josm - en to bg translation catalogue (11565 entries)

en: About
bg: За програмата

en: Display the about screen.
bg: Покажи екран с информация за програмата.

en: Help: {0}
bg: Помощ: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
bg: Java OpenStreetMap Редактор

en: Version {0}
bg: Версия {0}

en: Last change at {0}
bg: Последни промени: {0}

en: Java Version {0}
bg: Java версия: {0}

en: Homepage
bg: Начална страница

en: Translations
bg: Преводи

en: Follow us on
bg: Следвай ни на

en: Preferences are stored in {0}
bg: Предпочитанията се записват в {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
bg: Символни имена на директориите и път към тях

en: Info
bg: Информация

en: Readme
bg: За прочитане

en: Revision
bg: Ревизия

en: Contribution
bg: Участници

en: License
bg: Лиценз

en: Plugins
bg: Приставки

en: Installation Details
bg: Инсталационни Детайли

en: Translators
bg: Преводачи

en: About JOSM...
bg: За JOSM...

en: OK
bg: ОК

en: Report bug
bg: Докладване за грешка

en: unset
bg: неустановена

en: Open directory
bg: Отваряне на директория

en: Failed to locate resource ''{0}''.
bg: Ресурс "{0}" не може да бъде намерен.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
bg: Ресурс  "{0}" не може да бъде зареден, грешка: {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
bg: Моля, изберете поне една качена вече точка, линия или релация.

en: Warning
bg: Внимание

en: Please select the target layer.
bg: Моля, изберете целеви слой

en: Select target layer
bg: Изберете целеви слой

en: Cancel
bg: Отмяна

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
bg: <html>Няма слоеве към които слоя източник<br>''{0}''.<br>би могъл да се обедини.</html>

en: No target layers
bg: Няма целеви слоеве

en: Select
bg: Избиране

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
bg: Селектирай върху картата елементите които са избрани в списъка горе

en: History
bg: История

en: Download and show the history of the selected objects
bg: Свали и покажи историята за селектираните обекти

en: Select WMS layers
bg: Изберете WMS слоеве

en: Add layers
bg: Добавете слоеве

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
bg: Филтър за време за „{0}“ като „{1}“

en: Invalid service URL.
bg: Невалиден адрес на услугата

en: WMS Error
bg: WMS грешка

en: Could not retrieve WMS layer list.
bg: Неуспешно получаването на списъка с WMS слоеве

en: Could not parse WMS layer list.
bg: Неуспешно обработването на списъка с WMS слоеве

en: Could not parse WMTS layer list.
bg: Списъкът със слоеве WMTS не можа да бъде анализиран.

en: WMTS Error
bg: WMTS грешка

en: Error
bg: Грешка

en: Select image format for WMS layer
bg: Изберете формат на изображение за WMS слоя

en: Show only layers for current view
bg: Показване само слоевете от текущия изглед

en: Add Node...
bg: Добавяне на точка...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
bg: Добавяне на точка по координати - ширина/дължина

en: Tools: {0}
bg: Инструменти: {0}

en: Align Nodes in Circle
bg: Подреди точките в кръг

en: Move the selected nodes into a circle.
bg: Преместване на избраните точки така, че да сформират окръжност.

en: Selection could not be used to align in circle.
bg: Селекцията не може да се използва за подравняване в кръг

en: Nothing changed
bg: нищо не беше променено

en: Please select only one node as center.
bg: Моля, изберете само един възел като център.

en: Align each Way in Circle
bg: Подравни всички отсечки в кръг

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
bg: Един или повече възли свързани с това действие са извън свалената площ.

en: Not enough nodes to calculate center.
bg: Няма достатъчно възли за изчисляване на центъра.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
bg: Не може да се определи центърът на кръга за тази геометрия

en: Align Nodes in Line
bg: Подреди точките в линия

en: Move the selected nodes in to a line.
bg: Премести избраните точки в линия

en: Please select at least three nodes.
bg: Изберете не по-малко от три точки.

en: Can not align a polygon. Abort.
bg: Полигонът не може да подравни. Прекъсване на операцията.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
bg: Пресичането на три или повече линии не може да бъде решено. Отхвърли.

en: Two parallels ways found. Abort.
bg: Намерени са две паралелни линии. Прекъсване на операцията.

en: data
bg: данни

en: layer
bg: слой

en: selection
bg: избор

en: conflict
bg: конфликт

en: download
bg: свалено

en: problem
bg: проблем

en: previous
bg: предишен

en: next
bg: следващ

en: Nothing selected to zoom to.
bg: Няма нищо избрано за показване.

en: Information
bg: Информация

en: Zoom to {0}
bg: Мащабиране до {0}

en: Zoom the view to {0}.
bg: Промяна на мащаба за да може да се види {0}.

en: View: {0}
bg: Изглед: {0}

en: No conflicts to zoom to
bg: Няма конфликти за показване.

en: Changeset Manager
bg: Мениджър на пакетите на промени

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
bg: Включва прозореца на пакетите с промени

en: Windows: {0}
bg: Прозорци: {0}

en: Close open changesets...
bg: Затвори всичко отворено за промяна

en: Close open changesets
bg: Затваряне на отворени пакети с промени

en: File: {0}
bg: Файл: {0}

en: There are no open changesets
bg: Няма отворени пакети с промени

en: No open changesets
bg: Няма отворени пакети с промени

en: Downloading open changesets ...
bg: Зареждане на отворени пакети с изменения...

en: Combine Way
bg: обединяване на линии

en: Combine several ways into one.
bg: Обединява няколко отделни линии в една.

en: Change directions?
bg: Промяна на посоката?

en: Reverse and Combine
bg: Обръщане посоката на едната линия и съединяване

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
bg: Линиите при текущите им посоки, не може да се обединят. Да обърнем ли посоката на някои от тях?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
bg: Невъзможно е съединяването на линиите<br>(Не могат да бъдат обединени в последователна редица от точки)

en: Reverse Ways
bg: Промяна посоката на линиите

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
bg[0]: Съединяване на {0} линия
bg[1]: Съединяване на {0} линии

en: Please select at least two ways to combine.
bg: Моля, изберете поне две линии за комбиниране.

en: Combine ways refused<br>(A shared node is outside of the download area)
bg: Комбинирането на линии е отказано <br> (Споделен възел е извън зоната за изтегляне)

en: Copy
bg: Копиране

en: Copy selected objects to paste buffer.
bg: Копиране на избраните обекти в буфера за обмен.

en: Edit: {0}
bg: Редактиране: {0}

en: Please select something to copy.
bg: Моля, изберете нещо за копиране.

en: Copy Coordinates
bg: Копиране на  координати

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
bg: Копиране на координатите на избраните възли в клипборда

en: Copy server URLs
bg: Копиране URL на сървъра

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
bg: Копиране на URL на избраните обекти

en: Create Circle
bg: Създаване на окръжност

en: Create a circle from three selected nodes.
bg: Създаване на окръжност от три избрани точки

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
bg: Изберете точно 2 или 3 точки или път с точно 2 или 3 точки

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
bg: Тези точки не са в окръжност. Излизане.

en: Cannot add a node outside of the world.
bg: Не може да се добави точка извън пределите на света.

en: Update multipolygon
bg: Обнови мултиполигона

en: Create multipolygon
bg: Създаване на мултиполигон

en: No data loaded.
bg: Няма заредени данни

en: You must select at least one way.
bg: Трябва да изберете поне една линия.

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
bg[0]: Елемент който не е път беше премахнат от мултиполигон
bg[1]: Елементи които не са път бяха премахнати от мултиполигон

en: Delete
bg: Изтриване

en: Delete selected objects.
bg: Изтриване на избраните обекти.

en: Delete confirmation
bg: Потвърждение за изтриване

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
bg: На път сте да изтриете възли, които могат да имат други препращащи, които все още не са изтеглени. <br> Това може да създаде проблеми, защото други обекти (които не виждате) могат да ги използват. <br> Наистина ли искате да изтриете?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
bg: На път сте да изтриете непълни обекти..<br>Това може да създаде проблеми, защото не виждате реалния обект.<br>Наистина ли искате да изтриете?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
bg[0]: Ще изтриете {0} релация: {1}<br/>Това не е елементарна операция и трудно може да бъде възстановена след качването й на сървъра.<br/>Наистина ли искате да изтриете релацията?
bg[1]: Ще изтриете {0} релации: {1}<br/>Това не е елементарна операция и трудно може да бъде възстановена след качването й на сървъра.<br/>Наистина ли искате да изтриете релациите?

en: Delete relation?
bg: Изтриване на релация?

en: Delete Layer
bg: Изтриване на слой

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
bg: Изтрийте активния слой. Това не изтрива свързвания файл.

en: Dialogs panel
bg: Диалогов панел

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
bg: Включване на диалоговия панел, максимално увеличаване на картата

en: Saving file {0}...
bg: Запис на файл {0}...

en: Successfully saved file {0}
bg: Успешно записан файл {0}...

en: Distribute Nodes
bg: Разпредели възлите

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
bg: Разпределяне на избраните точки на равни разстояния по дължината на линия

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
bg: Игнориране на {0} възли с невалидни координати

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
bg: Моля изберете:
    * Една не самопресичаща се линия с най-много два негови възела;
    *Три възела.

en: Download data
bg: Сваляне на данни

en: Download data...
bg: Сваляне на данни...

en: Download map data from a server of your choice
bg: Свалете картни данни от сървър по ваш избор

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
bg[0]: <html> Това действие ще изисква {0} индивидуална <br> заявка за изтегляне. Искате ли <br> да продължите? </html>
bg[1]: <html> Това действие ще изисква {0} индивидуални <br> заявки за изтегляне. Искате ли <br> да продължите? </html>

en:   adding {0} {1}
bg:   добавяне на {0} {1}

en: Calculating Download Area
bg: Изчисляване на площта за изтегляне

en: Download along...
bg: Сваляне по...

en: Download OSM data along the selected ways.
bg: Изтеглете OSM данни по избраните начини.

en: Download Along
bg: Изтегли заедно

en: Please select 1 or more ways to download along
bg: Моля, изберете 1 или повече линии (за изтегляне на данни в близост до тях)

en: Download from OSM along selected ways
bg: Изтеглете от OSM в близост до селектираните линии

en: Download notes in current view
bg: Свалете бележки в текущия изглед

en: Download in current view
bg: Сваляне в текущия изглед

en: Download map data from the OSM server in current view
bg: Свалете картни данни от OSM сървъра в текущия изглед

en: Download object...
bg: Сваляне на обект...

en: Download OSM object by ID
bg: Свалете OSM oбект по ID

en: Download parent ways/relations...
bg: Сваляне на родителски пътища/релации

en: Download objects referring to one of the selected objects
bg: Свалете обекти свързани с избраните обекти

en: Draw boundaries of downloaded data
bg: Изобразвай границите на свалените данни.

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
bg: Активиране / деактивиране на щтриховката на области извън изтеглените области

en: Duplicate
bg: Дублиране

en: Duplicate selection.
bg: Дублиране на избраните елементи.

en: Exit
bg: Изход

en: Exit the application.
bg: Изход от програмата.

en: Expert Mode
bg: Режим Експерт

en: Enable/disable expert mode
bg: Включване/изключване на режим Експерт

en: Follow line
bg: Проследяване на линия

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
bg: Продължава чертането на линия, която има общи възли с друга линия.

en: Follow
bg: Проследяване

en: Fullscreen view
bg: Цял екран

en: Toggle fullscreen view
bg: Превключване в режим на цял екран

en: Export to GPX...
bg: Експорт до GPX...

en: Export the data to GPX file.
bg: Експорт на данните до GPX файл.

en: Nothing to export. Get some data first.
bg: Няма нищо за експорт. Първо съберете някакви данни.

en: Export GPX file
bg: Експорт в GPX файл

en: Help
bg: Помощ

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
bg: Показва информация за историята на OSM линии, точки или релации.

en: Show history
bg: Покажи историята

en: History (web)
bg: История (уеб)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
bg: Показва цялата информация за точки, линии и релации от OSM в браузър.

en: New offset
bg: Ново отместване

en: Adjust the position of this imagery layer
bg: Коригиране на позицията на слоя с изображения

en: Overwrite
bg: Презапис

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
bg: Отметката за отместване съществува. Презапис?

en: Adjust imagery offset
bg: Коригиране на отместването на изображението

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
bg: Използвайте стрелките на клавиатурата или влачете с мишката за да настроите позицията на изображението.
    Можете и да въведете отместване по координати в {0}.
    Ако искате да запазите настройките, въведете име в полето.

en: Offset:
bg: Отместване:

en: Bookmark name:
bg: Отметка име:

en: Advanced info
bg: Разширена информация

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
bg: Показване на разширена информация за OSM възли, линии или релации.

en: Advanced info (web)
bg: Разширена информация (уеб)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
bg: Показване на разширена информация за OSM възли, линии или релации в уеб браузър.

en: Invert Selection
bg: Обръщане на селекцията

en: Selection: {0}
bg: Избрано: {0}

en: Join overlapping Areas
bg: Обедини припокриващи се области

en: Joins areas that overlap each other
bg: Свързване на области, които се препокриват една с друга

en: Please select at least one closed way that should be joined.
bg: Моля изберете поне една затворена линия, която да бъде добавена.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
bg: Една от избраните линии не е достатъчно близо и затова не може да бъде добавен.

en: Join area confirmation
bg: Потвърждение за свързване на област

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
bg[0]: Избраната линия има възли, които могат да препращат към други обекти, които все още не са изтеглени.
bg[1]: Избраните линии има възли, които могат да имат препратка към други обекти, които все още не са изтеглени.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
bg: Това може да доведе до случайно изтриване на възли.

en: Are you really sure to continue?
bg: Сигурни ли сте, че искате да продължите?

en: Please abort if you are not sure
bg: Моля откажете се, ако не сте сигурни

en: The selected area is incomplete. Continue?
bg: Избраната област е недовършена. Продължаване?

en: No intersection found. Nothing was changed.
bg: Няма намерено пресичане. Няма направени промени.

en: Move tags from ways to relations
bg: Премести таговете от пътищата към релациите

en: Removed duplicate nodes
bg: Премахнати дупликирани възли

en: Removed now unreferrenced nodes
bg: Премахнати бяха нереферираните възли

en: Added node on all intersections
bg: Добавен възел на всички кръстовища

en: Keep older versions
bg: Запази по-старите версии

en: Assemble new polygons
bg: Събиране на нови полигони

en: Delete relations
bg: Изтриване на релации

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
bg: Изтриване на линии, които не са част от вътрешен мултиполигон

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
bg: Някой линии бяха част от релация, която беше променена.<br>Моля убедете се, че не са вкарани грешки.

en: Fix tag conflicts
bg: Поправяне конфликти маркери

en: Split ways into fragments
bg: Разделяне линии на части

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
bg: Съжаляваме. Релации тип мултиполигон с няколко външни линии не могат да бъдат обработени.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
bg: Не може да се обединят вътрешни и външни линии на мултиполигон

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
bg: Съжаляваме. Линия, която е външна в няколко релации тип мултиполигон не може да бъде обработена.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
bg: Съжаляваме. Линия, която е външна и вътрешна в релация тип мултиполигон не може да бъде обработена.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
bg: Съжаляваме. Линия, която е външна и вътрешна за няколко релации тип мулти полигон не може да бъде обработена.

en: Removed Element from Relations
bg: Премахнати елементи от релации

en: Remove tags from inner ways
bg: Премахване на тагове от вътрешни пътища

en: Joined overlapping areas
bg: Свързана пресичаща област

en: Join Node to Way
bg: Прикрепяне точка към линеен сегмент

en: Include a node into the nearest way segments
bg: Добавете възел към най-близкия сегмент от линия

en: Move Node onto Way
bg: Преместване на точка върху линията

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
bg: Премести възела върху най-близката линия и го включи

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
bg: Множество целеви линии, не е намерена обща точка. Нищо не е променено.

en: No Shortcut
bg: Няма бърза клавишна комбинация

en: Operation was not performed, as per {0} preference
bg: Операцията не беше изпълнена съгласно настройката {0}

en: Jump to Position
bg: Прескачане към позиция

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
bg: Отваряне на диалог, който позволява прескачена до определена позиция

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
bg: Въвеждане Шир/Дълж за прескачане до позиция.

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
bg: Можете също да поставите препратка URL от www.openstreetmap.org

en: Enter a place name to search for
bg: Въведете име на място, което да търсите

en: Latitude
bg: Географска ширина:

en: Longitude
bg: Географска дължина:

en: Zoom (in metres)
bg: Мащаб (в метри)

en: URL
bg: Адрес (URL)

en: Jump there
bg: Прескочи там

en: Jumping to: {0}
bg: Преминаване към: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
bg: Не може да бъде прочетена Широчината, Дължината или Мащаба. Моля проверете.

en: Unable to parse Lon/Lat
bg: Неможе да се прочете Дълж/Шир

en: Rectified Image...
bg: Трансформирано изображение...

en: Download Rectified Images From Various Services
bg: Сваляне на коригирани изображения от различни услуги

en: Imagery: {0}
bg: Изображения: {0}

en: Custom WMS Link
bg: Потребителски WMS адрес

en: Supported Rectifier Services:
bg: Пддържани услуги на Rectifier:

en: Visit Homepage
bg: Посети Сайта

en: Add Rectified Image
bg: Добавяне на поправено (трансформирано) изображение

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
bg: Неуспешно съпоставяне на въведената връзка или id към избраната услуга. Моля, опитайте отново.

en: No valid WMS URL or id
bg: Невалиден URL на WMS или ID

en: Merge layer
bg: Обединение на слоя

en: Merge the current layer into another layer
bg: Обединява текущия слой в друг слой

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
bg: Изрежете припокриващи се по време части на пътеките

en: Merging layers with different upload policies
bg: Обединяване на слоеве с различна политика на качване

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
bg: На път сте да обедините информацията на слоевете ''{0}'' и ''{1}''.<br /><br />Тези слоеве имат различна политика на качване и не трябва да се обединяват като такива<br />Обединяването им ще наложи по-стриктна политика (качването не се препоръчва) на ''{1}''.<br /><br /><b>Това не е препоръчителен начин за обединяване на такива данни</b>.<br />Вместо това трябва да проверите и обедините обектите един по един, ползвайки ''<i>Обедини селекция</i>''.<br /><br />Сигурни ли сте, че искате да продължите?

en: Ignore this hint and merge anyway
bg: Игнорирайте тази подсказка и обединете

en: Merge Nodes
bg: Обедини точки

en: Merge nodes into the oldest one.
bg: Обедини точките в първата от тях.

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
bg: Моля изберете поне два възела за сливане или един възел, който е близък до друг възел.

en: Abort Merging
bg: Прекъсване на обединяването

en: Click to abort merging nodes
bg: Щракнете, за да прекъснете обединението на възлите

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
bg: Невъзможно е обединяването на възли: Налага се изтриването на линия {0} , който все още се използва от {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
bg[0]: Обединяване на {0} точка
bg[1]: Обединяване на {0} точки

en: Merge selection
bg: Обединява избраното

en: Merge the currently selected objects into another layer
bg: Обединяване на избраните обекти в друг слой

en: Merging too many objects with different upload policies
bg: Обединяване на твърде много обекти с различни политики на качване

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
bg: Ще обедините повече от 1 обект между слоеве ''{0}'' и ''{1}''.<br /><br /><b>Това не е препоръчителния начин за обединяване на тези данни</b>.<br />Вместо това, трябва да проверите и да обедините всеки обект <b>поотделно</b>.<br /><br />Сигурни ли сте, че искате да продължите?

en: Mirror
bg: Огледално

en: Mirror selected nodes and ways.
bg: Обръщане огледално на избраните възли и пътища.

en: Please select at least one node or way.
bg: Моля изберете поне една линия или път.

en: up
bg: нагоре

en: left
bg: наляво

en: right
bg: надясно

en: down
bg: надолу

en: Move objects {0}
bg: Преместване обекти {0}

en: Move {0}
bg: Преместване {0}

en: Moves Objects {0}
bg: Премества обектите {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
bg: Невъзможно да се премества обектите извън границите на света.

en: Move Node...
bg: Преместване на възел...

en: Edit latitude and longitude of a node.
bg: Редактиране на координатите на възел.

en: New Layer
bg: Нов слой

en: Create a new map layer.
bg: Създаване на нов картен слой

en: Open {0}
bg: Отваряне на {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
bg[0]: На път сте да стартирате {0} прозорец на браузъра. <br> Това може да затрупа екрана ви с прозорци на браузъра <br> и да отнеме известно време
bg[1]: На път сте да стартирате {0} прозореца на браузъра. <br> Това може да затрупа екрана ви с прозорци на браузъра <br> и да отнеме известно време

en: Continue
bg: Продължи

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
bg[0]: Кликнете за да продължите и да отворите {0} браузър
bg[1]: Кликнете за да продължите и да отворите {0} браузъра

en: Click to abort launching external browsers
bg: Щракнете за да прекъснете стартирането на външни браузъри

en: URL Files
bg: Адресни файлове

en: Open...
bg: Отваряне…

en: Open a file.
bg: Отваряне на файл.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
bg: Файлът ''{0}'' не е намерен.

en: Opening files
bg: Отваряне на файлове

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
bg[0]: Не мога да отворя {0} файл с файловия четец ''{1}''.
bg[1]: Не мога да отворя {0} файла с файловия четец ''{1}''.

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
bg[0]: Не мога да отворя {0} файл, защото не съществува или няма подходящ файлов четец.
bg[1]: Не мога да отворя {0} файла, защото не съществува или няма подходящ файлов четец.

en: no importer
bg: няма четец/импортер

en: does not exist
bg: не съществува

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
bg: <html>Директория ''{0}'' не може да се отвори.<br>Моля, изберете файл.</html>

en: Open file
bg: Отваряне на файл

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
bg[0]: Отваряне на {0} файл...
bg[1]: Отваряне на {0} файла...

en: Opening file ''{0}'' ...
bg: Отваряне на файла "{0}"...

en: Which tasks to perform?
bg: Кои действия да се изпълнят?

en: Ok
bg: ОК

en: Open Location...
bg: Отваряне на местоположение…

en: Open an URL.
bg: Отваряне на хипервръзка.

en: Enter URL to download:
bg: Въведете URL за сваляне:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
bg: Въведете URL откъдето да се свалят данните

en: Download as new layer
bg: Свали като нов слой

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
bg: Изберете дали данните да бъдат свалени в нов слой

en: Zoom to downloaded data
bg: Приближете към свалените данни

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
bg: Изберете за да приближите към всички новосвалени данни

en: Download Location
bg: Местоположение на изтеглянето

en: Download URL
bg: Свали

en: Start downloading data
bg: Начало на свалянето на данни

en: Close dialog and cancel downloading
bg: Затвори и прекрати свалянето

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
bg: Не може да се отвори следният адрес (URL) ''{0}''<br>Последващите задачи за сваляне възприемат посочените URL шаблони:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
bg: <h3> Когато е избрана едина или повече линии, формата се настройва така, че всички ъгли да са 90 или 180 градуса. </h3> Можете да добавите два възела към селекцията, след което посоката се фиксира от тези два референтни възла. (След това можете да отмените движението за определени възли): <br> Изберете ги и натиснете клавишната комбинация за Orthogonalize / Undo (изправяне на ъгли/отмени). По подразбиране е Shift-Q.)

en: Orthogonalize Shape
bg: Ортогонализиране

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
bg: Преместване на възлите, така че всички ъгли да са 90 или 180 градуса

en: Orthogonalize Shape / Undo
bg: Ортогонализиране на форма / Отмяна

en: Undo orthogonalization for certain nodes
bg: Отмяна на ортогонализацията на определени ъгли

en: Orthogonalize / Undo
bg: Ортогонализиране / Отмяна

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
bg: Ортогонализиране на форма / Отмяна <br> Моля, изберете възли, които са преместени от предишното действие "Ортогонализиране на формата"

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
bg: <html>Вие използвате проекцията EPSG:4326, която може да доведе<br>до нежелани резултати при правоъгълни подравнявания.<br>Сменете проекцията за избягване на това предупреждение.<br>Ще продължите ли?</html>

en: Usage
bg: Използване

en: Selection must consist only of ways and nodes.
bg: Селекцията трябва да съдържа само линии и възли.

en: Orthogonalize
bg: Ортогонализиране

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
bg: <html>Моля, уверете се, че всички избрани линии са в една посока<br>или ги ортогонализирайте един по един.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
bg: Моля, изберете линии с ъгли приблизително 90 или 180 градуса.

en: Paste
bg: Поставяне

en: Paste contents of clipboard.
bg: Поставете съдържанието на буфера.

en: Paste at source position
bg: Поставяне на същото място (при работа със слоеве)

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
bg: Поставяне на същото място (обикновено в друг слой, но на същата позиция)

en: Paste Tags
bg: Поставяне на маркери

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
bg: Приложи маркерите от буфера за копиране към всички избрани обекти.

en: Preferences...
bg: Настройки…

en: Open a preferences dialog for global settings.
bg: Отворяне на глобални настройки.

en: Preferences
bg: Настройки

en: Purge...
bg: Изчистване...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
bg: Игнорирай обектите, но не ги изтривай на сървъра при качване.

en: Purge
bg: Изчистване

en: Confirm Purging
bg: Потвърждаване на изчистването

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
bg: При тази операция JOSM ще игнорира избраните обекти. <br> Те ще бъдат премахнати от слоя, но <i> не </i> изтрити <br> на сървъра при качване.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
bg: Следните свързани обекти ще бъдат изчистени<br> в добавка към избраните обекти:

en: Add to selection
bg: Добавяне към селекция

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
bg: Някои от обектите са променени.<br> Продължете, ако тези промени трябва да се отменят.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
bg: Изчистване на буфера за Отмяна/Повторение

en: Redo
bg: Отново

en: Redo the last undone action.
bg: Повтаряне на последното отменено действие.

en: Redo ...
bg: Повтори...

en: Redo {0}
bg: Повтори {0}

en: Rename layer
bg: Преименуване на слой

en: Also rename the file
bg: Също преименувай файл

en: Could not rename file ''{0}''
bg: Невъзможно преименуването на файла ''{0}''

en: Reorder imagery layers
bg: Пренареждане на слоеве от изображения

en: Reorders non-overlay imagery layers.
bg: Пренарежда не-припокриващи се слоеве от изображения.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
bg: Докладвайте грешката в сайта на JOSM

en: Restart
bg: Рестартиране

en: Restart the application.
bg: Рестартиране на програмата.

en: Click to restart later.
bg: Щракнете за да рестартирате по-късно.

en: Restore selected tags
bg: Възстановете избраните маркери

en: Reverse way
bg: Обръщане на линия

en: Reverse the direction of all selected ways.
bg: Обръща посоката на всички избрани линии.

en: Please select at least one way.
bg: Моля, изберете поне една линия.

en: Save
bg: Запазване

en: Save the current data.
bg: Запазване на текущите данни.

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
bg: Файлът "{0}" ще бъде променен.<br>Да се презапише ли съществуващият файл?

en: Always overwrite GPX files without asking
bg: Винаги да се презаписват GPX файловете без питане

en: Save As...
bg: Запазване като…

en: No Exporter found! Nothing saved.
bg: Не е намерен експортер! Нищо не е записано.

en: File exists. Overwrite?
bg: Файлът съществува. Да бъде ли подменен?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
bg: <html> При запазването възникна грешка. <br> Грешката е: <br> {0} </html>

en: Save the current data to a new file.
bg: Записване на текущите данни в нов файл.

en: Search Notes...
bg: Търсене на точки...

en: Download notes from the note search API
bg: Изтегли бележки от API за търсене на бележки

en: Search the OSM API for notes containing words:
bg: Търсете в OSM API за бележки, съдържащи думи:

en: Search for notes
bg: Търсене на бележки

en: You must enter a search term
bg: Трябва да въведете дума за търсене

en: Select All
bg: Избиране на всичко

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
bg: Избиране на всички неизтрити обекти в слоя с данни. Това избира и непълните обекти също.

en: Non-branching way sequences
bg: Неразклоняващи се последователности от линии

en: Select non-branching sequences of ways
bg: Изберете неразклоняващи се последователности от линии

en: Select shared child objects
bg: Избере споделените подчинени обекти

en: Shared Child Objects
bg: Споделени подчинени обекти

en: Load Session
bg: Зареждане на сесия

en: Load a session from file.
bg: Зареждане на сесия от файл.

en: Open session
bg: Отваряне на сесия

en: Loading session ''{0}''
bg: Зареждане на сесия ''{0}''

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
bg: Не може да се добави слой „ {0} “: {1}

en: Data Error
bg: Грешка в данните

en: IO Error
bg: Грешка вход/изход

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
bg: <html>Не може да зареди сесия ''{0}''.<br>Грешката е:<br>{1}</html>

en: Save the current session.
bg: Запис на текущата сесия

en: Session file (archive) (*.joz)
bg: Сесия (архив) (*.joz)

en: Session file (*.jos)
bg: Сесия (*.jos)

en: Save Session
bg: Запис на сесия

en: Save Session...
bg: Запис на сесията...

en: The following layer has been removed since the session was last saved: | The following layers have been removed since the session was last saved:
bg[0]: Следният слой беше премахнат след последното запазване на сесията:
bg[1]: Следните слоеве бяха премахнати след последното запазване на сесията:

en: Layers removed
bg: Премахнати слоеве

en: Not all local files referenced by the session file are saved yet.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
bg: Не всички локални файлове посочени от сесийния файл са запазени.<br>Уверете се, че са запазени преди да затворите JOSM.

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
bg: Не може да се изтрие файла: {0}<br>{1}

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
bg: <html>Не може да запише сесия ''{0}''.<br>Грешката е:<br>{1}</html>

en: Save As
bg: Запазване като

en: Layers
bg: Слоеве

en: Save all local files to disk
bg: Запис на всички локални файлове

en: Save plugin information to disk
bg: Запис на информнацията от добавката

en: No exporter for this layer
bg: Няма експортер за този слой

en: Save the current session file "{0}".
bg: Запис на текущия сесиен файл "{0}".

en: Save Session As...
bg: Запис на сесия като...

en: Save the current session to a new file.
bg: Запис на текущата сесия в нов файл.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
bg: Показва отчет на статуса с полезна информация, която може да бъде свързана с грешката.

en: Show Status Report
bg: Показване статус

en: Status Report
bg: Статус Репорт

en: Copy to clipboard and close
bg: Копиране в клипборда и затваряне

en: Close
bg: Затваряне

en: Simplify Way
bg: Опростяване на линия

en: Delete unnecessary nodes from a way.
bg: Премахване на ненужни точки от линия.

en: Please select at least one way to simplify.
bg: Моля изберете поне една линия за опростяване.

en: Yes
bg: Да

en: Simplify all selected ways
bg: Опростяване на всички избрани линии

en: Cancel operation
bg: Отмяна на операцията

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
bg: Селекцията съдържа {0} линии. Сигурни ли сте, че искате да ги опростите всички?

en: Simplify ways?
bg: Опростяване на линии?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
bg: Това намалява ненужните възли по линиите и е особено препоръчително, ако GPS следите са записани по време (например една точка в секунда) или когато точността е ниска (намалява "зигзагообразните" следи).

en: Maximum error (meters):
bg: Максимална грешка (метри):

en: Do not ask again
bg: Без повторно питане

en: Simplify way
bg: Опростете линията

en: Simplify
bg: Опростяване

en: Proceed without simplifying
bg: Продължете, без да опростявате

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
bg[0]: На път сте да опростите {0} линия с обща дължина {1}.
bg[1]: На път сте да опростите {0} линии с обща дължина {1}.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
bg[0]: Опростена {0} линия
bg[1]: Опростени {0} пътища

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
bg[0]: Опростяване на линия (премахната {0} точка)
bg[1]: Опростяване на линии (премахнати {0} точки)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
bg[0]: примерно {0} възел ще бъде премахнат
bg[1]: примерно {0} възела ще бъде премахнати

en: Split Way
bg: Разделяне на линия

en: Split a way at the selected node.
bg: Разделяне на линията в избраната точка.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
bg: Не може да се изпълни разделянето, тъй като друга операция за разделяне вече е в ход.

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
bg: Текущата селекция не може да бъде използвана за разделяне - няма избран възел.

en: The selected nodes do not share the same way.
bg: Избраните точки не се явяват част от една и съща линия.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
bg[0]: Избраната точка не е в средата на линия.
bg[1]: Избраните точки не са в средата на линия.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
bg[0]: Съществува повече от една линия използващи точката, която сте избрали. Моля изберете и линията.
bg[1]: Съществува повече от една линия използващи точката, която сте избрали. Моля изберете и линията.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
bg: Кой сегментът трябва да използва повторно историята на {0}?

en: Segment {0}: {1}
bg: Сегмент {0}: {1}

en: Search preset...
bg: Търсене на предварителни настройки...

en: Show preset search dialog
bg: Извежда допълнителен екран за търсене

en: Presets: {0}
bg: Предварителни настройки: {0}

en: Discourage upload
bg: Препятствай качването на сървър

en: UnGlue Ways
bg: Разсъедини линии

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
bg: Дублиране на точки, които се използват от няколко линии.

en: This node is not glued to anything else.
bg: Тази точка не е свързана с към нещо друго.

en: None of these nodes are glued to anything else.
bg: Никой от тези точки не са прикрепени за нещо друго.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
bg: Нито един от възлите тези тези линии не е прикрепена за друг обект

en: The current selection cannot be used for unglueing.
bg: Текущато избраните обекти не може да се разсъединят.

en: Select either:
bg: Изберете един от вариантите:

en: * One tagged node, or
bg: * Един маркиран възел, или

en: * One node that is used by more than one way, or
bg: * Една точка, която се използва от няколко линии, или

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
bg: * Една точка, която се използва от няколко линии и една от тези линии, или

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
bg: * Една линия, която има точки, които се използват от няколко линии, или

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
bg: * Една линия и една или няколко от нейните точки, които са използвани от няколко линии.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
bg: Забележка: Ако една линия е избрана, тя ще получи дублирани възли и те
    ще бъдат селектирани. В противен случай, всички линии ще получат 
    дублирани възли и всички възли ще бъдат избрани.

en: Unglued Node
bg: Незапелен възел

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
bg[0]: копирай {0} възел във {1} възли

en: Unglue confirmation
bg: Потвърждение за разделянето

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
bg: На път сте да "разлепите" възли, които могат да имат други препращащи, които все още не са изтеглени. <br> Това може да създаде проблеми, тъй като други обекти (които не виждате) могат да ги използват. <br> Наистина ли искате да премахнете слепването?

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
bg: На път сте да разлепите непълни обекти. <br> Това ще създаде проблеми, защото не виждате истинския обект. <br> Наистина ли искате да разлепите?

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
bg[0]: "разлепянето " на точките е възможно да засегне {0} отношение: {1}
bg[1]: "разлепянето " на точките е възможно да засегне {0} отношения: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
bg[0]: Уверете се, че релацията не е нарушена!
bg[1]: Уверете се, че релациите не са нарушени!

en: Disconnect Node from Way
bg: Отделяне на точка от линия

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
bg: Отделя точките от линия, към която те принадлежат

en: Select at least one node to be disconnected.
bg: Изберете поне една точка за отделяне.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
bg[0]: Избраната точка няма как да бъде отделена от който и да е обект.
bg[1]: Избраните точки няма как да бъде отделени от който и да е обект.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
bg[0]: Засегнатата линия ще изчезне след изключване на избрания възел.
bg[1]: Засегнатата линия ще изчезне след изключване на избраните възли.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
bg: Някои неподходящи възли бяха премахнати от селекцията

en: Undo
bg: Отмяна

en: Undo the last action.
bg: Отменяне на последното действие.

en: Undo ...
bg: Отмяна ...

en: Undo {0}
bg: Отмяна на {0}

en: Unselect All
bg: Размаркиране на всичко

en: Unselect all objects.
bg: Размаркира всички обекти.

en: Update data
bg: Обновяване на данните

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
bg: Обновява обектите в текущия слой от сървъра

en: Update modified
bg: Обновяване на модифицираното

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
bg: Актуализира текущо променените обекти от сървъра (повторно изтегляне на данни)

en: No current dataset found
bg: Няма открит текущ набор от данни

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
bg: Не е намерен примитив с id = {0} в тази база данни

en: Update selection
bg: Обновяване на селекцията

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
bg: Обновява избраните обекти от сървъра (сваляне отново на данните)

en: There are no selected objects to update.
bg: Няма избрани обекти за обновяване

en: Selection empty
bg: Няма нищо избрано.

en: Upload data...
bg: Качване на данни...

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
bg: Качи всички промени в активния слой с данни на OSM сървъра

en: Upload data
bg: Качване на данни

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
bg: <html> Данните, които трябва да бъдат качени, участват в неразрешени конфликти на слой '' {0} ''. <br> Първо трябва да изчистите конфликтите. </html>

en: Upload discouraged
bg: Не се препоръчва качване

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
bg: На път сте да качите данни от слой ''{0}''.<br /><br />изпращането на данни от този слой е <b>силно не препоръчително</b>. Ако продължите,<br />е възможно да Ви се наложи да върнете промените, или да принуди други спомоществователи на проекта да го направят.<br /><br />Наистина ли искате да продължите?

en: Ignore this hint and upload anyway
bg: Пренебрегевай тази подсказка и качи данните все пак

en: No changes to upload.
bg: Няма промени за качване.

en: Nothing to upload. Get some data first.
bg: Нищо за качване. Първо създайте някакви данни.

en: Upload note changes to server
bg: Качете промените в бележката на сървъра

en: Upload notes
bg: Качване на бележки

en: Uploading notes to server
bg: Качване на бележките на сървъра

en: Upload selection...
bg: Качи селектираното...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
bg: Качете всички промени в текущата селекция на OSM сървъра.

en: Upload selection
bg: Качване на избраното

en: Checking parents for deleted objects
bg: Проверяване на родители за изтрити обекти

en: Reading parents of ''{0}''
bg: Зареждане "родителите" на ''{0}''

en: Checking for deleted parents in the local dataset
bg: Проверяване за изтрити родители в локалния набор от данни

en: Validation
bg: Проверка

en: Performs the data validation
bg: Изпълнява проверка на данните

en: Viewport Following
bg: Режим на следване

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
bg: Разрешаване/забраняване на автоматичното преместване на изгледа на картата до последния поставен възел

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
bg: Режим на следване е активен, натиснете {0}, за да го изключите

en: Viewport following is disabled
bg: Режим на следване е дезактивиран

en: Wireframe View
bg: Каркас (рамка)

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
bg: Включване/изключване на изобразяването на картата само като рамка

en: Zoom In
bg: Увеличаване

en: Zoom In (Keypad)
bg: Приближаване (Клавиатура)

en: Zoom Out
bg: Намаляване

en: Zoom Out (Keypad)
bg: Отдалечаване (Клавиатура)

en: Zoom to
bg: Увеличение до

en: Zoom to the object the first selected member refers to
bg: Увеличете до обекта, към който се отнася първият избран елемент

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
bg: Мащабирането е деактивирано, тъй като слоят на тази релация не е активен

en: Zooming disabled because there is no selected member
bg: Мащабирането е деактивирано, защото няма избран елемент

en: Zoom to the first selected node
bg: Увеличете до първия избран възел

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
bg: Мащабирането е деактивирано, защото слоят на тази линия не е активен

en: Zooming disabled because there is no selected node
bg: Мащабирането е деактивирано, защото няма избран възел

[ctx: audio]
en: Back
bg: Назад

[ctx: audio]
en: Jump back.
bg: Прескочи назад.

en: Audio: {0}
bg: Звук: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
bg: По-бързо

[ctx: audio]
en: Faster Forward
bg: По-бързо преместване напред.

[ctx: audio]
en: Forward
bg: Напред

[ctx: audio]
en: Jump forward
bg: Прескочи напред

[ctx: audio]
en: Next Marker
bg: Следващ маркер

[ctx: audio]
en: Play next marker.
bg: Възпроизвеждане на следващия маркер.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
bg: Старт/Пауза

en: Play/pause audio.
bg: Изпълнение/Пауза на звука.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
bg: Предишен маркер

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
bg: Възпроизведи предишния маркер.

[ctx: audio]
en: Slower
bg: По-бавно

[ctx: audio]
en: Slower Forward
bg: По-бавно възпроизвеждане

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
bg[0]: <html>Искате да обърнете посоката на линията "{0}", <br/> но значението на маркера "{1}" зависи от посоката. <br/> Наистина ли искате да промените посоката на линията, като по този начин промените и нейната характеристика?</html>
bg[1]: <html> На път сте да обърнете посоката на линията „ {0} “, <br/> но смисълът на неговите маркери „{1}“ е определен от неговата посока. <br/> Наистина ли искате да промените посоката на линията, като по този начин промените характеристиката и </html>

en: Reverse directional way.
bg: обърни посоката на насочена линия

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
bg: Когато обръщате посоката на тази линия се предлагат следните промени, за да се поддържа съгласуваност на данните.

en: Apply selected changes
bg: Приложи избраните промени

en: Do not apply changes
bg: Не прилагай  промените

en: Please select which changes you want to apply.
bg: Моля, изберете кои промени искате да приложите.

en: Tags of
bg: Тагове на

en: Roles in relations referring to
bg: Роли в релации, отнасящи се за

en: Automatic tag correction
bg: Автоматично поправяне на маркерите

en: Downloading changeset content
bg: Изтегляне на съдържанието на набора от промени

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
bg: ({0}/{1}) Изтегля се набор от промени {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
bg: ({0} / {1}) Изтегляне на съдържанието на набор от промени {2} ...

en: Download changesets
bg: Изтеглете набори от промени

en: Querying and downloading changesets
bg: Заявки и изтегляне на набори от промени

en: Determine user id for current user...
bg: Определете потребителския идентификатор за текущия потребител...

en: Query and download changesets ...
bg: Запитване и изтегляне на набори от промени...

en: Errors during download
bg: Грешки при сваляне

en: Download GeoJSON
bg: Изтеглете GeoJSON

en: Download GPS
bg: Сваляне GPS

en: Downloading GPS data
bg: Сваляне на GPS данни

en: Downloaded GPX Data
bg: Свалени GPX данни

en: No notes found in this area.
bg: В тази област няма намерени бележки.

en: Download OSM Notes
bg: Изтегляне на OSM бележките

en: Downloading notes
bg: Изтегляне на бележки

en: Notes
bg: Бележки

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
bg[0]: {0} бележка е изтеглена.
bg[1]: Изтеглени са {0} бележки.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
bg: Тъй като ограничението за изтегляне беше {0}, може да има още бележки за изтегляне.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
bg: Заявете по-малка област за да сте сигурни, че всички бележки ще бъдат свалени.

en: More notes to download
bg: Още бележки за изтегляне

en: Download OSM Notes within Bounds
bg: Изтеглете OSM бележки в границите

en: Download OSM Note by ID
bg: Изтегляне на OSM бележки по ID

en: Download OSM Change
bg: Сваляне на OSM промени

en: No data found in this area.
bg: В тази зона няма намерени данни

en: Download OSM
bg: Сваляне на OSM

en: Downloading data
bg: Сваляне на данни

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
bg: Пренебрегване на изключение, тъй като изтеглянето е отменено. Изключение беше: {0}

en: OSM Server URL:
bg: URL на сървъра на OSM:

en: Command
bg: Команда

en: Request details: {0}
bg: Подробности за заявка: {0}

en: Download OSM URL
bg: Сваляне на OSM URL

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
bg[0]: Възникна {0} конфликт при свалянето.
bg[1]: Възникнаха {0} конфликта при свалянето.

en: Conflict during download | Conflicts during download
bg[0]: Конфликт по време на сваляне
bg[1]: Конфликти по време на сваляне

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
bg: ({0}/{1}) Зареждане на родителите на възел {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
bg: ({0}/{1}) Зареждане на родителите на линия {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
bg: ({0}/{1}) Зареждане на родителите на релация {2}

en: Download session
bg: Сваляне на сесия

en: Download {0} of {1} ({2} left)
bg: Сваляне {0} от {1} ({2} остава)

en: Updating data
bg: Актуализиране на данните

en: Check on the server
bg: Проверка на сървъра

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
bg: Щракнете, за да проверите дали обектите в локалния ви набор от данни са изтрити на сървъра

en: Ignore
bg: Игнориране

en: Click to abort and to resume editing
bg: Кликнете, за да прекратите и да възобновите редактирането

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
bg[0]: В локалния ви набор от данни има {0} обект, който може би е изтрит на сървъра. <br> Ако по-късно се опитате да изтриете или актуализирате това, сървърът вероятно ще докладва за конфликт.
bg[1]: В локалния ви набор от данни има {0} обекта, които може би са изтрити на сървъра. <br> Ако по-късно се опитате да изтриете или актуализирате това, сървърът вероятно ще докладва за конфликт.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
bg[0]: Щракнете върху <strong> {0} </strong>, за да проверите състоянието на този обект на сървъра.
bg[1]: Щракнете върху <strong> {0} </strong>, за да проверите състоянието на тези обекти на сървъра.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
bg: Кликнете върху <strong> {0} </strong>, за да игнорирате. </html>

en: Deleted or moved objects
bg: Изтрити или преместени обекти

en: The following errors occurred during mass download: {0}
bg: По време на масовото изтегляне възникнаха следните грешки: {0}

en: Error during download
bg: Грешка при сваляне

en: Add a new Note
bg: Добавяне на нова Бележка

en: Add note mode
bg: Режим на добавяне на бележка

en: Click the location where you wish to create a new note
bg: Щракнете върху мястото, където искате да създадете нова бележка

en: Create a new note
bg: Създаване на нова бележка

en: Create note
bg: Създаване на бележка

en: Enter a detailed comment to create a note
bg: Въведете подробен коментар, за да създадете бележка

en: You must enter a comment to create a new note
bg: Трябва да въведете коментар, за да създадете нова бележка

en: Delete Mode
bg: Режим на изтриване

en: Delete nodes or ways.
bg: Изтриване на точки или линии.

en: Mode: {0}
bg: Режим: {0}

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
bg: Сигурни ли сте, че искате да изтриете елементи с прикачени линии, които са скрити от филтри?

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
bg: Натиснете за изтриване. Shift: изтриване на сегменти от път. Alt: за да не изтрива неизползваните възли при изтриване на път. Ctrl: изтриване на обекти, към които има обръщение.

en: Delete elements
bg: Изтриване на елементи

en: Delete them
bg: Изтрийте ги

en: Undo delete
bg: Отмяна на изтриването

en: draw angle snap
bg: Прикрепяне към ъгъл

en: draw angle snap highlight
bg: Прикрепяне към ъгъл и маркиране

en: helper line
bg: помощна линия

en: Draw
bg: Чертане

en: Draw nodes
bg: Чертане на точки

en: Draw Angle snapping
bg: Прикрепяне към ъглите при чертане

en: Backspace in Add mode
bg: Backspace в режим на добавяне

en: Add node
bg: Добавяне на точка

en: Add node into way
bg: Добавяне на точка в линия

en: Connect existing way to node
bg: Свързване на съществуваща линия към точка

en: Add a new node to an existing way
bg: Добавяне на нова точка към съществуваща линия

en: Add node into way and connect
bg: Добавяне на точка към линия и съединяване

en: Create new node.
bg: Създаване нов възел.

en: Select node under cursor.
bg: Избиране на точката под курсора.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
bg[0]: Вмъкване на нов възел в линия.
bg[1]: Вмъкване на нов възел в {0} пътя.

en: Start new way from last node.
bg: Започване на нова линия от последния възел.

en: Continue way from last node.
bg: Продължаване на линия от последния възел.

en: Angle snapping active.
bg: Прикрепяне към ъглите е активно.

en: Finish drawing.
bg: Завършване на чертането.

en: Angle snapping
bg: Прикрепяне към ъглите

en: Switch angle snapping mode while drawing
bg: Превключване в режим Прикрепяне към ъглите, докато чертаете

en: Toggle snapping by {0}
bg: Превключване на прикрепяне от {0}

en: Show helper geometry
bg: Покажи помощна геометрия

en: Snap to node projections
bg: Прилепване към проекции на възел

en: Disable
bg: Изключване

en: Dual alignment
bg: Двойно подравняване

en: Switch dual alignment mode while extruding
bg: Превключете режима на двойно подравняване, докато екструдирате

en: Extrude
bg: Изтегляне

en: Create areas
bg: Създаване на области

en: Extrude Dual alignment
bg: Екструдирайте двойно подравняване

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
bg: Плъзнете сегмент от линията за да направите правоъгълник. Ctrl-drag, за да преместите сегмент по перпендикуляра му, Alt-drag, за да създадете нов правоъгълник. Двойно щракване за да добавите нов възел.

en: Dual alignment active.
bg: Активно двойно подравняване.

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
bg: Сегментът се сви (до нула) поради обръщане на посоката.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
bg: Преместете сегмент по перпендикуляра му, след което отпуснете бутона на мишката.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
bg: Преместете възела по един от сегментите, след което отпуснете бутона на мишката.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
bg: Нарисувайте правоъгълник от желания размер и отпуснете бутона на мишката.

en: Extrude: main line
bg: Екструдиране: основна линия

en: Extrude: helper line
bg: Екструдиране: помощна линия

en: Extrude Way
bg: Изтегляне на линии

en: Improve Way Accuracy
bg: Подобряване точността на линията

en: Improve Way Accuracy mode
bg: Режим подобряване точността на линията

en: improve way accuracy helper line
bg: подобряване на точността помощна линия

en: Click on the way to start improving its shape.
bg: Кликнете върху линията, за да започнете да подобрявате формата и.

en: Select a way that you want to make more accurate.
bg: Изберете линия, която искате да направите по-точна.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
bg: Щракнете, за да добавите нов възел. Освободете Ctrl, за да преместите съществуващите възли, или задръжте Alt, за да изтриете.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
bg: Щракнете, за да изтриете маркирания възел. Освободете Alt, за да преместите съществуващи възли, или задръжте Ctrl, за да добавите нови възли.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
bg: Щракнете, за да преместите маркирания възел. Задръжте Ctrl, за да добавите нови възли, или Alt, за да изтриете.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
bg[0]: Добавяне на нова точка към линия
bg[1]: Добавяне на нова точка към {0} пътя

en: Cannot delete node that has tags
bg: Невъзможно е изтриването на точка, която има тагове

en: make parallel helper line
bg: направете паралелна помощна линия

en: Parallel
bg: Успоредно

en: Make parallel copies of ways
bg: Правете паралелни копия на линията

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
bg: Изберете линии, както в режим Избор. Плъзнете избраните линии, за да създадете паралелно копие (Alt превключва запазването на маркерите)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
bg: Задръжте Ctrl, за да превключвате прикрепяне

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
bg: ParallelWayAction
    Избраните линии трябва да образуват проста линия без разклонения

en: Drag play head
bg: Влачете главата за възпроизвеждане

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
bg: Влачете позицията на просвирване и пуснете близо до следата за да възпроизвеждате оттам нататък; SHIFT+отпускане за да синхронизирате звука в тази точка.

en: Select mode
bg: Режим на избиране

en: Select, move, scale and rotate objects
bg: Избиране, преместване, мащабиране и завъртане на обекти

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
bg: Сигурни ли сте, че искате да преместите елементи с прикачени линии, които са скрити от филтри?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
bg[0]: Преместихте повече от {0} елемент. Преместването на голямо количество елементи често се явява грешка.
    Наистина ли искате да преместите елементите?
bg[1]: Преместихте повече от {0} елемента. Преместването на голямо количество елементи често се явява грешка.
    Наистина ли искате да преместите елементите?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
bg[0]: Преместихте {0} елемент на разстояние {1}. Преместването на елементи на голямо разстояние често е грешка.
    Наистина ли гo премествате?
bg[1]: Преместихте {0} елемента на разстояние {1}. Преместването на елементи на голямо разстояние често е грешка.
    Наистина ли ги премествате?

en: Move elements
bg: Преместване на елементи

en: Move them
bg: Премести

en: Undo move
bg: Отмени преместването

[ctx: SelectAction help]
en: lasso
bg: ласо

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
bg: правоъгълник

en: Release the mouse button to stop moving.
bg: Отпуснете бутона на мишката, за да спрете да се движите.

en: Release the mouse button to stop rotating.
bg: Отпуснете бутона на мишката за да спрете въртенето.

en: Release the mouse button to stop scaling.
bg: Отпуснете бутона на мишката, за да спрете мащабирането.

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
bg[0]: Добавяне и преместване на виртуален нов възел към линия
bg[1]: Добавяне и преместване на виртуален нов възел към {0} линията

en: Lasso Mode
bg: Режим Ласо

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
bg: Режим на селекция Ласо: избиране на обекти в начертан на ръка район

en: User:
bg: Потребител:

en: Zoom mode
bg: Режим на мащабиране

en: Zoom and move map
bg: Промяна на мащаба и придвижване по картата

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
bg: Сменяйте мащаба чрез влачене, колелцето на мишката или клавишите Ctrl+. и Ctrl+,; премествайте с Ctrl+стрелките; премествайте и мащабирайте чрез десния бутон на мишката

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
bg: Добавете всички обекти, избрани в текущия набор от данни след последния елемент

en: Add selection to relation
bg: Добавяне избраното към селекция

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
bg: {0} Добавяне на избор към релацията {1}: Проверете всяка отделна връзка, за да избегнете грешки!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
bg[0]: Добавяне на избраните елементи към релация {0}
bg[1]: Добави селектираните обекти към {0} релации

en: Delete the selected relation
bg: Изтриване на избраната релация

en: Download all members of the selected relations
bg: Сваляне на всички членове на избраните релации

en: Download members
bg: Сваляне на всички членове

en: Download relation with members
bg: Изтеглете релацията с членовете

en: Download with members
bg: Изтеглете с членовете

en: Download incomplete members of selected relations
bg: Сваляне на липсващите членове на избраните релации

en: Download incomplete members
bg: Сваляне на липсващите членове

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
bg: Създаване на копие на тази релация и отварянето му в друг прозорец за редактиране

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
bg: На път сте да дублирате {0} релация: {1} <br/> Тази стъпка рядко е необходима. Наистина ли искате да дублирате?

en: Duplicate relation?
bg: Дублирана релация?

en: Edit
bg: Редактиране

en: Call relation editor for selected relation
bg: Извикване на редактора за избраната релация

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
bg[0]: Ще отворите <b>{0}</b> различни редактори на релация едновременно.<br>Искате ли да продължите?
bg[1]: Ще отворите <b>{0}</b> различни редактори на релации едновременно.<br>Искате ли да продължите?

en: Confirmation
bg: Потвърждение

en: Export GPX file starting from first member
bg: Експортирайте GPX файл, започвайки от първия елемент

en: Export GPX file starting from last member
bg: Експортирайте GPX файл, започвайки от последния елемент

en: Convert to GPX layer starting from first member
bg: Конвертиране в GPX слой, започвайки от първия елемент

en: Convert to GPX layer starting from last member
bg: Конвертиране в GPX слой, започвайки от последния елемент

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
bg: Рекурсивно изравнете тази връзка до единичен gpx запис, започвайки с първия елемент, последователно продължавайки до последния.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
bg: Рекурсивно изравнете тази връзка до единичен gpx запис, започвайки с последния елемент, последователно продължавайки до първия.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
bg: Отметките за време са синтезирани въз основа на данните за връзката на маршрута на OSM

en: Selected Relations
bg: Избрани релации

en: {0} (GPX export)
bg: {0} (GPX експорт)

en: List of recent relations
bg: Списък на последните релации

en: Open recent relation
bg: Отвори последните релации

en: Relation Editor: {0}
bg: Редактор на релации: {0}

en: Select in relation list
bg: Избери в списъка с релации

en: Select relation in relation list.
bg: Избери релация в списъка с релации

en: Add the members of all selected relations to current selection
bg: Добавете елементите на всички избрани релации към текущата селекция

en: Select the members of all selected relations
bg: Изберете членовете на всички избрани релации

en: Select members (add)
bg: Избор на членове (добавяне)

en: Select members
bg: Избор на членове

en: Add the selected relations to the current selection
bg: Добавете избраните релации към текущата селекция

en: Set the current selection to the list of selected relations
bg: Задайте текущата селекция в списъка с избрани отношения

en: Select relation (add)
bg: Изберете релация (добавяне)

en: Select relation
bg: Избор на релация

en: Search...
bg: Търсене...

en: Search for objects
bg: Търсене на обекти

en: No match found for ''{0}''
bg: Не е намерено съвпадение за ''{0}''

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
bg: Нищо не е добавено към селекцията след търсенето за ''{0}''

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
bg: Нищо не е премахнато от селекцията в резултат на търсенето за ''{0}''

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
bg: Нищо не е намерено в селекцията чрез търсене на „ {0} “

en: Found {0} matches
bg: Намерени са {0} съвпадения

en: Searching
bg: Търсене

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
bg[0]: Търси се в {0} обект
bg[1]: Търси се в {0} обекти

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
bg: Автоматично съкращаване на стойността на маркера „{0}“ на изтрит обект {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
bg: Дължината на стойността на маркера „{0}“ на обект {1} надвишава максималната разрешена дължина {2}. Дължината на стойностите е {3}.

en: Precondition violation
bg: Нарушение на предварителното състояние

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
bg: {0} брой точки в линия {1} - превишават допустимия брой точки {2}

en: API Capabilities Violation
bg: Превишаване възможностите на API

en: Removed obsolete tags
bg: Премахнати остарели маркери

en: Fix deprecated tags
bg: Поправяне на остарелите тагове

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
bg: <html> {0} релациите изграждат циклична зависимост (двупосочно отнасяне една към друга). <br> JOSM не може да ги качи. Моля, редактирайте връзките и премахнете цикличната зависимост. </html>

en: Relation ...
bg: Релация...

en: ... refers to relation
bg: ... се отнася за релация

en: Cycling dependencies
bg: Циклични зависимости

en: Uploading modified notes
bg: Качване на модифицирани бележки

en: Uploading notes {0}/{1}
bg: Качване на възли {0}/{1}

en: Note {0} failed: {1}
bg: Бележка {0} не успя: {1}

en: Notes failed to upload
bg: Качването на бележките не бе успешно

en: Errors
bg: Грешки

en: Usually this should be fixed.
bg: Обикновено, това трябва да се поправи.

en: Warnings
bg: Предупреждения

en: Fix these when possible.
bg: Поправи тези, ако е възможно.

en: Other
bg: Друго

en: Informational hints, expect many false entries.
bg: Информативни подсказки, очаквано много погрешни записи.

en: Suspicious data found. Upload anyway?
bg: Намерени са подозрителни данни. Да продължи ли качването?

en: Continue upload
bg: Продължи с качването

en: Add node {0}
bg: Добавяне на възел {0}

en: Add way {0}
bg: Добавяне на път {0}

en: Add relation {0}
bg: Добавяне на релация {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
bg[0]: {0} обект бе добавен
bg[1]: {0} обекта бяха добавени

en: New way {0} has 0 nodes
bg: Новата линия {0} има 0 възли

en: Change node {0}
bg: Промяна на възел {0}

en: Change way {0}
bg: Промяна на линия {0}

en: Change relation {0}
bg: Промяна на релация {0}

en: Change members of {0}
bg: Промяна на членовете на {0}

en: Change nodes of {0}
bg: Промяна на възлите на {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
bg: Премахване на "{0}" за възел ''{1}''

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
bg: Премахване на "{0}" за линия ''{1}''

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
bg: Премахване на "{0}" за отношение ''{1}''

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
bg: Направи {0}={1} за възел ''{2}''

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
bg: Направи {0}={1} за линия ''{2}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
bg: Направи {0}={1} за релация ''{2}''

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
bg[0]: Премахване на "{0}" за {1} обект
bg[1]: Премахване на "{0}" за {1} обекта

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
bg[0]: Задайте {0} = {1} за {2} обект
bg[1]: Задайте {0} = {1} за {2} обекти

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
bg[0]: Изтрити {0} маркера за {1} обект
bg[1]: Изтрити {0} маркера за {1} обекта

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
bg[0]: Задайте маркери {0} за обект {1}
bg[1]: Задайте маркери {0} за обекти {1}

en: Replace "{0}" by "{1}" for
bg: Замяна на "{0}" с "{1}" за

en: object | objects
bg[0]: обект
bg[1]: обекта

en: Change relation member role for {0} {1}
bg: Промяна ролята на релация за {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
bg: Изтрито „{0}“

en: At least one object to delete required, got empty collection
bg: Необходим е поне един обект за изтриване, има празна селекция

en: Delete node {0}
bg: Изтриване на точка {0}

en: Delete way {0}
bg: Изтриване на линия {0}

en: Delete relation {0}
bg: Изтриване на релация {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
bg[0]: Изтриване на {0} обект
bg[1]: Изтриване на {0} обекта

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
bg[0]: Изтриване на {0} възел
bg[1]: Изтриване на {0} възела

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
bg[0]: Изтриване на {0} линия
bg[1]: Изтриване на {0} пътя

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
bg[0]: Изтриване на {0} релация
bg[1]: Изтриване на {0} отношения

en: Move {0} node | Move {0} nodes
bg[0]: Преместване {0} възел
bg[1]: Преместване {0} възела

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
bg[0]: Изчистен {0} обект
bg[1]: Изчистен {0} обекти

en: Removed nodes from {0}
bg: Премахнати възли от {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
bg[0]: Завърти {0} възел
bg[1]: Завърти {0} възела

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
bg[0]: Мащабиране {0} възел
bg[1]: Мащабиране {0} възела

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
bg[0]: Избран {0} обект
bg[1]: Избрани {0} обекта

en: Sequence: {0}
bg: Последователност: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
bg: Трябва да изберете две или повече точки за да разделите затворена (кръгова) линия.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
bg: Линията не може да бъде разделена в избраните точки. (Съвет: Изберете точки в средата на пътя.)

en: Yes, download the missing members
bg: Да, изтегли липсващите членове

en: No, abort the split operation
bg: Не, прекъсни операцията за разделяне

en: No, perform the split without downloading
bg: Не, направи разделянето без изтегляне

en: This way is part of a relation. | This way is part of {0} relations.
bg[0]: Тази линия е част от релация.
bg[1]: Тази линия е част от {0} релации.

en: this relation
bg: тази релация

en: these relations
bg: тези релации

en: one relation | {0} relations
bg[0]: една релация
bg[1]: {0} релации

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
bg: За {0} не може да се определи правилният ред на новите части. За да поправите това, първо трябва да се изтеглят някои липсващи елементи на релацията.

en: Download missing relation members?
bg: Изтегляне на липсващите членове на релацията?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
bg: Липсващите членове на връзката ще бъдат изтеглени. Трябва ли това да се прави автоматично от сега нататък?

en: Downloading missing relation members
bg: Изтегляне на липсващите членове на релацията

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
bg: Участието в релации (на база на ролите) е копирано във всички нови линии. <br> Трябва да проверите това и да го коригирате, когато е необходимо.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
bg: Членството в релация е копирано във всички нови линии. <br> Трябва да проверите това и да го коригирате, когато е необходимо.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
bg[0]: Разделяне на линия {0} в {1} части
bg[1]: Разделяне на линия {0} на {1} части

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
bg[0]: Трансформирай {0} възел
bg[1]: Трансформирай {0} възела

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
bg: <html> Слой '' {0} '' вече има конфликт за обект <br> '' {1} ''. <br> Този конфликт не може да бъде добавен. </html>

en: Double conflict
bg: Двоен конфликт

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
bg: Слой „{0}“ вече не съществува. Не може да се премахне конфликт за обект „ {1} “.

en: Add conflict for ''{0}''
bg: Добавяне на конфликт за ''{0}''

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
bg: Невъзможно е връщането на командата ''{0}'', защото слой ''{1}'' не е наличен вече

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
bg: Решаване конфлики на координати в {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
bg: невъзможно е разрешаването на конфликт, за който няма предложено решение.

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
bg: Разрешаване на конфликтите в изтрито състояние в {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
bg: Задайте „модифициран“ флаг за възел {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
bg: Задайте „модифициран“ флаг за линия {0}

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
bg: Задайте „модифициран“ флаг за релация {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
bg: Разрешаване на конфликтите в списъка с членовете на релация {0}

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
bg[0]: Разрешен {0} конфликт между етикети на точка {1}
bg[1]: Разрешен {0} конфликта между етикети на точка {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
bg[0]: Разрешен {0} конфликт между етикети на линия {1}
bg[1]: Разрешени {0} конфликта между етикети на линия {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
bg[0]: Разрешен {0} конфликт между етикети на релация {1}
bg[1]: Разрешени {0} конфликта между етикети на релация {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
bg: Разрешаване на конфликт на версия за възел {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
bg: Разрешаване на конфликт на версии за линия {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
bg: Разрешаване на конфликт на версия за релация {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
bg: Разрешаване на конфликт във възлите на линия {0}

en: Main dataset does not include node {0}
bg: Главната база данни не съдържа възела {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
bg: Невалидна стойност на географска ширина ''{0}''

en: Illegal longitude value ''{0}''
bg: Невалидна стойност на географска дължина ''{0}''

en: Unable to set file non-readable {0}
bg: Не може да се зададе файл да е недостъпен за четене {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
bg: Не може да се зададе файл да е недостъпен за редакция {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
bg: Не може да се зададе файл да е неизпълним {0}

en: Unable to set file readable {0}
bg: Не може да се зададе файл да е достъпен за четене {0}

en: Unable to set file writable {0}
bg: Не може да се зададе файл да е достъпен за запис {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
bg: Неуспешно инициализиране на предпочитанията. Предпочитана директория „{0}“ не е директория.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
bg: Внимание: неуспех при инициализиране на предпочитанията. Директорията за предпочитания ''{0}'' не е директория.

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
bg: Неуспешно инициализиране на предпочитанията. Неуспешно създаване на директория с предпочитания: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
bg: <html>Грешка при инициализация на предпочитанията.<br>Неуспешно създаване на липсваща директория за параметри: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
bg: Липсващ файл с предпочитания „ {0} “. Създаване на файл с предпочитания по подразбиране.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
bg: Замяна на съществуващ файл с предпочитания „ {0} “ с файл с предпочитания по подразбиране.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
bg: <html> Неуспешно инициализиране на предпочитанията. <br> Неуспешно възстановяване на файла с предпочитания по подразбиране: {0} </html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
bg: Неуспешно зареждане на кеш файла по подразбиране: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
bg: Неуспешно изтриване на дефектен кеш файл по подразбиране: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
bg: <html> Файлът с предпочитания имаше грешки. <br> Създава се резервно копие на стария <br> <br> {0} <br> и опит за четене на последния добър файл с предпочитания <br> {1} <br>. </html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
bg: Неуспешно инициализиране на предпочитанията. Неуспешно възстановяване на предпочитания файл по подразбиране: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
bg: <html> Файлът с предпочитания имаше грешки. <br> Създаване на нов файл с предпочитания по подразбиране. </html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
bg: Неуспешно запазване на предпочитанията към „ {0} “

en: Updated preference setting {0} to {1}
bg: Настройката за предпочитание {0} е актуализирана на {1}

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
bg: Премахната настройка за предпочитание {0}, тъй като вече не се използва

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
bg: Премахнато предпочитание по подразбиране {0}, тъй като вече не се използва

en: Saved updated default preferences.
bg: Запазени актуализирани предпочитания по подразбиране.

en: Failed to save default preferences.
bg: Неуспешен запис на потребителските предпочитания.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
bg: <html> Файлът с настройки иска да добави предпочитания към <b> {0} </b>, <br/>, но стойността му по подразбиране е неизвестна в момента. <br/> Моля, активирайте съответната функция ръчно и опитайте отново да импортирате.

en: Metric
bg: Метричен

en: Chinese
bg: Китайски

en: Imperial
bg: Имперски

en: Nautical Mile
bg: Морска миля

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
bg: Очаква се непразна стойност за параметър „{0}“, получено „ {1} “

en: UNKNOWN
bg: НЕИЗВЕСТНО

en: Error reading revision info from revision file: {0}
bg: Грешка при четенето на информацията за редакцията от файла с версията: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
bg: Неочакван номер на версията на JOSM във файла за ревизия, стойността е „{0}“

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
bg: Файлът за редакция '' / REVISION '' липсва.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
bg: вече регистриран конфликт за примитив ''{0}''

[ctx: compass]
en: S
bg: Юг

[ctx: compass]
en: N
bg: С

[ctx: compass]
en: W
bg: З

[ctx: compass]
en: E
bg: И

en: deg° min'' sec"
bg: град° мин'' сек"

en: Decimal Degrees
bg: Десетични градуси

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
bg: Не може да се анализира като координатна стойност: „ {0} “

en: deg° min'' (Nautical)
bg: град° мин'' (морски)

en: Projected Coordinates
bg: Проектирани координати

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
bg: Грешка при разбор на отместване.
    Очакван формат: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
bg: Грешка при разбор на времева зона.
    Очакван формат: {0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
bg: образът {0} има tileMatrixSet, дефиниран на: {1}

en: Aerial or satellite photo
bg: Въздушна или сателитна снимка

en: Elevation map
bg: Карта с коти

en: Map
bg: Карта

en: Historic or otherwise outdated map
bg: Историческа или остаряла карта

en: Map based on OSM data
bg: Карта, базирана на OSM данни

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
bg: Историческа или остаряла въздушна или сателитна снимка

en: Map for quality assurance
bg: Карта за осигуряване на качеството

en: Imagery not matching any other category
bg: Изображения, които не съвпадат с никоя друга категория

en: {0} mirror server {1}
bg: {0} огледален сървър {1}

en: {0} mirror server
bg: {0} огледален сървър

en: Date of imagery: {0}
bg: Дата на изображението: {0}

en: Imagery category: {0}
bg: Категория изображения: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
bg: Тези изображения са отбелязани като най-добрите в този регион в други редактори.

en: This imagery is an overlay.
bg: Това изображение е припокриване.

en: Update default entries
bg: Актуализирайте записите по подразбиране

en: Update imagery ''{0}''
bg: Актуализиране на изображенията „{0}“

en: Drop old imagery ''{0}''
bg: Изхвърли стари изображения „ {0} “

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
bg: {0} не е валиден WMS аргумент. Моля, проверете този URL адрес на сървъра:
    {1}

en: {0} is not a valid WMTS argument. Please check this server URL:
    {1}
bg: {0} не е валиден параметър за WMTS. Моля, проверете този URL:
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
bg: HTTP грешка {0} при зареждане на плочки

en: Error downloading tiles: {0}
bg: Грешка при изтеглянето на картни квадранти: {0}

en: Problem loading tile
bg: Проблем при зареждането на картни квадранти

en: No tiles at this zoom level
bg: Няма квадранти на това ниво на мащабиране

en: Could not load image from tile server
bg: Изображението от сървъра за картни квадранти не можа да се зареди

en: Select WMTS layer
bg: Изберете WMTS слой

en: No default layer selected, choosing first layer.
bg: Не е избран слой по подразбиране, избира се първият слой.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
bg: Няма слоеве, дефинирани от документа getCapabilities: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
bg: Документът за WMTS възможности не съдържа слоеве в url: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
bg: Грешка по време на анализа на документа за възможностите на WMTS: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
bg: Невалиден път за документа GetCapabilities: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
bg: Грешка при анализатора на WMTS - началният елемент {0} има различно име от крайния елемент {2}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
bg: Поддържат се само квадратни картни квадранти. {0} x {1} върнато от сървъра за идентификатор на TileMatrix {2}

en: Loading {0}
bg: Зареждане {0}

en: {0} with {1} arguments is not understood
bg: {0} с аргументи {1} не е познато

en: {0} cannot have zero area
bg: {0} не може да има празна област

en: Vector tile layers must have a layer name
bg: Векторните слоеве от плочки трява да имат име

en: Note
bg: Забележка

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
bg: Неуспешно съхраняване на OAuth Access Token в диспечера на идентификационни данни

en: Current credential manager is of type ''{0}''
bg: Текущият мениджър на идентификационни данни е от тип „ {0} “

en: ID > 0 expected. Got {0}.
bg: Очаква се ID > 0. Имаме {0}.

en: Version > 0 expected. Got {0}.
bg: Очакваше се Version > 0. Имаме: {0}.

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
bg: Не може да се присвои changesetId> 0 на нов примитив. Стойността на changesetId е {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
bg: Примитив с ID = 0 не може да бъде невидим.

en: Changeset
bg: набор за промяна

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
bg: Набор промени {0}: Неочакван ред на версиите за {1}: v {2} не е по-висок от v {3}

en: Cyclic dependency between relations:
bg: Циклична зависимост между релации:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
bg: Не може да се добави примитив {0} към набора от данни, защото той вече е включен

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
bg: JOSM се очаква да намери примитив [{0} {1}] в набора от данни, но не е там. Моля, докладвайте за това на {2}. Това не е критична грешка,  вероятно е безопасно да продължите работата си.

en: Missing merge target for way with id {0}
bg: Липсва цел за обединяване за начин с идентификатор {0}

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
bg: Обектът от тип {0} с идентификатор {1} бе маркиран за изтриване, но липсва в набора от данни на източника

en: Missing merge target for node with id {0}
bg: Липсва цел за обединяване за възел с идентификатор {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
bg: Липсва цел за обединяване за релация с идентификатор {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
bg: Липсва цел за обединяване от тип {0} с идентификатор {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
bg: Конфликт в атрибута „visible“ за обект от тип {0} с идентификатор {1}

en: Merging data...
bg: Обединяваня на данни...

en: highway
bg: път

en: railway
bg: железопътна линия

en: waterway
bg: воден път

en: landuse
bg: земеползване

en: building
bg: сграда

en:  [id: {0}, v{1}]
bg:  [id: {0}, версия {1}]

en:  [v{0}]
bg:  [версия{0}]

en: {0} node | {0} nodes
bg[0]: {0} точка
bg[1]: {0} точки

en: incomplete
bg: непълен

en: node | nodes
bg[0]: възел
bg[1]: възли

en: House {0}
bg: Къща {0}

en: House number {0} at {1}
bg: Номер {0} на {1}

en: House number {0}
bg: Номер на сграда {0}

en: {0} member | {0} members
bg[0]: {0} член
bg[1]: {0} члена

en: public transport
bg: обществен транспорт

en: relation | relations
bg[0]: релация
bg[1]: релации

en: Changeset {0}
bg: Списък с промени {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
bg: <html> Грешка във филтъра <code> {0} </code>: <br> {1}

en: Error in filter
bg: Грешка във филтъра

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
bg[0]: <p><b>{0}</b> скрит обект
bg[1]: <p><b>{0}</b> скрити обекта

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
bg[0]: Обектът <b> {0} </b> е деактивиран
bg[1]: Деактивирани обекти: <b> {0} </b>

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
bg: Не може да се добави линия само с {0} възли.

en: Each node must connect exactly 2 ways
bg: Всеки възел трябва да се свързва точно 2 линии

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
bg: Не може да се направи сливане, защото някой от участващите примитиви е нов, а другият не е

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
bg: Не може да се обединят примитиви с различни идентификатори. Този идентификатор е {0}, другият е {1}

en: way | ways
bg[0]: линия
bg[1]: линии

en: closedway
bg: затворена линия

en: multipolygon
bg: мултиполигон

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
bg: Наборът от тагове не може да се приложи към примитива, защото има ключове с по няколко стойности.

en: <anonymous>
bg: <anonymous> (вид ползвател)

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
bg: Не може да се добави възел {0} към незавършена линия {1}.

en: Nodes in way must be in the same dataset
bg: Възлите по линията трябва да са в един и същ набор от данни

en: Deleted node referenced by {0}
bg: Изтрит възел, посочен от {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
bg: Завършете възел {0} с нулеви координати в линия {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
bg: Не може да се сравни примитив с идентификатор '' {0} '' с примитив с идентификатор '' {1} ''.

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
bg: параметърът {0} не е в интервала 0..{1}, той е {2}

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
bg: В регулярния израз "{0}" има грешка на позиция {1}, пълен текст на грешката:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
bg: Регулярният израз „{0}“ имаше грешка при анализа, пълна грешка:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
bg: Очаква се диапазон от числа

en: Expecting {0} after {1}
bg: Очаква се {0} след {1}

en: Range of primitive ids expected
bg: Очаква се набор от ID на примитивни обекти

en: Range of changeset ids expected
bg: Очаква се обхват на идентификаторите за набор от промени

en: Range of versions expected
bg: Очаква се серия от версии

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
bg: Ключът не може да бъде празен, когато е използван оператор етикет. Пример: ключ=стойност.

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
bg: Непознат тип на примитив: {0}. Позволените стойности са: възел, път или релация.

en: Positive integer expected
bg: Очаква се положително цяло число

en: Non-zero integer expected
bg: Очаква се ненулева стойност

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
bg: Не може да се анализира маркерът за време „ {0} “

en: Unknown preset name:
bg: Неизвестно название на предварително зададено (заготовка):

en: Failed to parse MapCSS selector
bg: Неуспешен анализ на селектора MapCSS

en: Unexpected token: {0}
bg: Неочакван токен: {0}

en: Missing parameter for OR
bg: Липсва параметър за логическо ИЛИ

en: Missing parameter for XOR
bg: Липсва параметър за логическо изключващо ИЛИ

en: Missing operator for NOT
bg: Липсва оператор за логическо НЕ

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
bg: Неочакван маркер. Очаквано {0}, намерено {1}

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
bg: Класът за изобразяване на карта „ {0} “не можа да се зареди. Класът не бе намерен.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
bg: Не може да се активира клас за визуализация на карта „ {0} “, тъй като класът не е намерен.

en: Activating the standard map renderer instead.
bg: Вместо това активирай стандартния визуализатор на карти.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
bg: Не може да се активира клас за визуализация на карта „ {0} “, защото не е подклас на „{1}“.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
bg: Не може да се активира клас за визуализация на карти „ {0} “, тъй като той не е регистриран като карта за визуализация.

en: Wireframe Map Renderer
bg: Карта за визуализиране на рамкови карти

en: Renders the map as simple wire frame.
bg: Показва картата като опростена рамка.

en: Styled Map Renderer
bg: Стилизиран визуализатор на карти

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
bg: Рендерира картата, използвайки правила за стил в набор от таблици със стилове.

en: inactive
bg: неактивен

en: selected
bg: избран

en: Relation: selected
bg: Релация: избрана

en: Node: standard
bg: Възел: стандартен

en: Node: connection
bg: Възел: връзка

en: Node: tagged
bg: Възел: маркиран

en: untagged way
bg: немаркиран път

en: background
bg: фон

en: highlight
bg: подчертай

en: highlight wireframe
bg: подчертайте рамка

en: untagged
bg: без маркери

en: text
bg: текст

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
bg: Неуспешно създаване на липсваща директория с предпочитания: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
bg: <html> Неуспешно създаване на липсваща директория с предпочитания: {0} </html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
bg: Неуспешно създаване на липсваща директория с потребителски данни: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
bg: <html> Неуспешно създаване на липсваща директория с потребителски данни: {0} </html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
bg: Неуспешно създаване  на липсващата директория на кеша: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
bg: <html> Неуспешно създаване на липсваща директория на кеша: {0} </html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
bg: Очакван елемент „ {0} “, но получи „{1}“

en: value expected
bg: очаква се стойност

en: Short Description:
bg: Кратко описание:

en: Author:
bg: Автор:

en: Webpage:
bg: Уеб-страница:

en: Description:
bg: Описание:

en: Version:
bg: Версия:

en: Minimum JOSM Version:
bg: Минимална версия на JOSM:

en: by {0}
bg: от {0}

en: JOSM default (MapCSS)
bg: JOSM по подразбиране (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
bg: Вътрешен стил, който се използва като основа за превключващи се стилове на наслагване по време на изпълнение

en: Internal Preset
bg: Вградена предварителна настройка

en: The default preset for JOSM
bg: Предварителната настройка по подразбиране за JOSM

en: Addresses
bg: Адреси

en: Checks for errors on addresses
bg: Проверява за грешки в адресите

en: Tag combinations
bg: Комбинации от маркери

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
bg: Проверява за липсващ маркер или подозрителни комбинации

en: Deprecated features
bg: Остарели обекти

en: Checks for deprecated features
bg: Проверка за остарели обекти

en: Geometry
bg: Геометрия

en: Checks for geometry errors
bg: Проверка за геометрични грешки

en: Highways
bg: Пътища

en: Checks for errors on highways
bg: Проверка за грешки по пътищата

en: Multiple values
bg: Множество стойности

en: Checks for wrong multiple values
bg: Проверка за грешно въведени стойности

en: Numeric values
bg: Цифрови стойности

en: Checks for wrong numeric values
bg: Проверка за грешно въведени цифрови стойности

en: Religion
bg: Религия

en: Checks for errors on religious objects
bg: Проверка за грешки на религиозни обекти

en: Relations
bg: Релации

en: Checks for errors on relations
bg: Проверки за грешки в релациите

en: Territories
bg: Територии

en: Checks for territories-specific features
bg: Проверява за специфични за териториите характеристики

en: Unnecessary tags
bg: Ненужни маркери

en: Checks for unnecessary tags
bg: Проверява за ненужни маркери

en: Wikipedia
bg: Уикипедия

en: Checks for wrong wikipedia tags
bg: Проверява за грешни wikipedia-маркери

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
bg: UTM проекцията ('' + proj = utm '') изисква параметър '' + zone = ... ''.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
bg: Очаквана целочислена стойност в диапазон 1-60 за параметъра "+ зона = ...".

en: No unit found for: {0}
bg: Не е намерена мерна единица за: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
bg: Непознат параметър: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
bg: Очаква се стойност за параметър „{0}“.

en: No value expected for parameter ''{0}''.
bg: Не се очаква стойност за параметър „{0}“.

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
bg: Параметърът трябва да започва със символа ''+'' (Намерен параметър ''{0}'')

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
bg: Неочакван формат на параметъра („{0}“)

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
bg: Стойността „{0}“ за опция + init не се поддържа.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
bg: Елипсоид '' {0} '' не се поддържа.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
bg: Неподдържана комбинация от елипсоидни параметри.

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
bg: Неизвестен идентификатор на датума: „ {0} “

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
bg: Изисква се елипсоид (+ ellps = * или + a = *, + b = *)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
bg: Файл за преместване на мрежата „ {0} “ за опция +nadgrids не се поддържа.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
bg: Неочакван брой аргументи за параметър „towgs84“ (трябва да са 3 или 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
bg: Не може да се анализира стойността на параметър '' towgs84 '' ('' {0} '')

en: Projection required (+proj=*)
bg: Изисква се проекция (+ proj = *)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
bg: Неизвестен идентификатор на проекция: „ {0} “

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
bg: Неочакван брой аргументи за параметър ''+bounds'' (трябва да бъде 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
bg: Очакван цифров аргумент за параметър „{0}“

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
bg: Стойността '' {1} '' на параметър '' {0} '' не може да се прочете като число.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
bg: Не може да се разчете стойност '' {1} '' на параметър '' {0} '' като координатна стойност.

en: Custom Projection
bg: Потребителска проекция

en: Error: {0}
bg: Грешка: {0}

en: JOSM projection command line interface
bg: Интерфейс за команден ред на JOSM проекция

en: Description
bg: Описание

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
bg: Преобразува координати от една координатна система в друга.

en: Options
bg: Опции

en: Show this help
bg: Показване на тази помощ

en: Switch input and output crs
bg: Сменете местата на входния и изходния crs

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
bg: Превключване на реда на въвеждане на координати (изток / север, дължина / ширина)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
bg: Превключване на реда на изходните координати (изток / север, дължина / ширина)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
bg: Форматът за входна и изходна координатна система е подобен на този на софтуера PROJ.4.

en: [file]
bg: [файл]

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
bg: Чете входни данни от един или повече файлове, изброени като позиционни аргументи. Когато не са дадени файлове или името на файла е "-", данните се четат от стандартния вход.

en: Examples
bg: Примери

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
bg: Очаквани две координати, разделени с празно пространство, намерени {0} в „ {1} “

en: Unable to parse number ''{0}''
bg: Не може да се анализира номер „ {0} “

en: Albers Equal Area
bg: Равно-площна проекция на Алберс

en: Parameter ''{0}'' required.
bg: Изисква се параметър „{0}“.

en: standard parallels are opposite
bg: стандартните паралели са противоположни

en: Azimuthal Equidistant
bg: Азимутен еквидистант

en: Cassini-Soldner
bg: Проекция Касини-Золднер

en: Double Stereographic
bg: Двойна стереографна

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
bg: Еквидистантна цилиндрична (плоскост на Carrée)

en: Lambert Azimuthal Equal Area
bg: Равно-стойностна азимутна проекция на Ламберт

en: Lambert Conformal Conic
bg: равноъгълна конична проекция на Ламберт

en: Lat/lon (Geodetic)
bg: Шир./Дълж. (Геодезически)

en: Mercator
bg: Проекция Меркатор

en: Oblique Mercator
bg: Скосена проекция на Меркатор

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
bg: Неподходящи параметри '' {0} '' и '' {1} '' за двуточков метод.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
bg: Недопустима стойност за параметър „{0}“: {1}

en: error in initialization
bg: грешка при инициализация

en: Polar Stereographic
bg: Полярна стереографна

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
bg: Полярна стереографична: Параметърът „{0}“ трябва да бъде 90 или -90.

en: Sinusoidal
bg: Синуидална

en: Swiss Oblique Mercator
bg: Швейцарска проекция на Меркатор

en: Transverse Mercator
bg: Напречно-цилиндрична проекция Меркатор

en: Worldwide
bg: Глобално

en: Cannot handle ignore list entry {0}
bg: Не може да обработи запис на списък за игнориране {0}

en: Ignore list
bg: списък на обекти за игнориране

en: Error initializing test {0}:
     {1}
bg: Грешка при инициализиране на тест {0}:
     {1}

en: validation error
bg: грешка при валидация

en: validation warning
bg: предупреждение при валидация

en: validation other
bg: друго при валидация

en: Running test {0}
bg: Проверява с тест: {0}

en: {0} of {1} elements done
bg: {0} от {1} изпълнени елемента

en: Validating
bg: Проверка

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
bg: Тест {0}/{1}: Стартиране {2}

en: Updating ignored errors ...
bg: Актуализиране на игнорирани грешки...

en: Please review active filters to see the hidden results.
bg: Моля, прегледайте активните филтри за да видите и скритите резултати.

en: Missing argument - input data file ({0})
bg: Липсващ аргумент - файл с входни данни ({0})

en: Processing files...
bg: Обработка на файлове...

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
bg[0]: {0} има {1} грешка
bg[1]: {0} има {1} грешки

en: {0} had no errors
bg: {0} няма грешки

en: Could not load input file: {0}
bg: Невъзможно зареждането на файла: {0}

en: Could not find a layer for {0}
bg: Невъзможно откриването на слой за {0}

en: Input data file name (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).
bg: Име на входния файл с данни (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).

en: .validator.mapcss and .mapcss files will stop processing on first error.
bg: .validator.mapcss и .mapcss файловете ще спрат обработката при първа грешка.

en: E-mail address is invalid
bg: Невалиден е-мейл адрес

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
bg: Имейл адресът съдържа невалидно потребителско име: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
bg: Имейл адресът съдържа невалиден домейн: {0}

en: Email validator
bg: Имейл валидатор

en: URL is invalid
bg: Невалиден URL

en: URL contains an invalid protocol: {0}
bg: URL адресът съдържа невалиден протокол: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
bg: URL адресът съдържа невалидна част "authority" (организация): {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
bg: URL съдържа невалиден път: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
bg: URL съдържа невалидна заявка: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
bg: URL съдържа невалиден фрагмент: {0}

en: URL validator
bg: URL валидатор

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
bg: Проверява за грешки в адресите и свързаните улични релации.

en: Multiple associatedStreet relations
bg: Множество релации тип associatedStreet

en: House number without street
bg: Номер на къща без указана улица

en: Duplicate house numbers
bg: Дублирани номера на къщи

en: House number ''{0}'' duplicated
bg: Дублиран номер на къща ''{0}''

en: Multiple street names in relation
bg: Няколко имена на улици в релацията

en: House number too far from street
bg: Номерът на къща е твърде далеч от улицата

en: Relation is obsolete
bg: Връзката е остаряла

en: API Capabilities
bg: Възможности на API

en: Checks for errors against API capabilities
bg: Проверява за грешки спрямо възможностите на API

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
bg: Линията съдържа повече от {0} възли. Тя трябва да бъде заменена с мултиполигон

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
bg: Линията съдържа повече от {0} възли. Тя трябва да бъде разделена или опростена

en: Barriers and entrances
bg: Бариери и входове

en: Checks for errors in barriers and entrances.
bg: Проверки за бариери и входове

en: Barrier entrance not set on a barrier
bg: Мястото за преминаване не е на заграждение или ограда

en: Coastlines
bg: Брегови линии

en: This test checks that coastlines are correct.
bg: Този тест проверява за правилността на бреговите линии.

en: Reversed coastline: land not on left side
bg: Обърната брегова линия: земята не е отляво

en: Unconnected coastline
bg: Несвързана брегова линия

en: Unordered coastline
bg: Неподредени брегови линии

en: Reversed coastline
bg: Обърната брегова линия

en: invalid coastline
bg: невалидна брегова линия

en: Conditional Keys
bg: Условни ключове

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
bg: Тестове за правилното използване на '' *: conditional '' маркери

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
bg: Не съвпада с модела '' ограничителна стойност @ условие ''

en: {0} is not a valid restriction value
bg: {0} не е валидна стойност на ограничението

en: Wrong syntax in {0} key
bg: Грешен синтаксис в ключа {0}

en: Error in {0} value: {1}
bg: Грешка в стойността на {0}: {1}

en: Connectivity Relations
bg: Релации за свързаност

en: Validates connectivity relations
bg: Валидира релациите за свързаност

en: Connectivity relation without connectivity tag
bg: Релация на свързаност без маркер за свързване

en: Connectivity tag contains unusual data
bg: Маркерът за свързаност съдържа необичайни данни

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
bg: В маркера за свързаност липсва запетая между незадължителни и незадължителни стойности

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
bg: Несъгласувано номериране на ленти между релацията и обектните маркери

en: Relation {0} member is missing a lanes or *:lanes tag | Relation {0} members are missing a lanes or *:lanes tag
bg[0]: За член от релацията {0} липсва таг за лента или *: ленти
bg[1]: За членове от релацията {0} липсва таг за лента или *: ленти

en: This connectivity may already be implied
bg: Тази свързаност вече се подразбира

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
bg: Връзката не трябва да съдържа смесени линии и възли с роля "чрез"

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
bg: Множество „чрез“ роли са разрешени само за линии

en: Crossing ways
bg: Пресичащи се линии

en: Crossing barriers
bg: Преминаване на бариери

en: Crossing highways
bg: Пресичане на пътища без обща точка

en: Crossing railways
bg: Пресичане на железопътни линии

en: Crossing waterways
bg: Пресичащи се водни пътища

en: Crossing barrier/building
bg: Пресичане на бариера / сграда

en: Crossing barrier/highway
bg: Пресичане на бариера с път

en: Crossing barrier/railway
bg: Пресичане на бариера / железопътна линия

en: Crossing barrier/waterway
bg: Пресичане на бариера / воден път

en: Crossing barrier/way
bg: Пресичане на преграда / път

en: Crossing building/highway
bg: Пресичане на сграда с път

en: Crossing building/railway
bg: Пресичане на сграда / железопътна линия

en: Crossing building/residential area
bg: Пресичане на сграда / жилищен район

en: Crossing building/waterway
bg: Пресичане на сграда / воден път

en: Crossing building/way
bg: Пресичане на сграда / път

en: Crossing highway/railway
bg: Пресичане на път с жп линия

en: Crossing highway/waterway
bg: Пресичане на път с вода

en: Crossing highway/way
bg: Пресичане на магистрала с друг път

en: Crossing railway/waterway
bg: Пресичане на железопътна / водна пътека

en: Crossing railway/way
bg: Пресичане на железопътна линия / път

en: Crossing residential area/way
bg: Пресичане на жилищен район / път

en: Crossing waterway/way
bg: Пресичане на воден път / път

en: Crossing boundaries
bg: Пресичащи се граници

en: Self crossing ways
bg: Самопресичащи се линии

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
bg: Проверка дали два автомобилни, железопътни или морски пътя или две сгради се пресичат в един слой без да имат общ възел.

en: Invalid usage of direction on node
bg: Невалидно използване на посоката на възела

en: Disputed usage of direction on node
bg: Спорно използване на посоката на възел

en: Direction nodes
bg: Възли с посока

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
bg: Проверка за възли, които имат посока „напред“ или „назад“

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
bg: Несвързан възел с {0}. Използвайте ъгъл или основна посока

en: Node with {0} should be connected to a linear way
bg: Възел с {0} трябва да бъде свързан с линия

en: Node with {0} on end of way
bg: Възел с {0} в края на линията

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
bg: Възел с {0} за връзка с множество линии

en: Duplicated nodes
bg: Дублирани точки

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
bg: Този тест проверява за точки, които се намират на едно и също място.

en: Mixed type duplicated nodes
bg: Дублирани са възли от смесен тип

en: Highway duplicated nodes
bg: Дублирани точки в път

en: Railway duplicated nodes
bg: Дублирани точки в железен път

en: Waterway duplicated nodes
bg: Дублирани възли на воден път

en: Boundary duplicated nodes
bg: Гранични дублирани възли

en: Power duplicated nodes
bg: Дублирани възли тип Енергетика

en: Natural duplicated nodes
bg: Дублирани възли тип природа

en: Building duplicated nodes
bg: Дублирани възли тип сграда

en: Landuse duplicated nodes
bg: Дублирани възли тип земеползване

en: Other duplicated nodes
bg: Други дублирани възли

en: Nodes at same position
bg: Възли в една и съща позиция

en: Duplicated relations
bg: Дублирани релации

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
bg: Този тест проверява за релации с еднакви маркери и за елементи с еднакви роли.

en: Relations with same members
bg: Релация със същите елементи

en: Delete duplicate relations
bg: Изтриване на дублирани релации

en: Duplicated ways
bg: Дублирани пътища

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
bg: Този тест проверява за линии с еднакви координати на възела и (по желание) с еднакви маркери.

en: Ways with same position
bg: Линии на едно и също място (евентуално съвпадащи)

en: Delete duplicate ways
bg: Изриване на дублиращите се линии

en: Duplicated way nodes
bg: Дублиращи се точки в линии

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
bg: Проверява за линии с последователни точки с еднакви координати

en: Performs semantic checks on highways.
bg: Изпълнява проверка на таговете на пътищата

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
bg: Неправилно кръгово движение (път: {0} вместо {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
bg: Пътната връзка не е свързана с път или връзка от същия клас

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
bg: Непълно маркиране на пешеходния преход. Задължителните маркери са {0} и {1}.

en: Unknown country code: {0}
bg: Непознат код на държава: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
bg: Неизвестен източник: maxspeed context: {0}

en: Internet tags
bg: Интернет маркери

en: Checks for errors in internet-related tags.
bg: Проверява за грешки в свързаните с интернет маркери.

en: URL contains backslashes instead of slashes
bg: URL адресът съдържа символи «\» вместо «/»

en: Lane tags
bg: Етикети за ленти

en: Test that validates ''lane:'' tags.
bg: Тест, който проверява маркерите '' lane: ''.

en: Number of {0} greater than {1}
bg: Брой на {0} по-голям от {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
bg: Несъвместимост на броя стойности зависещи от линията

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
bg: Несъвместимост на броя стойности зависещи от линията в посока напред

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
bg: Несъвместимост на броя стойности зависещи от линията в посока назад

en: Long segments
bg: Дълги сегменти

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
bg: Тази проверка е за дълги сегменти, които често представляват грешка.

en: Very long segment of {0} kilometers
bg: Много дълъг сегмент от {0} км

en: Tag checker (MapCSS based)
bg: Проверка на маркери (базирана на MapCSS)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
bg: Този тест проверява за грешки в ключовете на маркерите и стойностите.

en: unknown
bg: неизвестно

en: Adding {0} to tag checker
bg: Добавяне на {0} към проверката на маркера

en: Failed to add {0} to tag checker
bg: Добавянето на {0} към проверката на маркери не бе успешно

en:  {0}: {1} of {2} elements done
bg:  {0}: {1} от {2} изпълнени елемента

en: Fix of {0}
bg: Поправка на {0}

en:  or
bg:  или

en: {0}, use {1} instead
bg: {0}, вместо това използвайте {1}

en: Multipolygon
bg: Мултиполигон

en: This test checks if multipolygons are valid.
bg: Това е проверка за валидни мултиполигони.

en: Incomplete multipolygon relation was modified
bg: Непълната мултиполигонна релация беше модифицирана

en: No area style for multipolygon
bg: Няма стил за площ за мултиполигон

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
bg: С използвания в момента стил mappaint стилът за вътрешни линии съвпада с мултиполигонния стил

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
bg: С използвания в момента стил mappaint стилът за външни линии не съвпада с мултиполигонния стил

en: Area style on outer way
bg: Стил на зоната на външна линия

en: Multipolygon is not closed
bg: Мултиполигонът не е затворен.

en: Self-intersecting polygon ring
bg: Самопресичащ се полигонен контур

en: Multipolygon rings share node
bg: Мултиполигоновите пръстени имат общ възел

en: Intersection between multipolygon ways
bg: Кръстосване на линии в мултиполигон.

en: Multipolygon rings are equal
bg: Мултиполигоновите пръстени са еднакви

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
bg: Ролята за „{0}“ трябва да бъде „{1}“

en: Multipolygon inner way is outside
bg: Вътрешна линия за мултиполигона се намира извън него.

en: Multipolygon ring contains segment twice
bg: Мултиполигоновият пръстен съдържа един и същ сегмент два пъти

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
bg: Мултиполигоновата външна линия има общ сегмент с друг пръстен

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
bg: Ролята на линията участваща в многополигонния елемент трябва да бъде вътрешна или външна

en: Non-Way in boundary
bg: не-линейна граница

en: Non-Way in multipolygon
bg: В мултиполигона има член, който не е линия.

en: Multipolygon member repeated with different role
bg: Мултиполигонен елемент, се повтаря с различна роля

en: Multipolygon member repeated with same role
bg: Мултиполигонен елемент, се повтаря със същата роля

en: Missing name:* translation
bg: Липсва име: * превод

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
bg: Този тест открива многоезични обекти, чийто атрибут '' name '' не съвпада с някакъв атрибут '' name: * '', или състав на атрибути '' name: * '', например Italia - Italien - Italy.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
bg: Липсва име: * = {0}. Добавете маркер с правилен езиков ключ.

en: A name is missing, even though name:* exists.
bg: Липсва име, въпреки че име: * съществува.

en: Enable strict mode.
bg: Активирайте режим "стриктен".

en: Opening hours syntax
bg: Грешен синктаксис на "работно време"

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
bg: Този тест проверява правилното изписване на работното време.

en: {0} value can be prettified
bg: Стойността {0} може да бъде изчислена в по-удобен вид

en: Overlapping ways
bg: Припокриващи се пътища / линии

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
bg: Този тест проверява дали участък между две свързани точки се използва от повече от един път.

en: Overlapping highways
bg: Припокриващи се линии

en: Overlapping railways
bg: Припокриващи се ЖП линии

en: Overlapping waterways
bg: Припокриващи се водни пътища

en: Highway shares segment with linear way
bg: Магистрален дял има общ сегмент с линеен обект

en: Railway shares segment with linear way
bg: железопътна линия има общ сегмент с линеен обект

en: Waterway shares segment with linear way
bg: Воден път има общ сегмент с линеен обект

en: Highway shares segment with other way
bg: Магистрален дял има общ сегмент с друга линия

en: Railway shares segment with other way
bg: Железопътна линия има общ сегмент с друга линия

en: Waterway shares segment with other way
bg: Воден път има общ сегмент с друга линия

en: Ways share segment
bg: Линиите имат общ сегмент

en: Way contains segment twice
bg: Линията съдържа сегмента два пъти

en: Power lines
bg: Електропроводи

en: missing tag
bg: Липсващ таг

en: Public Transport Route
bg: Маршрут на обществения транспорт

en: Route relation contains a ''{0}'' role
bg: Релацията на маршрута съдържа роля „ {0} “

en: Route relation contains a gap
bg: В релацията на маршрута има прекъсване

en: Stop position not part of route
bg: Стоп позицията не е част от маршрута

en: Role verification problem
bg: Проблем с проверката на ролята

en: Relation checker
bg: Проверка на релации

en: Checks for errors in relations.
bg: Проверки за грешки в релациите.

en: Relation is empty
bg: Релацията е празна

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
bg: Схемата на маршрута е неуточнена. Добавяне на {0} ({1} = public_transport; {2} = legacy)

en: Relation type is unknown
bg: Непознат тип релация

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
bg: Ролята на елемент на връзката не съвпада с  шаблонa „ {0} “в предварително зададена {1}

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
bg: Тип '' {0} '' на член на връзката с роля '' {1} '' не съответства на приетите типове '' {2} '' в предварително зададена {3}

en: <empty>
bg: <празно>

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
bg: Ролята „{0}“ не е сред очакваните стойности „ {1} “

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
bg: Намерена е празна роля при очакване на една от „{0}“

en: Role ''{0}'' missing
bg: Липсва роля „{0}“

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
bg: Броят на ролите „{0}“ е твърде нисък ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
bg: Броят на ролите „{0}“ е твърде висок ({1})

en: Relation contains itself as a member
bg: Релацията съдържа себе си като член

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
bg: Отношенията генерират кръгова зависимост на елементите горен клас / подчинен клас

en: Almost right angle buildings
bg: Почти правоъгълни сгради

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
bg: Проверки за сгради, които имат ъгли близки до прав ъгъл и не са ортогонализирани.

en: Building with an almost square angle
bg: Сграда с почти прави ъгъли

en: Self-intersecting ways
bg: Самопресичащи се линии

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
bg: Този тест проверява за линии, които съдържат някои от своите точки повече от веднъж.

en: Sharp angles
bg: Остри ъгли

en: Check for sharp angles on roads
bg: Проверка за остри ъгли по линиите

en: Sharp angle
bg: Остър ъгъл

en: Similarly named ways
bg: Подобно наименувани линии

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
bg: Дадения тест проверява за линии с подобни имена. Възможно е това да е от правописни грешки.

en: Tag checker
bg: Проверка на маркери

en: Ignoring {0}. Support was dropped
bg: Игнориране на {0}. Поддръжката е прекратена

en: Adding {0} to ignore tags
bg: Добавяне на {0} за игнориране на маркери

en: Invalid spellcheck line: {0}
bg: Невалиден ред от правописна проверка: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
bg: Добавяне на {0} към проверка на правописа

en: Could not access data file:
    {0} | Could not access data files:
    {0}
bg[0]: Няма достъп до файл с данни:
    {0}
bg[1]: Няма достъп до файлове с данни:
    {0}

en: Tag ''{0}'' invalid.
bg: Етикетът „{0}“ е невалиден.

en: fixme
bg: fixme (поправи)

en: Object type not in preset
bg: Типът на обекта не е от предварително зададените

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
bg: Тип обект {0} не се поддържа от предварително зададените маркири: {1}

en: Multipolygon tags
bg: Многополигонови маркери

en: only {0} tag
bg: само {0} маркер

en: tag describing the area is missing
bg: липсва маркер, описващ района

en: tag describing the area might be missing
bg: маркер, описващ района, може да липсва

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
bg: Външната линия на мултиполигона повтаря основния маркер на релацията

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
bg: Същият маркер: '' {0} '' = '' {1} ''

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
bg: Външната линия на мултиполигона повтаря маркера на релацията

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
bg: Стойността на маркера съдържа непечатен (обикновено невидим) знак

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
bg: Стойността на маркера съдържа необичаен Unicode знак {0}

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
bg: Стойност на маркера, по-дълга от {0} знака ({1} знака)

en: Tags with empty values
bg: Етикети с празни стойности

en: Property values start or end with white space
bg: Стойност на параметър започва или завършва с интервал

en: Property values contain multiple white spaces
bg: Стойностите съдържат множество празни интервали

en: Property values contain HTML entity
bg: Стойности съдържащи HTML елементи

en: Tag key contains non-printing character
bg: Ключът за маркера съдържа непечатен знак

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
bg: Ключ за маркер, по-дълъг от {0} знака ({1} знака)

en: Invalid white space in property key
bg: Неправилен интервал в ключ

en: Presets do not contain property value
bg: Шаблоните не съдържат стойност

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
bg: Стойността '' {0} '' за ключ '' {1} '' не е в предварително зададените, но е известна.

en: Misspelled property key
bg: Грешно написан ключ на свойството

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
bg: Ключът „{0}“ изглежда като „{1}“.

en: Presets do not contain property key
bg: Шаблоните не съдържат такъв ключ

en: Key ''{0}'' not in presets.
bg: Ключ ''{0}'' не е намерен в шаблони.

en: Unknown property value
bg: Неизвестна стойност на свойството

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
bg: Стойността '' {0} '' за ключ '' {1} '' е неизвестна, може би се има предвид една от {2}?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
bg: Стойността „„ {0} “„ за ключ „ {1} “е неизвестна, може би се има предвид „{2}“?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
bg: Стойността ''{0}'' за ключ ''{1}'' не е намерена в шаблоните.

en: Check property keys.
bg: Проверка на ключовете.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
bg: Проверяване за валидни ключове и сравняване със списък от думи.

en: Use complex property checker.
bg: Използване на сложен параметров тест.

en: Validate property values and tags using complex rules.
bg: Проверяване стойностите и маркерите използвайки по-сложни правила.

en: TagChecker source
bg: Източници за TagChecker

en: Data sources ({0})
bg: източници на данни ({0})

en: Check property values.
bg: Проверка стойностите.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
bg: Проверяване дали стойностите са правилни спрямо шаблони.

en: Check for fixme.
bg: Проверка на fixme.

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
bg: Търси възли или линии с fixme във всяка стойност на свойството.

en: Check for presets types.
bg: Проверете за предварително зададени типове.

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
bg: Проверете дали типовете обекти са валидни, като проверявате шаблоните.

en: Fix tags
bg: Поправяне на тагове

en: Turn restrictions
bg: Ограничения за завой

en: This test checks if turn restrictions are valid.
bg: Този тест проверява дали ограниченията на завоя са валидни.

en: Unknown turn restriction
bg: Неизвестно ограничение на завой

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
bg: Неочаквана роля „{0}“ в ограничение на завой

en: Unexpected member type in turn restriction
bg: Неочакван тип елемент в ограничения на завой

en: More than one "from" way found
bg: Намерена е повече от една „from“ (от) линия

en: More than one "to" way found
bg: Намерена е повече от една „to“ (към) линия

en: More than one "via" node found
bg: Намерени са повече от един "via" (чрез) възел

en: Cannot mix node and way for role "via"
bg: Не да се ползват възел и линия за съвместно за роля "via" (чрез)

en: No "from" way found
bg: Няма линия с роля "from"

en: "from" way is a closed way
bg: Линия "from" (от) е затворена

en: No "to" way found
bg: Не е указана линия "to" (към)

en: "to" way is a closed way
bg: линия «to» е затворена

en: "from" way equals "to" way
bg: линия "from"  е идентична с линия "to"

en: No "via" node or way found
bg: Липсва точка или линия "via" (чрез)

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
bg: Излишно ограничение на завой тъй като линия "to" е еднопосочна

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
bg: Излишно ограничение на завоя, тъй като път "from" e еднопосочен.

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
bg: Път "from" не започва или не завършва на възел "via".

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
bg: Линия "to" не започва или завършва на възел "via".

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
bg: "from" и първата "via" линии не са свързани.

en: The "via" ways are not connected.
bg: Линиите „via“ не са свързани.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
bg: Последната линия "via" и линия "to" не са свързани.

en: Unclosed Ways
bg: Незатрворени линии

en: This tests if ways which should be circular are closed.
bg: Това проверява дали линии, които са кръгови са затворени.

en: Unclosed way
bg: Незатворена линия

en: natural type {0}
bg: естествен тип {0}

en: landuse type {0}
bg: земеползване от тип {0}

en: amenity type {0}
bg: тип услуга {0}

en: sport type {0}
bg: спорт типа {0}

en: tourism type {0}
bg: туризъм типа {0}

en: shop type {0}
bg: тип на магазина: {0}

en: leisure type {0}
bg: отдих тип {0}

en: waterway type {0}
bg: тип на водоема: {0}

en: boundary type {0}
bg: тип граница {0}

en: area:highway type {0}
bg: площ: вид път{0}

en: place type {0}
bg: тип място {0}

en: area
bg: област

en: Area style way is not closed
bg: Незатворена площ (area)

en: Unconnected highways
bg: Несвързани автомобилни пътища

en: Unconnected railways
bg: Несвързани релсови пътища

en: Unconnected waterways
bg: Несвързани водни пътища

en: Unconnected natural lands and landuses
bg: Несвързани естествени или земеделски площи

en: Unconnected power ways
bg: Несвързани захранващи линиии

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
bg: Този тест проверява дали линия има крайна точка близо до друга линия.

en: Way end node near other highway
bg: Краят на линия е близо до друга линия

en: Way end node near other way
bg: Края на линия близо до друга линия

en: Way node near other way
bg: Възел близо до друга линия

en: Connected way end node near other way
bg: Свързан край на линия е близо до друга линия

en: Unconnected nodes without physical tags
bg: Несвързани възли без физически маркери

en: Untagged and unconnected nodes
bg: Немаркирани и несвързани възли

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
bg: Този тест проверява за немаркирани точки, които не са част от линия.

en: No tags
bg: Няма тагове

en: Has tag containing ''fixme''
bg: Има маркер, съдържащ „fixme“

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
bg: Има ключ „note“ или „comment“ или „description“

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
bg: Има ключ '' created_by '' или '' convert_by ''

en: Has key ''watch''
bg: Има ключ „watch“

en: Has key ''source''
bg: Има ключ „source“

en: Untagged, empty and one node ways
bg: Линии които са немаркирани, празни и само с един възел

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
bg: Този тест проверява за линии които са немаркирани, празни и само с един възел

en: Unnamed ways
bg: Неименовани линии

en: Unnamed junction
bg: Ненаименовано съединение

en: Untagged ways (commented)
bg: Немаркирани линии (коментирани)

en: Untagged ways
bg: Немаркирани линии

en: Empty ways
bg: Празни линии

en: One node ways
bg: Линии от една точка

en: Way connected to Area
bg: Линия, свързана с полигон

en: Checks for ways connected to areas.
bg: Проверява за линия, свързана с полигон

en: Way terminates on Area
bg: Линията завършва на полигон

en: Wrongly Ordered Ways
bg: Грешно наредени линии

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
bg: Този тест проверява за посоката на вода, земя или брегови линии.

en: Reversed land: land not on left side
bg: Обърната посока на линията на сушата: земята не е от ляво

en: Show this dialog again the next time
bg: Покажете този диалогов прозорец отново следващия път

en: Do not show again (this operation)
bg: Не показвай отново (за това действие)

en: Do not show again (this session)
bg: Не показвай отново (за тази сесия)

en: Do not show again (remembers choice)
bg: Не показвай отново (запомни избора)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
bg: Игнориране на неправилна препратка: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
bg: Игнориране неправилен адрес на файл: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
bg: Параметърът "downloadgps" не възприема имена на файлове или файлови URL.

en: Security exception
bg: Грешка свързана със сигурността

en: Network exception
bg: Грешка свързана с мрежата

en: IO Exception
bg: Входно-изходна грешка

en: Illegal Data
bg: Невалидни данни

en: Offline mode
bg: Офлайн режим

en: Internal Server Error
bg: Вътрешна грешка на сървъра

en: Bad Request
bg: Неправилна заявка

en: Not Found
bg: Не е намерен

en: Conflict
bg: Конфликт

en: Authentication failed
bg: Идентификацията е неуспешна

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
bg: Забранен е достъпът до редактираната версия „{0}“ на {1} {2}.

en: Authorisation Failed
bg: Авторизацията е неуспешна

en: Client Time Out
bg: Времето за изчакване на клиента изтече

en: Bandwidth Limit Exceeded
bg: Превишена граница на пропускливост

en: Communication with OSM server failed
bg: Комуникацията със OSM сървъра не бе успешна

en: Unknown host
bg: Неизвестен хост

en: Object deleted | Objects deleted
bg[0]: Обектът е изтрит
bg[1]: Обектите изтрити

en: Show help information
bg: Показване на помощна информация

en: Downloading "Message of the day"
bg: Зареждане на "Съобщение на деня"

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
bg: Неуспешно четене на MOTD. Грешка: {0}

en: Message of the day not available
bg: Съобщение за деня не е налично

en: Click to close the dialog
bg: Щракнете, за да затворите диалоговия прозорец

en: Imagery offset
bg: Отместване на изображението

[ctx: menu]
en: Imagery
bg: Слоеве изображения

[ctx: layer]
en: Offset
bg: Отместване

en: You are running version {0} of Java.
bg: Ползвате версия {0} на Java.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
bg: Тази версия вече не се поддържа от {0} от {1} и не се препоръчва за използване.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
bg: JOSM скоро ще спре да работи с тази версия; горещо ви препоръчваме да актуализирате до Java {0}.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
bg: Може да се сблъскате с критични Java грешки; горещо ви препоръчваме да актуализирате до Java {0}.

en: Would you like to update now ?
bg: Искате ли да обновите сега?

en: Outdated Java version
bg: Остаряла версия на Java

en: Update Java
bg: Обновете Java

en: You are running an <b>Oracle</b> implementation of Java WebStart.
bg: Вие използвате версия на <b>Oracle</b> за Java WebStart.

en: It was for years the recommended way to use JOSM. Oracle removed WebStart from Java 11,<br>but the open source community reimplemented the Java Web Start technology as a new product: <b>OpenWebStart</b>
bg: Това отдавна е препоръчителния начин за използване на JOSM. Oracle премахна WebStart от Java 11,<br>но общество поддържащо отворените стандарти възстанови технологията Java Web Start като нов продукт: <b>OpenWebStart</b>

en: OpenWebStart is now considered mature enough by JOSM developers to ask everyone to move away from an Oracle implementation,<br>allowing you to benefit from a recent version of Java, and allowing JOSM developers to move forward by planning the Java {0} migration.
bg: OpenWebStart се счита за достатъчно стабилна платформа от разработчиците на JOSM. Те препоръчват да не се използва версията на Oracle,<br>като по този начин ще са достъпни последните версии на Java и JOSM може да премине към Java {0}.

en: Would you like to <b>download OpenWebStart now</b>? (Please do!)
bg: Желаете ли да изтеглите <b>OpenWebStart</b> сега? (Надяваме се, че ще отговорите с "Да"!)

en: Outdated Java WebStart version
bg: Остаряла версия на Java WebStart

en: Update to OpenWebStart
bg: Обновете до OpenWebStart

en: usage
bg: използване

en: commands
bg: команди

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
bg: стартиране на JOSM (по подразбиране се изпълнява, когато не е посочена команда)

en: render data and save the result to an image file
bg: рендирайте данните и запишете резултата във файл с изображение

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
bg: конвертира координати от една координатна система в друга

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
bg: За подробности относно командите {0} и {1} ги стартирайте с опцията {2}.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
bg: Останалата част от тази помощна страница документира командата {0}.

en: options
bg: опции

en: Standard unix geometry argument
bg: Стандартен параметри на unix геометрия

en: Download the bounding box
bg: Сваляне на област в предала на рамка

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
bg: Изтеглете местоположението през URL адреса (с lat = x & lon = y & zoom = z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
bg: Отваряне на файл (всеки тип файл, който може да се отвори с File / Open)

en: Download the bounding box as raw GPS
bg: Изтеглете ограничителното поле като сурови GPS данни

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
bg: Изтеглете местоположението на URL адреса (с lat = x & lon = y & zoom = z) като сурови GPS данни

en: Select with the given search
bg: Избор с даденото търсене

en: Launch in maximized mode
bg: Стартиране в максимизиран режим

en: Reset the preferences to default
bg: Възстановяване на параметрите по подразбиране

en: Changes preferences according to the XML file
bg: Променя предпочитанията според XML файла

en: Set preference key to value
bg: Задай в настройките стойност на ключа

en: Set the language
bg: Установяване на езика

en: Displays the JOSM version and exits
bg: Показва версията на JOSM и излиза

en: Print debugging messages to console
bg: Отпечатайте съобщения за отстраняване на грешки в конзолата

en: Skip loading plugins
bg: Пропусни зареждането на приставки/модули

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
bg: деактивирайте достъпа до указаните ресурси, разделени със запетая

en: options provided as Java system properties
bg: опции, предоставени като системни свойства на Java

en: Change the JOSM directory name
bg: Променете името на директорията на JOSM

en: Set the preferences directory
bg: Задайте директорията с предпочитания

en: Default: {0}
bg: По подразбиране: {0}

en: Set the user data directory
bg: Задайте директорията с потребителски данни

en: Set the cache directory
bg: Задайте директорията на кеша

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
bg: Задайте директорията за предпочитания + данни + кеш (директорията на кеша ще бъде josm.home / cache)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
bg: -Djosm.home има по-нисък приоритет, т.е.специфичната настройка отменя общата

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
bg: бележка: За някои задачи JOSM се нуждае от много памет. Може да се наложи да добавите следната
          Java опция за определяне на максималния размер на заделената памет в мегабайта

en: examples
bg: примери

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
bg: Параметрите --download, --downloadgps и --selection се обработват в този ред.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
bg: Уверете се, че сте заредили някои данни, ако използвате --selection.

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
bg: Нивото на регистрация е на {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
bg: Зареждането на приставката е пропуснато

en: Enabled detailed debug level (trace)
bg: Активирано подробно ниво на отстраняване на грешки (трасировка)

en: Initializing
bg: Инициализиране

en: Setting defaults
bg: Настройки по подразбиране

en: Creating main GUI
bg: Създаване на интерфейса

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
bg: Опитайте да активирате IPv6 мрежа, като предпочетете IPv6 пред IPv4 (работи само в началото на стартирането).

en: Updating plugins
bg: Обновяване на приставките

en: Installing updated plugins
bg: Инсталиране на актуализирани приставки

en: Loading early plugins
bg: Зареждане на ранните приставки

en: Loading plugins
bg: Зареждане на приставки

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
bg: '' {0} '' не е валидна стойност за аргумент '' {1} ''. Възможните стойности са {2}, евентуално разграничени със запетаи.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
bg[0]: JOSM работи в офлайн режим. Този ресурс няма да бъде достъпен: {0}
bg[1]: JOSM работи в офлайн режим. Тези ресурси няма да бъдат достъпни: {0}

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
bg: Засечена е IPv6 мрежа, която може да се използва и ще бъде използвана вместо IPv4 след следващото рестартиране.

en: Unsaved osm data
bg: Незапазени osm данни

en: Restore
bg: Възстановяване

en: Discard
bg: Отхвърляне

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
bg[0]: JOSM намери {0} незаписан osm слой данни.
bg[1]: JOSM намери {0} незаписани осм слоеве данни.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
bg: Изглежда, че JOSM заби последния път. Искате ли да възстановите данните?

en: Change proxy settings
bg: Променете настройките на проксито

en: Proxy errors occurred
bg: Възникна грешка в прокси сървъра

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
bg: JOSM се опита да осъществи достъп до следните ресурси: <br> {0}, но <b> не успя </b> да го направи, поради следните прокси грешки: <br> {1} Искате ли да промените настройките на проксито си сега?

en: Network errors occurred
bg: Възникнаха мрежови грешки

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
bg: JOSM се опита да осъществи достъп до следните ресурси: <br> {0}, но <b> не успя </b> да го направи поради следните мрежови грешки: <br> {1} Възможно е това да се дължи на липсваща конфигурация на прокси. <br> Искате ли да промените настройките си за прокси сега?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
bg[0]: Имате {0} непрочетено съобщение.
bg[1]: Имате {0} непрочетени съобщения.

en: Click here to see your inbox.
bg: Щракнете тук, за да видите входящата си поща.

en: Initializing coordinate format
bg: Инициализа координатен формат

en: Starting file watcher
bg: Стартира преглеждане на файлове

en: Executing platform startup hook
bg: Стартиране

en: Building main menu
bg: Изгражда главното меню

en: Updating user interface
bg: Обновяване на интерфейса

en: Initializing internal boundaries data
bg: Инициализиране на данни за вътрешните граници

en: Initializing OSM API
bg: Инициализиране на OSM API

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
bg: Премахнат е слой {0}, защото не е разрешен от конфигурирания API.

en: Initializing validator
bg: Инициализиране на програмата за проверки

en: Initializing presets
bg: Инициализиране на шаблоните

en: Initializing map styles
bg: Инициализиране на картните стилове

en: Initializing Tag2Link rules
bg: Инициализиране на правилата на Tag2Link

en: Loading imagery preferences
bg: Зареждане на предпочитанията за сателитни снимки

[ctx: menu]
en: File
bg: Файл

[ctx: menu]
en: Edit
bg: Редактиране

[ctx: menu]
en: View
bg: Преглед

[ctx: menu]
en: Mode
bg: Режим

[ctx: menu]
en: Tools
bg: Инструменти

[ctx: menu]
en: More tools
bg: Още инструменти

[ctx: menu]
en: Data
bg: Данни

[ctx: menu]
en: Selection
bg: Избор

[ctx: menu]
en: Presets
bg: Шаблони

en: More...
bg: Още...

[ctx: menu]
en: Help
bg: Помощ

en: Menu: {0}
bg: Меню: {0}

en: Main toolbar
bg: Главно меню

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
bg: Превключва видимостта на основната лента с инструменти (т.е. хоризонталната лента с инструменти)

en: Edit toolbar
bg: Панел с инструменти за редакция

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
bg: Превключва видимостта на панела с инструменти за редактиране (т.е. вертикалния инструмент)

en: Imagery preferences...
bg: Предпочитания за изображения...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
bg: Щракнете, за да отворите раздела за изображения в предпочитанията

[ctx: menu]
en: Audio
bg: Аудио

en: Do not hide toolbar
bg: Не скривай лентата с инструменти

en: Hide this button
bg: Скрий този бутон

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
bg: Щракнете върху стрелката в долната част, за да се покаже отново.

en: Hide edit toolbar
bg: Скриване на лентата с инструменти за редактиране

en: Hide or show this toggle button
bg: Скриване или показване на този бутон за превключване

en: Move right
bg: Преместване надясно

en: Map: {0}
bg: Карта: {0}

en: Move left
bg: Преместване наляво

en: Move up
bg: Премести нагоре

en: Move down
bg: Премести надолу

en: scale
bg: мащаб

en: Status bar background
bg: Фон на лентата на състоянието

en: Status bar background: active
bg: Фон на лентата на състоянието: активен

en: Status bar foreground
bg: Преден план на лента на състоянието

en: Status bar foreground: active
bg: Преден план на лента на състоянието: активен

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
bg: Направлението на създавания линеен сегмент.

en: The angle between the previous and the current way segment.
bg: Ъгъл между предишния и текущия сегмент от пътя

en: The length of the new way segment being drawn.
bg: Дължина на новосъздавания линеен сегмент.

en: The name of the object at the mouse pointer.
bg: Название на обекта сочен от показалеца на мишката.

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
bg: Кликнете отново със среднен бутон, за да прегледате отново. <br> Задръжте CTRL, за да изберете директно от този списък с мишката. <hr>

en: (no object)
bg: (няма обект)

en: Do not hide status bar
bg: Не скривай лентата на състоянието

en: The northing at the mouse pointer.
bg: Северът при показалеца на мишката.

en: The easting at the mouse pointer.
bg: Изтокът при показалеца на мишката.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
bg: Географска ширина на показалеца на мишката.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
bg: Географската дължина на показалеца на мишката.

en: System of measurement changed to {0}
bg: Системата за измерване е променена на {0}

en: Default (open, closed, new)
bg: По подразбиране (отворен, затворен, нов)

en: Username
bg: Потребителско име

en: Created date
bg: Дата на създаване

en: Last change date
bg: Последна промяна

en: Select note sorting method
bg: Изберете метод за сортиране на бележки

en: Click to cancel the current operation
bg: Щракнете, за да отмените текущата операция

en: In background
bg: На заден план

en: Click to run job in background
bg: Щракнете, за да стартирате работа във фонов режим

[ctx: menu]
en: Windows
bg: Прозорци

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
bg: <h2> Активен филтър: {0} </h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
bg: </p><p>Кликнете отново върху бутона за филтър на ниво, за да изключите филтрирането.</p> </html>

en: Enlarge
bg: Увеличи

en: Shrink
bg: Свиване

en: Show downloaded area
bg: Показване на изтеглената област

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
bg: <html> Моля, изберете <strong> диапазон от OSM квадрати </strong> при дадено ниво на мащабиране. </html>

en: Zoom level:
bg: Мащаб:

en: from tile
bg: от квадрат

en: up to tile
bg: до квадрат

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
bg: <html> Като алтернатива можете да въведете <strong> адрес  </strong> за един квадрат във формат <i> zoomlevel / x / y </i>, напр. <i> 15/256/223 </i>. Адресите на квадрати във формат <i> zoom, x, y </i> или <i> zoom; x; y </i> също са валидни. </html>

en: Tile address:
bg: Адрес на квадрата:

en: Apply the tile address
bg: Приложи адреса на квадрата

en: Please enter a tile address
bg: Въведи адреса на квадрата

en: The current value isn''t a valid tile address
bg: Текущата стойност не е валиден адрес на квадрат

en: Please enter a tile index
bg: Моля, въведете индекс на квадрат

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
bg: Текущата стойност не е валиден индекс на квадрат за даденото ниво на мащабиране

en: You have encountered a bug in JOSM
bg: Грешка в JOSM

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
bg: Възникна неочаквано изключение/грешка.
    Това винаги е грешка в програмирането. Ако използвате най-новата версия на JOSM, моля докладвайте за грешка.

en: Debug information
bg: Информация за дебъгване

en: Manually report at:
bg: Ръчно докладвайте на:

en: Is JOSM up to date?
bg: Актуализиран ли е JOSM?

en: Send bug report
bg: Изпратете доклад за грешка

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
bg: Ако използвате най-новата версия на JOSM и приставките, моля, подайте доклад за грешка чрез нашия инструмент за проследяване на грешки.
    Там информацията за грешката вече е попълнена и готова да я изпратите. Моля, включете информация за това как да се възпроизведе грешката и се опитайте да предоставите възможно най-много подробности.

en: Suppress this error for this session.
bg: Не показвайте тази грешка за тази сесия.

en: Suppress further error dialogs for this session.
bg: Не показвайте диалогови прозорци за грешки за тази сесия.

en: Ignore this error.
bg: Игнорирайте тази грешка.

en: Include the system status report.
bg: Включи отчета за състоянието на системата.

en: Include information about the data you were working on.
bg: Включете информация за данните, с които сте работили.

en: Include all stack traces.
bg: Включете всички трасировки на стека.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
bg: Отварянето на отчета за грешка не бе успешно. Моля, докладвайте ръчно, като използвате този уебсайт:

en: Your current version of JOSM is {0}
bg: Текущата ви версия на JOSM е {0}

en: JOSM is searching for updates...
bg: JOSM търси актуализации...

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
bg: Възникна грешка при проверка дали вашата версия на JOSM е актуален.

en: JOSM is up to date.
bg: JOSM е актуален, имате най-новата версия.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
bg: JOSM е остарял. Текущата версия е {0}. Опитайте да актуализирате JOSM.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
bg: Преди да подадете доклад за грешка, уверете се, че сте актуализирали до най-новата версия на JOSM тук:

en: Update JOSM
bg: Обновяване на JOSM

en: Conflict background: no conflict
bg: Предистория на конфликта: няма конфликт

en: Conflict background: decided
bg: Предистория на конфликта: решено

en: Conflict background: undecided
bg: Предистория на конфликта: нерешено

en: Conflict background: drop
bg: Предистория на конфликта: отхвърлено

en: Conflict background: keep
bg: Предистория на конфликта: запазено

en: Conflict background: combined
bg: Предистория на конфликта: комбиниран/обединен

en: Conflict background: selected
bg: Предистория на конфликта: избран

en: Conflict foreground: undecided
bg: Преден план на конфликта: нерешен

en: Conflict foreground: drop
bg: Преден план на конфликта: отхвърлен

en: Conflict foreground: keep
bg: Преден план на конфликта: запази

en: Conflict background: empty row
bg: Предистория на конфликта: празен ред

en: Conflict background: frozen
bg: Предистория на конфликта: замразен

en: Conflict background: in comparison
bg: Предистория на конфликта: в сравнение

en: Conflict foreground: in comparison
bg: Преден план на конфликта: в сравнение

en: Conflict background
bg: Предистория на конфликта

en: Conflict foreground
bg: Преден план на конфликта

en: Conflict background: not in opposite
bg: Предистория на конфликта: не е противоположен

en: Conflict background: in opposite
bg: Предистория на конфликта: противоположен

en: Conflict background: same position in opposite
bg: Предистория на конфликта: същата позиция в противоположната

en: Conflict background: keep one tag
bg: Предистория на конфликта: запази един маркер

en: Conflict foreground: keep one tag
bg: Преден план на конфликта: запази един маркер

en: Conflict background: drop tag
bg: Предистория на конфликта: премахни маркера

en: Conflict foreground: drop tag
bg: Преден план на конфликта: премахни маркера

en: Conflict background: keep all tags
bg: Предистория на конфликта: запази всички маркери

en: Conflict foreground: keep all tags
bg: Преден план на конфликта: запази всички маркери

en: Conflict background: sum all numeric tags
bg: Предистория на конфликта: сумирай всички цифрови маркери

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
bg: Преден план на конфликта: сумирай всички цифрови маркери

en: Conflict background: keep member
bg: Предистория на конфликта: запази елемента

en: Conflict foreground: keep member
bg: Преден план на конфликта: запази всички маркери

en: Conflict background: remove member
bg: Предистория на конфликта: премахни елемента

en: Conflict foreground: remove member
bg: Преден план на конфликта: премахни елемента

en: {0} more...
bg: {0} още...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
bg: Следните обекти не можаха да бъдат копирани в целевия обект <br>, защото са изтрити в целевия набор от данни:

en: Merging deleted objects failed
bg: Обединяването на изтрити обекти не бе успешно

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
bg: списъкът в роля {0} понастоящем не участва в двойка за сравнение

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
bg: неочаквана стойност на параметъра "index". Имаме: {0}

en: Item {0} not found in list.
bg: точка {0} не е открита в списъка

en: lock scrolling
bg: заключване на скролирането

en: Compare
bg: Сравняване

en: My version
bg: Моя версия

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
bg: Списък на елементите в моя набор от данни, т.е.локален набор от данни

en: Merged version
bg: Обединена версия

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
bg: Списък на обединените елементи. Те ще заменят списъка с моите елементи, когато се приложи сливане.

en: Their version
bg: Тяхна версия

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
bg: Списък на елементите в техния набор от данни, т.е. сървърен набор данни

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
bg: Копирай избраните от мен възли в началото на обединения списък с възли

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
bg: Копирайте избраните от мен елементи в края на списъка на обединените елементи.

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
bg: Копирайте избраните от мен елементи преди първия избран елемент в списъка на обединените елементи.

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
bg: Копирайте избраните от мен елементи след първия избран елемент в списъка на обединените елементи.

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
bg: Копирай избрания от тях елемент в началото на списъка на обединените елементи.

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
bg: Копирай избраните от тях елементи в края на списъка на обединените елементи.

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
bg: Копирай избраните от тях елементи преди първия избран елемент в списъка на обединените елементи.

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
bg: Копирай избрания от тях елемент след първия избран елемент в списъка на обединените елементи

en: Copy all my elements to the target
bg: Копирай всички мои елементи в местоназначението

en: Copy all their elements to the target
bg: Копирай всички чужди елементи в местоназначението

en: Move up the selected entries by one position.
bg: Премести избраните записи с една позиция нагоре.

en: Move down the selected entries by one position.
bg: Преместване на избраните елементи надолу с една позиция

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
bg: Премахване на избраните елементи от списъка на обединените елементи.

en: Freeze
bg: Фиксиране

en: Freeze the current list of merged elements.
bg: Фиксиране  на текущия списък обединени елементи

en: Unfreeze
bg: Освобождаване

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
bg: Освобождаване на списъка обединени елементи и стартиране на обединяването

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
bg: <html> Щракнете върху <strong> {0} </strong>, за да започнете да обединявате моите и техните записи. </html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
bg: <html> Щракнете върху <strong> {0} </strong>, за да завършите обединяването на моите и техните записи. </html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
bg[0]: Моята версия (запис {0})
bg[1]: Моята версия (записи {0})

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
bg[0]: Обединена версия (запис {0})
bg[1]: Обединена версия (записи {0})

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
bg[0]: Тяхна версия (запис {0})
bg[1]: Тяхната версия (записи {0})

en: My version (local dataset)
bg: Моя версия (местна база данни)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
bg: Характеристики в моята база дании (локалната база данни)

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
bg: Параметри в обединения елемент. Те ще заменят параметрите в моите елементи, когато се приложи обединяване.

en: Their version (server dataset)
bg: Тяхна версия (база данни на сървъра)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
bg: Характеристики в тяхната база дании (базата данни на сървъра)

en: My with Their
bg: Моя с Тяхния

en: My with Merged
bg: Моята версия с Обединената

en: Their with Merged
bg: Тяхната версия с Обединената

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
bg: роля {0} не участва в двойката за сравнение {1}

en: Properties
bg: Настройки

en: Tags
bg: Етикети

en: Nodes
bg: Възли

en: Members
bg: Членове

en: No pending tag conflicts to be resolved
bg: Няма чакащи tag конфликти за разрешаване

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
bg[0]: Етикети ({0} конфликт)
bg[1]: Етикети ({0} конфликта)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
bg[0]: {0} изчакващ конфликт на маркери, който трябва да бъде разрешен
bg[1]: {0} изчакващи конфликти на маркери за разрешаване

en: Nodes(resolved)
bg: Възли(решени)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
bg: Обединеният списък с възли е замразен. Няма нерешени конфликти в списъка с възли по тази линия

en: Nodes(with conflicts)
bg: Възли(с конфликт)

en: Pending conflicts in the node list of this way
bg: Има нерешени конфликти в списъка с възли по тази линия

en: Members(resolved)
bg: Членове (без конфликти)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
bg: Обединеният списък на членовете е замразен. Няма нерешени конфликти в списъка с членове на тази релация

en: Members(with conflicts)
bg: Членове (с конфликти)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
bg: Нерешени конфликти в списъка с членове на тази релация.

en: No pending property conflicts
bg: Няма чакащи конфликти на характеристиките

en: Properties(with conflicts)
bg: Характеристики (с конфликти)

en: Pending property conflicts to be resolved
bg: Чакащи за разрешаване конфликти на характеристики

en: Conflict Resolution
bg: Разрешение на конфликт

en: Node
bg: Възел

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
bg: Обединените възли все още не са замразени. Не може да се изгради команда за разрешаване (на конфликтите).

en: (none)
bg: (никой)

en: deleted
bg: изтрито

en: not deleted
bg: не е изтрито

en: Deleted State:
bg: Изтрито състояние:

en: Coordinates:
bg: Координати:

en: Referenced by:
bg: Позовава се на:

en: Keep my coordinates
bg: Запазете моите координати

en: Keep their coordinates
bg: Запазете координатите им

en: Undecide conflict between different coordinates
bg: Не решавай конфликта между различни координати

en: Keep my deleted state
bg: Запазете състоянието ми "изтрито"

en: Keep their deleted state
bg: Запазете състоянието им "изтрито"

en: Undecide conflict between deleted state
bg: Остави конфликтът с изтрито състояние нерешен

en: Role
bg: Роля

en: Primitive
bg: Примитив

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
bg: Обединените елементи все още не са замразени. Не може да се изгради команда за разрешаване (на конфликт)

en: <undefined>
bg: <неопределено>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
bg: Обединеният набор от данни няма да включва маркер с ключ {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
bg: Моят набор от данни не включва маркер с ключ {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
bg: Не може да се сложи маркер на обединения елемент поради нерешен конфликт.

en: Key
bg: Ключ

en: Value
bg: Стойност

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
bg: Запази избраните двойки ключ / стойност от локалния набор от данни

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
bg: Запази избраните двойки ключ / стойност от набора данни на сървъра

en: Mark the selected tags as undecided
bg: Маркирайте избраните маркери като нерешени

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
bg: Тяхната база данни не съдържа етикет с ключ {0}

en: Conflicts when combining primitives
bg: Конфликти при комбиниране на примитиви

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
bg: Конфликти при комбиниране на линии - комбинираната линия е „{0}“

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
bg: Конфликти при сливане на възли - целевият възел е „{0}“

en: No conflicts to resolve
bg: Няма конфликти за разрешаване

en: Cancel conflict resolution
bg: Отменете разрешаването на конфликт

en: Apply resolved conflicts
bg: Прилагане на разрешени конфликти

en: Apply
bg: Приложи

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
bg[0]: На път сте да комбинирате обект {1}, който е част от релацията {0}: <br/> {2} Комбинирането на тези обекти може да наруши тази релация. Ако не сте сигурни, моля, отменете тази операция. <br/> Ако искате да продължите, ще ви се покаже диалогов прозорец, за да решите как да адаптирате релацията. <br/> <br/> Искате ли да продължите?
bg[1]: На път сте да комбинирате {1} обекти, които са част от {0} релации: <br/> {2} Комбинирането на тези обекти може да наруши тези релации. Ако не сте сигурни, моля, отменете тази операция. <br/> Ако искате да продължите, ще ви се покаже диалогов прозорец, за да решите как да адаптирате релациите. <br/> <br/> Искате ли да продължите?

en: Combine confirmation
bg: Потвърждение на комбинирането

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
bg[0]: На път сте да комбинирате {0} обекти, но следните маркери създават конфликт: <br/> {1} Ако тези обекти се комбинират, полученият обект може да има нежелани маркери. <br/> Ако искате да продължите, вие се показва диалогов прозорец за коригиране на конфликтните маркери. <br/> <br/> Искате ли да продължите?
bg[1]: На път сте да комбинирате {0} обекти, но следните маркери създават конфликт: <br/> {1} Ако тези обекти се комбинират, полученият обект може да има нежелани маркери. <br/> Ако искате да продължите, вие се показва диалогов прозорец за коригиране на конфликтните маркери. <br/> <br/> Искате ли да продължите?

en: <i>missing</i>
bg: <i>липсва</i>

en: Choose a value
bg: Изберете стойност

en: none
bg: няма/никой

en: all
bg: всички

en: sum
bg: сума

en: Please decide which values to keep
bg: Моля, решете кои стойности да запазите

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
bg: Стойността „ {0} “ще бъде приложена за ключ „{1}“

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
bg: Всички числови стойности, сумирани като „{0}“, ще бъдат приложени за ключ „ {1} “

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
bg: Ключът „{0}“ и всички негови стойности ще бъдат премахнати

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
bg: Всички стойности, обединени като „{0}“, ще бъдат приложени за ключ „ {1} “

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
bg: Събирането на маркери не включва избраната стойност „ {0} “.

en: Not decided yet
bg: Все още не е решено

en: Tags from nodes
bg: Етикети от възли

en: Tags from ways
bg: Етикети от линии

en: Tags from relations
bg: Етикети от релации

en: Conflicts in pasted tags
bg: Конфликти в поставените маркери

en: Paste ...
bg: Поставяне...

en: From ...
bg: От...

en: To ...
bg: На...

en: {0} tag | {0} tags
bg[0]: {0} маркер (етикет, таг)
bg[1]: {0} маркера (етикета, тага)

en: {0} way | {0} ways
bg[0]: {0} линия
bg[1]: {0} линии

en: {0} relation | {0} relations
bg[0]: {0} релация
bg[1]: {0} релации

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
bg: Позиция {0} е извън допустимия обхват. Текущият брой членове е {1}.

en: Remove
bg: Премахни

en: Keep
bg: Запази

en: Undecided
bg: Нерешен

en: Remove this relation member from the relation
bg: Премахнете този член на релацията от релацията

en: Keep this relation member for the target object
bg: Запазете този член на релацията за целевия обект

en: Role:
bg: Роля:

en: Enter a role for all relation memberships
bg: Въведете роля за всички членове на релацията

en: Tag modified relations with
bg: Маркирайте модифицираните релации с

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
bg: <html> Изберете, за да разрешите въвеждането на маркер, който ще бъде приложен <br> за всички модифицирани релации. </html>

[ctx: tag]
en: Key:
bg: Ключ:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
bg: <html> Въведете ключ на маркер, напр. <strong><tt>fixme</tt></ </strong> </html>

en: Value:
bg: Стойност:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
bg: <html> Въведете стойност на маркер, напр. <strong> <tt> проверете членовете </tt> </strong> </html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
bg: <html> Комбинираните линии членуват в една или повече релации. Моля, решете дали <strong> да запази тези членства за комбинирани линии или искате <strong> да </strong> премахне. <br> По подразбиране <strong> запазва </strong> първата линия <strong> премахва </strong>  другите линии, които са членове на една и съща релация: комбинираната линия ще замени първоначалната линия в релацията. </html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
bg: <html> Обединените възли са членове в една или повече релации. Моля, решете дали <strong>да запази тези членства за резултантния възел или <strong> да ги премахнете. <br> По подразбиране  <strong> ще запази </strong> първият възел и <strong>ще  премахне </strong> останалите възли, които са членове на същата връзка: резултантния възел ще заеме мястото на оригиналния възел в релацията. </html>

en: Apply this role to all members
bg: Приложи тази роля към всички членове

en: Pos.
bg: позиция

en: Orig. Way
bg: оригинален път

en: Show tags with conflicts only
bg: Показване на маркери само с конфликти

en: Show tags with multiple values only
bg: Показвайте само маркери с множество стойности

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
bg: <html> Моля, изберете стойностите, които да запазите за следните маркери. </html>

en: Apply?
bg: Прилагане?

en: Relation
bg: Релация

en: Old role
bg: Стара роля

en: New role
bg: Нова роля

en: Old key
bg: Стар ключ

en: Old value
bg: Стара стойност

en: New key
bg: Нов ключ

en: New value
bg: Нова стойност

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
bg[0]: Поставяне на {0} маркер
bg[1]: Поставяне на {0} етикета

en: to {0} object | to {0} objects
bg[0]: към {0} обект
bg[1]: към {0} обекта

en: Delete incomplete members?
bg: Изтриване на непълни членове?

en: Paste without incomplete members
bg: Поставяне без непълни членове

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
bg: Копираните данни съдържат непълни обекти. При поставяне, непълните обекти се премахват. Искате ли да поставите данните без непълните обекти?

en: Do you want to paste these tags?
bg: Искате ли да поставите тези маркери?

en: Clear buffer
bg: Изчистване на буфера

en: Ignore warnings
bg: Игнориране на предупрежденията

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
bg: <html> <p> Невъзможно е да поставите тагове от буфера. Той не съдържа никакъв JOSM обект или подходящ текст. </p> </html>

en: For selected objects only
bg: Само за избрани обекти

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
bg: <html> Изберете, за да покажете набори от промени само за текущо избраните обекти. <br> Премахнете, за да покажете всички набори от промени за обекти в текущия слой с данни. </html>

en: Changesets
bg: Набор от промени

en: Open the list of changesets in the current layer.
bg: Отворете списъка с набори от промени в текущия слой.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
bg: Изберете всички обекти, присвоени на избраните в момента набори от промени

en: Download
bg: Сваляне

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
bg: Изтеглете информация за избраните набори от промени от OSM сървъра

en: Close the selected open changesets
bg: Затваряне на избраните отворени списъци с промени

en: Show info
bg: Инфо за автора

en: Open a web page for each selected changeset
bg: Отворете уеб страница за всеки избран набор от промени

en: Details
bg: Детайли

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
bg: Отваря пакети промени за избраните сегменти

en: Command Stack
bg: Списък промени

en: Open a list of all commands (undo buffer).
bg: Отвори списък на всички промени (буфер за връщане).

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
bg: Последователност на команди: Отмяна: {0} / Повторно: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
bg: Избира обектите, които участват в тази команда (освен в момента изтрити)

en: Select and zoom
bg: Изберете и увеличете

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
bg: Избери обектите, които участват в тази команда (освен в момента изтрити), след което приближи.

en: Undo the selected and all later commands
bg: Отменете избраните и всички по-късни команди

en: Redo the selected and all earlier commands
bg: Възстановете избраните и всички по-ранни команди

en: Resolve conflicts
bg: Разрешаване на конфликти

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
bg[0]: Конфликт: {0} неразрешен
bg[1]: Конфликти: {0} неразрешени

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
bg: Отн .: {0} / Начини: {1} / Възли: {2}

en: Resolve
bg: Разрешаване

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
bg: Отваряне диалог за сливане на избраните обекти от горния списък.

en: Resolve to my versions
bg: Решаване (на конфликти) до моите версии

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
bg: Разрешава всички неразрешени конфликти до „моя“ версия

en: Resolve to their versions
bg: Разрешава (конфликти) до „тяхна“ версия

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
bg: Разрешава всички неразрешени конфликти до „тяхна“ версия

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
bg[0]: Установен бе {0} конфликт.
bg[1]: Установени бяха {0} конфликта.

en: Click to close this dialog and continue editing
bg: Щракнете, за да затворите този диалогов прозорец и да продължите да редактирате

en: Conflicts detected
bg: Забелязани са конфликти

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
bg: Прекъсни разрешаване на кофликти и затвори диалоговия прозорец

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
bg: Прилагане на разрешените конфликти и затваряне на диалоговия прозорец

en: Apply Resolution
bg: Прилагане на резолюцията

en: Close anyway
bg: Затваряне въпреки всичко

en: Continue resolving
bg: Продължаване разрешаването на кофликти

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
bg: <html> Не сте завършили обединяването на разликите в този конфликт. <br> Разрешаването на конфликти няма да се приложи, освен ако не се разрешат всички разлики <br>. <br> Натиснете <strong> {0} </strong>, за да затворите все пак . <strong> Вече <br> разрешените разлики няма да бъдат приложени. </strong> <br> Щракнете върху <strong> {1} </strong>, за да се върнете към разрешаването на конфликти. </html>

en: Conflict not resolved completely
bg: Конфликтът не е разрешен напълно

en: Resolve conflicts for ''{0}''
bg: Разрешаване на конфликти за ''{0}''

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
bg[0]: Моля, потвърдете, за да премахнете <strong> {0} обект </strong>.
bg[1]: Моля, потвърдете, за да премахнете <strong> {0} обекта </strong>.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
bg[0]: Релацията {0} е засегната.
bg[1]: Релациите {0} е засегната.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
bg[0]: Изтрива {0} обект
bg[1]: Изтрива {0} обекта

en: Delete objects
bg: Изтриване на обекти

en: To delete
bg: Изтриване

en: From Relation
bg: От релация

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
bg: Кликнете, за да затворите диалоговия прозорец и да премахнете обекта от релациите

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
bg: Щракнете, за да затворите диалоговия прозорец и да прекратите изтриването на обектите

en: Filter
bg: Филтър

en: Filter objects and hide/disable them.
bg: Филтрирайте обекти и ги скрийте / деактивирайте.

en: Enable filter
bg: Разрешаване на филтъра

en: Multikey: {0}
bg: Мултиключ: {0}

en: Hide filter
bg: Скриване на филтъра

en: Hiding filter
bg: Скриване на филтър

en: Inverse filter
bg: Обръщане на филтъра

en: Filter mode
bg: Режим на филтъра

en: Add
bg: Добави

en: Add filter.
bg: Добавяне на филтър.

en: Edit filter.
bg: Редактиране на филтъра

en: Delete filter.
bg: Изтриване на филтър.

en: Up
bg: Нагоре

en: Move filter up.
bg: Преместване филтъра нагоре

en: Down
bg: Надолу

en: Move filter down.
bg: Преместване филтъра надолу

en: Sort
bg: Сортиране

en: Sort filters.
bg: Сортирай филтри.

en: Reverse
bg: Обръщане

en: Reverse the filters order.
bg: Обърнете реда на филтрите.

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
bg: Скрит филтър: {0} Деактивиран: {1}

[ctx: filter]
en: E
bg: П

[ctx: filter]
en: H
bg: С

[ctx: filter]
en: Text
bg: Текст

en: <h2>Filter active</h2>
bg: <h2> Активен филтър </h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
bg: </p> <p> Затворете диалоговия прозорец на филтъра, за да видите всички обекти. <p> </html>

en: not in data set
bg: не е в набора от данни

en: Node:
bg: Възел

en: Way:
bg: Линия:

en: Relation:
bg: Релация

en: deleted-on-server
bg: изтрит на сървъра

en: modified
bg: променен

en: filtered/hidden
bg: отфилтриран/скрит

en: filtered/disabled
bg: отфилтрирани / скрити

en: has direction keys (reversed)
bg: има маркери за посока

en: has direction keys
bg: има маркери за посока

en: State:
bg: Състояние:

en: Data Set:
bg: Набор данни:

en: Edited at:
bg: Дата на редакция:

en: Edited by:
bg: Автор на редакцията:

en: In changeset:
bg: В пакета редакции:

en: Tags:
bg: Етикети:

en: Centroid:
bg: Центроид:

en: Length: {0}
bg: Дължина: {0}

en: Area: {0}
bg: Площ: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
bg[0]: {0} член:
bg[1]: {0} члена:

en:  as "{0}"
bg:  като "{0}"

en: {0} Nodes:
bg: {0} възли:

en: Bounding box:
bg: Ограничителна рамка:

en: Bounding box (projected):
bg: Ограничителна рамка (проекция):

en: Center of bounding box:
bg: Център на ограничителна рамка:

en: Coordinates (projected):
bg: Координати (проектирани):

en: UTM Zone
bg: UTM Зона

en: Part of:
bg: Част от:

en: In conflict with:
bg: В конфликт със:

en: Advanced object info
bg: Подробна информация

en: map style
bg: стил на карта

en: edit counts
bg: редактиране на броя

en: Styles for "{0}":
bg: Стилове за „{0}“:

en: {0} style "{1}"
bg: {0} стил „{1}“

en: Display range: {0}
bg: Диапазон на показване: {0}

en: Layer {0}
bg: Слой {0}

en: List of generated Styles:
bg: Списък на генерираните стилове:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
bg: Избраните 2 обекта имат идентични кешове на стилове.

en: The 2 selected objects have different style caches.
bg: Избраните 2 обекта имат кешове в различен стил.

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
bg: Предупреждение: 2-та избрани обекта имат еднакви, но не идентични кешове на стилове.

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
bg[0]: {0} потребител последно редактира селекцията:
bg[1]: {0} потребители последно редактираха селекцията:

en: Enter the coordinates for the new node.
bg: Въведете координатите за новия възел.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
bg: Можете да разделите дължина и ширина с интервал, запетая или точка и запетая.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
bg: Използвайте положителни числа или символи N, E, за да посочите северната или източната основна посока.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
bg: За посоки юг и запад можете да използвате отрицателни числа или S, W символи.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
bg: Координатната стойност може да бъде в един от трите формата:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
bg: <i> градуси </i> <tt> & deg; </tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
bg: <i> градуса </i> <tt> & deg; </tt> <i> минути </i> <tt> & # 39; </tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
bg: <i> градуси</i> <tt> & deg; </tt> <i> минути </> <tt> & # 39; </tt> <i> секунди</i> <tt> & quot </ tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
bg: Символите <tt> & deg; </tt>, <tt> & # 39; </tt>, <tt> & prime; </tt>, <tt> & quot; </tt>, <tt> & Prime; </ tt> са опционни.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
bg: Можете също да използвате синтаксиса <tt> lat = "..." lon = "..." </tt> или <tt> lat = '' ... '' lon = '' ... '' < / tt>.

en: Some examples:
bg: Няколко примера:

en: Projected coordinates:
bg: Проектирани координати:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
bg: Въведете изток и север (x и y), разделени с интервал, запетая или точка и запетая.

en: Lat/Lon
bg: Шир./Дълж.

en: East/North
bg: Изток/Север

en: Please enter a GPS coordinates
bg: Въведете GPS координати

en: Please enter a Easting and Northing
bg: Моля, въведете Изток и Север (координати)

en: Toggle visibility of layer: {0}
bg: Превключване на видимостта на слоя: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
bg: Отваряне списъка с всички заредени слоеве.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
bg: слоя в момента е видим (щракнете, за да го скриете)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
bg: слоя в момента е скрит (щракнете, за да го покажете)

en: this layer is the active layer
bg: този слой е активният слой

en: this layer is not currently active (click to activate)
bg: този слой в момента не е активен (щракнете, за да го активирате)

en: scale follows native resolution of this layer
bg: Мащабът следва изходната резолюция на този слой

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
bg: мащабът следва изходната разделителна способност на друг слой (щракнете, за да зададете този слой)

en: scale does not follow native resolution of any layer (click to set this layer)
bg: мащабът не следва изходната разделителна способност на никой слой (щракнете, за да зададете слой)

en: this layer has no native resolution
bg: този слой няма изходна разделителна способност

en: layer is without a user-defined offset
bg: слоят е без дефинирано от потребителя изместване

en: (click to activate previous offset)
bg: (щракнете, за да активирате предишното отместване)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
bg: слоят има отместване от {0} (щракнете, за да премахнете отместването)

en: this layer can not have an offset
bg: този слой не може да има отместване

en: Information about layer
bg: Информация за слоя

en: Map paint preferences...
bg: Предпочитания за цветове на картата ...

en: Map Paint Styles
bg: Картни стилове

en: configure the map painting style
bg: конфигурирайте стила на картата

en: On/Off
bg: Вкл/Изкл

en: Turn selected styles on or off
bg: Включете или изключете избраните стилове

en: Move the selected entry one row down.
bg: Преместете избрания запис с един ред надолу.

en: Move the selected entry one row up.
bg: Преместете избрания запис с един ред нагоре.

en: Reload from file
bg: Презареждане от файл

en: reload selected styles from file
bg: презаредете избраните стилове от файла

en: Save as...
bg: Запазване като…

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
bg: Запазете копие от този стил във файл и го добавете към списъка

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
bg: Файл със стил на картата (* .mapcss, * .zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
bg: Файл със стил на картата (* .xml, * .zip)

en: Reloading style sources
bg: Презареждане на източници на стил

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
bg: Записва стил ''{0}'' като ''{1}''

en: view meta information, error log and source definition
bg: Преглед на мета информация, отчет за грешки и дефиниция на източника

en: Map Style info
bg: Информация за стила на картата

en: Source
bg: Източник

en: Title:
bg: Заглавие:

en: Built-in Style, internal path:
bg: Вграден стил, вътрешна линия:

en: Path:
bg: Пътека:

en: Icon:
bg: Икона:

en: Background:
bg: Фон:

en: Style is currently active?
bg: Понастоящем стилът е активен?

en: No
bg: Не

en: Style settings
bg: Настройки на стила

en: Customize the style
bg: Настрои стила

en: Search menu items
bg: Търсене на елементи от менюто

en: Mini map
bg: Мини-карта

en: Displays a small map of the current edit location
bg: Показва малка карта на текущото място за редактиране

en: List of notes
bg: Списък на бележките

en: Note filter
bg: Филтър за бележки

en: Notes: {0}/{1}
bg: Бележки: {0}/{1}

en: Comment
bg: Коментар

en: Add comment
bg: Добави коментар

en: Comment on note
bg: Коментирайте бележката

en: Add comment to note:
bg: Добавете коментар към бележка:

en: Close note
bg: Затваряне на бележката

en: Close note with message:
bg: Затворете бележка със съобщение:

en: Create
bg: Създай

en: Reopen
bg: Отвори отново

en: Reopen note
bg: Отворете отново бележката

en: Reopen note with message:
bg: Отворете отново бележката със съобщение:

en: Sort notes
bg: Сортирай бележки

en: Open the note in an external browser
bg: Отворете бележката във външен браузър

en: Object type:
bg: Тип на обекта:

[ctx: osm object types]
en: mixed
bg: смесен

en: Choose the OSM object type
bg: Изберете типа обект на OSM

en: Object ID:
bg: ID на обекта:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
bg: Въведете идентификатора на обекта, който трябва да бъде изтеглен

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
bg: Идентификаторите на обекти могат да бъдат разделени със запетая или интервал, например: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
bg: В смесен режим посочвайте обектите така: {0} <br/> ({1} означава <i> възел </i>, {2} за <i> линия </i> и {3} за < i> релация </i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
bg: Обхватите на идентификаторите на обекти са посочени с тире, например: {0}

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
bg: Посочен е невалиден списък с идентификатори
    Програмата не може да продължи.

en: Existing node
bg: Съществуващ възел

en: Both nodes
bg: И двата възела

en: New node
bg: Нов възел

en: Tags/Memberships
bg: Тагове/Членства в релации

en: Unglue
bg: разедини

en: Where should the tags of the node be put?
bg: Къде трябва да се поставят маркерите на възела?

en: Where should the memberships of this node be put?
bg: Къде трябва да се постави членството на този възел?

en: Open a list of all relations.
bg: Отваряне на списъка с всички релации

en: Relation list filter
bg: Филтър за списък с релации.

en: New
bg: Нов

en: Create a new relation
bg: Създаване на нова релация

en: Relations: {0}/{1}
bg: Релации: {0}/{1}

en: Relations: {0}
bg: Релации: {0}

en: Search
bg: Търсене

en: Submit filter
bg: Приемане на филтър

en: Filter string:
bg: Филтриращ низ:

en: Search string:
bg: Низ за търсене:

en: Enter the search expression
bg: Въведете търсеният израз

en: select
bg: Избери

en: add to selection
bg: добави към селекцията

en: remove from selection
bg: премахни от селекцията

en: find in selection
bg: търсене в селекцията

en: case sensitive
bg: чувствителност към регистъра

en: all objects
bg: всички обекти

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
bg: Включете също непълни и изтрити обекти в търсенето.

en: add toolbar button
bg: добавяне на бутон към ленатата

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
bg: Добавете бутон с този израз за търсене в лентата с инструменти.

en: standard
bg: стандартен

en: regular expression
bg: Регулярен израз (Regex)

en: MapCSS selector
bg: MapCSS-селектор

en: Results
bg: Резултати

en: Search syntax
bg: Синтаксис на търсенето

en: Invalid search expression
bg: Невалиден израз за търсене

en: Search by preset
bg: Търсене по предварително зададени

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
bg: Търсеният израз е невалиден: 
    
     {0}

en: Hints
bg: Подсказвания

en: basics
bg: основни

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
bg: ''Baker'' и ''Street'' в която и да е стойност

en: ''Baker Street'' in any key
bg: ''Baker Street'' в която и да е стойност

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
bg: '' valuefragment '' навсякъде в '' ключ ''

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
bg: name: str съвпада с name = Bakerstreet (примерен стринг за търсене)

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
bg: '' valuefragment '' го няма в '' key ''

en: matches if ''key'' exists
bg: проверка дали ''ключ'' съществува

en: ''key'' with exactly ''value''
bg: ''key'' със стойност ''value''

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
bg: стойност на '' key '', съвпадаща с регулярния израз '' regexp ''

en: ''key'' with any value
bg: ''ключ'' с произволна стойност

en: ''key'' with empty value
bg: ключ ''key'' с празна стойност

en: ''value'' in any key
bg: ''стойност'' в който и да е ключ

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
bg: съвпада, ако ''key'' е по-голямо от ''value'' (аналогично, по-малко от)

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
bg: цитиране на оператори. <br> В цитираните низове символите <b> "</b> и <b> \ </b> трябва да бъдат отделени с предходна <b> \ </b> (напр. <b> \ "</b> и <b> \\ </b>).

[ctx: search string example]
en: name="Baker Street"
bg: име ="Baker Street"

en: combinators
bg: комбинации

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
bg: логическо and (и двата израза трябва да бъдат изпълнени)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
bg: логическо или (at least one expression has to be satisfied)

en: logical not
bg: логическо не

en: use parenthesis to group expressions
bg: използвайте кръгли скоби за групиране на изрази

en: objects
bg: обекти

en: all nodes
bg: всички точки

en: all ways
bg: всички линии

en: all relations
bg: Всички релации

en: all closed ways
bg: всички затворени линии

en: object without useful tags
bg: обект без полезени маркери

en: all objects that use the address preset
bg: всички обекти, които използват предварително зададен адрес

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
bg: всички обекти, които използват предварително създадени групи от география / природа

en: metadata
bg: мета-данни

en: objects changed by author
bg: обекти, променени от автора

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
bg: потребител: <i> потребителско име за OSM </i> (обекти с автора <i> потребителско име за OSM </i>)

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
bg: потребител: анонимен (обекти без посочен автор)

en: objects with given ID
bg: обекти с посочено ID

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
bg: id: 0 (нови обекти)

en: objects with given version
bg: обекти с посочена версия

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
bg: версия: 0 (обекти без посочена версия)

en: objects with given changeset ID
bg: обекти с посочен ID на набор от промени

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
bg: changeset: 0 (обекти без зададен набор от промени)

en: objects with last modification timestamp within range
bg: обекти с времеви маркер за последна модификация в обхвата

en: properties
bg: свойства

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
bg: линии с поне 20 възела или релации, съдържащи поне 20 възла

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
bg: възли влкючени в поне 3 линии или релации, съдържащи поне 3 линии

en: objects having 5 to 10 tags
bg: обекти имащи между 5 и 10 тага

en: relations with 2 members
bg: релации с 2 участника

en: closed ways with an area of 100 m²
bg: затворени линии с площ 100 m² (или повече)

en: ways with a length of 200 m or more
bg: линии с дължина 200 m или повече

en: state
bg: състояние

en: all modified objects
bg: всички модфицирани обекти

en: all new objects
bg: всички нови обекти

en: all selected objects
bg: всички избрани обекти

en: all incomplete objects
bg: всички непълни обекти

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
bg: всички изтрити обекти (квадратчето за отметка <b> {0} </b> трябва да е активирано)

en: related objects
bg: свързани обекти

en: all children of objects matching the expression
bg: всички дъщерни обекти, които съответстват на израза

en: all parents of objects matching the expression
bg: всички родители на обекти (обекти от по-долен клас), съвпадащи с израза

en: objects with given role in a relation
bg: обекти с посочена роля в релация

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
bg: връзка, съдържаща член на релация <i> стоп </i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
bg: обекти, които са част от релация като роля <i> стоп </i>

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
bg: n-тия член на релация и/или  n-тият възел от линия

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
bg: всеки n-ти член на релацията и / или всеки n-ти възел от линията

en: view
bg: изглед

en: objects in current view
bg: обекти в текущия изглед

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
bg: обекти (и всички негови възли / членове на релацията) в текущия изглед

en: objects in downloaded area
bg: обекти в изтеглената област

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
bg: обекти (и всичките му възли / членове на релацията) в изтеглената област

en: location
bg: местоположение

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
bg: {0} изтеглят се всички обекти, които имат като атрибут {1}.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
bg: {0} всички обекти със съответстваща двойка ключ / стойност, разположени около Берлин. Стойността по подразбиране за радиус е зададена на 1000m, но може да бъде променена в генерираната заявка.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
bg: {0} всички обекти в текущата селекция, които имат атрибут {1}.

en: Selection
bg: Избор

en: Open a selection list window.
bg: Отваряне на списък с избрани обекти.

en: Zoom to selection
bg: Мащабиране по селекцията

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
bg[0]: Мащабиране до избрания елемент
bg[1]: Мащабиране до избраните елементи

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
bg: Избр.: Рел.:{0} / Линии:{1} / Възли:{2}

en: Unselectable now
bg: Невъзможно е да се избере в момента

en: Always shown
bg: Винаги да се показва

en: Dynamic
bg: Динамично

en: Always hidden
bg: Винаги скрито

en: Toggle dynamic buttons
bg: превлкючване на динамични бутони

en: Open preferences for this panel
bg: Настройки за текущия панел

en: Open help for this panel
bg: Отваряне на помощната информация за този панел

en: Undock the panel
bg: Отсъедини панела

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
bg: Затвори този панел. Можете да го отворите отново с помощта на бутоните на левия панел.

en: Click to minimize/maximize the panel content
bg: Намаляване/увеличаване на панела

en: Side buttons
bg: странични бутони

en: Authors
bg: Автори

en: Open a list of people working on the selected objects.
bg: Покажи списък хора, работещи по избраните обекти.

en: {0} Author | {0} Authors
bg[0]: {0} Автор
bg[1]: {0} Автора

en: Select objects submitted by this user
bg: Изберете обекти, изпратени от този потребител

en: Launches a browser with information about the user
bg: Стартира браузър с информация за този потребител

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
bg: Стартиране на информационни браузъри само за първите {0} от {1} избрани потребители

en: Author
bg: Автор

en: # Objects
bg: брой обекти

en: Validation Results
bg: Резултати от проверката

en: Open the validation window.
bg: Отваряне на прозореца с проверките.

en: Ignore for now
bg: Игнорирай за сега

en: Ignore and remove from tree.
bg: Игнорирайте и премахнете от дървото.

en: Fix
bg: Поправяне

en: Fix the selected issue.
bg: Коригирайте избрания проблем.

en: Ignore the selected issue next time.
bg: Игнорирайте избрания проблем при следващо отваряне.

en: Manage Ignore
bg: Управление на обекти за игнориране.

en: Manage the ignore list
bg: Управление на списъка на обекти за игнориране.

en: Lookup
bg: Търсене

en: Looks up the selected primitives in the error list.
bg: Търси избраните примитиви в списъка с грешки.

en: Whole group
bg: Цялата група

en: Single elements
bg: Отделни елементи

en: Nothing
bg: Нищо

en: Ignore whole group or individual elements?
bg: Игнориране на цялата група или на отделните елементи?

en: Ignoring elements
bg: Игнориране елементи

en: Fixing errors ...
bg: Поправяне на грешки...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
bg: Поправяне на ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
bg: Картата се актуализира...

en: auto-fixed validator issues
bg: автоматично поправени проблеми с валидатора

en: Validator {0} List Management
bg: Управление на списъка на валидатора {0}

en: Cannot understand the following type: {0}
bg: Не мога да разбера следния тип: {0}

en: Don''t ignore
bg: не игнорирай

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
bg: {0} Трябва ли ре-валидация? {1}

en: Ignored error filter changed
bg: Филтърът за игнориране на грешки е променен

en: anonymous
bg: анонимен

en: Display the basic properties of the changeset
bg: Показване на основните свойства на Набора от промени

en: Display the tags of the changeset
bg: Показване на маркерите на Набора от промени

en: Content
bg: Съдържание

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
bg: Показва обектите, създадени, актуализирани и изтрити от Набора от промени

en: Discussion
bg: Дискусия

en: Display the public discussion around this changeset
bg: Покажете публичната дискусия около този Набор от промени

en: Close the dialog
bg: Затваряне на диалоговия прозорец

en: Query
bg: Заявка

en: Launch the dialog for querying changesets
bg: Стартирайте диалоговия прозорец за заявки за набори от промени

en: Remove from cache
bg: Премахване от кеша

en: Remove the selected changesets from the local cache
bg: Премахнете избраните Набори от промени от локалния кеш

en: Close the selected changesets
bg: Затворете избраните Набори от промени

en: Update changeset
bg: Актуализиране на Набора от промени

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
bg: Актуализира избраните Набори от промени с текущи данни от OSM сървъра

en: Download changeset content
bg: Изтеглете (от сървъра) съдържанието на Набора от промени

en: Download the content of the selected changesets from the server
bg: Изтеглете от сървъра съдържанието на избраните Набори от промени

en: Download changed objects
bg: Изтеглете променените обекти

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
bg: Изтеглете текущата версия на променените обекти в избраните набори от промени

en: My changesets
bg: Моите набори от промени

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
bg: Изтеглете моите набори от промени от OSM сървъра (макс. 100 набора от промени)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
bg: <html> JOSM в момента работи с анонимен потребител. Той не може да изтегли <br> вашите набори от промени от OSM сървъра, освен ако не въведете вашето потребителско име за OSM <br> в настройките на JOSM. </html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
bg: празно

[ctx: changeset.state]
en: Open
bg: Отворен

[ctx: changeset.state]
en: Closed
bg: Затворен

en: Status
bg: Състояние

en: Created at
bg: Създаден в

en: Closed at
bg: Затворен в

en: Changes
bg: Промени

en: Discussions
bg: Дискусии

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
bg[0]: <html> Избраният обект не е наличен в текущия <br> слой за редактиране „ {0} “. </html>
bg[1]: <html> Нито един от избраните обекти не е наличен в текущия <br> слой за редактиране „ {0} “. </html>

en: Download objects
bg: Изтегляне на обекти

en: Download the current version of the selected objects
bg: Изтеглете текущата версия на избраните обекти

en: Select in layer
bg: Изберете в слой

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
bg: Изберете съответните примитиви в текущия слой с данни

en: Nothing to select
bg: Нищо за избор

en: Zoom to in layer
bg: Увеличаване към слоя

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
bg: Приближи към съответните обекти в текущия слой с данни

en: Nothing to zoom to
bg: Няма към какво да увеличите

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
bg: Съдържанието на този набор от промени все още не е изтеглено.

en: Download now
bg: Изтегли сега

en: Download the changeset content
bg: Изтеглете съдържанието на набора от промени

en: Created
bg: Създаден

en: Updated
bg: Обновен

en: Deleted
bg: Изтрит

en: Name
bg: Име

en: Comment:
bg: Коментар:

en: Open/Closed:
bg: Отворен/затворен:

en: Created at:
bg: Създаден на:

en: Closed at:
bg: Затворен на:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
bg: Премахнете набора от промени в панела за подробен преглед от локалния кеш

en: Update the changeset from the OSM server
bg: Актуализирайте набора от промени от OSM сървъра

en: View changeset
bg: Преглед на набора от промени

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
bg: Изберете примитивите в съдържанието на този набор от промени в текущия слой с данни

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
bg: <html> Нито един от обектите в съдържанието на набора от промени {0} не е наличен в текущия <br> слой за редактиране „ {1} “. </html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
bg: Увеличете до обектите, съдържащи се в този набор от промени в текущия слой данни

en: Update changeset discussion
bg: Актуализиране на дискусията за промени

en: Update the changeset discussion from the OSM server
bg: Актуализирайте дискусията за набора промени от OSM сървъра

en: Comment on changeset
bg: Коментирайте набора от промени

en: Add comment to changeset:
bg: Добавете коментар към набора промени:

en: Date
bg: Дата

en: User
bg: Потребител

en: {0} [incomplete]
bg: {0} [непълен]

en: open
bg: Отворен

en: closed
bg: Затворен

en: Download content
bg: Сваляне на съдържание

en: Download the changeset content from the OSM server
bg: Изтеглете съдържанието на набора с промени от OSM сървъра

en: Update content
bg: Обнови съдържанието

en: Update the changeset content from the OSM server
bg: Актуализирайте съдържанието на набора с промени от OSM сървъра

en: Changeset ID:
bg: Списък с промени ID:

en: Enter a changeset id
bg: Въведете идентификационен номер на набора с промени

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
bg: Изтеглете набора от промени с посочения идентификатор, включително съдържанието на набора от промени

en: Select changesets owned by specific users
bg: Изберете набори от промени, собственост на конкретни потребители

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
bg: Изберете набори от промени в зависимост от това дали са отворени или затворени

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
bg: Изберете набори от промени въз основа на датата / часа, в който са създадени или затворени

en: Select only changesets related to a specific bounding box
bg: Изберете само набори от промени, свързани с конкретно указани граници

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
bg: Не може да ограничи заявката за набора от промени до указаните граници. Въведеното е невалидно.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
bg: <html> Моля, въведете валидни стойности за дължина / ширина, за да ограничите <br> заявката за набор от промени до конкретно ограничаващо поле. </html>

en: Invalid bounding box
bg: Невалиден район

en: Download my changesets only
bg: Изтеглете само моите набори от промени

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
bg: <html> Изберете, за да ограничите заявката само до вашите набори от промени. <br> Отменете, за да включите всички набори от промени в заявката. </html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
bg: <html> Моля, изберете една от следните <strong> стандартни заявки </strong>. Изберете <strong> Изтегляне само на моите набори за промяна </strong>, ако искате да изтеглите само наборите от промени, създадени от вас. <br> Имайте предвид, че JOSM ще изтегли максимум 100 набора от промени. </html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
bg: <html> Изтеглете най-новите набори от промени </html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
bg: <html> Изтегляне на моите отворени набори от промени <br> <em> Деактивирано. Моля, първо въведете вашето потребителско име за OSM в предпочитанията. </em> </html>

en: <html>Download my open changesets</html>
bg: <html> Изтеглете моите отворени набори за промени </html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
bg: <html> Изтеглете наборите от промени в текущия изглед на картата. <br> <em> Деактивирано. Понастоящем няма активен изглед на карта. </em> </html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
bg: <html> Изтеглете набори от промени в текущия картографски изглед </html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
bg: Неочаквана стойност за настройки „{0}“, получи „ {1} “. Възстановяване на заявката по подразбиране.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
bg: Анонимен потребител не може да се създаде заявка за набор от промени на отворени набори от промени

en: Basic
bg: Основен

en: Download changesets using predefined queries
bg: Изтеглете набори от промени, използвайки предварително зададени заявки

en: From URL
bg: От URL

en: Query changesets from a server URL
bg: Задайте набори от промени от URL на сървъра

en: Advanced
bg: Разширени

en: Use a custom changeset query
bg: Използвайте персонализирана заявка за набор от промяна

en: Query changesets
bg: Запитване за набор от промени

en: Query and download changesets
bg: Запитване и изтегляне на набори от промени

en: Please enter a valid changeset query URL first.
bg: Моля, първо въведете валиден URL адрес на заявката за набор от промени.

en: Illegal changeset query URL
bg: Неправилен URL адрес на заявката за набор от промени.

en: Close the dialog and abort querying of changesets
bg: Затворете диалоговия прозорец и прекратете заявките за набори от промени

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
bg: Моля, въведете дата във формата за България. <br> Пример: {0} <br> Пример: {1} <br> Пример: {2} <br> Пример: {3} <br>

en: Query open changesets only
bg: Заявете само отворени набори от промени

en: Query closed changesets only
bg: Заявка само за затворени набори от промени

en: Query both open and closed changesets
bg: Заявка както отворени, така и затворени набори за промени

en: Only changesets closed after the following date/time
bg: Наборите за промяна се затварят само след следната дата / час

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
bg: Само набори от промени, затворени след и създадени преди определена дата / час

en: Date:
bg: Дата:

en: Time:
bg: Час:

en: Closed after -
bg: затворени след -

en: Date:
bg: Дата:

en: Created before -
bg: Създаден преди -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
bg: Не може да се изгради заявка за набор от промени с ограничения, базирани на времето. Въведеното не е валидно.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
bg: <html> Моля, въведете валидни стойности за дата / час, за да ограничите <br> заявката до определен период от време. </html>

en: Invalid date/time values
bg: Невалидни стойности за дата / час

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
bg: Моля, въведете валидно време в обичайния формат за България. <br> Пример: {0} <br> Пример: {1} <br> Пример: {2} <br> Пример: {3} <br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
bg: Текущата стойност не е валиден потребителски идентификатор. Моля, въведете целочислена стойност> 0

en: Please enter an integer value > 0
bg: Въведете цяло число по-голямо от нула

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
bg: Моля, въведете URL адрес, за да извлечете набори от промени от OSM API.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
bg: Имайте предвид, че в момента заявките за набор от промени винаги се изпращат до „ {0} “, независимо от хоста, порта и пътя на URL адреса, въведен по-долу.

en: This changeset query URL is invalid
bg: URL адресът на тази заявка за набор от промени е невалиден

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
bg: Само наборите промени принадлежащи на потребителя със следния идентификатор

en: Only changesets owned by the user with the following user name
bg: Само набори от промени, притежавани от потребителя със следното потребителско име

en: User ID:
bg: ID на потребител:

en: User name:
bg: Име на потребител:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
bg: Само моите набори от промени (деактивиран. JOSM в момента се управлява от анонимен потребител)

en: Only changesets owned by myself
bg: Само мои набори от промени

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
bg: Не може да се ограничи заявката за набор от промени до текущия потребител, тъй като текущият потребител е анонимен

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
bg: Текущата стойност „{0}“ за потребителския идентификатор не е валидна

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
bg: Не може да ограничи заявката за набор от промени до потребителското име „{0}“

en: Please enter a valid user ID
bg: Моля, въведете валиден потребителски идентификатор

en: Invalid user ID
bg: Невалидно потребителско ID

en: Please enter a non-empty user name
bg: Моля, въведете непразно потребителско име

en: Invalid user name
bg: Невалидно име на потребител

en: Activate
bg: Активиране

en: Activate the selected layer
bg: Активиране на избрания слой

en: Activate layer
bg: Активен слой

en: Cycle layer down
bg: Циклично преместване на слоя надолу

en: Cycle through data layers in a downward direction
bg: Превъртете през слоевете данни в посока надолу

en: Cycle through visible layers.
bg: Превъртете през видимите слоеве

en: Cycle layers
bg: Циклично преместване по слоевете

en: Cycle layer up
bg: Циклично преместване на слоя нагоре

en: Cycle through data layers in an upward direction
bg: Циклично преместване по слоевете с данни нагоре

en: Delete the selected layers.
bg: Изтрийте избраните слоеве.

en: Duplicate this layer
bg: Дублирайте този слой

en: Copy of {0}
bg: Копие на {0}

en: Copy {1} of {0}
bg: Копие {1} от {0}

en: Change visibility.
bg: Промяна видимостта.

en: Show layer
bg: Показване на слоя

en: Adjust opacity of the layer.
bg: Регулирайте непрозрачността на слоя.

en: Double click to reset.
bg: Щракнете двукратно за нулиране.

en: Opacity
bg: Прозрачност

en: Gamma
bg: Гама

[ctx: image sharpness]
en: blurred
bg: размит

[ctx: image sharpness]
en: normal
bg: нормален

[ctx: image sharpness]
en: sharp
bg: контрастен

en: Adjust sharpness/blur value.
bg: Настройване на контраста.

en: Sharpness
bg: контраст

[ctx: image colorfulness]
en: less
bg: по-малко

[ctx: image colorfulness]
en: normal
bg: нормален

[ctx: image colorfulness]
en: more
bg: още

en: Adjust colorfulness.
bg: Настройване на цветността.

en: Colorfulness
bg: Цветност

en: Color
bg: Цвят

en: Merge
bg: Обединение

en: Merge this layer into another layer
bg: Обедини този слой с друг слой

en: Merge GPX layers
bg: Обединяване на GPX слоеве

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
bg: Моля, изберете реда на избраните слоеве: <br> Траковете ще бъдат изрязани там където маркерите за време на по-горните слоеве се застъпват.

en: Connect overlapping tracks on cuts
bg: Свържете припокриващи се трекове в точката на свързване

en: Move layer up
bg: Премести слоя нагоре

en: Move layer down
bg: Премести слоя надолу

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
bg: Резултантния слой ще бъде променен на "{0}".<br> Искате ли да продължите?

en: GPX layer
bg: GPX слой

en: Length
bg: Дължина

en: Segments
bg: Сегменти

en: {0} (target layer)
bg: {0} (целеви слой)

en: Move the selected layer one row down.
bg: Преместване избрания слой един ред надолу.

en: Move the selected layer one row up.
bg: Преместване избрания слой един ред нагоре.

en: Show/hide
bg: Покажи/скрии

en: Toggle visible state of the selected layer.
bg: Превключване видимостта на избрания слой.

en: Show/hide layer
bg: Покажи/скрий слой

en: Copy all Keys/Values
bg: Копирайте всички ключове / стойности

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
bg: Копирайте ключа и стойността на всички маркери в клипборда

en: Copy Tags
bg: Копирай маркерите

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
bg: Копирайте ключа и стойността на селектираните маркери в клипборда

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
bg[0]: Копирайте избрания {0} ключ / стойност
bg[1]: Копирайте избраните {0} ключове / стойности

en: Copy Value
bg: Копиране на стойност

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
bg: Копирайте стойността на избрания маркер в клипборда

en: Launch browser with wiki help for selected object
bg: Стартирайте браузър с описанието от wikipedia за избрания обект

en: Go to OSM wiki for relation help
bg: Отидете на OSM wiki за помощ по отношение на релацията

en: Go to OSM wiki for tag help
bg: Отидете на OSM wiki за помощ за маркера

en: Discardable key: selection Foreground
bg: Ключ за сваляне: избор Преден план

en: Discardable key: foreground
bg: Изтриваем ключ: преден план

en: Discardable key: selection Background
bg: Изтриваем ключ: селекция Фон

en: Discardable key: background
bg: Изтриваем ключ: Фон

en: {0} different | {0} different
bg[0]: {0} различно
bg[1]: {0} различни

en: , {0} unset | , {0} unset
bg[0]: , {0} не е зададено
bg[1]: , {0} не са зададени

en: Select objects for which to change tags.
bg: Изберете обекти, за които да сменяте маркери.

en: Tags for selected objects.
bg: Етикети за избрани обекти.

en: Member Of
bg: Член на

en: Position
bg: Позиция

en: Go to Taginfo ({0})
bg: Отиди на Taginfo ({0})

en: Tag filter
bg: Филтър за маркери

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
bg: Обекти: {2} / Етикети: {0} / Членства: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
bg: Тагове: {0} / Членства: {1}

en: Delete the selected key in all objects
bg: Изтриване на избрания ключ за всички обекти

en: Delete Tags
bg: Изтриване на маркери

en: Change relation
bg: Промяна на релация

en: Delete from relation
bg: Изтриване от релация

en: Really delete selection from relation {0}?
bg: Изваждане на избраните обекти от релация {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
bg: Добавяне на нова двойка ключ/стойност за всички обекти

en: Add Tag
bg: Добавяне на таг

en: Edit the value of the selected key for all objects
bg: Редактиране стойността на избрания ключ за всички обекти

en: Edit Tags
bg: Редактиране на тагове

en: Paste Value
bg: Постави стойността (paste)

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
bg: Поставете стойността на избрания маркер от клипборда

en: Search Key/Value/Type
bg: Търсене на ключ/стойност/тип

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
bg: Търсете с ключа и стойността на избрания маркер, ограничете до тип (т.е. възел / линия / релация)

en: Search Key/Value
bg: Търсене на ключ/стойност

en: Search with the key and value of the selected tag
bg: Търсете по ключа и стойността на избрания маркер

en: Change role for {0} in relation {1}
bg: Промяна на ролята за {0} в релация {1}

en: Overwrite tag
bg: Презапис на маркера (overwrite)

en: Change value? | Change values?
bg[0]: Промяна на стойността?
bg[1]: Промяна на стойностите?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
bg[0]: Това ще промени обекта {0}.
bg[1]: Това ще промени до обекти {0}.

en: An empty value deletes the tag.
bg: Празната стойност изтрива маркера.

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
bg: Променихте ключа от „ {0} “на „{1}“.

en: The new key is already used, overwrite values?
bg: Новият ключ вече се използва, да се презапишат ли стойностите?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
bg[0]: Промяна параметрите на {0} обект
bg[1]: Промяна параметрите на {0} обекта

en: Use English language for tag by default
bg: Използвайте английски език за маркер по подразбиране

en: Add tag
bg: Добавяне на маркер

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
bg[0]: Това ще промени до {0} обект.
bg[1]: Това ще промени до {0} обекта

en: Please select a key
bg: Моля, изберете ключ

en: Set number of recently added tags
bg: Задайте брой наскоро добавени маркери

en: Remember last used tags after a restart
bg: Запомнете последно използваните маркери след рестартиране

en: Recent tags with existing key
bg: Скорошни маркери със съществуващ ключ

en: Enable
bg: Активиране

en: Hide
bg: Скриване

en: Refresh recent tags list after applying tag
bg: Опресняване на списъка с последните маркери след използване на (нов) маркер

en: No refresh
bg: Не обновявай

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
bg: Опресняване само на състоянието на маркера (активирано / деактивирано)

en: Refresh tag status and list of recently added tags
bg: Опресняване на състоянието на маркера и списък с наскоро добавени маркери

en: to apply first suggestion
bg: за прилагане на първото предложение

en: to add without closing the dialog
bg: Да добавите, без да затваряте диалоговия прозорец

en: to add first suggestion without closing the dialog
bg: Да добавите първото предложение, без да затваряте диалога

en: Please enter the number of recently added tags to display
bg: Моля, въведете броя наскоро добавени маркери, които да се покажат

en: Please enter integer number between 0 and {0}
bg: Моля, въведете цяло число между 0 и {0}

en: Recently added tags
bg: Наскоро добавени маркери

en: Choose recent tag {0}
bg: Изберете скорошен маркер {0}

en: Use this tag again
bg: Използвайте този маркер отново

en: Apply recent tag {0}
bg: Прилагане на скорошен маркер {0}

en: The key ''{0}'' is already used
bg: Ключът „{0}“ вече е използван

en: Ignore key ''{0}''
bg: Игнорирай ключ „{0}“

en: Ignore tag ''{0}''
bg: Игнорирай маркер „{0}“

en: Edit ignore list
bg: Редактиране на списъка за игнориране

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
bg: Променихте стойността на „ {0} “: {1}

en: Overwrite?
bg: Презаписване (overwrite)?

en: Go to Taginfo
bg: Отиди на Taginfo

en: Go to OSM Tag History
bg: Към на история на етикетите

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
bg: Редактирайте релацията, към която се отнася избраният в момента член на релацията

en: Download all child relations (recursively)
bg: Сваляне на всички "дъщерни" елементи на релации (рекурсивно)

en: Download All Children
bg: Свали всички "дъщерни" релации

en: Download selected relations
bg: Сваляне на избраните релации

en: Download Selected Children
bg: Свали избраните дъщерни релации

en: Conflict in data | Conflicts in data
bg[0]: Конфликт в данните
bg[1]: Конфликт в данните

en: Download relation members
bg: Сваляне членовете на релациите

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
bg: <html> дъщерната релация <br> <br> {0} <br> е изтрита на сървъра. Не може да се зареди </html>

en: Relation is deleted
bg: Релацията е изтрита

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
bg: Игнориране на изключението, защото задачата е отменена. Изключение: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
bg[0]: Изтегля се {0} непълен обект
bg[1]: Изтегляне на {0} непълни обекта

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
bg[0]: Изтегля се {0} непълна дъщерна релация на „{1}“
bg[1]: Изтегляне на {0} непълни дъщери на връзка „{1}“

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
bg[0]: Изтегля се {0} непълен "дъщерен" елемент на {1} родителска релация
bg[1]: Изтегля се {0} непълни "дъщерни" елементи на {1} родителски релации

en: Download relations
bg: Изтеглете релации

en: Tags and Members
bg: Етикети и членове

en: Parent Relations
bg: Родителски релации

en: Child Relations
bg: Дъщерни релации

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
bg: Въведете роля и я приложете към избраните членове на релацията

en: Apply Role:
bg: Прилагане на ролята:

en: New relation
bg: Нова релация

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
bg: Насочи Редактора на Релации към релация „ {0} “„ в слой “„ {1} “

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
bg: <html> В тази връзка има поне един член, който се позовава <br> на самата връзка. <br> Това създава нежелани кръгови зависимости. <br> Как искате да продължите с кръговите зависимости? </html>

en: Remove them, clean up relation
bg: Премахнете ги, почистете релацията

en: Ignore them, leave relation as is
bg: Игнорирайте ги, оставете релацията без промяна

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
bg: Пряк път „{0}“ не може да бъде активиран в диалоговия прозорец на редактора на релации

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
bg: <html> Тази връзка вече има един или повече членове, които се отнасят към <br> обекта '' {0} '' <br> <br> Наистина ли искате да добавите друг член на връзката? </html>

en: Multiple members referring to same object.
bg: Множество членове, отнасящи се до един и същ обект.

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
bg: <html> Опитвате се да добавите връзка сама към себе си. <br> <br> Това генерира кръгова зависимост. <br> Пропускане на връзката „{0}“. </ html >

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
bg: <html> Опитвате се да добавите дъщерна релация, която се отнася към родителската релация. <br> <br> Това генерира кръгова зависимост (на родителски / дъщерни елементи), което е недопустимо. <br> Пропускане на релацията „{0}“. <br> Релации, които биха генерирали кръгова зависимост: <br> {1} </html>

en: Select previous Gap
bg: Изберете предишната пролука (прекъсване)

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
bg: Изберете предишния член на релацията, който поражда прекъзване

en: Select next Gap
bg: Избери следващото прекъсване

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
bg: Изберете следващия член на релацията, който поражда прекъсване

en: Zoom to Gap
bg: Мащабирай до прекъсването

en: Zoom to the gap in the way sequence
bg: Увеличете до пролуката в последователността на линиите

en: Refers to
bg: Отнася се към

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
bg: Не може да се добави {0}, тъй като не е част от набора от данни

en: including immediate children of parent relations
bg: включително непосредствените наследници на родителските релации

en: Load parent relations
bg: Зареди родителските релации

en: Reload
bg: Презареди

en: Edit the currently selected relation
bg: Редактирайте текущо избраната релация

en: Apply Changes
bg: Приложи промените

en: Create new relation in layer ''{0}''
bg: Създаване на нова релация в слой "{0}"

en: Edit new relation in layer ''{0}''
bg: Редактиране на нова релация в слой ''{0}''

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
bg: Редактиране на релация #{0} в слой ''{1}''

en: Load relation
bg: Зареждане на релация

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
bg: Добавете всички обекти, избрани в текущия набор от данни след последния избран член

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
bg: Добавете всички обекти, избрани в текущия набор, преди първия елемент

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
bg: Добавете всички обекти, избрани в текущия набор, преди първия избран елемент

en: Apply the current updates
bg: Приложете текущите актуализации

en: Cancel the updates and close the dialog
bg: Прекъсване на обновяването и затваряне на диалоговия прозорец

en: Yes, save the changes and close
bg: Да, запиши промените и затвори

en: Click to save the changes and close this relation editor
bg: Щракнете, за да запазите промените и да затворите този редактор на релации

en: No, discard the changes and close
bg: Не, отхвърли промените и затвори

en: Click to discard the changes and close this relation editor
bg: Щракнете, за да отхвърлите промените и да затворите този редактор на релации

en: Cancel, continue editing
bg: Отказ, продължи редактирането

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
bg: Щракнете, за да се върнете към редактора на релации и да възобновите редактирането на релации

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
bg: <html> Релацията е променена. <br> <br> Искате ли да запазите промените? </html>

en: Unsaved changes
bg: Незаписани промени

en: Delete the currently edited relation
bg: Изтриване на текущо редактираната релация

en: Relation Editor: Download Members
bg: Редактор на релации: Сваляне на членове

en: Download all incomplete members
bg: Изтеглете всички непълни елементи

en: Download selected incomplete members
bg: Изтеглете селектираните непълни елементи

en: Relation Editor: Move Down
bg: Редактор на релации: Преместване надолу

en: Move the currently selected members down
bg: Преместване на текущо избраните членове надолу

en: Relation Editor: Move Up
bg: Редактор на релации: Преместване нагоре

en: Move the currently selected members up
bg: Преместване на текущо избраните членове нагоре

en: Apply the updates and close the dialog
bg: Прилагане на обновяването и затваряне на прозореца.

en: Relation Editor: Refresh
bg: Редактор на релации: Опресняване

en: Refresh relation from data layer
bg: Опресняване на релацията от слоя данни

en: Refresh
bg: Обновяване

en: Yes, discard changes and reload
bg: Да, изхвърли промените и презареди

en: Click to discard the changes and reload data from layer
bg: Щракнете, за да отхвърлите промените и да презаредите данните от слоя

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
bg: <html> Имате незапазени промени в този прозорец на редактора. <br> <br> Искате ли да отхвърлите тези промени и да презаредите данните от слоя? </html>

en: Click to close window
bg: Щракнете, за да затворите прозореца

en: No, continue editing
bg: Не, продължава редактирането

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
bg: <html> Релацията е изтрита извън редактора. <br> <br> Искате ли да затворите този прозорец? </html>

en: Deleted relation
bg: Изтрита релация

en: Relation Editor: Remove
bg: Редактор на релации: Премахване

en: Remove the currently selected members from this relation
bg: Премахване на текущо избраните членове от тази релация

en: Remove all members referring to one of the selected objects
bg: Премахнете всички членове, отнасящи се до някой от избраните обекти

en: Reverse the order of the relation members
bg: Обърнете реда на членовете на релацията

en: Yes, create a conflict and close
bg: Да, създай конфликт и затвори

en: Click to create a conflict and close this relation editor
bg: Щракнете, за да създадете конфликт и затворете този редактор на релации

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
bg: <html> Тази връзка е променена извън редактора. <br> Не можете да приложите промените си и да продължите да редактирате. <br> <br> Искате ли да създадете конфликт и да затворите редактора? </html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
bg: <html> Слоят '' {0} '' вече има конфликт за обект <br> '' {1} ''. <br> Моля, първо разрешете този конфликт, след което опитайте отново. </html>

en: Select the currently edited relation
bg: Изберете редактираната в момента релация

en: Select objects for selected relation members
bg: Изберете обекти за избрани членове на релацията

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
bg: Изберете членовете на релацията, които се отнасят към обекти в текущата селекция

en: Sets a role for the selected members
bg: Установява роля за избраните членове

en: Apply Role
bg: Приложи роля

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
bg[0]: Задавате празна роля на обект {0}.
bg[1]: Задавате празна роля на обекти {0}.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
bg: Това е равно на изтриване на ролите на тези обекти.

en: Do you really want to apply the new role?
bg: Наистина ли искате да приложите новата роля?

en: Yes, apply it
bg: Да, приложи го!

en: No, do not apply
bg: Не, не прилагай!

en: Confirm empty role
bg: Потвърди празна роля

en: Relation Editor: Sort
bg: Редактор на връзки: Сортиране

en: Sort the relation members
bg: Сортиране на членовете на релацията

en: Sort below
bg: Сортирай разположените по-долу

en: Sort the selected relation members and all members below
bg: Сортирайте избраните членове на връзката и всички членове по-долу

en: way is connected
bg: линията е съединена

en: way is connected but has a wrong oneway direction
bg: линията е свързана, но има грешно еднопосочно направление

en: way is connected to previous relation member
bg: линията е свързана с предишен член на релацията

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
bg: линията е свързана с предишен член на релацията, но има грешно еднопосочно направление

en: way is connected to next relation member
bg: линията е свързана със следващия член на релацията

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
bg: линията е свързана със следващ член на релацията, но има грешно еднопосочно направление

en: way is not connected to previous or next relation member
bg: линията не е свързана с предишен или следващ член на релацията

en: Test: {0}
bg: Тест: {0}

en: Different tests
bg: Различни тестове

en: Wrong number of arguments for bookmark
bg: Грешен брой аргументи за отметка

en: Home location
bg: Местоположение на Домашна папка

en: Error reading bookmark entry: %s
bg: Грешка при четене на запис на отметка: % s

en: Bookmarks
bg: Отметки

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
bg: <html> Понастоящем не е избрана зона за изтегляне. </html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
bg: <html> <strong> Текуща зона за изтегляне </strong> (географски: мин.дължина, мин.ширина, макс.дължина, макс.ширина ): </html>

en: Create bookmark
bg: Създай отметка

en: Add a bookmark for the currently selected download area
bg: Добавете отметка за избраната в момента област за изтегляне

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
bg: Понастоящем не е избрана зона за изтегляне. Моля, първо изберете зона.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
bg: Моля, въведете име за маркираната зона за изтегляне.

en: Name of location
bg: Име на мястото

en: Remove the currently selected bookmarks
bg: Премахнете избраните в момента отметки

en: Rename the currently selected bookmark
bg: Преименувайте текущо избраната отметка

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
bg: Изтеглете отметки за моите {0} последни набори от промени

en: min lat
bg: мин. ширина

en: min lon
bg: мин. дължина

en: max lat
bg: макс. ширина

en: max lon
bg: макс. дължина

en: Copy bounds
bg: Копиране на границите

en: Clear textarea
bg: Изчистване на тесктовото поле

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
bg: URL от www.openstreetmap.org (можете да поставите тук препратка към областта за сваляне)

en: Bounding Box
bg: Рамка

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
bg: Низът ''{0}'' не е валидна двойна стойност.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
bg: Изисква се стойност за географска ширина в диапазон [-90,90].

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
bg: Изисква се стойност за дължина в диапазон [-180,180].

en: Open this dialog on startup
bg: Покажи този прозорец при стартиране

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
bg: <html> Автоматично стартиране на диалоговия прозорец „Изтегляне от OSM“ при всяко стартиране на JOSM. <br> Можете да го отворите ръчно от менюто Файл или лентата с инструменти. </html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
bg: Използвайте левия бутон и плъзнете, за да изберете област, стрелки или десен бутон на мишката, за да превъртите картата, колелото или +/-, за да увеличите.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
bg: Щракнете, за да затворите диалоговия прозорец и да прекратите изтеглянето

en: Click to download the currently selected area
bg: Щракнете, за да изтеглите избраната в момента област

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
bg: Щракнете, за да изтеглите избраната в момента област в нов слой с данни

en: Download referrers (parent relations)
bg: Изтегляне на рефериращите към обекта (родителски отношения)

en: Download object
bg: Сваляне на обект

en: Start downloading
bg: Започни сваляне

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
bg: Изберете дали рефериращите към обекта също да се изтеглят, т.е. родителски релации за възли - родителски линии

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
bg: Изберете дали и членовете на релация трябва да бъдат изтеглени

en: Download referrers (parent relations and ways)
bg: Изтегляне на рефериращи към обекта  (родителски релации и линии)

en: Download from OSM
bg: Сваляне от OSM

en: Data Sources and Types:
bg: Тип на данните и източници:

en: Please select a download area first.
bg: Моля, първо изберете зона за изтегляне.

en: The slippy map no longer shows the selected download bounds. Continue?
bg: Приплъзващата карта вече не показва избраните граници за изтегляне. Продължи?

en: Please select at least one download source.
bg: Моля, изберете поне един източник за изтегляне.

en: No area selected yet
bg: Няма избрана площ

en: Download area too large; will probably be rejected by server
bg: Областта за сваляне е прекалено голяма. Сървърът вероятно ще откаже обработка на заявката.

en: Download area ok, size probably acceptable to server
bg: Областта за сваляне е ОК, размерът е приемлив за сървъра.

en: OpenStreetMap data
bg: OpenStreetMap данни

en: Select to download OSM data in the selected download area.
bg: Изберете, за да изтеглите OSM данни в избраната зона за изтегляне.

en: Raw GPS data
bg: Изходни GPS данни

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
bg: Изберете, за да изтеглите GPS тракове в избраната зона за изтегляне.

en: Select to download notes in the selected download area.
bg: Изберете, за да изтеглите бележки в избраната област за изтегляне.

en: Download from Overpass API
bg: Сваляне от Overpass API

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
bg: Поставете заявката си за Overpass по-долу или генерирайте такава с помощта на съветника за заявки

en: Your saved queries:
bg: Запазените ви заявки:

en: Show/hide Overpass snippet list
bg: Показване / скриване на списък с фрагменти за Overpass

en: Overpass query:
bg: Запитване (заявка) към Overpass

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
bg: Въведохте празна заявка. Искате ли вместо това да изтеглите всички данни в тази област?

en: Download all data?
bg: Да се ​​изтеглят ли всички данни?

en: Add new snippet
bg: Добавете нов фрагмент

en: Delete selected snippet
bg: Изтриване на избрания фрагмент

en: Edit selected snippet
bg: Редактиране на избрания фрагмент

en: Overpass Query Wizard
bg: Съветник за на заявки на Overpass

en: Build query
bg: Съставяне на заявка

en: Build query and execute
bg: Съставяне на заявка и изпълнение

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
bg: Съветникът за Overpass не можа да анализира следната заявка:

en: Parse error
bg: Грешка при обработка

en: Class Type
bg: Тип на класа

en: Bounds
bg: Граници

en: Choose the server for searching:
bg: Изберете сървър за търсенето:

en: Enter a place name to search for:
bg: Въведете мястото, което ще се търси

en: Areas around places
bg: Площи около места

en: Search more...
bg: Търси още...

en: Click to search for more places
bg: Щракнете, за да търсите още места

en: Click to start searching for places
bg: Кликнете за да търсите за места

en: Querying name server
bg: Сървър за търсене

en: Querying name server ...
bg: Заявка към сървъра за имена...

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
bg: Възникна грешка при заявката „ {0} “: „{1}“

en: Name server returned invalid data. Please try again.
bg: Сървърът за имена върна невалидни данни. Моля, опитайте отново.

en: Bad response
bg: Невалиден отговор

en: Type
bg: Тип

en: Slippy map
bg: Интерактивна карта

en: Tile Numbers
bg: Номера на картни квадранти

en: history
bg: история

en: Please select an item first
bg: Моля, първо изберете елемент

en: Edit item
bg: Редактирай елемент

en: Add snippet
bg: Добавяне на фрагмент

en: Query cannot be empty
bg: Заявката не може да бъде празна

en: This name can be used for the item
bg: Това име може да се използва за елемента

en: Item with this name already exists
bg: Елемент с това име вече съществува

en: The item cannot be created with provided name
bg: Елементът не може да бъде създаден с това име

en: The item cannot be created with an empty query
bg: Елементът не може да бъде създаден с празна заявка

en: Query Wizard
bg: Съветник за заявки

en: Build an Overpass query using the query wizard
bg: Изградете заявка за Overpass с помощта на съветника за заявки

en: JOSM Help Browser
bg: Браузър за помощ на JOSM

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
bg: Неуспешно четене на CSS файл '' help-browser.css ''. Изключение: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
bg: <html> <p class = "warning-header"> Помощно съдържание по тази тема липсва </p> <p class = "warning-body"> Помощното съдържание за тази тема <strong> {0} </strong> е все още не е на разположение. Липсва както на Български ({1}), така и на английски. <br> <br> Моля, помогнете за подобряване на системата за помощ на JOSM и попълнете липсващата информация. Можете както да редактирате <a href="{2}"> помощната тема на Български ({1}) </a>, така и <a href="{3}"> помощната тема на английски език </a> . </p> </html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
bg: <html> <p class = "error-header"> Грешка при извличане на помощна информация </p> <p class = "error-body"> Съдържанието на темата за помощ <strong> {0} </strong> не можа да бъдат заредени. Съобщението за грешка е (непреведено): <br> <tt> {1} </tt> </p> </html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
bg: <html> Неуспешно отваряне на страницата за помощ за url {0}. <br> Това най-вероятно се дължи на мрежов проблем, моля, проверете <br> вашата интернет връзка </html>

en: Failed to open URL
bg: URL адресът не се отвори

en: Open the current help page in an external browser
bg: Отворете текущата помощна страница във външен браузър

en: Edit the current help page
bg: Редактирайте текущата помощна страница

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
bg: <html> Текущият URL <tt> {0} </tt> <br> е външен URL адрес. Редактирането е възможно само за помощни теми <br> на помощния сървър <tt> {1} </tt>. </html>

en: Reload the current help page
bg: Презаредете текущата помощна страница

en: Go to the previous page
bg: Към предишната страница

en: Go to the next page
bg: Към следващата страница

en: Go to the JOSM help home page
bg: Посетете страницата за помощ на JOSM

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
bg: Неточно местоположение в HTML документ. Грешка: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
bg: Неуспешно отваряне на помощната страница. Зададеният URL адрес е празен.

en: Failed to open help page
bg: Неуспешно отваряне на помощната страница

en: Latitude:
bg: Геогр. ширина:

en: Longitude:
bg: Геогр. дължина:

en: Distance:
bg: Разстояние:

en: Coordinates
bg: Координати

en: History for node {0}
bg: История на възел {0}

en: History for way {0}
bg: История на линия {0}

en: History for relation {0}
bg: История на релация {0}

en: Reload the history from the server
bg: Презаредете историята от сървъра

en: You are about to open <b>{0}</b> history dialog.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different history dialogs simultaneously.<br/>Do you want to continue?
bg[0]: На път сте да отворите диалоговия прозорец <b> {0} </b> история. <br/> Искате ли да продължите?
bg[1]: На път сте да отворите <b> {0} </b> различни диалогови прозорци за история едновременно. <br/> Искате ли да продължите?

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
bg: Историята все още не е инициализирана. Неуспешно задаване на референтен примитив.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
bg: Неуспешно задаване на препратка. Референтният идентификатор {0} не съвпада с идентификатора на историята {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
bg: Неуспешно задаване на препратка. Референтната версия {0} не е налична в историята.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
bg: Историята все още не е инициализирана. Неуспешно задаване на текущ примитив.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
bg: Неуспешно задаване на текущ примитив. Текущата версия {0} не е налична в историята.

en: Load history
bg: Зареждане на история

en: Loading history for node {0}
bg: История на зареждане за възел {0}

en: Loading history for way {0}
bg: История на зареждане за линия {0}

en: Loading history for relation {0}
bg: История на зареждане за релация {0}

en: Node {0}
bg: Възел {0}

en: The nodes of this way are in reverse order
bg: Възлите по тази линия са в обратен ред

en: Zoom to node
bg: Приближи към възел

en: Zoom to this node in the current data layer
bg: Приближи към този възел в текущия слой

en: View changeset in web browser
bg: Преглед на набора от промени в уеб браузъра

en: Way {0}
bg: Линия {0}

en: Relation {0}
bg: Връзка {0}

en: The members of this relation are in reverse order
bg: Членовете на тази релация са в обратен ред

en: Zoom to member
bg: Увеличете до елемента

en: Zoom to this member in the current data layer
bg: Увеличете до този елемент в текущия слой данни

en: Object
bg: Обект

en: Since
bg: От

en: Open Changeset Manager
bg: Отворете мениджъра на набори от промени

en: Changeset comment
bg: Коментар за набор от промени

en: Changeset source
bg: Източник за набор от промени

en: Imagery used
bg: Използвани изображения

en: <b>Source</b>:
bg: <b>Източник</b>:

en: <b>Imagery</b>:
bg: <b> Изображения </b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
bg: <html> Версия <strong> {0} </strong> редактирана в момента в слой „ {1} “ </html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
bg: <html> Версия <strong> {0} </strong>, създадена на <strong> {1} </strong> </html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
bg[0]: Този набор от промени има {0} коментар
bg[1]: Този набор от промени има {0} коментара

en: Changeset info
bg: Информация за набора от промени

en: Launch browser with information about the changeset
bg: Стартирайте браузър с информация за набора от промени

en: Show changeset {0}
bg: Показване на набора от промени {0}

en: User info
bg: Информация за потребителя

en: Launch browser with information about the user
bg: Стартирайте браузър с информация за потребителя

en: Show user {0}
bg: Покажи потребител {0}

en: Ver
bg: Вер.

en: Editor
bg: Редактор

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
bg: Актуализирането на примитив с идентификатор {0} не бе успешно, тъй като текущият слой за редактиране е нулев

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
bg: Актуализирането на примитив с идентификатор {0} не бе успешно, тъй като текущият слой за редактиране не включва такъв примитив

en: Synchronize node {0} only
bg: Синхронизиране само на възел {0}

en: Synchronize way {0} only
bg: Синхронизиране само на линията {0}

en: Synchronize relation {0} only
bg: Синхронизиране само на релацията {0}

en: Synchronize entire dataset
bg: Синхронизиране на целия набор данни

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
bg: <html>Качването се <strong>провали</strong> понеже на сървъра има по-нова версия на един<br>от вашите възли, пътища или релации.<br>Причина за конфликта се явява <strong>{0}</strong> с id <strong>{1}</strong>,<br>версия на сървъра {2}, а вашата версия {3}.<br><br>Натиснете <strong>{4}</strong> за да синхронизирате само конфликтните примитиви.<br>Натиснете <strong>{5}</strong> за да синхронизирате целия локален набор данни с сървъра.<br>Натиснете <strong>{6}</strong> за да прекратите и продължите редактирането.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
bg: <html>Качването <strong>неуспешно</strong> защото сървърът има по-нова версия <br>на някой от вашите възли, линии, или отношения.<br><br>Кликнете <strong>{0}</strong> за да синхронизирате цялата база данни със сървъра.<br>Кликнете <strong>{1}</strong> за отказ и продължаване на редакциите.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
bg: <html> Качването <strong> неуспешно </strong>, защото използвате <br> набор от промени {0}, който вече беше затворен в {1}. <br> Моля, качете отново с нов или съществуващ отворен набор от промени. </ html>

en: Changeset closed
bg: Пакета с изменения е затворен

en: Prepare conflict resolution
bg: Подготовка разрешаването на конфликт

en: Click to download all referring objects for {0}
bg: Кликнете, за да изтеглите всички препращащи обекти за {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
bg: Щракнете, за да отмените и да възобновите редактирането на картата

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
bg: Кликнете върху <strong> {0} </strong>, за да ги заредите сега. <br> Възможно е JOSM да създаде конфликти, които можете да разрешите в диалоговия прозорец за разрешаване на конфликти.

en: Object still in use
bg: Обектът все още се използва

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
bg: Заглавието на грешката „{0}“ не съвпада с очаквания модел

en: Upload
bg: Качване

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
bg: Изберете кои действия да извършите за този слой, като щракнете левия бутон.

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
bg: Поставете отметка в „Качване“, за да качите промените на OSM сървъра.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
bg: Отметнете „Запазване“, за да запазите слоя във файла, посочен вляво.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
bg: Качването на заден план вече е в ход. Моля, изчакайте да завърши, преди да качите нови промени

en: Automatically obtain source from current layers
bg: Автоматично получаване на източник от текущите слоеве

en: I would like someone to review my edits.
bg: Бих искал някой да прегледа редакциите ми.

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
bg: Опишете измененията на качваните от вас данни:

en: Enter an upload comment
bg: Въведете коментар за качване на сървър

en: Specify the data source for the changes
bg: Посочете източника на данни за промените

en: just once
bg: само веднъж

en: Enter a source
bg: Въведете източник

en: Changeset id:
bg: ID на набора за промени:

en: Changeset comment:
bg: Коментар на набора за промени:

en: New changeset
bg: Нов списък с промени

en: Please select a changeset:
bg: Моля, изберете списък с промени:

en: Close changeset after upload
bg: Затваряне на списъка с промени след качване

en: Select to close the changeset after the next upload
bg: Изберете, за да затворите набора от промени след следващото качване

en: Load the list of your open changesets from the server
bg: Заредете списъка с вашите отворени набори от промени  от сървър

en: Close the currently selected open changeset
bg: Затворете избрания в момента отворен набор от промени

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
bg: <html>Моля, изберете списъка с промени, който искате да се затвори</html>

en: Open changesets
bg: Отворете наборите за промени

en: Close changesets
bg: Затваряне на списъците с промени

en: Cancel closing of changesets
bg: Отменете затварянето на наборите за промени

en: Closing changeset
bg: Затваряне на сисъка с промени.

en: Closing changeset {0}
bg: Затваряне на набора от промени {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
bg: Неуспешно поставяне на диалоговия прозорец с идентификационни данни над другите (прозорци). Грешка по сигурността.

en: Enter credentials for OSM API
bg: Въведете идентификационни данни за OSM API

en: Enter credentials for host
bg: Въведете идентификационни данни за хост

en: Enter credentials for HTTP proxy
bg: Въведете идентификационни данни за HTTP прокси

en: Password
bg: Парола

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
bg: Внимание: Паролата ще бъде предадена нешифрирана.

en: Please enter the user name of your OSM account
bg: Моля, въведете потребителското име на вашия OSM акаунт

en: Please enter the password of your OSM account
bg: Моля, въведете паролата на вашия OSM акаунт

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
bg: Удостоверяването в OSM API „{0}“ не бе успешно. Моля, въведете валидно потребителско име и парола.

en: Please enter the user name of your account
bg: Моля, въведете потребителското име на вашия акаунт

en: Please enter the password of your account
bg: Моля, въведете паролата на вашия акаунт

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
bg: неуспешно удостоверяване на хоста „{0}“. Моля, въведете валидно потребителско име и валидна парола.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
bg: Моля, въведете потребителското име за удостоверяване на вашия прокси сървър

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
bg: Моля, въведете паролата за удостоверяване на вашия прокси сървър

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
bg: Удостоверяването в HTTP проксито „{0}“ не бе успешно. Моля, въведете валидно потребителско име и валидна парола.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
bg: Предупреждение: в зависимост от метода за удостоверяване паролата, може да бъде прехвърлена некриптирана.

en: Authenticate
bg: Удостоверяване

en: Authenticate with the supplied username and password
bg: Удостоверяване с предоставеното потребителско име и парола

en: Cancel authentication
bg: Отменете удостоверяването

en: Question
bg: Въпрос

en: Message
bg: Съобщение

en: Enter text
bg: Въведете текст

en: Installing plugins
bg: Инсталиране на модули

en: Downloading file
bg: Изтегляне на файл

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
bg: Изтегля се файл {0}: {1} байта...

en: Download finished
bg: Изтеглянето приключи

en: Unpacking {0} into {1}
bg: Разпакетиране {0} в {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
bg: Не може да се изтегли файл „ {0} “. URL адрес „{1}“ не е валиден. Пропускане на изтеглянето.

en: Download objects via Overpass API
bg: Изтегляне на обекти чрез API на Overpass

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
bg: Не можах да извлека списъка с вашите отворени набори от промени, защото <br> JOSM не знае вашата самоличност. <br> Или сте избрали да работите анонимно, или нямате право <br> да знаете самоличността на потребителя, от чието име работите.

en: Missing user identity
bg: Липсва потребителска самоличност

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
bg: Неуспешно извличане на потребителска информация за текущия потребител на JOSM. Грешка: {0}

en: Initializing nodes to download ...
bg: Инициализиране на възли за изтегляне...

en: The server did not return data for the requested object, it was either deleted or does not exist. | The server did not return data for the requested objects, they were either deleted or do not exist.
bg[0]: Сървърът не е върнал данни за заявения обект, той или е изтрит, или не съществува.
bg[1]: Сървърът не е върнал данни за заявените обекти, те или са изтрити, или не съществуват.

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
bg: Сървърът отговори с код 404.<br> Обикновено, това означава, че обект с това ID е непознат за него.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
bg[0]: Обектът не може да бъде свален
bg[1]: Някои обекти не могат да бъдат свалени

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
bg[0]: Един обект не може да бъде свален.<br>
bg[1]: {0} обекта не могат да бъдат свалени.<br>

en: missing objects:
bg: липсващи обекти:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
bg[0]: Един свален обекти е изтрит
bg[1]: {0} свалени обекти са изтрити

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
bg: Или редактирайте пътя ръчно в текстовото поле, или щракнете върху бутона "...", за да отворите файла за избор.

en: The bold text is the name of the layer.
bg: Удебеленият текст е името на слоя.

en: Click here to choose save path
bg: Щракнете тук, за да изберете пътя за запазване

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
bg: Слоят „{0}“ не е запазен във файл

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
bg: Файлът „{0}“ не може да се записва. Моля, въведете друго име на файл.

en: Click cell to change the file path.
bg: Щракнете върху клетката, за да промените пътя към файла.

en: Launch a file chooser to select a file
bg: Стартирайте (диалога) за избор на файл

en: Select filename
bg: Изберете име на файл

en: Work Offline...
bg: Работа офлайн...

en: Block network access to resources
bg: Блокирайте мрежовия достъп до ресурси

en: Open Recent
bg: Последно използвани

en: List of recently opened files
bg: Списък на наскоро отворени файлове

en: Clear
bg: Изчисти

en: Clear the list of recently opened files
bg: Изчистете списъка с наскоро отворени файлове

en: Saving layer to ''{0}'' ...
bg: Слоят се запазва в "{0}"...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
bg: Незапазени промени - Запазване / качване преди излизане?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
bg: Незапазени промени - Запазване / качване преди излизане?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
bg: Незапазени промени - Запазване / качване преди рестарт?

en: Uploading and saving modified layers ...
bg: Качване и запис на променените слоеве...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
bg[0]: <html> {0} слоят има неразрешени конфликти. <br> Или първо ги разрешете, или отхвърлете модификациите. <br> Слой с конфликти: </html>
bg[1]: <html> {0} слоевете имат неразрешени конфликти. <br> Или първо ги разрешете, или отхвърлете модификациите. <br> Слой с конфликти: </html>

en: Unsaved data and conflicts
bg: Незапазени данни и конфликти

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
bg[0]: <html>{0} слой нужно сохранить, но нет соответствующего файла.<br>Либо выберите файл для этого слоя, либо отмените изменения.<br>Слой без файла:</html>
bg[1]: <html> {0} слоевете се нуждаят от запазване, но нямат свързан файл. <br> Или изберете файл за всеки от тях, или отхвърлете промените. <br> Слоеве без файл: </html>

en: Unsaved data and missing associated file
bg: Незаписани данни и липсващ свързан файл

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
bg[0]: <html> {0} слоят се нуждае от запазване, но има свързан файл <br>, който не може да бъде записан. <br> Или изберете друг файл за този слой, или отхвърлете промените. <br> Слой с файл, който не може да се записва: </ html>
bg[1]: <html> {0} слоевете се нуждаят от запазване, но имат свързани файлове <br>, които не могат да бъдат записани. <br> Или изберете друг файл за всеки от тях, или отхвърлете промените. <br> Слоеве с файлове, които не могат да се записват: </ html >

en: Unsaved data non-writable files
bg: Незапазени данни, които не могат да се записват

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
bg: Затваряне на прозореца и продължаване на редактирането с JOSM

en: Exit now!
bg: Излез сега!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
bg: Излизане от JOSM без запазване. Незапазените промени се губят.

en: Restart now!
bg: Рестартирай сега!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
bg: Рестартирайте JOSM, без да запазвате. Незапазените промени се губят.

en: Delete now!
bg: Изтрий сега!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
bg: Изтрийте слоевете, без да запазвате. Незапазените промени се губят.

en: Perform actions before exiting
bg: Изпълняване на действия преди затваряне

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
bg: Излезте от JOSM със запазване. Незапазените промени се качват и / или запазват.

en: Perform actions before restarting
bg: Извършете действията преди рестартиране

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
bg: Рестартирайте JOSM със запазване. Незапазените промени се качват и / или запазват.

en: Perform actions before deleting
bg: Изпълняване на действия преди изтриване

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
bg: Запазване / качване на слоеве преди изтриване. Незапазените промени не се губят.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
bg: Подготовка на слоя ''{0}'' за качване...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
bg[0]: <html> Операция за качване и / или запазване на един слой с модификации <br> беше отменена или неуспешна. </html>
bg[1]: <html> Операциите за качване и / или запазване на {0} слоеве с модификации <br> са отменени или са неуспешни. </html>

en: Incomplete upload and/or save
bg: Непълно качване и / или запазване

en: should be uploaded
bg: трябва да бъде качено

en: should be saved
bg: трябва да бъде записано

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
bg: Слоят ''{0}'' съдържа промени, които трябва да бъдат качени на сървъра.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
bg: Слоят „{0}“ има модификации, които не препоръчваме да се качват.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
bg: Слоят ''{0}'' няма промени за качване.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
bg: Слоят „{0}“ има модификации, които трябва да бъдат запазени в свързания с него файл „„ {1} “.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
bg: Слоят „{0}“ няма модификации, които да бъдат запазени.

en: Layer Name and File Path
bg: Име на слоя и път на файла

en: Recommended Actions
bg: Препоръчани действия

en: Actions To Take
bg: Действия, които трябва да се предприемат

en: Update objects
bg: Актуализиране на обекти

en: Describe the changes you made
bg: Опишете промените, които сте направили

en: Settings
bg: Настройки

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
bg: Решете как да качите данните и кой набор от промени да използвате

en: Upload to ''{0}''
bg: Качи към ''{0}''

en: Upload Changes
bg: Качване на промени

en: Upload the changed primitives
bg: Качване на променените примитиви

en: Please enter a valid chunk size first
bg: Моля, първо въведете валиден размер на частите

en: Illegal chunk size
bg: Невалиден размер на части

en: The following required terms are missing: {0}
bg: Липсват следните задължителни условия: {0}

en: The following forbidden terms have been found: {0}
bg: Намерени са следните забранени условия: {0}

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
bg[0]: <html> Следният маркер за набор от промени съдържа празен ключ / стойност: <br> {0} <br> Продължаване? </html>
bg[1]: <html> Следните маркери за набор от промени съдържат празен ключ / стойност: <br> {0} <br> Продължаване? </html>

en: Empty metadata
bg: Празни метаданни

en: Cancel the upload and resume editing
bg: Прекъсване на качването и продължаване с редактирането

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
bg: Обектът „{0}“ вече е изтрит на сървъра. Пропускане на този обект и нов опит за качване.

en: Preparing objects to upload ...
bg: Подготовка на обекти за качване ...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
bg: Обектите се качват в <strong> нов набор от промени </strong>.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
bg: Наборът от промени ще бъде <strong> затворен </strong> след това качване

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
bg: Наборът от промени <strong> остава отворен </strong> след това качване

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
bg[0]: Качване на <strong>{0} обект</strong> към <strong>1 списък с промени</strong>
bg[1]: Качване на <strong>{0} обекта</strong> към <strong>1 списък с промени</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
bg[0]: Качване на <strong>{0} обект</strong> към <strong>1 списък с промени</strong>, като се ползва <strong>1 заявка</strong>.
bg[1]: Качване на <strong>{0} обекта</strong> към <strong>1 списък с промени</strong>, като се ползва <strong>1 заявка</strong>.

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
bg: Качване на <strong>{0} обекта</strong> към <strong>1 списък с промени</strong>, като се ползват <strong>{1} заявки</strong>.

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
bg: Качване на <strong>{0} обекта</strong> към <strong>няколко списъка с промени</strong>, като се ползват <strong>{1} заявки</strong>.

en: Settings:
bg: Настройки:

en: … to server: <strong>{0}</strong>
bg: ... към сървър: <strong> {0} </strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
bg: Качване на данни за слой ''{0}''

en: Continue uploading
bg: Продължаване на качването

en: Click to continue uploading to additional new changesets
bg: Щракнете, за да продължите да качвате на сървър в допълнителни нови набори от промени

en: Go back to Upload Dialog
bg: Върнете се в диалоговия прозорец за качване на сървър

en: Click to return to the Upload Dialog
bg: Щракнете, за да се върнете в диалоговия прозорец Качване

en: Abort
bg: Отмяна

en: Click to abort uploading
bg: Кликнете, за да прекратите качването на сървър

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
bg: Сървърът съобщи, че текущият набор от промени е затворен. <br> Това е най-вероятно, защото размерът на наборите промени надвишава максималния размер <br> на {0} обекта на сървъра „ {1} “.

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
bg[0]: Остава {0} обект за качване на сървър.
bg[1]: Остават {0} обекта за качване на сървър.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
bg: Кликнете върху „<strong> {0} </strong>“, за да продължите да качвате в допълнителни нови набори от промени. <br> Кликнете върху „<strong> {1} </strong>“, за да се върнете в диалоговия прозорец за качване. <Br > Щракнете върху „<strong> {2} </strong>“, за да прекратите качването и да се върнете към редактирането на карта. <br>

en: Changeset is full
bg: Наборът от промени е запълнен.

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
bg: Възелът „{0}“ вече е изтрит. Пропускане на обект при качване.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
bg: Линия „{0}“ вече е изтрита. Пропускане на обекта при качване.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
bg: Релацията „{0}“ вече е изтрита. Пропускане на обекта при качване.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
bg: Обектът „{0}“ вече е изтрит. Пропускане на обекта при качване.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
bg[0]: Качване на {0} обект...
bg[1]: Качване на {0} обекта...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
bg: Пренебрегване на прихванатата грешка, защото качването е отменено. Грешка: {0}

en: Upload successful!
bg: Успешно качване!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
bg: <html> Маркирайте модифицирани обекти <strong> от текущата селекция </strong>, които да бъдат качени на сървъра. </html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
bg: <html> Маркирайте <strong> локално изтрити обекти </strong>, които да бъдат изтрити на сървъра. </html>

en: Select objects to upload
bg: Изберете обекти за качване

en: Please select the upload strategy:
bg: Моля, изберете стратегия за качване на сървър:

en: Upload all objects in one request
bg: Качване на всички обекти с една заявка.

en: Upload objects in chunks of size:
bg: Качване на обектите на части с максимален размер:

en: Upload each object individually
bg: Качване на всеки обект поотделно

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
bg: Попълнете един набор от промени и се върнете в диалоговия прозорец за качване

en: Open and use as many new changesets as necessary
bg: Отворете и използвайте толкова нови набори от промени колкото е необходимо.

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
bg: <html> Не може да качат {0} обекта в една заявка, размера на набора промени {1} на сървъра „ {2} “е надвишен. </html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
bg: <html> Необходими са <strong> множество набори за промяна </strong>, за да качите {0} обекти. Коя стратегия искате да използвате? </html>

en: (1 request)
bg: (1 заявка)

en: (# requests unknown)
bg: (неизвестен брой заявки)

en: ({0} request) | ({0} requests)
bg[0]: ({0} заявка)
bg[1]: ({0} заявки)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
bg: Недопустим размер на частите <= 0. Моля, въведете цяло число> 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
bg: Размерът на част {0} надвишава макс. размер на набор за промени {1} за сървър „{2}“

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
bg: Стойността „{0}“ не е число. Моля, въведете цяло число> 1

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
bg: Вашият коментар за качване е <i> отхвърлен </i>.

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
bg: Вашият коментар за качване е <i> празен </i> или <i> много кратък </i>. <br /> <br /> Това е технически допустимо, но имайте предвид, че много потребители, които <br /> гледат промените в тяхната област зависят от смислени коментари <br />, за да разберът какво се случва! <br /> <br /> Ако отделите минута сега, за да обясните промяната си, ще улесните живота <br /> на мнозина други картографи.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
bg: Благодарим ви, че предоставихте коментар за промени! Това ще позволи на други картографи по-добре да  разберат вашето намерение.

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
bg: Източникът на вашия набор от промени е <i> отхвърлен </i>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
bg: Не сте посочили източника за промените си. <br /> Принципно може да не го посочвате, но тази информация помага на <br /> другите потребители да разберат произхода на данните. <br /> <br /> Ако отделите минута сега, за да обясните промяната си, ще улесните живота <br /> за много други картографи.

en: Thank you for providing the data source!
bg: Благодарим Ви, че предоставихте източника на данни!

en: The bounding box of this changeset is very large – please consider splitting your changes!
bg: Ограничителното поле на този набор от промени е много голямо - моля, помислете за разделяне на полетата и наборите от промени!

en: Objects to add:
bg: Обекти за добавяне:

en: Objects to modify:
bg: Обекти за промяна:

en: Objects to delete:
bg: Обекти за изтриване:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
bg[0]: {0} обект за добавяне:
bg[1]: {0} обекта за добавяне:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
bg[0]: {0} обект за модифициране:
bg[1]: {0} обекта за модифициране:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
bg[0]: {0} обект за изтриване:
bg[1]: {0} обекта за изтриване:

en: All Formats
bg: Всички формати

en: Could not export ''{0}''.
bg: „{0}“ не можа да се експортира.

en: Could not import ''{0}''.
bg: „{0}“ не можа да се импортира.

en: Could not import files.
bg: Файловете не можаха да се импортират.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
bg: <html> Не е възможно да се прочете файл „ {0} “. <br> Грешката е: <br> {1} </html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
bg: <html> Файловете не можаха да се прочетат. <br> Грешката е: <br> {0} </html>

en: GeoJSON Files
bg: GeoJSON Файлове

en: Layer ''{0}'' not supported
bg: Слой ''{0}'' не се поддържа

en: GeoJSON file
bg: GeoJSON файл

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
bg: Забележка: GPL е несъвместим с OSM лиценза. Не качвайте следи лицензирани с GPL.

en: GPS track description
bg: Описание на GPS следата

en: Add author information
bg: Добави информация за автора

en: Real name
bg: Истинско име

en: E-Mail
bg: Е-мейл

en: Copyright (URL)
bg: Авторски права (препратка)

en: Predefined
bg: Предварително дефиниран

en: Copyright year
bg: Авторски права (година)

en: Keywords
bg: Ключови думи

en: Save track colors in GPX file
bg: Запази цветовете на траковете (пътеките) в GPX файл

en: Use Garmin compatible GPX extensions
bg: Използвайте GPX разширения съвместими с  Garmin

en: Save layer specific preferences
bg: Запази специфичните настройки за слоя

en: Export options
bg: Опции за експорт

en: Export and Save
bg: Експорт и Записване

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
bg: Разширенията Garmin track поддържат само 16 цвята.

en: If you continue, the closest supported track color will be used.
bg: Ако продължите, ще се използва най-близкият поддържан цвят на трака (пътеката).

en: Choose a predefined license
bg: Изберете лиценз от набора

en: GPX Files
bg: GPX файлове

en: Markers from {0}
bg: Маркери от {0}

en: Routes from {0}
bg: Маршрути от {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
bg: Възникна грешка при анализа на gpx данни за слой „{0}“. Ще бъде достъпна само част от файла.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
bg: Възникна грешка при анализирането на gpx файл „ {0} “. Ще бъде достъпна само част от файла.

en: The imported track "{0}" might not be visible because it has the same color as the background.<br>You can change this in the context menu of the imported layer.
bg: Импортирания трак (пътека) „{0}“ може да не се вижда, тъй като цвета и съвпада с фона. <br> Можете да промените това в контекстното меню на импортирания слой.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
bg: Анализът на данните за слой „{0}“ не бе успешен

en: Coordinates imported: {0}
bg: Импортирани координати: {0}

en: Import success:
bg: Внасянето е успешно:

en: Import failure!
bg: Внасянето се провали!

en: Image Files
bg: Файлове с изображения

en: folder
bg: папка

en: Looking for image files
bg: Търсене на файлове с изображения

en: No image files found.
bg: Не са намерени файлове с изображения

en: NMEA-0183 Files
bg: NMEA-0183 файлове

en: Malformed sentences: {0}
bg: Неправилно оформени изречения (запитвания): {0}

en: Checksum errors: {0}
bg: Грешки при проверка на контролната сума: {0}

en: Unknown sentences: {0}
bg: Неизвестни изречения: {0}

en: Zero coordinates: {0}
bg: Нулеви координати: {0}

en: Note Files
bg: Файлове с бележки

en: OSM Server Files bzip2 compressed
bg: Файловете на сървъра на OSM са компресирани с алгоритъм bzip2

en: OsmChange File
bg: Файл OsmChange

en: File ''{0}'' does not exist.
bg: Файл "{0}" не съществува

en: No data found in file {0}.
bg: Не са намерени данни във файл {0}.

en: Open OsmChange file
bg: Отворете файла OsmChange

en: OSM Server Files
bg: OSM сървърни файлове

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
bg: <html>Възникна грешка при въстановяването на бекъп файла.<br> Грешката е: <br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
bg: OSM сървърни файлове gzip компресирани

en: Invalid dataset
bg: Невалиден набор от данни

en: No data found for layer ''{0}''.
bg: Не са намерени данни за слой „ {0} “.

en: No data found in file ''{0}''.
bg: Не са намерени данни във файл „ {0} “.

en: Open OSM file
bg: Отвори OSM файла

en: OSM Server Files XZ compressed
bg: OSM сървърни файлове компресирани със XZ

en: RTKLib Positioning Solution Files
bg: Файлове за RTKLib решение на позициониране

en: Validation Error Files
bg: Файлове за грешки при проверката

en: WMS Files (*.wms)
bg: файлове WMS (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
bg: Неподдъжана WMS файлова версия; намерена {0}, очаквана {1}

en: Native projections
bg: Изходни проекции

en: Offset
bg: Отместване

en: Tile download projection
bg: Проекция на картните квадрати за сваляне

en: Tile display projection
bg: Проекция на  картните квадрати за показване

en: Current zoom
bg: Текущ мащаб

en: Show tile info
bg: Покажи информация за картен квадрат

en: Tile Info
bg: Информация за картен квадрат

en: Tile name
bg: Име на картен квадрат

en: Tile URL
bg: URL на картен квадрат

en: Custom header: {0}
bg: Персонализирано заглавие: {0}

en: Tile size
bg: Размер на картен квадрат

en: Tile display size
bg: Размер за изобразяване на картен квадрат

en: Reprojection
bg: Проекция

en: Reprojected tile size
bg: Размер на пре-проектирания картен квадрат

en: Loaded
bg: Зареден

en: Loading
bg: Зарежда се

en: Metadata
bg: Метаданни

en: Load tile
bg: Зареди картен квадрат

en: Get tile status
bg: Получи състоянието на картен квадрат

en: Force tile rendering
bg: Принудително изобразяване на картен квадрат

en: Failed to create tile source
bg: Създаването на източник за картен квадрат не бе успешно

en: zoom in to load more tiles
bg: увеличете, за да заредите допълнителни картен квадрат

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
bg: увеличете нивото на мащабиране на картен квадрат (променете разделителната способност), за да видите повече подробности

en: Current zoom: {0}
bg: Текущ мащаб: {0}

en: Display zoom: {0}
bg: Текущ мащаб: {0}

en: Pixel scale: {0}
bg: Мащаб на пиксела: {0}

en: Best zoom: {0}
bg: Най-добър мащаб: {0}

en: Estimated cache size: {0}
bg: Очакван размер на кеша: {0}

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
bg: {0} ({1}), автоматично изтегляне при мащаб {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
bg: {0} ({1}), изтегляне при мащаб {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
bg: Изтеглени квадрати {0} / {1}

en: Save WMS file
bg: Запазете WMS файла

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
bg: Аерофото изображенията „{0}“ може да имат отместване. Моля, проверете изместването с помощта на GPS следи!

en: Details...
bg: Детайли...

en: Do not show this message again
bg: Без повторно показване на съобщението

en: Hide this message
bg: Скрий съобщението

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
bg: Не може да се създаде директория {0}, автоматичното запаметяване ще бъде деактивирано

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
bg: Не може да се създаде файл {0}, ще се използва друго име на файл

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
bg: IOError при създаване на файл, автоматичното запаметяване ще бъде пропуснато: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
bg: Старият архивен файл не може да бъде изтрит {0}

en: Your work has been saved automatically.
bg: Работата ви е запазена автоматично.

en: Restoring files
bg: Възстановяване на файлове

en: Unable to delete backup file {0}
bg: Не може да се изтрие архивния файл {0}

en: Unable to delete PID file {0}
bg: Не може да се изтрие PID файл {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
bg: Архивираният архивен файл не може да бъде изтрит {0}

en: Customize Color
bg: Избор цвят

en: Default
bg: По подразбиране

en: Choose a color
bg: Изберете цвят

en: Name: {0}
bg: Название: {0}

en: Description: {0}
bg: Описание: {0}

en: Creator: {0}
bg: Автор: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
bg[0]: {0} следа (пътека), {1} сегменти на следи
bg[1]: {0} следи (пътеки), {1} сегменти на следи

en: Timespan
bg: Период

en: Number of<br/>Segments
bg: Брой <br/> сегменти

en: {0} route,  | {0} routes,
bg[0]: {0} маршрут,
bg[1]: {0} маршрути,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
bg[0]: {0} пътна точка
bg[1]: {0} пътни точки

en: Jump to next segment
bg: Преминаване към следващия сегмент

en: Jump to previous segment
bg: Преминаване към предишния сегмент

en: {0} track | {0} tracks
bg[0]: {0} трак (следа)
bg[1]: {0} трака (следи)

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
bg[0]:  ({0} сегмент)
bg[1]:  ({0} сегмента)

en: Save GPX file
bg: Съхраняване GPX файл

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
bg: Обедини сегментите от всички тракове и комбинирай в един трак

en: Combine tracks of this layer
bg: Комбинирай траковете от този слой

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
bg: Разделяне на няколко сегмента от един трак на няколко отделни трака.

en: Split track segments to tracks
bg: Разделяне на сегментите на трака на отделни тракове

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
bg: Разделяне траковете от този слой и създаване на отделни слоеве за всеки трак.

en: Split tracks to new layers
bg: Разделяне на траковете в нови слоеве.

en: Min. zoom
bg: Мин. мащаб

en: Max. zoom
bg: Макс. мащаб

en: Unsupported imagery type: {0}
bg: Неподдържан тип изображения: {0}

en: Next marker
bg: Следващ маркер

en: Jump to next marker
bg: Преминаване към следващия маркер

en: Previous marker
bg: Предишен маркер

en: Jump to previous marker
bg: Преминаване към предишен маркер

en: All projections are supported
bg: Всички проекции се поддържат

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
bg: Слоят {0} не поддържа новата проекция {1}.

en: Supported projections are: {0}
bg: Поддържаните проекции са: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
bg: Променете проекцията отново или премахнете слоя.

en: Save Layer
bg: Запис на слой

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
bg: Опит слой с данни само за четене да се зададе като слой за редактиране

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
bg: Опит за изтриване на слоя по време на качване във фонов режим. Моля, изчакайте, докато качването приключи.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
bg: Извършва се качване във фонов режим. Не може да нулира състоянието, докато качването не приключи.

en: {0} note | {0} notes
bg[0]: {0} бележка
bg[1]: {0} бележки

en: Notes layer
bg: Слой за бележки

en: Total notes:
bg: Всичко бележки:

en: Changes need uploading?
bg: Трябва ли да се качат промените?

en: Save Note file
bg: Запази файла със забележки.

en: outside downloaded area
bg: извън областта за сваляне

en: Data Layer {0}
bg: Слой Данни {0}

en: Merging layers
bg: Сливане на слоеве

en: {0} deleted | {0} deleted
bg[0]: {0} изтрит
bg[1]: {0} изтрити

en: {0} incomplete | {0} incomplete
bg[0]: {0} непълен
bg[1]: {0} непълни

en: {0} consists of:
bg: {0} се състои от:

en: API version: {0}
bg: API версия: {0}

en: Layer is locked
bg: Слоят е заключен

en: Download is blocked
bg: Свалянето от сървър е блокирано

en: Upload is discouraged
bg: Качването не се препоръчва

en: Upload is blocked
bg: Качването е блокирано

en: Empty layer
bg: Празен слой

en: Convert to GPX layer
bg: Преобразувай в слой GPX

en: Converted from: {0}
bg: Преобразувано от: {0}

en: Dataset consistency test
bg: Тест за съгласуваност на набора от данни

en: No problems found
bg: Няма намерени проблеми

en: Following problems found:
bg: Открити са следните проблеми:

en: Save anyway
bg: Записване въпреки всичко

en: The layer contains no data.
bg: Слоят не съдържа данни

en: Conflicts
bg: Конфликти

en: Reject Conflicts and Save
bg: Отхвърляне конфликтите и записване

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
bg: Има неразрешени конфликти. Конфликтите няма да бъдат записани и ще бъдат третирани все едно сте ги отменили всички. Да продължаваме ли?

en: Save OSM file
bg: Съхраняване OSM файл

en: Validation errors
bg: Грешки при проверка

en: No validation errors
bg: Няма грешки при проверката

en: Save Validation errors file
bg: Запазете файла с открити грешки при проверка

en: Set WMS Bookmark
bg: Задайте WMS отметка

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
bg: Не може да се намери поддържана проекция за слой {0}. Използване на {1}.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
bg: Препроектиране на слой {0} от {1} на {2}. За най-добро качество на изображението и производителност, преминете към една от поддържаните проекции: {3}

en: Adjust timezone and offset
bg: Настройване часови пояс и отместване

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
bg: Възникна грешка при опит за съпоставяне на снимките с GPX трака. Можете да регулирате чрез плъзгачите, за да напаснете ръчно на снимките.

en: Matching photos to track failed
bg: Съотнасянето на снимки към следа се провали

en: Timezone: {0}
bg: Часови пояс: {0}

en: Minutes: {0}
bg: Минути: {0}

en: Seconds: {0}
bg: Секунди: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
bg[0]: (Времева разлика от {0} ден)
bg[1]: (Времева разлика от {0} дни)

en: Advanced settings
bg: Расширени настройки

en: Segment settings
bg: Настройки на сегмента

en: Interpolate between segments
bg: Интерполиране между сегментите

en: only when the segments are less than # minutes apart:
bg: само когато сегментите са на разстояние по-малко от # минути:

en: only when the segments are less than # meters apart:
bg: само когато сегментите са на по-малко от # метра разстояние:

en: Tag images at the closest end of a segment, when not interpolated
bg: Маркирайте изображенията в най-близкия край на сегмент, когато не са интерполирани

en: only within # minutes of the closest trackpoint:
bg: само в рамките на # минути от най-близката точка:

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
bg: Настройки на трака (имайте предвид, че множество тракове могат да бъдат в един GPX файл)

en: Interpolate between tracks
bg: Интерполирайте между траковете

en: only when the tracks are less than # minutes apart:
bg: само когато траковете са на по-малко от # минути:

en: only when the tracks are less than # meters apart:
bg: само когато траковете са на разстояние по-малко от # метра:

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
bg: Маркирайте изображения в близкия край на трака, в случай че не е интерполиран <br> (важи и преди първия и след последният трак)

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
bg: Принудително маркиране на всички снимки (временно отменя настройките по-горе).

en: This option will not be saved permanently.
bg: Тази опция няма да бъде запазена за постоянно.

en: Correlate to GPX
bg: Корелиране към GPX

en: Invalid timezone
bg: Невалидна часова зона

en: Invalid offset
bg: Невалидно отместване

en: Correlate images with GPX track
bg: Съпоставяне на изображения с GPX следа

en: Try Again
bg: Опитайте отново

en: No images could be matched!
bg: Няма съответстващи изображения!

en: <No GPX track loaded yet>
bg: <Няма още GPX следи заредени>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
bg: Грешка при разбор на датата.
    Моля използвайте изисквания формат!

en: Invalid date
bg: Невалидна дата

en: GPX track:
bg: GPX следа:

en: Open another GPX trace
bg: Отвори друга GPX следа

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
bg: <html> Използвайте снимка на точен часовник, <br> напр. Дисплей на GPS приемник </html>

en: Auto-Guess
bg: Авто-отгатване

en: Matches first photo with first gpx point
bg: Напасва първата снимка с първата gpx точка

en: Manual adjust
bg: Ръчно регулиране

en: Advanced settings...
bg: Расширени настройки...

en: Override position for:
bg: Замяна на позицията за:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
bg: Изображения с географско местоположение в exif данни ({0} / {1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
bg: Изображения, които вече са маркирани ({0} / {1})

en: Show Thumbnail images on the map
bg: Показване на миниатюрни изображения на картата

en: Timezone:
bg: Часова зона:

en: Correlate
bg: Корелиране

en: No gpx selected
bg: Не е избран gpx

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
bg[0]: <html> Има съответствие <b> {0} </b> от <b> {1} </b> снимка на GPX трак. </html>
bg[1]: <html> Има съответствия <b> {0} </b> от <b> {1} </b> снимки на GPX трак. </html>

en: The selected photos do not contain time information.
bg: Избраните снимки не съдържат времева информация.

en: Photos do not contain time information
bg: Снимките не съдържат информация за дата и час

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
bg: Избраната GPX следа не съдържа времена. Моля изберете друга.

en: GPX Track has no time information
bg: GPX следата няма информация за времето

en: You should select a GPX track
bg: Трябва да изберете GPX следа

en: No selected GPX track
bg: Няма избрана GPX следа

en: Geotagged Images
bg: Изображения с данни за местоположение

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
bg[0]: {0} изображение е заредено.
bg[1]: {0} изображения са заредени.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
bg[0]: {0} е с маркер GPS
bg[1]: {0} са с маркер GPS

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
bg[0]: {0} има актуализирани GPS данни.
bg[1]: {0} имат актуализирани GPS данни.

en: Offset angle in degrees:
bg: Ъгъл на отместване в градуси:

en: Shift image relative to the direction (in meters)
bg: Преместване на изображението относително на посоката (в метри)

en: Elevation:
bg: Надморска височина:

en: Error on file {0}
bg: Грешка във файла {0}

en: No image
bg: Без изображение

en: No EXIF time in file "{0}". Using last modified date as timestamp.
bg: Няма EXIF данни за време във файл „{0}“. Използване на последната модифицирана дата като клеймо за време.

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
bg: Не може да се анализират метаданни за файл „{0}“. Използване на последната модифицирана дата като клеймо за време.

en: Geoimage: {0}
bg: Геоизображение: {0}

en: Display geotagged images
bg: Показване на изображения с географски маркери

en: Next
bg: Следващ

en: Show next Image
bg: Показване на следващо изображение

en: Previous
bg: Предишен

en: Show previous Image
bg: Показване на предишното изображение

en: First
bg: Първи

en: Show first Image
bg: Показване на първото изображение

en: Last
bg: Последен

en: Show last Image
bg: Показване на последното изображение

en: Center view
bg: Центриране на изгледа

en: Zoom best fit and 1:1
bg: Показване на най-доброто оразмеряване и 1:1

en: Remove photo from layer
bg: Премахване на снимката от слоя

en: Delete image file from disk
bg: Изтриване на снимката от диска

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
bg[0]: Изтриване на файл от диска?
bg[1]: Изтриване на файлове от диска?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
bg[0]: Файлът с изображение ще бъде окончателно изтрит!
bg[1]: Файловете с изображения ще бъдат окончателно изтрити!

en: Image file could not be deleted.
bg: Файлът с изображение не може да бъде изтрит.

en: Copy image path
bg: Копиране на пътя до изображението

en: Move dialog to the side pane
bg: Преместване на диалоговия прозорец в страничния панел

en: Open image in external viewer
bg: Отваряне изображението във външна програма

en: Multiple images selected
bg: Избрани са няколко изображения

en: 
    Altitude: {0} m
bg: 
    Височина: {0} m

en: 
    Speed: {0} km/h
bg: 
    Скорост: {0} км/ч

en: 
    Direction {0}°
bg: 
    Посока {0} °

en: 
    EXIF time: {0}
bg: 
    EXIF време: {0}

en: 
    GPS time: {0}
bg: 
    GPS време: {0}

en: 
    Caption: {0}
bg: 
    Надпис: {0}

en: 
    Headline: {0}
bg: 
    Заглавие: {0}

en: 
    Keywords: {0}
bg: 
    Ключови думи: {0}

en: 
    Object name: {0}
bg: 
    Име на обекта: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
bg: Извличане на GPS координати от EXIF

en: Starting directory scan
bg: Започване на преглед на директории

en: Read photos...
bg: Прочитане на снимки...

en: Reading {0}...
bg: Четене {0}...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
bg: Невъзможно да се вземе каноничният път към директория {0}

en: Scanning directory {0}
bg: Сканиране на директория {0}

en: Error while getting files from directory {0}
bg: Грешка при четене на файлове от директория {0}

en: One of the selected files was null
bg: Един от избраните файлове беше нулев

en: Show thumbnails
bg: Показване на мини изображенията

en: Show image thumbnails instead of icons.
bg: Показване на мини изображения вместо иконки

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
bg: Синхронизиране време от снимка на GPS приемник

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
bg: <html>Снимайте вашия GPS приемник, докато той показва времето.<br>Покажете тази снимка тук.<br>И след това, просто вземете времето от снимката и изберете времева зона<hr></html>

en: Photo time (from exif):
bg: Време на снимката (от EXIF):

en: Gps time (read from the above photo):
bg: Gps време (прочетено от снимката по-горе):

en: Photo taken in the timezone of:
bg: Снимка, направена в часовата зона на:

en: Use daylight saving time (where applicable)
bg: Използвайте лятно часово време (където е приложимо)

en: Open another photo
bg: Отваряне друга снимка

en: No date
bg: Без дата

en: Wikimedia Commons
bg: Общомедия (Wikimedia Commons)

en: Load images from Wikimedia Commons
bg: Зареждане на изображения от Общомедия (Wikimedia Commons)

en: Choose track visibility and colors
bg: Изберете видимост  и цветове на траковете

en: Select by date
bg: Избери по дата

en: <html>Select all tracks that you want to be displayed. You can drag select a range of tracks or use CTRL+Click to select specific ones. The map is updated live in the background. Open the URLs by double clicking them, edit name and description by double clicking the cell.</html>
bg: <html> Изберете всички тракове, които искате да се показват. Можете да плъзнете да изберете диапазон от тракове или да използвате CTRL + click, за да изберете конкретни. Картата се актуализира на живо във фонов режим. Отворете URL адресите, като щракнете двукратно върху тях, редактирайте името и описанието, като щракнете двукратно върху клетката. </html>

en: Set track visibility for {0}
bg: Задаване на видимост на трак {0}

en: Set color for selected tracks...
bg: Задайте цвят за избраните тракове ...

en: Show all
bg: Покажи всички

en: Show selected only
bg: Покажи само селектираните

en: The GPX layer contains fields that can be converted to OSM tags. How would you like to proceed?
bg: GPX слоят съдържа полета, които могат да бъдат преобразувани в OSM маркери. Как бихте искали да продължите?

en: Convert all fields
bg: Преобразуване на всички полета

en: Only convert the following fields:
bg: Конвертирайте само следните полета:

en: Do not convert any fields
bg: Не преобразувайте никакви полета

en: Convert
bg: Преобразуване

en: Convert and remember selection
bg: Преобразувай и запомни селекцията

en: Convert to data layer
bg: Преобразувай в слой данни

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
bg: <html> Качването на необработени GPS данни като картографски данни се счита за вредно. <br> Ако искате да качите тракове (следи), погледнете тук: </html>

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
bg: Искате ли да опростите начините в преобразувания слой?

en: Customize track drawing
bg: Персонализиране чертежа на трака

en: From
bg: от

en: To
bg: До

en: No timestamp
bg: Няма отметка за време

en: Select to download OSM data.
bg: Изберете, за да изтеглите OSM данни.

en: Select to download GPS traces.
bg: Изберете, за да изтеглите GPS тракове (следи).

en: Download everything within:
bg: Свали всичко в пределите на:

en: meters
bg: метра

en: Maximum area per request:
bg: Максимална област за една заявка:

en: Download near:
bg: Изтеглете в близост:

en: track only
bg: само тракове

en: waypoints only
bg: само пътни точки

en: track and waypoints
bg: пътни точки и тракове

en: Click to download
bg: Щракнете за изтегляне

en: Click to download into a new data layer
bg: Щракнете, за да изтеглите в нов слой данни

en: Click to cancel
bg: Щракнете, за да отмените

en: Download from OSM along this track
bg: Свали от OSM по дължина на тази следа

en: Precache imagery tiles along this track
bg: Предварително кеширане на крадратите с изображения около този трек

en: Precaching WMS
bg: Предварително кеширане на WMS

en: Please select the imagery layer.
bg: Моля, изберете слоя за изображения.

en: Select imagery layer
bg: Изберете слой с изображения

en: There are no imagery layers.
bg: Няма слоеве с изображения.

en: No imagery layers
bg: Няма слоеве с изображения.

en: Error while parsing {0}
bg: Грешка при разбор {0}

en: Could not read "{0}"
bg: Не може да се прочете "{0}"

en: gps point
bg: GPS точка

en: 1 - Fixed
bg: 1 - Фиксирано

en: 2 - Float
bg: 2 - Плаващо

en: 3 - Reserved
bg: 3 - Запазено

en: None
bg: Никакво

en: Estimated
bg: Приблизително

en: Manual
bg: Ръчно

en: Quality
bg: Kaчество

en: Time
bg: Време

en: Direction
bg: Посока

en: Velocity, {0}
bg: Скорост, {0}

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
bg: Аудиофайлове (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
bg: Импорт Аудио

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
bg: <html> Данните в GPX слоя '' {0} '' са изтеглени от сървъра. <br> Тъй като точките на пътя му не включват отметка за време, не можем да ги синхронизираме със звукови данни. </html>

en: Import not possible
bg: Импортирането не е възможно

en: Audio markers from {0}
bg: Аудио маркери от {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
bg: Няма GPX следа в слоя за да асоциираме звук с нея.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
bg: Някои пътни точки, които са с време преди началото или след края на следата, са пропуснати или преместени в началото.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
bg: Точките, които бяха прекалено далеч от останалите от следата, за да може смислено да се предположи тяхното време, бяха пропуснати.

en: Import images
bg: Импорт на изображения

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
bg: <html> Данните в GPX слоя '' {0} '' са изтеглени от сървъра. <br> Тъй като точките на пътя му не включват отметка за време, не можем да ги синхронизираме с изображения. </html>

en: Markers From Named Points
bg: Маркери от наименувани точки.

en: Named Trackpoints from {0}
bg: Наименувани точки от следа от {0}

en: Auto load tiles
bg: Автоматично зареждане на картни квадрати

en: Auto zoom
bg: Автоматично мащабиране

en: Decrease zoom
bg: Намаляне на мащаба

en: Flush tile cache
bg: Изтрий кеша на картните квадрати

en: Increase zoom
bg: Увеличаване на мащаба

en: Load all tiles
bg: Заредете всички картни квадрати

en: Load all error tiles
bg: Заредете всички картни квадрати с грешки

en: Convert to OSM Data
bg: Преобразуване в данни OSM

en: Toggle layer {0}
bg: Превключване на слой {0}

en: Show errors
bg: Показване на грешки

en: Layer name
bg: Име на слоя

en: Projection
bg: Проекция

en: Matrix set identifier
bg: Идентификатор на набора матрици

en: Filter layers:
bg: Филтьр на слоевете:

en: Change resolution
bg: Смяна разделителна способност

en: Zoom to native resolution
bg: Увеличете до основната разделителна способност

en: gps marker
bg: GPS маркер

en: marker | markers
bg[0]: маркер
bg[1]: маркери

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
bg[0]: {0} се състои от {1} маркер
bg[1]: {0} се състои от {1} маркери

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
bg: Няма съществуващи аудио маркери в този слой, спрямо които да се отмести.

en: Show Text/Icons
bg: Показване на текст / икони

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
bg: Превключване видимостта на маркер текста и икони.

en: Synchronize Audio
bg: Синхронизиране аудио

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
bg: Трябва да направите пауза на аудиото в момента, когато чуете вашия синхронизиращ сигнал.

en: Audio synchronized at point {0}.
bg: Аудио синхронизирано на точка {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
bg: Невъзможно да се синхронизира в слоя, който се изпълнява.

en: Make Audio Marker at Play Head
bg: Установи аудио маркер на позицията на прослушване

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
bg: Трябва да сте поставили аудио пауза в точката от следата, където искате маркера.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
bg: Трябва да провлачите момента на изпълнение близо до GPX следата, чийто асоцииран звук прослушвате (след първия маркер).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
bg: Трябва да SHIFT-влачите позицията на прослушване върху аудио маркер или върху точка от следа, където искате да синхронизирате.

en: Unable to create new audio marker.
bg: Невъзможно да се създаде нов аудио-маркер.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
bg: Възникна грешка при опит да се покаже URL препратката за този маркер

en: (URL was:
bg: (URL беше:

en: Select the map painting styles
bg: Изберете стиловете за оцветяване на картата

en: Rendering {0} to {1}
bg: Изрисуване на {0} на {1}

en: Error - file not found: ''{0}''
bg: Грешка - файлът не е намерен: „ {0} “

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
bg: Очаквано цяло число за опция {0}, получено „ {1} “

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
bg: Очаквано цяло число> = 0 за опция {0}, получено „ {1} “

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
bg: Параметърът {0} не може да се анализира: {1}

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
bg: Очаквани ключ и стойност, разделени от символа '': '' за опция {0}, получени '' {1} ''

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
bg: Очаквано число с плаваща запетая за опция {0}, получено „ {1} “

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
bg: Очакваха се две координати, разделени със запетая, за опция {0}, получено „ {1} “

en: In option {0}: {1}
bg: В опция {0}: {1}

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
bg: Очаквано число с плаваща запетая> 0 за опция {0}, получено „ {1} “

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
bg: Очаквано цяло число> 0 за опция {0}, получено „ {1} “

en: JOSM rendering command line interface
bg: Интерфейс на командния ред за визуализиране и изчертаване на JOSM

en: Renders data and saves the result to an image file.
bg: Изобразява данните и записва резултата във графичен файл.

en: Input data file name (.osm)
bg: Име на файла с входни данни (.osm)

en: Output image file name (.png); defaults to ''{0}''
bg: Резултантен графичен файл (.png); по подразбиране е „ {0} “

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
bg: Файл със стила, който да се използва за изобразяване (.mapcss или .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
bg: Тази опция може да се повтори за зареждане на множество стилове.

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
bg: Настройка на стила (в JOSM чрез менюто с десен бутон на списъка със стилове)

en: Applies to the last style loaded with the {0} option.
bg: Прилага се за последния стил, зареден с опцията {0}.

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
bg: Изберете ниво на мащабиране, за изобразяване. (целочислена стойност, 0 = цялата земя, 18 = на ниво улица)

en: Select the map scale
bg: Избор на мащаб

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
bg: Стойност 10000 означава мащаб 1: 10000 (1 см на картата е равен на 100 м на земята; разделителна способност на дисплея: 96 dpi)

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
bg: Взаимноизключващи се  параметри {0} и {1}.

en: Area to render, default value is ''{0}''
bg: Област за изобразяване, стойността по подразбиране е „ {0} “

en: With keyword ''{0}'', the downloaded area in the .osm input file will be used (if recorded).
bg: С '' {0} '' ключова дума ще се използва изтеглената област от входния файл .osm (ако е записан).

en: Specify bottom left corner of the rendering area
bg: Посочете долния ляв ъгъл на областта за изобразяване

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
bg: Използва се в комбинация с опции за ширина и височина, за да се определи площта за изобразяване.

en: Width of the rendered area, in meter
bg: Ширина на визуализираната площ, в метри

en: Height of the rendered area, in meter
bg: Височина на визуализираната площ, в метри

en: Width of the target image, in pixel
bg: Ширина на целевото изображение, в пиксели

en: Height of the target image, in pixel
bg: Височина на целевото изображение, в пиксели

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
bg: Задай проекция, по подразбиране е „{0}“ (уеб-Mercator)

en: Maximum image width/height in pixel (''{0}'' means no limit), default value: {1}
bg: Максимална ширина / височина на изображението в пиксели („{0}“ означава без ограничение), стойност по подразбиране: {1}

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
bg: За да посочите изобразената площ и мащаба, можете да комбинирате опциите по различни начини.

en: If neither ''{0}'' nor ''{1}'' is given, the default value {2} takes effect and the bounds of the download area in the .osm input file are used.
bg: Ако не е зададено нито „ {0} “, нито „{1}“, стойността по подразбиране {2} влиза в сила и се използват границите на областта за изтегляне във входния файл (тип .osm).

en: Argument {0} given, but scale cannot be determined from remaining arguments
bg: Посочен е аргумент {0}, но мащабът не може да бъде определен по останалите аргументи

en: Argument {0} given, expected {1} or {2}
bg: Посочен е  аргумент {0} при очакван {1} или {2}

en: {0} mode, but no bounds found in osm data input file
bg: {0} режим, но във файла за въвеждане на данни на osm няма указани граници

en: Unable to determine scale, one of the options {0}, {1}, {2} or {3} expected
bg: Не може да се определи мащаб, очаква се една от опциите {0}, {1}, {2} или {3}

en: In .osm data file ''{0}'' -
bg: В .osm файл с данни „ {0} “ -

en: Image dimensions ({0}x{1}) exceeds maximum image size {2} (use option {3} to change limit)
bg: Размерите на изображението ({0} x {1}) надвишават лимита за максимален размер на изображението {2} (използвайте опция {3}, за да промените лимита)

en: Style setting not found: ''{0}''
bg: не е намерена настройката за стил: „ {0} “

en: Toggle all settings
bg: Превключване на всички настройки

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
bg[0]: При зареждането на този стил възникна грешка. Изберете '' Информация '' от менюто с десен бутон за подробности.
bg[1]: При зареждането на този стил възникнаха грешки. Изберете '' Информация '' от менюто с десен бутон за подробности.

en: loading style ''{0}''...
bg: зарежда се стил „ {0} “...

en: Failed to index validator rules. Error was: {0}
bg: Индексирането на правила за валидатор не бе успешно. Грешка: {0}

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
bg: Неуспешно зареждане на стилове на Mappaint от „ {0} “. Грешка: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
bg: Пазчитането на стилове на Mappaint не бе успешно от „ {0} “. Грешката беше: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
bg: Не може да се замени аргумент {0} в {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
bg: Не намери изображението „{0}“

en: Save Access Token in preferences
bg: Запазете токена за достъп в настройките.

en: Access Token Key:
bg: Ключ на токена за достъп:

en: Access Token Secret:
bg: Парола (Крипто-ключ) за токен:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
bg: <html> Изберете, за да запазите токена за достъп в предпочитанията на JOSM. <br> Премахнете избора, за да използвате  токена за достъп само в тази сесия на JOSM. </html>

en: Use default settings
bg: Използване на настройките по подразбиране

en: Access Token URL:
bg: URL на токена за достъп

en: Authorize URL:
bg: Упълномощи URL:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
bg: Щракнете, за да възстановите настройките на OAuth обратно е стойностите по подразбиране

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
bg: Щракнете, за да прекратите възстановяването на стойностите по подразбиране на OAuth

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
bg: <html> JOSM е на път да възстанови настройките на OAuth до стойности по подразбиране. <br> Текущите персонализирани настройки не са запазени. </html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
bg: Презаписване (с изтриване) на персонализирани настройки на OAuth?

en: Fully automatic
bg: Автоматично

en: Semi-automatic
bg: Полу-автоматично

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
bg: <html> Стартиране на автоматична процедура, за получаване токен за достъп от уебсайта на OSM. <br> JOSM осъществява достъп до уебсайта на OSM от името на потребителя на JOSM и напълно <br> автоматично оторизира потребителя и извлича токен за достъп. </ html >

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
bg: <html> Изпълнете полуавтоматична процедура, за да получите токен за достъп от уебсайта на OSM. <br> JOSM изпраща стандартите OAuth заявки за получаване на токен за заявка и <br> токен за достъп. Той изпраща потребителя към уебсайта на OSM във външен браузър <br>, за оторизация и приемане на токена на заявката, подаден от JOSM. </html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
bg: <html> Въведете ръчно токен за достъп, ако е генериран и получен извън <br> на JOSM. </html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
bg: Моля, въведете вашето потребителско име и парола за OSM. Паролата <strong> няма да се </strong> запази в явен вид в настройките на JOSM и ще бъде изпратена на OSM сървъра <strong> само веднъж </strong>. Следващите заявки за качване на данни вече няма да използват вашата парола.

en: Username:
bg: Потребителско име:

en: Password:
bg: Парола:

en: Granted rights
bg: Предоставени права

en: Advanced OAuth properties
bg: Разширени OAuth свойства

en: Accept Access Token
bg: Приемане на токена за достъп

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
bg: <html> Успешно изтеглихте OAuth токен за достъп от уебсайта на OSM. Кликнете върху <strong> {0} </strong>, за да приемете токена. JOSM ще го използва при следващи заявки, за да получи достъп до OSM API. </html>

en: Authorize now
bg: Оторизация

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
bg: Щракнете, за да се пренасочите към формуляра за оторизация на JOSM

en: Back
bg: Назад

en: Run the automatic authorization steps again
bg: Изпълнете стъпките за автоматично оторизиране отново

en: Test Access Token
bg: Тест токен за достъп

en: Authorize JOSM to access the OSM API
bg: Упълномощете JOSM за достъп до OSM API

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
bg: <html> Автоматичният процес за извличане на OAuth токен за достъп <br> от OSM сървъра е неуспешен. <br> <br> Моля, опитайте отново или изберете друг вид процес на оторизация, <br> т.е. полуавтоматично или ръчно оторизиране. </html>

en: OAuth authorization failed
bg: Упълномощаването на OAuth не бе успешно

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
bg: <html> Автоматичният процес за извличане на OAuth Access Token <br> от OSM сървъра е неуспешен, тъй като JOSM не е успял да създаде <br> валиден URL адрес за вход от OAuth Authorize Endpoint URL '' {0} ''. <br > <br> Моля, проверете вашата разширена настройка и опитайте отново. </html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
bg: Моля, въведете OAuth токен, който е упълномощен за достъп до OSM сървъра „ {0} “

en: Access Token
bg: Токен за достъп

en: Advanced OAuth parameters
bg: Расширени настройки за OAuth

en: Enter the OAuth Access Token
bg: Въведете OAuth токен  за достъп

en: Enter advanced OAuth properties
bg: Въведете разширени OAuth настройки

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
bg: <html> <body> Моля, въведете OAuth Access Token (токен за достъп), който е упълномощен за достъп до OSM сървъра „{0}“. </body> </html>

en: Please enter an Access Token Key
bg: Въведете ключ за OAuth токен  за достъп

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
bg: Ключът за OAuth токен  за достъп не може да е празен. Моля въведете ключ за OAuth токен  за достъп.

en: Click to test the Access Token
bg: Щракнете, за да тествате токена за достъп

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
bg: С OAuth предоставяте на JOSM правото да качва картографски данни и GPS записи от ваше име (<a href="{0}"> повече информация ... </a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
bg: <strong> Предупреждение: </strong> Тъй като не използвате API на OSM по подразбиране, трябва да зададете потребителски ключ и крипто-ключ на OAuth в <i> Разширените параметри на OAuth </i>.

en: Get an Access Token for ''{0}''
bg: Вземете токен за достъп за „{0}“

en: Close the dialog and cancel authorization
bg: Затворете диалоговия прозорец и отменете оторизацията

en: Close the dialog and accept the Access Token
bg: Затворете диалоговия прозорец и приемете токена за достъп

en: Allow to upload map data
bg: Разрешете качването картографски данни

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
bg: Изберете, за да позволите на JOSM да качва картографски данни от ваше име

en: Allow to upload GPS traces
bg: Разреши качването на GPS тракове

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
bg: Изберете, за да предоставите на JOSM правото да качва GPS тракове от ваше име

en: Allow to download your private GPS traces
bg: Позволете изтеглянето ваши лични GPS тракове

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
bg: Изберете, за да предоставите на JOSM правото да изтегля ваши лични GPS тракове в слоеве на JOSM

en: Allow to read your preferences
bg: Разрешете четенето на ваши настройки

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
bg: Изберете, за да предоставите на JOSM правото да чете вашите сървърни настройки

en: Allow to write your preferences
bg: Разрешете запис на вашите настройки

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
bg: Изберете, за да предоставите на JOSM правото да  записва вашите сървърни настройки

en: Allow modifications of notes
bg: Разрешаване на модификации на бележки

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
bg: Изберете, за да предоставите на JOSM правото да променя бележки от ваше име

en: Testing OAuth Access Token
bg: Тестване на OAuth токен за достъп

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
bg: Извличането на потребителски данни с ключ на токен „{0}“ беше отхвърлено.

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
bg: Извличането на потребителски данни с ключ на токен „{0}“ беше забранено.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
bg: <html> Успешно използван токен за достъп „ {0} “ за <br> достъп до OSM сървъра на „ {1} “. <br> Имате достъп до OSM сървъра като потребител „ {2}“ с идентификатор „ {3} “. </html>

en: Success
bg: успешно

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
bg: <html> Неуспешен достъп до OSM сървъра '' {0} '' <br> с токен за достъп '' {1} ''. <br> Сървърът отхвърли токена като неоторизиран. Няма да имате <br> достъп до защитен ресурс на този сървър, използвайки този токен. </html>

en: Test failed
bg: Тестът е неуспешен

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
bg: <html> Токенът за достъп „ {1} “е известен на OSM сървъра „{0}“. <br> Тестът за извличане на потребителските данни с този токен обаче бе неуспешен. <br> В зависимост от това какви права са предоставени на този токен, можете да го използвате <br> за качване на данни, качване на GPS следи и / или достъп до други защитени ресурси. </html>

en: Token allows restricted access
bg: Токенът позволява ограничен достъп

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
bg: <html> Неуспешно извличане на информация за текущия потребител от OSM сървъра '' {0} ''. <br> Това вероятно не е проблем, от токена за достъп, а <br> по-скоро проблем с конфигурацията на сървъра . Проверете внимателно URL адреса на сървъра и вашата интернет връзка. </html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
bg: <html> Неуспешно подписване на заявката за OSM сървъра „ {0} “ с токен „ {1} “. <br> Токенът вероятно е невалиден. </html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
bg: <html> Тестът не бе успешен, защото сървърът върна вътрешна грешка. <br> JOSM не можа да реши дали токенът е валиден. Моля, опитайте отново по-късно. </html>

en: Retrieving user info...
bg: Извличане на информация за потребителя ...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
bg: Затваряне на диалоговия прозорец за настройки и отхвърляне на актуализациите на настройките

en: Save the preferences and close the dialog
bg: Запази настройките и затвори диалоговия прозорец

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
bg: Трябва да рестартирате JOSM, за да може изменените настройки да подействат.

en: Would you like to restart now?
bg: Искате ли да рестартирате сега?

en: Download plugins
bg: Сваляне на добавки

en: Icon paths:
bg: Път до иконките:

en: Name (optional):
bg: Име (по желание)

en: URL / File:
bg: URL / Файл:

en: active
bg: активен

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
bg: Файл със стил за изобразяване за карти (* .xml, * .mapcss, * .zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
bg: Файл с дефиниции на предварително зададени настройки (* .xml, * .zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
bg: Правило за проверка на маркери (* .validator.mapcss, * .zip)

en: Edit source entry:
bg: Редактиране на източника:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
bg: Компонент „{0}“ изисква JOSM версия {1}. (В момента е: {2})

en: Continue anyway
bg: Продължи

en: Cancel and return to the previous dialog
bg: Отказ и връщане към предишния диалогов прозорец

en: Ignore warning and install style anyway
bg: Игнорирай предупреждението и инсталирай стила

en: Some entries have unmet dependencies:
bg: Някои компоненти имат подчинени елементи с непокрити изисквания

en: Reset
bg: Нулиране

en: Reset to default
bg: Възстановяване на настройките по подразбиране

en: Add a new icon path
bg: Добавете нов път към иконките

en: Remove the selected icon paths
bg: Премахнете избраните пътища на икони

en: Edit the selected icon path
bg: Редактирайте избраните пътища на икони

en: External resource entry: Active
bg: Въвеждане на външен ресурс: Активно

en: External resource entry: Inactive
bg: Въвеждане на външен ресурс: Неактивно

en: Tooltip
bg: Подсказка

en: Icon
bg: Иконkа

en: Remove from toolbar
bg: Премахни от панела с инструменти

en: Configure toolbar
bg: Конфигуриране на лентата с инструменти

en: Edit shortcut
bg: Редактиране на пряк път

en: Do not hide toolbar and menu
bg: Не скривайте лентата с инструменти и менюто

en: Actions
bg: Действия

en: Toolbar
bg: Лента с инструменти

en: Customize the elements on the toolbar.
bg: Настройка на елеметите на панела с инструменти

en: Separator
bg: Разделител

en: Available
bg: Наличен

en: Action parameters
bg: Параметри на действията

en: Parameter name
bg: Име на параметъра

en: Parameter value
bg: Стойност на параметъра

en: Toolbar action without name: {0}
bg: Действие без име в лентата с инструменти: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
bg: Неочаквана стойност в лентата с инструменти: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
bg: Действие в лентата с инструменти {0} е презаписано: {1} получава {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
bg: Регистрирано действие в лентата с инструменти без име: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
bg: Регистрирано действие на лентата с инструменти {0} е презаписано: {1} получава {2}

en: Toolbar: {0}
bg: Лента с инструменти: {0}

en: add entry
bg: добави запис

en: Remove the selected entry
bg: Премахване на избраното

en: Key: {0}
bg: Ключ: {0}

en: Edit boundaries
bg: Редактиране на граници

en: Internal JOSM boundaries
bg: Вътрешни граници на JOSM

en: Reset preferences
bg: Нулирайте настройките

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
bg: На път сте да върнете всички настройки към стойности по подразбиране <br /> Всички ваши настройки ще бъдат изтрити: плъгини, изображения, филтри, бутони на лентата с инструменти, клавиатура и др. <br /> Наистина ли искате да продължите?

en: Advanced Preferences
bg: Разширени настройки

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
bg: Директна настройка на параметрите. Ползвайте внимателно.

en: Read from file
bg: Четене от файл

en: Export selected items
bg: Експорт на избраните елементи

en: JOSM custom settings files (*.xml)
bg: Файлове с ползвателски настройки на JOSM (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
bg: Моля, изберете някои настройки, които не са маркирани като стойност по подразбиране

en: Export preferences keys to JOSM customization file
bg: Експорт на ключовете на настройки във JOSM файл с ползователски настройки

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
bg: Какво да правим със списъците с настройки, когато този файл трябва да бъде импортиран?

en: Append preferences from file to existing values
bg: Добавете настройки от файл към съществуващите

en: Replace existing values
bg: Замени съществуващите стойности

en: Open JOSM customization file
bg: Отвори файл с настройки на JOSM

en: Import log
bg: Лог-файл на импорта

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
bg: <html> Ето резюме за импортиране на файлове. <br/> Можете да отхвърлите промените в настройките, като натиснете „Отказ“ в диалоговия прозорец. <br/> За да активирате някои промени, може да е необходимо рестарт на JOSM. </html>

en: shortcut
bg: бърз клавиш

en: color
bg: цвят

en: toolbar
bg: лента с инструменти

en: imagery
bg: изображения

en: Load profile
bg: Зареждане на профил

en: Save {0} profile
bg: Запази профил {0}

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
bg: Всички настройки по тази група са по подразбиране, няма какво да се запазва

en: Choose profile file
bg: Изберете файл на профила

en: Change list setting
bg: Променете настройката на списъка

en: Change list of lists setting
bg: Списък на промените от настройки

en: Change list of maps setting
bg: Списък на промените от настройки по картата

en: Entry {0}
bg: Запис {0}

en: Select Setting Type:
bg: Изберете тип настройка:

en: Simple
bg: Опростен

en: List
bg: Списък

en: List of lists
bg: Списък на списъците

en: List of maps
bg: Списък на картите

en: Add setting
bg: Добави настройки

en: Advanced Background: Changed
bg: Расширени настройки: Променено

en: Advanced Background: NonDefault
bg: Разширен фон: Не по подразбиране

en: Current value is default.
bg: Текущата стойност е по подразбиране

en: Default value is ''{0}''.
bg: Значение по подразбиране: ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
bg: Неизвестна стойност по подразбиране (настройката все още не е използвана).

en: Change string setting
bg: Промяна на параметрите на стринга

en: Value:
bg: Стойност:

en: Audio
bg: Аудио

en: Settings for the audio player and audio markers.
bg: Параметри за звуковия плейър и звуковите маркери.

en: Display the Audio menu.
bg: Показване на меню Аудио.

en: Label audio (and image and web) markers.
bg: Етикиране на аудио маркери, картинки и уеб.

en: Display live audio trace.
bg: Показване в реално време на аудио подсказка (следа).

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
bg: Изрично изискване точки в следата да са с валидно време.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
bg: Изрично изискване точките в следата да има време, изчислено от тяхната позиция.

en: Named trackpoints.
bg: Наименовани точки от следата.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
bg: Променени отметки за време на аудио файлове.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
bg: Начало на следа (винаги ще се прави, ако няма други маркери).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
bg: Покажи или скрий аудио менюто в главното меню.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
bg: Показване на движеща се икона, представяща точката от синхронизираната следа, където текущо възпроизвежания аудио запис е бил записан.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
bg: Слагане на текстови етикети до аудио (и картинки, и уеб) маркери, както и техните бутони-икони.

en: When importing audio, make markers from...
bg: При импорт на аудио, създай маркери от...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
bg: При импорт на аудио, приложи го към всяка точка от GPX слоя.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
bg: Автоматично създай аудио маркери от точките на следата (вместо от изрични точки на интерес) с имена или описания.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
bg: Създаване на аудио маркери на позиции в следата, отговаряща на промененото време на всеки импортиран аудио WAV файл.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
bg: Показване колко секунди напред или назад ще се прескочи при натискане на съответния бутон.

en: Forward/back time (seconds)
bg: Време пренавиване (секунди)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
bg: Показване, колко пъти ще се увеличи скорост при бързо прослушване

en: Fast forward multiplier
bg: Множител за бързо прослушване

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
bg: Възпроизвежането започва толкова секунди преди (или след, ако е отрицателно число) посочената позицията в аудио записа

en: Lead-in time (seconds)
bg: Продължителност на встъплението (секунди)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
bg: Съотношение на времето със записан глас към цялото изминало време

en: Voice recorder calibration
bg: Калибровка на звукозаписа

en: Colors
bg: Цветове

en: Change colors used in program dialogs and in map paint styles.
bg: Променете цветовете, използвани в програмните диалогови прозорци и в стиловете за изобразяване на карти.

en: Paint style {0}: {1}
bg: Стил на изобразяване {0}: {1}

en: Choose
bg: Изберете

en: Choose a color for {0}
bg: Изберете цвят за {0}

en: Set all to default
bg: Задай всички да са по подразбиране

en: Colors used by different objects in JOSM.
bg: Цветове, използвани от различни обекти в JOSM.

[ctx: gui]
en: Display
bg: Дисплей

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
bg: Различни настройки, влияещи на външния вид на програмата.

en: Draw Direction Arrows
bg: Изобразвай направлението със стрелки

en: Only on the head of a way.
bg: Само в началото на линия.

en: Draw oneway arrows.
bg: Изчертаване на еднопосочни стрелки.

en: Draw segment order numbers
bg: Показвай поредния номер на сегментите

en: Draw segment order numbers on selected way
bg: Показване на поредните номера на сегментите на избраната линия

en: Draw virtual nodes in select mode
bg: Изобразявай виртуални възли в режим на избор.

en: Draw inactive layers in other color
bg: Изобразявай неактивните слоеве в друг цвят

en: Display discardable keys
bg: Показване на отстраняеми ключове

en: Use auto filters
bg: Използване на автоматични филтри

en: Rule
bg: Правило

en: Highlight target ways and nodes
bg: Маркирай целевите линии и възли

en: Draw rubber-band helper line
bg: Рисуване на «гумена» помощна линия

en: Smooth map graphics (antialiasing)
bg: Изглаждане на линиите (антиалиасинг)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
bg: "Изглаждане" на картата в рамков режим

en: Draw only outlines of areas
bg: Начертайте само контура на областите (площите)

en: Hide labels while dragging the map
bg: Скриване на етикетите при местене на картата

en: OSM Data
bg: OSM Данни

en: Settings that control the drawing of OSM data.
bg: Настройки, които контролират изчертаването на OSM данни.

en: Draw direction hints for way segments.
bg: Показване на направлението на сегментите на линията.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
bg: Показване на стрелки за посоката на еднопосочните и други насочени елементи.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
bg: Показване поредните номера на всички сегменти на линията.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
bg: Изобразяване границата на свалената от сървъра област.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
bg: Изобразяване виртуални точки в режим на селекция за по-удобно модифициране на линии.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
bg: Изобразяване неактивните слоеве с данни в други цветове.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
bg: Приложи изглаждане върху картата.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
bg: Приложете изглаждане на изгледа на картата в рамков режим, това води до по-малко неравности в контурите на обектите.

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
bg: Тази опция блокира запълването на площните обекти, без значение от избрания стил.

en: This option hides the textual labels of OSM objects while dragging the map.
bg: Тази опция скрива текстовите етикети на OSM обекти, докато местите картата.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
bg: Показване на клавиши, които са били преценени за неинтересни до толкова, че да бъдат премахнати.

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
bg: Показване на бутони за автоматично филтриране на числови стойности на предварително дефиниран маркер

en: Options that affect drawing performance
bg: Настройки, които влияят на производителността

en: Segment drawing options
bg: Настройки за изчертаване на сегменти

en: Select and draw mode options
bg: Опции за селектиране и за режим на изчертаване

en: Other options
bg: Други настройки

en: GPS Points
bg: GPS Точки

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
bg: Настройки които контролират изчертаването на GPS тракове

en: Auto
bg: Автоматично

[ctx: gpx_field]
en: Name
bg: Име

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
bg: Описание

en: Everything
bg: Всичко

en: Name or offset
bg: Име или отместване

en: Custom
bg: Потребителско

en: Use global settings
bg: Използване на общите настройки

en: All
bg: Всичко

en: Local files
bg: Локални файлове

en: Force lines if no segments imported
bg: Изобразяване на линии, ако няма импортирани сегменти

en: Draw large GPS points
bg: Изчертаване на големи GPS точки

en: Draw a circle from HDOP value
bg: Начертайте кръг със стойността на HDOP

en: Velocity (red = slow, green = fast)
bg: Скорост (червено = бавно, зелено = бързо)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
bg: Посока (червено = запад, жълто = север, зелено = изток, синьо = юг)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
bg: Неточност на позицията (червено = висока, зелено = ниска, ако е приложимо)

en: Quality (RTKLib only, if available)
bg: Качество (само RTKLib, ако е налично)

en: Track date
bg: Дата на трека

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
bg: "Топлинна" карта (тъмно = малко, светло = много)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
bg: Едноцветен (може да се настрои в мениджъра на слоеве)

en: Car
bg: Автомобил

en: Bicycle
bg: Вело

en: Foot
bg: Пеш

[ctx: Heat map]
en: User Normal
bg: Нормално ниво (потребителска настройка)

[ctx: Heat map]
en: User Light
bg: Леко ниво (потребителска настройка)

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
bg: Светофар

[ctx: Heat map]
en: Inferno
bg: Горещо

[ctx: Heat map]
en: Viridis
bg: Хладно

[ctx: Heat map]
en: Wood
bg: Дърво

[ctx: Heat map]
en: Heat
bg: Топлина

en: Use points instead of lines for heat map
bg: Използвайте точки вместо линии за "топлинна" карта

en: Create markers when reading GPX
bg: Създаване на маркери, при четене от GPX

en: Fast drawing (looks uglier)
bg: Бързо изрисуване (изглежда по-зле)

en: Dynamic color range based on data limits
bg: Динамичен цветен диапазон въз основа на ограниченията за данни

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
bg: Плавна GPX графика (изглаждане)

en: Draw with Opacity (alpha blending)
bg: Изобразяване с непрозрачност (алфа смесване)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
bg: Автоматично създаване на слой с маркери от всяка точка на интерес при отваряне на GPX слой.

en: Draw lines between raw GPS points
bg: Свързване с линии на GPS точките

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
bg: Максимална дължина (в метри) за рисуване на линии за локални файлове. Задайте ''-1'' за чертаене на всички линии.

en: Maximum length for local files (meters)
bg: Максимална дължина за локални файлове (метри)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
bg: Максимално разстояние (в метри), за съединяване с линии. Сложете -1, за да се рисуват всички линии.

en: Maximum length (meters)
bg: Максимална дължина (в метри)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
bg: Изобразвай линии, даже ако не е импортирана информация за линии.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
bg: Изобразвай стрелки по посоката на линиите, съединяващи GPS точки.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
bg: Изобразвай стрелки с посоката, използвайки таблици вместо математически изчисления.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
bg: Не рисувай стрелки, ако те се не са поне на това разстояние една от друга.

en: Minimum distance (pixels)
bg: Минимално разстояние (в пиксели)

en: Draw larger dots for the GPS points.
bg: Рисуване на по-големи GPS точки.

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
bg: Ширина на изчертаната GPX линия (0 по подразбиране)

en: Drawing width of GPX lines
bg: Ширина на изчертаване на GPX линии

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
bg: Приложи изглаждане на GPX линиите, (води до по-гладък външен вид).

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
bg: Приложете динамично алфа-смесване и регулирайте ширината въз основа на нивото на мащабиране за всички GPX линии.

en: All points and track segments will have their own color. Can be customized in Layer Manager.
bg: Всички точки и сегменти на трака ще имат свой собствен цвят. Може да се персонализира в Layer Manager.

en: Colors points and track segments by velocity.
bg: Оцветяване точките от следите според скоростта.

en: Colors points and track segments by direction.
bg: Оцветява точките и проследява сегменти на база посока.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
bg: Оцветява точки и сегменти на тракове в зависимост от хоризонталното "влошаване на точността" (HDOP) . Вашето устройство трябва да може  да регистрира тази информация.

en: Colors points and track segments by RTKLib quality flag (Q). Your capture device needs to log that information.
bg: Оцветява точките и сегментите на трака според флага за качество на RTKLib (Q). Вашето устройство трябва да може да регистрира тази информация.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
bg: Оцветява точките и сегментите на трака според отметката за време.

en: Collected points and track segments for a position and displayed as heat map.
bg: Точките и сегментите на трака се изобразяват като "топлинна" карта.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
bg: Позволяване да се настрои оцветяването на следата при различни средни скорости.

en: Selects the color schema for heat map.
bg: Избор на цветовата схема за "топлинна" карта.

en: Track and Point Coloring
bg: Оцветяване на следата

en: Overlay gain adjustment
bg: Регулиране на усилването на наслагването

en: Lower limit of visibility
bg: Долна граница на видимост

en: Adjust the gain of overlay blending.
bg: Настройки на усилването на смесването при наслагване.

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
bg: Изчертай всички GPX тракове, които надвишават този праг.

en: Render engine uses points with simulated position error instead of lines.
bg: Render engine изобразява точки със симулирана (изчислена) грешка на позицията вместо линии.

en: Colors points and track segments by data limits.
bg: Оцветяване на точки и сегменти на линии според лимити за данни.

en: Waypoint labelling
bg: Етикетиране на точки

en: Audio waypoint labelling
bg: Аудио етикетиране на точки

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
bg: Неправилен шаблон на етикет на точка: {0}

en: Incorrect pattern
bg: Неправилен шаблон

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
bg: Неправилен модел на маркиране на аудио точка: {0}

en: Show splash screen at startup
bg: Показване на стартова картинка

en: Show user name in title
bg: Показване на потребителско име в заглавието

en: Show object ID in selection lists
bg: Показване на ID на обектите в списъците с избрани

en: Show object version in selection lists
bg: Показване на версията на обекта в селекцията

en: Show node coordinates in selection lists
bg: Показване на координатите на възлите в селекцията

en: Show localized name in selection lists
bg: Показване на българското име в селекцията

en: Modeless working (Potlatch style)
bg: Безрежимна работа (Potlatch стил)

en: Dynamic buttons in side menus
bg: Динамични бутони в страничните менюта

en: Display ISO dates
bg: Показване на дати във ISO формат

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
bg: Използвайте системните избори на файлове (по-добре, но не поддържат файлови филтри)

en: Reverse zoom with mouse wheel
bg: Обръщане на мащаба с колело на мишката

en: Intermediate steps between native resolutions
bg: Междинни стъпки между първоначалните резолюции

en: Look and Feel
bg: Външен вид

en: Show localized name in selection lists, if available
bg: Показване на българското име в селекциите, ако е налично

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
bg: Да не се изисква превключване на режими (Potlatch стил работа)

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
bg: Показване на бутони в дясното меню само когато мишката е вътре в елемента

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
bg: Форматирайте датите според {0}. Днешната дата ще се показва като {1} вместо като {2}

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
bg: Използвайте системните инструменти за избор на файлове. Те изглеждат по-добре, но не поддържат някои функции като файлови филтри.

en: Check if you feel opposite direction more convenient
bg: Включете опцията в случай че противоположната посока ви е по-удобна

en: Divide intervals between native resolution levels to smaller steps if they are much larger than zoom ratio
bg: Разделете интервалите между естествените нива на разделителна способност на по-малки стъпки, ако те са много по-големи от коефициента на мащабиране

en: Zoom steps to get double scale
bg: Брой zoom стъпки до удвояване на мащаба

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
bg: По-високата стойност означава повече необходими стъпки, следователно стъпките за мащабиране ще бъдат по-малки

en: Language
bg: Език

en: Change the language of JOSM.
bg: Променете езика на интерфейса на JOSM.

en: Default (Auto determined)
bg: По подразбиране (Автоматично определени)

en: Add Imagery URL
bg: Добавете URL адрес на изображения

en: Is layer properly georeferenced?
bg: Дали слоят е правилно георефериран

en: seconds
bg: секунди

en: minutes
bg: минути

en: hours
bg: часове

en: days
bg: дни

en: Minimum cache expiry:
bg: Минимално време през което кешът да се пази

en: Set custom HTTP headers (if needed):
bg: Задайте персонализирани HTTP заглавки (ако е необходимо):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
bg: {0} Уверете се, че OSM има разрешение да използва тази услуга

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
bg: {0} се заменя с ниво на мащабиране на картни квадрати, също се поддържа: <br> се измества към нивото на мащабиране: {1} или {2} <br> обърнато ниво на мащабиране: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
bg: {0} се заменя с X-координата на картния квадрат

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
bg: {0} се заменя с Y-координата на картния квадрат

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
bg: {0} се заменя с произволен избор от дадения списък, напр. {1}

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
bg: {0} Въведете максимално увеличение (не е задъжително)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
bg: {0} Редактиране на генерирания {1} URL адрес (не е задъжително)

en: {0} Enter name for this layer
bg: {0} Въведете име за този слой

en: {0} Enter URL
bg: {0} Въведи URL

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
bg: {0} се заменя с {1} (координата Y в стил Yahoo)

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
bg: {0} се заменя с {1} (OSGeo Tile Map стил Y координата)

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
bg: Съхранявайте само крайната точка на WMS, избирайте слоеве при използване

en: Use selected layers as default
bg: Използвайте избраните слоеве по подразбиране

en: Show bounds
bg: Показване на граници

en: {0} Enter GetCapabilities URL
bg: {0} Въведете URL адреса на GetCapabilities

en: {0} Get layers
bg: {0} получаване на слоеве

en: {0} Select layers
bg: {0} избиране на слоеве

en: {0} Select image format
bg: {0} Изберете формат на изображението

en: Show Bounds
bg: Показване на граници

en: No bounding box was found for this layer.
bg: Не са намерени граници за този слой.

en: Set default layer?
bg: Задаване на слой по подразбиране?

en: Choose default layer
bg: Избор на слой по подразбиране.

en: Error getting layers: {0}
bg: Грешка при получаване на слоеве: {0}

en: You need to get fetch layers
bg: Трябва да получите слоеве за извличане

en: Tile cache directory:
bg: Директория за кеш на картни квадрати:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
bg: Максимален размер на кеша на диска (на изображение) в MB:

en: {0} cache, total cache size: {1}
bg: {0} кеш, общ размер на кеша: {1}

en: Cache name
bg: име на кеша

en: Object Count
bg: брой обекти

en: Soft
bg: смекчаване

en: Strong
bg: Контрастен

en: Sharpen (requires layer re-add):
bg: Повишаване на контраста (изисква повторно добавяне на слой):

en: Tiles zoom offset:
bg: Изместване на мащаба на квадратите:

en: Header name
bg: Име на заглавната част

en: Header value
bg: Стойност на заглавната част

en: Imagery
bg: Изображения

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
bg: Променете списъка със слоеве на изображения, показани в меню Изображения

en: Common Settings
bg: Общи настройки

en: WMS Settings
bg: Настройки на WMS

en: TMS Settings
bg: TMS Настройки

en: Imagery providers
bg: Доставчици на изображения

en: Offset bookmarks
bg: Офсет на отметките

en: Cache
bg: Кеш-памет

en: Please select the row to delete.
bg: Моля, изберете ред за изтриване.

en: Layer
bg: Слой / Ниво

en: Easting
bg: на изток

en: Northing
bg: на север

en: Imagery Background: Default
bg: Фон на изображението: По подразбиране

en: Available default entries:
bg: Налични записи по подразбиране:

en: Boundaries of selected imagery entries:
bg: Граници на избрани записи на изображения:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
bg: Нови записи по подразбиране могат да се добавят в <a href="{0}"> Wiki </a>.

en: Selected entries:
bg: Избрани записи:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
bg: Добавете нов запис {0}, като въведете URL адреса

en: Remove entry
bg: Изтриване на елемент

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
bg: Копирайте избраните записи по подразбиране от горния списък в списъка по-долу.

en: Please select at least one row to copy.
bg: Моля, изберете поне един ред за копиране

en: Menu Name
bg: Име на меню

en: Imagery URL
bg: URL адрес на изображението

en: Menu Name (Default)
bg: Име на меню (по подразбиране)

en: Imagery URL (Default)
bg: URL адрес на изображението (по подразбиране)

en: EULA license URL not available: {0}
bg: URL адресът за лиценз на EULA не е наличен: {0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
bg: Неправилен URL адрес за лиценза на EULA: {0}

en: Auto zoom by default:
bg: Автоматично увеличение по подразбиране:

en: Autoload tiles by default:
bg: Автоматично зареждане на квадрати по подразбиране:

en: Min. zoom level:
bg: Мин. мащаб:

en: Max. zoom level:
bg: Макс. мащаб:

en: Add to slippymap chooser:
bg: Добавяне към меню на slippymap:

en: Maximum concurrent downloads:
bg: Максимален брой едновременни тегления:

en: Maximum concurrent downloads per host:
bg: Максимален брой едновременни тегления на хост:

en: Simultaneous connections:
bg: Едновременни включвания:

en: Tile size:
bg: Размер на картовия квадрат:

en: File backup
bg: Създаване на резервно копие

en: Configure whether to create backup files
bg: Указва дали да се създават архивни файлове

en: Auto save enabled
bg: Автоматичното запазване е активирано

en: Auto save interval (seconds)
bg: Интервал на автоматично запазване (секунди)

en: Default value: {0}
bg: Стойност по подразбиране: {0}

en: Auto saved files per layer
bg: Автоматични резрвни копия на файлове за всеки слой

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
bg: <i> (Автозаписване съхранява променените слоеве данни на периодични интервали. Архивите се записват в папката за предпочитания на JOSM. В случай на срив JOSM се опитва да възстанови незаписаните промени при следващо стартиране.) </i>

en: Keep backup files when saving data layers
bg: Запазете архивни файлове, когато записвате слоеве с данни

en: When saving, keep backup files ending with a ~
bg: При запис, оставяй резервни копия на файловете завършващи с ~

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
bg: <i> (JOSM може да запази архивен файл при запис на слоеве от данни. Той добавя „~“ към името на файла и го записва в същата папка.) </i>

en: Notification at each save
bg: Уведомление при всеки запис

en: When saving, display a small notification
bg: Когато записвате, покажете малко известие

en: Enable built-in icon defaults
bg: Активирайте вградените икони по подразбиране

en: Available styles:
bg: Достъпни стилове:

en: Active styles:
bg: Активни стилове:

en: Add a new style by entering filename or URL
bg: Добавете нов стил, като въведете име на файл или URL

en: New style entry:
bg: Запис в нов стил:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
bg: Премахнете избраните стилове от списъка с активни стилове

en: Edit the filename or URL for the selected active style
bg: Редактирайте името на файла или URL за избрания активен стил

en: Add the selected available styles to the list of active styles
bg: Добавете избраните налични стилове към списъка с активни стилове

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
bg: Презареди списъка с наличните стилове от „ {0} “

en: Loading style sources from ''{0}''
bg: Зареждане на източници на стил от „ {0} “

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
bg: <html> Неуспешно зареждане на списъка със стилови източници от <br> '' {0} ''. <br> <br> Подробности (на англ.): <br> {1} </html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
bg: Внимание: неправилен формат на въвеждане в списък със стилове „{0}“. Получено „ {1} “

en: Could not read tagging preset source: {0}
bg: Не може да се прочете източник на шаблони за маркиране: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
bg: Не можа да се прочете източника на предварително зададени маркири: {0}
    Искате ли да го запазите?

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
bg: <html> източника на предварително зададени маркири {0} може да се зареди, но съдържа грешки. Наистина ли искате да го използвате? <br> <br> <table width = 600> Съобщение за грешка: [{1}: {2}] {3} </table> </html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
bg: <html> Не може да се анализира източника на предварително зададени маркири: {0}. Наистина ли искате да го използвате? <br> <br> <table width = 400> Грешката е: [{1}: {2}] {3} </table> </html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
bg: <html> Източника на предварително зададени маркери {0} може да се зареди, но съдържа грешки. Наистина ли искате да го използвате? <br> <br> <table width = 600> Грешката е: {1} </table> </html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
bg: <html> Не може да се анализира източника на предварително зададени маркери: {0}. Наистина ли искате да го използвате? <br> <br> <table width = 600> Грешката е: {1} </table> </html>

en: Tagging Presets
bg: Шаблони за маркиране

en: Run data validator on user input
bg: Валидиране при редактиране

en: Sort presets menu alphabetically
bg: Сортиране на шаблоните по азбучен ред

en: Available presets:
bg: Налични шаблони:

en: Active presets:
bg: Активни шаблони:

en: Add a new preset by entering filename or URL
bg: Добавете нова заготовка, като въведете име на файл или URL адрес

en: New preset entry:
bg: Нова заготовка

en: Remove the selected presets from the list of active presets
bg: Премахнете избраните заготовки от списъка с активни заготовки

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
bg: Редактирайте името на файла или URL за избраната активна заготовка

en: Add the selected available presets to the list of active presets
bg: Добавете избраните налични заготовки към списъка с активни заготовки

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
bg: Презарежда списъка с наличните заготовки от „ {0} “

en: Loading preset sources from ''{0}''
bg: Зарежда источник на заготовки от ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
bg: <html> Неуспешно зареждане на списъка с източници на заготовки от <br> '' {0} ''. <br> <br> Подробности (без превод): <br> {1} </html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
bg: Внимание: неправилен формат на елемент в списък със заготовки „{0}“. Получено „ {1} “

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
bg[0]: Приставката {0} все още се изисква от тази приставка:
bg[1]: Приставката {0} все още се изисква от тези {1} приставки:

en: Plugin bundled with JOSM
bg: Разширения доставяни с JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
bg: Моля, кликнете върху <strong> Списък за изтегляне </strong>, за да изтеглите и разгледате списък с налични приставки.

en: The filter returned no results.
bg: Филтърът не върна резултати.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
bg: {0}: Версия {1} (инсталирана версия: {2})

en:  (requires: {0})
bg:  (изисква: {0})

en: Configure available plugins.
bg: Настройка на достъпните разширения.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
bg[0]: Следната приставка е изтеглена <strong> успешно </strong>:
bg[1]: Следните {0} приставки са изтеглени <strong> успешно </strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
bg[0]: Изтеглянето на следната приставка е <strong> неуспешно </strong>:
bg[1]: Изтеглянето на следните {0} приставки <strong> е неуспешно </strong>:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
bg: <br> Съобщение за грешка (непреведено): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
bg: Моля, рестартирайте JOSM, за да активирате изтеглените приставки.

en: Update plugins
bg: Актуализиране на приставки

[ctx: plugins]
en: All
bg: Всички

[ctx: plugins]
en: Installed
bg: Инсталирано

[ctx: plugins]
en: Available
bg: Налично

en: Plugin update policy
bg: Политика за обновяване на приставки

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
bg: Приемете новите сайтове с приставки и затворете диалоговия прозорец

en: Configure Plugin Sites
bg: Настройка сайтове за разширения

en: Download list
bg: Свали списък

en: Download the list of available plugins
bg: Изтегли списъка с налични приставки

en: Update the selected plugins
bg: Актуализирайте избраните приставки

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
bg: Всички инсталирани приставки са актуални.  Не е необходимо JOSM да изтегля по-нови версии.

en: Plugins up to date
bg: Приставките са актуални

en: Configure sites...
bg: Настройка на сайтове...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
bg: Конфигурирайте списъка със сайтове, от които се изтеглят приставки

en: Load from list...
bg: Зареждане от списъка ...

en: Load plugins from a list of plugins
bg: Заредете приставки от списък с приставки

en: Disable all other plugins
bg: Деактивирайте всички други приставки

en: Enter a list of plugins you want to download.
bg: Въведете списък с приставки, които искате да изтеглите.

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
bg: Добавяйте по един идентификатор на приставка на ред, информацията за версия се игнорира.

en: You can copy+paste the list of a status report here.
bg: Можете да копирате списъка с доклад за състоянието тук.

en: Load plugins from list
bg: Заредете приставки от списъка

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
bg: Следните приставки не бяха намерени. Ще продължите ли?

en: Add JOSM Plugin description URL.
bg: Добавяне на URL за разширение на JOSM.

en: Enter URL
bg: Въведете URL

en: Please select an entry.
bg: Моля, изберете елемент.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
bg: Редактиране на URL за разширение на JOSM.

en: JOSM Plugin description URL
bg: URL адрес за описание на JOSM приставката

en: Update interval (in days):
bg: Интервал на актуализация (в дни):

en: Ask before updating
bg: Попитай преди актуализиране

en: Always update without asking
bg: Винаги актуализирай, без питане

en: Never update
bg: Никога не актуализирай

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
bg: Моля, решете дали JOSM ще актуализира автоматично активни приставки при стартиране след актуализация на самия JOSM.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
bg: Моля, решете дали JOSM автоматично ще актуализира активни приставки след определен период от време.

en: By Code (EPSG)
bg: По код (EPSG)

en: Projection code
bg: Код на проекцията

en: Projection name
bg: Име на проекцията

en: Invalid projection configuration: {0}
bg: Невалидна конфигурация на проекция: {0}

en: Projection configuration is valid.
bg: Конфигурацията на проекцията е валидна.

en: Validate
bg: Проверка

en: Parameter information...
bg: Информация за параметъра ...

en: Parameter information
bg: Информация за параметъра

en: Supported values:
bg: Поддържани стойности:

en: Projection parameters
bg: Проекционни параметри

en: False easting and false northing
bg: Фалшиво отместване на изток и на север

en: Central meridian
bg: Централен меридиан

en: Scaling factor
bg: Коефициент на мащаба

en: Ellipsoid name
bg: Име на елипсоид

en: Ellipsoid parameters
bg: Параметри на елипсоида

en: Datum name
bg: Име на датума

en: 3 or 7 term datum transform parameters
bg: 3 или 7 параметри за преобразуване на датума

en: NTv2 grid file
bg: NTv2 файл за мрежа

en: Built-in:
bg: Вградени

en: Projection bounds (in degrees)
bg: Вграден:

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
bg: Задава параметъра SRS = ... в WMS заявката

en: GK Zone
bg: Зона Гаус-Крюгер

en: Gauß-Krüger Zone {0}
bg: Зона Гаус-Крюгер {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
bg: {0} (от {1} до {2} градуса)

en: Lambert CC9 Zone (France)
bg: Ламберт CC9 зона (Франция)

en: Lambert CC Zone
bg: Ламберт CC зона

en: {0} (Corsica)
bg: {0} (Корсика)

en: Lambert 4 Zones (France)
bg: Lambert 4 зони (Франция)

en: Belgian Lambert 1972
bg: Lambert 1972 (Белгия)

en: Belgian Lambert 2008
bg: Lambert 2008 (Белгия)

en: Lambert Zone (Estonia)
bg: Ламбертова Зона (Естония)

en: Lambert 93 (France)
bg: Lambert 93 (Франция)

en: LKS-92 (Latvia TM)
bg: LKS-92 (Латвия TM)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
bg: Rijksdriehoekscoördinaten (Нидерландия)

en: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sweden)
bg: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Швеция)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
bg: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Швеция)

en: Map Projection
bg: Картографска проекция

en: Projection method
bg: Метод на проекция

en: Set as default
bg: Задаване по подразбиране

en: Default projection
bg: Проекция по подразбиране

en: Default projection has been set to ''{0}''
bg: Проекцията по подразбиране е зададена на „ {0} “

en: Display coordinates as
bg: Показвай координатите като

en: System of measurement
bg: Система за измерване

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
bg: Проекцията {0} не може да бъде активирана. Използва се меркатор проекция.

en: PUWG 1992 (Poland)
bg: PUWG 1992 (Полша)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
bg: Зона PUWG 2000 {0} (Полша)

en: PUWG (Poland)
bg: PUWG (Полша)

en: PUWG Zone
bg: PUWG зона

en: Swiss Grid (Switzerland)
bg: Швейцарска Мрежа (Швейцария)

en: UTM France (DOM)
bg: UTM Франция (DOM)

en: UTM Geodesic system
bg: UTM геодезична система

en: North
bg: Север

en: South
bg: Юг

en: Hemisphere
bg: Полукълбо

en: Remote Control
bg: Дистанционно

en: Settings for the remote control feature.
bg: Настройки за функцията за дистанционно управление.

en: Confirm all Remote Control actions manually
bg: Потвърдете ръчно всички действия за дистанционно управление

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
bg: Позволява JOSM да се контролира от други приложения, напр. от уеб браузър.

en: JOSM will always listen at <b>port {0}</b> (http) on localhost.<br>This port is not configurable because it is referenced by external applications talking to JOSM.
bg: JOSM ще очаква връзка чрез <b> порт {0} </b> (http) на localhost. <br> Този порт не може да се конфигурира, тъй като към него се позовават външни приложения, разговарящи с JOSM.

en: Enable remote control
bg: Активирайте дистанционното управление

en: Permitted actions:
bg: Разрешени действия:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
bg: Тестване на URL адрес на API на OSM „{0}“

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
bg: <html> '' {0} '' не е валиден URL адрес на API на OSM. <br> Моля, проверете правописа и потвърдете отново. </html>

en: Invalid API URL
bg: Невалиден URL адрес на API

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
bg: <html> Неуспешно създаване на URL адрес „ {0} “за валидиране на OSM API сървъра. <br> Моля, проверете правописа на „{1}“ и потвърдете отново. </html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
bg: <html> Неуспешно свързване към URL адреса „ {0} “. <br> Моля, проверете правописа на „{1}“ и вашата интернет връзка и потвърдете отново. </html>

en: Connection to API failed
bg: Връзката с API не бе успешна

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
bg: <html> Неуспешно извличане на списък с набори от промени от OSM сървъра на API на <br> '' {1} ''. Сървърът отговори с код за връщане {0} вместо с 200. <br> Моля, проверете правописа на „ {1} “и потвърдете отново. </html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
bg: <html> OSM API сървърът на „{0}“ не е върнал валиден отговор. <br> Вероятно „{0}“ не е OSM API сървър. <br> Моля, проверете правописа на „ {0} “и потвърдете отново. </html>

en: Use Basic Authentication
bg: Използвай обикновенна аутентификация

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
bg: Изберете да използвате обикновенно HTTP удостоверяване с вашето потребителско име и парола за OSM

en: OSM username:
bg: Потребителско име за OSM:

en: OSM password:
bg: OSM парола:

en: Please enter your OSM password
bg: Моля, въведете вашата парола за OSM

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
bg: Извличането на идентификационни данни за OSM от мениджъра на идентификационни данни не бе успешно.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
bg: Неуспешно запазване на идентификационните данни за OSM в диспечера на идентификационни данни.

en: Periodically check for new messages
bg: Периодично проверявайте за нови съобщения

en: Check interval (minutes):
bg: Интервал за проверка (минути):

en: Max age for closed notes (days):
bg: Максимална възраст за затворени бележки (дни):

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
bg: Определя броя дни, след които дадена бележка да бъде затворена, и да не се изтегля повече

en: Display Advanced OAuth Parameters
bg: Показване на разширени параметри на OAuth

en: Save to preferences
bg: Запази в настройки

en: Use OAuth for all requests to {0}
bg: Използвай OAuth за всички заявки до {0}

en: For user-based bandwidth limit instead of IP-based one
bg: За потребителска граница на ширина на лентата за пропускане вместо за IP базирана

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
bg: Все още нямате маркер за достъп за достъп до OSM сървъра чрез OAuth. Моля, първо разрешете.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
bg: Вече имате маркер за достъп за достъп до OSM сървъра чрез OAuth.

en: New Access Token
bg: Нов токен за достъп

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
bg: Щракнете, за да преминете през процеса на оторизиране на OAuth и да генерирате нов токен за достъп

en: Click test access to the OSM server with the current access token
bg: Щракнете върху тестов достъп до OSM сървъра с текущия токен за достъп

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
bg: <html> Използвайте URL адреса на OSM сървъра по подразбиране (<strong> {0} </strong>) </html>

en: Test the API URL
bg: Тествайте URL адреса на API

en: The API URL is valid.
bg: URL адресът на API е валиден.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
bg: Проверката не бе успешна. URL адресът на API изглежда невалиден.

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
bg: URL адресът на API на OSM не трябва да бъде празен. Моля, въведете URL адреса на API на OSM.

en: The current value is not a valid URL
bg: Текущата стойност не е валиден URL адрес

en: Please enter the OSM API URL.
bg: Моля, въведете URL адреса на API на OSM.

en: Use Overpass server for object downloads
bg: Използвайте сървър Overpass за изтегляне на обекти

en: Overpass server:
bg: Сървър Overpass:

en: Proxy
bg: Прокси сървър

en: Configure whether to use a proxy server
bg: Конфигурирайте дали да използвате прокси сървър

en: Host:
bg: Сървър:

[ctx: server]
en: Port:
bg: Порт:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
bg: Моля, въведете потребителско име и парола, ако вашият прокси сървър изисква удостоверяване.

en: No proxy
bg: Няма прокси

en: Use standard system settings
bg: Използвайте стандартни системни настройки

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
bg: Използвайте стандартни системни настройки (деактивирано. Стартирайте JOSM с <tt> -Djava.net.useSystemProxies = true </tt>, за да активирате)

en: Manually configure a HTTP proxy
bg: Ръчна настройка на HTTP proxy

en: Use a SOCKS proxy
bg: Използвайте SOCKS прокси

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
bg: JOSM е конфигуриран да използва прокси от системната настройка, но JVM не е конфигуриран да ги извлича. Възстановяване на предпочитанията на „Без прокси“

en: OSM Server
bg: OSM сървър

en: Connection Settings for the OSM server.
bg: Параметри на връзката с OSM сървъра.

en: Please enter your OSM user name
bg: Моля, въведете вашето потребителско име за OSM

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
bg: Потребителското име не може да бъде празно. Моля, въведете вашето потребителско име за OSM

en: Action
bg: Действие

en: Shortcut
bg: Бърз клавиш

en: Shortcut Background: User
bg: Задал клавиши за пряк път: Потребител

en: Shortcut Background: Modified
bg: Фон за пряк път: Модифициран

en: Use default
bg: Използване на стойностите по подразбиране

en: Key:
bg: Ключ:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
bg: Внимание: Използвайте само присъстващи на клавиатурата ви клавиши!

en: Keyboard Shortcuts
bg: Бързи клавиши

en: Changing keyboard shortcuts manually.
bg: Промяна клавишни комбинации ръчно.

en: Data validator
bg: Проверка на данни

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
bg: Модул за проверка на данните от OSM, проверяващ за най-често срещаните грешки правени от потребители и програми за редактиране.

en: Available rules:
bg: Налични правила:

en: Active rules:
bg: Активни правила:

en: Add a new rule by entering filename or URL
bg: Добавете ново правило, като въведете име на файл или URL адрес

en: New rule entry:
bg: Въвеждане на ново правило:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
bg: Премахнете избраните правила от списъка с активни правила

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
bg: Редактирайте името на файла или URL за избраното активно правило

en: Add the selected available rules to the list of active rules
bg: Добавете избраните налични правила към списъка с активни правила

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
bg: Презарежда списъка с наличните правила от „ {0} “

en: Loading rule sources from ''{0}''
bg: Зареждане на източници на правила от „ {0} “

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
bg: <html> Неуспешно зареждане на списъка с източници на правила от <br> '' {0} ''. <br> <br> Подробности (без превод): <br> {1} </html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
bg: Предупреждение: недопустим формат на въвеждане в списъка с правила „ {0} “. Получих „ {1} “

en: Tag checker rules
bg: Правила за проверка на маркери

en: Choose Tag checker rules to enable
bg: Изберете правилата за проверка на маркери, за да активирате

en: Use ignore list.
bg: Използване на списък за пропускане.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
bg: Използване на списъка за пропускане за подтискане на предупреждения.

en: Use error layer.
bg: Изпозване на слой за грешки.

en: Use the error layer to display problematic elements.
bg: Изпозване на слой за грешки за показване на проблемите елементи.

en: Show informational level.
bg: Показване на информационен слой.

en: Show the informational tests.
bg: Покажете информационните проверки.

en: Show informational level on upload.
bg: Показване информационното ниво при качване.

en: Show the informational tests in the upload check windows.
bg: Показване на проверките извършвани при качване.

en: On demand
bg: При нужда

en: On upload
bg: При качване

en: Tests
bg: Тестове

en: Choose tests to enable
bg: Изберете проверки, които да активирате

en: multiple
bg: няколко

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
bg[0]: Премахване стари ключове от {0} обекта
bg[1]: Премахване на стари ключове от {0} обекта

en: Delete the selection in the tag table
bg: Изтрийте селекцията в таблицата с маркери

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
bg: Използване шаблон ''{0}'' от група ''{1}''

en: Use preset ''{0}''
bg: Използване на шаблон ''{0}''

en: Elements of type {0} are supported.
bg: Елементи от тип {0} се поддържат.

en: This preset also sets: {0}
bg: Този шаблон също задава: {0}

en: Apply Preset
bg: Прилагане на шаблон

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
bg: Шаблонът <i> {0} </i> не може да бъде приложен, тъй като нищо не е избрано!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
bg: Шаблонът <i> {0} </i> не може да бъде приложен, тъй като изборът е неподходящ!

en: Change {0} object | Change {0} objects
bg[0]: Промяна {0} обект
bg[1]: Промяна на {0} обекта

en: Nothing selected!
bg: Нищо не е избрано!

en: Selection unsuitable!
bg: Селекцията е неподходяща!

en: Change Tags
bg: Промени маркерите

en: Add or remove toolbar button
bg: Бутон за добавяне или премахване на лентата с инструменти

en: Unknown type: {0}
bg: Неизвестен тип: {0}

en: Preset group {1} / {0}
bg: Група от шаблони {1} / {0}

en: Preset group {0}
bg: Група от шаблони {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
bg: Препратка {0} се използва преди да бъде дефинирана

en: Roles cannot appear more than once
bg: Ролите не могат да се появяват повече от веднъж

en: Preset role element without parent
bg: Шаблон на роля без "родител"

en: Preset sub element without parent
bg: Шаблон на вложен елемент без "родители"

en: Error parsing {0}:
bg: Грешка при разбор {0}:

en: Search presets
bg: Търсене на шаблони

en: Search for objects by preset...
bg: Търсене на обекти по шаблони

en: Search for objects by their presets.
bg: Търсене на обекти по шаблоните им

en: Search for objects by preset
bg: Търсене на обекти по шаблони

en: Show only applicable to selection
bg: Показване приложимо само за селекция

en: Search in tags
bg: Търсене в етикетите

en: Add toolbar button
bg: Добавяне на бутон лентата с инструменти

en: Preset preferences...
bg: Настройки на шаблони...

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
bg: Щракнете, за да отворите раздела за шаблоните за маркиране в предпочитанията

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
bg: Повреден шаблон за маркировка „{0} - {1}“ - Java методът, даден в '' values_from '', не е „{2}“

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
bg: Повреден шаблон за маркировка „{0} - {1}“ - Java методът даден в '' values_from '' върна {2} ({3})

en: Detailed information: {0} <> {1}
bg: Подробна информация: {0} <> {1}

en: <different>
bg: <различни>

en: This corresponds to the key ''{0}''
bg: Това съответства на ключ „{0}“

en: More information about this feature
bg: Повече информация за този таг

en: Optional Attributes:
bg: Незадължителни Атрибути:

en: Edit also …
bg: Редактирай също ...

en: Unknown requisite: {0}
bg: Неизвестен реквизит: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
bg: Неизвестна стойност на регулярния израз (regexp): {0}

en: Illegal member expression: {0}
bg: Недопустим израз на член: {0}

en: Available roles
bg: Налични роли

en: role
bg: роля

en: count
bg: Бройка

en: elements
bg: Елементи

en: Select auto-increment of {0} for this field
bg: Изберете стойност за автоматично увеличаване на {0} за това поле

en: Cancel auto-increment for this field
bg: Отменете автоматичното увеличение за това поле

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
bg: Регулируемата (променлива) {0} все още не е регистрирана. Не може да се зададе участие в синхронизирана корекция.

en: Adjustable {0} not registered yet.
bg: Регулируем {0} все още не е регистриран.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
bg: Някои от чакащите клавиши не се изключиха: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
bg: Някои от чакащите клавиши не се изключиха: {0}

en: All files (*.*)
bg: Всички файлове (*.*)

en: Received error page:
bg: Получена страница за грешка:

en: {0}... [please type its number]
bg: {0} ... [моля, въведете номера му]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
bg: Настройката с бутон „{0}“ не включва „ {1} “. Не може да се възстанови геометрията на прозореца от настройки.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
bg: Настройката с ключ „ {0} “„ не предоставя целочислена стойност за „ {1} “. Получено {2}. Не може да се възстанови геометрията на прозореца от настройките.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
bg: Анализирането на полето „ {1} “„ не беше успешно с ключ „ {0} “. Грешка: {2}. Не може да се възстанови геометрията на прозореца от настройките.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
bg: Настройка с ключ „{0}“ не съществува. Не може да се възстанови геометрията на прозореца от настройките.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
bg: Игнориране на неправилна геометрия: {0}

en: Input validation: error
bg: Входяща проверка: грешка

en: Input validation: error background
bg: Входяща проверка: сгрешен фон

en: Input validation: warning
bg: Входяща проверка: предупреждение

en: Input validation: warning background
bg: Входяща проверка: предупреждение за фон

en: Input validation: valid
bg: Входяща проверка: валидна

en: Min. latitude
bg: Мин. географска ширина

en: Min. longitude
bg: Мин. географска дължина

en: Max. latitude
bg: Макс. географска ширина

en: Max. longitude
bg: Макс. географска дължина

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
bg: URL от www.openstreetmap.org (тук можете да поставите URL за изтегляне, за да посочите ограничаващо поле)

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
bg: Текущата стойност не е валиден идентификатор на набора от промени. Моля, въведете целочислена стойност> 0 или URL адрес на набора от промени.

en: Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
bg: Моля, въведете целочислена стойност> 0 или URL адрес набора от промени.

en: Please select the row to edit.
bg: Моля, изберете ред за редактиране

en: Add a new source to the list.
bg: Добавяне нов източник в списъка.

en: Edit the selected source.
bg: Редактиране избрания източник.

en: Delete the selected source from the list.
bg: Изтриване на източник от списъка

en: Enter a search expression
bg: Въведете израз за търсене

en: Right to Left
bg: От дясно на ляво

en: Left to Right
bg: От ляво на дясно

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
bg: Текущата стойност не е валиден ID на OSM. Моля, въведете целочислена стойност> 0

en: false: the property is explicitly switched off
bg: false: параметърът е изрично изключен

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
bg: false: свойството ''{0}'' е зададено като изключено

en: true: the property is explicitly switched on
bg: true: параметъра е изрично включен

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
bg: true: свойството ''{0}'' е включено

en: partial: different selected objects have different values, do not change
bg: partial: различните избрани обекти имат различни стойности, не променяйте.

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
bg: partial: различните избрани обекти имат различни стойности за  ''{0}'', не променяйте.

en: unset: do not set this property on the selected objects
bg: unset: не променяйте стойността на този параметър на избраните обекти

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
bg: unset: свойството "{0}" не е зададено за избраните обекти

en: Cut
bg: Изрежи

en: Right click = copy to clipboard
bg: Щрак с десния бутон = копирайте в клипборда

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
bg: Липсва задължителен атрибут „{0}“.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
bg: Недопустима стойност за задължителен атрибут „{0}“ от тип long. Получих „ {1} “.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
bg: Недопустима стойност за задължителен атрибут „{0}“ от тип long (> = 0). Получих „ {1} “.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
bg: Недопустима стойност за атрибут „ {0} “от тип double. Получих „ {1} “.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
bg: Недопустима стойност за задължителен атрибут '' {0} '' от тип булев (да/не). Получава „ {1} “.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
bg: Недопустима стойност за задължителен атрибут „{0}“ от тип ОСМ примитивен тип (OsmPrimitiveType) . Получава „ {1} “.

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
bg: Линия с външно ID "{0}" включва липсващ възел с външно ID "{1}".

en: Deleted node {0} is part of way {1}
bg: Изтритият възел {0} е част от линия {1}

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
bg: Линията {0} с {1} възли е непълна, защото поне един възел липсва в заредените данни.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
bg: Релация с външен идентификатор „ {0} “ се отнася до липсващ примитив с външен идентификатор „ {1} “.

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
bg: Изтритият член {0} се използва от релацията {1}

en: Prepare OSM data...
bg: Подготовка на OSM данните...

en: Parsing OSM data...
bg: Анализиране на OSM данни ...

en: Preparing data set...
bg: Подготвяне на базата данни ...

en: Post-processing data set...
bg: Набор от данни за последваща обработка ...

en: Rendering data set...
bg: Наборът от данни се изобразява ...

en: Missing required attribute ''{0}''.
bg: Липсва задължителният атрибут „{0}“.

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
bg: Недопустим тип стойност (long) за атрибут „{0}“. Получих „ {1} “.

en: Unsupported version: {0}
bg: Неподдържана версия: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
bg: Липсват задължителни атрибути на елемент '' граници ''. Получих minlon = '' {0} '', minlat = '' {1} '', maxlon = '' {2} '', maxlat = '' {3} '', origin = '' {4} '' .

en: Illegal object with ID=0.
bg: Недопустим обект с id=0

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
bg: неправилна стойност за атрибут '' версия '' на примитив на OSM с ID {0}. Получих {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
bg: Липсва атрибут '' версия '' на OSM примитив с ID {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
bg: Нормализиране на стойността на атрибута '' версия '' на елемент {0} до {2}, версията на API е '' {3} ''. Получих {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
bg: Неизвестна или неподдържана версия на API. Получихте {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
bg: Недопустима стойност за атрибут '' changeset '' за нов обект {1}. Получихте {0}. Нулиране към 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
bg: Недопустима стойност за атрибут '' changeset ''. Получих {0}.

en: Missing key or value attribute in tag.
bg: Липсва атрибут ключ или стойност в маркера.

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
bg: Недопустима стойност за атрибути '' lat '', '' lon '' на възел с ID {0}. Получих '' {1} '', '' {2} ''.

en: Deleted way {0} contains nodes
bg: Изтритата линия {0} съдържа възли

en: Deleted relation {0} contains members
bg: Изтритата релация {0} съдържа елементи

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
bg: Липсва атрибут '' ref '' на член в релация {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
bg: Недопустима стойност за атрибут '' ref '' на член на релация {0}. Получено {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
bg: Непълна спецификация <member> с ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
bg: Липсва атрибут „ тип “ (type) на член {0} на релация {1}.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
bg: Недопустима стойност за атрибут „ тип “ (type) на член {0} от релация {1}. Получено {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
bg: Зареждане на точки от следи: {0} - {1}...

en: Contacting OSM Server...
bg: Свързване с OSM Сървър...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
bg: Неуспешно отваряне на входния поток за ресурс „{0}“

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
bg: Неуспешно отваряне на файл с разширение '' {2} '' и име '' {3} '' в zip файл '' {0} ''. Грешка: {1}

en: Cache update for {0}
bg: Актуализация на кеша за {0}

en: The requested URL {0} was not found
bg: Заявеният URL адрес {0} не бе намерен

en: Failed to rename file {0} to {1}.
bg: Преименуването на файла {0} на {1} не бе успешно.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
bg: Зареждането на {0} не бе успешно, използвайте кеширан файл и опитайте отново: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
bg: Недопустима стойност на атрибут '' {0} '' на елемент '' {1} '' в сървърните възможности. Получава „„ {2} “

en: Error adding certificate {0} - certificate fingerprint mismatch. Expected {1}, was {2}
bg: Грешка при добавяне на сертификат {0} - несъответствие на пръстовия отпечатък на сертификата. Очакваното {1}, беше {2}

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
bg: Неуспешно преобразуване на дата "{0}" върната от сървъра.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
bg: Неочакван формат на грешка в заглавието за конфликт в актуализацията на промените. Получава "{0}"

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
bg: Недопустима стойност за дължина за параметър "{0}" получава {1}

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
bg: Недопустима стойност за ширина за параметър "{0}", получава {1}

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
bg: Неочаквана стойност за „ {0} “в URL адреса на заявката за промяна, получава {1}

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
bg: Не може да се създаде заявка за промени включваща параметрите '' uid '' и '' display_name ''

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
bg: Неподдържан параметър "{0}" в query string-а на промените

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
bg: Неочакван формат за номер на порт в предпочитание „{0}“.  Получава "{1}"

en: The proxy will not be used.
bg: Проксито няма да бъде използвано.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
bg: Неправилен номер на порт в предпочитание "{0} “. Получава {1}.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
bg: Открита е неочаквана стойност за предпочитание "{0}". Получава "{1}". Няма да използва прокси.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
bg: Неочаквани параметри за HTTP прокси. Получава хост "{0}" и порт "{1}".

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
bg: Неочаквани параметри за SOCKS прокси. Получава хост "{0}" и порт "{1}".

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
bg: Връзката към прокси "{0}" за URI "{1}" се провали. Грешка: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
bg: JVM не беше конфигуриран да търси проксита от системните настройки. Свойството ''java.net.useSystemProxies'' липсваше при стартиране. Няма да използва прокси.

en: Parsing response from server...
bg: Преобразуване на отговор от сървъра ...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
bg: Неочакван XML елемент с име "{0}"

en: Relation/non-geometry feature without properties found: {0}
bg: Открита е релация/не-геометрична черта без свойства: {0}

en: Relation/non-geometry feature without type found: {0}
bg: Открита е релация/не-геометрична черта без тип: {0}

en: Unknown json object found {0}
bg: Открит е неизвестен json обект {0}

en: Geometry of feature {0} is null
bg: Геометрията на функция {0} е ''null''

en: Downloading OSM data...
bg: Сваляне данни от OSM...

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
bg: Грешка при разбор: невалидна структура на gpx документа

en: (at line {0}, column {1})
bg: (на линия {0}, колона {1})

en: The file was created by "{0}".
bg: Файлът беше създаден чрез "{0}".

en: Unknown mode {0}.
bg: Непознат режим {0}.

en: get number of unread messages
bg: получете броят на непрочетените съобщения

en: Message notifier
bg: Уведомител за съобщения

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
bg: Сваляне на група възли от ''{0}''

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
bg: Сваляне на група линии от ''{0}''

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
bg: Сваляне на група релации от ''{0}''

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
bg[0]: Сваляне на {0} обект от "{1}"
bg[1]: Сваляне на {0} обекти от "{1}"

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
bg: Сървърът отговори с код 404, опитвайки отново с индивидуална заявка за всеки обект.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
bg: Сваляне на възел с ID {0} от ''{1}''

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
bg: Сваляне на път ID {0} от ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
bg: Сваляне на релация с ID {0} от ''{1}''

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
bg: Сървърът отговори с отговор код 404 за id {0}. Пропускане.

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
bg: Грешка! Възможно е да липсват маркери (тагове).

en: {0} not available (offline mode)
bg: {0} не е на разположение (offline)

en: JOSM website
bg: JOSM уебсайт

en: Cache updates
bg: Кеш ъпдейти

en: Certificates
bg: Сертификати

en: Unable to initialize OSM API.
bg: Неуспешно инициализиране на OSM API

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
bg: Тази версия на JOSM е несъвместима с конфигурирания сървър.

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
bg: Поддържа протокол версия 0.6, докато сървърът казва, че поддържа {0} към {1}.

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
bg: Неочакван формат на ID върнат от сървъра. Получава "{0}".

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
bg: Неочакван формат на нова версия на модифициран примитив "{0}". Получава "{1}".

en: Unexpected format of new version of deleted primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
bg: Неочакван формат на нова версия на изтрит примитив "{0}". Получава "{1}".

en: Creating changeset...
bg: Създаване на списък с промени ...

en: Successfully opened changeset {0}
bg: Успешно отворен списък с промени {0}

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
bg: Очаква се промяна ID > 0. Получава {0}.

en: Updating changeset...
bg: Обновяване списъка с промени ...

en: Updating changeset {0}...
bg: Ъпдейтване на промяна {0} ...

en: Closing changeset...
bg: Затваряне на списък промени по версии...

en: Changeset must be closed in order to add a comment
bg: Промените трябва да бъдат затворени, за да добавите коментар

en: Preparing upload request...
bg: Подготвяне на заявка за качване...

en: Waiting 10 seconds ...
bg: Изчакване 10 секунди

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
bg: Стартиране на повторен опит {0} от {1} след {2} секунди ...

en: OK - trying again.
bg: ОК - нов опит

en: Starting retry {0} of {1}.
bg: Стартиране на повторен опит {0} от {1}.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
bg: Текущата промяна е null. Не може да се качат данни.

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
bg: ID на текуща промяна > 0 се изисква. Текущото ID е {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
bg: Очаква се отворен набор от промени. Получихме затворен набор от промени с id {0}.

en: Note upload failed
bg: Качването на бележка не бе успешно

en: Error parsing note response from server
bg: Грешка в преобразуването на отговора от сървъра

en: The server replied an error with code {0}.
bg: Сървърът отговори с код на грешка: {0}

en: (Code={0})
bg: (код={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
bg: Пролог на OsmChange документ вече е написан. Моля пишете само веднъж.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
bg: Пролог на OsmChange документ не е написан все още. Моля напишете го първо.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
bg: Неподдържан стартов елемент "{0}" в съдържанието на промените на позиция ({1},{2}). Пропускане.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
bg: Непозволена документна структура. Открит е възел, линия или връзка, която не е "създай", "модифицирай" или "изтрий".

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
bg: Неподдържан краен елемент "{0}" в съдържанието на промените на позиция ({1},{2}). Пропускане.

en: Parsing changeset content ...
bg: Преобразуване на съдържанието на промените ...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
bg: Непозволена булева стойност за атрибут "{0}". Получава "{1}".

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
bg: Непозволена стойност за атрибут "{0}". Получава "{1}".

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
bg: Непозволена числова стойност за атрибут "{0}". Получава "{1}".

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
bg: Липсващ задължителен атрибут "{0}" на XML елемент {1}.

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
bg: Неопределен елемент "{0}" открит във входен поток. Абортиране.

en: Parsing list of changesets...
bg: Парсване на списък от промени ...

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
bg: Провали се да подпише HTTP конекция с ОАuth установяване на самоличност хедър.

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
bg: Неочаквана стойност за предпочитание "{0}". Получава "{1}".

en: Parsing OSM history data ...
bg: Преобразуване на OSM история данни ...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
bg: Неопределен елемент "{0}" открит във входния поток. Пропускане.

en: Reading was canceled
bg: Четенето беше отменено

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
bg: Липсващ задължителен атрибут "{0}" върху <nd> от линия {1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
bg: Непозволена стойност на атрибут "ref" на елемент <nd>. Получава {0}.

en: Line {0} column {1}:
bg: Линия {0} колона {1}: .

en: Downloading referring ways ...
bg: Сваляне на препращащи линии ...

en: Downloading referring relations ...
bg: Сваляне на препращащи връзки ...

en: Reading changesets...
bg: Четене на промени ...

en: Downloading changesets ...
bg: Сваляне на промени ...

en: Reading changeset {0} ...
bg: Четене на промени {0} ...

en: Downloading changeset {0} ...
bg: Сваляне на промени {0} ,,,

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
bg[0]: Сваляне на {0} набор от промени ...
bg[1]: Сваоляне на {0} набори от промени ...

en: Downloading content for changeset {0} ...
bg: Сваляне на съдържанието за промени {0} ...

en: Contacting OSM Server for {0}
bg: Осъществяване на връзка с OSM сървър за {0}

en: Downloading history...
bg: Сваляне на историята...

en: Contacting Server...
bg: Свързване със сървъра...

en: Downloading OSM notes...
bg: Сваляне на OSM възли ...

en: Downloading data...
bg: Сваляне на данни ...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
bg: Неуспешно свързване с OSM сървъра. Моля проверете вашата връзка към интернет.

en: Reading error text failed.
bg: Четенето на текст за грешка се провали.

en: XML tag <user> is missing.
bg: XML таг <user> липсва.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
bg: Липсващ атрибут "{0}" от XML таг "{1}".

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
bg: Непозволена стойност за атрибут "{0}" от XML таг "{1}". Получава {2}.

en: Reading user info ...
bg: Четене на потребителска информация ...

en: Reading user preferences ...
bg: Четене на потребителски предпочитания ...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
bg: Стартиране да ъплоудва със една заявка на примитив ...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
bg: {0}% ({1}/{2}), {3} остават. Качване на точка ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
bg: {0}% ({1}/{2}), {3} остават. Качване на път ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
bg: {0}% ({1}/{2}), {3} остават. Качване на релация ''{4}'' (id: {5})

en: Starting to upload in one request ...
bg: Стартиране качването в една заявка ...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
bg: Стойност > 0 се очаква за параметър "{0}", получава {1}

en: Starting to upload in chunks...
bg: Започва да ъплоудва на парчета ...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
bg[0]: ({0}/{1}) Качване на {2} обект...
bg[1]: ({0}/{1}) Качване на {2} обекта...

en: Uploading data ...
bg: Качване на данни...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
bg: Неочаквано id 0 за osm примитив открито

en: Failed to evaluate {0}
bg: Неуспешно оценяване на {0}

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
bg: Неочаквана стойност за ключ "{0}" в предпочитания, получава "{1}"

en: {0} bytes have been read
bg: {0} байтове са били прочетени

en: unspecified reason
bg: неуказана причина

en: Error playing sound
bg: Грешка при възпроизвеждане на звука

en: This is after the end of the recording
bg: Това е след края на записа

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Note:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file on your computer. </p></body></html>
bg: Паролата е запазена като обикновен текст в JOSM предпочитания файл на вашия компютър.

en: Save user and password (unencrypted)
bg: Съхрани потребителското име и паролата (нешифрирано)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
bg: Стилове размер {0} не съответства на размера на пластовете {1}

en: Assume
bg: Предположение

en: Existing values
bg: Съществуващи стойности

en: <delete from {0} objects>
bg: <изтрийте от {0} обекти>

en: Old values of
bg: Стари стойности на

en: Add tags to selected objects
bg: Добавете тагове към избраните обекти

en: Add selected tags
bg: Добавете избраните тагове

en: Add all tags
bg: Добавете всички тагове

en: Add checked tags to selected objects
bg: Добавете избраните тагове към избраните обекти

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
bg: Shift+Enter: Добавя всички тагове към избраните обекти

en: Enable the checkbox to accept the value
bg: Включете чекбокса да приеме стойността

en: Accept all tags from {0} for this session
bg: Приемете всички тагове от {0} за тази сесия

en: Load data from API
bg: Зареждане на данни от API

en: Import data from URL
bg: Импортни данни от URL

en: Open local files
bg: Отвори локални файлове

en: Open remote files
bg: Отваря отдалечени файлове

en: Load imagery layers
bg: Зареждане на слоеве с изображения

en: Change the selection
bg: Промени изборът

en: Change the viewport
bg: Промени изгледът

en: Create new objects
bg: Създаване на нови обекти

en: Read protocol version
bg: Прочети версия на протокол

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
bg: Не може да се стартира IPv4 отдалечен контрол сървър на порт {0}: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
bg: Не може да се стартира IPv6 отдалечен контрол сървър на порт {0}: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
bg: Дистанционно управление:: Приемане на отдалечени конекции върху {0}:{1}

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
bg: Дистанционно управление:: Сървър {0}:{1} спря.

en: Remote Control has been asked to create a new node.
bg: Зададено е чрез дистанционно управление да създаде нов възел.

en: Coordinates:
bg: Координати:

en: There is no layer opened to add node
bg: Няма отворен пласт да добави възел

en: Remote Control has been asked to create a new way.
bg: Зададено е чрез дистанционно управление да създаде нова линия.

en: Invalid coordinates: {0}
bg: Невалидни координати: {0}

en: There is no layer opened to add way
bg: Няма отворен пласт да добави линия

en: Add way
bg: Добави линия

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
bg: Зададено е чрез дистанционно управление да докладва за поддържаните обекти. Това дава възможност уеб сайтове да разпознаят JOSM версията

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
bg: Зададено е чрез дистанционно управление да зареди образ пласта от следния URL:

en: Remote imagery
bg: Отдалечени образи

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
bg: Следните ключове са задължителни, но не са били осигурени: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
bg: Дистанционното управление получи заявка за импорт на данни от следния адрес URL:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
bg: Дистанционното управление получи заявка за зареждане на данни от API-то.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto selected objects.
    Since no objects have been selected before this click, no tags were added.
    Select one or more objects and click the link again.
bg: Вие щракнахте върху линк за JOSM дистанционно управление, който ще приложи тагове върху избраните обекти. Обекти не са били избрани преди това щракане и тагове не бяха добавени. Изберете един или повече обекти и щракнете линка отново.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto objects.
    Unfortunately that link seems to be broken.
    Technical explanation: the URL query parameter ''select='' or ''search='' has an invalid value.
    Ask someone at the origin of the clicked link to fix this.
bg: Вие щракнахте върху линк за JOSM дистанционно управление, който ще приложи тагове върху обекти. За нещастие този линк изглежда да бъде счупен. Техническо обяснение: URL заявка параметъра "select=" или "search=" има невалидна стойност. Помолете някой от създателите на щракнатата връзка да поправи това.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
bg: Геогр. Ширина трябва да бъде между {0} и {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
bg: Геогр Дължини трябва да бъдат между {0} и {1}

en: The minima must be less than the maxima
bg: Минимумите трябва да бъдат по-малки от максимумите

en: Remote Control has been asked to load the following data:
bg: На дистанционното е било зададено да зареди следните данни.

en: Loading data
bg: Зареждане на данни

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
bg: На дистанционното управление е било зададено да зареди обекти (указани чрез тяхното id) от API-то.

en: No valid object identifier has been provided
bg: Не е бил осигурен валиден обектен идентификатор

en: Remote Control has been asked to open a local file.
bg: На дистанционното управление е било зададено да отвори локален файл.

en: Do you want to allow this?
bg: Желаете ли да разрешите това?

en: Yes, always
bg: Да, винаги

en: Yes, once
bg: Да, веднъж

en: Confirm Remote Control action
bg: Потвърждение на действието на дистанционното управление

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
bg: На дистанционното е било зададено да докладва неговата протокол версия. Това дава възможност уеб сайтове да засечат включения JOSM.

en: local file
bg: локален файл

en: include
bg: включва

en: Layer contains unsaved data - save to file.
bg: Слоят съдържа незапазени данни - запази към файла.

en: Layer does not contain unsaved data.
bg: Слоят не съдържа незапазени данни.

en: Data:
bg: Данни:

en: Link to a OSM data file on your local disk.
bg: Връзка към OSM данновия файл върху вашия локален диск.

en: Include OSM data in the .joz session file.
bg: Включва OSM данни в .joz сесия файла.

en: Link to a GPX data file on your local disk.
bg: Линк към GPX данновия файл върху вашия локален диск.

en: Include GPX data in the .joz session file.
bg: Включва GPX данни във .joz сесия файла.

en: No file association
bg: Без файл асосиация

en: GPX data will be included in the session file.
bg: GPX данните ще бъдат включени в сесия файла.

en: OSM data will be included in the session file.
bg: OSM данните ще бъдат включени в сесия файла.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
bg: Версия "{0}" на мета данните за геообраз пласт не е поддържана. Очаквана: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
bg: Версия "{0}" на мета данните за gpx проследяващ пласт не е поддържана. Очаквана: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
bg: Версия "{0}" за мета данните за образ пласта не се поддържа. Очаквана: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
bg: Версия "{0}" на мета данните за маркер пласта не се поддържа. Очаквана: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for note layer is not supported. Expected: 0.1
bg: Версия "{0}" на мета данните за бележка пласта не се поддържа. Очаквана: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
bg: Версия "{0}" на мета данните за osm слой не се поддържа. Очаквана: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
bg: Името на файла се очаква за слой номер: {0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
bg: Сесия (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
bg: Неподдържана схема "{0}" в URI "{1}".

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
bg: Неочакван основен (root) елемент "{0}" в сесия файла

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
bg: Версия "{0}" на сесия файла не е поддържана. Очаквана: 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
bg: липсващ задължителен атрибут "Index" за елемент "пласт"

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
bg: неочакван формат на атрибут "index" за елемент "пласт"

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
bg: атрибут индекс ({0}) за елемент "пласт" трябва да бъде уникален

en: missing layer with index {0}
bg: липсващ пласт със индекс {0}

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
bg: липсващ задължителен атрибут "име" за елемент "пласт"

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
bg: липсващ задължителен атрибут "тип" за елемент "слой"

en: Unable to load layer
bg: Не може да зареди слой

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
bg: Не може да зареди пласт от тип "{0}" защото не беше открит подходящ импортер.

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
bg: Не може да зареди слой {0}, защото той зависи от слой {1}, който беше пропуснат.

en: Error loading layer
bg: Грешка при зареждането на слой

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
bg: <html> Не може да зареди слой {0} "{1}". <br> Грешката е: <br> {2} </html>

en: Skip layer and continue
bg: Пропусни слой и продължи

en: expected .jos file inside .joz archive
bg: очаква .jos файл вътре в .joz архив

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
bg: Не успя да създаде липсваща плъгин предпочитания директория: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
bg: Не успя да създаде липсваща плъгин потребителски данни директория: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
bg: Не успя да създаде липсваща плъгин кеш директория: {0}

en: Skip Download
bg: Пропусни свалянето

en: Download Plugin
bg: Сваляне на добавка

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
bg: За добавката {1} се изисква JOSM версия {0}.

en: Download skipped
bg: Свалянето на данни е пропуснато

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
bg: Не може да свали плъгин "{0}". Неговият линк не е известен. Пропускане.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
bg: Не може да свали плъгин "{0}". Неговият линк "{1}" не е валиден URL. Пропускане.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
bg: Не успя да създаде плъгин директория "{0}"

en: Downloading Plugin {0}...
bg: Сваляне на добавката {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
bg: В разширение {0} възникна грешка

en: integrated into main program
bg: интегрирани в основната програма

en: replaced by new {0} plugin
bg: заменено чрез новия {0} плъгин

en: no longer required
bg: не се изисква вече

en: Plugin information
bg: Информация за приставката

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
bg[0]: Следният плъгин не е повече необходим и е бил деактивиран:
bg[1]: Следните плъгини не са повече необходими и са били деактивирани:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
bg: <html>Беше заявено зареждане на плъгин "{0}".<br>Този плъгин повече не е разработван и по всяка вероятност ще произведе грешки.<br>Той трябва да бъде изключен.<br>Изтрийте от предпочитания?</html>

en: Plugin update
bg: Плъгин ъпдейт

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
bg: Вие актуализирахте JOSM.<br>За да предотвратите проблеми всички плъгини е добре да бъдат също актуални.<br><br>Да се актуализират ли плъгините сега?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
bg: Последно обновление на модула преди повече от {0} дни.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
bg: Пропускане на плъгин ъпдейт след JOSM ъпгрейд. Автоматичният ъпдейт при започването е изключен.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
bg: Пропускане на плъгин ъпдейт след изтекъл ъпдейт интервал. Автоматичният ъпдейт при започването е изключен.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
bg: Стартиране на плъгин ъпдейт след JOSM ъпгрейд. Автоматичният ъпдейт при започването е включен.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
bg: Стартиране на плъгин ъпдейт след изтекъл ъпдейт интервал. Автоматичният ъпдейт при започването е изключен.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
bg: Неочаквана стойност "{0}" за предпочитание "{1}". Предполага стойност "ask".

en: Click to update the activated plugins
bg: Кликнете за актуализация на активираните плъгини

en: Skip update
bg: Пропусни ъпдейта

en: Click to skip updating the activated plugins
bg: Щракни да пропуснеш ъпдейтването на активираните плъгини.

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
bg[0]: Плъгин {0} изисква плъгин, който не беше открит. Липсващият плъгин е:
bg[1]: Плъгин {0} изисква {1} плъгини, които не бяха открити. Липсващите плъгини са:

en: Download and restart
bg: Свали и рестартирай

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
bg[0]: Щракни да свалиш липсващ плъгин и рестартирай JOSM
bg[1]: Щракни да свалиш липсващи плъгини и рестартирай JOSM

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
bg[0]: Щракни да продължиш без този плъгин
bg[1]: Щракни да продължиш без тези плъгини

en: Plugin {0} must be run on a {1} platform.
bg: Плъгин {0} трябва да бъде стартиран върху {1} платформа.

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
bg: <html>Плъгин {0} изисква JOSM версия {1}. Текущата JOSM версия е {2}. <br>Вие трябва да ъпдейтнете JOSM, за да използвате този плъгин.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
bg: Невъзможно зареждането на модул {0}. Да се премахне ли от настройките?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
bg: зареждане на плъгин "{0}" (версия {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
bg: <html>Не може да зареди плъгин {0}, защото плъгинът<br>основният клас "{1}" не беше открит.<br>Изтрий от предпочитания?</html>

en: Loading plugins ...
bg: Зареждане на плъгини ...

en: Checking plugin preconditions...
bg: Зареждане на плъгин предпоставки ...

en: Loading plugin ''{0}''...
bg: Зареждане на плъгин "{0}" ...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
bg[0]: JOSM не може да открие информация относно следният плъгин:
bg[1]: JOSM не може да открие информация относно следните плъгини:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
bg[0]: Плъгинът няма да бъде зареден.
bg[1]: Плъгините няма да бъдат заредени.

en: Determining plugins to load...
bg: Определяне на плъгини да се заредят ...

en: Removing deprecated plugins...
bg: Премахване на остарели плъгини ...

en: Removing unmaintained plugins...
bg: Премахване на неподдържани плъгини ...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
bg[0]: Ъпдейтването на следният плъгин се провали:
bg[1]: Ъпдейтването на следните плъгини се провали:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
bg[0]: Моля отворете Предпочитания Диалога след като JOSM e стартирал и опитайте да го ъпдейтнете ръчно.
bg[1]: Моля отворете Предпочитания Диалога след като JOSM е стартирал и се опитайте да ги ъпдейтнете ръчно.

en: Plugin update failed
bg: Неуспешно актуализиране на плъгина

en: Failed to find plugin {0}
bg: Не успя да открие плъгин {0}

en: Failed to download plugin information list
bg: Не успя да свали списъка с информация за приставки

en: Disable plugin
bg: Изключване на разширение

en: Click to delete the plugin ''{0}''
bg: Щракнете да изтриете плъгин "{0}"

en: Keep plugin
bg: Запазване на приставка

en: Click to keep the plugin ''{0}''
bg: Щракнете да запазите плъгинът "{0}"

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
bg: Не успя да инсталира плъгин "{0}" от временния даунлоуд файл "{1}". {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
bg: Не успя да изтрие остарелия плъгин "{0}".

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
bg: Не успя да инсталира вече сваления плъгин "{0}". Пропускане на инсталацията. JOSM все още ще зареди старата плъгин версия.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
bg: Провали се да инсталира плъгин "{0}" от временния даунлоуд файл "{1}". Сменянето на името не успя.

en: Update plugin
bg: Обновяване на добавката

en: Click to update the plugin ''{0}''
bg: Кликнете за да обновите добавката "{0}"

en: Click to disable the plugin ''{0}''
bg: Кликнете за да изключите добавката "{0}"

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
bg: Възникна неочаквана грешка. Възможно е да е предизвикана от приставката "{0}".

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
bg: Съгласно информацията в приставката, авторът е {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
bg: Опитайте да обновите до последната версия на разширението преди да съобщите за грешка.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
bg: Приставката беше премахната от конфигурацията. Моля рестартирайте JOSM за да изключим разширенето.

en: no description available
bg: няма описание

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
bg: Не питай отново и помни моето решение (отиди на Предпочитания -> Плъгини да го промениш по-късно)

en: Invalid jar file ''{0}''
bg: Невалиден jar файл "{0}"

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
bg: Плъгин файлът "{0}" не включва манифест.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
bg: Невалиден URL "{0}" в плъгин {1}

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
bg: Невалидно описание "{0}" в плъгин {1}

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
bg: Невалидна плъгин основна версия "{0}" в плъгин {1}

en: Missing plugin main version in plugin {0}
bg: Липсваща основна плъгин версия в плъгин {0}

en: Invalid Java version ''{0}'' in plugin {1}
bg: Невалидна Java версия "{0}" в плъгин {1}

en: More info...
bg: Повече информация ...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
bg: <b>Плъгин осигурен чрез външен източник:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
bg: Не успя да създаде плъгин информация от манифест за плъгин "{0}"

en: Illegal entry in plugin list.
bg: Нелегален вход в плъгин списък.

en: Reading local plugin information..
bg: Четене на локална плъгин информация ...

en: Processing plugin site cache files...
bg: Обработване на плъгин сайт кеш файлове ...

en: Processing file ''{0}''
bg: Обработване на файл "{0}"

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
bg: Не успя да сканира файл "{0}" за плъгин информация. Пропускане.

en: Processing plugin files...
bg: Обработване на плъгин файлове ...

en: Download plugin list...
bg: Свали плъгин списък ...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
bg: Сваляне на плъгин списък от "{0}"

en: Unsuccessful HTTP request
bg: Не успешна HTTP заявка

en: Plugin list download error
bg: Грешка в списъка на приставки за сваляне

en: JOSM failed to download plugin list:
bg: JOSM не успя да свали плъгин списъка:

en: Details:
bg: Детайли:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
bg: Не успя да създаде плъгин директория "{0}". Не може да кешира плъгин списък от плъгин сайт "{1}".

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
bg: Писане на плъгин списък към локален кеш "{0}"

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
bg: Преобразуване на плъгин списък от сайт "{0}"

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
bg: Не успя да преобразува плъгин списък документ от сайт "{0}". Пропускане на сайта. Изключението беше: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
bg: Обработване на плъгин списък от сайт "{0}"

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
bg: <html>Провали се инициализирането с OSM сървъра {0}.<br>Проверете сървърния URL във вашите настройки и вашата интернет връзка.

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
bg: <html>Не успя да оторизира OSM сървъра "{0}". <br>Вие използвате OAuth да оторизация, но текущо няма <br> OAuth токън за достъп конфигуриран.<br>Моля отворете Диалога с предпочитанията и генерирайте или въведете Токън за достъп.</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
bg[0]: <strong>Не успя</strong> да изтрие <strong> възел {0}</strong>. Все още е рефериран от линия {1}.<br>Моля заредете линията, премахнете референцията към възела и качета отново.
bg[1]: <strong>Не успя</strong> да изтрие <strong>възел {0}</strong>. Все още е рефериран от линии {1}.<br> Моля заредете линиите, премахнете референциите към възела и качете отново.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
bg[0]: <strong>Не успя</strong> да зареди <strong> възел {0}</strong>. Все още е референциран от връзка {1}.<br>Моля заредете релацията, премахнете референцията към възела и ъплоуднете отново.
bg[1]: <strong>Не успя</strong>да изтрие <strong>възел {0}</strong>. Все още е рефериран от връзки {1}.<br>Моля заредете връзките, премахнете референцията към възела и качета отново.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the way, and upload again.
bg[0]: <strong>Не успя</strong> да качи <strong>линия {0}</strong>. Тя се отнася към изтрития възел {1}.<br> Моля заредете възела, премахнете референцията в линията и качете отново.
bg[1]: <strong>Не успя</strong>да зареди <strong> линия {0}</strong>. Тя се отнася към изтритите възли {1}.<br>Моля заредете възлите, премахнете референцията в линията и ъплоуднете отново.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
bg[0]: <strong>Не успя</strong> да изтрие <strong>линия {0}</strong>. Все още е референцирана от връзка {1}.<br>Моля заредете връзката, премахнете референцията към линията и качете отново.
bg[1]: <strong>Не успя</strong> да изтрие<strong>линия {0}</strong>. Все още е референцирана от връзки {1}.<br>Моля заредете връзките, премахнете референцията към линията и ъплоуднете отново.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the relation, and upload again.
bg[0]: <strong>Не успя</strong> да качи <strong> релация {0}</strong>. Тя се отнася към изтрития възел {1}. <br> Моля заредете възела, премахнете референцията във връзката и качете отново.
bg[1]: <strong>Не успя</strong> да качи <strong>връзка {0}</strong>. Тя се отнася към изтритите възли {1}.<br>Моля заредете възлите, премахнете референцията във връзката и качете отново.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted way {1}.<br>Please load the way, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference in the relation, and upload again.
bg[0]: <strong>Не успя</strong> да качи <strong>връзка {0}</strong>. Тя се отнася към изтритата линия {1}.<br>Моля заредете линията, премахнете референцията във връзката и качете отново.
bg[1]: <strong>Не успя</strong>да качи <strong> връзка {0}</strong>. Тя се отнася към изтритите линии {1}.<br>Моля заредете линиите, премахнете референцията във връзката и качета отново.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
bg[0]: <strong>Не успя</strong> да изтрие <strong>връзка {0}</strong>. Все още е референцирана от връзка {1}.<br> Моля заредете връзката, премахнете референцията към връзката и качете отново.
bg[1]: <strong>Не успя</strong> да изтрие <strong>връзка {0}</strong>. Все още е референцирана от връзки {1}.<br>Моля заредете връзките, премахнете референцията към връзката и ъплоуднете отново.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
bg: <html>Ъплоудването към сървъра <strong>не успя</strong>, защото вашите текущи<br>данни нарушават предварително условие.<br>Съобщението за грешка е:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
bg: <html>Оторизирането при OSM сървъра с потребителско име "{0}" не успя.<br>Моля проверете потребителското име и паролата в JOSM предпочитанията.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
bg: <html>Оторизирането при OSM сървъра с ОAuth тоукъна "{0}" не успя.<br> Моля стартирайте предпочитания диалога и вземете друг OAuth тоукън.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
bg: <html>Оторизирането на OSM сървъра не успя.<br> Сървърът докладва следната грешка:<br>"{0}"</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
bg: <html>Оторизирането на OSM сървъра не успя.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
bg: <html>Оторизирането на OSM сървъра с OAuth тоукън "{0}" не успя.<br> Токънът не е упълномощен да достъпи защитения ресурс<br>"{1}". <br>Моля стартирайте преференция диалога и вземете друг OAuth тоукън.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
bg: <html>Общуването с OSM сървърът "{0}" изтече. Моля опитайте отново по-късно.</html>

en: no error message available
bg: Съобщението за грешка не е налично

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
bg: <html>Общуването с OSM сървърът "{0}" не успя. Сървърът отговори<br> със следния грешка код и следното съобщение за грешка:<br><strong>Код на грешка:<strong> {1}<br><strong>Съобщение за грешка (непреведено)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
bg: <html>Затварянето на комплекта от промени <strong>{0}</strong> не успя, <br>защото той вече е бил затворен.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
bg: <html>Затварянето на комплекта от промени <strong>{0}</strong> не успя,<br> защото той вече е бил затворен върху {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
bg: <html>Сървърът докладва, че той е засякъл конфликт.<br>Съобщение за грешка (непреведено):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
bg: <html>Сървърът докладва, че е засякъл конфликт.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
bg: <html>Не успя да качи към комплект от промени <strong>{0},</strong><br>защото той вече е бил затворен към {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
bg: <html>Не успя да се свърже към отдалечения сървър<br>"{0}" поради причини свързани със сигурността. Това е най-вероятно, защото вие стартирате<br> в аплет и защото вие не заредихте вашия аплет от "{1}".

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
bg: <html>Не успя да се свърж към отдалечения сървър<br>"{0}".<br> Моля проверете вашата интернет връзка.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
bg: <html>Невъзможно е свалянето или качването на данни от<br>''{0}''<br>, поради проблем в комуникацията.<br>Подробен доклад (непреведен): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
bg: <html>Не успя да свали данни. Техният формат е или неподдържан, зле оформен и/или непоследователен.<br><br>Детайли (непреведенo): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
bg: <html>Не успя да свали данни.<br><br>Детайли: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
bg: <html>OSM сървърът<br>"{0}"<br>докладва вътрешна сървърна грешка.<br> Tова е най-вероятно временен проблем. Моля опитайте отново по-късно.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
bg: Неправилна заявка е докладвана от сървъра на OSM ''{0}''.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
bg: Площта, която опитахте да свалите е твърде голяма или вашата заявка беше твърде голяма.<br>Или заявете по-малка площ или използвайте експортен файл осигурен от OSM обществото.

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
bg: OSM сървърът "{0}" не знае относно обекта,<br>който вие опитахте да прочетете, ъпдейтнете или изтриете. Или съответният обект<br>не съществува на сървъра или вие използвате невалиден URL да <br> го достъпите. Моля внимателно проверете адреса на сървъра "{0}" за печатни грешки.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
bg: <html>Не успя да стартира връзка към отдалечения сървър<br>"{0}".<br>Името на хоста "{1}" не може да бъде разпознато. <br> Моля проверете API URL във вашите предпочитания и вашата интернет връзка.

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
bg: <html>Сървърът докладва,че обекта е изтрит.<br><strong>Качването се провали </strong> при опит да опресните или изтриете този обект.<br> <strong> Свалянето се провали </strong> при опит да свалите този обект. <br><br> Съобщението за грешка е: <br>{0}</html>

en: latitude
bg: геогр. ширина

en: URL does not contain valid {0}
bg: URL не съдържа валиден {0}

en: longitude
bg: геогр. дължина

en: zoom
bg: увеличение

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
bg: Неочакван отговор от HTTP сървърът. Получава {0} отговор без "Положение" хедър. Не може да пренасочи. Абортиране.

en: Download redirected to ''{0}''
bg: Свалянето пренасочено към "{0}"

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
bg: Твърде много пренасочвания към сваления URL. Отхвърляне.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
bg: Не е намерен превод за локал {0}. Връщане към {1}.

en: Hiragana
bg: Японски хирагана

en: Katakana
bg: Японски катакана

en: Latin
bg: Латински

en: Pinyin
bg: Пинин

en: Rōmaji
bg: Ромаджи

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
bg: Не успя да локализира образ "{0}". Toва е сериозен конфигурационен проблем. JOSM ще спре да работи.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
bg: Не успя да обработи zip файл "{0}". Изключението беше: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
bg: Не успя да достъпи директория "{0}" по причини свързани със сигурността. Изключението беше: {1}

en: Cause:
bg: Причина:

en: To add another layer you need to allocate at least {0,number,#}MB memory to JOSM using -Xmx{0,number,#}M option (see http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Currently you have {1,number,#}MB memory allocated for JOSM
bg: За да добавите друг слой, трябва да заделите поне {0,number,#} MB памет в JOSM, като използвате опцията -Xmx{0,number,#}M (вижте http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id = 25677).
    Понастоящем имате {1,number,#} MB памет, заделени за JOSM

en: Opening URL: {0}
bg: Отваряне на URL: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
bg: {0}: опция ''{1}'' изисква аргумент

en: {0}: option ''{1}'' does not allow an argument
bg: {0}: опция "{1}" не позволява аргумент

en: {0}: option ''{1}'' is required
bg: {0}: опция "{1}" се изисква

en: {0}: option ''{1}'' may not appear multiple times
bg: {0}: опция "{1}" може да не се появи множество пъти

en: {0}: Error while handling option ''{1}''
bg: {0}: Грешка докато обработва опция "{1}"

en: {0}: Invalid value {2} for option ''{1}''
bg: {0}: Невалидна стойност {2} за опция "{1}"

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
bg: {0}: опция ''{1}'' е съмнителна

en: {0}: unrecognized option ''{1}''
bg: {0}: неразпозната опция "{1}"

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
bg: URLне съдържа {0}/{1}/{2}

en: reserved
bg: запазено

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
bg: Пряк път за конфликт: "{0}" преместено от "{1}" в "{2}".

en: {0} completed in {1}
bg: {0} завършени в {1}

en: Obtained {0} Tag2Link rule from {1} | Obtained {0} Tag2Link rules from {1}
bg[0]: Получено {0} правило Tag2Link от {1}
bg[1]: Получени {0} правила Tag2Link от {1}

en: Search on {0}
bg: Търсене на {0}

en: View image
bg: Преглед на изображението

en: View Wikipedia article
bg: Преглед на статията в Уикипедия

en: View Wikidata item
bg: Преглед на Wikidata предмет

en: View image on Wikimedia Commons
bg: Преглед на изображението в Wikimedia Commons

en: View category on Wikimedia Commons
bg: Преглед на категория в Wikimedia Commons

en: Unknown territory id: {0}
bg: Неизвестна територия id: {0}

en: Failed to parse external taginfo data at {0}: {1}
bg: Не успя да преобразува външни taginfo данни на {0}: {1}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
bg[0]: Имаше {0} таг открит в буфера, това е подозрително!
bg[1]: Имаше {0} тагове открити в буфера, това е подозрително!

en: Key is too long (max {0} characters):
bg: Ключът е твърде дълъг (максимум {0} символи):

en: Suspicious characters in key:
bg: Подозрителни символи в полето:

en: Value is too long (max {0} characters):
bg: Стойността е твърде дълга (максимум {0} знака):

en: Unable to delete file {0}
bg: Не може да изтрие файл {0}

en: Unable to create directory {0}
bg: Не може да създаде директория {0}

en: ms
bg: мс

en: s
bg: сек

en: min
bg: мин

en: h
bg: час

en: day | days
bg[0]: ден
bg[1]: дни

en: Failed to load XML schema.
bg: Не успя да зареди XML схема

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
bg: Грешка в израза за търсене на позиция {0} - дясната страна на or(|) израза трябва да върне комплект от примитиви

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
bg: Грешка в израза за търсене на позиция {0} - лявата страна на or(|) израза трябва да върне комплект от примитиви

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
bg: Грешка в израза за търсене на позиция {0} - not(-) не може да бъде използван в този контекст

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
bg: Грешка в израза за търсене на позиция {0} - изразът трябва да върне различен от текущия примитив

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
bg: Неочакван token ({0}) на позиция {1}

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
bg: Неочакван token на позиция {0}. Очакван {1}, открит {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
bg: Грешка при преобразуването на израз за търсене на позиция {0}

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
bg: Неочакван знак/символ на {0}. Очакван {1} открит {2}

en: Expected search expression
bg: Очаква се израз за търсене

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
bg: Заявили сте прекалено много възели (максимума е 50 000). Или намалете областа, или използвайте planet.osm

en: Database offline for maintenance
bg: Базата данни е недостъпна заради поддръжка

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
bg: Свалили сте твърде много данни. Моля опитайте отново по-късно.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
bg: Максималният размер на рамката - 0.25. Вие изискахте прекалено голяма област. Или я намалете, или използвайте planet.osm

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
bg: JOSM-Trac логин на josm.openstreetmap.de

en: could not get audio input stream from input URL
bg: Не може да се достъпи входния аудио поток от входното URL

en: Audio Device Unavailable
bg: Аудио устройството е недостъпно

en: You must make your edits public to upload new data
bg: Трябва да направите редакциите си публични за да качвате нови данни

en: town
bg: град

[ctx: landuse]
en: forest
bg: гора (поддържана)

[ctx: landuse]
en: meadow
bg: поляна

[ctx: landuse]
en: farmland
bg: земеделска земя

[ctx: landuse]
en: farmyard
bg: селски двор

[ctx: landuse]
en: cemetery
bg: гробище

[ctx: landuse]
en: residential
bg: жилищна зона

[ctx: landuse]
en: greenfield
bg: зелено поле

[ctx: landuse]
en: village_green
bg: село_зелено

[ctx: landuse]
en: quarry
bg: кариера

[ctx: landuse]
en: allotments
bg: разпределения

[ctx: landuse]
en: vineyard
bg: лозя

[ctx: natural]
en: scrub
bg: храсти

[ctx: natural]
en: wood
bg: гора

[ctx: natural]
en: grassland
bg: пасища

[ctx: natural]
en: wetland
bg: влажна зона

[ctx: natural]
en: heath
bg: пустош

[ctx: amenity]
en: fire_station
bg: пожарна

[ctx: leisure]
en: park
bg: паркинг

[ctx: leisure]
en: track
bg: писта

[ctx: building]
en: industrial
bg: промишлена сграда

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
bg: асоциирана улица

[ctx: Relation type]
en: boundary
bg: граница

[ctx: Relation type]
en: bridge
bg: мост

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
bg: знак за посока

[ctx: Relation type]
en: enforcement
bg: правила

[ctx: Relation type]
en: multipolygon
bg: мултиполигон

[ctx: Relation type]
en: network
bg: мрежа

[ctx: Relation type]
en: public_transport
bg: обществен транспорт

[ctx: Relation type]
en: restriction
bg: ограничение

[ctx: Relation type]
en: route
bg: маршрут

[ctx: Relation type]
en: route_master
bg: маршрут_главен

[ctx: Relation type]
en: superroute
bg: супермаршрут

[ctx: Relation type]
en: site
bg: място

[ctx: Relation type]
en: street
bg: улица

[ctx: Relation type]
en: tunnel
bg: тунел

[ctx: Relation type]
en: waterway
bg: воден път

[ctx: Place type]
en: city
bg: град

[ctx: Place type]
en: locality
bg: местност

[ctx: Place type]
en: village
bg: Село

[ctx: Place type]
en: town
bg: град

[ctx: Place type]
en: borough
bg: квартал

[ctx: Place type]
en: municipality
bg: община

[ctx: Place type]
en: island
bg: остров

[ctx: Place type]
en: county
bg: страна

[ctx: Place type]
en: hamlet
bg: квартал

[ctx: Place type]
en: suburb
bg: предградие

en: All Files
bg: Всички файлове

en: Attributes
bg: Атрибути

en: Abort file chooser dialog
bg: Прекратяване на диалоговия прозорец за избор на файл

en: Abort file chooser dialog.
bg: Прекратяване на диалоговия прозорец за избор на файл

en: Create New Folder
bg: Създаване на нова папка

en: Delete File
bg: Изтриване на файл

en: Enter file name:
bg: Въведи име на файл:

en: Enter path or folder name:
bg: Въведете път или име на папка:

en: Error
bg: Грешка

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
bg: Грешка при преименуването на файл "{0}" към "{1}"

en: File name:
bg: Име на файл:

en: File Name:
bg: Име на файл:

en: FileChooser help.
bg: Помощ за FileChooser.

en: Files
bg: Файлове

en: Files of type:
bg: Файлове от тип:

en: Files of Type:
bg: Файлове от Тип:

en: Filter:
bg: Филтър:

en: Folders
bg: Папки

en: Home
bg: Начало

en: Look in:
bg: Погледни вътре:

en: Look In:
bg: Погледни вътре:

en: Modified
bg: Променен:

en: New Folder
bg: Нова Папка

en: Open
bg: Отвори

en: Open selected file
bg: Отвори избрания файл

en: Open selected file.
bg: Отвори избрания файл.

en: Rename File
bg: Промени името на файл

en: Rename file "{0}" to
bg: Промени името на файл "{0}" на

en: Save in:
bg: Запазване в:

en: Save In:
bg: Запазване В:

en: Save selected file.
bg: Запази избрания файл.

en: Selection:
bg: Избор:

en: Size
bg: Размер

en: Up One Level
bg: Едно ниво нагоре

en: Update
bg: Обновяване

en: Update directory listing.
bg: Ъпдейтни списъка с директории.

en: View
bg: Преглед

en: Blue:
bg: Синьо:

en: Color Name:
bg: Име на цвят:

en: Green:
bg: Зелено:

en: Hue:
bg: Оттенък:

en: GTK Color Chooser
bg: GTK избирач на цвят

en: Red:
bg: Червено:

en: Saturation:
bg: Насищане:

en: Surface
bg: Повърхност

en: paved
bg: С настилка

en: unpaved
bg: Без настилка

en: asphalt
bg: асфалт

en: concrete
bg: бетон

en: concrete:plates
bg: бетон: плочи

en: concrete:lanes
bg: бетон: платна

en: paving_stones
bg: плочки

en: sett
bg: гранитно паве

en: cobblestone
bg: павиран път

en: grass_paver
bg: бетонна решетка

en: compacted
bg: сбито

en: fine_gravel
bg: фин чакъл

en: gravel
bg: чакъл

en: pebblestone
bg: чакъл

en: ground
bg: земя

en: mud
bg: кал

en: rock
bg: скала

en: sand
bg: пясък

en: grass
bg: трева

en: wood
bg: дървен(-а)

en: metal
bg: метал

en: Smoothness
bg: Гладкост

en: excellent
bg: отлично

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
bg: Тънки ролки: ролер, скейтборд

en: good
bg: добър

en: Thin Wheels: racing bike
bg: Тънки колела: състезателен мотор

en: intermediate
bg: среден

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
bg: Колела: градско колело, инвалиден стол, скутер

en: bad
bg: лош

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
bg: Здрави колела: трекинг мотор, кола, рикша

en: very_bad
bg: много_лошо

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
bg: Голям клирънс: лекотоварен високопроходим автомобил

en: horrible
bg: ужасен

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
bg: Офроуд: тежкотоварен високопроходим автомобил

en: very_horrible
bg: много_ужасно

en: Specialized off-road: tractor, ATV
bg: Специализиран офроуд: трактор, ATV

en: impassable
bg: непроходим

en: No wheeled vehicle
bg: Превозно средство без колела

en: artificial_turf
bg: изкуствена трева

en: clay
bg: глина

en: tartan
bg: тартан

en: dirt
bg: пръст

en: Lanes
bg: Брой платна

en: Lanes in way direction
bg: Платна по посока на пътя

en: Lanes opposed to way direction
bg: Платна в обратна посока на пътя

en: Max. speed (km/h)
bg: Макс. скорост (км/ч)

en: Max. speed in way direction
bg: Максимална скорост по посока на пътя

en: Max. speed opposed to way direction
bg: Максимална скорост в обратна посока на пътя

en: Bridge
bg: Мост

en: Tunnel
bg: Тунел

en: Embankment
bg: Насип

en: Cutting
bg: Просека

en: Incline
bg: Наклон

en: Lit
bg: осветен(-а)

en: yes
bg: да

en: no
bg: не

en: automatic
bg: автоматичен

en: limited
bg: ограничен

en: Oneway
bg: Еднопосочна

en: Width (meters)
bg: Ширина (метри)

en: Bus bay
bg: Уширение на пътя за спиране на автобуси

[ctx: sidewalk]
en: both
bg: и в двете посоки

[ctx: sidewalk]
en: left
bg: вляво

[ctx: sidewalk]
en: right
bg: вдясно

en: Sidewalk
bg: Тротоар

[ctx: sidewalk]
en: no
bg: не

[ctx: sidewalk]
en: separate
bg: отделно

en: Max. weight (tonnes)
bg: Макс. маса (т)

en: Max. axleload (tonnes)
bg: Макс. натоварване на ос (тонове)

en: Max. height (meters)
bg: Макс. височина (метри)

en: Max. width (meters)
bg: Максимална ширина (метри)

en: Max. length (meters)
bg: Максимална дължина (метри)

en: Placement
bg: Поставяне

en: left_of:1
bg: ляво_от:1

en: left_of:2
bg: ляво_от:2

en: left_of:3
bg: ляво_от:3

en: left_of:4
bg: ляво_от:4

en: left_of:5
bg: ляво_от:5

en: middle_of:1
bg: средата_на:1

en: middle_of:2
bg: средата_на:2

en: middle_of:3
bg: средата_на:3

en: middle_of:4
bg: средата_на:4

en: middle_of:5
bg: средата_на:5

en: right_of:1
bg: дясно_от:1

en: right_of:2
bg: дясно_от:2

en: right_of:3
bg: дясно_от:3

en: right_of:4
bg: дясно_от:4

en: right_of:5
bg: дясно_от:5

en: transition
bg: преход

en: Placement in way direction
bg: Поставяне по посока на пътя

en: Placement opposed to way direction
bg: Поставяне в обратна посока на пътя

en: Shoulder
bg: Рамо

en: both
bg: и в двете посоки

en: Service type
bg: Тип служба

en: yard
bg: Депо

en: siding
bg: ЖП стрелка

en: spur
bg: скоростна

en: crossover
bg: кросоувър

en: Electrified
bg: Електрифициран

[ctx: electrified]
en: contact_line
bg: контакт_линия

[ctx: electrified]
en: no
bg: не

[ctx: electrified]
en: yes
bg: да

[ctx: electrified]
en: rail
bg: релса

en: Voltage in Volts (V)
bg: Напрежение във волтове (V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
bg: Честота в херци (Hz)

en: Gauge (mm)
bg: Размер (mm)

en: Non-motorized traffic:
bg: Немоторизиран трафик:

en: Horse
bg: Кон

en: Motor vehicle traffic:
bg: Движение на моторни превозни средства:

en: Motor vehicles
bg: Моторни превозни средства

en: destination
bg: с назначение

en: delivery
bg: доставки

en: permissive
bg: разрешителен

en: permit
bg: позволение

en: private
bg: частен

en: agricultural
bg: селскостопански

en: forestry
bg: горски път

en: Motorcar
bg: Автомобил

en: Motorcycle
bg: Мотоциклет

en: Moped
bg: Мотопед

en: Mofa
bg: Мотопед

en: Cross by bicycle
bg: Пресичане с велосипед

en: Cross on horseback
bg: Пресичане върху кон

en: Height (meters)
bg: Височина (в метри)

en: Animated
bg: Анимиран

en: winding_posters
bg: навиващи се плакати

en: screen
bg: екран

en: trivision_blades
bg: тривизионни остриета

en: revolving
bg: въртящ се

en: digital_messages
bg: цифрови съобщения

en: digital_prices
bg: цифрови_цени

en: Luminous
bg: Светещ

en: Minimum age
bg: Минимална възраст

en: Maximum age
bg: Максимална възраст

en: Reference
bg: Означение

en: Operator
bg: Оператор

en: Service Times
bg: Работно време

en: Opening Hours
bg: Работно време

en: Wheelchairs
bg: Инвалидна количка

en: designated
bg: предназначен

en: Brand
bg: Компания

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
bg: Цвят (HTML име или шестнадесетичен код)

[ctx: color]
en: black
bg: черен

[ctx: color]
en: blue
bg: син

[ctx: color]
en: brown
bg: кафяв

[ctx: color]
en: gray
bg: сив

[ctx: color]
en: green
bg: зелен

[ctx: color]
en: orange
bg: оранжево

[ctx: color]
en: purple
bg: лилаво

[ctx: color]
en: red
bg: червен

[ctx: color]
en: silver
bg: сребърен цвят

[ctx: color]
en: white
bg: бял

[ctx: color]
en: yellow
bg: жълто

en: Cuisine
bg: Кухня

en: african
bg: африкански

en: american
bg: американски

en: arab
bg: арабски

en: argentinian
bg: аржентински

en: asian
bg: азиатска

en: bagel
bg: геврече

en: balkan
bg: балкански

en: barbecue
bg: барбекю

en: bavarian
bg: баварски

en: beef_bowl
bg: говеждо_купа

en: brazilian
bg: бразилски

en: burger
bg: бургери

en: cake
bg: торта

en: caribbean
bg: карибски

en: chicken
bg: пиле

en: chinese
bg: китайска

en: coffee_shop
bg: кафене

en: crepe
bg: палачинка

en: curry
bg: къри

en: danish
bg: датски

en: donut
bg: поничка

en: ethiopian
bg: етиопски

en: filipino
bg: филипински

en: fish
bg: риба

en: fish_and_chips
bg: английска (фиш енд чипс)

en: french
bg: френска

en: friture
bg: фритура

en: frozen_yogurt
bg: йогурт

en: german
bg: немска

en: georgian
bg: грузински

en: greek
bg: гръцка

en: heuriger
bg: австрийска винарна

en: hot_dog
bg: хот_дог

en: ice_cream
bg: сладолед

en: indian
bg: индийска

en: indonesian
bg: индонезийски

en: international
bg: международен

en: italian
bg: италианска

en: japanese
bg: японска

en: kebab
bg: кебаб

en: korean
bg: корейски

en: lebanese
bg: ливански

en: malaysian
bg: малайзийски

en: mediterranean
bg: средиземноморски

en: mexican
bg: мексиканска

en: moroccan
bg: марокански

en: noodle
bg: юфка

en: pancake
bg: палачинка

en: pasta
bg: макарони

en: persian
bg: персийски

en: peruvian
bg: перуански

en: pizza
bg: пица

en: polish
bg: полски

en: portuguese
bg: португалски

en: ramen
bg: рамен

en: regional
bg: местна

en: russian
bg: руски

en: sandwich
bg: сандвичи

en: sausage
bg: наденица

en: seafood
bg: морска храна

en: soba
bg: стая

en: spanish
bg: испански

en: steak_house
bg: малък ресторант

en: sushi
bg: суши

en: tex-mex
bg: tex-mex (от мексиканската кухня)

en: tapas
bg: тапас (от средиземноморската кухня)

en: thai
bg: тайландска

en: turkish
bg: турска

en: vietnamese
bg: виетнамски

en: wings
bg: крила

en: Internet access
bg: Интернет достъп

en: wlan
bg: wlan (Wi-Fi)

en: wired
bg: окабелен

en: terminal
bg: терминал

en: Internet access fee
bg: Такса за достъп до интернет

en: Smoking
bg: пушене

en: dedicated
bg: определен

en: separated
bg: разделен

en: isolated
bg: изолиран

en: outside
bg: навън

en: pitch
bg: игрище

en: sports_centre
bg: спортен център

en: stadium
bg: стадион

en: Sport
bg: Спорт

[ctx: sport]
en: 10pin
bg: 10pin (спорт)

[ctx: sport]
en: 9pin
bg: 9pin (спорт)

[ctx: sport]
en: american_football
bg: Американски футбол

[ctx: sport]
en: archery
bg: Стрелба с лък

[ctx: sport]
en: athletics
bg: атлетика

[ctx: sport]
en: australian_football
bg: Австралийски футбол

[ctx: sport]
en: baseball
bg: Бейсбол

[ctx: sport]
en: basketball
bg: Баскетбол

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
bg: плажен волейбол

[ctx: sport]
en: billiards
bg: билярд

[ctx: sport]
en: boules
bg: буле

[ctx: sport]
en: bowls
bg: купи

[ctx: sport]
en: canadian_football
bg: канадски футбол

[ctx: sport]
en: canoe
bg: кану

[ctx: sport]
en: chess
bg: шах

[ctx: sport]
en: climbing
bg: Скално катерене

[ctx: sport]
en: cricket
bg: Крикет

[ctx: sport]
en: croquet
bg: Крокет

[ctx: sport]
en: curling
bg: кърлинг

[ctx: sport]
en: cycling
bg: Велосипедизъм

[ctx: sport]
en: dog_racing
bg: Надпреварване с кучета

[ctx: sport]
en: equestrian
bg: Конна езда

[ctx: sport]
en: field_hockey
bg: хокей на трева

[ctx: sport]
en: fitness
bg: фитнес

[ctx: sport]
en: gaelic_games
bg: галски игри

[ctx: sport]
en: golf
bg: Голф

[ctx: sport]
en: gymnastics
bg: Гимнастика

[ctx: sport]
en: handball
bg: хандбал

[ctx: sport]
en: horse_racing
bg: Конни надбягвания

[ctx: sport]
en: ice_hockey
bg: хокей_на_лед

[ctx: sport]
en: ice_skating
bg: фигурно пързаляне

[ctx: sport]
en: karting
bg: картинг

[ctx: sport]
en: model_aerodrome
bg: модел_летище

[ctx: sport]
en: motocross
bg: мотокрос

[ctx: sport]
en: motor
bg: мотор

[ctx: sport]
en: multi
bg: мулти

[ctx: sport]
en: pelota
bg: Пелота

[ctx: sport]
en: racquet
bg: ракета

[ctx: sport]
en: rc_car
bg: rc_кола

[ctx: sport]
en: roller_skating
bg: ролкови кънки

[ctx: sport]
en: rowing
bg: гребане

[ctx: sport]
en: rugby_league
bg: лига_по_ръгби

[ctx: sport]
en: rugby_union
bg: ръгби съюз

[ctx: sport]
en: running
bg: бягане

[ctx: sport]
en: safety_training
bg: обучение по безопасност

[ctx: sport]
en: scuba_diving
bg: гмуркане

[ctx: sport]
en: shooting
bg: Стрелба

[ctx: sport]
en: skateboard
bg: Скейтборд

[ctx: sport]
en: soccer
bg: Футбол

[ctx: sport]
en: surfing
bg: сърф

[ctx: sport]
en: swimming
bg: Плуване

[ctx: sport]
en: table_tennis
bg: Тенис на маса

[ctx: sport]
en: tennis
bg: Тенис

[ctx: sport]
en: volleyball
bg: волейбол

en: General Access
bg: Достъп

en: customers
bg: за клиенти

en: All vehicles
bg: Всички превозни средства

en: Ski
bg: Ски

en: official
bg: официален

en: Snowmobile
bg: Снегоход

en: Dog
bg: Куче

en: leashed
bg: куче вързано на каишка

en: unleashed
bg: куче, което не е на каишка

en: Tags which are implied and do not need to be set are `motor_vehicle=no` and `emergency=destination`.
bg: Тагове, които са включени и не се нуждаят да бъдат нагласени са ''моторно_превозно_средство=не'' и ''спешен случай=дестинация''.

en: Fee
bg: Такса

[ctx: parking]
en: lane
bg: лента

[ctx: parking]
en: multi-storey
bg: многоетажен

[ctx: parking]
en: rooftop
bg: върху покрив

[ctx: parking]
en: street_side
bg: по протежение на улицата

[ctx: parking]
en: surface
bg: наземен

[ctx: parking]
en: underground
bg: подземен

en: Reference number
bg: Ref номер

en: Time Limit
bg: Времево ограничение

en: Supervised
bg: Наглеждан

en: Wikidata
bg: Уикиданни

en: Population
bg: Население

en: Postal Code
bg: Пощенски код

en: Website
bg: Уеб сайт

en: Distance (kilometers)
bg: Дистанция (километри)

en: Ascent (m)
bg: Изкачване (м)

en: Descent (m)
bg: Спускане (м)

en: Roundtrip
bg: Отиване и връщане

en: Symbol description
bg: Описание на символ

en: Genus
bg: Род

en: Species
bg: Видове

en: Taxon
bg: Вид

en: Leaf type
bg: Тип на лист

en: broadleaved
bg: широколистна

en: needleleaved
bg: иглолистен(-на)

en: mixed
bg: смесена

en: leafless
bg: безлистни видове

en: Leaf cycle
bg: Цикъл на листо

en: deciduous
bg: Листопадни

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
bg: Растения, които са без листа за даден период през годината.

en: evergreen
bg: Вечнозелени

en: Plants that are never entirely without green foliage.
bg: Растения, които винаги имат зелени листа.

en: semi_deciduous
bg: Полу-листопадни

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
bg: Растения, които губят техните листа, за много кратък период, когато старите листа падат и новите листа започват да растат.

en: semi_evergreen
bg: Полу-вечнозелени

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
bg: Растения, които губят повечето, но не всички от своите листа за част от годината.

en: Habitat with evergreen and deciduous vegetation.
bg: Хабитат с вечнозелени и листопадни растения

en: bahai
bg: Бахаи

en: buddhist
bg: Будизъм

en: caodaism
bg: каодизъм

en: christian
bg: Християнство

en: confucian
bg: конфуциански

en: hindu
bg: Индуизъм

en: jain
bg: Джайнизъм

en: jewish
bg: Юдаизъм

en: muslim
bg: Мюсулманство

en: shinto
bg: Шинто

en: sikh
bg: Сикхизъм

en: spiritualist
bg: Спиритуализъм

en: taoist
bg: Даосизъм

en: unitarian_universalist
bg: универсален универсалист

en: zoroastrian
bg: Зороастризъм

en: Denomination
bg: Конфесия

en: anglican
bg: Англиканска

en: baptist
bg: Баптизъм

en: catholic
bg: Католическо

en: church_of_scotland
bg: църква на Шотландия

en: conservative
bg: консервативен

en: evangelical
bg: Евангелска

en: greek_catholic
bg: Гръцка католическа

en: greek_orthodox
bg: гръцки православен

en: ibadi
bg: ибади

en: jehovahs_witness
bg: Свидетели на Йехова

en: lutheran
bg: Лютеранство

en: mahayana
bg: махаяна

en: methodist
bg: Методизъм

en: mormon
bg: Мормони

en: new_apostolic
bg: ново_апостолски

en: nondenominational
bg: недоминационен

en: old_catholic
bg: Стара католическа

en: orthodox
bg: Православие

en: pentecostal
bg: Петдесетници

en: presbyterian
bg: Пресвитериани

en: protestant
bg: Протестантизъм

en: quaker
bg: Кваркери

en: reform
bg: реформа

en: reformed
bg: реформиран

en: roman_catholic
bg: Римо-католическа

en: romanian_orthodox
bg: румънски_православен

en: russian_orthodox
bg: руски_православен

en: serbian_orthodox
bg: сръбски_православен

en: seventh_day_adventist
bg: адвентист_на_седмия_ден

en: shaivism
bg: шаивизъм

en: shaktism
bg: шактизъм

en: shia
bg: Шийти

en: smartism
bg: интелигентност

en: spiritist
bg: спиритист

en: sunni
bg: Сунити

en: tibetan
bg: тибетски

en: theravada
bg: Теравада

en: united
bg: обединен

en: united_methodist
bg: обединен_методист

en: vaishnavism
bg: вайшнавизъм

en: vajrayana
bg: ваджраяна

[ctx: jewish]
en: orthodox
bg: православие

[ctx: jewish]
en: conservative
bg: консервативен

[ctx: jewish]
en: nondenominational
bg: недоминационен

[ctx: jewish]
en: reform
bg: реформатори

en: Primary voltage in Volts (V)
bg: Първично напрежение във волтове (V)

en: Secondary voltage in Volts (V)
bg: Вторично напрежение във волтове (V)

en: Tertiary voltage in Volts (V)
bg: Третично напрежение във волтове (V)

en: Amount of Cables
bg: Брой проводници

en: Amount of circuits
bg: Количество вериги

en: Line attachment
bg: Прикрепване на линия

[ctx: power]
en: suspension
bg: окачване

[ctx: power]
en: anchor
bg: котва

[ctx: power]
en: pin
bg: пин

[ctx: power]
en: pulley
bg: скрипец

[ctx: power]
en: delta
bg: делта

en: Line management
bg: Управление на линия

[ctx: Line management]
en: branch
bg: клон

[ctx: Line management]
en: cross
bg: кръст

[ctx: Line management]
en: split
bg: разделяне

[ctx: Line management]
en: straight
bg: прав

[ctx: Line management]
en: termination
bg: прекратяване

[ctx: Line management]
en: transition
bg: преход

[ctx: Line management]
en: transpose
bg: транспониране

en: Location
bg: Местоположение

[ctx: power]
en: outdoor
bg: на открито

[ctx: power]
en: indoor
bg: на закрито

[ctx: power]
en: underground
bg: подземен

[ctx: power]
en: platform
bg: платформа

[ctx: power]
en: roof
bg: покрив

[ctx: power]
en: Diesel
bg: Дизел

[ctx: power]
en: Biogas
bg: Биогаз

[ctx: power]
en: Gas
bg: Газ

[ctx: power]
en: Hydro
bg: Хидро

[ctx: power]
en: Tidal
bg: Приловно-отливна

[ctx: power]
en: Wave
bg: Морски вълни

[ctx: power]
en: Solar
bg: Слънчев

[ctx: power]
en: Wind
bg: Вятърна

en: Start date
bg: Начална дата

en: output
bg: изход

en: Output forms of energy:
bg: Изходящи форми на енергия:

en: Biogas
bg: Биогаз

en: 2 W
bg: 2 Вт

en: 3 kW
bg: 3 кВт

en: 5 MW
bg: 5 МВт

en: 7 GW
bg: 7 ГВт

en: Electricity
bg: Електричество

en: Hot Water
bg: Гореща вода

en: Hot Air
bg: Горещ въздух

en: Cold Water
bg: Студена вода

en: Cold Air
bg: Студен въздух

en: Compressed Air
bg: Сгъстен Въздух

en: Steam
bg: Пара

en: Vacuum
bg: Вакуум

en: Output forms of energy (optional):
bg: Изходни форми на енергия (по избор):

en: Utility
bg: Инструмент

en: chemical
bg: химически/а

en: gas
bg: газ

en: heating
bg: отопление

en: hydrant
bg: хидрант

en: oil
bg: нефт

en: power
bg: мощност

en: sewerage
bg: канализация

en: street_lighting
bg: улично_осветление

en: telecom
bg: телеком

en: television
bg: телевизия

en: waste
bg: боклук

en: water
bg: вода

en: Material
bg: Материал

en: plastic
bg: пластмасов(-а)

en: steel
bg: стоманен

en: stone
bg: камък

en: Location transition
bg: Преход на местоположение

en: Power rating (kVA/MVA)
bg: Мощност (kVA/MVA)

en: Phases
bg: Фази

en: Number of devices
bg: Брой на устройства

en: Number of windings
bg: Брой на намотки

en: Windings configuration
bg: Конфигурация на намотките

[ctx: power_windings]
en: star
bg: звезда

[ctx: power_windings]
en: delta
bg: делта

[ctx: power_windings]
en: open-delta
bg: отворена делта

[ctx: power_windings]
en: zigzag
bg: зигзаг

[ctx: power_windings]
en: open
bg: отворен

[ctx: power_windings]
en: scott
bg: Скот

en: Local loop type
bg: Тип на локален цикъл

en: copper
bg: медна руда

en: fibre
bg: фибри

en: coaxial
bg: коаксиален

en: Bridge name
bg: Име на мост

en: Toll
bg: Пътна такса

en: Intermittent
bg: Прекъсващ

en: Seasonal
bg: Сезонен

en: In the tidal range
bg: В диапазона на приливите и отливите

en: culvert
bg: водопровод

en: Water access rules:
bg: Правила за достъп до вода:

en: Ship
bg: кораб

en: Boat
bg: лодка

en: Motorboat
bg: Моторна лодка

en: Canoe
bg: Кану

en: Substance
bg: Вещество

en: steam
bg: парна

en: sewage
bg: отходна тръба

en: Handle
bg: Дръжка

[ctx: handle]
en: wheel
bg: колело

[ctx: handle]
en: cross
bg: кръст

[ctx: handle]
en: lever
bg: лост

[ctx: handle]
en: button
bg: бутон

[ctx: handle]
en: no
bg: не

en: Direction to close
bg: Посока за затваряне

en: clockwise
bg: по часовниковата стрелка

en: anti_clockwise
bg: обратно_на_часовниковата_стрелка

en: gear
bg: механизъм

en: screw
bg: винтов

en: diaphragm
bg: диафрагма

en: rope
bg: въжен

en: piston
bg: бутален

en: centrifugal
bg: центрофуга

en: manual
bg: ръчен

en: electric_motor
bg: електрически мотор

en: cylinder
bg: цилиндър

en: Support
bg: Поддръжка

[ctx: mounting/support]
en: pole
bg: стълб

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
bg: монтирана_стена

[ctx: mounting/support]
en: billboard
bg: билборд

[ctx: mounting/support]
en: ground
bg: земя

en: Car brand
bg: Марка на кола

en: Motorcycle brand
bg: Марка на мотоциклет

en: route segment
bg: сегмент от маршрут

en: alternative segment
bg: алтернативен сегмент

en: approach segment
bg: сегмент за подход

en: excursion segment
bg: екскурзионен сегмент

en: connection segment
bg: сегмент за връзка

en: infrastructure
bg: инфраструктура

en: natural
bg: природа

en: guidepost
bg: пътепоказател

en: forward segment
bg: сегмент напред

en: backward segment
bg: сегмент назад

en: start endpoint
bg: стартиране на крайна точка

en: stop endpoint
bg: спиране на крайна точка

en: start and stop endpoint
bg: стартиране и спиране на крайна точка

en: From (initial stop)
bg: От (начална спирка)

en: To (terminal stop)
bg: До (крайна спирка)

en: Via (intermediate stops)
bg: През (междинни спирки)

en: Network
bg: Мрежа

en: Reservation
bg: Резервация

en: required
bg: задължителен

en: recommended
bg: препоръчителен

en: Duration (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
bg: Продължителност (M, MM, HH:MM или HH:MM:SS)

en: Interval (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
bg: Интервал (M, MM, HH:MM или HH:MM:SS)

en: Climbing styles:
bg: Стилове на катерене

en: Boulders
bg: Речни камъни

en: Sport climbing
bg: Спортно катерене

en: Top rope (approach at the route top + letting the rope down)
bg: Горно въже (подход в горната част на маршрута + спускане на въжето надолу)

en: Traditional climbing (no fixed anchors)
bg: Традиционно катерене (без фиксирани котви)

en: Multi-pitch climbing
bg: Многоетажно катерене

en: Ice climbing
bg: Катерене по лед

en: Mixed climbing
bg: Смесено катерене

en: Orientation
bg: Ориентация

en: Rock/ice quality
bg: Качество на скали / лед

en: fragile
bg: чуплив

en: medium
bg: среден

en: solid
bg: солиден

en: Rock type
bg: Тип на скала

en: limestone
bg: варовик

en: sandstone
bg: пясъчник

en: granite
bg: гранит

en: basalt
bg: базалт

en: slate
bg: плоча

en: Summit/route log/register
bg: Връх/дневник на маршрута/регистър

en: Climbing routes indoor
bg: Маршрути за катерене на закрито

en: Climbing routes outdoor
bg: Маршрути за катерене на открито

en: Official web site (e.g. operator)
bg: Официален уебсайт (напр. оператор)

en: Unofficial web site
bg: Неофициален уеб сайт

en: Sa-Su 08:00-20:00
bg: Събота-Неделя 08:00-20:00

en: Communication type:
bg: Тип на общуване:

en: Mobile phone
bg: Мобилен телефон

en: Television
bg: Телевизия

en: Radio
bg: Радио

en: Microwave
bg: Микровълнова печка

en: Streets
bg: Автомобилни

en: Motorway
bg: Магистрала

[ctx: highway]
en: motorway
bg: магистрала

en: Street has no reference
bg: Улицата няма референция

en: Street has no name
bg: Улицата няма име

en: Destination
bg: Дестинация

en: Destination reference
bg: Референция на дестинация

en: Motorway Link
bg: Автомагистрална връзка

[ctx: highway]
en: motorway_link
bg: магистрална връзка

en: Junction reference
bg: Референция къ,м кръстовище

en: Trunk
bg: Скоростен път

[ctx: highway]
en: trunk
bg: скоростен път

en: Motorroad
bg: Магистрала

en: Trunk Link
bg: Връзка към скоростен път

[ctx: highway]
en: trunk_link
bg: връзка към скоростен път

en: Primary
bg: Първокласен път / главна

[ctx: highway]
en: primary
bg: първокласен път

en: Narrow
bg: Тесен канал

en: Overhead trolley wires
bg: Жици за тролей

en: Primary Link
bg: Връзка с първокласен път

[ctx: highway]
en: primary_link
bg: връзка с първокласен път

en: Secondary
bg: Второкласен път

[ctx: highway]
en: secondary
bg: Второкласен път

en: Secondary Link
bg: Вторична връзка

[ctx: highway]
en: secondary_link
bg: Връзка към второкласен път

en: Tertiary
bg: Третокласен

[ctx: highway]
en: tertiary
bg: Третокласен път

en: Tertiary Link
bg: Връзка към третокласен път

[ctx: highway]
en: tertiary_link
bg: Връзка към третокласен път

en: Unclassified
bg: Некласифициран

[ctx: highway]
en: unclassified
bg: Некласифициран

en: Passing Places
bg: Пътят има разширения за разминаване

en: Residential
bg: Улица

[ctx: highway]
en: residential
bg: Градска улица

en: Oneway for bicycle
bg: Еднопосочен път за колела

en: Bicycle Road
bg: Път за велосипедисти

en: Highway type
bg: Клас път

[ctx: Highway]
en: residential
bg: жилищен

[ctx: Highway]
en: service
bg: обслужване

[ctx: Highway]
en: unclassified
bg: Некласифициран

[ctx: Highway]
en: path
bg: Пътека

[ctx: Highway]
en: cycleway
bg: Велоалея

en: Vehicle access
bg: Достъп до превозно средство

en: Living Street
bg: Жилищна зона

[ctx: highway]
en: living_street
bg: Жилищна зона

en: Pedestrian
bg: Пешеходна улица

[ctx: highway]
en: pedestrian
bg: Пешеходна улица

en: Area
bg: Област

en: light_rail
bg: лека_релса

en: rail
bg: ЖП

en: tram
bg: трамваен маршрут

en: Service
bg: Помощна улица

[ctx: highway]
en: service
bg: Помощна улица

en: Service way type
bg: Тип помощна улица

en: alley
bg: алея

en: driveway
bg: автомобилен

en: parking_aisle
bg: паркинг

en: drive-through
bg: Достъп от автомобила

en: emergency_access
bg: спешен_достъп

en: Parking Aisle
bg: Улица паркинг

en: Escape
bg: Съоръжение за аварийно спиране

[ctx: highway]
en: escape
bg: Съоръжение за аварийно спиране

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
bg: Аварийна лента до дълги спускащи се склонове за камиони и други превозни средства за безопасно спиране след повреда на спирачките.

en: Raceway
bg: Състезателена писта

[ctx: highway]
en: raceway
bg: Състезателна писта

en: Road (Unknown Type)
bg: Път (неизвестен тип)

[ctx: highway]
en: road
bg: Път

en: Construction
bg: Пътен ремонт

[ctx: highway]
en: construction
bg: в строеж

[ctx: Highway]
en: Motorway Link
bg: Автомагистрална връзка

[ctx: Highway]
en: Trunk
bg: Скоростен път

[ctx: Highway]
en: Trunk Link
bg: Връзка към скоростен път

[ctx: Highway]
en: Primary
bg: Първокласен път

[ctx: Highway]
en: Primary Link
bg: Връзка с първокласен път

[ctx: Highway]
en: Secondary
bg: Второкласен път

[ctx: Highway]
en: Tertiary
bg: Третокласен път

[ctx: Highway]
en: Tertiary Link
bg: Връзка към третокласен път

[ctx: Highway]
en: Unclassified
bg: Некласифициран път

[ctx: Highway]
en: Residential
bg: Улица

[ctx: Highway]
en: Pedestrian
bg: Пешеходна улица

[ctx: Highway]
en: Escape
bg: Съоръжение за аварийно спиране

[ctx: Highway]
en: Raceway
bg: Състезателена писта

en: Junction
bg: Пътен възел

en: roundabout
bg: кръгово

en: jughandle
bg: каничка

en: Road Restrictions
bg: Пътни ограничения

en: No exit (cul-de-sac)
bg: Без изход

en: Winter road
bg: Зимен път

en: Ice road
bg: Леден път

en: Max. speed Heavy Goods Vehicles (km/h)
bg: Макс. скорост на тежкотоварни автомобили (км / ч)

en: Signposted advisory max. speed (km/h)
bg: Знаци указващи максималната скорост (км/ч)

en: Min. speed (km/h)
bg: Мин. скорост (км/ч)

en: Overtaking
bg: Изпреварване

[ctx: overtaking]
en: yes
bg: да

[ctx: overtaking]
en: both
bg: и в двете посоки

[ctx: overtaking]
en: forward
bg: по направление на отсечката

[ctx: overtaking]
en: backward
bg: обратно на отсечката

[ctx: overtaking]
en: no
bg: не

en: Access Restrictions
bg: Ограничения на достъпа

en: Some road types already imply some access restrictions which should not be set again.
bg: Някои видове пътища вече включват някои ограничения на достъпа, които не трябва да се задават отново.

en: Transport mode restrictions
bg: Ограничения

en: use_sidepath
bg: използвайте_страничен_път

en: Vehicles per type
bg: Превозни средства по тип

en: Carriage
bg: Превоз

en: Light Commercial Vehicles (goods)
bg: Лекотоварни автомобили (до 3,5 тона)

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
bg: Камион (над 3.5т)

en: B-double road train
bg: Извънгабаритен камион с ремарке "B-double"

en: Agricultural Vehicles (with restrictions e.g. max. 25 km/h)
bg: Трактори и селскостопански машини

en: 4WD only
bg: 4WD само

en: Golf cart
bg: Количка за голф

en: Vehicles per use
bg: Превозни средства според уптотребата им

en: Emergency vehicles
bg: Превозни средства за спешен случай

en: Disabled
bg: МПС на хора с трайни увреждания:

en: High-occupancy vehicles (hov)
bg: Превозни средства с голяма заетост (hov)

en: Public Service Vehicles (psv)
bg: Обществен транспорт

en: Public Transportation Bus
bg: Автобус за публичен транспорт

en: Taxi
bg: Такси

en: Tourist buses
bg: Туристически автобуси

en: Hazmat
bg: Опасни товари

en: Roundabout
bg: Кръгово движение

[ctx: Highway]
en: motorway
bg: магистрала

[ctx: Highway]
en: motorway_link
bg: Автомагистрална връзка

[ctx: Highway]
en: trunk
bg: Скоростен път

[ctx: Highway]
en: trunk_link
bg: Връзка към скоростен път

[ctx: Highway]
en: primary
bg: Първокласен път

[ctx: Highway]
en: primary_link
bg: Връзка с първокласен път

[ctx: Highway]
en: secondary
bg: Второкласен път

[ctx: Highway]
en: tertiary
bg: Третокласен

[ctx: Highway]
en: living_street
bg: Жилищна зона

[ctx: Highway]
en: bus_guideway
bg: Лента за автобуси

[ctx: Highway]
en: construction
bg: Строеж

en: Similar but different tags:
bg: Подобни, но различни тагове:

en: Circular junction
bg: Кръгово кръстовище

en: Ford
bg: Брод

en: stepping_stones
bg: стъпала

en: Traffic Hazard
bg: Опасности на пътя

en: Hazard
bg: Опасност

[ctx: hazard]
en: animal_crossing
bg: пресичане на животни

[ctx: hazard]
en: bump
bg: Изкуствена неравност

[ctx: hazard]
en: children
bg: деца

[ctx: hazard]
en: curve
bg: крива

[ctx: hazard]
en: curves
bg: криви

[ctx: hazard]
en: cyclists
bg: колоездачи

[ctx: hazard]
en: dangerous_junction
bg: опасно кръстовище

[ctx: hazard]
en: dip
bg: падина

[ctx: hazard]
en: falling_rocks
bg: падащи скали

[ctx: hazard]
en: frost_heave
bg: измръзване

[ctx: hazard]
en: horse_riders
bg: конни ездачи

[ctx: hazard]
en: ice
bg: лед

[ctx: hazard]
en: landslide
bg: свлачище

[ctx: hazard]
en: loose_gravel
bg: насипен чакъл

[ctx: hazard]
en: low_flying_aircraft
bg: ниско прелитащи самолети

[ctx: hazard]
en: pedestrians
bg: пешеходци

[ctx: hazard]
en: queues_likely
bg: опашки вероятно

[ctx: hazard]
en: school_zone
bg: училищна зона

[ctx: hazard]
en: side_winds
bg: странични ветрове

[ctx: hazard]
en: slippery
bg: хлъзгав

[ctx: hazard]
en: turn
bg: завой

[ctx: hazard]
en: turns
bg: завои

en: Ways
bg: Други пътища

en: Track
bg: Черен път

en: Tracktype
bg: Тип на пистата

en: Solid: Usually a paved or sealed surface
bg: Твърда настилка

en: Solid but unpaved: Usually an unpaved track with surface of gravel
bg: Твърда настилка от чакъл

en: Mostly Solid: Even mixture of hard and soft materials. Almost always an unpaved track
bg: Предимно твърда настилка - обикновено черен път

en: Mostly Soft: Almost always an unpaved track prominently with soil/sand/grass, but with some hard or compacted materials mixed in
bg: Предимно мека настилка - черен път на почва/пясък/трева

en: Soft: Almost always an unimproved track lacking hard materials, same as surrounding soil
bg: Мека настилка - черен път по обикновена почва

[ctx: highway]
en: track
bg: Писта

en: MTB Scale
bg: MTB скала

en: Path
bg: Пътека

[ctx: highway]
en: path
bg: Пътека

en: SAC Scale
bg: SAC скала

en: T1 - hiking trail
bg: T1 - туристическа пътека

en: Trail well cleared. Area flat or slightly sloped, no fall hazard
bg: Пътеката е добре разчистена. Площта е равна или леко наклонена, няма опасност от падане

en: T2 - mountain hiking trail
bg: T2 - планинска туристическа пътека

en: Trail with continuous line and balanced ascent. Terrain partially steep, fall hazard possible
bg: Пътека с непрекъсната линия и балансирано изкачване. Теренът е частично стръмен, възможна е опасност от падане

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
bg: T3 - трудна, открита туристическа пътека

en: exposed sites may be secured with ropes or chains, possible need to use hands for balance. Partly exposed sites with fall hazard, scree, pathless jagged rocks
bg: Oткритите места могат да бъдат обезопасени с въжета или вериги, възможно е да трябва да използвате ръце за баланс. Частично изложени места с опасност от падане, сипеи, непроучени назъбени скали

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
bg: T4 - трудна, открита, стръмна алпийска пътека

en: sometimes need for hand use to get ahead. Terrain quite exposed, precarious grassy acclivities, jagged rocks, facile snow-free glaciers
bg: Понякога трябв да използвате ръцете си, за да напреднете. Терена е доста открит, несигурни тревисти склонове, назъбени скали, леки без сняг ледници

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
bg: T5 - трудна алпийска пътека с катерене

en: single plainly climbing up to second grade. Exposed, demanding terrain, jagged rocks, few dangerous glacier and snow
bg: Самостоятелно просто катерене до второто ниво. Открит, взискателен терен, назъбени скали, няколко опасни ледници и сняг

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
bg: T6 - опасна алпийска пътека с катерене

en: climbing up to second grade. Often very exposed, precarious jagged rocks, glacier with danger to slip and fall
bg: Изкачване до второто ниво. Местността често е открита, несигурни назъбени скали, ледник с опасност от подхлъзване и падане

en: Visibility
bg: Видимост

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
bg: отлична

[ctx: trail_visibility]
en: good
bg: добра

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
bg: посредствена

[ctx: trail_visibility]
en: bad
bg: лоша

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
bg: ужасна

[ctx: trail_visibility]
en: no
bg: няма

en: Segregated
bg: Изолиран

en: Dedicated Bridleway
bg: Черен път за езда

en: Depending on the country, several access tags are implied and do not need to be set.
bg: В зависимост от държавата, няколко тага за достъп са включени и няма нужда да бъдат задавани.

en: Globally, `horse=designated` and `motor_vehicle=no` are implied.
bg: В световен мащаб се сключват „кон = определен“ и „моторно_превозно_средство = не“.

en: Cycle Lane/Track
bg: Велоалея

en: Cycleway
bg: Велоалея

[ctx: cycleway]
en: lane
bg: лента

[ctx: cycleway]
en: track
bg: писта

[ctx: cycleway]
en: opposite_lane
bg: противоположна_лента

[ctx: cycleway]
en: opposite_track
bg: противоположна_писта

[ctx: cycleway]
en: opposite
bg: противоположен

[ctx: cycleway]
en: share_busway
bg: споделяне_на_автобусна_лента

[ctx: cycleway]
en: shared_lane
bg: споделена_лента

[ctx: cycleway]
en: separate
bg: отделен

en: Cycleway left
bg: Велосипедна пътека вляво

en: Cycleway right
bg: Велосипедна пътека вдясно

en: Oneway (bicycle)
bg: Еднопосочен (колела)

en: Edit Highway Attributes:
bg: Редактиране на Магистрални Атрибути:

en: Highway
bg: Магистрала

[ctx: Highway]
en: secondary_link
bg: Връзка към второкласен път

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
bg: Връзка към третокласен път

en: Dedicated Cycleway
bg: Велоалея

en: Globally, `bicycle=designated` is implied.
bg: В световен мащаб се подразбира „велосипед = обозначен“.

en: Pedestrians
bg: Пешеходци

en: Segregated Foot- and Cycleway
bg: Отделен пешеходен и велосипеден път

en: Combined Foot- and Cycleway
bg: Комбинирана пешеходна и велосипедна алея

en: Dedicated Footway
bg: Пешеходна алея

[ctx: footway]
en: access_aisle
bg: достъп_до_пътеката

[ctx: footway]
en: crossing
bg: пресичане

[ctx: footway]
en: sidewalk
bg: тротоар

en: Globally, `foot=designated` is implied.
bg: По принцип се подразбира `foot=designated` (предназначен за пешеходци).

en: Steps
bg: Стъпала

en: Storeys
bg: Етажи

en: Amount of Steps
bg: Брой стъпала

en: Ramp
bg: Наклон

en: Stroller ramp
bg: Рампа за детска количка

en: Bicycle ramp
bg: Велосипедна рампа

en: Wheelchair ramp
bg: Рампа за инвалидна количка

en: Luggage ramp
bg: Рампа за багаж

en: Handrail
bg: Парапет

en: Left handrail
bg: Ляв парапет

en: Center handrail
bg: Централен парапет

en: Right handrail
bg: Десен парапет

en: Escalator
bg: Ескалатор

en: forward
bg: напред

en: backward
bg: назад

en: reversible
bg: обратим

en: Waypoints
bg: Пътни точки

en: Motorway Junction
bg: Магистрален възел

[ctx: highway]
en: motorway_junction
bg: Магистрална връзка

en: Junction has no name
bg: Кръстовището няма име

en: Number
bg: Номер

en: Junction has no reference
bg: Кръстовището няма референция

en: Services
bg: Услуги

en: Toilets
bg: Тоалетни

en: Rest Area
bg: Място за почивка

[ctx: highway]
en: rest_area
bg: тоалетни

en: Drinking Water
bg: Питейна вода

en: Traffic Signal
bg: Светофар

en: Optional crossing attributes:
bg: Допълнителни атрибути:

en: Pedestrian crossing type
bg: Тип пешеходна пътека

en: uncontrolled
bg: неконтролиран (-а)

en: traffic_signals
bg: светофар

en: unmarked
bg: немаркиран

en: Crossing type name (UK)
bg: Име на типа пътека (UK)

en: zebra
bg: зебра

en: pelican
bg: светофар контролиран от пешеходци

en: tiger
bg: зебра и велоалея

en: Kerb
bg: Бордюр

[ctx: kerb]
en: flush
bg: слята пешеходна пътека с пътя

[ctx: kerb]
en: lowered
bg: спуснат

[ctx: kerb]
en: no
bg: не

[ctx: kerb]
en: raised
bg: повдигнат

[ctx: kerb]
en: rolled
bg: извит бордюр

[ctx: kerb]
en: yes
bg: да

en: Crossing attendant
bg: Помощник при пресичане

en: With island
bg: С остров

en: Button operated
bg: Управляван с бутон

en: Sound signals
bg: Звуков сигнал

en: Optional values for specific countries
bg: По избор стойности за специфични държави

en: Stop
bg: Стоп

en: Give Way
bg: Път с предимство

en: Advanced stop line
bg: Разширена стоп линия

en: Mini-Roundabout
bg: Мини-кръгово

[ctx: highway]
en: mini_roundabout
bg: Мини кръгово кръстовище

en: Pedestrian Crossing
bg: Пешеходна пътека

[ctx: highway]
en: crossing
bg: пресичане

en: Tactile Paving
bg: Настилка за слепи хора

en: incorrect
bg: неправилен

en: In case of traffic signals:
bg: В случай на пътна сигнализация:

en: Traffic Calming
bg: Забавяне на скоростта

en: Bump
bg: Неравност

en: Hump
bg: Изкуствена неравност (наредба МРРБ)

en: Table
bg: Плоча (повдигната пешеходна пътека)

en: Cushion
bg: Възглавница

en: Rumble strip
bg: Напречна шумна маркировка

en: Dip
bg: Наклон

en: Chicane
bg: Извъртане

en: Choker
bg: Огърлица

[ctx: traffic_calming]
en: Island
bg: Остров

en: Passing Place
bg: Разширение за разминаване

[ctx: highway]
en: passing_place
bg: Разширение за разминаване

en: Turning Circle
bg: Обръщало

en: Turning Loop
bg: контур за завъртане

en: City Limit Sign
bg: Знак за ограничение в града

en: Second Name
bg: Второ име

en: Speed Limit Sign
bg: Знак за ограничение на скорост

en: Speed Camera
bg: Камера за скорост

en: Toll gantry
bg: Място за плащане на пътна такса

[ctx: highway]
en: toll_gantry
bg: Място за плащане на пътна такса

en: Traffic Mirror
bg: Пътно огледало

en: Highway milestone
bg: Километричен камък (знак)

[ctx: highway]
en: milestone
bg: Километричен камък (знак)

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
bg: Наименувано кръстовище

en: Used in some countries for a named road junction who’s name serves for local orientation.
bg: Използва се в някои държави за именувано пътно кръстовище, чието име служи за локална ориентация.

en: Waste Basket/Trash Can
bg: Кошче за отпадъци

en: Elevator
bg: Асансьор

en: Capacity (persons)
bg: Капацитет (лица)

en: Manufacturer
bg: Производител

en: Indoor
bg: На закрито

en: Freight elevator
bg: Товарен асансьор

en: Surveillance Camera
bg: Видео-наблюдение

en: indoor
bg: в сграда

en: outdoor
bg: извън сграда

en: Grit Bin
bg: Съд за пясък

en: Mountain Pass
bg: Планински проход

en: Elevation (meters)
bg: Надморска височина (метри)

en: Barriers
bg: Прегради

en: Block
bg: Бетонен блок

en: Bollard
bg: колчета

en: Bollard type
bg: Тип на колчетата

en: rising
bg: излизащ

en: removable
bg: премахвани

en: foldable
bg: Сгъваем

en: fixed
bg: фиксиран

en: Tags which are implied and do not need to be set are:
bg: Тагове, които се съдържат и не е необходимо да се задават са:

en: `access=no`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
bg: ''достъп=не'', ''пеша=да'' и ''колело=да''

en: Cycle Barrier
bg: Вело бариера

en: Cattle Grid
bg: Тексаска мрежа (препятствие за животни)

en: Bus Trap
bg: Бус трап

en: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
bg: ''моторно_превозно_средство=не'', ''psv=да'', ''пеша=да'' и ''колело=да''

en: Spikes
bg: Шипове

en: Toll Booth
bg: Място за плащане пътна такса

en: Border Control
bg: Граничен контрол

en: Hedge
bg: Плет

en: Fence
bg: Ограда / стобор

en: barbed_wire
bg: бодлива тел

en: bars
bg: решетки

en: chain_link
bg: верига

en: electric
bg: електрическа

en: pole
bg: стълб

en: railing
bg: парапет

en: split_rail
bg: разделена_релса

en: wire
bg: телена

en: Cable barrier
bg: Кабелна бариера

en: Guard Rail
bg: Мантинела

en: Wall
bg: Стена

en: brick
bg: тухла

en: castle_wall
bg: стена_на_замък

en: dry_stone
bg: сух камък

en: flood_wall
bg: язовирна_стена

en: noise_barrier
bg: шумоизолация

en: seawall
bg: морска дига

en: adobe
bg: глина

en: glass
bg: стъклен(-а)

en: masonry
bg: зидария

en: reinforced_concrete
bg: железобетон

en: City Wall
bg: Градска стена

en: Two-sided
bg: Двустранно

en: Retaining Wall
bg: Подпорна стена

en: Jersey Barrier
bg: Бетонна мантинела (тип Джърси)

[ctx: Barrier]
en: Ditch
bg: Канавка

en: Tactile paving
bg: Тактилна настилка (за хора с нарушено зрение)

en: Entrance (Barrier Opening)
bg: Място за преминаване през ограда

en: Gate
bg: Порта

en: Lift Gate
bg: Бариера

[ctx: lift_gate]
en: single
bg: единичен

[ctx: lift_gate]
en: double
bg: двоен

en: Swing Gate
bg: Люлееща се врата

[ctx: swing_gate]
en: single
bg: единична

[ctx: swing_gate]
en: double
bg: двойна

en: Hampshire Gate
bg: Врата с бодлива тел

en: Bump Gate
bg: Накланяща преграда (bump gate)

en: Kissing Gate
bg: Кисинг гейт (преграда срещу животни)

en: The tag `foot=yes` is implied and does not need to be set.
bg: Тагът ''пеша=да'' се съдържа и няма нужда да бъде зададен.

en: Chain
bg: Верига

en: Stile
bg: Стълби за преминаване през ограда

en: ladder
bg: стълба

en: Turnstile
bg: турникет (контрол на достъпа)

en: Sally Port
bg: Двойна врата

en: Passageways
bg: Коридор

en: Building Passage
bg: Построяване на коридор

en: Arcade
bg: Безистен

en: Open on left side
bg: Отворете от лявата страна

en: Open on right side
bg: Отворете от дясната страна

en: Colonnade
bg: Дървета в редица

en: Avalanche Protector
bg: Протектор от лавина

[ctx: main group]
en: Water
bg: Вода

[ctx: sub group]
en: Water
bg: Вода

en: River
bg: Река

en: Lock
bg: Шлюз

en: Stream
bg: Поток

en: Tidal channel
bg: Приливен канал

en: Salt Water
bg: Солена Вода

en: Canal
bg: Канал

en: flooded
bg: наводнен

[ctx: usage]
en: transportation
bg: плавателен канал

[ctx: usage]
en: transmission
bg: пренос на вода/друго

[ctx: usage]
en: irrigation
bg: напояване

[ctx: usage]
en: headrace
bg: водонапорна тръба (ВЕЦ)

[ctx: usage]
en: tailrace
bg: улей под воденичното колело

[ctx: usage]
en: spillway
bg: преливник

en: Drain
bg: Отточен канал

en: Ditch
bg: Канавка

en: Spring
bg: Извор

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
bg: Точка, в която подпочвените води естествено изтичат на повърхността на земята от под земята.

en: Waterfall
bg: Водопад

en: Weir
bg: Бент / преливник

en: Dam
bg: Язовирна стена

en: Levee
bg: Дига

en: Groyne
bg: Вълнолом

en: Breakwater
bg: Вълнолом

en: Culvert
bg: Водопровод

en: Penstock
bg: Шлюз

[ctx: pipeline]
en: overground
bg: надземен

[ctx: pipeline]
en: underground
bg: подземен

[ctx: pipeline]
en: underwater
bg: подводна

en: Diameter (mm)
bg: Диаметър (mm)

en: Pressure (bar)
bg: Налягане (лост)

en: Flow rate with unit of measure
bg: Дебит с мерна единица

en: Basin
bg: Басейн

en: retention
bg: задържане

en: infiltration
bg: просмукване

en: detention
bg: задържане

en: Reservoir
bg: Резервоар

en: Covered Reservoir
bg: Закрит резервоар

[ctx: natural]
en: Water
bg: Вода

en: Water Body
bg: Водно Тяло

en: stream
bg: поток

en: river
bg: река

en: canal
bg: канал

en: drain
bg: източване

en: ditch
bg: канавка

en: pond
bg: езерце

en: lake
bg: езеро

en: lagoon
bg: лагуна

en: oxbow
bg: хомот

en: lock
bg: заключване

en: basin
bg: басейн

en: reservoir
bg: резервоар

en: wastewater
bg: отпадъчни води

en: aggregate
bg: сбор

en: bauxite
bg: боксит

en: coal
bg: въглища

en: dimension_stone
bg: размер_камък

en: gold
bg: злато

en: ilmenite
bg: илменит

en: iron_ore
bg: желязна руда

en: lead
bg: оловна руда

en: nickel
bg: никел

en: rutile
bg: рутил

en: salt
bg: сол

en: silver
bg: сребро

en: tin
bg: олово

en: zinc
bg: цинк

en: zircon
bg: циркон

en: Coastline
bg: Крайбрежие

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
bg: Линия между морето и сушата (с водата от дясната страна на пътя).

en: Wetland
bg: Мочурище

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
bg: Наводнена зона, постоянно или сезонно с растителност.

en: bog
bg: тресавище

en: fen
bg: мочурище

en: mangrove
bg: мангрова гора

en: marsh
bg: блато

en: reedbed
bg: тръстенак

en: saltern
bg: солница

en: saltmarsh
bg: солени блата / солници

en: swamp
bg: блато

en: tidalflat
bg: приливно-отливно крайбрежие

en: wet_meadow
bg: мокра поляна

en: Mud
bg: Кал

en: Large area covered with mud.
bg: Обширна площ покрита с кал

en: Beach
bg: Плаж

en: A flat area of sand, gravel or pebble next to water.
bg: Равна площ от пясък, чакъл или камъчета до вода.

en: swimming
bg: плуване

en: surfing
bg: Сърф

en: Nudism
bg: Нудизъм

en: obligatory
bg: задължително

en: customary
bg: обичаен

en: Bay
bg: Залив

en: An area of water mostly surrounded by land but with level connection to the ocean or a lake.
bg: Район с вода, предимно заобиколен от суша, но с ниска връзка с океана или езерото.

en: Fjord
bg: Фиорд

en: Cape
bg: Нос

en: A prominent, elevated piece of land sticking out into the sea or large lake.
bg: Видно, издигнато парче земя, стоящо в морето или голямо езеро.

en: Strait
bg: Пролив

en: Shipping
bg: Корабоплаване

en: Ferry Terminal
bg: Ферибот терминал

en: Cargo
bg: Товарен

[ctx: cargo]
en: passengers
bg: пътници

[ctx: cargo]
en: vehicle
bg: превозно средство

[ctx: cargo]
en: bicycle
bg: велосипед

[ctx: cargo]
en: hgv
bg: тежкотоварни камиони

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
bg: пътници; превозно средство

en: Ferry Route
bg: Ферибот маршрут

en: Highway type the ferry connects
bg: Вид път, който ферибота свързва

en: Reaction ferry
bg: Реакционен ферибот

en: Marina
bg: Пристанище за яхти

en: Dump Station
bg: Станция за разтоварване

en: public
bg: обществен

en: Marine Fuel
bg: Морско гориво

en: Independent
bg: ЕТ

en: Fuel types:
bg: Видове горива:

en: Diesel
bg: Дизел

en: Bio Diesel
bg: Био дизел

en: Octane 80
bg: А80

en: Octane 87
bg: Октан 87

en: Octane 91
bg: Бензин А91

en: Octane 92
bg: А92

en: Octane 95
bg: Бензин А95

en: Octane 98
bg: Бензин А98

en: Octane 100
bg: Бензин А100

en: E10 (10% Ethanol mix)
bg: E10 (10% етанол)

en: E85 (85% Ethanol mix)
bg: E85 (85% етанол)

en: Ethanol (alcohol)
bg: Етанол (алкохол)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
bg: LPG (втечнен природен газ)

en: CNG (Compressed Natural Gas)
bg: CNG (природен газ под налягане)

en: Pier
bg: Кей

en: Mooring
bg: Акостиране

en: commercial
bg: търговски

en: Floating
bg: Плаващ

en: Lock Gate
bg: Шлюзова врата

en: Turning Point
bg: Разширение за обръщане

en: Slipway
bg: Хелинг

en: Boatyard
bg: Корабостроителница

en: Dock
bg: Док

en: Transport
bg: Транспорт

en: Railway
bg: Железница

en: Rail
bg: ЖП Линия

en: main
bg: главна

en: branch
bg: разклонение

en: industrial
bg: индустрия

en: military
bg: военни

en: tourism
bg: туризъм

en: freight
bg: товарни превози

en: Narrow Gauge Rail
bg: Теснолинейка

en: Monorail
bg: Монорелса

en: Preserved
bg: Историческа ЖП линия

en: Light Rail
bg: Лека ЖП линия

en: Subway
bg: Метро

en: Tram
bg: Трамвай

en: Funicular
bg: Фуникулер

en: Bus Guideway
bg: Направляван автобус

en: Railway construction
bg: Железопътно строителство

en: Railway type
bg: Железопътно тип

en: Disused Rail
bg: Неизползвана ЖП линия

en: Abandoned Rail
bg: Изоставена ЖП линия

en: Level Crossing
bg: Регулиран ЖП прелез

en: Traffic lights
bg: Светофар

en: Barrier
bg: Бариера

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
bg: да

[ctx: crossing:barrier]
en: no
bg: не

[ctx: crossing:barrier]
en: half
bg: половина

[ctx: crossing:barrier]
en: full
bg: цяла

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
bg: двойна_половина

en: Crossing
bg: ЖП прелез

en: Crossing type
bg: Тип пресичане

en: Turntable
bg: ЖП Обръщаща платформа

en: Buffer Stop
bg: Буфер

en: Railway Switch
bg: Железопътна стрелка

en: abt
bg: около

en: default
bg: по подразбиране

en: double_slip
bg: двойно_приплъзване

en: single_slip
bg: единично_приплъзване

en: three_way
bg: трипосочен

en: wye
bg: свързване ''звезда''

en: Railway crossing
bg: ЖП прелез

en: Railway Signal
bg: Железопътен Сигнал

en: Railway milestone
bg: Железопътен километричен камък (знак)

[ctx: railway]
en: milestone
bg: Километричен камък (знак)

en: Position (kilometers)
bg: Позиция (километри)

en: Aerialway
bg: Надземни линии

en: Cable Car
bg: Кабинков лифт

en: Number of people per hour
bg: Брой лица на час

en: Number of people per car
bg: Брой пътници в кабина

en: Typical journey time in minutes
bg: Средно време за пътуване в минути

en: Has heating?
bg: С отопление?

en: Chair Lift
bg: Седалков лифт

en: Number of people per chair
bg: Брой лица на седалка

en: Has bubble?
bg: Има ли балон?

en: Gondola
bg: Гондола

en: Number of people per gondola
bg: Брой пътници в кабина

en: Mixed Lift
bg: Смесен лифт

en: Number of people per gondola/chair
bg: Брой пътници в кабина

en: Drag Lift
bg: Влек

en: drag_lift (general type - use only if exact type (see values below) is unknown)
bg: плъзнете_лифта (общ тип - използвайте само ако точният тип (вижте стойностите по-долу) е неизвестен)

en: t-bar
bg: Т-образен

en: j-bar
bg: J-образен

en: platter
bg: плато

en: rope_tow
bg: с теглещо въже

en: Magic Carpet
bg: Ски лифт "Вълшебно килимче"

en: Goods
bg: Стоки

en: Zip line
bg: зиплайн

[ctx: aerialway]
en: Station
bg: Лифт станция

en: Pylon
bg: Пилон

[ctx: car]
en: Parking
bg: Паркинг

en: Park and Ride
bg: Паркирай и Вози

en: bus
bg: автобус

en: train
bg: влак

en: metro
bg: метро

en: ferry
bg: ферибот

en: Capacity (overall)
bg: Капацитет (общ)

en: Spaces for Disabled
bg: Места за инвалиди

en: Spaces for Women
bg: Запазени места за жени

en: Spaces for Parents
bg: Запазени места за родители

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
bg: Вижте Уикипедия за друг капацитет: [типове] = *.

en: Parking Space
bg: Паркинг-място

en: disabled
bg: хора с увреждания

en: Capacity
bg: Капацитет

en: Covered (with roof)
bg: покрит

en: Fuel
bg: Бензиностанция

en: With shop
bg: С магазин

en: convenience
bg: малък магазин

en: kiosk
bg: будка за вестници

en: Diesel (Gas To Liquid - ultimate diesel)
bg: Дизел (от втечнен газ)

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
bg: Дизел за камиони

en: Additives:
bg: Добавки:

en: Diesel Exhaust Fluid (AdBlue/AUS32)
bg: AdBlue - добавка за дизелови двигатели SCR

en: Fuel cards:
bg: Карти за гориво:

en: Charging Station
bg: Зарядна станция

en: Storey
bg: Етаж

en: Covered
bg: Покрит

en: Types of vehicles which can be charged:
bg: Видове превозни средства, които могат да бъдат таксувани:

en: Number of Sockets:
bg: Брой контакти:

en: Tesla Supercharger
bg: тесла компресор

en: Schuko
bg: Шуко (Schuko)

en: Wash
bg: Автомивка

[ctx: car_wash]
en: Automated
bg: Автоматизиран

en: Self Service
bg: Самообслужване

en: Car Dealer
bg: Автомобили

en: Second hand
bg: Втора употреба

en: only
bg: само

en: Repair
bg: Сервиз

[ctx: shop=car_repair]
en: Service
bg: Обслужване

en: dealer
bg: търговец

en: repair
bg: ремонт

en: parts
bg: части

en: tyres
bg: гуми

en: Parts
bg: Части

en: Tires
bg: Гуми

en: Rental
bg: Под наем

en: Pooling
bg: Обединяване

en: Sharing
bg: Споделяне на автомобили

[ctx: motorcycle]
en: Parking
bg: Паркинг

en: Motorcycle Dealer
bg: Мотоциклети

en: Services:
bg: Услуги:

en: Sale
bg: Продажби

en: brand
bg: марка

en: oldtimer
bg: класики

en: Safety inspection
bg: Инспекция по безопасност

en: Clothes
bg: Дрехи

[ctx: bicycle]
en: Parking
bg: Паркинг

en: anchors
bg: котви

en: bollard
bg: вързало

en: informal
bg: неформален

en: lockers
bg: шкафчета

en: rack
bg: багажник

en: shed
bg: навес

en: stands
bg: стойки

en: wall_loops
bg: стенни_бримки

en: Bike Dealer
bg: Велосипеди

en: Bicycles are sold
bg: Продажба на велосипеди

en: Second-hand bicycles are sold
bg: Втора ръка колелетата са продадени

en: Bicycles are repaired
bg: Поправка на велосипеди

en: Bicycles are rented
bg: Велосипеди под наем

en: Free bicycle pump
bg: Безплатна помпа

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
bg: Инструменти за самостоятелен ремонт (може да е велосипедна кооперация)

en: Bicycles are washed (for a fee)
bg: Измиване на велосипеди (платено)

en: Public Bicycle Repair Station
bg: Обществена станция за ремонт на велосипеди

en: Chain tool
bg: Верижен инструмент

en: Automated
bg: Автоматично

en: Public Transport
bg: Обществен транспорт

en: Public Transport Route (Rail)
bg: Маршрут на обществения транспорт (Железопътен)

en: Route type
bg: Тип маршрут

en: subway
bg: метро

en: monorail
bg: монорелсов

en: stop position
bg: стоп позиция

en: stop position (exit only)
bg: стоп позиция (само изход)

en: stop position (entry only)
bg: стоп позиция (само влизане)

en: platform
bg: перон

en: platform (exit only)
bg: платформа (само изход)

en: platform (entry only)
bg: платформа (само влизане)

en: Public Transport Route (Bus)
bg: Маршрут на обществения транспорт (автобус)

en: share_taxi
bg: споделяне_на_такси

en: trolleybus
bg: тролейбус

en: hail and ride route segment
bg: качи се и се вози маршрутен сегмент

en: Route Master
bg: Маршрутен експерт

en: aerialway
bg: надземен транспорт

en: route variant/direction (at least 2)
bg: маршрутен еариант/посока (поне 2)

en: Stop Area
bg: Стоп Зона

en: UIC reference
bg: ЕИК справка

en: UIC name
bg: ЕИК име

en: Stop Position
bg: Стоп Позиция

en: Platform
bg: Перон

en: Subway Entrance
bg: Вход в метро

en: Station or amenities
bg: Станция или удобства

en: Bus
bg: Автобус

en: Trolleybus
bg: Тролейбус

en: Share taxi
bg: Сподели такси

en: Train
bg: Влак

en: Ferry
bg: Ферибот

en: Bench
bg: Скамейка

en: Shelter
bg: Навес

en: Passenger information display
bg: Показване на информация за пътниците

en: Route references
bg: Маршрутни справки

[ctx: railway]
en: Station
bg: Гара / Спирка

en: Building
bg: Сграда

en: Ticket Machine
bg: Автомат за билети

en: Public Transport (Legacy)
bg: Обществен Транспорт (Наследство)

en: halt point
bg: точка за спиране

en: forward halt point
bg: точка за спиране напред

en: backward halt point
bg: точка за спиране назад

en: UIC-Reference
bg: UIC-Референция

en: Railway Halt
bg: Малка ЖП гара

en: Tram Stop
bg: Трамвайна спирка

en: Railway Platform
bg: ЖП платформа

en: Reference (track number)
bg: Референция (коловоз #)

en: Bus Station
bg: Автогара

en: Bus Stop
bg: Автобусна спирка

en: Bus Platform
bg: Автобусна платформа

en: Airport
bg: Летище

en: Airport Ground
bg: Летище

en: Runway
bg: Писта за излитане

en: Length (meters)
bg: Дължина (метри)

en: Taxiway
bg: Такси

en: Holding Position
bg: Задържане на позиция

[ctx: aeroway holding_position]
en: intermediate
bg: среден

[ctx: aeroway holding_position]
en: runway
bg: самолетна писта

en: Helipad
bg: Хеликоптерна площадка

en: Apron
bg: перон

en: Plane Parking Position
bg: Позиция за паркиране на самолет

en: Hangar
bg: Хангар

[ctx: building]
en: hangar
bg: хангар

[ctx: building]
en: yes
bg: да

[ctx: airmark]
en: Beacon
bg: Фар

en: Navigation aid
bg: Помощ за навигация

en: Approach lighting system
bg: Осветителна система на пистите

en: Precision approach path indicator
bg: Пистов индикатор за прецизен подход

en: Visual approach slope indicator
bg: Визуален подход на наклон индикатор

en: Windsock
bg: Ветропоказател

en: Terminal
bg: Терминал

[ctx: airport]
en: Gate
bg: Изход

en: Facilities
bg: Съоръжения

en: Accommodation
bg: Настаняване

en: Hotel
bg: Хотел

en: Stars
bg: Звезди

en: Rooms
bg: Стаи

en: Beds
bg: Легла

en: Motel
bg: Мотел

en: Guest House/Bed & Breakfast
bg: Къща за гости/Легло & Закуска

en: agritourism
bg: агротуризъм

en: bed_and_breakfast
bg: легло_и_закуска

en: Apartment
bg: Апартамент

en: Number of apartments
bg: Брой на апартаменти

en: Chalet
bg: Бунгало

en: Hostel
bg: Хостел / студентско общежитие

en: Alpine Hut
bg: Планинска хижа

en: members_only
bg: само_за_членове

en: Wilderness Hut
bg: Хижа в пустошта

en: Shower
bg: Душове

en: seasonal
bg: сезонен

en: Closer description
bg: По-точно описание

en: Caravan Site/RV Park
bg: Място за каравани/RV Парк

en: Number of places
bg: Брой места

en: Power supply
bg: Електрозахранване

en: Tents allowed
bg: Палатките са разрешени

en: Campsite
bg: Къмпинг

en: Caravans allowed
bg: Караваните са разрешени

en: Backcountry
bg: Заден край

en: Group only access
bg: Достъп само за групи

en: Camp pitch
bg: Лагерно игрище

en: Unit number
bg: Номер на единица

en: Permanent camping only
bg: Само за  постоянен къмпинг

en: Food+Drinks
bg: Храна и напитки

en: Restaurant
bg: Ресторант

en: Microbrewery
bg: Микропивоварна

en: Outdoor seating
bg: Маси навън

en: Takeaway
bg: Храна за вкъши

en: Delivery
bg: Доставка

en: Mo-Su 12:00-22:00
bg: Понеделник-Неделя 12:00-22:00

en: Kitchen Opening Hours
bg: Работно време на кухнята

en: Fast Food
bg: Заведение за бързо хранене

en: Food Court
bg: Места за бързо хранене

en: Cafe
bg: Кафене

en: Ice cream
bg: сладолед

en: Pub
bg: Бар

en: Beer Garden
bg: Бирария

en: Bar
bg: Бар

en: Diet
bg: диета

en: Vegetarian
bg: Вегетарианец

en: Vegan
bg: Строг вегетарианец

en: Lacto-vegetarian
bg: Млечен-вегетарианец

en: Fruitarian
bg: Човек, който яде само плодове

en: Raw
bg: Суров

en: Dairy free
bg: Обезмаслен

en: Gluten free
bg: Без глутен

en: Lactose free
bg: Без лактоза

en: Halal
bg: Халал

en: Kosher
bg: Кошер

en: Tourism
bg: Туризъм

en: Attraction
bg: Атракция

en: Viewpoint
bg: Място с добра гледка

en: Information Office
bg: Информационен център

en: An office where you can get information about a town or region.
bg: Офис, където можете да получите информация за града или региона.

en: A board with a map.
bg: Табела с карта.

en: Detail Grade
bg: Детайл Клас

en: topo
bg: топографски

en: street
bg: улица

en: scheme
bg: схема

en: Shown Area
bg: Показана площ

en: site
bg: място

en: city
bg: град

en: region
bg: район

en: Routes shown for:
bg: Показани са пътища за:

en: Hiking
bg: Туристическа пътека

en: Cycling
bg: Велосипедизъм

en: Mountainbiking
bg: Планинско колоездене

en: Skiing
bg: Ски

en: Riding
bg: Колоездене

en: ... other transportation modes possible
bg: ... възможни са други способи за придвижване

en: Information Board
bg: Информационно табло

en: A board with information.
bg: Табло с информация.

en: Board Content
bg: Съдържание на таблото

en: notice
bg: табела

en: nature
bg: природа

en: wildlife
bg: дива природа

en: plants
bg: растения

en: geology
bg: геология

en: Guidepost
bg: Упътване

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
bg: Указателна табела/Пътеводител за посочване на посоките до различни дестинации.

en: Route marker
bg: Маркер на маршрута

en: Information Terminal
bg: Информационен пункт

en: Information access via electronic methods.
bg: Електронен достъп до информация.

en: Audio Guide
bg: Аудио ръководство

en: Information using headphones or a mobile phone.
bg: Използване на слушалки или мобилен телефон.

en: Audioguide via mobile phone?
bg: Аудио-напътствия по мобилен телефон?

en: Phone number
bg: Тел. номер

en: Use E.123 format, e.g. +49 11223 456 7890
bg: Използвайте формат E.123, напр. +49 11223 456 7890

en: Other Information Point
bg: Друга информация за туристи

en: Leisure
bg: Места за отдих и развлечения

en: Movie Theater/Cinema
bg: Киносалон/Кино

en: Drive-in theater
bg: Театър, на който се ходи с коли

en: Number of screens
bg: Брой екрани

en: Bandstand
bg: Банда

en: Bleachers
bg: Трибуни

en: Backrest
bg: Облегалка

en: Zoo
bg: Зоопарк

en: aviary
bg: птичарник

en: birds
bg: птици

en: butterfly
bg: пеперуда

en: enclosure
bg: заграждение

en: falconry
bg: лов със соколи

en: petting_zoo
bg: зоологическа градина

en: reptile
bg: влечуго

en: safari_park
bg: сафари_парк

en: wildlife_park
bg: природен_парк

en: Animal enclosure
bg: Заграждение за животни

en: Dog Park
bg: Кучешка поляна

en: Amusement/Theme Park
bg: Развлекателен парк

en: Water Park
bg: Аквапарк

en: Public bath
bg: Обществена баня

[ctx: bath:type]
en: hammam
bg: хамам

[ctx: bath:type]
en: hot_spring
bg: горещ_извор

[ctx: bath:type]
en: lake
bg: езеро

[ctx: bath:type]
en: onsen
bg: горещ_извор

[ctx: bath:type]
en: river
bg: река

[ctx: bath:type]
en: sento
bg: сенто (японска баня)

[ctx: bath:type]
en: thermal
bg: топлинен

en: Open air
bg: На открито

[ctx: restroom]
en: Female
bg: За жени

[ctx: restroom]
en: Male
bg: За мъже

[ctx: restroom]
en: Unisex
bg: За мъже и за жени

en: Resort
bg: курорт

en: Beach Resort
bg: Плажен Комплекс

en: Swimming Pool
bg: Плувен Басейн

en: Used for the water area only.
bg: Използва се само за плувния басейн.

en: Dive centre
bg: Център за гмуркане

en: Fitness Station
bg: Фитнес

en: Sauna
bg: Сауна

en: Club
bg: Клуб

[ctx: club]
en: amateur_radio
bg: любителско_радио

[ctx: club]
en: art
bg: изкуство

[ctx: club]
en: astronomy
bg: астрономия

[ctx: club]
en: automobile
bg: автомобил

[ctx: club]
en: board_games
bg: настолни_игри

[ctx: club]
en: card_games
bg: игри_с_карти

[ctx: club]
en: charity
bg: благотворителност

[ctx: club]
en: cinema
bg: кино

[ctx: club]
en: computer
bg: компютър

[ctx: club]
en: cooking
bg: готвене

[ctx: club]
en: culture
bg: култура

[ctx: club]
en: dog
bg: куче

[ctx: club]
en: doityourself
bg: направи си сам

[ctx: club]
en: environment_protection
bg: защита_на_околната_среда

[ctx: club]
en: ethnic
bg: етнически

[ctx: club]
en: fan
bg: фен

[ctx: club]
en: filmmaking
bg: създаване_на_филм

[ctx: club]
en: fishing
bg: риболов

[ctx: club]
en: freemasonry
bg: масонство

[ctx: club]
en: game
bg: игра

[ctx: club]
en: gardening
bg: градинарство

[ctx: club]
en: history
bg: история

[ctx: club]
en: hunting
bg: лов

[ctx: club]
en: linux
bg: линукс

[ctx: club]
en: motorcycle
bg: мотоциклет

[ctx: club]
en: music
bg: музика

[ctx: club]
en: nature
bg: природа

[ctx: club]
en: nudism
bg: нудизъм

[ctx: club]
en: photography
bg: фотография

[ctx: club]
en: politics
bg: политика

[ctx: club]
en: scout
bg: разузнавач

[ctx: club]
en: smoke
bg: пушене

[ctx: club]
en: social
bg: обществен

[ctx: club]
en: sport
bg: спорт

[ctx: club]
en: student
bg: студент

[ctx: club]
en: surf_life_saving
bg: сърф_спасяване_на_живот

[ctx: club]
en: theatre
bg: театър

[ctx: club]
en: tourism
bg: туризъм

[ctx: club]
en: veterans
bg: ветерани

[ctx: club]
en: yachting
bg: разхождане с яхта

[ctx: club]
en: youth_movement
bg: младежко_движение

en: In case of sport:
bg: В случай на спорт:

en: Hackerspace
bg: Място за  хакери

en: Playground
bg: Площадка

en: Playground device
bg: Устройство_за_игрище

[ctx: playground]
en: activitypanel
bg: панел за дейности

[ctx: playground]
en: aerialrotator
bg: въздушен ротатор

[ctx: playground]
en: balancebeam
bg: балансираща греда

[ctx: playground]
en: basketrotator
bg: ротатор на кош

[ctx: playground]
en: basketswing
bg: люлка на кош

[ctx: playground]
en: climbingframe
bg: катерушка

[ctx: playground]
en: climbingwall
bg: стена за катерене

[ctx: playground]
en: cushion
bg: възглавница

[ctx: playground]
en: exercise
bg: упражнение

[ctx: playground]
en: hopscotch
bg: подскок

[ctx: playground]
en: horizontal_bar
bg: лост

[ctx: playground]
en: map
bg: карта

[ctx: playground]
en: playhouse
bg: игрална зала

[ctx: playground]
en: roundabout
bg: въртележка

[ctx: playground]
en: sandpit
bg: пясъчник

[ctx: playground]
en: seesaw
bg: дъска за люлеене

[ctx: playground]
en: sledding
bg: пързаляне с шейна

[ctx: playground]
en: slide
bg: пързалка

[ctx: playground]
en: splash_pad
bg: зона_за_игра_на_открито_с_вода

[ctx: playground]
en: springy
bg: пружиниращ

[ctx: playground]
en: structure
bg: структура

[ctx: playground]
en: swing
bg: люлка

[ctx: playground]
en: teenshelter
bg: място за тийнейджъри

[ctx: playground]
en: trampoline
bg: батут

[ctx: playground]
en: water
bg: вода

[ctx: playground]
en: youth_bench
bg: пейка_за_младежи

en: Picnic Site
bg: Място за пикник

en: Fireplace
bg: Огнище

en: Picnic Table
bg: Маса за пикник

en: Public Grill
bg: Барбекю

[ctx: grill]
en: Fuel
bg: Гориво

en: charcoal
bg: рисунка с въглен

en: Firepit
bg: Огнище

en: Fishing
bg: Риболов

en: Bird Hide
bg: Наблюдателна къщичка (наблюдаване на птици и др.)

en: Amusement arcade
bg: място за развлечения

en: Adult gaming centre
bg: Център за игри за възрастни

en: Gambling
bg: Хазарт

en: lottery
bg: лотария

en: slot_machines
bg: игрални_автомати

en: bingo
bg: бинго

en: betting
bg: залагане

en: poker
bg: покер

en: Casino
bg: Казино

en: Night Club
bg: Нощен клуб

en: Strip Club
bg: Стриптийз бар

en: Brothel
bg: Публичен дом

en: Culture
bg: Култура

en: Museum
bg: Музей

en: Gallery
bg: Галерия

en: Theatre
bg: Театър

en: Library
bg: Библиотека

en: Public bookcase
bg: Обществен шкаф за книги

en: glass_cabinet
bg: стъклен_шкаф

en: metal_cabinet
bg: метален_шкаф

en: wooden_cabinet
bg: дървен_шкаф

en: movable_cabinet
bg: подвижен_шкаф

en: phone_box
bg: телефонна_кабина

en: reading_box
bg: кабина_за_четене

en: sculpture
bg: скулптура

en: shelf
bg: рафт

en: shelter
bg: тихо място

en: Arts Centre
bg: Център на изкуствата

en: Artwork
bg: Творба на изкуството

en: architecture
bg: архитектура

en: mural
bg: стенопис

en: painting
bg: рисуване

en: statue
bg: статуя

en: bust
bg: бюст

en: installation
bg: инсталация

en: graffiti
bg: графити

en: Subject
bg: Тема

en: Artist Name
bg: Автор

en: brass
bg: месинг

en: bronze
bg: бронз

en: Studio
bg: Студио

en: audio
bg: Аудио

en: radio
bg: радио

en: video
bg: Видео

en: Place of Worship
bg: Място за богослужение

en: Church
bg: Църква

en: Building type
bg: Тип сграда

en: basilica
bg: базилика

en: cathedral
bg: катедрала

en: chapel
bg: параклис

en: church
bg: църква

en: temple
bg: храм

en: Mosque
bg: Джамия

en: mosque
bg: джамия

en: Synagogue
bg: Синагога

en: synagogue
bg: синагога

en: Buddhist Temple
bg: Будистки храм

en: Hindu Temple
bg: Индуистки храм

en: Shinto Shrine
bg: Шинтоистки храм

en: Other Place of Worship
bg: Друго място за богослужение

en: Monastery
bg: Манастир

en: Community gender
bg: Пол в общността

[ctx: gender]
en: female
bg: За жени

[ctx: gender]
en: male
bg: За мъже

[ctx: gender]
en: mixed
bg: смесен

en: Public Building
bg: Обществена сграда

en: Town Hall
bg: Кметство

en: Community Centre
bg: Обществен център

en: club_home
bg: клуб_дом

en: community_hall
bg: обществена_зала

en: cultural_centre
bg: културен_център

en: environment_centre
bg: екологичен_център

en: events_venue
bg: място_за_събития

en: family_centre
bg: семеен_център

en: language_centre
bg: езиков_център

en: meeting_room
bg: стая_за_срещи

en: parish_hall
bg: общинска_зала

en: village_hall
bg: селска_зала

en: youth_centre
bg: младежки_център

en: For
bg: За

en: child
bg: дете

en: juvenile
bg: младеж

en: student
bg: студент

en: girl
bg: момиче

en: boy
bg: момче

en: man
bg: мъж

en: woman
bg: жена

en: senior
bg: възрастен човек

en: family
bg: семейство

en: homosexual
bg: хомосексуалист

en: athlete
bg: спортист

en: immigrant
bg: имигрант

en: Courthouse
bg: Съдебна сграда

en: Prison
bg: Затвор

en: Police
bg: Полиция/Милиция

en: Ranger Station
bg: Станция на горски

en: Fire Station
bg: Пожарна

en: Post Office
bg: Пощенска станция

en: Education
bg: Образование

en: Kindergarten
bg: Детска градина

en: School
bg: Училище

en: University
bg: Университет

en: College
bg: Колеж

en: Driving School
bg: Училище по кормуване

en: License Classes
bg: Лицензионни класове

en: Language school
bg: Езиково училище

en: Animal
bg: За животни

en: Animal boarding
bg: Хотел за животни

en: bird
bg: птица

en: cat
bg: котка

en: dog
bg: куче

en: duck
bg: патица

en: horse
bg: кон

en: mammal
bg: бозайник

en: Veterinary
bg: Ветеринар

en: Animal shelter
bg: Подслон за животно

en: Animal watering place
bg: Място за поене на животни

en: Health
bg: Здраве

en: Hospital
bg: Болница

en: Clinic
bg: Клиника

en: Doctor''s Office
bg: Лекарски кабинет

en: Dentist
bg: Стоматолог

en: Pharmacy
bg: Аптека

en: Dispensing
bg: Приготвят лекарства по рецепти

en: Laboratory
bg: Лаборатория

en: Speciality
bg: Специалност

[ctx: healthcare]
en: biology
bg: биология

[ctx: healthcare]
en: blood_check
bg: кръвна_проверка

[ctx: healthcare]
en: clinical_pathology
bg: клинична патология

en: Baby Hatch/Safe Haven
bg: Бебешка кутия

en: Emergency Access Point
bg: Пункт за връзка със спешна помощ

en: Point Number
bg: Номер на пункта

en: Point Name
bg: Име на пункта

en: Emergency Phone Number
bg: Телефонен Номер За Спешен Случай

en: (Use number as shown on plate.)
bg: (Използвайте номера, както е показано на табелата.)

en: Emergency
bg: Спешен случай

en: Ambulance Station
bg: Станция за линейки

en: Emergency ward entrance
bg: Вход за спешно отделение

en: walk-in
bg: хладилно помещение

en: rescue_service
bg: спасителна_служба

en: Automated Defibrillator
bg: Автоматичен дефибрилатор (AED)

en: Location description
bg: Описание на местоположението

en: Located inside a building?
bg: В сграда?

en: Fire Extinguisher
bg: Пожарогасител

en: Fire Hose
bg: Пожарникарски маркуч

en: Fire Hydrant
bg: Пожарен кран

en: Shape
bg: Форма

[ctx: pipeline]
en: pillar
bg: стълб

en: A pillar type hydrant.
bg: Пожарен кран, който стои на стълб.

en: A fire hydrant simple outlet located underground.
bg: Прост изход за пожарен кран разположен под земята.

[ctx: pipeline]
en: wall
bg: стена

en: A wall-mounted fire hydrant.
bg: Монтиран на стена пожарен кран.

[ctx: pipeline]
en: pipe
bg: тръба

en: A simple capped pipe, without the usual hydrant shape.
bg: Обикновена затворена тръба, без обичайната форма на хидранта.

en: Pressure (bar) or suction
bg: Налягане (бар) или всмукване

en: Pressure in bar.
bg: Налягане в бара.

en: Pressure but value unknown.
bg: Налягане, но стойност неизвестна.

en: suction
bg: всмукване

en: Water is not pressurized, a pump is needed.
bg: Водата не е под налягане, необходима е помпа.

en: Water source
bg: Воден източник

en: Hydrant is fed by the local distribution network.
bg: Хидрантът се захранва от локалната разпределителна мрежа.

en: groundwater
bg: подземни води

en: A water well.
bg: Воден кладенец

en: water_tank
bg: резервоар за вода

en: swimming_pool
bg: плувен басейн

en: Hydrant Position
bg: Позиция на пожарния кран

[ctx: hydrant position]
en: lane
bg: лента

en: on the side of a road lane
bg: отстрани на пътна лента

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
bg: парко место

en: in a parking lot
bg: на паркинг

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
bg: Тротоар

en: on a sidewalk
bg: на тротоара

[ctx: hydrant position]
en: green
bg: зелен

en: in a grassy area
bg: в тревиста местност

en: Pillar type
bg: Тип стълб

en: dry_barrel
bg: суха тръба

en: A style of pillar hydrant where the water shutoff valve is below ground.
bg: Стил на хидрант на стълб, където спирателният клапан за вода е под земята.

en: wet_barrel
bg: мокра цев

en: A style of pillar hydrant where the barrel is pressurized at all times, with individual valves for each outlet.
bg: Стил на хидрант на стълб, при който цевта е под налягане през цялото време, с индивидуални клапани за всеки изход.

en: Number of couplings
bg: Брой съединители

en: Coupling standard
bg: Стандарт за свързване

en: Bayonet
bg: Щик

en: Barcelona
bg: Барселона

en: Sprawny
bg: Разтегателен

en: Storz
bg: Щорц (Storz)

en: Each coupling diameter (separated by ;)
bg: Всеки диаметър на съединителя (разделен с;)

en: Water Tank
bg: Резервоар за вода

en: Volume (liters)
bg: Обем (литри)

en: Suction point
bg: Всмукателна точка

en: Assembly Point
bg: Сборен Пункт

en: Emergency Phone
bg: Телефон за спешен случай

en: Siren
bg: Сирена

en: pneumatic
bg: пневматичен

en: electronic
bg: електронен

en: mechanical
bg: механичен

en: Purpose
bg: Цел

en: tornado
bg: торнадо

en: fire
bg: огън

en: air_raid
bg: въздушно_нападение

en: civil_defense
bg: гражданска_отбрана

en: Range (meters)
bg: Обсег (метри)

en: Social Facility
bg: Обществено съоръжение

en: Nursing Home
bg: Частна клиника

en: Nursing Home (Legacy)
bg: Дом за стари хора (това маркиране не се препоръчва)

en: Group Home
bg: Групов дом

en: Assisted Living
bg: Асистиран Живот

en: Outreach
bg: Социална помощ

[ctx: social_facility]
en: Shelter
bg: Подслон

en: Food Bank
bg: Хранителна банка

en: Toilets/Restrooms
bg: Тоалетни

en: flush
bg: тоалетна с течаща вода

en: pitlatrine
bg: тоалетна с яма

en: bucket
bg: кофа

en: Usage Position
bg: Позиция на използване

en: seated
bg: седнал

en: seated;urinal
bg: седнал; писуар

en: squat
bg: клякане

en: urinal
bg: писоар

en: Changing table
bg: Съблекалня

en: Count
bg: Брой

[ctx: Changing table]
en: Location
bg: Местоположение

en: dedicated_room
bg: специална_стая

en: female_toilet
bg: тоалетна_за_жени

en: male_toilet
bg: тоалетна_за_мъже

en: room
bg: стая

en: sales_area
bg: зона_за_продажби

en: unisex_toilet
bg: тоалетна_за_мъже_и_жени

en: wheelchair_toilet
bg: тоалетна_за_хора_в_инвалидни_колички

en: Post Box
bg: Пощенска кутия

en: Collection times
bg: Време за събиране

[ctx: post_box]
en: pillar
bg: стълб

[ctx: post_box]
en: lamp
bg: лампа

[ctx: post_box]
en: wall
bg: стена

[ctx: post_box]
en: meter
bg: метър

en: Drive through
bg: Достъп от автомобила

en: House number
bg: Номер

en: Street name
bg: Име на улица

en: City name
bg: Име на град

en: Post code
bg: Пощенски код

en: Country code
bg: Код на държава

en: Place name
bg: Име на място

en: Unit/Suite
bg: Единица/Апартамент

en: House name
bg: Име на дом

en: Hamlet
bg: Махала

en: Suburb
bg: Квартал/предградие

en: Subdistrict
bg: Подрайон

en: District
bg: Област

en: Province
bg: Провинция

[ctx: addr:]
en: State
bg: Област/Щат

en: Telephone
bg: Телефон

en: booth
bg: кабина

en: Coins
bg: Монети

[ctx: payment]
en: Notes
bg: Банкноти

en: Telephone cards
bg: Телефонни карти

en: Internet Cafe
bg: Интернет Кафе

en: Internet Access
bg: Интернет достъп

en: Clock
bg: Часовник

[ctx: clock]
en: Display
bg: Дисплей

en: analog
bg: аналогов

en: digital
bg: цифров

en: sundial
bg: слънчев

en: unorthodox
bg: неортодоксален

[ctx: clock]
en: Faces
bg: Лица

en: Visibility/readability
bg: Видимост/четливост

en: house (up to 5m)
bg: къща (до 5 метра)

en: street (up to 20m)
bg: от улицата (до 20 м)

en: area (more than 20m)
bg: от околността (повече от 20 м)

en: Shows current date
bg: Показва дата

en: Shows temperature
bg: Показва температура

en: Shows barometric pressure
bg: Показва атм. налягане

en: Shows humidity
bg: Показва влажност

en: Photo booth
bg: Фото кабина

en: Recycling Container
bg: Контейнер за рециклиране на отпадъци

en: Throw in times
bg: Часове за изхвърляне

en: Paper
bg: Хартия

en: Paper packaging
bg: Хартиени опаковки

en: Cardboard
bg: Картон

en: Newspaper
bg: Вестници

en: Magazines
bg: Списания

en: Books
bg: Книги

en: Plastic
bg: Пластмаса

en: Plastic Bottles
bg: Пластмасови бутилки

en: Plastic Packaging
bg: Пластмасови опаковки

en: Beverage cartons
bg: Картонени кутии за напитки

en: Glass
bg: Стъкло

en: Glass Bottles
bg: Стъклени бутилки

en: Cans
bg: Консервни кутии

en: Shoes
bg: Обувки

en: Scrap Metal
bg: Метални отпадъци

en: Wood
bg: Дървени отпадъци

en: Green Waste
bg: Зелени Отпадъци

en: Waste
bg: Отпадъци

en: Batteries
bg: Батерии

en: Small Appliances
bg: Малки Уреди

en: Electrical Appliances
bg: Електрически Уреди

en: Recycling Centre
bg: Център за Рециклиране

en: trash
bg: боклук

en: dog_excrement
bg: кучешки екскременти

en: Waste Disposal/Dumpster
bg: Контейнер за отпадъци

en: Sanitary Dump Station
bg: Санитарно Сметище

en: Suction pumpout
bg: Смукателно изпомпване

en: Gravity drain for hose
bg: Гравитационен дренаж за маркуч

en: Casette or Elsan Disposal
bg: Касета или Елсан Изхвърляне

en: Operation times
bg: Времена на операции

en: Amount of Seats
bg: Брой седящи места

en: Type of shelter
bg: Тип на подслон

[ctx: shelter]
en: basic_hut
bg: основна_хижа

[ctx: shelter]
en: lean_to
bg: наклонете_се_към

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
bg: подслон_за_пикник

[ctx: shelter]
en: public_transport
bg: обществен_транспорт

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
bg: подслон_при_лошо_време

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
bg: скриване_от_диви_животни

en: Hunting Stand
bg: Ловно скривалище

[ctx: hunting stand]
en: Hide
bg: Скриване

en: Lockable
bg: Заключващ се

en: Water Point
bg: Водна Точка

en: Valves
bg: Клапани

en: Dunlop (Woods)
bg: Дънлоп (гора)

en: Regina
bg: Царица

en: Advertising Column
bg: Рекламна Колона

en: Billboard
bg: Билборд

en: Poster box
bg: Постерна кутия (ракета, "city light")

en: Sports
bg: Спорт

en: Sport Facilities
bg: Спортни съоражения

en: Stadium
bg: Стадион

en: Sports Centre
bg: Спортен център

en: Fitness Centre
bg: Фитнес Център

en: Pitch
bg: Игрище

en: Racetrack
bg: Състезателна писта

en: Golf
bg: Голф

en: Golf Course
bg: Поле за голф

[ctx: golf]
en: Hole
bg: Дупка

en: Par
bg: Равенство

en: Handicap rating
bg: Рейтинг на хендикап

[ctx: golf]
en: Pin
bg: Пръчка на флагче

[ctx: golf]
en: Bunker
bg: Препятствия

[ctx: golf]
en: Natural
bg: Естествени

[ctx: golf]
en: Frontal Water hazard
bg: Опастност от Вода напред

[ctx: golf]
en: Lateral water hazard
bg: Опастност от вода встрани

[ctx: golf]
en: Green
bg: Зелено

[ctx: golf]
en: Fairway
bg: Свободен проход

[ctx: golf]
en: Rough
bg: Неравност

[ctx: golf]
en: Driving range
bg: Обхват на шофиране

en: Miniature Golf
bg: Миниголф

en: Multi
bg: Многобой

[ctx: running]
en: pitch
bg: игрище

[ctx: running]
en: sports_centre
bg: спортен_център

[ctx: running]
en: fitness_centre
bg: фитнес

[ctx: running]
en: stadium
bg: стадион

[ctx: running]
en: track
bg: писта

en: Nine-pin Bowling
bg: Боулинг с девет кегли

en: Ten-pin Bowling
bg: Боулинг с десет кегли

en: Archery
bg: Стрелба с лък

en: Track and Field Athletics
bg: Лека Атлетика

en: Running
bg: Бягане

en: Climbing site
bg: Място за катерене

en: Number of routes
bg: Брой на маршрути

en: Usual elevation at the bottom of the routes
bg: Обикновено издигане на края на маршрутите

en: Usual route length (m)
bg: Обичайна дължина на маршрута (метри)

en: Minimal climbing length (m)
bg: Минимална дължина на изкачване (метри)

en: Maximum climbing length (m)
bg: Максимална дължина на изкачване (метри)

en: UIAA: Simplest route
bg: UIAA: Най-простият маршрут

en: UIAA: Most difficult route
bg: UIAA: Най-трудният маршрут

en: UIAA: Main difficulty
bg: UIAA: Основна трудност

en: French: Simplest route
bg: Френски: Най-простият маршрут

en: French: Most difficult route
bg: Френски: Най-трудният маршрут

en: French: Main difficulty
bg: Френски: Основна трудност

en: Saxon: Simplest route
bg: Саксонски: Най-простият маршрут

en: Saxon: Most difficult route
bg: Саксонски: Най-трудният маршрут

en: Saxon: Main difficulty
bg: Саксонски: Основна трудност

en: Climbing route
bg: Изкачващ маршрут

en: Bolts
bg: Болтове

en: Pitches
bg: Терени

en: Route length (m)
bg: Дължина на маршрута (метри)

en: UIAA grading
bg: Класификация по UIAA

en: French grading
bg: Френско класиране

en: Saxon grading
bg: Саксонско класиране

en: Canoeing/Kayaking
bg: Кану/Каяк

en: Rowing
bg: Гребане

[ctx: racing]
en: pitch
bg: игрище

[ctx: racing]
en: sports_centre
bg: Спортен център

[ctx: racing]
en: stadium
bg: стадион

[ctx: racing]
en: track
bg: писта

en: Dog Racing
bg: Надпреварване с кучета

en: Horse Racing
bg: Конни надбягвания

en: Gymnastics
bg: Гимнастика

en: fitness_centre
bg: фитнес

en: Ice Skating
bg: Фигурно Пързаляне

en: ice_rink
bg: ледена_пързалка

en: Roller Skating
bg: Ролкови кънки

en: Skateboard
bg: Скейтборд

en: Swimming
bg: Плуване

en: water_park
bg: воден_парк

en: Scuba Diving
bg: Гмуркане

en: Piste type
bg: Тип писта

en: connection
bg: връзка

en: downhill
bg: спускане

en: hike
bg: поход

en: ice_skate
bg: кънки_на_лед

en: nordic
bg: нордическа

en: playground
bg: игрище

en: skitour
bg: ски обиколка

en: sled
bg: шейна

en: sleigh
bg: шейна

en: snow_park
bg: Зимен парк

en: Difficulty
bg: Трудност

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
bg: за начинаещи

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
bg: лека

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
bg: със средна трудност

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
bg: за напреднали

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
bg: за професионалисти

[ctx: piste:difficulty]
en: freeride
bg: безплатно каране

en: Grooming
bg: Поддръжка

[ctx: piste:grooming]
en: classic
bg: класически

[ctx: piste:grooming]
en: skating
bg: кънки

[ctx: piste:grooming]
en: classic+skating
bg: класическо каране на ски+каране на кънки

[ctx: piste:grooming]
en: scooter
bg: скутер

en: Shooting
bg: Стрелба

en: Chess
bg: Шах

en: picnic_table
bg: маса_за_пикник

en: Sport (Ball)
bg: Спорт (с топка)

en: Soccer
bg: Футбол

en: Australian Football
bg: Австралийски футбол

en: American Football
bg: Американски футбол

en: Canadian Football
bg: Канадски футбол

en: Gaelic Games
bg: Келтски Игри

en: Hurling
bg: Хърлинг

en: Football
bg: Футбол

en: Rounders
bg: Вид игра с топка и бухалка

en: Handball
bg: Хандбал

en: Rugby League
bg: Ръгби лига

en: Rugby Union
bg: Ръгби Съюз

en: Baseball
bg: Бейсбол

en: Basketball
bg: Баскетбол

en: Hoops
bg: Обръчи

en: Volleyball
bg: Волейбол

en: Beach Volleyball
bg: Плажен Волейбол

en: Billiards
bg: Билярд

en: golf_course
bg: поле за голф

en: Boule
bg: Буле (игра с мет.топчета)

en: Lawn Bowling
bg: Боулинг на трева

en: Cricket
bg: Крикет

en: Croquet
bg: Крокет

en: Field Hockey
bg: Хокей на трева

en: Ice Hockey
bg: Хокей на лед

en: Curling
bg: Кърлинг

en: Pelota
bg: Пелота

en: Racquetball
bg: Ракетбол

en: Table Tennis/Ping-Pong
bg: Тенис на маса/Пинг-Понг

en: Tennis
bg: Тенис

en: Motorsport
bg: Мотоспорт

en: Kart Racing
bg: Картинг състезание

en: Motocross
bg: Мотокрос

en: Model Aerodrome
bg: Модел Летище

[ctx: aerialway]
en: pitch
bg: игрище

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
bg: спортен център

[ctx: aerialway]
en: track
bg: писта

en: RC Car
bg: Радиоуправляеми колички

en: Man Made
bg: Изкуствени

[ctx: building]
en: allotment_house
bg: разпределителна къща

[ctx: building]
en: bakehouse
bg: хлебопекарна

[ctx: building]
en: barn
bg: плевня

[ctx: building]
en: basilica
bg: базилика

[ctx: building]
en: bunker
bg: бункер

[ctx: building]
en: cabin
bg: кабина

[ctx: building]
en: carport
bg: навес за автомобили

[ctx: building]
en: cathedral
bg: катедрала

[ctx: building]
en: chapel
bg: параклис

[ctx: building]
en: church
bg: църква

[ctx: building]
en: college
bg: колеж

[ctx: building]
en: commercial
bg: търговска сграда

[ctx: building]
en: construction
bg: в строеж

[ctx: building]
en: cowshed
bg: краварник

[ctx: building]
en: farm_auxiliary
bg: спомагателна_ферма

[ctx: building]
en: fire_station
bg: пожарна

[ctx: building]
en: garage
bg: гараж

[ctx: building]
en: garages
bg: гаражи

[ctx: building]
en: gasometer
bg: газомер

[ctx: building]
en: gatehouse
bg: портал

[ctx: building]
en: grandstand
bg: трибуна

[ctx: building]
en: greenhouse
bg: оранжерия

[ctx: building]
en: hospital
bg: болница

[ctx: building]
en: kindergarten
bg: детска градина

[ctx: building]
en: manufacture
bg: производство

[ctx: building]
en: monastery
bg: манастир

[ctx: building]
en: mosque
bg: джамия

[ctx: building]
en: office
bg: офиси

[ctx: building]
en: parking
bg: паркинг

[ctx: building]
en: public
bg: обществен

[ctx: building]
en: retail
bg: търговски

[ctx: building]
en: roof
bg: покрив

[ctx: building]
en: ruins
bg: руини

[ctx: building]
en: school
bg: училище

[ctx: building]
en: service
bg: обслужване

[ctx: building]
en: shed
bg: навес

[ctx: building]
en: silo
bg: силоз

[ctx: building]
en: stable
bg: стабилен

[ctx: building]
en: storage_tank
bg: резервоар_за_съхранение

[ctx: building]
en: sty
bg: кочина

[ctx: building]
en: supermarket
bg: супермаркет

[ctx: building]
en: synagogue
bg: синагога

[ctx: building]
en: temple
bg: храм

[ctx: building]
en: tent
bg: палатка

[ctx: building]
en: toilets
bg: тоалетни

[ctx: building]
en: train_station
bg: гара

[ctx: building]
en: transformer_tower
bg: трансформаторна_кула

[ctx: building]
en: transportation
bg: транспорт

[ctx: building]
en: university
bg: университет

[ctx: building]
en: warehouse
bg: склад

en: Residential Building
bg: Жилищна сграда

[ctx: building]
en: residential
bg: жилищна сграда

[ctx: building]
en: apartments
bg: апартаменти

[ctx: building]
en: ger
bg: юрта (монголска)

[ctx: building]
en: house
bg: къща

[ctx: building]
en: hotel
bg: хотел

[ctx: building]
en: hut
bg: колиба

[ctx: building]
en: bungalow
bg: бунгало

[ctx: building]
en: dormitory
bg: oбщежитие

[ctx: building]
en: terrace
bg: тераса

[ctx: building]
en: detached
bg: откъснат

[ctx: building]
en: farm
bg: ферма

en: Building part
bg: Част на сграда

[ctx: building]
en: Skipped Levels
bg: Пропуснати Нива

en: Skipped height (meters)
bg: Пропусната височина (метри)

[ctx: building]
en: wayside_shrine
bg: крайпътен_олтар

en: Entrance
bg: Вход

[ctx: entrance]
en: yes
bg: да

[ctx: entrance]
en: main
bg: главен вход

[ctx: entrance]
en: service
bg: помощен вход

[ctx: entrance]
en: exit
bg: изход

[ctx: entrance]
en: emergency
bg: авариен изход

[ctx: entrance]
en: staircase
bg: стълбище

[ctx: entrance]
en: home
bg: дом

[ctx: entrance]
en: garage
bg: гараж

en: Door
bg: врата

en: folding
bg: сгъваем(а)

en: hinged
bg: закрепен с панти

en: loadingdock
bg: товарен док

en: sliding
bg: плъзгане

en: trapdoor
bg: капак

en: Entrance number
bg: Номер на вход

en: Flat numbers
bg: Апартаменти

en: Non-public police facility
bg: Служебно полицейско съоръжение

[ctx: police]
en: barracks
bg: казарма

[ctx: police]
en: car_pound
bg: паркинг за задържани автомобили

[ctx: police]
en: checkpoint
bg: контролно-пропускателен пункт

[ctx: police]
en: detention
bg: задържане

[ctx: police]
en: naval_base
bg: военноморска_база

[ctx: police]
en: offices
bg: офиси

[ctx: police]
en: range
bg: обхват

[ctx: police]
en: storage
bg: съхранение

[ctx: police]
en: training_area
bg: зона за обучение

[ctx: police]
en: yes
bg: да

en: Flagpole
bg: Флагщок

en: Cross
bg: Кръст

en: Works
bg: Цех

en: Product
bg: Продукт

en: bricks
bg: тухли

en: food
bg: храна

en: Chimney
bg: Комин

en: Kiln
bg: Пещ

en: lime
bg: лимонено

en: Windmill
bg: Мелница

en: Pump
bg: Помпа

en: Gasometer
bg: Газохранилище

en: Silo
bg: Силоз

en: Storage Tank
bg: Резервоар за Съхранение

[ctx: content]
en: fuel
bg: гориво

[ctx: content]
en: manure
bg: оборски тор

[ctx: content]
en: oil
bg: нефт

[ctx: content]
en: sewage
bg: канализация

[ctx: content]
en: silage
bg: силаж

[ctx: content]
en: slurry
bg: глинена каша

[ctx: content]
en: water
bg: вода

[ctx: content]
en: wine
bg: вино

en: Bunker Silo
bg: Бункер Силоз

en: Crane
bg: Кран

en: floor-mounted_crane
bg: монтиран на пода кран

en: gantry_crane
bg: подемен_кран

en: portal_crane
bg: портален_кран

en: travel_lift
bg: лифт за пътуване

en: Goods conveyor
bg: Промишлен конвейер

en: Resource
bg: Ресурс

en: Pumping station
bg: Помпена станция

en: Mineshaft
bg: минен вал

en: Function
bg: Функция

en: winding
bg: намотка

en: air
bg: въздух

en: Depth (meters)
bg: Дълбочина (метри)

en: Visible Headframe
bg: Видима Глава

en: Disused
bg: Изоставена мина (галерия)

en: Adit
bg: Минна галерия

en: Street Lamp
bg: Улична лампа

[ctx: lamp_type]
en: electric
bg: електрически

[ctx: lamp_type]
en: floodlight
bg: прожектор

[ctx: lamp_type]
en: sodium
bg: натрий

[ctx: lamp_type]
en: solar_lamp
bg: слънчева_лампа

en: Mounted on
bg: Монтаж

[ctx: lamp_mount]
en: bent_mast
bg: стълб с извивка

[ctx: lamp_mount]
en: straight_mast
bg: стълб без извивка

[ctx: lamp_mount]
en: suspended
bg: висящ над улицата

[ctx: lamp_mount]
en: wall
bg: стена

en: Street cabinet
bg: Разпределително табло на улицата

en: cable_tv
bg: кабелна_телевизия

en: postal_service
bg: пощенски_услуги

en: traffic_control
bg: контрол_на_трафика

en: traffic_monitoring
bg: наблюдение на трафика

en: transport_management
bg: управление на транспорта

en: water_management
bg: управление_на_водата

en: Monitoring Station
bg: Станция за наблюдение (мониторинг)

en: Monitoring:
bg: Наблюдение на:

en: Water level
bg: Ниво на река

en: Tide Level
bg: Ниво на прилив/отлив

en: Groundwater
bg: Подземни води

en: Traffic
bg: Трафик

en: Air Quality
bg: Качество на въздуха

en: Noise
bg: Шум

en: GPS Signals
bg: GPS сигнали

en: GLONASS Signals
bg: GLONASS сигнали

en: Galileo Signals
bg: Galileo сигнали

en: Weather
bg: Време

en: Radiation
bg: Радиация

en: Seismic Activity
bg: Сеизмична активност

en: Recording:
bg: Записване:

en: Manually
bg: Ръчно

en: Remote
bg: Отдалечено

en: Display:
bg: Дисплей:

en: Analog
bg: Аналогов

en: Digital
bg: Цифров

en: Telescope
bg: Телескоп

[ctx: telescope]
en: optical
bg: оптичен

[ctx: telescope]
en: radio
bg: радио

[ctx: telescope]
en: gamma
bg: гама

en: Type of construction
bg: Вид на конструкцията

en: dish
bg: ястие

en: dome
bg: купол

en: Telescope Diameter (meters)
bg: Диаметър на телескопа (метри)

en: Survey Point
bg: Точка на наблюдение

en: andesite
bg: андезит

en: Zone
bg: Зона

en: parking
bg: паркинг

en: traffic
bg: трафик

en: shop
bg: магазин

en: bank
bg: банка

en: Camera
bg: Камера

[ctx: camera:type]
en: fixed
bg: фиксирана

[ctx: camera:type]
en: panning
bg: въртяща камера

[ctx: camera:type]
en: dome
bg: куполна

[ctx: camera:mount]
en: wall
bg: стена

[ctx: camera:mount]
en: pole
bg: стълб

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
bg: таван

en: Direction in degrees
bg: Посока (в градуси)

en: Inclination in degrees
bg: Наклон (в градуси)

en: Towers
bg: Кули

en: Lighthouse
bg: Маяк / Светлинен фар

[ctx: man_made]
en: Beacon
bg: Фар

en: Water Tower
bg: Водонапорна кула

en: Antenna
bg: Антена

en: Mast
bg: Прът за антена

[ctx: mast/tower]
en: communication
bg: телекомуникации

[ctx: mast/tower]
en: lighting
bg: осветление

[ctx: mast/tower]
en: monitoring
bg: наблюдаване

[ctx: mast/tower]
en: radar
bg: радар

[ctx: mast/tower]
en: siren
bg: сирена

en: freestanding
bg: самостоятелно

en: guyed_lattice
bg: решетка

en: lattice
bg: мрежовиден

en: Tower
bg: Кула

[ctx: mast/tower]
en: bell_tower
bg: камбанария

[ctx: mast/tower]
en: cooling
bg: охлаждане

[ctx: mast/tower]
en: defensive
bg: отбранителен

[ctx: mast/tower]
en: minaret
bg: минаре

[ctx: mast/tower]
en: observation
bg: наблюдение

[ctx: mast/tower]
en: watchtower
bg: наблюдателна кула

en: Big Communication Tower
bg: Голяма Комуникационна Кула

en: Big communication tower, usually higher than 100 meters.
bg: Голяма Комуникационна Кула обикновено по-висока от 100 метра.

en: Pipeline
bg: Тръбопровод

en: Pipeline Substation
bg: Подстанция на Тръбопроводи

[ctx: pipeline]
en: compression
bg: компресия

[ctx: pipeline]
en: distribution
bg: разпределение

[ctx: pipeline]
en: field_gathering
bg: събиране_на_полета

[ctx: pipeline]
en: inspection_gauge
bg: инспекционен_габарит

[ctx: pipeline]
en: measurement
bg: измерване

[ctx: pipeline]
en: valve
bg: клапан

[ctx: pipeline]
en: valve_group
bg: клапанна_група

en: Pipeline Valve
bg: Тръбопроводен клапан

en: Valve type
bg: Тип клапан

[ctx: valve]
en: butterfly
bg: пеперуда

[ctx: valve]
en: globe
bg: сфера

[ctx: valve]
en: ball
bg: топка

[ctx: valve]
en: plug
bg: пожарен кран

[ctx: valve]
en: gate
bg: клапа

[ctx: valve]
en: needle
bg: стрелка

[ctx: valve]
en: spool
bg: макара

en: Actuator
bg: Задвижващ механизъм

[ctx: actuator]
en: manual
bg: ръчен

[ctx: actuator]
en: electric_motor
bg: електрически_мотор

[ctx: actuator]
en: hydraulic_cylinder
bg: хидравличен_цилиндър

[ctx: actuator]
en: pneumatic_cylinder
bg: пневматичен_цилиндър

[ctx: actuator]
en: solenoid
bg: намотка

[ctx: actuator]
en: thermostatic
bg: термостатен

en: Position sensor
bg: Сензор за положение

en: optical
bg: оптичен

en: inductive
bg: всмукващ

en: Marker
bg: Маркер

[ctx: marker]
en: aerial
bg: въздушен

[ctx: marker]
en: ground
bg: земя

[ctx: marker]
en: pedestal
bg: опорен блок

[ctx: marker]
en: plate
bg: плоча

[ctx: marker]
en: post
bg: подпора

[ctx: marker]
en: stone
bg: камък

en: Manhole
bg: Капак на шахта

[ctx: manhole]
en: drain
bg: отточен канал

[ctx: manhole]
en: gas
bg: газ

[ctx: manhole]
en: heat
bg: топлофикация

[ctx: manhole]
en: power
bg: ел. захранване

[ctx: manhole]
en: rainwater
bg: дъждовна вода

[ctx: manhole]
en: sewer
bg: канализация

[ctx: manhole]
en: telecom
bg: телеком

[ctx: manhole]
en: water
bg: водоснабдяване

en: Water
bg: Вода

en: Water Works
bg: Водни Съоръжения

en: Wastewater Treatment Plant
bg: Пречиствателна станция

en: Watermill
bg: Водна мелница

en: Fountain
bg: Фонтан

en: Water Well
bg: Воден Кладенец

en: powered
bg: захранван

en: Bridges
bg: Мостове

en: aqueduct
bg: акведукт

en: boardwalk
bg: дървена пешеходна пътека

en: cantilever
bg: конзола

en: covered
bg: покрит

en: low_water_crossing
bg: пресичане само при ниска вода

en: trestle
bg: подпора на рамков мост

en: viaduct
bg: виадукт

en: Structure
bg: Структура

en: arch
bg: арка

en: beam
bg: греда

en: cable-stayed
bg: въжен

en: floating
bg: плаващ

en: humpback
bg: гърбица

en: simple-suspension
bg: просто-окачване

en: suspension
bg: висящ

en: truss
bg: подпорна конструкция на мост

en: Movable Bridge
bg: подвижен мост

en: bascule
bg: баскъл мост

en: drawbridge
bg: подвижен мост

en: lift
bg: лифт

en: submersible
bg: потопяем

en: swing
bg: завъртащ се

en: transporter
bg: мостов кран

en: retractable
bg: прибиращ се

en: tilt
bg: наклон

en: Bridge Support
bg: Поддръжка на Мост

en: abutment
bg: подпора

en: lift_pier
bg: повдигаща_се_мостова_опора

en: pier
bg: кей

en: pivot_pier
bg: въртяща_се_мостова_опора

en: pylon
bg: пилон

en: Bridge outline
bg: Контур на моста

[ctx: preset group]
en: Military
bg: Военен

en: Airfield
bg: Летище

en: Barracks
bg: Казарма

en: Bunker
bg: Бункер

[ctx: bunker]
en: command
bg: команда

[ctx: bunker]
en: foxhole
bg: лисича дупка

[ctx: bunker]
en: gun_emplacement
bg: поставяне_на_огнестрелно_оръжие

[ctx: bunker]
en: hardened_aircraft_shelter
bg: втвърден_самолетен_подслон

[ctx: bunker]
en: mg_nest
bg: mg_гнездо

[ctx: bunker]
en: munitions
bg: боеприпаси

[ctx: bunker]
en: observation
bg: наблюдение

[ctx: bunker]
en: personnel_shelter
bg: подслон_за_персонала

[ctx: bunker]
en: pillbox
bg: бункер

[ctx: bunker]
en: technical
bg: технически

[ctx: bunker]
en: overground
bg: надземен

[ctx: bunker]
en: underground
bg: подземен

en: Historic
bg: Исторически

en: Ruins
bg: Руини

en: Range
bg: Обсег

en: Power
bg: Електричество

en: Power Plant
bg: Електроцентрала

en: Method
bg: Метод

[ctx: generator method]
en: anaerobic_digestion
bg: анаеробно_храносмилане

[ctx: generator method]
en: combustion
bg: с изгаряне

[ctx: generator method]
en: gasification
bg: газификация

[ctx: generator method]
en: fission
bg: делене

[ctx: generator method]
en: fusion
bg: топене

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
bg: пиролиза

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
bg: изтичане на реката

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
bg: водно-помпен-склад

[ctx: generator method]
en: water-storage
bg: водохранилище

[ctx: generator method]
en: barrage
bg: бент

[ctx: generator method]
en: stream
bg: поток

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
bg: фотоволтаичен

[ctx: generator method]
en: thermal
bg: термален

en: Power Generator
bg: Електроцентрала

en: Biofuel Power Generator
bg: Генератор на биомаса

en: Generator Type
bg: Тип на генератора

en: gas_turbine
bg: газова турбина

en: reciprocating_engine
bg: бутален_двигател

en: steam_generator
bg: парна турбина

en: Biogas Power Generator
bg: Генератор на биогаз

en: Biomass Power Generator
bg: Генератор на биомаса

en: bioreactor
bg: биореактор

en: combustion
bg: изгаряне

en: steam_turbine
bg: парна турбина

en: Coal Power Generator
bg: Генератор на Въглища

en: Gas Power Generator
bg: Газов_Генератор

en: combined_cycle
bg: комбиниран_цикъл

en: Oil Power Generator
bg: Генератор на маслена енергия

en: Diesel Power Generator
bg: Дизелов генератор

en: Gasoline Power Generator
bg: Бензинов генератор

en: Nuclear Reactor
bg: Ядрен реактор

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
bg: Реактор на Кипяща Вода 1 (BWR-1)

en: fission
bg: делене

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
bg: Реактор на Кипяща Вода 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
bg: Реактор на Кипяща Вода 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
bg: Реактор на Кипяща Вода 4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
bg: Реактор на Кипяща Вода 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
bg: Реактор на Кипяща Вода 6 (BWR-6)

en: CANada Deuterium Uranium reactor (CANDU)
bg: Канадски реактор на деутериев уран (CANDU)

en: cold-fusion
bg: студено-топене

en: fusion
bg: топене

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
bg: Китайски реактор под налягане (CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
bg: Европейски реактор под налягане (EPR)

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
bg: Инерционен кондензационен синтез (ICF)

en: Pressurized water reactor (PWR)
bg: Реактор с вода под налягане (PWR)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)
bg: Реактор "Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000" (RBMK-1000)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)
bg: Реактор Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)

en: tokamak
bg: Токамак (управляем термоядрен синтез)

en: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reactor (VVER)
bg: Водо-воден енергиен реактор (ВВЕР)

en: Solar Power Generator
bg: Генератор на слънчева енергия

en: solar_photovoltaic_panel
bg: слънчев_фотоволтаичен_панел

en: photovoltaic
bg: фотоволтаичен

en: solar_thermal_collector
bg: слънчев_топлинен_колектор

en: thermal
bg: топлинен

en: Waste Power Generator
bg: Генератор на Oтпадъчна Eнергия

en: gasification
bg: газификация

en: pyrolysis
bg: пиролиза

en: Water Turbine
bg: Водна Турбина

en: francis_turbine
bg: турбина_франциск

en: all methods
bg: всички методи

en: hydrodynamic_screw
bg: хидродинамичен_винт

en: run-of-the-river
bg: изтичане-на-реката

en: kaplan_turbine
bg: турбина_на_каплан

en: run-of-the-river / water-storage
bg: изтичане-на-реката / водохранилище

en: pelton_turbine
bg: пелтонова_турбина

en: Tidal Water Turbine
bg: Турбина с приливна вода

en: horizontal_axis
bg: хоризонтална_ос

en: barrage
bg: бент

en: vertical_axis
bg: вертикална ос

en: Wave Energy Converter
bg: Вълнов Преобразувател на Енергия

en: Osmotic Power Generator
bg: Осмотичен Генератор на Енергия

en: Geothermal Power Generator
bg: Геотермален Генератор на Енергия

en: heat_pump
bg: топлинна_помпа

en: Wind Turbine
bg: Вятърна Турбина

en: Power Substation
bg: подстанция

en: Type of substation
bg: Тип подстанция

[ctx: power]
en: compensation
bg: компенсация

[ctx: power]
en: converter
bg: конвертор

[ctx: power]
en: distribution
bg: разпределение

[ctx: power]
en: industrial
bg: промишлен

[ctx: power]
en: minor_distribution
bg: незначително_разпределение

[ctx: power]
en: traction
bg: сцепление

[ctx: power]
en: transition
bg: преход

[ctx: power]
en: transmission
bg: предаване

en: Gas insulated
bg: Газоизолиран

en: Power Transformer
bg: силов трансформатор

en: Type of transformer
bg: Тип на трансформатора

[ctx: power]
en: auxiliary
bg: спомагателен

[ctx: power]
en: generator
bg: генератор

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
bg: регулатор на фазовия ъгъл

[ctx: power]
en: yes
bg: да

en: Power Switchgear
bg: Разклонител

en: (Please only use this tag if more detailed mapping using busbars and bays is impossible!)
bg: Моля, използвайте този таг само ако по-подробно картографиране с помощта на шини и отсеци е невъзможно!

en: Power Busbar
bg: Захранваща Шина

en: Power Bay
bg: захранващ отсек

en: Power Switch
bg: Превключвател на Захранването

en: Type of switch
bg: Тип на превключвател

[ctx: power]
en: circuit_breaker
bg: прекъсвач

[ctx: power]
en: disconnector
bg: разединител

[ctx: power]
en: earthing
bg: заземяване

[ctx: power]
en: mechanical
bg: механичен

en: Power Converter
bg: Преобразувател на Мощност

en: Type of converter
bg: Тип преобразувател

[ctx: power]
en: back-to-back
bg: гръб-до-гръб

en: Amount of poles
bg: Брой стълбове

en: monopole
bg: единичен стълб

en: bipole
bg: двоен стълб

en: Power rating (MVA)
bg: Мощност (МVA)

en: Power Compensator
bg: Компенсатор на мощност

en: Type of compensator
bg: Тип компенсатор

[ctx: power]
en: filter
bg: Филтър

[ctx: power]
en: series_capacitor
bg: сериен_кондензатор

[ctx: power]
en: series_reactor
bg: сериен_реактор

[ctx: power]
en: shunt_capacitor
bg: шунтов_кондензатор

[ctx: power]
en: shunt_reactor
bg: шунтов_реактор

[ctx: power]
en: synchronous_condenser
bg: синхронен кондензатор

en: Power rating (kvar/Mvar)
bg: Мощност (kvar / Mvar)

en: Transformer Tower
bg: Трансформаторна кула

en: Power Portal
bg: Портал за захранване

en: tubular
bg: тръбен

en: Portal design
bg: Дизайн на портала

[ctx: power]
en: portal
bg: портал

[ctx: power]
en: portal_two-level
bg: портал_на_две_нива

[ctx: power]
en: portal_three-level
bg: портал_на_три-нива

en: Power Tower
bg: Електрически стълб от ЕПМ

en: Tower design
bg: Дизайн на кула

[ctx: power]
en: one-level
bg: едно-ниво

[ctx: power]
en: two-level
bg: на две нива

[ctx: power]
en: three-level
bg: на три нива

[ctx: power]
en: barrel
bg: варел

[ctx: power]
en: asymmetric
bg: асиметричен

[ctx: power]
en: triangle
bg: триъгълник

[ctx: power]
en: flag
bg: флаг

[ctx: power]
en: four-level
bg: на четири нива

[ctx: power]
en: six-level
bg: на шест нива

[ctx: power]
en: nine-level
bg: на девет нива

[ctx: power]
en: delta_two-level
bg: делта_на_две_нива

[ctx: power]
en: y-frame
bg: y-рамка

[ctx: power]
en: x-frame
bg: х-рамка

[ctx: power]
en: h-frame
bg: h-рамка

[ctx: power]
en: bipole
bg: двуполюсен

[ctx: power]
en: monopolar
bg: еднополюсен

en: Triple tower
bg: Тройна кула

en: Incomplete tower
bg: Незавършена кула

en: Pole
bg: Стълб

en: Pole with Switch
bg: Полюс с Превключвател

en: Pole Attributes:
bg: Описание на стълб:

en: Switch Attributes:
bg: Атрибути на Превключване:

en: Pole with Transformer
bg: Стълб с трансформатор

en: Transformer Attributes:
bg: Описание на трансформатор:

en: Catenary mast
bg: Прът за контактна мрежа

en: Insulator
bg: Изолатор

en: Power Line
bg: Линия за електропренос

en: Line type
bg: Тип на линия

en: line
bg: линия

en: minor_line
bg: малка_линия

en: Number of conductors/wires per cable
bg: Брой проводници на линия

[ctx: power]
en: single
bg: един

[ctx: power]
en: double
bg: два

[ctx: power]
en: triple
bg: три

[ctx: power]
en: quad
bg: четири

[ctx: power]
en: fivefold
bg: пет

[ctx: power]
en: sixfold
bg: шест

[ctx: power]
en: eightfold
bg: осем

en: Used for data communications
bg: Ползване за комуникации

en: Power Cable
bg: Електропровод

[ctx: power cable]
en: overground
bg: надземен

[ctx: power cable]
en: underground
bg: подземен

[ctx: power cable]
en: underwater
bg: подводен

en: Telecom
bg: Телеком

en: Telecom Street Cabinet
bg: Уличен Шкаф на Телеком

en: Telephone Exchange
bg: Телефонна централа

en: Connection Point
bg: Точка на Свързване

en: Service Device
bg: Сервизно Устройство

en: Historic Places
bg: Исторически места

en: Castle
bg: Замък

en: stately
bg: величествен

en: defensive
bg: отбранителен

en: fortress
bg: крепост

en: manor
bg: имение

en: palace
bg: дворец

en: Fort
bg: Укрепление

en: Archaeological Site
bg: Архиологични разкопки

en: fortification
bg: укрепление

en: megalith
bg: мегалит

en: necropolis
bg: гробище на разкопан древен град

en: settlement
bg: селище

en: tumulus
bg: гробна могила

en: Battlefield
bg: Поле на битка

en: Palaeontological Site
bg: Палеонтологичен Oбект

en: Citywalls
bg: Градски стени

en: City gate
bg: Градска порта

en: Manor
bg: Имение

en: Historic monastery
bg: Исторически манастир

en: Charcoal pile
bg: Купчина от дървени въглища

en: Mine
bg: Мина

en: Mine shaft
bg: Минна шахта

en: Shieling
bg: Кошара

en: Grave
bg: Гроб

en: Tomb
bg: Гробница

[ctx: tomb]
en: columbarium
bg: хранилище на урни в крематориум

[ctx: tomb]
en: crypt
bg: подземие

[ctx: tomb]
en: hypogeum
bg: подземна стая

[ctx: tomb]
en: mausoleum
bg: мавзолей

[ctx: tomb]
en: pyramid
bg: пирамида

[ctx: tomb]
en: rock-cut
bg: скално изсечен

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
bg: саркофаг

[ctx: tomb]
en: tumulus
bg: гробна могила

[ctx: tomb]
en: vault
bg: гробница

[ctx: tomb]
en: war_grave
bg: военен_гроб

en: Monument
bg: Забележителност

en: Memorial
bg: Паметник

[ctx: memorial]
en: bust
bg: бюст

[ctx: memorial]
en: plaque
bg: паметна плоча

[ctx: memorial]
en: statue
bg: статуя

[ctx: memorial]
en: stele
bg: възпоменателна плоча

[ctx: memorial]
en: stone
bg: каменен

[ctx: memorial]
en: war_memorial
bg: Военен мемориал

en: Inscription
bg: Надпис

en: Wayside Cross
bg: Крайпътен кръст

en: Wayside Shrine
bg: Крайпътен параклис

en: Place of worship
bg: Място за поклонение

en: Boundary Stone
bg: Пограничен камък

en: Milestone
bg: Километричен камък (знак)

en: Shops
bg: Магазини

en: Food
bg: Хранителен магазин

en: Supermarket
bg: Супермаркет

en: Convenience Store
bg: Хранителни стоки

en: Kiosk
bg: Будка

en: Bakery
bg: Пекарна

en: Butcher
bg: Месарница

en: Seafood
bg: Морски деликатеси

en: Dairy
bg: Млекарница

en: Cheese
bg: Сирене

en: Deli (Fine Food)
bg: Деликатесен магазин

en: Pastry
bg: Тестени изделия

en: Confectionery
bg: Сладкарски изделия

en: Chocolate
bg: Шоколад

en: Herbalist
bg: Билкар

en: Tea
bg: Чай

en: Coffee
bg: Кафе

en: Frozen food
bg: Замразени храни

en: Public Market
bg: Обществен пазар

en: Organic
bg: Био магазин

en: Greengrocer
bg: Плодове и зеленчуци

en: Farm Stand
bg: Фермерски щанд

en: Organic/Bio
bg: Био-храни

en: Fair Trade
bg: Честна Търговия

en: Alcohol
bg: Алкохол

en: Beverages
bg: Напитки

en: Wine
bg: Винен магазин

[ctx: clothes]
en: babies
bg: бебета

[ctx: clothes]
en: children
bg: деца

[ctx: clothes]
en: costumes
bg: костюми

[ctx: clothes]
en: denim
bg: дънков плат

[ctx: clothes]
en: fashion
bg: мода

[ctx: clothes]
en: fur
bg: козина

[ctx: clothes]
en: hats
bg: шапки

[ctx: clothes]
en: leather
bg: кожа

[ctx: clothes]
en: maternity
bg: майчинство

[ctx: clothes]
en: men
bg: мъжка мода

[ctx: clothes]
en: motorcycle
bg: дрехи за мотоциклетисти

[ctx: clothes]
en: oversize
bg: извънгабаритни

[ctx: clothes]
en: schoolwear
bg: училищно облекло

[ctx: clothes]
en: sports
bg: спортове

[ctx: clothes]
en: suits
bg: костюми

[ctx: clothes]
en: swimwear
bg: бански

[ctx: clothes]
en: traditional
bg: традиционен

[ctx: clothes]
en: underwear
bg: бельо

[ctx: clothes]
en: wedding
bg: сватбени рокли и костюми

[ctx: clothes]
en: women
bg: жени

[ctx: clothes]
en: workwear
bg: работно облекло

en: Boutique
bg: Бутик

[ctx: shop]
en: Shoes
bg: Обувки

[ctx: shoes]
en: Offers repairs
bg: Предлага ремонт

en: Outdoor
bg: Туристически стоки (за активен отдих)

en: Dry Cleaning
bg: Химическо чистене

en: Laundry
bg: Пералня

en: Laundry Service
bg: Химическо Чистене

en: Tailor
bg: Шивашко ателие

en: Fabric
bg: Платове

en: Electronic
bg: Електроника

en: Computer
bg: Компютри

en: Electronics
bg: Електроника

en: Mobile Phone
bg: Мобилни телефони

en: Watches
bg: Часовници

en: Vacuum Cleaner
bg: Прахосмукачки

en: Hifi
bg: Аудио HiFi

en: Video
bg: Видео

en: Video Games
bg: Видео игри

en: Music
bg: Музика

en: Cash
bg: Пари

en: Bank
bg: Банка

en: Automated Teller Machine
bg: Банкомат

en: Money Exchange
bg: Обмяна на валута

en: Money transfer
bg: Парични преводи

en: Pawnbroker
bg: Заложна къща

en: Home decoration
bg: Декорации

en: Doors
bg: Врати

en: Furniture
bg: Мебелен магазин

en: Kitchen
bg: Кухненско обзавеждане

en: Houseware
bg: Домакински съдове

en: Pottery
bg: Керамика

en: Curtain
bg: Завеси

en: Art
bg: Изкуство

en: Frame
bg: Рамки

en: Bed
bg: Спални

en: Carpet
bg: Килим

en: Interior Decoration
bg: Вътрешна Украса

en: Lighting
bg: Осветление

en: Antiques
bg: Антиквариат

[ctx: shop]
en: Swimming pool
bg: Плувен басейн

en: Storage Rental
bg: Складове под наем

en: Printed Material
bg: Печатни издания

en: Stationery
bg: Канцеларски материали

en: Copy Shop
bg: Копирни услуги

en: Book Store
bg: Книжарница

en: Newspaper Stand
bg: Вестници и списания

en: Ticket
bg: Билети

en: For the body
bg: За тялото

en: Chemist
bg: Перилни препарати

en: Cosmetics
bg: Козметика

en: Perfumery
bg: Парфюмерия

en: Beauty
bg: Козметичен салон

en: Tobacco
bg: Тютюневи изделия

en: E-cigarette
bg: Електронна цигара

en: Hairdresser/Barber
bg: Фризьорски салон

en: Female
bg: За жени

en: Male
bg: За мъже

en: Unisex
bg: За мъже и за жени

en: Massage
bg: Масаж

en: Tattoo
bg: Татуировки

en: Optician
bg: Оптика

en: Hearing Aids
bg: Слухови Апарати

en: Medical Supply
bg: Медицинско снабдяване

en: Jewellery
bg: Бижута

en: Erotic
bg: Еротичен магазин

en: Department Store
bg: Универсален Mагазин

en: Mall
bg: Мол

en: Florist
bg: Цветарски магазин

en: Garden Centre
bg: Градински център

en: Do-It-Yourself Store
bg: Направи-си-сам

en: Hardware
bg: Железария

en: Paint
bg: Бояджийски материали

en: Gas
bg: Газ

en: Wholesale
bg: Търговия на едро

[ctx: wholesale]
en: clothes
bg: дрехи

[ctx: wholesale]
en: electro
bg: електро

[ctx: wholesale]
en: florist
bg: цветар

[ctx: wholesale]
en: food
bg: храна

[ctx: wholesale]
en: general
bg: общ

[ctx: wholesale]
en: paper
bg: хартия

[ctx: wholesale]
en: pharmacy
bg: аптека

[ctx: wholesale]
en: sanitary
bg: хигиенен

[ctx: wholesale]
en: seafood
bg: морска храна

[ctx: wholesale]
en: supermarket
bg: супермаркет

en: Trade
bg: търговия

[ctx: trade]
en: agricultural_supplies
bg: земеделски_доставки

[ctx: trade]
en: building_supplies
bg: строителни_материали

[ctx: trade]
en: catering_supplies
bg: доставки_за_кетъринг

[ctx: trade]
en: plumbing
bg: водопровод

[ctx: trade]
en: tiles
bg: плочки

[ctx: trade]
en: timber
bg: дървен материал

[ctx: trade]
en: windows
bg: прозорци

en: Travel Agency
bg: Туристическа агенция

en: Scuba diving
bg: Гмуркане

[ctx: shop]
en: Fishing
bg: Риболов

en: Musical Instrument
bg: Музикални инструменти

en: Toys
bg: Играчки

en: Gift/Souvenir
bg: Сувенири

en: Variety Store
bg: Домашни потреби

en: Party supplies
bg: Парти доставки

en: Charity
bg: Благотворителност

en: Alternative tagging: `shop=*` + `second_hand=yes` or `second_hand=only`
bg: Алтернативно тагване: ''магазин=*'' + ''втора_ръка=да'' или ''втора_ръка=само''

en: Bookmaker
bg: Букмейкър

en: Lottery
bg: Лотария

en: Bag
bg: Чанти

en: Pet
bg: Зоомагазин

en: Pet grooming
bg: Груминг

en: Photo
bg: Снимка

en: Security
bg: Охрана

en: Weapons
bg: Оръжия

en: Funeral Directors
bg: Погребално бюро

en: Vending Machine
bg: Автомат за стоки

en: Vending products
bg: Продукти за автоматична продажба

en: admission_tickets
bg: входни билети

en: animal_feed
bg: храна за животни

en: bicycle_tube
bg: гуми за велосипеди

en: cigarettes
bg: цигари

en: coffee
bg: кафе

en: condoms
bg: презервативи

en: drinks
bg: напитки

en: elongated_coin
bg: сувенирни монети

en: excrement_bags
bg: торби за екскременти

en: milk
bg: мляко

en: newspapers
bg: вестници

en: parking_tickets
bg: билети за паркиране

en: public_transport_tickets
bg: билети за обществен транспорт

en: SIM_cards
bg: SIM_карти

en: stamps
bg: пощенски марки

en: sweets
bg: сладки

en: telephone_vouchers
bg: телефонни ваучери

en: toys
bg: играчки

en: Payment Methods
bg: Начини за плащане

en: Debit cards
bg: Дебитни карти

en: Bancomat
bg: Банкомат

en: Laser
bg: Лазер

en: PostFinance Card (ch)
bg: Пощенска Финансова Карта (ch)

en: Visa Debit
bg: Visa дебит

en: Credit cards
bg: Кредитни карти

en: Contactless payment
bg: Безконтактно плащане

en: Electronic purses and Charge cards
bg: Електрони средства за разплата

en: Cryptocurrencies
bg: Криптовалути

en: Bitcoin
bg: Биткойн

en: Offices
bg: Офиси

[ctx: office]
en: Accountant
bg: Счетоводна кантора

[ctx: office]
en: Advertising agency
bg: Рекламна агенция

[ctx: office]
en: Architect
bg: Архитект

[ctx: office]
en: Association
bg: Асоциация

[ctx: office]
en: Private company
bg: Частна компания

[ctx: office]
en: Diplomatic
bg: Дипломатически

en: consulate
bg: консулство

en: embassy
bg: посолство

en: liaison
bg: връзка

[ctx: office]
en: Educational institution
bg: Образователна институция

[ctx: office]
en: Employment agency
bg: Агенция по заетостта

[ctx: office]
en: Estate agent
bg: Агент на недвижими имоти

[ctx: office]
en: Foundation
bg: Фондация

[ctx: office]
en: Government
bg: Държавна агенция

en: administrative
bg: административна

en: audit
bg: одит

en: cadaster
bg: кадастър

en: culture
bg: култура

en: customs
bg: митници

en: data_protection
bg: защита_на_данни

en: education
bg: образование

en: environment
bg: среда

en: healthcare
bg: здравеопазване

en: legislative
bg: законодателен

en: migration
bg: миграция

en: ministry
bg: министерство

en: pension_fund
bg: пенсионен_фонд

en: prosecutor
bg: прокурор

en: public_service
bg: обществена_услуга

en: register_office
bg: служба_по_вписванията

en: social_security
bg: социална_сигурност

en: social_services
bg: социални_услуги

en: statistics
bg: статистика

en: tax
bg: данък

en: transportation
bg: транспорт

[ctx: office]
en: Insurance
bg: Застрахователен агент

[ctx: office]
en: It specialist
bg: ИТ специалист

[ctx: office]
en: Lawyer
bg: Адвокат

[ctx: office]
en: Newspaper
bg: Новинарска агенция

[ctx: office]
en: Non-governmental organisation (NGO)
bg: Неправителствена организация (НПО)

[ctx: office]
en: Notary
bg: Нотариус

[ctx: office]
en: Political party
bg: Политическа партия

[ctx: office]
en: Religion
bg: Религия

[ctx: office]
en: Research
bg: Проучване

[ctx: office]
en: Tax advisor
bg: Данъчен съветник

[ctx: office]
en: Telecommunication
bg: Телекомуникация

en: Craft
bg: Занаяти

en: Beekeeper
bg: Пчелар

en: Brewery
bg: Пивоварна

en: Winery
bg: Винарна

en: Caterer
bg: Кетъринг

en: Upholsterer
bg: Тапицер

en: Key cutter
bg: Фреза за ключове

en: Locksmith
bg: Ключар

en: Electrician
bg: Електротехник

en: Plumber
bg: Водопроводчик

en: Hvac
bg: Отопление и климатизация

en: Painter
bg: Бояджия

en: Tiler
bg: Керамист

en: Window construction
bg: Дограма

en: Carpenter
bg: Дърводелец

en: Roofer
bg: Ремонт или строеж на покриви

en: Photographer
bg: Фотограф

en: Handicraft
bg: Занаятчия (общ термин)

en: Gardener
bg: Градинар

en: Shoemaker
bg: Обущар

en: Sawmill
bg: Дъскорезница

en: Stonemason
bg: Каменоделец

en: Blacksmith
bg: Ковач

en: Metal construction
bg: Метални конструкции

en: Geography
bg: География

en: Boundaries
bg: Граници

en: Administrative
bg: Административна

en: Administrative level
bg: Административно ниво

en: Maritime
bg: Морска граница

en: Political
bg: Политическа

en: Division
bg: Делене

en: canton
bg: кантон

en: linguistic_community
bg: езикова общност

en: ward
bg: отделение

en: National Park
bg: Национален парк

en: Protected Area
bg: Защитена зона

en: Protect Class
bg: Защита Клас

en: Title or type of protection
bg: Заглавие или вид защита

en: Hazardous Area
bg: Опасна зона

[ctx: hazard]
en: contamination
bg: замърсяване

[ctx: hazard]
en: minefield
bg: минно поле

[ctx: hazard]
en: nuclear
bg: ядрен

[ctx: hazard]
en: shooting_range
bg: стрелбище

[ctx: hazard]
en: unexploded_ordnance
bg: невзривени боеприпаси

en: Related law
bg: свързан закон

en: Border type
bg: Тип граница

en: baseline
bg: базова линия

en: contiguous
bg: съседен

en: eez
bg: ИИЗ (Изключителна икономическа зона)

en: territorial
bg: териториален

en: Places
bg: Места

en: Continent
bg: Континент

en: Country
bg: Държава

[ctx: place]
en: State
bg: Област/Щат

en: Region
bg: Област

en: County
bg: Графство

en: City
bg: Град (над 100 000)

en: Town
bg: Град (под 100 000)

en: Village
bg: Село

en: Isolated Dwelling
bg: изолирано жилище

en: Quarter
bg: Квартал

en: Neighbourhood
bg: Квартал

en: Farm
bg: Ферма

en: A farm within a bigger settlement
bg: Ферма в по-голямо населено място

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
bg: (моля, използвайте изолирано жилище за изолирана ферма)

en: Locality
bg: Местност

en: Square
bg: Площад

en: Peak
bg: Връх

en: The top (summit) of a mountain or hill.
bg: Върхът на планина или хълм.

en: Saddle
bg: Седло

en: A saddle point between mountains or hills.
bg: Седловидна точка между планини или хълмове.

en: Glacier
bg: Ледник

en: A persistent body of dense ice that is constantly moving under its own weight.
bg: Устойчиво тяло от плътен лед, което постоянно се движи под собственото си тегло.

en: Volcano
bg: Вулкан

en: A volcano, either dormant, extinct or active.
bg: Вулкан (изгаснал или действащ)

en: Current Status
bg: Текущ статус

en: dormant
bg: спящ

en: extinct
bg: изгаснал

en: stratovolcano
bg: стратовулкан

en: shield
bg: щит

en: scoria
bg: сгурия

en: Ridge
bg: Било

en: A mountain or hill ridge.
bg: Планинско или хълмисто било.

en: Valley
bg: Долина

en: A low area between hills.
bg: Ниска площ между хълмове.

en: Cliff
bg: Скала

en: Sinkhole
bg: Пукнатина в скала

en: bluehole
bg: синя дупка

en: pit
bg: яма

en: Caused by human activity
bg: Причинен от човешка дейност

en: Modified by human hand
bg: Модифициран от човек

en: Cave Entrance
bg: Вход на пещера

en: The entrance to a cave.
bg: Вход на пещера

en: Island
bg: Остров

en: Islet
bg: Скала

en: Reef
bg: Риф

en: coral
bg: корал

en: oyster
bg: стрида

en: Nature
bg: Природа

en: Shrub
bg: Храст

en: A single shrub.
bg: Единичен храст

en: Tree
bg: Дърво

en: A single tree.
bg: Дърво

en: Denotation
bg: Обозначение

[ctx: tree denotation]
en: landmark
bg: граничен знак

en: Trees remarkable due to its size or prominent location, usually visible from great distances and useful for navigation.
bg: Дървета забележителни поради своите размери или видно местоположение, обикновено видими от голямо разстояние и полезни за навигация.

[ctx: tree denotation]
en: natural_monument
bg: природен_паметник

en: Especially old tree, often with a particular shape. Usually protected for its uniqueness.
bg: Много старо дърво, често с особена форма. Обикновено защитено заради своята уникалност.

[ctx: tree denotation]
en: avenue
bg: път

en: Trees aligned along a road.
bg: Дървета подредени по пътя.

[ctx: tree denotation]
en: urban
bg: градски

en: Trees found within settlements, e.g. in parks or spread through residential areas.
bg: Дървета в селища, например в паркове или в жилищни квартали.

[ctx: tree denotation]
en: agricultural
bg: земеделски

en: Trees in agricultural use.
bg: Дървета в селскостопанска употреба.

en: Diameter crown (meters)
bg: Диаметър на короната (метри)

en: Circumference (meters)
bg: Обиколка (метри)

en: Tree Row
bg: Редица дървета

en: A line of trees.
bg: Ред дървета

en: Shrubbery
bg: Декоративни храсти

en: An area of shrubbery that is actively maintained or pruned by humans.
bg: Място насято с храсти, които се поддържат постоянно.

en: Sparsely planted shrubbery. Generally speaking able-bodied persons could walk through them (although this is usually not desirable).
bg: Рядко насаждение от храсти. Може да се преминава през него (макар, че не е желателно).

en: Shrubbery with a medium density. Able-bodied persons might be able to barge through it, but it takes some effort and might result in scratches or soiled clothing.
bg: Храсти със средна плътност. Може да се преминава през тях, но можете да се нараните или повредите дрехите.

[ctx: natural]
en: Wood
bg: Гора

en: Woodland where timber production does not dominate use.
bg: Гори, в които не се произвежда много дървен материал

en: Forest
bg: Гора

en: Cutline
bg: Просека

[ctx: cutline]
en: border
bg: граница

[ctx: cutline]
en: firebreak
bg: противопожарна защита

[ctx: cutline]
en: hunting
bg: лов

[ctx: cutline]
en: loggingmachine
bg: дърводобивна машина

[ctx: cutline]
en: pipeline
bg: тръбопровод

[ctx: cutline]
en: piste
bg: писта

[ctx: cutline]
en: section
bg: раздел

en: Grassland
bg: Поляна/трева

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
bg: Там, където растителността е доминирана от треви и други тревисти (недървесни) растения. Изключва обработваеми площи и влажни зони.

en: pampas
bg: пампаси

en: prairie
bg: прерия

en: puszta
bg: пуща

en: savanna
bg: савана

en: steppe
bg: степи

en: veld
bg: пасбище

en: Nature Reserve
bg: Природен резерват

en: Scree
bg: Сипей

en: An accumulation of loose angular rocks.
bg: Натрупване на чупливи ъглови скали.

en: Shingle
bg: Речен чакъл

en: An accumulation of loose rounded rocks on a beach or riverbed.
bg: Натрупване на чупливи заоблени скали на плаж или речно корито.

en: Fell
bg: Скалист склон

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
bg: Гола горна необработена земя, главно покрита с трева и често използвана за пасище.

en: Scrub
bg: Храсти

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
bg: Гола ниско лежаща необработена земя с храсти и със съвсем малко или без никакви дървета.

en: Heath
bg: Пустош

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
bg: Гола ниско разположена необработена земя с храсти, намираща се главно върху свободно дрениращи неплодородни, кисели почви, която се характеризира с открита нискорастяща дървесна растителност.

en: Sand
bg: Пясък

en: Large area covered with sand.
bg: Голяма площ покрита с пясък

en: Bare Rock
bg: Гола скала

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
bg: За площи от голи скали, които са без или почти без растителност.

en: Rock
bg: скала

en: A notable rock or group of rocks, with at least one of them firmly attached to the underlying bedrock.
bg: Открояваща се скала или група скали, с поне една от тях здраво прикрепени към основната скала.

en: Tourism attraction
bg: Туристическа атракция

en: Stone
bg: Камък

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
bg: Единична, добре открояваща се скала.

en: Land use
bg: Земеползване

en: Farmyard
bg: Двор ферма

en: Farmland
bg: Обработваема земя

en: Crop
bg: Реколта

[ctx: crop]
en: barley
bg: ечемик

[ctx: crop]
en: cereal
bg: зърнена закуска

[ctx: crop]
en: corn
bg: царевица

[ctx: crop]
en: grass
bg: трева

[ctx: crop]
en: hop
bg: хмел

[ctx: crop]
en: rape
bg: зеле

[ctx: crop]
en: rice
bg: ориз

[ctx: crop]
en: soy
bg: соя

[ctx: crop]
en: sugarcane
bg: захарна тръстика

[ctx: crop]
en: tea
bg: чай

[ctx: crop]
en: wheat
bg: пшеница

en: Center pivot irrigation
bg: Напояване с централна ос

en: Meadow
bg: Ливада

en: Orchard
bg: Овощна градина

en: Trees
bg: Дървета

en: almond_trees
bg: бадемови_дървета

en: apple_trees
bg: ябълкови_дървета

en: apricot_trees
bg: кайсиеви_дървета

en: avocado_trees
bg: авокадо_дървета

en: banana_plants
bg: бананови_дървета

en: blueberry_plants
bg: боровинки

en: cacao_trees
bg: какаови_дървета

en: cherimoya_trees
bg: черимоя_дървета

en: cherry_trees
bg: черешови_дървета

en: chestnut_trees
bg: кестенови_ дървета

en: coconut_palms
bg: кокосови_палми

en: coffea_plants
bg: кафе

en: date_palms
bg: финикови_палми

en: hazel_plants
bg: Лешникови дървета

en: hop_plants
bg: хмелни растения

en: lemon_trees
bg: лимонени_дървета

en: macadamia_trees
bg: макадамия дървета

en: mango_trees
bg: мангови_дървета

en: oil_palms
bg: маслени_палми

en: olive_trees
bg: маслинени_дървета

en: orange_trees
bg: портокалови_дървета

en: papaya_trees
bg: дървета_папая

en: peach_trees
bg: прасковови_дървета

en: pear_trees
bg: крушови_дървета

en: pecan_trees
bg: орехови_дървета

en: persimmon_trees
bg: райски_ябълки

en: pineapple_plants
bg: ананасови_растения

en: pistachio_trees
bg: шам_фъстъкови_дървета

en: pitaya_plants
bg: pitaya растения

en: plum_trees
bg: сливови_дървета

en: pomegranate_trees
bg: нарови_дървета

en: tea_plants
bg: чаени_растения

en: walnut_trees
bg: орехови_дървета

en: Vineyard
bg: Лозе

en: Greenhouse Horticulture
bg: Оранжерии

en: Plant Nursery
bg: Посадъчен материал

en: Salt Pond
bg: Солено Езерце

en: Aquaculture
bg: Аквакултура

en: shrimp
bg: скариди

en: mussels
bg: миди

en: Allotments
bg: Малки частни градини

en: Flowerbed
bg: Цветна леха

en: Garden
bg: Градина

en: Grass
bg: Затревена площ

en: Village Green
bg: Зелено село

en: Park
bg: Парк

en: Recreation Ground
bg: Спортна площадка

en: Religious
bg: Религиозен

en: Cemetery
bg: Гробище

en: Graveyard
bg: Църковно гробище

en: Cemetery sector
bg: Гробищен сектор

en: Residential Area
bg: Жилищна Зона

[ctx: landuse type]
en: apartments
bg: апартаменти

[ctx: landuse type]
en: rural
bg: селски

[ctx: landuse type]
en: urban
bg: градски

en: Retail
bg: Търговия на дребно

en: Commercial
bg: Търговия

en: Industrial
bg: Промишленост

[ctx: industrial]
en: bakery
bg: пекарна

[ctx: industrial]
en: brewery
bg: пивоварна

[ctx: industrial]
en: brickyard
bg: тухларница

[ctx: industrial]
en: depot
bg: депо

[ctx: industrial]
en: distributor
bg: дистрибутор

[ctx: industrial]
en: factory
bg: фабрика

[ctx: industrial]
en: grinding_mill
bg: мелница

[ctx: industrial]
en: heating_station
bg: отоплителна_станция

[ctx: industrial]
en: machine_shop
bg: магазин_за_машини

[ctx: industrial]
en: mine
bg: мина

[ctx: industrial]
en: oil
bg: нефт

[ctx: industrial]
en: port
bg: пристанище

[ctx: industrial]
en: salt_pond
bg: солено_езерце

[ctx: industrial]
en: sawmill
bg: дъскорезница

[ctx: industrial]
en: scrap_yard
bg: Отпадъчни материали

[ctx: industrial]
en: shipyard
bg: корабостроителница

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
bg: кланица

[ctx: industrial]
en: warehouse
bg: склад

en: Garages
bg: Гаражи

en: Railway Land
bg: Земя с железопътни линии

en: Military
bg: Военен

en: Construction Area
bg: Строеж

en: Brownfield
bg: Индустриални развалини

en: Greenfield
bg: Терен за строителство

en: Landfill
bg: Сметище

en: Quarry
bg: Кариера

en: Annotation
bg: Адресиране

en: Alternative name
bg: Алтернативно име

en: Historical name
bg: Историческо име

en: Local name
bg: Местно име

en: Regional name
bg: Име ползващо се в района

en: National name
bg: Национално име

en: International name
bg: Международно име

en: Official name
bg: Официално име

en: Common name abbreviation
bg: Общоприето съкращение на името

en: Address
bg: Адрес

en: Address Interpolation
bg: Интерполация на адреси

en: Numbering scheme
bg: Схема на номериране

en: odd
bg: нечетни

en: even
bg: четни

en: alphabetic
bg: по азбучен ред

en: Accuracy
bg: Точност

en: actual
bg: точен

en: estimate
bg: приблизителен

en: potential
bg: възможен

en: Contact (Common Schema)
bg: Контакт (Обща Схема)

en: Email Address
bg: Е-мейл адрес

en: Mobile phone number
bg: Номер на мобилен телефон

en: Fax Number
bg: Номер на Факс

en: Image
bg: Изображение

[ctx: Contact]
en: Similar tags but different tagging schema:
bg: Подобни тагове, но различна схема за маркиране:

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
bg: Контакт (Схема с префикс '' contact: * '')

en: Social Networks
bg: Социални мрежи

[ctx: social_network]
en: Ok
bg: Ок

[ctx: social_network]
en: Telegram
bg: Телеграма

[ctx: social_network]
en: Tripadvisor
bg: Съветник за пътуване

[ctx: description=*]
en: A short text with additional information.
bg: Кратък текст с допълнителна информация.

[ctx: description=*]
en: It might be viewable to the end user (perhaps using a search system or a map with pop-ups).
bg: Може да бъде видимо за крайния потребител (може би с помощта на система за търсене или карта с изскачащи прозорци).

[ctx: the tag note=*]
en: Note
bg: Бележка

[ctx: note=*]
en: An important hint for other mappers (not for the end user).
bg: Важен съвет за други картографи (не за крайния потребител).

en: Fixme
bg: Поправи ме!

[ctx: fixme=*]
en: A hint for other mappers (not for the end user), that an object needs an improvement.
bg: Съвет за други картографи (не за крайния потребител), че обектът се нуждае от подобрение.

en: outer segment
bg: външен сегмент

en: inner segment
bg: вътрешен сегмент

en: Boundary
bg: Граница

en: Boundary type
bg: Тип на граница

en: maritime
bg: морска

en: national_park
bg: национален парк

en: political
bg: политическа

en: postal_code
bg: пощенски код

en: protected_area
bg: защитена област

en: Sub area
bg: Подобласт

en: Administration centre
bg: Административен център

en: Label point
bg: Точка за етикет

en: Outline of building
bg: Контур на сграда

en: Inner segment
bg: Вътрешен сегмент

en: Roof ridge
bg: Ръб на покрив

en: Roof edge
bg: Ръб на покрива

en: Site
bg: Място

en: Site name
bg: Име на мястото

en: where to place the label
bg: къде да поставите етикета

en: perimeter of the site
bg: периметър на мястото

en: entrances to the site, on the perimeter
bg: вход към мястото

en: members of site
bg: членове на мястото

en: Turn Restriction
bg: Ограничения при завиване

en: Restriction
bg: Ограничения

en: no_left_turn
bg: забранен ляв завой

en: no_right_turn
bg: забранен десен завой

en: no_straight_on
bg: забранено напред

en: no_u_turn
bg: забранен обратен завой

en: only_right_turn
bg: само десен завой

en: only_left_turn
bg: само ляв завой

en: only_straight_on
bg: само направо

en: from way
bg: от път

en: via node or ways
bg: чрез възел или линии

en: to way
bg: до път

en: Lane Connectivity
bg: Свързване на Лентата

en: Enforcement
bg: Контрол

en: check
bg: проверка

en: maxheight
bg: макс. височина

en: maxspeed
bg: максимална скорост

en: maxweight
bg: максимално тегло

en: mindistance
bg: минимално разстояние

en: toll
bg: пътна такса

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
bg: Макс. височина (в метри, само при ограничение за височина)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
bg: Макс. скорост (км/ч, само ако прилагането = максималната скорост)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
bg: Макс. тегло (в тонове, само ако ''enforcement=maxweight'')

en: location of enforcement device
bg: местоположение на изпълнителното устройство

en: node on way where enforcement starts
bg: възел по линията, откъдето започва прилагането

en: where enforcement ends
bg: където свършва контролът

en: traffic light or barrier that stops you
bg: светофар или бариера, която ви спира

en: Routes
bg: Маршрути

en: Bicycle Route
bg: Велосипеден маршрут

[ctx: network]
en: international
bg: международен

[ctx: network]
en: national
bg: национален

[ctx: network]
en: regional
bg: регионален

[ctx: network]
en: local
bg: локален

en: Mountain Biking Route
bg: Маршрут за планинско колоездене

en: Hiking Route
bg: Туристически маршрут

en: Walking Route
bg: Пешеходен маршрут

en: Running Route
bg: Маршрут за тичане

en: Fitness Trail
bg: Фитнес Пътека

en: fitness station
bg: фитнес зала

en: Riding Route
bg: Маршрут за езда

en: Piste Route
bg: Писта

en: link segment
bg: сегмент на връзката

en: shortcut segment
bg: сегмент за пряк път

en: variant segment
bg: сегмент вариант

en: entry points
bg: входни точки

en: Ski Route
bg: Ски маршрут

en: alpine
bg: алпийски

en: Detour Route
bg: Обходен Маршрут

en: Ref of the way this is a detour to
bg: Относно начина, по който това е отклонение

en: fork node for alternative routes
bg: разклонителен възел за алтернативни маршрути

en: Power Route
bg: Трасе за Захранване

en: Railway Route
bg: Железопътен Маршрут

en: Road Route
bg: Пътен Маршрут

en: Superroute
bg: Супер маршрут

en: Route Network
bg: Маршрутна мрежа

en: member
bg: член

en: Associated Street
bg: Асоциирана улица

en: house
bg: къща

en: Street
bg: Улица

en: ways being part of street
bg: линии, които са част от улица

en: addresses belonging to the street
bg: адреси принадлежащи на улицата

en: houses belonging to the street
bg: къщи принадлежащи на улицата

en: anything related to the street
bg: нещо свързано с улицата

en: Destination Sign
bg: Знак за Посока

en: Destination written on sign (w/o distance)
bg: Направление изписано върху пътен знак (без дистанция)

en: Time (hh:mm, for trekking)
bg: Време (часове:минути, за пътуване)

en: last way before junction
bg: последна линия преди кръстовище

en: node of the intersection
bg: възел на пресичане

en: first way after junction
bg: първа линия след кръстовище

en: position of sign
bg: позиция на знак

en: Waterway
bg: Воден път

en: Subtype of waterway (largest one of members)
bg: Подтип на воден път (най-големият от членовете)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
bg: Име на река/езеро/море/океан, в което се влива

en: Reference Sandre (FR)
bg: Референция Sandre (FR)

en: Reference FGKZ (DE)
bg: Референция FGKZ (DE)

en: Reference REGINE (NO)
bg: Референция REGINE (NO)

en: Reference GNIS (USA)
bg: Референция GNIS (USA)

en: Reference GNBC (CA)
bg: Референция GNBC (CA)

en: waterways (no riverbank)
bg: водни пътища (без речен бряг)

en: branch waterways (no riverbank)
bg: разклонени водни пътища (без речен бряг)

en: spring of waterway
bg: извор на воден път

en: ways supported by (on top of) the bridge
bg: пътища поддържани чрез мост

en: ways passing under the bridge
bg: пътища минаваши под мост

en: way forming the outline footprint
bg: начин за формиране на контурния отпечатък

en: edge ways parallel to ''across''
bg: гранични линии успоредни на "across"

en: ways passing through the tunnel
bg: пътища минаващи през тунел

en: edge ways parallel to ''through''
bg: гранични линии успоредни на "през"

en: Even housenumber in odd address interpolation.
bg: Четен номер на къща при нечетна адресна интерполация.

en: Odd housenumber in even address interpolation.
bg: Нечетен номер на къща при интерполация на четен адрес.

en: Way with {0}. Tag each housenumber separately if possible.
bg: Линия с {0}. Отбележете всеки номер на къща отделно ако е възможно.

en: End node without housenumber in address interpolation.
bg: Краен възел без номер на къща при интерполация на адреса.

en: Object has no {0}, however, it has {1} and {2} whose value looks like a housenumber.
bg: Обектът няма {0}, но има {1} и {2}, чиято стойност изглежда като номер на къща.

en: Same value of {0} and {1}
bg: Същата стойност на {0} и {1}

en: {0} without number
bg: {0} без число

en: {0} without {1}
bg: {0} без {1}

en: Suspicious {0} on a connection of a small highway with a larger highway
bg: Подозрителен {0} при пресичане на второстепенен път с по-голяма пътна артерия

en: {0} without {1} or {2}
bg: {0} без {1} или {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
bg: {0} без {1}, {2} или {3}

en: {0} without {1}, {2}, {3} or {4}
bg: {0} без {1}, {2}, {3} или {4}

en: suspicious tag combination
bg: Подозрителна комбинация от тагове

en: {0} together with {1}
bg: {0} заедно с {1}

en: {0} together with {1} and {2}
bg: {0} заедно с {1} и {2}

en: two objects, one with {0} and one with {1} + {2} + {3}
bg: два обекта, един с {0} и един с {1} + {2} + {3}

en: {0} on an inner multipolygon ring without further tags
bg: {0} на вътрешен многополигонен пръстен без допълнителни тагове

en: incomplete object: only {0}
bg: незавършен обект: само {0}

en: incomplete object: only {0} and {1}
bg: незавършен обект: само {0} и {1}

en: {0} together with {1} and conflicting values
bg: {0} заедно с {1} и конфликтни стойности

en: {0} on suspicious object
bg: {0} върху подозрителен обект

en: {0} together with {1}. The flow direction is defined by the way direction. Use {1} on {0} only in the rare case of a access restriction.
bg: {0} заедно с {1}. Посоката на потока се определя от посоката на линията. Използвайте {1} върху {0} само в редкия случай на ограничение на достъпа.

en: natural water used for swimming pool
bg: естествена вод използвана за плувен басейн

en: sport without physical feature
bg: спорт без физически характеристики

en: alternative name without {0}
bg: алтернативно име без {0}

en: incomplete usage of {0} on a way without {1}
bg: незавършена употреба на {0} върху линия без {1}

en: Same value of {0}, {1} and {2}
bg: Същата стойност на {0}, {1} и {2}

en: {0} and {1} together with {2} and conflicting values
bg: {0} и {1} заедно с {2} и конфликтни стойности

en: {0} on a relation without {1}
bg: {0} върху връзка без {1}

en: Long waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
bg: Дълга водна линия с {0}, но без таг, който го определя като тунел или метро. Премахнете {1} или добавете таг за тунел, ако е приложимо. Също така проверете пресичането на мостове и техните {1} тагове.

en: Short waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
bg: Къса водна линия с {0} но без таг, който я дефинира като тунел или метро. Премахнете {1} или добавете таг за тунел, ако е приложимо. Също така проверете пресичащите се мостове и техните {1} тагове.

en: possibly missing {0} tag
bg: Вероятно липсва тага {0}

en: Different number of lanes in the keys {0} and {1}
bg: Различен брой ленти в ключовете {0} и {1}

en: street with odd number of {0}, but without {1} and {2} or {3}
bg: улица с нечетен брой на {0}, но без {1} и {2} или {3}

en: {0} together with {1}. Tag each hydrant separately.
bg: {0} заедно с {1}. Маркирайте всеки хидрант поотделно.

en: {0} together with {1} on a node. Remove {0}.
bg: {0} заедно с {1} върху възел. Премахва {0}.

en: A linear object {0} without {1} has a tag indicating that it is an area.
bg: Линейният обект {0} без {1} има таг, указващ, че е област.

en: {0} together with {1}. Remove {1}.
bg: {0} заедно с {1}. Премахни {1}.

en: Combined foot- and cycleway without {0}.
bg: Комбинирана пешеходна- и вело линия без {0}.

en: {0} together with {1}. Probably {2} is meant.
bg: {0} заедно с {1}. Вероятно {2} се има предвид.

en: {0} together with {1}. Should be used on a minor highway type or a node
bg: {0} заедно с {1}. Трябва да се използва върху второстепенни пътища или възли

en: {0} together with {1}. Is the fixme fixed?
bg: {0} заедно с {1}. Поправено ли е fixme?

en: Use {0} only as value of {1}
bg: Използвайте {0} само като стойност на {1}

en: {0} together with {1} at right-hand traffic
bg: {0} заедно с {1} при десен трафик

en: {0} together with {1} at left-hand traffic
bg: {0} заедно с {1} при ляв трафик

en: {0} is deprecated
bg: {0} е остаряло

en: deprecated tagging
bg: остаряло тагване

en: ''{0}'' is meaningless, use more specific tags, e.g. ''{1}''
bg: ''{0}'' е безсмислено, използвайте по-точни етикети, напр. ''{1}''

en: ''{0}'' does not specify the official mode of transportation, use ''{1}'' for example
bg: „{0}“ не посочва официалния начин на транспорт, използвайте например „„ {1} “

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
bg: {0} = {1} е неспецифичено. Вместо „{1}“, моля, дайте повече информация за това какво точно трябва да се поправи.

en: Wrong usage of {0} tag. Remove {1}, because it is clear that the name is missing even without an additional tag.
bg: Грешно използване на тага {0}. Премахнете {1}, защото е ясно, че името липсва дори без допълнителния таг.

en: {0} is unspecific. Instead use the key fixme with the information what exactly should be fixed in the value of fixme.
bg: {0} е неспецифично. Вместо това използвайте ключа fixme с информацията какво точно трябва да бъде фиксирано в стойността на fixme.

en: {0} is deprecated. Please use instead a multipolygon.
bg: {0} е остаряло. Моля, използвайте вместо него мултиполигон.

en: {0} is deprecated. Please specify interval by using opening_hours syntax
bg: {0} е остаряло. Моля, посочете интервала, като използвате синтаксиса работно време

en: {0} is deprecated. Please delete this object and use a private layer instead
bg: {0} е остаряло. Моля, изтрийте този обект и вместо това използвайте частен слой

en: {0}={1} is unspecific. Please replace ''{1}'' by a specific value.
bg: {0}={1} е неспецифично. Моля заменете "{1}" чрез специфична стойност.

en: {0} should be replaced with {1}
bg: {0} трябва да бъде заменено с {1}

en: {0} = {1}; remove {0}
bg: {0} = {1}; премахване на {0}

en: {0} is unspecific
bg: {0} е неспецифично

en: Unspecific tag {0}
bg: Неопределен етикет {0}

en: Definition of {0} is unclear
bg: Дефиницията на {0} е неясна

en: {0} is not recommended. Use the Reverse Ways function from the Tools menu.
bg: {0} не се препоръчва. Използвайте функцията Обратни Линии от менюто Инструменти.

en: key with uncommon character
bg: ключ с необичаен знак

en: uncommon short key
bg: необичаен кратък ключ

en: {0} is inaccurate. Use separate tags for each specific type, e.g. {1} or {2}.
bg: {0} е неточен. Използвайте отделни тагове за всеки конкретен тип, напр. {1} или {2}.

en: {0} is deprecated for {1}
bg: {0} е остарял за {1}

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
bg: {0} е остаряло. Използвайте вместо това {1}: ключ префикса.

en: questionable key (ending with a number)
bg: съмнителен ключ (завършващ с число)

en: The key {0} has an uncommon value.
bg: Ключът {0} има необичайна стойност.

en: misspelled value
bg: грешно написана стойност

en: wrong value: {0}
bg: грешна стойност: {0}

en: {0} is not a building type.
bg: {0} не е тип сграда.

en: unusual value of {0}
bg: необичайна стойност на {0}

en: {0} on a node. Should be used on a way.
bg: {0} за точка. Трябва да се ползва за път.

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
bg: {0} на възел. Трябва да се използва по линия или връзка.

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
bg: {0} за точка. Трябва да се ползва за площ.

en: {0} on a node. Should be used in a relation
bg: {0} на възел. Трябва да се използва във връзка

en: {0} on a way. Should be used on a node.
bg: {0} на линия. Трябва да се използва на възел.

en: {0} on a way. Should be used in a relation
bg: {0} на линия. Трябва да се използва във връзка

en: {0} on a closed way. Should be used on an unclosed way.
bg: {0} на затворена линия. Трябва да се използва по незатворена линия.

en: node connects highway and building
bg: Общ възел за път и сграда

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
bg: Обект в позиция 0.00E 0.00N. На това място няма нищо освен вече картографирана метеорологична шамандура.

en: {0} on a node
bg: {0} върху точка

en: Building inside building
bg: Сграда вътре в сграда

en: Overlapping buildings
bg: Застъпващи се сгради

en: Overlapping Water Areas
bg: Застъпващи се водни площи

en: Water area inside water area
bg: Водна площ вътре във водна площ

en: Overlapping Areas
bg: Застъпващи се площи

en: {0} inside {1}
bg: {0} вътре в {1}

en: Overlapping Identical Natural Areas
bg: Застъпващи се Идентични Природни Зони

en: Overlapping Identical Landuses
bg: Застъпващи се идентични земеползвания

en: isolated node which must be connected to a way
bg: изолиран възел, който трябва да бъде свързан към линия

en: node connects waterway and bridge
bg: възел свързва водна линия и мост

en: {0} node connected to a highway
bg: {0} възел свързан към път

en: {0} node connected to an underground object
bg: {0} възел свързан към подземен обект

en: suspicious roundabout direction
bg: Нехарактерна посока на кръгово движение

en: {0} on a large area
bg: {0} върху голяма площ

en: {0} on a small area
bg: {0} върху малка площ

en: Too large building
bg: Твърде голяма сграда

en: Waterway ends without a connection to another waterway or the direction of the waterway is wrong.
bg: Водна линия завършва без връзка към друга водна линия или посоката на водната линия е погрешна.

en: Coastline inside {1}
bg: Брегова линия вътре в {1}

en: {0} should be on the node where {1} and {2} intersect
bg: {0} трябва да бъде на възела, където {1} и {2} се пресичат

en: {0} is the tag for the linear waterway. To tag the water area use {1} + {2} instead.
bg: {0} е тагът за линейната водна линия. За да тагнете водната зона, използвайте вместо това {1} + {2}.

en: Ferry route is not connected to the road network or branches.
bg: Фериботният маршрут не е свързан с пътната мрежа или клонове.

en: Ferry route is not connected to a ferry terminal or branches.
bg: Фериботният маршрут не е свързан с фериботен терминал или клонове.

en: abbreviated street name
bg: съкратено име на улица

en: wrong highway tag on a node
bg: грешен магистрален таг на възел

en: wrong crossing tag on a way
bg: грешен таг на пресичане на линия

en: Unnamed unclassified highway
bg: Некласифициран път без име

en: highway without a reference
bg: път без номер

en: Unspecific highway type
bg: Неуказан вид път

en: {0} is deprecated, use {1} instead. Also check similar tags like {2}
bg: {0} е остарял, използвайте {1} вместо това. Също така проверете подобни тагове като {2}

en: pedestrian railway crossing without {0}
bg: пешеходен железопътен прелез без {0}

en: railway crossing without {0}
bg: железопътен прелез без {0}

en: {0} with multiple values
bg: {0} с много стойности

en: empty value in semicolon-separated ''{0}''
bg: празна стойност в разделена с точка и запетая "{0}"

en: numerical key
bg: цифров ключ

en: {0} value with + sign
bg: {0} стойност със знак +

en: {0} should be an integer value between -5 and 5
bg: {0} трябва да бъде целочислена стойност между -5 и 5

en: {0} should have numbers only with optional .5 increments
bg: {0} трябва да има числа само с незадължителни стъпки от .5

en: {0} is unnecessary for {1}
bg: {0} е ненужно за {1}

en: unnecessary tag
bg: ненужен таг

en: unusual value of {0}: use abbreviation for unit and space between value and unit
bg: необичайна стойност на {0}: използвайте съкращение за единица и интервал между стойност и единица

en: unusual value of {0}: use . instead of , as decimal separator
bg: необичайна стойност на {0}: използвайте . вместо , като десетичен разделител

en: km/h
bg: км/ч

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
bg: напрежението трябва да е във волтове без единици/разделител/интервали

en: {0} must be a numeric value
bg: {0} трябва да бъде числова стойност

en: {0} must be a positive integer number
bg: {0} трябва да бъде положително цяло число

en: {0} must be a numeric value, in meters and without units
bg: {0} трябва да бъде числова стойност в метри и без единици

en: Unnecessary amount of decimal places
bg: Излишно количество от десетични знаци

en: Airport tagging
bg: Тагване на летище

en: unusual value of {0}: set unit e.g. {1} or {2}; only positive values; point is decimal separator; space between value and unit
bg: необичайна стойност на {0}: задайте единица напр. {1} или {2}; само положителни стойности; точка е десетичен разделител; пространство между стойност и единица

en: Numeric name: {0}. Maybe {1} or {2} is meant.
bg: Числово име: {0}. Може би се има предвид {1} или {2}.

en: relation without type
bg: връзка без тип

en: {0} relation without {0} tag
bg: {0} връзка без {0} таг

en: religion without denomination
bg: религия без деноминация

en: unknown christian denomination
bg: неизвестна християнска деноминация

en: unknown muslim denomination
bg: неизвестна мюсюлманска деноминация

en: unknown jewish denomination
bg: неизвестна еврейска деноминация

en: street name contains ss
bg: името на улица съдържа "ss"

en: street name contains ß
bg: името на улицата съдържа ß

en: {0} is deprecated in {1}
bg: {0} е остаряло в {1}

en: {0} is unnecessary
bg: {0} е ненужно

en: {0} makes no sense
bg: {0} няма смисъл

en: Nodes duplicating parent way tags
bg: Възли дублиращи родителски линия тагове

en: {0} together with {1} and {2}. Remove {0}.
bg: {0} заедно с {1} и {2}. Премахни {0}.

en: descriptive name
bg: описателно име

en: {0} should not be uploaded
bg: {0} не трябва да бъде ъплоудвано

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
bg: wikipedia тага няма език, използвайте "wikipedia"="език:заглавие на страница"

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
bg: wikipedia тагът има непознат езиков префикс

en: wikipedia tag format is deprecated
bg: wikipedia таг формата е остарял

en: ''wikipedia''=''language:page title''
bg: ''wikipedia''=''език:заглавие на страница''

en: wikipedia ''{0}'' language is obsolete, use ''{1}'' instead
bg: езикът на wikipedia ''{0}'' е остарял, вместо това използвайте ''{1}''

en: wikipedia ''{0}'' language is invalid, use ''{1}'' instead
bg: езикът на wikipedia ''{0}'' е невалиден, вместо това използвайте ''{1}''

en: {0} tag should not have URL-encoded values like ''%27''
bg: Тагът {0} не трябва да има кодирани URL стойности като „%27“

en: wikipedia title should not start with a space after language code
bg: заглавието на wikipedia не трябва да започва с интервал след езиковия код

en: wikipedia title should not have ''{0}'' prefix
bg: заглавието на wikipedia не трябва да има префикс ''{0}''

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
bg: заглавието на страницата на wikipedia трябва да бъде с първа главана буква на всяка дума

en: wikipedia page title should have spaces instead of underscores (''_''→'' '')
bg: заглавието на страницата на уикипедия трябва да има интервали вместо долни черти (''_''→'' '')

en: wikipedia language seems to be duplicated, e.g. en:en:Foo
bg: езикът на уикипедия изглежда е дублиран, например en:en:Foo

en: wikidata tag must be in Qnnnn format, where n is a digit
bg: wikidata тагът трябва да бъде в Qnnnn формат, където n е цифра

en: wikipedia tag is set, but there is no wikidata tag. Wikipedia plugin might help with wikidata id lookups
bg: wikipedia тагът е зададен, но няма wikidata таг. Wikipedia плъгина може да помогне със спавки за wikidata id-то.

en: {0} value looks like a {1} value
bg: {0} стойността изглежда като {1} стойноста.

en: ''{0}'' tag is set, but no ''{1}'' tag. Make sure to set ''wikipedia=language:value'' for the main article and optional ''wikipedia:language=value'' only for additional articles that are not just other language variants of the main article.
bg: „{0}“ тагът е зададен, но няма „{1}“ таг. Уверете се, че сте задали ''wikipedia=language:value '' за основната статия и незадължително ''wikipedia:language=value'' само за допълнителни статии, които не са просто други езикови варианти на основната статия.

en: Hide icons at low zoom
bg: Скриване на иконите при ниско увеличение

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
bg: По-малко натрапчиви символи на възела при ниско увеличение

en: Hide tagged waynodes at low zoom
bg: Скриване на тагнати възли на линия при ниско увеличение

en: Display street labels (at high zoom)
bg: Показване на етикети на улици (при голямо увеличение)

en: Use alternative turn restriction icon set
bg: Използване на алтернативен комплект от икони за ограничаване на завои

en: Display fill colour of areas with place=*
bg: Показва цвета на запълване на областите с place=*

en: Areas are drawn with fill only around their inner edges
bg: Областите са изчертани със запълване само около вътрешните им ръбове

en: Display note=* annotation on nodes
bg: Показване на note=* анотация на възли

en: imagico.de: Prokletije Mountains
bg: imagico.de: Prokletije планина

en: Late summer imagery where usual sources are severely limited by clouds and snow (true color)
bg: Изображения в края на лятото, където обичайните източници са силно ограничени от облаци и сняг (истински цвят)

en: Municipality of Tirana (Open Labs GeoPortal)
bg: Община Тирана (Open Labs GeoPortal)

en: Streets & Builings provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
bg: Улици и сгради, предоставени от община Тирана, хостнати от Open Labs

en: Municipality of Tirana - Public Transport (Open Labs GeoPortal) (overlay)
bg: Община Тирана - Обществен транспорт (Open Labs GeoPortal) (наслагване)

en: Bus stops & lines provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
bg: Автобусни спирки и линии, предоставени от община Тирана, хостнати от Open Labs

en: imagico.de: Antarctic Peninsula
bg: imagico.de: Антарктически полуостров

en: Recent mostly cloud free Sentinel-2 image of the central and southern part of the Antarctic Peninsula including the eastern part of Alexander Island (true color)
bg: Неотдавнашно предимно облачно безплатно изображение на Сентинел-2 на централната и южната част на Антарктическия полуостров, включващо източната част на остров Александър (истински цвят)

en: imagico.de: Belgica Mountains evening
bg: imagico.de: планината Белгика вечер

en: Landsat 8 evening image of the Belgica Mountains showing a different lighting compared to the daytime image (true color)
bg: Landsat 8 вечерно изображение на планината Белгика показващо различно осветление в сравнение с дневното изображение (истински цвят)

en: imagico.de: Bunger Hills
bg: imagico.de: Бънгър Хилс

en: Largest ice free area at the East Antarctic coast - shows considerable amounts of non-permanent ice. (true color)
bg: Най-голямата зона без лед на източноантарктическото крайбрежие - показва значителни количества непостоянен лед. (истински цвят)

en: imagico.de: Cape Adare
bg: imagico.de: Нос Адаре

en: Recent Sentinel-2 image of Cape Adare and parts of northern Victoria Land (true color)
bg: Скорошно изображение на Sentinel-2 на нос Адаре и части от северната част на Виктория (истински цвят)

en: imagico.de: Elephant Island/Clarence Island
bg: imagico.de: Остров Слон/Остров Кларънс

en: Fairly clear up-to-date image for updating glacier edges (true color)
bg: Доста изчистено актуално изображение за актуализиране на ръбовете на ледника (истински цвят)

en: imagico.de: Enderby Land and Kemp Coast
bg: imagico.de: Enderby Land и Kemp Coast

en: Sentinel-2 images of Enderby Land and Kemp Coast (true color)
bg: Sentinel-2 изображения на Enderby Land и Kemp Coast (истински цвят)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. east
bg: imagico.de: Далечни южни Трансантарктически Планини изток

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - eastern hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
bg: Изображения на ASTER от 2001-2009 г. от крайните южни Трансантарктически Планини - източно полукълбо, позиционната точност на части е лоша (истински цвят с прогнозно синьо)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. west
bg: imagico.de: Далечни южни Трансантарктически Планини запад

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - western hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
bg: Изображения на ASTER от 2001-2009 г. от крайните южни Трансантарктически Планини - западно полукълбо, позиционната точност на части е лоша (истински цвят с прогнозно синьо)

en: imagico.de: Lambert Glacier east
bg: imagico.de: Ледник Ламберт изток

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region and the eastern Prydz Bay coast (true color)
bg: Скорошно изображение на Sentinel-2 от западната част на района на ледника Ламберт и източното крайбрежие на залива Придз (истински цвят)

en: imagico.de: Lambert Glacier west
bg: imagico.de: Ледник Ламберт запад

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region (true color)
bg: Скорошно изображение на Sentinel-2 от западната част на региона на ледника Lambert (истински цвят)

en: imagico.de: Larsen C ice shelf after calving
bg: imagico.de: Леден шелф Larsen C след откъсване на леден блок от него

en: For updating the ice edge after the 2017 iceberg calving (true color)
bg: За актуализиране на ръба на леда след откъсването на леден блок от айсберга през 2017 (истински цвят)

en: imagico.de: Lützow-Holm Bay
bg: imagico.de: залив Lützow-Holm

en: Up-to-date late season image or an area poorly mapped in OSM at the moment - lots of sea ice, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves and floating glacier tongues. (true color)
bg: Актуално изображение от късния сезон или зона, която в момента е лошо картографирана в OSM - много морски лед, бъдете внимателни с различаването на морския лед от ледените плитчини и плаващите ледникови езици. (истински цвят)

en: imagico.de: McMurdo Sound and Dry Valleys
bg: imagico.de: Залив Макмърдо и Драй Валейс

en: Up-to-date late season image - not ice minimum, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves. (true color)
bg: Актуално изображение от късния сезон - не лед минимум, бъдете внимателни с различаването на морския лед от ледените плитчини. (истински цвят)

en: imagico.de: Ohio Range
bg: imagico.de: Верига Охайо

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Ohio Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
bg: Изображения ASTER от 2001-2009 г. от Веригата Охайо, позиционната точност на места е лоша (истински цвят с прогнозно синьо)

en: imagico.de: Patuxent Range
bg: imagico.de: Верига на Patuxent

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Patuxent Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
bg: Изображения ASTER от 2001-2009 г. от Веригата Patuxent, позиционната точност на места е лоша (истински цвят с прогнозно синьо)

en: imagico.de: Pensacola Mountains
bg: imagico.de: Планините Пенсакола

en: Outside regular Landsat coverage and therefore not in LIMA and Bing/Maxar/Esri/Mapbox (true color)
bg: Извън редовното покритие на Landsat и следователно не в LIMA и Bing/Maxar/Esri/Mapbox (истински цвят)

en: imagico.de: Southern Transantarctic Mountains
bg: imagico.de: Южни Трансантарктически планини

en: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island March 2019
bg: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island март 2019

en: Mostly cloud free image, including southern Young Island (true color)
bg: Предимно безоблачно изображение включващо южната част на Young Island (истински цвят)

en: 1:50k topographic maps of the McMurdo Dry Valleys produced by USGS/LINZ
bg: 1:50k топографски карти на McMurdo Dry Valleys, произведени от USGS/LINZ

en: imagico.de: USGS 250k Topos Antarctica
bg: imagico.de: USGS 250k Топос Антарктида

en: USGS Antarctica 1:250k Reconnaissance Series topographic maps
bg: USGS Антарктида 1:250к Разузнавателени Серии топографски карти

en: imagico.de: USGS 500k Antarctica maps
bg: imagico.de: USGS 500k карти на Антарктида

en: Various USGS 1:500k maps: Antarctia Reconnaissance preliminary base (East Antarctic coast) and Antarctia sketch map (West Antarctic) (gray)
bg: Различни USGS 1: 500k карти: предварителна база за разузнаване на Антарктида (Източно антарктическо крайбрежие) и скица на Антарктида (Западна Антарктика) (сиво)

en: imagico.de: Victoria Land east
bg: imagico.de: Земя Виктория изток

en: Recent Sentinel-2 image of the eastern part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
bg: Скорошно изображение на Sentinel-2 от източната част на Земя Виктория, няколко облака на брега (истински цвят)

en: imagico.de: Victoria Land west
bg: imagico.de: Земя Виктория запад

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
bg: Скорошно изображение на Sentinel-2 от западната част на Земя Виктория, няколко облака на брега (истински цвят)

en: imagico.de: Yamato/Queen Fabiola Mountains
bg: imagico.de: Ямато/Кралица Фабиола Планини

en: Recent Sentinel-2 image of the Yamato or Queen Fabiola Mountains, Belgica Mountains and Lützow-Holm Bay (true color)
bg: Скорошно изображение на Sentinel-2 на Ямато или кралица Фабиола планините, Белгика планините и залива Lützow-Holm (истински цвят)

en: imagico.de: Young Island/Buckle Island January 2020
bg: imagico.de: Young Island/Buckle Island януари 2020 г.

en: Cloud free summer image with sea ice (true color)
bg: Безоблачно лятно изображение с морски лед (истински цвят)

en: imagico.de: Young Island March 2020
bg: imagico.de: Young Island март 2020

en: Almost cloud and sea ice free view of the island (true color)
bg: Почти безоблачен и без морски лед изглед към острова (истински цвят)

en: National Geographic Institute Argenmap (TMS)
bg: Национален географски институт Argenmap (TMS)

en: National Geographic Institute Argenmap (WMTS)
bg: Национален географски институт Argenmap (WMTS)

en: National Geographic Institute (WMS)
bg: Национален географски институт (WMS)

en: San Juan SDI (WMTS)
bg: Сан Хуан SDI (WMTS)

en: Santa Cruz SDI (WMTS)
bg: Санта Круз SDI (WMTS)

en: National Parks Administration (WMS)
bg: Администрация на националните паркове (WMS)

en: geoARBA - Buenos Aires Province Tax Agency (WMS)
bg: geoARBA - Данъчна агенция на провинция Буенос Айрес (WMS)

en: National Glacier Inventory (WMTS)
bg: Национален списък на ледниците (WMTS)

en: Educational map (WMS)
bg: Образователна карта (WMS)

en: Ministry of Agroindustry (WMS)
bg: Министерство на агропромишлеността (WMS)

en: Ministry of Energy and Mining (WMS)
bg: Министерство на енергетиката и минното дело (WMS)

en: imagico.de: Bahía Blanca (low tide)
bg: imagico.de: Байя Бланка (отлив)

en: Tidal flats and islands at the coast (true color)
bg: Приливни апартаменти и острови на брега (истински цвят)

en: imagico.de: Bahía Blanca (high tide)
bg: imagico.de: Байя Бланка (прилив)

en: Launceston OrthoPhoto 2008
bg: Launceston ортофото 2008

en: Launceston OrthoPhoto 2011
bg: Launceston ортофото 2011

en: Launceston OrthoPhoto 2013
bg: Launceston ортофото 2013

en: DCS NSW Base Map
bg: Базова карта на DCS NSW

en: DCS NSW Topographic Map
bg: Топографска карта на DCS NSW

en: DCS NSW Imagery
bg: DCS NSW Изображения

en: DCS NSW Administrative Boundaries Suburb
bg: DCS NSW Административни граници предградие

en: DCS NSW Administrative Boundaries LGA
bg: DCS NSW Административни граници LGA

en: DCS NSW Administrative Boundaries County
bg: Окръг на административните граници на DCS NSW

en: DCS NSW Administrative Boundaries Parish
bg: DCS NSW Административни граници община

en: DCS NSW Administrative Boundaries State Forest
bg: DCS NSW Административни граници държавна гора

en: DCS NSW Administrative Boundaries NPWS Reserve
bg: DCS NSW Административни граници NPWS резерват

en: City of Melbourne May 2018
bg: Град Мелбърн май 2018 г.

en: City of Melbourne Feb 2019
bg: Град Мелбърн февруари 2019 г.

en: Main Roads WA Road Hierarchy
bg: Главни пътища пътна йерархия WA

en: imagico.de: Northwest Heard Island
bg: imagico.de: Северозападен остров Хърд

en: Glaciers of Northwest Heard Island (mapped meanwhile) (false color IR)
bg: Ледници на северозападен остров Хърд (картографирани междувременно) (фалшив цвят IR)

en: imagico.de: Heard Island coast
bg: imagico.de: Крайбрежието на остров Хърд

en: Recent image of Heard island with interior mostly cloud covered but mostly well visible coast (true color)
bg: Скорошно изображение на остров Хърд, предимно покрито с облаци, но като цяло с добре видимо крайбрежие (истински цвят)

en: Vicmap Transport - Road Network
bg: Vicmap транспорт - Пътна мрежа

en: Vicmap Lite - Public Land (Parks and Reserves)
bg: Vicmap Lite - обществена земя (паркове и резервати)

en: This layer is part of Vicmap Lite and contains polygon features delineating public land areas. This Vicmap Lite dataset is suited for use between scales of 1: 1 million and 1 : 5 million. The polygons were sourced from PLMMT100PLY. The level of attribute information, the number of features and the number of vertices has been simplified to suit the 1:1 million - 1 : 5 million scale range. The concept of a Scale Use Code has been introduced to help control the level of detail displayed.
bg: Този слой е част от Vicmap Lite и съдържа елементи на многоъгълник, очертаващи публични земни площи. Този набор от данни на Vicmap Lite е подходящ за използване между мащаби от 1: 1 милион до 1: 5 милиона. Многоъгълниците са получени от PLMMT100PLY. Нивото на информация за атрибутите, броят на характеристиките и броят на върховете са опростени, за да отговарят на диапазона от 1: 1 милион до 1: 5 милиона. Въведена е концепцията за код за използване на мащаба, за да помогне за контролиране на нивото на детайлност.

en: Vicmap Hydro - Watercourse Network 1:25,000
bg: Vicmap Hydro - Воден курс мрежа 1: 25 000

en: Vicmap Hydro provides an accurate representation of natural and man made Hydrographic features across Victoria, at a capture scale of 1:25,000. It is used in a variety of applications, particularly in emergency services, natural resource management, planning and development, and digital map publication.
bg: Vicmap Hydro осигурява точно представяне на природни и създадени от човека хидрографски характеристики в цяла Виктория, в мащаб на заснемане 1: 25 000. Използва се в различни приложения, особено в аварийни служби, управление на природни ресурси, планиране и развитие и публикация на дигитални карти.

en: Maxar 2019-2020 Australian Bushfires Pre-event
bg: Maxar 2019-2020 предварително събитие за австралийски храстови пожари

en: ARA Bushfires 2020
bg: ARA храстови пожари 2020

en: imagico.de: Eastern Alps autumn colors 2019
bg: imagico.de: Есенни цветове на Източните Алпи 2019

en: Autumn colors in the eastern Alps - Austria, Germany, Italy and Slovenia (true color)
bg: Есенни цветове в източните Алпи - Австрия, Германия, Италия и Словения (истински цветове)

en: Basemap of Austria, based on government data.
bg: Базова карта на Австрия, базирана на правителствени данни.

en: Orthofoto layer provided by basemap.at. "Successor" of geoimage.at imagery.
bg: Ортофото слой, предоставен от basemap.at. „Наследник“ на изображения от geoimage.at.

en: basemap.at Overlay
bg: basemap.at Наслагване

en: Annotation overlay provided by basemap.at.
bg: Слой с адреси от basemap.at.

en: basemap.at Terrain
bg: basemap.at Терен

en: Terrain layer provided by basemap.at.
bg: Терен слой, предоставен от basemap.at.

en: basemap.at Surface
bg: basemap.at Повърхност

en: Surface layer provided by basemap.at.
bg: Повърхностен слой предоставен от basemap.at.

en: Steiermark Terrain
bg: Терен на Steiermark

en: Terrain Model by Land Steiermark
bg: Модел на терена от Land Steiermark

en: Steiermark Surface
bg: Steiermark Повърхност

en: Surface Model by Land Steiermark
bg: Модел на повърхност от Land Steiermark

en: Tiris: contour lines
bg: Тирис: контурни линии

en: Tiris: orthophoto
bg: Тирис: ортофото

en: Tiris: orthophoto infrared
bg: Tiris: ортофото инфрачервено

en: OpenStreetMap (Belgian Style)
bg: OpenStreetMap (белгийски стил)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - French)
bg: OpenStreetMap (белгийски стил - френски)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - Dutch)
bg: OpenStreetMap (белгийски стил - холандски)

en: URBIS numerical imagery
bg: URBIS цифрови изображения

en: URBISfr numerical imagery
bg: URBISfr цифрови изображения

en: URBISnl numerical imagery
bg: URBISnl цифрови изображения

en: URBIS most recent aerial imagery
bg: Въздушни изображения на URBIS - най-нови

en: URBIS 2020 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на URBIS 2020

en: URBIS 2019 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на URBIS 2019

en: URBIS 2018 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на URBIS 2018

en: URBIS 2017 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на URBIS 2017

en: URBIS 2016 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на URBIS 2016

en: URBIS 2015 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на URBIS 2015

en: URBIS 2014 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на URBIS 2014

en: URBIS 2012 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на URBIS 2012

en: URBIS 2009 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на URBIS 2009

en: SPW(allonie) PICC numerical imagery
bg: Цифрови изображения на SPW (allonie) PICC

en: SPW(allonie) most recent aerial imagery
bg: Най-скорошни въздушни изображения на SPW(allonie)

en: SPW(allonie) 2020 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на SPW(allonie) 2020

en: SPW(allonie) 2019 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на SPW (allonie) 2019

en: SPW(allonie) 2018 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на SPW (allonie) 2018

en: SPW(allonie) 2016 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на SPW(allonie) 2016

en: SPW(allonie) 2015 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на SPW(allonie) 2015

en: SPW(allonie) 2012-2013 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на SPW(allonie) 2012-2013

en: SPW(allonie) 2009-2010 aerial imagery
bg: Въздушни изображения на SPW(allonie) 2009-2010

en: SPW(allonie) shaded relief
bg: SPW(allonie) засенчен релеф

en: TEC bus lines
bg: TEC автобусни линии

en: TEC bus stops
bg: TEC автобусни спирки

en: imagico.de: Cotonou
bg: imagico.de: Котону

en: Patchy and partly cloudy coverage in usual sources (true color)
bg: Разпокъсано и частично облачно покритие в обичайните източници (истински цвят)

en: imagico.de: Bouvet Island
bg: imagico.de: Остров Буве

en: For more accurate coastline and glacier mapping (true color)
bg: За по-точно картографиране на бреговата линия и ледника (истински цвят)

en: IBGE Map of urban areas
bg: IBGE Карта на градските райони

en: IBGE Map of rural areas
bg: IBGE Карта на селските райони

en: IBGE Street Names
bg: Имена на улици IBGE

en: Brazilian Army Topographic Maps
bg: Топографски карти на бразилската армия

en: IBGE Federal District addresses
bg: IBGE Адреси на Федералния окръг

en: Addresses data from IBGE
bg: Адреси от IBGE

en: RS. Agudo. 2014 master plan
bg: RS. Агудо. Генерален план за 2014 г.

en: RS. Ibirubá. 2019 master plan. Urban zoning
bg: RS. Ибируба. Генерален план за 2019 г. Градско зониране

en: RS. Quaraí. 2006 master plan. Neighborhoods and Villages
bg: RS. Куараи. Генерален план от 2006 г. Квартали и села

en: imagico.de: Rila and Pirin Mountains
bg: imagico.de: Рила и Пирин

en: Geobase Hydrography - English
bg: Геобаза Хидрография - английски

en: Geobase Hydrography - French
bg: Геобаза Хидрография - френски

en: Geobase Roads - English
bg: Геобаза пътища - английски

en: Geobase Roads - French
bg: Геобаза пътища - френски

en: Canvec - English
bg: Canvec - Английски

en: Canvec - French
bg: Canvec - Френски

en: imagico.de: Eastern Devon Island coast
bg: imagico.de: Крайбрежието на остров Източен Девон

en: Coastline mostly mapped meanwhile (false color IR)
bg: Крайбрежната линия предимно картографирана (фалшив цвят IR)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island
bg: imagico.de: Остров Северен Елесмир

en: Assembled from July 2012 ASTER imagery (true color with estimated blue)
bg: Сглобени от юли 2012 г. ASTER изображения (истински цвят с прогнозно синьо)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island July 2016
bg: imagico.de: Остров Северен Елесмир юли 2016 г.

en: Assembled from July 2016 ASTER imagery (true color with estimated blue)
bg: Сглобени от изображения на ASTER от юли 2016 г. (истински цвят с прогнозно синьо)

en: imagico.de: Fogo, Cape Verde
bg: imagico.de: Фого, Кабо Верде

en: Image from after the 2014/2015 eruption (true color)
bg: Изображение от след изригването 2014/2015 (истински цвят)

en: A lot of very coarse coastlines could be improved here, much snow cover though so no use for glacier mapping (false color IR)
bg: Тук биха могли да се подобрят много и груби брегови ивици, много снежна покривка, така че няма полза за картографиране на ледниците (фалшив цвят IR)

en: imagico.de: Volcán Calbuco
bg: imagico.de: Вулкан Калбуко

en: Image from after the 2015 eruption (true color)
bg: Изображение след изригването през 2015 г. (истински цвят)

en: osm-hr: Knin 2007 Aerial imagery
bg: osm-hr: Knin 2007 Въздушни изображения

en: osm-hr: Zagreb 2012 Aerial imagery
bg: osm-hr: Загреб 2012 Въздушни изображения

en: osm-hr: Zagreb 2018 Aerial imagery
bg: osm-hr: Загреб 2018 Въздушни изображения

en: dgu.hr: Croatia 2011 Aerial imagery
bg: dgu.hr: Хърватска 2011 Въздушни изображения

en: dgu.hr: Croatia 2014-2016 Aerial imagery
bg: dgu.hr: Хърватска 2014-2016 Въздушни изображения

en: dgu.hr: Topo 25 new
bg: dgu.hr: Topo 25 нови

en: imagico.de: El Altar
bg: imagico.de: Ел Олтар

en: 2007 ASTER image offering better glacier coverage than common sources (true color with estimated blue)
bg: 2007 ASTER изображение, предлагащо по-добро покритие на ледника от обичайните източници (истински цвят с прогнозно синьо)

en: imagico.de: Darwin and Wolf islands, Galapagos
bg: imagico.de: Острови Дарвин и Вълк, Галапагос

en: Recent image, only old and poor images in most other sources currently (true color)
bg: Скорошно изображение, само стари и лоши изображения в повечето други източници в момента (истински цвят)

en: MML Topographic Map
bg: MML топографска карта

en: Topographic map from the National Land Survey of Finland
bg: Топографска карта от Националното проучване на земята във Финландия

en: MML Background Map
bg: MML фонова карта

en: Background map from the National Land Survey of Finland
bg: Фонова карта от Националното проучване на земята във Финландия

en: MML Orthophoto
bg: MML Ортофото

en: Ortophotos from the National Land Survey of Finland
bg: Орто снимки от националното проучване на земята във Финландия

en: Helsinki region orthophoto
bg: Ортофото в района на Хелзинки

en: Ortophotos from the municipalities of Espoo, Helsinki, Vantaa, Kirkkonummi and Nurmijärvi + HSL and HSY
bg: Орто снимки от общините Еспоо, Хелзинки, Вантаа, Кирконуми и Нурмиярви + HSL и HSY

en: FTIA Road Network (overlay)
bg: Пътна мрежа FTIA (наслагване)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency with several options for map layers.
bg: Национална пътна мрежа Digiroad от Финландската агенция за транспортна инфраструктура с няколко опции за слоеве на картата.

en: Turku zoning plan
bg: План за зониране в Турку

en: Zoning plan map for Turku municipality
bg: Зонираща планова карта за община Турку

en: Turku topographic map
bg: Топографска карта на Турку

en: Topographic map by the city of Turku
bg: Топографска карта от град Турку

en: Turku map service
bg: Турку картографско обслужване

en: Maps by the city of Turku
bg: Карти от град Турку

en: Nordic snowmobile overlay
bg: Северно покритие за моторни шейни

en: Kelkkareitit.fi snowmobile trails from OSM (Nordic coverage)
bg: Kelkkareitit.fi пътеки за моторни шейни от OSM (скандинавско покритие)

en: French address registry or Base Adresses Nationale Ouverte
bg: Френски адресен регистър или Base Adresses Nationale Ouverte

en: BD Carthage
bg: BD Картаген

en: Hydrographic network: courses and water features and POIs
bg: Хидрографска мрежа: курсове и водни обекти и POIs

en: Volta
bg: Волта

en: Power networks: lines, substations and supports
bg: Електрически мрежи: линии, подстанции и поддръжки

en: Cadastre
bg: Кадастър

en: French land registry
bg: Френски поземлен регистър

en: Géolittoral V2 - Orthophotos 2011-2014
bg: Géolittoral V2 - Орто снимки 2011-2014

en: OpenStreetMap (Basque Style)
bg: OpenStreetMap (баски стил)

en: OpenStreetMap (Breton Style)
bg: OpenStreetMap (бретонски стил)

en: OpenStreetMap (Occitan Style)
bg: OpenStreetMap (окситански стил)

en: Route 500
bg: Маршрут 500

en: Routes of the classified network (highways, nationals, departmentals)
bg: Маршрути на класифицираната мрежа (магистрали, граждани, ведомства)

en: Alpes-Maritimes 2009
bg: Приморски Алпи 2009

en: Alpes-Maritimes 2020 (Storm Alex)
bg: Приморски Алпи 2020 (Буря Алекс)

en: Auvergne 2016 25cm CRAIG
bg: Оверн 2016 25см CRAIG

en: Auvergne 2013 25cm CRAIG
bg: Оверн 2013 25 см CRAIG

en: Bayonne - 2016
bg: Байон - 2016

en: Bordeaux - 2020
bg: Бордо - 2020

en: Bordeaux - 2016
bg: Бордо - 2016

en: Loire-Atlantique - Orthophotos 2016 - 10 cm
bg: Лоара-Атлантик - Орто снимки 2016 - 10 см

en: Lyon Orthophoto 2018
bg: Лион Ортофото 2018

en: Lyon Orthophoto 2015/2018
bg: Лион Ортофото 2015/2018

en: Lyon Orthophoto 2015
bg: Лион Ортофото 2015

en: Mulhouse - 2018
bg: Мюлуз - 2018

en: Nancy - Orthophoto
bg: Нанси - ортофото

en: Nancy - Orthophoto - 2016
bg: Нанси - Ортофото - 2016

en: Nancy - Orthophoto - 2012
bg: Нанси - Ортофото - 2012

en: Nancy - Orthophoto - 2008
bg: Нанси - Ортофото - 2008

en: Nancy - Orthophoto - 2005
bg: Нанси - Ортофото - 2005

en: Nancy - Orthophoto - 2002
bg: Нанси - Ортофото - 2002

en: Nancy - Orthophoto - 2001
bg: Нанси - Ортофото - 2001

en: Nancy - Orthophoto - 1999
bg: Нанси - Ортофото - 1999

en: Nancy - Orthophoto - 1994
bg: Нанси - Ортофото - 1994

en: Rennes - 2020
bg: Рен - 2020

en: Rennes - 2018
bg: Рен - 2018

en: Rennes - 2014
bg: Рен - 2014

en: Toulouse - Orthophotoplan 2017
bg: Тулуза - Ортофотоплан 2017

en: Toulouse - Orthophotoplan 2015
bg: Тулуза - Ортофотоплан 2015

en: Tours - Orthophotos 2013
bg: Обиколки - ортоснимки 2013

en: Tours - Orthophotos 2008-2010
bg: Обиколки - Ортоснимки 2008-2010

en: Vaucluse 2010
bg: Ваклюз 2010

en: Vercors (Réserve naturelle des Hauts-Plateaux du Vercors) - Orthophoto - 1999 - 1 m
bg: Веркор (Réserve naturelle des Hauts-Plateaux du Vercors) - Орто снимка - 1999 - 1 м

en: Bavaria (80 cm)
bg: Бавария (80 см)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2011)
bg: Берлин/Геопортал DOP20RGB (2011)

en: Digital orthophotos for the entire Berlin city area with a ground resolution of 0.20 m in a sheet section of 2 km x 2 km.
bg: Цифрови ортоснимки за целия район на град Берлин с разделителна способност на земята 0,20 м в лист с размери 2 км х 2 км.

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2014)
bg: Берлин/Геопортал DOP20RGB (2014)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2015)
bg: Берлин/Геопортал DOP20RGB (2015)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2016)
bg: Берлин/Геопортал DOP20RGB (2016)

en: Berlin/Geoportal DOP20CIR (2016 infrared)
bg: Берлин/Геопортал DOP20CIR (2016 инфрачервен)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2017)
bg: Берлин/Геопортал DOP20RGB (2017)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2018)
bg: Берлин/Геопортал DOP20RGB (2018)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2019)
bg: Берлин/Геопортал DOP20RGB (2019)

en: Berlin/Geoportal TrueDOP20RGB (2020)
bg: Берлин/Геопортал ИстинскиDOP20RGB (2020)

en: Deutsche Bahn VzG lines January 2017
bg: Deutsche Bahn VzG линии януари 2017

en: Erlangen aerial imagery (2018 5.0 cm)
bg: Въздушни изображения на Erlangen (2018 5,0 см)

en: Erlangen aerial imagery (2016 5.0 cm)
bg: Въздушни изображения на Erlangen (2016 5,0 см)

en: North Rhine-Westphalia aerial photograph
bg: Въздушна снимка на Северен Рейн-Вестфалия

en: North Rhine-Westphalia ALKIS
bg: Северен Рейн-Вестфалия ALKIS

en: North Rhine-Westphalia DTM hillshade
bg: Северен Рейн-Вестфалия DTM хълм

en: Display of the DTM shading in grayscale. The imaginary light source is located in the northwest. An elevation appears bright on the northwest slope and dark on the southeast slope. Layers are colored with medium brightness.
bg: Показване на DTM засенчването в скала на сивото. Измисленият източник на светлина се намира на северозапад. Повишение изглежда ярко на северозападния склон и тъмно на югоизточния склон. Слоевете са оцветени със средна яркост.

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats
bg: imagico.de: Приливи и отливи на северно германското западно крайбрежие

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (true color)
bg: Актуални изображения на отливите на брега за актуализиране на картографирането на приливите и плитчините, заместени от по-нови изображения (истински цвят)

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats (infrared)
bg: imagico.de: Приливни вълни на западното крайбрежие на северна Германия (инфрачервени)

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (false color IR)
bg: Актуални изображения на отливите на брега за актуализиране на картографирането на приливите и плитчините, заместени от по-нови изображения (фалшив цвят IR)

en: imagico.de: North Sea Coast 2016
bg: imagico.de: Крайбрежието на Северно море 2016 г.

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (superseeded by newer image) (true color)
bg: Актуални изображения на отливите на брега за актуализиране на картографирането на приливите и плитчините (заместени от по-ново изображение) (истински цвят)

en: imagico.de: North Sea Coast 2017
bg: imagico.de: Крайбрежието на Северно море 2017

en: imagico.de: North Sea Coast spring 2018
bg: imagico.de: Крайбрежието на Северно море пролет 2018

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (true color)
bg: Актуални изображения на отливите на брега за актуализиране на картографирането на приливите и плитчините (истински цвят)

en: Saxony latest aerial imagery
bg: Най-новите въздушни изображения на Саксония

en: Saxony unprocessed aerial imagery
bg: Непреработени въздушни изображения на Саксония

en: Saxony latest aerial imagery infrared
bg: Последните въздушни изображения на Саксония инфрачервени

en: Saxony historical aerial imagery 2015-2017
bg: Исторически въздушни изображения на Саксония 2015-2017

en: Saxony historical aerial imagery 2012-2014
bg: Исторически въздушни изображения на Саксония 2012-2014

en: Saxony historical aerial imagery 2005
bg: Исторически въздушни изображения на Саксония 2005

en: Saxony topographic map
bg: Топографска карта на Саксония

en: Saxony digital terrain model
bg: Саксонски дигитален модел на терен

en: Saxony parcels and districts
bg: Саксонски парцели и области

en: Mainz all aerial imageries
bg: Всички въздушни изображения на Mainz

en: Mainz latest aerial imagery
bg: Най-новите въздушни изображения на Mainz

en: Stuttgart latest aerial imagery
bg: Най-новите въздушни изображения на Щутгарт

en: Icebridge DMS image of the settlement - alignment might be poor
bg: Icebridge DMS изображение на селището - подравняването може да е лошо

en: imagico.de: Thule Air Base
bg: imagico.de: авиобаза Туле

en: Icebridge DMS image - alignment might be poor
bg: Icebridge DMS изображение - подравняването може да е лошо

en: imagico.de: Kangerlussuaq Autumn
bg: imagico.de: Kangerlussuaq Есен

en: Icebridge DMS image of the airport and settlement - alignment might be poor
bg: Icebridge DMS изображение на летището и населеното място - подравняването може да е лошо

en: imagico.de: Kangerlussuaq Spring
bg: imagico.de: Kangerlussuaq Пролет

en: Icebridge DMS image of the airport and roads - alignment might be poor
bg: Icebridge DMS изображение на летището и пътищата - подравняването може да е лошо

en: imagico.de: Thule Airbase DMS low altitude overflight September 2015
bg: imagico.de: Thule Въздушна база DMS прелитане на ниска надморска височина септември 2015 г.

en: Icebridge DMS aerial images from Thule Airbase - alignment might be poor
bg: Icebridge DMS въздушни изображения от Thule Въздушна база - подравняването може да е лошо

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight September 2015
bg: imagico.de: Thule Въздушна база DMS прелитане септември 2015

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight October 2015
bg: imagico.de: Thule Въздушна база DMS прелитане октомври 2015

en: imagico.de: Greenland mosaic
bg: imagico.de: Гренландска мозайка

en: Landsat mosaic of Greenland (true color)
bg: Земна мозайка на Гренландия (истински цвят)

en: imagico.de: May 2013 off-nadir Landsat
bg: imagico.de: май 2013 г. земя извън Надир

en: First available image north of the regular Landsat limit, mostly with seasonal snow cover so difficult to interpret, superseeded by newer images (true color)
bg: Първо налично изображение на север от редовното земно ограничение, предимно със сезонна снежна покривка, трудно за интерпретация, заместено от по-нови изображения (истински цвят)

en: imagico.de: Landsat off-nadir July 2016
bg: imagico.de: Земя извън надир юли 2016 г.

en: Latest images north of the regular Landsat limit (true color)
bg: Последни изображения на север от редовното земно ограничение (истински цвят)

en: imagico.de: Landsat off-nadir early July 2020
bg: imagico.de: земя извън надир в началото на юли 2020 г.

en: imagico.de: Landsat off-nadir late July 2020
bg: imagico.de: земя извън надир в края на юли 2020 г.

en: imagico.de: Northern Greenland ASTER
bg: imagico.de: Северна Гренландия ASTER

en: Assembled from mostly 2012 ASTER imagery, some 2005 images mainly in the northeast (true color with estimated blue)
bg: Сглобени от предимно ASTER изображения от 2012 г., някои изображения от 2005 г. предимно в североизточната част (истински цвят с прогнозно синьо)

en: Drone Imagery Matthew(Haiti) October 2016
bg: Дрон изображения Матю (Хаити) октомври 2016 г.

en: Canaan - American Red Cross, Dec-2017
bg: Ханаан - Американски червен кръст, декември 2017 г.

en: Drone imagery collected December 2017 for Canaan, Haiti by American Red Cross in coordination with the Haitian Red Cross.
bg: Дрон изображения събрани през декември 2017 г. за Ханаан, Хаити от Американския червен кръст в координация с хаитянския Червен кръст.

en: FÖMI orthophoto 2000
bg: FÖMI ортофото 2000

en: FÖMI orthophoto 2005
bg: FÖMI ортофото 2005

en: FÖMI orthophoto 2007-2010
bg: FÖMI ортофото 2007-2010

en: Szeged orthophoto 2011
bg: Сегед ортофото 2011

en: Inner part of Szeged
bg: Вътрешна част на Сегед

en: Törökbálint orthophoto 2013
bg: Törökbálint ортофото 2013

en: 5 cm resolution bald image
bg: Голо изображение с резолюция 5 см

en: Törökbálint orthophoto 2015
bg: Törökbálint ортофото 2015

en: Törökbálint orthophoto 2018
bg: Törökbálint ортофото 2018

en: Danube flood orthophoto 2013
bg: Преливане на Дунав ортофото 2013

en: Riverbank of Danube at Budapest, Szentendre and Szigetmonostor
bg: Речен бряг на Дунав в Будапеща, Сентендре и Сигетмоностор

en: Budapest district XI orthophoto 2015
bg: Будапеща област XI ортофото 2015

en: Budapest district XI orthophoto 2017
bg: Будапеща област XI ортофото 2017

en: Budapest district XI orthophoto 2019
bg: Будапеща област XI ортофото 2019

en: Sóskút, Pusztazámor, Tárnok, Diósd orthophoto 2017
bg: Sóskút, Pusztazámor, Tárnok, Diósd ортофото 2017

en: 5 cm resolution bald image of 4 settlement
bg: голо изображение с 5 см резолюция на 4 населени места

en: Sátoraljaújhely orthophoto 2020
bg: Sátoraljaújhely ортофото 2020

en: openstreetmap.hu orthophotos
bg: openstreetmap.hu ортоснимки

en: OpenStreetMap Hungary (hiking routes)
bg: OpenStreetMap Унгария (туристически маршрути)

en: Hillshade Hungary
bg: Hillshade Унгария

en: EUFAR Balaton orthophotos
bg: EUFAR Балатон ортоснимки

en: 1940 geo-tagged photography from Balaton Limnological Institute.
bg: 1940 г. географски снимки от Балатон Лимнологически институт.

en: imagico.de: Eastern Iceland
bg: imagico.de: Източна Исландия

en: Missing islets and inaccurate coast (true color)
bg: Липсващи островчета и неточен бряг (истински цвят)

en: Land/water distinction difficult to properly map based on Bing/Maxar/Esri/Mapbox images (false color IR)
bg: Разграничението земя/вода е трудно да се картографира правилно на базата на изображения на Bing/Maxar/Esri/Mapbox (фалшив цвят IR)

en: Older image of the Sudirman Range with no fresh snow showing glacier extent (true color)
bg: По-старо изображение на Sudirman Range без пресен сняг показващо ледника (истински цвят)

en: imagico.de: Southeastern Sulawesi
bg: imagico.de: Югоизточен Сулавеси

en: Missing islands and coarse coastline due to cloud cover in Bing, lakes could also use additional detail (true color)
bg: Липсващи острови и груба брегова линия поради облачност в Bing, езерата също така могат да използват допълнителен детайл (истински цвят)

en: Recent Sentinel-2 image of the volcanic island (true color)
bg: Скорошно изображение на Sentinel-2 на вулканичния остров (истински цвят)

en: imagico.de: Bakun Reservoir
bg: imagico.de: язовир Бакун

en: Missing in older pre-2011 images (true color)
bg: Липсва в по-стари изображения отпреди 2011 г. (истински цвят)

en: Missing Islands in OSM (true color)
bg: Липсващи острови в OSM (истински цвят)

en: Cloud free image of the Sudirman Range but with fresh snow (true color)
bg: Безоблачно изображение на Sudirman Range, но с пресен сняг (истински цвят)

en: Ireland Civil Parishes and Baronies - Memorial Atlas
bg: Ирландски граждански общини и баронства - паметен атлас

en: Memorial Atlas of Ireland (1901) L.J. Richards
bg: Паметен атлас на Ирландия (1901) L.J. Richards

en: OSMIE Townlands
bg: OSMIE Градски квартали

en: OSMIE Civil Parishes
bg: OSMIE Граждански общини

en: OSMIE Baronies
bg: OSMIE Баронства

en: OSMIE Local Election Areas
bg: OSMIE местни избирателни райони

en: OSMIE Dail Election Areas
bg: OSMIE Изборни райони

en: OSMIE T.ie Land not in Counties
bg: OSMIE T.ie Земя, която не е в окръзите

en: Israel Hiking
bg: Туризъм в Израел

en: Israel Hiking map
bg: Туристическа карта на Израел

en: Israel MTB
bg: Израел MTB

en: Israel MTB map
bg: Израел MTB карта

en: Lombardia - Italy (CTR)
bg: Ломбардия - Италия (CTR)

en: Lombardia - Italy (CTR DBT)
bg: Ломбардия - Италия (CTR DBT)

en: South Tyrol Orthofoto 2014
bg: Южен Тирол ортофото 2014

en: South Tyrol Orthofoto 2017
bg: Южен Тирол ортофото 2017

en: Bologna ortofoto 2017
bg: Болоня ортофото 2017

en: Japan GSI Standard Map
bg: Японска GSI стандартна карта

en: Japan GSI Standard Map. Widely covered.
bg: Японска GSI стандартна карта. Широко покрита.

en: Japan GSI ortho Imagery
bg: Японски GSI орто изображения

en: Japan GSI ortho Imagery. Usually better than bing, but a bit older.
bg: Японски GSI орто изображения. Обикновено по-добри от bing, но малко по-стари.

en: Japan GSI KIBAN 2500
bg: Япония GSI KIBAN 2500

en: GSI Kiban 2500. Good for tracing, but a bit older.
bg: GSI Kiban 2500. Добър за проследяване, но малко по-стар.

en: Japan GSI airphoto Imagery
bg: Японски GSI въздушни фото изображения

en: Japan GSI airphoto Imagery. Not fully orthorectified, but a bit newer and/or differently covered than GSI ortho Imagery.
bg: Японски GSI въздушни фото изображения. Не са напълно орторектифицирани, но са малко по-нови и/или различно покрити от GSI орто изображения.

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery
bg: Японски GSI безшевни фотоизображения

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery. The collection of latest imageries of GSI ortho, airphoto, post disaster and others.
bg: Японски GSI безшевни фотоизображения. Колекция от най-новите изображения на GSI орто, въздушно фото, post бедствие и други.

en: Susono city orthophoto
bg: Ортофото на град Сусоно

en: Kakegawa city orthophoto
bg: Ортофото на град Какегава

en: Omaezaki city orthophoto
bg: Ортофото на град Омаезаки

en: Atsugi city orthophoto
bg: Ортофото на град Ацуги

en: Itoigawa city orthophoto
bg: Ортофото на град Итоигава

en: imagico.de: Aral Sea (low water level)
bg: imagico.de: Аралско море (ниско ниво на водата)

en: Water and wetland extents, dams etc. (true color)
bg: Водни и влажни зони, язовири и др. (истински цвят)

en: imagico.de: Aral Sea (high water level)
bg: imagico.de: Аралско море (високо ниво на водата)

en: Water and wetland extents, dams etc. - some remaining winter ice in the north (true color)
bg: Водни и влажни зони, язовири и др. - някои останали зимни ледове на север (истински цвят)

en: imagico.de: Northeast Caspian Sea 2018
bg: imagico.de: Североизточно Каспийско море 2018 г.

en: Coastal contruction and Kashagan oil field in Kazakhstan in May 2018 (true color)
bg: Крайбрежно строителство и нефтено поле Кашаган в Казахстан през май 2018 г. (истински цвят)

en: imagico.de: Mount Kenya 2016
bg: imagico.de: планина Кения 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping (true color)
bg: Актуално изображение за картографиране на ледник (истински цвят)

en: Latvia - Soviet Army General Staff topographic maps
bg: Латвия - топографски карти на Генералния щаб на Съветската армия

en: Latvia - LVM GEO orthophoto
bg: Латвия - LVM GEO ортофото

en: Latvia - Orthophoto 1st cycle (1994-1999)
bg: Латвия - Ортофото първи цикъл (1994-1999)

en: Latvia - Orthophoto 1st cycle B&W (1994-1999), 1:30000
bg: Латвия - ортофото първи цикъл B&W (1994-1999), 1:30000

en: Made in 1994-1999 in cooperation with the Swedish company Swedesurvey Oy. In 1995, aerial photography of Daugavpils city and district was performed in cooperation with the Danish Ministry of Agriculture, aerial photography works are performed by the company Kampsax-Geoplan, and orthophoto maps are produced by the State Land Service (VZD) with a resolution of 1 meter. Aerial photography was performed with analog cameras to obtain black and white aerial at 1:30,000 scale. Satellite images of the Eastern border of Latvia were purchased in 2000-2001 from ICONOSS.
bg: Направени през 1994-1999 г. в сътрудничество с шведската компания Swedesurvey Oy. През 1995 г. е извършено въздушно заснемане на град и област Даугавпилс в сътрудничество с датското министерство на земеделието, аерофотоснимки се правят от компанията Kampsax-Geoplan, а ортофото карти се изготвят от Държавната поземлена служба (VZD) с резолюция 1 метър. Въздушната фотография е извършена с аналогови камери, за да се получи черно-бяло въздушно изображение в мащаб 1: 30 000. Сателитните снимки на източната граница на Латвия са закупени през 2000-2001 г. от ICONOSS.

en: Latvia - Orthophoto 2nd cycle (2003-2005)
bg: Латвия - Ортофото 2-ри цикъл (2003-2005)

en: Latvia - Orthophoto (2010-2011), 1:5000
bg: Латвия - Ортофото (2010-2011), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.5 meters, obtained from aerial photography data for the years 2010-2011. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. Aerial photography was performed in cooperation with the Polish company MGGPAero. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
bg: Тази услуга включва цветна ортофото карта за цялата територия на Латвия с разделителна способност 0,5 метра, получена от въздушни фотографии за годините 2010-2011. Ортофото картата е свързана с координатната система LKS-92 TM. Разбивката на листа на картата съответства на разбивката на номенклатурата на листа на картата TKS-93 M 1: 5000. Въздушната фотография е извършена в сътрудничество с полската компания MGGPAero. Услугата WMS се предоставя безплатно от LVM (Латвийско държавно горско стопанство, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - Orthophoto (2013-2015), 1:5000
bg: Латвия - ортофото (2013-2015), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.4 meters, obtained from aerial photography data for the years 2013-2015. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. Aerial photography was performed in cooperation with the Polish company MGGPAero. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
bg: Тази услуга включва цветна ортофото карта за цялата територия на Латвия с разделителна способност от 0,4 метра, получена от въздушни снимки за годините 2013-2015. Ортофото картата е свързана с координатната система LKS-92 TM. Разбивката на листа на картата съответства на разбивката на номенклатурата на листа на картата TKS-93 M 1: 5000. Въздушните снимки са направени в сътрудничество с полската компания MGGPAero. Услугата WMS се предоставя безплатно от LVM (Латвийско държавно горско стопанство, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - Orthophoto (2016–2018), 1:5000
bg: Латвия - ортофото (2016-2018), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.25 meters, obtained from aerial photography data for the years 2016-2018. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
bg: Тази услуга включва цветна ортофото карта за цялата територия на Латвия с разделителна способност 0,25 метра, получена от въздушни снимки за годините 2016-2018. Ортофото картата е свързана с координатната система LKS-92 TM. Разбивката на листа на картата съответства на разбивката на номенклатурата на листа на картата TKS-93 M 1: 5000. Услугата WMS се предоставя безплатно от LVM (Латвийско държавно горско стопанство, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - LVM GEO digital terrain model
bg: Латвия - LVM GEO дигитален модел на терена

en: Latvia - LĢIA digital terrain model (2013–2019)
bg: Латвия - LĢIA дигитален модел на терена (2013-2019)

en: The data were obtained by aerial laser scanning method. LIDAR point cloud with resolution of 1 m has been used for the development of this service and for better visualization relief shading has been used. The total density of points obtained shall be not less than 4 p/m² and the mean density of points characterizing the surface shall be not less than 1.5 p/m². WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data/services/digital-terrain-model).
bg: Данните са получени чрез метод на въздушно лазерно сканиране. За развитието на тази услуга е използван облак от точки LIDAR с разделителна способност 1 m и за по-добра визуализация е използвано релефно засенчване. Общата плътност на получените точки трябва да бъде не по-малка от 4 p / m², а средната плътност на точките, характеризиращи повърхността, да бъде не по-малка от 1,5 p / m². Услугата WMS се предоставя безплатно от LVM (Латвийско държавно горско стопанство, https://lvmgeo.lv/en/data/services/digital-terrain-model).

en: geoportail.lu all layers
bg: geoportail.lu всички пластове

en: geoportail.lu ortho latest
bg: geoportail.lu последно орто

en: geoportail.lu ortho technique 2019 (10cm)
bg: geoportail.lu орто техника 2019 (10см)

en: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019 with unclassified points
bg: openstreetmap.lu "радостта на картографа" hillshade lidar 2019 с некласифицирани точки

en: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019
bg: openstreetmap.lu "радостта на картографа" hillshade lidar 2019

en: Stadtbredimus Remembrement 2015 (5cm)
bg: Възстановяване на Stadtbredimus 2015 (5 см)

en: Wintrange Remembrement 2015 (5cm)
bg: Възстановяване на Wintrange 2015 (5см)

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS)
bg: INEGI цифрова карта на Мексико (WMS)

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS) v6
bg: INEGI цифрова карта на Мексико (WMS) v6

en: LINZ NZ Aerial Imagery
bg: LINZ NZ Въздушни изображения

en: LINZ NZ Topo50 Gridless Maps
bg: LINZ NZ Topo50 Безжични карти

en: Norway Orthophoto
bg: Норвегия Ортофото

en: Norwegian orthophotos (max zoom 21), courtesy of Geovekst and Norkart.
bg: Норвежки орто снимки (макс. увеличение 21), предоставени от Geovekst и Norkart.

en: Norway Orthophoto (more recent, less zoom)
bg: Орто снимка на Норвегия (по-скорошна, по-малко увеличение)

en: Most recent Norwegian orthophotos (max zoom 19), courtesy of Geovekst and Kartverket.
bg: Най-новите норвежки орто снимки (максимално увеличение 19), предоставени от Geovekst и Kartverket.

en: Norway Orthophoto (historic)
bg: Орто снимка на Норвегия (историческа)

en: Historic Norwegian orthophotos and maps, courtesy of Geovekst and Norkart.
bg: Исторически норвежки орто снимки и карти, предоставени от Geovekst и Norkart.

en: Kartverket Hillshade overlay
bg: Kartverket Hillshade наслагване

en: Hillshade for Norway
bg: Hillshade за Норвегия

en: Kartverket Contour Lines overlay
bg: Наслагване на контурни линии Kartverket

en: Contours for Norway
bg: Контури за Норвегия

en: Kartverket Nautical Charts
bg: Картверкет морски карти

en: Norwegian nautical charts (includes Spitsbergen/Svalbard and Antarctica). Raster representation of paper charts. Updated biweekly.
bg: Норвежки морски карти (включват Spitsbergen/Svalbard и Антарктида). Растрово представяне на хартиени диаграми. Актуализират се на всеки две седмици.

en: Kartverket Road Network overlay
bg: Наслагване на пътната мрежа на Картверкет

en: Norwegian road network from the National Road database (NVDB), also used in Vbase and Elveg. Colours represent national, county, municipal, private and forest roads + footways/cycleways.
bg: Норвежка пътна мрежа от Националната пътна база данни (NVDB), използвана също във Vbase и Elveg. Цветовете представляват национални, окръжни, общински, частни и горски пътища + пътеки / велосипедни алеи.

en: Kartverket Trails overlay
bg: Наслагване на пътеки на Картверкет

en: Trails from the Norwegian database of `Tur og Friluftsruter´. Selectable categories for foot, bike and ski trails.
bg: Пътеки от норвежката база данни на `Tur og Friluftsruter´. Избираеми категории за пешеходни, велосипедни и ски пътища.

en: Kartverket Place Names overlay
bg: Картверкет имена на места наслагване

en: Official Norwegian place names from the SSR database. Selectable categories.
bg: Официални норвежки имена на места от базата данни на SSR. Избираеми категории.

en: Kartverket DTM Digital Terrain Model
bg: Картверкет DTM цифров модел на терена

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital terrain model (DTM), i.e. earth surface without trees, buildings and other objects.
bg: Представяне на сенчести релефи на норвежкия цифров модел на терена (DTM), т.е. земна повърхност без дървета, сгради и други обекти

en: Kartverket DOM Digital Surface Model
bg: Картверкет DOM цифров модел на повърхността

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital surface model (DOM), i.e. earth surface including trees, buildings and other objects on top of it.
bg: Сенчесто релефно представяне на норвежкия цифров модел на повърхността (DOM), т.е.земна повърхност, включително дървета, сгради и други обекти върху нея.

en: Kartverket Historic maps
bg: Картверкет исторически карти

en: Historic maps - for the time being `Amtskartserien´ 1826-1917.
bg: Исторически карти - понастоящем `Amtskartserien` 1826-1917.

en: Kartverket Economic Maps (historic)
bg: Икономически карти на Картверкет (исторически)

en: 1st edition of historic Economic maps for Norway 1960-90s (`Økonomisk kartverk´). Available from zoom 16. Please correct local imagery offset.
bg: Първо издание на исторически икономически карти за Норвегия 1960-90-те („Økonomisk kartverk“). На разположение от увеличение 16. Моля, поправете изместването на локалните изображения.

en: Kartverket Administrative Boundaries overlay
bg: Наслагване на административни граници на Картверкет

en: Official administrative boundaries at the national, county and municipality levels
bg: Официални административни граници на национално, окръжно и общинско ниво

en: Kartverket Cadastral overlay
bg: Картверкет Кадастрално наслагване

en: Real estate boundaries from the official land register (`matrikkelen´). Monthly update.
bg: Граници на недвижими имоти от официалния поземлен регистър (`matrikkelen´). Месечна актуализация.

en: Kartverket Address overlay
bg: Картверкет адресно наслагване

en: Street address from the official land register (`matrikkelen´).
bg: Уличен адрес от официалния поземлен регистър (`matrikkelen´).

en: Kartverket Aviation Obstructions overlay
bg: Картверкет наслояване на въздушни препятствия

en: Vertical obstructions to aircrafts, above 15m in rural areas and 30m in urban areas (e.g. masts, towers, high buildings, power lines)
bg: Вертикални препятствия за въздухоплавателни средства, над 15 м в селските райони и 30 м в градските райони (напр. мачти, кули, високи сгради, електропроводи)

en: Kartverket Accessibility overlay
bg: Kartverket наслагване на достъпност

en: Accessibility for the visually impaired, wheelchairs and electrical wheelchairs.
bg: Достъпност за хора със зрителни увреждания, инвалидни колички и електрически инвалидни колички.

en: Kartverket Buildings overlay
bg: Картверкет наслагване на сгради

en: INSPIRE buildings for Norway.
bg: INSPIRE сгради за Норвегия.

en: NVE Electricity Network overlay
bg: NVE електрическа мрежа наслагване

en: Power lines (high voltage network) including transformers, submarine cables and pylons. Local distribution network is not included.
bg: Електропроводи (мрежа с високо напрежение), включително трансформатори, подводни кабели и пилони. Местната дистрибуторска мрежа не е включена.

en: NVE Hydropower Plants overlay
bg: NVE наслагване на водноелектрически централи

en: Hydropower plants including waterways (tunnel, canal, pipeline) and dams
bg: ВЕЦ, включително водни пътища (тунел, канал, тръбопровод) и язовири

en: NVE Wind Power Plants overlay
bg: NVE вятърни електроцентрали наслагване

en: Wind power turbines, farms and concession areas (blue: planned, light green: construction, dark green: built).
bg: Вятърни турбини, ферми и концесионни зони (синьо: планирано, светло зелено: строеж, тъмно зелено: построено).

en: NVE Avalanche Danger Areas overlay
bg: NVE наслагване на области с опасност от лавина

en: Potential snowslide areas, computed from theoretical height model. Valid for drops higher than 20-50 meters. Dark red=trigger area.
bg: Потенциални лавинни зони, изчислени от теоретичния модел на височината. Важи за падания над 20-50 метра. Тъмно червено = зона на задействане.

en: Production platforms and oil/natural gas fields on the Norwegian continental shelf
bg: Производствени платформи и находища на нефт/природен газ в норвежкия континентален шелф

en: Fiskeridirektoratet Aquaculture overlay
bg: Fiskeridirektoratet наслагване на аквакултурата

en: Aquaculture/marine farms (licensed sites, may not yet have any installations)
bg: Аквакултури/морски ферми (лицензирани обекти, все още може да няма инсталации)

en: Kystverket Navigational Aid overlay
bg: Kystverket наслагване на навигационна помощ

en: Beacons, buoys, lights and fairways maintained by the Norwegian Coastal Administration
bg: Маяци, шамандури, светлини и фарватери, поддържани от Норвежката крайбрежна администрация

en: Miljødirektoratet Protected Areas overlay
bg: Miljødirektoratet защитени зони наслагване

en: Norwegian national parks, nature reserves and other protected areas and objects from Naturbase, including Svalbard/Spitsbergen
bg: Норвежки национални паркове, природни резервати и други защитени зони и обекти от Naturbase, включително Svalbard/Spitsbergen

en: Miljødirektoratet Public Recreation Areas overlay
bg: Miljødirektoratet наслагване на обществени зони за отдих

en: Public recreation areas with State ownership ("friluftsområder").
bg: Обществени зони за отдих с държавна собственост ("friluftsområder").

en: Riksantikvaren Heritage Sites overlay
bg: Riksantikvaren наслагване на наследствени места

en: Archeological and architectural monuments/sites and cultural environments protected by law (''enkeltminner'') from the Norwegian Directorate for Cultural Heritage
bg: Археологически и архитектурни паметници/места и културни среди, защитени от закона („enkeltminner“) от Норвежката дирекция за културно наследство

en: DMF Mines overlay
bg: DMF мини наслагване

en: Caution areas for mines from the Norwegian Directorate of Mining
bg: Зони, които може да съдържат мини от Норвежката минна дирекция

en: SSB Urban Areas overlay
bg: SSB наслагване на градски райони

en: Human settlements of at least 200 people with less than 200 meters between households
bg: Човешки селища от поне 200 души с по-малко от 200 метра между къщите

en: SSB City Centres overlay
bg: SSB Градски центрове наслагване

en: Downtown areas with significant commercial and service activities.
bg: Центъра на града

en: Oslo Urban Environment options (layer)
bg: Опции за градска среда в Осло (слой)

en: Environment data from the Municipality of Oslo, Agency for Urban Environment.
bg: Данни за околната среда от община Осло, Агенция за градска среда.

en: Norwegian mountain biking map from OSM (max zoom 14-16, varies per region)
bg: Карта на норвежкото планинско колоездене от OSM (макс. увеличение 14-16, варира в зависимост от региона)

en: NPI Svalbard Orthophoto
bg: NPI Svalbard ортофото

en: Orthophoto for Svalbard/Spitsbergen from the Norwegian Polar Institute
bg: Ортофото за Svalbard/Spitsbergen от Норвежкия полярен институт

en: Topographic map for Svalbard from the Norwegian Polar Institute
bg: Топографска карта за Svalbard от Норвежкия полярен институт

en: Detailed topographic map for Longyearbyen, Barentsburg and Ny-Ålesund from the Norwegian Polar Institute
bg: Подробна топографска карта за Longyearbyen, Barentsburg и Ny-Ålesund от Норвежкия полярен институт

en: NPI Svalbard satellite
bg: NPI Svalbard сателит

en: Satellite imagery for Svalbard from the Norwegian Polar Institute/USGS Landsat
bg: Сателитни изображения за Svalbard от Норвежкия полярен институт/USGS Landsat

en: imagico.de: Svalbard mosaic
bg: imagico.de: мозайка от Svalbard

en: Sentinel-2 mosaic of Svalbard (true color)
bg: Мозайка Sentinel-2 от Svalbard (истински цвят)

en: Topographic map for Jan Mayen from the Norwegian Polar Institute
bg: Топографска карта за Ян Майен от Норвежкия полярен институт

en: imagico.de: Western Karakoram
bg: imagico.de: Западен Каракорам

en: Represents approximately minimum snow cover so can be well used for glacier mapping (true color)
bg: Представлява приблизително минимална снежна покривка, така че може да се използва добре за картографиране на ледника (истински цвят)

en: imagico.de: Panama Canal - Pacific side
bg: imagico.de: Панамски канал - тихоокеанска страна

en: New locks with less clouds than in the Sentinel-2 image - make sure to check image alignment (true color)
bg: Нови изображения с по-малко облаци, отколкото в изображението на Sentinel-2 - не забравяйте да проверите подравняването на изображението (истински цвят)

en: imagico.de: Panama Canal
bg: imagico.de: Панамски канал

en: Images of the new locks (but partly cloudy) (true color)
bg: Нови изображения (отчасти с облаци) (истински цвят)

en: imagico.de: Vanatinai
bg: imagico.de: Ванатинай

en: Coarse coastline due to cloud cover in Bing/Mapbox (true color)
bg: Груба брегова линия поради облачност в Bing / Mapbox (истински цвят)

en: imagico.de: New Ireland
bg: imagico.de: Нова Ирландия

en: Many missing islands in OSM (mostly mapped meanwhile) (true color)
bg: Много липсващи острови в OSM (повечето картографирани междувременно) (истински цвят)

en: imagico.de: Coropuna
bg: imagico.de: Коропуна

en: imagico.de: Willkanuta Mountains and Quelccaya Ice Cap
bg: imagico.de: Планините Уилканута и Ледената шапка Келкекая

en: Poor and outdated imagery in other sources (true color)
bg: Лоши и остарели изображения в други източници (истински цвят)

en: Lupang Arenda, Taytay Drone Imagery
bg: Lupang Arenda, Taytay дрон изображения

en: Pangasinán/Bulacan (Philippines HiRes)
bg: Пангасинан/Булакан (Филипините висока разделителна способност)

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMTS
bg: Геопортал 2: Ортофото карта (въздушно изображение) WMTS

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMS
bg: Геопортал 2: Ортофото карта (въздушно изображение) WMS

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image)
bg: Геопортал 2: Карта с орто снимки с вискока разделителна способност (въздушен образ)

en: The aerial image is not available for the whole country.
bg: Въздушното изображение не е достъпно за цялата страна.

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image) WMTS
bg: Геопортал 2: Ортофото карта с висока разделителна способност (въздушно изображение) WMTS

en: Geoportal 2: Ewidencja budynków WMS
bg: Геопортал 2: Ewidencja budynków WMS

en: Geoportal 2: Punkty adresowe
bg: Геопортал 2: Punkty adresowe

en: Geoportal 2: Nazwy ulic
bg: Геопортал 2: Nazwy ulic

en: Geoportal 2: ISOK hillshade
bg: Геопортал 2: ISOK hillshade

en: Forest database BDoL (overlay)
bg: Горска база данни BDoL (наслагване)

en: Będzin: Orthophotomap 2013 (aerial image)
bg: Będzin: ортофото карта 2013 (въздушно изображение)

en: Imagery only accessible from a Polish IP address.
bg: Изображения, достъпни само от полски IP адрес.

en: Będzin: Buildings
bg: Będzin: Сгради

en: Będzin: Addresses
bg: Będzin: Адреси

en: Bytom: Orthophotomap 2012 (aerial image)
bg: Bytom: ортофото карта 2012 (въздушно изображение)

en: Bytom: Fotoplan 2014 (aerial image)
bg: Bytom: фотоплан 2014 (въздушно изображение)

en: Bytom: Orthophotomap 2016 (aerial image)
bg: Bytom: ортофото карта 2016 (въздушно изображение)

en: Bytom: Buildings
bg: Bytom: Сгради

en: Częstochowa: Buildings
bg: Częstochowa: Сгради

en: Częstochowa: Orthophotomap 2011 (aerial image)
bg: Częstochowa: ортофото карта 2011 (въздушно изображение)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2013 (aerial image)
bg: Częstochowa: ортофото карта 2013 (въздушно изображение)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2014 (aerial image)
bg: Częstochowa: ортофото карта 2014 (въздушно изображение)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2015 (aerial image)
bg: Częstochowa: ортофото карта 2015 (въздушно изображение)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2016 (aerial image)
bg: Częstochowa: ортофото карта 2016 (въздушно изображение)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2017 (aerial image)
bg: Częstochowa: ортофото карта 2017 (въздушно изображение)

en: Gliwice: Orthophotomap 2013 (aerial image)
bg: Gliwice: ортофото карта 2013 (въздушно изображение)

en: Gliwice: Orthophotomap 2017 (aerial image)
bg: Gliwice: ортофото карта 2017 (въздушно изображение)

en: Gliwice: Orthophotomap 2018 (aerial image)
bg: Gliwice: ортофото карта 2018 (въздушно изображение)

en: Gliwice: Orthophotomap 2020 (aerial image)
bg: Gliwice: ортофото карта 2020 (въздушно изображение)

en: Gliwice: Buildings
bg: Gliwice: Сгради

en: Łódź: Buildings
bg: Łódź: Сгради

en: Łódź: Orthophotomap 2019 (aerial image)
bg: Łódź: ортофото карта 2019 (въздушен образ)

en: Powiat dębicki: Buildings
bg: Powiat dębicki: Сгради

en: Powiat łańcucki: Buildings
bg: Powiat łańcucki: Сгради

en: Powiat ropczycko-sędziszowski: Buildings
bg: Powiat ropczycko-sędziszowski: Сгради

en: Powiat rzeszowski: Buildings
bg: Powiat rzeszowski: Сгради

en: Powiat rzeszowski: Orthophotomap (aerial image)
bg: Powiat rzeszowski: ортофото карта (въздушен образ)

en: Powiat stalowowolski: Buildings
bg: Powiat stalowowolski: Сгради

en: Poznań: Orthophotomap 2014 (aerial image)
bg: Poznań: ортофото карта 2014 (въздушен образ)

en: Poznań: Orthophotomap 2016 (aerial image)
bg: Poznań: ортофото карта 2016 (въздушен образ)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image)
bg: Poznań: Най-нова ортофото карта (въздушен образ)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image) WMTS
bg: Poznań: Най-нова ортофото карта (въздушен образ) WMTS

en: Przemyśl: Buildings
bg: Przemyśl: Сгради

en: Przemyśl: Ortophotomap (aerial image)
bg: Przemyśl: ортофото карта (въздушен образ)

en: Ruda Śląska: Orthophotomap (aerial image)
bg: Ruda Śląska: ортофото карта (въздушен образ)

en: Siemianowice Śląskie: Orthophotomap (aerial image)
bg: Siemianowice Śląskie: ортофото карта (въздушен образ)

en: Siemianowice Śląskie: Buildings
bg: Siemianowice Śląskie: Сгради

en: Zabrze: Orthophotomap 2011 (aerial image)
bg: Zabrze: ортофото карта 2011 (въздушен образ)

en: Wrocław: Orthophotomap 2015 (aerial image)
bg: Wrocław: ортофото карта 2015 (въздушен образ)

en: Wrocław: Orthophotomap 2018 (aerial image)
bg: Wrocław: Ортофото карта 2018 (въздушен образ)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 25cm - 2018 (DGT)
bg: Орто снимки на континентална Португалия - 25 см - 2018 (DGT)

en: Orthophotos of the coastal areas of mainland Portugal - 10cm - 2014-2015 (DGT)
bg: Орто снимки на крайбрежните райони на континентална Португалия - 10 см - 2014-2015 (DGT)

en: Elevation hillshade of the coastal areas of mainland Portugal - 2m - 2014-2015 (DGT)
bg: Надморска височина на крайбрежните райони на континентална Португалия - 2 м - 2014-2015 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2018 (DGT)
bg: Харта на земеползването и заемането на почвата на континентална Португалия - 2018 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2015 (DGT)
bg: Харта на земеползването и заемането на почвата на континентална Португалия - 2015 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2010 (DGT)
bg: Харта на земеползването и заемането на почвата на континентална Португалия - 2010 (DGT)

en: imagico.de: Kerch Strait
bg: imagico.de: Керченски проток

en: State of bridge construction in August 2016 (true color)
bg: Състояние на мостовото строителство през август 2016 г. (истински цвят)

en: imagico.de: Kerch Strait 2018
bg: imagico.de: Керченски пролив 2018

en: Bridge and surrounding after completion in April 2018 (true color)
bg: Мост и околности след завършване през април 2018 г. (истински цвят)

en: imagico.de: Pechora Sea Coast
bg: imagico.de: Морско крайбрежие на Печора

en: Sentinel-2 image of the Pechora Sea coast in autumn 2016 (true color)
bg: Изображение на Sentinel-2 на морското крайбрежие на Печора през есента на 2016 г. (истински цвят)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2016
bg: imagico.de: Остров Ушаков август 2016 г.

en: Late summer imagery with few clouds (superseeded by newer image) (true color)
bg: Изображения в края на лятото с малко облаци (заменени от по-ново изображение) (истински цвят)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2020
bg: imagico.de: Остров Ушаков август 2020 г.

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds (true color)
bg: Актуални изображения от края на лятото с малко облаци (истински цвят)

en: imagico.de: Northern Dvina delta at low tide
bg: imagico.de: Делтата на Северна Двина при отлив

en: Beaches, tidal flats and other costal forms (true color)
bg: Плажове, приливни площи и други крайбрежни форми (истински цвят)

en: imagico.de: Northern and Polar Ural mountains August 2016
bg: imagico.de: Северни и Полярни Уралски планини август 2016 г.

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds - caution: not all visible snow is glaciers (true color)
bg: Актуални изображения от края на лятото с малко облаци - внимание: не всички видими снегове са ледници (истински цвят)

en: imagico.de: Vostochny Cosmodrome
bg: imagico.de: Космодром Vostochny

en: Recent image showing newest features (superseeded by newer image) (true color)
bg: Скорошно изображение, показващо най-новите функции (заменено от по-ново изображение) (истински цвят)

en: imagico.de: Vostochny Cosmodrome 2020
bg: imagico.de: Космодром Vostochny 2020

en: September 2020 image with autumn colors (true color)
bg: Изображение от септември 2020 г. с есенни цветове (истински цвят)

en: Singapore Landlot
bg: Сингапурска земя

en: Singapore OneMap
bg: Сингапур OneMap

en: Freemap.sk Bicycle
bg: Freemap.sk Велосипед

en: RABA-KGZ: Slovenia farmland use
bg: RABA-KGZ: Използване на земеделска земя в Словения

en: RABA-KGZ: Slovenia built-up areas
bg: RABA-KGZ: Застроени райони на Словения

en: GURS: Building outlines
bg: GURS: строежни контури

en: GURS: Road lines
bg: GURS: Пътни линии

en: GURS: Slovenia orthophoto 25cm (DOF025)
bg: GURS: Словения ортофото 25 см (DOF025)

en: City of Cape Town 2013 Aerial
bg: Град Кейптаун 2013 Въздушна

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 12cm ground sample distance
bg: За ползване само от OpenStreetMap. Град Кейптаун Въздушна орто-снимка на общинския район. 12 см разстояние от земната проба

en: City of Cape Town 2015 Aerial
bg: Град Кейптаун 2015 Въздушна

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 8cm ground sample distance
bg: За използване само от OpenStreetMap. Град Кейптаун въздушна орто-снимка на общинския район. 8 см разстояние от земната проба

en: City of Cape Town 2017 Aerial
bg: Град Кейптаун 2017 Въздушна

en: City of Cape Town 2018 Aerial
bg: Град Кейптаун 2018 въздушна

en: imagico.de: Leskov Island ASTER
bg: imagico.de: Остров Лесков ASTER

en: Missing in other image sources (true color with estimated blue)
bg: Липсва в други източници на изображения (истински цвят с прогнозно синьо)

en: imagico.de: Scott Island
bg: imagico.de: Остров Скот

en: Missing in other image sources (true color)
bg: Липсва в други източници на изображения (истински цвят)

en: imagico.de: Leskov Island Landsat
bg: imagico.de: Остров Лесков земя

en: LiDAR Spain
bg: LiDAR Испания

en: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Canary Islands
bg: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Канарски острови

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 12.5 or 10 cm/pixel in urban areas, and 20 cm/pixel elsewhere. Older in some urban areas than the lower-resolution "GRAFCAN OrtoExpress".
bg: Изображения с висока разделителна способност, покриващи Канарските острови, 12,5 или 10 см/пиксел в градските райони и 20 см/пиксел на другите места. По-стари в някои градски райони от „GRAFCAN OrtoExpress“, които са с по-ниска разделителна способност.

en: GRAFCAN OrtoExpress - Canary Islands
bg: GRAFCAN OrtoExpress - Канарски острови

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 20 cm/pixel. More recent in some urban areas than the higher-resolution "GRAFCAN OrtoExpress Urbana".
bg: Изображения с висока разделителна способност, покриващи Канарските острови, 20 см / пиксел. По-скорошни в някои градски райони от "GRAFCAN OrtoExpress Urbana", които са с по-висока разделителна способност.

en: imagico.de: Adams Bridge
bg: imagico.de: Мостът на Адамс

en: Supplementing incomplete coverage in other sources (true color)
bg: Допълване на непълно покритие в други източници (истински цвят)

en: Lantmäteriet Topographic Map
bg: Топографска карта Lantmäteriet

en: Topographic map of Sweden 1:50 000
bg: Топографска карта на Швеция 1:50 000

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1960
bg: Историческа орто снимка Lantmäteriet 1960

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1955–1965. Older and younger pictures may occur.
bg: Мозайка на шведски орто снимки от периода 1955–1965. Възможно е да се появят по-стари и по-нови снимки.

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1975
bg: Lantmäteriet Историческа орто снимка 1975

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1970–1980. Is under construction.
bg: Мозайка от шведски орто снимки от периода 1970–1980. Изгражда се.

en: Trafikverket Road Network (overlay)
bg: Trafikverket Пътна мрежа (наслагване)

en: Swedish NVDB road network
bg: Шведска пътна мрежа NVDB

en: Trafikverket Road Network extra (overlay)
bg: Допълнителна пътна мрежа Trafikverket (наслагване)

en: Swedish NVDB extra details: Highway reference, traffic calming, rest area, bus stop, bridge, tunnel, speed camera
bg: Допълнителни подробности за шведската NVDB: справка за магистрала, успокояване на трафика, зона за почивка, автобусна спирка, мост, тунел, камера отчитаща скороста

en: Trafikverket Road Network options (overlay)
bg: Опции за пътна мрежа Trafikverket (наслагване)

en: Swedish NVDB road network with several options for map layers
bg: Шведска пътна мрежа NVDB с няколко опции за слоеве на картата

en: Trafikverket Railway Network (overlay)
bg: Железопътна мрежа Trafikverket (наслагване)

en: Swedish railway network, including sidings
bg: Шведска железопътна мрежа, включително запасни коловози

en: Trafikverket Railway Network options (overlay)
bg: Опции на железопътната мрежа Trafikverket (наслагване)

en: Swedish railway network with several options for map layers
bg: Шведска железопътна мрежа с няколко опции за слоеве на картата

en: Daily updated trails in or around nature reserves as recorded by Swedish Environmental Protection Agency
bg: Ежедневно актуализирани пътеки в или около природните резервати, както е записано от шведската агенция за опазване на околната среда

en: Snowmobile map Sweden
bg: Карта на моторни шейни Швеция

en: Snowmobile trails
bg: Пътеки за моторни шейни

en: Stockholm Orthophoto
bg: Орто снимка на Стокхолм

en: Sollentuna Orthophoto
bg: Орто снимка на Солентуна

en: Orthophotos from the municipality of Sollentuna 2016, open data
bg: Орто снимки от община Солентуна 2016 г., отворени данни

en: Lidingö Orthophoto
bg: Lidingö орто снимка

en: Orthophotos from the municipality of Lidingö 2012, CC0 license
bg: Орто снимки от община Лидингьо 2012 г., лиценз CC0

en: Linköping Orthophoto
bg: Linköping орто снимка

en: Orthophotos from the municipality of Linköping 2010, open data
bg: Орто снимки от община Линкьопинг 2010, отворени данни

en: Kalmar North Orthophoto 2014
bg: Орто снимка на Северен Калмар 2014

en: Orthophotos for the north coast of the municipality of Kalmar 2014
bg: Орто снимки на северното крайбрежие на община Калмар 2014

en: Kalmar South Orthophoto 2016
bg: Орто снимка на Южен Калмар 2016

en: Orthophotos for the south coast of the municipality of Kalmar 2016
bg: Ортоснимки на южното крайбрежие на община Калмар 2016

en: Kalmar Urban Orthophoto 2018
bg: Градска орто снимка на Калмар 2018

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2018
bg: Орто снимки на градските райони на община Калмар 2018

en: Kalmar Urban Orthophoto 2020
bg: Градска орто снимка на Калмар 2020

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2020
bg: Орто снимки на градските райони на община Калмар 2020

en: Gothenburg City map
bg: Градска карта на Гьотеборг

en: The city map is an overview map that describes Gothenburg. It contains general information about land, communications, hydrography, buildings, address numbers and street names, administrative division and other orientation text.
bg: Картата на града е обща карта, която описва Гьотеборг. Тя съдържа обща информация за земята, комуникациите, хидрографията, сградите, адресите и имената на улиците, административното деление и друг текст за ориентиране.

en: Gothenburg Hillshade
bg: Гьотеборг Hillshade

en: Web map service presenting hillshade and slope based on the 2017 elevation model for City of Gothenburg. Resolution 0.5 meters per pixel.
bg: Уеб карта услуга, представяща хълм и наклон, базирана на модела на котата от 2017 г. за град Гьотеборг. Разделителна способност 0,5 метра на пиксел.

en: This imagery is provided via a proxy operated by https://sosm.ch/
bg: Тези изображения се предоставят чрез прокси, управлявано от https://sosm.ch/

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2016)
bg: Кантон Ааргау 25 см (AGIS 2016)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2017)
bg: Кантон Ааргау 25 см (AGIS 2017)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2019)
bg: Кантон Ааргау 25 см (AGIS 2019)

en: Kanton Aargau 50cm DTM/Hillshade
bg: Кантон Ааргау 50 см DTM/Hillshade

en: Kanton Zürich Orthophotos 2014/2015 10cm
bg: Кантон Цюрих орто снимки 2014/2015 10 см

en: Kanton Zürich Orthophotos 2015/2016 10cm
bg: Кантон Цюрих орто снимки 2015/2016 10 см

en: Kanton Zürich Orthophoto 2018 10cm
bg: Кантон Цюрих орто снимка 2018 10 см

en: Kanton Zürich, Surface Hillshade 2014 50cm
bg: Кантон Цюрих повърхност Hillshade 2014 50 см

en: Kanton Zurich, Surface Hillshade 2017
bg: Кантон Цюрих повърхност Hillshade 2017

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2014 50cm
bg: Кантон Цюрих, терен Hillshade 2014 50 см

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2017
bg: Кантон Цюрих терен Hillshade 2017

en: Canton Thurgau Base plan cadastral surveying
bg: Кадастрално заснемане на базовия план на кантон Тургау

en: Base plan cadastral surveying of the canton Thurgau coloured & black & white with properties, nomenclature, national, cantonal and municipal boundaries, individual objects, land cover, road names, contour lines and terrain model
bg: Основен план кадастрално заснемане на кантон Тургау в цветно и черно-бяло със свойства, номенклатура, национални, кантонални и общински граници, отделни обекти, земно покритие, имена на пътища, контурни линии и модел на терена

en: Canton Thurgau cycle routes
bg: Веломаршрути на кантон Тургау

en: Slow traffic: cycle path network (routes) indicated by signposts
bg: Бавен трафик: мрежа от велосипедни пътеки (маршрути), обозначени с указателни табели

en: Canton Thurgau relief DTM
bg: Релеф на кантон Тургау DTM

en: Digital representation of the terrain
bg: Дигитално представяне на терена

en: Canton Thurgau hiking paths
bg: Туристически пътеки на кантон Тургау

en: Slow traffic: the course of the hiking trails with symbolic representations of signposts, underpasses, stairs and bridges. Information about the path surface and wheelchair accessibility.
bg: Бавен трафик: курсът на туристическите пътеки със символични изображения на указателни табели, подлези, стълби и мостове. Информация за повърхността на пътеката и достъпността за инвалидни колички.

en: Canton Thurgau orthophoto 2017
bg: Кантон Тургау орто снимка 2017

en: City of St. Gallen
bg: Град Санкт Гален

en: 7.5 cm orthophoto from 2018
bg: 7.5 см орто снимка от 2018

en: City of Zürich base map
bg: Град Цюрих базова карта

en: City of Zürich Overview map (Steets, buildings, house numbers)
bg: Обща карта на град Цюрих (улици, сгради, номера на къщи)

en: City of Zürich Orthophoto 2011
bg: Орто снимка на град Цюрих 2011

en: City of Zürich Orthophoto 2013
bg: Орто снимка на град Цюрих 2013

en: City of Zürich Orthophoto 2013 quasi true
bg: Орто снимка на град Цюрих 2013 почти истинска

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto RGB
bg: Най-нова орто снимка на Кантон Золотурн RGB

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto Infrared
bg: Най-нова орто снимка на кантон Золотурн инфрачервена

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2014 RGB
bg: Орто снимка на кантон Золотурн 2014 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2015 RGB
bg: Орто снимка на кантон Золотурн 2015 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2016 RGB
bg: Орто снимка на кантон Золотурн 2016 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2017 RGB
bg: Орто снимка на кантон Золотурн 2017 RGB

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2014 50cm
bg: Кантон Золотурн, DSM релеф 2014 50 см

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2014 50cm
bg: Кантон Солотурн, DTM релеф 2014 50 см

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2018
bg: Кантон Солотурн, DSM Релеф 2018

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2018
bg: Кантон Солотурн, DTM Релеф 2018

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2019
bg: Кантон Солотурн, DSM Релеф 2019

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2019
bg: Кантон Солотурн, DTM Релеф 2019

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2011)
bg: Кантон Женева 5 см (SITG 2011)

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2016)
bg: Кантон Женева 5 см (SITG 2016)

en: Canton of Geneva 20cm (SITG 2018)
bg: Кантон Женева 20 см (SITG 2018)

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2019)
bg: Кантон Женева 5 см (SITG 2019)

en: Canton of Geneva, DSM (SITG 2014)
bg: Кантон Женева, DSM (SITG 2014)

en: Canton of Geneva, DTM (SITG 2019)
bg: Кантон Женева, DTM (SITG 2019)

en: Canton Fribourg 2016
bg: Кантон Фрибург 2016

en: Kanton Bern, Digital surface model 50cm, Relief
bg: Кантон Берн, Цифров модел на повърхноста 50 см, релеф

en: Kanton Bern, Digital terrain model 50cm, Relief
bg: Кантон Берн, цифров модел на терена 50 см, релеф

en: Stadt Bern 10cm (2016)
bg: Град Берн 10 см (2016)

en: Stadt Bern 10cm (2020)
bg: Град Берн 10 см (2020)

en: Ville de Nyon - Orthophoto 2016 HD 5cm/pi
bg: Вил дьо Нион - орто снимка 2016 HD 5 см/pi

en: Lausanne - Orthophoto 2016
bg: Лозана - орто снимка 2016

en: Kanton Basel-Stadt 2015
bg: Кантон Базел-град 2015

en: Kanton Basel-Stadt 2017
bg: Кантон Базел-град 2017

en: Kanton Basel-Stadt 2020
bg: Кантон Базел-град 2020

en: Kanton Basel-Landschaft 10cm (2015)
bg: Кантон Базел-околност 10 см (2015)

en: imagico.de: Central Alps in late September 2016
bg: imagico.de: Централни Алпи в края на септември 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping - beware of some fresh snow at higher altitudes (true color)
bg: Актуално изображение за картографиране на ледника - пазете се от малко пресен сняг на по-голяма надморска височина (истински цвят)

en: imagico.de: Western Alps autumn colors 2017
bg: imagico.de: Есенни цветове на Западните Алпи 2017

en: Autumn colors in the Alps, Jura and southwestern Germany  (true color)
bg: Есенни цветове в Алпите, Юра и Югозападна Германия (истински цвят)

en: Kanton Zug 2011
bg: Кантон Цуг 2011

en: Expansion: whole canton Resolution: 10cm per pixel Photo flight: 2011-04-01
bg: Разширяване: цял кантон Резолюция: 10 см на пиксел фото полет: 2011-04-01

en: Orthophoto for the northern part of the canton Zug. Flown on 20.04.2016. 10cm resolution per pixel. Coverage: Communities of Cham, Steinhausen and Baar, as well as parts of Zug.
bg: Орто снимка на северната част на кантон Цуг. Полета е на 20.04.2016. 10 см резолюция на пиксел. Покритие: общини Чам, Щайнхаузен и Баар, също така части от Цуг.

en: Orthophoto for the southern part of the municipality of Zug. Flown by drone on several days in early April 2018. 10cm resolution per pixel. Coverage: Southern part of the community of Zug. Flying before leaves grow, without snow cover.
bg: Орто снимка за южната част на община Цуг. Полет с дрон няколко дни в началото на април 2018 г. Разделителна способност 10 см на пиксел. Покритие: Южна част от община Цуг. Полета е преди листата да израстат, без снежна покривка.

en: Canton Zug (Walchwil and Zug (Alpli)) 2019
bg: Кантон Цуг (Уолчвил и Цуг (Алпли)) 2019

en: Canton Schaffhausen, relief 2013
bg: Кантон Шафхаузен, релеф 2013 г.

en: Canton Schaffhausen, aerial imagery 2013
bg: Въздушни изображения на кантон Шафхаузен 2013

en: Taiwan e-Map Open Data
bg: Електронна карта на Тайван отворени данни

en: Taiwan e-Map Open Data (with Contour Line)
bg: Електронна карта на Тайван отворени данни (с контурна линия)

en: The emap from Taiwan National Land Surveying and Mapping Center
bg: Електронната карта от Тайванския национален център за геодезия и картографиране

en: Taiwan Village Boundaries
bg: Тайвански селски граници

en: Taiwan Land-Section Data
bg: Данни за земеделска секция в Тайван

en: NLSC Open Data WMTS
bg: NLSC Отворени данни WMTS

en: imagico.de: Mount Kilimanjaro 2016
bg: imagico.de: Планината Килиманджаро 2016

en: Aşgabat (high resolution)
bg: Aşgabat (висока разделителна способност)

en: USGS 3D Elevation Program
bg: USGS 3D програма за издигане

en: FSTopo - U.S. Forest Service
bg: FSTopo - Служба по горите на САЩ

en: National Agriculture Imagery Program
bg: Национална програма за селскостопански изображения

en: TIGER Roads 2014
bg: TIGER пътища 2014

en: At zoom level 16+, public domain map data from the US Census. At lower zooms, only changes since 2006 minus changes already incorporated into OpenStreetMap
bg: При ниво на мащабиране 16+, публичните данни от картата от преброяването в САЩ. При по-ниско увеличение, само промени от 2006 г. насам, минус промени, вече включени в OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2017
bg: TIGER пътища 2017

en: Yellow = Public domain map data from the US Census. Red = Data not found in OpenStreetMap
bg: Жълто = публичните данни от картата от преброяването на населението в САЩ. Червено = данните не са открити в OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2018
bg: TIGER пътища 2018

en: TIGER Roads 2019
bg: TIGER пътища 2019

en: U.S. Forest Roads Overlay
bg: САЩ горски пътища наслагване

en: Highway: Green casing = unclassified. Brown casing = track. Surface: gravel = light brown fill, Asphalt = black, paved = gray, ground =white, concrete = blue, grass = green. Seasonal = white bars
bg: Магистрала: Зелена обвивка = некласифицирана. Кафява обвивка = писта. Повърхност: чакъл = светлокафяв пълнеж, асфалт = черен, павиран = сив, земя = бял, бетон = син, трева = зелен. Сезонна = бели ленти

en: USGS Imagery
bg: USGS изображения

en: Public domain aerial imagery, mostly NAIP
bg: Публични въздушни изображения, предимно NAIP

en: MassGIS L3 Parcels
bg: MassGIS L3 парцели

en: MassGIS 2019 Orthos
bg: MassGIS 2019 орто снимки

en: MassGIS LIDAR Shaded Relief
bg: MassGIS LIDAR сенчест релеф

en: imagico.de: Alaska Range
bg: imagico.de: Аляска

en: Recent summer image of the Alaska Range for mapping natural features (true color)
bg: Скорошно лятно изображение на Аляска за картографиране на природни обекти (истински цвят)

en: imagico.de: Bogoslof Island 2017
bg: imagico.de: Остров Богослоф 2017

en: Recent image from after the eruption (true color)
bg: Скорошно изображение от след изригването (истински цвят)

en: imagico.de: Bogoslof Island 2019
bg: imagico.de: Остров Богослоф 2019

en: Image update for the small volcanic island (true color)
bg: Актуализация на изображението на малкия вулканичен остров (истински цвят)

en: imagico.de: Cook Inlet
bg: imagico.de: Вход за готвене

en: Tidal flats and glaciers in surrounding mountains (true color)
bg: Приливни площи и ледници в околните планини (истински цвят)

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Infrared)
bg: NJ 2015 Въздушни изображения (инфрачервени)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Near Infrared, 1 foot resolution
bg: Дигитална орто снимка на Ню Джърси, близо до инфрачервената светлина, разделителна способност 1 фут

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Natural Color)
bg: NJ 2015 Въздушни изображения (естествен цвят)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Natural Color, 1 foot resolution
bg: Цифрова орто снимка на Ню Джърси, естествен цвят, 1 фут разделителна способност

en: San Juan Metro Area: 2013 USACE Orthophotos
bg: Сан Хуан метро зона: 2013 USACE орто снимки

en: PR/USVI 2017 NOAA Hurricane Maria imagery
bg: PR/USVI 2017 NOAA изображения на урагана Мария

en: WA 2013 aerial imagery for San Juan County
bg: WA 2013 въздушни изображения за окръг Сан Хуан

en: Public domain aerial imagery taken in May/June 2013 from San Juan County, WA. Resolution is 9 inch.
bg: Публични въздушни изображения заснети през май/юни 2013 от окръг Сан Хуан, WA. Разделителната способност е 9 инча.

en: WA 2016 aerial imagery for San Juan County
bg: WA 2016 въздушни изображения за окръг Сан Хуан

en: Public domain aerial imagery taken in May, June, and July from San Juan County, WA. Resolution is 6 inch countywide.
bg: Публични въздушни изображения заснети през май, юни и юли от окръг Сан Хуан, WA. Разделителната способност е 6 инча в целия окръг.

en: WA Vector Streetmap for San Juan County
bg: WA Vector улична карта за окръг Сан Хуан

en: Public domain street and address data from the San Juan County, WA. Updated at least quarterly.
bg: Публични данни за улици и адреси от окръг Сан Хуан, Вашингтон. Актуализират се поне на тримесечие.

en: MD Latest 6 Inch Aerial Imagery
bg: MD Най-нови 6 инчови въздушни изображения

en: Six Inch resolution aerial imagery for the State of Maryland
bg: Въздушни изображения с разделителна способност 6 инча за щат Мериленд

en: MD Three Inch Aerial Imagery
bg: MD три инчови въздушни изображения

en: Three Inch Resolution Imagery for the cities of Rockville, Gaithersburg and Annapolis
bg: Изображения с разделителна способност 3 инча за градовете Роквил, Гейтерсбърг и Анаполис

en: Minnesota Composite Image Service
bg: Услуга за композитни изображения в Минесота

en: Delaware 2012 Orthophotography
bg: Делауер 2012 орто снимка

en: This data set consists of 0.3-meter pixel resolution (approximately 1-foot), 4-band true color and near infrared (R, G, B, IR) orthoimages covering New Castle, Kent and Sussex Counties in Delaware.
bg: Този набор от данни се състои от ортоизображения с 0,3-метрова пикселна разделителна способност (приблизително 1 фут), с 4-лентов истински цвят и почти инфрачервени (R, G, B, IR), обхващащи окръзите Нюкасъл, Кент и Съсекс в Делауеър.

en: Delaware 2017 Orthophotography
bg: Делауеър 2017 ортоизображение

en: Rhode Island Spring 2019 Aerial Imagery
bg: Остров Роуд пролет 2019 въздушни изображения

en: Statewide 3-inch pixel resolution digital true color georeferenced aerial photographs of Rhode Island.
bg: Въздушни изображения на остров Роуд с 3 инчова пикселна разделителна способност, цифрови с истински цвят, географски.

en: NYS Streets
bg: Улиците на Ню Йорк

en: NYS Orthos Online
bg: Ню Йорк орто снимки онлайн

en: Washington State Department of Transportation State and Local roads as submitted to FHWA in the Highway Performance Monitoring System. Included are abbreviated street names which must be expanded be entry into OSM
bg: Щат Вашингтон Министерство на транспорта държавни и местни пътища, както са подадени на FHWA в системата за наблюдение на магистралите. Включени са съкратени имена на улици, които трябва да бъдат разширени, за да бъдат въведени в OSM

en: Mesa County GIS imagery as seen on https://emap.mesacounty.us/viewer/
bg: Изображения на Окръг Меса GIS, както са видени от https://emap.mesacounty.us/viewer/

en: Mesa County GIS Valleywide 2020
bg: Окръг Меса GIS Valleywide 2020

en: Mesa County GIS NAIP 2019
bg: Окръг Меса GIS NAIP 2019

en: Mesa County GIS NAIP 2017
bg: Окръг Меса GIS NAIP 2017

en: Mesa County GIS NAIP 2015
bg: Окръг Меса GIS NAIP 2015

en: Mesa County GIS Valleywide 2018
bg: Окръг Меса GIS Valleywide 2018

en: Virginia Building Footprints
bg: Отпечатъци от сгради във Вирджиния

en: Virginia Building Footprint Map Service
bg: Картографска служба Вирджиния отпечатъци от сгради

en: Virginia Imagery Service - Most Recent
bg: Служба за изображения във Вирджиния - най-скорошни

en: The most recently available VBMP orthoimagery for all of Virginia.
bg: Най-новото налично VBMP орто изображение за цяла Вирджиния.

en: Virginia Property Lines
bg: Вирджиния собственост линии

en: A statewide Parcel service showing property ownership outlines where available
bg: Щатска парцелна служба показваща очертанията на собствеността на имота, когато има такива

en: Dakota County GIS 2017 Fall Leaf-Off 6-Inch
bg: Окръг Дакота GIS 2017 Fall Leaf-Off 6-инча

en: Dakota County GIS 2019 Spring Leaf-Off 6-Inch
bg: Окръг Дакота GIS 2019 Spring Leaf-Off 6-инча

en: IndianaMap Orthoimagery 2016
bg: Карта на Индиана орто изображения 2016

en: Orthophotography for 24 counties in central Indiana, collected during leaf-off conditions in 2016. One-foot resolution for Bartholomew, Boon, Brown, Carroll, Cass, Clinton, Elkhart, Hamilton, Hendricks, Howard, Johnson, Marion, Marshall, Pulaski, St. Joseph, Starke, and Tipton counties. Six-inch resolution for Fulton, Harrison, Jackson, Kosciusko, Monroe, Morgan, and Wabash counties.
bg: Орто изображение за 24 окръга в централна Индиана, събрани по време на leaf-off условия през 2016 г. Разделителна способност един фут за Вартоломей, Бун, Браун, Карол, Кас, Клинтън, Елкхарт, Хамилтън, Хендрикс, Хауърд, Джонсън, Марион, Маршал, Пуласки, Сейнт Йосиф, Старк и Типтън окръзи. Шест инчова разделителна способност за окръзите Фултън, Харисън, Джаксън, Косциуско, Монро, Морган и Уабаш.

en: IndianaMap Orthoimagery 2017
bg: Карта на Индиана орто изображения 2017

en: Orthophotography for 39 counties in eastern Indiana, collected during leaf-off conditions in 2017. One-foot resolution for Adams, Blackford, Clark, Crawford, Decatur, Delaware, Fayette, Floyd, Franklin, Grant, Hamilton, Hancock, Henry, Huntington, Jay, Jefferson, Jennings, Lagrange, Lawrence, Madison, Miami, Noble, Ohio, Orange, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Switzerland, Union, and Washington counties. Six-inch resolution for Dearborn, Dekalb, Gibson, Shelby, Steuben, Wayne, Wells, and Whitley counties. Three-inch resolution for Hamilton County and Shelbyville.
bg: Орто изображения за 39 окръга в източната част на Индиана, събрани по време на leaf-off условия през 2017 г. Разделителна способност от 1 фут за Адамс, Блекфорд, Кларк, Крофорд, Декатур, Делауеър, Файет, Флойд, Франклин, Грант, Хамилтън, Ханкок, Хенри, Хънтингтън, Джей, Джеферсън, Дженингс, Лагранж, Лорънс, Мадисън, Маями, Нобъл, Охайо, Ориндж, Рандолф, Рипли, Ръш, Скот, Швейцария, Юниън и Вашингтон. Шест инчова разделителна способност за окръзи Диърборн, Декалб, Гибсън, Шелби, Стюбен, Уейн, Уелс и Уитли. Три инчова разделителна способност за окръг Хамилтън и Шелбивил.

en: IndianaMap Orthoimagery 2018
bg: Карта на Индиана орто изображения 2018

en: Orthophotography for 19 counties and one city in western Indiana, collected during leaf-off conditions in 2018. One-foot resolution for Benton, Clay, Fountain, Greene, Jasper, LaPorte, Montogomery, Newton, Owen, Parke, Sullivan, Tippecanoe, Vigo, Warren, and White counties. Six-inch resolution for Allen, Lake, Porter, and Putnam counties. Three-inch resolution for Huntingburg.
bg: Орто изображение за 19 окръзи и един град в западна Индиана събрани по време на leaf-off условия през 2018. Един фут разделителна способност за Бентън, Клей, Фаунтън, Грийн, Джаспър, ЛаПорте, Монтогомери, Нютон, Оуен, Парк, Съливан, Типеканое, Виго, Уорън и Уайт окръзи. Шест инчова разделителна способност за окръзи Алън, Лейк, Портър и Пътнам. Три инчова разделителна способност за Хънтингбург.

en: KyFromAbove
bg: Кентъки отгоре

en: 6-inch or 1-foot aerial imagery captured from 2012 to 2014 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
bg: 6-инчови или 1-футови въздушни изображения, заснети от 2012 до 2014 г. чрез програмата за въздушна фотография и надморска височина на Кентъки (Кентъки отгоре) и публикувани от отдела за географска информация на Кентъки (DGI).

en: KyFromAbove 2019 6in
bg: Кентъки отгоре 2019 6 инчови изображения

en: 6-inch aerial imagery captured in 2019 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
bg: 6-инчови въздушни изображения заснети през 2019 г. чрез програмата за въздушна фотография и надморска височина на Кентъки (KyFromAbove) и публикувани от отдела за географска информация на Кентъки (DGI).

en: 6-inch aerial imagery captured in 2020 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
bg: 6-инчови въздушни изображения заснети през 2020 г. чрез програмата за въздушна фотография и надморска височина на Кентъки (KyFromAbove) и публикувани от отдела за географска информация на Кентъки (DGI).

en: Texas Orthophoto (2015)
bg: Орто снимка на Тексас (2015)

en: Texas NAIP Imagery 2012
bg: Тексас NAIP изображения 2012

en: Texas NAIP Imagery 2014
bg: Тексас NAIP изображения 2014

en: Texas NAIP Imagery 2016
bg: Тексас NAIP изображения 2016

en: Texas NAIP Imagery 2018
bg: Тексас NAIP изображения 2018

en: imagico.de: Rwenzori Mountains
bg: imagico.de: Планини Рвензори

en: Recent image of most of the remaining Rwenzori Mountains glaciers (false color IR)
bg: Скорошно изображение на повечето от останалите ледници в планините Рвензори (фалшив цвят IR)

en: imagico.de: Rwenzori Mountains 2016
bg: imagico.de: Рвензори планини 2016

en: Orthophotomaps provided by the State Service of Ukraine for Geodesy, Cartography and Cadastre (StateGeoCadastre), CC BY 4.0
bg: Ортофото карти, предоставени от Държавната служба на Украйна по геодезия, картография и кадастър (StateGeoCadastre), CC BY 4.0

en: Satellite images provided by the Main Architectural and Planning Department of the Dnipro City Council
bg: Сателитни снимки, предоставени от Главния отдел за архитектура и планиране на градския съвет на Днепър

en: Ukraine - Kyiv 2014 (DZK)
bg: Украйна - Киев 2014 (DZK)

en: Ukraine - Mykolaiv 2018
bg: Украйна - Николаев 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2018
bg: Украйна - Виница 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2020
bg: Украйна - Виница 2020

en: Ukraine - Rivne 2011
bg: Украйна - Ровно 2011

en: Ukraine - Andriivska OTG 2020
bg: Украйна - Андриивска OTG 2020

en: Ukraine - Lubetska OTG 2020
bg: Украйна - Любецка OTG 2020

en: Hampshire Aerial FCIR
bg: Хемпшир въздушни FCIR

en: Hampshire Aerial RGB
bg: Хемпшир въздушни RGB

en: NLS - OS 1:10,560 National Grid Maps, 1940s-1960s
bg: NLS - OS 1:10 560 Национални мрежови карти, 1940-те-1960-те

en: NLS - OS 1:1,250 National Grid Maps, 1940s-1960s
bg: NLS - OS 1:1 250 Национални мрежови карти, 1940-те-1960-те

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - double sheets
bg: NLS - OS 1: 2 500 национални мрежови карти, 1940-те-1960-те - двойни листове

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - single sheets
bg: NLS - OS 1:2 500 Национални мрежови карти, 1940-те-1960-те - единични листове

en: NLS - OS/War Office - GSGS 3906 1:25,000, 1940-43
bg: NLS - OS/Военен офис - GSGS 3906 1:25 000, 1940-43

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 1) 1892-1905
bg: NLS - OS 25-инча (Шотландия 1) 1892-1905

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 2) 1892-1905
bg: NLS - OS 25-инча (Шотландия 2) 1892-1905

en: Detailed town plan of Aberdeen 1866-1867, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Абърдийн 1866-1867, с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Airdrie 1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Еърдри 1858, с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Alexandria 1859, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Александрия 1859 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Alloa 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Алоа 1861-1862 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Annan 1859, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Анан 1859 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Arbroath 1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Арброат 1858 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Ayr 1855, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Ейр 1855 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Berwick-upon-Tweed 1852, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Беруик на Туид 1852 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Brechin 1862, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Бречин 1862 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Burntisland 1894, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Бърнтайлънд 1894 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Campbelton 1865, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Кампбелтън 1865 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Coatbridge 1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Коутбридж 1858 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Cupar 1854, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Купър 1854 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Cupar 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Купър 1893-1894 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Dalkeith 1852, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Далкейт 1852 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Dalkeith 1893, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Далкейт 1893 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Dumbarton 1859, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Дъмбъртън 1859 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Dumfries 1850, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Дъмфрайс 1850 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Dumfries 1893, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Дъмфрис от 1893 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Dundee 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Дънди от 1857-1858 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Dundee 1870-1872, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Дънди от 1870-1872 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Dunfermline 1854, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Дънфермлин от 1854 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Dunfermline 1894, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Дънфермлин от 1894 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Edinburgh 1849-1851, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Единбург от 1849-1851 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Edinburgh 1876-1877, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Единбург от 1876-1877 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Edinburgh 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Единбург от 1893-1894 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1940s-1960s (NLS)
bg: OS планове на града, Единбург 1940-те-1960-те (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1940s-1960s, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Единбург от 1940-те-1960-те с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Elgin 1868, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Елгин от 1868 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Falkirk 1858-1859, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Фолкърк от 1858-1859 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Forfar 1860-1861, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Форфар от 1860-1861 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Forres 1868, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Форес от 1868 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Galashiels 1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Галашиелс от 1858 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Girvan 1857, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Гирван от 1857 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Glasgow 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Глазгоу от 1857-1858 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Glasgow 1892-1894, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Глазгоу от 1892-1894 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Greenock 1857, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Гринок от 1857 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Haddington 1853, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Хадингтън от 1853 г., с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Haddington 1893, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Хадингтън от 1893 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Hamilton 1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Хамилтън от 1858 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Hawick 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Хауик от 1857-1858 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Inverness 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Инвърнес от 1867-1868 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Irvine 1859, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Ървайн от 1859 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Jedburgh 1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Джедбърг от 1858 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Kelso 1857, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Келсо от 1857 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Kilmarnock 1857-1859, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Килмарнок от 1857-1859 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1855, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Кърккалди от 1855 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1894, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Кърккалди от 1894 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1850, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Кърккудбрайт от 1850 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1893, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Кърккудбрайт от 1893 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Kirkintilloch 1859, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Къркинтилох от 1859 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Kirriemuir 1861, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Кириемир от 1861 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Lanark 1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Ланарк от 1858 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Linlithgow 1856, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Линлитгоу от 1856 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Mayole 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Мейол от 1856-1857 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Montrose 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Монтроуз от 1861-1862 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Musselburgh 1853, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Мъселбърг от 1853 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Musselburgh 1893, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Мъселбърг от 1893 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Nairn 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Наирн от 1867-1868 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Oban 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Обан от 1867-1868 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: OS Town Plans, Paisley 1858 (NLS)
bg: OS планове на града, Пейсли 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Paisley 1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Пейсли от 1858 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Peebles 1856, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Пебълс от 1856 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Perth 1860, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Пърт от 1860 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Peterhead 1868, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Питърхед от 1868 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Port Glasgow 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Порт Глазгоу от 1856-1857 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Portobello 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Портобело от 1893-1894 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Rothesay 1862-1863, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Ротсей от 1862-1863 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Selkirk 1865, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Селкирк от 1865 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of St Andrews 1854, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Сейнт Андрюс от 1854 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of St Andrews 1893, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Сейнт Андрюс от 1893 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Stirling 1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Стърлинг от 1858 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Stonehaven 1864, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Стоунхейвън от 1864 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Stranraer 1847, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Странраер от 1847 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Stranraer 1863-1877, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Странраер от 1863-1877 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Stranraer 1893, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Странраер от 1893 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Strathaven 1858, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Стратхейвън от 1858 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Wick 1872, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Уик от 1872 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Wigtown 1848, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Уигтаун от 1848 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: Detailed town plan of Wigtown 1894, courtesy of National Library of Scotland.
bg: Подробен градоустройствен план на Уигтаун от 1894 г. с любезното съдействие на Националната библиотека на Шотландия.

en: IDE.uy Ortophotos 2019
bg: IDE.uy орто снимки 2019

en: Landsat
bg: Земя

en: EOx cloudless Sentinel-2 2018
bg: EOx безоблачни Сентинел-2 2018

en: Post-processed Sentinel Satellite imagery.
bg: Последващо обработени сателитни изображения на Sentinel.

en: Bing aerial imagery
bg: Bing - сателитни изображения

en: Esri World Imagery
bg: Esri изображения на света

en: Esri World Imagery (Clarity) Beta
bg: Esri изображения на света (яснота) Beta

en: Esri archive imagery that may be clearer and more accurate than the default layer.
bg: Esri архивни изображения, които могат да бъдат по-ясни и по-точни от слоя по подразбиране.

en: Thunderforest Landscape
bg: Пейзаж на гръмотевичната гора

en: Thunderforest Outdoors
bg: Гръмотевична гора на открито

en: OpenSeaMap
bg: Отворена морска карта

en: OpenStreetMap Carto (Standard)
bg: OpenStreetMap Carto (стандартен)

en: OpenStreetMap (French Style)
bg: OpenStreetMap (френски стил)

en: Public GPS traces uploaded to OpenStreetMap.
bg: Публични GPS следи, качени в OpenStreetMap.

en: OpenSnowMap overlay
bg: OpenSnowMap наслагване

en: Overlay imagery for piste mapping in OSM. Updated daily.
bg: Наслагване на изображения за картографиране на писти в OSM. Актуализира се ежедневно.

en: OpenRailwayMap - Default
bg: OpenRailwayMap - По подразбиране

en: Overlay imagery showing railway infrastructure based on OpenStreetMap data
bg: Наслагване на изображения показващи железопътна инфраструктура основана на данни от OpenStreetMap

en: OpenRailwayMap - MaxSpeed
bg: OpenRailwayMap - Максимална скорост

en: Overlay imagery showing railway speed limits based on OpenStreetMap data
bg: Насложени изображения, показващи железопътни ограничения на скоростта въз основа на данни от OpenStreetMap

en: OpenRailwayMap - Signals
bg: OpenRailwayMap - Сигнали

en: Overlay imagery showing railway signals based on OpenStreetMap data
bg: Насложени изображения, показващи железопътни сигнали въз основа на данни от OpenStreetMap

en: Stamen Terrain
bg: Тичинен терен

en: Cambodia, Laos, Thailand, Vietnam, Malaysia, Myanmar bilingual
bg: Камбоджа, Лаос, Тайланд, Виетнам, Малайзия, Мианмар двуезични

en: USA/Mexico/Canada/Scandinavia Topo Maps
bg: САЩ/Мексико/Канада/Скандинавки полуостров топографски карти

en: Strava cycling and running heatmap
bg: Топлинна карта за колоездене и бягане на Strava

en: Strava water sports heatmap
bg: Топлинна карта на Strava за водни спортове

en: Strava winter sports heatmap
bg: Топлинна карта на Strava за зимни спортове

en: Shows major features to help orient you.
bg: Показва основните характеристики, които да ви помогнат да се ориентирате.

en: QA Has Address
bg: QA има адрес

en: QA No Name
bg: QA без име

en: Waymarked Trails: Horse Riding
bg: Маршрутни пътеки: Конна езда

en: Waymarked Trails: Winter Sports
bg: Маршрутни пътеки: Зимни спортове

en: Wikimedia Map
bg: Карта на Уикимедия

en: OSM Inspector: Areas
bg: OSM инспектор: Области

en: OSM Inspector: Coastline
bg: OSM инспектор: Брегова линия

en: OSM Inspector: Public Transport - Stops
bg: OSM инспектор: обществен транспорт - спирки

en: OSM Inspector: Public Transport - Routes
bg: OSM инспектор: обществен транспорт - маршрути

en: OSM Inspector: Water
bg: OSM Inspector: Вода

en: Displays the Mapillary images positions and their sequences only, NOT the images itself.
bg: Показва само позициите на мапиларни изображения и техните последователности, НЕ самите изображения.

en: Group common Address Interpolation inputs in a single dialog, as well as an option to automatically generate individual house number nodes from a Way.
bg: Групирайте входовете за обща интерполация на адреси в един диалогов прозорец, както и опция за автоматично генериране на отделни възли на домашни номера от Линия.

en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
bg: Прави двойка от избраните линия сегменти паралелно, като завърта един от тях около избрана ос.

en: Provides Apache Commons library components. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
bg: Предоставя библиотечни компоненти на Apache Commons. Не предназначени да бъдат инсталирани директно от потребителите, а по-скоро като зависимост за други plugin-и.

en: Provides Apache HTTP library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
bg: Предоставя Apache HTTP библиотека. Не е предназначена да бъде инсталирана директно от потребителите, а по-скоро като зависимост за други plugin-и.

en: Automatically assigns the address to a selected object in Austria. Data © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.
bg: Автоматично присвоява адреса на избран обект в Австрия. Данни © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.

en: Automatic tools to help on common issues
bg: Автоматични инструменти да помогнат за общи въпроси

en: Allows the user to correct angle of buildings to 90 degrees, and aligns all loaded buildings to nearest road.
bg: Позволява на потребителя да коригира ъгъла на сградите до 90 градуса и подравнява всички заредени сгради до най-близкия път.

en: Tools for drawing buildings.
bg: Инструменти за чертане на сгради.

en: A special handler for the French land registry WMS server.
bg: Специален handler за френския поземлен регистър WMS сървър.

en: Overlays the canvec tile grid on the map and prints URL''s to the .zip files. Future goals: allow auto-downloading and loading of canvec .osm files
bg: Наслоява canvec плочковата мрежа върху картата и отпечатва URL адреси към .zip файловете. Бъдещи цели: позволява автоматично изтегляне и зареждане на canvec .osm файлове

en: Changeset Viewer plugin allows you to visualize the changesets in JOSM background
bg: Changeset Viewer plugin-ът ви позволява да визуализирате наборите от промени в JOSM фона

en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in display preferences.
bg: Позволява на потребителя да създава различни цветови схеми и да превключва между тях. Просто сменете цветовете и създайте нова схема. Използва се да превключи към бял фон със съвпадащи цветове за по-добра видимост при ярка слънчева светлина. Вижте диалоговия прозорец в предпочитанията за показване.

en: Imports proprietary CSV files of the Columbus/Visiontac V-900 GPS logger into a GPX layer.
bg: Импортира собствени CSV файлове на GPS регистратора Columbus / Visiontac V-900 в GPX слой.

en: Allows editing data in Level0L format
bg: Позволява редактиране на данни във формат Level0L

en: Implements a command line and enables to create your commands. See link for standard commands (arc, circle etc.)
bg: Реализира команден ред и дава възможност за създаване на вашите команди. Вижте връзката за стандартни команди (дъга, кръг и т.н.)

en: Task configurations
bg: Конфигурации на задачите

en: Tool for conflating data (matching and merging).
bg: Инструмент за свързване на данни (съвпадение и обединяване).

en: Downloads new data when you pan/zoom
bg: Сваля нови данни при панорамиране/увеличаване

en: Create a grid of ways.
bg: Създаване мрежа от пътища

en: Customization of public public transport stops.
bg: Персонализиране на спирките на обществения транспорт.

en: Allows to import various file formats into JOSM directly. Currently supported: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.
bg: Позволява директно импортиране на различни файлови формати в JOSM. Понастоящем се поддържат: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
bg: Свалете вашите GPX пътища от openstreetmap.org

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
bg: Това разширение директно качва GPS следи от текущо активния слой в JOSM към openstreetmap.org.

en: Dxf Import
bg: Dxf импорт

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
bg: Позволява на потребителя да анонимизира времената и да изтрива части от огромни GPX пътища много бързо.

en: Provides the EJML library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
bg: Предоставя EJML библиотека за други JOSM плъгини. Не е предназначена да бъде инсталирана директно от потребителите, а по-скоро като зависимост за други плъгини.

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
bg: Показва профила на котата и някои статистически данни на GPX път.

en: Handling of French EPCIs (boundary=local_authority)
bg: Обработка на френски EPCI-и (граница = местна власт)

en: Provides an event bus more powerful than the traditional listeners registration
bg: Осигурява шина за събития, по-мощна от традиционната регистрация на слушатели

en: Use external scripts in JOSM
bg: Използвайте външни скриптове в JOSM

en: Fast drawing ways by mouse
bg: Бързи начини за рисуване с мишка

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
bg: Открива и поправя невалидни улични адреси по удобен начин.

en: FlatLaf - Flat Look and Feel
bg: FlatLaf - Плосък външен вид и усещане

en: Talk with users editing the map nearby, be notified when someone comes close.
bg: Говорете с потребители, които редактират картата наблизо, бъдете уведомени, когато някой се приближи.

en: Provides parts of the GeoTools library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
bg: Предоставя части от библиотеката GeoTools за други JOSM плъгини. Не е предназначен да бъде инсталиран директно от потребителите, а по-скоро като зависимост за други плъгини.

en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
bg: Сваляне GPS точки от Globalsat dg100 дата логер директно в JOSM.

en: Analyse a set of GPS points to obtain its centre and direction of spread.
bg: Анализирайте набор от GPS точки, за да получите неговия център и посока на разпространение.

en: Visualizes routing information as a routing graph.
bg: Визуализира информацията за маршрута като маршрутен граф.

en: Simple tool to tag house numbers and addresses.
bg: Прост инструмент за маркиране на номера на къщи и адреси.

en: Provides HTTP/2 support. Requires Java 11 or later.
bg: Осигурява HTTP/2 поддръжка. Изисква Java 11 или по-нова версия.

en: Generate Imagery XML bounds from a multipolygon
bg: Генерирара XML граници на изображения от мултиполигон

en: Export tiles from the imagery layer cache into the file system.
bg: Експортира плочки от кеша на слоя с изображения във файловата система.

en: Database of imagery offsets: share and aquire imagery offsets with one button.
bg: База данни за измествания на изображения: споделя и придобива измествания на изображения с един бутон.

en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the ''name'', ''cmt'' or ''desc'' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
bg: Още едно разширение за съвпадане снимки към точки от GPX файл. Съвпадение става, когато ''name'', ''cmt'' или ''desc'' атрибута на waypoint от маршрута съвпада с името на файла на снимката.

en: Plugin for importing spatial referenced images
bg: Плъгин за импортиране на пространствени референтни изображения

en: Import vector graphics (SVG)
bg: Импортиране на векторна графика (SVG)

en: Extends ImproveWayAccuracy mode with helpers to place nodes at accurate distances and angles.
bg: Удължава режима ImproveWayAccuracy с помощници за поставяне на възли на точни разстояния и ъгли.

en: This plugin simplifies the mapping and editing of indoor corridors.
bg: Този плъгин улеснява картографирането и редактирането на вътрешни коридори.

en: Extra information about current layer objects pop ups - currently GPX trackpoint info
bg: Допълнителна информация за изскачащите обекти на текущия слой - текуща информация за GPX trackpoint

en: Provides the JAXB library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
bg: Предоставя JAXB библиотека за други JOSM плъгини. Не е предназначена да бъде инсталирана директно от потребителите, а по-скоро като зависимост за други плъгини.

en: Provides Java Native Access (JNA) library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
bg: Предоставя Java Native Access (JNA) библиотека. Не е предназначена да бъде инсталирана директно от потребителите, но по-скоро като зависимост за други plugin-и.

en: Provides Java Topology Suite (JTS) library and related utilities. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
bg: Осигурява библиотеката Java Topology Suite (JTS) и свързани помощни програми. Не е предназначена да бъде инсталирана директно от потребителите, а по-скоро като зависимост за други плъгини.

en: creates a channel digraph and checks a subset of channels if it is a junction or searches in a subset of channels for junctions
bg: създава диграф на канал и проверява подмножество канали, ако е кръстовище или търси в подмножество канали за кръстовища

en: Tools to help import Kartverket N50
bg: Инструменти, които да ви помогнат да импортирате Kartverket N50

en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
bg: Поддържа GPS вход на живо (движеща се точка) чрез връзка с gpsd сървър.

en: Provides the Log4j library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
bg: Осигурява библиотеката Log4j за други JOSM плъгини. Не е предназначена да бъде инсталирана директно от потребителите, а по-скоро като зависимост за други плъгини.

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
bg: Предоставя диалог за измерване и слой за измерване дължина и ъгъл на сегменти, оградената площ от  (прост) затворен път и създаване на измервателни пътища (които могат да бъдат импортнати от gps слой).

en: Merge overlapping part of ways.
bg: Слива застъпващите се части на линиите

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
bg: Не добавя ляв завой за комплекти от 4 или 5 линии

en: Allows to attribute tags to all objects in any selected area at once
bg: Позволява да се приписват тагове на всички обекти във всяка избрана област наведнъж

en: NanoLog adjustment and browsing layer
bg: NanoLog слой за настройка и сърфиране

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
bg: Използвайте мениджъра на пароли на вашата система, за да съхраните потребителското име и паролата на API. (Поддържат се KWallet и gnome-keyring.)

en: Import OSM data in o5m format
bg: Импортирайте OSM данни в o5m формат

en: Allows JOSM to read Open Data formats (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) into an .osm data layer. Supports zip and 7z compression of these file types.
bg: Позволява JOSM да прочете Open Data формати (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) в .osm данновия пласт. Поддържа zip и 7z компресия на тези файлови типове.

en: extended options for editing opening_hours
bg: разширени опции за редактиране на работното време

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
bg: Позволява отваряне на gpx/osm файлове, които кръстосват текущо видимата област на екрана

en: Display OpenStreetMap object information
bg: Показва OpenStreetMap обектна информация

en: Bring in errors from Osm Inspector and display it on the current JOSM bounding box
bg: Донася грешки от Osm инспектора и ги показва на текущата ограничителна кутия на JOSM

en: Import/export OSM data in PBF format
bg: Импортира/експортира OSM данни в PBF формат

en: Import PDF file into a layer and convert pdf lines to ways.
bg: Импортира PDF файл в пласт и конвертира pdf редове към линии

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
bg: Пише gps информация за позиция към хедъра на файла с изображението. Стартира тази характеристика от менюто, което се отваря при дясно щракване с мишката върху образа.

en: Make photos movable and position them on the map.
bg: Прави снимките да могат да се движат и ги позиционира на картата.

en: Shows an additional information about point on map. Only Czech RUIAN and Spanish Cadastre Web Services modules are available at this moment.
bg: Показва допълнителна информация за точка на картата. Само чешкия RUIAN и Модулите на мрежовите услуги на испанския кадастър са на разположение към този момент.

en: Read and write osmosis poly filter files
bg: Чете и записва осмоза полифилтър файлове

en: Adds map printing to JOSM
bg: Добавя принтиране на картата към JOSM

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
bg: Този плъгин опростява картографирането и редакцията на маршрутите на обществения транспорт.

en: The RasterFiltersPlugin allows to choose and apply some images'' filters to some layers
bg: Растерните филтри плъгинът позволява да изберете и приложите някои филтри на изображения към някои пластове

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
bg: Панел за създаване и редактиране на взаимоотношения и многополигон.

en: Plugin for reverting changesets
bg: Приставка за връщане на набори от промени

en: Expand a simple intersection to a roundabout in gradual steps. Select an intersection node or a roundabout and press Crtl-Shift-R
bg: Разширете обикновено кръстовище до кръгово кръстовище с постепенни стъпки. Изберете кръстовище възел или кръгово кръстовище и натиснете Crtl-Shift-R

en: Plugin for tagging of objects based on a selection of road signs. The dialog can be opened by clicking a small icon in the upper right corner of the properties window. Available country presets: Belgium, Czech Republic, Germany, Poland, Slovakia, Spain.
bg: Плъгин за тагване на обекти въз основа на набор от пътни знаци. Диалоговият прозорец може да се отвори, като щракнете върху малка икона в горния десен ъгъл на прозореца за свойства. Налични предварителни настройки за държави: Белгия, Чехия, Германия, Полша, Словакия, Испания.

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
bg: Възпроизвежда маршрути (автобусни, туристически пътеки, колоездачни маршрути, ..). Типовете на маршрутите трябва да бъдат дефинирани в routes.xml файл в плъгин директория.

en: Provides routing capabilities.
bg: Предоставя маршрутизиращи възможности.

en: Loads data from SDS
bg: Зарежда данни от SDS

en: Imagery Layer for Sea Charts
bg: Изображения пласт за морски карти

en: Edit features for Sea Charts
bg: Редактира характеристики за морски карти

en: Gives user more tools that facilitate aligning and rotation of buildings.
bg: Дава на потребителя повече инструменти, които улесняват подравняването и ротацията на сградите.

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
bg: Опростява областта чрез премахване на възли върху много тъпи ъгли. Това може да бъде ограничено от максималния размер на премахната площ. Също така средни близки възли.

en: Edit features for OpenSeaMap
bg: Редактира характеристики за OpenSeaMap

en: Allows to draw splines
bg: Позволява да се чертаят сплайни

en: Allows to edit traffic information and export it to the urban mobility simulator SUMO
bg: Позволява да се редактира пътна информация и да се експортира към симулатор на градска мобилност SUMO

en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
bg: Позволява добавянето на маркери/възли на текущата GPS позиция.

en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
bg: Предоставя диалог за редактиране на маркери в табличен вид.

en: Adds a tagging preset tester to the windows menu, which helps you developing of tagging presets (quick preview of the dialog that will popup). You can start the jar-file as standalone as well.
bg: Добавя предварително зададен тестер за маркиране към менюто на Windows, който ви помага да разработите предварително зададени маркировки (бърз преглед на диалоговия прозорец, който ще се появи). Можете да стартирате и jar-файла като самостоятелен.

en: Make terraced houses out of single blocks.
bg: Създава терасовидни къщи от един блок.

en: Adds a todo list dialog that makes it easy to go through large lists of objects
bg: Добавя диалогов прозорец с todo списък, който улеснява преминаването през големи списъци с обекти

en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Activate by holding T and slip map with left mouse button
bg: Предоставя помощни бутони, които позволяват работа с мишка с един бутон (стилус). Активирайте, като задържите T и плъзнете картата с левия бутон на мишката

en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
bg: Проследява сгради от чешката кадастрална карта. Необходимо е TracerServer да работи (.NET или Mono).

en: Traces buildings and other shapes from a map. Needs Tracer2Server to be running.
bg: Проследява сгради и други форми от карта. Необходимо е Tracer2Server да работи.

en: Plugin to digital sign OSM-Data
bg: Плъгин към цифров знак OSM-данни

en: Editor to add turn lanes tags in highways
bg: Редактор да добавя платна за завой тагове в магистрали

en: Provides a straightforward GUI for adding, editing and deleting turn lanes.
bg: Осигурява прост графичен потребителски интерфейс за добавяне, редактиране и изтриване на ленти за завои.

en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
bg: Плъгинът за ограничения на завоите позволява да въведете поддържаща информация относно ограниченията на завоите в базата данни на OpenStreetMap

en: Allows undeleting object from OSM database
bg: Позволява възстановяване на изтриването на обект от OSM базата данни

en: Several utilities that make your life easier.
bg: Няколко инструменти, които правят живота ви по-лесен

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
bg: Лесно сваляне заедно с дълъг комплект от взаимосвързани линии

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
bg: Позволява търсене на точка от пътя импортирана от gpx файл.

en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
bg: Кара състезателна кола от точка А до точка Б върху въздушни изображения, оставя кактусите отзад.

en: Columbus V-900 CSV Files
bg: Колумб V-900 CSV файлове

en: Importing CSV file ''%s''...
bg: Импортиране на CSV файл "%s" ...

en: Markers of
bg: Маркери на .

en: Show summary after import
bg: Покажи обобщение след импорт

en: Do not zoom after import
bg: Не увеличавай след импорт

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
bg: Игнорирай hdop/vdop/pdop входове

en: Warn on missing audio files
bg: Предупреждава за липсващи аудио файлове

en: Warn on conversion errors
bg: Предупреждава за грешки при разговор

en: Error in line
bg: Грешка на линия .

en: Missing audio file
bg: Липсващ аудио файл

en: Commands
bg: Команди

en: No command has been found. Would you like to download and install default commands now?
bg: Никоя команда не е била открита. Искате ли да свалите и инсталирате командите по подразбиране сега?

en: No command found
bg: Никоя команда не е открита

en: Default commands have been successfully installed
bg: По подразбиране командите са били успешно инсталирани

en: Failed to download and install default commands.
    
    Error: {0}
bg: Не успя да свали и инсталира командите по подразбиране.
    
    Грешка: {0}

en: Processing...
bg: Обработване...

en: Aborted
bg: Прекъснато

en: Error executing the script:
bg: Грешка изпълнявайки скрипта:

en: Command line
bg: Команден ред

en: Set input focus to the command line.
bg: Задава фокус на въвеждане на командния ред.

en: Commands: {0}
bg: Команди: {0}

en: Point on the start
bg: Точка на старта

en: Point on the end
bg: Точка на края

en: Missing definition of new object with id {0}.
bg: Липсваща дефиниция на новия обект с id {0}.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <member> of relation {1}.
bg: Липсващ задължителен атрибут "{0}" на <член> на релация {1}.

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
bg: Не позволена стойност за атрибут "uid". Получава "{0}".

en: nodes
bg: точки

en: ways
bg: линии

en: relations
bg: релации

en: OSM objects
bg: OSM обекти

en: Can not draw outside of the world.
bg: Действието е неизпълнимо извън пределите на света.

en: Create grid of ways
bg: Създаване мрежа от пътища

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
bg: Образува мрежа от пътища на база два съществуващи, които имат множество възли и поне един общ.

en: More tools: {0}
bg: Повече инструменти: {0}

en: Select two ways with a node in common
bg: Изберете два пътя с общ възел

en: Select two ways with alone a node in common
bg: Изберете два пътя с единствен общ възел

en: Create a grid of ways
bg: Създаване мрежа от пътища

en: Download Track ...
bg: Сваля път ...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
bg: Сваля GPX път от openstreetmap.org

en: Download Track
bg: Сваля път

en: Filename
bg: Име на файл

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
bg: Грешка се появи докато преобразува gpx файл {0}. Само част от файлът ще бъде на разположение.

en: Error fetching URL {0}
bg: Грешка доставяйки URL {0}

en: Error parsing data from URL {0}
bg: Грешка преобразувайки данни от URL {0}

en: Invalid URL {0}
bg: Невалиден URL {0}

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
bg: Частен (само споделен като анонимен, неподредени точки)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
bg: Публичен (показан в списъка за проследяване и като анонимен, неподредени точки)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
bg: Проследим (само споделен като анонимен, подредени точки с времена)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
bg: Разпознаваем (показан в списък с пътища и като разпознаваем, подредени точки с времена)

en: Upload Trace
bg: Качване на следа

en: Upload Traces
bg: Качване на следи

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
bg: Дефинирра видимостта на вашия път за други OSM потребители.

en: (What does that mean?)
bg: (Какво означава това?)

en: Please enter Description about your trace.
bg: Моля въведете описание за вашата следа.

en: Tags (comma delimited)
bg: Етикети (разделени със запетая)

en: Please enter tags about your trace.
bg: Моля въведете маркери за вашата следа.

en: Selected track: {0}
bg: Избрана следа: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
bg: Няма избран GPX слой. Не може да се качи следа.

en: Uploading trace ...
bg: Ъплоудване на път ...

en: Upload canceled
bg: Качването прекъснато

en: Error while uploading
bg: Грешка при качване

en: GPX upload was successful
bg: Качване на GPX данни беше успешно

en: Upload failed. Server returned the following message:
bg: Качването неуспешно. Сървърът върна следното съобщение:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
bg: Качване GPX следа: {0}% ({1} of {2})

en: No description provided. Please provide some description.
bg: Не е придоставено описание. Моля напишете някакво.

en: Uploading GPX Track
bg: Качване на GPX следа

en: Uploads traces to openstreetmap.org
bg: Качване на следи на openstreetmap.org

en: Importing...
bg: Импортиране...

en: Shape is started incorrectly
bg: Формата е стартирана неправилно

en: Can''t load SVG diagram
bg: Не може да зареди SVG диаграма

en: Can''t find root SVG element
bg: Не може да открие коренен SVG елемент

en: Import primitives
bg: Импортира примитиви

en: Cannot find configuration file!
bg: Не може да открие конфигурационен файл!

en: DXF files [ImportDxf plugin] (*.dxf)
bg: DXF файлове [ImportDxf plugin] (*.dxf)

en: Please open or create data layer before importing
bg: Моля отворете или създайте даннов пласт преди импортиране

en: Import dxf
bg: Импортиране на dxf

en: Scale:
bg: Мащаб:

en: unit(s) =
bg: unit(s) = .

en: m
bg: м

en: Shows elevation profile
bg: Показва профил на котата

en: Elevation Profile
bg: Профил на котата

en: Elevation Grid Layer (experimental!)
bg: Височинен решетъчен слой (експериментален!)

en: Shows elevation grid layer
bg: Показва височинен решетъчен слой

en: Elevation Grid
bg: Кота решетка

en: zoom in to load any tiles
bg: увеличете, за да заредите квадрати

en: increase zoom level to see more detail
bg: увеличава zoom нивото да се видят повече детайли

en: No SRTM data
bg: Без SRTM данни

en: Open the elevation profile window.
bg: Отваря прозореца на профила на котата

en: Min
bg: Мин

en: Avrg
bg: Средно

en: Max
bg: Макс

en: Dist
bg: Дист

en: Gain
bg: Увеличение

en: Tracks
bg: Пътища

en: Zoom
bg: Мащаб

en: Elevation profile for track ''{0}''.
bg: Профил на кота за път „ {0} “.

en: Elevation profile
bg: Профил на кота

en: (No elevation data)
bg: (Няма данни за надморската височина)

en: Autosimplify
bg: Автоматично опростяване

en: Simplify with initial epsilon
bg: Опростяване с първоначален епсилон

en: Save as is
bg: Save as е

en: Snap to nodes
bg: Моментна снимка за възли

en: Add fixed points on click
bg: Добавя фиксирани точки при щракване

en: Add fixed points on spacebar
bg: Добавя фиксирани точки при натискане на интервал

en: Allow edit existing ways
bg: Позволява да се редактират съществуващи линии

en: Draw closed polygons only
bg: Чертае само затворени многоъгълници

en: FastDraw configuration
bg: Конфигурация за бързо чертане

en: Try copying tags from properties table
bg: Опитва копиращи тагове от таблицата със свойства

en: Epsilon multiplier
bg: Множител на Епсилон

en: Starting Epsilon
bg: Стартиране на Epsilon

en: Max points count per 1 km
bg: Максимален брой точки на 1 км

en: Enter key mode
bg: Въведете ключов режим

en: Auto add tags
bg: Автоматично добавяне на тагове

en: Save settings
bg: Настройки за запис

en: Can not read settings
bg: Не може да прочете настройките

en: Q=Options, Enter=save, Ctrl-Enter=save with tags, Up/Down=tune
bg: Q=Опции, Enter=запази, Ctrl-Enter=запази с тагове, Up/Down=настройвам

en: Click or Click&drag to continue, Ctrl-Click to add fixed node, Shift-Click to delete, Enter to simplify or save, Ctrl-Shift-Click to start new line
bg: Щракнете или Щракнете&влачете, за да продължите, Ctrl-Щракване, за да добавите фиксиран възел, Shift-Щракване, за да изтриете, Enter, за да опростите или запазите, Ctrl-Shift-Щракване, за да стартирате нова линия

en: Fast drawing mode
bg: Режим за бързо чертане

en: Please move the mouse to draw new way
bg: Моля движете мишката, за да начертаете нова линия

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
bg: Сигурни ли сте, че не искате да запазите линията съдържаща {0} точки?

en: {0} m - length of the line
    {1} nodes
    {2} points per km (maximum)
    {3} points per km (average)
bg: {0} м - дължина на линията 
    {1} възли
    {2} точки на километър (максимум)
    {3} точки на километър (средно)

en: Line information
bg: Информация за линията

en: Cannot place node outside of the world.
bg: Не може да разположи възел извън света.

en: Draw the way by mouse
bg: Чертае линията с мишката

en: min distance={0} px ({1} m)
bg: минимална дистанция = {0} пиксела ({1} м)

en: Eps={0}, {1} points, {2} p/km
bg: Eps={0}, {1} точки, {2} точки/километър

en: Fix addresses
bg: Фиксира адреси

en: Show dialog with incomplete addresses
bg: Показва диалогов прозорец с незавършени адреси

en: Include objects used for guesses
bg: Влючва обекти използвани за предположения

en: Fix street addresses
bg: Фиксира улични адреси

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
bg: Открива и фиксира адреси без (валидни) улици.

en: Data: {0}
bg: Данни: {0}

en: Guess values for
bg: Предполага стойности за .

en: Address has no street
bg: Адреса няма улица

en: Address has no valid street
bg: Адреса няма валидна улица

en: Address has no post code
bg: В адреса няма пощенски код

en: Address has no city
bg: В адреса няма указан град

en: Address has no country
bg: В адреса няма указана държава

en: Assign to
bg: Възлага на

en: Remove all address tags
bg: Премахва всички тагове за адреси

en: No name
bg: Без име

en: Unresolved Addresses
bg: Нерешени адреси

en: Select and close
bg: Избери и затвори

en: Fix unresolved addresses
bg: Фиксира нерешени адреси

en: Complete Addresses
bg: Завършва адреси

en: Incomplete Addresses
bg: Незавършени адреси

en: Selected Addresses
bg: Избрани адреси

en: Selected Street
bg: Избрана улица

en: (No data)
bg: (Без данни)

en: Show incomplete addresses
bg: Показва незавършен адрес

en: items
bg: предмети

en: no items
bg: без предмети

[ctx: address]
en: City
bg: Град

en: Postcode
bg: Пощенски код

en: Turns all guesses into the corresponding tag values.
bg: Включва всички предположения в съответните таг стойности.

en: Applied guessed values
bg: Приложи предположените стойности

en: Applied guessed values for
bg: Приложи предположените стойности за .

en: Assign address to street
bg: Присвоява адрес на улица

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
bg: Присвоява избраният адрес(и) към избраната улица.

en: Set street name
bg: Задава име на улица

en: Convert ALL streets.
bg: Преобразува всички улици

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
bg: Създава връзка между улица и свързани адреси за всички улици в текущия пласт.

en: Convert to relation.
bg: Преобразува към връзка.

en: Create relation between street and related addresses.
bg: Създава връзка между улица и свързани адреси.

en: Create address relation for
bg: Създава адресна връзка за .

en: Guess
bg: Предположение

en: Tries to guess address data by picking the name of the closest object with according tag.
bg: Опитва да предположи данни за адреса чрез избиране на името на най-близкият обект със съответен таг.

en: Guessing address values
bg: Предполага адресни стойности

en: Removes address related tags from the object.
bg: Премахва адресни свързани тагове от обекта.

en: Remove address tags
bg: Премахва адресни тагове

en: Marks selected addresses in the map
bg: Маркира избрани адреси в картата

en: Select incomplete addresses
bg: Избира незавършени адреси

en: Selects all addresses with incomplete data.
bg: Избира всички адреси с незавършени данни.

en: Use tag ''addr:street'' or ''addr:place''
bg: Използва тага "addr:street" или ''addr:place''

en: House Number Editor
bg: Редактор за номера на къщи

en: New values:
bg: Нови стойности:

en: Existing values:
bg: Съществуващи стойности:

en: Accept all existing values
bg: Приема всички съществуващи стойности

en: House number increment:
bg: Увеличаване на номер на къща:

en: Accept existing value
bg: Приема съществуваща стойност

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
bg[0]: Обновяване свойствата на {0} обект
bg[1]: Обновяване свойствата на {0} обекта

en: Default image projection
bg: Проекция на изображение по подразбиране

en: JOSM''s current projection
bg: Текуща проекция на JOSM

en: No projection file (.prj) found.<br>You can choose the default image projection ({0}) or JOSM''s current editor projection ({1}) as original image projection.<br>(It can be changed later from the right click menu of the image layer.)
bg: Не е открит проектен файл (.prj).<br>Можете да изберете проекцията по подразбиране за изображението ({0}) или текущата редакторска проекция на JOSM ({1}) като оригинална проекция за изображението.<br>(Тя може да бъде променена по-късно от менюто отварящо се при дясно щракване с мишката върху пласта с изображението.)

en: Layer Properties
bg: Настройки на слоя

en: Error while creating image layer: {0}
bg: Грешка при създаването на слой с изображение: {0}

en: Import image
bg: Импортира изображение

en: Import georeferenced image
bg: Импортира геореференцирано изображение

en: Error while creating image layer:
bg: Грешка при създаването на пласт на изображение: .

en: Zoom to selected image
bg: Увеличете избрания образ

en: Enable experimental beta-features (might be unstable)
bg: Включва експериментални бета-характеристики  (може да са нестабилни)

en: Display hour when the picture was taken
bg: Показва часа, когато е направена снимката

en: Number of images to be pre-fetched (forwards and backwards)
bg: Брой изображения за предварително изтегляне (напред и назад)

en: You are logged in as ''{0}''.
bg: Вие сте логнати като "{0}"

en: You are currently not logged in.
bg: Текущо не сте логнати.

en: Login
bg: Вход

en: Logout
bg: Отписване

en: Forward
bg: Напред

en: Toggle: {0}
bg: Превключи: {0}

en: Export all images
bg: Експортирайте всички образи

en: Export selected sequence
bg: Експортирайте избраната последователност

en: Export selected images
bg: Експортирайте избраните изображения

en: Select a directory
bg: Изберете директория

en: Explore
bg: Изследва

en: A tag with key <i>{0}</i> is already present on the selected OSM object.
bg: Тагът с ключ <i>{0}</i> е вече наличен на избрания OSM обект.

en: Do you really want to replace the current value <i>{0}</i> with the new value <i>{1}</i>?
bg: Наистина ли искате да замените текущата стойност <i>{0}</i> с новата стойност <i>{1}</i>?

en: Tag conflict
bg: Таг конфликт

en: View in browser
bg: Изглед в браузъра

en: Copy key
bg: Копиране на ключ

en: Image actions
bg: Действия върху узображение

en: Image key
bg: Ключ за изображение

en: Sequence key
bg: Ключ за последователност

en: image has no key
bg: изображението няма ключ

en: {0} images in {1} sequences
bg: {0} изображения в {1} последователности

en: Login successful, return to JOSM.
bg: Успешен login, връща към JOSM

en: No images found
bg: Не са открити изображения

en: Microsoft Streetside Images
bg: Улични изображения на Microsoft

en: Streetside layer
bg: Уличен пласт

en: {0} downloaded images
bg: {0} свалени изображения

en: {0} images in total
bg: Общо {0} изображения

en: Streetside
bg: На улицата

en: Open Streetside layer
bg: Отворен пласт "на улицата"

en: Download Streetside images in current view
bg: Свалете улични изображения в текущия изглед

en: Walk mode
bg: Режим разходка

en: Zoom to the currently selected Streetside image
bg: Увеличете текущо избрания уличен образ

en: No image selected
bg: Не е избрано изображение

en: Press "{0}" to download images
bg: Натиснете "{0}", за да свалите изображения

en: Microsoft Streetside image
bg: Улично изображение на Microsoft

en: Open Streetside window
bg: Отваря уличен прозорец

en: Next picture
bg: Следваща снимка

en: Shows the next picture in the sequence
bg: Показва следващата снимка в последователността

en: Previous picture
bg: Предишна снимка

en: Shows the previous picture in the sequence
bg: Показва предишната снимка в последователността

en: Jump to red
bg: Скочи до червено

en: Jumps to the picture at the other side of the red line
bg: Скача към снимката от другата страна на червената линия

en: Jump to blue
bg: Скача към синьо

en: Jumps to the picture at the other side of the blue line
bg: Скача към снимката от другата страна на синята линия

en: Stops the walk.
bg: Спира разходката.

en: Play
bg: Пускане

en: Continues with the paused walk.
bg: Продължава с паузираната разходка

en: Pause
bg: Пауза

en: Pauses the walk.
bg: Паузира разходката

en: Use 24 hour format
bg: Използва 24 часов формат

en: Move to picture''s location with next/previous buttons
bg: Премества положението на снимката с бутоните следващ/предишен

en: Preview images when hovering its icon
bg: Дава бърз преглед на изображенията, когато задържите мишката над съответната икона

en: Cut off sequences at download bounds
bg: Отрязва последователности при ограничения при свалянето

en: When opening Streetside image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
bg: Когато отваря Streetside изображение в уеб браузъра, показва редактора за размазване вместо визуализатора на изображения

en: Download mode
bg: Режим за сваляне

en: Wait for full quality pictures
bg: Изчакайте снимки с пълно качество

en: Follow selected image
bg: Последвайте избрания образ

en: Go forward
bg: Отиване напред

en: I got it, close this.
bg: Разбрах, затвори това

en: Could not show ImageInfoHelpPopup, because probably the invoker component has disappeared from screen.
bg: ImageInfoHelpPopup не можа да се покаже, защото вероятно компонентът за извикване е изчезнал от екрана.

en: Streetside 360° image info
bg: Информация за уличен образ 360°

en: Displays detail information on the currently selected Streetside image
bg: Показва подробна информация за текущо избрания уличен образ

en: Select Microsoft Streetside from the Imagery menu, then click on a blue vector bubble..
bg: Изберете Microsoft Streetside от менюто за изображения, тогава щракнете върху синия вектор мехур..

en: The Streetside layer has stopped downloading images, because the requested area is too big!
bg: Уличният пласт е спрял свалянето на образи, защото заявената площ е твърде голяма!

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
bg: Да решите този проблем, вие можете да увеличите и да заредите по-малка площ на картата.

en: everything in the visible area
bg: всичко във видимата площ

en: areas with downloaded OSM-data
bg: площи със свалени OSM-данни

en: only when manually requested
bg: само когато е ръчно заявено

en: Downloading
bg: Сваляне

en: Exporting Streetside Images
bg: Експортиране на улични изображения

en: The amount of running downloads is equal to 0
bg: Количеството на текущите сваляния е равно на 0

en: Downloading Streetside images
bg: Сваляне на Streetside изображения

en: Total Streetside images: {0}
bg: Общо Streetside изображения: {0}

en: NanoLog of {0} entries
bg: NanoLog на {0} записи

en: NanoLog of {0} lines, {1} of them with coordinates.
bg: NanoLog на {0} линии, {1} от тях с координати.

en: Correlate with GPX...
bg: Корелирайте с GPX ...

en: Put on GPX...
bg: Сложете GPX ...

en: Correlate entries with GPS trace
bg: Корелирайте входове с GPS път

en: Save layer...
bg: Пласт за запазване...

en: Save NanoLog layer
bg: Запазва NanoLog пласт

en: Open NanoLog panel
bg: Отваря NanoLog панел

en: Open NanoLog file...
bg: Отваря NanoLog файл...

en: Could not read NanoLog file:
bg: Не може да прочете NanoLog файл:

en: Edit opening hours
bg: Редактирайте работното време

en: Edit time-tag of selected element in a graphical interface
bg: Редактирайте тага за време на избрания елемент в графичния интерфейс

en: edit existing tag
bg: редактирайте съществуващия таг

en: edit new tag
bg: редактирайте новия таг

en: Display clock in 12h mode.
bg: Показва часовника в 12 часов режим

en: Choose key
bg: Изберете ключ

en: apply {0}
bg: приложи {0}

en: There is something wrong in the value near:
bg: Има нещо нередно в стойността близо до:

en: Info: {0}
bg: Информация: {0}

en: Correct the value manually and than press Enter.
bg: Поправете стойността ръчно и тогава натиснете Enter.

en: Error in timeformat
bg: Грешка във времевия формат

en: open end
bg: отворен край

en: Import Osm Inspector Bugs...
bg: Импортирайте Osm Inspector Bugs...

en: Open OsmInspector
bg: Отваря OsmInspector

en: Open a OSM Inspector selection list window.
bg: Отваря прозореца на списъка на избор на OSM Inspector

en: Current Selected Bug Info
bg: Текущо избрана информация за бъгове

en: Prev OSMI bug
bg: Предишен OSMI бъг

en: Next OSMI bug
bg: Следващ OSMI бъг

en: OSM Inspector Bugs
bg: OSM инспектор бъгове

en: Selected Bug Info
bg: Избрана информация за бъгове

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
bg: Искате ли да запазите текущото калибриране на пласт {0}?

en: Select an option
bg: Изберете опция

en: Load Picture Calibration...
bg: Заредете на калибриране на снимката ...

en: Loads calibration data from a file
bg: Зарежда данни за калибриране от файл

en: Loading file failed: {0}
bg: Не успешно зареждане на файла: {0}

en: Problem occurred
bg: Възникна проблем

en: Import World File Calibration...
bg: Импортира Световно файлово калибриране...

en: Loads calibration data from a world file
bg: Зарежда данни за калибриране от световния файл

en: Reset Calibration
bg: Нулиране на калибрирането

en: Reset calibration
bg: Нулиране на калибрирането

en: Calibration reset
bg: Нулиране на калибрирането

en: Save Picture Calibration...
bg: Запазва снимковото калибриране...

en: Saves calibration data to a file
bg: Запазва данните на калибрирането към файла

en: Saving file failed: {0}
bg: Запазването на файла се провали: {0}

en: Export World file Calibration...
bg: Експортирай световния файл за калибриране...

en: Saves calibration data to a world file
bg: Запазва данните за калибриране към световния файл

en: PicLayer auto calibration
bg: PicLayer автоматично калибриране

en: Calibrated
bg: Калибрирано

en: Calibrate picture with outline
bg: Калибрирайте снимка с контур

en: New picture layer from clipboard
bg: Нов снимков пласт от клипборда

en: Supported image files, *.zip, *.kml
bg: Поддържани файлове за изображения *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
bg: Нов снимков пласт от файл...

en: KML calibration is in beta stage and may produce incorrectly calibrated layers!
    Please use {0} to upload your KMLs that were calibrated incorrectly.
bg: KML калибрирането е в бета етап и може да произведе неправилно калибрирани пластове! Моля използвайте {0} да ъплоуднете вашите KML-и, които бяха калибрирани неправилно.

en: Notification
bg: Известие

en: PicLayer move
bg: Преместване на PicLayer

en: Moved
bg: Преместено

en: Drag to move the picture
bg: Влачете да преместите картината

en: PicLayer rotate
bg: Завъртане на PicLayer

en: Rotated
bg: Завъртяно

en: Drag to rotate the picture
bg: Влачете, за да завъртите картината

en: PicLayer scale X
bg: PicLayer мащаб X

en: Scaled by X
bg: Мащабирано по Х

en: Drag to scale the picture in the X Axis
bg: Влачете, за да мащабирате снимката по оста X

en: PicLayer scale
bg: PicLayer мащаб

en: Scaled
bg: Мащабирано

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
bg: Влачете, за да мащабирате снимката по осите X и Y

en: PicLayer scale Y
bg: PicLayer мащаб Y

en: Scaled by Y
bg: Мащабирано по Y

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
bg: Влачете да мащабирате снимката по Y оста

en: PicLayer shear
bg: PicLayer срязване

en: Sheared
bg: Срязано

en: Drag to shear the picture
bg: Влаечете, за да срежете картината

en: PicLayer Move point
bg: PicLayer точка на преместване

en: Point added/moved
bg: Добавена/преместена точка

en: Drag or create point on the picture
bg: Влачете или създайте точка върху снимката

en: PicLayer Remove point
bg: PicLayer точка на преместване

en: Point removed
bg: Точката е преместена

en: Remove point on the picture
bg: Премества точка върху снимката

en: PicLayer Transform point
bg: PicLayer точка на преобразуване

en: Point transformed
bg: Преобразувана точка

en: Transform point on the picture
bg: Точка на преобразуване върху снимката

en: Could not select layer!
bg: Не може да избере пласт!

en: Calibration failed!
bg: Неуспешно калибриране!

en: AutoCalibration
bg: Автоматично калибриране

en: Please enter the required information.
bg: Моля въведете желаната информация.

en: help
bg: помощ

en: Add Points...
bg: Добавя точки...

en: Point 2 to Point 3 (meter):
bg: Точка 2 към точка 3 (метър):

en: Reference Name:
bg: Име на референция:

en: Select a layer including the building outline as reference...
bg: Изберете слой, включващ контура на сградата като референция ...

en: Open a file including the building outline as reference...
bg: Отворете файл включващ контура на сградата като референция...

en: Run
bg: Стартиране

en: Point 1 to Point 2 (meter):
bg: Точка 1 към точка 2 (метър):

en: defined
bg: дефинирано

en: AutoCalibration - choose selection type
bg: Автоматично калибриране - избира типа на избиране

en: accept
bg: приемане

en: reset
bg: нулиране

en: AutoCalibration - check calibration
bg: Автоматично калибриране - проверете калибрирането

en: <html>Is the image calibrated correctly?</html>
bg: <html>Правилно ли е калибрирано изображението?</html>

en: Version ''{0}'' of meta data for piclayerImage layer is not supported. Expected: 0.1
bg: Версия "{0}" на мета данните за piclayerImage пласта не се поддържа. Очаква се: 0.1

en: Calibration Files
bg: Файлове за калибриране

en: Could not find the map object.
bg: Не може да открие обекта на картата.

en: PicLayer failed to load or import the image.
bg: PicLayer не успя да зареди или импортира образа.

en: Nothing in clipboard
bg: Нищо в клипборда

en: The clipboard data is not an image
bg: Данните в клипборда не са изображение

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
bg: Предупреждение: не успя да зареди zip файл "{0}". Изключението беше: {1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
bg: Намерен е файл за калибриране, свързан с файла с картината: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
bg: Задайте „{0}“ на да/не/попитайте в предпочитанията
    за управление на автоматичното зареждане на файловете за калибриране.

en: Do you want to apply it ?
bg: Искате ли да го приложите?

en: Load calibration file?
bg: Зареждане на файла за калибриране?

en: It will be applied automatically.
bg: Ще бъде приложено автоматично.

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
bg: Също така от сега нататък файловете за калибриране ще бъдат винаги заредени автоматично.

en: Get Address
bg: Вземете адрес

en: No address was found for this object.
bg: Не беше открит адрес за този обект

en: Successfully added address to selected object:
bg: Успешно добавен адрес към избрания обект:

en: Unknown Error:
bg: Неизвестен адрес: .

en: Please set your API key in the preference window!
bg: Моля задайте вашия API ключ в прозореца на преференциите!

en: Saudi National Address
bg: Саудитски национален адрес

en: Please select exactly one object.
bg: Моля изберете точно един обект.

en: Get address | Get addresses
bg[0]: Вземете адрес
bg[1]: Вземете адреси

en: Please obtain an API key from here https://api.address.gov.sa/
bg: Моля вземете API ключ от тук https://api.address.gov.sa/

en: API Key
bg: API ключ

en: Handy Address Interpolation Functions
bg: Функции за удобна адресна интерполация

en: Define Address Interpolation
bg: Дефинира адресна интерполация

en: Odd
bg: Нечетни

en: Even
bg: Четни

en: Alphabetic
bg: По азбучен ред

en: Numeric
bg: Числов

en: Actual
bg: Действителен

en: Estimate
bg: Оценка

en: Potential
bg: Потенциален

en: Relation: {0}
bg: Връзка: {0}

en: Associate with street using:
bg: Свържете се с улицата, като използвате:

en: Numbering Scheme:
bg: Схема за номериране:

en: Increment:
bg: Нарастване:

en: Starting #:
bg: Начален номер:

en: Ending #:
bg: Краен номер:

en: Accuracy:
bg: Точност:

en: Convert way to individual house numbers.
bg: Преобразувайте линия към индивидуални номера на къщи.

en: Will associate {0} additional house number nodes
bg: Ще асоциира {0} допълнителни възли на номера на къщи

en: City:
bg: Град:

en: State:
bg: Област/Щат:

en: Post Code:
bg: Пощенски код:

en: Country:
bg: Държава:

en: Full Address:
bg: Пълен адрес:

en: Optional Information:
bg: Допълнителна информация:

en: Please select a street to associate with address interpolation way
bg: Моля изберете улица, която да асоциирате с линия на адресна интерполация

en: Please select address interpolation way for this street
bg: Моля изберете линия на адресна интерполация за тази улица

en: Expected odd numbers for addresses
bg: Очаквани нечетни числа за адреси

en: Expected even numbers for addresses
bg: Очаквани четни числа за адреси

en: Expected valid number for increment
bg: Очакван валиден номер за инкремент

en: Country code must be 2 letters
bg: Кодът на държавата трябва да бъде от два символа

en: Please enter valid number for starting and ending address
bg: Моля въведете валиден номер за начален и краен адрес

en: Alphabetic address must end with a letter
bg: Азбучният адрес трябва да завършва с буква

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
bg: Началните и крайните номера трябва да бъдат еднакви за подредените по азбучен ред адреси

en: Starting address letter must be less than ending address letter
bg: Началната адресна буква трябва да бъде по-малка от крайната адресна буква

en: Please enter valid number for starting address
bg: Моля въведете валиден номер за началния адрес

en: Please enter valid number for ending address
bg: Моля въведете валиден номер за крайния адрес

en: Starting address number must be less than ending address number
bg: Номера на началния адрес трябва да бъде по-малък от номера на крайния адрес

en: Align Way Segments
bg: Подравнява сегменти на линия

en: Please select two segments that don''t share any nodes.
    Alternatively put the pivot on their common node.
bg: Моля, изберете два сегмента, които не споделят никакви възли.
    Алтернативно поставете ос на въртене на общия им възел.

en: Aligning would result nodes ''outside the world''.
    Alignment not possible.
bg: Подравняването ще даде като резултат възли "извън света". Подравняването не е възможно.

en: There is at least a non-pivot endpoint of the alignee that joins more than two way segments.
    Preserved angles type alignment is not possible.
bg: Има поне една крайна точка без въртене на пълномощника, която присъединява повече от два сегмента на линия. Подравняването на тип на запазените ъгли не е възможно.

en: The alignment is not possible with maintaining the angles of the joint segments.
    Either choose the ''keep length'' aligning method or select other segments.
bg: Подравняването не е възможно при запазване на ъглите на сегментите на ставите.
    Или изберете метода за подравняване „запазване на дължината“ или изберете други сегменти.

en: An intersection point would fall outside its adjacent nodes.
    This is an unsupported scenario.
bg: Точката на пресичане ще падне извън съседните й възли.
    Това е неподдържан сценарий.

en: Undocumented problem occured.
bg: Недокументиран проблем се появи.

en: AlignWayS: Alignment not possible
bg: AlignWayS: Подравняването не е възможно

en: Align way segment
bg: Подравнява сегмент на линия

en: Please select two segments that don''t share any nodes
     or put the pivot on their common node.
bg: Моля изберете два сегмента, които не споделят възли или поставете ос на въртене на техния общ възел.

en: Align Way Segments: Modes
bg: Подравнява сегменти на линия: режими

en: Align Ways control panel
bg: Подравнява линии контролен панел

en: This panel activates in Align Ways mode:
bg: Този панел се активира от режима подравняване на линии:

en: Length preserved
bg: Запазена дължина

en: Angle preserved
bg: Запазен ъгъл

en: Align with:
bg: Подравни с:

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that its length is preserved.</html>
bg: <html>Подравнява сегмента на линията към референцията така, че неговата дължина е запазена.</html>

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that the angles of its adjacent segments are preserved.<br/>The length of the aligned segment is likely to change as result.</html>
bg: <html> Подравнява сегментът на линията към референцията, така че ъглите на съседните му сегменти да бъдат запазени. <br/> Дължината на подравнения сегмент вероятно ще се промени в резултат. </html>

en: Align Ways
bg: Подравни пътищата

en: I''m ready!
bg: Готово!

en: AlignWays Tips
bg: Съвети за подравняване на линии

en: AlignWays: What''s New...
bg: Подравняване на линии: Какво ново...

en: Align Ways mode
bg: Режим за подравняване на линии

en: Parameter ''{0}'' must not be null
bg: Параметърът ''{0}'' не трябва да е празен

en: Segment to be aligned cannot be the same with the reference segment.
    Please choose a different segment to be aligned.
bg: Сегментът, който ще бъде подравнен не може да бъде същият със сегмента на референцията. Моля изберете различен сегмент, който да бъде подравнен.

en: AlignWayS message
bg: Съобщение за подравняване на линия S

en: Reference segment cannot be the same with the segment to be aligned.
    Please choose a different reference segment.
bg: Референцираният сегмент не може да бъде същият със сегментът, който ще бъде подравнен. Моля изберете различен референциран сегмент.

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Alt-click: Clear selection
bg: Ctrl-Click: избира референциран сегмент на линия; Alt-click: изчистете избора

en: : Align segments; Alt-click: Clear selection
bg: : Подравнява сегменти; Alt-click: Изчиства избора

en: Ctrl-click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
bg: Ctrl-щракване: избира референциран сегмент на линия; Щракване: избира сегмент на линия, който да бъде подравнен

en: Click: select way segment to be aligned; Alt-click: Clear selection
bg: Щракване: избира сегмент на линия, който да бъде подравнен; Alt-click: изчиства избора

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
bg: Ctrl-Щракване: избира референциран сегмент на линия; Щракване: избира сегмент на линия, който да бъде подравнен

en: Welcome to the</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Plugin<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...or it rather should be called <br>
    <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span> Plugin...
bg: Добре дошли на</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">Подравняване на линия<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Плъгина<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...или по-скоро трябва да бъде наричан <br>
    <span style="font-size: large;">Подравни линия S (елементи)</span> Плъгинът...

en: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays will
    help you to align two way segments. This can be handy when for instance
    you sketch the outlines of a building and want its side to be parallel
    with a street or road.<br>
    <br>
    Some tips may help before you start:
    </p>
    </html>
bg: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">Подравняване на линии ще ви помогне да подравните два сегмента на линия. Това може да бъде удобно, когато например скицирате очертанията на сграда и искате нейната страна да бъде паралелна с улица или път.<br>
    <br>
    Някои съвети може да помогнат преди да стартирате:
    </p>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Select a reference segment.</b> You can do this by <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>ing
    on a segment. The other, to be aligned segment will become parallel to
    this one. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
bg: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Изберете сегмент.</b> Можете да направите това чрез <b><i><span style="color:green">Ctrl-щракване</span></i></b>върху сегмента. Сегментът, който ще бъде подравнен ще стане паралелен на
    този. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Select the to be aligned segment.</b> You can do this by simply <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing on a different segment. 
    The rotation pivot will be highlighted by default in the centre of the segment.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
bg: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Изберете даденото нещо да бъде подравненият сегмент.</b> Можете да направите това чрез просто<b><i><span style="color:green">щракване</span></i></b>върху различния сегмент. 
    Оста на завъртане ще бъде осветена по подразбиране в центъра на сегмента.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Optionally <b>change the rotation pivot point</b>. In order to get parallel with the reference segment, the to be aligned segment will rotate around this point. You can choose the two extremities or the centre of the segment by <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing nearby. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
bg: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>По избор <b>променете точката на оста на въртене</b>. За да стане успореден с референцирания сегмент, сегментът за подравняване ще се върти около тази точка. Може да изберете двете крайности или центъра на сегмента чрез <b><i><span style="color:green">щракване</span></i></b>наоколо. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Align the segments.</b> Press <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Alternatively you''ll find the command in the <b>Tools</b>
     menu or may want to place the action on the <b>toolbar</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
bg: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Подравнете сегментите.</b> Натиснете <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Алтернативно ще откриете командата в <b>Инструментите</b>
     менюто или може да искате да разположите действието на<b>лентата с инструменти</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> There is an easy way to start over your selections if you want: <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b> somewhere on the map.
    </div>
    </html>
bg: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Последен съвет:</b> Има лесен начин да започнете отначало вашите избори ако искате: <b><i><span style="color:green">Alt-Щракване</span></i></b> някъде на картата.
    </div>
    </html>

en: Don''t show this again
bg: Не показвайте това отново

en: What''s new...
bg: Какво ново...

en: Added <b>angle preserving</b> aligning mode
bg: Добавено е запазване на ъгъл подравняващ режим

en: Various improvements and bugfixes
bg: Различни подобрения и оправяния на бъгове

en: Errr...
bg: Хм...

en: Browser not supported.
bg: Този браузър не се поддържа.

en: Building address
bg: Адрес на сграда

en: empty
bg: празно

en: skip
bg: пропускане

en: House number:
bg: Номер на къща

en: Street:
bg: Улица:

en: Post code:
bg: Пощенски код:

en: Building:
bg: Сграда:

en: Tags:
bg: Тагове:

en: Source:
bg: Източник:

en: Name:
bg: Име:

en: update building info
bg: актуализация на информацията за сграда

en: Tag Element
bg: Таг елемент

en: Select an item to tag.
bg: Избира предмет към таг

en: Tag Building
bg: Тагване на сграда

en: Area Selection
bg: Избор на площ

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
bg: Избира площ (например сграда) от изображението

en: Area Selector
bg: Селектор на площ

en: Trying to detect an area at:
bg: Опитва се да засече площа на:

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
bg: Не може да се открие полигон, където сте щракнали.

en: replace building
bg: заменяне на сграда

en: Add address | Add addresses
bg[0]: Добавя адрес
bg[1]: Добавяне на адреси

en: Error Report
bg: Доклад на грешки

en: Something went wrong!
bg: Нещо се обърка!

en: Please file a bug report on the github project page under
bg: Моля, подайте доклад за грешка на страницата на проекта на github под

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
bg: Уведомете ни какво сте направили и какво се е случило, добавете следния текст към отчета за грешки, за да можем да намерим източника на проблема.

en: Area Selector - Preferences
bg: Селектор на площ - предпочитания

en: Settings for the area detection algorithm.
bg: Настройки за алгоритъма за засичане на площ

en: Boofcv - high resolution images
bg: Boofcv - изображения с висока разделителна способност

en: Custom - low resolution images
bg: Персонализирани - изображения с ниска разделителна способност

en: Algorithm
bg: Алгоритъм

en: Choose wich algorithm should be used. "Auto" tries to find an area with Boofcv and uses the custom algorithm as a fallback.
bg: Изберете кой алгоритъм трябва да бъде използван. "Автоматично" се опитва да открие площ с Boofcv и използва персонализирания алгоритъм като резервен.

en: Thinning Iterations
bg: Итерации за разреждане

en: How often thinning operation should be applied (Default {0}).
bg: Колко често трябва да се прилага операция за разреждане (по подразбиране {0}).

en: Distance Tolerance
bg: Разстояние

en: Maximum distance in meters between a point and the line to be considered as a member of this line (Default: {0}).
bg: Максимална дистанция в метри между точка и линията, която ще бъде разгледана като член на тази линия (По подразбиране: {0}).

en: Angle Tolerance
bg: Ъгъл

en: Lines with a smaller angle (degrees) than this will be combined to one line (Default {0}).
bg: Линии с по-малък ъгъл (градуси) от тази ще бъдат комбинирани към една линия (По подразбиране {0}).

en: Color Threshold
bg: Цветен праг

en: The color threshold defines how much a color may differ from the selected color. The red, green and blue values must be in the range of (selected - threshold) to (selected + threshold). (Default: {0}).
bg: Цветният праг дефинира колко много цвета може да се различава от избрания цвят. Червената, зелената и синята стойности трябва да бъдат в обсега на (избрания - праг) към (избрания + праг). (По подразбиране: {0})

en: Use HSV based algorithm
bg: Използва HSV основан алгоритъм

en: Use hue and saturation instead of RGB distinction to select matching colors.
bg: Използвайте нюанс и наситеност вместо RGB разграничение, за да изберете съответстващи цветове.

en: merge nodes
bg: сливане на възли

en: Merge nodes with existing nodes
bg: Сливане на възли със съществуващи възли

en: Replace existing buildings
bg: Заменя съществуващи сгради

en: Replace an existing building with the new one.
bg: Заменя съществуваща сграда с нова

en: Show Address Dialog after mapping an area
bg: Показва адресен диалог след картографиране на площ

en: Automatically try to find the correct address via Austria Address Helper plugin
bg: Автоматично се опитва да открие правилния адрес през Адресния помощник на Австрия плъгина

en: Add source tag
bg: Добавя таг за източник

en: Add source tag.
bg: Добавя таг за източник

en: Debug
bg: Дебъгване

en: Debugging mode will write images for each processing step.
bg: Дебъгване режима ще пише изображения за всяка обработваща стъпка.

en: Please choose the address type
bg: Моля изберете типа на адреса

en: <html>We could not automatically determine whether <strong>{0}</strong> (part of the address {0} {1}, {2} {3}) is a <strong>street</strong> or a <strong>place</strong> name. If <strong>{0}</strong> is an actual street, please choose "street" below. If, however, <strong>{0}</strong> is the name of a village, hamlet, territorial zone or any object other than a street, please choose "place".</html>
bg: <html>Ние не можем автоматично да определим дали <strong>{0}</strong> (част от адреса {0} {1}, {2} {3}) е <strong>улица</strong>или<strong>име на място</strong>. Ако<strong>{0}</strong> е действителна улица, моля изберете "улица" по-долу. Ако, обаче, <strong>{0}</strong> е името на село, махала, териториална зона или обект различен от улица, моля изберете "място".</html>

en: <html>{0} is a <strong>street</strong>.</html>
bg: <html>{0} е <strong>улица</strong>.</html>

en: <html>{0} is a <strong>place</strong>.</html>
bg: <html>{0} е <strong>място</strong>.</html>

en: <html>Remember my choice for <strong>{0}</strong> in {1} {2} for this session.</html>
bg: <html>Помнете моя избор за <strong>{0}</strong> в {1} {2} за тази сесия.</html>

en: Fetch Address
bg: Донеси адрес

en: Austria Address Helper<br>Please select exactly one object.
bg: Австрия адресен помощник<br>Моля изберете точно един обект.

en: Austria Address Helper
bg: Австрия адресен помощник

en: No address type selected. Aborting.
bg: Не избран адресен тип. Абортиране.

en: Unable to check whether this address already exists in OpenStreetMap: Continue anyway?
bg: Неспособен да провери дали този адрес вече съществува в OpenStreetMap: Продължете въпреки това?

en: Address Duplicate Check Failed
bg: Проверката за адресен дубликат не успя

en: The following objects in OpenStreetMap already have this address:
bg: Следните обекти в OpenStreetMap вече имат този адрес:

en: Are you sure that you want to add it?
bg: Сигурни ли сте, че искате да го добавите?

en: Duplicate Address
bg: Адрес дубликат

en: Distance between building center and address coordinates:
bg: Разстоянието между строителния център и адресните координати:

en: An unexpected exception occurred:
bg: Неочаквано изключение се появи:

en: An unexpected exception occurred while checking for address duplicates:
bg: Неочаквано изключение се появи докато се проверяваше за адресни дубликати:

en: Check existing addresses
bg: Проверява съществуващи адреси

en: Server URL:
bg: URL на сървъра:

en: Auto Tools
bg: Автоматични инструменти

en: Combine LA buildings
bg: Комбиниране на LA сгради

en: Combine LA import buildings
bg: Комбиниране на LA сгради за импортиране

en: AutoTools:CLAbuildings
bg: Автоматични инструменти: CLA сгради

en: revert tags
bg: връщане на тагове

en: to {0} primitive | to {0} primitives
bg[0]: към {0} примитив
bg[1]: към {0} примитиви

en: ReplaceBuilding
bg: Заменяне на сграда

en: Replace imported buildings
bg: Заменяне на импортирани сгради

en: AutoTools:ReplaceBuilding
bg: АвтоматичниИнструменти:ЗаменянеНаСграда

en: Select at least one building.
bg: Изберете поне една сграда.

en: Select only buildings without nodes.
bg: Изберете само сгради без възли.

en: Select two buildings.
bg: Изберете две сгради.

en: There is no building to replace
bg: Няма сграда, която да бъде заменена

en: Select maximum two buildings.
bg: Изберете най-много две сгради.

en: Cannot replace relations.
bg: Не може да замени релации.

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
bg: Този инструмент може само да замени възел, да ъпгрейдва възел към линия или мултиполигон или да замени линия с линия.

en: Cannot replace relations
bg: Не може да замени връзки

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
bg: Възелът принадлежи на линия(линии), не може да се замени

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
bg: Връзката не е мултиполигон, не може да се използва като замяна.

en: Replace geometry for node {0}
bg: Заменя геометрия за възел {0}

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
bg: Моля изберете една линия, която съществува в базата данни и една нова линия с правилната геометрия.

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
bg: Линиите трябва да бъдат изцяло в свалената площ.

en: The way to be replaced cannot have any nodes with properties or relation memberships unless they belong to both ways.
bg: Линията, която ще бъде заменена не може да има възли със свойства или връзка членства, освен ако те не принадлежат към двете линии.

en: Exceeded iteration limit for robust method, using simpler method.
bg: Превишен лимит за итерация за здрав метод използвайки по-прост метод.

en: Replace geometry for way {0}
bg: Геометрия на заменяне за линия {0}

en: Too many ways are added: {0}!
bg: Твърде много линии са добавени: {0}!

en: Knife tool
bg: Нож инструмент

en: Split way.
bg: Разделя линия.

en: Building Generalization
bg: Oбобщаване на сгради

en: Beginners draw outlines often very inaccurate. Such buildings shall be converted to rectangular ones. Angles between 84-96 degrees are converted to 90 degrees.
bg: Начинаещите често чертаят контури много неточно. Такива сгради ще бъдат преобразувани към правоъгълни. Ъглите между 84-96 градуса са преобразувани до 90 градуса.

en: There is no frame loaded !
bg: Няма заредена рамка!

en: Alert Message
bg: Предупредително съобщение

en: Street Name:
bg: Име на улица:

en: Big buildings mode
bg: Режим големи сгради

en: Rotate crosshair
bg: Завъртете прицела

en: Disable click+drag
bg: Изключва щракни+влачи

en: Buildings tags:
bg: Тагове за сгради:

en: Cannot place building outside of the world.
bg: Не може да разположите сграда извън света.

en: Add nodes for building
bg: Добавя възли за сграда

en: Create building
bg: Създава сграда

en: Add address for building
bg: Добавя адрес за сграда

en: Set building shape to circle
bg: Наглася формата на сграда на кръг

en: Set buildings shape to circle
bg: Наглася формите на сгради на кръгове

en: Set building shape to rectangle
bg: Наглася формата на сграда на правоъгълник

en: Set buildings shape to rectangle
bg: Наглася формите на сгради на правоъгълници

en: Set buildings size
bg: Наглася размерите на сгради

en: Use Address dialog
bg: Използва адресен диалогов прозорец

en: Auto-select building
bg: Автоматичен избор на сграда

en: Use address nodes under buildings
bg: Използва адресни възли под сгради

en: Circle
bg: Кръг

en: Rectangle
bg: Правоъгълник

en: Set buildings size and shape
bg: Наглася размера и формата на сгради

en: Buildings width/diameter:
bg: Ширина/диаметър на сгради:

en: Length step:
bg: Стъпка на дължина:

en: Advanced...
bg: Разширени...

en: Draw buildings
bg: Чертае сгради

en: Point on the corner of the building to start drawing
bg: Сочи върху ъгъл на сграда, за да започне чертането

en: Point on opposite end of the building
bg: Сочи върху срещуположния ъгъл на сграда

en: Set width of the building
bg: Наглася ширината на сградата

en: Merge address points
bg: Слива адресните точки

en: Move tags from address nodes inside buildings to building ways
bg: Премества тагове от адресни възли в сгради към линии на сгради

en: Select both address nodes and building ways to merge
bg: Избира адресните възли и линиите на сгради, за да ги слее

en: No address nodes found in the selection
bg: Не са открити адресни възли в избора

en: No building ways found in the selection
bg: Не са открити линии на сгради в избора

en: There is {0} building with multiple address nodes inside | There are {0} buildings with multiple address nodes inside
bg[0]: Има {0} сграда с множество адресни възли в нея
bg[1]: Има {0} сгради с множество адресни възли в тях

en: There is {0} building with address conflicts | There are {0} buildings with address conflicts
bg[0]: Има {0} сграда с адресни конфликти
bg[1]: Има {0} сгради с адресни конфликти

en: There are {0} buildings covering the same address node
bg: Има {0} сгради покриващи същия адресен възел

en: No address nodes inside buildings found
bg: Не са открити адресни възли в сгради

en: Auto sourcing
bg: Авто-определяне източници

en: Please enable at least two WMS layers in the cadastre-fr plugin configuration.
    Layers ''Building'' and ''Parcel'' added by default.
bg: Моля, активирайте поне два WMS слоя в конфигурацията на плъгина cadastre-fr.
    По подразбиране са добавени слоеве „Сграда“ и „Парцел“.

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
bg: Предупреждение: Неуспешно поставяне на диалоговия прозорец с опции винаги отгоре. Изключението беше: {0}

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
bg: За да активирате WMS плъгина на кадастъра, променете текущата проекция към една от проекциите на кадастъра и опитайте отново

en: Change the current projection
bg: Променете текущата проекция

en: Administrative boundary
bg: Административна граница

en: Extract commune boundary
bg: Екстракт граница на комуна

en: Only on vectorized layers
bg: Само на векторни слоеве

en: Cancel current grab
bg: Отменете текущото хващане

en: Cancel current grab (only vector images)
bg: Отменете текущото хващане (само векторни изображения)

en: Cadastre grab
bg: Хващане на кадастър

en: Download Image from French Cadastre WMS
bg: Зареждане на изображение от френски кадастърен WMS

en: Cadastre: {0}
bg: Кадастър: {0}

en: Georeference an image
bg: Геореференция на образ

en: Grab non-georeferenced image
bg: Хващане на негеореференциращо изображение

en: Georeferencing interrupted
bg: Геореференцирането е прекъснато

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
bg: Това изображение съдържа данни за геореференция. Искате ли да ги използвате?

en: Load layer from cache
bg: Зарежда слой от кеша

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
bg: Зареждане на местоположението от кеша (само ако той е включен)

en: {0} not allowed with the current projection
bg: {0} не е позволен с текущата проекция

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
bg: Не може да зареди кеш {0}, който не е съвместим с текущата проектна зона

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
bg: Избраният файл {0} не е кеш файл от този плъгин (невалидно разширение)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
bg: Местоположението {0} е вече на екрана. Кеша не е зареден.

en: (optional)
bg: (по избор)

en: Change location
bg: Промяна местоположение

en: Set a new location for the next request
bg: Посочете ново местоположения за следващата заявка

en: Add a new municipality layer
bg: Добавете нов слой с общини

en: Commune
bg: Комуна

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
bg: <html>Въведете име на град или село.<br>Използвайте синтаксиса и пунктуацията известни от  www.cadastre.gouv.fr .</html>

en: Departement
bg: Отдел

en: <html>Departement number (optional)</html>
bg: <html>Номер на отдел (по избор)</html>

en: Add new layer
bg: Добавяне на нов слой

en: Open Cadastre Preferences
bg: Отворете предпочитанията за кадастър

en: Refine georeferencing
bg: Пречистете геореференцирането

en: Improve georeferencing (only raster images)
bg: Подобряване на геореференциите (само растерни изображения)

en: Reset cookie
bg: Нулиране на cookie

en: Get a new cookie (session timeout)
bg: Взимане ново cookie (изтичане на сесията)

en: Save image as...
bg: Запазете изображението като...

en: PNG files (*.png)
bg: PNG файлове (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
bg: Файлове GeoTiff (* .tif)

en: Export image (only raster images)
bg: Експортира изображение (само растерни изображения)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
bg: Има повече от един WMS слой. Изберете
    един от тях първо, после опитайте отново.

en: on polygon
bg: на многоъгълник

en: Helping tool for tag address
bg: Помощен инструмент за адрес на таг

en: CadastreFR - Buildings
bg: КадастърFR - Сгради

en: Next no
bg: Следващ не

en: Enter addresses
bg: Въвежда адреси

en: Adjust WMS
bg: Настройка на WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
bg: Наглася позицията на WMS слоя (запазен само за растерни изображения)

en: Add "source=..." to elements?
bg: Добавяне на "source=..." към ?

en: Cadastre GeoAPI returned HTTP error {0}. This is not a JOSM bug.
    Please report the issue to {1}, {2} or {3}
bg: Cadastre GeoAPI върна HTTP грешка {0}. Това не е бъг от JOSM.
    Моля, докладвайте проблема на {1}, {2} или {3}

en: Download from Cadastre
bg: Сваля от кадастъра

en: cadastre download panel
bg: панел за сваляне от кадастъра

en: Objects:
bg: Обекти:

en: Select to download buildings in the selected download area.
bg: Избери да свалиш сгради в избраната площ за сваляне

en: address
bg: адрес

en: Select to download addresses in the selected download area.
bg: Избери да свалиш адреси в избраната площ за сваляне

en: symbol
bg: символ

en: Select to download symbols in the selected download area.
bg: Избери да свалиш символи в избраната площ за сваляне.

en: Select to download water bodies in the selected download area.
bg: Избери да свалиш водни тела в избраната площ за сваляне.

en: parcel
bg: парцел

en: Select to download cadastral parcels in the selected download area.
bg: Изберете да свалите кадастрални парцели в избраната площ за сваляне.

en: parcel number
bg: номер на парцел

en: Select to download cadastral parcel numbers in the selected download area.
bg: Изберете да свалите кадастрални номера на парцели в избраната площ за сваляне.

en: section
bg: раздел

en: Select to download cadastral sections in the selected download area.
bg: Изберете да свалите кадастрални раздели в избраната площ за сваляне.

en: locality
bg: местоположение

en: Select to download localities in the selected download area.
bg: Изберете да свалите местоположения в избраната площ за сваляне.

en: commune
bg: община

en: Select to download municipality boundary in the selected download area.
bg: Изберете да свалите общинска граница в избраната площ за сваляне.

en: <html>Nothing is enabled.<br>Please choose something to download.</html>
bg: <html>Нищо не е включено.<br>Моля изберете нещо за сваляне.</html>

en: Download cadastre data
bg: Свалете данни от кадастъра

en: Recipient
bg: Получател

en: Diffusion restriction
bg: Ограничение на разпръскването

en: Cadastre Edigeo files
bg: Кадастър Edigeo файлове

en: Replace original background by JOSM background color.
bg: Замени оригиналния фон с фонов цвят от JOSM.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
bg: Обърни сивите цветове (за черни фонове).

en: Set background transparent.
bg: Заване на прозрачен фон.

en: Disable image cropping during georeferencing.
bg: Изключете изрязването на изображения по време на геореференциране.

en: Use "Tableau d''assemblage"
bg: Използвайте "Tableau d''assemblage"

en: Replace grey shades by white color only
bg: Заменете сивите сенки с бял цвят само

en: Select first WMS layer in list.
bg: Изберете първия WMS слой в списъка

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
bg: Не използвайте връзка за адреси (но "addr:street" върху елементите).

en: Merge downloaded cadastre data layers together.
bg: Обединете изтеглените слоеве данни от кадастъра заедно.

en: off
bg: изключен

en: 25 m
bg: 25 м

en: 50 m
bg: 50 м

en: 100 m
bg: 100 м

en: high
bg: високо

en: low
bg: нисък

en: Enable automatic caching.
bg: Включване автоматично кеширане.

en: Max. cache size (in MB)
bg: Макс. размер на кеша (в MB)

en: French cadastre WMS
bg: Френски кадастров WMS

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
bg: Специален доставчик на френски кадастров wms на www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Моля прочетете правилата и условията за ползване оттук (на френски): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR> преди да качвате каквито и да са данни създадени с това разширение.

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
bg: <html>Стойността на ключа "source" когато автоматичното определяне на източници е включено</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
bg: Заменете оригиналния бял фон с цвета за фон дефиниран в JOSM предпочитанията.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
bg: Размени оригиналните цветове черно-бяло (и всички междинни сиви). Полезно за текстове на тъмни фонове.

en: Allows multiple layers stacking
bg: Позволяване на подреждане в няколко слоя

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
bg: Задаване прозрачност на WMS слоевете. Надясно - плътно, наляво - прозрачно.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
bg: Рисувай правоъгълник около зареденните от WMS сървър данни.

en: Image resolution:
bg: Разделителна способност на изображението:

en: High resolution (1000x800)
bg: Висока разделителна способност (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
bg: Средна разделителна способност (800x600)

en: Low resolution (600x400)
bg: Ниска разделителна способност (600x400)

en: Image filter interpolation:
bg: Интерполация на филтъра на изображението:

en: Nearest-Neighbor (fastest) [ Default ]
bg: Най-близкият-съсед (най-бързо) [ По подразбиране ]

en: Bilinear (fast)
bg: Билинейни (бързо)

en: Bicubic (slow)
bg: Бикубични (бавно)

en: Vector images grab multiplier:
bg: Векторни изображения грабват множител:

en: Grab one image full screen
bg: Нарави снимка на екрана

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
bg: Взимане по-малки изображения (по-високо качество, но повече памет)

en: Fixed size square (default is 100m)
bg: Фиксирана площ (по подразбиране 100m2)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
bg: Фиксирана размер (от 25 до 1000 метра)

en: Layers:
bg: Слоеве:

en: Sea, rivers, swimming pools.
bg: Море, реки, плувни басейни.

en: Buildings, covers, underground constructions.
bg: Сгради, покрития, подземни контструкции.

en: Symbols like cristian cross.
bg: Символи като християнски кръст.

en: Parcels.
bg: Парцели.

en: Parcels numbers, street names.
bg: Номера на парцели, улични имена.

en: Address, houses numbers.
bg: Адрес, номера на къщи.

en: Locality, hamlet, place.
bg: Местност, махала, място.

en: Cadastral sections and subsections.
bg: Кадастрални раздели и подраздели.

en: Municipality administrative borders.
bg: Общински административни граници.

en: Raster images grab multiplier:
bg: Растерни изображения грабват множител:

en: Add the "Tableau(x) d''assemblage" in the list of cadastre sheets to grab.
bg: Добавете "Tableau(x) d''assemblage" в списъка на кадастърните листа, за да го вземете.

en: Replace greyscale by white color (smaller files and memory usage).
bg: Заменя сива скала с бял цвят (по-малки файлове и употреба на памет).

en: Display crosspieces:
bg: Показване на кръстовища:

en: Allows an automatic caching
bg: Позволява автоматично кеширане:

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
bg: Най-старите файлове автоматично се изтриват когато този размер се премине

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
bg: Автоматично избира първият WMS слой, ако множество слоеве съществуват, когато хващате.

en: Enable this to use the tag "add:street" on nodes.
bg: Включете това да използвате тага "add:street" върху възли.

en: Merge automatically all cadastre data layers in a single final layer.
bg: Слива автоматично всички пластове на кадастърни данни в единичен окончателен пласт.

en: Unexpected file extension. {0}
bg: Неочаквано файлово разширение. {0}

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
bg: Положение "{0}" е открито в кеша.

en: Select Feuille
bg: Изберете Feuille

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
bg: Грешка при зареждането на файла. Вероятно стара версия на кеширания файл.

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
bg: Ламберт зона {0} кеш файл (.{0})

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
bg: Ламберт CC9 зона {0} кеш файл (.CC{0})

en: Guadeloupe Fort-Marigot cache file (.UTM1)
bg: Гваделупа Fort-Marigot кеш файл (.UTM1)

en: Guadeloupe Ste-Anne cache file (.UTM2)
bg: Гваделупа Ste-Anne кеш файл (.UTM2)

en: Martinique Fort Desaix cache file (.UTM3)
bg: Martinique Fort Desaix кеш файл (.UTM3)

en: Reunion RGR92 cache file (.UTM4)
bg: Reunion RGR92 кеш файл (.UTM4)

en: CadastreGrabber: Illegal url.
bg: CadastreGrabber: Невалидно url.

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
bg: Не може да отвори нова клиентска сесия.  Сървъра е в поддръжка или е временно претоварен.

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
bg: Малкият град/Големият град {0} не е открит или не е на разположение или действието е отменено.

en: Choose from...
bg: Избери от...

en: Select commune
bg: Избор на комуна

en: Downloading {0}
bg: Сваляне {0}

en: Contacting WMS Server...
bg: Свързване с WMS Сървър...

en: Create buildings
bg: Създаване на сгради

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
bg: За да избегенете претоварване на cadastre WMS,
    размера на импорта на сгради е ограничен до 1 km2 макс.

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
bg: Моля, включете авто-източниците и проверете cadastre millesime.

en: Extract SVG ViewBox...
bg: Екстракт SVG ViewBox...

en: Extract best fitting boundary...
bg: Екстракт най-добре съвпадаща граница...

en: Create boundary
bg: Създаване на граница

en: Contacting cadastre WMS ...
bg: Свързване с кадастър WMS ...

en: Image already loaded
bg: Изображението вече е заредено

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
bg: Общината е представена векторно! Използвайте нормалния кадастър грабни меню.

en: This commune is not vectorized.
    Please use the other menu entry to georeference a "Plan image"
bg: Тази комуна не е представена векторно.
    Моля, използвайте другия запис в менюто, за да посочите "Изображението на плана"

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
bg: Щракнете върху първия ъгъл за изрязване на изображението (изискват се две точки)

en: Image cropping
bg: Изрязване на изображението

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
bg: Щракнете върху първата напречна дъска на Ламберт за геореференциране (изискват се две точки)

en: Image georeferencing
bg: Геореференциране на изображение

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
bg: Искате ли да отмените напълно или просто да опитате отново

en: Ooops. I failed to catch all coordinates
    correctly. Retry please.
bg: Извинете, аз не успях да хвана всички координати правилно. Опитайте отново.

en: Enter cadastre east,north position
bg: Въведете кадастъра на изток, северна позиция

en: (Warning: verify north with arrow !!)
bg: (Предупреждение: проверете север със стрелка !!)

en: East
bg: Изток

en: I use the mouse
bg: Аз използвам мишката

en: Set {0} Lambert coordinates
bg: Нагласете {0} Ламберт координати

en: Click second corner for image cropping
bg: Щракнете върху втория ъгъл за изрязване на изображението

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
bg: Щракнете върху второто Ламберт кръстовище за геореференциране

en: Reset offset
bg: Нулиране на отместването

en: Reset offset (only vector images)
bg: Нулиране на отместването (само векторни изображения)

en: Blank Layer
bg: Празен слой

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
bg: WMS слой ({0}), {1} квадрант(и) зареден(и)

en: Is not vectorized.
bg: Не е векоторизиран.

en: Bounding box: {0}
bg: Ограничителна кутия: {0}

en: Image size (px): {0}/{1}
bg: Размер на изображението (px): {0}/{1}

en: Is vectorized.
bg: Векторизиран.

en: Commune bbox: {0}
bg: Комуна bbox: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
bg: Не поддържана версия на кеш файлове; намерена {0}, очаквана {1}
    Моля, създайте нов кеш.

en: Cache Format Error
bg: Грешка на кеш формата

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
bg: Ламберт зоната {0} в кеша е несъвместима с текущата Ламберт зона {1}

en: Cache Lambert Zone Error
bg: Грешка в кеширането на Ламбертовата зона

en: canvec tile helper
bg: помощник за плочки canvec

en: Next ->
bg: Следващ ->

en: <- Previous
bg: <- Предишен

en: Changeset viewer
bg: Инструмент за виждане на промяната на набора

en: Open changeset Viewer window.
bg: Отворете прозореца за виждане на промяната на набора

en: Tool:changeset-Viewer
bg: Инструмент: промяна на набора-наблюдател

en: Get changeset in the area
bg: Получете промяна на набора в площа

en: Display changeset
bg: Покажи промяната на набора

en: Fill a changeset id!
bg: Попълнете id-то на промяната на набора!

en: Open in OSM
bg: Отворете в OSM

en: Check the right changeset Id, if it is ok, maybe the changeset was not processed yet, try again in few minutes!
bg: Проверете правилното id на промяната на набора, ако то е наред, може би промяната на набора не е обработена все още, опитайте отново след няколко минути!

en: Layer to draw OSM error
bg: Слой за начертаване на OSM грешка

en: Use
bg: Използване

en: Please select a scheme to use.
bg: Моля, изберете схема за използване.

en: Color Scheme
bg: Цветова схема

en: Please select the scheme to delete.
bg: Моля, изберете схема за изтриване.

en: Use the selected scheme from the list.
bg: Изполвайте избраната от списъка схема.

en: Use the current colors as a new color scheme.
bg: Използвайте текущите цветове като нова цветова схема.

en: Delete the selected scheme from the list.
bg: Изтриване на избраната схема от списъка.

en: Color Schemes
bg: Цветни схеми

en: Copy as Level0L
bg: Копирайте като ниво 0L

en: Copy the selected objects in the Level0L format
bg: Копирайте избраните обекти във формата на ниво 0L

en: Edit as Level0L
bg: Редактирайте като ниво 0L

en: Edit the selected objects in an external editor in the Level0L format
bg: Редакатирайте избраните обекти във външен редактор във формата на ниво 0L.

en: Comfort0: Launching editor on file {0}
bg: Комфорт0: Стартиране на редактор във файл {0}

en: Comfort0: Changing {0} primitive | Comfort0: Changing {0} primitives
bg[0]: Комфорт0: Промяна на {0} примитив
bg[1]: Комфорт0: Промяна на {0} примитиви

en: No supported editor found. Please ''{0}'' set in advanced preferences!
bg: Открит е неподдържан редактор. Моля, задайте „{0}“ в разширените предпочитания!

en: Paste Level0L
bg: Поставете Level0L

en: Pastes Level0L format and updates objects in the dataset
bg: Поставя Level0L формата и ъпдейтва обектите в набора от данни

en: Task config
bg: Конфигурация на задачата

en: Add New Config Task
bg: Добавете нова конфигурация на задачата

en: Abort tag editing and close dialog
bg: Абортира редактирането на таг и затваря диалога

en: Apply edited tags and close dialog
bg: Прилага редактираните тагове и затваря диалога

en: Conflation
bg: Съпоставяне

en: Activates the conflation plugin
bg: Активира конфигурационния плъгин

en: Matches
bg: Съвпадения

en: Reference only
bg: Референция само

en: Subject only
bg: Предмет само

en: Matches ({0})
bg: Съвпадения ({0})

en: Reference only ({0})
bg: Референция само ({0})

en: Subject only ({0})
bg: Предмет само ({0})

en: Configure
bg: Настройки

en: Configure conflation options
bg: Конфигурирайте опциите за обединяване

en: Remove selected matches
bg: Премахнете избраните съвпадения

en: Remove ({0})
bg: Премахнете ({0})

en: Conflate
bg: Свързване

en: Conflate selected objects
bg: Свържете избраните обекти

en: Replace
bg: Замяна

en: Conflation: {0}
bg: Свързване: {0}

en: Conflate {0} objects
bg: Свържете {0} обекти

en: Conflate ({0})
bg: Свържете ({0})

en: Zoom to selected primitive(s)
bg: Увеличете до избрания примитив(и)

en: Select selected primitive(s)
bg: Изберете избрания примитив(и)

en: Select the primitives currently selected in the list
bg: Изберете текущо избраните примитиви в списъка

en: Generating matches
bg: Генериране на съвпадения

en: Finding matches
bg: Откриване на съвпадения

en: Sorting scores
bg: Сортиране на резултати

en: Discarding inferior matches
bg: Изхвърляне на лоши съвпадения

en: Conflate object pair
bg: Свързване на двойка обекти

en: Cannot replace geometry.
bg: Не може да замени геометрия.

en: Added {0} object to subject layer | Added {0} objects to subject layer
bg[0]: Добавя {0} обект към слоя с предмети
bg[1]: Добавя {0} обекти към слоя с предмети

en: Moved {0} conflation match to unmatched list | Moved {0} conflation matches to unmatched list
bg[0]: Преместено е {0} съчетание на съвпадение към несъвпадащия списък
bg[1]: Преместени са {0} съчетания на съвпадения към несъвпадащия списък

en: Delete {0} conflation match | Delete {0} conflation matches
bg[0]: Изтрива {0} съчетания на съвпадение
bg[1]: Изтрива {0} съчетания на съвпадения

en: Remove {0} unmatched objects
bg: Премахва {0} несъвпадащи обекти

en: Interrupted Sequence ({0}/{1}): {2}
bg: Прекъсната последователност ({0}/{1}): {2}

en:  Max:
bg:  Максимум:

en: Filter by area. Min:
bg: Филтър по площ. Минимум:

en: Filter by window. Buffer:
bg: Филтър по прозорец. Буфер:

en: Union up to
bg: Съюз до

en:  adjacent Reference features
bg:  Съседни черти на референция

en: Weight
bg: Тегло

en: Standard Distance
bg: Стандартно разстояние

en: below
bg: по-долу

en: Maximum Distance
bg: Най-голямо разстояние

en: Centroid Distance
bg: Разстояние на центроид

en: Hausdorff Distance (Centroids Aligned)
bg: Разстояние на Хаусдорф (изравнени центроиди)

en: Symmetric Difference
bg: Симетрична разлика

en: Symmetric Difference (Centroids Aligned)
bg: Симетрична разлика (подравнени центроиди)

en: Compactness
bg: Компактност

en: Angle Histogram. Bins:
bg: Хистограма на ъгъла. Кошчета:

en: Tags (Exact Match):
bg: Тагове (точно съвпадение):

en: Tags (Levenshtein Distance):
bg: Тагове (Разстояние на Левенщайн):

en: List of tags to match
bg: Списък от тагове, с които да се направи съвпадение

en: Identical Elements Filter
bg: Филтър за идентични елементи

en: Avoid matching an element with itself
bg: Избягва съвпадение на елемент със себе си

en: Filtering will speed up the matching process. Filter By Window weeds out matches between features whose envelopes do not overlap. Filter By Area is used to weed out very small and very large features.
bg: Филтрирането ще ускори процеса на съвпадение. Филтриране по прозорец премахва съвпаденията между елементите, чиито пликове не се припокриват. Филтър по площ се използва за премахване на много малки и много големи характеристики.

en: Better matches may be found by creating temporary unions of features sharing a common edge.
bg: По-добри съвпадения могат да бъдат открити чрез създаване на временни съюзи от характеристики споделяйки общ ръб.

en: Matching
bg: Съпоставяне

en: Filtering
bg: Филтриране

en: Unioning
bg: Обединяване

en: Programming
bg: Програмиране

en: Replace Geometry
bg: Геометрия на заменяне

en: Merge Tags
bg: Сливане на тагове

en: List of tags to merge
bg: Списък от тагове, които да се обединят

en: except
bg: с изключение на

en: List of tags to NOT merge (they will be ignored)
bg: Списък от тагове, които да не се обединяват (те ще бъдат игнорирани)

en: Overwrite tags without confirmation
bg: Презапишете маркери без допълнително потвърждение

en: List of tags to overwrite on conflict using reference layer without confirmation
bg: Списък на маркери за презаписване при конфликт с помощта на референтен слой без потвърждение

en: Simple Example
bg: Прост пример

en: Advanced Example
bg: Разширен пример

en: <Please select data>
bg: <Моля, изберете данни>

en: Configure conflation settings
bg: Конфигурирайте настройките за свързване

en: Generate matches
bg: Подбор на съвпадения

en: Merging
bg: Сливане

en: Reference:
bg: Референция

en: Subject:
bg: Предмет (обект):

en: Selections must be made for both reference and subject.
bg: Изборът трябва да бъде направен както за референция, така и за обект.

en: Incomplete selections
bg: Непълни селекции

en: Restore subject selection
bg: Възстановете избора на обекти

en: Restore reference selection
bg: Възстановяване на избора на референции

en: Freeze subject selection
bg: Фиксиране на избора на обект

en: No valid OSM data layer present.
bg: Няма валиден OSM слой данни.

en: Error freezing selection
bg: Грешка при замразяване на селекцията

en: Nothing is selected, please try again.
bg: Нищо не е избрано, моля, опитайте отново.

en: Empty selection
bg: Празна селекция

en: Freeze reference selection
bg: Фиксиране на референтен избор

en: Reference and subject sets should better be different.
bg: Референтните и обектните набори трябва да са различни.

en: Relations are not supported yet, please do not select them.
bg: Все още не се поддържат релации, моля не ги избирайте.

en: Disambiguating
bg: Многозначно

en: One to One
bg: Едно към едно

en: Distance
bg: Разстояние

en: Standard
bg: Стандартна

en: Centroid
bg: Центроид

en: List of tags to match (default: none)
bg: Списък на маркери за съвпадане (по подразбиране: няма)

en: Download OSM data continuously
bg: Изтегляйте OSM данни непрекъснато

en: Download map data continuously when paning and zooming.
bg: Изтегляйте непрекъснато картографски данни при преместване и мащабиране.

en: Toggle the continuous download on/off
bg: Включване / изключване на непрекъснатото изтегляне

en: Activate continuous downloads at startup.
bg: Активирайте непрекъснато изтегляне при стартиране.

en: Supress the default modal progress monitor when downloading.
bg: Не показвай монитора за прогрес при изтегляне.

en: Download Settings
bg: Настройки на изтеглянията

en: Settings for the continuous download.
bg: Настройки за постоянно изтегляне.

en: If this plugin is active at startup. This default state will not change when you are toggeling the plugin with the menu option.
bg: Ако този плъгин е активен при стартиране. Това състояние по подразбиране няма да се промени, когато превключвате плъгина с опцията от менюто.

en: Maximum number of threads used for downloading, increasing this will cause the client to send more concurrent queries to the server.
bg: Максимален брой потоци, използвани за изтегляне, увеличаването на този брой ще накара клиента да изпраща повече едновременни заявки към сървъра.

en: Requires restart
bg: Нужен е рестарт

en: Max threads
bg: Макс. брой потоци данни

en: Maximum number of boxes to download for each pan/zoom.
bg: Максимален брой блокове за изтегляне за всеки панел / мащабиране.

en: Max download boxes
bg: Макс. блокове за изтегляне

en: Time in milliseconds after a pan/zoom before it starts downloading. Additional changes in the viewport in the waiting time will reset the timer.
bg: Време в милисекунди след панорамиране / мащабиране, преди да започне изтеглянето. Допълнителните промени във времето на изчакване ще нулират таймера.

en: Wait time (milliseconds)
bg: Време за изчакване (милисекунди)

en: How much extra area around the viewport is it going to download. Setting this to 0 will not download any extra data.
bg: Колко допълнителна площ около прозореца за визуализация да се изтегли? Ако зададете 0, няма да изтеглите допълнителна площ.

en: Extra download area
bg: Допълнителна зона за изтегляне

en: Max area to download in degrees^2. Increasing this number will cause the plugin to download areas when you are zoomed far out.
bg: Максимална площ за изтегляне в градуси ^ 2. Увеличаването на този брой ще стартира приставката изтегляне на области, когато сте отдалечени.

en: Max download area
bg: Максимална площ за изтегляне

en: The strategy for finding what areas to request from the server.
bg: Стратегията за намиране на области, които да поискате от сървъра.

en: Download strategy
bg: Стратегия за изтегляне

en: Suppress the progress monitor that is shown when downloading. If this option is selected there is no indication that something is being done, and no way to cancel the download.
bg: Изключване на индикатора за напредъка, който се показва при изтегляне. Ако е избрана тази опция, няма индикация, че нещо се прави и няма начин да се отмени изтеглянето.

en: TangoGPS Files (*.log)
bg: файлове на TangoGPS (*.log)

en: Coordinates imported:
bg: Координати импортирани:

en: Format errors:
bg: Грешка на формата

en: TangoGPS import success
bg: успешно внасяне от TangoGPS

en: TangoGPS import failure!
bg: неуспешно внасяне от TangoGPS!

en: TCX Files (*.tcx)
bg: файлове TCX (*.tcx)

en: EditGpx
bg: Редактиране GPX

en: Layer for editing GPX tracks
bg: Слой за редактиране на GPX следи

en: Convert to GPX layer with anonymised time
bg: Преобразуване към GPX слой с анонимно време

en: edit gpx tracks
bg: редактиране gpx следи

en: Import path from GPX layer
bg: Импортиране на път от GPX слой

en: Drop existing path
bg: Височина на съществуващ път

en: No GPX data layer found.
bg: Не е открит слой с GPX данни.

en: External tool error
bg: Грешка на външен инструмент

en: Child script have returned invalid data.
    
    stderr contents:
bg: Дъщерен скрипт е върнал невалидни данни.
    
    съдържание на stderr:

en: External Tool: {0}
bg: Външен инструмент: {0}

en: Edit tool
bg: Инструмент за редактиране

en: External tools
bg: Външни инструменти

en: Delete tool "{0}"?
bg: Да се изтрие ли инструментът „{0}“?

en: Are you sure?
bg: Сигурни ли сте?

en: New tool...
bg: Нов инструмент...

en: Install
bg: Инсталиране

en: Public
bg: Публични

en: Could not get server response, check logs
bg: Не може да се получи отговор от сървъра, проверете регистрационните файлове

en: Failed to login as {0}:
bg: Неуспешно влизане като {0}:

en: The server did not return user ID
bg: Сървърът не върна потребителски идентификатор

en: Failed to get messages as {0}:
bg: Получаването на съобщения като {0} не бе успешно:

en: Open GeoChat panel
bg: Отворете панела GeoChat

en: Zoom in to see messages
bg: Увеличете, за да видите съобщения

en: Enable autologin
bg: Активиране на автоматичното влизане

en: {0} user | {0} users
bg[0]: {0} потребител
bg[1]: {0} потребителя

en: not logged in
bg: не сте влезли

en: Failed to log in to GeoChat:
bg: Неуспешно влизане в GeoChat:

en: Failed to send message:
bg: Неуспешно изпращане на съобщение:

en: User {0} has left
bg: Потребителят {0} напусна

en: User {0} is mapping nearby
bg: Потребител {0} картографира наблизо

en: Users mapping nearby:
bg: Потребители, които картографират наблизо:

en: Private chat
bg: Частен разговор

en: Close tab
bg: Затваряне на раздела

en: Clear log
bg: Изчистване на лога

en: Show users on map
bg: Показване на потребителите на картата

en: Position only
bg: Само позиция

en: Position, Time, Date, Speed
bg: Положение, време, дата, скорост

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
bg: Положение, време, дата, скорост, височина

en: A By Time
bg: A по време

en: A By Distance
bg: A по разстояние

en: B By Time
bg: B по време

en: B By Distance
bg: B по разстояние

en: C By Time
bg: C по време

en: C By Distance
bg: C по разстояние

en: Data Logging Format
bg: Формат за натрупване на данни

en: Disable data logging if speed falls below
bg: Изключване на натрупването на данни ако скоростта падне под

en: Disable data logging if distance falls below
bg: Изключване на натрупването на данни ако разстоянието падне под

en: Unknown logFormat
bg: Неизвестен формат за натрупване

en: Port:
bg: Порт:

en: refresh the port list
bg: обнови списъка с портове

en: Configure Device
bg: Конфигуриране на устройство

en: Connection Error.
bg: Грешка при свързване.

en: configure the connected DG100
bg: конфигуриране на свързаното DG100

en: delete data after import
bg: изтриване на данните след импорт

en: Importing data from device.
bg: Импортиране на данни от устройство.

en: Importing data from DG100...
bg: Импортиране данни от DG100...

en: Error deleting data.
bg: Грешка при изтриване на данни.

en: imported data from {0}
bg: Импортирани данни от {0}

en: No data found on device.
bg: На устройството не са открити данни.

en: Connection failed.
bg: Връзката се разпадна.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
bg: Не може да бъде заредана библиотеката rxtxSerial. Ако се нуждаете от помощ за инсталирането й обърнете се към Globalsat на адрес http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
bg: Globalsat Импорт

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
bg: Импорт данни от Globalsat Datalogger DG100 в GPX слой.

en: Import
bg: Импорт

en: GPS Blams
bg: Данни на GPS Blam

en: select gpx points and "blam!", find centre and direction of spread
bg: изберете gpx точки и "blam!", намерете центъра и посоката на разпространение

en: Classes element below root child level
bg: Елемент на класове под коренно ниво на дете

en: Class element ({0}) outside classes element
bg: Елемент на класа ({0}) извън елемента на класове

en: Class element without name
bg: Елемент на класа без име

en: Tag element outside basetag and implication elements
bg: Елемент на маркера извън базовия маркер и елементи на включването

en: Implications element below root child level
bg: Елемент на въвличане под коренното ниво на дете

en: Tag without key
bg: Маркер без ключ

en: Tag without value (key is {0})
bg: Етикет без стойност (ключът е {0})

en: Closed classes while it was not open
bg: Затворени класове, преди отварянето им

en: Closed classes element before all class elements were closed
bg: Затваряне на елементи на класове преди останалите елементи на класа

en: Closed class element while none was open
bg: Затваряне на елемент на клас, при положение че няма отворен

en: Closed basetags while it was not open
bg: Затворени базови маркери, при положение че няма отворен

en: Tag element inside other tag element
bg: Елемент на маркера вътре в друг маркер

en: Invalid opening xml tag <{0}> in state {1}
bg: Невалиден отварящ се xml маркер <{0}> в състояние {1}

en: Condition isn''t finished at </condition> tag
bg: Условието не е завършено с маркер </condition>

en: Closing tag element that was not open
bg: Затварящ елемент при неотворен маркер

en: Invalid closing xml tag </{0}> in state {1}
bg: Невалиден затварящ xml маркер </ {0}> в състояние {1}

en: Some tags have not been closed; now in state {0}
bg: Някои маркери не са затворени; сега са в състояние {0}

en: Key element without attribute k
bg: Ключов елемент без атрибут k

en: Condition is already finished at <{0}>
bg: Условието вече е изпълнено в <{0}>

en: Unknown tag for condition: {0}
bg: Неизвестен маркер за условие: {0}

en: Element must not have children: {0}
bg: Елементът не трябва да има дъщерни елементи: {0}

en: Condition is already finished at </{0}>
bg: Условието вече е изпълнено в </ {0}>

en: <and> needs at least one child
bg: <and> се нуждае от поне един дъщерен елемент

en: <or> needs at least one child
bg: <or> се нуждае от поне един дъщерен елемент

en: <not> needs at least one child
bg: <not> се нуждае от поне един дъщерен елемент

en: Wrong closing tag {0} (</{1}> expected)
bg: Грешен затварящ маркер {0} (очаква се </ {1}>)

en: Condition {0} not yet finished
bg: Условие {0} не е завършено

en: Group not yet evaluated
bg: Групата още не е оценена

en: Collection must contain at least one condition
bg: Колекцията трябва да съдържа поне едно условие

en: No ruleset has been selected!
bg: Не е избран набор от правила!

en: No ruleset
bg: Няма набор от правила

en: Syntax exception in access ruleset:
    {0}
bg: Грешка в синтаксиса при набора от правила за достъп:
    {0}

en: File not found:
    {0}
bg: Файлът не е намерен:
    {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
bg: Проблем при достъп до файл:
    {0}

en: File not found:
bg: Файлът не е намерен:

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
bg: Не е намерен вграден набор от правила {0}

en: height (m)
bg: височина (м)

en: width (m)
bg: ширина (м)

en: length (m)
bg: дължина (м)

en: speed (km/h)
bg: скорост (км/ч)

en: weight (t)
bg: тегло (т)

en: axleload (t)
bg: маса на ос (т)

en: Bookmark name
bg: Име на отметката

en: Bookmark name already exists!
bg: Името на отметката вече съществува!

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
bg: Името на отметката не трябва да съдържа „ {0} “!

en: Access class
bg: Клас на достъпа

en: Access class must not contain ''{0}''!
bg: Класът за достъп не трябва да съдържа „„ {0} “!

en: Access types
bg: Типове достъп

en: Vehicle properties
bg: Свойства на превозното средство

en: Road requirements
bg: Изисквания към пътя

en: Max. incline up (%, pos.)
bg: Макс. наклон нагоре (%, поз.)

en: Maximum incline the vehicle can go up
bg: Максималният наклон който автомобила може да изкачва

en: Max. incline down (%, pos.)
bg: Макс. наклон надолу (%, поз.)

en: Maximum incline the vehicle can go down
bg: Максималният наклон който автомобила може да слиза

en: Surface blacklist
bg: Черен списък на пътни покрития

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
bg: Списък на повърхностите, които превозното средство не може да използва, стойностите са разделени с точка и запетая (;)

en: max. tracktype grade
bg: макс. клас на пътното покритие

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
bg: Най-лошият тип път (покритие) (1-5), който превозното средство все още може да използва, 0 за нито един

en: Change bookmark
bg: Промяна на отметката

en: Edit access parameters
bg: Редактиране на параметрите за достъп

en: Graph View Dialog
bg: Диалог на GraphView

en: Open the dialog for graph view configuration.
bg: Отворете диалоговия прозорец за конфигуриране на графичен изглед.

en: end nodes
bg: крайни възли

en: incline
bg: наклон

en: Ruleset:
bg: Набор правила:

en: Parameters:
bg: Параметри:

en: Coloring:
bg: Оцветяване:

en: Create/update graph
bg: Създаване / актуализиране на графика

en: Settings for the Graphview plugin that visualizes routing graphs.
bg: Настройки за приставката Graphview, която визуализира маршрутни графики.

en: Ruleset
bg: Набор правила

en: Use built-in rulesets
bg: Използвайте вградените набори от правила

en: External ruleset directory:
bg: Външна директория за набор от правила:

en: Select directory
bg: Избор на директория

en: Vehicle
bg: Превозно средство

en: Restore defaults
bg: Възстановяване на стандартните настройки

en: Visualization
bg: Визуализация

en: Draw directions separately
bg: Начертайте направленията отделно

en: Node color
bg: цвят на възела

en: Arrow color
bg: Цвят на стрелката

en: Arrowhead fill color
bg: Цвят на върха стрелката

en: Arrowhead placement
bg: Положение на върха на стрелката

en: New bookmark
bg: Нова отметка

en: Really delete "{0}"?
bg: Наистина ли да се изтрие "{0}"?

en: Bookmark deletion
bg: Изтриване на отметка

en: Really restore default bookmarks?
    All manually added or edited bookmarks will be lost!
bg: Наистина ли искате да възстановите отметките по подразбиране?
    Всички ръчно добавени или редактирани отметки ще бъдат загубени!

en: Bookmark reset
bg: Нулиране на отметката

en: Choose node color
bg: Изберете цвят на възела

en: Choose arrow color
bg: Изберете цвят на стрелката

en: Choose arrowhead fill color
bg: Изберете цвета на запълване на върха стрелката

en: Routing graph calculated by the GraphView plugin
bg: Графика за маршрутизиране, изчислена от приставката GraphView

en: GraphView layer is not mergable
bg: Слоят GraphView не е обединяем

en: graphview default node
bg: възел по подразбиране на graphview

en: graphview default segment
bg: сегмент по подразбиране на graphview

en: graphview arrowhead core
bg: стрелки на graphview

en: Weights must be given as positive decimal numbers with unit "t" or without unit.
bg: Теглото се задава като положителни десетични числа с единица "t" или без единица.

en: Lengths must be given as positive decimal numbers with unit "m", "km", "mi" or without unit.
    Alternatively, the format FEET'' INCHES" can be used.
bg: Дължините  се задават като положителни десетични числа с единица "m", "km", "mi" или без единица.
    Като алтернатива може да се използва формат FEET '' INCHES ''.

en: Speeds should be given as numbers without unit or as numbers followed by "mph".
bg: Скоростите  се задават като числа без дименсия или като числа, последвани от "mph".

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
bg: Наклоните трябва да се дават като положително десетично число последвано от "%".

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
bg: Класовете на траковете (пътеките) трябва да се дават като цели числа между 0 и 5.

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
bg: Стойностите индикиращи пътната повърхност не трябва да съдържат някой от следните символи: '', '', '' '{' '', '' '}' '', '' = '', '' | ''

en: Imagery XML Files
bg: XML файлове с изображения

en: Save Imagery XML file
bg: Запази XML файлове с изображения

en: XML Imagery Bounds
bg: Граници на XML изображения

en: Generate Imagery XML bounds for the selection
bg: Генерирайте XML граници за изображения от селекцията

en: edit bounds for selected defaults
bg: редактиране на граници за избрани настройки по подразбиране

en: Download imagery XML bounds
bg: Изтеглете XML граници на изображения

en: Validating error in file {0}:
    {1}
    Do you want to continue without validating the file ?
bg: Открита е грешка при валидацията на файл {0}:
    {1}
    Искате ли да продължите, без да проверявате файла?

en: Open Imagery XML file
bg: Отворете XML файл с изображения

en: Export tiles
bg: Експорт на картни квадрати

en: Export cached tiles to file system.
bg: Експорт на кеширани картни квадрати към файловата система

en: Exporting cached tiles
bg: Експорт на кеширани картни квадрати

en: Failed to write image file {0}: {1}
bg: Неуспешно записване на файл с изображение {0}: {1}

en: Failed to write image file {0}.
bg: Неуспешно записване на файл с изображение {0}.

en: Exported {0} tile from layer {1}. | Exported {0} tiles from layer {1}.
bg[0]: Експортиран {0} картов квадрат от слой {1}.
bg[1]: Експортирани {0} картни квадрати от слой {1}.

en: Export file system path already exists but is not a directory.
bg: Експортът на файлова система вече съществува, но не е директория.

en: Failed to create export directory: {0}
bg: Създаването на директория за експортиране не бе успешно: {0}

en: Failed to create export directory.
bg: Неуспешно създаване на директория за експортиране.

en: Append cache name
bg: Добавяне на име на кеша

en: Export Tiles
bg: Експортиране на картни квадрати

en: Cache name:
bg: Име на кеша:

en: Object count:
bg: Брой обекти:

en: file system path
bg: път до файловата система

en: File system path the tiles are exported to.
bg: Път до файловата система, в който се експортират картни квадрати.

en: Export directory:
bg: Експортиране на директория:

en: Append cache name to export directory.
bg: Добавяне на име на кеша към експорт на директория.

en: Tiles will be exported to directory {0}
bg: Картните квадрати ще бъдат експортирани в директория {0}

en: No export directory set.
bg: Няма зададена директория за експортиране.

en: Calibration Layer
bg: Калибрировъчен слой

en: A deprecated calibration geometry of {0} nodes by {1}
bg: Отхвърлена геометрия на калибрирането на {0} възли от {1}

en: A calibration geometry of {0} nodes by {1}
bg: Калибровъчна геометрия на {0} възли по {1}

en: Change Color
bg: Смени цвят

en: Deprecate Offset
bg: Премахни отместване

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
bg: Сигурно ли е, че този офсет е грешен?

en: Are you sure this calibration geometry is aligned badly?
bg: Сигурни ли сте, че геометрията на калибрирането е подравнена зле?

en: Warning: deprecation is basically irreversible!
bg: Внимание: отхвърлянето е практически необратимо!

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
bg: За да запазвате отместване на изображения  трябва да сте регистриран OSM потребител.

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
bg: Моля, въведете причината, поради която маркирате това отместване (на изображението) като отхвърлено

en: Please enter the reason why you mark this calibration geometry as deprecated
bg: Моля, въведете причината, поради която маркирате тази геометрия на калибриране като отхвърлена

en: Notifying the server of the deprecation...
bg: Уведомяване на сървъра за отмяна/отхвърляне...

en: Get Imagery Offset...
bg: Отместване на изображенията...

en: Download offsets for current imagery from a server
bg: Изтегляне на отместването за текущото изображение от сървър

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
bg: Няма данни за този регион. Моля, регулирайте слоя за изображения и качете на сървър отместването.

en: Loading imagery offsets...
bg: Зареждане на отместванията на изображения...

en: Error processing XML response: {0}
bg: Грешка при обработка на XML отговор: {0}

en: Imagery Offset Database
bg: База данни с изместване на изображения

en: mm
bg: мм

en: cm
bg: см

en: km
bg: км

en: Calibration geometries
bg: Геометрии за калибриране

en: Deprecated offsets
bg: Отхвърлени отмествания

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
bg: Най-горният слой на изображението е изместен, вероятно за да съвпадне с
    OSM-данни в областта. Проверете дали отместването е все още валидно
    чрез изтегляне на GPS -тракове и сравняване със съответстващи OSM данни към изображенията.

en: A layer has been added with a calibration geometry. Hide data layers,
    find the corresponding feature on the imagery layer and move it accordingly.
bg: Добавен е слой с калибровъчната геометрия. Скрийте данните,
    намерете кореспондиращ обект в слоя на изображението и го преместете съответно.

en: Deprecated by {0} on {1}
bg: Оттеглено от {0} на {1}

en: Created by {0} on {1}
bg: Създадено от {0} на {1}

en: Offset Information
bg: Информация за отместването

en: Report this offset
bg: Докладвайте това отместване

en: You are to notify moderators of this offset. Why?
bg: На път сте да уведомите модераторите за това отместване. Защо?

en: Reporting the offset...
bg: Съобщавам за отместване

en: An imagery offset of {0}
bg: Отместване на изображението от {0}

en: Imagery ID
bg: Идентификатор (ID) на изображението

en: A calibration geometry of {0} nodes
bg: Калибровъчна геометрия от {0} възли

en: Determined right here
bg: Определено точно тук

en: Determined {0} away
bg: Определено на разстояние от {0}

en: Reason
bg: Причина

en: This entry has been reported.
bg: Този запис е докладван.

en: Server has rejected the request
bg: Сървърът отхвърли заявката

en: Unable to connect to the server
bg: Не може да се свърже със сървъра

en: Store Imagery Offset...
bg: Съхраняване на отместването на изображението ...

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
bg: Качете отместване за текущи изображения (или геометрия на калибриращ обект) на сървър

en: Store calibration geometry
bg: Запази калибриращата геометрия

en: Store imagery offset
bg: Запази отместването на снимката

en: The selected object can be used as a calibration geometry. What do you intend to do?
bg: Избраният обект може да се използва като калибрираща геометрия. Какво възнамерявате да направите?

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
bg: Най-горният образен слой няма отместване. Наистина ли искате да качите това?

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
bg: Регистрирате отместване на изображение. Други потребители в тази област ще могат да го използват за картографиране.
    Моля, уверете се, че е възможно най-точен и опишете регион, за който е приложимо това отместване.

en: You are registering a calibration geometry. It should be the most precisely positioned object, with
    clearly visible boundaries on various satellite imagery. Please describe this object and its whereabouts.
bg: Регистрирате калибрираща геометрия. Тя трябва да бъде най-точно позиционираният обект, с
    ясно видими граници на различни сателитни изображения. Моля, опишете този обект и местонахождението му.

en: Uploading a new offset...
bg: Качва се (на сървър) ново отместване ...

en: This string should be 3 to 200 letters long.
bg: Този низ трябва да е с дължина от 3 до 200 букви.

en: Normal
bg: Нормално

en: Rotate 90
bg: Завъртане на 90°

en: Rotate 180
bg: Завъртане на 180°

en: Rotate 270
bg: Завъртане на 270°

en: WayPoint Image
bg: WayPoint изображение

en: Display non-geotagged photos
bg: Показване на не-геомаркирани фотографии

en: Imported Images
bg: Импортирани изображения

en: Next image
bg: Следващо изображение

en: Previous image
bg: Предишно изображение

en: Rotate left
bg: Завърти наляво

en: Rotate image left
bg: Завърти изображението наляво

en: Rotate right
bg: Завърти надясно

en: Rotate image right
bg: Завърти изображението надясно

en: Import vector graphics
bg: Импортиране на векторна графика

en: SVG files [ImportVec plugin] (*.svg)
bg: SVG файлове [приставка ImportVec] (* .svg)

en: Improve Way
bg: Подобряване на линията

en: Improve Way mode
bg: Режим "подобряване на линии"

en: Mode: Enable way accuracy helpers
bg: Режим: Активирайте помощниците за точност на линия

en: improve way accuracy helper turn angle text
bg: помощник за подобряване точността на линията: стойност на ъгъла на завъртане

en: improve way accuracy helper perpendicular line
bg: помощник за подобряване точността на линията, перпендикуляр

en: improve way accuracy helper equal angle circle
bg: помощник за подобряване точността на линията равен ъгъл кръг

en: Concourse wizard ...
bg: Помощник на състезанието ...

en: Opens up a wizard to create a concourse
bg: Отваря съветник за създаване на конкурс (състезание)

en: Vertical layer:
bg: Вертикален слой:

en: Structure type:
bg: Тип на структурата (конструкцията):

en: Offset into background:
bg: Отместване спрямо подложката:

en: Please insert a value.
bg: Моля, въведете стойност.

en: Please press spacebar first to add "outer" object to relation.
bg: Моля, натиснете първо интервал, за да добавите "външен" обект към релацията.

en: Relation-Error
bg: Грешка в релациите

en: true
bg: вярно

en: Import BIM File
bg: Импортиране на BIM файл

en: BIM importer is in beta version! 
     You can help to improve the BIM import by reporting bugs or other issues. For more details see logfile: <i>
bg: BIM е в бета версия!
      Можете да помогнете за подобряване на BIM импортирането, като докладвате за грешки или други проблеми. За повече подробности вижте регистрационния файл: <i>

en: No data selected.
bg: Няма избрани данни.

en: No relation or no relation member with role "outer" selected.
bg: Няма релация или член нарелация с избрана роля "външен".

en: POWER
bg: ВКЛ./ИЗКЛ.

en: Activates the plug-in
bg: Активира модула

en: Working Level
bg: Работно ниво

en: Selects the working level.
bg: Избира работното ниво.

en: Level Name
bg: Име на ниво

en: Optional name-tag for a level.
bg: Незадължителен маркер за име за ниво.

en: The object preset you want to tag.
bg: Заготовка за обект, който искате да маркирате.

en: Sets the name tag when the room-object is selected.
bg: Задава маркера на името, когато е избран обект тип стая.

en: Sets the ref tag when the room-object is selected.
bg: Задава ref маркера, когато е избран тип стая.

en: Apply Tags
bg: Прилагане на тагове

en: Add a new level
bg: Добавете ново ниво

en: <html> Please insert the new level-tag number you want to add.<br>  <i>Info</i>: <br> If the OK button got pressed you will switch to the drawing action.<br>To finish the new object please press spacebar. The new level<br>will be tagged automatically. </html>
bg: <html> Моля, въведете новата стойност на маркера на ниво, който искате да добавите. <br> <i> Информация </i>: <br> Бутона OK превключва в режим за рисуване. <br> За да завършите новият обект, моля натиснете интервал. Новото ниво <br> ще бъде маркирано автоматично. </html>

en: level number:
bg: номер на ниво:

en: Example: ''2'' or ''3''
bg: Пример: ''2'' или ''3''

en: Indoor Mapping Helper
bg: Помощник за картографиране на закрити помещения

en: Toolbox for indoor mapping assistance
bg: Инструменти за картографиране на закрити помещения

en: Insert level
bg: Вмъкване на ниво

en: Add a new level to layer.
bg: Добавете ново ниво към слоя.

en: Show Help-Browser.
bg: Показване на помощния браузър.

en: Level name
bg: Име на ниво

en: Sets optional name tag for a level.
bg: Задава незадължителен маркер за име за ниво.

en: Working level: NONE
bg: Работно ниво: НЯМА

en: Shows the current working level.
bg: Показва текущото работно ниво.

en: Deactivate automatic level tagging.
bg: Деактивирайте автоматичното маркиране на ниво.

en: Sets the name tag.
bg: Задава имена на маркерите.

en: Sets the referance tag.
bg: Задава референтния маркер.

en: Repeat on
bg: Повтаря се на

en: Sets the repeat on tag when highway objects are selected. Please tag like this: -3-4 or -2--3 or 5-6 .
bg: Задава повторението на маркера, когато са избрани обекти от път. Моля, маркирайте така: -3-4 или -2-3 или 5-6.

en: OUTER
bg: Външен

en: Creation-Tool for multipolygon with role: outer. To finish press the spacebar.
bg: Инструмент за създаване на мултиполигон с роля: външен. За да завършите, натиснете интервал (space).

en: INNER
bg: Вътрешен

en: Creation-Tool for multipolygons with role: inner. To finish press spacebar. To add to relation select "outer" and press enter.
bg: Инструмент за създаване за многополигони с роля: вътрешна. За да завършите, натиснете интервал. За да добавите към релацията, изберете "външен" и натиснете enter.

en: Deactivate multipolygon function.
bg: Деактивирайте функцията за мултиполигони.

en: Add selected tags and/or relations to obeject.
bg: Добавете избраните маркери и / или релации към обекта.

en: Working level: {0}
bg: Работно ниво: {0}

en: GPX info mode
bg: GPX информационен режим

en: Move the mouse to show trackpoint info for current layer. Hold shift to highlight tracks
bg: Преместете мишката, за да покажете информация за точката от следа за текущия слой. Задръжте shift, за да маркирате

en: Delete this
bg: Изтрий това

en: Delete this&older
bg: Изтриване на това и на по-старите

en: Track name:
bg: Име на трека:

en: JavaFX is not available.
bg: JavaFX не е наличен.

en:  Please install OpenJFX through your package manager.
bg:  Моля, инсталирайте OpenJFX чрез мениджъра на пакети.

en:  Please update to Java 11+.
bg:  Моля, актуализирайте до Java 11+.

en: Channel-Digraph created from the active OSM-Layer
bg: Канал-Digraph, създаден от активния OSM-слой

en: Create Channel Digraph
bg: Създай Channel Digraph

en: this layer is no osm data layer
bg: този слой не е OSM слой данни

en: Converting OSM graph into Channel Digraph
bg: Конвертиране на OSM графика в Channel Digraph

en: filtering ways
bg: филтриране на линии

en: creating Channel-Digraph
bg: създаване на Channel-Digraph

en: sealing Digraph
bg: "запечатване" на Digraph

en: calculating Strong Connectedness
bg: изчисляване на силна свързаност

en: creating DigraphLayer
bg: създаване на слой Digraph

en: JunctionChecking
bg: Проверка на съединенията

en: Open the junctionchecking window.
bg: Отворете прозореца за проверка на пресичания.

en: junctions
bg: пресичания

en: Channel-Digraph creation
bg: Създаване на Channel-Digraph

en: seal Channel Digraph
bg: запечатване на канала на диграфа

en: calculate strong connected channels
bg: изчисляване на силно свързани канали

en: Junctionchecking/junctions searching
bg: Проверка на пресичания / търсене на пресичания

en: order of junction (n):
bg: ред на пресичанията (n):

en: produce OSM-Relations: junction
bg: създава OSM-релации: пресичане

en: if enabled the plugin produces osm-relations from the junction subgraphs
bg: ако е активна, приставката създава osm-релации от подграфите на пресичането

en: create the channel digraph
bg: създай диграф на канала

en: Check
bg: Проверка

en: check the subset for junction properties
bg: проверете подмножеството за признаци/свойства на пресичане

en: Search
bg: Търсене

en: search for junctions in the channel subset
bg: търсене на пресичания в набора от канали

en: The marked channels contains a junctioncandidate (white). To test this candidat mark these channel and press the "Check" button again.
bg: Маркираните канали съдържат кандидат за свързване (бял). За да тествате този кандидат, маркирайте тези канали и натиснете отново бутона "Проверка".

en: The marked channels are a {0}-ways junction
bg: Маркираните канали са {0}-посочни пресичания

en: The marked channels are not a junction:
bg: Маркираните канали не са пресичане:

en: construct channel digraph and search for junctions
bg: изграждане на канален диграф и търсене на кръстовища

en: Number of {0}-ways junctions found: {1}
bg: Брой намерени пресичания с {0} линии: {1}

en: generate all combinations from entrie/exit candidates
bg: генерирайте всички комбинации от кандидати за влизане / излизане

en: Check the direction
bg: Проверете посоката

en: Check the direction of the selected stream/river. Is it correct?
     Progress:
bg: Проверете посоката на избрания поток / река. Правилно ли е?
      Изпълнено:

en: Correct
bg: Вярно

en: Wrong
bg: Грешно

en: <HTML><U>C</U>orrect direction</HTML>
bg: <HTML><U>П</U>равилно направление</HTML>

en: Direction of river is correct.
bg: Посоката на реката е правилна.

en: <HTML><U>W</U>rong dirrection</HTML>
bg: <HTML><U>Н</U>еправилно направление</HTML>

en: Direction of river is wrong.
bg: Посоката на реката е грешна.

en: <HTML><U>I</U>gnore this way</HTML>
bg: <HTML> <U> Аз </U> игнориране на тази линия </HTML>

en: Ignore direction of this way.
bg: Игнорирай посоката на тази линия.

en: Check direction of streams
bg: Провери посоката на потоците

en: Check direction of streams and rivers
bg: Провери посоката на потоците и реките

en: No more directions to check!
bg: Няма повече посоки за проверка!

en: Replace way
bg: Замени линията

en: Replace way of selected way with a new way
bg: Замени линията с избраната нова линия

en: This tool replaces coastline of one way with another, and so requires exactly two coatline ways to be selected.
bg: Този инструмент замества бреговата линия с друга и затова изисква да бъдат избрани точно две брегови линии.

en: Connection Failed
bg: Неуспех при свързването

en: Not connected
bg: Не сте свързан

en: Connecting
bg: Свързване

en: Connected
bg: Свързан

en: no name
bg: няма име

en: Live GPS
bg: GPS на живо

en: Show GPS data.
bg: Показване GPS данни.

en: Way Info
bg: Информация за линия

en: Speed
bg: Скорост

en: Course
bg: Курс

en: LiveGPS layer
bg: LiveGPS слой

en: Capture GPS Track
bg: Записване на GPS следа

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
bg: Свързване с gpsd сървъра и показване на текущата позиция на слоя LiveGPS.

en: Center Once
bg: Центриране веднъж

en: Center the LiveGPS layer to current position.
bg: Центриране на LiveGPS слоя към текущата позиция.

en: Auto-Center
bg: Авто-Център

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
bg: Постоянно центриране на LiveGPS слоя към текущата позиция.

en: Show
bg: Покажи

en: Unknown
bg: Непознат

en: Measured values
bg: Измерване на стойности

en: Open the measurement window.
bg: Отваряне на прозореца за измервания.

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
bg: Нулиране на текущите резултати от измервания и изтриване на измерения път.

en: Path Length
bg: Дължина на пътя

en: Selection Length
bg: Дължина на селекцията

en: Selection Area
bg: Площ на селекцията

en: Selection Radius
bg: Радиус на селекциите

en: Angle
bg: Ъгъл

en: Angle between two selected Nodes
bg: Ъгъл между две избрани точки

en: Layer to make measurements
bg: Слой за провеждане на измервания

en: measurement mode
bg: Режим измерване

en: Measurements
bg: Измервания

en: Merge overlap
bg: Обединяване на  припокриванията

en: Merge overlap of ways.
bg: Обединяване на припокриването на линиите.

en: Merge Overlap (combine)
bg: Сливане на припокриванията (обединяване)

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
bg: Добавя забрана за ляв завой на група от 4 или 5 линии

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
bg: Моля, изберете 4 или 5 линии на които да зададете забрана за завой наляво.

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
bg: Моля, изберете 4 линии, които образуват затворен контур.

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
bg: Не можете да подредите линиите. Моля, проверете посоките им.

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
bg: Не намери "чрез" възли. Моля, проверете избора си

en: About Plugin
bg: Относно приставката

en: Native password manager plugin
bg: Приставка за мениджър на пароли

en: No native password manager could be found!
bg: Не намери вграден мениджър на пароли!

en: Depending on your Operating System / Distribution, you may have to create a default keyring / wallet first.
bg: В зависимост от вашата операционна система / дистрибуция, може да се наложи първо да създадете ключодържател / портфейл за криптиране който да е по подразбиране.

en: No thanks, use JOSM''s plain text preferences storage
bg: Не, благодаря, използвайте хранилището за настройки за обикновен текст на JOSM

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
bg: Намерени са конфиденциални данни, които се записват във файла с настройки на JOSM (обикновен текст).

en: Transfer to password manager and remove from preference file
bg: Прехвърлете в мениджъра на пароли и премахнете от файла с настройки

en: No, just keep it
bg: Не, просто го запази

en: Close the dialog and discard all changes
bg: Затворете диалоговия прозорец и отхвърлете всички промени

en: Proceed and go to the next page
bg: Продължете и отидете на следващата страница

en: Finish
bg: Завършване

en: Confirm the setup and close this dialog
bg: Потвърдете настройката и затворете този диалогов прозорец

en: JOSM/OSM API/Username
bg: JOSM / OSM API / потребителско име

en: JOSM/OSM API/Password
bg: JOSM / OSM API / парола

en: {0}/Username
bg: {0} / Потребителско име

en: {0}/Password
bg: {0} / Парола

en: JOSM/Proxy/Username
bg: JOSM / прокси / потребителско име

en: JOSM/Proxy/Password
bg: JOSM / прокси / парола

en: Native Password Manager Plugin
bg: Приставка за мениджър на пароли

en: The username and password is protected by {0}.
bg: Потребителското име и паролата са защитени от {0}.

en: username
bg: Потребителско име

en: password
bg: парола

en: proxy username
bg: прокси потребителско име

en: proxy password
bg: прокси парола

en: oauth key
bg: oauth ключ

en: oauth secret
bg: oauth ключ

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
bg: <br> <strong> Предупреждение: </strong> Във файла с настройките може да останат поверителни данни. ({0})

en: Save user and password ({0})
bg: Запазване на потребител и парола ({0})

en: Plain text, JOSM default
bg: Обикновен текст, JOSM по подразбиране

en: Use {0}
bg: Използване на {0}

en: Encrypt data with Windows logon credentials
bg: Криптиране на данните с акаунта и паролата Ви за Windows

en: The native password manager plugin detected {0} on your system.
bg: Вградената приставка за мениджър на пароли е открита {0} във вашата система.

en: OSM Server Files o5m compressed
bg: OSM сървърни файлове o5m компресирани

en: Invalid changeset id: {0}
bg: Невалиден идентификатор на набора от промени: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
bg: Невалиден маркер за време: {0}

en: wrong header byte
bg: грешен заглавен байт

en: Reading was canceled at file offset {0}
bg: Четенето бе отменено при отместване на файла {0}

en: unsupported header
bg: неподдържана заглавна част

en: Reading OSM data...
bg: Четене на OSM данни ...

en: Import was canceled
bg: Импортът на данни бе отменен

en: Split by municipality
bg: Разделяне по общини

en: Split this data by municipality (admin_level=8).
bg: Разделете тези данни по общини (admin_level = 8).

en: Split by sector
bg: Разделяне по сектори

en: Split this data by sector (admin_level=10).
bg: Разделете тези данни по сектори (admin_level = 10).

en: Split by neighbourhood
bg: Разделяне по квартал

en: Split this data by neighbourhood (admin_level=11).
bg: Разделете тези данни по квартал (admin_level = 11).

en: Download open data
bg: Изтеглете отворени данни

en: License URL not available: {0}
bg: URL адресът на лиценза не е наличен: {0}

en: OpenData preferences
bg: Настройки за OpenData

en: License Agreement
bg: Лицензионно споразумение

en: Accept
bg: Приемам

en: Refuse
bg: Отказ

en: I understand and accept these terms and conditions
bg: Разбирам и приемам тези условия

en: View the full text of this license
bg: Вижте пълния текст на този лиценз

en: I refuse these terms and conditions. Cancel download.
bg: Отказвам тези условия. Анулиране на изтеглянето.

en: Module bundled with opendata plugin
bg: Модулът е в комплект с приставката opendata

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
bg: Моля, кликнете върху <strong> Списък за изтегляне </strong>, за да изтеглите и покажете списък с налични модули.

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
bg[0]: Следният модул е изтеглен <strong> успешно </strong>:
bg[1]: Следните {0} модули са изтеглени <strong> успешно </strong>:

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
bg[0]: Изтеглянето на следния модул е <strong> неуспешно </strong>:
bg[1]: Изтеглянето на следните {0} модули е <strong> неуспешно </strong>:

en: Search:
bg: Търсене:

en: Modules
bg: Модули

en: Accept the new module sites and close the dialog
bg: Приемете новите сайтове с модули и затворете диалоговия прозорец

en: Configure Module Sites
bg: Конфигуриране на сайтове с модули

en: Download the list of available modules
bg: Изтеглете списъка с наличните модули

en: Update modules
bg: Актуализиране на модули

en: Update the selected modules
bg: Актуализирайте избраните модули

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
bg: Моля, рестартирайте JOSM, за да активирате изтеглените модули.

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
bg: Всички инсталирани модули са актуални. JOSM не е нужно да изтегля по-нови версии.

en: Modules up to date
bg: Модулите са актуални

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
bg: Конфигурирайте списъка с сайтове, от които се изтеглят модули

en: Add Open Data Module description URL.
bg: Добавете URL адрес за описание на модула за отворени данни.

en: Edit Open Data Module description URL.
bg: Редактиране на URL за описание на модула за отворени данни.

en: Open Data Module description URL
bg: URL за описание на Open Data модула

en: Download OSM data corresponding to the current data set.
bg: Изтеглете OSM данни, съответстващи на текущия набор от данни.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
bg: Изберете на картата всички обекти, избрани в списъка по-горе.

en: Diff
bg: Разлики

en: Perform diff between current data set and existing OSM data.
bg: Покажи разликите между текущия набор от данни и съществуващите OSM данни.

en: Tools
bg: Инструменти

en: Open tools menu for this data.
bg: Отворете менюто с инструменти за тези данни.

en: Open the OpenData window.
bg: Отворете прозореца на OpenData.

en: Raw data
bg: Необработени данни

en: OpenData Preferences
bg: Настройки за OpenData

en: A special handler for various Open Data portals<br/><br/>Please read the Terms and Conditions of Use of each portal<br/>before any upload of data loaded by this plugin.
bg: Специален манипулатор за различни портали с отворени данни <br/> <br/> Моля, прочетете Общите условия за използване на всеки портал <br/> преди всяко качване на данни, заредени от тази приставка.

en: General settings
bg: Общи настройки

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
bg: Импортирайте само необработени данни (т.е. не добавяйте / изтривайте маркери или ги заменяйте със стандартни OSM тагове)

en: Overpass API server:
bg: Сървър Overpass API

en: Overpass API server used to download OSM data
bg: Сървър Overpass API, използван за изтегляне на OSM данни

en: XAPI server:
bg: XAPI сървър:

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
bg: XAPI сървър, използван за изтегляне на OSM данни, когато не е наличен API на Overpass

en: Download modules
bg: Изтеглете модули

en: View summary
bg: Преглед на резюмето

en: View full text
bg: Преглед на пълния текст

en: ''Lambert CC 9 zones'' coordinates found with different zone codes for X and Y:
bg: Намерени са Ламбертови координати „зони Lambert CC 9“ с различни кодове на зони за X и Y:

en: OpenData XML files
bg: OpenData XML файлове

en: File to load
bg: Файл за зареждане

en: 7Zip Files
bg: 7Zip файлове

en: Reading 7Zip file...
bg: Чете се 7Zip файл ...

en: Zip Files
bg: Zip файлове

en: Reading Zip file...
bg: Чете се Zip файл ...

en: Cannot transform to WGS84
bg: Не може да се трансформира в WGS84

en: JOSM was unable to find a strict mathematical transformation between ''{0}'' and WGS84.<br /><br />Do you want to try a <i>lenient</i> method, which will perform a non-precise transformation (<b>with location errors up to 1 km</b>) ?<br/><br/>If so, <b>do NOT upload</b> such data to OSM !
bg: JOSM не успя да намери строга математическа трансформация между '' {0} '' и WGS84. <br /> <br /> Искате ли да изпробвате <i> друг </i> метод, който ще извърши не- точна трансформация (<b> с грешки в местоположението до 1 км </b>)? <br/> <br/> В този случай, <b> НЕ качвайте </b> такива данни в OSM!

en: Try lenient method
bg: Опитайте по-неточен метод

en: Loading shapefile ({0} features)
bg: Зарежда се shapefile ({0} функции)

en: Unable to detect Coordinate Reference System.
    Would you like to fallback to ESPG:4326 (WGS 84) ?
bg: Не може да се открие координатна референтна система.
    Искате ли да се върнете към ESPG: 4326 (WGS 84)?

en: Warning: CRS not found
bg: Предупреждение: CRS не е намерен

en: Unable to detect CRS !
bg: CRS не може да бъде открит!

en: GML files
bg: GML файлове

en: KML/KMZ files
bg: KML / KMZ файлове

en: MapInfo files
bg: Файлове MapInfo

en: Unable to find a data store for file {0}
bg: Не може да се намери хранилище на данни за файл {0}

en: CSV files
bg: CSV файлове

en: ODS files
bg: ODS файлове

en: No valid coordinates have been found.
bg: Не са намерени валидни координати.

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
bg: Невалиден файл. Неправилна дължина на линия {0}. Очаквани {1} колони, получени {2}.

en: XLS files
bg: XLS файлове

en: View OSM Wiki page
bg: Вижте OSM страницата на Wiki

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
bg: Стартира браузър със страницата на OSM Wiki за избрания набор от данни

en: View Local Portal page
bg: Вижте страницата на локалния портал

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
bg: Стартирайте браузъра до страницата на локалния портал на избрания набор от данни

en: View National Portal page
bg: Вижте страницата на Националния портал

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
bg: Стартирайте браузъра до страницата на националния портал на избрания набор от данни

en: View License
bg: Преглед на лиценза

en: Launch browser to the license page of the selected data set
bg: Стартирайте браузъра до страницата за лиценз на избрания набор от данни

en: View License (summary)
bg: Преглед на лиценза (резюме)

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
bg: Стартирайте браузъра до обобщената страница за лиценз на избрания набор от данни

en: View the license of the selected data set
bg: Вижте лиценза на избрания набор от данни

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
bg: Предупреждение: Не може да се изтегли модул „{0}“. Неговото URL не е известно. Пропускане на изтеглянето.

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
bg: Предупреждение: Не може да се изтегли модул „{0}“. URL „{1}“ не е валидно. Пропускане на изтеглянето.

en: Downloading Module {0}...
bg: Изтегля се модул {0} ...

en: An error occurred in module {0}
bg: Възникна грешка в модул {0}

en: Last module update more than {0} days ago.
bg: Последна актуализация на модула преди повече от {0} дни.

en: Click to update the activated modules
bg: Щракнете, за да актуализирате активираните модули

en: Click to skip updating the activated modules
bg: Щракнете, за да пропуснете актуализирането на активираните модули

en: Skipping module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
bg: Пропускане на актуализацията на модула след изтекъл интервал на актуализация. Автоматичната актуализация при стартиране е деактивирана.

en: Running module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
bg: Изпълнява се актуализация на модула след изтекъл интервал на актуализация. Автоматичната актуализация при стартиране е деактивирана.

en: Could not load module {0}. Delete from preferences?
bg: Модулът {0} не можа да се зареди. Да се изтрие ли от настройките?

en: loading module ''{0}'' (version {1})
bg: зареждане на модул „{0}“ (версия {1})

en: <html>Could not load module {0} because the module<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
bg: <html> Не можа да се зареди модул {0}, тъй като модулът <br> основен клас „ {1} “не бе намерен. <br> Да се изтрие ли от настройките? </html>

en: Loading modules ...
bg: Зареждане на модули ...

en: Checking module preconditions...
bg: Проверка на предварителните условия на модула ...

en: Loading module ''{0}''...
bg: Модулът „{0}“ се зарежда ...

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
bg[0]: JOSM не може да намери информация за следния модул:
bg[1]: JOSM не може да намери информация за следните модули:

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
bg[0]: Модулът няма да бъде зареден.
bg[1]: Модулите няма да бъдат заредени.

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
bg[0]: Актуализирането на следния модул е неуспешно:
bg[1]: Актуализирането на следните модули е неуспешно:

en: Module update failed
bg: Актуализацията на модула не бе успешна

en: Warning: failed to download module information list
bg: Предупреждение: Неуспешно изтегляне на списъка с информация за модула

en: Disable module
bg: Деактивиране на модула

en: Click to delete the module ''{0}''
bg: Щракнете, за да изтриете модула „{0}“

en: Keep module
bg: Запази модула

en: Click to keep the module ''{0}''
bg: Щракнете, за да запазите модула „{0}“

en: Warning: failed to delete outdated module ''{0}''.
bg: Предупреждение: Неуспешно изтриване на остарял модул „{0}“.

en: Warning: failed to install module ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
bg: Предупреждение: Неуспешно инсталиране на модул „ {0} “„ от временно изтеглен  файл „ {1} “. Преименуването не бе успешно.

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
bg: Да запомни решението и да не пита отново  (отидете на Предпочитания-> Модули, ако искате да промените това по-късно)

en: The module file ''{0}'' does not include a Manifest.
bg: Файлът на модула „{0}“ не включва манифест.

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
bg: Невалиден URL адрес „„ {0} “в модул {1}

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
bg: <b> Модул, предоставен от външен източник: </b> {0}

en: Failed to create module information from manifest for module ''{0}''
bg: Създаването на информация за модула от манифеста за модул „{0}“ не бе успешно

en: Illegal entry in module list.
bg: Некоректен запис в списъка с модули.

en: Reading local module information..
bg: Четене на информация за локален (инсталиран) модул ..

en: Processing module site cache files...
bg: Кеш файловете на модула се обработват ...

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
bg: Предупреждение: Неуспешно сканиране на файл „{0}“ за информация за модула. Прескачане.

en: Processing module site cache icon files...
bg: Обработка на файлове с иконки от кеша се обработват ...

en: Processing module files...
bg: Обработка на модулни файлове ...

en: Download module list...
bg: Изтегляне на списък с модули ...

en: Downloading module list from ''{0}''
bg: Изтегля се списък с модули от „ {0} “

en: Warning: failed to create module directory ''{0}''. Cannot cache module list from module site ''{1}''.
bg: Предупреждение: Неуспешно създаване на директория на модула „ {0} “. Не може да се кешира списък с модули от сайта на модула „{1}“.

en: Writing module list to local cache ''{0}''
bg: Записване на списък с модули в локален кеш '' {0} ''

en: Parsing module list from site ''{0}''
bg: Анализира списък на модули от сайта „{0}“

en: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
bg: Неуспешен анализ на списъка с модули от сайта „{0}“. Пропускане на сайта. Грешка: {1}

en: Processing module list from site ''{0}''
bg: Обработка на списък на модулите от сайта „„ {0} “

en: Open Visible...
bg: Отваряне на видимите...

en: Open only files that are visible in current view.
bg: Отваряне само на файлове, които са видими в текущата област на екрана.

en: No view open - cannot determine boundaries!
bg: Не е отворена област - невъзможно е да се определят границите!

en: Unknown file extension: {0}
bg: Непознато разширение на файл: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
bg: Анализът на файла „{0}“ не бе успешен

en: Open in browser {0}
bg: Отваряне в браузъра {0}

en: OpenStreetMap obj info
bg: OpenStreetMap обектна информация

en: Open OpenStreetMap obj info window
bg: Отворете информационния прозорец на OpenStreetMap обекти

en: Object Id
bg: ID на обекта

en: Version
bg: Версия

en: Images
bg: Изображения

en: OSM Server Files pbf compressed
bg: OSM сървърни файлове pbf компресирани

en: Download PBF
bg: Изтеглете PBF

en: Invalid DenseNodes key/values table
bg: Невалидна таблица ключове / стойности на DenseNodes

en: Canceled: Waiting for reader to react
bg: Отменено: Изчаква се ползвателят да реагира

en: Transform error: Min X must be smaller than max
bg: Грешка при преобразуване: Min X трябва да е по-малка от max

en: Transform error: Min Y must be smaller than max
bg: Грешка при преобразуване: Min Y трябва да е по-малка от max

en: Transform error: Points too close
bg: Грешка при преобразуване: Точките са твърде близо

en: Transform error: Unsupported variant.
bg: Грешка при преобразуване: Неподдържан вариант.

en: Transform error: Unsupported orientation
bg: Грешка при преобразуване: Неподдържана ориентация

en: X-value of bottom left reference point
bg: Х-стойност на долната лява отправна точка

en: Y-value of bottom left reference point
bg: Y-стойност на долната лява отправна точка

en: East-value of bottom left reference point
bg: Геогр. дължина на долната лява отправна точка

en: North-value of bottom left reference point
bg: Геогр. ширина на долната лява базова точка

en: Get from Preview
bg: Вземете от Preview

en: Select a single node from preview
bg: Изберете един възел от визуализацията

en: X-value of top right reference point
bg: Х-стойност на горната дясна отправна точка

en: Y-value of top right  reference point
bg: Y-стойност на горната дясна отправна точка

en: East-value of top right reference point
bg: Геогр. дължина на горната дясна отправна точка

en: North-value of top right reference point
bg: Геогр. ширина на горната дясна отправна точка

en: Check Placement
bg: Проверете разположението

en: Bind to coordinates
bg: Обвързване с координати

en: Top right (max) corner:
bg: Горен десен ъгъл (макс.):

en: East:
bg: Изток:

en: North:
bg: Север:

en: Bottom left (min) corner:
bg: Долен ляв (мин.) ъгъл:

en: Please select exactly one node.
bg: Моля, изберете точно един възел.

en: Check numbers
bg: Проверете номерата

en: Projection of the PDF-Document
bg: Проекция на PDF-документа

en: Projection:
bg: Проекция:

en: Show target
bg: Показване на целта

en: Finished
bg: Завършено

en: Load preview ...
bg: Зареждане на визуализация ...

en: PDF preview:
bg: PDF преглед:

en: PDF files
bg: PDF файлове

en: Import PDF
bg: Импорт на PDF

en: OSM files
bg: OSM файлове

en: Preparing
bg: Подготвя се

en: Could not parse color
bg: Цветът не можа да се анализира

en: Parsing file
bg: Разчитане на файла

en: File not found.
bg: Файлът не е намерен.

en: Error while parsing: {0}
bg: Грешка при анализа: {0}

en: Removing parallel segments
bg: Премахване на паралелни сегменти

en: Joining nodes
bg: Свързване на възли

en: Joining adjacent segments
bg: Съединяване на съседни сегменти

en: Removing small objects
bg: Премахване на малки обекти

en: Removing large objects
bg: Премахване на големи обекти

en: Finalizing layers
bg: Финализиране на слоеве

en: Building JOSM layer
bg: Изграждане на JOSM слой

en: Postprocessing layer
bg: Постпроцесинг слой

en: Saving to file.
bg: Запазване във файл.

en:  Writing to file
bg:  Запис във файл

en: Debug info
bg: Информация за отстраняване на грешки

en: Merge close nodes
bg: Обединете близки възли

en: Remove objects smaller than
bg: Премахнете обекти, по-малки от

en: Remove objects larger than
bg: Премахнете обекти, по-големи от

en: Only this color
bg: Само този цвят

en: Remove parallel lines
bg: Премахнете успоредните линии

en: Take only first X paths
bg: Вземете само първите X пътеки

en: Color/width change
bg: Промяна на цвета / ширината

en: Shape closed
bg: Формата е затворена

en: Single segments
bg: Единични сегменти

en: Orthogonal shapes
bg: Ортогонални форми

en: Import settings
bg: Настройки за импортиране

en: Tolerance:
bg: Допуск:

en: Max distance:
bg: Макс. разстояние:

en: Introduce separate layers for:
bg: Въведете отделни слоеве за:

en: Import PDF file
bg: Импортиране на PDF файл

en: Import PDF file.
bg: Импортиране на PDF файл

en: Extended
bg: Разширен

en: User Interface
bg: Потребителски интерфейс

en: Interactions:
bg: Взаимодействия:

en: Processing defaults
bg: Параметри на обработката по подразбиране

en:  {0} objects so far
bg:  {0} обекта до момента

en: Parsing PDF
bg: Изчитане на PDF

en: Encrypted documents not supported.
bg: Не се поддържат криптирани документи.

en: The PDF file must have exactly one page.
bg: PDF файлът трябва да има точно една страница.

en: Read error:
bg: Грешка при четене:

en: Write error:
bg: Грешка при запис:

en: Write coordinates to image header
bg: Напишете координати в заглавката на изображението

en: Write position information into the exif header of the following files:
bg: Напишете информация за позицията в заглавката на exif на следните файлове:

en: settings
bg: настройки

en: keep backup files
bg: съхраняване на резервни файлове

en: change file modification time:
bg: промяна на времето на модификация на файла:

en: to gps time
bg: до gps време

en: to previous value (unchanged mtime)
bg: към предишната стойност (непроменено mtime)

en: Photo Geotagging Plugin
bg: Приставка за географско маркиране на снимки

en: Writing position information to image files...
bg: Записване на информация за позицията във файлове с изображения ...

en: Retry
bg: Повторен опит

en: Unable to process file ''{0}'':
bg: Не може да се обработи файл „ {0} “:

en: Writing position information to image files... Estimated time left: {0}
bg: Записване на информация за позицията във файлове с изображения ... Оставащо приблизително време: {0}

en: Could not read mtime.
bg: Не може да се прочете mtime.

en: Could not write mtime.
bg: Не можe да се запише mtime.

en: File could not be deleted!
bg: Файлът не можа да бъде изтрит!

en: Could not rename file!
bg: Файлът не можа да се преименува!

en: Could not rename file {0} to {1}!
bg: Не можах да преименувам файла {0} на {1}!

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
bg: <html> <h3> В директорията с изображения има стари архивни файлове! </h3>

en: Override old backup files?
bg: Подмяна на старите резервни файлове?

en: Keep old backups and continue
bg: Запазете старите резервни копия и продължете

en: Override
bg: Замести

en: Could not delete temporary file!
bg: Временният файл не можа да бъде изтрит!

en: Test failed: Could not read mtime.
bg: Тестът не бе успешен: Не можа да се прочете mtime.

en: Test failed: Could not write mtime.
bg: Тестът не бе успешен: Не можа да се запише mtime.

en: Adjust photos
bg: Регулиране снимките

en: Move and position photos
bg: Преместване и позициониране на снимки

en: Click+drag photo, control+alt+click to position photo, control+click to set direction.
bg: Щракнете + плъзнете снимка, control + alt + щракнете, за да позиционирате снимка, control + щракнете, за да зададете посока.

en: Please load some photos.
bg: Моля, заредете няколко снимки.

en: Edit photo GPS data
bg: Редактиране на GPS данни за снимки

en: Edit GPS data of selected photo.
bg: Редактиране на GPS данни за избрана снимка.

en: Edit Photo GPS Data
bg: Редактиране на GPS данни за снимки

en: (Empty values delete the according fields.)
bg: (Празните стойности изтриват съответните полета.)

en: coordinates
bg: координати

en: Latitude and longitude
bg: Географска ширина и дължина

en: altitude
bg: надморска височина

en: Altitude:
bg: Надморска височина:

en: speed
bg: скорост

en: positive number or empty
bg: положително число или празно

en: Speed:
bg: Скорост

en: direction
bg: посока

en: range -360.0 .. 360.0, or empty
bg: в диапазона -360.0 .. 360.0, или празно

en: Direction:
bg: Посока:

en: Edit coordinates in separate editor
bg: Редактирайте координати в отделен редактор

en: Edit Image Coordinates
bg: Редактиране на координати на изображения

en: Undo changes made in this dialog
bg: Отмяна на направените промени в този диалогов прозорец

en: Reload GPS data from image file
bg: Презаредете GPS данни от файл с изображение

en: New layer for untagged images
bg: Нов слой за немаркирани изображения

en: Untagged Images
bg: Немаркирани изображения

en: Point info
bg: Информация за точка

en: Point info.
bg: Информация за точка

en: Connecting server
bg: Свързване със сървъра

en: PointInfo
bg: Информация за точка (PointInfo)

en: Data not available.
bg: Няма данни.

en: Automatically detect the module
bg: Автоматично определяне на модула

en: Point information settings
bg: Настройки за информация за точка

en: Settings for the point information plugin.
bg: Настройки за приставката за информация за точка.

en: Try to guess the appropriate module from the location. If it fails, use the module selected below.
bg: Опитай да отгатнеш подходящия модул от местоположението. Ако не, използвай модула, избран по-долу.

en: The module called to get the point information.
bg: Модулът се извиква, за да получи се информация за точката.

en: Module
bg: Модул

en: Add new address point
bg: Добавяне на нова адресна точка

en: Tags copied to clipboard.
bg: Етиетите са копирани в клипборда.

en: New address point added.
bg: Добавена е нова адресна точка.

en: Download Osmosis poly
bg: Изтеглете Osmosis poly

en: Data contains unclosed ways.
bg: Данните съдържат незатворени линии.

en: Reading polygon filter file...
bg: Четене на файл с филтър за многоъгълник ...

en: Error reading poly file: {0}
bg: Грешка при четенето на poly file: {0}

en: The file must begin with a polygon name
bg: Файлът трябва да започва с име на многоъгълник

en: Empty line in coordinate section
bg: Празна линия в координатната секция

en: There are less than 2 points in an area
bg: В дадената област има по-малко от 2 точки

en: Found coordinates ''{0}'' instead of name
bg: Намерени координати „ {0} “вместо име

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
bg: Намерени са невалидни координати: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
bg: {0} точки бяха извън световните граници и бяха преместени

en: Unable to parse {0} as a number
bg: Не може да се анализира {0} като число

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
bg: Координатна линия на многоъгълник трябва да съдържа точно 2 числа

en: Osmosis polygon filter files
bg: Файлове за филтри на многоъгълник на Osmosis

en: Print...
bg: Отпечатване...

en: Print the map
bg: Отпечатване на картата

en: Print the Map
bg: Отпечатване на картата

en: Printer
bg: Принтер

en: Media
bg: Носител

en: Printer settings
bg: Настройки на принтера

en: Scale
bg: Мащаб

en: Resolution
bg: Резолюция

en: Map information
bg: Информация за картата

en: Map Preview
bg: Преглед на картата

en: Zoom To Page
bg: Мащабиране към страницата

en: Zoom To Actual Size
bg: Мащабиране до действителния размер

en: Print
bg: Отпечатване

en: Printing has been cancelled.
bg: Принтирането беше прекъснато

en: Printing stopped
bg: принтирането спря

en: Printing has failed.
bg: Принтирането се провали

en: Create Stops from GTFS ...
bg: Създаване на спирки от GTFS ...

en: Create Stops from a GTFS file
bg: Създаване на спирки от файл GTFS

en: Select GTFS file (stops.txt)
bg: Изберете GTFS файл (stop.txt)

en: File "{0}" does not exist
bg: Файл „{0}“ не съществува

en: IOException "{0}" occurred
bg: Възникна входно/изходна грешка "{0}"

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
bg: Не съществува набор от данни. Опитайте се да изтеглите данни от сървъра или да отворите OSM файл.

en: No data found
bg: Няма намерени данни

en: The GTFS file was empty.
bg: Файлът GTFS беше празен.

en: Route patterns ...
bg: Шаблони на маршрути …

en: Edit Route patterns for public transport
bg: Редактиране на модели на маршрути за обществен транспорт

en: Route Patterns
bg: Модели на маршрути

en: Overview
bg: Преглед

en: Itinerary
bg: Маршрут

en: Stops
bg: Спирки

en: Meta
bg: Мета

en: Existing route patterns:
bg: Съществуващи модели на маршрути:

en: Reflect
bg: Отразяване

en: Required tags:
bg: Необходими маркери

en: Common tags:
bg: Общи етикети:

en: Additional tags:
bg: Допълнителни етикети:

en: Add a new Tag
bg: Добави нов маркер

en: Name/Id
bg: Име/идентификатор

en: Find
bg: Намери

en: Mark
bg: Маркирай

en: Ref
bg: Препратка

en: Stops are possible on the
bg: Възможни са спирки на

en: right hand side
bg: Дясна страна

en: left hand side
bg: Лява страна

en: Maximum distance from route
bg: Максимална дистанция от маршрута

en: Suggest Stops
bg: Предлагане на спирки

en: Create Stops from GPX ...
bg: Създаване на спирки от GPX ...

en: Create Stops from a GPX file
bg: Създаване на Спирки от GPX файл

en: Select GPX file
bg: Изберете GPX файл

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
bg: GPX файлът не съдържа никакви записи или точки.

en: moved
bg: преместен

en: added
bg: добавен

en: Public Transport: Enable GTFSStops
bg: Обществен транспорт: Активирайте GTFSStops

en: Public Transport: Catch GTFS stops
bg: Обществен транспорт: Хванете GTFS спирки

en: skipped
bg: пропуснато

en: Public Transport: Disable GTFS
bg: Обществен транспорт: Деактивирайте GTFS

en: Public Transport: Join GTFS stops
bg: Обществен транспорт: Присъединяване към спирки на GTFS

en: Public Transport: Change stop type
bg: Обществен транспорт: Променете типа спирка

en: Public Transport: Add track stop
bg: Обществен транспорт: Добавете спирка по маршрута

en: Public Transport: Delete track stop
bg: Обществен транспорт: Премахване на спирка по маршрута

en: Public Transport: Detach track stop list
bg: Обществен транспорт: Отделете списъка със спирки от маршрута

en: Public Transport: Edit track stop list
bg: Обществен транспорт: Редактиране на списък със спирки

en: Public Transport: Relocate nodes in track stoplist
bg: Обществен транспорт: Преместване на възли в списъка със спирки

en: Can''t parse a time from this string.
bg: Не могат да се разчетат данни за време от този низ.

en: Invalid value
bg: Невалидна стойност

en: Create Stops from GTFS
bg: Създаване на спирки от GTFS

en: Type of stops to add
bg: Тип спирки за добавяне

en: Time on your GPS device
bg: Време на вашето GPS устройство

en: Time on your stopwatch
bg: Време на хронометъра

en: Time window
bg: Времеви прозорец

en: Move Threshold
bg: Праг на преместване

en: Catch
bg: Хващане

en: Join
bg: Присъедини

en: Create Stops from GPX
bg: Създаване на спирки от GPX данни

en: Tracks in this GPX file:
bg: Тракове в този GPX файл:

en: Detach
bg: Разкачване

en: implicit
bg: неявен

en: State
bg: Област/Щат

en: pending
bg: чакащ

en: [incomplete]
bg: [непълен]

en: [empty way]
bg: [празна линия]

en: [gap]
bg: [празнина]

en: Stopname
bg: Име на спирка

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
bg: GPX файлът не съдържа валидни точки. Моля, използвайте GPX файл, който има точки на проследяване.

en: GPX File Trouble
bg: Проблем с GPX файла

en: unnamed
bg: неименуван

en: Filters
bg: Филтри

en: Choose Filter
bg: Изберете филтър

en: JSlider initialization error. Make sure your meta-inf is correct.
bg: Грешка при инициализация на JSlider. Уверете се, че вашият meta-inf е правилен.

en: Image Filters
bg: Филтри за изображения

en: Filter Name
bg: Име на филтър

en: Relation Toolbox
bg: Инструменти за релации

en: Open relation/multipolygon editor panel
bg: Отворете панела за редактиране на релации / мултиполигон

en: Specify role
bg: Посочете ролята

en: Change relation member roles to {0}
bg: Промяна на ролите на членове на връзката на {0}

en: Create administrative boundary relations
bg: Създайте реалция с административни граници

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
bg: Добавете маркери тип граници и admin_level към линии които имат релация с граници

en: Move area tags from contour to relation
bg: Преместване на маркери на зони от контур в релация

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
bg: Когато премествате тагове, не забравяйте за неповтарящи се

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
bg: Винаги разделяйте линиите за съседни мултиполигони

en: Change role
bg: Промяна на ролята

en: Enter role for selected members
bg: Въведете роля за избраните членове

en: Relation Toolbox: {0}
bg: Инструменти за Релации: {0}

en: another...
bg: друг...

en: Add/remove members from the chosen relation
bg: Добавяне / премахване на членове от избраната релация

en: Clear the chosen relation
bg: Премахване на избраната релация

en: Create a multipolygon from selected objects
bg: Създайте мултиполигон от избраните обекти

en: Create multipolygons from rings
bg: Създайте мултиполигони от окръжности

en: Move tags from ways to relation
bg: Преместване на маркери от линии към релации

en: Enter admin level and name for the border relation:
bg: Въведете администраторско ниво и име за граничната релация:

en: Admin level
bg: Администраторско ниво

en: Create a relation from selected objects
bg: Създайте релация от избраните обекти

en: Choose a type for the relation:
bg: Изберете тип релация

en: Delete relation
bg: Изтриване на релация

en: Download incomplete members for the chosen relation
bg: Изтеглете непълните членове за избраната релация

en: Download referrers
bg: Изтегляне на препратките

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
bg: Изтеглете препратки към избраната релация и нейните членове.

en: Duplicate relation
bg: Дублиране на релация

en: Open relation editor for the chosen relation
bg: Отворете редактора на релации за избраната връзка

en: Find a relation
bg: Намери релация

en: Reconstruct polygon
bg: Реконструирайте многоъгълник

en: Reconstruct polygon from multipolygon relation
bg: Реконструирайте многоъгълник от мултиполигонова релация

en: Reconstruct polygons from relation {0}
bg: Реконструирайте полигони от релацията {0}

en: Reconstruct route
bg: Реконструирайте маршрута

en: Open relation wiki page
bg: Отворете wiki страницата за релации

en: Select relation in main selection.
bg: Селектирай релациите в основната селекция.

en: Fix roles of the chosen relation members
bg: Поправи ролите на селектираните членове на релацията

en: Complete multipolygon for way {0}
bg: Затвори мултиполигон от линия {0}

en: Two rings are equal, and this must not be.
bg: Двата пръстена са еднакви, това не следва да бъде така.

en: Multipolygon from rings
bg: Мултиполигон от пръстените

en: Node without ''house'' role found
bg: Намерен е възел без роля „house“

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
bg: Намерена линия без роля за „къща“ или „улица“

en: Relation without ''house'' role found
bg: Намерена е релация без роля „къща“

en: Relation does not have name
bg: Релацията няма име

en: Relation has streets with different names
bg: Релацията съдържа улици с различни имена

en: fix associatedStreet relation
bg: корекция на associatedStreet релация

en: Relation without ''subarea'' role found
bg: Намерена е релация без роля „подобласт“

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
bg: Намерен е възел без роля "етикет" или "admin_centre"

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
bg: Намерен линия без роля тип „вътрешна“ или „външна“

en: Node without ''stop'' or ''platform'' role found
bg: Намерен е възел без роля „стоп“ или „платформа“

en: Way platform without ''platform'' role found
bg: Намерена е платформа за линия без роля на „платформа“

en: Revert changeset fully
bg: Върнете напълно набора от промени

en: Revert selection only
bg: Връщане само на селектираните обекти

en: Revert selection and restore deleted objects
bg: Връщане на селектираните обекти и възстановяване на изтритите обекти

en: Revert changeset
bg: Връщане на набора от промени

en: Revert
bg: Възстановяване

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
bg: Въведете идентификатора на набора от промени, който трябва да бъдат върнати

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
bg: <html> Изберете, за да изтеглите данни в нов слой. <br> Премахнете избора, за да изтеглите в активния в момента слой с данни. </html>

en: The current input is not a list of valid changeset IDs. Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
bg: Текущият вход не е списък с валидни идентификатори на набор от промени. Моля, въведете една или повече целочислени стойности> 0 или пълни URL адреси за промяна.

en: Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
bg: Моля, въведете една или повече целочислени стойности> 0 или пълни URL адреси за промяна.

en: Reverted changeset
bg: Възстановен набор от промени

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
bg: Не е разрешено връщането (въстановяването) на набора от промени от {0}

en: Downloading history for {0} object | Downloading history for {0} objects
bg[0]: Изтегля се история за {0} обект
bg[1]: Изтегля се история за {0} обекта

en: Unexpected data in changeset #{1}
bg: Неочаквани данни в набор от промени № {1}

en: Missing merge target for {0}
bg: Липсва целеви обект за обединяване за {0}

en: Checking coordinates of {0} node | Checking coordinates of {0} nodes
bg[0]: Проверка на координатите на {0} възел
bg[1]: Проверка на координатите на {0} възли

en: Changeset {0}: {1}
bg: Набор промени {0}: {1}

en: Preparing history data...
bg: Подготовка на данните от историята ...

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
bg: От дистанционното управление е поискано да върне набора от промени.

en: Reverting...
bg: Връща се ...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
bg: Този набор от промени има обекти, които не присъстват в текущия набор от данни.
    Необходимо е да ги изтеглите, преди да можете да върнете обратно. Искаш ли да продължиш?

en: Confirm
bg: Потвърдете

en: Revert was canceled
bg: Връщането бе отменено

en: Revert changesets
bg: Върни наборите от промени

en: Reverting changeset {0}
bg: Възстановяване на набора от промени {0}

en: See {0}
bg: Виж {0}

en: Revert changeset {0}
bg: Връщане на набора от промени {0}

en: Partially revert changeset {0}
bg: Частично връщане на набора от промени {0}

en: Roundabout Expander
bg: Модул за размер на кръгово движение

en: Road Sign Plugin
bg: Модул за пътни знаци

en: signs
bg: знаци

en: Change Properties
bg: Промяна параметри

en: Country preset:
bg: Заготовки за държави:

en: Show all signs
bg: Покажи всички знаци

en: Show a selection of the most useful signs
bg: Покажете селекция от най-полезните знаци

en: Belgium
bg: Белгия

en: Czech Republic
bg: Чешка република

en: Spain
bg: Испания

en: Germany
bg: Германия

en: Poland
bg: Полша

en: Slovakia
bg: Словакия

en: Roadsign tagging
bg: Етикети за пътни знаци

en: Add tags by clicking on road signs
bg: Добавете маркери, като щракнете върху пътните знаци

en: Roadsigns plugin: open dialog
bg: Модул Roadsigns: отворете диалоговия прозорец

en: custom
bg: потребителски

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
bg: Не можах да прочета предварително зададения източник на маркиране: „ {0} “

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
bg: Грешка при анализа на заготовката за маркири от „ {0} “:

en: Sign {0}
bg: Знак {0}

en: Additional sign {0}
bg: Допълнителен знак {0}

en: routing active route
bg: маршрутизиране - активен маршрут

en: routing inactive route
bg: маршрутизиране - неактивен маршрут

en: Routing
bg: Маршрутизиране

en: Click to add destination.
bg: Добавяне на цел

en: Click and drag to move destination
bg: Натиснете и влачете за да преместите цел

en: Click to remove destination
bg: Премахване на цел

en: Open a list of routing nodes
bg: Отваряне списък с възли на маршрут

en: Add routing layer
bg: Добавяне на рутиращ слой

en: Criteria
bg: Критерий

en: Shortest
bg: Най-кратък

en: Fastest
bg: Най-бърз

en: Ignore oneways
bg: Игнориране на еднопосочна линия

en: Reverse route
bg: Обратен маршрут

en: Clear route
bg: Изчистване маршрут

en: Reconstruct Graph
bg: Реконструирай графа

en: Routing Plugin Preferences
bg: Настройки на разширение маршрутизатор

en: Configure routing preferences.
bg: Настройване предпочитания за маршрутизиране

en: Speed (Km/h)
bg: Скорост (км/ч)

en: Enter weight values
bg: Въведете стойности за тегло

en: New value for {0}
bg: Нова стойност за {0}

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
bg: Настройка „{0}“ липсва. Не може да се инициализира SdsApi.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
bg: <html> <body> <p class = "warning-body"> <strong> Предупреждение: </strong> Паролата се съхранява в некриптиран вид във файла с настройки на JOSM. </p></body> </html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
bg: Въведете идентификационни данни за API за отделно съхранение на данни

en: Please enter the user name of your SDS account
bg: Моля, въведете потребителското име за вашия акаунт в SDS

en: Please enter the password of your SDS account
bg: Моля, въведете паролата на вашия акаунт в SDS

en: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
bg: Удостоверяването в SDS API '' {0} '' не бе успешно. Моля, въведете валидно потребителско име и валидна парола.

en: SDS data file
bg: SDS файл с данни

en: Load...
bg: Зареждане...

en: Load separate data store data from a file.
bg: Заредете отделни данни за съхранение на данни от файл.

en: Loading files
bg: Зареждане на файлове

en: Information about SDS.
bg: Информация за SDS.

en: About SDS...
bg: Относно SDS...

en: Open a preferences dialog for SDS.
bg: Отвори диалоговия прозорец за настройки на SDS.

en: Separate Data Store
bg: Отделно хранилище за данни

en: Configures access to the Separate Data Store.
bg: Конфигурира достъпа до отделното хранилище за данни.

en: Server
bg: Сървър

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
bg: URL адресът, от който може да се осъществи връзка със сървъра на SDS.

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
bg: Потребителско име към SDS сървър. Първо трябва да създадете акаунт с администратора на SDS.

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
bg: Парола към SDS сървър. Първо трябва да създадете акаунт с администратора на SDS.

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
bg: Етикетите започващи с този префикс, никога не се записват в OSM, а само на сървъра на SDS.

en: SDS server URL
bg: URL адрес на SDS сървъра

en: SDS username
bg: SDS потребителско име

en: SDS password
bg: SDS парола

en: Test credentials now
bg: Тествайте идентификационните данни сега

en: SDS tag prefix
bg: Префикс на маркера на SDS

en: Connection successful.
bg: Връзката е успешна.

en: Cannot connect to SDS server:
bg: Не може да се свърже със SDS сървъра:

en: Save...
bg: Запис...

en: Save the current separate data store information to a file.
bg: Запазете текущата информация за отделно съхранение на данни във файл.

en: Save SDS file
bg: Запазете SDS файла

en: No object selected
bg: няма избрани обекти

en: SeaChart Editor
bg: Редактор на SeaChart (морски карти)

en: Seamark Inspector
bg: Инспектор на Seamark (навигационни знаци)

en: Select only one object
bg: Изберете само един обект

en: Select a map object
bg: Изберете обект от картата

en: Please enter minimal distance in metres
bg: Моля, въведете минимално разстояние в метри

en: Please enter numeric angle in degrees
bg: Моля, въведете числов ъгъл в градуси

en: Shape actions panel
bg: Панел за работа с форми

en: Shape mode control panel
bg: Панел за управление на форми

en: Rotate Mode:
bg: Режим на завъртане:

en: Clockwise
bg: По часовниковата стрелка

en: Counter Clockwise
bg: Обратно на часовниковата стрелка

en: Input angle here
bg: Въведи ъгъл

en: Rotate
bg: Завъртане

en: Align building
bg: Подравни сградите

en: Select building
bg: Избери сградите

en: Select road
bg: избери шосе

en: Select none
bg: Деселектиране

en: Min Distance:
bg: Мин. разстояние:

en: Input min distance
bg: Въведете мин. разстояние

en: Align all buildings
bg: Подравнете всички сгради

en: Delete overlay
bg: Изтриване на наслагването

en: Simplify Area
bg: Опростете зоната (полигона)

en: Delete unnecessary nodes from an area.
bg: Изтрийте ненужните възли от дадена площ.

en: Yes, delete nodes
bg: Да, изтрий възлите

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
bg: Изтриване на възли извън изтеглените региони с данни

en: No, abort
bg: Не, изход

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
bg[0]: Избраният път има възли извън сваления район
bg[1]: Избраните пътища имат възли извън сваления район

en: Do you want to delete them anyway?
bg: Искате ли наистина да ги изтриете?

en: Delete nodes outside of data regions?
bg: Да се изтрият ли възлите извън регионите с данни?

en: average nearby nodes
bg: усредняване на съседни точки

en: Node of the way (area) is removed if all of <u>Angle Weight</u>, <u>Area Weight</u> and <u>Distance Weight</u> are greater than 1. <u>Weight</u> is computed as <u>Value</u> / <u>Threshold</u>, where <u>Value</u> is one of <u>Angle</u>, <u>Area</u> and <u>Distance</u> computed from every three adjanced points of the way.<ul><li><u>Value</u> of <u>Angle</u> is angle in degrees on the second node</li><li><u>Value</u> of <u>Area</u> is area formed by triangle</li><li><u>Value</u> of the <u>Distance</u> is Cross Track Error Distance</li></ul>All three <u>Weight</u>s multiplied by its <u>Factor</u>s are summed and node of the lowest sum is removed first. Removal continues until there is no node to remove.Merge Nearby Nodes is another step of the simplification that merges adjanced nodes that are closer than <u>Threshold</u> meters.
bg: Възел на линия (площ) е премахнат ако всички <u>Ъглови тегла</u>, <u>Площ тегла</u> и <u>Разстояние тегла</u> са по-големи от 1. <u>Теглото</u> е изчислено като <u>Стойност</u> / <u>Праг</u>, където <u>Стойноста</u> е една от <u>Ъгъл</u>, <u>Площ</u> и <u>Разстояние</u> изчислена от всеки три прилежащи точки на линията.<ul><li><u>Стойността</u> на <u>Ъгъла</u> е ъгъла в градуси на втория възел</li><li><u>Стойността</u> на <u>Площта</u> е площта формирана от триъгълник</li><li><u>Стойност</u> на <u>разстоянието</u> е кръстосан път грешка разстояние</li></ul>Всички три <u>Тегла</u>умножени по своите <u>коефициенти</u>са сумирани и възелът на най-ниската сума е премахнат първо. Премахването продължава, докато няма възел да се премахва. Сливането на съседните възли е друга стъпка на опростяването, която слива съседни възли, които са по-близки от <u>Прага</u> метри.

en: Angle Threshold
bg: Праг (превлкючваща стойност) на ъгъла

en: Angle Factor
bg: Фактор (коефициент) на ъгъла

en: Area Threshold
bg: Праг (превлкючваща стойност)  на площта

en: Area Factor
bg: Коефициент на площ

en: Distance Threshold
bg: Праг (превлкючваща стойност) на разстоянието

en: Distance Factor
bg: Фактор на разстоянието

en: Merge Nearby Nodes Threshold
bg: Обединете прага (превлкючващата стойност) на близките възли

en: SeaMap Editor
bg: SeaMap Редактор

en: Spline drawing
bg: Чертаене на spline

en: Draw a spline curve
bg: Чертаене на spline крива

en: Spline goes outside of the world.
bg: spline излиза извън пределите на Земята

en: Add an existing node to spline: {0}
bg: Добавете съществуващ възел към spline: {0}

en: Add a new node to spline: {0}
bg: Добавете нов възел към spline: {0}

en: Delete spline node {0}
bg: Изтриване на сплайн възел {0}

en: Finish spline
bg: Завършете сплайн

en: Splines
bg: Сплайни

en: Spline drawing preferences
bg: Предпочитания за чертане на сплайн

en: Curve steps
bg: Брой на сегментите на кривата

en: Undelete node {0}
bg: Възстановяване на възел {0}

en: OSM Export
bg: OSM експорт

en: Export traffic data to SUMO network file.
bg: Експортирайте данни за трафика в мрежов файл SUMO.

en: SUMO Export
bg: Експорт в SUMO

en: AutoSave LiveData
bg: Автоматичен запис на данни на живо

en: Save captured data to file every minute.
bg: Запис на данните във файл на всяка минута.

en: Error while exporting {0}: {1}
bg: Грешка при експрортиране {0}: {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
bg: Дублиран бърз клавиш за бутон „{0}“ - бутонът ще бъде игнориран!

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
bg: Разширението SurveyorPlugin се нуждае от LiveGPS, но не може да го открие!

en: Surveyor...
bg: Топограф...

en: Open surveyor tool.
bg: Отваряне на топографския инструмент...

en: Surveyor
bg: Топограф

en: Could not read surveyor definition: {0}
bg: Не могат да се прочетат дефинициите за топографиране: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
bg: Грешка при разбор {0}: {1}

en: Surveyor waypoint layer
bg: Слой на геодезическите точки

en: {0} start
bg: {0} начало

en: {0} end
bg: {0} край

en: Waypoint Description
bg: Описание на пътната точка

en: Edit tags
bg: Редактиране маркери

en: Launches the tag editor dialog
bg: Стартира редактора за маркери

en: JOSM Tag Editor Plugin
bg: JOSM Редактор за маркери

en: Presets
bg: Шаблони

en: Highlight
bg: Подчертване

en: Group
bg: Група

en: Item
bg: Обект

en: Search:
bg: Търси:

en: unexpected column number {0}
bg: неочакван номер на колона {0}

en: Tagging Preset Tester
bg: Тестер на шаблони за маркиране

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
bg: Отваряне на инструмента за тест на шаблоните за маркиране за преглед на диалозите с шаблони.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
bg: Първо трябва да укажете източник на шаблони за маркиране в списъка с предпочитания.

en: Enter housenumbers or amount of segments
bg: Въведете адресни нимера или количество сегменти

en: Terrace a house
bg: Тераса къща

en: Interpolation
bg: Интерполация

en: Lowest Number
bg: Най-нисък номер

en: Lowest housenumber of the terraced house
bg: Най-ниският номер на ред от къщи

en: Highest Number
bg: Най-голям номер

en: List of Numbers
bg: Списък с номера

en: add to existing associatedStreet relation
bg: добавяне към съществуваща асоциирана връзка на Street

en: create an associatedStreet relation
bg: Създай релация associatedStreet

en: keep outline way
bg: спазвайте контурната линия

en: Street name:
bg: Име на улица:

en: Even/Odd
bg: Четни/Нечетни

en: Lowest number
bg: Най-малък номер

en: Highest number
bg: Най-голям номер

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
bg: Най-ниският номер на къща не може да бъде по-висок от най-големия номер на къща

en: Housenumbers do not match odd/even setting
bg: Housenumbers не съответстват на нечетни / четни настройки

en: Segment must be a number greater 1
bg: Сегментът трябва да бъде число, по-голямо от 1

en: {0} must be greater than 0
bg: {0} трябва да е по-голямо от 0

en: {0} is not a number
bg: {0} не е число

en: Reverse a terrace
bg: Обръщане разделянето на сграда

en: Reverses house numbers on a terrace.
bg: Обръща номерата на къщите от сграда.

en: Cannot reverse!
bg: Не може да се реверсира!

en: Reverse Terrace
bg: Обръщане разделянето на сграда

en: Terrace a building
bg: Разделяне на сграда

en: Creates individual buildings from a long building.
bg: Създава няколко отделни сгради от една голяма такава.

en: Invalid selection
bg: Невалидна селекция

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
bg: Изберете единична, затворена линия от поне четири възли. (По желание можете също да изберете улица за addr: уличен маркер и възел, който да маркира началото на номерирането.)

en: Terrace
bg: Разделяне на сграда

en: Todo list
bg: Списък със задачи

en: Open the todo list.
bg: Отвори списъка със задачи

en: Zoom to the selected item in the todo list.
bg: Увеличи до избрания елемент в списъка с задачи.

en: Select all Unmarked and Zoom
bg: Избери всички Немаркирани и Мащабирай

en: Select and zoom to all of the unmarked items in the todo list.
bg: Избери и увеличи до всички немаркирани елементи в списъка с задачи.

en: Pass
bg: Парола

en: Pass over element without marking it
bg: Преминете през елемента, без да го маркирате

en: Add the selected items to the todo list.
bg: Добави избраните елементи към списъка с задачи.

en: Mark selected
bg: Маркирай селектираното

en: Mark element done
bg: Маркирай елемента като изпълнен

en: Mark all
bg: Маркиране на всички

en: Mark all items in the todo list as done.
bg: Маркирайте всички елементи в списъка със задачи като изпълнени.

en: Unmark all
bg: Демаркирайте всички

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
bg: Демаркирайте всички елементи в списъка с задачи, които са били маркирани като изпълнени.

en: Clear the todo list
bg: Изчисти списъка със задачи

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
bg: Премахни всички елементи (маркирани и немаркирани) от списъка с задачи.

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
bg: Списък на задачите {0} / {1} ({2}%)

en: Browse
bg: Раглеждане

en: Browse map with left button
bg: Преглед на картата с левия бутон

en: Merge objects nodes
bg: Обединяване на възли на обекти

en: Tracer
bg: Проследяващ

en: Tracer.
bg: Проследяващ

en: Tracing
bg: Проследяване

en: Tracer building
bg: модул за трасиране на сгради.

en: An unknown error has occurred
bg: Възникна непозната грешка

en: Change tag {0} to {1}
bg: Промяна на маркера {0} на {1}

en: The Tracer2Server version isn''t compatible with this plugin. Please download version {0} from
    {1}.
bg: Версията Tracer2Server не е съвместима с тази приставка. Моля, изтеглете версия {0} от
    {1}.

en: New version of Tracer2Server is available. For best results please upgrade to version {0}.
bg: Налична е нова версия на Tracer2Server. За най-добри резултати, моля, надстройте до версия {0}.

en: No set of parameter is active!
bg: Няма активен набор от параметри!

en: Select parameter
bg: Изберете параметър

en: Tracer2: add a way with {0} points
bg: Tracer2: добавете линия с {0} точки

en: Tracer2: modify way to {0} points
bg: Tracer2: промяна на линия до {0} точки

en: Tracer2 error
bg: Грешка на Tracer2

en: Parameter for server request
bg: Параметър за заявка към сървъра

en: Resolution:
bg: Резолюция:

en: Mode:
bg: Режим:

en: Threshold:
bg: Праг:

en: Points per circle:
bg: Точки на кръг:

en: Tag:
bg: Етикет:

en: Preferred values:
bg: Предпочитани стойности:

en: Delete parameter "{0}"?
bg: Да се изтрие ли параметър „{0}“?

en: Add new
bg: Добави нов

en: Add predefined
bg: Добавете предварително дефиниран

en: Select predefined parameter
bg: Изберете предварително дефиниран параметър

en: Modify list of parameter for server request.
bg: Променете списъка с параметри за заявка към сървър.

en: Parameter:
bg: Параметър:

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
bg: Tracer2Server не работи. Моля, стартирайте сървъра.
    Ако нямате инсталиран сървъра, моля, изтеглете го от
    {0}.

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
bg: Tracer2Server не е намерил нищо.

en: Tracer2Server has detected an error.
bg: Tracer2Server е открил грешка.

en: Export sigs...
bg: Експортиране на подписи ...

en: Export all signatures to XML file.
bg: Експортиране на всички подписи в XML файл.

en: Export sigs to XML...
bg: Експортиране на подписи в XML ...

en: Save Signatures file
bg: Запис на файл със подписите.

en: Get all referenced but not actually present OSM objects from OSM server.
bg: Вземете всички референтни, но не присъстващи OSM обекти от OSM сървъра.

en: Download referenced osm objects...
bg: Изтеглете референтни osm обекти ...

en: {0} Signatures loaded. All referenced OSM objects found.
bg: {0} Заредени подписи. Намерени са всички референтни OSM обекти.

en: {0} of {1} OSM objects are referenced but not there.
    Do you want to load them from OSM-Server?
bg: {0} от {1} OSM обекти са реферирани, но ги няма.
    Искате ли да ги заредите от OSM-сървър?

en: Load objects from server
bg: Зареди обекти от сървъра

en: Download signed data
bg: Изтеглете подписани данни

en: Warning: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
bg: Предупреждение: Грешката е игнорирана, защото задачата е отменена. Изключение: {0}

en: Generating new Keypair.
    Collecting randomness...
bg: Генериране на нова двойка ключове.

en: Signed
bg: Подписан

en: Object signatures
bg: Подписи на обект

en: Open object signing window.
bg: Отваряне на прозореца за подписване на обекти.

en: Check
bg: Проверка

en: Check all available signatures for selected object.
bg: Проверка на всички подписи за избрания обект.

en: Sign
bg: Подписване

en: Digital sign selected Tags, if you believe they are correct.
bg: Подпишете избраните маркери ако смятате че са верни

en: Show all available signatures for selected attribute.
bg: Показване на всички налични подписи за избрания атрибут.

en: Show deleted tags and notes if they were signed before
bg: Показване на изтрити маркери и бележки, ако са били подписани преди това

en: Use default (and maybe existing) GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
bg: Използвайте директорията по подразбиране (може би съществуваща) GnuPG ({0}), за да съхранявате нови ключове и конфигурации.

en: Use separate GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
bg: Използвайте отделна директория на GnuPG ({0}), за да съхранявате нови ключове и конфигурации.

en: Trust OSM Settings
bg: Доверете се на настройките на OSM

en: Change GPG and privacy settings of the trustosm plugin.
bg: Променете GPG и настройките за поверителност на приставката trustosm.

en: Use separate GnuPG configuration directory?
bg: Да се използва отделна конфигурационна директория на GnuPG?

en: Dialog
bg: Диалог

en: Signed key value pair was: {0}={1}
bg: Подписаната двойка стойност ключ е: {0} = {1}

en: {0} Signatures found.
bg: Намерени са {0} подписа.

en: Signature Info
bg: Информация за подписите,

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Node.
bg: Няма подписи за избрания възел.

en: No Signature found
bg: Не са намерени подписи.

en: Selected node was:
    {0}
bg: Избраният възел беше:
    {0}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Attribute.
bg: Няма подписи за избрания атрибут.

en: Selected key value pair was:
    {0}={1}
bg: Избраната двойка стойност ключ е:
    {0} = {1}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Segment.
bg: няма подписи за избрания сегмент.

en: Selected WaySegment was:
bg: Избраният сегмент:

en: Signature Files
bg: Файлове със подписи

en: Error while exporting {0}:
    {1}
bg: Грешка при експорт {0}:
    {1}

en: OSM Signature Files
bg: Файлове за подпис на OSM

en: Only digits allowed in osmid: ''{0}''.
bg: В osmid са разрешени само цифри: '' {0} ''.

en: Could not parse OpenPGP message.
bg: Съобщението на OpenPGP не можа да се анализира.

en: Prepare stuff...
bg: Подготовка на материалите ...

en: Parsing Signature data...
bg: Анализиране на данните за подпис ...

en: The Signature is broken!
bg: Подписът е повреден

en: Manipulation Warning
bg: Предупреждение за манипулация

en: Select a signing key from your keyring-file:
bg: Изберете ключ за подписване от вашия файл с ключове:

en: Don''t ask again for the key
bg: Не питай отново за ключа

en: Use a random key from this list
bg: Използвай произволен ключ от този списък

en: Create new Key
bg: Създай нов ключ

en: Select a Key to sign
bg: Изберете ключ за подписване

en: The object with the ID "{0}" ({1}) is newly created.
    You can not sign it, because the signature would lose the ID-Reference after uploading it to the OSM-server.
bg: Обектът с идентификатор „{0}“ ({1}) е новосъздаден.
    Не можете да го подпишете, тъй като подписът ще загуби ID-Reference, след качване на OSM-сървъра.

en: Signing canceled!
bg: Подписването е отменено!

en: Please give a tolerance in meters
bg: Моля, дайте толеранс в метри

en: Select as much as you like:
bg: Изберете колкото е необходимо:

en: Survey
bg: Сървей

en: Aerial Photography
bg: Аерофотоснимки

en: Web Recherche
bg: Уеб търсене

en: Trusted persons told me
bg: Съобщение от доверено лице

en: Which source did you use?
bg: Кой източник използвахте?

en: never
bg: никога

en: Primary user-ID:
bg: Основен ползвател - ID

en: Key-ID:
bg: ID на ключа:

en: Fingerprint:
bg: Пръстов отпечатък:

en: Algorithm:
bg: Алгоритъм:

en: Strength in bit:
bg: Дължина на ключа, бит:

en: Creation date:
bg: Дата на създаване:

en: Expiration date:
bg: Дата на анулиране:

en: Select algorithm:
bg: Изберете алгоритъм:

en: Choose Bitlength (Strength):
bg: Изберете дължина (сила) на ключа:

en: Encryption algorithm to protect private key:
bg: Алгоритъм за криптиране за защита на частния ключ:

en: Choose an expiry date for the key:
bg: Изберете срок на валидност за ключа:

en: Create a new signing key
bg: Създайте нов ключ за подписване

en: Turn lanes tagging - editor
bg: Етикети за маркирани пътни ленти - редактор

en: Turn lanes tagging - Editor
bg: Етикети за маркирани пътни ленти - Редактор

en: turn lanes tagging - editor
bg: Етикети за маркирани пътни ленти - редактор

en: Turn Lanes Editor
bg: Редактор на маркери на ленти за завой

en:  The number of lanes has fixed according number of turns
bg:  Броят на лентите е фиксиран според броя на завоите

en:  The number of lanes:forward has fixed according number of turns
bg:  Броят ленти "напред" е фиксиран според броя на завоите

en:  The number of lanes:both_ways has fixed according number of turns
bg:  Броят ленти в двете посоки е фиксиран според броя на завоите

en:  The number of lanes:backward has fixed according number of turns
bg:  Броят на лентите: назад е фиксиран според броя на завоите

en: check the right direction of the way
bg: проверете дали е правилна посоката на пътя

en: Unidirectional road
bg: Еднопосочно движение

en: Build unidirectional road
bg: Изградете еднопосочна линия

en: Bidirectional road
bg: Двупосочно движение

en: Build bidirectional road
bg: Изградете двупосочна линия

en: Use "none"
bg: Използвай "none"

en: use "none" instead of empty values
bg: Използвай "none" вместо празно поле

en: Preset turn lanes
bg: Заготовки за линии за завой

en: Recently turn lanes edits
bg: Скорошни редакции на линии за завой

en: Both way lane
bg: Двупосочна линия

en: Backward
bg: Назад

en: Number of backward lanes
bg: Брой линии "назад"

en: Number of forward lanes
bg: Брой линии "напред"

en: Both way
bg: в двете посоки

en: Number of lanes
bg: Брой линии

en: Directional
bg: Насочена

en: Turn lanes
bg: Линии за завой

en: No such lane.
bg: Няма такава лента.

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
bg: <html> Броят на лентите не е посочен за един или повече пътища; моля, добавете липсващи маркери за ленти. </html>

en: <html>An error occurred while constructing the model. Please run the validator to make sure the data is consistent.<br><br>Error: {0}</html>
bg: <html> Възникна грешка при конструирането на модела. Моля, стартирайте валидатора, за да проверите последователността на данните. <br> <br> Грешка: {0} </html>

en: Edit turn relations and lane lengths for selected node.
bg: Редактирайте отношенията на завои и дължините на линиите за избрания възел.

en: Validate turn- and lane-length-relations for consistency.
bg: Проверете релациите за ограничение за завой както и дължина на лентата за последователност.

en: Turn Lanes
bg: Ленти за завиване

en: Edit turn lanes
bg: Редакция на ленти за завиване

en: Left-hand traffic direction:
bg: Посока на движение за ляв волан:

en: Quick-Fix
bg: Поправи

en: Revalidate all turnlanes-relations.
bg: Повторно валидиране на всички релации на ленти за завиване.

en: Automatically fixes the issue.
bg: Автоматично отстраняване на проблема.

en: Selects the offending relation.
bg: Избира проблемни релации.

en: Add turn
bg: добави завой

en: Delete lane.
bg: Изтриване на линияа

en: Delete turn.
bg: Изтриване на завой

en: {0} lanes are not referenced in any turn-relation.
bg: {0} ленти не са посочени в никаква връзка.

en: Put the ways in order.
bg: Разположи линиите в ред.

en: Relation references non-existent (regular) lane {0}
bg: Релацията се обръща към несъществуваща (стандартна) лента {0}

en: Relation references non-existent extra lane {0}
bg: Релацията се обръща към несъществуваща лента {0}

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
bg: Целочислен списък „{0}“ съдържа некоректни стойности.

en: Create/Edit turn restriction...
bg: Създаване / редактиране на ограничение за завой ...

en: Create or edit a turn restriction.
bg: Създайте или редактирайте ограничение за завой.

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
bg: В следващата таблица можете да редактирате <strong> необработените маркери </strong> на връзката OSM, представляващи това ограничение за завой.

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
bg: В следващата таблица можете да редактирате <strong> необработените членове </strong> на релацията на OSM, определящи това ограничение за завой.

en: Type:
bg: Вид:

en: From:
bg: От:

en: To:
bg: Към:

en: Vias:
bg: чрез

en: Copy to the clipboard
bg: Копиране в клипборда

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
bg: Не може да се намери обект с идентификатор '' {0} '' в слой '' {1} ''

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
bg: Не може да се добави обект „ {0} “„ като член на релацията, защото той е изтрит или невидим в слоя „ {1} “

en: Clear the selected roles or delete the selected members
bg: Изчистете избраните роли или изтрийте избраните членове

en: Insert new relation members from object in the clipboard
bg: Вмъкнете нови членове на релацията от обект в клипборда

en: Move the selected relation members down by one position
bg: Преместете избраните членове на релацията надолу с една позиция

en: Move the selected relation members up by one position
bg: Преместете избраните членове на релацията нагоре с една позиция

en: Edit basic attributes of a turn restriction
bg: Редактирайте основните атрибути на ограничението на завоя

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
bg: Редактирайте необработените маркери и членовете на това ограничение за завиване

en: Errors/Warnings
bg: Грешки/Предупреждения

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
bg: Показване на грешки и предупреждения, свързани с това ограничение на завоя

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
bg: Създайте ново ограничение за завой в слой „{0}“

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
bg: Редактирайте ново ограничение на завой в слой „{0}“

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
bg: Редактиране на ограничение за завой „{0}“ в слой „„ {1} “

en: There is still an unresolved error or warning identified for this turn restriction. You are recommended to resolve this issue first. | There are still {0} errors and/or warnings identified for this turn restriction. You are recommended to resolve these issues first.
bg[0]: Все още има неразрешена грешка или предупреждение за това ограничение на завоя. Препоръчва се първо да разрешите този проблем.
bg[1]: Все още има {0} идентифицирани грешки и / или предупреждения за това ограничение на завоя. Препоръчва се първо да разрешите тези проблеми.

en: Do you want to save anyway?
bg: Искате ли да запазите?

en: Yes, save anyway
bg: Да, все пак запази

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
bg: Запази ограничението за завой въпреки грешки и / или предупреждения

en: No, resolve issues first
bg: Не, първо разреши проблемите

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
bg: Отмени запазването и започни първо с решаване на висящи проблеми

en: Pending errors and warnings
bg: Изчакващи грешки и предупреждения

en: This turn restriction refers to an object which was deleted outside of this turn restriction editor: | This turn restriction refers to {0} objects which were deleted outside of this turn restriction editor:
bg[0]: Това ограничение за завиване се отнася до обект, който е изтрит извън този редактор:
bg[1]: Това ограничение за завиване се отнася до {0} обекти, които са били изтрити извън този редактор:

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
bg: Актуализациите на това ограничение за завиване не могат да бъдат запазени, освен ако изтритите членове не бъдат премахнати. <br> Как искате да продължите?

en: Remove deleted members and save
bg: Премахнете изтритите членове и запазете

en: Cancel and return to editor
bg: Отказ и връщане към редактора

en: Deleted members in turn restriction
bg: Изтрити членове на ограничение за завой

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
bg: Регистрирай конфликт и затвори редактора на ограничение за завои

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
bg: Върнете се в редактора на ограничение за завои и продължете редактирането

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
bg: <html> Това ограничение за завои е променено извън редактора. <br> Не можете да приложите промените си и да продължите да редактирате. <br> <br> Искате ли да регистрирате конфликт и да затворите редактора? </html>

en: Already participating in a conflict
bg: Вече участва в конфликт

en: Delete this turn restriction
bg: Изтрийте това ограничение за завой

en: Select this turn restriction
bg: Селектирайте това ограничение за завой

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
bg: Активирайте слоя, към който принадлежи това ограничение на завоя, и го увеличете

en: {0} warning | {0} warnings
bg[0]: {0} предупреждение
bg[1]: {0} предупреждения

en: {0} error | {0} errors
bg[0]: {0} грешка
bg[1]: {0} грешки

en: no issues
bg: не са открити проблеми

en: please select a way
bg: моля изберете линия

en: multiple objects with role ''{0}''
bg: няколко обекти с роля „{0}“

en: Delete from turn restriction
bg: Изтриване от ограничението на завоите

en: Accept the currently selected way
bg: Приемете избраната в момента линия

en: Paste from the clipboard
bg: Поставете от клипборда

en: Create new turn restriction
bg: Създайте ново ограничение за завой

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
bg: Стартирайте редактора за "ограничение за завиване", за да създадете ново ограничение

en: No Right Turn
bg: забранен десен завой

en: No Left Turn
bg: забранен ляв завой

en: No U-Turn
bg: забранен обратен завой

en: No Straight On
bg: забранено напред

en: Only Right Turn
bg: Само завой надясно

en: Only Left Turn
bg: Само завой наляво

en: Only Straight On
bg: Само направо

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
bg: Предупреждение: Неуспешно зареждане на иконата за тип ограничение на завой „{0}“

en: please select a turn restriction type
bg: Моля, въведете тип на забраната

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
bg: Изберете типовете превозни средства, за които ограничението на завой е <strong> не </strong> приложимо.

en: Public Service Vehicles
bg: Превозни средства за обществени услуги

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
bg: Обществен транспорт като автобуси, трамваи и др.

en: Heavy Goods Vehicles
bg: Тежкотоварни превозни средства

en: Motorcars
bg: Автомобили

en: Bicycles
bg: Велосипеди

en: Mopeds
bg: Мотопеди

en: Use standard exceptions
bg: Използвайте стандартни изключения

en: Use non-standard exceptions
bg: Използвайте нестандартни изключения

en: Remove the currently selected vias
bg: Премахнете избраните в момента обекти "чрез"

en: Move the selected vias down by one position
bg: Преместете избраните обекти "чрез" надолу с една позиция

en: Move the selected vias up by one position
bg: Преместете избраните обекти "чрез" нагоре с една позиция

en: Copy the selected vias to the clipboard
bg: Преместете избраните обекти "чрез" в буфера

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
bg: Вмъкнете обекти „чрез“ (via) от клипборда

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
bg: Извличането на OSM обект с идентификатор {0} от набора от данни {1} не бе успешно. Не можете да го добавите като „ чрез “ (via).

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
bg: От:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
bg: Към:

en: no participating way with role ''from''
bg: няма линия-участник с роля "от" (from)

en: no participating way with role ''to''
bg: няма линия-участник с роля "към" (to)

en: Only participating in selection
bg: Само участващи в селекцията

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
bg: <html> Изберете за показване ограниченията на завоя, свързани с обекта, само в текущата селекция. <br> Отменете, за да се показват всички ограничения на завоя в текущия набор от данни. </html>

en: Turn Restrictions
bg: Пътни ограничения

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
bg: Показва и управлява ограниченията на завоите в текущия набор от данни

en: Open an editor for the selected turn restriction
bg: Отворете редактор за избраното ограничение на завоите

en: Delete the selected turn restriction
bg: Изтрийте избраното ограничение на завоите

en: Create a new turn restriction
bg: Създайте ново ограничение на завой

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
bg: Задайте текущия избор на JOSM на избраните ограничения на завоя

en: Select in current data layer
bg: Изберете в текущия слой с данни

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
bg: Мащабирай до избраните в момента ограничения на завоя

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
bg: OSM плъгин за редактиране на ограничения за завой.

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
bg: Разработката на приставката за ограничаване на завоите беше спонсорирана от <a href="http://www.skobbler.de"> skobbler GmbH </a>.

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
bg: Конфигурирайте настройките на приставката за ограничения за завой

en: Sponsor
bg: Спонсор

en: The Basic Editor can optionally display the list of via-objects of a turn restriction. If enabled, one can edit them in the Basic editor too. If disabled, editing of via-objects is possible in the Advanced Editor only.
bg: Основният редактор може по желание да покаже списъка на обектите "ограничение на завиване". Ако е активирано, можете да ги редактирате и в основния редактор. Ако е деактивирано, редактирането на via-обекти е възможно само в Advanced Editor.

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
bg: Показване и редактиране на списък с обекти в основния редактор

en: Road signs - Set A
bg: Пътни знаци - комплект A

en: Road signs - Set B
bg: Пътни знаци - комплект B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
bg: Моля, изберете набора от икони на пътни знаци, които да се използват в приставката.

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
bg: Предупреждение: настройката с ключ „ {0} “има неподдържана стойност „{1}“. Стойността по подразбиране е „set-a“.

en: This turn restriction uses the way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> <strong>and</strong> with role <tt>to</tt>. In a turn restriction, the way with role <tt>from</tt> should be different from the way with role <tt>to</tt>, though.
bg: Това ограничение на завой използва линията <span class = "object-name"> {0} </span> с роля <tt> от </tt> <strong> и </strong> с роля <tt> до </ tt >. В ограничението на свой ред обаче линията с роля <tt> от </tt> трябва да е различна от линията с роля <tt> до </tt>.

en: Delete ''from''
bg: Изтриване "от"

en: Removes the member with role ''from''
bg: Премахва члена с роля '' от '' (from)

en: Delete ''to''
bg: Изтриване "към"

en: Removes the member with role ''to''
bg: Премахва члена с роля '' към '' (то)

en: Fix in editor
bg: Поправка в редактора

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
bg: Отидете в Basic Editor и ръчно изберете членове с роли '' от '' и '' до ''

en: This turn restriction uses a non-standard restriction type <tt>{0}</tt> for the tag key <tt>restriction</tt>. It is recommended to use standard values only. Please select one in the Basic editor.
bg: Това ограничение на завой използва нестандартен тип ограничение <tt> {0} </tt> за ключа на маркера <tt> ограничение </tt>. Препоръчва се да се използват само стандартни стойности. Моля, изберете такъв в основния редактор.

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
bg: Отидете в Basic Editor и ръчно изберете тип ограничение на завой

en: The <strong>from</strong>-way <span class="object-name">{0}</span> and the <strong>to</strong>-way <span class="object-name">{1}</span> intersect at node <span class="object-name">{2}</span> but this node isn''t a <strong>via</strong>-object.<br> It is recommended to set it as unique <strong>via</strong>-object.
bg: <strong> от </strong> линия <span class = "object-name"> {0} </span> и <strong> към </strong> линия <span class = "object-name"> {1} </span> се пресичат на възел <span class = "object-name"> {2} </span>, но този възел не е <strong> "чрез" </strong> обект. <br> Препоръчително е да го зададете като уникален обект <strong> чрез </strong>.

en: Set via-Object
bg: Задаване на "чрез" обект

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
bg: Заменя текущо конфигурираните "чрез"-обекти с възела в пресечната точка

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
bg: Отидете в Basic Editor и ръчно коригирайте списъка на via-обекти

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
bg: Ограничението на завой трябва да указва вида на ограничението. Моля, изберете тип в основния редактор.

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
bg: Изисква се линия с роля <tt> от </tt> в ограничението на завой.

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
bg: Изисква се линия с роля <tt> до </tt> при ограничение на завой.

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
bg: Моля, отидете в основния редактор и ръчно изберете линия.

en: Add in editor
bg: Добавяне в редактор

en: Add a way with role ''from''
bg: Добавете начин с роля '' от ''

en: Add a way with role ''to''
bg: Добавете начин с роля '' към '' (to)

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
bg: Двете линии, които участват в ограничението за завиване, <strong> не са свързани </strong>

en: Make sure you add one or more via objects (nodes or ways) to the turn restriction.
bg: Уверете се, че сте добавили един или повече "през" (via) обекти (възли или начини) към ограничението за завиване.

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
bg: Отидете в Advanced Editor и добавете "през" (via) обекти

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
bg: Ограничението на завой изисква точно една линия с роля <tt> от </tt>. Това ограничение има {0} линии в тази роля. Моля, премахнете {1} от тях.

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
bg: Ограничението на завой изисква точно една линия с роля <tt> до </tt>. Това ограничение има {0} линии в тази роля. Моля, премахнете {1} от тях.

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
bg: Отидете в Разширения редактор и премахнете членовете

en: The tag <tt>except</tt> has the non-standard value <tt>{0}</tt>. It is recommended to use standard values for <tt>except</tt> only.
bg: Маркерът <tt> освен </tt> има нестандартна стойност <tt> {0} </tt>. Препоръчително е да се използват стандартни стойности само за <tt> с изключение на </tt>.

en: Go to Basic Editor and select standard vehicle type based exceptions
bg: Отидете в Basic Editor и изберете стандартни изключения въз основа на типа превозно средство

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
bg: Липсва необходимият маркер <tt> {0} = {1} </tt>.

en: Add missing tag
bg: Добавете липсващ таг

en: Add the missing tag {0}={1}
bg: Добавете липсващия таг {0} = {1}

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
bg: Линията <span class = "object-name"> {0} </span> с роля <tt> от </tt> и линията <span class = "object-name"> {1} </span> с роля <tt> да </tt> се пресичат във възел <span class = "object-name"> {2} </span>. <p> И двете линии трябва да бъдат разделени в пресечния възел.

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
bg: Линията <span class = "object-name"> {0} </span> с роля <tt> {1} </tt> трябва да бъде разделена във възел <span class = "object-name"> {2} < / span> където е свързана с линия <span class = "object-name"> {3} </span>.

en: Split now
bg: Раздели сега

en: Split the ways
bg: Раздели линиите

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
bg: Това ограничение за завиване използва възела <span class = "object-name"> {0} </span> като член с роля <tt> {1} </tt>.

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
bg: Това ограничение за завиване използва релацията <span class = "object-name"> {0} </span> като член с роля <tt> {1} </tt>.

en: A way is required instead.
bg: Вместо това се изисква линия.

en: Delete the member from the turn restriction
bg: Изтрийте участъка от ограничението за завиване

en: Change to the Basic Editor and select a way
bg: Преминете към основния редактор и изберете линия

en: Object could not be undeleted | Some objects could not be undeleted
bg[0]: Обектът не може да бъде възстановен
bg[1]: Обектите не могат да бъдат възстановени

en: One object could not be undeleted.<br> | {0} objects could not be undeleted.<br>
bg[0]: Един обект не може да бъде възстановен. <br>
bg[1]: {0} обекта не могат да бъдат възстановени. <br>

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id. Maybe it was redacted.
bg: Сървърът отговори с код 404. <br> Това обикновено означава, че сървърът не познава обект със заявения идентификатор. Възможно е да е бил редактиран.

en: Undelete object...
bg: Възстановяване на обекта ...

en: Undelete object by id
bg: Възстановяване на обекта по ID

en: Undelete Object
bg: Възстановяване на обект

en: Undelete object
bg: Възстановяване на обект

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
bg: Въведете типа и идентификатора на обектите, които трябва да бъдат изтрити, например „n1 w2“

en: Select if the data should be added into a new layer
bg: Изберете дали данните да се добавят в нов слой

en: Start undeleting
bg: Започнете да възстановяване на изтритото

en: Close dialog and cancel
bg: Затворете диалоговия прозорец и отменете

en: Add nodes at intersections
bg: Добави възли в пресечните точки

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
bg: Добави възли в пресечните точки на селектираните линии

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
bg: Моля, изберете една или повече линии с пресичащи се сегменти.

en: Align Way Nodes
bg: Подравняване на точките от линията

en: Align nodes in a way
bg: Подравняване на точките в линия

en: The way with selected nodes can not be straightened.
bg: Линията с избрани възли не може да бъде изправена.

en: Internal error: number of nodes is {0}.
bg: Вътрешна грешка: броят на възлите е {0}.

en: Copy all tags of selected objects to paste buffer.
bg: Копирайте всички маркери на избрани обекти в буфера.

en: Extract node
bg: Извличане на възел

en: Extracts node from a way
bg: Извлича възел от линия

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
bg: Този инструмент извлича възел от линиите в които той участва и изисква да бъде избран единичен възел.

en: Extract node confirmation
bg: Потвърждение за извличане на  на възел

en: You are about to extract a node which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to extract?
bg: На път сте да извлечете възел, той може да има други препратки, които все още не са изтеглени. <br> Това може да създаде проблеми, защото други обекти (които не виждате) могат да ги използват. <br> Наистина ли искате да извлечете?

en: Extract node from line
bg: Извличане на възел от линия

en: Paste Relations
bg: Поставяне на връзки

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
bg: Постави избраните обекти в еднакви релации с обектите в буфера.

en: Split Object
bg: Разделяне на обект

en: Split an object at the selected nodes.
bg: Разделяне на обект в избраните възли.

en: The current selection cannot be used for splitting.
bg: Текушата селекция не може да се използва за разделяне.

en: The selected way is not closed.
bg: Избраната линия не е затворена.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
bg[0]: Избраният път не съдържа избраната точка.
bg[1]: Избраният път не съдържа избраните точки

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
bg: Не може да се раздели обекта по избраната линия. Изберете разделителна линия или точки.

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
bg: Избраните възли не могат да бъдат последователни възли в обекта.

en: Multipolygon split would create invalid multipolygons! Split was not performed.
bg: Разделянето на този полигон ще доведе до невалидни полигони. Разделянето не е извършено.

en: Cannot split incomplete multipolygon
bg: Не е възможно разделянето на незавършени полигони

en: Multipolygon has unclosed rings
bg: Мултиполигонът има незатворени области

en: Error in multipolygon: {0}
bg: Грешка в мултиполигон: {0}

en: Split adjacent ways
bg: Раздели съседни линии

en: Split adjacent ways on T-intersections
bg: Раздели съседните линии в Т-пресечките

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
bg: Има няколко линии, съдържащи един от разделящите възли. Изберете линиите, участващи в тази операция.

en: The selection cannot be used for action ''{0}''
bg: Селекцията не може да се използва за действие „{0}“

en: Symmetry
bg: Симетрия

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
bg: Моля, изберете поне два възела за оста на симетрия , както и обект на който да създадем огледален образ.

en: Paste tags from previous selection
bg: Постави маркери от предишната селекция

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
bg: Постави маркери от предишната селекция (не от клипборда).

en: Add Source Tag
bg: Добавяне на маркер за източника

en: Add remembered source tag
bg: Добавяне на запомнен маркер за източника

en: UnGlue Relation
bg: Разединяване на релация

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
bg: Дублирай възли, линии и релации, използвани в няколко релации.

en: Unglued Relations
bg: Разединени релации

en: Change relation member for {0} {1}
bg: Промяна на член на връзката за {0} {1}

en: Radius too small
bg: Радиусът е твърде малък

en: Nothing to do
bg: Нищо за правене

en: Could not detect which part of the closed way should be changed
bg: Не може да се определи коя част от затворената линия трябва да бъде променена

en: Circle arc
bg: Кръгова дъга

en: Create a circle arc
bg: Създай кръгова дъга

en: Could not use selection to create a curve
bg: Тази селекция не може да се използва за създаване на крива

en: Could not use selection to create a curve: {0}
bg: Тази селекция не може да се използва за създаване на крива: {0}

en: Select custom URL
bg: Избор на потребителски URL адрес

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
bg: Моля, изберете един от потребителските URL адреси (конфигурирани в Предпочитания)

en: Ask every time
bg: Питай всеки път

en: Configure custom URL
bg: Конфигурирайте персонализиран URL адрес

en: Open custom URL
bg: Отворете персонализиран URL адрес

en: Opens specified URL browser
bg: Отваря посочен URL браузър

en: Utilsplugin2 settings
bg: Настройки на Utilsplugin2

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
bg: Тук можете да промените някои настройки на функциите Utilsplugin2

en: Save to file
bg: Запис във файл

en: Load from file
bg: Четене от файл

en: Please edit custom URLs and select one row to use with the tool<br/> <b>&#123;key&#125;</b> is replaced with the tag value<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> is replaced with the element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> is replaced with "node","way" or "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> is replaced with map center latitude/longitude <br/> Your can manually load settings from file <b>customurl.txt</b> in JOSM folder
bg: Моля, редактирайте персонализирани URL адреси и изберете един ред, който да използвате с инструмента <br/> <b> & # 123; key & # 125; </b> се заменя със стойността на маркера <br/> <b> & # 123; # id & # 125; </b> се заменя с елемента ID <br/> <b> & # 123; # type & # 125; </b> се заменя с "възел", "начин" или "връзка" <br /> <b> & # 123; # lat & # 125; , & # 123; # lon & # 125; </b> се заменя с географска ширина / дължина на центъра на картата <br/> Можете да заредите ръчно настройки от файл <b> customurl.txt </b> в папка JOSM

en: Custom URL configuration
bg: Конфигуриране на персонализиран URL адрес

en: Lat Lon tool
bg: Инструмент за географски ширина / дължина

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
bg: Създайте геометрия, като въведете географски координати за нея.

en: Enter the coordinates for the new nodes, one for each line.<br/>If you enter two lines with the same coordinates there will be generated duplicate nodes.<br/>You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.<br/>Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.<br/>For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.<br/>Coordinate value can be in one of three formats:<ul><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.<br/><br/>Some examples:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>
bg: Въведете координатите за новите възли, по една за всеки ред. <br/> Ако въведете два реда с еднакви координати, ще се генерират дублиращи се възли. <br/> Можете да разделите дължина и ширина с интервал, запетая или точка и запетая. <br/> Използвайте положителни числа или символи N, E, за да посочите северната или източната кардинална посока. <br/> За южните и западните кардинални посоки можете да използвате или отрицателни числа, или S, W символи. <br/> Координатната стойност може да бъде в един от трите формата: <ul> <li> <i> градуси </i> <tt> & deg; </tt> </li> <li> <i> градуси </i> <tt> & deg; < / tt> <i> минути</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>градуси</i> <tt> & deg; </tt> <i> минути </i> <tt> & # 39; </tt> <i>секунди</i><tt>&quot</tt></li> </ul> Символи <tt> & deg; </tt>, <tt> & # 39; </tt>, <tt> & prime; </tt>, <tt> & quot; </tt>, <tt> & Prime; </tt> не са задължителни. <br/> <br /> Някои примери: <ul> <li> 49.29918 & deg; 19.24788 & deg; </li> <li> N 49.29918 E 19.24788 </li> <li> W 49 & deg; 29.918 & # 39; S 19 & 24.788 & # 39; </li> <li> N 49 & deg; 29 & # 39; 04 & quot; E 19 & deg; 24 & # 39; 43 & quot; </li> <li> 49.29918 N, 19.24788 E </li> <li> 49 & deg; 29 & # 39; 21 & quot; N 19 & deg; 24 & # 39; 38 & quot; E </li> <li> 49 29 51, 19 24 18 </li> <li> 49 29, 19 24 </li> <li> E 49 29, N 19 24 </li> <li> 49 & deg; 29; 19 & deg; 24 </li> <li> N 49 & deg; 29, W 19 & deg; 24 </li> <li> 49 & deg; 29,5 S, 19 & deg; 24,6 E </li> <li> N 49 29,918 E 19 15,88 </li> <li> 49 29,4 19 24,5 </li> <li> -49 29,4 N -19 24,5 W </li> </ul> < li> 48 ° 42 & # 39; 52.13 "N, 21 ° 11 & # 39; 47.60" E </li> </ul>

en: Tag multiple objects [alpha]
bg: Маркиране на множество обекти [алфа]

en: Edit tags of object list in table
bg: Редактиране на маркери от списък с обекти в таблица

en: Tag multiple objects
bg: Постави маркери на множество обекти

en: Sync with JOSM selection
bg: Синхронизиране с избор на JOSM

en: Zoom to objects
bg: Масштабирай до объектите

en: Remove tag
bg: Премахни етикета

en: Delete tags from multiple objects
bg: Изтрийте тагове от множество обекти

en: Duplicate tags from the first
bg: Копирай маркерите от първия обект

en: Set tags for multiple objects
bg: Задай маркери на няколко обекта

en: Delete from history
bg: Изтрий от история

en: Find primitives with these tags
bg: Намери примитиви с такива маркери

en: Multitag Background: highlight
bg: Фон при повече от един маркери: подчертаване

en: Replace geometry of selected object with a new one
bg: Заменете геометрията на избрания обект с нова

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
bg: Този инструмент замества геометрията на един обект с друг и затова изисква да бъдат избрани точно тези два обекта.

en: Both ways are new and have new nodes, cannot decide which one has the correct geometry.
bg: И двете линии са нови и имат нови възли, не може да се реши кой има правилната геометрия.

en: Replace Membership
bg: Замени членството

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
bg: В релациите, в които избраният обект е член, го заменете с нов

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
bg[0]: Заменено „ {0} “ с „ {1} “ във връзка {2}
bg[1]: Заменено „ {0} “ с „ {1} “ във връзки {2}

en: The first selected object ''{0}'' is not part of any relation
bg: Първият избран обект '' {0} '' не е част от никаква релация

en: Range of child primitives count
bg: брои се обхват на примитиви от по-долен ранг (child primitives)

en: Range of parent primitives count
bg: брои се обхват на примитиви от по-горен ранг (parent primitives)

en: Range of referencing relation count
bg: Обхват на референтния брой релации

en: Range of attached ways count
bg: Диапазон на присъединените линии.

en: Adjacent nodes
bg: Съседни възли

en: Select adjacent nodes
bg: Изберете съседни възли

en: Adjacent ways
bg: Съседни линии

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
bg: Ще бъдат селектирани съседни линии. Възлите ще бъдат де-селектирани.

en: All connected ways
bg: Всички свързани линии

en: Select all connected ways
bg: Селектирай всички свързани линии

en: Intersecting ways
bg: Пресичащи се линии

en: Select intersecting ways
bg: Избери пресичащи се линии

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
bg: Моля, изберете няколко линии за да намерите свързани и пресичащи ги линии!

en: All intersecting ways
bg: Всички пресичащи се линии

en: Select all intersecting ways
bg: Изберете всички пресичащи се линии

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
bg: Моля, изберете няколко линии за да намерите всички свързани и пресичащи ги линии!

en: Middle nodes
bg: Междинни възли

en: Select middle nodes
bg: Избери междинните възли

en: Please select two nodes connected by way!
bg: Моля, изберете два възела, свързани с линия.

en: Reached max recursion depth: {0}
bg: Достигната е максимална дълбочина на рекурсия: {0}

en: All inside [testing]
bg: Всичко вътре [тестване]

en: Select all inside selected polygons
bg: Изберете всички елементи които са вътре в избраните полигони

en: All inside
bg: Всичко вътре

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
bg: Нищо не е намерено. Моля, изберете някакви затворени линии или мултиполигони, за да намерите всички примитиви вътре в тях!

en: Area boundary [testing]
bg: Граница на зоната [тестване]

en: Select relation or all ways that forms area boundary
bg: Изберете релация или всички линии, които оформят границата на зоната

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
bg: Нищо не е намерено. Моля, изберете линия, която е част от някакъв многоъгълник, образуван от свързани линии

en: Select Highway
bg: Изберете път

en: Select highway for the name/ref given
bg: Изберете път по даденото име или номер

en: Please select one or two ways for this action
bg: Моля, изберете една или две линии за това действие

en: Select last modified nodes
bg: Изберете последно модифицираните възли

en: Select last modified ways
bg: Последно модифицирани линии

en: Select Way Nodes
bg: Изберете възли от линии

en: Select all nodes of a selected way.
bg: Изберете всички възли по избраната линия.

en: Undo selection
bg: Отмяна на избора

en: Reselect last added object or selection form history
bg: Повторно избери последно добавен обект или селектирай от история

en: Unselect nodes
bg: Де-селектирай възли

en: Removes all nodes from selection
bg: Премахва всички възли от селекцията

en: Looks for short ways that have the same maxspeed on both sides
bg: Преглеждане на къси отсечки с еднакви максимални скорости в двете посоки

en: testing
bg: тестване

en: Way Download
bg: Изтегляне на линия

en: Download map data on the end of selected way
bg: Изтеглете картографските данни в края на избраната линия

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
bg: <html> Не е избран нито възел, нито линия с крайна точка извън <br> текущите области за изтегляне. <br> Първо изберете възел в началото или края на линията или цяла линия. </html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
bg: <html> Не можа да намери уникален възел, от който да започне изтеглянето. </html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
bg: <html> Няма линии, свързани с възел „{0}“. Отменено. </html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
bg: Несъответствие на данните за изтегляне за линиите. Предишната свързана линия „{0}“ не бе открита след изтегляне

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
bg: <html> Няма допълнителни свързани линии за изтегляне. <br> Намерен е потенциален дублиращ се възел на избрания в момента възел. <br> <br> Избраният в момента възел е „ {0} “„ < br> Потенциалният дублиращ възел е '' {1} '' <br> Обединяване на дублиращия възел в избрания в момента възел и продължаване на изтеглянето? </html>

en: Merge duplicate node?
bg: Да се обединят ли дублирашите се точки?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
bg: <html> Няма повече свързани линии за изтегляне. </html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
bg: Възел „{0}“ е кръстовище с повече от 2 свързани линии.

en: Enter search expression here..
bg: Въведете израз за търсене тук ..

en: Select waypoint to move map
bg: Изберете точка за преместване на картата

en: Waypoint search
bg: Търсене на точки

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
bg: Търсене по пътна точка. Щракнете и преместете изгледа на картата към точката.

en: The Ultimate WMS Super-speed Turbo Challenge II
bg: Най-ново WMS супер-скоростно турбо предизвикателство II

en: Go driving
bg: Започнете да шофирате

en: Drive a race car on this layer
bg: Карайте състезателна кола на този слой

en: Tunnel Start
bg: Начало на тунел

en: Village/City
bg: Град/Село

en: Parking
bg: Паркинг

en: Fuel Station
bg: Бензиностанция

en: Shopping
bg: Пазаруване

en: WC
bg: Тоалетна

en: Camping
bg: Къмпинг

en: Test
bg: Тест
