josm - en to tr translation catalogue (6863 entries)

en: About
tr: Hakkımızda

en: Display the about screen.
tr: Hakkımizda penceresini göster.

en: Help: {0}
tr: Yardım: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
tr: Java OpenStreetMap Editörü

en: Version {0}
tr: Sürüm {0}

en: Last change at {0}
tr: Son değişiklik: {0}

en: Java Version {0}
tr: Java Sürümü {0}

en: Homepage
tr: Ana Sayfa

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Follow us on
tr: Bizi takip edin

en: Preferences are stored in {0}
tr: Tercihler {0}''da depolanıyor

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
tr: Dizin ve gerçek konumlar için sembolik isimler:

en: Info
tr: Bilgi

en: Readme
tr: Beni oku

en: Revision
tr: Revizyon

en: Contribution
tr: Katkılar

en: License
tr: Lisans

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Installation Details
tr: Yükleme Ayrıntıları

en: Translators
tr: Çevirmenler

en: About JOSM...
tr: JOSM Hakkında...

en: Report bug
tr: Hata Raporla

en: unset
tr: atanmamış

en: Open directory
tr: Dizin aç

en: Failed to locate resource ''{0}''.
tr: ''{0}'' kaynağı bulunamadı.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
tr: ''{0}'' kaynağı bulunamadı, hata kodu {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
tr: Lütfen en az bir yüklenmiş nokta, yön veya ilişki seçiniz.

en: Warning
tr: Uyarı

en: Please select the target layer.
tr: Lütfen hedef katmanı seçin

en: Select target layer
tr: Hedef katmanı seçin

en: Cancel
tr: İptal

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
tr: <html>Kaynak katmanda<br>''{0}''<br>birleştirilecek katman yok.</html>

en: No target layers
tr: Hedef katman yok

en: Select
tr: Seçiniz

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
tr: Yukarıdaki listede seçilmiş olan öğeleri haritada seçer.

en: History
tr: Geçmiş

en: Download and show the history of the selected objects
tr: İndir ve seçilen nesnelerin geçmişini göster

en: Select WMS layers
tr: WMS katmanı seç

en: Add layers
tr: Katman ekle

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
tr: "{0}" için zaman filtresi "{1}" gibi

en: Invalid service URL.
tr: Geçersiz servis URL''si

en: WMS Error
tr: WMS Hatası

en: Could not retrieve WMS layer list.
tr: WMS katman listesi getirilemedi.

en: Could not parse WMS layer list.
tr: WMS katman listesi ayrıştırılamıyor.

en: Could not parse WMTS layer list.
tr: WMTS katman listesi ayrıştırılamıyor.

en: WMTS Error
tr: WMTS hatası

en: Error
tr: Hata

en: Select image format for WMS layer
tr: WMTS katmanı için resim seçin

en: Show only layers for current view
tr: Sadece mevcut görünümün katmanlarını göster

en: Add Node...
tr: Nokta Ekle...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
tr: Enlem/boylam ya da kuzey/doğu açısı yazarak nokta ekleyin.

en: Tools: {0}
tr: Araçlar: {0}

en: Align Nodes in Circle
tr: Düğümleri Çemberde Hizala

en: Move the selected nodes into a circle.
tr: Seçili noktaları daire olarak yerleştir

en: Selection could not be used to align in circle.
tr: Daire içinde hizalamak için seçim kullanılamadı.

en: Nothing changed
tr: Hiçbir şey değişmedi

en: Please select only one node as center.
tr: Lütfen sadece bir noktayı merkez olarak seçiniz.

en: Align each Way in Circle
tr: Çemberde Her Yolu Hizala

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
tr: Bu eylemle ilgili bir veya daha fazla düğüm indirilmiş alanın dışında.

en: Not enough nodes to calculate center.
tr: Merkezi hesaplamak için yeterli düğüm yok.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
tr: Bu geometri için çemberin merkezi belirlenemiyor.

en: Align Nodes in Line
tr: Noktalar düz çizgi olarak hızala

en: Move the selected nodes in to a line.
tr: Seçili noktalar düz çizgi olarak yerleştir

en: Please select at least three nodes.
tr: En azından üç nokta seçmen lazım

en: Can not align a polygon. Abort.
tr: Çokgen hizalanamıyor. Durdurun.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
tr: Üç veya daha fazla yolun kesişimi çözülemez. Durdurun.

en: Two parallels ways found. Abort.
tr: İki kesişen yol bulundu. Durdurun.

en: data
tr: veri

en: layer
tr: tabaka

en: selection
tr: seçim

en: conflict
tr: çakışma

en: download
tr: indir

en: problem
tr: sorun

en: previous
tr: önceki

en: next
tr: sonraki

en: Nothing selected to zoom to.
tr: Yakınlaştıracak bir şey yok.

en: Information
tr: Bilgi

en: Zoom to {0}
tr: {0} kadar yakınlaştır

en: Zoom the view to {0}.
tr: Görüntüyü {0} ya yaklaştır.

en: View: {0}
tr: Görüntü: {0}

en: No conflicts to zoom to
tr: Yakınlaştıracak bir çakışma yok.

en: Changeset Manager
tr: Değişiklik Takımları Yönetimi

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
tr: Değişiklik Listesi ekranını aç/kapat

en: Windows: {0}
tr: Pencereler: {0}

en: Close open changesets...
tr: Açık değişiklik kümelerini kapat...

en: Close open changesets
tr: Açık olan değişiklik takımları kapat

en: File: {0}
tr: Dosya: {0}

en: There are no open changesets
tr: Açık kaldı değişiklik takımları bulunmadı

en: No open changesets
tr: Açık olan değişiklik takımları yok

en: Downloading open changesets ...
tr: Açık olan değişiklik takımları indiriliyor...

en: Combine Way
tr: Yolları Birleştir

en: Combine several ways into one.
tr: Çeşitli yolları birine birleştir.

en: Change directions?
tr: Yönü değiştirilsin mi?

en: Reverse and Combine
tr: Yönü değiştirip birleştir

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
tr: Yollar değişik yön kullanıldığı için birleştirilemez. Bazılarının yönü değiştirmek istermisiniz?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
tr: Yolları istenen şekilde birleştiremiyorum<br/> (Kesintisiz bir çizgi oluşmuyor)

en: Reverse Ways
tr: Yolları ters çevir

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
tr[0]: {0} yol birleştir
tr[1]: {0} yol birleştir

en: Please select at least two ways to combine.
tr: Lütfen birleştirmek için en az iki yol seçiniz.

en: Combine ways refused<br>(A shared node is outside of the download area)
tr: Yol birleştirme reddedildi<br>(Paylaşılan bir düğüm indirilen alanın dışında)

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy selected objects to paste buffer.
tr: Seçili objeleri yapıştır alanına (buffer) kopyala.

en: Edit: {0}
tr: Düzenle: {0}

en: Please select something to copy.
tr: Lütfen kopyalama için seçim yapınız

en: Copy Coordinates
tr: Koordinatları Kopyala

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
tr: Seçili noktanın koordinatlarını panoya kopyala

en: Copy server URLs
tr: Sunucu URL''lerini kopyala

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
tr: Seçili nesnelerin sunucu URL''lerini panoya kopyala.

en: Create Circle
tr: Daire Oluştur

en: Create a circle from three selected nodes.
tr: Seçili üç noktadan daire oluştur.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
tr: Ya tam iki veya üç ayrı nokta seç ya da tam iki veya üç nokta içeren tek bir yol seç

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
tr: Bu noktalar daire şeklinde değiller. Vazgeçtik.

en: Cannot add a node outside of the world.
tr: Dünya dışına bir kavşak ekleyemezsiniz.

en: Update multipolygon
tr: Delikli yapıyı güncelle

en: Create multipolygon
tr: Çoklu poligon oluştur

en: No data loaded.
tr: Bilgi yüklenemedi.

en: You must select at least one way.
tr: En az bir yol seçmelisiniz.

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
tr[0]: Yol olmayan uzuv çoklu çokgenden kaldırıldı
tr[1]: Yol olmayan uzuvlar çoklu çokgenden kaldırıldı

en: Delete
tr: Sil

en: Delete selected objects.
tr: Seçili Objeleri Sil.

en: Delete confirmation
tr: Silme onayı

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
tr: Henüz indirilmemiş diğer yönlendiricilere sahip olabilecek düğümleri silmek üzeresiniz. <br> Bu, sorunlara neden olabilir çünkü (görmediğiniz) diğer nesneler onları kullanabilir. <br> Gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
tr: Tamamlanmamış nesneleri silmek üzeresiniz. <br> Bu, gerçek nesneyi görmediğiniz için sorunlara yol açacaktır. <br> Gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
tr[0]: {0} ilişkiyi silmek üzeresiniz: {1}<br/>Bu adım nadiren gereklidir ve sunucuya yüklendikten sonra kolayca geri alınamaz.<br/>Gerçekten silmek istiyor musunuz?
tr[1]: {0} ilişkiyi silmek üzeresiniz: {1}<br/>Bu adım nadiren gereklidir ve sunucuya yüklendikten sonra kolayca geri alınamaz.<br/>Gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Delete relation?
tr: İlişki silinsin mi?

en: Delete Layer
tr: Katmanı Sil

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
tr: Aktif katmanı siler. İlişkili olduğu dosyayı silmez.

en: Dialogs panel
tr: İletişim kutuları paneli

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
tr: Diyalog panelini aç/kapa, haritayı genişlet

en: Saving file {0}...
tr: Dosya kaydediliyor {0}...

en: Successfully saved file {0}
tr: {0} dosyası başarıyla kaydedildi

en: Distribute Nodes
tr: Düğümleri Dağıt

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
tr: Noktaları düz bir çüzgi olarak dağıt

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
tr: {0} adet koordinatsız nokta ihmal ediliyor

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
tr: Lütfen:
    * Bir tane, düğümlerinin en az ikisi kendinden geçmeyen bir yol;
    * Üç düğüm seçin.

en: Download data
tr: Veriyi indir

en: Download data...
tr: Veri indir...

en: Download map data from a server of your choice
tr: Seçtiğiniz bir serverdan harita verisini indirir

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
tr[0]: <html> Bu eylem, {0} ayrı <br> indirme isteği gerektirecektir. Devam etmek <br> istiyor musunuz? </html>
tr[1]: <html> Bu eylem, {0} ayrı <br> indirme isteği gerektirecektir. Devam etmek <br> istiyor musunuz? </html>

en:   adding {0} {1}
tr:   ekleniyor {0} {1}

en: Calculating Download Area
tr: İndirme Alanı Hesaplanıyor

en: Download along...
tr: Beraber indir...

en: Download OSM data along the selected ways.
tr: Seçili yollarla beraber OSM verisini indir...

en: Download Along
tr: Beraber İndir

en: Please select 1 or more ways to download along
tr: Beraber indirmek için 1 veya daha fazla yol seçin

en: Download from OSM along selected ways
tr: Seçili yollarla birlikte OSM''den indir.

en: Download notes in current view
tr: Mevcut görünümdeki notları indir

en: Download in current view
tr: Mevcut görünümde indir

en: Download map data from the OSM server in current view
tr: Harita verisini OSM sunucusundan mevcut görünümde indir

en: Download object...
tr: Nesneyi indir...

en: Download OSM object by ID
tr: ID''yle OSM nesnesi indir

en: Download parent ways/relations...
tr: İlintili yol ve bağıntılar indiriliyor

en: Download objects referring to one of the selected objects
tr: Seçilen nesnelerden birini gösteren nesneleri indir

en: Draw boundaries of downloaded data
tr: İndirilen alan için sınırları çiz

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
tr: İndirilen alanların dışındaki alanların taranmış arka planda oluşturulmasını etkinleştirin / devre dışı bırakın.

en: Duplicate
tr: Çift

en: Duplicate selection.
tr: Seçili olanı çoğalt

en: Exit
tr: Çıkış

en: Exit the application.
tr: Programı Kapat.

en: Expert Mode
tr: Uzman Kipi

en: Enable/disable expert mode
tr: Uzman kipine gir/çık

en: Follow line
tr: Hat izle

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
tr: Başka bir çizgi ile ortak noktası olan çizgiyi çizmeye devam eder.

en: Follow
tr: İzle

en: Fullscreen view
tr: Tam ekran görünümü

en: Toggle fullscreen view
tr: Tam ekran görünümüne geç

en: Export to GPX...
tr: GPX olarak kaydet...

en: Export the data to GPX file.
tr: Veri GPX dosyası olarak kaydet.

en: Nothing to export. Get some data first.
tr: Dışa vermek için bir şey yok. Önce veri al, salak!

en: Export GPX file
tr: GPX dosyası olarak kaydet...

en: Help
tr: Yardım

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
tr: OSM yolları, nodları ve ilişkileri hakkında tarih bilgisini göster.

en: Show history
tr: Geçmişi görüntüle

en: History (web)
tr: Geçmiş (web)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
tr: OSM yollarının, noktalarının veya ilişkilerinin geçmiş bilgileri web tarayıcısında görüntüle.

en: New offset
tr: Yeni ofset

en: Adjust the position of this imagery layer
tr: Bu görüntü katmanın konumunu düzelt

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
tr: Kaydırma kaydı ismi için girilen isim mevcut. Üzerine yazmak istiyormusunuz?

en: Adjust imagery offset
tr: Referans görüntü katmanı ofsetini ayarla

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
tr: Görüntüyü kaydırmak için ok tuşlarını kullanın veya fare tuşuna tıklayarak kaydırın.
    Kuzey ve doğu yönünde mesafeleri {0} koordinat sistminde girerek de kaydırma işlemini yapabilirsiniz.
    Kaydırmayı kaydetmek istiyorsanız, aşağıdaki bölüme bir isim giriniz.

en: Bookmark name:
tr: Yerimi adı:

en: Advanced info
tr: Gelişmiş bilgi

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
tr: OSM yollar, nokta veya ilişki hakkında ayrıntılı bilgi görüntüle

en: Advanced info (web)
tr: Gelişmiş bilgi (web)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
tr: Web tarayıcısı aracılığıyla OpenStreetMap nesneleri hakkında bilgi göster.

en: Invert Selection
tr: Seçimi Tersine Çevir

en: Selection: {0}
tr: Seçim: {0}

en: Join overlapping Areas
tr: Örtüşen alanları birleştir

en: Joins areas that overlap each other
tr: Birbiriyle örtüşen alanları birleştir

en: Please select at least one closed way that should be joined.
tr: Birleştirmek için en az bir kapalı yol seçiniz.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
tr: Seçilen yollardan biri kapalı değil ve o yüzden birleşmiyorlar.

en: Join area confirmation
tr: Alanları birleştirmeyi onayla

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
tr[0]: Seçilen yol henüz indirilmemis yönlendiricilere sahip olabilir.
tr[1]: Seçilen yollar henüz indirilmemis yönlendiricilere sahip olabilir.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
tr: Bu kazayla silinmiş nodları yönetebilir.

en: Are you really sure to continue?
tr: Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Please abort if you are not sure
tr: lütfen emin değilseniz iptal ediniz

en: The selected area is incomplete. Continue?
tr: Seçili alan tamamlanmamış. Devam edilsin mi?

en: No intersection found. Nothing was changed.
tr: Kesişme bulunamadı. Hiçbir şey değiştirilmedi.

en: Move tags from ways to relations
tr: Etiketler yollardan relasyonlarına taşı

en: Removed duplicate nodes
tr: Çift noktaları silindi

en: Removed now unreferrenced nodes
tr: Referanslı olmayan noktalar kaldırıldı

en: Added node on all intersections
tr: Tüm kesişimlere düğüm eklendi

en: Keep older versions
tr: Eski sürümleri tut

en: Assemble new polygons
tr: Yeni poligonlar oluştur

en: Delete relations
tr: İlişkileri sil

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
tr: İç delikli yapının parçası olmayan yolları sil

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
tr: Bazı üyeler değişti. Lütfen hata oluşmadığını kontrol edin.

en: Fix tag conflicts
tr: Etiket çakışmalarını düzelt

en: Split ways into fragments
tr: Yolu parçalara ayır

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
tr: Üzgünüm. Çokgen ilişkileri birden fazla dış sınırı işleyemez.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
tr: Bir çokgenin iç ve dış yolları birleştirilemez

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
tr: Maalesef dış halka üzerine işlem yapamıyorum.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
tr: Maalesef hem iç hem dış halka olan yol üzerine işlem yapamıyorum.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
tr: Maalesef iç halka üzerine işlem yapamıyorum.

en: Removed Element from Relations
tr: Bağıntılardan Öğe Silindi

en: Remove tags from inner ways
tr: İç yollardan etiketleri kaldırıyor

en: Joined overlapping areas
tr: Üstüste gelen alanlar birleştirildi

en: Join Node to Way
tr: Nokta ile yol birleştir

en: Include a node into the nearest way segments
tr: Noktayı en yakın yola kat

en: Move Node onto Way
tr: Noktayı yoluna taşı

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
tr: Düğümü en yakın yol parçasına taşı ve ona dahil et

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
tr: Birden fazla hedef yolu, ortak nokta bulunamadı. Hiçbir şey değiştirilmedi.

en: No Shortcut
tr: Kısayol Yok

en: Operation was not performed, as per {0} preference
tr: {0} tercihi gereğince işlem gerçekleştirilmedi

en: Jump to Position
tr: Konuma Git

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
tr: Koordinatları vererek oraya atlamanızı sağlayan diyalogu açar

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
tr: Gitmek istediğiniz konumun enlem/boylamını girin.

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
tr: Ayrıca, www.openstreetmap.org’den bir URL yapıştırabilirsiniz

en: Enter a place name to search for
tr: Aramak için yer ismini girin

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Zoom (in metres)
tr: Büyüt (metre)

en: Jump there
tr: Oraya zıpla

en: Jumping to: {0}
tr: Atla: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
tr: Enlem, Boylam ve Zoom çözümlenemedi. Lütfen kontrol ediniz.

en: Unable to parse Lon/Lat
tr: Enlem/boylam ayırtamadım

en: Rectified Image...
tr: Ortofoto

en: Download Rectified Images From Various Services
tr: Çeşitli hizmetlerden ortofoto indir

en: Imagery: {0}
tr: Görüntüler: {0}

en: Custom WMS Link
tr: Özel WMS Bağlantısı

en: Supported Rectifier Services:
tr: Desteklenen Dikleştirme Hizmetleri:

en: Visit Homepage
tr: Anasayfasına git

en: WMS URL or Image ID:
tr: WMS URL veya Resim ID:

en: Add Rectified Image
tr: Ortofoto resim ekle

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
tr: Seçilen servis girilen link ya da id ile uyuşmadı.Lütfen bir daha deneyin.

en: No valid WMS URL or id
tr: WMS URL veya Resim id geçersiz

en: Merge layer
tr: Katmanları birleştir

en: Merge the current layer into another layer
tr: Varsayılan tabaka başka bir tabaka ile birleştir

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
tr: İzlerin zamansal çakışan kısımlarını kes

en: Merging layers with different upload policies
tr: Katmanları farklı yükleme poliçeleri ile birleştirme

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
tr: ''{0}'' ve ''{1}'' katmanları arasındaki verileri birleştirmek üzeresiniz.<br /><br />Bu katmanların farklı yükleme ilkeleri bulunup olduğu gibi birleştirilmemelidir.<br />Bunları birleştirmek ''{1}'' katmanına daha katı (yüklenmesi tavsiye edilmez) ilkesini uygulamasıyla sonuçlanacaktır.<br /><br /><b>Bu; böyle verileri birleştirmenin önerilen yolu değildir</b>.<br />Bunun yerine, her nesneyi ''<i>Seçimi birleştir</i>''i kullanarak birer birer kontrol ederek birleştirmelisiniz.<br /><br />Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Ignore this hint and merge anyway
tr: İhmal et ve yine de birleştir

en: Merge Nodes
tr: Noktaları birleştir

en: Merge nodes into the oldest one.
tr: Noktaları en eskisiyle birleştir

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
tr: Lütfen birleştirmek için en az iki uç veya bir uca yakın bir başka uç seçin.

en: Abort Merging
tr: Birleştirmey iptal et

en: Click to abort merging nodes
tr: Nokta birleştirme işlemini iptal et

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
tr: Noktalar birleşmiyor: {1} tarafından kullanılan {0} yolunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
tr[0]: {0} Notayı birleştir
tr[1]: {0} Noktaları birleştir

en: Merge selection
tr: Seleksiyonu birleştir

en: Merge the currently selected objects into another layer
tr: Seçmiş olduğunuz nesneleri başka bir katmanın içinde birleştirin

en: Merging too many objects with different upload policies
tr: Çok fazla nesneyi farklı yükleme ilkeleriyle birleştirme

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
tr: ''{0}'' ve ''{1}'' katmanları arasındaki birden fazla nesneyi birleştirmek üzeresiniz.<br /><br /><b>Bu; böyle verileri birleştirmenin önerilen yolu değildir</b>.<br />Bunun yerine, her nesneyi <b>birer birer</b> kontrol ederek birleştirmelisiniz.<br /><br />Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Mirror
tr: Yansı

en: Mirror selected nodes and ways.
tr: Seçili nokta ya da yolları aynala

en: Please select at least one node or way.
tr: En azından bir nokta veya bir yol seç

en: up
tr: yukarı

en: left
tr: sol

en: right
tr: sağ

en: down
tr: aşağı

en: Move objects {0}
tr: Objeleri taşı {0}

en: Move {0}
tr: Taşı {0}

en: Moves Objects {0}
tr: Objeleri taşı {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
tr: Objeleri dünya dışına taşıyamazsın.

en: Move Node...
tr: Noktayı taşı...

en: Edit latitude and longitude of a node.
tr: Bir noktanın enlem/boylam düzelt

en: New Layer
tr: Yeni Katman

en: Create a new map layer.
tr: Yeni harita katmanı oluştur

en: Open {0}
tr: Aç {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
tr[0]: {0} tarayıcı penceresini başlatmak üzeresiniz. <br> Bu, hem ekranınızı tarayıcı pencereleriyle karıştırıp hem de bitirmek için biraz zaman alabilir.
tr[1]: {0} tarayıcı pencerelerini başlatmak üzeresiniz. <br> Bu, hem ekranınızı tarayıcı pencereleriyle karıştırıp hem de bitirmek için biraz zaman alabilir.

en: Continue
tr: Devam et

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
tr[0]: Devam etmek ve {0} tarayıcısını açmak için tıklatın
tr[1]: Devam etmek ve {0} tarayıcılarını açmak için tıklatın

en: Click to abort launching external browsers
tr: Harici tarayıcıları çalıştırmayı sona erdirmek için tıklayınız.

en: URL Files
tr: URL Dosyaları

en: Open...
tr: Aç...

en: Open a file.
tr: Dosya aç.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
tr: ''{0}'' dosyasına ulaşılamadı.

en: Opening files
tr: Dosyaları açıyor

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
tr[0]: {0} dosyası ''{1}'' dosya içe aktarıcısıyla açılamıyor.
tr[1]: {0} dosyaları ''{1}'' dosya içe aktarıcısıyla açılamıyor.

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
tr[0]: {0} dosyası açılamıyor çünkü dosya yok ya da uygun dosya içe aktarıcısı mevcut değil.
tr[1]: {0} dosyaları açılamıyor çünkü dosya yok ya da uygun dosya içe aktarıcısı mevcut değil.

en: no importer
tr: içe aktarıcı yok

en: does not exist
tr: mevcut değil

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
tr: <html>Klasör açılamıyor ''{0}''.<br>Bir dosya seç.</html>

en: Open file
tr: Dosya Aç

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
tr[0]: {0} Dosya açılıyor...
tr[1]: {0} Dosyalar açılıyor...

en: Opening file ''{0}'' ...
tr: ''{0}'' dosyası açılıyor...

en: Which tasks to perform?
tr: Hangi görev yapılacak?

en: Ok
tr: Tamam

en: Open Location...
tr: Konum Aç...

en: Open an URL.
tr: URL aç...

en: Enter URL to download:
tr: İndirilecek URL’yi girin:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
tr: Verinin indirileceği URL’yi girin:

en: Download as new layer
tr: Yeni tabaka olarak indir

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
tr: {

en: Zoom to downloaded data
tr: İndirilmiş veriye yakınlaştır

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
tr: Yeni yüklenen verilerin tümünü yakınlaştırmak için seçin.

en: Download Location
tr: İndirme Konumu

en: Download URL
tr: URL’yi indir

en: Start downloading data
tr: Veriyi indirmeye başla

en: Close dialog and cancel downloading
tr: Pencereyi kapat ve indirmeyi iptal et

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
tr: ''{0}'' adresi açılamadı<br>İndirme görevi sadece aşağıda gösterilen URL formatını kabul eder:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
tr: <h3>Bir veya daha çok yol seçildiğinde, şekil bütün açıları 90 veya 180 derece olacak şekilde ayarlanır.</h3>Bu seçime iki düğüm ekleyebilirsiniz. Sonra yön, bu iki referans düğümle sabitlenir. (Daha sonra bu hareketi belirli düğümler için geri alabilirsiniz :<br>Seçin ve sonra Ortogonalleştirme/ Geri alma kısa yoluna basın . Varsayılan Shift-Q ''dur.)

en: Orthogonalize Shape
tr: Dikdörtgen olarak şekilendir

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
tr: Açıları 90 veya 180 derece olacak şekilde noktaları taşı

en: Orthogonalize Shape / Undo
tr: Dikdörtgenleştir/Geri al

en: Undo orthogonalization for certain nodes
tr: Belirli noktaları eski konumlarına al

en: Orthogonalize / Undo
tr: Dikdörtgenleştir/Geri al

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
tr: Şekli Ortogonalleştir / Geri Al <br> Lütfen önceki Şekli Ortogonalleştir eylemi ile taşınan düğümleri seçin!

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
tr: <html>Şu anda dikdörtgen hizalaması yapılırken istenmeyen sonuçlara yol açabilecek WSG84 kullanıyorsunuz.<br>Bu uyarıdan kurtulmak için izdüşümünüzü değiştirin.<br>Devam etmek istiyor musunuz?</html>

en: Usage
tr: Kullanım

en: Selection must consist only of ways and nodes.
tr: Seçim nokta veya yollardan oluşmalı

en: Orthogonalize
tr: Dikdörtgenleştir

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
tr: <html> Lütfen seçilen tüm yolların benzer bir yöne gittiğinden emin olun <br> veya bunları tek tek ortogonal hale getirin. </html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
tr: Dik açıya yakın ve neredeyse doğrusal olan açıılar içeren yollar seçin.

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Paste contents of clipboard.
tr: Pano içeriğini yapıştırır.

en: Paste at source position
tr: Kaynaktan alınan noktada yapıştır

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
tr: Pano içeriğini kopyalandığı konuma yapıştırır.

en: Paste Tags
tr: Etiketleri Yapıştır

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
tr: Yapıştırma hafızsında bulunan etiket içeriklerini seçili elemanlara ekle.

en: Preferences...
tr: Tercihler...

en: Open a preferences dialog for global settings.
tr: Küresel ayarlarının seçenekleri aç

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Purge...
tr: Kaldır...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
tr: Nesneleri unut ama silme isteği gönderme.

en: Purge
tr: Kaldır

en: Confirm Purging
tr: Kaldırma Onayla

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
tr: Seçtikleri nesneleri görünümünden kaldırılıyor.<br>Katmandından kaldırılıyor fakat gönderme işlemlerinde <i>asla</i> silinmiyecek<br>.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
tr: Aşağıdaki seçtikleri nesneleri ve onlara bağlı olanları nesneler katmanından kaldırılacak:

en: Add to selection
tr: Seçim listesine ekle

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
tr: Bazı nesneler değişti.<br/>Bunların dikkate alınmamasını istiyorsanız devam edin</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
tr: Geri alma hafızasını temizle

en: Redo
tr: Tekrar Yap

en: Redo the last undone action.
tr: Son bitmemiş komutu tekrar yap.

en: Redo ...
tr: Yinele ...

en: Redo {0}
tr: Yeniden {0}

en: Rename layer
tr: Takayı yeniden isimlerdir

en: Also rename the file
tr: Dosyayıda yeniden isimlendir

en: Could not rename file ''{0}''
tr: ''{0}'' dosyası yeniden adlandırılamadı

en: Reorder imagery layers
tr: Görüntü katmanını tekrar sırala

en: Reorders non-overlay imagery layers.
tr: Bindirmesiz görüntü katmanlarını yeniden sıralar.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
tr: JOSM hata izleyicisine bir bilet bildirin

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Restart the application.
tr: Uygulamayı yeniden başlat.

en: Click to restart later.
tr: Daha sonra yeniden başlatmak için tıklayın.

en: Restore selected tags
tr: Seçili etiketleri onar

en: Reverse way
tr: Yolunun yönünü ters çevir

en: Reverse the direction of all selected ways.
tr: Seçili yollar için yönü ters çevir.

en: Please select at least one way.
tr: Lütfen en az bir yol seçiniz.

en: Save
tr: Kaydet

en: Save the current data.
tr: Şimdiki bilgiyi kaydet.

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
tr: "{0}" dosyasında değişiklik yapılacak.<br>Mevcut dosyanın üstüne yazmak ister misiniz?

en: Always overwrite GPX files without asking
tr: Her zaman sormadan GPX dosyalarının üzerine yaz

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: No Exporter found! Nothing saved.
tr: Dönüştürücü bulunamadı. Kaydedilemedi.

en: File exists. Overwrite?
tr: Dosya mevcut. Üzerine Yaz?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
tr: <html> Kaydedilirken bir hata oluştu. <br> Hata: <br> {0} </html>

en: Save the current data to a new file.
tr: Varolan bilgileri yeni bir dosyaya kaydet.

en: Search Notes...
tr: Not Ara...

en: Download notes from the note search API
tr: Not arama API''sinden notları indirin

en: Search the OSM API for notes containing words:
tr: OSM API''sinde kelime içeren notlar için arama yapın:

en: Search for notes
tr: Not ara

en: You must enter a search term
tr: Bir arama terimi girmeniz gerekiyor

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
tr: Bütün silinmesi geri alınan objeleri bilgi tabakasında seç. Bu aynızamanda eksik objeleride seçer

en: Non-branching way sequences
tr: Kollara ayrılmayan yol dizileri

en: Select non-branching sequences of ways
tr: Kollara ayrılmayan yol dizilerini seç

en: Select shared child objects
tr: Paylaşılan alt nesneleri seç

en: Select child objects (way nodes and relation members) that are shared by all objects in the current selection
tr: Şu anki seçimdeki tüm nesneler tarafından paylaşılan çocuk nesneleri (yol düğümleri ve ilişki üyelerini) seç.

en: Shared Child Objects
tr: Paylaşılan Alt Nesneler

en: Load Session
tr: Oturumu Yükle

en: Load a session from file.
tr: Dosyadan oturum yükle.

en: Open session
tr: Oturum aç

en: Loading session ''{0}''
tr: "{0}" oturumu yükleniyor

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
tr: ''{0}'' katmanı eklenemiyor: {1}

en: Data Error
tr: Veri Hatası

en: IO Error
tr: G/Ç Hatası

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
tr: <html>Oturum dosyası yüklenemedi ''{0}''.<br>Hata:<br>{1}</html>

en: Save the current session.
tr: Şimdiki oturumu kaydet.

en: Session file (archive) (*.joz)
tr: Oturum dosyası+PKZIP (*.joz)

en: Session file (*.jos)
tr: Oturum dosyası (*.jos)

en: Save Session
tr: Oturumu Kaydet

en: Save Session...
tr: Oturumu Kaydet...

en: The following layer has been removed since the session was last saved: | The following layers have been removed since the session was last saved:
tr[0]: Son oturum kaydedildikten sonra bu katman kaldırıldı:
tr[1]: Son oturum kaydedildikten sonra bu katmanlar kaldırıldı:

en: You are about to overwrite the session file "{0}". Would you like to proceed?
tr: "{0}" oturum dosyasını silmek üzeresiniz. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Layers removed
tr: Katmanlar kaldırıldı

en: Not all local files referenced by the session file could be saved.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
tr: Oturum dosyası tarafından referans alınan tüm yerel dosyalar kaydedilemedi.<br>Bunları JOSM''i kapatmadan önce kaydedeceğinizden emin olun.

en: Not all local files referenced by the session file are saved yet.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
tr: Oturum dosyası tarafından referans alınan tüm yerel dosyalar henüz kaydedilmedi.<br>Bunları JOSM''i kapatmadan önce kaydedeceğinizden emin olun.

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
tr: {0}<br>{1} dosyası silinemedi

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
tr: <html>Oturum dosyası kaydedilemedi ''{0}''.<br>Hata:<br>{1}</html>

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Layers
tr: Katmanlar

en: Save all local files to disk
tr: Tüm yerel dosyaları diske kaydet

en: Save plugin information to disk
tr: Eklenti bilgilerini diske kaydet

en: Plugins may have additional information that can be saved
tr: Eklentilerin kaydedilebilecek ek bilgileri olabilir.

en: No exporter for this layer
tr: Bu katman için bir çıkarıcı yok

en: Save the current session file "{0}".
tr: Şuanki oturum dosyasını  "{0}" kaydet.

en: Save Session As...
tr: Oturumu Farklı Kaydet...

en: Save the current session to a new file.
tr: Mevcut oturumu başka bir dosyaya kaydeder.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
tr: Hatalara bağlanabilecek yararlı bilgiler içeren durum raporunu gösterin

en: Show Status Report
tr: Durum Raporunu Göster

en: Status Report
tr: Durum Raporu

en: Copy to clipboard and close
tr: Panoya kopyala ve kapat

en: Close
tr: Kapat

en: Simplify Way
tr: Yolu Basitleştir

en: Delete unnecessary nodes from a way.
tr: Yoldan gereksiz noktaları sil.

en: Please select at least one way to simplify.
tr: Lütfen basitleştime için en az bir yol seçiniz.

en: Yes
tr: Evet

en: Simplify all selected ways
tr: Seçilen tüm yolları basitleştir

en: Cancel operation
tr: İptal et

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
tr: Seçim {0} yol içeriyor.Hepsini basitleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Simplify ways?
tr: Yolları basitleştir?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
tr: Bu, yol boyunca gereksiz düğümleri azaltır ve özellikle GPS izleri zamana göre (örneğin saniyede bir nokta) kaydedilmişse veya doğruluk düşükse ("zikzak" izleri azaltıyorsa) tavsiye edilir.

en: Maximum error (meters):
tr: Maksimum hata (metre):

en: Do not ask again
tr: Bir daha sorma

en: Simplify way
tr: Yolu basitleştirin

en: Simplify
tr: Basitleştir

en: Proceed without simplifying
tr: Basitleştirmeden ilerleyin

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
tr[0]: {1} toplam yol uzunluğu ile {0} yolunu basitleştirmek üzeresiniz.
tr[1]: {1} toplam yol uzunluğu ile {0} yollarını basitleştirmek üzeresiniz.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
tr[0]: {0} yolunu basitleştir
tr[1]: {0} yollarını basitleştir

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
tr[0]: Yolu Basitleştir ({0} nokta kaldır)
tr[1]: Yolu Basitleştir ({0} nokta kaldır)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
tr[0]: (yaklaşık {0} düğüm kaldırılacak)
tr[1]: (yaklaşık {0} düğüm kaldırılacak)

en: Split Way
tr: Yolları Böl

en: Split a way at the selected node.
tr: Seçili kavşakta yolu böl.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
tr: Bir başka ayırma işlemi sürerken yeni bir ayırma işlemi yapılamaz

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
tr: Mevcut seçim ayırma için kullanılamaz - bir uç seçilmedi.

en: The selected nodes do not share the same way.
tr: seçili kavşaklar aynı yolu paylaşmıyorlar.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
tr[0]: Seçili kavşak herhangi bir yolun ortasında değil.
tr[1]: Seçili kavşaklar herhangi bir yolun ortasında değil.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
tr[0]: Seçtiğiniz noktayı kullanmak için birden fazla yol var. Lütfen kullanmak istediğiniz yolu da seçiniz.
tr[1]: Seçtiğiniz noktaları kullanmak için birden fazla yol var. Lütfen kullanmak istediğiniz yolu da seçiniz.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
tr: Segment, {0} geçmişini hangi şekilde yeniden kullanmalıdır?

en: Search preset...
tr: Ön ayar ara ...

en: Show preset search dialog
tr: Ön ayar arama iletişim kutusunu göster

en: Presets: {0}
tr: Ön ayarlar: {0}

en: Discourage upload
tr: Yüklemekten vazgeçin

en: UnGlue Ways
tr: Yolları Çıkar

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
tr: Birçok yol tarafında kullanılan kavşakları çift yap.

en: This node is not glued to anything else.
tr: Bu kavşak başka bir nesneye yapışık değil.

en: None of these nodes are glued to anything else.
tr: Kavşakların hiçbiri herhangi bir nesneye yapışık değil.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
tr: Yolların kavşakları herhangi nesneye yapışık değil.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
tr: Seçim çıkartmak için kullanılamaz.

en: Select either:
tr: Şunların Arasında Seçiniz:

en: * One tagged node, or
tr: * Etiketlenmiş bir düğüm veya

en: * One node that is used by more than one way, or
tr: * Birden fazla yol için kullanılan kavşak, veya

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
tr: * Birden fazla yol için veya şu yollardan biri için, veya

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
tr: * Bir veya birden kavşağı olan yol, birden fazla yol tarafında kullanılabilir, veya

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
tr: * Yolun bir veya birkaç kavşağı, birden fazla yol tarafında kullanılabilir.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
tr: Not:Bir yol seçili ise, bu yol çıkartılmış kavşaklardan yeni bir  kopya
    oluşturur ve yeni kavşaklar seçilir. Aksi halde, bütün yollar kendi kopyalarını oluşturur ve bütün kavşaklar seçilir

en: Unglued Node
tr: Ayrılmış Uç

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
tr[0]: {0} düğümüne kopyalayın
tr[1]: {0} düğümlerine kopyalayın

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
tr[0]: {0} düğümü {1} düğüme çoğalt
tr[1]: {0} düğümü {1} düğümlerine çoğalt

en: Unglue confirmation
tr: Ayırma onayı

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
tr: Henüz indirilmemiş diğer yönlendiricilere sahip olabilecek düğümleri ayırmak üzeresiniz. <br> Bu sorunlara neden olabilir çünkü (sizin görmediğiniz) diğer nesneler onları kullanabilir. <br> Gerçekten ayırmak istiyor musunuz?

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
tr: Eksik nesneleri ayırmak üzeresiniz. <br> Bu, gerçek nesneyi görmediğiniz için sorunlara neden olacaktır. <br> Gerçekten ayırmak istiyor musunuz?

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
tr[0]: Ayırmak muhtemelen {0} ilişkisini etkiledi: {1}
tr[1]: Ayırmak muhtemelen {0} ilişkilerini etkiledi: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
tr[0]: İlişkinin kopmadığından emin olun!
tr[1]: İlişkilerin kopmadığından emin olun!

en: Disconnect Node from Way
tr: Noktayı yoldan ayır

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
tr: Düğümlerin şu anda ait oldukları yoldan bağlantısını kesin

en: Select at least one node to be disconnected.
tr: Bağlantısı kesilecek en az bir düğüm seçin.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
tr[0]: Seçilen nokta hiç bir şeyden ayrılamıyor.
tr[1]: Seçilen noktalar hiç bir şeyden ayrılamıyor.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
tr[0]: Etkilenen yol, seçilen düğümün bağlantısı kesildikten sonra kaybolur.
tr[1]: Etkilenen yol, seçilen düğümlerin bağlantısı kesildikten sonra kaybolur.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
tr: Bazı alakasız düğümler seçimden kaldırıldı

en: Undo
tr: Geri Al

en: Undo the last action.
tr: Son komutu geri al.

en: Undo ...
tr: Geri al ...

en: Undo {0}
tr: Geri al: {0}

en: Unselect All
tr: Seçimleri Kaldır

en: Unselect all objects.
tr: Objelerdeki seçimi kaldır.

en: Update data
tr: Veriyi güncelle

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
tr: Mevcut veri katmanındaki nesneleri sunucuya gönderir.

en: Update modified
tr: Güncelleme değiştirildi

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
tr: Değiştirilmiş nesneleri sunucudaki ile günceller (veriyi tekrar indirir)

en: No current dataset found
tr: Mevcut bir veriseti bulunamadı

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
tr: Mevcut verisetinde {0} id''sine sahip bir nesne bulunmuyor

en: Update selection
tr: Seçimi güncelle

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
tr: Mevcut seçili nesneleri serverdan güncelle (verileri tekrar indirir)

en: There are no selected objects to update.
tr: Güncellemek için seçilmiş herhangi bir nesne bulunmamaktadır.

en: Selection empty
tr: Seçim boş

en: Upload data...
tr: Verileri yükle ...

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
tr: Aktif veri katmanındaki bütün değişiklikleri OSM Sunucusu’na yükle

en: Upload data
tr: Veri gönder

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
tr: <html> Yüklenecek veriler, çözülmemiş '' {0} '' katman çakışmalarına dahil. <br> Önce bunları çözmeniz gerekir. </html>

en: Upload discouraged
tr: Önerilmeyen yükleme

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
tr: '' {0} '' katmanından veri yüklemek üzeresiniz. <br /> <br /> Bu katmandan veri göndermek <b> kesinlikle önerilmez </b>. Devam ederseniz, <br /> daha sonra değişikliklerinizi geri döndürmeniz veya diğer katkıda bulunanları buna zorlamanız gerekebilir. <br /> <br /> Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Ignore this hint and upload anyway
tr: Tavsiyeyi görmezden gelip veriyi yükle

en: No changes to upload.
tr: Yüklenilecek değişiklik yok.

en: One of the upload verification processes failed
tr: Yükleme doğrulamalarından biri başarısız oldu.

en: Nothing to upload. Get some data first.
tr: Yüklenilecek bişey yok. Lütfen ilk seçim yapınız.

en: Upload note changes to server
tr: Not değişiklikleri sunucuya gönder

en: Upload notes
tr: Notları gönder

en: Uploading notes to server
tr: Notlar sunucuya gönderiliyor

en: Upload selection...
tr: Seçimi yükle ...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
tr: Mevcut seçimdeki tüm değişiklikleri OSM sunucusuna gönder

en: Upload selection
tr: Gönderme seçimi

en: Checking parents for deleted objects
tr: Silinmiş objeler için ebeveynler kontrol ediliyor

en: Reading parents of ''{0}''
tr: '' {0} '' için ebeveynler okunuyor

en: Checking for deleted parents in the local dataset
tr: Yerel veri kümesinde silinen ebeveynleri kontrol ediliyor

en: Validation
tr: Onayla

en: Performs the data validation
tr: Veri doğruluğunu kontrol et

en: Viewport Following
tr: Görüntü alanı takibi

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
tr: Harita görünümünün son yerleştirilen düğüme otomatik olarak taşınmasını etkinleştir / devre dışı bırak

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
tr: Görüntü alanı takibi açıldı, kapatmak için {0} kısayoluna basın

en: Viewport following is disabled
tr: Görüntü alanı takibi kapatıldı

en: Wireframe View
tr: Tel Görünümü

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
tr: Haritayı yalnızca taslak hâlinde göstermeyi etkinleştir/devre dışı bırak

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom In (Keypad)
tr: Yakınlaştır (Tuş Takımı)

en: Zoom Out (Keypad)
tr: Uzaklaştır (Tuş Takımı)

en: Zoom to
tr: Yakınlaştır:

en: Zoom to the object the first selected member refers to
tr: İlk seçilen üyeyi referans alarak nesneyi yakınlaştır

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
tr: Yakınlaştırma bağlantılı katman aktif olmadığı için devre dışı edildi

en: Zooming disabled because there is no selected member
tr: Seçili üye olmadığı için yakınlaştırma devre dışı bırakıldı

en: Zoom to the first selected node
tr: Seçilen ilk uca yakınlaştır

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
tr: Yakınlaştırma bu yolun katmanı aktif olmadığı için devre dışı bırakıldı

en: Zooming disabled because there is no selected node
tr: Yakınlaştırma seçili bir uç olmadığı için devre dışı bırakıldı

[ctx: audio]
en: Back
tr: Geri

[ctx: audio]
en: Jump back.
tr: Geri Atla.

en: Audio: {0}
tr: Ses: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
tr: Hızlı

[ctx: audio]
en: Faster Forward
tr: Hızlı İleri

[ctx: audio]
en: Forward
tr: İleri

[ctx: audio]
en: Jump forward
tr: İleri atla

[ctx: audio]
en: Next Marker
tr: Sonraki İmleç

[ctx: audio]
en: Play next marker.
tr: Diğer imleci oynat.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
tr: Oynat/Dondur

en: Play/pause audio.
tr: Oynat/Dondur ses.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
tr: Önceki İmleç

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
tr: Önceki imleci oynat.

[ctx: audio]
en: Slower
tr: Yavaş

[ctx: audio]
en: Slower Forward
tr: Yavaş İleri Götür

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
tr[0]: <html> '' {1} '' etiketinin anlamsal anlamı yönüyle tanımlanan '' {0} '', <br/> yolunu tersine çevireceksiniz. <br/> Yol yönünü, dolayısıyla anlamsal anlamını gerçekten değiştirmek istiyor musunuz?</html>
tr[1]: <html> '' {1} '' etiketlerinin anlamsal anlamı yönüyle tanımlanan '' {0} '', <br/> yolunu tersine çevireceksiniz. <br/> Yol yönünü, dolayısıyla anlamsal anlamını gerçekten değiştirmek istiyor musunuz?</html>

en: Reverse directional way.
tr: Ters yönlü yol.

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
tr: Bu yolu tersine çevirirken, veri tutarlılığını korumak için aşağıdaki değişiklikler önerilmektedir.

en: Apply selected changes
tr: Seçili değişiklikleri uygula

en: Do not apply changes
tr: Değişiklikleri Uygulama

en: Please select which changes you want to apply.
tr: Lütfen hangi değişiklikleri uygulamak istediğinizi seçin.

en: Tags of
tr: Etiketleri

en: Roles in relations referring to
tr: İlişkide rolü şunu gösteriyor

en: Automatic tag correction
tr: Otomatic etiket düzetmesi

en: Downloading changeset content
tr: Değişiklik dizisi içeriği yükleniyor

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
tr: ({0}/{1}) Değişiklik kümesi {2} indiriliyor...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
tr: ({0}/{1}) Değişiklik kümesi {2} için içerik indiriliyor...

en: Download changesets
tr: Değişiklik kümelerini indir

en: Querying and downloading changesets
tr: Değişiklik kümelerini sorgulama ve indirme

en: Determine user id for current user...
tr: Mevcut kullanıcının id'sini tanımla...

en: Query and download changesets ...
tr: Değişiklik kümelerini sorgula ve indir

en: Errors during download
tr: İndirme sırasında hatalarla karşılaşıldı

en: Download GeoJSON
tr: GeoJSON indir

en: Download GPS
tr: GPS indir

en: Downloading GPS data
tr: GPS verisi indiriliyor

en: Downloaded GPX Data
tr: İndirilen GPX Verisi

en: No notes found in this area.
tr: Bu alanda hiçbir not bulunamadı.

en: Download OSM Notes
tr: OSM notlarını indir

en: Downloading notes
tr: Notlar indiriliyor

en: Notes
tr: Notlar

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
tr[0]: {0} not indirildi.
tr[1]: {0} not indirildi.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
tr: İndirme sınırı {0} olduğundan dolayı indirilecek daha fazla not olabilir.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
tr: Tüm notların indirildiğinden emin olmak için daha küçük bir alan isteyin.

en: More notes to download
tr: İndirmek için daha fazla not

en: Download OSM Notes within Bounds
tr: Osm notlarını Sınırlar içinde indirin

en: Download OSM Note by ID
tr: ID'ye göre OSM Notu İndir

en: Download OSM Change
tr: OSM Değişikliğini İndir

en: No data found in this area.
tr: Bu alanda veri bulunamadı.

en: Download OSM
tr: OSM indir

en: Downloading data
tr: Bilgi İndiriliyor

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
tr: İndirme iptal edildiğinden hata görmezden gelindi. Hata: {0}

en: OSM Server URL:
tr: OSM Sunucu URL:

en: Command
tr: Komut

en: Request details: {0}
tr: İstek detaylar: {0}

en: Download OSM URL
tr: OSM İndirme URL'i

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
tr[0]: Veri alınırken {0} çakışma oldu.
tr[1]: Veri alınırken {0} çakışma oldu.

en: Conflict during download | Conflicts during download
tr[0]: İndirme sırasında çakışma
tr[1]: İndirme sırasında çakışmalar

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
tr: ({0}/{1}) {2} düğümünün ebeveynleri yükleniyor

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
tr: ({0}/{1}) {2} yolunun ebeveynleri yükleniyor

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
tr: ({0}/{1}) {2} ilişkisinin ebeveynleri yükleniyor

en: Download session
tr: Oturumu indir

en: Download {0} of {1} ({2} left)
tr: {1} nesneden {0} indiriliyor  (kalan: {2})

en: Updating data
tr: Veri güncelleniyor

en: Check on the server
tr: Sunucusunda kontrol et

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
tr: Yerel verisetindeki nesnelerin serverdan silinip silinmediğini kontrol etmek için tıkla

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Click to abort and to resume editing
tr: Düzenlemeyi iptal etmek ve devam etmek için tıkla

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
tr[0]: Yerel veri dizinizde, sunucuda silinmiş olabilecek {0} nesne var.<br>Eğer daha sonra bunu siler veya güncellerseniz sunucu muhtemelen bir çelişki bildirecektir.
tr[1]: Yerel veri dizinizde, sunucuda silinmiş olabilecek {0} nesne var.<br>Eğer daha sonra bunları siler veya güncellerseniz sunucu muhtemelen bir çelişki bildirecektir.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
tr[0]: Bu nesnenin sunucudaki durumunu kontrol etmek için <strong>{0}</strong>'a tıklayın.
tr[1]: Bu nesnelerin sunucudaki durumunu kontrol etmek için <strong>{0}</strong>'a tıklayın.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
tr: Yoksaymak için <strong>{0}</strong> tıkla.</html>

en: Deleted or moved objects
tr: Silindi veya taşındı nesneler

en: The following errors occurred during mass download: {0}
tr: Toplu indirme yapılırken şu hatalar oluştu: {0}

en: Error during download
tr: İndirirken hata oluştu

en: Add a new Note
tr: Yeni bir not ekle

en: Add note mode
tr: Not ekleme modu

en: Click the location where you wish to create a new note
tr: Yeni not oluşturmak istediğiniz noktaya tıklayın

en: Create a new note
tr: Yeni bir not oluştur

en: Create note
tr: Not oluştur

en: Enter a detailed comment to create a note
tr: Not oluşturmak için detaylı bir yorum girin

en: You must enter a comment to create a new note
tr: Not oluşturmak için bir not girmek zorundasınız

en: Delete Mode
tr: Silme Modu

en: Delete nodes or ways.
tr: Kavşak veya yolları sil.

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
tr: Filtrelerle gizlenmiş yapışık yolları olan elemanları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
tr: Silmek için tıklayınız. Shift: yol segmentini siler. Alt: kullnılmayan kavşakları silmebir yol silerken. Ctrl:referans objelerini sil

en: Delete elements
tr: Elementleri sil

en: Delete them
tr: Sil

en: Undo delete
tr: Silmeyi geri al

en: draw angle snap
tr: açı kapması çiz

en: draw angle snap highlight
tr: açı kapma vurgusu çiz

en: helper line
tr: yardımcı çizgi

en: Draw
tr: Çiz

en: Draw nodes
tr: Kavşakları Çiz

en: Draw Angle snapping
tr: Açı kapması çiz

en: Backspace in Add mode
tr: Ekleme modunda Geri tuşu

en: Add node
tr: Kavşak Ekle

en: Add node into way
tr: Yola kavşak ekle

en: Connect existing way to node
tr: Varolan yolu kavşağa ekle

en: Add a new node to an existing way
tr: Varolan yola kavaşka ekle

en: Add node into way and connect
tr: Yola kavşak ekle ve birleştir

en: Create new node.
tr: Yeni nokta oluştur

en: Select node under cursor.
tr: İmlecin altındaki düğümü seç.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
tr[0]: Yola yeni düğüm ekle.
tr[1]: {0} yola yeni düğüm ekle.

en: Start new way from last node.
tr: Son düğümden yeni yol başlat.

en: Continue way from last node.
tr: Son düğümden yola devam et.

en: Angle snapping active.
tr: Açı kapma etkin.

en: Finish drawing.
tr: Çizimi tamamla.

en: Angle snapping
tr: Açı kapma

en: Switch angle snapping mode while drawing
tr: Çizerken açı kapma modunu aç

en: Toggle snapping by {0}
tr: {0} tarafından kapmayı aç/kapa

en: Show helper geometry
tr: Yardımcı geometriyi göster

en: Snap to node projections
tr: Düğüm izdüşümüne git

en: Disable
tr: Etkisiz Kıl

en: FIX
tr: DÜZELT

en: Dual alignment
tr: İkili hizalama

en: Switch dual alignment mode while extruding
tr: Yolu izlerken ikili hizalamayı aç

en: Extrude
tr: Genişlet

en: Create areas
tr: Alanları Oluştur

en: Extrude Dual alignment
tr: Çift hizalamayı çıkart

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
tr: Bir yol bölümünü dikdörtgen yapmak için çekin. Segmenti boyunca taşımak için Ctrl-çek, yeni dikdörtgen oluşturmak için Alt-çek, yeni nokta eklemek için çift tıkla.

en: Dual alignment active.
tr: İkili hizalama etkin.

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
tr: Segment yönü tersine döndüğü için bölüm çöktü.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
tr: Bölümü normali boyunca taşıyın, sonra fare tuşunu bırakın.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
tr: Noktayı bölümlerden biri boyunca taşıyın, sonra fare düğmesini bırakın.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
tr: İstediğiniz boyutta bir dikdörtgen çizin, sonra fare düğmesini bırakınız.

en: Extrude: main line
tr: Çıkar: ana hat

en: Extrude: helper line
tr: Çıkar: yardımcı hat

en: Extrude Way
tr: Yolu genişlet

en: Improve Way Accuracy
tr: Yol Doğruluğunu İyileştir

en: Improve Way Accuracy mode
tr: Yol Doğruluğunu İyileştirme modu

en: improve way accuracy helper line
tr: yol doğruluğu yardımcı hattını iyileştir

en: Click on the way to start improving its shape.
tr: Şeklini geliştirmeye başlamak için yola tıklayın.

en: Select a way that you want to make more accurate.
tr: Daha kesin yapmak istediğiniz bir yol seçiniz.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
tr: Yeni bir nokta eklemek için tıklayın. Var olan noktaları hareket ettirmek için Ctrl tuşunu bırakın ya da silmek için Alt tuşuna basılı tutun.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
tr: Vurgulanmış ucu silmek için tıklayın. Mevcut uçları hareket ettirmek için Alt tuşunu bırakın veya Ctrl tuşunu basılı tuturak yeni uçlar ekleyin.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
tr: İşaretlenmiş noktayı hareket ettirmek için tıklayın. Yeni yollar eklemek için Ctrl tuşuna, silmek için Alt tuşuna basın.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
tr[0]: Yola yeni bir nokta ekleyin.
tr[1]: {0} yola yeni bir nokta ekleyin.

en: Cannot delete node that has tags
tr: Etiketleri olan uçlar silinemez

en: make parallel helper line
tr: paralel yardımcı çizgi çizin.

en: Parallel
tr: Paralel

en: Make parallel copies of ways
tr: Yolunun paralel yolu oluşturuluyor

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
tr: Seçme modunda olduğu gibi yolları seçin.Seçilen yolları veya tek bir yolu sürükleyerekparalel bir kopya oluşturun (Alt tuşu etiket korumayı değiştirir)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
tr: Snapping'i değiştirmek için Ctrl tuşunu basılı tutun.

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
tr: ParalelYolEylemi
    Seçilen yollar basit, dalsız bir yol oluşturmalıdır

en: Drag play head
tr: Oynatmayı Sürükle

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
tr: Çalan dosyayı sürükle ve bir izin yakınında bırak; SHIFT+bıraksesi senkronize etmek için.

en: Select mode
tr: Mod seçin

en: Select, move, scale and rotate objects
tr: Nesneleri seç, taşı, ölçekle ve döndür

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
tr: Filtreler tarafından gizlenmiş yollara sahip elementleri taşımak istediğinizden emin misiniz?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
tr[0]: {0} daha fazla nesne taşıdınız. Büyük miktarda nesne taşımak genelde hatadır. Gerçekten taşınsın mı?
tr[1]: {0} daha fazla nesne taşıdınız. Büyük miktarda nesne taşımak genelde hatadır. Gerçekten taşınsın mı?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
tr[0]: {0} nesneyi {1} mesafe taşıdınız. Nesneleri uzun mesafe taşımak sık yapılan bir hatadır. Gerçekten taşınsın mı?
tr[1]: {0} nesneyi {1} mesafe taşıdınız. Nesneleri uzun mesafe taşımak sık yapılan bir hatadır. Gerçekten taşınsın mı?

en: Move elements
tr: Öğeleri taşı

en: Move them
tr: Taşı

en: Undo move
tr: Taşımayı geri al

[ctx: SelectAction help]
en: Meta
tr: Üst

[ctx: SelectAction help]
en: lasso
tr: kement

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
tr: dikdörtgen

en: Release the mouse button to select the objects in the {0}.
tr: {0} içindeki nesneleri seçmek için fare düğmesini bırakın.

en: {0} to merge with nearest node.
tr: En yakın nokta ile birleştirmek için {0}

en: Release the mouse button to stop moving.
tr: Taşımayı durdurmak için fare butonunu bırak.

en: Release the mouse button to stop rotating.
tr: Dönmeyi durdurmak için fare düğmesini bırakınız.

en: Release the mouse button to stop scaling.
tr: Ölçeklendirmeyi durdurmak için fare butonunu bırak.

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection ({0} to toggle); Shift-{0} to rotate selected; Alt-{0} to scale selected; or change selection
tr: Sürükleyerek objeleri hareket ettirmek için; Shift ({0} to toggle) seçime eklemek için; Shift-{0} seçiliyi döndürmek için; Alt-{0} seçilinin boyutunu değiştirmek için; ya da seçimi değiştirin.

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
tr[0]: Yola yeni sanal nokta ekle ve taşı
tr[1]: {0} yola yeni sanal nokta ekle ve taşı

en: Lasso Mode
tr: Kement kipi

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
tr: Kement seçim kipi: Nesneleri elle çizilen bir bölge dahilinde seç

en: Split mode
tr: Bölme modu

en: Split ways
tr: Yolları böl

en: The selected node is not in the middle of any non-closed way.
tr: Seçili nokta herhangi bir kapalı olmayan yolun ortasında değil.

en: Splitting closed ways is not yet implemented.
tr: Kapalı yolları bölmek henüz uygulanmadı.

en: Add node for splitting a way | Add node for splitting {0} ways
tr[0]: Yolu bölmek için nokta ekleyin.
tr[1]: {0} yolu bölmek için nokta ekleyin.

en: Click on the location where a way should be split
tr: Yolun bölünmesi gereken bir konuma tıklayın

en: Select way to split.<br>Hold {0} for multiple selection.
tr: Bölünecek yolu seçin.<br> {0} çoklu seçim için basılı tutun.

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Split way {0}
tr: {0} adet yol böl.

en: Zoom mode
tr: Yakınlaştırma modu

en: Zoom and move map
tr: Zoom ve Harita Taşı

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
tr: Sürükleyerek Zoom yap; Ctrl+ veya Ctrl-; beraber taşı Ctrl+Yukarı,aşağı,sol,sağzoom taşı ise sağ klik

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
tr: Şuanki veri setinde seçili tüm nesneleri son üyeden sonra ekle

en: Add selection to relation
tr: Seçimi ilişkiye ekle

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
tr: {0}İlişkiye bir seçim ekle{1}: Hatadan kaçınmak için her ilişkiyi doğrula!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
tr[0]: İlişkiye seçim ekle
tr[1]: {0} ilişkiye seçim ekle

en: Delete the selected relation
tr: Seçili ilişkiyi sil

en: Download all members of the selected relations
tr: Seçili ilişkinin tüm üyelerini indir.

en: Download members
tr: Üyeleri indir

en: Download relation with members
tr: İlişkiyi üyeleriyle birlikte indir

en: Download with members
tr: Üyeleriyle indir

en: Download incomplete members of selected relations
tr: Seçili ilişkilerin tamamlanmayan tüm üyelerini indir.

en: Download incomplete members
tr: Eksik üyeleri indir

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
tr: Bu ilişkinin bir kopyasını oluştur ve başka bir düzenleme penceresiyle aç.

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
tr: {0} ilişkiyi kopyalamak üzeresin: {1}<br/> Bu adım nadiren gerekir. Gerçekten kopyalamak istiyor musun?

en: Duplicate relation?
tr: Seçimi kopyalamak istiyor musun?

en: Edit
tr: Düzenle

en: Call relation editor for selected relation
tr: Seçili ilişki için ilişki editörünü çağır.

en: Confirmation
tr: Doğrulama

en: Export GPX file starting from first member
tr: İlk üyeden itibaren GPX dosyası dışarı aktar

en: Export GPX file starting from last member
tr: Son üyeden başlayarak GPX dosyasını dışarı aktar

en: Convert to GPX layer starting from first member
tr: İlk katmandan itibaren GPX katmanına dönüştür

en: Convert to GPX layer starting from last member
tr: Son katmandan itibaren GPX katmanına dönüştür

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
tr: Bu ilişkiyi, ilk üyeden başlayarak ve sırayla son üyeye kadar devam ederek özyinelemeli olarak tek bir gpx parkuruna düzleştirin.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
tr: Bu ilişkiyi, son üyeden başlayarak ve sırayla ilk üyeye kadar devam ederek özyinelemeli olarak tek bir gpx parkuruna düzleştirin.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
tr: osm rota ilişki verilerine dayalı olarak zaman damgaları sentetiktir

en: Selected Relations
tr: Seçili İlişkiler

en: {0} (GPX export)
tr: {0} (GPX dışarı aktarma)

en: List of recent relations
tr: Son ilişkilerin listesi

en: Open recent relation
tr: Son kullanılan ilişkiyi aç

en: Relation Editor: {0}
tr: İlişki Düzenleyici: {0}

en: Select in relation list
tr: İlişki listesinde seç

en: Select relation in relation list.
tr: İlişkiyi ilişki listesinde seçin.

en: Add the members of all selected relations to current selection
tr: Seçilen tüm ilişkilerin üyelerini mevcut seçime ekle

en: Select the members of all selected relations
tr: Seçilen tüm ilişkilerin üyelerini seç

en: Select members (add)
tr: Üyeleri seç (ekle)

en: Select members
tr: Üyeleri seç

en: Add the selected relations to the current selection
tr: Seçili ilişkileri mevcut seçime ekle

en: Set the current selection to the list of selected relations
tr: Mevcut seçimi seçili ilişkiler listesine ayarla

en: Select relation (add)
tr: İlişki seç (ekle)

en: Select relation
tr: İlişki seç

en: Search...
tr: Ara...

en: Search for objects
tr: Nesneleri ara

en: No match found for ''{0}''
tr: ''{0}'' için herhangi karşılık bulunamadı

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
tr: ''{0}'' için yapılan aramada herhangi bir ekleme yapılmadı.

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
tr: ''{0}'' için yapılan aramada, herhangi birşey çıkartılmadı

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
tr: Seçimde ''{0}'' aranarak hiçbir şey bulunamadı

en: Found {0} matches
tr: {0} Eşleşme bulundu

en: Searching
tr: Aranıyor

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
tr[0]: {0} nesnede aranıyor
tr[1]: {0} nesnelerde aranıyor

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
tr: Silinmiş {1} nesnesinde ''{0}'' etiketinin değeri otomatik olarak kısaltılıyor

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
tr: {1} nesnesinde ''{0}'' etiketinin değerinin uzunluğu maksimum izin verilen {2} uzunluğunu aşıyor. Değerin uzunluğu {3}.

en: Precondition violation
tr: Ön koşul ihlali

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
tr: {1} yolundaki {0} düğüm, izin verilen maksimum düğüm sayısını ({2}) aşıyor.

en: API Capabilities Violation
tr: API Yetenekleri İhlali

en: Removed obsolete tags
tr: Eski etiketleri kaldırıldı.

en: Fix deprecated tags
tr: Eskimiş etiketleri düzelt.

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
tr: <html>{0} ilişkisi bir döngü oluşturuyor çünkü birbirine başvuruyor.<br>JOSM bunları yükleyemez. Lütfen ilişkileri düzenleyin ve döngüsel bağımlılığı kaldırın.</html>

en: Relation ...
tr: İlişki ...

en: ... refers to relation
tr: ... ilişkiyi ifade eder

en: Cycling dependencies
tr: Döngüsel bağımlılıklar

en: Uploading modified notes
tr: Değiştirilmiş notlar yükleniyor

en: Uploading notes {0}/{1}
tr: Notlar yükleniyor {0}/{1}

en: Note {0} failed: {1}
tr: Not {0} başarısız oldu: {1}

en: Notes failed to upload
tr: Notlar yüklenemedi

en: The JOSM data validator partially checked the objects to be uploaded and found some problems. Try fixing them, but do not harm valid data. When in doubt ignore the findings.<br> You can see the findings in the Validator Results panel too. Further checks on all data can be started from that panel.
tr: JOSM veri denetleyicisi, yüklenmesi planlanan nesneleri kısmen kontrol etti ve bazı sorunlar buldu. Bunları düzeltmeye çalışın, ancak geçerli veriyi bozmayın. Şüphe durumunda sonuçları göz ardı edin.<br> Sonuçları Validator Sonuçları panelinde de görebilirsiniz. Tüm veriler üzerinde daha fazla kontrol, o panel üzerinden başlatılabilir.

en: Errors
tr: Hatalar

en: Usually this should be fixed.
tr: Genellikle bunlar düzeltilmelidir.

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Fix these when possible.
tr: Mümkün olduğunda bunu düzelt.

en: Other
tr: Diğerleri

en: Informational hints, expect many false entries.
tr: Bilgilendirici ipuçları, birçok yanlış giriş bekleyin.

en: Suspicious data found. Upload anyway?
tr: Tuhaf veri bulundu - yine de yükle?

en: Continue upload
tr: Yükleme devam et

en: Add node {0}
tr: Nokta {0} ekle

en: Add way {0}
tr: Yol ekle {0}

en: Add relation {0}
tr: İlişki ekle {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
tr[0]: {0} nesne eklendi
tr[1]: {0} nesne eklendi

en: New way {0} has 0 nodes
tr: Yeni yol {0} 0 nokta içeriyor

en: Change node {0}
tr: Nokta {0} değiştir

en: Change way {0}
tr: Yolu değiştir {0}

en: Change relation {0}
tr: İlişkiyi değiştir {0}

en: Change members of {0}
tr: {0} üyelerini değiştir

en: Change nodes of {0}
tr: {0} düğümlerini değiştir

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
tr: Düğüm ''{1}'' için "{0}" kaldır

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
tr: Yol ''{1}'' için "{0}" kaldır

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
tr: İlişki ''{1}'' için "{0}" kaldır

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
tr: Düğüm ''{2}'' için {0}={1} ayarla

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
tr: Yol ''{2}'' için {0}={1} ayarla

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
tr: İlişki ''{2}'' için {0}={1} ayarla

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
tr[0]: {1} nesnesi için "{0}" kaldır
tr[1]: {1} nesneleri için "{0}" kaldır

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
tr[0]: {2} nesnesi için {0}={1} ayarla
tr[1]: {2} nesneleri için {0}={1} ayarla

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
tr[0]: {1} nesnesi için {0} etiket silindi
tr[1]: {1} nesneleri için {0} etiket silindi

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
tr[0]: {1} nesnesi için {0} etiket ayarla
tr[1]: {1} nesneleri için {0} etiket ayarla

en: Replace "{0}" by "{1}" for
tr: "{0}" u, "{1}" bununla değiştir

en: object | objects
tr[0]: obje
tr[1]: objeler

en: Change relation member role for {0} {1}
tr: {0} {1} için ilişki üye rolünü değiştir

en: Deleted ''{0}''
tr: ''{0}'' silindi

en: At least one object to delete required, got empty collection
tr: Silmek için en az bir nesne gerekiyor, boş koleksiyon alındı

en: Delete node {0}
tr: Düğümü sil {0}

en: Delete way {0}
tr: Yolu sil {0}

en: Delete relation {0}
tr: İlişkiyi sil {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
tr[0]: {0} nesnesini sil
tr[1]: {0} nesnelerini sil

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
tr[0]: {0} düğümünü sil
tr[1]: {0} düğümlerini sil

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
tr[0]: {0} yolunu sil
tr[1]: {0} yollarını sil

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
tr[0]: {0} ilişkisini sil
tr[1]: {0} ilişkilerini sil

en: Move {0} node | Move {0} nodes
tr[0]: {0} düğümünü taşı
tr[1]: {0} düğümlerini taşı

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
tr[0]: {0} nesnesini temizle
tr[1]: {0} nesnelerini temizle

en: Removed nodes from {0}
tr: {0} içinden düğümler kaldırıldı

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
tr[0]: {0} düğümünü döndür
tr[1]: {0} düğümlerini döndür

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
tr[0]: {0} düğümünü ölçeklendir
tr[1]: {0} düğümlerini ölçeklendir

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
tr[0]: {0} nesnesini seçildi
tr[1]: {0} nesnelerini seçildi

en: Sequence: {0}
tr: Sıra: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
tr: Dairesel bir yolu bölmek için iki veya fazla kavşak seçiniz.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
tr: Yol seçili kavşaktan bölünemez. (İpucu: Yolun ortasından kavşak seçiniz)

en: Yes, download the missing members
tr: Evet, eksik üyeleri indir

en: No, abort the split operation
tr: Hayır, bölme işlemini iptal et

en: No, perform the split without downloading
tr: Hayır, indirme yapmadan bölme işlemi gerçekleştir

en: this relation
tr: bu ilişki

en: these relations
tr: bu ilişkiler

en: one relation | {0} relations
tr[0]: bir ilişki
tr[1]: {0} ilişkiler

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
tr: {0} için yeni yol parçalarının doğru sıralaması belirlenemedi. Bu sorunu düzeltmek için önce bazı eksik ilişki üyeleri indirilmelidir.

en: Download missing relation members?
tr: Eksik ilişki üyeleri indirilsin mi?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
tr: Eksik ilişki üyeleri indirilecek. Bundan sonra bu otomatik olarak yapılmalı mı?

en: Downloading missing relation members
tr: Eksik ilişki üyeleri indiriliyor

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
tr: Rol temelinde bir ilişki üyeliği tüm yeni yollara kopyalandı.<br/>Bunu gerektiğinde doğrulamalı ve düzeltmelisiniz.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
tr: Bir ilişki üyeliği tüm yeni yollara kopyalandı.<br/>Bunu gerektiğinde doğrulamalı ve düzeltmelisiniz.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
tr[0]: Yolu {0} parçaya böl
tr[1]: Yolu {0} parçalara böl

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
tr[0]: Dönüştür {0} düğüm
tr[1]: Dönüştür {0} düğüm

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
tr: <html>Katman ''{0}'' zaten nesne için bir çakışmaya sahip<br>''{1}''.<br>Bu çakışma eklenemez.</html>

en: Double conflict
tr: Çift çakışma

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
tr: Katman ''{0}'' artık mevcut değil. Nesne için çakışma kaldırılamaz ''{1}''.

en: Add conflict for ''{0}''
tr: ''{0}'' için çakışma ekle

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
tr: Komut ''{0}'' geri alınamıyor çünkü katman ''{1}'' artık mevcut değil

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
tr: {0} koordinatlarındaki çakışmaları çöz

en: Cannot resolve undecided conflict.
tr: Karar verilemeyen çakışma çözülemiyor.

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
tr: {0} konumundaki silinmiş durumdaki çakışmaları çöz

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
tr: {0} düğümü için ''değiştirildi'' bayrağını ayarla

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
tr: {0} yolu için ''değiştirildi'' bayrağını ayarla

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
tr: {0} ilişkisi için ''değiştirildi'' bayrağını ayarla

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
tr: {0} ilişkisinin üye listesindeki çakışmaları çöz

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
tr[0]: {1} düğümündeki {0} etiket çakışmasını çöz
tr[1]: Düğüm {1} içinde {0} etiket çakışmasını çöz

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
tr[0]: Yol {1} içindeki {0} etiket çakışmasını çöz
tr[1]: Yol {1} içinde {0} etiket çakışmasını çöz

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
tr[0]: İlişki {1} içindeki {0} etiket çakışmasını çöz
tr[1]: İlişki {1} içinde {0} etiket çakışmasını çöz

en: Resolve version conflict for node {0}
tr: Düğüm {0} için sürüm çakışmasını çöz

en: Resolve version conflict for way {0}
tr: Yol {0} için sürüm çakışmasını çöz

en: Resolve version conflict for relation {0}
tr: İlişki {0} için sürüm çakışmasını çöz

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
tr: Yol {0} düğüm listesindeki çakışmaları çöz

en: Main dataset does not include node {0}
tr: Ana veri kümesi, {0} düğümünü içermiyor

en: Illegal latitude value ''{0}''
tr: enlem değeri ''{0}'' geçerli değil

en: Illegal longitude value ''{0}''
tr: boylam değeri ''{0}'' geçerli değil

en: Unable to set file non-readable {0}
tr: Dosyayı okunamaz olarak ayarlayamıyorum: {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
tr: Dosyayı yazılamaz olarak ayarlayamıyorum: {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
tr: Dosyayı çalıştırılamaz olarak ayarlayamıyorum: {0}

en: Unable to set file readable {0}
tr: Dosyayı okunabilir olarak ayarlayamıyorum: {0}

en: Unable to set file writable {0}
tr: Dosyayı yazılabilir olarak ayarlayamıyorum: {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
tr: Tercihleri başlatma başarısız. Tercih dizini ''{0}'' bir dizin değil.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
tr: <html>Tercihleri başlatma başarısız.<br>Tercih dizini ''{0}'' bir dizin değil.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
tr: Tercihleri başlatma başarısız. Eksik tercih dizini oluşturma başarısız: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
tr: <html>Tercihleri başlatma başarısız.<br>Eksik tercih dizini oluşturma başarısız: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
tr: Eksik tercih dosyası ''{0}''. Varsayılan tercih dosyası oluşturuluyor.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
tr: Mevcut tercih dosyası ''{0}'' varsayılan tercih dosyasıyla değiştiriliyor.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
tr: <html>Tercihleri başlatma başarısız.<br>Tercih dosyasını varsayılana sıfırlama başarısız: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
tr: Varsayılan önbellek dosyasını yükleyemedi: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
tr: Hatalı varsayılan önbellek dosyasını silme başarısız: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
tr: <html>Tercih dosyasında hatalar mevcut.<br>Eski dosyanın yedeği alınıyor <br>{0}<br> ve en son iyi tercih dosyası okunmaya çalışılıyor <br>{1}<br>.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
tr: Tercihleri başlatma başarısız. Tercih dosyasını varsayılana sıfırlama başarısız: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
tr: <html>Tercih dosyasında hatalar mevcut.<br> Yeni bir varsayılan tercih dosyası oluşturuluyor.</html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
tr: Tercihleri ''{0}'' üzerine kaydetme başarısız

en: Updated preference setting {0} to {1}
tr: Tercih ayarı {0} güncellendi: {1}

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
tr: Artık kullanılmayan tercih ayarı {0} kaldırıldı

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
tr: Artık kullanılmayan tercih varsayılanı {0} kaldırıldı

en: Saved updated default preferences.
tr: Güncellenmiş varsayılan tercihler kaydedildi.

en: Failed to save default preferences.
tr: Varsayılan tercihleri kaydetme başarısız.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
tr: <html>Ayarlar dosyası tercihleri <b>{0}</b>'e eklemeyi istiyor,<br/> ancak bu değerin şu anda bilinmeyen bir varsayılan değeri var.<br/> Lütfen ilgili fonksiyonu manuel olarak etkinleştirin ve aktarmayı tekrar deneyin.</html>

en: Metric
tr: Metrik

en: Chinese
tr: Çince

en: Imperial
tr: İmparatorluk Ölçü Sistemi

en: Nautical Mile
tr: Deniz mili

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
tr: Parametre için boş olmayan bir değer bekleniyordu: ''{0}'', alınan ''{1}''

en: UNKNOWN
tr: BİLİNMEYEN

en: Error reading revision info from revision file: {0}
tr: Revizyon dosyasından revizyon bilgilerini okurken hata: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
tr: Revizyon dosyasında beklenmeyen JOSM sürüm numarası, değer ''{0}''

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
tr: ''/REVISION'' revizyon dosyası eksik.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
tr: ''{0}'' ilkel öğesi için zaten bir çakışma kaydedildi.

[ctx: compass]
en: S
tr: G

[ctx: compass]
en: N
tr: K

[ctx: compass]
en: W
tr: B

[ctx: compass]
en: E
tr: D

en: deg° min'' sec"
tr: derece° dak'' san"

en: Decimal Degrees
tr: Ondalık Derece

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
tr: Koordinat değeri olarak ayrıştırılamıyor: ''{0}''

en: deg° min'' (Nautical)
tr: derece° dak'' (Denizcilik)

en: Projected Coordinates
tr: Projekte Edilmiş Koordinatlar

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
tr: offset bilgisisnin okunmasında sorun.
    İstenen format: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
tr: Zaman diliminde sorun var.
    İstenen format: {0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
tr: {0} görüntüleme öğesinin tileMatrixSet tanımlı: {1}

en: Aerial or satellite photo
tr: Hava veya uydu fotoğrafı

en: Elevation map
tr: Yükselti haritası

en: Map
tr: Harita

en: Historic or otherwise outdated map
tr: Eski veya başka şekilde güncelliğini yitirmiş harita

en: Map based on OSM data
tr: OSM verilerine dayalı harita

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
tr: Eski veya başka şekilde güncelliğini yitirmiş hava veya uydu fotoğrafı

en: Map for quality assurance
tr: Kalite güvencesi için harita

en: Imagery not matching any other category
tr: Başka hiçbir kategoriye uymayan görüntü

en: {0} mirror server {1}
tr: {0} yansıtma sunucusu {1}

en: {0} mirror server
tr: {0} yansıtma sunucusu

en: Date of imagery: {0}
tr: Görüntü tarihi: {0}

en: Imagery category: {0}
tr: Görüntü kategorisi: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
tr: Bu görüntü, diğer düzenleyicilerde bu bölgede en iyi olarak işaretlenmiştir.

en: This imagery is an overlay.
tr: Bu görüntü bir kaplamadır.

en: Update default entries
tr: Varsayılan girişleri güncelle

en: Update imagery ''{0}''
tr: Görüntüyü güncelle ''{0}''

en: Drop old imagery ''{0}''
tr: Eski görüntüyü bırak ''{0}''

en: Advanced preference ''{0}'' is not default. Please consider resetting it.
tr: Gelişmiş tercih ''{0}'' varsayılan değil. Lütfen sıfırlamayı düşünün.

en: API key for imagery with id={0} may not be available.
tr: id={0} olan görüntü için API anahtarı mevcut olmayabilir.

en: Could not retrieve API key for imagery with id={0}. Cannot add layer.
    {1}
tr: id={0} olan görüntü için API anahtarı alınamadı. Katman eklenemiyor.
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
tr: Döşemeler yüklenirken HTTP hatası {0}

en: Error downloading tiles: {0}
tr: Döşemelerin indirilmesinde hata: {0}

en: Problem loading tile
tr: Döşeme yüklenirken sorun oluştu

en: No tiles at this zoom level
tr: Bu zum seviyesinde kutucuk yok

en: Could not load image from tile server
tr: Döşeme sunucusundan görüntü yüklenemedi

en: Select WMTS layer
tr: WMTS katmanını seçin

en: No default layer selected, choosing first layer.
tr: Varsayılan katman seçilmedi, ilk katman seçiliyor.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
tr: getCapabilities belgesi tarafından tanımlanmış katman yok: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
tr: WMTS Yetenekleri belgesi, URL içinde katman içermiyor: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
tr: WMTS Capabilities belgesinin ayrıştırılması sırasında hata oluştu: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
tr: GetCapabilities belgesi için geçersiz yol: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
tr: WMTS Ayrıştırıcı hatası - başlangıç öğesi {0}, bitiş öğesi {2}'den farklı ada sahip

en: Can''t use layer {0} because no supported formats were found. Layer is available in formats: {1}
tr: Desteklenen biçimler bulunamadığından {0} katmanı kullanılamıyor. Katman şu biçimlerde kullanılabilir: {1}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
tr: Yalnızca kare döşemeler desteklenir. Sunucu, TileMatrix tanımlayıcısı {2} için {0}x{1} döndürdü

en: Loading {0}
tr: Yükleniyor {0}

en: {0} with {1} arguments is not understood
tr: {0} öğesi {1} argümanla anlaşılamadı

en: {0} cannot have zero area
tr: {0} öğesinin alanı sıfır olamaz

en: We do not understand version {0} of the vector tile specification
tr: Vektör döşeme belirtiminin {0} sürümünü anlamıyoruz

en: Vector tile layers must have a layer name
tr: Vektör döşeme katmanlarının bir katman adı olması gerekir

en: Unknown field in vector tile layer value ({0})
tr: Vektör döşeme katmanı değerinde bilinmeyen alan ({0})

en: Select Vector Tile Layers
tr: Vektör Döşeme Katmanlarını Seçin

en: Cannot understand style source: {0}
tr: Stil kaynağı anlaşılamıyor: {0}

en: Vector Tile Style Version not understood: version {0} (json: {1})
tr: Vektör Döşeme Stil Sürümü anlaşılmadı: sürüm {0} (json: {1})

en: Note
tr: Not

en: Mismatched state: Expected {0} but got {1}
tr: Uyumsuz durum: {0} bekleniyordu, ancak {1} alındı

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
tr: OAuth Erişim Belirteci kimlik bilgisi yöneticisine kaydedilemedi

en: Current credential manager is of type ''{0}''
tr: Mevcut kimlik bilgisi yöneticisi ''{0}'' türündedir

en: ID > 0 expected. Got {0}.
tr: ID > 0 bekleniyordu. {0} alındı.

en: Version > 0 expected. Got {0}.
tr: Sürüm > 0 bekleniyordu. {0} alındı.

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
tr: Yeni bir ilkel öğeye changesetId > 0 atanamaz. ChangesetId değeri {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
tr: ID = 0 olan bir ilkel öğe görünmez olamaz.

en: Changeset
tr: Değişiklik Kümesi

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
tr: Değişiklik Kümesi {0}: {1} için beklenmeyen sürüm sırası: v{2}, v{3}'ten büyük değil

en: Cyclic dependency between relations:
tr: İlişkiler arasında döngüsel bağımlılık:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
tr: {0} ilkel öğesi veri kümesine zaten eklenmiş olduğundan eklenemiyor

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
tr: JOSM, veri kümesinde [{0} {1}] ilkel öğesini bulmayı bekliyordu,ancak orada değil. Lütfen bunu {2} adresine bildirin.Bu kritik bir hata değildir, çalışmanıza devam etmek güvenli olmalıdır.

en: Missing merge target for way with id {0}
tr: Birim {0} kimliğine sahip yol için birleştirme hedefi eksik

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
tr: {0} türünde ve {1} kimliğine sahip nesne silinmek üzere işaretlendi, ancak kaynak veri kümesinde eksik

en: Missing merge target for node with id {0}
tr: {0} kimliğine sahip düğüm için birleştirme hedefi eksik

en: Missing merge target for relation with id {0}
tr: {0} kimliğine sahip ilişki için birleştirme hedefi eksik

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
tr: {0} türünde ve {1} kimliğine sahip birleştirme hedefi eksik

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
tr: {0} türünde ve {1} kimliğine sahip nesne için ''visible'' (görünür) özelliğinde çakışma var

en: Merging data...
tr: Veriler birleştiriliyor...

en: highway
tr: Karayolu

en: railway
tr: demiryolu

en: waterway
tr: suyolu

en: landuse
tr: arazi kullanımı

en: building
tr: yapılar

en: {0} node | {0} nodes
tr[0]: {0} Kavşak
tr[1]: {0} Kavşaklar

en: incomplete
tr: eksik

en: node | nodes
tr[0]: kavşak
tr[1]: kavşaklar

en: House {0}
tr: Ev {0}

en: House number {0} at {1}
tr: {1} adresindeki {0} numaralı Ev

en: House number {0}
tr: {0} numaralı Ev

en: {0} member | {0} members
tr[0]: {0} üye
tr[1]: {0} üyeler

en: public transport
tr: toplum taşımacılığı

en: relation | relations
tr[0]: ilişki
tr[1]: ilişkiler

en: Changeset {0}
tr: Değişiklik Seti {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
tr: <html>Filtre hatası <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
tr: Filtre hatası

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
tr[0]: <p><b>{0}</b> nesne gizlendi
tr[1]: <p><b>{0}</b> nesneler gizlendi

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
tr[0]: <b>{0}</b> nesne devre dışı bırakıldı
tr[1]: <b>{0}</b> nesneler devre dışı bırakıldı

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
tr: {0} düğüm içeren bir yol eklenemiyor.

en: Each node must connect exactly 2 ways
tr: Her düğümün tam olarak 2 yolu birleştirmesi gerekmektedir.

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
tr: Katılan öğelerden biri yeni ve diğeri değilse birleştirilemez

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
tr: Farklı kimliklere sahip öğeler birleştirilemez. Bu kimlik {0}, diğeri {1}

en: way | ways
tr[0]: yol
tr[1]: yollar

en: closedway
tr: kapalıyol

en: multipolygon
tr: çokgen

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
tr: Çoklu değerlere sahip anahtarlar olduğu için etiket koleksiyonu bir öğeye uygulanamaz.

en: <anonymous>
tr: <anonim>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
tr: Tamamlanmamış yol {1} içine düğüm {0} eklenemiyor.

en: Nodes in way must be in the same dataset
tr: Yoldaki düğümler aynı veri kümesinde olmalıdır

en: Deleted node referenced by {0}
tr: {0} tarafından referans alınan düğüm silindi

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
tr: Yoldaki {1} içinde boş koordinatlara sahip tam düğüm {0}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
tr: Kimliği ''{0}'' olan öğe ile kimliği ''{1}'' olan öğe karşılaştırılamaz.

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
tr: Parametre {0} 0..{1} aralığında değil. Alınan: ''{2}''.

en: <not>
tr: <değil>

en: <or>
tr: <veya>

en: <left parent>
tr: <sol parentez>

en: <right parent>
tr: <sağ parentez>

en: <colon>
tr: <iki nokta>

en: <equals>
tr: <eşittir>

en: <key>
tr: <anahtar>

en: <question mark>
tr: <soru işareti>

en: <end-of-file>
tr: <dosyanın sonu>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
tr: Regex "{0}" şu konumda bir ayrıştırma hatası yaşadı {1}, tam hata:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
tr: Regex "{0}" ayrıştırma hatası yaşadı, tam hata:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
tr: Sayılar aralığı bekleniyor

en: Expecting {0} after {1}
tr: {1} sonrasında {0} bekleniyor

en: Range of primitive ids expected
tr: Öğe kimlikleri aralığı bekleniyor

en: Range of changeset ids expected
tr: Değişiklik seti kimlikleri aralığı bekleniyor

en: Range of versions expected
tr: Sürüm aralığı bekleniyor

en: Reference value for ''{0}'' expected
tr: ''{0}'' için referans değeri bekleniyor

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
tr: Etiket işlemcisi kullanıldığında anahtar boş olamaz. Örnek kullanım: anahtar=değer

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
tr: Bilinmeyen öğe türü: {0}. İzin verilen değerler düğüm, yol veya ilişki

en: Positive integer expected
tr: Pozitif tamsayı bekleniyor

en: Non-zero integer expected
tr: Sıfır olmayan tamsayı bekleniyor

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
tr: Zaman damgası ayrıştırılamıyor ''{0}''

en: Unknown preset name:
tr: Bilinmeyen ön ayar adı:

en: Failed to parse MapCSS selector
tr: MapCSS seçici ayrıştırılamadı

en: Unexpected token: {0}
tr: Beklenmeyen simge: {0}

en: Missing parameter for OR
tr: VEYA için eksik parametre

en: Missing parameter for XOR
tr: XOR için eksik parametre

en: Missing operator for NOT
tr: DEĞİL için eksik işlemci

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
tr: Beklenmeyen simge. Beklenen {0}, bulunan {1}

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
tr: Harita çizici sınıfı yüklenemedi ''{0}''. Sınıf bulunamadı.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
tr: Harita çizici sınıfı ''{0}'' etkinleştirilemiyor, çünkü sınıf bulunamadı.

en: Activating the standard map renderer instead.
tr: Bunun yerine standart harita çizici etkinleştiriliyor.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
tr: Harita çizici sınıfı ''{0}'' etkinleştirilemiyor, çünkü sınıf ''{1}'' alt sınıfı değil.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
tr: Harita çizici sınıfı ''{0}'' etkinleştirilemiyor, çünkü harita çizici olarak kayıtlı değil.

en: Wireframe Map Renderer
tr: Kafes Harita Çizici

en: Renders the map as simple wire frame.
tr: Haritayı basit kafes olarak çizer.

en: Styled Map Renderer
tr: Stilize Harita Çizer

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
tr: Haritayı bir dizi stil sayfasındaki stil kurallarını kullanarak çizer.

en: inactive
tr: etkisiz

en: selected
tr: seçilmiş

en: Relation: selected
tr: İlişki: seçilmiş

en: Node: standard
tr: Düğüm: standart

en: Node: connection
tr: Düğüm: bağlantı

en: Node: tagged
tr: Düğüm: etiketli

en: untagged way
tr: etiketsiz yol

en: background
tr: arkaplan

en: highlight
tr: vurgu

en: highlight wireframe
tr: vurgu tel çerçeve

en: untagged
tr: etiketsiz

en: text
tr: metin

en: areatext
tr: alan metni

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
tr: Eksik tercih dizini oluşturulamadı: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
tr: <html>Eksik tercih dizini oluşturulamadı: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
tr: Eksik kullanıcı veri dizini oluşturulamadı: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
tr: <html>Eksik kullanıcı veri dizini oluşturulamadı: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
tr: Eksik önbellek dizini oluşturulamadı: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
tr: <html>Eksik önbellek dizini oluşturulamadı: {0}</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
tr: Beklenen öğe ''{0}'', ama ''{1}'' alındı

en: value expected
tr: değer bekleniyor

en: Short Description:
tr: Kısa Açıklama:

en: Author:
tr: Yazar:

en: Webpage:
tr: Web Sayfası:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Minimum JOSM Version:
tr: Minimum JOSM Sürümü:

en: by {0}
tr: tarafından {0}

en: JOSM default (MapCSS)
tr: JOSM varsayılan (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
tr: Dahili stil, çalışma zamanında değiştirilebilir üst üste stiller için temel olarak kullanılır

en: Internal Preset
tr: Dahili Şablon

en: The default preset for JOSM
tr: JOSM için varsayılan şablon

en: Addresses
tr: Adresler

en: Checks for errors on addresses
tr: Adreslerdeki hataları kontrol eder

en: Tag combinations
tr: Etiket kombinasyonları

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
tr: Eksik etiket veya şüpheli kombinasyonları kontrol eder

en: Deprecated features
tr: Eskimiş özellikler

en: Checks for deprecated features
tr: Eskimiş özellikleri kontrol eder

en: Geometry
tr: Geometri

en: Checks for geometry errors
tr: Geometri hatalarını kontrol eder

en: Highways
tr: Yollar

en: Checks for errors on highways
tr: Yollar üzerindeki hataları kontrol eder

en: Multiple values
tr: Çoklu değerler

en: Checks for wrong multiple values
tr: Yanlış çoklu değerleri kontrol eder

en: Numeric values
tr: Sayısal değerler

en: Checks for wrong numeric values
tr: Yanlış sayısal değerleri kontrol eder

en: Religion
tr: Din

en: Checks for errors on religious objects
tr: Din objelerindeki hataları kontrol eder

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Checks for errors on relations
tr: İlişkilerdeki hataları kontrol eder

en: Territories
tr: Topraklar

en: Checks for territories-specific features
tr: Topraklar özgü özellikleri kontrol eder

en: Unnecessary tags
tr: Gereksiz etiketler

en: Checks for unnecessary tags
tr: Gereksiz etiketleri kontrol eder

en: Wikipedia
tr: Vikipedi

en: Checks for wrong wikipedia tags
tr: Yanlış vikipedi etiketlerini kontrol eder

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
tr: UTM projeksiyonu (''+proj=utm'') ''+zone=...'' parametresini gerektirir.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
tr: ''+zone=...'' parametresi için 1-60 aralığında bir tamsayı değeri bekleniyor.

en: No unit found for: {0}
tr: Birim bulunamadı: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
tr: Bilinmeyen parametre: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
tr: ''{0}'' parametresi için değer bekleniyor.

en: No value expected for parameter ''{0}''.
tr: ''{0}'' parametresi için değer beklenmiyor.

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
tr: Parametre ''+'' karakteri ile başlamalıdır (bulunan ''{0}'')

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
tr: Beklenmeyen parametre formatı (''{0}'')

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
tr: ''{0}'' seçeneği için desteklenmeyen değer.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
tr: Elips ''{0}'' desteklenmiyor.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
tr: Elips parametrelerinin kombinasyonu desteklenmiyor.

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
tr: Bilinmeyen datum tanımlayıcı: ''{0}''

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
tr: Elips gereklidir (+ellps=* veya +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
tr: Grid shift dosyası ''{0}'' +nadgrids seçeneği için desteklenmiyor.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
tr: ''towgs84'' parametresi için beklenmeyen argüman sayısı (3 veya 7 olmalı)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
tr: ''towgs84'' parametresinin değeri ayrıştırılamıyor (''{0}'')

en: Projection required (+proj=*)
tr: Projeksiyon gerekli (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
tr: Bilinmeyen projeksiyon tanımlayıcı: ''{0}''

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
tr: ''+bounds'' parametresi için beklenmeyen argüman sayısı (4 olmalı)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
tr: ''{0}'' parametresi için sayı bekleniyor

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
tr: ''{0}'' parametresinin ''{1}'' değeri sayı olarak ayrıştırılamıyor.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
tr: ''{0}'' parametresinin ''{1}'' değeri koordinat değeri olarak ayrıştırılamıyor.

en: Custom Projection
tr: Özel Projeksiyon

en: Error: {0}
tr: Hata: {0}

en: JOSM projection command line interface
tr: JOSM projeksiyon komut satırı arayüzü

en: Description
tr: Açıklama

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
tr: Koordinatları bir koordinat referans sisteminden diğerine dönüştürür.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Show this help
tr: Bu Yardımı Göster

en: Switch input and output crs
tr: Giriş ve çıkış koordinat referans sistemini değiştir

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
tr: Giriş koordinatlarının sırasını değiştir (doğu/kuzey, lon/lat)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
tr: Çıkış koordinatlarının sırasını değiştir (doğu/kuzey, lon/lat)

en: <crs>
tr: <koordinat referans sistemi>

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
tr: Giriş ve çıkış koordinat referans sistemi formatı, PROJ.4 yazılımının formatına benzer.

en: [file]
tr: [dosya]

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
tr: Giriş verilerini pozisyonel argüman olarak listelenen bir veya daha fazla dosyadan okur. Hiç dosya belirtilmemişse veya dosya adı "-" ise, veriler standart girdiden okunur.

en: Examples
tr: Örnekler

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
tr: Beyaz boşlukla ayrılmış iki koordinat bekleniyor, ''{1}'' içinde {0} bulundu

en: Unable to parse number ''{0}''
tr: Sayı ayrıştırılamıyor: ''{0}''

en: Albers Equal Area
tr: Albers Eş Alan

en: Parameter ''{0}'' required.
tr: Parametre ''{0}'' gereklidir.

en: standard parallels are opposite
tr: standart paraleller zıttır

en: Azimuthal Equidistant
tr: Azimütal Eş Uzaklık

en: Double Stereographic
tr: Çift Stereografik

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
tr: Eş Uzaklık Silindirik (Plate Carrée)

en: Lambert Azimuthal Equal Area
tr: Lambert Azimütal Eş Alan

en: Lambert Conformal Conic
tr: Lambert Konform Konik

en: Lat/lon (Geodetic)
tr: Enlem/boylam (Jeodezik)

en: Oblique Mercator
tr: Eğik Mercator

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
tr: İki nokta yöntemi için uygun olmayan parametreler ''{0}'' ve ''{1}''.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
tr: Parametre ''{0}'' için yasadışı değer: {1}

en: error in initialization
tr: başlatma hatası

en: Polar Stereographic
tr: Kutup Stereografik

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
tr: Kutup Stereografik: Parametre ''{0}'' 90 veya -90 olmalıdır.

en: Sinusoidal
tr: Sinüzoidal

en: Swiss Oblique Mercator
tr: İsviçre Eğik Mercator

en: Transverse Mercator
tr: Doğrultu Mercator

en: Worldwide
tr: Dünya çapında

en: Cannot handle ignore list entry {0}
tr: Göz ardı etme listesi girişi {0} işlenemiyor

en: Ignore list
tr: Yoksayma listesi

en: Error initializing test {0}:
     {1}
tr: Test {0} başlatılırken hata oluştu:
     {1}

en: validation error
tr: doğrulama hatası

en: validation warning
tr: doğrulama uyarısı

en: validation other
tr: doğrulama diğer

en: Running test {0}
tr: {0} testi çalıştırılıyor

en: {0} of {1} elements done
tr: {1} öğesinin {0}''si tamamlandı

en: Validating
tr: Doğrulama

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
tr: Test {0}/{1}: {2} başlanıyor

en: Updating ignored errors ...
tr: Göz ardı edilen hatalar güncelleniyor ...

en: Validation results contain elements hidden by a filter.
tr: Doğrulama sonuçları bir filtre tarafından gizlenen öğeler içerir.

en: Please review active filters to see the hidden results.
tr: Gizli sonuçları görmek için etkin filtreleri kontrol edin.

en: Missing argument - input data file ({0})
tr: Eksik argüman - giriş veri dosyası ({0})

en: Processing files...
tr: Dosyalar işleniyor...

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
tr[0]: {0} hataya sahipti
tr[1]: {0} hataya sahipti

en: {0} had no errors
tr: {0} hatası yoktu

en: Could not load input file: {0}
tr: Giriş dosyası yüklenemedi: {0}

en: Validating {0}, saving output to {1}
tr: {0} doğrulanıyor, çıktı {1} olarak kaydediliyor

en: Could not find a layer for {0}
tr: {0} için bir katman bulunamadı

en: Preferences are not the expected type
tr: Tercihler beklenen türde değil

en: JOSM Validation command line interface
tr: JOSM Doğrulama komut satırı arayüzü

en: Validates data and saves the result to a file.
tr: Veriyi doğrular ve sonucu bir dosyaya kaydeder.

en: Input data file name (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).
tr: Giriş veri dosyası adı (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).

en: OSM files can be specified multiple times. Required.
tr: OSM dosyaları birden çok kez belirtilebilir. Gerekli.

en: .validator.mapcss and .mapcss files will stop processing on first error.
tr: .validator.mapcss ve .mapcss dosyaları ilk hatada işlemeyi durduracaktır.

en: Non-osm files do not use --output or --change-file
tr: Olmayan-osm dosyalar --output veya --change-file kullanmaz

en: Output data file name (.geojson, line-by-line delimited for MapRoulette). Optional.
tr: Çıkış veri dosyası adı (.geojson, MapRoulette için satır satır sınırlı). İsteğe bağlı.

en: Change file name (.osc). Can be specified multiple times per input.
tr: Değişiklik dosyası adı (.osc). Giriş başına birden çok kez belirtilebilir.

en: Changes will be applied in the specified order. Optional.
tr: Değişiklikler belirtilen sırayla uygulanacaktır. İsteğe bağlı.

en: E-mail address is invalid
tr: E-posta adresi geçersiz

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
tr: E-posta adresi geçersiz bir kullanıcı adı içeriyor: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
tr: E-posta adresi geçersiz bir etki alanı içeriyor: {0}

en: Email validator
tr: E-posta doğrulayıcı

en: URL is invalid
tr: URL geçersiz

en: URL contains an invalid protocol: {0}
tr: URL geçersiz bir protokol içeriyor: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
tr: URL geçersiz bir yetkilendirme içeriyor: {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
tr: URL geçersiz bir yol içeriyor: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
tr: URL geçersiz bir sorgu içeriyor: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
tr: URL geçersiz bir parça içeriyor: {0}

en: URL validator
tr: URL doğrulayıcı

en: Include POIs like amenities, offices, and buildings in duplicate address detection
tr: Mükerrer adres tespitinde olanaklar, ofisler ve binalar gibi POI'leri içer

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
tr: Adreslerde ve associatedStreet ilişkilerinde hataları kontrol eder.

en: Multiple associatedStreet relations
tr: Birden fazla associatedStreet ilişkisi

en: House number without street
tr: Cadde olmadan ev numarası

en: Duplicate house numbers
tr: Çift ev numaraları

en: House number ''{0}'' duplicated
tr: Ev numarası ''{0}'' tekrarlanmış

en: Multiple street names in relation
tr: İlişkide birden fazla cadde adı

en: House number too far from street
tr: Ev numarası caddeye çok uzak

en: Relation is obsolete
tr: İlişki eskidir

en: API Capabilities
tr: API Yetenekleri

en: Checks for errors against API capabilities
tr: API yeteneklerine karşı hataları kontrol eder

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
tr: Yol {0} düğümden fazla içeriyor. Çokgen ile değiştirilmelidir

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
tr: Yol {0} düğümden fazla içeriyor. Bölünmeli veya basitleştirilmelidir

en: Barriers and entrances
tr: Engeller ve girişler

en: Checks for errors in barriers and entrances.
tr: Engellerde ve girişlerde hataları kontrol eder.

en: Barrier entrance not set on a barrier
tr: Engel üzerinde giriş belirtilmemiş

en: Coastlines
tr: Sahil çizgileri

en: This test checks that coastlines are correct.
tr: Bu test sahil çizgilerinin doğruluğunu kontrol eder.

en: Reversed coastline: land not on left side
tr: Ters çizilmiş sahil çizgisi: kara sol tarafta değil

en: Unconnected coastline
tr: Bağlanmamış sahil çizgisi

en: Unordered coastline
tr: Sırasız sahil çizgisi

en: Reversed coastline
tr: Tersine çevrilen sahil çizgisi

en: invalid coastline
tr: geçersiz sahil çizgisi

en: Conditional Keys
tr: Şartlı Anahtarlar

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
tr: ''*:conditional'' etiketlerinin doğru kullanımını kontrol eder.

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
tr: Şablon ''restriction value @ condition'' ile eşleşmiyor

en: {0} is not a valid restriction value
tr: {0} geçerli bir kısıtlama değeri değil

en: Wrong syntax in {0} key
tr: {0} anahtarında yanlış sözdizimi

en: Error in {0} value: {1}
tr: {0} değerinde hata: {1}

en: Connectivity Relations
tr: Bağlantı İlişkileri

en: Validates connectivity relations
tr: Bağlantı ilişkilerini doğrular

en: Connectivity relation without connectivity tag
tr: Bağlantı etiketi olmadan bağlantı ilişkisi

en: Connectivity tag contains unusual data
tr: Bağlantı etiketi olağandışı veri içeriyor

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
tr: Bağlantı etiketinde isteğe bağlı ve isteğe bağlı olmayan değerler arasında virgül eksik

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
tr: İlişki ve üye etiketleri arasında tutarsız şerit numaralandırma

en: This connectivity may already be implied
tr: Bu bağlantı zaten ima edilmiş olabilir

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
tr: İlişki ''via'' yolları ve düğümleri içermemelidir

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
tr: Birden fazla ''via'' rolü sadece yollarla kullanılabilir

en: Crossing ways
tr: Kesişen yollar

en: Crossing barriers
tr: Engellerin kesişmesi

en: Crossing highways
tr: Kesişen karayolları

en: Crossing railways
tr: Kesişen demiryolları

en: Crossing waterways
tr: Kesişen su yolları

en: Crossing barrier/building
tr: Engel/bina kesişimi

en: Crossing barrier/highway
tr: Engel/karayolu kesişimi

en: Crossing barrier/railway
tr: Engel/demiryolu kesişimi

en: Crossing barrier/waterway
tr: Engel/su yolu kesişimi

en: Crossing barrier/way
tr: Engel/yol kesişimi

en: Crossing building/highway
tr: Bina/karayolu kesişimi

en: Crossing building/railway
tr: Bina/demiryolu kesişimi

en: Crossing building/residential area
tr: Bina/yerleşim alanı kesişimi

en: Crossing building/waterway
tr: Bina/su yolu kesişimi

en: Crossing building/way
tr: Bina/yol kesişimi

en: Crossing highway/railway
tr: Karayolu/demiryolu kesişimi

en: Crossing highway/waterway
tr: Karayolu/su yolu kesişimi

en: Crossing highway/way
tr: Karayolu/yol kesişimi

en: Crossing railway/waterway
tr: Demiryolu/su yolu kesişimi

en: Crossing railway/way
tr: Demiryolu/yol kesişimi

en: Crossing residential area/way
tr: Yerleşim alanı/yol kesişimi

en: Crossing waterway/way
tr: Su yolu/yol kesişimi

en: Crossing boundaries
tr: Sınırları aşma

en: Self crossing ways
tr: Kendi üzerinden geçen yollar

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
tr: Bu test, aynı katmanda kesişen ancak bir düğümle bağlı olmayan iki yol, demiryolu, su yolu veya bina olup olmadığını kontrol eder.

en: Invalid usage of direction on node
tr: Düğümde geçersiz yön kullanımı

en: Disputed usage of direction on node
tr: Düğümde tartışmalı yön kullanımı

en: Direction nodes
tr: Yön düğümleri

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
tr: ''İleri'' veya ''geri'' yöne sahip düğümleri kontrol edin

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
tr: Bağlı olmayan {0} noktası. Açı veya kardinal yönlendirme kullanın

en: Node with {0} should be connected to a linear way
tr: {0} ile düğüm, doğrusal bir yola bağlı olmalı

en: Node with {0} on end of way
tr: {0} ile düğüm yolun sonunda

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
tr: {0} ile düğüm, birden fazla yolun bağlantısında

en: Duplicated nodes
tr: Çift Noktalar

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
tr: Bu test aynı lokasyonda birden fazla nokta varmı kontrol eder.

en: Mixed type duplicated nodes
tr: Karışık türde çift düğümler

en: Highway duplicated nodes
tr: Karayolu çift düğümleri

en: Railway duplicated nodes
tr: Demiryolu çift düğümleri

en: Waterway duplicated nodes
tr: Su yolu çift düğümleri

en: Boundary duplicated nodes
tr: Sınır çift düğümleri

en: Power duplicated nodes
tr: Enerji çift düğümleri

en: Natural duplicated nodes
tr: Doğal çift düğümler

en: Building duplicated nodes
tr: Bina çift düğümleri

en: Landuse duplicated nodes
tr: Arazi kullanımı çift düğümleri

en: Other duplicated nodes
tr: Diğer çift düğümler

en: Nodes at same position
tr: Aynı pozisyondaki düğümler

en: Duplicated relations
tr: Çift ilişkiler

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
tr: Bu test, aynı etiketlere sahip ve aynı rollerle aynı üyelere sahip ilişkilerin olmadığını kontrol eder.

en: Relations with same members
tr: Aynı üyelere sahip ilişkiler

en: Delete duplicate relations
tr: Çift ilişkileri sil

en: Duplicated ways
tr: Çift yollar

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
tr: Bu test, aynı düğme koordinatlarına sahip ve isteğe bağlı olarak aynı etiketlere sahip yolların olup olmadığını kontrol eder.

en: Ways with same position
tr: Aynı pozisyondaki yollar

en: Delete duplicate ways
tr: Çift yolları sil

en: Duplicated way nodes
tr: Çift yol noktaları

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
tr: Yolların ardışık özdeş noktalar içermesini kontrol et.

en: Performs semantic checks on highways.
tr: Karayollarında anlamsal kontrolleri gerçekleştirir.

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
tr: Hatalı yuvarlak yol (karayolu: {0} yerine {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
tr: Karayolu bağlantısı uygun karayoluna/bağlantısına bağlı değil

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
tr: Eksik yaya geçidi etiketleme. Gerekli etiketler {0} ve {1}.

en: Unknown country code: {0}
tr: Bilinmeyen ülke kodu: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
tr: Bilinmeyen source:maxspeed bağlamı: {0}

en: Internet tags
tr: İnternet etiketleri

en: Checks for errors in internet-related tags.
tr: İnternetle ilgili etiketlerdeki hataları kontrol eder.

en: URL contains backslashes instead of slashes
tr: URL, eğri çizgiler yerine ters eğri çizgiler içeriyor

en: Lane tags
tr: Şerit etiketleri

en: Test that validates ''lane:'' tags.
tr: ''lane:'' etiketlerini doğrulayan bir test.

en: Number of {0} greater than {1}
tr: {0} sayısı {1}'den büyük

en: Number of lane dependent values inconsistent
tr: Şerit bağımlı değerlerin sayısı tutarsız

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
tr: İleri yönde şerit bağımlı değerlerin sayısı tutarsız

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
tr: Geri yönde şerit bağımlı değerlerin sayısı tutarsız

en: Long segments
tr: Uzun segmentler

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
tr: Bu, genellikle hatalar olan uzun yol segmentlerini kontrol eder.

en: Very long segment of {0} kilometers
tr: {0} kilometrelik çok uzun segment

en: Tag checker (MapCSS based)
tr: Etiket kontrolcüsü (MapCSS tabanlı)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
tr: Bu test, etiket anahtarları ve değerlerindeki hataları kontrol eder.

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: Adding {0} to tag checker
tr: {0} etiket kontrolcüsüne ekleniyor

en: Failed to add {0} to tag checker
tr: {0} etiket kontrolcüsüne eklenemedi

en:  {0}: {1} of {2} elements done
tr:  {0}: {1}/{2} öğesi tamamlandı

en: Fix of {0}
tr: {0} düzeltmesi

en:  or
tr:  veya

en: {0}, use {1} instead
tr: {0}, bunun yerine {1} kullanın

en: Multipolygon
tr: Çokgen

en: This test checks if multipolygons are valid.
tr: Bu test çokgenlerin geçerli olup olmadığını kontrol eder.

en: Incomplete multipolygon relation was modified
tr: Eksik çokgen ilişkisi değiştirildi

en: No area style for multipolygon
tr: Çokgen için alan stili yok

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
tr: Şu anda kullanılan harita boyama stiline göre iç yolun stili, çokgenin stiline eşittir.

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
tr: Şu anda kullanılan harita boyama stiline göre dış yolun stili, alan stiline uymuyor

en: Area style on outer way
tr: Dış yolun üzerindeki alan stili

en: Multipolygon is not closed
tr: Çokgen kapalı değil

en: Self-intersecting polygon ring
tr: Kendi kendini kestiği belirtilen çokgen halkası

en: Multipolygon rings share node
tr: Çokgen halkaları bir düğümü paylaşıyor

en: Intersection between multipolygon ways
tr: Çokgen yolları arasındaki kesişim

en: Multipolygon rings are equal
tr: Çokgen halkaları eşit

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
tr: ''{0}'' için rol ''{1}'' olmalı

en: Multipolygon inner way is outside
tr: Çokgen iç yolu dışında

en: Multipolygon ring contains segment twice
tr: Çokgen halkası bir segmenti iki kez içeriyor

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
tr: Çokgen dış yolu başka bir halka ile bir segmenti paylaşıyor

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
tr: Çokgen yol üyesi için rol iç veya dış olmalı

en: Non-Way in boundary
tr: Sınırdaki yol olmayan nesne

en: Non-Way in multipolygon
tr: Çokgen içinde yol olmayan nesne

en: Multipolygon member repeated with different role
tr: Çokgen üyesi farklı rolle tekrarlandı

en: Multipolygon member repeated with same role
tr: Çokgen üyesi aynı rolle tekrarlandı

en: Missing name:* translation
tr: Eksik name:* çevirisi

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
tr: Bu test, ''name'' özniteliği, ''name:*'' özniteliğine eşit olmayan ve ''name:*'' özniteliklerinin bir bileşimi olmayan çokdilli nesneleri bulur, örneğin Italia - Italien - Italy.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
tr: Eksik name:*={0}. Doğru dil anahtarı ile etiket ekleyin.

en: A name is missing, even though name:* exists.
tr: Bir isim eksik, ancak name:* mevcut.

en: Enable strict mode.
tr: Sıkı modu etkinleştir.

en: Opening hours syntax
tr: Açılış saatleri sözdizimi

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
tr: Bu test, açılış saatleri sözdiziminin doğru kullanımını kontrol eder.

en: {0} value can be prettified
tr: {0} değeri düzenlenebilir

en: Overlapping ways
tr: Üst üste gelen yollar

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
tr: Bu test, iki düğüm arasındaki bağlantının birden fazla yol tarafından kullanılmadığını kontrol eder.

en: Overlapping highways
tr: Üst üste gelen yollar

en: Overlapping railways
tr: Üst üste gelen demiryolları

en: Overlapping waterways
tr: Üst üste gelen su yolları

en: Highway shares segment with linear way
tr: Yol, doğrusal yol ile segment paylaşıyor

en: Railway shares segment with linear way
tr: Demiryolu, doğrusal yol ile segment paylaşıyor

en: Waterway shares segment with linear way
tr: Su yolu, doğrusal yol ile segment paylaşıyor

en: Highway shares segment with other way
tr: Yol, başka bir yol ile segment paylaşıyor

en: Railway shares segment with other way
tr: Demiryolu, başka bir yol ile segment paylaşıyor

en: Waterway shares segment with other way
tr: Su yolu, başka bir yol ile segment paylaşıyor

en: Ways share segment
tr: Yollar segmenti paylaşıyor

en: Way contains segment twice
tr: Yol segmenti iki kez içeriyor

en: Power lines
tr: Elektrik hatları

en: Checks if power line missing a support node and for nodes in power lines that do not have a power=tower/pole tag
tr: Elektrik hattının destek düğümü eksik mi kontrol eder ve elektrik hatlarındaki düğümlerin power=tower/pole etiketine sahip olup olmadığını kontrol eder

en: missing tag
tr: etiket eksik

en: node without power=*
tr: power=* olmadan düğüm

en: Node connects a power line or cable with an object which is not related to the power infrastructure
tr: Düğüm, elektrik hattını veya kabloyu enerji altyapısıyla ilişkili olmayan bir nesneye bağlar

en: Possibly missing line support node within power line
tr: Muhtemelen elektrik hattı içinde eksik hat destek düğümü

en: Mixed reference numbering
tr: Karışık referans numaralandırma

en: Reference numbering don''t match majority of way''s nodes
tr: Referans numaralandırma çoğunlukla yolun düğümleriyle eşleşmiyor

en: Possibly wrong power line type used
tr: Muhtemelen yanlış elektrik hattı türü kullanıldı

en: Public Transport Route
tr: Toplu Taşıma Rotası

en: Route relation contains a ''{0}'' role
tr: Rota ilişkisi ''{0}'' rolü içeriyor

en: Route relation contains a gap
tr: Rota ilişkisi bir boşluk içeriyor

en: Stop position not part of route
tr: Durak pozisyonu rotanın bir parçası değil

en: Role verification problem
tr: Rol doğrulama sorunu

en: Relation checker
tr: İlişki kontrolcüsü

en: Checks for errors in relations.
tr: İlişkilerdeki hataları kontrol eder.

en: Relation is empty
tr: İlişki boş

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
tr: Rota şeması belirsiz. {0} ekleyin ({1}=public_transport; {2}=legacy)

en: Relation type is unknown
tr: İlişki türü bilinmiyor

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
tr: İlişki üyesinin rolü, şablon ifadesiyle uyuşmuyor ''{0}'' ({1} içinde)

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
tr: Rolü ''{1}'' olan ilişki üyesinin türü ''{0}'' , kabul edilen türlerle uyuşmuyor ''{2}'' ({3} içinde)

en: <empty>
tr: <boş>

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
tr: Rol ''{0}'' beklenen değerler arasında değil ''{1}''

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
tr: Birinin beklenenlerden ''{0}'' bir rolü bulunamadı

en: Role ''{0}'' missing
tr: Rol ''{0}'' eksik

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
tr: ''{0}'' rollerinin sayısı çok düşük ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
tr: ''{0}'' rollerinin sayısı çok yüksek ({1})

en: Relation contains itself as a member
tr: İlişki, kendi üyesini içeriyor

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
tr: İlişkiler, üst/alt öğeler arasında döngüsel bağımlılık oluşturuyor

en: Almost right angle buildings
tr: Neredeyse dik açılı binalar

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
tr: Dik açıya yakın açılara sahip ve dikleştirilmemiş binaları kontrol eder.

en: Building with an almost square angle
tr: Neredeyse kare bir açıya sahip bina

en: Self-intersecting ways
tr: Kendini kesen yollar

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
tr: Bu test bazı noktaları birden fazla içeren yolları kontrol eder.

en: Sharp angles
tr: Dik açılar

en: Check for sharp angles on roads
tr: Yollardaki dik açıları kontrol et

en: Sharp angle
tr: Dik açı

en: Similarly named ways
tr: Benzer isimli yollar

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
tr: Bu test benzer isimlere sahip, yanlış yazılmış olabilecek yolları kontrol eder.

en: Tag checker
tr: Etiket kontrolcüsü

en: Ignoring {0}. Support was dropped
tr: {0} yoksayılıyor. Desteği bırakıldı

en: Adding {0} to ignore tags
tr: {0} etiketlerini yoksaymak için ekleniyor

en: Invalid spellcheck line: {0}
tr: Geçersiz yazım denetimi satırı: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
tr: {0} imla denetleyiciye ekleniyor

en: Tag ''{0}'' invalid.
tr: Etiket ''{0}'' geçersiz.

en: fixme
tr: düzeltilmeli

en: Object type not in preset
tr: Nesne türü ön tanımda değil

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
tr: Nesne türü {0} etiket ön tanımı tarafından desteklenmiyor: {1}

en: Preset {0} should not be applied in this region
tr: Bu bölgede ön tanım {0} uygulanmamalı

en: Preset {0} should not have the key {1}
tr: Preset {0}, anahtar {1}'i içermemeli

en: Preset {0} should not have the tag {1}={2}
tr: Preset {0}, etiket {1}={2} içermemeli

en: Multipolygon tags
tr: Çokgen etiketleri

en: only {0} tag
tr: yalnızca {0} etiketi

en: tag describing the area is missing
tr: alanı tanımlayan etiket eksik

en: tag describing the area might be missing
tr: alanı tanımlayan etiket eksik olabilir

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
tr: Çokgen dış yolu, ilişkinin ana etiketini tekrarlar

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
tr: Aynı etiket:''{0}''=''{1}''

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
tr: Çokgen dış yolu, ilişkinin etiketini tekrarlar

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
tr: Etiket değeri görünmeyen (genellikle görünmez) bir karakter içeriyor

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
tr: Etiket değeri olağandışı Unicode karakter içeriyor: {0}

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
tr: Etiket değeri {0} karakterden uzun ({1} karakter)

en: Tags with empty values
tr: Boş değerli etiketler

en: Property values start or end with white space
tr: Özellik değerleri boşluk karakteri ile başlıyor veya bitiyor

en: Property values contain multiple white spaces
tr: Özellik değerleri birden fazla boşluk içeriyor

en: Property values contain HTML entity
tr: Özellik değerleri HTML varlığı içeriyor

en: Tag key contains non-printing character
tr: Etiket anahtarı görünmeyen bir karakter içeriyor

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
tr: Etiket anahtarı {0} karakterden uzun ({1} karakter)

en: Invalid white space in property key
tr: Özellik anahtarında geçersiz boşluk karakteri

en: Presets do not contain property value
tr: Ön tanımlar özellik değeri içermiyor

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
tr: Anahtar için ''{1}'' değeri ''{0}'' ön tanımlarda yok, ancak bilinir.

en: Misspelled property key
tr: Yanlış yazılmış özellik anahtarı

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
tr: Anahtar ''{0}'' ''{1}'' gibi görünüyor.

en: Presets do not contain property key
tr: Ön tanımlar özellik anahtarını içermiyor

en: Key ''{0}'' not in presets.
tr: Anahtar ''{0}'' ön tanımlarda yok.

en: Unknown property value
tr: Bilinmeyen özellik değeri

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
tr: Anahtar için ''{1}'' değeri ''{0}'' bilinmiyor, belki de {2}'den biri kastediliyor?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
tr: Anahtar için ''{1}'' değeri ''{0}'' bilinmiyor, belki de ''{2}'' kastediliyor?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
tr: Anahtar için ''{1}'' değeri ''{0}'' ön tanımlarda yok.

en: Check property keys.
tr: Özellik anahtarlarını kontrol et.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
tr: Özellik anahtarlarının doğruluğunu bir kelime listesi ile karşılaştırarak kontrol et.

en: Use complex property checker.
tr: Karmaşık özellik kontrolcüsünü kullan.

en: Validate property values and tags using complex rules.
tr: Karmaşık kuralları kullanarak özellik değerlerini ve etiketleri kontrol et.

en: TagChecker source
tr: Etiket kontrolcüsü kaynağı

en: Data sources ({0})
tr: Veri kaynakları ({0})

en: Check property values.
tr: Özellik değerlerini kontrol et.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
tr: Özellik değerlerinin doğruluğunu, ön tanımlarla karşılaştırarak kontrol et.

en: Check for fixme.
tr: Düzeltme etiketi kontrol et.

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
tr: Herhangi bir özellik değerinde fixme içeren düğümleri veya yolları arar.

en: Check for presets types.
tr: Ön tanımlı türleri kontrol et.

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
tr: Objelerin türlerinin ön tanımlara karşı geçerli olup olmadığını kontrol et.

en: Check for regions.
tr: Bölgeleri kontrol et.

en: Validate that objects are in the correct region.
tr: Objelerin doğru bölgede olup olmadığını kontrol et.

en: Fix tags
tr: Etiketleri düzelt

en: Turn restrictions
tr: Dönüş kısıtlamaları

en: This test checks if turn restrictions are valid.
tr: Bu test dönüş kısıtlamalarının geçerli olup olmadığını kontrol eder.

en: Unknown turn restriction
tr: Bilinmeyen dönüş kısıtlaması

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
tr: Dönüş kısıtlamasında beklenmeyen rol: ''{0}''

en: Unexpected member type in turn restriction
tr: Dönüş kısıtlamasında beklenmeyen üye türü

en: More than one "from" way found
tr: "from" yolu bulunamadı

en: More than one "to" way found
tr: "to" yolu bulunamadı

en: More than one "via" node found
tr: "via" düğümü bulunamadı

en: Cannot mix node and way for role "via"
tr: "via" rolü için düğüm ve yol karıştırılamaz

en: No "from" way found
tr: "from" yolu bulunamadı

en: "from" way is a closed way
tr: "from" yolu kapalı bir yol

en: No "to" way found
tr: "to" yolu bulunamadı

en: "to" way is a closed way
tr: "to" yolu kapalı bir yol

en: "from" way equals "to" way
tr: "from" yolu "to" yolu ile eşit

en: No "via" node or way found
tr: "via" düğümü veya yolu bulunamadı

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
tr: "to" yolu bir yönlü olduğu için gereksiz dönüş kısıtlaması

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
tr: "from" yolu bir yönlü olduğu için gereksiz dönüş kısıtlaması

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
tr: "from" yolu bir "via" düğümünde başlamıyor veya bitmiyor.

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
tr: "to" yolu bir "via" düğümünde başlamıyor veya bitmiyor.

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
tr: "from" ve ilk "via" yolu bağlı değil.

en: The "via" ways are not connected.
tr: "via" yolları bağlı değil.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
tr: Son "via" ve "to" yolun bağlı olmadığı.

en: Unclosed Ways
tr: Kapanmamış Yollar

en: This tests if ways which should be circular are closed.
tr: Bu test, dairesel olması gereken yolların kapalı olup olmadığını kontrol eder.

en: Unclosed way
tr: Kapanmamış yol

en: natural type {0}
tr: doğal tip {0}

en: landuse type {0}
tr: arazi kullanımı tipi {0}

en: amenity type {0}
tr: amenity türü {0}

en: sport type {0}
tr: spor tip {0}

en: tourism type {0}
tr: turizm tip {0}

en: shop type {0}
tr: alışveriş tipi {0}

en: leisure type {0}
tr: dinlenme tipi {0}

en: waterway type {0}
tr: suyolu tipi {0}

en: boundary type {0}
tr: sınır tipi {0}

en: area:highway type {0}
tr: alan:yol tipi {0}

en: place type {0}
tr: yer tipi {0}

en: area
tr: alan

en: Area style way is not closed
tr: Alan tarzındaki yol kapalı değil

en: Unconnected highways
tr: Bağlantısız otoyollar

en: Unconnected railways
tr: Bağlantısız demiryolları

en: Unconnected waterways
tr: Bağlantısız suyolları

en: Unconnected natural lands and landuses
tr: Bağlantısız doğal araziler ve arazi kullanımları

en: Unconnected power ways
tr: Bağlantısız enerji yolları

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
tr: Bu test bir yolun son noktasının yakınında başka yol varmı kontrolunu yapar.

en: Way end node near other highway
tr: Yolun sonunda başka karayolu var

en: Way end node near other way
tr: Yolun sonunda başka yol var

en: Way node near other way
tr: Yolun sonunda başka yol var

en: Connected way end node near other way
tr: Bağlı yolun sonuda başka yol var

en: Unconnected nodes without physical tags
tr: Sahipsiz ve etiketlenmemiş noktalar

en: Untagged and unconnected nodes
tr: Etiketsiz ve bağlantısız düğümler

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
tr: Bu test etiketsiz ve herhangi bir yola dahil olmayan noktaları kontrol eder.

en: No tags
tr: Etiket yok

en: Has tag containing ''fixme''
tr: ''fixme'' içeren etiket bulunuyor

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
tr: ''note'' (not) , ''comment'' (yorum) veya ''description'' (açıklama) anahtarı mevcut

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
tr: ''created_by'' veya ''converted_by'' anahtarları mevcut

en: Has key ''watch''
tr: ''watch'' anahtarı mevcut

en: Has key ''source''
tr: ''source'' anahtarı mevcut

en: Untagged, empty and one node ways
tr: Etiketsiz, boş ve tek noktalı yollar

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
tr: Bu test etiketsiz, boş ve tek noktalı yolları kontrol eder.

en: Unnamed ways
tr: İsimsiz yollar

en: Unnamed junction
tr: İsimsiz kavşak

en: Untagged ways (commented)
tr: Etiketlenmemiş yollar (yorumlu)

en: Untagged ways
tr: Etiketlenmemiş yollar

en: Empty ways
tr: Boş yollar

en: One node ways
tr: Tek noktalı yollar

en: Way connected to Area
tr: Yol bir alana bağlı

en: Checks for ways connected to areas.
tr: Yolların alanlara bağlı olup olmadığını kontrol eder.

en: Way terminates on Area
tr: Yol alan üzerinde sonlanıyor

en: Wrongly Ordered Ways
tr: Yanlış Sıralanmış Yollar

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
tr: Bu test, su, kara ve sahil yollarının yönünü kontrol eder.

en: Reversed land: land not on left side
tr: Ters çizilmiş yer: kara solda değil

en: Show this dialog again the next time
tr: Bu iletişim kutusunu bir dahaki sefer tekrar göster

en: Do not show again (this operation)
tr: Bir daha gösterme (bu işlem)

en: Do not show again (this session)
tr: Bir daha gösterme (bu oturum)

en: Do not show again (remembers choice)
tr: Tekrar gösterme (seçimi hatırlar)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
tr: Hatalı biçimlendirilmiş URL yoksayılıyor: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
tr: hatalı dosya atlandı URL: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
tr: "downloadgps" parametresi dosya adlarını veya dosya URL'lerini kabul etmez

en: Security exception
tr: Güvenlik istisnası

en: Network exception
tr: Ağ istisnası

en: IO Exception
tr: IO İstisnası

en: Illegal Data
tr: Hukuka Aykırı Veri

en: Offline mode
tr: Çevrimdışı mod

en: Internal Server Error
tr: İç Sunucu Hatası

en: Bad Request
tr: Hatalı İstek

en: Not Found
tr: Bulunamadı

en: Conflict
tr: Çelişki

en: Authentication failed
tr: Kimlik doğrulama başarısız

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
tr: Sansürlü versiyon ''{0}''a {1} {2} erişimi yasak.

en: Authorisation Failed
tr: Yetkilendirme Başarısız

en: Client Time Out
tr: İstemci Zaman Aşımı

en: Bandwidth Limit Exceeded
tr: Bant Genişliği Sınırı Aşıldı

en: Communication with OSM server failed
tr: OSM sunucusu ile iletişim başarısız oldu

en: Unknown host
tr: Bilinmeyen host

en: Object deleted | Objects deleted
tr[0]: Nesne silindi

en: Show help information
tr: Yardım bilgisini göster

en: Downloading "Message of the day"
tr: "Günün Mesajı" indiriliyor

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
tr: MOTD okunamadı. İstisna: {0}

en: Message of the day not available
tr: Günün Mesajı mevcut değil

en: Click to close the dialog
tr: İletişim kutusunu kapatmak için tıklayın

en: Imagery offset
tr: Görüntü kaydırma

[ctx: menu]
en: Imagery
tr: Görüntü

[ctx: layer]
en: Offset
tr: Kaydırma

en: You are running version {0} of Java.
tr: Java''nın {0} sürümünü çalıştırıyorsunuz.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
tr: Bu sürüm {0} tarafından {1} tarihinden beri desteklenmiyor ve kullanılması önerilmiyor.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
tr: JOSM bu sürümle yakında çalışmayı durduracak; Java {0} sürümüne güncelleme yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
tr: Kritik Java hatalarıyla karşılaşabilirsiniz; Java {0} sürümüne güncelleme yapmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

en: Outdated Java version
tr: Eski Java sürümü

en: Update Java
tr: Java''yı Güncelle

en: You are running an <b>Oracle</b> implementation of Java WebStart.
tr: Java WebStart''ın bir <b>Oracle</b> uygulamasını çalıştırıyorsunuz.

en: It was for years the recommended way to use JOSM. Oracle removed WebStart from Java 11,<br>but the open source community reimplemented the Java Web Start technology as a new product: <b>OpenWebStart</b>
tr: Yıllarca JOSM''yi kullanmanın önerilen yolu buydu. Oracle, Java 11'den WebStart''ı kaldırdı,<br>ancak açık kaynak topluluğu Java Web Start teknolojisini yeniden uygulayarak yeni bir ürün olarak sundu: <b>OpenWebStart</b>

en: OpenWebStart is now considered mature enough by JOSM developers to ask everyone to move away from an Oracle implementation,<br>allowing you to benefit from a recent version of Java, and allowing JOSM developers to move forward by planning the Java {0} migration.
tr: JOSM geliştiricileri tarafından OpenWebStart''ın artık yeterince olgun olduğu düşünülerek herkesin Oracle uygulamasından uzaklaşmasını istemektedir. Böylece Java''nın güncel bir sürümünden faydalanabilir ve JOSM geliştiricileri, Java {0} geçişini planlayarak ilerleyebilir.

en: Would you like to <b>download OpenWebStart now</b>? (Please do!)
tr: Şimdi <b>OpenWebStart'ı indirmek ister misiniz</b>? (Lütfen indirin!)

en: Outdated Java WebStart version
tr: Eski Java WebStart sürümü

en: Update to OpenWebStart
tr: OpenWebStart'a Güncelle

en: usage
tr: kullanım

en: commands
tr: komutlar

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
tr: JOSM'yi başlat (varsayılan, bir komut belirtilmediğinde gerçekleştirilir)

en: render data and save the result to an image file
tr: veriyi işle ve sonucu bir görüntü dosyasına kaydet

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
tr: koordinatları bir koordinat referans sisteminden diğerine dönüştür

en: validate data
tr: veriyi doğrula

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
tr: {0} ve {1} komutlarıyla ilgili ayrıntılar için bunları {2} seçeneği ile çalıştırın.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
tr: Bu yardım sayfasının geri kalanı, {0} komutunu belgeliyor.

en: options
tr: seçenekler

en: Standard unix geometry argument
tr: Standart unix geometri argümanı

en: Download the bounding box
tr: Sınırlama kutusunu indir

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
tr: URL'deki konumu indir (lat=x&lon=y&zoom=z ile)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
tr: Bir dosyayı aç (Dosya/Aç ile açılabilen herhangi bir dosya türü)

en: Download the bounding box as raw GPS
tr: Sınırlama kutusunu ham GPS olarak indir

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
tr: URL'deki konumu (lat=x&lon=y&zoom=z ile) ham GPS olarak indir

en: Select with the given search
tr: Verilen arama ile seç

en: Launch in maximized mode
tr: Maksimum modda başlat

en: Reset the preferences to default
tr: Tercihleri varsayılana sıfırla

en: Changes preferences according to the XML file
tr: XML dosyasına göre tercihleri değiştir

en: Set preference key to value
tr: Tercih anahtarını değere ayarla

en: Set the language
tr: Dili ayarla

en: Displays the JOSM version and exits
tr: JOSM sürümünü gösterir ve çıkar

en: Print debugging messages to console
tr: Hata ayıklama mesajlarını konsola yazdır

en: Skip loading plugins
tr: Eklentileri yükleme

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
tr: Belirtilen kaynağa (kaynaklara) erişimi devre dışı bırak, virgülle ayrılır

en: options provided as Java system properties
tr: Java sistem özellikleri olarak sağlanan seçenekler

en: Change the JOSM directory name
tr: JOSM dizin adını değiştir

en: /PATH/TO/JOSM/PREF
tr: /DOSYA/YOLU/JOSM/PREF

en: Set the preferences directory
tr: Tercihler dizinini ayarlayın

en: Default: {0}
tr: Varsayılan: {0}

en: /PATH/TO/JOSM/USERDATA
tr: /YOL/TO/JOSM/KULLANICIVERİ

en: Set the user data directory
tr: Kullanıcı veri dizinini ayarlayın

en: /PATH/TO/JOSM/CACHE
tr: /YOL/TO/JOSM/ÖNBELLEK

en: Set the cache directory
tr: Önbellek dizinini ayarlayın

en: /PATH/TO/JOSM/HOMEDIR
tr: /YOL/TO/JOSM/EVKLASÖR

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
tr: Tercihler+veri+önbellek dizinini ayarlayın (önbellek dizini josm.home/cache olacak)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
tr: -Djosm.home daha düşük önceliğe sahiptir, yani belirli ayar genel olanı geçersiz kılar

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
tr: not: Bazı görevler için JOSM'in çok fazla belleğe ihtiyacı olabilir. Alokasyon yapılan belleğin maksimum boyutunu belirtmek için aşağıdaki
          Java seçeneğini eklemek gerekebilir

en: examples
tr: örnekler

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
tr: --download, --downloadgps ve --selection parametreleri bu sırayla işlenir.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
tr: Eğer --selection kullanıyorsanız, lütfen biraz veri yüklediğinizden emin olun.

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
tr: Günlük seviyesi {0}''de ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
tr: Eklenti yüklemesi atlandı

en: Enabled detailed debug level (trace)
tr: Ayrıntılı hata ayıklama düzeyi etkinleştirildi (izleme)

en: Initializing
tr: Başlatılıyor

en: Setting defaults
tr: Varsayılanlar ayarlanıyor

en: Creating main GUI
tr: Ana grafik arayüzü oluşturuluyor

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
tr: IPv6 ağını etkinleştirmeyi deneyin, IPv6'yı IPv4'e tercih edin (yalnızca erken başlangıçta çalışır).

en: Updating plugins
tr: Eklentiler güncelleniyor

en: Installing updated plugins
tr: Güncellenmiş eklentiler yükleniyor

en: Loading early plugins
tr: Erken eklentiler yükleniyor

en: Loading plugins
tr: Eklentiler yükleniyor

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
tr: ''{0}'' argümanı için ''{1}'' geçerli bir değil. Olası değerler {2}, virgüllerle ayrılmış olabilir.

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
tr: Kullanılabilir IPv6 ağı algılandı, bir sonraki yeniden başlatmadan sonra IPv6'yı IPv4'e tercih ediyor.

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4.
tr: Kullanılabilir IPv6 ağı algılandı, IPv6'yı IPv4'e tercih ediyor.

en: Detected no usable IPv6 network, preferring IPv4 over IPv6 after next restart.
tr: Kullanılabilir IPv6 ağı algılanmadı, bir sonraki yeniden başlatmadan sonra IPv4'ü IPv6'ya tercih ediyor.

en: Unsaved osm data
tr: Kaydedilmemiş osm verisi

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Discard
tr: At

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
tr: Son görünüşe göre JOSM son seferinde çöktü. Verileri geri yüklemek ister misiniz?

en: Change proxy settings
tr: Proxy ayarlarını değiştir

en: Proxy errors occurred
tr: Proxy hataları oluştu

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
tr: JOSM aşağıdaki kaynaklara erişmeye çalıştı:<br>{0}ancak aşağıdaki proxy hataları nedeniyle <b>başarısız oldu</b>:<br>{1}Şimdi proxy ayarlarınızı değiştirmek ister misiniz?

en: Network errors occurred
tr: Ağ hataları oluştu

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
tr: JOSM aşağıdaki kaynaklara erişmeye çalıştı:<br>{0}ancak aşağıdaki ağ hataları nedeniyle <b>başarısız oldu</b>:<br>{1}Bu, eksik bir proxy yapılandırmasından kaynaklanıyor olabilir.<br>Şimdi proxy ayarlarınızı değiştirmek ister misiniz?

en: Click here to see your inbox.
tr: Gelen kutunuzu görmek için buraya tıklayın.

en: Setting component orientation to right-to-left
tr: Bileşen yönlendirmesi sağdan sola ayarlanıyor

en: Initializing coordinate format
tr: Koordinat formatı başlatılıyor

en: Starting file watcher
tr: Dosya izleyici başlatılıyor

en: Executing platform startup hook
tr: Platform başlangıç kancası yürütülüyor

en: Building main menu
tr: Ana menü oluşturuluyor

en: Updating user interface
tr: Kullanıcı arayüzü güncelleniyor

en: Initializing internal boundaries data
tr: Dahili sınırlar verisi başlatılıyor

en: Initializing OSM API
tr: OSM API başlatılıyor

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
tr: Yapılandırılmış API tarafından izin verilmediği için katman {0} kaldırıldı.

en: Initializing validator
tr: Onaylayıcı başlatılıyor

en: Initializing presets
tr: Ön ayarlar başlatılıyor

en: Initializing map styles
tr: Harita stilleri başlatılıyor

en: Initializing Tag2Link rules
tr: Tag2Link kuralları başlatılıyor

en: Loading imagery preferences
tr: Görüntü tercihleri yükleniyor

[ctx: menu]
en: File
tr: Dosya

[ctx: menu]
en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: menu]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: menu]
en: Mode
tr: Mod

[ctx: menu]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: menu]
en: More tools
tr: Daha Fazla Araç

[ctx: menu]
en: Data
tr: Veri

[ctx: menu]
en: Selection
tr: Seçim

[ctx: menu]
en: Presets
tr: Ön Ayarlar

en: More...
tr: Daha Fazla...

[ctx: menu]
en: Help
tr: Yardım

en: Menu: {0}
tr: Menü: {0}

en: Main toolbar
tr: Ana araç çubuğu

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
tr: Ana araç çubuğunun görünürlüğünü değiştirir (yani, yatay araç çubuğu)

en: Edit toolbar
tr: Düzenle araç çubuğu

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
tr: Düzenle araç çubuğunun görünürlüğünü değiştirir (yani, dikey araç)

en: Imagery preferences...
tr: Görüntü tercihleri...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
tr: Tercihlerdeki görüntü sekmesini açmak için tıklayın

[ctx: menu]
en: Audio
tr: Ses

en: Do not hide toolbar
tr: Araç çubuğunu gizleme

en: Hide this button
tr: Bu düğmeyi gizle

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
tr: Tekrar göstermek için alttaki oku tıklayın.

en: Hide edit toolbar
tr: Düzenleme araç çubuğunu gizle

en: Hide or show this toggle button
tr: Bu geçiş düğmesini gizle veya göster

en: Move right
tr: Sağa Git

en: Map: {0}
tr: Harita: {0}

en: Move left
tr: Sola Git

en: Move up
tr: Yukarı Git

en: Move down
tr: Aşağı

en: scale
tr: ölçek

en: Status bar background
tr: Durum çubuğu arka planı

en: Status bar background: active
tr: Durum çubuğu arka planı: etkin

en: Status bar foreground
tr: Durum çubuğu ön plan

en: Status bar foreground: active
tr: Durum çubuğu ön plan: etkin

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
tr: Çizilen çizginin (pusula) başlığı.

en: The angle between the previous and the current way segment.
tr: Önceki ve şimdiki yol kısımları arasındaki açı.

en: The length of the new way segment being drawn.
tr: Çizilen yeni yol segmentinin uzunluğu.

en: The name of the object at the mouse pointer.
tr: Fare imleci üzerindeki objenin adı.

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
tr: Tekrar orta tıklamak için.<br>Fare ile doğrudan bu listeden seçmek için CTRL tuşunu basılı tutun.<hr>

en: (no object)
tr: (obje yok)

en: Do not hide status bar
tr: Durum çubuğunu gizleme

en: The northing at the mouse pointer.
tr: Fare imleci üzerindeki kuzey enlemi.

en: The easting at the mouse pointer.
tr: Fare imleci üzerindeki doğu boylamı.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
tr: Fare imleci üzerindeki coğrafi enlem.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
tr: Fare imleci üzerindeki coğrafi boylam.

en: System of measurement changed to {0}
tr: Ölçü sistemini {0} olarak değiştirildi.

en: Default (open, closed, new)
tr: Varsayılan (açık, kapalı, yeni)

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Last change date
tr: Son değişiklik tarihi

en: Select note sorting method
tr: Not sıralama yöntemini seçin

en: Click to cancel the current operation
tr: Geçerli işlemi iptal etmek için tıklayın

en: In background
tr: Arka planda

en: Click to run job in background
tr: İşi arka planda çalıştırmak için tıklayın

[ctx: menu]
en: Windows
tr: Pencereler

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
tr: <h2>Filtre aktif: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
tr: </p><p>Tüm nesneleri görmek için filtre düğmesine tekrar tıklayın.</p></html>

en: Enlarge
tr: Büyüt

en: Shrink
tr: Küçült

en: Show downloaded area
tr: İndirilen alanı göster

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
tr: <html>Lütfen belirli bir yakınlaştırma düzeyinde bir <strong>OSM tuğla aralığı</strong> seçin.</html>

en: Zoom level:
tr: Yakınlaştırma düzeyi:

en: from tile
tr: Başlıktan

en: up to tile
tr: tuğlaya kadar

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
tr: <html>Alternatif olarak, tek bir tuğla için <i>yakınlaştırma düzeyi/x/y</i> formatında bir <strong>tuğla adresi</strong> girebilirsiniz, örneğin <i>15/256/223</i>. <i>yakınlaştırma düzeyi,x,y</i> veya <i>yakınlaştırma düzeyi;x;y</i> formatındaki tuğla adresleri de geçerlidir.</html>

en: Tile address:
tr: Tuğla adresi:

en: Apply the tile address
tr: Tuğla adresini uygula

en: Please enter a tile address
tr: Lütfen bir tuğla adresi girin

en: The current value isn''t a valid tile address
tr: Geçerli değer geçerli bir tuğla adresi değil

en: Please enter a tile index
tr: Lütfen bir tuğla dizini girin

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
tr: Geçerli değer, belirtilen yakınlaştırma düzeyi için geçerli bir tuğla dizini değil

en: You have encountered a bug in JOSM
tr: JOSM'de bir hatayla karşılaştınız

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
tr: Beklenmeyen bir istisna meydana geldi.
    Bu her zaman bir kodlama hatasıdır. Eğer en son JOSM sürümünü kullanıyorsanız, Lütfen nazik olun ve bir hata raporu bildirin.

en: Debug information
tr: Hata ayıklama bilgisi

en: Manually report at:
tr: El ile rapor et:

en: Is JOSM up to date?
tr: JOSM güncel mi?

en: Send bug report
tr: Hata raporu gönder

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
tr: Eğer JOSM'nin ve eklentilerin en son sürümünü kullanıyorsanız, lütfen hata bildirimini bugtracker'ımızda yapın.
    Orada hata bilgileri zaten sizin için doldurulmuş olmalı. Lütfen hatayı reprodüksiyon yöntemleri ile birlikte bildirin ve mümkünse mümkün olduğunca detay ekleyin.

en: Suppress this error for this session.
tr: Bu hatayı bu oturum için bastır.

en: Suppress further error dialogs for this session.
tr: Bu oturumda daha fazla hata iletişim kutusunu bastır.

en: Ignore this error.
tr: Bu hatayı yoksay.

en: Include the system status report.
tr: Sistem durumu raporunu dahil et.

en: Include information about the data you were working on.
tr: Çalıştığınız verilerle ilgili bilgileri dahil edin.

en: Include all stack traces.
tr: Tüm yığın izlerini dahil et.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
tr: Hata raporu açma başarısız oldu. Lütfen bu web sitesini kullanarak manuel olarak bildirin:

en: Your current version of JOSM is {0}
tr: Mevcut JOSM sürümünüz {0}

en: JOSM is searching for updates...
tr: JOSM güncellemeleri arıyor...

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
tr: JOSM örneğinizin güncel olup olmadığını kontrol ederken bir hata oluştu.

en: JOSM is up to date.
tr: JOSM güncel.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
tr: JOSM güncel değil. Mevcut sürüm {0}. JOSM'i güncellemeyi deneyin.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
tr: Hata raporu göndermeden önce, buradan JOSM'in en son sürümüne güncellediğinizden emin olun:

en: Update JOSM
tr: JOSM'i Güncelle

en: Conflict background: no conflict
tr: Çakışma arka planı: çakışma yok

en: Conflict background: decided
tr: Çakışma arka planı: karar verildi

en: Conflict background: undecided
tr: Çakışma arka planı: karar verilmedi

en: Conflict background: drop
tr: Çakışma arka planı: bırak

en: Conflict background: keep
tr: Çakışma arka planı: tut

en: Conflict background: combined
tr: Çakışma arka planı: birleştirilmiş

en: Conflict background: selected
tr: Çakışma arka planı: seçilmiş

en: Conflict foreground: undecided
tr: Çakışma ön planı: karar verilmedi

en: Conflict foreground: drop
tr: Çakışma ön planı: bırak

en: Conflict foreground: keep
tr: Çakışma ön planı: tut

en: Conflict background: empty row
tr: Çakışma arka planı: boş satır

en: Conflict background: frozen
tr: Çakışma arka planı: donmuş

en: Conflict background: in comparison
tr: Çakışma arka planı: karşılaştırmada

en: Conflict foreground: in comparison
tr: Çakışma ön planı: karşılaştırmada

en: Conflict background
tr: Çakışma arka planı

en: Conflict foreground
tr: Çakışma ön planı

en: Conflict background: not in opposite
tr: Çakışma arka planı: karşı değil

en: Conflict background: in opposite
tr: Çakışma arka planı: karşı

en: Conflict background: same position in opposite
tr: Çakışma arka planı: aynı pozisyonda karşı

en: Conflict background: keep one tag
tr: Çakışma arka planı: bir etiketi tut

en: Conflict foreground: keep one tag
tr: Çakışma ön planı: bir etiketi tut

en: Conflict background: drop tag
tr: Çakışma arka planı: etiketi bırak

en: Conflict foreground: drop tag
tr: Çakışma ön planı: etiketi bırak

en: Conflict background: keep all tags
tr: Çakışma arka planı: tüm etiketleri tut

en: Conflict foreground: keep all tags
tr: Çakışma ön planı: tüm etiketleri tut

en: Conflict background: sum all numeric tags
tr: Çakışma arka planı: tüm sayısal etiketleri topla

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
tr: Çakışma ön planı: tüm sayısal etiketleri topla

en: Conflict background: keep member
tr: Çakışma arka planı: üyeyi tut

en: Conflict foreground: keep member
tr: Çakışma ön planı: üyeyi tut

en: Conflict background: remove member
tr: Çakışma arka planı: üyeyi kaldır

en: Conflict foreground: remove member
tr: Çakışma ön planı: üyeyi kaldır

en: {0} more...
tr: {0} daha fazla...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
tr: Aşağıdaki nesneler, hedef veri kümesinde silindiği için hedef nesneye kopyalanamadı:

en: Merging deleted objects failed
tr: Silinen nesnelerin birleştirilmesi başarısız oldu

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
tr: Rol {0} 'daki liste şu anda bir karşılaştırma çiftine katılmıyor.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
tr: Beklenmeyen parametre değeri ''index''. Alınan {0}.

en: Item {0} not found in list.
tr: Öğe {0} listesinde bulunamadı.

en: lock scrolling
tr: kaydırmayı kilitle

en: Compare
tr: Karşılaştır

en: My version
tr: Benim sürümüm

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
tr: Veri kümemdeki öğelerin listesi, yani yerel veri kümesi

en: Merged version
tr: Birleştirilmiş sürüm

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
tr: Birleştirilmiş öğelerin listesi. Birleştirme kararları uygulandığında, bunlar benim öğe listemi yerine geçecek.

en: Their version
tr: Onların sürümü

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
tr: Veri kümesindeki öğelerin listesi, yani sunucu veri kümesi

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
tr: Seçili düğümlerimi birleştirilmiş düğüm listesinin başına kopyala

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
tr: Seçili öğelerimi birleştirilmiş öğe listesinin sonuna kopyala.

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
tr: Seçili öğelerimi birleştirilmiş öğe listesindeki ilk seçili öğeden önce kopyala.

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
tr: Seçili öğelerimi birleştirilmiş öğe listesindeki ilk seçili öğeden sonra kopyala.

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
tr: Onların seçili öğesini birleştirilmiş öğe listesinin başına kopyala.

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
tr: Onların seçili öğelerini birleştirilmiş öğe listesinin sonuna kopyala.

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
tr: Onların seçili öğelerini birleştirilmiş öğe listesindeki ilk seçili öğeden önce kopyala.

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
tr: Onların seçili öğesini birleştirilmiş öğe listesindeki ilk seçili öğeden sonra kopyala.

en: Copy all my elements to the target
tr: Tüm öğelerimi hedefe kopyala

en: Copy all their elements to the target
tr: Tüm onların öğelerini hedefe kopyala

en: Move up the selected entries by one position.
tr: Seçili girişleri bir konum yukarı taşı.

en: Move down the selected entries by one position.
tr: Seçili girişleri bir konum aşağı taşı.

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
tr: Seçili girişleri birleştirilmiş öğe listesinden kaldır.

en: Freeze
tr: Dondur

en: Freeze the current list of merged elements.
tr: Mevcut birleştirilmiş öğe listesini dondur.

en: Unfreeze
tr: Dondurmayı kaldır

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
tr: Birleştirilmiş öğe listesinin dondurmasını kaldır ve birleştirmeye başla.

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
tr: <html>Tıklayın <strong>{0}</strong> benim ve onların girişlerimi birleştirmek için.</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
tr: <html>Tıklayın <strong>{0}</strong> benim ve onların girişlerimi birleştirmeyi tamamlamak için.</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
tr[0]: Benim sürümüm ({0} giriş)
tr[1]: Benim sürümüm ({0} giriş)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
tr[0]: Birleştirilmiş sürüm ({0} giriş)
tr[1]: Birleştirilmiş sürüm ({0} giriş)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
tr[0]: Onların sürümü ({0} giriş)
tr[1]: Onların sürümü ({0} giriş)

en: My version (local dataset)
tr: Benim sürümüm (yerel veri kümesi)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
tr: Veri kümemdeki özellikler, yani yerel veri kümesi

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
tr: Birleştirilmiş öğedeki özellikler. Birleştirme kararları uygulandığında, bunlar benim öğelerimdeki özellikleri değiştirecek.

en: Their version (server dataset)
tr: Onların sürümü (sunucu veri kümesi)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
tr: Veri kümesindeki özellikler, yani sunucu veri kümesi

en: My with Their
tr: Benim ile Onların

en: My with Merged
tr: Benim ile Birleştirilmiş

en: Their with Merged
tr: Onların ile Birleştirilmiş

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
tr: Rol {0}, {1} karşılaştırma çiftine katılmıyor.

en: Properties
tr: Özellikler

en: Tags
tr: Etiketler

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Members
tr: Üyeler

en: No pending tag conflicts to be resolved
tr: Çözülmesi gereken bekleyen etiket çakışması yok

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
tr[0]: Etiketler ({0} çakışma)
tr[1]: Etiketler ({0} çakışma)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
tr[0]: {0} bekleyen etiket çakışması çözülecek
tr[1]: {0} bekleyen etiket çakışması çözülecek

en: Nodes(resolved)
tr: Düğümler (çözüldü)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
tr: Birleştirilmiş düğüm listesi donduruldu. Bu yolun düğüm listesinde bekleyen çakışma yok.

en: Nodes(with conflicts)
tr: Düğümler (çakışmalı)

en: Pending conflicts in the node list of this way
tr: Bu yolun düğüm listesinde bekleyen çakışmalar

en: Members(resolved)
tr: Üyeler (çözüldü)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
tr: Birleştirilmiş üye listesi donduruldu. Bu ilişkinin üye listesinde bekleyen çakışma yok.

en: Members(with conflicts)
tr: Üyeler (çakışmalı)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
tr: Bu ilişkinin üye listesinde bekleyen çakışmalar

en: No pending property conflicts
tr: Çözülmesi gereken bekleyen özellik çakışması yok

en: Properties(with conflicts)
tr: Özellikleri (sorunlu)

en: Pending property conflicts to be resolved
tr: Çözülecek bekleyen özellik çakışmaları

en: Conflict Resolution
tr: Çakışma Çözümü

en: Node
tr: Düğüm

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
tr: Birleştirilmiş düğümler henüz dondurulmadı. Çözüm komutu oluşturulamıyor.

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: deleted
tr: silindi

en: not deleted
tr: silinmedi

en: Deleted State:
tr: Silinmiş Durum:

en: Coordinates:
tr: Koordinatlar:

en: Referenced by:
tr: Referans olan:

en: Keep my coordinates
tr: Benim koordinatlarımı koru

en: Keep their coordinates
tr: Onların koordinatlarını koru

en: Undecide conflict between different coordinates
tr: Farklı koordinatlar arasındaki çakışmayı çöz

en: Keep my deleted state
tr: Benim silinmiş durumuumu koru

en: Keep their deleted state
tr: Onların silinmiş durumunu koru

en: Undecide conflict between deleted state
tr: Silinmiş durum arasındaki çakışmayı çöz

en: Role
tr: Rol

en: Primitive
tr: İlkel

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
tr: Birleştirilmiş üyeler henüz dondurulmadı. Çözüm komutu oluşturulamıyor

en: <undefined>
tr: <tanımsız>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
tr: Birleştirilen veri kümesi, {0} anahtarına sahip bir etiketi içermeyecek

en: My dataset does not include a tag with key {0}
tr: Benim veri kümem, {0} anahtarına sahip bir etiket içermiyor

en: Cannot apply undecided tag merge item.
tr: Karar verilmemiş etiket birleştirme öğesi uygulanamaz.

en: Key
tr: Anahtar

en: Value
tr: Değer

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
tr: Yerel veri kümesinden seçili anahtar/değer çiftlerini koru

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
tr: Sunucu veri kümesinden seçili anahtar/değer çiftlerini koru

en: Mark the selected tags as undecided
tr: Seçili etiketleri belirsiz olarak işaretle

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
tr: Onların veri kümesi, {0} anahtarına sahip bir etiket içermiyor

en: Conflicts when combining primitives
tr: Elemanları birleştirirken çakışmalar

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
tr: Yolları birleştirirken çakışmalar - birleştirilen yol ''{0}''

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
tr: Düğümleri birleştirirken çakışmalar - hedef düğüm ''{0}''

en: No conflicts to resolve
tr: Çözülecek çakışma yok

en: Cancel conflict resolution
tr: Çakışma çözümünü iptal et

en: Apply resolved conflicts
tr: Çözülen çakışmaları uygula

en: Apply
tr: Uygula

en: Combine confirmation
tr: Birleştirme onayı

en: <i>missing</i>
tr: <i>eksik</i>

en: Choose a value
tr: Bir değer seçin

en: none
tr: boş

en: all
tr: hepsi

en: sum
tr: toplam

en: Please decide which values to keep
tr: Hangi değerleri saklamaya karar verin

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
tr: Değer ''{0}'', ''{1}'' anahtarı için uygulanacak

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
tr: ''{0}'' anahtarı ve tüm değerleri kaldırılacak

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
tr: ''{0}'' olarak birleştirilen tüm değerler, ''{1}'' anahtarı için uygulanacak

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
tr: Etiket koleksiyonu, seçilen değeri içermiyor: ''{0}''.

en: Not decided yet
tr: Henüz karar verilmedi

en: Tags from nodes
tr: Düğümlerden etiketler

en: Tags from ways
tr: Yollardan etiketler

en: Tags from relations
tr: İlişkilerden etiketler

en: Conflicts in pasted tags
tr: Yapıştırılmış etiketlerinde çakışma oldu

en: Paste ...
tr: Yapıştır ...

en: From ...
tr: Nereden ...

en: To ...
tr: Nereye ...

en: {0} tag | {0} tags
tr[0]: {0} etiket

en: {0} way | {0} ways
tr[0]: {0} Yol
tr[1]: {0} Yollar

en: {0} relation | {0} relations
tr[0]: {0} İlişki
tr[1]: {0} İlişkiler

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
tr: Pozisyon {0}, aralık dışında. Şu anda üye sayısı {1}.

en: Remove
tr: Kaldır

en: Keep
tr: Tut

en: Undecided
tr: Kararsız

en: Remove this relation member from the relation
tr: Bu ilişki üyesini ilişkiden kaldır

en: Keep this relation member for the target object
tr: Bu ilişki üyesini hedef nesne için tut

en: Role:
tr: Rol:

en: Enter a role for all relation memberships
tr: Tüm ilişki üyelikleri için bir rol girin

en: Tag modified relations with
tr: Değiştirilmiş ilişkileri etiketle

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
tr: <html>Bütün değiştirilmiş ilişkilere uygulanacak bir etiket girmek için seçin<br></html>

[ctx: tag]
en: Key:
tr: Anahtar:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
tr: <html>Bir etiket anahtarı girin, örneğin <strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
tr: Değer:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
tr: <html>Bir etiket değeri girin, örneğin <strong><tt>check members</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
tr: <html>Birleştirilmiş yollar, bir veya daha fazla ilişkide üyelerdir. Lütfen bu üyelikleri birleştirilmiş yol için <strong>tutmak</strong> veya <strong>çıkarmak</strong> isteyip istemediğinize karar verin.<br>Varsayılan olarak ilk yolu <strong>tutmak</strong> ve aynı ilişkinin üyeleri olan diğer yolları <strong>çıkarmak</strong> için: birleştirilmiş yol, ilişkideki orijinal yolun yerine geçecek.</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
tr: <html>Birleştirilmiş düğümler, bir veya daha fazla ilişkide üyelerdir. Lütfen bu üyelikleri hedef düğüm için <strong>tutmak</strong> veya <strong>çıkarmak</strong> isteyip istemediğinize karar verin.<br>Varsayılan olarak ilk düğümü <strong>tutmak</strong> ve aynı ilişkinin üyeleri olan diğer düğümleri <strong>çıkarmak</strong> için: hedef düğüm, ilişkideki orijinal düğümün yerine geçecek.</html>

en: Apply this role to all members
tr: Bu rolü tüm üyelere uygula

en: Pos.
tr: Konum

en: Orig. Way
tr: Orij. Yol

en: Show tags with conflicts only
tr: Sadece çakışmaları olan etiketleri göster

en: Show tags with multiple values only
tr: Sadece çoklu değerlere sahip etiketleri göster

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
tr: <html>Lütfen aşağıdaki etiketler için tutulacak değerleri seçin.</html>

en: Apply?
tr: Uygula?

en: Relation
tr: İlişki

en: Old role
tr: Eski Rol

en: New role
tr: Yeni Rol

en: Old key
tr: Eski Anahtar

en: Old value
tr: Eski Değer

en: New key
tr: Yeni Anahtar

en: New value
tr: Yeni Değer

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
tr[0]: {0} etiketi yapıştırılıyor

en: to {0} object | to {0} objects
tr[0]: {0} nesnesine

en: Delete incomplete members?
tr: Tamamlanmamış üyeleri silinsin mi?

en: Paste without incomplete members
tr: Tamamlanmamış üyeler olmadan yapıştır

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
tr: Kopyalanan veri tamamlanmamış nesneleri içeriyor.Yapıştırma esnasında tamamlanmamış nesneler silinecek.Veriyi tamamlanmamış nesneler olmadan yapıştırmak istermisiniz?

en: Do you want to paste these tags?
tr: Bu etiketleri yapıştırmak istiyor musunuz?

en: Clear buffer
tr: Arabelleği temizle

en: Ignore warnings
tr: Uyarıları görmezden gel

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
tr: <html><p> Üzgünüz, arabellekten etiket yapıştırmak mümkün değil. Arabellek, hiçbir JOSM nesnesi veya uygun metin içermiyor. </p></html>

en: For selected objects only
tr: Sadece seçili nesneler için

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
tr: <html>Sadece şu anda seçili nesnelerin değişiklik setlerini göstermek için seçin.<br>Tüm değişiklik setlerini göstermek için geçerli veri katmanındaki nesnelerin hepsini seçmeyin.</html>

en: Changesets
tr: Değişiklik Setleri

en: Open the list of changesets in the current layer.
tr: Geçerli katmandaki değişiklik setleri listesini aç.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
tr: Şu anda seçili değişiklik setlerine atanmış tüm nesneleri seç

en: Changesets: Select all objects assigned to the currently selected changesets
tr: Değişiklik Setleri: Şu anda seçili değişiklik setlerine atanmış tüm nesneleri seç

en: Download
tr: İndir

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
tr: Seçili değişiklik setleri hakkında bilgileri OSM sunucudan indir

en: Changesets: Download information about the selected changeset from the OSM server
tr: Değişiklik Setleri: Seçili değişiklik seti hakkında bilgileri OSM sunucudan indir

en: Close the selected open changesets
tr: Seçili açık değişiklik set(ler)ini kapat

en: Changesets: Close the selected open changesets
tr: Değişiklik set(ler)i: Seçili açık değişiklik set(ler)ini kapat

en: Show info
tr: Bilgiyi göster

en: Open a web page for each selected changeset
tr: Her seçili değişiklik seti için bir web sayfası aç

en: Changesets: Open a web page for each selected changeset
tr: Değişiklik set(ler)i: Her seçili değişiklik seti için bir web sayfası aç

en: Details
tr: Detaylar

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
tr: Seçili değişiklik set(ler)i için Değişiklik Seti Yöneticisi penceresini açar

en: Changesets: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
tr: Değişiklik set(ler)i: Seçili değişiklik set(ler)i için Değişiklik Seti Yöneticisi penceresini açar

en: Command Stack
tr: Komut Yığını

en: Open a list of all commands (undo buffer).
tr: Tüm komutların listesini aç (geri alma arabelleği).

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
tr: Komut Yığını: Geri Al: {0} / Yinele: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
tr: Bu komutta yer alan nesneleri seçer (şu anda silinmiş değilse)

en: Command Stack: Select
tr: Komut Yığını: Seç

en: Select and zoom
tr: Seç ve yakınlaştır

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
tr: Bu komutta yer alan nesneleri seçer (şu anda silinmiş değilse), sonra da yakınlaştırır

en: Command Stack: Select and zoom
tr: Komut Yığını: Seç ve yakınlaştır

en: Undo the selected and all later commands
tr: Seçili ve sonraki tüm komutları geri al

en: Redo the selected and all earlier commands
tr: Seçili ve önceki tüm komutları yinele

en: Command Stack: Undo
tr: Komut Yığını: Geri Al

en: Command Stack: Redo
tr: Komut Yığını: Yinele

en: Resolve conflicts
tr: Çatışmaları çöz

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
tr[0]: Çatışma: {0} çözülmemiş
tr[1]: Çatışmalar: {0} çözülmemiş

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
tr: Bağlantı:{0} / Yollar:{1} / Noktalar:{2}

en: Resolve
tr: Çöz

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
tr: Yukarıdaki listedeki tüm seçili öğelerin birleştirme penceresini aç.

en: Resolve to my versions
tr: Sürümlerimi çöz

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
tr: Çözülmeyen tüm çatışmaları ''benim'' sürümüme çözer

en: Resolve to their versions
tr: Sürümlerine çöz

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
tr: Çözülmeyen tüm çatışmaları ''onların'' sürümüne çözer

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
tr[0]: {0} çatışma tespit edildi.
tr[1]: {0} çatışma tespit edildi.

en: Click to close this dialog and continue editing
tr: Bu iletişim penceresini kapatmak ve düzenlemeye devam etmek için tıklayın

en: Conflicts detected
tr: Çatışmalar tespit edildi

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
tr: Çatışma çözümünü iptal et ve iletişim penceresini kapat

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
tr: Çözülmüş çatışmaları uygula ve iletişim penceresini kapat

en: Apply Resolution
tr: Çözümü Uygula

en: Close anyway
tr: Her ihtimale karşı kapat

en: Continue resolving
tr: Çözüme devam et

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
tr: İlgili çakışmadaki farkları birleştirmeyi tamamlamadınız.<br>Çakışma çözümleri, tüm farklar çözülmedikçe uygulanmayacak.<br>Her ihtimale karşı kapatmak için <strong>{0}</strong>''a tıklayın.<strong> Zaten çözülen farklar uygulanmayacak.</strong><br>Çakışmaları çözmeye geri dönmek için <strong>{1}</strong>''e tıklayın.</html>

en: Conflict not resolved completely
tr: Çatışma tamamen çözülmedi

en: Resolve conflicts for ''{0}''
tr: ''{0}'' için çatışmaları çöz

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
tr[0]: Lütfen <strong>{0} nesnesini</strong> kaldırmayı onaylayın.
tr[1]: Lütfen <strong>{0} nesnelerini</strong> kaldırmayı onaylayın.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
tr[0]: {0} ili etkilenir.
tr[1]: {0} ili etkilenir.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
tr[0]: {0} nesnesi siliniyor
tr[1]: {0} nesneleri siliniyor

en: Delete objects
tr: Nesneleri sil

en: To delete
tr: Silmek için

en: From Relation
tr: İliskiden

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
tr: İletişim penceresini kapatmak ve nesneyi ilişkilerden kaldırmak için tıklayın

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
tr: İletişim penceresini kapatmak ve nesneleri silmeyi iptal etmek için tıklayın

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Filter objects and hide/disable them.
tr: Nesneleri filtrele ve gizle/devre dışı bırak.

en: Enable filter
tr: Filtreyi etkinleştir

en: Multikey: {0}
tr: Çoklu Tuş: {0}

en: Hide filter
tr: Filtreyi gizle

en: Hiding filter
tr: Filtre gizleniyor

en: Inverse filter
tr: Ters filtre

en: Filter mode
tr: Filtre modu

en: Add
tr: Ekle

en: Add filter.
tr: Filtre ekle.

en: Filter: Add
tr: Filtre: Ekle

en: Edit filter.
tr: Filtreyi düzenle.

en: Filter: Edit
tr: Filtre: Düzenle

en: Delete filter.
tr: Filtreyi sil.

en: Filter: Delete
tr: Filtre: Sil

en: Up
tr: Yukarı

en: Move filter up.
tr: Filtreyi yukarı taşı.

en: Filter: Move up
tr: Filtre: Yukarı taşı

en: Down
tr: Aşağı

en: Move filter down.
tr: Filtreyi aşağı taşı.

en: Filter: Move down
tr: Filtre: Aşağı taşı

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort filters.
tr: Filtreleri sırala.

en: Filter: Sort
tr: Filtre: Sırala

en: Reverse
tr: Ters Çevir

en: Reverse the filters order.
tr: Filtre sırasını ters çevir.

en: Filter: Reverse
tr: Filtre: Ters Çevir

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
tr: Gizli Filtre: {0} Devre Dışı Bırakılmış: {1}

[ctx: filter]
en: H
tr: G

[ctx: filter]
en: Text
tr: Metin

[ctx: filter]
en: I
tr: T

en: <h2>Filter active</h2>
tr: <h2>Filtre etkin</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
tr: </p><p>Tüm nesneleri görmek için filtre iletişim kutusunu kapatın.<p></html>

en: not in data set
tr: veri setinde yok

en: Node:
tr: Düğüm:

en: Way:
tr: Yol:

en: Relation:
tr: İlişki:

en: deleted-on-server
tr: sunucuda silindi

en: modified
tr: değiştirildi

en: filtered/hidden
tr: filtrelenmiş/gizli

en: filtered/disabled
tr: filtrelenmiş/devre dışı

en: has direction keys (reversed)
tr: ters yönlü yönlendirme tuşlarına sahip

en: has direction keys
tr: yönlendirme tuşlarına sahip

en: State:
tr: Durum:

en: Data Set:
tr: Veri Seti:

en: Edited at:
tr: Düzenlenme tarihi:

en: <new object>
tr: <yeni nesne>

en: Edited by:
tr: Düzenleyen:

en: In changeset:
tr: Değişiklik kümesinde:

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Centroid:
tr: Merkez noktası:

en: Length: {0}
tr: Uzunluk: {0}

en: Average segment length: {0}
tr: Ortalama segment uzunluğu: {0}

en: Standard deviation: {0}
tr: Standart sapma: {0}

en: Area: {0}
tr: Alan: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
tr[0]: {0} Üye:
tr[1]: {0} Üyeler:

en:  as "{0}"
tr:  olarak "{0}"

en: {0} Nodes:
tr: {0} Düğümler:

en: Bounding box:
tr: Sınırlayıcı kutu:

en: Bounding box (projected):
tr: Sınırlayıcı kutu (projekte edilmiş):

en: Center of bounding box:
tr: Sınırlayıcı kutunun merkezi:

en: Coordinates (projected):
tr: Koordinatlar (projekte edilmiş):

en: UTM Zone
tr: UTM Bölgesi

en: Part of:
tr: Bir parçası:

en: In conflict with:
tr: Çakışma içinde:

en: Advanced object info
tr: Gelişmiş nesne bilgisi

en: map style
tr: harita stili

en: edit counts
tr: düzenleme sayıları

en: Styles for "{0}":
tr: "{0}" için stiller:

en: {0} style "{1}"
tr: {0} stili "{1}"

en: Display range: {0}
tr: Görüntüleme aralığı: {0}

en: Layer {0}
tr: Katman {0}

en: List of generated Styles:
tr: Üretilen stiller listesi:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
tr: Seçili 2 nesnenin benzer stili önbelleği var.

en: The 2 selected objects have different style caches.
tr: Seçili 2 nesnenin farklı stili önbelleği var.

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
tr: Uyarı: Seçili 2 nesnenin önbellek stilleri eşit, ancak özdeş değil.

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
tr[0]: {0} kullanıcı son düzenlemeyi yaptı:
tr[1]: {0} kullanıcı son düzenlemeleri yaptı:

en: Enter the coordinates for the new node.
tr: Yeni düğüm için koordinatları girin.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
tr: Boylam ve enlemi boşluk, virgül veya noktalı virgül ile ayırabilirsiniz.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
tr: Kuzey veya Doğu ana yönünü belirtmek için pozitif sayıları veya N, E karakterlerini kullanın.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
tr: Güney veya Batı ana yönlerini belirtmek için negatif sayıları veya S, W karakterlerini kullanabilirsiniz.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
tr: Koordinat değeri üç farklı formatta olabilir:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
tr: <i>derece</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
tr: <i>derece</i><tt>&deg;</tt> <i>dakika</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
tr: <i>derece</i><tt>&deg;</tt> <i>dakika</i><tt>&#39;</tt> <i>saniye</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
tr: Semboller <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> isteğe bağlıdır.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
tr: Ayrıca <tt>lat="..." lon="..."</tt> veya <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt> sözdizimini de kullanabilirsiniz.

en: Some examples:
tr: Bazı örnekler:

en: Projected coordinates:
tr: Projekte edilmiş koordinatlar:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
tr: Doğu ve kuzey (x ve y) değerlerini boşluk, virgül veya noktalı virgül ile ayırın.

en: Lat/Lon
tr: Enlem/Boylam

en: East/North
tr: Doğu/Kuzey

en: Please enter a GPS coordinates
tr: Lütfen bir GPS koordinatı girin

en: Please enter a Easting and Northing
tr: Lütfen bir Doğu ve Kuzey değeri girin

en: Toggle visibility of layer: {0}
tr: Katmanın görünürlüğünü değiştir: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
tr: Yüklenmiş tüm katmanların listesini aç.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
tr: katman şu anda görünür durumda (katmanı gizlemek için tıklayın)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
tr: katman şu anda gizli (katmanı göstermek için tıklayın)

en: this layer is the active layer
tr: bu katman etkin katmandır

en: this layer is not currently active (click to activate)
tr: bu katman şu anda etkin değil (etkinleştirmek için tıklayın)

en: scale follows native resolution of this layer
tr: ölçek bu katmanın orijinal çözünürlüğünü takip eder

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
tr: ölçek başka bir katmanın orijinal çözünürlüğünü takip eder (bu katmanı ayarlamak için tıklayın)

en: scale does not follow native resolution of any layer (click to set this layer)
tr: ölçek hiçbir katmanın orijinal çözünürlüğünü takip etmez (bu katmanı ayarlamak için tıklayın)

en: this layer has no native resolution
tr: bu katmanın orijinal çözünürlüğü yok

en: layer is without a user-defined offset
tr: katman kullanıcı tanımlı bir ofset içermez

en: (click to activate previous offset)
tr: (önceki ofseti etkinleştirmek için tıklayın)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
tr: katmanın bir ofseti var {0} (ofseti kaldırmak için tıklayın)

en: this layer can not have an offset
tr: bu katmanın bir ofseti olamaz

en: Information about layer
tr: Katman hakkında bilgi

en: Map paint preferences...
tr: Harita boyama tercihleri...

en: Map Paint Styles
tr: Harita Boyama Stilleri

en: configure the map painting style
tr: harita boyama stili yapılandırma

en: On/Off
tr: Aç/Kapat

en: Turn selected styles on or off
tr: Seçili stilleri aç veya kapat

en: Move the selected entry one row down.
tr: Seçili girişi bir satır aşağı taşı.

en: Move the selected entry one row up.
tr: Seçili girişi bir satır yukarı taşı.

en: Map Paint Styles: Move selected entry down
tr: Harita Boyama Stilleri: Seçili girişi aşağı taşı

en: Map Paint Styles: Move selected entry up
tr: Harita Boyama Stilleri: Seçili girişi yukarı taşı

en: Reload from file
tr: Dosyadan yeniden yükle

en: reload selected styles from file
tr: seçili stilleri dosyadan yeniden yükle

en: Save as...
tr: Farklı Kaydet...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
tr: Bu Stilin bir kopyasını dosyaya kaydedin ve listeye ekleyin

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
tr: Harita boyama stil dosyası (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
tr: Harita boyama stil dosyası (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
tr: Stil kaynakları yeniden yükleniyor

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
tr: Stili ''{0}'' olarak ''{1}'' kaydet

en: view meta information, error log and source definition
tr: meta bilgileri, hata günlüğü ve kaynak tanımını görüntüle

en: Map Style info
tr: Harita Stili bilgisi

en: Source
tr: Kaynak

en: Title:
tr: Başlık:

en: Built-in Style, internal path:
tr: Dahili Stil, dahili yol:

en: Path:
tr: Yol:

en: Icon:
tr: Simge:

en: Background:
tr: Arkaplan:

en: Style is currently active?
tr: Stil şu anda etkin mi?

en: No
tr: Hayır

en: Style settings
tr: Stil ayarları

en: Customize the style
tr: Stili özelleştir

en: Search menu items
tr: Menü öğelerini ara

en: Mini map
tr: Mini harita

en: Displays a small map of the current edit location
tr: Şu anki düzenleme konumunun küçük bir haritasını gösterir

en: List of notes
tr: Notlar listesi

en: Note filter
tr: Not filtresi

en: Notes: {0}/{1}
tr: Notlar: {0}/{1}

en: Comment
tr: Açıklama

en: Add comment
tr: Açıklama ekle

en: Notes: Add comment
tr: Notlar: Açıklama ekle

en: Comment on note
tr: Not üzerine açıklama

en: Add comment to note:
tr: Nota açıklama ekle:

en: Close note
tr: Notu kapat

en: Notes: Close note
tr: Notlar: Notu kapat

en: Close note with message:
tr: Mesajla notu kapat:

en: Create
tr: Oluştur

en: Notes: New note
tr: Notlar: Yeni not

en: Reopen
tr: Yeniden aç

en: Reopen note
tr: Notu yeniden aç

en: Notes: Reopen note
tr: Notlar: Notu yeniden aç

en: Reopen note with message:
tr: Mesajla notu yeniden aç:

en: Sort notes
tr: Notları sırala

en: Notes: Sort notes
tr: Notlar: Notları sırala

en: Open in browser
tr: Tarayıcıda aç

en: Open the note in an external browser
tr: Notu dış tarayıcıda aç

en: Notes: Open note in browser
tr: Notlar: Notu tarayıcıda aç

en: Object type:
tr: Nesne tipi:

[ctx: osm object types]
en: mixed
tr: karma

en: Choose the OSM object type
tr: OSM nesne tipini seçin

en: Object ID:
tr: Nesne ID’si:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
tr: İndirilecek nesnenin ID numarasını giriniz

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
tr: Nesne kimlikleri virgül veya boşluk ile ayrılabilir, örneğin: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
tr: Karışık modda nesneleri şu şekilde belirtin: {0}<br/> ({1}, <i>node</i> için {2}, <i>way</i> için ve {3} için <i>relation</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
tr: Nesne kimliklerinin aralığı bir tire ile belirtilir, örneğin: {0}

en: Clipboard has more than {0} characters. Not auto-pasting.
    You may want to use Overpass instead.
tr: Pano {0} karakterden fazla. Otomatik yapıştırma yapılamıyor.
    Overpass'ı kullanmayı düşünebilirsiniz.

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
tr: Geçersiz kimlik listesi belirtilmiş
    Devam edilemiyor.

en: Existing node
tr: Mevcut uç

en: Both nodes
tr: Her iki uç

en: New node
tr: Yeni uç

en: Tags/Memberships
tr: Etiketler/Katılımlar

en: Unglue
tr: Ayır

en: Where should the tags of the node be put?
tr: Uç etiketleri nereye konmalı?

en: Where should the memberships of this node be put?
tr: Bu uca ait katılımlar nereye konmalı?

en: Open a list of all relations.
tr: İlişkilerin listesini göster.

en: Relation list filter
tr: İlişki listesi filtresi

en: New
tr: Yeni

en: Create a new relation
tr: Yeni ilişki oluştur

en: Relations: {0}/{1}
tr: İlişkiler: {0}/{1}

en: Relations: {0}
tr: İlişkiler: {0}

en: Search
tr: Ara

en: Submit filter
tr: Filtreyi Gönder

en: Filter string:
tr: Filtre metni:

en: Search string:
tr: Arama metni:

en: Enter the search expression
tr: Arama ifadesini girin

en: select
tr: seç

en: add to selection
tr: seçime ekle

en: remove from selection
tr: seçimden çıkar

en: find in selection
tr: seçimde bul

en: case sensitive
tr: Büyük/küçük harf duyarlı

en: all objects
tr: tüm nesneler

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
tr: Aramaya eksik ve silinmiş nesneleri de dahil et.

en: add toolbar button
tr: araç çubuğu düğmesi ekle

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
tr: Bu arama ifadesi ile bir düğme ekleyin araç çubuğuna.

en: standard
tr: standart

en: regular expression
tr: düzenli ifade

en: MapCSS selector
tr: MapCSS seçici

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Search syntax
tr: Arama sözdizimi

en: Invalid search expression
tr: Geçersiz arama ifadesi

en: Search by preset
tr: Hazır ayarla ara

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
tr: Arama ifadesi uygun değil: 
     {0}

en: Hints
tr: İpuçları

en: basics
tr: temeller

en: Baker Street
tr: Baker Caddesi

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
tr: Herhangi bir anahtarda ''Baker'' ve ''Street''

en: ''Baker Street'' in any key
tr: Herhangi bir anahtarda ''Baker Street''

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
tr: ''anahtar''ın herhangi bir yerinde ''değerfragment''

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
tr: name:str eşleşir name=Bakerstreet

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
tr: ''değerfragment'' ''anahtar''da hiçbir yerde değil

en: matches if ''key'' exists
tr: eğer ''anahtar'' varsa eşleşir

en: matches if ''key'' has a truthy value (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')
tr: eğer ''anahtar'''ın doğru bir değeri varsa eşleşir (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')

en: ''key'' with exactly ''value''
tr: ''anahtar'', tam olarak ''değer'' ile

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
tr: ''anahtar''ın değeri, düzenli ifade ''regexp'' ile eşleşiyor

en: ''key'' with any value
tr: herhangi bir değeri olan ''anahtar''

en: ''key'' with empty value
tr: boş değeri olan ''anahtar''

en: ''value'' in any key
tr: herhangi bir anahtarda ''değer''

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
tr: eğer ''anahtar'', ''değer''den büyükse eşleşir (analog olarak, daha küçükse)

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
tr: alıntı yapmak için.<br>Alıntı yapılmış dizgiler içinde <b>"</b> ve <b>\</b> karakterleri, bir önceki <b>\</b> ile kaçış yapılmalıdır (örneğin <b>\"</b> ve <b>\\</b>).

en: combinators
tr: birleştiriciler

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
tr: mantıksal ve (her iki ifade de karşılanmalıdır)

[ctx: search string example]
en: Baker Street
tr: Baker Caddesi

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
tr: mantıksal veya (en az bir ifade karşılanmalıdır)

en: logical xor (one and only one expression has to be satisfied)
tr: mantıksal xor (yalnızca bir ifade karşılanmalıdır)

en: logical not
tr: mantıksal değil

en: use parenthesis to group expressions
tr: ifadeleri gruplamak için parantez kullan

en: objects
tr: nesneler

en: all nodes
tr: tüm düğümler

en: all ways
tr: tüm yollar

en: all relations
tr: tüm ilişkiler

en: all closed ways
tr: tüm kapalı yollar

en: object without useful tags
tr: faydalı etiketlere sahip olmayan nesne

en: all objects that use the address preset
tr: adres ön tanımını kullanan tüm nesneler

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
tr: Coğrafya/Doğa grubu altındaki herhangi bir ön tanımı kullanan tüm nesneler

en: metadata
tr: meta verisi

en: objects changed by author
tr: yazar tarafından değiştirilen nesneler

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
tr: kullanıcı:<i>OSM kullanıcı adı</i> (yazarı <i>OSM kullanıcı adı</i> olan nesneler)

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
tr: kullanıcı:anonim (atanmış bir yazarı olmayan nesneler)

en: objects with given ID
tr: belirtilen kimlikteki nesneler

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
tr: id:0 (yeni nesneler)

en: objects with given version
tr: belirtilen sürümdeki nesneler

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
tr: sürüm:0 (atanmış bir sürümü olmayan nesneler)

en: objects with given changeset ID
tr: belirtilen değişiklik kümesi kimliğine sahip nesneler

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
tr: değişiklik kümesi:0 (atanmış bir değişiklik kümesi olmayan nesneler)

en: objects with last modification timestamp within range
tr: son değişiklik zaman damgasına sahip nesnelerin aralığı içinde

en: properties
tr: özellikler

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
tr: en az 20 düğüm içeren yollar veya en az 20 düğüm içeren ilişkiler

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
tr: en az 3 referans yolu içeren düğümler veya en az 3 yolu içeren ilişkiler

en: objects having 5 to 10 tags
tr: 5 ila 10 etikete sahip nesneler

en: relations with 2 members
tr: 2 üyeli ilişkiler

en: closed ways with an area of 100 m²
tr: 100 m² alanlı kapalı yollar

en: ways with a length of 200 m or more
tr: 200 m veya daha fazla uzunluğa sahip yollar

en: state
tr: durum

en: all modified objects
tr: tüm değiştirilmiş nesneler

en: all new objects
tr: tüm yeni nesneler

en: all selected objects
tr: tüm seçili nesneler

en: all incomplete objects
tr: tüm eksik nesneler

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
tr: tüm silinmiş nesneler (onay kutusu <b>{0}</b> etkin olmalıdır)

en: related objects
tr: ilişkili nesneler

en: all children of objects matching the expression
tr: ifadeye uyan nesnelerin tüm alt öğeleri

en: all parents of objects matching the expression
tr: ifadeye uyan nesnelerin tüm üst öğeleri

en: objects with given role in a relation
tr: bir ilişkide belirtilen roldeki nesneler

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
tr: rolü <i>stop</i> olan bir üye içeren ilişki

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
tr: rolü <i>stop</i> olan bir ilişkinin bir parçası olan nesneler

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
tr: ilişkinin n-ci üyesi ve/veya yolun n-ci düğümü

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
tr: her ilişkinin n-ci üyesi ve/veya her yolun n-ci düğümü

en: view
tr: görünüm

en: objects in current view
tr: mevcut görünümdeki nesneler

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
tr: nesneler (ve tüm yol düğümleri / ilişki üyeleri) mevcut görünümde

en: objects in downloaded area
tr: indirilen alan içindeki nesneler

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
tr: nesneler (ve tüm yol düğümleri / ilişki üyeleri) indirilen alanda

en: location
tr: konum

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
tr: {0} {1} özelliğine sahip tüm nesneler indirilmiştir.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
tr: {0} Berlin çevresindeki ilgili anahtar/değer çiftine sahip tüm nesneler. Not: Yarıçap için varsayılan değer 1000m olarak ayarlanmıştır, ancak oluşturulan sorguda değiştirilebilir.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
tr: {0} mevcut seçim içinde {1} özelliğine sahip tüm nesneler.

en: Selection
tr: Seçim

en: Open a selection list window.
tr: Seçim listesi penceresini aç.

en: Zoom to selection
tr: Seçime yakınlaş

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
tr[0]: Seçili öğeye yaklaş
tr[1]: Seçili öğelere yaklaş

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
tr: Seç.: İlişki.:{0} / Yollar:{1} / Kavşaklar:{2}

en: Unselectable now
tr: Şu anda seçilemez

en: Always shown
tr: Her zaman göster

en: Dynamic
tr: Dinamik

en: Always hidden
tr: Her zaman gizli

en: Toggle dynamic buttons
tr: Dinamik düğmeleri geçiş yap

en: Open preferences for this panel
tr: Bu panel için tercihleri aç

en: Open help for this panel
tr: Bu panel için yardımı aç

en: Undock the panel
tr: Panelin kilidini Kaldır

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
tr: Paneli Kapat. Soldaki araç çubuğundan tekrar açabilirsiniz.

en: Click to minimize/maximize the panel content
tr: Panel içeriğini küçültmek/büyütmek için tıklayınız

en: Side buttons
tr: Yan düğmeler

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Open a list of people working on the selected objects.
tr: Seçili obje üzerinde çalışna kişilerin listesini göster.

en: {0} Author | {0} Authors
tr[0]: {0} Yazar
tr[1]: {0} Yazarlar

en: Select objects submitted by this user
tr: Bu kullanıcı tarafından gönderilen nesneleri seç

en: User: objects submitted by selected user
tr: Kullanıcı: seçilen kullanıcı tarafından gönderilen nesneler

en: Launches a browser with information about the user
tr: Kullanıcı hakkında bilgiler içeren bir tarayıcı başlatır.

en: User: Show info in browser
tr: Kullanıcı: Bilgileri tarayıcıda göster

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
tr: Yalnızca {1} seçilen kullanıcının ilk {0} için bilgi tarayıcılarını başlatma

en: Author
tr: yazar

en: # Objects
tr: # Objeler

en: Validation Results
tr: Onaylama Sonuçları

en: Open the validation window.
tr: Onaylama penceresini aç.

en: Ignore for now
tr: Şimdilik yok say

en: Ignore and remove from tree.
tr: Yoksay ve ağaçtan kaldır.

en: Fix
tr: Onar

en: Fix the selected issue.
tr: Seçili sorunu onar.

en: Ignore the selected issue next time.
tr: Bir dahaki sefere seçili sorunu yoksay.

en: Manage Ignore
tr: Yoksayılanları Yönet

en: Manage the ignore list
tr: Yoksayılanlar listesini yönet

en: Lookup
tr: Araştır

en: Looks up the selected primitives in the error list.
tr: Hatalı listesindeki seçili öğeleri arar.

en: Whole group
tr: Bütün Grup

en: Single elements
tr: Tek Eleman

en: Nothing
tr: Hiçbişey

en: Ignore whole group or individual elements?
tr: Bütün grubu mu yoksa tek elemanları mı yoksay?

en: Ignoring elements
tr: Elemanlar yoksayılıyor

en: Fixing errors ...
tr: Hataları onarıyor ...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
tr: Onarıyor ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
tr: Harita güncelleniyor ...

en: auto-fixed validator issues
tr: otomatik onarılan onaylayıcı sorunlar

en: Validator {0} List Management
tr: Onaylayıcı {0} Liste Yönetimi

en: Cannot understand the following type: {0}
tr: Aşağıdaki türü anlayamıyorum: {0}

en: Don''t ignore
tr: Yoksayma

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
tr: {0}Onaylama tekrar çalıştırılsın mı?{1}

en: Ignored error filter changed
tr: Yoksayılan hata filtresi değiştirildi

en: anonymous
tr: anonim

en: Display the basic properties of the changeset
tr: Değişikliğin temel özelliklerini göster

en: Display the tags of the changeset
tr: Değişikliğin etiketlerini göster

en: Content
tr: İçerik

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
tr: Değişiklik tarafından oluşturulan, güncellenen ve silinen nesneleri göster

en: Discussion
tr: Tartışma

en: Display the public discussion around this changeset
tr: Bu değişiklik etrafındaki genel tartışmayı göster

en: Close the dialog
tr: Pencereyi kapat

en: Query
tr: Sorgu

en: Launch the dialog for querying changesets
tr: Değişiklik takımlarını sorgulamak için pencereyi başlat

en: Remove from cache
tr: Önbellekten kaldır

en: Remove the selected changesets from the local cache
tr: Seçilen değişiklik takımlarını yerel önbellekten kaldır

en: Close the selected changesets
tr: Seçilen değişiklik takımlarını kapat

en: Update changeset
tr: Değişiklik takımını güncelle

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
tr: Seçilen değişiklik takımlarını OSM sunucusundan güncel verilerle günceller

en: Download changeset content
tr: Değişiklik takımı içeriğini indir

en: Download the content of the selected changesets from the server
tr: Seçilen değişiklik takımlarının içeriğini sunucudan indir

en: Download changed objects
tr: Değiştirilen nesneleri indir

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
tr: Seçilen değişiklik takımlarındaki değiştirilen nesnelerin mevcut sürümünü indir

en: My changesets
tr: Değişiklik takımlarım

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
tr: Değişiklik takımlarımı OSM sunucusundan indir (maks. 100 değişiklik takımı)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
tr: <html>JOSM şu anda anonim bir kullanıcı ile çalışıyor. JOSM tercihlerine OSM kullanıcı adınızı girmedikçe değişiklik takımlarınızı OSM sunucusundan indiremez.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
tr: boş

[ctx: changeset.state]
en: Open
tr: Açık

[ctx: changeset.state]
en: Closed
tr: Kapalı

en: Status
tr: Durum

en: Created at
tr: Oluşturulma Tarihi

en: Closed at
tr: Kapanış Tarihi

en: Changes
tr: Değişiklikler

en: Discussions
tr: Tartışmalar

en: Download objects
tr: Nesneleri indir

en: Download the current version of the selected objects
tr: Seçilen nesnelerin mevcut sürümünü indir

en: Select in layer
tr: Katmanda seç

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
tr: Geçerli veri katmanındaki ilgili öğeleri seç

en: Nothing to select
tr: Seçilecek hiçbir şey yok

en: Zoom to in layer
tr: Katmanda büyüt

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
tr: Geçerli veri katmanındaki ilgili nesnelere büyüt

en: Nothing to zoom to
tr: Büyütülecek hiçbir şey yok

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
tr: Bu değişiklik takımının içeriği henüz indirilmedi.

en: Download now
tr: Şimdi indir

en: Download the changeset content
tr: Değişiklik takımı içeriğini indir

en: Created
tr: Oluşturuldu

en: Updated
tr: Güncellendi

en: Deleted
tr: Silindi

en: Name
tr: İsim

en: Comment:
tr: Açıklama:

en: Open/Closed:
tr: Açık/Kapalı:

en: Created at:
tr: Oluşturulma tarihi:

en: Closed at:
tr: Kapatıldı:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
tr: Yerel önbellekten detay görünüm panelindeki değişiklik kümesini kaldır

en: Update the changeset from the OSM server
tr: Değişiklik kümesini OSM sunucusundan güncelle

en: View changeset
tr: Değişiklik kümesini görüntüle

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
tr: Bu değişiklik kümesinin içeriğindeki özdekleri geçerli veri katmanında seç

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
tr: <html>Değişiklik kümesi {0} içeriğindeki hiçbir nesne mevcut değil geçerli<br>düzenleme katmanında ''{1}''.</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
tr: Bu değişiklik kümesinin içeriğindeki nesnelere yaklaşın geçerli veri katmanında

en: Update changeset discussion
tr: Değişiklik kümesi tartışmasını güncelle

en: Update the changeset discussion from the OSM server
tr: Değişiklik kümesi tartışmasını OSM sunucusundan güncelle

en: Comment on changeset
tr: Değişiklik kümesine yorum yap

en: Add comment to changeset:
tr: Değişiklik kümesine yorum ekle:

en: Date
tr: Tarih

en: User
tr: Kullanıcı

en: {0} [incomplete]
tr: {0} [eksik]

en: open
tr: açık

en: closed
tr: kapalı

en: Download content
tr: İçeriği indir

en: Download the changeset content from the OSM server
tr: Değişiklik kümesi içeriğini OSM sunucusundan indir

en: Update content
tr: İçeriği güncelle

en: Update the changeset content from the OSM server
tr: Değişiklik kümesi içeriğini OSM sunucusundan güncelle

en: Changeset ID:
tr: Değişiklik Kümesi ID:

en: Enter a changeset id
tr: Bir değişiklik kümesi kimliği girin

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
tr: Belirtilen kimliğe sahip değişiklik kümesini, değişiklik kümesi içeriği dahil indir

en: Select changesets owned by specific users
tr: Belirli kullanıcılara ait değişiklik kümesini seç

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
tr: Açık veya kapalı olup olmadıklarına bağlı olarak değişiklik kümesini seç

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
tr: Tarih/saatine göre oluşturulmuş veya kapatılmış değişiklik kümesini seç

en: Select only changesets related to a specific bounding box
tr: Yalnızca belirli bir sınırlayıcı kutu ile ilgili değişiklik kümesini seç

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
tr: Değişiklik kümesi sorgusunu belirli bir sınırlayıcı kutuya göre kısıtlayamıyorum. Giriş geçersiz.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
tr: <html>Lütfen belirli bir sınırlayıcı kutu ile ilgili değişiklik kümesini sınırlamak için geçerli boylam/enlem değerleri girin.</html>

en: Invalid bounding box
tr: Geçersiz sınırlayıcı kutu

en: Download my changesets only
tr: Sadece kendim değişiklik takımlarım indir

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
tr: <html>Sorguyu yalnızca kendi değişiklik kümesinizle sınırlamak için seçin.<br> Tüm değişiklik kümesini sorguya dahil etmek için seçimi kaldırın.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
tr: <html>Lütfen aşağıdaki <strong>standart sorgulardan</strong> birini seçin. <strong>Sadece kendi değişiklik setlerimi indir</strong> seçeneğini işaretleyin eğer sadece kendi oluşturduğunuz değişiklik setlerini indirmek istiyorsanız.<br>Unutmayın ki JOSM en fazla 100 değişiklik seti indirecektir.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
tr: <html>En son değişiklik kümesini indir</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
tr: <html>Açık değişiklik kümelerimi indir<br><em>Devre dışı. Lütfen tercihlerde önce OSM kullanıcı adınızı girin.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
tr: <html>Açık değişiklik kümelerimi indir<br><em>Devre dışı bırakıldı. Lütfen tercihlerinizde önce OSM kullanıcı adınızı girin.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
tr: <html>Geçerli harita görünümündeki değişiklik kümelerini indir.<br><em>Devre dışı bırakıldı. Şu anda etkin bir harita görünümü yok.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
tr: <html>Geçerli harita görünümündeki değişiklik kümelerini indir<br><em>Devre dışı bırakıldı. Şu anda etkin bir harita görünümü yok.</em></html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
tr: Tercih ''{0}'' için beklenmeyen değer, ''{1}'' alındı. Varsayılan sorguya sıfırlanıyor.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
tr: Anonim kullanıcının açık değişiklik kümesi sorgusu oluşturulamıyor

en: Basic
tr: Temel

en: Download changesets using predefined queries
tr: Önceden tanımlanmış sorguları kullanarak değişiklik kümelerini indir

en: From URL
tr: URL'den

en: Query changesets from a server URL
tr: Değişiklik kümelerini bir sunucu URL'sinden sorgula

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Use a custom changeset query
tr: Özel bir değişiklik kümesi sorgusu kullan

en: Query changesets
tr: Değişiklik kümelerini sorgula

en: Query and download changesets
tr: Değişiklik kümelerini sorgula ve indir

en: Please enter a valid changeset query URL first.
tr: Lütfen önce geçerli bir değişiklik kümesi sorgu URL'si girin.

en: Illegal changeset query URL
tr: Geçersiz değişiklik kümesi sorgu URL'si

en: Close the dialog and abort querying of changesets
tr: Pencereyi kapat ve değişiklik kümesi sorgusunu iptal et

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
tr: Lütfen yerel ayarlarınıza uygun biçimde bir tarih girin.<br>Örnek: {0}<br>Örnek: {1}<br>Örnek: {2}<br>Örnek: {3}<br>

en: Query open changesets only
tr: Yalnızca açık değişiklik kümelerini sorgula

en: Query closed changesets only
tr: Yalnızca kapalı değişiklik kümelerini sorgula

en: Query both open and closed changesets
tr: Açık ve kapalı değişiklik kümelerini sorgula

en: Only changesets closed after the following date/time
tr: Sadece belirtilen tarih/saat sonrasında kapatılan değişiklik kümeleri

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
tr: Sadece belirli bir tarih/saat sonrasında kapatılan ve belirli bir tarih/saat öncesinde oluşturulan değişiklik kümeleri

en: Date:
tr: Tarih:

en: Time:
tr: Saat:

en: Closed after -
tr: Sonra kapatıldı -

en: Date:
tr: Tarih:

en: Created before -
tr: Önce oluşturuldu -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
tr: Zamana dayalı kısıtlamalar içeren değişiklik kümesi sorgusu oluşturulamıyor. Giriş geçerli değil.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
tr: <html>Lütfen sorguyu belirli bir zaman aralığına sınırlamak için geçerli tarih/saat değerleri girin.</html>

en: Invalid date/time values
tr: Geçersiz tarih/saat değerleri

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
tr: Lütfen yerel ayarlarınıza uygun biçimde bir saat girin.<br>Örnek: {0}<br>Örnek: {1}<br>Örnek: {2}<br>Örnek: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
tr: Geçerli değer geçerli bir kullanıcı kimliği değildir. Lütfen 0'dan büyük bir tamsayı girin

en: Please enter an integer value > 0
tr: Lütfen 0'dan büyük bir tamsayı girin

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
tr: OSM API'sinden değişiklik kümeleri almak için lütfen bir URL girin veya yapıştırın.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
tr: Not alınan değişiklik kümesi sorgularının şu anda her zaman ''{0}'' 'e gönderildiğini unutmayın, girilen URL'nin ana bilgisayar, port ve yoluna bakılmaksızın.

en: This changeset query URL is invalid
tr: Bu değişiklik kümesi sorgu URL'si geçersiz

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
tr: Yalnızca aşağıdaki kullanıcı kimliğine sahip kullanıcıya ait değişiklik kümeleri

en: Only changesets owned by the user with the following user name
tr: Yalnızca aşağıdaki kullanıcı adına sahip kullanıcıya ait değişiklik kümeleri

en: User ID:
tr: Kullanıcı Kimliği:

en: User name:
tr: Kullanıcı adı:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
tr: Yalnızca kendime ait değişiklik kümeleri (devre dışı. JOSM şu anda anonim bir kullanıcı tarafından çalıştırılıyor)

en: Only changesets owned by myself
tr: Yalnızca kendime ait değişiklik kümeleri

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
tr: Geçerli kullanıcı anonim olduğundan değişiklik kümesi sorgusu geçerli kullanıcıyla kısıtlanamaz

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
tr: Kullanıcı kimliği için geçerli ''{0}'' değeri geçerli değil

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
tr: Değişiklik kümesi sorgusu ''{0}'' kullanıcı adıyla kısıtlanamaz

en: Please enter a valid user ID
tr: Lütfen geçerli bir kullanıcı kimliği girin

en: Invalid user ID
tr: Geçersiz kullanıcı kimliği

en: Please enter a non-empty user name
tr: Lütfen boş olmayan bir kullanıcı adı girin

en: Invalid user name
tr: Geçersiz kullanıcı adı

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate the selected layer
tr: Seçili katmanı etkinleştir

en: Activate layer
tr: Katmanı etkinleştir

en: Cycle layer down
tr: Katmanı aşağı kaydır

en: Cycle through data layers in a downward direction
tr: Veri katmanları arasında aşağı yönde geçiş yap

en: Cycle through visible layers.
tr: Görünür katmanlar arasında geçiş yap.

en: Cycle layers
tr: Katmanları kaydır

en: Cycle layer up
tr: Katmanı yukarı kaydır

en: Cycle through data layers in an upward direction
tr: Veri katmanları arasında yukarı yönde geçiş yap

en: Delete the selected layers.
tr: Seçili katmanları sil.

en: Duplicate this layer
tr: Bu katmanı çoğalt

en: Copy of {0}
tr: {0} katmanın kopyası

en: Copy {1} of {0}
tr: {0} katmanın {1} kopyası

en: Change visibility.
tr: Görünürlüğü değiştir.

en: Show layer
tr: Katmanı göster

en: Adjust opacity of the layer.
tr: Katmanın opaklığını ayarla.

en: Double click to reset.
tr: Sıfırlamak için çift tıklayın.

en: Opacity
tr: Opaklık

en: Adjust gamma value.
tr: Gama değerini ayarla.

en: Gamma
tr: Gama

[ctx: image sharpness]
en: blurred
tr: bulanık

[ctx: image sharpness]
en: sharp
tr: keskin

en: Adjust sharpness/blur value.
tr: Keskinlik/bulanıklık değerini ayarla.

en: Sharpness
tr: Keskinlik

[ctx: image colorfulness]
en: less
tr: daha az

[ctx: image colorfulness]
en: more
tr: daha fazla

en: Adjust colorfulness.
tr: Renk canlılığını ayarla.

en: Colorfulness
tr: Renklilik

en: Color
tr: Renk

en: Merge
tr: Birleştir

en: Merge this layer into another layer
tr: Bu katmanı başka bir katmanla birleştir

en: Merge GPX layers
tr: GPX katmanlarını birleştir

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
tr: Lütfen seçilen katmanların sırasını seçin:<br>Üst katmanların zaman damgaları örtüştüğünde izler kesilecektir.

en: Connect overlapping tracks on cuts
tr: Kesimlerde çakışan parçaları birleştir

en: Move layer up
tr: Katmanı yukarı taşı

en: Move layer down
tr: Katmanı aşağı taşı

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
tr: Bu, hedef katmanı "{0}" olarak değiştirecektir.<br>Devam etmek istiyor musunuz?

en: GPX layer
tr: GPX katmanı

en: Length
tr: Uzunluk

en: Segments
tr: Segmentler

en: {0} (target layer)
tr: {0} (hedef katman)

en: Move the selected layer one row down.
tr: Seçili katmanı bir satır aşağı taşır.

en: Move the selected layer one row up.
tr: Seçili katmanı bir satır yukarı taşır.

en: Show/hide
tr: Göster/Gizle

en: Toggle visible state of the selected layer.
tr: Seçili katmanın görünür durumunu değiştir.

en: Show/hide layer
tr: Katmanı Göster/Gizle

en: Copy all Keys/Values
tr: Tüm Anahtarları/Değerleri Kopyala

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
tr: Tüm etiketlerin anahtarını ve değerini panoya kopyala

en: Copy Tags
tr: Etiketleri Kopyala

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
tr: Seçili etiketlerin anahtarını ve değerini panoya kopyala

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
tr[0]: Seçili {0} Anahtar/Değeri Kopyala
tr[1]: Seçili {0} Anahtarı/Değeri Kopyala

en: Copy Value
tr: Değeri Kopyala

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
tr: Seçili etiketin değerini panoya kopyala

en: Launch browser with wiki help for selected object
tr: Seçilen nesne için wiki yardımını tarayıcıda aç

en: Go to OSM wiki for relation help
tr: İlişki yardımı için OSM wiki'sine git

en: Go to OSM wiki for tag help
tr: Etiket yardımı için OSM wiki'sine git

en: Discardable key: selection Foreground
tr: Atılabilir anahtar: seçim Önü

en: Discardable key: foreground
tr: Atılabilir anahtar: ön plan

en: Discardable key: selection Background
tr: Atılabilir anahtar: seçim Arka planı

en: Discardable key: background
tr: Atılabilir anahtar: arka plan

en: {0} different | {0} different
tr[0]: {0} farklı
tr[1]: {0} farklı

en: , {0} unset | , {0} unset
tr[0]: , {0} ayarlanmamış
tr[1]: , {0} ayarlanmamış

en: Select objects for which to change tags.
tr: Etiketlerini değiştirmek için nesneleri seçin.

en: Tags for selected objects.
tr: Seçili nesneler için etiketler.

en: Member Of
tr: Üyesi

en: Position
tr: Pozisyon

en: Go to Taginfo ({0})
tr: Taginfo''ya Git ({0})

en: Tag filter
tr: Etiket filtresi

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
tr: Nesneler: {2} / Etiketler: {0} / Üyelikler: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
tr: Etiketler: {0} / Üyelikler: {1}

en: Delete the selected key in all objects
tr: Tüm nesnelerde seçilen anahtarı sil

en: Delete Tags
tr: Etiketleri Sil

en: Change relation
tr: İlişkiyi değiştir

en: Delete from relation
tr: İlişkiden sil

en: Really delete selection from relation {0}?
tr: Gerçekten seçimi {0} ilişkisinden silmek istiyor musunuz?

en: Add a new key/value pair to all objects
tr: Tüm nesneler için yeni bir anahtar/değer çifti ekleyin

en: Add Tag
tr: Etiket Ekle

en: Edit the value of the selected key for all objects
tr: Tüm nesneler için seçili anahtarın değerini düzenleyin

en: Edit Tags
tr: Etiketleri Düzenle

en: Paste Value
tr: Değeri Yapıştır

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
tr: Panodan seçilen etiketin değerini yapıştırın

en: Search Key/Value/Type
tr: Anahtar/Değer/Tür Ara

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
tr: Seçili etiketin anahtarı ve değeri ile arama, türe kısıtla (yani, node/way/relation)

en: Search Key/Value
tr: Anahtar/Değer Ara

en: Search with the key and value of the selected tag
tr: Seçili etiketin anahtarı ve değeri ile ara

en: Change role for {0} in relation {1}
tr: {1} ilişkisindeki {0} için rolü değiştir

en: Data selection has changed since the dialog was opened
tr: Pencere açıldığından beri veri seçimi değişti

en: Apply tag change to old selection?
tr: Eski seçime etiket değişikliğini uygula?

en: Overwrite tag
tr: Etiketi üzerine yaz

en: Change value? | Change values?
tr[0]: Değer değiştirilsin mi?
tr[1]: Değerleri değiştirilsin mi?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
tr[0]: Bu, {0} nesnesini değiştirecek.
tr[1]: Bu, en fazla {0} nesnesini değiştirecek.

en: An empty value deletes the tag.
tr: Boş bir değer etiketi siler.

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
tr: Anahtarı ''{0}'' olanı ''{1}'' olarak değiştirdiniz.

en: The new key is already used, overwrite values?
tr: Yeni anahtar zaten kullanılıyor, değerleri üzerine yazılsın mı?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
tr[0]: En fazla {0} nesnesinin özelliklerini değiştir
tr[1]: En fazla {0} nesnesinin özelliklerini değiştir

en: Use English language for tag by default
tr: Varsayılan olarak etiket için İngilizce dilini kullan

en: Add tag
tr: Etiket ekle

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
tr[0]: İşlem {0} nesnesini değiştirecek.
tr[1]: İşlem {0} nesnesini değiştirecek.

en: Please select a key
tr: Lütfen bir anahtar seçin

en: Set number of recently added tags
tr: Son eklenen etiketlerin sayısını ayarla

en: Remember last used tags after a restart
tr: Yeniden başlatıldıktan sonra son kullanılan etiketleri hatırla

en: Recent tags with existing key
tr: Mevcut anahtara sahip son etiketler

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Hide
tr: Sakla

en: Refresh recent tags list after applying tag
tr: Etiketi uyguladıktan sonra son eklenenler listesini yenile

en: No refresh
tr: Yenileme yok

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
tr: Sadece etiket durumunu yenile (etkin / devre dışı)

en: Refresh tag status and list of recently added tags
tr: Etiket durumunu ve son eklenen etiketlerin listesini yenile

en: to apply first suggestion
tr: ilk öneriyi uygulamak için

en: to add without closing the dialog
tr: pencereyi kapatmadan eklemek için

en: to add first suggestion without closing the dialog
tr: pencereyi kapatmadan ilk öneriyi eklemek için

en: Please enter the number of recently added tags to display
tr: Lütfen görüntülenecek son eklenen etiket sayısını girin

en: Please enter integer number between 0 and {0}
tr: Lütfen 0 ile {0} arasında bir tam sayı girin

en: Recently added tags
tr: Son eklenen etiketler

en: Choose recent tag {0}
tr: Son eklenen etiket {0}'ı seç

en: Use this tag again
tr: Bu etiketi tekrar kullan

en: Apply recent tag {0}
tr: Son eklenen etiket {0}'ı uygula

en: The key ''{0}'' is already used
tr: ''{0}'' anahtarı zaten kullanılıyor

en: Ignore key ''{0}''
tr: ''{0}'' anahtarını yoksay

en: Ignore tag ''{0}''
tr: ''{0}'' etiketini yoksay

en: Edit ignore list
tr: Yoksay listesini düzenle

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
tr: ''{0}'' değerini değiştirdiniz: {1}

en: Overwrite?
tr: Üzerine yazılsın mı?

en: Go to Taginfo
tr: Taginfo'ya git

en: Go to OSM Tag History
tr: OSM Etiket Geçmişine git

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
tr: Şu anda seçili olan ilişki üyesinin referans verdiği ilişkiyi düzenle

en: Download all child relations (recursively)
tr: Tüm alt ilişkileri indir (yinelemeli olarak)

en: Download All Children
tr: Tüm Alt İlişkileri İndir

en: Download selected relations
tr: Seçili ilişkileri indir

en: Download Selected Children
tr: Seçili Alt İlişkileri İndir

en: Conflict in data | Conflicts in data
tr[0]: Veride çakışma var
tr[1]: Verilerde çakışma var

en: Download relation members
tr: İlişkili üyeleri indir

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
tr: <html>Alt ilişki<br>{0}<br>sunucuda silinmiştir. Yüklenemiyor</html>

en: Relation is deleted
tr: İlişki silinmiş

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
tr: Görev iptal edildiği için istisna yok sayılıyor. İstisna: {0}

en: Download relations
tr: İlişkileri indir

en: Tags and Members
tr: Etiketler ve Üyeler

en: Parent Relations
tr: Üst İlişkiler

en: Child Relations
tr: Alt İlişkiler

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
tr: Bir rol girin ve seçili ilişki üyelerine uygulayın

en: Apply Role:
tr: Rolü Uygula:

en: New relation
tr: Yeni ilişki

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
tr: Katman ''{1}'' içindeki ilişki ''{0}'' ile ilgili İlişki Düzenleyici'ye odaklan

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
tr: <html>Bu ilişkide en az bir üye, ilişkiye kendisiyle ilgili<br>referans vermektedir. Bu döngüsel bağımlılıklara neden olur ve önerilmez.<br>Döngüsel bağımlılıklarla nasıl devam etmek istersiniz?</html>

en: Remove them, clean up relation
tr: Onları kaldır, ilişkiyi temizle

en: Ignore them, leave relation as is
tr: Onları yok say, ilişkiyi olduğu gibi bırak

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
tr: Üzgünüm, kısayol "{0}" İlişki düzenleyici iletişim kutusunda etkinleştirilemez

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
tr: <html>Bu ilişkide zaten ''{0}'' nesnesine atıfta bulunan bir veya daha fazla üye var.<br><br>Gerçekten başka bir ilişki üyesi eklemek istediğinize emin misiniz?</html>

en: Multiple members referring to same object.
tr: Aynı nesneye atıfta bulunan birden fazla üye.

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
tr: <html>Kendisine ilişki eklemeye çalışıyorsunuz.<br><br>Bu, üst/alt elemanlar arasında döngüsel bağımlılık oluşturur ve bu nedenle önerilmez.<br>İlişki ''{0}'' atlanıyor.</html>

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
tr: <html>Üst ilişkiye atıfta bulunan bir alt ilişki eklemeye çalışıyorsunuz.<br><br>Bu, üst/alt elemanlar arasında döngüsel bağımlılık oluşturur ve bu nedenle önerilmez.<br>İlişki ''{0}'' atlanıyor.<br>Döngüsel bağımlılığa neden olacak ilişkiler:<br>{1}</html>

en: Select previous Gap
tr: Önceki Boşluğu Seç

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
tr: Boşluğa neden olan önceki ilişki üyesini seç

en: Select next Gap
tr: Sonraki Boşluğu Seç

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
tr: Boşluğa neden olan sonraki ilişki üyesini seç

en: Zoom to Gap
tr: Boşluğa Yaklaş

en: Zoom to the gap in the way sequence
tr: Yol sırasındaki boşluğa yaklaş

en: Refers to
tr: Şuna atıfta bulunur

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
tr: {0} eklenemiyor çünkü veri kümesinin bir parçası değil

en: including immediate children of parent relations
tr: üst ilişkilerin hemen altındaki çocukları dahil

en: Load parent relations
tr: Üst ilişkileri yükle

en: Reload
tr: Yenile

en: Edit the currently selected relation
tr: Şu anda seçili ilişkiyi düzenle

en: Apply Changes
tr: Değişiklikleri Uygula

en: Create new relation in layer ''{0}''
tr: ''{0}'' katmanında yeni bir ilişki oluştur

en: Edit new relation in layer ''{0}''
tr: ''{0}'' katmanında yeni ilişkiyi düzenle

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
tr: ''{1}'' katmanındaki ilişkiyi düzenle #{0}

en: Load relation
tr: İlişkiyi yükle

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
tr: Geçerli veri kümesinde seçilen tüm nesneleri, en son seçilen üyeden sonra ekle

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
tr: Geçerli veri kümesindeki tüm nesneleri, ilk üyeden önce seç

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
tr: Geçerli veri kümesindeki tüm nesneleri, ilk seçilen üyeden önce ekle

en: Apply the current updates
tr: Mevcut güncellemeleri uygula

en: Cancel the updates and close the dialog
tr: Güncellemeleri iptal et ve iletişim kutusunu kapat

en: Yes, save the changes and close
tr: Evet, değişiklikleri kaydet ve kapat

en: Click to save the changes and close this relation editor
tr: Değişiklikleri kaydetmek ve bu ilişki düzenleyiciyi kapatmak için tıklayın

en: No, discard the changes and close
tr: Hayır, değişiklikleri atla ve kapat

en: Click to discard the changes and close this relation editor
tr: Değişiklikleri atlamak ve bu ilişki düzenleyiciyi kapatmak için tıklayın

en: Cancel, continue editing
tr: İptal et, düzenlemeye devam et

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
tr: İlişki düzenleyiciye dönmek ve ilişki düzenlemeye devam etmek için tıklayın

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
tr: <html>İlişki değiştirildi.<br><br>Değişikliklerinizi kaydetmek ister misiniz?</html>

en: Unsaved changes
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler

en: Delete the currently edited relation
tr: Şu anda düzenlenen ilişkiyi sil

en: Relation Editor: Download Members
tr: İlişki Düzenleyici: Üyeleri İndir

en: Download all incomplete members
tr: Tüm eksik üyeleri indir

en: Download selected incomplete members
tr: Seçili eksik üyeleri indir

en: Relation Editor: Move Down
tr: İlişki Düzenleyici: Aşağı Taşı

en: Move the currently selected members down
tr: Şu anda seçili üyeleri aşağı taşı

en: Relation Editor: Move Up
tr: İlişki Düzenleyici: Yukarı Taşı

en: Move the currently selected members up
tr: Şu anda seçili üyeleri yukarı taşı

en: Apply the updates and close the dialog
tr: Güncellemeleri uygula ve iletişim kutusunu kapat

en: Relation Editor: Refresh
tr: İlişki Düzenleyici: Yenile

en: Refresh relation from data layer
tr: Veri katmanından ilişkiyi yenile

en: Refresh
tr: Yenile

en: Yes, discard changes and reload
tr: Evet, değişiklikleri at ve yeniden yükle

en: Click to discard the changes and reload data from layer
tr: Değişiklikleri atlamak ve veriyi katmandan yeniden yüklemek için tıklayın

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
tr: <html>Bu düzenleyici penceresinde kaydedilmemiş değişiklikleriniz var.<br><br>Bu değişiklikleri atmak ve veriyi katmandan yeniden yüklemek istiyor musunuz?</html>

en: Click to close window
tr: Pencereyi kapatmak için tıklayın

en: No, continue editing
tr: Hayır, düzenlemeye devam et

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
tr: <html>İlişki düzenleyici dışında silindi.<br><br>Bu pencereyi kapatmak istiyor musunuz?</html>

en: Deleted relation
tr: Silinmiş ilişki

en: Relation Editor: Remove
tr: İlişki Düzenleyici: Kaldır

en: Remove the currently selected members from this relation
tr: Şu anda seçili üyeleri bu ilişkiden kaldır

en: Remove all members referring to one of the selected objects
tr: Seçili nesnelerden birine başvuran tüm üyeleri kaldır

en: Reverse the order of the relation members
tr: İlişki üyelerinin sırasını tersine çevir

en: Yes, create a conflict and close
tr: Evet, bir çatışma oluştur ve kapat

en: Click to create a conflict and close this relation editor
tr: Bir çatışma oluşturmak ve bu ilişki düzenleyiciyi kapatmak için tıklayın

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
tr: <html>Bu ilişki düzenleyici dışında değiştirildi.<br>Değişikliklerinizi uygulayamazsınız ve düzenlemeye devam edemezsiniz.<br><br>Bir çatışma oluşturmak ve editörü kapatmak ister misiniz?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
tr: <html>''{0}'' katmanında zaten bir çatışma var<br>''{1}'' nesnesi için.<br>Lütfen önce bu çatışmayı çözün ve sonra tekrar deneyin.</html>

en: Select the currently edited relation
tr: Şu anda düzenlenen ilişkiyi seç

en: Select objects for selected relation members
tr: Seçili ilişki üyeleri için nesneleri seç

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
tr: Şu anda seçilen nesnelere başvuran ilişki üyelerini seç

en: Sets a role for the selected members
tr: Seçili üyeler için bir rol belirler

en: Apply Role
tr: Rolü Uygula

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
tr[0]: Boş bir rol belirliyorsunuz: {0} nesnesi.
tr[1]: Boş bir rol belirliyorsunuz: {0} nesneleri.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
tr: Bu, bu nesnelerin rollerini silmekle eşdeğerdir.

en: Do you really want to apply the new role?
tr: Gerçekten yeni rolü uygulamak istiyor musunuz?

en: Yes, apply it
tr: Evet, uygula

en: No, do not apply
tr: Hayır, uygulama

en: Confirm empty role
tr: Boş rolü onayla

en: Relation Editor: Sort
tr: İlişki Düzenleyici: Sırala

en: Sort the relation members
tr: İlişki üyelerini sırala

en: Sort below
tr: Aşağı sırala

en: Sort the selected relation members and all members below
tr: Seçili ilişki üyelerini ve tüm aşağıdaki üyeleri sırala

en: way is connected
tr: yol bağlı

en: way is connected but has a wrong oneway direction
tr: yol bağlı ancak yanlış tek yönlü yöne sahip

en: way is connected to previous relation member
tr: yol önceki ilişki üyesine bağlı

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
tr: yol önceki ilişki üyesine bağlı ancak yanlış tek yönlü yöne sahip

en: way is connected to next relation member
tr: yol sonraki ilişki üyesine bağlı

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
tr: yol sonraki ilişki üyesine bağlı ancak yanlış tek yönlü yöne sahip

en: way is not connected to previous or next relation member
tr: yol önceki veya sonraki ilişki üyesine bağlı değil

en: Different tests
tr: Farklı testler

en: Wrong number of arguments for bookmark
tr: Yer imi için yanlış argüman sayısı

en: Home location
tr: Ev konumu

en: Error reading bookmark entry: %s
tr: Yer imi girişi okunurken hata oluştu: %s

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
tr: <html>Şu anda seçili bir indirme alanı yok.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
tr: <html><strong>Geçerli indirecek alan</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>

en: Create bookmark
tr: Yer imi oluştur

en: Add a bookmark for the currently selected download area
tr: Şu anda seçili indirme alanı için bir yer imi ekleyin

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
tr: Şu anda seçili bir indirme alanı yok. Lütfen önce bir alan seçin.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
tr: Lütfen yer işaretli indirme alanı için bir ad girin.

en: Name of location
tr: Konumun adı

en: Remove the currently selected bookmarks
tr: Şu anda seçili yer imlerini kaldır

en: Rename the currently selected bookmark
tr: Şu anda seçili yer imini yeniden adlandır

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
tr: Son {0} değişiklik setim için yer imlerini indir

en: min lat
tr: min enlem

en: min lon
tr: min boylam

en: max lat
tr: max enlem

en: max lon
tr: max boylam

en: Copy bounds
tr: Sınırları kopyala

en: Clear textarea
tr: Metin kutusunu temizle

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
tr: www.openstreetmap.org adresinden URL (buraya yapıştırarak alanı indirebilirsiniz)

en: Bounding Box
tr: Sınırlayıcı Kutu

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
tr: ''{0}'' dizesi geçerli bir ondalık değeri değil.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
tr: Enlem değeri [-90, 90] aralığında olmalıdır.

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
tr: Boylam değeri [-180, 180] aralığında olmalıdır.

en: Open this dialog on startup
tr: Başlangıçta bu iletişim kutusunu aç

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
tr: <html>''Download from OSM'' iletişim kutusunu her seferinde JOSM başladığında otomatik olarak başlatın.<br>Manuel olarak dosya menüsünden veya araç çubuğundan açabilirsiniz.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
tr: Alanı seçmek için sol tıkla&sürükle, haritayı kaydırmak için oklar veya sağ fare düğmesi, yaklaştırmak için tekerlek veya +/- kullan.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
tr: İletişim kutusunu kapatmak ve indirmeyi iptal etmek için tıklayın

en: Click to download the currently selected area
tr: Şu anda seçili olan alanı indirmek için tıklayın

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
tr: Şu anda seçili olan alanı yeni bir veri katmanına indirmek için tıklayın

en: Download referrers (parent relations)
tr: Yönlendirenleri indir (üst ilişkiler)

en: Download object
tr: Nesneyi indir

en: Start downloading
tr: İndirmeyi başlat

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
tr: Nesnenin yönlendirenleri de indirilmeli mi seçin, yani, üst ilişkiler ve düğümler için ek olarak, üst yollar

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
tr: Bir ilişkinin üyeleri de indirilmeli mi seçin

en: Download referrers (parent relations and ways)
tr: Yönlendirenleri indir (üst ilişkiler ve yollar)

en: Download from OSM
tr: OSM'den İndir

en: Data Sources and Types:
tr: Veri Kaynakları ve Türleri:

en: Please select a download area first.
tr: Lütfen önce bir indirme alanı seçin.

en: The slippy map no longer shows the selected download bounds. Continue?
tr: Kaydırmalı harita artık seçilen indirme sınırlarını göstermiyor. Devam edilsin mi?

en: Please select at least one download source.
tr: Lütfen en az bir indirme kaynağı seçin.

en: No area selected yet
tr: Henüz bir alan seçilmedi

en: Download area too large; will probably be rejected by server
tr: Seçilen alan çok büyük; server iptal edecektir

en: Download area ok, size probably acceptable to server
tr: Seçilen alan uygun, server kabul edecektir

en: OpenStreetMap data
tr: OpenStreetMap verisi

en: Select to download OSM data in the selected download area.
tr: Seçilen indirme alanındaki OSM verilerini indirmek için seçin.

en: Raw GPS data
tr: Ham GPS verisi

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
tr: Seçilen indirme alanındaki GPS izlerini indirmek için seçin.

en: Select to download notes in the selected download area.
tr: Seçilen indirme alanındaki notları indirmek için seçin.

en: Download from Overpass API
tr: Overpass API'dan İndir

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
tr: Overpass sorgunuzu aşağıya yerleştirin veya sorgu sihirbazını kullanarak bir tane oluşturun

en: Your saved queries:
tr: Kaydedilmiş sorgularınız:

en: Show/hide Overpass snippet list
tr: Overpass fragman listesini göster/gizle

en: Overpass query:
tr: Overpass sorgusu:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
tr: Boş bir sorgu girdiniz. Bunun yerine bu alandaki tüm verileri indirmek ister misiniz?

en: Download all data?
tr: Tüm verileri indir?

en: Add new snippet
tr: Yeni bir fragman ekle

en: Delete selected snippet
tr: Seçilen fragmanı sil

en: Edit selected snippet
tr: Seçilen fragmanı düzenle

en: Overpass Query Wizard
tr: Overpass Sorgu Sihirbazı

en: Build query
tr: Sorgu oluştur

en: Build query and execute
tr: Sorgu oluştur ve çalıştır

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
tr: Overpass sihirbazı aşağıdaki sorguyu çözümleyemedi:

en: Parse error
tr: Çözümleme hatası

en: Class Type
tr: Sınıf Tipi

en: Bounds
tr: Çerçeve

en: Choose the server for searching:
tr: Arama servisi seç:

en: Enter a place name to search for:
tr: Aranacak yerin adını giriniz:

en: Areas around places
tr: Yer konumunun civarındaki alanı

en: Search more...
tr: Daha fazla ara...

en: Click to search for more places
tr: Daha fazla yer aramak için tıklayın

en: Click to start searching for places
tr: Yer aramak için tıklayın

en: Querying name server
tr: Ad sunucusu sorgulanıyor

en: Querying name server ...
tr: Ad sunucusu sorgulanıyor...

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
tr: Sorgu ''{0}'' ile hata oluştu: ''{1}''

en: Name server returned invalid data. Please try again.
tr: Ad sunucusu geçersiz veri döndü. Lütfen tekrar deneyin.

en: Bad response
tr: Kötü yanıt

en: Type
tr: Tip

en: Slippy map
tr: Hareketli Harita

en: Tile Numbers
tr: Pafta Numarası

en: history
tr: tarih

en: Please select an item first
tr: Lütfen önce bir öğe seçin

en: Edit item
tr: Öğeyi düzenle

en: Add snippet
tr: Parça ekle

en: Query cannot be empty
tr: Sorgu boş olamaz

en: This name can be used for the item
tr: Bu ad öğe için kullanılabilir

en: Item with this name already exists
tr: Bu adlı öğe zaten mevcut

en: The item cannot be created with provided name
tr: Öğe verilen ad ile oluşturulamaz

en: The item cannot be created with an empty query
tr: Öğe boş bir sorgu ile oluşturulamaz

en: Query Wizard
tr: Sorgu Sihirbazı

en: Build an Overpass query using the query wizard
tr: Sorgu sihirbazını kullanarak Overpass sorgusu oluşturun

en: JOSM Help Browser
tr: JOSM Yardım Tarayıcısı

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
tr: CSS dosyası ''help-browser.css'' okunamadı. İstisna: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
tr: <html><p class="warning-header">Yardım konusu için yardım içeriği eksik</p><p class="warning-body">Yardım konusu <strong>{0}</strong> için yardım içeriği henüz mevcut değil. Bu, hem yerel dilinizde ({1}) hem de İngilizce''de eksik.<br><br>Lütfen JOSM yardım sistemini iyileştirmeye yardımcı olun ve eksik bilgileri doldurun. <a href="{2}">Yerel dilinizdeki yardım konusunu ({1})</a> ve <a href="{3}">İngilizce yardım konusunu</a> düzenleyebilirsiniz.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
tr: <html><p class="error-header">Yardım bilgileri alınırken hata oluştu</p><p class="error-body">Yardım konusu <strong>{0}</strong> için içerik yüklenemedi. Hata mesajı şudur (çevrilmemiş):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
tr: <html>URL {0} için yardım sayfası açılamadı.<br>Bu muhtemelen bir ağ sorunundan kaynaklanmaktadır, lütfen<br>internet bağlantınızı kontrol edin</html>

en: Failed to open URL
tr: URL açılamadı

en: Open the current help page in an external browser
tr: Geçerli yardım sayfasını harici bir tarayıcıda aç

en: Edit the current help page
tr: Geçerli yardım sayfasını düzenle

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
tr: <html>Geçerli URL <tt>{0}</tt><br>harici bir URL''dir. Düzenleme yalnızca yardım konuları için mümkündür<br>yardım sunucusundaki <tt>{1}</tt>.</html>

en: Reload the current help page
tr: Geçerli yardım sayfasını yeniden yükle

en: Go to the previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to the next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Go to the JOSM help home page
tr: JOSM yardım ana sayfasına git

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
tr: HTML belgesinde hatalı konum. İstisna: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
tr: Yardım sayfasını açılamadı. Hedef URL boş.

en: Failed to open help page
tr: Yardım sayfası açılamadı

en: Latitude:
tr: Enlem:

en: Longitude:
tr: Boylam:

en: Distance:
tr: Mesafe:

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: History for node {0}
tr: Düğüm için geçmiş {0}

en: History for way {0}
tr: Yol için geçmiş {0}

en: History for relation {0}
tr: İlişki için geçmiş {0}

en: Reload the history from the server
tr: Geçmişi sunucudan yeniden yükle

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
tr: Geçmiş henüz başlatılmadı. Referans ilkelini ayarlamada başarısız oldu.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
tr: Referans ayarlanamadı. Referans ID {0}, geçmiş ID {1} ile eşleşmiyor.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
tr: Referans ayarlanamadı. Referans sürümü {0} geçmişte mevcut değil.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
tr: Geçmiş henüz başlatılmadı. Geçerli ilkel ayarlanamadı.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
tr: Geçerli ilkel ayarlanamadı. Geçerli sürüm {0}, geçmişte mevcut değil.

en: Load history
tr: Geçmişi Yükle

en: Loading history for node {0}
tr: {0} düğümü için geçmiş yükleniyor

en: Loading history for way {0}
tr: {0} yolunun geçmişi yükleniyor

en: Loading history for relation {0}
tr: {0} ilişkisinin geçmişi yükleniyor

en: Node {0}
tr: Düğüm {0}

en: The nodes of this way are in reverse order
tr: Bu yolun düğümleri ters sıradadır

en: Zoom to node
tr: Düğüme yakınlaştır

en: Zoom to this node in the current data layer
tr: Geçerli veri katmanında bu düğüme yakınlaştır

en: View changeset in web browser
tr: Değişiklik setini web tarayıcısında görüntüle

en: Way {0}
tr: Yol {0}

en: Relation {0}
tr: İlişki {0}

en: The members of this relation are in reverse order
tr: Bu ilişkinin üyeleri ters sıradadır

en: Zoom to member
tr: Üyeye yakınlaştır

en: Zoom to this member in the current data layer
tr: Geçerli veri katmanında bu üyeye yakınlaştır

en: Object
tr: Obje

en: Key ''{0}'' was changed in version {1}
tr: Anahtar ''{0}'' sürüm {1}'de değiştirildi

en: Since
tr: İlk Halinden Beri

en: Open Changeset Manager
tr: Değişiklik Seti Yöneticisini Aç

en: Changeset comment
tr: Değişiklik seti yorumu

en: Changeset source
tr: Değişiklik seti kaynağı

en: Imagery used
tr: Kullanılan Görüntüleme

en: <b>Source</b>:
tr: <b>Kaynak</b>:

en: <b>Imagery</b>:
tr: <b>Görüntüleme</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
tr: <html><strong>{0}</strong> sürümü şu anda ''{1}'' katmanında düzenleniyor</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
tr: <html><strong>{0}</strong> sürümü <strong>{1}</strong> tarihinde oluşturuldu</html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
tr[0]: Bu değişiklik seti {0} yorum içeriyor
tr[1]: Bu değişiklik seti {0} yorum içeriyor

en: Changeset info
tr: Değişiklik Seti Bilgisi

en: Launch browser with information about the changeset
tr: Değişiklik seti hakkında bilgi içeren tarayıcıyı başlat

en: Show changeset {0}
tr: Değişiklik setini göster {0}

en: User info
tr: Kullanıcı Bilgisi

en: Launch browser with information about the user
tr: Kullanıcı hakkında bilgi içeren tarayıcıyı başlat

en: Show user {0}
tr: Kullanıcıyı göster {0}

en: Ver
tr: Sür

en: Editor
tr: Editör

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
tr: {0} kimliğine sahip öğe güncellenemedi çünkü mevcut düzenleme katmanı yok

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
tr: {0} kimliğine sahip öğe güncellenemedi çünkü mevcut düzenleme katmanı böyle bir öğe içermiyor

en: Synchronize node {0} only
tr: Yalnızca düğüm {0} senkronize et

en: Synchronize way {0} only
tr: Yalnızca yol {0} senkronize et

en: Synchronize relation {0} only
tr: Yalnızca ilişki {0} senkronize et

en: Synchronize entire dataset
tr: Tüm veri setini senkronize et

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
tr: <html>Yüklemeniz <strong>başarısız oldu</strong> çünkü sunucunun bir veya daha fazla düğüm, yol veya ilişkinin daha yeni bir sürümü var.<br>Çakışma <strong>{0}</strong> tarafından oluşturuldu, kimliği <strong>{1}</strong>, sunucu sürümü {2}, sizin sürümünüz {3}.<br><br>Çatışan öğeyi sadece senkronize etmek için <strong>{4}</strong>''e tıklayın.<br>Yerel veri setini tümüyle sunucu ile senkronize etmek için <strong>{5}</strong>''e tıklayın.<br>İptal etmek ve düzenlemeye devam etmek için <strong>{6}</strong>'e tıklayın.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
tr: <html>Yüklemeniz <strong>başarısız oldu</strong> çünkü sunucunun bir veya daha fazla düğüm, yol veya ilişkinin daha yeni bir sürümü var.<br><br>Yerel veri setini tümüyle sunucu ile senkronize etmek için <strong>{0}</strong>''e tıklayın.<br>İptal etmek ve düzenlemeye devam etmek için <strong>{1}</strong>'e tıklayın.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
tr: <html>Yüklemeniz <strong>başarısız oldu</strong> çünkü {0} değişiklik setini zaten {1}'de kapatmışsınız.<br>Lütfen yeni veya açık bir değişiklik seti ile tekrar yükleyin.</html>

en: Changeset closed
tr: Değişiklik seti kapatıldı

en: Prepare conflict resolution
tr: Çatışma çözümünü hazırla

en: Click to download all referring objects for {0}
tr: Tüm {0} başvuran nesneleri indirmek için tıklayın

en: Click to cancel and to resume editing the map
tr: İptal etmek ve haritayı düzenlemeye devam etmek için tıklayın

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
tr: Şimdi yüklemek için <strong>{0}</strong>'e tıklayın.<br>Gerekiyorsa JOSM, Çatışma Çözümü Diyaloğunda çözebileceğiniz çatışmalar oluşturacaktır.

en: Object still in use
tr: Nesne hâlâ kullanımda

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
tr: Hata başlığı "{0}", beklenen kalıpla eşleşmedi

en: Upload
tr: Yükle

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
tr: Sol üst düğmeye tıklarsanız bu katman için hangi eylemleri gerçekleştireceğinizi seçin.

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
tr: Değişiklikleri OSM sunucusuna yüklemek için "Yükle" seçeneğini işaretleyin.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
tr: Katmanı sol tarafta belirtilen dosyaya kaydetmek için "Kaydet" seçeneğini işaretleyin.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
tr: Bir arka plan yükleme işlemi zaten devam ediyor. Lütfen yeni değişiklikleri yüklemek için bitmesini bekleyin.

en: Automatically obtain source from current layers
tr: Kaynakları otomatik olarak mevcut katmanlardan al

en: I would like someone to review my edits.
tr: Düzenlemelerimi inceleyen birini istiyorum.

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
tr: Yüklediğiniz değişiklikler için kısa bir yorum yazın:

en: Enter an upload comment
tr: Yükleme yorumu girin

en: Specify the data source for the changes
tr: Değişikliklerin veri kaynağını belirtin

en: just once
tr: sadece bir kez

en: Enter a source
tr: Bir kaynak girin

en: Changeset id:
tr: Değişiklik seti ID:

en: Changeset comment:
tr: Değişiklik seti yorumu:

en: New changeset
tr: Yeni değişiklik seti

en: Please select a changeset:
tr: Lütfen bir değişiklik seti seçin:

en: Please select which changeset the data shall be uploaded to and whether to close that changeset after the next upload.
tr: Verilerin yüklenmesi gereken değişiklik setini seçin ve bir sonraki yüklemenin ardından bu değişiklik setini kapatıp kapatmamayı seçin.

en: Select a changeset
tr: Bir değişiklik seti seçin

en: Close changeset after upload
tr: Yüklemeden sonra değişiklik setini kapat

en: Select to close the changeset after the next upload
tr: Bir sonraki yüklemeden sonra değişiklik setini kapatmak için seçin

en: Load the list of your open changesets from the server
tr: Sunucudan açık değişiklik seti listesini yükleyin

en: Close the currently selected open changeset
tr: Şu anda seçili olan açık değişiklik setini kapat

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
tr: <html>Lütfen kapatmak istediğiniz değişiklik setlerini seçin</html>

en: Open changesets
tr: Açık değişiklik setleri

en: Close changesets
tr: Değişiklik setlerini kapat

en: Cancel closing of changesets
tr: Değişiklik setlerini kapatmayı iptal et

en: Closing changeset
tr: Değişiklik seti kapatılıyor

en: Closing changeset {0}
tr: {0} değişiklik seti kapatılıyor

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
tr: Kimlik Bilgisi Diyaloğunu her zaman en üste koymada başarısız oldu. Güvenlik istisnası yakalandı.

en: Enter credentials for OSM API
tr: OSM API için kimlik bilgilerini girin

en: Enter credentials for host
tr: Ana bilgisayar için kimlik bilgilerini girin

en: Enter credentials for HTTP proxy
tr: HTTP proxy için kimlik bilgilerini girin

en: Password
tr: Şifre

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
tr: Uyarı: Şifre şifresiz olarak iletiliyor.

en: Please enter the user name of your OSM account
tr: Lütfen OSM hesabınızın kullanıcı adını girin

en: Please enter the password of your OSM account
tr: Lütfen OSM hesabınızın şifresini girin

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
tr: OSM API ''{0}'' kimliği sağlama başarısız oldu. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı ve geçerli bir şifre girin.

en: Please enter the user name of your account
tr: Lütfen hesabınızın kullanıcı adını girin

en: Please enter the password of your account
tr: Lütfen hesabınızın şifresini girin

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
tr: Ana bilgisayar ''{0}'' kimlik doğrulaması başarısız oldu. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı ve geçerli bir şifre girin.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
tr: Lütfen proxy sunucunuzda kimlik doğrulaması için kullanıcı adını girin

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
tr: Lütfen proxy sunucunuzda kimlik doğrulaması için şifreyi girin

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
tr: HTTP proxy ''{0}'' kimlik doğrulaması başarısız oldu. Lütfen geçerli bir kullanıcı adı ve geçerli bir şifre girin.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
tr: Uyarı: Proxy sunucusunun kullandığı kimlik doğrulama yöntemine bağlı olarak şifre şifresiz olarak iletiliyor olabilir.

en: Authenticate
tr: Kimlik doğrula

en: Authenticate with the supplied username and password
tr: Sağlanan kullanıcı adı ve şifre ile kimlik doğrula

en: Cancel authentication
tr: Kimlik doğrulamayı iptal et

en: Question
tr: Soru

en: Message
tr: Mesaj

en: Enter text
tr: Metin girin

en: Installing plugins
tr: Eklentileri yükleme

en: Downloading file
tr: Dosya indiriliyor

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
tr: Dosya {0} indiriliyor: {1} bayt...

en: Download finished
tr: İndirme tamamlandı

en: Unpacking {0} into {1}
tr: {0} şu konuma açılıyor: {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
tr: ''{0}'' dosyası indirilemiyor. İndirme bağlantısı ''{1}'' geçerli bir URL değil. İndirme atlanıyor.

en: Download objects via Overpass API
tr: Overpass API aracılığıyla nesneleri indir

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
tr: Açık değişiklik seti listenizi alamadık çünkü<br>JOSM kimliğinizi bilmiyor.<br>Ya anonim olarak çalışmayı seçtiniz ya da çalıştığınız kullanıcının kimliğini bilmeye<br> hakkınız yok.

en: Missing user identity
tr: Eksik kullanıcı kimliği

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
tr: Mevcut JOSM kullanıcısı için kullanıcı bilgileri alınamadı. Hata: {0}

en: Initializing nodes to download ...
tr: İndirilecek düğümler başlatılıyor...

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
tr: Sunucu HTTP 404 ile yanıt verdi.<br/> Bu genelde istenen nesnenin veri tabanında yer almadığı anlamına gelir.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
tr[0]: Nesneler indirilemedi

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
tr[0]: {0} nesne indirilemedi<br>

en: missing objects:
tr: eksik nesne:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
tr[1]: İndirilen {0} nesne silindi

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
tr: Yolu metin alanında elle düzenleyin veya "..." düğmesine tıklayarak bir dosya seçici açın.

en: The bold text is the name of the layer.
tr: Kalın yazılan metin, katmanın adıdır.

en: Click here to choose save path
tr: Kayıt yolu seçmek için buraya tıklayın

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
tr: Katman ''{0}'' bir dosya ile desteklenmiyor

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
tr: Dosya ''{0}'' yazılabilir değil. Lütfen başka bir dosya adı girin.

en: Click cell to change the file path.
tr: Dosya yolu değiştirmek için hücreye tıklayın.

en: Launch a file chooser to select a file
tr: Bir dosya seçici açmak için tıklayın

en: Select filename
tr: Dosya adını seçin

en: Work Offline...
tr: Çevrimdışı Çalış...

en: Block network access to resources
tr: Kaynaklara ağ erişimini engelle

en: Open Recent
tr: Son Kullanılanlardan Aç

en: List of recently opened files
tr: Son kullanılan dosyaların listesi

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear the list of recently opened files
tr: Son kullanılan dosyaların listesini temizle

en: Saving layer to ''{0}'' ...
tr: Katman kaydediliyor: ''{0}'' ...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler - Çıkmadan önce Kaydet/Yükle?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler - Silmeden önce Kaydet/Yükle?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler - Yeniden başlamadan önce Kaydet/Yükle?

en: Uploading and saving modified layers ...
tr: Değiştirilmiş katmanlar yükleniyor ve kaydediliyor...

en: Unsaved data and conflicts
tr: Kaydedilmemiş veri ve çakışmalar

en: Unsaved data and missing associated file
tr: Kaydedilmemiş veri ve eksik ilişkilendirilmiş dosya

en: Unsaved data non-writable files
tr: Kaydedilmemiş veri yazılamayan dosyalar

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
tr: Bu iletişim kutusunu kapatın ve JOSM'de düzenlemeye devam edin

en: Exit now!
tr: Şimdi çık!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
tr: Kaydetmeden JOSM'yi kapat. Kaydedilmemiş değişiklikler kaybolur.

en: Restart now!
tr: Şimdi yeniden başlat!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
tr: Kaydetmeden JOSM'yi yeniden başlat. Kaydedilmemiş değişiklikler kaybolur.

en: Delete now!
tr: Şimdi sil!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
tr: Kaydetmeden katmanları sil. Kaydedilmemiş değişiklikler kaybolur.

en: Perform actions before exiting
tr: Çıkmadan önce işlemleri gerçekleştir

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
tr: Kaydedilerek JOSM'yi kapat. Kaydedilmemiş değişiklikler yüklenir ve/veya kaydedilir.

en: Perform actions before restarting
tr: Yeniden başlamadan önce işlemleri gerçekleştir

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
tr: Kaydedilerek JOSM'yi yeniden başlat. Kaydedilmemiş değişiklikler yüklenir ve/veya kaydedilir.

en: Perform actions before deleting
tr: Silmeden önce işlemleri gerçekleştir

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
tr: Silmeden önce katmanları Kaydet/Yükle. Kaydedilmemiş değişiklikler kaybolmaz.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
tr: Katman ''{0}'' yüklemek için hazırlanıyor...

en: Incomplete upload and/or save
tr: Tamamlanmamış yükleme ve/veya kaydetme

en: should be uploaded
tr: yüklenmelidir

en: should be saved
tr: kaydedilmelidir

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
tr: Katman ''{0}'' değişikliklere sahip ve bunlar sunucuya yüklenmelidir.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
tr: Katman ''{0}'' değişikliklere sahip ve bunların yüklenmesi tavsiye edilmez.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
tr: Katman ''{0}'' değişikliğe sahip değil ve yüklenmeyecek.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
tr: Katman ''{0}'' değişikliklere sahip ve bunlar ilişkilendirilmiş dosya ''{1}'''e kaydedilmelidir.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
tr: Katman ''{0}'' değişikliğe sahip değil ve kaydedilmeyecek.

en: Layer Name and File Path
tr: Katman Adı ve Dosya Yolu

en: Recommended Actions
tr: Tavsiye Edilen İşlemler

en: Actions To Take
tr: Yapılacak İşlemler

en: Update objects
tr: Nesneleri Güncelle

en: Changesets: Non-default advanced settings
tr: Değişim setleri: Varsayılan olmayan gelişmiş ayarlar

en: Describe the changes you made
tr: Yaptığınız değişiklikleri açıklayın

en: Changeset tags:
tr: Değişim seti etiketleri:

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
tr: Veriyi nasıl yükleyeceğinize ve hangi değişim setini kullanacağınıza karar verin

en: Upload to ''{0}''
tr: ''{0}'''e yükle

en: Upload Changes
tr: Değişiklikleri Yükle

en: Upload the changed primitives
tr: Değişen temel öğeleri yükle

en: Please enter a valid chunk size first
tr: Lütfen önce geçerli bir parça boyutu girin

en: Illegal chunk size
tr: Geçersiz parça boyutu

en: The following required terms are missing: {0}
tr: Aşağıdaki zorunlu terimler eksik: {0}

en: The following forbidden terms have been found: {0}
tr: Aşağıdaki yasaklanmış terimler bulundu: {0}

en: Empty metadata
tr: Boş meta verisi

en: Cancel the upload and resume editing
tr: Yüklemeyi iptal et ve düzenlemeye devam et

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
tr: Nesne ''{0}'' zaten sunucuda silinmiş. Bu nesneyi atlayarak tekrar yükleme denemesi yapılıyor.

en: Preparing objects to upload ...
tr: Yüklemek için nesneler hazırlanıyor...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
tr: Nesneler <strong>yeni bir değişim setine</strong> yükleniyor.

en: Objects are uploaded to the <strong>open changeset</strong> {0} ''{1}''.
tr: Nesneler <strong>açık değişim setine</strong> {0} ''{1}'' yükleniyor.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
tr: Bu yüklemenin ardından değişim seti <strong>kapatılacak</strong>

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
tr: Bu yüklemenin ardından değişim seti <strong>açık bırakılıyor</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
tr: {0} nesnesi, <strong>{1} talep</strong> kullanarak <strong>1 değişim setine</strong> yükleniyor

en: {0} objects exceed the max. allowed {1} objects in a changeset on the server ''{2}''. Please <a href="urn:changeset-configuration">configure</a> how to proceed with <strong>multiple changesets</strong>
tr: {0} nesne, sunucudaki bir değişim setinde izin verilen maksimum {1} nesneyi aşıyor ''{2}''. Lütfen <a href="urn:changeset-configuration">ayarlayın</a> ve <strong>çoklu değişim setleri</strong> ile nasıl devam edileceğini belirtin

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
tr: <strong>{0} nesne</strong>, <strong>{1} talep</strong> kullanılarak <strong>çoklu değişim setlerine</strong> yükleniyor

en: Settings:
tr: Ayarlar:

en: … to server: <strong>{0}</strong>
tr: … sunucuya: <strong>{0}</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
tr: ''{0}'' katmanı için veri yükleniyor

en: Continue uploading
tr: Yüklemeye devam et

en: Click to continue uploading to additional new changesets
tr: Ek yeni değişim setlerine yüklemeye devam etmek için tıklayın

en: Go back to Upload Dialog
tr: Yükleme İletişim Kutusuna geri dön

en: Click to return to the Upload Dialog
tr: Yükleme İletişim Kutusuna dönmek için tıklayın

en: Abort
tr: İptal

en: Click to abort uploading
tr: Yüklemeyi iptal etmek için tıklayın

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
tr: Sunucu, mevcut değişim setinin kapatıldığını bildirdi.<br>Bu muhtemelen değişim setlerinin boyutunun maksimum boyutu aştığı için olmuştur.<br>Sunucu ''{1}'' üzerinde {0} nesne boyutu.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
tr: Ek yeni değişim setlerine yüklemeye devam etmek için ''<strong>{0}</strong>'' tıklayın.<br>Yükleme iletişim kutusuna geri dönmek için ''<strong>{1}</strong>'' tıklayın.<br>Yüklemeyi iptal etmek ve harita düzenlemeye geri dönmek için ''<strong>{2}</strong>'' tıklayın.

en: Changeset is full
tr: Değişim seti dolu

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
tr: Düğüm ''{0}'' zaten silinmiş. Yüklemede nesne atlanıyor.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
tr: Yol ''{0}'' zaten silinmiş. Yüklemede nesne atlanıyor.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
tr: İlişki ''{0}'' zaten silinmiş. Yüklemede nesne atlanıyor.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
tr: Nesne ''{0}'' zaten silinmiş. Yüklemede nesne atlanıyor.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
tr[0]: Yükleniyor {0} nesne...
tr[1]: Yükleniyor {0} nesne...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
tr: Yükleme iptal edildiği için yakalanan istisnayı yok sayıyorum. İstisna: {0}

en: Upload successful!
tr: Yükleme başarılı!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
tr: <html>Mevcut seçimden değiştirilmiş nesneleri sunucuya yüklemek için işaretle.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
tr: <html><strong>Yerel olarak silinen nesneleri</strong> sunucuda silmek için işaretle.</html>

en: Select objects to upload
tr: Yüklemek için nesneleri seçin

en: Please select the upload strategy:
tr: Lütfen yükleme stratejisini seçin:

en: Upload all objects in one request
tr: Tüm nesneleri bir istekte yükle

en: Upload objects in chunks of size:
tr: Nesneleri şu boyutlarda parçalar halinde yükle:

en: Upload each object individually
tr: Her nesneyi bireysel olarak yükle

en: <html><strong>Multiple changesets</strong> are necessary to upload {0} objects. Please select a strategy:</html>
tr: <html>{0} nesneyi yüklemek için <strong>çoklu değişim setlerine</strong> ihtiyaç vardır. Lütfen bir strateji seçin:</html>

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
tr: Bir değişim setini doldurun ve Yükleme İletişim Kutusuna dönün

en: Open and use as many new changesets as necessary
tr: Gerekli kadar yeni değişim seti açın ve kullanın

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
tr: <html>{0} nesneyi bir istekte yükleyemem çünkü<br>sunucudaki maksimum değişim seti boyutu {1} ''{2}'' aşılmıştır.</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
tr: <html>{0} nesneyi yüklemek için <strong>çoklu değişim setlerine</strong> ihtiyaç vardır. Hangi stratejiyi kullanmak istersiniz?</html>

en: (1 request)
tr: (1 istek)

en: (# requests unknown)
tr: (# istek bilinmiyor)

en: ({0} request) | ({0} requests)
tr[0]: ({0} istek)
tr[1]: ({0} istek)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
tr: Geçersiz parça boyutu <= 0. Lütfen 1'den büyük bir tam sayı girin

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
tr: Parça boyutu {0}, sunucu ''{2}'' için maksimum değişim seti boyutunu {1} aşıyor

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
tr: Değer ''{0}'' bir sayı değil. Lütfen 1'den büyük bir tam sayı girin

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
tr: Yükleme yorumunuz <i>reddedildi</i>.

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
tr: Yükleme yorumunuz <i>boş</i> veya <i>çok kısa</i>.<br /><br />Bu teknik olarak izin verilir, ancak lütfen bölgedeki birçok kullanıcının<br />alanındaki değişiklikleri anlamak için anlamlı değişim seti yorumlarına bağlı olduğunu unutmayın.<br /><br />Şu anda değişikliğinizi açıklamak için bir dakika harcarsanız,<br />diğer haritacılar için işleri kolaylaştırırsınız.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
tr: Değişim seti yorumunuz için teşekkür ederiz! Bu, diğer haritacıların nedeninizi daha iyi anlamasına yardımcı olur.

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
tr: Değişim seti kaynağınız <i>reddedildi</i>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
tr: Değişiklikleriniz için bir kaynak belirtmediniz.<br />Bu teknik olarak izin verilir, ancak bu bilgi<br />diğer kullanıcıların verinin kökenini anlamalarına yardımcı olur.<br /><br />Şu anda değişikliğinizi açıklamak için bir dakika harcarsanız,<br />diğer haritacılar için işleri kolaylaştırırsınız.

en: Thank you for providing the data source!
tr: Veri kaynağını sağladığınız için teşekkür ederiz!

en: The bounding box of this changeset is very large – please consider splitting your changes!
tr: Bu değişim setinin sınırlayıcı kutusu çok büyük - lütfen değişikliklerinizi bölmeyi düşünün!

en: Objects to add:
tr: Eklenilecek objeler:

en: Objects to modify:
tr: Düzenlenecek objeler:

en: Objects to delete:
tr: Silinecek objeler:

en: All Formats
tr: Tüm dosya biçimleri

en: Could not export ''{0}''.
tr: ''{0}'' dışa aktarılamadı.

en: Could not import ''{0}''.
tr: ''{0}'' içe aktarılamadı.

en: Could not import files.
tr: Dosyalar içe aktarılamadı.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
tr: <html>''{0}'' dosyası okunamadı.<br>Hata şu şekildedir:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
tr: <html>Dosyalar okunamadı.<br>Hata şu şekildedir:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
tr: GeoJSON Dosyaları

en: Layer ''{0}'' not supported
tr: Katman ''{0}'' desteklenmiyor

en: GeoJSON file
tr: GeoJSON dosyası

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
tr: Not: OSM lisansı ile GPL lisansı birbirne uygun değil. GPL lisanslı izleri yüklemek istermisiniz?

en: GPS track description
tr: gps iz tanımı

en: Add author information
tr: Yazar bilgisi ekle

en: Real name
tr: gerçek İsim

en: E-Mail
tr: E-Posta

en: Predefined
tr: Öntanımlı

en: Copyright year
tr: Copyright yılı

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Save track colors in GPX file
tr: GPX dosyasında iz renklerini kaydet

en: Use Garmin compatible GPX extensions
tr: Garmin uyumlu GPX uzantılarını kullan

en: Save layer specific preferences
tr: Katman özel tercihleri kaydet

en: Export options
tr: Dışa aktarma seçenekleri

en: Export and Save
tr: Dışa aktar ve Kaydet

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
tr: Garmin iz uzantıları sadece 16 renge destek verir.

en: If you continue, the closest supported track color will be used.
tr: Devam ederseniz, en yakın desteklenen iz rengi kullanılacaktır.

en: Choose a predefined license
tr: Ön tanımlı lisans seçiniz

en: GPX Files
tr: GPX dosyaları

en: Markers from {0}
tr: İmleçler {0}

en: Routes from {0}
tr: Rotalar {0} kaynağından

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
tr: Gpx verileri analiz edilirken ''{0}'' katmanı için hata oluştu. Dosyanın yalnızca bir kısmı kullanılabilir olacak.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
tr: Gpx dosyası ''{0}'' analiz edilirken hata oluştu. Dosyanın yalnızca bir kısmı kullanılabilir olacak.

en: The imported track "{0}" might not be visible because it has the same color as the background.<br>You can change this in the context menu of the imported layer.
tr: İçeri aktarılan iz "{0}" muhtemelen görünür değil çünkü arka planla aynı renge sahip.<br>Bunu, içeri aktarılan katmanın bağlam menüsünde değiştirebilirsiniz.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
tr: Katman için veri analizi başarısız oldu: ''{0}''

en: Coordinates imported: {0}
tr: İthal edilen koordinatlar: {0}

en: Import success:
tr: İçe aktarma başarılı:

en: Import failure!
tr: İçe aktarma başarısız!

en: Image Files
tr: Resim Dosyaları

en: folder
tr: klasör

en: Looking for image files
tr: Resim dosyaları aranıyor

en: No image files found.
tr: Resim dosyası bulunamadı.

en: NMEA-0183 Files
tr: NMEA-0183 Dosyaları

en: Malformed sentences: {0}
tr: Hatalı cümleler: {0}

en: Checksum errors: {0}
tr: Kontrol toplamı hataları: {0}

en: Unknown sentences: {0}
tr: Bilinmeyen cümleler: {0}

en: Zero coordinates: {0}
tr: Sıfır koordinat: {0}

en: Note Files
tr: Not Dosyaları

en: OSM Server Files bzip2 compressed
tr: OSM Sunucu Dosyaları bzip2 sıkıştırılmış

en: OsmChange File
tr: OsmChange Dosyası

en: File ''{0}'' does not exist.
tr: Dosya ''{0}'' mevcut değil.

en: No data found in file {0}.
tr: {0} Dosyada veri bulunamadı.

en: Open OsmChange file
tr: OsmChange dosyasını aç

en: OSM Server Files
tr: OSM Sunucu Dosyaları

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
tr: <html>Yedek dosya geri yüklenirken bir hata oluştu.<br>Hata:<br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
tr: OSM Sunucu Dosyaları gzip sıkıştırılmış

en: Invalid dataset
tr: Geçersiz veri seti

en: No data found for layer ''{0}''.
tr: ''{0}'' katmanı için veri bulunamadı.

en: No data found in file ''{0}''.
tr: Dosyada veri bulunamadı: ''{0}''.

en: Open OSM file
tr: OSM dosyasını aç

en: OSM PBF Files
tr: OSM PBF Dosyaları

en: OSM Server Files XZ compressed
tr: OSM Sunucu Dosyaları XZ sıkıştırılmış

en: OziExplorer Waypoint Files
tr: OziExplorer Yol Noktası Dosyaları

en: RTKLib Positioning Solution Files
tr: RTKLib Konum Çözümü Dosyaları

en: Validation Error Files
tr: Doğrulama Hatası Dosyaları

en: WMS Files (*.wms)
tr: WMS Dosyaları (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
tr: Desteklenmeyen WMS dosya sürümü; bulunan {0}, beklenen {1}

en: Native projections
tr: Yerel projeksiyonlar

en: Offset
tr: Ofset

en: Tile download projection
tr: Karol indirme projeksiyonu

en: Tile display projection
tr: Karol görüntüleme projeksiyonu

en: Current zoom
tr: Mevcut yakınlaştırma

en: Show tile info
tr: Karol bilgilerini göster

en: Tile Info
tr: Karol Bilgisi

en: Tile name
tr: Karol adı

en: Tile URL
tr: Karol URL'si

en: Custom header: {0}
tr: Özel başlık: {0}

en: Tile size
tr: Karol boyutu

en: Tile display size
tr: Karol görüntü boyutu

en: Reprojection
tr: Yeniden projeksiyon

en: Reprojected tile size
tr: Yeniden projeksiyonlanmış karol boyutu

en: Loaded
tr: Yüklendi

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Metadata
tr: Meta veri

en: Load tile
tr: Karolu yükle

en: Get tile status
tr: Karol durumunu al

en: Force tile rendering
tr: Karol render'ını zorla

en: Failed to create tile source
tr: Karol kaynağı oluşturulamadı

en: zoom in to load more tiles
tr: Daha fazla karol yüklemek için yakınlaştırın

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
tr: Daha fazla detay görmek için karol yakınlaştırma seviyesini artırın (çözünürlüğü değiştirin)

en: Current zoom: {0}
tr: Mevcut yakınlaştırma: {0}

en: Display zoom: {0}
tr: Ekran yakınlaştırma: {0}

en: Pixel scale: {0}
tr: Piksel ölçeği: {0}

en: Best zoom: {0}
tr: En iyi yakınlaştırma: {0}

en: Estimated cache size: {0}
tr: Tahmini önbellek boyutu: {0}

en: === Cache stats ===
tr: === Önbellek istatistikleri ===

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
tr: {0} ({1}), otomatik olarak yakınlaştırma {2} içinde indiriliyor

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
tr: {0} ({1}), yakınlaştırma {2} içinde indiriliyor

en: Downloaded {0}/{1} tiles
tr: İndirilen karol sayısı: {0}/{1}

en: Save WMS file
tr: WMS dosyasını kaydet

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
tr: Hava görüntüsü "{0}" muhtemelen hizalanmamış olabilir. Lütfen GPS izlerini kullanarak konumunu kontrol edin!

en: Details...
tr: Detaylar...

en: Do not show this message again
tr: Bu mesajı tekrar gösterme

en: Hide this message
tr: Bu mesajı gizle

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
tr: Klasör oluşturulamıyor {0}, otomatik kaydetme devre dışı bırakılacak

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
tr: Dosya oluşturulamıyor {0}, başka bir dosya adı kullanılacak

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
tr: Dosya oluşturulurken IOError, otomatik kaydetme atlanacak: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
tr: Eski yedek dosyası silinemiyor {0}

en: Your work has been saved automatically.
tr: Çalışmanız otomatik olarak kaydedildi.

en: Restoring files
tr: Dosyalar geri yükleniyor

en: Unable to delete backup file {0}
tr: Yedek dosya silinemiyor {0}

en: Unable to delete PID file {0}
tr: PID dosyası silinemiyor {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
tr: Arşivlenmiş yedek dosya silinemiyor {0}

en: Customize Color
tr: Renkleri Ayarla

en: Default
tr: Varsayılan

en: Choose a color
tr: Renk seç

en: Name: {0}
tr: İsim: {0}

en: Description: {0}
tr: Tanım: {0}

en: Creator: {0}
tr: Oluşturan: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
tr[0]: {0} rota, {1} rota segmenti
tr[1]: {0} rotalar, {1} rota segmenti

en: Timespan
tr: Zaman Aralığı

en: Number of<br/>Segments
tr: Segment Sayısı

en: {0} route,  | {0} routes,
tr[0]: {0} rota,
tr[1]: {0} rotalar,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
tr[0]: {0} yol noktası
tr[1]: {0} yol noktaları

en: Jump to next segment
tr: Bir sonraki segmente git

en: Jump to previous segment
tr: Bir önceki segmente git

en: {0} track | {0} tracks
tr[0]: {0} rota
tr[1]: {0} rotalar

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
tr[0]:  ({0} segment)
tr[1]:  ({0} segmentler)

en: Save GPX file
tr: GPX dosyasını kaydet

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
tr: Tüm rotaların segmentlerini topla ve tek bir rota içinde birleştir.

en: Combine tracks of this layer
tr: Bu katmanın rotalarını birleştir

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
tr: Bir rotanın birden fazla segmentini birden fazla rota haline getir.

en: Split track segments to tracks
tr: Rota segmentlerini rotalara böl

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
tr: Bu katmanın rotalarını her biri için yeni bir katmana böl.

en: Split tracks to new layers
tr: Rotaları yeni katmanlara böl

en: Id
tr: Kimlik

en: Min. zoom
tr: Min. yakınlaştırma

en: Max. zoom
tr: Maks. yakınlaştırma

en: Unsupported imagery type: {0}
tr: Desteklenmeyen görüntüleme türü: {0}

en: Next marker
tr: Sonraki işaretçi

en: Jump to next marker
tr: Bir sonraki işaretçiye git

en: Previous marker
tr: Önceki işaretçi

en: Jump to previous marker
tr: Bir önceki işaretçiye git

en: All projections are supported
tr: Tüm projeksiyonlar desteklenir

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
tr: Katman {0}, yeni projeksiyon {1}'yi desteklemiyor.

en: Supported projections are: {0}
tr: Desteklenen projeksiyonlar: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
tr: Projeksiyonu tekrar değiştirin veya katmanı kaldırın.

en: Save Layer
tr: Katmanı Kaydet

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
tr: Düzenleme katmanı olarak salt okunur veri katmanı ayarlamaya çalışılıyor

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
tr: Arka planda yüklenen katmanı silmeye çalışılıyor. Lütfen yükleme tamamlanana kadar bekleyin.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
tr: Bir arka plan yüklemesi zaten devam ediyor. Yükleme tamamlanana kadar durumu sıfırlayamazsınız.

en: {0} note | {0} notes
tr[0]: {0} not
tr[1]: {0} notlar

en: Notes layer
tr: Notlar katmanı

en: Total notes:
tr: Toplam notlar:

en: Changes need uploading?
tr: Değişikliklerin yüklenmesi gerekiyor mu?

en: Save Note file
tr: Not dosyasını kaydet

en: outside downloaded area
tr: indirilen alanın dışında

en: Data Layer {0}
tr: Veri Katmanı {0}

en: Merging layers
tr: Katmanları birleştirme

en: {0} deleted | {0} deleted
tr[0]: {0} silindi
tr[1]: {0} silindi

en: {0} incomplete | {0} incomplete
tr[0]: {0} eksik
tr[1]: {0} eksik

en: {0} consists of:
tr: {0} şunları içerir:

en: API version: {0}
tr: API sürümü: {0}

en: Layer is locked
tr: Katman kilitli

en: Download is blocked
tr: İndirme engellendi

en: Upload is discouraged
tr: Yükleme tavsiye edilmez

en: Upload is blocked
tr: Yükleme engellendi

en: Empty layer
tr: Boş katman

en: Convert to GPX layer
tr: GPX tabakasına çevir

en: Converted from: {0}
tr: Çevrildiği yer: {0}

en: Dataset consistency test
tr: Veri kümesi tutarlılık testi

en: No problems found
tr: Hiçbir sorun bulunamadı

en: Following problems found:
tr: Aşağıdaki sorunlar bulundu:

en: Save anyway
tr: Yine de kaydet

en: The layer contains no data.
tr: Katman veri içermiyor.

en: Conflicts
tr: Çelişkiler

en: Reject Conflicts and Save
tr: Çakışmaları Reddet ve Kaydet

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
tr: Çözülmemiş çelişkiler var. Çelişkiler kaydedilmeyecektir ve tümü reddedilmiş gibi ele alınacaktır. Devam edilsin mi?

en: Save OSM file
tr: OSM dosyası olarak kaydet

en: Validation errors
tr: Onaylama Hataları

en: No validation errors
tr: Onaylama hatası yok

en: Save Validation errors file
tr: Onaylama hataları dosyasını kaydet

en: Set WMS Bookmark
tr: WMS İmi Belirle

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
tr: {0} Katman için desteklenen projeksiyon bulunamıyor. {1} kullanılıyor.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
tr: {0} katmanı, {1} üzerinden {2}''e yeniden ölçeklendiriliyor. En iyi görüntü kalitesi ve performans için desteklenen projeksiyonlardan birine geçin: {3}

en: Adjust timezone and offset
tr: Zaman dilimini ve ofseti ayarla

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
tr: Fotografları GPX rotasına eşlemeye çalışırken bir hata oluştu. Kayıtları el ile eşleştirmek için kaydırmalı düğmeleri ayarlayabilirsiniz.

en: Matching photos to track failed
tr: Fotoğrafları rotaya eşleme başarısız oldu

en: Timezone: {0}
tr: Zaman dilimi: {0}

en: Minutes: {0}
tr: Dakika: {0}

en: Seconds: {0}
tr: Saniye: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
tr[0]: (Farklılık: {0} gün)
tr[1]: Farklılık: {0} gün

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Segment settings
tr: Bölüm ayarları

en: Interpolate between segments
tr: Bölümler arasında interpolasyon yap

en: only when the segments are less than # minutes apart:
tr: sadece bölümler arasında # dakikadan azsa:

en: only when the segments are less than # meters apart:
tr: sadece bölümler arasında # metreden azsa:

en: Tag images at the closest end of a segment, when not interpolated
tr: Bir bölümün en yakın ucunda, interpolasyon yapılmadığında resimlere etiket ekle

en: only within # minutes of the closest trackpoint:
tr: sadece en yakın iz noktasının # dakika içinde:

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
tr: İz ayarları (unutmayın ki bir GPX dosyasında birden fazla iz olabilir)

en: Interpolate between tracks
tr: İzler arasında interpolasyon yap

en: only when the tracks are less than # minutes apart:
tr: sadece izler arasında # dakikadan azsa:

en: only when the tracks are less than # meters apart:
tr: sadece izler arasında # metreden azsa:

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
tr: İnterpolasyon yapılmadığında bir izin en yakın ucuna etiket ekle<br>(Ayrıca, ilk izden önce ve son izden sonra da uygulanır)

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
tr: Tüm fotoğraflara zorunlu etiketleme (geçici olarak yukarıdaki ayarları geçersiz kılar).

en: This option will not be saved permanently.
tr: Bu seçenek kalıcı olarak kaydedilmeyecek.

en: Correlate to GPX
tr: GPX ile ilişkilendir

en: Invalid timezone
tr: Geçersiz zaman dilimi

en: Invalid offset
tr: Geçersiz ofset

en: Correlate images with GPX track
tr: Fotoğrafları GPX izi ile ilişkilendir

en: Try Again
tr: Tekrar Deneyin

en: No images could be matched!
tr: Hiçbir resim eşleştirilemedi!

en: <No GPX track loaded yet>
tr: <GPX izi yüklenmedi>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
tr: Zaman bilgisi ayrıştırılamadı.
    Lütfen istenen formatı kullanın

en: Invalid date
tr: Geçersiz Tarih

en: GPX track:
tr: GPX izi:

en: Open another GPX trace
tr: Başka GPX izi aç

en: Use support layer
tr: Destek katmanını kullan

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
tr: <html>Doğru bir saat fotoğrafı kullanın,<br>örneğin GPS alıcı ekranı</html>

en: Auto-Guess
tr: Otomatik Tahmin

en: Matches first photo with first gpx point
tr: İlk fotoğrafı ilk GPX noktasıyla eşleştirir

en: Manual adjust
tr: Manuel ayarlama

en: Advanced settings...
tr: Gelişmiş ayarlar...

en: Override position for:
tr: Pozisyonu geçersiz kıl:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
tr: Exif verilerinde coğrafi konumu olan resimler ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
tr: Zaten etiketlenmiş resimler ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
tr: Haritada Önizleme resimlerini göster

en: Timezone:
tr: Zamandilimi:

en: Correlate
tr: İlişkilendir

en: No gpx selected
tr: Seçili GPX yok

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
tr[0]: <html>GPX iziyle <b>{0}</b> / <b>{1}</b> fotoğraf eşleşti.</html>
tr[1]: <html>GPX iziyle <b>{0}</b> / <b>{1}</b> fotoğraf eşleşti.</html>

en: The selected photos do not contain time information.
tr: Seçilen fotoğraflar zaman bilgisi içermiyor.

en: Photos do not contain time information
tr: Fotoğraflar zaman bilgisi içermiyor

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
tr: Seçilen GPX izi zaman damgaları içermiyor. Lütfen başka bir tane seçin.

en: GPX Track has no time information
tr: GPX izi zaman bilgisi içermiyor

en: You should select a GPX track
tr: Bir GPX izi seçmelisiniz

en: No selected GPX track
tr: Seçili GPX izi yok

en: Correlation support layer
tr: İlişkilendirme destek katmanı

en: Edit images sequence
tr: Resim dizisini düzenle

en: Geotagged Images
tr: Geotagged Görüntüler

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
tr[0]: {0} resim yüklendi.
tr[1]: {0} resim yüklendi.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
tr[0]: {0} GPS etiketli bulundu.
tr[1]: {0} GPS etiketli bulundu.

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
tr[0]: {0} GPS verileri güncellendi.
tr[1]: {0} GPS verileri güncellendi.

en: Offset angle in degrees:
tr: Derece cinsinden ofset açısı:

en: Shift image relative to the direction (in meters)
tr: Resmi yöne göre kaydır (metre cinsinden)

en: Elevation:
tr: Yükseklik:

en: Set image direction towards the next GPX waypoint
tr: Resmin yönünü bir sonraki GPX noktasına ayarla

en: Set image direction towards the next one
tr: Resmin yönünü bir sonrakine ayarla

en: Error on file {0}
tr: Dosya hatası {0}

en: No image
tr: Resim yok

en: No EXIF time in file "{0}". Using last modified date as timestamp.
tr: Dosyada EXIF zamanı yok "{0}". Son değiştirilme tarihini zaman damgası olarak kullanılıyor.

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
tr: Dosyanın meta verileri ayrıştırılamıyor "{0}". Son değiştirilme tarihini zaman damgası olarak kullanılıyor.

en: Geoimage: {0}
tr: Coğrafi resim: {0}

en: Display geotagged images
tr: Coğrafi etiketli resimleri göster

en: Next
tr: Sonraki

en: Show next Image
tr: Bir sonraki resmi göster

en: Previous
tr: Önceki

en: Show previous Image
tr: Bir önceki resmi göster

en: First
tr: İlk

en: Show first Image
tr: İlk resmi göster

en: Last
tr: Son

en: Show last Image
tr: Son resmi göster

en: Center view
tr: Görünümü ortala

en: Zoom best fit and 1:1
tr: En uygun boyuta ve 1:1 yakınlaştır

en: Remove photo from layer
tr: Resmi katmandan kaldır

en: Delete image file from disk
tr: Diskten resim dosyasını sil

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
tr[0]: Dosyayı diskinizden silinsin mi?
tr[1]: {0} dosyalarını diskinizden silinsin mi?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
tr[0]: Resim dosyası kalıcı olarak kaybolacak!
tr[1]: Resim dosyaları kalıcı olarak kaybolacak!

en: Image file could not be deleted.
tr: Resim dosyası silinemedi.

en: Copy image path
tr: Resim yolunu kopyala

en: Move dialog to the side pane
tr: İletişim kutusunu yan panel üzerine taşı

en: Open image in external viewer
tr: Resmi harici görüntüleyicide aç

en: Multiple images selected
tr: Birden fazla resim seçildi

en: 
    Altitude: {0} m
tr: 
    Yükseklik: {0} m

en: 
    Speed: {0} km/h
tr: 
    Hız: {0} km/s

en: 
    Direction {0}°
tr: 
    Yön {0}°

en: 
    EXIF time: {0}
tr: 
    EXIF zamanı: {0}

en: 
    GPS time: {0}
tr: 
    GPS zamanı: {0}

en: 
    Caption: {0}
tr: 
    Başlık: {0}

en: 
    Headline: {0}
tr: 
    Başlık: {0}

en: 
    Keywords: {0}
tr: 
    Anahtar kelimeler: {0}

en: 
    Object name: {0}
tr: 
    Nesne adı: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
tr: EXIF den GPS konumları çıkartılıyor

en: Starting directory scan
tr: Klasör tarama başladı

en: Read photos...
tr: Fotoğraflar okunuyor...

en: Reading {0}...
tr: {0} okunuyor...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
tr: Klasör için kanonik yol alınamadı {0}

en: Scanning directory {0}
tr: Klasör taranıyor {0}

en: Error while getting files from directory {0}
tr: Klasörden dosya alınırken hata oluştu {0}

en: One of the selected files was null
tr: Seçilen dosyalardan biri boştu

en: Show thumbnails
tr: Küçük resimleri göster

en: Show image thumbnails instead of icons.
tr: İkonlar yerine resim minik resimleri göster.

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
tr: GPS alıcısının fotoğrafından zamanı senkronize et

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
tr: <html>Zaman hesaplanırken GPS alıcınızın fotoğrafını çekin ve ekranda görüntüleyin.<br>Bu fotoğrafı burada görüntüleyin.<br>Sonra, sadece fotoğraftan okuduğunuz zamanı alın ve bir zaman dilimi seçin<hr></html>

en: Photo time (from exif):
tr: Fotoğraf zamanı (exif den):

en: Gps time (read from the above photo):
tr: Gps zamanı (yukarıdaki fotoğraftan okundu):

en: Photo taken in the timezone of:
tr: Fotoğrafın çekildiği zaman dilimi:

en: Use daylight saving time (where applicable)
tr: Yaz saati uygula (uygundur)

en: Open another photo
tr: Başka bir fotoğraf aç

en: No date
tr: Tarih Yok

en: Load images from Wikimedia Commons
tr: Wikimedia Commons'tan resimleri yükle

en: Choose track visibility and colors
tr: Rota görünürlüğünü ve renkleri seç

en: Select by date
tr: Tarihe göre seç

en: <html>Select all tracks that you want to be displayed. You can drag select a range of tracks or use CTRL+Click to select specific ones. The map is updated live in the background. Open the URLs by double clicking them, edit name and description by double clicking the cell.</html>
tr: <html>Görüntülenmesini istediğiniz tüm rotaları seçin. Bir dizi rotayı sürükleyerek seçebilir veya belirli olanları seçmek için CTRL+Tık kullanabilirsiniz. Harita arka planda canlı olarak güncellenir. URL'leri çift tıklayarak açın, hücreye çift tıklayarak adı ve açıklamayı düzenleyin.</html>

en: Set track visibility for {0}
tr: {0} için rota görünürlüğünü ayarla

en: Set color for selected tracks...
tr: Seçilen rotalar için renk ayarla...

en: Show all
tr: Hepsini göster

en: Show selected only
tr: Yalnızca seçilenleri göster

en: The GPX layer contains fields that can be converted to OSM tags. How would you like to proceed?
tr: GPX katmanı, OSM etiketlerine dönüştürülebilecek alanlar içeriyor. Nasıl devam etmek istersiniz?

en: Convert all fields
tr: Tüm alanları dönüştür

en: Only convert the following fields:
tr: Yalnızca şu alanları dönüştür:

en: Do not convert any fields
tr: Hiçbir alanı dönüştürme

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Convert and remember selection
tr: Dönüştür ve seçimi hatırla

en: Convert to data layer
tr: Veri katmanına çevir

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
tr: <html>İşlenmemiş GPS verilerini harita verisi olarak yüklemek zararlı kabul edilir.<br>İzlerinizi yüklemek istiyorsanız, buraya bakın:</html>

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
tr: Dönüştürülen katmandaki yolları basitleştirmek ister misiniz?

en: Customize track drawing
tr: Rota çizimini özelleştir

en: From
tr: Başlangıç

en: To
tr: Bitiş

en: No timestamp
tr: Zaman damgası yok

en: Select to download OSM data.
tr: OSM verisini indirmek için seçin.

en: Select to download GPS traces.
tr: GPS izlerini indirmek için seçin.

en: Download everything within:
tr: Bunun içindeki her şeyi indir:

en: meters
tr: metre

en: Maximum area per request:
tr: Her istek için maksimum alan:

en: Download near:
tr: Yakınındakileri indir:

en: track only
tr: yalnızca rota

en: waypoints only
tr: yalnızca yol noktaları

en: track and waypoints
tr: rota ve yol noktaları

en: Click to download
tr: İndirmek için tıklayın

en: Click to download into a new data layer
tr: Yeni bir veri katmanına indirmek için tıklayın

en: Click to cancel
tr: İptal etmek için tıklayın

en: Download from OSM along this track
tr: Bu izden OSM'den indir

en: Precache imagery tiles along this track
tr: Bu iz boyunca görüntü önbelleği oluştur

en: Precaching WMS
tr: WMS önbelleği oluşturuluyor

en: Please select the imagery layer.
tr: Lütfen görüntü katmanını seçin.

en: Select imagery layer
tr: Görüntü katmanını seçin

en: There are no imagery layers.
tr: Görüntü katmanı yok.

en: No imagery layers
tr: Görüntü katmanı yok

en: Error while parsing {0}
tr: {0} ayrıştırılırken hata oluştu

en: Could not read "{0}"
tr: "{0}" okunamadı

en: gps point
tr: gps noktası

en: 1 - Fixed
tr: 1 - Sabit

en: 2 - Float
tr: 2 - Yüzen

en: 3 - Reserved
tr: 3 - Ayrılmış

en: 5 - Single
tr: 5 - Tek

en: None
tr: Hiçbiri

en: Float RTK
tr: Yüzen RTK

en: Estimated
tr: Tahmini

en: Manual
tr: Manuel

en: Simulated
tr: Simüle

en: Quality
tr: Kalite

en: GPS fix
tr: GPS düzeltmesi

en: GPS ref
tr: GPS referans

en: Time
tr: Zaman

en: Direction
tr: Yön

en: Velocity, {0}
tr: Hız, {0}

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
tr: Ses dosyaları (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
tr: Sesi İçeri Al

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
tr: <html>GPX katmanındaki veri ''{0}'' sunucudan indirildi.<br>Çünkü yol noktalarının zaman damgaları içermiyor, bunları ses verisiyle eşleştiremiyoruz.</html>

en: Import not possible
tr: İçeri alma mümkün değil

en: Audio markers from {0}
tr: {0} daki ses imleçleri

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
tr: Ses ile ilişkilendirilecek GPX izi tabakada mevcut değil.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
tr: Bazı yol noktaları, izin başlangıcından önce veya sonrasındaki zaman damgalarına sahiptir ve bu noktalar ihmal edilmiş veya başlangıca taşınmıştır.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
tr: Bazı çok uzak yol noktaları, zaman hassiyetine uymadığı için çıkartıldı.

en: Import images
tr: Görüntüleri içeri al

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
tr: <html>GPX katmanındaki veriler ''{0}'' sunucudan indirilmiştir.<br>Çünkü yol noktalarının bir zaman damgası içermiyor, bu nedenle onları resimlerle ilişkilendiremiyoruz.</html>

en: Markers From Named Points
tr: işaretli noktalardan imleçler

en: Named Trackpoints from {0}
tr: {0} isim verilen izler

en: Auto load tiles
tr: Otomatik olarak döşemeleri yükle

en: Auto zoom
tr: Otomatik yakınlaştırma

en: Decrease zoom
tr: Yakınlaştırmayı azalt

en: Flush tile cache
tr: Döşeme önbelleğini temizle

en: Increase zoom
tr: Yakınlaştırmayı artır

en: Load all tiles
tr: Tüm döşemeleri yükle

en: Load all error tiles
tr: Tüm hata döşemelerini yükle

en: Convert to OSM Data
tr: OSM Verisine Dönüştür

en: Toggle layer {0}
tr: Katmanı Değiştir {0}

en: Show errors
tr: Hataları Göster

en: Layer name
tr: Katman adı

en: Projection
tr: Projeksiyon

en: Matrix set identifier
tr: Matris kümesi tanımlayıcısı

en: Filter layers:
tr: Katmanları filtrele:

en: Change resolution
tr: Çözünürlüğü değiştir

en: Zoom to native resolution
tr: Doğal çözünürlüğe yakınlaştır

en: Malformed URI: {0}
tr: Hatalı URI: {0}

en: IO Exception: {0}
    {1}
tr: IO İstisnası: {0}
    {1}

en: gps marker
tr: gps imleçi

en: marker | markers
tr[0]: imleç
tr[1]: imleçler

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
tr[0]: {0} {1} imleçten oluşur
tr[1]: {0} {1} imleçten oluşur

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
tr: Sesi işaretleyecek herhangi bir nesne yok.

en: Show Text/Icons
tr: Metni/İkonları Göster

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
tr: Görünen metin ve ikonları sabitle.

en: Synchronize Audio
tr: Sesi Eşle

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
tr: Eşlemeye yardımcı bir ses duyduğunuzda, çalan sesi durdurunuz.

en: Audio synchronized at point {0}.
tr: Ses {0} noktasında eşlendi.

en: Unable to synchronize in layer being played.
tr: Çalan tabakada eşleme yapılamadı.

en: Make Audio Marker at Play Head
tr: Ses dosyasının başlangıcını işaretle

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
tr: Sesi işaretlemek istediğinizde çalan kaydı durdurmanız gerekir.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
tr: Ses izleme başlığını, oynadığınız ses izinin ilişkili olduğu GPX izinin yakınına sürüklemeniz gerekiyor (ilk işaretten sonra).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
tr: Ses imlecinin üzerine SHIFT-ile sürükleyiniz veya eşleyeceğiniz noktaya sürükleyiniz.

en: Unable to create new audio marker.
tr: Yeni ses imleci oluşturulamadı.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
tr: Bu imleç için tanımlanan link gösterilemedi.

en: (URL was:
tr: (URL :

en: Select the map painting styles
tr: Harita boyama stillerini seç

en: Rendering {0} to {1}
tr: {0} üzerinden {1} işleniyor

en: Error - file not found: ''{0}''
tr: Hata - dosya bulunamadı: ''{0}''

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
tr: Seçenek {0} için tamsayı bekleniyordu, ancak ''{1}'' alındı

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
tr: {0} seçeneği için beklenen tamsayı >= 0, ancak ''{1}'' alındı

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
tr: {0} parametresi ayrıştırılamadı: {1}

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
tr: Seçenek {0} için beklenen anahtar ve değer, ':' karakteri ile ayrılmalı, ancak ''{1}'' alındı

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
tr: Seçenek {0} için ondalık sayı bekleniyordu, ancak ''{1}'' alındı

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
tr: Seçenek {0} için virgülle ayrılmış iki koordinat bekleniyordu, ancak ''{1}'' alındı

en: In option {0}: {1}
tr: Seçenekte {0}: {1}

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
tr: {0} seçeneği için beklenen ondalık sayı > 0, ancak ''{1}'' alındı

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
tr: {0} seçeneği için beklenen tamsayı > 0, ancak ''{1}'' alındı

en: JOSM rendering command line interface
tr: JOSM çizim komut satırı arayüzü

en: Renders data and saves the result to an image file.
tr: Veriyi çizer ve sonucu bir resim dosyasına kaydeder.

en: Input data file name (.osm)
tr: Giriş veri dosya adı (.osm)

en: Output image file name (.png); defaults to ''{0}''
tr: Çıkış resim dosya adı (.png); varsayılan ''{0}'' olarak ayarlanır

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
tr: Çizim için kullanılacak stil dosyası (.mapcss veya .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
tr: Bu seçenek, birden çok stil yüklemek için tekrarlanabilir.

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
tr: Stil ayarı (JOSM'de stiil listesi iletişim penceresinden erişilebilir)

en: Applies to the last style loaded with the {0} option.
tr: Son yüklenen stile {0} seçeneği uygulanır.

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
tr: Çizim için yakınlaştırma seviyesini seçin. (tamsayı değeri, 0=tüm dünya, 18=sokak seviyesi)

en: Select the map scale
tr: Harita ölçeğini seçin

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
tr: 10000 değeri, 1:10000 ölçeğini ifade eder (haritada 1 cm, yerde 100 m'ye eşittir; ekran çözünürlüğü: 96 dpi)

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
tr: {0} ve {1} seçenekleri birbirini dışlar.

en: Area to render, default value is ''{0}''
tr: Çizilecek alan, varsayılan değer ''{0}''

en: With keyword ''{0}'', the downloaded area in the .osm input file will be used (if recorded).
tr: ''{0}'' anahtar kelimesi ile, .osm giriş dosyasındaki indirilen alan kullanılacaktır (kaydedilmişse).

en: Specify bottom left corner of the rendering area
tr: Çizim alanının sol alt köşesini belirtin

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
tr: Genişlik ve yükseklik seçenekleri ile birlikte kullanılarak çizim alanını belirlemek için.

en: Width of the rendered area, in meter
tr: Çizilen alanın genişliği, metre cinsinden

en: Height of the rendered area, in meter
tr: Çizilen alanın yüksekliği, metre cinsinden

en: Width of the target image, in pixel
tr: Hedef resmin genişliği, piksel cinsinden

en: Height of the target image, in pixel
tr: Hedef resmin yüksekliği, piksel cinsinden

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
tr: Kullanılacak projeksiyon, varsayılan değer ''{0}'' (web-Mercator)

en: Maximum image width/height in pixel (''{0}'' means no limit), default value: {1}
tr: Piksel cinsinden maksimum resim genişliği/yüksekliği (''{0}'' sınırsız anlamına gelir), varsayılan değer: {1}

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
tr: Çizim alanını ve ölçeği belirtmek için seçenekler çeşitli şekillerde birleştirilebilir

en: If neither ''{0}'' nor ''{1}'' is given, the default value {2} takes effect and the bounds of the download area in the .osm input file are used.
tr: Eğer ne ''{0}'' ne de ''{1}'' verilirse, varsayılan değer {2} devreye girer ve .osm giriş dosyasındaki indirme alanının sınırları kullanılır.

en: Argument {0} given, but scale cannot be determined from remaining arguments
tr: {0} argümanı verildi, ancak ölçek kalan argümanlardan belirlenemez

en: Argument {0} given, expected {1} or {2}
tr: {0} argümanı verildi, {1} veya {2} bekleniyor

en: {0} mode, but no bounds found in osm data input file
tr: {0} modu, ancak osm veri giriş dosyasında sınırlar bulunamadı

en: Unable to determine scale, one of the options {0}, {1}, {2} or {3} expected
tr: Ölçeği belirlemek mümkün değil, {0}, {1}, {2} veya {3} seçeneklerinden biri bekleniyor

en: In .osm data file ''{0}'' -
tr: .osm veri dosyasında ''{0}'' -

en: Image dimensions ({0}x{1}) exceeds maximum image size {2} (use option {3} to change limit)
tr: Resim boyutları ({0}x{1}) maksimum resim boyutunu aşıyor ({2}) (sınırları değiştirmek için {3} seçeneğini kullanın)

en: Style setting not found: ''{0}''
tr: Stil ayarı bulunamadı: ''{0}''

en: Toggle all settings
tr: Tüm ayarları değiştir

en: loading style ''{0}''...
tr: stil yükleniyor ''{0}''...

en: Failed to index validator rules. Error was: {0}
tr: Doğrulayıcı kuralları endeksleme başarısız oldu. Hata: {0}

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
tr: ''{0}'' adresinden Mappaint stilleri yüklenemedi. İstisna: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
tr: ''{0}'' adresinden Mappaint stilleri çözümlenemedi. Hata: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
tr: Argüman {0} {1} içinde değiştirilemiyor: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
tr: Resim bulunamadı ''{0}''

en: Save Access Token in preferences
tr: Erişim Belirtecinin tercihlerde kaydedilmesi

en: Access Token Key:
tr: Erişim Anahtar Anahtarı:

en: Access Token Secret:
tr: Erişim Anahtar Sırrı:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
tr: <html>Access Token'i JOSM tercihlerinde kaydetmek için seçin.<br>Yalnızca bu JOSM oturumunda kullanmak için seçmeyin.</html>

en: Use default settings
tr: Varsayılan ayarları kullan

en: Client ID:
tr: İstemci Kimliği:

en: Client Secret:
tr: İstemci Sırrı:

en: Redirect URL:
tr: Yönlendirme URL'si:

en: Access Token URL:
tr: Erişim Anahtar URL'si:

en: Authorize URL:
tr: Yetkilendirme URL'si:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
tr: OAuth ayarlarını varsayılan değerlere sıfırlamak için tıklayın

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
tr: OAuth varsayılan değerlerine sıfırlamayı iptal etmek için tıklayın

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
tr: <html>JOSM, OAuth ayarlarını varsayılan değerlere sıfırlamak üzere.<br>Geçerli özel ayarlar kaydedilmemiştir.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
tr: Özel OAuth ayarlarını üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Fully automatic
tr: Tam otomatik

en: Semi-automatic
tr: Yarı otomatik

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
tr: <html>OSM web sitesinden erişim belirteci almak için tam otomatik bir işlemi başlatın.<br>JOSM, JOSM kullanıcısı adına OSM web sitesine erişir ve kullanıcıyı tamamen otomatik olarak yetkilendirir ve bir Erişim Belirteci alır.</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
tr: <html>OSM web sitesinden erişim belirteci almak için yarı otomatik bir işlemi başlatın.<br>JOSM, Standart OAuth isteklerini bir İstek Belirteci ve bir Erişim Belirteci almak için gönderir. Kullanıcıyı, kendini doğrulamak ve JOSM tarafından gönderilen istek belirtecini kabul etmek için harici bir tarayıcıda OSM web sitesine yönlendirir.</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
tr: <html>Eğer manuel olarak oluşturulup JOSM dışında alındıysa Erişim Belirtecini girin.</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
tr: Lütfen kullanıcı adınızı ve parolanızı girin. Parola düz metin olarak JOSM tercihlerinde kaydedilmeyecek ve OSM sunucusuna sadece <strong>bir kez</strong> gönderilecek. Sonraki veri yükleme isteklerinde parolanız kullanılmayacak.

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: Granted rights
tr: Verilen haklar

en: Advanced OAuth properties
tr: Gelişmiş OAUTH özellikleri

en: Accept Access Token
tr: Erişim Belirtecini Kabul Et

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
tr: <html>OSM web sitesinden başarıyla bir OAuth Erişim Belirteci aldınız. Belirteci almak için <strong>{0}</strong>'e tıklayın. JOSM, OSM API'ına erişim sağlamak için sonraki isteklerinde bunu kullanacak.</html>

en: Authorize now
tr: Şimdi Yetkilendir

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
tr: Yetkilendirme formuna yönlendirmek için tıklayın

en: Back
tr: Geri

en: Run the automatic authorization steps again
tr: Otomatik yetkilendirme adımlarını tekrar çalıştır

en: Test Access Token
tr: Erişim Belirtecini Test Et

en: Authorize JOSM to access the OSM API
tr: JOSM'in OSM API'ye erişimini onaylayın

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
tr: <html>OSM sunucusundan OAuth Erişim Belirteci almak için otomatik işlem başarısız oldu.<br><br>Lütfen tekrar deneyin veya başka bir yetkilendirme süreci seçin,<br>örneğin yarı otomatik veya manuel yetkilendirme.</html>

en: OAuth authorization failed
tr: OAuth yetkilendirmesi başarısız oldu

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
tr: Lütfen OSM sunucusuna erişim izni olan bir OAuth Erişim Belirteci girin ''{0}''.

en: Access Token
tr: Erişim Belirteci

en: Advanced OAuth parameters
tr: Gelişmiş OAuth parametreleri

en: Enter the OAuth Access Token
tr: OAuth Erişim Belirtecini girin

en: Enter advanced OAuth properties
tr: Gelişmiş OAuth özelliklerini girin

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
tr: <html><body>Lütfen OSM sunucusuna erişim izni olan bir OAuth Erişim Belirteci girin ''{0}''.</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
tr: Lütfen bir Erişim Belirteci Anahtarı girin

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
tr: Erişim Belirteci Anahtarı boş olamaz. Lütfen bir Erişim Belirteci Anahtarı girin

en: Click to test the Access Token
tr: Erişim Belirtecini test etmek için tıklayın

en: Authentication failed, please check browser for details.
tr: Kimlik doğrulama başarısız, lütfen ayrıntılar için tarayıcıyı kontrol edin.

en: OAuth Authentication Failed
tr: OAuth Kimlik Doğrulaması Başarısız

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
tr: OAuth ile JOSM''e harita verilerini ve GPS izlerini yüklemek için<br>sizin adınıza izin veriyorsunuz (<a href="{0}">daha fazla bilgi...</a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
tr: <strong>Uyarı:</strong> Varsayılan OSM API'sini kullanmıyorsanız, <i>Gelişmiş OAuth parametreleri</i> bölümünde bir OAuth tüketici anahtarı ve sırrı ayarladığınızdan emin olun.

en: Get an Access Token for ''{0}''
tr: ''{0}'' için bir Erişim Jetonu Al

en: Close the dialog and cancel authorization
tr: Pencereyi kapat ve yetkilendirmeyi iptal et

en: Close the dialog and accept the Access Token
tr: Pencereyi kapat ve Erişim Jetonunu kabul et

en: Allow to upload map data
tr: Harita verilerini yüklemeye izin ver

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
tr: JOSM'nin sizin adınıza harita verilerini yükleme hakkını vermek için seçin

en: Allow to upload GPS traces
tr: GPS izlerini yüklemeye izin ver

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
tr: JOSM'ye adınız adına GPS izlerini yükleme hakkını vermek için seçin

en: Allow to download your private GPS traces
tr: Özel GPS izlerinizi indirmeye izin ver

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
tr: JOSM'nin özel GPS izlerinizi JOSM katmanlarına indirme hakkını vermek için seçin

en: Allow to read your preferences
tr: Tercihlerinizi okuma izni ver

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
tr: Sunucu tercihlerinizi okuma hakkını JOSM'a vermek için seçin

en: Allow to write your preferences
tr: Tercihlerinizi yazma izni ver

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
tr: Sunucu tercihlerinizi yazma hakkını JOSM'a vermek için seçin

en: Allow modifications of notes
tr: Notları değiştirme izni ver

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
tr: Notları kendi adınıza değiştirme hakkını JOSM'a vermek için seçin

en: Testing OAuth Access Token
tr: OAuth Erişim Jetonu test ediliyor

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
tr: Erişim Jeton Anahtarı ''{0}'' ile kullanıcı detayları alınması reddedildi.

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
tr: Erişim Jeton Anahtarı ''{0}'' ile kullanıcı detayları alınması yasaklandı.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
tr: <html>''{0}'' Erişim Jetonu başarıyla kullanıldı<br>''{1}'' adresindeki OSM sunucusuna erişim için.<br>''{2}'' kullanıcısı olarak ve ''{3}'' kimliğiyle OSM sunucusuna erişiyorsunuz.</html>

en: Success
tr: Başarı

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
tr: <html>OSM sunucusuna erişim başarısız oldu ''{0}''<br>Erişim Jetonu ''{1}'' ile. Sunucu Erişim Jetonu'nu yetkilendirmeyi reddetti. Bu jetonu kullanarak sunucudaki korunan kaynaklara erişemezsiniz.</html>

en: Test failed
tr: Test başarısız

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
tr: <html>Erişim Jetonu ''{1}'' OSM sunucusu ''{0}'' tarafından biliniyor.<br>Bu jetonla kullanıcı detaylarını almak için yapılan test başarısız oldu, ancak.<br>Bu jetona hangi haklar verilmişse, yine de kullanabilirsiniz<br>veri yüklemek, GPS izleri yüklemek ve/veya diğer korunan kaynaklara erişmek.</html>

en: Token allows restricted access
tr: Jeton kısıtlı erişime izin verir

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
tr: <html>Geçerli kullanıcı hakkında bilgi alınamadı OSM sunucusundan ''{0}''.<br>Bu muhtemelen test edilen Erişim Jetonu'ndan kaynaklanan bir problem değil, ancak<br>sunucu yapılandırması ile ilgili bir problem. Dikkatlice kontrol edin sunucu<br>URL'si ve İnternet bağlantınızı.</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
tr: <html>OSM sunucusu için isteği imzalamada başarısız oldu ''{0}'' jeton ile ''{1}''.<br>Muhtemelen jeton geçersiz.</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
tr: <html>Test, sunucunun bir iç hata ile yanıt verdiği için başarısız oldu.<br>JOSM jetonun geçerli olup olmadığına karar veremedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.</html>

en: Retrieving user info...
tr: Kullanıcı bilgileri alınıyor...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
tr: Tercihler iletişim kutusunu kapat ve tercih güncellemelerini iptal et

en: Save the preferences and close the dialog
tr: Tercihleri kaydet ve iletişim kutusunu kapat

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
tr: Ayarların aktif olamsı için programı açıp/kapatmalısınız.

en: Would you like to restart now?
tr: Şimdi yeniden başlatmak ister misiniz?

en: Download plugins
tr: Eklentileri indir

en: Icon paths:
tr: Simge yolları:

en: Name (optional):
tr: Ad (isteğe bağlı):

en: URL / File:
tr: URL / Dosya:

en: active
tr: aktif

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
tr: Harita boya stil dosyası (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
tr: Ön tanımlı tanım dosyası (*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
tr: Etiket kontrol kuralı (*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
tr: Kaynak girişini düzenle:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
tr: Giriş ''{0}'' JOSM Sürümü {1} gerektirir. (Şu anda çalışan: {2})

en: Continue anyway
tr: Yine de devam et

en: Cancel and return to the previous dialog
tr: İptal et ve önceki iletişime geri dön

en: Ignore warning and install style anyway
tr: Uyarıyı görmezden gel ve yine de stil yükle

en: Some entries have unmet dependencies:
tr: Bazı girişlerin karşılanmamış bağımlılıkları var:

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset to default
tr: Varsayılana sıfırla

en: Add a new icon path
tr: Yeni bir simge yolu ekleyin

en: Remove the selected icon paths
tr: Seçilen simge yollarını kaldır

en: Edit the selected icon path
tr: Seçilen simge yolunu düzenle

en: External resource entry: Active
tr: Harici kaynak girişi: Aktif

en: External resource entry: Inactive
tr: Harici kaynak girişi: Pasif

en: Tooltip
tr: Araç ipucu

en: Icon
tr: Simge

en: Remove from toolbar
tr: Araç çubuğundan kaldır

en: Configure toolbar
tr: Araç çubuğunu yapılandır

en: Edit shortcut
tr: Kısayolu düzenle

en: Do not hide toolbar and menu
tr: Araç çubuğunu ve menüyü gizleme

en: Actions
tr: İşlemler

en: Toolbar
tr: Araç Çubuğu

en: Customize the elements on the toolbar.
tr: Araç çubuğundaki elemanları özelleştir.

en: Separator
tr: Ayıraç

en: Available
tr: Mevcut

en: Action parameters
tr: Eylem parametreleri

en: Parameter name
tr: Parametre adı

en: Parameter value
tr: Parametre değeri

en: Toolbar action without name: {0}
tr: İsim olmadan araç çubuğu eylemi: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
tr: Garip araç çubuğu değeri: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
tr: Araç çubuğu eylemi {0} üzerine yazıldı: {1} şu alır {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
tr: Adı olmayan kayıtlı araç çubuğu eylemi: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
tr: Kayıtlı araç çubuğu eylemi {0} üzerine yazıldı: {1} şu alır {2}

en: Toolbar: {0}
tr: Araç çubuğu: {0}

en: add entry
tr: giriş ekle

en: Remove the selected entry
tr: Seçilen girişi kaldır

en: Key: {0}
tr: Anahtar: {0}

en: Edit boundaries
tr: Sınırları düzenle

en: Internal JOSM boundaries
tr: Dahili JOSM sınırları

en: Reset preferences
tr: Tercihleri sıfırla

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
tr: Tüm tercihleri varsayılan değerlerine temizlemek üzeresiniz<br />Tüm ayarlarınız silinecek: eklentiler, imajlar, filtreler, araç çubuğu düğmeleri, klavye, vb. <br />Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Advanced Preferences
tr: İleri Tercihler

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
tr: Tercihleri doğrudan ayarla. Dikkatli kullanılmalı!

en: Read from file
tr: Dosyadan oku

en: Export selected items
tr: Seçilen öğeleri dışa aktar

en: JOSM custom settings files (*.xml)
tr: JOSM özel ayar dosyaları (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
tr: Lütfen varsayılan olarak işaretlenmemiş bazı tercih anahtarları seçin

en: Export preferences keys to JOSM customization file
tr: Tercih anahtarlarını JOSM özelleştirme dosyasına dışa aktar

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
tr: Bu dosya içe aktarıldığında tercih listeleri ne yapılmalı?

en: Append preferences from file to existing values
tr: Dosyadan tercihleri mevcut değerlere ekle

en: Replace existing values
tr: Mevcut değerleri değiştir

en: Open JOSM customization file
tr: JOSM özelleştirme dosyasını aç

en: Import log
tr: İçe aktarma günlüğü

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
tr: <html>İşte dosya içe aktarma özeti. <br/>Tercih değişikliklerini reddedebilirsiniz Tercihler diyaloğunda "İptal" tuşuna basarak <br/>Bazı değişiklikleri etkinleştirmek için JOSM yeniden başlatılması gerekebilir.</html>

en: shortcut
tr: kısayol

en: color
tr: renk

en: toolbar
tr: araç çubuğu

en: imagery
tr: görüntü

en: Load profile
tr: Profili Yükle

en: Save {0} profile
tr: {0} profilini kaydet

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
tr: Bu grupla ilgili tüm tercihler varsayılan, kaydedilecek bir şey yok

en: Choose profile file
tr: Profil dosyasını seç

en: Change list setting
tr: Liste ayarını değiştir

en: Change list of lists setting
tr: Liste listesi ayarını değiştir

en: Change list of maps setting
tr: Harita listesi ayarını değiştir

en: Entry {0}
tr: Giriş {0}

en: Select Setting Type:
tr: Ayar Türünü Seç:

en: Simple
tr: Basit

en: List
tr: Liste

en: List of lists
tr: Liste listesi

en: List of maps
tr: Harita listesi

en: Add setting
tr: Ayar ekle

en: Advanced Background: Changed
tr: Gelişmiş Arka Plan: Değiştirildi

en: Advanced Background: NonDefault
tr: Gelişmiş Arka Plan: Varsayılan Değil

en: Current value is default.
tr: Geçerli değer varsayılan.

en: Default value is ''{0}''.
tr: Varsayılan değer ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
tr: Varsayılan değer şu anda bilinmiyor (ayar henüz kullanılmadı).

en: Change string setting
tr: Dize ayarını değiştir

en: Value:
tr: Değer:

en: Audio
tr: Ses

en: Settings for the audio player and audio markers.
tr: Ses çalıcısı ve ses imleç ayarları.

en: Display the Audio menu.
tr: Ses menüsünü göster.

en: Label audio (and image and web) markers.
tr: Ses, görüntü ve web imleçlerini işaretle.

en: Display live audio trace.
tr: Aktif ses izini göster.

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
tr: Geçerli zaman damgası bulunan açık yol noktaları.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
tr: İz pozisyonundan tahmini zamanla açık yol noktaları.

en: Named trackpoints.
tr: Adlandırılmış iz noktaları.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
tr: Ses dosyalarının değiştirilmiş zaman damgaları.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
tr: İzin başlangıcı (başka imleç yoksa hep bu kullanılır).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
tr: Asıl araç çubuğundan ses menusunu gizle/göster.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
tr: Sesin kayıt edildiği yerde hareketli bir ikonu iz boyunca göster.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
tr: Bütünses,görüntü ve web imleçleri metin etiketi yerleştir.

en: When importing audio, make markers from...
tr: Sesi içeri alırken, imleçler oluştur

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
tr: Sesi içeri alırken, herhangi bir yol noktasına GPX tabakasında ekle

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
tr: İsmi veya tanımlaması olan izlerden otomatik olarak ses imleçleri oluştur,

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
tr: İlgili ses WAV dosyasının her birinin değiştirilmiş zamanına karşılık gelen konumda ses işaretçileri oluştur.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
tr: İlgili düğmeye basıldıktan sonra ilieri veya geri atlama zamanı, sn olarak

en: Forward/back time (seconds)
tr: İleri/Geri (saniye)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
tr: Hız ilerleme durumu

en: Fast forward multiplier
tr: Hızlı ilerleme çarpanı

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
tr: Sein çalınması bu saniyede başlar (öncesinde veya sonrasında), ses izi gereklidir

en: Lead-in time (seconds)
tr: Lead-in zamanı (saniye)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
tr: Asıl kayıt zamanı ile kayıt cihazının kaydettiği zaman arası oran

en: Voice recorder calibration
tr: Ses kayıt cihazı kalibrasyonu

en: Colors
tr: Renkler

en: Change colors used in program dialogs and in map paint styles.
tr: Program iletilerinde ve harita boyama stillerinde kullanılan renkleri değiştir.

en: Paint style {0}: {1}
tr: Boya Stili {0}: {1}

en: Choose
tr: Seç

en: Choose a color for {0}
tr: {0} için bir renk seçiniz

en: Set all to default
tr: Tümünü varsayılana ayarla

en: Colors used by different objects in JOSM.
tr: JOSM'deki farklı nesneler tarafından kullanılan renkler.

[ctx: gui]
en: Display
tr: Görüntüle

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
tr: Programın genel görüntüsünü etkileyen çeşitli ayarlar.

en: Draw Direction Arrows
tr: Yön Oklarını Çiz

en: Only on the head of a way.
tr: Sadece bir yolun başında.

en: Draw oneway arrows.
tr: Tek yönlü okları çiz.

en: Draw segment order numbers
tr: Segment sıra numaralarını çiz

en: Draw segment order numbers on selected way
tr: Seçili yoldaki segment sıra numaralarını çiz

en: Draw virtual nodes in select mode
tr: Seçim modunda sanal düğümleri çiz

en: Draw inactive layers in other color
tr: Pasif katmanları başka renkte çiz

en: Display discardable keys
tr: Atılabilir anahtarları göster

en: Use auto filters
tr: Otomatik filtreleri kullan

en: Rule
tr: Kural

en: Highlight target ways and nodes
tr: Hedef yolları ve düğümleri vurgula

en: Draw rubber-band helper line
tr: Lastik bant yardımcı çizgisini çiz

en: Smooth map graphics (antialiasing)
tr: Düzgün harita grafikleri (antialiasing)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
tr: Tel çerçeve modunda düzgün harita grafikleri (antialiasing)

en: Draw only outlines of areas
tr: Sadece alanların dış hatlarını çiz

en: Hide labels while dragging the map
tr: Haritayı sürüklerken etiketleri gizle

en: OSM Data
tr: OSM Verisi

en: Settings that control the drawing of OSM data.
tr: OSM verisinin çizimini kontrol eden ayarlar.

en: Draw direction hints for way segments.
tr: Yol segmentleri için yön ipuçları çiz.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
tr: Oneways ve diğer yönlü özelliklerin yönünde oklar çiz.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
tr: Her segment için kendi yolu boyunca sıra numaralarını çiz.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
tr: Sunucudan yüklenen verilerin sınırlarını çiz.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
tr: Kolay yol düzenlemesi için seçim modunda sanal düğümleri çiz.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
tr: Pasif veri katmanlarını farklı bir renkte çiz.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
tr: Harita görünümüne ''antialiasing'' uygula, daha düzgün bir görünüm elde et.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
tr: Tel çerçeve modunda harita görünümüne ''antialiasing'' uygula, daha düzgün bir görünüm elde et.

en: Highlight target nodes and ways while drawing or selecting
tr: Çizerken veya seçerken hedef düğümleri ve yolları vurgula

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
tr: Bu seçenek, alanların doldurulmasını bastırır, seçilen stilde belirtilen her şeyi geçersiz kılar.

en: This option hides the textual labels of OSM objects while dragging the map.
tr: Bu seçenek, haritayı sürüklerken OSM nesnelerinin metin etiketlerini gizler.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
tr: Sessizce kaldırılabilecek kadar ilgisiz kabul edilen anahtarları görüntüle.

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
tr: Önceden belirlenmiş bir etiketin sayısal değerlerini otomatik olarak filtrelemek için düğmeleri göster.

en: Options that affect drawing performance
tr: Çizim performansını etkileyen seçenekler

en: Segment drawing options
tr: Segment çizim seçenekleri

en: Select and draw mode options
tr: Seçim ve çizim modu seçenekleri

en: Other options
tr: Diğer seçenekler

en: GPS Points
tr: GPS Noktaları

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
tr: GPS izlerinin çizimini kontrol eden ayarlar.

en: Auto
tr: Otomatik

[ctx: gpx_field]
en: Name
tr: İsim

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
tr: Aç(ıklama)

en: Everything
tr: Her şey

en: Name or offset
tr: İsim veya ofset

en: Custom
tr: Özel

en: Use global settings
tr: Genel ayarları kullan

en: All
tr: Tümü

en: Local files
tr: Yerel dosyalar

en: Force lines if no segments imported
tr: Eğer hiç segment alınmazsa çizgileri zorla

en: Draw large GPS points
tr: Büyük GPS noktalarını çiz

en: Draw a circle from HDOP value
tr: HDOP değerinden daire çiz

en: Velocity (red = slow, green = fast)
tr: Hız (kırmızı = yavaş, yeşil = hızlı)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
tr: Yön (kırmızı = batı, sarı = kuzey, yeşil = doğu, mavi = güney)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
tr: Konumun seyreltmesi (kırmızı = yüksek, yeşil = düşük, mevcutsa)

en: Quality (RTKLib only, if available)
tr: Kalite (yalnızca RTKLib, mevcutsa)

en: GPS fix value
tr: GPS düzeltme değeri

en: GPS reference ID
tr: GPS referans ID

en: Track date
tr: Izleme tarihi

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
tr: Isı haritası (koyu = az, parlak = çok)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
tr: Tek Renk (katman yöneticisinde özelleştirilebilir)

en: Car
tr: Araba

en: Bicycle
tr: Bisiklet

en: Foot
tr: Ayak

[ctx: Heat map]
en: User Normal
tr: Kullanıcı Normal

[ctx: Heat map]
en: User Light
tr: Kullanıcı Açık

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
tr: Trafik Işıkları

[ctx: Heat map]
en: Inferno
tr: Cehennem

[ctx: Heat map]
en: Wood
tr: Ahşap

[ctx: Heat map]
en: Heat
tr: Isı

en: Use points instead of lines for heat map
tr: Isı haritası için çizgiler yerine noktaları kullan

en: Create markers when reading GPX
tr: GPX okunurken işaretleyiciler oluştur

en: Fast drawing (looks uglier)
tr: Hızlı Çizim (kötü görünür)

en: Dynamic color range based on data limits
tr: Veri sınırlarına dayalı dinamik renk aralığı

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
tr: Pürüzsüz GPX grafikleri (kenar yumuşatma)

en: Draw with Opacity (alpha blending)
tr: Opaklık ile Çiz (alfa harmanlama)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
tr: GPX dosyası açılınca otomatik olarak yol noktalarından imleç tabakası oluştur

en: Draw lines between raw GPS points
tr: Ham GPS noktaları arasında çizgiler çiz

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
tr: Yerel dosyalar için çizgi çizmek için maksimum uzunluk (metre cinsinden). Tüm çizgileri çizmek için ''-1''

en: Maximum length for local files (meters)
tr: Yerel dosyalar için maksimum uzunluk (metre)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
tr: Çizgilerin çizilmesi için maksimum uzunluk (metre). Tümünü çizmek için ''-1'' yapın.

en: Maximum length (meters)
tr: Maksimum uzunluk (metre)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
tr: İçe aktarılan verilerde çizgi bilgisi yoksa bile çizimi zorla.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
tr: GPS noktalarını bağlayan çizgiler için yön oklarını çiz.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
tr: Yön oklarını hesaplama yerine tablo değerlerini kullanarak çiz.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
tr: Son çizilen oktan bu kadar uzaklık yoksa okları çizme.

en: Minimum distance (pixels)
tr: Minimum uzaklık (piksel)

en: Draw larger dots for the GPS points.
tr: GPS noktaları için daha büyük noktalar çiz.

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
tr: Çizilen GPX çizgisinin genişliği (varsayılan için 0)

en: Drawing width of GPX lines
tr: GPX çizgilerinin çizim genişliği

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
tr: GPX çizgilerine daha pürüzsüz bir görünüm elde etmek için kenar yumuşatma uygula.

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
tr: Tüm GPX çizgileri için yakınlaştırma düzeyine göre dinamik alfa harmanlama uygula ve genişliği ayarla.

en: All points and track segments will have their own color. Can be customized in Layer Manager.
tr: Tüm noktalar ve iz bölümleri kendi renklerine sahip olacak. Katman Yöneticisinde özelleştirilebilir.

en: Colors points and track segments by velocity.
tr: Noktaları ve iz bölümlerini hıza göre renklendirir.

en: Colors points and track segments by direction.
tr: Noktaları ve iz bölümlerini yöne göre renklendirir.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
tr: Noktaları ve iz bölümlerini konum seyreltmesine (HDOP) göre renklendirir. Yakalama cihazınızın bu bilgileri günlüğe kaydetmesi gerekir.

en: Colors points and track segments by RTKLib quality flag (Q). Your capture device needs to log that information.
tr: Noktaları ve iz bölümlerini RTKLib kalite işaretine (Q) göre renklendirir. Yakalama cihazınızın bu bilgileri günlüğe kaydetmesi gerekir.

en: Colors points and track segments by GPS fix value.
tr: Noktaları ve iz bölümlerini GPS sabitleme değerine göre renklendirir.

en: Colors points and track segments by GPS reference ID.
tr: Noktaları ve iz bölümlerini GPS referans kimliğine göre renklendirir.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
tr: Noktaları ve iz bölümlerini zaman damgasına göre renklendirir.

en: Collected points and track segments for a position and displayed as heat map.
tr: Bir konum için toplanan noktalar ve iz bölümleri ısı haritası olarak görüntülenir.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
tr: Farklı ortalama hızlarda iz renklendirmesinin ayarlanmasına izin verir.

en: Selects the color schema for heat map.
tr: Isı haritası için renk şemasını seçer.

en: Track and Point Coloring
tr: Parkur ve Nokta Renklendirmesi

en: Overlay gain adjustment
tr: Kaplama Kazancı Ayarı

en: Lower limit of visibility
tr: Görünürlük Alt Sınırı

en: Adjust the gain of overlay blending.
tr: Kaplama karışımının kazancını ayarlayın.

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
tr: Bu eşiği aşan tüm GPX izlerini çizin.

en: Render engine uses points with simulated position error instead of lines.
tr: İşleme motoru, çizgiler yerine simüle edilmiş konum hatasına sahip noktalar kullanır.

en: Colors points and track segments by data limits.
tr: Noktaları ve iz bölümlerini veri sınırlarına göre renklendirir.

en: Waypoint labelling
tr: Yol Noktası Etiketleme

en: Audio waypoint labelling
tr: Sesli Yol Noktası Etiketleme

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
tr: Yanlış yol noktası etiketi kalıbı: {0}

en: Incorrect pattern
tr: Yanlış Kalıp

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
tr: Yanlış sesli yol noktası etiketi kalıbı: {0}

en: Show splash screen at startup
tr: Başlangıçta açılış ekranını göster

en: Show user name in title
tr: Kullanıcı adını başlıkta göster

en: Show object ID in selection lists
tr: Seçim listelerinde nesne kimliğini göster

en: Show object version in selection lists
tr: Seçim listelerindeki nesne sürümünü göster

en: Show node coordinates in selection lists
tr: Seçim listelerinde düğüm koordinatlarını göster

en: Show localized name in selection lists
tr: Seçim listelerinde yerelleştirilmiş adı göster

en: Modeless working (Potlatch style)
tr: Modsuz çalışma (Potlatch tarzı)

en: Preview object properties on mouse hover
tr: Fareyle üzerine gelindiğinde nesne özelliklerini önizle

en: Prefer showing information for selected objects
tr: Seçili nesneler için bilgi göstermeyi tercih et

en: Dynamic buttons in side menus
tr: Yan Menülerde Dinamik Düğmeler

en: Display ISO dates
tr: ISO Tarihlerini Görüntüle

en: Remember dialog geometries
tr: İletişim Kutusu Geometrilerini Hatırla

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
tr: Yerel Dosya Seçicileri Kullan (Daha hoş, ancak dosya filtrelerini desteklemez)

en: Reverse zoom with mouse wheel
tr: Fare Tekerleği ile Yakınlaştırmayı Tersine Çevir

en: Intermediate steps between native resolutions
tr: Yerel Çözünürlükler Arasında Ara Adımlar

en: Look and Feel
tr: Görünüm ve His

en: Show localized name in selection lists, if available
tr: Varsa, seçim listelerinde yerelleştirilmiş adı göster

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
tr: Mod Değiştirme Gerektirmez (Potlatch Tarzı İş Akışı)

en: Show tags and relation memberships of objects in the properties dialog when hovering over them with the mouse pointer
tr: Fare işaretçisi ile üzerlerine gelindiğinde nesnelerin özelliklerini, etiketlerini ve ilişki üyeliklerini göster

en: Always show information for selected objects when something is selected instead of the hovered object
tr: Üzerinde gezinilen nesne yerine, seçili bir şey olduğunda daima seçili nesneler için bilgi göster

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
tr: Düğmeleri yalnızca fare öğenin içindeyken sağ taraftaki menülerde görüntüle

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
tr: Tarihleri {0} formatına göre düzenle. Bugünün tarihi {2} yerine {1} olarak gösterilecek.

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
tr: Daha çok yerel dosya seçiciler gibi davrananları kullan. Daha şık görünüyorlar ancak dosya filtreleri gibi bazı özellikleri desteklemiyorlar.

en: Check if you feel opposite direction more convenient
tr: Karşı yönu daha uygun buluyorsanız kontrol edin

en: Divide intervals between native resolution levels to smaller steps if they are much larger than zoom ratio
tr: Eğer yerel çözünürlük seviyeleri arasındaki aralıklar zoom oranından çok daha büyükse, adımları küçük parçalara ayır

en: Zoom steps to get double scale
tr: Çift ölçek elde etmek için zoom adımları

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
tr: Daha yüksek değer daha fazla adım gerektirir, bu nedenle zoom adımları daha küçük olacaktır

en: Language
tr: Dil

en: Change the language of JOSM.
tr: JOSM'nin dilini değiştir.

en: Default (Auto determined)
tr: Varsayılan (Otomatik Belirlenmiş)

en: Add Imagery URL
tr: Görüntüleme URL'si ekle

en: Is layer properly georeferenced?
tr: Katman uygun bir şekilde coğrafi referanslandırılmış mı?

en: seconds
tr: saniyeler

en: minutes
tr: dakikalar

en: hours
tr: saatler

en: days
tr: günler

en: Minimum cache expiry:
tr: Minimum önbellek süresi sona erme:

en: Set custom HTTP headers (if needed):
tr: Özel HTTP başlıklarını ayarla (gerekiyorsa):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
tr: {0} OSM'nin bu servisi kullanma izni olduğundan emin olun

en: {0} Enter URL (may be a style sheet url)
tr: {0} URL'sini girin (bir stil sayfası URL'si olabilir)

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
tr: {0}, seramik yakınlaştırma seviyesi tarafından değiştirilir, ayrıca desteklenenler:<br>zoom seviyesine ofsetler: {1} veya {2}<br>ters çevrilmiş zoom seviyesi: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
tr: {0}, seramik X koordinatı tarafından değiştirilir

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
tr: {0}, seramik Y koordinatı tarafından değiştirilir

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
tr: {0}, verilen virgülle ayrılmış listeden rastgele bir seçimle değiştirilir, örneğin {1}

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
tr: {0} Maksimum yakınlaştırmayı girin (isteğe bağlı)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
tr: {0} Oluşturulan {1} URL'sini düzenle (isteğe bağlı)

en: {0} Enter name for this layer
tr: {0} Bu katman için adı girin

en: {0} Enter URL
tr: {0} URL'sini girin

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
tr: {0}, {1} (Yahoo stil Y koordinatı) ile değiştirilir

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
tr: {0}, {1} (OSGeo Tile Map Service Specification stil Y koordinatı) ile değiştirilir

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
tr: Sadece WMS uç noktasını sakla, kullanımda katmanları seç

en: Use selected layers as default
tr: Seçilen katmanları varsayılan olarak kullan

en: Show bounds
tr: Sınırları göster

en: {0} Enter GetCapabilities URL
tr: {0} GetCapabilities URL'sini girin

en: {0} Get layers
tr: {0} Katmanları al

en: {0} Select layers
tr: {0} Katmanları seçin

en: {0} Select image format
tr: {0} Görüntü formatını seçin

en: Show Bounds
tr: Sınırları Göster

en: No bounding box was found for this layer.
tr: Bu katman için sınırlayıcı kutu bulunamadı.

en: Trying WMS urls
tr: WMS URL'leri deneniyor

en: Set default layer?
tr: Varsayılan katmanı ayarla?

en: Choose default layer
tr: Varsayılan katmanı seç

en: Error getting layers: {0}
tr: Katmanlar alınırken hata oluştu: {0}

en: You need to get fetch layers
tr: Katmanları almak için get fetch yapmanız gerekiyor

en: Tile cache directory:
tr: Seramik önbellek dizini:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
tr: MB cinsinden disk önbellek maksimum boyutu (görsel başına):

en: {0} cache, total cache size: {1}
tr: {0} önbellek, toplam önbellek boyutu: {1}

en: Cache name
tr: Önbellek adı

en: Object Count
tr: Nesne Sayısı

en: Soft
tr: Yumuşak

en: Strong
tr: Güçlü

en: Sharpen (requires layer re-add):
tr: Keskinleştir (katmanı yeniden eklemeyi gerektirir):

en: Tiles zoom offset:
tr: Seramik yakınlaştırma ofseti:

en: Header name
tr: Başlık adı

en: Header value
tr: Başlık değeri

en: Imagery
tr: Görüntüleme

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
tr: Imagery menüsünde görünen görüntü katmanlarının listesini değiştirin

en: Common Settings
tr: Ortak Ayarlar

en: WMS Settings
tr: WMS Ayarları

en: TMS Settings
tr: TMS Ayarları

en: Imagery providers
tr: Görüntü sağlayıcıları

en: Offset bookmarks
tr: Kaydırma İmleri

en: Cache
tr: Önbellek

en: Please select the row to delete.
tr: Silmek için bir satır seçiniz.

en: Layer
tr: Tabaka

en: Easting
tr: Doğu

en: Northing
tr: Kuzey

en: Imagery Background: Default
tr: Görüntü Arka Planı: Varsayılan

en: Available default entries:
tr: Kullanılabilir varsayılan girişler:

en: Boundaries of selected imagery entries:
tr: Seçilen görüntü girişlerinin sınırları:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
tr: Yeni varsayılan girişler <a href="{0}">Wiki</a>'de eklenabilir.

en: Selected entries:
tr: Seçilen girişler:

en: Remove entry
tr: Girişi kaldır

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
tr: Yukarıdaki listeden seçili varsayılan girişleri aşağıdaki listeye kopyala.

en: Please select at least one row to copy.
tr: Lütfen kopyalamak için en az bir satır seçin.

en: Menu Name
tr: Menü Adı

en: Imagery URL
tr: Görüntü URL'si

en: Menu Name (Default)
tr: Menü Adı (Varsayılan)

en: Imagery URL (Default)
tr: Görüntü URL'si (Varsayılan)

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
tr: EULA lisansı için hatalı URL: {0}

en: Auto zoom by default:
tr: Varsayılan olarak otomatik yakınlaştır:

en: Autoload tiles by default:
tr: Varsayılan olarak seramikleri otomatik yükle:

en: Min. zoom level:
tr: Min. yakınlaştırma seviyesi:

en: Max. zoom level:
tr: Maks. yakınlaştırma seviyesi:

en: Add to slippymap chooser:
tr: Slippy harita seçimine ekle:

en: Maximum concurrent downloads:
tr: Maksimum eşzamanlı indirmeler:

en: Maximum concurrent downloads per host:
tr: Her ana bilgisayar için maksimum eşzamanlı indirmeler:

en: Simultaneous connections:
tr: Aynı anda yapılan bağlantılar:

en: Tile size:
tr: Seramik boyutu:

en: File backup
tr: Dosya yedekleme

en: Configure whether to create backup files
tr: Yedek dosyalar oluşturulup oluşturulmayacağını yapılandır

en: Auto save enabled
tr: Otomatik kaydetme etkin

en: Auto save interval (seconds)
tr: Otomatik kaydetme aralığı (saniye)

en: Default value: {0}
tr: Varsayılan değer: {0}

en: Auto saved files per layer
tr: Katman başına otomatik kaydedilen dosyalar

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
tr: <i>(Otomatik kaydetme, değiştirilmiş veri katmanlarını periyodik aralıklarla saklar. Yedeklemeler JOSM'nin tercih klasöründe saklanır. Bir çökme durumunda, JOSM bir sonraki başlatmada kaydedilmemiş değişiklikleri kurtarmaya çalışır.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
tr: Veri katmanlarını kaydederken yedek dosyaları sakla

en: When saving, keep backup files ending with a ~
tr: Kaydederken, ~ ile biten yedek dosyaları sakla

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
tr: <i>(JOSM, veri katmanlarını kaydederken bir yedek dosya saklayabilir. Dosya adına ''~'' ekler ve aynı klasöre kaydeder.)</i>

en: Notification at each save
tr: Her kaydetme işlemi için bildirim

en: When saving, display a small notification
tr: Kaydederken küçük bir bildirim görüntüle

en: Adapt the rendering of OSM objects
tr: OSM nesnelerinin renderini uyumlu hale getir

en: Enable built-in icon defaults
tr: Dahili simge varsayılanlarını etkinleştir

en: Available styles:
tr: Kullanılabilir stiller:

en: Active styles:
tr: Aktif stiller:

en: Add a new style by entering filename or URL
tr: Yeni bir stil ekleyin, dosya adını veya URL'yi girerek

en: New style entry:
tr: Yeni stil girişi:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
tr: Seçili stilleri aktif stiller listesinden kaldır

en: Edit the filename or URL for the selected active style
tr: Seçili aktif stili için dosya adını veya URL'yi düzenle

en: Add the selected available styles to the list of active styles
tr: Seçili mevcut stilleri aktif stiller listesine ekle

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
tr: Mevcut stiller listesini ''{0}'' adresinden yeniden yükler

en: Loading style sources from ''{0}''
tr: Stil kaynakları yükleniyor: ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
tr: <html>Stil kaynakları listesi yüklenemedi from<br>''{0}''.<br><br>Detaylar (çevrilmemiş):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
tr: Uyarı: Stil listesindeki girişin geçersiz biçimi ''{0}''. Alınan: ''{1}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
tr: Etiketleme ön ayarı kaynağı okunamadı: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
tr: Etiketleme ön ayarı kaynağı okunamadı: {0}
    Saklamak istiyor musunuz?

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
tr: <html>Etiketleme ön ayarı kaynağı {0} yüklenebilir, ancak hatalar içeriyor. Gerçekten kullanmak istiyor musunuz?<br><br><table width=600>Hata: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
tr: <html>Etiketleme ön ayarı kaynağı ayrıştırılamıyor: {0}. Gerçekten kullanmak istiyor musunuz?<br><br><table width=400>Hata: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
tr: <html>Etiketleme ön ayarı kaynağı {0} yüklenebilir, ancak hatalar içeriyor. Gerçekten kullanmak istiyor musunuz?<br><br><table width=600>Hata: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
tr: <html>Etiketleme ön ayarı kaynağı ayrıştırılamıyor: {0}. Gerçekten kullanmak istiyor musunuz?<br><br><table width=600>Hata: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
tr: Etiketleme Ayarları

en: Run data validator on user input
tr: Kullanıcı girişinde veri doğrulayıcıyı çalıştır

en: Sort presets menu alphabetically
tr: Preset menüsünü alfabetik olarak sırala

en: Available presets:
tr: Mevcut ayarlar:

en: Active presets:
tr: Etkin ayarlar:

en: Add a new preset by entering filename or URL
tr: Yeni bir ayar ekleyin, dosya adını veya URL'yi girerek

en: New preset entry:
tr: Yeni ayar girişi:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
tr: Seçilen ayarları etkin ayar listesinden kaldır

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
tr: Seçilen etkin ayarın dosya adını veya URL'sini düzenle

en: Add the selected available presets to the list of active presets
tr: Seçilen mevcut ayarları etkin ayar listesine ekle

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
tr: Mevcut ayarları ''{0}'' adresinden yeniden yükler

en: Loading preset sources from ''{0}''
tr: ''{0}'' adresinden ayar kaynakları yükleniyor

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
tr: <html>Ayar kaynakları listesi yüklenemedi adresinden<br>''{0}''.<br><br>Detaylar (çevrilmemiş):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
tr: Uyarı: Ayar listesindeki girişin geçersiz biçimi ''{0}''. Alınan ''{1}''

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
tr[0]: Eklenti {0} hala bu eklenti tarafından gereklidir:
tr[1]: Eklenti {0} hala bu {1} eklenti tarafından gereklidir:

en: Plugin bundled with JOSM
tr: Eklenti JOSM ile beraber geliyor.

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
tr: Lütfen <strong>İndirme listesi</strong>'ne tıklayın, kullanılabilir eklentilerin listesini indirip görüntülemek için.

en: The filter returned no results.
tr: Filtre sonuç vermedi.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
tr: {0}: Sürüm {1} (yerel: {2})

en:  (requires: {0})
tr:  (gereklidir: {0})

en: Configure available plugins.
tr: Kullanılabilir eklentileri yapılandır.

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
tr[0]: Aşağıdaki eklentiyi indirme <strong>başarısız</strong> oldu:
tr[1]: Aşağıdaki {0} eklentiyi indirme <strong>başarısız</strong> oldu:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
tr: <br>Hata mesajı(çevrilmemiş): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
tr: Lütfen indirilen eklentileri etkinleştirmek için JOSM'yi yeniden başlatın.

en: Update plugins
tr: Eklentileri Güncelle

[ctx: plugins]
en: All
tr: Hepsi

[ctx: plugins]
en: Installed
tr: Yüklü

[ctx: plugins]
en: Available
tr: Kullanılabilir

en: Plugin update policy
tr: Eklenti güncelleme politikası

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
tr: Yeni eklenti sitelerini kabul edip iletişim kutusunu kapat

en: Configure Plugin Sites
tr: Eklenti Sitelerini Ayarla

en: Download list
tr: İndirme listesi

en: Download the list of available plugins
tr: Kullanılabilir eklentilerin listesini indir

en: Update the selected plugins
tr: Seçilen eklentileri güncelle

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
tr: Tüm yüklü eklentiler güncel. JOSM'nin daha yeni sürümleri indirmesi gerekmiyor.

en: Plugins up to date
tr: Eklentiler güncel

en: Configure sites...
tr: Siteleri yapılandır...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
tr: Eklentilerin indirildiği sitelerin listesini yapılandır

en: Load from list...
tr: Listeden yükle...

en: Load plugins from a list of plugins
tr: Eklentileri eklenti listesinden yükle

en: Disable all other plugins
tr: Diğer tüm eklentileri devre dışı bırak

en: Enter a list of plugins you want to download.
tr: İndirmek istediğiniz eklentilerin bir listesini girin.

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
tr: Her satıra bir eklenti kimliği eklemelisiniz; sürüm bilgisi yok sayılır.

en: You can copy+paste the list of a status report here.
tr: Bir durum raporunun listesini buraya kopyalayabilirsiniz.

en: Load plugins from list
tr: Eklentileri listeden yükle

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
tr: Aşağıdaki eklentiler bulunamadı. Yine de devam edilsin mi?

en: Add JOSM Plugin description URL.
tr: JOSM Eklenti açıklama URL'si ekle.

en: Enter URL
tr: URL'yi girin

en: Please select an entry.
tr: Lütfen bir giriş seçin.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
tr: JOSM Eklenti açıklama URL'sini düzenle.

en: JOSM Plugin description URL
tr: JOSM Eklenti açıklama URL'si

en: Update interval (in days):
tr: Güncelleme aralığı (gün cinsinden):

en: Ask before updating
tr: Güncellemeden önce sorma

en: Always update without asking
tr: Her zaman sormadan güncelle

en: Never update
tr: Asla güncelleme

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
tr: Lütfen JOSM'nin, kendi güncellemesinden sonra başlangıçta etkin eklentileri otomatik olarak güncelleyip güncellememesine karar verin.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
tr: Lütfen JOSM'nin, belirli bir süre sonra etkin eklentileri otomatik olarak güncelleyip güncellememesine karar verin.

en: By Code (EPSG)
tr: Koda Göre (EPSG)

en: Projection code
tr: Projeksiyon kodu

en: Projection name
tr: Projeksiyon adı

en: Invalid projection configuration: {0}
tr: Geçersiz projeksiyon yapılandırması: {0}

en: Projection configuration is valid.
tr: Projeksiyon yapılandırması geçerli.

en: Validate
tr: Onayla

en: Parameter information...
tr: Parametre bilgisi...

en: Parameter information
tr: Parametre bilgisi

en: Supported values:
tr: Desteklenen değerler:

en: Projection parameters
tr: Projeksiyon parametreleri

en: False easting and false northing
tr: Yanlış doğu ve yanlış kuzey

en: Central meridian
tr: Merkez meridyen

en: Scaling factor
tr: Ölçek faktörü

en: Ellipsoid name
tr: Elipsoid adı

en: Ellipsoid parameters
tr: Elipsoid parametreleri

en: Datum name
tr: Datum adı

en: 3 or 7 term datum transform parameters
tr: 3 veya 7 terimli datum dönüşüm parametreleri

en: NTv2 grid file
tr: NTv2 ızgara dosyası

en: Built-in:
tr: Yerleşik:

en: Projection bounds (in degrees)
tr: Projeksiyon sınırları (derece cinsinden)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
tr: WMS isteğindeki SRS=... parametresini ayarlar

en: Gauß-Krüger
tr: Gauss-Krüger

en: GK Zone
tr: GK Bölgesi

en: Gauß-Krüger Zone {0}
tr: Gauss-Krüger Bölgesi {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
tr: {0} ({1} ile {2} derece arasında)

en: Lambert CC9 Zone (France)
tr: Lambert CC9 Bölgesi (Fransa)

en: Lambert CC Zone
tr: Lambert CC Bölgesi

en: {0} (Corsica)
tr: {0} (Korsika)

en: Lambert 4 Zones (France)
tr: Lambert 4 Bölgesi (Fransa)

en: WGS84 Geographic
tr: WGS84 Coğrafik

en: Belgian Lambert 1972
tr: Belçika Lambert 1972

en: Belgian Lambert 2008
tr: Belçika Lambert 2008

en: Lambert 93 (France)
tr: Lambert 93 (Fransa)

en: LKS-92 (Latvia TM)
tr: LKS-92 (Latviya TM)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
tr: Rijksdriehoekcoördinaten (Hollanda)

en: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sweden)
tr: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (İsveç)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
tr: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (İsveç)

en: Map Projection
tr: Harita Projeksiyonu

en: Projection method
tr: Projeksiyon türü

en: Set as default
tr: Varsayılan olarak ayarla

en: Default projection
tr: Varsayılan projeksiyon

en: Default projection has been set to ''{0}''
tr: Varsayılan projeksiyon ''{0}'' olarak ayarlandı

en: Display coordinates as
tr: Koordinatları şu şekilde göster

en: System of measurement
tr: Ölçü sistemi

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
tr: Projeksiyon {0} etkinleştirilemedi. Mercator kullanılıyor

en: PUWG 1992 (Poland)
tr: PUWG 1992 (Polonya)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
tr: PUWG 2000 Zone {0} (Polonya)

en: PUWG (Poland)
tr: PUWG (Polonya)

en: PUWG Zone
tr: PUWG Bölgesi

en: Swiss Grid (Switzerland)
tr: İsviçre Izgara (Swiss Grid)

en: UTM France (DOM)
tr: UTM Fransa (DOM)

en: UTM Geodesic system
tr: UTM Jeodezik sistem

en: North
tr: Kuzey

en: South
tr: Güney

en: Hemisphere
tr: Yarımküre

en: Remote Control
tr: Uzak Kontrol

en: Settings for the remote control feature.
tr: Uzak kontrol özelliği için ayarlar.

en: Confirm all Remote Control actions manually
tr: Tüm Uzak Kontrol işlemlerini manuel olarak onayla

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
tr: Diğer uygulamalardan (örneğin bir web tarayıcısından) JOSM'nin kontrol edilmesine izin verir.

en: Enable remote control
tr: Uzak kontrolü etkinleştir

en: Permitted actions:
tr: İzin verilen işlemler:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
tr: OSM API URL ''{0}'' test ediliyor

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
tr: <html>''{0}'' geçerli bir OSM API URL'si değil.<br>Lütfen yazımı kontrol edin ve tekrar doğrulayın.</html>

en: Invalid API URL
tr: Geçersiz API URL'si

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
tr: <html>OSM API sunucusunu doğrulamak için URL ''{0}'' oluşturma başarısız oldu.<br>Lütfen ''{1}'' yazımını kontrol edin ve tekrar doğrulayın.</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
tr: <html>URL ''{0}'' ile bağlantı kurulamadı.<br>Lütfen ''{1}'' yazımını kontrol edin ve internet bağlantınızı kontrol edin, sonra tekrar doğrulayın.</html>

en: Connection to API failed
tr: API ile bağlantı başarısız oldu

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
tr: <html>OSM API sunucusundan değişiklik setleri listesi alınamadı<br>''{1}'' adresinde. Sunucu, 200 yerine {0} dönüş kodu ile cevap verdi.<br>Lütfen ''{1}'' yazımını kontrol edin ve tekrar doğrulayın.</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
tr: <html>''{0}'' adresindeki OSM API sunucusu geçerli bir yanıt döndürmedi.<br> ''{0}'''nın muhtemelen bir OSM API sunucusu olmadığı düşünülmektedir.<br> Lütfen ''{0}'' yazımını kontrol edin ve tekrar doğrulayın.</html>

en: Use Basic Authentication
tr: Temel Kimlik Doğrulama kullan

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
tr: OSM kullanıcı adı ve şifrenizle HTTP temel kimlik doğrulamayı kullanmak için seçin

en: Use OAuth {0}
tr: OAuth {0} kullan

en: Select to use OAuth {0} as authentication mechanism
tr: Kimlik doğrulama mekanizması olarak OAuth {0} kullanmak için seçin

en: OSM username:
tr: OSM kullanıcı adı:

en: OSM password:
tr: OSM şifre:

en: Please enter your OSM password
tr: OSM şifrenizi giriniz

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
tr: OSM kimlik bilgileri alınamadı, kimlik yöneticisinden.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
tr: OSM kimlik bilgileri kimlik yöneticisine kaydedilemedi.

en: Periodically check for new messages
tr: Periyodik olarak yeni mesajları kontrol et

en: Check interval (minutes):
tr: Kontrol aralığı (dakika):

en: Max age for closed notes (days):
tr: Kapalı notlar için maksimum yaş (gün):

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
tr: Bir notun artık indirilmemesi için kapatılması gereken gün sayısını belirtir

en: Display Advanced OAuth Parameters
tr: Gelişmiş OAuth Parametrelerini Göster

en: Save to preferences
tr: Tercihlere kaydet

en: Use OAuth for all requests to {0}
tr: Tüm {0} istekleri için OAuth kullan

en: For user-based bandwidth limit instead of IP-based one
tr: IP tabanlı olan yerine kullanıcı tabanlı bant genişliği sınırlaması için

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
tr: Henüz OAuth kullanarak OSM sunucusuna erişim için bir Erişim Jetonunuz yok. Lütfen önce yetkilendirin.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
tr: Zaten OAuth kullanarak OSM sunucusuna erişim için bir Erişim Jetonunuz var.

en: Remove token
tr: Jetonu kaldır

en: Remove token from JOSM. This does not revoke the token.
tr: JOSM'den jetonu kaldır. Bu, jetonu iptal etmez.

en: New Access Token
tr: Yeni Erişim Jetonu

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
tr: OAuth yetkilendirme sürecini geçmek ve yeni bir Erişim Jetonu oluşturmak için tıklayın

en: Click test access to the OSM server with the current access token
tr: Mevcut erişim jetonu ile OSM sunucusuna erişimi test etmek için tıklayın

en: Test the API URL
tr: API URL'sini test et

en: The API URL is valid.
tr: API URL geçerli.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
tr: Doğrulama başarısız. API URL'si geçersiz gibi görünüyor.

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
tr: OSM API URL boş olmamalıdır. Lütfen OSM API URL'sini girin.

en: The current value is not a valid URL
tr: Mevcut değer geçerli bir URL değil

en: Please enter the OSM API URL.
tr: Lütfen OSM API URL'sini girin.

en: Use Overpass server for object downloads
tr: Nesne indirmeleri için Overpass sunucusunu kullan

en: Overpass server:
tr: Overpass sunucusu:

en: Proxy
tr: Vekil Sunucu

en: Configure whether to use a proxy server
tr: Vekil sunucu kullanılıp kullanılmayacağını yapılandırın

en: No proxy for
tr: İçin vekil sunucu yok

en: Proxy only for
tr: İçin yalnızca vekil sunucu

en: Host:
tr: Ana bilgisayar:

[ctx: server]
en: Port:
tr: Bağlantı noktası:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
tr: Lütfen bir kullanıcı adı ve şifre girin eğer proxy'niz kimlik doğrulama gerektiriyorsa.

en: No proxy for (hosts):
tr: Proxy yok (ana bilgisayarlar):

en: Proxy only for (hosts):
tr: Yalnızca proxy için (ana bilgisayarlar):

en: No proxy
tr: Proxy yok

en: Use standard system settings
tr: Standart sistem ayarlarını kullan

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
tr: Standart sistem ayarlarını kullan (devre dışı. JOSM'yi <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> parametresi ile başlatın)

en: Manually configure a HTTP proxy
tr: HTTP proxy'sini manuel olarak yapılandır

en: Use a SOCKS proxy
tr: Bir SOCKS proxy kullan

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
tr: JOSM, sistem ayarlarından proxy'leri kullanacak şekilde yapılandırılmış, ancak JVM, bunları alacak şekilde yapılandırılmamış. Tercihleri ''Proxy yok'' olarak sıfırlanıyor.

en: OSM Server
tr: OSM Sunucu

en: Connection Settings for the OSM server.
tr: OSM sunucu bağlantı ayarları.

en: Please enter your OSM user name
tr: Lütfen OSM kullanıcı adınızı girin

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
tr: Kullanıcı adı boş olamaz. Lütfen OSM kullanıcı adınızı girin

en: Action
tr: Aksiyon

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Shortcut Background: User
tr: Kısayol Arka Planı: Kullanıcı

en: Shortcut Background: Modified
tr: Kısayol Arka Planı: Değiştirilmiş

en: Use default
tr: Varsayılanı Kullan

en: Key:
tr: Anahtar:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
tr: Dikkat: Gerçek Klavye tuşları kullanının!

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Changing keyboard shortcuts manually.
tr: Klavye kısayollarını elle değiştir.

en: Data validator
tr: Veri Onaylama

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
tr: OSM veri kontrol programı, kullanıcı veya program bazlı hataları ayrıştırır

en: Available rules:
tr: Kullanılabilir kurallar:

en: Active rules:
tr: Aktif kurallar:

en: Add a new rule by entering filename or URL
tr: Dosya adı veya URL girerek yeni bir kural ekleyin

en: New rule entry:
tr: Yeni kural girişi:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
tr: Seçilen kuralları aktif kurallar listesinden kaldır

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
tr: Seçilen aktif kural için dosya adını veya URL'yi düzenle

en: Add the selected available rules to the list of active rules
tr: Seçilen kullanılabilir kuralları aktif kurallar listesine ekle

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
tr: Kullanılabilir kurallar listesini ''{0}'' adresinden yeniden yükler

en: Loading rule sources from ''{0}''
tr: Kural kaynakları ''{0}'' adresinden yükleniyor

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
tr: <html>Kural kaynakları listesi yüklenemedi adresinden<br>''{0}''.<br><br>Detaylar (çevrilmemiş):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
tr: Uyarı: kural listesindeki girişin hatalı biçimi ''{0}''. Alındı: ''{1}''

en: Tag checker rules
tr: Etiket denetçi kuralları

en: Choose Tag checker rules to enable
tr: Etkinleştirmek için Etiket denetçi kurallarını seçin

en: Use ignore list.
tr: Yoksay listesini kullan.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
tr: Uyarıları bastırmak için yoksay listesini kullan.

en: Use error layer.
tr: Hata tabakasını kullan.

en: Use the error layer to display problematic elements.
tr: Sorunlu öğeleri göstermek için hata tabakasını kullan.

en: Show informational level.
tr: Bilgi düzeyini göster.

en: Show the informational tests.
tr: Bilgi testlerini göster.

en: Show informational level on upload.
tr: Yüklemede bilgi düzeyini göster.

en: Show the informational tests in the upload check windows.
tr: Yükleme kontrol pencerelerinde bilgi testlerini göster.

en: On demand
tr: İstek üzerine

en: On upload
tr: Yükleme

en: Tests
tr: Testler

en: Choose tests to enable
tr: Etkinleştirmek için testleri seçin

en: Beginning task {2}: {0}{1}
tr: Görev başlıyor {2}: {0}{1}

en: Finishing task {2}: {0}{1} ({3})
tr: Görev tamamlanıyor {2}: {0}{1} ({3})

en: Progress of task {2}: {0}{1} is {3}% ({4})
tr: Görevin ilerlemesi {2}: {0}{1} %{3} ({4})

en: multiple
tr: çoklu

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
tr[0]: {0} nesnesinden eski anahtarları kaldır
tr[1]: {0} nesnelerinden eski anahtarları kaldır

en: Delete the selection in the tag table
tr: Etiket tablosundaki seçimi sil

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
tr: ''{1}'' gurubu için ''{0}'' kullan

en: Use preset ''{0}''
tr: Ön tanımlı ayarları ''{0}'' kullan

en: Elements of type {0} are supported.
tr: {0} tipi öğeler desteklenmektedir.

en: This preset also sets: {0}
tr: Bu ön tanımlı ayarlar ayrıca şunları da belirler: {0}

en: Apply Preset
tr: Ön tanımlı ayarları uygula

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
tr: Hiçbir şey seçilmediği için <i>{0}</i> ön tanımlı ayarları uygulanamaz!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
tr: Seçim uygun olmadığı için <i>{0}</i> ön tanımlı ayarları uygulanamaz!

en: Change {0} object | Change {0} objects
tr[0]: {0} nesnesini değiştir
tr[1]: {0} nesnelerini değiştir

en: Nothing selected!
tr: Hiçbir şey seçilmedi!

en: Selection unsuitable!
tr: Seçim uygun değil!

en: Change Tags
tr: Etiketleri Değiştir

en: Add or remove toolbar button
tr: Araç çubuğu düğmesi ekleyin veya kaldırın

en: Unknown type: {0}
tr: Bilinmeyen tür: {0}

en: Preset group {1} / {0}
tr: Ön tanımlı grup {1} / {0}

en: Preset group {0}
tr: Ön tanımlı grup {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
tr: Referans {0} tanımlanmadan önce kullanılıyor

en: Reference stack for {0} is too large
tr: {0} için referans yığını çok büyük

en: Roles cannot appear more than once
tr: Roller bir kezden fazla görünemez

en: Preset role element without parent
tr: Ebeveyn olmadan önce ön tanımlı rol öğesi

en: Preset sub element without parent
tr: Ebeveyn olmadan önce ön tanımlı alt öğe

en: Error parsing {0}:
tr: {0} işleme hatası:

en: Search presets
tr: Ön tanımları ara

en: Search for objects by preset...
tr: Ön tanımlara göre nesneleri ara...

en: Search for objects by their presets.
tr: Ön tanımlarına göre nesneleri ara.

en: Search for objects by preset
tr: Ön tanımlara göre nesneleri ara

en: Show only applicable to selection
tr: Sadece seçime uygun olanları göster

en: Search in tags
tr: Etiketlerde ara

en: Add toolbar button
tr: Araç çubuğu düğmesi ekle

en: Preset preferences...
tr: Ön tanımlı tercihler...

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
tr: Tercihlerdeki ön tanımlı etiketler sekmesini açmak için tıklayın

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
tr: Bozuk etiket ön tanımlı ayarı "{0}-{1}" - ''values_from'' içindeki Java metodu "{2}" değil

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
tr: Bozuk etiket ön tanımlı ayarı "{0}-{1}" - ''values_from'' içindeki Java metodu {2} ({3}) üretti

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - number of items in ''{2}'' must be the same as in ''values''
tr: Bozuk etiket ön tanımlı ayarı "{0}-{1}" - ''{2}'' içindeki öğe sayısı, ''values'' içindekiyle aynı olmalıdır

en: Detailed information: {0} <> {1}
tr: Detaylı bilgi: {0} <> {1}

en: <different>
tr: <farklı>

en: This corresponds to the key ''{0}''
tr: Bu, ''{0}'' anahtarına karşılık gelir

en: More information about this feature
tr: Bu özellikle ilgili daha fazla bilgi

en: Optional Attributes:
tr: Seçilebilen Özellikler:

en: Edit also …
tr: Ayrıca düzenle ...

en: Keeps the original values of the selected objects unchanged.
tr: Seçilen nesnelerin orijinal değerlerini değiştirmiyor.

en: Sets the key ''{0}'' to the value ''{1}''.
tr: Anahtarı ''{0}'' değerine ayarlar ''{1}''.

en: Clears the key ''{0}''.
tr: Anahtarı ''{0}'' temizler.

en: Unknown ISO-3166 Code: {0}
tr: Bilinmeyen ISO-3166 Kodu: {0}

en: Unknown requisite: {0}
tr: Bilinmeyen gereklilik: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
tr: Bilinmeyen düzenli ifade değeri: {0}

en: Illegal member expression: {0}
tr: Yasak üye ifadesi: {0}

en: Available roles
tr: Kullanılabilir roller

en: role
tr: rol

en: count
tr: sayı

en: elements
tr: öğeler

en: Select auto-increment of {0} for this field
tr: Bu alan için {0} otomatik artışını seç

en: Cancel auto-increment for this field
tr: Bu alan için otomatik artışı iptal et

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
tr: Ayarlanabilir {0} henüz kaydedilmedi. Senkronize ayarlama katılımını ayarlayamıyorum.

en: Adjustable {0} not registered yet.
tr: Ayarlanabilir {0} henüz kaydedilmedi.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
tr: Bazı tuş dinleyicileri kendilerini kaldırmayı unuttu: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
tr: Bazı tuş değiştirici dinleyicileri kendilerini kaldırmayı unuttu: {0}

en: All files (*.*)
tr: Tüm dosyalar (*.*)

en: Received error page:
tr: Hata sayfası alındı:

en: {0}... [please type its number]
tr: {0}... [lütfen numarasını yazın]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
tr: Anahtar ''{0}'' olan tercih ''{1}'' içermiyor. Pencere geometrisi tercihlerden geri yüklenemiyor.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
tr: Anahtar ''{0}'' olan tercih, ''{1}'' için bir int değeri sağlamıyor. Alınan değer {2}. Pencere geometrisi tercihlerden geri yüklenemiyor.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
tr: Anahtar ''{0}'' olan tercihteki ''{1}'' alanı ayrıştırılamadı. İstisna şuydu: {2}. Pencere geometrisi tercihlerden geri yüklenemiyor.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
tr: Anahtar ''{0}'' olan tercih mevcut değil. Pencere geometrisi tercihlerden geri yüklenemiyor.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
tr: Hatalı biçimlendirilmiş geometriyi yok sayma: {0}

en: Input validation: error
tr: Giriş doğrulama: hata

en: Input validation: error background
tr: Giriş doğrulama: hata arkaplan

en: Input validation: warning
tr: Giriş doğrulama: uyarı

en: Input validation: warning foreground
tr: Giriş doğrulama: uyarı ön plan

en: Input validation: warning background
tr: Giriş doğrulama: uyarı arkaplan

en: Input validation: valid
tr: Giriş doğrulama: geçerli

en: Min. latitude
tr: Min. enlem

en: Min. longitude
tr: Min. boylam

en: Max. latitude
tr: Max. enlem

en: Max. longitude
tr: Maks. boylam

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
tr: www.openstreetmap.org adresinden URL (buraya bir indirme URL'si yapıştırabilirsiniz, bir sınırlayıcı kutu belirtmek için)

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
tr: Geçerli değer geçerli bir değişiklik kümesi kimliği değil. Lütfen 0'dan büyük bir tamsayı değeri veya bir değişiklik kümesi URL'si girin.

en: Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
tr: Lütfen 0'dan büyük bir tamsayı değeri veya bir değişiklik kümesi URL'si girin.

en: Please select the row to edit.
tr: Lütfen düzenlemek için bir satır seçin.

en: Add a new source to the list.
tr: Listeye yeni bir kaynak ekleyin.

en: Edit the selected source.
tr: Seçili kaynağı düzenleyin.

en: Delete the selected source from the list.
tr: Listeden seçili kaynağı silin.

en: Enter a search expression
tr: Arama ifadesini girin

en: Right to Left
tr: Sağdan sola

en: Switch the text orientation to Right-to-Left.
tr: Metin yönlendirmesini Sağdan Sola değiştirin.

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Switch the text orientation to Left-to-Right.
tr: Metin yönlendirmesini Soldan Sağa değiştirin.

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
tr: Geçerli değer geçerli bir OSM Kimliği değil. Lütfen 0'dan büyük bir tamsayı değeri girin

en: false: the property is explicitly switched off
tr: yanlış: özellik açıkça kapatılmış

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
tr: yanlış: özellik ''{0}'' açıkça kapatılmış

en: true: the property is explicitly switched on
tr: doğru: özellik açıkça açık

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
tr: doğru: özellik ''{0}'' açıkça açık

en: partial: different selected objects have different values, do not change
tr: kısmi: farklı seçilen nesneler farklı değerlere sahip, değiştirmeyin

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
tr: kısmi: farklı seçilen nesneler ''{0}'' için farklı değerlere sahip, değiştirmeyin

en: unset: do not set this property on the selected objects
tr: belirtilmemiş: bu özelliği seçili nesnelerde ayarlamayın

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
tr: belirtilmemiş: özellik ''{0}'' seçili nesnelerde ayarlanmasın

en: Cut
tr: Kes

en: Right click = copy to clipboard
tr: Sağ tık = panoya kopyala

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
tr: Zorunlu ''{0}'' özelliği eksik.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
tr: Geçerli olmayan değer, ''{0}'' türündeki zorunlu özellik için. Alınan: ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
tr: Geçerli olmayan değer, ''{0}'' türündeki zorunlu özellik için (>=0). Alınan: ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
tr: Geçerli olmayan değer, ''{0}'' türündeki özellik için. Alınan: ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
tr: Geçerli olmayan değer, ''{0}'' türündeki zorunlu özellik için. Alınan: ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
tr: Geçerli olmayan değer, ''{0}'' türündeki zorunlu özellik için. Alınan: ''{1}''.

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
tr: Harici kimlik ''{0}'' olan yol, harici kimlik ''{1}'' olan eksik bir düğüm içeriyor.

en: Deleted node {0} is part of way {1}
tr: Silinen düğüm {0}, yolun bir parçasıdır {1}

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
tr: {1} düğümü olan yol {0}, yetersiz çünkü yüklenen verilerde en az bir düğüm eksik.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
tr: Harici kimlik ''{0}'' olan ilişki, harici kimlik ''{1}'' olan eksik bir ilkel ile ilgili.

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
tr: Silinen üye {0}, ilişki {1} tarafından kullanılıyor

en: Prepare OSM data...
tr: OSM verilerini hazırlanıyor...

en: Parsing OSM data...
tr: OSM verileri ayrıştırılıyor...

en: Preparing data set...
tr: Veri seti hazırlanıyor...

en: Post-processing data set...
tr: Veri seti son işlem aşamasında...

en: Rendering data set...
tr: Veri seti renderlanıyor...

en: Missing required attribute ''{0}''.
tr: Gerekli olan ''{0}'' özelliği eksik.

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
tr: Geçersiz uzun değer, ''{0}'' özelliği için. Alınan: ''{1}''.

en: Unsupported version: {0}
tr: Desteklenmeyen sürüm: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
tr: Zorunlu ''bounds'' özelliğinin eksik olduğu elementte eksik özellikler. Alınan: minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.

en: Illegal object with ID=0.
tr: Geçersiz nesne ID=0.

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
tr: OSM nesnesi için ''version'' özelliği için geçersiz değer. ID {0} ile ilgili. Alınan değer: {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
tr: Eksik özellik ''version'' OSM ilkel nesnesi için ID {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
tr: Element {0} ''version'' özelliğinin değeri {2} için normalize ediliyor, API sürümü ''{3}''. Alınan: {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
tr: Bilinmeyen veya desteklenmeyen API sürümü. Alınan: {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
tr: Yeni nesne {1} üzerindeki ''changeset'' özelliği için geçersiz değer. Alınan: {0}. Sıfırlanıyor.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
tr: Geçersiz değer, ''changeset'' özelliği için. Alınan: {0}.

en: Missing key or value attribute in tag.
tr: Etikette eksik anahtar veya değer özelliği.

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
tr: Geçersiz değer, ''lat'', ''lon'' özellikleri için düğüm ID {0}. Alınan: ''{1}'', ''{2}''.

en: Deleted way {0} contains nodes
tr: Silinen yol {0} düğümler içeriyor

en: Deleted relation {0} contains members
tr: Silinen ilişki {0} üyeler içeriyor

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
tr: İlişkideki {0} üyesinde eksik ''ref'' özniteliği.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
tr: İlişkideki {0} üyesinde ''ref'' özniteliği için geçersiz değer. Alınan: {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
tr: Ref=0, eksik <member> tanımı.

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
tr: İlişkideki {1} içindeki {0} üyesinde eksik ''type'' özniteliği.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
tr: İlişkideki {1} içindeki {0} üyesinde ''type'' özniteliği için geçersiz değer. Alınan: {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
tr: {0} ile {1} arasındaki noktalar indiriliyor...

en: Contacting OSM Server...
tr: OSM Sunucusuna bağlanılıyor...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
tr: Kaynak ''{0}'' için giriş akışı açılamadı.

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
tr: ''{0}'' zip dosyasındaki ''{3}'' adlı dosyanın ''{2}'' uzantılısını açma başarısız. Hata şu şekilde: {1}

en: Cache update for {0}
tr: Önbellek güncellemesi {0} için

en: The requested URL {0} was not found
tr: İstenen URL {0} bulunamadı

en: Failed to rename file {0} to {1}.
tr: Dosya {0} adından {1} adına yeniden adlandırılamadı.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
tr: Yüklenemedi: {0}, önbellek dosyasını kullan ve bir sonraki denemede tekrar dene: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
tr: Sunucu yeteneklerinde ''{1}'' öğesinin ''{0}'' özniteliğinin geçersiz değeri. Alınan: ''{2}''

en: Error adding certificate {0} - certificate fingerprint mismatch. Expected {1}, was {2}
tr: {0} sertifikası eklenirken hata oluştu - sertifika parmak izi uyumsuz. Beklenen: {1}, Alınan: {2}

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
tr: Sunucu tarafından yanıtlanan ''{0}'' tarihini çözme başarısız oldu.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
tr: Değişiklik seti güncellemesinde çatışma için beklenmeyen hata başlığı biçimi. Alınan: ''{0}''

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
tr: Parametre ''{0}'' için geçersiz boylam değeri, alınan: {1}

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
tr: Parametre ''{0}'' için geçersiz enlem değeri, alınan: {1}

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
tr: ''uid'' ve ''display_name'' sorgu parametrelerini içeren bir değişiklik seti sorgusu oluşturulamıyor

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
tr: Değişiklik seti sorgu dizesinde desteklenmeyen ''{0}'' parametresi

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
tr: Tercih ''{0}'' için bağlantı noktası numarasının beklenmeyen biçimi. Alınan: ''{1}''.

en: The proxy will not be used.
tr: Proxy kullanılmayacak.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
tr: Tercih ''{0}'' için geçersiz bağlantı noktası numarası. Alınan: {1}.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
tr: Tercih ''{0}'' için beklenmeyen değer bulundu. Alınan: ''{1}''. Hiçbir proxy kullanılmayacak.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
tr: HTTP proxy için beklenmeyen parametreler. Alınan: ''{0}'' hostu ve ''{1}'' bağlantı noktası.

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
tr: SOCKS proxy için beklenmeyen parametreler. Alınan: ''{0}'' hostu ve ''{1}'' bağlantı noktası.

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
tr: ''{1}'' URI için ''{0}'' proxy ile bağlantı başarısız oldu. Hata şu şekilde: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
tr: JVM, sistem ayarlarından proxy'leri aramak için yapılandırılmamış. ''java.net.useSystemProxies'' özelliği başlatma zamanında eksikti. Hiçbir proxy kullanılmayacak.

en: Parsing response from server...
tr: Sunucudan yanıt çözülüyor...

en: Postprocessing uploaded data...
tr: Yüklenen verilerin son işlemi...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
tr: Beklenmeyen XML öğesi adıyla: ''{0}''

en: Relation/non-geometry feature without properties found: {0}
tr: Özellik olmadan ilişki/geom-olmayan özellik bulundu: {0}

en: Relation/non-geometry feature without type found: {0}
tr: Tür olmadan ilişki/geom-olmayan özellik bulundu: {0}

en: Unknown json object found {0}
tr: Bilinmeyen JSON nesnesi bulundu: {0}

en: Geometry of feature {0} is null
tr: {0} özelliğinin geometrisi boş

en: Downloading OSM data...
tr: OSM verisi indiriliyor...

en: {0} element does not have valid latitude and/or longitude.
tr: {0} öğesinde geçerli enlem ve/veya boylam yok.

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
tr: Ayrıştırma hatası: GPX dökümanı için geçersiz yapı.

en: (at line {0}, column {1})
tr: (satır {0}, sütun {1})

en: The file was created by "{0}".
tr: Dosya şu kişi tarafından oluşturuldu: "{0}".

en: Unknown mode {0}.
tr: Bilinmeyen mod {0}.

en: get number of unread messages
tr: okunmamış mesaj sayısını al

en: Message notifier
tr: Mesaj bildirimi

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
tr: ''{0}'' adresinden bir düğüm paketi alınıyor

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
tr: ''{0}'' adresinden bir yol paketi alınıyor

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
tr: ''{0}'' adresinden bir ilişki paketi alınıyor

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
tr[0]: ''{1}'' adresinden {0} nesne indiriliyor
tr[1]: ''{1}'' adresinden {0} nesneler indiriliyor

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
tr: Sunucu 404 yanıt koduyla cevap verdi, her nesne için ayrı bir istekle tekrar deneniyor.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
tr: ''{1}'' adresinden {0} kimliğine sahip düğüm alınıyor

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
tr: ''{1}'' adresinden {0} kimliğine sahip yol alınıyor

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
tr: ''{1}'' adresinden {0} kimliğine sahip ilişki alınıyor

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
tr: Sunucu, {0} kimliği için 404 yanıt koduyla cevap verdi. Atlanıyor.

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
tr: Null pointer hatası, muhtemelen bazı etiketler eksik.

en: {0} not available (offline mode)
tr: {0} kullanılamıyor (çevrimdışı mod)

en: JOSM website
tr: JOSM web sitesi

en: Cache updates
tr: Ön bellek güncellemeleri

en: Certificates
tr: Sertifikalar

en: Unable to initialize OSM API.
tr: OSM API başlatılamıyor.

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
tr: Bu JOSM sürümü, yapılandırılmış sunucu ile uyumsuz.

en: Creating changeset...
tr: Değişiklik seti oluşturuluyor...

en: Successfully opened changeset {0}
tr: Değişiklik seti başarıyla açıldı: {0}

en: Updating changeset...
tr: Değişiklik seti güncelleniyor...

en: Updating changeset {0}...
tr: Değişiklik seti {0} güncelleniyor...

en: Closing changeset...
tr: Değişiklik seti kapatılıyor...

en: Changeset must be closed in order to add a comment
tr: Yorum eklemek için değişiklik seti kapatılmalıdır

en: Preparing upload request...
tr: Yükleme isteği hazırlanıyor...

en: Waiting 10 seconds ...
tr: 10 saniye bekleniyor...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
tr: {2} saniye içinde {1} tekrar deneme başlıyor: {0}.

en: OK - trying again.
tr: Tamam - tekrar deneniyor.

en: Starting retry {0} of {1}.
tr: {1} deneme içinde {0} tekrar başlıyor.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
tr: Geçerli değişiklik seti boş. Veri yüklenemiyor.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
tr: Açık değişiklik seti bekleniyordu. {0} kimliğine sahip kapatılmış değişiklik seti alındı.

en: Note upload failed
tr: Not yüklemesi başarısız oldu.

en: Error parsing note response from server
tr: Sunucudan gelen not yanıtı ayrıştırılamadı.

en: The server replied an error with code {0}.
tr: Sunucu, {0} kodlu bir hata ile yanıt verdi.

en: (Code={0})
tr: (Kod={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
tr: OsmChange belgesinin başı zaten yazılmış. Lütfen sadece bir kere yazın.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
tr: OsmChange belgesinin başı henüz yazılmadı. Lütfen önce yazın.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
tr: Değişiklik seti içeriğinde desteklenmeyen başlangıç öğesi ''{0}'' konumunda ({1},{2}). Atlanıyor.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
tr: Geçersiz belge yapısı. ''create'', ''modify'' veya ''delete'' dışında düğüm, yol veya ilişki bulundu.

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
tr: Değişiklik seti içeriğinde desteklenmeyen son öğe ''{0}'' konumunda ({1},{2}). Atlanıyor.

en: Parsing changeset content ...
tr: Değişiklik seti içeriği ayrıştırılıyor...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
tr: Öznitelik ''{0}'' için geçersiz boolean değeri. Alınan: ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
tr: Öznitelik ''{0}'' için geçersiz değer. Alınan: ''{1}''.

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
tr: Öznitelik ''{0}'' için geçersiz sayısal değer. Alınan: ''{1}''.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
tr: XML öğesi {1} için zorunlu olan ''{0}'' özniteliği eksik.

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
tr: Giriş akışında tanımsız öğe ''{0}'' bulundu. İptal ediliyor.

en: Parsing list of changesets...
tr: Değişiklik seti listesi ayrıştırılıyor...

en: Obtain OAuth 2.0 token for authentication?
tr: OAuth 2.0 kimlik doğrulama için token alınsın mı?

en: Obtain authentication to OSM servers
tr: OSM sunucularına kimlik doğrulama al

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
tr: Bir HTTP bağlantısına OAuth Kimlik Doğrulama başlığıyla imza atma başarısız oldu

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
tr: Tercih için beklenmeyen değer ''{0}''. Alınan: ''{1}''.

en: Parsing OSM history data ...
tr: OSM geçmiş verisi ayrıştırılıyor...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
tr: Giriş akışında tanımsız öğe ''{0}'' bulundu. Atlanıyor.

en: Reading was canceled
tr: Okuma iptal edildi

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
tr: Yolun <nd> öğesinde zorunlu olan ''{0}'' özniteliği eksik. Yol: {1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
tr: Element <nd>''in ''ref'' özniteliğinin geçersiz değeri. Alınan: {0}.

en: Line {0} column {1}:
tr: Satır {0} sütun {1}:

en: Downloading referring ways ...
tr: Referans yollar indiriliyor...

en: Downloading referring relations ...
tr: Referans ilişkiler indiriliyor...

en: Reading changesets...
tr: Değişiklik setleri okunuyor...

en: Downloading changesets ...
tr: Değişiklik setleri indiriliyor...

en: Reading changeset {0} ...
tr: Değişiklik seti {0} okunuyor...

en: Downloading changeset {0} ...
tr: Değişiklik seti {0} indiriliyor...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
tr[0]: {0} değişiklik seti indiriliyor...
tr[1]: {0} değişiklik setleri indiriliyor...

en: Downloading content for changeset {0} ...
tr: Değişiklik seti {0} içeriği indiriliyor...

en: Contacting OSM Server for {0}
tr: {0} için OSM Sunucusu ile iletişim kuruluyor

en: Downloading history...
tr: Geçmiş indiriliyor...

en: Contacting Server...
tr: Sunucu ile iletişim kuruluyor...

en: Downloading OSM notes...
tr: OSM notları indiriliyor...

en: Downloading data...
tr: Veri indiriliyor...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
tr: OSM sunucusuna bağlanılamadı. Lütfen internet bağlantınızı kontrol edin.

en: Reading error text failed.
tr: Hata metni okuma başarısız oldu.

en: XML tag <user> is missing.
tr: XML etiketi <user> eksik.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
tr: XML etiketi ''{1}'' üzerinde zorunlu olan ''{0}'' özniteliği eksik.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
tr: XML etiketi ''{1}'' üzerinde öznitelik ''{0}'' için geçersiz değer. Alınan: {2}.

en: Reading user info ...
tr: Kullanıcı bilgileri okunuyor...

en: Reading user preferences ...
tr: Kullanıcı tercihleri okunuyor...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
tr: Her bir öğe için bir istekle yükleme başlıyor...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
tr: {0}% ({1}/{2}), {3} kaldı. Düğüm yükleniyor: ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
tr: {0}% ({1}/{2}), {3} kaldı. Yol yükleniyor: ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
tr: {0}% ({1}/{2}), {3} kaldı. İlişki yükleniyor: ''{4}'' (id: {5})

en: Starting to upload in one request ...
tr: Bir istekle yükleme başlıyor...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
tr: Parametre için >0 değeri bekleniyor: ''{0}'', alınan {1}

en: Starting to upload in chunks...
tr: Parçalar halinde yükleme başlıyor...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
tr[0]: ({0}/{1}) {2} nesne yükleniyor...
tr[1]: ({0}/{1}) {2} nesneler yükleniyor...

en: Uploading data ...
tr: Veri yükleniyor...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
tr: Osm ilkel için beklenmeyen id 0 bulundu

en: Failed to evaluate {0}
tr: {0} değerlendirilemedi

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
tr: Tercihlerde beklenmeyen ''{0}'' anahtarı değeri, alınan ''{1}''

en: {0} bytes have been read
tr: {0} bayt okundu

en: unspecified reason
tr: belirtilmemiş neden

en: Error playing sound
tr: Ses çalınırken hata

en: This is after the end of the recording
tr: Bu kaydın sonunda.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Note:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file on your computer. </p></body></html>
tr: <html><body><p class="warning-body"><strong>Not:</strong> Şifre, Bilgisayarınızdaki JOSM tercih dosyasında düz metin olarak saklanır. </p></body></html>

en: Save user and password (unencrypted)
tr: KullanıcıAdı ve şifreyi Sakla (Şifrelenmemiş)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
tr: Stil boyutu {0}, katman boyutu {1} ile eşleşmiyor

en: Assume
tr: Varsay

en: Existing values
tr: Mevcut değerler

en: <delete from {0} objects>
tr: <{0} nesneden sil>

en: Old values of
tr: Eski değerler

en: Add tags to selected objects
tr: Seçili nesnelere etiket ekle

en: Add selected tags
tr: Seçili etiketleri ekle

en: Add all tags
tr: Tüm etiketleri ekle

en: Add checked tags to selected objects
tr: Seçili nesnelere işaretli etiketleri ekle

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
tr: Shift+Enter: Tüm etiketleri seçili nesnelere ekle

en: Enable the checkbox to accept the value
tr: Değeri kabul etmek için onay kutusunu etkinleştirin

en: Accept all tags from {0} for this session
tr: Bu oturum için {0} tüm etiketleri kabul et

en: Load data from API
tr: API'den veri yükle

en: Import data from URL
tr: URL'den veri içe aktar

en: Open local files
tr: Yerel dosyaları aç

en: Open remote files
tr: Uzaktaki dosyaları aç

en: Load imagery layers
tr: Görüntü katmanlarını yükle

en: Change the selection
tr: Seçimi değiştir

en: Change the viewport
tr: Görünümü değiştir

en: Create new objects
tr: Yeni nesneler oluştur

en: Read protocol version
tr: Protokol sürümünü oku

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
tr: IPv4 uzaktan kontrol sunucusu {0} portunda başlatılamıyor: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
tr: IPv6 uzaktan kontrol sunucusu {0} portunda başlatılamıyor: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
tr: RemoteControl::Uzak bağlantıları {0}:{1} kabul ediyor

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
tr: RemoteControl::Sunucu {0}:{1} durdu.

en: Remote Control has been asked to create a new node.
tr: Uzaktan Kontrol, yeni bir düğüm oluşturması istendi.

en: Coordinates:
tr: Koordinatlar:

en: There is no layer opened to add node
tr: Düğüm eklemek için açık bir katman yok

en: Remote Control has been asked to create a new way.
tr: Uzaktan Kontrol, yeni bir yol oluşturması istendi.

en: Invalid coordinates: {0}
tr: Geçersiz koordinatlar: {0}

en: There is no layer opened to add way
tr: Yol eklemek için açık bir katman yok

en: Add way
tr: Yol ekle

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
tr: Uzaktan Kontrol, desteklenen özelliklerini bildirmesi istendi. Bu, web sitelerinin çalışan bir JOSM sürümünü tahmin etmesine olanak tanır.

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
tr: Uzaktan Kontrol, aşağıdaki URL'den bir görüntü katmanı yüklemesi istendi:

en: Remote imagery
tr: Uzaktan görüntü

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
tr: Aşağıdaki anahtarlar zorunludur, ancak sağlanmamıştır: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
tr: Uzaktan Kontrol, aşağıdaki URL'den veri içe aktarması istendi:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
tr: Uzaktan Kontrol, API'den veri yüklemesi istendi.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto selected objects.
    Since no objects have been selected before this click, no tags were added.
    Select one or more objects and click the link again.
tr: Bir JOSM uzaktan kontrol bağlantısına tıkladınız ve bu bağlantı seçilen nesnelere etiket uygulayacaktı.
    Bu tıklamadan önce hiçbir nesne seçilmediğinden, etiket eklenmedi.
    Bir veya daha fazla nesne seçin ve bağlantıya tekrar tıklayın.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto objects.
    Unfortunately that link seems to be broken.
    Technical explanation: the URL query parameter ''select='' or ''search='' has an invalid value.
    Ask someone at the origin of the clicked link to fix this.
tr: Bir JOSM uzaktan kontrol bağlantısına tıkladınız ve bu bağlantı seçilen nesnelere etiket uygulayacaktı.
    Maalesef bağlantı bozuk gibi görünüyor.
    Teknik açıklama: URL sorgu parametresi ''select='' veya ''search='' geçersiz bir değer içeriyor.
    Tıklanan bağlantının kökenindeki birisine bunu düzeltmesini söyleyin.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
tr: Enlem değerleri {0} ve {1} arasında olmalıdır

en: The longitudes must be between {0} and {1}
tr: Boylam değerleri {0} ve {1} arasında olmalıdır

en: The minima must be less than the maxima
tr: Minumum değer maksimum değerden küçük olmalıdır

en: Remote Control has been asked to load the following data:
tr: Uzaktan Kontrol, aşağıdaki veriyi yüklemesi istendi:

en: Loading data
tr: Veri yükleniyor

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
tr: Uzaktan Kontrol, nesneleri (kimliğine göre belirtilmiş) API'den yüklemesi istendi.

en: No valid object identifier has been provided
tr: Geçerli bir nesne kimliği sağlanmadı

en: Remote Control has been asked to open a local file.
tr: Uzaktan Kontrol, yerel bir dosyayı açması istendi.

en: Do you want to allow this?
tr: Buna izin veriyor musunuz?

en: Yes, always
tr: Evet, her zaman

en: Yes, once
tr: Evet, bir defa

en: Confirm Remote Control action
tr: Uzaktan Kontrol eylemini onayla

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
tr: Uzaktan Kontrol, protokol sürümünü bildirmesi istendi. Bu, web sitelerinin çalışan bir JOSM'yi tespit etmesine olanak tanır.

en: local file
tr: yerel dosya

en: include
tr: dahil et

en: Layer contains unsaved data - save to file.
tr: Katman kaydedilmemiş veri içeriyor - dosyaya kaydedin.

en: Layer does not contain unsaved data.
tr: Katman kaydedilmemiş veri içermiyor.

en: Data:
tr: Veri:

en: Link to a OSM data file on your local disk.
tr: Yerel diskteki bir OSM veri dosyasına bağlantı.

en: Include OSM data in the .joz session file.
tr: .joz oturum dosyasına OSM verisi ekleyin.

en: Link to a GPX data file on your local disk.
tr: Yerel diskteki bir GPX veri dosyasına bağlantı.

en: Include GPX data in the .joz session file.
tr: .joz oturum dosyasına GPX verisi ekleyin.

en: No file association
tr: Dosya ilişkilendirme yok

en: GPX data will be included in the session file.
tr: GPX verisi oturum dosyasına dahil edilecek.

en: OSM data will be included in the session file.
tr: OSM verisi oturum dosyasına dahil edilecek.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
tr: Geoimage katmanı için meta verilerin ''{0}'' sürümü desteklenmiyor. Beklenen: 0.1

en: include marker layer "{0}"
tr: işaret katmanını içerir "{0}"

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
tr: Gpx iz katmanı için meta verilerin ''{0}'' sürümü desteklenmiyor. Beklenen: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
tr: Imaj katmanı için meta verilerin ''{0}'' sürümü desteklenmiyor. Beklenen: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
tr: İşaret katmanı için meta verilerin ''{0}'' sürümü desteklenmiyor. Beklenen: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for note layer is not supported. Expected: 0.1
tr: Note katmanı için meta verilerin ''{0}'' sürümü desteklenmiyor. Beklenen: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
tr: OSM veri katmanı için meta verilerin ''{0}'' sürümü desteklenmiyor. Beklenen: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
tr: Katman no. {0} için dosya adı bekleniyor

en: Session file (*.jos, *.joz)
tr: Oturum dosyası (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
tr: Desteklenmeyen şema ''{0}'' URI ''{1}''.

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
tr: Oturum dosyasında beklenmeyen kök öğe ''{0}''

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
tr: Oturum dosyasının ''{0}'' sürümü desteklenmiyor. Beklenen: 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
tr: ''layer'' öğesi için zorunlu ''index'' özniteliği eksik

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
tr: ''layer'' öğesi için beklenmeyen ''index'' özniteliği biçimi

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
tr: ''layer'' öğesi için ''index'' ({0}) özniteliği benzersiz olmalı

en: missing layer with index {0}
tr: {0} numaralı katman eksik

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
tr: ''layer'' öğesi için zorunlu ''name'' özniteliği eksik

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
tr: ''layer'' öğesi için zorunlu ''type'' özniteliği eksik

en: Unable to load layer
tr: Katman yüklenemiyor

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
tr: ''{0}'' türünde katman yüklenemiyor, uygun bir içe aktarıcı bulunamadı.

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
tr: {0} katmanı yüklenemiyor, çünkü atlanan {1} katmanına bağlı.

en: Error loading layer
tr: Katman yüklenirken hata oluştu

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
tr: <html>{0} katmanı ''{1}'' yüklenemedi.<br>Hata:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
tr: Katmanı atla ve devam et

en: expected .jos file inside .joz archive
tr: .joz arşivi içinde .jos dosyası bekleniyor

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
tr: Eksik eklenti tercihler dizini oluşturulamadı: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
tr: Eksik eklenti kullanıcı veri dizini oluşturulamadı: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
tr: Eksik eklenti önbellek dizini oluşturulamadı: {0}

en: Skip Download
tr: İndirme Atla

en: Download Plugin
tr: Eklentiyi İndir

en: Download skipped
tr: İndirme atlandı

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
tr: ''{0}'' eklentisi indirilemiyor. İndirme bağlantısı bilinmiyor. İndirme atlanıyor.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
tr: ''{0}'' eklentisi indirilemiyor. İndirme bağlantısı ''{1}'' geçerli bir URL değil. İndirme atlanıyor.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
tr: Eklenti dizini oluşturulamadı: ''{0}''

en: Downloading Plugin {0}...
tr: Eklenti {0} indiriliyor...

en: An error occurred in plugin {0}
tr: Eklentide hata oluştu {0}

en: integrated into main program
tr: ana programa entegre edildi

en: replaced by new {0} plugin
tr: yeni {0} eklentisi ile değiştirildi

en: no longer required
tr: artık gerekli değil

en: Plugin information
tr: Eklenti bilgisi

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
tr[0]: Aşağıdaki eklenti artık gerekli değil ve devre dışı bırakıldı:
tr[1]: Aşağıdaki eklentiler artık gerekli değil ve devre dışı bırakıldı:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
tr: <html>''{0}'' eklentisi yüklenmesi istendi.<br>Bu eklenti artık geliştirilmiyor ve muhtemelen hatalara neden olacaktır.<br>Devre dışı bırakılmalıdır.<br>Tercihlerden silinsin mi?</html>

en: Plugin update
tr: Eklenti güncelleme

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
tr: JOSM yazılımınızı güncellediniz.<br>Sorunları önlemek için eklentilerin de güncellenmesi gerekiyor.<br><br>Eklentileri şimdi güncelle?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
tr: En son eklenti güncellemesi {0} günden daha önce yapıldı.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
tr: JOSM yükseltmesinden sonra eklenti güncellemesi atlanıyor. Otomatik güncelleme başlangıçta devre dışı bırakıldı.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
tr: Geçen güncelleme aralığından sonra eklenti güncellemesi atlanıyor. Otomatik güncelleme başlangıçta devre dışı bırakıldı.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
tr: JOSM yükseltmesinden sonra eklenti güncellemesi yapılıyor. Otomatik güncelleme başlangıçta etkinleştirildi.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
tr: Geçen güncelleme aralığından sonra eklenti güncellemesi yapılıyor. Otomatik güncelleme başlangıçta devre dışı bırakıldı.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
tr: Tercih ''{1}'' için beklenmeyen ''{0}'' değeri. Değer olarak ''ask'' alınıyor.

en: Click to update the activated plugins
tr: Etkinleştirilmiş eklentileri güncellemek için tıklayın

en: Skip update
tr: Güncelleme atla

en: Click to skip updating the activated plugins
tr: Etkinleştirilmiş eklentilerin güncellemesini atlamak için tıklayın

en: Download and restart
tr: İndir ve yeniden başlat

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
tr[0]: Eksik eklentiyi indirmek ve JOSM'yi yeniden başlatmak için tıklayın
tr[1]: Eksik eklentileri indirmek ve JOSM'yi yeniden başlatmak için tıklayın

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
tr[0]: Bu eklenti olmadan devam etmek için tıklayın
tr[1]: Bu eklentiler olmadan devam etmek için tıklayın

en: Plugin {0} must be run on a {1} platform.
tr: Eklenti {0} {1} platformunda çalıştırılmalıdır.

en: Plugin {0} requires Java version {1}. The current Java version is {2}.<br>You have to update Java in order to use this plugin.
tr: Eklenti {0} Java sürümü {1} gerektirir. Mevcut Java sürümü {2}.<br>Bu eklentiyi kullanmak için Java'yı güncellemeniz gerekiyor.

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
tr: <html>Eklenti {0} JOSM sürümü {1} gerektirir. Mevcut JOSM sürümü {2}.<br>Bu eklentiyi kullanmak için JOSM'yi güncellemeniz gerekiyor.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
tr: Eklenti yüklenemedi {0}. Tercihlerden silinsin mi?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
tr: Eklenti yükleniyor ''{0}'' (sürüm {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
tr: <html>Eklenti {0} yüklenemedi çünkü eklenti<br>ana sınıf ''{1}'' bulunamadı.<br>Tercihlerden silinsin mi?</html>

en: Loading plugins ...
tr: Eklentiler yükleniyor...

en: Checking plugin preconditions...
tr: Eklenti önkoşullarını kontrol ediliyor...

en: Loading plugin ''{0}''...
tr: Eklenti yükleniyor ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
tr[0]: JOSM belirtilen eklenti hakkında bilgi bulamadı:
tr[1]: JOSM belirtilen eklentiler hakkında bilgi bulamadı:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
tr[0]: Eklenti yüklenmeyecek.
tr[1]: Eklentiler yüklenmeyecek.

en: Determining plugins to load...
tr: Yüklenecek eklentiler belirleniyor...

en: Removing deprecated plugins...
tr: Eski eklentiler kaldırılıyor...

en: Removing unmaintained plugins...
tr: Bakımsız eklentiler kaldırılıyor...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
tr[0]: Aşağıdaki eklentinin güncellenmesi başarısız oldu:
tr[1]: Aşağıdaki eklentilerin güncellenmesi başarısız oldu:

en: Plugin update failed
tr: Eklenti güncelleme başarısız oldu

en: Failed to find plugin {0}
tr: Eklenti bulunamadı {0}

en: Failed to download plugin information list
tr: Eklenti bilgi listesi indirilemedi

en: Disable plugin
tr: Eklentiyi Pasif Yap

en: Click to delete the plugin ''{0}''
tr: Eklentiyi silmek için tıklayın ''{0}''

en: Keep plugin
tr: Eklentiyi Sakla

en: Click to keep the plugin ''{0}''
tr: Eklentiyi saklamak için tıklayın ''{0}''

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
tr: Eklenti yüklenemedi ''{0}'' geçici indirme dosyasından ''{1}''. {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
tr: Eski eklenti silinemedi ''{0}''.

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
tr: Zaten indirilen eklenti yüklenemedi ''{0}''. Yükleme atlandı. JOSM hala eski eklenti sürümünü yükleyecek.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
tr: Eklenti yüklenemedi ''{0}'' geçici indirme dosyasından ''{1}''. Yeniden adlandırma başarısız oldu.

en: Update plugin
tr: Eklentiyi Güncelle

en: Click to update the plugin ''{0}''
tr: Eklentiyi güncellemek için tıklayın ''{0}''

en: Click to disable the plugin ''{0}''
tr: Eklentiyi devre dışı bırakmak için tıklayın ''{0}''

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
tr: ''{0}'' eklentisinden kaynaklanan beklenmeyen bir durum oluştu.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
tr: Eklentinin içindeki bilgilere göre yazar {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
tr: Hata bildirmeden önce bu eklentinin en yeni sürümüne güncellemeyi deneyin.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
tr: Eklenti ayarlardan çıkartıldı, tamamen kaldırmak için JOSM u tekrar çalıştırın.

en: no description available
tr: Açıklama mevcut değil

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
tr: Tekrar sorma ve kararımı hatırla (daha sonra değiştirmek için Tercihler->Eklentilere gidin)

en: Invalid jar file ''{0}''
tr: Geçersiz jar dosyası ''{0}''

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
tr: Eklenti dosyası ''{0}'' bir Manifest içermiyor.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
tr: Eklenti {1} içinde geçersiz URL ''{0}''

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
tr: Eklenti {1} içinde geçersiz eklenti açıklaması ''{0}''

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
tr: Eklenti {1} içinde geçersiz eklenti ana sürümü ''{0}''

en: Missing plugin main version in plugin {0}
tr: Eklenti {0} içinde eksik eklenti ana sürümü

en: Invalid Java version ''{0}'' in plugin {1}
tr: Eklenti {1} içinde geçersiz Java sürümü ''{0}''

en: More info...
tr: Daha fazla bilgi...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
tr: <b>Harici bir kaynak tarafından sağlanan eklenti:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
tr: Eklenti için manifestten eklenti bilgisi oluşturulamadı ''{0}''

en: Illegal entry in plugin list.
tr: Eklenti listesinde yasadışı giriş.

en: Reading local plugin information..
tr: Yerel eklenti bilgileri okunuyor..

en: Processing plugin site cache files...
tr: Eklenti sitesi önbellek dosyaları işleniyor...

en: Processing file ''{0}''
tr: Dosya işleniyor ''{0}''

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
tr: Eklenti bilgisi taranamadı ''{0}'' dosyası için. Atlanıyor.

en: Processing plugin files...
tr: Eklenti dosyaları işleniyor...

en: Download plugin list...
tr: Eklenti listesini indir...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
tr: Eklenti listesi indiriliyor ''{0}''

en: Unsuccessful HTTP request
tr: Başarısız HTTP isteği

en: Plugin list download error
tr: Eklenti listesi indirme hatası

en: JOSM failed to download plugin list:
tr: JOSM eklenti listesini indiremedi:

en: Details:
tr: Detaylar:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
tr: Eklenti dizini oluşturulamadı ''{0}''. Eklenti listesi önbelleği yapılamıyor ''{1}'' eklenti sitesinden.

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
tr: Eklenti listesi yerel önbelleğe yazılıyor ''{0}''

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
tr: Eklenti listesi ayrıştırılıyor ''{0}'' sitesinden

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
tr: Eklenti listesi belgesi ayrıştırılamadı ''{0}'' sitesinden. Site atlanıyor. Istisna şuydu: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
tr: Siteden eklenti listesi işleniyor ''{0}''.

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
tr: <html>OSM sunucusu {0} ile iletişimi başlatma başarısız oldu.<br> Tercihlerinizdeki sunucu URL'sini ve internet bağlantınızı kontrol edin.

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
tr: <html>OSM sunucusunda kimlik doğrulama başarısız oldu ''{0}''.<br> Kimlik doğrulamak için OAuth kullanıyorsunuz, ancak şu anda yapılandırılmış bir<br> OAuth Erişim Belirteci yok.<br> Lütfen Tercihler Diyaloğunu açın ve bir Erişim Belirteci oluşturun veya girin.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
tr: <html>Sunucuya yükleme <strong>başarısız</strong> oldu çünkü mevcut<br>veri kümeniz bir önkoşulu ihlal ediyor.<br> Hata mesajı şu şekildedir:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
tr: <html>OSM sunucusunda kullanıcı adı ''{0}'' ile kimlik doğrulama başarısız oldu.<br>Lütfen JOSM tercihlerinde kullanıcı adı ve şifreyi kontrol edin.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
tr: <html>OSM sunucusunda OAuth belirteci ''{0}'' ile kimlik doğrulama başarısız oldu.<br>Lütfen tercihler diyaloğunu başlatın ve başka bir OAuth belirteci alın.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
tr: <html>OSM sunucusunda yetkilendirme başarısız oldu.<br>Sunucu şu hatayı bildirdi:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
tr: <html>OSM sunucusunda yetkilendirme başarısız oldu.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
tr: <html>OSM sunucusunda OAuth belirteci ''{0}'' ile yetkilendirme başarısız oldu.<br>Belirteç, korumalı kaynağa erişim için yetkilendirilmemiş<br>''{1}''.<br>Lütfen tercihler diyaloğunu başlatın ve başka bir OAuth belirteci alın.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
tr: <html>OSM sunucusu ''{0}'' ile iletişim zaman aşımına uğradı. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.</html>

en: no error message available
tr: hata mesajı mevcut değil

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
tr: <html>OSM sunucusu ''{0}'' ile iletişim başarısız oldu. Sunucu şu<br>hata kodunu ve aşağıdaki hata mesajını yanıtladı:<br><strong>Hata kodu:<strong> {1}<br><strong>Hata mesajı (çevrilmemiş)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
tr: <html>Değişiklik kümesini kapatma başarısız <strong>{0}</strong><br>çünkü zaten kapatıldı.</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
tr: <html>Değişiklik kümesini kapatma başarısız <strong>{0}</strong><br>çünkü zaten {1} tarihinde kapatıldı.</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
tr: <html>Sunucu, bir çatışma tespit ettiğini bildirdi.<br>Hata mesajı (çevrilmemiş):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
tr: <html>Sunucu, bir çatışma tespit ettiğini bildirdi.</html>

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
tr: <html>Değişiklik kümesine yükleme başarısız <strong>{0}</strong><br>çünkü zaten {1} tarihinde kapatıldı.</html>

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
tr: <html>Uzak sunucuya bağlantı açma başarısız<br>''{0}''<br>güvenlik nedenleriyle. Muhtemelen bunun nedeni<br>bir applet içinde çalışıyor olmanız ve appletinizi ''{1}'''den yüklemediğiniz içindir.</html>

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
tr: <html>Uzak sunucuya bağlantı açma başarısız<br>''{0}''.<br>Lütfen internet bağlantınızı kontrol edin.</html>

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
tr: <html>Veri yükleme veya veri indirme başarısız<br>''{0}''<br>veri transferi sorunu nedeniyle.<br>Detaylar (çevrilmemiş): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
tr: <html>Veri indirme başarısız. Formatı desteklenmiyor, hatalı veya tutarsız olabilir.<br><br>Detaylar (çevrilmemiş): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
tr: <html>Veri indirme başarısız.<br><br>Detaylar: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
tr: <html>OSM sunucusu<br>''{0}''<br>iç bir sunucu hatası bildirdi.<br>Bu muhtemelen geçici bir problemdir. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.</html>

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
tr: OSM sunucusu ''{0}'' geçersiz bir isteği bildirdi.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
tr: İndirmeye çalıştığınız alan çok büyük veya isteğiniz çok büyük.<br>Lütfen daha küçük bir alan isteyin veya OSM topluluğu tarafından sağlanan bir dışa aktarma dosyasını kullanın.

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
tr: OSM sunucusu ''{0}'' okumaya, güncellemeye veya silmeye çalıştığınız bir nesne hakkında bilgi sahibi değil.<br>İlgili nesne ya sunucuda mevcut değil veya erişim için geçersiz bir URL kullanıyorsunuz.<br>Lütfen sunucunun adresini ''{0}'' yazım hataları için dikkatlice kontrol edin.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
tr: <html>Uzak sunucuya bağlantı açma başarısız<br>''{0}''.<br>Host adı ''{1}'' çözümlenemedi. <br>Lütfen tercihlerinizdeki API URL'sini ve internet bağlantınızı kontrol edin.</html>

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
tr: <html>Sunucu, bir nesnenin silindiğini bildiriyor.<br><strong>Yükleme başarısız</strong> olduysa bu nesneyi güncellemeye veya silmeye çalıştınız.<br> <strong>İndirme başarısız</strong> olduysa bu nesneyi indirmeye çalıştınız.<br><br>Hata mesajı:<br>{0}</html>

en: latitude
tr: enlem

en: URL does not contain valid {0}
tr: URL geçerli {0} içermiyor

en: longitude
tr: boylam

en: zoom
tr: yakınlaştırma

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
tr: HTTP sunucusundan beklenmeyen yanıt. ''Location'' başlığı olmadan {0} yanıtı alındı. Yönlendirilemiyor. İptal ediliyor.

en: Download redirected to ''{0}''
tr: İndirme, ''{0}'' adresine yönlendirildi

en: Download redirected to different host (''{0}'' -> ''{1}''), removing authorization headers
tr: İndirme, farklı bir ana bilgisayara yönlendirildi (''{0}'' -> ''{1}''), yetkilendirme başlıkları kaldırılıyor

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
tr: İndirme URL'sine çok fazla yönlendirme tespit edildi. İptal ediliyor.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
tr: Çeviri bulunamıyor {0} yerel ayarı için. {1}'e geri dönülüyor.

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
tr: Kritik: ''{0}'' görüntüsü bulunamadı. Bu ciddi bir yapılandırma sorunudur. JOSM çalışmayı durduracak.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
tr: Zip dosyası ''{0}'' işlenemedi. İstisna şuydu: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
tr: Güvenlik nedenleriyle ''{0}'' dizinine erişilemedi. İstisna şuydu: {1}

en: Cause:
tr: Neden:

en: Opening URL: {0}
tr: URL açılıyor: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
tr: {0}: ''{1}'' seçeneği bir argüman gerektiriyor

en: {0}: option ''{1}'' does not allow an argument
tr: {0}: ''{1}'' seçeneği bir argüman izin vermiyor

en: {0}: option ''{1}'' is required
tr: {0}: ''{1}'' seçeneği gereklidir

en: {0}: option ''{1}'' may not appear multiple times
tr: {0}: ''{1}'' seçeneği birden fazla kez görünmemelidir

en: {0}: Error while handling option ''{1}''
tr: {0}: ''{1}'' seçeneği işlenirken hata oluştu

en: {0}: Invalid value {2} for option ''{1}''
tr: {0}: ''{1}'' seçeneği için geçersiz değer {2}

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
tr: {0}:  ''{1}'' seçeneği belirsiz

en: {0}: unrecognized option ''{1}''
tr: {0}: tanınmayan seçenek ''{1}''

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
tr: URL, {0}/{1}/{2} içermiyor

en: reserved
tr: açık

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
tr: Sessiz kısayol çakışması: ''{0}'' tarafından ''{1}'' taşındı ''{2}''.

en: {0} completed in {1}
tr: {0} {1} içinde tamamlandı

en: Obtained {0} Tag2Link rule from {1} | Obtained {0} Tag2Link rules from {1}
tr[0]: Alınan {0} Tag2Link kuralı şuradan {1}
tr[1]: Alınan {0} Tag2Link kuralları şuradan {1}

en: Search on {0}
tr: Ara {0} üzerinde

en: View image
tr: Resmi göster

en: View Wikipedia article
tr: Wikipedia makalesini göster

en: View Wikidata item
tr: Wikidata öğesini göster

en: View image on Wikimedia Commons
tr: Wikimedia Commons'ta resmi göster

en: View category on Wikimedia Commons
tr: Wikimedia Commons kategorisini göster

en: Unknown territory id: {0}
tr: Bilinmeyen bölge kimliği: {0}

en: Failed to parse external taginfo data at {0}: {1}
tr: Dış taginfo verisi şurada ayrıştırılamadı: {0}: {1}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
tr[0]: Tamponda {0} etiket bulundu, şüpheli!
tr[1]: Tamponda {0} etiket bulundu, şüpheli!

en: Key is too long (max {0} characters):
tr: Anahtar çok uzun (maksimum {0} karakter):

en: Suspicious characters in key:
tr: Anahtarda şüpheli karakterler:

en: Value is too long (max {0} characters):
tr: Değer çok uzun (maksimum {0} karakter):

en: Unable to delete file {0}
tr: Dosya {0} silinemiyor

en: Unable to create directory {0}
tr: Klasör {0} oluşturulamıyor

en: min
tr: dk

en: h
tr: sa

en: day | days
tr[0]: gün
tr[1]: gün

en: Failed to load XML schema.
tr: XML şeması yüklenemedi.

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
tr: Konum {0}'de arama ifadesinde hata - or(|) ifadesinin sağ tarafı ilkeler kümesi döndürmelidir

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
tr: Konum {0}'de arama ifadesinde hata - or(|) ifadesinin sol tarafı ilkeler kümesi döndürmelidir

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
tr: Konum {0}'de arama ifadesinde hata - not(-) bu bağlamda kullanılamaz

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
tr: Beklenmeyen simge ({0}) {1} konumunda

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
tr: Beklenmeyen simge {0} konumunda. Beklenen {1}, bulunan {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
tr: Arama ifadesi ayrıştırılırken hata oluştu {0} konumunda

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
tr: Beklenmeyen karakter {0} konumunda. Beklenen {1} bulunan {2}

en: Expected search expression
tr: Arama ifadesi bekleniyordu

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
tr: İzin verilenin üzerinde düğüm istediniz (limit 50,000). Daha küçük bir alan isteyin, veya planet.osm adresini kullanın

en: Database offline for maintenance
tr: Bakım için veritabanı kapalı

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
tr: Çok fazla veri indirdiniz. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
tr: Max seçim alanı boyutu 0.25 ve isteğiniz çok büyük. Daha küçük bir alan isteyin, veya planet.osm adresini kullanın

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
tr: JOSM-Trac girişi josm.openstreetmap.de adresinde

en: could not get audio input stream from input URL
tr: giriş URL'sinden ses giriş akışı alınamadı

en: Audio Device Unavailable
tr: Ses cihazı kullanılamıyor

en: You must make your edits public to upload new data
tr: Yaptığınız düzenlemeleri yayınlamadan yeni veri yüklemelisiniz

en: town
tr: şehir

[ctx: landuse]
en: forest
tr: orman

[ctx: landuse]
en: meadow
tr: çayır

[ctx: landuse]
en: farmland
tr: tarım arazisi

[ctx: landuse]
en: farmyard
tr: çiftlik

[ctx: landuse]
en: cemetery
tr: mezarlık

[ctx: landuse]
en: residential
tr: konut

[ctx: landuse]
en: greenfield
tr: yeşil alan

[ctx: landuse]
en: village_green
tr: köy meydanı

[ctx: landuse]
en: quarry
tr: taş ocağı

[ctx: landuse]
en: allotments
tr: parsel

[ctx: landuse]
en: vineyard
tr: bağ

[ctx: natural]
en: scrub
tr: çalılık

[ctx: natural]
en: wood
tr: orman

[ctx: natural]
en: grassland
tr: çayır

[ctx: natural]
en: wetland
tr: sulak alan

[ctx: natural]
en: heath
tr: bozkır

[ctx: amenity]
en: fire_station
tr: itfaiye istasyonu

[ctx: leisure]
en: track
tr: pist

[ctx: building]
en: industrial
tr: endüstriyel

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
tr: ilişkilendirilmişCadde

[ctx: Relation type]
en: boundary
tr: sınır

[ctx: Relation type]
en: bridge
tr: köprü

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
tr: yön levhası

[ctx: Relation type]
en: enforcement
tr: uygulama

[ctx: Relation type]
en: multipolygon
tr: çokgen

[ctx: Relation type]
en: network
tr: ağ

[ctx: Relation type]
en: public_transport
tr: toplu taşıma

[ctx: Relation type]
en: restriction
tr: kısıtlama

[ctx: Relation type]
en: route
tr: rota

[ctx: Relation type]
en: route_master
tr: rota_master

[ctx: Relation type]
en: superroute
tr: üst rota

[ctx: Relation type]
en: site
tr: alan

[ctx: Relation type]
en: street
tr: sokak

[ctx: Relation type]
en: tunnel
tr: tünel

[ctx: Relation type]
en: waterway
tr: su yolu

[ctx: Place type]
en: city
tr: şehir

[ctx: Place type]
en: locality
tr: yerleşim yeri

[ctx: Place type]
en: village
tr: köy

[ctx: Place type]
en: town
tr: kasaba

[ctx: Place type]
en: borough
tr: ilçe

[ctx: Place type]
en: municipality
tr: belediye

[ctx: Place type]
en: island
tr: ada

[ctx: Place type]
en: county
tr: ilçe

[ctx: Place type]
en: hamlet
tr: köy

[ctx: Place type]
en: suburb
tr: mahalle

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Attributes
tr: Özellikler

en: Abort file chooser dialog
tr: Dosya seçici iletişim kutusunu iptal et

en: Abort file chooser dialog.
tr: Dosya seçici iletişim kutusunu iptal et.

en: Create New Folder
tr: Yeni Klasör Oluştur

en: Delete File
tr: Dosyayı Sil

en: Enter file name:
tr: Dosya adını girin:

en: Enter path or folder name:
tr: Yol veya klasör adını girin:

en: Error
tr: Hata

en: File name:
tr: Dosya adı:

en: File Name:
tr: Dosya Adı:

en: FileChooser help.
tr: Dosya Seçici yardım.

en: Files
tr: Dosyalar

en: Files of type:
tr: Dosya türleri:

en: Files of Type:
tr: Dosya Türleri:

en: Filter:
tr: Filtre:

en: Folders
tr: Klasörler

en: Home
tr: Ana Dizin

en: Look in:
tr: Arama yeri:

en: Look In:
tr: Arama Yeri:

en: Modified
tr: Değiştirilmiş

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

en: Open
tr: Aç

en: Open selected file
tr: Seçilen dosyayı aç

en: Open selected file.
tr: Seçilen dosyayı aç.

en: Rename File
tr: Dosyayı Yeniden Adlandır

en: Rename file "{0}" to
tr: Dosyayı "{0}" olarak yeniden adlandır

en: Save in:
tr: Kaydet in:

en: Save In:
tr: Kaydet In:

en: Save selected file.
tr: Seçilen dosyayı kaydet.

en: Selection:
tr: Seçim:

en: Size
tr: Boyut

en: Up One Level
tr: Bir Seviye Yukarı

en: Update
tr: Güncelle

en: Update directory listing.
tr: Dizin listesini güncelle.

en: View
tr: Görünüm

en: Blue:
tr: Mavi:

en: Color Name:
tr: Renk Adı:

en: Green:
tr: Yeşil:

en: Hue:
tr: Renk Tonu:

en: GTK Color Chooser
tr: GTK Renk Seçici

en: Red:
tr: Kırmızı:

en: Saturation:
tr: Doygunluk:

en: You are about to create a new JOSM ticket.
tr: Yeni bir JOSM bilet oluşturmak üzeresiniz.

en: Please make sure to always use directly in JOSM <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Help/Report bug</a> or the button in <a href="wiki/Help/Action/About">About Dialog</a> (Shift-F1) to come here:
tr: Lütfen her zaman JOSM'de doğrudan <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Yardım/Hata Bildir</a> veya <a href="wiki/Help/Action/About">Hakkında Diyalog</a> (Shift-F1) içindeki düğmeyi kullanarak buraya gelin:

en: Using this prefills the bug report with useful information for us (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">Status Report</a>). <b>Please do not create defect tickets without status report!
tr: Bunun kullanılması, bize faydalı bilgilerle hata raporunu önceden doldurur (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">Durum Raporu</a>). <b>Lütfen durum raporu olmadan kusur biletleri oluşturmayın!

en: In any case, don’t be shy :) Please let us contact you if needed (either by <a href="register">creating an account</a> or entering your e-mail address below which is normally not visible, but can be extracted in specific situations), and you will be notified about ticket progress.
tr: Her durumda utangaç olma :) İhtiyaç duyulursa lütfen bize ulaşmamıza izin verin (bir <a href="register">hesap oluşturarak</a> veya genellikle görünmeyen ancak belirli durumlarda çıkarılabilen e-posta adresinizi aşağıya girerek), ve bilet ilerlemesi hakkında bilgilendirileceksiniz.

en: Surface
tr: Yüzey

en: paved
tr: kaldırım

en: unpaved
tr: kaldırımsız

en: asphalt
tr: asfalt

en: concrete
tr: beton

en: concrete:plates
tr: beton:plakalar

en: concrete:lanes
tr: beton:şeritler

en: paving_stones
tr: parke taşları

en: sett
tr: kareler

en: cobblestone
tr: parke taşı

en: unhewn_cobblestone
tr: şekil verilmemiş parke taşı

en: grass_paver
tr: çim döşeme

en: compacted
tr: sıkıştırılmış

en: fine_gravel
tr: ince çakıl

en: gravel
tr: çakıl

en: pebblestone
tr: çakıl taşı

en: ground
tr: toprak

en: mud
tr: çamur

en: rock
tr: kaya

en: sand
tr: kum

en: grass
tr: ot

en: wood
tr: ahşap

en: Smoothness
tr: Pürüzsüzlük

en: excellent
tr: mükemmel

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
tr: İnce Tekerlekler: paten, kaykay

en: good
tr: iyi

en: Thin Wheels: racing bike
tr: İnce Tekerlekler: yarış bisikleti

en: intermediate
tr: orta

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
tr: Tekerlekler: şehir bisikleti, tekerlekli sandalye, scooter

en: bad
tr: kötü

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
tr: Sağlam Tekerlekler: trekking bisikleti, araba, rikşa

en: very_bad
tr: çok_kötü

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
tr: Yüksek Açıklık: hafif off-road aracı

en: horrible
tr: berbat

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
tr: Off-Road: ağır off-road aracı

en: very_horrible
tr: çok_berbat

en: Specialized off-road: tractor, ATV
tr: Özel off-road: traktör, ATV

en: impassable
tr: geçilmez

en: No wheeled vehicle
tr: Tekerlekli araç yok

en: artificial_turf
tr: yapay çim

en: clay
tr: kil

en: acrylic
tr: akrilik

en: dirt
tr: toprak

en: Lanes
tr: Şeritler

en: Lanes in way direction
tr: Yol yönde şeritler

en: Lanes opposed to way direction
tr: Yol yöne karşı şeritler

en: Max. speed (km/h)
tr: Max. hız (km/sa)

en: Max. speed in way direction
tr: Yol yönündeki maksimum hız

en: Max. speed opposed to way direction
tr: Yol yönüne karşı maksimum hız

en: Bridge
tr: Köprü

en: Tunnel
tr: Tunel

en: Embankment
tr: toprak set

en: Cutting
tr: Kesen

en: Lane Markings
tr: Şerit İşaretleri

en: Incline
tr: Eğim

en: 10%
tr: %10

en: -10%
tr: -%10

en: Lit
tr: Aydınlatılmış

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en: automatic
tr: otomatik

en: limited
tr: sınırlı

en: disused
tr: kullanılmayan

en: Oneway
tr: Tek Yol

en: Width (meters)
tr: Genişlik (metre)

en: Bus bay
tr: Otobüs koyu

[ctx: sidewalk]
en: both
tr: her iki taraf

[ctx: sidewalk]
en: left
tr: sol

[ctx: sidewalk]
en: right
tr: sağ

en: Sidewalk
tr: Kaldırım

[ctx: sidewalk]
en: no
tr: hayır

[ctx: sidewalk]
en: separate
tr: ayrı

en: Max. weight (tonnes)
tr: Max. ağırlık (ton)

en: Max. axleload (tonnes)
tr: Maksimum aks yükü (ton)

en: Max. height (meters)
tr: Max. yükseklik (metre)

en: Max. width (meters)
tr: Max. genişlik (metre)

en: Max. length (meters)
tr: Max. uzunluk (metre)

en: Placement
tr: Yerleştirme

en: left_of:1
tr: 1'in solunda

en: left_of:2
tr: 2'nin solunda

en: left_of:3
tr: 3'ün solunda

en: left_of:4
tr: 4'ün solunda

en: left_of:5
tr: 5'in solunda

en: middle_of:1
tr: 1'in ortasında

en: middle_of:2
tr: 2'nin ortasında

en: middle_of:3
tr: 3'ün ortasında

en: middle_of:4
tr: 4'ün ortasında

en: middle_of:5
tr: 5'in ortasında

en: right_of:1
tr: 1'in sağında

en: right_of:2
tr: 2'nin sağında

en: right_of:3
tr: 3'ün sağında

en: right_of:4
tr: 4'ün sağında

en: right_of:5
tr: 5'in sağında

en: transition
tr: geçiş

en: Placement in way direction
tr: Yol yönünde yerleştirme

en: Placement opposed to way direction
tr: Yol yönüne karşı yerleştirme

en: Shoulder
tr: Omurilik

en: both
tr: her iki taraf

en: Service type
tr: Hizmet tipi

en: yard
tr: depo alanı

en: siding
tr: yan hat

en: spur
tr: küçük şube hattı

en: crossover
tr: geçiş noktası

en: Electrified
tr: Elektrikli

[ctx: electrified]
en: contact_line
tr: iletişim hattı

[ctx: electrified]
en: no
tr: hayır

[ctx: electrified]
en: yes
tr: evet

[ctx: electrified]
en: rail
tr: raylı

en: Voltage in Volts (V)
tr: Voltaj (V) cinsinden

en: Frequency in Hertz (Hz)
tr: Frekans (Hz) cinsinden

en: Non-motorized traffic:
tr: Motorlu olmayan trafik:

en: Horse
tr: At

en: Motor vehicle traffic:
tr: Motorlu taşıma araçları trafiği:

en: Motor vehicles
tr: Motorlu taşıma araçları

en: destination
tr: varış

en: delivery
tr: teslimat

en: permissive
tr: ihtiyari

en: permit
tr: izin

en: private
tr: özel

en: agricultural
tr: tarımsal

en: forestry
tr: ormancılık

en: Motorcar
tr: otomobil

en: Motorcycle
tr: Motosiklet

en: Moped
tr: Mopet

en: Cross by bicycle
tr: Bisikletle geçiş

en: Cross on horseback
tr: Atla geçiş

en: Height (meters)
tr: Yükseklik (metre)

en: Animated
tr: Animasyonlu

en: winding_posters
tr: sarılı afişler

en: screen
tr: ekran

en: trivision_blades
tr: üçlü döner bıçaklar

en: revolving
tr: döner

en: digital_messages
tr: dijital mesajlar

en: digital_prices
tr: dijital fiyatlar

en: Luminous
tr: ışıklı

en: Minimum age
tr: Asgarî yaş

en: Maximum age
tr: Azamî yaş

en: Reference
tr: Referans

en: Operator
tr: İşletici

en: Service Times
tr: Hizmet Zamanları

en: Opening Hours
tr: Açılış saatleri

en: Wheelchairs
tr: Tekerlekli Sandalyeler

en: designated
tr: atanmış

en: Brand
tr: Marka

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
tr: Renk (HTML adı veya onaltılık kod)

[ctx: color]
en: black
tr: siyah

[ctx: color]
en: blue
tr: mavi

[ctx: color]
en: brown
tr: kahverengi

[ctx: color]
en: gray
tr: gri

[ctx: color]
en: green
tr: yeşil

[ctx: color]
en: orange
tr: turuncu

[ctx: color]
en: purple
tr: mor

[ctx: color]
en: red
tr: kırmızı

[ctx: color]
en: silver
tr: gümüş

[ctx: color]
en: white
tr: beyaz

[ctx: color]
en: yellow
tr: sarı

en: Cuisine
tr: Mutfak

en: african
tr: Afrikalı

en: american
tr: Amerikan

en: arab
tr: Arap

en: argentinian
tr: Arjantinli

en: asian
tr: asyalı

en: bagel
tr: Bagel

en: balkan
tr: Balkan

en: barbecue
tr: Barbekü

en: bavarian
tr: Bavyera

en: beef_bowl
tr: Et Kâsesi

en: brazilian
tr: Brezilya

en: cake
tr: Pasta

en: caribbean
tr: Karayip

en: chicken
tr: Tavuk

en: chinese
tr: çinli

en: coffee_shop
tr: Kahve Dükkanı

en: crepe
tr: Crepe

en: curry
tr: Köri

en: danish
tr: Danimarka

en: donut
tr: Donut

en: ethiopian
tr: Etiyopya

en: filipino
tr: Filipin

en: fish
tr: Balık

en: fish_and_chips
tr: Balık ve Patates

en: french
tr: Fransız

en: friture
tr: Kızarmış Yiyecek

en: frozen_yogurt
tr: Dondurulmuş Yoğurt

en: german
tr: Alman

en: georgian
tr: Gürcü

en: greek
tr: Yunan

en: heuriger
tr: Heuriger

en: hot_dog
tr: Sosis

en: ice_cream
tr: Dondurma

en: indian
tr: Hint

en: indonesian
tr: Endonezya

en: international
tr: Uluslararası

en: italian
tr: İtalyan

en: japanese
tr: Japon

en: kebab
tr: Kebap

en: korean
tr: Kore

en: lebanese
tr: Lübnanlı

en: malaysian
tr: Malezyalı

en: mediterranean
tr: Akdeniz

en: mexican
tr: Meksika

en: moroccan
tr: Fas

en: noodle
tr: Noodle

en: pancake
tr: Pankek

en: pasta
tr: Makarna

en: persian
tr: İran

en: peruvian
tr: Peru

en: pizza
tr: Pizza

en: polish
tr: Polonya

en: portuguese
tr: Portekiz

en: ramen
tr: Ramen

en: regional
tr: Yöresel

en: russian
tr: Rus

en: sandwich
tr: Sandviç

en: sausage
tr: Sosis

en: seafood
tr: Deniz Ürünleri

en: soba
tr: Soba

en: spanish
tr: İspanyol

en: steak_house
tr: Steak House

en: sushi
tr: Sushi

en: tex-mex
tr: Tex-Mex

en: tapas
tr: Tapas

en: thai
tr: Tayland

en: turkish
tr: Türk

en: vietnamese
tr: Vietnam

en: wings
tr: Kanatlar

en: Internet access
tr: İnternet Erişimi

en: wlan
tr: WLAN

en: wired
tr: Kablolu

en: terminal
tr: Terminal

en: Internet access fee
tr: İnternet Erişim Ücreti

en: Smoking
tr: Sigara İçme

en: dedicated
tr: Ayrılmış

en: separated
tr: Ayrılmış

en: isolated
tr: İzole

en: outside
tr: dışında

en: pitch
tr: atıcılık

en: sports_centre
tr: spor_merkezi

en: stadium
tr: stadyum

en: Sport
tr: Spor

[ctx: sport]
en: american_football
tr: Amerikan Futbolu

[ctx: sport]
en: archery
tr: Okçuluk

[ctx: sport]
en: athletics
tr: Atletizm

[ctx: sport]
en: australian_football
tr: Avustralya Futbolu

[ctx: sport]
en: baseball
tr: Beyzbol

[ctx: sport]
en: basketball
tr: Basketbol

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
tr: Plaj Voleybolu

[ctx: sport]
en: billiards
tr: Bilardo

[ctx: sport]
en: boules
tr: Boules

[ctx: sport]
en: bowls
tr: Bowls

[ctx: sport]
en: canadian_football
tr: Kanada Futbolu

[ctx: sport]
en: canoe
tr: Kano

[ctx: sport]
en: chess
tr: Satranç

[ctx: sport]
en: climbing
tr: Tırmanma

[ctx: sport]
en: cricket
tr: Cricket

[ctx: sport]
en: croquet
tr: Croquet

[ctx: sport]
en: curling
tr: Curling

[ctx: sport]
en: cycling
tr: Bisiklet

[ctx: sport]
en: dog_racing
tr: Köpek Yarışı

[ctx: sport]
en: equestrian
tr: At Biniciliği

[ctx: sport]
en: field_hockey
tr: Çim Hokeyi

[ctx: sport]
en: fitness
tr: Fitness

[ctx: sport]
en: gaelic_games
tr: Gaelic Oyunları

[ctx: sport]
en: golf
tr: Golf

[ctx: sport]
en: gymnastics
tr: Cimnastik

[ctx: sport]
en: handball
tr: Hentbol

[ctx: sport]
en: horse_racing
tr: At Yarışı

[ctx: sport]
en: ice_hockey
tr: Buz Hokeyi

[ctx: sport]
en: ice_skating
tr: buz pateni

[ctx: sport]
en: model_aerodrome
tr: model havaalanı

[ctx: sport]
en: motocross
tr: motokros

[ctx: sport]
en: motor
tr: motor sporları

[ctx: sport]
en: multi
tr: çeşitli sporlar

[ctx: sport]
en: racquet
tr: raket

[ctx: sport]
en: rc_car
tr: uzaktan_kumandalı_araba

[ctx: sport]
en: roller_skating
tr: paten_kayma

[ctx: sport]
en: rowing
tr: kürek_çekme

[ctx: sport]
en: rugby_league
tr: ragbi_ligi

[ctx: sport]
en: rugby_union
tr: ragbi_birliği

[ctx: sport]
en: running
tr: koşu

[ctx: sport]
en: safety_training
tr: güvenlik_eğitimi

[ctx: sport]
en: scuba_diving
tr: şnorkelle_dalış

[ctx: sport]
en: shooting
tr: ateş_etme

[ctx: sport]
en: skateboard
tr: kaykay

[ctx: sport]
en: soccer
tr: futbol

[ctx: sport]
en: surfing
tr: sörf

[ctx: sport]
en: swimming
tr: yüzme

[ctx: sport]
en: table_tennis
tr: masa tenisi

[ctx: sport]
en: tennis
tr: tenis

[ctx: sport]
en: volleyball
tr: voleybol

en: General Access
tr: Genel Erişim

en: customers
tr: müşteriler

en: All vehicles
tr: Tüm araçlar

en: Ski
tr: Kayak

en: official
tr: resmi

en: Snowmobile
tr: kar motosikleti

en: Dog
tr: Köpek

en: leashed
tr: tasmalı

en: unleashed
tr: tasmasız

en: Tags which are implied and do not need to be set are `motor_vehicle=no` and `emergency=destination`.
tr: Belirtilmiş ve ayarlanması gerek olmayan etiketler `motor_vehicle=no` ve `emergency=destination`''dır.

en: Fee
tr: Ücret

en: Type of parking
tr: Araç Park Etme Türü

[ctx: parking]
en: carports
tr: Araç Barınakları

[ctx: parking]
en: garage_boxes
tr: Garaj Kutuları

[ctx: parking]
en: lane
tr: Şerit

[ctx: parking]
en: layby
tr: Yol Kenarı

[ctx: parking]
en: multi-storey
tr: Çok Katlı

[ctx: parking]
en: rooftop
tr: Çatı Üstü

[ctx: parking]
en: sheds
tr: Depo Binaları

[ctx: parking]
en: street_side
tr: Sokak Kenarı

[ctx: parking]
en: surface
tr: Yüzey

[ctx: parking]
en: underground
tr: Yeraltı

en: Reference number
tr: Referans Numarası

en: Time Limit
tr: Zaman Sınırlaması

en: Supervised
tr: Denetlenen

en: Mo-Fr 09:00-18:00,Sa 08:00-14:00
tr: Pzt-Cum 09:00-18:00, Cmt 08:00-14:00

en: Population
tr: Nüfus

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Website
tr: Web Sitesi

en: Distance (kilometers)
tr: Mesafe (kilometre)

en: Ascent (m)
tr: Yükselme (m)

en: Descent (m)
tr: Alçalma (m)

en: Roundtrip
tr: Gidiş-Dönüş

en: Symbol description
tr: Sembol Açıklaması

en: Genus
tr: Cins

en: Species
tr: Tür

en: Taxon
tr: Takson

en: Leaf type
tr: Yaprak Türü

en: broadleaved
tr: geniş yapraklı

en: needleleaved
tr: igne yapraklı

en: mixed
tr: karışık

en: leafless
tr: yapraksız

en: Leaf cycle
tr: Yaprak Döngüsü

en: deciduous
tr: yaprak döken

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
tr: Yılın belirli bir döneminde yapraksız olan bitkiler.

en: evergreen
tr: herdem yeşil

en: Plants that are never entirely without green foliage.
tr: Tamamen yeşil yapraklı olmayan bitkiler.

en: semi_deciduous
tr: yarı yaprak döken

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
tr: Foliage'larını çok kısa bir süre için kaybeden bitkiler, eski yapraklar düşer ve yeni yaprak büyümesi başlar.

en: semi_evergreen
tr: yarı herdem yeşil

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
tr: Yılın bir bölümü için çoğu, ancak tümü değil, yapraklarını kaybeden bitkiler.

en: Habitat with evergreen and deciduous vegetation.
tr: Herdem yeşil ve yaprak döken bitkilerin bulunduğu habitat.

en: bahai
tr: bahaî

en: buddhist
tr: budist

en: caodaism
tr: caodaizm

en: christian
tr: hıristiyan

en: confucian
tr: konfüçyüsçü

en: jewish
tr: yahudi

en: muslim
tr: müslüman

en: shinto
tr: şinto

en: taoist
tr: taocu

en: unitarian_universalist
tr: unitaryan evrenselci

en: zoroastrian
tr: zerdüştçü

en: Denomination
tr: Mezhep

en: anglican
tr: anglikan

en: baptist
tr: vaftizci

en: catholic
tr: katolik

en: church_of_scotland
tr: İskoçya Kilisesi

en: conservative
tr: muhafazakâr

en: evangelical
tr: protestan

en: greek_catholic
tr: yunan_katolik

en: greek_orthodox
tr: yunan_ortodoks

en: jehovahs_witness
tr: yehova_şahitleri

en: mahayana
tr: Mahayana

en: new_apostolic
tr: Yeni_Apostolik

en: nondenominational
tr: mezhepsiz

en: old_catholic
tr: Eski Katolik

en: orthodox
tr: ortodoks

en: protestant
tr: protestan

en: reform
tr: Reform

en: reformed
tr: Reforme

en: roman_catholic
tr: Katolik

en: romanian_orthodox
tr: Rumen Ortodoks

en: russian_orthodox
tr: Rus Ortodoks

en: serbian_orthodox
tr: Sırp Ortodoks

en: seventh_day_adventist
tr: Yedinci Gün Adventist

en: shaivism
tr: Shaivizm

en: shaktism
tr: Şaktizm

en: shia
tr: şiî

en: smartism
tr: Smartizm

en: spiritist
tr: Spiritist

en: sunni
tr: sünnî

en: tibetan
tr: Tibetan

en: theravada
tr: Theravada

en: united
tr: United

en: united_methodist
tr: United Methodist

en: vaishnavism
tr: Vaishnavism

en: vajrayana
tr: Vajrayana

[ctx: jewish]
en: orthodox
tr: Orthodox

[ctx: jewish]
en: conservative
tr: Conservative

[ctx: jewish]
en: nondenominational
tr: Nondenominational

[ctx: jewish]
en: reform
tr: Reform

en: Primary voltage in Volts (V)
tr: Anahtar voltajı Karelerde (V)

en: Secondary voltage in Volts (V)
tr: İkincil voltajı Karelerde (V)

en: Tertiary voltage in Volts (V)
tr: Üçüncül voltajı Karelerde (V)

en: Amount of Cables
tr: Kablo Miktarı

en: Amount of circuits
tr: Devre Miktarı

en: Line attachment
tr: Çizgi Eklemesi

[ctx: power]
en: suspension
tr: Askı

[ctx: power]
en: anchor
tr: Çapa

[ctx: power]
en: pin
tr: Raptiye

[ctx: power]
en: pulley
tr: Makara

en: Line arrangement
tr: Çizgi Düzeni

[ctx: power]
en: horizontal
tr: Yatay

[ctx: power]
en: semi_horizontal
tr: Yarı Yatay

[ctx: power]
en: vertical
tr: Dikey

[ctx: power]
en: semi_vertical
tr: Yarı Dikey

[ctx: power]
en: triangular
tr: Üçgen

[ctx: power]
en: delta
tr: Delta

[ctx: power]
en: square
tr: Kare

[ctx: power]
en: unarranged
tr: Düzensiz

en: Line management
tr: Çizgi Yönetimi

[ctx: Line management]
en: branch
tr: Dal

[ctx: Line management]
en: cross
tr: Çapraz

[ctx: Line management]
en: split
tr: Bölünmüş

[ctx: Line management]
en: straight
tr: Düz

[ctx: Line management]
en: termination
tr: Sonlandırma

[ctx: Line management]
en: transition
tr: Geçiş

[ctx: Line management]
en: transpose
tr: Transpoze

en: Location
tr: Konum

[ctx: power]
en: outdoor
tr: Açık Alan

[ctx: power]
en: indoor
tr: Kapalı Alan

[ctx: power]
en: underground
tr: Yer Altı

[ctx: power]
en: platform
tr: Platform

[ctx: power]
en: roof
tr: Çatı

[ctx: power]
en: surface
tr: Yüzey

[ctx: power]
en: Biofuel
tr: Biyoyakıt

[ctx: power]
en: Oil
tr: Petrol

[ctx: power]
en: Diesel
tr: Dizel

[ctx: power]
en: Gasoline
tr: Benzin

[ctx: power]
en: Biogas
tr: Biogaz

[ctx: power]
en: Gas
tr: Gaz

[ctx: power]
en: Biomass
tr: Biyokütle

[ctx: power]
en: Waste
tr: Atık

[ctx: power]
en: Coal
tr: Kömür

[ctx: power]
en: Nuclear
tr: Çekirdek

[ctx: power]
en: Geothermal
tr: Jeotermal

[ctx: power]
en: Hydro
tr: Hidro

[ctx: power]
en: Osmotic
tr: Osmotik

[ctx: power]
en: Tidal
tr: Gelgit

[ctx: power]
en: Wave
tr: Dalga

[ctx: power]
en: Solar
tr: Güneş

[ctx: power]
en: Wind
tr: Rüzgar

en: Start date
tr: Başlangıç tarihi

en: Plant generator type
tr: Santral jeneratör tipi

en: output
tr: çıkış

en: Output forms of energy:
tr: Enerji çıkış formları:

en: Biogas
tr: Biogaz

en: Electricity
tr: Elektrik

en: Hot Water
tr: Sıcak Su

en: Hot Air
tr: Sıcak Hava

en: Cold Water
tr: Soğuk Su

en: Cold Air
tr: Soğuk Hava

en: Compressed Air
tr: Sıkıştırılmış Hava

en: Steam
tr: Buhar

en: Vacuum
tr: Vakum

en: Output forms of energy (optional):
tr: Enerji çıkış formları (isteğe bağlı):

en: Utility
tr: Hizmet

en: chemical
tr: kimyasal

en: gas
tr: gaz

en: heating
tr: ısıtma

en: hydrant
tr: hidrant

en: oil
tr: petrol

en: power
tr: enerji

en: sewerage
tr: kanalizasyon

en: street_lighting
tr: sokak aydınlatma

en: telecom
tr: telekomünikasyon

en: television
tr: televizyon

en: waste
tr: atık

en: water
tr: su

en: Material
tr: Malzeme

en: plastic
tr: plastik

en: steel
tr: çelik

en: stone
tr: taş

en: Location transition
tr: Konum geçişi

en: Power rating (kVA/MVA)
tr: Güç derecelendirmesi (kVA/MVA)

en: Phases
tr: Fazlar

en: Number of devices
tr: Cihaz sayısı

en: Number of windings
tr: Sargı sayısı

en: Windings configuration
tr: Sargı konfigürasyonu

[ctx: power_windings]
en: star
tr: yıldız

[ctx: power_windings]
en: open-delta
tr: açık-delta

[ctx: power_windings]
en: open
tr: açık

en: copper
tr: bakır

en: Bridge name
tr: Köprü adı

en: Toll
tr: ücret

en: Ship
tr: Gemi

en: Canoe
tr: Kano

en: Car brand
tr: Araba markası

en: natural
tr: doğal

en: Communication type:
tr: İletişim türü:

en: Television
tr: Televizyon

en: Radio
tr: Radyo

en: Microwave
tr: Mikrodalga

en: Streets
tr: Sokaklar

en: Motorway
tr: Araçyolu

en: Motorway Link
tr: Araç yolu hattı

en: Trunk
tr: Anayol

[ctx: highway]
en: trunk
tr: anayol

en: Trunk Link
tr: Anayol Hattı

en: Primary
tr: Birincil

[ctx: highway]
en: primary
tr: birincil

en: Primary Link
tr: Birincil hat

en: Secondary
tr: İkincil

[ctx: highway]
en: secondary
tr: ikincil

en: Tertiary
tr: Üçüncül

[ctx: highway]
en: tertiary
tr: üçüncül

en: Unclassified
tr: tanzim edilmemiş

en: Residential
tr: Yerleşim alanı

en: Highway type
tr: Otoyol tipi

en: Vehicle access
tr: Araç erişimi

en: Living Street
tr: Canlı Sokak

en: Pedestrian
tr: Yaya Yolu

en: Area
tr: Alan

en: rail
tr: demiryolu

en: Service
tr: Servis

en: Parking Aisle
tr: Park alanı

en: Road (Unknown Type)
tr: Yol (Türü Bilinmiyor)

[ctx: highway]
en: road
tr: yol

en: Construction
tr: İnşaat

[ctx: highway]
en: construction
tr: inşaat

en: Junction
tr: Kavşak

en: roundabout
tr: döner kavşak

en: Road Restrictions
tr: Yol kısıtlamaları

en: No exit (cul-de-sac)
tr: Çıkış Yok

en: Min. speed (km/h)
tr: Min. Hız (km/h)

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
tr: Ağır araç

en: Public Service Vehicles (psv)
tr: Toplu taşıma araçları

en: Taxi
tr: Taksi

en: Roundabout
tr: Döner Kavşak

en: Ford
tr: sığ geçit

en: Ways
tr: Yollar

en: Track
tr: İz

en: Path
tr: Yol

en: Steps
tr: adımlar

en: Waypoints
tr: Yol noktaları

en: Motorway Junction
tr: Otoyol Kavşağı

en: Number
tr: Numara

en: Services
tr: Servis

en: Toilets
tr: Tuvalet

en: Drinking Water
tr: İçme Suyu

en: Traffic Signal
tr: Trafik ışıkları

en: uncontrolled
tr: kontrolsuz

en: pelican
tr: pelikan

[ctx: kerb]
en: no
tr: hayır

[ctx: kerb]
en: yes
tr: evet

en: Stop
tr: Dur

en: N
tr: K

en: E
tr: D

en: S
tr: G

en: W
tr: B

en: Turning Circle
tr: Dönme Daire

en: Second Name
tr: ikinci isim

en: Speed Camera
tr: hız kamerası

en: Mountain Pass
tr: Dağ geçidi

en: Barriers
tr: Bariyer

en: Block
tr: Blok

en: Bollard
tr: direk-iskele

en: Cattle Grid
tr: Hayvan Kapısı

en: Bus Trap
tr: otobüs geçidi

en: Toll Booth
tr: gişe

en: Border Control
tr: Sınır kontrol noktası

en: Hedge
tr: Çalı Çit

en: Fence
tr: Çit

en: Wall
tr: Duvar

en: City Wall
tr: Şehir Duvarı

en: Retaining Wall
tr: istinat duvarı

en: Gate
tr: Geçit

en: Lift Gate
tr: Kalkan geçit

en: Hampshire Gate
tr: Hampshire Geçidi

en: Bump Gate
tr: Hız engeli

en: Kissing Gate
tr: geçit

en: Stile
tr: Stil

en: Sally Port
tr: Çıkış Kapısı-asker

en: River
tr: nehir

en: Stream
tr: dere

en: Canal
tr: Kanal

en: Drain
tr: kanalizasyon

en: Waterfall
tr: şelale

en: Weir
tr: bent

en: Dam
tr: Baraj

en: Basin
tr: havza

en: Reservoir
tr: Havuz

en: Covered Reservoir
tr: Kapalı Sarnıç

[ctx: natural]
en: Water
tr: Su

en: stream
tr: akış

en: river
tr: ırmak

en: lake
tr: göl

en: coal
tr: kömür

en: gold
tr: altın

en: salt
tr: tuz

en: silver
tr: gümüş

en: zinc
tr: çinko

en: Coastline
tr: Sahil Çizgisi

en: Wetland
tr: sulak alan

en: bog
tr: kenef

en: mangrove
tr: bataklık ormanı

en: marsh
tr: batak

en: reedbed
tr: sazlık alan

en: saltmarsh
tr: çolak alan

en: swamp
tr: bataklık

en: tidalflat
tr: gelgit alanı

en: Mud
tr: Çamur

en: Beach
tr: Sahil

en: Bay
tr: Koy

en: Ferry Terminal
tr: Feribot Terminal

en: Ferry Route
tr: feribot hat

en: Independent
tr: Bağımsız

en: Diesel
tr: Dizel

en: Pier
tr: Kemer

en: Turning Point
tr: dönüm noktası

en: Slipway
tr: Gemi Kızağı

en: Boatyard
tr: Marina

en: Dock
tr: iskele

en: Railway
tr: Demiryolu

en: Rail
tr: Demiryolu

en: industrial
tr: sanayi

en: military
tr: askeri

en: tourism
tr: turizm

en: Narrow Gauge Rail
tr: Dar geçiş demiryolu

en: Monorail
tr: tek ray

en: Preserved
tr: Korunmuş

en: Light Rail
tr: Hafif Ray

[ctx: railway]
en: light_rail
tr: hafif_ray

en: Subway
tr: Metro

[ctx: railway]
en: subway
tr: metro

en: Tram
tr: Tramvay

[ctx: railway]
en: tram
tr: tramvay

en: Bus Guideway
tr: Otobüs Yolu

en: Disused Rail
tr: Kullanılmayan Demiryolu

en: Abandoned Rail
tr: Terkedilmiş demiryolu düzenle

en: Level Crossing
tr: hemzemin geçit

en: Crossing
tr: geçit

en: Turntable
tr: döner levha

en: Aerialway
tr: havayolu

en: Cable Car
tr: Hava tramvayı

en: Chair Lift
tr: Teleski

en: Drag Lift
tr: Kayakçı Asansörü

en: bus
tr: otobüs

en: Spaces for Disabled
tr: Özürlü Alanı

en: Capacity
tr: Kapasite

en: Fuel
tr: Yakıt

en: Wash
tr: Yıkama

en: Repair
tr: tamirci

en: Rental
tr: araç kiralam

en: Sharing
tr: Paylaşım Alanı

en: Clothes
tr: Kıyafet

en: Public Transport
tr: Toplu taşıma

en: subway
tr: metro

en: aerialway
tr: havayolu

en: Subway Entrance
tr: Metro Girişi

en: Bench
tr: banket

en: Shelter
tr: Sığınak

en: Building
tr: Bina

en: UIC-Reference
tr: UIC-Referans

en: Railway Halt
tr: Demiryolu sonu

en: Tram Stop
tr: Tramvay durağı

en: Railway Platform
tr: Demiryolu platformu

en: Reference (track number)
tr: referans (iz numarası)

en: Bus Station
tr: otogar

en: Bus Stop
tr: otobüs durağı

en: Bus Platform
tr: otobüs platformu

en: Airport
tr: Havaalanı

en: Chalet
tr: kulübe

en: Alpine Hut
tr: Dağcı Barakası

en: Food+Drinks
tr: Yüyecek+içecek

en: Cafe
tr: Kafe

en: Tourism
tr: Turizm

en: Attraction
tr: İlginç Yerler

en: Viewpoint
tr: Seyir Yeri

en: street
tr: sokak

en: Hiking
tr: gezme

en: Cycling
tr: Bisiklet

en: Skiing
tr: Kayak

en: nature
tr: doğa

en: wildlife
tr: vahşiyaşam

en: Leisure
tr: Dinlenme Alanı

en: Zoo
tr: Hayvanat Bahçesi

en: Water Park
tr: Su Parkı

en: Club
tr: Kulüp

[ctx: club]
en: art
tr: sanat

[ctx: club]
en: astronomy
tr: astronomi

[ctx: club]
en: automobile
tr: otomobil

[ctx: club]
en: board_games
tr: masa_oyunları

[ctx: club]
en: card_games
tr: kart_oyunları

[ctx: club]
en: cinema
tr: sinema

[ctx: club]
en: computer
tr: bilgisayar

[ctx: club]
en: culture
tr: kültür

[ctx: club]
en: dog
tr: köpek

[ctx: club]
en: doityourself
tr: kendin_yap

[ctx: club]
en: environment_protection
tr: çevre_koruma

[ctx: club]
en: fishing
tr: balıkçılık

[ctx: club]
en: game
tr: oyun

[ctx: club]
en: history
tr: tarih

[ctx: club]
en: hunting
tr: avcılık

[ctx: club]
en: motorcycle
tr: motorsiklet

[ctx: club]
en: music
tr: müzik

[ctx: club]
en: nature
tr: doğa

[ctx: club]
en: nudism
tr: çıplakçılık

[ctx: club]
en: photography
tr: fotoğrafçılık

[ctx: club]
en: politics
tr: siyaset

[ctx: club]
en: scout
tr: izcilik

[ctx: club]
en: sport
tr: spor

[ctx: club]
en: student
tr: öğrenci

[ctx: club]
en: theatre
tr: tiyatro

[ctx: club]
en: tourism
tr: turizm

en: Playground
tr: Oyun Sahası

en: Picnic Site
tr: Piknik Alanı

en: Fireplace
tr: Mangal Alanı

en: Fishing
tr: Balıkçılık

en: Museum
tr: Müse

en: Theatre
tr: Tiyatro

en: Library
tr: Kütüphane

en: Arts Centre
tr: Sanat Merkezi

en: Artwork
tr: Sanatsal

en: ceramic
tr: seramik

en: iron
tr: demir

en: marble
tr: mermer

en: Studio
tr: Stüdyo

en: radio
tr: radyo

en: video
tr: vidyo

en: Place of Worship
tr: Tapınak

en: Church
tr: Kilise

en: church
tr: kilise

en: Mosque
tr: Cami

en: mosque
tr: cami

en: Synagogue
tr: Havra

en: synagogue
tr: havra

en: Buddhist Temple
tr: Budist Tapınağı

en: Hindu Temple
tr: Hindu Tapınağı

en: Monastery
tr: Manastır

[ctx: gender]
en: female
tr: kadın

[ctx: gender]
en: male
tr: erkek

[ctx: gender]
en: mixed
tr: karma

en: Public Building
tr: Kamu Binası

en: Courthouse
tr: Adliye sarayı

en: Prison
tr: Hapishane

en: Police
tr: Polis

en: Fire Station
tr: İtfaye İstasyonu

en: Post Office
tr: Postane

en: Education
tr: Eğitim

en: Kindergarten
tr: Anaokul

en: School
tr: Okul

en: University
tr: Universite

en: College
tr: kolej

en: Language school
tr: Dil Okulu

en: Veterinary
tr: Veteriner

en: Health
tr: Sağlık

en: Hospital
tr: Hastane

en: Dentist
tr: Dişçi

en: Pharmacy
tr: Eczane

en: Dispensing
tr: Dispenser

[ctx: healthcare]
en: biology
tr: biyoloji

en: Emergency Access Point
tr: Acil Durum Noktası

en: Point Number
tr: Nokta Numarası

en: Emergency Phone
tr: Acil durum telefonu

en: Post Box
tr: Posta Kutusu

en: House number
tr: Ev no:

en: Street name
tr: Sokak adı

en: City name
tr: Şehir adı

en: Post code
tr: Posta kodu

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: House name
tr: Ev adı

en: Hamlet
tr: Mezra

en: Suburb
tr: Banliyo

en: Telephone
tr: Telefon

en: Coins
tr: Madeni Para

en: Telephone cards
tr: Telefon kart

en: Paper
tr: Kağıt

en: Newspaper
tr: Gazete

en: Glass
tr: Cam

en: Cans
tr: Çöp Tenekesi

en: Scrap Metal
tr: Hurda Metal

en: Wood
tr: Orman

en: Batteries
tr: Piller

en: Hunting Stand
tr: Av Standı

en: Sport Facilities
tr: Spor Aktivite

en: Stadium
tr: Stadyum

en: Sports Centre
tr: Spor Merkezi

en: Pitch
tr: Atıcılık

en: Racetrack
tr: Yarış Pisti

en: Golf Course
tr: Golf Alanı

en: Miniature Golf
tr: Minyatür Golf

en: Multi
tr: Çoğul

en: Archery
tr: Okçuluk

en: Dog Racing
tr: Köpek Yarışı

en: Horse Racing
tr: At Yarışı

en: Gymnastics
tr: Jimnastik

en: Ice Skating
tr: Buz Pateni

en: Skateboard
tr: Kaykay

en: Swimming
tr: Yüzme

en: Difficulty
tr: Zorluk

en: Shooting
tr: Atıcılık

en: Chess
tr: Satranç

en: Sport (Ball)
tr: Spor (Topla)

en: Soccer
tr: Futbol

en: Australian Football
tr: Avusturalya Futbolu

en: American Football
tr: Amerika Futbolu

en: Canadian Football
tr: Kanada Futbolu

en: Gaelic Games
tr: Gal Oyunları

en: Football
tr: Futbol

en: Handball
tr: Hentbol

en: Baseball
tr: Beyzbol

en: Basketball
tr: Basketbol

en: Volleyball
tr: Voleybol

en: Beach Volleyball
tr: Plaj Voleybolu

en: golf_course
tr: golf_alanı

en: Cricket
tr: Kricket

en: Croquet
tr: Kroke

en: Table Tennis/Ping-Pong
tr: Masa Tenisi/Pinpon

en: Tennis
tr: Tenis

en: Man Made
tr: İnsan Yapımı

[ctx: building]
en: cathedral
tr: katedral

[ctx: building]
en: church
tr: kilise

[ctx: building]
en: greenhouse
tr: sera

[ctx: building]
en: hospital
tr: hastane

[ctx: building]
en: monastery
tr: manastır

[ctx: building]
en: mosque
tr: cami

[ctx: building]
en: parking
tr: park

[ctx: building]
en: ruins
tr: kalıntılar

[ctx: building]
en: school
tr: okul

[ctx: building]
en: synagogue
tr: havra

[ctx: building]
en: university
tr: üniversite

[ctx: building]
en: warehouse
tr: depo

[ctx: building]
en: apartments
tr: apartman

[ctx: building]
en: farm
tr: çiftlik

en: Entrance
tr: Giriş

[ctx: entrance]
en: yes
tr: evet

[ctx: entrance]
en: main
tr: ana

[ctx: entrance]
en: exit
tr: çıkış

[ctx: entrance]
en: emergency
tr: acil

[ctx: entrance]
en: home
tr: ev

[ctx: entrance]
en: garage
tr: garaj

en: Door
tr: Kapı

en: Works
tr: Tesis

en: food
tr: yiyecek

en: Windmill
tr: Yeldeğerimeni

en: Gasometer
tr: Gazdeposu

en: Crane
tr: Vinç

en: Digital
tr: Dijital

en: Telescope
tr: Teleskop

en: Survey Point
tr: Poligon Noktası

en: shop
tr: alışveriş

en: bank
tr: banka

en: Camera
tr: Kamera

en: Lighthouse
tr: Deniz Feneri

[ctx: man_made]
en: Beacon
tr: Fener

en: Water Tower
tr: Su Kulesi

[ctx: mast/tower]
en: communication
tr: iletişim

en: Tower
tr: Kule

[ctx: mast/tower]
en: minaret
tr: minare

en: Pipeline
tr: Suboru Hattı

en: Fountain
tr: Kaynak

en: aqueduct
tr: su_kemeri

en: viaduct
tr: viyadük

en: Ruins
tr: Harabe

en: Power Generator
tr: Güç Jeneratorü

en: Power Tower
tr: Güç Kulesi

en: Power Line
tr: Güç Hattı

en: Historic Places
tr: Tarihi Alanlar

en: Castle
tr: Kale

en: Archaeological Site
tr: Arkeolojik Site

en: Battlefield
tr: Savaş Alanı

en: Monument
tr: Anıt

en: Memorial
tr: Abide

en: Wayside Cross
tr: Yol Kenar Geçişi

en: Wayside Shrine
tr: Yolkenarı İbadetyeri

en: Shops
tr: Dükkanlar

en: Supermarket
tr: Süpermarket

en: Convenience Store
tr: Bakkal

en: Butcher
tr: Kasap

en: Chocolate
tr: Çikolata

en: Tea
tr: Çay

en: Coffee
tr: Kahve

en: Beverages
tr: İçecekler

en: Wine
tr: Şarap

[ctx: clothes]
en: babies
tr: bebek

[ctx: clothes]
en: children
tr: çocuk

[ctx: clothes]
en: fashion
tr: moda

[ctx: clothes]
en: hats
tr: şapka

[ctx: clothes]
en: leather
tr: deri

[ctx: clothes]
en: sports
tr: spor

en: Outdoor
tr: Dışortam

en: Dry Cleaning
tr: Kuru Temizleme

en: Laundry
tr: Çamaşırhane

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Watches
tr: Kol Saati

en: Video
tr: Vidyo

en: Video Games
tr: Vidyo Oyunlar

en: Music
tr: Müzik

en: Cash
tr: Kasa

en: Bank
tr: Banka

en: Automated Teller Machine
tr: ATM

en: Money Exchange
tr: Döviz Bürosu

en: Doors
tr: Kapı

en: Furniture
tr: Mobilya

en: Kitchen
tr: Mutfak

en: Curtain
tr: Perde

en: Art
tr: Sanat

en: Bed
tr: Yatak

en: Carpet
tr: Halı

[ctx: shop]
en: Swimming pool
tr: Yüzme havuzu

en: Book Store
tr: Kitapçı

en: Tattoo
tr: Dövme

en: Gas
tr: Gaz

en: Toys
tr: Oyuncaklar

en: Pet
tr: Evcil Hayvan

en: Weapons
tr: Silahlar

en: Vending products
tr: Ücretli Ürünler

en: cigarettes
tr: sigara

en: coffee
tr: kahve

en: condoms
tr: prezervatif

en: drinks
tr: içecek

en: excrement_bags
tr: dışkı_poşeti

en: parking_tickets
tr: Park_bileti

en: public_transport_tickets
tr: toplu_taşıma_bileti

en: stamps
tr: pullar

en: sweets
tr: tatlı

en: telephone_vouchers
tr: telefon_kartı

en: toys
tr: oyuncaklar

en: Payment Methods
tr: Ödeme Yöntemleri

en: Debit cards
tr: ATM kartı

en: Credit cards
tr: Kredi Kartı

en: Electronic purses and Charge cards
tr: Elektronik cüzdan ve Para Değişim Kartları

en: Cryptocurrencies
tr: Kripto Paralar

[ctx: office]
en: Lawyer
tr: Avukat

en: Beekeeper
tr: Arıcı

en: Locksmith
tr: Çilingir

en: Electrician
tr: Elektirikçi

en: Painter
tr: Boyacı

en: Boundaries
tr: Belediye Sınırı

en: Administrative
tr: İdari

en: Political
tr: Siyasî

en: Places
tr: Yerler

en: Continent
tr: Kıta

en: Country
tr: Ülke

en: Region
tr: Bölge

en: County
tr: vilayet

en: City
tr: Şehir

en: Town
tr: Mahalle

en: Village
tr: Köy

en: Locality
tr: Semt

en: Peak
tr: Zirve

en: Glacier
tr: Buzul

en: Volcano
tr: Yanardağ

en: Cliff
tr: Uçurum

en: Cave Entrance
tr: Mağara Girişi

en: Island
tr: Ada

en: Tree
tr: Ağaç

en: Forest
tr: orman

en: Nature Reserve
tr: korunacak doğa alanı

en: Scree
tr: Taşlık Alan

en: Fell
tr: Dağ Eteği

en: Scrub
tr: Çalılık

en: Heath
tr: Sağlıksız Ağaç

en: Rock
tr: Kaya

en: Stone
tr: Taş

en: Land use
tr: Arazi Kullanımı

en: Farmyard
tr: Çiftlik

en: Farmland
tr: Çiftlik Arazisi

en: Vineyard
tr: Bağ

en: Allotments
tr: Kiralık Tarım Alanı

en: Garden
tr: Bahçe

en: Grass
tr: Otlak

en: Village Green
tr: Köy Yerleşimi

en: Recreation Ground
tr: oyun alanı

en: Religious
tr: Dinî

en: Cemetery
tr: Mezarlık

en: Graveyard
tr: Mezarlık

en: Retail
tr: Perakende

en: Commercial
tr: Ticari

en: Industrial
tr: Endüstriyel

en: Military
tr: Askeri

en: Brownfield
tr: Ağaçsız_Alan

en: Greenfield
tr: Yeşil Alan

en: Landfill
tr: Toprak Dolum

en: Quarry
tr: Taşocağı

en: Alternative name
tr: Alternatif Ad

en: Historical name
tr: Tarihî Ad

en: Local name
tr: Yerli Ad

en: Regional name
tr: Bölgesel Ad

en: National name
tr: Ulusal Ad

en: International name
tr: Uluslararası Ad

en: Official name
tr: Resmî Ad

en: Address
tr: Adres

en: Address Interpolation
tr: Adres İnterpolasyon

en: Numbering scheme
tr: Numara şeması

en: odd
tr: tek

en: even
tr: çift

en: alphabetic
tr: alfabetik

en: Accuracy
tr: Doğruluk

en: Image
tr: Görüntü

en: key with uncommon character
tr: sıradışı karakter içeren anahtar

en: uncommon short key
tr: sıradışı kısa anahtar

en: {0} is inaccurate. Use separate tags for each specific type, e.g. {1} or {2}.
tr: {0} doğru değil. Her özel tür için ayrı etiket kullanın, örneğin {1} veya {2}.

en: {0} is deprecated for {1}
tr: {0} {1} için kullanımdan kaldırıldı

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
tr: {0} kullanımdan kaldırıldı. Bunun yerine {1}: anahtar öneki kullanın.

en: questionable key (ending with a number)
tr: şüpheli anahtar (bir sayı ile bitiyor)

en: The key {0} has an uncommon value.
tr: Anahtar {0} sıradışı bir değere sahip.

en: misspelled value
tr: yanlış yazılmış değer

en: wrong value: {0}
tr: yanlış değer: {0}

en: {0} is not a building type.
tr: {0} bir bina türü değil.

en: unusual value of {0}
tr: {0} için olağandışı bir değer

en: {0} as a tag on an object. Roles are specified in the relation members list instead.
tr: {0} bir nesne üzerinde bir etiket olarak. Roller, ilişki üyeleri listesinde belirtilir.

en: {0} with a temporary URL which may be outdated very soon
tr: {0}, çok yakında güncellenmiş olabilecek geçici bir URL ile

en: {0} on a node. Should be used on a way.
tr: {0} bir düğümde. Bir yol üzerinde kullanılmalıdır.

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
tr: {0} bir düğümde. Bir yol veya ilişki üzerinde kullanılmalıdır.

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
tr: {0} bir düğümde. Bir alan olarak çizilmelidir.

en: {0} on a node. Should be used in a relation
tr: {0} bir düğümde. Bir ilişkide kullanılmalıdır.

en: {0} on a way. Should be used on a node.
tr: {0} bir yolda. Bir düğümde kullanılmalıdır.

en: {0} on a way. Should be used in a relation
tr: {0} bir yolda. Bir ilişkide kullanılmalıdır.

en: {0} on a closed way. Should be used on an unclosed way.
tr: {0} kapalı bir yolda. Kapatılmamış bir yolda kullanılmalıdır.

en: {0} on a relation
tr: {0} bir ilişkide

en: node connects highway and building
tr: düğüm, ana yol ve bina bağlar

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
tr: Pozisyon 0.00E 0.00N'de nesne. Bu konumda zaten haritalanmış bir hava bataryası dışında hiçbir şey yok.

en: {0} on a node
tr: {0} bir düğümde

en: Building inside building
tr: Bina içinde bina

en: Overlapping buildings
tr: Örtüşen binalar

en: Overlapping Water Areas
tr: Örtüşen Su Alanları

en: Water area inside water area
tr: Su alanı içinde su alanı

en: Overlapping Areas
tr: Örtüşen Alanlar

en: {0} inside {1}
tr: {0} içinde {1}

en: Overlapping Identical Natural Areas
tr: Örtüşen Aynı Doğal Alanlar

en: Overlapping Identical Landuses
tr: Örtüşen Aynı Kullanım Alanları

en: isolated node which must be connected to a way
tr: bir yol ile bağlantısı olması gereken izole düğüm

en: node connects waterway and bridge
tr: düğüm, su yolunu ve köprüyü bağlar

en: {0} node connected to a highway
tr: {0} düğümü bir ana yola bağlı

en: {0} node connected to an underground object
tr: {0} düğümü yeraltı nesnesine bağlı

en: suspicious roundabout direction
tr: şüpheli kavşak yönü

en: {0} on a large area
tr: {0} büyük bir alanda

en: {0} on a small area
tr: {0} küçük bir alanda

en: Too large building
tr: Çok büyük bina

en: Waterway ends without a connection to another waterway or the direction of the waterway is wrong.
tr: Su yolunun başka bir su yoluna bağlantısı olmadan sona ermesi veya su yolunun yönünün yanlış olması.

en: Can not draw outside of the world.
tr: Dünya’nın dışına çizim yapılamaz.

en: Upload Traces
tr: İzleri Yükle

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
tr: GPX tabakası seçili değil. İz yüklenemez.

en: Uploading GPX Track
tr: İzleri Yükle

en: Uploads traces to openstreetmap.org
tr: İzleri openstreetmap.org sitesine yükle

en: Layer Properties
tr: Katman Özellikleri

en: Forward
tr: İleri

en: Toggle: {0}
tr: Anahtar: {0}

en: Too many ways are added: {0}!
tr: Çok fazla hat eklendi: {0}!

en: Adjust WMS
tr: WMS ayarla

en: address
tr: adres

en: low
tr: alçak

en: Blank Layer
tr: Boş Tabaka

en: Use
tr: Kullan

en: Please select a scheme to use.
tr: Kullanmak için şema seçiniz.

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Please select the scheme to delete.
tr: Silinecek şemayı seçiniz.

en: Use the selected scheme from the list.
tr: listeden seçilen şemayı kullan.

en: Use the current colors as a new color scheme.
tr: Aktşf renkleri yeni renk şeması olarak kullan.

en: Delete the selected scheme from the list.
tr: Seçili şemayı sil.

en: Color Schemes
tr: Renk Şeması

en: Configure
tr: konfigüre

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Replace Geometry
tr: Geometriyi değiştir

en: Coordinates imported:
tr: İçeri alınan koordinatlar:

en: Import path from GPX layer
tr: Yolu GPX tabakasından içeri al

en: Drop existing path
tr: Var olan yolu iptal et

en: No GPX data layer found.
tr: GPX veri tabaksı bulunamadı.

en: Are you sure?
tr: Emin misiniz?

en: Position only
tr: Pozisyon Sadece

en: Position, Time, Date, Speed
tr: Pozisyon, Zaman, Tarih, Hız

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
tr: Pozisyon, Zaman, Tarih, Hız, Yükseklik

en: A By Time
tr: A Zamana göre

en: A By Distance
tr: A Mesafeye Göre

en: B By Time
tr: B Zamana göre

en: B By Distance
tr: B Mesafeye Göre

en: C By Time
tr: C Zamana göre

en: C By Distance
tr: C Mesafeye Göre

en: Data Logging Format
tr: Veri loglama formatı

en: Disable data logging if speed falls below
tr: Hız bu değerin altına düşerşe veri loglamayı kapat

en: Disable data logging if distance falls below
tr: Mesafe bu değerin altına düşerşe veri loglamayı kapat

en: Unknown logFormat
tr: Bilinmeyen logFormat

en: refresh the port list
tr: port listesini güncelle

en: Configure Device
tr: Aracı Konfigüre et

en: Connection Error.
tr: Bağlantı Hatası.

en: configure the connected DG100
tr: Bağlı DG100 ü ayarla

en: delete data after import
tr: verinin içeri alınmasından sonra sil

en: Importing data from device.
tr: Aletten veri alınıyor.

en: Importing data from DG100...
tr: DG100 den veri alınıyor...

en: Error deleting data.
tr: Veri silinmesinde hata.

en: imported data from {0}
tr: veri burdan yüklendi {0}

en: No data found on device.
tr: Cihazda veri bulunamadı.

en: Connection failed.
tr: Bağlantı hatası.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
tr: rxtxSerial kütüphanesi yüklenemedi. Manuel yükleme içinhttp://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
tr: Globalsat İçeri AL

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
tr: Globalsat Datalogger DG100 ’dan veriyi GPX tabakasına al.

en: Import
tr: İçeri Al

en: Bookmark name
tr: Yer iminin adı:

en: Bookmark name already exists!
tr: Yer imi zaten var!

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
tr: Yer iminin adı içindeki ''{0}'' geçersiz!

en: Vehicle properties
tr: Araç Özellikleri

en: Change bookmark
tr: Yer imi değiştir

en: New bookmark
tr: Yeni yer imi

en: XML Imagery Bounds
tr: XML Görüntü Çerçevesi

en: Rotate 90
tr: Dönder 90

en: Rotate 180
tr: Dönder 180

en: Rotate 270
tr: Dönder 270

en: WayPoint Image
tr: Yol noktaları görüntüsü

en: Display non-geotagged photos
tr: Gotag yapılmamış görüntüleri göster

en: Imported Images
tr: İçeri alınan görüntüler

en: Next image
tr: Sonraki Görüntü

en: Previous image
tr: Önceki Görüntü

en: Rotate left
tr: Sola Dönder

en: Rotate image left
tr: Görüntüyü sola dönder

en: Rotate right
tr: Görüntüyü sağa dönder

en: Rotate image right
tr: Görüntüyü sağa dönder

en: Connection Failed
tr: Bağlantı Hatası

en: Not connected
tr: Bağlı Değil

en: Connecting
tr: Bağlanıyor

en: Connected
tr: Bağlı

en: Live GPS
tr: Canlı GPS

en: Show GPS data.
tr: GPS verisini göster.

en: Way Info
tr: Yol bİlgisis

en: Speed
tr: Hız

en: Course
tr: Yön

en: LiveGPS layer
tr: Canlı GPS tabakası

en: Capture GPS Track
tr: GPS izini takip et

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
tr: gpsd server ına bağlan ve şu anki pozsiyonu CanlıGPS tabakasında göster

en: Center Once
tr: Merkeze koy

en: Center the LiveGPS layer to current position.
tr: Canlı GPS verilerini tabakadfa merkeze koy.

en: Auto-Center
tr: Otomatik-Merkezleme

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
tr: Devamlı olarak canlı GPS tabakasını görüntünün ortasına getir

en: Measured values
tr: ölçülen değerler

en: Open the measurement window.
tr: ölçümler penceresini aç.

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
tr: Şimdiki ölçümü sıfırla ve ölçüm yolunu sil.

en: Path Length
tr: Yol uzunluğu

en: Selection Length
tr: Seçim Uzunluğu

en: Selection Area
tr: Seçim Alanı

en: Angle
tr: Açı

en: Angle between two selected Nodes
tr: Seçili iki kavşak arası açı

en: Layer to make measurements
tr: Ölçüm tabakası

en: measurement mode
tr: ölçüm modu

en: Measurements
tr: ölçümler

en: Accept
tr: Kabul et

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
tr: Haritada seçili elemanları listedede seç.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Open Visible...
tr: Görünür Aç...

en: Open only files that are visible in current view.
tr: Sadece şimdiki ekrandaki görünen dosyaları aç.

en: No view open - cannot determine boundaries!
tr: Görünüm açılamadı-Sınırlar belirlenemiyor

en: Unknown file extension: {0}
tr: Bilinmeyen Dosya Uzantısı: {0}

en: Postprocessing layer
tr: Son işleme katmanı

en: Saving to file.
tr: Dosyaya kaydediliyor.

en:  Writing to file
tr:  Dosyaya yazılıyor

en: Debug info
tr: Hata ayıklama bilgisi

en: Merge close nodes
tr: Yakın düğümleri birleştir

en: Remove objects smaller than
tr: Şundan küçük nesneleri kaldır

en: Remove objects larger than
tr: Şundan büyük nesneleri kaldır

en: Only this color
tr: Sadece bu renk

en: Remove parallel lines
tr: Paralel çizgileri kaldır

en: Take only first X paths
tr: Sadece ilk X yolu al

en: Color/width change
tr: Renk/genişlik değişikliği

en: Shape closed
tr: Şekil kapalı

en: Single segments
tr: Tek segmentler

en: Orthogonal shapes
tr: Dikdörtgen şekiller

en: Import settings
tr: Ayarları içe aktar

en: Tolerance:
tr: Tolerans:

en: Max distance:
tr: Maksimum mesafe:

en: Introduce separate layers for:
tr: Şunlar için ayrı katmanlar tanıt:

en: Import PDF file
tr: PDF dosyasını içe aktar

en: Import PDF file.
tr: PDF dosyasını içe aktar.

en: Extended
tr: Genişletilmiş

en: User Interface
tr: Kullanıcı Arayüzü

en: Interactions:
tr: Etkileşimler:

en: Processing defaults
tr: İşleme varsayılanları

en:  {0} objects so far
tr:  Şu ana kadar {0} nesne

en: Parsing PDF
tr: PDF ayrıştırılıyor

en: Encrypted documents not supported.
tr: Şifreli belgeler desteklenmiyor.

en: The PDF file must have exactly one page.
tr: PDF dosyasında tam olarak bir sayfa olmalı.

en: Read error:
tr: Okuma hatası:

en: Write error:
tr: Yazma hatası:

en: Write coordinates to image header
tr: Koordinatları resim başlığına yaz

en: Write position information into the exif header of the following files:
tr: Aşağıdaki dosyaların exif başlığına konum bilgisi yaz:

en: {0} file can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported. | {0} files can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
tr[0]: {0} dosyası güncellenemiyor. Yalnızca JPEG ve TIFF görüntüleri desteklenir.
tr[1]: {0} dosyaları güncellenemiyor. Yalnızca JPEG ve TIFF görüntüleri desteklenir.

en: Warning: Some metadata in TIFF files may be lost. Always keep a backup!
tr: Uyarı: TIFF dosyalarındaki bazı meta veriler kaybolabilir. Her zaman bir yedek kopya saklayın!

en: settings
tr: ayarlar

en: keep backup files
tr: yedek dosyaları sakla

en: change file modification time:
tr: dosya değiştirme zamanını değiştir:

en: to gps time
tr: GPS zamanına

en: to previous value (unchanged mtime)
tr: önceki değere (değişmemiş mtime)

en: Photo Geotagging Plugin
tr: Fotoğraf Geotagging Eklentisi

en: Proceed
tr: Devam et

en: The GPS tag could not be added to the following file because there is not enough free space in the EXIF section: | The GPS tag could not be added to the following files because there is not enough free space in the EXIF section:
tr[0]: {0} dosyasına GPS etiketi eklenemedi çünkü EXIF bölümünde yeterli boş alan yok.
tr[1]: {0} dosyalarına GPS etiketi eklenemedi çünkü EXIF bölümünde yeterli boş alan yok.

en: ({0} more file) | ({0} more files)
tr[0]: ({0} daha fazla dosya)
tr[1]: ({0} daha fazla dosya)

en: This can likely be fixed by rewriting the entire EXIF section, however some (rare) unknown tags may get lost in the process.<br>Would you like to proceed anyway?
tr: Bunun muhtemelen tam EXIF bölümünü yeniden yazarak düzeltilebileceği, ancak bu süreçte bazı (seyrek) bilinmeyen etiketlerin kaybolabileceği bir durumdur. <br>Yine de devam etmek ister misiniz?

en: Writing position information to image files...
tr: Konum bilgisi yazılıyor...

en: Retry
tr: Yeniden dene

en: Unable to process file ''{0}'':
tr: Dosya işlenemedi ''{0}'':

en: Writing position information to image files... Estimated time left: {0}
tr: Konum bilgisi yazılıyor... Tahmini kalan süre: {0}

en: Could not read mtime.
tr: mtime okunamadı.

en: Could not write mtime.
tr: mtime yazılamadı.

en: File could not be deleted!
tr: Dosya silinemedi!

en: Could not rename file!
tr: Dosya adı değiştirilemedi!

en: Could not rename file {0} to {1}!
tr: Dosya adı {0} için {1} değiştirilemedi!

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
tr: <html><h3>Resim dizininde eski yedek dosyalar var!</h3>

en: Override old backup files?
tr: Eski yedek dosyaları geçersiz kıl?

en: Keep old backups and continue
tr: Eski yedek dosyaları sakla ve devam et

en: Override
tr: Geçersiz kıl

en: Could not delete temporary file!
tr: Geçici dosya silinemedi!

en: Test failed: Could not read mtime.
tr: Test başarısız: mtime okunamadı.

en: Test failed: Could not write mtime.
tr: Test başarısız: mtime yazılamadı.

en: Adjust photos
tr: Fotoğrafları ayarla

en: Move and position photos
tr: Fotoğrafları taşı ve konumlandır

en: Click+drag photo, control+alt+click to position photo, control+click to set direction.
tr: Fotoğrafı sürükleyin, fotoğrafı konumlandırmak için kontrol+alt+tıklayın, yönü ayarlamak için kontrol+tıklayın.

en: Please load some photos.
tr: Lütfen bazı fotoğrafları yükleyin.

en: Edit photo GPS data
tr: Fotoğraf GPS verilerini düzenle

en: Edit GPS data of selected photo.
tr: Seçilen fotoğrafın GPS verilerini düzenle.

en: Edit Photo GPS Data
tr: Fotoğraf GPS Verilerini Düzenle

en: (Empty values delete the according fields.)
tr: (Boş değerler ilgili alanları siler.)

en: coordinates
tr: koordinatlar

en: Latitude and longitude
tr: Enlem ve boylam

en: altitude
tr: yükseklik

en: Altitude:
tr: Yükseklik:

en: speed
tr: hız

en: positive number or empty
tr: pozitif sayı veya boş

en: Speed:
tr: Hız:

en: direction
tr: yön

en: range -360.0 .. 360.0, or empty
tr: -360.0 .. 360.0 aralığı veya boş

en: Direction:
tr: Yön:

en: Edit coordinates in separate editor
tr: Koordinatları ayrı bir düzenleyicide düzenle

en: Edit Image Coordinates
tr: Görüntü Koordinatlarını Düzenle

en: Undo changes made in this dialog
tr: Bu iletişim kutusunda yapılan değişiklikleri geri al

en: Reload GPS data from image file
tr: GPS verilerini görüntü dosyasından yeniden yükle

en: New layer for untagged images
tr: Etiketlenmemiş görüntüler için yeni katman

en: Untagged Images
tr: Etiketlenmemiş Görüntüler

en: Add PMTiles layer
tr: PMTiles katmanı ekle

en: Do you want to add a layer based off of {0}?
tr: {0} temel alınarak bir katman eklemek istiyor musunuz?

en: PMTiles tilesets ({0})
tr: PMTiles döşemeleri ({0})

en: Data could not be read
tr: Veri okunamadı

en: Point info
tr: Nokta bilgisi

en: Point info.
tr: Nokta bilgisi.

en: Connecting server
tr: Sunucu bağlanıyor

en: PointInfo
tr: NoktaBilgi

en: Data not available.
tr: Veri mevcut değil.

en: Automatically detect the module
tr: Modülü otomatik olarak tespit et

en: Point information settings
tr: Nokta bilgi ayarları

en: Settings for the point information plugin.
tr: Nokta bilgi eklentisi için ayarlar.

en: Try to guess the appropriate module from the location. If it fails, use the module selected below.
tr: Konumdan uygun modülü tahmin etmeye çalışın. Başarısız olursa, aşağıda seçilen modülü kullanın.

en: The module called to get the point information.
tr: Nokta bilgilerini almak için çağrılan modül.

en: Module
tr: Modül

en: Add new address point
tr: Yeni adres noktası ekle

en: Tags copied to clipboard.
tr: Etiketler panoya kopyalandı.

en: New address point added.
tr: Yeni adres noktası eklendi.

en: Download Osmosis poly
tr: Osmosis poly dosyasını indir

en: Data contains unclosed ways.
tr: Veri kapanmamış yollar içeriyor.

en: Reading polygon filter file...
tr: Poligon filtre dosyası okunuyor...

en: Error reading poly file: {0}
tr: Poly dosyası okunurken hata oluştu: {0}

en: The file must begin with a polygon name
tr: Dosya bir poligon adıyla başlamalıdır

en: Empty line in coordinate section
tr: Koordinat bölümünde boş satır

en: There are less than 2 points in an area
tr: Bir alanın içinde 2 noktadan az var

en: Found coordinates ''{0}'' instead of name
tr: İsim yerine ''{0}'' koordinatları bulundu

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
tr: Geçersiz koordinatlar bulundu: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
tr: {0} nokta dünya sınırları dışındaydı ve taşındı

en: Unable to parse {0} as a number
tr: {0} sayı olarak ayrıştırılamıyor

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
tr: Bir poligon koordinat satırı tam olarak 2 sayı içermelidir

en: Osmosis polygon filter files
tr: Osmosis poligon filtre dosyaları

en: Print...
tr: Yazdır...

en: Print the map
tr: Haritayı yazdır

en: Print the Map
tr: Haritayı Yazdır

en: Printer
tr: Yazıcı

en: Media
tr: Ortam

en: Printer settings
tr: Yazıcı ayarları

en: Scale
tr: Ölçek

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Map information
tr: Harita bilgisi

en: Map Preview
tr: Harita Önizleme

en: Zoom To Page
tr: Sayfaya Yakınlaştır

en: Zoom To Actual Size
tr: Gerçek Boyuta Yakınlaştır

en: Print
tr: Yazdır

en: Printing has been cancelled.
tr: Yazdırma iptal edildi.

en: Printing stopped
tr: Yazdırma durduruldu

en: Printing has failed.
tr: Yazdırma başarısız oldu.

en: Create Stops from GTFS ...
tr: GTFS dosyasından duraklar oluştur...

en: Create Stops from a GTFS file
tr: GTFS dosyasından duraklar oluştur

en: Select GTFS file (stops.txt)
tr: GTFS dosyasını seçin (stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
tr: Dosya "{0}" mevcut değil

en: IOException "{0}" occurred
tr: IOException "{0}" oluştu

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
tr: Veri kümesi bulunmuyor. Veriyi sunucudan indirmeye veya bir OSM dosyası açmaya çalışın.

en: No data found
tr: Veri bulunamadı

en: The GTFS file was empty.
tr: GTFS dosyası boştu.

en: Route patterns ...
tr: Rota desenleri...

en: Edit Route patterns for public transport
tr: Toplu taşıma için rota desenlerini düzenle

en: Route Patterns
tr: Rota Desenleri

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: Itinerary
tr: Rota

en: Stops
tr: Duraklar

en: Existing route patterns:
tr: Mevcut rota desenleri:

en: Reflect
tr: Yansıt

en: Required tags:
tr: Gerekli etiketler:

en: Common tags:
tr: Ortak etiketler:

en: Additional tags:
tr: Ek etiketler:

en: Add a new Tag
tr: Yeni bir etiket ekle

en: Name/Id
tr: Ad/Kimlik

en: Find
tr: Bul

en: Mark
tr: İşaretle

en: Stops are possible on the
tr: Duraklar şu tarafta mümkün:

en: right hand side
tr: sağ taraf

en: left hand side
tr: sol taraf

en: Maximum distance from route
tr: Rota'dan maksimum mesafe

en: Suggest Stops
tr: Durakları Öner

en: Create Stops from GPX ...
tr: GPX Dosyasından Duraklar Oluştur...

en: Create Stops from a GPX file
tr: Bir GPX dosyasından duraklar oluştur

en: Select GPX file
tr: GPX dosyası seç

en: moved
tr: taşındı

en: added
tr: eklendi

en: Public Transport: Enable GTFSStops
tr: Toplu Taşıma: GTFS Durağını Etkinleştir

en: Public Transport: Catch GTFS stops
tr: Toplu Taşıma: GTFS duraklarını yakala

en: skipped
tr: atlandı

en: Public Transport: Disable GTFS
tr: Toplu Taşıma: GTFS'yi Devre Dışı Bırak

en: Public Transport: Join GTFS stops
tr: Toplu Taşıma: GTFS duraklarını birleştir

en: Public Transport: Change stop type
tr: Toplu Taşıma: Durak tipini değiştir

en: Public Transport: Add track stop
tr: Toplu Taşıma: Hat durağı ekle

en: Public Transport: Delete track stop
tr: Toplu Taşıma: Hat durağını sil

en: Public Transport: Detach track stop list
tr: Toplu Taşıma: Hat durağı listesini ayır

en: Public Transport: Edit track stop list
tr: Toplu Taşıma: Hat durağı listesini düzenle

en: Public Transport: Relocate nodes in track stoplist
tr: Toplu Taşıma: Hat durağı listesindeki düğümleri taşı

en: Public Transport: sort track stop list
tr: Toplu Taşıma: hat durağı listesini sırala

en: Public Transport: Suggest stops
tr: Toplu Taşıma: Durakları öner

en: Public Transport: Detach waypoints
tr: Toplu Taşıma: Rotaları ayır

en: Public Transport: Disable waypoints
tr: Toplu Taşıma: Rotaları Devre Dışı Bırak

en: Public Transport: Enable waypoints
tr: Toplu Taşıma: Rotaları Etkinleştir

en: Public Transport: Edit waypoint name
tr: Toplu Taşıma: Rota adını düzenle

en: Invalid value
tr: Geçersiz değer

en: Create Stops from GTFS
tr: GTFS dosyasından duraklar oluştur

en: GTFS-Stops
tr: GTFS Durağı

en: Type of stops to add
tr: Eklenen durakların türü

en: Time on your GPS device
tr: GPS cihazınızdaki zaman

en: HH:MM:SS.sss
tr: SS:DD:SS.sss

en: Time on your stopwatch
tr: Kronometrenizdeki zaman

en: Time window
tr: Zaman aralığı

en: Move Threshold
tr: Taşıma Eşiği

en: Catch
tr: Yakala

en: Join
tr: Birleştir

en: Create Stops from GPX
tr: GPX'ten Duraklar Oluştur

en: Tracks in this GPX file:
tr: Bu GPX dosyasındaki izler:

en: Detach
tr: Ayır

en: implicit
tr: zımni

en: State
tr: Durum

en: pending
tr: beklemede

en: [incomplete]
tr: [eksik]

en: [empty way]
tr: [boş yol]

en: [gap]
tr: [boşluk]

en: Stopname
tr: Durak Adı

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
tr: GPX dosyası geçerli iz noktaları içermiyor. Lütfen iz noktaları içeren bir GPX dosyası kullanın.

en: GPX File Trouble
tr: GPX Dosya Sorunu

en: unnamed
tr: isimsiz

en: Filters
tr: Filtreler

en: Choose Filter
tr: Filtre Seç

en: JSlider initialization error. Make sure your meta-inf is correct.
tr: JSlider başlatma hatası. Meta-inf'inizin doğru olduğundan emin olun.

en: Image Filters
tr: Görüntü Filtreleri

en: Filter Name
tr: Filtre Adı

en: Relation Toolbox
tr: İlişki Araç Kutusu

en: Open relation/multipolygon editor panel
tr: İlişki/Çokgen düzenleyici panelini aç

en: Specify role
tr: Rol belirt

en: Change relation member roles to {0}
tr: İlişki üye rollerini {0} olarak değiştir

en: Create administrative boundary relations
tr: İdari sınır ilişkileri oluştur

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
tr: Sınır ilişkisi yollarına sınırla ve admin_level etiketleri ekle

en: Move area tags from contour to relation
tr: Alan etiketlerini konturdan ilişkiye taşı

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
tr: Etiketleri taşırken, tekrarlamayanları dahi göz önünde bulundur

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
tr: Her zaman komşu çokgenlerin yollarını ayır

en: Change role
tr: Rolü değiştir

en: Enter role for selected members
tr: Seçilen üyeler için rol girin

en: Relation Toolbox: {0}
tr: İlişki Araç Kutusu: {0}

en: another...
tr: başka...

en: Add/remove members from the chosen relation
tr: Seçilen ilişkiden üye ekleyin/kaldırın

en: Clear the chosen relation
tr: Seçilen ilişkiyi temizle

en: Create a multipolygon from selected objects
tr: Seçili nesnelerden çokgen oluştur

en: Create multipolygons from rings
tr: Halkalardan çokgen oluştur

en: Move tags from ways to relation
tr: Etiketleri yollardan ilişkiye taşı

en: Enter admin level and name for the border relation:
tr: Sınır ilişkisi için yönetici seviyesi ve adını girin:

en: Admin level
tr: Yönetici seviyesi

en: Create a relation from selected objects
tr: Seçili nesnelerden ilişki oluştur

en: Choose a type for the relation:
tr: İlişki için bir tür seçin:

en: Delete relation
tr: İlişkiyi sil

en: Download incomplete members for the chosen relation
tr: Seçilen ilişki için eksik üyeleri indir

en: Download referrers
tr: Bağlantıları indir

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
tr: Seçilen ilişki ve üyeleri için bağlantıları indir.

en: Duplicate relation
tr: İlişkiyi çoğalt

en: Open relation editor for the chosen relation
tr: Seçilen ilişki için ilişki düzenleyiciyi aç

en: Find a relation
tr: Bir ilişki bul

en: Reconstruct polygon
tr: Poligonu yeniden oluştur

en: Reconstruct polygon from multipolygon relation
tr: Çokgen ilişkisinden poligonu yeniden oluştur

en: Reconstruct polygons from relation {0}
tr: İlişkiden poligonları yeniden oluştur {0}

en: Reconstruct route
tr: Rotaları yeniden oluştur

en: Open relation wiki page
tr: İlişki wiki sayfasını aç

en: Select relation in main selection.
tr: Ana seçimde ilişki seçin.

en: Fix roles of the chosen relation members
tr: Seçilen ilişki üyelerinin rollerini düzelt

en: Complete multipolygon for way {0}
tr: Yol için tam çokgen {0}

en: Two rings are equal, and this must not be.
tr: İki halka eşittir ve bu olmamalıdır.

en: Multipolygon from rings
tr: Halkalardan çokgen

en: Node without ''house'' role found
tr: ''house'' rolü olmayan düğüm bulundu

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
tr: ''house'' ya da ''street'' rolü olmayan yol bulundu

en: Relation without ''house'' role found
tr: ''house'' rolü olmayan ilişki bulundu

en: Relation does not have name
tr: İlişkinin adı yok

en: Relation has streets with different names
tr: İlişkide farklı adlara sahip sokaklar bulunuyor

en: fix associatedStreet relation
tr: associatedStreet ilişkisini düzelt

en: Relation without ''subarea'' role found
tr: ''subarea'' rolü olmayan ilişki bulundu

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
tr: ''label'' ya da ''admin_centre'' rolü olmayan düğüm bulundu

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
tr: ''inner'' ya da ''outer'' rolü olmayan yol bulundu

en: Node without ''stop'' or ''platform'' role found
tr: ''stop'' ya da ''platform'' rolü olmayan düğüm bulundu

en: Way platform without ''platform'' role found
tr: ''platform'' rolü olmayan yol platformu bulundu

en: Revert changeset fully
tr: Değişim setini tamamen geri al

en: Revert selection only
tr: Yalnızca seçimi geri al

en: Revert selection and restore deleted objects
tr: Seçimi geri al ve silinen nesneleri geri yükle

en: Revert changeset
tr: Değişim setini geri al

en: Revert
tr: Geri al

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
tr: Geri alınacak değişim setinin kimliğini girin

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
tr: <html>Verileri yeni bir veri katmanına indirmek için seçin.<br>Şu anda etkin veri katmanına indirmek için seçmeyin.</html>

en: The current input is not a list of valid changeset IDs. Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
tr: Mevcut giriş geçerli değişim seti kimliği listesi değil. Lütfen bir veya daha fazla tamsayı değeri > 0 veya tam değişim seti URL'si girin.

en: Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
tr: Lütfen bir veya daha fazla tamsayı değeri > 0 veya tam değişim seti URL'si girin.

en: Reverted changeset
tr: Değişim seti geri alındı

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
tr: Değişim setini {0} tarihinden geri almak izin verilmiyor

en: Downloading history for {0} object | Downloading history for {0} objects
tr[0]: {0} nesnesinin geçmişi indiriliyor
tr[1]: {0} nesnesinin geçmişi indiriliyor

en: Unexpected data in changeset #{1}
tr: Değişim seti #{1}'de beklenmeyen veri

en: Missing merge target for {0}
tr: {0} için birleştirme hedefi eksik

en: Checking coordinates of {0} node | Checking coordinates of {0} nodes
tr[0]: {0} düğümünün koordinatları kontrol ediliyor
tr[1]: {0} düğümünün koordinatları kontrol ediliyor

en: Changeset {0}: {1}
tr: Değişim seti {0}: {1}

en: Preparing history data...
tr: Geçmiş verileri hazırlanıyor...

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
tr: Uzak Kontrol, bir değişim setini geri almaya istendi.

en: Reverting...
tr: Geri alınıyor...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
tr: Bu değişim setinde mevcut veri kümesinde bulunmayan nesneler bulunmaktadır.
    Geri almadan önce indirilmeleri gerekiyor. Devam etmek istiyor musunuz?

en: Confirm
tr: Onayla

en: Revert was canceled
tr: Geri alınma işlemi iptal edildi

en: Revert changesets
tr: Değişim setlerini geri al

en: Reverting changeset {0}
tr: Değişim seti {0} geri alınıyor

en: See {0}
tr: Bkz {0}

en: Please solve conflicts and maybe try again to revert.
tr: Lütfen çekişmeleri çözün ve belki tekrar deneyin.

en: Revert changeset {0}
tr: Değişim seti {0} geri al

en: Partially revert changeset {0}
tr: Kısmen değişim setini {0} geri al

en: Roundabout Expander
tr: Turbo Yuvarlak Yol

en: Road Sign Plugin
tr: Trafik Levhası Eklentisi

en: signs
tr: levhalar

en: Change Properties
tr: Özellikleri Değiştir

en: Country preset:
tr: Ülke ön ayarı:

en: Show all signs
tr: Tüm levhaları göster

en: Show a selection of the most useful signs
tr: En kullanışlı levhaların seçimini göster

en: Belgium
tr: Belçika

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Spain
tr: İspanya

en: Germany
tr: Almanya

en: Poland
tr: Polonya

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Roadsign tagging
tr: Levha etiketleme

en: Add tags by clicking on road signs
tr: Trafik levhalarına tıklayarak etiket ekleyin

en: Roadsigns plugin: open dialog
tr: Trafik levhaları eklentisi: pencereyi aç

en: custom
tr: özel

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
tr: Etiketleme ön ayarı kaynağı okunamadı: ''{0}''

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
tr: Etiketleme ön ayarı ''{0}''den ayrıştırma hatası:

en: Sign {0}
tr: Levha {0}

en: Additional sign {0}
tr: Ek levha {0}

en: routing active route
tr: rota etkinleştirildi

en: routing inactive route
tr: rota etkisizleştirildi

en: Routing
tr: Rota

en: Click to add destination.
tr: Hedef eklemek için tıklayın.

en: Click and drag to move destination
tr: Hedefi taşımak için tıklayın ve sürükleyin

en: Click to remove destination
tr: Hedefi çıkarmak için tıklayın

en: Open a list of routing nodes
tr: Güzergah noktalarının listesini aç

en: Add routing layer
tr: Güzergah katmanı ekle

en: Criteria
tr: Kriter

en: Shortest
tr: En kısa

en: Fastest
tr: En hızlı

en: Ignore oneways
tr: Tek yönleri yoksay

en: Reverse route
tr: Güzergahı ters çevir

en: Clear route
tr: Güzergahı temizle

en: Reconstruct Graph
tr: Grafiği yeniden oluştur

en: Routing Plugin Preferences
tr: Rotalama Eklentisi Tercihleri

en: Configure routing preferences.
tr: Rotalama tercihlerini yapılandır.

en: Speed (Km/h)
tr: Hız (Km/s)

en: Enter weight values
tr: Ağırlık değerlerini girin

en: New value for {0}
tr: {0} için yeni değer

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
tr: Tercih ''{0}'' eksik. SdsApi başlatılamıyor.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
tr: <html><body><p class="warning-body"><strong>Uyarı:</strong> Şifre, düz metin olarak JOSM tercih dosyasında saklanır. </p></body></html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
tr: Ayrı Veri Deposu API'si için kimlik bilgilerini girin

en: Please enter the user name of your SDS account
tr: Lütfen SDS hesabınızın kullanıcı adını girin

en: Please enter the password of your SDS account
tr: Lütfen SDS hesabınızın şifresini girin

en: SDS data file
tr: SDS veri dosyası

en: Load...
tr: Yükle...

en: Load separate data store data from a file.
tr: Ayrı veri deposu verilerini bir dosyadan yükle.

en: Loading files
tr: Dosyalar yükleniyor

en: Information about SDS.
tr: SDS hakkında bilgi.

en: About SDS...
tr: SDS Hakkında...

en: Open a preferences dialog for SDS.
tr: SDS için tercihler penceresini aç.

en: Separate Data Store
tr: Ayrı Veri Deposu

en: Configures access to the Separate Data Store.
tr: Ayrı Veri Deposu'na erişimi yapılandırır.

en: Server
tr: Sunucu

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
tr: SDS sunucusuna ulaşılabilecek URL.

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
tr: SDS sunucusundaki kullanıcı adı. İlk önce SDS yöneticisi ile bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
tr: SDS sunucusundaki şifre. İlk önce SDS yöneticisi ile bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
tr: Bu öneki ile başlayan etiketler asla OSM'ye kaydedilmez, sadece SDS sunucusuna kaydedilir.

en: SDS server URL
tr: SDS sunucu URL'si

en: SDS username
tr: SDS kullanıcı adı

en: SDS password
tr: SDS şifre

en: Test credentials now
tr: Kimlik bilgilerini şimdi test et

en: SDS tag prefix
tr: SDS etiket öneki

en: Connection successful.
tr: Bağlantı başarılı.

en: Cannot connect to SDS server:
tr: SDS sunucusuna bağlanılamıyor:

en: Save...
tr: Kaydet...

en: Save the current separate data store information to a file.
tr: Mevcut ayrı veri deposu bilgisini bir dosyaya kaydet.

en: Save SDS file
tr: SDS dosyasını kaydet

en: No object selected
tr: Hiçbir nesne seçilmedi

en: SeaChart Editor
tr: Deniz Haritası Düzenleyici

en: Seamark Inspector
tr: Deniz İşareti Denetleyicisi

en: Select only one object
tr: Yalnızca bir nesne seçin

en: Select a map object
tr: Bir harita nesnesi seçin

en: Please enter minimal distance in metres
tr: Lütfen minimal mesafeyi metre cinsinden girin

en: Please enter numeric angle in degrees
tr: Lütfen derece cinsinden sayısal bir açı girin

en: Shape actions panel
tr: Şekil eylemleri paneli

en: Shape mode control panel
tr: Şekil modu kontrol paneli

en: Rotate Mode:
tr: Döndürme Modu:

en: Clockwise
tr: Saat yönünde

en: Counter Clockwise
tr: Saat yönünün tersine

en: Input angle here
tr: Açıyı buraya girin

en: Rotate
tr: Döndür

en: Align building
tr: Binaları hizala

en: Select building
tr: Binayı seç

en: Select road
tr: Yolu seç

en: Select none
tr: Hiçbirini seçme

en: Min Distance:
tr: Min Mesafe:

en: Input min distance
tr: Min mesafeyi girin

en: Align all buildings
tr: Tüm binaları hizala

en: Delete overlay
tr: Örtüyü sil

en: Simplify Area
tr: Alanı sadeleştir

en: Delete unnecessary nodes from an area.
tr: Alandaki gereksiz noktaları sil

en: Yes, delete nodes
tr: Evet noktaları sil

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
tr: İndirilen veri bölgelerinin dışındaki düğümleri sil

en: No, abort
tr: Hayır, iptal et

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
tr[0]: Seçilen yolun indirilen veri bölgesinin dışında düğümleri var.
tr[1]: Seçilen yolların indirilen veri bölgesinin dışında düğümleri var.

en: Do you want to delete them anyway?
tr: Yine de silmek istiyor musunuz?

en: Delete nodes outside of data regions?
tr: Veri bölgelerinin dışındaki düğümleri sil?

en: average nearby nodes
tr: yakındaki düğümlerin ortalaması

en: Angle Threshold
tr: Açı Eşiği

en: Angle Factor
tr: Açı Faktörü

en: Area Threshold
tr: Alan Eşiği

en: Area Factor
tr: Alan Faktörü

en: Distance Threshold
tr: Mesafe Eşiği

en: Distance Factor
tr: Mesafe Faktörü

en: Merge Nearby Nodes Threshold
tr: Yakındaki Düğümleri Birleştirme Eşiği

en: SeaMap Editor
tr: SeaMap Düzenleyici

en: Spline drawing
tr: Eğri çizimi

en: Draw a spline curve
tr: Bir eğri çizimi yap

en: Spline goes outside of the world.
tr: Eğri dünya dışına çıkıyor.

en: Add an existing node to spline: {0}
tr: Bir eğriye mevcut bir düğüm ekle: {0}

en: Add a new node to spline: {0}
tr: Bir eğriye yeni bir düğüm ekle: {0}

en: Delete spline node {0}
tr: Eğri düğümünü sil {0}

en: Finish spline
tr: Eğriyi bitir

en: Splines
tr: Eğriler

en: Spline drawing preferences
tr: Eğri çizim tercihleri

en: Curve steps
tr: Eğri adımları

en: Undelete node {0}
tr: Silinen düğümü geri al {0}

en: OSM Export
tr: OSM Dışa Aktar

en: Export traffic data to SUMO network file.
tr: Trafik verilerini SUMO ağ dosyasına dışa aktar.

en: SUMO Export
tr: SUMO Dışa Aktar

en: AutoSave LiveData
tr: Canlı Veriyi Otomatik Olarak Kaydet

en: Save captured data to file every minute.
tr: Yakalanan veriyi her dakika dosyaya kaydet.

en: Error while exporting {0}: {1}
tr: {0} dışa aktarılırken hata oluştu: {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
tr: Düğme için tekrarlanan kısayol ''{0}'' - düğme göz ardı edilecek!

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
tr: Ölçüm Eklentisi, CanlıGPS eklentisine ihtiyaç duyar ama bulamadı!

en: Surveyor...
tr: Ölçüm...

en: Open surveyor tool.
tr: Ölçüm aracını aç.

en: Surveyor
tr: Ölçüm

en: Could not read surveyor definition: {0}
tr: Ölçüm tanımı okunamadı: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
tr: {0} ayrıştırılırken hata oluştu: {1}

en: Surveyor waypoint layer
tr: Ölçüm yol noktası katmanı

en: {0} start
tr: {0} başla

en: {0} end
tr: {0} bitir

en: Waypoint Description
tr: Yol Noktası Açıklaması

en: Edit tags
tr: Etiketleri Düzenle

en: Launches the tag editor dialog
tr: Etiket düzenleyici iletişim kutusunu başlatır

en: JOSM Tag Editor Plugin
tr: JOSM Etiket Düzenleyici Eklentisi

en: Presets
tr: Ön Ayarlar

en: Highlight
tr: Vurgula

en: Group
tr: Grup

en: Item
tr: Öğe

en: Search:
tr: Ara:

en: unexpected column number {0}
tr: beklenmeyen sütun numarası {0}

en: Tagging Preset Tester
tr: Etiketleme Ön Ayarı Test Aracı

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
tr: Etiketleme ön ayarı iletişim kutularını önizleme için etiketleme ön ayarı test aracını aç.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
tr: İlk olarak tercihlerde etiketleme ön ayarı kaynaklarını belirtmelisiniz.

en: Enter housenumbers or amount of segments
tr: Ev numaralarını veya segment sayısını girin

en: Terrace a house
tr: Bir evi terasla

en: Interpolation
tr: Enterpolasyon

en: Lowest Number
tr: En küçük numara

en: Lowest housenumber of the terraced house
tr: Sıralı evin en düşük ev numarası

en: Highest Number
tr: En yüksek numara

en: List of Numbers
tr: Numara listesi

en: add to existing associatedStreet relation
tr: mevcut ilişkilendirilmiş Caddesi ilişkisine ekle

en: create an associatedStreet relation
tr: bir ilişkilendirilmiş Caddesi ilişkisi oluştur

en: keep outline way
tr: çizgi yolu koru

en: Street name:
tr: Cadde adı:

en: Even/Odd
tr: Çift/Tek

en: Lowest number
tr: En düşük numara

en: Highest number
tr: En yüksek numara

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
tr: En düşük ev numarası en yüksek ev numarasından büyük olamaz

en: Housenumbers do not match odd/even setting
tr: Ev numaraları tek/çift ayarı ile eşleşmiyor

en: Segment must be a number greater 1
tr: Bölüm bir numara olmalı ve 1'den büyük olmalı

en: {0} must be greater than 0
tr: {0} 0'dan büyük olmalı

en: {0} is not a number
tr: {0} bir sayı değil

en: Reverse a terrace
tr: Bir terası ters çevir

en: Reverses house numbers on a terrace.
tr: Bir terastaki ev numaralarını ters çevirir.

en: Cannot reverse!
tr: Ters çevrilemez!

en: Reverse Terrace
tr: Ters Teras

en: Terrace a building
tr: Bir binayı terasla

en: Creates individual buildings from a long building.
tr: Uzun bir binadan bireysel binalar oluşturur.

en: Invalid selection
tr: Geçersiz seçim

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
tr: En az dört düğümden oluşan tek bir kapalı yol seçin. (İsteğe bağlı olarak addr:street etiketi için bir sokak da seçebilir ve numaralandırmanın başlangıcını belirtmek için bir düğüm de işaretleyebilirsiniz.)

en: Terrace
tr: Teras

en: Todo list
tr: Yapılacaklar listesi

en: Open the todo list.
tr: Yapılacaklar listesini aç.

en: Zoom to the selected item in the todo list.
tr: Yapılacaklar listesindeki seçili öğeye yakınlaştır.

en: Select all Unmarked and Zoom
tr: Tüm İşaretsizleri Seç ve Yakınlaştır

en: Select and zoom to all of the unmarked items in the todo list.
tr: Yapılacaklar listesindeki tüm işaretsiz öğeleri seçin ve yakınlaştırın.

en: Pass
tr: Geç

en: Moves on to the next item but leaves this item in the todo list.
tr: Sonraki öğeye geçer ancak bu öğeyi yapılacaklar listesinde bırakır.

en: Pass over element without marking it
tr: Elemanın üzerinden geçip işaretleme

en: Add the selected items to the todo list.
tr: Seçili öğeleri yapılacaklar listesine ekleyin.

en: Clear and add
tr: Temizle ve ekle

en: Clear list, add the selected items to the todo list and zoom first item.
tr: Listeyi temizle, seçili öğeleri yapılacaklar listesine ekleyin ve ilk öğeye yakınlaştır.

en: Clear and add elements
tr: Elemanları temizle ve ekle

en: Mark selected
tr: Seçileni işaretle

en: Mark the selected items (on the map) as done in the todo list.
tr: Yapılacaklar listesinde seçili öğeleri (harita üzerinde) tamamlandı olarak işaretle.

en: Mark selected element done
tr: Seçili öğeyi tamamlandı olarak işaretle

en: Mark the selected item in the todo list as done.
tr: Yapılacaklar listesindeki seçili öğeyi tamamlandı olarak işaretle.

en: Mark element done
tr: Elemanı tamamlandı olarak işaretle

en: Mark all
tr: Hepsini işaretle

en: Mark all items in the todo list as done.
tr: Yapılacaklar listesindeki tüm öğeleri tamamlandı olarak işaretle.

en: Unmark all
tr: Hepsini işaretsiz bırak

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
tr: Yapılacaklar listesinde tamamlandı olarak işaretlenmiş tüm öğelerin işaretini kaldırın.

en: Clear the todo list
tr: Yapılacaklar listesini temizle

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
tr: Yapılacaklar listesinden tüm öğeleri (işaretlenmiş ve işaretsiz) kaldır.

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
tr: Yapılacaklar listesi {0}/{1} ({2}%)

en: Browse
tr: Gözat

en: Browse map with left button
tr: Haritada sol tuşla gözat

en: Merge objects nodes
tr: Nesne düğümlerini birleştir

en: Tracer
tr: İzleyici

en: Tracer.
tr: İzleyici.

en: Tracing
tr: İzleniyor

en: Tracer building
tr: İzleyici oluşturuluyor

en: An unknown error has occurred
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu

en: Tracer2
tr: İzleyici2

en: Tracer2.
tr: İzleyici2.

en: No set of parameter is active!
tr: Hiçbir parametre seti etkin değil!

en: Select parameter
tr: Parametre seç

en: Tracer2: add a way with {0} points
tr: İzleyici2: {0} noktalı bir yol ekle

en: Tracer2: modify way to {0} points
tr: İzleyici2: yolu {0} noktaya değiştir

en: Tracer2 error
tr: İzleyici2 hatası

en: Parameter for server request
tr: Sunucu isteği için parametre

en: Resolution:
tr: Çözünürlük:

en: Mode:
tr: Mod:

en: Threshold:
tr: Eşik değeri:

en: Points per circle:
tr: Daire başına nokta:

en: Tag:
tr: Etiket:

en: Preferred values:
tr: Tercih edilen değerler:

en: Delete parameter "{0}"?
tr: Parametre "{0}" silinsin mi?

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Add predefined
tr: Önceden tanımlı ekle

en: Select predefined parameter
tr: Önceden tanımlı parametreyi seç

en: Modify list of parameter for server request.
tr: Sunucu isteği için parametre listesini değiştir.

en: Parameter:
tr: Parametre:

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
tr: Tracer2Server çalışmıyor. Lütfen Sunucuyu başlatın.
    Eğer sunucu yoksa, lütfen
    {0} adresinden indirin.

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
tr: Tracer2Server hiçbir şey bulamadı.

en: Tracer2Server has detected an error.
tr: Tracer2Server bir hata tespit etti.

en: Export sigs...
tr: İmzaları dışa aktar...

en: Export all signatures to XML file.
tr: Tüm imzaları XML dosyasına dışa aktar.

en: Export sigs to XML...
tr: İmzaları XML'e dışa aktar...

en: Save Signatures file
tr: İmza dosyasını kaydet

en: Get all referenced but not actually present OSM objects from OSM server.
tr: Referans verilmiş ancak aslında mevcut olmayan tüm OSM nesnelerini OSM sunucusundan al.

en: Download referenced osm objects...
tr: Referans verilen osm nesnelerini indir...

en: {0} Signatures loaded. All referenced OSM objects found.
tr: {0} İmza yüklendi. Tüm referans verilmiş OSM nesneleri bulundu.

en: {0} of {1} OSM objects are referenced but not there.
    Do you want to load them from OSM-Server?
tr: {0} tanesi {1} OSM nesnesine referans verilmiş ancak mevcut değil.
    Onları OSM Sunucusundan yüklemek istiyor musunuz?

en: Load objects from server
tr: Nesneleri sunucudan yükle

en: Download signed data
tr: İmzalı veriyi indir

en: Warning: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
tr: Uyarı: Görev iptal edildiği için istisnayı yok sayıyoruz. İstisna: {0}

en: Generating new Keypair.
    Collecting randomness...
tr: Yeni anahtar çifti oluşturuluyor.
    Rastsallık toplanıyor...

en: KeyID
tr: Anahtar Kimliği

en: OSM-Info
tr: OSM-Bilgi

en: Signed
tr: İmzalı

en: Object signatures
tr: Nesne imzaları

en: Open object signing window.
tr: Nesne imzalama penceresini aç.

en: Check
tr: Kontrol et

en: Check all available signatures for selected object.
tr: Seçilen nesne için tüm mevcut imzaları kontrol et.

en: Sign
tr: İmza

en: Digital sign selected Tags, if you believe they are correct.
tr: Eğer doğru olduklarına inanıyorsanız, seçilen Etiketleri dijital olarak imzalayın.

en: Show all available signatures for selected attribute.
tr: Seçilen özniteliğin tüm mevcut imzalarını göster.

en: Show deleted tags and notes if they were signed before
tr: Eğer önceden imzalandılarsa silinen etiketleri ve notları göster

en: Trust OSM Settings
tr: OSM Ayarlarına Güven

en: Change GPG and privacy settings of the trustosm plugin.
tr: trustosm eklentisinin GPG ve gizlilik ayarlarını değiştir.

en: Use separate GnuPG configuration directory?
tr: Ayrı bir GnuPG yapılandırma dizini kullanılsın mı?

en: Dialog
tr: Diğer

en: Signed key value pair was: {0}={1}
tr: İmzalanan anahtar-değer çifti şuydu: {0}={1}

en: {0} Signatures found.
tr: {0} İmza bulundu.

en: Signature Info
tr: İmza Bilgisi

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Node.
tr: Üzgünüm, seçilen Düğüm için imza bulunmuyor.

en: No Signature found
tr: İmza bulunamadı

en: Selected node was:
    {0}
tr: Seçilen düğüm şuydu:
    {0}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Attribute.
tr: Üzgünüm, seçilen Öznitelik için imza bulunmuyor.

en: Selected key value pair was:
    {0}={1}
tr: Seçilen anahtar-değer çifti şuydu:
    {0}={1}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Segment.
tr: Üzgünüm, seçilen Segment için imza bulunmuyor.

en: Selected WaySegment was:
tr: Seçilen YolSegment'i şuydu:

en: Signature Files
tr: İmza Dosyaları

en: Error while exporting {0}:
    {1}
tr: Dışarı vermede hata {0}:
    {1}

en: OSM Signature Files
tr: OSM imza dosyası

en: Could not parse OpenPGP message.
tr: OpenPGP mesajı ayrıştırılamadı.

en: Prepare stuff...
tr: Hazırlıkları yap...

en: Parsing Signature data...
tr: İmza verisi ayrıştırılıyor...

en: The Signature is broken!
tr: İmza bozuk!

en: Manipulation Warning
tr: Manipülasyon Uyarısı

en: Select a signing key from your keyring-file:
tr: Keyring dosyanızdan bir imzalama anahtarı seçin:

en: Don''t ask again for the key
tr: Bir daha anahtarı sorma

en: Use a random key from this list
tr: Listeden rastgele anahtar kullan

en: Create new Key
tr: Yeni anahtar oluşturun

en: Select a Key to sign
tr: İmza için anahtar seçin

en: The object with the ID "{0}" ({1}) is newly created.
    You can not sign it, because the signature would lose the ID-Reference after uploading it to the OSM-server.
tr: ID "{0}" ({1}) olan nesne yeni oluşturuldu.
    Bu nesneyi imzalayamazsınız, çünkü imza, OSM sunucusuna yüklendikten sonra ID referansını kaybeder.

en: Signing canceled!
tr: İmzalama iptal edildi!

en: Please give a tolerance in meters
tr: Lütfen bir tolerans değeri verin (metre cinsinden)

en: Select as much as you like:
tr: Dilediğiniz kadar seçin:

en: Survey
tr: Anket

en: Aerial Photography
tr: Hava Fotoğrafçılığı

en: Trusted persons told me
tr: Güvenilir kişiler bana söyledi

en: Which source did you use?
tr: Hangi kaynağı kullandınız?

en: never
tr: asla

en: Primary user-ID:
tr: Ana kullanıcı ID'si:

en: Key-ID:
tr: Anahtar ID'si:

en: Fingerprint:
tr: Parmak izi:

en: Algorithm:
tr: Algoritma:

en: Strength in bit:
tr: Bit uzunluğu:

en: Creation date:
tr: Oluşturma tarihi

en: Expiration date:
tr: Süre dolum tarihi

en: PGP-Key details
tr: PGP Anahtar detayları

en: User-ID:
tr: Kullanıcı ID:

en: Select algorithm:
tr: Algoritma seçin:

en: Choose Bitlength (Strength):
tr: Bit uzunluğunu seçin (Güç):

en: Encryption algorithm to protect private key:
tr: Özel anahtarı korumak için şifreleme algoritması:

en: Choose an expiry date for the key:
tr: Anahtar için bir son kullanma tarihi seçin:

en: Create a new signing key
tr: Yeni bir imza anahtarı oluştur

en: Turn lanes tagging - editor
tr: Dönüş şeritleri etiketleme - editör

en: Turn lanes tagging - Editor
tr: Dönüş şeritleri etiketleme - Editör

en: turn lanes tagging - editor
tr: dönüş şeritleri etiketleme - editör

en: Turn Lanes Editor
tr: Dönüş Şeritleri Editörü

en:  The number of lanes has fixed according number of turns
tr:  Şerit sayısı dönüş sayısına göre sabitlenmiştir

en:  The number of lanes:forward has fixed according number of turns
tr:  Şerit sayısı:ileri dönüş sayısına göre sabitlenmiştir

en:  The number of lanes:both_ways has fixed according number of turns
tr:  Şerit sayısı:iki_yönlü dönüş sayısına göre sabitlenmiştir

en:  The number of lanes:backward has fixed according number of turns
tr:  Şerit sayısı:geri dönüş sayısına göre sabitlenmiştir

en: check the right direction of the way
tr: yolun doğru yönlendirilip yönlendirilmediğini kontrol edin

en: Unidirectional road
tr: Tek yönlü yol

en: Build unidirectional road
tr: Tek yönlü yol oluştur

en: Bidirectional road
tr: İki yönlü yol

en: Build bidirectional road
tr: İki yönlü yol oluştur

en: Use "none"
tr: "none" kullan

en: use "none" instead of empty values
tr: boş değerler yerine "none" kullan

en: Preset turn lanes
tr: Önceden tanımlanmış dönüş şeritleri

en: Recently turn lanes edits
tr: Son dönüş şeritleri düzenlemeleri

en: Both way lane
tr: İki yönlü şerit

en: Backward
tr: Geri

en: Number of backward lanes
tr: Geri şerit sayısı

en: Number of forward lanes
tr: İleri şerit sayısı

en: Both way
tr: İki yönlü

en: Number of lanes
tr: Şerit sayısı

en: Directional
tr: Yönlendirici

en: Turn lanes
tr: Dönüş şeritleri

en: No such lane.
tr: Böyle bir şerit yok.

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
tr: <html>Bir veya daha fazla yol için şerit sayısı belirtilmemiş; lütfen eksik şerit etiketlerini ekleyin.</html>

en: <html>An error occurred while constructing the model. Please run the validator to make sure the data is consistent.<br><br>Error: {0}</html>
tr: <html>Model oluşturulurken bir hata oluştu. Lütfen verinin tutarlı olduğundan emin olmak için doğrulamayı çalıştırın.<br><br>Hata: {0}</html>

en: Edit turn relations and lane lengths for selected node.
tr: Seçili düğüm için dönüş ilişkilerini ve şerit uzunluklarını düzenle.

en: Validate turn- and lane-length-relations for consistency.
tr: Tutarlılık için dönüş ve şerit uzunluğu ilişkilerini doğrulayın.

en: Turn Lanes
tr: Şerit Dönüşleri

en: Edit turn lanes
tr: Şerit Dönüşlerini Düzenle

en: Left-hand traffic direction:
tr: Soldan akan trafik yönü:

en: Quick-Fix
tr: Hızlı düzelt

en: Revalidate all turnlanes-relations.
tr: Tüm dönüş şeridi ilişkilerini yeniden doğrula.

en: Automatically fixes the issue.
tr: Sorunu otomatik olarak düzelt

en: Selects the offending relation.
tr: Sorunlu ilişkiyi seçer.

en: Add turn
tr: Dönüş ekle

en: Delete lane.
tr: Şerit bilgisini sil

en: Delete turn.
tr: Dönüşü sil

en: {0} lanes are not referenced in any turn-relation.
tr: {0} şerit herhangi bir dönüş ilişkisinde referans gösterilmiyor.

en: Put the ways in order.
tr: Yolları sıraya koyun.

en: The from-way is empty.
tr: Başlangıç yolu boş.

en: The from-way both starts as well as ends at the via-node.
tr: Başlangıç yolu hem ara düğümde başlıyor hem de bitiyor.

en: The to-way is empty.
tr: Varış yolu boş.

en: The to-way both starts as well as ends at the via-node.
tr: Varış yolu hem ara düğümde başlıyor hem de bitiyor.

en: The from-way does not start or end at the via-node.
tr: Başlangıç yolu ara düğümde başlamıyor veya bitmiyor.

en: The to-way does not start or end at the via-node.
tr: Varış yolu ara düğümde başlamıyor veya bitmiyor.

en: Relation references non-existent (regular) lane {0}
tr: İlişki, var olmayan (normal) şerit {0}'a referans veriyor.

en: Relation references non-existent extra lane {0}
tr: İlişki, var olmayan ekstra şerit {0}'a referans veriyor.

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
tr: Tamsayı listesi "{0}" beklenmeyen değerler içeriyor.

en: Create/Edit turn restriction...
tr: Dönüş kısıtlaması oluştur/düzenle...

en: Create or edit a turn restriction.
tr: Bir dönüş kısıtlaması oluştur veya düzenle.

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
tr: Aşağıdaki tabloda, bu dönüş kısıtlamasını temsil eden OSM ilişkisinin <strong>ham etiketlerini</strong> düzenleyebilirsiniz.

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
tr: Aşağıdaki tabloda, bu dönüş kısıtlamasını temsil eden OSM ilişkisinin <strong>ham üyelerini</strong> düzenleyebilirsiniz.

en: Type:
tr: Tip:

en: From:
tr: Başlangıç:

en: To:
tr: Hedef:

en: Vias:
tr: Geçiş Noktaları:

en: Copy to the clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
tr: ''{0}'' kimliğine sahip nesne ''{1}'' katmanında bulunamıyor

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
tr: ''{0}'' nesnesi, çünkü silinmiş veya ''{1}'' katmanında görünmez olduğu için ilişki üyesi olarak eklenemiyor

en: Clear the selected roles or delete the selected members
tr: Seçili rolleri temizle veya seçili üyeleri sil

en: Insert new relation members from object in the clipboard
tr: Panodaki nesneden yeni ilişki üyelerini ekle

en: Move the selected relation members down by one position
tr: Seçili ilişki üyelerini bir pozisyon aşağıya taşı

en: Move the selected relation members up by one position
tr: Seçili ilişki üyelerini bir pozisyon yukarıya taşı

en: Edit basic attributes of a turn restriction
tr: Bir dönüş kısıtlamasının temel özelliklerini düzenle

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
tr: Bu dönüş kısıtlamasının ham etiketlerini ve üyelerini düzenle

en: Errors/Warnings
tr: Hatalar/Uyarılar

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
tr: Bu dönüş kısıtlaması ile ilgili hataları ve uyarıları göster

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
tr: Katman ''{0}'' içinde yeni bir dönüş kısıtlaması oluştur

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
tr: Katman ''{0}'' içinde yeni bir dönüş kısıtlamasını düzenle

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
tr: Katman ''{1}'' içinde ''{0}'' dönüş kısıtlamasını düzenle

en: Do you want to save anyway?
tr: Her halukarda kaydetmek istiyor musunuz?

en: Yes, save anyway
tr: Evet, her halukarda kaydet

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
tr: Hatalara ve/veya uyarılara rağmen dönüş kısıtlamasını kaydet

en: No, resolve issues first
tr: Hayır, önce sorunları çöz

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
tr: Kaydetmeyi iptal et ve önce bekleyen sorunları çöz

en: Pending errors and warnings
tr: Bekleyen hatalar ve uyarılar

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
tr: Bu dönüş kısıtlamasının güncellemeleri, silinen üyeler kaldırılmadıkça kaydedilemez.<br>Nasıl devam etmek istersiniz?

en: Remove deleted members and save
tr: Silinen üyeleri kaldır ve kaydet

en: Cancel and return to editor
tr: İptal et ve düzenleyiciye geri dön

en: Deleted members in turn restriction
tr: Dönüş kısıtlamasındaki silinmiş üyeler

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
tr: Bir çakışma oluştur ve bu dönüş kısıtlama editörünü kapat

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
tr: Dönüş kısıtlama editörüne geri dön ve düzenlemeye devam et

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
tr: <html>Bu dönüş kısıtlaması editör dışında değiştirilmiştir.<br>Değişikliklerinizi uygulayamaz ve düzenlemeye devam edemezsiniz.<br><br>Bir çakışma oluşturup editörü kapatmak ister misiniz?</html>

en: Already participating in a conflict
tr: Zaten bir çakışmaya katılıyor

en: Delete this turn restriction
tr: Bu dönüş kısıtlamasını sil

en: Select this turn restriction
tr: Bu dönüş sınırlamasını seç

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
tr: Bu dönüş kısıtlamasının ait olduğu katmanı etkinleştirin ve üzerine yakınlaşın

en: {0} warning | {0} warnings
tr[0]: {0} Uyarı
tr[1]: {0} Uyarilar

en: {0} error | {0} errors
tr[0]: {0} hata
tr[1]: {0} hatalar

en: no issues
tr: sorun yok

en: please select a way
tr: lütfen bir yol seçin

en: multiple objects with role ''{0}''
tr: rolü ''{0}'' olan birden fazla nesne

en: Delete from turn restriction
tr: Dönüş kısıtlamasından sil

en: Accept the currently selected way
tr: Seçili yolu kabul et

en: Paste from the clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: Create new turn restriction
tr: Yeni dönüş sınırlaması oluştur.

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
tr: Yeni bir dönüş kısıtlaması oluşturmak için dönüş kısıtlama düzenleyiciyi başlat

en: No Right Turn
tr: Sola dönüş yok

en: No Left Turn
tr: Sağa dönüş yok

en: No U-Turn
tr: Geriye dönüş yok

en: No Straight On
tr: Düz gidiş yok

en: Only Right Turn
tr: Sadece sağa dönüş

en: Only Left Turn
tr: Sadece sola dönüş

en: Only Straight On
tr: Sadece düz gidiş

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
tr: Uyarı: Dönüş kısıtlama türü ikonu yüklenemedi ''{0}''

en: please select a turn restriction type
tr: lütfen bir dönüş kısıtlama türü seçin

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
tr: Bu dönüş kısıtlamasının geçerli olmadığı araç türlerini seçin.

en: Public Service Vehicles
tr: Halk Servis Araçları

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
tr: Otobüsler, tramvaylar vb. gibi halk servis araçları.

en: Heavy Goods Vehicles
tr: Ağır Ticari Araçlar

en: Motorcars
tr: Motorlu Araçlar

en: Bicycles
tr: Bisikletler

en: Mopeds
tr: Mopetler

en: Use standard exceptions
tr: Standart istisnaları kullan

en: Use non-standard exceptions
tr: Standart olmayan istisnaları kullan

en: Remove the currently selected vias
tr: Şu anda seçili olan viayı kaldır

en: Move the selected vias down by one position
tr: Seçilen viayı bir konum aşağı taşı

en: Move the selected vias up by one position
tr: Seçilen viayı bir konum yukarı taşı

en: Copy the selected vias to the clipboard
tr: Seçilen viayı panoya kopyala

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
tr: Panodan ''via'' nesnelerini ekle

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
tr: ID {0} ile OSM nesnesi veri setinden alınamadı {1}. Bu nedenle ''via'' olarak eklenemiyor.

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
tr: Bağlanan Yol:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
tr: Hedef Yol:

en: no participating way with role ''from''
tr: rolü ''from'' olan bir yol bulunamadı

en: no participating way with role ''to''
tr: rolü ''to'' olan bir yol bulunamadı

en: Only participating in selection
tr: Yalnızca seçili olanlar katılır

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
tr: <html>Sadece mevcut seçimle ilgili dönüş kısıtlamalarını görüntülemek için seçin.<br>Tüm dönüş kısıtlamalarını mevcut veri setinde görüntülemek için seçimi kaldırın.</html>

en: Turn Restrictions
tr: Dönüş Kısıtlamaları

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
tr: Mevcut veri setindeki dönüş kısıtlamalarını görüntüle ve yönet

en: Open an editor for the selected turn restriction
tr: Seçili dönüş kısıtlaması için bir düzenleyici aç

en: Delete the selected turn restriction
tr: Seçili dönüş kısıtlamasını sil

en: Create a new turn restriction
tr: Yeni bir dönüş kısıtlaması oluştur

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
tr: Mevcut JOSM seçimini seçilen dönüş kısıtlamalarına ayarla

en: Select in current data layer
tr: Geçerli veri katmanında seç

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
tr: Şu anda seçili olan dönüş kısıtlamalarına yakınlaştır

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
tr: Dönüş kısıtlamalarını düzenleme için bir OSM eklentisi.

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
tr: Dönüş kısıtlama eklentisinin geliştirilmesi, <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a> tarafından desteklenmiştir.

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
tr: Dönüş kısıtlamaları eklentisi tercihlerini yapılandır

en: The Basic Editor can optionally display the list of via-objects of a turn restriction. If enabled, one can edit them in the Basic editor too. If disabled, editing of via-objects is possible in the Advanced Editor only.
tr: Temel Düzenleyici, bir dönüş kısıtlamasının via-nesnelerinin listesini isteğe bağlı olarak gösterebilir. Etkinse, bunları Temel Düzenleyici'de de düzenleyebilirsiniz. Devre dışı bırakılırsa, via-nesnelerin düzenlenmesi yalnızca Gelişmiş Düzenleyici'de mümkündür.

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
tr: Temel Düzenleyici'de via-nesnelerin listesini görüntüle ve düzenle

en: Road signs - Set A
tr: Yol işaretleri - Set A

en: Road signs - Set B
tr: Yol işaretleri - Set B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
tr: Lütfen eklentide kullanılacak yol işareti simgelerinin setini seçin.

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
tr: Uyarı: ''{0}'' anahtarlı tercih desteklenmeyen bir değer ''{1}'' içeriyor. Varsayılan değer ''set-a'' olarak kabul ediliyor.

en: This turn restriction uses the way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> <strong>and</strong> with role <tt>to</tt>. In a turn restriction, the way with role <tt>from</tt> should be different from the way with role <tt>to</tt>, though.
tr: Bu dönüş kısıtlaması, rol <tt>from</tt> <strong>ve</strong> rol <tt>to</tt> ile birlikte <span class="object-name">{0}</span> yolunu kullanır. Ancak, bir dönüş kısıtlamasında, rol <tt>from</tt> olan yol, rol <tt>to</tt> olan yoldan farklı olmalıdır.

en: Delete ''from''
tr: ''from'''u sil

en: Removes the member with role ''from''
tr: Rolü ''from'' olan üyeyi kaldırır

en: Delete ''to''
tr: ''to'''yu sil

en: Removes the member with role ''to''
tr: Rolü ''to'' olan üyeyi kaldırır

en: Fix in editor
tr: Editörde düzelt

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
tr: Temel Düzenleyici'ye gidin ve ''from'' ve ''to'' rollerine sahip üyeleri manuel olarak seçin.

en: This turn restriction uses a non-standard restriction type <tt>{0}</tt> for the tag key <tt>restriction</tt>. It is recommended to use standard values only. Please select one in the Basic editor.
tr: Bu dönüş kısıtlaması, etiket anahtarı <tt>restriction</tt> için standart olmayan bir kısıtlama türü <tt>{0}</tt> kullanıyor. Yalnızca standart değerleri kullanmanız önerilir. Lütfen Temel Düzenleyici'de birini seçin.

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
tr: Temel Düzenleyici'ye gidin ve manuel olarak bir dönüş kısıtlama türü seçin.

en: Set via-Object
tr: Via Nesnesi Ayarla

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
tr: Şu anda yapılandırılmış olan via nesnelerini, kavşaktaki düğümle değiştirir

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
tr: Temel Düzenleyici'ye gidin ve via nesnelerinin listesini manuel olarak düzeltin

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
tr: Bir dönüş kısıtlamasının kısıtlama türünü belirtmesi gerekmektedir. Lütfen Temel Düzenleyici'de bir tür seçin.

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
tr: Bir dönüş kısıtlamasında <tt>from</tt> rolünde bir yol gereklidir.

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
tr: Bir dönüş kısıtlamasında <tt>to</tt> rolünde bir yol gereklidir.

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
tr: Lütfen Temel Düzenleyici'ye gidin ve manuel olarak bir yol seçin.

en: Add in editor
tr: Düzenleyiciye ekle

en: Add a way with role ''from''
tr: ''From'' rolünde bir yol ekleyin

en: Add a way with role ''to''
tr: ''To'' rolünde bir yol ekleyin

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
tr: Dönüş kısıtlamasına katılan iki yol <strong>bağlı değil.</strong>

en: Make sure you add one or more via objects (nodes or ways) to the turn restriction.
tr: Turn kısıtlamasına bir veya daha fazla via nesnesi (düğüm veya yol) eklediğinizden emin olun.

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
tr: Gelişmiş Düzenleyici'ye gidin ve via nesneleri ekleyin

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
tr: Bir dönüş kısıtlaması <tt>from</tt> rolünde tam olarak bir yol gerektirir. Bu dönüş kısıtlamasında bu rolde {0} yol bulunmaktadır. Lütfen bunlardan {1} tanesini kaldırın.

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
tr: Bir dönüş kısıtlaması <tt>to</tt> rolünde tam olarak bir yol gerektirir. Bu dönüş kısıtlamasında bu rolde {0} yol bulunmaktadır. Lütfen bunlardan {1} tanesini kaldırın.

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
tr: Gelişmiş Düzenleyici'ye gidin ve üyeleri kaldırın

en: The tag <tt>except</tt> has the non-standard value <tt>{0}</tt>. It is recommended to use standard values for <tt>except</tt> only.
tr: <tt>except</tt> etiketinin standart dışı bir değeri var: <tt>{0}</tt>. <tt>except</tt> için sadece standart değerleri kullanmanız önerilir.

en: Go to Basic Editor and select standard vehicle type based exceptions
tr: Temel Düzenleyici'ye gidin ve standart araç türüne dayalı istisnaları seçin

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
tr: Gerekli etiket <tt>{0}={1}</tt> eksik.

en: Add missing tag
tr: Eksik etiket ekle

en: Add the missing tag {0}={1}
tr: Eksik etiket {0}={1} ekleyin

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
tr: Yol <span class="object-name">{0}</span> <tt>from</tt> rolüyle ve yol <span class="object-name">{1}</span> <tt>to</tt> rolüyle <span class="object-name">{2}</span> düğümünde kesişiyor. <p> İki yol da kesilen düğümde bölünmelidir.

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
tr: <span class="object-name">{0}</span> yolunun <tt>{1}</tt> rolüyle bağlandığı <span class="object-name">{2}</span> düğümünde bölünmelidir, bağlandığı yol <span class="object-name">{3}</span>.

en: Split now
tr: Şimdi böl

en: Split the ways
tr: Yolları böl

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
tr: Bu dönüş kısıtlaması, <span class="object-name">{0}</span> düğümünü <tt>{1}</tt> rolüyle üye olarak kullanıyor.

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
tr: Bu dönüş kısıtlaması, <span class="object-name">{0}</span> ilişkisini <tt>{1}</tt> rolüyle üye olarak kullanıyor.

en: A way is required instead.
tr: Bunun yerine bir yol gereklidir.

en: Delete the member from the turn restriction
tr: Dönüş kısıtlamasından üyeyi sil.

en: Change to the Basic Editor and select a way
tr: Temel Düzenleyici'ye geçin ve bir yol seçin.

en: Object could not be undeleted | Some objects could not be undeleted
tr[0]: Nesne geri alınamadı
tr[1]: Bazı nesneler geri alınamadı

en: One object could not be undeleted.<br> | {0} objects could not be undeleted.<br>
tr[0]: Bir nesne geri alınamadı.<br>
tr[1]: {0} nesneler geri alınamadı.<br>

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id. Maybe it was redacted.
tr: Sunucu, yanıt kodu 404 ile yanıt verdi.<br>Bu genellikle, sunucunun talep edilen kimliğe sahip bir nesneyi bilmediği anlamına gelir. Belki de sansürlenmişti.

en: Undelete object...
tr: Nesneyi geri al...

en: Undelete object by id
tr: ID’ye göre nesne silme işlemi geri al

en: Undelete Object
tr: Nesne Silme İşlemi Geri Al

en: Undelete object
tr: Nesne silme işlemi geri al

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
tr: Silmek istediğiniz nesnelerin türünü ve kimliğini girin, örneğin, ''n1 w2''

en: Select if the data should be added into a new layer
tr: Verilerin yeni bir katmana eklenip eklenmeyeceğini seçin

en: Start undeleting
tr: Nesne silme işlemi geri almaya başla

en: Close dialog and cancel
tr: Diyaloğu kapat ve vazgeç

en: Add nodes at intersections
tr: Kesişim noktalarına düğüm ekle

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
tr: Seçilen yolların kesişim noktalarındaki eksik düğümleri ekle.

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
tr: Lütfen segment kesişimleri olan bir veya daha fazla yol seçin.

en: Align Way Nodes
tr: Yol Düğümlerini Hizala

en: Align nodes in a way
tr: Bir yol üzerindeki düğümleri hizala

en: The way with selected nodes can not be straightened.
tr: Seçilen düğümlerle yol düzeltilmeyebilir.

en: Internal error: number of nodes is {0}.
tr: Dahili hata: düğüm sayısı {0}.

en: Copy all tags of selected objects to paste buffer.
tr: Seçilen nesnelerin tüm etiketlerini yapıştırma arabelleğine kopyala.

en: Extract node
tr: Düğümü çıkar

en: Extracts node from a way
tr: Bir yoldan düğüm çıkar

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
tr: Bu araç, düğümü yollarından çıkarır ve tek bir düğümün seçilmesini gerektirir.

en: Extract node confirmation
tr: Düğüm çıkarma onayı

en: You are about to extract a node which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to extract?
tr: Henüz indirilmemiş başka referanslara sahip bir düğümü çıkarmak üzeresiniz.<br>Bu, diğer nesnelerin (görmediğiniz) bunları kullanabileceği sorunlara neden olabilir.<br>Gerçekten çıkarmak istiyor musunuz?

en: Extract node from line
tr: Çizgiden düğüm çıkar

en: Paste Relations
tr: İlişkileri Yapıştır

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
tr: Bufferdaki nesnelerin ilişki üyeliğini seçili nesne(lere) yapıştır

en: Split Object
tr: Nesneyi Böl

en: Split an object at the selected nodes.
tr: Seçili düğümlerde bir nesneyi böler.

en: The current selection cannot be used for splitting.
tr: Yapılan seçim bölme için kullanılamaz.

en: Only one multipolygon can be selected for splitting
tr: Yalnızca bir çoklu çokgen bölme için seçilebilir

en: Splitting multipolygons requires a split way to be selected
tr: Çoklu çokgenleri bölmek için bir bölünmüş yol seçilmelidir

en: The selected way is not closed.
tr: Seçili yol kapalı değil.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
tr[0]: Seçili yol seçili düğümü içermiyor.
tr[1]: Seçili yol seçili düğümleri içermiyor.

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
tr: Seçili yol bir bölünmüş yol değil, lütfen bölünmüş noktaları veya yolu seçin.

en: Multipolygon split would create invalid multipolygons! Split was not performed.
tr: Çoklu çokgen bölünmesi geçersiz çokgenler oluşturacaktı! Bölme gerçekleştirilmedi.

en: Multipolygon split created invalid multipolygons! Please review and fix these errors.
tr: Çoklu çokgen bölünmesi geçersiz çokgenler oluşturdu! Lütfen bu hataları gözden geçirin ve düzeltin.

en: Cannot split incomplete multipolygon
tr: Eksik çoklu çokgeni bölme işlemi yapılamaz

en: Cannot split multipolygon with multiple outer polygons
tr: Birden çok dış çokgen içeren çoklu çokgeni bölme işlemi yapılamaz

en: Split ways must not be a member of the multipolygon
tr: Bölünen yollar çoklu çokgenin bir üyesi olmamalıdır

en: Multipolygon has unclosed rings
tr: Çoklu çokgenin kapanmamış halkaları bulunuyor

en: The split way does not start/end on the multipolygon outer ways
tr: Bölünen yol çoklu çokgenin dış yollarında başlamıyor/sonlanmıyor

en: Error in multipolygon: {0}
tr: Çoklu çokgende hata: {0}

en: Split way crosses inner polygon
tr: Bölünen yol iç çokgeni kesiyor

en: Split adjacent ways
tr: Bitişik yolları ayır

en: Split adjacent ways on T-intersections
tr: T-kavşaklarda bitişik yolları ayır

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
tr: Birleştirme düğümlerinden birini içeren birkaç yol var. Bu işlemede yer alan yolları seçin.

en: The selection cannot be used for action ''{0}''
tr: Seçim, ''{0}'' eylemi için kullanılamaz

en: Symmetry
tr: Simetri

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
tr: Lütfen simetri eksenleri için en az iki düğüm ve ayna için başka bir şey seçin.

en: Paste tags from previous selection
tr: Önceki seçimden etiketleri yapıştır

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
tr: Önceki seçilen nesnelerden etiketleri yapıştır (panodan değil).

en: Add Source Tag
tr: Kaynak Etiketi Ekle

en: Add remembered source tag
tr: Hatırlanan kaynak etiketini ekle

en: UnGlue Relation
tr: İlişkiyi Ayır

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
tr: Çoğu ilişki tarafından kullanılan düğümleri, yolları ve ilişkileri çoğaltır.

en: Unglued Relations
tr: Ayırtılmış İlişkiler

en: Change relation member for {0} {1}
tr: İlişki üyesini değiştir {0} {1}

en: Radius too small
tr: Yarıçap çok küçük

en: Nothing to do
tr: Yapacak bir şey yok

en: Could not detect which part of the closed way should be changed
tr: Kapalı yolun hangi bölümünün değiştirilmesi gerektiğini belirleyemedi

en: Circle arc
tr: Daire yayı

en: Create a circle arc
tr: Daire yayı oluştur

en: Could not use selection to create a curve
tr: Seçimi eğri oluşturmak için kullanamadı

en: Could not use selection to create a curve: {0}
tr: Seçimi eğri oluşturmak için kullanamadı: {0}

en: Select custom URL
tr: Özel URL seç

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
tr: Lütfen özel URL'lerden birini seçin (Tercihler'de yapılandırılmıştır)

en: Ask every time
tr: Her zaman sor

en: Configure custom URL
tr: Özel URL düzenle

en: Open custom URL
tr: Özel URL aç

en: Opens specified URL browser
tr: Belirtilen URL'yi tarayıcıda açar

en: Utilsplugin2 settings
tr: Utilsplugin2 ayarları

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
tr: Burada Utilsplugin2 işlevlerinin bazı tercihlerini değiştirebilirsiniz

en: Save to file
tr: Dosyaya yaz

en: Load from file
tr: Dosyadan yükle

en: Custom URL configuration
tr: Özel URL yapılandırması

en: Lat Lon tool
tr: Enlem Boylam aracı

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
tr: Geometriyi, onun için enlem boylam koordinatlarını girerek oluşturun.

en: Tag multiple objects [alpha]
tr: [alpha] Birden çok nesneyi etiketle

en: Edit tags of object list in table
tr: Tablodaki nesne listesinin etiketlerini düzenle

en: Tag multiple objects
tr: Birden çok nesneyi etiketle

en: Sync with JOSM selection
tr: JOSM seçimiyle senkronize et

en: Zoom to objects
tr: Nesnelere yakınlaştır

en: Remove tag
tr: Etiketi kaldır

en: Delete tags from multiple objects
tr: Birden çok nesneden etiketleri sil

en: Duplicate tags from the first
tr: İlk nesneden etiketleri çoğalt

en: Set tags for multiple objects
tr: Birden çok nesneye etiket ata

en: Delete from history
tr: Geçmişten sil

en: Find primitives with these tags
tr: Bu etiketlere sahip ilkel öğeleri bul

en: Multitag Background: highlight
tr: Çoklu Etiketleme Arka Planı: Vurgula

en: Replace geometry of selected object with a new one
tr: Seçili nesnenin geometrisini yenisiyle değiştir

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
tr: Bu araç, bir nesnenin geometrisini diğeriyle değiştirir ve bu nedenle tam olarak iki nesnenin seçilmesini gerektirir.

en: Both ways are new and have new nodes, cannot decide which one has the correct geometry.
tr: Her iki yol da yeni ve yeni düğümlere sahip, hangisinin doğru geometriye sahip olduğuna karar verilemiyor.

en: Replace Membership
tr: Üyeliği Değiştir

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
tr: Seçilen nesnenin üye olduğu ilişkilerde, onu yeni biriyle değiştir

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
tr[0]: {0} yerine {1} ilişkisinde değiştirildi
tr[1]: {0} yerine {1} ilişkilerinde değiştirildi

en: The first selected object ''{0}'' is not part of any relation
tr: Seçili ilk nesne ''{0}'' herhangi bir ilişkinin parçası değil

en: Range of child primitives count
tr: Alt öğe sayısı aralığı

en: Range of parent primitives count
tr: Üst öğe sayısı aralığı

en: Range of referencing relation count
tr: Referans veren ilişki sayısı aralığı

en: Range of attached ways count
tr: Bağlı yol sayısı aralığı

en: Adjacent nodes
tr: Bitişik düğümler

en: Select adjacent nodes
tr: Bitişik düğümleri seç

en: Adjacent ways
tr: Bitişik yollar

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
tr: Bitişik yollar seçilecek. Düğümlerin seçimi kaldırılacak.

en: All connected ways
tr: Bağlantılı tüm yollar

en: Select all connected ways
tr: Bütün birbirine bağlı olan yolları seç

en: Intersecting ways
tr: Çakışan yollar

en: Select intersecting ways
tr: Çakışan yolları seç

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
tr: Lütfen bağlı ve kesişen yolları bulmak için bazı yolları seçin!

en: All intersecting ways
tr: Çakışan bütün yollar

en: Select all intersecting ways
tr: Çakışan bütün yolları seç

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
tr: Lütfen tüm bağlı ve kesişen yolları bulmak için bazı yolları seçin!

en: Middle nodes
tr: Orta noktalar

en: Select middle nodes
tr: Orta noktaları seç

en: Please select two nodes connected by way!
tr: Birleşen hatlar üzerinden iki nokta seçiniz.

en: Reached max recursion depth: {0}
tr: Maksimum özyineleme derinliğine ulaşıldı: {0}

en: All inside [testing]
tr: [Test ediliyor] İçeridekilerin tamamı

en: Select all inside selected polygons
tr: Seçili çokgenlerin içindekilerin tamamını seç

en: All inside
tr: İçeridekilerin tamamı

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
tr: Hiçbir şey bulunamadı. Lütfen içlerindeki tüm ilkel öğeleri bulmakiçin bazı kapalı yolları veya çokgenleri seçin!

en: Area boundary [testing]
tr: [Test ediliyor] Alan çevresi

en: Select relation or all ways that forms area boundary
tr: Alan çevresini oluşturan ilişkiyi veya tüm yolları seç

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
tr: Hiçbir şey bulunamadı. Lütfen bağlı yollarla oluşturulmuşbir çokgenin parçası olan bir yol seçin

en: Select Highway
tr: Yol seçin

en: Select highway for the name/ref given
tr: Girilen isim/referans için bir yol seçin

en: Please select one or two ways for this action
tr: Bu işlem için bir yada daha fazla hat seçiniz

en: Select last modified nodes
tr: Son değiştirilen noktayı seç

en: Select last modified ways
tr: Son değiştirilen hattı seç

en: Select Way Nodes
tr: Hattaki noktaları seç

en: Select all nodes of a selected way.
tr: Seçili hattaki bütün noktaları seç.

en: Undo selection
tr: Seçimi geri al

en: Reselect last added object or selection form history
tr: Geçmişten en son eklenen nesneyi veya seçimi yeniden seçin

en: Unselect nodes
tr: Düğümlerin seçimini kaldır

en: Removes all nodes from selection
tr: Tüm düğümleri seçimden kaldırır

en: Maxspeed consistency
tr: Maksimum hız tutarlılığı

en: Looks for short ways that have the same maxspeed on both sides
tr: Her iki tarafta da aynı maksimum hıza sahip kısa yollar arar

en: testing
tr: test ediliyor

en: Maxspeed has a blank spot with equal maxspeeds on either side
tr: Maksimum hız, her iki tarafta da eşit maksimum hızlara sahip boş bir noktaya sahip

en: Way Download
tr: Yolu İndir

en: Download map data on the end of selected way
tr: Seçilen yolun sonundaki harita verilerini indirin.

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
tr: <html>Geçerli indirme alanlarının dışında bir bitiş noktası olan bir düğüm veya yol seçilmedi.<br>Lütfen önce bir yolun başlangıcında veya sonunda bir düğüm veya tüm bir yol seçin.</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
tr: <html>İndirme işlemine başlamak için benzersiz bir düğüm bulunamadı.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
tr: <html>''{0}'' düğümüne bağlı yol yok. İşlem iptal ediliyor.</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
tr: Yol indirici veri tutarsızlığı. İndirme sonrasında önceki bağlı yol ''{0}'' keşfedilmedi.

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
tr: <html>İndirilecek başka bağlı yollar yok.<br> Ancak şu anda seçili olan düğümün potansiyel bir çift düğümü bulundu.<br><br>Şu anda seçili olan düğüm ''{0}''<br>Potansiyel çift düğüm ''{1}''<br>Çift düğümü şu anda seçili düğüme birleştirip yol indirmeye devam etmek ister misiniz?</html>

en: Merge duplicate node?
tr: Yinelenen nokta birleştirilsin mi?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
tr: <html>İndirilecek daha fazla bağlı yol yok.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
tr: ''{0}'' düğümü, 2'den fazla bağlantılı yol içeren bir kavşaktır.

en: Enter search expression here..
tr: Arama terimi girin

en: Select waypoint to move map
tr: Haritayı hareket ettirmek için yol noktasını seçin

en: Waypoint search
tr: Ara nokta ara

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
tr: Ara nokta aradıktan sonra. Ara noktayı görmek için tıkla ve sürükle.

en: The Ultimate WMS Super-speed Turbo Challenge II
tr: Son Hızlı WMS Süper Hızlı Turbo Meydan Okuma II

en: Go driving
tr: Sür

en: Drive a race car on this layer
tr: Bu katmanda yarış arabası kullan

en: Tunnel Start
tr: Tünel Girişi

en: Village/City
tr: Köy/Şehir

en: Parking
tr: Park

en: Fuel Station
tr: Benzin İstasyonu

en: Shopping
tr: Alışveriş

en: WC
tr: Tuvalet

en: Camping
tr: Kamp Yeri
