josm - en to pt translation catalogue (13005 entries)

en: About
pt: Sobre

en: Display the about screen.
pt: Abre a janela com informações sobre o JOSM.

en: Help: {0}
pt: Ajuda: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
pt: Editor Java OpenStreetMap

en: Version {0}
pt: Versão {0}

en: Last change at {0}
pt: Última alteração em {0}

en: Java Version {0}
pt: Versão Java {0}

en: Homepage
pt: Site oficial

en: Translations
pt: Traduções

en: Follow us on
pt: Siga-nos em

en: Preferences are stored in {0}
pt: As preferências são armazenadas em {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
pt: Nomes simbólicos para os diretórios e os caminhos reais:

en: Info
pt: Informação

en: Readme
pt: Leia-me

en: Revision
pt: Revisão

en: Contribution
pt: Contribuições

en: License
pt: Licença

en: Plugins
pt: Módulos

en: Installation Details
pt: Detalhes da instalação

en: Translators
pt: Tradutores

en: About JOSM...
pt: Sobre o JOSM...

en: Report bug
pt: Reportar erro

en: unset
pt: não definido

en: Open directory
pt: Abrir pasta

en: Failed to locate resource ''{0}''.
pt: Não foi possível localizar o recurso ''{0}''.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
pt: Falhou o carregamento do recurso ''{0}'', o erro é {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
pt: Selecione pelo menos um nó, linha ou relação que já tenha sido enviado.

en: Warning
pt: Aviso

en: Please select the target layer.
pt: Selecione a outra camada a fundir com a atual.

en: Select target layer
pt: Selecionar a outra camada a fundir

en: Cancel
pt: Cancelar

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
pt: <html>Não existem outras camadas com as quais a<br>''{0}''<br>pode ser fundida.</html>

en: No target layers
pt: Sem camadas de destino

en: Select
pt: Selecionar

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
pt: Seleciona esses elementos no mapa que são escolhidos na lista acima.

en: History
pt: Histórico

en: Download and show the history of the selected objects
pt: Descarrega e mostra o histórico os objetos selecionados

en: Select WMS layers
pt: Selecione as camadas WMS

en: Add layers
pt: Adicionar camadas

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
pt: Filtro de tempo para "{0}", tal como "{1}"

en: Invalid service URL.
pt: O endereço web de serviço é inválido.

en: WMS Error
pt: Erro do WMS

en: Could not retrieve WMS layer list.
pt: Não foi possível obter a lista de camadas WMS.

en: Could not parse WMS layer list.
pt: Não foi possível processar a lista de camadas WMS.

en: Could not parse WMTS layer list.
pt: Não foi possível processar a lista de camadas WMTS.

en: WMTS Error
pt: Erro WMTS

en: Error
pt: Erro

en: Select image format for WMS layer
pt: Selecione o formato de imagem para a camada WMS

en: Show only layers for current view
pt: Mostrar apenas as camadas para a vista atual

en: Add Node...
pt: Adicionar nó pelas coordenadas...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
pt: Adicionar um nó introduzindo latitude / longitude ou distanciamento para este / norte.

en: Tools: {0}
pt: Ferramentas: {0}

en: Align Nodes in Circle
pt: Alinhar nós em círculo

en: Move the selected nodes into a circle.
pt: Alinhar nós selecionados para formarem um círculo.

en: Selection could not be used to align in circle.
pt: Não foi possível usar a seleção para alinhar em círculo.

en: Nothing changed
pt: Nada mudou

en: Please select only one node as center.
pt: Selecione apenas um nó como centro.

en: Align each Way in Circle
pt: Alinhar cada uma das linhas em círculo

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
pt: Pelo menos um dos nós envolvidos nesta ação encontra-se fora da área descarregada.

en: Not enough nodes to calculate center.
pt: Não há nós suficientes para calcular o centro.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
pt: Não é possível determinar o centro do círculo para esta geometria.

en: Align Nodes in Line
pt: Alinhar nós em linha

en: Move the selected nodes in to a line.
pt: Mover os nós selecionados para formarem uma linha reta.

en: Please select at least three nodes.
pt: Selecione no mínimo 3 nós.

en: Can not align a polygon. Abort.
pt: Não foi possível alinhar o polígono. Ação não concluída.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
pt: Não foi possível fazer a interseção de três ou mais linhas. Ação não concluída.

en: Two parallels ways found. Abort.
pt: Foram encontradas duas linhas paralelas. Ação não concluída.

en: data
pt: objetos

en: layer
pt: camada

en: selection
pt: seleção

en: conflict
pt: conflito

en: download
pt: descarregar

en: problem
pt: problema

en: previous
pt: anterior

en: next
pt: seguinte

en: Nothing selected to zoom to.
pt: Nada selecionado para enquadrar.

en: Information
pt: Informação

en: Zoom to {0}
pt: Enquadrar {0}

en: Zoom the view to {0}.
pt: Enquadra a vista na(o) {0}.

en: View: {0}
pt: Enquadramento: {0}

en: No conflicts to zoom to
pt: Nenhum conflito para enquadrar

en: Changeset Manager
pt: Gestor de conjuntos de alterações

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
pt: Alternar a visibilidade da janela do Gestor de conjuntos de alterações

en: Close open changesets...
pt: Fechar conjuntos de alterações abertos...

en: Close open changesets
pt: Fechar conjuntos de alterações abertos

en: File: {0}
pt: Ficheiro: {0}

en: There are no open changesets
pt: Não existem conjuntos de alterações abertos

en: No open changesets
pt: Nenhum conjunto de alterações aberto

en: Downloading open changesets ...
pt: A descarregar conjuntos de alterações abertos...

en: Combine Way
pt: Combinar linhas

en: Combine several ways into one.
pt: Combinar várias linhas numa só.

en: Change directions?
pt: Inverter direções?

en: Reverse and Combine
pt: Inverter e combinar

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
pt: As linhas têm sentidos diferentes. Quer combiná-las e alterar para um só sentido?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
pt: Não foi possível combinar as linhas<br>(Antes de as combinar elas têm de estar ligadas pelo menos num nó)

en: Reverse Ways
pt: Inverter sentido da linha

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
pt[0]: Combinar {0} linha
pt[1]: Combinar {0} linhas

en: Please select at least two ways to combine.
pt: Selecione pelo menos 2 linhas a combinar.

en: Combine ways refused<br>(A shared node is outside of the download area)
pt: Combinação de linhas recusada<br>(Um nó partilhado está fora da área descarregada)

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy selected objects to paste buffer.
pt: Copia os objetos selecionados para a área de transferência.

en: Edit: {0}
pt: Editar: {0}

en: Please select something to copy.
pt: Selecione algo para copiar.

en: Copy Coordinates
pt: Copiar coordenadas

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
pt: Copiar as coordenadas dos nós selecionados para a área de transferência.

en: Copy server URLs
pt: Copiar os URLs do servidor

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
pt: Copiar os URLs do servidor dos objetos selecionados para a área de transferência.

en: Create Circle
pt: Criar um círculo

en: Create a circle from three selected nodes.
pt: Criar um círculo a partir dos 3 nós selecionados.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
pt: Selecione 2 ou 3 nós independentes ou uma linha com 2 ou 3 nós. Para obter os melhores resultados utilizar apenas 2 nós ou uma linha de 2 nós.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
pt: Os nós não estão num círculo. A abortar.

en: Cannot add a node outside of the world.
pt: Não é possível adicionar um nó fora do mundo.

en: Update multipolygon
pt: Atualizar multipolígono

en: Create multipolygon
pt: Criar multipolígono

en: No data loaded.
pt: Sem dados carregados.

en: You must select at least one way.
pt: Tem de selecionar pelo menos uma linha.

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
pt[0]: Membro não-linha removido do multipolígono
pt[1]: Membros não-linhas removidos do multipolígono

en: Delete
pt: Eliminar

en: Delete selected objects.
pt: Elimina os objetos selecionados.

en: Delete confirmation
pt: Confirmação de eliminação

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
pt: Está prestes a eliminar nós que podem ter outros referenciadores ainda não descarregados.<br>Isto pode causar problemas porque outros objetos (que não vê) podem utilizá-los.<br>Quer mesmo eliminar?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
pt: Está prestes a eliminar objetos incompletos.<br>Isto irá causar problemas porque não está a ver o objeto tal como ele é.<br>Mesmo assim quer eliminá-los?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
pt[0]: Está prestes a eliminar {0} relação: {1}<br/>Raramente é necessário fazer isso e não é fácil de reverter a eliminação posteriormente avós o envio para o servidor.<br/>Mesmo assim quer eliminar?
pt[1]: Está prestes a eliminar {0} relações: {1}<br/>Raramente é necessário fazer isso e não é fácil de reverter a eliminação posteriormente avós o envio para o servidor.<br/>Mesmo assim quer eliminar?

en: Delete relation?
pt: Eliminar relação?

en: Delete Layer
pt: Eliminar camada

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
pt: Elimina a camada. Não elimina o ficheiro associado.

en: Dialogs panel
pt: Painéis laterais

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
pt: Mostra os painéis laterais, maximizando a área visível

en: Saving file {0}...
pt: A guardar o ficheiro {0}...

en: Successfully saved file {0}
pt: Ficheiro {0} guardado com sucesso

en: Distribute Nodes
pt: Distribuir nós

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
pt: Distribui os nós selecionados a distâncias iguais ao longo da linha.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
pt: A ignorar {0} nós com coordenadas nulas

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
pt: Selecione:
    * 1 linha que não se intersecte com a ela mesma com 2 nós no máximo;
    * 3 nós.

en: Download data
pt: Descarregar dados

en: Download data...
pt: Descarregar dados...

en: Download map data from a server of your choice
pt: Descarregar um mapa de dados de um servidor à escolha

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
pt[0]: <html>Esta ação exigirá {0} pedido de<br>descarregamento individual.<br>Quer continuar?</html>
pt[1]: <html>Esta ação exigirá {0} pedidos de<br>descarregamentos individuais.<br>Quer continuar?</html>

en:   adding {0} {1}
pt:   adicionando {0} {1}

en: Calculating Download Area
pt: A calcular área de descarregamento

en: Download along...
pt: Descarregar ao longo das linhas selecionadas...

en: Download OSM data along the selected ways.
pt: Descarregar dados do OSM ao longo das linhas selecionadas.

en: Download Along
pt: Descarregar ao longo das linhas selecionadas

en: Please select 1 or more ways to download along
pt: Selecione 1 ou mais linhas para descarregar os dados

en: Download from OSM along selected ways
pt: Descarregar do OSM ao longo das linhas selecionadas

en: Download notes in current view
pt: Descarregar erros reportados na vista atual

en: Download in current view
pt: Descarregar na vista atual

en: Download map data from the OSM server in current view
pt: Descarregar dados do mapa do servidor OSM na vista atual

en: Download object...
pt: Descarregar objeto...

en: Download OSM object by ID
pt: Descarregar objeto pelo ID

en: Download parent ways/relations...
pt: Descarregar linhas/relações pai...

en: Download objects referring to one of the selected objects
pt: Descarregar objetos dependentes de um dos objetos selecionados

en: Draw boundaries of downloaded data
pt: Mostrar limites dos dados descarregados

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
pt: Ativar/desativar a renderização de fundo de áreas fora das áreas descarregadas.

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Duplicate selection.
pt: Duplicar seleção.

en: Exit
pt: Sair

en: Exit the application.
pt: Sair da aplicação.

en: Expert Mode
pt: Modo avançado

en: Enable/disable expert mode
pt: Ativar ou desativar o modo avançado

en: Follow line
pt: Seguir linha

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
pt: Continua a desenhar uma linha que partilhe nós com outra linha.

en: Follow
pt: Seguir

en: Fullscreen view
pt: Vista de ecrã inteiro

en: Toggle fullscreen view
pt: Ativa / desativa a visualização da imagem em ecrã inteiro

en: Export to GPX...
pt: Exportar para GPX...

en: Export the data to GPX file.
pt: Exportar dados para um ficheiro GPX.

en: Nothing to export. Get some data first.
pt: Nada a exportar. Obtenha primeiro alguns dados.

en: Export GPX file
pt: Exportar ficheiro GPX

en: Help
pt: Ajuda

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
pt: Mostrar informações de histórico sobre linhas, nós ou relações.

en: Show history
pt: Mostrar histórico

en: History (web)
pt: Histórico (web)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
pt: Mostrar histórico de linhas, nós ou relações no navegador de Internet externo.

en: New offset
pt: Novo alinhamento

en: Adjust the position of this imagery layer
pt: Ajustar a posição desta imagem de fundo

en: Overwrite
pt: Substituir

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
pt: Já existe um alinhamento com esse nome. Substituir o existente?

en: Adjust imagery offset
pt: Alinhar imagem de fundo

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
pt: Utilize as teclas de direção do teclado ou arraste a camada da imagem de fundo com o rato para ajustar o desvio da imagem de fundo.
    Pode também introduzir os desvios para este e norte nas coordenadas {0} no campo ''Alinhamento'' abaixo.
    Se quiser guardar o alinhamento para aceder a ele mais tarde, introduza um nome (por exemplo: Lisboa - Parque das Nações)

en: Offset:
pt: Alinhamento:

en: Bookmark name:
pt: Nome do alinhamento:

en: Advanced info
pt: Informação detalhada

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
pt: Mostra informação detalhada de nós, linhas ou relações.

en: Advanced info (web)
pt: Informação detalhada (web)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
pt: Mostra informação detalhada de nós, linhas ou relações no navegador de Internet externo.

en: Invert Selection
pt: Inverter seleção

en: Selection: {0}
pt: Seleção: {0}

en: Join overlapping Areas
pt: Unir áreas sobrepostas

en: Joins areas that overlap each other
pt: Funde numa só área, áreas com partes coincidentes

en: Please select at least one closed way that should be joined.
pt: Selecione pelo menos uma linha fechada que deva ser unida.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
pt: Uma das linhas selecionadas não está fechada por isso não pode ser unida.

en: Join area confirmation
pt: Confirmação de união de áreas

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
pt[0]: A linha selecionada tem nós que podem ter outros referenciadores ainda não descarregados.
pt[1]: As linhas selecionadas têm nós que podem ter outros referenciadores ainda não descarregados.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
pt: Isto poderá eliminar nós acidentalmente.

en: Are you really sure to continue?
pt: Tem a certeza que quer continuar?

en: Please abort if you are not sure
pt: Cancele se tiver dúvidas

en: The selected area is incomplete. Continue?
pt: A área selecionada está incompleta. Continuar?

en: No intersection found. Nothing was changed.
pt: Não foi encontrada nenhuma intersecção entre os objetos selecionados. Não foi nada alterado.

en: Move tags from ways to relations
pt: Transferir as etiquetas das linhas para as relações

en: Removed duplicate nodes
pt: Remover nós duplicados

en: Removed now unreferrenced nodes
pt: Removidos agora, nós não referenciados

en: Added node on all intersections
pt: Nós adicionados em todas as interseções

en: Keep older versions
pt: Manter versões mais antigas

en: Assemble new polygons
pt: Criar novos polígonos

en: Delete relations
pt: Eliminar relações

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
pt: Eliminar linhas que não façam parte de um multipolígono de dentro

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
pt: Algumas linhas faziam parte de relações que foram alteradas.<br>Verifique se surgiram erros nas relações.

en: Fix tag conflicts
pt: Corrigir conflitos de etiquetas

en: Split ways into fragments
pt: Dividir linha em fragmentos

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
pt: Desculpe. Não é possível funcionar com relações de multipolígonos com várias linhas exteriores.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
pt: Não é possível unir caminhos internos e externos de um multipolígono

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
pt: Não é possível fazer a ação em linhas externas que pertençam a vários multipolígonos.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
pt: Não é possível fazer a ação numa linha simultaneamente interna e externa de um multipolígono.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
pt: Não é possível fazer a ação em linhas internas que pertençam a vários multipolígonos.

en: Removed Element from Relations
pt: Elementos removidos das relações

en: Remove tags from inner ways
pt: Remover etiquetas das linhas interiores

en: Joined overlapping areas
pt: Áreas sobrepostas fundidas numa só

en: Join Node to Way
pt: Unir o nó à linha

en: Include a node into the nearest way segments
pt: Move e liga o nó à linha mais próxima

en: Move Node onto Way
pt: Transferir nó para a linha

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
pt: Mover o nó para a linha mais próxima e incluí-lo nela

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
pt: Múltiplos alvos, nenhum ponto comum encontrado. Nada foi alterado.

en: No Shortcut
pt: Sem atalho

en: Operation was not performed, as per {0} preference
pt: A operação não foi efetuada, de acordo com a preferência {0}

en: Jump to Position
pt: Ir para a posição…

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
pt: Abre uma janela que permite ir a determinada localização

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
pt: Introduza a latitude / longitude da localização.

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
pt: Também pode colar um URL do www.openstreetmap.org

en: Enter a place name to search for
pt: Introduza o nome do local que pretende pesquisar

en: Zoom (in metres)
pt: Enquadramento (em metros)

en: Jump there
pt: Ir

en: Jumping to: {0}
pt: Ir para: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
pt: Não foi possível processar a latitude, longitude ou enquadramento (zoom). Por favor verifique.

en: Unable to parse Lon/Lat
pt: Não foi possível processar a longitude e latitude

en: Rectified Image...
pt: Imagem de fundo alinhada pela web...

en: Download Rectified Images From Various Services
pt: Descarregar imagens alinhadas de vários serviços

en: Imagery: {0}
pt: Imagem de fundo: {0}

en: Custom WMS Link
pt: Link personalizado

en: Supported Rectifier Services:
pt: Serviços de alinhamento suportados:

en: Visit Homepage
pt: Visitar página na Internet

en: WMS URL or Image ID:
pt: Endereço web do serviço de alinhamento WMS ou identificador (ID) da imagem:

en: Add Rectified Image
pt: Adicionar alinhamento de imagem de fundo

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
pt: O link ou o identificador introduzido não correspondem ao serviço selecionado. Tente novamente.

en: No valid WMS URL or id
pt: O endereço web do serviço de alinhamento WMS ou identificador (ID) da imagem não é válido

en: Merge layer
pt: Fundir camadas

en: Merge the current layer into another layer
pt: Fundir a camada atual com outra camada

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
pt: Cortar partes dos trilhos que se sobrepõem no tempo

en: Merging layers with different upload policies
pt: Fundir camadas com políticas de envio diferentes

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
pt: Está prestes a fundir as camadas ''{0}'' e ''{1}''.<br /><br />Estas camadas têm políticas de envio diferentes e não devem ser fundidas.<br />Se as fundir irá resultar numa política rigorosa (envio desaconselhado) para ''{1}''.<br /><br /><b>Este não é o método recomendado para fundir tais dados</b>.<br />Em vez disso, deve verificar e fundir cada um dos objetos, um a um, utilizando ''<i>Fundir a seleção</i>''.<br /><br />Tem a certeza que quer continuar com a fusão?

en: Ignore this hint and merge anyway
pt: Ignorar este aviso e fundir mesmo assim

en: Merge Nodes
pt: Fundir nós

en: Merge nodes into the oldest one.
pt: Fundir os nós no mais antigo.

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
pt: Selecione pelo menos 2 nós para fundir ou 1 nó próximo de outro nó.

en: Abort Merging
pt: Abortar fusão

en: Click to abort merging nodes
pt: Clique para abortar a fusão dos nós

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
pt: Não foi possível fundir os nós: teria que eliminar a linha {0} que ainda é usada por {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
pt[0]: Fundir {0} nó
pt[1]: Fundir {0} nós

en: Merge selection
pt: Fundir a seleção

en: Merge the currently selected objects into another layer
pt: Fundir os objetos atualmente selecionados numa nova camada

en: Merging too many objects with different upload policies
pt: Fusão de demasiados objetos com políticas de envio diferentes

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
pt: Está prestes a fundir mais do que 1 objeto entre as camadas ''{0}'' e ''{1}''.<br /><br /><b>Este não é o método recomendado para fundir tais dados</b>.<br />Em vez disso, deve verificar e fundir cada um dos objetos, <b>um a um,</b>.<br /><br />Tem a certeza que quer continuar com a fusão?

en: Mirror
pt: Espelhar

en: Mirror selected nodes and ways.
pt: Espelhar nós e linhas selecionados.

en: Please select at least one node or way.
pt: Selecione pelo menos 1 nó ou 1 linha.

en: up
pt: para cima

en: left
pt: esquerda

en: right
pt: direita

en: down
pt: para baixo

en: Move objects {0}
pt: Mover objetos {0}

en: Move {0}
pt: Mover {0}

en: Moves Objects {0}
pt: Mover objetos {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
pt: Não é possível mover objetos para fora do mundo.

en: Move Node...
pt: Mover nó...

en: Edit latitude and longitude of a node.
pt: Editar a latitude e longitude de um nó.

en: New Layer
pt: Nova camada

en: Create a new map layer.
pt: Criar uma nova camada de mapa.

en: Open {0}
pt: Abrir {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
pt[0]: Está prestes a abrir {0} janela no navegador de Internet.<br>Pode eventualmente encher o ecrã de janelas do navegador abertas<br>e levar algum tempo a carregar.
pt[1]: Está prestes a abrir {0} janelas no navegador de Internet.<br>Pode eventualmente encher o ecrã de janelas do navegador abertas<br>e levar algum tempo a carregar.

en: Continue
pt: Continuar

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
pt[0]: Clique para continuar e abrir {0} navegador
pt[1]: Clique para continuar e abrir {0} navegadores

en: Click to abort launching external browsers
pt: Clique para interromper a abertura de navegadores externos

en: URL Files
pt: Ficheiros URL

en: Open...
pt: Abrir...

en: Open a file.
pt: Abrir um ficheiro.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
pt: Não foi possível localizar o ficheiro ''{0}''.

en: Opening files
pt: A abrir ficheiros

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
pt[0]: Não foi possível abrir {0} ficheiro com o importador de ficheiros ''{1}''.
pt[1]: Não foi possível abrir {0} ficheiros com o importador de ficheiros ''{1}''.

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
pt[0]: Não foi possível abrir {0} ficheiro porque não existe ou não existe um importador adequado.
pt[1]: Não foi possível abrir {0} ficheiros porque não existe ou não existe um importador adequado.

en: no importer
pt: nenhum importador

en: does not exist
pt: não existe

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
pt: <html>Não foi possível abrir o diretório ''{0}''.<br>Selecione um ficheiro.</html>

en: Open file
pt: Abrir ficheiro

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
pt[0]: A abrir {0} ficheiro...
pt[1]: A abrir {0} ficheiros...

en: Opening file ''{0}'' ...
pt: A abrir o ficheiro ''{0}''...

en: Which tasks to perform?
pt: Que tarefas a fazer?

en: Open Location...
pt: Abrir URL...

en: Open an URL.
pt: Abrir uma URL.

en: Enter URL to download:
pt: Introduza o URL a descarregar:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
pt: Introduza o endereço web de onde os dados devem ser descarregados

en: Download as new layer
pt: Descarregar numa camada nova

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
pt: Selecione se prefere que os dados sejam descarregados numa nova camada

en: Zoom to downloaded data
pt: Enquadrar visualização da área descarregada

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
pt: Ative para fazer zoom da nova área descarregada.

en: Download Location
pt: Localização do descarregamento

en: Download URL
pt: Descarregar URL

en: Start downloading data
pt: Começar a descarregar os dados

en: Close dialog and cancel downloading
pt: Fechar janela e cancelar o descarregamento

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
pt: Não foi possível abrir o URL ''{0}''<br>As seguintes tarefas de descarregar por URL aceitam os formatos seguintes:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
pt: <h3>Quando uma ou mais linhas são selecionadas, a forma é ajustada para que tenha ângulos em 90 ou 180 graus.</h3>Pode selecionar também mais 2 nós para que estes sirvam de eixo de alinhamento. Posteriormente pode desfazer<br>a alteração em alguns nós: selecione-os e use as teclas de atalho SHIFT-Q para ortogonalizar / desfazer.

en: Orthogonalize Shape
pt: Ortogonalizar linhas

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
pt: Ajustar nós em ângulos de 90 ou 180 graus

en: Orthogonalize Shape / Undo
pt: Ortogonalizar linhas / desfazer

en: Undo orthogonalization for certain nodes
pt: Desfazer ortogonalização de alguns nós

en: Orthogonalize / Undo
pt: Ortogonalizar / desfazer

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
pt: Ortogonalizar linhas / desfazer<br>Selecione os nós que foram movidos pela ferramenta Ortogonalizar linhas!

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
pt: <html>Está a usar a projeção EPSG:4326 que pode levar<br>a resultados indesejáveis quando estiver a fazer alinhamentos retangulares. <br>Altere a projeção para anular este aviso.<br>Quer continuar?</html>

en: Usage
pt: Utilização

en: Selection must consist only of ways and nodes.
pt: A seleção deve conter apenas linhas e nós.

en: Orthogonalize
pt: Ortogonalizar

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
pt: <html>Assegure-se que todas as linhas selecionadas apontam para uma direção similar<br>ou aplique a ortogonalização uma a uma.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
pt: Selecione linhas com ângulos de aproximadamente 90 ou 180 graus.

en: Paste
pt: Colar

en: Paste contents of clipboard.
pt: Colar dados da área de transferência.

en: Paste at source position
pt: Colar na posição original

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
pt: Colar dados da área de transferência na posição onde eles foram copiados.

en: Paste Tags
pt: Colar etiquetas

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
pt: Aplicar etiquetas dos conteúdos presentas na área de transferência para todos os itens selecionados.

en: Preferences...
pt: Preferências...

en: Open a preferences dialog for global settings.
pt: Abre a janela das preferências do JOSM.

en: Preferences
pt: Preferências

en: Purge...
pt: Limpeza visual...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
pt: Permite eliminar objetos do mapa sem que estes sejam depois eliminados do servidor ao enviar as alterações.

en: Purge
pt: Limpar

en: Confirm Purging
pt: Confirmar limpeza

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
pt: Esta operação permite retirar os objetos selecionados do mapa, como se fossem ocultados.<br> Eles serão removidos no mapa local, mas <i>não</i> no servidor do<br> OpenStreetMap ao enviar as alterações. É útil em mapas complexos<br> para evitar confusão visual e evitar tornar o computador mais lento.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
pt: Os seguintes objetos dependentes dos objetos selecionados<br> também serão limpos:

en: Add to selection
pt: Adicionar à seleção

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
pt: Fez alterações em alguns objetos que serão removidos. Se prosseguir,<br> as alterações feitas neles não serão enviadas ao enviar para o OpenStreetMap.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
pt: Limpar memória de desfazer/refazer (não será possível desfazer esta limpeza)

en: Redo
pt: Refazer

en: Redo the last undone action.
pt: Refazer a última ação desfeita.

en: Redo ...
pt: Refazer...

en: Redo {0}
pt: Refazer {0}

en: Rename layer
pt: Alterar nome da camada

en: Also rename the file
pt: Alterar também o nome do ficheiro

en: Could not rename file ''{0}''
pt: Não foi possível alterar o nome do ficheiro "{0}"

en: Reorder imagery layers
pt: Reordenar camadas de imagens aéreas

en: Reorders non-overlay imagery layers.
pt: Reordena camadas de imagens aéreas não sobrepostas.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
pt: Reportar um erro no site do JOSM (abre no navegador de Internet)

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Restart the application.
pt: Reiniciar a aplicação.

en: Click to restart later.
pt: Clique para reiniciar mais tarde.

en: Restore selected tags
pt: Restaurar as etiquetas selecionadas

en: Reverse way
pt: Inverter linha

en: Reverse the direction of all selected ways.
pt: Inverter a direção das linhas selecionadas.

en: Please select at least one way.
pt: Selecione pelo menos uma linha.

en: Save
pt: Guardar

en: Save the current data.
pt: Guardar a camada ativa num ficheiro.

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
pt: O ficheiro "{0}" será alterado.<br>Quer substituir o ficheiro existente?

en: Always overwrite GPX files without asking
pt: Substituir sempre os ficheiros GPX sem perguntar

en: Save As...
pt: Guardar noutro ficheiro...

en: No Exporter found! Nothing saved.
pt: Nenhum exportador encontrado! Nada guardado.

en: File exists. Overwrite?
pt: Já existe um ficheiro com o mesmo nome. Substituir pelo novo?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
pt: <html>Ocorreu um erro ao guardar.<br>O erro é:<br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
pt: Guarda a camada ativa num ficheiro novo.

en: Search Notes...
pt: Procurar e descarregar erros reportados...

en: Download notes from the note search API
pt: Procura e descarrega erros reportados no mapa do OpenStreetMap

en: Search the OSM API for notes containing words:
pt: Procurar por erros reportados no mapa mundial do OpenStreetMap que contêm as palavras:

en: Search for notes
pt: Procurar e descarregar erros reportados

en: You must enter a search term
pt: Tem de introduzir um termo a pesquisar

en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
pt: Selecionar todos os objetos restaurados na camada de dados atual. Esta ação também seleciona objetos incompletos.

en: Non-branching way sequences
pt: Sequência de linhas

en: Select non-branching sequences of ways
pt: Seleciona as linhas contíguas à linha selecionada e que não terminem numa intersecção com outras linhas

en: Select shared child objects
pt: Selecionar objetos filhos

en: Select child objects (way nodes and relation members) that are shared by all objects in the current selection
pt: Selecionar objetos filhos (nós de via e membros de relação) que são partilhados por todos os objetos na seleção atual

en: Shared Child Objects
pt: Objetos filhos partilhados

en: Load Session
pt: Abrir sessão

en: Load a session from file.
pt: Carrega uma sessão de um ficheiro.

en: Open session
pt: Abrir sessão

en: Loading session ''{0}''
pt: A carregar a sessão ''{0}''

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
pt: Não foi possível adicionar a camada ''{0}'': {1}

en: Data Error
pt: Erro de dados

en: IO Error
pt: Erro IO

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
pt: <html>Não foi possível carregar a sessão do ficheiro ''{0}''.<br>O erro é:<br>{1}</html>

en: Save the current session.
pt: Guardar a sessão atual.

en: Session file (archive) (*.joz)
pt: Ficheiro de sessão (arquivo) (*.joz)

en: Session file (*.jos)
pt: Ficheiro de sessão (*.jos)

en: Save Session
pt: Guardar sessão

en: Save Session...
pt: Guardar sessão...

en: The following layer has been removed since the session was last saved: | The following layers have been removed since the session was last saved:
pt[0]: A seguinte camada foi removida desde que a sessão foi guardada:
pt[1]: As seguintes camadas foram removidas desde que a sessão foi guardada:

en: You are about to overwrite the session file "{0}". Would you like to proceed?
pt: Está prestes a substituir o ficheiro da sessão "{0}". Quer prosseguir?

en: Layers removed
pt: Camadas removidas

en: Not all local files referenced by the session file could be saved.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
pt: Nem todos os ficheiros locais referenciados pelo ficheiro de sessão puderam ser guardados.<br>Certifique-se de que os guarda antes de fechar o JOSM.

en: Not all local files referenced by the session file are saved yet.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
pt: Ainda não foram guardados todos os ficheiros locais referenciados pelo ficheiro de sessão.<br>Certifique-se de que os guarda antes de fechar o JOSM.

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro: {0}<br>{1}

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
pt: <html>Não foi possível guardar a sessão do ficheiro ''{0}''.<br>O erro é:<br>{1}</html>

en: Save As
pt: Guardar como

en: Layers
pt: Camadas

en: Save all local files to disk
pt: Guardar todos os ficheiros locais no disco

en: Save plugin information to disk
pt: Guardar informações do módulo no disco

en: Plugins may have additional information that can be saved
pt: Os módulos podem ter informações adicionais que podem ser guardadas

en: No exporter for this layer
pt: Nenhum exportador para esta camada

en: Save the current session file "{0}".
pt: Guardar o ficheiro da sessão atual "{0}".

en: Save Session As...
pt: Guardar sessão como...

en: Save the current session to a new file.
pt: Guarda a sessão atual num ficheiro novo.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
pt: Mostrar o relatório de estado com informação útil para ser anexada ao reportar erros aos programadores

en: Show Status Report
pt: Mostrar o relatório de estado

en: Status Report
pt: Relatório de estado

en: Copy to clipboard and close
pt: Copiar para memória e fechar

en: Close
pt: Fechar

en: Simplify Way
pt: Simplificar linha

en: Delete unnecessary nodes from a way.
pt: Eliminar nós desnecessários numa linha.

en: Please select at least one way to simplify.
pt: Selecione pelo menos uma linha para simplificar.

en: Yes
pt: Sim

en: Simplify all selected ways
pt: Simplificar todas as linhas selecionadas

en: Cancel operation
pt: Cancelar operação

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
pt: A seleção contém {0} linhas. Tem a certeza que quer simplificá-las todas?

en: Simplify ways?
pt: Simplificar linhas?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
pt: Isto reduz os nós desnecessários ao longo do caminho e é especialmente recomendado se os trilhos GPS foram registados por tempo (por exemplo, um ponto por segundo) ou quando a precisão foi baixa (reduz os trilhos em "ziguezague").

en: Maximum error (meters):
pt: Erro máximo (metros):

en: Do not ask again
pt: Não perguntar novamente

en: Simplify way
pt: Simplificar linha

en: Simplify
pt: Simplificar

en: Proceed without simplifying
pt: Continuar sem simplificar

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
pt[0]: Está prestes a simplificar {0} linha com um comprimento total de {1}.
pt[1]: Está prestes a simplificar {0} linhas com um comprimento total de {1}.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
pt[0]: Simplificar {0} linha
pt[1]: Simplificar {0} linhas

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
pt[0]: Simplificar linha (remover {0} nó)
pt[1]: Simplificar linha (remover {0} nós)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
pt[0]: (cerca de {0} nó a remover)
pt[1]: (cerca de {0} nós a remover)

en: Split Way
pt: Dividir linha

en: Split a way at the selected node.
pt: Dividir linha no nó ou nós selecionados.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
pt: Não é possível dividir uma vez que uma operação de dividir já está a decorrer

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
pt: A seleção atual não pode ser utilizada para divisão da linha - não foi selecionado nenhum nó.

en: The selected nodes do not share the same way.
pt: Os nós selecionados não fazem parte da mesma linha.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
pt[0]: O nó selecionado não se encontra no meio de nenhuma linha.
pt[1]: Os nós selecionados não se encontram no meio de nenhuma linha.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
pt[0]: O nó selecionado é partilhado por várias linhas. Selecione também a linha.
pt[1]: Os nós selecionados são partilhados por várias linhas. Selecione também a linha.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
pt: Que segmento da linha deve manter o histórico de autores de {0}?

en: Segment {0}: {1}
pt: Segmento {0}: {1}

en: Search preset...
pt: Procurar modelo de etiquetas...

en: Show preset search dialog
pt: Mostra a janela de procura de modelos de etiquetas

en: Presets: {0}
pt: Modelos de etiquetas: {0}

en: Discourage upload
pt: Não recomendar envio

en: UnGlue Ways
pt: Desligar linhas

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
pt: Duplicar nós a serem usados por mais do que um trilho.

en: This node is not glued to anything else.
pt: Este nó não está ligado a mais nada.

en: None of these nodes are glued to anything else.
pt: Nenhum dos nós está ligado a outros objetos.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
pt: Esta linha não contém nós ligados a outros objetos.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
pt: A seleção atual não pode ser usada para desligar.

en: Select either:
pt: Selecione uma das seguintes opções:

en: * One tagged node, or
pt: * Um nó com etiquetas

en: * One node that is used by more than one way, or
pt: * Um nó que faz parte de pelo menos 2 linhas

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
pt: * Um nó que faz parte de pelo menos 2 linhas e uma dessas linhas

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
pt: * Uma linha que tem um ou mais nós que são usados por mais de uma linha

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
pt: * Uma linha e um ou mais dos seus nós que são usados por mais de uma linha.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
pt: Nota: se uma linha for selecionada, esta linha obterá cópias recentes dos nós
    desligados e os novos nós vão ser selecionados. Senão todas as linhas vão ter
    a sua cópia e todos os nós serão selecionados.

en: Unglued Node
pt: Nó desligado

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
pt[0]: Separar em {0} nó
pt[1]: Separar em {0} nós

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
pt[0]: Desligar {0} nó em {1} nó
pt[1]: Desligar {0} nós em {1} nós

en: Unglue confirmation
pt: Confirmação de desligar

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
pt: Está prestes a descolar nós que podem ter outros referenciadores ainda não descarregados.<br>Isto pode causar problemas porque outros objetos (que não vê) podem estar a utilizá-los.<br>Quer mesmo descolá-los?

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
pt: Está prestes a desligar objetos incompletos.<br>Isto irá causar problemas porque não está a ver os objetos reais.<br>Mesmo assim quer desligar os objetos?

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
pt[0]: O desligar afetou possivelmente {0} relação: {1}
pt[1]: O desligar afetou possivelmente {0} relações: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
pt[0]: Certifique-se que a relação não está com membros errados ou em falta!
pt[1]: Certifique-se que as relações não estão com membros errados ou em falta!

en: Disconnect Node from Way
pt: Desligar nó da linha

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
pt: Separa o nó da linha a que está ligado

en: Select at least one node to be disconnected.
pt: Selecione pelo menos um nó a ser desligado.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
pt[0]: O nó selecionado não pode ser desligado de nada.
pt[1]: Os nós selecionados não podem ser desligados de nada.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
pt[0]: A linha afetada desaparecerá após desligar o nó selecionado.
pt[1]: A linha afetada desaparecerá após desligar os nós selecionados.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
pt: Alguns nós não relevantes foram removidos da seleção

en: Undo
pt: Desfazer

en: Undo the last action.
pt: Desfazer a última ação.

en: Undo ...
pt: Desfazer...

en: Undo {0}
pt: Desfazer {0}

en: Unselect All
pt: Desselecionar tudo

en: Unselect all objects.
pt: Desselecionar todos objetos.

en: Update data
pt: Atualizar tudo da camada atual

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
pt: Atualiza os objetos da camada ativa que foram entretanto alterados no OpenStreetMap por outras pessoas para verificar se existem conflitos.

en: Update modified
pt: Atualizar apenas o que alterei

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
pt: Atualiza os objetos que foram entretanto alterados no OpenStreetMap por outras pessoas para verificar se existem conflitos.

en: No current dataset found
pt: Nenhum conjunto de dados encontrado

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
pt: Não foi encontrado nenhum objeto com o identificador {0} no conjunto de dados atual

en: Update selection
pt: Atualizar apenas os selecionados

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
pt: Atualiza os objetos selecionados que foram entretanto alterados no OpenStreetMap por outras pessoas para verificar se existem conflitos.

en: There are no selected objects to update.
pt: Não existem objetos selecionados a atualizar.

en: Selection empty
pt: Nada selecionado

en: Upload data...
pt: Enviados dados...

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
pt: Envia para o servidor do OpenStreetMap todas as alterações feitas na camada ativa

en: Upload data
pt: Enviar

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
pt: <html>Os dados a enviar têm conflitos que ainda não foram resolvidos na camada ''{0}''.<br>Surgem conflitos de versões quando quando se descarrega dados do OpenStreetMap,<br>se alteram esses dados e se tenta enviar as alterações, mas durante esse processo,<br>outros editores alteraram e gravaram esses dados na mesma área do mapa. Para enviar<br>é necessário resolver primeiro esses conflitos no painel lateral direito ''Conflitos''.</html>

en: Upload discouraged
pt: Envio não recomendável

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
pt: Está prestes a enviar dados da camada ''{0}''.<br /><br /><b>Não é recomendável</b> enviar dados desta camada. Se continuar,<br />poderá ter de desfazer as suas alterações ou forçar outros utilizadores a desfazê-las.<br /><br />Tem a certeza que quer continuar?

en: Ignore this hint and upload anyway
pt: Ignorar esta recomendação e enviar mesmo assim

en: No changes to upload.
pt: Não fez alterações para serem enviadas para o OpenStreetMap.

en: One of the upload verification processes failed
pt: Um dos processos de verificação de carregamento falhou

en: Nothing to upload. Get some data first.
pt: Nada para enviar. Obtenha primeiro alguns dados.

en: Upload note changes to server
pt: Enviar alterações nos erros reportados para o servidor

en: Upload notes
pt: Enviar erros reportados

en: Uploading notes to server
pt: A enviar erros reportados

en: Upload selection...
pt: Enviar seleção...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
pt: Enviar todas as alterações feitas na seleção atual para o servidor do OpenStreetMap.

en: Upload selection
pt: Enviar apenas objetos selecionados

en: Checking parents for deleted objects
pt: A verificar pais dos objetos eliminados

en: Reading parents of ''{0}''
pt: A processar pais de ''{0}''

en: Checking for deleted parents in the local dataset
pt: A verificar pais eliminados no conjunto de dados local

en: Validation
pt: Validar

en: Performs the data validation
pt: Verifica se os dados têm erros

en: Viewport Following
pt: Seguir janela de visualização automaticamente

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
pt: Altera o enquadramento centrando o último nó adicionado ao criar linhas

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
pt: O seguimento da janela de visualização está ativado, prima {0} para o desativar

en: Viewport following is disabled
pt: O seguimento da janela de visualização está desativado

en: Wireframe View
pt: Visualização em linhas

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
pt: Ativa / desativa a visualização em linhas do mapa

en: Zoom In
pt: Aproximar enquadramento

en: Zoom In (Keypad)
pt: Aproximar enquadramento (teclado numérico)

en: Zoom Out
pt: Afastar enquadramento

en: Zoom Out (Keypad)
pt: Afastar enquadramento (teclado numérico)

en: Zoom to
pt: Enquadrar

en: Zoom to the object the first selected member refers to
pt: Enquadrar objeto a que se refere o primeiro membro selecionado

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
pt: Enquadramento desativado porque a camada com esta relação não está ativa

en: Zooming disabled because there is no selected member
pt: Enquadramento desativado porque nenhum membro está selecionado

en: Zoom to the first selected node
pt: Enquadrar o primeiro nó selecionado

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
pt: Enquadramento desativado porque a camada desta linha não está ativa

en: Zooming disabled because there is no selected node
pt: Enquadramento desativado porque não está selecionado nenhum nó

[ctx: audio]
en: Back
pt: Retroceder

[ctx: audio]
en: Jump back.
pt: Saltar para trás.

en: Audio: {0}
pt: Áudio: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
pt: Mais rápido

[ctx: audio]
en: Faster Forward
pt: Avançar mais rápido

[ctx: audio]
en: Forward
pt: Avançar

[ctx: audio]
en: Jump forward
pt: Avançar para a frente

[ctx: audio]
en: Next Marker
pt: Marcador seguinte

[ctx: audio]
en: Play next marker.
pt: Reproduzir marcador seguinte.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
pt: Reproduzir / pausar

en: Play/pause audio.
pt: Reproduzir / pausar áudio.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
pt: Marcador anterior

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
pt: Reproduzir marcador anterior.

[ctx: audio]
en: Slower
pt: Mais lento

[ctx: audio]
en: Slower Forward
pt: Avançar mais lentamente

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
pt[0]: <html>Vai inverter o sentido da linha ''{0}'',<br/> cujo significado da etiqueta ''{1}'' depende da direção da linha.<br/>Quer inverter a direção da linha e seu significado?</html>
pt[1]: <html>Vai inverter o sentido da linha ''{0}'',<br/> cujo significado das etiquetas dependem da direção da linha.<br/>{1} Quer inverter a direção da linha e seu significado?</html>

en: Reverse directional way.
pt: Inverter linha direcional.

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
pt: Ao inverter o sentido da linha, são sugeridas as seguintes alterações por forma a manter a consistência.

en: Apply selected changes
pt: Aplicar as alterações selecionadas

en: Do not apply changes
pt: Não aplicar alterações

en: Please select which changes you want to apply.
pt: Selecione as alterações que quer aplicar.

en: Tags of
pt: Etiquetas de

en: Roles in relations referring to
pt: Funções nas relações referentes a

en: Automatic tag correction
pt: Correção automática de etiquetas

en: Downloading changeset content
pt: A descarregar o conteúdo do conjunto de alterações

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
pt: ({0}/{1}) A descarregar o conjunto de alterações {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
pt: ({0}/{1}) A descarregar o conteúdo do conjunto de alterações {2}...

en: Download changesets
pt: Descarregar conjuntos de alterações

en: Querying and downloading changesets
pt: A pedir e descarregar conjuntos de alterações

en: Determine user id for current user...
pt: A determinar o ID (identificador) do utilizador...

en: Query and download changesets ...
pt: Pedir e descarregar conjuntos de alterações...

en: Errors during download
pt: Erros ao descarregar

en: Download GeoJSON
pt: Descarregar GeoJSON

en: Download GPS
pt: Descarregar dados GPS

en: Downloading GPS data
pt: A descarregar dados do GPS

en: Downloaded GPX Data
pt: Dados GPX descarregados

en: No notes found in this area.
pt: Não foi encontrado nenhum erro reportado nesta área.

en: Download OSM Notes
pt: Descarregar erros reportados

en: Downloading notes
pt: A descarregar erros reportados

en: Notes
pt: Erros reportados no OpenStreetMap

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
pt[0]: {0} erro reportado descarregado.
pt[1]: {0} erros reportados descarregados.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
pt: Uma vez que o limite de descarregamento é {0}, podem existir mais erros reportados para descarregar.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
pt: Escolha uma área do mapa mais pequena para ter a certeza que todos os erros reportados são descarregados.

en: More notes to download
pt: Mais erros reportados para descarregar

en: Download OSM Notes within Bounds
pt: Descarregar erros reportados pelo limite geográfico

en: Download OSM Note by ID
pt: Descarregar erro reportado pelo ID

en: Download OSM Change
pt: Descarregar OSM Change

en: No data found in this area.
pt: Nenhuns dados encontrados nesta área.

en: Download OSM
pt: Descarregar do OSM

en: Downloading data
pt: A descarregar dados

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
pt: A ignorar exceção porque o descarregamento foi cancelado. A exceção é: {0}

en: OSM Server URL:
pt: URL do servidor OSM:

en: Command
pt: Comando

en: Request details: {0}
pt: Detalhes do pedido: {0}

en: Download OSM URL
pt: Descarregar URL OSM

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
pt[0]: Surgiu {0} conflito ao importar.
pt[1]: Surgiram {0} conflitos ao importar.

en: Conflict during download | Conflicts during download
pt[0]: Conflito ao descarregar
pt[1]: Conflitos ao descarregar

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
pt: ({0}/{1}) A carregar pais do nó {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
pt: ({0}/{1}) A carregar pais da linha {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
pt: ({0}/{1}) A carregar pais da relação {2}

en: Download session
pt: Descarregar sessão

en: Download {0} of {1} ({2} left)
pt: A descarregar {0} de {1} (faltam {2})

en: Updating data
pt: A atualizar todos os dados

en: Check on the server
pt: Verificar no servidor

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
pt: Clique para verificar se os objetos na sua cópia local foram eliminados no servidor

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Click to abort and to resume editing
pt: Clique para abortar e continuar a editar

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
pt[0]: Existe {0} objeto na sua cópia local que pode ter sido eliminado no servidor.<br>Se posteriormente tentar eliminá-lo ou atualizá-lo, o servidor pode reportar um conflito de edição.
pt[1]: Existem {0} objetos na sua cópia local que podem ter sido eliminados no servidor.<br>Se posteriormente tentar eliminá-los ou atualizá-los, o servidor pode reportar um conflito de edição.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
pt[0]: Clique <strong>{0}</strong> para verificar o estado deste objeto no servidor.
pt[1]: Clique <strong>{0}</strong> para verificar o estado destes objetos no servidor.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
pt: Clique <strong>{0}</strong> para ignorar.</html>

en: Deleted or moved objects
pt: Objetos eliminados ou movidos

en: The following errors occurred during mass download: {0}
pt: Ocorreram os seguintes erros durante o descarregamento maciço: {0}

en: Error during download
pt: Erro ao descarregar

en: Add a new Note
pt: Adicionar um erro

en: Add note mode
pt: Modo de adicionar um erro

en: Click the location where you wish to create a new note
pt: Clique na localização onde quer reportar um erro

en: Create a new note
pt: Adicionar um erro

en: Create note
pt: Adicionar erro

en: Enter a detailed comment to create a note
pt: Descreva o problema no mapa para adicionar o erro

en: You must enter a comment to create a new note
pt: Tem de descrever o erro no mapa para o reportar

en: Delete Mode
pt: Modo de eliminação

en: Delete nodes or ways.
pt: Eliminar nós ou linhas.

en: Mode: {0}
pt: Modo: {0}

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
pt: Quer mesmo eliminar elementos com linhas anexadas que estão ocultas pelos filtros?

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
pt: Clique para eliminar. SHIFT: eliminar segmento da linha. ALT: não eliminar nós não utilizados ao eliminar uma linha. CTRL: eliminar objetos referentes.

en: Delete elements
pt: Eliminar elementos

en: Delete them
pt: Eliminar

en: Undo delete
pt: Desfazer eliminação

en: draw angle snap
pt: desenhar em ângulo com íman

en: draw angle snap highlight
pt: destaque de desenho em ângulos com íman

en: helper line
pt: linha de ajuda

en: Draw
pt: Desenhar

en: Draw nodes
pt: Desenhar nós

en: Draw Angle snapping
pt: Desenhar em ângulo com íman

en: Backspace in Add mode
pt: Tecla de apagar (<--- backspace) no Modo adicionar

en: Add node
pt: Adicionar nó

en: Add node into way
pt: Adicionar nó à linha

en: Connect existing way to node
pt: Ligar linha existente ao nó

en: Add a new node to an existing way
pt: Adicionar um novo nó a uma linha existente

en: Add node into way and connect
pt: Adicionar nó à linha e ligá-los

en: Create new node.
pt: Criar novo nó.

en: Select node under cursor.
pt: Selecionar o nó por baixo do cursor.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
pt[0]: Inserir um novo nó na linha.
pt[1]: Inserir um novo nó em {0} linhas.

en: Start new way from last node.
pt: Começar uma linha nova a partir do último nó.

en: Continue way from last node.
pt: Continuar linha a partir do ultimo nó.

en: Angle snapping active.
pt: Íman em ângulos ativado.

en: Finish drawing.
pt: Terminar o desenho.

en: Angle snapping
pt: Íman em ângulos

en: Switch angle snapping mode while drawing
pt: Mudar ângulo com íman ao desenhar

en: Toggle snapping by {0}
pt: Alternar alinhamento com {0}

en: Show helper geometry
pt: Mostrar assistente de geometria

en: Snap to node projections
pt: Íman em projeções de nós

en: Disable
pt: Desativar

en: FIX
pt: FIXAR

en: Dual alignment
pt: Alinhamento duplo

en: Switch dual alignment mode while extruding
pt: Mudar para o modo alinhamento duplo ao extrudir linhas

en: Extrude
pt: Extrudir

en: Create areas
pt: Extrusão de áreas. Selecionar primeiro um segmento de uma área para extrudir

en: Extrude Dual alignment
pt: Extrudir por alinhamento duplo

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
pt: Arrastar 1 segmento p/extrudir; CTRL-arrastar p/mover 1 segmento sem extrudir; ALT-arrastar p/criar 1 retângulo; Clique duplo numa linha para criar 1 nó.

en: Dual alignment active.
pt: Alinhamento duplo ativo.

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
pt: Segmento desapareceu por reverter a direção.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
pt: Mover o segmento num eixo perpendicular e largar o botão do rato para terminar.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
pt: Mova o nó ao longo de um dos segmentos e largue o botão do rato.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
pt: Desenhar um retângulo do tamanho desejado e largar botão do rato para terminar.

en: Extrude: main line
pt: Extrudir: linha principal

en: Extrude: helper line
pt: Extrudir: linha de ajuda

en: Extrude Way
pt: Extrudir linha

en: Improve Way Accuracy
pt: Melhorar precisão da linha

en: Improve Way Accuracy mode
pt: Modo de melhorar a precisão da linha

en: improve way accuracy helper line
pt: linha de apoio para melhorar precisão da linha

en: Click on the way to start improving its shape.
pt: Clique na linha para melhorar a precisão dela.

en: Select a way that you want to make more accurate.
pt: Selecione a linha que quer tornar mais precisa.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
pt: Clique para adicionar um nó novo. Largar CTRL para mover nós existentes. ALT para eliminar o nó.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
pt: Clique para eliminar o nó destacado. Largar ALT para mover nós existentes. CTRL para adicionar um nó.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
pt: Clique para mover o nó destacado. Manter CTRL para adicionar um nó. ALT para eliminar o nó.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
pt[0]: Adicionar um novo nó à linha
pt[1]: Adicionar um novo nó a {0} linhas

en: Cannot delete node that has tags
pt: Não é possível eliminar um nó que tenha etiquetas

en: make parallel helper line
pt: criar linha de ajuda paralela

en: Parallel
pt: Paralela

en: Make parallel copies of ways
pt: Faz cópias paralelas de linhas

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
pt: Selecionar linhas, clicar na linha arrastando e largando no local desejado (ALT premido durante a duplicação cria linha sem etiquetas)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
pt: Premir e manter tecla CTRL para alternar íman

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
pt: Ferramenta linha paralela
    As linhas selecionadas devem formar uma linha contínua

en: Drag play head
pt: Arrastar cabeça de reprodução

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
pt: Arraste a cabeça de reprodução e largue perto do trilho GPS para reproduzir o áudio a partir daí. SHIFT+largar para sincronizar o áudio nesse ponto.

en: Select mode
pt: Modo de seleção

en: Select, move, scale and rotate objects
pt: Selecionar, mover, escalonar e rodar objetos

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
pt: Tem a certeza que quer mover elementos com linhas ligadas que estão escondidas pelos filtros?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
pt[0]: Deslocou mais do que {0} elemento. É um erro comum deslocar um número elevado de elementos.
    Quer mesmo movê-los?
pt[1]: Deslocou mais do que {0} elementos. É um erro comum deslocar um número elevado de elementos.
    Quer mesmo movê-los?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
pt[0]: Deslocou {0} elemento a uma distância de {1}. Mover elementos a uma grande distância é frequentemente um erro.
    Quer mesmo deslocá-lo?
pt[1]: Deslocou {0} elementos a uma distância de {1}. Mover elementos a uma grande distância é frequentemente um erro.
    Quer mesmo deslocá-los?

en: Move elements
pt: Mover elementos

en: Move them
pt: Sim, mover

en: Undo move
pt: Desfazer movimento

[ctx: SelectAction help]
en: lasso
pt: laço

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
pt: retângulo

en: Release the mouse button to select the objects in the {0}.
pt: Largar o botão do rato para parar selecionar os objetos em {0}.

en: {0} to merge with nearest node.
pt: {0} para fundir ao nó mais próximo.

en: Release the mouse button to stop moving.
pt: Largar o botão do rato para parar de mover.

en: Release the mouse button to stop rotating.
pt: Largar o botão do rato para parar de rodar.

en: Release the mouse button to stop scaling.
pt: Largar o botão do rato para parar de escalonar.

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection ({0} to toggle); Shift-{0} to rotate selected; Alt-{0} to scale selected; or change selection
pt: Mover objetos arrastando-os; SHIFT para adicionar à seleção ({0} para alternar); SHIFT-{0} para rodar a seleção; ALT-{0} para dimensionar a seleção; ou alterar a seleção

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
pt[0]: Adicionar e mover um novo nó virtual na linha
pt[1]: Adicionar e mover um novo nó virtual em {0} linhas

en: Lasso Mode
pt: Modo laço

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
pt: Modo de seleção por laço: selecionar objetos numa região desenhada

en: Split mode
pt: Modo de dividir

en: Split ways
pt: Dividir linhas

en: The selected node is not in the middle of any non-closed way.
pt: O nó selecionado não está no meio de nenhuma linha não fechada.

en: Splitting closed ways is not yet implemented.
pt: A divisão de linhas fechadas ainda não está implementada.

en: Add node for splitting a way | Add node for splitting {0} ways
pt[0]: Adicionar nó para dividir uma linha
pt[1]: Adicionar nó para dividir {0} linhas

en: Click on the location where a way should be split
pt: Clique na localização onde uma linha deve ser dividida

en: Select way to split.<br>Hold {0} for multiple selection.
pt: Selecione uma linha para dividi-la.<br>Manter premido {0} para selecionar várias.

en: User:
pt: Utilizador:

en: Split way {0}
pt: Dividir linha {0}

en: Zoom mode
pt: Modo de enquadramento

en: Zoom and move map
pt: Enquadramento e mover mapa

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
pt: Ampliar arrastando ou CTRL+. ou CTRL+, ; mover com CTRL+ e uma das teclas de direção; Mover vista com botão direito do rato

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
pt: Adicionar todos os objetos selecionados no conjunto de dados local após o último membro

en: Add selection to relation
pt: Adicionar seleção à relação

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
pt: {0}Adicionar a seleção à relação{1}: verifique cada uma das relações para evitar danos!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
pt[0]: Adicionar seleção a {0} relação
pt[1]: Adicionar seleção a {0} relações

en: Delete the selected relation
pt: Eliminar a relação selecionada

en: Download all members of the selected relations
pt: Descarregar todos os membros das relações selecionadas

en: Download members
pt: Descarregar membros

en: Download relation with members
pt: Descarregar a relação com os membros

en: Download with members
pt: Descarregar com os membros

en: Download incomplete members of selected relations
pt: Descarregar membros incompletos das relações selecionadas

en: Download incomplete members
pt: Descarregar membros incompletos

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
pt: Criar uma cópia desta relação e abri-la numa nova janela

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
pt: Está prestes a duplicar {0} relação: {1}<br/>Este passo raramente é necessário. Quer mesmo duplicar?

en: Duplicate relation?
pt: Duplicar a relação?

en: Edit
pt: Editar

en: Call relation editor for selected relation
pt: Abrir o editor de relações com a relação selecionada

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
pt[0]: Será aberta <b>{0}</b> janela de edição de relações simultaneamente<br/>Quer continuar?
pt[1]: Serão abertas <b>{0}</b> janelas de edição de relações simultaneamente<br/>Quer continuar?

en: Confirmation
pt: Confirmação

en: Export GPX file starting from first member
pt: Exportar ficheiro GPX a começar pelo primeiro membro

en: Export GPX file starting from last member
pt: Exportar ficheiro GPX a começar pelo último membro

en: Convert to GPX layer starting from first member
pt: Converter em camada GPX a começar pelo primeiro membro

en: Convert to GPX layer starting from last member
pt: Converter em camada GPX a começar pelo último membro

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
pt: Converter esta relação num só trilho GPX, começando no primeiro membro e sucessivamente continuando até ao último.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
pt: Converter esta relação num só trilho GPX, começando no último membro e sucessivamente continuando até ao primeiro.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
pt: com base nos dados da relação de rotas do OSM, os carimbos de data/hora são sintéticos

en: Selected Relations
pt: Relações selecionadas

en: {0} (GPX export)
pt: {0} (exportar GPX)

en: List of recent relations
pt: Lista de relações recentes

en: Open recent relation
pt: Abrir relação recente

en: Relation Editor: {0}
pt: Editor de relações: {0}

en: Select in relation list
pt: Selecionar na lista de relações

en: Select relation in relation list.
pt: Selecionar relação na lista de relações.

en: Add the members of all selected relations to current selection
pt: Adicionar os membros de todas as relações selecionadas à seleção atual

en: Select the members of all selected relations
pt: Selecionar os membros de todas as relações selecionadas

en: Select members (add)
pt: Selecionar membros (adicionar)

en: Select members
pt: Selecionar membros

en: Add the selected relations to the current selection
pt: Adicionar as relações selecionadas à seleção atual

en: Set the current selection to the list of selected relations
pt: Seleciona a relação ou relações no painel de seleção

en: Select relation (add)
pt: Selecionar relação (adicionar)

en: Select relation
pt: Selecionar relação

en: Search...
pt: Procurar...

en: Search for objects
pt: Procurar por objetos

en: No match found for ''{0}''
pt: Não foi encontrado nada com ''{0}''

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
pt: Não foi adicionado nada à seleção através da pesquisa de "{0}"

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
pt: Não foi removido nada da seleção na pesquisa por "{0}"

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
pt: Não foi encontrado nada na seleção ao procurar por ''{0}''

en: Found {0} matches
pt: Foram encontrados {0} resultados

en: Searching
pt: A pesquisar

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
pt[0]: A pesquisar em {0} objeto
pt[1]: A pesquisar em {0} objetos

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
pt: A truncar o valor da etiqueta ''{0}'' no objeto eliminado {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
pt: O número de caracteres na etiqueta ''{0}'' do objeto {1} excede o máximo permitido de {2}. O número de caracteres é {3}.

en: Precondition violation
pt: Violação de pré-condição

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
pt: {0} nós na linha {1} ultrapassam o número máximo de nós permitidos {2}

en: API Capabilities Violation
pt: Violação de capacidades da API

en: Removed obsolete tags
pt: Etiquetas em desuso removidas

en: Fix deprecated tags
pt: Corrigir etiquetas em desuso

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
pt: <html>As {0} relações são recíprocas porque ambas se referem uma à outra.<br>O JOSM não pode enviá-las. Edite as relações e remova a dependência recíproca.</html>

en: Relation ...
pt: Relação...

en: ... refers to relation
pt: ... refere-se à relação

en: Cycling dependencies
pt: Dependências recíprocas

en: Uploading modified notes
pt: A enviar alterações nos erros reportados

en: Uploading notes {0}/{1}
pt: A enviar erros reportados {0}/{1}

en: Note {0} failed: {1}
pt: Não foi possível enviar o erro reportado {0} devido a: {1}

en: Notes failed to upload
pt: Não foi possível enviar os erros reportados

en: The JOSM data validator partially checked the objects to be uploaded and found some problems. Try fixing them, but do not harm valid data. When in doubt ignore the findings.<br> You can see the findings in the Validator Results panel too. Further checks on all data can be started from that panel.
pt: O validador de dados do JOSM verificou parcialmente os objetos a carregar e encontrou alguns problemas. Tente repará-los, mas não altere os dados válidos. Em caso de dúvida, ignore os resultados.<br> Também pode ver os resultados no painel Resultados da validação. As verificações adicionais de todos os dados podem ser iniciadas a partir desse painel.

en: Errors
pt: Erros

en: Usually this should be fixed.
pt: Normalmente isto deve ser corrigido.

en: Warnings
pt: Avisos

en: Fix these when possible.
pt: Corrigi-los quando for possível.

en: Other
pt: Outros

en: Informational hints, expect many false entries.
pt: Sugestões informativas, espere muitas entradas falsas.

en: Suspicious data found. Upload anyway?
pt: Foram encontrados dados suspeitos. Enviar na mesma?

en: Continue upload
pt: Continuar a enviar

en: Add node {0}
pt: Adicionar nó {0}

en: Add way {0}
pt: Adicionar linha {0}

en: Add relation {0}
pt: Adicionar relação {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
pt[0]: Adicionado {0} objeto
pt[1]: Adicionados {0} objetos

en: New way {0} has 0 nodes
pt: A nova linha {0} tem 0 nós

en: Change node {0}
pt: Alterar nó {0}

en: Change way {0}
pt: Alterar linha {0}

en: Change relation {0}
pt: Alterar relação {0}

en: Change members of {0}
pt: Alterar membros de {0}

en: Change nodes of {0}
pt: Alterar nós de {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
pt: Remover "{0}" do nó ''{1}''

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
pt: Remover "{0}" da linha ''{1}''

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
pt: Remover "{0}" da relação ''{1}''

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
pt: Etiquetar {0}={1} no nó ''{2}''

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
pt: Etiquetar {0}={1} na linha ''{2}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
pt: Etiquetar {0}={1} na relação ''{2}''

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
pt[0]: Removido "{0}" em {1} objeto
pt[1]: Removidos "{0}" em {1} objeto

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
pt[0]: Aplicado {0}={1} em {2} objeto
pt[1]: Aplicado {0}={1} em {2} objetos

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
pt[0]: Eliminadas {0} etiquetas em {1} objeto
pt[1]: Eliminadas {0} etiquetas em {1} objetos

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
pt[0]: Aplicadas {0} etiquetas em {1} objeto
pt[1]: Aplicadas {0} etiquetas em {1} objetos

en: Replace "{0}" by "{1}" for
pt: Substituir "{0}" por "{1}" em

en: object | objects
pt[0]: objeto
pt[1]: objetos

en: Change relation member role for {0} {1}
pt: Alterar função do membro em {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
pt: Eliminar ''{0}''

en: At least one object to delete required, got empty collection
pt: É necessário pelo menos um objeto para eliminar, não foi nada selecionado

en: Delete node {0}
pt: Eliminar nó {0}

en: Delete way {0}
pt: Eliminar linha {0}

en: Delete relation {0}
pt: Eliminar relação {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
pt[0]: Eliminar {0} objeto
pt[1]: Eliminar {0} objetos

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
pt[0]: Eliminar {0} nó
pt[1]: Eliminar {0} nós

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
pt[0]: Eliminar {0} linha
pt[1]: Eliminar {0} linhas

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
pt[0]: Eliminar {0} relação
pt[1]: Eliminar {0} relações

en: Move {0} node | Move {0} nodes
pt[0]: Mover {0} nó
pt[1]: Mover {0} nós

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
pt[0]: {0} objeto limpo
pt[1]: {0} objetos limpos

en: Removed nodes from {0}
pt: Nós removidos em {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
pt[0]: Rodar {0} nó
pt[1]: Rodar {0} nós

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
pt[0]: {0} nó escalonado
pt[1]: {0} nós escalonados

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
pt[0]: Selecionado {0} objeto
pt[1]: Selecionados {0} objetos

en: Sequence: {0}
pt: Sequência: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
pt: Em linhas fechadas é necessário selecionar pelo menos 2 nós.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
pt: A linha não pode ser dividida nos nós selecionados. (Dica: selecione nós no meio da linha.)

en: Yes, download the missing members
pt: Sim, descarregar os membros em falta

en: No, abort the split operation
pt: Não, abortar a operação de dividir

en: No, perform the split without downloading
pt: Não, dividir sem descarregar

en: This way is part of a relation. | This way is part of {0} relations.
pt[0]: Esta linha faz parte de uma relação.
pt[1]: Esta linha faz parte de {0} relações.

en: this relation
pt: esta relação

en: these relations
pt: estas relações

en: one relation | {0} relations
pt[0]: uma relação
pt[1]: {0} relações

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
pt: Para {0} não foi possível determinar a ordem correta das partes da nova via. Para resolver este problema, é necessário descarregar primeiro alguns membros da relação que faltam.

en: Download missing relation members?
pt: Descarregar os membros da relação que faltam?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
pt: Os membros da relação que faltam serão descarregados. Isto deve ser feito sempre a partir de agora?

en: Downloading missing relation members
pt: A descarregar os membros da relação que faltam

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
pt: Foi aplicada em todas as linhas uma função numa relação.<br>Deve confirmar se está correto e corrigir se necessário na relação.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
pt: Os membros da relação foram copiados para as novas linhas.<br>Deve verificar isto e corrigir se necessário.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
pt[0]: Dividir a linha {0} em {1} parte
pt[1]: Dividir a linha {0} em {1} partes

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
pt[0]: {0} nó transformado
pt[1]: {0} nós transformados

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
pt: <html>A camada ''{0}'' já tem um conflito para o objeto<br>''{1}''.<br>Este conflito não pode ser adicionado.</html>

en: Double conflict
pt: Conflito duplo

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
pt: A camada ''{0}'' já não existe. Não foi possível remover o conflito do objeto ''{1}''.

en: Add conflict for ''{0}''
pt: Adicionar conflito para "{0}"

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
pt: Impossível desfazer o comando ''{0}'' porque a camada ''{1}'' já não existe

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
pt: Resolver os conflitos nas coordenadas {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
pt: Não foi possível resolver o conflito pendente.

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
pt: Resolver conflitos no estado eliminado em {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
pt: Definir a flag ''modificado'' no nó {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
pt: Definir a flag ''modificado'' na linha {0}

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
pt: Definir a flag ''modificado'' na relação {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
pt: Resolver conflitos na lista de membros da relação {0}

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
pt[0]: Resolver {0} conflito de etiquetas no nó {1}
pt[1]: Resolver {0} conflitos de etiquetas no nó {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
pt[0]: Resolver {0} conflito de etiquetas na linha {1}
pt[1]: Resolver {0} conflitos de etiquetas na linha {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
pt[0]: Resolver {0} conflito de etiquetas na relação {1}
pt[1]: Resolver {0} conflitos de etiquetas na relação {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
pt: Resolver o conflito de versões para o nó {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
pt: Resolver o conflito de versões na linha {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
pt: Resolver o conflito de versões na relação {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
pt: Resolver conflitos na lista de nós da linha {0}

en: Main dataset does not include node {0}
pt: O conjunto de dados principal não inclui o nó {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
pt: Valor de latitude "{0}" incorreto

en: Illegal longitude value ''{0}''
pt: Valor de longitude "{0}" incorreto

en: Unable to set file non-readable {0}
pt: Não foi possível atribuir a propriedade "não-legível" do ficheiro {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
pt: Não foi possível atribuir a propriedade "não-gravável" do ficheiro {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
pt: Não foi possível atribuir a propriedade "não-executável" do ficheiro {0}

en: Unable to set file readable {0}
pt: Não foi possível atribuir a propriedade "legível" do ficheiro {0}

en: Unable to set file writable {0}
pt: Não foi possível atribuir a propriedade "gravável" do ficheiro {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
pt: Não foi possível inicializar as preferências. A pasta das preferências ''{0}'' não é uma pasta.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
pt: <html>A inicialização das preferências falhou.<br>O diretório das preferências ''{0}'' não é um diretório</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
pt: Não foi possível inicializar as preferências porque o JOSM não conseguiu criar a pasta: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
pt: <html>Aviso: a inicialização das preferências falhou.<br>Não foi possível criar a pasta das preferências em falta: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
pt: O ficheiro das preferências ''{0}'' não existe. A criar um ficheiro de preferências padrão.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
pt: A substituir o ficheiro de preferências existente ''{0}'' por um ficheiro padrão.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
pt: <html>Não foi possível inicializar as preferências.<br>Não foi possível restabelecer o ficheiro de preferências de origem: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
pt: Não foi possível carregar o ficheiro de cache padrão: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro temporário padrão: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
pt: <html>O ficheiro de preferências tinha erros.<br> A fazer uma cópia de segurança do antigo para <br>{0}<br> e tentar ler o último ficheiro de preferências válido <br>{1}<br>.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
pt: Não foi possível inicializar as preferências. Não foi possível atribuir as preferências originais: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
pt: <html>O ficheiro de preferências tinha erros.<br> A criar um novo ficheiro de preferências predefinidas.</html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
pt: Não foi possível manter as preferências em ''{0}''

en: Updated preference setting {0} to {1}
pt: Definição de preferências atualizada de {0} para {1}

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
pt: A definição da preferência {0} foi removida, uma vez que já não é utilizada

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
pt: A predefinição da preferência {0} foi removida, uma vez que já não é utilizada

en: Saved updated default preferences.
pt: As preferências padrão foram guardadas.

en: Failed to save default preferences.
pt: Não foi possível guardar as preferências padrão.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
pt: <html>O ficheiro de preferências pede para adicionar as preferências a <b>{0}</b>,<br/> mas o seu valor padrão é desconhecido neste momento.<br/>Ative manualmente a função correspondente e tente importar de novo.

en: Metric
pt: Métrico

en: Chinese
pt: Chinês

en: Nautical Mile
pt: Milha náutica

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
pt: Esperado um valor não-vazio para o parâmetro ''{0}'', obtido ''{1}''

en: UNKNOWN
pt: DESCONHECIDO

en: Error reading revision info from revision file: {0}
pt: Ocorreu um erro ao ler a informação da revisão do ficheiro de revisão: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
pt: Número de versão inesperado do JOSM no ficheiro de revisão. Valor: ''{0}''

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
pt: Não foi encontrado o ficheiro de revisão do JOSM ''/REVISION''.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
pt: Já foi registado o conflito para o objeto ''{0}''.

[ctx: compass]
en: W
pt: O

en: deg° min'' sec"
pt: gra° min'' seg"

en: Decimal Degrees
pt: Graus decimais

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
pt: Não foi possível processar o valor da coordenada: ''{0}''

en: deg° min'' (Nautical)
pt: gra° min'' (náutica)

en: Projected Coordinates
pt: Coordenadas projetadas

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
pt: Ocorreu um erro ao processar o alinhamento.
    Formato esperado: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
pt: Ocorreu um erro ao processar o fuso horário.
    Formato esperado: {0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
pt: As imagens aéreas {0} têm "tileMatrixSet" definido como: {1}

en: Aerial or satellite photo
pt: Fotografia aérea ou de satélite

en: Elevation map
pt: Mapa de elevação

en: Map
pt: Mapa

en: Historic or otherwise outdated map
pt: Mapas históricos ou antigos

en: Map based on OSM data
pt: Mapa baseado em dados do OpenStreetMap

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
pt: Imagens de satélite ou aéreas históricas ou antigas

en: Map for quality assurance
pt: Mapa para a garantia de qualidade

en: Imagery not matching any other category
pt: Imagens de outras categorias

en: {0} mirror server {1}
pt: {0} servidor espelho {1}

en: {0} mirror server
pt: {0} servidor espelho

en: Date of imagery: {0}
pt: Data das imagens aéreas: {0}

en: Imagery category: {0}
pt: Categoria das imagens: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
pt: Estas imagens estão marcadas como as melhores nesta região por outros utilizadores.

en: This imagery is an overlay.
pt: Esta imagem de satélite é uma sobre-camada.

en: Update default entries
pt: Atualizar fontes disponíveis

en: Update imagery ''{0}''
pt: Atualizar imagens aéreas ''{0}''

en: Drop old imagery ''{0}''
pt: Descartar imagens aéreas antigas ''{0}''

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
pt: {0} não é um argumento WMS válido. Verifique este URL do servidor:
    {1}

en: {0} is not a valid WMTS argument. Please check this server URL:
    {1}
pt: {0} não é um argumento WMTS válido. Verifique este URL do servidor:
    {1}

en: Advanced preference ''{0}'' is not default. Please consider resetting it.
pt: A preferência avançada ''{0}'' não está predefinida. Considere a possibilidade de a repor para o valor original.

en: API key for imagery with id={0} may not be available.
pt: A chave da API para imagens com id={0} pode não estar disponível.

en: Could not retrieve API key for imagery with id={0}. Cannot add layer.
    {1}
pt: Não foi possível recuperar a chave da API para imagens aéreas com id={0}. Não é possível adicionar a camada.
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
pt: Erro HTTP {0} ao carregar os mosaicos

en: Error downloading tiles: {0}
pt: Erro ao descarregar os mosaicos: {0}

en: Problem loading tile
pt: Problema ao carregar o mosaico

en: No tiles at this zoom level
pt: Sem mosaicos a este nível

en: Could not load image from tile server
pt: Não foi possível carregar a imagem do servidor de mosaicos

en: Select WMTS layer
pt: Selecionar camada WMTS

en: No default layer selected, choosing first layer.
pt: Nenhuma camada padrão selecionada, a escolher a primeira camada.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
pt: Sem camadas definidas pelo documento getCapabilities: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
pt: O documento de capacidades WMTS não continha camadas no URL: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
pt: Ocorreu um erro ao processar as capacidades WMTS do documento: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
pt: Caminho inválido do documento GetCapabilities: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
pt: Erro de processamento WMTS - o elemento de início {0} tem um nome diferente do elemento de fim {2}

en: Can''t use layer {0} because no supported formats were found. Layer is available in formats: {1}
pt: Não é possível utilizar a camada {0} porque não foram encontrados formatos suportados. A camada está disponível nos formatos: {1}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
pt: São suportados apenas mosaicos quadrados. Foi devolvido pelo servidor {0}x{1} para o identificador TileMatrix identifier {2}

en: Loading {0}
pt: A carregar {0}

en: {0} with {1} arguments is not understood
pt: {0} com {1} argumentos não é compreendido

en: {0} cannot have zero area
pt: {0} não pode ter uma área zero

en: We do not understand version {0} of the vector tile specification
pt: Não compreendemos a versão {0} da especificação do mosaico vetorial

en: Vector tile layers must have a layer name
pt: As camadas de mosaicos vetoriais devem ter um nome de camada

en: Unknown field in vector tile layer value ({0})
pt: Campo desconhecido no valor da camada de mosaico vetorial ({0})

en: Select Vector Tile Layers
pt: Selecionar a camada de mosaico vetorial

en: Cannot understand style source: {0}
pt: Não é possível compreender a fonte de estilo: {0}

en: Vector Tile Style Version not understood: version {0} (json: {1})
pt: Versão do estilo de mosaico vetorial não compreendida: versão {0} (json: {1})

en: Note
pt: Erro no mapa reportado

en: Mismatched state: Expected {0} but got {1}
pt: Estado incompatível: esperava-se {0} mas obteve-se {1}

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
pt: Não foi possível gravar o token de acesso OAuth no gestor de credenciais

en: Current credential manager is of type ''{0}''
pt: O gestor de credenciais atual é do tipo ''{0}''

en: ID > 0 expected. Got {0}.
pt: Era esperado o identificador (ID) > 0. Obteve-se {0}.

en: Version > 0 expected. Got {0}.
pt: Era esperada a versão > 0. Obteve-se {0}.

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
pt: Não foi possível atribuir um identificador de conjunto de alterações > 0 a um novo objeto. O valor do identificador do conjunto de alterações é {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
pt: Um objeto com o identificador = 0 não pode ser invisível.

en: Changeset
pt: Conjunto de alterações

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
pt: Conjunto de alterações {0}: ordem de versões inesperada de {1}: v{2} não é superior a v{3}

en: Cyclic dependency between relations:
pt: Dependência recíproca entre relações:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
pt: Não foi possível adicionar o objeto {0} ao conjunto de dados porque já está incluído

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
pt: Era esperado o JOSM encontrar o objeto [{0} {1}] na base de dados mas não está lá. Por favor reporte este problema em {2}. Isto não é um erro crítico, deve ser seguro continuar a utilizar o JOSM.

en: Missing merge target for way with id {0}
pt: Falta o alvo da fusão para a linha com o identificador {0}

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
pt: O objeto do tipo {0} com o identificador {1} foi marcado para ser eliminado, mas não se encontra na fonte do conjunto de dados

en: Missing merge target for node with id {0}
pt: Falta o alvo da fusão para o nó com o identificador {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
pt: Falta o alvo da fusão para a relação com o identificador {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
pt: Falta o alvo da fusão do tipo {0} com o identificador {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
pt: Ocorreu um conflito no atributo ''visível'' no objeto do tipo {0} com o identificador {1}

en: Merging data...
pt: A fundir dados...

en: highway
pt: via

en: railway
pt: ferrovia

en: waterway
pt: curso de água

en: landuse
pt: uso do solo

en: building
pt: edifício

en: {0} node | {0} nodes
pt[0]: {0} nó
pt[1]: {0} nós

en: incomplete
pt: incompleto

en: node | nodes
pt[0]: nó
pt[1]: nós

en: House {0}
pt: Casa {0}

en: House number {0} at {1}
pt: Nº porta {0} em {1}

en: House number {0}
pt: Número de porta {0}

en: {0} member | {0} members
pt[0]: {0} membro
pt[1]: {0} membros

en: public transport
pt: transporte público

en: relation | relations
pt[0]: relação
pt[1]: relações

en: Changeset {0}
pt: Conjunto de alterações {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
pt: <html>Erro no filtro <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
pt: Erro no filtro

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
pt[0]: <p><b>{0}</b> objeto oculto
pt[1]: <p><b>{0}</b> objetos ocultos

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
pt[0]: <b>{0}</b> objeto desativado
pt[1]: <b>{0}</b> objetos desativados

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
pt: Não é possível adicionar uma linha com apenas {0} nós.

en: Each node must connect exactly 2 ways
pt: Cada um dos nós deve ligar 2 linhas

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
pt: Não é possível fundir porque um dos objetos é novo e a outro não

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
pt: Não é possível fundir objetos com identificadores diferentes. Este identificador é {0}, o outro é {1}

en: way | ways
pt[0]: linha
pt[1]: linhas

en: closedway
pt: linha fechada

en: multipolygon
pt: multipolígono

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
pt: A coleção de etiquetas não pode ser aplicada a um objeto porque existem chaves com vários valores.

en: <anonymous>
pt: <anónimo>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
pt: Não é possível adicionar o nó {0} à linha incompleta {1}.

en: Nodes in way must be in the same dataset
pt: Os nós na linha têm de estar no mesmo conjunto de dados

en: Deleted node referenced by {0}
pt: Eliminado o nó referido por {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
pt: Nó completo {0} com coordenadas nulas na linha {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
pt: Não é possível comparar o objeto com o identificador ''{0}'' com o objeto com o identificador ''{1}''.

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
pt: O parâmetro {0} não está no intervalo 0..{1}. Obteve-se ''{2}''.

en: <or>
pt: <ou>

en: <xor>
pt: <xou>

en: <left parent>
pt: <pai esquerda>

en: <right parent>
pt: <pai direita>

en: <colon>
pt: <vírgula>

en: <equals>
pt: <igual a>

en: <tilde>
pt: <til>

en: <key>
pt: <chave>

en: <question mark>
pt: <ponto interrogação>

en: <end-of-file>
pt: <final-do-ficheiro>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
pt: A expressão regular "{0}" teve um erro de interpretação na posição {1}, erro completo:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
pt: A expressão regular "{0}" contém erros:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
pt: Esperado um intervalo de números

en: Expecting {0} after {1}
pt: Esperado {0} após {1}

en: Range of primitive ids expected
pt: Esperado um intervalo de identificadores de objetos

en: Range of changeset ids expected
pt: Esperado um intervalo de identificadores de conjuntos de alterações

en: Range of versions expected
pt: Esperado um intervalo de identificadores de versões

en: Reference value for ''{0}'' expected
pt: Era esperado o valor de referência para ''{0}''

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
pt: A chave não pode estar em branco quando o operador da etiqueta está a ser usado. Exemplo: chave=valor

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
pt: Tipo de objeto desconhecido: {0}. Os valores permitidos são nó, linha ou relação

en: Positive integer expected
pt: Esperado um integral positivo

en: Non-zero integer expected
pt: Espera-se um número inteiro diferente de zero

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
pt: Não foi possível processar a marca temporal ''{0}''

en: Unknown preset name:
pt: Nome de modelo de etiquetas desconhecido:

en: Failed to parse MapCSS selector
pt: Não foi possível processar o seletor MapCSS

en: Unexpected token: {0}
pt: Token inesperado: {0}

en: Missing parameter for OR
pt: Parâmetro em falta para OR

en: Missing parameter for XOR
pt: Parâmetro em falta para XOR

en: Missing operator for NOT
pt: Falta um parâmetro em NOT

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
pt: Token inesperado. Esperado {0}, encontrado {1}

[ctx: search]
en: CS
pt: MAI

[ctx: search]
en: CI
pt: MIN

[ctx: search]
en: RX
pt: ER

[ctx: search]
en: A
pt: T

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
pt: Não foi possível carregar a classe ''{0}'' de renderização do mapa porque não foi encontrada.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
pt: Não é possível ativar a classe de visualização de mapas ''{0}'', porque a classe não foi encontrada.

en: Activating the standard map renderer instead.
pt: Ativando em vez disso a renderização padrão de mapas.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
pt: Não é possível ativar a classe de visualização de mapas ''{0}'', porque não é uma sub classe de ''{1}''.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
pt: Não é possível ativar a classe de visualização de mapas ''{0}'', porque não está registada como visualização de mapa.

en: Wireframe Map Renderer
pt: Visualizador de mapa em linhas

en: Renders the map as simple wire frame.
pt: Mostra o mapa em linhas simples.

en: Styled Map Renderer
pt: Visualização de mapa de estilo

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
pt: Mostra o mapa usando regras de estilo num conjunto de folhas de estilo.

en: inactive
pt: inativo

en: selected
pt: selecionado

en: Relation: selected
pt: Relação: selecionada

en: Node: standard
pt: Nó: padrão

en: Node: connection
pt: Nó: ligação

en: Node: tagged
pt: Nó: com etiquetas

en: untagged way
pt: linha sem etiquetas

en: background
pt: fundo

en: highlight
pt: destaque

en: highlight wireframe
pt: destaque de linhas

en: untagged
pt: sem etiquetas

en: text
pt: texto

en: areatext
pt: área de texto

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
pt: Não foi possível criar o diretório das preferências em falta: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
pt: <html>Não foi possível criar o diretório das preferências em falta: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
pt: Não foi possível criar o diretório dos dados de utilizador: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
pt: <html>Não foi possível criar o diretório dos dados de utilizador: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
pt: Não foi possível criar o diretório que falta da cache: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
pt: <html>Não foi possível criar a pasta que falta da cache: {0}</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
pt: Era esperado o elemento ''{0}'', mas foi obtido ''{1}''

en: value expected
pt: valor esperado

en: Short Description:
pt: Descrição resumida:

en: Author:
pt: Autor:

en: Webpage:
pt: Página web:

en: Description:
pt: Descrição:

en: Version:
pt: Versão:

en: Minimum JOSM Version:
pt: Versão mínima do JOSM:

en: by {0}
pt: por {0}

en: JOSM default (MapCSS)
pt: Padrão do JOSM (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
pt: Estilo do JOSM de origem para ser utilizado como base para estilos de cobertura intercambiáveis em tempo de execução

en: Internal Preset
pt: Modelo de etiquetas JOSM

en: The default preset for JOSM
pt: Os modelos de etiquetas originais do JOSM

en: Addresses
pt: Endereços

en: Checks for errors on addresses
pt: Verifica se existem erros nos endereços

en: Tag combinations
pt: Combinações de etiquetas

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
pt: Verifica se faltam etiquetas adicionais ou mal aplicadas

en: Deprecated features
pt: Etiquetas em desuso

en: Checks for deprecated features
pt: Verifica se existem etiquetas que deixaram de ser utilizadas ou foram substituídas por outras

en: Geometry
pt: Geometria

en: Checks for geometry errors
pt: Verifica se existem erros de geometria

en: Highways
pt: Vias

en: Checks for errors on highways
pt: Verifica se existem erros em vias

en: Multiple values
pt: Vários valores

en: Checks for wrong multiple values
pt: Verifica se existem etiquetas com vários valores

en: Numeric values
pt: Valores numéricos

en: Checks for wrong numeric values
pt: Verifica se existem erros em valores numéricos

en: Religion
pt: Religião

en: Checks for errors on religious objects
pt: Verifica se existem erros em objetos com etiquetas sobre religião

en: Relations
pt: Relações

en: Checks for errors on relations
pt: Verifica se existem erros em relações

en: Territories
pt: Territórios

en: Checks for territories-specific features
pt: Verificações para elementos específicos de determinados territórios / países

en: Unnecessary tags
pt: Etiquetas desnecessárias

en: Checks for unnecessary tags
pt: Verifica se existem etiquetas que não são necessárias

en: Wikipedia
pt: Wikipédia

en: Checks for wrong wikipedia tags
pt: Verifica se existem erros em etiquetas da Wikipédia

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
pt: A projeção UTM (''+proj=utm'') requer o parâmetro ''+zone=...''.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
pt: Esperado um número inteiro no intervalo 1 a 60 no parâmetro ''+zone=...''.

en: No unit found for: {0}
pt: Nenhuma unidade encontrada para: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
pt: Parâmetro desconhecido: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
pt: Valor esperado para o parâmetro ''{0}''.

en: No value expected for parameter ''{0}''.
pt: Nenhum valor esperado para o parâmetro ''{0}''.

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
pt: O parâmetro tem de começar com o caractere a ''+'' (foi encontrado ''{0}'')

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
pt: Formato de parâmetro inesperado (''{0}'')

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
pt: O valor ''{0}'' para a opção +init não é suportado.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
pt: Elipsóide ''{0}'' não suportada.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
pt: A combinação dos parâmetros da elipsóide não é suportada.

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
pt: Identificador de datum desconhecido: ''{0}''

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
pt: Elipsóide (+ellps=* or +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
pt: Não é possível utilizar o ficheiro de alinhamento na grelha a ''{0}'' para a opção +nadgrids.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
pt: Número inesperado de argumentos para o parâmetro ''towgs84'' (tem de ser 3 ou 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
pt: Não foi possível analisar o valor do parâmetro ''towgs84'' (''{0}'')

en: Projection required (+proj=*)
pt: Projeção necessária (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
pt: Identificador de projeção desconhecido: ''{0}''

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
pt: Número inesperado de argumentos para o parâmetro ''+bounds'' (tem de ser 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
pt: Número de argumentos esperados para o parâmetro ''{0}''

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
pt: Não foi possível processar o valor ''{1}'' do parâmetro ''{0}'' como número.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
pt: Não foi possível processar o valor ''{1}'' do parâmetro ''{0}'' como coordenada.

en: Custom Projection
pt: Projeção personalizada

en: Error: {0}
pt: Erro: {0}

en: JOSM projection command line interface
pt: Interface da linha de comandos da projeção JOSM

en: Description
pt: Descrição

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
pt: Converte coordenadas de um sistema de referência de coordenadas para outro.

en: Options
pt: Opções

en: Show this help
pt: Mostrar esta ajuda

en: Switch input and output crs
pt: Trocar crs de entrada e saída

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
pt: Inverter ordem de coordenadas de entrada (este/norte, lon/lat)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
pt: Inverter ordem das coordenadas de saída (este/norte, lon/lat)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
pt: O formato para a entrada e saída do sistema de referências de coordenadas é similar ao programa PROJ.4.

en: [file]
pt: [ficheiro]

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
pt: Lê os dados de entrada de um ou mais ficheiros listados como argumentos posicionais. Quando não são fornecidos ficheiros, ou o nome do ficheiro é "-", os dados são lidos a partir da entrada padrão.

en: Examples
pt: Exemplos

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
pt: Esperadas 2 coordenadas, separadas por espaço em branco. Encontrado {0} em ''{1}''

en: Unable to parse number ''{0}''
pt: Não foi possível processar o número ''{0}''

en: Albers Equal Area
pt: Área equivalente Albers

en: Parameter ''{0}'' required.
pt: Parâmetro ''{0}'' necessário.

en: standard parallels are opposite
pt: padrões paralelos são opostos

en: Azimuthal Equidistant
pt: Equidistante azimutal

en: Double Stereographic
pt: Estereográfica dupla

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
pt: Cilíndrico equidistante (Plate Carrée)

en: Lambert Azimuthal Equal Area
pt: Projeção cilíndrica equivalente de Lambert

en: Lambert Conformal Conic
pt: Cónica conforme de Lambert

en: Lat/lon (Geodetic)
pt: Latitude / longitude (geodésico)

en: Oblique Mercator
pt: Mercator oblíquo

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
pt: Parâmetros ''{0}'' e ''{1}'' não adequados para o método de dois pontos.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
pt: Valor ilegal para o parâmetro ''{0}'': {1}

en: error in initialization
pt: erro na inicialização

en: Polar Stereographic
pt: Polar estereográfica

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
pt: Polar estereográfica: o parâmetro ''{0}'' tem de ser 90 ou -90.

en: Swiss Oblique Mercator
pt: Mercator oblíquo suíço

en: Transverse Mercator
pt: Transverso de Mercator

en: Worldwide
pt: Mundial

en: Cannot handle ignore list entry {0}
pt: Não é possível lidar com a entrada {0} da lista de ignorados

en: Ignore list
pt: Lista de ignorar

en: Error initializing test {0}:
     {1}
pt: Erro a iniciar o teste {0}:
     {1}

en: validation error
pt: erro de validação

en: validation warning
pt: aviso de validação

en: validation other
pt: validação - outros

en: Running test {0}
pt: A executar o teste {0}

en: {0} of {1} elements done
pt: {0} de {1} elementos feitos

en: Validating
pt: A validar

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
pt: Teste {0}/{1}: a verificar {2}

en: Updating ignored errors ...
pt: A atualizar erros ignorados...

en: Validation results contain elements hidden by a filter.
pt: Os resultados da validação têm elementos ocultos por um filtro.

en: Please review active filters to see the hidden results.
pt: Veja os filtros ativos para ver os resultados ocultos.

en: Missing argument - input data file ({0})
pt: Argumento em falta - ficheiro de entrada de dados ({0})

en: Processing files...
pt: A processar os ficheiros...

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
pt[0]: {0} teve {1} erro
pt[1]: {0} teve {1} erros

en: {0} had no errors
pt: {0} não teve erros

en: Could not load input file: {0}
pt: Não foi possível carregar o ficheiro de entrada: {0}

en: Validating {0}, saving output to {1}
pt: A validar {0}, guardar a saída em {1}

en: Could not find a layer for {0}
pt: Não foi possível encontrar uma camada para {0}

en: Preferences are not the expected type
pt: As preferências não são do tipo esperado

en: JOSM Validation command line interface
pt: Interface de linha de comandos da validação do JOSM

en: Validates data and saves the result to a file.
pt: Valida os dados e guarda o resultado num ficheiro.

en: Input data file name (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).
pt: Nome do ficheiro de dados de entrada (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).

en: OSM files can be specified multiple times. Required.
pt: Os ficheiros OSM podem ser especificados várias vezes. Necessário.

en: .validator.mapcss and .mapcss files will stop processing on first error.
pt: Os ficheiros .validator.mapcss e .mapcss deixarão de ser processados no primeiro erro.

en: Non-osm files do not use --output or --change-file
pt: Ficheiros não-osm não usam --output ou --change-file

en: Output data file name (.geojson, line-by-line delimited for MapRoulette). Optional.
pt: Nome do ficheiro de dados de saída (.geojson, delimitado linha a linha para o MapRoulette). Opcional.

en: Change file name (.osc). Can be specified multiple times per input.
pt: Alterar o nome do ficheiro (.osc). Pode ser especificado várias vezes por entrada.

en: Changes will be applied in the specified order. Optional.
pt: As alterações serão aplicadas pela ordem especificada. Opcional.

en: E-mail address is invalid
pt: O endereço de email não é válido

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
pt: O endereço de email contém um nome inválido: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
pt: O endereço de email contém um domínio inválido: {0}

en: Email validator
pt: Verificação de email

en: URL is invalid
pt: O URL não é válido

en: URL contains an invalid protocol: {0}
pt: O URL contém um protocolo inválido: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
pt: o URL contém um protocolo inválido: {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
pt: O URL contém um caminho inválido: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
pt: O URL contém um pedido inválido: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
pt: O URL contém um fragmento inválido: {0}

en: URL validator
pt: Verificação de URL

en: Include POIs like amenities, offices, and buildings in duplicate address detection
pt: Incluir POIs como infraestruturas, escritórios e edifícios na deteção de endereços duplicados

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
pt: Verifica se existem erros em endereços e relações de estrada associada (associatedStreet)

en: Multiple associatedStreet relations
pt: Várias relações de estrada associada (associatedStreet)

en: House number without street
pt: Número de porta sem estrada

en: Duplicate house numbers
pt: Números de porta duplicados

en: House number ''{0}'' duplicated
pt: Número de porta ''{0}'' duplicado

en: Multiple street names in relation
pt: Vários nomes de estradas na relação

en: House number too far from street
pt: Número de porta demasiado longe da estrada

en: Relation is obsolete
pt: A relação está obsoleta

en: API Capabilities
pt: Capacidades API

en: Checks for errors against API capabilities
pt: Verifica se existem erros nas capacidades API

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
pt: A linha contém mais do que {0} nós. Deve ser substituída por um multipolígono

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
pt: A linha contém mais do que {0} nós. Deve ser dividida ou simplificada

en: Barriers and entrances
pt: Barreiras e entradas

en: Checks for errors in barriers and entrances.
pt: Verifica se existem erros em etiquetas de barreiras e entradas.

en: Barrier entrance not set on a barrier
pt: Ponto de entrada isolado

en: Coastlines
pt: Linhas costeiras

en: This test checks that coastlines are correct.
pt: Verifica se as linhas costeiras estão corretas.

en: Reversed coastline: land not on left side
pt: Linha costeira no sentido inverso: a terra não está no lado esquerdo

en: Unconnected coastline
pt: Linha costeira não ligada

en: Unordered coastline
pt: Linha costeira não ordenada

en: Reversed coastline
pt: Linha de costa no sentido errado

en: invalid coastline
pt: linha costeira inválida

en: Conditional Keys
pt: Etiquetas condicionais

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
pt: Verifica o uso correto de etiquetas ''*:conditional'' normalmente aplicadas em restrições de circulação a certas horas.

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
pt: Não corresponde ao padrão ''valor da restrição @ condição''

en: {0} is not a valid restriction value
pt: {0} não é um valor de restrição válido

en: Wrong syntax in {0} key
pt: Sintaxe errada na chave {0}

en: Error in {0} value: {1}
pt: Erro em {0} valor: {1}

en: Connectivity Relations
pt: Relações de conetividade

en: Validates connectivity relations
pt: Valida relações de conetividade

en: Connectivity relation without connectivity tag
pt: Relação de conectividade sem etiqueta de conectividade

en: Connectivity tag contains unusual data
pt: A etiqueta de conectividade contém dados incomuns

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
pt: Falta uma vírgula na etiqueta de conetividade entre os valores opcionais e não opcionais

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
pt: Inconsistência na numeração das vias de trânsito entre as etiquetas de relação e de membro

en: Relation {0} member is missing a lanes or *:lanes tag | Relation {0} members are missing a lanes or *:lanes tag
pt[0]: O membro {0} da relação não tem uma etiqueta lanes ou *:lanes
pt[1]: Os membros {0} da relação não têm uma etiqueta lanes ou *:lanes

en: This connectivity may already be implied
pt: Esta conetividade pode já estar implícita

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
pt: A relação não deve conter linhas e nós com a função "via" misturados

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
pt: As funções "via" múltiplas só são permitidas com linhas

en: Crossing ways
pt: Linhas que se cruzam (mesmo nível e sem nó comum)

en: Crossing barriers
pt: Barreiras que se cruzam

en: Crossing highways
pt: Rodovias que se cruzam

en: Crossing railways
pt: Ferrovias que se cruzam

en: Crossing waterways
pt: Cursos de água que se cruzam

en: Crossing barrier/building
pt: Edifício / barreira que se cruzam

en: Crossing barrier/highway
pt: Rodovia / barreira que se cruzam

en: Crossing barrier/railway
pt: Ferrovia / barreira que se cruzam

en: Crossing barrier/waterway
pt: Curso de água / barreira que se cruzam

en: Crossing barrier/way
pt: Via/barreira que se cruzam

en: Crossing building/highway
pt: Rodovia / edifício que se cruzam

en: Crossing building/railway
pt: Ferrovia / edifício que se cruzam

en: Crossing building/residential area
pt: Área residencial / edifício que se cruzam

en: Crossing building/waterway
pt: Curso de água / edifício que se cruzam

en: Crossing building/way
pt: Via / edifício que se cruzam

en: Crossing highway/railway
pt: Ferrovia / rodovia que se cruzam

en: Crossing highway/waterway
pt: Curso de água / rodovia que se cruzam

en: Crossing highway/way
pt: Via / rodovia que se cruzam

en: Crossing railway/waterway
pt: Curso de água / ferrovia que se cruzam

en: Crossing railway/way
pt: Via / ferrovia que se cruzam

en: Crossing residential area/way
pt: Via / área residencial que se cruzam

en: Crossing waterway/way
pt: Via / curso de água que se cruzam

en: Crossing boundaries
pt: Fronteiras que se cruzam

en: Self crossing ways
pt: Linhas que se auto intersectam

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
pt: Verifica se duas estradas, ferrovias, cursos de água ou edifícios se cruzam no mesmo nível, mas não estão ligadas por um nó.

en: Invalid usage of direction on node
pt: Utilização inválida da etiqueta "direction" num nó

en: Disputed usage of direction on node
pt: Utilização disputada da etiqueta "direction" num nó

en: Direction nodes
pt: Nós com a etiqueta "direction"

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
pt: Verificar nós com o valor ''forward'' ou ''backward'' na etiqueta "direction"

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
pt: Nó não conectado com {0}. Use uma direção angular ou cardinal

en: Node with {0} should be connected to a linear way
pt: Nó com {0} deve estar ligado a uma linha linear

en: Node with {0} on end of way
pt: Nó com {0} no fim de uma linha

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
pt: Nó com {0} numa conexão com várias linhas

en: Duplicated nodes
pt: Nós duplicados

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
pt: Verifica se existem nós na mesma localização.

en: Mixed type duplicated nodes
pt: Vários tipos de nós duplicados

en: Highway duplicated nodes
pt: Nós duplicados em estradas

en: Railway duplicated nodes
pt: Nós duplicados em ferrovias

en: Waterway duplicated nodes
pt: Nós duplicados em cursos de água

en: Boundary duplicated nodes
pt: Nós duplicados em fronteiras

en: Power duplicated nodes
pt: Energia com nós duplicados

en: Natural duplicated nodes
pt: Elemento natural com nós duplicados

en: Building duplicated nodes
pt: Nós duplicados de edifícios

en: Landuse duplicated nodes
pt: Nós duplicados em utilização do solo

en: Other duplicated nodes
pt: Outros nós duplicados

en: Nodes at same position
pt: Nós na mesma posição

en: Duplicated relations
pt: Relações duplicadas

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
pt: Verifica se existem relações com as mesmas etiquetas com os mesmos membros e com as mesmas funções.

en: Relations with same members
pt: Relações com membros iguais

en: Identical members
pt: Membros idênticos

en: Delete duplicate relations
pt: Eliminar relações duplicadas

en: Duplicated ways
pt: Linhas duplicadas

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
pt: Verifica se existem linhas cujos nós têm as mesmas coordenadas e opcionalmente com as mesmas etiquetas.

en: Ways with same position
pt: Linhas com o mesmo posicionamento

en: Delete duplicate ways
pt: Eliminar linhas duplicadas

en: Duplicated way nodes
pt: Nós em linhas duplicados

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
pt: Verifica se existem linhas com nós consecutivos idênticos.

en: Performs semantic checks on highways.
pt: Faz a validação semântica das vias.

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
pt: Rotunda incorreta (estrada: {0} em vez de {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
pt: Ligação a estrada não está ligada a uma estrada do mesmo tipo

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
pt: Etiquetas incompletas de atravessamento de peões. As etiquetas necessárias são {0} e {1}.

en: Unknown country code: {0}
pt: Código desconhecido de país: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
pt: Contexto desconhecido em source:maxspeed {0}

en: Internet tags
pt: Etiquetas de páginas da Internet

en: Checks for errors in internet-related tags.
pt: Verifica se existem erros em etiquetas sobre Internet.

en: URL contains backslashes instead of slashes
pt: O URL contém barras inversas em vez de barras comuns

en: Lane tags
pt: Etiquetas de vias de trânsito

en: Test that validates ''lane:'' tags.
pt: Verifica se existem erros em etiquetas de vias de trânsito ''lane:''.

en: Number of {0} greater than {1}
pt: Número de {0} maior que {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
pt: Inconsistência no número de valores dependentes das vias de trânsito

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
pt: Inconsistência no número de valores dependentes das vias de trânsito na direção em frente

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
pt: Inconsistência no número de valores dependentes das vias de trânsito na direção inversa

en: Long segments
pt: Segmentos demasiado longos

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
pt: Este teste procura por linhas demasiado longas, que podem ser erros ou originar problemas em alguns programas.

en: Very long segment of {0} kilometers
pt: Segmento longo de {0} quilómetros

en: Tag checker (MapCSS based)
pt: Verificador de etiquetas (baseado em MapCSS)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
pt: Verifica se existem erros em etiquetas e respetivos valores.

en: unknown
pt: desconhecido

en: Adding {0} to tag checker
pt: A adicionar {0} ao verificador de etiquetas

en: Failed to add {0} to tag checker
pt: Não foi possível adicionar {0} ao verificador de etiquetas

en:  {0}: {1} of {2} elements done
pt:  {0}: {1} de {2} elementos feitos

en: Fix of {0}
pt: Correção de {0}

en:  or
pt:  ou

en: {0}, use {1} instead
pt: {0}, use como alternativa {1}

en: Multipolygon
pt: Multipolígono

en: This test checks if multipolygons are valid.
pt: Verifica se os multipolígonos estão corretos.

en: Incomplete multipolygon relation was modified
pt: Foi alterada uma relação de multipolígono incompleta

en: No area style for multipolygon
pt: Falta etiqueta na relação do multipolígono a defini-lo

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
pt: O estilo da linha interior (inner) é igual ao do multipolígono, mudar as etiquetas para a relação

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
pt: Com o estilo mappaint atualmente utilizado, o estilo da forma exterior não corresponde ao estilo da área

en: Area style on outer way
pt: Etiqueta de área na linha de contorno deve estar na relação

en: Multipolygon is not closed
pt: O multipolígono não está fechado

en: Self-intersecting polygon ring
pt: Anel de polígonos que se intersectam

en: Multipolygon rings share node
pt: Anéis de multipolígonos que partilham um nó

en: Intersection between multipolygon ways
pt: Linhas de multipolígonos que se cruzam

en: Multipolygon rings are equal
pt: Anéis de multipolígonos são iguais

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
pt: Função de ''{0}'' devia ser ''{1}''

en: Multipolygon inner way is outside
pt: Linha interior de multipolígono está como linha exterior

en: Multipolygon ring contains segment twice
pt: O anel multipolígono contém o segmento duas vezes

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
pt: A via exterior do multipolígono partilha o segmento com outro anel

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
pt: A função para o membro da linha multipolígono deve ser interior ou exterior

en: Non-Way in boundary
pt: Elemento não-linha em fronteira

en: Non-Way in multipolygon
pt: Não-linha dentro de um multipolígono

en: Multipolygon member repeated with different role
pt: Membro de multipolígono repetido com funções diferentes

en: Multipolygon member repeated with same role
pt: Membro de multipolígono repetido com a mesma função

en: Missing name:* translation
pt: Tradução inexistente de ''name:'' no idioma nativo caso existam outras traduções

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
pt: Verifica por exemplo se existe a etiqueta ''name:Lisboa'' e ''name:en:Lisbon'' mas não ''name:pt:Lisboa'' ou o inverso.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
pt: Falta name:*={0}. Adicionar etiqueta com a chave de língua correta.

en: A name is missing, even though name:* exists.
pt: Tem etiquetas ''name:*'' mas falta a etiqueta ''name='' principal.

en: Enable strict mode.
pt: Ativar o modo rigoroso.

en: Opening hours syntax
pt: Sintaxe do horário de abertura

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
pt: Verifica se a sintaxe do horário de abertura está correta.

en: {0} value can be prettified
pt: O valor pode ser {0} codificado de forma mais legível

en: Overlapping ways
pt: Linhas sobrepostas

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
pt: Verifica se uma ligação entre 2 nós não é utilizada por mais de uma linha.

en: Overlapping highways
pt: Estradas / caminhos sobrepostos

en: Overlapping railways
pt: Ferrovias sobrepostas

en: Overlapping waterways
pt: Cursos de água que se sobrepõem

en: Highway shares segment with linear way
pt: A rodovia partilha um segmento com uma via linear

en: Railway shares segment with linear way
pt: A ferrovia partilha um segmento com uma via linear

en: Waterway shares segment with linear way
pt: O curso de água partilha um segmento com uma via linear

en: Highway shares segment with other way
pt: A rodovia partilha um segmento com outra via

en: Railway shares segment with other way
pt: A ferrovia partilha um segmento com outra via

en: Waterway shares segment with other way
pt: O curso de água partilha um segmento com outra via

en: Ways share segment
pt: Vias partilham segmento

en: Way contains segment twice
pt: A linha contém o segmento 2 vezes

en: Power lines
pt: Cabos de eletricidade

en: Checks if power line missing a support node and for nodes in power lines that do not have a power=tower/pole tag
pt: Verifica se a linha elétrica não tem um nó de suporte e se há nós nas linhas elétricas que não têm uma etiqueta power=tower ou power=pole

en: missing tag
pt: falta etiqueta

en: node without power=*
pt: nó sem "power=*"

en: Node connects a power line or cable with an object which is not related to the power infrastructure
pt: O nó liga uma linha ou cabo elétrico a um objeto que não está relacionado com a infraestrutura elétrica

en: Possibly missing line support node within power line
pt: Falta possivelmente um nó de suporte de linha na linha elétrica

en: Mixed reference numbering
pt: Numeração de referência mista

en: Reference numbering don''t match majority of way''s nodes
pt: A numeração da referência não corresponde à maioria dos nós da via

en: Possibly wrong power line type used
pt: Possivelmente utilizado um tipo de linha elétrica incorreto

en: Public Transport Route
pt: Rota de transportes públicos

en: Route relation contains a ''{0}'' role
pt: A relação de rota contém a função ''{0}''

en: Route relation contains a gap
pt: A relação da rota tem uma falha no seu percurso (buraco na rota)

en: Stop position not part of route
pt: A posição de paragem não faz parte da rota

en: Role verification problem
pt: Problema na verificação da função

en: Relation checker
pt: Verificador de relações

en: Checks for errors in relations.
pt: Verifica se existem erros em relações.

en: Relation is empty
pt: A relação está vazia

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
pt: Esquema de rotas não especificado. adicionar {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)

en: Relation type is unknown
pt: O tipo de relação é desconhecido

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
pt: A função do membro da relação não corresponde à expressão de modelo ''{0}'' no modelo de etiquetas {1}

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
pt: O tipo ''{0}'' do membro da relação com a função ''{1}'' não corresponde aos tipos aceites ''{2}'' no modelo de etiquetas {3}

en: <empty>
pt: <vazio>

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
pt: A função ''{0}'' não está entre os valores esperados ''{1}''

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
pt: Encontrada uma função vazia quando era esperado ''{0}''

en: Role ''{0}'' missing
pt: Falta papel ''{0}''

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
pt: Número de papéis ''{0}'' demasiado baixo ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
pt: Número de papéis ''{0}'' demasiado alto ({1})

en: Relation contains itself as a member
pt: A relação contém ela própria como membro

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
pt: As relações geram uma dependência circular de elementos pai/filho

en: Almost right angle buildings
pt: Edifícios com ângulos quase retos

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
pt: Verifica se existem áreas de edifícios com ângulos quase retos e não estejam ortogonalizados.

en: Building with an almost square angle
pt: Edifícios com ângulos quase retos

en: Self-intersecting ways
pt: Linhas que se cruzam entre si mesmas

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
pt: Verifica se existem linhas que contêm alguns dos nós mais do que uma vez.

en: Sharp angles
pt: Ângulos agudos

en: Check for sharp angles on roads
pt: Verificar se existem ângulos demasiado fechados em estradas

en: Sharp angle
pt: Ângulo agudos

en: Similarly named ways
pt: Linhas com nomes muito parecidos

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
pt: Verifica se existem linhas com nomes muito parecidos, mas não iguais, que podem ser enganos de digitação.

en: Tag checker
pt: Verificador de etiquetas

en: Ignoring {0}. Support was dropped
pt: A ignorar {0}. O suporte foi terminado

en: Adding {0} to ignore tags
pt: Adicionando {0} às etiquetas a ignorar

en: Invalid spellcheck line: {0}
pt: Linha do verificador ortográfico inválida: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
pt: Adicionando {0} ao verificador ortográfico

en: Could not access data file:
    {0} | Could not access data files:
    {0}
pt[0]: Não foi possível aceder ao ficheiro de dados:
    {0}
pt[1]: Não foi possível aceder aos ficheiros de dados:
    {0}

en: Tag ''{0}'' invalid.
pt: Etiqueta ''{0}'' inválida.

en: Object type not in preset
pt: Tipo de objeto não presente nos modelos de etiquetas

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
pt: O tipo de objeto {0} não é suportado pelo modelo de etiquetas: {1}

en: Preset is invalid in this region
pt: Modelo de etiquetas inválido nesta região

en: Preset {0} should not be applied in this region
pt: O modelo de etiquetas {0} não deve ser aplicado nesta região

en: Key from a preset is invalid in this region
pt: Chave de um modelo de etiquetas inválida nesta região

en: Preset {0} should not have the key {1}
pt: O modelo de etiquetas {0} não deve ter a chave {1}

en: Value from a preset is invalid in this region
pt: Valor de um modelo de etiquetas inválido nesta região

en: Preset {0} should not have the tag {1}={2}
pt: O modelo de etiquetas {0} não deve ter a chave {1}={2}

en: Multipolygon tags
pt: Etiquetas de multipolígono

en: only {0} tag
pt: apenas {0} etiqueta

en: tag describing the area is missing
pt: falta a etiqueta que descreve a área

en: tag describing the area might be missing
pt: talvez falte a etiqueta que descreve a área

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
pt: A forma exterior do multipolígono repete a etiqueta principal da relação

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
pt: Mesma etiqueta:''{0}''=''{1}''

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
pt: A forma exterior do multipolígono repete a etiqueta da relação

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
pt: O valor da etiqueta contém um carácter não imprimível (normalmente invisível)

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
pt: O valor da etiqueta contém um caractere Unicode invulgar {0}

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
pt: Valor da etiqueta maior que {0} caracteres ({1} caracteres)

en: Tags with empty values
pt: Etiquetas com valores vazios

en: Property values start or end with white space
pt: Valores começam ou terminam com espaço em branco

en: Property values contain multiple white spaces
pt: Valores com vários espaços em branco

en: Property values contain HTML entity
pt: Valores das etiquetas contêm entidades HTML

en: Tag key contains non-printing character
pt: A chave da etiqueta contém um caractere não imprimível

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
pt: Chave da etiqueta maior que {0} caracteres ({1} caracteres)

en: Invalid white space in property key
pt: Espaço em branco na chave inválido

en: Presets do not contain property value
pt: O valor não existe nos modelos de etiquetas do JOSM

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
pt: O valor ''{0}'' para a chave ''{1}'' não está nos modelos de etiquetas mas é conhecido.

en: Misspelled property key
pt: Propriedade da chave com erro ortográfico

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
pt: A chave ''{0}'' é parecida com ''{1}''.

en: Presets do not contain property key
pt: A chave não existe nos modelos de etiquetas do JOSM

en: Key ''{0}'' not in presets.
pt: Chave ''{0}'' não existente nos modelos de etiquetas.

en: Unknown property value
pt: Valor de propriedade desconhecido

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
pt: O valor ''{0}'' da chave ''{1}'' é desconhecido, talvez se refira a um dos {2}?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
pt: O valor ''{0}'' fa chave ''{1}'' é desconhecido, talvez se refira a ''{2}''?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
pt: O valor ''{0}'' para a chave ''{1}'' não existe nos modelos de etiquetas do JOSM.

en: Check property keys.
pt: Verificar chaves das etiquetas.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
pt: Verificar se as chaves das etiquetas são válidas de acordo com uma lista de palavras.

en: Use complex property checker.
pt: Usar verificador complexo de etiquetas.

en: Validate property values and tags using complex rules.
pt: Verificar chaves e valores de etiquetas utilizando regras complexas.

en: TagChecker source
pt: Fonte do verificador de etiquetas

en: Data sources ({0})
pt: Fontes de dados ({0})

en: Check property values.
pt: Verificar valores das etiquetas.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
pt: Verificar se os valores das etiquetas estão corretos conforme os modelos de etiquetas.

en: Check for fixme.
pt: Verificar etiquetas "fixme".

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
pt: Procura por nós ou linhas com a etiqueta "fixme" (corrigir-me).

en: Check for presets types.
pt: Verificar tipos de modelos de etiquetas.

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
pt: Validar se os tipos de objetos são válidos, comparando com os modelos de etiquetas.

en: Check for regions.
pt: Verificar as regiões.

en: Validate that objects are in the correct region.
pt: Validar se os objectos estão na região correcta.

en: Fix tags
pt: Corrigir etiquetas

en: Turn restrictions
pt: Restrições de viragem

en: This test checks if turn restrictions are valid.
pt: Este teste verifica se as restrições de viragem são válidas.

en: Unknown turn restriction
pt: Restrição de viragem desconhecida

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
pt: Função ''{0}'' inesperada na restrição de viragem

en: Unexpected member type in turn restriction
pt: Tipo de membro inesperado na restrição de viragem

en: More than one "from" way found
pt: Encontrada mais do que uma linha com a função "from" (de)

en: More than one "to" way found
pt: Encontrada mais do que uma linha com a função "to" (para)

en: More than one "via" node found
pt: Encontrado mais do que um nó com a função "via" (através de)

en: Cannot mix node and way for role "via"
pt: Não é possível misturar um nó e uma linha na função "via" (através de)

en: No "from" way found
pt: Falta o elemento com a função "from" (de)

en: "from" way is a closed way
pt: a via com a função "from" (de) é uma linha fechada

en: No "to" way found
pt: Falta o elemento com a função "to" (para)

en: "to" way is a closed way
pt: a via com a função "to" (para) é uma linha fechada

en: "from" way equals "to" way
pt: via "from" (de) é a mesma de "to" (para)

en: No "via" node or way found
pt: Falta o elemento com a função "via" (através de)

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
pt: Restrição de viragem desnecessária uma vez que a via com a função "to" (para) é de sentido único

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
pt: Restrição de viragem desnecessária uma vez que a via com a função "from" (de) é de sentido único

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
pt: A linha "from" (de) não começa ou acaba num nó "via" (através de).

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
pt: A linha "to" (para) não começa nem acaba num nó "via" (através de).

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
pt: O elemento "from" (de) e a primeira "via" (através de) não estão ligadas.

en: The "via" ways are not connected.
pt: As linhas com a função "via" (de) não estão ligadas.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
pt: A última linha com a função "via" (de) e a linha com a função "to" (para) não estão ligadas.

en: Unclosed Ways
pt: Linhas por fechar (com etiqueta de área/similar)

en: This tests if ways which should be circular are closed.
pt: Verifica se existem linhas que deviam ser fechadas (como áreas).

en: Unclosed way
pt: Linha por fechar

en: natural type {0}
pt: tipo natural {0}

en: landuse type {0}
pt: uso do solo ''{0}''

en: amenity type {0}
pt: tipo de infraestrutura {0}

en: sport type {0}
pt: tipo de desporto {0}

en: tourism type {0}
pt: tipo de turismo {0}

en: shop type {0}
pt: tipo de loja {0}

en: leisure type {0}
pt: tipo de lazer {0}

en: waterway type {0}
pt: tipo de curso de água {0}

en: boundary type {0}
pt: tipo de fronteira {0}

en: area:highway type {0}
pt: tipo de area:highway {0}

en: place type {0}
pt: tipo de lugar {0}

en: area
pt: área

en: Area style way is not closed
pt: A linha de área não está fechada

en: Unconnected highways
pt: Vias não ligadas

en: Unconnected railways
pt: Ferrovias não ligadas

en: Unconnected waterways
pt: Cursos de água não ligados

en: Unconnected natural lands and landuses
pt: Usos do solo e similares não ligados

en: Unconnected power ways
pt: Cabos de transmissão de energia não ligados

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
pt: Verifica se existem linhas com um dos extremos perto de outra linha (não ligadas)

en: Way end node near other highway
pt: Nó de extremidade perto de outra estrada

en: Way end node near other way
pt: Nó de extremidade perto de outra linha

en: Way node near other way
pt: Nó de linha perto de outra linha

en: Connected way end node near other way
pt: Nó de extremidade de uma linha perto de outra linha

en: Unconnected nodes without physical tags
pt: Nós isolados sem nenhuma etiqueta física

en: Untagged and unconnected nodes
pt: Nós isolados e sem nenhuma etiqueta

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
pt: Verifica se existem nós sem etiquetas que não façam parte de nenhuma linha.

en: No tags
pt: Sem etiquetas

en: Has tag containing ''fixme''
pt: Tem a etiqueta ''fixme'' (corrigir-me)

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
pt: Tem a etiqueta ''note'' ou ''comment'' ou ''description'' (nota; comentário; descrição)

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
pt: Tem a etiqueta ''created_by'' ou ''converted_by'' (criado por; convertido por)

en: Has key ''watch''
pt: Tem a etiqueta ''watch''

en: Has key ''source''
pt: Tem a etiqueta ''source'' (fonte da informação)

en: Untagged, empty and one node ways
pt: Sem etiquetas, vazias e linhas de 1 nó

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
pt: Verifica se existe objetos sem etiquetas, vazios e linhas de 1 só nó.

en: Unnamed ways
pt: Linhas sem nome

en: Unnamed junction
pt: Rotunda sem nome

en: Untagged ways (commented)
pt: Linhas sem etiquetas (apenas c/ comentário ou área)

en: Untagged ways
pt: Linhas sem etiquetas

en: Empty ways
pt: Linhas vazias

en: One node ways
pt: Linhas de 1 nó

en: Way connected to Area
pt: Linha ligada a uma área

en: Checks for ways connected to areas.
pt: Verifica se existem linhas ligadas a áreas.

en: Way terminates on Area
pt: Linha termina numa área

en: Wrongly Ordered Ways
pt: Linhas com direção errada (terra à esquerda do sentido da linha)

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
pt: Verifica se existem erros na direção de linhas costeiras, linhas terrestres e cursos de água.

en: Reversed land: land not on left side
pt: Linha terrestre no sentido inverso: a terra não está no lado esquerdo

en: Show this dialog again the next time
pt: Mostrar este aviso da próxima vez

en: Do not show again (this operation)
pt: Não mostrar de novo (esta operação)

en: Do not show again (this session)
pt: Não mostrar de novo (nesta sessão)

en: Do not show again (remembers choice)
pt: Não mostrar de novo este aviso

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
pt: A ignorar o endereço web inválido: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
pt: O endereço web do ficheiro não é válido e será ignorado: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
pt: O parâmetro "downloadgps" não aceita nomes nem URLs de ficheiros

en: Security exception
pt: Exceção de segurança

en: Network exception
pt: Exceção na rede

en: IO Exception
pt: Exceção IO

en: Illegal Data
pt: Dados errados

en: Offline mode
pt: Modo desligado

en: Internal Server Error
pt: Erro interno do servidor

en: Bad Request
pt: Pedido inválido

en: Not Found
pt: Não encontrado

en: Conflict
pt: Conflitos

en: Authentication failed
pt: A autenticação falhou

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
pt: Não é permitido o acesso à versão redigida ''{0}'' de {1} {2}.

en: Authorisation Failed
pt: A autorização falhou

en: Client Time Out
pt: Excedeu o tempo de resposta

en: Bandwidth Limit Exceeded
pt: Excedeu o limite de largura de banda

en: Communication with OSM server failed
pt: Falhou a ligação ao servidor do OpenStreetMap

en: Unknown host
pt: Servidor desconhecido

en: Object deleted | Objects deleted
pt[0]: Objeto eliminado
pt[1]: Objetos eliminados

en: Show help information
pt: Mostrar informação de ajuda

en: Downloading "Message of the day"
pt: A descarregar a "Mensagem do dia"

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
pt: Não foi possível obter a mensagem do dia. Erro: {0}

en: Message of the day not available
pt: A mensagem do dia não está disponível

en: Click to close the dialog
pt: Clique para fechar esta janela

en: Imagery offset
pt: Alinhamento da imagem de fundo

[ctx: menu]
en: Imagery
pt: Imagens de fundo

[ctx: layer]
en: Offset
pt: Alinhamento

en: You are running version {0} of Java.
pt: Está a usar a versão do JAVA {0}.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
pt: Esta versão já não é suportada pelo {0} desde {1} e não é recomendável a sua utilização.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
pt: Brevemente o JOSM não funcionará com esta versão do Java; é recomendável atualizar para a versão do Java {0}.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
pt: Pode estar exposto a erros e vulnerabilidades do Java; recomendados que atualize para a versão do Java {0}.

en: Would you like to update now ?
pt: Quer atualizar agora?

en: Outdated Java version
pt: Versão do JAVA desatualizada

en: Update Java
pt: Atualizar o JAVA

en: You are running an <b>Oracle</b> implementation of Java WebStart.
pt: Está a executar uma implementação <b>Oracle</b> do Java WebStart.

en: It was for years the recommended way to use JOSM. Oracle removed WebStart from Java 11,<br>but the open source community reimplemented the Java Web Start technology as a new product: <b>OpenWebStart</b>
pt: Durante anos, foi a maneira recomendada de usar o JOSM. A Oracle removeu o WebStart do Java 11<br>, mas a comunidade de código aberto reimplementou a tecnologia Java Web Start como um novo produto: <b>OpenWebStart</b>

en: OpenWebStart is now considered mature enough by JOSM developers to ask everyone to move away from an Oracle implementation,<br>allowing you to benefit from a recent version of Java, and allowing JOSM developers to move forward by planning the Java {0} migration.
pt: O OpenWebStart é agora considerado suficientemente maduro pelos programadores do JOSM para pedir a todos que se afastem de uma implementação Oracle,<br>permitindo-lhe beneficiar de uma versão recente do Java e permitindo aos programadores do JOSM avançar com o planeamento da migração Java {0}.

en: Would you like to <b>download OpenWebStart now</b>? (Please do!)
pt: Gostaria de <b>descarregar o OpenWebStart agora</b>? (Por favor, faça-o!)

en: Outdated Java WebStart version
pt: Versão do Java WebStart desatualizada

en: Update to OpenWebStart
pt: Atualizar para o OpenWebStart

en: usage
pt: utilização

en: commands
pt: comandos

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
pt: lançar JOSM (padrão, feito quando não é especificado nenhum comando)

en: render data and save the result to an image file
pt: renderizar os dados e guardar o resultado num ficheiro de imagem

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
pt: converter as coordenadas de um sistema de referências de coordenadas para outro

en: validate data
pt: validar dados

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
pt: Para mais informações sobre os comandos {0} e {1}, execute-os com a opção {2}.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
pt: O resto desta página contém informação sobre o comando {0}.

en: options
pt: opções

en: Standard unix geometry argument
pt: Dimensão e posicionamento da janela (segundo o UNIX padrão)

en: Download the bounding box
pt: Descarregar área

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
pt: Descarregar a localização no URL (com lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
pt: Abrir um ficheiro (qualquer ficheiro que possa ser aberto normalmente com Ficheiro > Abrir)

en: Download the bounding box as raw GPS
pt: Descarregar a área de descarregamento como GPS em bruto

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
pt: Descarregar a localização no URL (co lat=x&lon=y&zoom=z) como GPS em bruto

en: Select with the given search
pt: Selecionar dentro da pesquisa

en: Launch in maximized mode
pt: Abrir no modo maximizado

en: Reset the preferences to default
pt: Restaurar as preferências de origem

en: Changes preferences according to the XML file
pt: Alterar as preferências de acordo com o ficheiro XML

en: Set preference key to value
pt: Atribuir um valor a uma entrada nas preferências

en: Set the language
pt: Escolher o idioma

en: Displays the JOSM version and exits
pt: Mostra a versão do JOSM e sai

en: Print debugging messages to console
pt: A colocar mensagens na consola de comandos

en: Skip loading plugins
pt: Ignorar carregamento de módulos (plug-ins)

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
pt: Impedir o acesso as seguintes recursos, separados por vírgula

en: options provided as Java system properties
pt: opções fornecidas como propriedades de sistema Java

en: Change the JOSM directory name
pt: Alterar nome da pasta do JOSM

en: /PATH/TO/JOSM/PREF
pt: /CAMINHO/PARA/PREFERENCIAS/JOSM

en: Set the preferences directory
pt: Definir a pasta das preferências

en: Default: {0}
pt: Padrão: {0}

en: /PATH/TO/JOSM/USERDATA
pt: /CAMINHO/PARA/DADOSUTILIZADOR/JOSM

en: Set the user data directory
pt: Definir a pasta dos dados de utilizador

en: /PATH/TO/JOSM/CACHE
pt: /CAMINHO/PARA/CACHE/JOSM

en: Set the cache directory
pt: Definir a pasta da cache (ficheiros temporários)

en: /PATH/TO/JOSM/HOMEDIR
pt: /CAMINHO/PARA/PASTA/PRINCIPAL/JOSM

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
pt: Definir pasta de preferências+dados+ficheiros temporários (a pasta de ficheiros temporários será josm.home/cache)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
pt: -Djosm.home tem precedência inferior, ou seja, as definições especificadas têm prevalência sobre as de origem

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
pt: nota: Para algumas tarefas, o JOSM necessita de muita memória. Pode ser necessário acrescentar a seguinte
          configuração do Java para especificar em megabytes o máximo de memória que o JOSM pode utilizar

en: examples
pt: exemplos

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
pt: Os parâmetros --download, --downloadgps e --selection são processados nesta ordem.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
pt: Tenha a certeza que carrega alguns dados se usar --selection.

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
pt: O nível de registo está em {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
pt: Carregamento de módulos (plug-ins) ignorado

en: Enabled detailed debug level (trace)
pt: Nível de depuração detalhado ativado (trace)

en: Initializing
pt: A inicializar

en: Setting defaults
pt: Definições de origem

en: Creating main GUI
pt: A criar a interface de utilização gráfica principal

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
pt: Tente ativar a rede IPv6, preferindo o IPv6 em vez do IPv4 (só funciona no arranque inicial).

en: Updating plugins
pt: A atualizar os módulos

en: Installing updated plugins
pt: A instalar os módulos atualizados

en: Loading early plugins
pt: A carregar os módulos iniciais

en: Loading plugins
pt: A carregar os módulos

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
pt: ''{0}'' não é um valor válido no argumento ''{1}''. Os valores possíveis são {2}, provavelmente delimitados por vírgulas.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
pt[0]: O JOSM encontra-se no modo desligado. O seguinte recurso não estará disponível: {0}
pt[1]: O JOSM encontra-se no modo desligado. Os seguintes recursos não estarão disponíveis: {0}

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
pt: Foi detetada uma rede IPv6 utilizável, a preferir o IPv6 em vez do IPv4 após o próximo reinício.

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4.
pt: Foi detetada uma rede IPv6 utilizável, a preferir o IPv6 em vez do IPv4.

en: Detected no usable IPv6 network, preferring IPv4 over IPv6 after next restart.
pt: Não foi detetada uma rede IPv6 utilizável, a preferir o IPv4 em vez do IPv6.

en: Unsaved osm data
pt: Dados OpenStreetMap não guardados

en: Restore
pt: Restaurar

en: Discard
pt: Rejeitar

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
pt[0]: O JOSM encontrou {0} camada de dados por guardar/enviar.
pt[1]: O JOSM encontrou {0} camadas de dados por guardar/enviar.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
pt: Parece que o JOSM bloqueou na sessão anterior. Quer recuperar os dados dessa sessão?

en: Change proxy settings
pt: Alterar as definições de proxy

en: Proxy errors occurred
pt: Surgiram erros de proxy

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
pt: O JOSM tentou aceder aos seguintes recursos:<br>{0}mas <b>não conseguiu</b>, devido aos seguintes erros de proxy:<br>{1}Quer alterar agora as suas definições de proxy?

en: Network errors occurred
pt: Surgiram erros na rede

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
pt: O JOSM tentou aceder aos seguintes recursos:<br>{0}mas <b>não conseguiu</b>, devido aos seguintes erros na rede:<br>{1}Talvez seja por não estar ligado à Internet ou ter a configuração de proxy errada.<br>Quer alterar as configurações de proxy?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
pt[0]: Tem {0} mensagem por ler.
pt[1]: Tem {0} mensagens por ler.

en: Click here to see your inbox.
pt: Clique aqui para ver a sua caixa de mensagens recebidas.

en: Setting component orientation to right-to-left
pt: Definir a orientação do componente da direita para a esquerda

en: Initializing coordinate format
pt: A inicializar o formato de coordenadas

en: Starting file watcher
pt: A iniciar vigiador de ficheiros

en: Executing platform startup hook
pt: A executar o arranque da plataforma

en: Building main menu
pt: A construir o menu inicial

en: Updating user interface
pt: A atualizar a interface

en: Initializing internal boundaries data
pt: A inicializar os dados de fronteiras internas

en: Initializing OSM API
pt: A inicializar a API do OpenStreetMap

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
pt: Camada {0} removida porque não é permitida pela API configurada.

en: Initializing validator
pt: A inicializar o mecanismo de validação

en: Initializing presets
pt: A inicializar os modelos de etiquetas

en: Initializing map styles
pt: A inicializar os estilos de mapa

en: Initializing Tag2Link rules
pt: A inicializar as regras Tag2Link

en: Loading imagery preferences
pt: A carregar as preferências de imagens de fundo

[ctx: menu]
en: File
pt: Ficheiro

[ctx: menu]
en: Edit
pt: Editar

[ctx: menu]
en: View
pt: Ver

[ctx: menu]
en: Mode
pt: Modo

[ctx: menu]
en: Tools
pt: Ferramentas

[ctx: menu]
en: More tools
pt: +ferramentas

[ctx: menu]
en: Data
pt: Dados

[ctx: menu]
en: Selection
pt: Seleção

[ctx: menu]
en: Presets
pt: Modelos de etiquetas

en: More...
pt: Mais...

[ctx: menu]
en: Help
pt: Ajuda

en: Main toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
pt: Altera a visibilidade da barra de ferramentas (barra horizontal no topo)

en: Edit toolbar
pt: Barra de ferramentas de edição

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
pt: Mostra ou esconde a barra de ferramentas de edição (barra vertical do lado esquerdo)

en: Imagery preferences...
pt: Preferências de imagens aéreas...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
pt: Mostra várias opções das imagens de fundo

[ctx: menu]
en: Audio
pt: Áudio

en: Do not hide toolbar
pt: Não esconder a barra de ferramentas

en: Hide this button
pt: Esconder este botão

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
pt: Clique na seta do fundo para mostrar de novo.

en: Hide edit toolbar
pt: Esconder barra de ferramentas de edição

en: Hide or show this toggle button
pt: Mostrar ou esconder este botão de alternar

en: Move right
pt: Mover para a direita

en: Map: {0}
pt: Mapa: {0}

en: Move left
pt: Mover para a esquerda

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: scale
pt: escala

en: Status bar background
pt: Fundo da barra de estado

en: Status bar background: active
pt: Fundo da barra de estado: ativa

en: Status bar foreground
pt: Primeiro plano da barra de estado

en: Status bar foreground: active
pt: Primeiro plano da barra de estado: ativa

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
pt: Orientação do segmento a ser desenhado.

en: The angle between the previous and the current way segment.
pt: O ângulo entre o segmento de linha anterior e o atual.

en: The length of the new way segment being drawn.
pt: O comprimento do segmento novo a ser desenhado.

en: The name of the object at the mouse pointer.
pt: O nome do objeto no cursor do rato.

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
pt: Botão do meio do rato para alternar.<br>Manter premida a tecla CTRL para selecionar diretamente na lista com o rato.<hr>

en: (no object)
pt: (nenhum objeto)

en: Do not hide status bar
pt: Não esconder a barra de estado

en: The northing at the mouse pointer.
pt: A norte do cursor do rato.

en: The easting at the mouse pointer.
pt: A este do cursor do rato.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
pt: A latitude geográfica no cursor do rato.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
pt: A longitude geográfica no cursor do rato.

en: System of measurement changed to {0}
pt: Sistema de medidas alterado para {0}

en: Default (open, closed, new)
pt: Padrão (aberto, fechado, novo)

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Created date
pt: Data criação

en: Last change date
pt: Data da última alteração

en: Select note sorting method
pt: Selecione o método de ordenação dos erros reportados

en: Click to cancel the current operation
pt: Clique para cancelar a operação em curso

en: In background
pt: Passar para segundo plano

en: Click to run job in background
pt: Clique para fazer a tarefa em segundo plano

[ctx: menu]
en: Windows
pt: Janelas

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
pt: <h2>Filtro ativo: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
pt: </p><p>Clique outra vez no botão do filtro para ver todos os objetos.</p></html>

en: Enlarge
pt: Aumentar

en: Shrink
pt: Diminuir

en: Show downloaded area
pt: Mostrar área descarregada

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
pt: <html>Selecione um <strong>intervalo de mosaicos OSM</strong> num determinado enquadramento (zoom).</html>

en: Zoom level:
pt: Nível de enquadramento (zoom):

en: from tile
pt: desde o mosaico

en: up to tile
pt: até ao mosaico

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
pt: <html>Como alternativa pode introduzir o <strong>endereço do mosaico</strong> de um único mosaico no formato <i>nível_de_zoom/x/y</i>, por exemplo <i>15/256/223</i>. Os endereços do mosaico no formato <i>zoom,x,y</i> ou <i>zoom;x;y</i> também são válidos.</html>

en: Tile address:
pt: Endereço do mosaico:

en: Apply the tile address
pt: Aplicar o endereço do mosaico

en: Please enter a tile address
pt: Introduza um endereço do mosaico

en: The current value isn''t a valid tile address
pt: O valor atual não é um endereço de mosaico válido

en: Please enter a tile index
pt: Introduza um índice de mosaico

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
pt: O valor atual não é um mosaico válido no nível de enquadramento (zoom) indicado

en: You have encountered a bug in JOSM
pt: Encontrou um erro no JOSM

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
pt: Ocorreu uma exceção inesperada.
    Isto é normalmente um erro de programação. Se estiver a usar a última versão do JOSM por favor considere reportar este erro aos programadores.

en: Debug information
pt: Informações de depuração

en: Manually report at:
pt: Reportar manualmente em:

en: Is JOSM up to date?
pt: O JOSM está atualizado?

en: Send bug report
pt: Enviar relatório de erro

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
pt: Se tiver o JOSM e os módulos atualizados, por favor envie um relatório de erro no nosso bugtracker.
    É mostrado a seguir a informação necessária. Por favor inclua informação adicional de como o erro aconteceu (e que situação) e outras informações o mais detalhadas possível.

en: Suppress this error for this session.
pt: Suprimir este erro para esta sessão.

en: Suppress further error dialogs for this session.
pt: Não mostrar mais avisos de erros nesta sessão.

en: Ignore this error.
pt: Ignorar este erro.

en: Include the system status report.
pt: Incluir o relatório do estado do sistema operativo.

en: Include information about the data you were working on.
pt: Incluir informações sobre os dados em que estava a trabalhar.

en: Include all stack traces.
pt: Incluir todos os "stack traces".

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
pt: Não foi possível abrir a página para relatar um erro. Por favor relate um erro acedendo ao site:

en: Your current version of JOSM is {0}
pt: A versão atual do JOSM que está a usar é {0}

en: JOSM is searching for updates...
pt: O JOSM está à procura de atualizações...

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
pt: Ocorreu um erro ao verificar se tem a última versão do JOSM.

en: JOSM is up to date.
pt: O JOSM está atualizado.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
pt: O JOSM que está a usar está desatualizado, A versão atual é {0}. Tente atualizar o JOSM.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
pt: Antes de submeter um relatório de erro certifique-se que tem a última versão do JOSM disponível em:

en: Update JOSM
pt: Atualizar o JOSM

en: Conflict background: no conflict
pt: Conflito em segundo plano: sem conflito

en: Conflict background: decided
pt: Conflito em segundo plano: conflito resolvido

en: Conflict background: undecided
pt: Conflito em segundo plano: conflito não resolvido

en: Conflict background: drop
pt: Conflito em segundo plano: ignorado

en: Conflict background: keep
pt: Conflito em segundo plano: manter

en: Conflict background: combined
pt: Conflito em segundo plano: combinado

en: Conflict background: selected
pt: Conflito em segundo plano: selecionado

en: Conflict foreground: undecided
pt: Conflito em primeiro plano: por resolver

en: Conflict foreground: drop
pt: Conflito em primeiro plano: ignorado

en: Conflict foreground: keep
pt: Conflito em primeiro plano: mantido

en: Conflict background: empty row
pt: Conflito em segundo plano: linha vazia

en: Conflict background: frozen
pt: Conflito em segundo plano: congelado

en: Conflict background: in comparison
pt: Conflito em segundo plano: a comparar

en: Conflict foreground: in comparison
pt: Conflito em primeiro plano: a comparar

en: Conflict background
pt: Conflito em segundo plano

en: Conflict foreground
pt: Conflito em primeiro plano

en: Conflict background: not in opposite
pt: Conflito em segundo plano: não oposto

en: Conflict background: in opposite
pt: Conflito em segundo plano: no oposto

en: Conflict background: same position in opposite
pt: Conflito em segundo plano: mesma posição no oposto

en: Conflict background: keep one tag
pt: Conflito em segundo plano: manter uma etiqueta

en: Conflict foreground: keep one tag
pt: Conflito em primeiro plano: manter uma etiqueta

en: Conflict background: drop tag
pt: Conflito em segundo plano: eliminar uma etiqueta

en: Conflict foreground: drop tag
pt: Conflito em primeiro plano: eliminar uma etiqueta

en: Conflict background: keep all tags
pt: Conflito em segundo plano: manter todas as etiquetas

en: Conflict foreground: keep all tags
pt: Conflito em primeiro plano: manter todas as etiquetas

en: Conflict background: sum all numeric tags
pt: Conflito em segundo plano: somar todas as etiquetas numéricas

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
pt: Conflito em primeiro plano: somar todas as etiquetas numéricas

en: Conflict background: keep member
pt: Conflito em segundo plano: manter membro

en: Conflict foreground: keep member
pt: Conflito em primeiro plano: manter membro

en: Conflict background: remove member
pt: Conflito em segundo plano: remover membro

en: Conflict foreground: remove member
pt: Conflito em primeiro plano: remover membro

en: {0} more...
pt: {0} restantes...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
pt: Os seguintes objetos não puderam ser copiados para objeto alvo<br>porque eles foram eliminados no conjunto de dados alvo:

en: Merging deleted objects failed
pt: Falhou a união de objetos eliminados

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
pt: A lista na função {0} não está a participar num par de comparação.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
pt: Valor inesperado do parâmetro ''index''. Obteve-se {0}.

en: Item {0} not found in list.
pt: Item {0} não encontrado na lista.

en: lock scrolling
pt: bloquear barra de deslocação vertical

en: Compare
pt: Comparar

en: My version
pt: Minha versão

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
pt: Lista de elementos na minha versão

en: Merged version
pt: Versão de fusão

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
pt: Lista de elementos fundidos. Eles substituirão a lista dos meus elementos quando as decisões de fusão forem aplicadas.

en: Their version
pt: Versão no servidor

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
pt: Lista de nós no servidor do OpenStreetMap

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
pt: Copiar os meus nós selecionados para o início da lista de fusão

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
pt: Copiar os meus elementos selecionados para o fim da lista de fusão.

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
pt: Copiar os meus elementos selecionados antes do primeiro elemento selecionado na lista de fusão.

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
pt: Copiar os meus elementos selecionados após o primeiro elemento selecionado na lista de fusão.

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
pt: Copiar os elementos da versão no servidor selecionados para o início da lista de fusão.

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
pt: Copiar os elementos da versão no servidor selecionados para o fim da lista de fusão.

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
pt: Copiar os elementos da versão no servidor selecionados antes do primeiro elemento selecionado na lista de fusão.

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
pt: Copiar os elementos da versão no servidor selecionados depois do primeiro elemento selecionado na lista de fusão

en: Copy all my elements to the target
pt: Copiar todos os meus elementos para o alvo

en: Copy all their elements to the target
pt: Copiar todos os elementos deles para o alvo

en: Move up the selected entries by one position.
pt: Mover para uma posição acima as entradas selecionadas.

en: Move down the selected entries by one position.
pt: Mover para uma posição abaixo os elementos selecionados.

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
pt: Remover as entradas selecionadas da lista de fusão.

en: Freeze
pt: Congelar

en: Freeze the current list of merged elements.
pt: Congelar a lista de fusão atual.

en: Unfreeze
pt: Descongelar

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
pt: Descongelar a lista de fusão e começar a fundir.

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
pt: <html>Clique <strong>{0}</strong> para começar a fusão.</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
pt: <html>Clique <strong>{0}</strong> para terminar a fusão.</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
pt[0]: Minha versão ({0} entrada)
pt[1]: Minha versão ({0} entradas)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
pt[0]: Versão de fusão ({0} entrada)
pt[1]: Versão de fusão ({0} entradas)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
pt[0]: Versão no servidor ({0} entrada)
pt[1]: Versão no servidor ({0} entradas)

en: My version (local dataset)
pt: Minha versão

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
pt: Propriedades na minha versão

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
pt: Propriedades na versão de fusão. Irão substituir as propriedades dos meus elementos ao aplicar as decisões de fusão.

en: Their version (server dataset)
pt: Versão no servidor

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
pt: Propriedades na versão do servidor

en: My with Their
pt: Minha versão com a o servidor

en: My with Merged
pt: Minha versão com a de fusão

en: Their with Merged
pt: Versão do servidor com a da fusão

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
pt: A função {0} não está a participar no par de comparação {1}.

en: Properties
pt: Propriedades

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Nodes
pt: Nós

en: Members
pt: Membros

en: No pending tag conflicts to be resolved
pt: Sem conflitos pendentes a resolver em etiquetas

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
pt[0]: Etiquetas ({0} conflito)
pt[1]: Etiquetas ({0} conflitos)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
pt[0]: {0} conflito pendente a resolver em etiquetas
pt[1]: {0} conflitos pendentes a resolver em etiquetas

en: Nodes(resolved)
pt: Nós (resolvidos)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
pt: Lista de nós fundidos congelada. Não há conflitos pendentes na lista de nós desta linha

en: Nodes(with conflicts)
pt: Nós (com conflitos)

en: Pending conflicts in the node list of this way
pt: Conflitos pendentes na lista de nós desta linha

en: Members(resolved)
pt: Membros (resolvidos)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
pt: Lista de nós fundidos congelada. Não há conflitos pendentes na lista de membros desta relação

en: Members(with conflicts)
pt: Membros (com conflitos)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
pt: Conflitos pendentes na lista de membros desta relação

en: No pending property conflicts
pt: Sem conflitos pendentes de propriedades

en: Properties(with conflicts)
pt: Propriedades (com conflitos)

en: Pending property conflicts to be resolved
pt: Conflitos pendentes de propriedades por resolver

en: Conflict Resolution
pt: Resolução de conflitos

en: Node
pt: Nó

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
pt: Nós mesclados ainda não congelados. Não é possível construir comando de resolução.

en: (none)
pt: (nenhum)

en: deleted
pt: eliminado

en: not deleted
pt: não eliminado

en: Deleted State:
pt: Estado eliminado:

en: Coordinates:
pt: Coordenadas:

en: Referenced by:
pt: Referidas por:

en: Keep my coordinates
pt: Manter as minhas coordenadas

en: Keep their coordinates
pt: Manter as coordenadas do servidor

en: Undecide conflict between different coordinates
pt: Desfazer fusão das coordenadas

en: Keep my deleted state
pt: Manter o estado de eliminado meu

en: Keep their deleted state
pt: Manter o estado de eliminado do servidor

en: Undecide conflict between deleted state
pt: Desfazer fusão do estado de eliminado

en: Role
pt: Função

en: Primitive
pt: Objeto

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
pt: Os membros fundidos ainda não foram congelados. Não é possível construir o comando de resolução

en: <undefined>
pt: <nenhum>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
pt: O conjunto de dados fundido não incluirá a etiqueta com a chave {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
pt: O meu conjunto de dados não inclui uma etiqueta com a chave {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
pt: Não é possível aplicar o item que não foi fundido.

en: Key
pt: Chave

en: Value
pt: Valor

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
pt: Manter a minha etiqueta que selecionei

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
pt: Manter a etiqueta do servidor que selecionei

en: Mark the selected tags as undecided
pt: Desfazer fusão das etiquetas selecionadas

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
pt: A versão no servidor não inclui uma etiqueta com a chave {0}

en: Conflicts when combining primitives
pt: Conflitos ao combinar objetos

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
pt: Conflitos ao combinar linhas - a linha combinada é ''{0}''

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
pt: Conflitos ao fundir nós - o nó alvo é ''{0}''

en: No conflicts to resolve
pt: Nenhum conflito por resolver

en: Cancel conflict resolution
pt: Cancelar resolução de conflitos

en: Apply resolved conflicts
pt: Aplicar conflitos resolvidos

en: Apply
pt: Aplicar

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
pt[0]: Vão ser combinados {1} objetos, alguns dos quais fazem parte de {0} relação:<br/>{2}Se combinar pode alterar erradamente a relação. Se não tiver a certeza do que está a fazer cancele esta operação.<br/>Se quiser continuar, serão mostradas as opções para adaptar a relação.<br/><br/>Quer continuar?
pt[1]: Vão ser combinados {1} objetos, alguns dos quais fazem parte de {0} relações:<br/>{2}Se combinar pode alterar erradamente as relações. Se não tiver a certeza do que está a fazer cancele esta operação.<br/>Se quiser continuar, serão mostradas as opções para adaptar as relações.<br/><br/>Quer continuar?

en: Combine confirmation
pt: Confirmação da combinação

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
pt[0]: Vão ser combinados {0} objetos, mas estes têm etiquetas em conflito:<br/>{1}Se forem combinados, o objeto resultante poderá ter etiquetas erradas.<br/>Se quiser continuar, serão mostradas as etiquetas em conflito para escolher as que quer manter ou eliminar.<br/><br/>Quer continuar?
pt[1]: Vão ser combinados {0} objetos, mas estes têm etiquetas em conflito:<br/>{1}Se forem combinados, o objeto resultante poderá ter etiquetas erradas.<br/>Se quiser continuar, serão mostradas as etiquetas em conflito para escolher as que quer manter ou eliminar.<br/><br/>Quer continuar?

en: <i>missing</i>
pt: <i>em falta</i>

en: Choose a value
pt: Escolha um valor

en: none
pt: nenhum

en: all
pt: tudo

en: sum
pt: soma

en: Please decide which values to keep
pt: Escolha os valores a manter

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
pt: O valor ''{0}'' será aplicado na chave ''{1}''

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
pt: Todos os valores numéricos somados como ''{0}'' serão aplicados à chave ''{1}''

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
pt: A chave ''{0}'' e todos os seus valores serão removidos

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
pt: Todos os valores fundidos como ''{0}'' serão aplicados na chave ''{1}''

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
pt: A coleção de etiquetas não inclui o valor selecionado ''{0}''.

en: Not decided yet
pt: Por resolver

en: Tags from nodes
pt: Etiquetas de nós

en: Tags from ways
pt: Etiquetas de linhas

en: Tags from relations
pt: Etiquetas de relações

en: Conflicts in pasted tags
pt: Conflitos em etiquetas coladas

en: Paste ...
pt: Colar...

en: From ...
pt: De...

en: To ...
pt: Para...

en: {0} tag | {0} tags
pt[0]: {0} etiqueta
pt[1]: {0} etiquetas

en: {0} way | {0} ways
pt[0]: {0} linha
pt[1]: {0} linhas

en: {0} relation | {0} relations
pt[0]: {0} relação
pt[1]: {0} relações

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
pt: A posição {0} está fora do intervalo. O número atual de membros é {1}.

en: Remove
pt: Remover

en: Keep
pt: Manter

en: Undecided
pt: Não decidido

en: Remove this relation member from the relation
pt: Remover este membro da relação

en: Keep this relation member for the target object
pt: Manter este membro da relação no objeto alvo

en: Role:
pt: Função:

en: Enter a role for all relation memberships
pt: Introduza uma função para todos os membros da relação

en: Tag modified relations with
pt: Etiquetar as relações alteradas com

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
pt: <html>Selecione para permitir introduzir uma etiqueta que será aplicada<br>a todas as relações alteradas.</html>

[ctx: tag]
en: Key:
pt: Chave:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
pt: <html>Introduza uma chave de etiqueta, por ex. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
pt: Valor:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
pt: <html>Introduza o valor da etiqueta, por exemplo <strong><tt>verificar membros</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
pt: <html>As linhas combinadas são membros de 1 ou mais relações. Pretende <strong>manter</strong> nessas relações as linhas combinadas ou <strong>removê-las</strong> das relações?<br>Normalmente deve-se <strong>manter</strong> a primeira linha e <strong>remover</strong> as outras linhas que são membros da mesma relação: a linha combinada manterá a mesma função na relação.</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
pt: <html>Os nós fundidos são membros de 1 ou mais relações. Pretende <strong>manter</strong> o nó fundido nessas relações ou <strong>removê-lo</strong> das relações?<br>Normalmente deve-se <strong>manter</strong> o primeiro nó e <strong>remover</strong> os outros que são membros da mesma relação: o nó fundido manterá a mesma função na relação.</html>

en: Apply this role to all members
pt: Aplicar esta função a todos os membros

en: Orig. Way
pt: Linha orig.

en: Show tags with conflicts only
pt: Mostrar apenas etiquetas com conflitos

en: Show tags with multiple values only
pt: Mostrar apenas etiquetas com vários valores

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
pt: <html>Selecione os valores a manter nas seguintes etiquetas:</html>

en: Apply?
pt: Aplicar?

en: Relation
pt: Relação

en: Old role
pt: Função anterior

en: New role
pt: Nova função

en: Old key
pt: Etiqueta atual

en: Old value
pt: Valor atual

en: New key
pt: Nova chave

en: New value
pt: Novo valor

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
pt[0]: A colar {0} etiqueta
pt[1]: A colar {0} etiquetas

en: to {0} object | to {0} objects
pt[0]: em {0} objeto
pt[1]: em {0} objetos

en: Delete incomplete members?
pt: Eliminar membros incompletos?

en: Paste without incomplete members
pt: Colar sem os membros incompletos

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
pt: Os dados copiados contêm objetos incompletos. Ao colar, os objetos incompletos não são colados. Quer colar sem os objetos incompletos?

en: Do you want to paste these tags?
pt: Quer colar estas etiquetas?

en: Clear buffer
pt: Limpar memória

en: Ignore warnings
pt: Ignorar avisos

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
pt: <html><p> Desculpe, mas não é possível colar etiquetas da memória porque não contém nenhum elemento do JOSM ou texto adequado. </p></html>

en: For selected objects only
pt: Apenas dos objetos selecionados

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
pt: <html>Selecionar para mostrar apenas os conjuntos de alterações dos objetos selecionados.<br>Não selecionar para mostrar todos os conjuntos de alterações na camada de dados atual.</html>

en: Changesets
pt: Conjuntos de alterações

en: Open the list of changesets in the current layer.
pt: Abrir a lista de conjuntos de alterações na camada atual.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
pt: Selecionar todos os objetos atribuídos aos conjuntos de alterações selecionados

en: Changesets: Select all objects assigned to the currently selected changesets
pt: Conjuntos de alterações: selecionar todos os objetos atribuídos aos conjuntos de alterações atualmente selecionados

en: Download
pt: Descarregar

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
pt: Descarregar informações do servidor OSM sobre os conjuntos de alterações selecionados

en: Changesets: Download information about the selected changeset from the OSM server
pt: Conjuntos de alterações: descarregar informações sobre o conjunto de alterações selecionado do servidor do OSM

en: Close the selected open changesets
pt: Fecha os conjuntos de alterações selecionados que estejam abertos

en: Changesets: Close the selected open changesets
pt: Conjuntos de alterações: fechar os conjuntos de alterações abertos selecionados

en: Show info
pt: + Informação

en: Open a web page for each selected changeset
pt: Abre uma página web para cada conjunto de alterações selecionado

en: Changesets: Open a web page for each selected changeset
pt: Conjuntos de alterações: abrir uma página web para cada conjunto de alterações selecionado

en: Details
pt: Detalhes

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
pt: Abre o gestor de conjuntos de alterações com os conjuntos de alterações selecionados

en: Changesets: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
pt: Conjuntos de alterações: abre a janela do gestor de conjuntos de alterações para os conjuntos de alterações selecionados

en: Command Stack
pt: Pilha de comandos

en: Open a list of all commands (undo buffer).
pt: Mostra o painel lateral de comandos (história de todas as alterações feitas no JOSM)

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
pt: Pilha de comandos: desfazer: {0} / refazer: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
pt: Seleciona os objetos que fazem parte deste comando (a não ser que tenham sido eliminados)

en: Command Stack: Select
pt: Pilha de comandos: selecionar

en: Select and zoom
pt: Selecionar e enquadrar

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
pt: Seleciona os objetos que fazem parte deste comando (caso não tenham sido eliminados) e enquadra-os na vista

en: Command Stack: Select and zoom
pt: Pilha de comandos: selecionar e enquadrar

en: Undo the selected and all later commands
pt: Desfazer o comando selecionado e posteriores

en: Redo the selected and all earlier commands
pt: Refazer o comando selecionado e anteriores

en: Command Stack: Undo
pt: Pilha de comandos: desfazer

en: Command Stack: Redo
pt: Pilha de comandos: refazer

en: Resolve conflicts
pt: Resolver conflitos

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
pt[0]: Conflito: {0} por resolver
pt[1]: Conflitos: {0} por resolver

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
pt: Relações: {0} / linhas: {1} / nós: {2}

en: Resolve
pt: Resolver

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
pt: Abre uma janela de fusão de todos os itens selecionados da lista de cima.

en: Resolve to my versions
pt: Resolver para as minhas versões

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
pt: Aplica as minhas alterações em detrimento das alterações dos outros

en: Resolve to their versions
pt: Resolver para as versões deles

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
pt: Aplica as alterações dos outros em detrimento das minhas alterações

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
pt[0]: Surgiu {0} conflito.
pt[1]: Surgiram {0} conflitos.

en: Click to close this dialog and continue editing
pt: Clique para fechar esta janela e continuar a editar o mapa

en: Conflicts detected
pt: Surgiram conflitos

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
pt: Cancelar resolução de conflitos e fechar a janela

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
pt: Aplicar os conflitos resolvidos e fechar a janela

en: Apply Resolution
pt: Aplicar resolução

en: Close anyway
pt: Fechar mesmo assim

en: Continue resolving
pt: Continuar a resolver

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
pt: <html>Não terminou a fusão das diferenças neste conflito.<br>A resolução de conflitos não será aplicada até que as diferenças <br>estejam resolvidas.<br>Clique <strong>{0}</strong> para fechar mesmo assim.<strong> As <br>diferenças já resolvidas não serão aplicadas.</strong><br>Clique <strong>{1}</strong> para continuar a resolver os conflitos.</html>

en: Conflict not resolved completely
pt: Conflito não resolvido por completo

en: Resolve conflicts for ''{0}''
pt: Resolver conflitos de ''{0}''

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
pt[0]: Confirme a eliminação de <strong>{0} objeto</strong>.
pt[1]: Confirme a eliminação de <strong>{0} objetos</strong>.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
pt[0]: Será alterada {0} relação.
pt[1]: Serão alteradas {0} relações.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
pt[0]: A eliminar {0} objeto
pt[1]: A eliminar {0} objetos

en: Delete objects
pt: Eliminar objetos

en: To delete
pt: Para eliminar

en: From Relation
pt: Da relação

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
pt: Clique para fechar a janela e remover o objeto das relações

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
pt: Clique para fechar a janela e cancelar a eliminação dos objetos

en: Filter
pt: Filtrar

en: Filter objects and hide/disable them.
pt: Filtrar objetos e escondê-los ou desativá-los.

en: Enable filter
pt: Ativar filtro

en: Multikey: {0}
pt: Teclas múltiplas: {0}

en: Hide filter
pt: Esconder filtro

en: Hiding filter
pt: Filtro de ocultar

en: Inverse filter
pt: Filtro inverso

en: Filter mode
pt: Modo de filtro

en: Add
pt: Adicionar

en: Add filter.
pt: Adiciona um filtro.

en: Filter: Add
pt: Filtro: adicionar

en: Edit filter.
pt: Edita o filtro.

en: Filter: Edit
pt: Filtro: editar

en: Delete filter.
pt: Elimina o filtro.

en: Filter: Delete
pt: Filtro: eliminar

en: Up
pt: Subir

en: Move filter up.
pt: Move o filtro para cima.

en: Filter: Move up
pt: Filtro: mover para cima

en: Down
pt: Descer

en: Move filter down.
pt: Move o filtro para baixo.

en: Filter: Move down
pt: Filtro: mover para baixo

en: Sort
pt: Ordenar

en: Sort filters.
pt: Ordena os filtros.

en: Filter: Sort
pt: Filtro: ordenar

en: Reverse
pt: Inverter

en: Reverse the filters order.
pt: Inverte a ordem dos filtros.

en: Filter: Reverse
pt: Filtro: inverter

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
pt: Filtros ocultos: {0} desativados: {1}

[ctx: filter]
en: E
pt: A

[ctx: filter]
en: H
pt: O

[ctx: filter]
en: Text
pt: Texto

[ctx: filter]
en: R
pt: S

[ctx: filter]
en: D
pt: R

en: <h2>Filter active</h2>
pt: <h2>Filtro ativado</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
pt: </p><p>Fechar o painel dos Filtros para ver todos os objetos.<p></html>

en: not in data set
pt: não está no conjunto de dados

en: Node:
pt: Nó:

en: Way:
pt: Linha:

en: Relation:
pt: Relação:

en: deleted-on-server
pt: eliminado-no-servidor

en: modified
pt: alterado

en: filtered/hidden
pt: filtrado/oculto

en: filtered/disabled
pt: filtrado/desativado

en: has direction keys (reversed)
pt: tem etiqueta de direção (invertida)

en: has direction keys
pt: tem etiqueta de direção

en: State:
pt: Estado:

en: Data Set:
pt: Conjunto de dados:

en: Edited at:
pt: Editado em:

en: <new object>
pt: <objeto novo>

en: Edited by:
pt: Editado por:

en: In changeset:
pt: No conjunto de alterações:

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: Centroid:
pt: Centroide:

en: Length: {0}
pt: Distância: {0}

en: Average segment length: {0}
pt: Comprimento aproximado do segmento: {0}

en: Standard deviation: {0}
pt: Desvio-padrão: {0}

en: Area: {0}
pt: Área: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
pt[0]: {0} membro:
pt[1]: {0} membros:

en:  as "{0}"
pt:  como "{0}"

en: {0} Nodes:
pt: {0} nós:

en: Bounding box:
pt: Caixa de limites:

en: Bounding box (projected):
pt: Caixa de limites (projetada):

en: Center of bounding box:
pt: Centro da caixa de limites:

en: Coordinates (projected):
pt: Coordenadas (projetadas):

en: UTM Zone
pt: Zona UTM

en: Part of:
pt: Parte de:

en: In conflict with:
pt: Em conflito com:

en: Advanced object info
pt: Informações detalhadas dos objetos selecionados

en: map style
pt: estilo de mapa

en: edit counts
pt: número de alterações

en: Styles for "{0}":
pt: Estilos para "{0}":

en: {0} style "{1}"
pt: {0} estilo "{1}"

en: Display range: {0}
pt: Intervalo de visualização: {0}

en: Layer {0}
pt: Camada {0}

en: List of generated Styles:
pt: Lista de estilos gerados:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
pt: Os 2 objetos selecionados têm caches de estilo idênticas.

en: The 2 selected objects have different style caches.
pt: Os 2 objetos selecionados têm caches de estilo diferentes.

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
pt: Aviso: os 2 objetos selecionados são iguais, mas não têm as mesmas caches de estilo.

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
pt[0]: {0} utilizador alterou a seleção:
pt[1]: {0} utilizadores alteraram a seleção:

en: Enter the coordinates for the new node.
pt: Introduza as coordenadas para o novo nó.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
pt: Pode-se separar a longitude e a latitude com espaço em branco, vírgula ou ponto e vírgula.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
pt: Utilize números positivos ou os caracteres N e E para indicar a direção cardinal Norte ou Este.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
pt: Para direções cardinais de Sul e Oeste pode-se utilizar números negativos ou os caracteres S (Sul) e W (Oeste).

en: Coordinate value can be in one of three formats:
pt: O valor da coordenada pode ser num dos 3 formatos:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
pt: <i>graus</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
pt: <i>graus</i><tt>&deg;</tt> <i>minutos</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
pt: <i>graus</i><tt>&deg;</tt> <i>minutos</i><tt>&#39;</tt> <i>segundos</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
pt: Os símbolos <tt>&deg;</tt> <tt>&#39;</tt> <tt>&prime;</tt> <tt>&quot;</tt> <tt>&Prime;</tt> são opcionais.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
pt: Também se pode utilizar a sintaxe <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.

en: Some examples:
pt: Alguns exemplos:

en: Projected coordinates:
pt: Coordenadas projetadas:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
pt: Introduza as coordenadas de este e norte (x e y) separadas por espaço em branco, vírgula ou ponto e vírgula.

en: Lat/Lon
pt: Latitude / longitude

en: East/North
pt: Este / Norte

en: Please enter a GPS coordinates
pt: Introduza as coordenadas GPS

en: Please enter a Easting and Northing
pt: Insira as coordenadas a este e norte

en: Toggle visibility of layer: {0}
pt: Alternar a visibilidade da camada: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
pt: Mostra o painel lateral com as camadas.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
pt: a camada está visível (clicar para esconder)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
pt: a camada está escondida (clicar para mostrar)

en: this layer is the active layer
pt: esta camada é a camada ativa

en: this layer is not currently active (click to activate)
pt: esta camada não está ativa (clicar para ativar)

en: scale follows native resolution of this layer
pt: a escala segue a resolução nativa desta camada

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
pt: a escala segue a resolução nativa doutra camada (clicar para definir esta camada)

en: scale does not follow native resolution of any layer (click to set this layer)
pt: a escala não segue a resolução nativa de nenhuma camada (clicar para definir esta camada)

en: this layer has no native resolution
pt: esta camada não tem resolução nativa

en: layer is without a user-defined offset
pt: a camada não tem um alinhamento definido pelo utilizador

en: (click to activate previous offset)
pt: (clicar para ativar o alinhamento anterior)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
pt: a camada tem um alinhamento de {0} (clicar para remover o alinhamento)

en: this layer can not have an offset
pt: esta camada não pode ter um alinhamento

en: Information about layer
pt: Informação sobre a camada

en: Map paint preferences...
pt: Preferências do estilo de visualização do mapa...

en: Map Paint Styles
pt: Estilos de visualização do mapa

en: configure the map painting style
pt: configure o estilo de visualização do mapa

en: On/Off
pt: Ligado / desligado

en: Turn selected styles on or off
pt: Ativar ou desativar os estilos selecionados

en: Move the selected entry one row down.
pt: Mover o item selecionado para 1 posição abaixo.

en: Move the selected entry one row up.
pt: Mover o item selecionado para 1 posição acima.

en: Map Paint Styles: Move selected entry down
pt: Estilo de visualização do mapa: mover a entrada selecionada para baixo

en: Map Paint Styles: Move selected entry up
pt: Estilo de visualização do mapa: mover a entrada selecionada para cima

en: Reload from file
pt: Tornar a carregar de um ficheiro

en: reload selected styles from file
pt: tornar a carregar os estilos selecionados de um ficheiro

en: Save as...
pt: Guardar como...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
pt: Guarda uma cópia deste estilo num ficheiro e adiciona-o à lista

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
pt: Ficheiro de estilo de mapa (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
pt: Ficheiro de estilo de mapa (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
pt: A tornar a carregar fontes de estilo

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
pt: Guardar estilo ''{0}'' como ''{1}''

en: view meta information, error log and source definition
pt: ver informações meta, relatório de erros e definições da fonte

en: Map Style info
pt: Informação do estilo de mapa

en: Source
pt: Fonte

en: Title:
pt: Título:

en: Built-in Style, internal path:
pt: Estilo de origem, diretório interno:

en: Path:
pt: Diretório:

en: Icon:
pt: Ícone:

en: Background:
pt: Fundo:

en: Style is currently active?
pt: O estilo está ativado?

en: No
pt: Não

en: Style settings
pt: Preferências de estilo

en: Customize the style
pt: Personalizar o estilo

en: Search menu items
pt: Pesquisar por itens dos menus

en: Mini map
pt: Mini mapa

en: Displays a small map of the current edit location
pt: Mostra um pequeno mapa num painel com a localização atual onde está a editar

en: List of notes
pt: Lista de erros reportados

en: Note filter
pt: Filtro de erros reportados

en: Notes: {0}/{1}
pt: Erros reportados: {0}/{1}

en: Comment
pt: Comentário

en: Add comment
pt: Adicionar comentário ao erro reportado

en: Notes: Add comment
pt: Erros reportados: adicionar comentário

en: Comment on note
pt: Comentar o erro no mapa

en: Add comment to note:
pt: Adicionar comentário ao erro reportado:

en: Close note
pt: Fechar erro

en: Notes: Close note
pt: Erros reportados: fechar erro

en: Close note with message:
pt: Fechar o erro no mapa com a mensagem:

en: Create
pt: Criar

en: Notes: New note
pt: Erros reportados: novo erro

en: Reopen
pt: Reabrir

en: Reopen note
pt: Reabrir erro

en: Notes: Reopen note
pt: Erros reportados: reagrir erro

en: Reopen note with message:
pt: Reabrir erro no mapa com a mensagem:

en: Sort notes
pt: Ordenar erros

en: Notes: Sort notes
pt: Erros reportados: ordenar erros

en: Open in browser
pt: Abrir no navegador

en: Open the note in an external browser
pt: Abrir o erro reportado num navegador externo

en: Notes: Open note in browser
pt: Erros reportados: abrir no navegador

en: Object type:
pt: Tipo de objeto:

[ctx: osm object types]
en: mixed
pt: misto

en: Choose the OSM object type
pt: Escolha o tipo de objeto

en: Object ID:
pt: Identificador do objeto:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
pt: Introduza o identificador (ID) do objeto a ser descarregado

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
pt: Os identificadores dos objetos podem ser separados por vírgula ou espaço, por exemplo: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
pt: No modo misto, especifique objetos da seguinte forma: {0}<br/>({1} para <i>nós</i>, {2} para <i>linhas</i> e {3} para <i>relações</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
pt: Para intervalos de identificadores utiliza-se um hífen: {0}

en: Clipboard has more than {0} characters. Not auto-pasting.
    You may want to use Overpass instead.
pt: A área de transferência tem mais de {0} caracteres. A não fazer a colagem automática.
    Em vez disso, pode querer utilizar o Overpass.

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
pt: O identificador de lista especificado é inválido
    Não é possível continuar.

en: Existing node
pt: Nó existente

en: Both nodes
pt: Ambos os nós

en: New node
pt: Novo nó

en: Tags/Memberships
pt: Etiquetas / membros

en: Unglue
pt: Desligar

en: Where should the tags of the node be put?
pt: Onde devem ser colocadas as etiquetas do nó?

en: Where should the memberships of this node be put?
pt: Onde devem ser colocados os membros da relação deste nó?

en: Open a list of all relations.
pt: Mostra o painel lateral com todas as relações existentes no conjunto de dados atual.

en: Relation list filter
pt: Filtro da lista de relações

en: New
pt: Novo(a)

en: Create a new relation
pt: Criar uma relação

en: Relations: {0}/{1}
pt: Relações: {0}/{1}

en: Relations: {0}
pt: Relações: {0}

en: Search
pt: Pesquisar

en: Submit filter
pt: Submeter filtro

en: Filter string:
pt: Expressão de filtragem:

en: Search string:
pt: Expressão de pesquisa:

en: Enter the search expression
pt: Introduza a expressão de pesquisa

en: select
pt: selecionar

en: add to selection
pt: adicionar à seleção

en: remove from selection
pt: remover da seleção

en: find in selection
pt: pesquisar na seleção

en: case sensitive
pt: respeitar maiúsculas e minúsculas

en: all objects
pt: todos os objetos

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
pt: Incluir também objetos incompletos e eliminados na procura.

en: add toolbar button
pt: adicionar botão à barra de ferramentas c/esta pesquisa

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
pt: Adiciona um botão com esta expressão de pesquisa à barra de ferramentas para poder voltar a utilizá-la facilmente.

en: standard
pt: padrão

en: regular expression
pt: expressão regular

en: MapCSS selector
pt: Seletor MapCSS

en: Results
pt: Resultados

en: Search syntax
pt: Sintaxe de pesquisa

en: Invalid search expression
pt: A expressão de pesquisa está incorreta

en: Search by preset
pt: Pesquisar por modelo de etiquetas

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
pt: A expressão de pesquisa está incorreta: 
    
     {0}

en: Hints
pt: Dicas

en: basics
pt: básicos

en: Baker Street
pt: Avenida Central

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
pt: ''Avenida'' e ''Central'' em qualquer chave

en: "Baker Street"
pt: "Avenida Central"

en: ''Baker Street'' in any key
pt: ''Avenida Central'' em qualquer chave

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
pt: ''fragmentodovalor'' em qualquer sítio da ''chave''

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
pt: name:str corresponde a name=Avenidacentral

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
pt: ''fragmentodovalor'' em nenhum sítio da ''chave''

en: matches if ''key'' exists
pt: corresponde caso ''chave'' exista

en: matches if ''key'' has a truthy value (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')
pt: corresponde se a ''chave'' tem um valor verdadeiro (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')

en: ''key'' with exactly ''value''
pt: ''chave'' com exatamente o ''valor''

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
pt: valor de ''chave'' que corresponde com a expressão regular ''regexp''

en: ''key'' with any value
pt: ''chave'' com qualquer valor

en: ''key'' with empty value
pt: ''chave'' com valor em branco

en: ''value'' in any key
pt: ''valor'' em qualquer chave

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
pt: corresponde se ''chave'' for maior do que ''valor'', (por analogia menos de)

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
pt: para referir operadores lógicos.<br>Dentro de expressões entre aspas os caracteres <b>"</b> e <b>\</b> têm de ser antecedidos pelo caractere de escape <b>\</b> (por exemplo <b>\"</b> e <b>\\</b>).

[ctx: search string example]
en: name="Baker Street"
pt: name="Avenida Central"

en: combinators
pt: combinadores

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
pt: AND lógico (ambas as expressões)

[ctx: search string example]
en: Baker Street
pt: Avenida Central

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
pt: OR lógico (pelo menos uma das expressões)

en: logical xor (one and only one expression has to be satisfied)
pt: xor lógico (uma e apenas uma expressão tem de ser satisfeita)

en: logical not
pt: NOT lógico

en: use parenthesis to group expressions
pt: use parêntesis para agrupar expressões

en: objects
pt: objetos

en: all nodes
pt: todos os nós

en: all ways
pt: todas as linhas

en: all relations
pt: todas as relações

en: all closed ways
pt: todas as linhas fechadas

en: object without useful tags
pt: objeto sem etiquetas úteis

en: all objects that use the address preset
pt: todos os objetos que usem o modelo de etiquetas de endereços

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
pt: os os objetos que usem o modelo de etiquetas do grupo Geografia/Natureza

en: metadata
pt: metadados

en: objects changed by author
pt: objetos alterados pelo autor

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
pt: user:<i>nome de utilizador OSM</i> (objetos com o autor <i>nome de utilizador OSM</i>)

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
pt: user:anonymous (objetos sem um autor atribuído)

en: objects with given ID
pt: objetos com o identificador fornecido

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
pt: id:0 (Objetos novos)

en: objects with given version
pt: objetos com a versão fornecida

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
pt: version:0 (objetos sem uma versão fornecida)

en: objects with given changeset ID
pt: objetos com o identificador do conjunto de alterações fornecido

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
pt: changeset:0 (objetos sem um identificador do conjunto de alterações fornecido)

en: objects with last modification timestamp within range
pt: objetos com a última alteração no intervalo

en: properties
pt: propriedades

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
pt: linhas com pelo menos 20 nós ou relações que contenham pelo menos 20 nós

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
pt: nós com pelo menos 3 linhas referentes ou relações que contenham pelo menos 3 linhas

en: objects having 5 to 10 tags
pt: objetos com 5 a 10 etiquetas

en: relations with 2 members
pt: relações com 2 membros

en: closed ways with an area of 100 m²
pt: linhas fechadas com uma área de 100 m²

en: ways with a length of 200 m or more
pt: linhas com um comprimento de 200 metros ou mais

en: state
pt: estado

en: all modified objects
pt: todos os objetos alterados

en: all new objects
pt: todos os objetos novos

en: all selected objects
pt: todos os objetos selecionados

en: all incomplete objects
pt: todos os objetos incompletos

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
pt: todos os objetos eliminados (<b>{0}</b> tem de estar ativado em Definições adicionais)

en: related objects
pt: objetos relacionados

en: all children of objects matching the expression
pt: todos os filhos dos objetos que correspondam à expressão

en: all parents of objects matching the expression
pt: todos os pais dos objetos que correspondam à expressão

en: objects with given role in a relation
pt: objetos com a função fornecida na relação

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
pt: relação contendo um membro com a função <i>stop</i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
pt: objetos que façam parte da relação com a função <i>stop</i>

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
pt: n-th (número da posição) numa relação e/ou posição de um nó numa linha

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
pt: a cada n-th (número da posição) numa relação e/ou cada posição de um nó numa linha, Por ex: n-th:3 seleciona de 3 em 3

en: view
pt: vista

en: objects in current view
pt: objetos na vista atual

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
pt: objetos (e todos os seus nós em linhas / membros de relações) na vista atual

en: objects in downloaded area
pt: objetos na área descarregada

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
pt: objetos (e todos os seus nós em linhas / membros de relações) na área descarregada

en: location
pt: localização

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
pt: {0} são descarregados todos os objetos com o atributo {1}.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
pt: {0} todos os objetos com a chave/valor correspondente localizados à volta de Berlin. Note que o valor do raio padrão é 1000 metros, mas pode ser alterado manualmente na consulta gerada.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
pt: {0} todos os objetos dentro da seleção atual que tenham o atributo {1}.

en: Selection
pt: Seleção

en: Open a selection list window.
pt: Mostrar painel de objetos selecionados.

en: Zoom to selection
pt: Enquadrar elementos selecionados

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
pt[0]: Enquadrar o elemento selecionado
pt[1]: Enquadrar os elementos selecionados

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
pt: Seleção: relações: {0} / linhas: {1} / nós: {2}

en: Unselectable now
pt: Não é selecionável neste momento

en: Always shown
pt: Mostrado sempre

en: Dynamic
pt: Dinâmico

en: Always hidden
pt: Ocultado sempre

en: Toggle dynamic buttons
pt: Mostrar sempre / mostrar automático dos botões do fundo deste painel

en: Open preferences for this panel
pt: Abrir preferências para este painel

en: Open help for this panel
pt: Abrir a ajuda para este painel

en: Undock the panel
pt: Descolar o painel (pode depois anexá-lo de novo fechando o painel descolado)

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
pt: Fechar este painel. Pode abri-lo de novo no menu Janelas.

en: Click to minimize/maximize the panel content
pt: Clicar para minimizar / maximizar o painel

en: Side buttons
pt: Botões do fundo do painel

en: Authors
pt: Autores

en: Open a list of people working on the selected objects.
pt: Mostra o painel lateral com informação sobre os utilizadores que editaram os objetos selecionados.

en: {0} Author | {0} Authors
pt[0]: {0} autor
pt[1]: {0} autores

en: Select objects submitted by this user
pt: Selecionar objetos criados ou alterados por este autor

en: User: objects submitted by selected user
pt: Utilizador: objetos enviados pelo utilizador selecionado

en: Launches a browser with information about the user
pt: Abre no navegador da Internet a página com informação do autor

en: User: Show info in browser
pt: Utilizador: mostrar informação no navagador

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
pt: A abrir janelas do navegador de Internet para os primeiros {0} de um total de {1} utilizadores

en: Author
pt: Autor

en: # Objects
pt: Nº objetos

en: Validation Results
pt: Resultados da validação

en: Open the validation window.
pt: Mostra o painel de resultados da validação para verificar se existem erros.

en: Ignore for now
pt: Ignorar por agora

en: Ignore and remove from tree.
pt: Ignorar e remover da árvore.

en: Fix
pt: Corrigir

en: Fix the selected issue.
pt: Corrigir o problema selecionado.

en: Ignore the selected issue next time.
pt: Ignorar das próximas vezes o problema selecionado.

en: Manage Ignore
pt: Gerir ignorar

en: Manage the ignore list
pt: Gerir lista de ignorar

en: Lookup
pt: Procurar

en: Looks up the selected primitives in the error list.
pt: Localiza na lista de resultados da validação o objeto selecionado, caso esteja nela.

en: Whole group
pt: Todo o grupo

en: Single elements
pt: Elemento individual

en: Nothing
pt: Nada

en: Ignore whole group or individual elements?
pt: Ignorar o grupo todo ou elementos individuais?

en: Ignoring elements
pt: A ignorar elementos

en: Fixing errors ...
pt: A corrigir erros...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
pt: A corrigir ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
pt: A atualizar o mapa...

en: auto-fixed validator issues
pt: problemas de validação corrigidos automaticamente

en: Validator {0} List Management
pt: Gestão de listas do validador {0}

en: Cannot understand the following type: {0}
pt: Não é possível entender o seguinte tipo: {0}

en: Don''t ignore
pt: Não ignorar

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
pt: {0}A validação deve ser repetida?{1}

en: Ignored error filter changed
pt: Filtro de erro ignorado alterado

en: anonymous
pt: anónimo

en: Display the basic properties of the changeset
pt: Mostra as propriedades básicas do conjunto de alterações

en: Display the tags of the changeset
pt: Mostrar as etiquetas do conjunto de alterações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
pt: Mostrar os objetos criados, alterados e eliminados pelo conjunto de alterações

en: Discussion
pt: Discussão

en: Display the public discussion around this changeset
pt: Mostrar a discussão pública sobre este conjunto de alterações

en: Close the dialog
pt: Fechar janela

en: Query
pt: Obter

en: Launch the dialog for querying changesets
pt: Abre uma janela para escolher os conjuntos de alterações a obter

en: Remove from cache
pt: Remover da lista

en: Remove the selected changesets from the local cache
pt: Remover da lista os conjuntos de alterações selecionados

en: Close the selected changesets
pt: Fechar os conjuntos de alterações selecionados

en: Update changeset
pt: Atualizar conjunto de alterações

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
pt: Atualizar os conjuntos de alterações selecionados com dados atuais do servidor do OpenStreetMap

en: Download changeset content
pt: Descarregar conteúdo do conjunto de alterações

en: Download the content of the selected changesets from the server
pt: Descarregar o conteúdo do conjunto de alterações do servidor do OpenStreetMap

en: Download changed objects
pt: Descarregar objetos alterados

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
pt: Descarregar a versão atual dos objetos alterados nos conjuntos de alterações selecionados

en: My changesets
pt: Obter os meus conjuntos de alterações

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
pt: Descarregar os meus conjuntos de alterações do servidor do OpenStreetMap (100 no máximo)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
pt: <html>O JOSM está neste momento configurado como utilizador anónimo. Não poderá descarregar<br>os seus conjuntos de alterações do servidor OSM a não ser que introduza o seu nome de utilizador do OSM<br>nas preferências do JOSM.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
pt: vazio

[ctx: changeset.state]
en: Open
pt: Aberto

[ctx: changeset.state]
en: Closed
pt: Fechado

en: Status
pt: Situação

en: Created at
pt: Criado em

en: Closed at
pt: Fechado em

en: Changes
pt: Alterações

en: Discussions
pt: Discussões

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
pt[0]: <html>O objeto selecionado não está disponível na atual<br>camada de edição ''{0}''.</html>
pt[1]: <html>Nenhum dos objetos selecionados está disponível na atual<br>camada de edição ''{0}''.</html>

en: Download objects
pt: Descarregar objetos

en: Download the current version of the selected objects
pt: Descarregar a versão atual dos objetos selecionados

en: Select in layer
pt: Selecionar na camada

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
pt: Selecionar os objetos correspondentes na camada de dados atual

en: Nothing to select
pt: Nada para selecionar

en: Zoom to in layer
pt: Enquadrar camada

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
pt: Enquadra todos os objetos da camada atual

en: Nothing to zoom to
pt: Nada para enquadrar

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
pt: O conteúdo deste conjunto de alterações ainda não foi descarregado.

en: Download now
pt: Descarregar agora

en: Download the changeset content
pt: Descarregar o conteúdo do conjunto de alterações

en: Created
pt: Criado

en: Updated
pt: Alterado

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Name
pt: Nome

en: ID:
pt: Identificador:

en: Comment:
pt: Comentário:

en: Open/Closed:
pt: Aberto / fechado:

en: Created at:
pt: Criado em:

en: Closed at:
pt: Fechado em:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
pt: Remover do painel de detalhes os conjuntos de alterações selecionados

en: Update the changeset from the OSM server
pt: Atualizar o conjunto de alterações do servidor do OpenStreetMap

en: View changeset
pt: Ver conjunto de alterações

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
pt: Selecionar na camada atual os objetos deste conjunto de alterações

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
pt: <html>Nenhum dos objetos no conteúdo do conjunto de alterações {0} está disponível na atual<br>camada de edição ''{1}''.</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
pt: Enquadrar todos os objetos deste conjunto de alterações na camada atual

en: Update changeset discussion
pt: Atualizar a discussão do conjunto de alterações

en: Update the changeset discussion from the OSM server
pt: Atualizar a discussão do conjunto de alterações do servidor do OpenStreetMap

en: Comment on changeset
pt: Comentar o conjunto de alterações

en: Add comment to changeset:
pt: Adicionar comentário ao conjunto de alterações:

en: Date
pt: Data

en: User
pt: Utilizador

en: {0} [incomplete]
pt: {0} [incompletos]

en: open
pt: aberto

en: closed
pt: fechado

en: Download content
pt: Descarregar conteúdo

en: Download the changeset content from the OSM server
pt: Descarregar o conteúdo do conjunto de alterações do servidor do OpenStreetMap

en: Update content
pt: Atualizar conteúdo

en: Update the changeset content from the OSM server
pt: Atualiza o conteúdo do conjunto de alterações do servidor do OpenStreetMap

en: Changeset ID:
pt: Identificador do conjunto de alterações:

en: Enter a changeset id
pt: Introduza o identificador do conjunto de alterações

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
pt: Descarregar o conjunto de alterações com o identificador especificado e o seu conteúdo

en: Select changesets owned by specific users
pt: Selecionar conjuntos de alterações de autores específicos

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
pt: Selecionar conjuntos de alterações dependendo se estes estão fechados ou abertos

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
pt: Selecionar conjuntos de alterações com base na data e hora em que eles foram criados ou fechados

en: Select only changesets related to a specific bounding box
pt: Selecionar apenas os conjuntos de alterações relacionados com uma caixa de limites específica

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
pt: Não foi possível o pedido de conjuntos de alterações a uma caixa de limites específica. O valor introduzido não é válido.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
pt: <html>Introduza valores de longitude / latitude válidos para restringir<br>o pedido de conjunto de alterações a uma caixa de limites especifica.</html>

en: Invalid bounding box
pt: Caixa de limites não válida

en: Download my changesets only
pt: Descarregar apenas os meus conjuntos de alterações

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
pt: <html>Selecionar para restringir o pedido apenas aos seus conjuntos de alterações.<br>Não selecionar para incluir todos os conjuntos de alterações, quer sejam seus ou não.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
pt: <html>Escolha uma das seguintes <strong>consultas</strong>. Selecione <strong>Descarregar apenas os meus conjuntos de alterações</strong> se pretende apenas descarregar os seus conjuntos de alterações.<br>Notar que o JOSM descarrega no máximo 100 conjuntos de alterações.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
pt: <html>Descarregar os últimos conjuntos de alterações</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
pt: <html>Descarregar os meus conjuntos de alterações ainda abertos<br><em>Desativado. Introduza primeiro o seu nome de utilizador OSM nas preferências do JOSM.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
pt: <html>Descarregar os meus conjuntos de alterações ainda abertos</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
pt: <html>Descarregar conjuntos de alterações no enquadramento atual do mapa.<br><em>Desativado. Não existe um enquadramento do mapa ativo neste momento.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
pt: <html>Descarregar conjuntos de alterações no enquadramento atual do mapa</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
pt: Valor inesperado para a preferência ''{0}'', obteve-se ''{1}''. A restabelecer a consulta padrão.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
pt: Não é possível fazer pedido de conjunto de alterações abertos de utilizadores anónimos

en: Basic
pt: Básico

en: Download changesets using predefined queries
pt: Descarregar conjuntos de alterações utilizando pedidos predefinidos

en: From URL
pt: Do endereço web

en: Query changesets from a server URL
pt: Obter conjuntos de alterações de um endereço de servidor

en: Advanced
pt: Avançado

en: Use a custom changeset query
pt: Usar um pedido de conjuntos de alterações personalizado

en: Query changesets
pt: Obter conjuntos de alterações

en: Query and download changesets
pt: Pedir e descarregar conjuntos de alterações

en: Please enter a valid changeset query URL first.
pt: Introduza primeiro um endereço web válido de conjunto de alterações.

en: Illegal changeset query URL
pt: Endereço web de pedido de conjuntos de alterações incorreto

en: Close the dialog and abort querying of changesets
pt: Fechar a janela e abortar o pedido de conjuntos de alterações

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
pt: Introduza a data no formato utilizado na sua zona.<br>Exemplo: {0}<br>Exemplo: {1}<br>Exemplo: {2}<br>Exemplo: {3}<br>

en: Query open changesets only
pt: Obter apenas conjuntos de alterações abertos

en: Query closed changesets only
pt: Obter apenas conjuntos de alterações fechados

en: Query both open and closed changesets
pt: Obter conjuntos de alterações abertos e fechados

en: Only changesets closed after the following date/time
pt: Apenas conjuntos de alterações fechados após a seguinte data e hora

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
pt: Apenas conjuntos de alterações fechados após e criados antes de uma data e hora específicos

en: Date:
pt: Data:

en: Time:
pt: Hora:

en: Closed after -
pt: Fechado após -

en: Date:
pt: Data:

en: Created before -
pt: Criado antes de -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
pt: Não foi possível criar um pedido de conjuntos de alterações com restrições de hora porque os valores introduzidos não são válidos.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
pt: <html>Introduza os valores de hora / data válidos para restringir<br>o pedido a um intervalo de tempo.</html>

en: Invalid date/time values
pt: Valores de data / hora inválidos

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
pt: Introduza uma data válida no formato utilizado na sua zona.<br>Exemplo: {0}<br>Exemplo: {1}<br>Exemplo: {2}<br>Exemplo: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
pt: O identificador de utilizador não é válido. Introduza um número inteiro > 0

en: Please enter an integer value > 0
pt: Introduza um número inteiro > 0

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
pt: Introduza ou cole o endereço web para receber conjuntos de alterações da API do OSM.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
pt: Note que os pedidos de conjuntos de alterações são sempre feitos em ''{0}'', independentemente do servidor, porta e caminho do endereço web introduzido a seguir.

en: This changeset query URL is invalid
pt: Este endereço web do pedido de conjunto de alterações não é válido

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
pt: Apenas conjuntos de alterações da autoria do seguinte utilizador com o identificador

en: Only changesets owned by the user with the following user name
pt: Apenas conjuntos de alterações da autoria do seguinte nome de utilizador

en: User ID:
pt: Identificador de utilizador:

en: User name:
pt: Nome de utilizador:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
pt: Apenas conjuntos de alterações da minha autoria (desativado. O JOSM está configurado com utilizador anónimo)

en: Only changesets owned by myself
pt: Apenas conjuntos de alterações da minha autoria

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
pt: Não é possível restringir o pedido ao conjunto de alterações do utilizador atual porque está como anónimo

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
pt: O valor ''{0}'' do identificador de utilizador não é válido

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
pt: Não é possível restringir o pedido do conjunto de alterações no nome de utilizador ''{0}''

en: Please enter a valid user ID
pt: Introduza um identificador de utilizador válido

en: Invalid user ID
pt: O identificador de utilizador é inválido

en: Please enter a non-empty user name
pt: Introduza um nome de utilizador

en: Invalid user name
pt: O nome de utilizador é inválido

en: Activate
pt: Ativar

en: Activate the selected layer
pt: Ativar a camada selecionada

en: Activate layer
pt: Ativar camada

en: Cycle layer down
pt: Percorrer pelas camadas abaixo

en: Cycle through data layers in a downward direction
pt: Percorrer as camadas de dados no sentido para baixo

en: Cycle through visible layers.
pt: Percorrer pelas camadas visíveis.

en: Cycle layers
pt: Percorrer camadas

en: Cycle layer up
pt: Percorrer pelas camadas acima

en: Cycle through data layers in an upward direction
pt: Percorrer as camadas de dados no sentido para cima

en: Delete the selected layers.
pt: Eliminar as camadas selecionadas.

en: Duplicate this layer
pt: Duplicar esta camada

en: Copy of {0}
pt: Cópia de {0}

en: Copy {1} of {0}
pt: Cópia {1} de {0}

en: Change visibility.
pt: Alterar visibilidade.

en: Show layer
pt: Mostrar camada

en: Adjust opacity of the layer.
pt: Ajustar a opacidade da camada.

en: Double click to reset.
pt: Clique duplo para repor.

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Adjust gamma value.
pt: Ajustar o valor da gama.

en: Gamma
pt: Gama

[ctx: image sharpness]
en: blurred
pt: desfocado

[ctx: image sharpness]
en: sharp
pt: nítido

en: Adjust sharpness/blur value.
pt: Ajusta o valor do desfocado / nítido.

en: Sharpness
pt: Nitidez

[ctx: image colorfulness]
en: less
pt: menos

[ctx: image colorfulness]
en: more
pt: mais

en: Adjust colorfulness.
pt: Ajusta a saturação das cores.

en: Colorfulness
pt: Saturação das cores

en: Color
pt: Cor

en: Merge
pt: Fundir

en: Merge this layer into another layer
pt: Fundir esta camada noutra camada

en: Merge GPX layers
pt: Fundir camadas GPX

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
pt: Selecione a ordem das camadas selecionadas:<br>Os trilhos serão cortados quando as etiquetas de tempo de camadas superiores se sobrepuserem às das inferiores.

en: Connect overlapping tracks on cuts
pt: Ligar os trilhos sobrepostos em cortes

en: Move layer up
pt: Mover camada para cima

en: Move layer down
pt: Mover camada para baixo

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
pt: Isto irá alterar a camada alvo para "{0}".<br>Quer continuar?

en: GPX layer
pt: Camada GPX

en: Length
pt: Distância

en: Segments
pt: Segmentos

en: {0} (target layer)
pt: {0} (camada alvo)

en: Move the selected layer one row down.
pt: Mover a camada selecionada para baixo.

en: Move the selected layer one row up.
pt: Mover a camada selecionada para cima.

en: Show/hide
pt: Mostrar / esconder

en: Toggle visible state of the selected layer.
pt: Mostrar / esconder a camada selecionada.

en: Show/hide layer
pt: Mostrar / esconder camada

en: Copy all Keys/Values
pt: Copiar todas as etiquetas (chaves e valores)

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
pt: Copiar as etiquetas (chaves e valores) todas para a área de transferência

en: Copy Tags
pt: Copiar etiquetas

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
pt: Copiar as etiquetas (chaves e valores) selecionadas para a área de transferência

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
pt[0]: Copiar {0} etiqueta selecionada
pt[1]: Copiar {0} etiquetas selecionadas

en: Copy Value
pt: Copiar valor

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
pt: Copia o valor da etiqueta selecionada para a área de transferência

en: Launch browser with wiki help for selected object
pt: Abrir no navegador de Internet a página de ajuda do objeto selecionado

en: Go to OSM wiki for relation help
pt: Ir à página wiki sobre relações

en: Go to OSM wiki for tag help
pt: Ir à página wiki sobre esta etiqueta

en: Discardable key: selection Foreground
pt: Chave descartável: seleção no primeiro plano

en: Discardable key: foreground
pt: Chave descartável: primeiro plano

en: Discardable key: selection Background
pt: Chave descartável: seleção no segundo plano

en: Discardable key: background
pt: Chave descartável: segundo plano

en: {0} different | {0} different
pt[0]: {0} diferente
pt[1]: {0} diferentes

en: , {0} unset | , {0} unset
pt[0]: , {0} não definido
pt[1]: , {0} não definidos

en: Select objects for which to change tags.
pt: Selecione os objetos nos quais quer alterar as etiquetas.

en: Tags for selected objects.
pt: Etiquetas dos objetos selecionados.

en: Member Of
pt: Membro das relações

en: Position
pt: Posição

en: Go to Taginfo ({0})
pt: Ir ao Taginfo ({0})

en: Tag filter
pt: Filtro de etiquetas

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
pt: Objetos: {2} / etiquetas: {0} / membros: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
pt: Etiquetas: {0} / membros: {1}

en: Delete the selected key in all objects
pt: Eliminar as etiquetas selecionadas em todos os objetos selecionados

en: Delete Tags
pt: Eliminar etiquetas

en: Change relation
pt: Alterar relação

en: Delete from relation
pt: Retirar da relação

en: Really delete selection from relation {0}?
pt: Quer mesmo retirar os membros selecionados da relação {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
pt: Adiciona uma nova etiqueta em todos os objetos selecionados

en: Add Tag
pt: Adicionar etiqueta

en: Edit the value of the selected key for all objects
pt: Editar o valor da chave selecionada para todos os objetos

en: Edit Tags
pt: Editar etiquetas

en: Paste Value
pt: Colar valor

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
pt: Colar o valor da etiqueta selecionada da memória

en: Search Key/Value/Type
pt: Selecionar todos os objetos do mesmo tipo com esta etiqueta

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
pt: Pesquisa e seleciona todos os objetos que sejam iguais ao objeto selecionado (linhas, nós relações) e tenham a mesma etiqueta selecionada

en: Search Key/Value
pt: Selecionar todos os objetos com esta etiqueta

en: Search with the key and value of the selected tag
pt: Procura e seleciona todos os objetos (de qualquer tipo: linha, nó, relação) com a mesma etiqueta (chave e valor) selecionada

en: Change role for {0} in relation {1}
pt: Alterar função de {0} na relação {1}

en: Data selection has changed since the dialog was opened
pt: A seleção de dados foi alterada desde que a janela de diálogo foi aberta

en: Apply tag change to old selection?
pt: Aplicar a alteração de etiqueta à seleção antiga?

en: Overwrite tag
pt: Substituir etiqueta

en: Change value? | Change values?
pt[0]: Alterar valor?
pt[1]: Alterar valores?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
pt[0]: Isto irá alterar {0} objeto.
pt[1]: Isto irá alterar {0} objetos.

en: An empty value deletes the tag.
pt: Se o campo ''valor'' estiver em branco a etiqueta será eliminada.

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
pt: Alterou a chave da etiqueta ''{0}'' para ''{1}''.

en: The new key is already used, overwrite values?
pt: A nova chave da etiqueta já existe, alterar os valores?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
pt[0]: Alterar etiquetas de {0} objeto
pt[1]: Alterar etiquetas de {0} objetos

en: Use English language for tag by default
pt: Usar por padrão a língua inglesa em etiquetas

en: Add tag
pt: Adicionar etiqueta

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
pt[0]: Isto irá alterar {0} objeto.
pt[1]: Isto irá alterar {0} objetos.

en: Please select a key
pt: Selecione uma chave

en: Set number of recently added tags
pt: Definir o número de etiquetas adicionadas recentemente

en: Remember last used tags after a restart
pt: Lembrar as últimas etiquetas usadas após reiniciar o JOSM

en: Recent tags with existing key
pt: Etiquetas recentes com chave existente

en: Enable
pt: Ativar

en: Hide
pt: Escondido

en: Refresh recent tags list after applying tag
pt: Atualizar a lista de etiquetas recentes após aplicar a etiqueta

en: No refresh
pt: Não atualizar

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
pt: Atualizar apenas o estado da etiqueta (ativado / desativado)

en: Refresh tag status and list of recently added tags
pt: Atualizar o estado da etiqueta e a lista de etiquetas adicionadas recentemente

en: to apply first suggestion
pt: para aplicar a primeira sugestão

en: to add without closing the dialog
pt: para adicionar sem fechar a janela

en: to add first suggestion without closing the dialog
pt: para adicionar a primeira sugestão sem fechar a janela

en: Please enter the number of recently added tags to display
pt: Introduza o número de etiquetas recentes a mostrar

en: Please enter integer number between 0 and {0}
pt: Introduza um número inteiro entre 0 e {0}

en: Recently added tags
pt: Etiquetas adicionadas recentemente

en: Choose recent tag {0}
pt: Escolher a etiqueta recente {0}

en: Use this tag again
pt: Utilizar novamente esta etiqueta

en: Apply recent tag {0}
pt: Aplicar etiqueta recente {0}

en: The key ''{0}'' is already used
pt: A chave ''{0}'' já está a ser utilizada

en: Ignore key ''{0}''
pt: Ignorar chave ''{0}''

en: Ignore tag ''{0}''
pt: Ignorar etiqueta ''{0}''

en: Edit ignore list
pt: Editar lista de ignorar

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
pt: Alterou o valor de ''{0}'': {1}

en: Overwrite?
pt: Substituir?

en: Go to Taginfo
pt: Ir ao site Taginfo

en: Go to OSM Tag History
pt: Ir ao histórico de etiquetas do OSM

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
pt: Editar a relação a que o membro da relação depende

en: Download all child relations (recursively)
pt: Descarregar todos os filhos (recursivamente)

en: Download All Children
pt: Descarregar todos os filhos

en: Download selected relations
pt: Descarregar as relações selecionadas

en: Download Selected Children
pt: Descarregar filhos selecionados

en: Conflict in data | Conflicts in data
pt[0]: Conflito nos dados
pt[1]: Conflitos nos dados

en: Download relation members
pt: Descarregar os membros da relação

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
pt: <html>O filho da relação<br>{0}<br>foi eliminado no servidor por isso não pode ser carregado</html>

en: Relation is deleted
pt: A relação foi eliminada

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
pt: A ignorar a exceção porque a tarefa foi cancelada. Exceção: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
pt[0]: A descarregar {0} objeto incompleto
pt[1]: A descarregar {0} objetos incompletos

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
pt[0]: A descarregar {0} filho incompleto da relação ''{1}''
pt[1]: A descarregar {0} filhos incompletos da relação ''{1}''

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
pt[0]: A descarregar {0} filho incompleto de {1} relações pai
pt[1]: A descarregar {0} filhos incompletos de {1} relações pai

en: Download relations
pt: Descarregar relações

en: Tags and Members
pt: Etiquetas e membros

en: Parent Relations
pt: Relações pai

en: Child Relations
pt: Relações filho

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
pt: Introduza uma função e aplique-a nos membros selecionados da relação

en: Apply Role:
pt: Aplicar função:

en: New relation
pt: Criar relação

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
pt: Centrar o editor de relações na relação ''{0}'' na camada ''{1}''

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
pt: <html>Existe pelo menos um membro nesta relação que refere<br>a relação em si mesma.<br>Isto cria dependências circulares que são desaconselhadas.<br>O que deseja fazer com as dependências circulares?</html>

en: Remove them, clean up relation
pt: Removê-las, limpando a relação

en: Ignore them, leave relation as is
pt: Ignorá-las e deixar a relação como está

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
pt: O atalho "{0}" não pode ser ativado no Editor de relações

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
pt: <html>Esta relação já tem 1 ou mais membros a referir<br>o objeto ''{0}''<br><br>Quer mesmo adicionar outro membro a referir-se ao mesmo objeto?</html>

en: Multiple members referring to same object.
pt: Vários membros que se referem ao mesmo objeto.

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
pt: <html>Está a tentar adicionar uma relação a ela mesma.<br><br>Isto gera uma dependência circular de elementos pai/filho, pelo que não é aconselhável.<br>A ignorar a relação ''{0}''.</html>

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
pt: <html>Está a tentar adicionar uma relação filha que se refere à relação pai.<br><br>Esta situação gera uma dependência circular de elementos pai/filho, pelo que é desaconselhada.<br>A ignorar a relação ''{0}''.<br>Relações que gerariam a dependência circular:<br>{1}</html>

en: Select previous Gap
pt: Selecionar falha anterior

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
pt: Seleciona o membro anterior da relação que tem uma falha na sequência da rota

en: Select next Gap
pt: Selecionar falha seguinte

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
pt: Seleciona o membro seguinte da relação que tem uma falha na sequência da rota

en: Zoom to Gap
pt: Enquadrar falha

en: Zoom to the gap in the way sequence
pt: Enquadra a falha da rota na sequência de linha

en: Refers to
pt: Refere-se a

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
pt: Não é possível adicionar {0} uma vez que não faz parte do conjunto de dados

en: including immediate children of parent relations
pt: incluindo os filhos imediatos das relações pai

en: Load parent relations
pt: Carregar relações pai

en: Reload
pt: Atualizar

en: Edit the currently selected relation
pt: Editar a relação selecionada

en: Apply Changes
pt: Aplicar alterações

en: Create new relation in layer ''{0}''
pt: Criar relação na camada ''{0}''

en: Edit new relation in layer ''{0}''
pt: Criar relação na camada ''{0}''

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
pt: Editar relação nº {0} na camada ''{1}''

en: Load relation
pt: Carregar relação

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
pt: Adicionar todos os objetos do conjuntos de dados atual abaixo do primeiro membro

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
pt: Adicionar todos os objetos do conjuntos de dados atual acima do primeiro membro

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
pt: Adicionar todos os objetos do conjuntos de dados atual acima do primeiro membro selecionado

en: Apply the current updates
pt: Aplicar as alterações

en: Cancel the updates and close the dialog
pt: Cancelar as alterações e fechar janela

en: Yes, save the changes and close
pt: Guardar as alterações

en: Click to save the changes and close this relation editor
pt: Clique para guardar as alterações e fechar o editor de relações

en: No, discard the changes and close
pt: Não gravar e fechar o editor de relações

en: Click to discard the changes and close this relation editor
pt: Clique para deitar fora as alterações e fechar o editor de relações

en: Cancel, continue editing
pt: Continuar a editar a relação

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
pt: Clique para regressar ao editor de relações e continuar a editar a relação

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
pt: <html>A relação foi alterada.<br><br>Quer guardar as alterações?</html>

en: Unsaved changes
pt: Alterações não guardadas

en: Delete the currently edited relation
pt: Eliminar a relação editada

en: Relation Editor: Download Members
pt: Editor de relações: descarregar membros

en: Download all incomplete members
pt: Descarregar todos os membros incompletos

en: Download selected incomplete members
pt: Descarregar os membros incompletos selecionados

en: Relation Editor: Move Down
pt: Editor de relações: mover para baixo

en: Move the currently selected members down
pt: Mover para baixo os membros selecionados

en: Relation Editor: Move Up
pt: Editor de relações: mover para cima

en: Move the currently selected members up
pt: Mover para cima os membros selecionados

en: Apply the updates and close the dialog
pt: Aplicar as alterações e fechar janela

en: Relation Editor: Refresh
pt: Editor de relações: atualizar

en: Refresh relation from data layer
pt: Atualizar a relação com os dados da camada

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Yes, discard changes and reload
pt: Sim, eliminar alterações e recarregar

en: Click to discard the changes and reload data from layer
pt: Clique para eliminar as alterações e tornar a carregar os dados da camada

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
pt: <html>Tem alterações por guardar nesta janela de edição.<br><br>Quer eliminar estas alterações e tornar a carregar os dados da camada?</html>

en: Click to close window
pt: Clique para fechar a janela

en: No, continue editing
pt: Não, continuar a editar

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
pt: <html>A relação foi eliminada fora da janela do editor de relação<br><br>Quer fechar esta janela?</html>

en: Deleted relation
pt: Relação eliminada

en: Relation Editor: Remove
pt: Editor de relações: remover

en: Remove the currently selected members from this relation
pt: Remover os membros selecionados desta relação

en: Remove all members referring to one of the selected objects
pt: Remover todos os membros que se refiram a algum dos objetos selecionados

en: Reverse the order of the relation members
pt: Inverter a ordem dos membros da relação

en: Yes, create a conflict and close
pt: Sim, criar um conflito e fechar

en: Click to create a conflict and close this relation editor
pt: Clique para criar um conflito e fechar o editor de relações

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
pt: <html>Esta relação foi alterada fora do editor.<br>Não pode aplicar as alterações e continuar a editar.<br><br>Quer criar um conflito e fechar o editor?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
pt: <html>A camada ''{0}'' já tem um conflito do objeto<br>''{1}''.<br>Resolva este conflito primeiro e depois tente de novo.</html>

en: Select the currently edited relation
pt: Selecionar a relação editada atual

en: Select objects for selected relation members
pt: Selecionar objetos para os membros selecionados da relação

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
pt: Selecionar os membros da relação que se referem a objetos na seleção atual

en: Sets a role for the selected members
pt: Aplicar esta função nos membros selecionados

en: Apply Role
pt: Aplicar função

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
pt[0]: Está a atribuir uma função vazia a {0} objeto.
pt[1]: Está a atribuir uma função vazia a {0} objetos.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
pt: Isto equivale a eliminar as funções destes objetos.

en: Do you really want to apply the new role?
pt: Quer mesmo aplicar a nova função?

en: Yes, apply it
pt: Sim, aplicar

en: No, do not apply
pt: Não, não aplicar

en: Confirm empty role
pt: Confirmar função vazia

en: Relation Editor: Sort
pt: Editor de relações: ordenar

en: Sort the relation members
pt: Ordenar os membros da relação

en: Sort below
pt: Ordenar abaixo

en: Sort the selected relation members and all members below
pt: Ordenar os membros selecionados da relação e todos os membros abaixo

en: way is connected
pt: a linha está ligada

en: way is connected but has a wrong oneway direction
pt: a via está ligada mas tem um sentido único errado

en: way is connected to previous relation member
pt: a via está ligada ao membro anterior

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
pt: a via está ligada ao membro da relação anterior mas tem uma direção unidirecional errada

en: way is connected to next relation member
pt: a via está ligada ao membro seguinte

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
pt: a via está ligada ao membro da relação seguinte, mas tem uma direção unidirecional errada

en: way is not connected to previous or next relation member
pt: a via não está ligada ao membro seguinte nem anterior

en: Test: {0}
pt: Teste: {0}

en: Different tests
pt: Testes diferentes

en: Wrong number of arguments for bookmark
pt: Número incorreto de argumentos para o favorito

en: Home location
pt: Localização da residência

en: Error reading bookmark entry: %s
pt: Ocorreu um erro ao ler a entrada de favoritos: %s

en: Bookmarks
pt: Favoritos

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
pt: <html>Neste momento não está selecionada nenhuma área para descarregar.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
pt: <html><strong>Área atual para descarregar</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>

en: Create bookmark
pt: Criar favorito

en: Add a bookmark for the currently selected download area
pt: Adiciona um favorito da área atual para descarregar

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
pt: Neste momento não está selecionada nenhuma área de descarregamento. Selecione primeiro uma área.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
pt: Introduza um nome para o favorito da área a descarregar.

en: Name of location
pt: Nome do local

en: Remove the currently selected bookmarks
pt: Remover os favoritos selecionados

en: Rename the currently selected bookmark
pt: Alterar o nome do favorito selecionado

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
pt: Adicionar como favoritos os meus últimos {0} conjuntos de alterações

en: min lat
pt: lat mín

en: min lon
pt: lon mín

en: max lat
pt: lat máx

en: max lon
pt: lon máx

en: Copy bounds
pt: Copiar limites

en: Clear textarea
pt: Limpar caixa de texto

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
pt: Endereço de www.openstreetmap.org (pode colar aqui um endereço: no site do OSM clique em ''Ligação permanente" no canto inferior direito e copie o endereço da barra de endereços)

en: Bounding Box
pt: Caixa de limites

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
pt: A expressão ''{0}'' não é um valor duplo válido.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
pt: O valor de latitude tem de ser no intervalo [-90,90].

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
pt: O valor de longitude tem de ser no intervalo [-180,180].

en: Open this dialog on startup
pt: Abrir esta janela automaticamente ao iniciar o JOSM

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
pt: <html>Abrir sempre esta janela automaticamente ao iniciar o JOSM.<br>Pode abrir a janela manualmente no menu ''Ficheiro - Descarregar do OpenStreetMap''.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
pt: Premir o botão esquerdo do rato, arrastar e largar o botão para selecionar a área. Usar teclas de setas ou o botão direito do rato para deslocar a visualização. Usar botão rotativo do meio do rato ou as teclas +/- para aumentar ou diminuir o enquadramento.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
pt: Clique para fechar a janela e cancelar o descarregamento

en: Click to download the currently selected area
pt: Clique para descarregar a área selecionada

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
pt: Clique para descarregar a a área selecionada atualmente numa nova camada de dados

en: Download referrers (parent relations)
pt: Descarregar referentes (relações pai)

en: Download object
pt: Descarregar objeto

en: Start downloading
pt: Começar a descarregar

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
pt: Selecionar caso os referentes do objeto também devam ser descarregados, isto é, relações pai e para nós, adicionalmente, linhas pai

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
pt: Selecione se os membros da relação devem ser também descarregados

en: Download referrers (parent relations and ways)
pt: Descarregar referentes (relações pai e linhas)

en: Download from OSM
pt: Descarregar do OSM

en: Data Sources and Types:
pt: Fonte e tipo de dados:

en: Please select a download area first.
pt: Selecione primeiro uma área a descarregar.

en: The slippy map no longer shows the selected download bounds. Continue?
pt: O mapa visual já não mostra os limites de transferência selecionados. Continuar?

en: Please select at least one download source.
pt: Selecione pelo menos uma fonte de descarregamento.

en: No area selected yet
pt: Nenhuma área selecionada

en: Download area too large; will probably be rejected by server
pt: Tamanho da área demasiado grande, provavelmente o servidor recusará descarregar esta área

en: Download area ok, size probably acceptable to server
pt: Tamanho da área válido, provavelmente o servidor permitirá descarregar esta área

en: OpenStreetMap data
pt: Mapas do OpenStreetMap

en: Select to download OSM data in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar dados de mapas do OpenStreetMap na área selecionada.

en: Raw GPS data
pt: Trilhos GPS do OpenStreetMap

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar trilhos GPS do OpenStreetMap na área selecionada (será criada uma camada GPX)

en: Select to download notes in the selected download area.
pt: Selecione para descarregar erros reportados no mapa na área selecionada.

en: Download from Overpass API
pt: Descarregar da API do Overpass

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
pt: Coloque a sua consulta Overpass abaixo ou crie uma utilizando o construtor de consultas

en: Your saved queries:
pt: Consultas Overpass guardadas:

en: Show/hide Overpass snippet list
pt: Mostrar / ocultar lista de consultas gravadas

en: Overpass query:
pt: Consulta Overpass:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
pt: Introduziu uma consulta em branco. Quer descarregar todos os dados desta área?

en: Download all data?
pt: Descarregar todos os dados?

en: Add new snippet
pt: Adicionar consulta

en: Delete selected snippet
pt: Eliminar consulta

en: Edit selected snippet
pt: Editar consulta selecionada

en: Overpass Query Wizard
pt: Construtor de consultas Overpass

en: Build query
pt: Criar consulta

en: Build query and execute
pt: Criar consulta e executar

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
pt: O construtor de consultas não conseguiu processar a seguinte consulta:

en: Parse error
pt: Erro de processamento

en: Class Type
pt: Sub-tipo

en: Bounds
pt: Coordenadas dos limites

en: Choose the server for searching:
pt: Escolha o servidor de pesquisa:

en: Enter a place name to search for:
pt: Introduza o nome do local que pretende pesquisar:

en: Areas around places
pt: Locais

en: Search more...
pt: Pesquisar mais...

en: Click to search for more places
pt: Clique para pesquisar mais locais

en: Click to start searching for places
pt: Clique para fazer a pesquisa dos locais

en: Querying name server
pt: A fazer o pedido ao servidor

en: Querying name server ...
pt: A fazer o pedido ao servidor...

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
pt: Ocorreu um erro com a consulta ''{0}'': ''{1}''

en: Name server returned invalid data. Please try again.
pt: O nome do servidor retornou dados inválidos. Tente novamente.

en: Bad response
pt: Resposta inválida

en: Type
pt: Tipo

en: Slippy map
pt: Mapa visual

en: Tile Numbers
pt: Números de mosaicos

en: history
pt: história

en: Please select an item first
pt: Selecione primeiro um item

en: Edit item
pt: Editar item

en: Add snippet
pt: Adicionar consulta

en: Query cannot be empty
pt: A consulta não pode estar vazia

en: This name can be used for the item
pt: Este nome pode ser usado no item

en: Item with this name already exists
pt: Já existe um item com este nome

en: The item cannot be created with provided name
pt: O item não pode ser criado com o nome introduzido

en: The item cannot be created with an empty query
pt: O item não pode ser criado com uma consulta vazia

en: Query Wizard
pt: Construtor de consultas

en: Build an Overpass query using the query wizard
pt: Criar um pedido Overpass utilizando o construtor de consultas

en: JOSM Help Browser
pt: Navegador de ajuda do JOSM

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
pt: Não foi possível ler o ficheiro CSS ''help-browser.css''. A excepção é: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
pt: <html><p class="warning-header">Não foi encontrado o conteúdo de ajuda sobre o tópico</p><p class="warning-body">O conteúdo de ajuda do tópico <strong>{0}</strong> ainda não está disponível nem na sua língua ({1}) nem em inglês.<br><br>Por favor ajude a melhorar a documentação de ajuda do JOSM. Pode editar a <a href="{2}">a documentação de ajuda na sua língua ({1})</a> ou <a href="{3}">em inglês</a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
pt: <html><p class="error-header">Ocorreu um erro ao obter a documentação de ajuda</p><p class="error-body">Não foi possível carregar o conteúdo do tópico de ajuda <strong>{0}</strong>. A mensagem de erro é (não traduzida):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
pt: <html>Não foi possível abrir a página de ajuda no endereço {0}.<br>Provavelmente deve-se a um problema na rede. Verifique <br>se tem ligação à Internet</html>

en: Failed to open URL
pt: Não foi possível abrir o URL

en: Open the current help page in an external browser
pt: Abrir esta página de ajuda no navegador de Internet externo

en: Edit the current help page
pt: Editar esta página de ajuda

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
pt: <html>O endereço atual <tt>{0}</tt><br>é um endereço externo. Só é possível editar tópicos de ajuda <br>no servidor <tt>{1}</tt>.</html>

en: Reload the current help page
pt: Tornar a carregar esta página de ajuda

en: Go to the previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to the next page
pt: Ir para a página seguinte

en: Go to the JOSM help home page
pt: Ir para a página inicial de ajuda do JOSM

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
pt: Localização errada no documento HTML. Exceção: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
pt: Não foi possível abrir a página de ajuda. O endereço web de destino está vazio.

en: Failed to open help page
pt: Não foi possível abrir a página de ajuda

en: Distance:
pt: Distância:

en: Coordinates
pt: Coordenadas

en: History for node {0}
pt: Histórico do nó {0}

en: History for way {0}
pt: Histórico da linha {0}

en: History for relation {0}
pt: Histórico da relação {0}

en: Reload the history from the server
pt: Tornar a carregar do servidor o histórico

en: You are about to open <b>{0}</b> history dialog.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different history dialogs simultaneously.<br/>Do you want to continue?
pt[0]: Está prestes a abrir <b>{0}</b> janela de histórico.<br/>Quer continuar?
pt[1]: Está prestes a abrir <b>{0}</b> janelas de histórico diferentes em simultâneo.<br/>Quer continuar?

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
pt: O histórico ainda não foi inicializado. Não foi possível estabelecer a referência do objeto.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
pt: Não foi possível aplicar a referência. O identificador da referência {0} não corresponde ao identificador do histórico {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
pt: Não foi possível aplicar a referência. A versão da referência {0} não está disponível no histórico.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
pt: O histórico ainda não foi inicializado. Não foi possível estabelecer o objeto atual.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
pt: Não foi possível estabelecer o objeto atual. A versão atual {0} não está disponível no histórico.

en: Load history
pt: Carregar histórico

en: Loading history for node {0}
pt: A carregar o histórico do nó {0}

en: Loading history for way {0}
pt: A carregar o histórico da linha {0}

en: Loading history for relation {0}
pt: A carregar o histórico da relação {0}

en: Node {0}
pt: Nó {0}

en: The nodes of this way are in reverse order
pt: Os nós desta via estão na ordem inversa

en: Zoom to node
pt: Enquadrar o nó

en: Zoom to this node in the current data layer
pt: Enquadrar o nó na camada atual

en: View changeset in web browser
pt: Ver conjunto de alterações no navegador

en: Way {0}
pt: Linha {0}

en: Relation {0}
pt: Relação {0}

en: The members of this relation are in reverse order
pt: Os membros desta relação estão na ordem inversa

en: Zoom to member
pt: Enquadrar o membro

en: Zoom to this member in the current data layer
pt: Enquadrar este membro na camada atual de dados

en: Object
pt: Objeto

en: Key ''{0}'' was changed in version {1}
pt: A chave ''{0}'' foi alterada na versão {1}

en: Since
pt: Desde

en: Open Changeset Manager
pt: Abrir o gestor de conjuntos de alterações

en: Changeset comment
pt: Comentário do conjunto de alterações

en: Changeset source
pt: Fonte das informações do conjunto de alterações

en: Imagery used
pt: Imagens de satélite usadas

en: <b>Source</b>:
pt: <b>Fonte</b>:

en: <b>Imagery</b>:
pt: <b>Imagens de satélite</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
pt: <html>Versão <strong>{0}</strong> atualmente editada na camada ''{1}''</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
pt: <html>Versão <strong>{0}</strong> criada em <strong>{1}</strong></html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
pt[0]: Este conjunto de alterações tem {0} comentário
pt[1]: Este conjunto de alterações tem {0} comentários

en: Changeset info
pt: Informação do conjunto de alterações

en: Launch browser with information about the changeset
pt: Abrir no navegador de Internet a página sobre o conjunto de alterações

en: Show changeset {0}
pt: Mostrar conjunto de alterações {0}

en: User info
pt: Informação do utilizador

en: Launch browser with information about the user
pt: Abrir o navegador com informações sobre o utilizador

en: Show user {0}
pt: Mostrar utilizador {0}

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
pt: Não foi possível atualizar o objeto com o identificador {0} porque a camada de edição atual está vazia

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
pt: Não foi possível atualizar o objeto com o identificador {0} porque a camada atual não inclui esse objeto

en: Synchronize node {0} only
pt: Sincronizar apenas o nó {0}

en: Synchronize way {0} only
pt: Sincronizar apenas a linha {0}

en: Synchronize relation {0} only
pt: Sincronizar apenas a relação {0}

en: Synchronize entire dataset
pt: Sincronizar tudo

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
pt: <html>O envio <strong>falhou</strong> porque o servidor tem uma nova versão de um dos seus nós, linhas ou relações.<br>Isto acontece quando alguém faz alterações no OpenStreetMap enquanto você está a editar e ainda não enviou as alterações.<br>O conflito é causado por <strong>{0}</strong> com o identificador <strong>{1}</strong>,<br>o servidor tem a versão {2}, a sua versão é {3}.<br><br>Clique em <strong>{4}</strong> para sincronizar apenas os elementos em conflito.<br>Clique em <strong>{5}</strong> para sincronizar toda a informação local com o servidor.<br>Clique em <strong>{6}</strong> para abortar e continuar a editar.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
pt: <html>O envio <strong>falhou</strong> porque o servidor tem uma nova versão de um<br>dos seus nós, linhas ou relações.<br>Isto acontece quando alguém faz alterações no OpenStreetMap enquanto você está a editar e ainda não enviou as alterações.<br><br>Clique em <strong>{0}</strong> para sincronizar toda a informação local com o servidor.<br>Clique em <strong>{1}</strong> para abortar e continuar a editar.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
pt: <html><strong>Não foi possível enviar</strong> porque está a utilizar<br>o conjunto de alterações {0} que já foi fechado em {1}.<br>Envie novamente para um conjunto de alterações ainda aberto ou um novo.</html>

en: Changeset closed
pt: Conjunto de alterações fechado

en: Prepare conflict resolution
pt: Preparar resolução de conflitos

en: Click to download all referring objects for {0}
pt: Clique para descarregar todos os objetos referentes de {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
pt: Clique para cancelar e continuar a editar o mapa

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
pt: Clique <strong>{0}</strong> para carregá-los.<br>Se for necessário, o JOSM irá criar os conflitos que poderá resolver na janela de resolução de conflitos.

en: Object still in use
pt: O objeto ainda está a ser utilizado

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
pt: O cabeçalho do erro "{0}" não corresponde a um formato esperado

en: Upload
pt: Enviar

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
pt: Selecione as ações a executar para esta camada.

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
pt: Ative "Enviar" para enviar as alterações para o OpenStreetMap.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
pt: Ative "Guardar" para guardar as alterações num ficheiro do seu computador no diretório indicado.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
pt: Está a decorrer um envio em segundo plano. Espere que este termine antes de enviar novas alterações

en: Automatically obtain source from current layers
pt: Obter automaticamente as fontes das camadas atuais ativas

en: I would like someone to review my edits.
pt: Gostaria que alguém verificasse as minhas edições.

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
pt: Forneça por favor um comentário breve sobre as alterações que fez:

en: Enter an upload comment
pt: Introduza um comentário sobre as alterações

en: Specify the data source for the changes
pt: Indique a origem das informações que adicionou

en: just once
pt: apenas uma vez

en: Enter a source
pt: Introduza uma fonte

en: Changeset id:
pt: Identificador do conj. alterações:

en: Changeset comment:
pt: Comentário do conj. alterações:

en: New changeset
pt: Novo conjunto de alterações

en: Please select a changeset:
pt: Selecione um conjunto de alterações:

en: Please select which changeset the data shall be uploaded to and whether to close that changeset after the next upload.
pt: Selecione o conjunto de alterações no qual os dados devem ser carregados e se quer fechá-lo ou não no próximo envio.

en: Select a changeset
pt: Selecione um conjunto de alterações

en: Close changeset after upload
pt: Fechar conjunto de alterações após o envio

en: Select to close the changeset after the next upload
pt: Ativar para fechar o conjunto de alterações após o envio. Não poderá enviar mais dados para esse conjunto de alterações

en: Load the list of your open changesets from the server
pt: Obter / atualizar do servidor a lista dos meus conjuntos de alterações abertos

en: Close the currently selected open changeset
pt: Fechar o conjunto de alterações aberto selecionado

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
pt: <html>Selecione o conjunto de alterações que quer fechar</html>

en: Open changesets
pt: Conjuntos de alterações abertos

en: Close changesets
pt: Fechar conjunto de alterações

en: Cancel closing of changesets
pt: Cancelar o fecho dos conjuntos de alterações

en: Closing changeset
pt: A fechar o conjunto de alterações

en: Closing changeset {0}
pt: A fechar o conjunto de alterações {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
pt: Falhou a colocação da janela de credenciais por cima de tudo. Foi detetada uma exceção de segurança.

en: Enter credentials for OSM API
pt: Introduza as credenciais para a API do OSM

en: Enter credentials for host
pt: Introduza as credenciais para o servidor

en: Enter credentials for HTTP proxy
pt: Introduza as credenciais para o proxy HTTP

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
pt: Atenção: a palavra-passe é transferida sem encriptação.

en: Please enter the user name of your OSM account
pt: Introduza o seu nome de utilizador no OSM

en: Please enter the password of your OSM account
pt: Introduza a palavra-passe da sua conta no OSM

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
pt: Falhou a autenticação no API OSM ''{0}''. Introduza um nome de utilizador e palavra-passe válidos.

en: Please enter the user name of your account
pt: Introduza o nome de utilizador da sua conta

en: Please enter the password of your account
pt: Introduza a palavra-passe da sua conta

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
pt: Falhou a autenticação em ''{0}''. Introduza um nome de utilizador e palavra-passe válidos.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
pt: Introduza o nome de utilizador para autenticação no servidor proxy

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
pt: Introduza a palavra-passe para autenticação no servidor proxy

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
pt: Falhou a autenticação no proxy HTTP ''{0}''. Introduza um nome de utilizador e palavra-passe válidos.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
pt: Aviso: dependendo do método de autenticação que o servidor proxy usa, a palavra-passe pode ser transferida sem encriptação.

en: Authenticate
pt: Autenticar

en: Authenticate with the supplied username and password
pt: Autenticar com o nome de utilizador e palavra-passe fornecidos

en: Cancel authentication
pt: Cancelar autenticação

en: Question
pt: Questão

en: Message
pt: Mensagem

en: Enter text
pt: Inserir texto

en: Installing plugins
pt: A instalar módulos

en: Downloading file
pt: A descarregar ficheiro

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
pt: A descarregar o ficheiro {0}: {1} bytes...

en: Download finished
pt: Terminou o descarregamento

en: Unpacking {0} into {1}
pt: A desempacotar {0} em {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
pt: Não foi possível descarregar o ficheiro ''{0}''. A hiperligação ''{1}'' não é um URL válido. A ignorar o descarregamento.

en: Download objects via Overpass API
pt: Descarregar objetos através da API do Overpass

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
pt: Não foi possível obter a lista dos seus conjuntos de alterações porque<br>o JOSM não tem os dados da sua conta do OSM.<br>Tem de optar por trabalhar anonimamente ou não terá o direito<br>de saber a identidade do utilizador em cuja conta está a trabalhar.

en: Missing user identity
pt: Falta a identidade do utilizador

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
pt: Não foi possível obter as informações do utilizador. Erro: {0}

en: Initializing nodes to download ...
pt: A inicializar nós a descarregar...

en: The server did not return data for the requested object, it was either deleted or does not exist. | The server did not return data for the requested objects, they were either deleted or do not exist.
pt[0]: O servidor não devolveu dados para o objeto pedido. Foi eliminado ou não existe.
pt[1]: O servidor não devolveu dados para os objetos pedidos. Foram eliminados ou não existem.

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
pt: O servidor respondeu com o código 404.<br>Normalmente isto significa que o servidor não encontrou nenhum objeto com o identificador (ID) pedido.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
pt[0]: Não foi possível descarregar o objeto
pt[1]: Não foi possível descarregar alguns objetos

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
pt[0]: Não foi possível descarregar 1 objeto.<br>
pt[1]: Não foi possível descarregar {0} objetos.<br>

en: missing objects:
pt: objetos em falta:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
pt[0]: Um objeto descarregado foi eliminado.
pt[1]: {0} objetos descarregados foram eliminados.

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
pt: Edite o diretório manualmente no campo de texto ou clique no botão "..." para escolher o ficheiro.

en: The bold text is the name of the layer.
pt: O texto a negrito é o nome da camada.

en: Click here to choose save path
pt: Clique aqui para escolher o diretório onde guardar

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
pt: A camada ''{0}'' ainda não foi guardada num ficheiro

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
pt: O ficheiro ''{0}'' não é gravável. Introduza outro nome para o ficheiro.

en: Click cell to change the file path.
pt: Clique para escolher onde e em que ficheiro guardar.

en: Launch a file chooser to select a file
pt: Abrir a janela para escolher o ficheiro

en: Select filename
pt: Selecione o ficheiro

en: Work Offline...
pt: Trabalhar desligado...

en: Block network access to resources
pt: Bloquear acesso da rede aos recursos

en: Open Recent
pt: Abrir recente

en: List of recently opened files
pt: Lista de ficheiros abertos recentemente

en: Clear
pt: Limpar

en: Clear the list of recently opened files
pt: Limpar a lista de documentos abertos recentemente

en: Saving layer to ''{0}'' ...
pt: A guardar a camada em ''{0}''...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
pt: Alterações por guardar - Guardar e/ou enviar antes de sair?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
pt: Alterações por guardar - Guardar e/ou enviar antes de eliminar?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
pt: Alterações por guardar - Guardar/enviar antes de reiniciar?

en: Uploading and saving modified layers ...
pt: A enviar e guardar camadas alteradas...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
pt[0]: <html>{0} camada contém conflitos por resolver.<br>Resolva-os primeiro ou deite fora as alterações.<br>Camada com conflitos:</html>
pt[1]: <html>{0} camadas contêm conflitos por resolver.<br>Resolva-os primeiro ou deite fora as alterações.<br>Camadas com conflitos:</html>

en: Unsaved data and conflicts
pt: Dados e conflitos por guardar

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
pt[0]: <html>{0} camada necessita de ser guardada mas não tem um ficheiro associado.<br>Selecione um ficheiro para esta camada ou deite fora as alterações.<br>Camada sem ficheiro:</html>
pt[1]: <html>{0} camadas necessitam de ser gravadas mas não têm um ficheiro associado.<br>Selecione um ficheiro para cada uma das camadas ou deite fora as alterações.<br>Camadas sem ficheiro:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
pt: Dados não guardados e sem ficheiro associado

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
pt[0]: <html>{0} camada necessita de ser guardar mas tem um ficheiro associado<br>no qual não se pode guardar.<br>Selecione outro ficheiro ou deite fora as alterações.<br>Camada com ficheiro não-gravável:</html>
pt[1]: <html>{0} camadas necessitam de ser gravadas mas têm ficheiros associados<br>nos quais não se pode gravar.<br>Selecione outro ficheiro para cada uma delas ou deite fora as alterações.<br>Camadas com ficheiro não-gravável:</html>

en: Unsaved data non-writable files
pt: Dados não guardados e ficheiros não graváveis

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
pt: Fechar esta janela e continuar a editar no JOSM

en: Exit now!
pt: Sair agora!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
pt: Sair do JOSM sem guardar. As alterações por guardar serão perdidas.

en: Restart now!
pt: Reiniciar agora!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
pt: Reiniciar o JOSM sem guardar. As alterações por guardar serão perdidas.

en: Delete now!
pt: Eliminar agora!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
pt: Eliminar camadas sem guardar. As alterações por gravar serão perdidas.

en: Perform actions before exiting
pt: Fazer ações e depois sair

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
pt: Sair do JOSM após guardar. As alterações por guardar são enviadas e/ou guardadas.

en: Perform actions before restarting
pt: Efetuar as ações antes de reiniciar

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
pt: Reiniciar o JOSM guardando. As alterações por guardar serão guardadas ou enviadas.

en: Perform actions before deleting
pt: Fazer ações antes de eliminar

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
pt: Guardar e/ou enviar camadas antes de eliminar. As alterações por guardar são enviadas e/ou guardadas.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
pt: A preparar a camada ''{0}'' para enviar...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
pt[0]: <html>Foi cancelada ou falhou uma operação de envio/guardar<br>de uma camada com alterações.</html>
pt[1]: <html>Foram canceladas ou falharam as operações de envio/guardar<br>de {0} camadas com alterações.</html>

en: Incomplete upload and/or save
pt: Guardar e/ou envio não completado

en: should be uploaded
pt: deve ser enviado

en: should be saved
pt: deve ser guardado

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
pt: A camada ''{0}'' contém alterações que devem ser enviadas para o servidor.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
pt: A camada ''{0}'' tem alterações que não devem ser enviadas.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
pt: A camada ''{0}'' não tem alterações a serem enviadas.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
pt: A camada ''{0}'' contém alterações que devem ser guardadas no ficheiro associado ''{1}''.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
pt: A camada ''{0}'' não tem alterações a serem guardadas.

en: Layer Name and File Path
pt: Nome da camada e localização do ficheiro

en: Recommended Actions
pt: Ações recomendadas

en: Actions To Take
pt: Ações a fazer

en: Update objects
pt: Atualizar objetos

en: Changesets: Non-default advanced settings
pt: Conjuntos de alterações: definições avançadas não predefinidas

en: Describe the changes you made
pt: Descreva as alterações que fez

en: Changeset tags:
pt: Etiquetas do conjunto de alterações:

en: Settings
pt: Preferências

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
pt: Configurar o comentário, a fonte e ver informações gerais do conjunto de alterações

en: Upload to ''{0}''
pt: Enviar para ''{0}''

en: Upload Changes
pt: Enviar alterações

en: Upload the changed primitives
pt: Enviar os objetos alterados

en: Please enter a valid chunk size first
pt: Introduza primeiro um número de pacotes válido

en: Illegal chunk size
pt: Número de pacotes inválido

en: The following required terms are missing: {0}
pt: Faltam os seguintes termos obrigatórios: {0}

en: The following forbidden terms have been found: {0}
pt: Foram encontrados os seguintes termos proibidos: {0}

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
pt[0]: <html>A seguinte etiqueta do conjunto de alterações contém uma chave ou valor vazios:<br>{0}<br>Continuar?</html>
pt[1]: <html>As seguintes etiquetas do conjunto de alterações contêm uma chave ou valor vazios:<br>{0}<br>Continuar?</html>

en: Empty metadata
pt: Metadados vazios

en: Cancel the upload and resume editing
pt: Cancelar o envio e continuar a editar

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
pt: O objeto ''{0}'' já foi eliminado no servidor do OpenStreetMap. A ignorar o objeto e a tentar enviar novamente.

en: Preparing objects to upload ...
pt: A preparar os objetos a enviar...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
pt: Os objetos serão enviados para um <strong>conjunto de alterações novo</strong>.

en: Objects are uploaded to the <strong>open changeset</strong> {0} ''{1}''.
pt: Os objetos serão enviados para o <strong>conjunto de alterações aberto</strong> {0} ''{1}''.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
pt: Este será <strong>fechado</strong> após o envio

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
pt: Este será deixado <strong>aberto</strong> após o envio

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
pt[0]: Enviar <strong>{0} objeto</strong> para <strong>1 conj. alt.</strong>
pt[1]: Enviar <strong>{0} objetos</strong> para <strong>1 conj. alt.</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
pt[0]: Enviar <strong>{0} objeto</strong> para <strong>1 conj. alt.</strong> em <strong>1 pacote</strong>
pt[1]: Enviar <strong>{0} objetos</strong> para <strong>1 conj. alt.</strong> em <strong>1 pacote</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
pt: Enviar <strong>{0} objetos</strong> para <strong>1 conj. alt.</strong> em <strong>{1} pacotes</strong>

en: {0} objects exceed the max. allowed {1} objects in a changeset on the server ''{2}''. Please <a href="urn:changeset-configuration">configure</a> how to proceed with <strong>multiple changesets</strong>
pt: {0} objetos excedem o máximo permitido de {1} objetos num só conjunto de alterações no servidor ''{2}''. <a href="urn:changeset-configuration">Configure</a> como proceder com <strong>vários conjuntos de alterações</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
pt: A enviar <strong>{0} objetos</strong> para <strong>vários conjuntos de alterações</strong> em <strong>{1} pacotes</strong>

en: Settings:
pt: Definições:

en: … to server: <strong>{0}</strong>
pt: … para o servidor: <strong>{0}</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
pt: A enviar informação da camada "{0}"

en: Continue uploading
pt: Continuar a enviar

en: Click to continue uploading to additional new changesets
pt: Clique para continuar a enviar para conjuntos de alterações adicionais

en: Go back to Upload Dialog
pt: Regressar à janela de envio

en: Click to return to the Upload Dialog
pt: Clique para regressar à janela de envio

en: Abort
pt: Abortar

en: Click to abort uploading
pt: Clique para abortar o envio

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
pt: O servidor informou que o conjunto de alterações atual já foi fechado.<br>Provavelmente o conjunto de alterações ultrapassou o limite máximo<br>de {0} objetos no servidor ''{1}''.

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
pt[0]: Resta {0} objeto a enviar.
pt[1]: Restam {0} objetos a enviar.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
pt: Clique ''<strong>{0}</strong>'' para continuar a enviar em novos conjuntos de alterações.<br>Clique ''<strong>{1}</strong>'' para voltar à janela de envio.<br>Clique ''<strong>{2}</strong>'' para abortar o envio e continuar a editar o mapa.<br>

en: Changeset is full
pt: O conjunto de alterações está cheio

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
pt: O nó ''{0}'' já foi eliminado. A ignorar o objeto no envio.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
pt: A linha ''{0}'' já foi eliminada. A ignorar o objeto no envio.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
pt: A relação ''{0}'' já foi eliminada. A ignorar o objeto no envio.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
pt: O objeto ''{0}'' já foi eliminado. A ignorar o objeto no envio.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
pt[0]: A enviar {0} objeto...
pt[1]: A enviar {0} objetos...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
pt: A ignorar exceção porque o envio foi cancelado. Exceção: {0}

en: Upload successful!
pt: Envio bem sucedido!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
pt: <html>Marcar objetos alterados <strong>na seleção atual</strong> para serem enviados para o servidor.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
pt: <html>Marcar <strong>os objetos eliminados localmente</strong> para serem eliminados no servidor.</html>

en: Select objects to upload
pt: Selecione os objetos a enviar

en: Please select the upload strategy:
pt: Escolha a forma como quer enviar os dados:

en: Upload all objects in one request
pt: Enviar todos os objetos num só pacote

en: Upload objects in chunks of size:
pt: Enviar objetos em pacotes do tamanho:

en: Upload each object individually
pt: Um pacote por objeto (evitar usar)

en: <html><strong>Multiple changesets</strong> are necessary to upload {0} objects. Please select a strategy:</html>
pt: <html>São necessários <strong>vários conjuntos de alterações</strong> para enviar {0} objetos. Escolha uma opção:</html>

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
pt: Encher um conjunto de alterações e voltar à janela de envios

en: Open and use as many new changesets as necessary
pt: Abrir e usar novos conjuntos de alterações conforme necessário

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
pt: <html>Não é possível enviar {0} objetos num só pacote porque o<br>tamanho máximo de {1} no servidor ''{2}'' foi ultrapassado.</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
pt: <html>É necessário utilizar <strong>vários conjuntos de alterações</strong> para enviar {0} objetos. Que método quer utilizar?</html>

en: (1 request)
pt: (1 pacote)

en: (# requests unknown)
pt: (nº de pacotes inválido)

en: ({0} request) | ({0} requests)
pt[0]: ({0} pacote)
pt[1]: ({0} pacotes)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
pt: Número de pacotes inválido <= 0. Introduza um número inteiro > 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
pt: O número de pacotes {0} excede o número máximo {1} para o servidor ''{2}''

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
pt: O valor ''{0}'' não é um número. Introduza um número inteiro > 1

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
pt: O seu comentário do envio foi <i>rejeitado</i>.

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
pt: O comentário sobre as alterações feitas <i>foi deixado em branco</i> ou <i>é muito curto</i>.<br /><br />Isto é tecnicamente permitido, mas é recomendável preencher o comentário para que<br />outros editores possam saber facilmente o que fez e/ou porque fez as alterações.<br /><br />Se perder uns segundos agora a explicar o que alterou tornará a vida mais fácil<br />a outros editores.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
pt: Obrigado por fornecer um comentário sobre o conjunto de alterações! Isto permite aos outros mapeadores compreenderem melhor a sua intenção.

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
pt: A fonte do seu conjunto de alterações foi <i>rejeitada</i>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
pt: Não indicou uma origem dos dados para as alterações que fez.<br />Isto é tecnicamente permitido, mas se indicar onde se baseou para fazer as alterações<br />facilitará a vida a outros utilizadores. Pode indicar várias razões:<br />conhecimento no local; ficheiro de trilhos GPS; imagens aéreas do Bing; autorização de um organismo público, etc.

en: Thank you for providing the data source!
pt: Obrigado por fornecer a fonte dos dados!

en: The bounding box of this changeset is very large – please consider splitting your changes!
pt: A caixa delimitadora deste conjunto de alterações é muito grande - considere a possibilidade de dividir as suas alterações!

en: Objects to add:
pt: Objetos a adicionar:

en: Objects to modify:
pt: Objetos a alterar:

en: Objects to delete:
pt: Objetos a eliminar:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
pt[0]: {0} objeto a adicionar:
pt[1]: {0} objetos a adicionar:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
pt[0]: {0} objeto a alterar:
pt[1]: {0} objetos a alterar:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
pt[0]: {0} objeto a eliminar:
pt[1]: {0} objetos a eliminar:

en: All Formats
pt: Todos os formatos

en: Could not export ''{0}''.
pt: Não foi possível exportar ''{0}''.

en: Could not import ''{0}''.
pt: Não foi possível importar ''{0}''.

en: Could not import files.
pt: Não foi possível importar os ficheiros.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
pt: <html>Não foi possível ler o ficheiro ''{0}''.<br>O erro é:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
pt: <html>Não foi possível ler os ficheiros.<br>O erro é:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
pt: Ficheiros GeoJSON

en: Layer ''{0}'' not supported
pt: Camada ''{0}'' não suportada

en: GeoJSON file
pt: Ficheiro GeoJSON

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
pt: Nota: a licença GPL não é compatível com a licença do OSM. Não carregue trilhos GPS sob a licença GPL para o OSM.

en: GPS track description
pt: Descrição do trilho GPS

en: Add author information
pt: Adicionar informação sobre o autor

en: Real name
pt: Nome verdadeiro

en: E-Mail
pt: E-mail

en: Copyright (URL)
pt: Direitos de autor (URL)

en: Predefined
pt: Pré-definido

en: Copyright year
pt: Ano do direito de autor

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Save track colors in GPX file
pt: Guardar cores do trilho no ficheiro GPX

en: Use Garmin compatible GPX extensions
pt: Usar extensões GPX compatíveis com Garmin

en: Save layer specific preferences
pt: Guardar as preferências específicas da camada

en: Export options
pt: Opções de exportação

en: Export and Save
pt: Exportar e guardar

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
pt: As extensões de trilhos Garmin só suportam 16 cores.

en: If you continue, the closest supported track color will be used.
pt: Se continuar, será utilizada a cor do trilho mais próximo.

en: Choose a predefined license
pt: Escolher licença

en: GPX Files
pt: Ficheiros GPX

en: Markers from {0}
pt: Marcas de {0}

en: Routes from {0}
pt: Rotas de {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
pt: Ocorreu um erro ao processar os dados GPX para a camada ''{0}''. Estará disponível apenas uma parte do ficheiro.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
pt: Ocorreu um erro ao processar o ficheiro GPX ''{0}''. Estará disponível apenas uma parte do ficheiro.

en: The imported track "{0}" might not be visible because it has the same color as the background.<br>You can change this in the context menu of the imported layer.
pt: O trilho "{0}" importado pode não ser visível porque tem a mesma cor que o fundo.<br>Pode alterar isto no menu de contexto da camada importada.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
pt: Ocorreu um erro ao processar os dados para a camada ''{0}''

en: Coordinates imported: {0}
pt: Coordenadas importadas: {0}

en: Import success:
pt: Importação bem sucedida:

en: Import failure!
pt: A importação falhou!

en: Image Files
pt: Ficheiros de imagem

en: folder
pt: pasta

en: Looking for image files
pt: A procurar por ficheiros de imagem

en: No image files found.
pt: Nenhum ficheiro de imagem encontrado.

en: NMEA-0183 Files
pt: Ficheiros NMEA-0183

en: Malformed sentences: {0}
pt: Expressões mal formadas: {0}

en: Checksum errors: {0}
pt: Erros de checksum: {0}

en: Unknown sentences: {0}
pt: Expressões desconhecidas: {0}

en: Zero coordinates: {0}
pt: Coordenadas nulas: {0}

en: Note Files
pt: Ficheiros de erros reportados no mapa

en: OSM Server Files bzip2 compressed
pt: Ficheiros de servidor OSM comprimidos em bzip2

en: OsmChange File
pt: Ficheiros OsmChange

en: File ''{0}'' does not exist.
pt: O ficheiro ''{0}'' não existe.

en: No data found in file {0}.
pt: Nenhuns dados encontrados no ficheiro {0}.

en: Open OsmChange file
pt: Abrir ficheiro OsmChange

en: OSM Server Files
pt: Ficheiros de servidor OSM

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
pt: <html>Ocorreu um erro ao restaurar a cópia de segurança.<br>Erro:<br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
pt: Ficheiros de servidor OSM comprimidos em gzip

en: Invalid dataset
pt: Conjunto de dados não válido

en: No data found for layer ''{0}''.
pt: Dados não encontrados na camada ''{0}''.

en: No data found in file ''{0}''.
pt: Nenhuns dados encontrados no ficheiro ''{0}''.

en: Open OSM file
pt: Abrir ficheiro OSM

en: OSM PBF Files
pt: Ficheiros OSM PBF

en: OSM Server Files XZ compressed
pt: Ficheiros de servidor OSM comprimidos XZ

en: OziExplorer Waypoint Files
pt: Ficheiros de pontos de passagem OziExplorer

en: RTKLib Positioning Solution Files
pt: Ficheiros de soluções de posicionamento RTKLib

en: Validation Error Files
pt: Ficheiros de validação de erros

en: WMS Files (*.wms)
pt: Ficheiros WMS (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
pt: Versão de ficheiro WMS não suportada; encontrada {0}, esperada {1}

en: Native projections
pt: Projeções nativas

en: Offset
pt: Alinhamento

en: Tile download projection
pt: Projeção de descarregamento de mosaicos

en: Tile display projection
pt: Projeção de visualização de mosaicos

en: Current zoom
pt: Aproximação atual

en: Show tile info
pt: Mostrar informações do mosaico

en: Tile Info
pt: Informação do mosaico

en: Tile name
pt: Nome do mosaico

en: Tile URL
pt: URL do mosaico

en: Custom header: {0}
pt: Cabeçalho personalizado: {0}

en: Tile size
pt: Tamanho do mosaico

en: Tile display size
pt: Tamanho de visualização do mosaico

en: Reprojection
pt: Retroprojeção

en: Reprojected tile size
pt: Tamanho do mosaico retroprojetado

en: Loaded
pt: Carregado

en: Loading
pt: A carregar

en: Metadata
pt: Metadados

en: Load tile
pt: Carregar mosaico

en: Get tile status
pt: Obter estado do mosaico

en: Force tile rendering
pt: Forçar renderização do mosaico

en: Failed to create tile source
pt: Não foi possível criar a fonte dos mosaicos

en: zoom in to load more tiles
pt: aproximar o enquadramento para carregar mais mosaicos

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
pt: aumentar o nível de aproximação dos mosaicos (alterar resolução) para ver mais detalhes

en: Current zoom: {0}
pt: Aproximação atual: {0}

en: Display zoom: {0}
pt: Aproximação de visualização: {0}

en: Pixel scale: {0}
pt: Escala do píxel: {0}

en: Best zoom: {0}
pt: Melhor aproximação: {0}

en: Estimated cache size: {0}
pt: Tamanho estimado da cache: {0}

en: === Cache stats ===
pt: === Estatísticas da cache ===

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
pt: {0} ({1}), a descarregar automaticamente no enquadramento {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
pt: {0} ({1}), a descarregar no enquadramento {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
pt: Descarregados {0}/{1} mosaicos

en: Save WMS file
pt: Guardar ficheiro de imagem de fundo

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
pt: As imagens aéreas de "{0}" podem estar desalinhadas. Confirme o alinhamento com trilhos GPS!

en: Details...
pt: Detalhes...

en: Do not show this message again
pt: Não mostrar mais esta mensagem

en: Hide this message
pt: Ocultar esta mensagem

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
pt: Não foi possível criar o diretório {0}, o guardar automático será desativado

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
pt: Não foi possível criar o ficheiro {0}, será usado outro nome de ficheiro

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
pt: Erro IO ao criar o ficheiro. Não será feito o guardar automático da cópia de segurança: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro da cópia de segurança antigo {0}

en: Your work has been saved automatically.
pt: Foi feita uma cópia de segurança.

en: Restoring files
pt: A restaurar ficheiros

en: Unable to delete backup file {0}
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro da cópia de segurança {0}

en: Unable to delete PID file {0}
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro PID {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro guardado da cópia de segurança {0}

en: Customize Color
pt: Alterar cor

en: Default
pt: Padrão

en: Choose a color
pt: Escolha uma cor

en: Name: {0}
pt: Nome: {0}

en: Description: {0}
pt: Descrição: {0}

en: Creator: {0}
pt: Criador: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
pt[0]: {0} trilho, {1} segmentos de trilho
pt[1]: {0} trilhos, {1} segmentos de trilho

en: Timespan
pt: Diferença temporal

en: Number of<br/>Segments
pt: Número de<br/>Segmentos

en: {0} route,  | {0} routes,
pt[0]: {0} rota,
pt[1]: {0} rotas,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
pt[0]: {0} ponto
pt[1]: {0} pontos

en: Jump to next segment
pt: Ir para o próximo segmento

en: Jump to previous segment
pt: Ir para o segmento anterior

en: {0} track | {0} tracks
pt[0]: {0} trilho GPS
pt[1]: {0} trilhos GPS

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
pt[0]:  ({0} segmento)
pt[1]:  ({0} segmentos)

en: Save GPX file
pt: Guardar ficheiro GPX

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
pt: Recolher segmentos de todos os trilhos e combinar num só trilho.

en: Combine tracks of this layer
pt: Combinar trilhos desta camada

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
pt: Separar vários segmentos de trilhos de um trilho em vários trilhos.

en: Split track segments to tracks
pt: Separar segmentos de trilho em vários trilhos

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
pt: Separar os trilhos desta camada para várias camadas.

en: Split tracks to new layers
pt: Separar trilhos em várias camadas

en: Id
pt: Identificador

en: Min. zoom
pt: Aproximação mínima

en: Max. zoom
pt: Aproximação máxima

en: Unsupported imagery type: {0}
pt: Tipo de imagem não suportada: {0}

en: Next marker
pt: Marcador seguinte

en: Jump to next marker
pt: Ir para o marcador seguinte

en: Previous marker
pt: Marcador anterior

en: Jump to previous marker
pt: Saltar para o marcador anterior

en: All projections are supported
pt: São suportadas todas as projeções

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
pt: A camada {0} não suporta a nova projeção {1}.

en: Supported projections are: {0}
pt: As projeções suportadas são: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
pt: Altere de novo a projeção ou remova a camada.

en: Save Layer
pt: Guardar camada

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
pt: A tentar definir uma camada de leitura apenas como camada editável

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
pt: A tentar eliminar a camada a ser enviada em segundo plano. Aguarde até o envio terminar.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
pt: Já está a decorrer um envio em segundo plano. Não é possível repor o estado até o carregamento estar concluído.

en: {0} note | {0} notes
pt[0]: {0} erro reportado
pt[1]: {0} erros reportados

en: Notes layer
pt: Camada de erros reportados no mapa

en: Total notes:
pt: Total de erros reportados:

en: Changes need uploading?
pt: As alterações necessitam de ser enviadas?

en: Save Note file
pt: Guardar ficheiro com erros reportados

en: outside downloaded area
pt: fora da área descarregada

en: Data Layer {0}
pt: Camada de dados {0}

en: Merging layers
pt: A fundir camadas

en: {0} deleted | {0} deleted
pt[0]: {0} eliminado
pt[1]: {0} eliminados

en: {0} incomplete | {0} incomplete
pt[0]: {0} incompleto
pt[1]: {0} incompletos

en: {0} consists of:
pt: {0} formado por:

en: API version: {0}
pt: Versão API: {0}

en: Layer is locked
pt: A camada está bloqueada

en: Download is blocked
pt: O descarregamento está bloqueado

en: Upload is discouraged
pt: Não é recomendado enviar

en: Upload is blocked
pt: O envio está bloqueado

en: Empty layer
pt: Camada vazia

en: Convert to GPX layer
pt: Converter numa camada GPX (GPS)

en: Converted from: {0}
pt: Convertido de: {0}

en: Dataset consistency test
pt: Testar consistência dos dados

en: No problems found
pt: Não foram encontrados problemas

en: Following problems found:
pt: Foram encontrados os seguintes problemas:

en: Save anyway
pt: Guardar de qualquer modo

en: The layer contains no data.
pt: A camada não contém dados.

en: Conflicts
pt: Conflitos

en: Reject Conflicts and Save
pt: Rejeitar conflitos e guardar

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
pt: Existem conflitos por resolver. Os conflitos não vão ser guardados e utilizados como se os tivesse rejeitado todos. Continuar?

en: Save OSM file
pt: Guardar ficheiro OSM

en: Validation errors
pt: Erros de validação

en: No validation errors
pt: Nenhum erro de validação

en: Save Validation errors file
pt: Guardar ficheiro com erros de validação

en: Set WMS Bookmark
pt: Criar favorito da imagem de fundo WMS

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
pt: Não foi possível encontrar a projeção suportada para a camada {0}. A usar {1}.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
pt: A retroprojetar a camada {0} de {1} a {2}. Para a melhor qualidade de imagem e melhor desempenho, mude para uma das projeções suportadas: {3}

en: Adjust timezone and offset
pt: Ajustar fuso horário e alinhamento

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
pt: Ocorreu um erro ao tentar corresponder as fotografias com o trilho GPX. Pode ajustar os controlos deslizantes para corresponder as fotografias manualmente.

en: Matching photos to track failed
pt: Falhou a correspondência das fotografias com o trilho GPX

en: Timezone: {0}
pt: Fuso horário: {0}

en: Minutes: {0}
pt: Minutos: {0}

en: Seconds: {0}
pt: Segundos: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
pt[0]: (Diferença de tempo de {0} dia)
pt[1]: Diferença de tempo de {0} dias

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Segment settings
pt: Configurações do segmento

en: Interpolate between segments
pt: Interpolar entre segmentos

en: only when the segments are less than # minutes apart:
pt: apenas quando os segmentos estiverem a menos de # minutos afastados:

en: only when the segments are less than # meters apart:
pt: apenas quando os segmentos estiverem a menos de # metros afastados:

en: Tag images at the closest end of a segment, when not interpolated
pt: Etiquetar imagens na extremidade mais próxima de um segmento, quando não interpoladas

en: only within # minutes of the closest trackpoint:
pt: apenas a # minutos do ponto de controlo mais próximo:

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
pt: Definições do trilho (note que podem existir vários trilhos num ficheiro GPX)

en: Interpolate between tracks
pt: Interpolar entre trilhos

en: only when the tracks are less than # minutes apart:
pt: apenas quando os trilhos estiverem a menos de # minutos afastados:

en: only when the tracks are less than # meters apart:
pt: apenas quando os trilhos estiverem a menos de # metros afastados:

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
pt: Etiquetar imagens na extremidade mais próxima de um trilho, quando não interpolados<br>(também se aplica antes do primeiro e depois do último trilho)

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
pt: Forçar a etiquetagem de todas as imagens (substitui temporariamente as definições acima).

en: This option will not be saved permanently.
pt: Esta opção não será guardada de forma permanente.

en: Correlate to GPX
pt: Correlacionar com GPX

en: Invalid timezone
pt: Fuso horário inválido

en: Invalid offset
pt: Alinhamento inválido

en: Correlate images with GPX track
pt: Corresponder imagens com o trilho GPX

en: Try Again
pt: Tentar novamente

en: No images could be matched!
pt: Não foi possível corresponder nenhuma imagem!

en: <No GPX track loaded yet>
pt: <Ainda não foi carregado um trilho GPX>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
pt: Ocorreu um erro ao processar a data.
    Por favor utilize o formato pedido

en: Invalid date
pt: Data inválida

en: GPX track:
pt: Trilho GPX:

en: Open another GPX trace
pt: Abrir outro trilho GPX

en: Use support layer
pt: Usar camada de suporte

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
pt: <html>Usar uma fotografia de um relógio de precisão,<br>por exemplo o ecrã de um recetor GPS com a hora</html>

en: Auto-Guess
pt: Adivinhar

en: Matches first photo with first gpx point
pt: Corresponder a primeira fotografia com o primeiro ponto GPX

en: Manual adjust
pt: Ajuste manual

en: Advanced settings...
pt: Configurações avançadas...

en: Override position for:
pt: Sobrepor posição para:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
pt: Imagens georreferenciadas nos dados EXIF ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
pt: Imagens que já estão marcadas ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
pt: Mostrar miniaturas de imagens no mapa

en: Timezone:
pt: Fuso horário:

en: Correlate
pt: Corresponder

en: No gpx selected
pt: Nenhum GPX selecionado

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
pt[0]: <html>Foi correspondida <b>{0}</b> de <b>{1}</b> fotografia com o trilho GPX.</html>
pt[1]: <html>Foram correspondidas <b>{0}</b> de <b>{1}</b> fotografias com o trilho GPX.</html>

en: The selected photos do not contain time information.
pt: As fotografias selecionadas não contêm informação temporal.

en: Photos do not contain time information
pt: As fotografias não contêm informação de tempo

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
pt: O trilho GPX selecionado não contém marcas temporais. Selecione outro trilho.

en: GPX Track has no time information
pt: O trilho GPX não contém informação temporal

en: You should select a GPX track
pt: Deve selecionar um trilho GPX

en: No selected GPX track
pt: Nenhum trilho GPX selecionado

en: Correlation support layer
pt: Camada de suporte de correlação

en: Edit images sequence
pt: Editar sequência de imagens

en: Geotagged Images
pt: Imagens georreferenciadas

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
pt[0]: {0} imagem carregada.
pt[1]: {0} imagens carregadas.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
pt[0]: {0} está georreferenciada.
pt[1]: {0} estão georreferenciadas.

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
pt[0]: {0} tem dados GPS atualizados.
pt[1]: {0} têm dados GPS atualizados.

en: Offset angle in degrees:
pt: Ângulo de desvio em graus:

en: Shift image relative to the direction (in meters)
pt: Deslocar a imagem relativamente à direção (em metros)

en: Elevation:
pt: Elevação:

en: Set image direction towards the next GPX waypoint
pt: Definir a direção da imagem para o próximo ponto de passagem GPX

en: Set image direction towards the next one
pt: Definir a direção da imagem para o seguinte

en: Error on file {0}
pt: Erro no ficheiro {0}

en: No image
pt: Nenhuma imagem

en: No EXIF time in file "{0}". Using last modified date as timestamp.
pt: Sem hora EXIF no ficheiro "{0}". A utilizar a data da última modificação como carimbo de data/hora.

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
pt: Não é possível analisar os metadados do ficheiro "{0}". A utilizar a data da última modificação como carimbo de data/hora.

en: Geoimage: {0}
pt: Imagem georreferenciadas: {0}

en: Display geotagged images
pt: Mostrar imagens georreferenciadas

en: Next
pt: Seguinte

en: Show next Image
pt: Mostrar imagem seguinte

en: Previous
pt: Anterior

en: Show previous Image
pt: Mostrar imagem anterior

en: First
pt: Primeira

en: Show first Image
pt: Mostrar a primeira imagem

en: Last
pt: Última

en: Show last Image
pt: Mostrar a última imagem

en: Center view
pt: Centrar vista

en: Zoom best fit and 1:1
pt: Enquadrar vista melhor e 1:1

en: Remove photo from layer
pt: Remover imagem da camada

en: Delete image file from disk
pt: Eliminar ficheiro da imagem do disco

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
pt[0]: Eliminar o ficheiro do disco?
pt[1]: Eliminar {0} ficheiros do disco?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
pt[0]: O ficheiro da imagem será perdido permanentemente!
pt[1]: Os ficheiros das imagens serão perdidos permanentemente!

en: Image file could not be deleted.
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro da imagem.

en: Copy image path
pt: Copiar caminho da imagem

en: Move dialog to the side pane
pt: Mover janela para o painel lateral

en: Open image in external viewer
pt: Abrir imagem num visualizador externo

en: Multiple images selected
pt: Várias imagens selecionadas

en: 
    Speed: {0} km/h
pt: 
    Velocidade: {0} km/h

en: 
    Direction {0}°
pt: 
    Direção {0}°

en: 
    EXIF time: {0}
pt: 
    Tempo EXIF: {0}

en: 
    GPS time: {0}
pt: 
    Tempo GPS: {0}

en: 
    Caption: {0}
pt: 
    Legenda: {0}

en: 
    Headline: {0}
pt: 
    Título: {0}

en: 
    Keywords: {0}
pt: 
    Palavras-chave: {0}

en: 
    Object name: {0}
pt: 
    Nome do objeto: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
pt: A extrair localizações GPS do EXIF

en: Starting directory scan
pt: A começar a examinar o diretório

en: Read photos...
pt: Ler fotografias...

en: Reading {0}...
pt: A ler {0}...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
pt: Não foi possível obter o caminho do diretório {0}

en: Scanning directory {0}
pt: A examinar o diretório {0}

en: Error while getting files from directory {0}
pt: Ocorreu um erro ao obter os ficheiros no diretório {0}

en: One of the selected files was null
pt: Um dos ficheiros selecionados não contém dados

en: Show thumbnails
pt: Mostrar miniaturas das imagens

en: Show image thumbnails instead of icons.
pt: Mostrar miniaturas das imagens em vez de ícones.

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
pt: Sincronizar a hora a partir de uma fotografia do recetor GPS

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
pt: <html>Tire uma fotografia do seu recetor de GPS enquanto mostra a hora.<br>Coloque essa fotografia aqui.<br>Depois leia a hora que se vê na imagem e escolha o fuso horário.<hr></html>

en: Photo time (from exif):
pt: Hora da fotografia (EXIF):

en: Gps time (read from the above photo):
pt: Hora GPS (veja na fotografia acima):

en: Photo taken in the timezone of:
pt: Fotografia tirada no fuso horário de:

en: Use daylight saving time (where applicable)
pt: Usar hora de verão e inverno (se aplicável)

en: Open another photo
pt: Abrir outra fotografia

en: No date
pt: Sem data

en: Load images from Wikimedia Commons
pt: Carregar imagens do Wikimedia Commons

en: Choose track visibility and colors
pt: Escolha a visibilidade e cores do trilho

en: Select by date
pt: Selecionar por data

en: <html>Select all tracks that you want to be displayed. You can drag select a range of tracks or use CTRL+Click to select specific ones. The map is updated live in the background. Open the URLs by double clicking them, edit name and description by double clicking the cell.</html>
pt: <html>Selecione todos os trilhos que pretende visualizar. Pode arrastar e selecionar um conjunto de trilhos ou utilizar CTRL+clique para selecionar trilhos específicos. O mapa é atualizado em tempo real em segundo plano. Abra os URLs fazendo duplo clique nos mesmos, edite o nome e a descrição fazendo duplo clique na célula.</html>

en: Set track visibility for {0}
pt: Definir visibilidade do trilho GPS para {0}

en: Set color for selected tracks...
pt: Definir cor dos trilhos selecionados...

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Show selected only
pt: Mostrar apenas os selecionados

en: The GPX layer contains fields that can be converted to OSM tags. How would you like to proceed?
pt: A camada GPX contém campos que podem ser convertidos em etiquetas OSM. Como é que gostaria de proceder?

en: Convert all fields
pt: Converter todos os campos

en: Only convert the following fields:
pt: Converter apenas os seguintes campos:

en: Do not convert any fields
pt: Não converter nenhum campo

en: Convert
pt: Converter

en: Convert and remember selection
pt: Converter e lembrar a seleção

en: Convert to data layer
pt: Converter em camada de dados

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
pt: <html>O envio de dados GPS não trabalhados como dados de mapa é considerado prejudicial.<br>Se pretende enviar trilhos GPS, consulte a página:</html>

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
pt: Gostaria de simplificar as linhas na camada convertida?

en: Customize track drawing
pt: Alterar visualização do trilho GPS

en: From
pt: De

en: To
pt: Até

en: No timestamp
pt: Sem marca de tempo

en: Select to download OSM data.
pt: Selecione para baixar dados do OSM.

en: Select to download GPS traces.
pt: Selecione para descarregar trilhos GPS.

en: Download everything within:
pt: Descarregar tudo num raio de:

en: meters
pt: metros

en: Maximum area per request:
pt: Área máxima por pedido:

en: Download near:
pt: Descarregar perto de:

en: track only
pt: apenas trilho

en: waypoints only
pt: apenas pontos

en: track and waypoints
pt: trilho e pontos

en: Click to download
pt: Clique para descarregar

en: Click to download into a new data layer
pt: Clique para descarregar numa nova camada de dados

en: Click to cancel
pt: Clique para cancelar

en: Download from OSM along this track
pt: Descarregar do OpenStreetMap ao longo deste trilho GPS

en: Precache imagery tiles along this track
pt: Carregar previamente imagens de fundo ao longo deste trilho

en: Precaching WMS
pt: A carregar imagens de fundo WMS

en: Please select the imagery layer.
pt: Selecione a camada de imagem de fundo.

en: Select imagery layer
pt: Selecionar camada de imagem de fundo

en: There are no imagery layers.
pt: Não existe nenhuma cada de imagem de fundo.

en: No imagery layers
pt: Nenhuma camada de imagens de fundo

en: Error while parsing {0}
pt: Erro ao processar {0}

en: Could not read "{0}"
pt: Não foi possível ler "{0}"

en: gps point
pt: ponto gps

en: 1 - Fixed
pt: 1 - Fixo

en: 2 - Float
pt: 2 - Flutuante

en: 3 - Reserved
pt: 3 - Reservado

en: 5 - Single
pt: 5 - Individual

en: None
pt: Nenhum

en: Float RTK
pt: RTK flutuante

en: Estimated
pt: Estimado

en: Simulated
pt: Simulado

en: Quality
pt: Qualidade

en: GPS fix
pt: Fixação GPS

en: GPS ref
pt: Ref GPS

en: Time
pt: Tempo

en: Direction
pt: Sentido do trânsito

en: Velocity, {0}
pt: Velocidade, {0}

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
pt: Ficheiros áudio (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
pt: Importar áudio

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
pt: <html>Os dados na camada GPX ''{0}'' foram descarregados do servidor.<br>Como os pontos GPS não incluem marcas temporais, não é possível correspondê-los aos dados de áudio.</html>

en: Import not possible
pt: Não é possível importar

en: Audio markers from {0}
pt: Marcadores áudio de {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
pt: Nenhum trilho GPX (GPS) existente na camada para poder associar o áudio.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
pt: Alguns pontos GPS com marcas de tempo antes do início do trilho ou após o final do trilho foram omitidos ou movidos para o início.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
pt: Alguns pontos GPS que estavam demasiado longe do trilho para se poder estimar o tempo foram omitidos.

en: Import images
pt: Importar imagens

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
pt: <html>Os dados na camada GPX ''{0}'' foram descarregados do servidor.<br>Como os pontos GPS não incluem marcas temporais, não é possível correspondê-los às imagens.</html>

en: Markers From Named Points
pt: Criar marcadores a partir dos pontos com nome

en: Named Trackpoints from {0}
pt: Pontos do trilho com nome de {0}

en: Auto load tiles
pt: Carregar automaticamente os mosaicos

en: Auto zoom
pt: Enquadramento automático

en: Decrease zoom
pt: Afastar enquadramento

en: Flush tile cache
pt: Limpar ficheiros temporários dos mosaicos

en: Increase zoom
pt: Aproximar enquadramento

en: Load all tiles
pt: Carregar todas os mosaicos

en: Load all error tiles
pt: Carregar todos os mosaicos com erro

en: Convert to OSM Data
pt: Converter para dados OSM

en: Toggle layer {0}
pt: Alternar camada {0}

en: Show errors
pt: Mostrar erros

en: Layer name
pt: Nome da camada

en: Projection
pt: Projeção

en: Matrix set identifier
pt: Identificador de conjunto de matriz

en: Filter layers:
pt: Filtrar camadas:

en: Change resolution
pt: Alterar resolução

en: Zoom to native resolution
pt: Enquadrar na resolução nativa

en: Malformed URI: {0}
pt: URI malformado: {0}

en: IO Exception: {0}
    {1}
pt: Exceção IO: {0}
    {1}

en: gps marker
pt: marcador GPS

en: marker | markers
pt[0]: marcador
pt[1]: marcadores

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
pt[0]: {0} consiste em {1} marcador
pt[1]: {0} consiste em {1} marcadores

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
pt: Não existem marcadores áudio nesta camada.

en: Show Text/Icons
pt: Mostrar texto / ícones

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
pt: Alternar visibilidade do marcador de texto e ícones.

en: Synchronize Audio
pt: Sincronizar áudio

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
pt: Tem de pausar o áudio no momento que ouvir o sinal de sincronização.

en: Audio synchronized at point {0}.
pt: Áudio sincronizado no ponto {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
pt: Não e possível sincronizar na camada atualmente em reprodução.

en: Make Audio Marker at Play Head
pt: Criar marcador áudio na cabeça de reprodução

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
pt: Tem de pausar o áudio no ponto do trilho onde quer o marcador.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
pt: Tem de arrastar a cabeça de reprodução para perto do trilho GPS cuja pista de áudio estava a reproduzir (após o primeiro marcador).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
pt: Tem de premir SHIFT-arrastar a cabeça de reprodução num marcador de áudio ou no ponto do trilho GPS onde quer sincronizar.

en: Unable to create new audio marker.
pt: Não foi possível criar o novo marcador de áudio.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
pt: Ocorreu um erro ao tentar mostrar o URL deste marcador

en: (URL was:
pt: (o URL era:

en: Select the map painting styles
pt: Selecione os estilos de visualização do mapa

en: Rendering {0} to {1}
pt: A renderizar {0} para {1}

en: Error - file not found: ''{0}''
pt: Erro - ficheiro não encontrado: ''{0}''

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
pt: Esperado um número inteiro para a opção {0}, mas foi obtido ''{1}''

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
pt: Esperado um número inteiro >= 0 para a opção {0}, mas foi obtido ''{1}''

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
pt: Não foi possível processar o parâmetro {0} : {1}

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
pt: Esperado o valor e chave, separados pelo caractere '':'' para a opção {0}, mas foi obtido ''{1}''

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
pt: Esperado número de ponto flutuante para a opção {0}, mas foi obtido ''{1}''

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
pt: Esperadas duas coordenadas, separadas por vírgula, para a opção {0}, mas foi obtido ''{1}''

en: In option {0}: {1}
pt: Na opção {0}: {1}

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
pt: Esperado número de ponto flutuante > 0 para a opção {0}, mas foi obtido ''{1}''

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
pt: Esperado um número inteiro > 0 para a opção {0}, mas foi obtido ''{1}''

en: JOSM rendering command line interface
pt: Interface de linha de comandos da renderização do JOSM

en: Renders data and saves the result to an image file.
pt: Renderiza os dados e guarda o resultado num ficheiro de imagem.

en: Input data file name (.osm)
pt: Nome do ficheiro de entrada (.osm)

en: Output image file name (.png); defaults to ''{0}''
pt: Nome do ficheiro de imagem de saída (.png); pré-definido como ''{0}''

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
pt: Ficheiro de estilo usado para renderização (.mapcss ou .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
pt: Esta opção pode ser repetida para carregar vários estilos.

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
pt: Definição de estilo (no JOSM está acessível no painel "Estilos de visualização do mapa" clicando com o botão direito do rato num estilo)

en: Applies to the last style loaded with the {0} option.
pt: Aplica-se ao último estilo carregado com a opção {0}.

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
pt: Selecionar nível de aproximação a renderizar. (número inteiro, 0=todo o planeta, 18=nível da rua)

en: Select the map scale
pt: Selecione a escala do mapa

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
pt: O valor 10000 equivale à escala 1:10000 (1 cm no mapa equivale a 100 m no solo; resolução de visualização: 96 dpi)

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
pt: As opções {0} e {1} são mutuamente exclusivas.

en: Area to render, default value is ''{0}''
pt: Área a renderizar, o valor padrão é ''{0}''

en: With keyword ''{0}'', the downloaded area in the .osm input file will be used (if recorded).
pt: Com a palavra-chave ''{0}'', será usada a área descarregada no ficheiro de entrada .osm (se gravado).

en: Specify bottom left corner of the rendering area
pt: Especifique o canto esquerdo inferior da área de renderização

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
pt: Usado em combinação com a largura e altura para determinar a área a renderizar.

en: Width of the rendered area, in meter
pt: Largura da área de renderização, em metros

en: Height of the rendered area, in meter
pt: Altura da área de renderização, em metros

en: Width of the target image, in pixel
pt: Largura da imagem alvo, em píxeis

en: Height of the target image, in pixel
pt: Altura da imagem alvo, em píxeis

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
pt: Projeção a usar, o valor padrão é ''{0}'' (web-Mercator)

en: Maximum image width/height in pixel (''{0}'' means no limit), default value: {1}
pt: Largura / altura máxima da imagem (''{0}'' significa sem limite), o valor padrão é: {1}

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
pt: Para especificar a área de renderização e a escala, as opções podem ser combinadas de várias formas

en: If neither ''{0}'' nor ''{1}'' is given, the default value {2} takes effect and the bounds of the download area in the .osm input file are used.
pt: Se não for fornecido ''{0}'' nem ''{1}'', será utilizado o valor padrão {2} assim como os limites da área descarregada no ficheiro de entrada .osm.

en: Argument {0} given, but scale cannot be determined from remaining arguments
pt: Fornecido o argumento {0}, mas a escala não pode ser determinada nos argumentos restantes

en: Argument {0} given, expected {1} or {2}
pt: Fornecido o argumento {0}, era esperado {1} ou {2}

en: {0} mode, but no bounds found in osm data input file
pt: modo {0}, mas não foram encontrados limites no ficheiro de entrada osm

en: Unable to determine scale, one of the options {0}, {1}, {2} or {3} expected
pt: Não foi possível determinar a escala, esperada uma das opções {0}, {1}, {2} ou {3}

en: In .osm data file ''{0}'' -
pt: No ficheiro de dados .osm ''{0}'' -

en: Image dimensions ({0}x{1}) exceeds maximum image size {2} (use option {3} to change limit)
pt: As dimensões da imagem ({0}x{1}) excedem o tamanho máximo da imagem {2} (use a opção {3} para alterar o limite)

en: Style setting not found: ''{0}''
pt: Definição do estilo não encontrada: ''{0}''

en: Toggle all settings
pt: Alternar todas as definições

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
pt[0]: Ocorreu um erro ao carregar este estilo. Para mais informações selecione "info" no menu que aparece ao clicar com o botão direito do rato sobre o estilo.
pt[1]: Ocorreram {0} erros ao carregar este estilo. Para mais informações selecione "info" no menu que aparece ao clicar com o botão direito do rato sobre o estilo.

en: loading style ''{0}''...
pt: a carregar o estilo ''{0}''...

en: Failed to index validator rules. Error was: {0}
pt: Falhou a indexação das regras de validação. O erro foi: {0}

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
pt: Ocorreu um erro ao carregar os estilos de visualização do mapa ''{0}''. Erro encontrado: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
pt: Ocorreu um erro ao processar os estilos de visualização do mapa ''{0}''. Erro encontrado: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
pt: Não foi possível substituir o argumento {0} em {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
pt: Não foi possível localizar a imagem ''{0}''

en: Save Access Token in preferences
pt: Guarda o token de acesso nas preferências

en: Access Token Key:
pt: Token de acesso:

en: Access Token Secret:
pt: Token de acesso secreto:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
pt: <html>Selecione para guardar o token de acesso nas preferências.<br>Não selecionar para usar o token de acesso apenas nesta sessão do JOSM.</html>

en: Use default settings
pt: Usar definições padrão

en: Client ID:
pt: ID do cliente:

en: Client Secret:
pt: Segredo do cliente:

en: Redirect URL:
pt: URL de redirecionamento:

en: Access Token URL:
pt: URL do token de acesso:

en: Authorize URL:
pt: URL de autorização:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
pt: Clique para restabelecer as opções OAuth para os valores originais

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
pt: Clique para abortar o restabelecimento das opções OAuth para os valores originais

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
pt: <html>O JOSM está prestes a repor as definições de origem do OAuth.<br>As configurações atuais não serão guardadas.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
pt: Substituir as definições OAuth personalizadas?

en: Fully automatic
pt: Completamente automático

en: Semi-automatic
pt: Semi-automático

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
pt: <html>Executar um processo automático para obter um token de acesso do site OpenStreetMap.<br>O JOSM acede ao site com os dados da conta de utilizador no OSM<br>e recebe o token de acesso de forma automática.</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
pt: <html>Executar ou processo semi-automático para obter o token de acesso do site OpenStreetMap.<br>O JOSM submete os pedidos normais para obter um token de pedido<br> e um token de acesso. Então encaminha o utilizador para o navegador de Internet externo<br>para o utilizador introduzir os seus dados da conta no OSM e aceitar o token de pedido enviado pelo JOSM.</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
pt: <html>Introduza o token de acesso manualmente caso tenha sido gerado<br>e fornecido no navegador de Internet externo.</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
pt: Introduza o seu nome de utilizador e palavra-passe do OpenStreetMap. A palavra-passe <strong>não</strong> será guardada sem encriptação nas preferências do JOSM e será enviada para o servidor do OSM <strong>apenas uma vez</strong>. Os envios de dados para o OSM posteriores não necessitarão novamente do envio da palavra-passe.

en: Username:
pt: Nome de utilizador:

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Granted rights
pt: Permissões

en: Advanced OAuth properties
pt: Propriedades OAuth avançadas

en: Accept Access Token
pt: Aceitar o token de acesso

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
pt: <html>Obteve com êxito um token de acesso OAuth do OSM. Clique em <strong>{0}</strong> para aceitar o token. O JOSM irá utilizá-lo nos pedidos seguintes para ter acesso à API do OSM.</html>

en: Authorize now
pt: Autorizar agora

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
pt: Clique para ir ter ao formulário de autorização no site do JOSM

en: Back
pt: Atrás

en: Run the automatic authorization steps again
pt: Executar novamente os passos de autorização automática

en: Test Access Token
pt: Testar token de acesso

en: Authorize JOSM to access the OSM API
pt: Autorizar o JOSM a aceder à API do OSM

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
pt: <html>Falhou o processo automático de obtenção de um token de acesso OAuth<br>do servidor OSM.<br><br>Tente de novo ou escolha outro processo de autorização,<br>por exemplo, semi-automático ou manual.</html>

en: OAuth authorization failed
pt: Falhou a autorização OAuth

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
pt: <html>Falhou o processo automático de obtenção de um token de acesso OAuth<br>do servidor OSM porque o JOSM não pode formar<br>um URL de login válido do URL de autorização OAuth''{0}''.<br><br>Verifique as definições avançadas e tente novamente.</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
pt: Introduza um token de acesso OAuth que tenha autorização para aceder ao servidor OSM ''{0}''.

en: Access Token
pt: Token de acesso

en: Advanced OAuth parameters
pt: Parâmetros OAuth avançados

en: Enter the OAuth Access Token
pt: Introduza o token de acesso

en: Enter advanced OAuth properties
pt: Introduza as propriedades OAuth avançadas

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
pt: <html><body>Introduza um token de acesso OAuth com autorização para aceder ao servidor OSM ''{0}''.</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
pt: Introduza o token de acesso

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
pt: O token de acesso não pode estar vazio. Introduza um token de acesso

en: Click to test the Access Token
pt: Clique para testar o token de acesso

en: Authentication failed, please check browser for details.
pt: A autenticação falhou, consulte o navegador para obter mais informações.

en: OAuth Authentication Failed
pt: A autenticação OAuth falhou.

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
pt: Com o OAuth fornece ao JOSM o direito a enviar dados de mapas e trilhos GPS através da sua conta OSM (<a href="{0}">mais informações...</a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
pt: <strong>Aviso:</strong> uma vez que não está a usar a API OSM padrão, certifique-se que definiu uma chave de consumidor e segredo do OAuth em <i>Parâmetros OAuth avançados</i>.

en: Get an Access Token for ''{0}''
pt: Obter um token de acesso para ''{0}''

en: Close the dialog and cancel authorization
pt: Fechar a janela e cancelar a autorização

en: Close the dialog and accept the Access Token
pt: Fechar a janela e aceitar o token de acesso

en: Allow to upload map data
pt: Permitir o envio de dados de mapas

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
pt: Selecione se quer permitir que o JOSM envie dados de mapas em seu nome

en: Allow to upload GPS traces
pt: Permitir o envio de trilhos GPS

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
pt: Selecione para permitir que o JOSM envie trilhos GPS em seu nome

en: Allow to download your private GPS traces
pt: Permitir descarregar os meus trilhos GPS privados

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
pt: Selecione para permitir que o JOSM descarregue os seus trilhos GPS privados para camadas no JOSM

en: Allow to read your preferences
pt: Permitir ler as preferências da conta de utilizador no OSM

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
pt: Selecione para permitir que o JOSM possa aceder às suas preferências de utilizador no OSM

en: Allow to write your preferences
pt: Permitir gravar alterações nas preferências da conta de utilizador no OSM

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
pt: Selecione para permitir que o JOSM possa gravar alterações nas preferências da conta de utilizador no OSM

en: Allow modifications of notes
pt: Permitir alterações nos erros reportados

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
pt: Selecione para permitir que o JOSM possa fazer alterações nos erros reportados

en: Testing OAuth Access Token
pt: A testar o token de acesso OAuth

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
pt: Foi rejeitado a obtenção dos detalhes do utilizador com o token de acesso ''{0}''.

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
pt: Não foi permitida a obtenção dos detalhes do utilizador com o token de acesso ''{0}''.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
pt: <html>O token de acesso ''{0}'' foi usado com sucesso<br>para aceder ao servidor do OSM ''{1}''.<br>Está a aceder ao servidor do OSM como utilizador ''{2}'' com o identificador ''{3}''.</html>

en: Success
pt: Sucesso

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
pt: <html>Não foi possível aceder ao servidor do OpenStreetMap ''{0}''<br>com o token de acesso ''{1}''.<br>O servidor rejeitou o token de acesso como não autorizado. Não poderá<br>aceder a nenhum recurso protegido no servidor utilizando este token.</html>

en: Test failed
pt: O teste falhou

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
pt: <html>O token de acesso ''{1}'' é conhecido pelo servidor OSM ''{0}''.<br>Apesar disso, o teste para obter os detalhes de utilizador deste token falhou.<br>No entanto, dependendo dos direitos que são fornecidos a este token,poderá usar o token<br>para enviar dados de mapas, trilhos GPS e/ou aceder outros recursos protegidos.</html>

en: Token allows restricted access
pt: O token permite o acesso restringido

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
pt: <html>Falhou a obtenção da informação do utilizador no servidor OSM ''{0}''.<br>Normalmente isto não é um problema causado pelo token de acesso testado, mas sim<br>um problema de configuração do servidor. Verifique o endereço web servidor<br>e a sua ligação à Internet.</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
pt: <html>Falhou a assinatura do pedido para o servidor do OpenStreetMap ''{0}'' com o token ''{1}''.<br>Provavelmente o token não é válido.</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
pt: <html>O teste falhou porque o servidor respondeu com um erro interno.<br>O JOSM não conseguiu determinar se o token é válido. Tente de novo mais tarde.</html>

en: Retrieving user info...
pt: A obter informações do utilizador...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
pt: Fechar a janela de preferências e não guardar as alterações

en: Save the preferences and close the dialog
pt: Guardar as preferências e fechar a janela

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
pt: É necessário reiniciar o JOSM para poder utilizar as novas definições.

en: Would you like to restart now?
pt: Quer reiniciar agora?

en: Download plugins
pt: Descarregar módulos

en: Icon paths:
pt: Diretório de ícones:

en: Name (optional):
pt: Nome (opcional):

en: URL / File:
pt: URL / ficheiro:

en: active
pt: ativo

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
pt: Ficheiro de estilo de mapa (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
pt: Ficheiro com as definições (*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
pt: Regra do verificador de etiquetas (*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
pt: Editar fonte:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
pt: A entrada ''{0}'' necessita da versão {1} do JOSM. (Atual: {2})

en: Continue anyway
pt: Continuar mesmo assim

en: Cancel and return to the previous dialog
pt: Cancelar e voltar à janela anterior

en: Ignore warning and install style anyway
pt: Ignorar aviso e instalar o estilo mesmo assim

en: Some entries have unmet dependencies:
pt: Algumas entradas têm dependências não satisfeitas:

en: Reset
pt: Repor

en: Reset to default
pt: Repor os valores de origem

en: Add a new icon path
pt: Adicionar um novo diretório dos ícones

en: Remove the selected icon paths
pt: Remover os diretórios de ícones selecionados

en: Edit the selected icon path
pt: Editar o diretório de ícones selecionado

en: External resource entry: Active
pt: Entrada de recurso externo: ativa

en: External resource entry: Inactive
pt: Entrada de recurso externo: inativa

en: Tooltip
pt: Dica (tooltip)

en: Icon
pt: Ícone

en: Remove from toolbar
pt: Remover da barra de ferramentas

en: Configure toolbar
pt: Configurar barra de ferramentas

en: Edit shortcut
pt: Editar atalho

en: Do not hide toolbar and menu
pt: Não esconder a barra de ferramentas nem o menu

en: Actions
pt: Ações

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Customize the elements on the toolbar.
pt: Aqui pode adicionar e retirar botões da barra de ferramentas principal (topo).

en: Separator
pt: Separador

en: Available
pt: Disponível

en: Action parameters
pt: Parâmetros de ação

en: Parameter name
pt: Nome do parâmetro

en: Parameter value
pt: Valor do parâmetro

en: Toolbar action without name: {0}
pt: Ação da barra de ferramentas sem nome: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
pt: Valor da barra de ferramentas estranho: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
pt: Ação da barra de ferramentas {0} substituída: {1} obtém {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
pt: Ação da barra de ferramentas registada sem nome: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
pt: Ação da barra de ferramentas registada {0} substituída: {1} obtém {2}

en: Toolbar: {0}
pt: Barra de ferramentas: {0}

en: add entry
pt: adicionar entrada

en: Remove the selected entry
pt: Remover a entrada selecionada

en: Key: {0}
pt: Chave: {0}

en: Edit boundaries
pt: Editar limites

en: Internal JOSM boundaries
pt: Limites internos do JOSM

en: Reset preferences
pt: Restaurar preferências

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
pt: Está prestes a restaurar os valores padrão de todas as preferências<br />Todas as suas preferências serão eliminadas: módulos, imagens de fundo, filtros, botões da barra de atalhos, teclado, etc. <br />Tem a certeza que quer continuar?

en: Advanced Preferences
pt: Preferências avançadas

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
pt: Configurar as preferências no modo avançado. Legenda de cores na tabela: branco=valor de origem; amarelo=valor alterado. Ter cuidado ao fazer alterações!

en: Read from file
pt: Importar de 1 ficheiro

en: Export selected items
pt: Exportar itens selecionados

en: JOSM custom settings files (*.xml)
pt: Ficheiros de configurações personalizadas JOSM (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
pt: Selecione algumas preferências que tenham sido alteradas dos valores originais (a amarelo)

en: Export preferences keys to JOSM customization file
pt: Exportar preferências para um ficheiro JOSM de preferências

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
pt: O que fazer com listas de preferências quando se importar este ficheiro?

en: Append preferences from file to existing values
pt: Acrescentar as preferências do ficheiro aos valores existentes no JOSM

en: Replace existing values
pt: Substituir valores existentes

en: Open JOSM customization file
pt: Abrir ficheiro de personalização JOSM

en: Import log
pt: Importar registo

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
pt: <html>Aqui está o sumário da importação do ficheiro. <br/>Pode rejeitar as alterações às preferências clicando no botão "Cancelar" na janela das preferências após fechar esta janela. <br/>Pode ser necessário reiniciar o JOSM para ativar algumas alterações.</html>

en: shortcut
pt: atalho

en: color
pt: cor

en: toolbar
pt: barra de ferramentas

en: imagery
pt: imagens de fundo

en: Load profile
pt: Carregar perfil

en: Save {0} profile
pt: Guardar perfil de {0}

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
pt: Todas as preferências deste grupo são as padrão, nada a guardar

en: Choose profile file
pt: Escolha o ficheiro de perfil

en: Change list setting
pt: Alterar preferência da lista

en: Change list of lists setting
pt: Alterar preferência da lista de listas

en: Change list of maps setting
pt: Alterar preferência da lista de mapas

en: Entry {0}
pt: Entrada {0}

en: Select Setting Type:
pt: Selecione o tipo de preferência:

en: Simple
pt: Simples

en: List
pt: Lista

en: List of lists
pt: Lista de listas

en: List of maps
pt: Lista de mapas

en: Add setting
pt: Adicionar preferência

en: Advanced Background: Changed
pt: Fundo avançado: alterado

en: Advanced Background: NonDefault
pt: Fundo avançado: não-padrão

en: Current value is default.
pt: O valor atual é o valor de origem.

en: Default value is ''{0}''.
pt: Valor padrão é ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
pt: Valor padrão desconhecido neste momento (a preferência ainda não foi utilizada).

en: Change string setting
pt: Alterar preferência de expressão

en: Value:
pt: Valor:

en: Audio
pt: Áudio

en: Settings for the audio player and audio markers.
pt: Configurações do reprodutor de áudio e marcadores de áudio.

en: Display the Audio menu.
pt: Mostrar o menu ''Áudio''.

en: Label audio (and image and web) markers.
pt: Colocar nomes nos marcadores áudio (e de imagens e web).

en: Display live audio trace.
pt: Mostrar o traço áudio em tempo real.

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
pt: Pontos do trilho explícitos com marcas temporais válidas.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
pt: Pontos do trilho explícitos com tempo estimado da posição no trilho.

en: Named trackpoints.
pt: Pontos do trilho com nome.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
pt: Data de modificação dos ficheiros de áudio.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
pt: Início do trilho (isto será feito sempre que não existam outros marcadores disponíveis).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
pt: Mostrar ou esconder o menu "Áudio" na barra de menus.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
pt: Mostrar um ícone em movimento que representa o ponto do trilho sincronizado onde foi gravado o áudio atualmente a ser reproduzido.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
pt: Colocar nomes nos marcadores áudio (e de imagens e web) assim como nos ícones dos botões.

en: When importing audio, make markers from...
pt: Ao importar áudio, criar marcadores de...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
pt: Ao importar áudio, aplicar a qualquer ponto do trilho GPS na camada GPX.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
pt: Criar automaticamente os marcadores áudio a partir dos pontos do trilho GPS (em vez dos pontos de passagem) com nomes ou descrições.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
pt: Criar marcadores áudio na posição do trilho correspondente ao tempo de modificação de cada ficheiro WAV importado.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
pt: Número de segundos para ir para trás ou para a frente quando o botão correspondente é pressionado

en: Forward/back time (seconds)
pt: Para trás / frente (segundos)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
pt: A quantidade pela qual a velocidade é multiplicada para o avanço mais rápido

en: Fast forward multiplier
pt: Multiplicador de avanço mais rápido

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
pt: A reprodução começa este número de segundos antes (ou após, caso seja negativo) da posição da pista de áudio

en: Lead-in time (seconds)
pt: Avanço (em segundos)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
pt: Proporção do tempo decorrido no gravador de voz e o tempo decorrido na realidade

en: Voice recorder calibration
pt: Calibração do gravador de voz

en: Colors
pt: Cores

en: Change colors used in program dialogs and in map paint styles.
pt: Alterar as cores utilizadas nas caixas de diálogo do programa e nos estilos de pintura de mapas.

en: Paint style {0}: {1}
pt: Estilo de pintura {0}: {1}

en: Choose
pt: Escolher

en: Choose a color for {0}
pt: Escolher uma cor para {0}

en: Set all to default
pt: Repor original em tudo

en: Colors used by different objects in JOSM.
pt: Cores utilizadas por diferentes objetos no JOSM.

[ctx: gui]
en: Display
pt: Visualização

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
pt: Várias definições que alteram a representação visual no JOSM.

en: Draw Direction Arrows
pt: Mostrar setas de direção das linhas

en: Only on the head of a way.
pt: Apenas no último segmento de cada linha.

en: Draw oneway arrows.
pt: Mostrar setas de direção em vias de sentido único.

en: Draw segment order numbers
pt: Mostrar números de ordem dos segmentos

en: Draw segment order numbers on selected way
pt: Mostrar número de ordem dos segmentos nas linhas selecionadas

en: Draw virtual nodes in select mode
pt: Mostrar nó virtual (+) no meio de segmentos entre 2 pontos ao selecionar

en: Draw inactive layers in other color
pt: Mostrar camadas inativas noutra cor

en: Display discardable keys
pt: Mostrar chaves de etiquetas descartáveis

en: Use auto filters
pt: Usar filtros automáticos

en: Rule
pt: Regra

en: Highlight target ways and nodes
pt: Destacar linhas e nós alvo ao selecionar ou desenhar

en: Draw rubber-band helper line
pt: Ao criar linhas, mostrar segmento para o próximo nó a ser criado (facilita a criação de linhas)

en: Smooth map graphics (antialiasing)
pt: Melhorar qualidade da imagem do JOSM (antisserilhamento)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
pt: Melhorar visualização do mapa no modo de "Visualização em linhas" (antisserilhamento)

en: Draw only outlines of areas
pt: Em áreas, mostrar apenas a linha de contorno destas (não preencher com cor as áreas)

en: Hide labels while dragging the map
pt: Ocultar rótulos ao arrastar o mapa

en: OSM Data
pt: Dados OSM

en: Settings that control the drawing of OSM data.
pt: Definições que controlam o desenho dos dados OSM.

en: Draw direction hints for way segments.
pt: Mostrar sentido das linhas nas próprias linhas para visualizar facilmente o sentido delas.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
pt: Mostrar setas de direção em vias de sentido único e outros elementos de direção.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
pt: Mostrar números de ordem dos segmentos nas linhas.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
pt: Mostrar limites geográficos dos dados descarregados.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
pt: Mostra o sinal + no meio de segmentos permitindo adicionar facilmente 1 nó no meio sem ter de clicar no botão de adicionar nó.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
pt: Mostrar camadas de dados inativas numa cor diferente.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
pt: Aplica a técnica de antisserilhamento na visualização dos mapas resultando numa aparência de melhor qualidade.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
pt: Aplicar antisserilhamento na visualização do mapa no modo "Visualização em linhas" para melhorar a imagem.

en: Highlight target nodes and ways while drawing or selecting
pt: Destacar pontos e linhas do alvo ao desenhar ou selecionar

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
pt: As áreas não serão preenchidas com cores, mesmo que esteja definido no estilo de visualização de mapas.

en: This option hides the textual labels of OSM objects while dragging the map.
pt: Esta opção oculta os rótulos de texto de elementos do OpenStreetMap ao arrastar o mapa.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
pt: Mostrar chaves que são agora consideradas inúteis e que podem ser removidas automaticamente.

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
pt: Mostra botões no canto superior esquerdo para filtrar automaticamente de acordo com uma etiqueta pré-definida

en: Options that affect drawing performance
pt: Opções que influenciam a performance

en: Segment drawing options
pt: Opções de desenho de segmentos

en: Select and draw mode options
pt: Opções de seleção e desenho

en: Other options
pt: Outras opções

en: GPS Points
pt: Pontos GPS

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
pt: Definições que controlam o desenho de trilhos GPS.

en: Auto
pt: Automóvel

[ctx: gpx_field]
en: Name
pt: Nome

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
pt: Desc(rição)

en: Everything
pt: Tudo

en: Name or offset
pt: Nome do alinhamento

en: Custom
pt: Personalizado

en: Use global settings
pt: Usar definições globais

en: All
pt: Tudo

en: Local files
pt: Ficheiros locais

en: Force lines if no segments imported
pt: Forçar linhas se não forem importados segmentos

en: Draw large GPS points
pt: Mostrar pontos GPS em tamanho grande

en: Draw a circle from HDOP value
pt: Mostrar um círculo do valor HDOP (diluição de posição)

en: Velocity (red = slow, green = fast)
pt: Velocidade (vermelho = lento, verde = rápido)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
pt: Direção (vermelho = oeste, amarelo = norte, verde = este, azul = sul)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
pt: Diluição de posição (vermelho = alto, verde = baixo, se estiver disponível)

en: Quality (RTKLib only, if available)
pt: Qualidade (apenas RTKLib, se disponível)

en: GPS fix value
pt: Valor de fixação GPS

en: GPS reference ID
pt: ID de referência GPS

en: Track date
pt: Data do trilho

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
pt: Mapa térmico (escuro = pouco, claro = muito)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
pt: Cor única (pode ser personalizada no gestor da camada)

en: Car
pt: Carro

en: Bicycle
pt: Bicicleta

en: Foot
pt: A pé

[ctx: Heat map]
en: User Normal
pt: Utilizador normal

[ctx: Heat map]
en: User Light
pt: Utilizador leve

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
pt: Semáforos

[ctx: Heat map]
en: Wood
pt: Madeira

[ctx: Heat map]
en: Heat
pt: Temperatura

en: Use points instead of lines for heat map
pt: Usar pontos em vez de linhas no mapa térmico

en: Create markers when reading GPX
pt: Criar marcadores ao ler ficheiros GPX

en: Fast drawing (looks uglier)
pt: Visualização rápida (um pouco tosca)

en: Dynamic color range based on data limits
pt: Intervalo de cores dinâmico baseado no limite de dados

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
pt: Melhorar visualização de trilhos GPS (antisserilhamento)

en: Draw with Opacity (alpha blending)
pt: Renderizar com opacidade (mistura c/ transparência)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
pt: Criar camada de marcadores automaticamente com os pontos do trilho GPS ao abrir uma camada GPX.

en: Draw lines between raw GPS points
pt: Mostrar linhas entre pontos GPS

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
pt: Comprimento máximo (em metros) para desenhar linhas em ficheiros locais. Escolher ''-1'' para desenhar todas as linhas.

en: Maximum length for local files (meters)
pt: Comprimento máximo para ficheiros locais (metros)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
pt: Comprimento máximo (em metros) para desenhar linhas. Escolher ''-1'' para desenhar todas as linhas.

en: Maximum length (meters)
pt: Comprimento máximo (metros)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
pt: Forçar a visualização de linhas caso os dados importados não contenham informação de linhas.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
pt: Mostrar setas de direção em linhas que ligam os pontos GPS.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
pt: Mostrar as setas de direção utilizando pesquisas na tabela em vez de matemática complexa.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
pt: Não mostrar setas caso estas não estejam a pelo menos esta distância da última.

en: Minimum distance (pixels)
pt: Distância mínima (píxeis)

en: Draw larger dots for the GPS points.
pt: Mostrar pontos GPS maiores.

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
pt: Largura da linha GPX desenhada (0 para o de origem)

en: Drawing width of GPX lines
pt: Largura das linhas GPS (GPX)

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
pt: Aplicar antisserilhamento nas linhas GPX para melhorar a imagem.

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
pt: Aplicar mistura c/ alfa dinâmica e ajustar espessura com base no nível de zoom das linhas GPX, isto é, quando mais afastado, menos se vê as linhas.

en: All points and track segments will have their own color. Can be customized in Layer Manager.
pt: Todos os pontos e segmentos de trajeto terão a sua própria cor. Pode ser personalizado no gestor de camadas.

en: Colors points and track segments by velocity.
pt: Colorir pontos e segmentos de trilhos conforme a velocidade.

en: Colors points and track segments by direction.
pt: Colorir pontos e segmentos de trilhos GPS conforme a direção.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
pt: Colorir pontos e segmentos dos trilhos conforme a diluição da precisão (HDOP). O seu recetor GPS tem de registar essa informação.

en: Colors points and track segments by RTKLib quality flag (Q). Your capture device needs to log that information.
pt: Colorir pontos e segmentos de trilhos com a flag de qualidade RTKLib (Q). O seu dispositivo de captura tem de registar essa informação.

en: Colors points and track segments by GPS fix value.
pt: Colorir pontos e segmentos do trilho por valor de fixação do GPS.

en: Colors points and track segments by GPS reference ID.
pt: Colorir pontos e segmentos de trilhos pelo identificador de referência GPS.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
pt: Colorir pontos e segmentos de trilhos conforme a marca de tempo.

en: Collected points and track segments for a position and displayed as heat map.
pt: Pontos recolhidos e segmentos de um trilho numa posição e mostra-os como um mapa térmico.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
pt: Permite ajustar a coloração dos trilhos para velocidades médias diferentes.

en: Selects the color schema for heat map.
pt: Esquema de cores a usar no mapa térmico.

en: Track and Point Coloring
pt: Cores dos pontos e trilhos GPS

en: Overlay gain adjustment
pt: Ajuste do ganho de sobreposição

en: Lower limit of visibility
pt: Limite inferior de visibilidade

en: Adjust the gain of overlay blending.
pt: Ajusta o ganho da mistura da camada com as camadas de baixo.

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
pt: Desenhar os trilhos GPS que excedam este limiar.

en: Render engine uses points with simulated position error instead of lines.
pt: O motor de renderização usa pontos com posição simulada em vez de linhas.

en: Colors points and track segments by data limits.
pt: Cores dos pontos e segmentos dos trilhos em função dos limites dos dados.

en: Waypoint labelling
pt: Informações em pontos de trilhos GPS

en: Audio waypoint labelling
pt: Informações em pontos de trilhos GPS com áudio associado

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
pt: Padrão de etiqueta do ponto do trilho GPS incorreto: {0}

en: Incorrect pattern
pt: Padrão incorreto

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
pt: Padrão de etiqueta do ponto do áudio incorreto: {0}

en: Show splash screen at startup
pt: Mostrar janela de carregamento (splash screen) ao iniciar o JOSM

en: Show user name in title
pt: Mostrar o meu nome de utilizador no título da janela

en: Show object ID in selection lists
pt: Mostrar identificadores dos objetos em listas de seleção

en: Show object version in selection lists
pt: Mostrar versão do objeto em listas de seleção

en: Show node coordinates in selection lists
pt: Mostrar coordenadas de nós em listas de seleção

en: Show localized name in selection lists
pt: Mostrar nomes traduzidos em listas de seleção (por ex. ''Londres'' em vez de ''London'')

en: Modeless working (Potlatch style)
pt: Modo de funcionamento do Potlatch (não é necessário alternar entre os modos selecionar-adicionar)

en: Preview object properties on mouse hover
pt: Prever propriedades do objeto ao passar com o rato sobre este

en: Prefer showing information for selected objects
pt: Preferir mostrar informação dos objetos selecionados

en: Dynamic buttons in side menus
pt: Mostrar e esconder automaticamente botões inferiores dos painéis laterais esquerdos

en: Display ISO dates
pt: Mostrar datas no formato ISO

en: Remember dialog geometries
pt: Lembrar geometrias das janelas de diálogo

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
pt: Usar janela de abrir ficheiros nativa (mais agradável, mas não mostra apenas os ficheiros que o JOSM pode abrir, mas sim todos)

en: Reverse zoom with mouse wheel
pt: Inverter aumento/diminuição da visualização com a roda do rato

en: Intermediate steps between native resolutions
pt: Passos intermédios entre resoluções nativas

en: Look and Feel
pt: Aparência e interação

en: Show localized name in selection lists, if available
pt: Mostra nomes traduzidos (caso exista a etiqueta ''name:pt=Londres'' será mostrado ''Londres'' senão será mostrado na língua local ''London'')

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
pt: Altera o comportamentos dos cliques para funcionar de forma mais automática como o Potlatch.

en: Show tags and relation memberships of objects in the properties dialog when hovering over them with the mouse pointer
pt: Mostrar etiquetas e membros de relações de objetos na caixa de diálogo de propriedades quando se passa o ponteiro do rato sobre eles

en: Always show information for selected objects when something is selected instead of the hovered object
pt: Mostrar sempre informações sobre os objetos selecionados quando algo é selecionado em vez do objeto por baixo do ponteiro do rato

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
pt: Mostra os botões inferiores dos painéis do lado direito apenas quando o cursor estiver dentro do painel (necessário reiniciar)

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
pt: Formatar as datas conforme {0}. Por exemplo, a data de hoje será mostrada como {1} em vez de {2}

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
pt: Usar tipo de janela ao abrir ficheiros nativa do sistema operativo. Não suporta funcionalidades como abrir apenas os ficheiros suportados pelo JOSM

en: Check if you feel opposite direction more convenient
pt: Se ativado: rodar para cima afasta, rodar para baixo aproxima

en: Divide intervals between native resolution levels to smaller steps if they are much larger than zoom ratio
pt: Dividir intervalos entre os níveis de resolução nativa em passos mais pequenos se estes forem muito mais largos que o rácio de zoom

en: Zoom steps to get double scale
pt: Passos de enquadramento para obter escala dupla

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
pt: Valores maiores significam mais passos necessários, por isso os passos de zoom serão menores

en: Language
pt: Idioma

en: Change the language of JOSM.
pt: Altere o idioma da interface do JOSM.

en: Default (Auto determined)
pt: Padrão (escolhido automaticamente)

en: Add Imagery URL
pt: Adicionar endereço web de imagem de fundo

en: Is layer properly georeferenced?
pt: A camada está georreferenciada corretamente?

en: seconds
pt: segundos

en: minutes
pt: minutos

en: hours
pt: horas

en: days
pt: dias

en: Minimum cache expiry:
pt: Tempo mínimo de expirar cache:

en: Set custom HTTP headers (if needed):
pt: Definir cabeçalhos HTTP personalizados (se necessário):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
pt: {0} Certifique-se que este serviço tem uma licença compatível com o OpenStreetMap

en: {0} Enter URL (may be a style sheet url)
pt: {0} Introduzir o URL (pode ser um URL de folha de estilos)

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
pt: {0} é substituído pelo nível zoom do mosaico, também suportados:<br>alinhamentos ao nível de enquadramento: {1} ou {2}<br>nível de enquadramento inverso: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
pt: {0} é substituído pela coordenada X do mosaico

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
pt: {0} é substituído pela coordenada Y do mosaico

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
pt: {0} é substituído por uma seleção aleatória da lista fornecida separada por vírgulas, por exemplo {1}

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
pt: {0} Introduzir zoom máximo (opcional)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
pt: {0} Editar URL gerado {1} (opcional)

en: {0} Enter name for this layer
pt: {0} Introduzir nome para esta camada

en: {0} Enter URL
pt: {0} Introduzir URL

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
pt: {0} é substituído por {1} (coordenada Y do estilo do Yahoo)

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
pt: {0} é substituído por {1} (coordenada Y do estilo OSGeo Tile Map Service Specification)

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
pt: Armazenar apenas o endereço do serviço WMS e escolher a camada pretendida quando o utilizar

en: Use selected layers as default
pt: Usar camadas selecionadas como padrão

en: Show bounds
pt: Mostrar limites

en: {0} Enter GetCapabilities URL
pt: {0} Introduzir URL de obter capacidades (getCapabilities)

en: {0} Get layers
pt: {0} Obter camadas

en: {0} Select layers
pt: {0} Selecionar camadas

en: {0} Select image format
pt: {0} Selecionar formato da imagem

en: Show Bounds
pt: Mostrar limites

en: No bounding box was found for this layer.
pt: Não foi encontrada nenhuma caixa de limites para esta camada.

en: Trying WMS urls
pt: A processar os urls WMS

en: Set default layer?
pt: Definir camada padrão?

en: Choose default layer
pt: Escolher camada padrão

en: Error getting layers: {0}
pt: Erro ao obter camadas: {0}

en: You need to get fetch layers
pt: Tem de obter as capacidades das camadas

en: Tile cache directory:
pt: Pasta para armazenar os mosaicos temporariamente:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
pt: Tamanho máximo da cache no disco (por cada serviço de imagens aéreas) em MB:

en: {0} cache, total cache size: {1}
pt: {0} cache, tamanho total da cache: {1}

en: Cache name
pt: Nome da cache

en: Object Count
pt: Número de objetos

en: Soft
pt: Nitidez suave

en: Strong
pt: Nitidez agressiva

en: Sharpen (requires layer re-add):
pt: Melhorar nitidez (necessário re-adicionar camada):

en: Tiles zoom offset:
pt: Alinhamento do zoom dos mosaicos:

en: Header name
pt: Nome do cabeçalho

en: Header value
pt: Valor do cabeçalho

en: Imagery
pt: Imagens aéreas

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
pt: Modificar a lista de camadas de imagens de fundo apresentadas no menu "Imagens de fundo"

en: Common Settings
pt: Configurações comuns

en: WMS Settings
pt: Configurações de WMS (Web Map Service)

en: TMS Settings
pt: Configurações de TMS (Tile Map Service)

en: Imagery providers
pt: Fornecedores de imagens de fundo

en: Offset bookmarks
pt: Favoritos de alinhamentos

en: Please select the row to delete.
pt: Selecione a fonte de dados a eliminar.

en: Layer
pt: Nível

en: Easting
pt: Para este

en: Northing
pt: Para norte

en: Imagery Background: Default
pt: Imagens de fundo: padrão

en: Available default entries:
pt: Fontes disponíveis:

en: Boundaries of selected imagery entries:
pt: Limites das imagens selecionadas:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
pt: Podem ser adicionadas mais fontes na <a href="{0}">Wiki</a>.

en: Selected entries:
pt: Fontes ativadas:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
pt: Adicionar uma nova entrada {0} introduzindo o URL

en: Remove entry
pt: Remover entrada

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
pt: Copiar as entradas padrão selecionadas da lista acima para a lista abaixo.

en: Please select at least one row to copy.
pt: Selecione pelo menos uma fonte de imagem de fundo a copiar.

en: Menu Name
pt: Nome no menu

en: Imagery URL
pt: Endereço web da imagem de fundo

en: Menu Name (Default)
pt: Nome no menu (padrão)

en: Imagery URL (Default)
pt: Endereço da imagem de fundo (padrão)

en: EULA license URL not available: {0}
pt: Endereço web da licença EULA não disponível: {0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
pt: Endereço web da licença EULA incorreto: {0}

en: Auto zoom by default:
pt: Descarregar e mostrar mosaicos de níveis diferentes:

en: Autoload tiles by default:
pt: Descarregar e mostrar mosaicos automaticamente:

en: Min. zoom level:
pt: Nível mínimo enquadramento:

en: Max. zoom level:
pt: Nível máximo enquadramento:

en: Add to slippymap chooser:
pt: Mostrar em Descarregar do OSM>sinal + no canto sup.dir.:

en: Maximum concurrent downloads:
pt: Descarregamentos máximos atuais:

en: Maximum concurrent downloads per host:
pt: Descarregamentos máximos atuais por hospedeiro:

en: Simultaneous connections:
pt: Ligações simultâneas:

en: Tile size:
pt: Tamanho do mosaico:

en: File backup
pt: Cópias de segurança

en: Configure whether to create backup files
pt: Permite configurar as cópias de segurança no caso do JOSM encravar

en: Auto save enabled
pt: Criar uma cópia de segurança automaticamente

en: Auto save interval (seconds)
pt: Intervalo de guardar automático (segundos)

en: Default value: {0}
pt: Valor padrão: {0}

en: Auto saved files per layer
pt: Ficheiros guardados automaticamente por camada

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
pt: <i>(O guardar automático guarda as camadas, com dados alterados, em intervalos de tempo periódicos. As cópias de segurança são guardadas na pasta onde se encontram as preferências do JOSM. Caso o JOSM encrave ou feche inesperadamente, da próxima vez que iniciar o JOSM, este perguntará se quer recuperar os dados.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
pt: Manter ficheiros de cópias de segurança ao guardar camadas de dados

en: When saving, keep backup files ending with a ~
pt: Ao guardar, manter ficheiros de cópias de segurança terminados em ~

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
pt: <i>(O JOSM pode manter uma cópia de segurança ao guardar camadas com dados, adicionando ''~'' no final do nome do ficheiro e guardando na mesma pasta.)</i>

en: Notification at each save
pt: Mostrar mensagem ao guardar a cópia de segurança

en: When saving, display a small notification
pt: Mostra uma pequena mensagem ao guardar a cópia de segurança

en: Adapt the rendering of OSM objects
pt: Adaptar a renderização dos objetos OSM

en: Enable built-in icon defaults
pt: Ativar os ícones originais

en: Available styles:
pt: Estilos disponíveis:

en: Active styles:
pt: Estilos ativos:

en: Add a new style by entering filename or URL
pt: Adiciona um novo estilo através do nome de ficheiro ou endereço web

en: New style entry:
pt: Novo estilo:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
pt: Remover os estilos selecionados da lista de estilos ativos

en: Edit the filename or URL for the selected active style
pt: Editar o nome de ficheiro ou o URL do estilo ativo selecionado

en: Add the selected available styles to the list of active styles
pt: Adiciona o estilo disponível selecionado à lista de estilos ativos

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
pt: Carrega a lista de estilos disponíveis de ''{0}''

en: Loading style sources from ''{0}''
pt: A carregar fontes de estilos de ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
pt: <html>Não foi possível carregar as fontes de estilos de<br>''{0}''.<br><br>Detalhes (não traduzidos):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
pt: Aviso: formato errado na lista de estilos ''{0}''. Obteve-se ''{1}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
pt: Não foi possível ler a fonte do modelo de etiquetas: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
pt: Não foi possível ler a fonte de modelos de etiquetas: {0}
    Quer mantê-la?

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
pt: <html>A fonte de modelos de etiquetas {0} pode ser carregada mas contém erros. Quer mesmo usá-la?<br><br><table width=600>O erro é: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
pt: <html>Não foi possível processar a fonte de modelos de etiquetas: {0}. Quer mesmo usá-la?<br><br><table width=400>O erro é: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
pt: <html>A fonte de modelos de etiquetas {0} pode ser carregada mas contém erros. Quer mesmo usá-la?<br><br><table width=600>O erro é: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
pt: <html>Não foi possível processar a fonte de modelos de etiquetas: {0}. Quer mesmo usá-la?<br><br><table width=600>O erro é: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
pt: Modelos de etiquetas

en: Run data validator on user input
pt: Executar a verificação de dados ao serem introduzidos pelo utilizador

en: Sort presets menu alphabetically
pt: Ordenar alfabeticamente o menu "Modelos de etiquetas"

en: Available presets:
pt: Modelos de etiquetas disponíveis:

en: Active presets:
pt: Modelos de etiquetas ativos:

en: Add a new preset by entering filename or URL
pt: Adicionar um novo modelo de etiquetas presente num ficheiro ou endereço web

en: New preset entry:
pt: Novo modelo de etiquetas:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
pt: Remover os modelos de etiquetas selecionados da lista de modelos ativos

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
pt: Editar nome e localização do ficheiro do modelo de etiquetas selecionado ativo

en: Add the selected available presets to the list of active presets
pt: Adicionar o modelo de etiquetas à lista de modelos ativos

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
pt: Carrega a lista de modelos de etiquetas disponíveis a partir de ''{0}''

en: Loading preset sources from ''{0}''
pt: A carregar modelos de etiquetas de ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
pt: <html>Falhou o carregamento de modelos de etiquetas de<br>''{0}''.<br><br>Detalhes (não traduzidos):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
pt: Aviso: formato ilegal de entrada na lista de modelos de etiquetas ''{0}''. Obteve-se ''{1}''

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
pt[0]: O módulo {0} é utilizado pelo módulo:
pt[1]: O módulo {0} é utilizado por {1} módulos:

en: Plugin bundled with JOSM
pt: Módulo incluído no JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
pt: Clique em <strong>Descarregar lista</strong> para descarregar e mostrar uma lista de módulos para o JOSM disponíveis.

en: The filter returned no results.
pt: O filtro não retornou resultados.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
pt: {0}: Versão {1} (local: {2})

en:  (requires: {0})
pt:  (necessita de: {0})

en: Configure available plugins.
pt: Configurar módulos disponíveis.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
pt[0]: O módulo seguinte foi descarregado <strong>com sucesso</strong>:
pt[1]: Os {0} módulos seguintes foram descarregados <strong>com sucesso</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
pt[0]: <strong>Não foi possível</strong> descarregar o módulo:
pt[1]: <strong>Não foi possível</strong> descarregar {0} módulos:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
pt: <br>Mensagem de erro (não traduzida): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
pt: Reinicie o JOSM para ativar os módulos descarregados.

en: Update plugins
pt: Atualizar módulos

[ctx: plugins]
en: All
pt: Todos

[ctx: plugins]
en: Installed
pt: Instalados

[ctx: plugins]
en: Available
pt: Disponíveis

en: Plugin update policy
pt: Definições de atualização de módulos

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
pt: Aceitar os novos sites de módulos e fechar a janela

en: Configure Plugin Sites
pt: Definir sites de módulos

en: Download list
pt: Descarregar lista

en: Download the list of available plugins
pt: Descarregar a lista de módulos disponíveis

en: Update the selected plugins
pt: Atualizar os módulos selecionados

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
pt: Todos os módulos estão atualizados. Não é necessário descarregar novas versões.

en: Plugins up to date
pt: Módulos atualizados

en: Configure sites...
pt: Configurar sites...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
pt: Configurar a lista de sites de onde os módulos são descarregados

en: Load from list...
pt: Carregar de uma lista...

en: Load plugins from a list of plugins
pt: Carregar os módulos de uma lista de módulos

en: Disable all other plugins
pt: Desativar todos os outros módulos

en: Enter a list of plugins you want to download.
pt: Introduza uma lista de módulos que quer descarregar.

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
pt: Deve adicionar o ID de cada módulo por linha, a informação da versão é ignorada.

en: You can copy+paste the list of a status report here.
pt: Pode copiar e colar aqui a lista de um relatório de estado.

en: Load plugins from list
pt: Carregar módulos de uma lista

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
pt: Os seguintes módulos não foram encontrados. Continuar mesmo assim?

en: Add JOSM Plugin description URL.
pt: Adicionar URL da descrição do módulo.

en: Enter URL
pt: Introduzir URL

en: Please select an entry.
pt: Selecione uma entrada.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
pt: Editar o endereço web de descrição do módulo do JOSM.

en: JOSM Plugin description URL
pt: Endereço web de descrição do módulo do JOSM

en: Update interval (in days):
pt: Intervalo de atualização (dias):

en: Ask before updating
pt: Perguntar antes de atualizar

en: Always update without asking
pt: Atualizar sempre sem perguntar

en: Never update
pt: Nunca atualizar

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
pt: Indique se o JOSM deve atualizar automaticamente os módulos ativos ao iniciar o JOSM após uma atualização da versão do JOSM.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
pt: Indique se o JOSM deve atualizar automaticamente os módulos ativos após um período de tempo.

en: By Code (EPSG)
pt: Pelo código (EPSG)

en: Projection code
pt: Código de projeção

en: Projection name
pt: Nome da projeção

en: Invalid projection configuration: {0}
pt: Configuração de projeção inválida: {0}

en: Projection configuration is valid.
pt: A configuração da projeção é válida.

en: Validate
pt: Validar

en: Parameter information...
pt: Informação dos parâmetros...

en: Parameter information
pt: Informação dos parâmetros

en: Supported values:
pt: Valores suportados:

en: Projection parameters
pt: Parâmetros da projeção

en: False easting and false northing
pt: Coordenadas a este e norte falsas

en: Central meridian
pt: Meridiano central

en: Scaling factor
pt: Fator de escala

en: Ellipsoid name
pt: Nome da elipsóide

en: Ellipsoid parameters
pt: Parâmetros da elipsóide

en: Datum name
pt: Nome do datum

en: 3 or 7 term datum transform parameters
pt: 3 ou 7 parâmetros para a transformação do datum

en: NTv2 grid file
pt: Ficheiro de grelha NTv2

en: Built-in:
pt: Interno:

en: Projection bounds (in degrees)
pt: Limites da projeção (em graus)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
pt: Determina o parâmetro SRS=... no pedido WMS

en: Gauß-Krüger
pt: Gauss-Krüger

en: GK Zone
pt: Zona GK

en: Gauß-Krüger Zone {0}
pt: Zona Gauss–Krüger {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
pt: {0} ({1} a {2} graus)

en: Lambert CC9 Zone (France)
pt: Lambert CC9 Zona (França)

en: Lambert CC Zone
pt: Lambert CC Zona

en: {0} (Corsica)
pt: {0} (Córsega)

en: Lambert 4 Zones (France)
pt: Lambert 4 Zonas (França)

en: WGS84 Geographic
pt: WGS84 geográfico

en: Belgian Lambert 1972
pt: Lambert 1972 Belga

en: Belgian Lambert 2008
pt: Lambert 2008 Belga

en: Lambert Zone (Estonia)
pt: Lambert Zona (Estónia)

en: Lambert 93 (France)
pt: Lambert 93 (França)

en: LKS-92 (Latvia TM)
pt: LKS-92 (Letónia TM)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
pt: Rijksdriehoekscoördinaten (Países Baixos)

en: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sweden)
pt: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Suécia)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
pt: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Suécia)

en: Map Projection
pt: Projeção do mapa

en: Projection method
pt: Método de projeção

en: Set as default
pt: Definir como padrão

en: Default projection
pt: Projeção padrão

en: Default projection has been set to ''{0}''
pt: A projeção padrão foi definida como ''{0}''

en: Display coordinates as
pt: Mostrar coordenadas como

en: System of measurement
pt: Sistema de medição

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
pt: A projeção {0} nâo pode ser ativada. Usando Mercator

en: PUWG 1992 (Poland)
pt: PUWG 1992 (Polónia)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
pt: Zona PUWG 2000 {0} (Polónia)

en: PUWG (Poland)
pt: PUWG (Polónia)

en: PUWG Zone
pt: Zona PUWG

en: Swiss Grid (Switzerland)
pt: Grelha sueca (Suíça)

en: Guadeloupe Fort-Marigot 1949
pt: Fort-Marigot Guadalupe 1949

en: Guadeloupe Ste-Anne 1948
pt: Sainte-Anne Guadalupe 1948

en: Martinique Fort Desaix 1952
pt: Forte Desaix, Martinique 1952

en: Reunion RGR92
pt: Reunião RGR92

en: Guyane RGFG95
pt: Guiana Francesa RGFG95

en: UTM France (DOM)
pt: UTM França (DOM)

en: UTM Geodesic system
pt: UTM Sistema geodésico

en: North
pt: Norte

en: South
pt: Sul

en: Hemisphere
pt: Hemisfério

en: Remote Control
pt: Controlo remoto

en: Settings for the remote control feature.
pt: Definições para a funcionalidade de controlo remoto.

en: Confirm all Remote Control actions manually
pt: Confirmar todas as ações de controlo remoto manualmente

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
pt: Permite que o JOSM seja controlado por outras aplicações, por exemplo, um navegador da Internet.

en: JOSM will always listen at <b>port {0}</b> (http) on localhost.<br>This port is not configurable because it is referenced by external applications talking to JOSM.
pt: O JOSM irá sempre escutar a <b>porta {0}</b> (http) no localhost.<br>Esta porta não é configurável porque é referenciada por aplicações externas que comunicam com o JOSM.

en: Enable remote control
pt: Ativar controlo remoto

en: Permitted actions:
pt: Ações permitidas:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
pt: A testar o endereço da API OSM ''{0}''

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
pt: <html>''{0}'' não é um endereço da API OSM válido.<br>Corrija o endereço e tente de novo.</html>

en: Invalid API URL
pt: URL da API inválido

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
pt: <html>Não foi possível construir o endereço web ''{0}'' para validar o servidor da API do OpenStreetMap<br>Verifique se ''{1}'' está correto e tente validar novamente.</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
pt: <html>Falhou a ligação ao endereço ''{0}''.<br>Verifique se o endereço ''{1}'' está correto e/ou a sua ligação à Internet e tente novamente.</html>

en: Connection to API failed
pt: Falhou a ligação à API

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
pt: <html>Não foi possível obter a lista de conjuntos de alterações do servidor API do OSM em <br>''{1}''. O servidor respondeu com o código de retorno {0} em vez de 200.<br>Verifique se o endereço ''{1}'' está correto e tente novamente.</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
pt: <html>O servidor API OSM em ''{0}'' não retornou uma resposta válida.<br>É provável que ''{0}'' não seja um servidor API OSM.<br>Verifique se o endereço ''{0}'' está correto e tente novamente.</html>

en: Use Basic Authentication
pt: Usar autenticação básica

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
pt: Selecione para usar a autenticação básica por HTTP com o seu nome de utilizador e palavra-passe do OSM

en: Use OAuth {0}
pt: Usar OAuth {0}

en: Select to use OAuth {0} as authentication mechanism
pt: Selecione para usar o OAuth {0} como mecanismo de autenticação

en: Unsupported value in preference ''{0}'', got ''{1}''. Using authentication method ''OAuth 2.0 Authentication''.
pt: Valor não suportado na preferência ''{0}'', obteve ''{1}''. Utilizar o método de autenticação "Autenticação OAuth 2.0".

en: OSM username:
pt: Nome de utilizador OSM:

en: OSM password:
pt: Palavra-passe OSM:

en: Please enter your OSM password
pt: Introduza a sua palavra-passe do OSM

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
pt: Não foi possível obter as credenciais do OpenStreetMap do gestor de credenciais.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
pt: Não foi possível guardar as credenciais do OpenStreetMap no gestor de credenciais.

en: Periodically check for new messages
pt: Verificar se existem novas mensagens periodicamente

en: Check interval (minutes):
pt: A cada (minutos):

en: Max age for closed notes (days):
pt: Idade máxima de erros reportados fechados (dias):

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
pt: Especifique o número de dias máximo desde que um erro reportado que tenha sido fechado não seja descarregado

en: Display Advanced OAuth Parameters
pt: Mostrar parâmetros OAuth avançados

en: Save to preferences
pt: Guardar nas preferências

en: Use OAuth for all requests to {0}
pt: Usar o OAuth para todos os pedidos para {0}

en: For user-based bandwidth limit instead of IP-based one
pt: Para um limite de largura de banda baseado no utilizador em vez de um limite baseado no IP

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
pt: Ainda não tem um token de acesso para aceder ao servidor OSM usando OAuth. Crie um primeiro.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
pt: Já tem um token de acesso para aceder ao servidor OSM usando OAuth.

en: Remove token
pt: Remover token

en: Remove token from JOSM. This does not revoke the token.
pt: Remove o token do JOSM. Isto não revoga o token.

en: New Access Token
pt: Novo token de acesso

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
pt: Clique para seguir os passos do processo de autorização OAuth e gerar um token de acesso

en: Click test access to the OSM server with the current access token
pt: Clique para testar o acesso ao servidor OSM com o token de acesso atual

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
pt: <html>Usar o URL padrão do servidor OSM (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
pt: Testar o URL da API

en: The API URL is valid.
pt: O URL da API é válido.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
pt: A validação falhou. O endereço web da API parece estar errado.

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
pt: O endereço web da API do OpenStreetMap não pode estar em branco. Introduza o endereço da API do OpenStreetMap.

en: The current value is not a valid URL
pt: O URL atual não é um endereço válido

en: Please enter the OSM API URL.
pt: Introduza o endereço da API do OSM.

en: Use Overpass server for object downloads
pt: Usar servidor Overpass para descarregar objetos

en: Overpass server:
pt: Servidor Overpass:

en: Configure whether to use a proxy server
pt: Configure o recurso a um proxy caso utilize um

en: No proxy for
pt: Nenhum proxy para

en: Proxy only for
pt: Proxy apenas para

en: Host:
pt: Servidor:

[ctx: server]
en: Port:
pt: Porta:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
pt: Introduza o nome de utilizador e palavra-passe caso o proxy necessite de autenticação.

en: No proxy for (hosts):
pt: Sem proxy para (hosts):

en: Proxy only for (hosts):
pt: Com proxy apenas para (hosts):

en: No proxy
pt: Sem proxy

en: Use standard system settings
pt: Usar definições padrão do sistema

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
pt: Usar definições do sistema (desativado. Inicie o JOSM com <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> para ativar)

en: Manually configure a HTTP proxy
pt: Configurar manualmente um proxy HTTP

en: Use a SOCKS proxy
pt: Utilizar um proxy SOCKS

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
pt: O JOSM está configurado para usar as definições de proxy dos sistema, mas o JavaVirtualMachine não está configurado para as obter. A alterar as preferências para não utilizar proxy

en: OSM Server
pt: Servidor OSM

en: Connection Settings for the OSM server.
pt: Configurações de ligação com o servidor do OpenStreetMap.

en: Please enter your OSM user name
pt: Introduza o seu nome de utilizador do OSM

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
pt: O nome de utilizador não pode estar em branco. Introduza o seu nome de utilizador do OSM

en: Action
pt: Ação

en: Shortcut
pt: Atalho de teclado

en: Shortcut Background: User
pt: Fundo atalhos teclado nas preferências: utilizador

en: Shortcut Background: Modified
pt: Fundo atalhos teclado nas preferências: modificado

en: Use default
pt: Usar atalho de teclado original

en: Key:
pt: Tecla:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
pt: Atenção: utilizar apenas teclas reais!

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Changing keyboard shortcuts manually.
pt: Alteração manual de atalhos de teclado.

en: Data validator
pt: Verificador de dados

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
pt: Um verificador de dados OSM que procura por erros comuns de utilizadores e programas de edição.

en: Available rules:
pt: Regras disponíveis:

en: Active rules:
pt: Regras ativadas:

en: Add a new rule by entering filename or URL
pt: Adicionar novas regras de um ficheiro local ou da Internet

en: New rule entry:
pt: Novas regras:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
pt: Remover as regras selecionadas da lista de regras ativadas

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
pt: Editar o nome e a localização do ficheiro de regras (local / Internet)

en: Add the selected available rules to the list of active rules
pt: Adiciona as regras selecionadas da lista de regras disponíveis à lista de regras ativadas

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
pt: Atualiza a lista de regras disponíveis de ''{0}''

en: Loading rule sources from ''{0}''
pt: A carregar o ficheiro de regras de ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
pt: <html>Não foi possível carregar a lista de regras de<br>''{0}''.<br><br>Detalhes (não traduzidos):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
pt: Aviso: formato inválido de entrada na lista de regras ''{0}''. Erro ''{1}''

en: Tag checker rules
pt: Regras do verificador de etiquetas

en: Choose Tag checker rules to enable
pt: Escolha as regras do verificador de etiquetas a ativar

en: Use ignore list.
pt: Usar lista de erros que indiquei para ignorar.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
pt: Ignora erros de verificação que indiquei ao clicar no botão ''Ignorar'' no painel de verificação de erros.

en: Use error layer.
pt: Criar camada de verificação de erros.

en: Use the error layer to display problematic elements.
pt: Cria uma camada própria para destacar erros nos objetos.

en: Show informational level.
pt: Mostrar avisos informativos (possíveis erros ou omissões)

en: Show the informational tests.
pt: Mostra avisos sobre possíveis erros ou ausência de certas etiquetas (pode conter falsos avisos)

en: Show informational level on upload.
pt: Mostrar avisos informativos antes de enviar.

en: Show the informational tests in the upload check windows.
pt: Mostra avisos, sobre possíveis erros juntamente com os erros encontrados, na janela que aparece ao enviar dados para o OSM.

en: On demand
pt: Ao verificar erros

en: On upload
pt: Antes de enviar

en: Tests
pt: Verificadores

en: Choose tests to enable
pt: Escolha as verificações a usar

en: Beginning task {2}: {0}{1}
pt: A começar a tarefa {2}: {0}{1}

en: Finishing task {2}: {0}{1} ({3})
pt: A terminar a tarefa {2}: {0}{1} ({3})

en: Progress of task {2}: {0}{1} is {3}% ({4})
pt: Progresso da tarefa {2}: {0}{1} a {3}% ({4})

en: multiple
pt: múltiplo

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
pt[0]: Remover chaves antigas de {0} objeto
pt[1]: Remover chaves antigas de {0} objetos

en: Delete the selection in the tag table
pt: Eliminar os itens selecionados na tabela de etiquetas (para selecionar vários: clicar num item, manter premido SHIFT, clicar depois noutro)

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
pt: Utilizar modelo ''{0}'' do grupo ''{1}''

en: Use preset ''{0}''
pt: Utilizar modelo ''{0}''

en: Elements of type {0} are supported.
pt: São suportados os elementos do tipo {0}

en: This preset also sets: {0}
pt: Este modelo também aplica: {0}

en: Apply Preset
pt: Aplicar etiquetas

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
pt: O modelo de etiquetas <i>{0}</i> não pode ser aplicado porque não foi selecionado nada!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
pt: O modelo de etiquetas <i>{0}</i> não pode ser aplicado porque os objetos selecionados não são adequados a este modelo de etiquetas!

en: Change {0} object | Change {0} objects
pt[0]: Alterar {0} objeto
pt[1]: Alterar {0} objetos

en: Nothing selected!
pt: Nada selecionado!

en: Selection unsuitable!
pt: Seleção inadequada a este modelo de etiqueta!

en: Change Tags
pt: Alterar etiquetas

en: Add or remove toolbar button
pt: Adicionar ou remover o botão da barra de ferramentas

en: Unknown type: {0}
pt: Tipo desconhecido: {0}

en: Preset group {1} / {0}
pt: Grupo de modelos {1} / {0}

en: Preset group {0}
pt: Grupo de modelos {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
pt: A referência {0} já está a ser usada antes de ser definida

en: Reference stack for {0} is too large
pt: A pilha de referência de {0} é demasiado grande

en: Roles cannot appear more than once
pt: As funções não podem aparecer mais do que uma vez

en: Preset role element without parent
pt: Elemento de função predefinido sem pai

en: Preset sub element without parent
pt: Elemento secundário predefinido sem pai

en: Error parsing {0}:
pt: Erro ao processar {0}:

en: Search presets
pt: Procurar modelo de etiquetas

en: Search for objects by preset...
pt: Procurar objetos pela etiqueta...

en: Search for objects by their presets.
pt: Procurar por objetos pelo seu modelo de etiquetas.

en: Search for objects by preset
pt: Procurar objetos pela etiqueta

en: Show only applicable to selection
pt: Mostrar apenas etiquetas aplicáveis aos objetos selecionados

en: Search in tags
pt: Procurar nas etiquetas em inglês

en: Add toolbar button
pt: Adicionar botão na barra de ferramentas

en: Preset preferences...
pt: Preferências dos modelos de etiquetas...

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
pt: Clique para abrir as preferências dos modelos de etiquetas

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
pt: Modelo de etiquetas corrompido "{0}-{1}" - O método Java fornecido em ''values_from'' não é "{2}"

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
pt: Modelo de etiquetas corrompido "{0}-{1}" - O método Java fornecido em ''values_from'' obteve {2} ({3})

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - number of items in ''{2}'' must be the same as in ''values''
pt: Modelos de etiquetas "{0}-{1}" quebrado- o número de itens em ''{2}'' deve ser o mesmo que em ''valores''

en: Detailed information: {0} <> {1}
pt: Informação detalhada: {0} <> {1}

en: <different>
pt: <diferente>

en: This corresponds to the key ''{0}''
pt: Isto corresponde à chave ''{0}''

en: More information about this feature
pt: Mais informação sobre esta funcionalidade

en: Optional Attributes:
pt: Atributos opcionais:

en: Edit also …
pt: Editar também:

en: Keeps the original values of the selected objects unchanged.
pt: Mantém inalterados os valores originais dos objetos selecionados.

en: Sets the key ''{0}'' to the value ''{1}''.
pt: Define a chave ''{0}'' para o valor ''{1}''.

en: Clears the key ''{0}''.
pt: Limpa a chave ''{0}''.

en: Unknown ISO-3166 Code: {0}
pt: Código ISO-3166 desconhecido: {0}

en: Unknown requisite: {0}
pt: Requisito desconhecido: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
pt: Valor de expressão regular desconhecida: {0}

en: Illegal member expression: {0}
pt: Expressão de membro inválida: {0}

en: Available roles
pt: Funções disponíveis

en: role
pt: função

en: count
pt: nº objetos

en: elements
pt: elementos

en: Select auto-increment of {0} for this field
pt: Selecionar auto-incremento de {0} para este campo

en: Cancel auto-increment for this field
pt: Cancelar auto-incremento para este campo

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
pt: Ajustável {0} ainda não registado. Não foi possível configurar a participação no ajuste sincronizado.

en: Adjustable {0} not registered yet.
pt: Ajustável {0} ainda não registado.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
pt: Alguns dos principais ouvintes esqueceram-se de se removerem: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
pt: Alguns dos ouvintes de modificadores de chave esqueceram-se de se removerem: {0}

en: All files (*.*)
pt: Todos os ficheiros (*.*)

en: Received error page:
pt: Página de erro obtida:

en: {0}... [please type its number]
pt: {0}... [digite o seu número]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
pt: A preferência com a chave ''{0}'' não inclui ''{1}''. Não é possível restaurar a geometria da janela das preferências.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
pt: A preferência com a chave ''{0}'' não fornece um valor int para ''{1}''. Atualmente é {2}. Não é possível restaurar a geometria da janela das preferências.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
pt: Não foi possível processar o campo ''{1}'' na preferência com a chave ''{0}''. A exceção é: {2}. Não é possível restaurar a geometria da janela das preferências.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
pt: A preferência com a chave ''{0}'' não existe. Não é possível restaurar a geometria da janela das preferências.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
pt: A ignorar a geometria mal formada: {0}

en: Input validation: error
pt: Validação da entrada: erro

en: Input validation: error background
pt: Validação da entrada: erro de segundo plano

en: Input validation: warning
pt: Validação da entrada: aviso

en: Input validation: warning foreground
pt: Validação de entrada: aviso em primeiro plano

en: Input validation: warning background
pt: Validação da entrada: aviso de segundo plano

en: Input validation: valid
pt: Validação da entrada: válido

en: Min. latitude
pt: Latitude mín.

en: Min. longitude
pt: Longitude mín.

en: Max. latitude
pt: Latitude máx.

en: Max. longitude
pt: Longitude máx.

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
pt: Endereço web de www.openstreetmap.org (pode colar aqui o endereço para definir uma caixa de limites)

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
pt: O valor atual não é um ID de conjunto de alterações válido. Introduza um valor inteiro > 0 ou um URL do conjunto de alterações.

en: Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
pt: Introduza um valor inteiro > 0 ou um URL do conjunto de alterações.

en: Please select the row to edit.
pt: Selecione a fonte de dados a editar.

en: Add a new source to the list.
pt: Adicionar uma nova fonte à lista.

en: Edit the selected source.
pt: Editar a fonte selecionada.

en: Delete the selected source from the list.
pt: Eliminar a fonte selecionada da lista.

en: Enter a search expression
pt: Introduza uma expressão de pesquisa

en: Right to Left
pt: Direita para a esquerda

en: Switch the text orientation to Right-to-Left.
pt: Muda a orientação do texto da direita para a esquerda.

en: Left to Right
pt: Esquerda para a direita

en: Switch the text orientation to Left-to-Right.
pt: Muda a orientação do texto da esquerda para a direita.

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
pt: O valor atual não é um identificador de objeto do OpenStreetMap válido. Introduza um número inteiro > 0

en: false: the property is explicitly switched off
pt: falso: a propriedade não está definida

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
pt: falso: a propriedade ''{0}'' está definida como negativo

en: true: the property is explicitly switched on
pt: verdadeiro: a propriedade está atribuída

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
pt: falso: a propriedade ''{0}'' está definida como afirmativo

en: partial: different selected objects have different values, do not change
pt: parcial: objetos diferentes selecionados com propriedades diferentes, não alterar

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
pt: parcial: diferentes objetos têm valores diferentes de ''{0}'', não altere

en: unset: do not set this property on the selected objects
pt: não definido: não atribuir esta propriedade nos objetos selecionados

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
pt: não definido: não definir a propriedade ''{0}'' nos objetos selecionados

en: Cut
pt: Cortar

en: Right click = copy to clipboard
pt: Clique com o botão direito do rato = copiar endereço web

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
pt: Falta o atributo obrigatório ''{0}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
pt: O valor do atributo obrigatório ''{0}'' de tipo longo está errado. Atualmente é ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
pt: O valor do atributo obrigatório ''{0}'' de tipo longo (>=0) está errado. Atualmente é ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
pt: Valor do atributo ''{0}'' ilegal de tipo duplo. Obtido ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
pt: Valor incorreto do atributo obrigatório ''{0}'' do tipo booleano. Obteve-se ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
pt: Valor incorreto do atributo obrigatório ''{0}'' do tipo OsmPrimitiveType. Obteve-se ''{1}''.

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
pt: A linha com o identificador externo ''{0}'' inclui um nó em falta com o identificador externo ''{1}''.

en: Deleted node {0} is part of way {1}
pt: O nó {0} eliminado faz parte da linha {1}

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
pt: A linha {0} com {1} nós está incompleta porque pelo menos um dos nós não foi encontrado nos dados carregados.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
pt: A relação com o identificador externo ''{0}'' refere um membro em falta com o identificador externo ''{1}''.

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
pt: O membro {0} eliminado é utilizado pela relação {1}

en: Prepare OSM data...
pt: A preparar dados OSM...

en: Parsing OSM data...
pt: A processar dados OSM...

en: Preparing data set...
pt: A preparar conjunto de dados...

en: Post-processing data set...
pt: A pós-processar o conjunto de dados...

en: Rendering data set...
pt: A renderizar o conjunto de dados...

en: Missing required attribute ''{0}''.
pt: Falta o atributo obrigatório ''{0}''.

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
pt: O valor longo do atributo ''{0}'' está errado . Atualmente é ''{1}''.

en: Unsupported version: {0}
pt: Versão não suportada: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
pt: Faltam atributos obrigatórios no elemento ''bounds'' (limites). Obtido minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.

en: Illegal object with ID=0.
pt: Objeto ilegal com o Identificador=0.

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
pt: Valor incorreto do atributo ''version'' no objeto com o identificador {0}. Obteve-se {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
pt: Não foi encontrado o atributo ''version'' no objeto OSM com o identificador {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
pt: A normalizar o valor do atributo ''version'' do elemento {0} para {2}, a versão da API é ''{3}''. Obtido {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
pt: Versão API desconhecida ou não suportada. Obteve-se {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
pt: Valor incorreto do atributo ''changeset'' no novo objeto {1}. Obteve-se {0}. Alterando para 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
pt: Valor incorreto do atributo ''changeset''. Obteve-se {0}.

en: Missing key or value attribute in tag.
pt: Falta a chave ou valor na etiqueta.

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
pt: Valor ilegal para os atributos ''lat'', ''lon'' no nó com o identificador {0}. Obtido ''{1}'', ''{2}''.

en: Deleted way {0} contains nodes
pt: A linha eliminada {0} contém nós

en: Deleted relation {0} contains members
pt: A relação eliminada {0} contém membros

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
pt: Falta o atributo ''ref'' no membro da relação {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
pt: Valor incorreto no atributo ''ref'' no membro da relação {0}. Obteve-se {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
pt: Especificação <member> incompleta com ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
pt: Falta o atributo ''type'' no membro {0} da relação {1}.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
pt: Valor incorreto do atributo ''type'' no membro {0} da relação {1}. Obteve-se {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
pt: A descarregar pontos GPS {0} a {1}...

en: Contacting OSM Server...
pt: A contactar o servidor OpenStreetMap...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
pt: Não foi possível abrir a entrada de dados do recurso ''{0}''

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
pt: Não foi possível abrir o ficheiro com a extensão ''{2}'' com o nome ''{3}'' no ficheiro zip ''{0}''. Erro: {1}

en: Cache update for {0}
pt: Atualização da cache para {0}

en: The requested URL {0} was not found
pt: O URL {0} requisitado não foi encontrado

en: Failed to rename file {0} to {1}.
pt: Não foi possível alterar o nome do ficheiro de {0} para {1}.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
pt: Não foi possível carregar {0}, utilize uma ficheiro da cache e tente da próxima vez: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
pt: Valor ilegal no atributo ''{0}'' do elemento ''{1}'' nas capacidades do servidor. Obtido ''{2}''

en: Error adding certificate {0} - certificate fingerprint mismatch. Expected {1}, was {2}
pt: Ocorreu um erro ao adicionar o certificado {0} - a impressão digital do certificado com coincide. Esperado {1}, obtido {2}

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
pt: Não foi possível processar a data ''{0}'' fornecida pelo servidor.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
pt: Formato inesperado no cabeçalho do erro para o conflito na atualização do conjunto de alterações. Foi obtido ''{0}''

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
pt: Valor de longitude incorreto do parâmetro ''{0}'', obteve-se {1}

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
pt: Valor de latitude incorreto do parâmetro ''{0}'', obteve-se {1}

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
pt: Valor inesperado para ''{0}'' no URL do pedido de conjunto de alterações, obteve-se {1}

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
pt: Não é possível criar o pedido de conjunto de alterações incluindo os parâmetros do pedido ''uid'' e ''display_name''

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
pt: Parâmetro ''{0}'' não suportado na expressão do pedido de conjunto de mudanças

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
pt: Formato inesperado no número de porta das preferências ''{0}''. Obteve-se ''{1}''.

en: The proxy will not be used.
pt: O proxy não será utilizado.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
pt: Formato de número de porta ilegal nas preferências ''{0}''. Obteve-se {1}.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
pt: Encontrado valor inesperado na preferência ''{0}''. Obtido ''{1}''. O proxy não será usado.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
pt: Parâmetros inesperados do proxy HTTP. Obtido o hospedeiro ''{0}'' e a porta ''{1}''.

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
pt: Parâmetros inesperados no proxy SOCKS. Hospedeiro ''{0}'' e porta ''{1}''.

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
pt: Falhou a ligação do proxy ''{0}'' para o URI ''{1}''. Erro: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
pt: O JavaVirtualMachine não está configurado para obter as definições de proxy do sistema. A propriedade ''java.net.useSystemProxies'' não foi encontrada ao arrancar. O proxy não será utilizado.

en: Parsing response from server...
pt: A analisar a resposta do servidor...

en: Postprocessing uploaded data...
pt: A pós-processar os dados enviados...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
pt: Elemento XML inesperado com o nome ''{0}''

en: Relation/non-geometry feature without properties found: {0}
pt: Característica de relação/não-geometria sem propriedades encontradas: {0}

en: Relation/non-geometry feature without type found: {0}
pt: Característica de relação/não-geometria sem tipo encontrado: {0}

en: Unknown json object found {0}
pt: Foi encontrado um objeto json desconhecido {0}

en: Geometry of feature {0} is null
pt: A geometria da caraterística {0} é nula

en: Downloading OSM data...
pt: A descarregar dados do OpenStreetMap...

en: {0} element does not have valid latitude and/or longitude.
pt: {0} elemento não tem uma latitude e/ou longitude válidas.

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
pt: Erro de processamento: estrutura de documento GPX inválida.

en: (at line {0}, column {1})
pt: (na linha {0}, coluna {1})

en: The file was created by "{0}".
pt: O ficheiro foi criado por "{0}".

en: Unknown mode {0}.
pt: Modo desconhecido: {0}.

en: get number of unread messages
pt: obter número de mensagens por ler

en: Message notifier
pt: Notificador de mensagens

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
pt: A obter um pacote de nós de ''{0}''

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
pt: A obter um pacote de linhas de ''{0}''

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
pt: A obter um pacote de relações de ''{0}''

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
pt[0]: A descarregar {0} objeto de ''{1}''
pt[1]: A descarregar {0} objetos de ''{1}''

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
pt: O servidor respondeu com o código de resposta 404. A tentar novamente com pedido individual para cada objeto.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
pt: A obter o nó com o identificador {0} de ''{1}''

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
pt: A obter a linha com o identificador {0} de ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
pt: A obter a relação com o identificador {0} de ''{1}''

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
pt: O servidor respondeu com o código de resposta 404 para o identificador {0}. A ignorar.

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
pt: Erro Null pointer exception provavelmente por faltarem tags.

en: {0} not available (offline mode)
pt: {0} não está disponível (modo desligado)

en: OSM API
pt: API do OSM

en: JOSM website
pt: Sítio do JOSM

en: Cache updates
pt: Atualizações da cache

en: Certificates
pt: Certificados

en: Unable to initialize OSM API.
pt: Não foi possível inicializar a API do OpenStreetMap.

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
pt: Esta versão do JOSM é incompatível com o servidor configurado.

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
pt: Suporta a versão 0.6 do protocolo, enquanto o servidor diz que suporta {0} a {1}.

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
pt: Formato de identificador (ID) inesperado respondido pelo servidor. Obteve-se ''{0}''.

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
pt: Formato inesperado na nova versão do objeto ''{0}''. Obteve-se ''{1}''.

en: Unexpected format of new version of deleted primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
pt: Formato inesperado da nova versão do elemento eliminado ''{0}''. Obteve-se ''{1}''.

en: Creating changeset...
pt: A criar conjunto de alterações...

en: Successfully opened changeset {0}
pt: Foi aberto o conjunto de alterações {0}

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
pt: Identificador do conjunto de alterações > 0 esperado. Obteve-se {0}.

en: Updating changeset...
pt: A atualizar o conjunto de alterações...

en: Updating changeset {0}...
pt: A atualizar o conjunto de alterações {0}...

en: Closing changeset...
pt: A fechar o conjunto de alterações...

en: Changeset must be closed in order to add a comment
pt: O conjunto de alterações tem de estar fechado para poder adicionar-lhe um comentário

en: Preparing upload request...
pt: A preparar o pedido para envio...

en: Waiting 10 seconds ...
pt: A esperar 10 segundos...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
pt: Tentativa nº {0} de {1} dentro de {2} segundos para enviar novamente...

en: OK - trying again.
pt: OK - tentar de novo.

en: Starting retry {0} of {1}.
pt: A iniciar a tentativa nº {0} de {1} para enviar novamente.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
pt: O conjunto de mudanças atual está vazio. Não é possível enviar dados.

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
pt: É necessário um identificador > 0 . O identificador atual é {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
pt: Era suposto que o conjunto de alterações com o identificador{0} estivesse aberto mas já foi fechado.

en: Note upload failed
pt: Ocorreu um erro ao enviar os erros reportados no mapa

en: Error parsing note response from server
pt: Erro ao processar a resposta do servidor sobre os erros reportados no mapa

en: The server replied an error with code {0}.
pt: O servidor retornou um erro com o código {0}.

en: (Code={0})
pt: (Código={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
pt: O Prolog do documento OsmChange já foi gravado. Por favor grave apenas uma vez.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
pt: O Prolog do documento OsmChange ainda não foi gravado. Por favor grave primeiro.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
pt: Elemento inicial ''{0}'' não suportado no conteúdo do conjunto de alterações na posição ({1},{2}). A ignorar.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
pt: Estrutura de documento errada. Encontrou-se nó, linha ou relação fora de ''create'' (criar), ''modify'' (modificar) ou ''delete'' (eliminar).

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
pt: Elemento final ''{0}'' não suportado no conteúdo do conjunto de alterações na posição ({1},{2}). A ignorar.

en: Parsing changeset content ...
pt: A processar o conteúdo do conjunto de alterações...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
pt: Valor booleano errado para o atributo ''{0}''. Obteve-se ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
pt: Valor errado para o atributo ''{0}''. Obteve-se ''{1}''.

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
pt: Valor numérico errado para o atributo ''{0}''. Obteve-se ''{1}''.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
pt: Falta o atributo obrigatório ''{0}'' do elemento XML {1}.

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
pt: O elemento ''{0}'' encontrado no fluxo de entrada não está definido. A abortar.

en: Parsing list of changesets...
pt: A processar a lista de conjuntos de alterações...

en: Obtain OAuth 2.0 token for authentication?
pt: Obter o token OAuth 2.0 para autenticação?

en: Obtain authentication to OSM servers
pt: Obter a autenticação para os servidores OSM

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
pt: A autenticação da ligação HTTP com uma assinatura de OAuth falhou

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
pt: Valor não esperado na preferência ''{0}''. Obtido ''{1}''.

en: Parsing OSM history data ...
pt: A processar dados do histórico OSM...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
pt: O elemento ''{0}'' encontrado no fluxo de entrada não está definido. A ignorar.

en: Reading was canceled
pt: A leitura foi cancelada

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
pt: Falta o atributo obrigatório ''{0}'' em <nd> na linha {1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
pt: Valor incorreto no atributo ''ref'' do elemento <nd>. Obteve-se {0}.

en: Line {0} column {1}:
pt: Linha {0} coluna {1}:

en: Downloading referring ways ...
pt: A descarregar as linhas referentes...

en: Downloading referring relations ...
pt: A descarregar as relações referentes...

en: Reading changesets...
pt: A ler os conjuntos de alterações...

en: Downloading changesets ...
pt: A descarregar os conjuntos de alterações...

en: Reading changeset {0} ...
pt: A ler o conjunto de alterações {0}...

en: Downloading changeset {0} ...
pt: A descarregar o conjunto de alterações {0}...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
pt[0]: A descarregar {0} conjunto de alterações...
pt[1]: A descarregar {0} conjuntos de alterações...

en: Downloading content for changeset {0} ...
pt: A descarregar o conteúdo do conjunto de alterações {0}...

en: Contacting OSM Server for {0}
pt: A contactar o servidor do OpenStreetMap para {0}

en: Downloading history...
pt: A descarregar o histórico...

en: Contacting Server...
pt: A contactar o servidor...

en: Downloading OSM notes...
pt: A descarregar erros reportados no OSM...

en: Downloading data...
pt: A descarregar os dados...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
pt: Não foi possível ligar ao servidor OSM. Verifique a ligação à Internet.

en: Reading error text failed.
pt: A leitura do texto de erro falhou.

en: XML tag <user> is missing.
pt: Falta a tag XML <user>.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
pt: Falta o atributo ''{0}'' na tag XML ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
pt: Valor do atributo ''{0}'' ilegal na tag XML ''{1}''. Obteve-se {2}.

en: Reading user info ...
pt: A ler a informação de utilizador...

en: Reading user preferences ...
pt: A ler as preferências do utilizador...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
pt: A começar a enviar com um pedido por objeto...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
pt: {0}% ({1}/{2}), {3} restantes. A enviar nó ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
pt: {0}% ({1}/{2}), {3} restantes. A enviar linha ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
pt: {0}% ({1}/{2}), {3} restantes. A enviar relação ''{4}'' (id: {5})

en: Starting to upload in one request ...
pt: A iniciar o envio num só pacote...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
pt: Valor >0 esperado para o parâmetro ''{0}''. Obteve-se {1}

en: Starting to upload in chunks...
pt: A iniciar o envio em vários pacotes...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
pt[0]: ({0}/{1}) A enviar {2} objeto...
pt[1]: ({0}/{1}) A enviar {2} objetos...

en: Uploading data ...
pt: A enviar dados...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
pt: Foi encontrado um identificador 0 inesperado para o objeto OSM

en: Failed to evaluate {0}
pt: Não foi possível avaliar {0}

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
pt: Valor inesperado da chave ''{0}'' nas preferências. Obtido ''{1}''

en: {0} bytes have been read
pt: foram lidos {0} bytes

en: unspecified reason
pt: motivo não especificado

en: Error playing sound
pt: Erro na reprodução de som

en: This is after the end of the recording
pt: Isto está após o final da gravação

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Note:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file on your computer. </p></body></html>
pt: <html><body><p class="warning-body"><strong>Nota:</strong> a palavra-passe é armazenada em texto simples no ficheiro das preferências do JOSM no seu computador. </p></body></html>

en: Save user and password (unencrypted)
pt: Guardar nome de utilizador e palavra-passe (sem encriptação)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
pt: O tamanho dos estilos {0} não corresponde ao tamanho das camadas {1}

en: Assume
pt: Aceitar

en: Existing values
pt: Valores existentes

en: <delete from {0} objects>
pt: <eliminar de {0} objetos>

en: Old values of
pt: Valores anteriores de

en: Add tags to selected objects
pt: Adicionar etiquetas aos objetos selecionados

en: Add selected tags
pt: Adicionar etiquetas selecionadas

en: Add all tags
pt: Adicionar todas as etiquetas

en: Add checked tags to selected objects
pt: Adicionar etiquetas selecionadas aos objetos selecionados

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
pt: SHIFT+ENTER: adicionar todas as etiquetas aos objetos selecionados

en: Enable the checkbox to accept the value
pt: Ative a caixa de seleção para aceitar o valor

en: Accept all tags from {0} for this session
pt: Aceitar todas as etiquetas de {0} nesta sessão

en: Load data from API
pt: Carregar dados da API

en: Import data from URL
pt: Importar dados por URL

en: Open local files
pt: Abrir ficheiros locais

en: Open remote files
pt: Abrir ficheiros remotos

en: Load imagery layers
pt: Carregar camadas de imagens de fundo

en: Change the selection
pt: Alterar a seleção

en: Change the viewport
pt: Alterar a janela de visualização

en: Create new objects
pt: Criar objetos

en: Read protocol version
pt: Ler a versão do protocolo

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
pt: Não foi possível iniciar o controlo remoto IPv4 na porta {0}: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
pt: Não foi possível iniciar o servidor do controlo remoto IPv4 na porta {0}: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
pt: Controlo remoto::a aceitar ligações de controlo remoto em {0}:{1}

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
pt: Controlo Remoto::servidor{0}:{1} parado.

en: Remote Control has been asked to create a new node.
pt: Foi pedido ao controlo remoto para criar um nó.

en: Coordinates:
pt: Coordenadas:

en: There is no layer opened to add node
pt: Não existe uma camada aberta onde adicionar o nó

en: Remote Control has been asked to create a new way.
pt: Foi pedido ao controlo remoto para criar uma linha.

en: Invalid coordinates: {0}
pt: Coordenadas inválidas: {0}

en: There is no layer opened to add way
pt: Não existe uma camada aberta onde adicionar a linha

en: Add way
pt: Adicionar linha

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
pt: Foi pedido ao controlo remoto que reporte as funcionalidades que suporta. Isto permite que os sites possam saber a versão do JOSM em execução

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
pt: Foi pedido ao controlo remoto que carregasse uma camada de imagem de fundo do seguinte URL:

en: Remote imagery
pt: Imagem de fundo remota

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
pt: As seguintes chaves são obrigatórias, mas não foram fornecidas: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
pt: Foi pedido ao controlo remoto para importar dados do endereço:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
pt: Foi pedido ao controlo remoto para carregar dados da API.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto selected objects.
    Since no objects have been selected before this click, no tags were added.
    Select one or more objects and click the link again.
pt: Clicou numa ligação de controlo remoto do JOSM que aplicaria etiquetas a objetos selecionados.
    Uma vez que não foram selecionados quaisquer objetos antes deste clique, não foram adicionadas etiquetas.
    Selecione um ou mais objetos e clique novamente na ligação.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto objects.
    Unfortunately that link seems to be broken.
    Technical explanation: the URL query parameter ''select='' or ''search='' has an invalid value.
    Ask someone at the origin of the clicked link to fix this.
pt: Clicou numa ligação de controlo remoto do JOSM que aplicaria etiquetas a objetos.
    Infelizmente, essa ligação parece estar defeituosa.
    Explicação técnica: o parâmetro de consulta URL ''select='' ou ''search='' tem um valor inválido.
    Peça a alguém na origem da ligação clicada para corrigir isto.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
pt: O valor das latitudes deve estar entre {0} e {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
pt: O valor das longitudes deve estar entre {0} e {1}

en: The minima must be less than the maxima
pt: O valor mínimo tem de ser menor que o valor máximo

en: Remote Control has been asked to load the following data:
pt: Foi pedido ao controlo remoto para carregar os seguintes dados:

en: Loading data
pt: A carregar dados

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
pt: Foi pedido ao controlo remoto para carregar objetos (especificados pelos identificadores) da API.

en: No valid object identifier has been provided
pt: Não foi fornecido nenhum identificador de objeto válido

en: Remote Control has been asked to open a local file.
pt: Foi pedido ao controlo remoto para abrir um ficheiro local.

en: Do you want to allow this?
pt: Quer permitir isto?

en: Yes, always
pt: Sim, sempre

en: Yes, once
pt: Sim, uma vez

en: Confirm Remote Control action
pt: Confirmar a ação do controlo remoto

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
pt: Foi pedido ao controlo remoto para indicar a versão do protocolo. Isto permite que os sites possam detetar se o JOSM está aberto.

en: local file
pt: ficheiro local

en: include
pt: incluir

en: Layer contains unsaved data - save to file.
pt: A camada contém dados por guardar - guardar num ficheiro.

en: Layer does not contain unsaved data.
pt: A camada não contém dados por guardar.

en: Data:
pt: Dados:

en: Link to a OSM data file on your local disk.
pt: Link para um ficheiro de dados OSM no seu disco local.

en: Include OSM data in the .joz session file.
pt: Incluir dados OSM no ficheiro de sessão .joz.

en: Link to a GPX data file on your local disk.
pt: Ligação para um ficheiro de dados GPX no seu computador.

en: Include GPX data in the .joz session file.
pt: Incluir dados GPX (trilhos GPS) no ficheiro da sessão .joz.

en: No file association
pt: Sem associação de ficheiros

en: GPX data will be included in the session file.
pt: Os dados GPX serão incluídos no ficheiro da sessão.

en: OSM data will be included in the session file.
pt: Os dados OSM serão incluídos no ficheiro de sessão.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
pt: Não são suportados os meta dados para a camada geoimage na versão ''{0}''. Esperava-se: 0.1

en: include marker layer "{0}"
pt: incluir marcador de camada "{0}"

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
pt: A versão ''{0}'' de dados meta do trilho GPX não é suportada. Valor esperado: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
pt: A versão ''{0}'' de dados meta das imagens de fundo não é suportada. Valor esperado: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
pt: Não são suportados os meta dados para a camada de marcadores na versão ''{0}''. Esperava-se: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for note layer is not supported. Expected: 0.1
pt: A versão ''{0}'' dos metadados da camada de erros reportados não é suportada. Esperado: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
pt: A versão ''{0}'' dos metadados sa camada OSM não é suportada. Esperado: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
pt: Esperado um nome de ficheiro para a camada nº {0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
pt: Ficheiro de sessão (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
pt: Esquema ''{0}'' não suportado na URI ''{1}''.

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
pt: Elemento de raiz ''{0}'' inesperado no ficheiro de sessão

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
pt: A versão ''{0}'' do ficheiro de sessão não é suportada. Esperado: 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
pt: falta o atributo obrigatório ''index'' para o elemento ''layer''

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
pt: falta o formato do atributo ''index'' para o elemento ''layer''

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
pt: o atributo ''index'' ({0}) para o elemento ''layer'' tem de ser único

en: missing layer with index {0}
pt: falta a camada com o índice {0}

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
pt: falta o atributo obrigatório ''name'' para o elemento ''layer''

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
pt: falta o atributo obrigatório ''type'' para o elemento ''layer''

en: Unable to load layer
pt: Não foi possível carregar a camada

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
pt: Não foi possível carregar a camada do tipo ''{0}'' porque não foi encontrado um importador adequado.

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
pt: Não é possível carregar a camada {0} porque depende da camada {1} que foi ignorada.

en: Error loading layer
pt: Ocorreu um erro ao carregar a camada

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
pt: <html>Não foi possível carregar a camada {0} ''{1}''.<br>O erro é:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
pt: Ignorar camada e continuar

en: expected .jos file inside .joz archive
pt: ficheiro .jos esperado dentro do arquivo .joz

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
pt: Não foi possível criar o diretório em falta das preferências dos módulos: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
pt: Não foi possível criar o diretório em falta dos dados de utilizador dos módulos: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
pt: Não foi possível criar o diretório em falta dos ficheiros temporários dos módulos: {0}

en: Skip Download
pt: Ignorar descarregamento

en: Download Plugin
pt: Descarregar módulo

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
pt: É necessária a versão {0} do JOSM para o módulo {1}.

en: Download skipped
pt: Descarregamento ignorado

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
pt: Não foi possível descarregar o módulo ''{0}'' por não ser conhecido o local de onde descarregar. A ignorar.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
pt: Não foi possível descarregar o módulo ''{0}''. A hiperligação ''{1}'' não é válida. A ignorar.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
pt: Não foi possível criar a pasta de módulos ''{0}''

en: Downloading Plugin {0}...
pt: A descarregar o módulo {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
pt: Ocorreu um erro no módulo {0}

en: integrated into main program
pt: integrado no programa principal

en: replaced by new {0} plugin
pt: substituído pelo novo módulo {0}

en: no longer required
pt: deixou de ser necessário

en: Plugin information
pt: Informação do módulo

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
pt[0]: O seguinte módulo já não é necessário e por isso foi desativado:
pt[1]: Os seguintes módulos já não são necessários e por isso foram desativados:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
pt: <html>Foi pedido o carregamento do módulo do JOSM "{0}".<br>Este módulo deixou de ser desenvolvido e provavelmente produzirá erros.<br>Deve ser desativado.<br>Eliminá-lo das preferências?</html>

en: Plugin update
pt: Atualização de módulos

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
pt: Atualizou o JOSM.<br>Para não surgirem problemas, os módulos do JOSM também devem ser atualizados.<br><br>Atualizar módulos agora?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
pt: Última atualização de módulos: há mais de {0} dias.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
pt: A ignorar a atualização de módulos após atualizar o JOSM para uma nova versão. A atualização automática ao iniciar está desativada.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
pt: A ignorar a atualização de módulos em intervalos de tempo regulares. A atualização automática ao iniciar está desativada.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
pt: A executar a atualização de módulos após a atualização do JOSM. A atualização automática ao iniciar está ativada.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
pt: A executar a atualização de módulos em intervalos de tempo regulares. A atualização automática ao iniciar está desativada.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
pt: Valor inesperado ''{0}'' para a preferência ''{1}''. Assumindo o valor ''ask''.

en: Click to update the activated plugins
pt: Clique para atualizar os módulos ativos

en: Skip update
pt: Não atualizar

en: Click to skip updating the activated plugins
pt: Clique para ignorar a atualização dos módulos ativos

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
pt[0]: O módulo {0} necessita de outro módulo que não foi encontrado:
pt[1]: O módulo {0} necessita de {1} módulos que não foram encontrados:

en: Download and restart
pt: Descarregar e reiniciar

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
pt[0]: Clique para descarregar o módulo que falta e reiniciar o JOSM
pt[1]: Clique para descarregar os módulos que faltam e reiniciar o JOSM

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
pt[0]: Clique para continuar sem este módulo
pt[1]: Clique para continuar sem estes módulos

en: Plugin {0} must be run on a {1} platform.
pt: O módulo {0} deve ser executado numa plataforma {1}.

en: Plugin {0} requires Java version {1}. The current Java version is {2}.<br>You have to update Java in order to use this plugin.
pt: O módulo {0} requer a versão Java {1}. A versão atual do Java é {2}.<br>Tem de atualizar o Java para poder utilizar este módulo.

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
pt: <html>O módulo {0} necessita da versão {1} do JOSM. a versão do JOSM atual é {2}.<br>Tem de atualizar o JOSM para poder usar este módulo.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
pt: Não foi possível carregar o módulo {0}. Deseja eliminá-lo das preferências?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
pt: a carregar módulo ''{0}'' (versão {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
pt: <html>Não foi possível carregar o módulo {0} porque a classe principal<br>''{1}'' do módulo não foi encontrada.<br>Eliminar o módulo das preferências?</html>

en: Loading plugins ...
pt: A carregar os módulos...

en: Checking plugin preconditions...
pt: A verificar requisitos prévios do módulo...

en: Loading plugin ''{0}''...
pt: A carregar o módulo ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
pt[0]: O JOSM não conseguiu obter informações do seguinte módulo:
pt[1]: O JOSM não conseguiu obter informações dos seguintes módulos:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
pt[0]: O módulo não será carregado.
pt[1]: Os módulos não serão carregados.

en: Determining plugins to load...
pt: A determinar os módulos a carregar...

en: Removing deprecated plugins...
pt: A remover módulos depreciados...

en: Removing unmaintained plugins...
pt: A remover módulos que já não são desenvolvidos...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
pt[0]: Não foi possível atualizar o seguinte módulo:
pt[1]: Não foi possível atualizar os seguintes módulos:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
pt[0]: Abra as Preferências no JOSM e tente atualizar manualmente.
pt[1]: Abra as Preferências no JOSM e tente atualizá-los manualmente.

en: Plugin update failed
pt: Não foi possível atualizar o módulo

en: Failed to find plugin {0}
pt: Não foi possível localizar o módulo {0}

en: Failed to download plugin information list
pt: Não foi possível descarregar a lista de módulos

en: Disable plugin
pt: Desativar módulo

en: Click to delete the plugin ''{0}''
pt: Clique para eliminar o módulo ''{0}''

en: Keep plugin
pt: Manter módulo

en: Click to keep the plugin ''{0}''
pt: Clique para manter o módulo ''{0}''

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
pt: Não foi possível instalar o módulo ''{0}'' do ficheiro temporário descarregado ''{1}''. {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
pt: Não foi possível eliminar o módulo desatualizado ''{0}''.

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
pt: Não foi possível instalar o módulo descarregado ''{0}''. Instalação cancelada. O JOSM irá carregar a versão anterior existente do módulo.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
pt: Não foi possível instalar o módulo ''{0}'' do ficheiro temporário descarregado ''{1}''. Não foi possível alterar o nome.

en: Update plugin
pt: Atualizar módulo

en: Click to update the plugin ''{0}''
pt: Clique para atualizar o módulo ''{0}''

en: Click to disable the plugin ''{0}''
pt: Clique para desativar o módulo ''{0}''

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
pt: Ocorreu uma exceção que pode ter origem no módulo "{0}".

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
pt: De acordo com a informação do módulo, o autor é {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
pt: Tente atualizar para a versão mais recente deste módulo antes de reportar um erro.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
pt: O módulo foi removido da configuração. Reinicie o JOSM para finalizar a remoção.

en: no description available
pt: sem descrição disponível

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
pt: Não perguntar de novo e lembrar a minha resposta (ir a Editar>Preferências>Módulos para alterar isto depois)

en: Invalid jar file ''{0}''
pt: Ficheiro jar inválido ''{0}''

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
pt: O ficheiro ''{0}'' do módulo não inclui um Manifesto.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
pt: URL ''{0}'' não válido no módulo {1}

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
pt: Descrição do módulo inválida ''{0}'' no módulo {1}

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
pt: Versão do módulo principal ''{0}'' inválida no módulo {1}

en: Missing plugin main version in plugin {0}
pt: Versão do módulo principal desconhecida no módulo {0}

en: Invalid Java version ''{0}'' in plugin {1}
pt: Versão ''{0}'' do Java inválida no módulo {1}

en: More info...
pt: Mais informações...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
pt: <b>Módulo fornecido por uma fonte externa:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
pt: Não foi possível criar a informação do módulo do manifesto para o módulo ''{0}''

en: Illegal entry in plugin list.
pt: Entrada ilegal na lista de módulos.

en: Reading local plugin information..
pt: A ler a informação local de módulos...

en: Processing plugin site cache files...
pt: A processar os ficheiros na cache do site de módulos...

en: Processing file ''{0}''
pt: A processar o ficheiro ''{0}''

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
pt: Não foi possível ler o ficheiro ''{0}'' para obter informações do módulo. A ignorar.

en: Processing plugin files...
pt: A processar os ficheiros de módulos...

en: Download plugin list...
pt: Descarregar lista de módulos...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
pt: A descarregar a lista de módulos de ''{0}''

en: Unsuccessful HTTP request
pt: O pedido HTTP não foi bem sucedido

en: Plugin list download error
pt: Erro ao descarregar a lista de módulos

en: JOSM failed to download plugin list:
pt: O JOSM não conseguiu descarregar a lista de módulos:

en: Details:
pt: Detalhes:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
pt: Não foi possível criar o diretório de módulos ''{0}''. Não é possível guardar em cache a lista de módulos do site ''{1}''.

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
pt: A gravar a lista de módulos na pasta de ficheiros temporários ''{0}''

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
pt: A analisar a lista de módulos do site ''{0}''

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
pt: Falhou a análise da lista de módulos do site ''{0}''. A ignorar site. A exceção foi: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
pt: A processar a lista de módulos do site ''{0}''

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
pt: <html>Não foi possível iniciar a comunicação com o servidor OSM {0}.<br>Verifique se o endereço do servidor está correto nas Preferências e se tem ligação à Internet.

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
pt: <html>Falhou a autenticação no servidor OSM ''{0}''.<br>Está a usar OAuth para autenticar-se mas neste momento não existe nenhum<br>token de acesso OAuth configurado.<br>Abra as preferências e crie um token de acesso ou preencha com os dados de um existente.</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
pt[0]: <strong>Não foi possível</strong> eliminar o <strong>nó {0}</strong> porque ainda é referido pela linha {1}.<br>Carregue a linha, remova a referência ao nó e tente enviar novamente.
pt[1]: <strong>Não foi possível</strong> eliminar o <strong>nó {0}</strong> porque ainda é referido pelas linhas {1}.<br>Carregue as linhas, remova a referência ao nó e tente enviar novamente.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
pt[0]: <strong>Não foi possível</strong> eliminar o <strong>nó {0}</strong> porque ainda é referido pela relação {1}.<br>Carregue a relação, remova a referência ao nó e tente enviar novamente.
pt[1]: <strong>Não foi possível</strong> eliminar o <strong>nó {0}</strong> porque ainda é referido pelas relações {1}.<br>Carregue as relações, remova a referência ao nó e tente enviar novamente.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the way, and upload again.
pt[0]: Ocorreu uma <strong>falha</strong> ao enviar a <strong>linha {0}</strong>. Esta refere o nó {1}.<br>Carregue o nó, remova a referência dele na linha e envie novamente.
pt[1]: Ocorreu uma <strong>falha</strong> ao enviar a <strong>linha {0}</strong>. Esta refere os nós {1}.<br>Carregue os nós, remova a referência deles na linha e envie novamente.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
pt[0]: <strong>Não foi possível</strong> eliminar a <strong>linha {0}</strong> porque ainda é referida pela relação {1}.<br>Carregue a relação, remova a referência à linha e tente enviar novamente.
pt[1]: <strong>Não foi possível</strong> eliminar a <strong>linha {0}</strong> porque ainda é referida pelas relações {1}.<br>Carregue as relações, remova a referência à linha e tente enviar novamente.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the relation, and upload again.
pt[0]: Ocorreu uma <strong>falha</strong> ao enviar a <strong>relação {0}</strong>. Esta refere o nó eliminado {1}.<br>Carregue o nó, remova a referência dele na relação e envie novamente.
pt[1]: Ocorreu uma <strong>falha</strong> ao enviar a <strong>relação {0}</strong>. Esta refere os nós eliminados {1}.<br>Carregue os nós, remova a referência deles na relação e envie novamente.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted way {1}.<br>Please load the way, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference in the relation, and upload again.
pt[0]: Ocorreu uma <strong>falha</strong> ao enviar a <strong>relação {0}</strong>. Esta refere a linha eliminada {1}.<br>Carregue a linha, remova a referência desta na relação e envie novamente.
pt[1]: Ocorreu uma <strong>falha</strong> ao enviar a <strong>relação {0}</strong>. Esta refere as linhas eliminadas {1}.<br>Carregue as linhas, remova a referência destas na relação e envie novamente.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
pt[0]: <strong>Não foi possível</strong> eliminar a <strong>relação {0}</strong> porque ainda é referida pela relação {1}.<br>Carregue segunda relação, remova a referência à primeira relação e tente enviar novamente.
pt[1]: <strong>Não foi possível</strong> eliminar a <strong>relação {0}</strong> porque ainda é referida pelas relações {1}.<br>Carregue as relações, remova a referência à relação e tente enviar novamente.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
pt: <html><strong>Falhou</strong> o envio para o servidor porque o conjunto de dados<br>viola uma condição prévia.<br>A mensagem de erro é:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
pt: <html>Não foi possível autenticar no servidor OSM com o nome de utilizador ''{0}''.<br>Verifique nas preferências do JOSM se o nome de utilizador e palavra-passe estão corretos.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
pt: <html>Falhou a autenticação no servidor OSM com o token OAuth ''{0}''.<br>Abra as preferências e obtenha outro token OAuth.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
pt: <html>Falhou a autorização no servidor OSM.<br>O servidor reportou o seguinte erro:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
pt: <html>Falhou a autorização no servidor do OpenStreetMap.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
pt: <html>Falhou a autenticação no servidor OSM com o token OAuth ''{0}''.<br>O token não tem autorização para aceder ao recurso protegido <br>''{1}''.<br>Abra as preferências e obtenha outro token OAuth.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
pt: <html>A comunicação com o servidor OSM ''{0}'' excedeu o tempo limite. Tente mais tarde.</html>

en: no error message available
pt: nenhuma mensagem de erro disponível

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
pt: <html>Falhou a comunicação com o servidor OSM ''{0}''. O servidor retornou<br>o seguinte código de erro e mensagem:<br><strong>Código de erro:<strong> {1}<br><strong>Mensagem de erro (não traduzida)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
pt: <html>Não foi possível fechar o conjunto de alterações <strong>{0}</strong> <br>porque já foi fechado.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
pt: <html>Não foi possível fechar o conjunto de alterações <strong>{0}</strong> <br>porque já foi fechado em {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
pt: <html>O servidor encontrou um conflito.<br>Mensagem de erro (não traduzida):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
pt: <html>O servidor encontrou um conflito.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
pt: <html>Não foi possível enviar para o conjunto de alterações <strong>{0}</strong><br>porque este já foi fechado em {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
pt: <html>Não foi possível abrir uma ligação para o servidor remoto<br>''{0}''<br>por razões de segurança. Provavelmente é porque está a correr<br>uma applet que não carregou de ''{1}''.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
pt: <html>Não foi possível estabelecer a ligação como o servidor<br>''{0}''.<br>Verifique a sua ligação à Internet.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
pt: <html>Não foi possível enviar os dados ou descarregá-los de<br>''{0}''<br>devido a um problema na transferência.<br>Detalhes (não traduzidos): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
pt: <html>Não foi possível descarregar os dados. O formato não é suportado, não está bem formado e/ou é inconsistente.<br><br>Detalhes (não traduzidos): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
pt: <html>Não foi possível descarregar os dados<br><br>Detalhes: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
pt: <html>O servidor OSM <br>''{0}''<br>reportou um erro interno.<br>Provavelmente é um problema temporário. Tente mais tarde.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
pt: O servidor OSM ''{0}'' reportou um pedido inválido.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
pt: A área que pediu é demasiado grande ou o próprio pedido é demasiado grande.<br>Escolha uma área menor ou como alternativa use um ficheiro exportado, fornecido pela comunidade do OSM.

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
pt: O servidor OSM ''{0}'' desconhece um objeto<br>que tentou ler, atualizar ou eliminar. Ou o objeto<br>não existe no servidor ou está a usar um endereço web inválido para aceder.<br>Verifique se o endereço do servidor ''{0}'' está correto.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
pt: <html>Não foi possível estabelecer a ligação ao servidor remoto<br>''{0}''.<br>Não foi possível resolver o nome do servidor ''{1}''. <br>Verifique o endereço web da API nas preferências e a sua ligação à Internet.

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
pt: <html>O servidor informou que um objeto foi eliminado.<br><strong>Falhou o envio</strong> se tentou atualizar ou eliminar este objeto.<br> <strong>Falhou o descarregamento</strong> se tentou descarregar o objeto.<br><br>A mensagem de erro é:<br>{0}</html>

en: URL does not contain valid {0}
pt: O URL não contém {0} válidos

en: zoom
pt: aproximação

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
pt: Resposta do servidor HTTP inesperada. Obteve-se a resposta {0} sem o cabeçalho ''Location''. Não é possível redirecionar. A abortar.

en: Download redirected to ''{0}''
pt: Descarregamento redirecionado para ''{0}''

en: Download redirected to different host (''{0}'' -> ''{1}''), removing authorization headers
pt: Transferência redirecionada para outro anfitrião (''{0}'' -> ''{1}''), removendo cabeçalhos de autorização

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
pt: Foram detetados demasiados redirecionamentos do endereço para descarregamento. A abortar.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
pt: Não foi possível encontrar a tradução para o idioma {0}. A repor {1}.

en: Latin
pt: Latim

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
pt: Erro fatal: não foi possível localizar a imagem ''{0}''. Isto é um problema sério de configuração. O JOSM irá parar de funcionar.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
pt: Não foi possível lidar com o ficheiro ZIP ''{0}''. Erro: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
pt: Não foi possível aceder ao diretório ''{0}'' por razões de segurança. Detalhes: {1}

en: Cause:
pt: Causa:

en: To add another layer you need to allocate at least {0,number,#}MB memory to JOSM using -Xmx{0,number,#}M option (see http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Currently you have {1,number,#}MB memory allocated for JOSM
pt: Para adicionar outra camada necessita de disponibilizar {0,number,#}MB de memória RAM para o JOSM utilizando o comando -Xmx{0,number,#}M (veja http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Neste momento tem {1,number,#}MB de memória RAM alocados ao JOSM

en: Opening URL: {0}
pt: A abrir o URL: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
pt: {0}: opção ''{1}'' requer um argumento

en: {0}: option ''{1}'' does not allow an argument
pt: {0}: a opção ''{1}'' não permite um argumento

en: {0}: option ''{1}'' is required
pt: {0}: é necessária a opção ''{1}''

en: {0}: option ''{1}'' may not appear multiple times
pt: {0}: a opção ''{1}'' não pode aparecer várias vezes

en: {0}: Error while handling option ''{1}''
pt: {0}: erro ao lidar com a opção ''{1}''

en: {0}: Invalid value {2} for option ''{1}''
pt: {0}: valor inválido {2} para a opção ''{1}''

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
pt: {0}: opção ''{1}'' é ambígua

en: {0}: unrecognized option ''{1}''
pt: {0}: opção não reconhecida ''{1}''

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
pt: O URL não contém {0}/{1}/{2}

en: You must update Java to Java {0} or later in order to run this version of JOSM
pt: É necessário atualizar o Java para a versão do Java {0} ou posterior para executar esta versão do JOSM

en: Please use a 64 bit version of Java -- this will avoid out of memory errors
pt: Utilize uma versão de 64 bits de Java - isto evitará erros de memória insuficiente

en: Missing JVM Arguments:<br>{0}
pt: Argumentos JVM em falta:<br>{0}

en: JOSM may work improperly
pt: O JOSM pode não funcionar corretamente

en: JOSM will be unable to work properly and will exit
pt: O JOSM não conseguirá funcionar corretamente e será encerrado

en: reserved
pt: reservado

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
pt: Conflito silencioso de atalho de teclado: ''{0}'' alterado de ''{1}'' para ''{2}''.

en: {0} completed in {1}
pt: {0} completado em {1}

en: Obtained {0} Tag2Link rule from {1} | Obtained {0} Tag2Link rules from {1}
pt[0]: Foi obtida a regra Tag2Link {0} de {1}
pt[1]: Foram obtidas as regras Tag2Link {0} de {1}

en: Search on {0}
pt: Pesquisar em {0}

en: View image
pt: Ver imagem

en: View Wikipedia article
pt: Ver artigo da Wikipédia

en: View Wikidata item
pt: Ver item Wikidata

en: View image on Wikimedia Commons
pt: Ver imagem no Wikimedia Commons

en: View category on Wikimedia Commons
pt: Ver categoria no Wikimedia Commons

en: Unknown territory id: {0}
pt: Identificador desconhecido de território: {0}

en: Failed to parse external taginfo data at {0}: {1}
pt: Falhou o processamento dos dados externos taginfo em {0}: {1}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
pt[0]: Foi encontrada {0} etiqueta na área de transferência (copiar/colar), é suspeito!
pt[1]: Foram encontradas {0} etiquetas na área de transferência (copiar/colar), é suspeito!

en: Key is too long (max {0} characters):
pt: Chave demasiado longa (máximo {0} caracteres):

en: Suspicious characters in key:
pt: Caractere suspeito na chave:

en: Value is too long (max {0} characters):
pt: Valor demasiado longo (máximo {0} caracteres):

en: Unable to delete file {0}
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro {0}

en: Unable to create directory {0}
pt: Não foi possível criar o diretório {0}

en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

en: Failed to load XML schema.
pt: Não foi possível carregar o esquema XML.

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
pt: Ocorreu um erro na expressão de pesquisa na posição {0} - o lado direito de or(|) da expressão tem de retornar um conjunto de objetos

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
pt: Ocorreu um erro na expressão de pesquisa na posição {0} - o lado esquerdo de or(|) da expressão tem de retornar um conjunto de objetos

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
pt: Ocorreu um erro na expressão de pesquisa na posição {0} - not(-) não pode ser usado neste contexto

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
pt: Ocorreu um erro na expressão de pesquisa na posição {0} - a expressão tem de retornar algo diferente do objeto atual

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
pt: Token inesperado ({0}) na posição {1}

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
pt: Token inesperado na posição {0}. Esperado{1}, encontrado {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
pt: Ocorreu um erro ao processar a expressão de pesquisa na posição {0}

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
pt: Caratere inesperado em {0}. Esperado {1} encontrado {2}

en: Expected search expression
pt: Era esperado uma expressão de pesquisa

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
pt: Requisitou demasiados nós (o limite é 50,000). Escolha uma área menor ou descarregue um ficheiro do planet.osm

en: Database offline for maintenance
pt: Base de dados fora de serviço para manutenção

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
pt: Já descarregou demasiados dados. Por favor tente mais tarde.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
pt: Escolheu uma área demasiado grande. O tamanho máximo da caixa de limites (bbox) é de 0,25. Escolha uma área menor ou descarregue um ficheiro do planet.osm

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
pt: Autenticação no JOSM-Trac (bugs) no endereço josm.openstreetmap.de

en: could not get audio input stream from input URL
pt: não foi possível obter o áudio do endereço web

en: Audio Device Unavailable
pt: Dispositivo de áudio não disponível

en: You must make your edits public to upload new data
pt: Tem de tornar as suas edições públicas para enviar novos dados

en: town
pt: vila

[ctx: landuse]
en: forest
pt: floresta

[ctx: landuse]
en: meadow
pt: prado

[ctx: landuse]
en: farmland
pt: terra de cultivo

[ctx: landuse]
en: farmyard
pt: quinta (apenas edifícios e pátio)

[ctx: landuse]
en: cemetery
pt: cemitério

[ctx: landuse]
en: residential
pt: residencial

[ctx: landuse]
en: greenfield
pt: terreno com loteamento planeado

[ctx: landuse]
en: village_green
pt: espaço verde em zona urbana

[ctx: landuse]
en: quarry
pt: pedreira

[ctx: landuse]
en: allotments
pt: horta urbana ou comunitária

[ctx: landuse]
en: vineyard
pt: vinha

[ctx: natural]
en: scrub
pt: matagal

[ctx: natural]
en: wood
pt: bosque

[ctx: natural]
en: grassland
pt: pradaria

[ctx: natural]
en: wetland
pt: zonas encharcadas

[ctx: natural]
en: heath
pt: mato de vegetação rasteira

[ctx: amenity]
en: fire_station
pt: quartel de bombeiros

[ctx: leisure]
en: park
pt: parque

[ctx: leisure]
en: track
pt: pista de corridas não motorizadas

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
pt: estrada associada

[ctx: Relation type]
en: boundary
pt: fronteira

[ctx: Relation type]
en: bridge
pt: ponte

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
pt: sinal de destino

[ctx: Relation type]
en: enforcement
pt: obrigatoriedade

[ctx: Relation type]
en: multipolygon
pt: multipolígono

[ctx: Relation type]
en: network
pt: rede

[ctx: Relation type]
en: public_transport
pt: transporte público

[ctx: Relation type]
en: restriction
pt: restrição

[ctx: Relation type]
en: route
pt: rota

[ctx: Relation type]
en: route_master
pt: rota mestre

[ctx: Relation type]
en: superroute
pt: super rota

[ctx: Relation type]
en: site
pt: sítio

[ctx: Relation type]
en: street
pt: estrada

[ctx: Relation type]
en: tunnel
pt: túnel

[ctx: Relation type]
en: waterway
pt: curso de água

[ctx: Place type]
en: city
pt: cidade

[ctx: Place type]
en: locality
pt: sítio

[ctx: Place type]
en: village
pt: sede de freguesia (cidade / vila / aldeia)

[ctx: Place type]
en: town
pt: vila

[ctx: Place type]
en: borough
pt: burgo (não existe em Portugal)

[ctx: Place type]
en: municipality
pt: município

[ctx: Place type]
en: island
pt: ilha

[ctx: Place type]
en: county
pt: condado / distrito

[ctx: Place type]
en: hamlet
pt: aldeia / lugar

[ctx: Place type]
en: suburb
pt: subúrbio

en: All Files
pt: Todos os ficheiros

en: Attributes
pt: Atributos

en: Abort file chooser dialog
pt: Cancelar escolha do ficheiro

en: Abort file chooser dialog.
pt: Cancelar escolha do ficheiro.

en: Create New Folder
pt: Criar nova pasta

en: Delete File
pt: Eliminar ficheiro

en: Enter file name:
pt: Introduza o nome do ficheiro:

en: Enter path or folder name:
pt: Introduza o diretório ou nome da pasta:

en: Error
pt: Erro

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
pt: Erro ao alterar o nome do ficheiro "{0}" para "{1}"

en: File name:
pt: Nome do ficheiro:

en: File Name:
pt: Nome do ficheiro:

en: FileChooser help.
pt: Ajuda do selecionador de ficheiros.

en: Files
pt: Ficheiros

en: Files of type:
pt: Tipo de ficheiros:

en: Files of Type:
pt: Tipo de ficheiros:

en: Filter:
pt: Filtro:

en: Folders
pt: Pastas

en: Home
pt: Início

en: Look in:
pt: Ver em:

en: Look In:
pt: Ver em:

en: Modified
pt: Alterado

en: New Folder
pt: Nova pasta

en: Open
pt: Abrir

en: Open selected file
pt: Abrir ficheiro selecionado

en: Open selected file.
pt: Abrir ficheiro selecionado.

en: Rename File
pt: Alterar nome do ficheiro

en: Rename file "{0}" to
pt: Alterar o nome do ficheiro "{0}" para

en: Save in:
pt: Guardar em:

en: Save In:
pt: Guardar em:

en: Save selected file.
pt: Guardar o ficheiro selecionado.

en: Selection:
pt: Seleção:

en: Size
pt: Tamanho

en: Up One Level
pt: Subir um nível

en: Update
pt: Atualizar

en: Update directory listing.
pt: Atualizar listagem do diretório.

en: View
pt: Ver

en: Blue:
pt: Azul:

en: Color Name:
pt: Nome da cor:

en: Green:
pt: Verde:

en: Hue:
pt: Tonalidade:

en: GTK Color Chooser
pt: Paleta de cores GTK

en: Red:
pt: Vermelho:

en: Saturation:
pt: Saturação:

en: You are about to create a new JOSM ticket.
pt: Está prestes a criar um novo ticket JOSM.

en: Please make sure to always use directly in JOSM <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Help/Report bug</a> or the button in <a href="wiki/Help/Action/About">About Dialog</a> (Shift-F1) to come here:
pt: Por favor, certifique-se de sempre utilizar <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Ajuda/relatar erro</a> ou esta hiperligação na <a href="wiki/Help/Action/About">janela Sobre</a> (SHIFT-F1) para chegar aqui:

en: Using this prefills the bug report with useful information for us (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">Status Report</a>). <b>Please do not create defect tickets without status report!
pt: Isso preenche o relatório de erros com informações úteis para nós (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">Relatório de estado</a>). <b>Por favor, não crie tickets do tipo <i>defect</i> sem um relatório de estado</b>!

en: In any case, don’t be shy :) Please let us contact you if needed (either by <a href="register">creating an account</a> or entering your e-mail address below which is normally not visible, but can be extracted in specific situations), and you will be notified about ticket progress.
pt: Em todo o caso, não se acanhe :) Deixe-nos entrar em contacto consigo, se necessário (quer <a href="register">criando uma conta</a> ou introduzindo o seu endereço de correio eletrónico abaixo, que normalmente não é visível, mas que pode ser extraído em situações específicas) e será notificado sobre a evolução dos "tickets".

en: Surface
pt: Piso

en: paved
pt: pavimentado

en: unpaved
pt: não pavimentado

en: asphalt
pt: asfalto

en: concrete
pt: cimento

en: concrete:plates
pt: placas de cimento

en: concrete:lanes
pt: faixas de cimento

en: paving_stones
pt: blocos de cimento, pedra ou argamassa

en: sett
pt: paralelos

en: cobblestone
pt: pedras arredondadas ou achatadas

en: unhewn_cobblestone
pt: pedras arredondadas toscas

en: grass_paver
pt: blocos c/buraco no meio (em 8 ou 0)

en: compacted
pt: compactada

en: fine_gravel
pt: gravilha

en: gravel
pt: cascalho

en: pebblestone
pt: seixos

en: ground
pt: terra

en: mud
pt: lamaçal

en: rock
pt: rochedo

en: sand
pt: areia

en: grass
pt: erva

en: wood
pt: madeira

en: Smoothness
pt: Rugosidade do piso

en: excellent
pt: excelente

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
pt: Rodas pequenas: skate, carrinhos de rolamentos, patins em linha e similares

en: good
pt: boa

en: Thin Wheels: racing bike
pt: Rodas finas: bicicletas

en: intermediate
pt: intermédia

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
pt: Com rodas: bicicleta, cadeira de rodas, motorizada

en: bad
pt: má

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
pt: Com rodas robustas: bicicleta de montanha, carro, riquechó

en: very_bad
pt: muito má

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
pt: Alta distância do chão: veículo todo-o-terreno ligeiro

en: horrible
pt: horrível

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
pt: Fora de estrada: veículos todo-o-terreno

en: very_horrible
pt: muito horrível

en: Specialized off-road: tractor, ATV
pt: Fora de estrada especializada: trator, moto quatro

en: impassable
pt: sem passagem

en: No wheeled vehicle
pt: Impossível passar com veículo de rodas

en: artificial_turf
pt: relva sintética

en: clay
pt: argila

en: acrylic
pt: acrílico

en: dirt
pt: terra

en: Lanes
pt: Vias de trânsito

en: Lanes in way direction
pt: Vias de trânsito no sentido da linha

en: Lanes opposed to way direction
pt: Vias de trânsito no sentido inverso da linha

en: Max. speed (km/h)
pt: Velocidade máxima (km/h)

en: Max. speed in way direction
pt: Velocidade máxima no sentido da linha

en: Max. speed opposed to way direction
pt: Velocidade máxima no sentido inverso da linha

en: Bridge
pt: Ponte

en: Tunnel
pt: Túnel

en: Embankment
pt: Elevação feita no terreno

en: Cutting
pt: Corte feito no terreno

en: Lane Markings
pt: Marcas das vias de trânsito

en: Incline
pt: Inclinação

en: Lit
pt: Com iluminação

en: yes
pt: sim

en: no
pt: não

en: automatic
pt: automático

en: limited
pt: limitado / parcial

en: disused
pt: não usado

en: Oneway
pt: Sentido único

en: Width (meters)
pt: Largura (metros)

en: Bus bay
pt: Baía de autocarro

[ctx: sidewalk]
en: both
pt: ambos os lados

[ctx: sidewalk]
en: left
pt: esquerda do sentido da linha

[ctx: sidewalk]
en: right
pt: direita do sentido da linha

en: Sidewalk
pt: Passeio

[ctx: sidewalk]
en: no
pt: não

[ctx: sidewalk]
en: separate
pt: separado

en: Max. weight (tonnes)
pt: Peso máximo (toneladas)

en: Max. axleload (tonnes)
pt: Peso máximo por eixo (toneladas)

en: Max. height (meters)
pt: Altura máxima (metros)

en: Max. width (meters)
pt: Largura máxima (metros)

en: Max. length (meters)
pt: Comprimento máximo (metros)

en: Placement
pt: Posicionamento

en: left_of:1
pt: à esquerda de:1

en: left_of:2
pt: à esquerda de:2

en: left_of:3
pt: à esquerda de:3

en: left_of:4
pt: à esquerda de:4

en: left_of:5
pt: à esquerda de:5

en: middle_of:1
pt: no meio de:1

en: middle_of:2
pt: no meio de:2

en: middle_of:3
pt: no meio de:3

en: middle_of:4
pt: no meio de:4

en: middle_of:5
pt: no meio de:5

en: right_of:1
pt: à direita de:1

en: right_of:2
pt: à direita de:2

en: right_of:3
pt: à direita de:3

en: right_of:4
pt: à direita de:4

en: right_of:5
pt: à direita de:5

en: transition
pt: transição

en: Placement in way direction
pt: Posicionamento na direção da linha

en: Placement opposed to way direction
pt: Posicionamento na direção oposta da linha

en: Shoulder
pt: Berma

en: both
pt: ambos

en: Service type
pt: Tipo de serviço

en: yard
pt: pátio de manobras ferroviárias

en: siding
pt: linha de cruzamento de comboios (normalmente em via única)

en: spur
pt: ramal curto (apenas de mercadorias)

en: crossover
pt: mudança de linha

en: Electrified
pt: Eletrificado

[ctx: electrified]
en: contact_line
pt: catenária

[ctx: electrified]
en: no
pt: não

[ctx: electrified]
en: yes
pt: sim

[ctx: electrified]
en: rail
pt: 3º carril eletrificado

en: Voltage in Volts (V)
pt: Voltagem em Volts (V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
pt: Frequência em Hertz (Hz)

en: Gauge (mm)
pt: Bitola (mm)

en: Non-motorized traffic:
pt: Tráfego não-motorizado:

en: Horse
pt: Cavalo

en: Motor vehicle traffic:
pt: Tráfego de veículos a motor:

en: Motor vehicles
pt: Veículos motorizados

en: destination
pt: apenas acesso ao destino

en: delivery
pt: apenas para entregas

en: permissive
pt: permitido pelo dono

en: permit
pt: só com autorização / licença

en: private
pt: privado (incluindo acesso a moradores)

en: agricultural
pt: apenas tráfego agrícola

en: forestry
pt: apenas tráfego florestal

en: Motorcar
pt: Automóvel

en: Motorcycle
pt: Motorizada

en: Moped
pt: Ciclomotor

en: Cross by bicycle
pt: Atravessamento permitido com bicicleta

en: Cross on horseback
pt: Atravessamento permitido a cavalo

en: Height (meters)
pt: Altura (metros)

en: Animated
pt: Animado

en: winding_posters
pt: cartazes enrolados

en: screen
pt: ecrã

en: trivision_blades
pt: lâminas triangulares (3 cartazes)

en: revolving
pt: rotativo

en: digital_messages
pt: mensagens digitais

en: digital_prices
pt: preços digitais

en: Luminous
pt: Luminoso

en: Minimum age
pt: Idade mínima

en: Maximum age
pt: Idade máxima

en: Reference
pt: Referência

en: Operator
pt: Empresa / organismo gestor

en: Service Times
pt: Horário de serviço

en: Opening Hours
pt: Horário de abertura

en: Wheelchairs
pt: Cadeiras de rodas

en: designated
pt: permitido oficialmente

en: Brand
pt: Marca

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
pt: Cor (nome HTML ou código hexadecimal)

[ctx: color]
en: black
pt: preto

[ctx: color]
en: blue
pt: azul

[ctx: color]
en: brown
pt: castanho

[ctx: color]
en: gray
pt: cinzento

[ctx: color]
en: green
pt: verde

[ctx: color]
en: orange
pt: laranja

[ctx: color]
en: purple
pt: roxo

[ctx: color]
en: red
pt: vermelho

[ctx: color]
en: silver
pt: prata

[ctx: color]
en: white
pt: branco

[ctx: color]
en: yellow
pt: amarelo

en: Cuisine
pt: Cozinha

en: african
pt: africana

en: american
pt: americana

en: arab
pt: árabe

en: argentinian
pt: argentina

en: asian
pt: asiática

en: balkan
pt: balcã

en: barbecue
pt: churrascos

en: bavarian
pt: bávaro

en: beef_bowl
pt: tigela de carne (japonês)

en: brazilian
pt: brasileira

en: burger
pt: hambúrgueres

en: cake
pt: bolos

en: caribbean
pt: caribenha

en: chicken
pt: galinha

en: chinese
pt: chinesa

en: coffee_shop
pt: café

en: crepe
pt: crepes

en: danish
pt: dinamarquesa

en: ethiopian
pt: etíope

en: filipino
pt: filipina

en: fish
pt: peixes

en: fish_and_chips
pt: peixe e batatas fritas

en: french
pt: francesa

en: friture
pt: fritos

en: frozen_yogurt
pt: iogurte gelado

en: german
pt: alemã

en: georgian
pt: georgiana

en: greek
pt: grega

en: hot_dog
pt: cachorros

en: ice_cream
pt: geladaria

en: indian
pt: indiana

en: indonesian
pt: indonésia

en: international
pt: internacional

en: italian
pt: italiana

en: japanese
pt: japonesa

en: korean
pt: koreana

en: lebanese
pt: libanesa

en: malaysian
pt: malaia

en: mediterranean
pt: mediterrânea

en: mexican
pt: mexicana

en: moroccan
pt: marroquina

en: pancake
pt: panqueca

en: pasta
pt: massas

en: persian
pt: persa

en: peruvian
pt: peruana

en: pizza
pt: pizas

en: polish
pt: polaca

en: portuguese
pt: portuguesa

en: russian
pt: russa

en: sandwich
pt: sanduíches / sandes

en: sausage
pt: salsichas

en: seafood
pt: peixes e mariscos

en: soba
pt: soba (japonês)

en: spanish
pt: espanhola

en: steak_house
pt: churrasqueira

en: tex-mex
pt: tex-mex (texana e mexicana)

en: thai
pt: tailandesa

en: turkish
pt: turca

en: vietnamese
pt: vietnamita

en: wings
pt: asas de frango

en: Internet access
pt: Acesso à Internet

en: wlan
pt: sem fios (wi-fi)

en: wired
pt: com fios

en: terminal
pt: terminal de acesso à internet

en: Internet access fee
pt: Taxa de utilização de Internet

en: Smoking
pt: Fumadores

en: dedicated
pt: dedicado (clube de fumadores)

en: separated
pt: área separada

en: isolated
pt: área completamente isolada

en: outside
pt: fora

en: pitch
pt: campo

en: sports_centre
pt: centro desportivo

en: stadium
pt: estádio

en: Sport
pt: Desporto

[ctx: sport]
en: 10pin
pt: 10 pinos

[ctx: sport]
en: 9pin
pt: 9 pinos

[ctx: sport]
en: american_football
pt: futebol americano

[ctx: sport]
en: archery
pt: arco

[ctx: sport]
en: athletics
pt: atletismo

[ctx: sport]
en: australian_football
pt: futebol australiano

[ctx: sport]
en: baseball
pt: basebol

[ctx: sport]
en: basketball
pt: basquetebol

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
pt: voleibol de praia

[ctx: sport]
en: billiards
pt: bilhar

[ctx: sport]
en: boules
pt: boules (boccia, petanca...)

[ctx: sport]
en: canadian_football
pt: futebol canadiano

[ctx: sport]
en: canoe
pt: canoagem

[ctx: sport]
en: chess
pt: xadrez

[ctx: sport]
en: climbing
pt: escalada

[ctx: sport]
en: cricket
pt: críquete

[ctx: sport]
en: cycling
pt: ciclismo

[ctx: sport]
en: dog_racing
pt: corridas de cães

[ctx: sport]
en: equestrian
pt: equestre

[ctx: sport]
en: field_hockey
pt: hóquei em campo

[ctx: sport]
en: gaelic_games
pt: jogos gaélicos

[ctx: sport]
en: golf
pt: golfe

[ctx: sport]
en: gymnastics
pt: ginástica

[ctx: sport]
en: handball
pt: andebol

[ctx: sport]
en: horse_racing
pt: corridas de cavalos

[ctx: sport]
en: ice_hockey
pt: hóquei no gelo

[ctx: sport]
en: ice_skating
pt: patinagem no gelo

[ctx: sport]
en: model_aerodrome
pt: aeródromo de modelismo

[ctx: sport]
en: motocross
pt: motocrosse

[ctx: sport]
en: motor
pt: motorizados

[ctx: sport]
en: multi
pt: vários

[ctx: sport]
en: racquet
pt: raquete

[ctx: sport]
en: rc_car
pt: veículos de controle remoto

[ctx: sport]
en: roller_skating
pt: patins de rodas

[ctx: sport]
en: rowing
pt: remo

[ctx: sport]
en: rugby_league
pt: râguebi de 13 (rugby league)

[ctx: sport]
en: rugby_union
pt: râguebi de 15 (rugby union)

[ctx: sport]
en: running
pt: corrida

[ctx: sport]
en: safety_training
pt: formação em segurança

[ctx: sport]
en: scuba_diving
pt: mergulho

[ctx: sport]
en: shooting
pt: tiro

[ctx: sport]
en: skateboard
pt: skate

[ctx: sport]
en: soccer
pt: futebol

[ctx: sport]
en: surfing
pt: surfe

[ctx: sport]
en: swimming
pt: natação

[ctx: sport]
en: table_tennis
pt: ténis de mesa

[ctx: sport]
en: tennis
pt: ténis

[ctx: sport]
en: volleyball
pt: voleibol

en: General Access
pt: Acesso

en: customers
pt: clientes

en: All vehicles
pt: Todos os veículos

en: Ski
pt: Esqui

en: official
pt: oficial (c/sinal permissão)

en: Snowmobile
pt: Mota de neve

en: Dog
pt: Cães

en: leashed
pt: com trela

en: unleashed
pt: sem trela

en: Tags which are implied and do not need to be set are `motor_vehicle=no` and `emergency=destination`.
pt: As etiquetas que estão implícitas e não precisam de ser definidas são  `motor_vehicle=no` e `emergency=destination`.

en: Fee
pt: Tarifa

en: Type of parking
pt: Tipo de estacionamento

[ctx: parking]
en: carports
pt: abrigo para carros

[ctx: parking]
en: garage_boxes
pt: blocos de garagens

[ctx: parking]
en: lane
pt: via de trânsito (que pode ser utilizada para estacionamento informal)

[ctx: parking]
en: layby
pt: desvio para estacionamento (baía, via)

[ctx: parking]
en: multi-storey
pt: vários pisos

[ctx: parking]
en: rooftop
pt: topo do edifício

[ctx: parking]
en: sheds
pt: telheiro privado (abrigo para carros)

[ctx: parking]
en: street_side
pt: lado da estrada (fora da estrada)

[ctx: parking]
en: surface
pt: à superfície

[ctx: parking]
en: underground
pt: subterrâneo

en: Reference number
pt: Número de referência

en: Time Limit
pt: Limite de tempo

en: Supervised
pt: Vigiado

en: Mo-Fr 09:00-18:00,Sa 08:00-14:00
pt: Segunda a Sexta 09:00-18:00,Sábado 08:00-14:00

en: May-Sep 09:30-12:30,14:15-19:30
pt: Maio-Setembro 09:30-12:30,14:15-19:30

en: Population
pt: População

en: Postal Code
pt: Código postal

en: Website
pt: Página web

en: Distance (kilometers)
pt: Distância (quilómetros)

en: Ascent (m)
pt: Subida total (m)

en: Descent (m)
pt: Descida total (m)

en: Roundtrip
pt: É uma rota circular (ponto de partida=ponto de chegada)

en: Symbol description
pt: Descrição do símbolo

en: Genus
pt: Género

en: Species
pt: Espécie

en: Taxon
pt: Táxon

en: Leaf type
pt: Tipo de folha

en: broadleaved
pt: folhas largas

en: needleleaved
pt: folhas em agulha (pinheiros...)

en: mixed
pt: várias

en: leafless
pt: sem folhas

en: Leaf cycle
pt: Ciclo da folha

en: deciduous
pt: caducifólias (caduca/caem todas as folhas)

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
pt: Plantas que não tem folhas durante um certo período do ano.

en: evergreen
pt: folhas persistentes (perene)

en: Plants that are never entirely without green foliage.
pt: Plantas que nunca estão sem folhas verdes por completo.

en: semi_deciduous
pt: semi-caducifólias (caem folhas mas voltam a nascer rapidamente)

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
pt: Plantas que perdem as folhas durante um curto período. Quando as folhas antigas caem e as novos começam logo a crescer.

en: semi_evergreen
pt: folhas semi-persistentes

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
pt: Plantas que perdem a maioria das folhas, mas não todas, durante um período do ano.

en: Habitat with evergreen and deciduous vegetation.
pt: Habitat com vegetação de folha persistente e caduca.

en: buddhist
pt: budista

en: caodaism
pt: caodaísmo

en: christian
pt: cristã

en: confucian
pt: confucionismo

en: jain
pt: jainismo

en: jewish
pt: judaica

en: muslim
pt: muçulmana

en: shinto
pt: xintoísmo

en: sikh
pt: siquismo

en: spiritualist
pt: espiritualismo

en: taoist
pt: taoísmo

en: unitarian_universalist
pt: unitário-universalismo

en: zoroastrian
pt: zoroastrismo

en: Denomination
pt: Comunidade religiosa

en: anglican
pt: anglicana

en: baptist
pt: batista

en: catholic
pt: católica

en: church_of_scotland
pt: igreja da escócia

en: conservative
pt: conservadora

en: evangelical
pt: evangélica

en: greek_catholic
pt: católica grega

en: greek_orthodox
pt: ortodoxa grega

en: ibadi
pt: ibadita

en: iglesia_ni_cristo
pt: iglesia ni cristo

en: jehovahs_witness
pt: testemunhas de jeová

en: lutheran
pt: luterana

en: mahayana
pt: maaiana

en: methodist
pt: metodista

en: mormon
pt: mórmon

en: new_apostolic
pt: nova apostólica

en: nondenominational
pt: não-denominativa

en: old_catholic
pt: católica antiga

en: orthodox
pt: ortodoxa

en: presbyterian
pt: presbiterana

en: protestant
pt: protestante

en: reform
pt: reformista

en: reformed
pt: reformada

en: roman_catholic
pt: católica romana

en: romanian_orthodox
pt: ortodoxa romena

en: russian_orthodox
pt: ortodoxa russa

en: serbian_orthodox
pt: ortodoxa sérvia

en: seventh_day_adventist
pt: adventista do sétimo dia

en: shaivism
pt: xivaísmo

en: shaktism
pt: shaktismo

en: shia
pt: xiismo

en: smartism
pt: smarta

en: spiritist
pt: espírita

en: sunni
pt: sunita

en: tibetan
pt: tibetana

en: theravada
pt: teravada

en: united
pt: unida

en: united_methodist
pt: metodista unida

en: vaishnavism
pt: vaishnavismo

en: vajrayana
pt: budismo tântrico (vajrayana)

[ctx: jewish]
en: orthodox
pt: ortodoxa

[ctx: jewish]
en: conservative
pt: conservadora

[ctx: jewish]
en: nondenominational
pt: não-denominativa

[ctx: jewish]
en: reform
pt: reformista

en: Primary voltage in Volts (V)
pt: Voltagem primária em Volts (V)

en: Secondary voltage in Volts (V)
pt: Voltagem secundária em Volts (V)

en: Tertiary voltage in Volts (V)
pt: Voltagem terciária em Volts (V)

en: Amount of Cables
pt: Número de cabos

en: Amount of circuits
pt: Quantidade de circuitos

en: Line attachment
pt: Fixação da linha

[ctx: power]
en: suspension
pt: suspensão

[ctx: power]
en: anchor
pt: ancora

[ctx: power]
en: pin
pt: pino

[ctx: power]
en: pulley
pt: polia

en: Line arrangement
pt: Disposição da linha

[ctx: power]
en: semi_horizontal
pt: semi-horizontal

[ctx: power]
en: semi_vertical
pt: semi-vertical

[ctx: power]
en: square
pt: quadrado

[ctx: power]
en: unarranged
pt: não organizado

en: Line management
pt: Gestão da linha

[ctx: Line management]
en: branch
pt: ramificação

[ctx: Line management]
en: cross
pt: cruz

[ctx: Line management]
en: split
pt: divisão

[ctx: Line management]
en: straight
pt: direto

[ctx: Line management]
en: termination
pt: terminação

[ctx: Line management]
en: transition
pt: transição

[ctx: Line management]
en: transpose
pt: transposição

en: Location
pt: Localização

[ctx: power]
en: outdoor
pt: exterior

[ctx: power]
en: indoor
pt: interior

[ctx: power]
en: underground
pt: subterrâneo

[ctx: power]
en: platform
pt: plataforma

[ctx: power]
en: roof
pt: telhado

[ctx: power]
en: surface
pt: superfície

[ctx: power]
en: Oil
pt: Petróleo

[ctx: power]
en: Gasoline
pt: Gasolina

[ctx: power]
en: Biogas
pt: Biogás

[ctx: power]
en: Gas
pt: Gás

[ctx: power]
en: Biomass
pt: Biomassa

[ctx: power]
en: Waste
pt: Desperdícios

[ctx: power]
en: Coal
pt: Carvão

[ctx: power]
en: Geothermal
pt: Geotérmica

[ctx: power]
en: Hydro
pt: Hídrica

[ctx: power]
en: Osmotic
pt: Osmose

[ctx: power]
en: Tidal
pt: Marés

[ctx: power]
en: Wave
pt: Ondas

[ctx: power]
en: Wind
pt: Vento

en: Start date
pt: Data de início

en: Plant generator type
pt: Tipo de gerador da central

en: output
pt: saída

en: Output forms of energy:
pt: Formas de energia de saída:

en: Biogas
pt: Biogás

en: Electricity
pt: Eletricidade

en: Hot Water
pt: Água quente

en: Hot Air
pt: Ar quente

en: Cold Water
pt: Água fria

en: Cold Air
pt: Ar frio

en: Compressed Air
pt: Ar comprimido

en: Steam
pt: Vapor

en: Vacuum
pt: Vácuo

en: Output forms of energy (optional):
pt: Fromas de energia de saída (opcional):

en: Utility
pt: Utilização

en: chemical
pt: química

en: gas
pt: gás

en: heating
pt: aquecimento

en: hydrant
pt: boca de incêndio

en: oil
pt: petróleo

en: power
pt: energia

en: sewerage
pt: rede de esgotos

en: street_lighting
pt: iluminação de ruas

en: telecom
pt: telecomunicações

en: television
pt: televisão

en: waste
pt: desperdícios

en: water
pt: água

en: plastic
pt: plástico

en: steel
pt: aço

en: stone
pt: pedra

en: Location transition
pt: Local de transição

en: Power rating (kVA/MVA)
pt: Potência nominal (kVA/MVA)

en: Phases
pt: Fases

en: Number of devices
pt: Número de dispositivos

en: Number of windings
pt: Número de enrolamentos

en: Windings configuration
pt: Configuração do enrolamento

[ctx: power_windings]
en: star
pt: estrela

[ctx: power_windings]
en: open-delta
pt: delta aberto

[ctx: power_windings]
en: zigzag
pt: ziguezague

[ctx: power_windings]
en: open
pt: aberto

en: Local loop type
pt: Tipo de circuito local

en: copper
pt: cobre

en: fibre
pt: fibra

en: Bridge name
pt: Nome da ponte

en: Toll
pt: Com portagem física ou eletrónica

en: Intermittent
pt: Intermitente

en: Seasonal
pt: Sasonal

en: In the tidal range
pt: Na amplitude da maré

en: culvert
pt: tubo de água

en: Water access rules:
pt: Regras de acesso à água:

en: Ship
pt: Navio

en: Boat
pt: Barco

en: Motorboat
pt: Mota de água

en: Canoe
pt: Canoa

en: Substance
pt: Substância

en: hot_water
pt: água quente

en: steam
pt: vapor

en: sewage
pt: esgotos

en: Only in case of manual actuator or manual mechanical drive:
pt: Apenas no caso de um atuador manual ou de um acionamento mecânico manual:

en: Handle
pt: Manípulo

[ctx: handle]
en: wheel
pt: roda

[ctx: handle]
en: cross
pt: cruz

[ctx: handle]
en: lever
pt: alavanca

[ctx: handle]
en: crank
pt: manivela

[ctx: handle]
en: button
pt: botão

[ctx: handle]
en: no
pt: não

en: Direction to close
pt: Direção para fechar

en: clockwise
pt: ponteiros do relógio

en: anti_clockwise
pt: contrário aos ponteiros do relógio

en: Pump mechanism
pt: Mecanismo da bomba

en: gear
pt: engrenagem

en: screw
pt: parafuso

en: progressive_cavity
pt: cavidade progressiva

en: diaphragm
pt: diafragma

en: peristaltic
pt: peristáltico

en: rope
pt: cabo

en: rotary_vane
pt: palhetas rotativas

en: piston
pt: pistão

en: centrifugal
pt: centrífugo

en: axial_flow
pt: fluxo axial

en: eductor_jet
pt: jato edutor

en: ram
pt: carneiro hidráulico

en: siphon
pt: sifão

en: pulser
pt: impulsão

en: airlift
pt: ar comprimido

en: Mechanical coupling
pt: Acoplamento mecânico

en: direct
pt: direta

en: reducer
pt: redutor

en: gearbox
pt: caixa de velocidades

en: nodding_donkey
pt: bomba de vareta

en: belt
pt: cinto

en: Mechanical driver
pt: Motor mecânico

en: electric_motor
pt: motor elétrico

en: combustion_engine
pt: motor de combustão

en: reciprocating_solenoid
pt: solenoide recíproca

en: cylinder
pt: cilindro

en: turbine
pt: turbina

en: Support
pt: Estrutura de suporte

[ctx: mounting/support]
en: pole
pt: poste

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
pt: na parede

[ctx: mounting/support]
en: billboard
pt: num painel com publicidade

[ctx: mounting/support]
en: ground
pt: chão

en: Car brand
pt: Marca de carro

en: Motorcycle brand
pt: Marca de motociclo

en: route segment
pt: segmento de rota

en: alternative segment
pt: segmento alternativo

en: approach segment
pt: segmento de acesso

en: excursion segment
pt: segmento de visita (a um POI e com retorno à rota)

en: connection segment
pt: segmento de ligação (a outra rota)

en: infrastructure
pt: infraestrutura

en: guidepost
pt: poste com direções

en: forward segment
pt: segmento no sentido da linha

en: backward segment
pt: segmento no sentido inverso da linha

en: start endpoint
pt: ponto de extremidade inicial

en: stop endpoint
pt: ponto de extremidade final

en: start and stop endpoint
pt: ponto de extremidade inicial e final

en: From (initial stop)
pt: De (primeira paragem)

en: To (terminal stop)
pt: Para (última paragem)

en: Via (intermediate stops)
pt: Paragens (intermédias)

en: Network
pt: Rede de rota

en: Reservation
pt: Reserva antecipada

en: required
pt: obrigatório

en: recommended
pt: recomendado

en: Duration (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
pt: Duração (M, MM, HH:MM ou HH:MM:SS)

en: Interval (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
pt: Intervalo (M, MM, HH:MM ou HH:MM:SS)

en: Climbing styles:
pt: Estilos de escalada:

en: Boulders
pt: Pedregulhos

en: Sport climbing
pt: Escalada desportiva

en: Top rope (approach at the route top + letting the rope down)
pt: Corda superior (aproximação no topo do percurso + descida da corda)

en: Traditional climbing (no fixed anchors)
pt: Escalada tradicional (sem âncoras fixas)

en: Multi-pitch climbing
pt: Escalada de vários desníveis

en: Ice climbing
pt: Escalada no gelo

en: Mixed climbing
pt: Escalada mista

en: Orientation
pt: Orientação

en: Rock/ice quality
pt: Estado da rocha/gelo

en: fragile
pt: frágil

en: medium
pt: médio

en: solid
pt: sólida

en: Rock type
pt: Tipo de rocha

en: limestone
pt: calcário

en: sandstone
pt: arenito / grés

en: granite
pt: granito

en: basalt
pt: basalto

en: slate
pt: lousa / ardósia

en: Summit/route log/register
pt: Cimeira/registo de rota/registo

en: Climbing routes indoor
pt: Rotas de escalada em espaços fechados

en: Climbing routes outdoor
pt: Rotas de escalada ao ar livre

en: Official web site (e.g. operator)
pt: Site oficial (por exemplo do operador)

en: Unofficial web site
pt: Site não oficial

en: Communication type:
pt: Tipo de comunicação:

en: Mobile phone
pt: Telemóvel

en: Television
pt: Televisão

en: Radio
pt: Rádio

en: Microwave
pt: Microondas

en: Markings
pt: Marcas

[ctx: crossing:markings]
en: no
pt: não

[ctx: crossing:markings]
en: yes
pt: sim

[ctx: crossing:markings]
en: surface
pt: superfície (material ou cor diferente)

[ctx: crossing:markings]
en: lines
pt: linhas

[ctx: crossing:markings]
en: lines:paired
pt: linhas - aos pares

[ctx: crossing:markings]
en: dashes
pt: traços

[ctx: crossing:markings]
en: dots
pt: pontos

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:double
pt: zebra - dupla

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:paired
pt: zebra - aos pares

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:bicolour
pt: zebra - bicolor

[ctx: crossing:markings]
en: ladder
pt: escada

[ctx: crossing:markings]
en: ladder:skewed
pt: escada - inclinada

[ctx: crossing:markings]
en: ladder:paired
pt: escada - aos pares

[ctx: crossing:markings]
en: pictograms
pt: pictogramas

en: Gender of students
pt: Género dos estudantes

en: male
pt: masculino

en: female
pt: feminino

en: Trail marking
pt: Marcação de trilhos

en: poles
pt: postes

en: cairns
pt: moledros / mariolas

en: symbols
pt: símbolos

en: Streets
pt: Estradas

en: Motorway
pt: Autoestrada

[ctx: highway]
en: motorway
pt: autoestrada

en: Street has no reference
pt: A estrada não tem referência

en: Street has no name
pt: Estrada sem nome oficial / local

en: Destination
pt: Destino

en: Destination reference
pt: Referência do destino

en: Motorway Link
pt: Ligação a autoestrada

[ctx: highway]
en: motorway_link
pt: ligação a autoestrada

en: Junction reference
pt: Referência do cruzamento

en: Trunk
pt: Via-Rápida / Itinerário Principal ou Complementar

[ctx: highway]
en: trunk
pt: via-rápida, itinerário principal ou complementar

en: Motorroad
pt: Apenas veículos motorizados

en: Divided highway
pt: Via dupla (separada)

en: Trunk Link
pt: Ligação a Via-rápida / Itinerário Principal ou Complementar

[ctx: highway]
en: trunk_link
pt: ligação a via-rápida, itinerário principal ou complementar

en: Primary
pt: Estrada Nacional (primária)

[ctx: highway]
en: primary
pt: estrada nacional (primária)

en: Narrow
pt: Estreito

en: Overhead trolley wires
pt: Cabos suspensos de trólei

en: Primary Link
pt: Ligação a Estrada Nacional

[ctx: highway]
en: primary_link
pt: ligação a estrada nacional

en: Secondary
pt: Estrada Regional (secundária)

[ctx: highway]
en: secondary
pt: estrada regional (secundária)

en: Secondary Link
pt: Ligação a Estrada Regional (secundária)

[ctx: highway]
en: secondary_link
pt: ligação a estrada regional (secundária)

en: Tertiary
pt: Estrada / Caminho Municipal (terciária)

[ctx: highway]
en: tertiary
pt: estrada / caminho municipal (terciária)

en: Tertiary Link
pt: Ligação a Estrada / Caminho Municipal (terciária)

[ctx: highway]
en: tertiary_link
pt: ligação a estrada / caminho municipal (terciária)

en: Unclassified
pt: Estrada sem classificação oficial

[ctx: highway]
en: unclassified
pt: estrada sem classificação oficial

en: Passing Places
pt: 1 só via de trânsito (mas com lugares de passagem)

en: Residential
pt: Rua residencial

[ctx: highway]
en: residential
pt: rua residencial

en: Oneway for bicycle
pt: Ciclovia de sentido único

en: Bicycle Road
pt: Estrada exclusiva para bicicletas (uso raro)

en: Highway type
pt: Tipo de estrada

[ctx: Highway]
en: residential
pt: residencial

[ctx: Highway]
en: service
pt: estrada de serviço (acesso a residência/loja/indústria)

[ctx: Highway]
en: unclassified
pt: sem classificação oficial

[ctx: Highway]
en: path
pt: caminho

[ctx: Highway]
en: cycleway
pt: ciclovia

en: Vehicle access
pt: Acesso a veículos

en: Living Street
pt: Zona de coexistência

[ctx: highway]
en: living_street
pt: zona de coexistência

en: Pedestrian
pt: Rua pedonal (ou praça numa área)

[ctx: highway]
en: pedestrian
pt: pedestre

en: Area
pt: É uma área e não uma linha

en: Busway
pt: Via reservada a veículos de transporte público

[ctx: highway]
en: busway
pt: via reservada a veículos de transporte público

en: Embedded rails
pt: Carris incorporados

en: abandoned
pt: carris removidos

en: construction
pt: em construção

en: light_rail
pt: metropolitano de superfície

en: miniature
pt: miniatura

en: narrow_gauge
pt: bitola estreita

en: rail
pt: carril

en: tram
pt: elétrico

en: Trolley wire
pt: Catenária de trólei

en: Service
pt: Estrada de serviço (residência/loja/indústria)

[ctx: highway]
en: service
pt: serviço

en: Service way type
pt: Tipo de estrada de serviço

en: alley
pt: rua de traseiras

en: driveway
pt: acesso a residência/loja/serviço

en: parking_aisle
pt: estrada apenas para estacionar

en: drive-through
pt: serviço ao volante (sem sair do carro)

en: emergency_access
pt: acesso para emergências

en: Parking Aisle
pt: Estrada de parque de estacionamento

en: Escape
pt: Escapatória (rampa de paragem de emergência)

[ctx: highway]
en: escape
pt: escapatória (rampa de paragem de emergência)

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
pt: Rampa de emergência normalmente em auto-estradas ou estradas com grandes declives para poder parar um veículo com falha nos travões.

en: Raceway
pt: Pista de corridas de veículos a motor

[ctx: highway]
en: raceway
pt: pista de corridas de veículos a motor

en: Road (Unknown Type)
pt: Estrada genérica (quando não se sabe o tipo)

[ctx: highway]
en: road
pt: estrada genérica

en: Construction
pt: Em construção

[ctx: highway]
en: construction
pt: em construção

[ctx: Highway]
en: Motorway
pt: Autoestrada

[ctx: Highway]
en: Motorway Link
pt: Ligação a autoestrada

[ctx: Highway]
en: Trunk
pt: Via-Rápida / Itinerário Principal ou Complementar

[ctx: Highway]
en: Trunk Link
pt: Ligação a Via-Rápida / Itinerário Principal ou Complementar

[ctx: Highway]
en: Primary
pt: Estrada Nacional (primária)

[ctx: Highway]
en: Primary Link
pt: Ligação a Estrada Nacional (primária)

[ctx: Highway]
en: Secondary
pt: Estrada Regional (secundária)

[ctx: Highway]
en: Secondary Link
pt: Ligação a Estrada Regional (secundária)

[ctx: Highway]
en: Tertiary
pt: Estrada / Caminho Municipal (terciária)

[ctx: Highway]
en: Tertiary Link
pt: Ligação a Estrada / Caminho Municipal (terciária)

[ctx: Highway]
en: Unclassified
pt: Estrada sem classificação oficial

[ctx: Highway]
en: Residential
pt: Rua residencial

[ctx: Highway]
en: Service
pt: Serviço

[ctx: Highway]
en: Pedestrian
pt: Pedestre

[ctx: Highway]
en: Bus Guideway
pt: Autocarro de guia

[ctx: Highway]
en: Bus Rapid Transit
pt: Autocarro de trânsito rápido

[ctx: Highway]
en: Escape
pt: Escapatória (rampa de paragem de emergência)

[ctx: Highway]
en: Raceway
pt: Pista de corridas de veículos a motor

[ctx: Highway]
en: Track
pt: Carreiro florestal ou agrícola

[ctx: Highway]
en: Path
pt: Caminho

[ctx: Highway]
en: Dedicated Bridleway
pt: Trilho dedicado a cavaleiros

[ctx: Highway]
en: Dedicated Cycleway
pt: Ciclovia dedicada

[ctx: Highway]
en: Dedicated Footway
pt: Via pedonal dedicada

[ctx: Highway]
en: Steps
pt: Escadas

en: Junction
pt: Cruzamento

en: roundabout
pt: rotunda

en: jughandle
pt: jughandle (não usado em Portugal)

en: Road Restrictions
pt: Restrições de circulação

en: No exit (cul-de-sac)
pt: Sem saída

en: Winter road
pt: Estrada de Inverno

en: Ice road
pt: Estrada de gelo

en: Max. speed Heavy Goods Vehicles (km/h)
pt: Velocidade máxima de veículos pesados (km/h)

en: Signposted advisory max. speed (km/h)
pt: Velocidade máxima recomendada (km/h)

en: Min. speed (km/h)
pt: Velocidade mínima (km/h)

en: Overtaking
pt: Ultrapassagem

[ctx: overtaking]
en: yes
pt: sim

[ctx: overtaking]
en: both
pt: em ambos os sentidos

[ctx: overtaking]
en: forward
pt: sentido da linha

[ctx: overtaking]
en: backward
pt: sentido inverso da linha

[ctx: overtaking]
en: no
pt: não

en: Access Restrictions
pt: Restrições de acesso

en: Some road types already imply some access restrictions which should not be set again.
pt: Alguns tipos de estradas já implicam certas restrições que não é necessário especificar (como autoestradas).

en: Transport mode restrictions
pt: Restrições de transporte

en: use_sidepath
pt: usar passeio

en: Vehicles per type
pt: Veículos por tipo

en: Bicycle street
pt: Estrada para bicicletas

en: Carriage
pt: Carruagem (de tração animal)

en: Light Commercial Vehicles (goods)
pt: Veículo ligeiro de mercadorias

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
pt: Veículo pesado de mercadorias

en: B-double road train
pt: Comboios rodoviários de duplo atrelado (B-double)

en: Agricultural Vehicles (with restrictions e.g. max. 25 km/h)
pt: Veículos agrícolas (c/restrições, p.ex. máx. 25 km/h)

en: 4WD only
pt: Apenas veículos de tração às 4 rodas

en: Golf cart
pt: Carrinho de golfe

en: Vehicles per use
pt: Veículos por utilização

en: Emergency vehicles
pt: Veículos de emergência

en: Disabled
pt: Deficientes

en: High-occupancy vehicles (hov)
pt: Veículos de alta ocupação (carpool)

en: Public Service Vehicles (psv)
pt: Transporte público de passageiros

en: Public Transportation Bus
pt: Autocarro de transporte público

en: Taxi
pt: Táxi

en: Tourist buses
pt: Autocarros de turismo

en: Hazmat
pt: Veículos com substâncias perigosas

en: Roundabout
pt: Rotunda

[ctx: Highway]
en: motorway
pt: autoestrada

[ctx: Highway]
en: motorway_link
pt: ligação a autoestrada

[ctx: Highway]
en: trunk
pt: via rápida itinerário principal ou complementar

[ctx: Highway]
en: trunk_link
pt: ligação a via rápida itinerário principal ou complementar

[ctx: Highway]
en: primary
pt: estrada nacional

[ctx: Highway]
en: primary_link
pt: ligação a estrada nacional

[ctx: Highway]
en: secondary
pt: estrada regional

[ctx: Highway]
en: tertiary
pt: estrada ou caminho municipal

[ctx: Highway]
en: living_street
pt: zona de coexistência

[ctx: Highway]
en: bus_guideway
pt: para autocarros de guia (não existem em Portugal)

[ctx: Highway]
en: construction
pt: em construção

en: Similar but different tags:
pt: Etiquetas similares mas diferentes:

en: Circular junction
pt: Cruzamento circular

en: Ford
pt: Vau (ponto de passagem num curso de água baixo)

en: stepping_stones
pt: poldra (ponte de pedras espaçadas p/passar a pé)

en: Traffic Hazard
pt: Perigo ao tráfego

en: Hazard
pt: Perigo

[ctx: hazard]
en: animal_crossing
pt: atravessamento de animais

[ctx: hazard]
en: bump
pt: lomba

[ctx: hazard]
en: children
pt: crianças

[ctx: hazard]
en: curve
pt: curva

[ctx: hazard]
en: curves
pt: curvas

[ctx: hazard]
en: cyclists
pt: ciclistas

[ctx: hazard]
en: dangerous_junction
pt: cruzamento perigoso

[ctx: hazard]
en: dip
pt: depressão (no solo)

[ctx: hazard]
en: falling_rocks
pt: queda de rochas

[ctx: hazard]
en: frost_heave
pt: geada

[ctx: hazard]
en: horse_riders
pt: cavaleiros

[ctx: hazard]
en: ice
pt: gelo

[ctx: hazard]
en: landslide
pt: deslizamento de terras

[ctx: hazard]
en: loose_gravel
pt: gravilha solta

[ctx: hazard]
en: low_flying_aircraft
pt: aviões a sobrevoar baixo

[ctx: hazard]
en: pedestrians
pt: pedestres

[ctx: hazard]
en: queues_likely
pt: filas de trânsito

[ctx: hazard]
en: school_zone
pt: zona de escola

[ctx: hazard]
en: side_winds
pt: ventos laterais

[ctx: hazard]
en: slippery
pt: piso escorregadio

[ctx: hazard]
en: turn
pt: curva

[ctx: hazard]
en: turns
pt: curvas

en: Ways
pt: Caminhos

en: Track
pt: Carreiro florestal ou agrícola

en: Tracktype
pt: Tipo de carreiro

en: grade1
pt: grau 1

en: Solid: Usually a paved or sealed surface
pt: Sólido: normalmente uma superfície pavimentada ou revestida

en: grade2
pt: grau 2

en: Solid but unpaved: Usually an unpaved track with surface of gravel
pt: Sólido mas não pavimentado: normalmente uma via não pavimentada com uma superfície de gravilha

en: grade3
pt: grau 3

en: Mostly Solid: Even mixture of hard and soft materials. Almost always an unpaved track
pt: Maioritariamente sólido: mistura homogénea de materiais duros e moles. Quase sempre uma via não pavimentada

en: grade4
pt: grau 4

en: Mostly Soft: Almost always an unpaved track prominently with soil/sand/grass, but with some hard or compacted materials mixed in
pt: Quase sempre macio: quase sempre uma via não pavimentada com solo/areia/relva, mas com alguns materiais duros ou compactados misturados

en: grade5
pt: grau 5

en: Soft: Almost always an unimproved track lacking hard materials, same as surrounding soil
pt: Suave: quase sempre uma via não melhorada, sem materiais duros, igual ao solo circundante

[ctx: highway]
en: track
pt: carreiro

en: MTB Scale
pt: Escala MTB

en: Path
pt: Caminho

[ctx: highway]
en: path
pt: caminho

en: SAC Scale
pt: Escala SAC

en: T1 - hiking trail
pt: T1 - trilho de caminhadas

en: Trail well cleared. Area flat or slightly sloped, no fall hazard
pt: Trilho bem definido em terreno plano ou pouco inclinado, sem perigo de quedas

en: T2 - mountain hiking trail
pt: T2 - trilho de caminhadas montanhoso

en: Trail with continuous line and balanced ascent. Terrain partially steep, fall hazard possible
pt: Trilho em linha contínua e ascensão equilibrada. Terreno parcialmente íngreme. Possível perigo de queda

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
pt: T3 - trilho de caminhada difícil e exposto

en: exposed sites may be secured with ropes or chains, possible need to use hands for balance. Partly exposed sites with fall hazard, scree, pathless jagged rocks
pt: pode ser necessário cordas ou correntes em locais expostos. Locais parcialmente expostos com perigo de queda, escarpas com pedras soltas

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
pt: T4 - trilho alpino íngreme, exposto e difícil

en: sometimes need for hand use to get ahead. Terrain quite exposed, precarious grassy acclivities, jagged rocks, facile snow-free glaciers
pt: às vezes é preciso usar as mãos para avançar. Terreno bastante exposto, inclinações instáveis com gramíneas, rochas irregulares, glaciares sem neve fáceis

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
pt: T5 - trilho alpino difícil que requer escalada

en: single plainly climbing up to second grade. Exposed, demanding terrain, jagged rocks, few dangerous glacier and snow
pt: muitas vezes sem caminho definido, subindo para o segundo grau. Terreno exposto e exigente, pedras irregulares, poucos glaciares perigosos e neve

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
pt: T5 - trilho alpino perigoso que requer escalada

en: climbing up to second grade. Often very exposed, precarious jagged rocks, glacier with danger to slip and fall
pt: quase sempre sem um caminho definido subindo até o segundo grau. Terreno geralmente muito exposto, pedras irregulares e perigosas, glaciares com perigo de escorregamento e queda

en: Visibility
pt: Visibilidade do caminho

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
pt: excelente

[ctx: trail_visibility]
en: good
pt: boa

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
pt: intermédia

[ctx: trail_visibility]
en: bad
pt: má

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
pt: péssima

[ctx: trail_visibility]
en: no
pt: não

en: Segregated
pt: Segregado (separado)

en: Dedicated Bridleway
pt: Caminho exclusivo para cavalos

[ctx: highway]
en: bridleway
pt: caminho exclusivo para cavalos

en: Depending on the country, several access tags are implied and do not need to be set.
pt: Consoante o país, estão implícitas várias etiquetas de acesso que não precisam de ser definidas.

en: Globally, `horse=designated` and `motor_vehicle=no` are implied.
pt: Globalmente, está implícito `horse=designated` e `motor_vehicle=no`.

en: Cycle Lane/Track
pt: Via de trânsito / via separada para bicicletas

en: Cycleway
pt: Ciclovia

[ctx: cycleway]
en: lane
pt: via de trânsito

[ctx: cycleway]
en: track
pt: via separada

[ctx: cycleway]
en: opposite_lane
pt: via de trânsito no sentido oposto do trânsito

[ctx: cycleway]
en: opposite_track
pt: via separada e no sentido oposto do trânsito

[ctx: cycleway]
en: opposite
pt: sentido oposto do trânsito

[ctx: cycleway]
en: share_busway
pt: partilhada com autocarros

[ctx: cycleway]
en: shared_lane
pt: via de trânsito partilhada c/ o trânsito

[ctx: cycleway]
en: separate
pt: separada

en: Cycleway left
pt: Ciclovia esquerda

en: Cycleway right
pt: Ciclovia direita

en: Oneway (bicycle)
pt: Sentido único (bicicleta)

en: Edit Highway Attributes:
pt: Editar atributos da via:

en: Highway
pt: Estrada

[ctx: Highway]
en: secondary_link
pt: ligação a estrada regional

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
pt: ligação a estrada ou caminho municipal

en: Dedicated Cycleway
pt: Ciclovia exclusiva

[ctx: highway]
en: cycleway
pt: ciclovia

en: Globally, `bicycle=designated` is implied.
pt: Globalmente, está implícito `bicycle=designated`.

en: Pedestrians
pt: Peões

en: Segregated Foot- and Cycleway
pt: Via para ciclistas e peões com separador

en: Combined Foot- and Cycleway
pt: Via para ciclistas e peões

en: Dedicated Footway
pt: Via pedonal exclusiva

[ctx: highway]
en: footway
pt: via pedonal exclusiva

[ctx: footway]
en: access_aisle
pt: corredor de acesso

en: Marked footpath in a parking lot
pt: Caminho pedonal marcado num parque de estacionamento

[ctx: footway]
en: crossing
pt: atravessamento (passadeira)

en: A pedestrian crossing
pt: Um atravessamento de peões

[ctx: footway]
en: sidewalk
pt: passeio

en: A footway alongside a street
pt: Uma via pedonal que ladeia uma estrada

[ctx: footway]
en: link
pt: ligação

en: Footway sections that do not exist but are necessary for routing
pt: Caminhos pedonais que não existem mas que são necessários para o roteamento

[ctx: footway]
en: traffic_island
pt: ilhéu central com refúgio para peões numa passadeira

en: Footway sections inside a crossing island
pt: Secções de vias pedonais dentro de um ilhéu central com refúgio para peões numa passadeira

[ctx: footway]
en: alley
pt: rua de traseiras

en: Access for back entrances and/or emergency access
pt: Acesso a entradas pelas traseiras  ou de emergência

en: Globally, `foot=designated` is implied.
pt: Globalmente, está implícito `foot=designated`.

en: Steps
pt: Escadas

[ctx: highway]
en: steps
pt: escadas

en: Storeys
pt: Andares

en: Amount of Steps
pt: Número de degraus

en: Ramp
pt: Rampa

en: Stroller ramp
pt: Rampa de carrinhos de bebé (2 rampas com escada no meio e/ou laterais)

en: Bicycle ramp
pt: Rampa de bicicletas (rampa estreita num dos lados)

en: Wheelchair ramp
pt: Rampa de cadeiras de rodas (pouco inclinada e larga)

en: Luggage ramp
pt: Rampa de bagagem

en: Handrail
pt: Corrimão

en: Left handrail
pt: Corrimão do lado esquerdo

en: Center handrail
pt: Corrimão no centro

en: Right handrail
pt: Corrimão do lado direito

en: Escalator
pt: Escada rolante

en: forward
pt: sentido da linha

en: backward
pt: sentido inverso da linha

en: reversible
pt: reversível

en: Waypoints
pt: Pontos da via

en: Motorway Junction
pt: Saída de autoestrada / VR / IP / IC

[ctx: highway]
en: motorway_junction
pt: saída de autoestrada / VR / IP / IC

en: Junction has no name
pt: O cruzamento não tem nome

en: Number
pt: Número

en: Junction has no reference
pt: O cruzamento não tem referência

en: Services
pt: Área de serviço (em autoestrada ou similar)

[ctx: highway]
en: services
pt: serviços

en: Toilets
pt: Casa de banho pública (WC)

en: Rest Area
pt: Área de descanso (sem posto combustível nem loja)

[ctx: highway]
en: rest_area
pt: área de descanso (sem posto combustível nem loja)

en: Drinking Water
pt: Água potável (bebedouro, fonte...)

en: Traffic Signal
pt: Semáforo

[ctx: highway]
en: traffic_signals
pt: semáforos

en: Optional crossing attributes:
pt: Atributos de passagem opcionais:

en: Pedestrian crossing type
pt: Tipo de passagem de peões rodoviária

en: uncontrolled
pt: sem semáforos (apenas a zebra caso exista)

en: traffic_signals
pt: semáforos

en: unmarked
pt: sem marcas no piso nem semáforos

en: Crossing type name (UK)
pt: Sub-tipo de passagem

en: pelican
pt: pelican (não usada em Portugal)

en: toucan
pt: toucan (passadeiras separadas de peões e ciclistas)

en: puffin
pt: puffin (não usada em Portugal)

en: pegasus
pt: pegasus (não usada em Portugal)

en: tiger
pt: tiger (não usada em Portugal)

en: Kerb
pt: Lancil

[ctx: kerb]
en: flush
pt: ao mesmo nível (~0 cm, superfícies diferentes)

[ctx: kerb]
en: lowered
pt: rebaixado (~3 cm)

[ctx: kerb]
en: no
pt: não (sem lancil)

[ctx: kerb]
en: raised
pt: elevado (>3 cm)

[ctx: kerb]
en: rolled
pt: arredondado (para veículos mas não cadeiras de rodas)

[ctx: kerb]
en: yes
pt: sim

en: Crossing attendant
pt: Com sinaleiro de passagem de peões (raro)

en: With island
pt: Com ilhéu central para peões

en: In case of crossing traffic signals:
pt: Caso existam semáforos para peões:

en: Button operated
pt: Por botão

en: Sound signals
pt: Sinal sonoro

en: Optional values for specific countries
pt: Valores opcionais em países específicos

en: Stop
pt: Sinal de Stop

en: E
pt: O

en: W
pt: E

en: Give Way
pt: Sinal de cedência de passagem

[ctx: highway]
en: give_way
pt: sinal de cedência de passagem

en: Advanced stop line
pt: Linha avançada de paragem

en: Mini-Roundabout
pt: Mini-rotunda (círculo pintado no chão; uso raro)

[ctx: highway]
en: mini_roundabout
pt: mini-rotunda (círculo pintado no chão)

en: Pedestrian Crossing
pt: Passagem de peões rodoviária (normalmente c/ passadeira)

[ctx: highway]
en: crossing
pt: passagem de peões rodoviária (normalmente c/ passadeira)

en: Tactile Paving
pt: Pavimento tátil

en: incorrect
pt: incorreto ou mal aplicado

en: In case of traffic signals:
pt: Caso existam semáforos para peões:

en: Traffic Calming
pt: Redutor de velocidade (lombas...)

en: Bump
pt: Lomba (~30cm, convexa)

en: Hump
pt: Lomba de velocidade (2-4m, convexa)

en: Table
pt: Lomba comprida (+3m, plana no meio, normalmente passadeira)

en: Cushion
pt: Lomba tipo almofada

en: Rumble strip
pt: Faixas sonoras

en: Dip
pt: Depressão no solo

en: Chicane
pt: Gincana

en: Choker
pt: Estrangulador

[ctx: traffic_calming]
en: Island
pt: Ilha no meio da via

en: Mini bumps
pt: Mini lombas (pequenos círculos ou traços)

en: Passing Place
pt: Lugar de passagem (em vias estreitas de 1 só via de trânsito)

[ctx: highway]
en: passing_place
pt: lugar de passagem (em vias estreitas de 1 só via de trânsito)

en: Turning Circle
pt: Círculo de viragem

[ctx: highway]
en: turning_circle
pt: círculo de viragem

en: Type of Turning Circle
pt: Tipo de círculo de viragem

en: circle
pt: círculo

en: knuckle
pt: rótula

en: hammer
pt: martelo (em T)

en: square
pt: quadrado

en: Turning Loop
pt: Círculo de viragem com ilha no meio

[ctx: highway]
en: turning_loop
pt: círculo de viragem com ilha no meio

en: City Limit Sign
pt: Sinal de limite de cidade

en: Second Name
pt: Nome alternativo

en: Color of background (HTML name or hexadecimal code)
pt: Cor do fundo (nome HTML ou código hexadecimal)

en: Speed Limit Sign
pt: Sinal de limite de velocidade

en: Speed Camera
pt: Radar de controlo de velocidade

[ctx: highway]
en: speed_camera
pt: radar de controlo de velocidade

en: Toll gantry
pt: Pórtico de portagem

[ctx: highway]
en: toll_gantry
pt: pórtico de portagem

en: Traffic Mirror
pt: Espelho sinalizador de trânsito

[ctx: highway]
en: traffic_mirror
pt: espelho sinalizador de trânsito

en: Highway milestone
pt: Marco quilométrico

[ctx: highway]
en: milestone
pt: marco quilométrico

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
pt: Cruzamento com nome (raro)

en: Used in some countries for a named road junction who’s name serves for local orientation.
pt: Utilizado em alguns países cujo nome do cruzamento serve para orientação.

en: Trailhead
pt: Início de trilho

[ctx: highway]
en: trailhead
pt: início de trilho

en: Waste Basket/Trash Can
pt: Caixote de lixo

en: Elevator
pt: Elevador

[ctx: highway]
en: elevator
pt: elevador

en: Capacity (persons)
pt: Capacidade (pessoas)

en: Manufacturer
pt: Fabricante

en: Indoor
pt: Interior de edifício

en: Freight elevator
pt: Elevador de carga

en: Surveillance Camera
pt: Câmara de vigilância

en: indoor
pt: interior de edifícios privados/empresas

en: outdoor
pt: exterior de edifícios privados/empresas

en: Grit Bin
pt: Contentor de sal (em locais com queda de neve)

en: Mountain Pass
pt: Passo de montanha (portela)

en: Elevation (meters)
pt: Elevação (metros)

en: Barriers
pt: Barreiras

en: Block
pt: Bloco (cimento / pedra)

en: Bollard
pt: Pilar

en: Bollard type
pt: Tipo de barreira

en: rising
pt: pilar automático

en: removable
pt: removível

en: foldable
pt: dobrável

en: fixed
pt: fixo

en: Tags which are implied and do not need to be set are:
pt: As etiquetas que estão implícitas e não precisam de ser definidas são:

en: `access=no`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
pt: `access=no`, `foot=yes` e `bicycle=yes`

en: Cycle Barrier
pt: Chicana pedestre

en: Cattle Grid
pt: Grelha anti-gado

en: Bus Trap
pt: Armadilha de autocarros (impede a passagem de carros)

en: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
pt: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` e `bicycle=yes`

en: Spikes
pt: Espigões (controlo militar/policial)

en: Toll Booth
pt: Cabine de portagem

en: Border Control
pt: Posto alfandegário

en: Hedge
pt: Sebe

en: Fence
pt: Vedação

en: barbed_wire
pt: arame farpado

en: bars
pt: barras (normalmente de metal)

en: chain_link
pt: rede

en: electric
pt: eletrificada

en: pole
pt: poste

en: railing
pt: gradeamento

en: split_rail
pt: toros de madeira cortados

en: wire
pt: arame

en: Cable barrier
pt: Barreira de cabos

en: Guard Rail
pt: Railes de proteção da via

en: Wall
pt: Muro

en: brick
pt: tijolos

en: castle_wall
pt: muralha de castelo

en: dry_stone
pt: pedras soltas (sem argamassa)

en: flood_wall
pt: muro contra inundações

en: noise_barrier
pt: barreira anti-ruído

en: seawall
pt: paredão (muralha para evitar erosão costeira)

en: glass
pt: vidro

en: masonry
pt: alvenaria (pedras / tijolos / blocos ligados com cimento)

en: reinforced_concrete
pt: cimento armado

en: City Wall
pt: Muralha de cidade

en: Two-sided
pt: Duas faces

en: Retaining Wall
pt: Muro de contenção

en: Jersey Barrier
pt: Barreira Jersey (separadores de cimento)

en: Log
pt: Tronco

[ctx: Barrier]
en: Ditch
pt: Fosso / vala / trincheira

en: Tactile paving
pt: Pavimento tátil

en: Entrance (Barrier Opening)
pt: Entrada (ponto de passagem aberta sem barreiras)

en: Gate
pt: Cancela / portão

en: Usually locked
pt: Normalmente fechado

en: Lift Gate
pt: Cancela elevatória

[ctx: lift_gate]
en: single
pt: simples

[ctx: lift_gate]
en: double
pt: dupla

en: Swing Gate
pt: Cancela giratória

[ctx: swing_gate]
en: single
pt: simples

[ctx: swing_gate]
en: double
pt: duplo

en: Hampshire Gate
pt: Cancela de arame

en: Bump Gate
pt: Portão de colisão (permite encostar o veículo ao portão para o abrir)

en: Kissing Gate
pt: Cancela de encosto anti-gado

en: The tag `foot=yes` is implied and does not need to be set.
pt: A etiqueta `foot=yes` está implícita e não é necessária ser utilizada.

en: Height Restrictor
pt: Limitador de altura

en: Chain
pt: Corrente metálica

en: Stile
pt: Escadas de passagem anti-gado

en: ladder
pt: escada

en: squeezer
pt: estreitamento

en: stepover
pt: degraus de transposição

en: Turnstile
pt: Torniquete

en: Full-Height Turnstile
pt: Torniquete de altura total

en: Sally Port
pt: Porta falsa (em castelos e fortificações)

en: Passageways
pt: Pontos de passagem

en: Tunnel name
pt: Nome do túnel

en: Building Passage
pt: Passagem em edifício (túnel)

en: Arcade
pt: Arcada

en: Open on left side
pt: Aberto no lado esquerdo

en: Open on right side
pt: Aberto no lado direito

en: Colonnade
pt: Colunata

en: Avalanche Protector
pt: Proteção de avalanches

[ctx: main group]
en: Water
pt: Água

[ctx: sub group]
en: Water
pt: Água

en: River
pt: Rio

[ctx: waterway]
en: river
pt: rio

en: Lock
pt: Eclusa

en: Stream
pt: Ribeiro

[ctx: waterway]
en: stream
pt: ribeiro

en: Tidal channel
pt: Canal de maré

[ctx: waterway]
en: tidal_channel
pt: canal de maré

en: Salt Water
pt: Água salgada

en: qanat
pt: canate

en: flooded
pt: inundado

[ctx: usage]
en: transportation
pt: transporte

[ctx: usage]
en: transmission
pt: transmissão

[ctx: usage]
en: irrigation
pt: irrigação

[ctx: usage]
en: headrace
pt: conduta adutora

[ctx: usage]
en: tailrace
pt: canal de saída de turbina

[ctx: usage]
en: spillway
pt: descarregador

en: Drain
pt: Vala de drenagem

[ctx: waterway]
en: drain
pt: vala de drenagem

en: Ditch
pt: Fosso / vala / trincheira

[ctx: waterway]
en: ditch
pt: fosso / vala / trincheira

en: Spring
pt: Nascente

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
pt: Um ponto onde a água nasce naturalmente para a superfície.

en: Waterfall
pt: Queda de água (cascata, salto, catarata)

[ctx: waterway]
en: waterfall
pt: queda de água (cascata, salto, catarata)

en: Weir
pt: Represa / açude

[ctx: waterway]
en: weir
pt: represa / açude

en: Dam
pt: Barragem

[ctx: waterway]
en: dam
pt: barragem

en: Levee
pt: Dique

en: Groyne
pt: Espigão marítimo

en: Breakwater
pt: Quebra-mar / molhe

en: Culvert
pt: Tubo de drenagem

en: Penstock
pt: Conduta forçada

[ctx: waterway]
en: pressurised
pt: pressurizada

[ctx: pipeline]
en: overground
pt: à superfície (ligeiramente acima do solo)

[ctx: pipeline]
en: overhead
pt: aéreo

[ctx: pipeline]
en: surface
pt: à superfície

[ctx: pipeline]
en: underground
pt: subterrâneo

[ctx: pipeline]
en: underwater
pt: submerso

en: Diameter (mm)
pt: Diâmetro (mm)

en: Pressure (bar)
pt: Pressão (bares)

en: Flow rate with unit of measure
pt: Velocidade do fluxo com unidade de medida

en: Basin
pt: Bacia hidrográfica

[ctx: landuse]
en: basin
pt: bacia hidrográfica

en: retention
pt: retenção

en: infiltration
pt: infiltração

en: detention
pt: retardamento

en: evaporation
pt: evaporação

en: settling
pt: assentamento

en: Reservoir
pt: Reservatório artificial (tanque, albufeira de barragem...)

en: Covered Reservoir
pt: Reservatório coberto

[ctx: natural]
en: Water
pt: Corpo de água

en: A body of water, such as a lake, pond or river.
pt: Um corpo de água como um lago, lagoa ou rio.

en: Water Body
pt: Corpo de água

en: stream
pt: ribeira

en: river
pt: rio

en: drain
pt: vala de drenagem

en: ditch
pt: vala

en: pond
pt: lagoa

en: lake
pt: lago

en: lagoon
pt: laguna

en: oxbow
pt: lago em ferradura / braço morto

en: lock
pt: eclusa

en: basin
pt: bacia

en: reservoir
pt: reservatório

en: wastewater
pt: águas residuais

en: Intermittent (does not permanently contain water)
pt: Intermitente (não contém sempre água)

en: Tailings Pond
pt: Lagoa de resíduos

en: An area in which waterborn tailings are pumped to allow the separation of solids from the water
pt: Uma área em que os resíduos aquosos são bombeados para permitir a separação dos sólidos da água

en: Material associated with the tailings
pt: Materiais associados aos resíduos

en: aggregate
pt: agregado para construção civil

en: coal
pt: carvão

en: dimension_stone
pt: bloco de pedra

en: gold
pt: ouro

en: iron_ore
pt: minério de ferro

en: lead
pt: chumbo

en: nickel
pt: níquel

en: rutile
pt: rutilo

en: salt
pt: sal

en: silver
pt: prata

en: tin
pt: estanho

en: zinc
pt: zinco

en: zircon
pt: zircão

en: Intermittent (sometimes wet, sometimes dry)
pt: Intermitente (por vezes húmido, por vezes seco)

en: Hazardous to human health due to chemical contamination
pt: Perigoso para a saúde humana devido à contaminação química

en: Coastline
pt: Linha costeira

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
pt: Linha entre a água e a terra (com a água do lado direito do sentido da linha).

en: Wetland
pt: Zonas encharcadas

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
pt: Área encharcada, permanentemente ou sazonalmente e com vegetação.

en: bog
pt: paul

en: mangrove
pt: mangal / manguezal

en: marsh
pt: marisma

en: reedbed
pt: canavial

en: saltern
pt: salina

en: saltmarsh
pt: marisma salina

en: swamp
pt: pântano

en: tidalflat
pt: planície de maré

en: wet_meadow
pt: prado encharcado

en: Mud
pt: Lamaçal

en: Large area covered with mud.
pt: Grande água coberta por lama.

en: Beach
pt: Praia

en: A flat area of sand, gravel or pebble next to water.
pt: Área plana de areia, gravilha ou seixos e ladeada da água.

en: swimming
pt: natação

en: surfing
pt: surfe

en: Nudism
pt: Nudismo

en: obligatory
pt: obrgatório

en: customary
pt: habitual

en: Bay
pt: Baía

en: An area of water mostly surrounded by land but with level connection to the ocean or a lake.
pt: Uma área de água rodeada quase totalmente por terra mas com uma ligação a um oceano ou lago.

en: Fjord
pt: Fiorde

en: Cape
pt: Cabo

en: A prominent, elevated piece of land sticking out into the sea or large lake.
pt: Uma porção de terra proeminente que se estende pelo oceano, mar ou grande lago.

en: Strait
pt: Estreito

en: Shipping
pt: Transporte marítimo

en: Ferry Terminal
pt: Terminal de ferry

en: Cargo
pt: Carga

[ctx: cargo]
en: passengers
pt: passageiros

[ctx: cargo]
en: vehicle
pt: veículos

[ctx: cargo]
en: bicycle
pt: bicicletas

[ctx: cargo]
en: hgv
pt: veículo pesado de mercadorias

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
pt: passageiros;veículos

en: Ferry Route
pt: Rota de ferry

en: Highway type the ferry connects
pt: Tipo de vias que o ferry faz ligação

en: Reaction ferry
pt: Ferry de reação (cabo de guia suspenso)

en: Dump Station
pt: Estação de despejo de esgotos

en: public
pt: locais públicos (vigiado pela polícia)

en: Marine Fuel
pt: Combustível marítimo

[ctx: waterway]
en: fuel
pt: combustível

en: Independent
pt: Independente

en: Fuel types:
pt: Tipos combustível:

en: Bio Diesel
pt: Biodiesel

en: Octane 80
pt: 80 octanas

en: Octane 87
pt: 87 Octanas

en: Octane 91
pt: 91 octanas

en: Octane 92
pt: 92 octanas

en: Octane 95
pt: 95 octanas

en: Octane 98
pt: 98 octanas

en: Octane 100
pt: 100 octanas

en: E10 (10% Ethanol mix)
pt: E10 (mistura com 10% etanol) (Portugal)

en: E85 (85% Ethanol mix)
pt: E85 (mistura com 85% etanol) (Portugal)

en: Ethanol (alcohol)
pt: Etanol (álcool)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
pt: GPL (gás de petróleo liquefeito)

en: CNG (Compressed Natural Gas)
pt: GNC (gás natural comprimido)

en: Pier
pt: Pontão (atracadouro)

en: Mooring
pt: Amarração

en: commercial
pt: comercial

en: Floating
pt: Flutuante

en: Lock Gate
pt: Eclusa

[ctx: waterway]
en: lock_gate
pt: cclusa

en: Turning Point
pt: Ponto de viragem

[ctx: waterway]
en: turning_point
pt: ponto de viragem

en: Slipway
pt: Rampa para barcos

en: Boatyard
pt: Estaleiro naval

[ctx: waterway]
en: boatyard
pt: estaleiro naval

en: Dock
pt: Doca

[ctx: waterway]
en: dock
pt: doca

en: Transport
pt: Transporte

en: Railway
pt: Ferrovia

en: Rail
pt: Carris

[ctx: railway]
en: rail
pt: carris

en: main
pt: linha principal

en: branch
pt: ramal

en: military
pt: militar

en: tourism
pt: turismo

en: freight
pt: carga

en: Narrow Gauge Rail
pt: Carril bitola estreita

[ctx: railway]
en: narrow_gauge
pt: carril bitola estreita

en: Monorail
pt: Monocarril

[ctx: railway]
en: monorail
pt: monocarril

en: Preserved
pt: Preservada

[ctx: railway]
en: preserved
pt: preservada

en: Light Rail
pt: Metropolitano de superfície

[ctx: railway]
en: light_rail
pt: metropolitano de superfície

en: Subway
pt: Metropolitano

[ctx: railway]
en: subway
pt: metropolitano

en: Tram
pt: Elétrico

[ctx: railway]
en: tram
pt: elétrico

en: Bus Guideway
pt: Autocarro de guia (não existem em Portugal)

[ctx: highway]
en: bus_guideway
pt: autocarro de guia (não existem em Portugal)

en: Miniature Rail
pt: Comboio em miniatura

[ctx: railway]
en: miniature
pt: miniatura

en: Railway construction
pt: Ferrovia em construção

[ctx: railway]
en: construction
pt: em construção

en: Railway type
pt: Tipo de ferrovia

en: Disused Rail
pt: Ferrovia não usada

[ctx: railway]
en: disused
pt: ferrovia não usada

en: Abandoned Rail
pt: Ferrovia abandonada (carris removidos)

[ctx: railway]
en: abandoned
pt: ferrovia abandonada (carris removidos)

en: Level Crossing
pt: Passagem de nível ferroviária

[ctx: railway]
en: level_crossing
pt: passagem de nível ferroviária

en: Traffic lights
pt: Semáforo

en: Barrier
pt: Barreira

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
pt: sim

[ctx: crossing:barrier]
en: no
pt: não

[ctx: crossing:barrier]
en: half
pt: ocupa metade da estrada

[ctx: crossing:barrier]
en: full
pt: ocupa a largura da estrada

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
pt: ocupa toda a estrada c/1 cancela de cada lado

en: Crossing
pt: Passagem de peões ferroviária

[ctx: railway]
en: crossing
pt: passagem de peões ferroviária

en: Crossing type
pt: Tipo de passagem de peões ferroviária

en: Turntable
pt: Rotunda ferroviária

[ctx: railway]
en: turntable
pt: rotunda ferroviária

en: Buffer Stop
pt: Pára-choques de via férrea

[ctx: railway]
en: buffer_stop
pt: pára-choques de via férrea

en: Railway Switch
pt: Agulha de ferrovia

[ctx: railway]
en: switch
pt: agulha de ferrovia

en: default
pt: pré-definido

en: double_slip
pt: agulha dupla

en: single_slip
pt: agulha única (com atravessamento)

en: three_way
pt: agulha tripla

en: wye
pt: agulha em Y

en: Railway crossing
pt: Passagem de nível ferroviária pedonal

[ctx: railway]
en: railway_crossing
pt: passagem de nível ferroviária pedonal

en: Railway Signal
pt: Sinal ferroviário

[ctx: railway]
en: signal
pt: sinal ferroviário

en: Railway milestone
pt: Marco quilométrico ferroviário

[ctx: railway]
en: milestone
pt: marco quilométrico ferroviário

en: Position (kilometers)
pt: Posição (quilómetros)

en: Aerialway
pt: Aéreo por cabo

en: Cable Car
pt: Teleférico

en: Number of people per hour
pt: Número de pessoas por hora

en: Number of people per car
pt: Número de pessoas por cabine

en: Typical journey time in minutes
pt: Tempo de viagem médio em minutos

en: Has heating?
pt: Tem aquecimento?

en: Chair Lift
pt: Telecadeira

en: Number of people per chair
pt: Número de pessoas por cadeira

en: Has bubble?
pt: Tem pára-vento?

en: Gondola
pt: Gôndola

en: Number of people per gondola
pt: Número de pessoas por gôndola

en: Mixed Lift
pt: Misto (gôndolas e telecadeiras)

en: Number of people per gondola/chair
pt: Número de pessoas por gôndola / cadeira

en: Drag Lift
pt: Telesqui (genérico)

en: drag_lift (general type - use only if exact type (see values below) is unknown)
pt: telesqui (genérico - utilizar apenas se o tipo exato for desconhecido)

en: t-bar
pt: barra em T

en: j-bar
pt: barra em J

en: platter
pt: prato

en: rope_tow
pt: reboque com cabo

en: Magic Carpet
pt: Tapete rolante

en: Goods
pt: Teleférico de mercadorias

en: Zip line
pt: Tirolesa

[ctx: aerialway]
en: Station
pt: Estação

en: Pylon
pt: Pilar de teleférico

[ctx: car]
en: Parking
pt: Estacionamento

en: Park and Ride
pt: Estacionamento de intercâmbio

en: bus
pt: autocarro

en: train
pt: comboio

en: Capacity (overall)
pt: Capacidade (total)

en: Spaces for Disabled
pt: Espaços para deficientes

en: Spaces for Women
pt: Espaços para mulheres

en: Spaces for Parents
pt: Espaços para pais

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
pt: Ver a página wiki para outras etiquetas capacity:[types]=*.

en: Only for street side parking:
pt: Apenas para estacionamento ao lado da estrada:

en: diagonal
pt: diagonal  ⁄   ⁄   ⁄

en: parallel
pt: paralelo ===

en: perpendicular
pt: perpendicular ⊥⊥⊥

en: Parking Space
pt: Lugar de estacionamento

en: Type of parking space
pt: Tipo de espaço para estacionar

en: disabled
pt: deficientes

en: Capacity
pt: Capacidade

en: Covered (with roof)
pt: Coberto (telhado)

en: Parking Entrance/Exit
pt: Entrada / saída de parque de estacionamento

en: Fuel
pt: Posto de combustível

en: With shop
pt: Com loja

en: convenience
pt: loja de conveniência (alguns artigos alimentares e do dia-a-dia)

en: kiosk
pt: quiosque (jornais, tabaco, chocolates...)

en: Diesel (Gas To Liquid - ultimate diesel)
pt: Diesel do tipo GTL (Gas To Liquid / Gás Para Líquido)

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
pt: Diesel para pesados

en: 1/25 mix (mofa/moped)
pt: Mistura 1:25 (ciclomotor)

en: 1/50 mix (mofa/moped)
pt: Mistura 1:50 (ciclomotor)

en: Additives:
pt: Aditivos:

en: Diesel Exhaust Fluid (AdBlue/AUS32)
pt: Fluido de escape diesel (ARLA / AdBlue)

en: Fuel cards:
pt: Cartões de combustível:

en: DKV
pt: DKV (Alemanha)

en: Routex
pt: Routex (Europa)

en: UTA
pt: UTA (Alemanha)

en: Charging Station
pt: Posto de abastecimento de eletricidade

en: Charging Network (Mobility Service Provider)
pt: Rede de carregamento (fornecedor de serviços de mobilidade)

en: Operator (Charge Point Operator)
pt: Operador (operador de pontos de carregamento)

en: Simultaneously usable charging spots
pt: Pontos de carregamento utilizáveis em simultâneo

en: Storey
pt: Andar

en: Surroundings and Fees:
pt: Arredores e taxas:

en: Covered
pt: Coberto

en: Charging fee
pt: Taxa de carregamento

en: Parking fee
pt: Taxa de estacionamento

en: Types of vehicles which can be charged:
pt: Tipos de veículos que podem ser recarregados:

en: Cars
pt: Carros

en: Motorcycles
pt: Motociclos

en: Trucks (HGV)
pt: Camiões (pesados de mercadorias)

en: (Note: For most charging stations, check ''Cars'' and ''Motorcycles''. Check ''Trucks'' only if there is sufficient space.)
pt: (Nota: na maioria dos postos de carregamento, assinale "Carros" e "Motociclos". Assinale "Camiões" apenas se houver espaço suficiente).

en: Number of Sockets:
pt: Número de tomadas:

en: IEC Type 1
pt: IEC tipo 1

en: IEC Type 2 (Mennekes) socket only
pt: Apenas tomada IEC tipo 2 (Mennekes)

en: IEC Type 2 (Mennekes) with cable
pt: IEC tipo 2 (Mennekes) com cabo

en: IEC Type 2 Combo (CCS)
pt: IEC tipo 2 Combo (CCS)

en: Schuko
pt: Schuko (ficha comum com terra em Portugal)

en: Charging Power (e.g. ''22 kW''):
pt: Potência de carregamento (por exemplo, ''22 kW''):

en: Unlocking (Authentication):
pt: Desbloqueio (autenticação):

en: Unlock through App
pt: Desbloqueio através da aplicação

en: Unlock through RFID/NFC
pt: Desbloqueio através de RFID/NFC

en: Usable without registration
pt: Utilizável sem registo

en: Edit Payment Methods (only if usable without registration)
pt: Editar métodos de pagamento (apenas se for utilizável sem registo)

en: Wash
pt: Lavagem

[ctx: car_wash]
en: Automated
pt: Automático

en: Self Service
pt: Autosserviço

en: Car Dealer
pt: Loja de automóveis (stande)

en: Second hand
pt: Usados / segunda mão

en: only
pt: apenas tem destes produtos

en: Repair
pt: Oficina

[ctx: shop=car_repair]
en: Service
pt: Serviço

en: dealer
pt: negociante

en: repair
pt: reparação

en: parts
pt: peças

en: tyres
pt: pneus

en: Parts
pt: Peças

en: Tires
pt: Pneus

en: Rental
pt: Aluguer

en: Pooling
pt: Boleia partilhada

en: Sharing
pt: Partilha de veículos

[ctx: motorcycle]
en: Parking
pt: Estacionamento

en: Motorcycle Dealer
pt: Loja de motas

en: Services:
pt: Serviços:

en: Sale
pt: Venda

en: brand
pt: marca

en: oldtimer
pt: clássicos (antigos)

en: Safety inspection
pt: Inspeção de veículos

en: Clothes
pt: Roupas

[ctx: bicycle]
en: Parking
pt: Estacionamento

en: anchors
pt: escoras

en: bollard
pt: pilar

en: ground_slots
pt: fendas no chão

en: lockers
pt: cacifos

en: rack
pt: cavalete

en: shed
pt: abrigo

en: stands
pt: suportes (+ comum, em U invertido ou outros)

en: wall_loops
pt: meias argolas paralelas

en: Bike Dealer
pt: Loja de bicicletas

en: Bicycles are sold
pt: Vende bicicletas

en: Second-hand bicycles are sold
pt: Vende bicicletas usadas

en: Bicycles are repaired
pt: Reparação de bicicletas

en: Bicycles are rented
pt: Aluguer de bicicletas

en: Free bicycle pump
pt: Bomba de encher pneus gratuitamente

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
pt: Ferramentas para reparações faça-você-mesmo

en: Bicycles are washed (for a fee)
pt: Limpeza de bicicletas (paga)

en: Public Bicycle Repair Station
pt: Ponto de reparação de bicicletas (self-service)

en: Stand
pt: Suporte de bicicleta

[ctx: bicycle_repair_station]
en: Tools
pt: Ferramentas

en: Chain tool
pt: Chave de correntes de bicicleta

en: Automated
pt: Automática

en: Public Transport
pt: Transporte público

en: Public Transport Route (Rail)
pt: Rota de transporte público (ferrovia)

en: Route type
pt: Tipo de rota

en: subway
pt: metropolitano

en: monorail
pt: monocarril

en: stop position
pt: local de paragem

en: stop position (exit only)
pt: local de paragem (saída de passageiros)

en: stop position (entry only)
pt: local de paragem (entrada de passageiros)

en: platform
pt: plataforma

en: platform (exit only)
pt: plataforma (saída passageiros)

en: platform (entry only)
pt: plataforma (entrada passageiros)

en: Public Transport Route (Bus)
pt: Rota de transporte público (autocarro)

en: share_taxi
pt: táxi partilhado

en: trolleybus
pt: trólei

en: hail and ride route segment
pt: assinalar e embarcar fora das paragens (proibido em Portugal)

en: Public Transport Route (Ferry)
pt: Rota de transporte público (ferry)

en: stop_position
pt: local de paragem

en: Public Transport Route (Aerialway)
pt: Rota de transporte público (via aérea)

en: Route Master
pt: Rota mestre

en: aerialway
pt: via aérea

en: route variant/direction (at least 2)
pt: variante da rota / direção (pelo menos 2)

en: Stop Area
pt: Área de paragem

en: UIC reference
pt: Referência UIC

en: UIC name
pt: Nome UIC

en: Stop Position
pt: Paragem

en: Platform
pt: Plataforma

en: Subway Entrance
pt: Entrada para metropolitano subterrâneo

en: Station or amenities
pt: Estação ou infraestruturas

en: Bus
pt: Autocarro

en: Trolleybus
pt: Trólei

en: Share taxi
pt: Táxi coletivo

en: Train
pt: Comboio

en: Bench
pt: Banco

en: Shelter
pt: Abrigo

en: Passenger information display
pt: Painel de horários eletrónico (tempo real)

en: Route references
pt: Referências de rotas

[ctx: railway]
en: Station
pt: Estação ferroviária

en: Building
pt: Edifício

[ctx: railway]
en: subway_entrance
pt: entrada de metropolitano subterrâneo

en: Ticket Machine
pt: Máquina de bilhetes

en: Public Transport (Legacy)
pt: Transporte público (em desuso)

en: Public transport route (Legacy)
pt: Rota de transporte público (em desuso)

en: halt point
pt: paragem

en: forward halt point
pt: paragem no sentido da linha

en: backward halt point
pt: paragem no sentido inverso da linha

en: Public transport route (Legacy) (Ferry)
pt: Rota de transporte público (em desuso, ferry)

en: Public transport route (Legacy) (Aerialway)
pt: Rota de transporte público (em desuso, via aérea)

[ctx: railway]
en: station
pt: estação ferroviária

en: UIC-Reference
pt: Referência UIC

en: Railway Halt
pt: Apeadeiro ferroviário

[ctx: railway]
en: halt
pt: apeadeiro ferroviário

en: Tram Stop
pt: Paragem de elétrico

[ctx: railway]
en: tram_stop
pt: paragem de elétrico

en: Railway Platform
pt: Plataforma ferroviária

[ctx: railway]
en: platform
pt: plataforma ferroviária

en: Reference (track number)
pt: Referência (número da linha)

en: Bus Station
pt: Estação de autocarros

en: Bus Stop
pt: Paragem de autocarro

[ctx: highway]
en: bus_stop
pt: paragem de autocarro

en: Bus Platform
pt: Plataforma rodoviária

[ctx: highway]
en: platform
pt: plataforma rodoviária

en: Airport
pt: Avião

en: Airport Ground
pt: Aeroporto / aeródromo

en: Runway
pt: Pista de aterragem e descolagem

en: Length (meters)
pt: Comprimento (metros)

en: Taxiway
pt: Via de circulação (taxiway)

en: Holding Position
pt: Ponto de espera

[ctx: aeroway holding_position]
en: intermediate
pt: intermédio

[ctx: aeroway holding_position]
en: runway
pt: pista

en: Helipad
pt: Heliponto (ponto de aterrarem/descolagem)

en: Apron
pt: Plataforma de estacionamento

en: Plane Parking Position
pt: Posição de estacionamento dos aviões

[ctx: building]
en: yes
pt: sim

[ctx: airmark]
en: Beacon
pt: Rádio-farol

en: Navigation aid
pt: Ajuda à navegação

en: Approach lighting system
pt: Sistema de luzes de aproximação

en: Precision approach path indicator
pt: Indicador de trajetória de aproximação de precisão

en: Visual approach slope indicator
pt: Indicador visual de inclinação de aproximação

en: Windsock
pt: Manga de vento

[ctx: airport]
en: Gate
pt: Porta de embarque / desembarque

en: Facilities
pt: Infraestruturas

en: Accommodation
pt: Alojamento

en: Stars
pt: Estrelas

en: Rooms
pt: Quartos

en: Beds
pt: Camas

en: Guest House/Bed & Breakfast
pt: Pensão / albergaria / hospedaria / estalagem / residencial

en: agritourism
pt: agroturismo

en: bed_and_breakfast
pt: pensão / albergaria / hospedaria / estalagem / residencial

en: Apartment
pt: Apartamento(s)

en: Number of apartments
pt: Número de apartamentos

en: Chalet
pt: Chalé

en: Hostel
pt: Pousada / hostel / albergue

en: Alpine Hut
pt: Albergue de montanha

en: members_only
pt: apenas membros

en: Wilderness Hut
pt: Cabana

en: Shower
pt: Chuveiros públicos

en: seasonal
pt: sasonal

en: Closer description
pt: Descrição curta

en: Caravan Site/RV Park
pt: Parque para caravanas

en: Number of places
pt: Número de lugares

en: Power supply
pt: Tem tomadas de eletricidade

en: Tents allowed
pt: Permitidas tendas

en: Campsite
pt: Parque de campismo

en: Caravans allowed
pt: Permitidas autocaravanas

en: Backcountry
pt: Local remoto (c/ nenhuma ou poucas infraestruturas)

en: Group only access
pt: Acessível apenas a sócios

en: Camp pitch
pt: Alvéolo de parque de campismo

en: Unit number
pt: Número da unidade

en: Permanent camping only
pt: Apenas acampamento permanente

en: Food+Drinks
pt: Alimentação e bebidas

en: Restaurant
pt: Restaurante

en: Microbrewery
pt: Destila e vende cerveja artesanal

en: Outdoor seating
pt: Esplanada

en: Takeaway
pt: Refeições para fora (take-away)

en: Delivery
pt: Entrega ao domicílio

en: Kitchen Opening Hours
pt: Horário de abertura da cozinha

en: Fast Food
pt: Comida rápida (fast food)

en: Food Court
pt: Praça de alimentação (em centros comerciais)

en: Cafe
pt: Café

en: Ice cream
pt: Gelados

en: Pub
pt: Taberna

en: Beer Garden
pt: Beer garden (não existem em Portugal)

en: Diet
pt: Dieta

en: Vegetarian
pt: Vegetariana

en: Vegan
pt: Vegana

en: Lacto-vegetarian
pt: Lacto-vegetariana

en: Ovo-vegetarian
pt: Ovo-vegetariana

en: Pescetarian
pt: Pescetarianismo (vegetariana com peixes e frutos do mar)

en: Fruitarian
pt: Frugivorismo (frutas, verduras e legumes)

en: Raw
pt: Crudismo (alimentos crus)

en: Dairy free
pt: Sem laticíneos

en: Gluten free
pt: Sem glúten

en: Lactose free
pt: Sem lactose

en: Halal
pt: Halal (muçulmana)

en: Kosher
pt: Kosher (judaica)

en: Tourism
pt: Turismo

en: Attraction
pt: Atração turística

en: Viewpoint
pt: Miradouro

en: Information Office
pt: Posto de turismo

en: An office where you can get information about a town or region.
pt: Num local onde se pode obter informação turística sobre uma localidade ou região.

en: A board with a map.
pt: Um placa com um mapa.

en: Detail Grade
pt: Nível de detalhe

en: topo
pt: topográfico (apresenta relevo)

en: street
pt: estradas

en: scheme
pt: esquemático (apresenta só o mais importante)

en: toposcope
pt: toposcópio

en: Shown Area
pt: Área mostrada

en: site
pt: sítio

en: city
pt: cidade

en: region
pt: região

en: Routes shown for:
pt: Mostra rotas de:

en: Hiking
pt: Caminhadas

en: Cycling
pt: Ciclismo

en: Mountainbiking
pt: Ciclismo de montanha

en: Skiing
pt: Esqui

en: Riding
pt: Equitação

en: ... other transportation modes possible
pt: ... entre outros meios de transporte

en: Information Board
pt: Placar de informação

en: A board with information.
pt: Uma placa com informações.

en: Board Content
pt: Informação mostrada

en: notice
pt: aviso

en: nature
pt: natureza

en: wildlife
pt: vida selvagem

en: plants
pt: plantas

en: geology
pt: geologia

en: Guidepost
pt: Poste com direções

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
pt: Um sinal / quadro informativo que indica uma ou várias direções.

en: Route marker
pt: Sinal de itinerário

en: Information Terminal
pt: Terminal de informação eletrónico

en: Information access via electronic methods.
pt: Acesso à informação por meios eletrónicos.

en: Audio Guide
pt: Guia áudio

en: Information using headphones or a mobile phone.
pt: Informação usando auscultadores ou telemóvel.

en: Audioguide via mobile phone?
pt: Guia de áudio via telemóvel?

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Use E.123 format, e.g. +49 11223 456 7890
pt: Usar formato E.123, por ex. +351 213 456 789

en: Other Information Point
pt: Outro ponto de informação

en: Leisure
pt: Lazer

en: Movie Theater/Cinema
pt: Cinema

en: Drive-in theater
pt: Cinema ao ar livre (drive-in)

en: Number of screens
pt: Número de écrans

en: Bandstand
pt: Coreto

en: Dance
pt: Dança

en: Bleachers
pt: Bancadas

en: Backrest
pt: Encosto

en: Zoo
pt: Jardim zoológico

en: aviary
pt: aviário

en: birds
pt: pássaros

en: butterfly
pt: borboletas

en: enclosure
pt: vedação

en: falconry
pt: falcoaria

en: petting_zoo
pt: zoológico para crianças (podem pegar nos animais)

en: reptile
pt: réptil

en: safari_park
pt: parque de safari

en: wildlife_park
pt: parque de vida selvagem

en: Animal enclosure
pt: Recinto de animal

en: Dog Park
pt: Parque para cães

en: Amusement/Theme Park
pt: Parque de diversões

en: Water Park
pt: Parque aquático

en: Water Slide
pt: Escorrega aquático

en: Public bath
pt: Banho público

[ctx: bath:type]
en: hammam
pt: banho turco (hamame)

[ctx: bath:type]
en: hot_spring
pt: fonte termal

[ctx: bath:type]
en: lake
pt: lago

[ctx: bath:type]
en: river
pt: rio

[ctx: bath:type]
en: thermal
pt: termal

en: Open air
pt: Ao ar livre

[ctx: restroom]
en: Female
pt: Feminino

[ctx: restroom]
en: Male
pt: Masculino

[ctx: restroom]
en: Unisex
pt: Unisexo

en: Beach Resort
pt: Resort de praia

en: Swimming Pool
pt: Piscina

en: Used for the water area only.
pt: Use esta etiqueta apenas na área de água da piscina.

en: Dive centre
pt: Centro de mergulho

en: Fitness Station
pt: Ginário, academia desportiva (empresa privada)

en: Horse Riding Centre
pt: Centro de corridas de cavalos

en: Club
pt: Clube

[ctx: club]
en: amateur_radio
pt: radioamadorismo

[ctx: club]
en: art
pt: arte

[ctx: club]
en: astronomy
pt: astronomia

[ctx: club]
en: automobile
pt: automóvel

[ctx: club]
en: board_games
pt: jogos de tabuleiro

[ctx: club]
en: card_games
pt: jogos de cartas

[ctx: club]
en: charity
pt: caridade

[ctx: club]
en: computer
pt: computadores

[ctx: club]
en: cooking
pt: cozinhar

[ctx: club]
en: culture
pt: cultura

[ctx: club]
en: dog
pt: cães

[ctx: club]
en: doityourself
pt: faça-você-mesmo

[ctx: club]
en: environment_protection
pt: proteção do ambiente

[ctx: club]
en: ethnic
pt: étnico

[ctx: club]
en: fan
pt: fãs

[ctx: club]
en: filmmaking
pt: criação de filmes

[ctx: club]
en: fishing
pt: pesca

[ctx: club]
en: freemasonry
pt: maçonaria

[ctx: club]
en: gardening
pt: jardinagem

[ctx: club]
en: history
pt: história

[ctx: club]
en: hunting
pt: caça

[ctx: club]
en: motorcycle
pt: motos

[ctx: club]
en: music
pt: música

[ctx: club]
en: nature
pt: natureza

[ctx: club]
en: nudism
pt: nudismo

[ctx: club]
en: photography
pt: fotografia

[ctx: club]
en: politics
pt: política

[ctx: club]
en: scout
pt: escuteiros

[ctx: club]
en: smoke
pt: tabaco

[ctx: club]
en: sport
pt: desporto

[ctx: club]
en: student
pt: estudantes

[ctx: club]
en: surf_life_saving
pt: clube de surf salva-vidas

[ctx: club]
en: theatre
pt: teatro

[ctx: club]
en: tourism
pt: turismo

[ctx: club]
en: veterans
pt: veteranos

[ctx: club]
en: yachting
pt: vela

[ctx: club]
en: youth_movement
pt: movimento jovem

en: In case of sport:
pt: No caso de desporto:

en: Hackerspace
pt: Espaço de hackers

en: Events Venue
pt: Local de eventos

en: Playground
pt: Parque infantil

en: Playground device
pt: Dispositivo de parque infantil

[ctx: playground]
en: activitypanel
pt: painel de atividades

[ctx: playground]
en: balancebeam
pt: trave de equilíbrio

[ctx: playground]
en: climbingframe
pt: rede de escalada

[ctx: playground]
en: climbingwall
pt: parede de escalada

[ctx: playground]
en: exercise
pt: exercício

[ctx: playground]
en: hopscotch
pt: jogo da macaca (semalha, avião ou neca)

[ctx: playground]
en: horizontal_bar
pt: barra horizontal

[ctx: playground]
en: map
pt: mapa

[ctx: playground]
en: playhouse
pt: casinha de brincar

[ctx: playground]
en: roundabout
pt: rotunda

[ctx: playground]
en: sandpit
pt: caixa de areia

[ctx: playground]
en: seesaw
pt: balancé

[ctx: playground]
en: slide
pt: escorrega

[ctx: playground]
en: splash_pad
pt: almofada de água

[ctx: playground]
en: springy
pt: boneco de mola

[ctx: playground]
en: structure
pt: estrutura (complexa, com várias atividades)

[ctx: playground]
en: swing
pt: baloiço

[ctx: playground]
en: trampoline
pt: trampolim

[ctx: playground]
en: water
pt: água

[ctx: playground]
en: zipwire
pt: tirolesa

en: Picnic Site
pt: Parque de merendas / piqueniques

en: Fireplace
pt: Lareira / fogueira

en: Picnic Table
pt: Mesa de piquenique

en: Public Grill
pt: Grelhador público

[ctx: grill]
en: Fuel
pt: Combustível

en: charcoal
pt: carvão

en: Firepit
pt: Local para fogueiras

en: Fishing
pt: Pesca

en: Bird Hide
pt: Cabana para observação de aves

en: Amusement arcade
pt: Salão de jogos

en: Adult gaming centre
pt: Centro de jogos para adultos

en: Gambling
pt: Jogos a dinheiro

en: lottery
pt: lotaria

en: slot_machines
pt: caça-níqueis (slot machines)

en: betting
pt: apostas

en: poker
pt: póquer

en: Night Club
pt: Discoteca

en: Strip Club
pt: Clube de striptease

en: Brothel
pt: Bordel

en: Culture
pt: Cultura

en: Museum
pt: Museu

en: Gallery
pt: Galeria

en: Theatre
pt: Teatro

en: Library
pt: Biblioteca

en: Public bookcase
pt: Biblioteca de rua

en: glass_cabinet
pt: estante de vidro

en: metal_cabinet
pt: estante de metal

en: wooden_cabinet
pt: estante de madeira

en: movable_cabinet
pt: estante móvel

en: phone_box
pt: cabine telefónica

en: reading_box
pt: caixa pequena

en: sculpture
pt: escultura

en: shelf
pt: prateleira (interior)

en: shelter
pt: abrigo (tipo paragem de autocarro)

en: Arts Centre
pt: Centro de artes

en: Artwork
pt: Obra de arte (ao ar livre)

en: architecture
pt: arquitetura

en: painting
pt: pintura

en: statue
pt: estátua

en: bust
pt: busto

en: installation
pt: instalação artística

en: graffiti
pt: grafíti

en: Subject
pt: Assunto

en: Artist Name
pt: Nome do autor

en: aluminium
pt: alumínio

en: brass
pt: latão

en: ceramic
pt: cerâmica

en: iron
pt: ferro

en: marble
pt: mármore

en: Studio
pt: Estúdio

en: audio
pt: áudio

en: radio
pt: rádio

en: video
pt: vídeo

en: Place of Worship
pt: Local de oração

en: Church
pt: Igreja / capela

en: Building type
pt: Tipo de edifício

en: basilica
pt: basílica

en: cathedral
pt: catedral

en: chapel
pt: capela

en: church
pt: igreja

en: temple
pt: templo

en: Mosque
pt: Mesquita

en: mosque
pt: mesquita

en: Synagogue
pt: Sinagoga

en: synagogue
pt: sinagoga

en: Buddhist Temple
pt: Templo budista

en: Hindu Temple
pt: Templo hindu

en: Shinto Shrine
pt: Templo xintoísta

en: Other Place of Worship
pt: Outro templo de oração

en: Monastery
pt: Mosteiro

en: Community gender
pt: Género da comunidade

[ctx: gender]
en: female
pt: mulheres

[ctx: gender]
en: male
pt: homens

[ctx: gender]
en: mixed
pt: unisexo

en: Public Building
pt: Edifício público

en: Town Hall
pt: Câmara Municipal / Junta de Freguesia

en: Community Centre
pt: Centro comunitário

en: community_hall
pt: salão comunitário

en: cultural_centre
pt: centro cultural

en: environment_centre
pt: centro ambiental

en: events_venue
pt: local de eventos

en: family_centre
pt: centro familiar

en: language_centre
pt: centro de línguas

en: meeting_room
pt: sala de reuniões

en: parish_hall
pt: salão paroquial

en: village_hall
pt: salão da aldeia

en: youth_centre
pt: centro juvenil

en: For
pt: Público-alvo

en: child
pt: crianças

en: juvenile
pt: juvenis

en: student
pt: estudantes

en: girl
pt: raparigas

en: boy
pt: rapazes

en: man
pt: homens

en: woman
pt: mulheres

en: senior
pt: séniores

en: family
pt: família

en: homosexual
pt: homossexuais

en: multigeneration
pt: multigerações

en: athlete
pt: atletas

en: immigrant
pt: imigrantes

en: Courthouse
pt: Tribunal

en: Prison
pt: Prisão

en: Police
pt: Polícia

en: Ranger Station
pt: Posto da guarda florestal

en: Fire Station
pt: Quartel de bombeiros

en: Post Office
pt: Estação de correios

en: Education
pt: Educação

en: Kindergarten
pt: Jardim infantil / infantário

en: ISCED level
pt: Nível ISCED

en: School
pt: Escola

en: University
pt: Universidade

en: College
pt: Colégio

en: Driving School
pt: Escola de condução

en: License Classes
pt: Aulas para categorias de veículos (p.ex. A1, B, D...)

en: A;A1;B;B1;C;C1;D;D1;BE;CE;C1E;DE;D1E
pt: A;A1;B;C;C1;D;D1;BE;CE;C1E;DE;D1E;M;L;T

en: Language school
pt: Escola de línguas

en: Animal boarding
pt: Hotel de animais

en: bird
pt: pássaro

en: cat
pt: gato

en: dog
pt: cão

en: duck
pt: patp

en: horse
pt: cavalo

en: mammal
pt: mamífero

en: Animal breeding
pt: Criação de animais

en: Animals bred
pt: Animais criados

[ctx: animal_breeding]
en: bird
pt: pássaro

[ctx: animal_breeding]
en: cat
pt: gato

[ctx: animal_breeding]
en: chicken
pt: galinha

[ctx: animal_breeding]
en: cow
pt: vaca

[ctx: animal_breeding]
en: dog
pt: cão

[ctx: animal_breeding]
en: donkey
pt: burro

[ctx: animal_breeding]
en: fish
pt: peixe

[ctx: animal_breeding]
en: goat
pt: cabra

[ctx: animal_breeding]
en: sheep
pt: ovelha

[ctx: animal_breeding]
en: horse
pt: cavalo

[ctx: animal_breeding]
en: pig
pt: porco

[ctx: animal_breeding]
en: poultry
pt: ave doméstica

[ctx: animal_breeding]
en: rabbit
pt: coelho

en: Veterinary
pt: Veterinário

en: Animal shelter
pt: Abrigo de animais (canil, gatil...)

en: Animal watering place
pt: Bebedouro para animais

en: Health
pt: Saúde

en: Clinic
pt: Clínica / Centro de Saúde / Unidade de Saúde / Posto Médico

en: Doctor''s Office
pt: Médico privado

en: Dentist
pt: Dentista

en: Pharmacy
pt: Farmácia

en: Dispensing
pt: Disponibiliza medicamentos c/receita médica

en: Laboratory
pt: Laboratório

en: Speciality
pt: Especialidade

[ctx: healthcare]
en: biology
pt: biologia

[ctx: healthcare]
en: blood_check
pt: análises ao sangue

[ctx: healthcare]
en: clinical_pathology
pt: patologia clínica

en: Baby Hatch/Safe Haven
pt: Roda dos expostos / enjeitados (para entrega da guarda de recém-nascidos)

en: Emergency Access Point
pt: Ponto de emergência (não existe em Portugal)

[ctx: highway]
en: emergency_access_point
pt: ponto de emergência

en: Point Number
pt: Número do acesso

en: Point Name
pt: Nome do acesso

en: Emergency Phone Number
pt: Telefone de emergência

en: (Use number as shown on plate.)
pt: (Usar número mostrado na placa de identificação.)

en: Emergency
pt: Emergência

en: Ambulance Station
pt: Central de ambulância

en: Emergency ward entrance
pt: Entrada do serviço de urgência

en: walk-in
pt: entrada livre (sem necessidade de marcar primeiro)

en: rescue_service
pt: serviço de socorro

en: Automated Defibrillator
pt: Desfibrilador automático portátil

en: Location description
pt: Descrição da localização

en: Located inside a building?
pt: Localizado dentro de um edifício?

en: Fire Extinguisher
pt: Extintor

en: Fire Hose
pt: Mangueira de incêndio

en: Fire Hydrant
pt: Boca de incêndio

en: Shape
pt: Tipo

[ctx: pipeline]
en: pillar
pt: marco no chão (comum no exterior)

en: A pillar type hydrant.
pt: Pilar (comum)

en: A fire hydrant simple outlet located underground.
pt: Boca de incêndio subterrânea acessível por uma tampa no chão.

[ctx: pipeline]
en: wall
pt: na parede

en: A wall-mounted fire hydrant.
pt: Boca de incêndio na parede.

[ctx: pipeline]
en: pipe
pt: tubo

en: A simple capped pipe, without the usual hydrant shape.
pt: Um simples tubo com uma tampa sem o formato usual de uma boca de incêndio.

en: Pressure (bar) or suction
pt: Pressão (bares) ou sucção

en: Pressure in bar.
pt: Pressão em bares.

en: Pressure but value unknown.
pt: Pressão, mas de valor desconhecido.

en: suction
pt: sucção

en: Water is not pressurized, a pump is needed.
pt: A água não é pressurizada. É necessário um motor.

en: Water source
pt: Fonte da água

en: Hydrant is fed by the local distribution network.
pt: A boca de incêndio é alimentada pela rede local de distribuição de água.

en: groundwater
pt: lençol de água subterrâneo

en: A water well.
pt: Poço de água.

en: water_tank
pt: tanque de água

en: swimming_pool
pt: piscina

en: Hydrant Position
pt: Localização

[ctx: hydrant position]
en: lane
pt: via de trânsito

en: on the side of a road lane
pt: ao lado de uma via de trânsito

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
pt: parque de estacionamento

en: in a parking lot
pt: num parque de estacionamento

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
pt: passeio

en: on a sidewalk
pt: no passeio

[ctx: hydrant position]
en: green
pt: relvado

en: in a grassy area
pt: num relvado

en: Pillar type
pt: Tipo de pilar

en: dry_barrel
pt: casco seco

en: A style of pillar hydrant where the water shutoff valve is below ground.
pt: Um tipo de boca de incêndio onde a válvula de corte está abaixo do chão, abaixo da linha de congelação.

en: wet_barrel
pt: casco húmido (comum)

en: A style of pillar hydrant where the barrel is pressurized at all times, with individual valves for each outlet.
pt: Um tipo de boca de incêndio comum em climas temperados, com água sempre pressurizada e com válvulas individuais para cada boca.

en: Number of couplings
pt: Número de bocas

en: Coupling standard
pt: Norma de boca

en: Bayonet
pt: Baioneta

en: Storz
pt: Storz (usada em Portugal e outros países)

en: Each coupling diameter (separated by ;)
pt: Diâmetro de cada boca, separadas por ponto-e-vírgula (;)

en: Color of the top section (bonnet) (HTML name or hexadecimal code)
pt: Cor a secção superior (tampo) (nome HTML ou código hexadecimal)

en: Color of the caps (HTML name or hexadecimal code)
pt: Cor dos tampões das bocas (nome HTML ou código hexadecimal)

en: Water Tank
pt: Tanque de água

en: Volume (liters)
pt: Volume (litros)

en: Suction point
pt: Ponto de sucção

en: Assembly Point
pt: Ponto de encontro em emergências

en: Emergency Phone
pt: Telefone de emergência

en: Siren
pt: Sirene

en: pneumatic
pt: pneumático

en: electronic
pt: eletrónico

en: mechanical
pt: mecânico

en: Purpose
pt: Propósito

en: fire
pt: incêndio

en: air_raid
pt: ataque aéreo

en: civil_defense
pt: defesa civil

en: Range (meters)
pt: Alcance (metros)

en: Social Facility
pt: Instalação sociais

en: Nursing Home
pt: Lar de terceira idade (com cuidado médico permanente)

[ctx: social_facility]
en: Shelter
pt: Abrigo social

en: Food Bank
pt: Banco alimentar

en: Toilets/Restrooms
pt: Casas de banho (WC)

en: flush
pt: descarga de água (o mais comum)

en: pitlatrine
pt: direto à fossa por baixo (por gravidade)

en: bucket
pt: balde

en: Usage Position
pt: Posição de utilização

en: seated
pt: sentado

en: seated;urinal
pt: sentado;urinol

en: squat
pt: agachado

en: urinal
pt: urinol

en: Changing table
pt: Mesa de muda de fralda

en: Count
pt: Número de mesas

[ctx: Changing table]
en: Location
pt: Localização

en: dedicated_room
pt: sala dedicada

en: female_toilet
pt: casa de banho feminina

en: male_toilet
pt: casa de banho masculina

en: room
pt: sala

en: sales_area
pt: área de vendas

en: unisex_toilet
pt: casa de banho unisexo

en: wheelchair_toilet
pt: casa de banho para cadeiras de rodas

en: Post Box
pt: Marco / caixa de correio

en: Collection times
pt: Horário de recolha

[ctx: post_box]
en: pillar
pt: pilar (típicos marcos de correio)

[ctx: post_box]
en: lamp
pt: suportado por um poste

[ctx: post_box]
en: wall
pt: na parede

[ctx: post_box]
en: meter
pt: caixa para correio pré-franquiado

en: Drive through
pt: Serviço ao volante (sem sair do carro)

en: Private Mailbox
pt: Caixa de correio privada

en: House number
pt: Número de porta

en: Street name
pt: Nome da rua

en: City name
pt: Nome da localidade

en: Post code
pt: Código postal

en: Country code
pt: Código do país

en: Optional tag only for address without post:street
pt: Etiqueta opcional apenas para endereços sem post:street

en: Place name
pt: Local / lugar

en: Optional tags for specific countries
pt: Etiquetas opcionais para certos países

en: Unit/Suite
pt: Unidade / suite

en: House name
pt: Nome da casa

en: Hamlet
pt: Aldeia / lugar

en: Suburb
pt: Subúrbio

en: Subdistrict
pt: Subdistrito

en: District
pt: Distrito

en: Province
pt: Província

[ctx: addr:]
en: State
pt: Estado (E.U.A., Brasil...)

en: AL
pt: AL (país: Albânia; Estados: Alabama, Alagoas)

en: AK
pt: AK (Alaska)

en: AZ
pt: AZ (país: Azerbaijão; Estado: Arizona)

en: AR
pt: AR (país: Arcansas; Estados: Arunachal Pradesh)

en: CA
pt: CA (país: Canadá; Estado: Califórnia)

en: CO
pt: CO (país: Colômbia; Estado: Colorado)

en: CT
pt: CT (Coneticute)

en: DE
pt: DE (país: Alemanha; Estado: Delaware)

en: FL
pt: FL (Flórida)

en: GA
pt: GA (país: Gabão; Estado: Geórgia)

en: HI
pt: HI (Havai)

en: IL
pt: IL (país: Israel; Estado: Ilinóis)

en: IN
pt: IN (país: Índia; Estado: Indiana)

en: IA
pt: IA (Iowa)

en: KS
pt: KS (Kansas)

en: KY
pt: KY (país: Ilhas Caimão; Estado: Kentucky)

en: LA
pt: LA (país: Laos; Estado: Luisiana)

en: ME
pt: ME (País:Marrocos; Estado: Maine)

en: MD
pt: MD (país: Moldávia; Estado: Maryland)

en: MA
pt: MA (Massachusetts, Maranhão)

en: MI
pt: MI (Michigan)

en: MN
pt: MN (país: Mongólia; Estado: Minnesota)

en: MS
pt: MS (país: Monserrate; Estados: Mississippi, Mato Grosso do Sul)

en: MO
pt: MO (país: Macau; Estado: Missouri)

en: MT
pt: MT (Páis: Malta; Estado: Montana, Mato Grosso)

en: NE
pt: NE (país: Níger; Estado: Nebraska)

en: NV
pt: NV (Nevada)

en: NH
pt: NH (Nova Hampshire)

en: NJ
pt: NJ (Nova Jérsei)

en: NM
pt: NM (Novo México)

en: NY
pt: NY (Nova Iorque)

en: NC
pt: NC (país: Nova Caledónia; Estado: Carolina do Norte)

en: ND
pt: ND (Dakota do Norte)

en: OH
pt: OH (Ohio)

en: OR
pt: OR (Oregon)

en: PA
pt: PA (país: Panamá; Estados: Pensilvânia, Pará)

en: RI
pt: RI (Rhode Island)

en: SC
pt: SC (país: Seicheles; Estados: Carolina do Sul, Santa Catarina)

en: SD
pt: SD (país: Sudão; Estado: Carolina do Sul)

en: TN
pt: TN (país: Tunísia; Estado: Tennessee)

en: TX
pt: TX (Texas)

en: UT
pt: UT (Utah)

en: VT
pt: VT (Vermont)

en: VA
pt: VA (país: Cidade do Vaticano; Estado: Virgínia)

en: WA
pt: WA (Washington)

en: WV
pt: WV (Virgínia Ocidental)

en: WI
pt: WI (Wisconsin)

en: DC
pt: DC (Distrito de Colúmbia)

en: AS
pt: AS (Samoa Americana)

en: GU
pt: GU (Guam)

en: MP
pt: MP (Marianas Setentrionais)

en: PR
pt: PR (país: Porto Rico, Estado: Paraná)

en: UM
pt: UM (Ilhas Menores Distantes dos EUA)

en: VI
pt: VI (Ilhas Virgens Americanas)

en: Telephone
pt: Telefone

en: booth
pt: cabine

en: Coins
pt: Moedas

[ctx: payment]
en: Notes
pt: Notas

en: Telephone cards
pt: Cartões de chamadas telefónicas

en: Internet Cafe
pt: Cibercafé

en: Internet Access
pt: Acesso à Internet

en: Clock
pt: Relógio

[ctx: clock]
en: Display
pt: Mostrador

en: analog
pt: analógico

en: sundial
pt: relógio de sol

en: unorthodox
pt: incomum (binário, a água...)

[ctx: clock]
en: Faces
pt: Faces (nº mostradores)

en: Visibility/readability
pt: Visibilidade / legibilidade

en: house (up to 5m)
pt: casa (até 5m)

en: street (up to 20m)
pt: rua (até 20m)

en: area (more than 20m)
pt: área (mais de 20m)

en: Shows current date
pt: Mostra a data

en: Shows temperature
pt: Mostra a temperatura

en: Shows barometric pressure
pt: Mostra a pressão barométrica

en: Shows humidity
pt: Mostra a humidade

en: Photo booth
pt: Cabine de fotografia instantânea

en: Recycling Container
pt: Contentor de reciclagem

en: Throw in times
pt: Horário de abertura

en: Paper
pt: Papel (papelão)

en: Paper packaging
pt: Papel de embalagens (papelão)

en: Cardboard
pt: Cartão (papelão)

en: Newspaper
pt: Jornais (papelão)

en: Magazines
pt: Revistas (papelão)

en: Books
pt: Livros (papelão)

en: Plastic
pt: Plástico (embalão)

en: Plastic Bottles
pt: Garrafas de plástico (embalão)

en: Plastic Packaging
pt: Embalagens de plástico (embalão)

en: Beverage cartons
pt: Embalagens cartonadas de bebidas (embalão)

en: Glass
pt: Vidro (vidrão)

en: Glass Bottles
pt: Garrafas de vidro (vidrão)

en: Cans
pt: Latas (embalão)

en: Shoes
pt: Sapatos (roupas)

en: Scrap Metal
pt: Sucata metálica

en: Wood
pt: Madeira

en: Green Waste
pt: Resíduos verdes

en: Waste
pt: Lixo

en: Batteries
pt: Baterias (pilhão)

en: Small Appliances
pt: Aparelhos elétricos pequenos (TV,ferros...)

en: Electrical Appliances
pt: Aparelhos elétricos

en: Recycling Centre
pt: Centro de reciclagem

en: trash
pt: lixo

en: dog_excrement
pt: excrementos de cães

en: Waste Disposal/Dumpster
pt: Contentor de lixo

en: Sanitary Dump Station
pt: Estação de despejo de esgotos

en: Suction pumpout
pt: Bomba de sucção

en: Gravity drain for hose
pt: Drenagem por gravidade pela mangueira

en: Casette or Elsan Disposal
pt: Contentor ou Elsan

en: Operation times
pt: Intervalos em que está ligado

en: Amount of Seats
pt: Número de assentos

en: Type of shelter
pt: Tipo de abrigo

[ctx: shelter]
en: basic_hut
pt: cabana básica

[ctx: shelter]
en: lean_to
pt: cabana 3 paredes (tipo tenda aberta)

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
pt: abrigo para piqueniques

[ctx: shelter]
en: public_transport
pt: abrigo de transporte público (paragem)

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
pt: abrigo das intempéries

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
pt: abrigo para observação da vida selvagem

en: Hunting Stand
pt: Plataforma de caça

[ctx: hunting stand]
en: Hide
pt: Esconderijo disfarçado

en: Lockable
pt: Com fechadura

en: Water Point
pt: Ponto de água (para abastecer caravanas / barcos)

en: Valves
pt: Válvulas

en: Dunlop (Woods)
pt: Dunlop (bicicletas no Japão)

en: Schrader
pt: Schrader (carros)

en: Sclaverand (Presta)
pt: Presta (bicicletas)

en: Regina
pt: Regina (bicicletas em Itália)

en: Advertising Column
pt: Coluna de publicidade

en: Billboard
pt: Painel de publicidade (outdoor)

en: Poster box
pt: Caixa de cartaz (mupi)

en: Sports
pt: Desportos

en: Sport Facilities
pt: Instalações desportivas

en: Stadium
pt: Estádio

en: Stadium Building
pt: Edifício de estádio

en: Sports Centre
pt: Centro desportivo

en: Fitness Centre
pt: Ginásio privado / academia desportiva

en: Pitch
pt: Campo

en: Racetrack
pt: Pista de corridas (atletismo, ciclismo, equestre, cães...)

en: Golf
pt: Golfe

en: Golf Course
pt: Campo de golfe

[ctx: golf]
en: Hole
pt: Buraco

en: Handicap rating
pt: Classificação de handicap

[ctx: golf]
en: Bunker
pt: Búnquer

[ctx: golf]
en: Frontal Water hazard
pt: Risco de água frontal

[ctx: golf]
en: Lateral water hazard
pt: Risco de água lateral

[ctx: golf]
en: Driving range
pt: Campo de treino (driving range)

en: Miniature Golf
pt: Golfe em miniatura

en: Multi
pt: Vários desportos

[ctx: running]
en: pitch
pt: campo

[ctx: running]
en: sports_centre
pt: centro desportivo

[ctx: running]
en: fitness_centre
pt: ginásio / academia desportiva

[ctx: running]
en: stadium
pt: estádio

[ctx: running]
en: track
pt: pista

en: Nine-pin Bowling
pt: Bólingue de 9 pinos

en: Ten-pin Bowling
pt: Bólingue de 10 pinos

en: Archery
pt: Tiro com arco e flecha

en: Track and Field Athletics
pt: Atletismo em pista e campo (corrida, salto, lançamento)

en: Running
pt: Corrida

en: Climbing site
pt: Local de escalada

en: Number of routes
pt: Número de rotas

en: Usual elevation at the bottom of the routes
pt: Elevação habitual na base das rotas

en: Usual route length (m)
pt: Comprimento da rota usual (m)

en: Minimal climbing length (m)
pt: Comprimento mínimo da escalada (m)

en: Maximum climbing length (m)
pt: Comprimento máximo da escalada (m)

en: UIAA: Simplest route
pt: UIAA: rota mais simples

en: UIAA: Most difficult route
pt: UIAA: rota mais difícil

en: UIAA: Main difficulty
pt: UIAA: dificuldade principal

en: French: Simplest route
pt: Francês: rota mais simples

en: French: Most difficult route
pt: Francês: rota mais difícil

en: French: Main difficulty
pt: Francês: dificuldade principal

en: Saxon: Simplest route
pt: Saxónico: rota mais simples

en: Saxon: Most difficult route
pt: Saxónico: rota mais difícil

en: Saxon: Main difficulty
pt: Saxónico: dificuldade principal

en: Climbing route
pt: Rota de escalada

en: Route length (m)
pt: Comprimento da rota (m)

en: UIAA grading
pt: Classificação UIAA

en: French grading
pt: Classificação francesa

en: Saxon grading
pt: Classificação saxónica

en: Canoeing/Kayaking
pt: Canoagem / caiaque

en: Rowing
pt: Remo

[ctx: racing]
en: pitch
pt: campo

[ctx: racing]
en: sports_centre
pt: centro desportivo

[ctx: racing]
en: stadium
pt: estádio

[ctx: racing]
en: track
pt: pista

en: Dog Racing
pt: Corridas de cães

en: Equestrian Sport
pt: Desporto equestre

[ctx: riding]
en: Horse Riding Arena
pt: Arena de corridas de cavalos

[ctx: riding]
en: Horse Riding Centre
pt: Centro de corridas de cavalos

[ctx: riding]
en: Sports Centre
pt: Centro desportivo

[ctx: riding]
en: Stadium
pt: Estádio

[ctx: riding]
en: Racetrack
pt: Pista

en: Horse Racing
pt: Corridas de cavalos

en: Gymnastics
pt: Ginástica

en: fitness_centre
pt: ginásio privado

en: Ice Skating
pt: Patinagem no gelo

en: ice_rink
pt: curling bávaro

en: Roller Skating
pt: Patins sobre rodas

en: Skateboard
pt: Skate

en: Swimming
pt: Natação

en: water_park
pt: parque aquático

en: Scuba Diving
pt: Mergulho

en: Piste type
pt: Tipo de pista

en: connection
pt: ligação

en: downhill
pt: descida livre (downhill)

en: hike
pt: caminhadas

en: ice_skate
pt: patinagem no gelo

en: nordic
pt: nórdico

en: playground
pt: parque infantil

en: skitour
pt: esqui-alpinismo

en: sled
pt: trenó (escorrega)

en: sleigh
pt: trenó puxado a cavalo / cães

en: snow_park
pt: pista de gelo (em centros comerciais, etc.)

en: Difficulty
pt: Grau de dificuldade

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
pt: principiante

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
pt: fácil

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
pt: intermédio

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
pt: avançado

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
pt: perito

[ctx: piste:difficulty]
en: freeride
pt: pista livre (freeride)

en: Grooming
pt: Pista preparada

[ctx: piste:grooming]
en: classic
pt: clássico

en: Shooting
pt: Tiro

en: Chess
pt: Xadrez

en: picnic_table
pt: mesa de piqueniques

en: Sport (Ball)
pt: Desporto (bola)

en: Soccer
pt: Futebol

en: Australian Football
pt: Futebol australiano

en: American Football
pt: Futebol americano

en: Canadian Football
pt: Futebol canadiano

en: Gaelic Games
pt: Jogos gaélicos

en: Football
pt: Futebol

en: Handball
pt: Andebol

en: Rugby League
pt: Râguebi de 13 (Rugby League)

en: Rugby Union
pt: Râguebi de 15 (Rugby Union)

en: Baseball
pt: Basebol

en: Basketball
pt: Basquetebol

en: Hoops
pt: Cestos

en: Volleyball
pt: Voleibol

en: Beach Volleyball
pt: Voleibol de praia

en: Billiards
pt: Bilhar

en: golf_course
pt: campo de golfe

en: Boule
pt: Jogo de bolas metálicas (boule)

en: Cricket
pt: Críquete

en: Field Hockey
pt: Hóquei em campo

en: Ice Hockey
pt: Hóquei no gelo

en: Pelota
pt: Pelota basca

en: Racquetball
pt: Raquetebol

en: Table Tennis/Ping-Pong
pt: Ténis de mesa / pingue-pongue

en: Tennis
pt: Ténis

en: Motorsport
pt: Motorizado

en: Kart Racing
pt: Corridas de karting

en: Motocross
pt: Motocrosse

en: Model Aerodrome
pt: Aeródromo para aeromodelismo

[ctx: aerialway]
en: pitch
pt: campo

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
pt: centro desportivo

[ctx: aerialway]
en: track
pt: pista

en: RC Car
pt: Pista para carros telecomandados

en: Man Made
pt: Construção

[ctx: building]
en: allotment_house
pt: casa de loteamento (pequena e curta estadia)

[ctx: building]
en: bakehouse
pt: casa do forno (pão)

[ctx: building]
en: barn
pt: celeiro

[ctx: building]
en: basilica
pt: basílica

[ctx: building]
en: boathouse
pt: barco-casa

[ctx: building]
en: bunker
pt: búnquer

[ctx: building]
en: cabin
pt: cabana

[ctx: building]
en: carport
pt: abrigo para carros

[ctx: building]
en: cathedral
pt: catedral

[ctx: building]
en: chapel
pt: capela

[ctx: building]
en: church
pt: igreja

[ctx: building]
en: college
pt: colégio

[ctx: building]
en: commercial
pt: comercial

[ctx: building]
en: construction
pt: em construção

[ctx: building]
en: cowshed
pt: curral de vacas

[ctx: building]
en: digester
pt: digestor

[ctx: building]
en: farm_auxiliary
pt: edifício da quinta (não habitável, para máquinas, etc.)

[ctx: building]
en: fire_station
pt: quartel de bombeiros

[ctx: building]
en: garage
pt: garagem

[ctx: building]
en: garages
pt: garagens

[ctx: building]
en: gasometer
pt: gasómetro (reservatório)

[ctx: building]
en: gatehouse
pt: casa de guarda (edifício que envolve a porta da cidade ou complexo)

[ctx: building]
en: grandstand
pt: tribuna principal

[ctx: building]
en: greenhouse
pt: estufa Hortícola

[ctx: building]
en: kindergarten
pt: jardim infantil

[ctx: building]
en: kiosk
pt: quiosque

[ctx: building]
en: manufacture
pt: fábrica

[ctx: building]
en: monastery
pt: mosteiro

[ctx: building]
en: mosque
pt: mesquita

[ctx: building]
en: office
pt: escritório

[ctx: building]
en: pavilion
pt: pavilhão

[ctx: building]
en: parking
pt: estacionamento

[ctx: building]
en: public
pt: público

[ctx: building]
en: retail
pt: comercial de venda a retalho

[ctx: building]
en: riding_hall
pt: picadeiro coberto

[ctx: building]
en: roof
pt: cobertura (telhado)

[ctx: building]
en: ruins
pt: ruínas

[ctx: building]
en: school
pt: escola

[ctx: building]
en: service
pt: serviço

[ctx: building]
en: shed
pt: barraco

[ctx: building]
en: sports_centre
pt: centro desportivo

[ctx: building]
en: sports_hall
pt: pavilhão desportivo

[ctx: building]
en: stable
pt: estábulo

[ctx: building]
en: stadium
pt: estádio

[ctx: building]
en: storage_tank
pt: tanque de armazenamento

[ctx: building]
en: sty
pt: pocilga

[ctx: building]
en: supermarket
pt: supermercado / hipermercado

[ctx: building]
en: synagogue
pt: sinagoga

[ctx: building]
en: temple
pt: templo

[ctx: building]
en: tent
pt: tenda

[ctx: building]
en: toilets
pt: casas de banho (wc)

[ctx: building]
en: train_station
pt: estação ferroviária

[ctx: building]
en: transformer_tower
pt: torre de transformador de energia elétrica

[ctx: building]
en: transportation
pt: transportes

[ctx: building]
en: university
pt: universidade

[ctx: building]
en: warehouse
pt: armazém

[ctx: building]
en: Levels above ground
pt: Andares acima do solo (inclui r/c)

[ctx: building]
en: Levels below ground
pt: Andares abaixo do solo (sem r/c)

en: Residential Building
pt: Edifício residencial

[ctx: building]
en: residential
pt: residencial

[ctx: building]
en: apartments
pt: apartamentos

[ctx: building]
en: ger
pt: yurt / iurte (tenda circular mongol)

[ctx: building]
en: house
pt: casa

[ctx: building]
en: hut
pt: cabana

[ctx: building]
en: bungalow
pt: bangaló

[ctx: building]
en: dormitory
pt: dormitório

[ctx: building]
en: terrace
pt: fileira de casas iguais justapostas

[ctx: building]
en: detached
pt: vivenda uni-familiar

[ctx: building]
en: farm
pt: quinta

[ctx: building]
en: stilt_house
pt: palafita (casa sobre estacas)

en: Building part
pt: Parte de edifício

[ctx: building]
en: Skipped Levels
pt: Começa no andar

en: Skipped height (meters)
pt: Começa à altura (metros)

en: Building construction
pt: Edifício em construção

[ctx: building]
en: wayside_shrine
pt: alminhas (nicho / capelinha)

en: Entrance
pt: Entrada

[ctx: entrance]
en: yes
pt: sim

[ctx: entrance]
en: main
pt: entrada principal

[ctx: entrance]
en: service
pt: entrada de serviço

[ctx: entrance]
en: shop
pt: loja

[ctx: entrance]
en: exit
pt: saída

[ctx: entrance]
en: emergency
pt: emergência

[ctx: entrance]
en: staircase
pt: escadaria

[ctx: entrance]
en: home
pt: casa

[ctx: entrance]
en: garage
pt: garagem

en: Door
pt: Porta

en: folding
pt: de folar (dobrável tipo concertina)

en: hinged
pt: de dobradiça (a mais comum)

en: loadingdock
pt: porta de cais de carga/descarga

en: overhead
pt: abertura na vertical (comum em garagens)

en: sliding
pt: corrediça (p.ex. automática, comum em lojas)

en: trapdoor
pt: alçapão

en: Entrance number
pt: Número de porta

en: Flat numbers
pt: Nº de porta de apartamentos

en: Non-public police facility
pt: Infraestrutura policial não acessível ao público

[ctx: police]
en: barracks
pt: quartel

[ctx: police]
en: car_pound
pt: parque de carros apreendidos

[ctx: police]
en: checkpoint
pt: posto de controlo

[ctx: police]
en: detention
pt: detenção

[ctx: police]
en: naval_base
pt: base naval

[ctx: police]
en: offices
pt: escritórios

[ctx: police]
en: range
pt: carreira de tiro

[ctx: police]
en: storage
pt: armazém

[ctx: police]
en: training_area
pt: área de treino

[ctx: police]
en: yes
pt: sim

en: Flagpole
pt: Mastro de bandeira

[ctx: flag]
en: advertising
pt: publicidade

[ctx: flag]
en: athletic
pt: atletismo

[ctx: flag]
en: governmental
pt: governamental

[ctx: flag]
en: military
pt: militar

[ctx: flag]
en: national
pt: nacional

[ctx: flag]
en: organisation
pt: organização

[ctx: flag]
en: religious
pt: religiosa

[ctx: flag]
en: signal
pt: sinal

en: Cross
pt: Cruz

en: Works
pt: Área industrial / fábrica

en: Product
pt: Produto

en: bakery_products
pt: produtos de panificação

en: beer
pt: cerveja

en: bricks
pt: tijolos

en: dairy
pt: laticínios

en: electronics
pt: eletrónica

en: food
pt: alimentos

en: furniture
pt: móveis

en: machinery
pt: máquinas

en: meat
pt: carne

en: packaging
pt: embalagens

en: rice
pt: arroz

en: sugar
pt: açúcar

en: Chimney
pt: Chaminé industrial

en: Kiln
pt: Forno (kiln)

en: lime
pt: cal

en: Windmill
pt: Moinho de vento

en: Windpump
pt: Bomba de vento / cata-vento

en: Pump
pt: Bomba

[ctx: pump]
en: outdoor
pt: exterior

[ctx: pump]
en: indoor
pt: interior

[ctx: pump]
en: surface
pt: superfície

[ctx: pump]
en: underground
pt: subsolo

[ctx: pump]
en: underwater
pt: submersa

en: Petroleum Well
pt: Poço petrolífero

en: Gasometer
pt: Gasómetro (depósito)

en: Storage Tank
pt: Depósito de armazenagem

[ctx: content]
en: fuel
pt: combustível

[ctx: content]
en: manure
pt: estrume

[ctx: content]
en: oil
pt: petróleo

[ctx: content]
en: sewage
pt: esgotos

[ctx: content]
en: silage
pt: cereais

[ctx: content]
en: slurry
pt: chorume (esterco líquido)

[ctx: content]
en: water
pt: água

[ctx: content]
en: wine
pt: vinho

en: Bunker Silo
pt: Silo em corredor / trincheira

en: Crane
pt: Grua

en: floor-mounted_crane
pt: grua montada no solo

en: gantry_crane
pt: grua pórtico

en: portal_crane
pt: grua de portal

en: travel_lift
pt: elevador de deslocação

en: Goods conveyor
pt: Tapete rolante de mercadorias

en: Resource
pt: Recursos

en: Pumping station
pt: Estação de bombagem

en: Mineshaft
pt: Entrada vertical de mina / poço de mina

en: Function
pt: Função

en: winding
pt: entrada/saída de minerais/operários

en: air
pt: ventilação

en: Depth (meters)
pt: Profundidade (metros)

en: Visible Headframe
pt: Estrutura principal visível

en: Disused
pt: Não usado

en: Heap
pt: Monte

en: Adit
pt: Galeria de acesso a mina

en: Avalanche Protection
pt: Proteção de avalanches

en: Avalance protection
pt: Proteção de avalanches

en: snow_bridge
pt: ponte de neve

en: dam
pt: barragem

en: berm
pt: berma

en: mound
pt: talude / montículo

en: gas_ignition
pt: ignição de gás

en: Utility Pole
pt: Poste utilitário

en: Similar preset:
pt: Modelo de etiquetas similar:

en: Street Lamp
pt: Poste de iluminação

[ctx: highway]
en: street_lamp
pt: poste de iluminação

[ctx: lamp_type]
en: electric
pt: elétrica

[ctx: lamp_type]
en: floodlight
pt: projetor

[ctx: lamp_type]
en: sodium
pt: sódio

[ctx: lamp_type]
en: solar_lamp
pt: lâmpada solar

en: Mounted on
pt: Montada em

[ctx: lamp_mount]
en: bent_mast
pt: poste arqueado (L invertido)

[ctx: lamp_mount]
en: straight_mast
pt: poste direito

[ctx: lamp_mount]
en: suspended
pt: suspenso

[ctx: lamp_mount]
en: wall
pt: parede

en: Street cabinet
pt: Armário utilitário de rua

en: cable_tv
pt: televisão por cabo

en: postal_service
pt: serviço postal

en: traffic_control
pt: controle do tráfego

en: traffic_monitoring
pt: monitorização do tráfego

en: transport_management
pt: gestão de transportes

en: water_management
pt: gestão de águas

en: Monitoring Station
pt: Estação de monitorização (tempo/nível da água/ar/sísmica...)

en: Monitoring:
pt: Monitorização:

en: Water level
pt: Nível da água

en: Tide Level
pt: Nível das ondas

en: Groundwater
pt: Submersa

en: Traffic
pt: Tráfego

en: Air Quality
pt: Qualidade do ar

en: Noise
pt: Ruído

en: GPS Signals
pt: Sinais de satélites GPS

en: GLONASS Signals
pt: Sinais de satélites GLONASS

en: Galileo Signals
pt: Sinais de satélites Galileo

en: Weather
pt: Clima

en: Radiation
pt: Radiação

en: Seismic Activity
pt: Atividade sísmica

en: Recording:
pt: Gravação:

en: Manually
pt: Manual

en: Remote
pt: Remota

en: Display:
pt: Mostrador:

en: Analog
pt: Analógico

en: Telescope
pt: Telescópio

[ctx: telescope]
en: optical
pt: ótico

[ctx: telescope]
en: radio
pt: rádio

[ctx: telescope]
en: gamma
pt: gama

en: Type of construction
pt: Tipo de construção

en: dish
pt: prato

en: dome
pt: cúpula

en: Telescope Diameter (meters)
pt: Diâmetro do telescópio (metros)

en: Survey Point
pt: Vértice geodésico

en: Zone
pt: Zona

en: parking
pt: parque de estacionamento

en: traffic
pt: tráfego

en: shop
pt: lojas

en: bank
pt: banco

en: Camera
pt: Câmara

[ctx: camera:type]
en: fixed
pt: fixa

[ctx: camera:type]
en: panning
pt: panorâmica

[ctx: camera:type]
en: dome
pt: cúpula / domo

[ctx: camera:mount]
en: wall
pt: na parede

[ctx: camera:mount]
en: pole
pt: num poste

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
pt: no teto

en: Direction in degrees
pt: Direção em graus

en: Inclination in degrees
pt: Inclinação em graus

en: Towers
pt: Torres

en: Lighthouse
pt: Farol

[ctx: man_made]
en: Beacon
pt: Almenara / sinalizador

en: Water Tower
pt: Depósito de água

en: Antenna
pt: Antena

en: Mast
pt: Mastro

[ctx: mast/tower]
en: communication
pt: comunicações

[ctx: mast/tower]
en: lighting
pt: iluminação

[ctx: mast/tower]
en: monitoring
pt: monitorização

[ctx: mast/tower]
en: siren
pt: sirene

en: freestanding
pt: sem apoio

en: guyed_lattice
pt: treliça estaiada

en: guyed_tube
pt: tubo estaiado

en: lattice
pt: treliça

en: Tower
pt: Torre

[ctx: mast/tower]
en: bell_tower
pt: torre sineira

[ctx: mast/tower]
en: cooling
pt: arrefecimento

[ctx: mast/tower]
en: defensive
pt: defensiva

[ctx: mast/tower]
en: minaret
pt: minarete

[ctx: mast/tower]
en: observation
pt: observação

[ctx: mast/tower]
en: watchtower
pt: torre de vigia

en: Big Communication Tower
pt: Grande torre de telecomunicações

en: Big communication tower, usually higher than 100 meters.
pt: Grande torre de telecomunicações, normalmente com mais de 100 metros.

en: Pipeline
pt: Pipeline / tubo (água, petróleo, esgotos...)

en: Pipeline Substation
pt: Subestação de pipeline

[ctx: pipeline]
en: compression
pt: compressão

[ctx: pipeline]
en: distribution
pt: distribuição

[ctx: pipeline]
en: field_gathering
pt: recolha no terreno

[ctx: pipeline]
en: inspection_gauge
pt: medidor de inspeção

[ctx: pipeline]
en: measurement
pt: medição

[ctx: pipeline]
en: valve
pt: válvula

[ctx: pipeline]
en: valve_group
pt: grupo de válvulas

en: Pipeline Valve
pt: Válvula de pipeline

en: Valve type
pt: Tipo de válvula

[ctx: valve]
en: butterfly
pt: borboleta

[ctx: valve]
en: globe
pt: globo

[ctx: valve]
en: ball
pt: bola

en: Actuator
pt: Atuador

[ctx: actuator]
en: electric_motor
pt: motor elétrico

[ctx: actuator]
en: hydraulic_cylinder
pt: cilindro hidráulico

[ctx: actuator]
en: pneumatic_cylinder
pt: cilindro pneumático

[ctx: actuator]
en: solenoid
pt: solenóide

[ctx: actuator]
en: thermostatic
pt: termo-estático

en: Position sensor
pt: Posição do sensor

en: optical
pt: ótico

en: inductive
pt: indutivo

en: Marker
pt: Sinalizador

[ctx: marker]
en: aerial
pt: aéreo

[ctx: marker]
en: ground
pt: solo

[ctx: marker]
en: plate
pt: placa

[ctx: marker]
en: post
pt: poste

[ctx: marker]
en: stone
pt: pedra

en: Manhole
pt: Caixa / poço de visita / bueiro / sarjeta

[ctx: manhole]
en: drain
pt: drenagem

[ctx: manhole]
en: gas
pt: gás

[ctx: manhole]
en: heat
pt: aquecimento

[ctx: manhole]
en: power
pt: energia

[ctx: manhole]
en: rainwater
pt: água da chuva

[ctx: manhole]
en: sewer
pt: esgoto

[ctx: manhole]
en: telecom
pt: telecomunicações

[ctx: manhole]
en: water
pt: água

en: Water
pt: Água

en: Water Works
pt: Estação de captação e tratamento de água

en: Wastewater Treatment Plant
pt: ETAR (Estação de Tratamento de Águas Residuais)

en: Watermill
pt: Moinho a água

en: Fountain
pt: Fonte (decorativa)

en: Water Well
pt: Poço de água

en: powered
pt: com motor

en: Bridges
pt: Pontes

en: aqueduct
pt: aqueduto

en: boardwalk
pt: passadiço de madeira

en: cantilever
pt: em consola

en: covered
pt: coberta

en: low_water_crossing
pt: ponte baixa (possível passar apenas quando o nível de água é baixo)

en: trestle
pt: em cavaletes

en: viaduct
pt: viaduto

en: Structure
pt: Estrutura

en: arch
pt: arco

en: beam
pt: vigas (assente sobre pilares)

en: cable-stayed
pt: ponte atirantada (cabos presos a 1 ou mais mastros)

en: floating
pt: flutuante

en: humpback
pt: tipo lomba

en: simple-suspension
pt: suspensão simples (por cordas/cabos)

en: suspension
pt: suspensa

en: truss
pt: treliça (estrutura de triângulos de vigas de ferro acima do tabuleiro)

en: Movable Bridge
pt: Ponte móvel

en: bascule
pt: basculante

en: drawbridge
pt: levadiça (como na entrada dos castelos com fosso)

en: lift
pt: elevação vertical (o tabuleiro sobe todo na horizontal)

en: submersible
pt: submersível (o tabuleiro desce todo na horizontal)

en: swing
pt: giratória

en: transporter
pt: de transbordo (tipo cesto)

en: retractable
pt: retrátil

en: tilt
pt: inclinável lateralmente (na perpendicular à via)

en: Bridge Support
pt: Suporte da ponte

en: abutment
pt: encontro (estruturas apenas nas margens)

en: lift_pier
pt: pilar elevatório

en: pier
pt: pilar

en: pivot_pier
pt: pilar de pivô (em pontes móveis)

en: pylon
pt: pilar-torre de cabos suspensos

en: Bridge outline
pt: Contorno de ponte (área)

en: movable
pt: móvel

[ctx: preset group]
en: Military
pt: Militar

en: Airfield
pt: Base aérea

en: Barracks
pt: Quartel

en: Bunker
pt: Búnquer

[ctx: bunker]
en: command
pt: comando

[ctx: bunker]
en: foxhole
pt: abrigo subterrâneo

[ctx: bunker]
en: gun_emplacement
pt: canhão fixo

[ctx: bunker]
en: hardened_aircraft_shelter
pt: abrigo de aviões reforçado

[ctx: bunker]
en: mg_nest
pt: ninho de metralhadora

[ctx: bunker]
en: munitions
pt: munições

[ctx: bunker]
en: observation
pt: observação

[ctx: bunker]
en: personnel_shelter
pt: abrigo para os militares

[ctx: bunker]
en: pillbox
pt: casamata

[ctx: bunker]
en: technical
pt: técnico

[ctx: bunker]
en: tobruk
pt: tobruque

[ctx: bunker]
en: overground
pt: ao nível do solo

[ctx: bunker]
en: underground
pt: subterrâneo

[ctx: bunker]
en: underwater
pt: debaixo de água

en: Historic
pt: Histórico

en: Ruins
pt: Ruínas

en: Range
pt: Carreira de tiro militar

en: Power
pt: Energia

en: Power Plant
pt: Central de energia

en: Plant Source
pt: Fonte da central

en: Biofuel Power Plant
pt: Central de energia a biocombustível

en: Biogas Power Plant
pt: Central de energia a biogás

en: Biomass Power Plant
pt: Central de energia a biomassa

en: Method
pt: Método

[ctx: generator method]
en: anaerobic_digestion
pt: digestão anaeróbia / biometanização

[ctx: generator method]
en: combustion
pt: combustão

[ctx: generator method]
en: gasification
pt: fermentação

en: Coal Power Plant
pt: Central de energia a carvão

en: Gas Power Plant
pt: Central de energia a gás

en: Oil Power Plant
pt: Central de energia a petróleo

en: Diesel Power Plant
pt: Central de energia a diesel

en: Gasoline Power Plant
pt: Central de energia a gasolina

en: Nuclear Power Plant
pt: Central de energia nuclear

[ctx: generator method]
en: fission
pt: fissão

[ctx: generator method]
en: fusion
pt: fusão

en: Waste Power Plant
pt: Central de energia de desperdícios

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
pt: pirólise

en: Geothermal Power Plant
pt: Central de energia geotérmica

en: Hydro Power Plant
pt: Central de energia hidroelétrica

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
pt: a fio-de-água

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
pt: armazenamento de água bombeada (barragem reversível)

[ctx: generator method]
en: water-storage
pt: armazenamento de água (+comum em barragens)

en: Tidal Power Plant
pt: Central de energia de marés

[ctx: generator method]
en: barrage
pt: barragem

[ctx: generator method]
en: stream
pt: ponto fixo

en: Wave Power Plant
pt: Central de energia de ondas

en: Osmotic Power Plant
pt: Central de energia osmótica

en: Solar Power Plant
pt: Central de energia solar

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
pt: fotovoltaica

[ctx: generator method]
en: thermal
pt: térmica

en: Wind Power Plant
pt: Central de energia de vento

en: Power Generator
pt: Central de geração de energia (genérico)

en: Generator Source
pt: Fonte do gerador

en: Biofuel Power Generator
pt: Gerador de energia a biofuel

en: Generator Type
pt: Tipo de gerador

en: boiler
pt: caldeira

en: gas_turbine
pt: turbina a gás

en: reciprocating_engine
pt: motor alternativo

en: steam_generator
pt: gerador de vapor

en: Biogas Power Generator
pt: Gerador de energia a biogás

en: Biomass Power Generator
pt: Gerador de energia a biomassa

en: bioreactor
pt: bioreator

en: anaerobic_digestion / gasification
pt: digestão anaeróbia / gaseificação

en: combustion
pt: combustão

en: steam_turbine
pt: turbina a vapor

en: Coal Power Generator
pt: Gerador de energia a carvão

en: Gas Power Generator
pt: Gerador de energia a gás

en: combined_cycle
pt: ciclo combinado

en: Oil Power Generator
pt: Gerador de energia a óleo

en: Diesel Power Generator
pt: Gerador de energia a diesel

en: Gasoline Power Generator
pt: Gerador de energia a gasolina

en: Nuclear Reactor
pt: Reator nuclear

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
pt: Reator de água em ebulição 1 (BWR-1)

en: fission
pt: fissão

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
pt: Reator de água em ebulição 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
pt: Reator de água em ebulição 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
pt: Reator de água em ebulição 4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
pt: Reator de água em ebulição 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
pt: Reator de água em ebulição 6 (BWR-6)

en: CANada Deuterium Uranium reactor (CANDU)
pt: Reator CANDU (Canada Deuterium Uranium)

en: cold-fusion
pt: fusão a frio

en: fusion
pt: fusão

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
pt: Reator pressurizado chinês (CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
pt: Reator pressurizado europeu (EPR)

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
pt: Fusão de confinamento inercial (ICF)

en: Pressurized water reactor (PWR)
pt: Reator a água pressurizada (PWR)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)
pt: Reator Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)
pt: Reator Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)

en: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reactor (VVER)
pt: Reator Vodo-Vodyanoi Energetichesky (VVER)

en: Solar Power Generator
pt: Gerador de energia a solar

en: solar_photovoltaic_panel
pt: painel fotovoltaico solar

en: photovoltaic
pt: fotovoltaico

en: solar_thermal_collector
pt: painel térmico solar

en: thermal
pt: térmico

en: Solar tracking type
pt: Tipo de seguimento solar

en: single_axis
pt: eixo único

en: horizontal axis (HSAT)
pt: eixo horizontal (HSAT)

en: horizontal_tilted
pt: horizontal inclinado

en: horizontal axis, tilted modules (HTSAT)
pt: eixo horizontal, módulos inclinados (HTSAT)

en: tilted
pt: inclinado

en: tilted axis (TSAT)
pt: eixo inclinado (TSAT)

en: dual_axis
pt: eixo duplo

en: tip-tilt
pt: inclinação basculante

en: tip-tilt dual axis (TTDAT)
pt: eixo duplo de inclinação basculante (TTDAT)

en: alt-azimuth
pt: azimute-altitude

en: azimuth-altitude dual axis (AADAT)
pt: eixo duplo azimute-altitude (AADAT)

en: Waste Power Generator
pt: Gerador de energia a desperdícios

en: gasification
pt: fermentação

en: pyrolysis
pt: pirólise

en: Water Turbine
pt: Turbina hidráulica (barragens)

en: francis_turbine
pt: turbina francis

en: all methods
pt: todos os métodos

en: hydrodynamic_screw
pt: turbina em parafuso de arquimedes

en: run-of-the-river
pt: a fio-de-água

en: kaplan_turbine
pt: turbina kaplan

en: run-of-the-river / water-storage
pt: a fio-de-água / armazenamento de água

en: pelton_turbine
pt: turbina pelton

en: Tidal Water Turbine
pt: Turbina de marés

en: horizontal_axis
pt: eixo horizontal

en: barrage
pt: barragem

en: vertical_axis
pt: eixo vertical

en: Wave Energy Converter
pt: Conversor de energia das marés

en: Osmotic Power Generator
pt: Gerador de energia a osmose

en: Geothermal Power Generator
pt: Gerador de energia a geotérmica

en: heat_pump
pt: bomba a calor

en: Wind Turbine
pt: Turbina eólica

en: Heliostat
pt: Helióstato (espelhos que concentram a luz solar num ponto)

en: Power Substation
pt: Subestação de energia

en: Type of substation
pt: Tipo de subestação

[ctx: power]
en: compensation
pt: compensação

[ctx: power]
en: converter
pt: conversor

[ctx: power]
en: distribution
pt: distribuição (alta tensão: 10 kV a 100 kV)

[ctx: power]
en: minor_distribution
pt: distribuição menor (baixa tensão: 120 V a 1500 V)

[ctx: power]
en: traction
pt: tração

[ctx: power]
en: transition
pt: transição (ar-solo;solo-ar)

[ctx: power]
en: transmission
pt: transmissão (muito alta tensão: 100 kV a 1000 kV)

en: Gas insulated
pt: Isolado a gás

en: Power Transformer
pt: Transformador de energia

en: Type of transformer
pt: Tipo de transformador

[ctx: power]
en: auxiliary
pt: auxiliar

[ctx: power]
en: generator
pt: gerador

[ctx: power]
en: main
pt: principal

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
pt: regulador do ângulo de fase (defasador)

[ctx: power]
en: yes
pt: sim

en: Auto-transformer (windings type)
pt: Auto-transformador (tipo de enrolamento)

en: Power Switchgear
pt: Comutador

en: (Please only use this tag if more detailed mapping using busbars and bays is impossible!)
pt: (Utilize esta etiqueta apenas se for impossível um mapeamento mais detalhado utilizando barramentos e compartimentos).

en: Power Busbar
pt: Barra elétrica

en: Power Switch
pt: Disjuntor

en: Type of switch
pt: Tipo de disjuntor

[ctx: power]
en: circuit_breaker
pt: disjuntor

[ctx: power]
en: disconnector
pt: desconetor

[ctx: power]
en: earthing
pt: ligação à terra

[ctx: power]
en: mechanical
pt: mecânico

en: Power Converter
pt: Conversor de energia

en: Type of converter
pt: Tipo de conversor

[ctx: power]
en: lcc
pt: conversor de linha comutada

[ctx: power]
en: vsc
pt: conversor de fonte de tensão

en: Amount of poles
pt: Quantidade de polos

en: monopole
pt: monopolar

en: bipole
pt: bipolar

en: Power rating (MVA)
pt: Potência nominal (MVA)

en: Power Compensator
pt: Compensador de potência

en: Type of compensator
pt: Tipo de compensador

[ctx: power]
en: filter
pt: filtro

[ctx: power]
en: series_capacitor
pt: condensador em série

[ctx: power]
en: series_reactor
pt: reator em série

[ctx: power]
en: shunt_capacitor
pt: condensador de derivação

[ctx: power]
en: shunt_reactor
pt: reator de derivação

[ctx: power]
en: statcom
pt: compensador síncrono estático

[ctx: power]
en: synchronous_condenser
pt: compensador síncrono

en: Power rating (kvar/Mvar)
pt: Potência nominal (kvar/Mvar)

en: Power Street Cabinet
pt: Caixa de distribuição de eletricidade

en: Transformer Tower
pt: Torre de transformador

en: Power Portal
pt: Portal de eletricidade

en: Portal design
pt: Tipo de estrutura do portal

[ctx: power]
en: portal_two-level
pt: portal de 2 níveis

[ctx: power]
en: portal_three-level
pt: portal de 3 níveis

en: Power Tower
pt: Torre de alta tensão

en: Tower design
pt: Esquema da torre

[ctx: power]
en: one-level
pt: um nível

[ctx: power]
en: two-level
pt: dois níveis

[ctx: power]
en: three-level
pt: três níveis

[ctx: power]
en: barrel
pt: barril (3 níveis)

[ctx: power]
en: asymmetric
pt: assimétrico

[ctx: power]
en: triangle
pt: triângulo

[ctx: power]
en: flag
pt: tipo bandeira

[ctx: power]
en: donau;one-level
pt: donau; 1 nível

[ctx: power]
en: four-level
pt: quatro níveis

[ctx: power]
en: six-level
pt: seis níveis

[ctx: power]
en: nine-level
pt: nove níveis

[ctx: power]
en: delta_two-level
pt: delta de 2 níveis

[ctx: power]
en: y-frame
pt: armação em Y

[ctx: power]
en: x-frame
pt: armação em X

[ctx: power]
en: h-frame
pt: armação em H

[ctx: power]
en: guyed_h-frame
pt: estaiada de estrutura em H

[ctx: power]
en: guyed_v-frame
pt: estaiada de estrutura em V

[ctx: power]
en: bipole
pt: bipolar

en: Triple tower
pt: Torre tripla

en: Incomplete tower
pt: Torre incompleta

en: Pole
pt: Poste

en: Pole with Switch
pt: Poste com disjuntor

en: Pole Attributes:
pt: Atributos do poste:

en: Switch Attributes:
pt: Atributos do disjuntor:

en: Pole with Transformer
pt: Poste com transformador

en: Transformer Attributes:
pt: Atributos do transformador:

en: Catenary mast
pt: Mastro de catenária

[ctx: power]
en: Connection
pt: Conexão

en: Insulator
pt: Isolador

en: Power Line
pt: Cabo aéreo de transmissão de energia

en: Line type
pt: Tipo de linha

en: line
pt: linha

en: minor_line
pt: linha de média e baixa tensão

en: Number of conductors/wires per cable
pt: Número de condutores / fios por cabo

[ctx: power]
en: single
pt: um

[ctx: power]
en: double
pt: duplo

[ctx: power]
en: triple
pt: triplo

[ctx: power]
en: quad
pt: quádruplo

[ctx: power]
en: fivefold
pt: quíntuplo

[ctx: power]
en: sixfold
pt: sêxtuplo

[ctx: power]
en: eightfold
pt: óctuplo

en: Used for data communications
pt: Usado para comunicação de dados

en: Power Cable
pt: Cabo subterrâneo de transmissão de energia

[ctx: power cable]
en: overground
pt: à superfície (ligeiramente acima do solo)

[ctx: power cable]
en: overhead
pt: aéreo

[ctx: power cable]
en: surface
pt: superfície

[ctx: power cable]
en: underground
pt: subterrâneo

[ctx: power cable]
en: underwater
pt: submerso

en: Telecom
pt: Telecomunicações

en: Telecom Street Cabinet
pt: Armário de rua de telecomunicações

en: Telephone Exchange
pt: Central telefónica

en: Connection Point
pt: Ponto de conexão

en: Service Device
pt: Dispositivo de serviço

en: Historic Places
pt: Locais históricos

en: Castle
pt: Castelo

en: stately
pt: château / majestuoso (sem fortificações)

en: defensive
pt: defensivo

en: fortress
pt: fortaleza

en: manor
pt: solar

en: palace
pt: palácio

en: Fort
pt: Forte

en: Archaeological Site
pt: Sítio arqueológico

en: baths
pt: banhos

en: catacombs
pt: catacumbas

en: crannog
pt: crannóg

en: fortification
pt: fortificação

en: geoglyph
pt: geoglifo

en: grave_field
pt: campo de sepulturas

en: petroglyph
pt: petróglifo

en: hut_circle
pt: círculo de cabana

en: megalith
pt: megálito

en: necropolis
pt: necrópole

en: roman_circus
pt: circo romano

en: roman_theater
pt: teatro romano

en: roman_villa
pt: villa romana

en: settlement
pt: povoamento

en: tumulus
pt: túmulo

en: Fortification type
pt: Tipo de fortificação

en: hill_fort
pt: forte em colina

en: Forts using a rise of elevation
pt: Fortes que utilizam uma elevação

en: Fortifications for border defense
pt: Fortificações para defesa da fronteira

en: A small protective fortification
pt: Uma pequena fortificação de proteção

en: ring_ditch
pt: fossa circular

en: Circular ditched enclosures
pt: Recintos circulares com valas

en: ringfort
pt: forte de anés

en: Circular fortified settlement
pt: Povoado fortificado circular

en: Raised area of ground for a castle
pt: Área de terreno elevada para um castelo

en: watchtower
pt: torre de vigia

en: Military observation
pt: Observação militar

en: battery
pt: bateria

en: A group of artillary (cannon) in a fixed fortification
pt: Um grupo de artilharia (canhão) numa fortificação fixa

en: Battlefield
pt: Campo de batalha

en: Palaeontological Site
pt: Sítio paleontológico (pré-história)

en: Citywalls
pt: Muralhas de cidade

en: City gate
pt: Porta de cidade

en: Manor
pt: Solar

en: Historic monastery
pt: Mosteiro histórico

en: Charcoal pile
pt: Carvoeiro

en: Mine
pt: Mina

en: Mine shaft
pt: Poço de mina

en: Grave
pt: Sepultura

en: Tomb
pt: Túmulo

[ctx: tomb]
en: columbarium
pt: columbário

[ctx: tomb]
en: crypt
pt: cripta

[ctx: tomb]
en: hypogeum
pt: hipogeu

[ctx: tomb]
en: mausoleum
pt: mausoléu

[ctx: tomb]
en: pyramid
pt: pirâmide

[ctx: tomb]
en: rock-cut
pt: escavado na rocha

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
pt: sarcófago

[ctx: tomb]
en: tumulus
pt: mamoa

[ctx: tomb]
en: war_grave
pt: túmulo de guerra

en: Monument
pt: Monumento

[ctx: memorial]
en: bust
pt: busto

en: Like a statue, but only showing the upper half of a person.
pt: Como uma estátua, mas a mostrar apenas a cabeça e metade do tronco.

[ctx: memorial]
en: plaque
pt: placa

en: A commemorative sign, often mounted on a wall.
pt: Uma placa comemorativa, muitas vezes afixada numa parede.

[ctx: memorial]
en: statue
pt: estátua

en: A statue representing a person.
pt: Uma estátua a representar uma pessoa.

[ctx: memorial]
en: stele
pt: estela

en: An upright slab engraved or painted with decorations or inscriptions.
pt: Laje vertical gravada ou pintada com decorações ou inscrições.

[ctx: memorial]
en: stone
pt: pedra com uma inscrição

en: A stone with an inscription, picture, or similar.
pt: Uma pedra com uma inscrição, imagem ou similar.

[ctx: memorial]
en: war_memorial
pt: memorial de guerra (de vitória, aos soldados mortos/feridos)

en: A building, monument, statue or other edifice celebrating a victory or commemorating those who died or were injured in a war.
pt: Edifício, monumento, estátua ou outra construção que celebra uma vitória ou comemora os mortos ou feridos numa guerra.

[ctx: memorial]
en: sculpture
pt: escultura

en: A non figurative sculpture which does not match any of the other categories.
pt: Uma escultura não figurativa que não encaixe em nenhuma das outras categorias.

[ctx: memorial]
en: cross
pt: cruz

en: A cross-shaped memorial.
pt: Um memorial com a forma de cruz.

[ctx: memorial]
en: blue_plaque
pt: placa azul (reino unido)

en: A blue plaque commemorating a historical link to that location. (UK)
pt: Uma placa azul comemorativa de uma ligação histórica a esse local. (REINO UNIDO)

[ctx: memorial]
en: obelisk
pt: obelisco

en: An obelisk.
pt: Um obelisco.

[ctx: memorial]
en: ghost_bike
pt: bicicleta fantasma

en: A bicycle painted white permanently placed as memorial for a victim of a road accident (usually cyclists).
pt: Uma bicicleta pintada de branco colocada permanentemente em memória de uma vítima de um acidente rodoviário (geralmente ciclistas).

en: 10cm × 10cm brass plaque commemorating victims of Nazi persecution. (EU,RU)
pt: Placa de latão de 10 cm × 10 cm em homenagem às vítimas da perseguição nazi. (UE,RU)

[ctx: memorial]
en: bench
pt: banco

en: A bench placed in memory of someone or something; usually has a plaque, and sometimes a statue sitting on (part of) it.
pt: Um banco colocado em memória de alguém ou de alguma coisa; normalmente tem uma placa e, por vezes, uma estátua sobre (parte de) ele.

en: Inscription
pt: Inscrição

en: Wayside Cross
pt: Cruzeiro / cruz ao ar livre

en: Wayside Shrine
pt: Alminhas (nicho / capelinha)

en: Place of worship
pt: Local de oração

en: Boundary Stone
pt: Marco de fronteira

en: Milestone
pt: Marco quilométrico / miliário

en: Shops
pt: Lojas

en: Food
pt: Alimentar

en: Supermarket
pt: Supermercado / hipermercado

en: Convenience Store
pt: Minimercado / loja de conveniência

en: Kiosk
pt: Quiosque (jornais, tabaco, chocolates...)

en: Bakery
pt: Padaria

en: Butcher
pt: Talho

en: Seafood
pt: Peixaria

en: Dairy
pt: Laticínios

en: Cheese
pt: Queijaria

en: Deli (Fine Food)
pt: Loja de gourmet / iguarias / produtos regionais

en: Pastry
pt: Pastelaria

en: Confectionery
pt: Confeitaria

en: Chocolate
pt: Chocolataria

en: Herbalist
pt: Ervanária

en: Tea
pt: Chá

en: Coffee
pt: Café em grão / moído

en: Frozen food
pt: Comida congelada

en: Public Market
pt: Mercado / feira

en: Organic
pt: Orgânica / biológica

en: Greengrocer
pt: Loja de frutas e verduras

en: Farm Stand
pt: Banca / loja de frutas e verduras locais

en: Organic/Bio
pt: Orgânica / biológica

en: Fair Trade
pt: Comércio justo

en: Alcohol
pt: Bebidas alcoólicas

en: Beverages
pt: Bebidas

en: Wine
pt: Vinho

[ctx: clothes]
en: babies
pt: bebés

[ctx: clothes]
en: children
pt: criança

[ctx: clothes]
en: costumes
pt: trajes

[ctx: clothes]
en: denim
pt: jeans

[ctx: clothes]
en: fashion
pt: moda

[ctx: clothes]
en: fur
pt: pele / cabedal

[ctx: clothes]
en: hats
pt: chapéus

[ctx: clothes]
en: leather
pt: couro

[ctx: clothes]
en: maternity
pt: maternidade

[ctx: clothes]
en: men
pt: homem

[ctx: clothes]
en: motorcycle
pt: motociclismo

[ctx: clothes]
en: oversize
pt: tamanhos grandes

[ctx: clothes]
en: schoolwear
pt: uniforme escolar

[ctx: clothes]
en: sports
pt: desporto

[ctx: clothes]
en: suits
pt: fatos

[ctx: clothes]
en: swimwear
pt: roupa de banho

[ctx: clothes]
en: underwear
pt: roupa interior

[ctx: clothes]
en: wedding
pt: casamento

[ctx: clothes]
en: women
pt: mulher

[ctx: clothes]
en: workwear
pt: roupa de trabalho

[ctx: shop]
en: Shoes
pt: Sapataria

[ctx: shoes]
en: Offers repairs
pt: Serviço de reparação

en: Outdoor
pt: Artigos para atividades ao ar livre

en: Dry Cleaning
pt: Limpeza a seco

en: Laundry
pt: Lavandaria

en: Laundry Service
pt: Serviço de lavandaria

en: Tailor
pt: Alfaiate

en: Fabric
pt: Loja de tecidos

en: Electronic
pt: Eletrónica

en: Computer
pt: Informática

en: Electronics
pt: Eletrónica de consumo

en: Mobile Phone
pt: Telemóveis

en: Watches
pt: Relógios

en: Vacuum Cleaner
pt: Aspiradores

en: Hifi
pt: Alta fidelidade

en: Video
pt: Loja de vídeos / videoclube

en: Video Games
pt: Jogos eletrónicos

en: Music
pt: Música (vinil/CD/DVD...)

en: Cash
pt: Dinheiro

en: Bank
pt: Banco

en: Automated Teller Machine
pt: Terminal bancário (multibanco / ATM)

en: Money Exchange
pt: Agência de câmbio

en: Money transfer
pt: Transferência de dinheiro

en: Deposits:
pt: Depósitos:

en: Cash deposits
pt: Depósitos em dinheiro

en: Coin deposits
pt: Depósitos em moedas

en: Pawnbroker
pt: Casa de penhoras

en: Home decoration
pt: Decoração

en: Doors
pt: Portas

en: Furniture
pt: Mobiliário

en: Kitchen
pt: Loja de cozinhas

en: Houseware
pt: Artigos para casa / utilidades

en: Pottery
pt: Oleiro

en: Curtain
pt: Loja de cortinados

en: Art
pt: Arte

en: Frame
pt: Molduras

en: Bed
pt: Camas

en: Carpet
pt: Carpetes

en: Interior Decoration
pt: Decoração de interiores

en: Lighting
pt: Iluminação

en: Antiques
pt: Antiguidades

[ctx: shop]
en: Swimming pool
pt: Piscinas

en: Storage Rental
pt: Arrendamento de pequenos armazéns

en: Printed Material
pt: Material impresso

en: Stationery
pt: Papelaria

en: Copy Shop
pt: Loja de cópias / fotocópias / impressões

en: Book Store
pt: Livraria

en: Newspaper Stand
pt: Jornais / revistas

en: Ticket
pt: Bilheteira

en: For the body
pt: Para o corpo

en: Chemist
pt: Parafarmácia

en: Cosmetics
pt: Cosmética

en: Perfumery
pt: Perfumaria

en: Beauty
pt: Beleza

en: Beauty services
pt: Serviços de beleza

en: nails
pt: unhas

en: tanning
pt: bronzeamento

en: cosmetics
pt: cosméticos

en: skin_care
pt: cuidado da pele

en: waxing
pt: depilação a cera

en: hair_removal
pt: remoção de pêlos

en: eyebrow
pt: sobrancelhas

en: massage
pt: massagem

en: eyelash
pt: pestanas

en: Tobacco
pt: Tabaco

en: E-cigarette
pt: Cigarros eletrónicos

en: Hairdresser/Barber
pt: Cabeleireiro / barbeiro

en: Female
pt: Feminino

en: Male
pt: Masculino

en: Unisex
pt: Unisexo

en: Massage
pt: Massagens

en: Tattoo
pt: Tatuagens

en: Optician
pt: Ótica

en: Hearing Aids
pt: Aparelhos auditivos

en: Medical Supply
pt: Produtos médicos (ortopédicos, etc...)

en: Jewellery
pt: Joalharia

en: Erotic
pt: Loja de artigos eróticos (sex shop)

en: Department Store
pt: Grande armazém

en: General Store
pt: Loja geral (vende um pouco de tudo em aldeias, raras atualmente)

en: Mall
pt: Centro comercial

en: Florist
pt: Florista

en: Garden Centre
pt: Loja de jardinagem

en: Do-It-Yourself Store
pt: Loja de bricolagem

en: Hardware
pt: Loja de ferragens

en: Paint
pt: Tintas

en: Gas
pt: Gás

en: Wholesale
pt: Grossista / cash & carry

[ctx: wholesale]
en: clothes
pt: roupas

[ctx: wholesale]
en: electro
pt: eletrónica

[ctx: wholesale]
en: florist
pt: florista

[ctx: wholesale]
en: food
pt: comida

[ctx: wholesale]
en: general
pt: geral / vários produtos

[ctx: wholesale]
en: paper
pt: papel

[ctx: wholesale]
en: pharmacy
pt: farmácia

[ctx: wholesale]
en: sanitary
pt: sanitários

[ctx: wholesale]
en: seafood
pt: marisco

[ctx: wholesale]
en: supermarket
pt: supermercado

en: Trade
pt: Comércio

[ctx: trade]
en: agricultural_supplies
pt: produtos agrícolas

[ctx: trade]
en: building_supplies
pt: materiais de construção

[ctx: trade]
en: catering_supplies
pt: equipamento de restauração (cafés, restaurantes...)

[ctx: trade]
en: plumbing
pt: canalização

[ctx: trade]
en: tiles
pt: tijoleira e azulejos

[ctx: trade]
en: timber
pt: madeira

[ctx: trade]
en: windows
pt: janelas

en: Travel Agency
pt: Agência de viagens

en: Scuba diving
pt: Mergulho

[ctx: shop]
en: Fishing
pt: Pesca

en: Musical Instrument
pt: Instrumentos musicais

en: Toys
pt: Brinquedos

en: Gift/Souvenir
pt: Lembranças

en: Variety Store
pt: Loja de descontos (lojas 1,99; preço único)

en: Party supplies
pt: Artigos para festas

en: Charity
pt: Loja de caridade

en: Alternative tagging: `shop=*` + `second_hand=yes` or `second_hand=only`
pt: Etiquetas alternativas: `shop=*` + `second_hand=yes` ou `second_hand=only`

en: Bookmaker
pt: Casa de apostas

en: Lottery
pt: Lotaria

en: Bag
pt: Carteiras / malas

en: Pet
pt: Loja de animais / artigos para animais

en: Pet grooming
pt: Cuidados dos animais (banho e tosquia...)

en: Photo
pt: Loja de fotografia

en: Security
pt: Loja de equipamento de segurança / alarmes

en: Weapons
pt: Armeiro

en: Funeral Directors
pt: Agência funerária

en: Vending Machine
pt: Máquina de venda automática

en: Vending products
pt: Produtos à venda

en: admission_tickets
pt: ingressos / bilhetes

en: animal_feed
pt: comida para animais

en: bicycle_tube
pt: pneus de bicicleta

en: cigarettes
pt: cigarros

en: coffee
pt: café

en: condoms
pt: preservativos

en: drinks
pt: bebidas

en: elongated_coin
pt: moedas alongadas

en: excrement_bags
pt: sacos para excrementos

en: fuel
pt: combustível

en: milk
pt: leite

en: newspapers
pt: jornais

en: parking_tickets
pt: bilhetes de estacionamento

en: public_transport_tickets
pt: bilhetes de transporte público

en: SIM_cards
pt: Cartões de telemóveis

en: stamps
pt: selos de correio

en: sweets
pt: doces

en: telephone_vouchers
pt: cartões telefónicos

en: toys
pt: brinquedos

en: Parcel Locker
pt: Cacifo automático (entrega de encomendas)

en: Parcel mail in
pt: Enviar encomendas

en: returns_only
pt: apenas devoluções

en: Parcel pickup
pt: Receber encomendas

en: Refrigerated
pt: Refrigerado

en: Payment Methods
pt: Meios de pagamento

en: Debit cards
pt: Cartões bancários de débito

en: PostFinance Card (ch)
pt: Cartão PostFinance (ch)

en: Visa Debit
pt: Débito Visa

en: Credit cards
pt: Cartões bancários de crédito

en: Contactless payment
pt: Pagamento por aproximação (contactless)

en: Electronic purses and Charge cards
pt: Bilhetes eletrónicos (cartões recarregáveis ou não)

en: Cryptocurrencies
pt: Criptomoedas

en: Offices
pt: Escritórios

[ctx: office]
en: Accountant
pt: Contabilista

[ctx: office]
en: Advertising agency
pt: Agência de publicidade

[ctx: office]
en: Architect
pt: Arquiteto

[ctx: office]
en: Association
pt: Associação (desportiva, estudantil, org. sem fins lucrativos...)

[ctx: office]
en: Private company
pt: Empresa privada (genérico)

[ctx: office]
en: Diplomatic
pt: Diplomático

en: consulate
pt: consulado

en: embassy
pt: embaixada

en: liaison
pt: oficial de ligação

en: Receiving country code
pt: Código do país recetor

[ctx: office]
en: Educational institution
pt: Instituição de ensino

[ctx: office]
en: Employment agency
pt: Agência de emprego

[ctx: office]
en: Estate agent
pt: Imobiliária

[ctx: office]
en: Foundation
pt: Fundação

[ctx: office]
en: Government
pt: Escritório/agência/departamento da administração (nacional, regional, local)

en: administrative
pt: administrativa (distrito, concelho, freguesia...)

en: audit
pt: tribunal de contas

en: cadaster
pt: cadastro (conservatória do registo predial)

en: culture
pt: cultura

en: customs
pt: alfândega (controlo aduaneiro)

en: data_protection
pt: proteção de dados

en: education
pt: educação

en: environment
pt: ambiente

en: healthcare
pt: saúde

en: legislative
pt: legislativo

en: migration
pt: migração

en: ministry
pt: ministério

en: pension_fund
pt: fundo de pensões

en: prosecutor
pt: procurador

en: public_service
pt: serviço público

en: register_office
pt: conservatória do registo civil

en: social_security
pt: segurança social

en: social_services
pt: serviços sociais

en: statistics
pt: estatística

en: tax
pt: impostos

en: transportation
pt: transportes

[ctx: office]
en: Insurance
pt: Agência de seguros / seguradora

[ctx: office]
en: It specialist
pt: Especialista em tecnologias da informação

[ctx: office]
en: Lawyer
pt: Advogado / empresa de advogados

[ctx: office]
en: Newspaper
pt: Jornal (sede ou agência)

[ctx: office]
en: Non-governmental organisation (NGO)
pt: Organização não governamental (ONG)

[ctx: office]
en: Notary
pt: Notário

[ctx: office]
en: Political party
pt: Partido político (sede ou filial)

[ctx: office]
en: Religion
pt: Instituição religiosa

[ctx: office]
en: Research
pt: Investigação e desenvolvimento

[ctx: office]
en: Tax advisor
pt: Assessoria fiscal

[ctx: office]
en: Telecommunication
pt: Telecomunicações (sede ou loja)

en: Craft
pt: Ofícios

en: Beekeeper
pt: Apicultor

en: Brewery
pt: Peq. fabricante de cerveja

en: Winery
pt: Vinicultura

en: Caterer
pt: Cattering

en: Upholsterer
pt: Tapeceiro

en: Key cutter
pt: Duplicador de chaves

en: Locksmith
pt: Técnico de fechaduras

en: Electrician
pt: Eletricista

en: Electronics Repair
pt: Reparação de equipamentos eletrónicos

en: Repairs mobile phones
pt: Reparação de telemóveis

en: Repairs computers
pt: Reparação de computadores

en: Repairs cameras
pt: Reparação de câmaras fotográficas

en: Repairs hifi equipment
pt: Reparação de equipamento de alta-fidelidade

en: Plumber
pt: Canalizador

en: Hvac
pt: Técnico de aquecimento e ventilação

en: Painter
pt: Pintor

en: Tiler
pt: Assentador de tijoleira

en: Window construction
pt: Construção / instalação de janelas

en: Carpenter
pt: Carpinteiro

en: Roofer
pt: Telhador

en: Photographer
pt: Fotógrafo

en: Handicraft
pt: Artes decorativas

en: Gardener
pt: Jardineiro

en: Shoemaker
pt: Sapateiro

en: Sawmill
pt: Serração

en: Stonemason
pt: Pedreiro

en: Blacksmith
pt: Ferreiro

en: Metal construction
pt: Construção metálica

en: Geography
pt: Geografia

en: Boundaries
pt: Fronteiras

en: Administrative
pt: Administrativa (distrito, concelho, freguesia...)

en: Administrative level
pt: Nível administrativo

en: Maritime
pt: Marítima

en: Political
pt: Política (círculos eleitorais)

en: Division
pt: Divisão

en: canton
pt: cantão

en: linguistic_community
pt: comunidade linguística

en: National Park
pt: Parque nacional

en: Protected Area
pt: Área protegida

en: Protect Class
pt: Classe de proteção

en: Title or type of protection
pt: Designação ou tipo de proteção

en: Hazardous Area
pt: Área perigosa

[ctx: hazard]
en: contamination
pt: contaminação

[ctx: hazard]
en: minefield
pt: campo de minas

[ctx: hazard]
en: shooting_range
pt: carreira de tiro

[ctx: hazard]
en: unexploded_ordnance
pt: material militar por explodir

en: Related law
pt: Lei relacionada

en: Border type
pt: Tipo de fronteira

en: baseline
pt: linha de base / linha de baixa-mar

en: contiguous
pt: zona contígua (até 44.4 km)

en: eez
pt: zona económica exclusiva

en: territorial
pt: zona territorial (até 22.2 km)

en: Boundary Marker
pt: Marco de fronteira

en: Places
pt: Locais

en: Continent
pt: Continente

en: Country
pt: País

[ctx: place]
en: State
pt: Estado

en: Region
pt: Região

en: County
pt: Distrito / condado

en: City
pt: Capital de distrito (cidade)

en: Town
pt: Sede de Concelho (cidade, vila)

en: Village
pt: Sede de freguesia (cidade / vila / aldeia)

en: Isolated Dwelling
pt: Habitação isolada

en: Quarter
pt: Zona de cidade

en: Neighbourhood
pt: Bairro

en: Municipality
pt: Município

en: Farm
pt: Quinta

en: A farm within a bigger settlement
pt: Uma quinta numa dada localidade

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
pt: (por favor use "isolated_dwelling" - habitação isolada para uma quinta isolada)

en: City Block
pt: Quarteirão

en: Locality
pt: Sítio (evitar usar)

en: Square
pt: Praça / praceta

en: Peak
pt: Cume

en: The top (summit) of a mountain or hill.
pt: O topo de uma montanha ou colina.

en: Saddle
pt: Ponto de sela

en: A saddle point between mountains or hills.
pt: Um ponto de sela entre duas montanhas ou colinas.

en: Glacier
pt: Glaciar

en: A persistent body of dense ice that is constantly moving under its own weight.
pt: Um corpo persistente de gelo denso que se move constantemente sobre o seu próprio peso.

en: Volcano
pt: Vulcão

en: A volcano, either dormant, extinct or active.
pt: Um vulcão, dormente, extinto ou ativo.

en: Current Status
pt: Situação atual

en: dormant
pt: dormente

en: extinct
pt: extinto

en: stratovolcano
pt: estratovulcão

en: shield
pt: em escudo

en: scoria
pt: cone de escória

en: Arête
pt: Aresta

en: Ridge
pt: Cumeeira

en: A mountain or hill ridge.
pt: Cumeeiras de uma montanha.

en: Valley
pt: Vale

en: A low area between hills.
pt: Uma área baixa entre colinas ou montanhas.

en: Cliff
pt: Falésia / arriba

en: A steep rock face exposure, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
pt: Uma face rochosa íngreme exposta, com uma vertical significativa, ou quase vertical (deixar a face inferior à direita do caminho).

en: A steep earth bank, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
pt: Um banco de terra íngreme, com uma vertical significativa, ou quase vertical (deixar a face inferior à direita do caminho).

en: Sinkhole
pt: Sumidouro

en: bluehole
pt: buraco azul

en: doline
pt: dolina

en: pit
pt: poço

en: Caused by human activity
pt: Causado por atividade humana

en: Modified by human hand
pt: Alterado por humanos

en: Cave Entrance
pt: Entrada de caverna

en: The entrance to a cave.
pt: Entrada para uma caverna.

en: Island
pt: Ilha

en: Islet
pt: Ilhéu

en: Reef
pt: Recife

en: oyster
pt: ostras

en: Nature
pt: Natureza

en: Shrub
pt: Arbusto

en: A single shrub.
pt: Um único arbusto.

en: Tree
pt: Árvore

en: A single tree.
pt: Uma árvore.

en: Denotation
pt: Denotação

[ctx: tree denotation]
en: landmark
pt: ponto de referência

en: Trees remarkable due to its size or prominent location, usually visible from great distances and useful for navigation.
pt: Árvores notáveis pelo seu tamanho ou localização destacada, normalmente visíveis a grandes distâncias sendo úteis para orientação.

[ctx: tree denotation]
en: natural_monument
pt: monumento natural

en: Especially old tree, often with a particular shape. Usually protected for its uniqueness.
pt: Árvore especialmente antiga, muitas vezes com uma forma geométrica particular. Normalmente protegidas por serem únicas.

[ctx: tree denotation]
en: avenue
pt: avenida

en: Trees aligned along a road.
pt: Árvores alinhadas ao longo de uma estrada.

[ctx: tree denotation]
en: urban
pt: urbana

en: Trees found within settlements, e.g. in parks or spread through residential areas.
pt: Árvores encontradas em assentamentos, como parques ou ao longo de áreas residenciais.

[ctx: tree denotation]
en: agricultural
pt: agricultura

en: Trees in agricultural use.
pt: Árvores para uso agrícola.

en: Diameter crown (meters)
pt: Diâmetro da copa (metros)

en: Circumference (meters)
pt: Circunferência (metros)

en: Tree Row
pt: Linha de árvores

en: A line of trees.
pt: Linha de árvores.

en: Shrubbery
pt: Matagal

en: An area of shrubbery that is actively maintained or pruned by humans.
pt: Uma área de arbustos que é ativamente mantida ou podada por seres humanos.

en: Effective density
pt: Densidade efetiva

en: sparse
pt: disperso

en: Sparsely planted shrubbery. Generally speaking able-bodied persons could walk through them (although this is usually not desirable).
pt: Arbustos escassamente plantados. De um modo geral, as pessoas fisicamente aptas podem atravessá-los (embora isso não seja desejável).

en: Shrubbery with a medium density. Able-bodied persons might be able to barge through it, but it takes some effort and might result in scratches or soiled clothing.
pt: Arbustos com uma densidade média. As pessoas fisicamente aptas podem passar por ele, mas é preciso algum esforço e pode resultar em arranhões ou roupa suja.

en: dense
pt: denso

en: Densely planted shrubbery. Effectively impassible without damaging the shrubbery (which at this point often acts as a hedge) and getting your clothes torn.
pt: Arbustos densamente plantados. Efetivamente intransponível sem danificar os arbustos (que nesta altura funcionam muitas vezes como sebe) e sem rasgar a roupa.

en: (Average) height
pt: Altura (média)

en: Shape (useful for hedges etc.)
pt: Forma (útil para sebes, etc.)

[ctx: natural]
en: Wood
pt: Bosque

en: Woodland where timber production does not dominate use.
pt: Bosque no qual não é predominante a produção de madeira para uso comercial.

en: Forest
pt: Floresta

en: Cutline
pt: Atalhada (linha limpa de mato)

[ctx: cutline]
en: border
pt: fronteira de propriedade

[ctx: cutline]
en: firebreak
pt: linha de fogo

[ctx: cutline]
en: hunting
pt: caça

[ctx: cutline]
en: loggingmachine
pt: máquina madeireira

[ctx: cutline]
en: piste
pt: pista de esqui

[ctx: cutline]
en: section
pt: secção

en: Grassland
pt: Pradaria

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
pt: Onde a vegetação é predominantemente constituída por gramíneas (Poaceae) e outros tipos de erva (não lenhosa). Não deve ser aplicado em áreas cultivadas e áreas encharcadas.

en: prairie
pt: pradaria

en: savanna
pt: savana

en: steppe
pt: estepe

en: veld
pt: savana

en: Nature Reserve
pt: Reserva natural

en: Scree
pt: Escarpa de rochas soltas

en: An accumulation of loose angular rocks.
pt: Uma acumulação de pedras pontiagudas soltas.

en: Shingle
pt: Seixal (praia ou margem de rio com seixos)

en: An accumulation of loose rounded rocks on a beach or riverbed.
pt: Uma acumulação de pedras roliças soltas em uma praia ou leito de rio.

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
pt: Terras superiores e não cultivadas, principalmente cobertas de erva e frequentemente pastadas.

en: Scrub
pt: Matagal (arbustos abundantes / mato)

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
pt: Área não cultivada com arbustos e ocasionalmente com algumas árvores.

en: Heath
pt: Charneca / mato de vegetação rasteira

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
pt: Área não cultivada com alguma urze em terrenos ácidos e inférteis.

en: Sand
pt: Areal

en: Large area covered with sand.
pt: Grande área de areia. Não usar esta etiqueta em praias (tem uma etiqueta própria).

en: Bare Rock
pt: Zona rochosa

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
pt: Para grandes áreas de rocha com alguma ou nenhuma vegetação.

en: Rock
pt: Rochedo (ligado ao chão rochoso)

en: A notable rock or group of rocks, with at least one of them firmly attached to the underlying bedrock.
pt: Um ou vários pedregulhos com pelo menos um deles a fazer parte do chão rochoso (não está solto).

en: Tourism attraction
pt: Atração turística

en: Stone
pt: Pedregulho solto

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
pt: Uma pedra de grandes dimensões que deslizou e que se sustenta por si mesma que pode estar assente noutro material como terra.

en: Land use
pt: Uso do solo

en: Farmyard
pt: Quinta (marcar apenas a área dos edifícios todos e o pátio)

en: Farmland
pt: Agricultura (campos isolados ou em redor de quintas)

en: Crop
pt: Tipo de cultura

[ctx: crop]
en: barley
pt: cevada

[ctx: crop]
en: corn
pt: milho

[ctx: crop]
en: grass
pt: erva (genérico)

[ctx: crop]
en: hop
pt: lúpulo

[ctx: crop]
en: rape
pt: colza

[ctx: crop]
en: rice
pt: arroz

[ctx: crop]
en: soy
pt: soja

[ctx: crop]
en: sugarcane
pt: cana-de-açúcar

[ctx: crop]
en: tea
pt: chá

[ctx: crop]
en: wheat
pt: trigo

en: Center pivot irrigation
pt: Irrigação por pivô central

en: Meadow
pt: Prado

en: Type of meadow
pt: Tipo de prado

[ctx: meadow]
en: agricultural
pt: agrícola

[ctx: meadow]
en: pasture
pt: pastoreio

en: Orchard
pt: Pomar

[ctx: landuse]
en: orchard
pt: pomar

en: Trees
pt: Árvores

en: almond_trees
pt: amendoeiras

en: apple_trees
pt: macieiras

en: apricot_trees
pt: damasqueiros

en: avocado_trees
pt: abacateiros

en: banana_plants
pt: bananeiras

en: blueberry_plants
pt: mirtilos

en: cacao_trees
pt: cacaueiro (cacau)

en: cherimoya_trees
pt: anoneiras

en: cherry_trees
pt: cerejeiras

en: chestnut_trees
pt: castanheiros

en: coconut_palms
pt: coqueiros

en: coffea_plants
pt: cafeeiros (café)

en: date_palms
pt: tamareiras

en: hazel_plants
pt: aveleiras (avelâs)

en: hop_plants
pt: árvores de lúpulo

en: lemon_trees
pt: limoeiros

en: macadamia_trees
pt: macadâmias (noz-macadâmia)

en: mango_trees
pt: mangueiras (manga)

en: oil_palms
pt: palmeiras-de-óleo

en: olive_trees
pt: oliveiras

en: orange_trees
pt: laranjeiras

en: papaya_trees
pt: papaeiras / mamoeiros (papaia)

en: peach_trees
pt: pessegueiros

en: pear_trees
pt: pereiras

en: pecan_trees
pt: nogueiras-pecãs / nogueiras-americanas

en: persimmon_trees
pt: diospireiros

en: pineapple_plants
pt: ananaseiros

en: pistachio_trees
pt: pistácias

en: pitaya_plants
pt: pitaias (árvores das fruta-do-dragão)

en: plum_trees
pt: ameixeiras

en: pomegranate_trees
pt: romãzeiras

en: tea_plants
pt: árvores do chá

en: walnut_trees
pt: nogueiras

en: Vineyard
pt: Vinha

en: Greenhouse Horticulture
pt: Estufa hortícola

[ctx: landuse]
en: greenhouse_horticulture
pt: estufa hortícola

en: Plant Nursery
pt: Viveiro de plantas

[ctx: landuse]
en: plant_nursery
pt: viveiro de plantas

en: Salt Pond
pt: Salina

[ctx: landuse]
en: salt_pond
pt: salina

en: Aquaculture
pt: Aquacultura

[ctx: landuse]
en: aquaculture
pt: aquacultura

en: shrimp
pt: camarão

en: mussels
pt: mexilhão

en: Allotments
pt: Horta urbana / comunitária

en: Flowerbed
pt: Canteiro de flores

[ctx: landuse]
en: flowerbed
pt: canteiro de flores

en: Planter
pt: Vaso

en: The material the planter is made out of
pt: O material do qual o vaso é feito

en: The material inside the planter
pt: O material dentro do vaso (terra...)

en: Planter barrier
pt: Barreira de vaso

en: Garden
pt: Jardim

en: Garden type
pt: Tipo de jardim

en: community
pt: comunitário

en: botanical
pt: botânico

en: arboretum
pt: arboreto (árvores)

en: Aesthetic / Style
pt: Estética / estilo

en: english
pt: inglês

en: Grass
pt: Relva

[ctx: landuse]
en: grass
pt: relva

en: Village Green
pt: Espaço verde (em zona urbana)

en: Park
pt: Parque

en: Recreation Ground
pt: Parque recreativo (para atividades desportivas)

[ctx: landuse]
en: recreation_ground
pt: parque recreativo (para atividades desportivas)

en: Religious
pt: Área religiosa

[ctx: landuse]
en: religious
pt: área religiosa

en: Cemetery
pt: Cemitério

en: Graveyard
pt: Sepulturas (uso raro e fora de cemitérios)

en: Cemetery sector
pt: Setor de cemitério

en: Residential Area
pt: Área residencial

[ctx: landuse type]
en: apartments
pt: apartamentos

[ctx: landuse type]
en: halting_site
pt: parque de casa móvel ou caravana fixada definitiva

[ctx: landuse type]
en: single_family
pt: unifamiliar

[ctx: landuse type]
en: trailer_park
pt: parque de casas móveis

[ctx: landuse type]
en: urban
pt: urbano

[ctx: landuse]
en: education
pt: educação

en: Retail
pt: Área de retalho (várias lojas)

[ctx: landuse]
en: retail
pt: área de retalho

en: Commercial
pt: Escritórios

[ctx: landuse]
en: commercial
pt: comercial

en: Industrial
pt: Área industrial

[ctx: industrial]
en: bakery
pt: panificadora industrial

[ctx: industrial]
en: brewery
pt: cervejeira industrial

[ctx: industrial]
en: brickyard
pt: fábrica de tijolos

[ctx: industrial]
en: depot
pt: depósito de veículos (bombeiros, comboios...)

[ctx: industrial]
en: distributor
pt: distribuidor (grossista)

[ctx: industrial]
en: factory
pt: fábrica

[ctx: industrial]
en: grinding_mill
pt: fábrica de moagens

[ctx: industrial]
en: heating_station
pt: central de aquecimento urbano

[ctx: industrial]
en: machine_shop
pt: oficina mecânica

[ctx: industrial]
en: mine
pt: mina

[ctx: industrial]
en: oil
pt: petróleo

[ctx: industrial]
en: port
pt: porto marítimo / fluvial

[ctx: industrial]
en: salt_pond
pt: salina

[ctx: industrial]
en: sawmill
pt: serração

[ctx: industrial]
en: scrap_yard
pt: indústria de sucatas

[ctx: industrial]
en: shipyard
pt: estaleiro naval

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
pt: matadouro

[ctx: industrial]
en: warehouse
pt: armazém

[ctx: industrial]
en: wellsite
pt: poço de petróleo

en: Garages
pt: Área de garagens

[ctx: landuse]
en: garages
pt: garagens

en: Railway Land
pt: Área ferroviária

[ctx: landuse]
en: railway
pt: ferrovia

en: Military
pt: Área militar

[ctx: landuse]
en: military
pt: militar

en: Construction Area
pt: Área em construção

[ctx: landuse]
en: construction
pt: construção

en: Construction type
pt: Tipo de construção

[ctx: landuse]
en: Residential Area
pt: Área residencial

[ctx: landuse]
en: Education
pt: Educação

[ctx: landuse]
en: Retail
pt: Retalho

[ctx: landuse]
en: Commercial
pt: Comercial

[ctx: landuse]
en: Garages
pt: Garagens

[ctx: landuse]
en: Railway Land
pt: Área ferroviária

[ctx: landuse]
en: Military
pt: Militar

[ctx: landuse]
en: Religious
pt: Área religiosa

[ctx: landuse]
en: Cemetery
pt: Cemitério

en: Brownfield
pt: Terreno industrial abandonado

[ctx: landuse]
en: brownfield
pt: terreno industrial abandonado

en: Greenfield
pt: Terreno com loteamento planeado

en: Landfill
pt: Aterro sanitário / lixeira

[ctx: landuse]
en: landfill
pt: aterro sanitário / lixeira

en: Quarry
pt: Pedreira (mina a céu aberto)

en: Annotation
pt: Endereços e contactos

en: Alternative name
pt: Nome alternativo

en: Historical name
pt: Nome histórico

en: Local name
pt: Nome local

en: Regional name
pt: Nome regional

en: National name
pt: Nome nacional

en: International name
pt: Nome internacional

en: Official name
pt: Nome oficial

en: Common name abbreviation
pt: Abreviatura comum do nome

en: Address
pt: Endereço

en: Address has no house number
pt: O endereço não tem nº de porta

en: Optional tag only for address without addr:street
pt: Etiqueta original apenas pata endereços sem addr:street

en: Address Interpolation
pt: Interpolação dos endereços

en: Numbering scheme
pt: Esquema de numeração

en: odd
pt: ímpar

en: even
pt: par

en: alphabetic
pt: alfabético

en: Accuracy
pt: Precisão

en: actual
pt: atual

en: estimate
pt: estimada

en: potential
pt: potencial

en: Contact (Common Schema)
pt: Contactos (esquema comum)

en: Email Address
pt: Email

en: Mobile phone number
pt: Número de telemóvel

en: Fax Number
pt: Número de fax

en: Image
pt: Imagem

[ctx: Contact]
en: Similar tags but different tagging schema:
pt: Etiquetas semelhantes mas com esquema de etiquetagem diferente:

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
pt: Contactos (esquema novo com o prefixo ''contact:*'')

en: Social Networks
pt: Redes sociais

[ctx: description=*]
en: A short text with additional information.
pt: Um texto curto com informação adicional.

[ctx: description=*]
en: It might be viewable to the end user (perhaps using a search system or a map with pop-ups).
pt: Pode ser visível pelo utilizador final (talvez usando um sistema de pesquisa ou uma mapa com pop-ups)

[ctx: the tag note=*]
en: Note
pt: Notas

[ctx: note=*]
en: An important hint for other mappers (not for the end user).
pt: Uma indicação importante destinada a outros editores (não para quem apenas consulta o mapa).

en: Fixme
pt: Etiqueta FIXME (indicações a outros editores para corrigir)

[ctx: fixme=*]
en: A hint for other mappers (not for the end user), that an object needs an improvement.
pt: Uma indicação importante destinada a outros editores (não para quem apenas consulta o mapa) para que alguém corrija.

en: outer segment
pt: linha exterior

en: inner segment
pt: linha interior

en: Boundary
pt: Fronteira

en: Boundary type
pt: Tipo de fronteira

en: maritime
pt: marítima

en: national_park
pt: parque nacional

en: political
pt: política

en: postal_code
pt: código postal

en: protected_area
pt: área protegida

en: Sub area
pt: Sub-área de fronteira

en: Administration centre
pt: Centro administrativo

en: Label point
pt: Nó onde aparecerá o nome

en: Outline of building
pt: Contorno do edifício

en: Inner segment
pt: Segmento de dentro

en: Roof ridge
pt: Cumeeira do telhado

en: Roof edge
pt: Borda do telhado

en: Site
pt: Sítio

en: Site name
pt: Nome do sítio

en: where to place the label
pt: onde colocar o nome do sítio

en: perimeter of the site
pt: perímetro do sítio

en: entrances to the site, on the perimeter
pt: entradas para o sítio (no perímetro)

en: members of site
pt: membros do sítio

en: Turn Restriction
pt: Restrição de viragem

en: Restriction
pt: Restrição

en: no_left_turn
pt: proibido virar à esquerda

en: no_right_turn
pt: proibido virar à direita

en: no_straight_on
pt: proibido seguir em frente

en: no_u_turn
pt: proibido inverter sentido de marcha

en: only_right_turn
pt: obrigatório virar à direita

en: only_left_turn
pt: obrigatório virar à esquerda

en: only_straight_on
pt: obrigatório seguir em frente

en: from way
pt: da linha

en: via node or ways
pt: pelo nó ou linhas

en: to way
pt: para a linha

en: Lane Connectivity
pt: Conectividade da via de trânsito

en: Enforcement
pt: Obrigatoriedade

en: check
pt: verificação (documentos, teste de álcool...)

en: maxheight
pt: altura máxima

en: maxspeed
pt: velocidade máxima

en: maxweight
pt: peso máximo

en: mindistance
pt: distância mínima entre veículos

en: toll
pt: portagem

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
pt: Altura máxima (metros, apenas se enforcement=maxheight)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
pt: Velocidade máxima (km/h, apenas se enforcement=maxspeed)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
pt: Peso máximo (toneladas, apenas se enforcement=maxweight)

en: Min. vehicle distance (meters, only if enforcement=mindistance)
pt: Distância mínima do veículo (metros, apenas se enforcement=mindistance)

en: location of enforcement device
pt: localização do dispositivo de obrigatoriedade

en: node on way where enforcement starts
pt: nó ou linha onde a obrigatoriedade começa

en: where enforcement ends
pt: onde a obrigatoriedade termina

en: traffic light or barrier that stops you
pt: semáforo ou barreira que obriga a parar

en: Enforcement (average speed)
pt: Controlo (velocidade média)

en: ways forming the section of measurement
pt: linhas que formam a secção de medição

en: Routes
pt: Rotas

en: Bicycle Route
pt: Rota de ciclismo

[ctx: network]
en: international
pt: internacional

[ctx: network]
en: national
pt: nacional

en: Mountain Biking Route
pt: Rota de ciclismo de montanha

en: Hiking Route
pt: Rota de caminhadas

en: Walking Route
pt: Rota pedonal

en: Running Route
pt: Rota de corrida

en: Fitness Trail
pt: Trilho de fitness

en: fitness station
pt: ponto de fitness

en: Riding Route
pt: Rota de equitação

en: Piste Route
pt: Rota de pista na neve (esqui, downhill, trenó, snowboard...)

en: link segment
pt: segmento de ligação

en: shortcut segment
pt: segmento de atalho

en: variant segment
pt: segmento de variante

en: entry points
pt: pontos de entrada

en: Ski Route
pt: Rota de esqui

en: alpine
pt: alpino

en: Detour Route
pt: Rota de desvio

en: Ref of the way this is a detour to
pt: Referência da estrada de desvio

en: fork node for alternative routes
pt: nó onde há outros desvios alternativos

en: Power Route
pt: Rota de rede de transmissão de energia

en: Railway Route
pt: Rota de ferrovia

en: Road Route
pt: Rota de estradas

en: Superroute
pt: Super rota

en: Route Network
pt: Rede de rotas

en: member
pt: membro

en: Route Node Network
pt: Rede de nós de rota

[ctx: network]
en: international cycling
pt: ciclismo internacional

[ctx: network]
en: national cycling
pt: ciclismo nacional

[ctx: network]
en: regional cycling
pt: ciclismo regional

[ctx: network]
en: local cycling
pt: ciclismo local

[ctx: network]
en: international riding
pt: equitação internacional

[ctx: network]
en: national riding
pt: equitação nacional

[ctx: network]
en: regional riding
pt: equitação regional

[ctx: network]
en: local riding
pt: equitação local

[ctx: network]
en: international walking
pt: pedestrianismo internacional

[ctx: network]
en: national walking
pt: pedestrianismo nacional

[ctx: network]
en: regional walking
pt: pedestrianismo regional

[ctx: network]
en: local walking
pt: pedestrianismo local

en: route
pt: rota

en: junction
pt: cruzamento

en: connection route
pt: rota de ligação

en: connection junction
pt: cruzamento de ligação

en: Associated Street
pt: Rua associada

en: house
pt: casa

en: Street
pt: Rua

en: ways being part of street
pt: linhas que fazem parte da estrada

en: addresses belonging to the street
pt: endereços que pertencem à rua

en: houses belonging to the street
pt: casas que pertencem à rua

en: anything related to the street
pt: outras coisas que pertencem à rua

en: Destination Sign
pt: Sinal de destino / direções

en: Destination written on sign (w/o distance)
pt: Destino indicado no sinal (apenas nome, sem distância)

en: Time (hh:mm, for trekking)
pt: Tempo (hh:mm, para caminhadas)

en: Color of text (HTML name or hexadecimal code)
pt: Cor do texto (nome HTML ou código hexadecimal)

en: Color of border/arrow (HTML name or hexadecimal code)
pt: Cor da borda/seta (nome HTML ou código hexadecimal)

en: last way before junction
pt: última estrada antes do cruzamento

en: node of the intersection
pt: nó do cruzamento

en: first way after junction
pt: primeira estrada após cruzamento

en: position of sign
pt: sítio onde está o sinal

en: Waterway
pt: Curso de água (rio, canal...)

en: Subtype of waterway (largest one of members)
pt: Tipo (escolher o mais largo que o curso de água tem)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
pt: Nome do rio/lago/mar/oceano onde desagua

en: Reference Sandre (FR)
pt: Referência Sandre (França)

en: Reference FGKZ (DE)
pt: Referência FGKZ (Alemanha)

en: Reference REGINE (NO)
pt: Referência REGINE (Noruega)

en: Reference GNIS (USA)
pt: Referência GNIS (E.U.A.)

en: Reference GNBC (CA)
pt: Referência GNBC (Canadá)

en: waterways (no riverbank)
pt: curso de água (sem margem mapeada)

en: branch waterways (no riverbank)
pt: ramificações (sem margem mapeada)

en: spring of waterway
pt: nascente do curso de água

en: ways supported by (on top of) the bridge
pt: via(s) do tabuleiro superior da ponte

en: ways passing under the bridge
pt: via(s) que passam por baixo da ponte

en: way forming the outline footprint
pt: área total que a ponte / túnel ocupa

en: edge ways parallel to ''across''
pt: (em vez da área total) 2 lados paralelos às vias que delimitam a ponte

en: ways passing through the tunnel
pt: vias que passam pelo túnel

en: edge ways parallel to ''through''
pt: (em vez da área total) 2 lados paralelos às vias que delimitam o túnel

en: Even housenumber in odd address interpolation.
pt: Número de porta PAR na interpolação de endereços.

en: Odd housenumber in even address interpolation.
pt: Número de porta ÍMPAR na interpolação de endereços.

en: Way with {0}. Tag each housenumber separately if possible.
pt: Via com {0}. Etiquetar cada número de porta separadamente se possível.

en: End node without housenumber in address interpolation.
pt: Nó final sem número de porta na interpolação de endereços.

en: Object has no {0}, however, it has {1} and {2} whose value looks like a housenumber.
pt: O objeto não tem {0}, no entanto tem {1} e {2} cujos valores parecem um número de porta.

en: Same value of {0} and {1}
pt: O mesmo valor de {0} e {1}

en: {0} without number
pt: {0} sem número

en: {0} without {1}
pt: {0} sem {1}

en: {0} without access tags such as {1}, {2}, or {3}.
pt: {0} sem etiquetas de acesso como {1}, {2} ou {3}.

en: suspicious barrier
pt: barreira suspeita

en: Suspicious {0} on a connection of a small highway with a larger highway
pt: {0} suspeito numa ligação de uma pequena rodovia com uma rodovia maior

en: {0} without {1} or {2}
pt: {0} sem {1} ou {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
pt: {0} sem {1}, {2} ou {3}

en: {0} without {1}, {2}, {3} or {4}
pt: {0} sem {1}, {2}, {3} ou {4}

en: suspicious tag combination
pt: combinação de etiquetas suspeita

en: {0} together with {1}
pt: {0} junto com {1}

en: {0} together with {1} and {2}
pt: {0} junto com {1} e {2}

en: two objects, one with {0} and one with {1} + {2} + {3}
pt: dois objetos, um com {0} e um com {1} + {2} + {3}

en: {0} on an inner multipolygon ring without further tags
pt: {0} num anel multipolígono interior sem outras etiquetas

en: incomplete object: only {0}
pt: objeto incompleto: apenas {0}

en: incomplete object: only {0} and {1}
pt: objeto incompleto: apenas {0} e {1}

en: {0} together with {1} and conflicting values
pt: {0} junto com {1} e valores em conflito

en: {0} on suspicious object
pt: {0} sem etiquetas adicionais

en: {0} together with {1}. The flow direction is defined by the way direction. Use {1} on {0} only in the rare case of a access restriction.
pt: {0} juntamente com {1}. A direção do fluxo é definida pela direção da linha. Utilizar {1} em {0} apenas no caso raro de uma restrição de acesso.

en: natural water used for swimming pool
pt: etiqueta de água utilizada em piscina

en: sport without physical feature
pt: etiqueta desporto sem nenhuma outra etiqueta física, por ex. campo

en: alternative name without {0}
pt: c/nome alternativo mas sem etiqueta {0}

en: incomplete usage of {0} on a way without {1}
pt: uso incompleto de {0} numa via sem {1}

en: Same value of {0}, {1} and {2}
pt: O mesmo valor de {0}, {1} e {2}

en: {0} and {1} together with {2} and conflicting values
pt: {0} e {1} junto com {2} e valores em conflito

en: {0} on a relation without {1}
pt: {0} numa relação sem {1}

en: Long waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
pt: Curso de água longo com {0} mas sem uma etiqueta que o defina como túnel ou subterrâneo. Remova {1} ou adicione uma etiqueta de túnel se aplicável. Verifique também pontes e as respetivas etiquetas {1}.

en: Short waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
pt: Curso de água curto com {0} mas sem uma etiqueta que o defina como túnel ou subterrâneo. Remova {1} ou adicione uma etiqueta de túnel se aplicável. Verifique também pontes e as respetivas etiquetas {1}.

en: possibly missing {0} tag
pt: possível falta da etiqueta {0}

en: Different number of lanes in the keys {0} and {1}
pt: Números de vias de trânsito diferentes nas chaves {0} e {1}

en: street with odd number of {0}, but without {1} and {2} or {3}
pt: rua com número ímpar de {0}, mas sem {1} e {2} ou {3}

en: {0} together with {1}. Tag each hydrant separately.
pt: {0} junto com {1}. Deve-se etiquetar as bocas de incêndio separadamente.

en: {0} together with {1} on a node. Remove {0}.
pt: {0} junto com {1} num nó. Remover {0}.

en: A linear object {0} without {1} has a tag indicating that it is an area.
pt: Um objeto linear {0} sem {1} tem uma etiqueta que indica que é uma área.

en: {0} together with {1}. Remove {1}.
pt: {0} junto com {1}. Remova {1}.

en: Combined foot- and cycleway without {0}.
pt: Via pedonal e ciclovia combinadas, mas sem {0}.

en: {0} without {1} and {2}
pt: {0} sem {1} e {2}

en: {0} together with {1} but without {2}
pt: {0} junto com {1} mas sem {2}

en: {0} together with {1} and conflicting values plus no {2}
pt: {0} juntamente com {1} e valores contraditórios e sem {2}

en: {0} together with {1}. Probably {2} is meant.
pt: {0} juntamente com {1}. Provavelmente quer dizer {2}.

en: {0} together with {1}. Should be used on a minor highway type or a node
pt: {0} juntamente com {1}. Deve ser utilizado num tipo de rodovia secundária ou num nó

en: {0} together with {1}. Is the fixme fixed?
pt: {0} junto com {1}. O problema indicado na etiqueta "fixme" foi corrigido?

en: Use {0} only as value of {1}
pt: Usar {0} apenas como valor de {1}

en: {0} together with {1} at right-hand traffic
pt: {0} juntamente com {1} no tráfego pela direita

en: {0} together with {1} at left-hand traffic
pt: {0} juntamente com {1} no tráfego pela esquerda

en: No difficulty defined for skiing, add {0}
pt: Sem dificuldade definida para o esqui, adicionar {0}

en: {0} is lower than {1} on {2}.
pt: {0} é inferior a {1} em {2}.

en: {0} is lower or equal to {1} on {2}
pt: {0} é inferior ou igual a {1} em {2}.

en: {0} is deprecated
pt: ''{0}'' está em desuso

en: deprecated tagging
pt: etiquetas em desuso

en: ''{0}'' is meaningless, use more specific tags, e.g. ''{1}''
pt: ''{0}'' é genérico, use etiquetas +específicas como ''{1}''

en: ''{0}'' does not specify the official mode of transportation, use ''{1}'' for example
pt: ''{0}'' não especifica o uso oficial de transporte, use por exemplo ''{1}''

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
pt: {0}={1} é genérico. Em vez de ''{1}'' descreva melhor o que deve ser corrigido.

en: Wrong usage of {0} tag. Remove {1}, because it is clear that the name is missing even without an additional tag.
pt: Utilização errada da etiqueta {0}. Remova {1}, porque é claro que o nome está em falta mesmo sem uma etiqueta adicional.

en: {0} is unspecific. Instead use the key fixme with the information what exactly should be fixed in the value of fixme.
pt: {0} não é específico. Em vez disso use a chave fixme com a informação do que deve ser realmente corrigido no valor de fixme.

en: {0} is deprecated. Please use instead a multipolygon.
pt: {0} está em desuso, em vez disso usar um polígono.

en: {0} is deprecated. Please specify interval by using opening_hours syntax
pt: {0} está em desuso. Especifique um intervalo na sintaxe opening_hours

en: {0} is deprecated. Please delete this object and use a private layer instead
pt: {0} está em desuso. Por favor elimine este elemento e use uma camada privada (sem enviar para o OSM)

en: {0}={1} is unspecific. Please replace ''{1}'' by a specific value.
pt: {0}={1} é genérico. Substitua ''{1}'' por um valor específico.

en: {0} should be replaced with {1}
pt: {0} deve ser substituído por {1}

en: {0} = {1}; remove {0}
pt: {0} = {1}; remover {0}

en: {0} is unspecific
pt: {0} não é específico

en: Unusual key {0}, maybe {1} or {2} is meant
pt: Chave incomum: {0}, talvez deva ser {1} ou {2}

en: Unspecific tag {0}
pt: Etiqueta genérica {0}

en: Definition of {0} is unclear
pt: A definição de {0} é incerta

en: {0} is not recommended. Use the Reverse Ways function from the Tools menu.
pt: {0} não é recomendado. Utilize "Inverter sentido da linha" no menu Ferramentas.

en: key with uncommon character
pt: chave com um caractere incomum

en: uncommon short key
pt: chave curta incomum

en: {0} is inaccurate. Use separate tags for each specific type, e.g. {1} or {2}.
pt: {0} é incorreto. Utilize etiquetas separadas para cada tipo específico, por exemplo, {1} ou {2}.

en: {0} is deprecated for {1}
pt: {0} está em desuso a favor de {1}

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
pt: {0} está em desuso. Em vez disso use o prefixo "{1}:" na chave.

en: questionable key (ending with a number)
pt: chave questionável (termina com um número)

en: The key {0} has an uncommon value.
pt: A chave {0} tem um valor incomum.

en: misspelled value
pt: valor com erro ortográfico

en: wrong value: {0}
pt: valor errado: {0}

en: {0} is not a building type.
pt: {0} não é um tipo de edifício.

en: unusual value of {0}
pt: valor incomum de {0}

en: {0} as a tag on an object. Roles are specified in the relation members list instead.
pt: {0} como uma etiqueta num objeto. Em vez disso, as funções são especificadas na lista de membros da relação.

en: {0} with a temporary URL which may be outdated very soon
pt: {0} com um URL temporário que pode ficar desatualizado muito em breve

en: {0} on a node. Should be used on a way.
pt: {0} num nó. Deve ser usado numa linha.

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
pt: {0} num nó. Deve ser usado numa linha ou relação.

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
pt: {0} num nó. Deve ser usado numa área.

en: {0} on a node. Should be used in a relation
pt: {0} num nó. Deve ser usado numa relação

en: {0} on a way. Should be used on a node.
pt: {0} numa linha. Deve ser usado num nó.

en: {0} on a way. Should be used in a relation
pt: {0} numa linha. Deve ser usado numa relação

en: {0} on a closed way. Should be used on an unclosed way.
pt: {0} numa linha fechada. Deve ser usado numa linha não fechada.

en: {0} on a relation
pt: {0} numa relação

en: node connects highway and building
pt: nó ligado a uma estrada/rua e edifício

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
pt: Objeto na posição 0.00E 0.00N. Não existe nada nesta posição exceto uma boia de meteorologia já mapeada.

en: {0} on a node
pt: {0} num nó

en: Building inside building
pt: Edifício dentro de edifício

en: Overlapping buildings
pt: Edifícios sobrepostos

en: Overlapping Water Areas
pt: Áreas de água que se sobrepõem

en: Water area inside water area
pt: Área de água dentro de outra área de água

en: Overlapping Areas
pt: Áreas sobrepostas

en: {0} inside {1}
pt: {0} dentro de {1}

en: Overlapping Identical Natural Areas
pt: Áreas naturais idênticas sobrepostas

en: Overlapping Identical Landuses
pt: Usos do solo sobrepostos

en: isolated node which must be connected to a way
pt: nó isolado que deve estar ligado a uma linha

en: node connects waterway and bridge
pt: nó liga curso de água e ponte

en: {0} node connected to a highway
pt: nó {0} ligado a uma via

en: {0} node connected to an underground object
pt: {0} nó conectado a um objeto subterrâneo

en: suspicious roundabout direction
pt: sentido da rotunda provavelmente errado

en: {0} on a large area
pt: {0} numa área grande

en: {0} on a small area
pt: {0} numa área pequena

en: Too large building
pt: Edifício demasiado grande

en: Waterway ends without a connection to another waterway or the direction of the waterway is wrong.
pt: Curso de água termina sem uma ligação a outro curso de água ou a direção do curso de água está errada.

en: Coastline inside {1}
pt: Linha costeira dentro de {1}

en: {0} should be on the node where {1} and {2} intersect
pt: {0} deve estar no nó onde {1} e {2} se cruzam

en: {0} is the tag for the linear waterway. To tag the water area use {1} + {2} instead.
pt: {0} é a etiqueta para o curso de água linear. Para áreas de água usar antes {1} + {2}.

en: Ferry route is not connected to the road network or branches.
pt: A rota de ferry não está ligada a uma rede de estradas ou outras rotas de ferry.

en: Ferry route is not connected to a ferry terminal or branches.
pt: A rota de ferry não está ligada a um terminal de ferry ou outras rotas de ferry.

en: abbreviated street name
pt: nome abreviado da rua

en: wrong highway tag on a node
pt: etiqueta errada de estrada num nó

en: wrong crossing tag on a way
pt: etiqueta errada de passagem numa linha

en: Unnamed unclassified highway
pt: Estrada sem classificação oficial que não tem nome

en: highway without a reference
pt: estrada sem etiqueta de referência (ref)

en: Unspecific highway type
pt: Tipo de estrada/rua não especificada

en: {0} is deprecated, use {1} instead. Also check similar tags like {2}
pt: {0} está em desuso, em vez disso usar {1}. Verificar também etiquetas semelhantes como {2}

en: pedestrian railway crossing without {0}
pt: passagem de peões ferroviária sem {0}

en: railway crossing without {0}
pt: passagem de nível ferroviária sem {0}

en: {0} without right of way
pt: {0} sem direito de passagem

en: Area with {0} above {1} is invalid
pt: A área com {0} acima de {1} é inválida

en: {0} with trailing number
pt: {0} com um número no final

en: questionable value (ending with a number)
pt: valor questionável (termina com um número)

en: {0} with multiple values
pt: {0} com vários valores

en: empty value in semicolon-separated ''{0}''
pt: valor vazio em separação por ponto e vírgula ''{0}''

en: numerical key
pt: chave numérica

en: {0} value with + sign
pt: {0} valor com o símbolo +

en: {0} should be an integer value between -5 and 5
pt: {0} deve ser um número inteiro entre -5 e 5

en: negative {0} value
pt: valor negativo {0}

en: {0} should have numbers only with optional .5 increments
pt: {0} deve ter apenas números com incrementos de .5 opcionalmente

en: {0} is unnecessary for {1}
pt: {0} não é necessária em {1}

en: unnecessary tag
pt: etiqueta desnecessária

en: unusual value of {0}: use abbreviation for unit and space between value and unit
pt: valor invulgar de {0}: usar abreviação para a unidade e um espaço entre o valor e a unidade

en: unusual value of {0}: use '' for foot and " for inches, no spaces
pt: valor invulgar de {0}: usar '' para pés e " para polegadas, sem espaços

en: unusual value of {0}: use . instead of , as decimal separator
pt: valor invulgar de {0}: usar antes . em vez de , como separador decimal

en: unusual value of {0}: meters is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
pt: valor invulgar de {0}: metros é o predefinido; apenas valores positivos; o ponto é o separador decimal; no caso de indicar a unidade, colocar espaço e depois a unidade

en: tonne
pt: toneladas

en: unusual value of {0}: {1} is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
pt: valor invulgar de {0}: {1} é o predefinido; apenas valores positivos; o ponto é o separador decimal; no caso de indicar a unidade, colocar espaço e depois a unidade

en: kilometers
pt: quilómetros

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
pt: a voltagem deve estar em volts sem unidades, delimitadores ou espaços

en: imprecise value of {0}
pt: valor impreciso de {0}

en: an integer value in millimeters, without unit
pt: um valor integral em milímetros, sem a unidade

en: unusual {0} value on narrow gauge railway
pt: valor invulgar de {0} numa ferrovia de bitola estreita

en: {0} must be a numeric value
pt: {0} tem de ser um número

en: {0} must be a positive integer number
pt: {0} tem de ser um número inteiro positivo

en: {0} must be a numeric value, in meters and without units
pt: {0} tem de ser um valor numérico, em metros e sem a unidade de medida

en: Unnecessary amount of decimal places
pt: Quantidade de casas decimais desnecessárias

en: Airport tagging
pt: Etiquetas em aeroportos

en: unusual value of {0}: set unit e.g. {1} or {2}; only positive values; point is decimal separator; space between value and unit
pt: valor invulgar de {0}: é necessário definir a unidade, por exemplo, {1} ou {2}; apenas valores positivos; o ponto é o separador decimal; deve haver um espaço entre o valor e a unidade

en: Numeric name: {0}. Maybe {1} or {2} is meant.
pt: Nome numérico: {0}. Talvez devesse ser {1} ou {2}.

en: relation without type
pt: relação sem a etiqueta "type" (tipo de relação)

en: {0} relation without {0} tag
pt: {0} relação sem a etiqueta {0}

en: way with {0} is part of a {1} route relation
pt: a linha com {0} faz parte de uma relação de rota {1}

en: {0} of {1} member and {0} relation differ
pt: {0} de {1} membros e {0} relação diferem

en: religion without denomination
pt: religião sem denominação religiosa

en: unknown christian denomination
pt: denominação cristã desconhecida

en: unknown muslim denomination
pt: denominação religiosa muçulmana desconhecida

en: unknown jewish denomination
pt: denominação religiosa judaica desconhecida

en: street name contains ss
pt: nome da rua contém ss

en: street name contains ß
pt: nome da estrada contém ß

en: {0} is deprecated in {1}
pt: {0} está em desuso em {1}

en: {0} is unnecessary
pt: {0} não é necessária

en: {0} is optional on {1}
pt: {0} é opcional em {1}

en: {0} makes no sense
pt: {0} não faz sentido

en: Nodes duplicating parent way tags
pt: Nós com etiquetas iguais às da da própria linha

en: {0} together with {1} and {2}. Remove {0}.
pt: {0} junto com {1} e {2}. Remova {0}.

en: descriptive name
pt: nome descritivo

en: {0} should not be uploaded
pt: {0} não deve ser enviado

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
pt: a etiqueta "wikipedia" não tem um idioma definido, use ''wikipedia''=''idioma:página da wikipédia''

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
pt: etiqueta "wikipedia" com prefixo de idioma desconhecido

en: wikipedia tag format is deprecated
pt: etiqueta "wikipedia" com formato em desuso

en: ''wikipedia''=''language:page title''
pt: ''wikipedia''=''língua:página''

en: wikipedia ''{0}'' language is obsolete, use ''{1}'' instead
pt: idioma em wikipedia ''{0}'' em desuso, usar antes ''{1}''

en: wikipedia ''{0}'' language is invalid, use ''{1}'' instead
pt: idioma em wikipedia ''{0}'' inválido, use antes ''{1}''

en: {0} tag should not have URL-encoded values like ''%27''
pt: a etiqueta {0} não deve ter valores codificados em URL como ''%27''

en: wikipedia title should not start with a space after language code
pt: o título da página da Wikipédia não deve começar com um espaço em branco após o idioma

en: wikipedia title should not have ''{0}'' prefix
pt: o nome da página da Wikipédia não deve ter o prefixo ''{0}''

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
pt: o nome da página da Wikipédia deve ter a primeiro letra em maiúscula

en: wikipedia page title should have spaces instead of underscores (''_''→'' '')
pt: nome da página da Wikipédia deve ter espaços e não traços inferiores (''_''→'' '')

en: wikipedia language seems to be duplicated, e.g. en:en:Foo
pt: prefixo do idioma da Wikipédia parece estar duplicado, por ex. "pt:pt:Página"

en: wikidata tag must be in Qnnnn format, where n is a digit
pt: a etiqueta wikidata tem de ser no formato Qxxxx onde x é um dígito

en: wikipedia tag is set, but there is no wikidata tag. Wikipedia plugin might help with wikidata id lookups
pt: existe a etiqueta "wikipedia" mas não a etiqueta "wikidata". O módulo Wikipédia pode ajudar a procurar etiquetas wikidata

en: {0} value looks like a {1} value
pt: o valor {0} parecer ser um valor {1}

en: ''{0}'' tag is set, but no ''{1}'' tag. Make sure to set ''wikipedia=language:value'' for the main article and optional ''wikipedia:language=value'' only for additional articles that are not just other language variants of the main article.
pt: A etiqueta ''{0}'' está definida, mas não a etiqueta ''{1}''. Certifique-se de que define ''wikipedia=language:value'' para o artigo principal e ''wikipedia:language=value'' opcional apenas para artigos adicionais que não sejam apenas variantes linguísticas do artigo principal.

en: Hide icons at low zoom
pt: Esconder ícones em aproximações de vista baixas

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
pt: Símbolos de nós menos obstrusivos em aproximações de vista baixas

en: Hide tagged waynodes at low zoom
pt: Ocultar nós das linhas etiquetados com pouco zoom

en: Display street labels (at high zoom)
pt: Mostrar nomes das vias (em níveis de aproximação de vista altos)

en: Use alternative turn restriction icon set
pt: Usar conjunto de ícones alternativo em restrições de viragem

en: Display fill colour of areas with place=*
pt: Mostrar cor de preenchimento de áreas com place=*

en: Areas are drawn with fill only around their inner edges
pt: As áreas são mostradas com cor de preenchimento apenas à volta das linhas de contorno

en: Display note=* annotation on nodes
pt: Mostrar a etiqueta note=* em nós

en: imagico.de: Prokletije Mountains
pt: imagico.de: Montanhas Prokletije

en: Late summer imagery where usual sources are severely limited by clouds and snow (true color)
pt: Imagens aéreas dos fins do Verão onde as fontes habituais são bastante afetadas por nuvens e neve (cor verdadeira)

en: Municipality of Tirana (Open Labs GeoPortal)
pt: Município de Tirana (Open Labs GeoPortal)

en: Streets & Builings provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
pt: Estradas e edifícios fornecidos pelo Município de Tirana, serviço alojado pelo Open Labs

en: Municipality of Tirana - Public Transport (Open Labs GeoPortal) (overlay)
pt: Município de Tirana - Transporte Público (Open Labs GeoPortal) (sobreposição)

en: Bus stops & lines provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
pt: Paragens de autocarros e linhas fornecidas pelo Município de Tirana e alojado por Open Labs

en: imagico.de: Antarctic Peninsula
pt: imagico.de: Península Antártica

en: Recent mostly cloud free Sentinel-2 image of the central and southern part of the Antarctic Peninsula including the eastern part of Alexander Island (true color)
pt: Imagem recente do Sentinel-2, maioritariamente sem nuvens, da parte central e sul da Península Antártica, incluindo a parte oriental da Ilha Alexander (cor verdadeira)

en: imagico.de: Belgica Mountains evening
pt: imagico.de: Montanhas Belgas à noite

en: Landsat 8 evening image of the Belgica Mountains showing a different lighting compared to the daytime image (true color)
pt: Imagem noturna Landsat 8 das Montanhas Belgas mostrando uma iluminação diferente em comparação com a imagem diurna (cor verdadeira)

en: Largest ice free area at the East Antarctic coast - shows considerable amounts of non-permanent ice. (true color)
pt: Maior área livre de gelo na costa Este da Antártica- mostra quantidades consideráveis de gelo não permanente. (cor verdadeira)

en: imagico.de: Cape Adare
pt: imagico.de: Cabo Adare

en: Recent Sentinel-2 image of Cape Adare and parts of northern Victoria Land (true color)
pt: Imagem recente do Sentinel-2 do Cabo Adare e partes do norte de Victoria Land (cor verdadeira)

en: imagico.de: Elephant Island/Clarence Island
pt: imagico.de: Ilha Elefante/Ilha Clarence

en: Fairly clear up-to-date image for updating glacier edges (true color)
pt: Imagem bastante recente para atualizar orlas de glaciares (cor verdadeira)

en: imagico.de: Enderby Land and Kemp Coast
pt: imagico.de: Terra de Enderby e Costa de Kemp

en: Sentinel-2 images of Enderby Land and Kemp Coast (true color)
pt: Imagens do Sentinel-2 da Terra de Enderby e Costa de Kemp (cor verdadeira)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. east
pt: imagico.de: extremo sul das Montanhas Transantárcticas - hemisfério oriental

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - eastern hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
pt: Imagens ASTER de 2001-2009 do extremo sul das Montanhas Transantárcticas - hemisfério oriental, a precisão posicional em partes é má (cor verdadeira com azul estimado)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. west
pt: imagico.de: extremo sul das Montanhas Transantárcticas - hemisfério ocidental

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - western hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
pt: Imagens ASTER de 2001-2009 do extremo sul das Montanhas Transantárcticas - hemisfério ocidental, a precisão posicional em partes é má (cor verdadeira com azul estimado)

en: imagico.de: Lambert Glacier east
pt: imagico.de: Lambert Glacier este

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region and the eastern Prydz Bay coast (true color)
pt: Imagem recente do Sentinel-2 da parte ocidental da região do Glaciar Lambert e da costa oriental da Baía de Prydz (cor verdadeira)

en: imagico.de: Lambert Glacier west
pt: imagico.de: Lambert Glacier oeste

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region (true color)
pt: Imagem recente do Sentinel-2 da parte ocidental da região do Glaciar Lambert (cor verdadeira)

en: imagico.de: Larsen C ice shelf after calving
pt: imagico.de: Larsen C costa de gelo após separação do icebergue

en: For updating the ice edge after the 2017 iceberg calving (true color)
pt: Para atualizar a costa de gelo após a separação do icebergue de 2017 (cor verdadeira)

en: imagico.de: Lützow-Holm Bay
pt: imagico.de: baía Lützow-Holm

en: Up-to-date late season image or an area poorly mapped in OSM at the moment - lots of sea ice, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves and floating glacier tongues. (true color)
pt: Imagem atualizada do final da estação ou de uma área mal cartografada no OSM neste momento - muito gelo marinho, cuidado ao distinguir gelo marinho de plataformas de gelo e línguas de glaciares flutuantes. (cor verdadeira)

en: imagico.de: McMurdo Sound and Dry Valleys
pt: imagico.de: Estreito de McMurdo e Vales Secos de McMurdo

en: Up-to-date late season image - not ice minimum, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves. (true color)
pt: Imagens atualizadas dos finais da estação - não no mínimo de gelo, ter cuidado em distinguir o gelo das plataformas de gelo. (cor verdadeira)

en: imagico.de: Ohio Range
pt: imagico.de: cordilheira do Ohio

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Ohio Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
pt: Imagens ASTER de 2001-2009 da cordilheira do Ohio, a precisão posicional em partes é má (cor verdadeira com azul estimado)

en: imagico.de: Patuxent Range
pt: imagico.de: cordilheira Patuxent

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Patuxent Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
pt: Imagens ASTER de 2001-2009 da cordilheira Patuxent, a precisão posicional em partes é má (cor verdadeira com azul estimado)

en: imagico.de: Pensacola Mountains
pt: imagico.de: Montanhas Pensacola

en: Outside regular Landsat coverage and therefore not in LIMA and Bing/Maxar/Esri/Mapbox (true color)
pt: Fora da cobertura regular do Landsat e, portanto, não em LIMA e Bing/Maxar/Esri/Mapbox (cor verdadeira)

en: imagico.de: Southern Transantarctic Mountains
pt: imagico.de: Montes Transantárticos do Sul

en: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island March 2019
pt: imagico.de: ilha Sturge /ilha Buckle março de 2019

en: Mostly cloud free image, including southern Young Island (true color)
pt: Imagem maioritariamente sem nuvens, incluindo o sul da Ilha Young (cor verdadeira)

en: imagico.de: USGS 50k Topos McMurdo Dry Valleys
pt: imagico.de: USGS 50k topos Vales Secos de McMurdo

en: 1:50k topographic maps of the McMurdo Dry Valleys produced by USGS/LINZ
pt: Mapas topográficos 1:50k dos Vales Secos de McMurdo produzidos por USGS/LINZ

en: USGS Antarctica 1:250k Reconnaissance Series topographic maps
pt: Mapas topográficos USGS Antártida 1:250k série de reconhecimento

en: Various USGS 1:500k maps: Antarctia Reconnaissance preliminary base (East Antarctic coast) and Antarctia sketch map (West Antarctic) (gray)
pt: Vários mapas USGS 1:500k: Base preliminar de reconhecimento da Antártida (costa leste da Antártida) e mapa de esboço da Antártida (Antártida Ocidental) (cinzento)

en: Recent Sentinel-2 image of the eastern part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
pt: Imagem recente do Sentinel-2 da parte oriental de Victoria Land, algumas nuvens na costa (cor verdadeira)

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
pt: Imagem recente do Sentinel-2 da parte ocidental de Victoria Land, algumas nuvens na costa (cor verdadeira)

en: imagico.de: Yamato/Queen Fabiola Mountains
pt: imagico.de: montanhas Yamato/Rainha Fabíola

en: Recent Sentinel-2 image of the Yamato or Queen Fabiola Mountains, Belgica Mountains and Lützow-Holm Bay (true color)
pt: Imagem recente do Sentinel-2 das Montanhas Yamato ou Rainha Fabíola, Montanhas Bélgica e Baía de Lützow-Holm (cor verdadeira)

en: imagico.de: Young Island/Buckle Island January 2020
pt: imagico.de: ilha Young/ilha Buckle janeiro 2020

en: Cloud free summer image with sea ice (true color)
pt: Imagem de verão sem nuvens com gelo marinho (cor verdadeira)

en: imagico.de: Young Island March 2020
pt: imagico.de: ilha Young março 2020

en: Almost cloud and sea ice free view of the island (true color)
pt: Vista da ilha quase sem nuvens e sem gelo marinho (cor verdadeira)

en: National Geographic Institute Argenmap (TMS)
pt: Instituto Nacional Geográfico Argenmap (TMS)

en: National Geographic Institute Argenmap (WMTS)
pt: Instituto Nacional Geográfico Argenmap (WMTS)

en: National Geographic Institute Argenmap gray
pt: Instituto Nacional Geográfico Argenmap cinzento

en: National Geographic Institute (WMS)
pt: Instituto Nacional Geográfico (WMS)

en: Vector data from the National Geographic Institute of Argentina
pt: Dados vetoriais do Instituto Nacional Geográfico da Argentina

en: National Geographic Institute Atlas Argentina 500k (TMS)
pt: Instituto Nacional Geográfico Atlas Argentina 500k (TMS)

en: National Geographic Institute Atlas Tucumán 100k (TMS)
pt: Instituto Nacional Geográfico Atlas Tucumán 100k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 100k (TMS)
pt: Instituto Nacional Geográfico Mosaico 100k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 250k (TMS)
pt: Instituto Nacional Geográfico Mosaico 250k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 500k (TMS)
pt: Instituto Nacional Geográfico Mosaico 500k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 50k (TMS)
pt: Instituto Nacional Geográfico Mosaico 50k (TMS)

en: National Geographic Institute Orthophotos (WMS)
pt: Instituto Nacional Geográfico Ortofotos (WMS)

en: National Geographic Institute Orthophotos Mosaic
pt: Instituto Nacional Geográfico Ortofotos Mosaico

en: National Geographic Institute UAV Orthophotos (WMS)
pt: Instituto Nacional Geográfico UAV Ortofotos (WMS)

en: National Geographic Institute UAV photos mosaic
pt: Instituto Nacional Geográfico mosaico de fotos UAV

en: geoARBA - Buenos Aires Province Tax Agency (WMS)
pt: geoARBA - Agência Tributária da Província de Buenos Aires (WMS)

en: Educational map (WMS)
pt: Mapa educacional (WMS)

en: Ministry of Agroindustry (WMS)
pt: Ministério da agro-indústria (WMS)

en: Ministry of Energy and Mining (WMS)
pt: Ministério da Energia e Minas (WMS)

en: imagico.de: Bahía Blanca (low tide)
pt: imagico.de: Bahía Blanca - Argentina (maré baixa)

en: Tidal flats and islands at the coast (true color)
pt: Lodaçais e ilhas na costa (cor verdadeira)

en: imagico.de: Bahía Blanca (high tide)
pt: imagico.de: Bahía Blanca - Argentina (maré alta)

en: AGRI black-and-white 2.5m
pt: AGRI preto e branco 2.5m

en: Launceston OrthoPhoto 2008
pt: Launceston Ortofotos 2008

en: Launceston OrthoPhoto 2011
pt: Launceston Ortofotos 2011

en: Launceston OrthoPhoto 2013
pt: Launceston Ortofotos 2013

en: DCS NSW Base Map
pt: DCS NSW mapa base

en: DCS NSW Topographic Map
pt: DCS NSW mapa topográfico

en: DCS NSW Imagery
pt: DCS NSW imagens aéreas

en: DCS NSW Administrative Boundaries Suburb
pt: DCS NSW limites administrativos - Subúrbio

en: DCS NSW Administrative Boundaries LGA
pt: DCS NSW limites administrativos - LGA

en: DCS NSW Administrative Boundaries County
pt: DCS NSW limites administrativos - Condado

en: DCS NSW Administrative Boundaries Parish
pt: DCS NSW limites administrativos - Paróquia

en: DCS NSW Administrative Boundaries State Forest
pt: DCS NSW limites administrativos - Floresta estatal

en: DCS NSW Administrative Boundaries NPWS Reserve
pt: DCS NSW limites administrativos - reserva NPWS

en: DCS NSW Floods 2021
pt: DCS NSW cheias 2021

en: ACTmapi Imagery 2015-03 (20cm RGBN)
pt: Imagens ACTmapi 2015-03 (20cm RGBN)

en: ACTmapi Imagery 2016-03 (10cm)
pt: Imagens ACTmapi 2016-03 (10cm)

en: ACTmapi Imagery 2017-05 (10cm)
pt: Imagens ACTmapi 2017-05 (10cm)

en: ACTmapi Imagery 2018-03 (10cm)
pt: Imagens ACTmapi 2018-03 (10cm)

en: ACTmapi Imagery 2019-02 (5cm)
pt: Imagens ACTmapi 2019-02 (5cm)

en: ACTmapi Imagery 2019-06 (5cm)
pt: Imagens ACTmapi 2019-06 (5cm)

en: ACTmapi Imagery 2019-10 (5cm)
pt: Imagens ACTmapi 2019-10 (5cm)

en: ACTmapi Imagery 2020-01 (5cm)
pt: Imagens ACTmapi 2020-01 (5cm)

en: ACTmapi Imagery 2020-04 (10cm)
pt: Imagens ACTmapi 2020-04 (10cm)

en: ACTmapi Imagery 2020-06 (7.5cm)
pt: Imagens ACTmapi 2020-06 (7.5cm)

en: ACTmapi Imagery 2020-11 (7.5cm)
pt: Imagens ACTmapi 2020-11 (7.5cm)

en: ACTmapi Imagery 2021-04 (10cm)
pt: Imagens ACTmapi 2021-04 (10cm)

en: ACTmapi Imagery 2021-12 (7.5cm)
pt: Imagens ACTmapi 2021-12 (7.5cm)

en: ACTmapi Imagery 2022-02
pt: Imagens ACTmapi 2022-02

en: ACTmapi Imagery 2022-07
pt: Imagens ACTmapi 2022-07

en: ACTmapi Imagery 2023-05
pt: Imagens ACTmapi 2023-05

en: ACTmapi Imagery 2023-09
pt: Imagens ACTmapi 2023-09

en: City of Melbourne May 2018
pt: Cidade de Melbourne Maio 2018

en: City of Melbourne Feb 2019
pt: Cidade de Melbourne Feb 2019

en: Main Roads WA Road Hierarchy
pt: Estradas principais Hierarquia rodoviária WA

en: imagico.de: Northwest Heard Island
pt: imagico.de: Noroeste da Ilha Heard

en: Glaciers of Northwest Heard Island (mapped meanwhile) (false color IR)
pt: Glaciares do Noroeste da Ilha Heard (entretanto mapeado) (cor falsa IR)

en: imagico.de: Heard Island coast
pt: imagico.de: Costa da Ilha Heard

en: Recent image of Heard island with interior mostly cloud covered but mostly well visible coast (true color)
pt: Imagens recentes da Ilha Heard com o interior maioritariamente coberto de nuvens mas geralmente com costa bem visível (cor verdadeira)

en: Vicmap Transport - Road Network
pt: Vicmap Transport - rede de estradas

en: Vicmap Lite - Public Land (Parks and Reserves)
pt: Vicmap Lite - Terrenos Públicos (Parques e Reservas)

en: This layer is part of Vicmap Lite and contains polygon features delineating public land areas. This Vicmap Lite dataset is suited for use between scales of 1: 1 million and 1 : 5 million. The polygons were sourced from PLMMT100PLY. The level of attribute information, the number of features and the number of vertices has been simplified to suit the 1:1 million - 1 : 5 million scale range. The concept of a Scale Use Code has been introduced to help control the level of detail displayed.
pt: Esta camada faz parte do Vicmap Lite e contém elementos poligonais que delimitam áreas de terrenos públicos. Este conjunto de dados Vicmap Lite é adequado para uso entre escalas de 1: 1 milhão e 1: 5 milhões. Os polígonos foram obtidos a partir de PLMMT100PLY. O nível de informação de atributos, o número de características e o número de vértices foram simplificados para se adequarem à escala de 1:1 milhão - 1 : 5 milhões. O conceito de um código de utilização da escala foi introduzido para ajudar a controlar o nível de pormenor apresentado.

en: Vicmap Vegetation - Tree Density 1:25,000
pt: Vegetação Vicmap - Densidade de Árvores 1:25.000

en: A presence/absence tree cover dataset is derived from SPOT Panchromatic imagery (10m pixels) by a combination of digital classification and visual interpretation . The presence/absence dataset is then grouped into three density classes (Dense, Medium, Scattered) by neighbourhood and proximity cell based analysis. The raster dataset is converted to vector as a final step. Tree cover is defined as woody vegetation greater than 2 metres in height and with a crown cover (foliar density) greater than 10 percent.
pt: Um conjunto de dados sobre a presença/ausência de coberto arbóreo é obtido a partir de imagens pancromáticas SPOT (10 m de pixeis) através de uma combinação de classificação digital e interpretação visual. O conjunto de dados de presença/ausência é depois agrupado em três classes de densidade (Densa, Média, Dispersa) através de uma análise baseada em células de vizinhança e proximidade. O conjunto de dados raster é convertido em vetor como passo final. O coberto arbóreo é definido como vegetação lenhosa com mais de 2 metros de altura e com um coberto de copa (densidade foliar) superior a 10 por cento.

en: Vicmap Vegetation - Tree Density - Dense
pt: Vegetação Vicmap - Densidade de árvores - Densa

en: Vicmap Vegetation Tree Density consists of data created from the Vicmap Vegetation Tree Extent statewide dataset (20cm pixels). The dataset was generalised to 2m pixels and then clustering rules were applied to group the data into three density classes. These density classes are Dense, Medium, and Sparse and show the spatial separation of woody vegetation. This classification was a pixel-by-pixel assessment where a pixel was allocated a density classification based on neighbouring pixels. The raster dataset was then converted to the statewide Vicmap Vegetation Tree Density vector dataset.
pt: A densidade de árvores de vegetação do Vicmap consiste em dados criados a partir do conjunto de dados estaduais de extensão de árvores de vegetação do Vicmap (pixeis de 20 cm). O conjunto de dados foi generalizado para píxeis de 2 m e, em seguida, foram aplicadas regras de agrupamento para agrupar os dados em três classes de densidade. Estas classes de densidade são Densa, Média e Esparsa e mostram a separação espacial da vegetação lenhosa. Esta classificação foi efetuada pixel a pixel, tendo sido atribuída a um pixel uma classificação de densidade com base nos pixeis vizinhos. O conjunto de dados raster foi depois convertido no conjunto de dados vetoriais de densidade de árvores de vegetação do Vicmap a nível estadual.

en: Vicmap Hydro - Watercourse Network 1:25,000
pt: Vicmap Hydro - Rede de cursos de água 1:25.000

en: Vicmap Hydro provides an accurate representation of natural and man made Hydrographic features across Victoria, at a capture scale of 1:25,000. It is used in a variety of applications, particularly in emergency services, natural resource management, planning and development, and digital map publication.
pt: O Vicmap Hydro fornece uma representação exata das características hidrográficas naturais e artificiais em Vitória, a uma escala de captura de 1:25.000. É utilizado numa variedade de aplicações, particularmente em serviços de emergência, gestão de recursos naturais, planeamento e desenvolvimento, e publicação de mapas digitais.

en: Maxar 2019-2020 Australian Bushfires Pre-event
pt: Maxar 2019-2020 Incêndios florestais na Austrália antes do evento

en: ARA Bushfires 2020
pt: ARA Incêndios florestais 2020

en: imagico.de: Eastern Alps autumn colors 2019
pt: imagico.de: Cores de outono dos Alpes Orientais 2019

en: Autumn colors in the eastern Alps - Austria, Germany, Italy and Slovenia (true color)
pt: Cores de outono nos Alpes Orientais - Áustria, Alemanha, Itália e Eslovénia (cor verdadeira)

en: Basemap of Austria, based on government data.
pt: Mapa base da Áustria, baseado em dados do governo.

en: basemap.at Grey/Contour lines
pt: basemap.at - cinzento / linhas de contorno

en: Basemap of Austria, based on government data. Gray with contour lines
pt: Mapa de base da Áustria, baseado em dados governamentais. Cinzento com curvas de nível

en: basemap.at Orthofoto
pt: basemap.at - ortofoto

en: Orthofoto layer provided by basemap.at. "Successor" of geoimage.at imagery.
pt: Camada ortofoto fornecida por basemap.at. "Sucessor" das imagens de geoimage.at.

en: basemap.at Overlay
pt: basemap.at - sobrecamada

en: Annotation overlay provided by basemap.at.
pt: Camada de anotações fornecida por basemap.at.

en: basemap.at Terrain
pt: basemap.at - terreno

en: Terrain layer provided by basemap.at.
pt: Camada de terreno fornecida por basemap.at.

en: basemap.at Surface
pt: basemap.at - superfície

en: Surface layer provided by basemap.at.
pt: Camada de superfície fornecida por basemap.at.

en: Steiermark Orthophoto
pt: Steiermark - ortofoto

en: Orthophoto by Land Steiermark
pt: Ortofoto de Land Steiermark

en: Steiermark Terrain
pt: Steiermark - terreno

en: Terrain Model by Land Steiermark
pt: Modelo de terreno de Land Steiermark

en: Steiermark Surface
pt: Steiermark - superfície

en: Surface Model by Land Steiermark
pt: Modelo de superfície de Land Steiermark

en: Tiris: DGM (Terrain model)
pt: Tiris: DGM (modelo de terreno)

en: Tiris: DOM (Surface model)
pt: Tiris: DOM (modelo de superfície)

en: Tiris: contour lines
pt: Tiris: linhas de contorno

en: Tiris: orthophoto
pt: Tiris: ortofoto

en: Tiris: orthophoto infrared
pt: Tiris: ortofoto infravermelhos

en: Vienna: General purpose
pt: Viena: propósito genérico

en: Vienna: Annotations
pt: Viena: anotações

en: Vienna: Aerial image
pt: Viena: imagens aéreas

en: VoGIS: Real color image 2018 (10cm)
pt: VoGIS: imagem de cor real 2018 (10cm)

en: VoGIS: Real color image 2020 (10cm)
pt: VoGIS: imagem de cor real 2020 (10cm)

en: VoGIS: Aerial image
pt: VoGIS: imagens aéreas

en: VoGIS: Zoning plan
pt: VoGIS: Plano de ordenamento

en: VoGIS: Heights and Terrain
pt: VoGIS: Alturas e terreno

en: OpenStreetMap (Belgian Style)
pt: OpenStreetMap (Estilo Belga)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - French)
pt: OpenStreetMap (Estilo Belga - Francês)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - Dutch)
pt: OpenStreetMap (Estilo Belga - Países Baixos)

en: Digitaal Vlaanderen preliminary aerial imagery
pt: Digitaal Vlaanderen imagens aéreas preliminares

en: Digitaal Vlaanderen most recent aerial imagery
pt: Digitaal Vlaanderen imagens aéreas mais recentes

en: Digitaal Vlaanderen 2022 aerial imagery
pt: Digitaal Vlaanderen 2022 imagens aéreas

en: Digitaal Vlaanderen 2021 aerial imagery
pt: Digitaal Vlaanderen 2021 imagens aéreas

en: Digitaal Vlaanderen 2020 aerial imagery
pt: Digitaal Vlaanderen 2020 imagens aéreas

en: Digitaal Vlaanderen 2019 aerial imagery
pt: Digitaal Vlaanderen 2019 imagens aéreas

en: Digitaal Vlaanderen 2018 aerial imagery
pt: Digitaal Vlaanderen 2018 imagens aéreas

en: Digitaal Vlaanderen 2017 aerial imagery
pt: Digitaal Vlaanderen 2017 imagens aéreas

en: Digitaal Vlaanderen 2016 aerial imagery
pt: Digitaal Vlaanderen 2016 imagens aéreas

en: Digitaal Vlaanderen 2013-2015 aerial imagery 10cm
pt: Digitaal Vlaanderen 2013-2015 imagens aéreas 10cm

en: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, Skyview factor 0,25 m
pt: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, Skyview fator 0,25 m

en: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, multidirectionale hillshade 0,25 m
pt: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, hillshade multidirecional 0,25 m

en: URBIS numerical imagery
pt: URBIS imagens numéricas

en: URBISfr numerical imagery
pt: URBISfr imagens numéricas

en: URBISnl numerical imagery
pt: URBISnl imagens numéricas

en: URBIS most recent aerial imagery
pt: URBIS imagens aéreas mais recentes

en: URBIS 2020 aerial imagery
pt: URBIS 2020 imagens aéreas

en: URBIS 2019 aerial imagery
pt: URBIS 2019 imagens aéreas

en: URBIS 2018 aerial imagery
pt: URBIS 2018 imagens aéreas

en: URBIS 2017 aerial imagery
pt: URBIS 2017 imagens aéreas

en: URBIS 2016 aerial imagery
pt: URBIS 2016 imagens aéreas

en: URBIS 2015 aerial imagery
pt: URBIS 2015 imagens aéreas

en: URBIS 2014 aerial imagery
pt: URBIS 2014 imagens aéreas

en: URBIS 2012 aerial imagery
pt: URBIS 2012 imagens aéreas

en: URBIS 2009 aerial imagery
pt: URBIS 2009 imagens aéreas

en: SPW(allonie) PICC numerical imagery
pt: SPW(allonie) PICC imagens numéricas

en: SPW(allonie) most recent aerial imagery
pt: SPW(allonie) imagens aéreas mais recentes

en: SPW(allonie) 2021 aerial imagery
pt: SPW(allonie) 2021 imagens aéreas

en: SPW(allonie) 2020 aerial imagery
pt: SPW(allonie) 2020 imagens aéreas

en: SPW(allonie) 2019 aerial imagery
pt: SPW(allonie) 2019 imagens aéreas

en: SPW(allonie) 2018 aerial imagery
pt: SPW(allonie) 2018 imagens aéreas

en: SPW(allonie) 2016 aerial imagery
pt: SPW(allonie) 2016 imagens aéreas

en: SPW(allonie) 2015 aerial imagery
pt: SPW(allonie) 2015 imagens aéreas

en: SPW(allonie) 2012-2013 aerial imagery
pt: SPW(allonie) 2012-2013 imagens aéreas

en: SPW(allonie) 2009-2010 aerial imagery
pt: SPW(allonie) 2009-2010 imagens aéreas

en: SPW(allonie) shaded relief
pt: SPW(allonie) relevo sombreado

en: SPW(allonie) Réseau Hydrologique Wallon
pt: SPW (allonie) Rede Hidrológica da Valónia

en: TEC bus lines
pt: TEC linhas de autocarros

en: TEC bus stops
pt: TEC paragens de autocarros

en: Patchy and partly cloudy coverage in usual sources (true color)
pt: Cobertura incompleta e parcialmente coberta de nuvens nas fontes habituais (cor verdadeira)

en: imagico.de: Bouvet Island
pt: imagico.de: Ilha Bouvet

en: For more accurate coastline and glacier mapping (true color)
pt: Para mapeamento mais preciso de linha costeira e de glaciares (cor verdadeira)

en: IBGE Map of urban areas
pt: IBGE Brasil - Mapa de áreas urbanas

en: IBGE Map of rural areas
pt: IBGE Brasil - Mapa de áreas rurais

en: IBGE Street Names
pt: IBGE nomes de ruas

en: Brazilian Army Topographic Maps
pt: Mapas topográficos das Forças Armadas do Brasil

en: IBGE BC250 - Isolated Rural Locations
pt: IBGE BC250 - locais rurais isolados

en: IBGE BC250 - Rivers and Drainage
pt: IBGE BC250 - Rios e drenagem

en: IBGE BC250 - Highways Stretches
pt: IBGE BC250 - Troços de autoestradas

en: IBGE BC250 - Indigenous Lands
pt: IBGE BC250 - terras indígenas

en: IBGE BC250 - Sustainable Use Units
pt: IBGE BC250 - unidades de utilização sustentável

en: IBGE BC250 - Villages
pt: IBGE BC250 - Aldeias

en: IBGE BC250 - Electrical Power Plant Generator
pt: IBGE BC250 - Centrais de energia

en: IBGE BC250 - Municipalities
pt: IBGE BC250 - municípios

en: IBGE Federal District addresses
pt: IBGE endereços do Distrito Federal

en: Addresses data from IBGE
pt: IBGE Brasil - Dados de endereços

en: Belo Horizonte Orthophoto 2015
pt: Belo Horizonte Ortofoto 2015

en: 2015 Orthophotos provided by Belo Horizonte City Council.
pt: Ortofotos de 2015 fornecidas pela Prefeitura de Belo Horizonte.

en: Dourados Orthophotos
pt: Dourados - ortofotos

en: Dourados (2018) and several districts (2020) high-res aerial imagery.
pt: Imagens aéreas de alta resolução de Dourados (2018) e de vários distritos (2020).

en: Dourados Street Names
pt: Dourados - nomes de ruas

en: Street names and geometry in Dourados.
pt: Nomes de ruas e geometria em Dourados.

en: Fortaleza Orthophoto 2010
pt: Fortaleza - ortofotos 2010

en: Aerial imagery in Fortaleza with 10 cm resolution. Note, this service uses geo-blocking.
pt: Imagens aéreas de Fortaleza com resolução de 10 cm. Atenção, este serviço utiliza bloqueio geográfico de acesso.

en: Fortaleza Orthophoto 2016
pt: Fortaleza - ortofotos 2016

en: Fortaleza Street Names
pt: Fortaleza - nomes de ruas

en: Street names and geometry in Fortaleza. Note, this service uses geo-blocking.
pt: Nomes de ruas e geometria em Fortaleza. Atenção, este serviço utiliza bloqueio geográfico de acesso.

en: Jaraguá do Sul Orthomosaic 2020
pt: Jaraguá do Sul - ortomosaicos 2020

en: Rio Mosaic 2019
pt: Rio - mosaicos 2019

en: 2019 Orthophotos mosaic from Rio de Janeiro city.
pt: 2019 Mosaico de ortofotos da cidade do Rio de Janeiro.

en: Rio Mosaic 2022
pt: Rio - mosaicos 2022

en: 2022 Orthophotos mosaic from Rio de Janeiro city.
pt: 2022 Mosaico de ortofotos da cidade do Rio de Janeiro.

en: BA. Paulo Afonso. 2022 Urban Map with suburbs
pt: BA. Paulo Afonso. 2022 mapa urbano com subúrbios

en: RS. Agudo. 2014 master plan
pt: RS. Agudo. 2014 plano mestre

en: RS. Ibirubá. 2019 master plan. Urban zoning
pt: RS. Ibirubá. Plano diretor 2019. Planeamento urbano

en: RS. Quaraí. 2006 master plan. Neighborhoods and Villages
pt: RS. Quaraí. Plano Diretor 2006. Bairros e Vilas

en: Sobral Orthophoto 2017
pt: Sobral - ortofotos 2017

en: Aerial imagery in Sobral (main city and Aracatiaçu, Jaibaras, and Taperuaba districts).
pt: Imagens aéreas em Sobral (cidade principal e distritos de Aracatiaçu, Jaibaras e Taperuaba).

en: imagico.de: Rila and Pirin Mountains
pt: imagico.de: Montanhas Rila e Pirin

en: Geobase Hydrography - English
pt: Geobase Hidrografia - Inglês

en: Geobase Hydrography - French
pt: Geobase Hidrografia - Francês

en: Geobase Roads - English
pt: Geobase Estradas - Inglês

en: Geobase Roads - French
pt: Geobase Estradas - Francês

en: Canvec - English
pt: Canvec - Inglês

en: Canvec - French
pt: Canvec - Francês

en: imagico.de: Eastern Devon Island coast
pt: imagico.de: costa leste da Ilha de Devon

en: Coastline mostly mapped meanwhile (false color IR)
pt: Linha costeira entretanto mapeada na maioria (cor falsa IR)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island
pt: imagico.de: ilha setentrional de Ellesmere

en: Assembled from July 2012 ASTER imagery (true color with estimated blue)
pt: Imagens recolhidas de Julho de 2012 pelo ASTER (cor verdadeira com azul estimado)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island July 2016
pt: imagico.de: ilha setentrional de Ellesmere em Julho de 2016

en: Assembled from July 2016 ASTER imagery (true color with estimated blue)
pt: Recolhidas de Julho de 2017 pelo ASTER (cor verdadeira com azul estimado)

en: imagico.de: Fogo, Cape Verde
pt: imagico.de: Ilha do Fogo, Cabo Verde

en: Image from after the 2014/2015 eruption (true color)
pt: Imagens depois do erupção de 2014/2015 (cor verdadeira)

en: imagico.de: Isla Londonderry
pt: imagico.de: Ilha Londonderry

en: A lot of very coarse coastlines could be improved here, much snow cover though so no use for glacier mapping (false color IR)
pt: Podiam ser melhoradas bastantes linhas costeiras pouco precisas aqui, mas tem bastante neve por isso não serve para mapeamento de glaciares (cor falsa IR)

en: imagico.de: Volcán Calbuco
pt: imagico.de: Vulcão Calbuco

en: Image from after the 2015 eruption (true color)
pt: Imagens depois da erupção de 2015 (cor verdadeira)

en: Colombian Departments
pt: Departamentos colombianos

en: Territorial entity of the first level of the political-administrative division of the State that groups municipalities and non-municipalized areas.
pt: Entidade territorial do primeiro nível da divisão político-administrativa do Estado que agrupa municípios e áreas não municipalizadas.

en: Colombian Postal Codes
pt: Colômbia: códigos postais

en: The postal code is a 6-digit code that complements the physical address and represents an area on the map of our country. This code determines the location and eliminates confusion with other neighborhoods or municipalities that have the same name.
pt: O código postal é um código de 6 dígitos que complementa o endereço físico e representa uma área no mapa do nosso país. Este código determina a localização e elimina a confusão com outros bairros ou municípios que tenham o mesmo nome.

en: Colombian Rivers
pt: Colômbia: rios

en: Vector cartography at a scale of 1:100,000 with total coverage of the Republic of Colombia. Contains information on territorial entities, land and river transport, hydrography, relief, orography, constructions. It is generated from the interpretation of objects in an orthorectified image coming from satellite or airborne platforms.
pt: Cartografia vetorial à escala de 1:100.000 com cobertura total da República da Colômbia. Contém informação sobre entidades territoriais, transporte terrestre e fluvial, hidrografia, relevo, orografia, construções. É gerada a partir da interpretação de objetos numa imagem ortorrectificada proveniente de plataformas de satélite ou aéreas.

en: IDECA orthophotomosaic Bogota D.C. 2017
pt: IDECA ortofotomosaico Bogotá D.C. 2017

en: It contains an orthorectified raster mosaic of the Capital District of Bogotá, the Cerros Orientales and  part of the rural area of Bogotá of the localities of Ciudad Bolívar and Usme, corresponding to 75,000 hectares. It has 4 bands of the electromagnetic spectrum: Red, Green, Blue and Near Infrared, allowing to create a false color for forestry applications.
pt: Contém um mosaico raster ortorrectificado do Distrito Capital de Bogotá, os Cerros Orientales e parte da zona rural de Bogotá das localidades de Ciudad Bolívar e Usme, correspondendo a 75.000 hectares. Possui 4 bandas do espetro eletromagnético: Vermelho, Verde, Azul e Infravermelho Próximo, permitindo criar uma cor falsa para aplicações florestais.

en: osm-hr: Knin 2007 Aerial imagery
pt: osm-hr: Knin 2007 imagens aéreas

en: osm-hr: Zagreb 2012 Aerial imagery
pt: osm-hr: Zagreb 2012 imagens aéreas

en: osm-hr: Zagreb 2018 Aerial imagery
pt: osm-hr: Zagreb 2018 imagens aéreas

en: dgu.hr: Croatia 2011 Aerial imagery
pt: dgu.hr: Croatia 2011 imagens aéreas

en: dgu.hr: Croatia 2014-2016 Aerial imagery
pt: dgu.hr: Croácia 2014-2016 imagens aéreas

en: dgu.hr: Croatia 2017-2018 aerial imagery
pt: dgu.hr: Croácia 2017-2018 imagens aéreas

en: dgu.hr: Croatia 2019-2020 aerial imagery
pt: dgu.hr: Croácia 2019-2020 imagens aéreas

en: Czechia CUZK orthophoto
pt: República Checa  - CUZK ortofoto

en: Czechia CUZK terrain DMR 5G greyscale
pt: República Checa - CUZK terreno DMR 5G escala de cinzentos

en: Czech CUZK:KM
pt: Checoslováquia - CUZK:KM

en: Czech RUIAN budovy
pt: Checoslováquia RUIAN - edifícios

en: Czech RUIAN parcely
pt: Checoslováquia RUIAN - parcelas

en: Czech pLPIS
pt: Checoslováquia pLPIS

en: Praha IPR latest orthophoto
pt: Praha IPR últimas ortofotos

en: Praha IPR low-vegetation orthophoto
pt: Praha IPR ortofotos de vegetação rasteira

en: Praha-surroundings IPR orthophoto 2019
pt: Ortofoto do IPR para Praga e arredores 2019

en: SDFI Aerial Imagery
pt: Imagens aéreas SDFI

en: SDFI Cadastral Parcels INSPIRE View
pt: Parcelas cadastrais SDFI Vista INSPIRE

en: SDFI Terrain Shadow Map (40 cm)
pt: Mapa de sombras do terreno SDFI (40 cm)

en: SDFI Surface Shadow Map (40 cm)
pt: Mapa de sombras de superfície SDFI (40 cm)

en: 2007 ASTER image offering better glacier coverage than common sources (true color with estimated blue)
pt: 2007 ASTER imagens que fornecem melhor cobertura dos glaciares que as fontes comuns (cor verdadeira com azul estimado)

en: imagico.de: Darwin and Wolf islands, Galapagos
pt: imagico.de: ilhas de Darwin e Wolf, Galápagos

en: Recent image, only old and poor images in most other sources currently (true color)
pt: Imagem recente, apenas imagens antigas e pobres na maioria das outras fontes atuais (cor verdadeira)

en: Estonia Basemap (Maaamet)
pt: Estónia - Mapa base (Maaamet)

en: Estonia Basemap Relief (Maaamet)
pt: Relevo do mapa de base da Estónia (Maaamet)

en: Estonia Ortho (Maaamet)
pt: Estónia - Ortofotos (Maaamet)

en: Estonia Hillshade (Maaamet)
pt: Estónia - Terreno (Maaamet)

en: Estonia Cadastre (Maaamet)
pt: Estónia - Cadastro (Maaamet)

en: Estonia Forestry (Maaamet)
pt: Estónia - Florestas (Maaamet)

en: MML Topographic Map
pt: Mapa Topográfico MML

en: Topographic map from the National Land Survey of Finland
pt: Mapa topográfico da National Land Survey da Finlândia

en: MML Background Map
pt: Mapa de Fundo MML

en: Background map from the National Land Survey of Finland
pt: Mapa de fundo da National Land Survey da Finlândia

en: MML Orthophoto
pt: Ortofotos MML

en: Ortophotos from the National Land Survey of Finland
pt: Ortofotos da National Land Survey da Finlândia

en: Helsinki region orthophoto
pt: Ortofoto da região de Helsínquia

en: Ortophotos from the municipalities of Espoo, Helsinki, Vantaa, Kirkkonummi and Nurmijärvi + HSL and HSY
pt: Ortofotos dos municípios de Espoo, Helsínquia, Vantaa, Kirkkonummi e Nurmijärvi + HSL e HSY

en: FTIA Road Network (overlay)
pt: Rede rodoviária FTIA (sobreposição)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency, road link types.
pt: Rede rodoviária nacional Digiroad da Agência Finlandesa de Infraestruturas de Transportes, tipos de ligações rodoviárias.

en: FTIA Road Network (Digiroad) options (overlay)
pt: Opções da rede rodoviária da FTIA (Digiroad) (sobreposição)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency with several options for map layers.
pt: Rede rodoviária nacional Digiroad da Agência Finlandesa de Infraestruturas de Transportes com várias opções de camadas de mapas.

en: Turku 2022 True ortho
pt: Turku 2022 orto verdadeira

en: Ortophoto for Turku metro area
pt: Ortofoto para a área metropolitana de Turku

en: Turku orthophoto 2021
pt: Turku ortofoto 2021

en: Kaarina, Paimio, and Lieto orthophoto
pt: Ortofoto de Kaarina, Paimio e Lieto

en: Orthophoto of Kaarina, Paimio, and Lieto municipalities
pt: Ortofoto dos municípios de Kaarina, Paimio e Lieto

en: Turku zoning plan
pt: Plano de ordenamento de Turku

en: Zoning plan map for Turku municipality
pt: Mapa do plano de ordenamento do município de Turku

en: Turku topographic map
pt: Turku mapa topográfico

en: Topographic map by the city of Turku
pt: Mapa topográfico da cidade de Turku

en: Turku map service
pt: Turku serviço de mapas

en: Maps by the city of Turku
pt: Mapas da cidade de Turku

en: Nordic snowmobile overlay
pt: Camada nórdica de mota de neve

en: Kelkkareitit.fi snowmobile trails from OSM (Nordic coverage)
pt: Kelkkareitit.fi trilhos de mota de neve do OSM (cobertura nórdica)

en: Estompage RGE Alti Metropolitain (relief)
pt: Estompage RGE Alti Metropolitain (relevo)

en: French hillshading computed from hi-res DEM RGE Alti
pt: Sombreamento das colinas francesas calculado a partir de DEM de alta resolução RGE Alti

en: French address registry or Base Adresses Nationale Ouverte
pt: Registo de endereços francês ou Base Adresses Nationale Ouverte

en: Hydrographic network: courses and water features and POIs
pt: Rede hidrográfica: cursos, elementos de água e POIs

en: French land registry (old paper raster, before digitalization and vectorization; contains additional details, such as hydronyms)
pt: Registo predial francês (antigo raster em papel, antes da digitalização e vetorização; contém detalhes adicionais, como hidrónimos)

en: Power networks: lines, substations and supports
pt: Redes elétricas: linhas, subestações e apoios

en: Cadastre
pt: Cadastro

en: French land registry
pt: Registo de terras francês

en: Géolittoral - Orthophotos 2000
pt: Géolittoral - Ortofotos 2000

en: Géolittoral V2 - Orthophotos 2011-2014
pt: Géolittoral V2 - Ortofotos 2011-2014

en: Géolittoral - Sentier du littoral
pt: Géolittoral - Via costeira

en: OpenStreetMap (Basque Style)
pt: OpenStreetMap (estilo basco)

en: OpenStreetMap (Breton Style)
pt: OpenStreetMap (estilo bretão)

en: OpenStreetMap (Occitan Style)
pt: OpenStreetMap (estilo occitano)

en: Ortho HR IGN 2018 Antilles
pt: Ortho HR IGN 2018 Antilhas

en: Ortho HR IGN 2017 Antilles
pt: Ortho HR IGN 2017 Antilhas

en: Routes of the classified network (highways, nationals, departmentals)
pt: Rotas da rede classificada (autoestradas, nacionais departamentais)

en: Bordeaux - 2020
pt: Bordéus - 2020

en: Bordeaux - 2016
pt: Bordéus - 2016

en: Bordeaux - 2012
pt: Bordéus - 2012

en: Grand Est
pt: Grande Leste

en: The most recent RGB orthoimages of the Grand Est: 2021: departments 67, 68, 88 2022: department 08, 10, 51, 52, 54, 55, 57
pt: As ortoimagens RGB mais recentes de Grande Leste de França: 2021: departamentos 67, 68, 88 2022: departamentos 08, 10, 51, 52, 54, 55, 57

en: Loire-Atlantique - Orthophotos 2016 - 10 cm
pt: Loire-Atlantique - Ortofotos 2016 - 10 cm

en: Lyon Orthophoto 2022
pt: Ortofotos de Lyon 2022

en: Lyon Orthophoto 2018
pt: Lyon ortofoto 2018

en: Lyon Orthophoto 2015/2018
pt: Lyon ortofoto 2015/2018

en: Lyon Orthophoto 2015
pt: Lyon ortofoto 2015

en: Métropole de Metz 2022
pt: Área Metropolitana de Metz 2022

en: Métropole de Metz 2019
pt: Metrópole de Metz 2019

en: Nancy - Orthophoto - 2023
pt: Nancy - ortofoto - 2023

en: Nancy - Orthophoto - 2022
pt: Nancy - ortofoto - 2022

en: Nancy - Orthophoto
pt: Nancy - ortofoto

en: Nancy - Orthophoto - 2016
pt: Nancy - ortofoto - 2016

en: Nancy - Orthophoto - 2012
pt: Nancy - ortofoto - 2012

en: Nancy - Orthophoto - 2008
pt: Nancy - ortofoto - 2008

en: Nancy - Orthophoto - 2005
pt: Nancy - ortofoto - 2005

en: Nancy - Orthophoto - 2002
pt: Nancy - ortofoto - 2002

en: Nancy - Orthophoto - 2001
pt: Nancy - ortofoto - 2001

en: Nancy - Orthophoto - 1999
pt: Nancy - ortofoto - 1999

en: Nancy - Orthophoto - 1994
pt: Nancy - ortofoto - 1994

en: Toulouse - Orthophotoplan 2019
pt: Toulouse - Ortofotoplano 2019

en: Toulouse - Orthophotoplan 2017
pt: Toulouse - Ortofotoplano 2017

en: Toulouse - Orthophotoplan 2015
pt: Toulouse - Ortofotoplano 2015

en: Toulouse - Orthophotoplan 2013
pt: Toulouse - Ortofotoplano 2013

en: Toulouse - Orthophotoplan 2011
pt: Toulouse - Ortofotoplano 2011

en: Toulouse - Orthophotoplan 2007
pt: Toulouse - Ortofotoplano 2007

en: Tours - Orthophotos 2013
pt: Tours - Ortofotos 2013

en: Tours - Orthophotos 2008-2010
pt: Tours - Ortofotos 2008-2010

en: Vercors (Réserve naturelle des Hauts-Plateaux du Vercors) - Orthophoto - 1999 - 1 m
pt: Vercors (Réserve naturelle des Hauts-Plateaux du Vercors) - Ortofoto - 1999 - 1 m

en: Hamburg DOP 20cm (HH LGV DOP20 2022)
pt: Hamburgo DOP 20cm (HH LGV DOP20 2022)

en: Hamburg DK5 (HH LGV DK5 2022)
pt: Hamburgo DK5 (HH LGV DK5 2022)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2011)
pt: Berlim/Geoportal DOP20RGB (2011)

en: Digital orthophotos for the entire Berlin city area with a ground resolution of 0.20 m in a sheet section of 2 km x 2 km.
pt: Ortofotos digitais para toda a área da cidade de Berlim com uma resolução de solo de 0,20 m numa secção de 2 km x 2 km.

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2014)
pt: Berlim/Geoportal DOP20RGB (2014)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2015)
pt: Berlim/Geoportal DOP20RGB (2015)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2016)
pt: Berlim/Geoportal DOP20RGB (2016)

en: Berlin/Geoportal DOP20CIR (2016 infrared)
pt: Berlim/Geoportal DOP20CIR (2016 infravermelhos)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2017)
pt: Berlim/Geoportal DOP20RGB (2017)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2018)
pt: Berlim/Geoportal DOP20RGB (2018)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2019)
pt: Berlim/Geoportal DOP20RGB (2019)

en: Berlin/Geoportal TrueDOP20RGB (2020)
pt: Berlim/Geoportal TrueDOP20RGB (2020)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGBI (2021)
pt: Berlim/Geoportal DOP20RGBI (2021)

en: Berlin/Geoportal TrueDOP20RGBI (2022)
pt: Berlim/Geoportal TrueDOP20RGBI (2022)

en: Berlin/Geoportal TrueDOP20RGBI (2023)
pt: Berlim/Geoportal TrueDOP20RGBI (2023)

en: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2024): DOP20c
pt: Brandeburgo GeoBasis-DE/LGB (2024): DOP20c

en: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2024): DGM 1m
pt: Brandeburgo GeoBasis-DE/LGB (2024): DGM 1m

en: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2024): WebAtlasDE BE/BB
pt: Brandeburgo GeoBasis-DE/LGB (2024): WebAtlasDE BE/BB

en: Deutsche Bahn VzG lines January 2017
pt: Deutsche Bahn VzG lines Janeiro 2017

en: Erlangen aerial imagery (2022 20 cm)
pt: Imagens aéreas de Erlangen (2022 20 cm)

en: Erlangen aerial imagery (2020 5,0 cm)
pt: Erlangen imagens aéreas (2020 5,0 cm)

en: Erlangen aerial imagery (2018 5.0 cm)
pt: Erlangen imagens aéreas (2018 5.0 cm)

en: Erlangen aerial imagery (2016 5.0 cm)
pt: Erlangen imagens aéreas (2016 5.0 cm)

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2021
pt: Imagens aéreas históricas da Região Metropolitana do Vale do Ruhr 2021

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2020
pt: Imagens aéreas históricas da Região Metropolitana do Vale do Ruhr 2021

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2019
pt: Imagens aéreas históricas da Região Metropolitana do Vale do Ruhr 2019

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2017
pt: Imagens aéreas históricas da Região Metropolitana do Vale do Ruhr 2017

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2015
pt: Imagens aéreas históricas da Região Metropolitana do Vale do Ruhr 2015

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2013
pt: Imagens aéreas históricas da Região Metropolitana do Vale do Ruhr 2013

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2011
pt: Imagens aéreas históricas da Região Metropolitana do Vale do Ruhr 2011

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2009
pt: Imagens aéreas históricas da Região Metropolitana do Vale do Ruhr 2009

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2006
pt: Imagens aéreas históricas da Região Metropolitana do Vale do Ruhr 2006

en: North Rhine-Westphalia aerial photograph
pt: Fotografia aérea da Renânia do Norte-Vestefália

en: North Rhine-Westphalia ALKIS
pt: ALKIS da Renânia do Norte-Vestefália

en: North Rhine-Westphalia DTM hillshade
pt: Sobreamento de relevo da Renânia do Norte-Vestefália

en: Display of the DTM shading in grayscale. The imaginary light source is located in the northwest. An elevation appears bright on the northwest slope and dark on the southeast slope. Layers are colored with medium brightness.
pt: Visualização do sombreamento do DTM em escala de cinzentos. A fonte de luz imaginária está localizada a noroeste. Uma elevação aparece clara na vertente noroeste e escura na vertente sudeste. As camadas são coloridas com brilho médio.

en: North Rhine-Westphalia iDOP color
pt: Renânia do Norte-Vestefália iDOP cor

en: North Rhine-Westphalia iDOP color-infrared
pt: Renânia do Norte-Vestefália iDOP cor-infravermelho

en: North Rhine-Westphalia iDOP near-infrared
pt: Renânia do Norte-Vestefália iDOP infravermelho próximo

en: North Rhine-Westphalia iDOP metadata
pt: Renânia do Norte-Vestefália iDOP metadados

en: North Rhine-Westphalia vDOP color
pt: Renânia do Norte-Vestefália vDOP cor

en: North Rhine-Westphalia vDOP color-infrared
pt: Renânia do Norte-Vestefália vDOP cor-infravermelho

en: North Rhine-Westphalia vDOP near-infrared
pt: Renânia do Norte-Vestefália vDOP infravermelho próximo

en: North Rhine-Westphalia vDOP metadata
pt: Renânia do Norte-Vestefália vDOP metadados

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats
pt: imagico.de: marismas da costa oeste da Alemanha setentrional

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (true color)
pt: Imagens atualizadas da maré baixa da costa para atualizar a cartografia das zonas de maré baixa e dos bancos de areia, com imagens mais recentes (cor verdadeira)

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats (infrared)
pt: imagico.de: marismas da costa oeste da Alemanha setentrional (infravermelhos)

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (false color IR)
pt: Imagens atualizadas da maré baixa da costa para atualizar a cartografia das zonas de maré baixa e dos bancos de areia, com imagens mais recentes (IR cor falsa)

en: imagico.de: North Sea Coast 2016
pt: imagico.de: Costa do Mar do Norte 2016

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (superseeded by newer image) (true color)
pt: Imagens atualizadas da maré baixa da costa para atualizar a cartografia das zonas de maré e dos bancos de areia (sobreposição de uma imagem mais recente) (cor verdadeira)

en: imagico.de: North Sea Coast 2017
pt: imagico.de: costa do Mar do Norte 2017

en: imagico.de: North Sea Coast spring 2018
pt: imagico.de: primavera da costa do Mar do Norte 2018

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (true color)
pt: Imagens da maré baixa atualizadas da costa para atualizar o mapeamento de marismas e bancos de areia (cor verdadeira)

en: Saxony latest aerial imagery
pt: Saxónia - últimas imagens aéreas

en: Saxony unprocessed aerial imagery
pt: Saxónia - imagens aéreas não processadas

en: Saxony latest aerial imagery infrared
pt: Saxónia - últimas imagens aéreas infravermelho

en: Saxony historical aerial imagery 2018-2020
pt: Saxónia - imagens aéreas históricas 2018-2020

en: Saxony historical aerial imagery 2015-2017
pt: Saxónia - imagens aéreas históricas 2015-2017

en: Saxony historical aerial imagery 2012-2014
pt: Saxónia - imagens aéreas históricas 2012-2014

en: Saxony historical aerial imagery 2005
pt: Saxónia - imagens aéreas históricas 2005

en: Saxony WebAtlasSN
pt: Saxónia WebAtlasSN

en: Saxony topographic map
pt: Saxónia - mapa topográfico

en: Saxony digital terrain model
pt: Saxónia - modelo de terreno digital

en: Saxony parcels and districts
pt: Parcelas e distritos da Saxónia

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, DOP20
pt: Saxónia-Anhalt, LVermGeo, DOP20

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, administrative boundaries
pt: Saxony-Anhalt, LVermGeo, limites administrativos

en: Vector recording of administrative boundaries. The boundaries of the federal state, district, municipality and parts of the municipality are given.
pt: Gravação vetorial de limites administrativos. São indicados os limites do estado federal, distrito, município e partes do município.

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, building shapes
pt: Saxónia-Anhalt, LVermGeo, formas dos edifícios

en: Shape of buildings in saxony-anhalt
pt: Forma dos edifícios em Saxónia-anhalt

en: Mainz all aerial imageries
pt: Mainz - todas as imagens aéreas

en: Mainz latest aerial imagery
pt: Mainz - últimas imagens aéreas

en: Munich latest aerial imagery 60cm (2017)
pt: Imagens aéreas mais recentes de Munique 60cm (2017)

en: Aktuelle Luftbilder der Landeshauptstadt München 20cm
pt: Fotografias aéreas actuais da capital do estado Munique 20cm

en: Stuttgart latest aerial imagery
pt: Estugarda - últimas imagens aéreas

en: 20cm aerial imagery of Hesse
pt: Imagens aéreas de 20cm de Hesse

en: cadastral map of Hesse
pt: mapa cadastral de Hesse

en: digital topographic map of Hesse
pt: mapa topográfico digital de Hesse

en: WebAtlas of Hesse
pt: WebAtlas de Hesse

en: Icebridge DMS image of the settlement - alignment might be poor
pt: Icebridge DMS imagem do assentamento - o alinhamento pode ser mau

en: imagico.de: Thule Air Base
pt: imagico.de: Base Aérea de Thule

en: Icebridge DMS image - alignment might be poor
pt: Icebridge DMS imagem - o alinhamento pode ser fraco

en: imagico.de: Kangerlussuaq Autumn
pt: imagico.de: Kangerlussuaq - Outono

en: Icebridge DMS image of the airport and settlement - alignment might be poor
pt: Icebridge DMS imagem do aeroporto e assentamento - o alinhamento pode ser fraco

en: imagico.de: Kangerlussuaq Spring
pt: imagico.de: Kangerlussuaq - Primavera

en: Icebridge DMS image of the airport and roads - alignment might be poor
pt: Icebridge DMS imagem do aeroporto e estradas - o alinhamento pode ser fraco

en: imagico.de: Thule Airbase DMS low altitude overflight September 2015
pt: imagico.de: Base aérea de Thule - sobrevoo a baixa altitude DMS Setembro 20152015

en: Icebridge DMS aerial images from Thule Airbase - alignment might be poor
pt: Icebridge DMS imagens aéreas da Base Aérea de Thule - o alinhamento pode ser fraco

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight September 2015
pt: imagico.de: Base aérea de Thule - sobrevoo DMS em Setembro 2015

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight October 2015
pt: imagico.de: Base aérea de Thule - sobrevoo DMS em Outubro 2015

en: imagico.de: Greenland mosaic
pt: imagico.de: mosaico Gronelândia

en: Landsat mosaic of Greenland (true color)
pt: Mosaico Landsat da Gronelândia (cor verdadeira)

en: imagico.de: May 2013 off-nadir Landsat
pt: imagico.de: Maio 2013 fora do nadir Landsat

en: First available image north of the regular Landsat limit, mostly with seasonal snow cover so difficult to interpret, superseeded by newer images (true color)
pt: Primeira imagem disponível a norte do limite regular do Landsat, maioritariamente com cobertura sazonal de neve, pelo que é difícil de interpretar, semeada por imagens mais recentes (cor verdadeira)

en: imagico.de: Landsat off-nadir July 2016
pt: imagico.de: Julho 2016 fora do nadir Landsat

en: Latest images north of the regular Landsat limit (true color)
pt: Últimas imagens disponíveis a norte do limite regular do Landsat (cor verdadeira)

en: imagico.de: Landsat off-nadir early July 2020
pt: imagico.de: Landsat off-nadir no início de julho 2020

en: imagico.de: Landsat off-nadir late July 2020
pt: imagico.de: Landsat off-nadir nos fins de julho 2020

en: imagico.de: Northern Greenland ASTER
pt: imagico.de: Gronelândia setentrional ASTER

en: Assembled from mostly 2012 ASTER imagery, some 2005 images mainly in the northeast (true color with estimated blue)
pt: Reunido a partir das imagens do ASTER 2012, algumas de 2005 principalmente a nordeste (cor verdadeira com azul estimado)

en: Drone Imagery Matthew(Haiti) October 2016
pt: Imagens de Drone Matthew (Haiti) Outubro 2016

en: Canaan - American Red Cross, Dec-2017
pt: Canaã - Cruz Vermelha Americana, dezembro de 2017

en: Drone imagery collected December 2017 for Canaan, Haiti by American Red Cross in coordination with the Haitian Red Cross.
pt: Imagens de drone recolhidas em dezembro de 2017 em Canaã, Haiti, pela Cruz Vermelha Americana em coordenação com a Cruz Vermelha Haitiana.

en: FÖMI orthophoto 2000
pt: FÖMI ortofoto 2000

en: FÖMI orthophoto 2005
pt: FÖMI ortofoto 2005

en: FÖMI orthophoto 2007-2010
pt: FÖMI ortofoto 2007-2010

en: Szeged orthophoto 2011
pt: Szeged ortofoto 2011

en: Inner part of Szeged
pt: Interior de Szeged

en: Törökbálint orthophoto 2013
pt: Törökbálint ortofoto 2013

en: Törökbálint orthophoto 2015
pt: Törökbálint ortofoto 2015

en: Törökbálint orthophoto 2018
pt: Törökbálint ortofoto 2018

en: Törökbálint orthophoto 2021
pt: Törökbálint ortofoto 2021

en: Danube flood orthophoto 2013
pt: Cheia do Danúbio - ortofoto 2013

en: Riverbank of Danube at Budapest, Szentendre and Szigetmonostor
pt: Bacia hidrográfica do Danúbio emBudapeste, Szentendre e Szigetmonostor

en: Budapest district XI orthophoto 2015
pt: Budapeste distrito XI ortofoto 2015

en: Budapest district XI orthophoto 2017
pt: Budapeste distrito XI ortofoto 2017

en: Budapest district XI orthophoto 2019
pt: Budapeste distrito XI ortofoto 2019

en: Budapest district XI orthophoto 2021
pt: Budapeste distrito XI ortofoto 2021

en: Budapest district XI orthophoto 2023
pt: Budapeste distrito XI ortofoto 2023

en: Sóskút, Pusztazámor, Tárnok, Diósd orthophoto 2017
pt: Sóskút, Pusztazámor, Tárnok, Diósd ortofoto 2017

en: 5 cm resolution bald image of 4 settlement
pt: Imagem de 5cm de resolução de 4 assentamentos

en: Sátoraljaújhely orthophoto 2020
pt: Sátoraljaújhely ortofoto 2020

en: openstreetmap.hu orthophotos
pt: openstreetmap.hu ortofotos

en: OpenStreetMap Hungary (hiking routes)
pt: OpenStreetMap Hungria (rotas pedestres)

en: Hillshade Hungary
pt: Hillshade Hungria

en: EUFAR Balaton orthophotos
pt: Ortofotos EUFAR do Balaton

en: 1940 geo-tagged photography from Balaton Limnological Institute.
pt: Fotografia geo-marcada de 1940 do Instituto Limnológico de Balaton.

en: R67 road orthophoto
pt: Ortofoto da estrada R67

en: 10 cm resolution bald image of road R67 from Kaposfüred to Felsőmocsolád
pt: Imagem direta com resolução de 10 cm da estrada R67 de Kaposfüred a Felsőmocsolád

en: imagico.de: Eastern Iceland
pt: imagico.de: Leste da Islândia

en: Missing islets and inaccurate coast (true color)
pt: Ilhéus em falta e costa pouco precisa (cor verdadeira)

en: Land/water distinction difficult to properly map based on Bing/Maxar/Esri/Mapbox images (false color IR)
pt: Distinção terra/água difícil de cartografar corretamente com base em imagens Bing/Maxar/Esri/Mapbox (cor falsa IR)

en: imagico.de: Sudirman Range 2015
pt: imagico.de: Montanhas Sudirman 2015

en: Older image of the Sudirman Range with no fresh snow showing glacier extent (true color)
pt: Imagens antigas das Montanhas Sudirman sem neve fresca a mostrar a extensão do glaciar (cor verdadeira)

en: imagico.de: Southeastern Sulawesi
pt: imagico.de: Celebes Sud-Oriental

en: Missing islands and coarse coastline due to cloud cover in Bing, lakes could also use additional detail (true color)
pt: Ilhas em falta com linha costeira grosseira devido à cobertura de nuvens no Bing, os lagos também podem ter detalhes adicionais (cor verdadeira)

en: Recent Sentinel-2 image of the volcanic island (true color)
pt: Imagem recente do Sentinel-2 da ilha vulcânica (cor verdadeira)

en: imagico.de: Bakun Reservoir
pt: imagico.de: Reservatório Bakun

en: Missing in older pre-2011 images (true color)
pt: A faltar nas imagens antes de 2011 (cor verdadeira)

en: Missing Islands in OSM (true color)
pt: Ilhas em falta no OpenStreetMap (cor verdadeira)

en: imagico.de: Sudirman Range 2016
pt: imagico.de: Montanhas Sudirman 2016

en: Cloud free image of the Sudirman Range but with fresh snow (true color)
pt: Imagens livres de nuvens das Montanhas Sudirman mas com neve fresca (cor verdadeira)

en: Ireland British War Office 1:25k GSGS 3906
pt: Departamento de Guerra da Irlanda Britânica 1:25k GSGS 3906

en: Ireland British War Office One-Inch 1941-43 GSGS 4136
pt: Departamento de Guerra da Irlanda Britânica - Uma Polegada 1941-43 GSGS 4136

en: Ireland Bartholomew Quarter-Inch 1940
pt: Irlanda Bartholomew Quarto de Polegada 1940

en: Ireland Civil Parishes and Baronies - Memorial Atlas
pt: Baronatos e Paróquias Civis da Irlanda - Memorial Atlas

en: Memorial Atlas of Ireland (1901) L.J. Richards
pt: Atlas Memorial da Irlanda (1901) L.J. Richards

en: OSMIE Civil Parishes
pt: OSMIE Paróquias Civis

en: OSMIE Baronies
pt: OSMIE Baronatos

en: OSMIE Local Election Areas
pt: OSMIE Áreas de Eleições Locais

en: OSMIE Dail Election Areas
pt: OSMIE Zonas eleitorais do Dail

en: Israel Hiking
pt: Israel - Pedestrianismo

en: Israel Hiking map
pt: Mapa de pedestrianismo de Israel

en: Israel MTB
pt: Israel - Ciclismo de Montanha

en: Israel MTB map
pt: Mapa de Ciclismo de Montanha de Israel

en: Lombardia - Italy (CTR)
pt: Lombardia - Itália (CTR)

en: Lombardia - Italy (CTR DBT)
pt: Lombardia - Itália (CTR DBT)

en: Sicily - Italy
pt: Sicília - Itália

en: PCN 2006 - Italy
pt: PCN 2006 - Itália

en: PCN 2008 - IT Lazio+Umbria
pt: PCN 2008 - IT Lázio+Umbria

en: PCN 2012 - Italy
pt: PCN 2012 - Itália

en: South Tyrol Orthofoto 2011 (larger valleys)
pt: Ortofoto do Tirol do Sul 2011 (vales maiores)

en: Orthophoto of South Tyrol from 2011 with up to 20cm resolution (larger valleys only)
pt: Ortofoto do Tirol do Sul de 2011 com uma resolução até 20 cm (apenas para os vales maiores)

en: South Tyrol Orthofoto 2014
pt: Tirol do Sul - ortofoto 2014

en: Southern half of the territory.
pt: Metade sul do território.

en: South Tyrol Orthofoto 2015
pt: Tirol do Sul - ortofoto 2015

en: Northern half of the territory. August-October 2015. Resolution 20cm.
pt: Metade norte do território. agosto-outubro de 2015. Resolução 20cm.

en: South Tyrol Orthofoto 2017
pt: Tirol do Sul - ortofoto 2017

en: South Tyrol Orthofoto 2020
pt: Tirol do Sul - ortofoto 2020

en: Full coverage of the territory. Resolution 20cm
pt: Cobertura total do território. Resolução 20cm

en: South Tyrol Basemap
pt: Mapa de base do Tirol do Sul

en: Basemap with standard background
pt: Mapa de base com fundo padrão

en: South Tyrol DEM Hillshade 2013 (0.5 m, partial)
pt: Tirol do Sul DEM sombreamento de relevo 2013 (0,5 m, parcial)

en: South Tyrol DEM Hillshade 2013 (2.5 m, full)
pt: Tirol do Sul DEM sombreamento de relevo 2013 (2.5 m, total)

en: South Tyrol DTM Hillshade 2013 (0.5 m, partial)
pt: Tirol do Sul DTM sombreamento de relevo 2013 (0,5 m, parcial)

en: South Tyrol DTM Hillshade 2013 (2.5 m, full)
pt: Tirol do Sul DTM sombreamento de relevo 2013 (2.5 m, total)

en: South Tyrol Elevation Contour Lines
pt: Curvas de nível de elevação do Tirol do Sul

en: Bologna ortofoto 2017
pt: Bolonha ortofoto 2017

en: Japan GSI Standard Map
pt: Japão GSI Mapa padrão

en: Japan GSI Standard Map. Widely covered.
pt: Mapa padrão GSI do Japão. Cobertura alargada.

en: Japan GSI ortho Imagery
pt: Japão GSI imagens orto

en: Japan GSI ortho Imagery. Usually better than bing, but a bit older.
pt: Imagens ortográficas GSI do Japão. Normalmente melhores do que as do Bing, mas um pouco mais antigas.

en: Japan GSI KIBAN 2500
pt: Japão GSI KIBAN 2500

en: GSI Kiban 2500. Good for tracing, but a bit older.
pt: GSI Kiban 2500. Bom para rastreio, mas um pouco mais antigo.

en: Japan GSI airphoto Imagery
pt: Japão - Imagens de fotografia aérea GSI

en: Japan GSI airphoto Imagery. Not fully orthorectified, but a bit newer and/or differently covered than GSI ortho Imagery.
pt: Imagens aéreas GSI do Japão. Não totalmente ortorretificadas, mas um pouco mais recentes e/ou com uma cobertura diferente das imagens ortográficas GSI.

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery
pt: Imagens fotográficas sem descontinuidades do GSI do Japão.

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery. The collection of latest imageries of GSI ortho, airphoto, post disaster and others.
pt: Imagens fotográficas sem descontinuidades do GSI do Japão. A coleção de imagens mais recentes do GSI orto, aerofoto, pós-desastre e outras.

en: Susono city orthophoto
pt: Ortofoto da cidade de Susono

en: Kakegawa city orthophoto
pt: Ortofoto da cidade de Kakegawa

en: Omaezaki city orthophoto
pt: Ortofoto da cidade de Omaezaki

en: Atsugi city orthophoto
pt: Ortofoto da cidade de Atsugi

en: Itoigawa city orthophoto
pt: Ortofoto da cidade de Itoigawa

en: imagico.de: Aral Sea (low water level)
pt: imagico.de: Mar de Aral (nível baixo da água)

en: Water and wetland extents, dams etc. (true color)
pt: Extensões de água e zonas encharcadas, barragens, etc. (cor verdadeira)

en: imagico.de: Aral Sea (high water level)
pt: imagico.de: Mar de Aral (nível alto da água)

en: Water and wetland extents, dams etc. - some remaining winter ice in the north (true color)
pt: Extensões de água e zonas húmidas, barragens, etc. - algumas mantêm-se em gelo de inverno a norte (cor verdadeira)

en: imagico.de: Northeast Caspian Sea 2018
pt: imagico.de: Nordeste do Mar Cáspio 2018

en: Coastal contruction and Kashagan oil field in Kazakhstan in May 2018 (true color)
pt: Construção costeira e campo petrolífero de Kashagan no Cazaquistão em maio de 2018 (cor verdadeira)

en: imagico.de: Mount Kenya 2016
pt: imagico.de: Monte Quénia 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping (true color)
pt: Imagens atualizadas para mapeamento de glaciares (cor verdadeira)

en: Latvia - Soviet Army General Staff topographic maps
pt: Letónia - Mapas topográficos do Estado-Maior do Exército Soviético

en: Latvia - LVM GEO orthophoto
pt: Letónia - LVM GEO ortofoto

en: Latvia - Orthophoto 1st cycle (1994-1999)
pt: Letónia - Ortofoto 1.º ciclo (1994-1999)

en: Latvia - Orthophoto 1st cycle B&W (1994-1999), 1:30000
pt: Letónia - Ortofoto 1º ciclo P&B (1994-1999), 1:30000

en: Made in 1994-1999 in cooperation with the Swedish company Swedesurvey Oy. In 1995, aerial photography of Daugavpils city and district was performed in cooperation with the Danish Ministry of Agriculture, aerial photography works are performed by the company Kampsax-Geoplan, and orthophoto maps are produced by the State Land Service (VZD) with a resolution of 1 meter. Aerial photography was performed with analog cameras to obtain black and white aerial at 1:30,000 scale. Satellite images of the Eastern border of Latvia were purchased in 2000-2001 from ICONOSS.
pt: Realizado em 1994-1999 em cooperação com a empresa sueca Swedesurvey Oy. Em 1995, a fotografia aérea da cidade e do distrito de Daugavpils foi realizada em cooperação com o Ministério da Agricultura dinamarquês, os trabalhos de fotografia aérea são efetuados pela empresa Kampsax-Geoplan, e os mapas ortofotográficos são produzidos pelo Serviço Estatal de Terras (VZD) com uma resolução de 1 metro. A fotografia aérea foi realizada com câmaras analógicas para obter imagens aéreas a preto e branco à escala de 1:30.000. As imagens de satélite da fronteira oriental da Letónia foram adquiridas em 2000-2001 à ICONOSS.

en: Latvia - Orthophoto 2nd cycle (2003-2005)
pt: Letónia - Ortofoto 2º ciclo (2003-2005)

en: Latvia - Orthophoto (2010-2011), 1:5000
pt: Letónia - Ortofoto (2010-2011), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.5 meters, obtained from aerial photography data for the years 2010-2011. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. Aerial photography was performed in cooperation with the Polish company MGGPAero. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
pt: Este serviço inclui um ortofotomapa a cores para todo o território da Letónia com uma resolução de 0,5 metros, obtido a partir de dados de fotografia aérea para os anos 2010-2011. O ortofotomapa está ligado ao sistema de coordenadas LKS-92 TM. A repartição das folhas de mapa corresponde à repartição da nomenclatura das folhas de mapa TKS-93 M 1:5000. A fotografia aérea foi realizada em cooperação com a empresa polaca MGGPAero. O serviço WMS é fornecido gratuitamente pela LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - Orthophoto (2013-2015), 1:5000
pt: Letónia - Ortofoto (2013-2015), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.4 meters, obtained from aerial photography data for the years 2013-2015. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. Aerial photography was performed in cooperation with the Polish company MGGPAero. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
pt: Este serviço inclui um ortofotomapa a cores para todo o território da Letónia com uma resolução de 0,4 metros, obtido a partir de dados de fotografia aérea para os anos 2013-2015. O ortofotomapa está ligado ao sistema de coordenadas LKS-92 TM. A repartição das folhas de mapa corresponde à repartição da nomenclatura das folhas de mapa TKS-93 M 1:5000. A fotografia aérea foi realizada em cooperação com a empresa polaca MGGPAero. O serviço WMS é fornecido gratuitamente pela LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - Orthophoto (2016–2018), 1:5000
pt: Letónia - Ortofoto (2016–2018), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.25 meters, obtained from aerial photography data for the years 2016-2018. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
pt: Este serviço inclui um ortofotomapa a cores para todo o território da Letónia com uma resolução de 0,25 metros, obtido a partir de dados de fotografia aérea para os anos 2016-2018. O ortofotomapa está ligado ao sistema de coordenadas LKS-92 TM. A repartição das folhas de mapa corresponde à repartição da nomenclatura das folhas de mapa TKS-93 M 1:5000. O serviço WMS é fornecido gratuitamente pela LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - LVM GEO digital terrain model
pt: Letónia - modelo digital de terreno LVM GEO

en: Latvia - LĢIA digital terrain model (2013–2019)
pt: Letónia - modelo digital do terreno LĢIA (2013-2019)

en: The data were obtained by aerial laser scanning method. LIDAR point cloud with resolution of 1 m has been used for the development of this service and for better visualization relief shading has been used. The total density of points obtained shall be not less than 4 p/m² and the mean density of points characterizing the surface shall be not less than 1.5 p/m². WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data/services/digital-terrain-model).
pt: Os dados foram obtidos através do método de varrimento laser aéreo. Para o desenvolvimento deste serviço, foi utilizada uma nuvem de pontos LIDAR com uma resolução de 1 m e, para uma melhor visualização, foi utilizado um sombreado em relevo. A densidade total dos pontos obtidos não deve ser inferior a 4 p/m² e a densidade média dos pontos que caracterizam a superfície não deve ser inferior a 1,5 p/m². O serviço WMS é fornecido gratuitamente pela LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data/services/digital-terrain-model).

en: ORT10LT (Lithuania)
pt: ORT10LT (Lituânia)

en: geoportail.lu all layers
pt: geoportail.lu todas as camadas

en: geoportail.lu ortho latest
pt: geoportail.lu - últimas ortofotos

en: geoportail.lu ortho technique 2019 (10cm)
pt: geoportail.lu técnica orto 2019 (10cm)

en: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019 with unclassified points
pt: openstreetmap.lu "delícia de cartógrafo" sombreamento de declive lidar 2019 com pontos não classificados

en: ANA Luxembourg DTM 2017 Multidirectional
pt: ANA Luxemburgo DTM 2017 Multidirecional

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS)
pt: INEGI Mapa Digital do México (WMS)

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS) v6
pt: INEGI Mapa Digital do México (WMS) v6

en: Moldova Ortophoto (2016)
pt: Moldávia Ortofoto (2016)

en: 2016 Ortophotos, Moldova, Scale 1:5000, 20cm, true colours, covers practically the entire territory of the Republic of Moldova, except some areas from the east part of Moldova. [Geoportal.md server]
pt: 2016 Ortofotos, Moldávia, escala 1:5000, 20cm, cores verdadeiras, cobre praticamente todo o território da República da Moldávia, exceto algumas zonas da parte oriental da Moldávia. [servidor Geoportal.md]

en: Moldova Ortophoto, Center part (2020)
pt: Moldávia Ortofoto, parte central (2016)

en: 2020 Ortophotos, Centre part of Moldova, Scale 1:5000, 20cm, true colours, covers the center part of Moldova. [Moldova-map.md server]
pt: 2020 Ortofotos, parte central da Moldávia, escala 1:5000, 20cm, cores verdadeiras, cobre a parte central da Moldávia. Servidor [Moldova-map.md]

en: PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMS) latest
pt: Imagens aéreas PDOK Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMS) mais recentes

en: Nationwide data set 7,5cm resolution color aerial imagery of the most recent year.
pt: Conjunto de dados a nível nacional Imagens aéreas a cores com resolução de 7,5 cm do ano mais recente.

en: PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMTS)
pt: Imagens aéreas PDOK Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMTS)

en: LINZ NZ Aerial Imagery
pt: LINZ NZ Imagens Aéreas

en: LINZ NZ Topo50 Gridless Maps
pt: LINZ NZ Topo50 Mapas sem grelhas

en: Norway Orthophoto
pt: Noruega Ortofoto

en: Norwegian orthophotos (max zoom 21), courtesy of Geovekst and Norkart.
pt: Ortofotos norueguesas (zoom máximo 21), cortesia de Geovekst e Norkart.

en: Norway Orthophoto (more recent, less zoom)
pt: Ortofoto da Noruega (mais recente, menos zoom)

en: Most recent Norwegian orthophotos (max zoom 19), courtesy of Geovekst and Kartverket.
pt: Ortofotos norueguesas mais recentes (zoom máximo 19), cortesia de Geovekst e Kartverket.

en: Norway Orthophoto (historic)
pt: Noruega Ortofoto (histórico)

en: Historic Norwegian orthophotos and maps, courtesy of Geovekst and Norkart.
pt: Ortofotos e mapas históricos da Noruega, cortesia de Geovekst e Norkart.

en: Kartverket Sentinel 2 (options)
pt: Kartverket Sentinel 2 (opções)

en: Copernicus Sentinel-2 satellite images for Norway, processed by Kartverket
pt: Imagens de satélite Copernicus Sentinel-2 para a Noruega, processadas por Kartverket

en: Topographic map, equivalent to Norway 1:50.000 map series at zoom 15.
pt: Mapa topográfico, equivalente à série de mapas 1:50.000 da Noruega, no zoom 15.

en: Kartverket Hillshade overlay
pt: Kartverket - Sobreposição de Sombreado

en: Hillshade for Norway
pt: Noruega - Sombreado de relevo

en: Kartverket Contour Lines overlay
pt: Kartverket camada de linhas de contorno

en: Contours for Norway
pt: Contornos na Noruega

en: Kartverket Nautical Charts
pt: Kartverket Cartas Náuticas

en: Norwegian nautical charts (includes Spitsbergen/Svalbard and Antarctica). Raster representation of paper charts. Updated biweekly.
pt: Cartas Náuticas Norueguesas (Inclui Spitsbergen/Svalbard e Antártida). Representação raster de cartas em papel. Atualizado bissemanalmente.

en: Kartverket Norway Marine Boundaries options (overlay)
pt: Kartverket Noruega - opções de fronteiras marítimas (sobreposição)

en: Norway''s maritime boundaries for EEZ, continental shelf, territorial sea, baseline etc.
pt: Fronteiras marítimas da Noruega para a ZEE, plataforma continental, mar territorial, linha de base, etc.

en: Kartverket Marine Infrastructure options (overlay)
pt: Kartverket Noruega - opções de infraestruturas marítimas (sobreposição)

en: Marine cables, pipes, bridges, aquaculture farms, wrecks etc. in Norway.
pt: Cabos marinhos, tubagens, pontes, explorações de aquacultura, destroços, etc. na Noruega.

en: Kartverket Road Network overlay
pt: Kartverket camada da Rede de Estradas

en: Norwegian road network from the National Road database (NVDB), also used in Vbase and Elveg. Colours represent national, county, municipal, private and forest roads + footways/cycleways.
pt: Rede de estradas norueguesas da base de dados Nacional de Estradas (NVDB), também usado em Vbase e Elveg. Os contornos representam estradas a nível nacional, condados, municípios, estradas privadas e florestais, ruas pedonais e ciclovias.

en: Kartverket Trails overlay
pt: Kartverket camada de Trilhos

en: Trails from the Norwegian database of `Tur og Friluftsruter´. Selectable categories for foot, bike and ski trails.
pt: Trilhos da base de dados norueguesa de "Tur og Friluftsruter". Categorias selecionáveis para trilhos pedestres, bicicletas e esquis.

en: Kartverket Place Names overlay
pt: Kartverket camada de nomes de locais

en: Official Norwegian place names from the SSR database. Selectable categories.
pt: Nomes oficiais de locais da Noruega da base de dados SSR. Categorias selecionáveis.

en: Kartverket DTM Digital Terrain Model
pt: Kartverket DTM Modelo de Terreno Digital

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital terrain model (DTM), i.e. earth surface without trees, buildings and other objects.
pt: Representação em relevo sombreado do modelo digital de terreno norueguês (DTM), ou seja, a superfície terrestre sem árvores, edifícios e outros objetos.

en: Kartverket DOM Digital Surface Model
pt: Kartverket DOM Modelo de Superfície Digital

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital surface model (DOM), i.e. earth surface including trees, buildings and other objects on top of it.
pt: Representação em relevo sombreado do modelo digital de superfície norueguês (DOM), ou seja, a superfície da terra, incluindo árvores, edifícios e outros objetos sobre ela.

en: Kartverket Historic maps
pt: Kartverket - mapas históricos

en: Historic maps - for the time being `Amtskartserien´ 1826-1917.
pt: Mapas históricos - para o tempo de "Amtskartserien" 1826-1917.

en: Kartverket Economic Maps (historic)
pt: Kartverket - Mapas Económicos (histórico)

en: 1st edition of historic Economic maps for Norway 1960-90s (`Økonomisk kartverk´). Available from zoom 16. Please correct local imagery offset.
pt: Primeira edição dos mapas económicos históricos da Noruega 1960-90s ("Økonomisk kartverk"). Disponível a partir do zoom 16. Por favor calibrar o alinhamento das imagens aéreas locais.

en: Kartverket Administrative Boundaries overlay
pt: Kartverket - camada de Fronteiras Administrativas

en: Official administrative boundaries at the national, county and municipality levels
pt: Fronteiras administrativas ao nível nacional, condado e município

en: Kartverket Historic Administrative Boundaries options (overlay)
pt: Opções de limites administrativos históricos de Kartverket (sobreposição)

en: Official historic administrative boundaries at the county and municipality levels.
pt: Fronteiras administrativas históricas oficiais ao nível do condado e do município.

en: Kartverket Cadastral overlay
pt: Kartverket camada Cadastral

en: Real estate boundaries from the official land register (`matrikkelen´). Monthly update.
pt: Limites de propriedades do registo de terras oficial (matrikkelen). Atualizado mensalmente.

en: Kartverket Address overlay
pt: Kartverket - Sobreposição de endereços

en: Street address from the official land register (`matrikkelen´).
pt: Endereço do registo predial oficial (`matrikkelen´).

en: Kartverket Aviation Obstructions overlay
pt: Kartverket camada de obstruções à aviação

en: Vertical obstructions to aircrafts, above 15m in rural areas and 30m in urban areas (e.g. masts, towers, high buildings, power lines)
pt: Obstruções verticais a aeronaves, acima de 15m em áreas rurais e 30m em áreas urbanas (por ex. mastros, torres, edifícios altos, linhas de alta tensão)

en: Kartverket Accessibility overlay
pt: Kartverket - sobreposição de acessibilidade

en: Accessibility for the visually impaired, wheelchairs and electrical wheelchairs.
pt: Acessibilidade para pessoas com deficiência visual, cadeiras de rodas e cadeiras de rodas elétricas.

en: Kartverket Buildings overlay
pt: Kartverket - sobreposição de edifícios

en: INSPIRE buildings for Norway.
pt: Edifícios INSPIRE para a Noruega.

en: Kartverket Zoning Plans overlay
pt: Sobreposição dos planos de ordenamento de Kartverket

en: Municipality zoning plans: 1) underground, 2) on ground, 3) over ground, 4) seabed, 5) in water.
pt: Planos municipais de ordenamento do território: 1) no subsolo, 2) no solo, 3) sobre o solo, 4) no fundo do mar, 5) na água.

en: NVE Electricity Network overlay
pt: NVE camada da rede de eletricidade

en: Power lines (high voltage network) including transformers, submarine cables and pylons. Local distribution network is not included.
pt: Linhas de distribuição de eletricidade (rede de alta tensão), incluindo transformadores, cabos submarinos e torres de alta tensão. Não está incluída a rede de distribuição local.

en: NVE Hydropower Plants overlay
pt: NVE camada de centrais hidroelétricas

en: Hydropower plants including waterways (tunnel, canal, pipeline) and dams
pt: Centrais hidroelétricas incluindo cursos de água (túneis, canais, pipelines) e barragens

en: NVE Wind Power Plants overlay
pt: NVE camada de centrais eólicas

en: Wind power turbines, farms and concession areas (blue: planned, light green: construction, dark green: built).
pt: Turbinas eólicas, parques e zonas de concessão (azul: planeado, verde claro: construção, verde escuro: construído).

en: NVE Avalanche Danger Areas overlay
pt: Sobreposição de áreas de perigo de avalanche NVE

en: Potential snowslide areas, computed from theoretical height model. Valid for drops higher than 20-50 meters. Dark red=trigger area.
pt: Áreas potenciais de deslizamento de neve, calculadas a partir do modelo teórico de altura. Válido para quedas superiores a 20-50 metros. Vermelho escuro=área de ativação.

en: NOD Offshore Installations overlay
pt: Sobreposição de instalações offshore NOD

en: Production platforms and oil/natural gas fields on the Norwegian continental shelf
pt: Plataformas de produção e campos de gás natural/petróleo na plataforma continental Norueguesa

en: Fiskeridirektoratet Aquaculture overlay
pt: Fiskeridirektoratet camada de Aquacultura

en: Aquaculture/marine farms (licensed sites, may not yet have any installations)
pt: Aquacultura / quintas marítimas (locais licenciados, podem não ter ainda instalações)

en: Kystverket Navigational Aid overlay
pt: Kystverket camada de ajuda à navegação

en: Beacons, buoys, lights and fairways maintained by the Norwegian Coastal Administration
pt: Balizas, boias, luzes e cursos navegáveis mantido pela Administração Costeira Norueguesa

en: Miljødirektoratet Protected Areas overlay
pt: Sobreposição de zonas protegidas da Agência Norueguesa do Ambiente

en: Norwegian national parks, nature reserves and other protected areas and objects from Naturbase, including Svalbard/Spitsbergen
pt: Parques nacionais noruegueses, reservas naturais e outras áreas e objetos protegidos da Naturbase, incluindo Svalbard/Spitsbergen

en: Miljødirektoratet Public Recreation Areas overlay
pt: Sobreposição de zonas de recreio públicas da Agência Norueguesa do Ambiente

en: Public recreation areas with State ownership ("friluftsområder").
pt: Zonas de recreio públicas propriedade do Estado ("friluftsområder").

en: Miljødirektoratet Urban and Vacation Areas overlay
pt: Sobreposição de zonas urbanas e de férias da Agência Norueguesa do Ambiente

en: Urban settlements and vacation home areas.
pt: Aglomerados urbanos e zonas de residências de férias.

en: Miljødirektoratet Snowmobile overlay
pt: Sobreposição de motas de neve da Agência Norueguesa do Ambiente

en: Permitted snowmobile/scooter tracks.
pt: Pistas autorizadas para motas de neve/scooters.

en: Riksantikvaren Heritage Sites overlay
pt: Riksantikvaren camada de património histórico

en: Archeological and architectural monuments/sites and cultural environments protected by law (''enkeltminner'') from the Norwegian Directorate for Cultural Heritage
pt: Locais/monumentos arquitetónicos e arqueológicos e ambientes culturais protegidos por lei (''enkeltminner'') do Diretorado Norueguês para o Património Histórico

en: DMF Mines overlay
pt: Sobreposição de minas DMF

en: Caution areas for mines from the Norwegian Directorate of Mining
pt: Áreas de precaução para minas da Direção Norueguesa de Minas

en: SSB Urban Areas overlay
pt: SSB camada de Áreas Urbanas

en: Human settlements of at least 200 people with less than 200 meters between households
pt: Assentamentos urbanos com pelo menos 200 habitantes e menos de 200 metros entre habitações

en: SSB City Centres overlay
pt: Sobreposição de centros urbanos SSB

en: Downtown areas with significant commercial and service activities.
pt: Zonas do centro da cidade com atividades comerciais e de serviços significativas.

en: Oslo Urban Environment options (layer)
pt: Opções de ambiente urbano de Oslo (camada)

en: Environment data from the Municipality of Oslo, Agency for Urban Environment.
pt: Dados ambientais do Município de Oslo, Agência para o Ambiente Urbano.

en: Norwegian mountain biking map from OSM (max zoom 14-16, varies per region)
pt: Mapa de ciclismo de montanha norueguês do OSM (zomm máximo 14-16, varia por região)

en: NPI Svalbard Orthophoto
pt: NPI Svalbard Ortofoto

en: Orthophoto for Svalbard/Spitsbergen from the Norwegian Polar Institute
pt: Ortofoto para Svalbard/Esvalbarda do Instituto Polar Norueguês

en: Topographic map for Svalbard from the Norwegian Polar Institute
pt: Mapa topográfico para Svalbard/Esvalbarda do Instituto Polar Norueguês

en: NPI Svalbard detailed topo
pt: NPI Svalbard topo detalhado

en: Detailed topographic map for Longyearbyen, Barentsburg and Ny-Ålesund from the Norwegian Polar Institute
pt: Mapa topográfico detalhado para Longyearbyen, Barentsburg e Ny-Ålesund do Instituto Polar Norueguês

en: NPI Svalbard satellite
pt: NPI Svalbard satélite

en: Satellite imagery for Svalbard from the Norwegian Polar Institute/USGS Landsat
pt: Imagens de satélite para Svalbard/Esvalbarda do Instituto Polar Norueguês/USGS Landsat

en: imagico.de: Svalbard mosaic
pt: imagico.de: Svalbard mosaico

en: Sentinel-2 mosaic of Svalbard (true color)
pt: Sentinel-2 mosaico para Svalbard/Esvalbarda (cor verdadeira)

en: Topographic map for Jan Mayen from the Norwegian Polar Institute
pt: Mapa topográfico para Jan Mayen do Instituto Polar Norueguês

en: imagico.de: Western Karakoram
pt: imagico.de: Caracórum ocidental

en: Represents approximately minimum snow cover so can be well used for glacier mapping (true color)
pt: Representa aproximadamente o mínimo de cobertura de neve para que possa ser usado para mapeamento de glaciares (cor verdadeira)

en: Gaza Strip - Pléiades - 2014/07/06
pt: Faixa de Gaza - Pléiades - 2014/07/06

en: Gaza Strip - Pléiades - 2014/07/06 (NIR)
pt: Faixa de Gaza - Pléiades - 2014/07/06 (NIR)

en: imagico.de: Panama Canal - Pacific side
pt: imagico.de: Canal do Panamá Canal - Lado do Pacífico

en: New locks with less clouds than in the Sentinel-2 image - make sure to check image alignment (true color)
pt: Novos bloqueios com menos nuvens do que na imagem do Sentinel-2 - verificar o alinhamento da imagem (cor verdadeira)

en: imagico.de: Panama Canal
pt: imagico.de: Canal do Panamá

en: Images of the new locks (but partly cloudy) (true color)
pt: Imagens das novas fechaduras (mas parcialmente nubladas) (cor verdadeira)

en: Coarse coastline due to cloud cover in Bing/Mapbox (true color)
pt: Linha costeira grosseira devido a nuvens no Bing/Mapbox (cor verdadeira)

en: imagico.de: New Ireland
pt: imagico.de: Nova Irlanda

en: Many missing islands in OSM (mostly mapped meanwhile) (true color)
pt: Muitas ilhas que faltam no OSM (entretanto mapeadas na maioria) (cor verdadeira)

en: imagico.de: Willkanuta Mountains and Quelccaya Ice Cap
pt: imagico.de: Montanhas Willkanuta e Calota de gelo de Quelccaya

en: Poor and outdated imagery in other sources (true color)
pt: Imagens desatualizadas e fracas em outras fontes (cor verdadeira)

en: Lupang Arenda, Taytay Drone Imagery
pt: Lupang Arenda, Imagens de drone Taytay

en: Pangasinán/Bulacan (Philippines HiRes)
pt: Pangasinán/Bulacão (Filipinas alta resolução)

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMTS
pt: Geoportal 2: Ortofotomapa (imagem aérea) WMTS

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMS
pt: Geoportal 2: Ortofotomapa (imagem aérea) WMS

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image)
pt: Geoportal 2: Ortofotomapa de alta resolução (imagem aérea)

en: The aerial image is not available for the whole country.
pt: A imagem aérea não está disponível para todo o país.

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image) WMTS
pt: Geoportal 2: Ortofotomapa de alta resolução (imagem aérea) WMTS

en: Geoportal 2: Time Orthophotomap (aerial image) WMS
pt: Geoportal 2: Ortofotomapa temporal (imagem aérea) WMS

en: Geoportal 2: True Orthophotomap (aerial image) WMS
pt: Geoportal 2: Ortofotomapa verdadeiro (imagem aérea) WMS

en: Geoportal 2: Ewidencja budynków WMS
pt: Geoportal 2: Registo de edifícios WMS

en: Geoportal 2: Granice działek
pt: Geoportal 2: Limites das parcelas

en: Geoportal 2: Punkty adresowe
pt: Geoportal 2: Pontos de endereço

en: Geoportal 2: Nazwy ulic
pt: Geoportal 2: Nomes de ruas

en: Geoportal 2: PRNG (geo names)
pt: Geoportal 2: PRNG (nomes geográficos)

en: Geoportal 2: ISOK hillshade
pt: Geoportal 2: sombra de relevo ISOK

en: Forest database BDoL (overlay)
pt: Base de dados florestal BDoL (sobreposição)

en: Będzin: Orthophotomap 2013 (aerial image)
pt: Będzin: Ortofotomapa 2013 (imagem aérea)

en: Imagery only accessible from a Polish IP address.
pt: Imagens acessíveis apenas a partir de um endereço IP polaco.

en: Będzin: Buildings
pt: Będzin: Edifícios

en: Będzin: Addresses
pt: Będzin: endereços

en: Bytom: Orthophotomap 2012 (aerial image)
pt: Bytom: Ortofotomapa 2012 (imagem aérea)

en: Bytom: Fotoplan 2014 (aerial image)
pt: Bytom: Fotoplan 2014 (imagens aéreas)

en: Bytom: Orthophotomap 2016 (aerial image)
pt: Bytom: ortofotomapa 2016 (imagem aérea)

en: Bytom: Buildings
pt: Bytom: Edifícios

en: Częstochowa: Buildings
pt: Częstochowa: Edifícios

en: Częstochowa: Orthophotomap 2011 (aerial image)
pt: Częstochowa: Ortofotomapa 2011 (imagem aérea)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2013 (aerial image)
pt: Częstochowa: Ortofotomapa 2013 (imagem aérea)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2014 (aerial image)
pt: Częstochowa: Ortofotomapa 2014 (imagem aérea)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2015 (aerial image)
pt: Częstochowa: Ortofotomapa 2015 (imagem aérea)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2016 (aerial image)
pt: Częstochowa: Ortofotomapa 2016 (imagem aérea)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2017 (aerial image)
pt: Częstochowa: Ortofotomapa 2017 (imagem aérea)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2021 (aerial image)
pt: Częstochowa: Ortofotomapa 2021 (imagem aérea)

en: Gliwice: Orthophotomap 2013 (aerial image)
pt: Gliwice: Ortofotomapa 2013 (imagem aérea)

en: Gliwice: Orthophotomap 2017 (aerial image)
pt: Gliwice: Ortofotomapa 2017 (imagem aérea)

en: Gliwice: Orthophotomap 2018 (aerial image)
pt: Gliwice: Ortofotomapa 2018 (imagem aérea)

en: Gliwice: Orthophotomap 2020 (aerial image)
pt: Gliwice: Ortofotomapa 2020 (imagem aérea)

en: Gliwice: Buildings
pt: Gliwice: Edifícios

en: Łódź: Buildings
pt: Łódź: Edifícios

en: Łódź: Orthophotomap 2019 (aerial image)
pt: Łódź: ortofotomapa 2019 (imagem aérea)

en: Powiat dębicki: Buildings
pt: Powiat dębicki: Edifícios

en: Powiat łańcucki: Buildings
pt: Powiat łańcucki: Edifícios

en: Powiat ropczycko-sędziszowski: Buildings
pt: Powiat ropczycko-sędziszowski: Edifícios

en: Powiat rzeszowski: Buildings
pt: Powiat rzeszowski: Edifícios

en: Powiat rzeszowski: Orthophotomap (aerial image)
pt: Powiat rzeszowski: Ortofotomapa (imagem aérea)

en: Powiat stalowowolski: Buildings
pt: Powiat stalowowolski: Edifícios

en: Poznań: Orthophotomap 2014 (aerial image)
pt: Poznań: Ortofotomapa 2014 (imagem aérea)

en: Poznań: Orthophotomap 2016 (aerial image)
pt: Poznań: Ortofotomapa 2016 (imagem aérea)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image)
pt: Poznań: ortofotomapa mais recente (imagem aérea)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image) WMTS
pt: Poznań: ortofotomapa mais recente (imagem aérea) WMTS

en: Przemyśl: Buildings
pt: Przemyśl: Edifícios

en: Przemyśl: Ortophotomap (aerial image)
pt: Przemyśl: Ortofotomapa (imagem aérea)

en: Ruda Śląska: Orthophotomap (aerial image)
pt: Ruda Śląska: Ortofotomapa (imagem aérea)

en: Siemianowice Śląskie: Orthophotomap (aerial image)
pt: Siemianowice Śląskie: Ortofotomapa (imagem aérea)

en: Siemianowice Śląskie: Buildings
pt: Siemianowice Śląskie: Edifícios

en: Zabrze: Orthophotomap 2011 (aerial image)
pt: Zabrze: Ortofotomapa 2011 (imagem aérea)

en: Warszawa: Orthophotomap 2021 (aerial image)
pt: Wrocław: Ortofotomapa 2021 (imagem aérea)

en: Wrocław: Orthophotomap 2015 (aerial image)
pt: Wrocław: Ortofotomapa 2015 (imagem aérea)

en: Wrocław: Orthophotomap 2018 (aerial image)
pt: Wrocław: Ortofotomapa 2018 (imagem aérea)

en: Orthophotos of the northern portion of mainland Portugal RGB - 25cm - 2021 (DGT)
pt: Ortofotos da parte norte de Portugal continental RGB - 25cm - 2021 (DGT)

en: Orthophotos of the northern portion of mainland Portugal IRG - 25cm - 2021 (DGT)
pt: Ortofotos da parte norte de Portugal continental IRG - 25cm - 2021 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 25cm - 2018 (DGT)
pt: Ortofotos de Portugal continental - 25cm - 2018 (DGT)

en: Orthophotos of the coastal areas of mainland Portugal - 10cm - 2014-2015 (DGT)
pt: Ortofotos das áreas de costa de Portugal continental - 10cm - 2014-2015 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 50 cm - 2004-2006 (DGT)
pt: Ortofotos de Portugal continental - 50 cm - 2004-2006 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 1m - 1995 - Fake Color (DGT)
pt: Ortofotos de Portugal continental- 1m - 1995 - cor falsa (DGT)

en: Elevation hillshade of the coastal areas of mainland Portugal - 2m - 2014-2015 (DGT)
pt: Sombreamento de relevo de elevação das zonas costeiras de Portugal continental - 2m - 2014-2015 (DGT)

en: Official Administrative Charter of Portugal - CAOP 2022 (Mainland - Boundaries)
pt: Carta administrativa oficial de Portugal - CAOP 2022 (Continente - Limites)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2018 (DGT)
pt: Carta de uso e ocupação do solo de Portugal continental - 2018 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2015 (DGT)
pt: Carta de uso e ocupação do solo de Portugal continental - 2015 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2010 (DGT)
pt: Carta de uso e ocupação do solo de Portugal continental - 2010 (DGT)

en: Portugal Topographic Map (valentim.org)
pt: Portugal - mapa topográfico (valentim.org)

en: Institute for Nature Conservation and Forests - GIS
pt: Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas - GIS

en: State of bridge construction in August 2016 (true color)
pt: Estado da construção da ponte em Agosto de 2016 (cor verdadeira)

en: imagico.de: Kerch Strait 2018
pt: imagico.de: Estreito de Kerch 2018

en: Bridge and surrounding after completion in April 2018 (true color)
pt: Ponte e arredores após a conclusão em abril de 2018 (cor verdadeira)

en: imagico.de: Pechora Sea Coast
pt: imagico.de: Costa do Mar de Pechora

en: Sentinel-2 image of the Pechora Sea coast in autumn 2016 (true color)
pt: Imagens do Sentinel-2 da costa do Mar de Pechora no outono de 2016 (cor verdadeira)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2016
pt: imagico.de: Ilha Ushakov - Agosto 2016

en: Late summer imagery with few clouds (superseeded by newer image) (true color)
pt: Imagens do final do verão com poucas nuvens (sobrepostas por uma imagem mais recente) (cor verdadeira)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2020
pt: imagico.de: Ilha de Ushakov agosto de 2020

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds (true color)
pt: Imagens atualizadas do fim do verão com poucas nuvens (cor verdadeira)

en: imagico.de: Northern Dvina delta at low tide
pt: imagico.de: Delta Duína do Norte na maré baixa

en: Beaches, tidal flats and other costal forms (true color)
pt: Praias, marismas e outras formas costeiras (cor verdadeira)

en: imagico.de: Northern and Polar Ural mountains August 2016
pt: imagico.de: Montes Urais Setentrionais e Polares Agosto 2016

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds - caution: not all visible snow is glaciers (true color)
pt: Imagens atualizadas de finais do verão com poucas nuvens - cuidado: nem toda a neve visível são glaciares (cor verdadeira)

en: imagico.de: Vostochny Cosmodrome
pt: imagico.de: Cosmódromo de Vostochny

en: Recent image showing newest features (superseeded by newer image) (true color)
pt: Imagem recente que mostra as características mais recentes (sobre-semeada pela imagem mais recente) (cor verdadeira)

en: imagico.de: Vostochny Cosmodrome 2020
pt: imagico.de: Cosmódromo de Vostochny 2020

en: September 2020 image with autumn colors (true color)
pt: Imagem de setembro de 2020 com cores de outono (cor verdadeira)

en: Singapore Landlot
pt: Singapura Landlot

en: Singapore OneMap
pt: Singapura OneMap

en: Freemap.sk Car
pt: Freemap.sk - Carro

en: Freemap.sk Hiking
pt: Freemap.sk - Montanhismo

en: Freemap.sk Bicycle
pt: Freemap.sk - Bicicleta

en: Freemap.sk Ski
pt: Freemap.sk - Esqui

en: Slovakia Historic Maps
pt: Eslováquia - Mapas Históricos

en: DTM 5.0 gray terrain shading
pt: Sombreamento de terreno cinzento do DTM 5.0

en: DTM 5.0 light terrain shading
pt: Sombreamento de terreno leve DTM 5.0

en: DSM 1.0 gray surface shading
pt: Sombreamento da superfície cinzenta DSM 1.0

en: RABA-KGZ: Slovenia farmland use
pt: RABA-KGZ: Eslovénia - uso do solo agrícola

en: RABA-KGZ: Slovenia built-up areas
pt: RABA-KGZ: Eslovénia - áreas com construções

en: GURS: Building outlines
pt: GURS: Contorno de edifícios

en: GURS: Road lines
pt: GURS: Linhas de estradas

en: GURS: DOF050 Orthophoto, DTK5... (WMTS)
pt: GURS: DOF050 orthofoto, DTK5... (WMTS)

en: GURS: Slovenia orthophoto 25cm (DOF025)
pt: GURS: Eslovénia ortofoto 25cm (DOF025)

en: Slovenia orthophoto 25cm/pixel (GURS DOF025), hosted by Level2.si
pt: Ortofoto da Eslovénia 25cm/pixel (GURS DOF025), alojado por Level2.si

en: ARSO: LIDAR hillshade (WMTS)
pt: ARSO: LIDAR sombreamento de relevo (WMTS)

en: MK: LIDAR hillshade+buildings (WMTS)
pt: MK: LIDAR sombreamento de relevo+edifícios (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2023 (WMTS)
pt: Ljubljana: ortofoto 2023 (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2022 (WMTS)
pt: Ljubljana: Ortofoto 2022 (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2020 (WMTS)
pt: Ljubljana: Ortofoto 2020 (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2019 (WMTS)
pt: Ljubljana: Ortofoto 2019 (WMTS)

en: City of Cape Town 2013 Aerial
pt: Cidade do Cabo 2013 Aérea

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 12cm ground sample distance
pt: Utilização apenas no OpenStreetMap. Ortofotografia aérea da área municipal da Cidade do Cabo. Distância de amostra do solo de 12cm

en: City of Cape Town 2015 Aerial
pt: Cidade do Cabo 2015 Aérea

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 8cm ground sample distance
pt: Utilização apenas no OpenStreetMap. Ortofotografia aérea da área municipal da Cidade do Cabo. Distância de amostra do solo de 8cm

en: City of Cape Town 2017 Aerial
pt: Cidade do Cabo 2017 Aérea

en: 2017 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
pt: Mosaico a cores ortorretificado de janeiro de 2017. Imagens originais propriedade da CCT. Imagens capturadas com câmara digital para permitir o tamanho de pixel do mosaico de 0,08m. Compressão de 20x. Fidelidade planimétrica esperada dentro de 0,3m. Sem restrições para o ficheiro digital para fins não comerciais.

en: City of Cape Town 2018 Aerial
pt: Cidade do Cabo 2018 Aérea

en: 2018 February orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
pt: Mosaico a cores ortorretificado de fevereiro de 2018. Imagens originais propriedade da CCT. Imagens capturadas com câmara digital para permitir o tamanho de pixel do mosaico de 0,08m. Compressão de 20x. Fidelidade planimétrica esperada dentro de 0,3m. Sem restrições para o ficheiro digital para fins não comerciais.

en: City of Cape Town 2019 Aerial
pt: Cidade do Cabo 2019 Aérea

en: 2019 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
pt: Mosaico a cores ortorretificado de janeiro de 2019. Imagens originais propriedade da CCT. Imagens capturadas com câmara digital para permitir o tamanho de pixel do mosaico de 0,08m. Compressão de 20x. Fidelidade planimétrica esperada dentro de 0,3m. Sem restrições para o ficheiro digital para fins não comerciais.

en: City of Cape Town 2020 Aerial
pt: Cidade do Cabo 2020 Aérea

en: 2020 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
pt: Mosaico a cores ortorretificado de janeiro de 2020. Imagens originais propriedade da CCT. Imagens capturadas com câmara digital para permitir o tamanho de pixel do mosaico de 0,08m. Compressão de 20x. Fidelidade planimétrica esperada dentro de 0,3m. Sem restrições para o ficheiro digital para fins não comerciais.

en: City of Cape Town 2021 Aerial
pt: Cidade do Cabo 2021 Aérea

en: 2021 March orthorectified colour mosaic (updated: version 3). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
pt: Mosaico a cores ortorretificado de março de 2021 (atualizado: versão 3). Imagens originais propriedade da CCT. Imagens capturadas com câmara digital para permitir um tamanho de pixel do mosaico de 0,08m. Compressão de 10x em ecw. Fidelidade planimétrica esperada dentro de 0,3m. Sem restrições para o ficheiro digital para fins não comerciais.

en: City of Cape Town 2022 Aerial
pt: Cidade do Cabo 2022 Aérea

en: 2022 January orthorectified colour mosaic (updated: version 2.1). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
pt: Mosaico a cores ortorretificado de janeiro de 2022 (atualizado: versão 2.1). Imagens originais propriedade da CCT. Imagens capturadas com câmara digital para permitir um tamanho de pixel do mosaico de 0,08m. Compressão de 10x em ecw. Fidelidade planimétrica esperada dentro de 0,3m. Sem restrições para o ficheiro digital para fins não comerciais.

en: South Africa CD:NGI Aerial
pt: África do Sul CD:NGI Aérea

en: imagico.de: Leskov Island ASTER
pt: imagico.de: Ilha Leskov ASTER

en: Missing in other image sources (true color with estimated blue)
pt: O que falta em outras fontes de imagens (cor verdadeira com azul estimado)

en: imagico.de: Scott Island
pt: imagico.de: Ilha Scott

en: Missing in other image sources (true color)
pt: O que falta em outras fontes de imagem (cor verdadeira)

en: imagico.de: Leskov Island Landsat
pt: imagico.de: Ilha Leskov Landsat

en: imagico.de: Clerke Rocks
pt: imagico.de: Rochas Clerke

en: imagico.de: Shag Rocks
pt: imagico.de: Rochas Shag

en: Mapa base de España
pt: Espanha - mapa base de Espanha

en: Cartography of the National Geographic Institute and the Geographic Center of the Army
pt: Cartografia do Instituto Geográfico Nacional e do Centro Geográfico do Exército

en: Catastro Spain
pt: Espanha - cadastro

en: Cadastral Cartography of the General Directorate of Cadastre
pt: Cartografia Cadastral da Direção Geral de Cadastro

en: LiDAR Spain
pt: Espanha - LiDAR

en: LiDAR Digital Surface Model generated by composition of four layers: shading, buildings, vegetation and hydrography.
pt: Modelo Digital de Superfície LiDAR gerado pela composição de quatro camadas: sombreamento, edifícios, vegetação e hidrografia.

en: PNOA Spain
pt: Espanha - PNOA

en: Most recent orthophotos of the PNOA project (National Plan for Aerial Orthophotography)
pt: Ortofotos mais recentes do projeto PNOA (Plano Nacional de Ortofotografia Aérea)

en: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Canary Islands
pt: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Ilhas Canárias

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 12.5 or 10 cm/pixel in urban areas, and 20 cm/pixel elsewhere. Older in some urban areas than the lower-resolution "GRAFCAN OrtoExpress".
pt: Imagens de alta resolução que cobrem as Ilhas Canárias, 12,5 ou 10 cm/pixel nas zonas urbanas e 20 cm/pixel nas restantes zonas. Mais antigas nalgumas zonas urbanas do que as de menor resolução "GRAFCAN OrtoExpress".

en: GRAFCAN OrtoExpress - Canary Islands
pt: GRAFCAN OrtoExpress - Ilhas Canárias

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 20 cm/pixel. More recent in some urban areas than the higher-resolution "GRAFCAN OrtoExpress Urbana".
pt: Imagens de alta resolução que cobrem as Ilhas Canárias, 20 cm/pixel. Mais recentes nalgumas zonas urbanas do que as de maior resolução "GRAFCAN OrtoExpress Urbana".

en: ITACyL - Castile and León
pt: Castela e Leão - ITACyL

en: IDEIB - Balearic Islands
pt: IDEIB - Ilhas Baleares

en: Base Map - Geoportal of Santiago de Compostela
pt: Mapa base - Geoportal de Santiago de Compostela

en: SITNA - Ortophoto Navarre
pt: SITNA - Ortofoto Navarra

en: SITNA - Basemap Navarre
pt: SITNA - mapa base Navarra

en: imagico.de: Adams Bridge
pt: imagico.de: Ponte Adams

en: Supplementing incomplete coverage in other sources (true color)
pt: Cobertura suplementar incompleta em outras fontes (cor verdadeira)

en: Lantmäteriet Topographic Map
pt: Mapa topográfico de Lantmäteriet

en: Topographic map of Sweden 1:50 000
pt: Mapa topográfico da Suécia 1:50 000

en: Lantmäteriet Economic Map ca. 1950-1978
pt: Mapa económico de Lantmäteriet ca. 1950-1978

en: Scan of ´Economic maps´ ca. 1950-1978
pt: Digitalização de "Mapas económicos" ca. 1950-1978

en: Lantmäteriet General Staff Map 1859-1979
pt: Mapa do estado-maior do Lantmäteriet 1859-1979

en: Scan of ´Generalstabskartan´ 1859-1979
pt: Digitalização do "Generalstabskartan" 1859-1979

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1960
pt: Ortofoto histórica de Lantmäteriet 1960

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1955–1965. Older and younger pictures may occur.
pt: Mosaico de ortofotos suecas do período 1955-1965. Podem existir imagens mais antigas e mais recentes.

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1975
pt: Ortofoto histórica de Lantmäteriet 1975

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1970–1980. Is under construction.
pt: Mosaico de ortofotos suecas do período 1970-1980. Está em construção.

en: Lantmäteriet Historic Orthophotos options
pt: Lantmäteriet Historic Orthophoto - opções

en: Mosaic of Swedish orthophotos, including from the period 1993–2005.
pt: Mosaico de ortofotos suecas, incluindo do período 1970-1980.

en: Trafikverket Road Network (overlay)
pt: Trafikverket - Rede de estradas (sobreposição)

en: Swedish NVDB road network
pt: NVDB Sueca - Rede de estradas

en: Trafikverket Road Network extra (overlay)
pt: Trafikverket - Rede de estradas (sobreposição)

en: Swedish NVDB extra details: Highway reference, traffic calming, rest area, bus stop, bridge, tunnel, speed camera
pt: Detalhes extra de NVDB sueca: referência da estrada, redutores de trânsito, áreas de descanso, paragens de autocarro, pontes, túneis, radares

en: Trafikverket Road Network options (overlay)
pt: Trafikverket - Rede de estradas (sobreposição)

en: Swedish NVDB road network with several options for map layers
pt: Rede de estradas NVDB sueca com várias opções para camadas de mapas

en: Trafikverket Railway Network (overlay)
pt: Trafikverket- Rede ferroviária (sobreposição)

en: Swedish railway network, including sidings
pt: Rede ferroviária sueca, incluindo vias de resguardo

en: Trafikverket Railway Network options (overlay)
pt: Trafikverket - opções da Rede ferroviária (sobreposição)

en: Swedish railway network with several options for map layers
pt: Rede ferroviária sueca com várias opções para camadas de mapas

en: Naturvårdsverket Trails (overlay)
pt: Agência Sueca de Proteção do Ambiente - Trilhos (sobreposição)

en: Daily updated trails in or around nature reserves as recorded by Swedish Environmental Protection Agency
pt: Trilhos atualizados diariamente dentro ou à volta de reservas naturais, conforme registado pela Agência Sueca de Proteção do Ambiente

en: Naturvårdsverket Protected Areas options (overlay)
pt: Riksantikvarieämbetet - opções de áreas protegidas (sobreposição)

en: Swedish national parks, nature reserves and other protected areas and objects
pt: Parques nacionais suecos, reservas naturais e outras áreas e objetos protegidos

en: Riksantikvarieämbetet Protected Heritage Areas (overlay)
pt: Riksantikvarieämbetet - áreas protegidas do património (sobreposição)

en: Protected areas for heritage buildings and religious heritage sites
pt: Zonas de proteção do património edificado e do património religioso

en: Riksantikvarieämbetet Heritage buildings (overlay)
pt: Riksantikvarieämbetet - edifícios históricos (sobreposição)

en: Heritage buildings and churches
pt: Edifícios históricos e igrejas

en: Riksantikvarieämbetet Ruins (overlay)
pt: Riksantikvarieämbetet - ruínas (sobreposição)

en: Ruins of cultural-historical interst
pt: Ruínas de interesse histórico-cultural

en: Riksantikvarieämbetet Archaeological Sites and Monuments (overlay)
pt: Riksantikvarieämbetet - sítios e monumentos arqueológicos (sobreposição)

en: Ancient and historical remains and monuments
pt: Vestígios e monumentos antigos e históricos

en: SCB Urban Areas (overlay)
pt: SCB Áreas Urbanas (sobreposição)

en: Human settlements of at least 200 people with less than 500 meters between households
pt: Aglomerados humanos com pelo menos 200 pessoas e com menos de 500 metros de distância entre os agregados familiares

en: SCB Vacation Home Areas (overlay)
pt: SCB Áreas de casas de férias (sobreposição)

en: Contiguous areas that consist mainly of holiday homes; a collection of at least 50 holiday homes, where the distance between them does not exceed 150 metres
pt: Zonas contíguas constituídas principalmente por casas de férias; um conjunto de, pelo menos, 50 casas de férias, cuja distância entre si não exceda 150 metros

en: SCB Industrial zones (overlay)
pt: SCB Zonas industriais (sobreposição)

en: Geographically delimited areas which are characterized by large-scale and industrial land use
pt: Áreas geograficamente delimitadas que se caracterizam por uma utilização industrial e em grande escala dos solos

en: SCB Small Settlements (overlay)
pt: SCB Pequenas Transações (sobreposição)

en: Contiguous areas of buildings with 50-199 inhabitants and no more than 150 metres between houses
pt: Zonas contíguas de edifícios com 50-199 habitantes e uma distância não superior a 150 metros entre casas

en: Skolverket Schools (overlay)
pt: Escolas Skolverket (sobreposição)

en: Swedish schools.
pt: Escolas suecas.

en: SVK Electricity Network (overlay)
pt: Rede de eletricidade da SVK (sobreposição)

en: Swedish transmission network for electricity
pt: Rede sueca de transporte de eletricidade

en: Länsstyrelserna Wind Turbines (overlay)
pt: Conselhos de Condado - Turbinas eólicas (sobreposição)

en: Opertional (black) and planned (green) wind turbiens. Data from Vindbrukskollen.
pt: Turbinas eólicas em funcionamento (preto) e planeadas (verde). Dados de Vindbrukskollen.

en: Snowmobile map Sweden
pt: Mapa de Mota de Neve da Suécia

en: Snowmobile trails
pt: Trilhos de mota de neve

en: Stockholm Orthophoto
pt: Estocolmo ortofoto

en: Orthophotos from the municipality of Stockholm 2019, CC0 license
pt: Ortofotos do município de Estocolmo 2019, licença CC0

en: Sollentuna Orthophoto
pt: Ortofoto de Sollentuna

en: Orthophotos from the municipality of Sollentuna 2016, open data
pt: Ortofotos do município de Sollentuna 2016, dados abertos

en: Lidingö Orthophoto
pt: Ortofoto de Lidingö

en: Orthophotos from the municipality of Lidingö 2012, CC0 license
pt: Ortofotos do município de Lidingö 2012, licença CC0

en: Linköping Orthophoto
pt: Ortofoto de Linköping

en: Orthophotos from the municipality of Linköping 2010, open data
pt: Ortofotos do município de Linköping 2010, dados abertos

en: Kalmar North Orthophoto 2014
pt: Ortofoto de Kalmar Norte 2014

en: Orthophotos for the north coast of the municipality of Kalmar 2014
pt: Ortofotos da costa norte do município de Kalmar 2014

en: Kalmar South Orthophoto 2016
pt: Ortofoto de Kalmar Sul 2016

en: Orthophotos for the south coast of the municipality of Kalmar 2016
pt: Ortofotos da costa sul do município de Kalmar 2016

en: Kalmar Urban Orthophoto 2018
pt: Ortofoto urbana de Kalmar 2018

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2018
pt: Ortofotos das zonas urbanas do município de Kalmar 2018

en: Kalmar Urban Orthophoto 2020
pt: Ortofoto urbana de Kalmar 2020

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2020
pt: Ortofotos das zonas urbanas do município de Kalmar 2020

en: Gothenburg Orthophoto
pt: Ortofoto de Gotemburgo

en: Most recent orthophotos for Gothenburg municipality
pt: Ortofotos mais recentes do município de Gotemburgo

en: Gothenburg Historic Orthophoto options
pt: Opções de ortofotos históricas de Gotemburgo

en: Historic orthophotos for Gothenburg municipality
pt: Ortofotos históricas do município de Gotemburgo

en: Gothenburg City map
pt: Mapa da cidade de Gotemburgo

en: The city map is an overview map that describes Gothenburg. It contains general information about land, communications, hydrography, buildings, address numbers and street names, administrative division and other orientation text.
pt: O mapa da cidade é um mapa geral que descreve Gotemburgo. Contém informações gerais sobre terrenos, comunicações, hidrografia, edifícios, números de endereços e nomes de ruas, divisão administrativa e outros textos de orientação.

en: Gothenburg Hillshade
pt: Sombra de relevo de Gothenburg

en: Web map service presenting hillshade and slope based on the 2017 elevation model for City of Gothenburg. Resolution 0.5 meters per pixel.
pt: Serviço de mapas Web que apresenta a sombra de relevo e o declive com base no modelo de elevação de 2017 para a cidade de Gotemburgo. Resolução de 0,5 metros por pixel.

en: Örebro options 1 (overlay)
pt: Örebro opções 1 (sobreposição)

en: Public map features for Örebro municipality, part 1
pt: Elementos do mapa público do município de Örebro, parte 1

en: Örebro options 2 (overlay)
pt: Örebro opções 2 (sobreposição)

en: Public map features for Örebro municipality, part 2
pt: Elementos do mapa público do município de Örebro, parte 2

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2014)
pt: Cantão da Argóvia 25cm (AGIS 2014)

en: This imagery is provided via a proxy operated by https://sosm.ch/
pt: Estas imagens são fornecidas através de um proxy operado por https://sosm.ch/

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2016)
pt: Cantão da Argóvia 25cm (AGIS 2016)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2017)
pt: Cantão da Argóvia 25cm (AGIS 2017)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2019)
pt: Cantão da Argóvia 25cm (AGIS 2019)

en: Kanton Aargau 20cm (AGIS 2020)
pt: Cantão da Argóvia 25cm (AGIS 2020)

en: Kanton Aargau 50cm DTM/Hillshade
pt: Cantão da Argóvia 50cm DTM/Hillshade

en: Kanton Zürich Orthophotos 2014/2015 10cm
pt: Cantão de Zurique - ortofotos 2014/2015 10cm

en: Kanton Zürich Orthophotos 2015/2016 10cm
pt: Cantão de Zurique - ortofotos 2015/2016 10cm

en: Kanton Zürich Orthophoto 2018 10cm
pt: Cantão de Zurique - ortofotos 2018 10cm

en: Kanton Zürich Orthophoto 2020 5cm
pt: Cantão de Zurique - ortofotos 2020 5cm

en: Canton Zurich, Orthophoto ZH Spring 2021 RGB 5cm
pt: Cantão de Zurique - ortofotos ZH primavera 2021 RGB 5cm

en: Kanton Zürich, Surface Hillshade 2014 50cm
pt: Kanton Zürich, sombras de relevo superfície 2014 50cm

en: Kanton Zurich, Surface Hillshade 2017
pt: Kanton Zürich, sombras de relevo superfície 2017

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2014 50cm
pt: Kanton Zürich, sombras de relevo terreno 2014 50cm

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2017
pt: Kanton Zürich, sombras de relevo terreno 2017

en: Canton Thurgau Base plan cadastral surveying
pt: Cantão da Turgóvia - Levantamento cadastral do plano de base

en: Base plan cadastral surveying of the canton Thurgau coloured & black & white with properties, nomenclature, national, cantonal and municipal boundaries, individual objects, land cover, road names, contour lines and terrain model
pt: Levantamento cadastral do cantão da Turgóvia a cores e a preto e branco com propriedades, nomenclatura, limites nacionais, cantonais e municipais, objetos individuais, ocupação do solo, nomes de estradas, curvas de nível e modelo do terreno

en: Canton Thurgau cycle routes
pt: Ciclovias do Cantão de Turgóvia

en: Slow traffic: cycle path network (routes) indicated by signposts
pt: Tráfego lento: rede de ciclovias (percursos) indicada por sinalética

en: Canton Thurgau relief DTM
pt: Cantão de Thurgau relevo DTM

en: Digital representation of the terrain
pt: Representação digital do terreno

en: Canton Thurgau hiking paths
pt: Percursos pedestres no Cantão de Turgóvia

en: Slow traffic: the course of the hiking trails with symbolic representations of signposts, underpasses, stairs and bridges. Information about the path surface and wheelchair accessibility.
pt: Tráfego lento: o percurso dos trilhos de caminhada com representações simbólicas de sinalização, passagens subterrâneas, escadas e pontes. Informações sobre a superfície do caminho e a acessibilidade para cadeiras de rodas.

en: Canton Thurgau orthophoto 2017
pt: Ortofoto do cantão de Thurgau 2017

en: City of St. Gallen
pt: Cidade de St. Gallen

en: 7.5 cm orthophoto from 2018
pt: 7.5 cm ortofoto de 2018

en: Stadt Uster Orthophoto 2008 10cm
pt: Stadt Uster Ortofoto 2008 10cm

en: City of Zürich base map
pt: Cidade de Zurique - mapa base

en: City of Zürich Overview map (Steets, buildings, house numbers)
pt: Cidade de Zurique - mapa de visão geral (ruas, edifícios, números de porta)

en: City of Zürich Orthophoto 2011
pt: Cidade de Zurique - Ortofoto 2011

en: City of Zürich Orthophoto 2013
pt: Cidade de Zurique - Ortofoto 2013

en: City of Zürich Orthophoto 2013 quasi true
pt: Cidade de Zurique - Ortofoto 2013 quasi true

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto RGB
pt: Cantão de Soleura, últimas ortofotos RGB

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto Infrared
pt: Cantão de Soleura, últimas ortofotos infravermelhos

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2014 RGB
pt: Cantão de Soleura, ortofotos 2014 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2015 RGB
pt: Cantão de Soleura, ortofotos 2015 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2016 RGB
pt: Cantão de Soleura, ortofotos 2016 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2017 RGB
pt: Cantão de Soleura, ortofotos 2017 RGB

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2014 50cm
pt: Cantão de Soleura, DSM relevo 2014 50cm

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2014 50cm
pt: Cantão de Soleura, DTM relevo 2014 50cm

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2018
pt: Cantão de Soleura, DSM relevo 2018

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2018
pt: Cantão de Soleura, DTM relevo 2018

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2019
pt: Cantão de Soleura, DSM relevo 2019

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2019
pt: Cantão de Soleura, DTM relevo 2019

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2011)
pt: Cantão de Genebra 5cm (SITG 2011)

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2016)
pt: Cantão de Genebra 5cm (SITG 2016)

en: Canton of Geneva 20cm (SITG 2018)
pt: Cantão de Genebra 20cm (SITG 2018)

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2019)
pt: Cantão de Genebra 5cm (SITG 2019)

en: Canton of Geneva, DSM (SITG 2014)
pt: Cantão de Genebra, DSM (SITG 2014)

en: Canton of Geneva, DSM (SITG 2017)
pt: Cantão de Genebra, DSM (SITG 2017)

en: Canton of Geneva, DSM (SITG 2019)
pt: Cantão de Genebra, DSM (SITG 2019)

en: Canton of Geneva, DTM (SITG 2014)
pt: Cantão de Genebra, DTM (SITG 2014)

en: Canton of Geneva, DTM (SITG 2017)
pt: Cantão de Genebra, DTM (SITG 2017)

en: Canton of Geneva, DTM (SITG 2019)
pt: Cantão de Genebra, DTM (SITG 2019)

en: Canton Fribourg 2016
pt: Cantão de Friburgo 2016

en: Kanton Bern, Buildings
pt: Cantão de Berna, edifícios

en: Kanton Bern, Digital surface model 50cm, Relief
pt: Cantão de Berna, modelo de superfície digital 50cm, relevo

en: Kanton Bern, Digital terrain model 50cm, Relief
pt: Cantão de Berna, modelo de terreno digital 50cm, relevo

en: Stadt Bern 10cm/25cm (2012)
pt: Cidade de Berna 10cm/25cm (2012)

en: Stadt Bern 10cm (2016)
pt: Cidade de Berna 10cm (2016)

en: Stadt Bern 10cm (2020)
pt: Cidade de Berna 10cm (2020)

en: Stadt Bern 10cm (2023)
pt: Cidade de Berna 10cm (2023)

en: Geoinformation Stadt Bern, Amtliche Vermessung
pt: Geoinformação da cidade de Berna, levantamento oficial

en: Plan for the land register of the city of Bern (coloured).
pt: Plano para o registo predial da cidade de Berna (a cores).

en: Ville de Nyon - Orthophoto 2016 HD 5cm/pi
pt: Ville de Nyon - Ortofoto 2016 HD 5cm/ft

en: Cartoriviera - Orthophoto 2012
pt: Cartoriviera - Ortofoto 2012

en: SIGIP - Orthophoto 2012
pt: SIGIP - Ortofoto 2012

en: Lausanne - Orthophoto 2016
pt: Lausana - Ortofoto 2016

en: Bonvillars Orthophoto 2013
pt: Bonvillars Ortofoto 2013

en: Fiez Orthophoto 2013
pt: Fiez Ortofoto 2013

en: Kanton Basel-Stadt 2015
pt: Cantão Basileia-Cidade 2015

en: Kanton Basel-Stadt 2017
pt: Cantão Basileia-Cidade 2017

en: Kanton Basel-Stadt 2020
pt: Cantão Basileia-Cidade 2020

en: Kanton Basel-Landschaft 10cm (2015)
pt: Cantão Basileia-Campo 10cm (2015)

en: imagico.de: Central Alps in late September 2016
pt: imagico.de: Alpes Centrais em fins de Setembro 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping - beware of some fresh snow at higher altitudes (true color)
pt: Imagens atualizadas para mapeamento de glaciares - cuidado com alguma neve fresca a altas altitudes (cor verdadeira)

en: imagico.de: Western Alps autumn colors 2017
pt: imagico.de: Alpes ocidentais - cores de outono 2017

en: Autumn colors in the Alps, Jura and southwestern Germany  (true color)
pt: Cores de outono nos Alpes, Jura e sudoeste da Alemanha (cor verdadeira)

en: Kanton Zug 2011
pt: Cantão de Zugo 2011

en: Expansion: whole canton Resolution: 10cm per pixel Photo flight: 2011-04-01
pt: Expansão: todo o cantão, Resolução: 10cm por pixel, Fotografia de voo: 2011-04-01

en: Kanton Zug Nord 2016
pt: Cantão de Zugo norte 2016

en: Orthophoto for the northern part of the canton Zug. Flown on 20.04.2016. 10cm resolution per pixel. Coverage: Communities of Cham, Steinhausen and Baar, as well as parts of Zug.
pt: Ortofoto da parte norte do cantão de Zug. Voada em 20.04.2016. Resolução de 10 cm por pixel. Cobertura: Comunidades de Cham, Steinhausen e Baar, bem como partes de Zug.

en: Kanton Zug Gemeinde Zug Süd 2018
pt: Cantão Zug Município Zug Sul 2018

en: Orthophoto for the southern part of the municipality of Zug. Flown by drone on several days in early April 2018. 10cm resolution per pixel. Coverage: Southern part of the community of Zug. Flying before leaves grow, without snow cover.
pt: Ortofoto da parte sul do município de Zug. Voado por drone em vários dias no início de abril de 2018. Resolução de 10 cm por pixel. Cobertura: Parte sul da comunidade de Zug. Voando antes do crescimento das folhas, sem cobertura de neve.

en: Canton Zug (Walchwil and Zug (Alpli)) 2019
pt: Cantão de Zug (Walchwil e Zug (Alpli)) 2019

en: Canton Schaffhausen, relief 2013
pt: Cantão de Schaffhausen, relevo 2013

en: Canton Schaffhausen, aerial imagery 2013
pt: Cantão de Schaffhausen, imagens aéreas de 2013

en: Taiwan e-Map Open Data (with Contour Line)
pt: Taiwan e-Map Open Data (com linha de contorno)

en: The emap from Taiwan National Land Surveying and Mapping Center
pt: O Emapa de Taiwan National Land Surveying and Mapping Center

en: Taiwan Village Boundaries
pt: Taiwan Fronteiras de Aldeias

en: NLSC Open Data WMTS
pt: NLSC Dados Abertos WMTS

en: imagico.de: Mount Kilimanjaro 2016
pt: imagico.de: Monte Kilimanjaro 2016

en: Aşgabat (high resolution)
pt: Asgabate (alta resolução)

en: USGS 3D Elevation Program Contours
pt: Contornos do programa de elevação 3D do USGS

en: USGS 3D Elevation Program
pt: Programa de elevação 3D do USGS

en: FSTopo - U.S. Forest Service
pt: FSTopo - Serviço Florestal dos EUA

en: The most recent year of 30/60cm 4-band DOQQs from the National Agriculture Imagery Program (NAIP) for each state in the contiguous United States.
pt: O ano mais recente de DOQQs de 4 bandas de 30/60 cm do Programa Nacional de Imagens Agrícolas (NAIP) para cada estado nos Estados Unidos contíguos.

en: TIGER Roads 2014
pt: TIGER Estradas 2014

en: At zoom level 16+, public domain map data from the US Census. At lower zooms, only changes since 2006 minus changes already incorporated into OpenStreetMap
pt: No nível 16+, dados de mapa do Censo dos EUA em domínio público. A níveis menores, apenas alterações desde 2006 menos alterações já incorporadas no OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2017
pt: TIGER Estradas 2017

en: Yellow = Public domain map data from the US Census. Red = Data not found in OpenStreetMap
pt: Amarelo = dados de mapa do Censo dos EUA em domínio público. Vermelho = dados não encontrados no OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2018
pt: TIGER Estradas 2018

en: TIGER Roads 2019
pt: TIGER Estradas 2019

en: TIGER Roads 2020
pt: TIGER Estradas 2020

en: TIGER Roads 2021
pt: TIGER Estradas 2021

en: TIGER Roads 2022
pt: TIGER Estradas 2022

en: U.S. Forest Roads Overlay
pt: Sobreposição de estradas florestais dos EUA

en: Highway: Green casing = unclassified. Brown casing = track. Surface: gravel = light brown fill, Asphalt = black, paved = gray, ground =white, concrete = blue, grass = green. Seasonal = white bars
pt: Autoestrada: caixa verde = não classificada. Revestimento castanho = via. Superfície: cascalho = enchimento castanho claro, asfalto = preto, pavimento = cinzento, solo = branco, betão = azul, relva = verde. Sazonal = barras brancas

en: USGS Imagery
pt: USGS imagens aéreas

en: Public domain aerial imagery, mostly NAIP
pt: Imagens aéreas do domínio público, na sua maioria NAIP

en: MassGIS L3 Parcels
pt: MassGIS L3 Parcels - Parcelas

en: MassGIS 2021 Orthos
pt: MassGIS 2021 - Ortos

en: MassGIS 2019 Orthos
pt: MassGIS 2019 Ortos

en: MassGIS LIDAR Shaded Relief
pt: MassGIS LIDAR - Relevo sombreado

en: MiSAIL Oakland County Imagery 2020
pt: Imagens do condado de Oakland MiSAIL 2020

en: MiSAIL Oakland County Imagery 2023
pt: Imagens do condado de Oakland MiSAIL 2023

en: NC Latest Orthoimagery
pt: NC Ortofotos Recentes

en: Most recent true color imagery for the state of North Carolina. The imagery has a pixel resolution of 6 inches and is comprised of imagery flown in 2018, 2019, 2020, and 2021
pt: Imagens a cores verdadeiras mais recentes para o estado da Carolina do Norte. As imagens têm uma resolução de píxeis de 6 polegadas e são compostas por imagens voadas em 2018, 2019, 2020 e 2021

en: imagico.de: Alaska Range
pt: imagico.de: Cordilheira do Alasca

en: Recent summer image of the Alaska Range for mapping natural features (true color)
pt: Imagens recentes do verão da Cordilheira do Alasca para mapear elementos naturais (cor verdadeira)

en: imagico.de: Bogoslof Island 2017
pt: imagico.de: Ilha de Bogoslof 2017

en: Recent image from after the eruption (true color)
pt: Imagens recentes após a erupção (cor verdadeira)

en: imagico.de: Bogoslof Island 2019
pt: imagico.de: Ilha de Bogoslof 2019

en: Image update for the small volcanic island (true color)
pt: Atualização da imagem da pequena ilha vulcânica (cor verdadeira)

en: imagico.de: Cook Inlet
pt: imagico.de: Enseada de Cook

en: Tidal flats and glaciers in surrounding mountains (true color)
pt: Marismas e glaciares nas montanhas que rodeiam (cor verdadeira)

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Infrared)
pt: NJ 2015 Imagens Aéreas (Infravermelhos)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Near Infrared, 1 foot resolution
pt: Ortofotografia digital de Nova Jérsia, quase infravermelhos, resolução de 1 pé

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Natural Color)
pt: NJ 2015 Imagens Aéreas (Cores Naturais)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Natural Color, 1 foot resolution
pt: Ortofotografia digital de Nova Jérsia, cor natural resolução de 1 pé

en: NJ 2020 Aerial Imagery (Natural Color)
pt: Imagens aéreas de NJ 2020 (cor natural)

en: San Juan Metro Area: 2013 USACE Orthophotos
pt: San Juan Metro Area: 2013 USACE Ortofotos

en: PR/USVI 2017 NOAA Hurricane Maria imagery
pt: PR/USVI 2017 NOAA imagens do furacão Maria

en: WA 2013 aerial imagery for San Juan County
pt: Washington 2013 imagens aéreas do condado de San Juan

en: Public domain aerial imagery taken in May/June 2013 from San Juan County, WA. Resolution is 9 inch.
pt: Imagens aéreas em domínio público tiradas em Maio/Junho 2013 do condado de San Juan, Washington. Resolução de 9 polegadas.

en: WA 2016 aerial imagery for San Juan County
pt: Washington 2016 imagens aéreas do condado de San Juan

en: Public domain aerial imagery taken in May, June, and July from San Juan County, WA. Resolution is 6 inch countywide.
pt: Imagens aéreas em domínio público tiradas em Maio, Junho e Julho 2016 do condado de San Juan, Washington. Resolução de 6 polegadas em todo o condado.

en: WA Vector Streetmap for San Juan County
pt: Washington Mapa de Estrada Vetorial do condado de San Juan

en: Public domain street and address data from the San Juan County, WA. Updated at least quarterly.
pt: Dados de endereços e estradas em domínio público do condado de San Juan, Washington. Atualizado pelo menos trimestralmente.

en: MD Latest 6 Inch Aerial Imagery
pt: Maryland - últimas imagens aéreas de 6 polegadas

en: Six Inch resolution aerial imagery for the State of Maryland
pt: Imagens aéreas de resolução de 6 polegadas do Estado de Maryland

en: MD Three Inch Aerial Imagery
pt: MD 3 Polegadas Imagens Aéreas

en: Three Inch Resolution Imagery for the cities of Rockville, Gaithersburg and Annapolis
pt: Imagens de 3 polegadas de resolução das cidades de Rockville, Gaithersburg e Annapolis

en: Minnesota Composite Image Service
pt: Serviço de imagens compostas do Minnesota

en: Delaware 2012 Orthophotography
pt: Delaware 2012 Ortofotografia

en: This data set consists of 0.3-meter pixel resolution (approximately 1-foot), 4-band true color and near infrared (R, G, B, IR) orthoimages covering New Castle, Kent and Sussex Counties in Delaware.
pt: Este conjunto de dados consiste em ortoimagens na resolução 0.3 metros (aproximadamente 1 pé), cor verdadeira de banda 4 e quase infravermelho (R, G, B, IR) cobrindo os condados New Castle, Kent e Sussex em Delaware.

en: Delaware 2017 Orthophotography
pt: Delaware 2017 Ortofotografia

en: Rhode Island Spring 2019 Aerial Imagery
pt: Imagens aéreas da primavera de 2019 de Rhode Island

en: Statewide 3-inch pixel resolution digital true color georeferenced aerial photographs of Rhode Island.
pt: Fotografias aéreas georreferenciadas digitais a cores verdadeiras, com resolução de 3 polegadas, de Rhode Island.

en: NYS Streets
pt: NYS Estradas

en: NYS Orthos Online
pt: NYS Ortofotos Online

en: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 foot resolution, visible light
pt: Ortoimagem digital de alta resolução do Estado de Nova Iorque, resolução de 1 pé, luz visível

en: NYS Orthos Online (color IR)
pt: NYS Ortos Online (IR a cores)

en: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 foot resolution, color IR
pt: Ortoimagem digital de alta resolução do Estado de Nova Iorque, resolução de 1 pé, cor IR

en: Washington Department of Transportation December 2021
pt: Departamento de Transportes de Washington dezembro de 2021

en: Washington State Department of Transportation State and Local roads as submitted to FHWA in the Highway Performance Monitoring System. Included are abbreviated street names which must be expanded be entry into OSM
pt: Estradas estatais e locais do Departamento de Transportes do Estado de Washington, tal como apresentadas à FHWA no Sistema de Monitorização do Desempenho das Estradas. Estão incluídos nomes de ruas abreviados que devem ser expandidos para serem introduzidos no OSM

en: Mesa County GIS Valleywide 2022
pt: SIG do Condado de Mesa em todo o vale de 2022

en: Mesa County GIS imagery as seen on https://emap.mesacounty.us/viewer/
pt: Imagens SIG do Condado de Mesa, tal como vistas em https://emap.mesacounty.us/viewer/

en: Mesa County GIS Valleywide 2020
pt: SIG do Condado de Mesa em todo o vale de 2020

en: Mesa County GIS NAIP 2019
pt: SIG do Condado de Mesa NAIP 2019

en: Mesa County GIS NAIP 2017
pt: SIG do Condado de Mesa NAIP 2017

en: Mesa County GIS NAIP 2015
pt: SIG do Condado de Mesa NAIP 2015

en: Mesa County GIS Valleywide 2018
pt: SIG do Condado de Mesa em todo o Vale 2018

en: Ohio Statewide Imagery Program
pt: Programa de imagens de todo o estado de Ohio

en: Ohio Statewide Imagery Program III most current orthoimagery of every county at resolutions from 1 foot to 3 inches from 2017 through 2020.
pt: Programa de imagens de todo o estado de Ohio III - ortoimagens mais atuais de todos os condados, com resoluções de 1 pé a 3 polegadas, de 2017 a 2020.

en: Ohio Statewide Imagery Program 6-Inch
pt: Programa de Imagens do Estado de Ohio de 6 polegadas

en: Ohio Statewide Imagery Program III orthoimagery of 40 counties captured at 6-inch resolution in 2017 and 2018, plus OSIP I and OSIP II imagery in 16 more counties from 2010 through 2014.
pt: Ortoimagens do Programa de Imagens do Estado de Ohio III de 40 condados capturadas com resolução de 6 polegadas em 2017 e 2018, além de imagens OSIP I e OSIP II em mais 16 condados de 2010 a 2014.

en: Ohio Statewide Imagery Program 1-Foot
pt: Programa de imagens de todo o estado de Ohio 1 pé

en: Ohio Statewide Imagery Program II orthoimagery of all 88 counties at 1-foot resolution from 2011 through 2014.
pt: Programa de Imagens do Estado do Ohio II ortoimagens de todos os 88 condados com uma resolução de 1 pé de 2011 a 2014.

en: Virginia Building Footprints
pt: Virgínia - Pegadas de edifícios

en: Virginia Building Footprint Map Service
pt: Virgínia - Pegadas de edifícios - serviço de mapas

en: Virginia Imagery Service - Most Recent
pt: Virgínia - serviço de imagens aéreas - mais recente

en: The most recently available VBMP orthoimagery for all of Virginia.
pt: A ortoimagem VBMP mais recente disponível para toda a Virgínia.

en: Virginia Property Lines
pt: Virgínia - Linhas de propriedade

en: A statewide Parcel service showing property ownership outlines where available
pt: Um serviço estadual de encomendas que mostre as linhas gerais da propriedade, quando disponíveis

en: Dakota County GIS 2017 Fall Leaf-Off 6-Inch
pt: Dakota County GIS 2017 Desfolha de outono 6-polegadas

en: Dakota County GIS 2019 Spring Leaf-Off 6-Inch
pt: Dakota County GIS 2019 Desfolha da primavera 6-polegadas

en: HI Maui County Orthoimagery (2023)
pt: HI Maui - ortoimagem do condado (2023)

en: IndianaMap Orthoimagery 2016
pt: IndianaMap - Ortoimagem 2016

en: Orthophotography for 24 counties in central Indiana, collected during leaf-off conditions in 2016. One-foot resolution for Bartholomew, Boon, Brown, Carroll, Cass, Clinton, Elkhart, Hamilton, Hendricks, Howard, Johnson, Marion, Marshall, Pulaski, St. Joseph, Starke, and Tipton counties. Six-inch resolution for Fulton, Harrison, Jackson, Kosciusko, Monroe, Morgan, and Wabash counties.
pt: Ortofotografia de 24 condados no centro do Indiana, recolhida durante o período de desfolhamento em 2016. Resolução de um pé para os condados de Bartholomew, Boon, Brown, Carroll, Cass, Clinton, Elkhart, Hamilton, Hendricks, Howard, Johnson, Marion, Marshall, Pulaski, St. Joseph, Starke e Tipton. Resolução de seis polegadas para os condados de Fulton, Harrison, Jackson, Kosciusko, Monroe, Morgan e Wabash.

en: IndianaMap Orthoimagery 2017
pt: IndianaMap - Ortoimagem 2017

en: Orthophotography for 39 counties in eastern Indiana, collected during leaf-off conditions in 2017. One-foot resolution for Adams, Blackford, Clark, Crawford, Decatur, Delaware, Fayette, Floyd, Franklin, Grant, Hamilton, Hancock, Henry, Huntington, Jay, Jefferson, Jennings, Lagrange, Lawrence, Madison, Miami, Noble, Ohio, Orange, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Switzerland, Union, and Washington counties. Six-inch resolution for Dearborn, Dekalb, Gibson, Shelby, Steuben, Wayne, Wells, and Whitley counties. Three-inch resolution for Hamilton County and Shelbyville.
pt: Ortofotografia para 39 condados no leste de Indiana, recolhida durante as condições de desfolhamento em 2017. Resolução de um pé para os condados de Adams, Blackford, Clark, Crawford, Decatur, Delaware, Fayette, Floyd, Franklin, Grant, Hamilton, Hancock, Henry, Huntington, Jay, Jefferson, Jennings, Lagrange, Lawrence, Madison, Miami, Noble, Ohio, Orange, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Suíça, Union e Washington. Resolução de seis polegadas para os condados de Dearborn, Dekalb, Gibson, Shelby, Steuben, Wayne, Wells e Whitley. Resolução de três polegadas para o condado de Hamilton e Shelbyville.

en: IndianaMap Orthoimagery 2018
pt: IndianaMap - Ortoimagem 2018

en: Orthophotography for 19 counties and one city in western Indiana, collected during leaf-off conditions in 2018. One-foot resolution for Benton, Clay, Fountain, Greene, Jasper, LaPorte, Montogomery, Newton, Owen, Parke, Sullivan, Tippecanoe, Vigo, Warren, and White counties. Six-inch resolution for Allen, Lake, Porter, and Putnam counties. Three-inch resolution for Huntingburg.
pt: Ortofotografia para 19 condados e uma cidade no oeste de Indiana, recolhida durante as condições de desfolhamento em 2018. Resolução de um pé para os condados de Benton, Clay, Fountain, Greene, Jasper, LaPorte, Montogomery, Newton, Owen, Parke, Sullivan, Tippecanoe, Vigo, Warren e White. Resolução de seis polegadas para os condados de Allen, Lake, Porter e Putnam. Resolução de três polegadas para Huntingburg.

en: 6-inch or 1-foot aerial imagery captured from 2012 to 2014 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
pt: Imagens aéreas de 6 polegadas ou 1 pé captadas de 2012 a 2014 através do Programa de Fotografia Aérea e Dados de Elevação do Kentucky (KyFromAbove) e publicadas pela Divisão de Informação Geográfica do Kentucky (DGI).

en: KyFromAbove 2019 6in
pt: KyFromAbove 2019 6 polegadas

en: 6-inch aerial imagery captured in 2019 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
pt: Imagens aéreas de 6 polegadas captadas em 2019 através do Programa de Fotografia Aérea e Dados de Elevação do Kentucky (KyFromAbove) e publicadas pela Divisão de Informação Geográfica do Kentucky (DGI).

en: KyFromAbove 2020 6in
pt: KyFromAbove 2020 6 polegadas

en: 6-inch aerial imagery captured in 2020 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
pt: Imagens aéreas de 6 polegadas captadas em 2020 através do Programa de Fotografia Aérea e Dados de Elevação do Kentucky (KyFromAbove) e publicadas pela Divisão de Informação Geográfica do Kentucky (DGI).

en: KyFromAbove 2021 6in
pt: KyFromAbove 2021 6 polegadas

en: 6-inch aerial imagery captured in 2021 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
pt: Imagens aéreas de 6 polegadas captadas em 2021 através do Programa de Fotografia Aérea e Dados de Elevação do Kentucky (KyFromAbove) e publicadas pela Divisão de Informação Geográfica do Kentucky (DGI).

en: Texas Orthophoto (2015)
pt: Texas Ortofoto (2015)

en: TX Smith County Imagery 2019
pt: TX Smith - imagens do condado 2019

en: TX City of Amarillo Imagery 2015
pt: TX Imagens da cidade de Amarillo 2015

en: TX Dallas and Fort Worth Imagery 2015
pt: TX Imagens de Dallas e Fort Worth 2015

en: TX City of El Paso Imagery 2015
pt: TX Imagens da cidade de El Paso 2015

en: TX City of Lubbock Imagery 2015
pt: TX Imagens da cidade de Lubbock 2015

en: TX City of Georgetown Imagery 2015
pt: TX Imagens da cidade de Georgetown 2015

en: TX San Antonio River Authority Imagery 2016
pt: TX Imagens da Autoridade do Rio San Antonio 2016

en: TX Brazos County Imagery 2019
pt: TX Imagens do condado de Brazos 2019

en: TX Capital Area Imagery 2019
pt: TX Imagens da zona da capital 2019

en: PEMA Orthoimagery (6in)
pt: PEMA Ortoimagens (6 polegadas)

en: High resolution orthoimagery for the Commonwealth of Pennsylvania
pt: Ortoimagens de alta resolução para a Comunidade da Pensilvânia

en: CT ECO Shaded Relief
pt: CT ECO sombreamento de relevo

en: Colored view of terrain derived from 2016 LiDAR data for State of Connecticut
pt: Vista colorida do terreno derivada dos dados LiDAR de 2016 para o Estado de Connecticut

en: CT ECO Orthoimagery 6 inch (2019)
pt: CT ECO Ortoimagens 6 polegadas (2019)

en: The 2019 6-inch 4-band orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
pt: A ortoimagem de 6 polegadas e 4 bandas de 2019 para o Estado de Connecticut em cor natural

en: CT ECO Orthoimagery 3 inch (2016)
pt: CT ECO Ortoimagens 3 polegadas (2016)

en: The 2016 3-inch 4-band orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
pt: A ortoimagem de 3 polegadas e 4 bandas de 2016 do Estado de Connecticut a cores naturais

en: MetroCOG Orthoimagery (2020)
pt: Ortoimagem do MetroCOG (2020)

en: The 2020 orthoimagery for MetroCOG regions
pt: A ortoimagem de 2020 para as regiões MetroCOG

en: VT VCGI LiDAR - DEM Hillshade
pt: VT VCGI LiDAR - DEM sombra de relevo

en: Vermont statewide hillshade composite of the bare earth derived from the digital elevation model. Sun angle orientation is 315° with 45° azimuth
pt: Composto de sombras de relevo em todo o estado de Vermont da terra nua derivado do modelo de elevação digital. A orientação do ângulo solar é de 315° com 45° de azimute

en: VT VCGI LiDAR - DSM Hillshade
pt: VT VCGI LiDAR - DSM sombra de relevo

en: Vermont statewide hillshade composite of the earth surface from the digital surface model. Sun angle is multidirectional
pt: O modelo digital de superfície do estado de Vermont é um composto de sombras de colinas da superfície terrestre. O ângulo do sol é multidirecional

en: VT VIP Orthoimagery - Infrared
pt: VT VIP Ortoimagem - Infravermelhos

en: The latest available infrared orthoimagery for the State of Vermont
pt: As últimas ortoimagens de infravermelhos disponíveis para o Estado de Vermont

en: VT VIP Orthoimagery - Best of Color
pt: VT VIP Ortoimagem  - O melhor da cor

en: The latest available natural color orthoimagery for the State of Vermont
pt: As últimas ortoimagens a cores naturais disponíveis para o Estado de Vermont

en: imagico.de: Rwenzori Mountains
pt: imagico.de: Montes Ruwenzori

en: Recent image of most of the remaining Rwenzori Mountains glaciers (false color IR)
pt: Imagens recentes da maioria dos glaciares restantes dos Montes Ruwenzori (cor falsa IR)

en: imagico.de: Rwenzori Mountains 2016
pt: imagico.de: Montes Ruwenzori 2016

en: Ukraine - Orthophotomaps 2012
pt: Ucrânia - Ortofotomapas 2012

en: Orthophotomaps provided by the State Service of Ukraine for Geodesy, Cartography and Cadastre (StateGeoCadastre), CC BY 4.0
pt: Ortofotomapas fornecidos pelo Serviço Estatal da Ucrânia para a Geodesia, Cartografia e Cadastro (StateGeoCadastre), CC BY 4.0

en: Ukraine - Dnipro 2019
pt: Ucrânia - Dnipro 2019

en: Satellite images provided by the Main Architectural and Planning Department of the Dnipro City Council
pt: Imagens de satélite fornecidas pelo Departamento Principal de Arquitetura e Planeamento da Câmara Municipal de Dnipro

en: Ukraine - Dnipro Topographic Map
pt: Ucrânia - Dnipro mapa topográfico

en: Ukraine - Kyiv 2014 (DZK)
pt: Ucrânia - Kyiv 2014 (DZK)

en: Ukraine - Kyiv 2019
pt: Ucrânia - Kyiv 2019

en: Ukraine - Kyiv Topographic Map
pt: Ucrânia - Mapa topográfico de Kyiv

en: Ukraine - Mykolaiv 2018
pt: Ucrânia - Mykolaiv 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2018
pt: Ucrânia - Vinnytsia 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2020
pt: Ucrânia - Vinnytsia 2020

en: Ukraine - Vinnytsia 2021
pt: Ucrânia - Vinnytsia 2021

en: Ukraine - Rivne 2011
pt: Ucrânia - Rivne 2011

en: Ukraine - Andriivska OTG 2020
pt: Ucrânia - Andriivska OTG 2020

en: Ukraine - Lubetska OTG 2020
pt: Ucrânia - Lubetska OTG 2020

en: Ukraine - Liubech 2019
pt: Ucrânia - Liubech 2019

en: Ukraine - Cherkasy 2010
pt: Ucrânia - Cherkasy 2010

en: Ukraine - Cherkasy 2015
pt: Ucrânia - Cherkasy 2015

en: Ukraine - Cherkasy 2021
pt: Ucrânia - Cherkasy 2021

en: Ukraine - Pulyny 2020
pt: Ucrânia - Pulyny 2020

en: Ukraine - Mariupol
pt: Ucrânia - Mariupol

en: Ukraine - Lutsk 2015
pt: Ucrânia - Lutsk 2015

en: Ukraine - Prylutske 2020
pt: Ucrânia - Prylutske 2020

en: Ukraine - Kropyvnytskyi 2015
pt: Ucrânia - Kropyvnytskyi 2015

en: Ukraine - Palanka Municipality
pt: Ucrânia - Município de Palanka

en: Ukraine - Novopskov Municipality
pt: Ucrânia - Município de Novopskov

en: Ukraine - Lozno-Oleksandrivka
pt: Ucrânia - Lozno-Oleksandrivka

en: Ukraine - Pisochyn Municipality 2021
pt: Ucrânia - Município de Pisochyn 2021

en: Ukraine - Rohan Municipality
pt: Ucrânia - Município de Rohan

en: Ukraine - Nova Vodolaha
pt: Ucrânia - Nova Vodolaha

en: Ukraine - Zachepylivka
pt: Ucrânia - Zachepylivka

en: Ukraine - Mykolaivka
pt: Ucrânia - Mykolaivka

en: Ukraine - Mezhova and Demuryne
pt: Ucrânia - Mezhova e Demuryne

en: Ukraine - Koroviia 2021
pt: Ucrânia - Koroviia 2021

en: Ukraine - Chornivka 2021
pt: Ucrânia - Chornivka 2021

en: Ukraine - Chernivtsi 2015
pt: Ucrânia - Chernivtsi 2015

en: Ukraine - Chernivtsi Topographic Map 2015
pt: Ucrânia - Mapa topográfico de Chernivtsi 2015

en: Ukraine - Chernivtsi Address Map
pt: Ucrânia - Mapa de endereços de Chernivtsi

en: Ukraine - Khmelnytskyi
pt: Ucrânia - Khmelnytskyi

en: Ukraine - Zhytomyr
pt: Ucrânia - Zhytomyr

en: Ukraine - Odesa
pt: Ucrânia - Odesa

en: Ukraine - Kolomyia
pt: Ucrânia - Kolomyia

en: Ukraine - Slavuta
pt: Ucrânia - Slavuta

en: Ukraine - Nyzhnia Duvanka
pt: Ucrânia - Nyzhnia Duvanka

en: Ukraine - Chumaky Municipality
pt: Ucrânia - Município de Chumaky

en: Ukraine - Radisne
pt: Ucrânia - Radisne

en: Ukraine - Bilhorod-Dnistrovskyi
pt: Ucrânia - Bilhorod-Dnistrovskyi

en: Ukraine - Serhiivka
pt: Ucrânia - Serhiivka

en: Ukraine - Ovidiopol
pt: Ucrânia - Ovidiopol

en: Ukraine - Lymanske
pt: Ucrânia - Lymanske

en: Ukraine - Velykodolynske
pt: Ucrânia - Velykodolynske

en: Ukraine - Tairove
pt: Ucrânia - Tairove

en: Ukraine - Avanhard
pt: Ucrânia - Avanhard

en: Ukraine - Novi Biliari
pt: Ucrânia - Novi Biliari

en: Ukraine - Dobroslav
pt: Ucrânia - Dobroslav

en: Ukraine - Teplodar
pt: Ucrânia - Teplodar

en: Ukraine - Biliaivka
pt: Ucrânia - Biliaivka

en: Ukraine - Petrivka
pt: Ucrânia - Petrivka

en: Ukraine - Ivanivka
pt: Ucrânia - Ivanivka

en: Ukraine - Rozdilna
pt: Ucrânia - Rozdilna

en: Ukraine - Tsebrykove
pt: Ucrânia - Tsebrykove

en: Ukraine - Zatyshshia
pt: Ucrânia - Zatyshshia

en: Ukraine - Shyriaeve
pt: Ucrânia - Shyriaeve

en: Ukraine - Savran
pt: Ucrânia - Savran

en: Ukraine - Zakharivka
pt: Ucrânia - Zakharivka

en: Ukraine - Liubashivka
pt: Ucrânia - Liubashivka

en: Ukraine - Okny
pt: Ucrânia - Okny

en: Ukraine - Slobidka
pt: Ucrânia - Slobidka

en: Ukraine - Zatoka and Karolino-Buhaz
pt: Ucrânia - Zatoka e Karolino-Buhaz

en: Ukraine - Haivoron 2018
pt: Ucrânia - Haivoron 2018

en: Ukraine - Mena 2009
pt: Ucrânia - Mena 2009

en: Ukraine - Staryi Saltiv
pt: Ucrânia - Staryi Saltiv

en: OS New Popular Edition historic
pt: OS New Popular Edition histórico

en: OS OpenData StreetView (April 2016)
pt: OS OpenData StreetView (abril 2016)

en: OS OpenMap Local (October 2022)
pt: OS OpenMap Local (outubro 2022)

en: OSMUK Cadastral Parcels
pt: OSMUK - Parcelas cadastrais

en: Perfectly aligned cadastral (land registry) parcels in Great Britain.
pt: Parcelas cadastrais (registo predial) perfeitamente alinhadas na Grã-Bretanha.

en: Postcode centroids
pt: Centróides de código postal

en: Centroids for postcodes in Great Britain from OS Code-Point
pt: Centróides para códigos postais na Grã-Bretanha a partir de OS Code-Point

en: Public Rights of Way
pt: Direitos de passagem públicos

en: NLS - OS 6-inch Scotland 1842-82
pt: NLS - OS 6-polegadas Escócia 1842-82

en: NLS - OS 1:10,560 National Grid Maps, 1940s-1960s
pt: NLS - Mapas de grelha nacional OS 1:10.560, década de 1940-1960

en: NLS - OS 1:1,250 National Grid Maps, 1940s-1960s
pt: NLS - Mapas de grelha nacional OS 1:1.250, década de 1940-1960

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - double sheets
pt: NLS - Mapas de grelha nacional OS 1:2.500, anos 1940-1960 - folhas duplas

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - single sheets
pt: NLS - Mapas de grelha nacional OS 1:2.500, anos 1940-1960 - folhas soltas

en: NLS - OS 1:1,250/1:2,500 National Grid Maps, 1947-63 - TQ
pt: NLS - Mapas de grelha nacional OS 1:1.250/1:2.500, 1947-63 - TQ

en: NLS - OS/War Office - GSGS 3906 1:25,000, 1940-43
pt: NLS - OS/War Office - GSGS 3906 1:25.000, 1940-43

en: NLS - OS 1-inch 7th Series 1955-61
pt: NLS - OS 1-polegada 7th Series 1955-61

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 1) 1892-1905
pt: NLS - OS 25 polegadas (Escócia 1) 1892-1905

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 2) 1892-1905
pt: NLS - OS 25 polegadas (Escócia 2) 1892-1905

en: OS 1:25k historic (OSM-Limited)
pt: OS 1:25k histórico (Limitado ao OSM)

en: OS Scottish Popular historic
pt: OS Popular Escocês - histórico

en: NLS - Bartholomew Half Inch, 1897-1907
pt: NLS - Bartholomew Meia Polegada, 1897-1907

en: Detailed town plan of Aberdeen 1866-1867, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Aberdeen 1866-1867, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Airdrie 1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Airdrie 1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Alexandria 1859, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Alexandria 1859, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Alloa 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Alloa 1861-1862, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Annan 1859, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Annan 1859, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Arbroath 1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Arbroath 1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Ayr 1855, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Ayr 1855, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Berwick-upon-Tweed 1852, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Berwick-upon-Tweed 1852, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Brechin 1862, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Brechin 1862, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Burntisland 1894, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Burntisland 1894, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Campbelton 1865, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Campbelton 1865, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Coatbridge 1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Coatbridge 1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Cupar 1854, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Cupar 1854, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Cupar 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Cupar 1893-1894, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Dalkeith 1852, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Dalkeith 1852, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Dalkeith 1893, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Dalkeith 1893, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Dumbarton 1859, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Dumbarton 1859, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Dumfries 1850, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Dumfries 1850, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Dumfries 1893, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Dumfries 1893, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Dundee 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Dundee 1857-1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Dundee 1870-1872, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Dundee 1870-1872, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Dunfermline 1854, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Dunfermline 1854, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Dunfermline 1894, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Dunfermline 1894, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Edinburgh 1849-1851, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Edimburgo 1849-1851, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Edinburgh 1876-1877, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Edimburgo 1876-1877, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Edinburgh 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Edimburgo 1893-1894, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1940s-1960s (NLS)
pt: OS Town Plans, Edimburgo 1940s-1960s (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1940s-1960s, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Edimburgo 1940s-1960s, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Elgin 1868, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Elgin 1868, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Falkirk 1858-1859, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Falkirk 1858-1859, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Forfar 1860-1861, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Forfar 1860-1861, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Forres 1868, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Forres 1868, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Galashiels 1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Galashiels 1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Girvan 1857, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Girvan 1857, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Glasgow 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Glasgow 1857-1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Glasgow 1892-1894, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Glasgow 1892-1894, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Greenock 1857, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Greenock 1857, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Haddington 1853, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Haddington 1853, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Haddington 1893, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Haddington 1893, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Hamilton 1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Hamilton 1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Hawick 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Hawick 1857-1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Inverness 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Inverness 1867-1868, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Irvine 1859, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Irvine 1859, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Jedburgh 1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Jedburgh 1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Kelso 1857, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Kelso 1857, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Kilmarnock 1857-1859, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Kilmarnock 1857-1859, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1855, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Kirkcaldy 1855, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1894, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Kirkcaldy 1894, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1850, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de irkcudbright 1850, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1893, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Kirkcudbright 1893, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Kirkintilloch 1859, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Kirkintilloch 1859, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Kirriemuir 1861, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Kirriemuir 1861, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Lanark 1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Lanark 1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Linlithgow 1856, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Linlithgow 1856, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of London 1893-1896, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Londres 1893-1896, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Mayole 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Mayole 1856-1857, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Montrose 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Montrose 1861-1862, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Musselburgh 1853, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Musselburgh 1853, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Musselburgh 1893, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Musselburgh 1893, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Nairn 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Nairn 1867-1868, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Oban 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Oban 1867-1868,, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Paisley 1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Paisley 1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Peebles 1856, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Peebles 1856, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Perth 1860, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Perth 1860, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Peterhead 1868, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Peterhead 1868, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Port Glasgow 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Port Glasgow 1856-1857, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Portobello 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Portobello 1893-1894, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Rothesay 1862-1863, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Rothesay 1862-1863, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Selkirk 1865, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Selkirk 1865, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of St Andrews 1854, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de St Andrews 1854, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of St Andrews 1893, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de St Andrews 1893, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Stirling 1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Stirling 1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Stonehaven 1864, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Stonehaven 1864, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Stranraer 1847, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Stranraer 1847, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Stranraer 1863-1877, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Stranraer 1863-1877, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Stranraer 1893, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Stranraer 1893, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Strathaven 1858, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Strathaven 1858, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Wick 1872, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Wick 1872, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Wigtown 1848, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Wigtown 1848, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: Detailed town plan of Wigtown 1894, courtesy of National Library of Scotland.
pt: Plano detalhado da cidade de Wigtown 1894, cortesia da Livraria Nacional da Escócia.

en: IDE.uy Ortophotos 2019
pt: IDE.uy Ortofotos 2019

en: EOx cloudless Sentinel-2 2018
pt: EOx sem nuvens Sentinel-2 2018

en: Post-processed Sentinel Satellite imagery.
pt: Imagens de satélite Sentinel pós-processadas.

en: EOx cloudless Sentinel-2 2019
pt: EOx sem nuvens Sentinel-2 2019

en: EOx cloudless Sentinel-2 2020
pt: EOx sem nuvens Sentinel-2 2020

en: EOx cloudless Sentinel-2 2021
pt: EOx sem nuvens Sentinel-2 2021

en: EOx cloudless Sentinel-2 2022
pt: EOx sem nuvens Sentinel-2 2022

en: Bing aerial imagery
pt: Bing - imagens aéreas

en: HDM (Humanitarian OpenStreetMap Team)
pt: HDM (Equipa Humanitária do OpenStreetMap)

en: Mapbox Satellite
pt: Mapbox - satélite

en: Esri archive imagery that may be clearer and more accurate than the default layer.
pt: Imagens de arquivo Esri que podem ser mais claras e mais precisas que a camada padrão.

en: OpenStreetMap Carto (Standard)
pt: OpenStreetMap Carto (Padrão)

en: OpenStreetMap (French Style)
pt: OpenStreetMap (Estilo Francês)

en: OpenStreetMap (German Style)
pt: OpenStreetMap (Estilo Alemão)

en: OpenStreetMap GPS Traces
pt: Trilhos GPS no OpenStreetMap

en: Public GPS traces uploaded to OpenStreetMap.
pt: Trilhos GPS públicos enviados para o OpenStreetMap.

en: Public Transport (ÖPNV)
pt: Transportes Públicos (ÖPNV)

en: OpenSnowMap overlay
pt: Camada OpenSnowMap

en: Overlay imagery for piste mapping in OSM. Updated daily.
pt: Camada de imagens aéreas para mapeamento de pistas de esqui no OpenStreetMap. Atualizado todos os dias.

en: OpenRailwayMap - Default
pt: OpenRailwayMap - Padrão

en: Overlay imagery showing railway infrastructure based on OpenStreetMap data
pt: Imagens de sobreposição que mostram a infraestrutura ferroviária com base nos dados do OpenStreetMap

en: OpenRailwayMap - MaxSpeed
pt: OpenRailwayMap - Velocidade Máxima

en: Overlay imagery showing railway speed limits based on OpenStreetMap data
pt: Imagens de sobreposição que mostram os limites de velocidade dos caminhos-de-ferro com base nos dados do OpenStreetMap

en: OpenRailwayMap - Signals
pt: OpenRailwayMap - Sinais

en: Overlay imagery showing railway signals based on OpenStreetMap data
pt: Imagens de sobreposição que mostram os sinais ferroviários com base nos dados do OpenStreetMap

en: Stamen Terrain Background
pt: Stamen - fundo do terreno

en: Stamen Toner
pt: Stamen - toner

en: Stamen Watercolor
pt: Stamen - aguarela

en: Stamen Terrain
pt: Stamen - terreno

en: Cambodia, Laos, Thailand, Vietnam, Malaysia, Myanmar bilingual
pt: Camboja, Laos, Tailândia, Vietname, Malásia, Birmânia bilingue

en: USA/Mexico/Canada/Scandinavia Topo Maps
pt: Mapas topográficos dos EUA/México/Canadá/Escandinávia

en: Strava cycling heatmap
pt: Strava - mapa térmico de ciclismo

en: Strava running heatmap
pt: Strava - mapa térmico de corrida

en: Strava cycling and running heatmap
pt: Strava - mapa térmico de ciclismo e corrida

en: Strava water sports heatmap
pt: Strava - mapa térmico de desportos aquáticos

en: Strava winter sports heatmap
pt: Strava - mapa térmico de desportos de inverno

en: Locator Overlay
pt: Locator - Sobreposição

en: Shows major features to help orient you.
pt: Mostra elementos principais para o ajudar a orientar.

en: QA Has Address
pt: QA Tem endereço

en: QA No Address
pt: QA Sem endereço

en: QA No Name
pt: QA Sem nome

en: Waymarked Trails: Hiking
pt: Waymarked Trails: Caminhadas

en: Waymarked Trails: Cycling
pt: Waymarked Trails: Ciclismo

en: Waymarked Trails: MTB
pt: Waymarked Trails: Ciclismo de Montanha

en: Waymarked Trails: Skating
pt: Waymarked Trails: Skate

en: Waymarked Trails: Horse Riding
pt: Waymarked Trails: Corridas de Cavalos

en: Waymarked Trails: Winter Sports
pt: Waymarked Trails: Desportos de Inverno

en: Wikimedia Map
pt: Mapa Wikimedia

en: OSM Inspector: Geometry
pt: OSM Inspector: Geometria

en: OSM Inspector: Tagging
pt: OSM Inspector: Etiquetas

en: OSM Inspector: Places
pt: OSM Inspector: Locais

en: OSM Inspector: Highways
pt: OSM Inspector: Vias

en: OSM Inspector: Areas
pt: OSM Inspector: Áreas

en: OSM Inspector: Routing
pt: OSM Inspector: Rotas

en: OSM Inspector: Addresses
pt: OSM Inspector: Endereços

en: OSM Inspector: Coastline
pt: OSM Inspector: Linha costeira

en: OSM Inspector: Public Transport - Stops
pt: OSM Inspector: Transporte Público - Paragens

en: OSM Inspector: Public Transport - Routes
pt: OSM Inspector: Transporte Público - Rotas

en: OSM Inspector: Water
pt: OSM Inspector: Água

en: Overlay imagery for infrastructure mapping in OSM. Updated daily.
pt: Imagens de sobreposição para cartografia de infraestruturas no OSM. Atualizado diariamente.

en: Mapillary Images and Point Features
pt: Imagens cartográficas e características pontuais

en: Displays the Mapillary images positions and their sequences only, NOT the images itself.
pt: Apresenta apenas as posições das imagens Mapillary e as suas sequências, NÃO as imagens propriamente ditas.

en: OpenAerialMap Mosaic by Kontur.io
pt: Mosaico OpenAerialMap por Kontur.io

en: All OpenAerialMap images in one mosaic layer, by Kontur.io
pt: Todas as imagens do OpenAerialMap numa camada de mosaico, por Kontur.io

en: RoadRunner generates centerlines that can be used to create or realign road geometry.
pt: O RoadRunner gera linhas centrais que podem ser usadas para criar ou realinhar a geometria da estrada.

en: Group common Address Interpolation inputs in a single dialog, as well as an option to automatically generate individual house number nodes from a Way.
pt: Agrupa as entradas comuns de interpolação de endereços numa só janela, assim como uma opção para gerar automaticamente números de porta individuais em nós a partir de uma linha.

en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
pt: Torna paralelos dois segmentos selecionados rodando um deles num eixo.

en: Provides Apache Commons library components. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
pt: Fornece componentes da biblioteca Apache Commons. Não é suposto ser instalado diretamente, mas sim quando outros módulos precisam deste ao serem instalados.

en: Provides Apache HTTP library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
pt: Fornece a biblioteca Apache HTTP. Não é suposto ser instalado diretamente, mas sim quando outros módulos precisam deste ao serem instalados.

en: Automatically assigns the address to a selected object in Austria. Data © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.
pt: Atribui automaticamente o endereço a um objeto selecionado na Áustria. Dados © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.

en: Automatic tools to help on common issues
pt: Ferramentas automáticas para ajudar em problemas comuns

en: Allows the user to correct angle of buildings to 90 degrees, and aligns all loaded buildings to nearest road.
pt: Permite ao utilizador corrigir o ângulo dos edifícios para 90 graus e alinha todos os edifícios carregados com a estrada mais próxima.

en: Tools for drawing buildings.
pt: Ferramenta que facilita a criação de edifícios retangulares.

en: A special handler for the French land registry WMS server.
pt: Um manipulador especial para o servidor WMS do cadastro de terras Francês.

en: Overlays the canvec tile grid on the map and prints URL''s to the .zip files. Future goals: allow auto-downloading and loading of canvec .osm files
pt: Sobrepõe a grelha de mosaicos canvec no mapa e imprime URLs para os ficheiros .zip. Objectivos futuros: permitir o descarregamento automático e o carregamento de ficheiros .osm do canvec

en: Changeset Viewer plugin allows you to visualize the changesets in JOSM background
pt: O módulo Changeset Viewer permite-lhe visualizar os conjuntos de alterações em segundo plano no JOSM

en: Color Plugin provide functionality for Josm users who want to put ’color’ attribute for roof and walls of the buildings.
pt: O módulo Color fornece uma funcionalidade para os utilizadores JOSM que pretendam colocar o atributo "cor" no telhado e nas paredes dos edifícios.

en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in display preferences.
pt: Permite criar esquemas de cor diferentes e alternar entre eles. Apenas altere as cores e crie um novo esquema. Pode ser usado, por ex. para mudar o fundo para branco com cores correspondentes para melhorar a visibilidade de ecrãs sol luz solar direta. Veja as preferências de visualização.

en: Imports proprietary CSV files of the Columbus/Visiontac V-900 GPS logger into a GPX layer.
pt: Importa ficheiros proprietários CSV do Columbus/Visiontac V-900 GPS para uma camada GPX.

en: Allows editing data in Level0L format
pt: Permite editar dados no formato Level0L

en: Implements a command line and enables to create your commands. See link for standard commands (arc, circle etc.)
pt: Fornece uma linha de comandos e permite a criação de comandos. Ver o link para comandos padrão (arc, cicle, etc.)

en: Task configurations
pt: Configurações de tarefas

en: Tool for conflating data (matching and merging).
pt: Ferramenta para a fusão de dados (correspondência e fusão).

en: Downloads new data when you pan/zoom
pt: Descarrega dados do OpenStreetMap à medida que se desloca o mapa e altera o zoom

en: Create a grid of ways.
pt: Criar uma grelha de linhas.

en: Customization of public public transport stops.
pt: Personalização das paragens dos transportes públicos.

en: Allows to import various file formats into JOSM directly. Currently supported: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.
pt: Permite importar diretamente vários formatos para o JOSM. Atualmente suportados: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
pt: Descarregue os seus trilhos GPS (GPX) do openstreetmap.org

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
pt: Este módulo permite enviar trilhos GPS da camada atual ativa no JOSM diretamente para o openstreetmap.org.

en: Dxf Import
pt: Permite importar ficheiros DXF. Disponível em Ficheiro > Abrir...

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
pt: Permite tornar anónimas as marcas de tempo e eliminar rapidamente partes de trilhos GPX muito grandes.

en: Provides the EJML library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
pt: Fornece a biblioteca EJML a outros módulos do JOSM. Não é suposto ser instalado diretamente pelo utilizador, mas sim automaticamente quando outros módulos necessitam dele.

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
pt: Mostra o perfil de elevação e alguns dados estatísticos de um trilho GPS.

en: Handling of French EPCIs (boundary=local_authority)
pt: Gestão de EPCIs franceses (boundary=local_authority)

en: Provides an event bus more powerful than the traditional listeners registration
pt: Fornece um barramento de eventos mais poderoso do que o registo tradicional de ouvintes

en: Use external scripts in JOSM
pt: Utilizar scripts externos no JOSM

en: Fast drawing ways by mouse
pt: Desenhar linhas rapidamente com o rato

en: Garmin FIT files in JOSM
pt: Ficheiros Garmin FIT no JOSM

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
pt: Procura e corrige endereços inválidos de forma fácil.

en: FlatLaf - Flat Look and Feel
pt: FlatLaf - Aspeto e sensação planos

en: Talk with users editing the map nearby, be notified when someone comes close.
pt: Converse com outras pessoas que estejam a editar nas redondezas do local que está a editar (necessário que usem o JOSM e este módulo).

en: Provides parts of the GeoTools library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
pt: Fornece partes da biblioteca GeoTools para outros módulos do JOSM. Não é suposto este módulo ser instalado pelos utilizadores, mas sim instalado automaticamente quando outros módulos precisam dele.

en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
pt: Descarregue pontos GPS do recetor GlobalSat DG-100 diretamente para o JOSM.

en: Analyse a set of GPS points to obtain its centre and direction of spread.
pt: Analisa um conjuntos de pontos GPS para obter o seu centro e a direção da dispersão.

en: Visualizes routing information as a routing graph.
pt: Visualiza informações de itinerários numa camada com diagramas dos itinerários.

en: Provides the GSON library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
pt: Fornece a biblioteca GSON para outros plugins JOSM. Não se destina a ser instalado diretamente pelos utilizadores, mas sim como uma dependência para outros módulos.

en: Simple tool to tag house numbers and addresses.
pt: Ferramenta simples para marcar números de porta e moradas.

en: Provides HTTP/2 support. Requires Java 11 or later.
pt: Oferece suporte a HTTP/2. Requer Java 11 ou posterior.

en: Enable additional image types such as webp (each image type must be enabled in preferences)
pt: Ativar tipos de imagem adicionais, como webp (cada tipo de imagem deve ser ativado nas preferências)

en: Generate Imagery XML bounds from a multipolygon
pt: Gera limites de imagens de fundo XML a partir de um multipolígono

en: Export tiles from the imagery layer cache into the file system.
pt: Exporta mosaicos da cache da camada de imagens aéreas para o sistema de ficheiros.

en: Database of imagery offsets: share and aquire imagery offsets with one button.
pt: Base de dados de alinhamentos de imagens de fundo: partilhe e obtenha alinhamentos com um simples botão.

en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the ''name'', ''cmt'' or ''desc'' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
pt: Permite associar imagens a pontos de trilhos GPS num ficheiro GPX. É feita uma associação quando os atributos ''name'', ''cmt'' ou ''desc'' das etiquetas de um ponto GPS corresponde ao nome do ficheiro da imagem.

en: Plugin for importing spatial referenced images
pt: Módulo para importar imagens espaciais georreferenciadas

en: Import vector graphics (SVG)
pt: Importar ficheiros vetoriais no formato SVG

en: Extends ImproveWayAccuracy mode with helpers to place nodes at accurate distances and angles.
pt: Estende o modo ImproveWayAccuracy com ajudantes para colocar nós a distâncias e ângulos exatos.

en: This plugin simplifies the mapping and editing of indoor corridors.
pt: Este módulo simplifica o mapeamento e a edição de corredores interiores.

en: Extra information about current layer objects pop ups - currently GPX trackpoint info
pt: Informação adicional sobre objetos na camada atual numa janela pop up - atualmente a informação de pontos de trilhos GPS (GPX)

en: Provides Jackson JSON library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
pt: Fornece a biblioteca Jackson JSON. Não se destina a ser instalada diretamente pelos utilizadores, mas sim como uma dependência para outros módulos.

en: Provides additional OpenJFX (JavaFX) features such as MP3 audio playback.
pt: Fornece funcionalidades adicionais OpenJFX (JavaFX), como a reprodução de áudio MP3.

en: Provides the JAXB library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
pt: Fornece a biblioteca JAXB para outros módulos do JOSM. Não se destina a ser instalado diretamente pelos utilizadores, mas sim como uma dependência para outros módulos.

en: Provides Java Native Access (JNA) library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
pt: Fornece uma biblioteca Java Native Access (JNA). Não é suposto ser instalado diretamente pelos utilizadores, mas sim quando algum módulo precisa desta biblioteca, que nesse caso é instalada automaticamente.

en: Provides Java Topology Suite (JTS) library and related utilities. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
pt: Fornece a biblioteca Java Topology Suite (JTS) e utilidades relacionadas. Não é suposto este módulo ser instalado pelos utilizadores, mas sim instalado automaticamente quando outros módulos precisam dele.

en: creates a channel digraph and checks a subset of channels if it is a junction or searches in a subset of channels for junctions
pt: cria um diagrama de canais e verifica se um subconjunto de canais é uma junção ou procura junções num subconjunto de canais

en: Tools to help import Kartverket N50
pt: Ferramentas para ajudar a importar Kartverket N50

en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
pt: Suporta entrada da dados GPS em tempo real (ponto em movimento) através de uma ligação a um servidor gpsd.

en: Provides the Log4j library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
pt: Fornece a biblioteca Log4j para outros módulos do JOSM. Não é suposto este módulo ser instalado pelos utilizadores, mas sim instalado automaticamente quando outros módulos precisam dele.

en: Provides the common LWJGL interfaces for other plugins
pt: Fornece as interfaces LWJGL comuns para outros módulos

en: Provides LWJGL natives for @{platform}
pt: Fornece LWJGL nativos para @{platform}

en: MapRoulette Tasks in JOSM
pt: Tarefas MapRoulette no JOSM

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
pt: Mostra um painel e uma camada para medir comprimentos e ângulos de segmentos, a área de linhas fechadas e criar caminhos de medição (que também podem ser importados de uma camada GPX).

en: Merge overlapping part of ways.
pt: Combinar partes sobrepostas de linhas.

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
pt: Adiciona proibida viragem à esquerda em conjuntos de 4 ou 5 linhas

en: Allows to attribute tags to all objects in any selected area at once
pt: Permite atribuir etiquetas a todos os objetos em qualquer área selecionada de uma só vez

en: NanoLog adjustment and browsing layer
pt: Camada de ajustamento e navegação NanoLog

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
pt: Utilize o gestor de palavras-passe do seu sistema para guardar o nome de utilizador e palavra-passe da API. (O KWallet e gnome-keyring são suportados.)

en: Import OSM data in o5m format
pt: Permite importar ficheiros no formato .o5m

en: Allows JOSM to read Open Data formats (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) into an .osm data layer. Supports zip and 7z compression of these file types.
pt: Permite ao JOSM ler formatos de dados abertos (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) numa camada de dados .osm. Suporta a compressão zip e 7z destes tipos de ficheiros.

en: extended options for editing opening_hours
pt: disponibiliza opções avançadas para editar horários de abertura de estabelecimentos e locais de forma gráfica e muito fácil. Após a instalação a ferramenta está disponível no menu Dados > Editar horários de abertura

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
pt: Permite abrir ficheiros GPX/OSM que passem pela área visível atual

en: Display OpenStreetMap object information
pt: Mostra informações sobre objetos do mapa do OpenStreetMap como o último editor, o conjunto de alterações em que foi editado, data, etc, assim como botões de atalhos para algumas ações como aceder à página do último editor, entre outros. Esta ferramenta está disponível num painel lateral através do menu Janelas > Informações do Objeto OSM

en: Bring in errors from Osm Inspector and display it on the current JOSM bounding box
pt: Obtém erros nos mapas provenientes do site Osm Isnspector e mostra-os na área de limites descarregada do JOSM

en: Import/export OSM data in PBF format
pt: Importar / exportar dados OSM no formato PBF

en: Import PDF file into a layer and convert pdf lines to ways.
pt: Permite importar um ficheiro PDF para uma camada e converter linhas de pdf em linhas no JOSM.

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
pt: Gravar a informação GPS da posição no cabeçalho da imagem.<br>Pode executar esta funcionalidade no menu de contexto<br>que aparece clicando com o botão direito do rato na camada da imagem.

en: Make photos movable and position them on the map.
pt: Permite mover fotografias no mapa para corrigir a informação de georreferenciarão da fotografia.

en: A plugin for pmtile support
pt: Um módulo para suporte de pmtile

en: Shows an additional information about point on map. Only Czech RUIAN and Spanish Cadastre Web Services modules are available at this moment.
pt: Mostra uma informação adicional sobre o ponto no mapa. Atualmente apenas estão disponíveis os módulos de serviços Web do cadastro checo RUIAN e espanhol.

en: Read and write osmosis poly filter files
pt: Ler e gravar ficheiros de filtros poly osmosis

en: Adds map printing to JOSM
pt: Permite imprimir mapas diretamente do JOSM

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
pt: Simplifica o mapeamento e edição de rotas de transportes públicos.

en: The RasterFiltersPlugin allows to choose and apply some images'' filters to some layers
pt: O RasterFiltersPlugin permite escolher e aplicar alguns filtros de imagens a algumas camadas

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
pt: Painel de criação de relações e multipolígonos.

en: Plugin for reverting changesets
pt: Módulo para reverter conjuntos de alterações

en: Expand a simple intersection to a roundabout in gradual steps. Select an intersection node or a roundabout and press Crtl-Shift-R
pt: Expande uma intersecção simples para uma rotunda em passos graduais. Selecione um nó de intersecção ou uma rotunda e prima CRTL-SHIFT-R

en: Plugin for tagging of objects based on a selection of road signs. The dialog can be opened by clicking a small icon in the upper right corner of the properties window. Available country presets: Belgium, Czech Republic, Germany, Poland, Slovakia, Spain.
pt: Módulo para etiquetagem de objetos com base numa seleção de sinais de trânsito. A caixa de diálogo pode ser aberta clicando num pequeno ícone no canto superior direito da janela de propriedades. Predefinições de países disponíveis: Bélgica, República Checa, Alemanha, Polónia, Eslováquia, Espanha.

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
pt: Renderiza rotas (autocarro, trilhos de montanhismo, bicicleta...). Os tipos de rota devem ser definidos no ficheiro routes.xml na pasta de plug-ins

en: Provides routing capabilities.
pt: Módulo Rota: um módulo simples que permite saber qual é a rota mais curta (ou a mais rápida, respeitando limites de velocidade máxima) entre dois nós de estradas, com ou sem nós adicionais no meio de percurso (passar obrigatoriamente por determinado local). Para criar rotas é necessário aceder ao menu adicionado na barra de menus principal ''Rota>Adicionar camada de rota'' e ativar a camada criada no painel de camadas. Aparecerão então 3 botões do lado esquerdo para criar e editar rotas. O módulo também acrescenta uma aba adicional nas preferências para editar as configurações do módulo.

en: Loads data from SDS
pt: Carrega dados de Secure Data Server (SDS)

en: Imagery Layer for Sea Charts
pt: Camada de imagens aéreas para cartas marítimas

en: Edit features for Sea Charts
pt: Editar elementos para cartas marítimas

en: Gives user more tools that facilitate aligning and rotation of buildings.
pt: Permite rodar com predição objetos assim como rodar alinhado a outro objeto como por exemplo alinhar um edifício a uma estrada. Este módulo está disponível no menu Janelas > Forma geométrica.

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
pt: Simplifica linhas e áreas removendo nós desnecessários. Após a instalação do módulo pode-se configurar as preferências deste módulo numa aba adicional que surge nas preferências do JOSM e pode-se utilizar a ferramenta selecionando o objeto a simplificar e acedendo ao menu "+Ferramentas->Simplificar área".

en: Edit features for OpenSeaMap
pt: Editar funcionalidades para o OpenSeaMap

en: Allows to draw splines
pt: Permite desenhar splines. Após ativar aparece um botão na barra vertical esquerda que permite desenhar as splines. Também aparece nas preferências alguns parâmetros que se podem configurar

en: Allows to edit traffic information and export it to the urban mobility simulator SUMO
pt: Permite editar informação de trânsito e exportar para o simulador de mobilidade urbana SUMO

en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
pt: Destinado principalmente a ser utilizado em portáteis ou tablets com GPS ou ligados a dispositivos GPS dentro de um veículo em movimento. Mostra botões grandes com as principais etiquetas a aplicar durante o percurso. Com um só clique ou toque no monitor tátil (o ideal caso o dispositivo tenha) é possível indicar um hotel, posto de combustível, ponte, estrada nacional, etc. no local onde se está a passar.

en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
pt: Fornece uma janela para editar etiquetas numa grelha.

en: Adds a tagging preset tester to the windows menu, which helps you developing of tagging presets (quick preview of the dialog that will popup). You can start the jar-file as standalone as well.
pt: Adiciona um testador de modelos de etiquetas ao menu do Windows, que o ajuda a desenvolver modelos de etiquetas (pré-visualização rápida da caixa de diálogo que aparece). Também pode iniciar o ficheiro jar como autónomo.

en: Make terraced houses out of single blocks.
pt: Divide um retângulo num número à escolha de partes iguais, permitindo opcionalmente indicar os números de portas e a rua associada. É útil para dividir blocos de apartamentos ou casas contíguas, bastando desenhar o retângulo envolvente do edifício e depois utilizar este módulo indicando o número de divisões pretendidas. Após instalado, seleciona-se uma linha fechada que represente o contorno de todos os edifícios e acede-se à ferramenta em ''Ferramentas->Dividir em edifícios contíguos'' indicando então os vários parâmetros.

en: Adds a todo list dialog that makes it easy to go through large lists of objects
pt: Adiciona uma caixa de diálogo de lista de tarefas que facilita a consulta de grandes listas de objectos

en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Activate by holding T and slip map with left mouse button
pt: Fornece botões auxiliares para permitir trabalhar com um rato de um só botão (stylus). Ativar mantendo premida a tecla T e deslizar o mapa com o botão esquerdo do rato

en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
pt: Traça edifícios do mapa cadastral checo. É necessário que esteja a correr o TracerServer (.NET ou Mono).

en: Traces buildings and other shapes from a map. Needs Tracer2Server to be running.
pt: Ajuda a desenhar edifícios e outras formas geométricas a partir de um mapa. Necessário ter a ser executado o Tracer2Server.

en: Plugin to digital sign OSM-Data
pt: Módulo para assinar digitalmente dados do OpenStreetMap

en: Editor to add turn lanes tags in highways
pt: Editor para adicionar etiquetas de vias de viragem em rodovias

en: Provides a straightforward GUI for adding, editing and deleting turn lanes.
pt: Permite criar relações que indiquem a direção das vias de viragem, principalmente em cruzamentos, de forma fácil através de um desenho esquemático das vias. Após instalação a ferramenta fica disponível no menu "Janelas -> Vias de viragem".

en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
pt: Facilita a introdução e edição de restrições de viragem (sentido obrigatório, sentido proibido, inversão de marcha proibida...)

en: Allows undeleting object from OSM database
pt: Permite recuperar objetos que tenham sido eliminados da base de dados do OpenStreetMap. Para recuperar objetos é necessário saber os identificadores (ID) deles. Após instalação a ferramenta está disponível em ''Ficheiro>Recuperar objeto eliminado...'' e é necessário indicar o tipo de objeto antes do identificador. Pode-se recuperar vários objetos, separando-os por um espaço. Por exemplo ''n344483 w841 r14974'' cujas letras significam: n=nó; w=linha; r=relação

en: Several utilities that make your life easier.
pt: Disponibiliza vários tipos de ferramentas adicionais que facilitam a edição, como por exemplo: dividir uma área em duas áreas pelos nós selecionados; substituir geometria de objetos mantendo o histórico do objeto substituído; extrair um nó com o histórico dos autores; espelhar objetos ao longo de um eixo; criar arcos de circunferência; etc. Após instalado adiciona um menu novo ''+Ferramentas''.

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
pt: Facilita o descarregamento de objetos ao longo de um conjunto de linhas ligadas

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
pt: Permite pesquisar por pontos do trilho em ficheiros GPX importados.

en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
pt: Módulo essencialmente lúdico que permite conduzir um carro de corridas através dos dados do OpenStreetMap e imagens aéreas do Bing. Possibilita a gravação do percurso numa camada GPX (mas não se deve enviar essa camada para o OpenStreetMap!) Após a instalação é necessário ter uma camada do Bing ativa e ativar o jogo no menu ''Ferramentas>Conduzir o carro e gravar trilho GPS do percurso''. Para sair do jogo e voltar para o JOSM clicar na tecla ESC. É criada automaticamente uma camada ''Car GPS trace'' com o percurso em GPX.

en: Color
pt: Cor

en: Choose or set a color for objects.
pt: Escolha ou defina uma cor para os objetos.

en: Color Plugin
pt: Módulo de cor

en: Tool: {0}
pt: Ferramenta: {0}

en: Choose one node or way
pt: Escolha um nó ou uma linha

en: Color Picker
pt: Selecionador de cor

en: Columbus V-900 CSV Files
pt: Ficheiros CSV Columbus V-900 - Visiontac VGPS-900

en: Importing CSV file ''%s''...
pt: A importar o ficheiro CSV ''%s''...

en: Markers of
pt: Marcadores de

en: Show summary after import
pt: Mostrar sumário após importar

en: Do not zoom after import
pt: Não enquadrar após importar

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
pt: Ignorar entradas hdop/vdop/pdop

en: Warn on missing audio files
pt: Avisar se faltarem os ficheiros de áudio

en: Warn on conversion errors
pt: Avisar se ocorrerem erros de conversão

en: Error in line
pt: Erro na linha

en: Missing audio file
pt: Ficheiro de áudio não encontrado

en: Commands
pt: Comandos

en: No command has been found. Would you like to download and install default commands now?
pt: Não foram encontrados comandos. Quer descarregar e instalar os comandos de origem agora?

en: No command found
pt: Não foram encontrados comandos

en: Default commands have been successfully installed
pt: Os comandos de origem foram instalados com sucesso

en: Failed to download and install default commands.
    
    Error: {0}
pt: Não foi possível descarregar e instalar os comandos de origem.
    
    Erro: {0}

en: Processing...
pt: A processar...

en: Aborted
pt: Interrompido

en: Error executing the script:
pt: Erro ao executar o script:

en: Command line
pt: Linha de comandos

en: Set input focus to the command line.
pt: Definir foco na linha de comandos.

en: Commands: {0}
pt: Comandos: {0}

en: Point on the start
pt: Ponto no início

en: Point on the end
pt: Ponto no fim

en: Missing definition of new object with id {0}.
pt: Falta a definição do novo objeto com o identificador {0}.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <member> of relation {1}.
pt: Falta o atributo obrigatório ''{0}'' no <member> da relação {1}.

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
pt: Valor incorreto do atributo ''uid''. Obteve-se ''{0}''.

en: nodes
pt: nós

en: ways
pt: linhas

en: relations
pt: relações

en: OSM objects
pt: objetos OSM

en: Can not draw outside of the world.
pt: Não é possível desenhar fora do mundo.

en: Create grid of ways
pt: Criar grelha de linhas

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
pt: Cria uma grelha de linhas a partir de 2 linhas com um nó comum

en: More tools: {0}
pt: +Ferramentas: {0}

en: Select two ways with a node in common
pt: Selecione 2 linhas com 1 nó comum a ambas

en: Select two ways with alone a node in common
pt: Selecione 2 linhas com apenas 1 nó comum a ambas

en: Create a grid of ways
pt: Criar grelha de linhas

en: Download Track ...
pt: Descarregar trilho GPS...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
pt: Descarregar trilho GPS (GPX) do openstreetmap.org

en: DirectDownload: Download GPX Track
pt: DirectDownload: descarregar trilho GPX

en: Download Track
pt: Descarregar trilho GPS

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
pt: Ocorreu um erro ao processar o ficheiro GPX {0}. Apenas estará disponível uma parte do ficheiro.

en: Error fetching URL {0}
pt: Ocorreu um erro ao obter o endereço {0}

en: Error parsing data from URL {0}
pt: Ocorreu um erro ao processar os dados do endereço {0}

en: Invalid URL {0}
pt: URL inválido {0}

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
pt: Privado (partilhado apenas como anónimo, pontos GPS não ordenados)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
pt: Público (mostrado na lista de trilhos GPS do OSM e como anónimo, pontos GPS não ordenados)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
pt: Acompanhável (partilhado apenas como anónimo, pontos GPS ordenados por marca de tempo)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
pt: Identificável (mostrado na lista de trilhos GPS do OSM e identificado, pontos GPS ordenados por marca de tempo)

en: Upload Trace
pt: Enviar trilho GPS

en: Upload Traces
pt: Enviar trilhos GPS

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
pt: Define a visibilidade (partilha) do seu trilho GPS com outros utilizadores do OSM.

en: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Visibility_of_GPS_traces
pt: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pt:Visibility_of_GPS_traces

en: (What does that mean?)
pt: (O que significa isto?)

en: Please enter Description about your trace.
pt: Por favor introduza uma descrição sobre o seu trilho GPS.

en: Tags (comma delimited)
pt: Etiquetas (separadas com vírgula)

en: Please enter tags about your trace.
pt: Por favor introduza etiquetas sobre os seus trilhos GPS.

en: Selected track: {0}
pt: Trilho GPS selecionado: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
pt: Nenhuma camada GPX (GPS) selecionada. Não é possível enviar o trilho GPS.

en: Uploading trace ...
pt: A enviar trilho GPS...

en: Upload canceled
pt: Envio cancelado

en: Error while uploading
pt: Erro ao enviar

en: GPX upload was successful
pt: Os trilhos GPS foram enviados com êxito

en: Upload failed. Server returned the following message:
pt: O envio falhou. O servidor respondeu a seguinte mensagem:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
pt: A enviar trilho GPS (GPX): {0}% ({1} of {2})

en: No description provided. Please provide some description.
pt: Nenhuma descrição fornecida. Por favor forneça uma descrição.

en: Uploading GPX Track
pt: A enviar trilho GPS (GPX)

en: Uploads traces to openstreetmap.org
pt: Envia trilhos GPS para o openstreetmap.org

en: Importing...
pt: A importar...

en: Shape is started incorrectly
pt: A forma é iniciada incorretamente

en: Can''t load SVG diagram
pt: Não foi possível carregar o diagrama SVG

en: Can''t find root SVG element
pt: Não foi possível encontrar o elemento raiz SVG

en: Import primitives
pt: Importar elementos

en: Cannot find configuration file!
pt: Não foi possível encontrar o ficheiro de configuração!

en: DXF files [ImportDxf plugin] (*.dxf)
pt: Ficheiros DXF [módulo ImportDxf] (*.dxf)

en: Please open or create data layer before importing
pt: Abra ou crie uma camada antes de importar

en: Import dxf
pt: Importar DXF

en: Scale:
pt: Escala:

en: unit(s) =
pt: unidade(s) =

en: Shows elevation profile
pt: Mostra os contornos de elevação

en: Elevation Profile
pt: Contornos de elevação

en: Elevation Grid Layer (experimental!)
pt: Camada da grelha de elevação (experimental)

en: Shows elevation grid layer
pt: Mostra a camada da grelha de elevação

en: Elevation Grid
pt: Grelha de elevação

en: zoom in to load any tiles
pt: aproximar o enquadramento para carregar qualquer mosaico

en: increase zoom level to see more detail
pt: aproxime o enquadramento para ver mais detalhes

en: No SRTM data
pt: Sem dados SRTM

en: Open the elevation profile window.
pt: Abre o painel de contornos de elevação.

en: Min
pt: Mín

en: Avrg
pt: Média

en: Max
pt: Máx

en: Gain
pt: Ganho

en: Tracks
pt: Trilhos GPS

en: Zoom
pt: Enquadramento

en: Elevation profile for track ''{0}''.
pt: Contorno de elevação para o trilho ''{0}''.

en: Elevation profile
pt: Contorno de elevação

en: (No elevation data)
pt: (Sem dados de elevação)

en: FIT Files (*.fit)
pt: Ficheiros FIT (*.fit)

en: Processing FIT records
pt: Processamento de registos FIT

en: Autosimplify
pt: Simplificar linha automaticamente

en: Simplify with initial epsilon
pt: Simplificar com o épsilon inicial

en: Save as is
pt: Não alterar a linha

en: Snap to nodes
pt: Mostrar círculo verde perto de nós para ligar a eles

en: Add fixed points on click
pt: Adicionar pontos permanentes (não auto-simplificáveis) ao clicar

en: Add fixed points on spacebar
pt: Adicionar pontos permanentes (não auto-simplificáveis) ao premir a tecla de espaço

en: Allow edit existing ways
pt: Permitir editar vias existentes

en: Draw closed polygons only
pt: Desenhar apenas polígonos fechados

en: FastDraw configuration
pt: Configuração de desenho rápido

en: Try copying tags from properties table
pt: Tente copiar as etiquetas da lista de etiquetas no painel direito

en: Epsilon multiplier
pt: Multiplicador de épsilon

en: Starting Epsilon
pt: Épsilon inicial

en: Max points count per 1 km
pt: Máximo de pontos por km

en: Enter key mode
pt: Efeito ao teclar Enter

en: Auto add tags
pt: Adicionar etiquetas automaticamente

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Can not read settings
pt: Não foi possível ler as definições

en: Q=Options, Enter=save, Ctrl-Enter=save with tags, Up/Down=tune
pt: Q=Opções, Enter=guardar, Ctrl-Enter=guardar com etiquetas, Tecla para Cima/Baixo=afinar

en: Click or Click&drag to continue, Ctrl-Click to add fixed node, Shift-Click to delete, Enter to simplify or save, Ctrl-Shift-Click to start new line
pt: Clique ou Clique-e-arraste para continuar; CTRL-Clique para adicionar nó permanente; SHIFT-Clique para eliminar; ENTER para simplificar e guardar; CTRL-SHIFT-Clique para começar uma nova linha

en: FastDrawing
pt: Desenho rápido

en: Fast drawing mode
pt: Modo de desenho rápido à mão livre

en: Please move the mouse to draw new way
pt: Mova o rato para desenhar a linha à mão livre

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
pt: Tem a certeza que quer deitar forma a linha desenhada com {0} nós?

en: {0} m - length of the line
    {1} nodes
    {2} points per km (maximum)
    {3} points per km (average)
pt: {0} m - comprimento da linha
    {1} nós
    {2} nós por km (máximo)
    {3} nós por km (média)

en: Line information
pt: Informação sobre a linha

en: Cannot place node outside of the world.
pt: Não é possível colocar o nó fora do mundo.

en: Draw the way by mouse
pt: Desenhar a linha com o rato

en: min distance={0} px ({1} m)
pt: distância mínima={0} px ({1} m)

en: Eps={0}, {1} points, {2} p/km
pt: Eps={0}, {1} nós, {2} nós/km

en: Fix addresses
pt: Corrigir endereços

en: Show dialog with incomplete addresses
pt: Mostra um painel com endereços incompletos

en: Include objects used for guesses
pt: Incluir objetos utilizados a adivinhar endereços

en: Fix street addresses
pt: Corrigir endereços sem ruas

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
pt: Procurar e corrigir endereços sem ruas (válidas).

en: Data: {0}
pt: Dados: {0}

en: Guess values for
pt: Adivinhar valores para

en: Address has no street
pt: O endereço não indica a estrada

en: Address has no valid street
pt: O endereço não tem uma estrada válida

en: Address has no post code
pt: O endereço não tem código postal

en: Address has no city
pt: O endereço não refere a cidade

en: Address has no country
pt: O endereço não tem o país

en: Assign to
pt: Atribuir a

en: Remove all address tags
pt: Remover todas as etiquetas de endereços

en: No name
pt: Sem nome

en: Unresolved Addresses
pt: Endereços não resolvidos

en: Select and close
pt: Selecionar e fechar

en: Fix unresolved addresses
pt: Corrigir endereços não resolvidos

en: Complete Addresses
pt: Endereços completos

en: Incomplete Addresses
pt: Endereços incompletos

en: Selected Addresses
pt: Endereços selecionados

en: Selected Street
pt: Estrada selecionada

en: (No data)
pt: (Sem dados)

en: Show incomplete addresses
pt: Mostrar endereços incompletos

en: items
pt: itens

en: no items
pt: sem itens

[ctx: address]
en: City
pt: Cidade

en: Postcode
pt: Código postal

en: Turns all guesses into the corresponding tag values.
pt: Aplicar todos os endereços adivinhados.

en: Applied guessed values
pt: Valores de adivinhas aplicados

en: Applied guessed values for
pt: Valores de adivinhas aplicados em

en: Assign address to street
pt: Atribuir o endereço à estrada

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
pt: Atribui o endereço(s) selecionado à estrada.

en: Set street name
pt: Definir o nome da estrada

en: Convert ALL streets.
pt: Converter TODAS as estradas.

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
pt: Criar uma relação entre a estrada e os endereços relacionados para TODAS as estradas na camada atual.

en: Convert to relation.
pt: Converter numa relação.

en: Create relation between street and related addresses.
pt: Criar uma relação entre a estrada e os endereços relacionados.

en: Create address relation for
pt: Criar relação de endereços para

en: Guess
pt: Adivinhar

en: Tries to guess address data by picking the name of the closest object with according tag.
pt: Tenta adivinhar os endereços pelo nome do objeto mais próximo com a etiqueta correspondente.

en: Guessing address values
pt: A adivinhar os valores dos endereços

en: Removes address related tags from the object.
pt: Remove etiquetas relacionadas com endereços dos objetos.

en: Remove address tags
pt: Remover etiquetas de endereços

en: Marks selected addresses in the map
pt: Selecionar os objetos no mapa

en: Select incomplete addresses
pt: Selecionar endereços incompletos

en: Selects all addresses with incomplete data.
pt: Selecionar todos os endereços com dados incompletos.

en: Launches the HouseNumberTaggingTool dialog
pt: Abre a janela do HouseNumberTaggingTool

en: Use tag ''addr:street'' or ''addr:place''
pt: Use a etiqueta ''addr:street'' ou ''addr:place''

en: House Number Editor
pt: Editor de número de porta

en: New values:
pt: Novos valores:

en: Existing values:
pt: Valores existentes:

en: Accept all existing values
pt: Aceitar todos os valores existentes

en: House number increment:
pt: Incremento no número de porta:

en: Accept existing value
pt: Aceitar valore existente

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
pt[0]: A atualizar as propriedades de {0} objeto
pt[1]: A atualizar as propriedades de {0} objetos

en: Default image projection
pt: Projeção de imagem pré-definida

en: JOSM''s current projection
pt: Projeção atual do JOSM

en: No projection file (.prj) found.<br>You can choose the default image projection ({0}) or JOSM''s current editor projection ({1}) as original image projection.<br>(It can be changed later from the right click menu of the image layer.)
pt: Não foi encontrado o ficheiro de projeção (.prj).<br>Pode escolher a projeção de origem ({0}) ou a projeção que está a ser usada agora ({1}).<br>(Pode ser alterada posteriormente no menu que aparece com clique do botão direito do rato sobre a camada de imagem de fundo.)

en: Layer Properties
pt: Propriedades da camada

en: Error while creating image layer: {0}
pt: Erro ao criar a camada de imagem {0}

en: Import image
pt: Importar imagem

en: Import georeferenced image
pt: Importar imagem georreferenciada

en: Error while creating image layer:
pt: Ocorreu um erro ao criar a camada de imagem:

en: Today
pt: Hoje

en: Month
pt: Mês

en: Year
pt: Ano

en: Select Mapillary Image ({0})
pt: Selecionar imagem Mapillary ({0})

en: Select the Mapillary Image {0} on the {1} layer (downloads if needed)
pt: Selecionar a Imagem Mapillary {0} na camada {1} (descarrega se necessário)

en: Select Mapillary Detection ({0})
pt: Selecione a deteção Mapillary {0}

en: Select the Mapillary Detection {0}
pt: Selecione a deteção Mapillary {0}

en: Mapillary traffic signs layer
pt: Camada de sinais de trânsito Mapillary

en: Displays the layer displaying the traffic sign objects detected by Mapillary
pt: Apresenta a camada que mostra os objetos de sinais de trânsito detetados pelo Mapillary

en: Mapillary point features layer
pt: Camada de características de pontos Mapillary

en: Displays the layer displaying the map point objects detected by Mapillary
pt: Apresenta a camada que mostra os objetos de pontos do mapa detetados pelo Mapillary

en: Open Mapillary layer
pt: Abrir camada Mapillary

en: Export Mapillary images
pt: Exportar imagens Mapillary

en: Zoom to selected image
pt: Enquadrar a imagem selecionada

en: Zoom to the currently selected Mapillary image
pt: Enquadrar a imagem Mapillary atualmente selecionada

en: Add Map Feature to OSM
pt: Adicionar elemento do mapa ao OSM

en: This currently removes the detection from the current layer, but may report back to Mapillary in the future
pt: Atualmente, esta ação remove a deteção da camada atual, mas poderá reportar ao Mapillary no futuro

en: Comment to send to Mapillary
pt: Comentário enviado para o Mapillary

en: Why are you removing the object? (Note: not yet sent to Mapillary)
pt: Porque está a remover o objeto? (Nota: ainda não enviado para Mapillary)

en: False Positive
pt: Falso positivo

en: Bad Imagery
pt: Imagens más

en: Erroneous Data
pt: Dados erróneos

en: Just remove it
pt: Apenas removê-lo

en: Unknown Mapillary exception.
    This message may contain potentially sensitive information!
    {0}
    {1}
pt: Exceção desconhecida do Mapillary.
    Esta mensagem pode conter informações potencialmente sensíveis!
    {0}
    {1}

en: We have reached the Mapillary API limit. Disabling Mapillary networking until JOSM restart. Sorry.
    Logging in after the rate limit subsides may help prevent this in the future.
    {0}
pt: Atingimos o limite da API Mapillary. A desativar a rede Mapillary até ao reinício do JOSM. Lamentamos.
    Se iniciar a sessão depois do limite diminuir pode ajudar a evitar esta situação no futuro.
    {0}

en: Mapillary Smart Edit: Add objects
pt: Edição inteligente Mapillary: adicionar objetos

en: Delete Mapillary object
pt: Eliminar objeto Mapillary

en: Snap to highway
pt: Atrair à estrada

en: Enable experimental beta-features (might be unstable)
pt: Ativar funcionalidades beta experimentais (podem ser instáveis)

en: Enable/disable developer mode
pt: Ativar/desativar o modo de programador

en: hidden
pt: oculto

en: shown
pt: mostrado

en: No color selected
pt: Nenhuma cor selecionada

en: Copy color
pt: Copiar cor

en: Copied color to clipboard
pt: Cor copiada para a área de transferência

en: Display hour when the picture was taken
pt: Mostrar a hora em que a fotografia foi tirada

en: Center view on new image when using the buttons to jump to another image
pt: Vista centrada na nova imagem quando se utilizam os botões para saltar para outra imagem

en: When opening Mapillary image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
pt: Ao abrir a imagem Mapillary no navegador da Web, mostrar o editor de desfocagem em vez do visualizador de imagens

[ctx: Checkbox label in JOSM settings]
en: Use computed location information
pt: Utilizar informações de localização calculadas

en: Requires JOSM restart
pt: Necessita de reiniciar o JOSM

en: Number of images to be pre-fetched (forwards and backwards)
pt: Número de imagens a serem pré-processadas (para a frente e para trás)

en: Maximum distance to consider for changeset source calculations
pt: Distância máxima a considerar para os cálculos da origem do conjunto de alterações

en: Number of images to draw in the map view (affects performance)
pt: Número de imagens a desenhar na vista de mapa (afeta o desempenho)

en: You are logged in as ''{0}''.
pt: Está autenticado como ''{0}''.

en: You are logged in.
pt: Está autenticado.

en: You are currently not logged in.
pt: Neste momento não está autenticado.

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Mapillary: Image Navigation: Forward
pt: Mapillary: navegação: para a frente

en: Mapillary: Image Navigation: Left
pt: Mapillary: navegação: esquerda

en: Mapillary: Image Navigation: Right
pt: Mapillary: navegação: direita

en: Mapillary: Image Navigation: Turn Left
pt: Mapillary: navegação: virar à esquerda

en: Mapillary: Image Navigation: Turn Right
pt: Mapillary: navegação: virar à direita

en: Mapillary: Image Navigation: Reverse
pt: Mapillary: navegação: inverter

en: Mapillary: Image Navigation: Back
pt: Mapillary: navegação: para trás

en: Mapillary: Image Navigation: 360 panoramic
pt: Mapillary: navegação: panorâmica 360

en: Mapillary: Image Navigation
pt: Mapillary: navegação

en: Navigate between different Mapillary images
pt: Navegue entre as imagens Mapillary

en: Turn left
pt: Virar à esquerda

en: Forward
pt: Avançar

en: Turn right
pt: Virar à direita

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Pano
pt: Panorâmica

en: Mapillary Expert Filter
pt: Filtro avançado Mapillary

en: Filter mapillary objects and hide/disable them.
pt: Filtra objetos Mapillary e mostra/oculta-os.

en: Toggle: {0}
pt: Alternar: {0}

en: Export all images
pt: Exportar todas as imagens

en: Export selected sequence
pt: Exportar sequência selecionada

en: Export selected images
pt: Exportar imagens selecionadas

en: Select a directory
pt: Selecionar um diretório

en: Explore
pt: Explorar

en: Years
pt: Anos

en: Months
pt: Meses

en: Days
pt: Dias

en: Mapillary filter
pt: Filtro Mapillary

en: Open Mapillary filter dialog
pt: Abrir janela do filtro Mapillary

en: Mapillary images Filter
pt: Filyto de imagens Mapillary

en: Picture Filters
pt: Filtros de imagens

en: Show Image types:
pt: Mostrar tipos de imagens:

en: Object Detection Filters
pt: Filtros de deteção de objetos

en: Organizations
pt: Organizações

en: Not older than:
pt: Não mais antigas que:

en: Start
pt: Início

en: End
pt: Fim

en: Non-panoramic
pt: Não panorâmico

en: Panoramic
pt: Panorâmico

en: There is a newer version of JOSM and/or the Mapillary plugin. Please update.
pt: Existe uma versão mais recente do JOSM e/ou do plugin Mapillary. Por favor, atualize.

en: Traffic Signs
pt: Sinais de trânsito

en: Point Objects
pt: Objetos de pontos

en: Smart Edit Mode
pt: Iniciar modo de edição inteligente

en: Add Mapillary Objects to OpenStreetMap; some additional client-side filtering will occur.
pt: Adicionar objetos Mapillary ao OpenStreetMap; ocorrerá alguma filtragem adicional do lado do cliente.

en: Filter Mapillary Detections
pt: Filtrar deteções Mapillary

en: Select Visible
pt: Selecionar visíveis

en: Select/Deselect all object detections on the current page
pt: Selecionar/desmarcar todas as deteções de objetos na página atual

en: Show Relevant
pt: Mostrar relevantes

en: Only show objects on detection layers ("Relevant objects")
pt: Mostrar apenas objetos em camadas de deteção ("Objetos relevantes")

en: Show the previous page of items
pt: Mostrar a página anterior de itens

en: Show this number of items on each page
pt: Mostrar este número de itens em cada página

en: Show the next page of items
pt: Mostrar a página seguinte de itens

en: First Seen Start
pt: Início do primeiro visto

en: First Seen End
pt: Fim do primeiro visto

en: Last Seen Start
pt: Início do último visto

en: Last Seen End
pt: Fim do último visto

en: A tag with key <i>{0}</i> is already present on the selected OSM object.
pt: Já está presente no objeto OSM selecionado uma etiqueta com a chave <i>{0}</i>.

en: Do you really want to replace the current value <i>{0}</i> with the new value <i>{1}</i>?
pt: Pretende realmente substituir o valor atual <i>{0}</i> pelo novo valor <i>{1}</i>?

en: Tag conflict
pt: Conflito de etiquetas

en: Image info
pt: Informação da imagem

en: Displays detail information on the currently selected Mapillary image
pt: Apresenta informações detalhadas sobre a imagem Mapillary atualmente selecionada

en: Image info dialog
pt: Janela de informação da imagem

en: Show detections on top of image
pt: Mostrar deteções na parte superior da imagem

en: View in browser
pt: Ver no navegador

en: Copy URL
pt: Copiar URL

en: Copied URL to clipboard …
pt: URL copiado para a área de transferência…

en: Copy key
pt: Copiar chave

en: Copied key to clipboard …
pt: Chave copiada para a área de transferência…

en: Add Mapillary tag
pt: Adicionar etiqueta Mapillary

en: Image detections
pt: Deteções de imagens

en: Organization
pt: Organização

en: Image actions
pt: Ações em imagens

en: Image key
pt: Chave da imagem

en: Sequence key
pt: Chave da sequência

en: Sequence offset
pt: Deslocamento da sequância

en: {0} detections
pt: {0} deteções

en: image has no key
pt: a imagem não tem uma chave

en: unknown user
pt: utilizador desconhecido

en: unknown organization
pt: organização desconhecida

en: sequence has no key
pt: a sequência não tem uma chave

en: Could not open the URL {0} in a browser
pt: Não foi possível abrir o URL {0} num navegador

en: Customize Mapillary track drawing
pt: Personalizar o desenho de trilhos Mapillary

en: Mapillary layer
pt: Camada Mapillary

en: {0} sequence, containing between {1} and {2} images (ø {3}) | {0} sequences, each containing between {1} and {2} images (ø {3})
pt[0]: {0} sequência, contendo entre {1} e {2} imagens (ø {3})
pt[1]: {0} sequências, cada uma contendo entre {1} e {2} imagens (ø {3})

en: {0} image in total | {0} images in total
pt[0]: {0} imagem no total
pt[1]: {0} imagens no total

en: {0} images in {1} sequences
pt: {0} imagens em {1} sequências

en: Dataset is currently being updated
pt: O conjunto de dados está atualmente a ser atualizado

en: Mapillary image read should never occur on UI thread
pt: A leitura da imagem Mapillary do mapa nunca deve ocorrer no thread da IU

en: Could not load image: {0}
pt: Não foi possível carregar a imagem: {0}

en: Mapillary default
pt: Predefinido do Mapillary

en: Track Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
pt: Direção da via (vermelho = oeste, amarelo = norte, verde = leste, azul = sul)

en: We cannot export {0}
pt: Não é possível exportar {0}

en: Downloading…
pt: A descarregar…

en: Exporting Mapillary Images…
pt: A exportar imagens Mapillary…

en: Mapillary Filters
pt: Filtros Mapillary

en: Remote Control has been asked to set Mapillary filters:
pt: Foi pedido ao controlo remoto que definisse os filtros Mapillary:

en: Start: {0}
pt: Início: {0}

en: End: {0}
pt: Fim: {0}

en: Organization: {0}
pt: Organização: {0}

en: Remote Control has been asked to load:
pt: Foi pedido ao Controlo Remoto que carregasse:

en: Image:
pt: Imagem:

en: Sequence:
pt: Sequência:

en: downloads street level images (currently supports {0})
pt: descarrega imagens ao nível da rua (atualmente suporta {0})

en: No known image provider used
pt: Não foi utilizado nenhum fornecedor de imagens conhecido

en: Only Mapillary images are supported at this time, use photo=Mapillary/<image_id>
pt: Neste momento apenas são suportadas imagens Mapillary, utilize photo=Mapillary/<image_id>

en: Only Mapillary sequences are supported at this time, use sequence=Mapillary/<sequence_id>
pt: Neste momento apenas são suportadas sequências Mapillary, utilize sequence=Mapillary/<sequence_id>

en: At least one of the optional arguments must be used ({0})
pt: Deve ser utilizado pelo menos um dos argumentos opcionais ({0})

en: Mapillary login
pt: Autenticação Mapillary

en: Login successful, return to JOSM.
pt: Autenticação bem sucedida, voltar ao JOSM.

en: Could not refresh Mapillary token. HTTP Status Code {0}.
pt: Não foi possível atualizar o token Mapillary. Código de estado HTTP {0}.

en: Mapillary: Could not refresh login, logging out
pt: Mapillary: não foi possível atualizar o início de sessão, a terminar a sessão

en: Mapillary Images
pt: Imagens Mapillary

en: Mapillary Traffic Signs
pt: Sinais de trânsito Mapillary

en: Mapillary Point Objects
pt: Objetos de pontos Mapillary

en: Total Mapillary images: {0}
pt: Total de imagens Mapillary: {0}

en: No images found
pt: Não foram encontradas imagens

en: Microsoft Streetside Images
pt: Imagens Microsoft Streetside

en: Streetside layer
pt: Camada Streetside

en: {0} downloaded images
pt: {0} imagens descarregadas

en: {0} images in total
pt: {0} imagens no total

en: Open Streetside layer
pt: Abrir camada Streetside

en: Download Streetside images in current view
pt: Descarregar imagens Streetside na vista atual

en: Walk mode
pt: Modo a pé

en: Zoom to the currently selected Streetside image
pt: Enquadrar a imagem Streetside atualmente selecionada

en: No image selected
pt: Nenhuma imagem selecionada

en: Press "{0}" to download images
pt: Pressione "{0}" para descarregar as imagens

en: Microsoft Streetside image
pt: Imagem Microsoft Streetside

en: Open Streetside window
pt: Abrir janela Streetside

en: Next picture
pt: Imagem seguinte

en: Shows the next picture in the sequence
pt: Mostra a imagem seguinte na sequência

en: Previous picture
pt: Imagem anterior

en: Shows the previous picture in the sequence
pt: Mostra a imagem anterior na sequência

en: Jump to red
pt: Ir para o vermelho

en: Jumps to the picture at the other side of the red line
pt: Salta para a imagem do outro lado da linha vermelha

en: Jump to blue
pt: Ir para o azul

en: Jumps to the picture at the other side of the blue line
pt: Salta para a imagem do outro lado da linha azul

en: Stops the walk.
pt: Pára a caminhada.

en: Play
pt: Reproduzir

en: Continues with the paused walk.
pt: Continua a caminhada.

en: Pause
pt: Pausar

en: Pauses the walk.
pt: Pausa a caminhada.

en: Use 24 hour format
pt: Usar formato 24 horas

en: Move to picture''s location with next/previous buttons
pt: Mover para a localização da imagem com os botões seguinte/anterior

en: Preview images when hovering its icon
pt: Pré-visualizar imagens ao passar o rato sobre o seu ícone

en: Cut off sequences at download bounds
pt: Cortar sequências nos limites de descarregamento

en: When opening Streetside image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
pt: Ao abrir a imagem Streetside no navegador da Web, mostrar o editor de desfocagens em vez do visualizador de imagens

en: Download mode
pt: Modo de descarregamento

en: Wait for full quality pictures
pt: Esperar por imagens de qualidade total

en: Follow selected image
pt: Seguir a imagem selecionada

en: Go forward
pt: Ir para trás

en: I got it, close this.
pt: Percebi, fechar isto.

en: Could not show ImageInfoHelpPopup, because probably the invoker component has disappeared from screen.
pt: Não foi possível mostrar o ImageInfoHelpPopup, porque provavelmente o componente invocador desapareceu do ecrã.

en: Streetside 360° image info
pt: Informações da imagem Streetside 360°

en: Displays detail information on the currently selected Streetside image
pt: Apresenta informações detalhadas sobre a imagem Streetside atualmente selecionada

en: Select Microsoft Streetside from the Imagery menu, then click on a blue vector bubble..
pt: Selecione Microsoft Streetside no menu Imagens e, em seguida, clique na bolha de vetor azul...

en: The Streetside layer has stopped downloading images, because the requested area is too big!
pt: A camada Streetside deixou de descarregar imagens, porque a área pedida é demasiado grande!

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
pt: Para resolver este problema, pode fazer mais zoom e carregar uma área mais pequena do mapa.

en: everything in the visible area
pt: tudo na área visível

en: areas with downloaded OSM-data
pt: áreas com dados OSM descarregados

en: only when manually requested
pt: quando pedido manualmente

en: Downloading
pt: A descarregar

en: Exporting Streetside Images
pt: A exportar imagens Streetside

en: The amount of running downloads is equal to 0
pt: A quantidade de descargas em curso é igual a 0

en: Downloading Streetside images
pt: A descarregar imagens Streetside

en: Total Streetside images: {0}
pt: Total de imagens Streetside: {0}

en: NanoLog of {0} entries
pt: NanoLog de {0} entradas

en: NanoLog of {0} lines, {1} of them with coordinates.
pt: NanoLog de {0} linhas, {1} delas com coordenadas.

en: Correlate with GPX...
pt: Correlacionar com o GPX...

en: Put on GPX...
pt: Colocar no GPX...

en: Correlate entries with GPS trace
pt: Correlacionar entradas com o trilho GPS

en: Save layer...
pt: Guardar camada...

en: Save NanoLog layer
pt: Guardar camada NanoLog

en: Open NanoLog panel
pt: Abrir o painel NanoLog

en: Open NanoLog file...
pt: Abrir um ficheiro NanoLog...

en: Could not read NanoLog file:
pt: Não foi possível ler o ficheiro NanoLog:

en: Edit opening hours
pt: Editar horário de abertura

en: Edit time-tag of selected element in a graphical interface
pt: Editar etiquetas de horários de abertura através de uma interface gráfica fácil de utilizar

en: edit existing tag
pt: editar etiqueta existente

en: edit new tag
pt: editar uma nova etiqueta

en: Display clock in 12h mode.
pt: Mostrar relógio de 12h.

en: Choose key
pt: Escolha a chave

en: apply {0}
pt: aplicar {0}

en: There is something wrong in the value near:
pt: Há algo de errado com o valor perto de:

en: Correct the value manually and than press Enter.
pt: Corrija o valor manualmente e depois prima a tecla Enter.

en: Error in timeformat
pt: Erro no formato de tempo

en: open end
pt: fecho indeterminado

en: Import Osm Inspector Bugs...
pt: Importar erros do OSM Inspetor...

en: Open OsmInspector
pt: Abrir OsmInspector

en: Open a OSM Inspector selection list window.
pt: Abrir uma janela de seleção de lista do OSM Inspector.

en: Current Selected Bug Info
pt: Informações do erro selecionado atual

en: Prev OSMI bug
pt: Erro OSMI anterior

en: Next OSMI bug
pt: Erro OSMI seguinte

en: OSM Inspector Bugs
pt: OSM Inspector - erros

en: Selected Bug Info
pt: Informações do erro selecionado

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
pt: Quer guardar a calibração atual da camada {0}?

en: Select an option
pt: Selecione uma opção

en: Load Picture Calibration...
pt: Abrir calibração de imagem...

en: Loads calibration data from a file
pt: Abre os dados de calibração de um ficheiro

en: Loading file failed: {0}
pt: Não foi possível carregar o ficheiro: {0}

en: Problem occurred
pt: Ocorreu um problema

en: Import World File Calibration...
pt: Importar ficheiro de calibração mundial...

en: Loads calibration data from a world file
pt: Carregar dados de calibração de um ficheiro mundial

en: Reset Calibration
pt: Limpar calibração

en: Reset calibration
pt: Limpar calibração

en: Calibration reset
pt: Limpar calibração

en: Save Picture Calibration...
pt: Guardar calibração de imagem...

en: Saves calibration data to a file
pt: Guarda os dados de calibração num ficheiro

en: Saving file failed: {0}
pt: Não foi possível guardar o ficheiro: {0}

en: Export World file Calibration...
pt: Exportar ficheiro de calibração mundial...

en: Saves calibration data to a world file
pt: Guarda dados de calibração para um ficheiro mundial

en: PicLayer auto calibration
pt: PicLayer - calibração automática

en: Calibrated
pt: Calibrada

en: Calibrate picture with outline
pt: Calibrar a imagem com o contorno

en: New picture layer from clipboard
pt: Nova camada de imagem colada da área de transferência

en: Supported image files, *.zip, *.kml
pt: Ficheiros de imagem suportados, *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
pt: Nova camada de imagem de um ficheiro...

en: KML calibration is in beta stage and may produce incorrectly calibrated layers!
    Please use {0} to upload your KMLs that were calibrated incorrectly.
pt: A calibração KML está numa fase beta e pode produzir camadas incorretamente calibradas!
    Por favor use {0} para enviar os seus KMLs que foram calibrados incorretamente.

en: Notification
pt: Notificação

en: PicLayer move
pt: PicLayer - mover

en: Moved
pt: Movido

en: Drag to move the picture
pt: Arraste para mover a imagem

en: PicLayer rotate
pt: PicLayer - rodar

en: Rotated
pt: Rodado

en: Drag to rotate the picture
pt: Arraste para rodar a imagem

en: PicLayer scale X
pt: PicLayer - escalonamento X

en: Scaled by X
pt: Escalonado por X

en: Drag to scale the picture in the X Axis
pt: Arraste para escalonar a imagem no eixo X

en: PicLayer scale
pt: PicLayer - escalonamento

en: Scaled
pt: Escalonamento

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
pt: Arraste para escalonar a imagem no eixo X e Y

en: PicLayer scale Y
pt: PicLayer - escalonamento Y

en: Scaled by Y
pt: Escalonado por Y

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
pt: Arraste para escalonar a imagem no eixo Y

en: PicLayer shear
pt: PicLayer - inclinar

en: Sheared
pt: Inclinado

en: Drag to shear the picture
pt: Arrasta para inclinar a imagem

en: PicLayer Move point
pt: PicLayer - mover ponto

en: Point added/moved
pt: Ponto adicionado / movido

en: Drag or create point on the picture
pt: Arraste ou crie um prego na imagem

en: PicLayer Remove point
pt: PicLayer - remover ponto

en: Point removed
pt: Prego removido

en: Remove point on the picture
pt: Remover prego na imagem

en: PicLayer Transform point
pt: PicLayer - transformar ponto

en: Point transformed
pt: Prego transformado

en: Transform point on the picture
pt: Transformar prego na imagem

en: Could not select layer!
pt: Não foi possível selecionar a camada!

en: Calibration failed!
pt: A calibração falhou!

en: <html> Calibration failed!<br>There must be a mistake -<br>dimension of object differ too much from original.<br></html>
pt: <html> A calibração falhou! <br>Deve haver um erro -<br>a dimensão do objeto é demasiado diferente da original.<br></html>

en: AutoCalibration
pt: Calibração automática

en: Please enter the required information.
pt: Introduza as informações necessárias.

en: help
pt: ajuda

en: <html><b>Building Corner Points</b></html>
pt: <html><b>Pontos dos cantos de edifício</b></html>

en: <html>Point 1:<br>Point 2:<br>Point 3:<br></html>
pt: <html>Ponto 1:<br>Ponto 2:<br>Ponto 3:<br></html>

en: Add Points...
pt: Adicionar pontos...

en: <html><b>True Distances</b></html>
pt: <html><b>Distâncias verdadeiras</b></html>

en: Point 2 to Point 3 (meter):
pt: Ponto 2 para o Ponto 3 (metros):

en: <html><b>Building Reference File</b></html>
pt: <html><b>Ficheiro de referência de edifício</b></html>

en: Reference Name:
pt: Nome de referência:

en: Select a layer including the building outline as reference...
pt: Selecione uma camada que inclua o contorno do edifício como referência...

en: Open a file including the building outline as reference...
pt: Abrir um ficheiro que inclua o esquema do edifício como referência...

en: Run
pt: Executar

en: Point 1 to Point 2 (meter):
pt: Ponto 1 para o Ponto 2 (metros):

en: defined
pt: definido

en: AutoCalibration - choose selection type
pt: AutoCalibração - escolher o tipo de seleção

en: <html>Choose the type of selection you want to use.<br><br>If reference points are already defined in an open layer, <br>choose <b>defined</b>-option and select the points.<br>Else choose <b>manual</b>-option and set the reference points manually.</html>
pt: <html>Escolha o tipo de seleção que pretende utilizar.<br><br>Se os pontos de referência já estiverem definidos numa camada aberta, <br>selecione a opção <b>definida</b> e selecione os pontos.<br>Caso contrário, selecione a opção <b>manual</b> e defina os pontos de referência manualmente.</html>

en: accept
pt: aceitar

en: reset
pt: repor

en: AutoCalibration - check calibration
pt: AutoCalibração - verificar calibração

en: <html>Is the image calibrated correctly?</html>
pt: <html>A imagem está calibrada corretamente?</html>

en: Version ''{0}'' of meta data for piclayerImage layer is not supported. Expected: 0.1
pt: A versão ''{0}'' dos metadados da camada piclayerImage não é suportada. Esperado: 0.1

en: Calibration Files
pt: Ficheiros de calibração

en: Could not find the map object.
pt: Não foi possível encontrar o objeto mapa.

en: PicLayer failed to load or import the image.
pt: O PicLayer não conseguiu abrir ou importar a imagem..

en: Nothing in clipboard
pt: Nada na área de transferência

en: The clipboard data is not an image
pt: Os dados na área de transferência não são uma imagem

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
pt: Aviso: não foi possível manipular o ficheiro ZIP ''{0}''. Exceção: {1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
pt: Foi encontrado um ficheiro de calibração associado ao ficheiro de imagem: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
pt: Altere "{0}" para sim/não/perguntar nas preferências
    para controlar o carregamento automático de ficheiros de calibração.

en: Do you want to apply it ?
pt: Quer aplicar?

en: Load calibration file?
pt: Carregar ficheiro de calibração?

en: It will be applied automatically.
pt: Será aplicado automaticamente.

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
pt: Além disso, a partir de agora, todos os ficheiros de calibração serão carregados automaticamente.

en: Get Address
pt: Obter endereço

en: No address was found for this object.
pt: Não foi encontrado um endereço para este objeto.

en: Successfully added address to selected object:
pt: Foi adicionado com sucesso o endereço ao objeto selecionado:

en: Unknown Error:
pt: Erro desconhecido:

en: Please set your API key in the preference window!
pt: Introduza a sua chave API na janela de preferências!

en: Saudi National Address
pt: Endereços nacionais sauditas

en: Please select exactly one object.
pt: Selecione exatamente um objeto.

en: Get address | Get addresses
pt[0]: Obter endereço
pt[1]: Obter endereços

en: Please obtain an API key from here https://api.address.gov.sa/
pt: Obter endereços

en: API Key
pt: Chave da API

en: Handy Address Interpolation Functions
pt: Funções práticas para endereços com números de porta interpolados

en: Define Address Interpolation
pt: Editar a interpolação dos endereços

en: Odd
pt: Ímpar

en: Even
pt: Par

en: Alphabetic
pt: Alfabético

en: Numeric
pt: Numérico

en: Actual
pt: Real

en: Estimate
pt: Estimativa

en: Potential
pt: Provável

en: Relation: {0}
pt: Relação: {0}

en: Associate with street using:
pt: Associar à estrada usando:

en: Numbering Scheme:
pt: Esquema de numeração:

en: Increment:
pt: Incremento:

en: Starting #:
pt: Primeiro nº de porta:

en: Ending #:
pt: Último nº de porta:

en: Accuracy:
pt: Exatidão:

en: Convert way to individual house numbers.
pt: Converter a linha de apoio em números de porta.

en: Will associate {0} additional house number nodes
pt: Irá associar {0} nós de números de porta adicionais

en: City:
pt: Cidade:

en: State:
pt: Estado:

en: Post Code:
pt: Código postal:

en: Country:
pt: País:

en: Full Address:
pt: Endereço cCompleto:

en: Optional Information:
pt: Informação opcional:

en: Please select a street to associate with address interpolation way
pt: Selecione uma estrada e uma linha de apoio para fazer a interpolação de endereços

en: Please select address interpolation way for this street
pt: Selecione também uma linha de apoio para fazer a interpolação de endereços

en: Expected odd numbers for addresses
pt: Números ímpares esperados para os endereços

en: Expected even numbers for addresses
pt: Números pares esperados para os endereços

en: Expected valid number for increment
pt: Esperado um número válido para o incremento

en: Country code must be 2 letters
pt: O código de país deve ser de 2 letras

en: Please enter valid number for starting and ending address
pt: Introduza um número válido para o endereços de início e fim

en: Alphabetic address must end with a letter
pt: Os endereços alfabéticos devem terminar com uma letra

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
pt: O primeiro e último números de porta devem ter o mesmo número para endereços alfabéticos

en: Starting address letter must be less than ending address letter
pt: A letra do primeiro número de porta deve ser inferior à letra do último número de porta

en: Please enter valid number for starting address
pt: Introduza um número válido no primeiro número de porta

en: Please enter valid number for ending address
pt: Introduza um número válido no último número de porta

en: Starting address number must be less than ending address number
pt: O endereço do primeiro número de porta deve ser inferior ao último número de porta

en: Align Way Segments
pt: Alinhar linhas

en: Please select two segments that don''t share any nodes.
    Alternatively put the pivot on their common node.
pt: Selecione 2 segmentos que não partilhem nenhum nó.
    Ou como alternativa, coloque o eixo no nó comum.

en: Aligning would result nodes ''outside the world''.
    Alignment not possible.
pt: Não é possível fazer o alinhamento.
    Os nós ficariam fora do mundo.

en: There is at least a non-pivot endpoint of the alignee that joins more than two way segments.
    Preserved angles type alignment is not possible.
pt: Existe pelo menos um ponto final não-pivotante do alinhador que une mais de dois segmentos de via.
    O alinhamento do tipo ângulos preservados não é possível.

en: The alignment is not possible with maintaining the angles of the joint segments.
    Either choose the ''keep length'' aligning method or select other segments.
pt: Não é possível alinhar mantendo os ângulos dos segmentos.
    Escolha ''manter comprimento'' ou selecione outros segmentos.

en: An intersection point would fall outside its adjacent nodes.
    This is an unsupported scenario.
pt: Um ponto de interseção ficaria fora dos seus nós adjacentes.
    Isto é um cenário não suportado.

en: Undocumented problem occured.
pt: Surgiu um problema inesperado.

en: AlignWayS: Alignment not possible
pt: AlinharSegmento: não é possível alinhar

en: Align way segment
pt: Alinhar segmento

en: Please select two segments that don''t share any nodes
     or put the pivot on their common node.
pt: Selecione 2 segmentos que não partilhem nenhum nó
     ou coloque o eixo no nó comum a ambos.

en: Align Way Segments: Modes
pt: AlinharSegmento: modo de operação

en: Align Ways control panel
pt: Painel AlinharSegmento

en: This panel activates in Align Ways mode:
pt: Este painel é ativado ao usar a ferramenta AlinharSegmento:

en: Length preserved
pt: Não alterar comprimento

en: Angle preserved
pt: Não alterar o ângulo

en: Align with:
pt: Alinhar com:

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that its length is preserved.</html>
pt: <html>Alinha o segmento ao segmento de referência de forma a que o seu comprimento não seja alterado.</html>

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that the angles of its adjacent segments are preserved.<br/>The length of the aligned segment is likely to change as result.</html>
pt: <html>Alinha o segmento ao segmento de referência de forma a que os ângulos dos segmentos adjacentes sejam preservados.<br/>É provável que o comprimento do segmento alinhado seja alterado.</html>

en: Align Ways
pt: Alinhar linhas

en: I''m ready!
pt: Estou pronto a começar!

en: AlignWays Tips
pt: Dicas de AlinharSegmento

en: AlignWays: What''s New...
pt: AlinharSegmento: novidades...

en: Align Ways mode
pt: Modo de alinhar linhas

en: Parameter ''{0}'' must not be null
pt: O parâmetro ''{0}'' não pode ser nulo

en: Segment to be aligned cannot be the same with the reference segment.
    Please choose a different segment to be aligned.
pt: O segmento a ser alinhado não pode ser o mesmo segmento a servir de referência.
    Escolha um segmento diferente a ser alinhado.

en: AlignWayS message
pt: Mensagem de AlinharSegmentos

en: Reference segment cannot be the same with the segment to be aligned.
    Please choose a different reference segment.
pt: O segmento de referência não pode ser o mesmo segmento a alinhar.
    Escolha um segmento diferente a servir de referência.

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Alt-click: Clear selection
pt: CTRL-clique: selecionar segmento de referência; ALT-clique: desselecionar

en: : Align segments; Alt-click: Clear selection
pt: : Alinhar segmentos; ALT-clique: desselecionar

en: Ctrl-click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
pt: Ctrl-clique: selecionar segmento de referência; Clique: selecionar segmento a ser alinhado

en: Click: select way segment to be aligned; Alt-click: Clear selection
pt: Clique: selecionar segmento a ser alinhado; ALT-clique: desselecionar

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
pt: Ctrl-clique: selecionar segmento de referência; Clique: selecionar segmento a ser alinhado

en: Welcome to the</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Plugin<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...or it rather should be called <br>
    <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span> Plugin...
pt: Bem-vindo ao módulo</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">Alinhar<span style="color: rgb(204, 85, 0);">Segmento</span><br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...ou talvez se devesse chamar<br>
    <span style="font-size: large;">AlinharSegmento(deLinhas)</span>...

en: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays will
    help you to align two way segments. This can be handy when for instance
    you sketch the outlines of a building and want its side to be parallel
    with a street or road.<br>
    <br>
    Some tips may help before you start:
    </p>
    </html>
pt: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlinharSegmento permite
    alinhar em paralelo dois segmentos. Isto pode ser útil, por exemplo,
    quando se desenha um edifício e se quer que a fachada
    esteja alinhada com a estrada.<br>
    <br>
    Algumas dicas de funcionamento básico:
    </p>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Select a reference segment.</b> You can do this by <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>ing
    on a segment. The other, to be aligned segment will become parallel to
    this one. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
pt: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Selecionar o segmento de referência.</b> Pode-se fazer isto com <b><i><span style="color:green">Ctrl-clique</span></i></b>
    num segmento.</li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Select the to be aligned segment.</b> You can do this by simply <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing on a different segment. 
    The rotation pivot will be highlighted by default in the centre of the segment.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
pt: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Selecionar o segmento a ser alinhado ao primeiro.</b> Basta <b><i><span style="color:green">clicar</span></i></b> sobre o segmento a ser alinhado. 
    O eixo de alinhamento pré-definido será o do centro.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Optionally <b>change the rotation pivot point</b>. In order to get parallel with the reference segment, the to be aligned segment will rotate around this point. You can choose the two extremities or the centre of the segment by <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing nearby. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
pt: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Opcionalmente pode-se <b>alterar o eixo de alinhamento</b>. Por forma a alinhar um segmento com a linha de referência, a linha a ser alinhada será rodada sobre o eixo. Para servir de eixo, pode-se escolher o centro ou uma das extremidades da linha de referência bastando <b><i><span style="color:green">clicar</span></i></b> sobre o ponto desejado da linha para alterar o eixo. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Align the segments.</b> Press <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Alternatively you''ll find the command in the <b>Tools</b>
     menu or may want to place the action on the <b>toolbar</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
pt: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Terminar a operação de alinhar.</b> Pressionar <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Como alternativa, pode-se encontrar este comendo no menu <b>Ferramentas</b>
     ou ainda colocar na <b>barra de ferramentas</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> There is an easy way to start over your selections if you want: <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b> somewhere on the map.
    </div>
    </html>
pt: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Última dica:</b> Pode-se começar o processo de novo com: <b><i><span style="color:green">Alt-clique</span></i></b> em qualquer sítio do mapa. Caso esteja selecionada uma linha de referência e outra a ser alinhada, ambas deixarão de estar selecionadas.
    </div>
    </html>

en: Don''t show this again
pt: Não mostrar isto novamente

en: What''s new...
pt: O que há de novo...

en: Added <b>angle preserving</b> aligning mode
pt: Adicionado o modo de alinhamento <b>não alterar ângulo</b>

en: Various improvements and bugfixes
pt: Vários melhoramentos e correções

en: Browser not supported.
pt: Navegador não suportado.

en: Building address
pt: Endereço do edifício

en: empty
pt: vazio

en: skip
pt: ignorar

en: House number:
pt: Número de porta:

en: Street:
pt: Rua:

en: Post code:
pt: Código postal:

en: Building:
pt: Edifício:

en: Tags:
pt: Etiquetas:

en: Source:
pt: Origem:

en: Name:
pt: Nome:

en: update building info
pt: atualizar informação do edifício

en: Tag Element
pt: Etiquetar elemento

en: Select an item to tag.
pt: Selecione um item para adicionar etiquetas.

en: Tag Building
pt: Etiquetar edifício

en: Area Selection
pt: Seleção de área

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
pt: Selecione uma área (por ex. um edifício) de uma imagem por baixo.

en: Area Selector
pt: Selecionador de área

en: Trying to detect an area at:
pt: A tentar detetar uma área em:

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
pt: Não foi possível detetar um polígono onde clicou.

en: create closed way
pt: criar linha fechada

en: replace building
pt: substituir edifício

en: Add address | Add addresses
pt[0]: Adicionar endereço
pt[1]: Adicionar endereços

en: There is no active data layer, cannot show preset search dialog.
pt: Não existe uma camada de dados ativa, não é possível mostrar a caixa de diálogo de pesquisa predefinida.

en: No preset name configured in the settings, enter one.
pt: Não há nenhum nome do modelo de etiqueta configurado nas definições, introduza um.

en: Could not find configured tagging preset: ''{0}''.
pt: Não foi possível encontrar o modelo de etiqueta configurado: ''{0}''.

en: Selected preset is not suitable for a closed way, select another one: ''{0}''.
pt: O modelo de etiquetas selecionado não é adequada para uma linha fechada, selecione outra: ''{0}''.

en: Tagging preset ''{0}'' does not have any tags to apply.
pt: O modelo de etiquetas ''{0}'' não tem quaisquer etiquetas para aplicar.

en: Apply tagging preset default values: {0}
pt: Aplicar valores predefinidos do modelo de etiquetas: {0}

en: Unknown tagging style setting: ''{0}''.
pt: Definição de estilo desconhecida de etiqueta: ''{0}''.

en: Error Report
pt: Relatório de erros

en: Something went wrong!
pt: Algo correu mal!

en: Please file a bug report on the github project page under
pt: Por favor preencha um relatório de erro na página do GitHub em

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
pt: Conte-nos o que fez e o que aconteceu e adicione o seguinte texto no relatório de erro, para que possamos encontrar a origem do problema.

en: Area Selector - Preferences
pt: Selecionador de áreas - Preferências

en: Settings for the area detection algorithm.
pt: Definições do algoritmo de deteção de área.

en: Boofcv - high resolution images
pt: Boofcv - imagens em alta resolução

en: Custom - low resolution images
pt: Personalizado - imagens em baixa resolução

en: Algorithm
pt: Algoritmo

en: Choose wich algorithm should be used. "Auto" tries to find an area with Boofcv and uses the custom algorithm as a fallback.
pt: Escolha o algoritmo a usar. "Auto" tenta encontrar uma área com Boofcv e usa o algoritmo personalizado como recurso.

en: Thinning Iterations
pt: Iterações de redução

en: How often thinning operation should be applied (Default {0}).
pt: Quantas vezes esta operação deve ser aplicada (padrão {0}).

en: Distance Tolerance
pt: Distância de tolerância

en: Maximum distance in meters between a point and the line to be considered as a member of this line (Default: {0}).
pt: Distância máxima em metros entre um ponto e a linha para ser considerada como membro desta linha (padrão: {0}).

en: Angle Tolerance
pt: Ângulo de tolerância

en: Lines with a smaller angle (degrees) than this will be combined to one line (Default {0}).
pt: Linhas com um ângulo menos (graus) que isto serão combinadas numa linha (padrão {0}).

en: Color Threshold
pt: Limiar de cor

en: The color threshold defines how much a color may differ from the selected color. The red, green and blue values must be in the range of (selected - threshold) to (selected + threshold). (Default: {0}).
pt: O limiar de cor define quando uma cor pode diferir da cor selecionada. Os valores de vermelho, verde e azul tem de estar no intervalo de (selecionado - limiar) para (selecionado + limiar). (Padrão: {0}).

en: Use HSV based algorithm
pt: Usar algoritmo baseado em HSV

en: Use hue and saturation instead of RGB distinction to select matching colors.
pt: Usar tom e saturação em vez da distinção RGB para selecionar cores correspondentes.

en: merge nodes
pt: fundir nós

en: Merge nodes with existing nodes
pt: Fundir nós nos nós existentes

en: Replace existing buildings
pt: Substituir edifícios existentes

en: Replace an existing building with the new one.
pt: Substituir um edifício existente por um novo.

en: Don''t apply any tags, only create the polygon
pt: Não aplicar nenhuma etiqueta, apenas criar o multipolígono

en: Preset search dialog
pt: Janela de pesquisa de modelos de etiquetas

en: Specific preset
pt: Modelo de etiquetas específico

en: Selected preset is not suitable for a closed way, select another one.
pt: O modelo de etiquetas selecionado não é adequado para uma linha fechada, selecione outro.

en: Apply preset tags directly
pt: Aplicar etiquetas do modelo diretamente

en: Don''t show the preset dialog, but apply all non-empty tags of the preset directly to the created area
pt: Não mostrar a caixa de diálogo do modelo de etiquetas, mas aplicar todas as etiquetas não vazias do modelo de etiquetas diretamente à área criada

en: Show address dialog
pt: Mostrar janela de endereços

en: Show Address Dialog after mapping an area
pt: Mostrar janela de endereço após mapear uma área

en: Use austria address helper
pt: Utilizar o auxiliar de endereços da Áustria

en: Automatically try to find the correct address via Austria Address Helper plugin
pt: Tentar encontrar automaticamente o endereço correto através do módulo Assistente de Endereços da Áustria

en: Add source tag
pt: Adicionar etiqueta source

en: Add source tag.
pt: Adicionar etiqueta source (fonte dos dados)

en: Debug
pt: Depuração (debug)

en: Debugging mode will write images for each processing step.
pt: O modo de depuração grava imagens para cada passo do processamento.

en: Please choose the address type
pt: Escolha o tipo de endereço

en: <html>We could not automatically determine whether <strong>{0}</strong> (part of the address {0} {1}, {2} {3}) is a <strong>street</strong> or a <strong>place</strong> name. If <strong>{0}</strong> is an actual street, please choose "street" below. If, however, <strong>{0}</strong> is the name of a village, hamlet, territorial zone or any object other than a street, please choose "place".</html>
pt: <html>Não foi possível determinar automaticamente se <strong>{0}</strong> (parte do endereço {0} {1}, {2} {3}) é o nome de uma <strong>rua</strong> ou um <strong>lugar</strong>. Se <strong>{0}</strong> se tratar de uma rua, selecione "street" abaixo. Se, pelo contrário, <strong>{0}</strong> se tratar do nome de uma aldeia, de uma vila, de uma zona territorial ou de qualquer outro objeto que não seja uma rua, escolha "place"</html>

en: <html>{0} is a <strong>street</strong>.</html>
pt: <html>{0} é uma <strong>rua</strong>.</html>

en: <html>{0} is a <strong>place</strong>.</html>
pt: <html>{0} é um <strong>local</strong>.</html>

en: <html>Remember my choice for <strong>{0}</strong> in {1} {2} for this session.</html>
pt: <html>Lembrar a minha escolha para <strong>{0}</strong> em {1} {2} nesta sessão.</html>

en: Fetch Address
pt: Processar endereço

en: Austria Address Helper<br>Please select exactly one object.
pt: Assistente de Endereços da Áustria<br>Selecione exatamente um objeto.

en: Austria Address Helper
pt: Assistente de Endereços da Áustria

en: No address type selected. Aborting.
pt: Nenhum tipo de endereço selecionado. A interromper.

en: Unable to check whether this address already exists in OpenStreetMap: Continue anyway?
pt: Não foi possível verificar se este endereço já existe no OpenStreetMap: continuar na mesma?

en: Address Duplicate Check Failed
pt: Falha na verificação de endereço duplicado

en: The following objects in OpenStreetMap already have this address:
pt: Os seguintes objetos no OpenStreetMap já têm este endereço:

en: Are you sure that you want to add it?
pt: Quer mesmo adicioná-la?

en: Duplicate Address
pt: Endereço duplicado

en: Distance between building center and address coordinates:
pt: Distância entre o centro do edifício e as coordenadas do endereço:

en: An unexpected exception occurred:
pt: Ocorreu um erro de exceção inesperado:

en: An unexpected exception occurred while checking for address duplicates:
pt: Ocorreu uma exceção inesperada durante a verificação de endereços duplicados:

en: Check existing addresses
pt: Verificar endereços existentes

en: Server URL:
pt: URL do servidor:

en: Combine LA buildings
pt: Combinar edifícios de LA

en: Combine LA import buildings
pt: Combinar importação de edifícios de LA

en: revert tags
pt: reverter etiquetas

en: to {0} primitive | to {0} primitives
pt[0]: para {0} elemento
pt[1]: para {0} elementos

en: ReplaceBuilding
pt: Substituir edifício

en: Replace imported buildings
pt: Substituir edifícios importados

en: AutoTools:ReplaceBuilding
pt: AutoTools:SubstituirEdifício

en: Select at least one building.
pt: Selecione pelo menos um edifício.

en: Select only buildings without nodes.
pt: Selecionar apenas edifícios sem nós.

en: Select two buildings.
pt: Selecione 2 edifícios.

en: There is no building to replace
pt: Não existe nenhum edifício a substituir

en: Select maximum two buildings.
pt: Selecione no máximo 2 edifícios.

en: Cannot replace relations.
pt: Não é possível substituir relações.

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
pt: Esta ferramenta apenas pode substituir um nó por outro nó, um nó por uma linha ou multipolígono ou uma linha por outra linha.

en: Cannot replace relations
pt: Não é possível substituir relações

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
pt: O nó a substituir pertence a uma ou várias linhas. Não é possível substituir.

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
pt: A relação não é um multipolígono por isso não pode ser substituída.

en: Replace geometry for node {0}
pt: Substituição da geometria do nó {0}

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
pt: Só se pode utilizar a ferramenta de substituir geometria selecionando um objeto já existente no OpenStreetMap e outro novo.

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
pt: As linhas devem estar completamente dentro da área descarregada.

en: The way to be replaced cannot have any nodes with properties or relation memberships unless they belong to both ways.
pt: A linha a ser substituída não pode ter nenhum nó com etiquetas nem pertencer a relações (a não ser que ambas as linhas pertençam às mesmas relações).

en: Exceeded iteration limit for robust method, using simpler method.
pt: O limite de interação do método robusto foi excedido. A usar método simples.

en: Replace geometry for way {0}
pt: Substituída geometria da linha {0}

en: Too many ways are added: {0}!
pt: Foram adicionadas demasiadas linhas: {0}!

en: Knife tool
pt: Faca

en: Split way.
pt: Dividir via.

en: Building Generalization
pt: Generalização de edifício

en: Beginners draw outlines often very inaccurate. Such buildings shall be converted to rectangular ones. Angles between 84-96 degrees are converted to 90 degrees.
pt: Os principiantes desenham contornos frequentemente muito imprecisos. Estes edifícios devem ser convertidos em edifícios retangulares. Os ângulos entre 84 e 96 graus são convertidos em 90 graus.

en: There is no frame loaded !
pt: Não há nenhum quadro carregado!

en: Alert Message
pt: Mensagem de alerta

en: Street Name:
pt: Nome da rua:

en: Big buildings mode
pt: Modo de edifícios grandes

en: Rotate crosshair
pt: Rodar cursor se tiver outro edifício selecionado para desenhar um paralelo a ele

en: Disable click+drag
pt: Desativar clicar+arrastar

en: Switch between circle and rectangle modes
pt: Mudar entre os modos círculo e retângulo

en: Buildings tags:
pt: Etiquetas de edifícios:

en: This is similar to the select action toggling between lasso and rectangle select modes
pt: Isto é semelhante à ação de seleção que alterna entre os modos de seleção laço e retângulo

en: Cannot place building outside of the world.
pt: Não é possível colocar edifícios fora do mundo.

en: Add nodes for building
pt: Adicionar edifícios para o edifício

en: Create building
pt: Criar edifício

en: Add address for building
pt: Adicionar endereço para o edifício

en: Set building shape to circle
pt: Definir forma geométrica do edifício em círculo

en: Set buildings shape to circle
pt: Definir forma geométrica dos edifícios em círculo

en: Set building shape to rectangle
pt: Definir forma geométrica do edifício em retângulo

en: Set buildings shape to rectangle
pt: Definir forma geométrica dos edifícios em retângulo

en: Set buildings size
pt: Opções da ferramenta de edifícios

en: Use Address dialog
pt: Após criar o edifício, perguntar o endereço

en: Auto-select building
pt: Selecionar edifício automaticamente

en: Auto-select replaces existing selection
pt: A seleção automática substitui a seleção existente

en: Use address nodes under buildings
pt: Se desenhar um edifício sobre um nó com etiquetas adequadas, eliminá-lo e importar as etiquetas

en: Circle
pt: Círculo

en: Rectangle
pt: Retângulo

en: Set buildings size and shape
pt: Definir tamanho e forma geométrica dos edifícios

en: Buildings width/diameter:
pt: Largura / diâmetro dos edifícios:

en: Length step:
pt: Incremento 1º lado:

en: Advanced...
pt: Avançado...

en: Draw buildings modes
pt: Modos de desenhar edifícios

en: Draw buildings
pt: Desenhar edifícios

en: Point on the corner of the building to start drawing
pt: Clique num canto do edifício para começar a criá-lo

en: Point on opposite end of the building
pt: Clique no canto oposto

en: Set width of the building
pt: Escolher a largura do edifício

en: Merge address points
pt: Fundir pontos de endereços

en: Move tags from address nodes inside buildings to building ways
pt: Mover as etiquetas dos nós com endereços que estão dentro de edifícios para os próprios edifícios

en: Select both address nodes and building ways to merge
pt: Selecione os nós dos endereços e o edifício para fundir

en: No address nodes found in the selection
pt: Não foram encontrados nós com endereços nos objetos selecionados

en: No building ways found in the selection
pt: Não foram encontrados edifícios nos objetos selecionados

en: There is {0} building with multiple address nodes inside | There are {0} buildings with multiple address nodes inside
pt[0]: Existe {0} edifício com nós de vários endereços dentro
pt[1]: Existem {0} edifícios com nós de vários endereços dentro

en: There is {0} building with address conflicts | There are {0} buildings with address conflicts
pt[0]: Existe {0} edifício com conflitos nos endereços
pt[1]: Existes {0} edifícios com conflitos nos endereços

en: There are {0} buildings covering the same address node
pt: Existem {0} edifícios que cobrem o mesmo nó de endereço

en: No address nodes inside buildings found
pt: Não foram encontrados nós com endereços dentro de edifícios

en: Auto sourcing
pt: Anexar fonte (source) automaticamente

en: Please enable at least two WMS layers in the cadastre-fr plugin configuration.
    Layers ''Building'' and ''Parcel'' added by default.
pt: Ative pelo menos 2 camadas WMS na configuração do módulo cadastre-fr
    As camadas ''Building'' (Edifício) e ''Parcel'' (Parcela) foram adicionadas por defeito.

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
pt: Aviso: não foi possível mostrar o painel de opções sempre visível no topo. Exceção: {0}

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
pt: Para ativar o módulo de cadastro francês WMS,
    altere a projeção atual para uma das projeções
    disponíveis e tente novamente

en: Change the current projection
pt: Alterar a projeção atual

en: Administrative boundary
pt: Fronteira administrativa

en: Extract commune boundary
pt: Extrair fronteira de comuna

en: Only on vectorized layers
pt: Apenas em camadas vetorizadas

en: Cancel current grab
pt: Anular o descarregamento

en: Cancel current grab (only vector images)
pt: Anular o descarregamento (apenas imagens vetoriais)

en: Cadastre grab
pt: Descarregar o cadastro

en: Download Image from French Cadastre WMS
pt: Descarregar imagem do WMS do cadastro francês

en: Cadastre: {0}
pt: Cadastro: {0}

en: Georeference an image
pt: Georreferenciar uma imagem

en: Grab non-georeferenced image
pt: Descarregar uma imagem não georreferenciada

en: Georeferencing interrupted
pt: Georreferenciar interrompido

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
pt: Esta imagem contém dados georreferenciados.
    Quer usá-los ?

en: Load layer from cache
pt: Carregar camada da cache

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
pt: Carregar localização da cache (apenas se a cache estiver ativada)

en: {0} not allowed with the current projection
pt: {0} não permitido na projeção atual

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
pt: Não foi possível carregar a cache {0} porque não é compatível com a zona atual de projeção

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
pt: O ficheiro selecionado {0} não é um ficheiro de cache deste módulo (extensão de ficheiro não válida)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
pt: A localização {0} já está no ecrã. A cache não foi carregada.

en: (optional)
pt: (opcional)

en: Change location
pt: Alterar localização

en: Set a new location for the next request
pt: Definir uma nova localização para o próximo pedido

en: Add a new municipality layer
pt: Adicionar uma nova camada de município

en: Commune
pt: Comuna

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
pt: <html>Introduza o nome da aldeia, vila ou cidade.<br>Utilize a sintaxe e pontuação reconhecidas pelo www.cadastre.gouv.fr .</html>

en: Departement
pt: Departamento

en: <html>Departement number (optional)</html>
pt: <html>Número de departamento (opcional)</html>

en: Add new layer
pt: Adicionar camada nova

en: Open Cadastre Preferences
pt: Abrir preferências do cadastro

en: Refine georeferencing
pt: Melhorar georreferenciação

en: Improve georeferencing (only raster images)
pt: Melhorar a georreferenciação (apenas imagens raster/em píxeis)

en: Reset cookie
pt: Limpar cookie

en: Get a new cookie (session timeout)
pt: Obter um cookie novo (limite de tempo da sessão excedido)

en: Save image as...
pt: Guardar imagem como...

en: PNG files (*.png)
pt: Ficheiros PNG (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
pt: Ficheiros GeoTiff (*.tif)

en: Export image (only raster images)
pt: Exportar imagem (apenas imagens raster/em píxeis)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
pt: Existe mais do que uma camada WMS
    Selecione primeiro uma delas e tente de novo

en: on polygon
pt: no polígono

en: Helping tool for tag address
pt: Ferramenta de ajuda para etiquetas de endereços

en: CadastreFR - Buildings
pt: CadastreFR - Edifícios

en: Next no
pt: Número seguinte

en: Enter addresses
pt: Introduzir endereços

en: Adjust WMS
pt: Alinhar WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
pt: Alinhar a posição da camada WMS (alinhamento guardado apenas em imagens raster)

en: Add "source=..." to elements?
pt: Adicionar "source=..." aos objetos?

en: Cadastre GeoAPI returned HTTP error {0}. This is not a JOSM bug.
    Please report the issue to {1}, {2} or {3}
pt: O GeoAPI do cadastro devolveu um erro HTTP {0}. Isto não é um erro do JOSM.
    Por favor, comunique o problema a {1}, {2} ou {3}

en: Download from Cadastre
pt: Descarregar de Cadastre

en: cadastre download panel
pt: painel de descarregamento do cadastro

en: Objects:
pt: Objetos:

en: Select to download buildings in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar edifícios na área selecionada para descarregar.

en: address
pt: endereço

en: Select to download addresses in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar endereços na área selecionada para descarregar.

en: symbol
pt: símbolo

en: Select to download symbols in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar símbolos na área selecionada para descarregar.

en: Select to download water bodies in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar corpos de água na área selecionada para descarregar.

en: parcel
pt: parcela

en: Select to download cadastral parcels in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar parcelas cadastrais na área selecionada para descarregar.

en: parcel number
pt: número de parcela

en: Select to download cadastral parcel numbers in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar números de parcelas cadastrais na área selecionada para descarregar.

en: section
pt: secção

en: Select to download cadastral sections in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar secções cadastrais na área selecionada para descarregar.

en: locality
pt: localidade

en: Select to download localities in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar localidades na área selecionada para descarregar.

en: commune
pt: comuna

en: Select to download municipality boundary in the selected download area.
pt: Selecionar para descarregar fronteiras de municípios na área selecionada para descarregar.

en: <html>Nothing is enabled.<br>Please choose something to download.</html>
pt: <html>Não está nada selecionado.<br>Escolha algo a descarregar.</html>

en: Download cadastre data
pt: Descarregar dados do cadastro

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Diffusion restriction
pt: Restrição de difusão

en: Cadastre Edigeo files
pt: Ficheiros Cadastre Edigeo

en: Replace original background by JOSM background color.
pt: Substituir fundo original pela cor de fundo do JOSM.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
pt: Inverter cores cinzentas (para fundos pretos).

en: Set background transparent.
pt: Definir o fundo como transparente.

en: Disable image cropping during georeferencing.
pt: Desativar recorte de imagem durante a georreferenciação.

en: Use "Tableau d''assemblage"
pt: Utilizar "mesa de montagem"

en: Replace grey shades by white color only
pt: Substituir tons de cinzento por brancos apenas

en: Select first WMS layer in list.
pt: Selecione a primeira camada WMS na lista.

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
pt: Não usar relação para endereços (mas sim "addr:street" em elementos).

en: Merge downloaded cadastre data layers together.
pt: Unir as camadas de dados cadastrais descarregadas.

en: off
pt: desativado

en: high
pt: alto

en: low
pt: baixo

en: Enable automatic caching.
pt: Ativar cache automática.

en: Max. cache size (in MB)
pt: Tamanho máximo da cache (em MB)

en: French cadastre WMS
pt: WMS do cadastro francês

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
pt: Um componente especial para o Cadastro francês WMS de www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Por favor leia os Termos e Condições de Utilização (em francês): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>antes de enviar quaisquer dados criados com este módulo.

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
pt: <html>O valor da chave "source" quando está ativa a opção ''Anexar fonte (source) automaticamente''</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
pt: Substituir o branco de fundo original pelo cor de fundo definida nas preferências do JOSM.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
pt: Inverter as cores preto e branco originais (e cinzentos intermédios). Útil para textos sobre fundos escuros).

en: Allows multiple layers stacking
pt: Permite o empilhamento de várias camadas

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
pt: Definir transparência das camadas WMS. Direto é opaco, esquerdo é transparente.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
pt: Mostrar um retângulo ao redor dos dados descarregados do servidor WMS.

en: Image resolution:
pt: Resolução da imagem:

en: High resolution (1000x800)
pt: Alta resolução (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
pt: Média resolução (800x600)

en: Low resolution (600x400)
pt: Baixa resolução (600x400)

en: Image filter interpolation:
pt: Filtro de interpolação de imagem:

en: Nearest-Neighbor (fastest) [ Default ]
pt: Mais próximo (rápido) [ padrão ]

en: Bilinear (fast)
pt: Bilinear (rápido)

en: Bicubic (slow)
pt: Bicúbico (lento)

en: Vector images grab multiplier:
pt: Multiplicador de imagens vetoriais:

en: Grab one image full screen
pt: Obter uma imagem de ecrã completo

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
pt: Obter imagens pequenas (mais qualidade mas usa mais memória RAM)

en: Fixed size square (default is 100m)
pt: Quadrado de tamanho fico (o pré-definido é 100m)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
pt: Tamanho fixo (de 25 a 1000 metros)

en: Layers:
pt: Camadas:

en: Sea, rivers, swimming pools.
pt: Mar, rios, piscinas.

en: Buildings, covers, underground constructions.
pt: Edifícios, coberturas, construções subterrâneas.

en: Symbols like cristian cross.
pt: Símbolos como a cruz cristã.

en: Parcels.
pt: Parcelas.

en: Parcels numbers, street names.
pt: Números de parcelas, nomes de ruas.

en: Address, houses numbers.
pt: Endereços, números de porta.

en: Locality, hamlet, place.
pt: Localidade, lugar, local.

en: Cadastral sections and subsections.
pt: Secções e sub-secções cadastrais.

en: Municipality administrative borders.
pt: Limites administrativos municipais.

en: Raster images grab multiplier:
pt: Multiplicador de imagens raster:

en: Add the "Tableau(x) d''assemblage" in the list of cadastre sheets to grab.
pt: Acrescentar a "mesa de montagem" na lista de fichas de cadastro a obter.

en: Replace greyscale by white color (smaller files and memory usage).
pt: Substituir escala de cinzento por branco (ficheiros mais pequenos e menos uso de memória)

en: Display crosspieces:
pt: Mostrar cruzes:

en: Allows an automatic caching
pt: Utilizar cache automaticamente

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
pt: Os ficheiros mais antigos são automaticamente eliminados quando este tamanho for excedido

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
pt: Selecionar automaticamente a primeira camada WMS durante o descarregamento do cadastro.

en: Enable this to use the tag "add:street" on nodes.
pt: Ativar isto para usar a etiqueta "add:street" em nós.

en: Merge automatically all cadastre data layers in a single final layer.
pt: Fundir automaticamente todas as camadas de dados cadastrais numa única camada final.

en: Unexpected file extension. {0}
pt: Extensão de ficheiro inesperada. {0}

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
pt: Localização "{0}" encontrada na cache.
    Carregar a cache primeiro ?
    (Não = nova cache)

en: Select Feuille
pt: Selecione uma camada de cadastro

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
pt: Ocorreu um erro ao carregar o ficheiro.
    Provavelmente é uma versão antiga do ficheiro de cache.

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
pt: Zona Lambert {0} ficheiro de cache (.{0})

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
pt: Zona Lambert CC9 {0} ficheiro de cache (.CC{0})

en: Guadeloupe Fort-Marigot cache file (.UTM1)
pt: Ficheiro de cache Guadeloupe Fort Marigot (.UTM1)

en: Guadeloupe Ste-Anne cache file (.UTM2)
pt: Ficheiro de cache Guadeloupe Sainte-Anne (.UTM2)

en: Martinique Fort Desaix cache file (.UTM3)
pt: Ficheiro de cache Martinique Fort Desaix (.UTM3)

en: Reunion RGR92 cache file (.UTM4)
pt: Ficheiro de cache Reunion RGR92 (.UTM4)

en: CadastreGrabber: Illegal url.
pt: CadastreGrabber: URL ilegal.

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
pt: Não é possível abrir uma nova sessão.
    O servidor está em manutenção ou temporariamente sobrecarregado.

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
pt: Vila/cidade {0} não encontrada ou não disponível
    ou ação cancelada

en: Choose from...
pt: Escolher...

en: Select commune
pt: Selecionar comuna

en: Downloading {0}
pt: A descarregar {0}

en: Contacting WMS Server...
pt: A contactar o servidor WMS...

en: Create buildings
pt: Criar edifícios

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
pt: Para evitar a sobrecarga do WMS de cadastro,
    o tamanho máximo está limitado a 1 km2.

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
pt: Por favor, ative o auto-fornecimento e verifique o milésimo do cadastro.

en: Extract SVG ViewBox...
pt: Extrair ViewBox SVG...

en: Extract best fitting boundary...
pt: Extrair fronteira mais adequada...

en: Create boundary
pt: Criar fronteira

en: Contacting cadastre WMS ...
pt: A contactar o WMS de cadastro...

en: Image already loaded
pt: Imagem já carregada

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
pt: Comuna vetorizada !
    Use o menu de descarregar cadastro.

en: This commune is not vectorized.
    Please use the other menu entry to georeference a "Plan image"
pt: Esta comuna não está vetorizada.
    Por favor use a outra opção do menu para georreferenciar uma imagem

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
pt: Clique no primeiro canto para o recortar a imagem
    (são necessários 2 pontos)

en: Image cropping
pt: Recorte de imagem

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
pt: Clique na primeira cruz Lambert para georreferenciar
    (são necessários 2 pontos)

en: Image georeferencing
pt: Georreferenciarão de imagem

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
pt: Quer cancelar por completo
    ou apenas tentar

en: Ooops. I failed to catch all coordinates
    correctly. Retry please.
pt: Não foi possível obter todas as coordenadas
    corretamente. Tente novamente.

en: Enter cadastre east,north position
pt: Introduza a posição do cadastro este,norte

en: (Warning: verify north with arrow !!)
pt: (Aviso: verifique o norte com a seta!)

en: East
pt: Este

en: I use the mouse
pt: Eu uso o rato

en: Set {0} Lambert coordinates
pt: Estabelecer {0} coordenadas Lambert

en: Click second corner for image cropping
pt: Clique no segundo canto para recortar a imagem

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
pt: Clique na segunda cruz Lambert para georreferenciar

en: Reset offset
pt: Limpar alinhamento

en: Reset offset (only vector images)
pt: Limpar alinhamento (apenas imagens vetoriais)

en: Blank Layer
pt: Camada vazia (apenas para importar dados)

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
pt: Camada WMS ({0}), {1} mosaicos carregados

en: Is not vectorized.
pt: Não está vetorizada.

en: Bounding box: {0}
pt: Caixa de limites: {0}

en: Image size (px): {0}/{1}
pt: Tamanho da imagem (px): {0}/{1}

en: Is vectorized.
pt: Está vetorizada.

en: Commune bbox: {0}
pt: Caixa de limites da comuna: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
pt: Versão do ficheiro da cache não suportada; encontrou-se {0}, esperava-se {1}
    Crie uma nova.

en: Cache Format Error
pt: Erro de formato da cache

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
pt: Zona Lambert {0} na cache é incompatível com a zona Lambert atual {1}

en: Cache Lambert Zone Error
pt: Erro de zona Lambert na cache

en: canvec tile helper
pt: auxiliar de mosaico canvec

en: Changeset: {0}
pt: Conjunto de alterações: {0}

en: Next ->
pt: Seguinte ->

en: <- Previous
pt: <- Anterior

en: Changeset viewer
pt: Visualizador de conjunto de alterações

en: Open changeset Viewer window.
pt: Abrir a janela do visualizador de conjuntos de alterações.

en: Tool:changeset-Viewer
pt: Ferramenta: visualizador de conjuntos de alterações

en: Get changeset in the area
pt: Obter conjunto de alterações na área

en: Display changeset
pt: Mostrar conjunto de alterações

en: Fill a changeset id!
pt: Preencha o ID (identificador) do conjunto de alterações

en: Open in OSM
pt: Abrir no OSM

en: Check the right changeset Id, if it is ok, maybe the changeset was not processed yet, try again in few minutes!
pt: Verifique o ID (identificador) correto do conjunto de alterações, se estiver correto, talvez o conjunto de alterações ainda não tenha sido processado, tente novamente dentro de alguns minutos!

en: changeset-viewer
pt: visualizador de conjunto de alterações

en: Deleted objects
pt: Objetos eliminados

en: Created objects
pt: Objetos criados

en: Modified objects (old)
pt: Objetos modificados (antigos)

en: Modified objects (new)
pt: Objetos modificados (novos)

en: Layer to draw OSM error
pt: Camada a desenhar o erro OSM

en: Please enter your OSMCha API Key (see link)
pt: Introduza a sua chave da API do OSMCha (ver hiperligação)

en: Missing OSMCha API Key
pt: Falta a chave da API do OSMCha

en: Use
pt: Usar

en: Please select a scheme to use.
pt: Escolha um esquema de cores para utilizar.

en: Color Scheme
pt: Esquema de cores

en: Please select the scheme to delete.
pt: Escolha o esquema de cores a eliminar.

en: Use the selected scheme from the list.
pt: Usar o esquema de cores selecionado na lista.

en: Use the current colors as a new color scheme.
pt: Gravar o esquema de cores atual como esquema novo na lista.

en: Delete the selected scheme from the list.
pt: Eliminar o esquema de cores da lista.

en: Color Schemes
pt: Esquema de cores

en: Copy as Level0L
pt: Copiar como Level0L

en: Copy the selected objects in the Level0L format
pt: Copiar os objetos selecionados no formato Level0L

en: Edit as Level0L
pt: Editar como Level0L

en: Edit the selected objects in an external editor in the Level0L format
pt: Editar os objetos selecionados num editor externo no formato Level0L

en: Comfort0: Launching editor on file {0}
pt: Comfort0: iniciar o editor no ficheiro {0}

en: Comfort0: Changing {0} primitive | Comfort0: Changing {0} primitives
pt[0]: Comfort0: a alterar {0} objeto
pt[1]: Comfort0: a alterar {0} objetos

en: No supported editor found. Please ''{0}'' set in advanced preferences!
pt: Não foi encontrado nenhum editor suportado. Configure ''{0}'' nas preferências avançadas!

en: Paste Level0L
pt: Colar Level0L

en: Pastes Level0L format and updates objects in the dataset
pt: Cola o formato Level0L e atualiza os objetos no conjunto de dados

en: Task config
pt: Configuração de tarefa

en: Add New Config Task
pt: Adicionar nova configuração de tarefa

en: Abort tag editing and close dialog
pt: Abortar a edição de etiquetas e fechar a janela

en: Apply edited tags and close dialog
pt: Aplicar etiquetas editadas e fechar a janela

en: Conflation
pt: Fusão de dados

en: Activates the conflation plugin
pt: Ativa o módulo de fusão de dados

en: Matches
pt: Correspondências

en: Reference only
pt: Apenas referência

en: Subject only
pt: Apenas sujeita a fusão

en: Matches ({0})
pt: Correspondências ({0})

en: Reference only ({0})
pt: Apenas referência ({0})

en: Subject only ({0})
pt: Apenas sujeita a fusão ({0})

en: Configure
pt: Configurar

en: Configure conflation options
pt: Configurar opções de fusão de dados

en: Remove selected matches
pt: Remover correspondências selecionadas

en: Remove ({0})
pt: Remover ({0})

en: Conflate
pt: Fundir dados

en: Conflate selected objects
pt: Fundir objetos selecionados

en: Replace
pt: Substituir

en: Conflation: {0}
pt: Fusão: {0}

en: Conflate {0} objects
pt: Fundir {0} objetos

en: Conflate ({0})
pt: Fundir ({0})

en: Zoom to selected primitive(s)
pt: Aproximar vista aos objetos selecionados

en: Select selected primitive(s)
pt: Selecionar objetos selecionados

en: Select the primitives currently selected in the list
pt: Selecione os objetos atualmente selecionados na lista

en: Generating matches
pt: Gerar correspondências

en: Some items where ignored as their geometry is not compatible with the JTS library
pt: Alguns itens foram ignorados porque a sua geometria não é compatível com a biblioteca do STC

en: Finding matches
pt: Encontrar correspondências

en: Sorting scores
pt: Ordenação de pontuação

en: Discarding inferior matches
pt: Descartar correspondências inferiores

en: Conflate object pair
pt: Fundir par do objeto

en: Cannot replace geometry.
pt: Não foi possível substituir a geometria.

en: Added {0} object to subject layer | Added {0} objects to subject layer
pt[0]: Adicionado {0} objeto à camada sujeita a fusão
pt[1]: Adicionados {0} objetos à camada sujeita a fusão

en: Moved {0} conflation match to unmatched list | Moved {0} conflation matches to unmatched list
pt[0]: Movida {0} correspondência de fusão para a lista de não-correspondências
pt[1]: Movida {0} correspondências de fusão para a lista de não-correspondências

en: Delete {0} conflation match | Delete {0} conflation matches
pt[0]: Eliminada {0} correspondência de fusão
pt[1]: Eliminadas {0} correspondências de fusão

en: Remove {0} unmatched objects
pt: Remover {0} objetos sem correspondência

en: Interrupted Sequence ({0}/{1}): {2}
pt: Sequência interrompida ({0}/{1}): {2}

en:  Max:
pt:  Máx:

en: Filter by area. Min:
pt: Filtrar por área. Mín:

en: Filter by window. Buffer:
pt: Filtrar por janela. Buffer:

en: Union up to
pt: União até

en:  adjacent Reference features
pt:  elementos de referência adjacentes

en: Weight
pt: Tipo

en: Standard Distance
pt: Distância padrão

en: below
pt: inferior

en: Maximum Distance
pt: Distância máxima

en: Centroid Distance
pt: Distância centróide

en: Hausdorff Distance (Centroids Aligned)
pt: Distância Hausdorff (centróides alinhados)

en: Symmetric Difference
pt: Diferença simétrica

en: Symmetric Difference (Centroids Aligned)
pt: Diferença simétrica (centróides alinhados)

en: Compactness
pt: Compacidade

en: Tags (Exact Match):
pt: Etiquetas (correspondência exata):

en: Tags (Levenshtein Distance):
pt: Etiquetas (distância Levenshtein):

en: List of tags to match
pt: Lista de etiquetas a corresponder

en: Identical Elements Filter
pt: Filtro de elementos idênticos

en: Avoid matching an element with itself
pt: Evitar corresponder um elemento a ele mesmo

en: Filtering will speed up the matching process. Filter By Window weeds out matches between features whose envelopes do not overlap. Filter By Area is used to weed out very small and very large features.
pt: A filtragem irá acelerar o processo de correspondência. Filtrar por janela elimina as correspondências entre elementos cujos envelopes não se sobrepõem. O filtro por área é utilizado para eliminar elementos muito pequenos e muito grandes.

en: Better matches may be found by creating temporary unions of features sharing a common edge.
pt: Podem ser encontradas correspondências melhores criando uniões temporárias de elementos que partilham uma borda comum.

en: Matching
pt: Correspondência

en: Filtering
pt: Filtragem

en: Unioning
pt: Unir

en: Programming
pt: Programação

en: Replace Geometry
pt: Substituir geometria (mantém histórico de autores)

en: Merge Tags
pt: Fundir etiquetas

en: List of tags to merge
pt: Lista de etiquetas a fundir

en: except
pt: exceto

en: List of tags to NOT merge (they will be ignored)
pt: Lista de etiquetas a NÃO fundir (serão ignoradas)

en: Overwrite tags without confirmation
pt: Gravar etiquetas por cima sem confirmação

en: List of tags to overwrite on conflict using reference layer without confirmation
pt: Lista de etiquetas a gravar por cima num conflito usando a camada de referência sem confirmação

en: Simple Example
pt: Exemplo simples

en: Advanced Example
pt: Exemplo avançado

en: <Please select data>
pt: <Selecione os dados>

en: Configure conflation settings
pt: Configurar definições de fusão

en: Generate matches
pt: Gerar correspondências

en: Merging
pt: Fusão

en: Reference:
pt: Referência:

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Selections must be made for both reference and subject.
pt: As seleções devem ser feitas para a referência e o sujeito a fusão.

en: Incomplete selections
pt: Seleções incompletas

en: Restore subject selection
pt: Restaurar seleção do sujeito a fusão

en: Restore reference selection
pt: Restaurar seleção da referência

en: Freeze subject selection
pt: Congelar seleção do sujeito a fusão

en: No valid OSM data layer present.
pt: Não está presente nenhuma camada de dados do OpenStreetMap válida.

en: Error freezing selection
pt: Erro ao congelar a seleção

en: Nothing is selected, please try again.
pt: Não está nada selecionado, tente de novo.

en: Empty selection
pt: Seleção vazia

en: Freeze reference selection
pt: Congelar seleção de referência

en: Reference and subject sets should better be different.
pt: Os conjuntos de referências e assuntos devem ser diferentes.

en: Relations are not supported yet, please do not select them.
pt: Ainda não são suportadas relações, por favor não as selecione.

en: Disambiguating
pt: Desambiguação

en: One to One
pt: Um para um

en: Distance
pt: Distância

en: Standard
pt: Padrão

en: Centroid
pt: Centróide

en: List of tags to match (default: none)
pt: Lista de etiquetas a corresponder (padrão: nenhuma)

en: Disabling continuous download until you zoom in
pt: Desativar a transferência contínua até aumentar o zoom

en: Download OSM data continuously
pt: Descarregar dados do OpenStreetMap continuadamente

en: Download map data continuously when paning and zooming.
pt: Descarrega dados do OpenStreetMap à medida que desloca a visualização e altera o zoom.

en: Toggle the continuous download on/off
pt: Alternar descarregamento continuado ativado/desativado

en: Activate continuous downloads at startup.
pt: Ativar descarregamento contínuo ao iniciar.

en: Supress the default modal progress monitor when downloading.
pt: Suprime o monitor de progresso modal predefinido durante o descarregamento.

en: Download Settings
pt: Definições de descarregamento

en: Settings for the continuous download.
pt: Definições para o descarregamento contínuo.

en: If this plugin is active at startup. This default state will not change when you are toggeling the plugin with the menu option.
pt: Se este módulo estiver ativo no arranque. Este estado predefinido não será alterado quando estiver a alternar o módulo com a opção de menu.

en: Maximum number of threads used for downloading, increasing this will cause the client to send more concurrent queries to the server.
pt: Ligações simultâneas utilizadas para descarregar. Aumentar este valor irá aumentar o nº de pedidos em simultâneo ao servidor.

en: Requires restart
pt: Necessita de reiniciar

en: Max threads
pt: Ligações simultâneas

en: Maximum number of boxes to download for each pan/zoom.
pt: Número máximo de caixas a descarregar em cada arrasto/aproximar/afastar.

en: Max download boxes
pt: Máximo de caixas de descarregamento

en: Time in milliseconds after a pan/zoom before it starts downloading. Additional changes in the viewport in the waiting time will reset the timer.
pt: Tempo em milissegundos após um arrasto/aproximar/afastar antes de começar a descarregar. Alterações adicionais na janela de visualização no tempo de espera irão alterar o contador de tempo.

en: Wait time (milliseconds)
pt: Tempo de espera (milissegundos)

en: How much extra area around the viewport is it going to download. Setting this to 0 will not download any extra data.
pt: Quantidade de área extra em torno da janela de visualização que será descarregada. Aplicar 0 aqui não irá descarregar áreas extra.

en: Extra download area
pt: Área de descarregamento extra

en: Max area to download in degrees^2. Increasing this number will cause the plugin to download areas when you are zoomed far out.
pt: Área máxima a descarregar em graus^2. Aumentar este número fará com que o módulo descarregue áreas quando tem o enquadramento muito afastado.

en: Max download area
pt: Área máxima de descarregamento

en: The strategy for finding what areas to request from the server.
pt: A estratégia para encontrar as áreas que devem ser pedidas ao servidor.

en: Download strategy
pt: Estratégia de descarregamento

en: Suppress the progress monitor that is shown when downloading. If this option is selected there is no indication that something is being done, and no way to cancel the download.
pt: Não mostrar o progresso que é mostrado quando está a descarregar. Se esta opção for ativada não há nenhuma indicação de que algo está a ser feito e não há forma de cancelar o descarregamento.

en: TangoGPS Files (*.log)
pt: Ficheiros TangoGPS (*.log)

en: Coordinates imported:
pt: Coordenadas importadas:

en: Format errors:
pt: Erros de formato:

en: TangoGPS import success
pt: TangoGPS importado com sucesso

en: TangoGPS import failure!
pt: Falhou a importação TangoGPS!

en: TCX Files (*.tcx)
pt: Ficheiros TCX (*.tcx)

en: EditGpx
pt: Editar GPX

en: Layer for editing GPX tracks
pt: Camada para editar trilhos GPS (GPX)

en: Convert to GPX layer with anonymised time
pt: Converter numa camada GPX (GPS) com marcas de tempo anónimas

en: edit gpx tracks
pt: editar trilhos gps

en: EditGPX Mode
pt: Modo EditGPX

en: Import path from GPX layer
pt: Importar trilho da camada GPX

en: Drop existing path
pt: Descartar o caminho existente

en: No GPX data layer found.
pt: Não foi encontrada a camada de dados GPX.

en: External tool error
pt: Erro do módulo de Ferramentas Externas

en: Child script have returned invalid data.
    
    stderr contents:
pt: O script dependente retornou dados inválidos.
    
    Conteúdos do erro padrão (stderr):

en: exttool:{0}
pt: FerramExt:{0}

en: External Tool: {0}
pt: Ferramentas externas: {0}

en: Edit tool
pt: Ferramenta de editar

en: CmdLine:
pt: Linha de comandos:

en: External tools
pt: Ferramentas externas

en: Delete tool "{0}"?
pt: Eliminar a ferramenta "{0}"?

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: New tool...
pt: Nova ferramenta...

en: Install
pt: Instalar

en: Public
pt: Público

en: Could not get server response, check logs
pt: Não foi possível obter reposta do servidor. Verifique os relatórios

en: Failed to login as {0}:
pt: Não foi possível autenticar como {0}:

en: The server did not return user ID
pt: O servidor não retornou o identificador de utilizador (ID)

en: Failed to get messages as {0}:
pt: Não foi possível obter as mensagens como {0}:

en: Open GeoChat panel
pt: Aprir o painel GeoChat

en: Zoom in to see messages
pt: Aproxime o enquadramento para ver mensagens

en: Enable autologin
pt: Ativar início de sessão automático

en: {0} user | {0} users
pt[0]: {0} utilizador
pt[1]: {0} utilizadores

en: not logged in
pt: sem sessão iniciada

en: Failed to log in to GeoChat:
pt: Não foi possível ligar o GeoChat:

en: Failed to send message:
pt: Não foi possível enviar a mensagem:

en: User {0} has left
pt: O utilizador {0} saiu

en: User {0} is mapping nearby
pt: O utilizador {0} está a editar por perto

en: Users mapping nearby:
pt: Utilizadores a editarem por perto:

en: Private chat
pt: Conversação privada

en: Close tab
pt: Fechar aba

en: Clear log
pt: Limpar registo

en: Show users on map
pt: Mostrar utilizadores no mapa

en: Position only
pt: Apenas posição

en: Position, Time, Date, Speed
pt: Posição, tempo, data, velocidade

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
pt: Posição, tempo, data, velocidade, altitude

en: A By Time
pt: A por tempo

en: A By Distance
pt: A por distância

en: B By Time
pt: B por tempo

en: B By Distance
pt: B por distância

en: C By Time
pt: C por tempo

en: C By Distance
pt: C por distância

en: Data Logging Format
pt: Formato de registo dos dados

en: Disable data logging if speed falls below
pt: Desativar registo dos dados se a velocidade for inferior a

en: Disable data logging if distance falls below
pt: Desativar registo dos dados se a distância for inferior a

en: Unknown logFormat
pt: logFormat desconhecido

en: Port:
pt: Porta:

en: refresh the port list
pt: atualizar a lista de porta

en: Configure Device
pt: Configurar dispositivo

en: Connection Error.
pt: Erro de ligação.

en: configure the connected DG100
pt: configurar o DG100 ligado

en: delete data after import
pt: eliminar dados após importar

en: Importing data from device.
pt: A importar dados do dispositivo.

en: Importing data from DG100...
pt: A importar dados do DG100...

en: Error deleting data.
pt: Erro ao tentar eliminar os dados.

en: imported data from {0}
pt: dados importados de {0}

en: No data found on device.
pt: Não foram encontrados dados no dispositivo.

en: Connection failed.
pt: A ligação falhou.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
pt: Não foi possível carregar a biblioteca rxtxSerial. Para saber como o instalar veja http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
pt: Importar Globalsat

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
pt: Importar dados do Globalsat Datalogger DG100 para uma camada GPX.

en: Import
pt: Importar

en: select gpx points and "blam!", find centre and direction of spread
pt: selecionar pontos gpx e "blam!", encontra o centro e a direção de propagação

en: Classes element below root child level
pt: Elemento de classes abaixo do nível filho da raiz

en: Class element ({0}) outside classes element
pt: Elemento da classe ({0}) fora dos elementos de classes

en: Class element without name
pt: Elemento de classe sem nome

en: Tag element outside basetag and implication elements
pt: Elemento de etiqueta fora dos elementos basetag e implicação

en: Implications element below root child level
pt: Elemento de implicações abaixo do nível de filho da raiz

en: Tag without key
pt: Etiqueta sem chave

en: Tag without value (key is {0})
pt: Etiqueta sem valor (a chave é {0})

en: Closed classes while it was not open
pt: Classes fechadas enquanto não estava aberto

en: Closed classes element before all class elements were closed
pt: Elemento de classes fechadas antes de todos os elementos estarem fechados

en: Closed class element while none was open
pt: Elemento de classe fechada enquanto nenhuma estava aberta

en: Closed basetags while it was not open
pt: Etiquetas base fechadas enquanto não estava aberta

en: Closed implications while it was not open
pt: Elemento de implicações fechado enquanto não estava aberto

en: Tag element inside other tag element
pt: Elemento de etiqueta dentro de outro elemento de etiqueta

en: Invalid opening xml tag <{0}> in state {1}
pt: Etiqueta XML <{0}> de abertura inválida no estado {1}

en: Condition isn''t finished at </condition> tag
pt: A condição não está terminada na etiqueta </condition>

en: Closing tag element that was not open
pt: Fechar elemento de etiqueta que não estava aberto

en: Invalid closing xml tag </{0}> in state {1}
pt: Etiqueta XML </{0}> de fecho inválida no estado {1}

en: Some tags have not been closed; now in state {0}
pt: Algumas etiquetas não foram fechadas; agora no estado {0}

en: Key element without attribute k
pt: Elemento de chave (key) sem o atributo k

en: Condition is already finished at <{0}>
pt: A condição já está terminada em <{0}>

en: Unknown tag for condition: {0}
pt: Etiqueta desconhecida para a condição: {0}

en: Element must not have children: {0}
pt: Elemento não deve ter filhos: {0}

en: Condition is already finished at </{0}>
pt: A condição já está terminada em </{0}>

en: <and> needs at least one child
pt: <and> necessita de pelo menos 1 filho

en: <or> needs at least one child
pt: <or> necessita de pelo menos 1 filho

en: <not> needs at least one child
pt: <not> necessita de pelo menos 1 filho

en: Wrong closing tag {0} (</{1}> expected)
pt: Etiqueta de fecho errada {0} (</{1}> esperado)

en: Condition {0} not yet finished
pt: A condição {0} ainda não está terminada

en: Group not yet evaluated
pt: O grupo ainda não foi avaliado

en: Collection must contain at least one condition
pt: A coleção tem de conter pelo menos uma condição

en: No ruleset has been selected!
pt: Não foi selecionada nenhuma regra!

en: No ruleset
pt: Sem regra

en: Syntax exception in access ruleset:
    {0}
pt: Ocorreu uma exceção de sintaxe na regra:
    {0}

en: File not found:
    {0}
pt: Ficheiro não encontrado:
    {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
pt: Ocorreu um problema ao aceder ao ficheiro:
    {0}

en: File not found:
pt: Ficheiro não encontrado:

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
pt: Não foi possível encontrar a regra de origem {0}

en: height (m)
pt: altura (m)

en: width (m)
pt: largura (m)

en: length (m)
pt: comprimento (m)

en: speed (km/h)
pt: velocidade (km/h)

en: weight (t)
pt: peso (t)

en: axleload (t)
pt: peso por eixo (t)

en: Bookmark name
pt: Nome do item

en: Bookmark name already exists!
pt: Já existe um item com esse nome!

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
pt: O nome do item não pode conter ''{0}''!

en: Access class
pt: Classe de acesso

en: Access class must not contain ''{0}''!
pt: A classe de acesso não pode conter ''{0}''!

en: Access types
pt: Tipos de acesso

en: Vehicle properties
pt: Propriedades do veículo

en: Road requirements
pt: Requisitos da estrada

en: Max. incline up (%, pos.)
pt: Máximo inclinação para cima (%)

en: Maximum incline the vehicle can go up
pt: Máximo de inclinação em subidas que o veículo suporta

en: Max. incline down (%, pos.)
pt: Máximo inclinação para baixo (%)

en: Maximum incline the vehicle can go down
pt: Máximo de inclinação em descidas que o veículo suporta

en: Surface blacklist
pt: Superfícies em que não circula

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
pt: Lista de superfícies que o veículo não pode usar. Os valores são separados por ponto e vírgula (;)

en: max. tracktype grade
pt: grau máximo da estrada (1 a 5)

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
pt: Indicar o pior tipo de estrada (1=boa a 5=má) que o veículo pode utilizar. 0 para não poder utilizar nenhuma. Ver Key:tracktype

en: Change bookmark
pt: Alterar item

en: Edit access parameters
pt: Editar parâmetros de acesso

en: Graph View Dialog
pt: Painel Visão de Roteador

en: Open the dialog for graph view configuration.
pt: Abre o painel lateral direito para a configuração do módulo "Visão de roteador".

en: end nodes
pt: nós terminais

en: incline
pt: inclinação

en: Ruleset:
pt: Regras:

en: Parameters:
pt: Parâmetros:

en: Coloring:
pt: Coloração:

en: Create/update graph
pt: Criar / atualizar diagrama roteador

en: Graphview
pt: Visão de roteador

en: Settings for the Graphview plugin that visualizes routing graphs.
pt: Definições do módulo Visão de Roteador para ver os mapas em diagramas de sistemas de navegação.

en: Ruleset
pt: Regras

en: Use built-in rulesets
pt: Usar regras de origem

en: External ruleset directory:
pt: Diretório externo de regras:

en: Select directory
pt: Selecione o diretório

en: Vehicle
pt: Veículo

en: Restore defaults
pt: Restaurar valores pré-definidos

en: Visualization
pt: Visualização

en: Draw directions separately
pt: Desenhar direções em separado

en: Node color
pt: Cor do nó

en: Arrow color
pt: Cor da seta

en: Arrowhead fill color
pt: Cor de preenchimento da seta

en: Arrowhead placement
pt: Posicionamento da seta

en: New bookmark
pt: Novo item

en: Really delete "{0}"?
pt: Quer mesmo eliminar "{0}"?

en: Bookmark deletion
pt: Eliminação do item

en: Really restore default bookmarks?
    All manually added or edited bookmarks will be lost!
pt: Restaurar mesmo os itens de origem?
    Irá perder todos os itens adicionados ou alterados!

en: Bookmark reset
pt: Restauro de itens

en: Choose node color
pt: Escolha a cor do nó

en: Choose arrow color
pt: Escolha a cor da seta

en: Choose arrowhead fill color
pt: Escolha a cor de preenchimento da seta

en: Routing graph calculated by the GraphView plugin
pt: Diagrama de roteamento calculado pelo módulo Visão de Roteador

en: GraphView layer is not mergable
pt: A camada do módulo Visão de Roteador não pode ser fundida com outras

en: graphview default node
pt: nó padrão de Visão de Roteador

en: graphview default segment
pt: segmento padrão de Visão de Roteador

en: graphview arrowhead core
pt: núcleo da seta de Visão de Roteador

en: Weights must be given as positive decimal numbers with unit "t" or without unit.
pt: Os pesos devem ser introduzidos em números decimais positivos com a unidade ''t'' ou sem unidade.

en: Lengths must be given as positive decimal numbers with unit "m", "km", "mi" or without unit.
    Alternatively, the format FEET'' INCHES" can be used.
pt: Os comprimentos devem ser introduzidos em números decimais positivos com a unidade "m", "km", "mi" ou sem unidade.
    Como alternativa, pode-se usar o formato PÉS'' POLEGADAS".

en: Speeds should be given as numbers without unit or as numbers followed by "mph".
pt: As velocidades devem ser fornecidas como números sem a unidade ou números seguidos por ''mph'' (milhas por hora).

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
pt: As inclinações devem ser introduzidas como números decimais positivos seguidos por "%".

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
pt: Os graus de tipo de estrada devem ser introduzidos como números inteiros entre 0 e 5.

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
pt: Os valores de superfície não podem conter nenhum dos seguintes caracteres: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''

en: Enable or disable additional image formats. Disabling an image format requires a restart.
pt: Ativar ou desativar formatos de imagem adicionais. A desativação de um formato de imagem requer um reinício.

en: webp (recommended, implementation provided by TwelveMonkeys, BSD-3-Clause)
pt: webp (recomendado, implementação fornecida por TwelveMonkeys, BSD-3-Clause)

en: Imagery XML Files
pt: Ficheiros de imagem de fundo XML

en: Save Imagery XML file
pt: Guardar ficheiro de imagem de fundo XML

en: XML Imagery Bounds
pt: Limites da imagem de fundo XML

en: Generate Imagery XML bounds for the selection
pt: Gerar os limites da imagem de fundo XML para a seleção

en: edit bounds for selected defaults
pt: editar limites para predefinições selecionadas

en: Download imagery XML bounds
pt: Descarregar limites XML das imagens de fundo

en: Validating error in file {0}:
    {1}
    Do you want to continue without validating the file ?
pt: Surgiu um erro de validação no ficheiro {0}:
    {1}
    Quer continuar sem validar o ficheiro ?

en: Open Imagery XML file
pt: Abrir um ficheiro de imagem de fundo XML

en: Export tiles
pt: Exportar mosaicos

en: Export cached tiles to file system.
pt: Exporta mosaicos na cache para o sistema de ficheiro.

en: Exporting cached tiles
pt: A exportar os mosaicos temporários

en: Failed to write image file {0}: {1}
pt: Falhou a gravação do ficheiro da imagem {0}: {1}

en: Failed to write image file {0}.
pt: Falhou a gravação do ficheiro da imagem {0}.

en: Exported {0} tile from layer {1}. | Exported {0} tiles from layer {1}.
pt[0]: Foi exportado {0} mosaico da camada {1}.
pt[1]: Foram exportados {0} mosaicos da camada {1}.

en: Export file system path already exists but is not a directory.
pt: O caminho do diretório já existe mas não é uma pasta.

en: Failed to create export directory: {0}
pt: Não foi possível criar a pasta: {0}

en: Failed to create export directory.
pt: Não foi possível criar a pasta para onde exportar.

en: Append cache name
pt: Anexar nome do ficheiro temporário

en: Export Tiles
pt: Exportar mosaicos

en: Cache name:
pt: Nome do ficheiro temporário:

en: Object count:
pt: Número de objetos:

en: file system path
pt: caminho

en: File system path the tiles are exported to.
pt: Caminho da pasta para onde os mosaicos serão exportados.

en: Export directory:
pt: Diretório de exportar:

en: Append cache name to export directory.
pt: Anexar nome dos ficheiros temporários à pasta de exportação.

en: Tiles will be exported to directory {0}
pt: Os mosaicos serão exportados para a pasta {0}

en: No export directory set.
pt: Nenhuma pasta definida.

en: Calibration Layer
pt: Camada de calibração

en: A deprecated calibration geometry of {0} nodes by {1}
pt: Uma geometria de calibração desatualizada de {0} nós por {1}

en: A calibration geometry of {0} nodes by {1}
pt: Calibração de geometria de {0} nós por {1}

en: Change Color
pt: Alterar cor

en: Deprecate Offset
pt: Reportar alinhamento desatualizado

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
pt: Tem a certeza que este alinhamento das imagens de fundo está errado?

en: Are you sure this calibration geometry is aligned badly?
pt: Tem certeza que esta calibragem geométrica está errada?

en: Warning: deprecation is basically irreversible!
pt: Aviso: o reportar do alinhamento desatualizado é basicamente irreversível!

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
pt: Para gravar alinhamento das imagens de fundo tem de ter uma conta no OpenStreetMap.

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
pt: Por favor escreva a razão pela qual este alinhamento da imagem de fundo está incorreta

en: Please enter the reason why you mark this calibration geometry as deprecated
pt: Por favor introduza a razão porque quer marcar esta calibração de geometria como desatualizada

en: Notifying the server of the deprecation...
pt: A notificar o servidor da desatualização...

en: Get Imagery Offset...
pt: Obter alinhamento...

en: Download offsets for current imagery from a server
pt: Descarregar alinhamentos para a imagem de fundo atual de um servidor

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
pt: Não existem dados para esta região. Por favor alinhe a imagem de fundo e envie o alinhamento.

en: Loading imagery offsets...
pt: A carregar alinhamentos de imagens de fundo...

en: Error processing XML response: {0}
pt: Surgiu um erro ao processar a resposta XML: {0}

en: Imagery Offset Database
pt: Base de dados de alinhamentos de imagens de fundo

en: Calibration geometries
pt: Calibragem geométrica

en: Deprecated offsets
pt: Alinhamentos desatualizados

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
pt: A imagem de satélite superior foi deslocada para estar alinhada presumivelmente
    com os dados do OpenStreetMap nesta área. Por favor confirme se o alinhamento ainda está correto
    descarregando trilhos GPS do OpenStreetMap e comparando-os com as imagens de satélite.

en: A layer has been added with a calibration geometry. Hide data layers,
    find the corresponding feature on the imagery layer and move it accordingly.
pt: Foi adicionada uma camada com uma geometria de calibração. Oculte as camadas de dados,
    encontre os elementos correspondentes na camada de imagens de satélite e mova para calibrar.

en: Deprecated by {0} on {1}
pt: Desatualizado por {0} em {1}

en: Created by {0} on {1}
pt: Criado por {0} em {1}

en: Offset Information
pt: Informação do alinhamento

en: Report this offset
pt: Reportar este alinhamento

en: You are to notify moderators of this offset. Why?
pt: Vai reportar aos moderadores este alinhamento. Qual o motivo?

en: Reporting the offset...
pt: A reportar o alinhamento...

en: An imagery offset of {0}
pt: Um alinhamento de imagens de fundo de {0}

en: Imagery ID
pt: Identificador da imagem de fundo

en: A calibration geometry of {0} nodes
pt: Calibração de geometria de {0} nós

en: Determined right here
pt: Determinado aqui mesmo

en: Determined {0} away
pt: Determinado afastado daqui a {0}

en: Reason
pt: Motivo

en: This entry has been reported.
pt: A entrada foi reportada.

en: Server has rejected the request
pt: O servidor rejeitou o pedido

en: Unable to connect to the server
pt: Não foi possível ligar ao servidor

en: Store Imagery Offset...
pt: Guardar alinhamento...

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
pt: Enviar o alinhamento para as imagens de fundo (ou calibração de geometria) para um servidor

en: Store calibration geometry
pt: Guardar calibração de geometria

en: Store imagery offset
pt: Guardar alinhamento

en: The selected object can be used as a calibration geometry. What do you intend to do?
pt: O objeto selecionado não pode ser utilizado para a calibração de geometria. O que pretende fazer?

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
pt: A camada de imagem de fundo não contém alinhamentos. Tem a certeza que quer enviar isto?

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
pt: Está a registar um alinhamento de imagens. Outros utilizadores na área poderão usá-lo para editar o mapa.
    Por favor certifique-se que o alinhamento é o mais preciso possível e descreva a região onde este alinhamento se aplica.

en: You are registering a calibration geometry. It should be the most precisely positioned object, with
    clearly visible boundaries on various satellite imagery. Please describe this object and its whereabouts.
pt: Está a registar uma geometria de calibração. Deve ser o objeto mais bem posicionado,
    com limites visíveis claramente em várias imagens de satélite. Por favor descreva este objeto e a sua localização.

en: Uploading a new offset...
pt: A enviar um novo alinhamento...

en: This string should be 3 to 200 letters long.
pt: Este texto deve ter entre 3 e 200 caracteres.

en: Rotate 90
pt: Rodar 90

en: Rotate 180
pt: Rodar 180

en: Rotate 270
pt: Rodar 270

en: WayPoint Image
pt: Imagem do ponto do trilho GPS

en: Display non-geotagged photos
pt: Mostrar fotografias sem georreferencias

en: Imported Images
pt: Imagens importadas

en: Next image
pt: Imagem seguinte

en: Previous image
pt: Imagem anterior

en: Rotate left
pt: Rodar à esquerda

en: Rotate image left
pt: Rodar a imagem para a esquerda

en: Rotate right
pt: Rodar à direita

en: Rotate image right
pt: Rodar a imagem para a direita

en: Import vector graphics
pt: Importar gráficos vetoriais

en: SVG files [ImportVec plugin] (*.svg)
pt: Ficheiros SVG [módulo ImportVec] (*.svg)

en: Improve Way
pt: Melhorar precisão de linhas

en: Improve Way mode
pt: Modo de melhorar precisão de linhas

en: Mode: Enable way accuracy helpers
pt: Modo: ativar ajudas na precisão das linhas

en: improve way accuracy helper turn angle text
pt: melhorar a precisão da via auxiliar - texto do ângulo de viragem

en: improve way accuracy helper distance text
pt: melhorar a precisão da via auxiliar - texto de distância

en: improve way accuracy helper arc fill
pt: melhorar a precisão da via auxiliar - preenchimento do arco

en: improve way accuracy helper arc stroke
pt: melhorar a precisão da via auxiliar - curso do arco

en: improve way accuracy helper perpendicular line
pt: melhorar a precisão da via auxiliar - linha perpendicular

en: improve way accuracy helper equal angle circle
pt: melhorar a precisão da via auxiliar - círculo de ângulos iguais

en: Concourse wizard ...
pt: Assistente de concurso...

en: Opens up a wizard to create a concourse
pt: Abre um assistente para criar um concurso

en: Vertical layer:
pt: Camada vertical:

en: Structure type:
pt: Tipo de estrutura:

en: Please insert a value.
pt: Insira um valor.

en: Please press spacebar first to add "outer" object to relation.
pt: Primeiro pressione a tecla espaço para adicionar o objeto com a função "outer" à relação.

en: Relation-Error
pt: Erro-relação

en: true
pt: verdadeiro

en: Import BIM File
pt: Importar ficheiro BIM

en: BIM importer is in beta version! 
     You can help to improve the BIM import by reporting bugs or other issues. For more details see logfile: <i>
pt: O importador BIM está em versão beta! 
    Pode ajudar a melhorar a importação BIM comunicando erros ou outros problemas. Para mais informações, consulte o ficheiro de registo: <i>

en: No data selected.
pt: Nenhuns dados selecionados.

en: No relation or no relation member with role "outer" selected.
pt: Nenhuma relação ou nenhum membro da relação com a função "outer" selecionada.

en: Activates the plug-in
pt: Ativa o módulo

en: Working Level
pt: Andar de trabalho

en: Selects the working level.
pt: Seleciona o andar de trabalho.

en: Level Name
pt: Nome do andar

en: Optional name-tag for a level.
pt: Etiqueta de nome opcional para um andar.

en: The object preset you want to tag.
pt: A predefinição de objeto que pretende etiquetar.

en: Sets the name tag when the room-object is selected.
pt: Define a etiqueta de nome quando o objeto da divisão é selecionado.

en: Sets the ref tag when the room-object is selected.
pt: Define a etiqueta ref quando o objeto da divisão é selecionado.

en: Apply Tags
pt: Aplicar etiquetas

en: Add a new level
pt: Adicionar um novo andar

en: <html> Please insert the new level-tag number you want to add.<br>  <i>Info</i>: <br> If the OK button got pressed you will switch to the drawing action.<br>To finish the new object please press spacebar. The new level<br>will be tagged automatically. </html>
pt: <html> Introduza o número da etiqueta de nível que pretende acrescentar. <br>  <i>Informação</i>: <br> Se o botão OK for premido, passa para a ação de desenho.<br>Para terminar o novo objeto, prima a barra de espaços. O novo nível<br>será etiquetado automaticamente. </html>

en: level number:
pt: número do andar:

en: Example: ''2'' or ''3''
pt: Exemplo: ''2'' ou ''3''

en: Indoor Mapping Helper
pt: Auxiliar de cartografia de interiores

en: Toolbox for indoor mapping assistance
pt: Caixa de ferramentas para assistência à cartografia de interiores

en: Insert level
pt: Inserir andar

en: Add a new level to layer.
pt: Adicionar um novo andar à camada.

en: Show Help-Browser.
pt: Mostrar o navegador de ajuda.

en: Level name
pt: Nome do andar

en: Sets optional name tag for a level.
pt: Define um nome opcional para um andar.

en: Working level: NONE
pt: Andar de trabalho; NENHUM

en: Shows the current working level.
pt: Mostra o andar de trabalho atual.

en: Deactivate automatic level tagging.
pt: Desativar a marcação automática de andares.

en: Sets the name tag.
pt: Define o nome da etiqueta.

en: Sets the referance tag.
pt: Define a referência da etiqueta.

en: Repeat on
pt: Repetir em

en: Sets the repeat on tag when highway objects are selected. Please tag like this: -3-4 or -2--3 or 5-6 .
pt: Define a repetição na etiqueta quando são selecionados elementos de estradas. Por favor etiquetar como isto: -3-4 ou -2--3 ou 5-6 .

en: OUTER
pt: EXTERIOR

en: Creation-Tool for multipolygon with role: outer. To finish press the spacebar.
pt: Ferramenta de criação para multipolígonos com a função: outer (exterior). Para terminar pressionar a barra de espaço.

en: INNER
pt: INTERIOR

en: Creation-Tool for multipolygons with role: inner. To finish press spacebar. To add to relation select "outer" and press enter.
pt: Ferramenta de criação para multipolígonos com a função: inner (interior). Para terminar pressionar a barra de espaço. Para adicionar à relação selecionar "outer" (exterior) e pressionar a tecla Enter.

en: Deactivate multipolygon function.
pt: Desativar função multipolígono.

en: Add selected tags and/or relations to obeject.
pt: Adicionar etiquetas selecionadas e/ou relações ao objeto.

en: Working level: {0}
pt: Andar de trabalho: {0}

en: InfoMode
pt: Modo de Informações

en: GPX info mode
pt: Modo de informações GPX

en: Move the mouse to show trackpoint info for current layer. Hold shift to highlight tracks
pt: Mova o rato para mostrar informações de pontos dos trilhos GPS na camada atual. Manter premido a tecla SHIFT para destacar os trilhos GPS

en: Delete this
pt: Eliminar isto

en: Delete this&older
pt: Eliminar este e os mais antigos

en: Track name:
pt: Nome do trilho GPS:

en: JavaFX is not available.
pt: O JavaFX não está disponível.

en:  Please install OpenJFX through your package manager.
pt:  Faça a instalação do OpenJFX através do seu gestor de pacotes.

en:  Please update to Java 11+.
pt:  Faça a atualização para o Java 11+.

en: Channel-Digraph created from the active OSM-Layer
pt: Diagrama de canais criado a partir da camada OSM ativa

en: Create Channel Digraph
pt: Criar diagrama de canais

en: this layer is no osm data layer
pt: esta camada não é uma camada de dados do OSM

en: Converting OSM graph into Channel Digraph
pt: Conversão do gráfico OSM em diagrama de canais

en: filtering ways
pt: filtrar vias

en: creating Channel-Digraph
pt: a criar diagrama de canais

en: sealing Digraph
pt: a selar o Digraph

en: calculating Strong Connectedness
pt: a calcular uma ligação forte

en: creating DigraphLayer
pt: a criar DigraphLayer

en: JunctionChecking
pt: Verificação de cruzamentos

en: Open the junctionchecking window.
pt: Mostra o painel do módulo Verificação de Cruzamentos.

en: junctions
pt: cruzamentos

en: Channel-Digraph creation
pt: Criação de diagrama de canais

en: seal Channel Digraph
pt: selar o canal Digraph

en: calculate strong connected channels
pt: calcular canais fortemente ligados

en: Junctionchecking/junctions searching
pt: Verificação / pesquisa de cruzamentos

en: order of junction (n):
pt: ordem dos cruzamentos (n):

en: produce OSM-Relations: junction
pt: produzir relações OSM: cruzamento

en: if enabled the plugin produces osm-relations from the junction subgraphs
pt: se ativado, o modelo produz relações OSM a partir dos subgrafos do cruzamento

en: create the channel digraph
pt: criar o diagrama de canais

en: Check
pt: Verificar

en: check the subset for junction properties
pt: verificar as propriedades de cruzamento do subconjunto

en: Search
pt: Procurar

en: search for junctions in the channel subset
pt: procura de cruzamentos no subconjunto de canais

en: The marked channels contains a junctioncandidate (white). To test this candidat mark these channel and press the "Check" button again.
pt: Os canais marcados contêm um candidato a cruzamento (branco). Para testar este candidato, marque estes canais e prima novamente o botão "Verificar".

en: The marked channels are a {0}-ways junction
pt: Os canais marcados são um cruzamento de {0} vias

en: The marked channels are not a junction:
pt: Os canais marcados não são um cruzamento:

en: construct channel digraph and search for junctions
pt: construir um digrama de canais e procurar cruzamentos

en: Number of {0}-ways junctions found: {1}
pt: Número de cruzamentos de {0} vias encontradas: {1}

en: generate all combinations from entrie/exit candidates
pt: gerar todas as combinações dos candidatos de entrada/saída

en: Check the direction
pt: Verificar a direção

en: Check the direction of the selected stream/river. Is it correct?
     Progress:
pt: Verifique a direção do rio/ribeiro selecionado. Está correta?
     Progresso:

en: Correct
pt: Correto

en: Wrong
pt: Errado

en: <HTML><U>C</U>orrect direction</HTML>
pt: <HTML>Direção <U>c</U>correta</HTML>

en: Direction of river is correct.
pt: A direção do rio está correta.

en: <HTML><U>W</U>rong dirrection</HTML>
pt: <HTML>Direção <U>e</U>rrada</HTML>

en: Direction of river is wrong.
pt: A direção do rio está errada.

en: <HTML><U>I</U>gnore this way</HTML>
pt: <HTML><U>I</U>gnorar esta linha</HTML>

en: Ignore direction of this way.
pt: Ignorar direção desta linha.

en: Check direction of streams
pt: Verificar direção de ribeiros

en: Check direction of streams and rivers
pt: Verificar direção de ribeiros e rios

en: No more directions to check!
pt: Não há mais direções a verificar!

en: Replace way
pt: Substituir linha

en: Replace way of selected way with a new way
pt: Substituir linha selecionada por uma nova linha

en: This tool replaces coastline of one way with another, and so requires exactly two coatline ways to be selected.
pt: Esta ferramenta substitui a linha de costa de uma linha por outra, pelo que são necessários exatamente duas linhas de linha de costa para serem selecionadas.

en: Disable GPSD
pt: Desativar GPSD

en: Show Distance to nearest way
pt: Mostrar a distância até ao caminho mais próximo

en: LiveGPS settings
pt: Configurações LiveGPS

en: Here you can change some preferences of LiveGPS plugin
pt: Aqui pode alterar algumas preferências do módulo LiveGPS

en: Host address of gpsd, default is {0}
pt: Endereço do anfitrião do gpsd, o predefinido é {0}

en: Host address of gpsd
pt: Endereço do anfitrião do gpsd

en: Port number of gpsd, default is {0}
pt: Número da porta do gpsd, o predefinido é {0}

en: Port number gpsd
pt: Número de porta gpsd

en: .Serial device for direct NMEA input, does not exist by default.</html>
pt: .Dispositivo de série para entrada direta NMEA, não existe por defeito.</html>

en: Serial device
pt: Dispositivo de série

en: <html>For Linux {0}, {1}, {2} or {3} (<b>x</b> means any number beginning with 0).<br>For Windows {4} to {5} (COM ports bigger than 9 wont work).</html>
pt: <html>Para Linux {0}, {1}, {2} ou {3} (<b>x</b> significa qualquer número começado por 0).<br>Para Windows {4} a {5} (portas COM maiores que 9 não funcionam).</html>

en: Connection Failed
pt: A ligação falhou

en: Not connected
pt: Desligado

en: Connecting
pt: A ligar

en: Connected
pt: Ligado

en: NMEA Connection Failed
pt: Falha na ligação NMEA

en: NMEA Not connected
pt: NMEA não conectado

en: no name
pt: sem nome

en: Show GPS data.
pt: Mostra dados GPS.

en: Status gpsd
pt: Estado de gpsd

en: Status NMEA
pt: Estado de NMEA

en: Way Info
pt: Informação da linha

en: Speed
pt: Velocidade

en: Course
pt: Trajeto

en: Way Info [m]
pt: Info da linha [m]

en: {0} deg
pt: {0} graus

en: LiveGPS layer
pt: Camada LiveGPS

en: Capture GPS Track
pt: Capturar trilho GPS

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
pt: Ligar ao servidor gpsd e mostrar a posição atual na camada LiveGPS.

en: Center Once
pt: Centrar

en: Center the LiveGPS layer to current position.
pt: Centra a camada LiveGPS na posição atual.

en: Auto-Center
pt: Centrar automaticamente

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
pt: Centrar continuadamente a camada LiveGPS na posição atual.

en: MapRoulette: Zoom to task selection
pt: MapRoulette: zoom para seleção de tarefas

en: Ignore Task
pt: Ignorar tarefa

en: Ignore Challenge
pt: Ignorar desafio

en: Download task {0}
pt: Descarregar tarefa {0}

en: Download MapRoulette Task
pt: Descarregar tarefa do MapRoulette

en: Downloading MapRoulette Task {0}
pt: Descarregar tarefa {0} do MapRoulette

en: Do you want to download {0}
pt: Quer descarregar {0}

en: Downloading MapRoulette Data
pt: A descarregar dados do MapRoulette

en: Please log in to OpenStreetMap in JOSM
pt: Autentique-se com a sua conta de utilizador do OpenStreetMap no JOSM

en: Please log in to the MapRoulette instance at least once: {0}
pt: Autentique-se na instância do MapRoulette pelo menos uma vez: {0}

en: Fixed
pt: Corrigido

en: Skipped
pt: Ignorado

en: Answered
pt: Respondido

en: Too Hard / Cannot see
pt: Demasiado difícil / não consigo ver

en: Validated
pt: Validado

en: Already Fixed / Not an Issue
pt: Já corrigido / não é um erro

en: The {0} {1} (v{2}) has changed since the challenge was created.<br>Continue?
pt: O {0} {1} (v{2}) foi alterado desde que o desafio foi criado.<br>Continuar?

en: Cooperative Challenge: Mismatched version types
pt: Desafio cooperativo: os tipos de versões não são iguais

en: MapRoulette Cooperative Challenge
pt: Desafio cooperativo MapRoulette

en: Move data between datasets
pt: Mover dados entre conjuntos de dados

en: Could not fetch instruction from parent challenge
pt: Não foi possível processar as instruções do desafio pai

en: Tag
pt: Etiqueta

en: MapRoulette Tasks
pt: Tarefas MapRoulette

en: Download MapRoulette Tasks in the selected download area
pt: Descarregar tarefas MapRoulette na área de descarregamento selecionada

en: MapRoulette task geometry
pt: Geometria de tarefas MapRoulette

en: MapRoulette Task Layer
pt: Camada de tarefas MapRoulette

en: MapRoulette Task Layer:
pt: Camada de tarefas MapRoulette:

en: MapRoulette Preferences
pt: Preferências MapRoulette

en: MapRoulette API URL:
pt: URL da API do MapRoulette:

en: MapRoulette OpenStreetMap Preference Key
pt: Chave de preferência OpenStreetMap MapRoulette

en: Server Settings
pt: Configurações do servidor

en: MapRoulette Server Settings
pt: Configurações do servidor do MapRoulette

en: Ignored Tasks
pt: Tarefas ignoradas

en: Ignored Challenges
pt: Desafios ignorados

en: Task List
pt: Lista de tarefas

en: MapRoulette Task List Settings
pt: Configurações de lista de tarefas MapRoulette

en: Project
pt: Projeto

en: Challenge
pt: Desafio

en: Task Name
pt: Nome da tarefa

en: Task ID
pt: ID da tarefa

en: Challenge Name
pt: Nome do desafio

en: Challenge ID
pt: ID do desafio

en: Task Preferences
pt: Preferências do desafio

en: Future home of Task Preferences
pt: Local futuro das configurações de tarefa

en: Current MapRoulette Task
pt: Tarefa MapRoulette atual

en: This is the current MapRoulette Task
pt: Esta é a tarefa MapRoulette atual

en: MapRoulette: Current task
pt: MapRoulette: tarefa atual

en: Instructions:
pt: Instruções:

en: Please select a locked task
pt: Selecione uma tarefa bloqueada

en: Creates
pt: Cria

en: Tag Updates
pt: Atualizações de etiquetas

en: Select Primitives
pt: Selecionar objetos

en: Select the OSM primitives for this task
pt: Selecionar os objetos OSM para esta tarefa

en: MapRoulette: Select task primitives
pt: MapRoulette: selecionar objetos da tarefa

en: MapRoulette: Mark Task as {0}
pt: MapRoulette: marcar tarefa como {0}

en: <html>Mark all selected tasks?<br>This will apply all tag fixes and geometry fixes!</html>
pt: <html>Marcar todas as tarefas selecionadas?<br>Isto irá aplicar todas as correções de etiquetas e de geometria!</html>

en: Mark all selected tasks?
pt: Marcar todas as tarefas selecionadas?

en: Apply OSC directly to the edit layer?
pt: Aplicar OSC diretamente à camada de edição?

en: Show
pt: Mostrar

en: Request Review
pt: Pedir revisão

en: Task Feedback
pt: Avaliação da tarefa

en: No: the suggested tags are wrong
pt: Não: as etiquetas sugeridas estão erradas

en: Yes: the suggested tags are correct
pt: Sim: as etiquetas sugeridas estão corretas

en: Apply OSC
pt: Aplicar OSC

en: Apply the suggested change from the task
pt: Aplicar a alteração sugerida na tarefa

en: Start Task
pt: Iniciar tarefa

en: Start MapRoulette Tasks
pt: Iniciar tarefas MapRoulette

en: MapRoulette: Start or Stop Tasks
pt: MapRoulette: iniciar ou parar tarefas

en: Could not lock tasks
pt: Não foi possível bloquear as tarefas

en: Stop Task
pt: Parar tarefa

en: Stop MapRoulette Tasks
pt: Para tarefas MapRoulette

en: Downloaded MapRoulette tasks
pt: Descarregar tarefas MapRoulette

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Open Task in browser
pt: Abrir tarefa no navegador

en: Open MapRoulette Tasks in browser
pt: Abrir tarefas MapRoulette no navegador

en: MapRoulette: Open Tasks in browser
pt: MapRoulette: abrir tarefas no navegador

en: Download Data
pt: Descarregar dados

en: Download MapRoulette Tasks
pt: Descarregar tarefas MapRoulette

en: MapRoulette: Download Tasks
pt: MapRoulette: descarregar tarefas

en: MapRoulette: Task Modified
pt: MapRoulette: tarefa alterada

en: MapRoulette: Task Locked
pt: MapRoulette: tarefa bloqueada

en: Priority: {0}
pt: Prioridade: {0}

en: Difficulty: {0}
pt: Dificuldade: {0}

en: Modified: {0}
pt: Alterado: {0}

en: Type: {0}
pt: Tipo: {0}

en: Status: {0}
pt: Estado: {0}

en: MapRoulette Task
pt: Tarefa MapRoulette

en: Did you finish the following MapRoulette Task?
pt: Terminou a seguinte tarefa MapRoulette?

en: Instructions:
pt: Instruções:

en: Changes for {0}
pt: Alterações para {0}

en: Fetching OpenStreetMap User Preferences
pt: Obter as preferências do utilizador do OpenStreetMap

en: Getting MapRoulette API Key
pt: A obter a chave da API do MapRoulette

en: Measured values
pt: Valores medidos

en: Open the measurement window.
pt: Mostra o painel do módulo Medição.

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
pt: Limpar resultados das medidas e eliminar o caminho de medição.

en: Path Length
pt: Comprimento do caminho de medição

en: Selection Length
pt: Comprimento da seleção

en: Selection Area
pt: Área selecionada

en: Selection Radius
pt: Raio da seleção

en: Angle
pt: Ângulo

en: Angle between two selected Nodes
pt: Ângulo entre 2 nós selecionados

en: Layer to make measurements
pt: Camada para fazer medidas

en: measurement mode
pt: modo de medição

en: Measurements
pt: Medições

en: Merge overlap
pt: Fundir sobreposições

en: Merge overlap of ways.
pt: Funde numa só linha sobreposições de 2 ou mais linhas nas mesmas coordenadas.

en: Merge Overlap (combine)
pt: Fundir sobreposições (combinar)

en: Michigan Left
pt: Esquerda Michigan

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
pt: Adiciona ''proibido virar à esquerda'' para conjuntos de 4 ou 5 linhas.

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
pt: Selecione 4 ou 5 linhas para aplicar ''proibido virar à esquerda''.

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
pt: Selecione 4 linhas que formem uma relação fechada.

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
pt: Não foi possível ordenar as linhas. verifique as direções das linhas

en: Create Michigan left turn restriction
pt: Criar restrição de virar à esquerda Michigan

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
pt: Não foi possível encontrar os nós ''via'' (através de). Verifique a seleção

en: About Plugin
pt: Sobre o módulo

en: Native password manager plugin
pt: Módulo gestor de palavras-passe nativo

en: No native password manager could be found!
pt: Não foi encontrado um gestor de palavras-passe nativo!

en: Depending on your Operating System / Distribution, you may have to create a default keyring / wallet first.
pt: Dependendo do seu sistema operativo / distribuição, poderá ter de criar primeiro um keyring / wallet.

en: No thanks, use JOSM''s plain text preferences storage
pt: Não, obrigado. Utilizar o armazenamento em texto simples das preferências do JOSM

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
pt: Foram encontradas informações sensíveis que ainda são guardadas no ficheiro de preferências do JOSM (texto não encriptado).

en: Transfer to password manager and remove from preference file
pt: Transferir para o gestor de palavras-passe e remover do ficheiro das preferências

en: No, just keep it
pt: Não, apenas manter

en: Close the dialog and discard all changes
pt: Fechar a janela e não fazer as alterações

en: Proceed and go to the next page
pt: Continuar e ir para a próxima página

en: Finish
pt: Terminar

en: Confirm the setup and close this dialog
pt: Confirme a configuração e feche esta janela

en: JOSM/OSM API/Username
pt: JOSM/API OSM/Nome de utilizador

en: JOSM/OSM API/Password
pt: JOSM/OSM API/Palavra-passe

en: {0}/Username
pt: {0}/Nome de utilizador

en: {0}/Password
pt: {0}/Palavra-passe

en: JOSM/Proxy/Username
pt: JOSM/Proxy/Nome de utilizador

en: JOSM/Proxy/Password
pt: JOSM/Proxy/Palavra-passe

en: JOSM/OAuth/{0}/Parameters
pt: JOSM/OAuth/{0}/Parâmetros

en: Native Password Manager Plugin
pt: Módulo gestor de palavras-passe nativo

en: The username and password is protected by {0}.
pt: O nome de utilizador e palavra-passe é protegido com {0}.

en: username
pt: nome de utilizador

en: password
pt: palavra-passe

en: proxy username
pt: nome de utilizador do proxy

en: proxy password
pt: palavra-passe do proxy

en: oauth key
pt: chave oauth

en: oauth secret
pt: chave secreta oauth

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
pt: <br><strong>Aviso:</strong> pode ainda haver dados sensíveis no seu ficheiro de preferências. ({0})

en: Save user and password ({0})
pt: Guardar utilizador e palavra-passe ({0})

en: Plain text, JOSM default
pt: Texto simples, pré-definido do JOSM

en: Use {0}
pt: Usar {0}

en: Encrypt data with Windows logon credentials
pt: Encriptar dados com credenciais de inicio de sessão do Windows

en: The native password manager plugin detected {0} on your system.
pt: O módulo gestor de palavras-passe nativo detetou {0} no seu sistema.

en: OSM Server Files o5m compressed
pt: Ficheiros de servidor OSM comprimidos o5m

en: Invalid changeset id: {0}
pt: Identificador de conjunto de alterações inválido: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
pt: Marca de tempo inválida: {0}

en: wrong header byte
pt: byte do cabeçalho errado

en: Reading was canceled at file offset {0}
pt: A leitura foi cancelada no offset do ficheiro {0}

en: unsupported header
pt: cabeçalho não suportado

en: Reading OSM data...
pt: A ler dados do OpenStreetMap...

en: Import was canceled
pt: A importação foi cancelada

en: Split by municipality
pt: Dividir por município

en: Split this data by municipality (admin_level=8).
pt: Divide os dados por município (admin_level=8).

en: Split by sector
pt: Dividir por setor

en: Split this data by sector (admin_level=10).
pt: Divide os dados por setor (admin_level=10).

en: Split by neighbourhood
pt: Dividir por bairro

en: Split this data by neighbourhood (admin_level=11).
pt: Dividir estes dados por bairros (admin_level=11).

en: Download open data
pt: Descarregar dados abertos

en: License URL not available: {0}
pt: URL da licença não disponível: {0}

en: OpenData preferences
pt: Preferências do módulo DadosAbertos

en: License Agreement
pt: Acordo de licenciamento

en: Accept
pt: Aceitar

en: Refuse
pt: Recusar

en: I understand and accept these terms and conditions
pt: Eu entendo e aceito estes termos e condições

en: View the full text of this license
pt: Ver o texto completo desta licença

en: I refuse these terms and conditions. Cancel download.
pt: Eu recuso estes termos e condições. Cancelar a transferência.

en: Module bundled with opendata plugin
pt: Sub-módulo incluído no módulo DadosAbertos

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
pt: Clique em <strong>Descarregar lista</strong> para descarregar e mostrar a lista de sub-módulos disponíveis.

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
pt[0]: O seguinte sub-módulo foi descarregado <strong>com sucesso</strong>:
pt[1]: Os seguintes {0} sub-módulos foram descarregados <strong>com sucesso</strong>:

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
pt[0]: A transferência do seguinte sub-módulo <strong>falhou</strong>:
pt[1]: A transferência dos seguintes {0} sub-módulos <strong>falhou</strong>:

en: Search:
pt: Pesquisar:

en: Modules
pt: Sub-módulos

en: Accept the new module sites and close the dialog
pt: Aceitar os novos sites de sub-módulos e fechar a janela

en: Configure Module Sites
pt: Configurar sites de sub-módulos do módulo DadosAbertos

en: Download the list of available modules
pt: Descarregar a lista de sub-módulos disponíveis

en: Update modules
pt: Atualizar sub-módulos

en: Update the selected modules
pt: Atualiza os sub-módulos selecionados

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
pt: Reinicie o JOSM para ativar os sub-módulos descarregados.

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
pt: Todos os sub-módulos instalados estão atualizados. O JOSM não necessita de descarregar novas versões.

en: Modules up to date
pt: Sub-módulos atualizados

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
pt: Configurar a lista de sites de onde os sub-módulos são descarregados

en: Add Open Data Module description URL.
pt: Adicionar endereços URL do módulo "Dados abertos".

en: Edit Open Data Module description URL.
pt: Editar endereço de sub-módulo do módulo "Dados abertos".

en: Open Data Module description URL
pt: Endereço do sub-módulo do módulo DadosAbertos

en: Download OSM data corresponding to the current data set.
pt: Descarregar dados do OpenStreetMap correspondentes ao conjunto de dados atual.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
pt: Seleciona no mapa os elementos selecionados na lista acima, desselecionando os restantes.

en: Diff
pt: Diferença

en: Perform diff between current data set and existing OSM data.
pt: Mostra as diferenças entre o conjunto de dados atual e os dados do OSM.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Open tools menu for this data.
pt: Abrir o menu de ferramentas para estes dados.

en: Open the OpenData window.
pt: Mostra o painel do módulo DadosAbertos.

en: Raw data
pt: Dados em bruto

en: OpenData Preferences
pt: Preferências do módulo DadosAbertos

en: A special handler for various Open Data portals<br/><br/>Please read the Terms and Conditions of Use of each portal<br/>before any upload of data loaded by this plugin.
pt: Uma ferramenta que utiliza vários portais de dados abertos<br/><br/>Por favor leia os Termos e Condições de Utilização de cada portal<br/>antes de enviar dados obtidos com este módulo para o OpenStreetMap.

en: General settings
pt: Definições gerais

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
pt: Importar apenas dados em bruto (isto é, não adicionar/eliminar etiquetas ou substituí-las por etiquetas do OSM)

en: Overpass API server:
pt: Servidor API Overpass:

en: Overpass API server used to download OSM data
pt: Servidor da API do Overpass para descarregar dados do OpenStreetMap

en: XAPI server:
pt: Servidor XAPI:

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
pt: Servidor XAPI a utilizar para descarregar dados do OpenStreetMap quando a API do Overpass não estiver disponível

en: Download modules
pt: Descarregar sub-módulos

en: View summary
pt: Ver resumo

en: View full text
pt: Ver texto completo

en: ''Lambert CC 9 zones'' coordinates found with different zone codes for X and Y:
pt: Foram encontradas coordenadas de ''Lambert CC 9 zonas'' com códigos de zona diferentes para X e Y:

en: OpenData XML files
pt: Ficheiros OpenData XML

en: File to load
pt: Ficheiro a carregar

en: 7Zip Files
pt: Ficheiros 7Zip

en: Reading 7Zip file...
pt: A ler ficheiro 7Zip...

en: Zip Files
pt: Ficheiros ZIP

en: Reading Zip file...
pt: A ler o ficheiro ZIP...

en: Cannot transform to WGS84
pt: Não é possível converter em WGS84

en: JOSM was unable to find a strict mathematical transformation between ''{0}'' and WGS84.<br /><br />Do you want to try a <i>lenient</i> method, which will perform a non-precise transformation (<b>with location errors up to 1 km</b>) ?<br/><br/>If so, <b>do NOT upload</b> such data to OSM !
pt: O JOSM não conseguiu encontrar um conversor estritamente matemático entre ''{0}'' e WGS84.<br /><br />Quer tentar o método <i>não exato</i>, que irá fazer uma conversão de pouca precisão (<b>com erros até 1 km</b>) ?<br/><br/>Se o fizer, <b>NÃO envie</b> os dados para o OpenStreetMap!

en: Try lenient method
pt: Tentar método não exato

en: Loading shapefile ({0} layers)
pt: A arregar o Shapefile ({0} camadas)

en: Loading shapefile ({0} features)
pt: A carregar o Shapefile ({0} elementos)

en: Unable to detect Coordinate Reference System.
    Would you like to fallback to ESPG:4326 (WGS 84) ?
pt: Não foi possível detetar o Sistema de Referência de Coordenadas.
    Quer reverter para o ESPG:4326 (WGS 84) ?

en: Warning: CRS not found
pt: Aviso: CRS não encontrado

en: Unable to detect CRS !
pt: Não foi possível detetar o CRS!

en: GML files
pt: Ficheiros GML

en: KML/KMZ files
pt: Ficheiros KML/KMZ

en: MapInfo files
pt: Ficheiros MapInfo

en: Shapefiles
pt: Ficheiros SHP Shapefile

en: Unable to find a data store for file {0}
pt: Não foi possível encontrar um armazenamento de dados para o ficheiro {0}

en: GeoPackage files
pt: Ficheiros GeoPackage

en: CSV files
pt: Ficheiros CSV

en: ODS files
pt: Ficheiros ODS

en: No valid coordinates have been found.
pt: Não foram encontradas coordenadas válidas.

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
pt: Ficheiro não válido. Comprimento errado na linha {0}. Esperadas {1} colunas, encontradas {2}.

en: XLS files
pt: Ficheiros XLS

en: View OSM Wiki page
pt: Ver a página wiki do OSM

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
pt: Abrir o navegador de Internet sobre a página wiki do OpenStreetMap sobre o conjunto de dados selecionados

en: View Local Portal page
pt: Ver página do Portal Local

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
pt: Abrir o navegador de Internet externo para ver a página do Portal Local do conjunto de dados selecionados

en: View National Portal page
pt: Ver página do Portal Nacional

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
pt: Abrir o navegador de Internet externo para ver a página do Portal Nacional do conjunto de dados selecionados

en: View License
pt: Ver licença

en: Launch browser to the license page of the selected data set
pt: Abrir o navegador de Internet externo para ver a página da licença do conjunto de dados selecionados

en: View License (summary)
pt: Ver licença (resumo)

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
pt: Abrir o navegador de Internet externo para ver um resumo da licença do conjunto de dados selecionados

en: View the license of the selected data set
pt: Ver a licença do conjunto de dados selecionados

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
pt: Aviso: não é possível descarregar o módulo ''{0}''. O endereço para descarregamento dele não é conhecido. A ignorar o descarregamento.

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
pt: Aviso: não é possível descarregar o módulo ''{0}''. O endereço para descarregamento ''{1}'' não é um endereço válido. A ignorar o descarregamento.

en: Downloading Module {0}...
pt: A descarregar o módulo {0}...

en: An error occurred in module {0}
pt: Ocorreu um erro no módulo {0}

en: Last module update more than {0} days ago.
pt: A última atualização do módulo ocorreu há {0} dias.

en: Click to update the activated modules
pt: Clique para atualizar os sub-módulos ativados

en: Click to skip updating the activated modules
pt: Clique para ignorar a atualização dos sub-módulos ativos

en: Skipping module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
pt: A ignorar atualização dos módulos após ultrapassar o intervalo de tempo. A atualização automática ao iniciar o JOSM está desativada.

en: Running module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
pt: A correr a atualização dos módulos após ultrapassar o intervalo de tempo. A atualização automática ao iniciar o JOSM está desativada.

en: Could not load module {0}. Delete from preferences?
pt: Não foi possível carregar o módulo {0}. Eliminar das preferências?

en: loading module ''{0}'' (version {1})
pt: a carregar o módulo ''{0}'' (versão {1})

en: <html>Could not load module {0} because the module<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
pt: <html> Não foi possível carregar o módulo {0} porque a classe principal<br>''{1}'' do módulo não foi encontrada.<br>Eliminar das preferências?</html>

en: Loading modules ...
pt: A carregar sub-módulos...

en: Checking module preconditions...
pt: A verificar pré-requisitos do módulo...

en: Loading module ''{0}''...
pt: A carregar o módulo ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
pt[0]: O JOSM não conseguiu encontrar informação sobre o seguinte sub-módulo:
pt[1]: O JOSM não conseguiu encontrar informação sobre os seguintes sub-módulos:

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
pt[0]: O sub-módulo não será carregado.
pt[1]: Os sub-módulos não serão carregados.

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
pt[0]: A atualização do seguinte sub-módulo falhou:
pt[1]: A atualização dos seguintes sub-módulos falhou:

en: Module update failed
pt: A atualização do módulo falhou

en: Warning: failed to download module information list
pt: Aviso: falhou o descarregamento da lista de informações de módulos

en: Disable module
pt: Desativar o módulo

en: Click to delete the module ''{0}''
pt: Clique para eliminar o módulo ''{0}''

en: Keep module
pt: Manter módulo

en: Click to keep the module ''{0}''
pt: Clique para manter o módulo ''{0}''

en: Warning: failed to delete outdated module ''{0}''.
pt: Aviso: falhou a eliminação do módulo desatualizado ''{0}''.

en: Warning: failed to install already downloaded module ''{0}''. Skipping installation.JOSM is still going to load the old module version.
pt: Aviso: não foi possível instalar o módulo já descarregado ''{0}''. A instalação não será feita. O JOSM vai continuar a carregar a versão antiga do módulo.

en: Warning: failed to install module ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
pt: Aviso: não foi possível instalar o módulo ''{0}'' do ficheiro temporário descarregado ''{1}''. A alteração do nome falhou.

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
pt: Não perguntar de novo e lembrar a minha decisão (aceder a Preferências->Módulos para alterar posteriormente isto)

en: The module file ''{0}'' does not include a Manifest.
pt: O ficheiro ''{0}'' do módulo não inclui um Manifesto.

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
pt: URL inválido ''{0}'' no módulo {1}

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
pt: <b>Módulo fornecido por uma fonte externa:</b> {0}

en: Failed to create module information from manifest for module ''{0}''
pt: Não foi possível criar a informação do módulo a partir do manifesto do módulo ''{0}''

en: Illegal entry in module list.
pt: Entrada ilegal na lista de módulos.

en: Reading local module information..
pt: A ler a informação local de módulos...

en: Processing module site cache files...
pt: A processar ficheiros de cache do site...

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
pt: Aviso: não foi possível procurar informações sobre o módulo no ficheiro ''{0}''. A ignorar.

en: Processing module site cache icon files...
pt: A processar ficheiros de ícones da cache do site...

en: Processing module files...
pt: A processar os ficheiros dos módulos...

en: Download module list...
pt: A descarregar a lista de módulos...

en: Downloading module list from ''{0}''
pt: A descarregar a lista de módulos de ''{0}''

en: Warning: failed to create module directory ''{0}''. Cannot cache module list from module site ''{1}''.
pt: Aviso: não foi possível criar o diretório de módulos ''{0}''. Não é possível guardar na cache a lista de módulos do site ''{1}''.

en: Writing module list to local cache ''{0}''
pt: A escrever a lista de módulos na cache local ''{0}''

en: Parsing module list from site ''{0}''
pt: A processar a lista de módulos do site ''{0}''

en: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
pt: Falhou o processamento da lista de módulos do site ''{0}''. A ignorar o site. Exceção: {1}

en: Processing module list from site ''{0}''
pt: A processar a lista de módulos do site ''{0}''

en: Open Visible...
pt: Abrir visíveis...

en: Open only files that are visible in current view.
pt: Abrir apenas os ficheiros que estão visíveis na vista atual.

en: No view open - cannot determine boundaries!
pt: Nenhuma vista aberta - não é possível determinar os limites!

en: Unknown file extension: {0}
pt: Extensão de ficheiro desconhecida: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
pt: Falhou o processamento do ficheiro "{0}"

en: Copy: {0}
pt: Copiar: {0}

en: and
pt: e

en: Open in browser {0}
pt: Abrir no navegador {0}

en: OpenStreetMap obj info
pt: Informações do objeto OpenStreetMap

en: Open OpenStreetMap obj info window
pt: Informações do objeto OSM

en: Object Id
pt: ID do objeto

en: Version
pt: Versão

en: Images
pt: Imagens

en: OSM Server Files pbf compressed
pt: Ficheiros de servidor OSM comprimidos em pbf

en: Download PBF
pt: Descarregar PBF

en: Invalid DenseNodes key/values table
pt: Tabela de chave/valores DenseNodes inválida

en: Canceled: Waiting for reader to react
pt: Cancelado: à espera da reação do leitor

en: Transform error: Min X must be smaller than max
pt: Erro de transformação: X mín tem de ser menor que máx

en: Transform error: Min Y must be smaller than max
pt: Erro de transformação: Y mín tem de ser menor que máx

en: Transform error: Points too close
pt: Erro de transformação: os pontos estão demasiado próximos

en: Transform error: Unsupported variant.
pt: Erro de transformação: variante não suportada.

en: Transform error: Unsupported orientation
pt: Erro de transformação: orientação não suportada

en: X-value of bottom left reference point
pt: Valor X do ponto de referência inferior esquerdo

en: Y-value of bottom left reference point
pt: Valor Y do ponto de referência inferior esquerdo

en: East-value of bottom left reference point
pt: Valor Este do ponto de referência inferior esquerdo

en: North-value of bottom left reference point
pt: Valor Norte do ponto de referência inferior esquerdo

en: Get from Preview
pt: Obter da pré-visualização

en: Select a single node from preview
pt: Selecione um único nó da pré-visualização

en: X-value of top right reference point
pt: Valor X do ponto de referência superior esquerdo

en: Y-value of top right  reference point
pt: Valor Y do ponto de referência superior esquerdo

en: East-value of top right reference point
pt: Valor Este do ponto de referência superior esquerdo

en: North-value of top right reference point
pt: Valor Norte do ponto de referência superior esquerdo

en: Check Placement
pt: Verificar posicionamento

en: Bind to coordinates
pt: Ligar às coordenadas

en: Top right (max) corner:
pt: Canto superior direito (máx):

en: East:
pt: Este:

en: North:
pt: Norte:

en: Bottom left (min) corner:
pt: Canto inferior esquerdo (mín):

en: Please select exactly one node.
pt: Selecione apenas 1 nó.

en: Check numbers
pt: Verificar números

en: Projection of the PDF-Document
pt: Projeção do documento PDF

en: Projection:
pt: Projeção:

en: Show target
pt: Mostrar alvo

en: Finished
pt: Terminado

en: Load preview ...
pt: Carregar pré-visualização...

en: PDF preview:
pt: Pré-visualização do PDF:

en: PDF files
pt: Ficheiros PDF

en: Import PDF
pt: Importar PDF

en: OSM files
pt: Ficheiros OSM

en: Preparing
pt: A preparar

en: Could not parse color
pt: Não foi possível analisar a cor

en: Parsing file
pt: Analisar ficheiro

en: File not found.
pt: O ficheiro não foi encontrado.

en: Error while parsing: {0}
pt: Erro ao processar o ficheiro: {0}

en: Removing parallel segments
pt: A remover segmentos paralelos

en: Joining nodes
pt: A unir nós

en: Joining adjacent segments
pt: A unir segmentos adjacentes

en: Removing small objects
pt: A remover objetos pequenos

en: Removing large objects
pt: A remover objetos grandes

en: Finalizing layers
pt: A terminar camadas

en: Building JOSM layer
pt: A criar camada JOSM

en: Postprocessing layer
pt: A pós-processar a camada

en: Saving to file.
pt: A guardar no ficheiro.

en:  Writing to file
pt:  A gravar no ficheiro

en: Debug info
pt: Informação de debug

en: Merge close nodes
pt: Fundir nós próximos

en: Remove objects smaller than
pt: Remover objetos mais pequenos que

en: Remove objects larger than
pt: Remover objetos maiores que

en: Only this color
pt: Apenas esta cor

en: Remove parallel lines
pt: Remover linhas paralelas

en: Take only first X paths
pt: Importar apenas o primeiro nº de linhas

en: Color/width change
pt: Alteração da cor / largura

en: Shape closed
pt: Forma fechada

en: Single segments
pt: Segmentos únicos

en: Orthogonal shapes
pt: Formas ortogonais

en: Import settings
pt: Importar definições

en: Tolerance:
pt: Tolerância:

en: Max distance:
pt: Distância máxima:

en: Introduce separate layers for:
pt: Criar camadas separadas para:

en: Import PDF file
pt: Importar ficheiro PDF

en: Import PDF file.
pt: Importa um ficheiro PDF.

en: Extended
pt: Alargado

en: User Interface
pt: Interface do utilizador

en: Interactions:
pt: Interações:

en: Processing defaults
pt: A processar padrões

en:  {0} objects so far
pt:  {0} objetos até agora

en: Parsing PDF
pt: A processar o PDF

en: Encrypted documents not supported.
pt: Não são suportados documentos encriptados.

en: The PDF file must have exactly one page.
pt: O ficheiro PDF só pode ter uma página no máximo.

en: Read error:
pt: Erro de leitura:

en: Write error:
pt: Erro de escrita:

en: Write coordinates to image header
pt: Gravar coordenadas no cabeçalho da imagem

en: Write position information into the exif header of the following files:
pt: Gravar informação de posição no cabeçalho EXIF dos seguintes ficheiros:

en: The file "{0}" can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
pt: O ficheiro "{0}" não pode ser atualizado. Só são suportadas imagens JPEG e TIFF.

en: {0} file can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported. | {0} files can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
pt[0]: {0} ficheiro não pode ser atualizado. Apenas são suportadas imagens JPEG e TIFF.
pt[1]: {0} ficheiros não podem ser atualizados. Apenas são suportadas imagens JPEG e TIFF.

en: Warning: Some metadata in TIFF files may be lost. Always keep a backup!
pt: Aviso: alguns metadados em ficheiros TIFF podem perder-se. Mantenha sempre uma cópia de segurança!

en: settings
pt: definições

en: keep backup files
pt: manter cópias de segurança

en: change file modification time:
pt: alterar hora de modificação do ficheiro:

en: to gps time
pt: para o tempo GPS

en: to previous value (unchanged mtime)
pt: para o valor anterior (mtime não alterado)

en: Photo Geotagging Plugin
pt: Módulo de geolocalização de imagens

en: Proceed
pt: Continuar

en: The GPS tag could not be added to the following file because there is not enough free space in the EXIF section: | The GPS tag could not be added to the following files because there is not enough free space in the EXIF section:
pt[0]: Não foi possível adicionar a etiqueta GPS ao ficheiro seguinte porque não há espaço livre suficiente na secção EXIF:
pt[1]: Não foi possível adicionar a etiqueta GPS aos ficheiros seguintes porque não há espaço livre suficiente na secção EXIF:

en: ({0} more file) | ({0} more files)
pt[0]: (mais {0} ficheiro)
pt[1]: (mais {0} ficheiros)

en: This can likely be fixed by rewriting the entire EXIF section, however some (rare) unknown tags may get lost in the process.<br>Would you like to proceed anyway?
pt: É provável que isto possa ser resolvido reescrevendo toda a secção EXIF, no entanto, algumas etiquetas desconhecidas (raras) podem perder-se no processo.<br>Deseja continuar na mesma?

en: Writing position information to image files...
pt: A gravar a informação de geolocalização nas imagens...

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: Unable to process file ''{0}'':
pt: Não foi possível processar o ficheiro ''{0}'':

en: Writing position information to image files... Estimated time left: {0}
pt: A gravar informação de posição nos ficheiros de imagens... Tempo restante estimado: {0}

en: Could not read mtime.
pt: Não foi possível ler a hora de modificação (mtime)

en: Could not write mtime.
pt: Não foi possível gravar a hora de modificação (mtime)

en: File could not be deleted!
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro!

en: Could not rename file!
pt: Não foi possível alterar o nome do ficheiro!

en: Could not rename file {0} to {1}!
pt: Não foi possível alterar o nome do ficheiro {0} para {1}!

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
pt: <html><h3>Existem cópias de segurança antigas na pasta de imagens!</h3>

en: Override old backup files?
pt: Substituir as cópias de segurança antigas?

en: Keep old backups and continue
pt: Manter cópias de segurança antigas e continuar

en: Override
pt: Substituir

en: Could not delete temporary file!
pt: Não foi possível eliminar o ficheiro temporário!

en: Test failed: Could not read mtime.
pt: O teste falhou: não foi possível ler a hora de modificação (mtime)

en: Test failed: Could not write mtime.
pt: O teste falhou: não foi possível gravar a hora de modificação (mtime).

en: Adjust photos
pt: Ajustar fotos

en: Move and position photos
pt: Mover e posicionar fotos

en: Click+drag photo, control+alt+click to position photo, control+click to set direction.
pt: Clique+arrastar a fotografia; CRTL+ALT+clique para posicionar a fotografia; CRTL+clique para definir a direção.

en: Please load some photos.
pt: Carregue algumas fotografias.

en: Edit photo GPS data
pt: Editar dados GPS da imagem

en: Edit GPS data of selected photo.
pt: Edita os dados GPS da imagem selecionada.

en: Edit Photo GPS Data
pt: Editar dados GPS da imagem

en: (Empty values delete the according fields.)
pt: (Valores em branco eliminarão os campos relacionados.)

en: coordinates
pt: coordenadas

en: Latitude and longitude
pt: Latitude e longitude

en: speed
pt: velocidade

en: positive number or empty
pt: número positivo ou inteiro

en: Speed:
pt: Velocidade:

en: direction
pt: direção

en: range -360.0 .. 360.0, or empty
pt: intervalo -360.0 .. 360.0 ou em branco

en: Direction:
pt: Direção:

en: Edit coordinates in separate editor
pt: Editar coordenadas no editor separado

en: Edit Image Coordinates
pt: Editar coordenadas da imagem

en: Undo changes made in this dialog
pt: Desfazer alterações feitas nesta janela

en: Reload GPS data from image file
pt: Recarregar dados GPS do ficheiro da imagem

en: New layer for untagged images
pt: Nova camada para imagens sem etiquetas

en: Untagged Images
pt: Imagens sem etiquetas

en: Add PMTiles layer
pt: Adicionar camada PMTiles

en: Do you want to add a layer based off of {0}?
pt: Pretende adicionar uma camada com base em {0}?

en: PMTiles tilesets ({0})
pt: Conjuntos de mosaidos PMTiles ({0})

en: Data could not be read
pt: Os dados não puderam ser lidos

en: Point info
pt: Informação do ponto

en: Point info.
pt: Informação do ponto.

en: Connecting server
pt: Ao ligar ao servidor

en: PointInfo
pt: Informação do ponto

en: Data not available.
pt: Dados não disponíveis.

en: Automatically detect the module
pt: Detetar o módulo automaticamente

en: Point information settings
pt: Definições de informação do ponto

en: Settings for the point information plugin.
pt: Configurações para o módulo de informações sobre pontos.

en: Try to guess the appropriate module from the location. If it fails, use the module selected below.
pt: Tentar adivinhar o módulo adequado a partir da localização. Se falhar, utiliza o módulo selecionado abaixo.

en: The module called to get the point information.
pt: O módulo chamado para obter a informação do ponto.

en: Module
pt: Módulo

en: Add new address point
pt: Adicionar novo ponto de endereço

en: Tags copied to clipboard.
pt: Etiquetas copiadas.

en: New address point added.
pt: Novo ponto de endereço adicionado.

en: Download Osmosis poly
pt: Descarregar polígono Osmosis

en: Data contains unclosed ways.
pt: Os dados contêm linhas não fechadas.

en: Reading polygon filter file...
pt: A ler o ficheiro de filtro de polígono...

en: Error reading poly file: {0}
pt: Erro ao ler o ficheiro poly: {0}

en: The file must begin with a polygon name
pt: O ficheiro tem de começar com um nome de polígono

en: Empty line in coordinate section
pt: Linha vazia na secção de coordenadas

en: There are less than 2 points in an area
pt: Existem menos de 2 pontos numa área

en: Found coordinates ''{0}'' instead of name
pt: Encontradas coordenadas ''{0}'' em vez do nome

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
pt: Foram encontradas coordenadas inválidas: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
pt: {0} pontos encontravam-se fora dos limites do mundo e foram movidos

en: Unable to parse {0} as a number
pt: Não foi possível processar {0} como um número

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
pt: Uma linha de coordenadas de polígono tem de conter exatamente 2 números

en: Osmosis polygon filter files
pt: Ficheiros de filtros de polígonos Osmosis

en: Print...
pt: Imprimir...

en: Print the map
pt: Imprimir o mapa

en: Print the Map
pt: Imprimir o mapa

en: Printer
pt: Impressora

en: Media
pt: Suporte

en: Printer settings
pt: Definições de impressão

en: Scale
pt: Escala

en: Resolution
pt: Resolução

en: Map information
pt: Informação do mapa

en: Map Preview
pt: Pré-visualização do mapa

en: Zoom To Page
pt: Enquadrar página

en: Zoom To Actual Size
pt: Enquadrar tamanho atual

en: Print
pt: Imprimir

en: Printing has been cancelled.
pt: A impressão foi cancelada.

en: Printing stopped
pt: A impressão parou

en: Printing has failed.
pt: A impressão falhou.

en: Create Stops from GTFS ...
pt: Criar paragens de GTFS...

en: Create Stops from a GTFS file
pt: Criar paragens de um ficheiro GTFS

en: Select GTFS file (stops.txt)
pt: Selecionar ficheiro GTFS (stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
pt: O ficheiro "{0}" não existe

en: IOException "{0}" occurred
pt: Ocorreu uma exceção IO "{0}"

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
pt: Não existe nenhum conjunto de dados. Tente descarregar dados do servidor OSM ou abra um ficheiro OSM.

en: No data found
pt: Não foram encontrados dados

en: The GTFS file was empty.
pt: O ficheiro GTFS estava vazio.

en: Route patterns ...
pt: Gestão de rotas...

en: Edit Route patterns for public transport
pt: Gerir rotas de transportes públicos

en: Route Patterns
pt: Gestão de rotas

en: Overview
pt: Geral

en: Itinerary
pt: Itinerário

en: Stops
pt: Paragens

en: Existing route patterns:
pt: Rotas existentes:

en: Reflect
pt: Inverter sentido

en: Required tags:
pt: Etiquetas necessárias:

en: Common tags:
pt: Etiquetas comuns:

en: Additional tags:
pt: Etiquetas adicionais:

en: Add a new Tag
pt: Adicionar uma etiqueta nova

en: Name/Id
pt: Nome / identificador

en: Find
pt: Procurar

en: Mark
pt: Marcar

en: Stops are possible on the
pt: Em relação ao transporte, as paragens encontram-se do lado

en: right hand side
pt: direito

en: left hand side
pt: esquerdo

en: Maximum distance from route
pt: Distância máxima da rota

en: Suggest Stops
pt: Sugerir paragens

en: Create Stops from GPX ...
pt: Criar paragens de GPX...

en: Create Stops from a GPX file
pt: Criar paragens de um ficheiro GPX

en: Select GPX file
pt: Selecionar ficheiro GPX (GPS)

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
pt: O ficheiro GPX não contém trilhos nem pontos GPS.

en: moved
pt: movido

en: added
pt: adicionado

en: Public Transport: Enable GTFSStops
pt: Transporte público: ativar paragens GTFS (General Transit Feed Specification)

en: Public Transport: Catch GTFS stops
pt: Transporte público: capturar paragens GTFS

en: skipped
pt: ignorado

en: Public Transport: Disable GTFS
pt: Transporte público: desativar GTFS

en: Public Transport: Join GTFS stops
pt: Transporte público: unir paragens GTFS

en: Public Transport: Change stop type
pt: Transporte público: alterar tipo de paragem

en: Public Transport: Add track stop
pt: Transporte público: adicionar paragem

en: Public Transport: Delete track stop
pt: Transporte público: eliminar paragem

en: Public Transport: Detach track stop list
pt: Transporte público: desconectar lista de paragens

en: Public Transport: Edit track stop list
pt: Transporte público: editar lista de paragens

en: Public Transport: Relocate nodes in track stoplist
pt: Transporte público: deslocar nós na lista de paragens

en: Public Transport: sort track stop list
pt: Transporte público: ordenar lista de paragens

en: Public Transport: Suggest stops
pt: Transporte público: sugerir paragens

en: Public Transport: Detach waypoints
pt: Transporte público: descolar pontos de trilhos

en: Public Transport: Disable waypoints
pt: Transporte público: desativar pontos de trilhos

en: Public Transport: Enable waypoints
pt: Transporte público: ativar pontos de trilhos

en: Public Transport: Edit waypoint name
pt: Transporte público: editar nome do ponto de trilho

en: Can''t parse a time from this string.
pt: Não é possível analisar a hora desta expressão.

en: Invalid value
pt: Valor inválido

en: Create Stops from GTFS
pt: Criar paragens de GTFS

en: GTFS-Stops
pt: Paragens GTFS

en: Type of stops to add
pt: Tipo de paragens a adicionar

en: Time on your GPS device
pt: Tempo no seu dispositivo GPS

en: Time on your stopwatch
pt: Tempo no seu cronómetro

en: Time window
pt: Período de tempo

en: Move Threshold
pt: Mover limiar

en: Catch
pt: Capturar

en: Join
pt: Unir

en: Create Stops from GPX
pt: Criar paragens de GPX

en: Tracks in this GPX file:
pt: Trilhos GPS no ficheiro GPX:

en: Detach
pt: Desligar

en: implicit
pt: implícito

en: State
pt: Estado

en: pending
pt: pendente

en: [incomplete]
pt: [incompleto]

en: [empty way]
pt: [linha vazia]

en: [gap]
pt: [descontinuidade]

en: Stopname
pt: Nome da paragem

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
pt: O ficheiro GPX não contém pontos GPS válidos. Use um ficheiro GPX que tenha pontos GPS.

en: GPX File Trouble
pt: Problema no fcheiro GPX

en: unnamed
pt: sem nome

en: Filters
pt: Filtros

en: Choose Filter
pt: Escolher o filtro

en: JSlider initialization error. Make sure your meta-inf is correct.
pt: Erro de inicialização do JSlider. Certifique-se de que a sua meta-inf está correta.

en: Image Filters
pt: Filtros de imagens

en: Filter Name
pt: Nome do filtro

en: Relation Toolbox
pt: Caixa de ferramentas de relações

en: Open relation/multipolygon editor panel
pt: Abrir painel de editar relações / multipolígonos

en: Specify role
pt: Especificar função

en: Change relation member roles to {0}
pt: Alterar funções dos membros da relação para {0}

en: Create administrative boundary relations
pt: Criar relações de fronteiras administrativas

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
pt: Adicionar etiquetas de fronteira e nível administrativo às relações de fronteiras

en: Move area tags from contour to relation
pt: Mover etiquetas de área do contorno para a relação

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
pt: Ao mover etiquetas, considerar mesmo as que não se repetem

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
pt: Separar segmentos que sejam partilhados com outros multipolígonos

en: Change role
pt: Alterar função

en: Enter role for selected members
pt: Introduza a função dos membros selecionados

en: Relation Toolbox: {0}
pt: Caixa de ferramentas de relações: {0}

en: another...
pt: outro...

en: Add/remove members from the chosen relation
pt: Adicionar / remover membros da relação escolhida

en: Clear the chosen relation
pt: Limpar a relação escolhida

en: Create a multipolygon from selected objects
pt: Criar multipolígono a partir dos objetos selecionados

en: Create multipolygons from rings
pt: Criar multipolígonos das linhas fechadas

en: Move tags from ways to relation
pt: Mover etiquetas das linhas para a relação

en: Enter admin level and name for the border relation:
pt: Introduza o nível administrativo e nome da relação de fronteira:

en: Admin level
pt: Nível administrativo

en: Create a relation from selected objects
pt: Criar relação a partir dos objetos selecionados

en: Choose a type for the relation:
pt: Escolha um tipo de relação:

en: Delete relation
pt: Eliminar relação

en: Download incomplete members for the chosen relation
pt: Descarregar membros incompletos da relação escolhida

en: Download referrers
pt: Descarregar dependentes

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
pt: Descarregar dependentes da relação escolhida e dos seus membros.

en: Duplicate relation
pt: Duplicar relação

en: Open relation editor for the chosen relation
pt: Abrir o editor de relações para a relação escolhida

en: Find a relation
pt: Procurar por uma relação

en: Reconstruct polygon
pt: Reconstruir linha fechada (elimina a relação)

en: Reconstruct polygon from multipolygon relation
pt: Reconstruir um polígono a partir de uma relação multipolígono

en: Multipolygon must consist only of ways
pt: O multipolígono deve ser constituído apenas por linhas

en: Reconstruct polygons from relation {0}
pt: Reconstruir linhas fechadas da relação {0}

en: Reconstruct route
pt: Reconstruir rota

en: Open relation wiki page
pt: Abrir página wiki da relação

en: Select relation in main selection.
pt: Selecionar relação na seleção principal.

en: Fix roles of the chosen relation members
pt: Corrigir funções dos membros da relação escolhida

en: Complete multipolygon for way {0}
pt: Completar multipolígono na linha {0}

en: Two rings are equal, and this must not be.
pt: Dois anéis são iguais, o que não pode acontecer.

en: Multipolygon from rings
pt: Multipolígono a partir de anéis

en: Node without ''house'' role found
pt: Encontrado nó sem a função ''house'' (habitação)

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
pt: Encontrada linha sem a função ''house'' (habitação) ou ''street'' (rua)

en: Relation without ''house'' role found
pt: Encontrada relação sem a função ''house'' (habitação)

en: Relation does not have name
pt: Relação sem nome (etiqueta ''name'')

en: Relation has streets with different names
pt: A relação contém estradas com nomes diferentes

en: fix associatedStreet relation
pt: corrigir relação de estrada associada

en: Relation without ''subarea'' role found
pt: Encontrada relação sem a função ''subarea''

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
pt: Nó sem a função ''label'' (local do nome) ou ''admin_centre'' (centro administrativo)

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
pt: Linha sem a função ''inner'' (dentro) ou ''outer'' (fora)

en: Node without ''stop'' or ''platform'' role found
pt: Encontrado nó sem a função ''stop'' (paragem) ou ''platform'' (plataforma)

en: Way platform without ''platform'' role found
pt: Encontrada plataforma numa linha sem a função ''platform'' (plataforma)

en: Revert changeset fully
pt: Reverter completamente o conjunto de alterações

en: Revert selection only
pt: Reverter apenas a seleção

en: Revert selection and restore deleted objects
pt: Reverter seleção e restaurar objetor eliminados

en: Revert changeset
pt: Reverter conjunto de alterações

en: Revert
pt: Reverter

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
pt: Introduza o ID (identificador) do conjunto de alterações que quer reverter

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
pt: <html>Selecionar para descarregar os dados numa camada nova.<br>Não selecionar para descarregar na camada atual.</html>

en: The current input is not a list of valid changeset IDs. Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
pt: A entrada atual não é uma lista de IDs (identificadores) de conjuntos de alterações válidos. Introduza um ou mais valores inteiros > 0 ou URLs de conjuntos de alterações completos.

en: Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
pt: Introduza um ou mais valores inteiros > 0 ou URLs de conjuntos de alterações completos.

en: Reverted changeset
pt: Conjunto de alterações revertido

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
pt: Não é permitido reverter conjuntos de alterações de {0}

en: Downloading history for {0} object | Downloading history for {0} objects
pt[0]: A descarregar o histórico de {0} objeto
pt[1]: A descarregar o histórico de {0} objetos

en: Unexpected data in changeset #{1}
pt: Dados inesperados no conjunto de alterações #{1}

en: Missing merge target for {0}
pt: Alvo de fusão em falta para {0}

en: Checking coordinates of {0} node | Checking coordinates of {0} nodes
pt[0]: A verificar as coordenadas de {0} nó
pt[1]: A verificar as coordenadas de {0} nós

en: Changeset {0}: {1}
pt: Conjunto de alterações {0}: {1}

en: Preparing history data...
pt: A preparar dados do histórico...

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
pt: Foi pedido ao Controlo Remoto para reverter um conjunto de alterações.

en: Reverting...
pt: A reverter...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
pt: Este conjunto de alterações contém objetos que não estão presentes na conjunto de dados atual.
    É necessário descarregá-los antes de reverter. Quer continuar?

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Revert was canceled
pt: A reversão foi cancelada

en: Revert changesets
pt: Reverter conjunto de alterações

en: Reverting changeset {0}
pt: A reverter o conjunto de alterações {0}

en: See {0}
pt: Ver {0}

en: Please solve conflicts and maybe try again to revert.
pt: Por favor resolva primeiro os conflitos e tente reverter novamente.

en: Revert changeset {0}
pt: Reverter conjunto de alterações {0}

en: Partially revert changeset {0}
pt: Reverter parcialmente o conjunto de alterações {0}

en: Roundabout Expander
pt: Expansão de rotundas

en: Road Sign Plugin
pt: Módulo Sinais de Trânsito

en: signs
pt: sinais

en: Change Properties
pt: Alterar propriedades

en: Country preset:
pt: Modelo de país:

en: Show all signs
pt: Mostrar todos os sinais

en: Show a selection of the most useful signs
pt: Mostrar uma seleção dos sinais mais úteis

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Spain
pt: Espanha

en: Germany
pt: Alemanha

en: Poland
pt: Polónia

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Roadsign tagging
pt: Etiquetar com o módulo Sinais de Trânsito

en: Add tags by clicking on road signs
pt: Adicionar etiquetas clicando em sinais de trânsito

en: Roadsigns plugin: open dialog
pt: Módulo Sinais de Trânsito: abrir janela do módulo

en: custom
pt: personalizado

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
pt: Não foi possível ler a fonte dos modelos de etiquetas do módulo de Sinais de Trânsito: ''{0}''

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
pt: Ocorreu um erro ao processar os modelos de etiquetas do módulo de Sinais de Trânsito ''{0}'':

en: Sign {0}
pt: Sinal {0}

en: Additional sign {0}
pt: Sinal adicional {0}

en: routing active route
pt: encaminhamento de rota ativa

en: routing inactive route
pt: encaminhamento de rota inativa

en: Routing
pt: Rota

en: Click to add destination.
pt: Clique para adicionar o destino.

en: Click and drag to move destination
pt: Clique e arraste para mover o destino

en: Click to remove destination
pt: Clique para remover o destino

en: Open a list of routing nodes
pt: Mostrar o painel do módulo Rota

en: Add routing layer
pt: Adicionar camada de rota

en: Criteria
pt: Critérios

en: Shortest
pt: Mais curto

en: Fastest
pt: Mais rápido

en: Ignore oneways
pt: Ignorar estradas de sentido único

en: Reverse route
pt: Rota inversa

en: Clear route
pt: Limpar rota

en: Reconstruct Graph
pt: Reconstruir diagrama

en: Routing Plugin Preferences
pt: Preferências do módulo Rota

en: Configure routing preferences.
pt: Configurar velocidades máximas por tipo de estrada do módulo Rota.

en: Speed (Km/h)
pt: Velocidade máxima (km/h)

en: Enter weight values
pt: Introduza o tipo e a velocidade máxima

en: New value for {0}
pt: Novo valor para {0}

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
pt: Não foi encontrada a preferência ''{0}''. Não é possível inicializar o SdsApi.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
pt: <html><body><p class="warning-body"><strong>Aviso:</strong> a palavra-passe está guardada em texto simples, não encriptado, no ficheiro de preferências do JOSM. </p></body></html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
pt: Introduza as credenciais para a API do Separate Data Store

en: Please enter the user name of your SDS account
pt: Introduza o nome de utilizador da sua conta Separate Data Store

en: Please enter the password of your SDS account
pt: Introduza a palavra-chave da sua conta Separate Data Store

en: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
pt: Não foi possível autenticar na API Separate Data Store ''{0}''. Introduza um nome de utilizador e palavra-chave válidos.

en: SDS data file
pt: Ficheiro de dados SDS

en: Load...
pt: Carregar...

en: Load separate data store data from a file.
pt: Carregar dados de Separate Data Store de um ficheiro.

en: Loading files
pt: A carregar ficheiros

en: SDS
pt: Separate Data Store

en: Information about SDS.
pt: Informação sobre o Separate Data Store.

en: About SDS...
pt: Sobre o Separate Data Store...

en: Open a preferences dialog for SDS.
pt: Abre a janela de preferências do Separate Data Store.

en: Configures access to the Separate Data Store.
pt: Configurar o aceso ao Separate Data Store.

en: Server
pt: Servidor

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
pt: O endereço web onde se encontra o Separate Data Store.

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
pt: O nome de utilizador no servidor Separate Data Store. Tem de criar primeiro uma conta com a conta de administrador do Separate Data Store.

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
pt: A palavra-chave no servidor Separate Data Store. Tem de criar primeiro uma conta com a conta de administrador do Separate Data Store.

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
pt: As etiquetas que comecem com este prefixo nunca são enviadas para o servidor do OpenStreetMap, apenas para o servidor Separate Data Store.

en: SDS server URL
pt: URL do servidor Separate Data Store

en: SDS username
pt: Utilizador Separate Data Store

en: SDS password
pt: Palavra-chave Separate Data Store

en: Test credentials now
pt: Testar credenciais agora

en: SDS tag prefix
pt: Prefixo de etiqueta Separate Data Store

en: Connection successful.
pt: Ligação bem sucedida.

en: Cannot connect to SDS server:
pt: Não foi possível estabelecer a ligação com o Separate Data Store:

en: Save...
pt: Guardar...

en: Save the current separate data store information to a file.
pt: Guardar a informação Separate Data Store atual para um ficheiro.

en: Save SDS file
pt: Guardar ficheiro Separate Data Store

en: No object selected
pt: Nenhum objeto selecionado

en: SeaChart Editor
pt: Editor SeaChart

en: Seamark Inspector
pt: Inspetor Seamark

en: Select only one object
pt: Selecione apenas 1 objeto

en: Select a map object
pt: Selecionar um objeto do mapa

en: Please enter minimal distance in metres
pt: Introduza a distância mínima em metros

en: Please enter numeric angle in degrees
pt: Introduza o ângulo numérico em graus

en: Shape actions panel
pt: Forma geométrica

en: Shape mode control panel
pt: Painel de modo da forma geométrica

en: Rotate Mode:
pt: Modo de rotação:

en: Clockwise
pt: Sentido horário

en: Counter Clockwise
pt: Sentido anti-horário

en: Input angle here
pt: Introduzir ângulo aqui

en: Rotate
pt: Rodar

en: Align building
pt: Alinhar edifício

en: Select building
pt: Selecionar edifício

en: Select road
pt: Selecionar estrada

en: Select none
pt: Não selecionar nada

en: Min Distance:
pt: Distância mín:

en: Input min distance
pt: Introd. distância mínima

en: Align all buildings
pt: Alinhar todos os edifícios

en: Delete overlay
pt: Eliminar a sobreposição

en: Simplify Area
pt: Simplificar área

en: Delete unnecessary nodes from an area.
pt: Eliminar nós desnecessários de uma linha/área. Configurar na aba do módulo Simplificar Área nas preferências.

en: Yes, delete nodes
pt: Sim, eliminar nós

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
pt: Eliminar nós fora das regiões dos dados descarregados

en: No, abort
pt: Não, abortar

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
pt[0]: A linha selecionada contém nós fora da região descarregada.
pt[1]: As linhas selecionadas contêm nós fora da região descarregada.

en: Do you want to delete them anyway?
pt: Mesmo assim quer eliminá-los?

en: Delete nodes outside of data regions?
pt: Eliminar nós fora das regiões dos dados descarregados?

en: average nearby nodes
pt: média dos nós próximos

en: Node of the way (area) is removed if all of <u>Angle Weight</u>, <u>Area Weight</u> and <u>Distance Weight</u> are greater than 1. <u>Weight</u> is computed as <u>Value</u> / <u>Threshold</u>, where <u>Value</u> is one of <u>Angle</u>, <u>Area</u> and <u>Distance</u> computed from every three adjanced points of the way.<ul><li><u>Value</u> of <u>Angle</u> is angle in degrees on the second node</li><li><u>Value</u> of <u>Area</u> is area formed by triangle</li><li><u>Value</u> of the <u>Distance</u> is Cross Track Error Distance</li></ul>All three <u>Weight</u>s multiplied by its <u>Factor</u>s are summed and node of the lowest sum is removed first. Removal continues until there is no node to remove.Merge Nearby Nodes is another step of the simplification that merges adjanced nodes that are closer than <u>Threshold</u> meters.
pt: O nó da linha (área) é removido se a <u>Relevância do Ângulo</u>, <u>Relevância da Área</u> e a <u>Relevância da Distância</u> forem maiores que 1. A <u>Relevância</u> é calculada com <u>Valor</u> / <u>Limiar</u>, no qual <u>Valor</u> é um de <u>Ângulo</u>, <u>Área</u> e <u>Distância</u> calculado de todos os 3 pontos adjacentes na linha.<ul><li><u>Valor</u> do <u>Ângulo</u> é o ângulo em graus com o segundo nó</li><li><u>Valor</u> da <u>Área</u> é a área formada pelo triângulo</li><li><u>Valor</u> da <u>Distância</u> é a distância ortogonal do desvio (erro transversal/cruzamento)</li></ul>Todas as três <u>Relevância</u>s multiplicadas pelos seus <u>Fator</u>es são somadas e o nó da soma menor é removido primeiro. A remoção continua até não haver nós para remover. A Fusão de Nós Adjacentes é um outro passo da simplificação que funde nós adjacentes que estão mais próximos que o <u>Limiar</u> em metros.

en: Angle Threshold
pt: Limiar de ângulo

en: Angle Factor
pt: Fator de ângulo

en: Area Threshold
pt: Limiar de área

en: Area Factor
pt: Fator de área

en: Distance Threshold
pt: Limiar de distância

en: Distance Factor
pt: Fator de distância

en: Merge Nearby Nodes Threshold
pt: Limiar de fusão de nós adjacentes

en: SeaMap Editor
pt: Editor SeaMap

en: Spline drawing
pt: Desenho de spline

en: Draw a spline curve
pt: Desenhar uma curva spline

en: Spline goes outside of the world.
pt: A spline sai dos limites do mundo.

en: Add an existing node to spline: {0}
pt: Adicionar um nó existente à spline: {0}

en: Add a new node to spline: {0}
pt: Adicionar um novo nó à spline: {0}

en: Delete spline node {0}
pt: Eliminar o nó da spline {0}

en: Finish spline
pt: Terminar a spline

en: Spline drawing preferences
pt: Preferências de desenho de splines

en: Curve steps
pt: Passos da curva

en: Undelete node {0}
pt: Desfeita eliminação do nó {0}

en: OSM Export
pt: Exportar OSM

en: Export traffic data to SUMO network file.
pt: Exportar dados de tráfego para um ficheiro de rede SUMO.

en: SUMO Export
pt: Exportar SUMO

en: AutoSave LiveData
pt: Guardar automaticamente

en: Save captured data to file every minute.
pt: Guardar os dados capturados num ficheiro a cada minuto.

en: Error while exporting {0}: {1}
pt: Erro ao exportar {0}: {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
pt: Atalho de teclado duplicado para o botão ''{0}'' - o botão será ignorado!

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
pt: O módulo TopógrafoGPS necessita do módulo LiveGPS, mas não foi possível encontrá-lo!

en: Surveyor...
pt: TopógrafoGPS...

en: Open surveyor tool.
pt: Abrir ferramenta TopógrafoGPS.

en: Surveyor
pt: TopógrafoGPS

en: Could not read surveyor definition: {0}
pt: Não foi possível ler a definição do módulo TopógrafoGPS: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
pt: Erro ao processar {0}: {1}

en: Surveyor waypoint layer
pt: Camada de pontos TopógrafoGPS

en: {0} start
pt: {0} início

en: {0} end
pt: {0} fim

en: Waypoint Description
pt: Descrição do ponto

en: Edit tags
pt: Editar etiquetas

en: Launches the tag editor dialog
pt: Abre a janela do editor de etiquetas

en: JOSM Tag Editor Plugin
pt: Módulo de edição de etiquetas do JOSM

en: Presets
pt: Modelos de etiquetas

en: Highlight
pt: Destacar

en: Group
pt: Grupo

en: Search:
pt: Pesquisar:

en: unexpected column number {0}
pt: número de coluna inesperado {0}

en: Tagging Preset Tester
pt: Teste de modelos de etiquetas

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
pt: Abre a ferramenta Teste de Modelos de Etiquetas para ver como são apresentadas as janelas onde se introduz os dados das etiquetas no JOSM.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
pt: Tem de especificar primeiro as fontes dos modelos de etiquetas nas preferências.

en: Enter housenumbers or amount of segments
pt: Introduza os números de porta ou número de segmentos

en: Terrace a house
pt: Dividir em edifícios contíguos

en: Interpolation
pt: Interpolação

en: Lowest Number
pt: Nº porta mais baixo

en: Lowest housenumber of the terraced house
pt: Introduzir o número de porta mais baixo da série de edifícios

en: Highest Number
pt: Nº porta mais alto

en: List of Numbers
pt: Lista de números

en: add to existing associatedStreet relation
pt: adicionar à relação de ''estrada associada'' existente

en: create an associatedStreet relation
pt: criar uma relação de ''estrada associada''

en: keep outline way
pt: manter linha de contorno

en: Street name:
pt: Nome da rua:

en: Even/Odd
pt: Par / ímpar

en: Lowest number
pt: Nº porta mais baixo

en: Highest number
pt: Nº porta mais alto

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
pt: O número de porta mais baixo não pode ser maior que o número de porta mais alto

en: Housenumbers do not match odd/even setting
pt: Os números de portas não correspondem a par / ímpar

en: Segment must be a number greater 1
pt: O segmento deve ser um número maior que 1

en: {0} must be greater than 0
pt: {0} tem de ser maior que 0

en: {0} is not a number
pt: {0} não é um número

en: Reverse a terrace
pt: Inverter números dos edifícios contíguos

en: Reverses house numbers on a terrace.
pt: Troca o números de porta dos edifícios contíguos de um sentido para o outro.

en: Cannot reverse!
pt: Não foi possível inverter os números de portas!

en: Reverse Terrace
pt: Inverter Nºs porta edifícios contíguos

en: Terrace a building
pt: Dividir em edifícios contíguos

en: Creates individual buildings from a long building.
pt: Cria edifícios individuais a partir de um edifício longo.

en: Invalid selection
pt: Seleção incorreta

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
pt: Selecione uma linha fechada com pelo menos 4 nós. Opcionalmente, pode também selecionar 1 estrada para a etiqueta addr:street e um nó para marcar o primeiro número de porta.

en: Terrace
pt: Dividir

en: Todo list
pt: Lista de tarefas a fazer

en: Open the todo list.
pt: Mostra o painel lateral direito da lista de tarefas a fazer.

en: Zoom to the selected item in the todo list.
pt: Enquadra o item selecionado na lista na vista principal.

en: Select all Unmarked and Zoom
pt: Selecionar todos por marcar e enquadrar

en: Select and zoom to all of the unmarked items in the todo list.
pt: Seleciona e enquadra todos os itens por marcar na lista de tarefas.

en: Pass
pt: Seguinte

en: Moves on to the next item but leaves this item in the todo list.
pt: Passa para o item seguinte, mas deixa este item na lista de tarefas.

en: Pass over element without marking it
pt: Passar por cima de um elemento sem o marcar

en: Add the selected items to the todo list.
pt: Adicionar os itens selecionados à lista de tarefas.

en: Clear and add
pt: Limpar e adicionar

en: Clear list, add the selected items to the todo list and zoom first item.
pt: Limpar a lista, adicionar os itens selecionados à lista de tarefas e enquadrar a visualização no primeiro item.

en: Clear and add elements
pt: Limpar e adicionar elementos

en: Mark selected
pt: Marcar (mapa)

en: Mark the selected items (on the map) as done in the todo list.
pt: Marcar os itens selecionados (no mapa) como concluídos na lista de tarefas.

en: Mark selected element done
pt: Marcar o elemento selecionado como concluído

en: Mark the selected item in the todo list as done.
pt: Marcar o item selecionado na lista de tarefas como concluído.

en: Mark element done
pt: Marcar o elemento como concluído

en: Mark all
pt: Marcar todos

en: Mark all items in the todo list as done.
pt: Marcar todos os itens na lista de tarefas como feitos.

en: Unmark all
pt: Desmarcar todos

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
pt: Desmarca todos os itens da lista que foram marcados como feitos.

en: Clear the todo list
pt: Limpar lista de tarefas

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
pt: Remove todos os itens (marcados e não marcados) da lista de tarefas.

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
pt: Lista de tarefas {0}/{1} ({2}%)

en: Browse
pt: Navegar

en: Browse map with left button
pt: Desloca o mapa com o botão esquerdo

en: Merge objects nodes
pt: Fundir nós dos objetos

en: Tracer
pt: Traçar

en: Tracer.
pt: Traçar.

en: Tracing
pt: Traçado

en: Tracer building
pt: Traçar edifício

en: An unknown error has occurred
pt: Ocorreu um erro desconhecido

en: Change tag {0} to {1}
pt: Alterar etiqueta {0} para {1}

en: The Tracer2Server version isn''t compatible with this plugin. Please download version {0} from
    {1}.
pt: A versão do Tracer2Server não é compatível com este módulo. Por favor descarregue a versão {0} de
    {1}.

en: New version of Tracer2Server is available. For best results please upgrade to version {0}.
pt: Está disponível uma nova versão do Tracer2Server. Para melhores resultados por favor atualize para a versão {0}.

en: No set of parameter is active!
pt: Não está ativo um parâmetro definido!

en: Select parameter
pt: Selecione o parâmetro

en: Tracer2: add a way with {0} points
pt: Tracer2: adicionar uma linha com {0} pontos

en: Tracer2: modify way to {0} points
pt: Tracer2: alterar uma linha para {0} pontos

en: Tracer2 error
pt: Erro Tracer2

en: Parameter for server request
pt: Parâmetro para pedido ao servidor

en: Resolution:
pt: Resolução:

en: Mode:
pt: Modo:

en: Threshold:
pt: Limiar:

en: Points per circle:
pt: Pontos por círculo:

en: Tag:
pt: Etiqueta:

en: Preferred values:
pt: Valores preferidos:

en: Delete parameter "{0}"?
pt: Eliminar parâmetro "{0}"?

en: Add new
pt: Adicionar novo

en: Add predefined
pt: Adicionar pré-definido

en: Select predefined parameter
pt: Selecione o parâmetro pré-definido

en: Modify list of parameter for server request.
pt: Modificar lista de parâmetros para pedido ao servidor.

en: Parameter:
pt: Parâmetro:

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
pt: O Tracer2Server não está a ser executado. Por favor inicie o servidor.
    Se não tem o servidor, por favor descarregue-o de
    {0}.

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
pt: Tracer2Server não encontrou nada.

en: Tracer2Server has detected an error.
pt: O Tracer2Server detetou um erro.

en: Export sigs...
pt: Exportar assinaturas...

en: Export all signatures to XML file.
pt: Exportar todas as assinaturas para um ficheiro XML.

en: Export sigs to XML...
pt: Exportar assinaturas em XML...

en: Save Signatures file
pt: Guardar ficheiro de assinaturas

en: Get all referenced but not actually present OSM objects from OSM server.
pt: Obter todos os objetos referidos do servidor OSM que não estejam presentes no conjunto de dados atual.

en: Download referenced osm objects...
pt: Descarregar objetos do OpenStreetMap referenciados...

en: {0} Signatures loaded. All referenced OSM objects found.
pt: {0} Assinaturas carregadas. Encontrados todos os objetos do OpenStreetMap referenciados.

en: {0} of {1} OSM objects are referenced but not there.
    Do you want to load them from OSM-Server?
pt: {0} de {1} objetos do OpenStreetMap estão referenciados mas ausentes.
    Quer descarregá-los do servidor do OpenStreetMap?

en: Load objects from server
pt: Carregar objetos do servidor

en: Download signed data
pt: Descarregar dados assinados

en: Warning: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
pt: Aviso: a ignorar exceção porque a tarefa foi cancelada. Exceção: {0}

en: Generating new Keypair.
    Collecting randomness...
pt: A gerar um novo par de chaves.
    A recolher dados aleatórios...

en: UID
pt: Identificador do utilizador (UID)

en: KeyID
pt: Identificador da chave (KeyID)

en: OSM-Info
pt: Informações OSM

en: Signed
pt: Assinados

en: Object signatures
pt: Assinaturas do objeto

en: Open object signing window.
pt: Abrir janela de assinaturas de objetos.

en: Check
pt: Verificar

en: Check all available signatures for selected object.
pt: Verificar todas as assinaturas disponíveis do objeto selecionado.

en: Sign
pt: Assinar

en: Digital sign selected Tags, if you believe they are correct.
pt: Assina digitalmente as etiquetas selecionadas, se acredita que elas estão corretas.

en: Show all available signatures for selected attribute.
pt: Mostrar todas as assinaturas disponíveis para o atributo selecionado.

en: Show deleted tags and notes if they were signed before
pt: Mostrar etiquetas e notas eliminadas caso tenham sido assinados anteriormente

en: Use default (and maybe existing) GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
pt: Usar o diretório GnuPG padrão (e talvez o existente) ({0}) para guardar chaves novas e configurações.

en: Use separate GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
pt: Usar um diretório GnuPG separado ({0}) para guardar chaves novas e configurações.

en: Trust OSM Settings
pt: Definições de Trust OSM

en: Change GPG and privacy settings of the trustosm plugin.
pt: Alterar as definições de privacidade de GPG do módulo Trust OSM.

en: Use separate GnuPG configuration directory?
pt: Usar uma pasta de configuração do GnuPG separada?

en: Dialog
pt: Diálogo

en: Signed key value pair was: {0}={1}
pt: O par de chave-valor assinado era: {0}={1}

en: {0} Signatures found.
pt: {0} Assinaturas encontradas.

en: Signature Info
pt: Informações de assinaturas

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Node.
pt: Desculpe, não existem assinaturas para o nó selecionado.

en: No Signature found
pt: Nenhuma assinatura encontrada

en: Selected node was:
    {0}
pt: O nó selecionado era:
    {0}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Attribute.
pt: Desculpe, não existem assinaturas para o atributo selecionado.

en: Selected key value pair was:
    {0}={1}
pt: O par de chave-valor era:
    {0}={1}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Segment.
pt: Desculpe, não existem assinaturas para o objeto selecionado.

en: Selected WaySegment was:
pt: O segmento de linha selecionado era:

en: Signature Files
pt: Ficheiros de assinaturas

en: Error while exporting {0}:
    {1}
pt: Ocorreu um erro ao exportar {0}:
    {1}

en: OSM Signature Files
pt: Ficheiros de assinaturas OSM

en: Only digits allowed in osmid: ''{0}''.
pt: São permitidos apenas números no identificador OSM: ''{0}''.

en: Could not parse OpenPGP message.
pt: Não foi possível analisar a mensagem OpenPGP.

en: Prepare stuff...
pt: A preparar...

en: Parsing Signature data...
pt: A processar dados de assinaturas...

en: The Signature is broken!
pt: A Assinatura está corrompida!

en: Manipulation Warning
pt: Aviso de manipulação

en: Select a signing key from your keyring-file:
pt: Selecione uma chave de assinatura para o seu ficheiro de conjunto de chaves:

en: Don''t ask again for the key
pt: Não perguntar de novo pela chave

en: Use a random key from this list
pt: Utilizar uma chave aleatória desta lista

en: Create new Key
pt: Criar uma nova chave

en: Select a Key to sign
pt: Seleciona uma chave para assinar

en: The object with the ID "{0}" ({1}) is newly created.
    You can not sign it, because the signature would lose the ID-Reference after uploading it to the OSM-server.
pt: O objeto com o identificador "{0}" ({1}) foi criado recentemente.
    Não pode assiná-lo porque a assinatura perderia a referência do identificador após o envio para o servidor do OpenStreetMap.

en: Signing canceled!
pt: Assinatura cancelada!

en: Please give a tolerance in meters
pt: Indique a tolerância em metros

en: Select as much as you like:
pt: Selecione os que desejar:

en: Survey
pt: Levantamento no terreno

en: Aerial Photography
pt: Fotografia aérea

en: Web Recherche
pt: Pesquisa na Internet

en: Trusted persons told me
pt: Uma pessoa de confiança disse-me

en: Which source did you use?
pt: Que fonte utilizou?

en: never
pt: nunca

en: Primary user-ID:
pt: Identificador primário de utilizador:

en: Key-ID:
pt: Identificador da chave:

en: Fingerprint:
pt: Marca digital:

en: Algorithm:
pt: Algoritmo:

en: Strength in bit:
pt: Robustez em bits:

en: Creation date:
pt: Data de criação:

en: Expiration date:
pt: Data em que expira:

en: PGP-Key details
pt: Detalhes da chave PGP

en: User-ID:
pt: Identificador de utilizador:

en: Select algorithm:
pt: Selecione o algoritmo:

en: Choose Bitlength (Strength):
pt: Escolha o número de dígitos binários (robustez):

en: Encryption algorithm to protect private key:
pt: Algoritmo de encriptação para proteger a chave privada:

en: Choose an expiry date for the key:
pt: Escolha uma data de término da validade para a chave:

en: Create a new signing key
pt: Criar uma nova chave de assinatura

en: Turn lanes tagging - editor
pt: Etiquetagem de vias de viragem - editor

en: Turn lanes tagging - Editor
pt: Etiquetagem de vias de viragem - editor

en: turn lanes tagging - editor
pt: etiquetagem de vias de viragem - editor

en: Turn Lanes Editor
pt: Editor de vias de viragem

en:  The number of lanes has fixed according number of turns
pt:  O número de vias de trânsito foi corrigido de acordo com o número de viragens

en:  The number of lanes:forward has fixed according number of turns
pt:  O número de lanes:forward foi corrigido de acordo com o número de viragens

en:  The number of lanes:both_ways has fixed according number of turns
pt:  O número de lanes:both_ways foi corrigido de acordo com o número de viragens

en:  The number of lanes:backward has fixed according number of turns
pt:  O número de lanes:backward foi corrigido de acordo com o número de viragens

en: check the right direction of the way
pt: verificar a direção certa da via

en: Unidirectional road
pt: Estrada de um sentido

en: Build unidirectional road
pt: Construir estrada de um só sentido

en: Bidirectional road
pt: Estrada nos 2 sentidos

en: Build bidirectional road
pt: Estrada num só sentido

en: Use "none"
pt: Usar "nenhum"

en: use "none" instead of empty values
pt: usar "none" (nenhum) em vez de valores vazios

en: Preset turn lanes
pt: Vias de viragem predefinidas

en: Recently turn lanes edits
pt: Edições de vias de viragem recentes

en: Both way lane
pt: Vias de trânsito em ambos os sentidos

en: Backward
pt: Sentido inverso

en: Number of backward lanes
pt: Números de vias de trânsito no sentido inverso

en: Number of forward lanes
pt: Número de vias de trânsito no sentido da linha

en: Both way
pt: Ambos os sentidos

en: Number of lanes
pt: Número de vias de trânsito

en: Directional
pt: Direcional

en: Turn lanes
pt: Vias de viragem

en: No such lane.
pt: A via de trânsito não existe.

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
pt: <html>Uma ou mais estradas selecionadas não têm etiquetas do número de vias de trânsito; adicione a etiqueta de vias de trânsito (por exemplo ''lanes=2'') nas estradas sem a etiqueta.</html>

en: <html>An error occurred while constructing the model. Please run the validator to make sure the data is consistent.<br><br>Error: {0}</html>
pt: <html>Ocorreu um erro durante a construção do modelo. Clique no botão Validar para verificar se os dados são consistentes.<br><br>Erro: {0}</html>

en: Edit turn relations and lane lengths for selected node.
pt: Editar relações de vias de viragem e comprimentos das vias de viragem para o nó de cruzamento selecionado.

en: Validate turn- and lane-length-relations for consistency.
pt: Verifica se as etiquetas ''type=turnlanes:lengths'' e ''type=turnlanes:turns'' das relações estão corretas.

en: Turn Lanes
pt: Vias de viragem

en: Edit turn lanes
pt: Editar vias de viragem

en: Left-hand traffic direction:
pt: Direção do tráfego pela esquerda:

en: Quick-Fix
pt: Correção rápida

en: Revalidate all turnlanes-relations.
pt: Verificar todas as relações de vias de viragem.

en: Automatically fixes the issue.
pt: Corrige o problema automaticamente.

en: Selects the offending relation.
pt: Seleciona a relação com erros.

en: Add turn
pt: Adicionar viragem

en: Delete lane.
pt: Eliminar via de trânsito.

en: Delete turn.
pt: Eliminar viragem.

en: {0} lanes are not referenced in any turn-relation.
pt: {0} vias de trânsito sem relação de vias de viragem.

en: Put the ways in order.
pt: Coloca as linhas em ordem.

en: The from-way is empty.
pt: A linha "from" está vazia.

en: The from-way both starts as well as ends at the via-node.
pt: A linha "from" começa e termina no nó "via".

en: The to-way is empty.
pt: A linha "to" está vazia.

en: The to-way both starts as well as ends at the via-node.
pt: A linha "to" começa e termina no nó "via".

en: The from-way does not start or end at the via-node.
pt: A linha "from" não começa nem termina no nó "via".

en: The to-way does not start or end at the via-node.
pt: A linha "to" não começa nem termina no nó "via".

en: Relation references non-existent (regular) lane {0}
pt: A relação refere uma via de trânsito (normal) {0} não existente

en: Relation references non-existent extra lane {0}
pt: A relação refere a via de trânsito adicional {0} que não existe

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
pt: A lista de números inteiros "{0}" contém valores inesperados.

en: Create/Edit turn restriction...
pt: Criar / editar restrição de viragem...

en: Create or edit a turn restriction.
pt: Criar ou editar uma restrição de viragem.

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
pt: Na tabela seguinte pode editar manualmente as <strong>etiquetas</strong> da relação que representa a restrição de viragem.

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
pt: Na tabela seguinte pode editar manualmente os <strong>membros</strong> da relação que representa a restrição de viragem.

en: Type:
pt: Tipo:

en: From:
pt: De:

en: To:
pt: Para:

en: Vias:
pt: Através de:

en: Copy to the clipboard
pt: Copiar para a área de transferência

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
pt: Não foi possível encontrar o objeto com o identificador ''{0}'' na camada ''{1}''

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
pt: Não foi possível adicionar o objeto ''{0}'' como membro da relação porque foi eliminado ou está invisível na camada ''{1}''

en: Clear the selected roles or delete the selected members
pt: Eliminar as funções ou membros selecionados

en: Insert new relation members from object in the clipboard
pt: Colar o membro copiado da área de transferência

en: Move the selected relation members down by one position
pt: Mover para uma posição abaixo os membros selecionados

en: Move the selected relation members up by one position
pt: Mover para uma posição acima os membros selecionados

en: Edit basic attributes of a turn restriction
pt: Editar atributos básicos de uma restrição de viragem

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
pt: Editar manualmente as etiquetas e membros desta restrição de viragem

en: Errors/Warnings
pt: Erros / avisos

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
pt: Mostrar erros e avisos relacionados com esta restrição de viragem

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
pt: Criar uma nova restrição de viragem na camada ''{0}''

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
pt: Editar uma nova restrição de viragem na camada ''{0}''

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
pt: Editar restrição de viragem ''{0}'' na camada ''{1}''

en: There is still an unresolved error or warning identified for this turn restriction. You are recommended to resolve this issue first. | There are still {0} errors and/or warnings identified for this turn restriction. You are recommended to resolve these issues first.
pt[0]: Existe um erro ou aviso nesta restrição de viragem. É recomendável resolver este problema.
pt[1]: Existem {0} erros ou avisos nesta restrição de viragem. É recomendável resolver este problema.

en: Do you want to save anyway?
pt: Mesmo assim quer guardar?

en: Yes, save anyway
pt: Sim, guardar assim mesmo

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
pt: Guardar na mesma a restrição de viragem, apesar dos avisos e/ou erros

en: No, resolve issues first
pt: Não, resolver os problemas primeiro

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
pt: Cancelar guardar e começar a resolver primeiro os problemas pendentes

en: Pending errors and warnings
pt: Erros e avisos pendentes

en: This turn restriction refers to an object which was deleted outside of this turn restriction editor: | This turn restriction refers to {0} objects which were deleted outside of this turn restriction editor:
pt[0]: Esta restrição de viragem refere um objeto que foi eliminado fora do editor de restrições de viragem:
pt[1]: Esta restrição de viragem refere {0} objetos que foram eliminados fora do editor de restrições de viragem:

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
pt: Esta restrição de viragem não poderá ser guardada enquanto tiver membros que foram eliminados fora do editor.<br>O que quer fazer?

en: Remove deleted members and save
pt: Remover membros eliminados e guardar

en: Cancel and return to editor
pt: Cancelar e regressar ao editor

en: Deleted members in turn restriction
pt: Eliminar membros na restrição de viragem

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
pt: Criar um conflito e fechar o editor de restrição de viragem

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
pt: Voltar ao editor de restrição de viragem e continuar a editar

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
pt: <html>Esta restrição de viragem foi alterada fora do editor de restrições de viragem.<br>Não poderá aplicar as alterações e continuar a editar.<br><br>Quer criar um conflito para resolver depois e fechar o editor?</html>

en: Already participating in a conflict
pt: Já está envolvido num conflito

en: Delete this turn restriction
pt: Eliminar esta restrição de viragem

en: Select this turn restriction
pt: Selecionar esta restrição de viragem

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
pt: Ativar a camada onde se encontra esta restrição de viragem e enquadrar na vista

en: {0} warning | {0} warnings
pt[0]: {0} aviso
pt[1]: {0} avisos

en: {0} error | {0} errors
pt[0]: {0} erro
pt[1]: {0} erros

en: no issues
pt: nenhum problema

en: please select a way
pt: selecione uma linha

en: multiple objects with role ''{0}''
pt: vários objetos com a função ''{0}''

en: Delete from turn restriction
pt: Eliminar da restrição de viragem

en: Accept the currently selected way
pt: Aceitar a linha selecionada

en: Paste from the clipboard
pt: Colar da área de transferência

en: Create new turn restriction
pt: Criar uma nova restrição de viragem

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
pt: Abre o editor de restrições de viragem para criar uma nova restrição de viragem

en: No Right Turn
pt: Proibido virar à direita

en: No Left Turn
pt: Proibido virar à esquerda

en: No U-Turn
pt: Proibido inverter sentido de marcha

en: No Straight On
pt: Proibido seguir em frente

en: Only Right Turn
pt: Obrigatório virar à direita

en: Only Left Turn
pt: Obrigatório virar à esquerda

en: Only Straight On
pt: Obrigatório seguir em frente

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
pt: Aviso: não foi possível carregar o ícone para a restrição do tipo ''{0}''

en: please select a turn restriction type
pt: selecione um tipo de restrição de viragem

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
pt: Selecione os tipos de veículos para os quais <strong>esta restrição NÃO se aplica</strong>.

en: Public Service Vehicles
pt: Veículos de transporte público

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
pt: Veículos de transporte público, como autocarros, elétricos, etc.

en: Heavy Goods Vehicles
pt: Veículos pesados de mercadorias

en: Motorcars
pt: Automóveis

en: Bicycles
pt: Bicicletas

en: Mopeds
pt: Ciclomotores

en: Use standard exceptions
pt: Usar exceções padrão

en: Use non-standard exceptions
pt: Usar exceções não padronizadas

en: Remove the currently selected vias
pt: Remover os membros ''através de'' selecionados

en: Move the selected vias down by one position
pt: Mover para uma posição abaixo os membros ''através de''

en: Move the selected vias up by one position
pt: Mover para uma posição acima os membros ''através de''

en: Copy the selected vias to the clipboard
pt: Copiar os membros ''através de''

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
pt: Colar os membros ''através de''

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
pt: Não foi possível obter o objeto com o identificador {0} do conjunto de dados {1}. Não é possível adicionar com a função ''através de''.

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
pt: De:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
pt: Para:

en: no participating way with role ''from''
pt: sem membro com a função ''from'' (de)

en: no participating way with role ''to''
pt: sem membro com a função ''to'' (para)

en: Only participating in selection
pt: Mostrar restrições de viragem apenas dos objetos selecionados

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
pt: <html>Selecionar para que sejam mostradas as restrições de viragem existentes apenas em objetos selecionados.<br>Não selecionar para mostrar todas as restrições de viragem existentes no conjunto de dados atual.</html>

en: Turn Restrictions
pt: Restrições de viragem

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
pt: Mostrar e gerir as restrições de viragem presentes no conjunto de dados

en: Open an editor for the selected turn restriction
pt: Abrir o editor de restrições de viragem para editar a restrição selecionada

en: Delete the selected turn restriction
pt: Eliminar a restrição de viragem selecionada

en: Create a new turn restriction
pt: Criar uma nova restrição de viragem

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
pt: Selecionar na camada todos os membros das restrições de viragem selecionadas no painel

en: Select in current data layer
pt: Selecionar na camada atual

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
pt: Enquadrar a vista nas restrições de viragem selecionadas

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
pt: Um módulo para editar facilmente restrições de viragem.

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
pt: O desenvolvimento do módulo de restrições de viragem foi patrocinado por <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
pt: Configurar as preferências do módulo de restrições de viragem

en: Sponsor
pt: Patrocinador

en: The Basic Editor can optionally display the list of via-objects of a turn restriction. If enabled, one can edit them in the Basic editor too. If disabled, editing of via-objects is possible in the Advanced Editor only.
pt: O editor de restrições de viragem pode mostrar também o campo de membros com a função ''via'' (através de). Caso a opção seguinte não esteja ativada, só poderá definir os membros ''via'' (através de) manualmente no modo avançado.

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
pt: Mostrar o campo dos membros com a função ''via'' (através de) - recomendado ativar

en: Road signs - Set A
pt: Sinais de trânsito - Grupo A - tradicional

en: Road signs - Set B
pt: Sinais de trânsito - Grupo B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
pt: Escolha os sinais de trânsito que serão mostrados no editor de restrições de viragem. Note que isto só alterará o ícone e não as etiquetas ou funcionamento do módulo.

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
pt: Aviso: a preferência com a chave ''{0}'' tem o valor ''{1}'' incorreto. A assumir o valor de origem ''grupo A''.

en: This turn restriction uses the way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> <strong>and</strong> with role <tt>to</tt>. In a turn restriction, the way with role <tt>from</tt> should be different from the way with role <tt>to</tt>, though.
pt: Esta restrição de viragem utiliza a linha <span class="object-name">{0}</span> com a função <tt>from</tt> (de) <strong>e</strong> a função <tt>to</tt> (para). Numa restrição de viragem a função <tt>from</tt> deve estar atribuida a um membro e a função <tt>to</tt> a outro.

en: Delete ''from''
pt: Eliminar ''from'' (de)

en: Removes the member with role ''from''
pt: Remove o membro com a função "from" (de)

en: Delete ''to''
pt: Eliminar "to" (para)

en: Removes the member with role ''to''
pt: Remove o membro com a função "to" (para)

en: Fix in editor
pt: Corrigir no editor

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
pt: Abrir o editor de restrições de viragem para escolher manualmente os membros das funções ''from'' e ''to''

en: This turn restriction uses a non-standard restriction type <tt>{0}</tt> for the tag key <tt>restriction</tt>. It is recommended to use standard values only. Please select one in the Basic editor.
pt: Esta restrição de viragem utiliza um tipo de restrição incomum: <tt>{0}</tt> para a chave de etiqueta <tt>restriction</tt> (restrição). É recomendável utilizar apenas tipos de restrições comuns. Escolha um tipo de restrição comum no editor.

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
pt: Abrir o editor de restrições de viragem para escolher manualmente um tipo de restrição de viragem

en: The <strong>from</strong>-way <span class="object-name">{0}</span> and the <strong>to</strong>-way <span class="object-name">{1}</span> intersect at node <span class="object-name">{2}</span> but this node isn''t a <strong>via</strong>-object.<br> It is recommended to set it as unique <strong>via</strong>-object.
pt: A linha com a função <strong>from</strong> (de) <span class="object-name">{0}</span> e a linha com a função <strong>to</strong> (para) <span class="object-name">{1}</span> estão ligadas no nó <span class="object-name">{2}</span> mas este nó não tem a função <strong>via</strong> (através de).<br> É recomendável atribuir ao nó a função <strong>via</strong> (através de).

en: Set via-Object
pt: Definir membro ''via'' (através de) automaticamente

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
pt: Aplica a função ''via'' (através de) ao nó de forma automática

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
pt: Voltar ao editor básico e corrigir manualmente

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
pt: Uma restrição de viragem deve ter o tipo de restrição definido. Escolha um tipo de restrição no editor básico.

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
pt: É necessário haver uma linha com a função <tt>from</tt>(de).

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
pt: É necessário haver uma linha com a função <tt>to</tt>(para).

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
pt: Escolha uma linha no editor básico manualmente.

en: Add in editor
pt: Adicionar no editor

en: Add a way with role ''from''
pt: Adicionar uma linha com a função ''from'' (de)

en: Add a way with role ''to''
pt: Adicionar uma linha com a função ''to''

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
pt: As duas linhas da restrição <strong>não estão ligadas em nenhum nó.</strong>

en: Make sure you add one or more via objects (nodes or ways) to the turn restriction.
pt: Adicione um ou mais membros (nós ou linhas) na restrição de viragem.

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
pt: Ir ao editor avançado e adicionar os membros ''via'' (através de)

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
pt: Uma restrição de viragem necessita de exatamente uma linha com a função <tt>from</tt> (de). Esta restrição de viragem tem {0} linhas com esta função. Remova {1} delas.

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
pt: Uma restrição de viragem necessita de exatamente uma linha com a função <tt>to</tt> (para). Esta restrição de viragem tem {0} linhas com esta função. Remova {1} delas.

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
pt: Ir ao editor avançado e remover os membros

en: The tag <tt>except</tt> has the non-standard value <tt>{0}</tt>. It is recommended to use standard values for <tt>except</tt> only.
pt: A etiqueta <tt>except</tt> (exceto) tem o valor incomum <tt>{0}</tt>. É recomendado utilizar apenas valores comuns para <tt>except</tt>.

en: Go to Basic Editor and select standard vehicle type based exceptions
pt: Ir ao editor básico e selecionar exceções de veículos comuns

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
pt: Falta a etiqueta obrigatória <tt>{0}={1}</tt>.

en: Add missing tag
pt: Adicionar a etiqueta em falta

en: Add the missing tag {0}={1}
pt: Adicionar a etiqueta em falta {0}={1}

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
pt: A linha <span class="object-name">{0}</span> com a função <tt>from</tt> (de) e a linha <span class="object-name">{1}</span> com a função <tt>to</tt> (para) cruzam-se no nó <span class="object-name">{2}</span>. <p> Ambas as linhas devem ser divididas no nó de cruzamento.

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
pt: A linha <span class="object-name">{0}</span> com a função <tt>{1}</tt> deve ser dividida no nó <span class="object-name">{2}</span> onde se liga com a linha <span class="object-name">{3}</span>.

en: Split now
pt: Dividir agora

en: Split the ways
pt: Dividir as linhas

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
pt: Esta restrição de viragem usa o nó <span class="object-name">{0}</span> como membro da função <tt>{1}</tt>.

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
pt: Esta restrição de viragem usa a relação <span class="object-name">{0}</span> como membro da função <tt>{1}</tt>.

en: A way is required instead.
pt: É necessário que seja uma linha.

en: Delete the member from the turn restriction
pt: Remover o membro da restrição

en: Change to the Basic Editor and select a way
pt: Mudar para o editor básico e selecionar uma linha

en: Object could not be undeleted | Some objects could not be undeleted
pt[0]: Não foi possível reverter a eliminação do objeto
pt[1]: Não foi possível reverter a eliminação de alguns objetos

en: One object could not be undeleted.<br> | {0} objects could not be undeleted.<br>
pt[0]: Não foi possível reverter a eliminação de um objeto.<br>
pt[1]: Não foi possível reverter a eliminação de {0} objetos.<br>

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id. Maybe it was redacted.
pt: O servidor respondeu com o código de resposta 404.<br>Isto normalmente significa que o servidor não conhece um objeto com o ID solicitado. Talvez tenha sido eliminado.

en: Undelete object...
pt: Recuperar objeto eliminado...

en: Undelete object by id
pt: Recuperar um objeto eliminado no OpenStreetMap através do seu identificador

en: Undelete Object
pt: Recuperar objeto eliminado

en: Undelete object
pt: Recuperar objeto eliminado

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
pt: Introduza o tipo (n=nó; w=linha;r=relação) seguido pelo identificador dos objetos eliminados que pretende recuperar, por exemplo ''n344483 w841 r14974''

en: Select if the data should be added into a new layer
pt: Selecione se os dados devem ser adicionados numa nova camada

en: Start undeleting
pt: Iniciar a recuperação do objeto eliminado no servidor do OpenStreetMap

en: Close dialog and cancel
pt: Cancelar a recuperação de objeto eliminado

en: Add nodes at intersections
pt: Adicionar nós nas intersecções

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
pt: Adiciona um nó em cada interseção de linhas selecionadas.

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
pt: Selecione 2 ou mais linhas que se intersetam.

en: Align Way Nodes
pt: Alinhar nós

en: Align nodes in a way
pt: Alinha nós em linha reta

en: The way with selected nodes can not be straightened.
pt: A linha com os nós selecionados não pode ser alinhada.

en: Internal error: number of nodes is {0}.
pt: Erro: o número de nós é {0}.

en: Copy all tags of selected objects to paste buffer.
pt: Copiar todas as etiquetas dos objetos selecionados.

en: Extract node
pt: Extrair nó (com histórico de autores)

en: Extracts node from a way
pt: Extrai um nó intermédio de uma linha

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
pt: Extrai um nó intermédio de uma linha com respetivas etiquetas e autor, deixando um nó sem etiquetas no lugar original.

en: Extract node confirmation
pt: Confirmação de extrair o nó

en: You are about to extract a node which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to extract?
pt: Está prestes a extrair um nó que pode ter outros referenciadores ainda não descarregados.<br>Isto pode causar problemas porque outros objetos (que não vê) podem utilizá-los.<br>Quer mesmo extrair?

en: Extract node from line
pt: Extrair nó de uma linha

en: Paste Relations
pt: Colar relações

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
pt: Colar membros da relação dos objetos da área de transferência nos objetos selecionados

en: Split Object
pt: Dividir área em 2 áreas

en: Split an object at the selected nodes.
pt: Divide uma linha fechada em pelo menos 2 linhas fechadas nos nós selecionados (pelo menos 2)

en: The current selection cannot be used for splitting.
pt: A seleção atual não pode ser utilizada para separar.

en: Only one multipolygon can be selected for splitting
pt: Apenas um multipolígono pode ser selecionado para divisão

en: Splitting multipolygons requires a split way to be selected
pt: A divisão de multipolígonos requer que seja selecionada uma forma de divisão

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way as well. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way as well.
pt[0]: Existe mais do que uma forma de utilizar o nó que selecionou. Selecione também o caminho.
pt[1]: Existe mais do que uma forma de utilizar os nós que selecionou. Selecione também o caminho.

en: The selected way is not closed.
pt: A linha selecionada não está fechada.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
pt[0]: A linha selecionada não contém o nó selecionado.
pt[1]: A linha selecionada não contém os nós selecionados.

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
pt: É necessário selecionar os pontos onde a área será separada em 2 ou uma linha com pontos coincidentes com a área.

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
pt: Os nós selecionados não podem ser nós consecutivos no objeto.

en: Multipolygon split would create invalid multipolygons! Split was not performed.
pt: A divisão de multipolígonos criaria multipolígonos inválidos! A divisão não foi feita.

en: Multipolygon split created invalid multipolygons! Please review and fix these errors.
pt: A divisão de multipolígonos criou multipolígonos inválidos! Reveja e corrija estes erros.

en: Cannot split incomplete multipolygon
pt: Não é possível dividir um multipolígono incompleto

en: Cannot split multipolygon with multiple outer polygons
pt: Não é possível dividir um multipolígono com vários polígonos exteriores

en: Split ways must not be a member of the multipolygon
pt: As formas divididas não devem ser um membro do multipolígono

en: Multipolygon has unclosed rings
pt: O multipolígono tem anéis não fechados

en: The split way does not start/end on the multipolygon outer ways
pt: A linha dividida não começa/termina nas linhas exteriores do multipolígono

en: Error in multipolygon: {0}
pt: Erro no multipolígono: {0}

en: Split way crosses inner polygon
pt: A linha dividida atravessa o polígono interior

en: Split adjacent ways
pt: Dividir linhas adjacentes

en: Split adjacent ways on T-intersections
pt: Dividir linhas nas interseções em T

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
pt: Existem pelo menos 2 linhas que contêm um dos nós que servirá de divisão. Selecione também a linha que quer dividir.

en: The selection cannot be used for action ''{0}''
pt: A seleção não pode ser utilizada para realizar a ação ''{0}''

en: Symmetry
pt: Simetria

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
pt: Selecione pelo menos 2 nós como eixo de simetria e os objetos que quer espelhar. Se selecionar mais do que 2 nós, os 2 primeiros serão o eixo e os seguintes serão espelhados.

en: Paste tags from previous selection
pt: Colar etiquetas da seleção anterior

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
pt: Colar etiquetas dos objetos previamente selecionados (não da área de transferência).

en: Add Source Tag
pt: Adicionar etiqueta de fonte (source)

en: Add remembered source tag
pt: Adiciona a etiqueta da última fonte usada

en: UnGlue Relation
pt: Desligar relação

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
pt: Duplica e separa nós, linhas e/ou relações que sejam usadas por várias relações.

en: Unglued Relations
pt: Relações desligadas

en: Change relation member for {0} {1}
pt: Alterar membro da relação para {0} {1}

en: Radius too small
pt: Raio demasiado pequeno

en: Nothing to do
pt: Nada a fazer

en: Could not detect which part of the closed way should be changed
pt: Não foi possível detetar qual a parte da linha fechada que deve ser alterada

en: Circle arc
pt: Arco de circunferência

en: Create a circle arc
pt: Cria um arco de circunferência

en: Could not use selection to create a curve
pt: Não foi possível usar a seleção para criar uma curva

en: Could not use selection to create a curve: {0}
pt: Não foi possível usar a seleção para criar uma curva: {0}

en: Select custom URL
pt: Selecionar endereço web personalizado

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
pt: Selecione um dos endereços web personalizados (configurados nas preferências) Pode-se posteriormente selecionar um objeto e usar a outra ferramenta ''Abrir endereço web personalizado'' para usar esse endereço

en: Ask every time
pt: Perguntar sempre

en: Configure custom URL
pt: Configurar endereço web personalizado

en: Open custom URL
pt: Abrir endereço web personalizado

en: Opens specified URL browser
pt: Abre o endereço especificado na outra ferramenta ''Selecionar endereço web personalizado''

en: Utilsplugin2 settings
pt: Preferências Utilsplugin2

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
pt: Aqui pode configurar algumas preferências do módulo Utilsplugin2

en: Save to file
pt: Guardar cópia

en: Load from file
pt: Carregar cópia

en: Please edit custom URLs and select one row to use with the tool<br/> <b>&#123;key&#125;</b> is replaced with the tag value<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> is replaced with the element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> is replaced with "node","way" or "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> is replaced with map center latitude/longitude <br/> Your can manually load settings from file <b>customurl.txt</b> in JOSM folder
pt: Pode editar na tabela seguinte os endereços personalizáveis e selecionar o que quer usar por defeito<br/> <b>&#123;key&#125;</b> é substituído pela chave da etiqueta<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> é substituído pelo identificador dos objetos<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> é substituído pelo tipo de objeto, "nó","linha" ou "relação" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> é substituído pela latitude/longitude do centro do mapa<br/> Pode carregar manualmente as definições do ficheiro <b>customurl.txt</b> na pasta do JOSM

en: Custom URL configuration
pt: Configuração do endereço web personalizado

en: Lat Lon tool
pt: Adicionar nós pelas coordenadas

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
pt: Crie a geometria introduzindo as coordenadas de latitude e longitude.

en: Enter the coordinates for the new nodes, one for each line.<br/>If you enter two lines with the same coordinates there will be generated duplicate nodes.<br/>You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.<br/>Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.<br/>For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.<br/>Coordinate value can be in one of three formats:<ul><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.<br/><br/>Some examples:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>
pt: Introduza as coordenadas dos nós a criar, 1 nó em cada linha.<br/>Se introduzir 2 nós com as mesmas coordenadas serão ambos criados como duplicados.<br/>Pode separar a latitude e a longitude com um espaço, vírgula ou ponto e vírgula.<br/>Use números positivos ou os caracteres N e E para indicar a direção cardinal Norte e Este.<br/>Para as direções cardinais Sul e Oeste pode usar números negativos ou os caracteres S e W (do inglês West=Oeste).<br/>Os valores das coordenadas podem ser introduzidos num dos três formatos:<ul><li><i>graus</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>graus</i><tt>&deg;</tt> <i>minutos</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>graus</i><tt>&deg;</tt> <i>minutos</i><tt>&#39;</tt> <i>segundos</i><tt>&quot</tt></li></ul>Os símbolos <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> são opcionais.<br/><br/>Alguns exemplos:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>

en: Tag multiple objects [alpha]
pt: Etiquetar vários objetos [alpha]

en: Edit tags of object list in table
pt: Editar etiquetas da lista de objetos da tabela

en: Tag multiple objects
pt: Etiquetar vários objetos

en: Sync with JOSM selection
pt: Sincronizar com a seleção do JOSM

en: Zoom to objects
pt: Aproximar vista dos objetos

en: Remove tag
pt: Remover etiqueta

en: Delete tags from multiple objects
pt: Remover etiquetas de vários objetos

en: Duplicate tags from the first
pt: Duplicar etiquetas da lista

en: Set tags for multiple objects
pt: Definir etiquetas para vários objetos

en: Delete from history
pt: Eliminar do histórico

en: Find primitives with these tags
pt: Encontrar objetos com estas etiquetas

en: Multitag Background: highlight
pt: Fundo multietiquetas: destaque

en: Replace geometry of selected object with a new one
pt: Substitui um objeto existente no OSM por um novo mantendo o histórico do original. Útil no caso de objetos no OSM que sejam difíceis de corrigir diretamente. É necessário selecionar 2 objetos do mesmo tipo, 1 existente no OSM e outro novo

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
pt: Esta ferramenta substitui a geometria de um objeto pela geometria de outro, por isso é necessário selecionar dois objetos.

en: Both ways are new and have new nodes, cannot decide which one has the correct geometry.
pt: Ambas as formas são novas e têm novos nós, não sendo possível decidir qual delas tem a geometria correta.

en: Replace Membership
pt: Substituir pertença a relações

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
pt: Substitui as relações a que um objeto pertence

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
pt[0]: Substituído ''{0}'' por ''{1}'' em {2} relação
pt[1]: Substituído ''{0}'' por ''{1}'' em {2} relações

en: The first selected object ''{0}'' is not part of any relation
pt: O primeiro objeto selecionado ''{0}'' não faz parte de nenhuma relação

en: Range of child primitives count
pt: Contagem de objetos filhos

en: Range of parent primitives count
pt: Contagem de objetos pais

en: Range of referencing relation count
pt: Intervalo de contagem de relações de referência

en: Range of attached ways count
pt: Intervalo de contagem de linhas anexas

en: Adjacent nodes
pt: Nós adjacentes

en: Select adjacent nodes
pt: Seleciona os nós adjacentes, ou seja, imediatamente a seguir aos selecionados

en: Adjacent ways
pt: Linhas adjacentes

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
pt: As linhas adjacentes serão selecionadas. Os nós deixarão de estar selecionados.

en: All connected ways
pt: Todas as linhas ligadas

en: Select all connected ways
pt: Selecionar todas as linhas ligadas ao objeto selecionado e assim sucessivamente até não haver nada interligado

en: Intersecting ways
pt: Linhas que cruzam

en: Select intersecting ways
pt: Seleciona as linhas que se cruzam com o objeto selecionado

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
pt: Selecione algumas linhas para encontrar as que se cruzam e as que estão ligadas!

en: All intersecting ways
pt: Todas as linhas que cruzam

en: Select all intersecting ways
pt: Seleciona todas as linhas que cruzam

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
pt: Selecione algumas linhas para encontrar todas as que se cruzam e as que estão ligadas!

en: Middle nodes
pt: Nós do meio

en: Select middle nodes
pt: Seleciona os nós do meio de uma linha

en: Please select two nodes connected by way!
pt: Selecione 2 nós de uma linha!

en: Reached max recursion depth: {0}
pt: Atingiu a profundidade máxima de recursão: {0}

en: All inside [testing]
pt: Tudo dentro de uma linha fechada [em teste]

en: Select all inside selected polygons
pt: Seleciona todos os objetos que estejam dentro de uma ou mais linhas fechadas

en: All inside
pt: Tudo dentro

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
pt: Selecione uma ou mais linhas fechadas para selecionar os objetos que se encontram dentro!

en: Area boundary [testing]
pt: Lados da área [em teste]

en: Select relation or all ways that forms area boundary
pt: Seleciona a relação ou todas as linhas que formam uma área

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
pt: Selecione uma linha que faça parte de um polígono composto por várias linhas ligadas

en: Select Highway
pt: Selecionar estrada com mesmo nome/ref

en: Select highway for the name/ref given
pt: A partir de uma estrada selecionada, seleciona também todas as que estejam ligadas que tenham o mesmo nome e/ou referência

en: Please select one or two ways for this action
pt: Selecione uma ou duas linhas

en: Select last modified nodes
pt: Selecionar os últimos nós alterados

en: Select last modified ways
pt: Selecionar as últimas linhas alteradas

en: Select Way Nodes
pt: Selecionar nós da linha

en: Select all nodes of a selected way.
pt: Com uma linha selecionada, seleciona apenas os nós dessa linha.

en: Undo selection
pt: Desfazer seleção

en: Reselect last added object or selection form history
pt: Torna a selecionar os últimos objetos selecionados (funciona como o ''Desfazer'' mas aplicado apenas a seleções)

en: Unselect nodes
pt: Desselecionar nós

en: Removes all nodes from selection
pt: Remove da seleção os nós

en: Maxspeed consistency
pt: Consistência da velocidade máxima

en: Looks for short ways that have the same maxspeed on both sides
pt: Procura caminhos curtos que tenham a mesma velocidade máxima em ambos os lados

en: testing
pt: a testar

en: Maxspeed has a blank spot with equal maxspeeds on either side
pt: A velocidade máxima tem um ponto vazio com velocidades máximas iguais em ambos os lados

en: Way Download
pt: Descarregar nó final da estrada

en: Download map data on the end of selected way
pt: Descarrega do OpenStreetMap o nó final da estrada e os objetos ligados ao nó que esteja fora da área de descarregamento

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
pt: <html>Não está selecionado nem um nó nem uma linha com um ponto no extremo da linha que fique<br>fora da área de transferência.<br>Selecione um nó no início ou fim de uma linha ou então a linha toda.</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
pt: <html>Não foi possível encontrar um nó único para começar a descarregar.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
pt: <html>Não existem linhas ligadas ao nó ''{0}''. A abortar.</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
pt: Inconsistência nos dados do módulo Descarregar nó final da estrada. A linha previamente ligada''{0}'' não foi encontrada após o descarregamento

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
pt: <html>Não há mais linhas ligadas para descarregar.<br>No entanto foi encontrado um provável duplicado do nó selecionado.<br><br>O nó selecionado é ''{0}''<br>O nó provavelmente duplicado ''{1}''<br>Fundir ambos os nós e continuar a descarregar a partir desse nó?</html>

en: Merge duplicate node?
pt: Fundir nó duplicado?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
pt: <html>Não há mais linhas ligadas para descarregar.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
pt: O nó ''{0}'' é um cruzamento com mais do que 2 linhas ligadas.

en: Enter search expression here..
pt: Introduza a expressão a procurar aqui...

en: Select waypoint to move map
pt: Selecione um ponto do trilho GPS para mover o mapa

en: Waypoint search
pt: Procurar por um ponto do trilho

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
pt: Procurar pelo ponto do trilho GPS. Clique e mova o mapa para ver o ponto do trilho GPS.

en: Go driving
pt: Conduzir o carro e gravar trilho GPS do percurso

en: Drive a race car on this layer
pt: Conduza um carro (necessário ter camada Bing ativa) e grave simultaneamente um trilho GPS do percurso (não envie para o OpenStreetMap!)

en: Tunnel Start
pt: Início do túnel

en: Village/City
pt: Aldeia / cidade

en: Parking
pt: Parque de estacionamento

en: Fuel Station
pt: Posto de combustível

en: Shopping
pt: Lojas

en: WC
pt: Casa de banho pública (WC)

en: Camping
pt: Campismo

en: Test
pt: Teste
