιγραφή αυτού του επιπέδου

en: Copy of {0}
el: Αντιγραφή του {0}

en: Copy {1} of {0}
el: Αντιγραφή {1} απο {0}

en: Show layer
el: Εμφάνιση στρώσης

en: Adjust opacity of the layer.
el: Ρύθμιση αδιαφάνειας του επιπέδου.

en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Gamma
el: Γάμμα

en: Sharpness
el: Οξύτητα

en: Colorfulness
el: Πολυχρωματικότητα

en: Color
el: Χρώμα

en: Merge
el: Συγχώνευση

en: Merge this layer into another layer
el: Συγχώνευση αυτού του επιπέδου σε άλλο επίπεδο

en: Length
el: Μήκος

en: Segments
el: Τμήματα

en: Move the selected layer one row down.
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου επιπέδου μία γραμμή κάτω.

en: Move the selected layer one row up.
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου επιπέδου μία γραμμή πάνω.

en: Show/hide
el: Εμφάνιση/απόκρυψη

en: Toggle visible state of the selected layer.
el: Εναλλαγή κατάστασης ορατότητας του επιλεγμένου επιπέδου.

en: Show/hide layer
el: Εμφάνιση/απόκρυψη στρώσης

en: Copy all Keys/Values
el: Αντιγραφή όλων των Τιμών/Κλειδιών

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
el: Αντιγραφή κλειδιού και τιμής όλων των ετικετών στο πρόχειρο

en: Copy Tags
el: Αντιγραφή ετικετών

en: Copy Value
el: Αντιγραφή Τιμής

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
el: Αντιγραφή της τιμής της επιλεγμένης ετικέτας στο πρόχειρο

en: Launch browser with wiki help for selected object
el: Εκκίνηση πλοηγητή με βοήθεια βίκι για επιλεγμένο αντικείμενο

en: Go to OSM wiki for tag help
el: Μετάβαση στο βίκι OSM για βοήθεια ετικέτας

en: Discardable key: selection Foreground
el: Απορρίψιμο κλειδί: επιλογή προσκηνίου

en: Discardable key: foreground
el: Απορρίψιμο κλειδί: προσκήνιο

en: Discardable key: selection Background
el: Απορρίψιμο κλειδί: επιλογή παρασκηνίου

en: Discardable key: background
el: Απορρίψιμο κλειδί: παρασκήνιο

en: {0} different | {0} different
el[0]: {0} διαφορετικό
el[1]: {0} διαφορετικά

en: , {0} unset | , {0} unset
el[0]: , {0} αναίρεση
el[1]: , {0} αναιρέσεις

en: Select objects for which to change tags.
el: Επιλογή αντικειμένων για αλλαγή ετικετών.

en: Tags for selected objects.
el: Ετικέτες για επιλεγμένα αντικείμενα.

en: Member Of
el: Μέλος του

en: Position
el: Θέση

en: Tag filter
el: Φίλτρο ετικέτας

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
el: Αντικείμενα: {2} / Ετικέτες: {0} / Μέλη: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
el: Ετικέτες: {0} / Μέλη: {1}

en: Delete the selected key in all objects
el: Διαγραφή του επιλεγμένου κλειδιού από όλα τα αντικείμενα

en: Delete Tags
el: Διαγραφή ετικετών

en: Change relation
el: Αλλαγή σχέσης

en: Delete from relation
el: Διαγραφή από σχέση

en: Really delete selection from relation {0}?
el: Σίγουρα επιθυμήτε την διαγραφή της επιλογής από την σχέση {0};

en: Add a new key/value pair to all objects
el: Προσθήκη νέου ζεύγους κλειδιού/τιμής σε όλα τα αντικείμενα

en: Add Tag
el: Προσθήκη Ετικέτας

en: Edit the value of the selected key for all objects
el: Επεξεργασία της τιμής του επιλεγμένου κλειδιού για όλα τα αντικείμενα

en: Edit Tags
el: Επεξεργασία Ετικετών

en: Paste Value
el: Επικόλληση τιμής

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
el: Επικόλληση της τιμής της επιλεγμένης ετικέτας από το πρόχειρο

en: Search Key/Value/Type
el: Αναζήτηση κλειδιού/τιμής/τύπου

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
el: Αναζήτηση με το κλειδί και την τιμή της επιλεγμένης ετικέτας, περιορισμός στον τύπο (δηλαδή, κόμβος/δρόμος/σχέση)

en: Search Key/Value
el: Αναζήτηση κλειδιού/τιμής

en: Search with the key and value of the selected tag
el: Αναζήτηση με το κλειδί και την τιμή της επιλεγμένης ετικέτας

en: Change value? | Change values?
el[0]: Αλλαγή τιμής;
el[1]: Αλλαγή τιμών;

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
el[0]: Αλλαγή {0} αντικειμένου.
el[1]: Αλλαγή {0} αντικειμένων.

en: An empty value deletes the tag.
el: Άδεια τιμή διαγράφει την ετικέτα.

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
el: Αλλάξατε το κλειδί από ''{0}'' σε ''{1}''.

en: The new key is already used, overwrite values?
el: Το νέο κλειδί χρησιμοποιείται ήδη, να αντικατασταθούν οι τιμές;

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
el[0]: Αλλαγή ιδιοτήτων εώς {0} αντικειμένου
el[1]: Αλλαγή ιδιοτήτων εώς {0} αντικειμένων

en: Use English language for tag by default
el: Χρήση της αγγλικής γλώσσας για ετικέτα από προεπιλογή

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
el[0]: Αυτό θα αλλάξει εώς {0} αντικείμενο.
el[1]: Αυτό θα αλλάξει εώς {0} αντικείμενα.

en: Please select a key
el: Παρακαλώ επιλέξτε κλειδί

en: Set number of recently added tags
el: Ορισμός αριθμού πρόσφατων ετικετών που προστέθηκαν

en: Remember last used tags after a restart
el: Να θυμάται τις τελευταίες χρησιμοποιούμενες ετικέτες μετά από επανεκκίνηση

en: Recent tags with existing key
el: Πρόσφατες ετικέτες με υφιστάμενο κλειδί

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Hide
el: Κρυψώνα

en: Refresh recent tags list after applying tag
el: Ανανέωση καταλόγου πρόσφατων ετικετών μετά την εφαρμογή ετικέτας

en: No refresh
el: Χωρίς ανανέωση

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
el: Ανανέωση μόνο κατάστασης ετικέτας (ενεργή / ανενεργή)

en: Refresh tag status and list of recently added tags
el: Ανανέωση κατάστασης ετικέτας και καταλόγου ετικετών που προστέθηκαν πρόσφατα

en: to apply first suggestion
el: για εφαρμογή πρώτης πρότασης

en: to add without closing the dialog
el: για προσθήκη χωρίς κλείσιμο του διαλόγου

en: to add first suggestion without closing the dialog
el: για προσθήκη πρώτης πρότασης χωρίς κλείσιμο του διαλόγου

en: Please enter the number of recently added tags to display
el: Εισάγετε τον αριθμό των ετικετών που προστέθηκαν πρόσφατα για εμφάνιση

en: Please enter integer number between 0 and {0}
el: Εισάγετε τον ακέραιο αριθμό μεταξύ 0 και {0}

en: Recently added tags
el: Ετικέτες που προστέθηκαν πρόσφατα

en: Choose recent tag {0}
el: Επιλογή πρόσφατης ετικέτας {0}

en: Use this tag again
el: Επαναχρησιμοποίηση αυτής της ετικέτας

en: Apply recent tag {0}
el: Εφαρμογή πρόσφατης ετικέτας {0}

en: The key ''{0}'' is already used
el: Το κλειδί ''{0}'' χρησιμοποιείται ήδη

en: Ignore key ''{0}''
el: Παράβλεψη κλειδιού ''{0}''

en: Ignore tag ''{0}''
el: Παράβλεψη ετικέτας ''{0}''

en: Edit ignore list
el: Επεξεργασία καταλόγου παραβλέψεων

en: Go to Taginfo
el: Μετάβαση στην πληροφορία ετικέτας

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
el: Επεξεργασία της σχέσης για το τρέχον επιλεγμένο μέλος σχέσης που αναφέρεται σε

en: Download all child relations (recursively)
el: Λήψη όλων των θυγατρικών σχέσεων (επαναλαμβανόμενα)

en: Download All Children
el: Λήψη όλων των θυγατρικών

en: Download selected relations
el: Λήψη των επιλεγμένων σχέσεων

en: Download Selected Children
el: Λήψη των επιλεγμένων θυγατρικών

en: Conflict in data | Conflicts in data
el[0]: Διένεξη στα δεδομένα
el[1]: Διενέξεις στα δεδομένα

en: Download relation members
el: Λήψη μελών της συσχέτισης

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
el: <html>Η θυγατρική σχέση<br>{0}<br>διαγράφηκε στον διακομιστή. Δεν μπορεί να φορτωθεί.</html>

en: Relation is deleted
el: Η σχέση διαγράφηκε

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
el: Παράβλεψη της εξαίρεσης επειδή ακυρώθηκε η εργασία. Εξαίρεση: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
el[0]: Γίνεται λήψη {0} ημιτελούς αντικειμένου
el[1]: Γίνεται λήψη {0} ημιτελών αντικειμένων

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
el[0]: Λήψη {0} ατελούς θυγατρικής της σχέσης ''{1}''
el[1]: Λήψη {0} ατελών θυγατρικών της σχέσης ''{1}''

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
el[0]: Λήψη {0} ατελούς θυγατρικής από {1} γονικές σχέσεις
el[1]: Λήψη {0} ατελών θυγατρικών από {1} γονικές σχέσεις

en: Download relations
el: Λήψη σχέσεων

en: Tags and Members
el: Ετικέτες και Μέλη

en: Parent Relations
el: Γονικές σχέσεις

en: Child Relations
el: Θυγατρικές σχέσεις

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
el: Εισάγετε έναν ρόλο και εφαρμόστε τον στα επιλεγμένα μέλη της σχέσης

en: Apply Role:
el: Εφαρμογή Ρόλου:

en: New relation
el: Νέα σχέση

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
el: Εστίαση του επεξεργαστή σχέσεων με σχέση ''{0}'' στη στρώση ''{1}''

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
el: <html>Υπάρχει τουλάχιστον ένα μέλος σε αυτήν τη σχέση που αναφέρεται<br>στην ίδια τη σχέση.<br>Αυτό δημιουργεί κυκλικές εξαρτήσεις και αποθαρρύνεται.<br>Πώς θέλετε να συνεχίσετε με τις κυκλικές εξαρτήσεις;</html>

en: Remove them, clean up relation
el: Αφαίρεσή τους, καθαρισμός σχέσης

en: Ignore them, leave relation as is
el: Παράβλεψή τους, διατήρηση της σχέσης όπως είναι

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
el: Συγνώμη, η συντόμευση "{0}" δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί στον διάλογο επεξεργασίας σχέσης

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
el: <html>Αυτή η σχέση έχει ένα ή περισσότερα μέλη που αναφέρονται<br>στο αντικείμενο ''{0}''<br><br>Θέλετε πραγματικά να προσθέσετε ένα άλλο μέλος στη σχέση;</html>

en: Multiple members referring to same object.
el: Πολλαπλά μέλη αναφέρονται στο ίδιο αντικείμενο.

en: Select previous Gap
el: Επιλογή προηγούμενου κενού

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
el: Επιλογή του προηγούμενου μέλους σχέσης που προξενεί κενό

en: Select next Gap
el: Επιλογή του επόμενου κενού

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
el: Επιλογή του επόμενου μέλους σχέσης που προξενεί κενό

en: Zoom to Gap
el: Εστίαση στο κενό

en: Zoom to the gap in the way sequence
el: Εστίαση στο κενό στη σειρά του δρόμου

en: Refers to
el: Αναφέρεται σε

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
el: Αδυναμία προσθήκης του {0}, επειδή δεν είναι μέλος του συνόλου δεδομένων

en: including immediate children of parent relations
el: συμπεριλαμβανομένων άμεσων θυγατρικών των γονικών σχέσεων

en: Load parent relations
el: Φόρτωση γονικών σχέσεων

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Edit the currently selected relation
el: Επεξεργασία της τρέχουσας επιλεγμένης σχέσης

en: Apply Changes
el: Εφαρμογή αλλαγών

en: Create new relation in layer ''{0}''
el: Δημιουργία νέας σχέσης στο επίπεδο ''{0}''

en: Edit new relation in layer ''{0}''
el: Επεξεργασία νέας σχέσης στο επίπεδο ''{0}''

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
el: Επεξεργασία σχέσης #{0} στο επίπεδο ''{1}''

en: Load relation
el: Φόρτωση σχέσης

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
el: Προσθήκη όλων των επιλεγμένων αντικειμένων μετά το τελευταίο επιλεγμένο μέλος

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
el: Προσθήκη όλων των επιλεγμένων αντικειμένων πριν το πρώτο μέλος

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
el: Προσθήκη όλων των επιλεγμένων αντικειμένων πριν το πρώτο επιλεγμένο μέλος

en: Apply the current updates
el: Εφαρμογή των τρεχουσών ενημερώσεων

en: Cancel the updates and close the dialog
el: Ακύρωση των ενημερώσεων και κλείσιμο του διαλόγου

en: Yes, save the changes and close
el: Ναι, αποθήκευση των αλλαγών και κλείσιμο

en: Click to save the changes and close this relation editor
el: Πάτημα για αποθήκευση των αλλαγών και κλείσιμο αυτού του επεξεργαστή σχέσεων

en: No, discard the changes and close
el: Όχι, απόρριψη των αλλαγών και κλείσιμο

en: Click to discard the changes and close this relation editor
el: Πάτημα για απόρριψη των αλλαγών και κλείσιμο αυτού του επεξεργαστή σχέσεων

en: Cancel, continue editing
el: Ακύρωση, συνέχιση επεξεργασίας

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
el: Πάτημα για επιστροφή στον επεξεργαστή σχέσεων και συνέχιση επεξεργασίας σχέσης

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
el: <html>Η σχέση έχει αλλαχτεί.<br><br>Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές;</html>

en: Unsaved changes
el: Μη αποθηκευμένες αλλαγές

en: Delete the currently edited relation
el: Διαγραφή της τρέχουσας επεξεργαζόμενης σχέσης

en: Relation Editor: Download Members
el: Επεξεργαστής σχέσεων: Λήψη μελών

en: Download all incomplete members
el: Κατέβασε όλα τα ημιτελή μέλη

en: Download selected incomplete members
el: Κατέβασε τα επιλεγμένα ημιτελή μέλη

en: Relation Editor: Move Down
el: Επεξεργαστής σχέσεων: Μετακίνηση προς τα κάτω

en: Move the currently selected members down
el: Μετακίνηση των επιλεγμένων μελών κάτω

en: Relation Editor: Move Up
el: Επεξεργαστής σχέσεων: Μετακίνηση προς τα πάνω

en: Move the currently selected members up
el: Μετακίνηση των επιλεγμένων μελών πάνω

en: Apply the updates and close the dialog
el: Εφαρμογή των ενημερώσεων και κλείσιμο του διαλόγου

en: Relation Editor: Refresh
el: Επεξεργαστής σχέσεων: Ανανέωση

en: Refresh relation from data layer
el: Ανανέωση σχέσης από τη στρώση δεδομένων

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Yes, discard changes and reload
el: Ναι, απόρριψη αλλαγών και επαναφόρτωση

en: Click to discard the changes and reload data from layer
el: Πάτημα για απόρριψη αλλαγών και επαναφόρτωση δεδομένων από τη στρώση

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
el: <html>Έχετε αναποθήκευτες αλλαγές σε αυτό το παράθυρο επεξεργαστή.<br><br>Θέλετε να απορρίψετε αυτές τις αλλαγές και να επαναφορτώσετε τα δεδομένα από τη στρώση;</html>

en: Click to close window
el: Πάτημα για κλείσιμο του παραθύρου

en: No, continue editing
el: Όχι, συνέχιση της επεξεργασίας

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
el: <html>Η σχέση έχει διαγραφεί εκτός του επεξεργαστή.<br><br>Θέλετε να κλείσετε αυτό το παράθυρο;</html>

en: Deleted relation
el: Διαγράφηκε η σχέση

en: Relation Editor: Remove
el: Επεξεργαστής σχέσεων: Αφαίρεση

en: Remove the currently selected members from this relation
el: Αφαίρεση των ήδη επιλεγμένων μελών από αυτή τη σχέση

en: Remove all members referring to one of the selected objects
el: Αφαίρεση όλων των μελών που αναφέρονται σε ένα από τα επιλεγμένα αντικείμενα

en: Reverse the order of the relation members
el: Αντιστροφή της σειράς των μελών της σχέσης

en: Yes, create a conflict and close
el: Ναι, να δημιουργηθεί διένεξη και να κλείσει

en: Click to create a conflict and close this relation editor
el: Πάτημα για δημιουργία διένεξης και κλείσιμο αυτού του επεξεργαστή σχέσεων

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
el: <html>Αυτή η σχέση έχει αλλαχτεί εκτός του επεξεργαστή.<br>Δεν μπορείτε να εφαρμόσετε τις αλλαγές σας και να συνεχίσετε την επεξεργασία.<br><br>Θέλετε να δημιουργήσετε μια διένεξη και να κλείσετε τον επεξεργαστή;</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
el: <html>Η στρώση ''{0}'' έχει ήδη μια διένεξη για το αντικείμενο <br>''{1}''.<br>Παρακαλούμε, επιλύστε αυτήν τη διένεξη πρώτα και ξαναπροσπαθήστε.</html>

en: Select the currently edited relation
el: Επιλογή της τρέχουσας επεξεργαζόμενης σχέσης

en: Select objects for selected relation members
el: Επιλογή αντικειμένων για τα επιλεγμένα μέλη σχέσης

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
el: Επιλογή μελών σχέσης που αναφέρονται σε αντικείμενα στην τρέχουσα επιλογή

en: Sets a role for the selected members
el: Ορίζει έναν ρόλο για τα επιλεγμένα μέλη

en: Apply Role
el: Εφαρμογή ρόλου

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
el[0]: Ορίζετε έναν κενό ρόλο στο αντικείμενο {0}.
el[1]: Ορίζετε έναν κενό ρόλο στα αντικείμενα {0}.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
el: Αυτό ισοδυναμεί με διαγραφή των ρόλων αυτών των αντικειμένων.

en: Do you really want to apply the new role?
el: Θέλετε πραγματικά να εφαρμόσετε τον νέο ρόλο;

en: Yes, apply it
el: Ναι, να εφαρμοστεί

en: No, do not apply
el: Όχι, να μην εφαρμοστεί

en: Confirm empty role
el: Επιβεβαίωση κενού ρόλου

en: Relation Editor: Sort
el: Επεξεργαστής σχέσεων: Ταξινόμηση

en: Sort the relation members
el: Ταξινόμηση των μελών της σχέσης

en: Sort below
el: Ταξινόμηση των παρακάτω

en: Sort the selected relation members and all members below
el: Ταξινόμηση των επιλεγμένων μελών σχέσης και όλων των παρακάτω μελών

en: way is connected
el: ο δρόμος είναι συνδεμένος

en: way is connected to previous relation member
el: ο δρόμος είναι συνδεμένος με το προηγούμενο μέλος της σχέσης

en: way is connected to next relation member
el: ο δρόμος είναι συνδεμένος με το επόμενο μέλος της σχέσης

en: way is not connected to previous or next relation member
el: ο δρόμος δεν είναι συνδεμένος με το προηγούμενο ή το επόμενο μέλος της σχέσης

en: Wrong number of arguments for bookmark
el: Εσφαλμένος αριθμός ορισμάτων για σελιδοδείκτη

en: Home location
el: Τοποθέτηση σπιτιού

en: Error reading bookmark entry: %s
el: Σφάλμα ανάγνωσης καταχώρησης σελιδοδείκτη: %s

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
el: <html>Δεν υπάρχει προς το παρόν επιλεγμένη περιοχή μεταφόρτωσης.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
el: <html><strong>Τρέχουσα περιοχή λήψης</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>

en: Create bookmark
el: Δημιουργία σελιδοδείκτη

en: Add a bookmark for the currently selected download area
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη για την τρέχουσα επιλεγμένη περιοχή μεταφόρτωσης

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
el: Προς το παρόν, δεν υπάρχει επιλεγμένη περιοχή μεταφόρτωσης. Επιλέξτε πρώτα μια περιοχή.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
el: Εισάγετε ένα όνομα για την σημειωμένη περιοχή μεταφόρτωσης.

en: Name of location
el: Όνομα τοποθεσίας

en: Remove the currently selected bookmarks
el: Αφαίρεση των υφιστάμενων επιλεγμένων σελιδοδεικτών

en: Rename the currently selected bookmark
el: Μετονομασία του τρέχοντος επιλεγμένου σελιδοδείκτη

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
el: Μεταφόρτωση σελιδοδεικτών για τα τελευταία μου {0} σύνολα αλλαγών

en: min lat
el: ελαχ. γ. πλάτος

en: min lon
el: ελαχ. γ. μήκος

en: max lat
el: μεγ. γ. πλάτος

en: max lon
el: μεγ. γ. μήκος

en: Clear textarea
el: Εκκαθάριση κειμένου

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
el: URL από το www.openstreetmap.org (Εδώ μπορείτε να κάνετε επικόλληση ενός URL για να γίνει λήψη μιας περιοχής)

en: Bounding Box
el: Πλαίσιο Οριοθέτησης

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
el: Η συμβολοσειρά "{0}" δεν είναι έγκυρη διπλή τιμή.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
el: Απαιτείται τιμή γεωγραφικού πλάτους στην περιοχή [-90,90].

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
el: Απαιτείται τιμή γεωγραφικού μήκους στην περιοχή [-180,180].

en: Open this dialog on startup
el: Άνοιγμα αυτού του διαλόγου στην έναρξη

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
el: <html>Αυτόματη έναρξη του διαλόγου ''Λήψη από OSM'' κάθε φορά που εκκινεί το JOSM.<br>Μπορείτε να το ανοίξετε χειροκίνητα από το μενού αρχείου ή τη γραμμή εργαλείων.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
el: Χρησιμοποιήστε αριστερό πάτημα&σύρσιμο για να επιλέξετε περιοχή, βέλη ή δεξιό πλήκτρο ποντικιού για κύλιση χάρτη, ρόδα ή +/- για εστίαση.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
el: Πάτημα για κλείσιμο διαλόγου και εγκατάλειψη λήψης

en: Click to download the currently selected area
el: Πάτημα για λήψη της τρέχουσας επιλεγμένης περιοχής

en: Download referrers (parent relations)
el: Λήψη παραπομπών (γονικών σχέσεων)

en: Download object
el: Λήψη Αντικειμένου

en: Start downloading
el: Εκκίνηση λήψης

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
el: Επιλέξτε εάν οι γονικές σχέσεις του αντικειμένου πρέπει να μεταφορτωθούν επίσης, δηλαδή οι γονικές σχέσεις και για κόμβους, επιπρόσθετα, γονικές διαδρομές

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
el: Επιλέξτε αν θα πρέπει να ληφθούν επίσης και τα μέλη μιας συσχέτισης

en: Download referrers (parent relations and ways)
el: Λήψη παραπομπών (γονικών σχέσεων και δρόμων)

en: Download from OSM
el: Λήψη από OSM

en: Data Sources and Types:
el: Πηγές και τύποι δεδομένων:

en: Please select a download area first.
el: Επιλέξτε πρώτα περιοχή λήψης.

en: No area selected yet
el: Δεν έχει επιλεγεί περιοχή ακόμα

en: Download area too large; will probably be rejected by server
el: Η περιοχή λήψης είναι πολύ μεγάλη; πιθανότατα θα απορριφθεί από τον διακομιστή

en: Download area ok, size probably acceptable to server
el: Η περιοχή λήψης είναι εντάξει, μέγεθος πιθανότατα αποδεκτό από διακομιστή

en: OpenStreetMap data
el: Δεδομένα OpenStreetMap

en: Select to download OSM data in the selected download area.
el: Επιλογή για λήψη δεδομένων OSM στην επιλεγμένη περιοχή λήψης.

en: Raw GPS data
el: Ακατέργαστα δεδομένα GPS

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
el: Επιλογή για λήψη ιχνών GPS στην επιλεγμένη περιοχή λήψης.

en: Select to download notes in the selected download area.
el: Επιλογή για λήψη σημειώσεων στην επιλεγμένη περιοχή λήψης.

en: Download from Overpass API
el: Λήψη από API διασταύρωση

en: Your saved queries:
el: Τα αποθηκευμένα ερωτήματά σας:

en: Show/hide Overpass snippet list
el: Εμφάνιση/απόκρυψη καταλόγου αποσπασμάτων

en: Overpass query:
el: Ερώτημα διασταύρωσης:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
el: Εισάγατε κενό ερώτημα. Θέλετε να μεταφορτώσετε όλα τα δεδομένα αντί για αυτό σε αυτήν την περιοχή;

en: Download all data?
el: Λήψη όλων των δεδομένων;

en: Add new snippet
el: Προσθήκη νέου αποσπάσματος

en: Delete selected snippet
el: Διαγραφή επιλεγμένου αποσπάσματος

en: Edit selected snippet
el: Επεξεργασία επιλεγμένου αποσπάσματος

en: Build query
el: Δημιουργία ερωτήματος

en: Build query and execute
el: Δημιουργία και εκτέλεση ερωτήματος

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
el: Ο οδηγός διασταύρωσης δεν μπόρεσε να αναλύσει το παρακάτω ερώτημα:

en: Parse error
el: Σφάλμα ανάλυσης

en: Class Type
el: Τύπος κλάσης

en: Bounds
el: Όρια

en: Choose the server for searching:
el: Επιλέξτε το διακομιστή για την αναζήτηση:

en: Enter a place name to search for:
el: Εισάγετε ένα όνομα τοποθεσίας για αναζήτηση:

en: Areas around places
el: Περιοχές γύρω από τοποθεσίες

en: Click to start searching for places
el: Πατήστε για να ξεκινήσει η αναζήτηση θέσεων

en: Querying name server
el: Διακομιστής ονόματος ερωτήματος

en: Querying name server ...
el: Διακομιστής ονόματος ερωτήματος ...

en: Name server returned invalid data. Please try again.
el: Ο διακομιστής ονόματος επέστρεψε άκυρα δεδομένα. Ξαναπροσπαθήστε.

en: Bad response
el: Κακή απάντηση

en: Type
el: Τύπος

en: Slippy map
el: Ολισθαίνον χάρτης

en: Tile Numbers
el: Αριθμοί πλακιδίων

en: history
el: ιστορία

en: Please select an item first
el: Επιλέξτε πρώτα ένα στοιχείο

en: Edit item
el: Επεξεργασία στοιχείου

en: Add snippet
el: Προσθήκη αποσπάσματος

en: Query cannot be empty
el: Το ερώτημα δεν μπορεί να είναι κενό

en: This name can be used for the item
el: Αυτό το όνομα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το στοιχείο

en: Item with this name already exists
el: Το στοιχείο με αυτό το όνομα υπάρχει ήδη

en: The item cannot be created with provided name
el: Αδυναμία δημιουργίας στοιχείου με το παρεχόμενο όνομα

en: The item cannot be created with an empty query
el: Αδυναμία δημιουργίας στοιχείου με κενό ερώτημα

en: Query Wizard
el: Οδηγός ερωτήματος

en: JOSM Help Browser
el: Πλοηγητής βοήθειας JOSM

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
el: Αποτυχία ανάγνωσης αρχείου CSS ''help-browser.css''. Η εξαίρεση είναι: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
el: <html><p class="warning-header">Λείπει το  περιεχόμενο βοήθειας για το θέμα της βοήθειας</p><p class="warning-body">Το περιεχόμενο βοήθειας για το θέμα της βοήθειας <strong>{0}</strong> δεν είναι ακόμα διαθέσιμο. Λείπει και στην τοπική γλώσσα ({1}) και στα αγγλικά.<br><br>Παρακαλούμε, βοηθήστε στη βελτίωση του συστήματος βοήθειας του JOSM και συμπληρώστε την πληροφορία που λείπει. Μπορείτε να επεξεργαστείτε και το <a href="{2}">θέμα της βοήθειας στην τοπική σας γλώσσα ({1})</a> και το <a href="{3}">θέμα βοήθειας στα αγγλικά</a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
el: <html><p class="error-header">Σφάλμα κατά την ανάκτηση των πληροφοριών βοήθειας</p><p class="error-body">Το περιεχόμενο για το θέμα βοήθειας <strong>{0}</strong> δεν μπόρεσε να φορτωθεί. Το μήνυμα σφάλματος είναι (αμετάφραστο):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
el: <html>Αποτυχία ανοίγματος της σελίδας βοήθειας για το {0}.<br>Αυτό κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται σε πρόβλημα του δικτύου, ελέγξτε τη<br>σύνδεση διαδικτύου σας</html>

en: Failed to open URL
el: Αποτυχία ανοίγματος του URL

en: Open the current help page in an external browser
el: Άνοιγμα της τρέχουσας σελίδας βοήθειας σε εξωτερικό πλοηγητή

en: Edit the current help page
el: Επεξεργασία της τρέχουσας σελίδας βοήθειας

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
el: <html>Το τρέχον URL <tt>{0}</tt><br>είναι εξωτερικό URL. Η επεξεργασία είναι δυνατή μόνο για θέματα βοήθειας<br>στον διακομιστή βοήθειας <tt>{1}</tt>.</html>

en: Reload the current help page
el: Επαναφόρτωση της τρέχουσας σελίδας βοήθειας

en: Go to the previous page
el: Μετάβαση στην προηγούμενη σελίδα

en: Go to the next page
el: Μετάβαση στην επόμενη σελίδα

en: Go to the JOSM help home page
el: Μετάβαση στην αρχική σελίδα βοήθειας του JOSM

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
el: Εσφαλμένη τοποθεσία σε έγγραφο HTML. Η εξαίρεση ήταν: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
el: Αποτυχία ανοίγματος σελίδας βοήθειας. Το URL στόχου είναι κενό.

en: Failed to open help page
el: Αποτυχία ανοίγματος σελίδας βοήθειας

en: Latitude:
el: Γεωγραφικό πλάτος:

en: Longitude:
el: Γεωγραφικό μήκος:

en: Distance:
el: Απόσταση:

en: Coordinates
el: Συντεταγμένες

en: History for node {0}
el: Ιστορικό για τον κόμβο {0}

en: History for way {0}
el: Ιστορικό για τη διαδρομή {0}

en: History for relation {0}
el: Ιστορικό για τη συσχέτιση {0}

en: Reload the history from the server
el: Επαναφορά του ιστορικού από το διακομιστή

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
el: Το ιστορικό δεν έχει αρχικοποιηθεί ακόμα. Αποτυχία ορισμού βασικής αναφοράς.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
el: Αποτυχία ορισμού αναφοράς. Το αναγνωριστικό αναφοράς {0} δεν ταιριάζει με το αναγνωριστικό ιστορικού {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
el: Αποτυχία ορισμού αναφοράς. Η έκδοση αναφοράς {0} δεν είναι διαθέσιμη στο ιστορικό.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
el: Το ιστορικό δεν έχει αρχικοποιηθεί ακόμα. Αποτυχία ορισμού τρέχοντος βασικού.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
el: Αποτυχία ορισμού τρέχοντος βασικού. Η τρέχουσα έκδοση {0} δεν είναι διαθέσιμη στο ιστορικό.

en: Load history
el: Φόρτωση ιστορικού

en: Loading history for node {0}
el: Φόρτωση ιστορικού για τον κόμβο {0}

en: Loading history for way {0}
el: Φόρτωση ιστορικού για τη διαδρομή {0}

en: Loading history for relation {0}
el: Φόρτωση ιστορικού για τη σχέση {0}

en: Node {0}
el: Κόμβος {0}

en: The nodes of this way are in reverse order
el: Οι κόμβοι αυτού του δρόμου είναι σε αντίστροφη σειρά

en: Zoom to node
el: Εστίαση στον κόμβο

en: Zoom to this node in the current data layer
el: Εστιάστε σε αυτόν τον κόμβο στην τρέχουσα στρώση δεδομένων

en: View changeset in web browser
el: Προβολή συνόλου αλλαγών στον πλοηγητή ιστού

en: Way {0}
el: Διαδρομή {0}

en: Relation {0}
el: Σχέση {0}

en: Object
el: Αντικείμενο

en: Open Changeset Manager
el: Άνοιγμα διαχειριστή συνόλου αλλαγών

en: Changeset comment
el: Σχόλιο συνόλου αλλαγών

en: Changeset source
el: Πηγή συνόλου αλλαγών

en: Imagery used
el: Χρησιμοποιούμενες εικόνες

en: <b>Source</b>:
el: <b>Πηγή</b>:

en: <b>Imagery</b>:
el: <b>Εικόνες</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
el: <html>Έκδοση <strong>{0}</strong> τρέχουσας επεξεργασίας στη στρώση ''{1}''</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
el: <html>Έκδοση <strong>{0}</strong> δημιουργήθηκε στις <strong>{1}</strong></html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
el[0]: Αυτό το σύνολο αλλαγών έχει {0} σχόλιο
el[1]: Αυτό το σύνολο αλλαγών έχει {0} σχόλια

en: Changeset info
el: Πληροφορίες ομάδας αλλαγών

en: Launch browser with information about the changeset
el: Εκκίνηση πλοηγητή με πληροφορίες για το σύνολο αλλαγών

en: Show changeset {0}
el: Εμφάνιση ομάδας αλλαγών {0}

en: User info
el: Πληροφορίες χρήστη

en: Launch browser with information about the user
el: Εκκίνηση πλοηγητή με πληροφορίες για τον χρήστη

en: Show user {0}
el: Εμφάνιση χρήστη {0}

en: Ver
el: Έκδ

en: A
el: Α

en: B
el: Β

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
el: Αποτυχία ενημέρωσης βασικού με αναγνωριστικό {0} επειδή η τρέχουσα στρώση επεξεργασίας είναι μηδενική

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
el: Αποτυχία ενημέρωσης βασικού με αναγνωριστικό {0} επειδή η τρέχουσα στρώση επεξεργασίας δεν περιλαμβάνει τέτοιο βασικό

en: Synchronize node {0} only
el: Συγχρονισμός μόνο του κόμβου {0}

en: Synchronize way {0} only
el: Συγχρονισμός μόνο του δρόμου {0}

en: Synchronize relation {0} only
el: Συγχρονισμός μόνο της σχέσης {0}

en: Synchronize entire dataset
el: Συγχρονισμός ολόκληρου του συνόλου δεδομένων

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
el: Η <html>αποστολή <strong>απέτυχε</strong> επειδή ο διακομιστής έχει μια νεότερη έκδοση ενός<br>από τους κόμβους, δρόμους ή σχέσεις σας.<br>Η διένεξη προκαλείται από το <strong>{0}</strong> με αναγνωριστικό <strong>{1}</strong>,<br>ο διακομιστής έχει έκδοση {2}, ενώ η έκδοσή σας είναι {3}.<br><br>Πατήστε <strong>{4}</strong> για συγχρονισμό μόνο της διένεξης του βασικού.<br>Πατήστε <strong>{5}</strong> για συγχρονισμό ολόκληρου του τοπικού συνόλου δεδομένων με τον διακομιστή.<br>Πατήστε <strong>{6}</strong> για εγκατάλειψη και συνέχιση της επεξεργασίας.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
el: <html>Η αποστολή <strong>απέτυχε</strong> επειδή ο διακομιστής έχει μια νεότερη έκδοση για κάποιο <br>από τους κόμβους, διαδρομές, ή σχέσεις.<br><br>Πάτησε <strong>{0}</strong> για συγχρονισμό ολόκληρου του τοπικού συνόλου δεδομένων με το διακομιστή.<br>Πάτησε <strong>{1}</strong> για απόρριψη και συνέχιση επεξεργασίας.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
el: <html>Η αποστολή <strong>απέτυχε</strong> επειδή χρησιμοποιήσατε την<br>ομάδα αλλαγών {0} η οποία είχε ήδη κλείσει στις {1}.<br>Παρακαλώ δοκιμάστε ξανά με μια νέα ή υπάρχουσα ανοικτή ομάδα αλλαγών.</html>

en: Changeset closed
el: Έκλεισε το σύνολο των αλλαγών

en: Prepare conflict resolution
el: Προετοιμασία επίλυσης διένεξης

en: Click to download all referring objects for {0}
el: Πατήστε για να κατεβάσετε όλα τα αναφερόμενα αντικείμενα για το {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
el: Πατήστε για να ακυρώσετε και να συνεχίσετε την επεξεργασία του χάρτη

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
el: Πατήστε <strong>{0}</strong> για να τα φορτώσετε τώρα.<br>Εάν είναι αναγκαίο, το JOSM θα δημιουργήσει διενέξεις που μπορείτε να λύσετε στον διάλογο επίλυσης διενέξεων.

en: Object still in use
el: Το αντικείμενο χρησιμοποιείται ακόμα

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
el: Η κεφαλίδα σφάλματος "{0}" δεν συμφωνεί με το αναμενόμενο μοτίβο

en: Upload
el: Αποστολή

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
el: Επιλέξτε ποιες ενέργειες θα εκτελεστούν για αυτήν τη στρώση, εάν πατήσετε το πιο αριστερό πλήκτρο.

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
el: Σημειώστε "Ανέβασμα" για αποστολή των αλλαγών στον διακομιστή OSM.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
el: Σημειώστε "Αποθήκευση" για να αποθηκεύσετε τη στρώση στο καθορισμένο αρχείο στα αριστερά.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
el: Μια παρασκηνιακή αποστολή εκτελείται ήδη. Περιμένετε την να ολοκληρωθεί πριν να ανεβάσετε νέες αλλαγές

en: I would like someone to review my edits.
el: Θα ήθελα κάποιος να επιθεωρήσει τις επεξεργασίες μου.

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
el: Παρέχετε ένα σύντομο σχόλιο για τις αλλαγές που αποστέλλετε:

en: Enter an upload comment
el: Εισαγωγή σχολίου αποστολής

en: Specify the data source for the changes
el: Καθορίστε την πηγή δεδομένων για τις αλλαγές

en: Enter a source
el: Εισάγετε μια πηγή

en: Changeset id:
el: Αναγνωριστικό ομάδας αλλαγών:

en: Changeset comment:
el: Σχόλιο ομάδας αλλαγών:

en: Close changeset after upload
el: Κλείσε την ομάδα αλλαγών μετά την αποστολή

en: Select to close the changeset after the next upload
el: Επιλέξτε για να κλείσετε το σύνολο αλλαγών μετά το επόμενο ανέβασμα

en: Load the list of your open changesets from the server
el: Φόρτωσε τις δικές σου ομάδες αλλαγών από τον διακομιστή

en: Close the currently selected open changeset
el: Κλείσε την ήδη επιλεγμένη ανοικτή ομάδα αλλαγών

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
el: <html>Επιλέξτε τα σύνολα αλλαγών που θέλετε να κλείσετε</html>

en: Open changesets
el: Ανοικτές ομάδες αλλαγών

en: Close changesets
el: Κλείσε τις ομάδες αλλαγών

en: Cancel closing of changesets
el: Ακύρωση κλεισίματος των συνόλων αλλαγών

en: Closing changeset
el: Κλείσιμο του συνόλου των αλλαγών

en: Closing changeset {0}
el: Κλείσιμο του συνόλου των αλλαγών {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
el: Αποτυχία τοποθέτησης του διαλόγου διαπιστευτηρίων πάντα στην κορυφή. Υπήρξε εξαίρεση ασφαλείας.

en: Enter credentials for OSM API
el: Εισάγετε διαπιστευτήρια για OSM API

en: Enter credentials for host
el: Εισάγετε διαπιστευτήρια για τον οικοδεσπότη

en: Enter credentials for HTTP proxy
el: Εισάγετε διαπιστευτήρια για τον μεσολαβητή HTTP

en: Password
el: Κωδικός

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
el: Προειδοποίηση: Ο κωδικός μεταδίδεται χωρίς κρυπτογράφηση.

en: Please enter the user name of your OSM account
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη του OSM λογαριασμού σας

en: Please enter the password of your OSM account
el: Εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης του OSM λογαριασμού σας

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
el: Αποτυχία ελέγχου ταυτότητας του OSM API ''{0}''. Εισάγετε ένα έγκυρο όνομα χρήστη και έναν έγκυρο κωδικό πρόσβασης.

en: Please enter the user name of your account
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη του λογαριασμού σας

en: Please enter the password of your account
el: Εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης του λογαριασμού σας

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
el: Αποτυχία ελέγχου ταυτότητας του οικοδεσπότη ''{0}''. Εισάγετε ένα έγκυρο όνομα χρήστη και έναν έγκυρο κωδικό πρόσβασης.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη για έλεγχο ταυτότητας στον διακομιστή μεσολάβησής σας

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
el: Εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης για έλεγχο ταυτότητας στον διακομιστή μεσολάβησής σας

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
el: Αποτυχία ελέγχου ταυτότητας του μεσολαβητή HTTP ''{0}''. Εισάγετε ένα έγκυρο όνομα χρήστη και έναν έγκυρο κωδικό πρόσβασης.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
el: Προειδοποίηση: ανάλογα με τη μέθοδο ταυτοποίησης που χρησιμοποιεί ο διακομιστής μεσολάβησης ο κωδικός πρόσβασης μπορεί να μεταφερθεί χωρίς κρυπτογράφηση.

en: Authenticate
el: Ταυτοποίηση

en: Authenticate with the supplied username and password
el: Έλεγχος ταυτότητας με το παρεχόμενο όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης

en: Cancel authentication
el: Ακύρωση πιστοποίησης

en: Question
el: Ερώτηση

en: Message
el: Μήνυμα

en: Enter text
el: Εισαγάγετε κείμενο

en: Installing plugins
el: Εγκατάσταση προσθέτων

en: Downloading file
el: Λήψη αρχείου

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
el: Λήψη αρχείου {0}: {1} ψηφιολέξεις (bytes)...

en: Download finished
el: Ολοκληρώθηκε η λήψη

en: Unpacking {0} into {1}
el: Αποσυμπίεση του {0} στο {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
el: Αδυναμία λήψης του αρχείου ''{0}''. Ο σύνδεσμος λήψης του ''{1}'' δεν είναι έγκυρο URL. Παράλειψη λήψης.

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
el: Αδυναμία ανάκτησης του καταλόγου των ανοικτών συνόλων αλλαγών σας επειδή το<br>JOSM δεν γνωρίζει την ταυτότητά σας.<br>Είτε έχετε επιλέξει να δουλέψετε ανώνυμα ή δεν δικαιούστε<br>να γνωρίζετε την ταυτότητα του χρήστη στο για λογαριασμό του οποίου εργάζεσθε.

en: Missing user identity
el: Λείπει η ταυτότητα χρήστη

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
el: Αποτυχία ανάκτησης πληροφοριών χρήστη για τον τρέχοντα χρήστη JOSM. Η εξαίρεση ήταν: {0}

en: Initializing nodes to download ...
el: Αρχικοποίηση κόμβων για λήψη...

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
el: Ο διακομιστής απάντησε με κωδικό  404.<br>Αυτό συνήθως σημαίνει, ο διακομιστής δεν γνωρίζει κάποιο αντικείμενο με το ζητούμενο αναγνωριστικό.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
el[0]: Δεν ήταν δυνατή η λήψη του αντικειμένου
el[1]: Δεν ήταν δυνατή η λήψη κάποιων αντικειμένων

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
el[0]: Δεν ήταν δυνατή η λήψη ενός αντικειμένου.<br>
el[1]: Δεν ήταν δυνατή η λήψη {0} αντικειμένων.<br>

en: missing objects:
el: αντικείμενα που λείπουν:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
el[0]: Ένα ληφθέν αντικείμενο διαγράφηκε.
el[1]: {0} ληφθέντα αντικείμενα διαγράφηκαν.

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
el: Είτε επεξεργαστείτε τη διαδρομή χειροκίνητα στο πεδίο κειμένου ή πατήστε το πλήκτρο "..." για να ανοίξετε έναν επιλογέα αρχείου.

en: The bold text is the name of the layer.
el: Το έντονο κείμενο είναι το όνομα της στρώσης.

en: Click here to choose save path
el: Πατήστε εδώ για να επιλέξετε διαδρομή αποθήκευσης

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
el: Η στρώση ''{0}'' δεν υποστηρίζεται από αρχείο

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
el: Το αρχείο ''{0}'' δεν είναι εγγράψιμο. Εισάγετε ένα άλλο όνομα αρχείου.

en: Click cell to change the file path.
el: Πατήστε κελί για να αλλάξετε τη διαδρομή του αρχείου.

en: Launch a file chooser to select a file
el: Εκκινήστε επιλογέα αρχείου για να επιλέξετε αρχείο

en: Select filename
el: Επιλέξτε όνομα αρχείου

en: Open Recent
el: Άνοιγμα πρόσφατου

en: List of recently opened files
el: Λίστα προσφάτως ανοιγμένων αρχείων

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear the list of recently opened files
el: Εκκαθάριση της λίστας προσφάτως ανοιγμένων αρχείων

en: Saving layer to ''{0}'' ...
el: Αποθήκευση στρώσης στο ''{0}'' ...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
el: Μη αποθηκευμένες αλλαγές - Αποθήκευση/Αποστολή πριν την έξοδο;

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
el: Μη αποθηκευμένες αλλαγές - Αποθήκευση/Αποστολή πριν την διαγραφή;

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
el: Μη αποθηκευμένες αλλαγές - Αποθήκευση/Αποστολή πριν την επανεκκίνηση;

en: Uploading and saving modified layers ...
el: Αποστολή και αποθήκευση αλλαγμένων επιπέδων ...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
el[0]: <html>Η στρώση {0} έχει ανεπίλυτες διενέξεις.<br>Είτε επιλύστε τες πρώτα ή απορρίψτε τις τροποποιήσεις.<br>Στρώση με διενέξεις:</html>
el[1]: <html>Οι στρώσεις {0} έχουν ανεπίλυτες διενέξεις.<br>Είτε επιλύστε τες πρώτα ή απορρίψτε τις τροποποιήσεις.<br>Στρώσεις με διενέξεις:</html>

en: Unsaved data and conflicts
el: Μη αποθηκευμένα δεδομένα και διενέξεις

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
el[0]: <html>{0} στρώση χρειάζεται αποθήκευση, αλλά δεν έχει συσχετισμένο αρχείο.<br>Είτε επιλέξτε ένα αρχείο για αυτήν τη στρώση ή απορρίψτε τις αλλαγές.<br>Στρώση χωρίς αρχείο:</html>
el[1]: <html>{0} στρώσεις χρειάζονται αποθήκευση, αλλά δεν έχουν συσχετισμένο αρχείο.<br>Είτε επιλέξτε ένα αρχείο για καθεμιά τους ή απορρίψτε τις αλλαγές.<br>Στρώσεις χωρίς αρχείο:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
el: Μη αποθηκευμένα δεδομένα και έλλειψη συσχετισμένου αρχείου

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
el[0]: <html>{0} στρώση χρειάζεται αποθήκευση, αλλά δεν έχει συσχετισμένο αρχείο<br>που δεν μπορεί να γραφτεί.<br>Είτε επιλέξτε ένα άλλο αρχείο για αυτήν τη στρώση ή απορρίψτε τις αλλαγές.<br>Στρώση με μη εγγράψιμο αρχείο:</html>
el[1]: <html>{0} στρώσεις χρειάζονται αποθήκευση, αλλά δεν έχουν συσχετισμένα αρχεία<br>που δεν μπορούν να γραφτούν.<br>Είτε επιλέξτε ένα άλλο αρχείο για καθεμιά τους ή απορρίψτε τις αλλαγές.<br>Στρώσεις με μη εγγράψιμα αρχεία:</html>

en: Unsaved data non-writable files
el: Μη αποθηκευμένα δεδομένα μη εγγράψιμων αρχείων

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
el: Κλείσιμο αυτού του διαλόγου και συνέχιση επεξεργασίας στο JOSM

en: Exit now!
el: Έξοδος τώρα!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
el: Κλείσιμο του JOSM χωρίς αποθήκευση. Οι μη αποθηκευμένες αλλαγές θα χαθούν.

en: Restart now!
el: Επανεκκίνηση τώρα!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
el: Επανεκκίνηση του JOSM χωρίς αποθήκευση. Οι αποθηκευμένες αλλαγές θα χαθούν.

en: Delete now!
el: Διαγραφή τώρα!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
el: Διαγραφή επιπέδων χωρίς αποθήκευση. Οι μη αποθηκευμένες αλλαγές θα χαθούν.

en: Perform actions before exiting
el: Εκτέλεση εργασιών πριν την έξοδο

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
el: Έξοδος από το JOSM με αποθήκευση. Οι μη αποθηευμένες αλλαγές θα αποσταλλούν και/ή θα αποθηκευθούν.

en: Perform actions before restarting
el: Εκτέλεση ενεργειών πριν την επανεκκίνηση

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
el: Επανεκκίνηση του JOSM χωρίς αποθήκευση. Οι μη αποθηκευμένες αλλαγές αποστέλλονται και/ή αποθηκεύονται.

en: Perform actions before deleting
el: Εκτέλεση εργασιών πριν την διαγραφή

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
el: Αποθήκευση/Αποστολή επιπέδων πριν την διαγραφή. Οι μη αποθηκευμένες αλλαγές δε θα χαθούν.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
el: Προετοιμασία επιπέδου "{0}" για αποστολή ...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
el[0]: <html>Μια λειτουργία αποστολής και/ή αποθήκευσης μιας στρώσης με τροποποιήσεις<br>ακυρώθηκε ή έχει αποτύχει.</html>
el[1]: <html>Λειτουργίες αποστολής και/ή αποθήκευσης {0} στρώσεων με τροποποιήσεις<br>ακυρώθηκαν ή έχουν αποτύχει.</html>

en: Incomplete upload and/or save
el: Ατελής αποστολή και/ή αποθήκευση

en: should be uploaded
el: πρέπει να αποσταλεί

en: should be saved
el: πρέπει να αποθηκευτεί

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
el: Το επίπεδο "{0}" έχει αλλαγές που πρέπει να αποσταλλούν στον διακομιστή.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
el: Η στρώση ''{0}'' έχει τροποποιήσεις που αποθαρρύνονται να ανεβούν.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
el: Το επίπεδο ''{0}'' δεν έχει αλλαγές προς αποστολή.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
el: Η στρώση ''{0}'' έχει τροποποιήσεις που πρέπει να αποθηκευτούν στο συσχετισμένο του αρχείο ''{1}''.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
el: Η στρώση ''{0}'' δεν έχει τροποποιήσεις για αποθήκευση.

en: Layer Name and File Path
el: Όνομα Επιπέδου και Διαδρομή Αρχείου

en: Recommended Actions
el: Προτεινόμενες Εργασίες

en: Actions To Take
el: Εκτέλεση Εργασιών

en: Update objects
el: Ενημέρωση αντικειμένων

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
el: Αποφασίστε πως θα αποστείλετε τα δεδομένα ποια ομάδα αλλαγών θα χρησιμοποιηθεί

en: Upload to ''{0}''
el: Ανεβασμα στο "{0}"

en: Upload Changes
el: Αποστολή Αλλαγών

en: Upload the changed primitives
el: Ανέβασμα των αλλαγμένων βασικών

en: Please enter a valid chunk size first
el: Εισάγετε πρώτα έγκυρο μέγεθος αποσπάσματος

en: Illegal chunk size
el: Άκυρο μέγεθος αποσπάσματος

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
el[0]: <html>Η παρακάτω ετικέτα συνόλου αλλαγών περιέχει ένα κενό κλειδί/τιμή:<br>{0}<br>Συνέχεια;</html>
el[1]: <html>Οι παρακάτω ετικέτες συνόλου αλλαγών περιέχουν ένα κενό κλειδί/τιμή:<br>{0}<br>Συνέχεια;</html>

en: Empty metadata
el: Κενά μεταδεδομένα

en: Cancel the upload and resume editing
el: Ακύρωση του ανεβάσματος και συνέχιση της επεξεργασίας

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
el: Το αντικείμενο "{0}" είναι ήδη διαγραμμένο στον διακομιστή. Παράλειψη αυτού του αντικειμένου και νέα προσπάθεια ανεβάσματος.

en: Preparing objects to upload ...
el: Προετοιμασία αντικειμένων προς αποστολή ...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
el: Τα αντικείμενα αποστέλλονται σε μια <strong>νέα ομάδα αλλαγών</strong>.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
el: Η ομάδα αλλαγών πρόκειται να <strong>κλείσει</strong> μετά την αποστολή

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
el: Η ομάδα αλλαγών θα <strong>μείνει ανοικτή</strong> μετά την αποστολή

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
el[0]: Αποστολή <strong>{0} αντικειμένου</strong> σε <strong>1 ομάδα αλλαγών</strong>
el[1]: Αποστολή <strong>{0} αντικειμένων</strong> σε <strong>1 ομάδα αλλαγών</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
el[0]: Αποστολή <strong>{0} αντικειμένου</strong> σε <strong>1 ομάδα αλλαγών</strong> χρησιμοποιώντας <strong>1 αίτημα</strong>
el[1]: Αποστολή <strong>{0} αντικειμένων</strong> σε <strong>1 ομάδα αλλαγών</strong> χρησιμοποιώντας <strong>1 αίτημα</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
el: Αποστολή <strong>{0} αντικειμένων</strong> σε <strong>1 ομάδα αλλαγών</strong> χρησιμοποιώντας <strong>{1} αιτήματα</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
el: Αποστολή <strong>{0} αντικειμένων</strong> σε <strong>πολλαπλές ομάδες αλλαγών</strong> χρησιμοποιώντας <strong>{1} αιτήματα</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
el: Αποστολή δεδομένων επιπέδου ''{0}''

en: Continue uploading
el: Συνέχεια αποστολής

en: Click to continue uploading to additional new changesets
el: Πατήστε για να συνεχίσετε το ανέβασμα στα πρόσθετα νέα σύνολα αλλαγών

en: Go back to Upload Dialog
el: Επιστροφή στον διάλογο ανεβάσματος

en: Click to return to the Upload Dialog
el: Πάτημα για επιστροφή στον διάλογο ανεβάσματος

en: Abort
el: Ματαίωση

en: Click to abort uploading
el: Πάτημα για εγκατάλειψη του ανεβάσματος

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
el: Ο διακομιστής ανέφερε ότι το τρέχον σύνολο αλλαγών ήταν κλειστό.<br>Αυτό, κατά πάσα πιθανότητα, οφείλεται στην υπέρβαση του μέγιστου μεγέθους από το μέγεθος των συνόλων αλλαγών<br>των {0} αντικειμένων στον διακομιστή ''{1}''.

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
el[0]: Υπάρχει {0} αντικείμενο που μένει για ανέβασμα.
el[1]: Υπάρχουν {0} αντικείμενα που μένουν για ανέβασμα.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
el: Πατήστε ''<strong>{0}</strong>'' για να συνεχίσετε το ανέβασμα σε πρόσθετα νέα σύνολα αλλαγών.<br>Πατήστε ''<strong>{1}</strong>'' για επιστροφή στον διάλογο ανεβάσματος.<br>Πατήστε ''<strong>{2}</strong>'' για εγκατάλειψη του ανεβάσματος και επιστροφή στην επεξεργασία χάρτη.<br>

en: Changeset is full
el: Το σύνολο αλλαγών είναι πλήρες

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
el: Ο κόμβος "{0}" είναι ήδη διαγραμμένος. Παράλειψη του αντικειμένου κατά το ανέβασμα.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
el: Ο δρόμος "{0}" είναι ήδη διαγραμμένος. Παράλειψη του αντικειμένου κατά το ανέβασμα.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
el: Η σχέση "{0}" είναι ήδη διαγραμμένη. Παράλειψη του αντικειμένου κατά το ανέβασμα.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
el: Το αντικείμενο ''{0}'' είναι ήδη διαγραμμένο. Παράλειψη αντικειμένου κατά την αποστολή.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
el[0]: Αποστολή {0} αντικειμένου...
el[1]: Αποστολή {0} αντικειμένων...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
el: Η παράβλεψη έλαβε εξαίρεση επειδή το ανέβασμα ακυρώθηκε. Η εξαίρεση ήταν: {0}

en: Upload successful!
el: Επιτυχής αποστολή!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
el: <html>Σημείωση τροποποιημένων αντικειμένων <strong>από την τρέχουσα επιλογή</strong> για ανέβασμα στον διακομιστή.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
el: <html>Σημείωση <strong>τοπικά διαγραμμένων αντικειμένων</strong> για διαγραφή στον διακομιστή.</html>

en: Select objects to upload
el: Επιλέξτε αντικείμενα προς αποστολή

en: Please select the upload strategy:
el: Παρακαλώ επιλέξτε την στρατηγική αποστολής:

en: Upload each object individually
el: Αποστολή κάθε αντικειμένου ξεχωριστά

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
el: Συμπληρώστε ένα σύνολο αλαγών και επιστρέψτε στον διάλογο ανεβάσματος

en: Open and use as many new changesets as necessary
el: Άνοιγμα και χρήση όσων νέων συνόλων αλλαγών απαιτούνται

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
el: <html>Αδυναμία ανεβάσματος {0} αντικειμένων σε ένα αίτημα επειδή το<br>μέγιστο μέγεθος συνόλου αλλαγών{1} στον διακομιστή ''{2}'' έχει ξεπεραστεί.</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
el: <html>Υπάρχουν απαραίτητα <strong>πολλαπλά σύνολα αλλαγών</strong> για ανέβασμα {0} αντικείμενα. Ποια στρατηγική θέλετε να χρησιμοποιήσετε;</html>

en: (1 request)
el: (1 αίτημα)

en: (# requests unknown)
el: (# άγνωστα αιτήματα)

en: ({0} request) | ({0} requests)
el[0]: ({0} αίτημα)
el[1]: ({0} αιτήματα)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
el: Άκυρο μέγεθος αποσπάσματος <= 0. Παρακαλούμε, εισάγετε έναν ακέραιο > 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
el: Το μέγεθος αποσπάσματος {0} υπερβαίνει το μέγιστο μέγεθος συνόλου αλλαγών {1} για τον διακομιστή "{2}"

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
el: Η τιμή ''{0}'' δεν είναι αριθμός. παρακαλώ εισάγετε έναν ακέραιο > 1

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
el: Το σχόλιο αποστολής είναι <i>άδειο</i>, ή <i>πολύ μικρό</i>.<br /><br />Αυτό είναι τεχνικά αποδεκτό, αλλά σκέψου ότι πολλοί χρήστες πού <br />παρακολουθούν τις αλλαγές στην περιοχή τους βάσει των περιεκτικών <br />σχολίων για να καταλάβουν τι συμβαίνει!<br /><br />Αν αφιερώσεις τώρα ένα λεπτό εξηγώντας τις αλλαγές, θα κάνεις τη ζωή<br />ευκολότερη σε πολλούς άλλους χαρτογράφους.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
el: Δεν καθορίσατε πηγή για τις αλλαγές σας.<br />Επιτρέπεται τεχνικά, αλλά αυτές οι πληροφορίες βοηθούν<br />άλλους χρήστες να καταλάβουν τις προελεύσεις των δεδομένων.<br /><br />Εάν δώσετε ένα λεπτό τώρα για να εξηγήσετε την αλλαγή σας, θα διευκολύνετε τη ζωή<br />πολλών άλλων χαρτογράφων.

en: Objects to add:
el: Αντικείμενα που θα προστεθούν:

en: Objects to modify:
el: Αντικείμενα προς τροποποίηση:

en: Objects to delete:
el: Αντικείμενα που θα διαγραφούν:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
el[0]: {0} Αντικείμενο θα προστεθεί:
el[1]: {0} Αντικείμενα θα προστεθούν:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
el[0]: {0} αντικείμενο προς τροποποίηση:
el[1]: {0} αντικείμενα προς τροποποίηση:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
el[0]: {0} αντικείμενο προς διαγραφή:
el[1]: {0} αντικείμενα προς διαγραφή:

en: All Formats
el: Όλοι οι τύποι

en: Could not export ''{0}''.
el: Αδυναμία εξαγωγής του "{0}".

en: Could not import ''{0}''.
el: Αδυναμία εισαγωγής "{0}".

en: Could not import files.
el: Αδυναμία εισαγωγής αρχείων.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
el: <html>Αδυναμία ανάγνωσης αρχείου ''{0}''.<br>Το σφάλμα είναι:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
el: <html>Αδυναμία ανάγννωσης αρχείων.<br>Το σφάλμα είναι:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
el: Αρχεία GeoJSON

en: Layer ''{0}'' not supported
el: Η στρώση "{0}" δεν υποστηρίζεται

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
el: Σημείωση: Το GPL δεν είνα συμβατό με την άδεια χρήσης OSM. Μην ανεβάζετε τροχιές που είναι υπό την άδεια του GPL.

en: GPS track description
el: Περιγραφή ίχνους GPS

en: Add author information
el: Προσθήκη πληροφοριών συγγραφέα

en: Real name
el: Πραγματικό όνομα

en: Predefined
el: Προκαθορισμένο

en: Copyright year
el: Έτος Copyright

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: Export options
el: Επιλογές εξαγωγής

en: Export and Save
el: Εξαγωγή και Αποθήκευση

en: Choose a predefined license
el: Επιλέξτε μια προκαθορισμένη άδεια

en: GPX Files
el: Αρχεία GPX

en: Markers from {0}
el: Δείκτες από {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
el: Συνέβη σφάλμα κατά την ανάλυση δεδομένων gpx για τη στρώση "{0}". Μόνο ένα μέρος του αρχείου θα είναι διαθέσιμο.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
el: Συνέβη σφάλμα κατά την ανάλυση δεδομένων gpx αρχείου "{0}". Μόνο ένα μέρος του αρχείου θα είναι διαθέσιμο.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
el: Αποτυχία ανάλυσης δεδομένων για τη στρώση "{0}"

en: Coordinates imported: {0}
el: Εισηγμένες συντεταγμένες: {0}

en: Image Files
el: Αρχεία Εικόνων

en: folder
el: φάκελος

en: Looking for image files
el: Αναζήτηση για αρχεία εικόνας

en: No image files found.
el: Δεν βρέθηκαν αρχεία εικόνας.

en: NMEA-0183 Files
el: Αρχεία NMEA-0183

en: Malformed sentences: {0}
el: Αλλοιωμένες προτάσεις: {0}

en: Checksum errors: {0}
el: Σφάλματα ελέγχου αθροίσματος: {0}

en: Unknown sentences: {0}
el: Άγνωστες προτάσεις: {0}

en: Zero coordinates: {0}
el: Συντεταγμένες μηδενός: {0}

en: Note Files
el: Αρχεία σημειώσεων

en: OSM Server Files bzip2 compressed
el: Συμπιεσμένα αρχεία bzip2 διακομιστή OSM

en: OsmChange File
el: Αρχείο OsmChange (αλλαγών Osm)

en: File ''{0}'' does not exist.
el: Το αρχείο "{0}" δεν υπάρχει.

en: No data found in file {0}.
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα στο αρχείο {0}.

en: Open OsmChange file
el: Άνοιγμα αρχείου OsmChange (αλλαγών Osm)

en: OSM Server Files
el: Αρχεία Διακομιστή OSM

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
el: <html>Συνέβη σφάλμα κατά την ανάκτηση εφεδρικού αρχείου.<br>Το σφάλμα είναι:<br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
el: Συμπιεσμένα αρχεία gzip διακομιστή OSM

en: Invalid dataset
el: Άκυρο σύνολο δεδομένων

en: No data found for layer ''{0}''.
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα για τη στρώση "{0}".

en: No data found in file ''{0}''.
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα στο αρχείο "{0}".

en: Open OSM file
el: Άνοιγμα αρχείου OSM

en: OSM Server Files XZ compressed
el: Συμπιεσμένα αρχεία XZ διακομιστή OSM

en: Validation Error Files
el: Αρχεία σφαλμάτων επικύρωσης

en: WMS Files (*.wms)
el: Αρχεία WMS (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
el: Μη υποστηριζόμενη έκδοση αρχείου WMS΄ βρέθηκε {0}, αναμενόταν {1}

en: Native projections
el: Εγγενείς προβολές

en: Offset
el: Μετατόπιση

en: Tile download projection
el: Προβολή κατεβάσματος πλακιδίου

en: Tile display projection
el: Προβολή εμφάνισης πλακιδίου

en: Current zoom
el: Τρέχουσα εστίαση

en: Show tile info
el: Εμφάνιση πληροφοριών πλακιδίου

en: Tile Info
el: Πληροφορίες πλακιδίου

en: Tile name
el: Όνομα πλακιδίου

en: Tile URL
el: URL πλακιδίου

en: Custom header: {0}
el: Προσαρμοσμένη κεφαλίδα: {0}

en: Tile size
el: Μέγεθος πλακιδίου

en: Tile display size
el: Μέγεθος εμφάνισης πλακιδίου

en: Reprojection
el: Επαναπροβολή

en: Reprojected tile size
el: Μέγεθος επαναπροβαλλόμενου πλακιδίου

en: Metadata
el: Μεταδεδομένα

en: Load tile
el: Πλακίδιο φόρτωσης

en: Get tile status
el: Λήψη κατάστασης πλακιδίου

en: Force tile rendering
el: Εξαναγκασμός απόδοσης πλακιδίου

en: Failed to create tile source
el: Αποτυχία δημιουργίας πηγής πλακιδίου

en: zoom in to load more tiles
el: εστίαση για φόρτωση περισσότερων πλακιδίων

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
el: αύξηση επιπέδου εστίασης πλακιδίων (αλλαγή ανάλυσης) για να δείτε περισσότερες λεπτομέρειες

en: Current zoom: {0}
el: Τρέχουσα εστίαση: {0}

en: Display zoom: {0}
el: Εστίαση εμφάνισης: {0}

en: Pixel scale: {0}
el: Κλίμακα εικονοστοιχείου: {0}

en: Best zoom: {0}
el: Άριστη εστίαση: {0}

en: Estimated cache size: {0}
el: Εκτιμώμενο μέγεθος κρυφής μνήμης: {0}

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
el: Τα {0} ({1}), κατεβαίνουν αυτόματα σε εστίαση {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
el: Τα {0} ({1}), κατεβαίνουν σε εστίαση {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
el: Κατεβασμένα πλακίδια {0}/{1}

en: Save WMS file
el: Αποθήκευση αρχείου WMS

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
el: Οι εναέριες εικόνες "{0}" μπορεί να είναι κακοστοιχισμένες. Παρακαλούμε, ελέγξτε τη μετατόπισή τους χρησιμοποιώντας ίχνη GPS!

en: Details...
el: Λεπτομέρειες...

en: Do not show this message again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
el: Αδυναμία δημιουργίας του καταλόγου {0}, η αυτόματη αποθήκευση θα απενεργοποιηθεί

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
el: Αδυναμία δημιουργίας του αρχείου {0}, άλλο όνομα αρχείου θα χρησιμοποιηθεί

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
el: Σφάλμα εισόδου/εξόδου κατά τη δημιουργία αρχείου, η αυτόματη αποθήκευση θα παραληφθεί: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
el: Αδυναμία διαγραφής του παλιού εφεδρικού αρχείου {0}

en: Your work has been saved automatically.
el: Η εργασία σας έχει αποθηκευτεί αυτόματα.

en: Restoring files
el: Επαναφορά αρχείων

en: Unable to delete backup file {0}
el: Αδυναμία διαγραφής εφεδρικού αρχείου {0}

en: Unable to delete PID file {0}
el: Αδυναμία διαγραφής αρχείου PID {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
el: Αδυναμία διαγραφής εφεδρικού αρχείου αρχειοθήκης {0}

en: Customize Color
el: Προσαρμογή Χρώματος

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Choose a color
el: Επιλέξτε ένα χρώμα

en: Name: {0}
el: Όνομα: {0}

en: Description: {0}
el: Περιγραφή: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
el[0]: {0} ίχνος, {1} τμήματα ίχνους
el[1]: {0} ίχνη, {1} τμήματα ίχνους

en: Timespan
el: Χρονικό διάστημα

en: Number of<br/>Segments
el: Αριθμός των<br/>τμημάτων

en: {0} route,  | {0} routes,
el[0]: {0} διαδρομή,
el[1]: {0} διαδρομές,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
el[0]: {0} σημείο αναφοράς
el[1]: {0} σημεία αναφοράς

en: {0} track | {0} tracks
el[0]: {0} ίχνος
el[1]: {0} ίχνη

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
el[0]:  ({0} τμήμα)
el[1]:  ({0} τμήματα)

en: Save GPX file
el: Αποθήκευση αρχείου GPX

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
el: Συλλογή τμημάτων από όλα τα ίχνη και συνδυασμός σε ένα μοναδικό ίχνος.

en: Combine tracks of this layer
el: Συνδυασμός ιχνών αυτής της στρώσης

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
el: Διαίρεση πολλαπλών τμημάτων ίχνους ενός ίχνους σε πολλαπλά ίχνη.

en: Split track segments to tracks
el: Διαίρεση τμημάτων ίχνους σε ίχνη

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
el: Διαίρεση των ιχνών αυτής της στρώσης σε μία νέα στρώση το καθένα.

en: Split tracks to new layers
el: Διαίρεση ιχνών σε νέες στρώσεις

en: Id
el: Ταυτότητα

en: Min. zoom
el: Ελάχιστη εστίαση

en: Max. zoom
el: Μέγιστη εστίαση

en: Unsupported imagery type: {0}
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος εικόνων: {0}

en: Next marker
el: Επόμενος δείκτης

en: Jump to next marker
el: Μεταπήδηση στον επόμενο δείκτη

en: Previous marker
el: Προηγούμενος δείκτης

en: Jump to previous marker
el: Μεταπήδηση στον προηγούμενο δείκτη

en: All projections are supported
el: Υποστηρίζονται όλες οι προβολές

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
el: Η στρώση {0} δεν υποστηρίζει τη νέα προβολή {1}.

en: Supported projections are: {0}
el: Οι υποστηριζόμενες προβολές είναι: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
el: Αλλαγή της προβολής ξανά ή αφαίρεση της στρώσης.

en: Save Layer
el: Αποθήκευση Επιπέδου

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
el: Προσπάθεια για ορισμό στρώσης δεδομένων μόνο για ανάγνωση ως στρώσης επεξεργασίας

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
el: Προσπάθεια για διαγραφή της στρώσης με παρασκηνιακό ανέβασμα. Περιμένετε μέχρι την ολοκλήρωση του ανεβάσματος.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
el: Παρασκηνιακό ανέβασμα είναι ήδη σε εξέλιξη. Αδυναμία επαναφοράς κατάστασης μέσρι την ολοκλήρωση του ανεβάσματος.

en: {0} note | {0} notes
el[0]: {0} σημείωση
el[1]: {0} σημειώσεις

en: Notes layer
el: Στρώση σημειώσεων

en: Total notes:
el: Σύνολο σημειώσεων:

en: Changes need uploading?
el: Χρειάζονται ανέβασμα οι αλλαγές;

en: Save Note file
el: Αποθήκευση αρχείου σημειώσεων

en: outside downloaded area
el: εκτός περιοχής λήψης

en: Data Layer {0}
el: Επίπεδο Δεδομένων {0}

en: Merging layers
el: Συγχώνευση στρώσεων

en: {0} deleted | {0} deleted
el[0]: {0} διαγράφηκαν
el[1]: {0} διαγράφηκαν

en: {0} consists of:
el: το {0} αποτελείται από:

en: API version: {0}
el: Έκδοση API: {0}

en: Upload is discouraged
el: Αποθαρρύνεται το ανέβασμα

en: Upload is blocked
el: Το ανέβασμα είναι φραγμένο

en: Convert to GPX layer
el: Μετατροπή σε επίπεδο GPX

en: Converted from: {0}
el: Μετατράπηκε από: {0}

en: Dataset consistency test
el: Δοκιμή συνοχής συνόλου δεδομένων

en: No problems found
el: Δεν βρέθηκαν προβλήματα

en: Following problems found:
el: Βρέθηκαν τα παρακάτω προβλήματα:

en: Save anyway
el: Επιβεβαίωση αποθήκευσης

en: Conflicts
el: Συγκρούσεις

en: Reject Conflicts and Save
el: Απόρριψη διενέξεων και Αποθήκευση

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
el: Υπάρχουν ανεπίλυτες διενέξεις. ΟΙ διενέξεις δεν θα αποθηκευτούν και θα αντιμετωπιστούν σαν να τις απορρίψατε όλες. Συνέχεια;

en: Save OSM file
el: Αποθήκευση αρχείου OSM

en: Validation errors
el: Σφάλματα επικύρωσης

en: No validation errors
el: Κανένα σφάλμα επικύρωσης

en: Save Validation errors file
el: Αποθήκευση αρχείου σφαλμάτων επικύρωσης

en: Set WMS Bookmark
el: Ορισμός σελιδοδείκτη WMS

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
el: Αδυναμία εύρεσης υποστηριζόμενης προβολής για τη στρώση {0}. Χρήση της {1}.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
el: Επαναπροβολή στρώσης {0} από {1} σε {2}. Για άριστη ποιότητα και απόδοση εικόνας, αλλάξτε σε μια από τις υποστηριζόμενες προβολές: {3}

en: Adjust timezone and offset
el: Ρύθμιση ζώνης ώρας και απόκλεισης

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
el: Συνέβη σφάλμα κατά την προσπάθεια ταιριάσματος των φωτογραφιών σε ίχνος GPX. Μπορείτε να ρυθμίσετε τους ολισθητές για χειροκίνητη συμφωνία με τις φωτογραφίες.

en: Matching photos to track failed
el: Αποτυχία ταιριάσματος φωτογραφιών με το ίχνος

en: Timezone: {0}
el: Ζώνη ώρας: {0}

en: Minutes: {0}
el: Λεπτά: {0}

en: Seconds: {0}
el: Δευτερόλεπτα: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
el[0]: (Διαφορά χρόνου {0} ημέρας)
el[1]: Διαφορά χρόνου {0} ημερών

en: Advanced settings
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις

en: Correlate to GPX
el: Συσχέτιση με GPX

en: Invalid timezone
el: Λανθασμένη ζώνη ώρας

en: Invalid offset
el: Άκυρη μετατόπιση

en: Correlate images with GPX track
el: Συσχέτιση εικόνων με ίχνος GPX

en: Try Again
el: Προσπάθεια Ξανά

en: No images could be matched!
el: Δεν βρέθηκαν εικόνες που να ταιριάζουν!

en: <No GPX track loaded yet>
el: <Κανένα ίχνος GPX δεν φορτώθηκε ακόμα>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση της ημερομηνίας.
    Χρησιμοποιήστε την μορφή που ζητήσατε

en: Invalid date
el: Μη έγκυρη ημερομηνία

en: GPX track:
el: Ίχνος GPX:

en: Open another GPX trace
el: Άνοιγμα άλλου ίχνους GPX

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
el: <html>Χρήση φωτογραφίας ακριβούς ρολογιού,<br>π.χ. εμφάνιση δέκτη GPS</html>

en: Auto-Guess
el: Αυτόματη πρόβλεψη

en: Matches first photo with first gpx point
el: Συμφωνία πρώτης φωτογραφίας με το πρώτο σημείο gpx

en: Manual adjust
el: Χειροκίνητη ρύθμιση

en: Override position for:
el: Αντικατάσταση θέσης για:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
el: Εικόνες με γεωγραφική θέση στα δεδομένα exif ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
el: Εικόνες που έχουν ήδη ετικέτες ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
el: Εμφάνιση εικόνων μικρογραφιών στον χάρτη

en: Timezone:
el: Ζώνη Ώρας:

en: Correlate
el: Συσχέτιση

en: No gpx selected
el: Δεν επιλέχτηκε gpx

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
el[0]: <html>Συμφωνία <b>{0}</b> από <b>{1}</b> φωτογραφίας σε ίχνος GPX track.</html>
el[1]: <html>Συμφωνία <b>{0}</b> από <b>{1}</b> φωτογραφίες σε ίχνος GPX track.</html>

en: The selected photos do not contain time information.
el: Οι επιλεγμένες φωτογραφίες δεν περιέχουν πληροφορίες ώρας.

en: Photos do not contain time information
el: Οι φωτογραφίες δεν περιέχουν πληροφορίες ώρας

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
el: Το επιλεγμένο ίχνος GPX δεν περιέχει χρονικές σημάνσεις. Επιλέξτε ένα άλλο.

en: GPX Track has no time information
el: Το ίχνος GPX δεν περιέχει πληροφορίες ώρας

en: You should select a GPX track
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα ίχνος GPX

en: No selected GPX track
el: Δεν επιλέχθηκε ίχνος GPX

en: Geotagged Images
el: Εικόνες με γεωγραφική ετικέτα

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
el[0]: Φορτώθηκε {0} εικόνα.
el[1]: Φορτώθηκαν {0} εικόνες.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
el[0]: Το {0} βρέθηκε να είναι με ετικέτα GPS.
el[1]: Τα {0} βρέθηκαν να είναι με ετικέτες GPS.

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
el[0]: Το {0} έχει ενημερωμένα δεδομένα GPS.
el[1]: Τα {0} έχουν ενημερωμένα δεδομένα GPS.

en: Error on file {0}
el: Σφάλμα στο αρχείο {0}

en: No image
el: Χωρίς εικόνα

en: Geoimage: {0}
el: Γεωγραφική εικόνα: {0}

en: Display geotagged images
el: Εμφάνιση εικόνων με γεωγραφικές ετικέτες

en: Next
el: Επόμενο

en: Show next Image
el: Εμφάνιση επόμενης εικόνας

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Show previous Image
el: Εμφάνιση προηγούμενης εικόνας

en: First
el: Πρώτη

en: Show first Image
el: Εμφάνιση πρώτης εικόνας

en: Last
el: Τελευταία

en: Show last Image
el: Εμφάνιση τελευταίας εικόνας

en: Center view
el: Κεντράρισμα επιπέδου

en: Zoom best fit and 1:1
el: Εστίαση για άριστη προσαρμογή και 1:1

en: Delete image file from disk
el: Διαγραφή αρχείου εικόνας από τον δίσκο

en: Image file could not be deleted.
el: Αδυναμία διαγραφής αρχείου εικόνας.

en: Copy image path
el: Αντιγραφή διαδρομής εικόνας

en: Move dialog to the side pane
el: Μετακίνηση διαλόγου στο πλευρικό παράθυρο

en: 
    Altitude: {0} m
el: 
    Υψόμετρο: {0} m

en: 
    Speed: {0} km/h
el: 
    Ταχύτητα: {0} km/h

en: 
    Direction {0}°
el: 
    Κατεύθυνση {0}°

en: 
    EXIF time: {0}
el: 
    Χρόνος EXIF: {0}

en: 
    GPS time: {0}
el: 
    Χρόνος GPS: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
el: Εξαγωγή τοποθεσιών GPS από EXIF

en: Starting directory scan
el: Έναρξη σάρωσης καταλόγου

en: Read photos...
el: Ανάγνωση φωτογραφιών...

en: Reading {0}...
el: Ανάγνωση {0}...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
el: Αδυναμία λήψης κανονικής διαδρομής για τον κατάλογο {0}

en: Scanning directory {0}
el: Σάρωση καταλόγου {0}

en: Error while getting files from directory {0}
el: Σφάλμα κατά την λήψη αρχείων από τον κατάλογο {0}

en: One of the selected files was null
el: Ένα από τα επιλεγμένα αρχεία ήταν κενό

en: Show thumbnails
el: Εμφάνιση μικρογραφιών

en: Show image thumbnails instead of icons.
el: Εμφάνιση μικρογραφιών εικόνων αντί για εικόνες.

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
el: Συγχρονισμός ώρας από φωτογραφία του δέκτη GPS

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
el: <html>Λήψη φωτογραφίας του δέκτη GPS σας, ενώ εμφανίζει τον χρόνο.<br>Εμφάνιση αυτής της φωτογραφίας εδώ.<br>Και κατόπιν, λήψη απλώς του χρόνου που διαβάζετε στην φωτογραφία και επιλογή ζώνης χρόνου<hr></html>

en: Photo time (from exif):
el: Ώρα φωτογραφίας (από exif):

en: Gps time (read from the above photo):
el: Ώρα Gps (διαβάστε από την παραπάνω φωτογραφία):

en: Open another photo
el: Άνοιγμα άλλης φωτογραφίας

en: No date
el: Χωρίς ημερομηνία

en: Select by date
el: Επιλέξτε κατά ημερομηνία

en: Set track visibility for {0}
el: Ορίστε ορατότητα ίχνους για {0}

en: Show all
el: Εμφάνιση όλων

en: Show selected only
el: Εμφάνιση των επιλεγμένων μόνο

en: Convert to data layer
el: Μετατροπή σε επίπεδο δεδομένων

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
el: <html>Το ανέβασμα ανεπεξέργαστων δεδομένων GPS ως δεδομένων χάρτη θεωρείται επιζήμιο.<br>Εάν θέλετε να ανεβάσετε ίχνη, κοιτάξτε εδώ:</html>

en: Customize track drawing
el: Προσαρμογή σχεδίασης ίχνους

en: From
el: Από

en: To
el: Προς

en: No timestamp
el: Χωρίς χρονική σήμανση

en: Select to download OSM data.
el: Επιλέξτε λήψη δεδομένων OSM.

en: Select to download GPS traces.
el: Επιλέξτε λήψη ιχνών GPS.

en: Download everything within:
el: Λήψη όλων εντός:

en: meters
el: μέτρα

en: Maximum area per request:
el: Μέγιστη περιοχή ανά αίτημα:

en: Download near:
el: Λήψη κοντά σε:

en: track only
el: μόνο ίχνος

en: waypoints only
el: μόνο σημεία δρόμου

en: track and waypoints
el: ίχνος και σημεία δρόμου

en: Click to download
el: Πάτημα για λήψη

en: Click to cancel
el: Πάτημα για ακύρωση

en: Download from OSM along this track
el: Λήψη από OSM κατά μηκός αυτού του ίχνους

en: Precache imagery tiles along this track
el: Προαποθήκευση πλακιδίων εικόνων σε αυτό το ίχνος

en: Precaching WMS
el: Προαποθήκευση WMS

en: Please select the imagery layer.
el: Επιλογή της στρώσης εικόνων.

en: Select imagery layer
el: Επιλογή επιπέδου υπόβαθρου εικόνων

en: There are no imagery layers.
el: Δεν υπάρχουν στρώσεις εικόνων.

en: No imagery layers
el: Χωρίς στρώσεις εικόνων

en: Error while parsing {0}
el: Σφάλμα κατά την ερμηνεία {0}

en: Could not read "{0}"
el: Αδυναμία ανάγνωσης "{0}"

en: gps point
el: σημείο gps

en: None
el: Κανένα

en: Manual
el: Χειροκίνητα

en: Time
el: Ώρα

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Velocity, {0}
el: Ταχύτητα, {0}

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
el: Αρχεία ήχου (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
el: Εισαγωγή Ήχου

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
el: <html>Τα αρχεία στη στρώση GPX ''{0}'' έχουν κατέβει από τον διακομιστή.<br>Επειδή τα σημεία δρόμου δεν περιλαμβάνουν χρονική σήμανση, δεν μπορούν να συσχετιστούν με δεδομένα ήχου.</html>

en: Import not possible
el: Αδύνατη η εισαγωγή

en: Audio markers from {0}
el: Δείκτης ήχου από {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο ίχνος GPX  στο επίπεδο για την συσχέτιση με τον ήχο.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
el: Κάποια σημεία δρόμου με χρονικές σημάνσεις από πριν την αρχή του ίχνους ή μετά το τέλος παραλείφθηκαν ή μετακινήθηκαν στην αρχή.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
el: Κάποια σημεία δρόμου που ήταν πολύ μακριά από το ίχνος για λογική εκτίμηση του χρόνου τους παραλείφθηκαν.

en: Import images
el: Εισαγωγή εικόνων

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
el: <html>Τα δεδομένα στη στρώση GPX ''{0}'' έχουν ληφθεί από τον διακομιστή.<br>Επειδή τα σημεία της διαδρομής του δεν συμπεριλαμβάνουν χρονική σήμανση δεν μπορούμε να τα συσχετίσουμε με εικόνες.</html>

en: Markers From Named Points
el: Δείκτες από ονομασμένα σημεία

en: Named Trackpoints from {0}
el: Ονόματα σημείων διαδρομής από {0}

en: Auto load tiles
el: Αυτόματη φόρτωση πλακιδίων

en: Auto zoom
el: Αυτόματη εστίαση

en: Decrease zoom
el: Μείωση ζουμ

en: Flush tile cache
el: Καθαρισμός κρυφής μνήμης πλακιδίου

en: Increase zoom
el: Άυξηση ζουμ

en: Load all tiles
el: Φόρτωση όλων των πλακιδίων

en: Load all error tiles
el: Φόρτωση όλων των πλακιδίων σφάλματος

en: Show errors
el: Εμφάνιση σφαλμάτων

en: Layer name
el: Όνομα στρώσης

en: Projection
el: Προβολή

en: Matrix set identifier
el: Αναγνωριστικό ορισμού πίνακα

en: Filter layers:
el: Στρώσεις φίλτρου:

en: Change resolution
el: Αλλαγή ανάλυσης

en: Zoom to native resolution
el: Εστίαση στην εγγενή ανάλυση

en: gps marker
el: δείκτης gps

en: marker | markers
el[0]: δείκτης
el[1]: δείκτες

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
el[0]: {0} αποτελείται από {1} δείκτη
el[1]: {0} αποτελείται από {1} δείκτες

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
el: Δεν υπάρχουν ηχητικοί δείκτες σε αυτήν τη στρώση για να μετατοπιστούν.

en: Show Text/Icons
el: Εμφάνιση κειμένου/εικονιδίων

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
el: Εναλλαγή κατάστασης ορατότητας του κειμένου και των εικονιδίων των δεικτών.

en: Synchronize Audio
el: Συγχρονισμός ήχου

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
el: Θα χρειαστεί να κάνετε παύση στον ήχο την στιγμή που θα ακούσετε τον ήχο συγχρονισμού.

en: Audio synchronized at point {0}.
el: Ήχος συγχρονισμένος στο σημείο {0}

en: Unable to synchronize in layer being played.
el: Αδυναμία συγχρονισμού στο επίπεδο που αναπαράγεται.

en: Make Audio Marker at Play Head
el: Δημιουργία δείκτη ήχου στην κεφαλή αναπαραγωγής

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
el: Χρειάζεται να έχετε σταματήσει τον ήχο στο σημείο του ίχνους όπου θέλετε τον δείκτη.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
el: Χρειάζεται να σύρετε την κεφαλή αναπαραγωγής κοντά στο ίχνος GPX που συσχετίζεται με το ίχνος ήχου που παίζατε (μετά τον πρώτο δείκτη).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
el: Χρειάζεται να πατήσετε SHIFT-σύρσιμο στην κεφαλή αναπαραγωγής σε έναν δείκτη ήχου ή σε ένα σημείο ίχνους που θέλετε να συγχρονίσετε.

en: Unable to create new audio marker.
el: Αδυναμία δημιουργίας νέου δείκτη ήχου.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια προβολής URL για αυτόν τον δείκτη

en: (URL was:
el: Το URL ήταν:

en: Select the map painting styles
el: Επιλέξτε τις τεχνοτροπίες βαφής χάρτη

en: Error - file not found: ''{0}''
el: Σφάλμα - δεν βρέθηκε το αρχείο: ''{0}''

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
el: Αναμενόταν ακέραιος αριθμός για την επιλογή {0}, αλλά ελήφθη ''{1}''

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
el: Αναμενόταν ακέραιος αριθμός >= 0 για την επιλογή {0}, αλλά ελήφθη ''{1}''

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
el: Αδυναμία ανάλυσης παραμέτρου {0}: {1}

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
el: Αναμενόταν κλειδί και τιμή, διαχωριζόμενα με χαρακτήρα ":" για την επιλογή {0}, αλλά ελήφθη ''{1}''

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
el: Αναμενόταν αριθμός κινητής υποδιαστολής για την επιλογή {0}, αλλά ελήφθη ''{1}''

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
el: Αναμενόντουσαν δύο συντεταγμένες, διαχωριζόμενες με κόμμα, για την επιλογή {0}, αλλά ελήφθη "{1}"

en: In option {0}: {1}
el: Στην επιλογή {0}: {1}

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
el: Αναμενόταν αριθμός κινητής υποδιαστολής > 0 για την επιλογή {0}, αλλά ελήφθη ''{1}''

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
el: Αναμενόταν ακέραιος αριθμός > 0 για την επιλογή {0}, αλλά ελήφθη ''{1}''

en: JOSM rendering command line interface
el: Διεπαφή γραμμής εντολής απόδοσης JOSM

en: Renders data and saves the result to an image file.
el: Αποδίδει δεδομένα και αποθηκεύει το αποτέλεσμα σε αρχείο εικόνας.

en: Input data file name (.osm)
el: Είσοδος ονόματος αρχείου δεδομένων (.osm)

en: Output image file name (.png); defaults to ''{0}''
el: Έξοδος ονόματος αρχείου εικόνας (.png)· προεπιλογή το ''{0}''

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
el: Αρχείο τεχνοτροπίας προς χρήση για απόδοση (.mapcss ή .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
el: Αυτή η επιλογή μπορεί να επαναλαμβάνεται στη φόρτωση πολλαπλών τεχνοτροπιών.

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
el: Ρύθμιση τεχνοτροπίας (σε JOSM προσβάσιμο στον διάλογο καταλόγου τεχνοτροπιών δεξιοπατήστε το μενού)

en: Applies to the last style loaded with the {0} option.
el: Εφαρμόζεται στην τελευταία τεχνοτροπία που φορτώθηκε με την επιλογή {0}.

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
el: Επιλέξτε επίπεδο εστίασης για απόδοση. (ακέραιη τιμή, 0=ολόκληρη η γη, 18=επίπεδο οδού)

en: Select the map scale
el: Επιλέξτε την κλίμακα χάρτη

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
el: Μια τιμή 10000 υποδηλώνει κλίμακα 1:10000 (1 cm στον χάρτη ισοδυναμεί με 100 m στο έδαφος· ανάλυση εμφάνισης: 96 dpi)

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
el: Οι επιλογές {0} και {1} αποκλείονται αμοιβαία.

en: Area to render, default value is ''{0}''
el: Περιοχή για απόδοση, η προεπιλεγμένη τιμή είναι ''{0}''

en: With keyword ''{0}'', the downloaded area in the .osm input file will be used (if recorded).
el: Με λέξη-κλειδί ''{0}'', θα χρησιμοποιηθεί η μεταφορτωμένη περιοχή στο αρχείο εισόδου .osm (εάν είναι ηχογραφημένη).

en: Specify bottom left corner of the rendering area
el: Καθορίστε την κάτω αριστερή γωνία της περιοχής απόδοσης

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
el: Χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με τις επιλογές πλάτους και ύψους για να καθοριστεί η περιοχή προς απόδοση.

en: Width of the rendered area, in meter
el: Πλάτος της αποδιδόμενης περιοχής, σε μέτρα

en: Height of the rendered area, in meter
el: Ύψος της αποδιδόμενης περιοχής, σε μέτρα

en: Width of the target image, in pixel
el: Πλάτος της εικόνας προορισμού, σε εικονοστοιχεία

en: Height of the target image, in pixel
el: Ύψος της εικόνας προορισμού, σε εικονοστοιχεία

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
el: Προβολή προς χρήση, προεπιλεγμένη τιμή ''{0}'' (web-Mercator)

en: Maximum image width/height in pixel (''{0}'' means no limit), default value: {1}
el: Προεπιλεγμένο πλάτος/ύψος της εικόνας σε εικονοστοιχεία (''{0}'' σημαίνει χωρίς όριο), προεπιλεγμένη τιμή: {1}

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
el: Για να ορίσετε την αποδιδόμενη περιοχή και κλίμακα, οι επιλογές μπορούν να συνδυάζονται με διάφορους τρόπους

en: If neither ''{0}'' nor ''{1}'' is given, the default value {2} takes effect and the bounds of the download area in the .osm input file are used.
el: Εάν δεν δίνεται ούτε το ''{0}'' ούτε το ''{1}'', εφαρμόζεται η προεπιλεγμένη τιμή {2} και χρησιμοποιούνται τα όρια της μεταφορτωμένης περιοχής στο αρχείο εισόδου .osm.

en: Argument {0} given, but scale cannot be determined from remaining arguments
el: Δόθηκε το όρισμα {0}, αλλά δεν μπορεί να καθοριστεί η κλίμακα από τα υπολειπόμενα ορίσματα

en: Argument {0} given, expected {1} or {2}
el: Δόθηκε το όρισμα {0}, αναμενόταν {1} ή {2}

en: {0} mode, but no bounds found in osm data input file
el: κατάσταση {0}, αλλά δεν βρέθηκαν όρια στο αρχείο εισόδου δεδομένων osm

en: Unable to determine scale, one of the options {0}, {1}, {2} or {3} expected
el: Αδυναμία καθορισμού κλίμακας, αναμενόταν μία από τις επιλογές {0}, {1}, {2} ή {3}

en: In .osm data file ''{0}'' -
el: Στο αρχείο δεδομένων .osm ''{0}'' -

en: Image dimensions ({0}x{1}) exceeds maximum image size {2} (use option {3} to change limit)
el: Οι διαστάσεις εικόνας ({0}x{1}) ξεπερνούν το μέγιστο μέγεθος εικόνας {2} (χρησιμοποιήστε την επιλογή {3} για να αλλάξετε το όριο)

en: Style setting not found: ''{0}''
el: Δεν βρέθηκε ορισμός τεχνοτροπίας: ''{0}''

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
el[0]: Υπήρξε σφάλμα κατά τη φόρτωση αυτής της τεχνοτροπίας. Επιλέξτε "Πληροφορίες" δεξιοπατώντας το μενού για λεπτομέρειες.
el[1]: Υπήρξαν {0} σφάλματα κατά τη φόρτωση αυτής της τεχνοτροπίας. Επιλέξτε "Πληροφορίες" δεξιοπατώντας το μενού για λεπτομέρειες.

en: loading style ''{0}''...
el: φόρτωση τεχνοτροπίας ''{0}''...

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
el: Αποτυχία φόρτωσης τεχνοτροπιών Mappaint (βαφής χρώματος) από το ''{0}''. Η εξαίρεση ήταν: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
el: Αποτυχία ανάλυσης τεχνοτροπιών Mappaint (βαφής χάρτη) από το ''{0}''. Το σφάλμα ήταν: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
el: Αδυναμία αντικατάστασης ορίσματος {0} στο {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
el: Αποτυχία εντοπισμού εικόνας ''{0}''

en: Save Access Token in preferences
el: Αποθήκευση κουπονιού πρόσβασης στις προτιμήσεις

en: Access Token Key:
el: Κλειδί κουπονιού πρόσβασης:

en: Access Token Secret:
el: Μυστικό κουπόνι πρόσβασης:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
el: <html>Επιλέξτε για αποθήκευση του κουπονιού πρόσβασης στις προτιμήσεις JOSM.<br>Αποεπιλέξτε τη χρήση κουπονιού πρόσβασης μόνο σε αυτήν τη συνεδρία JOSM.</html>

en: Use default settings
el: Χρήση προεπιλεγμένων ρυθμίσεων

en: Access Token URL:
el: URL κουπονιού πρόσβασης:

en: Authorize URL:
el: URL εξουσιοδότησης:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
el: Πάτημα για επαναφορά ρυθμίσεων OAuth στις προεπιλεγμένες τιμές

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
el: Πάτημα για εγκατάλειψη επαναφοράς στις προεπιλεγμένες τιμές OAuth

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
el: <html>Το JOSM πρόκειται να επαναφέρει τις ρυθμίσεις OAuth στις προεπιλεγμένες τιμές.<br>Οι τρέχουσες προσαρμοσμένες ρυθμίσεις δεν αποθηκεύονται.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
el: Αντικατάσταση των προσαρμοσμένων ρυθμίσεων OAuth;

en: Fully automatic
el: Πλήρως αυτόματο

en: Semi-automatic
el: Ημιαυτόματο

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
el: <html>Εκτέλεση πλήρως αυτόματης διεργασίας για να πάρετε κουπόνι πρόσβασης από τον ιστότοπο OSM.<br>Το JOSM προσπελάζει τον ιστότοπο OSM για λογαριασμό του χρήστη JOSM και εξουσιοδοτεί <br>πλήρως αυτόματα τον χρηστή και ανακτά ένα κουπόνι πρόσβασης.</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
el: <html>Εκτέλεση ημιαυτόματης διεργασίας για να πάρετε κουπόνι πρόσβασης από τον ιστότοπο OSM.<br>Το JOSM υποβάλλει τα τυπικά αιτήματα OAuth για να πάρει κουπόνι αιτήματος και <br>κουπόνι πρόσβασης. Στέλνει τον χρήστη στον ιστότοπο OSM σε εξωτερικό πλοηγητή<br>για πιστοποίηση του ίδιου και για αποδοχή του υποβαλλομένου κουπονιού αιτήματος από το JOSM.</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
el: <html>Εισάγετε κουπόνι πρόσβασης χειροκίνητα, εάν δημιουργήθηκε και ανακτήθηκε εκτός <br>του JOSM.</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης σας στο OSM. Ο κωδικός πρόσβασης <strong>δεν</strong> θα αποθηκευτεί σε καθαρό κείμενο στις προτιμήσεις JOSM και θα υποβληθεί στον διακομιστή OSM <strong>μόνο μια φορά</strong>. Τα επόμενα αιτήματα ανεβάσματος δεδομένων δεν θα χρησιμοποιούν πια τον κωδικό πρόσβασης.

en: Username:
el: Όνομα Χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός:

en: Granted rights
el: Εκχωρημένα δικαιώματα

en: Advanced OAuth properties
el: Προχωρημένες ιδιότητες OAuth

en: Accept Access Token
el: Αποδοχή κουπονιού πρόσβασης

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
el: <html>Έχετε ανακτήσει με επιτυχία κουπόνι πρόσβασης OAuth από τον ιστότοπο OSM. Πατήστε στο <strong>{0}</strong> για να αποδεχτείτε το κουπόνι. Το JOSM θα το χρησιμοποιεί στα επόμενα αιτήματα απόκτησης πρόσβασης στο API OSM.</html>

en: Authorize now
el: Εξουσιοδοτήστε τώρα

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
el: Πατήστε για να ανακατευθυνθείτε στη φόρμα εξουσιοδότησης στον ιστότοπο JOSM

en: Back
el: Πίσω

en: Run the automatic authorization steps again
el: Εκτελέστε πάλι τα αυτόματα βήματα εξουσιοδότησης

en: Test Access Token
el: Ελέγξτε το κουπόνι πρόσβασης

en: Authorize JOSM to access the OSM API
el: Εξουσιοδοτήστε το JOSM να προσπελάσει το  API OSM

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
el: <html>Η αυτόματη διεργασία ανάκτησης κπυπονιού πρόσβασης OAuth<br>από τον διακομιστή OSM απέτυχε.<br><br>Παρακαλούμε, ξαναπροσπαθήστε ή επιλέξτε ένα άλλο είδος διεργασίας εξουσιοδότησης,<br>δηλαδή ημιαυτόματη ή χειροκίνητη εξουσιοδότηση.</html>

en: OAuth authorization failed
el: Αποτυχία πιστοποίησης OAuth

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
el: <html>Η αυτόματη διεργασία ανάκτησης κουπονιού πρόσβασης OAuth<br>από τον διακομιστή OSM απέτυχε επειδή το JOSM δεν μπόρεσε να δομήσει<br>έγκυρο URL σύνδεσης από το τελικό σημείο εξουσιοδότησης OAuth URL ''{0}''.<br><br>Παρακαλούμε, σημειώστε τις προχωρημένες σας ρυθμίσεις και ξαναπροσπαθήστε.</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
el: Εισάγετε κουπόνι πρόσβασης OAuth που να είναι εξουσιοδοτημένο για πρόσβαση στον διακομιστή OSM ''{0}''.

en: Access Token
el: Κουπόνι πρόσβασης

en: Advanced OAuth parameters
el: Προχωρημένες παράμετροι OAuth

en: Enter the OAuth Access Token
el: Εισάγετε το κουπόνι πρόσβασης OAuth

en: Enter advanced OAuth properties
el: Εισάγετε προχωρημένες ιδιότητες OAuth

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
el: <html><body>Εισάγετε κουπόνι πρόσβασης OAuth που να είναι εξουσιοδοτημένο για πρόσβαση στον διακομιστή ''{0}''.</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
el: Εισάγετε κλειδί κουπονιού πρόσβασης

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
el: Το κλειδί του κουπονιού πρόσβασης δεν πρέπει να είναι κενό. Εισάγετε κλειδί κουπονιού πρόσβασης

en: Click to test the Access Token
el: Πατήστε για να ελέγξετε το κουπόνι πρόσβασης

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
el: Με το OAuth παραχωρείτε στο JOSM το δικαίωμα ανεβάσματος δεδομένων χάρτη και ιχνών GPS για λογαριασμό σας (<a href="{0}">περισσότερες πληροφορίες...</a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
el: <strong>Προειδοποίηση</strong> Επειδή δεν χρησιμοποιείτε το προεπιλεγμένο API OSM, εξασφαλίστε ότι ορίσατε κλειδί καταναλωτή OAuth και μυστικό στις <i>προχωρημένες παραμέτρους OAuth</i>.

en: Get an Access Token for ''{0}''
el: Λήψη κουπονιού πρόσβασης για το ''{0}''

en: Close the dialog and cancel authorization
el: Κλείσιμο του διαλόγου και ακύρωση εξουσιοδότησης

en: Close the dialog and accept the Access Token
el: Κλείσιμο του διαλόγου και αποδοχή κουπονιού πρόσβασης

en: Allow to upload map data
el: Να επιτρέπεται το ανέβασμα δεδομένων χάρτη

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
el: Επιλέξτε την εκχώρηση στο JOSM του δικαιώματος ανεβάσματος δεδομένων χάρτη για λογαριασμό σας

en: Allow to upload GPS traces
el: Να επιτρέπεται το ανέβασμα ιχνών GPS

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
el: Επιλέξτε την εκχώρηση στο JOSM του δικαιώματος ανεβάσματος ιχνών GPS για λογαριασμό σας

en: Allow to download your private GPS traces
el: Να επιτρέπεται το κατέβασμα των ιδιωτικών σας ιχνών GPS

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
el: Επιλέξτε την εκχώρηση στο JOSM του δικαιώματος μεταφόρτωσης των ιδιωτικών σας ιχνών GPS σε στρώσεις JOSM

en: Allow to read your preferences
el: Να επιτρέπεται η ανάγνωση των προτιμήσεών σας

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
el: Επιλέξτε την εκχώρηση στο JOSM του δικαιώματος ανάγνωσης των προτιμήσεων του διακομιστή σας

en: Allow to write your preferences
el: Να επιτρέπεται η εγγραφή των προτιμήσεών σας

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
el: Επιλέξτε την εκχώρηση στο JOSM του δικαιώματος εγγραφής των προτιμήσεων του διακομιστή σας

en: Allow modifications of notes
el: Να επιτρέπονται οι τροποποιήσεις των σημειώσεων

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
el: Επιλέξτε την εκχώρηση στο JOSM του δικαιώματος τροποποίησης σημειώσεων για λογαριασμό σας

en: Testing OAuth Access Token
el: Έλεγχος κουπονιού πρόσβασης OAuth

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
el: Η ανάκτηση λεπτομερειών χρήστη με το κλειδί κουπονιού πρόσβασης ''{0}'' απορρίφθηκε.

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
el: Η ανάκτηση λεπτομερειών χρήστη με το κλειδί κουπονιού πρόσβασης ''{0}'' απαγορεύτηκε.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
el: <html>Το κουπόνι πρόσβασης ''{0}'' χρησιμοποιήθηκε επιτυχώς για<br>πρόσβαση στον διακομιστή OSM στο ''{1}''.<br>Προσπελάζετε τον διακομιστή OSM ως χρήστης ''{2}'' με αναγνωριστικό ''{3}''.</html>

en: Success
el: Επιτυχία

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
el: <html>Αποτυχία προσπέλασης στον διακομιστή OSM ''{0}''<br>με το κουπόνι πρόσβασης ''{1}''.<br>Ο διακομιστής απέρριψε το κουπόνι πρόσβασης ως μη εξουσιοδοτημένο. Δεν θα<br>μπορέσετε να προσπελάσετε οποιονδήποτε προστατευμένο πόρο σε αυτόν τον διακομιστή χρησιμοποιώντας αυτό το κουπόνι.</html>

en: Test failed
el: Αποτυχία ελέγχου

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
el: <html>Το κουπόνι πρόσβασης ''{1}'' είναι γνωστό στον διακομιστή OSM ''{0}''.<br>Ο έλεγχος για ανάκτηση των λεπτομερειών χρήστη για αυτό το κουπόνι, όμως, απέτυχε.<br>Ανάλογα με τα δικαιώματα που σας έχουν εκχωρηθεί σε αυτό το κουπόνι ενδέχεται παρόλα αυτά να μπορέσετε να το χρησιμοποιήσετε<br>για ανέβασμα δεδομένων, ανέβασμα ιχνών GPS, και/ή πρόσβαση σε άλλους προστατευμένους πόρους.</html>

en: Token allows restricted access
el: Το κουπόνι επιτρέπει περιορισμένη πρόσβαση

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
el: <html>Αποτυχία ανάκτησης πληροφοριών για τον τρέχοντα χρήστη από τον διακομιστή OSM ''{0}''.<br>Αυτό προφανώς δεν είναι πρόβλημα που προκλήθηκε από το ελεγχόμενο κουπόνι πρόσβασης, αλλά<br>μάλλον πρόβλημα με τη διαμόρφωση του διακομιστή. Ελέγξτε προσεκτικά<br>το URL του διακομιστή και τη διαδικτυακή σύνδεσή σας.</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
el: <html>Αποτυχία σύνδεσης του αιτήματος για τον διακομιστή OSM ''{0}'' με το κουπόνι ''{1}''.<br>Το κουπόνι είναι προφανώς άκυρο.</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
el: <html>Ο έλεγχος απέτυχε επειδή ο διακομιστής απάντησε με εσωτερικό σφάλμα.<br>Το JOSM δεν μπόρεσε να αποφασίσει εάν το κουπόνι είναι έγκυρο. Παρακαλούμε, ξαναπροσπαθήστε αργότερα.</html>

en: Retrieving user info...
el: Ανάκτηση πληροφοριών χρήστη...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
el: Κλείσιμο του διαλόγου προτιμήσεων και απόρριψη των ενημερώσεων προτιμήσεων

en: Save the preferences and close the dialog
el: Αποθήκευση των προτιμήσεων και κλείσιμο του διαλόγου

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
el: Πρέπει να επανεκινήσετε το JOSM για να εφαρμοστούν κάποιες ρυθμίσεις.

en: Would you like to restart now?
el: Θα θέλατε να επανεκκινήσετε τώρα;

en: Download plugins
el: Λήψη πρόσθετων

en: Icon paths:
el: Διαδρομές εικονιδίου:

en: Name (optional):
el: Όνομα (προαιρετικό):

en: URL / File:
el: URL / Αρχείο:

en: active
el: ενεργό

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
el: Αρχείο τεχνοτροπιών βαφής χάρτη (Map paint) (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
el: Αρχείο ορισμού προεπιλογών (*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
el: Κανόνας ελεγκτή ετικετών (*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
el: Επεξεργασία καταχώρισης πηγής:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
el: Η καταχώριση ''{0}'' απαιτεί έκδοση JOSM {1}. (Τώρα εκτελείται: {2})

en: Continue anyway
el: Να συνεχιστεί οπωσδήποτε

en: Cancel and return to the previous dialog
el: Ακύρωση και επιστροφή στον προηγούμενο διάλογο

en: Ignore warning and install style anyway
el: Παράβλεψη προειδοποίησης και εγκατάσταση οπωσδήποτε της τεχνοτροπίας

en: Some entries have unmet dependencies:
el: Κάποιες καταχωρήσεις έχουν μη πληρούμενες εξαρτήσεις:

en: Reset
el: Μηδενισμός

en: Reset to default
el: Επαναφορά προκαθορισμένων

en: Add a new icon path
el: Προσθήκη νέας διαδρομής εικονιδίου

en: Remove the selected icon paths
el: Αφαίρεση των επιλεγμένων διαδρομών εικονιδίου

en: Edit the selected icon path
el: Επεξεργασία της επιλεγμένης διαδρομής εικονιδίου

en: Tooltip
el: Συμβουλή οθόνης

en: Icon
el: Εικόνα

en: Remove from toolbar
el: Αφαίρεση από την εργαλειοθήκη

en: Configure toolbar
el: Ρύθμιση εργαλειοθήκης

en: Edit shortcut
el: Επεξεργασία συντόμευσης

en: Do not hide toolbar and menu
el: Να μην αποκρύβεται η γραμμή εργαλείων και το μενού

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Toolbar
el: Εργαλειοθήκη

en: Customize the elements on the toolbar.
el: Προσαρμογή των στοιχείων της εργαλειοθήκης.

en: Separator
el: Διαχωριστική γραμμή

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: Action parameters
el: Παράμετροι ενέργειας

en: Parameter name
el: Όνομα παραμέτρου

en: Parameter value
el: Τιμή παραμέτρου

en: Toolbar action without name: {0}
el: Ενέργεια γραμμής εργαλείων χωρίς όνομα: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
el: Περίεργη τιμή γραμμής εργαλείων: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
el: Η ενέργεια της γραμμής εργαλείων {0} αντικαταστάθηκε: το {1} γίνεται {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
el: Καταχωρημένη ενέργεια γραμμής εργαλείων χωρίς όνομα: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
el: Η καταχωρημένη ενέργεια της γραμμής εργαλείων {0} αντικαταστάθηκε: το {1} γίνεται {2}

en: Toolbar: {0}
el: Γραμμή εργαλείων: {0}

en: add entry
el: προσθήκη καταχώρισης

en: Remove the selected entry
el: Αφαίρεση της επιλεγμένης καταχώρησης

en: Key: {0}
el: Κλειδί: {0}

en: Reset preferences
el: Επαναφορά προτιμήσεων

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
el: Πρόκειται να καθαρίσετε όλες τις προτιμήσεις στις προεπιλεγμένες τους τιμές<br />Όλες οι ρυθμίσεις σας θα διαγραφούν: πρόσθετα, εικόνες, φίλτρα, πλήκτρα γραμμών εργαλείων, πληκτρολόγιο κλπ. <br />Είσαστε βέβαιος ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Advanced Preferences
el: Προχωρημένες προτιμήσεις

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
el: Απ’ ευθείας Ρύθμιση Προτιμήσεων. Χρησιμοποιήστε με προσοχή!

en: Read from file
el: Ανάγνωση από αρχείο

en: Export selected items
el: Εξαγωγή επιλεγμένων στοιχείων

en: JOSM custom settings files (*.xml)
el: Προσαρμοσμένα αρχεία ρυθμίσεων JOSM (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
el: Επιλέξτε κάποια κλειδιά προτιμήσεων που δεν είναι σημειωμένα ως προεπιλεγμένα

en: Export preferences keys to JOSM customization file
el: Εξαγωγή των κλειδιών προτιμήσεων σε αρχείο προσαρμογής JOSM

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
el: Τι να γίνει με τους καταλόγους προτιμήσεων όταν αυτό το αρχείο πρόκειται να εισαχθεί;

en: Append preferences from file to existing values
el: Προσάρτηση των προτιμήσεων από αρχείο σε υφιστάμενες τιμές

en: Replace existing values
el: Αντικατάσταση υφιστάμενων τιμών

en: Open JOSM customization file
el: Άνοιγμα αρχείου προσαρμογής JOSM

en: Import log
el: Εισαγωγή καταγραφής

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
el: <html>Ιδού η περίληψη εισαγωγής αρχείου. <br/>Μπορείτε να απορρίψετε τις αλλαγές προτιμήσεων πατώντας "Ακύρωση" στον διάλογο προτιμήσεων <br/>Για ενεργοποίηση κάποιων αλλαγών μπορεί να χρειαστεί επανεκκίνηση του JOSM.</html>

en: shortcut
el: συντόμευση

en: color
el: χρώμα

en: toolbar
el: εργαλειοθήκη

en: imagery
el: εικόνες

en: Load profile
el: Φόρτωση προφίλ

en: Save {0} profile
el: Αποθήκευση κατατομής (προφίλ) {0}

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
el: Όλες οι προτιμήσεις αυτής της ομάδας είναι προεπιλογές, τίποτα για αποθήκευση

en: Choose profile file
el: Επιλέξτε αρχείο κατατομής (προφίλ)

en: Change list setting
el: Αλλαγή ρύθμισης καταλόγου

en: Change list of lists setting
el: Αλλαγή ρύθμισης λίστας καταλόγων

en: Change list of maps setting
el: Αλλαγή καταλόγου ρυθμίσεων χαρτών

en: Entry {0}
el: Καταχώριση {0}

en: Select Setting Type:
el: Επιλογή τύπου ρύθμισης:

en: Simple
el: Απλός

en: List
el: Λίστα

en: List of lists
el: Λίστα καταλόγων

en: List of maps
el: Κατάλογος χαρτών

en: Add setting
el: Προσθήκη ρύθμισης

en: Advanced Background: Changed
el: Προχωρημένο παρασκήνιο: Αλλαγμένο

en: Advanced Background: NonDefault
el: Προχωρημένο παρασκήνιο: ΜηΠροεπιλεγμένο (NonDefault)

en: Current value is default.
el: Η τρέχουσα τιμή είναι η προεπιλογή.

en: Default value is ''{0}''.
el: Η προεπιλεγμένη τιμή είναι ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
el: Η προεπιλεγμένη τιμή είναι τώρα άγνωστη (η ρύθμιση δεν έχει χρησιμοποιηθεί ακόμα).

en: Change string setting
el: Αλλαγή ρύθμισης συμβολοσειράς

en: Value:
el: Τιμή:

en: Settings for the audio player and audio markers.
el: Ρυθμίσεις για την αναπαραγωγή ήχου και δεικτών ήχου.

en: Display the Audio menu.
el: Εμφάνιση του μενού ήχου.

en: Label audio (and image and web) markers.
el: Ονομασία δεεκτών ήχου (και εικόνας και ιστού).

en: Display live audio trace.
el: Εμφάνιση ζωντανού ίχνους ήχου.

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
el: Ρητά σημεία δρόμου με έγκυρες χρονικές σημάνσεις.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
el: Ρητά σημεία δρόμου με εκτιμώμενο χρόνο από τη θέση ίχνους.

en: Named trackpoints.
el: Ονομασμένα σημεία ίχνους.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
el: Τροποποιημένοι χρόνοι (χρονικές σημάνσεις) αρχείων ήχου.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
el: Αρχή της διαδρομής (θα το κάνει πάντοτε εάν δεν υπάρχουν άλλοι επιλεγμένοι δείκτες διαθέσιμοι)

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη του μενού ήχου από την κύρια γραμμή μενού.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
el: Εμφάνιση κινούμενου εικονιδίου που αναπαριστά το σημείο στο συγχρονισμένο ίχνος όπου ηχογραφήθηκε ο ήχος που παίζει τώρα.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
el: Τοποθέτηση ετικετών κειμένου στους δείκτες ήχου (και εικόνας και ιστού) καθώς και στα εικονίδια πλήκτρων τους.

en: When importing audio, make markers from...
el: Κατά την εισαγωγή ήχου, δημιουργία δεικτών από...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
el: Κατά την εισαγωγή ήχου, εφαρμόστε το σε οποιαδήποτε σημεία του δρόμου στη στρώση GPX.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
el: Αυτόματη δημιουργία δεικτών ήχου από σημεία ίχνους (αντί για ρητά σημεία δρόμου) με ονόματα ή περιγραφές.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
el: Δημιουργία δεικτών ήχου στη θέση του ίχνους που αντιστοιχεί στον τροποποιημένο χρόνο κάθε εισαγόμενου αρχείου ήχου WAV.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
el: Ο αριθμός των δευτερολέπτων προώθησης ή οπισθοχώρησης όταν πατιέται το σχετικό πλήκτρο

en: Forward/back time (seconds)
el: Χρόνος προώθησης/οπισθοχώρησης (σε δευτερόλεπτα)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
el: Η ποσότητα πολλαπλασιασμού της ταχύτητας κατά τη γρήγορη προώθηση

en: Fast forward multiplier
el: Πολλαπλασιαστής γρήγορης προώθησης

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
el: Η αναπαραγωγή ξεκινά τόσα δευτερόλεπτα πριν (ή μετά, εάν είναι αρνητική), από τη θέση που ζητήθηκε από το ίχνος ήχου

en: Lead-in time (seconds)
el: Χρόνος εισαγωγής (σε δευτερόλεπτα)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
el: Ο λόγος του χρόνου που πέρασε από τον καταγραφέα φωνής προς τον πραγματικό χρόνο που πέρασε

en: Voice recorder calibration
el: Βαθμονόμηση καταγραφέα ήχου

en: Colors
el: Χρώματα

en: Paint style {0}: {1}
el: Τεχνοτροπία βαφής {0}: {1}

en: Choose
el: Επιλέξτε

en: Choose a color for {0}
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για {0}

en: Set all to default
el: Ορισμός όλων στην προεπιλογή

en: Colors used by different objects in JOSM.
el: Χρώματα που χρησιμοποιούνται από διάφορα αντικείμενα στο JOSM.

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
el: Διάφορες ρυθμίσεις που επηρρεάζουν την εμφάνιση ολόκληρου του προγράμματος.

en: Draw Direction Arrows
el: Σχεδιασμός Βελών Κατεύθυνσης

en: Only on the head of a way.
el: Μόνο στην κεφαλή της διαδρομής.

en: Draw oneway arrows.
el: Σχεδιασμός βελών μονοδρόμησης.

en: Draw segment order numbers
el: Σχεδιασμός αριθμών σειράς τμημάτων

en: Draw segment order numbers on selected way
el: Σχεδίαση αριθμών σειράς τμήματος στον επιλεγμένο δρόμο

en: Draw virtual nodes in select mode
el: Σχεδιασμός εικονικών κόμβων σε κατάσταση επιλογής

en: Draw inactive layers in other color
el: Σχεδιασμός ανενεργών επιπέδων με άλλο χρώμα

en: Display discardable keys
el: Εμφάνιση απορρίψιμων κλειδιών

en: Use auto filters
el: Χρήση αυτόματων φίλτρων

en: Rule
el: Κανόνας

en: Highlight target ways and nodes
el: Επισήμανση δρόμων και κορυφών προορισμού

en: Draw rubber-band helper line
el: Σχεδίαση βοηθητικής γραμμής με λάστιχο

en: Smooth map graphics (antialiasing)
el: Εξομάλυνση γραφικών χάρτη (antialiasing)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
el: Ομαλά γραφικά χάρτη σε κατάσταση δικτυώματος (εξομάλυνση)

en: Draw only outlines of areas
el: Σχεδιασμός μόνο των περιγραμμάτων των περιοχών

en: OSM Data
el: Δεδομένα OSM

en: Draw direction hints for way segments.
el: Σχεδίαση συμβουλών κατεύθυνσης για τμήματα δρόμου.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
el: Σχεδίαση βελών στην κατεύθυνση μονοδρόμων και άλλων κατευθυνόμενων γνωρισμάτων.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
el: Σχεδίαση αριθμών σειράς όλων των τμημάτων μέσα στον δρόμο τους.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
el: Σχεδιασμός των ορίων των δεδομένων που λήφθηκαν από τον διακομιστή.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
el: Σχεδίαση εικονικών κόμβων σε κατάσταση επιλογής για εύκολη τροποποίηση δρόμου.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
el: Σχεδιασμός των ανενερών επιπέδων με διαφορετικό χρώμα.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
el: Εφαρμογή antialiasing σετην προβολή χάρτη με αποτέλεσμα ομαλότερη απεικόνηση.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
el: Εφαρμογή εξομάλυνσης σε προβολή χάρτη στο δικτύωμα με αποτέλεσμα πιο ομαλή εμφάνιση.

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
el: Αυτή η επιλογή απενεργοποιεί το γέμισμα των περιοχών, αντικαθιστώντας ο,τιδήποτε ορίστηκε στην επιλεγμένη τεχνοτροπία.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
el: Κλειδιά εμφάνισης που έχουν θεωρηθεί αδιάφορα στο σημείο και που μπορούν να αφαιρεθούν εύκολα.

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
el: Εμφάνιση πλήκτρων για αυτόματο φιλτράρισμα αριθμητικών τιμών προκαθορισμένης ετικέτας

en: Options that affect drawing performance
el: Επιλογές που επηρεάζουν την απόδοση σχεδίασης

en: Segment drawing options
el: Επιλογές σχεδίασης τμήματος

en: Select and draw mode options
el: Επιλέξτε και σχεδιάστε τις επιλογές κατάστασης

en: Other options
el: Άλλες επιλογές

en: GPS Points
el: Σημεία GPS

en: Auto
el: Αυτόματα

[ctx: gpx_field]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
el: Περι(γραφή)

en: Everything
el: Όλα

en: Name or offset
el: Όνομα ή μετατόπιση

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Use global settings
el: Χρήση καθολικών ρυθμίσεων

en: All
el: Όλα

en: Local files
el: Τοπικά αρχεία

en: Force lines if no segments imported
el: Εξαναγκασμός γραμμών εάν δεν εισήχθησαν τμήματα

en: Draw large GPS points
el: Σχεδίαση μεγάλων σημείων GPS

en: Draw a circle from HDOP value
el: Σχεδίαση κύκλου από τιμή HDOP

en: Velocity (red = slow, green = fast)
el: Ταχύτητα (κόκκινο = αργό, πράσινο = γρήγορο)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
el: Κατεύθυνση (κόκκινο = δυτικά, κίτρινο = βόρεια, πράσινο = ανατολικά, μπλε = νότια)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
el: Αραίωση της θέσης (κόκκινο = υψηλή, πράσινο = χαμηλή, εάν είναι διαθέσιμη)

en: Track date
el: Ημερομηνία ίχνους

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
el: Χάρτης θερμότητας (σκούρος = μικρός, ανοιχτός = μεγάλος)

en: Car
el: Αυτοκίνητο

en: Bicycle
el: Ποδήλατο

en: Foot
el: Πεζοί

[ctx: Heat map]
en: User Normal
el: Κανονική χρήστη

[ctx: Heat map]
en: User Light
el: Φωτεινή χρήστη

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
el: Φανάρια κυκλοφορίας

[ctx: Heat map]
en: Inferno
el: Κατακκόκινο

[ctx: Heat map]
en: Viridis
el: Πράσινος

[ctx: Heat map]
en: Wood
el: Ξύλο

[ctx: Heat map]
en: Heat
el: Θερμότητα

en: Use points instead of lines for heat map
el: Χρήση σημείων αντί για γραμμές για χάρτη θερμότητας

en: Create markers when reading GPX
el: Δημιουργία δεικτών κατά την ανάγνωση GPX

en: Fast drawing (looks uglier)
el: Γρήγορος σχεδιασμός (δείχνει άσχημος)

en: Dynamic color range based on data limits
el: Δυναμική περιοχή χρώματος με βάση όρια δεδομένων

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
el: Ομαλά γραφικά GPX (εξομάλυνση)

en: Draw with Opacity (alpha blending)
el: Σχεδίαση με αδιαφάνεια (ανάμειξη άλφα)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
el: Αυτόματη δημιουργία στρώσης δείκτη από οποιαδήποτε σημεία δρόμου κατά το άνοιγμα στρώσης GPX.

en: Draw lines between raw GPS points
el: Σχεδίαση γραμμών μεταξύ ακατέργαστων σημείων GPS

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
el: Μέγιστο μήκος (σε μέτρα) για σχεδίαση γραμμών για τοπικά αρχεία. Ορίστε ''-1'' για σχεδίαση όλων των γραμμών.

en: Maximum length for local files (meters)
el: Μέγιστο μήκος για τοπικά αρχεία (μέτρα)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
el: Μέγιστο μήκος (σε μέτρα) γαι τον σχεδιασμό γραμμών. Θέστε σε ''-1'' για τον σχεδιασμό όλων των γραμμών.

en: Maximum length (meters)
el: Μέγιστο μήκος (μέτρα)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
el: Εξαναγκασμός σχεδίασης γραμμών εάν τα εισαχθέντα δεδομένα δεν περιέχουν πληροφορίες γραμμών.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
el: Σχεδιασμός βελών κατεύθυνσης για γραμμές που συνδέουν σημεία GPS.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
el: Σχεδίαση των βελών κατεύθυνσης με χρήση αναζητήσεων πίνακα αντί για σύνθετα μαθηματικά.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
el: Να μην σχεδιάζονται βέλη εάν δεν είναι τουλάχιστον αυτήν την απόσταση μακριά από το τελευταίο βέλος.

en: Minimum distance (pixels)
el: Ελάχιστη απόσταση (pixels)

en: Draw larger dots for the GPS points.
el: Σχεδιασμός μεγαλύτερων κουκίδων για τα σημεία GPS.

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
el: Πλάτος της γραμμής σχεδίασης GPX (0 για προεπιλογή)

en: Drawing width of GPX lines
el: Πλάτος σχεδίασης γραμμών GPX

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
el: Εφαρμογή εξομάλυνσης σε γραμμές GPX με αποτέλεσμα πιο ομαλή εμφάνιση.

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
el: Εφαρμογή δυναμικής ανάμειξης άλφα και ρύθμισης πλάτους με βάση το επίπεδο εστίασης για όλες τις γραμμές GPX.

en: Colors points and track segments by velocity.
el: Χρωματισμός σημείων και τμημάτων ιχνών ανάλογα με την ταχύτητα.

en: Colors points and track segments by direction.
el: Χρωματισμός σημείων και τμημάτων ιχνών ανάλογα με την κατεύθυνση.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
el: Σημεία χρώματος και τμήματα ίχνους με αραίωση της θέσης (HDOP). Η συσκευή σύλληψή σας πρέπει να καταγράψει αυτήν την πληροφορία.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
el: Χρωματισμός σημείων και τμημάτων ιχνών ανάλογα με το χρόνο καταγραφής.

en: Collected points and track segments for a position and displayed as heat map.
el: Συλλέχτηκαν σημεία και τμήματα ίχνους για μα θέση και εμφανίστηκαν ως χάρτης θερμότητας.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
el: Επιτρέπει τη ρύθμιση του χρωματισμού της διαδρομής για διαφορετικούς μέσους όρους ταχυτήτων.

en: Selects the color schema for heat map.
el: Επιλέγει τον συνδυασμό χρωμάτων για χάρτη θερμότητας.

en: Track and Point Coloring
el: Χρωματισμός Ιχνών και Σημείων

en: Overlay gain adjustment
el: Ρύθμιση ενίσχυσης επικάλυψης

en: Lower limit of visibility
el: Κάτω όριο ορατότητας

en: Adjust the gain of overlay blending.
el: Ρύθμιση της ενίσχυσης της ανάμειξης επικάλυψης.

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
el: Σχεδίαση όλων των ιχνών GPX που ξεπερνούν αυτό το κατώφλι.

en: Render engine uses points with simulated position error instead of lines.
el: Η μηχανή απόδοσης χρησιμοποιεί σημεία με προσομοιωμένο σφάλμα θέσης αντί για γραμμές.

en: Colors points and track segments by data limits.
el: Τα σημεία χρωμάτων και τα τμήματα ίχνους από όρια δεδομένων.

en: Waypoint labelling
el: Ονομασία σημείου δρόμου

en: Audio waypoint labelling
el: Ονομασία ήχου σημείου δρόμου

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
el: Εσφαλμένο μοτίβο ετικέτας σημείου δρόμου: {0}

en: Incorrect pattern
el: Εσφαλμένο μοτίβο

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
el: Εσφαλμένο μοτίβο ετικέτας ήχου σημείου δρόμου: {0}

en: Show splash screen at startup
el: Εμφάνιση οθόνης έναρξης στην εκκίνηση

en: Show object ID in selection lists
el: Εμφάνιση ID αντικειμένου στις λίστες επιλογών

en: Show node coordinates in selection lists
el: Εμφάνιση συντεταγμένων κόμβου σε καταλόγους επιλογής

en: Show localized name in selection lists
el: Εμφάνιση τοπικών ονομάτων σε καταλόγους επιλογής

en: Modeless working (Potlatch style)
el: Μη αποκλειστική εργασία (τεχνοτροπία Potlatch)

en: Dynamic buttons in side menus
el: Δυναμικά πλήκτρα σε πλευρικά μενού

en: Display ISO dates
el: Εμφάνιση ημερομηνιών ISO

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
el: Χρήση τοπικών επιλογέων αρχείου (πιο ωραίο, αλλά δεν υποστηρίζουν φίλτρα αρχείου)

en: Reverse zoom with mouse wheel
el: Αντιστροφή εστίασης με ρόδα ποντικιού

en: Intermediate steps between native resolutions
el: Ενδιάμεσα βήματα μεταξύ τοπικών αναλύσεων

en: Look and Feel
el: Όψη και Αίσθηση

en: Show localized name in selection lists, if available
el: Εμφάνιση τοπικού ονόματος στους καταλόγους επιλογής, εάν είναι διαθέσιμοι

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
el: Να μην απαιτούνται καταστάσεις αλλαγής (ροή εργασίας τεχνοτροπίας potlatch)

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
el: Εμφάνιση πλήκτρων στα μενού της δεξιάς πλευράς μόνο όταν το ποντίκι είναι μέσα στο στοιχείο

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
el: Μορφοποίηση δεδομένων σύμφωνα με το {0}. Η σημερινή ημερομηνία θα εμφανιστεί ως {1} αντί για {2}

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
el: Χρήση επιλογέων αρχείου που συμπεριφέρονται περισσότερο όπως οι τοπικοί. Φαίνονται πιο ωραίοι, αλλά δεν υποστηρίζουν κάποια γνωρίσματα όπως φίλτρα αρχείου

en: Check if you feel opposite direction more convenient
el: Ελέγξτε εάν αισθάνεστε την αντίθετη κατεύθυνση πιο βολική

en: Divide intervals between native resolution levels to smaller steps if they are much larger than zoom ratio
el: Διαίρεση των διαστημάτων μεταξύ τοπικών επιπέδων ανάλυσης σε πιο μικρά βήματα, εάν είναι πολύ πιο μεγάλοι από τον λόγο εστίασης

en: Zoom steps to get double scale
el: Βήματα εστίασης για λήψη διπλής κλίμακας

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
el: Πιο μεγάλες τιμές σημαίνουν περισσότερα απαιτούμενα βήματα, συνεπώς τα βήματα εστίασης θα είναι πιο μικρά

en: Language
el: Γλώσσα

en: Default (Auto determined)
el: Προεπιλογή (οριζόμενο αυτόματα)

en: Add Imagery URL
el: Προσθήκη URL υπόβαθρου εικόνων

en: Is layer properly georeferenced?
el: Αναφέρεται γεωλογικά κατάλληλα η στρώση;

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: minutes
el: λεπτά

en: hours
el: ώρες

en: days
el: ημέρες

en: Minimum cache expiry:
el: Ελάχιστη λήξη κρυφής μνήμης:

en: Set custom HTTP headers (if needed):
el: Ορισμός προσαρμοσμένων κεφαλίδων HTTP (εάν απαιτούνται):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
el: {0} Εξασφαλίστε ο το OSM έχει την άδεια να χρησιμοποιήσει αυτήν την υπηρεσία

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
el: Το {0} αντικαθίσταται από το επίπεδο εστίασης πλακιδίου, υποστηρίζονται επίσης:<br>μετατοπίσεις στο επίπεδο εστίασης: {1} ή {2}<br>αντεστραμμένου επιπέδου εστίασης: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
el: Το {0} αντικαθίσταται από τη συντεταγμένη Χ του πλακιδίου

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
el: Το {0} αντικαθίσταται από τη συντεταγμένη Υ του πλακιδίου

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
el: Το {0} αντικαθίσταται από τυχαία επιλογή από τον δεδομένο κατάλογο που διαχωρίζεται με κόμμα, π.χ. {1}

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
el: {0} Εισάγετε μέγιστη εστίαση (προαιρετικό)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
el: {0} Επεξεργασία δημιουργούμενου {1} (προαιρετικό)

en: {0} Enter name for this layer
el: {0} Εισάγετε το όνομα αυτής της στρώσης

en: {0} Enter URL
el: {0} Εισαγωγή URL

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
el: Το {0} αντικαθίσταται από το {1} (τεχνοτροπία Yahoo συντεταγμένης Υ)

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
el: Το {0} αντικαθίσταται από το {1} (τεχνοτροπία προδιαγραφής υπηρεσίας χάρτη πλακιδίου OSGeo συντεταγμένης Υ)

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
el: Αποθηκεύστε μόνο τελικό σημείο WMS, επιλέξτε στρώσεις σε χρήση

en: Use selected layers as default
el: Χρήση επιλεγμένων στρώσεων ως προεπιλογής

en: Show bounds
el: Εμφάνιση ορίων

en: {0} Enter GetCapabilities URL
el: {0} Εισάγετε URL GetCapabilities (λήψης δυνατοτήτων)

en: {0} Get layers
el: {0} Λήψεις στρώσεων

en: {0} Select layers
el: {0} Επιλογή στρώσεων

en: {0} Select image format
el: {0} Επιλογή μορφής εικόνας

en: Show Bounds
el: Εμφάνιση ορίων

en: No bounding box was found for this layer.
el: Δεν βρέθηκε πλαίσιο ορίων για αυτήν τη στρώση.

en: Set default layer?
el: Να οριστεί προεπιλεγμένη στρώση;

en: Choose default layer
el: Επιλογή προεπιλεγμένης στρώσης

en: Error getting layers: {0}
el: Σφάλμα κατά τη λήψη στρώσεων: {0}

en: You need to get fetch layers
el: Πρέπει να πάρετε στρώσεις λήψης

en: Tile cache directory:
el: Κατάλογος κρυφής μνήμης πινακιδίου:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
el: Μέγιστο μέγεθος κρυφής μνήμης δίσκου (ανά εικόνες) σε MB:

en: Cache name
el: Όνομα κρυφής μνήμης

en: Object Count
el: Πλήθος αντικειμένων

en: Soft
el: Απαλό

en: Strong
el: Έντονο

en: Sharpen (requires layer re-add):
el: Όξυνση (απαιτεί επαναπροσθήκη στρώσης):

en: Tiles zoom offset:
el: Μετατόπιση εστίασης πλακιδίων:

en: Header name
el: Όνομα κεφαλίδας

en: Header value
el: Τιμή κεφαλίδας

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
el: Τροποποίηση της λίστας των επιπέδων υπόβαθρου εικόνων στο μενού υπόβαθρου εικόνων

en: Common Settings
el: Κοινές ρυθμίσεις

en: WMS Settings
el: Ρυθμίσεις WMS

en: TMS Settings
el: Ρυθμίσεις TMS

en: Imagery providers
el: Παροχείς υπόβαθρου εικόνων

en: Offset bookmarks
el: Σελιδοδείκτες Μετατόπισης

en: Please select the row to delete.
el: Παρακαλώ επιλέξτε την γραμμή για διαγραφή.

en: Layer
el: Επίπεδο

en: Easting
el: Ανατολικά

en: Northing
el: Βόρεια

en: Imagery Background: Default
el: Παρασκήνιο υπόβαθρου εικόνων:Προκαθορισμένο

en: Available default entries:
el: Διαθέσιμες προεπιλεγμένες καταχωρήσεις:

en: Boundaries of selected imagery entries:
el: Όρια των επιλεγμένων καταχωρίσεων εικόνων:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
el: Νέες προεπιλεγμένες καταχωρίσεις μπορούν να προστεθούν στο <a href="{0}">βίκι</a>.

en: Selected entries:
el: Επιλεγμένες καταχωρίσεις:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
el: Προσθήκη νέας καταχώρισης {0} με εισαγωγή του URL

en: Remove entry
el: Αφαίρεση καταχώρησης

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
el: Αντιγραφή επιλεγμένων καταχωρίσεων προεπιλογών από τον παραπάνω κατάλογο στον παρακάτω κατάλογο.

en: Please select at least one row to copy.
el: Επιλέξτε τουλάχιστον μια γραμμή για αντιγραφή.

en: Menu Name
el: Όνομα μενού

en: Imagery URL
el: URL υπόβαθρου εικόνων

en: Menu Name (Default)
el: Όνομα Μενού (Προκαθορισμένο)

en: Imagery URL (Default)
el: URL υπόβαθρου εικόνων

en: EULA license URL not available: {0}
el: Μη διαθέσιμο URL άδειας EULA: {0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
el: Κακοδιαμορφωμένο URL για την άδεια EULA: {0}

en: Auto zoom by default:
el: Αυτόματη εστίαση από προεπιλογή:

en: Autoload tiles by default:
el: Αυτόματη φόρτωση πλακιδίων από προεπιλογή:

en: Min. zoom level:
el: Ελάχιστο επίπεδο εστίασης:

en: Max. zoom level:
el: Μέγιστο επίπεδο εστίασης:

en: Add to slippymap chooser:
el: Προσθήκη στον επιλογέα ολισθαίνοντος χάρτη:

en: Maximum concurrent downloads:
el: Μέγιστες ταυτόχρονες λήψεις:

en: Maximum concurrent downloads per host:
el: Μέγιστες ταυτόχρονες λήψεις ανά οικοδεσπότη:

en: Simultaneous connections:
el: Ταυτόχρονες συνδέσεις:

en: Tile size:
el: Μέγεθος πλακιδίου:

en: File backup
el: Εφεδρικά αρχεία

en: Configure whether to create backup files
el: Διαμόρφωση εάν θα δημιουργούνται εφεδρικά αρχεία

en: Auto save enabled
el: Αυτόματη αποθήκευση ενεργή

en: Auto save interval (seconds)
el: Διάστημα αυτόματης αποθήκευσης (δευτερόλεπτα)

en: Default value: {0}
el: Προεπιλεγμένη τιμή: {0}

en: Auto saved files per layer
el: Αρχεία αυτόματης αποθήκευσης ανά επίπεδο

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
el: <i>(Η αυτόματη αποθήκευση αποθηκεύει τα αλλαγμένα επίπεδα δεδομένων ανά τακτά διαστήματα. Τα αρχεία αποθηκεύονται στο φάκελο ρυθμίσεων του JOSM. Σε περίπτωση κατάρρευσης ο JOSM προσπαθεί να ανακτήσει τις μη αποθηκευμένες αλλαγές στην επόμενη εκκίνηση.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
el: Διατήρηση εφεδρικών αρχείων κατά την αποθήκευση στρώσεων δεδομένων

en: When saving, keep backup files ending with a ~
el: Κατά την αποθήκευση, διατήρηση αντιγράφων ασφαλείας που τελειώνουν σε ~

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
el: <i>(Το JOSM μπορεί να διατηρήσει εφεδρικό αρχείο κατά την αποθήκευση στρώσεων δεδομένων. Προσαρτά το ''~'' στο όνομα του αρχείου και το αποθηκεύει στον ίδιο φάκελο.)</i>

en: Notification at each save
el: Ειδοποίηση σε κάθε αποθήκευση

en: When saving, display a small notification
el: Κατά την αποθήκευση, εμφάνιση μικρής ειδοποίησης

en: Enable built-in icon defaults
el: Ενεργοποίηση ενσωματωμένων προεπιλογών εικονιδίων

en: Available styles:
el: Διαθέσιμες τεχνοτροπίες:

en: Active styles:
el: Ενεργές τεχνοτροπίες:

en: Add a new style by entering filename or URL
el: Προσθήκη νέας τεχνοτροπίας με εισαγωγή ονόματος αρχείου ή URL

en: New style entry:
el: Νέα καταχώριση τεχνοτροπίας:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
el: Αφαίρεση των επιλεγμένων τεχνοτροπιών από τον κατάλογο των ενεργών τεχνοτροπιών

en: Edit the filename or URL for the selected active style
el: Επεξεργασία του ονόματος αρχείου ή URL για την επιλεγμένη ενεργή τεχνοτροπία

en: Add the selected available styles to the list of active styles
el: Προσθήκη των επιλεγμένων διαθέσιμων τεχνοτροπιών στον κατάλογο των ενεργών τεχνοτροπιών

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
el: Επαναφορτώνει τον κατάλογο των διαθέσιμων τεχνοτροπιών από το ''{0}''

en: Loading style sources from ''{0}''
el: Φόρτωση πόρων τεχνοτροπιών από το ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
el: <html>Failed to load the list of style sources από «{0}». <br> <br> Λεπτομέρειες (μη μεταφρασμένο): <br> {1} </html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
el: Προειδοποίηση: άκυρη μορφή καταχώρισης στον κατάλογο τεχνοτροπιών ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
el: Αδυναμία ανάγνωσης προεπιλεγμένου πόρου προσθήκης ετικέτας: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
el: Αδυναμία ανάγνωσης προεπιλεγμένου πόρου προσθήκης ετικέτας: {0}
    Θέλετε να διατηρηθεί;

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
el: <html>Ο προεπιλεγμένος πόρος προσθήκης ετικέτας {0} μπορεί να φορτωθεί, αλλά περιέχει σφάλματα. Θέλετε πραγματικά να τον χρησιμοποιήσετε;<br><br><table width=600>Το σφάλμα είναι: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
el: <html>Αδυναμία ανάλυσης προεπιλεγμένου πόρου προσθήκης ετικέτας: {0}. Θέλετε πραγματικά να τον χρησιμοποιήσετε;<br><br><table width=400>Το σφάλμα είναι: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
el: <html>Ο προεπιλεγμένος πόρος προσθήκης ετικέτας {0} μπορεί να φορτωθεί, αλλά περιέχει σφάλματα. Θέλετε πραγματικά να τον χρησιμοποιήσετε;<br><br><table width=600>Το σφάλμα είναι: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
el: <html>Αδυναμία ανάλυσης προεπιλεγμένου πόρου προσθήκης ετικέτας: {0}. Θέλετε πραγματικά να τον χρησιμοποιήσετε;<br><br><table width=600>Το σφάλμα είναι: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
el: Προεπιλογές Ετικετών

en: Sort presets menu alphabetically
el: Ταξινόμηση μενού προεπιλογών αλφαβητικά

en: Available presets:
el: Διαθέσιμες προεπιλογές:

en: Active presets:
el: Ενεργές προεπιλογές:

en: Add a new preset by entering filename or URL
el: Προσθήκη νέας προεπιλογής με εισαγωγή ονόματος αρχείου ή URL

en: New preset entry:
el: Νέα καταχώριση προεπιλογής:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
el: Αφαίρεση των επιλεγμένων προεπιλογών από τον κατάλογο των ενεργών προεπιλογών

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
el: Επεξεργασία του ονόματος αρχείου ή URL για την επιλεγμένη ενεργή προεπιλογή

en: Add the selected available presets to the list of active presets
el: Προσθήκη των επιλεγμένων διαθέσιμων προεπιλογών στον κατάλογο των ενεργών προεπιλογών

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
el: Επαναφορτώνει τον κατάλογο των διαθέσιμων προεπιλογών από το ''{0}''

en: Loading preset sources from ''{0}''
el: Φόρτωση πόρων προεπιλογών από το ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
el: <html>Failed to load the list of preset sources από «{0}». <br> <br> Λεπτομέρειες (μη μεταφρασμένο): <br> {1} </html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
el: Προειδοποίηση: άκυρη μορφή καταχώρισης στον κατάλογο προεπιλογών ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
el[0]: Απαιτείται ακόμα το πρόσθετο {0} από αυτό το πρόσθετο:
el[1]: Απαιτείται ακόμα το πρόσθετο {0} από αυτά τα {1} πρόσθετα:

en: Plugin bundled with JOSM
el: Πρόσθετα που έρχονται με το JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
el: Πατήστε στον <strong>κατάλογο λήψεων</strong> για να πάρετε και να εμφανίσετε έναν κατάλογο των διαθέσιμων προσθέτων.

en: The filter returned no results.
el: Το φίλτρο δεν επέστρεψε αποτελέσματα.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
el: {0}: Έκδοση {1} (τοπικά: {2})

en:  (requires: {0})
el:  (απαιτεί: {0})

en: Configure available plugins.
el: Ρύθμιση διαθέσιμων πρόσθετων.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
el[0]: Το παρακάτω πρόσθετο ελήφθη <strong>με επιτυχία</strong>:
el[1]: Τα παρακάτω {0} πρόσθετα ελήφθησαν <strong>με επιτυχία</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
el[0]: Η λήψη του παρακάτω πρόσθετου <strong>απέτυχε</strong>:
el[1]: Η λήψη των παρακάτω {0} πρόσθετων <strong>απέτυχε</strong>:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
el: <br>Μήνυμα σφάλματος (αμετάφραστο): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
el: Παρακαλώ επανεκκινήστε τον JOSM για να ενεργοποιηθούν τα ληφθέντα πρόσθετα.

en: Update plugins
el: Ενημέρωση πρόσθετων

en: Plugin update policy
el: Πολιτική ενημέρωσης πρόσθετων

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
el: Αποδοχή των νέων τοποθεσιών πρόσθετων και κλείσιμο διαλόγου

en: Configure Plugin Sites
el: Ρύθμιση τοποθεσιών πρόσθετων

en: Download list
el: Λήψη καταλόγου

en: Download the list of available plugins
el: Λήψη καταλόγου διαθέσιμων πρόσθετων

en: Update the selected plugins
el: Ενημέρωση των επιλεγμένων πρόσθετων

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
el: Όλα τα εγκατεστημένα πρόσθετα είναι ενημερωμένα. Ο JOSM δεν έχει να κατεβάσει νεότερες εκδόσεις.

en: Plugins up to date
el: Τα πρόσθετα είναι ενημερωμένα

en: Configure sites...
el: Ρύθμιση ιστότοπων...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
el: Ρυθμίστε τη λίστα των ιστότοπων από τις οποίες αποστέλλονται τα πρόσθετα

en: Load from list...
el: Φόρτωση από τη λίστα...

en: Load plugins from a list of plugins
el: Φορτώστε τα πρόσθετα από την λίστα πρόσθετων

en: Disable all other plugins
el: Απενεργοποιήστε όλα τα υπόλοιπα πρόσθετα

en: Enter a list of plugins you want to download.
el: Καταχωρίστε μια λίστα με τα πρόσθετα που θέλετε να λάβετε.

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
el: Θα πρέπει να προσθέσετε ένα αναγνωριστικό (ID) επέκτασης ανά γραμμή, οι πληροφορίες έκδοσης αγνοούνται.

en: You can copy+paste the list of a status report here.
el: Μπορείτε να αντιγράψετε + επικολλήσετε τη λίστα μιας αναφοράς κατάστασης εδώ.

en: Load plugins from list
el: Φόρτωση πρόσθετων απο τη λίστα

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
el: Δεν βρέθηκαν τα ακόλουθα πρόσθετα. Συνέχεια ούτως ή άλλως;

en: Add JOSM Plugin description URL.
el: Προσθέστε τη διεύθυνση URL περιγραφής του πρόσθετου JOSM.

en: Enter URL
el: Εισαγωγή URL

en: Please select an entry.
el: Παρακαλώ επιλέξτε μια καταχώριση.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
el: Επεξεργασία URL περιγραφής  πρόσθετου του JOSM.

en: JOSM Plugin description URL
el: URL περιγραφής πρόσθετου του JOSM

en: Update interval (in days):
el: Διάστημα ενημέρωσης (ημέρες)

en: Ask before updating
el: Ερώτηση πριν την ενημέρωση

en: Always update without asking
el: Ενημέρωση πάντα χωρίς ερώτηση

en: Never update
el: Χωρίς ενημέρωση

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
el: Παρακαλώ αποφασίστε αν ο JOSM θα ενημερώνει αυτόματα τα ενεργά πρόσθετα κατά την εκκίνηση μετά από ενημέρωση του ίδιου του JOSM.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
el: Παρακαλούμε αποφασίστε εάν το JOSM θα ενημερώσει αυτόματα τα ενεργά πρόσθετα μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

en: By Code (EPSG)
el: Με κώδικα (EPSG)

en: Projection code
el: Κωδικός Προβολής

en: Projection name
el: Όνομα προβολής

en: Invalid projection configuration: {0}
el: Μη έγκυρη διαμόρφωση προβολής: {0}

en: Projection configuration is valid.
el: Η διαμόρφωση προβολής είναι έγκυρη.

en: Validate
el: Επικύρωση

en: Parameter information...
el: Πληροφορίες παραμέτρων ...

en: Parameter information
el: Πληροφορίες παραμέτρων

en: Supported values:
el: Υποστηριζόμενες τιμές:

en: Projection parameters
el: Παράμετροι προβολής

en: False easting and false northing
el: Ψευδές ανατολικά και βόρεια

en: Central meridian
el: Κεντρικός μεσημβρινός

en: Scaling factor
el: Συντελεστής κλιμάκωσης

en: Ellipsoid name
el: Όνομα ελλειψοειδούς

en: Ellipsoid parameters
el: Παράμετροι ελλειψοειδούς

en: Datum name
el: Όνομα θέσης

en: 3 or 7 term datum transform parameters
el: 3 ή 7 παράμετροι μετασχηματισμού δεδομένου όρου

en: NTv2 grid file
el: NTv2 αρχείο πλέγματος

en: Built-in:
el: Ενσωματωμένο:

en: Projection bounds (in degrees)
el: Όρια προβολής (σε μοίρες)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
el: Ορίστε την παράμετρο SRS = ... στις απαιτήσεις WMS

en: GK Zone
el: Ζώνη GK

en: Gauß-Krüger Zone {0}
el: Gauß-Krüger ζώνη {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
el: {0} ({1} to {2} μοίρες)

en: Lambert CC9 Zone (France)
el: Ζώνη Lambert CC9 (Γαλλία)

en: Lambert CC Zone
el: Ζώνη Lambert CC

en: {0} (Corsica)
el: {0} (Κορσική)

en: Lambert 4 Zones (France)
el: Ζώνες Lambert 4  (Γαλλία)

en: WGS84 Geographic
el: Γεωγραφικό WGS84

en: Belgian Lambert 1972
el: Βελγική Lambert 1972

en: Belgian Lambert 2008
el: Βελγική Lambert 2008

en: Lambert Zone (Estonia)
el: Ζώνη Lambert (Εσθονία)

en: Lambert 93 (France)
el: Lambert 93 (Γαλλία)

en: LKS-92 (Latvia TM)
el: LKS-92 (Λετονία TM)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
el: Rijksdriehoekscoördinaten (Ολλανδία)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
el: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Σουηδία

en: Map Projection
el: Προβολή Χάρτη

en: Projection method
el: Μέθοδος προβολής

en: Set as default
el: Ορίσετε ως προεπιλογή

en: Default projection
el: Προεπιλεγμένη προβολή

en: Default projection has been set to ''{0}''
el: Η προεπιλεγμένη προβολή έχει οριστεί σε '' {0}

en: Display coordinates as
el: Εμφάνιση συντεταγμένων ως

en: System of measurement
el: Σύστημα μέτρησης

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
el: Η προβολή {0} δεν μπορούσε να ενεργοποιηθεί. Χρησιμοποιώ το Mercator

en: PUWG 1992 (Poland)
el: PUWG 1992 (Πολωνία)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
el: PUWG 2000 Ζώνη {0} (Πολωνία)

en: PUWG (Poland)
el: PUWG (Πολωνία)

en: PUWG Zone
el: Ζώνη PUWG

en: Swiss Grid (Switzerland)
el: Ελβετικό πλέγμα (Ελβετία)

en: Guadeloupe Fort-Marigot 1949
el: Γουαδελούπη Fort-Marigot 1949

en: Guadeloupe Ste-Anne 1948
el: Γουαδελούπη Ste-Anne 1948

en: Martinique Fort Desaix 1952
el: Μαρτινίκα Fort Desaix 1952

en: Reunion RGR92
el: Ρεουνιόν RGR92

en: Guyane RGFG95
el: Γουιάνα RGFG95

en: UTM France (DOM)
el: UTM Γαλλία (DOM)

en: UTM Geodesic system
el: UTM Γεωδαιτικό σύστημα

en: North
el: Βορράς

en: South
el: Νότος

en: Hemisphere
el: Ημισφαίριο

en: Remote Control
el: Τηλεχειρισμός

en: Settings for the remote control feature.
el: Ρυθμίσεις για το χαρακτηριστικό του τηλεχειρισμού.

en: Confirm all Remote Control actions manually
el: Επιβεβαίωση των ενεργειών του Τηλεχειρισμού χειροκίνητα

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
el: Επιτρέψτε στον JOSM να ελέγχεται από άλλες εφαρμογές, π.χ. από έναν ιστό πρόγραμμα περιήγησης.

en: Enable remote control
el: Ενεργοποίηση τηλεχειρισμού

en: Permitted actions:
el: Επιτρεπτές ενέργειες:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
el: Δοκιμή URL URL API του OSM '' {0} ''

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
el: <html> '' {0} '' δεν είναι έγκυρη διεύθυνση URL API του OSM. <br> Παρακαλώ ελέγξτε την ορθογραφία και επικυρώστε ξανά. </ html>

en: Invalid API URL
el: Μη έγκυρη διεύθυνση URL API

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
el: <html> Αποτυχία δημιουργίας διεύθυνσης URL '' {0} '' για την επικύρωση του API OSM server. <br> Ελέγξτε την ορθογραφία του '' {1} '' και επιβεβαιώστε ξανά. </ html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
el: <html> Αποτυχία σύνδεσης με τη διεύθυνση URL '' {0} ''. <br> Παρακαλώ ελέγξτε την ορθογραφία του '' {1} '' και τη σύνδεσή σας στο Internet και επικύρωση ξανά. </ Html>

en: Connection to API failed
el: Αποτυχία σύνδεσης στο API

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
el: <html>Αποτυχία ανάκτησης καταλόγου συνόλων αλλαγών από τον διακομιστή API OSM στο<br>''{1}''. Ο διακομιστής αποκρίθηκε με κώδικα επιστροφής {0} αντί για 200.<br>Παρακαλούμε, ελέγξτε την ορθογραφία του ''{1}'' και ξαναεπικυρώστε.</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
el: <html> Ο διακομιστής API OSM στο '' {0} '' δεν επέστρεψε έγκυρη απάντηση.είναι πιθανό ότι το '' {0} '' δεν είναι διακομιστής API OSM. <br> Παρακαλώ ελέγξτε τοορθογραφία του '' {0} '' και επικύρωση ξανά. </ html>

en: Use Basic Authentication
el: Χρήση Απλής Πιστοποίησης

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
el: Επιλογή χρήσης απλής πιστοποίησης HTTP με το όνομα χρήστη και τον κωδικό OSM

en: OSM username:
el: OSM όνομα χρήστη:

en: OSM password:
el: OSM κωδικός:

en: Please enter your OSM password
el: Εισάγετε τον κωδικό πρόσβασής σας στο OSM

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
el: Αποτυχία ανάκτησης των διαπιστευτηρίων του OSM από τον διαχειριστή διαπιστευτηρίων.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
el: Αποτυχία αποθήκευσης των διαπιστευτηρίων του OSM στον διαχειριστή διαπιστευτηρίων.

en: Periodically check for new messages
el: Περιοδικός έλεγχος για νέα μηνύματα

en: Check interval (minutes):
el: Έλεγχος διαστήματος (λεπτά):

en: Max age for closed notes (days):
el: Μέγιστη τιμή για κλειστές σημειώσεις (ημέρες):

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
el: Ορίζει τον αριθμό των ημερών που πρέπει να κλείσει μια σημείωση για να μην είναι πλέον κατεβάσιμη

en: Display Advanced OAuth Parameters
el: Εμφάνιση προχωρημένων παράμετρων OAuth

en: Save to preferences
el: Αποθηκεύστε στις προτιμήσεις

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
el: Δεν έχετε ακόμα ένα Token Access για να έχετε πρόσβαση στο διακομιστή OSM χρησιμοποιώντας το OAuth.Παρακαλώ εξουσιοδοτήστε πρώτα.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
el: Έχετε ήδη ένα Token Access για πρόσβαση στον εξυπηρετητή OSM χρησιμοποιώντας το OAuth.

en: New Access Token
el: Νέο αναγνωριστικό πρόσβασης Token

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
el: Κάντε κλικ για να προχωρήσετε στη διαδικασία εξουσιοδότησης OAuth και να δημιουργήσετε ένα νέο Διακριτικό πρόσβασης Token

en: Click test access to the OSM server with the current access token
el: Κάντε κλικ στην πρόσβαση δοκιμής στον διακομιστή OSM με το τρέχον αναγνωριστικό πρόσβασης

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
el: <html>Χρήση της προεπιλεγμένης διεύθυνσης του διακομιστή OSM  (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
el: Έλεγχος του URL API

en: The API URL is valid.
el: Η URL API είναι έγκυρη.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
el: Η επικύρωση απέτυχε. Η διεύθυνση URL API φαίνεται να είναι άκυρη.

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
el: Η διεύθυνση URL API του OSM δεν πρέπει να είναι κενή. Εισαγάγετε τη διεύθυνση URL API του OSM.

en: The current value is not a valid URL
el: Η τρέχουσα τιμή δεν είναι έγκυρη διεύθυνση URL

en: Please enter the OSM API URL.
el: Εισαγάγετε τη διεύθυνση URL API του OSM.

en: Use Overpass server for object downloads
el: Χρησιμοποιήστε το διακομιστή Overpass για λήψεις αντικειμένων

en: Overpass server:
el: Overpass διακομιστής:

en: Configure whether to use a proxy server
el: Διαμορφώστε εάν θα χρησιμοποιηθεί διακομιστής μεσολάβησης

en: Host:
el: Υπολογιστής:

[ctx: server]
en: Port:
el: Πόρτα:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
el: Παρακαλώ εισάγετε όνομα χρήστη και κωδικό αν ο διαμεσολαβητής απαιτεί πιστοποίηση.

en: No proxy
el: Χωρίς διαμεσολαβητή

en: Use standard system settings
el: Χρήση προκαθορισμένων ρυθμίσεων συστήματος

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
el: Χρήση προκαθορισμένων ρυθμίσεων συστήματος (ανενεργό. Εκκινήστε τον JOSM με <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> για ενεργοποίηση)

en: Manually configure a HTTP proxy
el: Χειροκίνητη ρύθμιση ενός διαμεσολαβητή HTTP

en: Use a SOCKS proxy
el: Χρήση ενός διαμεσολαβητή SOCKS

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
el: Το JOSM είναι ρυθμισμένο να χρησιμοποιεί διακομιστές μεσολάβησης από τη ρύθμιση συστήματος, αλλά το JVM είναι δεν έχουν ρυθμιστεί για να τα ανακτήσουν. Επαναφορά προτιμήσεων σε '' Όχι proxy ''

en: Connection Settings for the OSM server.
el: Ρυθμίσεις σύνδεσης για τον διακομηστή OSM.

en: Please enter your OSM user name
el: Εισαγάγετε το όνομα χρήστη OSM

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
el: Το όνομα χρήστη δεν μπορεί να είναι κενό. Εισαγάγετε το όνομα χρήστη OSM

en: Action
el: Ενέργεια

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Shortcut Background: User
el: Ιστορικό συντόμευσης: Χρήστης

en: Shortcut Background: Modified
el: Ιστορικό συντόμευσης: Τροποποιημένο

en: Use default
el: Χρήση προκαθορισμένου

en: Key:
el: Πλήκτρο:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
el: Προσοχή: Χρησιμοποιείστε πραγματικά κουμπιά πληκρολογίου μόνο!

en: Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις Πληκτρολογίου

en: Changing keyboard shortcuts manually.
el: Χειροκίνητη αλλαγή συντομεύσεων πλκτρολογίου.

en: Data validator
el: Επικυρωτής δεδομένων

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
el: Ένας επικυρωτής δεδομένων OSM που ελέγχει για κοινά σφάλματα που έγιναν από χρήστες και προγράμματα επεξεργασίας.

en: Available rules:
el: Διαθέσιμοι κανόνες:

en: Active rules:
el: Ενεργοί κανόνες:

en: Add a new rule by entering filename or URL
el: Προσθέστε νέο κανόνα εισάγοντας το όνομα αρχείου ή τη διεύθυνση URL

en: New rule entry:
el: Νέα καταχώρηση κανόνα:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
el: Καταργήστε τους επιλεγμένους κανόνες από τη λίστα ενεργών κανόνων

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
el: Επεξεργαστείτε το όνομα αρχείου ή τη διεύθυνση URL για τον επιλεγμένο ενεργό κανόνα

en: Add the selected available rules to the list of active rules
el: Προσθέστε τους επιλεγμένους διαθέσιμους κανόνες στη λίστα ενεργών κανόνων

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
el: Επαναφόρτωση της λίστας των διαθέσιμων κανόνων από το '' {0} ''

en: Loading rule sources from ''{0}''
el: Φόρτωση πηγών κανόνων από το '' {0} ''

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
el: <html> Αποτυχία φόρτωσης της λίστας πηγών κανόνων από «{0}». <br> <br> Λεπτομέρειες (μη μεταφρασμένο): <br> {1} </html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
el: Προειδοποίηση: παράνομη μορφή εγγραφής στη λίστα κανόνων '' {0} ''. Πήρε '' {1} ''

en: Tag checker rules
el: Κανόνες ελέγχου ετικετών

en: Choose Tag checker rules to enable
el: Επιλέξτε κανόνες ελέγχου ετικετών για ενεργοποίηση

en: Use ignore list.
el: Χρήση λίστας παράβλεψης.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
el: Χρήση λίστας αγνόησης για περιορισμό των προειδοποιήσεων.

en: Use error layer.
el: Χρήση επιπέδου σφαλμάτων.

en: Use the error layer to display problematic elements.
el: Χρήση του επιπέδου σφαλμάτων για την προβολή προβληματικών στοιχείων.

en: Show informational level.
el: Εμφάνιση επιπέδου ενημέρωσης.

en: Show the informational tests.
el: Δείτε τις ενημερωτικές εξετάσεις.

en: Show informational level on upload.
el: Εμφάνιση επιπέδου ενημέρωσης σχετικά με τη μεταφόρτωση.

en: Show the informational tests in the upload check windows.
el: Δείτε τις ενημερωτικές δοκιμές στα παράθυρα ελέγχου μεταφόρτωσης.

en: On demand
el: Κατ΄απαίτηση

en: On upload
el: Κατά την αποστολή

en: Tests
el: Δοκιμές

en: Choose tests to enable
el: Επιλέξτε δοκιμές για ενεργοποίηση

en: multiple
el: πολλαπλό

en: Delete the selection in the tag table
el: Διαγράψτε την επιλογή στον πίνακα ετικετών

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
el: Χρήση προεπιλογής "{0}" από ομάδα "{1}"

en: Use preset ''{0}''
el: Χρήση προεπιλογής "{0}"

en: Elements of type {0} are supported.
el: Υποστηρίζονται στοιχεία τύπου {0}.

en: This preset also sets: {0}
el: Αυτή η προεπιλογή ορίζει επίσης: {0}

en: Apply Preset
el: Εφαρμογή Προεπιλογής

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
el: Η προκαθορισμένη <i> {0} </ i> δεν μπορεί να εφαρμοστεί αφού δεν έχει επιλεγεί τίποτα!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
el: Το προκαθορισμένο <i> {0} </ i> δεν μπορεί να εφαρμοστεί αφού η επιλογή είναι ακατάλληλη!

en: Change {0} object | Change {0} objects
el[0]: Αλλαγή {0} αντικειμένου
el[1]: Αλλαγή {0} αντικειμένων

en: Nothing selected!
el: Τίποτα επιλεγμένο!

en: Selection unsuitable!
el: Η επιλογή είναι ακατάλληλη!

en: Change Tags
el: Αλλαγή ετικετών

en: Add or remove toolbar button
el: Προσθήκη ή κατάργηση του κουμπιού της γραμμής εργαλείων

en: Unknown type: {0}
el: Άγνωστος τύπος: {0}

en: Preset group {1} / {0}
el: Προεπιλογές ομάδας {1} / {0}

en: Preset group {0}
el: Προεπιλογές ομάδας {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
el: Η αναφορά {0} χρησιμοποιείται πριν οριστεί

en: Roles cannot appear more than once
el: Οι ρόλοι δεν μπορούν να εμφανιστούν περισσότερο από μια φορά

en: Preset role element without parent
el: Προεπιλεγμένο στοιχείο ρόλου χωρίς γονέα

en: Preset sub element without parent
el: Προεπιλεγμένο δευτερεύον στοιχείο χωρίς γονέα

en: Error parsing {0}:
el: Σφάλμα ανάλυσης {0}:

en: Search presets
el: Προεπιλογές αναζήτησης

en: Search for objects by preset...
el: Αναζήτηση αντικειμένων με προεπιλογή ...

en: Search for objects by preset
el: Αναζήτηση αντικειμένων με προεπιλογή

en: Show only applicable to selection
el: Εμφάνιση μόνο για την επιλογή

en: Search in tags
el: Αναζήτηση σε ετικέτες

en: Add toolbar button
el: Προσθέστε το κουμπί της γραμμής εργαλείων

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
el: Πατήστε για να ανοίξετε την καρτέλα προεπιλογών επισήμανσης στις προτιμήσεις

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
el: Αλλοιωμένες προεπιλογές ετικετών "{0}-{1}" - Η μέθοδος Java που δόθηκε στο ''values_from'' (τιμές_από) δεν είναι "{2}"

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
el: Αλλοιωμένες προεπιλογές ετικετών "{0}-{1}" - Η μέθοδος Java που δόθηκε στο ''values_from'' (τιμές_από) έδωσε {2} ({3})

en: Detailed information: {0} <> {1}
el: Λεπτομερείς πληροφορίες: {0} <> {1}

en: <different>
el: <διαφορετικά>

en: This corresponds to the key ''{0}''
el: Αυτό αντιστοιχεί στο κλειδί ''{0}''

en: More information about this feature
el: Περισότερες πληροφορίες για αυτό το χαρακτηριστικό

en: Optional Attributes:
el: Προαιρετικά Χαρακτηριστικά:

en: Edit also …
el: Επεξεργασία επίσης ...

en: Unknown requisite: {0}
el: Άγνωστα απαραίτητα: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
el: Άγνωστη τιμή regexp: {0}

en: Illegal member expression: {0}
el: Παράνομη έκφραση μέλους: {0}

en: Available roles
el: Διαθέσιμοι ρόλοι

en: role
el: ρόλος

en: count
el: μετρητής

en: elements
el: στοιχεία

en: Select auto-increment of {0} for this field
el: Επιλογή αυτόματης αύξησης {0} για αυτό το πεδίο

en: Cancel auto-increment for this field
el: Ακυρώστε την αυτόματη αύξηση για αυτό το πεδίο

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
el: Ρυθμιζόμενο {0} δεν έχει ακόμα εγγραφεί. Δεν είναι δυνατή η ρύθμιση συμμετοχής σε συγχρονισμένο προσαρμογή.

en: Adjustable {0} not registered yet.
el: Ρυθμιζόμενο {0} δεν έχει ακόμα εγγραφεί.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
el: Μερικοί από τους βασικούς ακροατές ξέχασαν να καταργηθούν: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
el: Μερικοί από τους βασικούς τροποποιητές ακρόασης ξέχασαν να καταργηθούν: {0}

en: All files (*.*)
el: Ολα τα αρχεία (*.*)

en: Received error page:
el: Λήψη λάθους σελίδας:

en: {0}... [please type its number]
el: {0} ... [παρακαλώ πληκτρολογήστε τον αριθμό]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
el: Προτίμησεις με το πλήκτρο ''{0}'' δεν περιλαμβάνει ''{1}''. Δεν είναι δυνατή η επαναφορά του παραθύρου γεωμετρία από τις προτιμήσεις.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
el: Η προτίμηση με κλειδί ''{0}'' δεν δίνει ακέραιη τιμή για το ''{1}''. Ελήφθη {2}. Αδυναμία επαναφοράς γεωμετρίας παραθύρου από τις προτιμήσεις.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
el: Αποτυχία ανάλυσης πεδίου ''{1}'' στην προτίμηση με κλειδί ''{0}''. Η εξαίρεση ήταν: {2}. Αδυναμία επαναφοράς γεωμετρίας παραθύρου από τις προτιμήσεις.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
el: Η προτίμηση με κλειδί ''{0}'' δεν υπάρχει. Αδυναμία επαναφοράς γεωμετρίας παραθύρου από τις προτιμήσεις.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
el: Αγνόηση κακοσχηματισμένης γεωμετρίας: {0}

en: Min. latitude
el: Ελάχιστο γεωγρ. πλάτος

en: Min. longitude
el: Ελάχιστο γεωγρ. μήκος

en: Max. latitude
el: Μέγιστο γεωγρ. πλάτος

en: Max. longitude
el: Μέγιστο γεωγρ. μήκος

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
el: URL από www.openstreetmap.org (μπορείτε να επικολλήσετε λήψη URL εδώ για να καθορίσετε πλαίσιο ορίων)

en: Please select the row to edit.
el: Παρακαλώ επιλέξτε την γραμμή για επεξεργασία.

en: Add a new source to the list.
el: Προσθήκη νέας πηγής στην λίστα.

en: Edit the selected source.
el: Επιξεργασία της επιλεγμένης πηγής.

en: Delete the selected source from the list.
el: Διαγραφή της επιλεγμένης πηγής από την λίστα.

en: Enter a search expression
el: Εισαγωγή έκφρασης αναζήτησης

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
el: Η τρέχουσα τιμή δεν είναι έγκυρο αναγνωριστικό OSM. Εισάγετε ακέραιη τιμή > 0

en: false: the property is explicitly switched off
el: ψευδής: η ιδιότητα είναι ρητά απενεργοποιημένη

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
el: ψευδής: η ιδιότητα ''{0}'' είναι ρητά απενεργοποιημένη

en: true: the property is explicitly switched on
el: αληθής: η ιδιότητα είναι ρητά ενεργοποιημένη

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
el: αληθής: η ιδιότητα ''{0}'' είναι ρητά ενεργοποιημένη

en: partial: different selected objects have different values, do not change
el: μερικός: διαφορετικά επιλεγμένα αντικείμενα έχουν διαφορετικές τιμές, μην αλλάζετε

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
el: μερικός: διαφορετικά επιλεγμένα αντικείμενα έχουν διαφορετικές τιμές για το ''{0}'', μην αλλάζετε

en: unset: do not set this property on the selected objects
el: μη ορισμός: μην ορίζετε αυτήν την ιδιότητα στα επιλεγμένα αντικείμενα

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
el: μη ορισμός: μην ορίζετε την ιδιότητα ''{0}'' στα επιλεγμένα αντικείμενα

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Right click = copy to clipboard
el: Δεξιό πάτημα = αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
el: Λείπει το υποχρεωτικό γνώρισμα ''{0}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
el: Άκυρη τιμή για το υποχρεωτικό γνώρισμα ''{0}'' του τύπου μεγάλο (long). Ελήφθη ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
el: Άκυρη τιμή για το υποχρεωτικό γνώρισμα ''{0}'' του τύπου μεγάλο (long) (>=0). Ελήφθη ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
el: Άκυρη τιμή για το υποχρεωτικό γνώρισμα ''{0}'' του τύπου διπλό. Ελήφθη ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
el: Άκυρη τιμή για το υποχρεωτικό γνώρισμα ''{0}'' του τύπου Μπουλ. Ελήφθη ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
el: Άκυρη τιμή για το υποχρεωτικό γνώρισμα ''{0}'' του τύπου OsmPrimitiveType. Ελήφθη ''{1}''.

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
el: Δρόμος με εξωτερικό αναγνωριστικό ''{0}'' περιλαμβάνει ελλείποντα κόμβο με εξωτερικό αναγνωριστικό ''{1}''.

en: Deleted node {0} is part of way {1}
el: Ο διαγραμμένος κόμβος {0} είναι τμήμα του δρόμου {1}

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
el: Ο δρόμος {0} με {1} κόμβους είναι ατελής επειδή τουλάχιστον ένας κόμβος έλειπε από τα φορτωμένα δεδομένα.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
el: Η σχέση με εξωτερικό αναγνωριστικό ''{0}'' αναφέρεται σε ελλείποντα βασικό με εξωτερικό αναγνωριστικό ''{1}''.

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
el: Το διαγραφέν μέλος {0} χρησιμοποιείται από τη σχέση {1}

en: Prepare OSM data...
el: Προετοιμασία δεδομένων OSM...

en: Parsing OSM data...
el: Ανάλυση δεδομένων OSM...

en: Preparing data set...
el: Προετοιμασία συνόλου δεδομένων...

en: Missing required attribute ''{0}''.
el: Λείπει το απαιτούμενο γνώρισμα ''{0}''.

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
el: Άκυρη μεγάλη (long) τιμή για το γνώρισμα ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''.

en: Unsupported version: {0}
el: Μη υποστηριζόμενη έκδοση: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
el: Λείπουν υποχρεωτικά γνωρίσματα στο στοιχείο ''bounds''. Ελήφθη minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.

en: Illegal object with ID=0.
el: Άγνωστο αντικείμενο με id=0.

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
el: Άκυρη τιμή για το γνώρισμα ''version'' (έκδοση) στο βασικό OSM με αναγνωριστικό {0}. Ελήφθη {1}

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
el: Λείπει το γνώρισμα ''version'' (ιδιότητα) σε βασικό OSM με αναγνωριστικό {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
el: Κανονικοποίηση τιμής του γνωρίσματος ''version'' (έκδοση) του στοιχείου {0} σε {2}, η έκδοση API είναι ''{3}''. Ελήφθη {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
el: Άγνωστη ή μη υποστηριζόμενη έκδοση API. Ελήφθη {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
el: Άκυρη τιμή για το γνώρισμα ''changeset'' (σύνολο αλλαγών) σε νέο αντικείμενο {1}. Ελήφθη {0}. Επαναφορά σε 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
el: Άκυρη τιμή για το γνώρισμα ''changeset'' (σύνολο αλλαγών). Ελήφθη ''{0}''.

en: Missing key or value attribute in tag.
el: Λείπει κλειδί ή γνώρισμα τιμής σε ετικέτα.

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
el: Άκυρη τιμή για τα γνωρίσματα ''lat'', ''lon'' σε κόμβο με αναγνωριστικό {0}. Ελήφθη ''{1}'', ''{2}''.

en: Deleted way {0} contains nodes
el: Ο διαγραμμένος δρόμος {0} περιέχει κόμβους

en: Deleted relation {0} contains members
el: Η διαγραμμένη σχέση {0} περιέχει μέλη

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
el: Λείπει το γνώρισμα ''ref'' σε μέλος στη σχέση {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
el: Άκυρη τιμή για το γνώρισμα ''ref'' (αναφορά) σε μέλος στη σχέση {0}. Ελήφθη {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
el: Ατελής προδιαγραφή <member> (μέλους) με ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
el: Λείπει το γνώρισμα "type'' (τύπος) σε μέλος {0} στη σχέση {1}.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
el: Άκυρη τιμή για το γνώρισμα ''type'' (τύπος) σε μέλος {0} στη σχέση {1}. Ελήφθη {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
el: Λήψη σημείων {0} ως {1}...

en: Contacting OSM Server...
el: Επικοινωνία με τον διακομιστή OSM...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
el: Αποτυχία ανοίγματος ροής εισόδου για τον πόρο ''{0}''

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
el: Αποτυχία ανοίγματος αρχείου με επέκταση ''{2}'' και τμήμα ονόματος ''{3}'' σε αρχείο zip ''{0}''. Η εξαίρεση ήταν: {1}

en: The requested URL {0} was not found
el: Δεν βρέθηκε το ζητούμενο URL {0}

en: Failed to rename file {0} to {1}.
el: Αποτυχία μετονομασίας του αρχείου {0} σε {1}.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
el: Αποτυχία φόρτωσης {0}, χρησιμοποιήστε το αρχείο προσωρινής μνήμης και ξαναπροσπαθήστε την επόμενη φορά: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
el: Άκυρη τιμή του γνωρίσματος ''{0}'' του στοιχείου ''{1}'' στις δυνατότητες του διακομιστή. Ελήφθη ''{2}''

en: Error adding certificate {0} - certificate fingerprint mismatch. Expected {1}, was {2}
el: Σφάλμα κατά την προσθήκη πιστοποιητικού {0} - το αποτύπωμα του πιστοποιητικού δεν ταιριάζει. Αναμενόταν {1}, ελήφθη {2}

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
el: Αποτυχία ανάλυσης της ημερομηνίας ''{0}'' που απαντήθηκε από τον διακομιστή.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
el: Μη αναμενόμενη μορφή κεφαλίδας σφάλματος για διένεξη στην ενημέρωση συνόλου αλλαγών. Ελήφθη ''{0}''

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
el: Άκυρη τιμή γεωγρ. μήκους για την παράμετρο ''{0}'', ελήφθη {1}

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
el: Άκυρη τιμή γεωγρ. πλάτους για την παράμετρο ''{0}'', ελήφθη {1}

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
el: Αναπάντεχη τιμή για το ''{0}'', στο url ερωτήματος συνόλου αλλαγών, ελήφθη ''{1}''

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
el: Αδυναμία δημιουργίας ερωτήματος συνόλου αλλαγών που να περιέχει και τις δυο παραμέτρους ερωτήματος ''uid'' και ''display_name''

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
el: Μη υποστηριζόμενη παράμετρος ''{0}''σε συμβολοσειρά ερωτήματος συνόλου αλλαγών

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
el: Μη αναμενόμενη μορφή για αριθμό θύρας στην προτίμηση ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''.

en: The proxy will not be used.
el: Ο διαμεσολαβητής δεν θα χρησιμοποιηθεί.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
el: Άκυρος αριθμός θύρας στην προτίμηση ''{0}''. Ελήφθη {1}.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
el: Βρέθηκε μη αναμενόμενη τιμή για την προτίμηση ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''. Δεν θα χρησιμοποιηθεί μεσολαβητής.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
el: Μη αναμενόμενες παράμετροι για τον μεσολαβητή HTTP. Ελήφθη οικοδεσπότης ''{0}'' και θύρα ''{1}''.

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
el: Μη αναμενόμενες παράμετροι για τον μεσολαβητή SOCKS. Ελήφθη οικοδεσπότης ''{0}'' και θύρα ''{1}''.

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
el: Απέτυχε η σύνδεση στον μεσολαβητή ''{0}'' για URI ''{1}''. Η εξαίρεση ήταν: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
el: Το JVM δεν είναι διαμορφωμένο για αναζήτηση μεσολαβητών από τις ρυθμίσεις του συστήματος. Η ιδιότητα ''java.net.useSystemProxies'' έλειπε κατά τον χρόνο εκκίνησης. Δεν θα χρησιμοποιηθεί μεσολαβητής.

en: Parsing response from server...
el: Ανάλυση απάντησης από διακομιστή...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
el: Μη αναμενόμενο στοιχείο XML με όνομα ''{0}''

en: Downloading OSM data...
el: Λήψη δεδομένων OSM...

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
el: Σφάλμα ανάλυσης: άκυρη δομή εγγράφου για έγγραφο GPX.

en: (at line {0}, column {1})
el: (στη γραμμή {0}. στήλη {1})

en: Unknown mode {0}.
el: Άγνωστη κατάσταση {0}.

en: get number of unread messages
el: λήψη αριθμού αδιάβαστων μηνυμάτων

en: Message notifier
el: Ειδοποιητής μηνύματος

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
el: Λήψη πακέτου κόμβων από ''{0}''

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
el: Λήψη πακέτου δρόμων από ''{0}''

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
el: Λήψη πακέτου σχέσεων από ''{0}''

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
el[0]: Λήψη {0} αντικειμένου από ''{1}''
el[1]: Λήψη {0} αντικειμένων από ''{1}''

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
el: Ο διακομιστής απάντησε με κωδικό απάντησης 404, ξαναπροσπαθεί με μεμονωμένο αίτημα για κάθε αντικείμενο.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
el: Λήψη κόμβου με αναγνωριστικό {0} από ''{1}''

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
el: Λήψη δρόμου με αναγνωριστικό {0} από ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
el: Λήψη σχέσης με αναγνωριστικό {0} από ''{1}''

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
el: Ο διακομιστής απάντησε με κωδικό απόκρισης 404 για το αναγνωριστικό {0}. Παράλειψη.

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
el: Εξαίρεση κενού δείκτη, ενδεχομένως λείπουν κάποιες ετικέτες.

en: {0} not available (offline mode)
el: το {0} δεν είναι διαθέσιμο (κατάσταση χωρίς σύνδεση)

en: OSM API
el: API OSM

en: JOSM website
el: Ιστότοπος JOSM

en: Unable to initialize OSM API.
el: Αδυναμία αρχικοποίησης API OSM,

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
el: Αυτή η έκδοση του JOSM είναι ασύμβατη με τον διαμορφωμένο διακομιστή.

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
el: Υποστηρίζει την έκδοση πρωτοκόλλου 0.6, ενώ ο διακομιστής λέει ότι υποστηρίζει {0} μέχρι {1}.

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
el: Ο διακομιστής απάντησε με μη αναμενόμενη μορφή αναγνωριστικού. Ελήφθη ''{0}''.

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
el: Μη αναμενόμενη μορφή νέας έκδοσης του τροποποιημένου βασικού ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''.

en: Unexpected format of new version of deleted primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
el: Μη αναμενόμενη μορφή της νέας έκδοσης του διαγραμμένου βασικού ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''.

en: Creating changeset...
el: Δημιουργία ομάδας αλλαγών...

en: Successfully opened changeset {0}
el: Με επιτυχία άνοιξε η ομάδα αλλαγών {0}

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
el: Αναμενόταν σύνολο αλλαγών με αναγνωριστικό > 0. Ελήφθη {0}.

en: Updating changeset...
el: Ενημέρωση ομάδας αλλαγών...

en: Updating changeset {0}...
el: Ενημέρωση ομάδας αλλαγών {0}...

en: Closing changeset...
el: Κλείσιμο πακέτου αλλαγών...

en: Preparing upload request...
el: Προετοιμασία αιτήματος ανεβάσματος...

en: Waiting 10 seconds ...
el: Αναμονή 10 δευτερολέπτων ...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
el: Επανάληψη προσπάθειας {0} από {1} σε {2} δεύτερα...

en: OK - trying again.
el: Εντάξει - νέα προσπάθεια.

en: Starting retry {0} of {1}.
el: Επανάληψη προσπάθειας {0} από {1}.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
el: Το τρέχον σύνολο αλλαγών είναι κενό. Αδυναμία ανεβάσματος δεδομένων.

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
el: Απαιτείται αναγνωριστικό του τρέχοντος συνόλου αλλαγών > 0. Το τρέχον αναγνωριστικό είναι {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
el: Αναμένονταν ανοικτή ομάδα αλλαγών. Ελήφθη κλειστή με id {0}.

en: Note upload failed
el: Αποτυχία ανεβάσματος σημείωσης

en: Error parsing note response from server
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση απόκρισης σημείωσης από τον διακομιστή

en: The server replied an error with code {0}.
el: Ο διακομιστής απάντησε με σφάλμα κωδικού {0}.

en: (Code={0})
el: (Κωδικός={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
el: Ο πρόλογος του εγγράφου OsmChange είναι ήδη γραμμένος. Παρακαλούμε, γράψτε μόνο μια φορά.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
el: Ο πρόλογος του εγγράφου OsmChange δεν είναι ακόμα γραμμένος. Παρακαλούμε, γράψτε τον πρώτα.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
el: Μη υποστηριζόμενο στοιχείο έναρξης ''{0}'' στο περιεχόμενο συνόλου αλλαγών στη θέση ({1},{2}). Παράλειψη.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
el: Άκυρη δομή εγγράφου. Βρέθηκε κόμβος, δρόμος, ή σχέση εκτός των ''create'', ''modify'', ή ''delete'' (δημιουργία, τροποποίηση, ή διαγραφή).

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
el: Μη υποστηριζόμενο στοιχείο τέλους ''{0}'' στο περιεχόμενο συνόλου αλλαγών στη θέση ({1},{2}). Παράλειψη.

en: Parsing changeset content ...
el: Ανάλυση περιεχομένου συνόλου αλλαγών ...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
el: Άκυρη τιμή Μπουλ για το γνώρισμα ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
el: Άκυρη τιμή για το γνώρισμα ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''.

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
el: Άκυρη αριθμητική τιμή για το γνώρισμα ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
el: Λείπει υποχρεωτικό γνώρισμα ''{0}'' του στοιχείου XML {1}.

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
el: Βρέθηκε απροσδιόριστο στοιχείο ''{0}'' στη ροή εισόδου. Εγκατάλειψη.

en: Parsing list of changesets...
el: Ανάλυση καταλόγου συνόλων αλλαγών...

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
el: Αποτυχία υπογραφής σύνδεσης HTTP με κεφαλίδα πιστοποίησης OAuth

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
el: Μη αναμενόμενη τιμή για την προτίμηση ''{0}''. Ελήφθη ''{1}''.

en: Parsing OSM history data ...
el: Ανάλυση δεδομένων ιστορικού OSM ...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
el: Βρέθηκε απροσδιόριστο στοιχείο ''{0}'' στη ροή εισόδου. Παράλειψη.

en: Reading was canceled
el: Η ανάγνωση ακαυρώθηκε

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
el: Λείπει υποχρεωτικό γνώρισμα ''{0}'' στο <nd> του δρόμου {1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
el: Άκυρη τιμή του γνωρίσματος ''ref'' του στοιχείου <nd>. Ελήφθη {0}.

en: Line {0} column {1}:
el: Γραμμή {0} στήλη {1}:

en: Downloading referring ways ...
el: Λήψη αναφερόμενων δρόμων ...

en: Downloading referring relations ...
el: Λήψη αναφερόμενων σχέσεων ...

en: Reading changesets...
el: Ανάγνωση συνόλων αλλαγών...

en: Downloading changesets ...
el: Γίνεται λήψη ομάδων αλλαγών ...

en: Reading changeset {0} ...
el: Ανάγνωση συνόλου αλλαγών {0} ...

en: Downloading changeset {0} ...
el: Γίνεται λήψη ομάδας αλλαγών {0} ...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
el[0]: Γίνεται λήψη {0} ομάδας αλλαγών ...
el[1]: Γίνεται λήψη {0} ομάδων αλλαγών ...

en: Downloading content for changeset {0} ...
el: Γίνεται λήψη περιεχομένου για την ομάδα αλλαγών {0} ...

en: Downloading history...
el: Λήψη ιστορικού...

en: Contacting Server...
el: Επικοινωνία με τον Διακομιστή...

en: Downloading OSM notes...
el: Λήψη σημειώσεων OSM...

en: Downloading data...
el: Λήψη δεδομένων...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
el: Aδύνατη η σύνδεση με τον OSM server.Παρακαλω ελέγξτε την σύνδεση σας στο Internet.

en: Reading error text failed.
el: Αποτυχία ανάγνωσης κειμένου σφάλματος.

en: XML tag <user> is missing.
el: Λείπει η ετικέτα XML <user> (χρήστης).

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
el: Λείπει το γνώρισμα ''{0}'' της ετικέτας XML ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
el: Άκυρη τιμή για το γνώρισμα ''{0}'' σε ετικέτα XML ''{1}''. Ελήφθη {2}.

en: Reading user info ...
el: Ανάγνωση πληροφοριών χρήστη ...

en: Reading user preferences ...
el: Ανάγνωση προτιμήσεων χρήστη ...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
el: Έναρξη ανεβάσματος με ένα αίτημα ανά βασικό ...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
el: {0}% ({1}/{2}), {3} αφέθηκε. Ανέβασμα κόμβου ''{4}'' (αναγνωριστικό: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
el: {0}% ({1}/{2}), {3} αφέθηκε. Ανέβασμα δρόμου ''{4}'' (αναγνωριστικό: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
el: {0}% ({1}/{2}), {3} αφέθηκε. Ανέβασμα σχέσης ''{4}'' (αναγνωριστικό: {5})

en: Starting to upload in one request ...
el: Έναρξη αποστολής με ένα αίτημα ...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
el: Αναμενόταν τιμή > 0 για την παράμετρο ''{0}'', ελήφθη {1}

en: Starting to upload in chunks...
el: Εκκίνηση ανεβάσματος σε τμήματα...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
el[0]: ({0}/{1}) Ανέβασμα {2} αντικειμένου...
el[1]: ({0}/{1}) Ανέβασμα {2} αντικειμένων...

en: Uploading data ...
el: Ανέβασμα δεδομένων ...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
el: Βρέθηκε μη αναμενόμενο αναγνωριστικό 0 για βασικό osm

en: Failed to evaluate {0}
el: Αποτυχία αξιολόγησης του {0}

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
el: Μη αναμενόμενη τιμή για το κλειδί ''{0}'' στις προτιμήσεις, ελήφθη ''{1}''

en: {0} bytes have been read
el: Έχουν διαβαστεί {0} bytes

en: unspecified reason
el: ακαθόριστη αιτία

en: Error playing sound
el: Σφάλμα στην αναπαραγωγή ήχου

en: This is after the end of the recording
el: Αυτό είναι το μετά το τέλος της εγγραφής

en: Save user and password (unencrypted)
el: Αποθήκευση χρήστη και κωδικού (χωρίς κρυπτογράφηση)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
el: Το μέγεθος τεχνοτροπιών {0} δεν ταιριάζει με το μέγεθος στρώσεων {1}

en: Assume
el: Υπόθεση

en: Existing values
el: Υφιστάμενες τιμές

en: <delete from {0} objects>
el: <διαγραφή από {0} αντικείμενα>

en: Old values of
el: Παλιές τιμές του

en: Add tags to selected objects
el: Προσθήκη ετικετών σε επιλεγμένα αντικείμενα

en: Add selected tags
el: Προσθήκη επιλεγμένων ετικετών

en: Add all tags
el: Προσθήκη όλων των ετικετών

en: Add checked tags to selected objects
el: Προσθήκη σημειωμένων ετικετών σε επιλεγμένα αντικείμενα

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
el: Shift+Enter: Προσθήκη όλων των ετικετών σε επιλεγμένα αντικείμενα

en: Enable the checkbox to accept the value
el: Ενεργοποιήστε το πλαίσιο ελέγχου για αποδοχή της τιμής

en: Accept all tags from {0} for this session
el: Αποδοχή όλων των ετικετών από το {0} για αυτήν τη συνεδρία

en: Load data from API
el: Φόρτωση δεδομένων από το API

en: Import data from URL
el: Εισαγωγή δεδομένων από URL

en: Open local files
el: Άνοιγμα τοπικών αρχείων

en: Load imagery layers
el: Φόρτωση επιπέδων υπόβαθρου εικόνων

en: Change the selection
el: Αλλαγή της επιλογής

en: Change the viewport
el: Αλλαγή θύρας προβολής

en: Create new objects
el: Δημιουργία νέων αντικειμένων

en: Read protocol version
el: Ανάγνωση έκδοσης πρωτοκόλλου

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
el: Αδυναμία εκκίνησης IPv4 τηλεχειριζόμενου διακομιστή στη θύρα {0}: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
el: Αδυναμία εκκίνησης IPv6 τηλεχειριζόμενου διακομιστή στη θύρα {0}: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
el: Απομακρυσμένος έλεγχος::Αποδοχή απομακρυσμένων συνδέσεων στο {0}:{1}

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
el: Απομακρυσμένος έλεγχος::Ο διακομιστής {0}:{1} σταμάτησε.

en: Remote Control has been asked to create a new node.
el: Ζητήθηκε από τον Τηλεχειρισμό να δημιουργήσει ένα νέο κόμβο.

en: Coordinates:
el: Συντεταγμένες:

en: There is no layer opened to add node
el: Δεν υπάρχει ανοικτή στρώση για προσθήκη κόμβου

en: Remote Control has been asked to create a new way.
el: Ζητήθηκε από τον Τηλεχειρισμό να δημιουργήσει μια νέα διαδρομή.

en: Invalid coordinates: {0}
el: Μη έγκυρες συντεταγμένες: {0}

en: There is no layer opened to add way
el: Δεν υπάρχει ανοικτή στρώση για προσθήκη δρόμου

en: Add way
el: Προσθήκη δρόμου

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
el: Ο απομακρυσμένος έλεγχος έχει ζητήσει αναφορά των υποστηριζόμενων γνωρισμάτων. Αυτό ενεργοποιεί την πρόβλεψη εκτελούμενης έκδοσης JOSM στους ιστοτόπους

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
el: Ζητήθηκε από τον Τηλεχειρισμό να φορτώσει ένα επίπεδο υπόβαθρου εικόνων από το ακόλουθο URL:

en: Remote imagery
el: Απομακρυσμένο υπόβαθρο εικόνων

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
el: Τα παρακάτω κλειδιά είναι υποχρεωτικά, άλλα δεν έχουν δοθεί: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
el: Ζητήθηκε από τον Τηλεχειρισμό να εισάγει δεδομένα από το ακόλουθο URL:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
el: Ζητήθηκε από τον Τηλεχειρισμό να φορτώσει δεδομένα από το API.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
el: Τα γεωγρ. πλάτη πρέπει να είναι μεταξύ {0} και {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
el: Τα γεωγρ. μήκη πρέπει να είναι μεταξύ {0} και {1}

en: The minima must be less than the maxima
el: Τα ελάχιστα πρέπει να είναι μικρότερα από τα μέγιστα

en: Remote Control has been asked to load the following data:
el: Έχει ζητηθεί  η φόρτωση των παρακάτω δεδομένων από τον απομακρυσμένο έλεγχο:

en: Loading data
el: Φόρτωση δεδομένων

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
el: Ζητήθηκε από τον Τηλεχειρισμό να φορτώσει αντικείμενα (καθορισμένα από το αναγνωριστικό τους) από το API.

en: Remote Control has been asked to open a local file.
el: Έχει ζητηθεί το άνοιγμα τοπικού αρχείου από τον απομακρυσμένο έλεγχο.

en: Do you want to allow this?
el: Θέλετε να το επιτρέψετε;

en: Yes, always
el: Ναι, πάντοτε

en: Yes, once
el: Ναι, μια φορά

en: Confirm Remote Control action
el: Επιβεβαίωση ενέργειας Τηλεχειρισμού

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
el: Ζητήθηκε από τον Τηλεχειρισμό να αναφέρει την έκδοση πρωτοκόλλου του. Αυτό επιτρέπει σε ιστοσελίδες να εντοπίζουν έναν εκτελούμενο JOSM.

en: local file
el: τοπικό αρχείο

en: include
el: συμπερίληψη

en: Layer contains unsaved data - save to file.
el: Η στρώση περιέχει μη αποθηκευμένα δεδομένα - αποθήκευση στο αρχείο.

en: Layer does not contain unsaved data.
el: Η στρώση δεν περιέχει μη αποθηκευμένα δεδομένα.

en: Data:
el: Δεδομένα:

en: Link to a OSM data file on your local disk.
el: Σύνδεση με αρχείο δεδομένων OSM στον τοπικό σας δίσκο.

en: Include OSM data in the .joz session file.
el: Συμπερίληψη δεδομένων OSM στο αρχείο συνεδρίας .joz.

en: Link to a GPX data file on your local disk.
el: Σύνδεση με αρχείο δεδομένων GPX στον τοπικό σας δίσκο.

en: Include GPX data in the .joz session file.
el: Συμπερίληψη δεδομένων GPX στο αρχείο συνεδρίας .joz.

en: No file association
el: Χωρίς συσχέτιση αρχείου

en: GPX data will be included in the session file.
el: Τα δεδομένα GPX θα συμπεριληφθούν στο αρχείο συνεδρίας.

en: OSM data will be included in the session file.
el: Τα δεδομένα OSM θα συμπεριληφθούν στο αρχείο συνεδρίας.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
el: Δεν υποστηρίζεται η έκδοση ''{0}'' μεταδεδομένων για στρώση γεωεικόνας. Αναμενόταν: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
el: Δεν υποστηρίζεται η έκδοση ''{0}'' μεταδεδομένων για στρώση ίχνους gpx. Αναμενόταν: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
el: Δεν υποστηρίζεται η έκδοση ''{0}'' μεταδεδομένων για στρώση εικόνων. Αναμενόταν: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
el: Δεν υποστηρίζεται η έκδοση ''{0}'' μεταδεδομένων για στρώση δεικτών. Αναμενόταν: 0,1

en: Version ''{0}'' of meta data for note layer is not supported. Expected: 0.1
el: Δεν υποστηρίζεται η έκδοση ''{0}'' μεταδεδομένων για στρώση σημειώσεων. Αναμενόταν: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
el: Δεν υποστηρίζεται η έκδοση ''{0}'' μεταδεδομένων για στρώση δεδομένων osm. Αναμενόταν: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
el: Αναμενόταν όνομα αρχείου για τη στρώση με αριθμό {0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
el: Αρχείο συνεδρίας (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
el: Μη υποστηριζόμενο σχήμα ''{0}'' στο URI ''{1}''.

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
el: Μη αναμενόμενο στοιχείο ρίζας ''{0}'' σε αρχείο συνεδρίας

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
el: Δεν υποστηρίζεται η έκδοση ''{0}'' αρχείου συνεδρίας. Αναμενόταν: 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
el: λείπει το υποχρεωτικό γνώρισμα ''index'' (δείκτης) του στοιχείου ''layer'' (στρώση).

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
el: μη αναμενόμενη μορφή γνωρίσματος ''index'' (δείκτης) για το στοιχείο ''layer'' (στρώση)

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
el: το γνώρισμα ''index'' (δείκτης) ({0}) για το στοιχείο ''layer'' (στρώση) πρέπει να είναι μοναδικό

en: missing layer with index {0}
el: λείπει στρώση με δείκτη {0}

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
el: λείπει το υποχρεωτικό γνώρισμα ''name'' (όνομα) του στοιχείου ''layer'' (στρώση).

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
el: λείπει το υποχρεωτικό γνώρισμα ''type'' (τύπος) του στοιχείου ''layer'' (στρώση)

en: Unable to load layer
el: Αδυναμία φόρτωσης στρώσης

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
el: Αδυναμία φόρτωσης στρώσης του τύπου ''{0}'' επειδή δεν βρέθηκε κατάλληλος εισαγωγέας.

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
el: Αδυναμία φόρτωσης της στρώσης {0} επειδή εξαρτάται από τη στρώση {1} που έχει παραληφθεί.

en: Error loading layer
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση στρώσης

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
el: <html>Αδυναμία φόρτωσης της στρώσης {0} ''{1}''.<br>Το σφάλμα είναι:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
el: Παράλειψη στρώσης και συνέχιση

en: expected .jos file inside .joz archive
el: αναμενόταν αρχείο .jos μέσα στην αρχειοθήκη .joz

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
el: Αποτυχία δημιουργίας του ελλείποντος καταλόγου προτιμήσεων προσθέτων: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
el: Αποτυχία δημιουργίας του ελλείποντα καταλόγου δεδομένων χρήστη προσθέτων: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
el: Αποτυχία δημιουργίας του ελλείποντος καταλόγου κρυφής μνήμης προσθέτων: {0}

en: Skip Download
el: Παράλειψη Λήψης

en: Download Plugin
el: Λήψη Πρόσθετου

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
el: Απαιτείται η έκδοση {0} του JOSM για το πρόσθετο {1}.

en: Download skipped
el: Η λήψη παραλείφθηκε

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
el: Αδυναμία λήψης του προσθέτου ''{0}''. Ο σύνδεσμος λήψης του δεν γνωστός. Παράλειψη λήψης.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
el: Αδυναμία λήψης του προσθέτου ''{0}''. Ο σύνδεσμος λήψης του ''{1}'' δεν είναι έγκυρο URL. Παράλειψη λήψης.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
el: Αποτυχία δημιουργίας καταλόγου προσθέτων ''{0}''

en: Downloading Plugin {0}...
el: Γίνεται λήψη πρόσθετου {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
el: Συνέβη σφάλμα στο πρόσθετο {0}

en: integrated into main program
el: ενσωματώθηκε στην κύρια εφαρμογή

en: replaced by new {0} plugin
el: αντικαταστάθηκε από το νέο πρόσθετο {0}

en: no longer required
el: δεν απαιτείται πια

en: Plugin information
el: Πληροφορίες προσθέτου

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
el[0]: Το παρακάτω πρόσθετο δεν χρειάζεται πλέον και έχει απενεργοποιηθεί:
el[1]: Τα παρακάτω πρόσθετα δεν χρειάζονται πλέον και έχουν απενεργοποιηθεί:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
el: <html>Ζητήθηκε φόρτωση του προσθέτου "{0}".<br>Αυτό το πρόσθετο δεν αναπτύσσεται πια και είναι πολύ πιθανό να παράξει σφάλματα.<br>Πρέπει να απενεργοποιηθεί.<br>Να διαγραφεί από τις προτιμήσεις;</html>

en: Plugin update
el: Ενημέρωση προσθέτου

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
el: Έχετε ενημερώσει τον JOSM.<br>Για αν αποφύγετε προβλήματα, τα πρόσθετα πρέπει επίσης να ενημερωθούν.<br><br>Ενημέρωση Προσθέτων;

en: Last plugin update more than {0} days ago.
el: Τελευταία ενημέρωση πρόσθετου παραπάνω από {0} μέρες πριν.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
el: Παράλειψη ενημέρωσης προσθέτου μετά την αναβάθμιση του JOSM. Η αυτόματη ενημέρωση στην έναρξη είναι απενεργοποιημένη.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
el: Παράλειψη ενημέρωσης προσθέτου μετά την πάροδο διαστήματος ενημέρωσης. Η αυτόματη ενημέρωση στην έναρξη είναι απενεργοποιημένη.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
el: Παράλειψη ενημέρωσης προσθέτου μετά την αναβάθμιση του JOSM. Η αυτόματη ενημέρωση στην έναρξη είναι απενεργοποιημένη.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
el: Παράλειψη ενημέρωσης προσθέτου μετά την πάροδο διαστήματος ενημέρωσης. Η αυτόματη ενημέρωση στην έναρξη είναι απενεργοποιημένη.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
el: Μη αναμενόμενη τιμή ''{0}'' για την προτίμηση ''{1}''. Υποτίθεται τιμή ''ask'' (ερώτηση).

en: Click to update the activated plugins
el: Κλικ για ενημέρωση των ενεργών προσθέτων

en: Skip update
el: Παράλειψη ενημέρωσης

en: Click to skip updating the activated plugins
el: Κλικ για παράλειψη ενημέρωσης των ενεργών προσθέτων

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
el[0]: Το πρόσθετο {0} απαιτεί ένα πρόσθετο που δεν βρέθηκε. Το πρόσθετο που λείπει είναι:
el[1]: Το πρόσθετο {0} απαιτεί {1} πρόσθετα που δεν βρέθηκαν. Τα πρόσθετα που λείπουν είναι:

en: Download and restart
el: Λήψη και επανεκκίνηση

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
el[0]: Πατήστε για λήψη του προσθέτου που λείπει και επανεκκίνηση του JOSM
el[1]: Πατήστε για λήψη των προσθέτων που λείπουν και επανεκκίνηση του JOSM

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
el[0]: Πατήστε για συνέχιση χωρίς αυτό το πρόσθετο
el[1]: Πατήστε για συνέχιση χωρίς αυτά τα πρόσθετα

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
el: <html>Το πρόσθετο {0} απαιτεί την έκδοση {1} του JOSM. Η τρέχουσα έκδοση του JOSM είναι η {2}.<br>Πρέπει να ενημερώσετε το JOSM για να χρησιμοποιηθεί αυτό το πρόσθετο.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
el: Δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του πρόσθετου {0}. Διαγραφή από τις προτιμήσεις;

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
el: φόρτωση πρόσθετου ''{0}'' (έκδοση {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
el: <html>Αδυναμία φόρτωσης του προσθέτου {0} επειδή δεν βρέθηκε <br>η κύρια κλάση ''{1}'' του προσθέτου.<br>Να διαγραφεί από τις προτιμήσεις;</html>

en: Loading plugins ...
el: Φόρτωση πρόσθετων ...

en: Checking plugin preconditions...
el: Έλεγχος των προϋποθέσεων του προσθέτου...

en: Loading plugin ''{0}''...
el: Φόρτωση πρόσθετου ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
el[0]: Το JOSM δεν μπόρεσε να βρει πληροφορίες σχετικά με το παρακάτω πρόσθετο:
el[1]: Το JOSM δεν μπόρεσε να βρει πληροφορίες σχετικά με τα παρακάτω πρόσθετα:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
el[0]: Το πρόσθετο δεν πρόκειται να φορτωθεί.
el[1]: Τα πρόσθετα δεν πρόκειται να φορτωθούν.

en: Determining plugins to load...
el: Προσδιορισμός προσθέτων για φόρτωση...

en: Removing deprecated plugins...
el: Αφαίρεση παρωχημένων πρόσθετων...

en: Removing unmaintained plugins...
el: Αφαίρεση των μη συντηρουμένων προσθέτων...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
el[0]: Η ενημέρωση του παρακάτω προσθέτου έχει αποτύχει:
el[1]: Η ενημέρωση των παρακάτω προσθέτων έχει αποτύχει:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
el[0]: Ανοίξτε τον διάλογο προτιμήσεων αφού έχει ξεκινήσει το JOSM και δοκιμάστε να το ενημερώσετε χειροκίνητα.
el[1]: Ανοίξτε τον διάλογο προτιμήσεων αφού έχει ξεκινήσει το JOSM και δοκιμάστε να τα ενημερώσετε χειροκίνητα.

en: Plugin update failed
el: Αποτυχία ενημέρωσης προσθέτου

en: Failed to find plugin {0}
el: Αποτυχία εύρεσης προσθέτου {0}

en: Failed to download plugin information list
el: Αποτυχία λήψης καταλόγου πληροφοριών προσθέτου

en: Disable plugin
el: Απενεργοποίηση πρόσθετου

en: Click to delete the plugin ''{0}''
el: Πατήστε για να διαγράψετε το πρόσθετο ''{0}''

en: Keep plugin
el: Διατήρηση πρόσθετου

en: Click to keep the plugin ''{0}''
el: Πατήστε για να διατηρήσετε το πρόσθετο ''{0}''

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
el: Αποτυχία εγκατάστασης του προσθέτου ''{0}'' από το προσωρινό αρχείο λήψης ''{1}''. {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
el: Αποτυχία διαγραφής παρωχημένου προσθέτου ''{0}''.

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
el: Αποτυχία εγκατάστασης του ήδη ληφθέντος προσθέτου ''{0}''. Παράλειψη της εγκατάστασης. Το JOSM πρόκειται να φορτώσει την παλιά έκδοση του προσθέτου.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
el: Αποτυχία εγκατάστασης του προσθέτου ''{0}'' από το προσωρινό αρχείο λήψης ''{1}''. Η μετονομασία απέτυχε.

en: Update plugin
el: Ενημέρωση προσθέτου

en: Click to update the plugin ''{0}''
el: Πατήστε για να ενημερώσετε το πρόσθετο ''{0}''

en: Click to disable the plugin ''{0}''
el: Πατήστε για να απενεργοποιήσετε το πρόσθετο ''{0}''

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
el: Μια μη αναμενόμενη εξαίρεση συνέβη που μπορεί να προήλθε από το πρόσθετο ''{0}''.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
el: Σύμφωνα με τις πληροφορίες του πρόσθετου, συγγραφέας είναι ο {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
el: Δοκιμάστε να αναβαθμίσετε  στην τελευταία έκδοση αυτού του πρόσθετου πριν κάντε αναφορά για bug.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
el: Το πρόσθετο αφαιρέθηκε από την διαμόρφωση. Παρακαλώ επανεκινήστε το JOSM για να αποφορτωθεί το πρόσθετο.

en: no description available
el: δεν υπάρχει περιγραφή

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
el: Να μην ερωτηθώ ξανά και απομνημόνευση επιλογής (Πήγαινε στο Προτιμήσεις->Πρόσθετα για αλλαγή αργότερα)

en: Invalid jar file ''{0}''
el: Άκυρο αρχείο jar ''{0}''

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
el: Το αρχείο προσθέτου ''{0}'' δεν περιλαμβάνει διακήρυξη.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
el: Άκυρο URL ''{0}'' στο πρόσθετο {1}

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
el: Άκυρη περιγραφή προσθέτου ''{0}'' στο πρόσθετο {1}

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
el: Άκυρη κύρια έκδοση προσθέτου ''{0}'' στο πρόσθετο {1}

en: Missing plugin main version in plugin {0}
el: Λείπει η κύρια έκδοση του προσθέτου στο πρόσθετο {0}

en: More info...
el: Περισσότερες πληροφορίες...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
el: <b>Το πρόσθετο παρέχετε από εξωτερική πηγή:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
el: Αποτυχία δημιουργίας πληροφοριών προσθέτου από τη διακήρυξη για το πρόσθετο ''{0}''

en: Illegal entry in plugin list.
el: Άκυρη καταχώριση στον κατάλογο προσθέτων.

en: Reading local plugin information..
el: Ανάγνωση τοπικών πληροφοριών προσθέτου...

en: Processing plugin site cache files...
el: Επεξεργασία αρχείων κρυφής μνήμης ιστοτόπου προσθέτου...

en: Processing file ''{0}''
el: Επεξεργασία αρχείου ''{0}''

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
el: Αποτυχία σάρωσης αρχείου "{0}'' για πληροφορίες προσθέτου. Παράλειψη.

en: Processing plugin files...
el: Επεξεργασία αρχείων προσθέτων...

en: Download plugin list...
el: Λήψη καταλόγου προσθέτων...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
el: Γίνεται λήψη λίστας πρόσθετων από ''{0}''

en: Unsuccessful HTTP request
el: Αποτυχημένο αίτημα HTTP

en: Plugin list download error
el: Σφάλμα λήψης καταλόγου προσθέτων

en: JOSM failed to download plugin list:
el: Το JOSM απέτυχε να λάβει τον κατάλογο προσθέτων:

en: Details:
el: Λεπτομέρειες:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
el: Αποτυχία δημιουργίας καταλόγου προσθέτων "{0}". Αδυναμία αποθήκευσης καταλόγου προσθέτων από τον ιστότοπο προσθέτου "{1}".

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
el: Εγγραφή καταλόγου προσθέτων στην τοπική κρυφή μνήμη ''{0}''

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
el: Ανάλυση καταλόγου προσθέτων από τον ιστότοπο ''{0}''

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
el: Αποτυχία ανάλυσης εγγράφου καταλόγου προσθέτων από τον ιστότοπο ''{0}''. Παράλειψη ιστοτόπου. Η εξαίρεση ήταν: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
el: Επεξεργασία καταλόγου προσθέτων από τον ιστότοπο ''{0}''

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
el: <html>Αποτυχία αρχικοποίησης επικοινωνίας με τον διακομιστή OSM {0}.<br>Ελέγξτε το URL του διακομιστή στις προτιμήσεις σας και τη σύνδεσή σας στο διαδίκτυο.

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
el: <html>Αποτυχία πιστοποίησης στον διακομιστή OSM ''{0}''.<br>Χρησιμοποιείτε το OAuth για πιστοποίηση, αλλά προς το παρόν, δεν υπάρχει <br>ρυθμισμένο κουπόνι πρόσβασης OAuth.<br>Ανοίξτε τον διάλογο προτιμήσεων και δημιουργήστε ή εισάγετε κουπόνι πρόσβασης.</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
el[0]: <strong>Αποτυχία</strong> διαγραφής του <strong>κόμβου {0}</strong>. Αναφέρεται ακόμα από τον δρόμο {1}.<br>Φορτώστε τον δρόμο, αφαιρέστε την αναφορά στον κόμβο και ξανανεβάστε.
el[1]: <strong>Αποτυχία</strong> διαγραφής του <strong>κόμβου {0}</strong>. Αναφέρεται ακόμα από τους δρόμους {1}.<br>Φορτώστε τους δρόμους, αφαιρέστε την αναφορά στον κόμβο και ξανανεβάστε.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
el[0]: <strong>Αποτυχία</strong> διαγραφής του <strong>κόμβου {0}</strong>. Αναφέρεται ακόμα από τη σχέση {1}.<br>Φορτώστε τη σχέση, αφαιρέστε την αναφορά στον κόμβο και ξανανεβάστε πάλι.
el[1]: <strong>Αποτυχία</strong> διαγραφής του <strong>κόμβου {0}</strong>. Αναφέρεται ακόμα από τις σχέσεις {1}.<br>Φορτώστε τις σχέσεις, αφαιρέστε την αναφορά στον κόμβο και ξανανεβάστε πάλι.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
el[0]: <strong>Αποτυχία</strong> διαγραφής του <strong>δρόμου {0}</strong>. Αναφέρεται ακόμα από τη σχέση {1}.<br>Φορτώστε τη σχέση, αφαιρέστε την αναφορά στον δρόμο και ξανανεβάστε πάλι.
el[1]: <strong>Αποτυχία</strong> διαγραφής του <strong>δρόμου {0}</strong>. Αναφέρεται ακόμα από τις σχέσεις {1}.<br>Φορτώστε τις σχέσεις, αφαιρέστε την αναφορά στον δρόμο και ξανανεβάστε πάλι.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
el[0]: <strong>Αποτυχία</strong> διαγραφής της <strong>σχέσης {0}</strong>. Αναφέρεται ακόμα από τη σχέση {1}.<br>Φορτώστε τη σχέση, αφαιρέστε την αναφορά στη σχέση και ξανανεβάστε πάλι.
el[1]: <strong>Αποτυχία</strong> διαγραφής της <strong>σχέσης {0}</strong>. Αναφέρεται ακόμα από τις σχέσεις {1}.<br>Φορτώστε τις σχέσεις, αφαιρέστε την αναφορά στη σχέση και ξανανεβάστε πάλι.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
el: <html>Το ανέβασμα στον διακομιστή <strong>απέτυχε</strong> επειδή το τρέχον<br>σύνολο δεδομένων σας παραβιάζει μια προϋπόθεση<br>Το μήνυμα σφάλματος είναι:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
el: <html>Η πιστοποίηση στον διακομιστή OSM με όνομα χρήστη ''{0}'' απέτυχε.<br>Παρακαλώ ελέγξτε το όνομα χρήστη και τον κωδικό στις προτιμήσεις του JOSM.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
el: <html>Η πιστοποίηση στον διακομιστή OSM με OAuth token''{0}'' απέτυχε.<br>Παρακαλώ ανοίξτε τον διάλογο προτιμήσεων και ανακτήστε ένα άλλο OAuth token.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
el: <html>Η πιστοποίηση στον διακομιστή OSM απέτυχε.<br>Ο διακομιστής ανέφερε το παρακάτω σφάλμα:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
el: <html>Η πιστοποίηση στον διακομιστή OSM απέτυχε.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
el: <html>Η πιστοποίηση στον διακομιστή OSM με το κουπόνι OAuth ''{0}'' απέτυχε.<br>Το κουπόνι δεν είναι εξουσιοδοτημένο να προσπελάσει τον προστατευόμενο πόρο<br>''{1}''.<br>Ξεκινήστε τον διάλογο προτιμήσεων και ανακτήστε ένα άλλο κουπόνι OAuth.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
el: <html>Έληξε ο χρόνος επικοινωνίας με τον διακομιστή OSM ''{0}''. Ξαναπροσπαθήστε αργότερα.</html>

en: no error message available
el: δεν υπάρχει διαθέσιμο μήνυμα σφάλματος

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
el: <html>Η επικοινωνία με τον διακομιστή OSM ''{0}'' απέτυχε. Ο διακομιστής αποκρίθηκε<br>με τον παρακάτω κωδικό σφάλματος και το παρακάτω μήνυμα σφάλματος:<br><strong>Κωδικός σφάλματος:<strong> {1}<br><strong>Μήνυμα σφάλματος (αμετάφραστο)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
el: <html>Το κλείσιμο του συνόλου αλλαγών <strong>{0}</strong> απέτυχε <br>επειδή είναι ήδη κλειστό.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
el: <html>Το κλείσιμο του συνόλου αλλαγών <strong>{0}</strong> απέτυχε<br> επειδή είναι ήδη κλειστό στο {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
el: <html>Ο διακομιστής ανέφερε ότι έχει ανιχνεύσει διένεξη.<br>Μήνυμα σφάλματος (αμετάφραστο):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
el: <html>Ο διακομιστής ανέφερε ότι έχει ανιχνεύσει διένεξη.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
el: <html>Αποτυχία ανεβάσματος στο σύνολο αλλαγών<strong>{0}</strong><br>επειδή είναι ήδη κλειστό στο {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
el: <html>Αποτυχία ανοίγματος σύνδεσης στον απομακρυσμένο διακομιστή<br>''{0}''<br>για λόγους ασφάλειας. Αυτό συμβαίνει μάλλον επειδή εκτελείτε<br>μια μικροεφαρμογή και επειδή δεν φορτώσατε τη μικροεφαρμογή σας από το ''{1}''.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
el: <html>Αποτυχία ανοίγματος σύνδεσης στον απομακρυσμένο διακομιστή<br>''{0}''.<br>Ελέγξτε τη διαδικτυακή σύνδεσή σας.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
el: <html>Αποτυχία ανεβάσματος δεδομένων ή λήψης δεδομένων από το<br>''{0}''<br>λόγω προβλήματος με δεδομένα μεταφοράς.<br>Λεπτομέρειες (αμετάφραστο): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
el: <html>Αποτυχία κατεβάσματος δεδομένων. Η μορφή του είτε δεν υποστηρίζεται, είναι κακοσχηματισμένη και/ή είναι ασύμβατη.<br><br>Λεπτομέρειες (αμετάφραστες): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
el: <html>Αποτυχία λήψης δεδομένων.<br><br>Λεπτομέρειες: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
el: <html>Ο διακομιστής OSM<br>''{0}''<br>ανέφερε εσωτερικό σφάλμα διακομιστή.<br>Αυτό είναι μάλλον προσωρινό πρόβλημα. Ξαναπροσπαθήστε αργότερα.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
el: Ο διακομιστής OSM ''{0}'' ανέφερε κακό αίτημα.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
el: Η περιοχή που προσπαθείτε να λάβετε είναι υπερβολικά μεγάλη ή το αίτημά σας είναι υπερβολικά μεγάλο.<br>Ζητείστε είτε πιο μικρή περιοχή, ή χρησιμοποιείστε αρχείο εξαγωγής που παρέχεται από την κοινότητα OSM.

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
el: Ο διακομιστής OSM ''{0}'' δεν ξέρει για αντικείμενο<br>που προσπαθείτε να διαβάσετε, να ενημερώσετε, ή να διαγράψετε. Είτε το αντίστοιχο αντικείμενο<br>δεν υπάρχει στον διακομιστή ή χρησιμοποιείτε άκυρο URL για να το προσπελάσετε.<br>Ελέγξτε προσεκτικά τη διεύθυνση ''{0}'' του διακομιστή για τυπογραφικά λάθη.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
el: <html>Αποτυχία ανοίγματος σύνδεσης στον απομακρυσμένο διακομιστή<br>''{0}''.<br>Το όνομα του οικοδεσπότη ''{1}'' δεν μπόρεσε να επιλυθεί.<br>Ελέξτε το URL API στις προτιμήσεις σας και στη σύνδεση διαδικτύου σας.

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
el: <html>Ο διακομιστής αναφέρει ότι αντικείμενο είναι διαγραμμένο.<br><strong>Αποτυχία ανεβάσματος</strong> εάν προσπαθήσετε να ενημερώσετε ή να διαγράψετε αυτό το αντικείμενο.<br> <strong>Αποτυχία λήψης</strong> εάν προσπαθήσετε να λάβετε αυτό το αντικείμενο.<br><br>Το μήνυμα σφάλματος είναι:<br>{0}</html>

en: latitude
el: γεωγρ. πλάτος

en: URL does not contain valid {0}
el: Το URL δεν περιέχει έγκυρο {0}

en: longitude
el: γεωγρ. μήκος

en: zoom
el: εστίαση

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
el: Μη αναμενόμενη απάντηση από τον διακομιστή HTTP. Ελήφθη απάντηση {0} χωρίς κεφαλίδα "τοποθεσίας". Αδυναμία ανακατεύθυνσης. Εγκατάλειψη.

en: Download redirected to ''{0}''
el: Λήψη ανακατεύθυνσης στο ''{0}''

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
el: Ανιχνεύτηκαν υπερβολικά πολλές ανακατευθύνσεις στο URL λήψης. Εγκατάλειψη.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
el: Αδυναμία εύρεσης μετάφρασης για το πικό {0}. Επαναφορά στο {1}.

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
el: Καίριο: αποτυχία εντοπισμού εικόνας ''{0}''. Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα διαμόρφωσης. Το JOSM θα σταματήσει να δουλεύει.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
el: Αποτυχία χειρισμού αρχείου zip ''{0}''. Η εξαίρεση ήταν: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
el: Αποτυχία πρόσβασης καταλόγου ''{0}'' για λόγους ασφάλειας. Η εξαίρεση ήταν: {1}

en: Cause:
el: Αιτία:

en: To add another layer you need to allocate at least {0,number,#}MB memory to JOSM using -Xmx{0,number,#}M option (see http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Currently you have {1,number,#}MB memory allocated for JOSM
el: Για να προσθέσετε μια άλλη στρώση χρειάζεται να παραχωρήσετε τουλάχιστον {0,number,#}MB μνήμη στο JOSM χρησιμοποιώντας -Xmx{0,number,#}M επιλογή (see http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Τώρα, έχετε {1,number,#}MB εκχωρημένη μνήμη για το JOSM

en: Opening URL: {0}
el: Άνοιγμα του URL: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
el: {0}: η επιλογή ''{1}'' απαιτεί έναν ορισμό

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
el: {0}: η επιλογή ''{1}'' είναι ασαφής

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
el: Το URL δεν περιέχει {0}/{1}/{2}

en: reserved
el: κρατημένο

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
el: Σιωπηλή διένεξη συντόμευσης: το ''{0}'' μετακινήθηκε από το ''{1}'' στο ''{2}''.

en: {0} completed in {1}
el: {0} ολοκληρώθηκε σε {1}

en: View image
el: Προβολή εικόνας

en: Unknown territory id: {0}
el: Άγνωστο αναγνωριστικό περιοχής: {0}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
el[0]: Βρέθηκε {0} ετικέτα στη βοηθητική μνήμη, είναι ύποπτο!
el[1]: Βρέθηκαν {0} ετικέτες στη βοηθητική μνήμη, είναι ύποπτο!

en: Key is too long (max {0} characters):
el: Το κλειδί είναι υπερβολικά μεγάλο (μέγιστο {0} χαρακτήρες):

en: Suspicious characters in key:
el: Ύποπτοι χαρακτήρες στο κλειδί:

en: Value is too long (max {0} characters):
el: Η τιμή είναι υπερβολικά μεγάλη (μέγιστο {0} χαρακτήρες):

en: Unable to delete file {0}
el: Αδυναμία διαγραφής αρεχείου {0}

en: Unable to create directory {0}
el: Αδυναμία δημιουργίας καταλόγου {0}

en: min
el: λεπτά

en: h
el: ώρες

en: day | days
el[0]: ημέρα
el[1]: ημέρες

en: Failed to load XML schema.
el: Αποτυχία φόρτωσης σχήματος XML.

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
el: Σφάλμα στην έκφραση αναζήτησης στη θέση {0} - η δεξιά πλευρά της έκφρασης ή(|) πρέπει να επιστρέψει σύνολο βασικών

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
el: Σφάλμα στην έκφραση αναζήτησης στη θέση {0} - η αριστερή πλευρά της έκφρασης ή(|) πρέπει να επιστρέψει σύνολο βασικών

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
el: Σφάλμα στην έκφραση αναζήτησης στη θέση {0} - όχι(-) δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αυτό το περιεχόμενο

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
el: Σφάλμα στην έκφραση αναζήτησης στη θέση {0} - η έκφραση πρέπει να επιστρέψει διαφορετικό από το τρέχον βασικό

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
el: Μη αναμενόμενο κουπόνι ({0}) στη θέση {1}

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
el: Μη αναμενόμενο κουπόνι στη θέση {0}. Αναμενόταν {1}, βρέθηκε {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση έκφρασης αναζήτησης στη θέση {0}

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
el: Μη αναμενόμενος χαρακτήρας στο {0}. Αναμενόταν {1}, βρέθηκε {2}

en: Expected search expression
el: Αναμενόταν έκφραση αναζήτησης

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
el: Ζητήσατε πάρα πολλούς κόμβους (το όριο είναι 50.000). Είτε ζητήστε μικρότερη περιοχή, ή χρησιμοποιείστε το planet.osm

en: Database offline for maintenance
el: Η βάση δεδομένων είναι εκτός λειτουργίας λόγω συντήρησης

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
el: Έχετε λάβει πάρα πολλά δεδομένα. Παρακαλώ προσπαθήστε αργότερα.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
el: Το μέγιστο μέγεθος bbox είναι 0,25 και το αίτημα σας ήταν υπερβολικά μεγάλο. Είτε ζητήστε πιο μικρή περιοχή, είτε χρησιμοποιήστε planet.osm

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
el: Σύνδεση στο JOSM-Trac στην ιστοσελίδα josm.openstreetmap.de

en: could not get audio input stream from input URL
el: αδυναμία ροής εισόδου ήχου από URL εισόδου

en: Audio Device Unavailable
el: Μη διαθέσιμη Συσκευή Ήχου

en: You must make your edits public to upload new data
el: Πρέπει να κάνετε τις αλλαγές σας δημόσιες για να στείλετε νέα δεδομένα

en: town
el: κωμόπολη

[ctx: landuse]
en: forest
el: δάσος

[ctx: landuse]
en: meadow
el: λιβάδι

[ctx: landuse]
en: farmland
el: χωράφι

[ctx: landuse]
en: farmyard
el: αγρόκτημα

[ctx: landuse]
en: cemetery
el: νεκροταφείο

[ctx: landuse]
en: residential
el: οικιστική

[ctx: landuse]
en: greenfield
el: αναξιοποίητη περιοχή

[ctx: landuse]
en: village_green
el: πράσινο χωριού

[ctx: landuse]
en: quarry
el: ορυχείο

[ctx: landuse]
en: allotments
el: οικόπεδα

[ctx: landuse]
en: vineyard
el: αμπέλι

[ctx: natural]
en: scrub
el: θαμνότοπος

[ctx: natural]
en: wood
el: δάσος

[ctx: natural]
en: grassland
el: λιβάδι

[ctx: natural]
en: wetland
el: υγρότοπος

[ctx: natural]
en: heath
el: ρείκια

[ctx: amenity]
en: fire_station
el: πυροσβεστικός_σταθμός

[ctx: leisure]
en: park
el: πάρκο

[ctx: leisure]
en: track
el: πίστα

[ctx: building]
en: industrial
el: βιομηχανίες

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
el: συνδεμένηΟδός

[ctx: Relation type]
en: boundary
el: όριο

[ctx: Relation type]
en: bridge
el: γέφυρα

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
el: σύμβολο_προορισμού

[ctx: Relation type]
en: enforcement
el: εξαναγκασμός

[ctx: Relation type]
en: multipolygon
el: πολύ-πολύγωνο

[ctx: Relation type]
en: network
el: δίκτυο

[ctx: Relation type]
en: public_transport
el: δημόσια_συγκοινωνία

[ctx: Relation type]
en: restriction
el: περιορισμός

[ctx: Relation type]
en: route
el: δρομολόγιο

[ctx: Relation type]
en: route_master
el: κύρια_διαδρομή

[ctx: Relation type]
en: site
el: θέση

[ctx: Relation type]
en: street
el: οδός

[ctx: Relation type]
en: tunnel
el: σήραγγα

[ctx: Relation type]
en: waterway
el: υδατοδιαδρομή

[ctx: Place type]
en: city
el: πόλη

[ctx: Place type]
en: locality
el: κοινότητα

[ctx: Place type]
en: village
el: χωριό

[ctx: Place type]
en: town
el: κωμόπολη

[ctx: Place type]
en: borough
el: δήμος

[ctx: Place type]
en: municipality
el: δήμος

[ctx: Place type]
en: island
el: νησί

[ctx: Place type]
en: county
el: επαρχία

[ctx: Place type]
en: hamlet
el: οικισμός

[ctx: Place type]
en: suburb
el: προάστιο

en: All Files
el: Όλα τα Αρχεία

en: Attributes
el: Χαρακτηριστικά

en: Abort file chooser dialog
el: Ματαίωση του διαλόγου επιλογής αρχείου

en: Abort file chooser dialog.
el: Ματαίωση του διαλόγου επιλογής αρχείου.

en: Create New Folder
el: Δημιουργία Νέου Φακέλου

en: Delete File
el: Διαγραφή Aρχείου

en: Enter file name:
el: Εισαγωγή ονόματος αρχείου:

en: Enter path or folder name:
el: Εισαγωγή διαδρομής ή ονόματος φακέλου:

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
el: Σφάλμα κατά την μετονομασία του αρχείου "{0}" σε "{1}"

en: File name:
el: Όνομα αρχείου:

en: File Name:
el: Όνομα Αρχείου:

en: FileChooser help.
el: Βοήθεια επιλογέα αρχείου.

en: Files
el: Αρχεία

en: Files of type:
el: Αρχεία τύπου:

en: Files of Type:
el: Αρχεία Τύπου:

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Folders
el: Φάκελοι

en: Home
el: Αρχή

en: Look in:
el: Αναζήτηση σε:

en: Look In:
el: Αναζήτηση σε:

en: Modified
el: Τροποποιημένο

en: New Folder
el: Νέος Φάκελος

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open selected file
el: Άνοιγμα επιλεγμένου αρχείου

en: Open selected file.
el: Άνοιγμα επιλεγμένου αρχείου.

en: Rename File
el: Μετονομασία Αρχείου

en: Rename file "{0}" to
el: Μετονομασία αρχείου "{0}" σε

en: Save in:
el: Αποθήκευση στο:

en: Save In:
el: Αποθήκευση Στο:

en: Save selected file.
el: Αποθήκευση επιλεγμένου αρχείου.

en: Selection:
el: Επιλογή:

en: Size
el: Μέγεθος

en: Up One Level
el: Ένα επίπεδο πάνω

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update directory listing.
el: Ενημέρωση λίστας καταλόγων.

en: View
el: Προβολή

en: Blue:
el: Μπλε:

en: Color Name:
el: Όνομα Χρώματος:

en: Green:
el: Πράσινο:

en: Hue:
el: Απόχρωση:

en: GTK Color Chooser
el: Επιλογέας χρωμάτων GTK

en: Red:
el: Κόκκινο:

en: Saturation:
el: Κορεσμός:

en: Surface
el: Επιφάνεια

en: paved
el: ασφαλτοστρωμένος

en: unpaved
el: μη_ασφαλτοστρωμένος

en: asphalt
el: άσφαλτος

en: concrete
el: μπετόν

en: concrete:plates
el: σκυρόδεμα:πλάκες

en: concrete:lanes
el: σκυρόδεμα:λουρίδες

en: paving_stones
el: πέτρες_πλακόστρωσης

en: sett
el: πλακόστρωση

en: cobblestone
el: πλακόστρωτο

en: grass_paver
el: πλάκες και χορτάρι

en: compacted
el: συμπιεσμένο

en: fine_gravel
el: λεπτό_χαλίκι

en: gravel
el: χαλίκι

en: pebblestone
el: βότσαλο

en: ground
el: χώμα

en: mud
el: λάσπη

en: sand
el: άμμος

en: grass
el: χόρτο

en: wood
el: ξύλο

en: metal
el: μέταλλο

en: Smoothness
el: Ομαλότητα

en: excellent
el: άριστη

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
el: Λεπτά πατίνια: ρόλερς, σκέιτμπορντ

en: good
el: καλή

en: Thin Wheels: racing bike
el: Λεπτοί τροχοί: αγωνιστικό ποδήλατο

en: intermediate
el: ενδιάμεσο

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
el: Τροχοί: ποδήλατο πόλης, αμαξίδιο, σκούτερ

en: bad
el: κακή

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
el: Δυνατοί τροχοί: ποδήλατα πεζοπορίας, αυτοκίνητα, ποδήματα-ταξί

en: very_bad
el: πολύ_άσχημο

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
el: Υψηλό ελεύθερο ύψος: όχημα εκτός δρόμου ελαφριάς δραστηριότητας

en: horrible
el: απαίσιο

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
el: Εκτός δρόμου: όχημα εκτός δρόμου έντονης δραστηριότητας

en: very_horrible
el: πολύ_απαίσιο

en: Specialized off-road: tractor, ATV
el: Εξειδικευμένα εκτός δρόμου: ελκυστήρας, ATV

en: impassable
el: αδιάβατο

en: No wheeled vehicle
el: Όχι όχημα με τροχούς

en: clay
el: άργιλλος

en: dirt
el: χώμα

en: Lanes
el: Λωρίδες κυκλοφορίας

en: Lanes in way direction
el: Γραμμές σε κατεύθυνση δρόμου

en: Lanes opposed to way direction
el: Γραμμές σε αντίθετη κατεύθυνση του δρόμου

en: Max. speed (km/h)
el: Μεγ. Ταχύτητα (χαω)

en: Max. speed in way direction
el: Μέγιστη ταχύτητα στην κατεύθυνση του δρόμου

en: Max. speed opposed to way direction
el: Μέγιστη ταχύτητα αντίθετα προς την κατεύθυνση του δρόμου

en: Bridge
el: Γέφυρα

en: Tunnel
el: Σήραγγα

en: Embankment
el: Ανάχωμα

en: Cutting
el: Αποκοπή

en: Incline
el: Κλίση

en: Lit
el: Φωτισμένο

en: yes
el: ναι

en: no
el: όχι

en: limited
el: περιορισμένο

en: Oneway
el: Μονόδρομος

en: Width (meters)
el: Πλάτος (μέτρα)

[ctx: sidewalk]
en: both
el: αμφότερα

[ctx: sidewalk]
en: left
el: αριστερά

[ctx: sidewalk]
en: right
el: δεξιά

en: Sidewalk
el: Πεζοδρόμιο

[ctx: sidewalk]
en: no
el: όχι

[ctx: sidewalk]
en: separate
el: ξεχωριστό

en: Max. weight (tonnes)
el: Μεγ. βάρος (τόνοι)

en: Max. height (meters)
el: Μέγιστο ύψος (μέτρα)

en: Max. width (meters)
el: Μέγιστο πλάτος (μέτρα)

en: Service type
el: Τύπος υπηρεσίας

en: yard
el: γιάρδα

en: siding
el: παρακαμπτήριος

en: spur
el: δευτερεύουσα γραμμή

en: crossover
el: διασταύρωση

en: Electrified
el: Ηλεκτροκίνηση

[ctx: electrified]
en: no
el: όχι

[ctx: electrified]
en: yes
el: ναι

[ctx: electrified]
en: rail
el: γραμμή

en: Voltage in Volts (V)
el: Τάση σε Volts (V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
el: Συχνότητα σε Hertz (Hz)

en: Gauge (mm)
el: Διαμέτρημα (mm)

en: Horse
el: Άλογο

en: Motor vehicles
el: Μηχ. οχήματα

en: destination
el: προορισμός

en: delivery
el: παράδοση

en: permissive
el: επιτρεπτός

en: private
el: ιδιωτικό

en: agricultural
el: αγροτικό

en: forestry
el: δασικός

en: Motorcar
el: Αυτοκίνητο

en: Motorcycle
el: Μοτοσυκλέτα

en: Height (meters)
el: Ύψος (μέτρα)

en: Minimum age
el: Ελάχιστη ηλικία

en: Maximum age
el: Μέγιστη ηλικία

en: Reference
el: Παραπομπή

en: Operator
el: Λειτουργός

en: Service Times
el: Ώρες εξυπηρέτησης

en: Opening Hours
el: Ώρες Λειτουργείας

en: Wheelchairs
el: Αναπηρικά αμαξίδια

en: designated
el: ορισμένη

en: Brand
el: Μάρκα

[ctx: color]
en: black
el: μαύρο

[ctx: color]
en: blue
el: μπλε

[ctx: color]
en: brown
el: καφέ

[ctx: color]
en: gray
el: γκρι

[ctx: color]
en: green
el: πράσινο

[ctx: color]
en: red
el: κόκκινο

[ctx: color]
en: white
el: άσπρο

en: Cuisine
el: Κουζίνα

en: american
el: αμερικάνικη

en: asian
el: ασιατική

en: barbecue
el: ψησταριά

en: burger
el: μπιφτέκι

en: chicken
el: κοτόπουλο

en: chinese
el: κινέζικη

en: coffee_shop
el: καφενείο

en: crepe
el: κρέπες

en: donut
el: λουκουμάς

en: fish
el: ψάρι

en: fish_and_chips
el: ψάρι και πατατάκια

en: french
el: γαλλική

en: german
el: γερμανική

en: greek
el: ελληνική

en: ice_cream
el: παγωτά

en: indian
el: ινδική

en: international
el: διεθνή

en: italian
el: ιταλική

en: japanese
el: ιαπωνική

en: kebab
el: κεμπάπ

en: korean
el: κορεάτικο

en: mediterranean
el: μεσογειακό

en: mexican
el: μεξικάνικη

en: noodle
el: ζυμαρικά

en: regional
el: τοπική

en: sandwich
el: σάντουιτς

en: seafood
el: θαλασσινά

en: spanish
el: ισπανική

en: steak_house
el: μπριζόλες

en: sushi
el: σούσι

en: thai
el: ταϊλανδέζικη

en: turkish
el: τουρκική

en: vietnamese
el: βιετναμέζικη

en: Internet access
el: Πρόσβαση στο διαδίκτυο

en: wlan
el: ασύρματο

en: wired
el: ενσύρματο

en: terminal
el: τερματικό

en: Internet access fee
el: Πάγιο πρόσβασης διαδικτύου

en: Smoking
el: Κάπνισμα

en: dedicated
el: αποκλειστικά

en: separated
el: χωριστά

en: isolated
el: απομονωμένο

en: outside
el: εξωτερικά

en: pitch
el: γήπεδο

en: sports_centre
el: αθλητικό κέντρο

en: stadium
el: στάδιο

en: Sport
el: Άθλημα

[ctx: sport]
en: american_football
el: αμερικανικό_ποδόσφαιρο

[ctx: sport]
en: archery
el: τοξοβολία

[ctx: sport]
en: athletics
el: αθλητισμός

[ctx: sport]
en: australian_football
el: αυστραλιανό_ποδόσφαιρο

[ctx: sport]
en: baseball
el: μπέιζμπολ

[ctx: sport]
en: basketball
el: καλαθοσφαίριση

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
el: πετοσφαίριση παραλίας

[ctx: sport]
en: billiards
el: μπιλιάρδο

[ctx: sport]
en: boules
el: πετάνκ

[ctx: sport]
en: bowls
el: μπόουλινγκ

[ctx: sport]
en: canadian_football
el: καναδικό_ποδόσφαιρο

[ctx: sport]
en: canoe
el: κωπηλασία

[ctx: sport]
en: climbing
el: αναρρίχιση

[ctx: sport]
en: cricket
el: κρίκετ

[ctx: sport]
en: croquet
el: κροκέ

[ctx: sport]
en: cycling
el: ποδηλασία

[ctx: sport]
en: dog_racing
el: κυνοδρομίες

[ctx: sport]
en: equestrian
el: ιππασία

[ctx: sport]
en: field_hockey
el: χόκεϊ_επί_χόρτου

[ctx: sport]
en: golf
el: γκολφ

[ctx: sport]
en: gymnastics
el: γυμναστική

[ctx: sport]
en: handball
el: χειροσφαίριση

[ctx: sport]
en: horse_racing
el: ιπποδρομίες

[ctx: sport]
en: ice_hockey
el: χόκεϊ_πάγου

[ctx: sport]
en: ice_skating
el: παγοδρομία

[ctx: sport]
en: karting
el: αγώνες καρτ

[ctx: sport]
en: motocross
el: μότο κρος

[ctx: sport]
en: motor
el: μηχανές

[ctx: sport]
en: multi
el: πολλαπλό

[ctx: sport]
en: pelota
el: πελότα

[ctx: sport]
en: racquet
el: ρακέτα

[ctx: sport]
en: roller_skating
el: πατίνι

[ctx: sport]
en: rugby_league
el: ράγκμπι_λιγκ

[ctx: sport]
en: rugby_union
el: ράγκμπι_γιούνιον

[ctx: sport]
en: running
el: τρέξιμο

[ctx: sport]
en: shooting
el: σκοποβολή

[ctx: sport]
en: skateboard
el: σκέιτμπορντ

[ctx: sport]
en: soccer
el: ποδόσφαιρο

[ctx: sport]
en: swimming
el: κολύμβηση

[ctx: sport]
en: table_tennis
el: επιτραπέζια_αντισφαίριση

[ctx: sport]
en: tennis
el: αντισφαίριση

[ctx: sport]
en: volleyball
el: πετοσφαίριση

en: General Access
el: Γενική Πρόσβαση

en: customers
el: πελάτες

en: Ski
el: Σκι

en: Fee
el: Κόστος

[ctx: parking]
en: multi-storey
el: Πολυώροφος

[ctx: parking]
en: rooftop
el: στέγη

[ctx: parking]
en: surface
el: επιφάνεια

[ctx: parking]
en: underground
el: υπόγειο

en: Reference number
el: Αριθμός Αναφοράς

en: Supervised
el: Επιβλεπόμενος

en: Mo-Fr 09:00-18:00,Sa 08:00-14:00
el: Δε-Πα 09:00-18:00,Σα 08:00-14:00

en: May-Sep 09:30-12:30,14:15-19:30
el: Μαι-Σεπ 09:30-12:30,14:15-19:30

en: Population
el: Πληθυσμός

en: Postal Code
el: Ταχυδρομικός κώδικας

en: Website
el: Ιστοσελίδα

en: Ascent (m)
el: Ανάβαση (m)

en: Descent (m)
el: Κατάβαση (m)

en: Roundtrip
el: Ταξίδι μετ ''επιστροφής

en: Symbol description
el: Περιγραφή συμβόλου

en: Genus
el: Γένος

en: Species
el: Είδος

en: Taxon
el: Ταξινομική κατηγορία

en: Leaf type
el: Τύπος φύλλου

en: broadleaved
el: πλατύφυλλο

en: needleleaved
el: βελονόφυλλο

en: mixed
el: μικτό

en: leafless
el: χωρίς φύλλα

en: Leaf cycle
el: κύκλος φύλλου

en: deciduous
el: φυλλοβόλα

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
el: Φυτά που είναι χωρίς φύλλα για συγκεκριμένη περίοδο κατά το έτος.

en: evergreen
el: αειθαλής

en: Plants that are never entirely without green foliage.
el: Φυτά που δεν είναι ποτέ πλήρως χωρίς πράσινο φύλλωμα.

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
el: Φυτά που χάνουν το φύλλωμα τους για πολύ σύντομη περίοδο, όταν πέφτουν τα παλιά φύλλα και ξεκινά η ανάπτυξη του νέου φυλλώματος.

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
el: Φυτά που χάνουν το περισσότερο, αλλά όχι όλο, το φύλλωμα τους για κλάσμα του έτους.

en: buddhist
el: βουδισμός

en: christian
el: χριστιανισμός

en: hindu
el: ινδουϊσμός

en: jewish
el: ιουδαϊσμός

en: muslim
el: μουσουλμανισμός

en: shinto
el: σιντοϊσμός

en: sikh
el: σιχ

en: taoist
el: ταοϊσμός

en: zoroastrian
el: ζωροαστρισμός

en: Denomination
el: Δόγμα

en: anglican
el: αγγλικανικό

en: baptist
el: βαπτιστικό

en: catholic
el: καθολικό

en: evangelical
el: ευαγγελικό

en: greek_catholic
el: ελληνοκαθολικισμός

en: jehovahs_witness
el: μαρτύρων του Ιεχοβά

en: lutheran
el: λουθερανικό

en: methodist
el: μεθοδισμός

en: mormon
el: μορμόνοι

en: old_catholic
el: παλαιοκαθολικισμός

en: orthodox
el: ορθόδοξο

en: pentecostal
el: πεντηκωστής

en: presbyterian
el: πρεσβυτεριανοί

en: protestant
el: προτεσταντικό

en: quaker
el: κουακέροι

en: roman_catholic
el: ρωμαιοκαθολικισμός

en: shia
el: σιιτισμός

en: sunni
el: σουνιτισμός

en: Primary voltage in Volts (V)
el: Πρωτογενής τάση σε βολτ (V)

en: Secondary voltage in Volts (V)
el: Δευτερογενής τάση σε βολτ (V)

en: Tertiary voltage in Volts (V)
el: Τριτογενής τάση σε βολτ (V)

en: Amount of Cables
el: Σύνολο Καλωδίων

en: Location
el: Θέση

[ctx: power]
en: outdoor
el: εξωτερικά

[ctx: power]
en: indoor
el: εσωτερικά

[ctx: power]
en: underground
el: υπόγεια

en: Start date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: Output forms of energy:
el: Μορφές εξόδου ενέργειας:

en: gas
el: αέριο

en: oil
el: πετρέλαιο

en: water
el: νερό

en: Material
el: Υλικό

en: plastic
el: πλαστικό

en: steel
el: χάλυβας

en: stone
el: πέτρα

en: Location transition
el: Μετάβαση θέσης

en: Power rating (kVA/MVA)
el: Απόδοση ισχύος (kVA/MVA)

en: Phases
el: Φάσεις

en: Number of devices
el: Αριθμός συσκευών

en: Number of windings
el: Αριθμός περιελίξεων

en: Windings configuration
el: Διαμόρφωση περιελίξεων

[ctx: power_windings]
en: star
el: αστέρι

[ctx: power_windings]
en: delta
el: δέλτα

[ctx: power_windings]
en: open-delta
el: ανοικτό-δέλτα

[ctx: power_windings]
en: open
el: ανοικτό

en: copper
el: χαλκός

en: Toll
el: Διόδια

en: steam
el: ατμός

en: sewage
el: απόβλητα

en: clockwise
el: δεξιόστροφα

en: route segment
el: τμήμα διαδρομής

en: Network
el: Δίκτυο

en: medium
el: μεσαίο

en: limestone
el: ασβεστόλιθος

en: Mobile phone
el: Κινητό Τηλέφωνο

en: Television
el: Τηλεόραση

en: Radio
el: Ραδιόφωνο

en: Microwave
el: Μικροκύμα

en: Streets
el: Οδοί

en: Motorway
el: Αυτοκινητόδρομος

en: Street has no reference
el: Δρόμος δεν έχει αριθμό

en: Street has no name
el: Δρόμος χωρίς όνομα

en: Destination
el: Προορισμός

en: Destination reference
el: Αριθμός προορισμού

en: Motorway Link
el: Σύνδεση Αυτοκινητόδρομου

en: Junction reference
el: Αριθμός Κόμβου

en: Trunk
el: Λεωφόρος

en: Motorroad
el: Αυτοκινητόδρομος

en: Trunk Link
el: Σύνδεση Λεωφόρου

en: Primary
el: Πρωτεύων/Εθνικός Δρόμος

en: Narrow
el: Στενός

en: Primary Link
el: Σύνδεση Πρωτεύοντος/Εθνικού Δρόμου

en: Secondary
el: Δευτερεύων

en: Secondary Link
el: Σύνδεση Δευτερεύοντος/Επαρχιακού Δρόμου

en: Tertiary
el: Τριτεύων/Συλλεκτήριος Δρόμος

en: Tertiary Link
el: Σύνδεση Τριτεύοντος / Συλλεκτηρίου Δρόμου

en: Unclassified
el: Αταξινόμητος

en: Residential
el: Οικιστικός

en: Oneway for bicycle
el: Μονόδρομος για ποδήλατα

en: Bicycle Road
el: Ποδηλατόδρομος

en: Highway type
el: Τύπος οδικής αρτηρίας

[ctx: Highway]
en: residential
el: Οικιστικός Δρόμος

[ctx: Highway]
en: service
el: Βοηθητικοί Δρόμοι Ειδικής Χρήσης

[ctx: Highway]
en: unclassified
el: Τοπικός/Απλός Δρόμος

[ctx: Highway]
en: path
el: Μονοπάτι

en: Pedestrian
el: Πεζόδρομος

en: Area
el: Επιφάνεια

en: tram
el: τραμ

en: alley
el: στενάκι

en: emergency_access
el: πρόσβαση_ανάγκης

en: Road (Unknown Type)
el: Δρόμος (Άγνωστος Τύπος)

en: Construction
el: Υπό κατασκευή

en: Junction
el: Κόμβος

en: roundabout
el: κυκλικός κόμβος

en: Road Restrictions
el: Περιορισμοί Δρόμου

en: No exit (cul-de-sac)
el: Αδιέξοδο

en: Min. speed (km/h)
el: Ελαχ. ταχύτητα (χαω)

en: Carriage
el: Επιβατηγά

en: Light Commercial Vehicles (goods)
el: Βαν

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
el: Φορτηγά

en: 4WD only
el: 4Χ4 μόνο

en: Public Service Vehicles (psv)
el: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς (μμμ)

en: Taxi
el: Ταξί

en: Roundabout
el: Κυκλικός κόμβος

[ctx: Highway]
en: motorway
el: Αυτοκινητόδρομος

[ctx: Highway]
en: motorway_link
el: Σύνδεση Αυτοκινητόδρομου

[ctx: Highway]
en: trunk
el: Λεωφόρος

[ctx: Highway]
en: trunk_link
el: Σύνδεση Λεωφόρου

[ctx: Highway]
en: primary
el: Πρωτεύων/Εθνικός Δρόμος

[ctx: Highway]
en: primary_link
el: Σύνδεση Πρωτεύοντος/Εθνικού Δρόμου

[ctx: Highway]
en: secondary
el: Δευτερεύων/Επαρχιακός Δρόμος

[ctx: Highway]
en: tertiary
el: Τριτεύων/Συλλεκτήριος Δρόμος

en: Ford
el: Κοιτόστρωση

en: Track
el: Αγροτικός Δρόμος

en: Tracktype
el: Τύπος

en: grade1
el: βαθμός1

en: grade2
el: βαθμός2

en: grade3
el: βαθμός3

en: grade4
el: βαθμός4

en: grade5
el: βαθμός5

en: MTB Scale
el: Κλίμακα MTB

en: Path
el: Μονοπάτι

en: Visibility
el: Ορατότητα

en: Cycleway
el: Ποδηλατόδρομος

en: Oneway (bicycle)
el: Μονόδρομος (ποδήλατα)

[ctx: Highway]
en: secondary_link
el: Σύνδεση Δευτερεύοντος/Επαρχιακού Δρόμου

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
el: Σύνδεση Τριτεύοντος/Συλλεκτηρίου Δρόμου

en: Steps
el: Σκαλοπάτια

en: Waypoints
el: Σημεία αναφοράς

en: Motorway Junction
el: Κόμβος Αυτοκινητοδρόμου

en: Number
el: Αριθμός

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Toilets
el: Τουαλέτες

en: Drinking Water
el: Πόσιμο Νερό

en: Traffic Signal
el: Σηματοδότης

en: Pedestrian crossing type
el: Τύπος διάβασης πεζών

en: traffic_signals
el: σηματοδότες

en: Pedestrian Crossing
el: Διάβαση Πεζών

en: Second Name
el: Δεύτερο Όνομα

en: Speed Camera
el: Κάμερα ελέγχου ταχύτητας

en: Highway milestone
el: Χιλιομετρικό Σημείο Αυτοκινητόδρομου

en: Surveillance Camera
el: Κάμερα παρακολούθησης

en: indoor
el: εσωτερικό

en: outdoor
el: υπαίθριο

en: Mountain Pass
el: Ορεινό πέρασμα

en: Barriers
el: Εμπόδια

en: Bollard
el: Στύλος

en: Toll Booth
el: Σταθμός Διοδίων

en: Border Control
el: Συνοριακός Σταθμός

en: Hedge
el: Φράκτης θάμνων

en: Fence
el: Φράκτης

en: electric
el: ηλεκτρικός

en: Wall
el: Τοίχος

en: Gate
el: Πύλη

en: River
el: Ποταμός

en: Stream
el: Υδατόρρευμα

en: Canal
el: Κανάλι

en: Drain
el: Αποχέτευση

en: Ditch
el: Χαντάκι

en: Spring
el: Πηγή

en: Waterfall
el: Καταρράκτης

en: Weir
el: Φράγμα εκτροπής

en: Dam
el: Φράγμα

[ctx: pipeline]
en: overground
el: επίγεια

[ctx: pipeline]
en: underground
el: υπόγειο

[ctx: pipeline]
en: underwater
el: υποβρύχια

en: Basin
el: Λεκάνη

en: Reservoir
el: Ταμιευτήρας

en: Covered Reservoir
el: Καλυμένος Ταμιευτήρας

en: stream
el: υδατόρρευμα

en: aggregate
el: αδρανή

en: bauxite
el: βωξίτης

en: coal
el: γαιάνθρακας

en: gold
el: χρυσός

en: ilmenite
el: ιλμενίτης

en: lead
el: μόλυβδος

en: nickel
el: νικέλιο

en: rutile
el: ρουτίλιο

en: salt
el: αλάτι

en: silver
el: άργυρος

en: tin
el: κασσίτερος

en: zinc
el: ψευδάργυρος

en: zircon
el: ζιρκόνιο

en: Coastline
el: Ακτογραμμή

en: Wetland
el: Υδροβιότοπος

en: marsh
el: έλος

en: saltmarsh
el: αλυκή

en: swamp
el: βάλτος

en: Mud
el: Λάσπη

en: Beach
el: Παραλία

en: Bay
el: Όρμος

en: Ferry Route
el: Δρομολόγιο Πορθμείου

en: Marina
el: Μαρίνα

en: public
el: δημόσιο

en: Independent
el: Ανεξάρτητο

en: Octane 80
el: 80 Οκτάνια

en: Octane 91
el: 91 Οκτάνια

en: Octane 92
el: 92 Οκτάνια

en: Octane 95
el: 95 Οκτάνια

en: Octane 98
el: 98 Οκτάνια

en: Octane 100
el: 100 Οκτάνια

en: E10 (10% Ethanol mix)
el: E10 (10% μείγμα αιθανόλης)

en: E85 (85% Ethanol mix)
el: E85 (85% μείγμα αιθανόλης)

en: Pier
el: Αποβάθρα

en: Transport
el: Μεταφορές

en: Railway
el: Σιδηρόδρομος

en: Rail
el: Σιδηροτροχιά

en: industrial
el: βιομηχανική

en: military
el: στρατιωτική

en: tourism
el: τουρισμός

en: Subway
el: Υπόγειος Σιδηρόδρομος

en: Tram
el: Τραμ

en: Level Crossing
el: Ισόπεδη διάβαση

en: Crossing
el: Φυλασόμενη Διάβαση

en: Crossing type
el: Είδος Διάβασης

en: Turntable
el: Περιστρεφόμενη πλατφόρμα

en: default
el: προκαθορισμένο

en: Aerialway
el: Εναέρια

[ctx: aerialway]
en: Station
el: Σταθμός

en: bus
el: λεωφορείο

en: ferry
el: πορθμείο

en: Spaces for Disabled
el: Θέσεις αναπήρων

en: Capacity
el: Χωρητικότητα

en: Fuel
el: Καύσιμα

en: convenience
el: παντοπωλείο

en: Charging Station
el: Σταθμός φόρτισης

en: Covered
el: Στεγασμένο

en: Wash
el: Πλυντήριο

en: Repair
el: Συνεργείο Αυτοκινήτων

en: Parts
el: Ανταλλακτικά

en: Rental
el: Ενοικίαση

en: Sharing
el: Κοινή χρήση

en: Motorcycle Dealer
el: Εμπόριο Μοτοσυκλετών

en: Services:
el: Υπηρεσίες:

en: Sale
el: Πώληση

en: Clothes
el: Ρούχα

en: Bicycles are sold
el: Πώληση ποδηλάτων

en: Second-hand bicycles are sold
el: Πώληση μεταχειρισμένων ποδηλάτων

en: Bicycles are repaired
el: Επισκευή ποδηλάτων

en: Bicycles are rented
el: Ενοικίαση ποδηλάτων

en: Bicycles are washed (for a fee)
el: Πλύσιμο ποδηλάτων (επί πληρωμή)

en: Automated
el: Αυτόματα

en: Public Transport
el: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

en: Route type
el: Τύπος Διαδρομής

en: subway
el: υπόγειος

en: aerialway
el: εναέρια

en: Subway Entrance
el: Είσοδος υπογείου σιδηρόδρομου

en: Bench
el: Παγκάκι

en: Shelter
el: Καταφύγιο

[ctx: railway]
en: Station
el: Σταθμός τρένου

en: Building
el: Κτήριο

en: Tram Stop
el: Στάση Τραμ

en: Bus Station
el: Σταθμός λεωφορείων

en: Bus Stop
el: Στάση λεωφορείου

en: Airport
el: Αεροδρόμιο

en: Taxiway
el: Τροχόδρομος

[ctx: airport]
en: Gate
el: Πύλη

en: Facilities
el: Υποδομές

en: Accommodation
el: Διαμονή

en: Hotel
el: Ξενοδοχείο

en: Stars
el: Αστέρια

en: Chalet
el: Σαλέ

en: Hostel
el: Ξενώνας

en: Power supply
el: Παροχή ενέργειας

en: Food+Drinks
el: Φαγητό+Ποτά

en: Restaurant
el: Εστιατόριο

en: Cafe
el: Καφέ

en: Bar
el: Μπαρ

en: Tourism
el: Τουρισμός

en: Information Office
el: Γραφείο Πληροφοριών

en: Detail Grade
el: Βαθμός Λεπτομέρειας

en: street
el: οδός

en: city
el: πόλη

en: Hiking
el: Πεζοπορία

en: Cycling
el: Ποδηλασία

en: nature
el: φύση

en: wildlife
el: άγρια ζωή

en: plants
el: φυτά

en: Audioguide via mobile phone?
el: Φωνητικές οδηγίες μέσω κινητού τηλεφώνου;

en: Phone number
el: Αριθμός τηλεφώνου

en: Leisure
el: Αναψυχή

en: Zoo
el: Ζωολογικός Κήπος

en: Dog Park
el: Πάρκο σκύλων

en: Sauna
el: Σάουνα

en: Playground
el: Παιδική Χαρά

en: Fireplace
el: Τζάκι

[ctx: grill]
en: Fuel
el: Καύσιμο

en: charcoal
el: κάρβουνο

en: Fishing
el: Ψάρεμα

en: Culture
el: Πολιτισμός

en: Museum
el: Μουσείο

en: Theatre
el: Θέατρο

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Arts Centre
el: Κέντρο Τεχνών

en: audio
el: ήχος

en: video
el: βίντεο

en: Place of Worship
el: Τόπος Λατρείας

en: Church
el: Εκκλησία

en: Public Building
el: Δημόσιο Κτήριο

en: Courthouse
el: Δικαστήρια

en: Prison
el: Φυλακή

en: Police
el: Αστυνομία

en: Fire Station
el: Σταθμός Πυροσβεστικής

en: Post Office
el: Ταχυδρομείο

en: Education
el: Εκπαίδευση

en: Kindergarten
el: Νηπιαγωγείο

en: School
el: Σχολείο

en: University
el: Πανεπιστήμιο

en: College
el: Κολέγιο

en: Driving School
el: Σχολή Οδηγών

en: Veterinary
el: Κτηνιατρείο

en: Health
el: Υγεία

en: Hospital
el: Νοσοκομείο

en: Dentist
el: Οδοντίατρος

en: Pharmacy
el: Φαρμακείο

en: Point Number
el: Αριθμός Σημείου

en: Point Name
el: Όνομα Σημείου

[ctx: hydrant position]
en: green
el: πράσινο

en: Emergency Phone
el: Τηλέφωνο εκτάκτου ανάγκης

en: Post Box
el: Γραμματοκιβώτιο

en: House number
el: Αριθμός σπιτιού

en: Street name
el: Όνομα οδού

en: City name
el: Όνομα πόλης

en: Post code
el: Ταχυδρομικός Κώδικας

en: Country code
el: Κωδικός χώρας

en: House name
el: Όνομα Σπιτιού

en: Hamlet
el: Οικισμός

en: Suburb
el: Προάστιο

en: Telephone
el: Τηλέφωνο

en: Coins
el: Κέρματα

[ctx: payment]
en: Notes
el: Χαρτονομίσματα

en: Telephone cards
el: Τηλεκάρτες

en: Clock
el: Ρολόι

en: Shows barometric pressure
el: Δείχνει τη βαρομετρική πίεση

en: Paper
el: Χαρτί

en: Glass
el: Γυαλί

en: Cans
el: Τενεκεδάκια

en: Shoes
el: Υποδήματα

en: Scrap Metal
el: Μέταλλα

en: Wood
el: Άλσος

en: Batteries
el: Μπαταρίες

en: Amount of Seats
el: Σύνολο Καθισμάτων

en: Sports
el: Αθλητικά

en: Sport Facilities
el: Υποδομές Άθλησης

en: Stadium
el: Στάδιο

en: Sports Centre
el: Αθλητικό Κέντρο

en: Racetrack
el: Πίστα

en: Miniature Golf
el: Μίνι Golf

en: Multi
el: Πολλαπλά

en: Archery
el: Τοξοβολία

en: Dog Racing
el: Κυνοδρομίες

en: Horse Racing
el: Αγώνες Ιππασίας

en: Swimming
el: Κολύμβηση

en: Difficulty
el: Δυσκολία

en: Shooting
el: Σκοποβολή

en: Soccer
el: Ποδόσφαιρο

en: Australian Football
el: Αυστραλιανό Ποδόσφαιρο

en: American Football
el: Αμερικάνικο Ποδόσφαιρο

en: Canadian Football
el: Καναδικό Ποδόσφαιρο

en: Basketball
el: Καλαθοσφαίρηση

en: Volleyball
el: Πετοσφαίριση (βόλεϊ)

en: Cricket
el: Κρίκετ

en: Tennis
el: Αντισφαίριση

en: Motorsport
el: Μηχανοκίνητα

en: Man Made
el: Τεχνητά

[ctx: building]
en: gasometer
el: μετρητής αερίου

[ctx: building]
en: supermarket
el: σούπερ μάρκετ

[ctx: building]
en: apartments
el: διαμερίσματα

[ctx: building]
en: house
el: σπίτι

[ctx: building]
en: farm
el: αγρόκτημα

en: Entrance
el: Είσοδος

[ctx: entrance]
en: yes
el: ναι

[ctx: entrance]
en: main
el: κύριο

[ctx: entrance]
en: exit
el: έξοδος

[ctx: entrance]
en: emergency
el: επείγον

en: Flagpole
el: Ιστός

en: food
el: φαγητό

en: Chimney
el: Φουγάρο

en: Windmill
el: Ανεμόμυλος

en: Gasometer
el: Μετρητής αερίου

[ctx: content]
en: fuel
el: καύσιμο

[ctx: content]
en: oil
el: πετρέλαιο

[ctx: content]
en: sewage
el: απόβλητα

[ctx: content]
en: water
el: νερό

[ctx: content]
en: wine
el: κρασί

en: Crane
el: Γερανός

en: Street Lamp
el: Φωτισμός δρόμου

en: Monitoring Station
el: Σταθμός παρακολούθησης

en: Water level
el: Επίπεδο νερού

en: Tide Level
el: Επίπεδο παλίρροιας

en: Groundwater
el: Υπόγεια ύδατα

en: Traffic
el: Κυκλοφορία

en: Noise
el: Θόρυβος

en: GPS Signals
el: Σήματα GPS

en: GLONASS Signals
el: Σήματα GLONASS

en: Galileo Signals
el: Σήματα Galileo

en: Weather
el: Καιρός

en: Radiation
el: Ακτινοβολία

en: Seismic Activity
el: Σεισμική δραστηριότητα

en: Recording:
el: Εγγραφή:

en: Manually
el: Χειροκίνητα

en: Remote
el: Απομακρυσμένο

en: Analog
el: Αναλογικό

en: Digital
el: Ψηφιακό

en: Survey Point
el: Σημείο Επιτήρησης

en: Zone
el: Ζώνη

en: parking
el: στάθμευση

en: traffic
el: κυκλοφορία

en: shop
el: κατάστημα

en: bank
el: τράπεζα

en: Camera
el: Φωτογραφική μηχανή

[ctx: camera:type]
en: fixed
el: διορθώθηκε

[ctx: camera:mount]
en: wall
el: τοίχος

en: Lighthouse
el: Φάρος

en: Water Tower
el: Υδραγωγείο

en: Tower
el: Πύργος

en: Pipeline
el: Αγωγός

en: Water Works
el: Υδατικά έργα

en: Wastewater Treatment Plant
el: Εγκατάσταση επεξεργασίας λυμάτων

en: Watermill
el: Νερόμυλος

en: Fountain
el: Συντριβάνι

en: Water Well
el: Πηγάδι

en: Bridges
el: Γέφυρες

en: aqueduct
el: υδαταγωγός

en: Structure
el: Δομή

en: Bridge Support
el: Υποστήριξη γέφυρας

en: Ruins
el: Ερείπια

en: Power
el: Ενέργεια

en: Power Plant
el: Εργοστάσιο ηλεκτρισμού

en: Method
el: Μέθοδος

[ctx: generator method]
en: combustion
el: καύση

[ctx: generator method]
en: gasification
el: αεριοποίηση

[ctx: generator method]
en: fission
el: διάσπαση

[ctx: generator method]
en: fusion
el: σύντηξη

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
el: πυρόλυση

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
el: φωτοβολταϊκά

[ctx: generator method]
en: thermal
el: θερμικό

en: Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος

en: Biofuel Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με βιοκαύσιμο

en: Biogas Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με βιοαέριο

en: Biomass Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με βιομάζα

en: bioreactor
el: βιοαντιδραστήρας

en: combustion
el: καύση

en: Coal Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με γαιάνθρακα

en: Gas Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με αέριο

en: Oil Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με πετρέλαιο

en: Diesel Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με ντίζελ

en: Gasoline Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με βενζίνη

en: Nuclear Reactor
el: Πυρηνικός αντιδραστήρας

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
el: Ζέοντος ύδατος 1 (BWR-1)

en: fission
el: σχάση

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
el: Ζέοντος ύδατος 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
el: Ζέοντος ύδατος 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
el: Ζέοντος ύδατος 4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
el: Ζέοντος ύδατος 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
el: Ζέοντος ύδατος 6 (BWR-6)

en: fusion
el: σύντηξη

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
el: Αντιδραστήρας πεπιεσμένου ύδατος Κίνας (CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
el: Αντιδραστήρας πεπιεσμένου ύδατος Ευρώπης (EPR)

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
el: Αδρανειακή συγκράτηση σύντηξης (ICF)

en: Pressurized water reactor (PWR)
el: Αντιδραστήρας πεπιεσμένου ύδατος (PWR)

en: Solar Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με ηλιακή ενέργεια

en: photovoltaic
el: φωτοβολταϊκά

en: thermal
el: θερμικό

en: Waste Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με απόβλητα

en: gasification
el: αεριοποίηση

en: pyrolysis
el: πυρόλυση

en: all methods
el: όλες οι μέθοδοι

en: Geothermal Power Generator
el: Γεννήτρια ρεύματος με γεωθερμική ενέργεια

en: Wind Turbine
el: Ανεμογεννήτρια

en: Power Substation
el: Υποσταθμός παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας

[ctx: power]
en: distribution
el: διανομή

[ctx: power]
en: industrial
el: βιομηχανικός

[ctx: power]
en: yes
el: ναι

en: Power Tower
el: Πυλώνας Ρεύματος

en: Pole
el: Στύλος ρεύματος

en: Power Line
el: Αγωγός Μεταφοράς Ρεύματος

en: Historic Places
el: Ιστορικά Σημεία

en: Castle
el: Κάστρο

en: Archaeological Site
el: Αρχαιολογικός Χώρος

en: Battlefield
el: Πεδίο Μάχης

en: Palaeontological Site
el: Παλαιοντολογικός Χώρος

en: Monument
el: Μνημείο

en: Memorial
el: Ηρώο

en: Shops
el: Καταστήματα

en: Food
el: Τρόφιμα

en: Convenience Store
el: Παντοπωλείο

en: Kiosk
el: Περίπτερο

en: Butcher
el: Κρεοπωλείο

en: Seafood
el: Ιχθυοπωλείο

en: Deli (Fine Food)
el: Ντελικατέσεν (εκλεκτά προϊόντα)

en: Organic
el: Βιολογικά

en: Greengrocer
el: Μανάβικο

en: Alcohol
el: Κάβα Ποτών

en: Beverages
el: Ποτά

en: Boutique
el: Μπουτίκ

en: Outdoor
el: Ύπαιθρος

en: Dry Cleaning
el: Στεγνοκαθαριστήριο

en: Laundry
el: Πλυντήριο

en: Tailor
el: Ραφείο

en: Fabric
el: Ύφασμα

en: Electronic
el: Ηλεκτρονικά

en: Computer
el: Υπολογιστές

en: Electronics
el: Ηλεκτρονικά

en: Mobile Phone
el: Κινητό τηλέφωνο

en: Hifi
el: Ηχοσυστήματα

en: Cash
el: Μετρητά

en: Bank
el: Τράπεζα

en: Automated Teller Machine
el: ΑΤΜ

en: Money Exchange
el: Συναλλακτήριο

en: Furniture
el: Έπιπλα

en: Kitchen
el: Κουζίνα

en: Curtain
el: Κουρτίνες

en: Frame
el: Κορνίζες

en: Stationery
el: Χαρτικά

en: Book Store
el: Βιβλιοπωλείο

en: Chemist
el: Χημείο

en: Optician
el: Οπτικός

en: Department Store
el: Πολυκατάστημα

en: Mall
el: Εμπορικό Κέντρο

en: Florist
el: Ανθοπωλείο

en: Garden Centre
el: Είδη Κήπου

en: Hardware
el: Σιδηρικά

en: Paint
el: Χρώματα

en: Travel Agency
el: Ταξιδιωτικό Γραφείο

en: Musical Instrument
el: Μουσικά Όργανα

en: Toys
el: Παιχνίδια

en: Variety Store
el: Ψιλικατζίδικο

en: Vending products
el: Πωλούμενα Προϊόντα

en: cigarettes
el: τσιγάρα

en: condoms
el: προφυλακτικά

en: drinks
el: ποτά

en: parking_tickets
el: εισιτήρια Στάθμευσης

en: public_transport_tickets
el: εισητήρια Μέσων Μαζικής Μεταφοράς

en: stamps
el: γραμματόσημα

en: sweets
el: γλυκά

en: toys
el: παιχνίδια

en: Debit cards
el: Χρεωστικές Κάρτεσ

en: Credit cards
el: Πιστωτικές Κάρτες

en: Geography
el: Γεωγραφία

en: Boundaries
el: Όρια

en: Administrative
el: Διοικητικό

en: Political
el: Πολιτικό

en: Places
el: Τοποθεσίες

en: Continent
el: Ήπειρος

en: Country
el: Χώρα

en: Region
el: Περιοχή

en: County
el: Περιφέρεια

en: City
el: Πόλη

en: Town
el: Κωμόπολη

en: Village
el: Χωριό

en: Neighbourhood
el: Γειτονιά

en: Locality
el: Τοπονύμιο/Περιοχή

en: Peak
el: Κορυφή

en: Glacier
el: Παγετώνας

en: Volcano
el: Ηφαίστειο

en: Cliff
el: Γκρεμός

en: Cave Entrance
el: Είσοδος σπηλαίου

en: Island
el: Νησί

en: Islet
el: Νησίδα

en: Nature
el: Φύση

en: Tree
el: Δένδρο

en: Forest
el: Δάσος

en: Nature Reserve
el: Εθνικός Δρυμός

en: Scrub
el: Θαμνότοπος

en: Land use
el: Χρήση γής

en: Farmland
el: Χωράφι

en: Meadow
el: Λειβάδι

en: Vineyard
el: Αμπελώνας

en: Allotments
el: Κλήροι

en: Garden
el: Κήπος

en: Grass
el: Γρασίδι

en: Park
el: Πάρκο

en: Recreation Ground
el: Χώρος αναψυχής

en: Cemetery
el: Κοιμητήριο

en: Graveyard
el: Νεκροταφείο

en: Industrial
el: Βιομηχανική

en: Military
el: Στρατιωτικά

en: Landfill
el: ΧΥΤΑ

en: Quarry
el: Λατομείο

en: Address Interpolation
el: Παρεμβολή Διευθύνσεων

en: Numbering scheme
el: Τρόπος Αρίθμησης

en: odd
el: μονά

en: even
el: ζυγά

en: alphabetic
el: αλφαβητικά

en: Accuracy
el: Ακρίβεια

en: Email Address
el: Διεύθυνση Email

en: Fax Number
el: Αριθ. Φαξ

en: Image
el: Εικόνα

en: outer segment
el: εξωτερικός τομέας

en: inner segment
el: εσωτερικός τομέας

en: Boundary
el: Όριο

en: Boundary type
el: Τύπος ορίου

en: political
el: πολιτικό

en: Restriction
el: Περιορισμός

en: no_left_turn
el: όχι_αριστερή_στροφή

en: no_right_turn
el: όχι_δεξιά_στροφή

en: no_straight_on
el: όχι_ευθεία

en: no_u_turn
el: όχι_αναστροφή

en: only_right_turn
el: μόνο_δεξιά_στροφή

en: only_left_turn
el: μόνο_αριστερή_στροφή

en: only_straight_on
el: μόνο_ευθεία

en: member
el: μέλος

en: house
el: σπίτι

en: Street
el: Οδός

en: {0} is deprecated
el: {0} είναι παρωχημένο

en: Building inside building
el: Κτήριο εντός κτηρίου

en: Overlapping Areas
el: Αλληλεπικαλυπτόμενες περιοχές

en: Unnamed unclassified highway
el: Δρόμος σε μη κατοικημένη περιοχή

en: Unspecific highway type
el: Απροσδιόριστος τύπος Αυτοκινητοδρόμου

en: km/h
el: χλμ/ω

en: Bing aerial imagery
el: Αεροφωτογραφίες Bing

en: HDM (Humanitarian OpenStreetMap Team)
el: HDM (Ανθρωπιστική Ομάδα OpenStreetMap)

en: Mapbox Satellite
el: Δορυφόρος MapBox

en: OpenStreetMap (German Style)
el: OpenStreetMap (γερμανικό στιλ)

en: OpenStreetMap GPS Traces
el: Ίχνη GPS OpenStreetMap

en: Public Transport (ÖPNV)
el: Δημόσια συγκοινωνία (ÖPNV)

en: Strava cycling heatmap
el: Χάρτης θερμότητας ποδηλασίας Strava

en: Strava running heatmap
el: Χάρτης θερμότητας τρεξίματος Strava

en: QA No Address
el: QA καμία διεύθυνση

en: Waymarked Trails: Hiking
el: Σηματοδοτημένα μονοπάτια: Ορειβασία

en: Waymarked Trails: Cycling
el: Σηματοδοτημένα μονοπάτια: Ποδηλασία

en: Waymarked Trails: MTB
el: Σηματοδοτημένα μονοπάτια: Ποδήλατα βουνού

en: Waymarked Trails: Skating
el: Σηματοδοτημένα μονοπάτια: Τροχοδρομία

en: Waymarked Trails: Horse Riding
el: Σηματοδοτημένα μονοπάτια: Ιππασία

en: Waymarked Trails: Winter Sports
el: Σηματοδοτημένα μονοπάτια: Χειμερινά αθλήματα

en: OSM Inspector: Geometry
el: Επιθεωρητής OSM: Γεωμετρία

en: OSM Inspector: Tagging
el: Επιθεωρητής OSM: Τοποθέτηση ετικετών

en: OSM Inspector: Places
el: Επιθεωρητής OSM: Τοποθεσίες

en: OSM Inspector: Highways
el: Επιθεωρητής OSM: Αυτοκινητόδρομοι

en: OSM Inspector: Routing
el: Επιθεωρητής OSM: Δρομολόγηση

en: OSM Inspector: Addresses
el: Επιθεωρητής OSM: Διευθύνσεις

en: Tools for drawing buildings.
el: Εργαλεία για σχεδίαση κτηρίων.

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
el: Λήψη των δικών σου ιχνών GPX από το openstreetmap.org

en: Fast drawing ways by mouse
el: Γρήγορη σχεδίαση διαδρομών με το ποντίκι

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
el: Βρίσκει και διορθώνει μη έγκυρες διευθύνσεις με εύκολο τρόπο.

en: Import vector graphics (SVG)
el: Εισαγωγή διανυσματικών γραφικών (SVG)

en: Merge overlapping part of ways.
el: Συγχώνευση αλληλεπικαλυπτόμενων μερών των διαδρομών.

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
el: Πίνακας δημιουργίας και επεξεργασίας σχέσης και πολύ-πολυγώνου.

en: Provides routing capabilities.
el: Παρέχει δυνατότητες δρομολόγησης.

en: Several utilities that make your life easier.
el: Διάφορα βοηθήματα που κάνουν τη ζωή σας ευκολότερη.

en: Commands
el: Εντολές

en: Processing...
el: Επεξεργασία...

en: Aborted
el: Ματαιώθηκε

en: Command line
el: Γραμμή εντολών

en: nodes
el: κόμβοι

en: relations
el: σχέσεις

en: Create grid of ways
el: Δημιουργία πλέγματος από διαδρομές

en: Download Track ...
el: Λήψη Ίχνους ...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
el: Λήψη ίχνους GPX από το openstreetmap.org

en: Download Track
el: Λήψη Ίχνους

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Upload Trace
el: Αποστολή Ίχνους

en: Upload Traces
el: Αποστολή ιχνών

en: Error while uploading
el: Σφάλμα κατά την αποστολή

en: GPX upload was successful
el: Η αποστολη GPX ήταν επιτυχής

en: Upload failed. Server returned the following message:
el: Η αποστολή απέτυχε. Ο διακομιστής επέστρεψε το παρακάτω μηνυμα:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
el: Αποστολή ίχνους GPX : {0}% ({1} από {2})

en: Uploading GPX Track
el: Αποστολή Ίχνους GPX

en: Uploads traces to openstreetmap.org
el: Αποστολή ιχνών στο openstreetmap.org

en: Importing...
el: Γίνεται εισαγωγή...

en: Scale:
el: Κλίμακα:

en: m
el: μ

en: zoom in to load any tiles
el: μεγέθυνση για φόρτωση οποιουδήποτε πλακιδίου

en: Min
el: Ελάχιστο

en: Max
el: Μέγιστο

en: Zoom
el: Εστίαση

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Fix addresses
el: Διόρθωση διευθύνσεων

en: Show dialog with incomplete addresses
el: Εμφάνιση διαλόγου με ημιτελείς διευθύνσεις

en: Fix street addresses
el: Διόρθωση διευθύνσεων

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
el: Αναζήτηση και διόρθωση διευθύνσεων χωρίς (έγκυρες) οδούς.

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: Unresolved Addresses
el: Ανεπίλυτες Διευθύνσεις

en: Fix unresolved addresses
el: Διόρθωση ανεπίλυτων διευθύνσεων

en: Complete Addresses
el: Ολοκληρωμένες Διευθύνσεις

en: Incomplete Addresses
el: Ημιτελείς Διευθύνσεις

en: Selected Addresses
el: Επιλεγμένες Διευθύνσεις

en: Selected Street
el: Επιλεγμένη Οδός

en: Show incomplete addresses
el: Εμφάνιση ημιτελών διευθύνσεων

en: Postcode
el: ΤΚ

en: Assign address to street
el: Απόδοση διεύθυνσης στην οδό

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
el: Απόδοση των επιλεγμένων διευθύνσεων στην επιλεγμένη οδό.

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
el: Δημιουργία σχέσης μεταξύ οδού και σχετικών διευθύνσεων για ΌΛΕΣ  τις οδούς στο τρέχων επίπεδο.

en: Create relation between street and related addresses.
el: Δημιουργία σχέσης μεταξύ οδού και σχετικών διευθύνσεων.

en: Guess
el: Μάντεψε

en: Marks selected addresses in the map
el: Σημείωση επιλεγμένων διευθύνσεων στο χάρτη

en: Select incomplete addresses
el: Επιλογή ημιτελών διευθύνσεων

en: Selects all addresses with incomplete data.
el: Επιλέγει όλες τις διευθύνσεις με ημιτελή δεδομένα.

en: Layer Properties
el: Ιδιότητες Επιπέδου

en: Forward
el: Εμπρός

en: Toggle: {0}
el: Εναλλαγή: {0}

en: Nothing in clipboard
el: Το πρόχειρο είναι κενό

en: The clipboard data is not an image
el: Τα δεδομένα στο πρόχειρο δεν είναι εικόνα

en: Odd
el: Μονά

en: Even
el: Ζυγά

en: Alphabetic
el: Αλφαβητικά

en: Numeric
el: Αριθμητικό

en: Increment:
el: Αύξηση:

en: Accuracy:
el: Ακρίβεια:

en: City:
el: Πόλη:

en: Country:
el: Χώρα:

en: Expected odd numbers for addresses
el: Αναμένονταν μονοί αριθμοί για τις διευθύνσεις

en: Expected even numbers for addresses
el: Αναμένονταν ζυγοί αριθμοί για τις διευθύνσεις

en: Alphabetic address must end with a letter
el: Οι αλφαβητικές διευθύνσεις πρέπει να τελειώνουν με γράμμα

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
el: Ο αρχικός και ο τελικός αριθμός πρέπει να είναι ίδιος για τις αλφαβητικές διευθύνσεις

en: House number:
el: Αριθμός σπιτιού:

en: Name:
el: Όνομα:

en: Replace geometry for way {0}
el: Αντικατάσταση γεωμετρίας της διαδρομής {0}

en: Street Name:
el: Όνομα Οδού:

en: Big buildings mode
el: Λειτουργία μεγάλων κτηρίων

en: Buildings tags:
el: Ετικέτες κτηρίων:

en: Set buildings size
el: Ορισμός μεγέθους κτηρίων

en: Buildings width/diameter:
el: Πλάτος κτηρίων:

en: Advanced...
el: Για προχωρημένους…

en: Draw buildings
el: Σχεδίαση κτηρίων

en: Only on vectorized layers
el: Μόνο σε διανυσματικά επίπεδα

en: (optional)
el: (προαιρετικό)

en: Change location
el: Αλλαγή θέσης

en: Set a new location for the next request
el: Ρύθμιση νέας θέσης για την επόμενη αίτηση

en: Add new layer
el: Προσθήκη νέου επιπέδου

en: PNG files (*.png)
el: Αρχεία PNG (*.png)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
el: Περισσότερα από ένα επίπεδα WMS
    Επιλέξτε ένα από αυτά πρώτα και μετά ξαναπροσπαθήστε

en: Enter addresses
el: Εισαγωγή διευθύνσεων

en: Adjust WMS
el: Ρύθμιση WMS

en: Add "source=..." to elements?
el: Προσθήκη "source=..." στα στοιχεία;

en: address
el: διεύθυνση

en: Replace original background by JOSM background color.
el: Αντικατάσταση αρχικού φόντου με το χρώμα φόντου του JOSM.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
el: Αντιστροφή γκρι χρωμάτων (για μαύρο φόντο).

en: Set background transparent.
el: Διαφανές φόντο.

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
el: Μη χρησιμοποίηση σχέσης για διευθύνσεις (αλλά "addr:street" στα στοιχεία)

en: off
el: κλειστό

en: 25 m
el: 25 μ

en: 50 m
el: 50 μ

en: 100 m
el: 100 μ

en: high
el: υψηλό

en: low
el: χαμηλό

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
el: Ρύθμιση διαφάνειας επιπέδων WMS. Δεξιά για αδιαφανές, αριστερά για διαφανές.

en: Image resolution:
el: Ανάλυση εικόνας:

en: High resolution (1000x800)
el: Υψηλή ανάλυση (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
el: Μεσαία ανάλυση (800x600)

en: Low resolution (600x400)
el: Χαμηλή ανάλυση (600x400

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
el: Σταθερό μέγεθος (από 25 έως 1000 μέτρα)

en: Layers:
el: Επίπεδα:

en: Buildings, covers, underground constructions.
el: Κτήρια, υπόστεγα, υπόγειες κατασκευές.

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
el: Τα παλαιότερα αρχεία διαγράφονται αυτόματα όταν ξεπεραστεί αυτό το μέγεθος

en: Choose from...
el: Επιλέξτε από...

en: Downloading {0}
el: Γίνεται λήψη {0}

en: Contacting WMS Server...
el: Επικοινωνία με διακομιστή WMS...

en: Create buildings
el: Δημιουργία κτηρίων

en: Create boundary
el: Δημιουργία ορίου

en: East
el: Ανατολή

en: Blank Layer
el: Άδειο επίπεδο

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
el: Επίπεδο WMS ({0}), {1} πλακίδιο(α) φορτώθηκαν

en: Is not vectorized.
el: Δεν είναι διανυσματικό.

en: Is vectorized.
el: Είναι διανυσματικό.

en: Use
el: Να χρησιμοποιηθεί

en: Please select a scheme to use.
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα θέμα για χρήση.

en: Color Scheme
el: Θέμα χρωμάτων

en: Please select the scheme to delete.
el: Παρακαλώ επιλέξτε το θέμα προς διαγραφή.

en: Use the selected scheme from the list.
el: Χρήση του επιλεγμένου θέματος από την λίστα.

en: Use the current colors as a new color scheme.
el: Χρήση των τρεχόντων χρωμάτων ως νέο θέμα.

en: Delete the selected scheme from the list.
el: Διαγραφή του επιλεγμένου θέματος από την λίστα.

en: Color Schemes
el: Θέματα χρωμάτων

en: Configure
el: Ρύθμιση

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Replace Geometry
el: Αντικατάσταση Γεωμετρίας

en: Coordinates imported:
el: Εισήχθησαν συντεταγμένες:

en: Layer for editing GPX tracks
el: Επίπεδο για επεξεργασία ιχνών GPX

en: edit gpx tracks
el: επεξεργασία ιχνών GPX

en: Edit tool
el: Επεξεργασία εργαλείου

en: External tools
el: Εξωτερικά εργαλεία

en: Delete tool "{0}"?
el: Διαγραφή εργαλείου "{0}";

en: Are you sure?
el: Είστε σίγουροι;

en: New tool...
el: Νέο εργαλείο...

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Position only
el: Θέση μόνο

en: Position, Time, Date, Speed
el: Θέση, Ώρα, Ημερομηνία, Ταχύτητα

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
el: Θέση, Ώρα, Ημερομηνία, Ταχύτητα, Υψόμετρο

en: A By Time
el: Α κατά Ώρα

en: A By Distance
el: Α κατά Απόσταση

en: B By Time
el: Β κατά Ώρα

en: B By Distance
el: Β κατά Απόσταση

en: C By Time
el: C κατά Ώρα

en: C By Distance
el: C κατά Απόσταση

en: Port:
el: Θύρα:

en: refresh the port list
el: ανανέωση της λίστας θυρών

en: Configure Device
el: Ρύθμιση συσκευής

en: Connection Error.
el: Σφάλμα Σύνδεσης.

en: configure the connected DG100
el: ρύθμιση του συνδεδεμένου DG100

en: delete data after import
el: διαγραφή δεδομένων μετά την εισαγωγή

en: Importing data from device.
el: Εισαγωγή δεδομένων από την συσκευή.

en: Importing data from DG100...
el: Εισαγωγή δεδομένων από το DG100...

en: Error deleting data.
el: Σφάλαμ κατά την διαγραφή των δεδομένων.

en: imported data from {0}
el: εισήχθησαν  δεδομένα από {0}

en: No data found on device.
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα στη συσκευή.

en: Connection failed.
el: Η σύνδεση απέτυχε.

en: Globalsat Import
el: Εισαγωγή Globalsat

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
el: Εισαγωγή δεδομένων από Globalsat Datalogger DG100 στο επίπεδο GPX.

en: Import
el: Εισαγωγή

en: height (m)
el: ύψος (μ)

en: width (m)
el: πλάτος (μ)

en: length (m)
el: μήκος (μ)

en: speed (km/h)
el: ταχύτητα (χλμ/ω)

en: weight (t)
el: βάρος (τ)

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
el: Χειρότερος τύπος χωματόδρομου (1-5) προσπελάσιμο από όχημα, 0 απροσπέλαστο

en: incline
el: κλίση

en: Parameters:
el: Παράμετροι:

en: Select directory
el: Επιλέξτε κατάλογο

en: Vehicle
el: Όχημα

en: Visualization
el: Οπτικοποίηση

en: Node color
el: Χρώμα κόμβου

en: Arrow color
el: Χρώμα βέλους

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
el: ΟΙ βαθμονομήσεις χωματόδρομου πρέπει να δίνονται σαν ακέραιοι μεταξύ 0 και 5.

en: Normal
el: Κανονική

en: Rotate 90
el: Περιστροφή 90

en: Rotate 180
el: Περιστροφή 180

en: Rotate 270
el: Περιστροφή 270

en: Imported Images
el: Εισαγμένες Εικόνες

en: Next image
el: Επόμενη εικόνα

en: Previous image
el: Προηγούμενη εικόνα

en: Rotate left
el: Περιστροφή αριστερά

en: Rotate image left
el: Περιστροφή εικόνας αριστερά

en: Rotate right
el: Περιστροφή δεξιά

en: Rotate image right
el: Περιστροφή εικόνας δεξιά

en: Connection Failed
el: Η σύνδεση απέτυχε

en: Not connected
el: Χωρίς σύνδεση

en: Connecting
el: Γίνεται σύνδεση

en: Connected
el: Σε σύνδεση

en: no name
el: χωρίς όνομα

en: Show GPS data.
el: Εμφάνιση δεδομένων GPS.

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Course
el: Πορεία

en: LiveGPS layer
el: Επίπεδο LiveGPS

en: Capture GPS Track
el: Καταγραφή ίχνους GPS

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
el: Σύνδεση στον διακομιστή gpsd και εμφάνιση της τρέχουσας θέσης στο επίπεδο LiveGPS.

en: Center Once
el: Κεντράρισμα μία φορά

en: Center the LiveGPS layer to current position.
el: Κεντράρισμα του επιπέδου LiveGPS στην τρέχουσα θέση.

en: Auto-Center
el: Αυτόματο Κεντράρισμα

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
el: Κεντράρισμα του επιπέδου LiveGPS στην τρέχουσα θέση συνεχώς.

en: Show
el: Προβολή

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Measured values
el: Μετρημένες τιμές

en: Open the measurement window.
el: Άνοιγμα του παραθύρου μετρήσεων.

en: Selection Length
el: Μήκος επιλογής

en: Selection Area
el: Επιφάνεια επιλογής

en: Angle
el: Γωνία

en: Angle between two selected Nodes
el: Γωνία μεταξύ δύο επιλεγμένων Κόμβων

en: Layer to make measurements
el: Επίπεδο για την λήψη μετρήσεων

en: measurement mode
el: κατάσταση μέτρησης

en: Measurements
el: Μετρήσεις

en: Finish
el: Ολοκλήρωση

en: username
el: όνομα χρήστη

en: password
el: κωδικός

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
el: Βάλτε τα επιλεγμένα στοιχεία στον χάρτη στα επιλεγμένα τμήματα στον παραπάνω κατάλογο.

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Open Visible...
el: Άνοιγμα Ορατών...

en: Open only files that are visible in current view.
el: Άνοιγμα μόνο των αρχείων που είναι ορατά στην τρέχουσα προβολή.

en: Unknown file extension: {0}
el: Άγνωστη επέκταση αρχείου: {0}

en: Projection:
el: Προβολή:

en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: Import PDF
el: Εισαγωγή PDF

en: Preparing
el: Προετοιμασία

en: File not found.
el: Το αρχείο δε βρέθηκε.

en: Remove parallel lines
el: Απαλοιφή παράλληλων γραμμών

en: Import PDF file
el: Εισαγωγή αρχείου PDF

en: Import PDF file.
el: Εισαγωγή αρχείου PDF.

en: Write coordinates to image header
el: Εγγραφή συντεταγμένων στην κεφαλίδα της εικόνας

en: settings
el: ρυθμίσεις

en: coordinates
el: συντεταγμένες

en: Create Stops from GTFS ...
el: Δημιουργία Στάσεων από GTFS ...

en: Create Stops from a GTFS file
el: Δημιουργία Στάσεων από αρχείο GTFS

en: File "{0}" does not exist
el: Το αρχείο "{0}" δεν υπάρχει

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
el: Δεν υπάρχει σύνολο δεδομένων. Δοκίμασε να κατεβάσεις δεδομένα από τον διακομιστή ή άνοιξε ένα αρχείο OSM.

en: No data found
el: Δεν βρέθηκαν δεδομένα

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: Reflect
el: Αντανάκλαση

en: Find
el: Αναζήτηση

en: Mark
el: Σημείωση

en: Create Stops from GPX ...
el: Δημιουργία Στάσεων από GPX ...

en: Create Stops from a GPX file
el: Δημιουργία Στάσεων από αρχείο GPX

en: added
el: προστέθηκε

en: skipped
el: παραβλέφθηκε

en: Invalid value
el: Μη έγκυρη τιμή

en: Create Stops from GTFS
el: Δημιουργία Στάσεων από GTFS

en: HH:MM:SS.sss
el: ΩΩ:ΛΛ:ΔΔ.δδδ

en: Join
el: Σύνδεση

en: Create Stops from GPX
el: Δημιουργία Στάσεων από GPX

en: Tracks in this GPX file:
el: Ίχνη σε αυτό το ερχείο GPX:

en: Detach
el: Απόσπαση

en: State
el: Πολιτεία

en: pending
el: εκκρεμεί

en: unnamed
el: χωρίς όνομα

en: Open relation/multipolygon editor panel
el: Άνοιγμα πίνακα επεξεργασίας σχέσης/πολύ-πολυγώνου

en: Create administrative boundary relations
el: Δημιουργία σχέσης διοικητικού ορίου

en: Create a multipolygon from selected objects
el: Δημιουργία πολύ-πολυγώνου από τα επιλεγμένα αντικείμενα

en: Download incomplete members for the chosen relation
el: Λήψη των ημιτελών μελών της επιλεγμένης συσχέτισης

en: Select relation in main selection.
el: Επιλογή συσχέτισης στην κύρια επιλογή.

en: Revert changeset fully
el: Ολοκληρωτική επαναφορά

en: Revert selection only
el: Επαναφορά μόνο της επιλογής

en: Revert selection and restore deleted objects
el: Επαναφορά της επιλογής και αποκατάσταση των διαγραμμένων αντικειμένων

en: Revert changeset
el: Επαναφορά ομάδας αλλαγών

en: Revert
el: Επαναφορά

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
el: <html>Επιλέξτε για λήψη δεδομένα σε μια νέα στρώση δεδομένων.<br>Αποεπιλέξτε τη λήψη στην τρέχουσα ενεργή στρώση δεδομένων.</html>

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
el: Ζητήθηκε από τον Τηλεχειρισμό να επαναφέρει μία ομάδα αλλαγών.

en: Change Properties
el: Αλλαγή ιδιοτήτων

en: Routing
el: Δρομολόγηση

en: Click to add destination.
el: Κλικ για προσθήκη προορισμού.

en: Add routing layer
el: Προσθήκη επιπέδου δρομολόγησης

en: Criteria
el: Κριτήρια

en: Shortest
el: Συντομότερη

en: Fastest
el: Ταχύτερη

en: Ignore oneways
el: Παράβλεψη μονόδρομων

en: Reverse route
el: Αναστροφή δρομολογίου

en: Clear route
el: Καθαρισμός διαδρομής

en: Routing Plugin Preferences
el: Προτιμήσεις πρόσθετου Δρομολόγησης

en: Configure routing preferences.
el: Ρύθμιση προτιμήσεων δρομολόγησης.

en: Speed (Km/h)
el: Ταχύτητα (ΧΑΩ)

en: New value for {0}
el: Νέα τιμή για {0}

en: Yes, delete nodes
el: Ναι, διαγραφή κόμβων

en: No, abort
el: Όχι, ακύρωση

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
el[0]: Η επιλεγμένη διαδρομή έχει κόμβους έξω από την περιοχή δεδομένων που έχει ληφθεί.
el[1]: Οι επιλεγμένες διαδρομές έχουν κόμβους έξω από την περιοχή δεδομένων που έχει ληφθεί.

en: Do you want to delete them anyway?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγραφούν;

en: Delete nodes outside of data regions?
el: Διαγραφή κόμβων εκτός περιοχής δεδομένων;

en: Error while exporting {0}: {1}
el: Σφάλμα κατά την εξαγωγή {0}: {1}

en: Open surveyor tool.
el: Άνοιγμα του εργαλείου surveyor.

en: Edit tags
el: Επεξεργασία ετικετών

en: Launches the tag editor dialog
el: Ανοίγει τον διάλογο επεξεργασίας ετικετών

en: Presets
el: Προεπιλογές

en: Highlight
el: Τονισμός

en: Group
el: Ομάδα

en: Item
el: Αντικείμενο

en: Search:
el: Αναζήτηση:

en: Interpolation
el: Παρεμβολή

en: Street name:
el: Όνομα οδού:

en: Even/Odd
el: Ζυγά/Μονά

en: Lowest number
el: Μικρότερος αριθμός

en: Highest number
el: Μεγαλύτερος αριθμός

en: Creates individual buildings from a long building.
el: Δημιουργεί ξεχωριστά κτίρια  από ένα μακρύ κτίριο.

en: Invalid selection
el: Μη έγκυρη επιλογή

en: Tracer
el: Ιχνηλάτης

en: Tracer.
el: Ιχνηλάτης.

en: Points per circle:
el: Σημεία ανά κύκλο:

en: Tag:
el: Ετικέτα:

en: Preferred values:
el: Προτιμώμενες τιμές::

en: Delete parameter "{0}"?
el: Διαγραφή παραμέτρου "{0}";

en: Add new
el: Προσθήκη νέας

en: Select predefined parameter
el: Επιλογή προκαθορισμένης παραμέτρου

en: Parameter:
el: Παράμετρος:

en: Load objects from server
el: Φόρτωση αντικειμένων από τον διακομιστή

en: Check
el: Έλεγχος

en: Dialog
el: Διάλογος

en: Error while exporting {0}:
    {1}
el: Σφάλμα κατά την εξαγωγή {0}:
    {1}

en: never
el: ποτέ

en: Fingerprint:
el: Αποτύπωμα:

en: Algorithm:
el: Αλγόριθμος:

en: Backward
el: Πίσω

en: Add turn
el: Προσθήκη στροφής

en: Delete lane.
el: Διαγραφή λωρίδας.

en: Delete turn.
el: Διαγραφή στροφής.

en: Create/Edit turn restriction...
el: Δημιουργία/Επεξεργασία περιορισμού στροφής...

en: Create or edit a turn restriction.
el: Δημιουργία ή επεξεργασία περιορισμού στροφής.

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
el: Στον παρακάτω πίνακα μπορείτε να επεξεργαστείτε τις <strong>ακατέργαστες ετικέτες</strong> της OSM σχέσης που συγκροτούν αυτό τον περιορισμό στροφής.

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
el: Στον παρακάτω πίνακα μπορείτε να επεξεργαστείτε τα <strong>ακατέργαστα μέλη</strong> της OSM σχέσης που συγκροτούν αυτό τον περιορισμό στροφής.

en: Type:
el: Τύπος:

en: From:
el: Από:

en: To:
el: Προς:

en: Copy to the clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Insert new relation members from object in the clipboard
el: Εισαγωγή νέων μελών συσχέτισης από αντικείμενο στο πρόχειρο

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
el: Επεξεργασία των ακατέργαστων ετικετών και μελών αυτού του περιορισμού στροφής

en: Errors/Warnings
el: Σφάλματα/Προειδοποιήσεις

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
el: Εμφάνιση σφαλμάτων και προειδοποιήσεων που σχετίζονται με αυτό τον περιορισμό στροφής

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
el: Δημιουργία ενός νέου περιορισμού στροφής στο επίπεδο ''{0}''

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
el: Επεξεργασία ενός νέου περιορισμού στροφής στο επίπεδο ''{0}''

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
el: Επεξεργασία περιορισμού στροφής ''{0}'' στο επίπεδο ''{1}''

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
el: Αποθήκευση του περιορισμού στροφής παρόλα τα σφάλματα και/ή τις προειδοποιήσεις

en: Cancel and return to editor
el: Ακύρωση και επιστροφή στον επεξεργαστή

en: Deleted members in turn restriction
el: Διαγραμμένα μέλη στον περιορισμό στροφής

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
el: Δημιουργία διένεξης και κλείσιμο του επεξεργαστή περιορισμού στροφής

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
el: Επιστροφή στον επεξεργαστή περιορισμού στροφής και συνέχιση επεξεργασίας

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
el: <html>Αυτός ο περιορισμός στροφής έχει αλλαχτεί εκτός του επεξεργαστή.<br>Δεν μπορείς να εφαρμόσεις τις αλλαγές και να συνεχίσεις την επεξεργασία.<br><br>Θέλεις να δημιουργήσεις μια διένεξη και να κλείσεις τον επεξεργαστή?</html>

en: Delete this turn restriction
el: Διαγραφή αυτού του περιορισμού στροφής

en: Select this turn restriction
el: Επιλογή αυτού του περιορισμού στροφής

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
el: Ενεργοποίηση του επιπέδου που ανήκει αυτός ο περιορισμός στροφής και εστίαση σε αυτόν

en: {0} warning | {0} warnings
el[0]: {0} προειδοποίηση
el[1]: {0} προειδοποιήσεις

en: {0} error | {0} errors
el[0]: {0} σφάλμα
el[1]: {0} σφάλματα

en: please select a way
el: παρακαλώ επιλέξτε μια διαδρομή

en: Delete from turn restriction
el: Διαγραφή από τον περιορισμό στροφής

en: Paste from the clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

en: Create new turn restriction
el: Δημιουργία νέου περιορισμού στροφής

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
el: Άνοιγμα του επεξεργαστή περιορισμού στροφής για δημιουργία ενός νέου περιορισμού στροφής

en: No Right Turn
el: Όχι Δεξιά Στροφή

en: No Left Turn
el: Όχι Αριστερή Στροφή

en: No U-Turn
el: Όχι Αναστροφή

en: No Straight On
el: Όχι Ευθεία

en: Only Right Turn
el: Μόνο Δεξιά Στροφή

en: Only Left Turn
el: Μόνο Αριστερή Στροφή

en: Only Straight On
el: Μόνο Ευθεία

en: please select a turn restriction type
el: παρακαλώ επιλέξτε έναν τύπο περιορισμού στροφής

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
el: Επέλεξε τούς τύπους οχημάτων που αυτός ο περιορισμός στροφής <strong>δεν</strong> ισχύει.

en: Public Service Vehicles
el: Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
el: Μέσα μαζικής μεταφοράς όπως λεωφορεία, τραμ, κλπ.

en: Heavy Goods Vehicles
el: Φορτηγά

en: Motorcars
el: Αυτοκίνητα

en: Bicycles
el: Ποδήλατα

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
el: Από:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
el: Προς:

en: Turn Restrictions
el: Περιορισμοί Στροφής

en: Open an editor for the selected turn restriction
el: Άνοιγμα ενός επεξεργαστή για τον επιλεγμένο περιορισμό στροφής

en: Delete the selected turn restriction
el: Διαγραφή του επιλεγμένου περιορισμού στροφής

en: Create a new turn restriction
el: Δημιουργία ενός νέου περιορισμού στροφής

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
el: Εστίαση στους ήδη επιλεγμένους περιορισμούς στροφής

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
el: Ένα πρόσθετο OSM για επεξεργασία περιορισμών στροφής.

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
el: Διαμόρφωση των προτιμήσεων για το πρόσθετο περιορσμού στροφής

en: Road signs - Set A
el: Οδικά σήματα - Σύνολο Α

en: Road signs - Set B
el: Οδικά σήματα - Σύνολο Β

en: Delete ''from''
el: Διαγραφή "από"

en: Removes the member with role ''from''
el: Αφαιρεί το μέλος με ρόλο "από"

en: Delete ''to''
el: Διαγραφή "προς"

en: Removes the member with role ''to''
el: Αφαιρεί το μέλος με ρόλο "προς"

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
el: Μια διαδρομή με ρόλο <tt>από</tt> απαιτείται σε ένα περιορισμό στροφής.

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
el: Μια διαδρομή με ρόλο <tt>προς</tt> απαιτείται σε ένα περιορισμό στροφής.

en: Add in editor
el: Προσθήκη στον επεξεργαστή

en: Add a way with role ''from''
el: Προσθήκη διαδρομής με ρόλο "από"

en: Add a way with role ''to''
el: Προσθήκη διαδρομής με ρόλο "προς"

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
el: Οι δύο διαδρομές που συμμετέχουν στον περιορισμό στροφής <strong>δεν είναι συνδεμένες.</strong>

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
el: Ένας περιορισμός στροφής απαιτεί ακριβώς μία διαδρομή με ρόλο <tt>από</tt>. Αυτός ο περιορισμός στροφής έχει {0} διαδρομές με αυτό το ρόλο. Παρακαλώ αφαιρέστε {1} από αυτές.

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
el: Ένας περιορισμός στροφής απαιτεί ακριβώς μία διαδρομή με ρόλο <tt>προς</tt>. Αυτός ο περιορισμός στροφής έχει {0} διαδρομές με αυτό το ρόλο. Παρακαλώ αφαιρέστε {1} από αυτές.

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
el: Η απαιτούμενη ετικέτα <tt>{0}={1}</tt> λείπει.

en: Add missing tag
el: Προσθήκη απούσας ετικέτας

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
el: Η διαδρομή <span class="object-name">{0}</span> με ρόλο <tt>από</tt> και η διαδρομή <span class="object-name">{1}</span> με ρόλο <tt>προς</tt> διασταυρώνονται στο κόμβο <span class="object-name">{2}</span>. <p> Και οι δύο διαδρομές πρέπει να διαχωριστούν στον κόμβο διασταύρωσης.

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
el: Αυτός ο περιορισμός στροφής χρησιμοποιεί τον κόμβο <span class="object-name">{0}</span> σαν μέλος με ρόλο <tt>{1}</tt>.

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
el: Αυτός ο περιορισμός στροφής χρησιμοποιεί την σχέση <span class="object-name">{0}</span> σαν μέλος με ρόλο <tt>{1}</tt>.

en: Delete the member from the turn restriction
el: Διαγραφή του μέλους από τον περιορισμό στροφής

en: Select if the data should be added into a new layer
el: Επιλέξτε αν τα δεδομένα θα προστεθούν σε ένα νέο επίπεδο

en: Add nodes at intersections
el: Προσθήκη κόμβων σε διασταυρώσεις

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
el: Προσθέτει κόμβους που λείπουν στις διασταυρώσεις των επιλεγμένων διαδρομών.

en: Extract node
el: Εξαγωγή κόμβου

en: Extract node from line
el: Εξαγωγή κόμβου από τη γραμμή

en: Split Object
el: Διαχωρισμός αντικειμένου

en: Split an object at the selected nodes.
el: Διαχωρισμός αντικειμένου στους επιλεγμένους κόμβους.

en: The current selection cannot be used for splitting.
el: Η τρέχουσα επιλογή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διαίρεση.

en: The selected way is not closed.
el: Η επιλεγμένη διαδρομή δεν είναι κλειστή.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
el[0]: Η επιλεγμένη διαδρομή δεν περιέχει τον επιλεγμένο κόμβο.
el[1]: Η επιλεγμένη διαδρομή δεν περιέχει όλους τους επιλεγμένους κόμβους.

en: Symmetry
el: Συμμετρία

en: Add Source Tag
el: Προσθήκη ετικέτας Source

en: UnGlue Relation
el: Αποκόλληση Σχέσης

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
el: Αναπαραγωγή κόμβων, διαδρομών και σχέσεων που χρησιμοποιούνται από πολλαπλές σχέσεις.

en: Ask every time
el: Ερώτηση κάθε φορά

en: Save to file
el: Αποθήκευση σε αρχείο

en: Load from file
el: Φόρτωση από αρχείο

en: Zoom to objects
el: Εστίαση στα αντικείμενα

en: Remove tag
el: Αφαίρεση ετικέτας

en: Delete from history
el: Διαγραφή από το ιστορικό

en: Intersecting ways
el: Διασταυρούμενες διαδρομές

en: Select intersecting ways
el: Επιλογή διασταυρούμενων διαδρομών

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
el: Παρακαλώ επιλέξτε μερικές διαδρομές για να βρείτε συνδεδεμένες και διασταυρούμενες διαδρομές!

en: All intersecting ways
el: Όλες τις διασταυρούμενες διαδρομές

en: Select all intersecting ways
el: Επιλογή όλων των διασταυρούμενων διαδρομών

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
el: Παρακαλώ επιλέξτε μερικές διαδρομές για να βρείτε συνδεδεμένες και διασταυρούμενες διαδρομές!

en: Middle nodes
el: Ενδιάμεσοι κόμβοι

en: Select middle nodes
el: Επιλογή ενδιάμεσων κόμβων

en: Select Highway
el: Επιλέξτε Δρόμο

en: Select highway for the name/ref given
el: Επιλέξτε δρόμο σύμφωνα με το δωθέν όνομα/ref

en: Select Way Nodes
el: Επιλογή Κόμβων Διαδρομής

en: Select all nodes of a selected way.
el: Επιλογή όλων των κόμβων του επιλεγμένου δρόμου.

en: Unselect nodes
el: Αποεπιλογή κόμβων

en: Removes all nodes from selection
el: Αφαιρεί όλους τους κόμβους από την επιλογή

en: Way Download
el: Λήψη Διαδρομής

en: Download map data on the end of selected way
el: Λήψη δεδομένων χάρτη στο τέλος της επιλεγμένης διαδρομής

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
el: <html>Δεν υπάρχουν διαδρομές συνδεδεμένες στον κόμβο ''{0}''. Γίνεται ακύρωση.</html>

en: Merge duplicate node?
el: Συγχώνευση διπλού κόμβου;

en: <html>No more connected ways to download.</html>
el: <html>Δεν υπάρχουν άλλες διαδρομές για λήψη.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
el: Ο κόμβος ''{0}'' είναι διασταύρωση με περισσότερες από 2 συνδεδεμένες διαδρομές.

en: Enter search expression here..
el: Εισάγετε την έκφραση προς αναζήτηση εδώ..

en: Select waypoint to move map
el: Επιλέξτε σημείο διαδρομής για να μετακινήσετε τον χάρτη

en: Waypoint search
el: Αναζήτηση σημείου διαδρομής

en: Go driving
el: Ξεκίνα οδήγηση

en: Drive a race car on this layer
el: Οδήγησε ένα αγωνιστηκό αυτοκίνητο σε αυτό το επίπεδο

en: Tunnel Start
el: Αρχή Σήραγγας

en: Village/City
el: Χωριό/Πόλη

en: Parking
el: Χώρος στάθμευσης

en: Fuel Station
el: Σταθμός Καυσίμων

en: Shopping
el: Αγορές

en: Camping
el: Κάμπιγκ

en: Test
el: Δοκιμή
