josm 20081003 - en to it translation catalogue (10653 entries)

en: Close
it: Chiudi

en: Yes
it: Sì

en: About
it: Informazioni

en: Display the about screen.
it: Mostra la schermata delle informazioni.

en: Help: {0}
it: Aiuto: {0}

en: Version {0}
it: Versione {0}

en: Last change at {0}
it: Ultima modifica {0}

en: Java Version {0}
it: Versione Java {0}

en: Homepage
it: Pagina iniziale

en: Translations
it: Traduzioni

en: Follow us on
it: Seguici su

en: Preferences are stored in {0}
it: Le preferenze si trovano in {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
it: I nomi simbolici per le directory e i percorsi reali:

en: Info
it: Informazioni

en: Readme
it: Leggimi

en: Revision
it: Revisione

en: Contribution
it: Contributi

en: License
it: Licenza

en: Plugins
it: Estensioni

en: Installation Details
it: Dettagli dell’installazione

en: Translators
it: Traduttori

en: About JOSM...
it: Informazioni su JOSM...

en: Report bug
it: Segnala bug

en: unset
it: disattiva

en: Open directory
it: Apri directory

en: Failed to locate resource ''{0}''.
it: Impossibile localizzare la risorsa ''{0}''.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
it: Fallito il caricamento della risorsa ''''{0}'''', l''errore è {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
it: Selezionare almeno un nodo, percorso o relazione già caricato.

en: Warning
it: Attenzione

en: Please select the target layer.
it: Selezionare il livello di riferimento.

en: Select target layer
it: Seleziona il livello di riferimento

en: Cancel
it: Annulla

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
it: <html>Non ci sono livelli al quale unire il livello sorgente ''{0}''.</html>

en: No target layers
it: Nessun livello di riferimento

en: Select
it: Seleziona

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
it: Seleziona quegli elementi sulla mappa che sono scelti nell''elenco in alto.

en: History
it: Cronologia

en: Download and show the history of the selected objects
it: Scarica e visualizza la cronologia degli oggetti selezionati

en: Select WMS layers
it: Seleziona il livello WMS

en: Add layers
it: Aggiungi livelli

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
it: Filtro temporale per "{0}" come "{1}"

en: Invalid service URL.
it: Indirizzo URL del servizio non valido.

en: WMS Error
it: Errore WMS

en: Could not retrieve WMS layer list.
it: Impossibile ottenere la lista dei livelli WMS.

en: Could not parse WMS layer list.
it: Impossibile analizzare la lista dei livelli WMS.

en: Could not parse WMTS layer list.
it: Impossibile analizzare la lista del livello WMTS.

en: WMTS Error
it: Errore nel WMTS

en: Error
it: Errore

en: Select image format for WMS layer
it: Seleziona il formato immagine per il livello WMS

en: Show only layers for current view
it: Mostra solo i livelli per la vista corrente

en: Add Node...
it: Aggiungi nodo...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
it: Aggiungi un nodo inserendo latitudine / longitudine oppure le coordinate est / nord.

en: Tools: {0}
it: strumenti: {0}

en: Align Nodes in Circle
it: Disponi i nodi in cerchio

en: Move the selected nodes into a circle.
it: Sposta i nodi selezionati disponendoli su un cerchio.

en: Selection could not be used to align in circle.
it: La selezione non può essere usata per allineare in cerchio.

en: Nothing changed
it: Non è cambiato nulla

en: Please select only one node as center.
it: Per favore selezionare solo un nodo come centro.

en: Align each Way in Circle
it: Allinea ciascun percorso in cerchio

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
it: Uno o più nodi coinvolti in questa azione sono esterni all''area scaricata.

en: Not enough nodes to calculate center.
it: Non ci sono sufficienti nodi per calcolare il centro.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
it: Impossibile determinare il centro del cerchio per questa geometria.

en: Align Nodes in Line
it: Disponi i nodi in linea

en: Move the selected nodes in to a line.
it: Sposta i nodi selezionati disponendoli su una linea.

en: Please select at least three nodes.
it: Selezionare almeno tre nodi.

en: Can not align a polygon. Abort.
it: Impossibile allineare un poligono. Annullo.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
it: Non può essere risolta l''intersezione di tre o più percorsi. Annullo.

en: Two parallels ways found. Abort.
it: Sono stati trovati due percorsi paralleli. Annullo.

en: data
it: dati

en: layer
it: livello

en: selection
it: selezione

en: conflict
it: conflitto

en: download
it: scaricamento

en: problem
it: problema

en: previous
it: precedente

en: next
it: successivo

en: Nothing selected to zoom to.
it: Nessuna selezione su cui ingrandire la visuale

en: Information
it: Informazioni

en: Zoom to {0}
it: Ingrandisci visuale su {0}

en: Zoom the view to {0}.
it: Ingrandisci la visuale su {0}

en: View: {0}
it: Visualizza: {0}

en: No conflicts to zoom to
it: Nessun conflitto su cui ingrandire la visuale

en: Changeset Manager
it: Gestore gruppi di modifiche

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
it: Commuta la visibilità della finestra del gestore dei gruppi di modifiche

en: Windows: {0}
it: Finestre: {0}

en: Close open changesets...
it: Chiudi i gruppi di modifiche aperti...

en: Close open changesets
it: Chiudi i gruppi di modifiche aperti

en: There are no open changesets
it: Non ci sono gruppi di modifiche aperti

en: No open changesets
it: Nessun gruppo di modifiche aperto

en: Downloading open changesets ...
it: Scaricamento dei gruppi di modifiche aperti ...

en: Combine Way
it: Unisci percorso

en: Combine several ways into one.
it: Unisce diversi percorsi in uno.

en: Change directions?
it: Inverti direzione?

en: Reverse and Combine
it: Inverti direzione e unisci

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
it: I percorsi non possono essere uniti con le direzioni attuali. Vuoi invertire la direzione di qualcuno?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
it: Impossibile unire i percorsi<br>(Non possono essere uniti in una unica serie di nodi)

en: Reverse Ways
it: Inverti la direzione dei percorsi

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
it[0]: Unisci {0} percorso
it[1]: Unisci {0} percorsi

en: Please select at least two ways to combine.
it: Selezionare almeno due percorsi da unire.

en: Combine ways refused<br>(A shared node is outside of the download area)
it: Unione percorsi fallita<br>(Un nodo comune è fuori dall''area scaricata)

en: Copy
it: Copia

en: Copy selected objects to paste buffer.
it: Copia gli oggetti selezionati all''interno del buffer

en: Edit: {0}
it: Modifica: {0}

en: Please select something to copy.
it: Seleziona qualcosa da copiare.

en: Copy Coordinates
it: Copia coordinate

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
it: Copia le coordinate dei nodi selezionati negli appunti.

en: Copy server URLs
it: Copia indirizzi dei server

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
it: Copia negli appunti gli indirizzi dei server dagli oggetti selezionati

en: Create Circle
it: Crea cerchio

en: Create a circle from three selected nodes.
it: Crea un cerchio a partire da tre nodi selezionati.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
it: Selezionare esattamente due o tre nodi oppure un percorso con esattamente due o tre nodi.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
it: Questi nodi non sono disposti su una circonferenza. Annullo.

en: Cannot add a node outside of the world.
it: Non si può disegnare un nodo al di fuori dei confini della Terra.

en: Update multipolygon
it: Aggiorna multi-poligono

en: Create multipolygon
it: Crea multi-poligono

en: No data loaded.
it: Nessun dato caricato.

en: You must select at least one way.
it: È necessario selezionare almeno un percorso.

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
it[0]: Membro Non-Way rimosso dal multipoligono
it[1]: Membri Non-Way rimossi dal multipoligono

en: Delete
it: Cancella

en: Delete selected objects.
it: Cancella gli oggetti selezionati.

en: Delete confirmation
it: Conferma di cancellazione

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
it: Stai per eliminare dei nodi che potrebbero avere altri riferimenti non ancora scaricati.<br>Quest’azione può causare problemi perché altri oggetti (che non puoi vedere) potrebbero usarli.<br>Vuoi veramente eliminarli?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
it: State per cancellare degli oggetti incompleti <br>Questo può causare problemi perché non vedete l’oggetto reale. <br>Volete veramente cancellare?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
it[0]: Si sta per eliminare {0} relazione: {1}<br/>Quest''azione spesso non è necessaria e non può essere annullata facilmente dopo aver caricato su server.<br/>Si desidera veramente eliminare?
it[1]: Si stanno per eliminare {0} relazioni: {1}<br/>Quest''azione spesso non è necessaria e non può essere annullata facilmente dopo aver caricato su server.<br/>Si desidera veramente eliminare?

en: Delete relation?
it: Eliminare la relazione?

en: Delete Layer
it: Elimina livello

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
it: Elimina il livello attivo. Non elimina il file associato.

en: Dialogs panel
it: Pannello finestre

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
it: Commuta pannello finestre, massimizza visualizzazione mappa

en: Saving file {0}...
it: Salvataggio file {0}...

en: Successfully saved file {0}
it: Salvato con successo file {0}

en: Distribute Nodes
it: Distribuisci i nodi

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
it: Disponi i nodi a distanze regolari lungo una linea

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
it: Ignoro {0} nodi con coordinate nulle

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
it: Per favore fai una selezione :
    * Uno, nessun modo di auto-incrocio con al massimo due dei suoi nodi;
    * Tree nodi.

en: Download data
it: Scarica dati

en: Download data...
it: Scaricamento dati...

en: Download map data from a server of your choice
it: Scarica i dati cartografici da un server a tua scelta

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
it[0]: <html>Questa azione comporta {0} richiesta di<br>scaricamento individuale. Vuoi<br>continuare?</html>
it[1]: <html>Questa azione comporta {0} richieste di<br>scaricamento individuali. Vuoi<br>continuare?</html>

en:   adding {0} {1}
it:   aggiungendo {0} {1}

en: Calculating Download Area
it: Calcolo dell''area di scarico in corso

en: Download along...
it: Scarica lungo...

en: Download OSM data along the selected ways.
it: Scarica i dati OSM lungo i percorsi selezionati.

en: Download Along
it: Scarica lungo

en: Please select 1 or more ways to download along
it: Selezionare 1 o più percorsi

en: Download from OSM along selected ways
it: Scarica da OSM lungo i percorsi selezionati

en: Download notes in current view
it: Scarica le note nella visualizzazione corrente

en: Download in current view
it: Scarica la vista corrente

en: Download map data from the OSM server in current view
it: Scarica i dati cartografici della vista corrente dal server OSM

en: Download object...
it: Scarica oggetto...

en: Download OSM object by ID
it: Scarica oggetto di OSM tramite ID

en: Download parent ways/relations...
it: Scarica i percorsi/relazioni da cui dipende...

en: Download objects referring to one of the selected objects
it: Scarica gli oggetti che contengono dei riferimenti ad uno degli oggetti selezionati

en: Draw boundaries of downloaded data
it: Disegna i confini dei dati scaricati

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
it: Abilita / disabilita il rendering tratteggiato dello sfondo delle aree esterne a quelle scaricate.

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate selection.
it: Duplica la selezione.

en: Exit
it: Esci

en: Exit the application.
it: Esci dall''applicazione.

en: Expert Mode
it: Modalità per esperti

en: Enable/disable expert mode
it: Abilita/disabilità modalità per esperti

en: Follow line
it: Prosegui linea

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
it: Prosegue il tracciamento di una linea che condivide dei nodi con un''altra linea.

en: Follow
it: Prosegui

en: Fullscreen view
it: Visualizza schermo intero

en: Toggle fullscreen view
it: Commuta la visualizzazione a schermo pieno

en: Export to GPX...
it: Esporta in GPX...

en: Export the data to GPX file.
it: Esporta i dati in un file GPX.

en: Nothing to export. Get some data first.
it: Niente da esportare. Prima è necessario ottenere dei dati.

en: Export GPX file
it: Esporta file GPX

en: Help
it: Aiuto

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
it: Visualizza le informazioni della cronologia OSM su ways, nodi o relazioni.

en: Show history
it: Visualizza cronologia

en: History (web)
it: Cronologia (web)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
it: Visualizza le informazioni storiche sui percorsi, nodi o relazioni OSM nel browser web.

en: New offset
it: Nuovo scostamento

en: Adjust the position of this imagery layer
it: Regola la posizione di questo livello di immagini aeree

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
it: Il segnalibro per lo scostamento esiste già. Sovrascrivere?

en: Adjust imagery offset
it: Regola lo scostamento delle immagini aeree

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
it: Utilizza i tasti di direzione oppure  trascina il livello delle immagini aeree con il mouse per regolare lo scostamento.
    È possibile anche inserire uno scostamento est e nord nelle coordinate {0}.
    Se si desidera salvare lo scostamento come un segnalibro, inserire il nome del segnalibro qui sotto

en: Offset:
it: Scostamento:

en: Bookmark name:
it: Nome del segnalibro:

en: Advanced info
it: Informazioni avanzate

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
it: Visualizza le informazioni avanzate dei nodi, percorsi o relazioni OSM.

en: Advanced info (web)
it: Informazioni avanzate (web)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
it: Visualizza le informazioni avanzate dei nodi, percorsi o relazioni OSM nel browser web.

en: Invert Selection
it: Inverti selezione

en: Selection: {0}
it: Selezione: {0}

en: Join overlapping Areas
it: Unisci aree sovrapposte

en: Joins areas that overlap each other
it: Unisci aree che si sovrappongono a vicenda

en: Please select at least one closed way that should be joined.
it: Selezionare almeno un percorso chiuso che deve essere unito.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
it: Uno dei percorsi selezionati non è chiuso e quindi non può essere unito.

en: Join area confirmation
it: Conferma unione area

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
it[0]: La strada selezionata contiene dei nodi che potrebbero avere dei riferimenti non ancora scaricati.
it[1]: Le strade selezionate contengono dei nodi che potrebbero avere dei riferimenti non ancora scaricati.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
it: Ciò potrebbe portare alla cancellazione accidentale di nodi.

en: Are you really sure to continue?
it: Sei realmente sicuro di proseguire?

en: Please abort if you are not sure
it: Si prega di annullare se non si è sicuri

en: The selected area is incomplete. Continue?
it: L''area selezionata è incompleta. Continuare?

en: No intersection found. Nothing was changed.
it: Non è stata trovata alcuna intersezione. Non è stata apportata alcuna modifica.

en: Move tags from ways to relations
it: Sposta etichette dai percorsi alle relazioni

en: Removed duplicate nodes
it: Rimossi i nodi duplicati

en: Removed now unreferrenced nodes
it: Rimossi nodi non referenziati

en: Added node on all intersections
it: Nodo aggiunto su tutte le intersezioni

en: Keep older versions
it: Mantieni le vecchie versioni

en: Assemble new polygons
it: Riunisci i nuovi poligoni

en: Delete relations
it: Elimina relazioni

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
it: Elimina i percorsi che non fanno parte di un multi-poligono interno

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
it: Alcuni dei percorsi facevano parte di relazioni che sono state modificate.<br>Si prega di verificare che non siano stati introdotti errori.

en: Fix tag conflicts
it: Correggi i conflitti di etichette

en: Split ways into fragments
it: Divide i percorsi in frammenti

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
it: Spiacenti. Non è possibile gestire le relazioni di tipo multi-poligono aventi più percorsi esterni.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
it: Impossibile unire i percorsi interni ed esterni di un multipoligono

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
it: Spiacenti. Non è possibile gestire un percorso esterno membro di più relazioni di tipo multi-poligono.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
it: Spiacenti. Non è possibile gestire un percorso contemporaneamente interno ed esterno in relazioni di tipo multi-poligono.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
it: Spiacenti. Non è possibile gestire un percorso interno membro di più relazioni di tipo multi-poligono.

en: Removed Element from Relations
it: Sono stati rimossi elementi dalle Relazioni

en: Remove tags from inner ways
it: Rimuovi i tag dalle way interne

en: Joined overlapping areas
it: Le aree sovrapposte sono state unite

en: Join Node to Way
it: Unisci il nodo al percorso

en: Include a node into the nearest way segments
it: Includi un nodo nei segmenti di percorso adiacenti

en: Move Node onto Way
it: Sposta nodo su percorso

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
it: Sposta il nodo sui segmenti del percorso più vicini e lo include

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
it: Diversi percorsi selezionati, nessun punto in comune trovato. Nulla è stato cambiato.

en: No Shortcut
it: Nessuna scorciatoia

en: Operation was not performed, as per {0} preference
it: L’operazione non è stata effettuata, come da preferenza {0}

en: Jump to Position
it: Salta alla posizione

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
it: Apre una finestra di dialogo che consente di saltare ad una specifica posizione

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
it: Inserire Lat/Lon a cui andare.

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
it: Puoi anche incollare un URL da www.openstreetmap.org

en: Enter a place name to search for
it: Inserire il nome di una località da ricercare

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Zoom (in metres)
it: Ingrandimento visuale (in metri)

en: URL
it: Indirizzo URL

en: Jump there
it: Salta lì

en: Jumping to: {0}
it: Vai a: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
it: Non è possibile interpretare la latitudine, la longitudine o l''ingrandimento. Si prega di controllare.

en: Unable to parse Lon/Lat
it: Impossibile interpretare longitudine/latitudine

en: Rectified Image...
it: Immagine rettificata...

en: Download Rectified Images From Various Services
it: Scarica immagini rettificate da vari servizi

en: Imagery: {0}
it: Immagini aeree: {0}

en: Custom WMS Link
it: Collegamento WMS personalizzato

en: Supported Rectifier Services:
it: Servizi di rettifica supportati:

en: Visit Homepage
it: Visita la homepage

en: WMS URL or Image ID:
it: Indirizzo URL WMS o ID dell’immagine:

en: Add Rectified Image
it: Aggiungi immagine rettificata

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
it: Impossibile far corrispondere il collegamento inserito o l''identificativo al servizio selezionato. Si prega di riprovare.

en: No valid WMS URL or id
it: Nessun id o indirizzo URL WMS valido

en: Merge layer
it: Unisci livello

en: Merge the current layer into another layer
it: Unisci il livello corrente con un altro livello

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
it: Tagliare parti di tracce sovrapposte in modo casuale

en: Merging layers with different upload policies
it: Unione dei livelli con differenti modalità di caricamento

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
it: Si è in procinto di unire i dati tra i livelli ''{0}'' e ''{1}''.<br /><br />Questi livelli hanno diverse modalità di caricamento e non dovrebbero essere uniti così come sono.<br />La loro unione porterà ad applicare la politica più rigorosa (caricamento sconsigliato) per ''{1}''.<br /><br /><b>Questa non è la modalità consigliata per unire questi dati</b>.<br />Si dovrebbe invece controllare ed unire ogni singolo oggetto utilizzando ''<i>Unisci selezione</i>''.<br /><br />Si è sicuri di voler continuare?

en: Ignore this hint and merge anyway
it: Ignora questo messaggio ed unisci comunque

en: Merge Nodes
it: Unisci nodi

en: Merge nodes into the oldest one.
it: Unisci i nuovi nodi in quello più vecchio.

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
it: Si prega di selezionare almeno due nodi per unire oppure un nodo in prossimità di un altro nodo.

en: Abort Merging
it: Annulla unione

en: Click to abort merging nodes
it: Clicca per annullare l''unione dei nodi

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
it: Impossibile unire i nodi: si sarebbe dovuto eliminare il percorso {0} che è ancora utilizzato da {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
it[0]: Unisci {0} nodo
it[1]: Unisci {0} nodi

en: Merge selection
it: Unisci selezione

en: Merge the currently selected objects into another layer
it: Unisci gli oggetti attualmente selezionati in un altro livello

en: Merging too many objects with different upload policies
it: Unione di troppi oggetti con differenti modalità di caricamento

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
it: Si è in procinto di unire più di 1 oggetto tra i livelli ''{0}'' e ''{1}''.<br /><br /><b>Questa non è la modalità consigliata di unione dei dati</b>.<br />Si dovrebbe invece controllare ed unire <b>ogni singolo</b> oggetto.<br /><br />Si è sicuri di voler continuare?

en: Mirror
it: Rispecchia

en: Mirror selected nodes and ways.
it: Rispecchia i nodi ed i percorsi selezionati.

en: Please select at least one node or way.
it: Selezionare almeno un nodo o percorso.

en: up
it: su

en: left
it: sinistra

en: right
it: destra

en: down
it: giù

en: Move objects {0}
it: Sposta oggetti {0}

en: Move {0}
it: Muovi {0}

en: Moves Objects {0}
it: Sposta Oggetti {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
it: Impossibile spostare degli oggetti al di fuori dei confini della Terra.

en: Move Node...
it: Sposta nodo...

en: Edit latitude and longitude of a node.
it: Modifica la latitudine e la longitudine di un nodo.

en: New Layer
it: Nuovo livello

en: Create a new map layer.
it: Crea un nuovo livello di mappa.

en: Open {0}
it: Apri {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
it[0]: Si sta per aprire {0} finestra del browser.<br>Questo potrebbe sia mettere in disordine lo schermo con le finestre del browser <br>sia impiegare un po'' di tempo per finire.
it[1]: Si stanno per aprire {0} finestre del browser.<br>Questo potrebbe sia mettere in disordine lo schermo con le finestre del browser <br>sia impiegare un po'' di tempo per finire.

en: Continue
it: Continua

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
it[0]: Cliccare per continuare ed aprire {0} browser
it[1]: Cliccare per continuare ed aprire {0} browser

en: Click to abort launching external browsers
it: Clicca per annullare l''esecuzione dei visualizzatori esterni

en: URL Files
it: File URL

en: Open...
it: Apri...

en: Open a file.
it: Apri un file.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
it: Impossibile trovare il file ''{0}''.

en: Opening files
it: Apertura dei file in corso

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
it[0]: Impossibile aprire {0} file con l’importatore di file ''{1}''.
it[1]: Impossibile aprire {0} file con l’importatore di file ''{1}''.

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
it[0]: Impossibile aprire il file {0} perché non esiste o perché non è disponibile alcun importatore idoneo.
it[1]: Impossibile aprire i file {0} perché non esistono o perché non è disponibile alcun importatore idoneo.

en: no importer
it: nessun importatore

en: does not exist
it: non esiste

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
it: <html>Impossibile aprire la cartella "{0}".<br>Selezionare un file.</html>

en: Open file
it: Apri file

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
it[0]: Apertura del file {0} in corso...
it[1]: Apertura dei file {0} in corso...

en: Opening file ''{0}'' ...
it: Apertura del file "{0}" in corso...

en: Which tasks to perform?
it: Quale attività da svolgere?

en: Open Location...
it: Apri indirizzo URL...

en: Open an URL.
it: Apri un indirizzo URL.

en: Enter URL to download:
it: Inserisci URL da scaricare:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
it: Inserire un indirizzo URL dal quale devono essere scaricati i dati

en: Download as new layer
it: Scarica come nuovo livello

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
it: Selezionare se i dati devono essere scaricati in un nuovo livello

en: Zoom to downloaded data
it: Ingrandisci la visuale sui dati scaricati

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
it: Seleziona per ingrandire la visuale sui dati appena scaricati

en: Download Location
it: Scarica indirizzo URL

en: Download URL
it: Scarica URL

en: Start downloading data
it: Inizio dello scaricamento dei dati

en: Close dialog and cancel downloading
it: Chiudi la finestra e annulla lo scaricamento

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
it: Impossibile aprire l''indirizzo URL ''{0}''<br>I seguenti scaricamenti accettano lo schema URL visualizzato:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
it: <h3>Quando sono selezionati uno o più percorsi, la disposizione è resa in modo che tutti gli angoli siano di 90 o 180 gradi.</h3>Si possono aggiungere due nodi alla selezione. Quindi la direzione è corretta mediante questi due nodi di riferimento. (In seguito si potrà annullare lo spostamento per determinati nodi:<br>selezionarli e premere la scorciatoia per Ortogonalizza / Annulla. La scorciatoia predefinita è Shift-Q.)

en: Orthogonalize Shape
it: Ortogonalizza figura

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
it: Spostare i nodi per ottenere angoli di 90 o 180 gradi

en: Orthogonalize Shape / Undo
it: Ortogonalizza figura / Annulla

en: Undo orthogonalization for certain nodes
it: Annulla l''ortogonalizzazione per certi nodi

en: Orthogonalize / Undo
it: Ortogonalizza / Annulla

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
it: Ortogonalizza figura / Annulla<br>Si prega di selezionare i nodi che sono stati spostati dalla precedente azione di ''Ortogonalizza figura''!

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
it: <html>Stai usando la proiezione EPSG:4326 che potrebbe portare<br>risultati inattesi durante l''allineamento rettangolare.<br>Cambia la proiezione per disattivare questo messaggio.<br>Continuare?</html>

en: Usage
it: Utilizzo

en: Selection must consist only of ways and nodes.
it: La selezione deve comprendere solamente percorsi e nodi.

en: Orthogonalize
it: Disponi ortogonalmente

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
it: <html>Assicurarsi che tutti percorsi selezionati puntino verso una direzione simile<br>oppure ortogonalizzare ognuno di essi.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
it: Si prega di selezionare dei percorsi con angoli di 90 o 180 gradi circa.

en: Paste
it: Incolla

en: Paste contents of clipboard.
it: Incolla contenuto degli appunti.

en: Paste at source position
it: Incolla nella posizione originale

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
it: Incolla il contenuto degli appunti alla posizione da cui era stato copiato.

en: Paste Tags
it: Incolla le etichette

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
it: Applica le etichette memorizzate a tutti gli elementi selezionati.

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: Open a preferences dialog for global settings.
it: Apri una finestra delle preferenze per le impostazioni globali

en: Preferences
it: Preferenze

en: Purge...
it: Epura...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
it: Dimentica gli oggetti ma non eliminarli sul server durante il caricamento.

en: Purge
it: Epura

en: Confirm Purging
it: Conferma epurazione

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
it: Questa operazione indica a JOSM di dimenticare gli oggetti selezionati.<br> Questi saranno rimossi dal livello, ma <i>non</i> eliminati<br> sul server durante il caricamento.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
it: Saranno epurati anche gli oggetti collegati seguenti<br> in aggiunta agli oggetti selezionati:

en: Add to selection
it: Aggiungi alla selezione

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
it: Alcuni degli oggetti sono stati modificati.<br> Procedi se questi cambiamenti devono essere scartati.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
it: Svuota il buffer Annulla/Ripeti

en: Redo
it: Ripeti

en: Redo the last undone action.
it: Ripeti l''ultima azione annullata.

en: Redo ...
it: Ripeti ...

en: Redo {0}
it: Ripeti {0}

en: Rename layer
it: Rinomina livello

en: Also rename the file
it: Rinomina anche il file

en: Could not rename file ''{0}''
it: Impossibile rinominare il file ''{0}''

en: Reorder imagery layers
it: Riordina i livelli di immagini

en: Reorders non-overlay imagery layers.
it: Riordina i livelli di immagini non sovrapposti.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
it: Segnala un errore a bugtracker di JOSM

en: Restart
it: Riavvia

en: Restart the application.
it: Riavvia l''applicazione.

en: Click to restart later.
it: Clicca per riavviare in seguito.

en: Restore selected tags
it: Ripristina le etichette selezionate

en: Reverse way
it: Inverti percorso

en: Reverse the direction of all selected ways.
it: Inverti la direzione di tutti i percorsi selezionati.

en: Please select at least one way.
it: Selezionare almeno un precorso.

en: Save
it: Salva

en: Save the current data.
it: Salva i dati attuali.

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
it: Il file "{0}" verrà modificato.<br>Vuoi sovrascrivere il file esistente?

en: Always overwrite GPX files without asking
it: Sovrascrivi sempre i file GPX senza chiedere

en: Save As...
it: Salva come...

en: No Exporter found! Nothing saved.
it: Non è stato trovato nessun Exporter! Nessun salvataggio.

en: File exists. Overwrite?
it: Il file esiste. Sovrascriverlo?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
it: <html>È stato generato un errore durante il salvataggio.<br>L''errore è:<br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
it: Salva i dati correnti su un nuovo file.

en: Search Notes...
it: Cerca note…

en: Download notes from the note search API
it: Scarica le note dalle API di ricerca delle note

en: Search the OSM API for notes containing words:
it: Cerca nelle API OSM le note contenenti le parole:

en: Search for notes
it: Cerca le note

en: You must enter a search term
it: Occorre immettere un termine di ricerca

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
it: Seleziona tutti gli oggetti non cancellati nel livello dati. Verranno anche selezionati gli oggetti incompleti.

en: Non-branching way sequences
it: Sequenze di percorsi non ramificati

en: Select non-branching sequences of ways
it: Seleziona le sequenze di percorsi non ramificati

en: Load Session
it: Carica sessione

en: Load a session from file.
it: Carica una sessione da file.

en: Open session
it: Apri sessione

en: Loading session ''{0}''
it: Caricamento sessione ''{0}''

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
it: Impossibile aggiungere il layer ''{0}'': {1}

en: Data Error
it: Errore dati

en: IO Error
it: Errore di I/O

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
it: <html>Impossibile caricare il file di sessione ''{0}''.<br>L''errore è:<br>{1}</html>

en: Save the current session.
it: Salva la sessione corrente

en: Session file (archive) (*.joz)
it: File sessione (archivio) (*.joz)

en: Session file (*.jos)
it: File sessione (*.jos)

en: Save Session
it: Salva sessione

en: Save Session...
it: Salva sessione...

en: The following layer has been removed since the session was last saved: | The following layers have been removed since the session was last saved:
it[0]: Il seguente livello è stato rimosso dopo l’ultimo salvataggio della sessione:
it[1]: I seguenti livelli sono stati rimossi dopo l’ultimo salvataggio della sessione:

en: You are about to overwrite the session file "{0}". Would you like to proceed?
it: Stai per sovrascrivere il file di sessione “{0}”. Procedere?

en: Layers removed
it: Livelli rimossi

en: Not all local files referenced by the session file could be saved.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
it: Non è stato possibile salvare tutti i file locali menzionati dal file di sessione.<br>Accertarsi di averli salvati prima di chiudere JOSM.

en: Not all local files referenced by the session file are saved yet.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
it: Non è stato ancora possibile salvare tutti i file locali menzionati dal file di sessione.<br>Accertarsi di averli salvati prima di chiudere JOSM.

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
it: Impossibile eliminare file: {0}<br>{1}

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
it: <html>Impossibile salvare il file di sessione ''{0}''.<br>L''errore è:<br>{1}</html>

en: Save As
it: Salva come

en: Layers
it: Livelli

en: Save all local files to disk
it: Salvare tutti i file locali su disco

en: No exporter for this layer
it: Nessun esportatore per questo livello

en: Save the current session file "{0}".
it: Salva il file di sessione corrente “{0}”.

en: Save Session As...
it: Salva sessione come...

en: Save the current session to a new file.
it: Salva la sessione corrente su un nuovo file.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
it: Visualizza il rapporto dello stato contenente informazioni utili che possono essere allegate agli errori

en: Show Status Report
it: Visualizza il rapporto dello stato

en: Status Report
it: Rapporto dello stato

en: Copy to clipboard and close
it: Copia negli appunti e chiudi

en: Simplify Way
it: Semplifica percorso

en: Delete unnecessary nodes from a way.
it: Elimina i nodi non necessari da un percorso.

en: Please select at least one way to simplify.
it: Per favore selezionare almeno un percorso da semplificare.

en: Simplify all selected ways
it: Semplifica tutti i percorsi selezionati

en: Cancel operation
it: Annulla l’operazione

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
it: La selezione contiene {0} percorsi. Vuoi semplificarli tutti?

en: Simplify ways?
it: Semplificare i percorsi?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
it: Riduce i nodi non necessari lungo il percorso, specialmente raccomandato se le tracce GPS sono state registrate a tempo (es. un punto al secondo) o quando l''accuratezza era bassa (riduce il "zigzag" nei percorsi)

en: Maximum error (meters):
it: Errore massimo (metri):

en: Do not ask again
it: Non chiederlo più

en: Simplify way
it: Semplifica percorso

en: Simplify
it: Semplifica

en: Proceed without simplifying
it: Procedi senza semplificare

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
it[0]: Si sta per semplificare {0} percorso con lunghezza totale di {1}.
it[1]: Si stanno per semplificare {0} percorsi con lunghezza totale di {1}.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
it[0]: Semplifica {0} percorso
it[1]: Semplifica {0} percorsi

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
it[0]: Semplifica percorso (rimuovi {0} nodo)
it[1]: Semplifica percorso (rimuovi {0} nodi)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
it[0]: (da rimuovere circa {0} nodo)
it[1]: (da rimuovere circa {0} nodi)

en: Split Way
it: Dividi percorso

en: Split a way at the selected node.
it: Divide un percorso in corrispondenza del nodo selezionato.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
it: Non è possibile dividere finché un''altra operazione di divisione è ancora in corso

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
it: La selezione corrente non può essere utilizzata per la divisione - nessun nodo è stato selezionato.

en: The selected nodes do not share the same way.
it: I nodi selezionati non condividono il medesimo percorso.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
it[0]: Il nodo selezionato non è parte di alcun percorso.
it[1]: I nodi selezionati non sono parte di alcun percorso.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
it[0]: C''è più di un percorso che utilizza il nodo selezionato. Selezionare anche il percorso.
it[1]: C''è più di un percorso che utilizza i nodi selezionati. Selezionare anche il percorso.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
it: Quale segmento della via acquisisce la cronologia di {0}?

en: Segment {0}: {1}
it: Segmento {0}: {1}

en: Search preset...
it: Ricerca preimpostazioni...

en: Show preset search dialog
it: Visualizza la finestra di ricerca delle preimpostazioni

en: Presets: {0}
it: Predefiniti: {0}

en: Discourage upload
it: Scoraggia il caricamento

en: UnGlue Ways
it: Separa percorsi

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
it: Duplica i nodi usati da più percorsi.

en: This node is not glued to anything else.
it: Questo nodo non è attaccato ad altri elementi.

en: None of these nodes are glued to anything else.
it: Nessuno di questi nodi è attaccato ad altri elementi.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
it: Nessun nodo di questo percorso è attaccato ad altri elementi.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
it: La selezione corrente non può essere utilizzata per la separazione.

en: Select either:
it: Selezionare uno di questi:

en: * One tagged node, or
it: * Un nodo etichettato, oppure

en: * One node that is used by more than one way, or
it: * Un nodo che è usato da più di un percorso, oppure

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
it: * Un nodo che è in uso da più di un percorso e uno di questi percorsi, oppure

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
it: * Un percorso che ha uno o più nodi che sono usati da più di un percorso, oppure

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
it: * Un percorso ed uno o più dei suoi nodi che sono usati da più di un percorso.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
it: Nota: Se un percorso è selezionato, questo percorso avrà delle copie dei nodi separati
    e questi nuovi nodi saranno selezionati. In caso contrario, tutti i percorsi avranno la propria copia
    e tutti i nodi saranno selezionati.

en: Unglued Node
it: Nodo staccato

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
it[0]: Duplica in {0} nodo
it[1]: Duplica in {0} nodi

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
it[0]: Duplica {0} nodo in {1} nodi
it[1]: Duplica {0} nodi in {1} nodi

en: Unglue confirmation
it: Conferma separazione

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
it: Stai per separare dei nodi che potrebbero avere altri riferimenti non ancora scaricati.<br>Quest’azione può causare problemi perché altri oggetti (che non puoi vedere) potrebbero usarli.<br>Vuoi veramente separarli?

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
it: Stai per separare degli oggetti incompleti.<br>Questo causerà dei problemi perché non vedi l''oggetto reale.<br>Si desidera veramente procedere con la separazione?

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
it[0]: La separazione ha avuto effetti su {0} relazione: {1}
it[1]: La separazione ha avuto effetti su {0} relazioni: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
it[0]: Assicurarsi che la relazione non sia stata interrotta!
it[1]: Assicurarsi che le relazioni non siano state interrotte!

en: Disconnect Node from Way
it: Disconnetti nodo da percorso

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
it: Disconnetti nodi da un percorso a cui ora appartengono

en: Select at least one node to be disconnected.
it: Selezionare almeno un nodo da disconnettere.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
it[0]: Il nodo selezionato non può essere disconnesso da alcunché.
it[1]: I nodi selezionati non possono essere disconnessi da alcunché.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
it[0]: Il percorso interessato potrebbe scomparire dopo la disconnessione del nodo selezionato.
it[1]: Il percorso interessato potrebbe scomparire dopo la disconnessione dei nodi selezionati.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
it: Alcuni nodi irrilevanti sono stati rimossi dalla lista

en: Undo
it: Annulla

en: Undo the last action.
it: Annulla l’ultima azione.

en: Undo ...
it: Annulla ...

en: Undo {0}
it: Annulla {0}

en: Unselect All
it: Deseleziona tutto

en: Unselect all objects.
it: Toglie la selezione da tutti gli oggetti.

en: Update data
it: Aggiorna dati

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
it: Aggiorna gli oggetti nel livello dei dati attivo dal server.

en: Update modified
it: Aggiorna oggetti modificati

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
it: Aggiorna dal server gli oggetti attualmente modificati (scarica nuovamente i dati)

en: No current dataset found
it: Non è stato trovato nessun dataset corrente

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
it: Nell''insieme di dati corrente non è stato trovato un oggetto con id {0}

en: Update selection
it: Aggiorna selezione

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
it: Aggiorna gli oggetti attualmente selezionati prelevandoli dal server (scarica nuovamente i dati)

en: There are no selected objects to update.
it: Non ci sono oggetti selezionati da aggiornare.

en: Selection empty
it: Selezione vuota

en: Upload data...
it: Carica dati…

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
it: Carica tutte le modifiche presenti nel livello dei dati attivo sul server OSM

en: Upload data
it: Carica dati

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
it: <html>I dati da caricare creano dei conflitti nel livello "{0}".<br>Prima è necessario risolverli.</html>

en: Upload discouraged
it: Sconsiglia il caricamento

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
it: Si stanno per caricare i dati dal livello ''{0}''.<br /><br />L''invio dei dati da questo livello è <b>fortemente sconsigliato</b>. Se si continua<br />potrebbe essere necessario ripristinare successivamente le proprie modifiche, oppure forzare altri utenti a farlo.<br /><br />Si è sicuri di voler continuare?

en: Ignore this hint and upload anyway
it: Ignora questo suggerimento e carica ugualmente

en: No changes to upload.
it: Nessun cambiamento da caricare.

en: Nothing to upload. Get some data first.
it: Niente da caricare. Prima è necessario ottenere dei dati.

en: Upload note changes to server
it: Invia al server le note sulle modifiche

en: Upload notes
it: Carica note

en: Uploading notes to server
it: Carica sul server le note

en: Upload selection...
it: Caricamento selezione...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
it: Carica sul server OSM tutte le modifiche nella selezione corrente

en: Upload selection
it: Carica selezione

en: Checking parents for deleted objects
it: Verifica degli elementi da cui dipendevano gli oggetti eliminati

en: Reading parents of ''{0}''
it: Lettura degli elementi da cui dipende ''{0}''

en: Checking for deleted parents in the local dataset
it: Verifica degli elementi genitori eliminati nell''insieme di dati locale

en: Validation
it: Convalida

en: Performs the data validation
it: Esegue la convalida dei dati

en: Viewport Following
it: Spostamento automatico area di visualizzazione

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
it: Abilita/disabilita lo spostamento automatico dell’area di visualizzazione della mappa sull’ultimo nodo posizionato

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
it: Lo spostamento automatico dell’area di visualizzazione è abilitato, premi {0} per disabilitarlo

en: Viewport following is disabled
it: Lo spostamento automatico dell’area di visualizzazione è disabilitato

en: Wireframe View
it: Visualizzazione a fil di ferro

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
it: Abilita/disabilita il disegno della mappa nella sola modalità a fil di ferro

en: Zoom In
it: Ingrandisci

en: Zoom In (Keypad)
it: Ingrandisci (tastierino)

en: Zoom Out
it: Riduci

en: Zoom Out (Keypad)
it: Riduci (tastierino)

en: Zoom to
it: Ingrandisci la visuale

en: Zoom to the object the first selected member refers to
it: Ingrandisci la visuale sull''oggetto a cui si riferisce il primo membro selezionato

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
it: Ingrandimento della visuale disabilitato perché il livello di questa relazione non è attivo

en: Zooming disabled because there is no selected member
it: Ingrandimento della visuale disabilitato perché non c''è alcun membro selezionato

en: Zoom to the first selected node
it: Ingrandisci la visuale sul primo nodo selezionato

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
it: Ingrandimento della visuale disabilitato perché il livello di questo percorso non è attivo

en: Zooming disabled because there is no selected node
it: Ingrandimento della visuale disabilitato perché non c''è alcun alcun nodo selezionato

[ctx: audio]
en: Back
it: Indietro

[ctx: audio]
en: Jump back.
it: Torna indietro

[ctx: audio]
en: Faster
it: Più veloce

[ctx: audio]
en: Faster Forward
it: Avanti più veloce

[ctx: audio]
en: Forward
it: Avanti

[ctx: audio]
en: Jump forward
it: Salta avanti

[ctx: audio]
en: Next Marker
it: Contrassegno successivo

[ctx: audio]
en: Play next marker.
it: Esegui il contrassegno successivo

[ctx: audio]
en: Play/Pause
it: Esegui/Pausa

en: Play/pause audio.
it: Esegui/Metti in pausa l''audio

[ctx: audio]
en: Previous Marker
it: Contrassegno precedente

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
it: Esegui contrassegno precedente

[ctx: audio]
en: Slower
it: Più lento

[ctx: audio]
en: Slower Forward
it: Avanzamento lento

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
it[0]: <html>Si sta per invertire il percorso ''{0}'',<br/> il cui significato semantico della sua etichetta ''{1}'' è definito dalla sua direzione.<br/>Si desidera veramente modificare la direzione del percorso, e così il suo significato semantico?</html>
it[1]: <html>Si sta per invertire il percorso ''{0}'',<br/> il cui significato semantico di queste etichette è definito dalle loro direzioni:<br/>{1}Si desidera veramente modificare la direzione del percorso, e così il suo significato semantico?</html>

en: Reverse directional way.
it: Inverti percorso direzionale.

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
it: Durante l''inversione di questo percorso vengono suggerite le seguenti modifiche in modo da mantenere la consistenza dei dati.

en: Apply selected changes
it: Applica i cambiamenti selezionati

en: Do not apply changes
it: Non applicare cambiamenti

en: Please select which changes you want to apply.
it: Si prega di selezionare quali modifiche si desidera applicare.

en: Tags of
it: Etichette di

en: Roles in relations referring to
it: Regole nelle relazioni a cui si riferiscono

en: Automatic tag correction
it: Correzione automatica etichette

en: Downloading changeset content
it: Scaricamento del contenuto del gruppo di modifiche

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
it: ({0}/{1}) Scaricamento del gruppo di modifiche {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
it: ({0}/{1}) Scaricamento del contenuto del gruppo di modifiche {2}...

en: Download changesets
it: Scarica gruppi di modifiche

en: Querying and downloading changesets
it: Interrogazione e scaricamento dei gruppi di modifiche

en: Determine user id for current user...
it: Determinazione identificativo dell''utente corrente...

en: Query and download changesets ...
it: Interroga e scarica gruppi di modifiche ...

en: Errors during download
it: Errore durante lo scaricamento

en: Download GeoJSON
it: Scarica GeoJSON

en: Download GPS
it: Scarica GPS

en: Downloading GPS data
it: Scaricamento dei dati GPS

en: Downloaded GPX Data
it: Dati GPX scaricati

en: No notes found in this area.
it: Nessuna nota trovata in questa area.

en: Download OSM Notes
it: Scarica le note OSM

en: Downloading notes
it: Sto scaricando le routes

en: Notes
it: Annotazioni

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
it[0]: {0} nota è stata scaricata.
it[1]: {0} note sono state scaricate.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
it: Dal momento che il limite del download era {0}, ci potrebbero essere più note da scaricare.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
it: Richiedi una zona più piccola per fare in modo che tutte le note vengono scaricati.

en: More notes to download
it: Più note da scaricare

en: Download OSM Notes within Bounds
it: Scarica le note di OSM entro i limiti

en: Download OSM Note by ID
it: Scarica la note di OSM tramite ID

en: Download OSM Change
it: Scarica modifica OSM

en: No data found in this area.
it: Non è stato trovato alcun dato in quest''area.

en: Download OSM
it: Scarica OSM

en: Downloading data
it: Scaricamento dei dati

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
it: Ignoro l''errore perché lo scaricamento è stato annullato. L''errore era: {0}

en: OSM Server URL:
it: Indirizzo URL del server OSM:

en: Command
it: Comando

en: Request details: {0}
it: dettagli della richiesta: {0}

en: Download OSM URL
it: Scarica indirizzo URL OSM

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
it[0]: Si è verificato {0} conflitto durante l’importazione
it[1]: Ci sono stati {0} conflitti durante l’importazione

en: Conflict during download | Conflicts during download
it[0]: Conflitto durante il download
it[1]: Conflitti durante il download

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
it: ({0}/{1}) Caricamento degli elementi da cui dipende il nodo {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
it: ({0}/{1}) Caricamento degli elementi da cui dipende il percorso {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
it: ({0}/{1}) Caricamento degli elementi da cui dipende la relazione {2}

en: Download session
it: Scarica sessione

en: Download {0} of {1} ({2} left)
it: Scaricamento di {0} su {1} ({2} rimanenti)

en: Updating data
it: Aggiornamento dei dati

en: Check on the server
it: Controllo sul server

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
it: Clicca per controllare se qualche oggetto nel proprio insieme di dati è stato eliminato sul server

en: Ignore
it: Ignora

en: Click to abort and to resume editing
it: Clicca per annullare e per riprendere le modifiche

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
it[0]: C''è {0} oggetto nel proprio insieme di dati locale che potrebbe essere eliminato sul server.<br>Se si prova successivamente ad eliminarlo o ad aggiornarlo il server probabilmente segnalerà un conflitto.
it[1]: Ci sono {0} oggetti nel proprio insieme di dati locale che potrebbero essere eliminati sul server.<br>Se si prova successivamente ad eliminarli o ad aggiornarli il server probabilmente segnalerà un conflitto.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
it[0]: Clicca su <strong>{0}</strong> per controllare lo stato di questo oggetto sul server.
it[1]: Clicca su <strong>{0}</strong> per controllare lo stato di questi oggetti sul server.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
it: Clicca su <strong>{0}</strong> per ignorare.</html>

en: Deleted or moved objects
it: Oggetti eliminati o spostati

en: The following errors occurred during mass download: {0}
it: I seguenti errori sono stati generati durante lo scaricamento di massa: {0}

en: Error during download
it: Errore durante lo scaricamento

en: Add a new Note
it: Aggiungi una nuova nota

en: Add note mode
it: Agginugi modalità nota

en: Click the location where you wish to create a new note
it: Selezionare la posizione dove creare la nuova nota

en: Create a new note
it: Crea una nuova nota

en: Create note
it: Crea nota

en: Enter a detailed comment to create a note
it: Inserire un commento dettagliato per creare una nota

en: You must enter a comment to create a new note
it: Occorre inserire un commento per creare una nuova nota

en: Delete Mode
it: Modalità Cancella

en: Delete nodes or ways.
it: Cancella nodi o percorsi.

en: Mode: {0}
it: Modalità: {0}

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
it: Vuoi davvero cancellare elementi che sono attaccati a percorsi nascosti da filtri?

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
it: Clicca per cancellare. Shift: cancella un segmento del percorso. Alt: non cancellare i nodi inutilizzati quando elimini un percorso. Ctrl: cancella gli oggetti che si riferiscono a questo.

en: Delete elements
it: Cancella elementi

en: Delete them
it: Cancellali

en: Undo delete
it: Anulla cancellazione

en: draw angle snap
it: disegna angolo con scatto

en: draw angle snap highlight
it: evidenzia disegno angolo con scatto

en: helper line
it: linea di supporto

en: Draw
it: Disegna

en: Draw nodes
it: Disegna i nodi

en: Draw Angle snapping
it: Disegna angolo con scatto

en: Backspace in Add mode
it: Tasto di ritorno in modalità aggiunta

en: Add node
it: Aggiungi nodo

en: Add node into way
it: Aggiungi un nodo al percorso

en: Connect existing way to node
it: Collega un percorso esistente al nodo

en: Add a new node to an existing way
it: Aggiungi un nodo ad un percorso esistente

en: Add node into way and connect
it: Aggiungi un nodo al percorso e connetti

en: Create new node.
it: Crea un nuovo nodo.

en: Select node under cursor.
it: Seleziona il nodo sotto il cursore.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
it[0]: Inserisci un nuovo nodo nel percorso.
it[1]: Inserisci un nuovo nodo nei {0} percorsi.

en: Start new way from last node.
it: Inizia un nuovo percorso dall''ultimo nodo.

en: Continue way from last node.
it: Continua un percorso dall''ultimo nodo.

en: Angle snapping active.
it: Scatto angolo attivo.

en: Finish drawing.
it: Termina tracciamento.

en: Angle snapping
it: Scatto angolo

en: Switch angle snapping mode while drawing
it: Commuta la modalità di scatto angolo durante il disegno

en: Toggle snapping by {0}
it: Commuta scatto da {0}

en: Show helper geometry
it: Visualizza utilità per la geometria

en: Snap to node projections
it: Scatta sulle proiezioni del nodo

en: Disable
it: Disabilita

en: FIX
it: CORREZIONE

en: Dual alignment
it: Doppio allineamento

en: Switch dual alignment mode while extruding
it: Commuta la modalità doppio allineamento durante l''estrusione

en: Extrude
it: Estrudi

en: Create areas
it: Crea aree

en: Extrude Dual alignment
it: Estrudi doppio allineamento

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
it: Trascina un segmento di percorso per formare un rettangolo. Ctrl-trascina per spostare un segmento lungo la sua normale, Alt-trascina per creare un nuovo rettangolo, doppio click per aggiungere un nuovo nodo.

en: Dual alignment active.
it: Doppio allineamento attivo.

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
it: Segmento collassato a causa della sua inversione di direzione.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
it: Muovi un segmento lungo la sua perpendicolare, quindi lascia il pulsante del mouse.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
it: Spostare il nodo lungo uno dei segmenti, quindi rilasciare il pulsante del mouse.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
it: Disegna un rettangolo della grandezza desiderata, poi rilascia il bottone del mouse.

en: Extrude: main line
it: Estrudi: linea principale

en: Extrude: helper line
it: Estrudi: linea di supporto

en: Extrude Way
it: Estrudi il percorso

en: Improve Way Accuracy
it: Migliora l''accuratezza dei percorsi

en: Improve Way Accuracy mode
it: Modalità di miglioramento dell''accuratezza dei percorsi

en: improve way accuracy helper line
it: linea di supporto per miglioramento accuratezza percorso

en: Click on the way to start improving its shape.
it: Clicca sul percorso per iniziare a migliorare la sua accuratezza.

en: Select a way that you want to make more accurate.
it: Selezionare un percorso che si desidera rendere più accurato.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
it: Clicca per aggiungere un nuovo nodo. Rilasciare Ctrl per spostare i nodi esistenti oppure tenere premuto Alt per eliminare.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
it: Clicca per eliminare il nodo evidenziato. Rilasciare Alt per spostare i nodi esistenti oppure tenere premuto Ctrl per aggiungere nuovi nodi.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
it: Clicca per spostare il nodo evidenziato. Tenere premuto Ctrl per aggiungere nuovi nodi, oppure Alt per eliminare.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
it[0]: Aggiungi un nuovo nodo al percorso
it[1]: Aggiungi un nuovo nodo a {0} percorsi

en: Cannot delete node that has tags
it: Impossibile eliminare il nodo che contiene etichette

en: make parallel helper line
it: linea di supporto parallelizzazione

en: Parallel
it: Parallelo

en: Make parallel copies of ways
it: Crea copie parallele dei percorsi

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
it: Seleziona i percorsi come nella modalità di selezione. Trascinare i percorsi selezionati oppure un singolo percorso per creare una copia parallela (Alt commuta il mantenimento delle etichette)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
it: Tenere premuto Ctrl per commutare lo scatto

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
it: ParallelWayAction
    I percorsi selezionati devono essere semplici e senza diramazioni

en: Drag play head
it: Trascina testina di riproduzione

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
it: Trascinare la testina e rilasciarla in prossimità di una traccia per riprodurre l''audio da quel punto; premere SHIFT ed in contemporanea rilasciare il tasto del mouse per sincronizzare l''audio in corrispondenza di quel punto.

en: Select mode
it: Modalità selezione

en: Select, move, scale and rotate objects
it: Seleziona, sposta, scala e ruota oggetti

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
it: Si desiderano veramente spostare gli elementi con i relativi tracciati che sono stati nascosti dai filtri?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
it[0]: E'' stato spostato più di {0} elemento. Lo spostamento di un grande numero di elementi è spesso un errore.
    Si desidera veramente spostarli?
it[1]: Sono stati spostati più di {0} elementi. Lo spostamento di un grande numero di elementi è spesso un errore.
    Si desidera veramente spostarli?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
it[0]: Hai spostato {0} elemento di una distanza di {1}.  Lo spostamento di elementi per grandi distanze è spesso un errore.
    Vuoi veramente spostarlo?
it[1]: Hai spostato {0} elementi di una distanza di {1}.  Lo spostamento di elementi per grandi distanze è spesso un errore.
    Vuoi veramente spostarli?

en: Move elements
it: Muovi elementi

en: Move them
it: Muoverli

en: Undo move
it: Annullare lo spostamento

[ctx: SelectAction help]
en: lasso
it: a mano libera

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
it: rettangolo

en: Release the mouse button to select the objects in the {0}.
it: Rilascia il pulsante del mouse per selezionare gli oggetti nel {0}.

en: {0} to merge with nearest node.
it: {0} per unire con il nodo più vicino.

en: Release the mouse button to stop moving.
it: Rilasciare il pulsante del mouse per terminare lo spostamento.

en: Release the mouse button to stop rotating.
it: Rilascia il bottone del mouse per interrompere la rotazione.

en: Release the mouse button to stop scaling.
it: Rilasciare il tasto del mouse per terminare la scalatura.

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection ({0} to toggle); Shift-{0} to rotate selected; Alt-{0} to scale selected; or change selection
it: Muovi gli oggetti trascinandoli; Maiusc per aggiungere alla selezione ({0} per alternare); Maiusc-{0} per ruotare la selezione; Alt-{0} per scalare la selezione; o modifica selezione

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
it[0]: Aggiungi e sposta un nuovo nodo virtuale sul percorso
it[1]: Aggiungi e sposta un nuovo nodo virtuale sui {0} percorsi

en: Lasso Mode
it: Modalità laccio

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
it: Modalità di selezione a laccio: seleziona gli oggetti all''interno di una regione definita manualmente

en: User:
it: Utente:

en: Zoom mode
it: Modo zoom

en: Zoom and move map
it: Ridimensiona visuale e muovi la mappa

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
it: Cambiare il livello di ingrandimento mediante trascinamento o premendo Ctrl+. or Ctrl+,; muoversi con Ctrl+su,sinistra,giù,destra; muovere il livello di ingrandimento con il tasto destro

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
it: Aggiungi tutti gli oggetti selezionati nell''insieme di dati corrente dopo l''ultimo membro

en: Add selection to relation
it: Aggiungi selezione alla relazione

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
it: {0}Aggiungere una selezione alla relazione{1}: Verificare ogni singola relazione per evitare errori o problemi o danni!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
it[0]: Aggiungi selezione a {0} relazione
it[1]: Aggiungi selezione a {0} relazioni

en: Delete the selected relation
it: Cancellare la relazione selezionata

en: Download all members of the selected relations
it: Scarica tutti i membri delle relazioni selezionate

en: Download members
it: Scarica membri

en: Download relation with members
it: Scarica relazione con i membri

en: Download with members
it: Scarica con i membri

en: Download incomplete members of selected relations
it: Scarica i membri incompleti delle relazioni selezionate

en: Download incomplete members
it: Scarica membri incompleti

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
it: Crea una copia di questa relazione e aprila in un''altra finestra dell''editor

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
it: Stai per duplicare {0} relazione: {1}<br/>Questo passo raramente è necessario. Vuoi davvero duplicarla?

en: Duplicate relation?
it: Duplicare relazione?

en: Edit
it: Modifica

en: Call relation editor for selected relation
it: Apri l''editor delle relazioni per la relazione selezionata

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
it[0]: Si sta per aprire <b>{0}</b> editor delle relazioni differente in contemporanea.<br/>Si desidera continuare?
it[1]: Si stanno per aprire <b>{0}</b> editor delle relazioni differenti in contemporanea.<br/>Si desidera continuare?

en: Confirmation
it: Conferma

en: Export GPX file starting from first member
it: Esposta su file GPX a partire dal primo membro

en: Export GPX file starting from last member
it: Esposta su file GPX a partire dall’ultimo membro

en: Convert to GPX layer starting from first member
it: Converti in un livello GPX a partire dal primo membro

en: Convert to GPX layer starting from last member
it: Converti in un livello GPX a partire dall’ultimo membro

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
it: Appiattisci ricorsivamente questa relazione in un’unica traccia GPX, a partire dal primo membro e continuando fino all’ultimo.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
it: Appiattisci ricorsivamente questa relazione in un’unica traccia GPX, a partire dall’ultimo membro e continuando fino al primo.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
it: basato sui dati della relazione itinerario di OSM, gli orari sono inventati

en: Selected Relations
it: Relazioni selezionate

en: {0} (GPX export)
it: {0} (esporta GPX)

en: List of recent relations
it: Lista delle relazioni recenti

en: Open recent relation
it: Apri la relazione recente

en: Relation Editor: {0}
it: Editor delle relazioni: {0}

en: Select in relation list
it: Seleziona nella lista delle relazioni

en: Select relation in relation list.
it: Seleziona la relazione nella lista delle relazioni

en: Add the members of all selected relations to current selection
it: Aggiungi i membri di tutte le relazioni selezionate alla selezione corrente

en: Select the members of all selected relations
it: Seleziona i membri di tutte le relazioni selezionate

en: Select members (add)
it: Seleziona membri (aggiungi)

en: Select members
it: Seleziona membri

en: Add the selected relations to the current selection
it: Aggiungi le relazioni selezionate alla selezione corrente

en: Set the current selection to the list of selected relations
it: Imposta la selezione corrente con la lista delle relazioni selezionate

en: Select relation (add)
it: Seleziona relazione (aggiungi)

en: Select relation
it: Seleziona la relazione

en: Search...
it: Cerca...

en: Search for objects
it: Cerca oggetti

en: No match found for ''{0}''
it: Nessuna corrispondenza trovata per ''{0}''

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
it: Nulla è stato aggiunto alla selezione cercando ''{0}''

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
it: Nulla è stato rimosso dalla selezione cercando ''{0}''

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
it: Nella selezione non è stato trovato alcunché durante la ricerca di ''{0}''

en: Found {0} matches
it: Trovate {0} corrispondenze

en: Searching
it: Ricerca in corso

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
it[0]: Ricerca in {0} oggetto
it[1]: Ricerca in {0} oggetti

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
it: Troncamento automatico per il valore dell''etichetta ''{0}'' sull''oggetto eliminato {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
it: Il valore per l''etichetta ''''{0}'''' sull''oggetto {1} supera il limite massimo di lunghezza. Lunghezza permessa {2}. La lunghezza del valore è {3}.

en: Precondition violation
it: Violazione della precondizione

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
it: {0} nodi nel percorso {1} superano il massimo consentito. numero di nodi permesso {2}

en: API Capabilities Violation
it: Violazione delle capacità delle API

en: Removed obsolete tags
it: Rimosse etichette obsolete

en: Fix deprecated tags
it: Correggi tag deprecati

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
it: <html>{0} relazioni sono in rapporto ciclico perché ognuna si riferisce all''altra.<br>JOSM non può caricarle. Modificare le relazioni e rimuovere la dipendenza ciclica.</html>

en: Relation ...
it: Relazione ...

en: ... refers to relation
it: ... fa riferimento alla relazione

en: Cycling dependencies
it: Dipendenze cicliche

en: Uploading modified notes
it: Carica note modificate

en: Uploading notes {0}/{1}
it: Caricamento delle note {0}/{1}

en: Note {0} failed: {1}
it: Note {0} fallite: {1}

en: Notes failed to upload
it: Fallito il caricamento delle note

en: The JOSM data validator partially checked the objects to be uploaded and found some problems. Try fixing them, but do not harm valid data. When in doubt ignore the findings.<br> You can see the findings in the Validator Results panel too. Further checks on all data can be started from that panel.
it: Il validatore di JOSM ha parzialmente verificato gli oggetti che stanno per essere caricati e ha trovato alcuni problemi. Prova a correggerli, ma non rovinare i dati validi. Se hai dei dubbi ignora le segnalazioni.<br> Puoi anche vedere le segnalazioni nel pannello dei Risultati della Validazione. Da quel pannello puoi lanciare ulteriori controlli su tutti i dati.

en: Errors
it: Errori

en: Usually this should be fixed.
it: Normalmente questo deve essere corretto.

en: Warnings
it: Avvertimenti

en: Fix these when possible.
it: Correggi questi ove possibile.

en: Other
it: Altro

en: Informational hints, expect many false entries.
it: Consigli informativi, aspettati molti falsi positivi.

en: Suspicious data found. Upload anyway?
it: Sono stati trovati dei dati sospetti. Caricare ugualmente?

en: Continue upload
it: Continua il caricamento

en: Add node {0}
it: Aggiungi nodo {0}

en: Add way {0}
it: Aggiungi percorso {0}

en: Add relation {0}
it: Aggiungi relazione {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
it[0]: Aggiunto {0} oggetto
it[1]: Aggiunti {0} oggetti

en: New way {0} has 0 nodes
it: Il nuovo percorso {0} possiede 0 nodi

en: Change node {0}
it: Modifica nodo {0}

en: Change way {0}
it: Modifica percorso {0}

en: Change relation {0}
it: Modifica relazione {0}

en: Change members of {0}
it: Cambia i membri di {0}

en: Change nodes of {0}
it: Cambia i nodi di {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
it: Rimuovi "{0}" per il nodo ''{1}''

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
it: Rimuovi "{0}" per il percorso ''{1}''

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
it: Rimuovi "{0}" per la relazione ''{1}''

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
it: Imposta {0}={1} per il nodo ''{2}''

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
it: Imposta {0}={1} per il percorso ''{2}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
it: Imposta {0}={1} per la relazione ''{2}''

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
it[0]: Elimina "{0}" per {1} oggetto
it[1]: Elimina "{0}" per {1} oggetti

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
it[0]: Imposta {0}={1} per {2} oggetto
it[1]: Imposta {0}={1} per {2} oggetti

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
it[0]: Eliminate {0} etichette per {1} oggetto
it[1]: Eliminate {0} etichette per {1} oggetti

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
it[0]: Imposta {0} etichette per {1} oggetto
it[1]: Imposta {0} etichette per {1} oggetti

en: Replace "{0}" by "{1}" for
it: Sostituisci "{0}" con "{1}" per

en: object | objects
it[0]: oggetto
it[1]: oggetti

en: Change relation member role for {0} {1}
it: Cambiare il membro della relazione per {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
it: Eliminato ''{0}''

en: At least one object to delete required, got empty collection
it: È richiesta l''eliminazione di almeno un oggetto, ottenuta una collezione vuota

en: Delete node {0}
it: Cancella nodo {0}

en: Delete way {0}
it: Cancella percorso {0}

en: Delete relation {0}
it: Elimina relazione {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
it[0]: Elimina {0} oggetto
it[1]: Elimina {0} oggetti

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
it[0]: Elimina {0} nodo
it[1]: Elimina {0} nodi

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
it[0]: Elimina {0} percorso
it[1]: Elimina {0} percorsi

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
it[0]: Elimina {0} relazione
it[1]: Elimina {0} relazioni

en: Move {0} node | Move {0} nodes
it[0]: Sposta {0} nodo
it[1]: Sposta {0} nodi

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
it[0]: Epurato {0} oggetto
it[1]: Epurati {0} oggetti

en: Removed nodes from {0}
it: Rimossi nodi da {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
it[0]: Ruota {0} nodo
it[1]: Ruota {0} nodi

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
it[0]: Scala {0} nodo
it[1]: Scala {0} nodi

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
it[0]: Selezionato {0} oggetto
it[1]: Selezionati {0} oggetti

en: Sequence: {0}
it: Sequenza: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
it: Seleziona due o più nodi per dividere un percorso circolare.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
it: Il percorso non può essere diviso in corrispondenza del nodo selezionato. (Suggerimento: seleziona i nodi in mezzo al percorso).

en: Yes, download the missing members
it: Sì, scarica i membri mancanti

en: No, abort the split operation
it: No, annulla l’operazione di suddivisione

en: No, perform the split without downloading
it: No, effettua la suddivisione senza scaricare

en: This way is part of a relation. | This way is part of {0} relations.
it[0]: Questo percorso fa parte di una relazione.
it[1]: Questo percorso fa pare di {0} relazioni.

en: this relation
it: questa relazione

en: these relations
it: queste relazioni

en: one relation | {0} relations
it[0]: una relazione
it[1]: {0} relazioni

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
it: Impossibile determinare l’ordine corretto delle nuove parti lineari di {0}. Per correggerlo, i membri mancanti della relazione andrebbero prima scaricati.

en: Download missing relation members?
it: Scaricare i membri della relazione mancanti?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
it: I membri mancanti della relazione verranno scaricati. Vuoi che ciò sia fatto in automatico d’ora in poi?

en: Downloading missing relation members
it: Scaricamento dei membri mancanti della relazione

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
it: Una appartenenza ad una relazione in base al ruolo è stata copiata per tutti i nuovi percorsi.<br>Si prega di verificare e di correggere ove necessario.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
it: Una appartenenza ad una relazione è stata copiata per tutti i nuovi percorsi.<br>Si prega di verificare e di correggere ove necessario.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
it[0]: Dividi percorso {0} in {1} parte
it[1]: Dividi percorso {0} in {1} parti

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
it[0]: Trasforma {0} nodo
it[1]: Trasforma {0} nodi

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
it: <html>Il livello ''{0}'' contiene già un conflitto per l''oggetto<br>''{1}''.<br>Questo conflitto non può essere aggiunto.</html>

en: Double conflict
it: Doppio conflitto

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
it: Il livello ''{0}'' non esiste più. Impossibile rimuovere il conflitto per l''oggetto ''{1}''.

en: Add conflict for ''{0}''
it: Aggiungi conflitto per ''{0}''

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
it: Impossibile annullare il comando ''{0}'' perché il livello ''{1}'' non è più presente

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
it: Risolvi conflitti nelle coordinate in {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
it: Impossibile risolvere il conflitto irrisolto

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
it: Risolvi conflitti nello stato eliminato in {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
it: Imposta il contrassegno ''modificato'' per il nodo {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
it: Imposta il contrassegno ''modificato'' per il percorso {0}

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
it: Imposta il contrassegno ''modificato'' per la relazione {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
it: Risolvi conflitti nella lista dei membri della relazione {0}

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
it[0]: Risolvi {0} conflitto di etichette nel nodo {1}
it[1]: Risolvi {0} conflitti di etichette nel nodo {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
it[0]: Risolvi {0} conflitto di etichette nel percorso {1}
it[1]: Risolvi {0} conflitti di etichette nel percorso {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
it[0]: Risolvi {0} conflitto di etichette nella relazione {1}
it[1]: Risolvi {0} conflitti di etichette nella relazione {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
it: Risolvi conflitto di versione per il nodo {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
it: Risolvi conflitto di versione per il percorso {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
it: Risolvi conflitto di versione per la relazione {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
it: Risolvi i conflitti nella lista dei nodi del percorso {0}

en: Main dataset does not include node {0}
it: Il set di dati principale non include il nodo {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
it: Valore ''''{0}'''' non valido per la latitudine

en: Illegal longitude value ''{0}''
it: Valore ''''{0}'''' non valido per la longitudine

en: Unable to set file non-readable {0}
it: Impossibile impostare il file non leggibile {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
it: Impossibile impostare il file non scrivibile {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
it: Impossibile impostare il file non eseguibile {0}

en: Unable to set file readable {0}
it: Impossibile impostare il file leggibile {0}

en: Unable to set file writable {0}
it: Impossibile impostare il file scrivibile {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
it: Fallita l''inizializzazione delle preferenze. La cartella delle preferenze ''{0}'' non è una cartella.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
it: <html>Fallita l''inizializzazione delle preferenze.<br>La cartella delle preferenze ''{0}'' non è in realtà una cartella.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
it: Fallita l''inizializzazione delle preferenze. Fallita la creazione della cartella delle preferenze mancante: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
it: <html>Fallita l''inizializzazione delle preferenze.<br>Non è stato possibile creare la cartella delle preferenze mancante: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
it: File delle preferenze''{0}'' mancante. Creazione di un file predefinito delle preferenze.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
it: Sostituzione del file delle preferenze esistente ''{0}'' con un file predefinito delle preferenze.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
it: <html>Fallita l''inizializzazione delle preferenze.<br>Non è stato possibile reimpostare il file delle preferenze con uno predefinito: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
it: Impossibile caricare il file di cache: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
it: Impossibile cancellare il file predefinito di cache difettoso: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
it: <html>Il file delle preferenze conteneva degli errori.<br>È in corso il backup del precedente su<br>{0}<br> e il tentativo di lettura dell’ultimo file di preferenze senza errori <br>{1}<br>.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
it: Fallita l’inizializzazione delle preferenze. Impossibile resettare il file delle preferenze al valore predefinito: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
it: <html>Il file delle preferenze conteneva degli errori.<br> Creazione di un nuovo file delle preferenze in corso.</html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
it: Fallita la persistenza delle preferenze su ''{0}''

en: Updated preference setting {0} to {1}
it: Aggiornata preferenza {0} in {1}

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
it: Rimossa preferenza {0} perché non più in uso

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
it: Rimosso il predefinito delle preferenze {0} dato che non è più utilizzato

en: Saved updated default preferences.
it: Salvate le nuove preferenze predefinite

en: Failed to save default preferences.
it: Impossibile salvare le preferenze predefinite.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
it: <html>Il file delle impostazioni chiede di aggiungere delle preferenze a <b>{0}</b>,<br/> però al momento non si conosce il suo valore predefinito.<br/> Si prega di attivare manualmente la funzione corrispondente e di importare nuovamente.

en: Metric
it: Metrico

en: Chinese
it: Cinese

en: Imperial
it: Anglosassone

en: Nautical Mile
it: Miglio Nautico

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
it: Era atteso un valore non vuoto per il parametro ''''{0}'''', ottenuto ''''{1}''''

en: UNKNOWN
it: SCONOSCIUTO

en: Error reading revision info from revision file: {0}
it: Errore di lettura informazioni revisione da revisione del file: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
it: Numero di versione JOSM inatteso nel file di revisione, il valore è ''{0}''

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
it: Il file di revisione ''/REVISION'' è mancante.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
it: Un conflitto per la primitiva "{0}" è già stato registrato.

[ctx: compass]
en: W
it: O

en: deg° min'' sec"
it: grad° min'' sec"

en: Decimal Degrees
it: Gradi decimali

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
it: Impossibile interpretare come coordinata: ''{0}''

en: deg° min'' (Nautical)
it: grad° min'' (Nautico)

en: Projected Coordinates
it: Coordinate proiettate

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
it: Errore durante l''analisi dello scostamento.
    Formato atteso: {0}.

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
it: Errore nella interpretazione del fuso orario.
    Formato atteso: {0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
it: Le immagini {0} hanno tileMatrixSet definito come: {1}

en: Aerial or satellite photo
it: Immagini aeree o satellitari

en: Elevation map
it: Mappa delle altitudini

en: Map
it: Mappa

en: Historic or otherwise outdated map
it: Mappa storica o comunque datata

en: Map based on OSM data
it: Mappa basata su dati OSM

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
it: Immagini aeree o satellitari storiche o comunque datate

en: Map for quality assurance
it: Mappa per il controllo della qualità

en: Imagery not matching any other category
it: Immagini che non rientrano in nessun’altra categoria

en: {0} mirror server {1}
it: {0} server alternativo {1}

en: {0} mirror server
it: {0} server alternativo

en: Date of imagery: {0}
it: Immagini risalenti al: {0}

en: Imagery category: {0}
it: Categoria delle immagini: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
it: Queste immagini sono considerate la scelta migliore in questa zona  in altri editor

en: This imagery is an overlay.
it: Queste immagini sono sovraimpresse.

en: Update default entries
it: Aggiorna le voci predefinite

en: Update imagery ''{0}''
it: Aggiorna le immagini "{0}"

en: Drop old imagery ''{0}''
it: Elimina le immagini vecchie "{0}"

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
it: {0} non è un argomento WMS valido. Per favore controlla la URL del server:
    {1}

en: {0} is not a valid WMTS argument. Please check this server URL:
    {1}
it: {0} non è un argomento WMTS valido. Verifica questo indirizzo del server:
    {1}

en: Advanced preference ''{0}'' is not default. Please consider resetting it.
it: Le preferenze avanzate ''{0}'' non sono predefinite. Considera l’eventualità di reimpostarle.

en: API key for imagery with id={0} may not be available.
it: La chiave API per le immagini con id={0} potrebbe non essere disponibile.

en: Could not retrieve API key for imagery with id={0}. Cannot add layer.
    {1}
it: Impossibile recuperare la chiave API per le immagini con id={0}. Impossibile aggiungere il livello.
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
it: Errore HTTP {0} durante il caricamento dei tasselli

en: Error downloading tiles: {0}
it: Errore di scaricamento dei tasselli: {0}

en: Problem loading tile
it: Problema nel caricamento del tassello

en: No tiles at this zoom level
it: Nessun tassello in questo livello di ingrandimento

en: Could not load image from tile server
it: Non posso caricare le immagini dal server dei tasselli (tile server)

en: Select WMTS layer
it: Seleziona il livello WMTS

en: No default layer selected, choosing first layer.
it: Nessun livello selezionato, scelgo il primo.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
it: Nessun livello definito dal documento getCapabilities: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
it: Il documento delle capacità WMTS non conteneva alcun livello all’indirizzo: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
it: Errore durante l’analisi del documento delle capacità WMTS: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
it: Percorso non valido per il documento GetCapabilities: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
it: Errore di analisi WMTS - elemento di partenza {0} ha nome diverso da quello finale {2}

en: Can''t use layer {0} because no supported formats were found. Layer is available in formats: {1}
it: Impossibile usare il livello {0} perché non sono stati trovati dei formati supportati. Il livello è disponibile nei formati: {1}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
it: Sono ammessi solo tasselli quadrati. {0}x{1} restituito dal server per identificativo TileMatrix {2}

en: Loading {0}
it: Caricamento {0}

en: {0} with {1} arguments is not understood
it: Impossibile comprendere {0} con {1} argomenti

en: {0} cannot have zero area
it: {0} non può avere area nulla

en: We do not understand version {0} of the vector tile specification
it: Impossibile comprendere versione {0} della mattonella vettoriale specificata

en: Vector tile layers must have a layer name
it: I livelli di mattonelle vettoriali devono avere un nome del livello

en: Unknown field in vector tile layer value ({0})
it: Campo sconosciuto nel valore del livello delle mattonelle vettoriali ({0})

en: Select Vector Tile Layers
it: Seleziona livelli delle mattonelle vettoriali

en: Cannot understand style source: {0}
it: Impossibile comprendere la fonte dello stile: {0}

en: Vector Tile Style Version not understood: version {0} (json: {1})
it: Impossibile comprendere versione dello stile mattonelle vettoriali: versione {0} (json: {1})

en: Note
it: Nota

en: Mismatched state: Expected {0} but got {1}
it: Stato non corrispondente: Atteso {0} ma ricevuto {1}

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
it: Fallita la memorizzazione del token di accesso OAuth nel gestore delle credenziali

en: Current credential manager is of type ''{0}''
it: Il gestore delle credenziali corrente è di tipo ''''{0}''''

en: ID > 0 expected. Got {0}.
it: Era atteso un ID > 0 . Ottenuto {0}.

en: Version > 0 expected. Got {0}.
it: attesa versione > 0 . Ottenuto {0}.

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
it: Impossibile assegnare un identificativo del gruppo di modifiche  > 0 ad una nuova primitiva. Il valore dell''identificativo del gruppo di modifiche è {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
it: Una primitiva con ID = 0 non può essere invisibile.

en: Changeset
it: Gruppo di modifiche

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
it: Gruppo di modifiche {0}: ordine delle versioni di {1} inatteso : v{2} non è maggiore di {3}

en: Cyclic dependency between relations:
it: Dipendenza ciclica tra relazioni:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
it: Impossibile aggiungere la primitiva {0} all''insieme di dati perché è già incluso

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
it: JOSM si attendeva di trovare la primitiva [{0} {1}] nell''insieme di dati, ma non c''è. Si prega di riportarlo a {2}. Questo non è un errore critico e dovrebbe essere possibile continuare senza problemi il proprio lavoro.

en: Missing merge target for way with id {0}
it: Manca la destinazione dell''unione per il percorso con id {0}

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
it: L''oggetto di tipo {0} con id {1} è stato marcato come da eliminare, però è assente nell''insieme di dati sorgente

en: Missing merge target for node with id {0}
it: Manca la destinazione dell''unione per il nodo con id {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
it: Manca la destinazione dell''unione per la relazione con id {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
it: Manca la destinazione dell''unione di tipo {0} con id {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
it: Conflitto sull''attributo ''visible'' per l''oggetto di tipo {0} con id {1}

en: Merging data...
it: Unione dei dati...

en: highway
it: strada

en: railway
it: Ferrovia

en: waterway
it: Corso d’acqua

en: landuse
it: Uso del terreno

en: building
it: edificio

en: {0} node | {0} nodes
it[0]: {0} nodo
it[1]: {0} nodi

en: incomplete
it: incompleto

en: node | nodes
it[0]: nodo
it[1]: nodi

en: House {0}
it: Casa {0}

en: House number {0} at {1}
it: Numero civico {0} di {1}

en: House number {0}
it: Numero civico {0}

en: {0} member | {0} members
it[0]: {0} membro
it[1]: {0} membri

en: public transport
it: trasporto pubblico

en: relation | relations
it[0]: relazione
it[1]: relazioni

en: Changeset {0}
it: Gruppo di modifiche {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
it: <html>Errore nel filtro <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
it: Errore nel filtro

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
it[0]: <p><b>{0}</b> oggetto nascosto
it[1]: <p><b>{0}</b> oggetti nascosti

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
it[0]: <b>{0}</b> oggetto disabilitato
it[1]: <b>{0}</b> oggetti disabilitati

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
it: Impossibile aggiungere un percorso con solamente {0} nodi.

en: Each node must connect exactly 2 ways
it: Ogni nodo deve connettere esattamente 2 percorsi

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
it: Impossibile unire perché una delle primitive coinvolte è nuova e l''altra no

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
it: Impossibile unire le primitive con identificativi differenti. Questo id è {0}, l''altro è {1}

en: way | ways
it[0]: percorso
it[1]: percorsi

en: closedway
it: percorso chiuso

en: multipolygon
it: multi-poligono

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
it: La collezione di etichette non può essere applicata ad una primitiva perché ci sono chiavi con valori multipli.

en: <anonymous>
it: <anonimo>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
it: Impossibile aggiungere il nodo {0} al percorso incompleto {1}.

en: Nodes in way must be in the same dataset
it: I nodi nel percorso devono appartenere allo stesso insieme di dati

en: Deleted node referenced by {0}
it: Nodo eliminato referenziato da {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
it: Completa nodo {0} con coordinate nulle nel percorso {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
it: Impossibile confrontare la primitiva con ID ''{0}'' alla primitiva con ID ''{1}''.

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
it: il parametro {0} non è nell''intervallo 0..{1}, ottenuto {2}

en: <not>
it: <non>

en: <left parent>
it: <genitore sinistro>

en: <right parent>
it: <genitore destro>

en: <colon>
it: <due punti>

en: <equals>
it: <uguale>

en: <tilde>
it: ~

en: <key>
it: <chiave>

en: <question mark>
it: <punto interrogativo>

en: <end-of-file>
it: <fine-del-file>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
it: L''espressione regolare "{0}" contiene un errore di interpretazione alla posizione {1}, errore completo:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
it: L''espressione regolare "{0}" ha generato un errore di interpretazione. Errore completo:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
it: Atteso intervallo di numeri

en: Expecting {0} after {1}
it: È atteso {0} dopo {1}

en: Range of primitive ids expected
it: È atteso un intervallo di identificativi delle primitive

en: Range of changeset ids expected
it: È atteso un intervallo di identificativi dei gruppi di modifiche

en: Range of versions expected
it: È atteso un intervallo di versioni

en: Reference value for ''{0}'' expected
it: Era atteso un valore di riferimento per ''{0}''

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
it: La chiave non può essere vuota quando è utilizzato un operatore sulla etichetta. Esempio di utilizzo: key=value

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
it: Tipo di primitiva sconosciuta: {0}. I valori permessi sono: nodo, percorso o relazione

en: Positive integer expected
it: Atteso un intero positivo

en: Non-zero integer expected
it: atteso intero diverso da zero

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
it: Impossibile analizzare marca temporale ''{0}''

en: Unknown preset name:
it: Nome di preimpostazione sconosciuto:

en: Failed to parse MapCSS selector
it: Impossibile analizzare selettore MapCSS

en: Unexpected token: {0}
it: Token inaspettato: {0}

en: Missing parameter for OR
it: Parametro mancante per OR

en: Missing parameter for XOR
it: Parametro mancante per XOR

en: Missing operator for NOT
it: Operatore mancante per NOT

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
it: Token inaspettato. Era atteso {0}, trovato {1}

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
it: Fallito il caricamento della classe di generazione mappa ''{0}''. La classe non è stata trovata.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
it: Impossibile attivare la classe di generazione della mappa ''{0}'' perché la classe non è stata trovata.

en: Activating the standard map renderer instead.
it: Attivazione del generatore standard della mappa.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
it: Impossibile attivare la classe di generazione della mappa ''{0}'' perché non deriva da ''{1}''.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
it: Impossibile attivare la classe di generazione della mappa ''{0}'' perché non è stata registrata come generatrice di mappe.

en: Wireframe Map Renderer
it: Generatore di mappe a fil di ferro

en: Renders the map as simple wire frame.
it: Genera la mappa con lo stile semplice "a fil di ferro".

en: Styled Map Renderer
it: Generatore di mappa con stile

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
it: Genera la mappa utilizzando delle regole di stile in un insieme di fogli di stile.

en: inactive
it: inattivo

en: selected
it: selezionato

en: Relation: selected
it: Relazione: selezionata

en: Node: standard
it: Nodo: standard

en: Node: connection
it: Nodo: connessione

en: Node: tagged
it: Nodo: etichettato

en: untagged way
it: percorso senza etichetta

en: background
it: sfondo

en: highlight
it: evidenzia

en: highlight wireframe
it: evidenzia fil di ferro

en: untagged
it: senza etichetta

en: text
it: testo

en: areatext
it: testo dell''area

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
it: Impossibile creare la directory mancante delle preferenze: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
it: <html>Impossibile creare la directory mancante delle preferenze: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
it: Impossibile creare la directory mancante dei dati utente: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
it: <html>Impossibile creare la directory mancante dei dati utente: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
it: Fallita la creazione della cartella cache mancante: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
it: <html>Fallita la creazione della cartella mancante della cache: {0}</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
it: Atteso elemento ''{0}'', ma ottenuto ''{1}''

en: value expected
it: valore atteso

en: Short Description:
it: Breve descrizione:

en: URL:
it: Indirizzo URL:

en: Author:
it: Autore:

en: Webpage:
it: Pagina internet:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Version:
it: Versione:

en: Minimum JOSM Version:
it: Versione minima di JOSM

en: by {0}
it: da {0}

en: JOSM default (MapCSS)
it: Predefinito JOSM (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
it: Stile interno da utilizzare come base per gli stili di copertura intercambiabili durante l''esecuzione

en: Internal Preset
it: Preimpostazione interna

en: The default preset for JOSM
it: La preimpostazione predefinita per JOSM

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Checks for errors on addresses
it: Ricerca errori sugli indirizzi

en: Tag combinations
it: Combinazioni di etichette

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
it: Ricerca le etichette mancanti o le combinazioni sospette

en: Deprecated features
it: Caratteristiche deprecate

en: Checks for deprecated features
it: Ricerca le caratteristiche deprecate

en: Geometry
it: Geometria

en: Checks for geometry errors
it: Ricerca gli errori geometrici

en: Highways
it: Strade

en: Checks for errors on highways
it: Ricerca gli errori sulle strade

en: Multiple values
it: Valori multipli

en: Checks for wrong multiple values
it: Ricerca valori multipli errati

en: Numeric values
it: Valori numerici

en: Checks for wrong numeric values
it: Ricerca i valori numerici errati

en: Religion
it: Religione

en: Checks for errors on religious objects
it: Ricerca gli errori sugli oggetti di culto

en: Relations
it: Relazioni

en: Checks for errors on relations
it: Ricerca gli errori sulle relazioni

en: Territories
it: Territori

en: Checks for territories-specific features
it: Controlla caratteristiche specifiche di un territorio

en: Unnecessary tags
it: Etichette non necessarie

en: Checks for unnecessary tags
it: Ricerca le etichette non necessarie

en: Checks for wrong wikipedia tags
it: Ricerca le etichette su wikipedia errate

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
it: proiezione UTM (''+proj=utm'') richiede ''+zone=...'' parametro.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
it: Richiesto valore intero compreso tra 1-60 per parametro ''+zone=...''

en: No unit found for: {0}
it: Nessuna unità trovata per: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
it: Parametro sconosciuto: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
it: È atteso un valore per il parametro ''{0}''.

en: No value expected for parameter ''{0}''.
it: Non è atteso alcun valore per il parametro ''{0}''.

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
it: Il parametro deve iniziare con un carattere ''+'' (trovato ''{0}'')

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
it: Formato parametro inatteso (''{0}'')

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
it: Valore ''{0}'' per l''opzione +init non supportato.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
it: Ellissoide ''{0}'' non supportato.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
it: La combinazione di parametri dell''ellissoide non è supportata.

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
it: Identificatore datum sconosciuto: ''{0}''

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
it: Ellissoide richiesto (+ellps=* oppore +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
it: File di scostamento della griglia ''{0}'' per l''opzione +nadgrids non supportato.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
it: Numero di argomenti inatteso per il parametro ''towgs84'' (devono essere 3 o 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
it: Impossibile ottenere il valore del parametro ''towgs84'' (''{0}'')

en: Projection required (+proj=*)
it: È richiesta la proiezione (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
it: Identificatore proiezione sconosciuto: ''{0}''

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
it: Numero di argomenti non atteso per il parametro ''+bounds'' (devono essere 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
it: Numero di argomenti attesi per il parametro ''{0}''

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
it: Impossibile interpretare in forma numerica il valore ''{1}'' del parametro ''{0}''.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
it: Impossibile interpretare in forma di coordinate il valore ''{1}'' del parametro ''{0}''.

en: Custom Projection
it: Proiezione personalizzata

en: Error: {0}
it: Errore: {0}

en: JOSM projection command line interface
it: Interfaccia a linea di comando delle proiezioni JOSM

en: Description
it: Descrizione

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
it: Converte le coordinate da un sistema di riferimento ad un altro.

en: Options
it: Opzioni

en: Show this help
it: Mostra questo aiuto

en: Switch input and output crs
it: Scambia i sistemi di riferimento delle coordinate ingresso e uscita

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
it: Scambia l’ordine delle coordinate d’ingresso (est/nord,longitudine/latitudine)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
it: Scambia l’ordine delle coordinate di uscita (est/nord,longitudine/latitudine)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
it: Il formato del sistema di riferimento delle coordinate d’ingresso e uscita è simile a quello del software PROJ.4.

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
it: Legge i dati d’ingresso da uno o più file elencati come parametri posizionali. Se nessun file è presente, o il file è "-", i dati verranno letti dallo standard input.

en: Examples
it: Esempi

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
it: Erano attese due coordinate, separate dallo spazio, trovato {0} in ''{1}''

en: Unable to parse number ''{0}''
it: Impossibile analizzare il numero ''{0}''

en: Parameter ''{0}'' required.
it: Parametro ''{0}'' richiesto.

en: standard parallels are opposite
it: paralleli standard sono contrari

en: Azimuthal Equidistant
it: Azimutale equidistante

en: Double Stereographic
it: Doppia proiezione stereografica

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
it: Cilindrica equidistante (Plate Carrée)

en: Lambert Conformal Conic
it: Conica conforme di Lambert

en: Lat/lon (Geodetic)
it: Lat/lon (Geodetico)

en: Mercator
it: Mercatore

en: Oblique Mercator
it: Obliqua di Mercatore

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
it: Parametri non adeguati ''{0}'' e ''{1}'' per il metodo a due punti.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
it: Valore non ammesso per il parametro ''{0}'': {1}

en: error in initialization
it: errore nell''inizializzazione

en: Polar Stereographic
it: Stereografica Polare

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
it: Stereografica Polare: Il parametro ''{0}'' deve essere 90 o -90.

en: Sinusoidal
it: Sinusoidale

en: Swiss Oblique Mercator
it: Svizzera Obliqua di Mercatore

en: Transverse Mercator
it: Trasversa di Mercatore

en: Worldwide
it: In tutto il mondo

en: Cannot handle ignore list entry {0}
it: Impossibile gestire l’elemento {0} della lista degli ignorati

en: Ignore list
it: Lista ignorati

en: Error initializing test {0}:
     {1}
it: Errore nella inizializzazione del test {0}:
     {1}

en: validation error
it: errore della validazione

en: validation warning
it: avvertimenti della validazione

en: validation other
it: altra validazione

en: Running test {0}
it: Esecuzione controllo {0}

en: {0} of {1} elements done
it: {0} su {1} elementi risolti

en: Validating
it: Validazione

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
it: Controllo {0}/{1}: Inizio {2}

en: Updating ignored errors ...
it: Aggiornamento degli errori ignorati ...

en: Validation results contain elements hidden by a filter.
it: I risultati di validazione contengono elementi nascosti da un filtro.

en: Please review active filters to see the hidden results.
it: Verificare i filtri attivi per vedere i risultati nascosti.

en: Missing argument - input data file ({0})
it: Argomento mancante - file dei dati d’ingresso ({0})

en: Processing files...
it: Lavorazione dei file…

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
it[0]: {0} aveva {1} errore
it[1]: {0} aveva {1} errori

en: {0} had no errors
it: {0} non ha avuto errori

en: Could not load input file: {0}
it: Impossibile caricare il file d’ingresso: {0}

en: Validating {0}, saving output to {1}
it: Validazione {0}, salvataggio del risultato su {1}

en: Could not find a layer for {0}
it: Impossibile trovare un livello per {0}

en: Preferences are not the expected type
it: Le preferenze non sono del tipo atteso

en: JOSM Validation command line interface
it: Interfaccia a linea di comando del validatore di JOSM

en: Validates data and saves the result to a file.
it: Valida i dati e salva i risultati su un file.

en: Input data file name (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).
it: Nome file dati in ingresso (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).

en: OSM files can be specified multiple times. Required.
it: I file OSM possono essere specificati più volte. Richiesto.

en: .validator.mapcss and .mapcss files will stop processing on first error.
it: Il processo dei file .validator.mapcss e .mapcss si interrompe al primo errore.

en: Non-osm files do not use --output or --change-file
it: I file non-osm non usano --output oppure --change-file

en: Output data file name (.geojson, line-by-line delimited for MapRoulette). Optional.
it: Nome del file dati di uscita (.geojson, delimitato linea per linea per MapRoulette). Facoltativo.

en: Change file name (.osc). Can be specified multiple times per input.
it: Modifica nome del file (.osc). Può essere specificato più volte per input.

en: Changes will be applied in the specified order. Optional.
it: Le modifiche saranno modificate nell’ordine specificato. Facoltativo.

en: E-mail address is invalid
it: Indirizzo e-mail non valido

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
it: L’indirizzo e-mail contiene un nome utente non valido: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
it: L’indirizzo e-mail contiene un dominio non valido: {0}

en: Email validator
it: Validatore di email

en: URL is invalid
it: URL non valido

en: URL contains an invalid protocol: {0}
it: L’URL contiene un protocollo non valido: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
it: L’URL contiene un’autorità non valida: {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
it: L’URL contiene un percorso non valido: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
it: L’URL contiene una richiesta non valida: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
it: L''URL contiene un frammento non valido: {0}

en: URL validator
it: Validatore di URL

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
it: Ricerca errori negli indirizzi e nelle relazioni di strada associata (associated street)

en: Multiple associatedStreet relations
it: Relazioni strada associata (associated street) multiple

en: House number without street
it: Numeri civici non associati ad una strada

en: Duplicate house numbers
it: Numeri civici duplicati

en: House number ''{0}'' duplicated
it: Numero civico ''{0}'' duplicato

en: Multiple street names in relation
it: Nomi delle strade multipli nella relazione

en: House number too far from street
it: Numero civico troppo lontano dalla strada

en: Relation is obsolete
it: La relazione è obsoleta

en: API Capabilities
it: Capacità API

en: Checks for errors against API capabilities
it: Verificare per errori sulle capacità API

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
it: Il tracciato contiene più di {0} nodi. Andrebbe sostituito con un multipoligono

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
it: Il tracciato contiene più di {0} nodi. Andrebbe diviso o semplificato

en: Barriers and entrances
it: Barriere ed ingressi

en: Checks for errors in barriers and entrances.
it: Ricerca errori in barriere ed ingressi.

en: Barrier entrance not set on a barrier
it: Ingresso della barriera non impostato sulla barrier

en: Coastlines
it: Linee di costa

en: This test checks that coastlines are correct.
it: Questo controllo verifica che le linee di costa siano corrette.

en: Reversed coastline: land not on left side
it: Linea di costa invertita: terraferma non sul lato sinistro

en: Unconnected coastline
it: Linea di costa non connessa

en: Unordered coastline
it: Linea di costa senza ordinamento

en: Reversed coastline
it: Linea di costa invertita

en: invalid coastline
it: Linea di costa non valida

en: Conditional Keys
it: Chiavi condizionali

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
it: Verifica l''utilizzo corretto delle etichette ''*:conditional''.

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
it: Non corrisponde al modello ''restrizione valore @ condizione''

en: {0} is not a valid restriction value
it: {0} non è un valore di restrizione valido

en: Wrong syntax in {0} key
it: Sintassi errata nella chiave {0}

en: Error in {0} value: {1}
it: Errore nel valore di {0}: {1}

en: Connectivity Relations
it: Relazioni di connettività

en: Validates connectivity relations
it: Verifica le relazioni di connettività

en: Connectivity relation without connectivity tag
it: Relazione di connettività senza etichetta di connettività

en: Connectivity tag contains unusual data
it: Etichetta di connettività contiene dati non comuni

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
it: Virgola mancante tra valori facoltativi e obbligatori nell’etichetta di connettività

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
it: Numerazione delle corsie inconsistente tra etichette della relazione e dei membri

en: Relation {0} member is missing a lanes or *:lanes tag | Relation {0} members are missing a lanes or *:lanes tag
it[0]: Etichetta ‘lanes’ oppure ‘*:lanes’ mancante in {0} membro della relazione
it[1]: Etichetta ‘lanes’ oppure ‘*:lanes’ mancante in {0} membri della relazione

en: This connectivity may already be implied
it: Questa connettività potrebbe essere già sottintesa

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
it: Una relazione non dovrebbe contenere nodi e percorsi misti con ruolo “via”

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
it: Ruoli “via” multipli consentiti solo con i percorsi

en: Crossing ways
it: Percorsi incrociati

en: Crossing barriers
it: Barriere incrociate

en: Crossing highways
it: Strade che si incrociano

en: Crossing railways
it: Binari che si incrociano

en: Crossing waterways
it: Percorsi d''acqua incrociati

en: Crossing barrier/building
it: Sovrapposizione barriera/edificio

en: Crossing barrier/highway
it: Sovrapposizione barriera/strada

en: Crossing barrier/railway
it: Sovrapposizione barriera/ferrovia

en: Crossing barrier/waterway
it: Sovrapposizione barriera/corso d''acqua

en: Crossing barrier/way
it: Sovrapposizione barriera/percorso

en: Crossing building/highway
it: Incrocio tra strada ed edificio

en: Crossing building/railway
it: Incrocio tra binario ed edificio

en: Crossing building/residential area
it: Incrocio tra strada residenziale ed edificio

en: Crossing building/waterway
it: Incrocio tra corso d’acqua ed edificio

en: Crossing building/way
it: Incrocio tra percorso ed edificio

en: Crossing highway/railway
it: Incrocio tra binario e strada

en: Crossing highway/waterway
it: Incrocio tra corso d’acqua e strada

en: Crossing highway/way
it: Incrocio tra percorso e strada

en: Crossing railway/waterway
it: Incrocio tra corso d’acqua e binario

en: Crossing railway/way
it: Incrocio tra percorso e binario

en: Crossing residential area/way
it: Incrocio tra percorso e strada residenziale

en: Crossing waterway/way
it: Incrocio tra percorso e corso d’acqua

en: Crossing boundaries
it: Confini incrociati

en: Self crossing ways
it: Percorsi che si autointersecano

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
it: Questo controllo verifica che due strade, ferrovie, canali o edifici si incrociano nello stesso livello, ma non sono connessi da alcun nodo.

en: Invalid usage of direction on node
it: Uso non valido di ‘direction’ su nodo

en: Disputed usage of direction on node
it: Uso dibattuto di ‘direction’ su nodo

en: Direction nodes
it: Nodi di direzione

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
it: Controlla i nodi che hanno la direzione ''forward'' e ''backward''

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
it: Nodo con {0} non connesso. Indicare un angolo o un punto cardinale

en: Node with {0} should be connected to a linear way
it: Nodo con {0} dovrebbe essere connesso a un percorso lineare

en: Node with {0} on end of way
it: Nodo con {0} sull’ultimo nodo di un percorso

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
it: Nodo con {0} su una connessione di percorsi multipli

en: Duplicated nodes
it: Nodi duplicati

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
it: Questo controllo verifica che non ci siano due nodi nella stessa posizione.

en: Mixed type duplicated nodes
it: Nodi duplicati di tipo misto

en: Highway duplicated nodes
it: Nodi stradali duplicati

en: Railway duplicated nodes
it: Nodi ferroviari duplicati

en: Waterway duplicated nodes
it: Nodi nautici duplicati

en: Boundary duplicated nodes
it: Nodi di confine duplicati

en: Power duplicated nodes
it: Nodi di elettrodotto duplicati

en: Natural duplicated nodes
it: Nodi duplicati naturali

en: Building duplicated nodes
it: Nodi duplicati di edifici

en: Landuse duplicated nodes
it: Nodi duplicati dell''utilizzo di terreno

en: Other duplicated nodes
it: Altri nodi duplicati

en: Nodes at same position
it: Nodi nella stessa posizione

en: Duplicated relations
it: Relazioni duplicate

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
it: Questo controllo verifica che non esistano relazioni con le stesse etichette e gli stessi membri con gli stessi ruoli.

en: Relations with same members
it: Relazioni contenenti gli stessi membri

en: Delete duplicate relations
it: Elimina le relazioni duplicate

en: Duplicated ways
it: Percorsi duplicati

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
it: Questo controllo verifica che non esistano percorsi con le stesse coordinate dei nodi ed eventualmente anche le stesse etichette.

en: Ways with same position
it: Linee nella stessa posizione

en: Delete duplicate ways
it: Elimina percorsi duplicati

en: Duplicated way nodes
it: Nodi dei percorsi duplicati.

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
it: Ricerca percorsi con nodi consecutivi identici.

en: Performs semantic checks on highways.
it: Compie dei controlli semantici sulle strade.

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
it: Rotatoria non corretta (strada: {0} al posto di {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
it: Lo svincolo stradale non è collegato ad una strada/svincolo adeguati

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
it: Etichettatura incompleta per un attraversamento pedonale. Le etichette richieste sono {0} e {1}.

en: Unknown country code: {0}
it: Codice paese sconosciuto: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
it: Contesto source:maxspeed sconosciuto: {0}

en: Internet tags
it: Etichette Internet

en: Checks for errors in internet-related tags.
it: Verificare per errori legati alle etichette internet.

en: URL contains backslashes instead of slashes
it: L’indirizzo URL contiene caratteri di barra inversa invece della barra obliqua normale

en: Lane tags
it: Etichette corsie

en: Test that validates ''lane:'' tags.
it: Verifica che valida le etichette ''lane:''.

en: Number of {0} greater than {1}
it: Numero di {0} maggiore di {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
it: Valori dipendenti dal numero di corsie inconsistenti

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
it: Valori dipendenti dal numero di corsie inconsistenti nel senso di marcia

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
it: Valori dipendenti dal numero di corsie inconsistenti nel senso contrario di marcia

en: Long segments
it: Segmenti lunghi

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
it: Questo test per i segmenti lunga strada, che di solito sono errori.

en: Very long segment of {0} kilometers
it: Segmento molto lungo di {0} chilometri

en: Tag checker (MapCSS based)
it: Controllo etichette (basato su MapCSS)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
it: Questo controllo verifica la presenza di errori nelle chiavi e nei valori delle etichette.

en: unknown
it: sconosciuto

en: Adding {0} to tag checker
it: Aggiunta di {0} al controllo etichette

en: Failed to add {0} to tag checker
it: Fallita l''aggiunta di {0} al controllo etichette

en:  {0}: {1} of {2} elements done
it:  {0}: {1} su {2} elementi completati

en: Fix of {0}
it: Correzione di {0}

en:  or
it:  oppure

en: {0}, use {1} instead
it: {0}, utilizzare piuttosto {1}

en: Multipolygon
it: Multi-poligono

en: This test checks if multipolygons are valid.
it: Questo controllo verifica che i multi-poligoni siano validi.

en: Incomplete multipolygon relation was modified
it: Relazione multipoligono incompleta è stata modificata

en: No area style for multipolygon
it: Nessuno stile di area per il multipoligono

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
it: Con lo stile mappaint attualmente utilizzato lo stile per la via interiore è uguale allo stile multipoligono

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
it: Con lo stile corrente della mappa, lo stile del percorso esterno non corrisponde allo stile dell’area

en: Area style on outer way
it: Stile di area in un percorso esterno (multipoligono)

en: Multipolygon is not closed
it: Il multi-poligono non è chiuso

en: Self-intersecting polygon ring
it: Anello del poligono autointersecante

en: Multipolygon rings share node
it: Degli anelli del multipoligono condividono un nodo

en: Intersection between multipolygon ways
it: Intersezione tra i percorsi dei multi-poligoni

en: Multipolygon rings are equal
it: Anelli del Multipoligono sono uguali

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
it: Il ruolo di ''{0}'' dovrebbe essere ''{1}''

en: Multipolygon inner way is outside
it: Il percorso interno del multi-poligono è esterno

en: Multipolygon ring contains segment twice
it: Un anello del multipoligono contiene un segmento due volte

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
it: Il percorso esterno del multipoligono condivide un segmento con un altro anello

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
it: Il ruolo per il membro di un percorso multipoligono deve essere interno od esterno

en: Non-Way in boundary
it: Il confine contiene un elemento che non è un percorso

en: Non-Way in multipolygon
it: Nel multi-poligono è presente un elemento che non è un percorso

en: Multipolygon member repeated with different role
it: Membro del multipoligono ripetuto con ruolo differente

en: Multipolygon member repeated with same role
it: Membro del multipoligono ripetuto con lo stesso ruolo

en: Missing name:* translation
it: Traduzione name:* mancante

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
it: Questo controllo cerca gli oggetti plurilingue il cui attributo ''name'' non è uguale a qualche attributo ''name:*'' e non è una combinazione di attributi ''name:*'' (es. ''Italia - Italien - Italy'').

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
it: name:*={0} mancante. Aggiungi una etichetta con chiave lingua corretta.

en: A name is missing, even though name:* exists.
it: Manca un nome, nonostante esista name:*.

en: Enable strict mode.
it: Abilita modalità rigorosa.

en: Opening hours syntax
it: Sintassi orari di apertura

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
it: Questo controllo verifica l''utilizzo corretto della sintassi degli orari di apertura.

en: {0} value can be prettified
it: Il valore {0} può essere reso più elegante

en: Overlapping ways
it: Percorsi sovrapposti

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
it: Questo controllo verifica che un collegamento tra due nodi non sia utilizzato da più di un percorso.

en: Overlapping highways
it: Strade sovrapposte

en: Overlapping railways
it: Ferrovie sovrapposte

en: Overlapping waterways
it: Corsi d’acqua sovrapposti

en: Highway shares segment with linear way
it: Strada condivide un segmento con un percorso lineare

en: Railway shares segment with linear way
it: Ferrovia condivide un segmento con un percorso lineare

en: Waterway shares segment with linear way
it: Corso d’acqua condivide un segmento con un percorso lineare

en: Highway shares segment with other way
it: Strada condivide un segmento con un altro percorso

en: Railway shares segment with other way
it: Ferrovia condivide un segmento con un altro percorso

en: Waterway shares segment with other way
it: Corso d’acqua condivide un segmento con un altro percorso

en: Ways share segment
it: Percorsi condividono un segmento

en: Way contains segment twice
it: Il percorso contiene il segmento due volte

en: Power lines
it: Elettrodotti

en: Checks if power line missing a support node and for nodes in power lines that do not have a power=tower/pole tag
it: Verifica se ad una linea elettrica manca un nodo di supporto e che tutti i nodi delle linee elettriche abbiano il tag power=tower/pole

en: missing tag
it: etichetta mancante

en: node without power=*
it: nodo senza power=*

en: Node connects a power line or cable with an object which is not related to the power infrastructure
it: Nodo collega una linea elettrica o cavo con un oggetto che non è relativo all’infrastruttura energetica

en: Possibly missing line support node within power line
it: Probabilmente manca un nodo di supporto alla linea all’interno di linea elettrica

en: Mixed reference numbering
it: Numerazione di riferimento mischiata

en: Reference numbering don''t match majority of way''s nodes
it: La numerazione di riferimento non corrisponde a quella della maggioranza dei nodi del percorso

en: Possibly wrong power line type used
it: Possibile utilizzo errato del tipo di linea elettrica

en: Public Transport Route
it: Route per trasporto pubblico

en: Route relation contains a ''{0}'' role
it: Relazione route contiene un ruolo ''{0}''

en: Route relation contains a gap
it: Relazione Route contiene un salto

en: Stop position not part of route
it: Posizione Stop non è parte  di Route

en: Role verification problem
it: Problema nella verifica del ruolo

en: Relation checker
it: Controllo relazioni

en: Checks for errors in relations.
it: Controlla errori nelle relazioni.

en: Relation is empty
it: Relazione vuota

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
it: Schema di itinerario non specificato. Aggiungere {0} ({1}=public_transport; {2}=vecchio modo)

en: Relation type is unknown
it: Tipo di relazione sconosciuto

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
it: Ruolo del membro della relazione non corrisponde all’espressione del template ''{0}'' nel preset {1}

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
it: Il tipo "{0}" del membro della relazione con ruolo "{1}" non rispetta il tipo accettato "{2}" nel modello {3}

en: <empty>
it: <vuoto>

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
it: Ruolo ''{0}'' non è tra i valori attesi ''{1}''

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
it: Trovato ruolo vuoto invece di uno di ''{0}''

en: Role ''{0}'' missing
it: Manca un membro con ruolo "{0}"

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
it: Numero di membri con ruolo "{0}" insufficiente ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
it: Numero di membri con ruolo "{0}" troppo alto ({1})

en: Relation contains itself as a member
it: Relazione contiene se stessa come membro

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
it: Relazioni creano una dipendenza circolare di elementi genitori/figli

en: Almost right angle buildings
it: Edifici con angoli quasi retti

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
it: Controlla gli edifici che hanno angoli quasi retti e non sono stati ortogonalizzati.

en: Building with an almost square angle
it: Edificio con un angolo quasi retto

en: Self-intersecting ways
it: Percorsi che si auto-intersecano

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
it: Questo controllo cerca i percorsi che contengono alcuni dei propri nodi più di una volta.

en: Sharp angles
it: Angoli acuti

en: Check for sharp angles on roads
it: Controlla la presenza di angoli acuti nelle strade

en: Sharp angle
it: Angolo acuto

en: Similarly named ways
it: Percorsi con nomi simili

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
it: Questo controllo verifica se esistono percorsi con nomi simili che possano essere errori d''ortografia.

en: Tag checker
it: Controllo etichette

en: Ignoring {0}. Support was dropped
it: Viene ignorato {0}. Non è più supportato

en: Adding {0} to ignore tags
it: Aggiunta di {0} alle etichette da ignorare

en: Invalid spellcheck line: {0}
it: Linea di correzione ortografica non valida: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
it: Aggiunta di {0} al controllo ortografico

en: Could not access data file:
    {0} | Could not access data files:
    {0}
it[0]: Impossibile accedere al file dati:
    {0}
it[1]: Impossibile accedere ai file dati:
    {0}

en: Tag ''{0}'' invalid.
it: Etichetta  ''{0}'' non valida.

en: fixme
it: Da correggere

en: Object type not in preset
it: Tipo di oggetto non presente nei modelli predefiniti

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
it: Tipo dell’oggetto {0} non supportato dal preset di etichettatura: {1}

en: Multipolygon tags
it: Etichette multipoligono

en: only {0} tag
it: solo l’etichetta {0}

en: tag describing the area is missing
it: manca l’etichetta che descrive l’area

en: tag describing the area might be missing
it: l’etichetta che describe l’area potrebbe essere mancante

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
it: Il percorso esterno del multipoligono ripete l’etichetta principale della relazione

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
it: Stessa etichetta: ''{0}''=''{1}''

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
it: Percorso esterno del multipoligono ripete l’etichetta della relazione

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
it: Il valore dell’etichetta contiene caratteri non stampabili (in genere non visibili)

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
it: Il valore dell’etichetta contiene il carattere Unicode non comune {0}

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
it: Il valore dell’etichetta è più lunga di {0} caratteri ({1} caratteri)

en: Tags with empty values
it: Etichette con valori vuoti

en: Property values start or end with white space
it: Il valore della proprietà inizia o finisce con uno spazio

en: Property values contain multiple white spaces
it: I valori delle proprietà contengono più spazi bianchi

en: Property values contain HTML entity
it: Il valore della proprietà contiene una entità HTML

en: Tag key contains non-printing character
it: La chiave dell’etichetta conteine un valore non stampabile

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
it: La chiave dell’etichetta è più lunga di {0} caratteri ({1} caratteri)

en: Invalid white space in property key
it: spazio non valido nella chiave della proprietà

en: Presets do not contain property value
it: Le preimpostazioni non contengono il valore della proprietà

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
it: Il valore ''{0}'' per la chiave ''{1}'' non è nelle preimpostazioni ma è noto.

en: Misspelled property key
it: proprietà della chiava errata

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
it: La chiave ''{0}'' assomiglia a ''{1}''.

en: Presets do not contain property key
it: Le preimpostazioni non contengono la chiave della proprietà

en: Key ''{0}'' not in presets.
it: Chiave ''''{0}'''' non presente nelle preimpostazioni.

en: Unknown property value
it: Valore della proprietà sconosciuto

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
it: Il valore ''{0}'' per la chiave ''{1}'' è sconosciuto, forse intendevi uno tra {2}?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
it: Il valore ''{0}'' per la chiave ''{1}'' è sconosciuto, forse intendevi ''{2}''?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
it: Valore ''''{0}'''' per la chiave ''''{1}'''' non presente nelle preimpostazioni.

en: Check property keys.
it: Verifica le chiavi delle proprietà.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
it: Valida che le chiavi delle proprietà siano valide tramite una lista di parole.

en: Use complex property checker.
it: Usa un controllo delle proprietà complesso.

en: Validate property values and tags using complex rules.
it: Valida i valori delle proprietà e delle etichette usando regole complesse.

en: TagChecker source
it: Sorgente controllo etichette

en: Data sources ({0})
it: Sorgenti dati ({0})

en: Check property values.
it: Verifica i valori delle proprietà.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
it: Valida tramite le preimpostazioni che i valori delle proprietà siano validi.

en: Check for fixme.
it: Controlla i fixme.

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
it: Cerca nodi o percorsi con valore fixme in una qualsiasi proprietà.

en: Check for presets types.
it: Controlla i tipi di preimostazioni.

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
it: Verifica che i tipi di oggetti siano validi per un determinato preset.

en: Fix tags
it: Correzione etichette

en: Turn restrictions
it: Divieti di svolta

en: This test checks if turn restrictions are valid.
it: Questo test controlla se i divieti di svolta sono validi.

en: Unknown turn restriction
it: Divieto di svolta sconosciuto

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
it: Ruolo ''{0}'' inatteso nel divieto di svolta

en: Unexpected member type in turn restriction
it: Tipo di membro inatteso nel divieto di svolta

en: More than one "from" way found
it: Trovato più di un percorso "from"

en: More than one "to" way found
it: Trovato più di un percorso "to"

en: More than one "via" node found
it: È stato trovato più di un nodo "via"

en: Cannot mix node and way for role "via"
it: Impossibile mescolare un nodo ed un percorso per il ruolo "via"

en: No "from" way found
it: Nessun percorso "from" trovato

en: "from" way is a closed way
it: la strada "from" è una strada chiusa

en: No "to" way found
it: Nessun percorso "to" trovato

en: "to" way is a closed way
it: la strada "to" è una strada chiusa

en: "from" way equals "to" way
it: la way "from" è uguale alla way "to"

en: No "via" node or way found
it: Nessun nodo o percorso "via" trovato

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
it: Divieto di svolta superfluo dato che la strada "to" è un senso unico

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
it: Divieto di svolta superfluo in quanto la strada "from" è un senso unico

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
it: Il percorso "from" non inizia o finisce in corrispondenza di un nodo "via".

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
it: Il percorso "to" non inizia o finisce in corrispondenza di un nodo "via".

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
it: Il percorso "from" ed il primo percorso "via" non sono connessi.

en: The "via" ways are not connected.
it: I percorsi "via" non sono connessi.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
it: L''ultimo percorso "via" ed il percorso "to" non sono connessi.

en: Unclosed Ways
it: Percorsi non chiusi

en: This tests if ways which should be circular are closed.
it: Controlla se i percorsi che dovrebbero essere circolari siano chiusi

en: Unclosed way
it: Percorso non chiuso

en: natural type {0}
it: elemento naturale tipo {0}

en: landuse type {0}
it: tipologia di area {0}

en: amenity type {0}
it: tipo di servizio {0}

en: sport type {0}
it: Tipo di sport {0}

en: tourism type {0}
it: Tipo di turismo {0}

en: shop type {0}
it: tipo di negozio {0}

en: leisure type {0}
it: struttura per lo svago di tipo {0}

en: waterway type {0}
it: corso d''acqua di tipo {0}

en: boundary type {0}
it: tipo confine {0}

en: area:highway type {0}
it: area:tipo di highway {0}

en: place type {0}
it: tipo di luogo {0}

en: Area style way is not closed
it: Percorso di tipo area non chiuso

en: Unconnected highways
it: Strade non connesse

en: Unconnected railways
it: Ferrovie non connesse

en: Unconnected waterways
it: Corsi d''acqua non connessi

en: Unconnected natural lands and landuses
it: Utilizzi naturali del terreno non connessi

en: Unconnected power ways
it: Linee elettriche non connesse

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
it: Questo controllo verifica se una via finisce molto vicina ad un''altra via.

en: Way end node near other highway
it: Nodo finale del percorso vicino ad altra strada

en: Way end node near other way
it: Nodo finale del percorso vicino ad altro percorso

en: Way node near other way
it: Nodo del percorso vicino ad altro percorso

en: Connected way end node near other way
it: Nodo finale della strada collegata vicino ad un''altra strada

en: Unconnected nodes without physical tags
it: Nodi non connessi senza etichette fisiche

en: Untagged and unconnected nodes
it: Nodi senza etichette e non connessi

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
it: Questo controllo cerca i nodi senza etichetta che non fanno parte di alcun percorso.

en: No tags
it: Nessun tag

en: Has tag containing ''fixme''
it: Ha un tag contenente "fixme"

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
it: Contiene una chiave ''note'', ''comment'' o ''description''

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
it: Contiene una chiave ''created_by'' o ''converted_by''

en: Has key ''watch''
it: Contiene una chiave ''watch''

en: Has key ''source''
it: Contiene una chiave ''source''

en: Untagged, empty and one node ways
it: Percorsi senza etichette, vuoti e con un solo nodo

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
it: Questo controllo cerca i percorsi senza etichetta, vuoti, o costituiti da un solo nodo.

en: Unnamed ways
it: Percorsi senza nome

en: Unnamed junction
it: Incrocio senza nome

en: Untagged ways (commented)
it: Percorsi senza etichetta (commentati)

en: Untagged ways
it: Percorsi senza etichetta

en: Empty ways
it: Percorsi vuoti

en: One node ways
it: Percorsi composti da un singolo nodo

en: Way connected to Area
it: Percorso connesso ad area

en: Checks for ways connected to areas.
it: Controlla i percorsi connessi ad aree.

en: Way terminates on Area
it: Percorso che termina su un''area

en: Wrongly Ordered Ways
it: Percorsi ordinati in modo errato

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
it: Questo controllo analizza la direzione dei corsi d''acqua, della terraferma e delle linee di costa.

en: Reversed land: land not on left side
it: Terraferma invertita: manca la terraferma sul lato sinistro

en: Show this dialog again the next time
it: Mostra questa finestra nuovamente la prossima volta

en: Do not show again (this operation)
it: Non mostrare di nuovo (questa operazione)

en: Do not show again (this session)
it: Non mostrare di nuovo (questa sessione)

en: Do not show again (remembers choice)
it: Non visualizzare nuovamente (ricorda la scelta)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
it: Ignorato un indirizzo URL malformato: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
it: Ignorato un indirizzo URL di file malformato: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
it: Il parametro "downloadgps" non accetta nomi di file o indirizzi URL di file

en: Security exception
it: Eccezione di sicurezza

en: Network exception
it: Eccezione di rete

en: IO Exception
it: Eccezione di IO

en: Illegal Data
it: Dati non corretti

en: Offline mode
it: Modalità non in linea

en: Internal Server Error
it: Errore interno del server

en: Bad Request
it: Richiesta errata

en: Not Found
it: Non trovato

en: Conflict
it: Conflitto

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
it: È vietato l''accesso alla versione revisionata ''{0}'' di {1} {2}.

en: Authorisation Failed
it: Autorizzazione fallita

en: Client Time Out
it: Tempo del client scaduto

en: Bandwidth Limit Exceeded
it: Limite di banda superato

en: Communication with OSM server failed
it: La comunicazione con il server OSM è fallita

en: Unknown host
it: Host sconosciuto

en: Object deleted | Objects deleted
it[0]: Oggetto eliminato
it[1]: Oggetti eliminati

en: Show help information
it: Mostra informazioni di aiuto

en: Downloading "Message of the day"
it: Scaricamento del "messaggio del giorno"

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
it: Fallita la lettura di MOTD. L''eccezione è stata: {0}

en: Message of the day not available
it: Il messaggio del giorno non è disponibile

en: Click to close the dialog
it: Clicca per chiudere la finestra

en: Imagery offset
it: Scostamento delle immagini aeree

[ctx: menu]
en: Imagery
it: Immagini aeree

[ctx: layer]
en: Offset
it: Scostamento

en: You are running version {0} of Java.
it: Si sta eseguendo la versione {0} di Java.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
it: Questa versione non è più supportata da {0} dal {1} e non è più consigliato il suo utilizzo.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
it: JOSM a breve non funzionerà più con questa versione; si consiglia vivamente di aggiornare a Java {0}.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
it: Potresti andare incontro a errori critici di Java; è caldamente consigliato effettuare l’aggiornamento a Java {0}.

en: Would you like to update now ?
it: Si desidera aggiornare adesso ?

en: Outdated Java version
it: Versione Java obsoleta

en: Update Java
it: Aggiornare Java

en: You are running an <b>Oracle</b> implementation of Java WebStart.
it: Stai usando una implementazione <b>Oracle</b> di Java WebStart.

en: It was for years the recommended way to use JOSM. Oracle removed WebStart from Java 11,<br>but the open source community reimplemented the Java Web Start technology as a new product: <b>OpenWebStart</b>
it: Era da anni la modalità consigliata per usare JOSM. Oracle ha rimosso WebStart in Java dalla versione 11,<br>ma la comunità open source ha re-implementato la tecnologia Java Web Start come nuovo prodotto: <b>OpenWebStart</b>

en: OpenWebStart is now considered mature enough by JOSM developers to ask everyone to move away from an Oracle implementation,<br>allowing you to benefit from a recent version of Java, and allowing JOSM developers to move forward by planning the Java {0} migration.
it: Adesso che OpenWebStart è considerato abbastanza maturo dagli sviluppatori JOSM, agli utenti viene richiesto di lasciare l’implementazione Oracle,<br>beneficiando così di una più recente versione JAVA e allo stesso tempo permettendo agli sviluppatori JOSM di andare avanti nella pianificazione della migrazione verso JAVA {0}.

en: Would you like to <b>download OpenWebStart now</b>? (Please do!)
it: Vuoi <b>scaricare OpenWebStart adesso</b>? (per favore fallo!)

en: Outdated Java WebStart version
it: Versione di Java WebStart obsoleta

en: Update to OpenWebStart
it: Aggiorna a OpenWebStart

en: usage
it: uso

en: commands
it: comandi

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
it: Lancia JOSM (predefinito, viene effettuato quando non viene specificato alcun comando)

en: render data and save the result to an image file
it: Rappresenta graficamente i dati e salva il risultato in un file immagine

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
it: converti le coordinate da un sistema di riferimento di coordinate ad un altro

en: validate data
it: valida i dati

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
it: Per dettagli sui comandi {0} e {1}, eseguili con l’opzione {2}.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
it: Il resto di questa pagina d’aiuto spiega il funzionamento del comando {0}.

en: options
it: opzioni

en: Standard unix geometry argument
it: Dimensioni e posizione della finestra (secondo lo standard UNIX)

en: Download the bounding box
it: Scarica la zona delimitata dal riquadro di selezione

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
it: Scarica la zona specificata nell''URL (con lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
it: Apri un file (qualunque tipo di file che possa essere aperto con File/Apri)

en: Download the bounding box as raw GPS
it: Scarica il riquadro di selezione come GPS grezzo

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
it: Scarica la zona specificata nell''URL (con lat=x&lon=y&zoom=z) come GPS grezzo

en: Select with the given search
it: Seleziona i risultati della ricerca della stringa

en: Launch in maximized mode
it: Lancia in modalità massimizzata

en: Reset the preferences to default
it: Reimposta le preferenze predefinite

en: Changes preferences according to the XML file
it: Cambia le preferenze in base al file XML

en: Set preference key to value
it: Imposta la chiave della preferenza sul valore

en: Set the language
it: Imposta la lingua

en: Displays the JOSM version and exits
it: Visualizza la versione di JOSM ed esce

en: Print debugging messages to console
it: Visualizza i messaggi di debug sulla console

en: Skip loading plugins
it: Salta il caricamento delle estensioni

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
it: Disabilita accesso alle risorse specificate, separate da virgola

en: options provided as Java system properties
it: opzioni fornite come proprietà di sistema Java

en: Change the JOSM directory name
it: Cambio del nome della cartella di JOSM

en: /PATH/TO/JOSM/PREF
it: /PERCORSO/DI/JOSM/PREFERENZE

en: Set the preferences directory
it: Imposta la cartella delle preferenze

en: /PATH/TO/JOSM/USERDATA
it: /PERCORSO/DI/JOSM/DATIUTENTE

en: Set the user data directory
it: Imposta la cartella dei dati utente

en: /PATH/TO/JOSM/CACHE
it: /PERCORSO/DI/JOSM/CACHE

en: Set the cache directory
it: Imposta la cartella della cache

en: /PATH/TO/JOSM/HOMEDIR
it: /PERCORSO/DI/JOSM/CARTELLAHOME

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
it: Impostare le cartelle preferenze+data+cache (la cartella della cache sarà impostata su josm.home/cache)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
it: -Djosm.home ha priorità bassa, es. le impostazioni specifiche hanno la priorità su quelle generali

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
it: nota: Per alcuni compiti JOSM ha bisogno di una cospicua quantità di memoria. Potrebbe essere necessario aggiungere le seguenti
          opzioni Java per specificare la dimensione massima della memoria allocata (in megabyte)

en: examples
it: Esempi

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
it: I parametri --download, --downloadgps, e --selection sono processati in questo ordine.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
it: Assicurarsi di caricare qualche dato se si utilizza il parametro --selection.

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
it: Il livello di logging è {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
it: Caricamento plugin saltato

en: Enabled detailed debug level (trace)
it: Livello di debug di dettaglio abilitato (traccia)

en: Initializing
it: Inizializzazione

en: Setting defaults
it: Impostazioni predefinite

en: Creating main GUI
it: Creazione dell''interfaccia principale

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
it: Prova ad attivare la rete IPv6, impostato IPv6 invece di IPv4 (funziona solo per il primo avvio).

en: Updating plugins
it: Aggiornamento estensioni

en: Installing updated plugins
it: Sto installando le estensioni aggiornate

en: Loading early plugins
it: Caricamento vecchie estensioni

en: Loading plugins
it: Caricamento estensioni

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
it: ''{0}'' non è un valore valido per l''argomento ''{1}''. I possibili valori sono {2}, forse delimitati da virgole.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
it[0]: JOSM è in esecuzione in modalità non in linea. Questa risorsa non sarà disponibile: {0}
it[1]: JOSM è in esecuzione in modalità non in linea. Queste risorse non saranno disponibili: {0}

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
it: Rilevata rete IPv6 utilizzabile, al prossimo riavvio verrà preferito IPv6 rispetto a IPv4.

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4.
it: Rilevata rete IPv6 utilizzabile, IPv6 viene preferito al posto di IPv4.

en: Detected no usable IPv6 network, preferring IPv4 over IPv6 after next restart.
it: Rilevata una rete IPv6 non utilizzabile, al prossimo riavvio verrà preferito IPv5 rispetto a IPv6.

en: Unsaved osm data
it: Dati OSM non salvati

en: Restore
it: Ripristina

en: Discard
it: Annulla

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
it[0]: JOSM ha trovato {0} livello dati osm non salvato.
it[1]: JOSM ha trovato {0} livelli dati osm non salvati.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
it: Sembra che durante l''ultima esecuzione JOSM si sia interrotto inaspettatamente. Si desidera ripristinare i dati?

en: Change proxy settings
it: Modifica le impostazioni del proxy

en: Proxy errors occurred
it: Si sono verificati errori di proxy

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
it: JOSM ha tentato di accedere alle seguenti risorse:<br>{0}ma ha <b>fallito</b> a causa dei seguenti errori di proxy:<br>{1}Si desidera modificare ora le proprie impostazioni del proxy?

en: Network errors occurred
it: Si sono verificati errori di rete

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
it: JOSM ha tentanto di accedere alle seguenti risorse:<br>{0}però <b>ha fallito</b> nel tentativo a causa dei seguenti errori di rete:<br>{1}Questo potrebbe essere dovuto alla mancata configurazione del proxy.<br>Si desidera modificare ora le proprie impostazioni del proxy?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
it[0]: Hai {0} messaggio non letto
it[1]: Hai {0} messaggi non letti

en: Click here to see your inbox.
it: Clicca qui per vedere la tua casella

en: Initializing coordinate format
it: Inizializzazione del formato delle coordinate

en: Starting file watcher
it: Faccio partire l’osservatore dei file

en: Executing platform startup hook
it: Esecuzione del collegamento iniziale alla piattaforma

en: Building main menu
it: Creazione del menu principale

en: Updating user interface
it: Aggiornamento dell''interfaccia utente

en: Initializing internal boundaries data
it: Inizializzazione interna dati dei confini

en: Initializing OSM API
it: Inizializzazione delle API di OSM

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
it: È stato rimosso il livello {0} perché non è permesso dalle API configurate.

en: Initializing validator
it: Inizializzazione del validatore

en: Initializing presets
it: Inizializzazione delle preimpostazioni

en: Initializing map styles
it: Inizializzazione degli stili della mappa

en: Initializing Tag2Link rules
it: Inizializzazione delle regole Tag2Link

en: Loading imagery preferences
it: Caricamento delle preferenze delle immagini aeree

[ctx: menu]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: menu]
en: View
it: Vista

[ctx: menu]
en: Mode
it: Modalità

[ctx: menu]
en: Tools
it: Strumenti

[ctx: menu]
en: More tools
it: Altri strumenti

[ctx: menu]
en: Data
it: Dati

[ctx: menu]
en: Selection
it: Selezione

[ctx: menu]
en: Presets
it: Preimpostazioni

en: More...
it: Altro...

[ctx: menu]
en: Help
it: Aiuto

en: Main toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
it: Commuta la visibilità della barra degli strumenti principale (cioè la barra orizzontale)

en: Edit toolbar
it: Barra degli strumenti di modifica

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
it: Commuta la visibilità della barra degli strumenti di modifica (es. lo strumento verticale)

en: Imagery preferences...
it: Preferenze delle foto aeree...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
it: Cliccare per aprire la scheda delle immagini aeree nelle preferenze

en: Do not hide toolbar
it: Non nascondere la barra degli strumenti

en: Hide this button
it: Nascondi questo tasto

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
it: Clicca la freccia sottostante per visualizzarlo nuovamente.

en: Hide edit toolbar
it: Nascondi la barra degli strumenti di modifica

en: Hide or show this toggle button
it: Nascondi o visualizza questo tasto

en: Move right
it: Sposta a destra

en: Map: {0}
it: Mappa: {0}

en: Move left
it: Sposta a sinistra

en: Move up
it: Sposta in alto

en: Move down
it: Sposta in basso

en: scale
it: scala

en: Status bar background
it: Sfondo barra di stato

en: Status bar background: active
it: Sfondo barra di stato: attiva

en: Status bar foreground
it: Primo piano barra di stato

en: Status bar foreground: active
it: Primo piano barra di stato: attiva

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
it: Direzione della bussola del segmento che si sta disegnando.

en: The angle between the previous and the current way segment.
it: L''angolo tra il segmento di percorso corrente e quello precedente.

en: The length of the new way segment being drawn.
it: Lunghezza del segmento di percorso che si sta disegnando.

en: The name of the object at the mouse pointer.
it: Il nome dell''oggetto sul puntatore del mouse.

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
it: Clicca con il tasto centrale nuovamente per proseguire nel ciclo.<br>Tenere premuto CTRL per selezionare direttamente da questa lista con il mouse.<hr>

en: (no object)
it: (nessun oggetto)

en: Do not hide status bar
it: Non nascondere la barra di stato

en: The northing at the mouse pointer.
it: Nord al puntatore del mouse

en: The easting at the mouse pointer.
it: Est al puntatore del mouse

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
it: La latitudine geografica del puntatore del mouse.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
it: La longitudine geografica del puntatore del mouse.

en: System of measurement changed to {0}
it: Sistema di misurazione modificato in {0}

en: Default (open, closed, new)
it: Predefinito (aperte, chiuse, nuove)

en: Username
it: Nome utente

en: Created date
it: Data di creazione

en: Last change date
it: Data ultima modifica

en: Select note sorting method
it: Seleziona metodo di ordinamento delle note

en: Click to cancel the current operation
it: Clicca per annullare l''operazione corrente

en: In background
it: In secondo piano

en: Click to run job in background
it: Clicca per eseguire il processo in secondo piano

[ctx: menu]
en: Windows
it: Finestre

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
it: <h2>Filtro attivo: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
it: </p><p>Cliccare di nuovo sul pulsante filtro per vedere tutti gli oggetti.</p></html>

en: Enlarge
it: Allarga

en: Shrink
it: Restringi

en: Show downloaded area
it: Mostra area di scaricamento

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
it: <html>Si prega di selezionare un <strong>intervallo di tasselli OSM</strong> ad un determinato livello di ingrandimento.</html>

en: Zoom level:
it: Livello di ingrandimento:

en: from tile
it: dal tassello

en: up to tile
it: fino al tassello

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
it: <html>In alternativa, è possibile inserire un <strong>indirizzo dei tasselli</strong> per un solo tassello nel formato <i>zoomlevel/x/y</i>, per esempio <i>15/256/233</i>. Sono validi anche gli indirizzi dei tasselli nel formato <i>zoom,x,y</i>.</html>

en: Tile address:
it: Indirizzo del tassello:

en: Apply the tile address
it: Applica l''indirizzo del tassello

en: Please enter a tile address
it: Si prega di inserire un indirizzo di tassello

en: The current value isn''t a valid tile address
it: Il valore corrente non è un indirizzo di tassello valido

en: Please enter a tile index
it: Si prega di inserire un indice di tassello

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
it: Il valore corrente non è un indice di tassello valido per il livello di ingrandimento dato

en: You have encountered a bug in JOSM
it: Ci si è imbattuti in un bug di JOSM

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
it: Si è verificata un’eccezione inattesa.

en: Debug information
it: Informazioni di debug

en: Manually report at:
it: Inviarle manualmente a:

en: Is JOSM up to date?
it: JOSM è aggiornato?

en: Send bug report
it: Invia la segnalazione su un bug

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
it: Se si sta usando l’ultima versione di JOSM e delle sue estensioni, si prega di segnalare il bug sul nostro bugtracker.
    Le informazioni sull’errore saranno compilate in automatico. Si prega di includere informazioni su come riprodurre l’errore e di aggiungere anche ogni più piccolo dettaglio.

en: Suppress this error for this session.
it: Ignora l''errore durante questa sessione.

en: Suppress further error dialogs for this session.
it: Non mostrare più le finestre di errore in questa sessione.

en: Ignore this error.
it: Ignora quest''errore.

en: Include the system status report.
it: Includi informazioni sullo stato del computer.

en: Include information about the data you were working on.
it: Includi informazioni sui dati in elaborazione al momento del verificarsi del problema.

en: Include all stack traces.
it: Includi tutto il contenuto dello stack del programma.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
it: Non è stato possibile avviare la segnalazione bug automatica. L''operazione dovrà essere svolta manualmente tramite il sito:

en: Your current version of JOSM is {0}
it: La versione di JOSM sul tuo computer è {0}

en: JOSM is searching for updates...
it: JOSM sta cercando gli aggiornamenti...

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
it: Si è verificato un errore mentre il programma controllava se JOSM è aggiornato.

en: JOSM is up to date.
it: JOSM è aggiornato.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
it: JOSM non è aggiornato. La versione attuale è {0}. Tentare di aggiornare JOSM.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
it: Prima di segnalare un bug, è necessario essere sicuri di aver aggiornato JOSM all’ultima versione disponibile qua:

en: Update JOSM
it: Aggiorna JOSM

en: Conflict background: no conflict
it: Sfondo conflitto: nessun conflitto

en: Conflict background: decided
it: Sfondo conflitto: deciso

en: Conflict background: undecided
it: Sfondo conflitto: indeciso

en: Conflict background: drop
it: Sfondo conflitto: elimina

en: Conflict background: keep
it: Sfondo conflitto: conserva

en: Conflict background: combined
it: Sfondo conflitto: unito

en: Conflict background: selected
it: Sfondo conflitto: selezionato

en: Conflict foreground: undecided
it: Primo piano conflitto : indeciso

en: Conflict foreground: drop
it: Primo piano conflitto: elimina

en: Conflict foreground: keep
it: Primo piano conflitto: conserva

en: Conflict background: empty row
it: Sfondo conflitto: riga vuota

en: Conflict background: frozen
it: Sfondo conflitto: congelato

en: Conflict background: in comparison
it: Sfondo conflitto: in confronto

en: Conflict foreground: in comparison
it: Primo piano conflitto: in confronto

en: Conflict background
it: Sfondo conflitto

en: Conflict foreground
it: Primo piano conflitto

en: Conflict background: not in opposite
it: Sfondo conflitto: non di fronte

en: Conflict background: in opposite
it: Sfondo conflitto: di fronte

en: Conflict background: same position in opposite
it: Sfondo conflitto: stessa posizione di fronte

en: Conflict background: keep one tag
it: Sfondo conflitto: mantieni una etichetta

en: Conflict foreground: keep one tag
it: Primo piano conflitto: mantieni una etichetta

en: Conflict background: drop tag
it: Sfondo conflitto: elimina etichetta

en: Conflict foreground: drop tag
it: Primo piano conflitto: elimina etichetta

en: Conflict background: keep all tags
it: Sfondo conflitto: mantieni tutte le etichette

en: Conflict foreground: keep all tags
it: Primo piano conflitto: mantieni tutte le etichette

en: Conflict background: sum all numeric tags
it: Conflitto sfondo: somma tutti i tag numerici

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
it: Conflitto in primo piano: somma tutti i tag numerici

en: Conflict background: keep member
it: Sfondo conflitto: mantieni membro

en: Conflict foreground: keep member
it: Primo piano conflitto: mantieni membro

en: Conflict background: remove member
it: Sfondo conflitto: elimina membro

en: Conflict foreground: remove member
it: Primo piano conflitto: elimina membro

en: {0} more...
it: {0} in più...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
it: I seguenti oggetti non possono essere copiati sull''oggetto di destinazione<br>perché sono stati eliminati nell''insieme di dati di destinazione:

en: Merging deleted objects failed
it: Fallita l''unione degli oggetti eliminati

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
it: La lista nel ruolo {0} attualmente non partecipa ad alcun confronto

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
it: valore inaspettato per il parametro "index". Ottenuto {0}

en: Item {0} not found in list.
it: elemento {0} non trovato nella lista

en: lock scrolling
it: blocca scorrimento

en: Compare
it: Confronta

en: My version
it: Versione personale

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
it: Lista di elementi nell''insieme di dati personale, cioè l''insieme di dati locale

en: Merged version
it: Versione unita

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
it: Lista degli elementi uniti. Sostituiranno la lista degli elementi personali non appena sarà applicata la scelta sull''unione.

en: Their version
it: La loro versione

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
it: Lista di elementi nel loro insieme di dati, cioè l''insieme dei dati del server

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
it: Copia i nodi personali selezionati all''inizio della lista dei nodi uniti

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
it: Copia gli elementi personali selezionati alla fine della lista degli elementi uniti

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
it: Copia gli elementi personali selezionati prima del primo elemento selezionato nella lista degli elementi uniti

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
it: Copia gli elementi personali selezionati dopo il primo elemento selezionato nella lista degli elementi uniti

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
it: Copia il loro elemento selezionato all''inizio della lista degli elementi uniti

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
it: Copia i loro elementi selezionati alla fine della lista degli elementi uniti

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
it: Copia i loro elementi selezionati prima del primo elemento selezionato nella lista degli elementi uniti

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
it: Copia il loro elemento selezionato dopo il primo elemento selezionato nella lista degli elementi uniti

en: Copy all my elements to the target
it: Copia tutti i miei elementi verso la destinazione

en: Copy all their elements to the target
it: Copia tutti i loro elementi verso la destinazione

en: Move up the selected entries by one position.
it: Sposta in alto le voci selezionate di una posizione.

en: Move down the selected entries by one position.
it: Sposta in giù le voci selezionate di una posizione

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
it: Elimina le voci selezionate dalla lista degli elementi uniti

en: Freeze
it: Blocca

en: Freeze the current list of merged elements.
it: Blocca la lista attuale degli elementi uniti

en: Unfreeze
it: Sblocca

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
it: Sblocca la lista degli elementi uniti ed inizia l''unione

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
it: <html>Clicca <strong>{0}</strong> per iniziare l''unione tra le voci personali e le loro</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
it: <html>Clicca <strong>{0}</strong> per terminare l''unione tra le voci personali e le loro</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
it[0]: Versione personale ({0} voce)
it[1]: Versione personale ({0} voci)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
it[0]: Versione unita ({0} voce)
it[1]: Versione unita ({0} voci)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
it[0]: Loro versione ({0} voce)
it[1]: Loro versione ({0} voci)

en: My version (local dataset)
it: Versione personale (insieme di dati locale)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
it: Proprietà nell''insieme di dati personale, cioè l''insieme di dati locale

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
it: Proprietà nell''elemento unito. Queste sostituiranno le proprietà degli elementi personali non appena saranno applicate le decisioni.

en: Their version (server dataset)
it: Loro versione (insieme dei dati del server)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
it: Proprietà nel loro insieme di dati, cioè l''insieme di dati del server

en: My with Their
it: Il mio con il loro

en: My with Merged
it: Il mio con l''unione

en: Their with Merged
it: Il loro con l''unione

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
it: il ruolo {0} non partecipa nella comparazione {1}

en: Properties
it: Proprietà

en: Tags
it: Etichette

en: Nodes
it: Nodi

en: Members
it: Membri

en: No pending tag conflicts to be resolved
it: Non c''è alcun conflitto di etichette in attesa di risoluzione

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
it[0]: Etichette({0} conflitto)
it[1]: Etichette({0} conflitti)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
it[0]: {0} conflitto di etichetta rimanente da risolvere
it[1]: {0} conflitti di etichetta rimanenti da risolvere

en: Nodes(resolved)
it: Nodi(risolti)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
it: Lista di nodi uniti bloccata. Nella lista dei nodi di questo percorso non c''è alcun conflitto in attesa

en: Nodes(with conflicts)
it: Nodi(con conflitti)

en: Pending conflicts in the node list of this way
it: Conflitti in attesa nella lista di nodi di questo percorso

en: Members(resolved)
it: Membri(risolti)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
it: Lista dei membri uniti bloccata. Nella lista dei membri di questa relazione non c''è alcun conflitto in attesa

en: Members(with conflicts)
it: Membri(con conflitti)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
it: Conflitti in attesa nella lista di membri di questa relazione

en: No pending property conflicts
it: Non c''è alcun conflitto di proprietà in attesa

en: Properties(with conflicts)
it: Proprietà(con conflitti)

en: Pending property conflicts to be resolved
it: Conflitti di proprietà in attesa di essere risolti

en: Conflict Resolution
it: Risoluzione conflitto

en: Node
it: Nodo

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
it: L''unione dei nodi non è stata ancora bloccata. Non è possibile costruire il comando di risoluzione

en: (none)
it: (nessuno/a)

en: deleted
it: cancellato

en: not deleted
it: non eliminato

en: Deleted State:
it: Stato eliminato:

en: Coordinates:
it: Coordinate:

en: Referenced by:
it: Referenziato da:

en: Keep my coordinates
it: Mantieni le mie coordinate

en: Keep their coordinates
it: Mantieni le loro coordinate

en: Undecide conflict between different coordinates
it: Marca come irrisolto il conflitto tra coordinate differenti

en: Keep my deleted state
it: Mantieni il mio stato eliminato

en: Keep their deleted state
it: Mantieni il loro stato eliminato

en: Undecide conflict between deleted state
it: Marca come irrisolto il conflitto tra stati eliminati

en: Role
it: Ruolo

en: Primitive
it: Primitiva

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
it: I membri uniti non sono ancora bloccati. Impossibile costruire il comando di risoluzione

en: <undefined>
it: <indefinito>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
it: L''unione dell''insieme dei dati non includerà una etichetta con la chiave {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
it: L''insieme di dati personale non include una etichetta con la chiave {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
it: Impossibile marcare come irrisolto l''elemento oggetto di unione

en: Key
it: Chiave

en: Value
it: Valore

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
it: Mantieni la coppia chiave/valore selezionata dall''insieme di dati locale

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
it: Mantieni la coppia chiave/valore selezionata dall''insieme di dati del server

en: Mark the selected tags as undecided
it: Marca le etichette selezionate come irrisolte

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
it: Il loro insieme di dati non include una etichetta con la chiave {0}

en: Conflicts when combining primitives
it: Conflitti durante l''unione delle primitive

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
it: Conflitti durante l''unione dei percorsi - il percorso unito è ''''{0}''''

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
it: Conflitti durante l''unione dei nodi - il nodo di destinazione è ''''{0}''''

en: No conflicts to resolve
it: Nessun conflitto da risolvere

en: Cancel conflict resolution
it: Annulla la risoluzione del conflitto

en: Apply resolved conflicts
it: Applica i conflitti risolti

en: Apply
it: Applica

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
it[0]: Si sta per unire {1} oggetto, il quale fa parte di {0} relazione:<br/>{2}L''unione di questi oggetti potrebbe rompere questa relazione. Se non si è sicuri si prega di annullare questa operazione.<br/>Se si desidera continuare verrà visualizzata una finestra per decidere come adattare la relazione.<br/><br/>Si desidera continuare?
it[1]: Si stanno per unire {1} oggetti, i quali fanno parte di {0} relazioni:<br/>{2}L''unione di questi oggetti potrebbe rompere queste relazioni. Se non si è sicuri si prega di annullare questa operazione.<br/>Se si desidera continuare verrà visualizzata una finestra per decidere come adattare le relazioni.<br/><br/>Si desidera continuare?

en: Combine confirmation
it: Conferma unione

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
it[0]: Si stanno per unire {0} oggetti, ma le seguenti etichette sono in conflitto:<br/>{1}Se questi oggetti verranno uniti, l''oggetto risultante potrebbe avere delle etichette non volute.<br/>Se si desidera continuare verrà visualizzata una finestra per la correzione delle etichette in conflitto.<br/><br/>Si desidera continuare?
it[1]: Si stanno per unire {0} oggetti, ma le seguenti etichette sono in conflitto:<br/>{1}Se questi oggetti verranno uniti, l''oggetto risultante potrebbe avere delle etichette non volute.<br/>Se si desidera continuare verrà visualizzata una finestra per la correzione delle etichette in conflitto.<br/><br/>Si desidera continuare?

en: <i>missing</i>
it: <i>mancante</i>

en: Choose a value
it: Seleziona un valore

en: none
it: nessuno

en: all
it: tutti

en: sum
it: somma

en: Please decide which values to keep
it: Decidere quali valori mantenere

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
it: Si è in procinto di applicare il valore ''{0}'' alla chiave ''{1}''

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
it: Tutti i valori numerici sommati come ''{0}'' saranno applicati alla chiave ''{1}''

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
it: Si è in procinto di rimuovere la chiave ''''{0}'''' e tutti i suoi valori

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
it: Si è in procinto di applicare alla chiave ''''{1}'''' tutti i valori uniti come ''''{0}''''

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
it: La collezione di etichette non include il valore selezionato ''{0}''.

en: Not decided yet
it: Non ancora deciso

en: Tags from nodes
it: Etichette dei nodi

en: Tags from ways
it: Etichette dei percorsi

en: Tags from relations
it: Etichette delle relazioni

en: Conflicts in pasted tags
it: Conflitti nelle etichette incollate

en: Paste ...
it: Incolla ...

en: From ...
it: Da ...

en: To ...
it: A ...

en: {0} tag | {0} tags
it[0]: {0} etichetta
it[1]: {0} etichette

en: {0} way | {0} ways
it[0]: {0} percorso
it[1]: {0} percorsi

en: {0} relation | {0} relations
it[0]: {0} relazione
it[1]: {0} relazioni

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
it: La posizione {0} è fuori dai limiti. Il numero di membri corrente è {1}.

en: Remove
it: Elimina

en: Keep
it: Mantieni

en: Undecided
it: Irrisolto

en: Remove this relation member from the relation
it: Rimuovi questo membro dalla relazione

en: Keep this relation member for the target object
it: Mantieni questo membro della relazione per l''oggetto in esame

en: Role:
it: Ruolo:

en: Enter a role for all relation memberships
it: Inserire un ruolo per tutte le appartenenze alla relazione

en: Tag modified relations with
it: Etichetta le relazioni modificate con

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
it: <html>Selezionare per abilitare l''inserimento di una etichetta che sarà applicata<br>a tutte le relazioni modificate.</html>

[ctx: tag]
en: Key:
it: Chiave:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
it: <html>Inserire una chiave di etichetta, es. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
it: Valore:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
it: <html>Inserire un valore di etichetta, es. <strong><tt>controllare i membri</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
it: <html>I percorsi uniti sono membri di una o più relazioni. Si prega di decidere se si vogliono <strong>mantenere</strong> queste appartenenze per il percorso unito oppure se le si vogliono <strong>eliminare</strong>.<br>Il comportamento predefinito è quello di <strong>mantenere</strong> il primo percorso ed <strong>eliminare</strong> gli altri percorsi che sono membri della stessa relazione: il percorso unito prenderà il posto del percorso originale nella relazione.</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
it: <html>I nodi uniti sono membri di una o più relazioni. Si prega di decidere se si desidera <strong>mantenere</strong> queste appartenenze per il nodo di destinazione oppure se le si vogliono <strong>eliminare</strong>.<br>Il comportamento predefinito è quello di <strong>mantenere</strong> il primo nodo e di <strong>eliminare</strong> gli altri nodi che sono membri della stessa relazione: il nodo di destinazione prenderà il posto del nodo originale nella relazione.</html>

en: Apply this role to all members
it: Applica questo ruolo a tutti i membri

en: Orig. Way
it: Percorso Orig.

en: Show tags with conflicts only
it: Visualizza solamente le etichette con conflitti

en: Show tags with multiple values only
it: Visualizza solamente le etichette con valori multipli

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
it: <html>Selezionare i valori da mantenere per le etichette seguenti.</html>

en: Apply?
it: Applicare?

en: Relation
it: Relazione

en: Old role
it: Vecchia regola

en: New role
it: Nuova regola

en: Old key
it: Chiave precedente

en: Old value
it: Valore precedente

en: New key
it: Nuova chiave

en: New value
it: Nuovo valore

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
it[0]: Incolla {0} etichetta
it[1]: Incolla {0} etichette

en: to {0} object | to {0} objects
it[0]: su {0} oggetto
it[1]: su {0} oggetti

en: Delete incomplete members?
it: Eliminare i membri incompleti?

en: Paste without incomplete members
it: Incolla senza i membri incompleti

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
it: I dati copiati contengono degli oggetti incompleti. Quando si copia gli oggetti incompleti vengono rimossi. Si desidera copiare i dati privi degli oggetti incompleti?

en: Do you want to paste these tags?
it: Si desidera incollare queste etichette?

en: Clear buffer
it: Cancella buffer

en: Ignore warnings
it: Ignora avvertimenti

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
it: <html><p> Spiacenti, non è possibile incollare le etichette dal buffer. Non contiene alcun oggetto JOSM o testo adatto. </p></html>

en: For selected objects only
it: Solamente per gli oggetti selezionati

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
it: <html>Selezionare per visualizzare i gruppi di modifiche relativi solamente agli oggetti attualmente selezionati.<br>Deselezionare per visualizzare tutti i gruppi di modifiche per gli oggetti presenti nel livello dei dati corrente.</html>

en: Changesets
it: Gruppi di modifiche

en: Open the list of changesets in the current layer.
it: Apri la lista dei gruppi di modifiche nel livello corrente.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
it: Seleziona tutti gli oggetti assegnati ai gruppi di modifiche attualmente selezionati

en: Changesets: Select all objects assigned to the currently selected changesets
it: Gruppi di modifiche: Seleziona tutti gli oggetti assegnati ai gruppi di modifiche attualmente selezionati

en: Download
it: Scarica

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
it: Scarica dal server OSM le informazioni riguardanti i gruppi di modifiche selezionati

en: Close the selected open changesets
it: Chiudi i gruppi di modifiche aperti selezionati

en: Show info
it: Mostra informazioni

en: Open a web page for each selected changeset
it: Apri una pagina web per ogni gruppo di modifiche selezionato

en: Details
it: Dettagli

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
it: Apre la finestra del gestore delle modifiche per i gruppi di modifiche selezionati

en: Command Stack
it: Lista delle operazioni

en: Open a list of all commands (undo buffer).
it: Visualizza una lista delle operazioni eseguite (buffer di annullamento).

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
it: Lista delle operazioni: Annulla: {0} / Ripeti: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
it: Seleziona gli oggetti coinvolti in questo comando (tranne quelli attualmente eliminati)

en: Select and zoom
it: Seleziona e ingrandisci visuale

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
it: Seleziona gli oggetti che prendono parte a questo comando (a meno che non siano eliminati ora), e poi ingrandisce la visuale su di essi

en: Undo the selected and all later commands
it: Annulla i comandi selezionati e tutti i seguenti

en: Redo the selected and all earlier commands
it: Ripeti i comandi selezionati e tutti i precedenti

en: Resolve conflicts
it: Risolvi conflitti

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
it[0]: Conflitto: {0} non risolto
it[1]: Conflitti: {0} non risolti

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
it: Relazioni:{0} / Percorsi:{1} / Nodi:{2}

en: Resolve
it: Risolvi

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
it: Apri una finestra per unire tutti gli elementi selezionati nella lista qui sopra.

en: Resolve to my versions
it: Risolvi usando le mie versioni

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
it: Risolvi tutti i conflitti rimanenti usando la ''mia'' versione

en: Resolve to their versions
it: Risolvi usando la loro versione

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
it: Risolvi tutti i conflitti rimanenti usando la ''loro'' versione

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
it[0]: È stato individuato {0} conflitto.
it[1]: Sono stati individuati {0} conflitti.

en: Click to close this dialog and continue editing
it: Clicca per chiudere questa finestra e continuare a modificare

en: Conflicts detected
it: Rilevati conflitti

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
it: Annulla la risoluzione del conflitto e chiudi la finestra

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
it: Applica i conflitti risolti e chiudi la finestra

en: Apply Resolution
it: Applica risoluzione

en: Close anyway
it: Chiudi comunque

en: Continue resolving
it: Continua risoluzione

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
it: <html> Non è stata completata la fusione delle differenze in questo conflitto.<br>La risoluzione dei conflitti non sarà applicata finchè tutte le differenze<br> non saranno risolte.<br>Clicca <strong>{0}</strong> per chiudere comunque.<strong>appena risolte le differenze non sarà applicata.</strong><br>Fare clic <strong>{1}</strong> per tornare alla risoluzione dei conflitti.</html>

en: Conflict not resolved completely
it: Conflitto non risolto completamente

en: Resolve conflicts for ''{0}''
it: Risolvi i conflitti per ''{0}''

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
it[0]: Confermare la rimozione di <strong>{0} oggetto</strong>.
it[1]: Confermare la rimozione di <strong>{0} oggetti</strong>.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
it[0]: {0} relazione coinvolta
it[1]: {0} relazioni coinvolte

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
it[0]: Rimozione di {0} oggetto
it[1]: Rimozione di {0} oggetti

en: Delete objects
it: Elimina oggetti

en: To delete
it: Da eliminare

en: From Relation
it: Dalla relazione

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
it: Clicca per chiudere la finestra ed eliminare l''oggetto dalle relazioni

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
it: Clicca per chiudere la finestra ed annullare l''eliminazione degli oggetti

en: Filter
it: Filtro

en: Filter objects and hide/disable them.
it: Filtra oggetti e nascondili/disabilitali.

en: Enable filter
it: Abilita filtro

en: Multikey: {0}
it: Chiave multipla: {0}

en: Hide filter
it: Nascondi filtro

en: Hiding filter
it: Nascondi filtro

en: Inverse filter
it: Filtro inverso

en: Filter mode
it: Modalità filtro

en: Add
it: Aggiungi

en: Add filter.
it: Aggiungi filtro.

en: Filter: Add
it: Filtro: Aggiungi

en: Edit filter.
it: Modifica filtro.

en: Filter: Edit
it: Filtro: Modifica

en: Delete filter.
it: Elimina filtro.

en: Filter: Delete
it: Filtro: Elimina

en: Up
it: Su

en: Move filter up.
it: Sposta filtro in alto.

en: Filter: Move up
it: Filtro: Muovi in alto

en: Down
it: Giù

en: Move filter down.
it: Sposta filtro in basso.

en: Filter: Move down
it: Filtro: Muovi in basso

en: Sort
it: Ordina

en: Sort filters.
it: Ordina i filtri.

en: Filter: Sort
it: Filtro: Ordina

en: Reverse
it: Inverti

en: Reverse the filters order.
it: Inverti l''ordine dei filtri.

en: Filter: Reverse
it: Filtro: Inverti

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
it: Filtro nascosto: {0} Disabilitato: {1}

[ctx: filter]
en: Text
it: Testo

en: <h2>Filter active</h2>
it: <h2>Filtro attivo</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
it: </p><p>Chiudi la finestra di filtro per vedere tutti gli oggetti.<p></html>

en: not in data set
it: non presente nell''insieme dei dati

en: Node:
it: Nodo:

en: Way:
it: Percorso:

en: Relation:
it: Relazione:

en: deleted-on-server
it: eliminato sul server

en: modified
it: modificato

en: filtered/hidden
it: filtrato/nascosto

en: filtered/disabled
it: filtrato/disabilitato

en: has direction keys (reversed)
it: contiene delle chiavi di direzione (invertito)

en: has direction keys
it: contiene delle chiavi di direzione

en: State:
it: Stato:

en: Data Set:
it: Insieme dei dati:

en: Edited at:
it: Modificato il:

en: <new object>
it: <nuovo oggetto>

en: Edited by:
it: Modificato da:

en: In changeset:
it: Nel gruppo di modifiche:

en: Tags:
it: Etichette:

en: Centroid:
it: Centroide:

en: Length: {0}
it: Lunghezza: {0}

en: Average segment length: {0}
it: Lunghezza media del segmento: {0}

en: Standard deviation: {0}
it: Deviazione standard: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
it[0]: {0} membro:
it[1]: {0} membri:

en:  as "{0}"
it:  come "{0}"

en: {0} Nodes:
it: {0} nodi:

en: Bounding box:
it: Riquadro di selezione:

en: Bounding box (projected):
it: Riquadro di selezione (proiettato)

en: Center of bounding box:
it: Centro del riquadro di selezione:

en: Coordinates (projected):
it: Coordinate (proiezione):

en: UTM Zone
it: Zona UTM

en: Part of:
it: Parte di:

en: In conflict with:
it: In conflitto con:

en: Advanced object info
it: Informazioni avanzate sull''oggetto

en: map style
it: stile della mappa

en: edit counts
it: Elenco delle modifiche

en: Styles for "{0}":
it: Stili per "{0}":

en: {0} style "{1}"
it: {0} stile "{1}"

en: List of generated Styles:
it: Lista stili generati:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
it: I 2 oggetti selezionati hanno le cache dello stile identiche.

en: The 2 selected objects have different style caches.
it: I 2 oggetti selezionati hanno le cache dello stile differenti.

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
it: Attenzione: i 2 oggetti selezionati hanno le cache dello stile equivalenti ma non identiche.

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
it[0]: {0} utente ha modificato la selezione:
it[1]: {0} utenti hanno modificato la selezione:

en: Enter the coordinates for the new node.
it: Inserire le coordinate del nuovo nodo.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
it: È possibile separare longitudine e latitudine con spazio, virgola o il punto e virgola.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
it: Usare numeri positivi oppure i caratteri N, E indicano i punti cardinali Nord o Est.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
it: Per i punti cardinali Sud e Ovest si possono utilizzare i numeri negativi oppure i caratteri S o W.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
it: Le coordinate possono avere uno di questi tre formati:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
it: <i>gradi</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
it: <i>gradi</i><tt>&deg;</tt> <i>minuti</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
it: <i>gradi</i><tt>&deg;</tt> <i>minuti</i><tt>&#39;</tt> <i>secondi</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
it: I simboli <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> sono opzionali.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
it: È possibile utilizzare anche la sintassi <tt>lat="..." lon="..."</tt> oppure <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.

en: Some examples:
it: Alcuni esempi:

en: Projected coordinates:
it: Coordinate proiettate:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
it: Inserire le coordinate est e nord (x e y) separate da uno spazio, virgola o punto e virgola.

en: East/North
it: Est/Nord

en: Please enter a GPS coordinates
it: Si prega di inserire delle coordinate GPS

en: Please enter a Easting and Northing
it: Inserire una coordinata Est e Nord

en: Toggle visibility of layer: {0}
it: Commuta la visibilità del livello: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
it: Apri la lista di tutti i livelli caricati.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
it: il livello è attualmente visibile (clicca per nascondere il livello)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
it: il livello è attualmente nascosto (clicca per visualizzare il livello)

en: this layer is the active layer
it: questo livello è quello attivo

en: this layer is not currently active (click to activate)
it: questo livello non è attualmente attivo (clicca per attivare)

en: scale follows native resolution of this layer
it: la scala segue la risoluzione nativa di questo livello

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
it: la scala segue la risoluzione nativa di un altro livello (click per impostarla su questo livello)

en: this layer has no native resolution
it: questo livello non ha una risoluzione nativa

en: layer is without a user-defined offset
it: il livello non ha uno scostamento definito dall’utente

en: (click to activate previous offset)
it: (clicca per attivare lo scostamento precedente)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
it: Il livello ha uno scostamento di {0} (clicca per rimuoverlo)

en: this layer can not have an offset
it: questo livello non può avere uno scostamento

en: Information about layer
it: Informazioni sul livello

en: Map paint preferences...
it: Preferenze disegno della mappa...

en: Map Paint Styles
it: Stili di disegno della mappa

en: configure the map painting style
it: configura lo stile di disegno della mappa

en: On/Off
it: Acceso/spento

en: Turn selected styles on or off
it: Abilita o disabilita gli stili selezionati

en: Move the selected entry one row down.
it: Sposta l''elemento selezionato di una riga in basso.

en: Move the selected entry one row up.
it: Sposta l''elemento selezionato di una riga in alto.

en: Reload from file
it: Ricarica da file

en: reload selected styles from file
it: ricarica gli stili selezionati da file

en: Save as...
it: Salva con nome...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
it: Salva una copia di questo stile su file ed aggiungilo alla lista

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
it: File di stile di disegno mappa (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
it: File di stile di disegno mappa (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
it: Ricaricamento delle sorgenti di stile in corso

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
it: Salva stile ''{0}'' come ''{1}''

en: view meta information, error log and source definition
it: visualizza le informazioni, il registro degli errori e la definizione della sorgente

en: Map Style info
it: Informazione sullo stile della mappa

en: Source
it: Fonte

en: Title:
it: Titolo:

en: Built-in Style, internal path:
it: Stile interno, percorso interno:

en: Path:
it: Percorso:

en: Icon:
it: Icona:

en: Background:
it: Sfondo:

en: Style is currently active?
it: Lo stile è attualmente attivo?

en: Style settings
it: Impostazioni stile

en: Customize the style
it: Personalizza lo stile

en: Search menu items
it: Cerca elementi nel menu

en: Mini map
it: Mini mappa

en: Displays a small map of the current edit location
it: Mostra una mini mappa della posizione corrente

en: List of notes
it: Lista di note

en: Note filter
it: Filtro annotazioni

en: Notes: {0}/{1}
it: Annotazioni: {0}/{1}

en: Comment
it: Commento

en: Add comment
it: Aggiungi un commento

en: Notes: Add comment
it: Note: Aggiungi commento

en: Comment on note
it: Commento sulla nota

en: Add comment to note:
it: Aggiungi un commento alla nota:

en: Close note
it: Chiudi nota

en: Notes: Close note
it: Note: Chiudi nota

en: Close note with message:
it: Chiudi nota con messaggio:

en: Create
it: Crea

en: Notes: New note
it: Note: Nuova nota

en: Reopen
it: Riaprire

en: Reopen note
it: Riapri la nota

en: Notes: Reopen note
it: Note: Riapri nota

en: Reopen note with message:
it: Riapri nota con un messaggio

en: Sort notes
it: Ordina note

en: Notes: Sort notes
it: Note: Ordina note

en: Open in browser
it: Apri nel browser

en: Open the note in an external browser
it: Apri Nota in un browser esterno

en: Notes: Open note in browser
it: Note: Apri nota nel browser web

en: Object type:
it: Tipo oggetto:

[ctx: osm object types]
en: mixed
it: misto

en: Choose the OSM object type
it: Scegli il tipo di oggetto OSM

en: Object ID:
it: ID oggetto:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
it: Inserire l''ID dell''oggetto che deve essere scaricato

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
it: Gli ID degli oggetti possono essere separati da virgola o spazio, per esempio: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
it: In modalità mista specificare gli oggetti così: {0}<br/>({1} sta per <i>nodo</i>, {2} per <i>via</i>, e {3} per <i>relazione</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
it: Intervalli di ID oggetto sono specificati con un trattino, ad esempio: {0}

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
it: Specificato ID lista non valido
    Impossibile continuare.

en: Existing node
it: Nodo esistente

en: Both nodes
it: Entrambi i nodi

en: New node
it: Nuovo nodo

en: Tags/Memberships
it: Etichette/Appartenenze

en: Unglue
it: Separa

en: Where should the tags of the node be put?
it: Dove dovrebbero essere messe le etichette del nodo?

en: Where should the memberships of this node be put?
it: Dove dovrebbe essere messa l''appartenenza del nodo?

en: Open a list of all relations.
it: Apri una lista di tutte le relazioni.

en: Relation list filter
it: Elenco filtri relazioni

en: New
it: Nuovo

en: Create a new relation
it: Crea una nuova relazione

en: Relations: {0}/{1}
it: Relazioni: {0}/{1}

en: Relations: {0}
it: Relazioni: {0}

en: Search
it: Cerca

en: Submit filter
it: Invia filtro

en: Filter string:
it: Stringa filtro:

en: Search string:
it: Stringa di ricerca:

en: Enter the search expression
it: Inserire l''espressione di ricerca

en: select
it: seleziona

en: add to selection
it: aggiungi alla selezione

en: remove from selection
it: rimuovi dalla selezione

en: find in selection
it: cerca nella selezione

en: case sensitive
it: distingui maiuscole

en: all objects
it: tutti gli oggetti

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
it: Include nella ricerca anche gli oggetti incompleti ed eliminati.

en: add toolbar button
it: aggiungi pulsante

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
it: Aggiungi un pulsante con questa espressione di ricerca nella barra degli utensili.

en: regular expression
it: espressione regolare

en: MapCSS selector
it: selettore MapCSS

en: Results
it: Risultati

en: Search syntax
it: Sintassi di ricerca

en: Invalid search expression
it: Espressione di ricerca non valida

en: Search by preset
it: Ricerca per preimpostazione

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
it: L''espressione di ricerca non è valida: 
    
     {0}

en: Hints
it: Suggerimenti

en: basics
it: di base

en: Baker Street
it: Via Roma

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
it: ''Via'' e ''Roma'' in qualsiasi chiave

en: "Baker Street"
it: "Via Roma"

en: ''Baker Street'' in any key
it: ''Via Roma'' in qualsiasi chiave

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
it: ''valuefragment'' ovunque in ''key''

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
it: name:str trova name=Bakerstreet

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
it: ''valuefragment'' da nessuna parte in ''key''

en: matches if ''key'' exists
it: corrisponde se esiste ''key''

en: matches if ''key'' has a truthy value (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')
it: corrisponde se la ''chiave'' ha un valore vero (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')

en: ''key'' with exactly ''value''
it: ''key'' con esattamente ''value''

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
it: Valore della ''chiave''che corrisponde all’espressione regolare ''regexp''

en: ''key'' with any value
it: ''key'' con qualsiasi valore

en: ''key'' with empty value
it: ''chiave'' con valore vuoto

en: ''value'' in any key
it: ''value'' in qualsiasi chiave

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
it: corrisponde se ''key'' è più grande di ''value'' (analogamente se minore)

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
it: per delimitare gli operatori.<br>All''interno delle stringhe delimitate i caratteri <b>"</b> e <b>\</b> devono essere marcati facendoli precedere da <b>\</b> (es. <b>\"</b> e <b>\\</b>).

[ctx: search string example]
en: name="Baker Street"
it: nome="Baker Street"

en: combinators
it: combinatori

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
it: and logico (devono essere soddisfatte entrambe le espressioni)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
it: or logico (deve essere soddisfatta almeno una espressione)

en: logical xor (one and only one expression has to be satisfied)
it: OR esclusivo logico (una e soltanto una espressione deve essere soddisfatta)

en: logical not
it: negazione logica

en: use parenthesis to group expressions
it: utilizzare le parentesi per raggruppare le espressioni

en: objects
it: oggetti

en: all nodes
it: tutti i nodi

en: all ways
it: tutti i percorsi

en: all relations
it: tutte le relazioni

en: all closed ways
it: tutti i percorsi chiusi

en: object without useful tags
it: oggetto privo di etichette utili

en: all objects that use the address preset
it: tutti gli oggetti che utilizzano la preimpostazione indirizzo

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
it: tutti gli oggetti che utilizzano una preimpostazione del gruppo Geografia/Natura

en: metadata
it: metadati

en: objects changed by author
it: ogetti modificati per autore

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
it: user:<i>nome utente OSM</i> (oggetti il cui autore è <i>nome utente OSM</i>)

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
it: user:anonymous (oggetti senza un autore assegnato)

en: objects with given ID
it: oggetti con l''identificativo specificato

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
it: id:0 (nuovi oggetti)

en: objects with given version
it: oggetti con la versione specificata

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
it: versione:0 (oggetti senza una versione assegnata)

en: objects with given changeset ID
it: oggetti con l''identificativo del gruppo di modifiche specificato

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
it: changeset:0 (oggetti senza un gruppo di modifiche assegnato)

en: objects with last modification timestamp within range
it: oggetti con l''ultima marca temporale di modifica nell''intervallo

en: properties
it: proprietà

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
it: ways con almeno 20 nodi, o relazioni con almeno 20 nodi

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
it: nodi con almeno 3 ways di riferimento, o relazioni contenenti almeno 3 ways

en: objects having 5 to 10 tags
it: oggetti aventi dalle 5 alle 10 etichette

en: relations with 2 members
it: relazioni con 2 membri

en: closed ways with an area of 100 m²
it: percorsi chiusi con un''area di 100 m²

en: ways with a length of 200 m or more
it: ways con una lunghezza di 200 metri o più

en: state
it: stato

en: all modified objects
it: tutti gli oggetti modificati

en: all new objects
it: tutti i nuovi oggetti

en: all selected objects
it: tutti gli oggetti selezionati

en: all incomplete objects
it: tutti gli oggetti incompleti

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
it: Tutti gli oggetti eliminati (la casella di spunta <b>{0}</b> deve essere abilitata)

en: related objects
it: oggetti collegati

en: all children of objects matching the expression
it: tutti i figli degli oggetti che soddisfano l''espressione

en: all parents of objects matching the expression
it: tutti i genitori degli oggetti che soddisfano l''espressione

en: objects with given role in a relation
it: oggetti con dato ruolo in una relazione

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
it: relazione contenente un membro di ruolo <i>stop</i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
it: oggetti parte di una relazione con ruolo di <i>stop</i>

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
it: n-esimo membro della relazione e/o n-esimo nodo del percorso

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
it: ogni n-esimo membro della relazione e/o ogni n-esimo nodo del percorso

en: view
it: vista

en: objects in current view
it: oggetti nella vista corrente

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
it: oggetti (e tutti i loro nodi di percorso / membri della relazione) nella vista corrente

en: objects in downloaded area
it: oggetti nell''area scaricata

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
it: oggetti (e tutti i loro nodi di percorso / membri della relazione) nell''area scaricata

en: location
it: posizione

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
it: {0} tutti gli oggetti aventi l’attributo {1} sono stati scaricati.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
it: {0} tutti gli oggetti situati attorno a Berlino con la corrispondente coppia chiave/valore. Nota che il valore predefinito per il raggio è di 1000m ma può essere cambiato nella richiesta generata.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
it: {0} tutti gli oggetti attualmente selezionati che hanno l’attributo {1}.

en: Selection
it: Selezione

en: Open a selection list window.
it: Apri una finestra con la lista delle selezioni.

en: Zoom to selection
it: Ingrandisci visuale sulla selezione

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
it[0]: Ingrandisci sull’elemento selezionato
it[1]: Ingrandisci sugli elementi selezionati

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
it: Sel.: Rel.:{0}/Percorsi:{1}/Nodi:{2}

en: Unselectable now
it: Non selezionabile ora

en: Always shown
it: Sempre mostrato

en: Dynamic
it: Dinamico

en: Always hidden
it: Sempre nascosto

en: Toggle dynamic buttons
it: Commuta i tasti dinamici

en: Open preferences for this panel
it: Apri le impostazioni per questa finestra

en: Undock the panel
it: Stacca il pannello

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
it: Chiudi questo pannello. Lo si può riaprire con i tasti presenti nella barra degli strumenti a sinistra.

en: Click to minimize/maximize the panel content
it: Clicca per minimizzare/massimizzare il contenuto del pannello

en: Side buttons
it: Pulsanti laterali

en: Authors
it: Autori

en: Open a list of people working on the selected objects.
it: Visualizza la lista delle persone che hanno lavorato sugli oggetti selezionati.

en: {0} Author | {0} Authors
it[0]: {0} Autore
it[1]: {0} Autori

en: Select objects submitted by this user
it: Seleziona gli oggetti inviati da questo utente

en: Launches a browser with information about the user
it: Avvia un browser con le informazioni dell''utente

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
it: Avvio del browser delle informazioni solamente per {0} dei {1} utenti selezionati

en: Author
it: Autore

en: # Objects
it: N. di oggetti

en: Validation Results
it: Risultati della validazione

en: Open the validation window.
it: Apri la finestra di validazione.

en: Ignore for now
it: Ignora per ora

en: Ignore and remove from tree.
it: Ignora e rimuovi dalla lista.

en: Fix
it: Correggi

en: Fix the selected issue.
it: Correggi il problema selezionato.

en: Ignore the selected issue next time.
it: La prossima volta ignora il problema selezionato.

en: Manage Ignore
it: Gestisci gli ignorati

en: Manage the ignore list
it: Gestisci la lista ignorati

en: Lookup
it: Ricerca

en: Looks up the selected primitives in the error list.
it: Controlla le primitive selezionate, nelle lista degli errori.

en: Whole group
it: Tutto il gruppo

en: Single elements
it: Elementi singoli

en: Nothing
it: Niente

en: Ignore whole group or individual elements?
it: Ignorare tutto il gruppo o i singoli elementi?

en: Ignoring elements
it: Ignora elementi

en: Fixing errors ...
it: Correzione errori ...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
it: Correzione ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
it: Aggiornamento mappa ...

en: auto-fixed validator issues
it: Problemi del validatore risolti automaticamente

en: Validator {0} List Management
it: Gestione della lista del validatore {0}

en: Cannot understand the following type: {0}
it: Impossibile riconoscere il seguente tipo: {0}

en: Don''t ignore
it: Non ignorare

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
it: {0}Riavviare il validatore?{1}

en: Ignored error filter changed
it: Il filtro degli errori ignorati è stato modificato

en: anonymous
it: anonimo

en: Display the basic properties of the changeset
it: Mostra le proprietà di base del gruppo di modifiche

en: Display the tags of the changeset
it: Mostra le etichette del gruppo di modifiche

en: Content
it: Contenuto

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
it: Mostra gli oggetti creati, aggiornati, ed eliminati dal gruppo di modifiche

en: Discussion
it: Discussione

en: Display the public discussion around this changeset
it: Mostra la discussione pubblica sulle modifiche

en: Close the dialog
it: Chiudi la finestra

en: Query
it: Ricerca

en: Launch the dialog for querying changesets
it: Apri la finestra per l''interrogazione dei gruppi di modifiche

en: Remove from cache
it: Rimuovi dalla cache

en: Remove the selected changesets from the local cache
it: Rimuovi i gruppi di modifiche selezionati dalla cache locale

en: Close the selected changesets
it: Chiudi i gruppi di modifiche selezionati

en: Update changeset
it: Aggiorna gruppo di modifiche

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
it: Aggiorna dal server OSM i gruppi di modifiche selezionati con i dati correnti

en: Download changeset content
it: Scarica il contenuto del gruppo di modifiche

en: Download the content of the selected changesets from the server
it: Scarica dal server il contenuto dei gruppi di modifiche selezionati

en: Download changed objects
it: Scarica oggetti modificati

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
it: Scarica la versione corrente degli oggetti modificati nei gruppi di modifica selezionati

en: My changesets
it: Gruppi di modifiche personali

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
it: Scarica dal server OSM i propri gruppi di modifiche (max. 100 gruppi di modifiche)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
it: <html>JOSM è attualmente in esecuzione con una utenza anonima. Non può scaricare<br>i tuoi gruppi di modifiche dal server OSM fino a che non viene immesso il nome utente OSM<br> nelle preferenze di JOSM.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
it: vuoto

[ctx: changeset.state]
en: Open
it: Aperto

[ctx: changeset.state]
en: Closed
it: Chiuso

en: Status
it: Stato

en: Created at
it: Creato il

en: Closed at
it: Chiuso il

en: Changes
it: Modifiche

en: Discussions
it: Discussioni

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
it[0]: <html>L''oggetto selezionato non è disponibile nel livello<br>delle modifiche corrente ''{0}''.</html>
it[1]: <html>Nessuno degli oggetti selezionati è disponibile nel livello<br>delle modifiche corrente ''{0}''.</html>

en: Download objects
it: Scarica oggetti

en: Download the current version of the selected objects
it: Scaricare la versione corrente degli oggetti selezionati

en: Select in layer
it: Seleziona nel livello

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
it: Seleziona le primitive corrispondenti nel livello dei dati corrente

en: Nothing to select
it: Niente da selezionare

en: Zoom to in layer
it: Ingrandisci visuale nel livello

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
it: Ingrandisci la visuale sugli oggetti corrispondenti presenti nel livello dati corrente

en: Nothing to zoom to
it: Niente su cui ingrandire la visuale

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
it: Il contenuto di questo gruppo di modifiche non è stato ancora scaricato.

en: Download now
it: Scarica adesso

en: Download the changeset content
it: Scarica il contenuto del gruppo di modifiche

en: Created
it: Creato

en: Updated
it: Aggiornato

en: Deleted
it: Eliminato

en: Name
it: Nome

en: Comment:
it: Commento:

en: Open/Closed:
it: Aperto/Chiuso:

en: Created at:
it: Creato il:

en: Closed at:
it: Chiuso il:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
it: Rimuovi il gruppo di modifiche nel pannello di dettaglio dalla cache locale

en: Update the changeset from the OSM server
it: Aggiorna dal server OSM il gruppo di modifiche

en: View changeset
it: Vedi il gruppo di modifiche

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
it: Seleziona le primitive nel contenuto di questo gruppo di modifiche nel livello dei dati corrente

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
it: <html>Nessuno degli oggetti presenti nel contenuto del gruppo di modifiche {0} è disponibile nel livello<br>delle modifiche corrente ''{1}''.</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
it: Ingrandisci la visuale sugli oggetti contenuti in questo gruppo di modifiche nel livello dati corrente

en: Update changeset discussion
it: Aggiorna le discussioni sulle modifiche

en: Update the changeset discussion from the OSM server
it: Aggiorna le discussioni sulle modifiche dal server OSM

en: Comment on changeset
it: Commenta il gruppo di modifica

en: Add comment to changeset:
it: Aggiungi un commento al gruppo di modifica:

en: Date
it: Data

en: User
it: Utente

en: {0} [incomplete]
it: {0} [incompleto]

en: open
it: aperto

en: closed
it: chiuso

en: Download content
it: Scarica contenuto

en: Download the changeset content from the OSM server
it: Scarica dal server OSM il contenuto del gruppo di modifiche

en: Update content
it: Aggiorna contenuto

en: Update the changeset content from the OSM server
it: Aggiorna dal server OSM il contenuto del gruppo di modifiche

en: Changeset ID:
it: ID gruppo di modifiche:

en: Enter a changeset id
it: Inserire un identificativo del gruppo di modifiche

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
it: Scarica il gruppo di modifiche con l’identificativo specificato, includendo anche il suo contenuto

en: Select changesets owned by specific users
it: Seleziona i gruppi di modifiche che appartengono a utenti specifici

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
it: Seleziona i gruppi di modifiche dipendentemente al fatto che siano aperti o chiusi

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
it: Seleziona i changeset sulla base della data/ora con i quali sono stati creati o chiusi

en: Select only changesets related to a specific bounding box
it: Seleziona solamente i gruppi di modifiche relativi ad uno specifico riquadro di selezione

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
it: Impossibile restringere l''interrogazione sul gruppo di modifiche ad un specifico riquadro di selezione. Il valore immesso non è valido.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
it: <html>Inserire dei valori validi di longitudine/latitudine per limitare<br>l''interrogazione sui gruppi di modifiche ad uno specifico riquadro di selezione.</html>

en: Invalid bounding box
it: Riquadro di selezione non valido

en: Download my changesets only
it: Scarica solamente i miei gruppi di modifiche

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
it: <html>Selezionare per restringere l''interrogazione solamente ai propri gruppi di modifiche.<br>Deselezionare per includere tutti i gruppi di modifiche nell''interrogazione.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
it: <html>Si prega di selezionare una delle seguenti <strong>interrogazioni standard</strong>.Selezionare <strong>Scarica solamente i miei gruppi di modifiche</strong> se si desidera scaricare solamente i propri gruppi di modifiche.<br>Si ricorda che JOSM scaricherà al massimo 100 gruppi di modifiche.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
it: <html>Scarica gli ultimi gruppi di modifiche</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
it: <html>Scarica i miei gruppi di modifiche aperti<br><em>Disabilitato. Si prega prima di inserire il proprio nome utente OSM nelle preferenze.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
it: <html>Scarica i miei gruppi di modifiche aperti</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
it: <html>Scarica i gruppi di modifiche nella vista corrente della mappa.<br><em>Disabilitato. Al momento non c''è alcuna vista della mappa aperta.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
it: <html>Scarica i gruppi di modifiche nella vista corrente della mappa</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
it: Valore inatteso per la preferenza ''{0}'', ottenuto ''{1}''. Azzeramento con l''interrogazione predefinita.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
it: Impossibile creare l''interrogazione del gruppo di modifiche per aprire i gruppi di modifiche dell''utente anonimo

en: Basic
it: Di base

en: Download changesets using predefined queries
it: Scarica i gruppi di modifiche utilizzando delle interrogazioni predefinite

en: From URL
it: Dall''indirizzo URL

en: Query changesets from a server URL
it: Interroga i gruppi di modifiche da un indirizzo URL

en: Advanced
it: Avanzate

en: Use a custom changeset query
it: Utilizza una interrogazione personalizzata sui gruppi di modifiche

en: Query changesets
it: Interroga gruppi di modifiche

en: Query and download changesets
it: Interroga e scarica gruppi di modifiche

en: Please enter a valid changeset query URL first.
it: Si prega di inserire prima un indirizzo URL valido di una interrogazione sui gruppi di modifiche.

en: Illegal changeset query URL
it: Indirizzo URL di una interrogazione sui gruppi di modifiche non valido

en: Close the dialog and abort querying of changesets
it: Chiudi la finestra e annulla l''interrogazione sui gruppi di modifiche

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
it: Immetere una data nel formato usato dal tuo settaggio locale.<br>Esempio: {0}<br>Esempio: {1}<br>Esempio: {2}<br>Esempio: {3}<br>

en: Query open changesets only
it: Interroga solamente i gruppi di modifiche aperti

en: Query closed changesets only
it: Interroga solo i gruppi di modifiche che sono stati chiusi

en: Query both open and closed changesets
it: Interroga i gruppi di modifiche aperti e chiusi

en: Only changesets closed after the following date/time
it: Solamente i gruppi di modifiche chiusi dopo la data/ora seguente

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
it: Solamente i gruppi di modifiche chiusi dopo e creati prima di una specifica data/ora

en: Date:
it: Data:

en: Time:
it: Ora:

en: Closed after -
it: Chiuso dopo il -

en: Date:
it: Data:

en: Created before -
it: Creato prima del -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
it: Impossibile costruire l''interrogazione sui gruppi di modifiche con le restrizioni temporali. L''inserimento non è valido.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
it: <html>Si prega di inserire dei valori data/ora validi per limitare<br>l''interrogazione ad uno specifico intervallo temporale.</html>

en: Invalid date/time values
it: Valori data/ora non validi

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
it: Si prega di inserire un''ora valida nel proprio formato locale.<br>Esempio: {0}<br>Esempio: {1}<br>Esempio: {2}<br>Esempio: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
it: Il valore corrente non è un identificativo utente valido. Si prega di inserire un valore intero > 0

en: Please enter an integer value > 0
it: Inserire un valore intero > 0

en: URL:
it: Indirizzo URL:

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
it: Si prega di inserire o incollare un indirizzo URL per ottenere i gruppi di modifiche dalle API di OSM.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
it: Nota che le interrogazioni sui gruppi di modifiche sono attualmente inviate sempre verso ''''{0}'''', indipendentemente dall''indirizzo URL inserito di seguito.

en: This changeset query URL is invalid
it: L’indirizzo URL per l’interrogazione sui gruppi di modifiche non è valido

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
it: Solo i changesets dell''utente con il seguente ID utente

en: Only changesets owned by the user with the following user name
it: Solo i changeset dell''utente con il seguente user name

en: User ID:
it: ID utente:

en: User name:
it: Nome utente:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
it: Solo i gruppi di modifiche che mi appartengono (disabilitato. In questo momento JOSM è in esecuzione con un utente anonimo)

en: Only changesets owned by myself
it: Solo i miei changeset

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
it: Non è possibile restringere l''interrogazione all''utente corrente perché l''attuale utente è anonimo

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
it: Il valore corrente ''''{0}'''' non è valido per l''identificativo utente

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
it: Non è possibile restringere l''interrogazione all''utente ''{0}''

en: Please enter a valid user ID
it: Si prega di inserire un identificativo utente valido

en: Invalid user ID
it: Identificativo utente non valido

en: Please enter a non-empty user name
it: Si prega di inserire un nome utente non vuoto

en: Invalid user name
it: Nome utente non valido

en: Activate
it: Attiva

en: Activate the selected layer
it: Attiva il livello selezionato

en: Activate layer
it: Attiva livello

en: Cycle through data layers in a downward direction
it: Scorri ciclicamente i livelli dati verso il basso

en: Cycle through visible layers.
it: Scorri ciclicamente i livelli visibili.

en: Cycle layers
it: Scorri ciclicamente i livelli

en: Cycle through data layers in an upward direction
it: Scorri ciclicamente i livelli dati verso l’alto

en: Delete the selected layers.
it: Elimina i livelli selezionati.

en: Duplicate this layer
it: Duplica questo livello

en: Copy of {0}
it: Copia di {0}

en: Copy {1} of {0}
it: Copia {1} di {0}

en: Change visibility.
it: Modifica visibilità.

en: Show layer
it: Mostra livello

en: Adjust opacity of the layer.
it: Regola opacità del livello.

en: Double click to reset.
it: Doppio click per resettare

en: Opacity
it: Opacità

[ctx: image sharpness]
en: blurred
it: sfocato

[ctx: image sharpness]
en: normal
it: normale

[ctx: image sharpness]
en: sharp
it: nitido

en: Sharpness
it: Nitidezza

[ctx: image colorfulness]
en: less
it: minore

[ctx: image colorfulness]
en: normal
it: normale

[ctx: image colorfulness]
en: more
it: maggiore

en: Colorfulness
it: Saturazione

en: Color
it: Colore

en: Merge
it: Unisci

en: Merge this layer into another layer
it: Unisci questo livello con un altro livello

en: Merge GPX layers
it: Unisci i livelli GPX

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
it: Scegliere l’ordine dei livelli selezionati:<br>I tracciati saranno tagliati nel caso gli orari dei livelli superiori si sovrapponessero.

en: Connect overlapping tracks on cuts
it: Collegare tracce sovrapposte sui tagli

en: Move layer up
it: Sposta livello in alto

en: Move layer down
it: Sposta livello in basso

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
it: Il livello destinatario diverrà ''{0}''.<br>Continuare?

en: GPX layer
it: Livello GPX

en: Length
it: Lunghezza

en: Segments
it: Segmenti

en: {0} (target layer)
it: {0} (livello di destinazione)

en: Move the selected layer one row down.
it: Sposta il livello selezionato un riga in basso.

en: Move the selected layer one row up.
it: Sposta il livello selezionato in su.

en: Show/hide
it: Mostra/nascondi

en: Toggle visible state of the selected layer.
it: Commuta la visibilità del livello selezionato.

en: Show/hide layer
it: Mostra/nascondi livello

en: Copy all Keys/Values
it: Copia tutte le chiavi/valori

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
it: Copia la chiave ed il valore di tutte le etichette negli appunti

en: Copy Tags
it: Copia i tag

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
it: Copia la chiave e il valore delle etichette selezionate negli appunti

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
it[0]: Copia la coppia {0} chiave/valore selezionata
it[1]: Copia la coppie {0} chiave/valore selezionate

en: Copy Value
it: Copia valore

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
it: Copia il valore dell''etichetta selezionata negli appunti

en: Launch browser with wiki help for selected object
it: Avvia il browser con la documentazione sull''oggetto selezionato

en: Go to OSM wiki for relation help
it: Vai sulla wiki di OSM per aiuto sulle relazioni

en: Go to OSM wiki for tag help
it: Vai al wiki di OSM per aiuto sui  tag

en: Discardable key: selection Foreground
it: Chiave scartabile: primo piano selezione

en: Discardable key: foreground
it: Chiave scartabile: primo piano

en: Discardable key: selection Background
it: Chiave scartabile: sfondo selezione

en: Discardable key: background
it: Chiave scartabile: sfondo

en: {0} different | {0} different
it[0]: {0} diverso
it[1]: {0} diversi

en: , {0} unset | , {0} unset
it[0]: , {0} non impostato
it[1]: , {0} non impostati

en: Select objects for which to change tags.
it: Seleziona gli oggetti per i quali modificare le etichette.

en: Tags for selected objects.
it: Etichette per gli oggetti selezionati.

en: Member Of
it: Membro di

en: Position
it: Posizione

en: Go to Taginfo ({0})
it: Vai su Taginfo ({0})

en: Tag filter
it: Filtra per Tag

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
it: Oggetti: {2} / Etichette: {0} / Appartenenze: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
it: Etichette: {0} / Appartenenze: {1}

en: Delete the selected key in all objects
it: Cancella la chiave selezionata in tutti gli oggetti

en: Delete Tags
it: Elimina etichette

en: Change relation
it: Cambia relazione

en: Delete from relation
it: Elimina dalla relazione

en: Really delete selection from relation {0}?
it: Vuoi veramente cancellare la selezione dalla relazione {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
it: Aggiungi una nuova coppia chiave/valore a tutti gli oggetti

en: Add Tag
it: Aggiungi tag

en: Edit the value of the selected key for all objects
it: Modifica il valore della chiave selezionata per tutti gli oggetti

en: Edit Tags
it: Modifica etichette

en: Paste Value
it: Incolla valore

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
it: Incolla il valore dell''etichetta selezionata dagli appunti

en: Search Key/Value/Type
it: Cerca chiave/valore/tipo

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
it: Cerca con la chiave ed il valore dell''etichetta selezionata, restringendo al tipo (es., nodo/percorso/relazione)

en: Search Key/Value
it: Cerca chiave/valore

en: Search with the key and value of the selected tag
it: Cerca con la chiave ed il valore dell''etichetta selezionata

en: Change role for {0} in relation {1}
it: Cambia il ruolo di {0} nella relazione {1}

en: Overwrite tag
it: Sovrascrivi etichetta

en: Change value? | Change values?
it[0]: Modificare il valore?
it[1]: Modificare i valori?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
it[0]: Questo modificherà {0} oggetto.
it[1]: Questo modificherà fino a {0} oggetti.

en: An empty value deletes the tag.
it: Un valore vuoto cancellerà il tag.

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
it: E'' stata modificata la chiave da ''{0}'' a ''{1}''.

en: The new key is already used, overwrite values?
it: La nuova chiave è già utilizzata, sovrascrivere i valori?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
it[0]: Cambia le proprietà di al massimo {0} oggetto
it[1]: Cambia le proprietà di al massimo {0} oggetti

en: Use English language for tag by default
it: Utilizza la lingua inglese per l''etichetta in modo predefinito

en: Add tag
it: Aggiungi etichetta

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
it[0]: Questo cambierà {0} oggetto.
it[1]: Questo cambierà {0} oggetti.

en: Please select a key
it: Seleziona una chiave

en: Set number of recently added tags
it: Imposta il numero delle etichette aggiunte di recente

en: Remember last used tags after a restart
it: Ricorda le ultime etichette usati, dopo il riavvio

en: Recent tags with existing key
it: Etichette recenti con una chiave esistente

en: Enable
it: Abilita

en: Hide
it: Nascondi

en: Refresh recent tags list after applying tag
it: Aggiorna la lista delle etichette recenti dopo aver applicato un’etichetta

en: No refresh
it: Non aggiornare

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
it: Aggiorna solo lo stato delle etichette (abilitato / disabilitato)

en: Refresh tag status and list of recently added tags
it: Aggiorna lo stato delle etichette e la lista delle etichette recentemente aggiunte

en: to apply first suggestion
it: applicare il primo suggerimento

en: to add without closing the dialog
it: aggiungere senza chiudere il pannello

en: to add first suggestion without closing the dialog
it: aggiungere primo suggerimento senza chiudere il pannello

en: Please enter the number of recently added tags to display
it: Si prega di inserire il numero delle etichette aggiunte di recente da visualizzare

en: Please enter integer number between 0 and {0}
it: Si prega di inserire un numero compreso tra 0 e {0}

en: Recently added tags
it: Etichette aggiunte recentemente

en: Choose recent tag {0}
it: Scegli etichetta recente {0}

en: Use this tag again
it: Utilizza nuovamente quest''etichetta

en: Apply recent tag {0}
it: Applica etichetta recente {0}

en: The key ''{0}'' is already used
it: La chiave ''{0}'' è già stata utilizzata

en: Ignore key ''{0}''
it: Ignora la chiave ''{0}''

en: Ignore tag ''{0}''
it: Ignora il tag ''{0}''

en: Edit ignore list
it: Modifica lista oggetti ignorati

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
it: Hai modificato il valore di ''{0}'': {1}

en: Overwrite?
it: Sovrascrivere?

en: Go to Taginfo
it: Vai su Taginfo

en: Go to OSM Tag History
it: Vai alla cronologia del tag OSM

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
it: Modifica la relazione a cui fa riferimento il membro della relazione attualmente selezionato.

en: Download all child relations (recursively)
it: Scarica tutte le relazioni figlie (in modo ricorsivo)

en: Download All Children
it: Scarica tutti i figli

en: Download selected relations
it: Scarica le relazioni selezionate

en: Download Selected Children
it: Scarica il figlio selezionato

en: Conflict in data | Conflicts in data
it[0]: Conflitto nei dati
it[1]: Conflitti nei dati

en: Download relation members
it: Scarica i membri della relazione

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
it: <html>La relazione figlia<br>{0}<br>è stata eliminata sul server. Non può essere caricata</html>

en: Relation is deleted
it: La relazione è eliminata

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
it: Eccezione ignorata per annullamento del lavoro. Eccezione: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
it[0]: Scaricamento in corso di {0} oggetto incompleto
it[1]: Scaricamento in corso di {0} oggetti incompleti

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
it[0]: Trasferimento di {0} figlio incompleto della relazione "{1}"
it[1]: Trasferimento di {0} figli incompleti della relazione "{1}"

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
it[0]: Scaricamento di {0} figlio incompleto appartenente a {1} relazioni padre
it[1]: Scaricamento di {0} figli incompleti appartenenti a {1} relazioni padre

en: Download relations
it: Trasferimento delle relazioni

en: Tags and Members
it: Etichette e Membri

en: Parent Relations
it: Relazioni da cui dipende

en: Child Relations
it: Relazioni figlie

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
it: Inserire un ruolo e applicarlo ai membri della relazione selezionata

en: Apply Role:
it: Applica ruolo:

en: New relation
it: Nuova relazione

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
it: Attiva l''editor delle relazioni con la relazione ''{0}'' nel livello ''{1}''

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
it: <html>C''è almeno un membro in questa relazione che si riferisce<br>alla stessa relazione.<br>Questo crea delle dipendenze circolari e ne è scoraggiato l''utilizzo.<br>Come si desidera procedere con le dipendenze circolari?</html>

en: Remove them, clean up relation
it: Rimuovili, ripulisci la relazione

en: Ignore them, leave relation as is
it: Ignorali, mantieni la relazione com’è

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
it: Spiacenti, la scorciatoia "{0}" non può essere abilitata nella finestra di modifica delle relazioni

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
it: <html>Questa relazione contiene già uno o più membri che si riferiscono<br>all''oggetto ''{0}''<br><br>Si desidera veramente aggiungere un altro membro alla relazione?</html>

en: Multiple members referring to same object.
it: Più membri che si riferiscono allo stesso oggetto.

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
it: <html>Stai tentando di aggiungere una relazione a se stessa.<br><br>Ciò genera una dipendenza circolare tra elementi genitori/figli ed è pertanto disapprovato.<br>La relazione ''{0}'' verrà saltata.</html>

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
it: <html>Stai tentando di aggiungere una relazione figlio che si riferisce alla relazione genitore.<br><br>Ciò genera una dipendenza circolare ed è pertanto disapprovato.<br>La relazione ''{0}'' verrà saltata.<br>Relazioni che creerebbero una dipendenza circolare:<br>{1}</html>

en: Select previous Gap
it: Seleziona lacuna precedente

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
it: Seleziona il membro della relazione precedente che da luogo ad una lacuna

en: Select next Gap
it: Seleziona lacuna successiva

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
it: Seleziona il membro della relazione successivo che da luogo ad una lacuna

en: Zoom to Gap
it: Ingrandisci sulla lacuna

en: Zoom to the gap in the way sequence
it: Ingrandisci sulla lacuna nella sequenza del percorso

en: Refers to
it: Fa riferimento a

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
it: Impossibile aggiungere {0} perché non fa parte dell’insieme di dati

en: including immediate children of parent relations
it: inclusi i figli diretti delle relazioni da cui dipendono

en: Load parent relations
it: Carica le relazioni da cui dipende

en: Reload
it: Ricarica

en: Edit the currently selected relation
it: Modifica la relazione attualmente selezionata

en: Apply Changes
it: Applica cambiamenti

en: Create new relation in layer ''{0}''
it: Crea una nuova relazione nel livello ''{0}''

en: Edit new relation in layer ''{0}''
it: Modifica la nuova relazione nel livello ''{0}''

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
it: Modifica la relazione #{0} nel livello ''{1}''

en: Load relation
it: Carica relazione

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
it: Aggiungi tutti gli oggetti selezionati nell''insieme di dati corrente dopo l''ultimo membro selezionato

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
it: Aggiungi tutti gli oggetti selezionati nell''insieme di dati corrente prima del primo membro

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
it: Aggiungi tutti gli oggetti selezionati nell''insieme di dati corrente prima del primo membro selezionato

en: Apply the current updates
it: Applica gli aggiornamenti correnti

en: Cancel the updates and close the dialog
it: Annulla gli aggiornamenti e chiudi la finestra

en: Yes, save the changes and close
it: Sì, salva le modifiche e chiudi

en: Click to save the changes and close this relation editor
it: Clicca per salvare le modifiche e chiudere questo editor delle relazioni

en: No, discard the changes and close
it: No, abbandona le modifiche e chiudi

en: Click to discard the changes and close this relation editor
it: Clicca per abbandonare le modifiche e chiudere questo editor delle relazioni

en: Cancel, continue editing
it: Annulla, continua le modifiche

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
it: Clicca per ritornare alla modifica della relazione

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
it: <html>La relazione è stata modificata.<br><br>Si desidera salvare le proprie modifiche?</html>

en: Unsaved changes
it: Modifiche non salvate

en: Delete the currently edited relation
it: Elimina la relazione attualmente modificata

en: Relation Editor: Download Members
it: Editor delle relazioni: Scarica membri

en: Download all incomplete members
it: Scarica tutti i membri incompleti

en: Download selected incomplete members
it: Scarica i membri incompleti selezionati

en: Relation Editor: Move Down
it: Editor delle relazioni: Sposta in basso

en: Move the currently selected members down
it: Sposta in basso i membri attualmente selezionati

en: Relation Editor: Move Up
it: Editor delle relazioni: Sposta in alto

en: Move the currently selected members up
it: Sposta in alto i membri attualmente selezionati

en: Apply the updates and close the dialog
it: Applica gli aggiornamenti e chiudi la finestra

en: Relation Editor: Refresh
it: Editor delle relazioni: Aggiorna

en: Refresh relation from data layer
it: Aggiorna la relazione dal livello dei dati

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Yes, discard changes and reload
it: Sì, elimina le modifiche e ricarica

en: Click to discard the changes and reload data from layer
it: Click per abbandonare le modifiche e ricaricare i dati dal livello

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
it: <html>La finestra dell’editor contiene delle modifiche non salvate. Vuoi abbandonare le modifiche e ricaricare i dati dal livello?</html>

en: Click to close window
it: Fai click per chiudere la finestra

en: No, continue editing
it: No, continua la modifica

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
it: <html>La relazione è stata eliminata al di fuori dell’editor.<br><br>Vuoi chiudere la finestra?</html>

en: Deleted relation
it: Relazione cancellata

en: Relation Editor: Remove
it: Editor delle relazioni: Rimuovi

en: Remove the currently selected members from this relation
it: Rimuovi i membri attualmente selezionati da questa relazione

en: Remove all members referring to one of the selected objects
it: Elimina tutti i membri che contengono un riferimento agli oggetti selezionati

en: Reverse the order of the relation members
it: Inverti l''ordine dei membri della relazione

en: Yes, create a conflict and close
it: Sì, crea un conflitto e chiudi

en: Click to create a conflict and close this relation editor
it: Clicca per creare un conflitto e chiudere questo editor delle relazioni

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
it: <html>Questa relazione è stata modificata fuori dall''editor.<br>Non si possono applicare le proprie modifiche e continuare a modificare.<br><br>Si desidera creare un conflitto e chiudere l''editor?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
it: <html>Il livello ''{0}'' contiene già un conflitto per l''oggetto<br>''{1}''.<br>Si prega di risolvere prima questo conflitto, e poi di riprovare.</html>

en: Select the currently edited relation
it: Seleziona la relazione modificata attualmente

en: Select objects for selected relation members
it: Seleziona gli oggetti per i membri della relazione selezionati

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
it: Seleziona i membri della relazione che si riferiscono agli oggetti presenti nella selezione corrente

en: Sets a role for the selected members
it: Imposta un ruolo ai membri selezionati

en: Apply Role
it: Applica Ruolo

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
it[0]: Si sta impostando un ruolo vuoto su {0} oggetto.
it[1]: Si sta impostando un ruolo vuoto su {0} oggetti.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
it: Questo è equivalente all''eliminazione dei ruoli di questi oggetti.

en: Do you really want to apply the new role?
it: Si desidera veramente applicare il nuovo ruolo?

en: Yes, apply it
it: Sì, applica

en: No, do not apply
it: No, non applicare

en: Confirm empty role
it: Conferma ruolo vuoto

en: Relation Editor: Sort
it: Editor delle relazioni: Ordina

en: Sort the relation members
it: Ordina i membri della relazione

en: Sort below
it: Ordina dal basso

en: Sort the selected relation members and all members below
it: Ordina i membri selezionati della relazione e tutti i membri sottostanti

en: way is connected
it: il percorso è connesso

en: way is connected but has a wrong oneway direction
it: il percorso è connesso ma la direzione di senso unico è errata

en: way is connected to previous relation member
it: il percorso è connesso al precedente membro della relazione

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
it: il percorso è collegato al precedente membro della relazione ma ha una direzione di senso unico errata

en: way is connected to next relation member
it: il percorso è connesso al successivo membro della relazione

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
it: il percorso è connesso al successivo membro della relazione ma la direzione di senso unico è errata

en: way is not connected to previous or next relation member
it: il percorso non è connesso al precedente o al successivo membro della relazione

en: Different tests
it: Test differenti

en: Wrong number of arguments for bookmark
it: Numero errato di argomenti per il segnalibro

en: Home location
it: Posizione di casa

en: Error reading bookmark entry: %s
it: Errore nella lettura della voce del segnalibro: %s

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
it: <html>Al momento non è stata selezionata alcuna area di scarico.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
it: <html><strong>Area corrente di scarico</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>

en: Create bookmark
it: Crea segnalibro

en: Add a bookmark for the currently selected download area
it: Aggiungi un segnalibro per l''area di scarico attualmente selezionata

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
it: Al momento non è stata selezionata alcuna area di scarico. Selezionare prima un''area.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
it: Inserire un nome per il segnalibro dell''area di scarico.

en: Name of location
it: Nome della posizione

en: Remove the currently selected bookmarks
it: Rimuovi i segnalibri attualmente selezionati

en: Rename the currently selected bookmark
it: Rinomina i segnalibri attualmente selezionati

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
it: Scarica i segnalibri dai miei ultimi {0} gruppi di modifiche

en: min lat
it: Lat min

en: min lon
it: Lon min

en: max lat
it: Lat max

en: max lon
it: Lon max

en: Copy bounds
it: Copia confini

en: Clear textarea
it: Svuota l''area di testo

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
it: Indirizzo URL ottenuto da www.openstreetmap.org (si può incollare un indirizzo URL qui per scaricare l''area)

en: Bounding Box
it: Riquadro di selezione

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
it: La stringa ''{0}'' non è un valore in doppia precisione valido.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
it: Per la latitudine è richiesto un valore nell''intervallo [-90,90].

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
it: Per la longitudine è richiesto un valore nell''intervallo [-180,180].

en: Open this dialog on startup
it: Apri questa finestra all''avvio

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
it: <html>Apri automaticamente la finestra ''Scarica da OSM'' ad ogni avvio di JOSM.<br>E'' possibile aprirla manualmente dal menu File o dalla barra degli strumenti.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
it: Utilizza il click sinistro ed il trascinamento per selezionare l''area, le frecce oppure il pulsante destro del mouse per scorrere la mappa, la rotellina oppure +/- per cambiare il livello di ingrandimento.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
it: Clicca per chiudere la finestra e per annullare lo scaricamento

en: Click to download the currently selected area
it: Clicca per scaricare l''area attualmente selezionata

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
it: Cliccare per scaricare l''area attualmente selezionata in un nuovo livello dati

en: Download referrers (parent relations)
it: Scarica oggetti collegati (relazioni padre)

en: Download object
it: Scarica oggetto

en: Start downloading
it: Inizio scaricamento

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
it: Selezionare se devono essere scaricati anche gli oggetti collegati all''oggetto, es. relazioni padre e per i nodi, in aggiunta, i percorsi padre

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
it: Selezionare se devono essere scaricati anche i membri di una relazione

en: Download referrers (parent relations and ways)
it: Scarica oggetti collegati (relazioni padre e percorsi)

en: Download from OSM
it: Scarica da OSM

en: Data Sources and Types:
it: Sorgenti dati e tipi:

en: Please select a download area first.
it: Selezionare prima un''area di scarico.

en: Please select at least one download source.
it: Selezionare almeno una sorgente di download.

en: No area selected yet
it: Nessuna area ancora selezionata

en: Download area too large; will probably be rejected by server
it: Area da scaricare troppo grande; probabilmente la richiesta sarà rifiutata dal server

en: Download area ok, size probably acceptable to server
it: Area da scaricare corretta, sarà probabilmente accettata dal server

en: OpenStreetMap data
it: Dati OpenStreetMap

en: Select to download OSM data in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare i dati OSM presenti nell''area di scarico selezionata.

en: Raw GPS data
it: Dati GPS grezzi

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare i tracciati GPS presenti nell''area di scarico selezionata.

en: Select to download notes in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare le note dell''area evidenziata.

en: Download from Overpass API
it: Scarica dalle API Overpass

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
it: Inserisci la tua richiesta Overpass qua sotto oppure generane una usando il wizard delle richieste

en: Your saved queries:
it: Le tue richieste salvate:

en: Show/hide Overpass snippet list
it: Mostra/nascondi la lista degli script Overpass

en: Overpass query:
it: Richiesta Overpass:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
it: Hai inserito una richiesta vuota. Vuoi invece scaricare tutti i dati in quest’area?

en: Download all data?
it: Scarica tutti i dati?

en: Add new snippet
it: Aggiungi un nuovo script

en: Delete selected snippet
it: Elimina lo script selezionato

en: Edit selected snippet
it: Modifica lo script selezionato

en: Overpass Query Wizard
it: Wizard delle richieste Overpass

en: Build query
it: Crea una query

en: Build query and execute
it: Costruisci la richiesta ed eseguila

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
it: Il wizard di Overpass non è stato in grado di analizzare la seguente richiesta:

en: Parse error
it: Errore di analisi

en: Class Type
it: Tipo classe

en: Bounds
it: Confini

en: Choose the server for searching:
it: Selezionare il server per la ricerca:

en: Enter a place name to search for:
it: Inserire il nome di un luogo da cercare:

en: Areas around places
it: Aree attorno le località

en: Search more...
it: Cerca altro…

en: Click to search for more places
it: Clicca per cercare più posti

en: Click to start searching for places
it: Clicca per iniziare la ricerca delle località

en: Querying name server
it: Interrogazione del server dei nomi

en: Querying name server ...
it: Interrogazione del server dei nomi ...

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
it: Si è verificato un errore con la query ''{0}'': ''{1}''

en: Name server returned invalid data. Please try again.
it: Nome server ha restituito dati non validi. Prego riprovare.

en: Bad response
it: Risposta non corretta

en: Type
it: Tipo

en: Tile Numbers
it: Numeri dei tasselli

en: history
it: storia

en: Please select an item first
it: Selezionare prima un elemento

en: Edit item
it: Modifica elemento

en: Add snippet
it: Aggiungi script

en: Query cannot be empty
it: Una richiesta non può essere vuota

en: This name can be used for the item
it: Questo nome può essere usato per l’elemento

en: Item with this name already exists
it: un elemento con questo nome esiste di già

en: The item cannot be created with provided name
it: L’elemento non può essere creato con il nome fornito

en: The item cannot be created with an empty query
it: L’elemento non può essere creato con una richiesta vuota

en: Query Wizard
it: Wizard delle richieste

en: Build an Overpass query using the query wizard
it: Costruisci una richiesta Overpass usando il wizard delle richieste

en: JOSM Help Browser
it: Browser dell''aiuto di JOSM

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
it: Fallita la lettura del file CSS ''help-browser.css''. L''eccezione è: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
it: <html><p class="warning-header">Documentazione mancante</p><p class="warning-body">La documentazione per <strong>{0}</strong> non è ancora disponibile. Manca sia nella tua lingua ({1}) che in inglese.<br><br>Aiuta a migliorare la documentazione di JOSM e completa le informazioni mancanti nella tua lingua <a href="{2}"> ({1})</a> e/o in inglese <a href="{3}"></a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
it: <html><p class="error-header">Errore durante l''ottenimento delle informazioni di aiuto</p><p class="error-body">Il contenuto per l''argomento di aiuto <strong>{0}</strong> non può essere caricato. Il messaggio di errore è (non tradotto):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
it: <html>Fallita l''apertura della pagina di aiuto per l''indirizzo url {0}.<br>Questo probabilmente è dovuto ad un problema di rete. Si prega pertanto di controllare<br>la propria connessione ad internet</html>

en: Failed to open URL
it: Fallita l''apertura dell''indirizzo URL

en: Open the current help page in an external browser
it: Apri la pagina di aiuto corrente in un browser esterno

en: Edit the current help page
it: Modifica la pagina di aiuto corrente

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
it: <html>L''indirizzo URL corrente <tt>{0}</tt><br>è un indirizzo URL esterno. Le modifiche sono possibili solamente per gli argomenti di aiuto<br>sul server di aiuto <tt>{1}</tt>.</html>

en: Reload the current help page
it: Ricarica la pagina di aiuto corrente

en: Go to the previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to the next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Go to the JOSM help home page
it: Vai alla pagina iniziale di aiuto a JOSM

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
it: Posizione non valida nel documento HTML. L''eccezione è stata: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
it: Fallita l''apertura della pagina di aiuto. L''indirizzo URL di destinazione è vuoto.

en: Failed to open help page
it: Fallita l''apertura della pagina di aiuto

en: Latitude:
it: Latitudine:

en: Longitude:
it: Longitudine:

en: Distance:
it: Distanza:

en: Coordinates
it: Coordinate

en: History for node {0}
it: Cronologia per il nodo {0}

en: History for way {0}
it: Cronologia per la way {0}

en: History for relation {0}
it: Cronologia per la relazione {0}

en: Reload the history from the server
it: Ricarica la cronologia dal server

en: You are about to open <b>{0}</b> history dialog.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different history dialogs simultaneously.<br/>Do you want to continue?
it[0]: Stai per aprire <b>{0}</b> finestra della cronologia.<br/>Vuoi continuare?
it[1]: Stai per aprire <b>{0}</b> differenti finestre della cronologia contemporaneamente.<br/>Vuoi continuare?

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
it: Cronologia non ancora inizializzata. Fallita l''impostazione della primitiva di riferimento.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
it: Fallita l''impostazione del riferimento. Il riferimento con ID {0} non corrisponde alla cronologia con ID {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
it: Fallita l''impostazione del riferimento. Il riferimento con versione {0} non è disponibile nella cronologia.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
it: Cronologia non ancora inizializzata. Fallito il tentativo di impostare la primitiva corrente.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
it: Fallita l''impostazione della primitiva corrente. La versione corrente {0} non è disponibile nella cronologia.

en: Load history
it: Carica cronologia

en: Loading history for node {0}
it: Caricamento della cronologia per il nodo {0}

en: Loading history for way {0}
it: Caricamento della cronologia per il percorso {0}

en: Loading history for relation {0}
it: Caricamento della cronologia per la relazione {0}

en: Node {0}
it: Nodo {0}

en: The nodes of this way are in reverse order
it: I nodi di questo tracciato sono in ordine inverso

en: Zoom to node
it: Ingrandisci la visuale sul nodo

en: Zoom to this node in the current data layer
it: Ingrandisci la visuale su questo nodo nel livello dei dati corrente

en: View changeset in web browser
it: Vedere il gruppo di modifiche in un browser web

en: Way {0}
it: Percorso {0}

en: Relation {0}
it: Relazione {0}

en: The members of this relation are in reverse order
it: I membri di questa relazione sono in ordine inverso

en: Zoom to member
it: Ingrandisci sul membro

en: Object
it: Oggetto

en: Key ''{0}'' was changed in version {1}
it: La chiave ''{0}'' è stata cambiata nella versione {1}

en: Since
it: Da

en: Open Changeset Manager
it: Apri il gestore del gruppo di modifiche

en: Changeset comment
it: Commento al gruppo di modifiche

en: Changeset source
it: Fonte gruppo di modifiche

en: Imagery used
it: Immagini usate

en: <b>Source</b>:
it: <b>Fonte</b>:

en: <b>Imagery</b>:
it: <b>Immagini</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
it: <html>Versione <strong>{0}</strong> attualmente modificata nel livello ''{1}''</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
it: <html>Versione <strong>{0}</strong> creata il <strong>{1}</strong></html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
it[0]: Questo changeset ha {0} commento
it[1]: Questo changeset ha {0} commenti

en: Changeset info
it: Informazioni sul gruppo di modifiche

en: Launch browser with information about the changeset
it: Lancia il browser con le informazioni relative al gruppo di modifiche

en: Show changeset {0}
it: Visualizza il gruppo di modifiche {0}

en: User info
it: Informazioni utente

en: Launch browser with information about the user
it: Avvia il browser con le informazioni relative all''utente

en: Show user {0}
it: Visualizza utente {0}

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
it: Fallito l''aggiornamento della primitiva con identificativo {0} perché il livello delle modifiche corrente è nullo

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
it: Fallito l''aggiornamento della primitiva con identificativo {0} perché il livello delle modifiche corrente non include una primitiva del genere

en: Synchronize node {0} only
it: Sincronizza solo il nodo {0}

en: Synchronize way {0} only
it: Sincronizza solo il percorso {0}

en: Synchronize relation {0} only
it: Sincronizza solo la relazione {0}

en: Synchronize entire dataset
it: Sincronizza l''intero dataset

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
it: <html>Caricamento <strong>fallito</strong> perché il server possiede una versione più recente di uno<br>dei tuoi nodi, percorsi, o relazioni.<br>Il conflitto è stato causato da <strong>{0}</strong> con identificativo <strong>{1}</strong>,<br>il server possiede la versione {2}, la tua versione è {3}.<br><br>Cliccare <strong>{4}</strong> per sincronizzare solamente la primitiva che causa il conflitto.<br>Cliccare <strong>{5}</strong> per sincronizzare tutto l''insieme di dati locale con il server.<br>Cliccare <strong>{6}</strong> per annullare e continuare ad apportare delle modifiche.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
it: <html>Caricamento <strong>fallito</strong> perché il server possiede una versione più recente di uno<br>dei tuoi nodi, percorsi, o relazioni.<br><br>Cliccare <strong>{0}</strong> per sincronizzare tutto l''insieme di dati locale con il server.<br>Cliccare <strong>{1}</strong> per annullare e continuare ad apportare delle modifiche.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
it: <html>Caricamento <strong>fallito</strong> a causa dell''utilizzo<br>del gruppo di modifiche {0} che era già stato chiuso a {1}.<br>Caricare nuovamente con un gruppo di modifiche nuovo o esistente aperto.</html>

en: Changeset closed
it: Gruppo di modifiche chiuso

en: Prepare conflict resolution
it: Prepara la risoluzione dei conflitti

en: Click to download all referring objects for {0}
it: Clicca per scaricare tutti gli oggetti ai quali si fa riferimento per {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
it: Clicca per annullare e per ritornare alla modifica della mappa

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
it: Clicca <strong>{0}</strong> per caricarli adesso.<br>Se necessario JOSM creerà dei conflitti che si potranno risolvere nella finestra di risoluzione dei conflitti.

en: Object still in use
it: Oggetto ancora in uso

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
it: La testata d''errore ''{0}'' non corrisponde con uno schema atteso

en: Upload
it: Carica

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
it: Seleziona quale azione intraprendere per questo livello, quando premi il tasto sinistro del mouse

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
it: Spunta "Upload" per inviare le modifiche al server OSM.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
it: Scegli "Salva" per salvare il livello nel file specificato a sinistra.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
it: Si sta già effettuando un caricamento sul server in background. Attendere che termini prima di caricare sul server le nuove modifiche.

en: Automatically obtain source from current layers
it: Ottieni automaticamente la fonte dai livelli correnti

en: I would like someone to review my edits.
it: Vorrei che qualcuno controllasse queste modifiche

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
it: Crea un breve commento ai cambiamenti che sta caricando:

en: Enter an upload comment
it: Inserire un commento al caricamento

en: Specify the data source for the changes
it: Specificare la fonte dei dati per le modifiche

en: just once
it: Solo questa volta

en: Enter a source
it: Inserire una fonte

en: Changeset id:
it: Identificativo del gruppo di modifiche:

en: Changeset comment:
it: Commento del gruppo di modifiche:

en: Close changeset after upload
it: Chiudi il gruppo di modifiche dopo il caricamento

en: Select to close the changeset after the next upload
it: Selezionare per chiudere il gruppo di modifiche dopo il prossimo caricamento

en: Load the list of your open changesets from the server
it: Carica dal server la lista dei gruppi di modifiche personali aperti

en: Close the currently selected open changeset
it: Chiudi il gruppo di modifiche aperto attualmente selezionato

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
it: <html>Selezionare il gruppo di modifiche che si desidera chiudere</html>

en: Open changesets
it: Gruppi di modifiche aperti

en: Close changesets
it: Chiudi gruppi di modifiche

en: Cancel closing of changesets
it: Annulla la chiusura dei gruppi di modifiche

en: Closing changeset
it: Changeset in chiusura

en: Closing changeset {0}
it: Chiusura del gruppo di modifiche {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
it: E'' fallito il tentativo di mettere sempre in primo piano la finestra delle credenziali. E'' stata rilevata una eccezione di sicurezza.

en: Enter credentials for OSM API
it: Immettere le credenziali per le API OSM

en: Enter credentials for host
it: Inserire le credenziali per la macchina

en: Enter credentials for HTTP proxy
it: Immettere le credenziali per il proxy HHTP

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
it: Attenzione: la password è trasferita non cifrata.

en: Please enter the user name of your OSM account
it: Immettere la password per il tuo account OSM

en: Please enter the password of your OSM account
it: Si prega di inserire la password del proprio profilo OSM

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
it: Autenticazione fallita nelle OSM API ''{0}'' . Immettere un nome utente ed una password valida.

en: Please enter the user name of your account
it: Si prega di inserire il nome utente del proprio profilo

en: Please enter the password of your account
it: Si prega di inserire la password del proprio profilo

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
it: Fallita l''autenticazione alla macchina ''{0}''. Si prega di inserire un nome utente valido ed una password valida.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
it: Si prega di inserire un nome utente per l''autenticazione con il proprio server proxy

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
it: Si prega di inserire una password per l''autenticazione con il proprio server proxy

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
it: Fallita l''autenticazione al server proxy HTTP ''''{0}'''' . Si prega di inserire un nome utente ed una password validi.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
it: Attenzione: in base al metodo di autenticazione utilizzato dal server proxy la password potrebbe essere trasferita in chiaro.

en: Authenticate
it: Autentica

en: Authenticate with the supplied username and password
it: Autentica con il nome utente e password forniti

en: Cancel authentication
it: Annulla autenticazione

en: Question
it: Domanda

en: Message
it: Messaggio

en: Enter text
it: Inserire il testo

en: Installing plugins
it: Installazione estensioni

en: Downloading file
it: Scaricamento file

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
it: Scaricamento file {0}: {1} byte...

en: Download finished
it: Scaricamento completato

en: Unpacking {0} into {1}
it: Decompressione di {0} in {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
it: Impossibile scaricare il file ''{0}''. Il suo collegamento ''{1}'' non è un URL valido. Scaricamento tralasciato.

en: Download objects via Overpass API
it: Scarica oggetti attraverso le API Overpass

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
it: Impossibile recuperare la lista dei tuoi changesets aperti poichè<br>JOSM non riconosce la tua identità.<br>Potresti aver scelto di lavorare anonimo, oppure non ti è permesso<br>conoscere l’identità dell’utente per il quale stai lavorando.

en: Missing user identity
it: Identità utente mancante

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
it: Fallito l''ottenimento delle informazioni utente per l''utente JOSM corrente. L''eccezione è stata: {0}

en: Initializing nodes to download ...
it: Inizializzazione dei nodi da scaricare ...

en: The server did not return data for the requested object, it was either deleted or does not exist. | The server did not return data for the requested objects, they were either deleted or do not exist.
it[0]: Il server non ha restituito i dati dell’oggetto richiesto (sarà stato cancellato oppure non esiste).
it[1]: Il server non restituito i dati degli oggetti richiesti (saranno stati cancellati oppure non esistono).

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
it: Il server ha risposto con il codice 404.<br>Solitamente questo significa che il server non trova alcun oggetto con l''identificativo richiesto.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
it[0]: L''oggetto non può essere scaricato
it[1]: Alcuni oggetti non possono essere scaricati

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
it[0]: Un oggetto non può essere scaricato.<br>
it[1]: {0} oggetti non possono essere scaricati.<br>

en: missing objects:
it: oggetti mancanti:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
it[0]: Un oggetto scaricato è stato eliminato.
it[1]: {0} oggetti scaricati sono stati eliminati.

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
it: Modificare il percorso manualmente nel campo testuale oppure clicca il pulsante "..." per aprire il selezionatore di file.

en: The bold text is the name of the layer.
it: Il testo in grassetto è il nome del livello.

en: Click here to choose save path
it: Clicca qui per scegliere il percorso di salvataggio

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
it: Il livello ''''{0}'''' non è supportato da un file

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
it: Il file ''''{0}'''' non è scrivibile. Specificare un altro nome di file.

en: Click cell to change the file path.
it: Clicca sulla cella per modificare il percorso del file.

en: Launch a file chooser to select a file
it: Lancia una finestra di selezione file

en: Select filename
it: Seleziona il nome del file

en: Work Offline...
it: Lavora offline…

en: Block network access to resources
it: Blocca l’accesso di rete alle risorse

en: Open Recent
it: Apri recente

en: List of recently opened files
it: Lista dei file aperti di recente

en: Clear
it: Cancella

en: Clear the list of recently opened files
it: Svuota la lista dei file aperti di recente

en: Saving layer to ''{0}'' ...
it: Salvataggio del livello su ''''{0}'''' ...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
it: Modifiche non salvate - Salvare/caricare prima di uscire?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
it: Modifiche non salvate - Salvare/caricare prima di eliminare?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
it: Modifiche non salvate - Salvare ed inviare prima del riavvio?

en: Uploading and saving modified layers ...
it: Caricamento e salvataggio dei livelli modificati ...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
it[0]: <html>{0} livello contiene dei conflitti non risolti.<br>Prima risolverli oppure scartare le modifiche.<br>Livello con conflitti:</html>
it[1]: <html>{0} livelli contengono dei conflitti non risolti.<br>Prima risolverli oppure scartare le modifiche.<br>Livelli con conflitti:</html>

en: Unsaved data and conflicts
it: Dati non salvati e conflitti

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
it[0]: <html>{0} livello ha la necessità di essere salvato ma non possiede alcun file associato.<br>Selezionare un file per questo livello oppure scartare le modifiche.<br>Livello privo di file:</html>
it[1]: <html>{0} livelli hanno la necessità di essere salvati non posseggono alcun file associato.<br>Selezionare un file per ognuno di essi oppure scartare le modifiche.<br>Livelli privi di file:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
it: Dati non salvati e file associato mancante

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
it[0]: <html>{0} livello necessita di essere salvato ma è associato ad un file<br>su cui non è possibile scrivere.<br>Selezionare un altro file per questo livello oppure eliminare le modifiche.<br>Livello con il file non scrivibile:</html>
it[1]: <html>{0} livelli necessitano di essere salvati ma sono associati a dei file<br>sui quali non è possibile scrivere.<br>Selezionare un altro file per ognuno di questi livelli oppure eliminare le modifiche.<br>Livelli con i file non scrivibili:</html>

en: Unsaved data non-writable files
it: Dati non salvati con file non-scrivibili

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
it: Chiudi questa finestra e ritorna alle modifiche in JOSM

en: Exit now!
it: Esci adesso!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
it: Esci da JOSM senza salvare. Le modifiche non salvate saranno perse.

en: Restart now!
it: È necessario riavviare!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
it: Riavvia JOSM senza salvare. Le modifiche non salvate andranno perse.

en: Delete now!
it: Elimina adesso!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
it: Elimina i livelli senza salvare. Le modifiche non salvate saranno perse.

en: Perform actions before exiting
it: Esegui azioni prima di uscire

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
it: Esci da JOSM salvando. Le modifiche non salvate saranno caricate e/o salvate.

en: Perform actions before restarting
it: Esegui le azioni prima del riavvio

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
it: Riavvia JOSM dopo aver fatto il salvataggio. Le modifiche saranno salvate e/o trasmesse al server.

en: Perform actions before deleting
it: Esegui azioni prima di eliminare

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
it: Salva/Carica i livelli prima di eliminare. Le modifiche non salvate non saranno perse.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
it: Preparazione del livello ''{0}'' per il caricamento ...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
it[0]: <html>È stata annullata o è fallita una operazione di caricamento e/o salvataggio<br>di un livello contenente delle modifiche.</html>
it[1]: <html>Sono state annullate o sono fallite le operazioni di caricamento e/o salvataggio<br>di {0} livelli contenenti delle modifiche.</html>

en: Incomplete upload and/or save
it: Caricamento e/o salvataggio incompleto

en: should be uploaded
it: deve essere caricato

en: should be saved
it: deve essere salvato

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
it: Il livello ''''{0}'''' contiene delle modifiche che devono essere caricate sul server.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
it: Il livello ''{0}'' contiene delle modifiche che si sconsiglia di caricare.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
it: il livello ''''{0}'''' non contiene modifiche da caricare.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
it: Il livello ''''{0}'''' contiene delle modifiche che devono essere salvate sul suo file associato ''''{1}''''.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
it: il livello ''''{0}'''' non ha alcuna modifica da salvare.

en: Layer Name and File Path
it: Nome del livello e percorso del file

en: Recommended Actions
it: Azioni consigliate

en: Actions To Take
it: Azioni da intraprendere

en: Update objects
it: Aggiorna oggetti

en: Describe the changes you made
it: Descrivi le modifiche che hai effettuato

en: Changeset tags:
it: Tag del changeset:

en: Settings
it: Impostazioni

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
it: Decidere come caricare i dati e quale gruppo di modifiche utilizzare

en: Upload to ''{0}''
it: Caricamento su ''''{0}''''

en: Upload Changes
it: Carica le modifiche

en: Upload the changed primitives
it: Carica le primitive modificate

en: Please enter a valid chunk size first
it: Si prega di inserire prima una dimensione del raggruppamento valida

en: Illegal chunk size
it: Dimensione del raggruppamento non valida

en: The following required terms are missing: {0}
it: I seguenti termini obbligatori sono mancanti: {0}

en: The following forbidden terms have been found: {0}
it: Sono stati trovati i seguenti termini vietati: {0}

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
it[0]: <html>L''etichetta del seguente gruppo di modifiche contiene una chiave/valore vuoti:<br>{0}<br>Continuare?</html>
it[1]: <html>Le etichette del seguente gruppo di modifiche contengono una chiave/valore vuoti:<br>{0}<br>Continuare?</html>

en: Empty metadata
it: Metadati vuoti

en: Cancel the upload and resume editing
it: Annulla il caricamento e ritorna alle modifiche

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
it: L''oggetto ''{0}'' è stato già eliminato sul server. Tralascio questo oggetto e ritento il caricamento.

en: Preparing objects to upload ...
it: Preparazione degli oggetti da caricare ...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
it: Gli oggetti saranno caricati su un <strong>nuovo gruppo di modifiche</strong>.

en: Objects are uploaded to the <strong>open changeset</strong> {0} ''{1}''.
it: Gli oggetti sono caricati sul <strong>changeset aperto</strong> {0} ''{1}''.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
it: Il gruppo di modifiche sarà <strong>chiuso</strong> dopo questo caricamento

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
it: Il gruppo di modifiche è stato lasciato <strong>aperto</strong> dopo questo caricamento

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
it[0]: Caricamento di <strong>{0} oggetto</strong> su <strong>1 gruppo di modifiche</strong>
it[1]: Caricamento di <strong>{0} oggetti</strong> su <strong>1 gruppo di modifiche</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
it[0]: Caricamento di <strong>{0} oggetto</strong> su <strong>1 gruppo di modifiche</strong> mediante <strong>1 richiesta</strong>
it[1]: Caricamento di <strong>{0} oggetti</strong> su <strong>1 gruppo di modifiche</strong> mediante <strong>1 richiesta</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
it: Caricamento di <strong>{0} oggetti</strong> su <strong>1 gruppo di modifiche</strong> mediante <strong>{1} richieste</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
it: Caricamento di <strong>{0} oggetti</strong> su <strong>più gruppi di modifiche</strong> mediante <strong>{1} richieste</strong>

en: Settings:
it: Impostazioni:

en: … to server: <strong>{0}</strong>
it: ... sul server: <strong>{0}</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
it: Caricamento in corso dei dati per il livello "{0}"

en: Continue uploading
it: Continua il caricamento

en: Click to continue uploading to additional new changesets
it: Clicca per continuare il caricamento su nuovi gruppi di modifiche addizionali

en: Go back to Upload Dialog
it: Ritorna alla finestra di caricamento

en: Click to return to the Upload Dialog
it: Clicca per ritornare alla finestra di caricamento

en: Abort
it: Interrompi

en: Click to abort uploading
it: Clicca per interrompere il caricamento

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
it: Il server ha risposto che il gruppo di modifiche corrente è stato chiuso.<br>Questo perché probabilmente la dimensione dei gruppi di modifiche supera il limite massimo<br>di {0} oggetti sul server ''{1}''.

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
it[0]: C''è ancora {0} oggetto da caricare.
it[1]: Ci sono ancora {0} oggetti da caricare.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
it: Clicca ''<strong>{0}</strong>'' per continuare il caricamento su nuovi gruppi di modifiche.<br>Cliccare ''<strong>{1}</strong>'' per ritornare alla finestra di caricamento.<br>Cliccare ''<strong>{2}</strong>'' per annullare il caricamento e ritornare alla modifica della mappa.<br>

en: Changeset is full
it: Gruppo di modifiche pieno

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
it: Il nodo ''{0}'' è stato già eliminato. Tralascio l''oggetto nel caricamento.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
it: Il percorso ''{0}'' è stato già eliminato. Tralascio l''oggetto nel caricamento.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
it: La relazione ''{0}'' è stata già eliminata. Tralascio l''oggetto nel caricamento.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
it: L''oggetto ''''{0}'''' è già eliminato. Tralascio l''oggetto nel caricamento.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
it[0]: Caricamento di {0} oggetto...
it[1]: Caricamento di {0} oggetti...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
it: L''eccezione che è stata generata verrà ignorata perché il caricamento è stato annullato. L''eccezione è: {0}

en: Upload successful!
it: Caricamento riuscito!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
it: <html>Marca gli oggetti modificati <strong>dalla selezione corrente</strong> come da caricare sul server.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
it: <html>Marca <strong>gli oggetti eliminati localmente</strong> come da eliminare sul server.</html>

en: Select objects to upload
it: Seleziona gli oggetti da caricare

en: Please select the upload strategy:
it: Si prega di selezionare la strategia di caricamento:

en: Upload all objects in one request
it: Carica tutti gli oggetti in una richiesta

en: Upload objects in chunks of size:
it: Carica gli oggetti in pacchetti di dimensione:

en: Upload each object individually
it: Carica ogni oggetto individualmente

en: <html><strong>Multiple changesets</strong> are necessary to upload {0} objects. Please select a strategy:</html>
it: Sono necessari <html><strong>molteplici changeset</strong> per caricare {0} oggetti. Selezionare una strategia:</html>

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
it: Riempi un gruppo di modifiche e ritorna alla finestra di caricamento

en: Open and use as many new changesets as necessary
it: Apri ed utilizza tanti nuovi gruppi di modifiche quanti necessari

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
it: <html>Impossibile caricare {0} oggetti mediante una singola richiesta perché<br>è stata superata la dimensione massima {1} del gruppo di modifiche sul server ''''{2}''''.</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
it: <html>Sono necessari <strong>più gruppi di modifiche</strong> per permettere il caricamento di  {0} oggetti. Quale strategia si desidera utilizzare?</html>

en: (1 request)
it: (1 richiesta)

en: (# requests unknown)
it: (# richieste sconosciuto)

en: ({0} request) | ({0} requests)
it[0]: ({0} richiesta)
it[1]: ({0} richieste)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
it: Dimensione del raggruppamento <= 0 non valida. Si prega di inserire un intero  > 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
it: La dimensione del raggruppamento {0} supera la dimensione massima del gruppo di modifiche, pari a {1}, per il server ''''{2}''''

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
it: Il valore ''''{0}'''' non è un numero. Si prega di inserire un intero > 1

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
it: Il commento che hai caricato è <i>rifiutato</i>.

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
it: Il proprio commento al caricamento è <i>vuoto</i>, oppure <i>molto breve</i>.<br /><br />Questo è tecnicamente permesso, ma si prega di prendere in considerazione che gli utenti che monitorano<br />le modifiche effettuate nella propria zona si basano anche sui commenti<br />per capire ciò che è stato fatto!<br /><br />Se si utilizza un minuto in più ora per descrivere le proprie modifiche, si renderà la vita<br />più facile agli altri mappatori.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
it: Grazie per aver inserito un commento al gruppo di modifiche! Ciò renderà più facile agli altri mappatori capire cosa volevi fare.

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
it: La fonte del tuo gruppo di modifiche è <i>rifiutata</i>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
it: Non è stata specificata una fonte per le proprie modifiche.<br />È tecnicamente permesso, però questa informazione aiuta<br />gli altri utenti a conoscere l’origine dei dati.<br /><br />Se si dedica adesso un minuto per spiegare la propria modifica, si renderà la vita<br />più facile a molti altri mappatori.

en: Thank you for providing the data source!
it: Grazie per aver inserito la fonte dei tuoi dati!

en: Objects to add:
it: Oggetti da aggiungere:

en: Objects to modify:
it: Oggetti da modificare:

en: Objects to delete:
it: Oggetti da eliminare:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
it[0]: {0} oggetto da aggiungere:
it[1]: {0} oggetti da aggiungere:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
it[0]: {0} oggetto da modificare:
it[1]: {0} oggetti da modificare:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
it[0]: {0} oggetto da eliminare:
it[1]: {0} oggetti da eliminare:

en: All Formats
it: Tutti i formati

en: Could not export ''{0}''.
it: Impossibile esportare ''''{0}''''.

en: Could not import ''{0}''.
it: Impossibile importare ''''{0}''''.

en: Could not import files.
it: Impossibile importare i file.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
it: <html>Impossibile leggere il file ''{0}''.<br>L''errore è:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
it: <html>Impossibile leggere i file.<br>L''errore è:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
it: File GeoJSON

en: Layer ''{0}'' not supported
it: Livello ''{0}'' non supportato

en: GeoJSON file
it: File GeoJSON

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
it: Nota: la GPL non è compatibile con la licenza di OSM. Non caricare tracce con licenza GPL.

en: GPS track description
it: descrizione della traccia GPS

en: Add author information
it: Aggiungi informazioni sull’autore

en: Real name
it: Nome reale

en: Copyright (URL)
it: Diritto d’autore (URL)

en: Predefined
it: Predefinito

en: Copyright year
it: Copyright anno

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Save track colors in GPX file
it: Salva il colore della traccia nel file GPX

en: Use Garmin compatible GPX extensions
it: Usa le estensioni GPX compatibili con Garmin

en: Save layer specific preferences
it: Salva preferenze specifiche per ogni livello

en: Export options
it: Opzioni di esportazione

en: Export and Save
it: Esporta e Salva

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
it: Le estensioni delle tracce di Garmin supportano solo 16 colori.

en: Choose a predefined license
it: Scegliere una licenza predefinita

en: GPX Files
it: File GPX

en: Markers from {0}
it: Contrassegni da {0}

en: Routes from {0}
it: Routes da {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
it: È stato generato un errore durante l''analisi dei dati gpx data per il livello ''{0}''. Sarà disponibile soltanto una parte del file.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
it: È stato generato un errore durante l''analisi del file gpx ''{0}''. Sarà disponibile soltanto una parte del file.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
it: Analisi dei dati fallita per il livello ''{0}''

en: Coordinates imported: {0}
it: Coordinate importate: {0}

en: Import success:
it: Import andato a buon fine:

en: Import failure!
it: Import fallito!

en: Image Files
it: File immagine

en: folder
it: cartella

en: Looking for image files
it: Ricerca dei file immagine

en: No image files found.
it: Non è stato trovato alcun file immagine.

en: NMEA-0183 Files
it: File NMEA-0183

en: Malformed sentences: {0}
it: Sentenza malformata: {0}

en: Checksum errors: {0}
it: Errori di checksum: {0}

en: Unknown sentences: {0}
it: Sentenze non conosciute: {0}

en: Zero coordinates: {0}
it: Coordinate a zero: {0}

en: Note Files
it: File delle note

en: OSM Server Files bzip2 compressed
it: File compressi bzip2 del server OSM

en: OsmChange File
it: File OsmChange

en: File ''{0}'' does not exist.
it: il file "{0}" non esiste

en: No data found in file {0}.
it: Nessun dato trovato nel file {0}.

en: Open OsmChange file
it: Apri file OsmChange

en: OSM Server Files
it: Server dei File di OSM

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
it: <html>È stato generato un errore durante il ripristino del file della copia di sicurezza.<br>L''errore è:<br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
it: File compressi gzip del server OSM

en: Invalid dataset
it: Insieme di dati non valido

en: No data found for layer ''{0}''.
it: Nessun dato trovato per il livello ''{0}''.

en: No data found in file ''{0}''.
it: Nessun dato trovato nel file ''{0}''.

en: Open OSM file
it: Apri file OSM

en: OSM PBF Files
it: File OSM PBF

en: OSM Server Files XZ compressed
it: File server OSM XZ compresso

en: Validation Error Files
it: File di errore di validazione

en: WMS Files (*.wms)
it: File WMS (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
it: Versione del file WMS non supportata; trovata {0}, attesa {1}

en: Native projections
it: Proiezioni native

en: Offset
it: Scostamento

en: Tile download projection
it: Proiezione dei tasselli scaricati

en: Tile display projection
it: Proiezione dei tasselli visibili

en: Current zoom
it: Ingrandimento corrente

en: Show tile info
it: Mostra informazioni dei tasselli

en: Tile Info
it: Info Tasselli

en: Tile name
it: Nome dei tasselli

en: Tile URL
it: Indirizzo URL dei tasselli

en: Custom header: {0}
it: Header personalizzato: {0}

en: Tile size
it: Dimensione dei tasselli

en: Tile display size
it: Dimensione dei tassello visualizzato

en: Reprojection
it: Riproiezione

en: Reprojected tile size
it: Dimensione dei tasselli riproiettati

en: Loaded
it: Caricato

en: Loading
it: Caricamento in corso

en: Load tile
it: Carica tassello

en: Get tile status
it: Ottieni lo stato del tassello

en: Force tile rendering
it: Forza la rappresentazione grafica del tassello

en: Failed to create tile source
it: Impossibile creare la fonte dei tasselli

en: zoom in to load more tiles
it: ingrandire per caricare più tasselli

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
it: aumentare il livello di ingrandimento dei tasselli (cambio di risoluzione) per vedere altri dettagli

en: Current zoom: {0}
it: Ingrandimento corrente: {0}

en: Display zoom: {0}
it: Ingrandimento visualizzato: {0}

en: Pixel scale: {0}
it: Scala pixel: {0}

en: Best zoom: {0}
it: Migliore ingrandimento: {0}

en: Estimated cache size: {0}
it: Dimensione stimata della cache: {0}

en: === Cache stats ===
it: === Statistiche della cache ===

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
it: {0} ({1}), scarica automaticamente con zoom {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
it: {0} ({1}), scarica con zoom {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
it: Scaricati {0}/{1} tasselli

en: Save WMS file
it: Salva file WMS

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
it: Le immagini satellitari ''{0}'' potrebbero essere disallineate. Verificare lo scostamento mediante tracce GPS!

en: Details...
it: Dettagli...

en: Do not show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Hide this message
it: Nascondi questo messaggio

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
it: Impossibile creare la cartella {0}, il salvataggio automatico sarà disabilitato

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
it: Impossibile creare il file {0}, sarà utilizzato un altro nome

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
it: Errore di IO durante la creazione del file, il salvataggio automatico sarà tralasciato: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
it: Impossibile eliminare il vecchio file di backup {0}

en: Your work has been saved automatically.
it: Il proprio lavoro è stato salvato automaticamente.

en: Restoring files
it: Ripristino dei file in corso

en: Unable to delete backup file {0}
it: Impossibile cancellare il file di backup {0}

en: Unable to delete PID file {0}
it: Impossibile cancellare il file PID {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
it: Impossibile cancellare il file di backup archiviato {0}

en: Customize Color
it: Personalizza colori

en: Default
it: Predefinito

en: Choose a color
it: Scegli un colore

en: Name: {0}
it: Nome: {0}

en: Description: {0}
it: Descrizione: {0}

en: Creator: {0}
it: Creatore: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
it[0]: {0} tracciato, {1} segmenti del tracciato
it[1]: {0} tracciati, {1} segmenti del tracciato

en: Timespan
it: Differenza temporale

en: Number of<br/>Segments
it: Numero di<br/>Segmenti

en: {0} route,  | {0} routes,
it[0]: {0} itinerario,
it[1]: {0} itinerari,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
it[0]: {0} punto del percorso
it[1]: {0} punti del percorso

en: Jump to next segment
it: Salta al prossimo segmento

en: Jump to previous segment
it: Salta al segmento precedente

en: {0} track | {0} tracks
it[0]: {0} tracciato
it[1]: {0} tracciati

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
it[0]:  ({0} segmento)
it[1]:  ({0} segmenti)

en: Save GPX file
it: Salva in un file GPX

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
it: Raduna i segmenti di tutti i tracciati e combinali in un singolo tracciato.

en: Combine tracks of this layer
it: Combina i tracciati di questo livello

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
it: Dividi i segmenti di un tracciato in tracciati multipli.

en: Split track segments to tracks
it: Dividi i segmenti del tracciato in più tracciati

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
it: Dividi i tracciati di questo livello su un nuovo livello ciascuno.

en: Split tracks to new layers
it: Dividi i tracciati su nuovi livelli

en: Id
it: ID

en: Min. zoom
it: Ingrandimento minimo

en: Max. zoom
it: Ingrandimento massimo

en: Unsupported imagery type: {0}
it: Tipo di immagini non supportato: {0}

en: Next marker
it: Contrassegno successivo

en: Jump to next marker
it: Vai al contrassegno successivo

en: Previous marker
it: Contrassegno precedente

en: Jump to previous marker
it: Vai al contrassegno precedente

en: All projections are supported
it: Sono supportate tutte le proiezioni

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
it: Il livello {0} non supporta la nuova proiezione {1}.

en: Supported projections are: {0}
it: Le proiezioni supportate sono: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
it: Impostare una nuova proiezione o rimuovere il livello.

en: Save Layer
it: Salva livello

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
it: Tentativo di impostare per la modifica un livello dati che è in sola lettura

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
it: Tentativo di eliminare un livello per il quale è in atto un caricamento sul server in background. Attendere prima che il caricamento su server sia finito.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
it: Un caricamento sul server in background è già in atto. Impossibile inizializzare lo stato fino a che il caricamento sul server non è terminato.

en: Notes layer
it: Livello note

en: Total notes:
it: Note totali:

en: Changes need uploading?
it: Le modifiche devono essere caricate?

en: Save Note file
it: Salva il file delle note

en: outside downloaded area
it: al di fuori dell''area scaricata

en: Data Layer {0}
it: Livello dati {0}

en: Merging layers
it: Unione dei livelli

en: {0} deleted | {0} deleted
it[0]: {0} eliminato
it[1]: {0} eliminati

en: {0} incomplete | {0} incomplete
it[0]: {0} incompleto
it[1]: {0} incompleti

en: {0} consists of:
it: {0} è composto da:

en: API version: {0}
it: Versione delle API: {0}

en: Layer is locked
it: Il layer è bloccato

en: Download is blocked
it: Il download è bloccato

en: Upload is discouraged
it: Il caricamento è sconsigliato

en: Upload is blocked
it: Il caricamento è bloccato

en: Empty layer
it: Livello vuoto

en: Convert to GPX layer
it: Converti in un livello GPX

en: Converted from: {0}
it: Convertito da: {0}

en: Dataset consistency test
it: Controllo consistenza dell’insieme dei dati

en: No problems found
it: Nessun problema trovato

en: Following problems found:
it: Sono stati trovati i seguenti problemi:

en: Save anyway
it: Salva comunque

en: The layer contains no data.
it: Il livello non contiene alcun dato.

en: Conflicts
it: Conflitti

en: Reject Conflicts and Save
it: Rifiuta i conflitti e Salva

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
it: Ci sono conflitti non risolti. I conflitti non saranno salvati e verranno gestiti come se si fossero stati tutti rifiutati. Continuare?

en: Save OSM file
it: Salva file OSM

en: Validation errors
it: Errori di verifica

en: No validation errors
it: Nessun errore individuato

en: Save Validation errors file
it: Salva il file degli errori di validazione

en: Set WMS Bookmark
it: Imposta segnalibro WMS

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
it: Impossibile trovare una proiezione supportata dal livello {0}. Userò {1}.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
it: Riproiezione del livello {0} da {1} a {2}. Per una migliore qualità e performance, passare ad una delle proiezioni supportate: {3}

en: Adjust timezone and offset
it: Regola fuso orario e scostamento

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
it: È stato generato un errore durante il tentativo di correlare le foto con il tracciato GPX. Si possono regolare le barre di scorrimento per correlare manualmente le foto.

en: Matching photos to track failed
it: È fallita la correlazione delle foto al tracciato

en: Timezone: {0}
it: Fuso orario: {0}

en: Minutes: {0}
it: Minuti: {0}

en: Seconds: {0}
it: Secondi: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
it[0]: (Differenza temporale di {0} giorno)
it[1]: Differenza temporale di {0} giorni

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Segment settings
it: Impostazioni del segmento

en: Interpolate between segments
it: Interpolazione tra segmenti

en: only when the segments are less than # minutes apart:
it: solo quando i segmenti sono distanti meno di # minuti:

en: only when the segments are less than # meters apart:
it: solo quando i segmenti sono distanti meno di # metri:

en: Tag images at the closest end of a segment, when not interpolated
it: Etichetta le immagini all''estremità più vicina di un segmento, quando non sono interpolate

en: only within # minutes of the closest trackpoint:
it: solo entro # minuti dal trackpoint più vicino:

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
it: Impostazioni delle tracce (nota che in un file GPX possono esserci tracce multiple)

en: Interpolate between tracks
it: Interpolazione tra le tracce

en: only when the tracks are less than # minutes apart:
it: solo quando le tracce sono a meno di # minuti:

en: only when the tracks are less than # meters apart:
it: solo quando le tracce sono a meno di # metri:

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
it: Associa le immagini all’estremo del percorso se non interpolate<br>(si applica prima del primo e dopo dell’ultimo percorso)

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
it: Forza l’etichettatura di tutte le immagini (ignora temporaneamente l’impostazione qua sopra).

en: This option will not be saved permanently.
it: Questa opzione non sarà salvata in modo permanente.

en: Correlate to GPX
it: Correlazione ai dati GPX

en: Invalid timezone
it: Fuso orario non valido

en: Invalid offset
it: Scostamento non valido

en: Correlate images with GPX track
it: Correla le immagini al tracciato GPX

en: Try Again
it: Riprova

en: No images could be matched!
it: Non è stato possibile correlare alcuna immagine!

en: <No GPX track loaded yet>
it: <Nessun tracciato GPX ancora caricato>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
it: Errore nell''interpretazione della data.
    Si prega di usare il formato richiesto

en: Invalid date
it: Data non valida

en: GPX track:
it: Tracciato GPX:

en: Open another GPX trace
it: Apri un altro tracciato GPX

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
it: <html>Utilizza la fotografia di un orologio preciso,<br>ad es. lo schermo del ricevitore GPS</html>

en: Auto-Guess
it: Auto-determina

en: Matches first photo with first gpx point
it: Correla la prima foto con il primo punto gpx

en: Manual adjust
it: Regolazione manuale

en: Advanced settings...
it: Impostazioni avanzate...

en: Override position for:
it: Sostituisci posizione per:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
it: Immagini con georeferenziazione nei dati exif ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
it: Immagini che sono state già etichettate ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
it: Visualizza le miniature delle immagini sulla mappa

en: Timezone:
it: Fuso orario:

en: Correlate
it: Correla

en: No gpx selected
it: Nessun tracciato gpx selezionato

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
it[0]: <html>Correlata <b>{0}</b> di <b>{1}</b> foto al tracciato GPX.</html>
it[1]: <html>Correlate <b>{0}</b> di <b>{1}</b> foto al tracciato GPX.</html>

en: The selected photos do not contain time information.
it: Le foto selezionate non contengono informazioni sull''ora.

en: Photos do not contain time information
it: Le foto non contengono informazioni sull''ora

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
it: Il tracciato GPX selezionato non contiene le marche temporali. Selezionarne un altro.

en: GPX Track has no time information
it: Il tracciato GPX non contiene alcuna informazione sull''ora

en: You should select a GPX track
it: Selezionare un tracciato GPX

en: No selected GPX track
it: Nessun tracciato GPX selezionato

en: Edit images sequence
it: Modifica sequenza di immagini

en: Geotagged Images
it: Immagini georeferenziate

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
it[0]: {0} immagine caricata.
it[1]: {0} immagini caricate.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
it[0]: Trovata {0} contente informazioni GPS.
it[1]: Trovate {0} contenti informazioni GPS.

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
it[0]: {0} ha aggiornato i dati GPS.
it[1]: {0} ha aggiornato i dati GPS

en: Elevation:
it: Elevazione:

en: Set image direction towards the next GPX waypoint
it: Imposta la direzione dell’immagine verso il prossimo waypoint GPX

en: Error on file {0}
it: Errore nel file {0}

en: No image
it: Nessuna immagine

en: No EXIF time in file "{0}". Using last modified date as timestamp.
it: Nessun orario EXIF nel file "{0}". Verrà usata la data di ultima modifica per il valore temporale.

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
it: Impossibile analizzare i metadata nel file "{0}". Verrà usata la data di ultima modifica per il valore temporale.

en: Geoimage: {0}
it: Immagine georeferenziata: {0}

en: Display geotagged images
it: Visualizza immagini georeferenziate

en: Next
it: Successivo

en: Show next Image
it: Visualizza l''immagine successiva

en: Previous
it: Precedente

en: Show previous Image
it: Visualizza l''immagine precedente

en: First
it: Primo

en: Show first Image
it: Mostra prima immagine

en: Last
it: Ultimo

en: Show last Image
it: Mostra ultima immagine

en: Center view
it: Centra la visualizzazione

en: Zoom best fit and 1:1
it: Ingrandimento ottimale e 1:1

en: Remove photo from layer
it: Rimuovi foto dal layer

en: Delete image file from disk
it: Elimina il file immagine dal disco

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
it[0]: Cancellare il file dal disco?
it[1]: Cancellare {0} file dal disco?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
it[0]: Il file immagine verrà perso per sempre!
it[1]: I file immagine verranno persi per sempre!

en: Image file could not be deleted.
it: Il file dell’immagine non può essere eliminato.

en: Copy image path
it: Copia percorso immagine

en: Move dialog to the side pane
it: Sposta la finestra sul pannello laterale

en: Multiple images selected
it: Molteplici immagini selezionate

en: 
    Altitude: {0} m
it: 
    Altitudine: {0} m

en: 
    Speed: {0} km/h
it: 
    Velocità: {0} km/h

en: 
    Direction {0}°
it: 
    Direzione {0}°

en: 
    EXIF time: {0}
it: 
    tempo EXIF: {0}

en: 
    GPS time: {0}
it: 
    temo GPS: {0}

en: 
    Headline: {0}
it: 
    Titolo: {0}

en: 
    Keywords: {0}
it: 
    Parole chiave: {0}

en: 
    Object name: {0}
it: 
    Nome oggetto: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
it: Estrazione delle localizzazioni GPS dagli EXIF

en: Starting directory scan
it: Inizio analisi cartella

en: Read photos...
it: Lettura delle foto ...

en: Reading {0}...
it: Lettura di {0}...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
it: Non è possibile ottenere il percorso canonico per la cartella {0}

en: Scanning directory {0}
it: Analisi cartella {0}

en: Error while getting files from directory {0}
it: Errore durante il prelevamento dei file dalla cartella {0}

en: One of the selected files was null
it: Uno dei file selezionati era nullo

en: Show thumbnails
it: Mostra le miniature

en: Show image thumbnails instead of icons.
it: Mostra le miniature al posto delle icone.

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
it: Sincronizza l''ora da una fotografia del ricevitore GPS

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
it: <html>Fotografa il tuo ricevitore GPS mentre indica l''ora.<br>Visualizza qui la foto.<br>Copia l''ora dalla foto e seleziona la fascia oraria<hr></html>

en: Photo time (from exif):
it: Ora di scatto della fotografia (dai dati exif):

en: Gps time (read from the above photo):
it: Ora GPS (letto dalla fotografia precedente):

en: Photo taken in the timezone of:
it: Foto scattata nel fuso orario di:

en: Use daylight saving time (where applicable)
it: Usa l''ora legale (ove possibile)

en: Open another photo
it: Apri un''altra fotografia

en: No date
it: Nessuna data

en: Load images from Wikimedia Commons
it: Carica immagini da Wikimedia Commons

en: Choose track visibility and colors
it: Scegli visibilità e colori delle tracce

en: Select by date
it: Seleziona in base alla data

en: Set track visibility for {0}
it: Imposta la visibilità del tracciato per {0}

en: Set color for selected tracks...
it: Imposta il colore per le tracce selezionate

en: Show all
it: Mostra tutti

en: Show selected only
it: Mostra solo i selezionati

en: The GPX layer contains fields that can be converted to OSM tags. How would you like to proceed?
it: Il livello GPX contiene i campi che possono essere convertiti in etichette OSM. Come vorresti procedere?

en: Convert all fields
it: Converti tutti i campi

en: Only convert the following fields:
it: Converti solo i campi seguenti:

en: Do not convert any fields
it: Non convertire nessun campo

en: Convert
it: Converti

en: Convert and remember selection
it: Converti e ricorda la selezione

en: Convert to data layer
it: Converti in livello dati

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
it: <html>Il caricamento di dati GPS non elaborati assunti come dati cartografici è considerato dannoso.<br>Se si desidera caricare dei tracciati vedere qui:</html>

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
it: Vuoi semplificare i percorsi nel livello convertito?

en: Customize track drawing
it: Personalizza l''aspetto del tracciato

en: From
it: Da

en: To
it: A

en: No timestamp
it: Nessuna marca temporale

en: Select to download OSM data.
it: Selezionare per scaricare i dati OSM.

en: Select to download GPS traces.
it: Selezionare per scaricare i tracciati GPS.

en: Download everything within:
it: Scarica tutto entro:

en: meters
it: metri

en: Maximum area per request:
it: Area massima per richiesta:

en: Download near:
it: Scarica vicino:

en: track only
it: solo tracciato

en: waypoints only
it: solo punti del percorso

en: track and waypoints
it: tracciato e punti del percorso

en: Click to download
it: Clicca per scaricare

en: Click to download into a new data layer
it: Clicca per scaricare in un nuovo livello dati

en: Click to cancel
it: Clicca per annullare

en: Download from OSM along this track
it: Scarica da OSM lungo questo tracciato

en: Precache imagery tiles along this track
it: Memorizza preventivamente in cache i tasselli delle immagini aeree lungo questo percorso

en: Precaching WMS
it: Memorizzazione preventiva in cache del WMS

en: Please select the imagery layer.
it: Selezionare il livello delle immagini aeree.

en: Select imagery layer
it: Seleziona il livello delle immagini aeree

en: There are no imagery layers.
it: Non c''è alcun livello di immagini aeree.

en: No imagery layers
it: Nessun livello di immagini aeree

en: Error while parsing {0}
it: Impossibile interpretare {0}

en: Could not read "{0}"
it: Impossibile leggere "{0}"

en: gps point
it: punto GPS

en: None
it: Nessuno

en: Manual
it: Manuale

en: HDOP
it: Diluizione orizzontale della precisione (HDOP)

en: Quality
it: Qualità

en: Time
it: Tempo

en: Direction
it: Direzione

en: Velocity, {0}
it: Velocità, {0}

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
it: File audio (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
it: Importa l''audio

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
it: <html>Sono stati scaricati dal server i dati nel livello GPX ''''{0}''''.<br>Siccome i suoi punti non includono una marca temporale non è possibile correlarli con la traccia audio.</html>

en: Import not possible
it: Importazione non possibile

en: Audio markers from {0}
it: Contrassegni audio da {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
it: Nessuna traccia GPX da associare con l''audio.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
it: Alcuni punti del percorso con marche temporali precedenti l''inizio o successivi alla fine del tracciato sono stati omessi o posizionati all''inizio.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
it: Sono stati esclusi alcuni punti del percorso che sono troppo lontani dal tracciato per poter essere giustamente calcolati.

en: Import images
it: Importa immagini

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
it: <html>Sono stati scaricati dal server i dati nel livello GPX ''''{0}''''.<br>Siccome i suoi punti non includono una marca temporale non è possibile correlarli con le immagini.</html>

en: Markers From Named Points
it: Crea contrassegni dai punti con nome

en: Named Trackpoints from {0}
it: Nomina i punti del percorso da {0}

en: Auto load tiles
it: Carica automaticamente i tasselli

en: Auto zoom
it: Zoom automatico

en: Decrease zoom
it: Diminuisci l''ingrandimento

en: Flush tile cache
it: Svuota la cache dei tasselli

en: Increase zoom
it: Aumenta l''ingrandimento

en: Load all tiles
it: Carica tutti i tasselli

en: Load all error tiles
it: Carica tutti i tasselli con errori

en: Convert to OSM Data
it: Converti in dato OSM

en: Show errors
it: Mostra errori

en: Layer name
it: Nome del livello

en: Projection
it: Proiezione

en: Matrix set identifier
it: Identificatore Matrix set

en: Filter layers:
it: Filtra livelli:

en: Change resolution
it: Cambia risoluzione

en: Zoom to native resolution
it: Ingrandisci la visuale alla risoluzione originale

en: gps marker
it: contrassegno gps

en: marker | markers
it[0]: contrassegno
it[1]: contrassegni

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
it[0]: {0} è composto da {1} contrassegno
it[1]: {0} è composto da {1} contrassegni

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
it: Non ci sono contrassegni audio in questo livello da compensare.

en: Show Text/Icons
it: Mostra Testo/Icone

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
it: Commuta la visualizzazione dei contrassegni di testo ed icone

en: Synchronize Audio
it: Sincronizza l''audio

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
it: Premi pausa quando senti il segnale di sincronizzazione.

en: Audio synchronized at point {0}.
it: Audio sincronizzato al punto {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
it: Impossibile sincronizzare nel livello in esecuzione.

en: Make Audio Marker at Play Head
it: Crea contrassegno audio in prossimità della testina di riproduzione

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
it: Premi pausa nel punto del tracciato dove vuoi il contrassegno

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
it: È necessario spostare la testina di riproduzione in prossimità del tracciato GPX a cui è associata la traccia audio che si vuole riprodurre (dopo il primo contrassegno).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
it: Trascina (premendo SHIFT) la testina di riproduzione sopra un contrassegno audio o sul tracciato da sincronizzare.

en: Unable to create new audio marker.
it: Impossibile creare un nuovo contrassegno audio

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
it: Impossibile mostrare l''URL per questo contrassegno

en: (URL was:
it: (URL:

en: Select the map painting styles
it: Seleziona gli stili di disegno della mappa

en: Rendering {0} to {1}
it: Rendering {0} a {1}

en: Error - file not found: ''{0}''
it: Errore - file non trovato: "{0}"

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
it: Era atteso un numero intero per l’opzione {0}, ma ho trovato ''{1}''

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
it: Era atteso un numero intero >=0 per l’opzione {0}, ma ho trovato ''{1}''

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
it: Impossibile analizzare il parametro {0}: {1}

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
it: Erano attesi una chiave ed un valore separati dal carattere '':'' per l’opzione {0}, ma ho ottenuto ''{1}''

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
it: Era atteso un numero in virgola mobile per l’opzione {0}, ma ho ottenuto ''{1}''

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
it: Erano attese per l’opzione {0} due coordinate separate da una virgola, ma ho ottenuto ''{1}''

en: In option {0}: {1}
it: Nell’opzione {0}: {1}

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
it: Era atteso un numero in virgola mobile > 0 per l’opzione {0}, ma ho ottenuto ''{1}''

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
it: Era atteso un numero intero > 0 per l’opzione {0}, ma ho ottenuto ''{1}''

en: JOSM rendering command line interface
it: Interfaccia a linea di comando per la rappresentazione grafica di JOSM

en: Renders data and saves the result to an image file.
it: Rappresenta graficamente i dati e salva il risultato in un file immagine

en: Input data file name (.osm)
it: File dei dati d’ingresso (.osm)

en: Output image file name (.png); defaults to ''{0}''
it: Nome del file immagine in uscita (.png); valore predefinito ''{0}''

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
it: File di stile da usare per la rappresentazione grafica (.mapcss oppure .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
it: Questa opzione può essere ripetuta per caricare più stili.

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
it: Impostazione dello stile (accessibile in JOSM attraverso il click destro nel menù contestuale alla lista degli stili)

en: Applies to the last style loaded with the {0} option.
it: Si applica all’ultimo stile caricato con l’opzione {0}.

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
it: Seleziona il livello di ingrandimento per la rappresentazione grafica. (valore intero, 0=tutta la terra, 18=livello stradale)

en: Select the map scale
it: Seleziona la scala della mappa

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
it: Un valore di 10000 corrisponde ad una scala 1:10000 (1 cm sulla mappa equivale a 100 m sul terreno; risoluzione a schermo: 96 dpi)

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
it: Le opzioni {0} e {1} sono mutualmente esclusive.

en: Area to render, default value is ''{0}''
it: Area da rappresentare graficamente, il valore predefinito è ''{0}''

en: With keyword ''{0}'', the downloaded area in the .osm input file will be used (if recorded).
it: Con la parola chiave ''{0}'', verrà usata (se è presente) l’area scaricata nel file di ingresso .osm.

en: Specify bottom left corner of the rendering area
it: Specifica l’angolo in basso a sinistra dell’area da rappresentare graficamente

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
it: Utilizzato in combinazione con le opzioni di larghezza ed altezza per determinare l’area da rappresentare graficamente.

en: Width of the rendered area, in meter
it: Larghezza dell’area rappresentata graficamente, in metri

en: Height of the rendered area, in meter
it: Altezza dell’area rappresentata graficamente, in metri

en: Width of the target image, in pixel
it: Larghezza dell’immagine di destinazione, in pixel

en: Height of the target image, in pixel
it: Altezza dell’immagine di destinazione, in pixel

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
it: Proiezione da utilizzare, valore predefinito ''{0}'' (web-Mercator)

en: Maximum image width/height in pixel (''{0}'' means no limit), default value: {1}
it: Larghezza/altezza massime dell’immagine in pixel (''{0}'' significa senza limite), valore predefinito: {1}

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
it: Per specificare l’area rappresentata graficamente e la scala, le opzioni possono essere combinate in vari modi

en: If neither ''{0}'' nor ''{1}'' is given, the default value {2} takes effect and the bounds of the download area in the .osm input file are used.
it: Se non sono date né ''{0}'' né ''{1}'', ha effetto il valore predefinito {2}  e vengono utilizzati i limiti dell’area scaricata presente nel file d’ingresso .osm .

en: Argument {0} given, but scale cannot be determined from remaining arguments
it: Argomento {0} specificato ma la scala non può essere determinata dagli argomenti rimanenti

en: Argument {0} given, expected {1} or {2}
it: Argomento {0} specificato, {1} e {2} erano attesi

en: {0} mode, but no bounds found in osm data input file
it: modo {0} ma nessun limite è stato trovato nel file d’ingresso dei dati OSM

en: Unable to determine scale, one of the options {0}, {1}, {2} or {3} expected
it: Impossibile determinare la scala, una delle opzioni {0}, {1}, {2} oppure {3} era attesa

en: In .osm data file ''{0}'' -
it: Nel file dei dati .osm ''{0}'' -

en: Image dimensions ({0}x{1}) exceeds maximum image size {2} (use option {3} to change limit)
it: Le dimensioni dell’immagine ({0}x{1}) eccedono la dimensione massima dell’immagine {2} (usare l’opzione {3} per cambiare tale limite)

en: Style setting not found: ''{0}''
it: Impostazione dello stile non trovata: ''{0}''

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
it[0]: È stato generato un errore durante il caricamento di questo stile. Selezionare ''Informazioni'' dal menu contestuale (tasto destro del mouse) per i dettagli.
it[1]: Sono stati generati {0} errori durante il caricamento di questo stile. Selezionare ''Informazioni'' dal menu contestuale (tasto destro del mouse) per i dettagli.

en: loading style ''{0}''...
it: caricamento dello stile ''{0}'' in corso...

en: Failed to index validator rules. Error was: {0}
it: L’indicizzazione delle regole del validatore è fallita. L’errore è stato: {0}

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
it: Fallito il caricamento degli stili Mappaint da ''{0}''. L''eccezione è stata: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
it: Fallita l''analisi degli stili Mappaint da ''{0}''. L''errore è stato: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
it: Impossibile sostituire l''argomento {0} con {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
it: Impossibile trovare l''immagine ''{0}''

en: Save Access Token in preferences
it: Salva token di accesso nelle preferenze

en: Access Token Key:
it: Chiave del token di accesso:

en: Access Token Secret:
it: Codice segreto del token di accesso:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
it: <html>Selezionare per salvare il token di accesso nelle preferenze di JOSM.<br>Deselezionare per utilizzare il token di accesso solamente in questa sessione di JOSM.</html>

en: Use default settings
it: Utilizza le impostazioni predefinite

en: Access Token URL:
it: Indirizzo URL del token di accesso:

en: Authorize URL:
it: Indirizzo URL di autorizzazione:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
it: Clicca per ripristinare i valori predefiniti delle impostazioni OAuth

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
it: Clicca per annullare il ripristino delle impostazioni OAuth con i valori predefiniti

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
it: <html>JOSM sta per ripristinare i valori predefiniti delle impostazioni OAuth.<br>Le impostazioni personalizzate correnti non sono salvate.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
it: Sovrascrivere le impostazioni OAuth personalizzate?

en: Fully automatic
it: Completamente automatico

en: Semi-automatic
it: Semi-automatico

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
it: <html>Lanciare una procedura automatica per ottenere un token di accesso dal sito OSM.<br>JOSM accede al sito OSM a nome dell’utente di JOSM e in modo<br>automatico autorizza l’utente e recupera il token.</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
it: <html>Avvia una procedura semi-automatica per ottenere un token di accesso dal sito web di OSM.<br>JOSM invia le normali richieste OAuth per ottenere un token di richiesta e un<br>token di accesso. Invia l’utente al sito web di OSM tramite un browser esterno<br>per autenticarsi e per accettare il token di richiesta inviato da JOSM.</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
it: <html>Inserire manualmente un token di accesso se è stato generato ed ottenuto al di fuori<br>di JOSM.</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
it: Si prega di inserire il proprio nome utente e password OSM. La password <strong>non</strong> sarà memorizzata in chiaro nelle preferenze di JOSM ma sarà inviata al server OSM <strong>solamente una volta</strong>. I successivi caricamenti non utilizzeranno più la password.

en: Username:
it: Nome utente:

en: Granted rights
it: Diritti concessi

en: Advanced OAuth properties
it: Proprietà OAuth avanzate

en: Accept Access Token
it: Accetta il token di accesso

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
it: <html>È stato ottenuto con successo un token di accesso OAuth dal sito web di OSM. Cliccare su <strong>{0}</strong> per accettare il token. JOSM lo utilizzerà nelle successive richieste per acquisire l''accesso alle API di OSM.</html>

en: Authorize now
it: Autorizza adesso

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
it: Clicca per essere rediretti alla maschera di autorizzazione sul sito web di JOSM

en: Back
it: Indietro

en: Run the automatic authorization steps again
it: Esegui nuovamente i passaggi dell''autorizzazione automatica

en: Test Access Token
it: Verifica il token di accesso

en: Authorize JOSM to access the OSM API
it: Autorizza JOSM ad accedere alle API di OSM

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
it: <html>È fallito il processo automatico per l''ottenimento di un token di accesso OAuth<br>dal server OSM.<br><br>Si prega di provare nuovamente oppure di selezionare un''altra tipologia di processo autorizzativo,<br>es. autorizzazione semi-automatica o manuale.</html>

en: OAuth authorization failed
it: Autorizzazione OAuth fallita

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
it: <html>Il processo automatico per l''ottenimento di un token di accesso OAuth<br>dal server OSM è fallito perché JOSM non è in grado di costruire<br>un indirizzo URL di accesso valido sulla base dell''indirizzo URL di autorizzazione OAuth ''{0}''.<br><br>Si prega di controllare le proprie preferenze avanzate e di riprovare.</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
it: Si prega di inserire un token di accesso OAuth autorizzato ad accedere al server OSM ''{0}''.

en: Access Token
it: Token di accesso

en: Advanced OAuth parameters
it: Parametri OAuth avanzati

en: Enter the OAuth Access Token
it: Inserire il token di accesso OAuth

en: Enter advanced OAuth properties
it: Inserire le proprietà avanzate OAuth

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
it: <html><body>Inserire un Token di Accesso OAuth che è autorizzato ad accedere al server OSM ''{0}''.</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
it: Si prega di inserire una chiave per il token di accesso

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
it: La chiave del token di accesso non può essere vuota. Si prega di inserire una chiave per il token di accesso

en: Click to test the Access Token
it: Clicca per verificare il token di accesso

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
it: Con OAuth si concede a JOSM il diritto di caricare i dati cartografici ed i tracciati GPS per proprio conto (<a href="{0}">maggiori informazioni...</a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
it: <strong>Attenzione:</strong>Dato che non si sta usando l’API OSM predefinita, assicurarsi di aver selezionato la chiave dell’utilizzatore e il codice segreto nei <i>parametri OAuth avanzati</i>.

en: Get an Access Token for ''{0}''
it: Ottieni un token di accesso per ''''{0}''''

en: Close the dialog and cancel authorization
it: Chiudi la finestra ed annulla l''autorizzazione

en: Close the dialog and accept the Access Token
it: Chiudi la finestra ed accetta il token di accesso

en: Allow to upload map data
it: Permetti il caricamento dei dati cartografici

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
it: Selezionare per permettere a JOSM di caricare i dati cartografici a tuo nome

en: Allow to upload GPS traces
it: Permetti il caricamento di tracciati GPS

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
it: Selezionare per permettere a JOSM di caricare i tracciati GPS a tuo nome

en: Allow to download your private GPS traces
it: Permetti lo scaricamento dei propri tracciati GPS privati

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
it: Selezionare per permettere a JOSM di scaricare i propri tracciati GPS privati nei livelli JOSM

en: Allow to read your preferences
it: Permetti la lettura delle preferenze personali

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
it: Selezionare per permettere a JOSM di leggere le preferenze personali del server

en: Allow to write your preferences
it: Permetti la scrittura delle preferenze personali

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
it: Selezionare per permettere a JOSM di scrivere le preferenze personali del server

en: Allow modifications of notes
it: Permetti modifica delle note

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
it: Selezionare per permette a JOSM di modificare le note per tuo conto

en: Testing OAuth Access Token
it: Verifica del token di accesso OAuth

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
it: È stato rifiutato l''ottenimento dei dettagli utente con chiave del token di accesso ''''{0}''''.

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
it: È stato proibito il recupero delle informazioni utente con la chiave del token di accesso ''{0}''.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
it: <html>È stato utilizzato con successo il token di accesso ''{0}'' per<br>accedere al server OSM su ''{1}''.<br>Si sta accedendo al server OSM come l''utente ''{2}'' con identificativo ''{3}''.</html>

en: Success
it: Operazione riuscita con successo

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
it: <html>È fallito l''accesso al server OSM ''{0}''<br>con il token di accesso ''{1}''.<br>Il server ha rifiutato il token di accesso come non autorizzato. Non si sarà<br>in grado di accedere ad alcuna risorsa protetta su questo server utilizzando questo token.</html>

en: Test failed
it: Test fallito

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
it: <html>Il token di accesso ''{1}'' è conosciuto dal server OSM ''{0}''.<br>Però la verifica di ottenimento dei dettagli utente per questo token è fallita.<br>A seconda della tipologia di permessi assegnati a questo token potrebbe non essere possibile<br>caricare dati, caricare tracciati GPS, e/o accedere ad altre risorse protette.</html>

en: Token allows restricted access
it: Il token permette l’accesso ristretto

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
it: <html>Fallito l''ottenimento delle informazioni associate all''utente corrente dal server OSM ''{0}''.<br>Questo probabilmente non è un problema causato dal token di accesso oggetto di verifica, bensì<br>un problema con la configurazione del server. Controllare attentamente l''indirizzo URL<br>del server e la propria connessione ad internet.</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
it: <html>Fallita la firma della richiesta per il server OSM ''''{0}'''' con il token ''''{1}''''.<br>Probabilmente il token non è valido.</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
it: <html>La verifica è fallita perché il server ha risposto con un errore interno.<br>JOSM non può decidere se il token è valido. Si prega di riprovare più tardi.</html>

en: Retrieving user info...
it: Ottenimento delle informazioni utente...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
it: Chiudi la finestra delle preferenze e scarta le modifiche

en: Save the preferences and close the dialog
it: Salva le preferenze e chiudi la finestra

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
it: È necessario riavviare JOSM perché alcune impostazioni abbiano effetto.

en: Would you like to restart now?
it: Si desidera riavviare adesso?

en: Download plugins
it: Scarica estensioni

en: Icon paths:
it: Percorsi delle icone:

en: Name (optional):
it: Nome (opzionale):

en: URL / File:
it: Indirizzo URL / File:

en: active
it: attivo

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
it: File di stile di disegno mappa (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
it: File di definizione preimpostazioni (*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
it: Regola controllo etichette (*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
it: Modifica sorgente:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
it: La voce ''{0}'' richiede la versione {1} di JOSM. (Versione corrente: {2})

en: Continue anyway
it: Continua comunque

en: Cancel and return to the previous dialog
it: Annulla e ritorna alla finestra precedente

en: Ignore warning and install style anyway
it: Ignora l''avviso e installa lo stile comunque

en: Some entries have unmet dependencies:
it: Alcune voci hanno dipendenze non soddisfatte:

en: Reset
it: Azzera

en: Reset to default
it: Ripristina i valori predefiniti

en: Add a new icon path
it: Aggiungi il percorso di una nuova icona

en: Remove the selected icon paths
it: Rimuovi i percorsi delle icone selezionati

en: Edit the selected icon path
it: Modifica il percorso dell''icona selezionata

en: Tooltip
it: Suggerimento

en: Icon
it: Icona

en: Remove from toolbar
it: Rimuovi dalla barra degli strumenti

en: Configure toolbar
it: Configura la barra degli strumenti

en: Edit shortcut
it: Modifica scorciatoia

en: Do not hide toolbar and menu
it: Non nascondere la barra degli strumenti e il menu

en: Actions
it: Azioni

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Customize the elements on the toolbar.
it: Personalizza gli elementi nella barra degli strumenti

en: Separator
it: Separatore

en: Available
it: Disponibili

en: Action parameters
it: Parametri dell''azione

en: Parameter name
it: Nome parametro

en: Parameter value
it: Valore parametro

en: Toolbar action without name: {0}
it: Azione della barra degli strumenti senza nome: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
it: Valore della barra degli strumenti sconosciuto: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
it: Azione della barra degli strumenti {0} sovrascritta: {1} ottiene {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
it: Registrata l''azione della barra degli strumenti senza nome: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
it: Registrata l''azione della barra degli strumenti {0} sovrascritta: {1} ottiene {2}

en: Toolbar: {0}
it: Barra degli strumenti: {0}

en: add entry
it: aggiungi voce

en: Remove the selected entry
it: Rimuovi la voce selezionata

en: Key: {0}
it: Chiave: {0}

en: Edit boundaries
it: Modifica confini

en: Reset preferences
it: Reimposta preferenze

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
it: Si sta per cancellare tutte le preferenze sostituendole con i loro valori predefiniti<br />Tutte le proprie impostazioni saranno eliminate: componenti aggiuntivi, immagini aeree, filtri, pulsanti della barra degli strumenti, tastiera, ecc. <br />Si è sicuri di voler continuare?

en: Advanced Preferences
it: Preferenze avanzate

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
it: Impostazione diretta delle preferenze. Usare con cautela!

en: Read from file
it: Leggi da file

en: Export selected items
it: Esporta elementi selezionati

en: JOSM custom settings files (*.xml)
it: File di impostazioni personali JOSM (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
it: Si prega di selezionare alcune chiavi delle preferenze non marcate come predefinite

en: Export preferences keys to JOSM customization file
it: Esporta chiavi preferenze su file di personalizzazione JOSM

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
it: Cosa bisogna fare con le liste di preferenze quando il file deve essere importato?

en: Append preferences from file to existing values
it: Aggiungi preferenze da file ai valori esistenti

en: Replace existing values
it: Sostituisci valori esistenti

en: Open JOSM customization file
it: Apri file di personalizzazione JOSM

en: Import log
it: Importa registro

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
it: <html>Qui c''è il sommario dell''importazione del file. <br/>È possibile rifiutare i cambiamenti alle preferenze premendo "Annulla" nella finestra delle preferenze <br/>Per attivare alcuni cambiamenti potrebbe essere necessario riavviare JOSM.</html>

en: shortcut
it: scorciatoia

en: color
it: colore

en: toolbar
it: barra degli strumenti

en: imagery
it: immagini aeree

en: Load profile
it: Carica profilo

en: Save {0} profile
it: Salva profilo {0}

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
it: Tutte le preferenze di questo gruppo sono quelle predefinite, niente da salvare

en: Choose profile file
it: Scegliere il file del profilo

en: Change list setting
it: Modifica l''impostazione della lista

en: Change list of lists setting
it: Modifica l''impostazione della lista di liste

en: Change list of maps setting
it: Modifica l''impostazione della lista di mappe

en: Entry {0}
it: Voce {0}

en: Select Setting Type:
it: Seleziona il tipo di impostazione:

en: Simple
it: Semplice

en: List
it: Elenco

en: List of lists
it: Lista di liste

en: List of maps
it: Lista di mappe

en: Add setting
it: Aggiungi impostazione

en: Advanced Background: Changed
it: Sfondo avanzato: modificato

en: Advanced Background: NonDefault
it: Sfondo avanzato: NonPredefinito

en: Current value is default.
it: Il valore corrente è il predefinito.

en: Default value is ''{0}''.
it: Il valore predefinito è ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
it: Il valore predefinito al momento è sconosciuto (l''impostazione non è stata ancora utilizzata).

en: Change string setting
it: Modifica l''impostazione della stringa

en: Value:
it: Valore:

en: Settings for the audio player and audio markers.
it: Impostazioni del riproduttore audio e del contrassegno audio.

en: Display the Audio menu.
it: Mostra il menu audio.

en: Label audio (and image and web) markers.
it: Contrassegno di etichetta audio (e immagine e web).

en: Display live audio trace.
it: Mostra la traccia audio attiva.

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
it: Punti del percorso espliciti con marcatori temporali validi.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
it: Punti del percorso espliciti con ora stimata a partire dalla posizione del tracciato.

en: Named trackpoints.
it: Punti del tracciato con nome.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
it: Orari di modifica (marcatori temporali) dei file audio.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
it: Inizio del tracciato (si dovrebbe sempre eseguire questo se non ci sono altri contrassegni disponibili).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
it: Mostra o nascondi il menù audio nella barra del menù principale.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
it: Mostra una icona di movimento che rappresenta il punto sul tracciato da sincronizzare dove la traccia audio attualmente utilizzata è stata registrata.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
it: Inserisci il testo dell’etichetta (e dell’immagine e del web) rispetto al contrassegno audio come icona del tasto.

en: When importing audio, make markers from...
it: Durante l''importazione dell''audio crea contrassegni da ...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
it: Durante l''importazione dell''audio applicalo ad ogni punto del percorso nel livello GPX.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
it: Crea automaticamente dei contrassegni audio dai punti del tracciato (invece che dai punti del percorso espliciti) con i nomi o le descrizioni.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
it: Crea i contrassegni audio nella posizione del tracciato corrispondente all''orario di modifica di ogni file audio WAV importato.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
it: Il numero di secondi da saltare in avanti o indietro quando il relativo bottone è schiacciato

en: Forward/back time (seconds)
it: Avanti/indietro del tempo (in secondi)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
it: Valore dell''aumento della velocità per l''avanzamento veloce

en: Fast forward multiplier
it: Moltiplicatore dell''avanzamento veloce

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
it: Richiesta di secondi di anticipo (o ritardo se il numero è negativo) nella traccia audio dalla posizione richiesta

en: Lead-in time (seconds)
it: Tempo di rappresentazione (secondi)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
it: Rapporto del tempo trascorso del registratore vocale con il vero tempo trascorso

en: Voice recorder calibration
it: Calibrazione del registratore vocale

en: Colors
it: Colori

en: Change colors used in program dialogs and in map paint styles.
it: Cambia i colori usati nelle finestre del programma e negli stili della mappa.

en: Paint style {0}: {1}
it: Stile di disegno {0}: {1}

en: Choose
it: Scegliere

en: Choose a color for {0}
it: Scegliere un colore per {0}

en: Set all to default
it: Reimposta tutto predefinito

en: Colors used by different objects in JOSM.
it: Colori usati da diversi oggetti in JOSM.

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
it: Varie impostazioni che influenzano la rappresentazione visiva dell''intero programma.

en: Draw Direction Arrows
it: Disegna le frecce di direzione

en: Only on the head of a way.
it: Solo sull''estremità di un percorso.

en: Draw oneway arrows.
it: Disegna le frecce dei sensi unici.

en: Draw segment order numbers
it: Disegna i numeri d''ordine dei segmenti

en: Draw segment order numbers on selected way
it: Disegna i numeri d’ordine sul percorso selezionato

en: Draw virtual nodes in select mode
it: Disegna dei nodi virtuali nella modalità selezione

en: Draw inactive layers in other color
it: Disegna con altri colori i layer non attivi

en: Display discardable keys
it: Visualizza chiavi scartabili

en: Use auto filters
it: Usa i filtri automatici

en: Rule
it: Regola

en: Highlight target ways and nodes
it: Evidenzia percorsi e nodi di destinazione

en: Draw rubber-band helper line
it: Disegna la linea di supporto ad elastico

en: Smooth map graphics (antialiasing)
it: Grafica della mappa migliorata (antialiasing)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
it: Grafica smussata della mappa nella modalità a fil di ferro (antialiasing)

en: Draw only outlines of areas
it: Disegna solamente i perimetri delle aree

en: Hide labels while dragging the map
it: Nasconde le etichette mentre si muove la mappa

en: OSM Data
it: Dati OSM

en: Settings that control the drawing of OSM data.
it: Impostazioni che controllano come vengono disegnati i dati OSM.

en: Draw direction hints for way segments.
it: Disegna il verso sui segmenti dei percorsi.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
it: Disegna le frecce di direzione dei sensi unici e di altre caratteristiche contraddistinte da un verso.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
it: Disegna i numeri d''ordine per tutti i segmenti all''interno del loro percorso.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
it: Disegna i confini dei dati scaricati dal server.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
it: Disegna nodi virtuali in modalità selezione per una facile modifica del percorso.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
it: Disegna con un colore diverso i layer non attivi.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
it: Applicando l''antialiasing alla mappa, la visualizzazione risulterà migliore.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
it: Applica l''antialiasing alla visualizzazione della mappa nella modalità a fil di ferro in modo da smussarne l''aspetto.

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
it: Quest''opzione elimina il riempimento delle aree, ignorando qualsiasi impostazione presente nello stile selezionato.

en: This option hides the textual labels of OSM objects while dragging the map.
it: Questa opzione nasconde le etichette testuali degli oggetti OSM mentre si sposta la mappa.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
it: Visualizza le chiavi che sono state ritenute poco interessanti al punto che possono essere rimosse in modo silente.

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
it: Mostra pulsanti per filtrare automaticamente valori numerici di etichette specifiche

en: Options that affect drawing performance
it: Opzioni che influiscono sull''efficienza di disegno

en: Segment drawing options
it: Opzioni di disegno segmento

en: Select and draw mode options
it: Opzioni della modalità di selezione e disegno

en: Other options
it: Altre opzioni

en: GPS Points
it: Punti GPS

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
it: Impostazioni che controllano il disegno delle tracce GPS.

en: Auto
it: Automatico

[ctx: gpx_field]
en: Name
it: Nome

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
it: Desc(rizione)

en: Everything
it: Tutto

en: Name or offset
it: Nome o scostamento

en: Custom
it: Personalizzato

en: Use global settings
it: Usa impostazioni globali

en: All
it: Tutti

en: Local files
it: File locali

en: Force lines if no segments imported
it: Forza linee se nessun segmento importato

en: Draw large GPS points
it: Disegna punti GPS grandi

en: Draw a circle from HDOP value
it: Disegna una circonferenza in base al valore HDOP

en: Velocity (red = slow, green = fast)
it: Velocità (rosso = lento, verde = veloce)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
it: Direzione (rosso = ovest, giallo = nord, verde = est, blu = sud)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
it: Diluizione della precisione (rosso = alta, verde = bassa, se disponibile)

en: Quality (RTKLib only, if available)
it: Qualità (solo con RTKLib se disponibile)

en: Track date
it: Data della traccia

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
it: Heat Map (scura = pochi, chiara = molti)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
it: Colore unico (può essere personalizzato nel gestore dei livelli)

en: Car
it: Automobile

en: Bicycle
it: Bicicletta

en: Foot
it: Pedone

[ctx: Heat map]
en: User Normal
it: Utente normale

[ctx: Heat map]
en: User Light
it: Utente chiaro

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
it: Semaforico

[ctx: Heat map]
en: Inferno
it: Infernale

[ctx: Heat map]
en: Wood
it: Legno

[ctx: Heat map]
en: Heat
it: Calore

en: Use points instead of lines for heat map
it: Usa punti al posto di linee nella mappa di calore

en: Create markers when reading GPX
it: Crea contrassegni durante la lettura GPX

en: Fast drawing (looks uglier)
it: Disegno veloce (appare più brutto)

en: Dynamic color range based on data limits
it: Intervallo di colore dinamico basato sui limiti dei dati

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
it: Smussa la grafica GPX (antialiasing)

en: Draw with Opacity (alpha blending)
it: Disegna con una certa opacità (canale alfa)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
it: Quando si apre un layer GPX crea automaticamente un contrassegno sul livello per ogni punto del percorso.

en: Draw lines between raw GPS points
it: Disegna le linee tra i punti GPS grezzi

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
it: Lunghezza massima (in metri) per il tracciamento di linee per i file locali. Usare ''-1'' per disegnare qualsiasi linea.

en: Maximum length for local files (meters)
it: Lunghezza massima per i file locali (metri)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
it: Lunghezza massima (in metri) per disegnare le linee. Impostare a ''-1'' per permettere qualsiasi lunghezza.

en: Maximum length (meters)
it: Lunghezza massima (metri)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
it: Forza il disegno delle linee se i dati importati non contengono informazioni sulle linee.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
it: Disegna le frecce di direzione per le linee che congiungono i punti del GPS.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
it: Disegna le frecce di direzione usando riferimenti tabellari piuttosto che usare operazioni matematiche complesse.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
it: Non disegnare le frecce se non sono distanti dalla precedente almeno

en: Minimum distance (pixels)
it: Distanza minima (in pixel)

en: Draw larger dots for the GPS points.
it: Disegna dei cerchi più grandi per i punti GPS.

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
it: Spessore della linea GPX disegnata (0 per predefinito)

en: Drawing width of GPX lines
it: Spessore delle linee GPX disegnate

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
it: Applica l''antialiasing alle linee GPX in modo da smussarne l''aspetto.

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
it: Applica un canale alfa dinamico e regola la larghezza delle linee GPX a seconda del livello di zoom.

en: Colors points and track segments by velocity.
it: Colora i punti e i segmenti del tracciato in base alla velocità.

en: Colors points and track segments by direction.
it: Colora i punti ed i segmenti di tracciato secondo la direzione.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
it: Colora i punti ed i segmenti di tracciato secondo la diluizione di precisione orizzontale (HDOP). Il proprio dispositivo di acquisizione deve registrare queste informazioni.

en: Colors points and track segments by RTKLib quality flag (Q). Your capture device needs to log that information.
it: Punti colorati e segmenti di tracce mediante il flag di qualità (Q) di RTKLib. Il dispositivo di cattura deve annotare quell’informazione.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
it: Colora i punti ed i segmenti del tracciato in base alla sua marca temporale.

en: Collected points and track segments for a position and displayed as heat map.
it: I punti e i segmenti dei tracciati vengono raccolti per ogni posizione e rappresentati in una mappa di calore

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
it: Permette di regolare la colorazione dei tracciati in base a differenti velocità medie.

en: Selects the color schema for heat map.
it: Seleziona uno schema di colori per la mappa di calore

en: Track and Point Coloring
it: Colorazione del tracciato e del punto

en: Overlay gain adjustment
it: Regolazione del guadagno di sovpraimpressione

en: Lower limit of visibility
it: Limite inferiore di visibilità

en: Adjust the gain of overlay blending.
it: Regola il guadagno per la sovraimpressione della colorazione.

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
it: Disegna tutte i tracciati GPX che superano questo limite.

en: Render engine uses points with simulated position error instead of lines.
it: Il motore per la rappresentazione grafica utilizza i punti con un errore di posizione simulato al posto delle linee.

en: Colors points and track segments by data limits.
it: Colora i punti ed i segmenti del tracciato in base ai limiti dei dati.

en: Waypoint labelling
it: Etichettatura dei punti del percorso

en: Audio waypoint labelling
it: Etichettatura audio dei punti del percorso

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
it: Schema di etichettatura dei punti del percorso non corretta: {0}

en: Incorrect pattern
it: Schema non corretto

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
it: Schema di etichettatura audio dei punti del percorso non corretta: {0}

en: Show splash screen at startup
it: Mostra la finestra di avvio

en: Show user name in title
it: Mostra l''username nel titolo

en: Show object ID in selection lists
it: Mostra l''ID dell''oggetto nelle liste di selezione

en: Show object version in selection lists
it: Mostra la versione dell''oggetto negli elenchi di selezione

en: Show node coordinates in selection lists
it: Mostra le coordinate del nodo nelle liste di selezione

en: Show localized name in selection lists
it: Visualizza il nome localizzato nelle liste di selezione

en: Modeless working (Potlatch style)
it: Lavora senza modalità di editing (stile Potlatch)

en: Dynamic buttons in side menus
it: Pulsanti dinamici nei menu laterali

en: Display ISO dates
it: Visualizza date ISO

en: Remember dialog geometries
it: Ricorda le geometrie della finestra

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
it: Utilizza il gestore file nativo (più bello, ma non supporta i filtri per file)

en: Reverse zoom with mouse wheel
it: Zoom inverso con la rotella del mouse

en: Intermediate steps between native resolutions
it: Livelli intermedi tra le risoluzioni native

en: Look and Feel
it: Aspetto e stile

en: Show localized name in selection lists, if available
it: Visualizza il nome localizzato nelle liste di selezione, se disponibile

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
it: Non richiedere di cambiare modo di lavoro (stile di lavoro Potlatch)

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
it: Visualizza i pulsanti nei menu laterali a destra solo quando il mouse è all''interno delll''elemento

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
it: Formatta le date secondo {0}. La data di oggi sarà visualizzata come {1} invece di {2}

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
it: Utilizza il gestore file che si comporta meglio di quello nativo Che sembra più bello, ma non supporta alcune funzioni come i filtri per file)

en: Check if you feel opposite direction more convenient
it: Spunta se preferisci la direzione opposta

en: Divide intervals between native resolution levels to smaller steps if they are much larger than zoom ratio
it: Dividi in parti più piccole gli intervalli tra i livelli di risoluzione nativa  se essi sono molto più grandi del rapporto di ingrandimento

en: Zoom steps to get double scale
it: Passi di ingrandimento per raddoppiare la scala

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
it: Un valore grande corrisponde ad un numero maggiore di passi necessario, pertanto ogni passo ingrandirà di meno la mappa

en: Language
it: Lingua

en: Change the language of JOSM.
it: Cambia la lingua di JOSM.

en: Default (Auto determined)
it: Predefinita (determinata automaticamente)

en: Add Imagery URL
it: Aggiungi indirizzo URL di immagini aeree

en: Is layer properly georeferenced?
it: È georeferenziato correttamente il livello?

en: seconds
it: secondi

en: minutes
it: minuti

en: hours
it: ore

en: days
it: giorni

en: Minimum cache expiry:
it: Data di scadenza minima della cache:

en: Set custom HTTP headers (if needed):
it: Imposta degli header HTTP personalizzati (se necessario):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
it: {0} Assicurati che OSM disponga dei permessi per usare questo servizio

en: {0} Enter URL (may be a style sheet url)
it: {0} Inserisci URL (può essere l’indirizzo di un foglio di stile)

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
it: {0} è sostituito dal livello di ingrandimento dei tasselli, supportati anche:<br>scostamenti al livello di ingrandimento: {1} oppure {2}<br>livello di ingrandimento invertito: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
it: {0} è stata sostituita dalla coordinata X del riquadro

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
it: {0} è stata sostituita dalla coordinata Y del riquadro

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
it: {0} è sostituito da una selezione casuale a partire dalla lista suddivisa da virgole specificata, es. {1}

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
it: {0} Inserisci l’ingrandimento massimo (facoltativo)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
it: {0} Modifica l’URL generato {1} (facoltativo)

en: {0} Enter name for this layer
it: {0} Inserisci il nome per questo livello

en: {0} Enter URL
it: {0} Inserisci l’URL

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
it: {0} è stato sostituito da {1} (Yahoo style coordinata Y)

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
it: {0} è sostituito da {1} (OSGeo Tile Map Service Specification stile coordinata Y)

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
it: Memorizza solamente il punto finale del WMS, seleziona i livelli all''utilizzo

en: Use selected layers as default
it: Utilizza i livelli selezionati come valori predefiniti

en: Show bounds
it: Mostra i limiti

en: {0} Enter GetCapabilities URL
it: {0} Inserire l’indirizzo per GetCapabilities

en: {0} Get layers
it: {0} Ottieni i livelli

en: {0} Select layers
it: {0} Seleziona i livelli

en: {0} Select image format
it: {0} Seleziona il formato d’immagine

en: Show Bounds
it: Visualizza confini

en: No bounding box was found for this layer.
it: Non è stato trovato alcun riquadro di selezione per questo livello.

en: Set default layer?
it: Impostare il livello predefinito?

en: Choose default layer
it: Scegli il livello predefinito

en: Error getting layers: {0}
it: Errore durante la ricezione dei livelli: {0}

en: You need to get fetch layers
it: È necessario ottenere i livelli

en: Tile cache directory:
it: Cartella di cache per i tasselli:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
it: Dimensione massima della cache sul disco (per le immagini) in MB:

en: {0} cache, total cache size: {1}
it: {0} cache, dimensione totale cache: {1}

en: Cache name
it: Nome della cache

en: Object Count
it: Numero oggetti

en: Soft
it: Leggero

en: Strong
it: Forte

en: Sharpen (requires layer re-add):
it: Contrasto (è necessario aggiungere nuovamente il livello):

en: Tiles zoom offset:
it: Offset di zoom delle tile:

en: Header name
it: Nome header

en: Header value
it: Valore header

en: Imagery
it: Immagini aeree

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
it: Modifica la lista dei livelli delle immagini aeree presente nel menu "Immagini aeree"

en: Common Settings
it: Impostazioni comuni

en: WMS Settings
it: Impostazioni WMS

en: TMS Settings
it: Impostazioni TMS

en: Imagery providers
it: Fornitori di immagini aeree

en: Offset bookmarks
it: Segnalibri degli scostamenti

en: Please select the row to delete.
it: Scegli la riga da cancellare.

en: Layer
it: Livello

en: Easting
it: Est

en: Northing
it: Nord

en: Imagery Background: Default
it: Sfondo delle immagini aeree: predefinito

en: Available default entries:
it: Voci predefinite disponibili:

en: Boundaries of selected imagery entries:
it: Limiti degli elementi delle immagini selezionate

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
it: Nuovi valori predefiniti  possono essere aggiunti nella <a href="{0}">Wiki</a>.

en: Selected entries:
it: Voci selezionate:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
it: Aggiungi una nuova voce {0} inserendo l''indirizzo URL

en: Remove entry
it: Rimuovi elemento

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
it: Copia le voci predefinite selezionate dalla lista qui sopra nella lista qua sotto.

en: Please select at least one row to copy.
it: Selezionare almeno una riga da copiare.

en: Menu Name
it: Nome del menu

en: Imagery URL
it: Indirizzo URL delle immagini aeree

en: Menu Name (Default)
it: Nome del menu (predefinito)

en: Imagery URL (Default)
it: Indirizzo URL delle immagini aeree (predefinito)

en: EULA license URL not available: {0}
it: L''indirizzo URL dell''accordo di licenza con l''utente finale non è disponibile: {0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
it: L''indirizzo URL dell''accordo di licenza con l''utente finale è mal formato: {0}

en: Auto zoom by default:
it: Ingrandimento automatico predefinito:

en: Autoload tiles by default:
it: Caricamento automatico dei tasselli predefinito:

en: Min. zoom level:
it: Livello min. di ingrandimento:

en: Max. zoom level:
it: Livello max. di ingrandimento:

en: Add to slippymap chooser:
it: Aggiungi al selezionatore slippymap:

en: Maximum concurrent downloads:
it: Scaricamenti simultanei massimi:

en: Maximum concurrent downloads per host:
it: Scaricamenti simultanei massimi per host:

en: Simultaneous connections:
it: Connessioni simultanee:

en: Tile size:
it: Dimensioni tassello:

en: File backup
it: Copia di riserva del file

en: Configure whether to create backup files
it: Configura se creare delle copie di riserva dei file

en: Auto save enabled
it: salvataggio automatico abilitato

en: Auto save interval (seconds)
it: Intervallo del salvataggio automatico (secondi)

en: Default value: {0}
it: Valore predefinito: {0}

en: Auto saved files per layer
it: File salvati automaticamente per livello

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
it: <i>(Il salvataggio automatico memorizza i livelli dati modificati ad intervalli periodici. Le copie di sicurezza sono salvate nella cartella delle preferenze JOSM. Nel caso di una chiusura inaspettata, al successivo avvio JOSM tenta il ripristino delle modifiche non salvate.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
it: Mantieni le copie di sicurezza durante il salvataggio dei livelli dati

en: When saving, keep backup files ending with a ~
it: Una volta salvato, mantieni i file di backup che finiscono con ~

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
it: <i>(JOSM può mantenere una copia di sicurezza durante il salvataggio dei livelli dati. Aggiunge una ''~'' al nome del file e la salva nella stessa cartella.)</i>

en: Notification at each save
it: Notifica ad ogni salvataggio

en: When saving, display a small notification
it: Durante il salvataggio visualizza una piccola notifica

en: Enable built-in icon defaults
it: Abilita le icone predefinite interne

en: Available styles:
it: Stili disponibili:

en: Active styles:
it: Stili attivi:

en: Add a new style by entering filename or URL
it: Aggiungi un nuovo stile inserendo un nome di file o indirizzo URL

en: New style entry:
it: Nuova voce di stile:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
it: Rimuovi gli stili selezionati dalla lista degli stili attivi

en: Edit the filename or URL for the selected active style
it: Modifica il nome di file o indirizzo URL per lo stile attivo selezionato

en: Add the selected available styles to the list of active styles
it: Aggiungi gli stili disponibili selezionati alla lista degli stili attivi

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
it: Ricarica la lista degli stili disponibili da ''''{0}''''

en: Loading style sources from ''{0}''
it: Caricamento dei sorgenti dello stile da ''''{0}''''

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
it: <html>Fallito il caricamento della lista dei sorgenti degli stili da<br>''''{0}''''.<br><br>Dettagli (non tradotti):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
it: Attenzione: formato non valido della voce nella lista degli stili ''''{0}''''. Ottenuto ''{1}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
it: Impossibile leggere la lista delle etichette preimpostate: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
it: Impossibile leggere il sorgente delle etichette preimpostate: {0}
    Si desidera mantenerlo?

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
it: <html>Il sorgente delle etichette preimpostate {0} può essere caricato, ma contiene degli errori. Si desidera veramente utilizzarlo?<br><br><table width=600>L''errore è: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
it: <html>Non è stato possibile analizzare il sorgente delle etichette preimpostate: {0}. Si desidera veramente utilizzarlo?<br><br><table width=400>L''errore è: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
it: <html>Il sorgente delle etichette preimpostate {0} può essere caricato, ma contiene degli errori. Si desidera veramente utilizzarlo?<br><br><table width=600>L''errore è: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
it: <html>Non è stato possibile analizzare il sorgente delle etichette preimpostate: {0}. Si desidera veramente utilizzarlo?<br><br><table width=600>L''errore è: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
it: Etichette preimpostate

en: Run data validator on user input
it: Esegui il validatore dei dati mentre l’utente li inserisce

en: Sort presets menu alphabetically
it: Ordina il menu delle preselezioni in ordine alfabetico

en: Available presets:
it: Preimpostazioni disponibili:

en: Active presets:
it: Preimpostazioni attive:

en: Add a new preset by entering filename or URL
it: Aggiungi una nuova preimpostazione inserendo il nome di un file o un indirizzo URL

en: New preset entry:
it: Nuova preimpostazione:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
it: Rimuovi la preimpostazione selezionata dalla lista delle preimpostazioni attive

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
it: Modifica il nome del file o l''indirizzo URL per la preimpostazione attiva selezionata

en: Add the selected available presets to the list of active presets
it: Aggiungi le preimpostazioni disponibili selezionate alla lista delle preimpostazioni attive

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
it: Ricarica la lista delle preimpostazioni disponibili da ''{0}''

en: Loading preset sources from ''{0}''
it: Caricamento delle sorgenti della preimpostazione da ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
it: <html>Fallito il caricamento della lista delle sorgenti della preimpostazione da<br>''{0}''.<br><br>Dettagli (non tradotti):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
it: Attenzione: formato non valido della voce nella lista della preimpostazione ''{0}''. Ottenuto ''{1}''

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
it[0]: L’estensione {0} è ancora richiesta da questa estensione:
it[1]: L’estensione {0} è ancora richiesta da queste {1} estensioni:

en: Plugin bundled with JOSM
it: Estensioni fornite con JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
it: Si prega di cliccare su <strong>Scarica lista</strong> per scaricare e visualizzare una lista delle estensioni disponibili.

en: The filter returned no results.
it: Il filtro non ha restituito alcun risultato.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
it: {0}: Versione {1} (locale: {2})

en:  (requires: {0})
it:  (richiede: {0})

en: Configure available plugins.
it: Configura le estensioni disponibili.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
it[0]: La seguente estensione è stata scaricata con <strong>successo</strong>:
it[1]: Le seguenti {0} estensioni sono state scaricate con <strong>successo</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
it[0]: È <strong>fallito</strong> lo scaricamento della seguente estensione:
it[1]: È <strong>fallito</strong> lo scaricamento delle seguenti {0} estensioni:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
it: <br>Messaggio di errore (non tradotto): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
it: Si prega di riavviare JOSM per attivare le estensioni scaricate.

en: Update plugins
it: Aggiorna estensioni

[ctx: plugins]
en: All
it: Tutti

[ctx: plugins]
en: Installed
it: Installati

[ctx: plugins]
en: Available
it: Disponibili

en: Plugin update policy
it: Politica di aggiornamento delle estensioni

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
it: Accetta i nuovi siti dell''estensione e chiudi la finestra

en: Configure Plugin Sites
it: Configura i siti delle estensioni

en: Download list
it: Scarica lista

en: Download the list of available plugins
it: Scarica la lista delle estensioni disponibili

en: Update the selected plugins
it: Aggiorna le estensioni selezionate

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
it: Tutte le estensioni installate sono aggiornate. JOSM non deve scaricare nuove versioni.

en: Plugins up to date
it: Estensioni aggiornate

en: Configure sites...
it: Configura siti...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
it: Configura la lista dei siti da dove sono scaricate le estensioni

en: Load from list...
it: Carica da lista...

en: Load plugins from a list of plugins
it: Carica estensioni da una lista di estensioni

en: Disable all other plugins
it: Disabilita tutti le altre estensioni

en: Enter a list of plugins you want to download.
it: Selezionare una lista di estensioni da scaricare

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
it: Dovrebbe essere aggiunto un id di plugin per linea, eventuali informazioni di versione saranno ignorate.

en: You can copy+paste the list of a status report here.
it: È possibile copia-incollare la lista di un rapporto di stato qui.

en: Load plugins from list
it: Scarica le estensioni da una lista

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
it: Le seguenti estensioni non sono stati trovate. Continuare l’attività?

en: Add JOSM Plugin description URL.
it: Aggiungi indirizzo URL di descrizione dell''estensione JOSM.

en: Enter URL
it: Inserire l''indirizzo URL

en: Please select an entry.
it: Seleziona una voce.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
it: Modifica indirizzo URL di descrizione dell''estensione JOSM.

en: JOSM Plugin description URL
it: Indirizzo URL di descrizione dell''estensione JOSM

en: Update interval (in days):
it: Intervallo di aggiornamento (in giorni):

en: Ask before updating
it: Chiedi prima di aggiornare

en: Always update without asking
it: Aggiorna sempre senza chiedere

en: Never update
it: Non aggiornare mai

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
it: Si prega di specificare se JOSM debba aggiornare automaticamente le estensioni attive durante l''avvio, in seguito all''aggiornamento dello stesso JOSM.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
it: Si prega di decidere se JOSM dovrebbe automaticamente aggiornare le estensioni attive dopo un certo periodo di tempo.

en: By Code (EPSG)
it: Dal codice (EPSG)

en: Projection code
it: Codice proiezione

en: Projection name
it: Nome proiezione

en: Invalid projection configuration: {0}
it: Configurazione non valida per la proiezione: {0}

en: Projection configuration is valid.
it: La configurazione per la proiezione è valida.

en: Validate
it: Valida

en: Parameter information...
it: Informazioni parametro...

en: Parameter information
it: Informazioni parametro

en: Supported values:
it: Valori supportati:

en: Projection parameters
it: Parametri proiezione

en: False easting and false northing
it: Coordinate nord ed est false

en: Central meridian
it: Meridiano centrale

en: Scaling factor
it: Fattore di ingrandimento

en: Ellipsoid name
it: Nome ellissoide

en: Ellipsoid parameters
it: Parametri ellissoide

en: Datum name
it: Nome del datum

en: 3 or 7 term datum transform parameters
it: Parametri a 3 o 7 termini di trasformazione del datum

en: NTv2 grid file
it: File griglia NTv2

en: Built-in:
it: Interna:

en: Projection bounds (in degrees)
it: Confini della proiezione (in gradi)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
it: Imposta il parametro SRS=... nelle richieste WMS

en: Gauß-Krüger
it: Gauss-Krüger

en: GK Zone
it: Zona GK

en: Gauß-Krüger Zone {0}
it: Zona Gauß-Krüger {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
it: {0} ({1} a {2} gradi)

en: Lambert CC9 Zone (France)
it: Zona di Lambert CC9 (Francia)

en: Lambert CC Zone
it: Zona di Lambert CC

en: Lambert 4 Zones (France)
it: Zona di Lambert 4 (Francia)

en: WGS84 Geographic
it: WGS84 Geografico

en: Belgian Lambert 1972
it: Lambert 1972 Belgio

en: Belgian Lambert 2008
it: Lambert 2008 Belgio

en: Lambert Zone (Estonia)
it: Zona di Lambert (Estonia)

en: Lambert 93 (France)
it: Lambert 93 (Francia)

en: LKS-92 (Latvia TM)
it: LKS-92 (Lettonia TM)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
it: Rijksdriehoekscoördinaten (Paesi Bassi)

en: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sweden)
it: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Svezia)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
it: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Svezia)

en: Map Projection
it: Proiezione della mappa

en: Projection method
it: Metodo di proiezione

en: Set as default
it: Imposta come predefinito

en: Default projection
it: Proiezione predefinita

en: Default projection has been set to ''{0}''
it: La proiezione predefinita è stata impostata su ''{0}''

en: Display coordinates as
it: Visualizza le coordinate come

en: System of measurement
it: Sistema di misurazione

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
it: La proiezione {0} non può essere attivata. Si utilizzerà quella di Mercatore

en: PUWG 1992 (Poland)
it: PUWG 1992 (Polonia)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
it: Zona {0} PUWG 2000 (Polonia)

en: PUWG (Poland)
it: PUWG (Polonia)

en: PUWG Zone
it: Zona PUWG

en: Swiss Grid (Switzerland)
it: Sistema di coordinate svizzero (Svizzera)

en: Guadeloupe Fort-Marigot 1949
it: Guadalupa Fort-Marigot 1949

en: Guadeloupe Ste-Anne 1948
it: Guadalupa Ste-Anne 1948

en: Martinique Fort Desaix 1952
it: Martinica Fort Desaix 1952

en: Reunion RGR92
it: Riunione RGR92

en: UTM France (DOM)
it: UTM Francia (DOM)

en: UTM Geodesic system
it: UTM Sistema Geodesic

en: North
it: Nord

en: South
it: Sud

en: Hemisphere
it: Emisfero

en: Remote Control
it: Controllo remoto

en: Settings for the remote control feature.
it: Impostazioni per la funzionalità di controllo remoto.

en: Confirm all Remote Control actions manually
it: Conferma manualmente tutte le azioni del controllo remoto

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
it: Permette di controllare JOSM da altre applicazioni, ad es. da un browser internet.

en: Enable remote control
it: Abilita controllo remoto

en: Permitted actions:
it: Azioni permesse:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
it: Verifica dell''indirizzo URL delle API di OSM ''''{0}''''

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
it: <html>''{0}'' non è un indirizzo URL delle API di OSM.<br>Si prega di controllare la digitazione e validare nuovamente.</html>

en: Invalid API URL
it: Indirizzo URL delle API non valido

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
it: <html>Fallita la costruzione dell''indirizzo URL ''''{0}'''' per la validazione del server delle API di OSM.<br>Si prega di controllare l''ortografia di ''''{1}'''' e di validare nuovamente.</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
it: <html>Fallita la connessione all''indirizzo URL ''''{0}''''.<br>Si prega di controllare l''ortografia di ''''{1}'''', la propria connessione ad internet e di validare nuovamente.</html>

en: Connection to API failed
it: Connessione alle API fallita

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
it: <html>Fallito l''ottenimento di una lista dei gruppi di modifiche dal server delle API di OSM su<br>''''{1}''''. Il server ha risposto con il codice di ritorno {0} invece di 200.<br>Si prega di controllare l''ortografia di ''''{1}'''' e di validare nuovamente.</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
it: <html>Il server delle API di OSM su ''{0}'' non ha restituito una risposta valida.<br>È come se ''{0}'' non fosse un server delle API di OSM.<br>Si prega di controllare la digitazione di ''{0}'' e di validare nuovamente.</html>

en: Use Basic Authentication
it: Utilizza autenticazione di base

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
it: Selezionare per utilizzare l’autenticazione di base HTTP con il proprio nome utente e password OSM

en: OSM username:
it: Nome utente OSM:

en: OSM password:
it: Password OSM:

en: Please enter your OSM password
it: Si prega di inserire la propria password OSM

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
it: Fallito l''ottenimento delle credenziali OSM dal gestore delle credenziali.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
it: Fallito il salvataggio delle credenziali OSM sul gestore delle credenziali.

en: Periodically check for new messages
it: Verificare periodicamente se ci sono nuovi messaggi

en: Check interval (minutes):
it: Intervallo di controllo (minuti):

en: Max age for closed notes (days):
it: Età massima per le note chiuse (giorni)

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
it: Specifica il numero dei giorni prima che una nota debba esser chiusa e non più scaricabile

en: Display Advanced OAuth Parameters
it: Visualizza i parametri avanzati OAuth

en: Save to preferences
it: Salva sulle preferenze

en: Use OAuth for all requests to {0}
it: Usa OAuth per tutte le richieste verso {0}

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
it: Non si possiede ancora un token di accesso per accedere al server OSM mediante OAuth. Si prega di procedere prima all''autorizzazione.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
it: Si possiede già un token di accesso al server OSM mediante OAuth.

en: New Access Token
it: Nuovo token di accesso

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
it: Clicca per seguire i passaggi del processo di autorizzazione OAuth e generare un nuovo token di accesso

en: Click test access to the OSM server with the current access token
it: Clicca per verificare l’accesso al server OSM con il token di accesso corrente

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
it: <html>Utilizza l''indirizzo URL predefinito del server OSM (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
it: Verifica l’indirizzo URL delle API

en: The API URL is valid.
it: L’indirizzo URL delle API è valido.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
it: Validazione fallita. L’indirizzo URL delle API non sembra essere valido.

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
it: L’indirizzo URL della API di OSM non può essere vuoto. Si prega di inserirlo.

en: The current value is not a valid URL
it: Il valore corrente non è un indirizzo URL valido

en: Please enter the OSM API URL.
it: Si prega di inserire l’indirizzo URL delle API di OSM.

en: Use Overpass server for object downloads
it: Usa il server Overpass per scaricare gli oggetti

en: Overpass server:
it: Server Overpass:

en: Configure whether to use a proxy server
it: Configura se utilizzare un server proxy

[ctx: server]
en: Port:
it: Porta:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
it: Si prega di inserire un nome utente ed una password se il proprio proxy richiede l''autenticazione.

en: No proxy
it: Nessun proxy

en: Use standard system settings
it: Utilizza le impostazioni di sistema standard

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
it: Utilizza le impostazioni di sistema standard (disabilitato. Per abilitare avviare JOSM con il parametro <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt>)

en: Manually configure a HTTP proxy
it: Configura manualmente un proxy HTTP

en: Use a SOCKS proxy
it: Utilizza un proxy SOCKS

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
it: JOSM è configurato per utilizzare i proxy dalle impostazioni di sistema, ma la JVM non è configurata per ottenerli. Reimposto le preferenze a ''Nessun proxy''

en: OSM Server
it: Server OSM

en: Connection Settings for the OSM server.
it: Impostazioni di connessione al server OSM.

en: Please enter your OSM user name
it: Si prega di inserire il proprio nome utente OSM

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
it: Il nome utente non può essere vuoto. Si prega di inserire il proprio nome utente OSM

en: Action
it: Azione

en: Shortcut
it: Scorciatoia

en: Shortcut Background: User
it: Sfondo scorciatoia: utente

en: Shortcut Background: Modified
it: Sfondo scorciatoia: modificato

en: Use default
it: Usa l''impostazione predefinita

en: Key:
it: Chiave:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
it: Attenzione: Usare solamente i tasti presenti sulla propria tastiera!

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Changing keyboard shortcuts manually.
it: Cambiare manualmente i collegamenti ai tasti.

en: Data validator
it: Validatore dati

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
it: Un validatore di dati OSM che controlla errori comuni commessi da utenti e programmi di modifica.

en: Available rules:
it: Regole disponibili:

en: Active rules:
it: Regole attive:

en: Add a new rule by entering filename or URL
it: Aggiungi una nuova regola inserendo il nome di un file o un indirizzo URL

en: New rule entry:
it: Nuovo elemento regola:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
it: Elimina le regole selezionate dalla lista di regole attive

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
it: Modifica il nome del file o l''indirizzo URL per la regola attiva selezionata

en: Add the selected available rules to the list of active rules
it: Aggiungi le regole disponibili selezionate alla lista di regole attive

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
it: Ricarica la lista delle regole disponibili da ''{0}''

en: Loading rule sources from ''{0}''
it: Caricamento sorgenti regole da ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
it: <html>E'' fallito il caricamento della lista di sorgenti delle regole da<br>''{0}''.<br><br>Dettagli (non tradotti):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
it: Attenzione: formato non valido dell''elemento nella lista di regole ''{0}''. Ottenuto ''{1}''

en: Tag checker rules
it: Regole controllo etichette

en: Choose Tag checker rules to enable
it: Scegliere quali regole di controllo etichette abilitare

en: Use ignore list.
it: Usa elenco degli avvertimenti da ignorare.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
it: Usa l''elenco degli avvertimenti da ignorare per non visualizzarli.

en: Use error layer.
it: Usa livello degli errori.

en: Use the error layer to display problematic elements.
it: Usa il livello degli errori per visualizzare gli elementi con problemi.

en: Show informational level.
it: Visualizza il livello informativo.

en: Show the informational tests.
it: Visualizza i controlli informativi.

en: Show informational level on upload.
it: Visualizza il livello informativo durante il caricamento.

en: Show the informational tests in the upload check windows.
it: Visualizza i controlli informativi nelle finestre della validazione del caricamento.

en: On demand
it: A richiesta

en: On upload
it: Al caricamento

en: Tests
it: Controlli

en: Choose tests to enable
it: Scegliere quali controllo abilitare

en: multiple
it: multiplo

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
it[0]: Rimuovi le vecchie chiavi da {0} oggetto
it[1]: Rimuovi le vecchie chiavi da {0} oggetti

en: Delete the selection in the tag table
it: Elimina la selezione nella tabella delle etichette

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
it: Usa la preimpostazione "{0}" del gruppo "{1}"

en: Use preset ''{0}''
it: Usa la preimpostazione ''{0}''

en: Elements of type {0} are supported.
it: Sono supportati elementi di tipo {0}.

en: This preset also sets: {0}
it: Questa preimpostazione imposta anche: {0}

en: Apply Preset
it: Applica preimpostazione

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
it: La preimpostazione <i>{0}</i> non può essere applicata dato che non è selezionato alcun oggetto!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
it: La preimpostazione <i>{0}</i> non può essere applicata perché la selezione non è compatibile!

en: Change {0} object | Change {0} objects
it[0]: Modifica {0} oggetto
it[1]: Modifica {0} oggetti

en: Nothing selected!
it: Non è stato selezionato niente!

en: Selection unsuitable!
it: Selezione non adatta!

en: Change Tags
it: Cambia etichette

en: Add or remove toolbar button
it: Aggiungi o rimuovi pulsante barra degli strumenti

en: Unknown type: {0}
it: Tipo sconosciuto: {0}

en: Preset group {1} / {0}
it: Gruppo preimpostato {1} / {0}

en: Preset group {0}
it: Gruppo preimpostato {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
it: Il riferimento {0} è utilizzato prima che sia definito

en: Reference stack for {0} is too large
it: Stack di riferimento per {0} è troppo grande

en: Roles cannot appear more than once
it: I ruoli non posso comparire più di una volta

en: Preset role element without parent
it: Elemento ruolo preimpostato senza genitori

en: Preset sub element without parent
it: Sotto-elemento preimpostato senza genitori

en: Error parsing {0}:
it: Impossibile leggere {0}:

en: Search presets
it: Ricerca preimpostazioni

en: Search for objects by preset...
it: Cerca oggetti con preimpostazioni...

en: Search for objects by their presets.
it: Cerca gli oggetti dalle loro preimpostazioni.

en: Search for objects by preset
it: Cerca oggetti con preimpostazioni

en: Show only applicable to selection
it: Visualizza solamente per la selezione

en: Search in tags
it: Cerca nelle etichette

en: Add toolbar button
it: Aggiungi pulsante barra degli strumenti

en: Preset preferences...
it: Preferenze preimpostazioni...

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
it: Cliccare per aprire la scheda delle etichette preimpostate nelle preferenze

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
it: Etichette preimpostate "{0}-{1}" corrotte - Il metodo Java fornito in ''values_from'' non è "{2}"

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
it: Etichette preimpostate "{0}-{1}" corrotte - Il metodo Java fornito in ''values_from'' ha generato l''eccezione {2} ({3})

en: Detailed information: {0} <> {1}
it: Informazione dettagliata: {0} <> {1}

en: <different>
it: <diverso>

en: This corresponds to the key ''{0}''
it: Questo corrisponde alla chiave ''{0}''

en: More information about this feature
it: Ulteriori informazioni su questa caratteristica

en: Optional Attributes:
it: Attributi opzionali:

en: Edit also …
it: Modificare anche …

en: Unknown requisite: {0}
it: Requisito sconosciuto: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
it: Espressione regolare sconosciuta: {0}

en: Illegal member expression: {0}
it: Espessione non valida del membro: {0}

en: Available roles
it: Ruoli disponibili

en: role
it: ruolo

en: count
it: conteggio

en: elements
it: elementi

en: Select auto-increment of {0} for this field
it: Seleziona l''incremento automatico di {0} per questo campo

en: Cancel auto-increment for this field
it: Annulla l’incremento automatico per questa voce

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
it: Variazione {0} non ancora registrata. Non è possibile impostare la partecipazione nella variazione sincronizzata.

en: Adjustable {0} not registered yet.
it: Variazione {0} non ancora registrata.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
it: Alcuni ascoltatori dei tasti si sono dimenticati di rimuovere sé stessi: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
it: Alcuni ascoltatori dei tasti modificatori si sono dimenticati di rimuovere sé stessi: {0}

en: All files (*.*)
it: Tutti i file (*.*)

en: Received error page:
it: Pagina errore ricevuta:

en: {0}... [please type its number]
it: {0}... [si prega di digitare il suo numero]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
it: La preferenza con chiave ''{0}'' non include ''{1}''. Non è possibile ripristinare le dimensioni e la posizione della finestra dalle preferenze.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
it: La preferenza con chiave ''{0}'' non fornisce un valore intero per ''{1}''. Ottenuto {2}. Non è possibile ripristinare le dimensioni e la posizione della finestra dalle preferenze.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
it: Non è stato possibile analizzare il campo ''{1}'' nella preferenza con chiave ''{0}''. L''eccezione è stata: {2}. Non è possibile ripristinare le dimensioni e la posizione della finestra dalle preferenze.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
it: La preferenza con chiave ''{0}'' non esiste. Non è possibile ripristinare le dimensioni e la posizione della finestra dalle preferenze.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
it: Ignoro le dimensioni e la posizione malformata: {0}

en: Input validation: error
it: Validazione dell’input: errore

en: Input validation: error background
it: Validazione dell’input: background dell’errore

en: Input validation: warning
it: Validazione dell’input: avviso

en: Input validation: warning background
it: Validazione dell’input: background dell’avviso

en: Input validation: valid
it: Validazione dell’input: valido

en: Min. latitude
it: Latitudine min.

en: Min. longitude
it: Longitudine min.

en: Max. latitude
it: Latitudine max.

en: Max. longitude
it: Longitudine max.

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
it: Indirizzo URL da www.openstreetmap.org (qui puoi incollare un indirizzo URL di scarico per specificare un riquadro di selezione)

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
it: Il valore corrente non è un gruppo di modifiche valido. Inserire un valore intero > 0 oppure l’URL del gruppo di modiche.

en: Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
it: Inserire un valore intero > 0 oppure l’URL del gruppo di modifiche.

en: Please select the row to edit.
it: Scegli la riga da modificare.

en: Add a new source to the list.
it: Aggiungi una nuova sorgente alla lista.

en: Edit the selected source.
it: Modifica la sorgente selezionata.

en: Delete the selected source from the list.
it: Elimina la sorgente selezionata nella lista.

en: Enter a search expression
it: Inserire una espressione di ricerca

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
it: Il valore corrente non è un ID OSM valido. Si prega di inserire un valore intero > 0

en: false: the property is explicitly switched off
it: falso: la proprietà è esplicitamente disattivata

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
it: falso: la proprietà ''{0}'' è esplicitamente disattivata

en: true: the property is explicitly switched on
it: vero: la proprietà è esplicitamente attivata

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
it: vero: la proprietà ''{0}'' è esplicitamente attivata

en: partial: different selected objects have different values, do not change
it: parziale: diversi oggetti selezionati hanno valori diversi, non cambiato

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
it: parziale: diversi oggetti selezionati hanno valori diversi per ''{0}'', non cambiato

en: unset: do not set this property on the selected objects
it: non settato: non settare questa proprietà sugli oggetti selezionati

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
it: non settato: non settare la  proprietà ''{0}'' sugli oggetti selezionati

en: Cut
it: Taglia

en: Right click = copy to clipboard
it: Click destro = copia negli appunti

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
it: attributo obbligatorio ''{0}'' mancante

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
it: valore non valido per attributo obbligatorio ''{0}'' di tipo long, ricevuto ''{1}''

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
it: valore non valido per attributo obbligatorio ''{0}'' di tipo long (>=0), ricevuto ''{1}''

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
it: Valore non permesso per l''attributo ''{0}'' di tipo double. Ottenuto ''{1}''.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
it: valore non valido per attributo obbligatorio ''{0}'' di tipo booleano, ricevuto ''{1}''

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
it: valore non valido per attributo obbligatorio ''{0}'' di tipo OsmPrimitiveType, ricevuto ''{1}''

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
it: Il percorso con ID esterno ''''{0}'''' include un nodo mancante con ID esterno ''''{1}''''.

en: Deleted node {0} is part of way {1}
it: Il nodo eliminato {0} fa parte del percorso {1}

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
it: Il percorso {0} con {1} nodi è incompleto poiché almeno un nodo è mancante nei dati caricati.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
it: La relazione con ID esterno ''''{0}'''' si riferisce alla primitiva mancante con ID esterno ''''{1}''''.

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
it: il membro eliminato {0} è utilizzato dalla relazione {1}

en: Prepare OSM data...
it: Preparazione dati OSM...

en: Parsing OSM data...
it: Analisi dei dati OSM...

en: Preparing data set...
it: Preparazione dell''insieme di dati...

en: Post-processing data set...
it: Post elaborazione dell’insieme dei dati...

en: Rendering data set...
it: Rappresentazione dell’insieme dei dati...

en: Missing required attribute ''{0}''.
it: Manca l''attributo obbligatorio ''''{0}''''.

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
it: Valore lungo non valido per l''attributo ''''{0}''''. Ottenuto ''''{1}''''.

en: Unsupported version: {0}
it: Versione non supportata: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
it: Attributi obbligatori mancanti sull’elemento ''limiti''.. Ottenuto minlon=''{0}'', minlat=''{1}'', maxlon=''{2}'', maxlat=''{3}, origine=''{4}''.

en: Illegal object with ID=0.
it: Oggetto illegale con id=0

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
it: Valore non valido per l''attributo ''''versione'''' sulla primitiva OSM con ID {0}. Ottenuto {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
it: Attributo ''''versione'''' mancante sulla primitiva OSM con ID {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
it: Normalizzazione del valore dell''attributo ''version'' dell''elemento {0} a {2}, la versione delle API è ''{3}''. Ottenuto {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
it: Versione delle API sconosciuta o non supportata. Ottenuto {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
it: Valore non valido per l''attributo ''''changeset'''' sul nuovo oggetto {1}. Ottenuto {0}. Riporto a 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
it: Valore non valido per l''attributo ''''changeset''''. Ottenuto {0}.

en: Missing key or value attribute in tag.
it: Chiave o valore dell’attributo mancante nell’etichetta.

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
it: Valore illegale per gli attributi ''lat'', ''lon'' sul nodo con ID {0}. Ottenuto ''{1}'',''{2}''.

en: Deleted way {0} contains nodes
it: Il percorso eliminato {0} contiene dei nodi

en: Deleted relation {0} contains members
it: La relazione eliminata {0} contiene dei membri

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
it: Attributo ''''ref'''' mancante sul membro nella relazione {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
it: Valore non valido per l''attributo ''''ref'''' sul membro nella relazione {0}. Ottenuto {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
it: <member> incompleto, specificazione con ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
it: Attributo ''''tipo'''' mancante sul membro {0} nella relazione {1}.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
it: Valore non valido per l''attributo ''''tipo'''' sul membro {0} nella relazione {1}. Ottenuto {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
it: Scaricamento dei punti da {0} a {1} in corso...

en: Contacting OSM Server...
it: Collegamento al server OSM in corso...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
it: Fallita l''apertura del flusso di ingresso per la risorsa ''''{0}''''

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
it: Fallita l''apertura del file con estensione ''{2}'' e nome ''{3}'' nel file zip ''{0}''. L''eccezione è stata: {1}

en: Cache update for {0}
it: Aggiornamento cache per {0}

en: The requested URL {0} was not found
it: L''URL richiesto {0} non è stato trovato

en: Failed to rename file {0} to {1}.
it: Fallita la rinominazione del file {0} in {1}.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
it: Fallito il caricamento di {0}, utilizza un file in cache e riprova la prossima volta: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
it: Valore non valido per l''attributo ''{0}'' dell''elemento ''{1}'' nelle capacità del server. Ottenuto ''{2}''

en: Error adding certificate {0} - certificate fingerprint mismatch. Expected {1}, was {2}
it: Errore durante l’aggiunta del certificato {0} - la firma del certificato non corrisponde. Atteso {1}, era {2}

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
it: Fallita l''analisi della data ''{0}'' restituita dal server.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
it: Formato inaspettato della testata dell''errore per conflitto nell''aggiornamento del gruppo di modifiche. Ottenuto ''''{0}''''

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
it: Valore della longitudine non valido per il parametro ''''{0}'''', ottenuto {1}

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
it: Valore della latitudine non valido per il parametro ''''{0}'''', ottenuto {1}

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
it: Valore non atteso per ''''{0}'''' nell''indirizzo url dell''interrogazione sui gruppi di modifiche, ottenuto {1}

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
it: Impossibile creare una interrogazione sul gruppo di modifiche includendo entrambi i parametri ''uid'' e ''display_name''

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
it: Parametro ''''{0}'''' non supportato nella stringa di interrogazione sui gruppi di modifiche

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
it: Formato inatteso per il numero di porta nella preferenza ''{0}''. Ottenuto ''{1}''.

en: The proxy will not be used.
it: Il proxy non sarà utilizzato.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
it: Numero di porta non valido nella preferenza ''''{0}''''. Ottenuto {1}.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
it: E'' stato trovato un valore inatteso per la preferenza ''{0}''. Ottenuto ''{1}''. Non si utilizzarà alcun proxy.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
it: Parametri inattesi per il proxy HTTP. Ottenuto host ''{0}'' e porta ''{1}''.

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
it: Parametri inattesi per il proxy SOCKS. Ottenuto host ''{0}'' e porta ''{1}''.

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
it: Fallita la connessione al proxy ''{0}'' per l''URI ''{1}''. L''eccezione è stata: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
it: La JVM non è configurata per ottenere i proxy dalle impostazioni di sistema. La proprietà ''java.net.useSystemProxies'' durante l''avvio era mancante. Non si utilizzarà un proxy.

en: Parsing response from server...
it: Analisi della risposta proveniente dal server...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
it: Elemento XML inaspettato con nome ''''{0}''''

en: Relation/non-geometry feature without properties found: {0}
it: Trovata relazione o elemento non geometrico senza proprietà: {0}

en: Relation/non-geometry feature without type found: {0}
it: Trovata relazione o elemento non geometrico senza tipo: {0}

en: Unknown json object found {0}
it: Trovato oggetto json sconosciuto {0}

en: Geometry of feature {0} is null
it: Geometria dell’elemento {0} è nulla

en: Downloading OSM data...
it: Scaricamento dei dati OSM in corso...

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
it: Errore di scansione: struttura del documento non valida per un documento gpx

en: (at line {0}, column {1})
it: (alla linea {0}, colonna {1})

en: The file was created by "{0}".
it: Il file è stato creato da "{0}".

en: Unknown mode {0}.
it: Modalità {0} sconosciuta.

en: get number of unread messages
it: ottieni numero di messaggi non letti

en: Message notifier
it: Notificatore messaggi

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
it: Prelevamento di un insieme di nodi da ''{0}''

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
it: Prelevamento di un insieme di percorsi da ''{0}''

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
it: Prelevamento di un insieme di relazioni da ''{0}''

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
it[0]: Scaricamento di {0} oggetto da ''''{1}''''
it[1]: Scaricamento di {0} oggetti da ''''{1}''''

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
it: Il server ha risposto con il codice 404, tentativo di richiesta per ogni singolo oggetto.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
it: Prelevamento del nodo con {0} da ''{1}''

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
it: Prelevamento del percorso con id {0} da ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
it: Prelevamento della relazione con id {0} da ''{1}''

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
it: Il server ha risposto con il codice 404 per l''identificativo {0}. Tralascio.

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
it: Eccezione del puntatore nullo, è probabile che manchino alcuni tag.

en: {0} not available (offline mode)
it: {0} non disponibile (modalità non in linea)

en: OSM API
it: API OSM

en: JOSM website
it: sito web JOSM

en: Cache updates
it: Aggiornamenti cache

en: Certificates
it: Certificati

en: Unable to initialize OSM API.
it: Impossibile inizializzare le API di OSM.

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
it: Questa versione di JOSM non è compatibile con il configurato.

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
it: Supporta la versione 0.6 del protocollo, mentre il server dice di supportare le versioni dalla {0} alla {1}.

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
it: Formato di ID non atteso restituito dal server. Ottenuto ''''{0}''''.

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
it: Formato non previsto della nuova versione della primitiva modificata ''''{0}''''. Ottenuto ''{1}''.

en: Unexpected format of new version of deleted primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
it: Formato inatteso per la nuova versione della primitiva eliminata ''{0}''. Ottenuto ''{1}''.

en: Creating changeset...
it: Creazione del gruppo di modifiche...

en: Successfully opened changeset {0}
it: Gruppo di modifiche {0} aperto con successo

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
it: Era atteso un gruppo di modifiche con ID > 0. Ottenuto {0}.

en: Updating changeset...
it: Aggiornamento del gruppo di modifiche...

en: Updating changeset {0}...
it: Aggiornamento del gruppo di modifiche {0}...

en: Closing changeset...
it: Chiusura del gruppo di modifiche...

en: Changeset must be closed in order to add a comment
it: Il gruppo di modifica deve essere chiuso per poter aggiungere un commento

en: Preparing upload request...
it: Preparazione della richiesta di caricamento...

en: Waiting 10 seconds ...
it: Attesa di 10 secondi ...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
it: Inizio del ripristino {0} di {1} in {2} secondi ...

en: OK - trying again.
it: OK - nuovo tentativo.

en: Starting retry {0} of {1}.
it: Inizio del ripristino {0} di {1}.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
it: Il gruppo di modifiche corrente è nullo. Impossibile caricare i dati.

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
it: L''ID del gruppo di modifiche corrente deve essere > 0. L''ID corrente è {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
it: Era atteso un gruppo di modifiche aperto. Ottenuto il gruppo di modifiche chiuso con id {0}.

en: Note upload failed
it: Caricamento sul server delle note fallito

en: Error parsing note response from server
it: Errore dal server durante l''analisi delle note

en: The server replied an error with code {0}.
it: Il server ha restituito un errore con codice {0}

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
it: Il prologo del documento OsmChange è stato già scritto. Si prega di scriverlo solamente una volta.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
it: Il prologo del documento OsmChange non è ancora stato scritto. Si prega prima di scriverlo.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
it: Elemento iniziale ''{0}'' non supportato nel contenuto del gruppo di modifiche alla posizione ({1},{2}). Tralascio.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
it: Struttura del documento non valida. È stato trovato un nodo, percorso o relazione al di fuori di un ''create'', ''modify'' o ''delete''.

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
it: Elemento finale ''{0}'' non supportato nel contenuto del gruppo di modifiche alla posizione ({1},{2}). Tralascio.

en: Parsing changeset content ...
it: Analisi del contenuto del gruppo di modifiche ...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
it: Valore booleano non valido per l''attributo ''''{0}''''. Ottenuto ''''{1}''''.

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
it: Valore non valido per l''attributo ''''{0}''''. Ottenuto ''''{1}''''.

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
it: Valore numerico non valido per l''attributo ''{0}''. Ottenuto ''{1}''.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
it: Attributo obbligatorio ''''{0}'''' mancante dell''elemento XML {1}.

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
it: È stato trovato l''elemento ''''{0}'''' non definito nel flusso di ingresso. Annullo.

en: Parsing list of changesets...
it: Analisi della lista dei gruppi di modifiche...

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
it: Fallita la firma di una connessione HTTP con header di autenticazione OAuth

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
it: Valore inatteso per la preferenza ''{0}''. Ottenuto ''{1}''.

en: Parsing OSM history data ...
it: Analisi dei dati della cronologia OSM ...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
it: È stato trovato l''elemento ''''{0}'''' non definito nel flusso di ingresso. Tralascio.

en: Reading was canceled
it: La lettura è stata annullata

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
it: Attributo obbligatorio ''''{0}'''' mancante su <nd> del percorso {1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
it: Valore non valido dell''attributo ''''ref'''' dell''elemento <nd>. Ottenuto {0}.

en: Line {0} column {1}:
it: Linea {0} colonna {1}:

en: Downloading referring ways ...
it: scaricamento dei percorsi collegati ...

en: Downloading referring relations ...
it: Scaricamento delle relazioni collegate ...

en: Reading changesets...
it: Lettura dei gruppi di modifiche...

en: Downloading changesets ...
it: Scaricamento dei gruppi di modifiche ...

en: Reading changeset {0} ...
it: Lettura del gruppo di modifiche {0} ...

en: Downloading changeset {0} ...
it: Scaricamento del gruppo di modifiche {0} ...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
it[0]: Scaricamento di {0} gruppo di modifiche ...
it[1]: Scaricamento di {0} gruppi di modifiche ...

en: Downloading content for changeset {0} ...
it: Scaricamento del contenuto per il gruppo di modifiche {0} ...

en: Contacting OSM Server for {0}
it: Contatto del server OSM per {0}

en: Downloading history...
it: Scaricamento della cronologia...

en: Contacting Server...
it: Connessione al server in corso...

en: Downloading OSM notes...
it: Scaricamento note OSM...

en: Downloading data...
it: Scaricamento dei dati...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
it: Impossibile connettersi al server osm. Controllare la propria connessione ad internet.

en: Reading error text failed.
it: Fallita la lettura del testo dell''errore.

en: XML tag <user> is missing.
it: Etichetta XML <user> mancante.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
it: Manca l''attributo ''''{0}'''' sulla etichetta XML ''''{1}''''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
it: Valore non valido per l''attributo ''''{0}'''' sulla etichetta XML ''''{1}''''. Ottenuto {2}.

en: Reading user info ...
it: Lettura delle informazioni utente ...

en: Reading user preferences ...
it: Lettura delle preferenze dell’utente...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
it: Inizio del caricamento con una richiesta per primitiva ...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
it: {0}% ({1}/{2}), {3} mancanti. Caricamento nodo ''''{4}'''' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
it: {0}% ({1}/{2}), {3} mancanti. Caricamento percorso ''''{4}'''' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
it: {0}% ({1}/{2}), {3} mancanti. Caricamento relazione ''''{4}'''' (id: {5})

en: Starting to upload in one request ...
it: Inizio del caricamento in una richiesta ...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
it: Era atteso un valore >0 per il parametro ''''{0}'''', ottenuto {1}

en: Starting to upload in chunks...
it: Inizio del caricamento in raggruppamenti...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
it[0]: ({0}/{1}) Caricamento di {2} oggetto...
it[1]: ({0}/{1}) Caricamento di {2} oggetti...

en: Uploading data ...
it: Caricamento dati ...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
it: È stato trovato un identificativo 0 non atteso per una primitiva osm

en: Failed to evaluate {0}
it: La valutazione di {0} è fallita

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
it: Valore inatteso per la chiave ''{0}'' nelle preferenze, ottenuto ''{1}''

en: {0} bytes have been read
it: {0} byte sono stati letti

en: unspecified reason
it: motivo non specificato

en: Error playing sound
it: Impossibile riprodurre il suono

en: This is after the end of the recording
it: Questo si trova dopo la fine della registrazione

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Note:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file on your computer. </p></body></html>
it: <html><body><p class="warning-body"><strong>Nota:</strong> La password viene salvata in testo semplice nel file delle preferenze di JOSM del tuo computer. </p></body></html>

en: Save user and password (unencrypted)
it: Salva nome utente e password (non cifrata)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
it: La dimensione dello stile {0} non corrisponde alla dimensione dei livelli {1}

en: Assume
it: Deduci

en: Existing values
it: Valori esistenti

en: <delete from {0} objects>
it: <elimina da {0} oggetti>

en: Old values of
it: Vecchi valori di

en: Add tags to selected objects
it: Aggiungi etichette agli oggetti selezionati

en: Add selected tags
it: Aggiungi etichette selezionate

en: Add all tags
it: Aggiungi tutte le etichette

en: Add checked tags to selected objects
it: Aggiungi le etichette spuntate agli oggetti selezionati

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
it: Shift+Invio: Aggiungi tutte le etichette agli oggetti selezionati

en: Enable the checkbox to accept the value
it: Abilitare la casella di spunta per accettare il valore

en: Accept all tags from {0} for this session
it: Accetta tutte le etichette da {0} per questa sessione

en: Load data from API
it: Carica dati dalle API

en: Import data from URL
it: Importa dati da indirizzo URL

en: Open local files
it: Apri file locali

en: Open remote files
it: Apri file remoti

en: Load imagery layers
it: Carica i livelli delle immagini aeree

en: Change the selection
it: Modifica la selezione

en: Change the viewport
it: Modifica l''area di visualizzazione

en: Create new objects
it: Crea nuovi oggetti

en: Read protocol version
it: Leggi la versione del protocollo

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
it: Impossibile avviare controllo remoto del server IPv4 sulla porta  {0}: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
it: Impossibile avviare controllo remoto del server IPv6 sulla porta  {0}: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
it: RemoteControl::Accepting connessioni remote su {0}:{1}

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
it: RemoteControl::Server {0}:{1} arrestato..

en: Remote Control has been asked to create a new node.
it: È stata richiesta al controllo remoto la creazione di un nuovo nodo.

en: Coordinates:
it: Coordinate:

en: There is no layer opened to add node
it: Non c''è alcun livello aperto per aggiungere il nodo

en: Remote Control has been asked to create a new way.
it: È stata richiesta al controllo remoto la creazione di un nuovo percorso.

en: Invalid coordinates: {0}
it: Coordinate non valide: {0}

en: There is no layer opened to add way
it: Non c''è alcun livello aperto per aggiungere il percorso

en: Add way
it: Aggiungi percorso

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
it: È stato richiesto a controllo remoto di elencare le sue caratteristiche supportate. Questo permette ai siti web di stimare la versione JOSM in esecuzione

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
it: È stato richiesto al controllo controllo remoto il caricamento di un livello di immagini aeree dal seguente indirizzo URL:

en: Remote imagery
it: Immagini aeree remote

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
it: Le seguenti chiavi sono obbligatorie ma non sono state fornite: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
it: È stata richiesta al controllo remoto l''importazione dei dati dal seguente indirizzo URL:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
it: È stato richiesto al controllo remoto il caricamento dei dati dalle API.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto selected objects.
    Since no objects have been selected before this click, no tags were added.
    Select one or more objects and click the link again.
it: Hai cliccato su un collegamento di controllo remoto di JOSM per applicare delle etichette agli oggetti selezionati.
    Dato che nessun oggetto è stato selezionato prima del click, non è stata aggiunta alcuna etichetta.
    Seleziona uno o più oggetti e clicca di nuovo sul collegamento.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto objects.
    Unfortunately that link seems to be broken.
    Technical explanation: the URL query parameter ''select='' or ''search='' has an invalid value.
    Ask someone at the origin of the clicked link to fix this.
it: Hai cliccato su un collegamento di controllo remoto di JOSM per applicare delle etichette a degli oggetti.
    Il collegamento sembra essere rotto.
    Spiegazione tecnica: almeno uno dei due parametri dell’indirizzo URL di richiesta tra ''select='' o ''search='' contiene un valore non valido.
    Chiedi a chi ha prodotto quel collegamento di risolvere il problema.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
it: Le latitudini devono essere comprese fra {0} e {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
it: Le longitudini devono essere comprese fra {0} e {1}

en: The minima must be less than the maxima
it: Il minimo deve essere minore del massimo

en: Remote Control has been asked to load the following data:
it: Richiesta a Remote Control di caricare i seguenti dati:

en: Loading data
it: Caricamento dei dati

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
it: È stato richiesto al controllo remoto il caricamento di oggetti (specificati con il loro id) dalle API.

en: No valid object identifier has been provided
it: Non è stato fornito un identificatore valido di oggetto

en: Remote Control has been asked to open a local file.
it: È stata richiesta al controllo remoto l''apertura di un file locale.

en: Do you want to allow this?
it: Si vuole permettere questo?

en: Yes, always
it: Sì, sempre

en: Yes, once
it: Sì, solo adesso

en: Confirm Remote Control action
it: Conferma l''azione del controllo remoto

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
it: È stato richiesto al controllo remoto di riferire la sua versione del protocollo. Questo permette ai siti web di individuare un JOSM in esecuzione.

en: local file
it: file locale

en: include
it: includi

en: Layer contains unsaved data - save to file.
it: Il livello contiene dati non salvati - salva su file.

en: Layer does not contain unsaved data.
it: Il livello non contiene alcun dato non salvato.

en: Data:
it: Dati:

en: Link to a OSM data file on your local disk.
it: Collega a un file dati OSM sul proprio disco locale.

en: Include OSM data in the .joz session file.
it: Includi i dati OSM nel file sessione .joz.

en: Link to a GPX data file on your local disk.
it: Collegamento a file dati GPX situato nel proprio disco locale

en: Include GPX data in the .joz session file.
it: Includi dati GPX nel file di sessione .joz.

en: No file association
it: Nessuna associazione file

en: GPX data will be included in the session file.
it: I dati GPX saranno inclusi nel file di sessione.

en: OSM data will be included in the session file.
it: I dati OSM saranno inclusi nel file sessione.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
it: La versione ''{0}'' dei meta-dati per il livello geoimage non è supportata. Attesa: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
it: La versione ''{0}'' dei meta-dati per il livello dei tracciati gpx non è supportata. Attesa: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
it: La versione ''{0}'' dei meta dati per il livello delle immagini aeree non è supportata. Attesa: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
it: La versione ''{0}'' dei metadati per il livello contrassegno non è supportata. Atteso: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for note layer is not supported. Expected: 0.1
it: La versione ''{0}'' dei meta-dati per il livello delle note non è supportata. Era attesa: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
it: Per il livello dati osm la versione ''{0}'' dei meta dati non è supportata. Attesa: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
it: Atteso il nome del file per il livello n. {0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
it: File sessione (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
it: Schema ''{0}'' non supportato nell''URI ''{1}''.

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
it: Elemento principale ''{0}'' inatteso nel file sessione

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
it: La versione ''{0}'' del file sessione non è supportata. Attesa: 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
it: attributo obbligatorio ''index'' mancante per l''elemento ''layer''

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
it: formato inatteso dell’attributo ''index'' per l''elemento ''layer''

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
it: l''attributo ''index'' ({0}) per l''elemento ''layer'' deve essere unico

en: missing layer with index {0}
it: livello mancante con indice {0}

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
it: attributo obbligatorio ''name'' mancante per l''elemento ''layer''

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
it: attributo obbligatorio ''type'' mancante per l''elemento ''layer''

en: Unable to load layer
it: Impossibile caricare il livello

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
it: Impossibile caricare il livello di tipo ''{0}'' perché non è stato trovato alcun importatore adatto.

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
it: Impossibile caricare il livello {0} perché dipende dal livello {1} che è stato tralasciato.

en: Error loading layer
it: Errore nel caricamento del livello

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
it: <html>Impossibile caricare il livello {0} ''{1}''.<br>L''errore è:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
it: Tralascia il livello e continua

en: expected .jos file inside .joz archive
it: era atteso un file .jos all''interno dell''archivio .joz

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
it: La creazione della directory mancante delle preferenze dell’estensione è fallita: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
it: La creazione della directory mancante dei dati utente dell’estensione è fallita: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
it: La creazione della directory mancante della cache dell’estensione è fallita: {0}

en: Skip Download
it: Tralascia scaricamento

en: Download Plugin
it: Scarica estensione

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
it: Per l''estensione {1} è richiesta la versione di JOSM {0}.

en: Download skipped
it: Scaricamento tralasciato

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
it: Impossibile scaricare l''estensione ''{0}''. Non si conosce il suo collegamento. Tralascio lo scaricamento.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
it: Impossibile scaricare l''estensione ''{0}''. Il suo collegamento ''{1}'' non è un URL valido. Tralascio lo scaricamento.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
it: Fallita la creazione della cartella ''''{0}'''' per l''estensione

en: Downloading Plugin {0}...
it: Scaricamento estensione {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
it: È stato generato un errore dall''estensione {0}

en: integrated into main program
it: integrata nel programma principale

en: replaced by new {0} plugin
it: sostituita dalla nuova estensione {0}

en: no longer required
it: non più richiesto

en: Plugin information
it: Informazioni sull''estensione

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
it[0]: L’estensione seguente non è più necessaria ed è stata disattivata:
it[1]: Le estensioni seguenti non sono più necessarie e sono state disattivate:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
it: <html>È stato richiesto il caricamento dell''estensione "{0}".<br>Questa estensione non è più sviluppata e molto probabilmente produrrà degli errori.<br>Dovrebbe essere disabilitata.<br>Eliminarla dalle preferenze?</html>

en: Plugin update
it: Aggiornamento estensione

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
it: Il programma JOSM è stato aggiornato.<br>Per prevenire dei problemi anche le estensioni dovrebbero essere aggiornate.<br><br>Aggiornare le estensioni adesso?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
it: L''ultimo aggiornamento della lista delle estensioni è avvenuto più di {0} giorni fa.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
it: Tralasciato l''aggiornamento delle estensioni successivo all''aggiornamento di JOSM. L''aggiornamento automatico all''avvio è disabilitato.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
it: Tralasciato l''aggiornamento delle estensioni successivo alla scadenza del periodo di aggiornamento. L''aggiornamento automatico all''avvio è disabilitato.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
it: Esecuzione dell''aggiornamento delle estensioni successivo all''aggiornamento di JOSM. L''aggiornamento automatico all''avvio è abilitato.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
it: Esecuzione dell''aggiornamento delle estensioni successivo alla scadenza del periodo di aggiornamento. L''aggiornamento automatico all''avvio è disabilitato.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
it: Valore inaspettato ''{0}'' per la preferenza ''{1}''. Assunto il valore ''ask''.

en: Click to update the activated plugins
it: Clicca per aggiornare le estensioni attivate

en: Skip update
it: Tralascia aggiornamento

en: Click to skip updating the activated plugins
it: Clicca per tralasciare l''aggiornamento delle estensioni attivate

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
it[0]: L''estensione {0} richiede un''altra estensione che non è stata trovata. L''estensione mancante è:
it[1]: L''estensione {0} richiede {1} altre estensioni che non sono state trovate. Le estensioni mancanti sono:

en: Download and restart
it: Scarica e riavvia

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
it[0]: Clicca per scaricare l’estensione mancante e riavviare JOSM
it[1]: Cliacca per scaricare i plugin mancanti e riavviare JOSM

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
it[0]: Clicca per continuare senza questa estensione
it[1]: Clicca per continuare senza queste estensioni

en: Plugin {0} must be run on a {1} platform.
it: Il plugin {0} deve essere eseguito su di una piattaforma {1}.

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
it: <html>L''estensione {0} richiede la versione {1} di JOSM. La versione corrente di JOSM è la {2}.<br>Si deve aggiornare JOSM per utilizzare questa estensione.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
it: Non è possibile caricare il plugin {0}. Cancellarlo dalle preferenze?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
it: caricamento estensione ''{0}'' (versione {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
it: <html>Impossibile caricare l''estensione {0} perché<br>la classe principale ''{1}'' non è stata trovata.<br>Eliminare dalle preferenze?</html>

en: Loading plugins ...
it: Caricamento estensioni ...

en: Checking plugin preconditions...
it: Controllo requisiti estensione...

en: Loading plugin ''{0}''...
it: Caricamento estensione ''''{0}''''...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
it[0]: JOSM non riesce a trovare le informazioni riguardanti la seguente estensione:
it[1]: JOSM non riesce a trovare le informazioni riguardanti le seguenti estensioni:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
it[0]: L’estensione non sarà caricata.
it[1]: Le estensioni non saranno caricate.

en: Determining plugins to load...
it: Determinazione in corso delle estensioni necessarie...

en: Removing deprecated plugins...
it: Rimozione delle estensioni deprecate...

en: Removing unmaintained plugins...
it: Rimozione delle estensioni non più mantenute...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
it[0]: È fallito l’aggiornamento della seguente estensione:
it[1]: E’ fallito l’aggiornamento delle seguenti estensioni:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
it[0]: Si prega di aprire la finestra delle preferenze dopo che JOSM è stato avviato e provare ad aggiornarla manualmente.
it[1]: Si prega di aprire la finestra delle preferenze dopo che JOSM è stato avviato e provare ad aggiornarle manualmente.

en: Plugin update failed
it: Aggiornamento dell''estensione fallito

en: Failed to find plugin {0}
it: Fallita la ricerca dell''estensione {0}

en: Failed to download plugin information list
it: Fallito lo scaricamento della lista delle informazioni sulle estensioni

en: Disable plugin
it: Disabilita estensione

en: Click to delete the plugin ''{0}''
it: Clicca per eliminare l''estensione ''{0}''

en: Keep plugin
it: Mantieni estensione

en: Click to keep the plugin ''{0}''
it: Cliccare per mantenere l''estensione ''{0}''

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
it: Fallita l''installazione dell''estensione ''{0}'' dal file di scaricamento temporaneo ''{1}''. {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
it: Fallita l''eliminazione del plugin obsoleto ''{0}''.

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
it: Fallita l''installazione dell''estensione già scaricata ''{0}''. Tralascio l''installazione. JOSM sta ancora caricando la vecchia versione dell''estensione.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
it: Fallita l''installazione dell''estensione ''{0}'' dal file di scaricamento temporaneo ''{1}''. Rinomina fallita.

en: Update plugin
it: Aggiorna estensione

en: Click to update the plugin ''{0}''
it: Cliccare per aggiornare l''estensione ''{0}''

en: Click to disable the plugin ''{0}''
it: Cliccare per disabilitare l''estensione ''{0}''

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
it: È stata generata una eccezione inaspettata che probabilmente deriva dall''estensione ''{0}''.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
it: Secondo le informazioni all''interno del plugin l''autore è {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
it: Provare ad aggiornare quest''estensione all''ultima versione prima di comunicare un bug.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
it: L''estensione è stata rimossa dalla configurazione. Riavviare JOSM per eliminare l''estensione.

en: no description available
it: nessuna descrizione disponibile

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
it: Non chiedere nuovamente e ricorda la mia decisione (andare su Preferenze->Estensioni per cambiare successivamente)

en: Invalid jar file ''{0}''
it: File jar non valido ''{0}''

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
it: Il file ''{0}'' dell''estensione non include un Manifest.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
it: Indirizzo URL non valido ''{0}'' nella estensione {1}

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
it: Descrizione del plugin non valida ''{0}'' nel plugin {1}

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
it: Versione principale dell''estensione non valida ''{0}'' nella estensione {1}

en: Missing plugin main version in plugin {0}
it: Versione principale dell''estensione mancante nella estensione {0}

en: Invalid Java version ''{0}'' in plugin {1}
it: Versione Java ''{0}'' non valida nel plugin {1}

en: More info...
it: Ulteriori informazioni...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
it: <b>Estensione resa disponibile da una sorgente esterna:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
it: Fallita la creazione delle informazioni sull''estensione ''''{0}'''' in base al manifest

en: Illegal entry in plugin list.
it: Voce non valida nella lista delle estensioni.

en: Reading local plugin information..
it: Lettura delle informazioni locali sull’estensione..

en: Processing plugin site cache files...
it: Elaborazione dei file di cache del sito dell''estensione...

en: Processing file ''{0}''
it: Elaborazione del file ''''{0}''''

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
it: Fallita la scansione del file ''{0}'' per le informazioni dell''estensione. Tralascio.

en: Processing plugin files...
it: Elaborazione dei file dell''estensione...

en: Download plugin list...
it: Scarica la lista delle estensioni...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
it: Scaricamento della lista delle estensioni da ''''{0}''''

en: Unsuccessful HTTP request
it: Richiesta HTTP fallita

en: Plugin list download error
it: Errore nello scaricamento della lista delle estensioni

en: JOSM failed to download plugin list:
it: JOSM non è riuscito a scaricare la lista delle estensioni:

en: Details:
it: Dettagli:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
it: Fallita la creazione della cartella delle estensioni ''{0}''. Impossibile inserire nella cache la lista delle estensioni dal sito delle estensioni ''{1}''.

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
it: Scrittura della lista delle estensioni su cache locale ''''{0}''''

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
it: Analisi della lista delle estensioni dal sito ''''{0}''''

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
it: Fallita l''analisi della lista delle estensioni dal sito ''''{0}''''. Sito tralasciato. L''eccezione è stata: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
it: Elaborazione della lista delle estensioni dal sito ''''{0}''''

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
it: <html>Fallita l''inizializzazione della comunicazione con il server OSM {0}.<br>Controlla l''indirizzo URL del server nelle preferenze e la connessione ad internet.

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
it: <html>Fallita l''autenticazione al server OSM ''{0}''.<br>Si sta utilizzando OAuth per l''autenticazione, però al momento non è stato configurato alcun<br>token di accesso.<br>Si prega di aprire la finestra delle preferenze e di generare o inserire un token di accesso.</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
it[0]: <strong>Fallita</strong> l''eliminazione del <strong>nodo {0}</strong>. Il percorso {1} ha ancora un riferimento ad esso.<br>Si prega di scaricare il percorso, eliminare il riferimento al nodo, e caricare nuovamente.
it[1]: <strong>Fallita</strong> l''eliminazione del <strong>nodo {0}</strong>. I percorsi {1} hanno ancora un riferimento ad esso.<br>Si prega di scaricare i percorsi, eliminare il riferimento al nodo, e caricare nuovamente.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
it[0]: <strong>Fallita</strong> l''eliminazione del <strong>nodo {0}</strong>. La relazione {1} ha ancora un riferimento ad esso.<br>Si prega di scaricare la relazione, eliminare il riferimento al nodo, e caricare nuovamente.
it[1]: <strong>Fallita</strong> l''eliminazione del <strong>nodo {0}</strong>. Le relazioni {1} hanno ancora un riferimento ad esso.<br>Si prega di scaricare le relazioni, eliminare il riferimento al nodo, e caricare nuovamente.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the way, and upload again.
it[0]: Caricamento del <strong>percorso {0}</strong> sul server <strong>fallito</strong>. Fa riferimento al nodo cancellato {1}.<br>Caricare il nodo, rimuovere il riferimento nel percorso e caricare nuovamente sul server.
it[1]: Caricamento del <strong>percorso {0}</strong> sul server <strong>fallito</strong>. Fa riferimento ai nodi cancellati {1}.<br>Caricare i nodi, rimuovere i riferimenti nel percorso e caricare nuovamente sul server.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
it[0]: <strong>Fallita</strong> l''eliminazione del <strong>percorso {0}</strong>. La relazione {1} ha ancora un riferimento ad esso.<br>Si prega di scaricare la relazione, eliminare il riferimento al percorso, e caricare nuovamente.
it[1]: <strong>Fallita</strong> l''eliminazione del <strong>percorso {0}</strong>. Le relazioni {1} hanno ancora un riferimento ad esso.<br>Si prega di scaricare le relazioni, eliminare il riferimento al percorso, e caricare nuovamente.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the relation, and upload again.
it[0]: Caricamento della <strong>relazione {0}</strong> sul server <strong>fallito</strong>. Fa riferimento al nodo cancellato {1}.<br>Caricare il nodo, rimuovere il riferimento nella relazione e caricare nuovamente sul server.
it[1]: Caricamento della <strong>relazione {0}</strong> sul server <strong>fallito</strong>. Fa riferimento ai nodi cancellati {1}.<br>Caricare i nodi, rimuovere i riferimenti nella relazione e caricare nuovamente sul server.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted way {1}.<br>Please load the way, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference in the relation, and upload again.
it[0]: Caricamento della <strong>relazione {0}</strong> sul server <strong>fallito</strong>. Fa riferimento al percorso cancellato {1}.<br>Caricare il percorso, rimuovere il riferimento nella relazione e caricare nuovamente sul server.
it[1]: Caricamento della <strong>relazione {0}</strong> sul server <strong>fallito</strong>. Fa riferimento ai percorsi cancellati {1}.<br>Caricare i percorsi, rimuovere i riferimenti nella relazione e caricare nuovamente sul server.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
it[0]: <strong>Fallita</strong> l''eliminazione della <strong>relazione {0}</strong>. La relazione {1} ha ancora un riferimento ad essa.<br>Si prega di scaricare la relazione, eliminare il riferimento alla relazione, e caricare nuovamente.
it[1]: <strong>Fallita</strong> l''eliminazione della <strong>relazione {0}</strong>. Le relazioni {1} hanno ancora un riferimento ad essa.<br>Si prega di scaricare le relazioni, eliminare il riferimento alla relazione, e caricare nuovamente.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
it: <html>Upload <strong>failed</strong> verso il server poiché il dataset usato<br>viola una precondizione.<br>Il messaggio di errore é:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
it: <html>È fallita l''autenticazione al server OSM con il nome utente ''''{0}''''.<br>Si prega di controllare il nome utente e la password nelle preferenze di JOSM.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
it: <html>È fallita l''autenticazione con il server OSM con il token OAuth ''''{0}''''.<br>Si prega di aprire la finestra delle preferenze e di ottenere un altro token OAuth.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
it: <html>È fallita l''autorizzazione al server OSM.<br>Il server ha risposto con il seguente errore:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
it: <html>È fallita l''autorizzazione al server OSM.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
it: <html>È faliita l''autorizzazione al server OSM con il token OAuth ''''{0}''''.<br>Il token non è autorizzato ad accedere alla risorsa protetta<br>''''{1}''''.<br>Si prega di aprire la finestra delle preferenze ed ottenere un altro token OAuth.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
it: <html>È scaduto il tempo per la comunicazione con il server OSM ''{0}''. Si prega di riprovare più tardi.</html>

en: no error message available
it: nessun messaggio di errore disponibile

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
it: <html>È fallita la comunicazione con il server OSM ''{0}''. Il server ha risposto<br>con l''errore seguente:<br><strong>Codice errore:<strong> {1}<br><strong>Messaggio di errore (non tradotto)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
it: <html>È fallita la chiusura dell''insieme di modifiche <strong>{0}</strong><br>perché è stato già chiuso.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
it: <html>È fallita la chiusura dell''insieme di modifiche <strong>{0}</strong><br> perché è stato già chiuso il {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
it: <html>Il server ha risposto che è stato rilevato un conflitto.<br>Messaggio di errore (non tradotto):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
it: <html>Il server ha risposto che è stato rilevato un conflitto.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
it: <html>È fallito il caricamento dell''insieme di modifiche <strong>{0}</strong><br>perché è stato già chiuso il {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
it: <html>Fallita l''apertura di una connessione al server remoto<br>''{0}''<br>per ragioni di sicurezza. Questo è spesso dovuto all''esecuzione interna ad una<br>applet e perché la propria applet non è stata caricata da ''{1}''.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
it: <html>Fallita l''apertura di una connessione al server remoto<br>''{0}''.<br>Si prega di controllare la propria connessione ad internet.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
it: <html>È fallito il caricamento/scaricamento dei dati su/da<br>''{0}''<br>a causa di un problema di trasferimento.<br>Dettagli (non tradotti): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
it: <html>È fallito lo scaricamento dei dati. Il loro formato non è supportato, è mal-formato, e/o inconsistente.<br><br>Dettagli (non tradotti): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
it: <html>E'' fallito lo scaricamento dei dati.<br><br>Dettagli: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
it: <html>Il server OSM<br>''{0}''<br>ha risposto con un errore interno del server.<br>Questo spesso è un problema momentaneo. Si prega di riprovare più tardi.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
it: Il server OSM ''''{0}'''' ha risposto con una richiesta non corretta.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
it: La zona che si è tentato di scaricare è troppo estesa oppure la propria richiesta è stata troppo grande.<br>Richiedere una zona meno ampia oppure utilizzare un file di esportazione messo a disposizione dalla comunità di OSM.

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
it: Il server OSM ''''{0}'''' non è a conoscenza di un oggetto<br>che si è tentato di leggere, aggiornare o eliminare. O questo oggetto non esiste<br>sul server oppure si sta utilizzando un indirizzo URL non valido per accedere<br>ad esso. Controllare attentamente l''indirizzo del server ''''{0}'''' per identificare eventuali errori di battitura.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
it: <html>Fallita l''apertura di una connessione al server remoto<br>''{0}''.<br>Il nome della macchina ''{1}'' non può essere risolto. <br>Si prega di controllare l''indirizzo URL delle API nelle proprie preferenze e la propria connessione ad internet.

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
it: <html>Il server segnala che un oggetto è stato eliminato.<br><strong>Il caricamento è fallito</strong> se si è tentato di aggiornare o eliminare questo oggetto.<br> <strong>Lo scaricamento è fallito</strong> se si è tentato di scaricare questo oggetto.<br><br>Il messaggio d''errore è:<br>{0}</html>

en: latitude
it: latitudine

en: URL does not contain valid {0}
it: L''indirizzo URL non contiene un valido {0}

en: longitude
it: longitudine

en: zoom
it: ingrandimento

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
it: Risposta non prevista dal server HTTP. È stata ottenuta la risposta {0} senza l''header ''Location''. Impossibile reindirizzare. Annullo.

en: Download redirected to ''{0}''
it: Scaricamento reindirizzato verso ''{0}''

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
it: Sono stati individuati troppi reindirizzamenti all''indirizzo URL di scarico. Annullo.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
it: Impossibile trovare la traduzione per la stringa locale {0}. Ripristinata a {1}

en: Latin
it: Latino

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
it: Errore grave: non è stato possibile trovare l''immagine ''{0}''. Questo è un serio problema di configurazione. JOSM terminerà di funzionare.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
it: Fallita la gestione del file zip ''{0}''. L''eccezione è stata: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
it: Fallito l''accesso alla cartella ''{0}'' per ragioni di sicurezza. L''eccezione è stata: {1}

en: Cause:
it: Causa:

en: To add another layer you need to allocate at least {0,number,#}MB memory to JOSM using -Xmx{0,number,#}M option (see http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Currently you have {1,number,#}MB memory allocated for JOSM
it: Per aggiungere un altro livello devi allocare almeno {0,number,#}MB di memoria a JOSM usando l’opzione -Xmx{0,number,#}M (vedi http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Attualmente hai {1,number,#}MB di memoria allocata per JOSM

en: Opening URL: {0}
it: URL in apertura: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
it: {0}: l''opzione ''{1}'' richiede un argomento

en: {0}: option ''{1}'' does not allow an argument
it: {0}: l’opzione ''{1}'' non ammette un parametro

en: {0}: option ''{1}'' is required
it: {0}: l’opzione ''{1}'' è necessaria

en: {0}: option ''{1}'' may not appear multiple times
it: {0}: l’opzione ''{1}'' non può essere presente più volte

en: {0}: Error while handling option ''{1}''
it: {0}: Errore durante l''impostazione dell''opzione ''{1}''

en: {0}: Invalid value {2} for option ''{1}''
it: {0}: il valore {2} per l’opzione ''{1}'' non è valido

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
it: {0}: l’opzione ''{1}'' è ambigua

en: {0}: unrecognized option ''{1}''
it: {0}: opzione non riconosciuta ''{1}''

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
it: L''indirizzo URL non contiene {0}/{1}/{2}

en: reserved
it: riservato

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
it: Conflitto silente sulla scorciatoia: ''{0}'' spostato da ''{1}'' a ''{2}''.

en: {0} completed in {1}
it: {0} completato in {1}

en: Search on {0}
it: Cerca su {0}

en: View image
it: Guarda immagine

en: View Wikipedia article
it: Visualizza l''articolo Wikipedia

en: View Wikidata item
it: Visualizza l''oggetto Wikidata

en: View image on Wikimedia Commons
it: Vedi immagini su Wikimedia Commons

en: View category on Wikimedia Commons
it: Vedi categoria su Wikimedia Commons

en: Unknown territory id: {0}
it: id del territorio sconosciuto: {0}

en: Failed to parse external taginfo data at {0}: {1}
it: Impossibile interpretare i dati esterni di Taginfo su {0}: {1}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
it[0]: È stato trovato {0} etichetta nel buffer, ciò è sospetto!
it[1]: Sono stati trovati {0} etichette nel buffer, ciò è sospetto!

en: Key is too long (max {0} characters):
it: La chiave è troppo lunga (max {0} caratteri):

en: Suspicious characters in key:
it: Caratteri sospetti nella chiave:

en: Value is too long (max {0} characters):
it: Il valore è troppo lungo (max {0} caratteri):

en: Unable to delete file {0}
it: Impossibile cancellare il file {0}

en: Unable to create directory {0}
it: Impossibile creare la cartella {0}

en: day | days
it[0]: giorno
it[1]: giorni

en: Failed to load XML schema.
it: Fallito il caricamento dello schema XML.

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
it: Errore nell''espressione di ricerca alla posizione {0} - il termine destro dell''operatore or(|) deve restituire un insieme di primitive

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
it: Errore nell''espressione di ricerca alla posizione {0} - il termine sinistro dell''operatore or(|) deve restituire un insieme di primitive

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
it: Errore nell''espressione di ricerca alla posizione {0} - l''operatore not(-) non può essere utilizzato in questo contesto

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
it: Errore nell''espressione di ricerca alla posizione {0} - l''espressione deve restituire un valore differente dalla primitiva corrente

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
it: Token non previsto ({0}) alla posizione {1}

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
it: Token non previsto alla posizione {0}. Atteso {1}, trovato {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
it: Errore durante l''analisi dell''espressione di ricerca alla posizione {0}

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
it: Carattere non atteso a {0}. Atteso {1} trovato {2}

en: Expected search expression
it: Espressione di ricerca attesa

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
it: Sono stati richiesti troppi nodi (il limite è di 50,000). Effettuare una richiesta di minori dimensioni oppure usare il file planet.osm

en: Database offline for maintenance
it: Database non in linea per manutenzione

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
it: Sono stati scaricati troppi dati. Si prega di riprovare più tardi.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
it: La dimensione massima del bbox è 0.25, e la tua richiesta risulta troppo ampia. Effettuare una richiesta di minori dimensioni oppure usare il file planet.osm

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
it: Accesso JOSM-Trac a josm.openstreetmap.de

en: could not get audio input stream from input URL
it: non è possibile acquisire il flusso sonoro dall''URL di ingresso

en: Audio Device Unavailable
it: Periferica  Audio Non Disponibile

en: You must make your edits public to upload new data
it: Si devono rendere le proprie modifiche pubbliche per poter caricare nuovi dati

en: town
it: cittadina

[ctx: landuse]
en: forest
it: foresta/bosco gestito

[ctx: landuse]
en: meadow
it: prativo

[ctx: landuse]
en: farmland
it: agricola

[ctx: landuse]
en: farmyard
it: fattoria

[ctx: landuse]
en: cemetery
it: cimitero

[ctx: landuse]
en: residential
it: residenziale

[ctx: landuse]
en: greenfield
it: terreno edificabile

[ctx: landuse]
en: village_green
it: spazio verde (UK)

[ctx: landuse]
en: quarry
it: cava

[ctx: landuse]
en: allotments
it: lotti

[ctx: landuse]
en: vineyard
it: vigna

[ctx: natural]
en: scrub
it: incolta

[ctx: natural]
en: wood
it: bosco

[ctx: natural]
en: grassland
it: prateria

[ctx: natural]
en: wetland
it: zone umide

[ctx: natural]
en: heath
it: brughiera

[ctx: amenity]
en: fire_station
it: caserma dei vigili del fuoco

[ctx: leisure]
en: park
it: parco

[ctx: leisure]
en: track
it: pista sportiva

[ctx: building]
en: industrial
it: industriale

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
it: strada associata (associatedStreet)

[ctx: Relation type]
en: boundary
it: confine (boundary)

[ctx: Relation type]
en: bridge
it: ponte

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
it: segnale di indicazione

[ctx: Relation type]
en: enforcement
it: controllo (enforcement)

[ctx: Relation type]
en: multipolygon
it: multi-poligono

[ctx: Relation type]
en: network
it: rete

[ctx: Relation type]
en: public_transport
it: trasporto pubblico (public_transport)

[ctx: Relation type]
en: restriction
it: divieto

[ctx: Relation type]
en: route
it: itinerario

[ctx: Relation type]
en: site
it: sito (site)

[ctx: Relation type]
en: street
it: strada

[ctx: Relation type]
en: tunnel
it: galleria

[ctx: Relation type]
en: waterway
it: corso d''acqua (waterway)

[ctx: Place type]
en: city
it: città

[ctx: Place type]
en: locality
it: località non popolata

[ctx: Place type]
en: village
it: paese

[ctx: Place type]
en: town
it: cittadina

[ctx: Place type]
en: borough
it: distretto (non in Italia)

[ctx: Place type]
en: municipality
it: comune

[ctx: Place type]
en: island
it: isola

[ctx: Place type]
en: county
it: contea (non in Italia)

[ctx: Place type]
en: hamlet
it: piccolo borgo

[ctx: Place type]
en: suburb
it: quartiere di città / sobborgo

en: All Files
it: Tutti i file

en: Attributes
it: Attributi

en: Abort file chooser dialog
it: Esci schermata selezione file

en: Abort file chooser dialog.
it: Esci dalla finestra di selezione file.

en: Create New Folder
it: Crea nuova cartella

en: Delete File
it: Elimina file

en: Enter file name:
it: Inserisci il nome del file:

en: Enter path or folder name:
it: Inserisci il percorso o il nome della cartella:

en: Error
it: Errore

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
it: Errore nel rinominare il file "{0}" in "{1}"

en: File name:
it: Nome file:

en: File Name:
it: Nome file:

en: FileChooser help.
it: Guida FileChooser.

en: Files
it: File

en: Files of type:
it: File di tipo:

en: Files of Type:
it: File di tipo:

en: Filter:
it: Filtro:

en: Folders
it: Cartelle

en: Home
it: Cartella principale

en: Look in:
it: Cerca in:

en: Look In:
it: Cerca in:

en: Modified
it: Ultima modifica

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: Open
it: Aperto

en: Open selected file
it: Apri il file selezionato

en: Open selected file.
it: Apri file selezionato.

en: Rename File
it: Rinomina file

en: Rename file "{0}" to
it: Rinomina il file "{0}" in

en: Save in:
it: Salva in:

en: Save In:
it: Salva in:

en: Save selected file.
it: Salva il file selezionato.

en: Selection:
it: Selezione:

en: Size
it: Dimensione

en: Up One Level
it: Livello superiore

en: Update
it: Aggiorna

en: Update directory listing.
it: Aggiorna contenuto della cartella.

en: View
it: Visualizza

en: Blue:
it: Blu:

en: Color Name:
it: Nome del colore:

en: Green:
it: Verde:

en: Hue:
it: Tonalità:

en: GTK Color Chooser
it: Selezione del colore GTK

en: Red:
it: Rosso:

en: Saturation:
it: Saturazione:

en: Surface
it: Superficie

en: paved
it: pavimentata

en: unpaved
it: non pavimentata

en: asphalt
it: asfalto

en: concrete
it: calcestruzzo

en: concrete:plates
it: cemento piastrellato

en: concrete:lanes
it: cemento a bande

en: paving_stones
it: lastricato

en: sett
it: sampietrini

en: cobblestone
it: ciottoli (pavé)

en: grass_paver
it: pavimentazione mista erba-cemento

en: compacted
it: compattato

en: fine_gravel
it: ghiaia fine

en: gravel
it: ghiaia

en: pebblestone
it: ciottoli

en: ground
it: terra

en: mud
it: zona fangosa (sabbie mobili)

en: rock
it: roccia

en: sand
it: sabbia

en: grass
it: erba

en: wood
it: legno

en: metal
it: metallo

en: Smoothness
it: Smussatura

en: excellent
it: eccellente

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
it: Rotelle sottili: rollerblade, skateboard

en: good
it: buona

en: Thin Wheels: racing bike
it: Ruote sottili: bici da corsa

en: intermediate
it: intermedia

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
it: Ruote: bici da città, sedia a rotelle, scooter

en: bad
it: cattivo

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
it: Ruote robuste: bici da trekking, auto, risciò

en: very_bad
it: molto_cattivo

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
it: Assetto Elevato: fuoristrada leggeri

en: horrible
it: pessima

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
it: Fuoristrada: fuoristrada pesanti

en: very_horrible
it: veramente_pessima

en: Specialized off-road: tractor, ATV
it: Fuoristrada Speciali: trattori, ATV

en: impassable
it: impraticabile

en: No wheeled vehicle
it: Nessun veicolo a ruote

en: artificial_turf
it: erba_artificiale

en: clay
it: argilla

en: dirt
it: terra

en: Lanes
it: Corsie

en: Lanes in way direction
it: Corsie nella direzione della linea

en: Lanes opposed to way direction
it: Corsie nella direzione opposta alla linea

en: Max. speed (km/h)
it: Velocità massima (km/h)

en: Max. speed in way direction
it: Limite di velocità nella direzione della linea

en: Max. speed opposed to way direction
it: Limite di velocità nella direzione opposta alla linea

en: Bridge
it: Ponte

en: Tunnel
it: Galleria

en: Embankment
it: Terrapieno

en: Cutting
it: Sbancamento

en: Incline
it: Pendenza

en: Lit
it: Illuminazione stradale

en: yes
it: sì

en: automatic
it: automatica

en: limited
it: limitato

en: Oneway
it: Senso unico

en: Width (meters)
it: Larghezza (metri)

[ctx: sidewalk]
en: both
it: in entrambi i lati del percorso

[ctx: sidewalk]
en: left
it: a sinistra

[ctx: sidewalk]
en: right
it: a destra

en: Sidewalk
it: Corsia a lato strada

[ctx: sidewalk]
en: no
it: nessuna

[ctx: sidewalk]
en: separate
it: separato

en: Max. weight (tonnes)
it: Peso massimo (tonnellate)

en: Max. axleload (tonnes)
it: Carico assiale massimo (tonnellate)

en: Max. height (meters)
it: Altezza massima (metri)

en: Max. width (meters)
it: Larghezza massima (metri)

en: Max. length (meters)
it: Lunghezza massima (metri)

en: Placement
it: Posizione

en: left_of:1
it: a sinistra di:1

en: left_of:2
it: a sinistra di:2

en: left_of:3
it: a sinistra di:3

en: middle_of:1
it: nel mezzo di:1

en: middle_of:2
it: nel mezzo di:2

en: middle_of:3
it: nel mezzo di:3

en: right_of:1
it: a destra di:1

en: right_of:2
it: a destra di:2

en: right_of:3
it: a destra di:3

en: transition
it: transizione

en: both
it: in entrambi i lati del percorso

en: Service type
it: Tipo servizio

en: yard
it: deposito locomotive

en: siding
it: tratto parallelo ad una ferrovia principale

en: spur
it: tratto per una società o ente

en: Electrified
it: Elettrificazione

[ctx: electrified]
en: contact_line
it: Linea aerea

[ctx: electrified]
en: yes
it: sì

[ctx: electrified]
en: rail
it: ferrovia

en: Voltage in Volts (V)
it: Tensione in Volt (V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
it: Frequenza in Hertz (Hz)

en: Gauge (mm)
it: Scartamento (mm)

en: Non-motorized traffic:
it: Traffico non-motorizzato:

en: Horse
it: Cavallo

en: Motor vehicle traffic:
it: Traffico veicoli a motore:

en: Motor vehicles
it: Veicoli a motore

en: destination
it: destinazione

en: delivery
it: carico e scarico

en: permissive
it: permesso

en: private
it: privato

en: agricultural
it: agricolo

en: forestry
it: forestale

en: Motorcar
it: Automobile

en: Motorcycle
it: Motocicletta

en: Moped
it: Ciclomotore

en: Cross by bicycle
it: Attraversamento ciclabile

en: Cross on horseback
it: Attraversamento a cavallo

en: Height (meters)
it: Altezza (metri)

en: Animated
it: Animato

en: screen
it: schermo

en: digital_messages
it: messaggi digitali

en: digital_prices
it: prezzi digitali

en: Luminous
it: Luminoso

en: Minimum age
it: Età minima

en: Maximum age
it: Età massima

en: Reference
it: Riferimento

en: Operator
it: Operatore

en: Service Times
it: Orari celebrazioni

en: Opening Hours
it: Orario di apertura

en: Wheelchairs
it: Sedie a rotelle

en: designated
it: specifico

en: Brand
it: Casa produttrice

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
it: Colore (nome in HTML o codice esadecimale)

[ctx: color]
en: black
it: nero

[ctx: color]
en: blue
it: blu

[ctx: color]
en: brown
it: marrone

[ctx: color]
en: gray
it: grigio

[ctx: color]
en: green
it: verde

[ctx: color]
en: orange
it: arancione

[ctx: color]
en: purple
it: viola

[ctx: color]
en: red
it: rosso

[ctx: color]
en: silver
it: argento

[ctx: color]
en: white
it: bianco

[ctx: color]
en: yellow
it: giallo

en: Cuisine
it: Cucina

en: african
it: africana

en: american
it: statunitense

en: arab
it: araba

en: argentinian
it: argentina

en: asian
it: asiatica

en: balkan
it: balcanica

en: barbecue
it: grigliate

en: bavarian
it: bavarese

en: brazilian
it: brasiliana

en: burger
it: hamburger

en: cake
it: torta

en: caribbean
it: caraibica

en: chicken
it: pollo

en: chinese
it: cinese

en: coffee_shop
it: caffetteria

en: crepe
it: crèpe

en: danish
it: danese

en: ethiopian
it: etiopica

en: filipino
it: filippina

en: fish
it: pesce

en: fish_and_chips
it: fish-and-chips

en: french
it: francese

en: friture
it: frittura

en: german
it: tedesca

en: georgian
it: georgiano

en: greek
it: greca

en: hot_dog
it: hot dog

en: ice_cream
it: gelato

en: indian
it: indiana

en: indonesian
it: indonesiana

en: international
it: internazionale

en: italian
it: italiana

en: japanese
it: giapponese

en: korean
it: coreana

en: lebanese
it: libanese

en: malaysian
it: malese

en: mediterranean
it: mediterranea

en: mexican
it: messicana

en: moroccan
it: marocchina

en: noodle
it: spaghetti

en: persian
it: persiano

en: peruvian
it: peruviana

en: polish
it: polacca

en: portuguese
it: portoghese

en: regional
it: provinciale

en: russian
it: russa

en: sandwich
it: tramezzino

en: sausage
it: salsa

en: seafood
it: frutti di mare

en: spanish
it: spagnola

en: steak_house
it: bisteccheria

en: thai
it: tailandese

en: turkish
it: turca

en: vietnamese
it: vietnamita

en: Internet access
it: Accesso ad Internet

en: wired
it: via cavo

en: terminal
it: terminal aeroportuale

en: Internet access fee
it: Tariffa di accesso ad Internet

en: Smoking
it: Zona fumatori

en: dedicated
it: dedicata

en: separated
it: separata

en: isolated
it: isolata

en: outside
it: esterno

en: pitch
it: campo sportivo

en: sports_centre
it: centro sportivo

en: stadium
it: stadio

en: Sport
it: Discipline sportive

[ctx: sport]
en: american_football
it: football americano

[ctx: sport]
en: archery
it: tiro con l''arco

[ctx: sport]
en: athletics
it: atletica

[ctx: sport]
en: australian_football
it: football australiano

[ctx: sport]
en: basketball
it: pallacanestro

[ctx: sport]
en: billiards
it: Biliardo

[ctx: sport]
en: boules
it: bocce

[ctx: sport]
en: bowls
it: bocce su prato

[ctx: sport]
en: canadian_football
it: calcio canadese

[ctx: sport]
en: canoe
it: canoa

[ctx: sport]
en: chess
it: scacchi

[ctx: sport]
en: climbing
it: arrampicata

[ctx: sport]
en: cycling
it: ciclismo

[ctx: sport]
en: dog_racing
it: corse dei cani

[ctx: sport]
en: equestrian
it: equitazione

[ctx: sport]
en: field_hockey
it: pattinaggio su prato

[ctx: sport]
en: gaelic_games
it: sport gaelici

[ctx: sport]
en: gymnastics
it: ginnastica

[ctx: sport]
en: handball
it: pallamano

[ctx: sport]
en: horse_racing
it: ippodromo

[ctx: sport]
en: ice_hockey
it: pattinaggio sul ghiaccio

[ctx: sport]
en: ice_skating
it: pattinaggio su ghiaccio

[ctx: sport]
en: karting
it: kart

[ctx: sport]
en: model_aerodrome
it: aeromodellismo

[ctx: sport]
en: motor
it: autodromo

[ctx: sport]
en: multi
it: struttura polivalente

[ctx: sport]
en: rc_car
it: veicoli radiocomandati

[ctx: sport]
en: roller_skating
it: pattinaggio su rotelle

[ctx: sport]
en: rowing
it: canottaggio

[ctx: sport]
en: rugby_league
it: rugby a 13 (rugby league)

[ctx: sport]
en: rugby_union
it: rugby a 15 (rugby union)

[ctx: sport]
en: scuba_diving
it: Immersioni

[ctx: sport]
en: shooting
it: poligono di tiro

[ctx: sport]
en: soccer
it: calcio

[ctx: sport]
en: surfing
it: surf

[ctx: sport]
en: swimming
it: nuoto

[ctx: sport]
en: table_tennis
it: tennis da tavolo

[ctx: sport]
en: volleyball
it: pallavolo

en: General Access
it: Accesso Generale

en: customers
it: clienti

en: All vehicles
it: Tutti i veicoli

en: Ski
it: Sci

en: official
it: ufficiale

en: Snowmobile
it: Motoslitta

en: Dog
it: Cani

en: leashed
it: al guinzaglio

en: unleashed
it: senza guinzaglio

en: Fee
it: Tariffa

[ctx: parking]
en: lane
it: corsia

[ctx: parking]
en: multi-storey
it: multipiano

[ctx: parking]
en: rooftop
it: sul tetto

[ctx: parking]
en: surface
it: superficie

[ctx: parking]
en: underground
it: sotterraneo

en: Reference number
it: Numero di riferimento

en: Time Limit
it: Limite di tempo

en: Supervised
it: Custodito

en: Mo-Fr 09:00-18:00,Sa 08:00-14:00
it: Lu-Ve 09:00-18:00,Sa 08:00-14:00

en: May-Sep 09:30-12:30,14:15-19:30
it: Mag-Set 09:30-12:30,14:15-19:30

en: Population
it: Popolazione

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Website
it: Sito Web

en: Distance (kilometers)
it: Distanza (chilometri)

en: Ascent (m)
it: Salita (m)

en: Descent (m)
it: Discesa (m)

en: Roundtrip
it: Andata e ritorno

en: Symbol description
it: Descrizione del simbolo

en: Genus
it: Genere

en: Species
it: Specie

en: Taxon
it: Unità tassonomica

en: Leaf type
it: Tipo di foglie

en: broadleaved
it: latifoglie

en: needleleaved
it: aghifoglie

en: mixed
it: misto

en: leafless
it: senza foglie

en: Leaf cycle
it: Ciclo delle foglie

en: deciduous
it: deciduo (caducifoglie)

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
it: Piante che non hanno foglie per un periodo dell''anno

en: evergreen
it: sempreverde

en: Plants that are never entirely without green foliage.
it: Piante che non sono mai completamente senza foglie verdi

en: semi_deciduous
it: semi deciduo

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
it: Piante che perdono il fogliame per un brevissimo periodo, quando le foglie vecchie cadono stanno già germogliando le nuove.

en: semi_evergreen
it: semi sempreverde

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
it: Piante che perdono la maggior parte del fogliame, ma non tutto, per un brevissimo periodo dell''anno.

en: Habitat with evergreen and deciduous vegetation.
it: Ambiente di sempreverdi e vegetazione decidua.

en: bahai
it: bahaista

en: buddhist
it: buddista

en: caodaism
it: caodaismo

en: christian
it: cristiana

en: confucian
it: confuciana

en: hindu
it: induista

en: jain
it: giainista

en: jewish
it: ebraica

en: muslim
it: mussulmana

en: shinto
it: shintoista

en: spiritualist
it: spiritualista

en: taoist
it: taoista

en: unitarian_universalist
it: unitariana universale

en: zoroastrian
it: zoroastrista

en: Denomination
it: Denominazione

en: anglican
it: anglicana

en: baptist
it: battista

en: catholic
it: cattolica

en: church_of_scotland
it: chiesa di Scozia

en: conservative
it: conservatore

en: evangelical
it: evangelica

en: greek_catholic
it: cattolica greca

en: greek_orthodox
it: greca ortodossa

en: ibadi
it: ibadita

en: iglesia_ni_cristo
it: iglesia ni Cristo

en: jehovahs_witness
it: testimoni di Geova

en: lutheran
it: luterana

en: methodist
it: metodista

en: mormon
it: mormone

en: new_apostolic
it: neo apostolica

en: nondenominational
it: aconfessionale

en: old_catholic
it: cattolica antica

en: orthodox
it: ortodossa

en: pentecostal
it: pentecostale

en: presbyterian
it: presbiteriana

en: protestant
it: protestante

en: quaker
it: quacchera

en: reform
it: riforma

en: reformed
it: riformata

en: roman_catholic
it: cattolica romana

en: romanian_orthodox
it: rumeno_ortodossa

en: russian_orthodox
it: russo_ortodossa

en: serbian_orthodox
it: serbo_ortodossa

en: seventh_day_adventist
it: avventisti_del_settimo_giorno

en: shaivism
it: shivaista

en: shaktism
it: shaktista

en: shia
it: sciita

en: smartism
it: smartista

en: spiritist
it: spiritista

en: sunni
it: sunnita

en: tibetan
it: tibetana

en: united
it: unitaria

en: united_methodist
it: metodista_unitaria

en: vaishnavism
it: vaishnavista

[ctx: jewish]
en: orthodox
it: ortodossa

[ctx: jewish]
en: conservative
it: conservativa

[ctx: jewish]
en: nondenominational
it: aconfessionale

[ctx: jewish]
en: reform
it: riformata

en: Primary voltage in Volts (V)
it: Tensione primaria in Volt (V)

en: Secondary voltage in Volts (V)
it: Tensione secondaria in Volt (V)

en: Tertiary voltage in Volts (V)
it: Tensione terziaria in Volt (V)

en: Amount of Cables
it: Quantità di cavi

en: Amount of circuits
it: Quantità di circuiti

[ctx: power]
en: suspension
it: sospensione

[ctx: power]
en: anchor
it: ancoraggio

[ctx: power]
en: delta
it: a delta

[ctx: Line management]
en: branch
it: diramazione

[ctx: Line management]
en: cross
it: croce

[ctx: Line management]
en: split
it: suddivisione

[ctx: Line management]
en: termination
it: terminazione

[ctx: Line management]
en: transition
it: transizione

[ctx: Line management]
en: transpose
it: trasposizione

en: Location
it: Posizione

[ctx: power]
en: outdoor
it: esterno

[ctx: power]
en: indoor
it: interno

[ctx: power]
en: underground
it: sotterraneo

[ctx: power]
en: platform
it: piattaforma

[ctx: power]
en: roof
it: tetto

[ctx: power]
en: Gasoline
it: Benzina

[ctx: power]
en: Waste
it: Rifiuti

[ctx: power]
en: Coal
it: Carbone

[ctx: power]
en: Nuclear
it: Nucleare

[ctx: power]
en: Geothermal
it: Geotermale

[ctx: power]
en: Hydro
it: Idrica

[ctx: power]
en: Tidal
it: Maree

[ctx: power]
en: Wave
it: Onde

[ctx: power]
en: Solar
it: Solare

[ctx: power]
en: Wind
it: Vento

en: Start date
it: Data di inizio

en: Output forms of energy:
it: Forme di energia in uscita:

en: Electricity
it: Elettricità

en: Hot Water
it: Acqua calda

en: Hot Air
it: Aria calda

en: Cold Water
it: Acqua fredda

en: Cold Air
it: Aria fredda

en: Compressed Air
it: Aria compressa

en: Steam
it: Vapore

en: Vacuum
it: Vuoto

en: Output forms of energy (optional):
it: Forme di energia in uscita (opzionale):

en: chemical
it: chimico

en: heating
it: riscaldamento

en: hydrant
it: idrante

en: oil
it: petrolio

en: power
it: elettricità

en: street_lighting
it: pubblica_illuminazione

en: telecom
it: telecomunicazioni

en: television
it: televisione

en: waste
it: rifiuti

en: water
it: acqua

en: Material
it: Materiale

en: plastic
it: plastica

en: steel
it: acciaio

en: stone
it: pietra

en: Location transition
it: Cambio di posizione

en: Power rating (kVA/MVA)
it: Potenza (kVA/MVA)

en: Phases
it: Fasi

en: Number of devices
it: Numero di dispositivi

en: Number of windings
it: Numero delle spire

en: Windings configuration
it: Configurazione delle spire

[ctx: power_windings]
en: star
it: stella

[ctx: power_windings]
en: delta
it: a delta

[ctx: power_windings]
en: open-delta
it: a delta aperto

[ctx: power_windings]
en: open
it: aperto

en: Local loop type
it: Tipo anello locale

en: copper
it: rame

en: fibre
it: fibra

en: coaxial
it: coassiale

en: Bridge name
it: Nome del ponte

en: Toll
it: Pedaggio

en: Intermittent
it: Intermittente

en: Seasonal
it: Stagionale

en: In the tidal range
it: Nella zona delle maree

en: culvert
it: canale sotterraneo

en: Water access rules:
it: Regole di accesso dell''acqua:

en: Ship
it: Nave

en: Boat
it: Barca

en: Motorboat
it: Barca a motore

en: Canoe
it: Canoa

en: Substance
it: Sostanza

en: hot_water
it: acqua_calda

en: steam
it: vapore

en: sewage
it: liquami

en: Handle
it: Maniglia

[ctx: handle]
en: wheel
it: volantino

[ctx: handle]
en: cross
it: a croce

[ctx: handle]
en: lever
it: leva

[ctx: handle]
en: button
it: pulsante

en: Direction to close
it: Direzione di chiusura

en: clockwise
it: senso orario

en: anti_clockwise
it: anti_oraria

en: manual
it: manuale

en: Support
it: Supporto

[ctx: mounting/support]
en: pole
it: palo

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
it: murale

[ctx: mounting/support]
en: billboard
it: cartellone

[ctx: mounting/support]
en: ground
it: a terra

en: Car brand
it: Marca d''auto

en: Motorcycle brand
it: Marca di motocicli

en: route segment
it: segmento di itinerario

en: alternative segment
it: segmento alternativo

en: connection segment
it: segmento di connessione

en: infrastructure
it: infrastruttura

en: natural
it: elemento naturale

en: forward segment
it: segmento nel senso di marcia

en: backward segment
it: segmento nel senso contrario di marcia

en: From (initial stop)
it: Da (fermata iniziale)

en: To (terminal stop)
it: A (fermata finale)

en: Via (intermediate stops)
it: Via

en: Network
it: Rete

en: Reservation
it: Prenotazione

en: required
it: richiesta

en: recommended
it: raccomandata

en: Duration (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
it: Durata (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)

en: Interval (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
it: Intervallo (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)

en: Climbing styles:
it: Stili di arrampicata:

en: Boulders
it: Macigni

en: Sport climbing
it: Arrampicata sportiva

en: Traditional climbing (no fixed anchors)
it: Arrampicata tradizionale (senza ancoraggi fissi)

en: Multi-pitch climbing
it: Arrampicata a più tiri

en: Ice climbing
it: Arrampicata su ghiaccio

en: Mixed climbing
it: Arrampicata mista

en: Orientation
it: Orientamento

en: Rock/ice quality
it: Qualità di roccia/ghiaccio

en: medium
it: medio

en: solid
it: solido

en: Rock type
it: Tipo di roccia

en: limestone
it: calcare

en: sandstone
it: arenaria

en: granite
it: granito

en: basalt
it: basalto

en: slate
it: ardesia

en: Climbing routes indoor
it: Percorsi di arrampicata al coperto

en: Climbing routes outdoor
it: Percorsi di arrampicata all''aperto

en: Official web site (e.g. operator)
it: Sito web ufficiale (es. operatore)

en: Unofficial web site
it: Sito web non ufficiale

en: Sa-Su 08:00-20:00
it: Sa-Do 08:00-20:00

en: Communication type:
it: Tipo di telecomunicazioni:

en: Mobile phone
it: Telefonia mobile

en: Television
it: Televisione

en: Microwave
it: Microonde

[ctx: crossing:markings]
en: surface
it: superficie

[ctx: crossing:markings]
en: lines
it: linee

[ctx: crossing:markings]
en: zebra
it: strisce pedonali

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:double
it: strisce pedonali doppie

en: Gender of students
it: Genere degli studenti

en: male
it: maschile

en: female
it: femminile

en: Streets
it: Strade

en: Motorway
it: Autostrada

en: Street has no reference
it: La strada non ha riferimenti

en: Street has no name
it: Strada senza nome

en: Destination
it: Destinazione

en: Destination reference
it: Riferimento della destinazione

en: Motorway Link
it: Svincolo autostradale

en: Junction reference
it: Riferimento dell''incrocio

en: Trunk
it: Superstrada

en: Motorroad
it: Riservata ai veicoli a motore

en: Trunk Link
it: Svincolo superstrada

en: Primary
it: Primaria

en: Narrow
it: Strettoia

en: Overhead trolley wires
it: Cavi aerei per filobus

en: Primary Link
it: Svincolo primario

en: Secondary
it: Secondaria

en: Secondary Link
it: Svincolo secondario

en: Tertiary
it: Terziaria

en: Tertiary Link
it: Svincolo terziario

en: Unclassified
it: Non classificata

en: Passing Places
it: Slarghi per l''incrocio di veicoli

en: Residential
it: Residenziale

en: Oneway for bicycle
it: Senso unico per biciclette

en: Bicycle Road
it: Strada ciclabile

en: Highway type
it: Tipo strada

[ctx: Highway]
en: residential
it: residenziale

[ctx: Highway]
en: service
it: strada di servizio

[ctx: Highway]
en: unclassified
it: non classificata

[ctx: Highway]
en: path
it: percorso

[ctx: Highway]
en: cycleway
it: pista ciclabile

en: Vehicle access
it: Accesso veicoli

en: Living Street
it: Living street

en: Pedestrian
it: Pedonale

en: light_rail
it: metropolitana leggera

en: rail
it: terza rotaia

en: Service
it: Strada di servizio

en: Service way type
it: Tipo strada di servizio

en: alley
it: vicolo

en: driveway
it: strada di servizio

en: parking_aisle
it: corsia interna a parcheggio

en: drive-through
it: attraversamento in auto (drive-through)

en: emergency_access
it: accesso di emergenza

en: Parking Aisle
it: Corsia interna a parcheggio

en: Escape
it: Via di fuga

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
it: Corsia di emergenza accanto ad una lunga discesa, per camion e altri veicoli per fermarsi in modo sicuro in seguito ad un guasto ai freni.

en: Raceway
it: Circuito

en: Road (Unknown Type)
it: Strada (tipo sconosciuto)

en: Construction
it: In costruzione

en: Junction
it: Svincolo

en: roundabout
it: rotatoria

en: jughandle
it: Svincolo a cappio (jughandle)

en: Road Restrictions
it: Restrizioni e divieti

en: No exit (cul-de-sac)
it: Senza uscita (cul-de-sac)

en: Winter road
it: Strada invernale

en: Ice road
it: Strada di ghiaccio

en: Max. speed Heavy Goods Vehicles (km/h)
it: Velocità massima per il traffico pesante (km/h)

en: Min. speed (km/h)
it: Velocità minima (km/h)

en: Overtaking
it: Sorpasso

[ctx: overtaking]
en: yes
it: sì

[ctx: overtaking]
en: both
it: in entrambi i lati del percorso

[ctx: overtaking]
en: forward
it: nella direzione del percorso

[ctx: overtaking]
en: backward
it: nella direzione contraria

[ctx: overtaking]
en: no
it: non permesso

en: Access Restrictions
it: Restrizioni di accesso

en: Some road types already imply some access restrictions which should not be set again.
it: Alcuni tipi di strade implicano già delle restrizioni di accesso che non dovrebbero essere impostate di nuovo.

en: Transport mode restrictions
it: Divieti alla modalità di trasporto

en: use_sidepath
it: usare il marciapiede

en: Vehicles per type
it: Veicoli per tipo

en: Light Commercial Vehicles (goods)
it: Veicoli commerciali leggeri (merci)

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
it: Veicoli per merci pesanti

en: Agricultural Vehicles (with restrictions e.g. max. 25 km/h)
it: Veicoli agricoli (con limite ad esempio max 25km/h)

en: 4WD only
it: Solo 4x4

en: Vehicles per use
it: Veicoli per uso

en: Emergency vehicles
it: Veicoli d’emergenza

en: Disabled
it: Disabili

en: High-occupancy vehicles (hov)
it: Veicoli per trasporti eccezionali

en: Public Service Vehicles (psv)
it: Veicoli del servizio pubblico

en: Public Transportation Bus
it: Bus del Trasporto Pubblico

en: Tourist buses
it: Autobus turistici

en: Hazmat
it: Veicoli che trasportano merci pericolose

en: Roundabout
it: Rotatoria

[ctx: Highway]
en: motorway
it: autostrada

[ctx: Highway]
en: motorway_link
it: rampa autostradale

[ctx: Highway]
en: trunk
it: tronco stradale

[ctx: Highway]
en: trunk_link
it: collegamento di trunk

[ctx: Highway]
en: primary
it: primaria

[ctx: Highway]
en: primary_link
it: collegamento di primaria

[ctx: Highway]
en: secondary
it: secondaria

[ctx: Highway]
en: tertiary
it: terziaria

[ctx: Highway]
en: living_street
it: strada-residenziale

[ctx: Highway]
en: bus_guideway
it: autobus a guida vincolata

[ctx: Highway]
en: construction
it: in costruzione

en: Similar but different tags:
it: Tag simili ma differenti:

en: Circular junction
it: Incrocio circolare

en: Ford
it: Guado

en: stepping_stones
it: percorso di sassi

[ctx: hazard]
en: animal_crossing
it: attraversamento_animali

[ctx: hazard]
en: children
it: bambini

[ctx: hazard]
en: curve
it: curva

[ctx: hazard]
en: curves
it: curve

[ctx: hazard]
en: cyclists
it: ciclisti

[ctx: hazard]
en: dangerous_junction
it: incrocio_pericoloso

[ctx: hazard]
en: falling_rocks
it: caduta_massi

[ctx: hazard]
en: ice
it: ghiaccio

[ctx: hazard]
en: landslide
it: frana

[ctx: hazard]
en: low_flying_aircraft
it: aerei_a_bassa_quota

[ctx: hazard]
en: pedestrians
it: pedoni

[ctx: hazard]
en: school_zone
it: zona_scolastica

[ctx: hazard]
en: side_winds
it: venti_laterali

[ctx: hazard]
en: turn
it: svolta

[ctx: hazard]
en: turns
it: svolte

en: Ways
it: Percorsi

en: Track
it: Strada sterrata

en: Tracktype
it: Tipo di strada sterrata

en: grade1
it: grado1

en: grade2
it: grado2

en: grade3
it: grado3

en: grade4
it: grado4

en: grade5
it: grado5

en: MTB Scale
it: Scala di classificazione MTB

en: Path
it: Sentiero

en: SAC Scale
it: Scala escursionistica SAC

en: T1 - hiking trail
it: T1 - escursionismo

en: Trail well cleared. Area flat or slightly sloped, no fall hazard
it: Sentiero ben sgombro. Terreno piano o in pendenza leggera, nessun pericolo di cadute.

en: T2 - mountain hiking trail
it: T2 - escursionismo alpino

en: Trail with continuous line and balanced ascent. Terrain partially steep, fall hazard possible
it: Sentiero interamente ben evidente e ben percorribile. A tratti ripido. Possibilità di pericolo di cadute.

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
it: T3 - Escursionisti esperti

en: exposed sites may be secured with ropes or chains, possible need to use hands for balance. Partly exposed sites with fall hazard, scree, pathless jagged rocks
it: Possibilità di passaggi esposti, agevolati da funi, catene o scale a pioli. Potrebbe essere necessario l''uso delle mani per l''equilibrio. A tratti esposto, con pericolo di caduta. Facili ghiaioni, ghiacciai privi di neve, roccette.

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
it: T4 - sentiero alpino impegnativo, esposto e ripido

en: sometimes need for hand use to get ahead. Terrain quite exposed, precarious grassy acclivities, jagged rocks, facile snow-free glaciers
it: In certi punti è necessario l''uso delle mani per avanzare. Terreno piuttosto esposto, pendii erbosi instabili, roccette. Ghiacciai e nevai con pericolo di scivolare.

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
it: T5 - sentiero alpino impegnativo con scalate

en: single plainly climbing up to second grade. Exposed, demanding terrain, jagged rocks, few dangerous glacier and snow
it: Spesso privo di traccia, con alcuni semplici passaggi alpinistici fino al secondo grado. Terreno difficile ed esposto, roccette scoscese. Ghiacciaio e nevai con rischio di scivolate.

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
it: T6 - sentiero alpino difficile con scalate

en: climbing up to second grade. Often very exposed, precarious jagged rocks, glacier with danger to slip and fall
it: Tratti alpinistici fino al secondo grado. Assenza di traccia. Spesso molto esposto. Roccette difficili. Ghiacciaio con elevato rischio di scivolate.

en: Visibility
it: Visibilità

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
it: eccellente

[ctx: trail_visibility]
en: good
it: buona

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
it: discreta

[ctx: trail_visibility]
en: bad
it: scarsa

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
it: pessima

en: Segregated
it: Separata

en: Dedicated Bridleway
it: Percorso dedicato all''equitazione

en: Cycle Lane/Track
it: Corsia ciclabile

en: Cycleway
it: Pista ciclabile

[ctx: cycleway]
en: lane
it: corsia

[ctx: cycleway]
en: track
it: pista ciclabile separata

[ctx: cycleway]
en: opposite_lane
it: corsia contromano

[ctx: cycleway]
en: opposite_track
it: pista contromano

[ctx: cycleway]
en: opposite
it: opposta

[ctx: cycleway]
en: share_busway
it: corsia preferenziale condivisa

[ctx: cycleway]
en: shared_lane
it: corsia condivisa

[ctx: cycleway]
en: separate
it: separata

en: Cycleway left
it: Pista ciclabile sinistra

en: Cycleway right
it: Pista ciclabile destra

en: Oneway (bicycle)
it: Senso unico (biciclette)

en: Edit Highway Attributes:
it: Modifica attributi della strada:

en: Highway
it: Strada

[ctx: Highway]
en: secondary_link
it: collegamento di secondaria

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
it: collegamento di terziaria

en: Dedicated Cycleway
it: Pista ciclabile dedicata

en: Pedestrians
it: Pedoni

en: Segregated Foot- and Cycleway
it: Pista separata pedonale e ciclabile

en: Combined Foot- and Cycleway
it: Pista combinata pedonale e ciclabile

en: Dedicated Footway
it: Marciapiede dedicato

[ctx: footway]
en: crossing
it: attraversamento

[ctx: footway]
en: sidewalk
it: marciapiede

en: Steps
it: Scalinata

en: Amount of Steps
it: Numero di gradini

en: Ramp
it: Rampa

en: Stroller ramp
it: Rampa passeggino

en: Bicycle ramp
it: Rampa biciclette

en: Wheelchair ramp
it: Rampa sedie a rotelle

en: Luggage ramp
it: Rampa bagagli

en: Handrail
it: Corrimano

en: Left handrail
it: Corrimano Sinistro

en: Center handrail
it: Corrimano centrale

en: Right handrail
it: Corrimano destro

en: Escalator
it: Scala mobile

en: forward
it: avanti

en: backward
it: indietro

en: reversible
it: reversibile

en: Waypoints
it: Punti del percorso

en: Motorway Junction
it: Uscita autostradale

en: Junction has no name
it: L''incrocio non ha un nome

en: Number
it: Numero

en: Junction has no reference
it: L''incrocio non ha un riferimento

en: Services
it: Area di servizio

en: Toilets
it: Bagni pubblici

en: Rest Area
it: Area di sosta

en: Drinking Water
it: Acqua potabile

en: Traffic Signal
it: Semaforo

en: Optional crossing attributes:
it: Attributi di attraversamento opzionali:

en: Pedestrian crossing type
it: Tipo di attraversamento pedonale

en: uncontrolled
it: non presidiato

en: traffic_signals
it: semaforo

en: unmarked
it: non marcato

en: Crossing type name (UK)
it: Nome del tipo di attraversamento (UK)

en: zebra
it: strisce pedonali

en: pelican
it: attraversamento pedonale regolato da semaforo

en: Kerb
it: Cordolo

[ctx: kerb]
en: raised
it: Rialzato

[ctx: kerb]
en: yes
it: sì

en: Crossing attendant
it: Attraversamento controllato

en: With island
it: Con isola

en: Button operated
it: Comandato da pulsante

en: Sound signals
it: Segnali sonori

en: Optional values for specific countries
it: Valori opzionali specifici per alcuni paesi

en: W
it: O

en: Give Way
it: Precedenza

en: Advanced stop line
it: Linea di stop avanzata

en: Mini-Roundabout
it: Mini-rotatoria

en: Pedestrian Crossing
it: Attraversamento pedonale

en: Tactile Paving
it: Pavimentazione tattile

en: incorrect
it: non corretto

en: In case of traffic signals:
it: In caso di segnali stradali:

en: Traffic Calming
it: Dissuasore di velocità

en: Bump
it: Dosso artificiale

en: Hump
it: Dosso artificiale lungo

en: Table
it: Dosso artificiale >4mt

en: Cushion
it: Dosso artificiale con interruzioni

en: Rumble strip
it: Bande sonore

en: Choker
it: Strettoia artificiale

[ctx: traffic_calming]
en: Island
it: Isola

en: Passing Place
it: Slargo per l''incrocio di veicoli

en: Turning Circle
it: Slargo per inversione di marcia (senza isola centrale)

en: Turning Loop
it: Slargo per inversione di marcia (con isola centrale)

en: City Limit Sign
it: Cartello di ingresso territorio cittadino

en: Second Name
it: Secondo nome

en: Speed Limit Sign
it: Limite di velocità

en: Speed Camera
it: Autovelox

en: Toll gantry
it: Gru del telepedaggio

en: Traffic Mirror
it: Specchio parabolico

en: Highway milestone
it: Segnale di progressiva chilometrica

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
it: Incrocio con nome

en: Used in some countries for a named road junction who’s name serves for local orientation.
it: Usato in alcuni paesi in cui il nome dell''incrocio serve per orientarsi localmente.

en: Waste Basket/Trash Can
it: Cestino

en: Elevator
it: Ascensore

en: Capacity (persons)
it: Capacità (persone)

en: Manufacturer
it: Produttore

en: Indoor
it: Interno

en: Surveillance Camera
it: Telecamera di sorveglianza

en: indoor
it: interno

en: outdoor
it: esterno

en: Grit Bin
it: Cassone di sabbia

en: Mountain Pass
it: Passo montano

en: Elevation (meters)
it: Altitudine (metri)

en: Barriers
it: Barriere

en: Block
it: Blocco

en: Bollard
it: Colonnina

en: Bollard type
it: Tipo di colonnina

en: rising
it: a scomparsa

en: removable
it: rimovibile

en: foldable
it: pieghevole

en: fixed
it: fissa

en: `access=no`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
it: `access=no`, `foot=yes` e `bicycle=yes`

en: Cycle Barrier
it: Barriera per biciclette

en: Cattle Grid
it: Griglia

en: Bus Trap
it: Trappola bus

en: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
it: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` e `bicycle=yes`

en: Spikes
it: Spunzoni

en: Toll Booth
it: Casello autostradale

en: Border Control
it: Dogana

en: Hedge
it: Siepe

en: Fence
it: Recinto

en: barbed_wire
it: filo spinato

en: bars
it: barre

en: chain_link
it: rete

en: electric
it: elettrico

en: pole
it: palo

en: railing
it: ringhiera

en: split_rail
it: staccionata

en: wire
it: filo metallico

en: Cable barrier
it: Barriera a cavo

en: Guard Rail
it: Barriera di contenimento (guard rail)

en: Wall
it: Muro

en: brick
it: mattoni

en: castle_wall
it: Mura di castello

en: dry_stone
it: a_secco

en: flood_wall
it: Muro anti alluvione

en: noise_barrier
it: barriera_antirumore

en: seawall
it: diga foranea

en: adobe
it: mattone di terra

en: glass
it: vetro

en: masonry
it: muratura

en: reinforced_concrete
it: cemento armato

en: City Wall
it: Cinta muraria

en: Retaining Wall
it: Muro di contenimento

en: Jersey Barrier
it: Barriera Jersey

[ctx: Barrier]
en: Ditch
it: Fosso

en: Tactile paving
it: Pavimento tattile

en: Entrance (Barrier Opening)
it: Ingresso (apertura barriera)

en: Gate
it: Cancello

en: Lift Gate
it: Barriera a sollevamento

[ctx: lift_gate]
en: single
it: singola

[ctx: lift_gate]
en: double
it: doppia

en: Swing Gate
it: Sbarra girevole

[ctx: swing_gate]
en: single
it: singolo

[ctx: swing_gate]
en: double
it: doppio

en: Hampshire Gate
it: Cancello di filo spinato

en: Chain
it: Catena

en: Stile
it: Scaletta

en: ladder
it: scala

en: squeezer
it: strettoia

en: stepover
it: scavalco

en: Turnstile
it: Tornello

en: Sally Port
it: Porta di cinta muraria

en: Passageways
it: Passaggi

en: Building Passage
it: Passaggio sotto edificio

en: Arcade
it: Portico

en: Open on left side
it: Aperto sul lato sinistro

en: Open on right side
it: Aperto sul lato destro

en: Colonnade
it: Colonnato

en: Avalanche Protector
it: Paravalanghe

[ctx: main group]
en: Water
it: Acqua

[ctx: sub group]
en: Water
it: Acqua

en: River
it: Fiume

en: Lock
it: È una chiusa

en: Stream
it: Torrente

en: Salt Water
it: Acqua salata

en: Canal
it: Canale

en: flooded
it: allagato

[ctx: usage]
en: transportation
it: trasporti

[ctx: usage]
en: transmission
it: trasmissione

[ctx: usage]
en: irrigation
it: irrigazione

[ctx: usage]
en: headrace
it: Tunnel di partenza

[ctx: usage]
en: tailrace
it: Canale di rilascio

[ctx: usage]
en: spillway
it: sfioratore

en: Drain
it: Canale di scolo

en: Ditch
it: Fosso

en: Spring
it: Sorgente

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
it: Un punto dove l''acqua freatica scorre naturalmente sulla superficie del terreno dal sottosuolo.

en: Waterfall
it: Cascata

en: Weir
it: Briglia

en: Dam
it: Diga

en: Levee
it: Argine

en: Groyne
it: Pennello

en: Breakwater
it: Frangiflutti

en: Culvert
it: Canale sotterraneo

en: Penstock
it: Condotta forzata

[ctx: pipeline]
en: overground
it: sopra il suolo

[ctx: pipeline]
en: underground
it: sotterraneo

[ctx: pipeline]
en: underwater
it: subacqueo

en: Diameter (mm)
it: Diametro (mm)

en: Pressure (bar)
it: Pressione (bar)

en: Flow rate with unit of measure
it: Portata con unità di misura

en: Basin
it: Bacino

en: retention
it: stoccaggio

en: infiltration
it: infiltrazione

en: detention
it: Bacino di espansione

en: Reservoir
it: Serbatoio

en: Covered Reservoir
it: Bacino coperto

[ctx: natural]
en: Water
it: Acqua

en: Water Body
it: Specchio d''acqua

en: stream
it: torrente

en: river
it: fiume

en: canal
it: canale

en: drain
it: canale di scolo

en: ditch
it: fosso

en: pond
it: stagno

en: lake
it: lago

en: lagoon
it: laguna

en: oxbow
it: lanca

en: lock
it: una chiusa

en: basin
it: bacino

en: reservoir
it: riserva

en: wastewater
it: acque reflue

en: aggregate
it: aggregati

en: coal
it: carbone

en: dimension_stone
it: pietra

en: gold
it: oro

en: iron_ore
it: minerali ferrosi

en: lead
it: piombo

en: nickel
it: nichel

en: rutile
it: rutilo

en: salt
it: sale

en: silver
it: argento

en: tin
it: stagno

en: zinc
it: zinco

en: zircon
it: zircone

en: Coastline
it: Linea di costa

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
it: Linea tra il mare e la terra (con l''acqua sulla parte destra del percorso).

en: Wetland
it: Zona umida

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
it: Area allagata, sia permanentemente che stagionalmente con vegetazione.

en: bog
it: torbiera

en: fen
it: palude

en: mangrove
it: mangrovie

en: marsh
it: palude alluvionale

en: reedbed
it: canneto

en: saltern
it: salato

en: saltmarsh
it: palude salata

en: string_bog
it: Torbiera ondulata

en: swamp
it: palude

en: tidalflat
it: barena

en: wet_meadow
it: prateria umida

en: Mud
it: Zona fangosa (sabbie mobili)

en: Large area covered with mud.
it: Area ampia coperta da fango.

en: Beach
it: Spiaggia

en: A flat area of sand, gravel or pebble next to water.
it: Un''area pianeggiante di sabbia, ghiaia o ciottoli in prossimità dell''acqua.

en: swimming
it: nuoto

en: surfing
it: surf

en: Nudism
it: Nudismo

en: obligatory
it: obbligatorio

en: customary
it: consueto

en: Bay
it: Baia

en: An area of water mostly surrounded by land but with level connection to the ocean or a lake.
it: Uno specchio d’acqua circondato da terra ma connesso all’oceano oppure ad un lago.

en: Fjord
it: Fiordo

en: Cape
it: Capo

en: A prominent, elevated piece of land sticking out into the sea or large lake.
it: Un pezzo di terra prominente ed elevato che sporge nel mare od in un grande lago.

en: Strait
it: Stretto

en: Shipping
it: Navigazione

en: Ferry Terminal
it: Terminal traghetti

en: Cargo
it: Trasporto

[ctx: cargo]
en: passengers
it: passeggeri

[ctx: cargo]
en: vehicle
it: veicoli

[ctx: cargo]
en: bicycle
it: biciclette

[ctx: cargo]
en: hgv
it: veicoli per merci pesanti

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
it: passeggeri;veicoli

en: Ferry Route
it: Itinerario traghetto

en: Marina
it: Porto turistico

en: Dump Station
it: Stazione di Smaltimento

en: public
it: pubblico

en: Marine Fuel
it: Rifornimento marittimo

en: Independent
it: Indipendente

en: Fuel types:
it: Tipi di carburante:

en: Octane 80
it: 80 ottani

en: Octane 87
it: 87 ottani

en: Octane 91
it: 91 ottani

en: Octane 92
it: 92 ottani

en: Octane 95
it: 95 ottani

en: Octane 98
it: 98 ottani

en: Octane 100
it: 100 ottani

en: E10 (10% Ethanol mix)
it: E10 (miscela 10% etanolo)

en: E85 (85% Ethanol mix)
it: E85 (miscela 85% etanolo)

en: Ethanol (alcohol)
it: Etanolo (alcol)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
it: GPL (gas di petrolio liquefatto)

en: CNG (Compressed Natural Gas)
it: GNC (gas naturale compresso)

en: Pier
it: Molo

en: Mooring
it: Ormeggio

en: commercial
it: commerciale

en: Floating
it: Fluttuante

en: Lock Gate
it: Chiusa (non blocca la navigazione)

en: Turning Point
it: Punto di inversione di marcia

en: Slipway
it: Rampa per la messa in acqua di imbarcazioni

en: Boatyard
it: Cantiere navale

en: Dock
it: Darsena/bacino navale

en: Transport
it: Trasporto

en: Railway
it: Ferrovia

en: Rail
it: Ferrovia

en: main
it: linea principale

en: branch
it: diramazione

en: industrial
it: industriale

en: military
it: militare

en: tourism
it: turismo

en: freight
it: merci

en: Narrow Gauge Rail
it: Ferrovia a scartamento ridotto

en: Monorail
it: Monorotaia

en: Preserved
it: Ferrovia storica

en: Light Rail
it: Metropolitana leggera

en: Subway
it: Metropolitana

en: Tram
it: Tramvia

en: Funicular
it: Funicolare

en: Bus Guideway
it: Autobus a guida vincolata

en: Railway construction
it: Ferrovia in costruzione

en: Railway type
it: Tipo di ferrovia

en: Disused Rail
it: Ferrovia in disuso

en: Abandoned Rail
it: Ferrovia abbandonata

en: Level Crossing
it: Passaggio a livello

en: Traffic lights
it: Semafori

en: Barrier
it: Barriera

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
it: sì

[ctx: crossing:barrier]
en: half
it: parziale

[ctx: crossing:barrier]
en: full
it: completo

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
it: doppio

en: Crossing
it: Attraversamento pedonale

en: Crossing type
it: Tipo di attraversamento pedonale

en: Turntable
it: Piattaforma ferroviaria girevole

en: Buffer Stop
it: Respingente

en: Railway Switch
it: Scambio ferroviario

en: default
it: predefinito

en: Railway crossing
it: Passaggio a livello

en: Railway Signal
it: Segnale Ferroviario

en: Railway milestone
it: Segnale di progressiva chilometrica

en: Position (kilometers)
it: Posizione (chilometri)

en: Aerialway
it: Impianto di risalita

en: Cable Car
it: Funivia

en: Number of people per hour
it: Numero di persone per ora

en: Number of people per car
it: Numero di persone per veicolo

en: Typical journey time in minutes
it: Tempo medio di percorrenza in minuti

en: Has heating?
it: Riscaldata?

en: Chair Lift
it: Seggiovia

en: Number of people per chair
it: Numero di persone per seggiolini

en: Has bubble?
it: Con capotta?

en: Gondola
it: Cabinovia/Ovovia

en: Number of people per gondola
it: Numero di persone per cabina

en: Mixed Lift
it: Impianto misto

en: Number of people per gondola/chair
it: Numero di persone per cabina/seggiolini

en: Drag Lift
it: Ski-lift

en: drag_lift (general type - use only if exact type (see values below) is unknown)
it: skillift (tipologia generica -da usare solo se non si conosce quello preciso, vedere lista seguente)

en: t-bar
it: barra a T

en: j-bar
it: barra a J

en: platter
it: piattello

en: rope_tow
it: fune di traino

en: Magic Carpet
it: Tapis roulant

en: Goods
it: Teleferica merci

[ctx: aerialway]
en: Station
it: Stazione

en: Pylon
it: Pilone

[ctx: car]
en: Parking
it: Parcheggio

en: Park and Ride
it: Parcheggio di interscambio

en: bus
it: autobus

en: train
it: treno

en: metro
it: metropolitana

en: ferry
it: traghetto

en: Capacity (overall)
it: Capacità (totale)

en: Spaces for Disabled
it: Spazi per disabili

en: Spaces for Women
it: Spazi per le donne

en: Spaces for Parents
it: Spazi per famiglie

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
it: Vedere il Wiki per un''altra capacità:[tipi]=*.

en: Parking Space
it: Spazio parcheggio

en: disabled
it: disabili

en: Capacity
it: Capacità

en: Covered (with roof)
it: Coperto (con tetto)

en: Fuel
it: Stazione di rifornimento

en: With shop
it: Con negozio

en: convenience
it: drogheria

en: kiosk
it: chiosco

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
it: Diesel per veicoli di trasporto merci pesanti

en: 1/25 mix (mofa/moped)
it: Miscela 1/25 (ciclomotori)

en: 1/50 mix (mofa/moped)
it: Miscela 1/50 (ciclomotori)

en: Additives:
it: Additivi:

en: Diesel Exhaust Fluid (AdBlue/AUS32)
it: Fluido per lo scarico Diesel (AdBlue/AUS32)

en: Charging Station
it: Stazione di ricarica

en: Covered
it: Coperto

en: Types of vehicles which can be charged:
it: Tipi di veicoli che possono essere caricati:

en: Number of Sockets:
it: Numero di Prese:

en: Wash
it: Autolavaggio

[ctx: car_wash]
en: Automated
it: Automatizzato

en: Car Dealer
it: Concessionaria

en: Second hand
it: Vendita usato

en: only
it: solo

en: Repair
it: Autofficina

[ctx: shop=car_repair]
en: Service
it: Servizio

en: dealer
it: concessionario

en: repair
it: riparazione

en: parts
it: pezzi di ricambio

en: tyres
it: pneumatici

en: Parts
it: Autoricambi

en: Tires
it: Pneumatici

en: Rental
it: Noleggio

en: Pooling
it: Auto condivisa

en: Sharing
it: Condivisione

[ctx: motorcycle]
en: Parking
it: Parcheggio

en: Motorcycle Dealer
it: Concessionario di motociclette

en: Services:
it: Servizi:

en: Sale
it: Vendita

en: brand
it: casa produttrice

en: oldtimer
it: esperto

en: Safety inspection
it: Revisione veicoli

en: Clothes
it: Vestiti

[ctx: bicycle]
en: Parking
it: Parcheggio

en: anchors
it: ancoraggi

en: bollard
it: dissuasore

en: ground_slots
it: ferma-ruota (al suolo)

en: informal
it: informale

en: lockers
it: armadietti

en: rack
it: rastrelliera

en: shed
it: rimessa

en: stands
it: pali (stands)

en: wall_loops
it: rastrelliera (al suolo)

en: Bike Dealer
it: Negozio di biciclette

en: Bicycles are sold
it: Vendita biciclette

en: Second-hand bicycles are sold
it: Vendita biciclette usate

en: Bicycles are repaired
it: Riparazione bici

en: Bicycles are rented
it: Noleggio biciclette

en: Free bicycle pump
it: Pompa per biciclette gratuita

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
it: Strumenti per la riparazione fai-da-te (può essere una ciclofficina)

en: Bicycles are washed (for a fee)
it: Lavaggio biciclette (a pagamento)

en: Public Bicycle Repair Station
it: Stazione pubblica di riparazione biciclette

en: Chain tool
it: Smagliacatena

en: Automated
it: Automatica

en: Public Transport
it: Trasporto pubblico

en: Public Transport Route (Rail)
it: Linea ferroviaria

en: Route type
it: Tipo di itinerario

en: subway
it: metropolitana

en: monorail
it: monorotaia

en: stop position
it: punto di fermata

en: stop position (exit only)
it: punto di fermata (solo uscita)

en: stop position (entry only)
it: punto di fermata (solo entrata)

en: platform
it: banchina

en: platform (exit only)
it: banchina (solo uscita)

en: platform (entry only)
it: banchina (solo entrata)

en: Public Transport Route (Bus)
it: Linea di autobus

en: share_taxi
it: taxi condiviso

en: trolleybus
it: filobus

en: Route Master
it: Route master

en: aerialway
it: Impianto di risalita

en: route variant/direction (at least 2)
it: variante/direzione itinerario (almeno 2)

en: UIC reference
it: codice UIC

en: UIC name
it: nome UIC

en: Stop Position
it: Punto di fermata

en: Platform
it: Banchina

en: Subway Entrance
it: Ingresso metropolitana

en: Station or amenities
it: Stazione o strutture di servizio

en: Bus
it: Autobus

en: Trolleybus
it: Filobus

en: Share taxi
it: Taxi condiviso

en: Train
it: Treno

en: Ferry
it: Traghetto

en: Bench
it: Panchina

en: Shelter
it: Pensilina/ricovero

en: Passenger information display
it: Display per le informazioni ai passeggeri

en: Route references
it: Riferimenti della Route

[ctx: railway]
en: Station
it: Stazione

en: Building
it: Edificio

en: Ticket Machine
it: Biglietteria automatica

en: Public Transport (Legacy)
it: Trasporto pubblico (vecchio modo)

en: halt point
it: punto di fermata

en: forward halt point
it: punto di fermata nel senso di marcia

en: backward halt point
it: punto di fermata nel senso contrario di marcia

en: UIC-Reference
it: Riferimento UIC

en: Railway Halt
it: Fermata ferroviaria

en: Tram Stop
it: Fermata del tram

en: Railway Platform
it: Banchina ferroviaria

en: Reference (track number)
it: Riferimento (numero del tracciato)

en: Bus Station
it: Stazione degli autobus

en: Bus Stop
it: Fermata dell''autobus

en: Bus Platform
it: Banchina autobus

en: Airport
it: Aeroporto

en: Airport Ground
it: Terreno aeroportuale

en: Runway
it: Pista di decollo/atterraggio

en: Length (meters)
it: Lunghezza (metri)

en: Taxiway
it: Pista di rullaggio

en: Holding Position
it: Punto di attesa

[ctx: aeroway holding_position]
en: intermediate
it: intermedia

[ctx: aeroway holding_position]
en: runway
it: pista di decollo

en: Helipad
it: Eliporto

en: Apron
it: Parcheggio aeromobili

en: Plane Parking Position
it: Posizione Parcheggio Aereo

[ctx: building]
en: yes
it: sì

[ctx: airmark]
en: Beacon
it: Faro

en: Navigation aid
it: Aiuto alla navigazione

en: Approach lighting system
it: Sistema luminoso di approccio

en: Windsock
it: Manica a vento

en: Terminal
it: Terminale

[ctx: airport]
en: Gate
it: Uscita

en: Facilities
it: Servizi

en: Accommodation
it: Accoglienza

en: Stars
it: Stelle

en: Rooms
it: Stanze

en: Beds
it: Letti

en: Guest House/Bed & Breakfast
it: Pensione/Bed & Breakfast

en: agritourism
it: agriturismo

en: Apartment
it: Appartamento

en: Number of apartments
it: Numero di appartamenti

en: Chalet
it: Casetta (chalet)

en: Hostel
it: Ostello

en: Alpine Hut
it: Rifugio alpino

en: members_only
it: solo ai membri

en: Wilderness Hut
it: Rifugio

en: Shower
it: Docce

en: seasonal
it: stagionale

en: Closer description
it: Descrizione dettagliata

en: Caravan Site/RV Park
it: Area camper/Camper service

en: Number of places
it: Numero di posti

en: Power supply
it: Fornitura di energia elettrica

en: Tents allowed
it: Tende ammesse

en: Campsite
it: Campeggio

en: Caravans allowed
it: Caravan ammessi

en: Backcountry
it: Parti primitive e non sviluppate di parchi

en: Group only access
it: Accesso riservato ai gruppi

en: Camp pitch
it: Piazzola campeggio

en: Permanent camping only
it: Campeggio a tempo inderterminato

en: Food+Drinks
it: Cibo+bevande

en: Restaurant
it: Ristorante

en: Microbrewery
it: Microbirrificio

en: Outdoor seating
it: Posti a sedere all’esterno

en: Takeaway
it: Per asporto

en: Delivery
it: Consegna a domicilio

en: Mo-Su 12:00-22:00
it: Lu-Do 12:00-22:00

en: Kitchen Opening Hours
it: Orari di Apertura della Cucina

en: Fast Food
it: Fast food

en: Food Court
it: Mensa self service

en: Cafe
it: Bar/Caffetteria

en: Ice cream
it: Gelato

en: Beer Garden
it: Beer garden

en: Bar
it: American bar

en: Diet
it: Dietetico

en: Vegetarian
it: Vegetariana

en: Vegan
it: Vegana

en: Lacto-vegetarian
it: Latto-vegetariana

en: Ovo-vegetarian
it: Ovo-vegetariana

en: Pescetarian
it: Pescetariana

en: Fruitarian
it: Fruttariana

en: Raw
it: Crudo

en: Dairy free
it: Senza latticini

en: Gluten free
it: Senza glutine

en: Lactose free
it: Senza lattosio

en: Tourism
it: Turismo

en: Attraction
it: Attrazione turistica

en: Viewpoint
it: Punto panoramico

en: Information Office
it: Ufficio informazioni

en: An office where you can get information about a town or region.
it: Un ufficio dove avere informazioni sulla città o regione.

en: A board with a map.
it: Un pannello con la mappa.

en: Detail Grade
it: Grado di dettaglio

en: topo
it: topografico

en: street
it: strada

en: scheme
it: schema

en: toposcope
it: Tavola orientamento

en: Shown Area
it: Area visualizzata

en: site
it: luogo

en: city
it: città

en: region
it: provincia

en: Routes shown for:
it: Itinerari segnalati per:

en: Hiking
it: Percorso escursionistico

en: Cycling
it: Ciclismo

en: Mountainbiking
it: Mountain bike

en: Skiing
it: Sci

en: Riding
it: Equitazione

en: ... other transportation modes possible
it: ... altre modalità di trasporto possibili

en: Information Board
it: Tabellone informativo

en: A board with information.
it: Un pannello con informazioni.

en: Board Content
it: Contenuto del cartello

en: notice
it: avviso

en: nature
it: natura

en: wildlife
it: fauna

en: plants
it: piante

en: geology
it: geologia

en: Guidepost
it: Indicatore stradale

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
it: Un cartello indicatore che mostra la direzione per le varie destinazioni.

en: Information Terminal
it: Terminale informazioni

en: Information access via electronic methods.
it: Informazioni accessibili tramite dispositivi elettronici.

en: Audio Guide
it: Audio Guida

en: Information using headphones or a mobile phone.
it: Informazioni tramite auricolari o telefono cellulare.

en: Audioguide via mobile phone?
it: Audio-guida tramite cellulare?

en: Phone number
it: Numero di telefono

en: Use E.123 format, e.g. +49 11223 456 7890
it: Usare il formato E.123, per esempio +49 11223 456 7890

en: Other Information Point
it: Altro punto informativo

en: Leisure
it: Svago

en: Movie Theater/Cinema
it: Cinematografo

en: Drive-in theater
it: Teatro drive-in

en: Number of screens
it: Numero di schermi

en: Bandstand
it: Chiosco della musica

en: Backrest
it: Schienale

en: aviary
it: voliera

en: birds
it: uccelli

en: butterfly
it: farfalle

en: enclosure
it: recinto

en: falconry
it: falconeria

en: petting_zoo
it: fattoria_didattica

en: reptile
it: rettili

en: safari_park
it: zoo_safari

en: wildlife_park
it: animali_selvatici

en: Animal enclosure
it: Recinzione per animali

en: Dog Park
it: Area per cani

en: Amusement/Theme Park
it: Divertimento/Parco a tema

en: Water Park
it: Parco acquatico

en: Water Slide
it: Scivolo d’acqua

en: Public bath
it: Bagni pubblici

[ctx: bath:type]
en: hot_spring
it: sorgente_calda

[ctx: bath:type]
en: lake
it: lago

[ctx: bath:type]
en: river
it: fiume

[ctx: bath:type]
en: thermal
it: termale

[ctx: restroom]
en: Female
it: Femminile

[ctx: restroom]
en: Male
it: Maschile

en: Beach Resort
it: Stabilimento balneare

en: Swimming Pool
it: Piscina

en: Used for the water area only.
it: Utilizzato solo per la zona d''acqua.

en: Dive centre
it: Centro immersioni

en: Fitness Station
it: Fermata per il Fitness

[ctx: club]
en: amateur_radio
it: radio_amatore

[ctx: club]
en: art
it: arte

[ctx: club]
en: astronomy
it: astronomia

[ctx: club]
en: cooking
it: cucina

[ctx: club]
en: culture
it: cultura

[ctx: club]
en: dog
it: cane

[ctx: club]
en: doityourself
it: fai da te

[ctx: club]
en: environment_protection
it: protezione_ambientale

[ctx: club]
en: ethnic
it: etnico

[ctx: club]
en: fishing
it: pesca

[ctx: club]
en: game
it: gioco

[ctx: club]
en: gardening
it: giardinaggio

[ctx: club]
en: history
it: storico

[ctx: club]
en: hunting
it: caccia

[ctx: club]
en: motorcycle
it: motociclismo

[ctx: club]
en: music
it: musica

[ctx: club]
en: nature
it: natura

[ctx: club]
en: nudism
it: nudismo

[ctx: club]
en: photography
it: fotografia

[ctx: club]
en: politics
it: politica

[ctx: club]
en: smoke
it: fumo

[ctx: club]
en: social
it: sociale

[ctx: club]
en: student
it: studenti

[ctx: club]
en: theatre
it: teatro

[ctx: club]
en: tourism
it: turismo

[ctx: club]
en: veterans
it: veterani

[ctx: club]
en: youth_movement
it: movimento_giovanile

en: Playground
it: Parco giochi

[ctx: playground]
en: climbingwall
it: parete da arrampicata

[ctx: playground]
en: exercise
it: esercizio

[ctx: playground]
en: map
it: mappa

[ctx: playground]
en: roundabout
it: rotatoria

[ctx: playground]
en: sandpit
it: pozzo di sabbia

[ctx: playground]
en: slide
it: scivolo

[ctx: playground]
en: structure
it: struttura

[ctx: playground]
en: trampoline
it: trampolino

[ctx: playground]
en: water
it: acqua

en: Picnic Site
it: Area picnic

en: Fireplace
it: Caminetto

en: Picnic Table
it: Tavolo per picnic

en: Public Grill
it: Griglia pubblica

[ctx: grill]
en: Fuel
it: Combustibile

en: charcoal
it: carbone

en: Firepit
it: Braciere

en: Fishing
it: Riserva di pesca

en: Bird Hide
it: Capanno birdwatching

en: Gambling
it: Scommesse

en: lottery
it: lotteria

en: betting
it: scommesse sportive

en: Casino
it: Casinò

en: Night Club
it: Discoteca

en: Strip Club
it: Strip club

en: Brothel
it: Bordello

en: Culture
it: Cultura

en: Museum
it: Museo

en: Gallery
it: Galleria

en: Theatre
it: Teatro

en: Library
it: Biblioteca

en: Public bookcase
it: Libreria pubblica

en: glass_cabinet
it: cabina di vetro

en: sculpture
it: scultura

en: shelf
it: scaffale

en: shelter
it: riparo

en: Arts Centre
it: Centro Artistico

en: Artwork
it: Opera d''arte

en: architecture
it: architettura

en: mural
it: murale

en: painting
it: dipinto

en: statue
it: statua

en: bust
it: busto

en: installation
it: installazione

en: Subject
it: Oggetto

en: Artist Name
it: Nome artista

en: brass
it: Ottone

en: bronze
it: Bronzo

en: Place of Worship
it: Luogo di culto

en: Church
it: Chiesa

en: Building type
it: Tipo di edificio

en: cathedral
it: cattedrale

en: chapel
it: cappella

en: church
it: chiesa

en: temple
it: tempio

en: Mosque
it: Moschea

en: mosque
it: moschea

en: Synagogue
it: Sinagoga

en: synagogue
it: sinagoga

en: Buddhist Temple
it: Tempio buddista

en: Hindu Temple
it: Tempio induista

en: Shinto Shrine
it: Santuario shintoista

en: Other Place of Worship
it: Altro luogo di culto

en: Monastery
it: Monastero

[ctx: gender]
en: female
it: femmina

[ctx: gender]
en: male
it: maschio

[ctx: gender]
en: mixed
it: misto

en: Public Building
it: Edificio pubblico

en: Town Hall
it: Municipio

en: Community Centre
it: Centro civico

en: club_home
it: sede_del_club

en: community_hall
it: sala_della comunità

en: cultural_centre
it: centro_culturale

en: environment_centre
it: centro_ambientale

en: events_venue
it: sede_di_eventi

en: family_centre
it: centro_per_famiglie

en: language_centre
it: centro_linguistico

en: meeting_room
it: sala_conferenze

en: parish_hall
it: sala_parrocchiale

en: village_hall
it: sala_del_villaggio

en: youth_centre
it: centro_giovanile

en: For
it: Per

en: child
it: bambino

en: juvenile
it: giovanile

en: student
it: studenti

en: girl
it: ragazza

en: boy
it: ragazzo

en: man
it: uomo

en: woman
it: donna

en: senior
it: anziano

en: family
it: famiglia

en: homosexual
it: omosessuale

en: multigeneration
it: multigenerazione

en: athlete
it: atleta

en: immigrant
it: immigrato

en: Courthouse
it: Tribunale

en: Prison
it: Prigione

en: Police
it: Polizia

en: Ranger Station
it: Stazione dei ranger

en: Fire Station
it: Vigili del fuoco

en: Post Office
it: Ufficio postale

en: Education
it: Istruzione

en: Kindergarten
it: Asilo infantile

en: School
it: Scuola

en: University
it: Università

en: College
it: Accademia

en: Driving School
it: Autoscuola

en: License Classes
it: Categorie di patente

en: Language school
it: Scuola di lingua

en: Animal
it: Animali

en: Animal boarding
it: Pensione animali

en: bird
it: uccello

en: cat
it: gatto

en: dog
it: cane

en: duck
it: anatra

en: horse
it: cavallo

en: Animal breeding
it: Allevamento di animali

en: Animals bred
it: Animali allevati

en: Veterinary
it: Veterinario

en: Animal shelter
it: Rifugio per animali

en: Animal watering place
it: Abbeveratoio

en: Health
it: Salute

en: Hospital
it: Ospedale

en: Clinic
it: Ambulatorio medico

en: Doctor''s Office
it: Consultorio

en: Dentist
it: Dentista

en: Pharmacy
it: Farmacia

en: Dispensing
it: Vendita medicinali con obbligo di prescrizione

en: Laboratory
it: Laboratorio

en: Speciality
it: Specialità

[ctx: healthcare]
en: biology
it: biologia

[ctx: healthcare]
en: blood_check
it: analisi_del_sangue

[ctx: healthcare]
en: clinical_pathology
it: patologia_clinica

en: Baby Hatch/Safe Haven
it: Culla per la vita

en: Emergency Access Point
it: Colonnina SOS

en: Point Number
it: Numero del punto

en: Point Name
it: Nome del punto

en: Emergency Phone Number
it: Numero Telefonico di Emergenza

en: (Use number as shown on plate.)
it: (Usa il numero che vedi sulla targa.)

en: Emergency
it: Emergenza

en: Ambulance Station
it: Parcheggio delle ambulanze

en: Emergency ward entrance
it: Ingresso pronto soccorso

en: Automated Defibrillator
it: Defibrillatore automatico

en: Location description
it: Descrizione della posizione

en: Located inside a building?
it: Presente all''interno di un edificio?

en: Fire Extinguisher
it: Estintore

en: Fire Hose
it: Manichetta antincendio

en: Fire Hydrant
it: Idrante

en: Shape
it: Tipo

[ctx: pipeline]
en: pillar
it: soprasuolo

en: A pillar type hydrant.
it: Un idrante a colonna.

en: A fire hydrant simple outlet located underground.
it: Un attacco semplice dell''idrante antincendio situato sottoterra.

[ctx: pipeline]
en: wall
it: a muro

en: A wall-mounted fire hydrant.
it: Un idrante antincendio a parete.

[ctx: pipeline]
en: pipe
it: tubo

en: A simple capped pipe, without the usual hydrant shape.
it: Un semplice tubo chiuso, senza la consueta forma ad idrante.

en: Pressure (bar) or suction
it: Pressione (bar) o aspirazione

en: Pressure in bar.
it: Pressione in bar.

en: Pressure but value unknown.
it: Pressione ma valore sconosciuto.

en: suction
it: portata

en: Water is not pressurized, a pump is needed.
it: L''acqua non è pressurizzata, è necessaria una pompa.

en: Water source
it: Alimentazione dell''acqua

en: Hydrant is fed by the local distribution network.
it: L''idrante è alimentato dalla rete di distribuzione locale.

en: groundwater
it: acque sotterranee

en: A water well.
it: Un pozzo d''acqua.

en: water_tank
it: serbatoio_d''acqua

en: swimming_pool
it: piscina

en: Hydrant Position
it: Posizione idrante

[ctx: hydrant position]
en: lane
it: corsia

en: on the side of a road lane
it: sul lato di una strada

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
it: parcheggio

en: in a parking lot
it: in un parcheggio

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
it: marciapiede

en: on a sidewalk
it: sul marciapiede

[ctx: hydrant position]
en: green
it: prato

en: in a grassy area
it: in una zona erbosa

en: Pillar type
it: Tipo di colonna

en: dry_barrel
it: tubo_secco

en: A style of pillar hydrant where the water shutoff valve is below ground.
it: Uno stile di idrante a colonna dove la valvola di intercettazione dell''acqua è sotto terra.

en: wet_barrel
it: tubo_bagnato

en: A style of pillar hydrant where the barrel is pressurized at all times, with individual valves for each outlet.
it: Uno stile di idrante a colonna dove il tubo è sempre pressurizzato, con valvole individuali per ogni uscita.

en: Number of couplings
it: Numero di accoppiamenti

en: Coupling standard
it: Accoppiamento standard

en: Bayonet
it: Baionetta

en: Each coupling diameter (separated by ;)
it: Ogni diametro di accoppiamento (separato da ;)

en: Water Tank
it: Serbatoio d''acqua

en: Volume (liters)
it: Volume (litri)

en: Assembly Point
it: Punto di raccolta

en: Emergency Phone
it: Telefono di emergenza

en: Siren
it: Sirena d''allarme

en: pneumatic
it: pneumatica

en: electronic
it: elettronica

en: mechanical
it: meccanica

en: Purpose
it: Uso

en: fire
it: incendio

en: air_raid
it: allarme_antiaereo

en: civil_defense
it: protezione_civile

en: Range (meters)
it: Estensione (metri)

en: Social Facility
it: Servizi sociali

en: Nursing Home
it: Residenza sanitaria assistenziale

en: Nursing Home (Legacy)
it: Casa di cura (vecchio modo)

en: Group Home
it: Residenza di gruppo

en: Assisted Living
it: Residenza Assistita

en: Outreach
it: Attività di sensibilizzazione

[ctx: social_facility]
en: Shelter
it: Rifugio

en: Food Bank
it: Banca del Cibo

en: Toilets/Restrooms
it: Bagni

en: flush
it: sciacquone

en: pitlatrine
it: latrina a fossa

en: bucket
it: secchio

en: Usage Position
it: Posizione di utilizzo

en: seated
it: seduta

en: seated;urinal
it: seduta;orinatoio

en: squat
it: accovacciata

en: urinal
it: orinatoio

en: Changing table
it: Fasciatoio

[ctx: Changing table]
en: Location
it: Posizione

en: dedicated_room
it: stanza_dedicata

en: female_toilet
it: bagno_femminile

en: male_toilet
it: bagno_maschile

en: room
it: stanza

en: sales_area
it: area_vendite

en: unisex_toilet
it: bagno_unisex

en: wheelchair_toilet
it: bagno_per_disabili

en: Post Box
it: Buca delle lettere

en: Collection times
it: Orari di raccolta

[ctx: post_box]
en: pillar
it: a colonna

[ctx: post_box]
en: lamp
it: lampione

[ctx: post_box]
en: wall
it: a muro

[ctx: post_box]
en: meter
it: metro

en: Drive through
it: Attraversamento in auto (drive-through)

en: House number
it: Numero civico

en: Street name
it: Nome Strada

en: City name
it: Nome città

en: Post code
it: Codice postale

en: Country code
it: Codice nazione

en: Place name
it: Località

en: Unit/Suite
it: Unità/Appartamento

en: House name
it: Nome edificio

en: Hamlet
it: Piccolo borgo

en: Suburb
it: Quartiere di città / Sobborgo

en: Subdistrict
it: Sottodistretto

en: District
it: distretto

en: Province
it: Provincia

[ctx: addr:]
en: State
it: Stato

en: AL
it: AL (USA)

en: AK
it: AK (USA)

en: AZ
it: AZ (USA)

en: AR
it: AR (USA)

en: CA
it: CA (USA)

en: CO
it: CO (USA)

en: CT
it: CT (USA)

en: DE
it: DE (USA)

en: FL
it: FL (USA)

en: GA
it: GA (USA)

en: HI
it: HI (USA)

en: IL
it: IL (USA)

en: IN
it: IN (USA)

en: IA
it: IA (USA)

en: KS
it: KS (USA)

en: KY
it: KY (USA)

en: LA
it: LA (USA)

en: ME
it: ME (USA)

en: MD
it: MD (USA)

en: MA
it: MA (USA)

en: MI
it: MI (USA)

en: MN
it: MN (USA)

en: MS
it: MS (USA)

en: MO
it: MO (USA)

en: MT
it: MT (USA)

en: NE
it: NE (USA)

en: NV
it: NV (USA)

en: NH
it: NH (USA)

en: NJ
it: NJ (USA)

en: NM
it: NM (USA)

en: NY
it: NY (USA)

en: NC
it: NC (USA)

en: ND
it: ND (USA)

en: OH
it: OH (USA)

en: OR
it: OR (USA)

en: PA
it: PA (USA)

en: RI
it: RI (USA)

en: SC
it: SC (USA)

en: SD
it: SD (USA)

en: TN
it: TN (USA)

en: TX
it: TX (USA)

en: UT
it: UT (USA)

en: VT
it: VT (USA)

en: VA
it: VA (USA)

en: WA
it: WA (USA)

en: WV
it: WV (USA)

en: WI
it: WI (USA)

en: DC
it: DC (USA)

en: AS
it: AS (USA)

en: GU
it: GU (USA)

en: MP
it: MP (USA)

en: PR
it: PR (USA)

en: UM
it: UM (USA)

en: VI
it: VI (USA)

en: Telephone
it: Telefono

en: booth
it: cabina

en: Coins
it: Monete

[ctx: payment]
en: Notes
it: Banconote

en: Telephone cards
it: Carte telefoniche

en: Internet Access
it: Accesso internet

en: Clock
it: Orologio

en: analog
it: analogico

en: digital
it: digitale

en: sundial
it: meridiana

en: unorthodox
it: anticonvenzionale

[ctx: clock]
en: Faces
it: Facce

en: Visibility/readability
it: Visibilità/leggibilità

en: house (up to 5m)
it: casa (fino a 5m)

en: street (up to 20m)
it: strada (fino a 20m)

en: area (more than 20m)
it: area (più di 20m)

en: Shows current date
it: Visualizza la data corrente

en: Shows temperature
it: Visualizza la temperatura

en: Shows barometric pressure
it: Visualizza la pressione atmosferica

en: Shows humidity
it: Visualizza l''umidità

en: Photo booth
it: Cabina fotografica

en: Recycling Container
it: Contenitore riciclaggio

en: Paper
it: Carta

en: Paper packaging
it: Imballaggio in carta

en: Cardboard
it: Cartone

en: Newspaper
it: Giornale

en: Magazines
it: Riviste

en: Books
it: Libri

en: Plastic
it: Plastica

en: Plastic Bottles
it: Bottiglie di plastica

en: Plastic Packaging
it: Imballi di plastica

en: Glass
it: Vetro

en: Glass Bottles
it: Bottiglie di vetro

en: Cans
it: Lattine

en: Shoes
it: Calzature

en: Scrap Metal
it: Rottami metallici

en: Wood
it: Bosco

en: Green Waste
it: Rifiuti verdi

en: Waste
it: Rifiuti

en: Batteries
it: Batterie

en: Small Appliances
it: Piccoli elettrodomestici

en: Electrical Appliances
it: Apparecchi Elettrici

en: Recycling Centre
it: Centro di riciclaggio

en: trash
it: spazzatura

en: dog_excrement
it: deiezioni canine

en: Waste Disposal/Dumpster
it: Cassonetto

en: Sanitary Dump Station
it: Discarica liquami sanitari

en: Casette or Elsan Disposal
it: Casette o Smaltimento Elsan

en: Operation times
it: Orario di accensione

en: Amount of Seats
it: Quantità di posti

en: Type of shelter
it: Tipo di pensilina/ricovero

[ctx: shelter]
en: basic_hut
it: bivacco

[ctx: shelter]
en: lean_to
it: tettoia

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
it: picnic

[ctx: shelter]
en: public_transport
it: trasporto pubblico (public_transport)

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
it: riparo da maltempo

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
it: osservazione fauna

en: Hunting Stand
it: Postazione di caccia

[ctx: hunting stand]
en: Hide
it: Capanno mimetico

en: Lockable
it: Lucchettabile

en: Water Point
it: Punto Acqua per Camper

en: Valves
it: Valvole

en: Sclaverand (Presta)
it: Francese (Presta)

en: Advertising Column
it: Colonna pubblicitaria

en: Billboard
it: Cartellone

en: Sports
it: Sport

en: Sport Facilities
it: Strutture sportive

en: Stadium
it: Stadio

en: Sports Centre
it: Centro sportivo

en: Fitness Centre
it: Palestra

en: Pitch
it: Campo sportivo

en: Racetrack
it: Circuito (pista)

en: Golf Course
it: Campo da golf

[ctx: golf]
en: Hole
it: Buca

en: Handicap rating
it: Valutazione dell''handicap

[ctx: golf]
en: Pin
it: Bandierina

[ctx: golf]
en: Natural
it: Naturale

[ctx: golf]
en: Frontal Water hazard
it: Hazard di Acqua Frontale

[ctx: golf]
en: Lateral water hazard
it: Hazard di Acqua Laterale

[ctx: golf]
en: Driving range
it: Area di pratica

en: Miniature Golf
it: Minigolf

en: Multi
it: Struttura polivalente

[ctx: running]
en: pitch
it: campo sportivo

[ctx: running]
en: sports_centre
it: centro sportivo

[ctx: running]
en: fitness_centre
it: palestra

[ctx: running]
en: stadium
it: stadio

[ctx: running]
en: track
it: tracciato

en: Nine-pin Bowling
it: Bowling a nove birilli

en: Ten-pin Bowling
it: Bowling a dieci birilli

en: Archery
it: Tiro con l''arco

en: Track and Field Athletics
it: Stadio di atletica

en: Climbing site
it: Sito di arrampicata

en: Number of routes
it: Numero di percorsi

en: Usual elevation at the bottom of the routes
it: Elevazione consueta nella parte inferiore dei percorsi

en: Usual route length (m)
it: Lunghezza consueta del percorso (m)

en: Minimal climbing length (m)
it: Lunghezza minima dell''arrampicata (m)

en: Maximum climbing length (m)
it: Lunghezza massima dell''arrampicata (m)

en: UIAA: Simplest route
it: UIAA: Percorso più semplice

en: UIAA: Most difficult route
it: UIAA: Percorso più difficile

en: UIAA: Main difficulty
it: UIAA: Difficoltà principale

en: French: Simplest route
it: Francese: Percorso più semplice

en: French: Most difficult route
it: Francese: Percorso più difficile

en: French: Main difficulty
it: Francese: Difficoltà principale

en: Saxon: Simplest route
it: Sassone: Percorso più semplice

en: Saxon: Most difficult route
it: Sassone: Percorso più difficile

en: Saxon: Main difficulty
it: Sassone: Difficoltà principale

en: Climbing route
it: Percorso di arrampicata

en: Bolts
it: Chiodi

en: Pitches
it: Piazzole

en: Route length (m)
it: Lunghezza del percorso (m)

en: UIAA grading
it: classificazione UIAA

en: French grading
it: classificazione Francese

en: Saxon grading
it: classificazione Sassone

en: Canoeing/Kayaking
it: Canoa/Kajak

en: Rowing
it: Canottaggio

[ctx: racing]
en: pitch
it: campo sportivo

[ctx: racing]
en: sports_centre
it: centro sportivo

[ctx: racing]
en: stadium
it: stadio

[ctx: racing]
en: track
it: tracciato

en: Dog Racing
it: Corse dei cani

en: Horse Racing
it: Ippodromo

en: Gymnastics
it: Ginnastica

en: fitness_centre
it: palestra

en: Ice Skating
it: Pattinaggio su ghiaccio

en: ice_rink
it: pista di ghiaccio

en: Roller Skating
it: Pattinaggio a rotelle

en: Swimming
it: Nuoto

en: water_park
it: parco acquatico

en: Scuba Diving
it: Immersione subacquea

en: Piste type
it: Tipo di pista

en: connection
it: connessione

en: downhill
it: Sci alpino

en: hike
it: camminata

en: ice_skate
it: pattinaggio_su_ghiaccio

en: nordic
it: Sci nordico

en: playground
it: terreno di gioco

en: skitour
it: sci alpinismo

en: sled
it: slitta

en: sleigh
it: slitta

en: Difficulty
it: Difficoltà

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
it: principiante (<30 gradi - verde)

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
it: facile (30-35 gradi - blu)

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
it: intermedia (35-40 gradi - rossa)

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
it: avanzata (40-45 gradi - nera)

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
it: esperto (45-50 gradi - arancione)

[ctx: piste:difficulty]
en: freeride
it: libera (50-55 gradi - gialla)

en: Grooming
it: Battitura

[ctx: piste:grooming]
en: classic
it: classica

[ctx: piste:grooming]
en: mogul
it: gobbe (freestyle)

[ctx: piste:grooming]
en: skating
it: pattinaggio

[ctx: piste:grooming]
en: classic+skating
it: classico+skating

[ctx: piste:grooming]
en: scooter
it: motoslitta

[ctx: piste:grooming]
en: backcountry
it: fuori pista

en: Shooting
it: Poligono di tiro

en: Chess
it: Scacchi

en: picnic_table
it: tavolo_da_picnic

en: Sport (Ball)
it: Discipline sportive (palla)

en: Soccer
it: Calcio

en: Australian Football
it: Football australiano

en: American Football
it: Football americano

en: Canadian Football
it: Football canadese

en: Gaelic Games
it: Sport gaelici

en: Handball
it: Pallamano

en: Rugby League
it: Rugby a 13 (rugby league)

en: Rugby Union
it: Rugby a 15 (rugby union)

en: Basketball
it: Pallacanestro

en: Volleyball
it: Pallavolo

en: Beach Volleyball
it: Beach Volley

en: Billiards
it: Biliardi

en: golf_course
it: campo da golf

en: Boule
it: Boule (sport popolare in Francia)

en: Lawn Bowling
it: Bocce su erba

en: Field Hockey
it: Pattinaggio su prato

en: Ice Hockey
it: Hockey sul ghiaccio

en: Table Tennis/Ping-Pong
it: Tennis tavolo/Ping pong

en: Motorsport
it: Sport motoristico

en: Kart Racing
it: Karting (Go kart)

en: Model Aerodrome
it: Aerodromo per modellini

[ctx: aerialway]
en: pitch
it: campo sportivo

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
it: centro sportivo

[ctx: aerialway]
en: track
it: tracciato

en: RC Car
it: Automobili radiocomandate

en: Man Made
it: Artificiale

[ctx: building]
en: allotment_house
it: casa-capanno

[ctx: building]
en: bakehouse
it: panificio

[ctx: building]
en: barn
it: fienile o granaio

[ctx: building]
en: cabin
it: cabina

[ctx: building]
en: carport
it: posto auto coperto

[ctx: building]
en: cathedral
it: cattedrale

[ctx: building]
en: chapel
it: cappella

[ctx: building]
en: church
it: chiesa

[ctx: building]
en: college
it: collegio

[ctx: building]
en: commercial
it: commerciale

[ctx: building]
en: construction
it: in costruzione

[ctx: building]
en: cowshed
it: Stalla per mucche

[ctx: building]
en: digester
it: digestore

[ctx: building]
en: farm_auxiliary
it: fattoria priva di alloggi

[ctx: building]
en: fire_station
it: caserma_dei_vigili_del_fuoco

[ctx: building]
en: garage
it: box per auto

[ctx: building]
en: garages
it: box per auto multipli

[ctx: building]
en: gasometer
it: gasometro

[ctx: building]
en: greenhouse
it: serra

[ctx: building]
en: hospital
it: ospedale

[ctx: building]
en: kindergarten
it: asilo

[ctx: building]
en: manufacture
it: manifattura

[ctx: building]
en: monastery
it: monastero

[ctx: building]
en: mosque
it: moschea

[ctx: building]
en: office
it: ufficio

[ctx: building]
en: parking
it: parcheggio

[ctx: building]
en: public
it: pubblico

[ctx: building]
en: retail
it: vendita al dettaglio

[ctx: building]
en: roof
it: tetto

[ctx: building]
en: ruins
it: rovine

[ctx: building]
en: school
it: scuola

[ctx: building]
en: service
it: di servizio

[ctx: building]
en: shed
it: rimessa

[ctx: building]
en: silo
it: silos

[ctx: building]
en: stable
it: stabile

[ctx: building]
en: storage_tank
it: serbatoio di stoccaggio

[ctx: building]
en: supermarket
it: supermercato

[ctx: building]
en: synagogue
it: sinagoga

[ctx: building]
en: temple
it: tempio

[ctx: building]
en: tent
it: tenda

[ctx: building]
en: train_station
it: stazione_ferroviaria

[ctx: building]
en: transformer_tower
it: torre di trasformazione

[ctx: building]
en: transportation
it: trasporti

[ctx: building]
en: university
it: università

[ctx: building]
en: warehouse
it: magazzino

en: Residential Building
it: Edificio residenziale

[ctx: building]
en: residential
it: residenziale

[ctx: building]
en: apartments
it: appartamenti

[ctx: building]
en: house
it: casa

[ctx: building]
en: hut
it: rifugio

[ctx: building]
en: dormitory
it: dormitorio

[ctx: building]
en: terrace
it: case a schiera

[ctx: building]
en: detached
it: distaccato

[ctx: building]
en: farm
it: fattoria

en: Building part
it: Parte di edificio

[ctx: building]
en: Skipped Levels
it: Piani saltati

en: Skipped height (meters)
it: Altezza saltata (metri)

[ctx: building]
en: wayside_shrine
it: edicola votiva

en: Entrance
it: Ingresso

[ctx: entrance]
en: yes
it: sì

[ctx: entrance]
en: main
it: principale

[ctx: entrance]
en: service
it: servizio

[ctx: entrance]
en: exit
it: uscita

[ctx: entrance]
en: emergency
it: emergenza

[ctx: entrance]
en: staircase
it: scalinata

[ctx: entrance]
en: home
it: casa

en: Door
it: Porta

en: sliding
it: scorrevole

en: Entrance number
it: Numero ingresso

en: Flat numbers
it: Numeri appartamenti

[ctx: police]
en: naval_base
it: base_navale

[ctx: police]
en: offices
it: uffici

[ctx: police]
en: yes
it: sì

en: Flagpole
it: Pennone

en: Cross
it: Croce di vetta

en: Works
it: Fabbrica

en: Product
it: Prodotto

en: bricks
it: mattoni

en: food
it: cibo

en: Chimney
it: Ciminiera

en: Kiln
it: Forno

en: lime
it: calce

en: Windmill
it: Mulino a vento

en: Pump
it: Pompa

en: Gasometer
it: Gasometro

en: Silo
it: Silos

en: Storage Tank
it: Serbatoio di stoccaggio

[ctx: content]
en: fuel
it: carburante

[ctx: content]
en: manure
it: concime

[ctx: content]
en: oil
it: petrolio

[ctx: content]
en: sewage
it: liquami

[ctx: content]
en: silage
it: insilato

[ctx: content]
en: slurry
it: calcestruzzo liquido

[ctx: content]
en: water
it: acqua

[ctx: content]
en: wine
it: vino

en: Bunker Silo
it: Silos a bunker

en: Crane
it: Gru permanente

en: floor-mounted_crane
it: gru_a_pavimento

en: gantry_crane
it: gru_a_cavalletto

en: portal_crane
it: gru_a_portale

en: travel_lift
it: sollevamento_traslante

en: Goods conveyor
it: Trasporto di merce su nastro

en: Resource
it: Materiale estratto

en: Pumping station
it: Stazione di pompaggio

en: Mineshaft
it: Galleria verticale (miniera)

en: Function
it: Funzione

en: winding
it: trasporto

en: air
it: aerazione

en: Depth (meters)
it: Profondità (metri)

en: Visible Headframe
it: Struttura di entrata visibile

en: Disused
it: In disuso

en: Adit
it: Ingresso di una galleria mineraria

en: Street Lamp
it: Lampione

[ctx: lamp_type]
en: electric
it: elettrico

[ctx: lamp_type]
en: floodlight
it: fari da stadio

[ctx: lamp_type]
en: sodium
it: al sodio

[ctx: lamp_type]
en: solar_lamp
it: a energia solare

en: Mounted on
it: Montato su

[ctx: lamp_mount]
en: bent_mast
it: palo curvo

[ctx: lamp_mount]
en: straight_mast
it: palo dritto

[ctx: lamp_mount]
en: suspended
it: sospeso in aria

[ctx: lamp_mount]
en: wall
it: a muro

en: Street cabinet
it: Armadio stradale

en: cable_tv
it: tv_via_cavo

en: postal_service
it: servizio_postale

en: traffic_control
it: impianto_semaforico

en: traffic_monitoring
it: controllo_del_traffico

en: transport_management
it: gestione_trasporti

en: water_management
it: gestione_acqua

en: Monitoring Station
it: Stazione di monitoraggio

en: Monitoring:
it: Monitoraggio:

en: Water level
it: Livello dell''acqua

en: Tide Level
it: Livello di marea

en: Groundwater
it: Acque sotterranee

en: Traffic
it: Traffico

en: Air Quality
it: Qualità dell''aria

en: Noise
it: Rumore

en: GPS Signals
it: Segnali GPS

en: GLONASS Signals
it: Segnali GLONASS

en: Galileo Signals
it: Segnali Galileo

en: Weather
it: Meteo

en: Radiation
it: Radiazioni

en: Seismic Activity
it: Attività sismiche

en: Recording:
it: Registrazione:

en: Manually
it: Manuale

en: Remote
it: Remota

en: Display:
it: Visualizzazione:

en: Analog
it: Analogica

en: Digital
it: Digitale

en: Telescope
it: Telescopio

[ctx: telescope]
en: optical
it: ottico

en: Type of construction
it: Tipo di costruzione

en: dish
it: disco

en: dome
it: cupola

en: Telescope Diameter (meters)
it: Diametro del Telescopio (metri)

en: Survey Point
it: Punto geodetico o altra stazione fissa

en: Zone
it: Zona

en: parking
it: parcheggio

en: traffic
it: traffico

en: shop
it: negozio

en: bank
it: banca

en: Camera
it: Telecamera

[ctx: camera:type]
en: fixed
it: fissa

[ctx: camera:type]
en: panning
it: panoramica

[ctx: camera:type]
en: dome
it: cupola

[ctx: camera:mount]
en: wall
it: a muro

[ctx: camera:mount]
en: pole
it: palo

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
it: soffitto

en: Direction in degrees
it: Direzioni in gradi

en: Inclination in degrees
it: Inclinazione in gradi

en: Towers
it: Torri

en: Lighthouse
it: Faro

[ctx: man_made]
en: Beacon
it: Fanale

en: Water Tower
it: Torre idrica

en: Mast
it: Palo

[ctx: mast/tower]
en: communication
it: telecomunicazione

[ctx: mast/tower]
en: lighting
it: illuminazione

[ctx: mast/tower]
en: monitoring
it: monitoraggio

[ctx: mast/tower]
en: siren
it: sirena

en: freestanding
it: svincolato

en: guyed_lattice
it: reticolo tirantato

en: guyed_tube
it: tubo solido tirantato

en: lattice
it: traliccio

en: Tower
it: Torre

[ctx: mast/tower]
en: bell_tower
it: campanile

[ctx: mast/tower]
en: cooling
it: di raffreddamento

[ctx: mast/tower]
en: defensive
it: difensiva

[ctx: mast/tower]
en: minaret
it: minareto

[ctx: mast/tower]
en: observation
it: osservazione

[ctx: mast/tower]
en: watchtower
it: Torre di vedetta

en: Big Communication Tower
it: Grande torre per le telecomunicazioni

en: Big communication tower, usually higher than 100 meters.
it: Grande torre per le telecomunicazioni, solitamente alta più di 100 metri.

en: Pipeline
it: Conduttura

en: Pipeline Substation
it: Sottostazione di Conduttura

[ctx: pipeline]
en: compression
it: compressione

[ctx: pipeline]
en: distribution
it: distribuzione

[ctx: pipeline]
en: measurement
it: misurazione

[ctx: pipeline]
en: valve
it: valvola

en: Pipeline Valve
it: Valvola di conduttura

en: Valve type
it: Tipo di valvola

[ctx: valve]
en: butterfly
it: farfalla

[ctx: valve]
en: globe
it: a sfera

[ctx: valve]
en: ball
it: sfera

[ctx: valve]
en: plug
it: a spina

[ctx: valve]
en: gate
it: a cancello

[ctx: valve]
en: needle
it: ago

[ctx: valve]
en: spool
it: bobina

en: Actuator
it: Attuatore

[ctx: actuator]
en: manual
it: manuale

[ctx: actuator]
en: electric_motor
it: motore_elettrico

[ctx: actuator]
en: hydraulic_cylinder
it: cilindro_idraulico

[ctx: actuator]
en: pneumatic_cylinder
it: cilindro_pneumatico

[ctx: actuator]
en: solenoid
it: solenoide

[ctx: actuator]
en: thermostatic
it: termostatica

en: Position sensor
it: Sensore di posizione

en: optical
it: ottica

en: inductive
it: induttiva

[ctx: marker]
en: aerial
it: aerea

[ctx: marker]
en: ground
it: a terra

[ctx: marker]
en: pedestal
it: a piedistallo

[ctx: marker]
en: stone
it: pietra

en: Manhole
it: Chiusino

[ctx: manhole]
en: drain
it: canale di scolo

[ctx: manhole]
en: heat
it: calore

[ctx: manhole]
en: power
it: elettricità

[ctx: manhole]
en: rainwater
it: acqua_piovana

[ctx: manhole]
en: sewer
it: fognatura

[ctx: manhole]
en: telecom
it: telecomunicazioni

[ctx: manhole]
en: water
it: acqua

en: Water
it: Acqua

en: Water Works
it: Impianto idrico

en: Wastewater Treatment Plant
it: Impianto di trattamento acque reflue

en: Watermill
it: Mulino ad acqua

en: Fountain
it: Fontana

en: Water Well
it: Pozzo

en: powered
it: alimentata

en: Bridges
it: Ponti

en: aqueduct
it: acquedotto

en: boardwalk
it: Passaggio sopraelevato

en: cantilever
it: a sbalzo

en: covered
it: coperto

en: low_water_crossing
it: attraversamento basso acqua

en: trestle
it: su cavalletti

en: viaduct
it: viadotto

en: Structure
it: Struttura

en: arch
it: ad arco

en: beam
it: a travata

en: cable-stayed
it: strallato

en: floating
it: galleggiante

en: humpback
it: a schiena d''asino

en: simple-suspension
it: tibetano

en: suspension
it: sospeso

en: truss
it: reticolare

en: Movable Bridge
it: Ponte mobile

en: bascule
it: basculante

en: drawbridge
it: ponte levatoio

en: lift
it: sollevamento verticale

en: submersible
it: sommergibile

en: swing
it: girevole

en: transporter
it: Ponte trasportatore

en: retractable
it: retrattile

en: tilt
it: inclinabile

en: Bridge Support
it: Supporto del ponte

en: abutment
it: appoggio

en: lift_pier
it: banchina sollevabile

en: pier
it: banchina

en: pivot_pier
it: banchina ruotabile

en: pylon
it: pilone

en: Bridge outline
it: Sagoma del ponte

[ctx: preset group]
en: Military
it: Strutture militari

en: Airfield
it: Campo di volo

en: Barracks
it: Caserme

[ctx: bunker]
en: command
it: comando

[ctx: bunker]
en: munitions
it: munizioni

[ctx: bunker]
en: observation
it: osservazione

[ctx: bunker]
en: technical
it: tecnico

[ctx: bunker]
en: overground
it: sopra il suolo

[ctx: bunker]
en: underground
it: interrato

en: Historic
it: Storico

en: Ruins
it: Rovine

en: Range
it: Poligono militare

en: Power
it: Energia

en: Power Plant
it: Impianto di produzione

en: Method
it: Metodo

[ctx: generator method]
en: anaerobic_digestion
it: digestione anaerobica

[ctx: generator method]
en: combustion
it: combustione

[ctx: generator method]
en: gasification
it: gassificazione

[ctx: generator method]
en: fission
it: fissione

[ctx: generator method]
en: fusion
it: fusione

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
it: pirolisi

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
it: a filo d''acqua

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
it: stoccaggio acqua pompata

[ctx: generator method]
en: water-storage
it: stoccaggio acqua

[ctx: generator method]
en: barrage
it: sbarramento

[ctx: generator method]
en: stream
it: torrente

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
it: fotovoltaico

[ctx: generator method]
en: thermal
it: termico

en: Power Generator
it: Generatore

en: Biofuel Power Generator
it: Generatore a biocarburante

en: Generator Type
it: Tipo di generatore

en: gas_turbine
it: turbina a gas

en: reciprocating_engine
it: motore a pistoni

en: steam_generator
it: a vapore

en: Biogas Power Generator
it: Generatore a biogas

en: Biomass Power Generator
it: Generatore a biomassa

en: bioreactor
it: bioreattore

en: combustion
it: combustione

en: steam_turbine
it: turbina a vapore

en: Coal Power Generator
it: Generatore a carbone

en: Gas Power Generator
it: Generatore a gas

en: combined_cycle
it: ciclo combinato

en: Oil Power Generator
it: Generatore a olio

en: Diesel Power Generator
it: Generatore diesel

en: Gasoline Power Generator
it: Generatore a benzina

en: Nuclear Reactor
it: Reattore nucleare

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
it: Reattore nucleare ad acqua bollente 1 (BWR-1)

en: fission
it: fissione

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
it: Reattore nucleare ad acqua bollente 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
it: Reattore nucleare ad acqua bollente 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
it: Reattore nucleare ad acqua bollente 4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
it: Reattore nucleare ad acqua bollente 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
it: Reattore nucleare ad acqua bollente 6 (BWR-6)

en: cold-fusion
it: fusione fredda

en: fusion
it: fusione

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
it: Fusione a confinamento inerziale (IFC)

en: Pressurized water reactor (PWR)
it: Reattore nucleare ad acqua pressurizzata (PWR)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)
it: Reattore Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)
it: Reattore Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)

en: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reactor (VVER)
it: Reattore Vodo-Vodyanoi Energetichesky (VVER)

en: Solar Power Generator
it: Generatore solare

en: solar_photovoltaic_panel
it: pannello solare fotovoltaico

en: photovoltaic
it: fotovoltaico

en: solar_thermal_collector
it: collettore solare termico

en: thermal
it: termico

en: Waste Power Generator
it: Generatore da rifiuti

en: gasification
it: gassificazione

en: pyrolysis
it: pirolisi

en: Water Turbine
it: Turbina ad acqua

en: francis_turbine
it: turbina Francis

en: all methods
it: tutti i metodi

en: hydrodynamic_screw
it: vite idrodinamica

en: run-of-the-river
it: a filo d''acqua

en: kaplan_turbine
it: turbina Kaplan

en: run-of-the-river / water-storage
it: a filo d''acqua / stoccaggio d''acqua

en: pelton_turbine
it: turbina Pelton

en: Tidal Water Turbine
it: Turbina a flusso di marea

en: horizontal_axis
it: asse orizzontale

en: barrage
it: sbarramento

en: vertical_axis
it: asse verticale

en: Wave Energy Converter
it: Generatore da moto ondoso

en: Osmotic Power Generator
it: Generatore ad osmosi

en: Geothermal Power Generator
it: Generatore geotermico

en: heat_pump
it: pompa di calore

en: Wind Turbine
it: Turbina eolica

en: Heliostat
it: Eliostato

en: Power Substation
it: Sottostazione elettrica

en: Type of substation
it: Tipo di sottostazione

[ctx: power]
en: compensation
it: compensazione

[ctx: power]
en: converter
it: conversione

[ctx: power]
en: distribution
it: distribuzione

[ctx: power]
en: industrial
it: industriale

[ctx: power]
en: minor_distribution
it: distribuzione minore

[ctx: power]
en: traction
it: trazione

[ctx: power]
en: transition
it: transizione

[ctx: power]
en: transmission
it: trasmissione

en: Gas insulated
it: Isolamento a gas

en: Power Transformer
it: Trasformatore elettrico

en: Type of transformer
it: Tipo di trasformatore

[ctx: power]
en: auxiliary
it: ausiliario

[ctx: power]
en: generator
it: generatore

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
it: variatore di fase

[ctx: power]
en: yes
it: sì

en: Power Switchgear
it: Quadro elettrico

en: (Please only use this tag if more detailed mapping using busbars and bays is impossible!)
it: (Si prega di utilizzare questa etichetta solamente se è non è possibile una mappatura dettagliata utilizzando blindosbarre elettriche e scomparti elettrici!)

en: Power Busbar
it: Sbarra elettrica

en: Power Bay
it: Stallo elettrico

en: Power Switch
it: Interruttore elettrico

en: Type of switch
it: Tipo di interruttore

[ctx: power]
en: circuit_breaker
it: interruttore automatico

[ctx: power]
en: disconnector
it: sezionatore

[ctx: power]
en: earthing
it: sezionatore di terra

[ctx: power]
en: mechanical
it: meccanico

en: Power Converter
it: Convertitore di potenza

en: Type of converter
it: Tipo di convertitore

en: Amount of poles
it: Numero di poli

en: monopole
it: monopolare

en: bipole
it: bipolare

en: Power rating (MVA)
it: Potenza (MVA)

en: Power Compensator
it: Compensatore di potenza

en: Type of compensator
it: Tipo di compensatore

[ctx: power]
en: filter
it: filtro

[ctx: power]
en: series_capacitor
it: condensatore di serie

[ctx: power]
en: series_reactor
it: reattore di serie

[ctx: power]
en: shunt_capacitor
it: condensatore shunt

[ctx: power]
en: shunt_reactor
it: reattore shunt

[ctx: power]
en: statcom
it: compensatore sincrono statico

[ctx: power]
en: static_var
it: VAR-statica

[ctx: power]
en: synchronous_condenser
it: condensatore sincrono

en: Power rating (kvar/Mvar)
it: Potenza nominale (kvar/Mvar)

en: Power Street Cabinet
it: Cabina elettrica di strada

en: Transformer Tower
it: Torre di trasformazione

en: Power Portal
it: Portale elettrico

en: tubular
it: tubolare

en: Portal design
it: Tipo di portale

[ctx: power]
en: portal
it: a portale

[ctx: power]
en: portal_two-level
it: a portale due livelli

[ctx: power]
en: portal_three-level
it: a portale tre livelli

en: Power Tower
it: Traliccio

en: Tower design
it: Schema della torre

[ctx: power]
en: one-level
it: livello singolo

[ctx: power]
en: two-level
it: due livelli

[ctx: power]
en: three-level
it: tre livelli

[ctx: power]
en: barrel
it: a botte

[ctx: power]
en: asymmetric
it: asimmetrico

[ctx: power]
en: triangle
it: triangolare

[ctx: power]
en: flag
it: a bandiera

[ctx: power]
en: donau;one-level
it: donau;livello singolo

[ctx: power]
en: four-level
it: quattro livelli

[ctx: power]
en: six-level
it: sei livelli

[ctx: power]
en: nine-level
it: nove livelli

[ctx: power]
en: delta_two-level
it: a delta due livelli

[ctx: power]
en: y-frame
it: ad Y

[ctx: power]
en: x-frame
it: ad X

[ctx: power]
en: h-frame
it: ad H

[ctx: power]
en: guyed_h-frame
it: ad H strallata

[ctx: power]
en: guyed_v-frame
it: a V strallata

[ctx: power]
en: bipole
it: bipolo

[ctx: power]
en: monopolar
it: monopolare

en: Triple tower
it: Pilone triplo

en: Incomplete tower
it: Torre incompleta

en: Pole
it: Palo

en: Pole with Switch
it: Palo con interruttore

en: Pole Attributes:
it: Attributi del palo:

en: Switch Attributes:
it: Attributi dell’interruttore

en: Pole with Transformer
it: Palo con trasformatore

en: Transformer Attributes:
it: Attributi del trasformatore:

en: Catenary mast
it: Palo per catenaria

en: Insulator
it: Isolatore

en: Power Line
it: Elettrodotto

en: Line type
it: Tipo di linea

en: line
it: linea aerea

en: minor_line
it: linea aerea secondaria

en: Number of conductors/wires per cable
it: Numero di conduttori per cavo

[ctx: power]
en: single
it: singolo

[ctx: power]
en: double
it: doppio

[ctx: power]
en: triple
it: triplo

[ctx: power]
en: quad
it: quadruplo

[ctx: power]
en: fivefold
it: quintuplo

[ctx: power]
en: sixfold
it: sestuplo

[ctx: power]
en: eightfold
it: ottuplo

en: Used for data communications
it: Utilizzato per comunicazione dati

en: Power Cable
it: Cavo elettrico

[ctx: power cable]
en: overground
it: sopra il suolo

[ctx: power cable]
en: underground
it: interrato

[ctx: power cable]
en: underwater
it: subacqueo

en: Telecom
it: Telecomunicazioni

en: Telecom Street Cabinet
it: Armadio di strada per telecomunicazioni

en: Telephone Exchange
it: Centralino telefonico

en: Connection Point
it: Punto di Connessione

en: Service Device
it: Dispositivo di servizio

en: Historic Places
it: Luoghi storici

en: Castle
it: Castello

en: stately
it: casa imponente

en: defensive
it: difensivo

en: fortress
it: fortezza

en: manor
it: casa padronale

en: palace
it: palazzo

en: Fort
it: Forte

en: Archaeological Site
it: Sito archeologico

en: fortification
it: fortificazione

en: megalith
it: megalite

en: necropolis
it: necropoli

en: settlement
it: insediamento

en: tumulus
it: tumulo

en: Battlefield
it: Campo di battaglia

en: Palaeontological Site
it: Sito paleontologico

en: Citywalls
it: Mura cittadine

en: City gate
it: Porta cittadina

en: Historic monastery
it: Monastero storico

en: Charcoal pile
it: Carbonaia

en: Mine shaft
it: Galleria verticale

en: Grave
it: Tomba

en: Tomb
it: Tomba

[ctx: tomb]
en: columbarium
it: colombario

[ctx: tomb]
en: crypt
it: cripta

[ctx: tomb]
en: hypogeum
it: ipogeo

[ctx: tomb]
en: mausoleum
it: mausoleo

[ctx: tomb]
en: pyramid
it: piramide

[ctx: tomb]
en: rock-cut
it: scavata nella roccia

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
it: sarcofago

[ctx: tomb]
en: tumulus
it: tumulo

[ctx: tomb]
en: vault
it: volta

[ctx: tomb]
en: war_grave
it: lapide di guerra

en: Monument
it: Monumento

en: Memorial
it: Memoriale

[ctx: memorial]
en: bust
it: busto

[ctx: memorial]
en: plaque
it: targa

[ctx: memorial]
en: statue
it: statua

[ctx: memorial]
en: stone
it: pietra

[ctx: memorial]
en: war_memorial
it: monumento ai caduti

en: Inscription
it: Iscrizione

en: Wayside Cross
it: Crocefisso

en: Wayside Shrine
it: Edicola votiva

en: Place of worship
it: Luogo di culto

en: Boundary Stone
it: Pietra di confine

en: Milestone
it: Pietra miliare

en: Shops
it: Negozi

en: Food
it: Cibo

en: Supermarket
it: Supermercato

en: Convenience Store
it: Drogheria

en: Kiosk
it: Chiosco

en: Bakery
it: Panificio

en: Butcher
it: Macellaio

en: Seafood
it: Pescheria

en: Dairy
it: Latteria

en: Cheese
it: Formaggio

en: Deli (Fine Food)
it: Cibi e bevande pregiate

en: Pastry
it: Pasticceria

en: Confectionery
it: Negozio di dolciumi

en: Chocolate
it: Cioccolato

en: Herbalist
it: Erboristeria

en: Tea
it: Tè

en: Coffee
it: Caffè

en: Frozen food
it: Cibo surgelato

en: Public Market
it: Mercato pubblico

en: Organic
it: Prodotti biologici

en: Greengrocer
it: Fruttivendolo

en: Farm Stand
it: Vendita diretta prodotti agricoli

en: Organic/Bio
it: Prodotti biologici

en: Fair Trade
it: Commercio equo e solidale

en: Alcohol
it: Alcolici (non in Italia)

en: Beverages
it: Bevande

en: Wine
it: Vino

[ctx: clothes]
en: children
it: per bambini

[ctx: clothes]
en: costumes
it: costumi

[ctx: clothes]
en: fur
it: pelliccia

[ctx: clothes]
en: hats
it: cappelli

[ctx: clothes]
en: leather
it: pelle

[ctx: clothes]
en: maternity
it: maternità

[ctx: clothes]
en: men
it: uomo

[ctx: clothes]
en: motorcycle
it: motociclismo

[ctx: clothes]
en: oversize
it: taglie comode

[ctx: clothes]
en: schoolwear
it: abbigliamento scolastico

[ctx: clothes]
en: sports
it: sport

[ctx: clothes]
en: swimwear
it: per il nuoto

[ctx: clothes]
en: traditional
it: tradizionale

[ctx: clothes]
en: underwear
it: intimo

[ctx: clothes]
en: wedding
it: matrimonio

[ctx: clothes]
en: women
it: donna

[ctx: clothes]
en: workwear
it: abiti da lavoro

[ctx: shop]
en: Shoes
it: Calzature

[ctx: shoes]
en: Offers repairs
it: Offre riparazioni

en: Outdoor
it: Sport all''aperto

en: Dry Cleaning
it: Lavanderia a secco

en: Laundry
it: Lavanderia

en: Laundry Service
it: Servizio di lavanderia

en: Tailor
it: Sarto

en: Fabric
it: Merceria

en: Electronic
it: Elettronica

en: Electronics
it: Elettronica

en: Mobile Phone
it: Telefoni cellulari

en: Watches
it: Orologi

en: Vacuum Cleaner
it: Aspirapolveri

en: Hifi
it: Hi-Fi

en: Video Games
it: Videogiochi

en: Music
it: Musica

en: Cash
it: Contanti

en: Bank
it: Banca

en: Automated Teller Machine
it: Bancomat

en: Money Exchange
it: Cambiavalute

en: Pawnbroker
it: Banco dei pegni

en: Home decoration
it: Decorazioni per la casa

en: Doors
it: Porte

en: Furniture
it: Mobilia

en: Kitchen
it: Cucine

en: Houseware
it: Articoli per la casa

en: Pottery
it: Ceramista

en: Curtain
it: Tende

en: Art
it: Arte

en: Frame
it: Cornici

en: Bed
it: Letto

en: Carpet
it: Tappeto

en: Interior Decoration
it: Decorazione d''interni

en: Lighting
it: Illuminazione

en: Antiques
it: Antichità

[ctx: shop]
en: Swimming pool
it: Piscina

en: Storage Rental
it: Affitto depositi

en: Printed Material
it: Materiale stampato

en: Stationery
it: Cartoleria

en: Copy Shop
it: Copisteria

en: Book Store
it: Libreria

en: Newspaper Stand
it: Edicola

en: Ticket
it: Biglietto

en: For the body
it: Per il corpo

en: Chemist
it: Articoli di pulizia e bellezza

en: Cosmetics
it: Cosmetici

en: Perfumery
it: Profumeria

en: Beauty
it: Bellezza

en: Tobacco
it: Tabacco

en: E-cigarette
it: Sigarette elettroniche

en: Hairdresser/Barber
it: Parrucchiere/Barbiere

en: Female
it: Femminile

en: Male
it: Maschile

en: Massage
it: Massaggio

en: Tattoo
it: Tatuaggi

en: Optician
it: Ottico

en: Hearing Aids
it: Centro per l''udito

en: Medical Supply
it: Forniture mediche

en: Jewellery
it: Gioielleria

en: Erotic
it: Sexy shop

en: Department Store
it: Grande magazzino

en: Mall
it: Centro commerciale

en: Florist
it: Fiorista

en: Garden Centre
it: Giardinaggio

en: Do-It-Yourself Store
it: Negozio fai-da-te

en: Hardware
it: Ferramenta

en: Paint
it: Vernici

en: Wholesale
it: Commercio all’ingrosso

[ctx: wholesale]
en: clothes
it: vestiti

[ctx: wholesale]
en: florist
it: fioraio

[ctx: wholesale]
en: food
it: cibo

[ctx: wholesale]
en: general
it: generale

[ctx: wholesale]
en: paper
it: carta

[ctx: wholesale]
en: pharmacy
it: farmacia

[ctx: wholesale]
en: sanitary
it: sanitario

[ctx: wholesale]
en: seafood
it: pescheria

[ctx: wholesale]
en: supermarket
it: supermercato

[ctx: trade]
en: plumbing
it: idraulico

[ctx: trade]
en: tiles
it: mattonelle

[ctx: trade]
en: windows
it: finestre

en: Travel Agency
it: Agenzia di viaggi

en: Scuba diving
it: Immersione

[ctx: shop]
en: Fishing
it: Pesca

en: Musical Instrument
it: Strumenti musicali

en: Toys
it: Giocattoli

en: Gift/Souvenir
it: Regali

en: Variety Store
it: Articoli a basso costo ("tutto a ...")

en: Party supplies
it: Articoli per feste

en: Charity
it: Beneficenza

en: Bookmaker
it: Allibratore

en: Lottery
it: Lotteria

en: Bag
it: Borsa

en: Pet
it: Animali

en: Pet grooming
it: Toelettatura animali

en: Photo
it: Fotografia

en: Security
it: Sicurezza

en: Weapons
it: Armi

en: Funeral Directors
it: Pompe funebri

en: Vending Machine
it: Distributore automatico

en: Vending products
it: Prodotti distribuiti

en: admission_tickets
it: biglietti d’ingresso

en: animal_feed
it: cibo per animali

en: bicycle_tube
it: camere d''aria per biciclette

en: cigarettes
it: sigarette

en: coffee
it: caffè

en: condoms
it: preservativi

en: drinks
it: bevande

en: elongated_coin
it: gettoni

en: excrement_bags
it: sacchetti per escrementi

en: milk
it: latte

en: newspapers
it: giornali

en: parking_tickets
it: biglietti per il parcheggio

en: public_transport_tickets
it: biglietti per il trasporto pubblico

en: SIM_cards
it: carte_SIM

en: stamps
it: francobolli

en: sweets
it: dolci

en: telephone_vouchers
it: ricariche telefoniche

en: toys
it: giocattoli

en: Payment Methods
it: Tipi di pagamento

en: Debit cards
it: Carte di debito

en: PostFinance Card (ch)
it: Carta PostFinance (ch)

en: Credit cards
it: Carte di credito

en: Contactless payment
it: Pagamento contactless

en: Electronic purses and Charge cards
it: Portafogli elettronici e carte di debito

en: Cryptocurrencies
it: Criptovalute

en: Offices
it: Uffici

[ctx: office]
en: Accountant
it: Contabile

[ctx: office]
en: Advertising agency
it: Agenzia pubblicitaria

[ctx: office]
en: Architect
it: Architetto

[ctx: office]
en: Association
it: Associazione

[ctx: office]
en: Private company
it: Società privata

[ctx: office]
en: Diplomatic
it: Diplomatico

en: consulate
it: consolato

en: embassy
it: ambasciata

[ctx: office]
en: Educational institution
it: Istituzione scolastica

[ctx: office]
en: Employment agency
it: Ufficio per l’impiego

[ctx: office]
en: Estate agent
it: Agenzia immobiliare

[ctx: office]
en: Foundation
it: Fondazione

[ctx: office]
en: Government
it: Governativo

en: administrative
it: amministrativo

en: cadaster
it: catasto

en: culture
it: cultura

en: customs
it: dogana

en: education
it: educazione

en: environment
it: ambiente

en: healthcare
it: assistenza sanitaria

en: legislative
it: legislativo

en: migration
it: emigrazione

en: ministry
it: ministero

en: pension_fund
it: fondo pensione

en: prosecutor
it: pubblico ministero

en: public_service
it: servizio pubblico

en: register_office
it: ufficio del registro

en: social_security
it: previdenza sociale

en: social_services
it: servizi sociali

en: statistics
it: statistiche

en: tax
it: tasse

en: transportation
it: trasporti

[ctx: office]
en: Insurance
it: Assicurazione

[ctx: office]
en: It specialist
it: Specialista informatico

[ctx: office]
en: Lawyer
it: Avvocato

[ctx: office]
en: Newspaper
it: Redazione giornalistica

[ctx: office]
en: Non-governmental organisation (NGO)
it: Organizzazione non-governativa (ONG)

[ctx: office]
en: Notary
it: Notaio

[ctx: office]
en: Political party
it: Sede di partito

[ctx: office]
en: Religion
it: Sede religiosa

[ctx: office]
en: Research
it: Laboratorio di ricerca

[ctx: office]
en: Tax advisor
it: Consulente fiscale

[ctx: office]
en: Telecommunication
it: Telecomunicazioni

en: Craft
it: Mestieri

en: Beekeeper
it: Apicoltore

en: Brewery
it: Birrificio

en: Winery
it: Enoteca

en: Caterer
it: Catering

en: Upholsterer
it: Tappezziere

en: Key cutter
it: Duplicatore di chiavi

en: Locksmith
it: Riparazione serrature

en: Electrician
it: Elettricista

en: Plumber
it: Idraulico

en: Hvac
it: Installatore condizionatori

en: Painter
it: Imbianchino

en: Tiler
it: Piastrellista

en: Window construction
it: Costruttore di infissi

en: Carpenter
it: Carpentiere

en: Roofer
it: Costruttore di Tetti

en: Photographer
it: Fotografo

en: Handicraft
it: Artigianato

en: Gardener
it: Giardiniere

en: Shoemaker
it: Calzolaio

en: Sawmill
it: Segheria

en: Stonemason
it: Marmista

en: Blacksmith
it: Fabbro

en: Metal construction
it: Impresa metallurgica

en: Geography
it: Geografia

en: Boundaries
it: Confini

en: Administrative
it: Amministrativo

en: Administrative level
it: Livello amministrativo

en: Maritime
it: Marittimo

en: Political
it: Politico

en: Division
it: Divisione

en: canton
it: cantone

en: linguistic_community
it: comunità linguistica

en: ward
it: distretto

en: National Park
it: Parco nazionale

en: Protected Area
it: Area protetta

en: Protect Class
it: Classe protetta

en: Title or type of protection
it: Titolo o tipo di protezione

[ctx: hazard]
en: contamination
it: contaminazione

[ctx: hazard]
en: minefield
it: campo minato

[ctx: hazard]
en: nuclear
it: nucleare

en: Border type
it: Tipo di confine

en: baseline
it: linea di base

en: contiguous
it: contiguo

en: territorial
it: territoriale

en: Places
it: Luoghi

en: Continent
it: Continente

en: Country
it: Nazione

[ctx: place]
en: State
it: Stato

en: Region
it: Provincia

en: County
it: Contea (in Italia NON usare)

en: City
it: Città

en: Town
it: Cittadina

en: Village
it: Paese

en: Isolated Dwelling
it: Abitazione isolata

en: Quarter
it: Quartiere minore

en: Neighbourhood
it: Zona

en: Farm
it: Fattoria o Cascina

en: A farm within a bigger settlement
it: Una fattoria all''interno di un insediamento più grande

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
it: (considerare l''uso di "Abitazione isolata" per una fattoria in luogo isolato)

en: Locality
it: Località non popolata

en: Square
it: Piazza

en: Peak
it: Picco montuoso

en: The top (summit) of a mountain or hill.
it: La cima (vetta) di una montagna o collina

en: Saddle
it: Sella montana

en: A saddle point between mountains or hills.
it: Un avvallamento tra due montagne.

en: Glacier
it: Ghiacciaio

en: A persistent body of dense ice that is constantly moving under its own weight.
it: Una persistente massa di ghiaccio che si muove costantemente sotto il proprio peso.

en: Volcano
it: Vulcano

en: A volcano, either dormant, extinct or active.
it: Un vulcano attivo, inattivo, o estinto.

en: Current Status
it: Stato corrente

en: dormant
it: dormiente

en: extinct
it: estinto

en: stratovolcano
it: stratovulcano

en: shield
it: a scudo

en: scoria
it: di scorie

en: Ridge
it: Cresta / crinale

en: A mountain or hill ridge.
it: Il crinale di un monte o collina.

en: Valley
it: Valle

en: A low area between hills.
it: Bassa area tra colline.

en: Cliff
it: Rupe

en: A steep rock face exposure, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
it: Una parete rocciosa ripida, verticale o quasi (la parte inferiore delle parete è sul lato destro del percorso).

en: doline
it: dolina

en: Caused by human activity
it: Causato dall''attività umana

en: Modified by human hand
it: Modificato dall''uomo

en: Cave Entrance
it: Ingresso di una grotta

en: The entrance to a cave.
it: Ingresso ad una grotta.

en: Island
it: Isola

en: Islet
it: Isoletta

en: Reef
it: Scogliera

en: coral
it: corallo

en: oyster
it: ostrica

en: Nature
it: Natura

en: Tree
it: Albero

en: A single tree.
it: Un albero isolato

en: Denotation
it: Denotazione

[ctx: tree denotation]
en: landmark
it: punto di riferimento

en: Trees remarkable due to its size or prominent location, usually visible from great distances and useful for navigation.
it: Alberi notevoli per la dimensione o per la posizione prominente, solitamente sono visibili a grande distanza e utili per la navigazione.

[ctx: tree denotation]
en: natural_monument
it: monumento naturale

en: Especially old tree, often with a particular shape. Usually protected for its uniqueness.
it: Albero molto vecchio, spesso avente una forma particolare. Solitamente è protetto per la sua unicità.

[ctx: tree denotation]
en: avenue
it: viale

en: Trees aligned along a road.
it: Alberi allineati lungo la strada.

[ctx: tree denotation]
en: urban
it: cittadino

en: Trees found within settlements, e.g. in parks or spread through residential areas.
it: Alberi che si trovano nelle zone abitate, ad esempio parchi o sparsi per aree residenziali.

[ctx: tree denotation]
en: agricultural
it: agricolo

en: Trees in agricultural use.
it: Alberi ad uso agricolo.

en: Diameter crown (meters)
it: Diametro della chioma (metri)

en: Circumference (meters)
it: Circonferenza (metri)

en: Tree Row
it: Fila di alberi

en: A line of trees.
it: Un filare di alberi.

[ctx: natural]
en: Wood
it: Bosco

en: Woodland where timber production does not dominate use.
it: Bosco la cui funzione prevalente non è la produzione di legname.

en: Forest
it: Foresta

en: Cutline
it: Striscia disboscata

[ctx: cutline]
en: border
it: confine

[ctx: cutline]
en: firebreak
it: tagliafuoco

[ctx: cutline]
en: hunting
it: caccia

[ctx: cutline]
en: loggingmachine
it: macchina disboscamento

[ctx: cutline]
en: pipeline
it: conduttura

[ctx: cutline]
en: piste
it: pista

[ctx: cutline]
en: section
it: sezione

en: Grassland
it: Prateria naturale

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
it: Dove la vegetazione è dominata da graminacee (Poaceae) ed altre essenze erbacee (non legnose). Esclude le zone coltivate e le zone umide.

en: pampas
it: pampa argentina

en: prairie
it: prateria nord americana

en: puszta
it: pusta ungherese

en: savanna
it: savana nord africana

en: steppe
it: steppa euroasiatica

en: veld
it: veld sud africano

en: Nature Reserve
it: Riserva naturale

en: Scree
it: Ghiaione

en: An accumulation of loose angular rocks.
it: Un accumulo di rocce appuntite libere

en: Shingle
it: Ciottoli

en: An accumulation of loose rounded rocks on a beach or riverbed.
it: Un accumulo di rocce rotonde libere su una spiaggia o il letto di un fiume.

en: Fell
it: Prato alpino

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
it: Terra incolta a quota superiore, essenzialmente coperta da erba e spesso pascolo.

en: Scrub
it: Boscaglia

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
it: Terra incolta a bassa quota con cespugli, ma poca o nessuna copertura arborea.

en: Heath
it: Brughiera

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
it: Terreno incolto a bassa quota, con un habitat a macchia che si trova principalmente su terreni acidi, drenanti e infertili, caratterizzato da vegetazione aperta, boschiva a bassa crescita.

en: Sand
it: Sabbia

en: Large area covered with sand.
it: Ampia area coperta di sabbia.

en: Bare Rock
it: Roccia nuda

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
it: Zone di solida roccia visibile con vegetazione rada o inesistente.

en: Rock
it: Roccia

en: A notable rock or group of rocks, with at least one of them firmly attached to the underlying bedrock.
it: Una roccia, o un gruppo di rocce, notevoli, con almeno una saldamente ancorata allo strato di rocce sottostante

en: Tourism attraction
it: Attrazione turistica

en: Stone
it: Sasso

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
it: Un masso a sé stante, che può differire dalla composizione del terreno in cui si trova.

en: Land use
it: Uso del terreno

en: Farmyard
it: Aia

en: Farmland
it: Area agricola

en: Crop
it: Tipo di raccolto

[ctx: crop]
en: cereal
it: cereali

[ctx: crop]
en: corn
it: mais

[ctx: crop]
en: grass
it: erba

[ctx: crop]
en: hop
it: luppolo

[ctx: crop]
en: rice
it: riso

[ctx: crop]
en: soy
it: soia

[ctx: crop]
en: tea
it: tè

[ctx: crop]
en: wheat
it: frumento

en: Meadow
it: Prato

en: Orchard
it: Frutteto

en: Trees
it: Alberi

en: almond_trees
it: mandorli

en: apple_trees
it: meli

en: avocado_trees
it: alberi_di_avocado

en: banana_plants
it: banani

en: cacao_trees
it: alberi_di_cacao

en: cherry_trees
it: ciliegi

en: coconut_palms
it: palme_da_cocco

en: coffea_plants
it: piante_di_caffè

en: hazel_plants
it: noccioli

en: lemon_trees
it: alberi_di_limone

en: mango_trees
it: alberi_di_mango

en: oil_palms
it: palme_da_olio

en: olive_trees
it: olivi

en: orange_trees
it: aranci

en: papaya_trees
it: alberi_di_papaya

en: peach_trees
it: peschi

en: pear_trees
it: alberi_di_pera

en: persimmon_trees
it: cachi

en: pistachio_trees
it: alberi_di_pistacchio

en: plum_trees
it: susini

en: tea_plants
it: piante_di_tè

en: walnut_trees
it: noci

en: Vineyard
it: Vigna

en: Greenhouse Horticulture
it: Coltivazioni in serra

en: Plant Nursery
it: Vivaio

en: Salt Pond
it: Salina

en: Aquaculture
it: Acquacoltura

en: shrimp
it: gamberetti

en: mussels
it: cozze

en: Allotments
it: Area pubblica concessa ai cittadini per la realizzazione di orti

en: Flowerbed
it: Aiuola

en: Garden
it: Giardino

en: Grass
it: Erba

en: Park
it: Parco

en: Recreation Ground
it: Area di svago

en: Religious
it: Religioso

en: Cemetery
it: Cimitero

en: Graveyard
it: Camposanto (cimitero annesso)

en: Cemetery sector
it: Settore di cimitero

en: Residential Area
it: Area residenziale

[ctx: landuse type]
en: apartments
it: appartamenti

[ctx: landuse type]
en: rural
it: rurale

[ctx: landuse type]
en: urban
it: urbano

en: Retail
it: Vendita al dettaglio

en: Commercial
it: Commerciale (uffici)

en: Industrial
it: Industriale

[ctx: industrial]
en: bakery
it: panificio

[ctx: industrial]
en: brewery
it: birrificio

[ctx: industrial]
en: brickyard
it: costruzione laterizi

[ctx: industrial]
en: depot
it: deposito

[ctx: industrial]
en: distributor
it: distributore

[ctx: industrial]
en: factory
it: fabbrica

[ctx: industrial]
en: grinding_mill
it: mulino

[ctx: industrial]
en: heating_station
it: stazione di riscaldamento

[ctx: industrial]
en: machine_shop
it: officina

[ctx: industrial]
en: mine
it: miniera

[ctx: industrial]
en: oil
it: petrolio

[ctx: industrial]
en: port
it: porto

[ctx: industrial]
en: salt_pond
it: salina

[ctx: industrial]
en: sawmill
it: segheria

[ctx: industrial]
en: scrap_yard
it: deposito rottami

[ctx: industrial]
en: shipyard
it: cantiere navale

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
it: macelli

[ctx: industrial]
en: warehouse
it: magazzino

en: Garages
it: Box per auto multipli

en: Railway Land
it: Uso ferrovia

en: Military
it: Militare

en: Construction Area
it: Area edificabile

en: Brownfield
it: Ridestinazione d''uso

en: Greenfield
it: Area agricola destinata alla costruzione

en: Landfill
it: Discarica

en: Quarry
it: Cava

en: Annotation
it: Annotazione

en: Alternative name
it: Nome alternativo

en: Historical name
it: Nome storico

en: Local name
it: Nome locale

en: Regional name
it: Nome regionale

en: National name
it: Nome nazionale

en: International name
it: Nome internazionale

en: Official name
it: Nome ufficiale completo

en: Common name abbreviation
it: Abbreviazione comune del nome

en: Address
it: Indirizzo

en: Address Interpolation
it: Interpolazione indirizzo

en: Numbering scheme
it: Schema numerazione

en: odd
it: dispari

en: even
it: pari

en: alphabetic
it: alfabetico

en: Accuracy
it: Precisione

en: actual
it: effettivo

en: estimate
it: stimato

en: potential
it: potenziale

en: Contact (Common Schema)
it: Contatto (schema comune)

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Mobile phone number
it: Numero telefono mobile

en: Fax Number
it: Numero di fax

en: Image
it: Immagine

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
it: Contatto (schema con prefisso ''contact:*'')

[ctx: description=*]
en: A short text with additional information.
it: Un breve testo con informazioni aggiuntive.

[ctx: description=*]
en: It might be viewable to the end user (perhaps using a search system or a map with pop-ups).
it: Potrebbe essere visibile per l''utente finale (forse con un sistema di ricerca o una mappa con pop-up).

[ctx: the tag note=*]
en: Note
it: Nota

[ctx: note=*]
en: An important hint for other mappers (not for the end user).
it: Segnalazione importante per altri mappatori (non per l''utente finale).

en: Fixme
it: Da correggere

[ctx: fixme=*]
en: A hint for other mappers (not for the end user), that an object needs an improvement.
it: Segnalazione per altri mappatori (non per l''utente finale) che un oggetto necessita di miglioramenti.

en: outer segment
it: segmento esterno

en: inner segment
it: segmento interno

en: Boundary
it: Confine

en: Boundary type
it: Tipo di confine

en: maritime
it: marittimo

en: national_park
it: Parco nazionale

en: political
it: circoscrizione elettorale

en: postal_code
it: Codice di avviamento postale

en: protected_area
it: area protetta

en: Sub area
it: Sotto-area

en: Administration centre
it: Centro amministrativo

en: Label point
it: Punto di etichetta

en: Outline of building
it: Perimetro dell’edificio

en: Inner segment
it: Segmento interno

en: Roof ridge
it: Cresta del tetto

en: Roof edge
it: Bordo del tetto

en: Site
it: Sito

en: Site name
it: Nome del sito

en: where to place the label
it: dove posizionare l''etichetta

en: perimeter of the site
it: perimetro del sito

en: entrances to the site, on the perimeter
it: ingressi al sito, sul perimetro

en: members of site
it: membri del sito

en: Turn Restriction
it: Divieto di svolta

en: Restriction
it: Divieto

en: no_left_turn
it: no svolta a sinistra

en: no_right_turn
it: no svolta a destra

en: no_straight_on
it: non diritto

en: no_u_turn
it: divieto di inversione a U

en: only_right_turn
it: solo svolta a destra

en: only_left_turn
it: solo svolta a sinistra

en: only_straight_on
it: solo diritto

en: from way
it: dal percorso

en: via node or ways
it: nodo "via" o percorsi

en: to way
it: verso il percorso

en: Lane Connectivity
it: Connettività di linea

en: Enforcement
it: Sorveglianza

en: check
it: controllo

en: maxheight
it: altezza massima

en: maxspeed
it: velocità massima

en: maxweight
it: peso massimo

en: mindistance
it: distanza minima

en: toll
it: pedaggio

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
it: Altezza massima (metri, solo se enforcement=maxheight)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
it: Velocità massima (km/h, solo se enforcement=maxspeed)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
it: Peso massimo (tonnellate, solo se enforcement=maxweight)

en: location of enforcement device
it: posizione del dispositivo di controllo

en: node on way where enforcement starts
it: nodo sul percorso dove il controllo inizia

en: where enforcement ends
it: dove il controllo finisce

en: traffic light or barrier that stops you
it: semaforo o barriera che obbliga a fermarsi

en: Routes
it: Itinerari

en: Bicycle Route
it: Percorso ciclabile

[ctx: network]
en: international
it: internazionale

[ctx: network]
en: national
it: nazionale

[ctx: network]
en: regional
it: regionale

[ctx: network]
en: local
it: locale

en: Mountain Biking Route
it: Percorso per MTB

en: Hiking Route
it: Percorso escursionistico

en: Walking Route
it: Percorso a piedi

en: Fitness Trail
it: Percorso Fitness

en: Riding Route
it: Percorso a cavallo

en: Piste Route
it: Piste

en: link segment
it: segmento di collegamento

en: shortcut segment
it: segmento di scorciatoia

en: variant segment
it: segmento di variante

en: entry points
it: punti di ingresso

en: Ski Route
it: Percorso per sciatori

en: alpine
it: alpino

en: Detour Route
it: Deviazione

en: Ref of the way this is a detour to
it: Riferimento del percorso deviato

en: fork node for alternative routes
it: nodo del bivio per percorsi alternativi

en: Power Route
it: Linee elettriche

en: Railway Route
it: Ferrovia

en: Road Route
it: Strada

en: Route Network
it: Rete itinerari

en: member
it: membro

en: Associated Street
it: Strada associata (associated street)

en: house
it: edificio

en: Street
it: Strada

en: ways being part of street
it: percorsi che fanno parte della strada

en: addresses belonging to the street
it: indirizzi che appartengono alla strada

en: houses belonging to the street
it: edifici che appartengono alla strada

en: anything related to the street
it: altro relativo alla strada

en: Destination Sign
it: Cartello stradale

en: Destination written on sign (w/o distance)
it: Destinazione scritta sul segnale (con/senza distanza)

en: Time (hh:mm, for trekking)
it: Tempo (hh:mm, per escursioni a piedi)

en: last way before junction
it: ultimo percorso prima dell''incrocio

en: node of the intersection
it: nodo dell''intersezione

en: first way after junction
it: primo percorso dopo l''incrocio

en: position of sign
it: posizione del segnale

en: Waterway
it: Corso d''acqua

en: Subtype of waterway (largest one of members)
it: Sotto-tipo del corso d''acqua (il maggiore fra i membri)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
it: Nome del fiume/lago/mare/oceano che vi scorre

en: Reference Sandre (FR)
it: Riferimento Sandre (FR)

en: Reference FGKZ (DE)
it: Riferimento FGKZ (DE)

en: Reference REGINE (NO)
it: Riferimento REGINE (NO)

en: Reference GNIS (USA)
it: Riferimento GNIS (USA)

en: Reference GNBC (CA)
it: Riferimento GNBC (CA)

en: waterways (no riverbank)
it: corsi d''acqua (nessun argine)

en: branch waterways (no riverbank)
it: diramazione corsi d''acqua (nessun argine)

en: spring of waterway
it: sorgente del corso d''acqua

en: ways supported by (on top of) the bridge
it: percorsi sostenuti dal (sopra il) ponte

en: ways passing under the bridge
it: percorsi che passano sotto il ponte

en: way forming the outline footprint
it: percorsi che formano l''impronta del perimetro

en: edge ways parallel to ''across''
it: percorsi affiancati paralleli a ''across''

en: ways passing through the tunnel
it: percorsi che passano attraverso la galleria

en: edge ways parallel to ''through''
it: percorsi affiancati paralleli a ''through''

en: Even housenumber in odd address interpolation.
it: Numero civico pari in una interpolazione di indirizzi dispari.

en: Odd housenumber in even address interpolation.
it: Numero civico dispari in una interpolazione di indirizzi pari.

en: Way with {0}. Tag each housenumber separately if possible.
it: Percorso con {0}. Se possibile, aggiungere ogni numero civico separatamente.

en: Object has no {0}, however, it has {1} and {2} whose value looks like a housenumber.
it: L’oggetto non ha {0} ma ha {1} e {2} che sembrano numeri civici.

en: Same value of {0} and {1}
it: Stesso valore per {0} e {1}

en: {0} without number
it: {0} senza numero

en: {0} without {1}
it: {0} senza {1}

en: {0} without {1} or {2}
it: {0} senza {1} o {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
it: {0} senza {1}, {2} o {3}

en: {0} without {1}, {2}, {3} or {4}
it: {0} senza {1}, {2}, {3} o {4}

en: suspicious tag combination
it: combinazione di etichette sospetta

en: {0} together with {1}
it: {0} insieme a {1}

en: {0} together with {1} and {2}
it: {0} insieme con {1} e {2}

en: two objects, one with {0} and one with {1} + {2} + {3}
it: due oggetti, uno con {0} ed uno con {1} + {2} + {3}

en: {0} on an inner multipolygon ring without further tags
it: {0} su un anello interno di multipoligono senza altre etichette

en: incomplete object: only {0}
it: oggetto incompleto: solo {0}

en: incomplete object: only {0} and {1}
it: oggetto incompleto: solo {0} e {1}

en: {0} together with {1} and conflicting values
it: {0} insieme a {1} e valori in conflitto

en: {0} on suspicious object
it: {0} su oggetto sospetto

en: natural water used for swimming pool
it: acqua naturale utilizzata per piscina

en: sport without physical feature
it: sport senza caratteristica fisica

en: alternative name without {0}
it: nome alternativo senza {0}

en: incomplete usage of {0} on a way without {1}
it: uso di {0} incompleto con un tracciato senza {1}

en: Same value of {0}, {1} and {2}
it: Stesso valore per {0}, {1} e {2}

en: {0} and {1} together with {2} and conflicting values
it: {0} e {1} insieme a {2} e valori in conflitto

en: {0} on a relation without {1}
it: {0} su una relazione senza {1}

en: Long waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
it: Corso d’acqua lungo con {0} ma senza una etichetta che definisca se è un tunnel o sotterraneo. Rimuovere {1} o aggiungere un’etichetta di tunnel se applicabile. Controllare anche i ponti che lo incrociano e le loro etichette {1}.

en: Short waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
it: Breve corso d’acqua con {0} ma senza un’etichetta che definisca se è un tunnel o sotterraneo. Rimuovere {1} o aggiungere l’etichetta tunnel se applicabile. Controllare anche i ponti che lo incrociano e le loro etichette {1}.

en: possibly missing {0} tag
it: possibile mancanza dell’etichetta {0}

en: Different number of lanes in the keys {0} and {1}
it: Numero di corsie differente nelle chiavi {0} e {1}

en: street with odd number of {0}, but without {1} and {2} or {3}
it: strada con numero dispari di {0}, ma senza {1} e {2} oppure {3}

en: {0} together with {1}. Tag each hydrant separately.
it: {0} insieme a {1}. Etichetta ogni idrante separatamente.

en: {0} together with {1} on a node. Remove {0}.
it: {0} insieme a {1} su un nodo. Rimuovere {0}

en: {0} together with {1}. Remove {1}.
it: {0} insieme con {1}. Rimuovi {1}.

en: Use {0} only as value of {1}
it: Usa {0} solocome valore di {1}

en: {0} is deprecated
it: {0} è deprecata

en: deprecated tagging
it: etichettatura deprecata

en: ''{0}'' is meaningless, use more specific tags, e.g. ''{1}''
it: ''{0}'' è senza senso, utilizzare etichette più specifiche, es. ''{1}''

en: ''{0}'' does not specify the official mode of transportation, use ''{1}'' for example
it: ''{0}'' non specifica la modalità ufficiale di trasporto, utilizzare per esempio ''{1}''

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
it: {0}={1} non è specifico. Al posto di ''{1}'' si prega di fornire maggiori informazioni riguardo a che cosa esattamente dovrebbe essere corretto.

en: Wrong usage of {0} tag. Remove {1}, because it is clear that the name is missing even without an additional tag.
it: Uso non corretto dell’etichetta {0}. Rimuovere {1} perché è chiaro che il nome sia mancante anche senza aggiungere un’altra etichetta.

en: {0} is unspecific. Instead use the key fixme with the information what exactly should be fixed in the value of fixme.
it: {0} non è specifico. Utilizzare al suo posto la chiave fixme inserendo l’informazione di cosa vada esattamente corretto.

en: {0} is deprecated. Please use instead a multipolygon.
it: {0} è obsoleto. Usare al suo posto un multipoligono.

en: {0} is deprecated. Please specify interval by using opening_hours syntax
it: {0} è deprecato. Specificare un intervallo usando la sintassi di opening_hours

en: {0} is deprecated. Please delete this object and use a private layer instead
it: {0} è deprecato. Cancellare l''oggetto e utilizzare un livello privato

en: {0}={1} is unspecific. Please replace ''{1}'' by a specific value.
it: {0}={1} non è specificato. Sostituire ''{1}'' con un valore specifico.

en: {0} should be replaced with {1}
it: {0} dovrebbe essere sostituito da {1}

en: {0} = {1}; remove {0}
it: {0} = {1}; rimuovere {0}

en: {0} is unspecific
it: {0} non è specifico

en: Unspecific tag {0}
it: Etichetta non specificata {0}

en: Definition of {0} is unclear
it: La definizione di {0} non è chiara.

en: {0} is not recommended. Use the Reverse Ways function from the Tools menu.
it: {0} non è consigliato. Usare la funzione Reverse Ways dal menu Strumenti.

en: key with uncommon character
it: chiave con carattere non comune

en: uncommon short key
it: chiave corta non comune

en: {0} is inaccurate. Use separate tags for each specific type, e.g. {1} or {2}.
it: {0} è inaccurato. Usare etichette separate per ogni tipo, ad esempio {1} o {2}.

en: {0} is deprecated for {1}
it: {0} è deprecato in favore di {1}

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
it: {0} è obsoleto. Usare il prefisso di chiave {1}: al suo posto.

en: questionable key (ending with a number)
it: chiave dubbiosa (termina con un numero)

en: The key {0} has an uncommon value.
it: La chiave {0} ha un valore poco comune.

en: misspelled value
it: valore scritto male

en: wrong value: {0}
it: valore errato: {0}

en: {0} is not a building type.
it: {0} non è un tipo di edificio.

en: unusual value of {0}
it: valore inusuale di {0}

en: {0} on a node. Should be used on a way.
it: {0} in un nodo. Dovrebbe essere usato in un tracciato.

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
it: {0} su un nodo. Andrebbe usato su un percorso o una relazione.

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
it: {0} in un nodo. Dovrebbe essere disegnata come un''area.

en: {0} on a node. Should be used in a relation
it: {0} su un nodo. Andrebbe usato su una relazione

en: {0} on a way. Should be used on a node.
it: {0} su un percorso. Si dovrebbe usare per un nodo.

en: {0} on a way. Should be used in a relation
it: {0} su un percorso. Dovrebbe essere usato in una relazione

en: node connects highway and building
it: il nodo collega una strada e un edificio

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
it: Oggetto alla posizione 0.00E 0.00N. Non c’è nulla in quella posizione tranne che una boa meteorologica che è già stato mappata.

en: {0} on a node
it: {0} su un nodo

en: Building inside building
it: Edificio interno ad altro edificio

en: Overlapping buildings
it: Edifici sovrapposti

en: Overlapping Water Areas
it: Aree d''acqua sovrapposte

en: Water area inside water area
it: Area d’acqua dentro ad un’area d’acqua

en: Overlapping Areas
it: Aree sovrapposte

en: {0} inside {1}
it: {0} dentro {1}

en: Overlapping Identical Natural Areas
it: Aree naturali identiche sovrapposte

en: Overlapping Identical Landuses
it: Utilizzi del terreno identici sovrapposti

en: isolated node which must be connected to a way
it: nodo isolato che va connesso ad un percorso

en: node connects waterway and bridge
it: nodo collega corso d’acqua e ponte

en: {0} node connected to a highway
it: nodo {0} connesso a una strada

en: suspicious roundabout direction
it: direzione sospetta della rotonda

en: {0} on a large area
it: {0} su di un''area vasta

en: {0} on a small area
it: {0}  su di un''area piccola

en: Too large building
it: Edificio troppo grande

en: Waterway ends without a connection to another waterway or the direction of the waterway is wrong.
it: Corso d’acqua finisce senza una connessione ad un altro corso d’acqua oppure la sua direzione è errata.

en: Coastline inside {1}
it: Linea costiera all’interno di {1}

en: {0} should be on the node where {1} and {2} intersect
it: {0} dovrebbe essere sul nodo dove {1} e {2} si incontrano

en: {0} is the tag for the linear waterway. To tag the water area use {1} + {2} instead.
it: {0} è l’etichetta per i corsi d’acqua lineari. Per mappare uno specchio d’acqua usare al suo posto {1} + {2}.

en: Ferry route is not connected to the road network or branches.
it: La linea dei traghetti non è connessa alla rete stradale

en: Ferry route is not connected to a ferry terminal or branches.
it: La linea dei traghetti non è connessa ad un terminal dei traghetti.

en: abbreviated street name
it: nome abbreviato della strada

en: wrong highway tag on a node
it: etichetta highway errata su un nodo

en: wrong crossing tag on a way
it: etichetta crossing errata su un percorso

en: Unnamed unclassified highway
it: Strada non classificata senza nome

en: highway without a reference
it: Strada senza un riferimento

en: Unspecific highway type
it: Tipo di strada non specificato

en: {0} is deprecated, use {1} instead. Also check similar tags like {2}
it: {0} è obsoleto, usare{1} al suo posto. Controllare anche le etichette simili come {2}

en: pedestrian railway crossing without {0}
it: attraversamento pedonale della ferrovia senza {0}

en: railway crossing without {0}
it: passaggio a livello senza {0}

en: {0} with multiple values
it: {0} con valori multipli

en: empty value in semicolon-separated ''{0}''
it: valore vuoto in elenco separato da virgola ''{0}''

en: numerical key
it: Chiave numerica

en: {0} value with + sign
it: valore {0} cion il simbolo +

en: {0} should be an integer value between -5 and 5
it: {0} dovrebbe essere un numero intero tra -5 e 5

en: {0} should have numbers only with optional .5 increments
it: {0} dovrebbe contenere numeri solo con incrementi opzionali di 0.5

en: {0} is unnecessary for {1}
it: {0} non è necessario per {1}

en: unnecessary tag
it: etichetta non necessaria

en: unusual value of {0}: use abbreviation for unit and space between value and unit
it: valore inusuale di {0}: usa l’abbreviazione per l’unità di misura e uno spazio tra valore e unità

en: unusual value of {0}: use . instead of , as decimal separator
it: valore inusuale di {0}: usare . al posto di , come separatore decimale

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
it: la tensione dovrebbe essere espressa in volt senza unità/delimitatori/spazi

en: {0} must be a numeric value
it: {0} deve essere un valore numerico

en: {0} must be a positive integer number
it: {0} deve essere un numero intero positivo

en: {0} must be a numeric value, in meters and without units
it: {0} deve essere un valore numerico, in metri e senza unità di misura

en: Unnecessary amount of decimal places
it: Quantità non necessaria di cifre decimali

en: unusual value of {0}: set unit e.g. {1} or {2}; only positive values; point is decimal separator; space between value and unit
it: valore inusuale di {0}: imposta l’unità di misura ad es. {1} o {2}; solo valori positivi; il separatore decimale è il punto; uno spazio tra valore e unità

en: relation without type
it: relazione senza tipo

en: {0} relation without {0} tag
it: relazione {0} senza etichetta {0}

en: religion without denomination
it: religion senza denomination

en: unknown christian denomination
it: denominazione cristiana sconosciuta

en: unknown muslim denomination
it: denominazione mussulmana sconosciuta

en: unknown jewish denomination
it: denominazione ebraica sconosciuta

en: street name contains ss
it: nome di strada contenente ss

en: street name contains ß
it: il nome della strada contiene ß

en: {0} is deprecated in {1}
it: {0} è deprecato in {1}

en: {0} is unnecessary
it: {0} non necessario

en: {0} makes no sense
it: {0} non ha alcun senso

en: Nodes duplicating parent way tags
it: Nodi che duplicano le etichette del percorso a cui appartengono

en: {0} together with {1} and {2}. Remove {0}.
it: {0} insieme a {1} e {2}. Eliminare {0}.

en: descriptive name
it: nome descrittivo

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
it: l’etichetta wikipedia non ha una lingua specificato, usare ''wikipedia''=''lingua:titolo della pagina''

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
it: L’etichetta di wikipedia ha un prefisso di lingua sconosciuto

en: wikipedia tag format is deprecated
it: il formato dell’etichetta wikipedia è obsoleto

en: ''wikipedia''=''language:page title''
it: ''wikipedia''=''lingua:titolo pagina''

en: wikipedia ''{0}'' language is obsolete, use ''{1}'' instead
it: la lingua wikipedia ''{0}'' è obsoleta, utilizzare al suo posto ''{1}''

en: wikipedia ''{0}'' language is invalid, use ''{1}'' instead
it: la lingua wikipedia ''{0}'' è non valida, utilizzare al suo posto ''{1}''

en: {0} tag should not have URL-encoded values like ''%27''
it: l’etichetta {0} non dovrebbe contenere valori codificati come ''%27''

en: wikipedia title should not start with a space after language code
it: il titolo Wikipedia non dovrebbe cominciare con uno spazio subito dopo il codice della lingua

en: wikipedia title should not have ''{0}'' prefix
it: il titolo wikipedia non dovrebbe avere il prefisso ''{0}''

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
it: il titolo della pagina wikipedia dovrebbe avere la prima lettera maiuscola

en: wikipedia page title should have spaces instead of underscores (''_''→'' '')
it: il titolo della pagina Wikipedia dovrebbe avere uno spazio al posto del trattino basso ('' _ '' → '' '')

en: wikipedia language seems to be duplicated, e.g. en:en:Foo
it: la lingua wikipedia sembra essere duplicata, per esempio en:en:Pippo

en: wikidata tag must be in Qnnnn format, where n is a digit
it: l’etichetta wikidata dovrebbe essere in formato Qnnnn, dove n è una cifra

en: wikipedia tag is set, but there is no wikidata tag. Wikipedia plugin might help with wikidata id lookups
it: il tag wikipedia è impostato, ma non esiste un tag wikidata. Il plugin di Wikipedia può aiutare con le ricerche dell''id di wikidata

en: Hide icons at low zoom
it: Nascondi icone a bassi livelli di zoom

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
it: Simboli di nodo meno ingombranti a bassi livelli di zoom

en: Hide tagged waynodes at low zoom
it: Nascondi waynode con etichetta con zoom basso

en: Display street labels (at high zoom)
it: Mostra etichette delle strade (ad alta livello di zoom)

en: Use alternative turn restriction icon set
it: Usa insieme di icone alternative per restrizioni di svolta

en: Display fill colour of areas with place=*
it: Mostra il colore di riempimento delle aree con place=*

en: Areas are drawn with fill only around their inner edges
it: Le aree vengono disegnate con riempimento solo attorno ai loro bordi interni

en: imagico.de: Prokletije Mountains
it: imagico.de: Montagne Prokletije

en: Late summer imagery where usual sources are severely limited by clouds and snow (true color)
it: Immagini di fine estate in cui le normali fonti sono fortemente limitate da nuvole e neve (colori reali)

en: Municipality of Tirana (Open Labs GeoPortal)
it: Municipalità di Tirana (Open Labs GeoPortal)

en: Streets & Builings provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
it: Strade & Edifici forniti dalla Muncipalità di Tirana ospitati da Open Labs

en: Municipality of Tirana - Public Transport (Open Labs GeoPortal) (overlay)
it: Muncipalità di Tirana - Trasporto Pubblico (Open Labs GeoPortal) (overlay)

en: Bus stops & lines provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
it: Fermate bus & linee forniti dalla Muncipalità di Tirana ospitati da Open Labs

en: imagico.de: Antarctic Peninsula
it: imagico.de: Penisola Antartica

en: imagico.de: Bunger Hills
it: imagico.de: Colline di Bunger

en: Largest ice free area at the East Antarctic coast - shows considerable amounts of non-permanent ice. (true color)
it: La più grande area libera dal ghiaccio sulla costa antartica orientale - mostra notevoli quantità di ghiaccio non permanente. (colore reale)

en: imagico.de: Cape Adare
it: imagico.de: Capo Adare

en: imagico.de: Elephant Island/Clarence Island
it: imagico.de: Isola Elephant/Isola Clarence

en: Fairly clear up-to-date image for updating glacier edges (true color)
it: Immagine aggiornata abbastanza chiara per l''aggiornamento dei bordi del ghiacciaio (colore reale)

en: imagico.de: Enderby Land and Kemp Coast
it: imagico.de: Terra di Enderby e Terra di Kemp

en: Sentinel-2 images of Enderby Land and Kemp Coast (true color)
it: Immagini da Sentinel-2 della Enderby Land e della Kemp Coast (colore reale)

en: imagico.de: Lambert Glacier east
it: imagico.de: Ghiacciaio Lambert est

en: imagico.de: Lambert Glacier west
it: imagico.de: Ghiacciaio Lambert ovest

en: imagico.de: Larsen C ice shelf after calving
it: imagico.de: Piattaforma di ghiaccio di Larsen dopo il distacco

en: imagico.de: Lützow-Holm Bay
it: imagico.de: Baia di Lützow-Holm

en: imagico.de: McMurdo Sound and Dry Valleys
it: imagico.de: Canale di McMurdo e valli secche di McMurdo

en: Up-to-date late season image - not ice minimum, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves. (true color)
it: Immagine aggiornata di fine stagione - non al minimo del ghiaccio, attenzione a distinguere il ghiaccio marino dalle piattaforme di ghiaccio. (colore reale)

en: imagico.de: Pensacola Mountains
it: imagico.de: Montagne di Pensacola

en: imagico.de: Southern Transantarctic Mountains
it: imagico.de: Monti transantartici del sud

en: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island March 2019
it: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island Marzo 2019

en: imagico.de: Young Island March 2020
it: imagico.de: Young Island Marzo 2020

en: Educational map (WMS)
it: Mappa educativa (WMS)

en: Ministry of Agroindustry (WMS)
it: Ministero dell''Agroindustria (WMS)

en: Ministry of Energy and Mining (WMS)
it: Ministero dell''Energia e delle Miniere (WMS)

en: imagico.de: Bahía Blanca (low tide)
it: imagico.de: Bahía Blanca (bassa marea)

en: imagico.de: Bahía Blanca (high tide)
it: imagico.de: Bahía Blanca (alta marea)

en: AGRI black-and-white 2.5m
it: AGRI bianco-nero 2.5m

en: Launceston OrthoPhoto 2008
it: Launceston OrtoFoto 2008

en: Launceston OrthoPhoto 2011
it: Launceston OrtoFoto 2011

en: Launceston OrthoPhoto 2013
it: Launceston OrtoFoto 2013

en: City of Melbourne May 2018
it: Città di Melbourne Maggio 2018

en: City of Melbourne Feb 2019
it: Città di Melbourne Feb 2019

en: imagico.de: Northwest Heard Island
it: imagico.de: Nord-ovest dell’isola Heard

en: imagico.de: Heard Island coast
it: imagico.de: Costa dell’isola Heard

en: Recent image of Heard island with interior mostly cloud covered but mostly well visible coast (true color)
it: Immagine recente dell''isola Heard con costa prevalentemente coperta da nuvole ma ben visibile per la gran parte (colore reale)

en: Vicmap Transport - Road Network
it: Trasporti di Vicmap - Rete Stradale

en: Basemap of Austria, based on government data.
it: Mappa di base dell''Austria, basata su dati governativi.

en: basemap.at Overlay
it: Livello basemap.at

en: Annotation overlay provided by basemap.at.
it: Livello di annotazione fornito da basemap.at.

en: basemap.at Surface
it: Superficie basemap.at

en: Surface layer provided by basemap.at.
it: Livello di superficie fornito da basemap.at.

en: Tiris: DGM (Terrain model)
it: Tiris: DGM (modello del terreno)

en: Tiris: DOM (Surface model)
it: Tiris: DOM (modello superficie)

en: Tiris: contour lines
it: Tiris: linee di contorno

en: Tiris: orthophoto
it: Tiris: ortofoto

en: Tiris: orthophoto infrared
it: Tiris: ortofoto infrarosso

en: OpenStreetMap (Belgian Style)
it: OpenStreetMap (Stile Belga)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - French)
it: OpenStreetMap (Stile Belga - Francese)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - Dutch)
it: OpenStreetMap (Stile Belga - Olandese)

en: URBISfr numerical imagery
it: URBISfr immagini numeriche

en: URBISnl numerical imagery
it: URBISnl immagini numeriche

en: URBIS 2019 aerial imagery
it: URBIS immagini aeree 2019

en: URBIS 2018 aerial imagery
it: URBIS immagini aeree 2018

en: URBIS 2017 aerial imagery
it: URBIS immagini aeree 2017

en: URBIS 2016 aerial imagery
it: URBIS 2016 immagini aeree

en: URBIS 2015 aerial imagery
it: URBIS 2015 foto aeree

en: URBIS 2014 aerial imagery
it: URBIS 2014 foto aeree

en: URBIS 2012 aerial imagery
it: URBIS 2012 foto aeree

en: URBIS 2009 aerial imagery
it: URBIS 2009 foto aeree

en: SPW(allonie) PICC numerical imagery
it: SPW(allonie) PICC immagini numeriche

en: SPW(allonie) most recent aerial imagery
it: SPW(allonie) immagini aeree più recenti

en: SPW(allonie) 2018 aerial imagery
it: SPW(allonie) immagini aeree 2018

en: SPW(allonie) 2016 aerial imagery
it: SPW(allonie) immagini aeree 2016

en: SPW(allonie) 2012-2013 aerial imagery
it: SPW(allonie) immagini aeree 2012-2013

en: SPW(allonie) 2009-2010 aerial imagery
it: SPW(allonie) immagini aeree 2009-2010

en: TEC bus lines
it: TEC linee di autobus

en: TEC bus stops
it: TEC fermate di autobus

en: imagico.de: Bouvet Island
it: imagico.de: Isola Bouvet

en: For more accurate coastline and glacier mapping (true color)
it: Per una mappatura più accurata di linee di costa e ghiacciai (colore reale)

en: IBGE Map of urban areas
it: IBGE Mappa delle aree urbane

en: IBGE Map of rural areas
it: IBGE Mappa delle aree rurali

en: IBGE Street Names
it: IBGE Nomi delle Stade

en: Brazilian Army Topographic Maps
it: Mappe Topografiche dell''Esercito Brasiliano

en: IBGE Federal District addresses
it: Indirizzi del Distretto Federale,  IBGE

en: Addresses data from IBGE
it: Dati degli indirizzi da IBGE

en: RS. Ibirubá. 2019 master plan. Urban zoning
it: RS. Ibirubá. 2019 master plan. Suddivisione delle zone urbane

en: RS. Quaraí. 2006 master plan. Neighborhoods and Villages
it: RS. Quaraí. 2006 master plan. Quartieri e Villaggi

en: imagico.de: Rila and Pirin Mountains
it: imagico.de: Montagne Rila e Pirin

en: Geobase Hydrography - English
it: Geobase Idrografia - Inglese

en: Geobase Hydrography - French
it: Geobase Idrografia - Francese

en: Geobase Roads - English
it: Geobase Strade - Inglese

en: Geobase Roads - French
it: Geobase Strade - Francese

en: Canvec - English
it: Canvec - Inglese

en: Canvec - French
it: Canvec - Francese

en: imagico.de: Eastern Devon Island coast
it: imagico.de: Costa est dell’isola di Devon

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island
it: imagico.de: Nord dell’isola di Ellesmere

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island July 2016
it: imagico.de: Nord dell’isola di Ellesmere luglio 2016

en: imagico.de: Fogo, Cape Verde
it: imagico.de: Fogo, Capo Verde

en: Image from after the 2014/2015 eruption (true color)
it: Imagini successive all''eruzione del 2014/2015 (colori reali)

en: imagico.de: Isla Londonderry
it: imagico.de: Isola Londonderry

en: A lot of very coarse coastlines could be improved here, much snow cover though so no use for glacier mapping (false color IR)
it: Molte coste tracciate grossolanamente potrebbero essere migliorate qui, molta copertura nevosa quindi non utile per la mappatura dei ghiacciai (falsi colori IR)

en: imagico.de: Volcán Calbuco
it: imagico.de: Vulcano Calbuco

en: Image from after the 2015 eruption (true color)
it: Imagini successive all''eruzione del 2015 (colori reali)

en: osm-hr: Knin 2007 Aerial imagery
it: osm-hr: Tenin Immagini aeree 2007

en: osm-hr: Zagreb 2012 Aerial imagery
it: osm-hr: Zagabria Immagini aeree 2012

en: osm-hr: Zagreb 2018 Aerial imagery
it: osm-hr: Zagabria Immagini aeree 2018

en: dgu.hr: Croatia 2011 Aerial imagery
it: dgu.hr: Croazia Immagini aeree 2011

en: dgu.hr: Croatia 2014-2016 Aerial imagery
it: dgu.hr: Croazia Immagini aeree 2014-2016

en: dgu.hr: Topo 25 new
it: dgu.hr: Topo 25 nuovo

en: Czech CUZK:KM
it: Rep. Ceca CUZK:KM

en: Czech RUIAN budovy
it: Rep. Ceca RUIAN edificio

en: Czech RUIAN parcely
it: Rep.Ceca RUIAN terreni

en: Czech pLPIS
it: Rep. Ceca pLPIS

en: imagico.de: Darwin and Wolf islands, Galapagos
it: imagico.de: Isole di Darwin e di Wolf, Galapagos

en: MML Topographic Map
it: MML Mappa Topografica

en: Topographic map from the National Land Survey of Finland
it: Mappa topografica dal National Land Survey della Finlandia

en: MML Background Map
it: Mappa di sfondo MML

en: Background map from the National Land Survey of Finland
it: Mappa di sfondo dal National Land Survey della Finlandia

en: MML Orthophoto
it: MML Ortofoto

en: Ortophotos from the National Land Survey of Finland
it: Ortofoto dal National Land Survey della Finlandia

en: Helsinki region orthophoto
it: Regione di Helsinki Ortofoto

en: Ortophotos from the municipalities of Espoo, Helsinki, Vantaa, Kirkkonummi and Nurmijärvi + HSL and HSY
it: Ortofoto dalle municipalità di Espoo, Helsinki, Vantaa, Kirkkonummi e Nurmijärvi + HSL and HSY

en: Hydrographic network: courses and water features and POIs
it: Rete idrografica: corsi e caratteristiche idrografiche e PDI

en: Cadastre
it: Catasto

en: French land registry
it: Catasto francese

en: Géolittoral - Orthophotos 2000
it: Géolittoral - Ortofoto 2000

en: Géolittoral V2 - Orthophotos 2011-2014
it: Géolittoral V2 - Orthofoto 2011-2014

en: OpenStreetMap (Basque Style)
it: OpenStreetMap (Stile Basco)

en: OpenStreetMap (Occitan Style)
it: OpenStreetMap (Stile Occitano)

en: Routes of the classified network (highways, nationals, departmentals)
it: Percorsi della rete classificata (autostrade, nazionali, dipartimentali)

en: Loire-Atlantique - Orthophotos 2016 - 10 cm
it: Loire-Atlantique - Ortofoto 2016 - 10 cm

en: Lyon Orthophoto 2018
it: Lione Ortofoto 2018

en: Lyon Orthophoto 2015/2018
it: Lione Ortofoto 2015/2018

en: Lyon Orthophoto 2015
it: Lione Ortofoto 2015

en: Nancy - Orthophoto
it: Nancy - Ortofoto

en: Nancy - Orthophoto - 2016
it: Nancy - Ortofoto - 2016

en: Nancy - Orthophoto - 2012
it: Nancy - Ortofoto - 2012

en: Nancy - Orthophoto - 2008
it: Nancy - Ortofoto - 2008

en: Nancy - Orthophoto - 2005
it: Nancy - Ortofoto - 2005

en: Nancy - Orthophoto - 2002
it: Nancy - Ortofoto - 2002

en: Nancy - Orthophoto - 2001
it: Nancy - Ortofoto - 2001

en: Nancy - Orthophoto - 1999
it: Nancy - Ortofoto - 1999

en: Nancy - Orthophoto - 1994
it: Nancy - Ortofoto - 1994

en: Toulouse - Orthophotoplan 2013
it: Toulouse - Ortofoto 2013

en: Toulouse - Orthophotoplan 2011
it: Toulouse - Ortofoto 2011

en: Toulouse - Orthophotoplan 2007
it: Toulouse - Ortofoto 2007

en: Tours - Orthophotos 2013
it: Tours - Ortofoto 2013

en: Tours - Orthophotos 2008-2010
it: Tours - Ortofoto 2008-2010

en: Vercors (Réserve naturelle des Hauts-Plateaux du Vercors) - Orthophoto - 1999 - 1 m
it: Vercors (Riserva naturale del Hauts-Plateaux du Vercors) - Ortofoto - 1999 - 1 m

en: Berlin/Geoportal DOP20CIR (2016 infrared)
it: Berlin/Geoportal DOP20CIR (2016 infrarosso)

en: Deutsche Bahn VzG lines January 2017
it: Linee Deutsche Bahn VzG Gennaio 2017

en: Erlangen aerial imagery (2018 5.0 cm)
it: Foto aeree di Erlangen (2018 5.0 cm)

en: Erlangen aerial imagery (2016 5.0 cm)
it: Erlangen immagini aeree (2016 5.0 cm)

en: Metropole Ruhr: Luftbilder (10 cm)
it: Metropole Ruhr immagini aeree (10 cm)

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2021
it: Metropole Ruhr immagini aeree storiche 2021

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2020
it: Metropole Ruhr immagini aeree storiche 2020

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2019
it: Metropole Ruhr immagini aeree storiche 2019

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2017
it: Metropole Ruhr immagini aeree storiche 2017

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2015
it: Metropole Ruhr immagini aeree storiche 2015

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2013
it: Metropole Ruhr immagini aeree storiche 2013

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2011
it: Metropole Ruhr immagini aeree storiche 2011

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2009
it: Metropole Ruhr immagini aeree storiche 2009

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2006
it: Metropole Ruhr immagini aeree storiche 2006

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats
it: imagico.de: Piane di marea della costa occidentale della Germania del Nord

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats (infrared)
it: imagico.de: Piane di marea della costa occidentale della Germania del Nord (infrarossi)

en: imagico.de: North Sea Coast 2016
it: imagico.de: Costa del Mare del Nord 2016

en: imagico.de: North Sea Coast 2017
it: imagico.de: Costa del Mare del Nord 2017

en: imagico.de: North Sea Coast spring 2018
it: imagico.de: Costa del Mare del Nord primavera 2018

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (true color)
it: Immagini aggiornate della costa durante la bassa marea per l''aggiornamento della mappatura delle maree e dei banchi (colore reale)

en: Saxony latest aerial imagery
it: Sassonia immagini aeree più recenti

en: Saxony unprocessed aerial imagery
it: Sassonia, immagini aeree non elaborate

en: Saxony latest aerial imagery infrared
it: Immagini aeree all''infrarosso più recenti della Sassonia

en: Saxony historical aerial imagery 2015-2017
it: Immagini aeree storiche della Sassonia 2015-2017

en: Saxony historical aerial imagery 2005
it: Immagini aeree storiche della Sassonia 2005

en: Saxony topographic map
it: Saxony mappa topografica

en: Saxony digital terrain model
it: Modello di terreno digitalizzato della Sassonia

en: Mainz all aerial imageries
it: Mainz tutte le immagini aeree

en: Mainz latest aerial imagery
it: Mainz immagini aeree più recenti

en: Stuttgart latest aerial imagery
it: Stoccarda immagini aeree più recenti

en: imagico.de: Thule Air Base
it: imagico.de: Base aerea Thule

en: imagico.de: Kangerlussuaq Autumn
it: imagico.de: Kangerlussuaq autunno

en: imagico.de: Kangerlussuaq Spring
it: imagico.de: Kangerlussuaq primavera

en: imagico.de: Thule Airbase DMS low altitude overflight September 2015
it: imagico.de: Base aerea Thule sorvolo DMS a bassa quota settembre 2015

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight September 2015
it: imagico.de: Base aerea Thule sorvolo DMS settembre 2015

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight October 2015
it: imagico.de: Base aerea Thule sorvolo DMS ottobre 2015

en: imagico.de: Greenland mosaic
it: imagico.de: Mosaico della Groenlandia

en: Landsat mosaic of Greenland (true color)
it: Mosaico Landsat della Groenlandia (colori reali)

en: imagico.de: May 2013 off-nadir Landsat
it: imagico.de: Landsat obliquo maggio 2013

en: imagico.de: Landsat off-nadir July 2016
it: imagico.de: Landsat obliquo luglio 2016

en: Latest images north of the regular Landsat limit (true color)
it: Ultime immagini a nord del normale limite di Landsat (colore reale)

en: imagico.de: Northern Greenland ASTER
it: imagico.de: ASTER Groenlandia del Nord

en: FÖMI orthophoto 2000
it: FÖMI ortofoto 2000

en: FÖMI orthophoto 2005
it: FÖMI ortofoto 2005

en: Szeged orthophoto 2011
it: Szeged ortofoto 2011

en: Inner part of Szeged
it: Parte interna di Szeged

en: Törökbálint orthophoto 2013
it: Törökbálint ortofoto 2013

en: Törökbálint orthophoto 2015
it: Törökbálint ortofoto 2015

en: Törökbálint orthophoto 2018
it: Törökbálint ortofoto 2018

en: Danube flood orthophoto 2013
it: Alluvione del Danubio ortofoto 2013

en: Riverbank of Danube at Budapest, Szentendre and Szigetmonostor
it: Rive del Danubio a Budapest, Szentendre e Szigetmonostor

en: Budapest district XI orthophoto 2015
it: Budapest distretto XI ortofoto 2015

en: Budapest district XI orthophoto 2017
it: Budapest distretto XI ortofoto 2017

en: Sóskút, Pusztazámor, Tárnok, Diósd orthophoto 2017
it: Sóskút, Pusztazámor, Tárnok, Diósd ortofoto 2017

en: openstreetmap.hu orthophotos
it: openstreetmap.hu ortofoto

en: OpenStreetMap Hungary (hiking routes)
it: OpenStreetMap Hungary (itinerari di camminata)

en: EUFAR Balaton orthophotos
it: Ortofoto EUFAR Balaton

en: 1940 geo-tagged photography from Balaton Limnological Institute.
it: Fotografie georeferenziate del 1940 dal Balaton Limnological Institute.

en: imagico.de: Eastern Iceland
it: imagico.de: Islanda dell’Est

en: imagico.de: Rann of Kutch
it: imagico.de: Rann del Kutch

en: imagico.de: Sudirman Range 2015
it: imagico.de: Sudirman 2015

en: imagico.de: Southeastern Sulawesi
it: imagico.de: Sulawesi Sudorientale

en: Missing islands and coarse coastline due to cloud cover in Bing, lakes could also use additional detail (true color)
it: Isole mancanti e coste frastagliate a causa della copertura nuvolosa in Bing, i laghi potrebbero anche usare dettagli aggiuntivi (colori reali)

en: imagico.de: Bakun Reservoir
it: imagico.de: Diga Bakun

en: Missing Islands in OSM (true color)
it: Isole Mancanti in OSM (colori reali)

en: imagico.de: Sudirman Range 2016
it: imagico.de: Sudirman 2016

en: Israel MTB map
it: Israele mappa MTB

en: Lombardia - Italy (CTR)
it: Lombardia - Italia (CTR)

en: Lombardia - Italy (CTR DBT)
it: Lombardia - Italia (CTR DBT)

en: Sicily - Italy
it: Sicilia -Italia

en: PCN 2006 - Italy
it: PCN 2006 - Italia

en: PCN 2012 - Italy
it: PCN 2012 - Italia

en: South Tyrol Orthofoto 2014
it: Ortofoto Alto Adige 2014

en: Japan GSI Standard Map
it: Japan GSI Mappa Standard

en: Japan GSI Standard Map. Widely covered.
it: Japan GSI Standard Map. Largamente coperto.

en: Japan GSI ortho Imagery
it: Giappone immagini orto-rettificate

en: Japan GSI ortho Imagery. Usually better than bing, but a bit older.
it: Giappone immagini orto-rettificate. Generalmente migliori di Bing ma un po’ più datate.

en: Japan GSI airphoto Imagery
it: Giappone GSI Immagini aeree

en: Japan GSI airphoto Imagery. Not fully orthorectified, but a bit newer and/or differently covered than GSI ortho Imagery.
it: Giappone GSI Immagini aeree. Non del tutto orto-rettificate ma un po’ più recenti e/o con diversa copertura rispetto alle immagini GSI orto-rettificate.

en: imagico.de: Aral Sea (low water level)
it: imagico.de: Mare d’Aral (livello delle acque basso)

en: Water and wetland extents, dams etc. (true color)
it: Estensioni di acqua e zone umide, dighe ecc. (colore reale)

en: imagico.de: Aral Sea (high water level)
it: imagico.de: Mare d’Aral (livello delle acque alto)

en: Water and wetland extents, dams etc. - some remaining winter ice in the north (true color)
it: Estensioni di acqua e zone umide, dighe ecc. - del ghiaccio invernale è rimasto nel nord (colore reale)

en: imagico.de: Northeast Caspian Sea 2018
it: imagico.de: Mar Caspio Nordorientale 2018

en: imagico.de: Mount Kenya 2016
it: imagico.de: Monte Kenya 2016

en: ORT10LT (Lithuania)
it: ORT10LT (Lituania)

en: geoportail.lu all layers
it: geoportail.lu tutti i livelli

en: geoportail.lu ortho latest
it: geoportail.lu ultime ortofoto

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS)
it: INEGI Mappa Digitale del Messico (WMS)

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS) v6
it: INEGI Mappa Digitale del Messico (WMS) v6

en: LINZ NZ Aerial Imagery
it: Immagini aeree LINZ NZ

en: Norway Orthophoto
it: Norvegia Ortofoto

en: Norway Orthophoto (more recent, less zoom)
it: Ortofoto Norvegia (più recenti, ingrandimento minore)

en: Norway Orthophoto (historic)
it: Norvegia Ortofoto (storico)

en: Contours for Norway
it: Contorni per la Norvegia

en: Kartverket Nautical Charts
it: Kartverket Carte Nautiche

en: Norwegian nautical charts (includes Spitsbergen/Svalbard and Antarctica). Raster representation of paper charts. Updated biweekly.
it: Carte nautiche norvegesi (comprende Spitsbergen/Svalbard ed Antartide). Rappresentazione raster di mappe cartacee. Aggiornato bisettimanalmente.

en: Official Norwegian place names from the SSR database. Selectable categories.
it: Nomi di località norvegesi ufficiali dal database SSR. Categorie selezionabili.

en: Kartverket Historic maps
it: Mappe Storiche Kartverket

en: Kartverket Economic Maps (historic)
it: Kartverket Mappe Economiche (storiche)

en: Official administrative boundaries at the national, county and municipality levels
it: Confini amministrativi ufficiali a livello nazionale, provinciale e comunale

en: Kartverket Cadastral overlay
it: Copertura del Catasto Kartverket

en: Kartverket Address overlay
it: Copertura degli Indirizzi Kartverket

en: Street address from the official land register (`matrikkelen´).
it: Indirizzi stradali dal registro ufficiale dei terreni (`matrikkelen´).

en: Kartverket Aviation Obstructions overlay
it: Copertura delle Ostacoli per l''Aviazione Kartverket

en: Vertical obstructions to aircrafts, above 15m in rural areas and 30m in urban areas (e.g. masts, towers, high buildings, power lines)
it: Ostacoli verticali agli aeromobili, superiori a 15 metri nelle zone rurali e 30 metri nelle aree urbane (ad esempio alberi, torri, edifici alti, linee elettriche)

en: Accessibility for the visually impaired, wheelchairs and electrical wheelchairs.
it: Accessibilità per non vedenti, sedie a rotelle e sedie a rotelle elettriche.

en: NVE Electricity Network overlay
it: Copertura della rete elettrica NVE

en: Power lines (high voltage network) including transformers, submarine cables and pylons. Local distribution network is not included.
it: Elettrodotti (linee ad alta tensione) inclusi trasformatori, cavi sottomarini e piloni. Le linee a bassa tensione non sono comprese.

en: NVE Hydropower Plants overlay
it: Copertura degli impianti idroelettrici NVE

en: Hydropower plants including waterways (tunnel, canal, pipeline) and dams
it: Impianti di generazione idroelettrica inclusi vie d''acqua (tunnel, canali, condutture) e dighe

en: NVE Wind Power Plants overlay
it: Copertura degli impianti eolici NVE

en: Wind power turbines, farms and concession areas (blue: planned, light green: construction, dark green: built).
it: Turbine eoliche, parchi eolici ed aree di concessione (blu: pianificato, verde chiaro: costruzione, verde scuro: costruito).

en: Potential snowslide areas, computed from theoretical height model. Valid for drops higher than 20-50 meters. Dark red=trigger area.
it: Aree di potenziali slavine, calcolate da un modello teorico delle altezze. Valido per cadute maggiori di 20–50 metri. Rosso scuro=area di innesco.

en: Production platforms and oil/natural gas fields on the Norwegian continental shelf
it: Piattaforme di produzione e giacimenti di petrolio/gas_naturale sulla piattaforma continentale norvegese

en: Fiskeridirektoratet Aquaculture overlay
it: Fiskeridirektoratet sovraimpressione di acquacoltura

en: Aquaculture/marine farms (licensed sites, may not yet have any installations)
it: Acquacoltura/allevamenti_marini (siti autorizzati, potrebbero non avere ancora installazioni)

en: Beacons, buoys, lights and fairways maintained by the Norwegian Coastal Administration
it: Radiofari, boe, fari e zone navigabili gestiti dall''Amministrazione Costiera Norvegese

en: DMF Mines overlay
it: Copertura DMF delle miniere

en: SSB Urban Areas overlay
it: Copertura SSB delle Aree Urbane

en: Human settlements of at least 200 people with less than 200 meters between households
it: Insediamenti umani di almeno 200 persone con meno di 200 metri tra le famiglie

en: SSB City Centres overlay
it: Copertura SSB Dei Centri delle Città

en: Downtown areas with significant commercial and service activities.
it: Aree del centro con importanti attività commerciali e di servizi.

en: NPI Svalbard Orthophoto
it: NPI Svalbard Ortofoto

en: Orthophoto for Svalbard/Spitsbergen from the Norwegian Polar Institute
it: Ortofoto delle Svalbard/Spitsbergen dal Norwegian Polar Institute

en: NPI Svalbard topo
it: NPI Svalbard topografica

en: Topographic map for Svalbard from the Norwegian Polar Institute
it: Mappa topografica delle Svalbard/Spitsbergen dal Norwegian Polar Institute

en: NPI Svalbard detailed topo
it: NPI Svalbard topografica dettagliata

en: Detailed topographic map for Longyearbyen, Barentsburg and Ny-Ålesund from the Norwegian Polar Institute
it: Mappa topografica dettagliata di Longyearbyen, Barentsburg e Ny-Ålesund dal Norwegian Polar Institute

en: imagico.de: Svalbard mosaic
it: imagico.de: Mosaico delle Isole Svalbard

en: Sentinel-2 mosaic of Svalbard (true color)
it: Sentinel-2 mosaico delle Svalbard (colori reali)

en: NPI Jan Mayen topo
it: NPI Jan Mayen topografica

en: Topographic map for Jan Mayen from the Norwegian Polar Institute
it: Mappa topografica di Jan Mayen dal Norwegian Polar Institute

en: imagico.de: Western Karakoram
it: imagico.de: Karakoram occidentale

en: imagico.de: Panama Canal - Pacific side
it: imagico.de: Canale di Panama - lato Pacifico

en: imagico.de: Panama Canal
it: imagico.de: Canale di Panama

en: imagico.de: New Ireland
it: imagico.de: Nuova Irlanda

en: imagico.de: Willkanuta Mountains and Quelccaya Ice Cap
it: imagico.de: Cordigliera Vilcanota e ghiacciaio Quelccaya

en: Poor and outdated imagery in other sources (true color)
it: Immagini scadenti ed obsolete in altre fonti (colore reale)

en: Pangasinán/Bulacan (Philippines HiRes)
it: Pangasinán/Bulacan (Filippine HiRes)

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMTS
it: Geoportal 2: Mappa Ortofotografica (immagini aeree) WMTS

en: Będzin: Orthophotomap 2013 (aerial image)
it: Będzin: Mappa ortofotografica 2013 (immagini aeree)

en: Będzin: Buildings
it: Będzin: Edifici

en: Będzin: Addresses
it: Będzin: Indirizzi

en: Bytom: Orthophotomap 2012 (aerial image)
it: Bytom: Mappa ortofotografica 2012 (immagini aeree)

en: Bytom: Fotoplan 2014 (aerial image)
it: Bytom: Fotoplan 2014 (immagini aeree)

en: Bytom: Orthophotomap 2016 (aerial image)
it: Bytom: Mappa Ortofotografica 2016 (immagini aeree)

en: Bytom: Buildings
it: Bytom: Edifici

en: Częstochowa: Buildings
it: Częstochowa: Edifici

en: Częstochowa: Orthophotomap 2011 (aerial image)
it: Częstochowa: Mappa ortofotografica 2011 (immagini aeree)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2013 (aerial image)
it: Częstochowa: Mappa ortofotografica 2013 (immagini aeree)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2014 (aerial image)
it: Częstochowa: Mappa ortofotografica 2014 (immagini aeree)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2015 (aerial image)
it: Częstochowa: Mappa ortofotografica 2015 (immagini aeree)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2016 (aerial image)
it: Częstochowa: Mappa ortofotografica 2016 (immagini aeree)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2017 (aerial image)
it: Częstochowa: Mappa ortofotografica 2017 (immagini aeree)

en: Gliwice: Orthophotomap 2013 (aerial image)
it: Gliwice: Mappa ortofotografica 2013 (immagini aeree)

en: Gliwice: Buildings
it: Gliwice: Edifici

en: Łódź: Buildings
it: Łódź: Edifici

en: Powiat dębicki: Buildings
it: Powiat dębicki: Edifici

en: Powiat łańcucki: Buildings
it: Powiat łańcucki: Edifici

en: Powiat ropczycko-sędziszowski: Buildings
it: Powiat ropczycko-sędziszowski: Edifici

en: Powiat rzeszowski: Buildings
it: Powiat rzeszowski: Edifici

en: Powiat rzeszowski: Orthophotomap (aerial image)
it: Powiat rzeszowski: Mappa ortofotografica (immagini aeree)

en: Powiat stalowowolski: Buildings
it: Powiat stalowowolski: Edifici

en: Poznań: Orthophotomap 2014 (aerial image)
it: Poznań: Mappa ortofotografica 2014 (immagini aeree)

en: Poznań: Orthophotomap 2016 (aerial image)
it: Poznań: Mappa ortofotografica 2016 (immagini aeree)

en: Przemyśl: Buildings
it: Przemyśl: Edifici

en: Przemyśl: Ortophotomap (aerial image)
it: Przemyśl: Mappa ortofotografica (immagini aeree)

en: Ruda Śląska: Orthophotomap (aerial image)
it: Ruda Śląska: Mappa ortofotografica (immagini aeree)

en: Siemianowice Śląskie: Orthophotomap (aerial image)
it: Siemianowice Śląskie: Mappa ortofotografica (immagini aeree)

en: Siemianowice Śląskie: Buildings
it: Siemianowice Śląskie: Edifici

en: Zabrze: Orthophotomap 2011 (aerial image)
it: Zabrze: Mappa ortofotografica 2011 (immagini aeree)

en: Wrocław: Orthophotomap 2015 (aerial image)
it: Wrocław: Mappa ortofotografica 2015 (immagini aeree)

en: Wrocław: Orthophotomap 2018 (aerial image)
it: Wrocław: Mappa ortofotografica 2018 (immagini aeree)

en: State of bridge construction in August 2016 (true color)
it: Stato della costruzione del ponte nell''Agosto 2016 (colori reali)

en: imagico.de: Kerch Strait 2018
it: imagico.de: Stretto di Kerč'' 2018

en: Bridge and surrounding after completion in April 2018 (true color)
it: Ponte e dintorni dopo il completamento nell''Aprile 2018 (colori reali)

en: imagico.de: Pechora Sea Coast
it: imagico.de: Costa del mare della Pečora

en: imagico.de: Ushakov Island August 2016
it: imagico.de: Isola di Ušakov agosto 2016

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds (true color)
it: Immagini aggiornate di fine estate con poche nuvole (colore reale)

en: imagico.de: Northern Dvina delta at low tide
it: imagico.de: Delta del Dvina Settentrionale con la bassa marea

en: Beaches, tidal flats and other costal forms (true color)
it: Spiagge, aree di marea ed altre formazioni costiere (colore reale)

en: imagico.de: Northern and Polar Ural mountains August 2016
it: imagico.de: Monti Urali settentronali e polari agosto 2016

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds - caution: not all visible snow is glaciers (true color)
it: Immagini aggiornate di fine estate con poche nuvole - attenzione: non tutta la neve visibile è sui ghiacciai (colore reale)

en: imagico.de: Vostochny Cosmodrome
it: imagico.de: Cosmodromo Vostočnyj

en: Freemap.sk Car
it: Freemap.sk Auto

en: Freemap.sk Hiking
it: Freemap.sk Escursionismo

en: Freemap.sk Bicycle
it: Freemap.sk Bicicletta

en: Freemap.sk Ski
it: Freemap.sk Sci

en: RABA-KGZ: Slovenia farmland use
it: RABA-KGZ: Slovenia uso terreno agricolo

en: RABA-KGZ: Slovenia built-up areas
it: RABA-KGZ: Slovenia aree edificate

en: GURS: Building outlines
it: GURS: Perimetri degli edifici

en: GURS: Road lines
it: GURS: tracciati stradali

en: City of Cape Town 2013 Aerial
it: Foto aerea Città del Capo 2013

en: City of Cape Town 2015 Aerial
it: Foto aerea Città del Capo 2015

en: City of Cape Town 2017 Aerial
it: Città del Capo 2017 Foto Aeree

en: City of Cape Town 2018 Aerial
it: Città del Capo 2018 Foto Aeree

en: imagico.de: Leskov Island ASTER
it: imagico.de: Isola di Leskov ASTER

en: Missing in other image sources (true color with estimated blue)
it: Manca in altre fonti di immagini (colore reale con blu stimato)

en: imagico.de: Scott Island
it: imagico.de: Isola Scott

en: Missing in other image sources (true color)
it: Manca in altre fonti di immagini (colore reale)

en: imagico.de: Leskov Island Landsat
it: imagico.de: Isola di Leskov Landsat

en: imagico.de: Clerke Rocks
it: imagico.de: Scogli di Clerke

en: imagico.de: Shag Rocks
it: imagico.de: Isolotti di Shag

en: Catastro Spain
it: Catasto della Spagna

en: PNOA Spain
it: PNOA Spagna

en: imagico.de: Adams Bridge
it: imagico.de: Ponte di Adamo

en: Supplementing incomplete coverage in other sources (true color)
it: Integra la copertura incompleta in altre fonti (colore reale)

en: Lantmäteriet Topographic Map
it: Lantmäteriet Mappa Topografica

en: Topographic map of Sweden 1:50 000
it: Mappa Topografica della Svezia 1:50 000

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1960
it: Lantmäteriet Ortofoto Storiche 1960

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1975
it: Lantmäteriet Ortofoto Storiche 1975

en: Trafikverket Road Network (overlay)
it: Grafo stradale Trafikverket (sovraimpresso)

en: Trafikverket Road Network extra (overlay)
it: Grafo stradale extra Trafikverket (sovraimpresso)

en: Trafikverket Road Network options (overlay)
it: Opzioni grafo stradale Trafikverket (sovraimpresso)

en: Trafikverket Railway Network (overlay)
it: Grafo ferroviario Trafikverket (sovraimpresso)

en: Swedish railway network, including sidings
it: Rete ferroviaria svedese, compresi i binari di raccordo

en: Trafikverket Railway Network options (overlay)
it: Opzioni grafo ferroviario Trafikverket (sovraimpresso)

en: Swedish railway network with several options for map layers
it: Rete ferroviaria svedese con diverse opzioni per i livelli delle mappe

en: Snowmobile map Sweden
it: Mappa delle strade per motoslitte in Svezia

en: Snowmobile trails
it: Percorsi per motoslitte

en: Stockholm Orthophoto
it: Ortofoto di Stoccolma

en: Sollentuna Orthophoto
it: Ortofoto di Sollentuna

en: Orthophotos from the municipality of Sollentuna 2016, open data
it: Ortofoto dalla municipalità di Sollentuna 2016, dati liberi

en: Lidingö Orthophoto
it: Ortofoto di Lidingö

en: Orthophotos from the municipality of Lidingö 2012, CC0 license
it: Ortofoto dalla municipalità di Lidingö 2012, licenza CC0

en: Linköping Orthophoto
it: Ortofoto di Linköping

en: Orthophotos from the municipality of Linköping 2010, open data
it: Ortofoto dalla municipalità di Linköping 2010, dati liberi

en: Kalmar North Orthophoto 2014
it: Kalmar Nord Orthophoto 2014

en: Orthophotos for the north coast of the municipality of Kalmar 2014
it: Ortofoto della costa nord della municipalità di Kalmar 2014

en: Kalmar South Orthophoto 2016
it: Kalmar Sud Orthophoto 2016

en: Orthophotos for the south coast of the municipality of Kalmar 2016
it: Ortofoto della costa sud della municipalità di Kalmar 2016

en: Kalmar Urban Orthophoto 2018
it: Kalmar Urbano Orthophoto 2018

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2018
it: Ortofoto della aree urbane della municipalità di Kalmar 2018

en: This imagery is provided via a proxy operated by https://sosm.ch/
it: Queste immagini sono fornite tramite un proxy gestito da https://sosm.ch/

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2016)
it: Cantone di Aargau 25cm (AGIS 2016)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2017)
it: Cantone Aargau 25cm (AGIS 2017)

en: Kanton Zürich Orthophotos 2014/2015 10cm
it: Cantone di Zurigo Ortofoto 2014/2015 10cm

en: Kanton Zürich Orthophotos 2015/2016 10cm
it: Ortofoto del Cantone di Zurigo 2015/2016 10cm

en: Kanton Zürich Orthophoto 2018 10cm
it: Ortofoto del Cantone di Zurigo 2018 10cm

en: Canton Thurgau cycle routes
it: Rotte ciclabili del Cantone di Thurgau

en: Slow traffic: cycle path network (routes) indicated by signposts
it: Traffico lento: rete di piste ciclabili (percorsi) indicata da indicazioni

en: Digital representation of the terrain
it: Rappresentazione digitale del terreno

en: Slow traffic: the course of the hiking trails with symbolic representations of signposts, underpasses, stairs and bridges. Information about the path surface and wheelchair accessibility.
it: Traffico lento: percorso dei sentieri con rappresentazioni simboliche di cartelli, sottopassi, scale e ponti. Informazioni sulla superficie del percorso e sull''accessibilità in sedia a rotelle.

en: Canton Thurgau orthophoto 2017
it: Cantone Thurgau Ortofoto 2017

en: City of Zürich Overview map (Steets, buildings, house numbers)
it: Mappa panoramica della città di Zurigo (strade, edifici, numeri civici)

en: City of Zürich Orthophoto 2011
it: Città di Zurigo Ortofoto 2011

en: City of Zürich Orthophoto 2013
it: Città di Zurigo Ortofoto 2013

en: Stadt Bern 10cm (2016)
it: Città di Berna 10cm (2016)

en: Kanton Basel-Stadt 2015
it: Cantone della città di Basilea 2015

en: imagico.de: Central Alps in late September 2016
it: imagico.de: Alpi Centrali alla fine di settembre 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping - beware of some fresh snow at higher altitudes (true color)
it: Immagine aggiornata per la mappatura dei ghiacciai: attenzione a neve fresca ad altitudini più elevate (colore reale)

en: imagico.de: Western Alps autumn colors 2017
it: imagico.de: Alpi Occidentali colori d’autunno 2017

en: Kanton Zug 2011
it: Cantone Zug 2011

en: Kanton Zug Nord 2016
it: Cantone Zug Nord 2016

en: Kanton Zug Gemeinde Zug Süd 2018
it: Cantone Zug Gemeinde Zug Süd 2018

en: Taiwan e-Map Open Data (with Contour Line)
it: Taiwan e-Map Open Data (con Contour Line)

en: Taiwan Village Boundaries
it: Taiwan Confini di villaggio

en: imagico.de: Mount Kilimanjaro 2016
it: imagico.de: Monte Kilimanjaro 2016

en: Aşgabat (high resolution)
it: Aşgabat (alta risoluzione)

en: At zoom level 16+, public domain map data from the US Census. At lower zooms, only changes since 2006 minus changes already incorporated into OpenStreetMap
it: A livello di zoom 16+, dati cartografici di dominio pubblico presi da US Census. A livelli di zoom inferiori, modifiche a partire dal 2006 tranne quelle già incorporate in OpenStreetMap

en: Yellow = Public domain map data from the US Census. Red = Data not found in OpenStreetMap
it: Giallo = dati della mappa di pubblico dominio provenienti dall’US Census. Rosso = dati non trovati in OpenStreetMap

en: U.S. Forest Roads Overlay
it: Coperture Strade della U.S. Forest

en: Highway: Green casing = unclassified. Brown casing = track. Surface: gravel = light brown fill, Asphalt = black, paved = gray, ground =white, concrete = blue, grass = green. Seasonal = white bars
it: Strada: esterno verde = non classificato. esterno marrone = sentiero. Superficie: ghiaia = riempimento marrone chiaro, asfalto = nero, pavimentato = grigio, terra = bianco, cemento = blu, erba = verde. Stagionale = barre bianche

en: imagico.de: Alaska Range
it: imagico.de: Catena dell’Alaska

en: Recent image from after the eruption (true color)
it: Immagini recenti dopo l''eruzione (colori reali)

en: imagico.de: Cook Inlet
it: imagico.de: Baia di Cook

en: Tidal flats and glaciers in surrounding mountains (true color)
it: Aree di marea e ghiacciai nelle montagne circostanti (colore reale)

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Infrared)
it: NJ 2015 Aerial Imagery (Infrarosso)

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Natural Color)
it: NJ 2015 Aerial Imagery (Colore Naturale)

en: WA 2013 aerial imagery for San Juan County
it: WA 2013 immagini aeree di San Juan County

en: WA 2016 aerial imagery for San Juan County
it: WA 2016 immagini aeree di San Juan County

en: WA Vector Streetmap for San Juan County
it: WA Vector Streetmap per la Contea di San Juan

en: Delaware 2012 Orthophotography
it: Ortofoto del Delaware 2012

en: Mesa County GIS imagery as seen on https://emap.mesacounty.us/viewer/
it: Mesa County GIS imagery come visualizzate su on https://emap.mesacounty.us/viewer/

en: Virginia Imagery Service - Most Recent
it: Virginia Imagery Service - Più Recente

en: imagico.de: Rwenzori Mountains
it: imagico.de: Montagne del Ruwenzori

en: imagico.de: Rwenzori Mountains 2016
it: imagico.de: Montagne del Ruwenzori 2016

en: Ukraine - Kyiv 2014 (DZK)
it: Ucraina - Kiev 2014 (DZK)

en: Ukraine - Mykolaiv 2018
it: Ucraina - Mykolaiv 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2018
it: Ucraina - Vinnytsia 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2020
it: Ucraina - Vinnytsia 2020

en: Ukraine - Rivne 2011
it: Ucraina - Rivne 2011

en: Ukraine - Andriivska OTG 2020
it: Ucraina - Andriivska OTG 2020

en: Ukraine - Lubetska OTG 2020
it: Ucraina - Lubetska OTG 2020

en: Detailed town plan of Aberdeen 1866-1867, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Aberdeen 1866-1867, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Airdrie 1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Airdrie 1858, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Alexandria 1859, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Alexandria 1859, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Alloa 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Alloa 1861-1862, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Annan 1859, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Annan 1859, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Arbroath 1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Arbroath 1858, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Ayr 1855, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Ayr 1855, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Berwick-upon-Tweed 1852, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Berwick-upon-Tweed 1852, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Brechin 1862, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Brechin 1862, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Burntisland 1894, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Burntisland 1894, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Campbelton 1865, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Campbelton 1865, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Coatbridge 1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Coatbridge 1858, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Cupar 1854, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Cupar 1854, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Cupar 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Cupar 1893-1894, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Dalkeith 1852, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Dalkeith 1852, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Dalkeith 1893, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Dalkeith 1893, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Dumbarton 1859, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Dumbarton 1859, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Dumfries 1850, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Dumfries 1850, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Dumfries 1893, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Dumfries 1893, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Dundee 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Dundee 1857-1858, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Dundee 1870-1872, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Dundee 1870-1872, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Dunfermline 1854, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Dunfermline 1854, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Dunfermline 1894, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Dunfermline 1894, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Edinburgh 1849-1851, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Edinburgh 1849-1851, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Edinburgh 1876-1877, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Edinburgh 1876-1877, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Edinburgh 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Edinburgh 1893-1894, per concessione della National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1940s-1960s (NLS)
it: OS Piante Cittadine, Edinburgh 1940s-1960s (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1940s-1960s, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Edinburgh 1940s-1960s, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Elgin 1868, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Elgin 1868, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Falkirk 1858-1859, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Falkirk 1858-1859, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Forfar 1860-1861, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Forfar 1860-1861, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Forres 1868, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Forres 1868, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Galashiels 1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Galashiels 1858, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Girvan 1857, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Girvan 1857, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Glasgow 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Glasgow 1857-1858, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Glasgow 1892-1894, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Glasgow 1892-1894, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Greenock 1857, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Greenock 1857, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Haddington 1853, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Haddington 1853, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Haddington 1893, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Haddington 1893, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Hamilton 1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Hamilton 1858, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Hawick 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Hawick 1857-1858, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Inverness 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Inverness 1867-1868, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Irvine 1859, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Irvine 1859, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Jedburgh 1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Jedburgh 1858, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Kelso 1857, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta dettagliata della città di Kelso 1857, per gentile concessione della National Library of Scotland

en: Detailed town plan of Kilmarnock 1857-1859, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta dettagliata della città di Kilmarnock 1857-1859, per gentile concessione della National Library of Scotland

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1855, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta dettagliata della città di Kirkcaldy 1855, per gentile concessione della National Library of Scotland

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1894, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta dettagliata della città di Kirkcaldy 1894, per gentile concessione della National Library of Scotland

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1850, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta dettagliata della città di Kirkcudbright 1850, per gentile concessione della National Library of Scotland

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1893, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta dettagliata della città di Kirkcudbright 1893, per gentile concessione della National Library of Scotland

en: Detailed town plan of Kirkintilloch 1859, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta dettagliata della città di Kirkintilloch 1859, per gentile concessione della National Library of Scotland

en: Detailed town plan of Kirriemuir 1861, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta dettagliata della città di Kirriemuir 1861, per gentile concessione della National Library of Scotland

en: Detailed town plan of Lanark 1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta dettagliata della città di Lanark 1858, per gentile concessione della National Library of Scotland

en: Detailed town plan of Linlithgow 1856, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta dettagliata della città di Linlithgow 1856, per gentile concessione della National Library of Scotland

en: Detailed town plan of Mayole 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Mayole 1856-1857, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Montrose 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Montrose 1861-1862, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Musselburgh 1853, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Musselburgh 1853, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Musselburgh 1893, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Musselburgh 1893, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Nairn 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Nairn 1867-1868, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Oban 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Oban 1867-1868, per concessione della National Library of Scotland.

en: OS Town Plans, Paisley 1858 (NLS)
it: OS Piante Cittadine, Paisley 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Paisley 1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Paisley 1858, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Peebles 1856, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Peebles 1856, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Perth 1860, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Perth 1860, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Peterhead 1868, courtesy of National Library of Scotland.
it: Mappa cittadina dettagliata di Peterhead 1868, per concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Port Glasgow 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata del Porto di Glasgow 1856-1857, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Portobello 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Portobello 1893-1894, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Rothesay 1862-1863, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Rothesay 1862-1863, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Selkirk 1865, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Selkirk 1865, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of St Andrews 1854, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di St Andrews 1854, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of St Andrews 1893, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di St Andrews 1893, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Stirling 1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Stirling 1858, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Stonehaven 1864, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Stonehaven 1864, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Stranraer 1847, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Stranraer 1847, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Stranraer 1863-1877, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Stranraer 1863-1877, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Stranraer 1893, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Stranraer 1893, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Strathaven 1858, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Stranraer 1858, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Wick 1872, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Wick 1872, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Wigtown 1848, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Wigtown 1848, concessione della National Library of Scotland.

en: Detailed town plan of Wigtown 1894, courtesy of National Library of Scotland.
it: Pianta cittadina dettagliata di Wigtown 1894, concessione della National Library of Scotland.

en: IDE.uy Ortophotos 2019
it: IDE.uy Ortofoto 2019

en: Bing aerial imagery
it: Immagini aeree Bing

en: HDM (Humanitarian OpenStreetMap Team)
it: HDM (gruppo OSM a scopo umanitario)

en: OpenStreetMap (French Style)
it: OpenStreetMap (alla francese)

en: OpenStreetMap (German Style)
it: OpenStreetMap (Stile tedesco)

en: OpenStreetMap GPS Traces
it: Tracce GPS OpenStreetMap

en: Public GPS traces uploaded to OpenStreetMap.
it: Tracce GPS pubbliche caricate su OpenStreetMap.

en: Public Transport (ÖPNV)
it: Trasporto pubblico locale (TPL)

en: OpenSnowMap overlay
it: Copertura OpenSnowMap

en: Overlay imagery for piste mapping in OSM. Updated daily.
it: Copertura di immagini satellitari per la mappatura delle piste in OSM. Aggiornate giornalmente.

en: OpenRailwayMap - Default
it: OpenRailwayMap - Predefinito

en: OpenRailwayMap - MaxSpeed
it: OpenRailwayMap - VelocitàMassima

en: OpenRailwayMap - Signals
it: OpenRailwayMap - Segnali

en: Cambodia, Laos, Thailand, Vietnam, Malaysia, Myanmar bilingual
it: Cambogia, Laos, Thailandia, Vietnam, Malaysia, Myanmar bilingue

en: USA/Mexico/Canada/Scandinavia Topo Maps
it: USA/Messico/Canada/Scandinavia Mappe Topografiche

en: Strava cycling heatmap
it: Heatmap Strava per il ciclismo

en: Strava running heatmap
it: Heatmap Strava per la corsa

en: Strava cycling and running heatmap
it: Heatmap Strava per ciclismo e corsa

en: Strava water sports heatmap
it: Heatmap Strava per sport acquatici

en: Strava winter sports heatmap
it: Heatmap Strava per sport invernali

en: QA Has Address
it: QA Ha l''Indirizzo

en: QA No Address
it: QA Nessun Indirizzo

en: QA No Name
it: QA Nessun Nome

en: Waymarked Trails: Hiking
it: Itinerari Segnalati: Escursioni

en: Waymarked Trails: Cycling
it: Itinerari Segnalati: Ciclismo

en: Waymarked Trails: MTB
it: Itinerari Segnalati: MTB

en: Waymarked Trails: Skating
it: Itinerari Segnalati: Pattinaggio

en: Waymarked Trails: Horse Riding
it: Itinerari Segnalati: Equitazione

en: Waymarked Trails: Winter Sports
it: Itinerari Segnalati: Sport Invernali

en: Wikimedia Map
it: Mappa Wikimedia

en: OSM Inspector: Geometry
it: OSM Inspector: Geometria

en: OSM Inspector: Places
it: OSM Inspector: Luoghi

en: OSM Inspector: Areas
it: OSM Inspector: Aree

en: OSM Inspector: Addresses
it: OSM Inspector: Indirizzi

en: OSM Inspector: Coastline
it: OSM Inspector: Linea costiera

en: OSM Inspector: Public Transport - Stops
it: OSM Inspector: Trasporto Pubblico - Fermate

en: OSM Inspector: Public Transport - Routes
it: OSM Inspector: Trasporto Pubblico - Rotte

en: OSM Inspector: Water
it: OSM Inspector: Acqua

en: Group common Address Interpolation inputs in a single dialog, as well as an option to automatically generate individual house number nodes from a Way.
it: Raggruppa gli inserimenti per le interpolazioni degli indirizzi in una unica finestra, e fornisce una funzionalità per generare automaticamente da un percorso dei nodi indipendenti per i numeri civici.

en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
it: Rende parallela una coppia di segmenti dei percorsi selezionati ruotando uno di loro attorno ad un punto scelto.

en: Provides Apache Commons library components. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
it: Fornisce i componenti della libreria Apache Commons. Non intesa per essere installata direttamente dagli utenti ma piuttosto come dipendenza di altre estensioni.

en: Provides Apache HTTP library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
it: Fornisce la libreria Apache HTTP. Non intesa per essere installata direttamente dagli utenti ma piuttosto come dipendenza di altre estensioni.

en: Automatic tools to help on common issues
it: Strumenti automatici per aiutare su problemi comuni

en: Allows the user to correct angle of buildings to 90 degrees, and aligns all loaded buildings to nearest road.
it: Consente all''utente di correggere l''angolo degli edifici a 90 gradi e allinea tutti gli edifici caricati alla strada più vicina.

en: Tools for drawing buildings.
it: Strumenti per il disegno degli edifici.

en: A special handler for the French land registry WMS server.
it: Un particolare gestore per il server WMS del registro territoriale francese.

en: Overlays the canvec tile grid on the map and prints URL''s to the .zip files. Future goals: allow auto-downloading and loading of canvec .osm files
it: Sovrappone la griglia dei tasselli canvec alla mappa e scrive il relativo indirizzo URL nei file .zip. Obiettivi futuri: permettere lo scaricamento automatico ed il caricamento dei file .osm di canvec

en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in display preferences.
it: Permette all''utente di creare diverse combinazioni di colori e di passare da uno all''altro. Semplicemente cambia i colori e crea un nuovo schema. Consente di passare a uno sfondo bianco con i colori corrispondenti per una migliore visibilità in pieno sole. Consultare la finestra di dialogo delle preferenze di visualizzazione.

en: Imports proprietary CSV files of the Columbus/Visiontac V-900 GPS logger into a GPX layer.
it: Importa i file CSV proprietari del registratore GPS Columbus/Visiontac V-900 in un livello GPX.

en: Implements a command line and enables to create your commands. See link for standard commands (arc, circle etc.)
it: Implementa una linea di comando ed abilita la creazione di comandi personalizzati. Consulta il collegamento per i comandi standard (arc, circle etc.)

en: Task configurations
it: Configurazioni di attività

en: Tool for conflating data (matching and merging).
it: Strumento per la fusione dei dati (corrispondenza ed unione).

en: Downloads new data when you pan/zoom
it: Scarica nuovi dati quando usi sposta/zoom

en: Create a grid of ways.
it: Crea un reticolo di ways

en: Customization of public public transport stops.
it: Personalizzazione delle fermate dei trasporti pubblici.

en: Allows to import various file formats into JOSM directly. Currently supported: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.
it: Permetti importazione vari formati di file direttamente in JOSM. Attualmente supportati: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
it: Scarica i tracciati GPX personali da openstreetmap.org

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
it: Quest''estensione carica direttamente su openstreetmap.org i tracciati GPS dal livello correntemente attivo in JOSM.

en: Dxf Import
it: Importa Dxf

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
it: Permette all’utente di rendere anonime le marche temporali ed eliminare velocemente parti di tracciati GPX di grandi dimensioni.

en: Provides the EJML library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
it: Fornisce la libreria EJML per altre estensioni di JOSM. Non intesa per essere installata direttamente dagli utenti ma piuttosto come dipendenza di altre estensioni.

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
it: Visualizza il profilo altimetrico ed alcuni dati statistici di un tracciato GPX.

en: Handling of French EPCIs (boundary=local_authority)
it: Gestione degli EPCI francesi (boundary=local_authority)

en: Provides an event bus more powerful than the traditional listeners registration
it: Fornisce un bus eventi più potente della tradizionale registrazione dei processi in ascolto

en: Use external scripts in JOSM
it: Usa script esterni in JOSM

en: Fast drawing ways by mouse
it: Disegno veloce dei percorsi tramite mouse

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
it: Cerca e corregge in modo semplice gli indirizzi non validi.

en: Talk with users editing the map nearby, be notified when someone comes close.
it: Parla con gli utenti che stanno modificando la mappa nelle vicinanze, sii avvisato quando qualcuno si avvicina.

en: Provides parts of the GeoTools library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
it: Rende disponibili delle parti della libreria GeoTools alle altre estensioni JOSM. Non è previsto che sia installata direttamente dagli utenti, bensì come una dipendenza per le altre estensioni.

en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
it: Scarica direttamente in JOSM i punti GPS dal registratore di dati Globalsat dg100.

en: Analyse a set of GPS points to obtain its centre and direction of spread.
it: Analizza un insieme di punti GPS per acquisire il suo centro e la direzione di propagazione.

en: Visualizes routing information as a routing graph.
it: Visualizza le informazioni di navigazione come un grafo di navigazione.

en: Provides HTTP/2 support. Requires Java 11 or later.
it: Fornisce il supporto ad HTTP/2. Richiede Java 11 o successivo.

en: Generate Imagery XML bounds from a multipolygon
it: Genera confini del file XML delle immagini aeree da un multi poligono

en: Export tiles from the imagery layer cache into the file system.
it: Esporta i riquadri dalla cache del livello di immagini nel file system.

en: Database of imagery offsets: share and aquire imagery offsets with one button.
it: Base dati degli scostamenti delle immagini aeree: condividi e acquisisci gli scostamenti delle immagini aeree con un pulsante.

en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the ''name'', ''cmt'' or ''desc'' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
it: Un’altra estensione per la correlazione delle immagini ai punti del tracciato presenti in un file GPX. Una correlazione avviene quando l’attributo ''name'', ''cmt'' oppure ''desc'' di una etichetta di un punto del percorso corrisponde al nome del file di un’immagine.

en: Plugin for importing spatial referenced images
it: Estensione per l''importazione di immagini georeferenziate

en: Import vector graphics (SVG)
it: Importa immagini vettoriali (SVG)

en: Extends ImproveWayAccuracy mode with helpers to place nodes at accurate distances and angles.
it: Estende la modalità ImproveWayAccuracy con gli aiuti per posizionare i nodi a distanze e angoli precisi.

en: This plugin simplifies the mapping and editing of indoor corridors.
it: Questo plugin semplifica la mappatura e la modifica dei corridoi interni.

en: Extra information about current layer objects pop ups - currently GPX trackpoint info
it: Visualizza delle informazioni aggiuntive relative agli oggetti del livello corrente - al momento le informazioni sui punti del tracciato GPX

en: Provides Java Native Access (JNA) library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
it: Fornisce libreria Java Native Access (JNA). Non intesa per essere installata direttamente dagli utenti, ma piuttosto come una dipendenza per altre estensioni.

en: Provides Java Topology Suite (JTS) library and related utilities. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
it: Fornisce la libreria Java Topology Suite (JTS) e i relativi strumenti. Non è pensato per essere installato direttamente dagli utenti, ma piuttosto come una dipendenza per altre estensioni.

en: creates a channel digraph and checks a subset of channels if it is a junction or searches in a subset of channels for junctions
it: crea un digrafo dei canali e verifica un sottoinsieme di canali se rappresenta un collegamento oppure ricerca i collegamenti in un sottoinsieme di canali

en: Tools to help import Kartverket N50
it: Strumento di aiuto all''importazione di Kartverket N50

en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
it: Supporta l''ingresso GPS in tempo reale (punto mobile) attraverso una connessione al server gpsd.

en: Provides the Log4j library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
it: Rende disponibile la libreria Log4j alle altre estensioni JOSM. Non è prevista la sua installazione diretta da parte dell''utente, bensì è da considerarsi piuttosto una dipendenza per le altre estensioni.

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
it: Fornisce una finestra di misurazione ed un livello per misurare le lunghezze e gli angoli dei segmenti, nonché l’area inclusa da un percorso chiuso (semplice), e crea dei percorsi di misurazione (che possono essere importati da un livello gps).

en: Merge overlapping part of ways.
it: Unisci le parti sovrapposte dei percorsi.

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
it: Aggiunge divieti di svolta a sinistra per insiemi di 4 o 5 percorsi

en: Allows to attribute tags to all objects in any selected area at once
it: Permette di attribuire in una sola volta le etichette a tutti gli oggetti presenti in un''area selezionata

en: NanoLog adjustment and browsing layer
it: Livello NanoLog di regolazione e navigazione

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
it: Utilizza il gestore delle password di sistema per memorizzare le credenziali delle API. (Sono supportati KWallet e gnome-keyring.)

en: Import OSM data in o5m format
it: Importa i dati OSM nel formato o5m

en: extended options for editing opening_hours
it: opzioni avanzate per la modifica degli orari di apertura

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
it: Permette l''apertura di file gpx/osm che intersecano l''area dello schermo attualmente visualizzata

en: Display OpenStreetMap object information
it: Mostra le informazioni dell''oggetto OpenStreetMap

en: Bring in errors from Osm Inspector and display it on the current JOSM bounding box
it: Riporta gli errori da Osm Inspector e visualizzali sul riquadro corrente di JOSM

en: Import/export OSM data in PBF format
it: Importa/esporta dati OSM in formato PBF

en: Import PDF file into a layer and convert pdf lines to ways.
it: Importa un file PDF in un livello e converte le linee del pdf in ways.

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
it: Scrivi la posizione gps nella testata del file immagine. Esegui questo comando tramite il menu del tasto destro sul livello dell''immagine.

en: Make photos movable and position them on the map.
it: Rende le foto spostabili e le posiziona sulla mappa.

en: Read and write osmosis poly filter files
it: Legge e scrive i file di filtro poly di osmosis

en: Adds map printing to JOSM
it: Aggiunge a JOSM la stampa delle mappe

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
it: Questa estensione semplifica la mappatura e la modifica degli itinerari dei trasporti pubblici

en: The RasterFiltersPlugin allows to choose and apply some images'' filters to some layers
it: RasterFiltersPlugin permette di scegliere a applicare immagini per filtrare alcuni livelli

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
it: Pannello di creazione e modifica della relazione e del multi-poligono.

en: Plugin for reverting changesets
it: Estensione per il ripristino dei gruppi di modifiche

en: Expand a simple intersection to a roundabout in gradual steps. Select an intersection node or a roundabout and press Crtl-Shift-R
it: Espandi una semplice intersezione in una rotonda in passaggi graduali. Seleziona un nodo di intersezione o una rotonda e premi Crtl-Shift-R

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
it: Renderizza gli itinerari (bus, scalata, bicicletta, etc...). I tipi di itinerario devono essere definiti all''interno del file routes.xml nella cartella delle estensioni

en: Provides routing capabilities.
it: Fornisce funzioni di navigazione

en: Loads data from SDS
it: Carica i dati da SDS

en: Imagery Layer for Sea Charts
it: Livello immagine per carte nautiche

en: Edit features for Sea Charts
it: Modifica caratteristiche delle carte nautiche

en: Gives user more tools that facilitate aligning and rotation of buildings.
it: Fornisce all''utente più strumenti che facilitano l''allineamento e la rotazione degli edifici.

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
it: Semplifica l''area eliminando i nodi su angoli molto ottusi. Questo può essere limitato dalla dimensione massima dell''area rimossa. Calcola anche la media dei nodi vicini.

en: Edit features for OpenSeaMap
it: Modifica caratteristiche per OpenSeaMap

en: Allows to draw splines
it: Abilita a disegnare curve

en: Allows to edit traffic information and export it to the urban mobility simulator SUMO
it: Permette di modificare le informazioni sul traffico e di esportarle per il simulatore di mobilità urbana SUMO

en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
it: Permetti l''aggiunta di contrassegni/nodi alle posizioni gps correnti.

en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
it: Fornisce un''interfaccia per l''editing dei tag in forma tabulare

en: Make terraced houses out of single blocks.
it: Genera delle case a schiera da singoli blocchi.

en: Adds a todo list dialog that makes it easy to go through large lists of objects
it: Aggiunge una finestra di dialogo con l''elenco delle cose da fare che semplifica la lettura di grandi elenchi di oggetti

en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Activate by holding T and slip map with left mouse button
it: Fornisce dei pulsanti per permettere di lavorare con un solo pulsante del mouse (stylus). Attivare tenendo premuto T e facendo scorrere la mappa con il pulsante sinistro del mouse

en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
it: Traccia gli edifici dalla mappa catastale della Repubblica Ceca. Necessita di un TracerServer (.NET o Mono) in esecuzione.

en: Traces buildings and other shapes from a map. Needs Tracer2Server to be running.
it: Traccia gli edifici ed altre forme da una mappa. Necessita di Tracer2Server per la sua esecuzione.

en: Plugin to digital sign OSM-Data
it: Estensione per firmare digitalmente i dati OSM

en: Editor to add turn lanes tags in highways
it: Editor per aggiungere le etichette delle corsie di svolta nelle strade

en: Provides a straightforward GUI for adding, editing and deleting turn lanes.
it: Mette a disposizione una semplice interfaccia per aggiungere, modificare ed eliminare delle corsie di svolta.

en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
it: L’estensione turnrestrictions permette di inserire e gestire le informazioni inerenti ai divieti di svolta presenti nella base dati di OpenStreetMap.

en: Allows undeleting object from OSM database
it: Permette di ripristinare un oggetto dal database di OSM

en: Several utilities that make your life easier.
it: Alcuni strumenti per facilitarsi la vita.

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
it: Scaricamento facilitato lungo un numeroso insieme di percorsi interconnessi

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
it: Abilita la ricerca di un punto del percorso importato da un file gpx.

en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
it: Guida una macchina da corsa dal punto A al punto B al di sopra delle immagini aeree, lasciando i cactus alle spalle.

en: Columbus V-900 CSV Files
it: File CSV Columbus V-900

en: Importing CSV file ''%s''...
it: Importazione del file CSV ''%s''...

en: Markers of
it: Contrassegni di

en: Show summary after import
it: Visualizza riepilogo dopo l''importazione

en: Do not zoom after import
it: Non riposizionare la visuale dopo l''importazione

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
it: Ignora le voci hdop/vdop/pdop

en: Warn on missing audio files
it: Avverti quando mancano i file audio

en: Warn on conversion errors
it: Avverti quando ci sono errori di conversione

en: Error in line
it: Errore alla linea

en: Missing audio file
it: File audio mancante

en: Commands
it: Comandi

en: No command has been found. Would you like to download and install default commands now?
it: Non è stato trovato alcun comando. Scaricare e installare i comandi predefiniti ora?

en: No command found
it: Nessun comando trovato

en: Default commands have been successfully installed
it: Comandi predefiniti caricati correttamente

en: Failed to download and install default commands.
    
    Error: {0}
it: Scaricamento dei comandi predefiniti fallito.
    
    Errore: {0}

en: Processing...
it: Elaborazione in corso...

en: Aborted
it: Annullato

en: Error executing the script:
it: Errore di esecuzione dello script:

en: Command line
it: Linea di comando

en: Set input focus to the command line.
it: Imposta il punto di inserimento sulla linea di comando.

en: Commands: {0}
it: Comandi: {0}

en: Point on the start
it: Punta all''inizio

en: Point on the end
it: Punta alla fine

en: Missing definition of new object with id {0}.
it: Manca la definizione del nuovo oggetto con id {0}.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <member> of relation {1}.
it: Manca l''attributo obbligatorio ''{0}'' sul <membro> della relazione {1}.

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
it: Valore non valido per l''attributo ''''uid''''. Ottenuto ''{0}''.

en: nodes
it: nodi

en: ways
it: vie

en: relations
it: relazioni

en: OSM objects
it: Oggetti OSM

en: Can not draw outside of the world.
it: Impossibile disegnare al di fuori dei confini della Terra.

en: Create grid of ways
it: Crea una griglia di percorsi

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
it: Costruisce una griglia di percorsi prendendo in considerazione due esistenti composti da più nodi ed aventi un nodo in comune

en: More tools: {0}
it: Più strumenti: {0}

en: Select two ways with a node in common
it: Seleziona due percorsi con un nodo in comune

en: Select two ways with alone a node in common
it: Seleziona due percorsi con solo un nodo in comune

en: Create a grid of ways
it: Crea una griglia di percorsi

en: Download Track ...
it: Scarica tracciato ...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
it: Scarica un tracciato GPX da openstreetmap.org

en: Download Track
it: Scarica tracciato

en: Filename
it: Nome del file

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
it: È stato generato un errore durante l''analisi del file gpx {0}. Sarà disponibile soltanto una parte del file.

en: Error fetching URL {0}
it: Errore durante il prelevamento dell''indirizzo URL {0}

en: Error parsing data from URL {0}
it: Errore durante l''analisi dei dati provenienti dall''indirizzo URL {0}

en: Invalid URL {0}
it: Indirizzo URL {0} non valido

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
it: Privato (condiviso solo come punti anonimi, non ordinati)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
it: Pubblico (mostrato nella lista dei tracciati e come punti anonimi, non ordinati)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
it: Tracciabile (condiviso solo come punti anonimi, ordinati con marche temporali)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
it: Identificabile (mostrato nella lista dei tracciati e come punti identificabili, ordinati con marche temporali)

en: Upload Trace
it: Carica tracciato

en: Upload Traces
it: Carica tracciati

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
it: Definisce la visibilità del proprio tracciato per gli altri utenti OSM.

en: (What does that mean?)
it: (Cosa significa?)

en: Please enter Description about your trace.
it: Inserire la descrizione sul proprio tracciato.

en: Tags (comma delimited)
it: Etichette (delimitate dalla virgola)

en: Please enter tags about your trace.
it: Inserire le etichette sul proprio tracciato.

en: Selected track: {0}
it: Tracciato selezionato: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
it: Nessun livello GPX selezionato. Impossibile caricare un tracciato.

en: Uploading trace ...
it: Caricamento tracciato in corso ...

en: Upload canceled
it: Caricamento annullato

en: Error while uploading
it: Errore durante il caricamento

en: GPX upload was successful
it: Caricamento GPX completato con successo

en: Upload failed. Server returned the following message:
it: Caricamento fallito. Il server ha risposto con il seguente messaggio:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
it: Caricamento tracciato GPX in corso: {0}% ({1} di {2})

en: No description provided. Please provide some description.
it: Non è stata fornita alcuna descrizione. Specificarne una.

en: Uploading GPX Track
it: Caricamento del tracciato GPX in corso

en: Uploads traces to openstreetmap.org
it: Carica i tracciati su openstreetmap.org

en: Importing...
it: Importazione in corso...

en: Can''t load SVG diagram
it: Impossibile caricare il diagramma SVG

en: Can''t find root SVG element
it: Impossibile trovare l’elemento radice nell’SVG

en: Import primitives
it: Importa primitive

en: Cannot find configuration file!
it: Impossibile trovare il file di configurazione!

en: DXF files [ImportDxf plugin] (*.dxf)
it: File DXF [ImportDxf plugin] (*.dxf)

en: Please open or create data layer before importing
it: Si prega di aprire o creare un livello dati prima dell''importazione

en: Import dxf
it: Importa dxf

en: Scale:
it: Scala:

en: unit(s) =
it: unità =

en: Shows elevation profile
it: Visualizza il profilo altimetrico

en: Elevation Profile
it: Profilo altimetrico

en: Elevation Grid Layer (experimental!)
it: Livello griglia altitudine (sperimentale!)

en: Shows elevation grid layer
it: Visualizza livello griglia altitudine

en: Elevation Grid
it: Griglia altitudine

en: zoom in to load any tiles
it: ingrandire per caricare dei tasselli

en: increase zoom level to see more detail
it: aumenta il livello di ingrandimento per vedere più dettagli

en: No SRTM data
it: Nessun dato SRTM

en: Open the elevation profile window.
it: Apri la finestra del profilo altimetrico.

en: Avrg
it: Media

en: Gain
it: Aumento

en: Tracks
it: Tracciati

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Elevation profile for track ''{0}''.
it: Profilo altimetrico per il tracciato ''{0}''.

en: Elevation profile
it: Profilo altimetrico

en: (No elevation data)
it: (Nessun dato altimetrico)

en: Autosimplify
it: Semplificazione automatica

en: Simplify with initial epsilon
it: Semplifica con un epsilon iniziale

en: Save as is
it: Salva com''è

en: Snap to nodes
it: Scatta ai nodi

en: Add fixed points on click
it: Aggiungi punti fissi con il click

en: Add fixed points on spacebar
it: Aggiungi punti fissi con la barra spaziatrice

en: Allow edit existing ways
it: Consente la modifica di vie esistenti

en: Draw closed polygons only
it: Disegna solo i poligoni chiusi

en: FastDraw configuration
it: Configurazione FastDraw

en: Try copying tags from properties table
it: Prova a copiare le etichette dalla tabella delle proprietà

en: Epsilon multiplier
it: Moltiplicatore Epsilon

en: Starting Epsilon
it: Epsilon iniziale

en: Max points count per 1 km
it: Numero massimo di punti per 1 km

en: Enter key mode
it: Modalità tasto Invio

en: Auto add tags
it: Aggiungi automaticamente etichette

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Can not read settings
it: Impossibile leggere le impostazioni

en: Q=Options, Enter=save, Ctrl-Enter=save with tags, Up/Down=tune
it: Q=Opzioni, Enter=salva, Ctrl-Enter=salva con etichette, Up/Down=regola

en: Click or Click&drag to continue, Ctrl-Click to add fixed node, Shift-Click to delete, Enter to simplify or save, Ctrl-Shift-Click to start new line
it: Click o Click&trascina per continuare, Ctrl-Click per aggiungere un nodo fisso, Shift-Click per eliminare, Invio per semplificare o salvare, Ctrl-Shift-Click per iniziare una nuova linea

en: FastDrawing
it: Disegno veloce

en: Fast drawing mode
it: Modalità di disegno veloce

en: Please move the mouse to draw new way
it: Muovere il mouse per disegnare un nuovo percorso

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
it: Sei sicuro di non voler salvare la linea contenente {0} punti?

en: {0} m - length of the line
    {1} nodes
    {2} points per km (maximum)
    {3} points per km (average)
it: {0} m - lunghezza della linea
    {1} nodi
    {2} punti per km (massimo)
    {3} punti per km (media)

en: Line information
it: Informazioni sulla linea

en: Cannot place node outside of the world.
it: Impossibile posizionare un nodo al di fuori dei confini della Terra.

en: Draw the way by mouse
it: Disegna il percorso mediante il mouse

en: min distance={0} px ({1} m)
it: distanza min={0} pixel ({1} m)

en: Eps={0}, {1} points, {2} p/km
it: Eps={0}, {1} punti, {2} p/km

en: Fix addresses
it: Correggi indirizzi

en: Show dialog with incomplete addresses
it: Visualizza la finestra con gli indirizzi incompleti

en: Include objects used for guesses
it: Includi gli oggetti utilizzati per le possibilità

en: Fix street addresses
it: Correggi gli indirizzi

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
it: Cerca e correggi gli indirizzi senza strada (valida).

en: Data: {0}
it: Dati: {0}

en: Guess values for
it: Valori possibili per

en: Address has no street
it: L''indirizzo non ha una strada

en: Address has no valid street
it: L''indirizzo non ha una strada valida

en: Address has no post code
it: L''indirizzo non ha un codice di avviamento postale

en: Address has no city
it: L''indirizzo non ha una città

en: Address has no country
it: L''indirizzo non ha un paese

en: Assign to
it: Assegna a

en: Remove all address tags
it: Rimuovi tutte le etichette degli indirizzi

en: No name
it: Senza nome

en: Unresolved Addresses
it: Indirizzi non risolti

en: Select and close
it: Seleziona e chiudi

en: Fix unresolved addresses
it: Correggi gli indirizzi non risolti

en: Complete Addresses
it: Completa indirizzi

en: Incomplete Addresses
it: Indirizzi incompleti

en: Selected Addresses
it: Indirizzi selezionati

en: Selected Street
it: Strada selezionata

en: (No data)
it: (Senza dati)

en: Show incomplete addresses
it: Visualizza gli indirizzi incompleti

en: items
it: elementi

en: no items
it: nessun elemento

[ctx: address]
en: City
it: Città

en: Postcode
it: Codice di avviamento postale

en: Turns all guesses into the corresponding tag values.
it: Converte tutte le possibilità nei valori corrispondenti delle etichette.

en: Applied guessed values
it: Valori possibili applicati

en: Applied guessed values for
it: Valori possibili applicati per

en: Assign address to street
it: Assegna indirizzo alla strada

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
it: Assegna l’indirizzo(i) selezionato alla strada selezionata.

en: Set street name
it: Imposta il nome della strada

en: Convert ALL streets.
it: Converti TUTTE le strade.

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
it: Crea una relazione tra la strada e gli indirizzi collegati per TUTTE le strade contenute nel livello corrente.

en: Convert to relation.
it: Converti in relazione.

en: Create relation between street and related addresses.
it: Crea una relazione tra la strada e gli indirizzi collegati.

en: Create address relation for
it: Crea una relazione di indirizzo per

en: Guess
it: Possibilità

en: Tries to guess address data by picking the name of the closest object with according tag.
it: Tenta di determinare i dati di indirizzo prendendo il nome dell''oggetto immediatamente vicino con l''etichetta corrispondente.

en: Guessing address values
it: Tentativo di valorizzazione degli indirizzi in corso

en: Removes address related tags from the object.
it: Elimina le etichette relative all''indirizzo dall''oggetto.

en: Remove address tags
it: Elimina le etichette dell''indirizzo

en: Marks selected addresses in the map
it: Marca gli indirizzi selezionati nella mappa

en: Select incomplete addresses
it: Seleziona indirizzi incompleti

en: Selects all addresses with incomplete data.
it: Seleziona tutti gli indirizzi con dati incompleti.

en: Use tag ''addr:street'' or ''addr:place''
it: Utilizza etichetta ''addr:street'' o ''addr:place''

en: House Number Editor
it: Editor numeri civici

en: New values:
it: Nuovi valori:

en: Existing values:
it: Valori esistenti:

en: House number increment:
it: Incremento numero civico:

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
it[0]: Aggiorna le proprietà di {0} oggetto
it[1]: Aggiorna le proprietà di {0} oggetti

en: Default image projection
it: Proiezione predefinita dell''immagine

en: JOSM''s current projection
it: Proiezione corrente di JOSM

en: No projection file (.prj) found.<br>You can choose the default image projection ({0}) or JOSM''s current editor projection ({1}) as original image projection.<br>(It can be changed later from the right click menu of the image layer.)
it: Non è stato trovato alcun file di proiezione (.prj).<br>È possibile scegliere la proiezione predefinita dell''immagine ({0}) oppure la proiezione corrente di JOSM ({1}) come proiezione originale dell''immagine.<br>(Può essere cambiata successivamente cliccando con il tasto destro sul livello dell''immagine.)

en: Layer Properties
it: Proprietà del livello

en: Error while creating image layer: {0}
it: Errore durante la creazione del livello immagine: {0}

en: Import image
it: Importa immagine

en: Import georeferenced image
it: Importa immagine georeferenziata

en: Error while creating image layer:
it: Errore durante la creazione del livello immagine:

en: Zoom to selected image
it: Ingrandisci l''immagine selezionata

en: Enable experimental beta-features (might be unstable)
it: Abilita funzioni sperimentali (potrebbe essere instabile)

en: Display hour when the picture was taken
it: Mostra l''ora in cui è stata scattata la foto

en: Number of images to be pre-fetched (forwards and backwards)
it: Numero di immagini da pre-caricare (in avanti e indietro)

en: You are logged in as ''{0}''.
it: Sei registrato come ''{0}''.

en: You are currently not logged in.
it: Non sei attualmente registrato

en: Login
it: Accedi

en: Logout
it: Esci

en: Forward
it: Avanti

en: Toggle: {0}
it: Commuta: {0}

en: Export all images
it: Esporta tutte le immagini

en: Export selected sequence
it: Esporta la sequenza selezionata

en: Export selected images
it: Esporta le immagini selezionate

en: Select a directory
it: Seleziona una cartella

en: Explore
it: Esplora

en: A tag with key <i>{0}</i> is already present on the selected OSM object.
it: Un’etichetta con chiave <i>{0}</i> è già presente nell’oggetto OSM selezionato.

en: Do you really want to replace the current value <i>{0}</i> with the new value <i>{1}</i>?
it: Si vuole davvero di sostituire il valore corrente <i>{0}</i> con il nuovo valore <i>{1}</i>?

en: Tag conflict
it: Conflitto di etichette

en: View in browser
it: Vedi nel browser

en: Copy key
it: Copia chiave

en: Image actions
it: Azioni per l''immagine

en: Image key
it: Chiave immagine

en: Sequence key
it: Chiave sequenza

en: image has no key
it: l''immagine non ha alcuna chiave

en: {0} images in {1} sequences
it: {0} immagini  in {1} sequenze

en: Login successful, return to JOSM.
it: Accesso riuscito, ritorna a JOSM

en: No images found
it: Nessuna immagine trovata

en: Microsoft Streetside Images
it: Immagini Microsoft Streetside

en: Streetside layer
it: Livello Streetside

en: {0} downloaded images
it: {0} immagini scaricate

en: {0} images in total
it: {0} immagini totali

en: Open Streetside layer
it: Apri il livello Streetside

en: Download Streetside images in current view
it: Scarica le immagini Streetside nella vista corrente

en: Walk mode
it: Madalità camminata

en: Zoom to the currently selected Streetside image
it: Ingrandisci l''immagine Streetside attualmente selezionata

en: No image selected
it: Nessuna immagine selezionata

en: Press "{0}" to download images
it: Premi "{0}" per scaricare le immagini

en: Microsoft Streetside image
it: Immagine Microsoft Streetside

en: Open Streetside window
it: Apri la finestra Streetside

en: Next picture
it: Immagine successiva

en: Shows the next picture in the sequence
it: Mostra la prossima immagine della sequenza

en: Previous picture
it: Immagine precedente

en: Shows the previous picture in the sequence
it: Mostra l''immagine precedente della sequenza

en: Jump to red
it: Salta al rosso

en: Jumps to the picture at the other side of the red line
it: Salta all''immagine dall''altra parte della linea rossa

en: Jump to blue
it: Salta al blu

en: Jumps to the picture at the other side of the blue line
it: Salta all''immagine dall''altra parte della linea blu

en: Stops the walk.
it: Ferma la camminata

en: Play
it: Riproduci

en: Continues with the paused walk.
it: Continua la camminata sospesa.

en: Pause
it: Pausa

en: Pauses the walk.
it: Sospendi la camminata.

en: Use 24 hour format
it: Usa il formato 24 ore

en: Move to picture''s location with next/previous buttons
it: Spostati sulla posizione dell’immagine con i pulsanti successivo/precedente

en: Preview images when hovering its icon
it: Anteprima delle immagini quando si passa con il mouse sull''icona

en: Cut off sequences at download bounds
it: Limita le sequenze ai confini dell’area scaricata

en: Download mode
it: Modalità scaricamento

en: Wait for full quality pictures
it: Attendi per le foto ad alta qualità

en: Follow selected image
it: Segui l''immagine selezionata

en: Go forward
it: Vai avanti

en: I got it, close this.
it: Fatto, chiudere.

en: Streetside 360° image info
it: Informazioni immagine Streetside 360°

en: Displays detail information on the currently selected Streetside image
it: Mostra informazioni dettagliate sull’immagine Streetside attualmente selezionata

en: Select Microsoft Streetside from the Imagery menu, then click on a blue vector bubble..
it: Seleziona Microsoft Streetside dal menù ‘immagini aeree’, quindi clicca sulla bolla vettoriale blu...

en: The Streetside layer has stopped downloading images, because the requested area is too big!
it: Il livello Streetside ha smesso di scaricare immagini perché l’area richiesta è troppo grande!

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
it: Per risolvere questo problema, bisogna ingrandire e caricare un area più piccola della mappa.

en: everything in the visible area
it: ogni cosa nell''area visibile

en: areas with downloaded OSM-data
it: aree con dati OSM scaricati

en: only when manually requested
it: solo quando richiesto manualmente

en: Downloading
it: In download

en: Exporting Streetside Images
it: Esportazione delle immagini di Streetside

en: The amount of running downloads is equal to 0
it: Il totale degli scaricamenti in corso è pari a 0

en: Downloading Streetside images
it: Scaricamento delle immgini Streetside

en: Total Streetside images: {0}
it: Numero totale di immagini Streetside: {0}

en: NanoLog of {0} entries
it: NanoLog di {0} voci

en: NanoLog of {0} lines, {1} of them with coordinates.
it: NanoLog di {0} linee, {1} delle quali con coordinate.

en: Correlate with GPX...
it: Correla a GPX...

en: Put on GPX...
it: Poni su GPX...

en: Correlate entries with GPS trace
it: Correla elementi al tracciato GPS

en: Save layer...
it: Salva livello...

en: Save NanoLog layer
it: Salva livello NanoLog

en: Open NanoLog panel
it: Apri pannello NanoLog

en: Open NanoLog file...
it: Apri file NanoLog...

en: Could not read NanoLog file:
it: Impossibile leggere il file NanoLog:

en: Edit opening hours
it: Modifica orari di apertura

en: Edit time-tag of selected element in a graphical interface
it: Modifica l''etichetta dell''orario dell''elemento selezionato tramite interfaccia grafica

en: edit existing tag
it: modifica etichetta esistente

en: edit new tag
it: modifica nuova etichetta

en: Display clock in 12h mode.
it: Visualizza l''orologio in modalità 12h.

en: Choose key
it: Scegli la chiave

en: apply {0}
it: applica {0}

en: There is something wrong in the value near:
it: È presente qualche errore nel valore vicino a:

en: Info: {0}
it: Informazioni: {0}

en: Correct the value manually and than press Enter.
it: Correggi il valore manualmente e quindi premi Invio.

en: Error in timeformat
it: Errore nel formato dell''orario

en: open end
it: chiusura

en: Import Osm Inspector Bugs...
it: Importa Osm Inspector Bugs...

en: Open OsmInspector
it: Apri OsmInspector

en: Open a OSM Inspector selection list window.
it: Apri una finestra di selezione OSM Inspector.

en: Current Selected Bug Info
it: Informazioni bug correntemente selezionate

en: Prev OSMI bug
it: Bug OSMI precedente

en: Next OSMI bug
it: Bug OSMI successivo

en: OSM Inspector Bugs
it: Bug OSM Inspector

en: Selected Bug Info
it: Informazioni bug selezionato

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
it: Si desidera salvare la calibrazione corrente del livello {0}?

en: Select an option
it: Seleziona un''opzione

en: Load Picture Calibration...
it: Carica calibrazione immagine...

en: Loads calibration data from a file
it: Carica i dati di calibrazione da un file

en: Loading file failed: {0}
it: Caricamento file fallito: {0}

en: Problem occurred
it: Si è verificato un problema

en: Import World File Calibration...
it: Importa World File Calibration...

en: Loads calibration data from a world file
it: Carica i dati di calibrazione da un file world

en: Reset Calibration
it: Reimposta la calibrazione

en: Reset calibration
it: Reimposta la calibrazione

en: Calibration reset
it: Reimposta calibrazione

en: Save Picture Calibration...
it: Salva la calibrazione dell''immagine...

en: Saves calibration data to a file
it: Salva i dati della calibrazione su un file

en: Saving file failed: {0}
it: Salvataggio file fallito: {0}

en: Export World file Calibration...
it: Esporta World file Calibration...

en: Calibrated
it: Calibrato

en: New picture layer from clipboard
it: Nuovo livello immagine dagli appunti

en: Supported image files, *.zip, *.kml
it: File immagine supportati, *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
it: Nuovo livello immagine da file...

en: KML calibration is in beta stage and may produce incorrectly calibrated layers!
    Please use {0} to upload your KMLs that were calibrated incorrectly.
it: La calibrazione KML è in una fase beta e può produrre dei livelli calibrati non correttamente!
    Si prega di utilizzare {0} per caricare i propri KML che non sono stati calibrati correttamente.

en: Notification
it: Avviso

en: PicLayer move
it: Spostamento PicLayer

en: Moved
it: Spostato

en: Drag to move the picture
it: Trascinare per muovere l''immagine

en: PicLayer rotate
it: Rotazione PicLayer

en: Rotated
it: Ruotato

en: Drag to rotate the picture
it: Trascinare per ruotare l''immagine

en: PicLayer scale X
it: Ridimensionamento X PicLayer

en: Scaled by X
it: Ridimensionamento X

en: Drag to scale the picture in the X Axis
it: Trascinare per ridimensionare l''immagine sull''asse X

en: PicLayer scale
it: Ridimensionamento PicLayer

en: Scaled
it: Scalato

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
it: Trascinare per ridimensionare l''immagine sugli assi X e Y

en: PicLayer scale Y
it: Ridimensionamento Y PicLayer

en: Scaled by Y
it: Ridimensionamento Y

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
it: Trascinare per ridimensionare l''immagine sull''asse Y

en: PicLayer shear
it: Inclinazione PicLayer

en: Sheared
it: Inclinato

en: Drag to shear the picture
it: Trascina per inclinare l''immagine

en: PicLayer Move point
it: Spostamento punto PicLayer

en: Point added/moved
it: Punto aggiunto/mosso

en: Drag or create point on the picture
it: Trascina o crea un punto sull''immagine

en: PicLayer Remove point
it: Elimina punto PicLayer

en: Point removed
it: Punto eliminato

en: Remove point on the picture
it: Elimina punto sull''immagine

en: PicLayer Transform point
it: Trasformazione punto PicLayer

en: Point transformed
it: Punto trasformato

en: Transform point on the picture
it: Trasforma il punto sull''immagine

en: Calibration failed!
it: Calibrazione non riuscita

en: AutoCalibration
it: AutoCalibrazione

en: help
it: aiuto

en: Add Points...
it: Aggiungi Punti...

en: Point 2 to Point 3 (meter):
it: Da Punto 2 a Punto 3 (metri):

en: Run
it: Esegui

en: Point 1 to Point 2 (meter):
it: Da Punto 1 a Punto 2 (metri):

en: defined
it: definito

en: accept
it: accetta

en: reset
it: azzera

en: AutoCalibration - check calibration
it: AutoCalibrazione - controllo calibrazione

en: Calibration Files
it: File di calibrazione

en: Could not find the map object.
it: Impossibile trovare l''oggetto della mappa.

en: PicLayer failed to load or import the image.
it: PicLayer non ha potuto caricare o importare l''immagine.

en: Nothing in clipboard
it: Niente negli appunti

en: The clipboard data is not an image
it: I dati contenuti negli appunti non sono un''immagine

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
it: Attenzione: fallita la gestione del file zip ''{0}''. L''eccezione è stata: {1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
it: È stato trovato un file di calibrazione associato all''immagine: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
it: Imposta "{0}" a si/no/chiedi nelle preferenze
    per controllare il caricamento automatico dei file di calibrazione.

en: Do you want to apply it ?
it: Si desidera applicarlo ?

en: Load calibration file?
it: Caricare il file di calibrazione?

en: It will be applied automatically.
it: Sarà applicato automaticamente.

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
it: Inoltre, d''ora in poi, il file di calibrazione sarà sempre caricato automaticamente.

en: Get Address
it: Ottieni Indirizzo

en: No address was found for this object.
it: Non è stato trovato alcun indirizzo per questo oggetto

en: Successfully added address to selected object:
it: Indirizzo aggiunto correttamente all''oggetto selezionato:

en: Unknown Error:
it: Errore sconosciuto:

en: Please select exactly one object.
it: Selezionare esattamente un oggetto.

en: Get address | Get addresses
it[0]: Ottieni indirizzo
it[1]: Ottieni indirizzi

en: Handy Address Interpolation Functions
it: Funzioni facilitate per l''interpolazione di indirizzo

en: Define Address Interpolation
it: Definisci un''interpolazione di indirizzo

en: Odd
it: Dispari

en: Even
it: Pari

en: Alphabetic
it: Alfabetico

en: Numeric
it: Numerico

en: Actual
it: Reale

en: Estimate
it: Stima

en: Potential
it: Possibile

en: Relation: {0}
it: Relazione: {0}

en: Associate with street using:
it: Associa alla strada utilizzando:

en: Numbering Scheme:
it: Schema della numerazione:

en: Increment:
it: Incremento:

en: Starting #:
it: # iniziale:

en: Ending #:
it: # finale:

en: Accuracy:
it: Accuratezza:

en: Convert way to individual house numbers.
it: Converti percorso in numeri civici indipendenti.

en: Will associate {0} additional house number nodes
it: Assocerà {0} nodi supplementari per i numeri civici

en: City:
it: Città:

en: State:
it: Regione:

en: Post Code:
it: Codice postale:

en: Country:
it: Nazione:

en: Full Address:
it: Indirizzo completo:

en: Optional Information:
it: Informazioni aggiuntive:

en: Please select a street to associate with address interpolation way
it: Selezionare una strada da associare al percorso di interpolazione degli indirizzi

en: Please select address interpolation way for this street
it: Selezionare un percorso di interpolazione degli indirizzi per questa strada

en: Expected odd numbers for addresses
it: Erano attesi numeri dispari per gli indirizzi

en: Expected even numbers for addresses
it: Erano attesi numeri pari per gli indirizzi

en: Expected valid number for increment
it: E'' atteso un numero valido per l''incremento

en: Country code must be 2 letters
it: Il codice della nazione deve essere composto da 2 lettere

en: Please enter valid number for starting and ending address
it: Inserire un numero valido per l''indirizzo iniziale e finale

en: Alphabetic address must end with a letter
it: Un indirizzo alfabetico deve terminare con una lettera

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
it: Il numero iniziale e finale deve essere lo stesso per gli indirizzi alfabetici

en: Starting address letter must be less than ending address letter
it: La lettera iniziale dell''indirizzo deve essere minore di quella finale

en: Please enter valid number for starting address
it: Inserire un numero valido per l''indirizzo iniziale

en: Please enter valid number for ending address
it: Inserire un numero valido per l''indirizzo finale

en: Starting address number must be less than ending address number
it: Il numero iniziale dell''indirizzo deve essere minore di quello finale

en: Align Way Segments
it: Allinea i segmenti del percorso

en: Please select two segments that don''t share any nodes.
    Alternatively put the pivot on their common node.
it: Si prega di selezionare due segmenti che non condividono alcun nodo.
    In alternativa impostare il perno sul loro nodo comune.

en: Aligning would result nodes ''outside the world''.
    Alignment not possible.
it: L''allineamento produrrebbe dei nodi ''esterni ai confini della Terra''.
    Allineamento non possibile.

en: There is at least a non-pivot endpoint of the alignee that joins more than two way segments.
    Preserved angles type alignment is not possible.
it: C''è almeno una estremità non impostata come perno dell''allineamento che unisce più di due segmenti di percorso.
    Non è possibile l''allineamento con angoli invariati.

en: The alignment is not possible with maintaining the angles of the joint segments.
    Either choose the ''keep length'' aligning method or select other segments.
it: L''allineamento non è possibile mantenendo invariati gli angoli tra i segmenti uniti.
    Scegliere se utilizzare il metodo di allineamento a ''lunghezze invariate'' oppure selezionare altri segmenti.

en: An intersection point would fall outside its adjacent nodes.
    This is an unsupported scenario.
it: Un punto di intersezione cadrebbe fuori dai nodi adiacenti.
    Questa è una possibilità non supportata.

en: Undocumented problem occured.
it: C''è stato un problema non documentato.

en: AlignWayS: Alignment not possible
it: Allineamento percorsi: allineamento non possibile

en: Align way segment
it: Segmento di allineamento percorso

en: Please select two segments that don''t share any nodes
     or put the pivot on their common node.
it: Si prega di selezionare due segmenti che non condividono alcun nodo
     oppure stabilire come perno il nodo comune.

en: Align Way Segments: Modes
it: Allineamento segmenti di percorso: modalità

en: Align Ways control panel
it: Pannello di controllo dell''allineamento percorsi

en: This panel activates in Align Ways mode:
it: Questo pannello si attiva nella modalità di allineamento percorsi:

en: Length preserved
it: Lunghezza invariata

en: Angle preserved
it: Angolo invariato

en: Align with:
it: Allinea con:

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that its length is preserved.</html>
it: <html>Allinea il segmento di percorso al riferimento in modo da mantenere la sua lunghezza.</html>

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that the angles of its adjacent segments are preserved.<br/>The length of the aligned segment is likely to change as result.</html>
it: <html>Allinea il segmento di percorso al riferimento in modo da mantenere gli angoli compresi tra i segmenti adiacenti.<br/>La lunghezza dei segmenti allineati è destinata a cambiare il risultato.</html>

en: Align Ways
it: Allinea percorsi

en: I''m ready!
it: Sono pronto!

en: AlignWays Tips
it: Suggerimenti sull''allineamento percorsi

en: AlignWays: What''s New...
it: Allineamento percorsi: novità...

en: Align Ways mode
it: Modalità di allineamento percorsi

en: Parameter ''{0}'' must not be null
it: il parametro ''{0}'' non deve essere nullo

en: Segment to be aligned cannot be the same with the reference segment.
    Please choose a different segment to be aligned.
it: Il segmento da allineare non può essere lo stesso del segmento di riferimento.
    Si prega di selezionare un segmento da allineare differente.

en: AlignWayS message
it: Messaggio allineamento percorsi

en: Reference segment cannot be the same with the segment to be aligned.
    Please choose a different reference segment.
it: Il segmento di riferimento non può essere lo stesso del segmento da allineare.
    Si prega di selezionare un segmento di riferimento differente.

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Alt-click: Clear selection
it: Ctrl-Click: seleziona il segmento del percorso di riferimento; Alt-click: svuota la selezione

en: : Align segments; Alt-click: Clear selection
it: : allinea i segmenti; Alt-click: svuota la selezione

en: Ctrl-click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
it: Ctrl-click: seleziona il segmento del percorso di riferimento; Click: seleziona il segmento del percorso da allineare

en: Click: select way segment to be aligned; Alt-click: Clear selection
it: Click: seleziona il segmento del percorso da allineare; Alt-click: svuota la selezione

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
it: Ctrl-Click: seleziona il segmento del percorso di riferimento; Click: seleziona il segmento del percorso da allineare

en: Welcome to the</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Plugin<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...or it rather should be called <br>
    <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span> Plugin...
it: Benvenuto </span><br>
    nell''estensione <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span><br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...o dovrebbe piuttosto chiamarsi <br>
    estensione <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span>...

en: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays will
    help you to align two way segments. This can be handy when for instance
    you sketch the outlines of a building and want its side to be parallel
    with a street or road.<br>
    <br>
    Some tips may help before you start:
    </p>
    </html>
it: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays ti aiuterà
    ad allineare due segmenti di percorso. Questo potrebbe essere utile ad esempio
    quando si tracciano i contorni di un edificio e si desidera che i suoi lati siano
    paralleli alla strada.<br>
    <br>
    Ecco alcuni consigli che possono aiutare prima di iniziare:
    </p>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Select a reference segment.</b> You can do this by <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>ing
    on a segment. The other, to be aligned segment will become parallel to
    this one. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
it: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Seleziona un segmento di riferimento.</b> Questo si può fare facendo <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>
    su un segmento. L’altro segmento da allineare diventerà parallelo
    a questo. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Select the to be aligned segment.</b> You can do this by simply <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing on a different segment. 
    The rotation pivot will be highlighted by default in the centre of the segment.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
it: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Seleziona il segmento da allineare.</b> Questo si può fare semplicemente <b><i><span style="color:green">cliccando</span></i></b> su un segmento differente. 
    Il punto di rotazione sarà impostato in modo predefinito nel centro del segmento.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Optionally <b>change the rotation pivot point</b>. In order to get parallel with the reference segment, the to be aligned segment will rotate around this point. You can choose the two extremities or the centre of the segment by <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing nearby. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
it: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Eventualmente <b>si può modificare il punto di rotazione</b>. Per rendere parallelo il segmento di riferimento con il segmento da allineare, quest''ultimo ruoterà attorno a questo punto. Si possono selezionare le due estremità oppure il centro del segmento <b><i><span style="color:green">cliccando</span></i></b> nelle vicinanze. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Align the segments.</b> Press <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Alternatively you''ll find the command in the <b>Tools</b>
     menu or may want to place the action on the <b>toolbar</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
it: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Allinea i segmenti.</b> Premere <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. In alternativa ci sarà il comando sotto il menu <b>Strumenti</b>
     oppure potrebbe essere necessario posizionare quest''azione sulla <b>barra degli strumenti</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> There is an easy way to start over your selections if you want: <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b> somewhere on the map.
    </div>
    </html>
it: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Ultimo consiglio:</b> Volendo c''è un metodo semplice per lavorare sulla selezione corrente: <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b> su un qualsiasi punto della mappa.
    </div>
    </html>

en: Don''t show this again
it: Non mostrare nuovamente

en: What''s new...
it: Cosa c''è di nuovo...

en: Added <b>angle preserving</b> aligning mode
it: Aggiunta la modalità di allineamento <b>ad angoli invariati</b>

en: Various improvements and bugfixes
it: Vari miglioramenti e correzioni di errori

en: Browser not supported.
it: Browser non supportato.

en: Building address
it: Costruzione indirizzo

en: empty
it: vuoto

en: skip
it: salta

en: House number:
it: Numero civico:

en: Street:
it: Strada:

en: Post code:
it: Codice postale:

en: Building:
it: Edificio:

en: Tags:
it: Etichette:

en: Source:
it: Origine:

en: Name:
it: Nome:

en: update building info
it: aggiorna le informazioni dell''edificio

en: Tag Element
it: Etichetta per elemento

en: Select an item to tag.
it: Selezionare un oggetto da etichettare.

en: Tag Building
it: Etichetta per edificio

en: Area Selection
it: Selezione dell''area

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
it: Selezionare un''area (es. edificio) da da un''immagine sottostante.

en: Area Selector
it: Selettore di area

en: Trying to detect an area at:
it: Tentativo di rilevare un''area in:

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
it: Impossibile rilevare poligono dove selezionato.

en: replace building
it: sostituisci edificio

en: Add address | Add addresses
it[0]: Aggiungi indirizzo
it[1]: Aggiungi indirizzi

en: Error Report
it: Rapporto di errore

en: Something went wrong!
it: Qualcosa è andato storto!

en: Please file a bug report on the github project page under
it: Si prega di inviare una segnalazione di errore nella pagina del progetto GitHub seguente

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
it: Fateci sapere cosa avete fatto e che cosa è accaduto aggiungendo il seguente testo al rapporto di errore, in modo che possiamo trovare la fonte del problema.

en: Area Selector - Preferences
it: Selettore Area - Preferenze

en: Settings for the area detection algorithm.
it: Impostazioni per l''algoritmo di rilevamento dell''area.

en: Boofcv - high resolution images
it: Boofcv - immagini alta risoluzione

en: Custom - low resolution images
it: Personalizzata - immagini a bassa risoluzione

en: Algorithm
it: Algoritmo

en: Choose wich algorithm should be used. "Auto" tries to find an area with Boofcv and uses the custom algorithm as a fallback.
it: Scegli quale algoritmo debba essere usato. "Auto" cercherà di trovare un''area con Boofcv e userà l''agoritmo personalizzato come ripiego.

en: Thinning Iterations
it: Iterazioni di assottigliamento

en: How often thinning operation should be applied (Default {0}).
it: Quanto spesso deve essere applicata l''operazione di assottigliamento (Predefinito {0}).

en: Distance Tolerance
it: Tolleranza Distanza

en: Maximum distance in meters between a point and the line to be considered as a member of this line (Default: {0}).
it: Distanza massima in metri tra un punto e la linea per considerarlo come membro della linea stessa (impostazione predefinita: {0}).

en: Angle Tolerance
it: Angolo di Tolleranza

en: Lines with a smaller angle (degrees) than this will be combined to one line (Default {0}).
it: Linee con un angolo minore (gradi) rispetto a questo saranno combinate in una sola linea (Predefinito {0}).

en: Color Threshold
it: Soglia colore

en: The color threshold defines how much a color may differ from the selected color. The red, green and blue values must be in the range of (selected - threshold) to (selected + threshold). (Default: {0}).
it: La soglia di colore definisce quanto un colore può differire dal colore selezionato. I valori di rosso, verde e blu devono essere nell''intervallo tra (selected - threshold) e (selected + threshold). (Default: {0}).

en: Use HSV based algorithm
it: utilizzare algoritmo basato su HSV

en: Use hue and saturation instead of RGB distinction to select matching colors.
it: Utilizzare tinta e saturazione invece della sitinzione RGB per selezionare i colori corrispondenti.

en: merge nodes
it: unione nodi

en: Merge nodes with existing nodes
it: Fondere i nodi con i nodi esistenti

en: Replace existing buildings
it: Sostituisce gli edifici esistenti

en: Replace an existing building with the new one.
it: Sostituisce l''edificio esistente con uno nuovo

en: Show Address Dialog after mapping an area
it: Mostra una finestra di dialogo Indirizzo dopo aver mappato un''area

en: Debugging mode will write images for each processing step.
it: la modalità debugging scriverà immagini per ogni fase del processo.

en: Please choose the address type
it: Si prega di scegliere il tipo di indirizzo

en: <html>{0} is a <strong>street</strong>.</html>
it: <html>{0} è una <strong>via</strong>.</html>

en: <html>{0} is a <strong>place</strong>.</html>
it: <html>{0} è un <strong>luogo</strong>.</html>

en: <html>Remember my choice for <strong>{0}</strong> in {1} {2} for this session.</html>
it: <html>Ricorda la mia scelta per <strong>{0}</strong> in {1} {2} per questa sessione.</html>

en: Fetch Address
it: Recupera Indirizzo

en: Are you sure that you want to add it?
it: Sicuro di volerlo aggiungere?

en: Duplicate Address
it: Indirizzo Duplicato

en: Distance between building center and address coordinates:
it: Distanza tra il centro dell''edificio e le coordinate dell''indirizzo:

en: An unexpected exception occurred:
it: Si è verificata un’eccezione inattesa:

en: An unexpected exception occurred while checking for address duplicates:
it: Si è verificata un''eccezione imprevista durante il controllo dei duplicati dell''indirizzo:

en: Server URL:
it: URL del server:

en: Auto Tools
it: Strumenti Automatici

en: to {0} primitive | to {0} primitives
it[0]: alla primitiva {0}
it[1]: alle primitive {0}

en: ReplaceBuilding
it: SostituisciEdificio

en: Replace imported buildings
it: Sostituisci gli edifici importati

en: AutoTools:ReplaceBuilding
it: StrumentoAutomatico:SostituisciEdificio

en: Select at least one building.
it: Seleziona minimo un edificio

en: Select only buildings without nodes.
it: Seleziona solo gli edifici, senza i nodi.

en: Select two buildings.
it: Seleziona due edifici

en: There is no building to replace
it: Nessun edificio da sostituire

en: Select maximum two buildings.
it: Seleziona massimo due edifici

en: Cannot replace relations.
it: Impossibile sostituire le relazioni.

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
it: Questo strumento può solamente sostituire un nodo, trasformare un nodo in un percorso o un multi-poligono, oppure sostituire un percorso con un altro percorso.

en: Cannot replace relations
it: Impossibile sostituire le relazioni

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
it: Nodo appartenente a percorso(i), impossibile sostituire.

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
it: La relazione non è un multi-poligono, non può essere utilizzata come sostituzione.

en: Replace geometry for node {0}
it: Sostituisci dimensioni e posizione per il nodo {0}

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
it: Si prega di selezionare un percorso esistente nella base dati ed un nuovo percorso avente dimensioni e posizione corrette.

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
it: I percorsi devono essere interamente all''interno dell''area scaricata.

en: The way to be replaced cannot have any nodes with properties or relation memberships unless they belong to both ways.
it: Il percorso da sostituire non deve avere alcun nodo contenente proprietà o appartenenze a relazioni, a meno che essi non appartengano ad entrambi i percorsi.

en: Exceeded iteration limit for robust method, using simpler method.
it: È stato superato il limite di iterazioni per il metodo robusto, utilizzo il metodo più semplice.

en: Replace geometry for way {0}
it: Sostituisci dimensioni e posizione del percorso {0}

en: Too many ways are added: {0}!
it: Sono stati aggiunti troppi percorsi: {0}!

en: Knife tool
it: Coltellino svizzero

en: Split way.
it: Dividi la way.

en: Alert Message
it: Messaggio di allerta

en: Street Name:
it: Nome della strada:

en: Big buildings mode
it: Modalità grandi edifici

en: Rotate crosshair
it: Ruota mirino

en: Buildings tags:
it: Etichette degli edifici:

en: Cannot place building outside of the world.
it: Impossibile posizionare l''edificio al di fuori dei confini della Terra.

en: Add nodes for building
it: Aggiungi nodi per l''edificio

en: Create building
it: Crea edificio

en: Add address for building
it: Aggiungi indirizzo per l''edificio

en: Set building shape to circle
it: Imposta la forma degli edifici a cerchio

en: Set buildings shape to circle
it: Imposta la forma circolare per gli edifici

en: Set building shape to rectangle
it: Imposta la forma degli edifici a rettangolo

en: Set buildings shape to rectangle
it: Imposta la forma rettangolare per gli edifici

en: Set buildings size
it: Imposta dimensione degli edifici

en: Use Address dialog
it: Usa la finestra Indirizzo

en: Auto-select building
it: Selezione Automatica Edifici

en: Use address nodes under buildings
it: Utilizza i nodi di indirizzo sotto gli edifici

en: Circle
it: Cerchio

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Set buildings size and shape
it: Imposta dimensione e forma degli edifici

en: Buildings width/diameter:
it: Larghezza/diamentro degli edifici

en: Length step:
it: Lunghezza del passo:

en: Advanced...
it: Avanzate...

en: Draw buildings
it: Disegna edifici

en: Point on the corner of the building to start drawing
it: Posizionati nell’angolo dell’edificio per iniziare a disegnare

en: Point on opposite end of the building
it: Posizionati sull’angolo opposto dell’edificio

en: Set width of the building
it: Imposta la larghezza dell’edificio

en: Merge address points
it: Unisci i punti degli indirizzi

en: Move tags from address nodes inside buildings to building ways
it: Sposta le etichette dai nodi degli indirizzi all''interno degli edifici alle vie degli edifici

en: Select both address nodes and building ways to merge
it: Selezionare entrambi i nodi degli indirizzi e le strade delle costruzioni da fondere

en: No address nodes found in the selection
it: Nessun nodo indirizzo trovato nella selezione

en: No building ways found in the selection
it: Nessun tracciato ''building'' trovato nella selezione

en: There is {0} building with multiple address nodes inside | There are {0} buildings with multiple address nodes inside
it[0]: C''è {0} edificio con nodi indirizzo multipli all''interno
it[1]: Ci sono {0} edifici con nodi indirizzo multipli all''interno

en: There is {0} building with address conflicts | There are {0} buildings with address conflicts
it[0]: C''è {0} edificio con indirizzi in conflitto
it[1]: Ci sono {0} edifici con indirizzi in conflitto

en: No address nodes inside buildings found
it: Nessun nodo indirizzo trovato all''interno dell''edificio

en: Auto sourcing
it: Sorgente auto-determinata

en: Please enable at least two WMS layers in the cadastre-fr plugin configuration.
    Layers ''Building'' and ''Parcel'' added by default.
it: Si prega di abilitare almeno due livelli WMS nella configurazione dell''estensione cadastre-fr.
    Sono stati aggiunti i livelli predefiniti ''Building'' e ''Parcel'' .

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
it: Attenzione: non è stato possibile mettere sempre in primo piano la finestra del pannello delle opzioni. L''eccezione è stata: {0}

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
it: Per abilitare l''estensione WMS del catasto, modificare
    la proiezione corrente con una delle proiezioni
    del catasto e riprovare

en: Change the current projection
it: Cambia la proiezione attuale

en: Administrative boundary
it: Confine amministrativo

en: Extract commune boundary
it: Estrai il confine del comune

en: Only on vectorized layers
it: Solo su livelli vettoriali

en: Cancel current grab
it: Annulla il trascinamento corrente

en: Cancel current grab (only vector images)
it: Annulla il trascinamento corrente (solo immagini vettoriali)

en: Cadastre grab
it: Trascina catasto

en: Download Image from French Cadastre WMS
it: Scarica immagine dal WMS francese del catasto

en: Cadastre: {0}
it: Catasto: {0}

en: Georeference an image
it: Georeferenzia una immagine

en: Grab non-georeferenced image
it: Trascina immagine non georeferenziata

en: Georeferencing interrupted
it: Georeferenziazione interrotta

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
it: Quest''immagine contiene dei dati di georeferenziazione.
    Si desidera utilizzarli?

en: Load layer from cache
it: Carica livello da cache

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
it: Carica la posizione dalla cache (solo se la cache è abilitata)

en: {0} not allowed with the current projection
it: {0} non ammesso con la proiezione corrente

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
it: Impossibile caricare la cache {0} siccome non è compatibile con la proiezione corrente

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
it: Il file selezionato {0} non è un file di cache proveniente da quest''estensione JOSM (estensione del file non valida)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
it: La posizione {0} è già sullo schermo. Cache non caricata.

en: (optional)
it: (facoltativo)

en: Change location
it: Cambia posizione

en: Set a new location for the next request
it: Imposta una nuova posizione per la prossima richiesta

en: Add a new municipality layer
it: Aggiungi un nuovo livello comunale

en: Commune
it: Comune

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
it: <html>Inserire il nome della città o paese.<br>Utilizzare la sintassi e la punteggiatura conosciuta da www.cadastre.gouv.fr .</html>

en: Departement
it: Provincia

en: <html>Departement number (optional)</html>
it: <html>Numero della provincia (opzionale)</html>

en: Add new layer
it: Aggiungi un nuovo livello

en: Open Cadastre Preferences
it: Preferenze Open Cadastre

en: Refine georeferencing
it: Affina georeferenziazione

en: Improve georeferencing (only raster images)
it: Migliora georeferenziazione (solo immagini raster)

en: Reset cookie
it: Reimposta il cookie

en: Get a new cookie (session timeout)
it: Ottieni un nuovo cookie (sessione scaduta)

en: Save image as...
it: Salva immagine come...

en: PNG files (*.png)
it: File PNG (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
it: File GeoTiff (*.tif)

en: Export image (only raster images)
it: Esporta immagine (solo immagini raster)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
it: È presente più di un livello WMS
    Selezionare prima uno di questi, e poi riprovare

en: on polygon
it: sul poligono

en: Helping tool for tag address
it: Strumento per etichettare l''indirizzo

en: CadastreFR - Buildings
it: CadastreFR - Edifici

en: Next no
it: Prossimo numero

en: Enter addresses
it: Inserisci indirizzo

en: Adjust WMS
it: Regola WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
it: Regola la posizione del livello WMS (salvata soltanto per le immagini non vettoriali)

en: Add "source=..." to elements?
it: Aggiungere "source=..." agli elementi?

en: Download from Cadastre
it: Scarica da Cadastre

en: Objects:
it: Oggetti:

en: Select to download buildings in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare gli edifici nell''area di download selezionata.

en: address
it: indirizzo

en: Select to download addresses in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare gli indirizzi nell''area di download selezionata.

en: symbol
it: simbolo

en: Select to download symbols in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare i simboli nell''area di download selezionata.

en: Select to download water bodies in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare i corpi idrici nell''area di download selezionata.

en: parcel
it: particella catastale

en: Select to download cadastral parcels in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare le particelle catastali nell''area di download selezionata.

en: parcel number
it: appezzamento numero

en: Select to download cadastral parcel numbers in the selected download area.
it: Seleziona per scaricare i numeri delle particelle catastali nell’area di scarico selezionato.

en: section
it: sezione

en: Select to download cadastral sections in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare le sezioni catastali nell''area di download selezionata.

en: locality
it: località

en: Select to download localities in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare le località nell''area di download selezionata.

en: commune
it: comune

en: Select to download municipality boundary in the selected download area.
it: Selezionare per scaricare il confine del comune nell''area di download selezionata.

en: <html>Nothing is enabled.<br>Please choose something to download.</html>
it: <html>Non è selezionato nulla.<br>Si prega di selezionare qualcosa da scaricare.</html>

en: Download cadastre data
it: Scarica dati cadastre

en: Recipient
it: Destinatario

en: Cadastre Edigeo files
it: File del Cadastre Edigeo

en: Replace original background by JOSM background color.
it: Sostituisci lo sfondo originale con il colore di sfondo JOSM.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
it: Inverti i colori grigi (per sfondi neri).

en: Set background transparent.
it: Imposta lo sfondo trasparente.

en: Disable image cropping during georeferencing.
it: Disabilita il ritaglio dell’immagine durante la georeferenziazione.

en: Use "Tableau d''assemblage"
it: Utilizza "Tableau d''assemblage"

en: Replace grey shades by white color only
it: Sostituisci la tonalità di grigi solo dal colore bianco

en: Select first WMS layer in list.
it: Seleziona il primo livello WMS della lista.

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
it: Non utilizzare una relazione per gli indirizzi (utilizza invece l''etichetta "addr:street" sugli elementi).

en: Merge downloaded cadastre data layers together.
it: Fondi insieme i livelli dati del catasto.

en: off
it: spento

en: high
it: alto

en: low
it: basso

en: Enable automatic caching.
it: Abilita la cache automatica.

en: Max. cache size (in MB)
it: Massima dimensione della cache (in MB)

en: French cadastre WMS
it: WMS francese del catasto

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
it: Un gestore speciale del wms francese del catasto all''indirizzo www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Leggere i Termini e Condizioni d''Uso qui (in francese): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>prima di effettuare qualsiasi caricamento di dati creati da quest''estensione.

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
it: <html>Valore della chiave "source" quando è abilitata la sorgente automatica</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
it: Sostituisci lo sfondo originale bianco con il colore di sfondo definito nelle preferenze di JOSM.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
it: Inverti i colori nero e bianco originali (e tutti i livelli di grigio intermedi). Utile per testi su sfondi scuri.

en: Allows multiple layers stacking
it: Permette la sovrapposizione di livelli multipli

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
it: Imposta la trasparenza dei livelli WMS. Destra è opaco, sinistra è trasparente.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
it: Traccia un rettangolo attorno i dati scaricati dal server WMS.

en: Image resolution:
it: Risoluzione immagine:

en: High resolution (1000x800)
it: Alta risoluzione (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
it: Media risoluzione (800x600)

en: Low resolution (600x400)
it: Bassa risoluzione (600x400)

en: Image filter interpolation:
it: Interpolazione zoom immagine:

en: Nearest-Neighbor (fastest) [ Default ]
it: Ordine zero (la più veloce) [ Predefinita ]

en: Bilinear (fast)
it: Bilineare (veloce)

en: Bicubic (slow)
it: Bicubica (lenta)

en: Vector images grab multiplier:
it: Moltiplicatore di trascinamento per immagini vettoriali:

en: Grab one image full screen
it: Trascina una immagine a pieno schermo

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
it: Trascina immagini più piccole (maggiore qualità ma più utilizzo di memoria)

en: Fixed size square (default is 100m)
it: Dimensioni fisse riquadro (predefinito è 100m)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
it: Dimensioni fisse (da 25 a 1000 metri)

en: Layers:
it: Livelli:

en: Sea, rivers, swimming pools.
it: Mare, fiumi, piscine.

en: Buildings, covers, underground constructions.
it: Edifici, luoghi chiusi, costruzioni sotto terra.

en: Symbols like cristian cross.
it: Simboli, come la croce cristiana.

en: Parcels.
it: Particelle catastali.

en: Parcels numbers, street names.
it: Numeri delle particelle catastali, nomi delle strade.

en: Address, houses numbers.
it: Indirizzo, numeri civici.

en: Locality, hamlet, place.
it: Località, paese, luogo.

en: Cadastral sections and subsections.
it: Sezioni e sottosezioni catastali.

en: Municipality administrative borders.
it: Confini comunali.

en: Raster images grab multiplier:
it: Moltiplicatore di trascinamento per immagini raster:

en: Add the "Tableau(x) d''assemblage" in the list of cadastre sheets to grab.
it: Aggiungi il "Tableau(x) d''assemblage" nella lista dei fogli catastali da trascinare.

en: Replace greyscale by white color (smaller files and memory usage).
it: Sostituisci la scala di grigi dal colore bianco (file più piccoli e poco utilizzo della memoria)

en: Display crosspieces:
it: Mostra trasversali:

en: Allows an automatic caching
it: Permette un caching automatico

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
it: I file più vecchi sono automaticamente eliminati quando superano questa dimensione

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
it: Seleziona automaticamente il primo livello WMS se esistono più livelli durante l''operazione di trascinamento.

en: Enable this to use the tag "add:street" on nodes.
it: Seleziona questo per utilizzare l''etichetta "add:street" sui nodi.

en: Merge automatically all cadastre data layers in a single final layer.
it: Fondi automaticamente tutti i livelli dati del catasto in un livello singolo.

en: Unexpected file extension. {0}
it: Estensione del file inaspettata. {0}

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
it: Posizione "''{0}"'' trovata in cache.
    Caricare prima la cache ?
    (No = cache nuova)

en: Select Feuille
it: Seleziona Feuille

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
it: Errore nel caricamento del file.
    Probabilmente è una vecchia versione del file di cache.

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
it: File di cache della zona di Lambert {0} (.{0})

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
it: File di cache della zona di Lambert CC9 {0} (.CC{0})

en: Guadeloupe Fort-Marigot cache file (.UTM1)
it: Guadalupa Fort-Marigot file di cache (.UTM1)

en: Guadeloupe Ste-Anne cache file (.UTM2)
it: Guadalupa Ste-Anne file di cache (.UTM2)

en: Martinique Fort Desaix cache file (.UTM3)
it: Martinica Fort Desaix file di cache (.UTM3)

en: Reunion RGR92 cache file (.UTM4)
it: File di cache di Riunione RGR92 (.UTM4)

en: CadastreGrabber: Illegal url.
it: CadastreGrabber: indirizzo url non valido.

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
it: Impossibile aprire una nuova sessione del client.
    Il server è in manutenzione oppure temporaneamente sovraccaricato.

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
it: Paese/città {0} non trovata, non disponibile
    oppure azione annullata

en: Choose from...
it: Scegliere da...

en: Select commune
it: Seleziona il comune

en: Downloading {0}
it: Scaricamento di {0}

en: Contacting WMS Server...
it: Collegamento al Server WMS in corso...

en: Create buildings
it: Crea un edificio

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
it: Per evitare un sovraccarico del WMS del catasto,
    la dimensione massima di importazione dell''edificio è di 1 km2.

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
it: Abilitare la sorgente automatica e controllare l''annata del catasto.

en: Extract SVG ViewBox...
it: Estrai il riquadro di visualizzazione SVG...

en: Extract best fitting boundary...
it: Estrai il riquadro più appropriato...

en: Create boundary
it: Creazione confine

en: Contacting cadastre WMS ...
it: Connessione al WMS del catasto ...

en: Image already loaded
it: Immagine già caricata

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
it: Comune vettorializzato!
    Utilizza il normale menu di trascinamento del catasto.

en: This commune is not vectorized.
    Please use the other menu entry to georeference a "Plan image"
it: Questo comune non è stato vettorializzato.
    Si prega di utilizzare l''altra voce del menu per georeferenziare una "immagine piana"

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
it: Cliccare il primo angolo per il ritaglio dell''immagine
    (richiesti due punti)

en: Image cropping
it: Ritaglio immagine

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
it: Cliccare la prima traversa di Lambert per la georeferenziazione
    (richiesti due punti)

en: Image georeferencing
it: Georeferenziazione immagine

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
it: Si desidera annullare completamente
    o riprovare

en: Ooops. I failed to catch all coordinates
    correctly. Retry please.
it: Ooops. Non sono riuscito ad ottenere tutte le coordinate
    correttamente. Ti prego di riprovare.

en: Enter cadastre east,north position
it: Inserire la posizione est,nord del catasto

en: (Warning: verify north with arrow !!)
it: (Attenzione: controllare la direzione nord mediante la freccia !!)

en: East
it: Est

en: I use the mouse
it: Utilizzo il mouse

en: Set {0} Lambert coordinates
it: Imposta {0} coordinate di Lambert

en: Click second corner for image cropping
it: Clicca il secondo angolo per il ritaglio dell''immagine

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
it: Clicca la seconda traversa di Lambert per la georeferenziazione

en: Reset offset
it: Reimposta scostamento

en: Reset offset (only vector images)
it: Reimposta scostamento (solo per immagini vettoriali)

en: Blank Layer
it: Livello vuoto

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
it: Livello WMS ({0}), {1} tasselli caricati

en: Is not vectorized.
it: Non è vettorializzato

en: Bounding box: {0}
it: Rettangolo di selezione: {0}

en: Image size (px): {0}/{1}
it: Dimensioni immagine (px): {0}/{1}

en: Is vectorized.
it: È stato vettorializzato

en: Commune bbox: {0}
it: Riquadro del comune: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
it: Versione del file cache non supportata; trovata {0}, attesa {1}
    Crearne uno nuovo.

en: Cache Format Error
it: Errore nel formato della cache

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
it: La zona di Lambert {0} nella cache è incompatibile con la corrente zona di Lambert {1}

en: Cache Lambert Zone Error
it: Errore nella zona di Lambert della cache

en: canvec tile helper
it: supporto per i tasselli canvec

en: Next ->
it: Successivo ->

en: <- Previous
it: <- Precedente

en: Display changeset
it: Mostra la lista delle modifiche

en: Open in OSM
it: Apri in OSM

en: Use
it: Usa

en: Please select a scheme to use.
it: Selezionare uno schema da usare.

en: Color Scheme
it: Schema di colori

en: Please select the scheme to delete.
it: Selezionare lo schema da eliminare.

en: Use the selected scheme from the list.
it: Usa lo schema selezionato nella lista.

en: Use the current colors as a new color scheme.
it: Usa i colori attuali come nuovo schema di colori.

en: Delete the selected scheme from the list.
it: Elimina lo schema selezionato nella lista.

en: Color Schemes
it: Schemi di colore

en: Copy as Level0L
it: Copia come Level0L

en: Edit as Level0L
it: Modifica come Level0L

en: No supported editor found. Please ''{0}'' set in advanced preferences!
it: Non è stato trovato alcun editor compatibile. Impostare ''{0}'' nelle preferenze avanzate!

en: Paste Level0L
it: Incolla Level0L

en: Task config
it: Configurazione dell'attività

en: Abort tag editing and close dialog
it: Annulla la modifica all''etichetta e chiudi la finestra

en: Apply edited tags and close dialog
it: Applica le etichette modificate e chiudi la finestra

en: Conflation
it: Fusione

en: Activates the conflation plugin
it: Attiva l''estensione di fusione

en: Matches
it: Corrispondenze

en: Reference only
it: Solo riferimento

en: Subject only
it: Solo soggetto

en: Matches ({0})
it: Corrispondenze ({0})

en: Reference only ({0})
it: Solo riferimenti ({0})

en: Subject only ({0})
it: Solo soggetto ({0})

en: Configure
it: Configura

en: Configure conflation options
it: Configura le opzioni di fusione

en: Remove selected matches
it: Rimuovi le corrispondenze selezionate

en: Remove ({0})
it: Rimuovi ({0})

en: Conflate
it: Fondi

en: Conflate selected objects
it: Fondi oggetti selezionati

en: Replace
it: Sostituisci

en: Conflation: {0}
it: Fusione: {0}

en: Conflate {0} objects
it: Combina gli oggetti {0}

en: Conflate ({0})
it: Combina ({0})

en: Zoom to selected primitive(s)
it: Ingrandisci alle primitive selezionate

en: Select selected primitive(s)
it: Seleziona primitive evidenziate

en: Select the primitives currently selected in the list
it: Seleziona le primitive correntemente evidenziate nell''elenco

en: Sorting scores
it: Ordinamento risultati

en: Conflate object pair
it: Fonde una coppia di oggetti

en: Cannot replace geometry.
it: Impossibile rimpiazzare la geometria.

en: Added {0} object to subject layer | Added {0} objects to subject layer
it[0]: Aggiunto {0} oggetto al livello subordinato
it[1]: Aggiunti {0} oggetti al livello subordinato

en: Remove {0} unmatched objects
it: Rimuovi {0} oggeti non corrispondenti

en: Interrupted Sequence ({0}/{1}): {2}
it: Sequenza Interrotta ({0}/{1}): {2}

en:  Max:
it:  Massimo:

en: Filter by area. Min:
it: Filtra per area. Min:

en: Union up to
it: Unione fino a

en: Weight
it: Peso

en: Standard Distance
it: Distanza Standard

en: below
it: sotto

en: Maximum Distance
it: Distanza Massima

en: Centroid Distance
it: Distanza del Centroide

en: Hausdorff Distance (Centroids Aligned)
it: Distanza del Hausdorff (Centroide Allineato)

en: Symmetric Difference
it: Differenza Simmetrica

en: Symmetric Difference (Centroids Aligned)
it: Differenza Simmetrica (Centroide Allineato)

en: Compactness
it: Compattezza

en: Tags (Exact Match):
it: Etichette (Corrispondenza Esatta):

en: List of tags to match
it: Lista delle etichette di cui verificare la corrispondenza

en: Identical Elements Filter
it: Filtro degli Elementi Identici

en: Matching
it: Confronto

en: Filtering
it: Filtraggio

en: Unioning
it: Unione

en: Programming
it: Programmazione

en: Replace Geometry
it: Sostituisci dimensioni e posizione

en: Merge Tags
it: Unisci Etichette

en: List of tags to merge
it: Lista delle etichette da unire

en: except
it: eccetto

en: List of tags to NOT merge (they will be ignored)
it: Lista delle etichette da NON unire (saranno ignorate)

en: Overwrite tags without confirmation
it: Sovrascrivi etichette senza conferma

en: Simple Example
it: Esempio Semplice

en: Advanced Example
it: Esempio Avanzato

en: <Please select data>
it: <Selezionare dati>

en: Configure conflation settings
it: Configura impostazioni di fusione

en: Generate matches
it: Genera corrispondenze

en: Merging
it: Unione

en: Reference:
it: Riferimento:

en: Subject:
it: Soggetto:

en: Selections must be made for both reference and subject.
it: Le selezioni dovrebbero essere fatte sia per la referenze che l''oggetto

en: Incomplete selections
it: Selezioni incomplete

en: Restore subject selection
it: Ripristina la selezione dell''oggetto

en: Restore reference selection
it: Ripristina il riferimento alla selezione

en: Freeze subject selection
it: Blocca oggetto selezionato

en: No valid OSM data layer present.
it: Nessun livello dati OSM valido presente.

en: Error freezing selection
it: Errore nel bloccare la selezione

en: Nothing is selected, please try again.
it: Non è stato selezionato niente, si prega di riprovare.

en: Empty selection
it: Nessuna selezione

en: Disambiguating
it: Disambigua

en: One to One
it: Uno ad Uno

en: Distance
it: Distanza

en: Standard
it: Predefinito

en: Centroid
it: Centroide

en: Download OSM data continuously
it: Scarica continuamente i dati OSM

en: Download map data continuously when paning and zooming.
it: Scarica continuamente i dati della mappa durante la panoramica e lo zoom.

en: Toggle the continuous download on/off
it: Attiva/disattiva il download continuo

en: Activate continuous downloads at startup.
it: Attiva lo scaricamento contivuo all''avvio.

en: Download Settings
it: Impostazioni di scaricamento

en: Settings for the continuous download.
it: Impostazioni per lo scaricamento continuo.

en: Maximum number of threads used for downloading, increasing this will cause the client to send more concurrent queries to the server.
it: Numero massimo di thread usati per lo scaricamento, un numero più grande comporta più richieste contemporanee al server da parte del client.

en: Requires restart
it: Richiede il riavvio

en: Max threads
it: Numero massimo di thread

en: Maximum number of boxes to download for each pan/zoom.
it: Numero massimo di quadrati da scaricare per ogni ingrandimento/scorrimento.

en: Wait time (milliseconds)
it: Tempo d''attesa (in millisecondi)

en: How much extra area around the viewport is it going to download. Setting this to 0 will not download any extra data.
it: Quanta area extra attorno all’area di visualizzazione deve scaricare. Il valore 0 significa che nessuna area in più verrà scaricata.

en: Extra download area
it: Area di scaricamento extra

en: Max area to download in degrees^2. Increasing this number will cause the plugin to download areas when you are zoomed far out.
it: Area massima da scaricare in gradi^2. Un numero più grande farà sì che il plugin scarichi aree lontane da dove sei in quel momento.

en: Max download area
it: Area massima di scaricamento

en: Download strategy
it: Strategia di download

en: TangoGPS Files (*.log)
it: File TangoGPS (*.log)

en: Coordinates imported:
it: Coordinate importate:

en: Format errors:
it: Errori di formato:

en: TangoGPS import success
it: Importazione TangoGPS corretta

en: TangoGPS import failure!
it: Importazione TangoGPS fallita!

en: TCX Files (*.tcx)
it: File TCX (*.tcx)

en: EditGpx
it: ModificaGpx

en: Layer for editing GPX tracks
it: Livello per la modifica dei tracciati GPX

en: Convert to GPX layer with anonymised time
it: Converti in livello GPX con orario anonimo

en: edit gpx tracks
it: modifica tracciati gpx

en: Import path from GPX layer
it: Importa percorso da un livello GPX

en: Drop existing path
it: Elimina percorso esistente

en: No GPX data layer found.
it: Non è stato trovato alcun livello dei dati GPX.

en: External tool error
it: Errore di uno strumento esterno

en: Child script have returned invalid data.
    
    stderr contents:
it: Gli script figli hanno restituito dei dati non validi.
    
    contenuto dello stderr:

en: exttool:{0}
it: strumento esterno:{0}

en: External Tool: {0}
it: Strumento esterno: {0}

en: Edit tool
it: Strumenti di modifica

en: CmdLine:
it: Linea di comando

en: External tools
it: Strumenti esterni

en: Delete tool "{0}"?
it: Eliminare strumento "{0}"?

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: New tool...
it: Nuovo strumento...

en: Install
it: Installa

en: Public
it: Pubblico

en: Could not get server response, check logs
it: Impossibile ottenere una risposta dal server, controllare i registri

en: Failed to login as {0}:
it: Fallito l''accesso come {0}:

en: The server did not return user ID
it: Il server non ha restituito l''ID utente

en: Failed to get messages as {0}:
it: Fallito il reperimento dei messaggi come {0}:

en: Open GeoChat panel
it: Apri il pannello GeoChat

en: Zoom in to see messages
it: Ingrandisci la visuale per vedere i messaggi

en: Enable autologin
it: Abilita accesso automatico

en: {0} user | {0} users
it[0]: {0} utente
it[1]: {0} utenti

en: not logged in
it: non connesso

en: Failed to log in to GeoChat:
it: Impossibile accedere alla GeoChat:

en: Failed to send message:
it: Fallita la spedizione del messaggio:

en: User {0} has left
it: L''utente {0} si è allontanato

en: User {0} is mapping nearby
it: L''utente {0} sta mappando nelle vicinanze

en: Users mapping nearby:
it: Utenti che mappano nelle vicinanze:

en: Private chat
it: Chat privata

en: Close tab
it: Chiudi scheda

en: Clear log
it: Azzera registro

en: Show users on map
it: Visualizza utenti sulla mappa

en: Position only
it: Solo posizione

en: Position, Time, Date, Speed
it: Posizione, Ora, Data, Velocità

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
it: Posizione, Ora, Data, Velocità, Altitudine

en: A By Time
it: A in tempo

en: A By Distance
it: A in distanza

en: B By Time
it: B in tempo

en: B By Distance
it: B in distanza

en: C By Time
it: C in tempo

en: C By Distance
it: C in distanza

en: Data Logging Format
it: Formato del log dei dati

en: Disable data logging if speed falls below
it: Disabilita il log dei dati se la velocità è minore

en: Disable data logging if distance falls below
it: Disabilita il log dei dati se la distanza è minore

en: Unknown logFormat
it: Formato del log sconosciuto

en: Port:
it: Porta:

en: refresh the port list
it: aggiorna l''elenco delle porte

en: Configure Device
it: Configura dispositivo

en: Connection Error.
it: Errore di connessione.

en: configure the connected DG100
it: configura il DG100 collegato

en: delete data after import
it: elimina i dati dopo l''importazione

en: Importing data from device.
it: Importazione dei dati dal dispositivo.

en: Importing data from DG100...
it: Importazione dati da DG100 in corso...

en: Error deleting data.
it: Errore nell''eliminazione dei dati.

en: imported data from {0}
it: dati importati da {0}

en: No data found on device.
it: Nessun dato trovato sul dispositivo.

en: Connection failed.
it: Connessione non riuscita.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
it: Impossibile caricare la libreria rxtxSerial. Se si ha bisogno di aiuto per installarla consultare la pagina Globalsat all''indirizzo http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
it: Importazione Globalsat

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
it: Importa dati da Globalsat Datalogger DG100 in un livello GPX.

en: Import
it: Importa

en: select gpx points and "blam!", find centre and direction of spread
it: seleziona i punti gpx e "blam!", trova il centro e la direzione di propagazione

en: Classes element below root child level
it: L''elemento delle classi è sotto il livello figlio principale

en: Class element ({0}) outside classes element
it: L’elemento della classe ({0}) è esterno all’elemento delle classi

en: Class element without name
it: Elemento della classe senza nome

en: Tag element outside basetag and implication elements
it: L''etichetta è esterna all''etichetta di base e agli elementi dell''implicazione

en: Implications element below root child level
it: L''elemento delle implicazioni è sotto il livello figlio principale

en: Tag without key
it: Etichetta senza chiave

en: Tag without value (key is {0})
it: Etichetta senza valore (chiave {0})

en: Closed classes while it was not open
it: Classi chiuse anche se non aperto

en: Closed classes element before all class elements were closed
it: Elemento delle classi chiuso prima della chiusura di tutti gli elementi della classe

en: Closed class element while none was open
it: Elemento di classe chiuso anche se non aperto

en: Closed basetags while it was not open
it: Etichette base chiuse anche se non aperte

en: Closed implications while it was not open
it: Implicazioni chiuse anche se non aperte

en: Tag element inside other tag element
it: Etichetta interna ad un''altra etichetta

en: Invalid opening xml tag <{0}> in state {1}
it: Etichetta xml di apertura <{0}> non valida in stato {1}

en: Condition isn''t finished at </condition> tag
it: La condizione non è finita con l''etichetta </condition>

en: Closing tag element that was not open
it: Etichetta di chiusura che non è stata aperta

en: Invalid closing xml tag </{0}> in state {1}
it: Etichetta xml di chiusura </{0}> non valida in stato {1}

en: Some tags have not been closed; now in state {0}
it: Alcune etichette non sono state chiuse; ora in stato {0}

en: Key element without attribute k
it: Elemento chiave senza l''attributo k

en: Condition is already finished at <{0}>
it: Condizione già finita con <{0}>

en: Unknown tag for condition: {0}
it: Etichetta sconosciuta per la condizione: {0}

en: Element must not have children: {0}
it: L''elemento non deve avere figli: {0}

en: Condition is already finished at </{0}>
it: La condizione è già finita in </{0}>

en: <and> needs at least one child
it: <and> richiede almeno un figlio

en: <or> needs at least one child
it: <or> richiede almeno un figlio

en: <not> needs at least one child
it: <not> richiede almeno un figlio

en: Wrong closing tag {0} (</{1}> expected)
it: Etichetta di chiusura {0} errata (attesa </{1}>)

en: Condition {0} not yet finished
it: La condizione {0} non è ancora finita

en: Group not yet evaluated
it: Gruppo non ancora valutato

en: Collection must contain at least one condition
it: La collezione deve contenere almeno una condizione

en: No ruleset has been selected!
it: Non è stato selezionato alcun insieme di regole!

en: No ruleset
it: Nessun insieme di regole

en: Syntax exception in access ruleset:
    {0}
it: Errore sintattico nell''accesso all''insieme di regole:
    {0}

en: File not found:
    {0}
it: File non trovato:
    {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
it: Problema durante l''accesso al file:
    {0}

en: File not found:
it: File non trovato:

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
it: Impossibile trovare l''insieme di regole interno {0}

en: height (m)
it: altezza (m)

en: width (m)
it: larghezza (m)

en: length (m)
it: lunghezza (m)

en: speed (km/h)
it: velocità (km/h)

en: weight (t)
it: peso (t)

en: axleload (t)
it: carico assiale (t)

en: Bookmark name
it: Nome del segnalibro

en: Bookmark name already exists!
it: Il nome del segnalibro esiste già!

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
it: Il nome del segnalibro non deve contenere ''{0}''!

en: Access class
it: Classe di accesso

en: Access class must not contain ''{0}''!
it: La classe di accesso non deve contenere ''{0}''!

en: Access types
it: Tipi di accesso

en: Vehicle properties
it: Proprietà del veicolo

en: Road requirements
it: Requisiti della strada

en: Max. incline up (%, pos.)
it: Pendenza massima in salita (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go up
it: Pendenza massima che il veicolo può sostenere in salita

en: Max. incline down (%, pos.)
it: Pendenza massima in discesa (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go down
it: Pendenza massima che il veicolo può sostenere in discesa

en: Surface blacklist
it: Lista superfici non percorribili

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
it: Lista delle superfici che il veicolo non può percorrere, i valori sono separati da punti e virgola (;)

en: max. tracktype grade
it: grado massimo del tipo di traccia

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
it: Il peggiore tipo di traccia (1-5) che il veicolo può utilizzare, 0 per nessuno

en: Change bookmark
it: Cambia segnalibro

en: Edit access parameters
it: Modifica parametri di accesso

en: Graph View Dialog
it: Finestra Graph View

en: Open the dialog for graph view configuration.
it: Apri la finestra per la configurazione della visualizzazione del grafo.

en: end nodes
it: nodi finali

en: incline
it: pendenza

en: Ruleset:
it: Insieme di regole:

en: Parameters:
it: Parametri:

en: Coloring:
it: Colorazione:

en: Create/update graph
it: Crea/aggiorna grafo

en: Settings for the Graphview plugin that visualizes routing graphs.
it: Impostazioni per l''estensione Graphview che visualizza i grafi di navigazione.

en: Ruleset
it: Insieme di regole

en: Use built-in rulesets
it: Utilizza gli insiemi di regole interni

en: External ruleset directory:
it: Cartella dell''insieme di regole esterne:

en: Select directory
it: Seleziona la cartella

en: Vehicle
it: Veicolo

en: Restore defaults
it: Ripristina i valori predefiniti

en: Visualization
it: Visualizzazione

en: Draw directions separately
it: Disegna le direzioni separatamente

en: Node color
it: Colore del nodo

en: Arrow color
it: Colore della freccia

en: Arrowhead fill color
it: Colore di riempimento della punta della freccia

en: Arrowhead placement
it: Posizione della punta della freccia

en: New bookmark
it: Nuovo segnalibro

en: Really delete "{0}"?
it: Si desidera veramente eliminare "{0}"?

en: Bookmark deletion
it: Eliminazione del segnalibro

en: Really restore default bookmarks?
    All manually added or edited bookmarks will be lost!
it: Si desidera veramente ripristinare i segnalibri predefiniti?
    Tutti i segnalibri aggiunti o modificati manualmente saranno persi!

en: Bookmark reset
it: Ripristina segnalibri

en: Choose node color
it: Scegliere un colore del nodo

en: Choose arrow color
it: Scegliere un colore della freccia

en: Choose arrowhead fill color
it: Scegliere il colore di riempimento della punta della freccia

en: Routing graph calculated by the GraphView plugin
it: Grafo di navigazione calcolato dall''estensione GraphView

en: GraphView layer is not mergable
it: Il livello GraphView non è unibile

en: graphview default node
it: nodo predefinito graphview

en: graphview default segment
it: segmento predefinito graphview

en: graphview arrowhead core
it: centro della punta della freccia graphview

en: Weights must be given as positive decimal numbers with unit "t" or without unit.
it: I pesi devono essere espressi con numeri decimali positivi mediante l’unità "t" oppure senza unità.

en: Lengths must be given as positive decimal numbers with unit "m", "km", "mi" or without unit.
    Alternatively, the format FEET'' INCHES" can be used.
it: Le lunghezze devono essere espresse con numeri decimali positivi mediante l''unità "m", "km", "mi" oppure senza unità.
    In alternativa può essere utilizzato il formato FEET'' INCHES".

en: Speeds should be given as numbers without unit or as numbers followed by "mph".
it: Le velocità devono essere espresse con numeri senza unità oppure con numeri seguiti da "mph".

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
it: Le pendenze devono essere espresse con numeri decimali positivi seguiti da "%".

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
it: I gradi del tipo di traccia devono essere degli interi compresi tra 0 e 5.

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
it: I valori di superficie non devono contenere alcuno dei seguenti caratteri: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''

en: Imagery XML Files
it: File XML delle immagini aeree

en: Save Imagery XML file
it: Salva file XML delle immagini aeree

en: XML Imagery Bounds
it: Confini del file XML delle immagini aeree

en: Generate Imagery XML bounds for the selection
it: Genera confini del file XML delle immagini aeree per la selezione

en: edit bounds for selected defaults
it: modifica i confini per i predefiniti selezionati

en: Download imagery XML bounds
it: Scarica confini XML delle immagini aeree

en: Validating error in file {0}:
    {1}
    Do you want to continue without validating the file ?
it: Errore di validazione nel file {0}:
    {1}
    Si desidera continuare senza validare il file?

en: Open Imagery XML file
it: Apri file XML delle immagini aeree

en: Export tiles
it: Esporta tasselli

en: Append cache name
it: Aggiungi al nome della cache

en: Export Tiles
it: Esporta Tasselli

en: Cache name:
it: Nome della cache:

en: Object count:
it: Conteggio oggetti:

en: file system path
it: percorso del file system

en: Export directory:
it: Directory di esportazione:

en: Append cache name to export directory.
it: Aggiungi il nome della cache alla directory di esportazione.

en: No export directory set.
it: Nessuna directory di esportazione impostata.

en: Calibration Layer
it: Livello di calibrazione

en: A deprecated calibration geometry of {0} nodes by {1}
it: Una geometria di calibrazione deprecata di {0} nodi vicino a {1}

en: A calibration geometry of {0} nodes by {1}
it: Una geometria di calibrazione di {0} nodi vicino a {1}

en: Change Color
it: Cambia il colore

en: Deprecate Offset
it: Scostamento deprecato

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
it: Si è sicuri che questo scostamento delle immagini aeree è errato?

en: Are you sure this calibration geometry is aligned badly?
it: Si è sicuri che questa geometria di calibrazione è male allineata?

en: Warning: deprecation is basically irreversible!
it: Attenzione: la deprecazione è fondamentalmente irreversibile!

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
it: Per memorrizzare gli scostamenti delle immagini aeree si deve essere un utente OSM registrato.

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
it: Si prega di inserire il motivo per cui si è marcato questo scostamento delle immagini aeree come deprecato

en: Please enter the reason why you mark this calibration geometry as deprecated
it: Si prega di inserire il motivo per cui si è marcato questo scostamento della geometria come deprecato

en: Notifying the server of the deprecation...
it: Notifica della deprecazione al server...

en: Get Imagery Offset...
it: Ottieni scostamento delle immagini aeree...

en: Download offsets for current imagery from a server
it: Scarica gli scostamenti per le immagini aeree correnti da un server

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
it: Nessun dato per questa regione. Si prega di regolare il livello delle immagini aeree e di caricare uno scostamento.

en: Loading imagery offsets...
it: Caricamento degli scostamenti delle immagini aeree...

en: Error processing XML response: {0}
it: Errore nell''elaborazione della risposta XML: {0}

en: Imagery Offset Database
it: Database degli scostamenti delle immagini aeree

en: Calibration geometries
it: Geometrie di calibrazione

en: Deprecated offsets
it: Scostamenti deprecati

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
it: Il livello superiore delle immagini aeree è stato spostato presumibilmente per combaciare
    con i dati OSM presenti nell''area. Si prega di controllare che lo scostamento sia ancora valido
    scaricando i tracciati GPS e confrontandoli assieme ai dati OSM e le immagini aeree.

en: A layer has been added with a calibration geometry. Hide data layers,
    find the corresponding feature on the imagery layer and move it accordingly.
it: È stato aggiunto un livello con una geometria di calibrazione. Nascondere i livelli dei dati,
    trovare la caratteristica corrispondente sul livello delle immagini aeree e spostarlo di conseguenza.

en: Deprecated by {0} on {1}
it: Deprecato da {0} su {1}

en: Created by {0} on {1}
it: Creato da {0} su {1}

en: Offset Information
it: Informazioni sullo scostamento

en: Report this offset
it: Riporta questo scostamento

en: You are to notify moderators of this offset. Why?
it: Si sta per notificare ai moderatori questo scostamento. Perché?

en: Reporting the offset...
it: Riporto lo scostamento...

en: An imagery offset of {0}
it: Uno scostamento delle immagini aeree di {0}

en: Imagery ID
it: ID delle immagini aeree

en: A calibration geometry of {0} nodes
it: Una geometria di calibrazione di {0} nodi

en: Determined right here
it: Deciso proprio qui

en: Determined {0} away
it: Deciso a {0} di distanza

en: Reason
it: Motivo

en: This entry has been reported.
it: Questo elemento è stato riportato.

en: Server has rejected the request
it: Il server ha rifiutato la richiesta

en: Unable to connect to the server
it: Impossibile connettersi al server

en: Store Imagery Offset...
it: Salva scostamento immagini aeree...

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
it: Carica uno scostamento per le immagini aeree correnti (oppure un oggetto geometria di calibrazione) su un server

en: Store calibration geometry
it: Memorizza geometria di calibrazione

en: Store imagery offset
it: Memorizza scostamento delle immagini aeree

en: The selected object can be used as a calibration geometry. What do you intend to do?
it: L''oggetto selezionato può essere utilizzato come una geometria di calibrazione. Cosa si intende fare?

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
it: Il livello superiore delle immagini aeree non ha alcun scostamento. Si è sicuri di volerlo caricare?

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
it: Si sta per registrare uno scostamento delle immagini aeree. Altri utenti potranno utilizzarlo in questa area per mappare.
    Si prega di assicurare la massima precisione possibile, e di descrivere a quale regione è applicabile questo scostamento.

en: You are registering a calibration geometry. It should be the most precisely positioned object, with
    clearly visible boundaries on various satellite imagery. Please describe this object and its whereabouts.
it: Si sta per registrare una geometria di calibrazione. Essa dovrebbe essere l''oggetto posizionato più precisamente, con
    i confini ben definiti su varie immagini satellitari. Si prega di descrivere questo oggetto e la sua precisa posizione.

en: Uploading a new offset...
it: Caricamento del nuovo scostamento...

en: This string should be 3 to 200 letters long.
it: Questa stringa dovrebbe essere lunga dalle 3 alle 200 lettere.

en: Normal
it: Normale

en: Rotate 90
it: Ruota di 90°

en: Rotate 180
it: Ruota di 180°

en: Rotate 270
it: Ruota di 270°

en: WayPoint Image
it: Immagine del punto del percorso

en: Display non-geotagged photos
it: Visualizza le foto non georeferenziate

en: Imported Images
it: Immagini importate

en: Next image
it: Immagine successiva

en: Previous image
it: Immagine precedente

en: Rotate left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate image left
it: Ruota l''immagine a sinistra

en: Rotate right
it: Ruota a destra

en: Rotate image right
it: Ruota l''immagine a destra

en: Import vector graphics
it: Importa immagini vettoriali

en: SVG files [ImportVec plugin] (*.svg)
it: File SVG [estensione ImportVec] (*.svg)

en: Improve Way
it: Miglioramento Way

en: Improve Way mode
it: Modalità Miglioramento Way

en: Vertical layer:
it: Livello verticale:

en: Structure type:
it: Tipo di struttura:

en: Offset into background:
it: Offset nello sfondo:

en: Please insert a value.
it: Inserire un valore.

en: Please press spacebar first to add "outer" object to relation.
it: Premi per prima la barra spaziatrice per aggiungere l’oggetto “outer” alla relazione

en: Relation-Error
it: Errore della Relazione

en: true
it: vero

en: Import BIM File
it: Importa File BIM

en: No data selected.
it: Nessun dato selezionato

en: No relation or no relation member with role "outer" selected.
it: Nessuna relazione o membro di relazione con ruolo “outer” selezionato.

en: Activates the plug-in
it: Attiva l’estensione

en: Working Level
it: Livello di lavoro

en: Selects the working level.
it: Seleziona il livello di lavoro

en: Level Name
it: Nome del livello

en: The object preset you want to tag.
it: L''oggetto preimpostato che si desidera etichettare.

en: Apply Tags
it: Applica i Tag

en: Add a new level
it: Aggiungi un nuovo livello

en: <html> Please insert the new level-tag number you want to add.<br>  <i>Info</i>: <br> If the OK button got pressed you will switch to the drawing action.<br>To finish the new object please press spacebar. The new level<br>will be tagged automatically. </html>
it: <html> Inserire il nuovo numero che vuoi aggiungere per l’etichetta level.<br> <i>Informazione</i>: <br> Se premi il pulsante OK passerai al disegno.<br>Per terminare il nuovo oggetto premi lo spazio. Il nuovo livello<br>verrà etichettato automaticamente. </html>

en: level number:
it: numero livello:

en: Example: ''2'' or ''3''
it: Esempio: ''2'' o ''3''

en: Indoor Mapping Helper
it: Aiuto per la Mappatura di Interni

en: Insert level
it: Inserisci livello

en: Add a new level to layer.
it: Aggiungi un nuovo livello al livello.

en: Level name
it: Nome del livello

en: Working level: NONE
it: Livello di lavoro: NESSUNO

en: Shows the current working level.
it: Mostra il livello di lavoro attuale.

en: Repeat on
it: Ripeti

en: OUTER
it: ESTERNO

en: Creation-Tool for multipolygon with role: outer. To finish press the spacebar.
it: Strumento di creazione di multipoligoni con ruolo: outer. Premi la barra spaziatrice per terminare.

en: INNER
it: INTERNO

en: Creation-Tool for multipolygons with role: inner. To finish press spacebar. To add to relation select "outer" and press enter.
it: Strumento di creazione di multipoligoni con ruolo: inner. Premi la barra spaziatrice per terminare. Per aggiungere alla relazione seleziona “outer” e premi invio.

en: Deactivate multipolygon function.
it: Disattiva la funzione multipoligono

en: Working level: {0}
it: Livello di lavoro: {0}

en: GPX info mode
it: Modalità di informazione GPX

en: Move the mouse to show trackpoint info for current layer. Hold shift to highlight tracks
it: Muovere il mouse per visualizzare le informazioni sul punto del tracciato per il livello corrente. Tenere premuto shift per evidenziare i tracciati

en: Delete this
it: Elimina questo

en: Delete this&older
it: Elimina questo e il più vecchio

en: Track name:
it: Nome del tracciato:

en: JavaFX is not available.
it: JavaFX non è disponibile.

en:  Please update to Java 11+.
it:  Aggiornare a Java 11+.

en: Channel-Digraph created from the active OSM-Layer
it: Digrafo dei canali creato dal livello OSM attivo

en: Create Channel Digraph
it: Crea digrafo dei canali

en: this layer is no osm data layer
it: il livello non è un livello dati osm

en: Converting OSM graph into Channel Digraph
it: Conversione del grafo OSM in un digrafo dei canali

en: filtering ways
it: filtraggio dei percorsi

en: creating Channel-Digraph
it: creazione del digrafo dei canali

en: sealing Digraph
it: chiusura Digrafo

en: calculating Strong Connectedness
it: calcolo delle connessioni forti

en: creating DigraphLayer
it: creazione del livello del digrafo

en: JunctionChecking
it: Verifica dei collegamenti

en: Open the junctionchecking window.
it: Apri la finestra di verifica dei collegamenti.

en: junctions
it: collegamenti

en: Channel-Digraph creation
it: Creazione del digrafo dei canali

en: seal Channel Digraph
it: chiudi digrafo dei canali

en: calculate strong connected channels
it: calcola gli archi con connessione forte

en: Junctionchecking/junctions searching
it: Verifica/ricerca dei collegamenti

en: order of junction (n):
it: ordine del collegamento (n):

en: produce OSM-Relations: junction
it: produci relazioni OSM: junction

en: if enabled the plugin produces osm-relations from the junction subgraphs
it: se abilitato l''estensione produce delle relazioni osm dai sottografi del collegamento

en: create the channel digraph
it: crea il digrafo dei canali

en: Check
it: Verifica

en: Search
it: Ricerca

en: search for junctions in the channel subset
it: ricerca i collegamenti nel sottoinsieme del canale

en: The marked channels contains a junctioncandidate (white). To test this candidat mark these channel and press the "Check" button again.
it: I canali contrassegnati contengono un candidato a collegamento (bianco). Per provare questo candidato contrassegna questo collegamento è premi nuovamente il tasto "Verifica".

en: The marked channels are a {0}-ways junction
it: I canali contrassegnati sono un collegamento a {0}-vie

en: The marked channels are not a junction:
it: I canali contrassegnati non sono un collegamento:

en: construct channel digraph and search for junctions
it: costruisci un digrafo dei canali e cerca i collegamenti

en: Number of {0}-ways junctions found: {1}
it: Numero di {0}-ways junctions found: {1}

en: generate all combinations from entrie/exit candidates
it: genera tutte le combinazioni dai candidati ad entrata/uscita

en: Check the direction
it: Controlla la direzione

en: Check the direction of the selected stream/river. Is it correct?
     Progress:
it: Controlla la direzione del torrente/fiume selezionato. È corretta?
     Avanzamento:

en: Correct
it: Corretto

en: Wrong
it: Sbagliato

en: <HTML><U>C</U>orrect direction</HTML>
it: <HTML><U>C</U>orreggi direzione</HTML>

en: Direction of river is correct.
it: La direzione del fiume è corretta.

en: <HTML><U>W</U>rong dirrection</HTML>
it: <HTML><U>D</U>irezione errata</HTML>

en: Direction of river is wrong.
it: La direzione del fiume è errata

en: <HTML><U>I</U>gnore this way</HTML>
it: <HTML><U>I</U>gnora questa way</HTML>

en: Ignore direction of this way.
it: Ignora la direzione di questo percorso.

en: Check direction of streams
it: Controlla la direzione dei corsi d’acqua

en: Check direction of streams and rivers
it: Controlla la direzione di torrenti e fiumi

en: No more directions to check!
it: Nessun’altra direzione da controllare!

en: Replace way
it: Sostituisci la way

en: Replace way of selected way with a new way
it: Sostituisce la way selezionata con una nuova way

en: Connection Failed
it: Connessione fallita

en: Not connected
it: Non connesso

en: Connecting
it: Connessione in corso

en: Connected
it: Connesso

en: no name
it: senza nome

en: Show GPS data.
it: Mostra dati GPS.

en: Way Info
it: Informazioni sul percorso

en: Speed
it: Velocità

en: Course
it: Rotta

en: LiveGPS layer
it: Livello LiveGPS

en: Capture GPS Track
it: Cattura traccia GPS

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
it: Connettiti al server gpsd e visualizza la posizione corrente sul livello LiveGPS.

en: Center Once
it: Centra una volta

en: Center the LiveGPS layer to current position.
it: Centra il livello LiveGPS sulla posizione corrente.

en: Auto-Center
it: Centratura automatica

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
it: Centra continuamente il livello LiveGPS sulla posizione corrente.

en: Show
it: Visualizza

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Measured values
it: Valori misurati

en: Open the measurement window.
it: Apri la finestra delle misurazioni

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
it: Azzera i risultati correnti della misurazione e cancella il tracciato della misurazione.

en: Path Length
it: Lunghezza del percorso

en: Selection Length
it: Lunghezza della selezione

en: Selection Area
it: Area della selezione

en: Selection Radius
it: Raggio della selezione

en: Angle
it: Angolo

en: Angle between two selected Nodes
it: Angolo compreso tra due nodi selezionati

en: Layer to make measurements
it: Livello in cui fare le misurazioni

en: measurement mode
it: modalità misurazione

en: Measurements
it: Misure

en: Merge overlap
it: Unisci sovrapposizioni

en: Merge overlap of ways.
it: Unisci le sovrapposizioni dei percorsi.

en: Merge Overlap (combine)
it: Unisci sovrapposizioni (combina)

en: Michigan Left
it: Divieto di svolta a sinistra Michigan

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
it: Aggiunge dei divieti di svolta a sinistra per insiemi di 4 o 5 percorsi.

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
it: Selezionare 4 o 5 percorsi per assegnare i divieti di svolta a sinistra.

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
it: Selezionare 4 percorsi che formano una relazione chiusa.

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
it: Impossibile ordinare i percorsi. Verificare le loro direzioni

en: Create Michigan left turn restriction
it: Crea divieto di svolta a sinistra Michigan

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
it: Impossibile trovare dei nodi intermedi. Controllare la propria selezione

en: About Plugin
it: Informazioni sull''estensione

en: Native password manager plugin
it: Estensione per la gestione nativa delle password

en: No native password manager could be found!
it: Non è stato trovato alcun gestore delle password nativo!

en: Depending on your Operating System / Distribution, you may have to create a default keyring / wallet first.
it: In base al proprio sistema operativo / distribuzione potrebbe essere necessario creare prima un portachiavi predefinito.

en: No thanks, use JOSM''s plain text preferences storage
it: No grazie, memorizza il testo in chiaro nelle preferenze di JOSM

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
it: Sono stati trovati dei dati sensibili che sono rimasti nelle preferenze di JOSM (testo in chiaro).

en: Transfer to password manager and remove from preference file
it: Trasferisci verso il gestore delle password e rimuovi dal file delle preferenze

en: No, just keep it
it: No, mantieni

en: Close the dialog and discard all changes
it: Chiudi la finestra ed annulla tutte le modifiche

en: Proceed and go to the next page
it: Procedi e vai alla pagina successiva

en: Finish
it: Fine

en: Confirm the setup and close this dialog
it: Conferma le impostazioni e chiudi questa finestra

en: JOSM/OSM API/Username
it: Nome utente JOSM/OSM API

en: JOSM/OSM API/Password
it: Password JOSM/OSM API

en: {0}/Username
it: {0}/Nome utente

en: JOSM/Proxy/Username
it: Nome utente JOSM/Proxy

en: JOSM/Proxy/Password
it: Password JOSM/Proxy

en: Native Password Manager Plugin
it: Estensione per la gestione nativa delle password

en: The username and password is protected by {0}.
it: Il nome utente e la password sono protetti da {0}.

en: username
it: nome utente

en: proxy username
it: nome utente del proxy

en: proxy password
it: password del proxy

en: oauth key
it: chiave oauth

en: oauth secret
it: codice segreto oauth

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
it: <br><strong>Attenzione:</strong> Ci potrebbero essere dei dati sensibili nel proprio file delle preferenze. ({0})

en: Save user and password ({0})
it: Memorizza utente e password ({0})

en: Plain text, JOSM default
it: Testo in chiaro, predefinito JOSM

en: Use {0}
it: Utilizza {0}

en: Encrypt data with Windows logon credentials
it: Cifra i dati con le credenziali di accesso di Windows

en: The native password manager plugin detected {0} on your system.
it: È stato individuato sul proprio sistema il gestore nativo delle password {0}.

en: Invalid changeset id: {0}
it: ID non valido per il gruppo di modifiche: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
it: Marca temporale non valida: {0}

en: Reading OSM data...
it: Lettura dei dati OSM in corso...

en: Import was canceled
it: L''importazione è stata cancellata

en: Split by municipality
it: Suddividi per comune

en: Split this data by municipality (admin_level=8).
it: Suddividi questi dati per comune (admin_level=8).

en: Split by sector
it: Suddividi per settore

en: Split this data by sector (admin_level=10).
it: Suddividi questi dati per settore (admin_level=10).

en: Split by neighbourhood
it: Suddividi per quartiere

en: Split this data by neighbourhood (admin_level=11).
it: Suddividi questi dati per quartiere (admin_level=11).

en: Download open data
it: Scarica dati liberi

en: License URL not available: {0}
it: Indirizzo URL della licenza non disponibile: {0}

en: OpenData preferences
it: Preferenze OpenData

en: License Agreement
it: Accordo di licenza

en: Accept
it: Accetta

en: Refuse
it: Rifiuta

en: I understand and accept these terms and conditions
it: Capisco ed accetto questi termini e condizioni

en: View the full text of this license
it: Visualizza il testo completo di questa licenza

en: I refuse these terms and conditions. Cancel download.
it: Rifiuto questi termini e condizioni. Annulla lo scaricamento.

en: Module bundled with opendata plugin
it: Modulo distribuito con l''estensione opendata

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
it: Si prega di cliccare su <strong>Scarica lista</strong> per scaricare e visualizzare una lista dei moduli disponibili.

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
it[0]: Il seguente modulo è stato scaricato con <strong>successo</strong>:
it[1]: I seguenti {0} moduli sono stati scaricati con <strong>successo</strong>:

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
it[0]: Lo scaricamento del seguente modulo è <strong>fallito</strong>:
it[1]: Lo scaricamento dei seguenti {0} moduli è <strong>fallito</strong>:

en: Search:
it: Cerca:

en: Modules
it: Moduli

en: Accept the new module sites and close the dialog
it: Accetta i siti dei nuovi moduli e chiudi la finestra

en: Configure Module Sites
it: Configura siti dei moduli

en: Download the list of available modules
it: Scarica la lista dei moduli disponibili

en: Update modules
it: Aggiorna moduli

en: Update the selected modules
it: Aggiorna i moduli selezionati

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
it: Si prega di riavviare JOSM per attivare i moduli scaricati.

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
it: Tutti i moduli installati sono aggiornati. JOSM non deve scaricare nuove versioni.

en: Modules up to date
it: Moduli aggiornati

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
it: Configura la lista dei siti dai quali scaricare i moduli

en: Add Open Data Module description URL.
it: Aggiungi indirizzo URL di descrizione modulo Open Data.

en: Edit Open Data Module description URL.
it: Modifica indirizzo URL di descrizione modulo Open Data.

en: Open Data Module description URL
it: Indirizzo URL di descrizione modulo Open Data

en: Download OSM data corresponding to the current data set.
it: Scarica dati OSM relativi all''insieme di dati corrente.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
it: Seleziona sulla mappa gli elementi selezionati nella lista qui sopra.

en: Diff
it: Confronto

en: Perform diff between current data set and existing OSM data.
it: Esegue il confronto tra l''insieme di dati corrente e i dati OSM esistenti.

en: Tools
it: Strumenti

en: Open tools menu for this data.
it: Apri il menu strumenti per questi dati.

en: Open the OpenData window.
it: Apri la finestra OpenData.

en: Raw data
it: Dati grezzi

en: OpenData Preferences
it: Preferenze OpenData

en: A special handler for various Open Data portals<br/><br/>Please read the Terms and Conditions of Use of each portal<br/>before any upload of data loaded by this plugin.
it: Un gestore speciale di vari portali Open Data<br/><br/>Si prega di leggere i termini e le condizioni di utilizzo di ciascun portale<br/>prima di pubblicare i dati caricati da quest''estensione.

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
it: Importa soltanto i dati grezzi (es. non aggiungere/eliminare etichette oppure sostituirle con etichette OSM predefinite)

en: Overpass API server:
it: Server API Overpass:

en: Overpass API server used to download OSM data
it: Server delle API Overpass utilizzato per scaricare i dati OSM

en: XAPI server:
it: Server XAPI:

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
it: Server XAPI utilizzato per scaricare i dati OSM quando le API Overpass non sono disponibili

en: Download modules
it: Scarica moduli

en: View summary
it: Visualizza sommario

en: View full text
it: Visualizza testo completo

en: ''Lambert CC 9 zones'' coordinates found with different zone codes for X and Y:
it: Sono state trovate coordinate delle ''Zone di Lambert CC 9'' con codici di zona differenti per X e Y:

en: OpenData XML files
it: File XML OpenData

en: File to load
it: File da caricare

en: 7Zip Files
it: File 7Zip

en: Reading 7Zip file...
it: Lettura file 7Zip...

en: Zip Files
it: File Zip

en: Reading Zip file...
it: Lettura file Zip...

en: Cannot transform to WGS84
it: Impossibile trasformare in WGS84

en: JOSM was unable to find a strict mathematical transformation between ''{0}'' and WGS84.<br /><br />Do you want to try a <i>lenient</i> method, which will perform a non-precise transformation (<b>with location errors up to 1 km</b>) ?<br/><br/>If so, <b>do NOT upload</b> such data to OSM !
it: JOSM non è stato in grado di trovare una trasformazione matematica esatta tra ''{0}'' e WGS84.<br /><br />Si desidera provare un metodo <i>non esatto</i> (<b>con un errore di posizionamento massimo di 1 km</b>) ?<br/><br/>Se si, <b>NON caricare</b> questi dati su OSM !

en: Try lenient method
it: Prova metodo non esatto

en: Loading shapefile ({0} features)
it: Caricamento shapefile ({0} caratteristiche)

en: Unable to detect Coordinate Reference System.
    Would you like to fallback to ESPG:4326 (WGS 84) ?
it: Impossibile determinare il sistema di riferimento delle coordinate.
    Si desidera ritornare al sistema ESPG:4326 (WGS 84) ?

en: Warning: CRS not found
it: Attenzione: sistema di riferimento delle coordinate non trovato

en: Unable to detect CRS !
it: Impossibile determinare il sistema di riferimento delle coordinate !

en: GML files
it: File GML

en: KML/KMZ files
it: File KML/KMZ

en: MapInfo files
it: File MapInfo

en: Shapefiles
it: Shapefile

en: Unable to find a data store for file {0}
it: Impossibile trovare un data store per il file {0}

en: CSV files
it: File CSV

en: ODS files
it: File ODS

en: No valid coordinates have been found.
it: Non è stata trovata alcuna coordinata valida.

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
it: File non valido. Lunghezza errata per la linea {0}. Attese {1} colonne, ottenute {2}.

en: XLS files
it: File XLS

en: View OSM Wiki page
it: Visualizza la pagina del wiki di OSM

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
it: Apri il browser sulla pagina wiki di OSM relativa all''insieme di dati selezionato

en: View Local Portal page
it: Visualizza la pagina del portale locale

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
it: Apri il browser sulla pagina del portale locale relativa all''insieme di dati selezionato

en: View National Portal page
it: Visualizza la pagina del portale nazionale

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
it: Apri il browser sulla pagina del portale nazionale relativa all''insieme di dati selezionato

en: View License
it: Visualizza licenza

en: Launch browser to the license page of the selected data set
it: Apri il browser sulla pagina di licenza dell''insieme di dati selezionato

en: View License (summary)
it: Visualizza licenza (sommario)

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
it: Apri il browser sulla pagina di sommario della licenza dell''insieme di dati selezionato

en: View the license of the selected data set
it: Visualizza la licenza dell''insieme di dati selezionato

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
it: Attenzione: impossibile scaricare il modulo ''{0}''. Il suo indirizzo è sconosciuto. Tralascio lo scaricamento.

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
it: Attenzione: impossibile scaricare il modulo ''{0}''. Il suo indirizzo URL ''{1}'' non è valido. Tralascio lo scaricamento.

en: Downloading Module {0}...
it: Scaricamento del modulo {0}...

en: An error occurred in module {0}
it: È stato generato un errore nel modulo {0}

en: Last module update more than {0} days ago.
it: L''ultimo aggiornamento del modulo risale a più di {0} giorni fa.

en: Click to update the activated modules
it: Clicca per aggiornare i moduli attivati

en: Click to skip updating the activated modules
it: Clicca per tralasciare l''aggiornamento dei moduli attivati

en: Skipping module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
it: Tralascio l''aggiornamento dei moduli dopo che è trascorso l''intervallo di aggiornamento. L''aggiornamento automatico all''avvio è disabilitato.

en: Running module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
it: Esecuzione dell''aggiornamento dei moduli dopo che è trascorso l''intervallo di aggiornamento. L''aggiornamento automatico all''avvio è disabilitato.

en: Could not load module {0}. Delete from preferences?
it: Impossibile caricare il modulo {0}. Eliminare dalle preferenze?

en: loading module ''{0}'' (version {1})
it: caricamento modulo ''{0}'' (versione {1})

en: <html>Could not load module {0} because the module<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
it: <html>Impossibile caricare il modulo {0} perché la classe principale ''{1}''<br> del modulo non è stata trovata.<br>Eliminare dalle preferenze?</html>

en: Loading modules ...
it: Caricamento moduli ...

en: Checking module preconditions...
it: Controllo precondizioni modulo...

en: Loading module ''{0}''...
it: Caricamento modulo ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
it[0]: JOSM non riesce a trovare le informazioni relative al seguente modulo:
it[1]: JOSM non riesce a trovare le informazioni relative ai seguenti moduli:

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
it[0]: Il modulo non sta per essere caricato.
it[1]: I moduli non stanno per essere caricati.

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
it[0]: L''aggiornamento del seguente modulo è fallito:
it[1]: L''aggiornamento dei seguenti moduli è fallito:

en: Module update failed
it: Aggiornamento modulo fallito

en: Warning: failed to download module information list
it: Attenzione: è fallito lo scaricamento della lista di informazioni sui moduli

en: Disable module
it: Disabilita modulo

en: Click to delete the module ''{0}''
it: Clicca per eliminare il modulo ''{0}''

en: Keep module
it: Mantieni modulo

en: Click to keep the module ''{0}''
it: Clicca per mantenere il modulo ''{0}''

en: Warning: failed to delete outdated module ''{0}''.
it: Attenzione: è fallita l''eliminazione del modulo antiquato ''{0}''.

en: Warning: failed to install module ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
it: Attenzione: è fallita l''installazione del modulo ''{0}'' dal file temporaneo ''{1}''. È fallita la rinominazione.

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
it: Non chiedere nuovamente e ricorda la mia decisione (andare su Preferenze->Moduli per cambiare successivamente)

en: The module file ''{0}'' does not include a Manifest.
it: Il file del modulo ''{0}'' non include un Manifest.

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
it: Indirizzo URL ''{0}'' non valido nel modulo {1}

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
it: <b>Modulo fornito da una sorgente esterna:</b> {0}

en: Failed to create module information from manifest for module ''{0}''
it: È fallita la creazione delle informazioni sul modulo a partire dal manifest per il modulo ''{0}''

en: Illegal entry in module list.
it: Voce non valida nella lista dei moduli.

en: Reading local module information..
it: Lettura delle informazioni sui moduli locali...

en: Processing module site cache files...
it: Elaborazione dei file di cache sul sito del modulo...

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
it: Attenzione: è fallita l''analisi del file ''{0}'' per le informazioni del modulo. Tralascio.

en: Processing module site cache icon files...
it: Elaborazione dei file di cache dell''icona sul sito del modulo...

en: Processing module files...
it: Elaborazione dei file del modulo...

en: Download module list...
it: Scarica lista dei moduli...

en: Downloading module list from ''{0}''
it: Scaricamento della lista dei moduli da ''{0}''

en: Warning: failed to create module directory ''{0}''. Cannot cache module list from module site ''{1}''.
it: Attenzione: è fallita la creazione della cartella del modulo ''{0}''. Impossibile inserire in cache la lista dei moduli dal sito ''{1}''.

en: Writing module list to local cache ''{0}''
it: Scrittura dalla lista dei moduli su cache locale ''{0}''

en: Parsing module list from site ''{0}''
it: Analisi della lista dei moduli dal sito ''{0}''

en: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
it: È fallita l''analisi del documento sulla lista dei moduli dal sito ''{0}''. Tralascio il sito. L''eccezione è stata: {1}

en: Processing module list from site ''{0}''
it: Elaborazione della lista dei moduli dal sito ''{0}''

en: Open Visible...
it: Apri file visibili...

en: Open only files that are visible in current view.
it: Apre solo i file che sono visibili nella visualizzazione corrente.

en: No view open - cannot determine boundaries!
it: Nessuna visualizzazione aperta - impossibile determinare i confini!

en: Unknown file extension: {0}
it: Estensione del file sconosciuta: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
it: Analisi del file "{0}" fallita

en: Open in browser {0}
it: Apri nel browser {0}

en: OpenStreetMap obj info
it: Informazioni su OpenStreetMap obj

en: Open OpenStreetMap obj info window
it: Finestra di informazioni su OpenStreetMap obj

en: Object Id
it: Id dell'Oggetto

en: Version
it: Versione

en: Images
it: Immagini

en: OSM Server Files pbf compressed
it: File Server OSM compressi pbf

en: Download PBF
it: Scarica PBF

en: Invalid DenseNodes key/values table
it: Tabella chiave/valori DenseNodes non valida

en: Transform error: Min X must be smaller than max
it: Errore nella trasformazione: X minimo deve essere minore del massimo

en: Transform error: Min Y must be smaller than max
it: Errore nella trasformazione: Y minimo deve essere minore del massimo

en: Transform error: Points too close
it: Errore nella trasformazione: punti troppo vicini

en: Transform error: Unsupported variant.
it: Errore nella trasformazione: variante non supportata

en: Transform error: Unsupported orientation
it: Errore nella trasformazione: orientamento non supportato

en: X-value of bottom left reference point
it: Valore X del punto di riferimento in basso a sinistra

en: Y-value of bottom left reference point
it: Valore Y del punto di riferimento in basso a sinistra

en: East-value of bottom left reference point
it: Valore Est del punto di riferimento in basso a sinistra

en: North-value of bottom left reference point
it: Valore Nord del punto di riferimento in basso a sinistra

en: Get from Preview
it: Ottieni dall''Anteprima

en: Select a single node from preview
it: Seleziona un nodo singolo dall''anteprima

en: X-value of top right reference point
it: Valore X del punto di riferimento in alto a destra

en: Y-value of top right  reference point
it: Valore Y del punto di riferimento in alto a destra

en: East-value of top right reference point
it: Valore Est del punto di riferimento in alto a destra

en: North-value of top right reference point
it: Valore Nord del punto di riferimento in alto a destra

en: Check Placement
it: Controlla Posizionamento

en: Bind to coordinates
it: Fissa le coordinate

en: Top right (max) corner:
it: Angolo superiore destro (max):

en: East:
it: Est:

en: North:
it: Nord:

en: Bottom left (min) corner:
it: Angolo inferiore sinistro (min):

en: Please select exactly one node.
it: Si prega di selezionare esattamente un nodo.

en: Check numbers
it: Controllo numeri

en: Projection of the PDF-Document
it: Proiezione del documento PDF

en: Projection:
it: Proiezione:

en: Show target
it: Visualizza destinazione

en: Finished
it: Finito

en: Load preview ...
it: Caricamento anteprima ...

en: PDF preview:
it: Anteprima PDF:

en: PDF files
it: File PDF

en: Import PDF
it: Importa PDF

en: OSM files
it: File OSM

en: Preparing
it: Preparazione

en: Could not parse color
it: Impossibile determinare il colore

en: Parsing file
it: Analisi del file in corso

en: File not found.
it: File non trovato.

en: Error while parsing: {0}
it: Errore durante l''analisi: {0}

en: Removing parallel segments
it: Rimozione dei segmenti paralleli in corso

en: Joining nodes
it: Unione dei nodi in corso

en: Joining adjacent segments
it: Unione dei segmenti adiacenti in corso

en: Removing small objects
it: Rimozione dei piccoli oggetti in corso

en: Removing large objects
it: Rimozione dei grandi oggetti in corso

en: Finalizing layers
it: Completamento dei livelli in corso

en: Building JOSM layer
it: Costruzione del livello JOSM in corso

en: Postprocessing layer
it: Elaborazione del livello in corso

en: Saving to file.
it: Salvataggio su file in corso.

en:  Writing to file
it:  Scrittura su file in corso

en: Debug info
it: Informazioni di debug

en: Merge close nodes
it: Unisci chiudi i nodi

en: Remove objects smaller than
it: Elimina gli oggetti più piccoli di

en: Remove objects larger than
it: Elimina gli oggetti più grandi di

en: Only this color
it: Solo questo colore

en: Remove parallel lines
it: Elimina le linee parallele

en: Take only first X paths
it: Prendi solo i primi X percorsi

en: Color/width change
it: Cambiamento colore/larghezza

en: Shape closed
it: Figura chiusa

en: Single segments
it: Segmenti singoli

en: Orthogonal shapes
it: Figure ortogonali

en: Import settings
it: Importa le impostazioni

en: Tolerance:
it: Tolleranza:

en: Max distance:
it: Distanza massima:

en: Introduce separate layers for:
it: Introduci livelli separati per:

en: Import PDF file
it: Importa file PDF

en: Import PDF file.
it: Importa file PDF.

en: Extended
it: Esteso

en: User Interface
it: Interfaccia utente

en: Interactions:
it: Interazioni:

en: Processing defaults
it: Elaborazione delle impostazioni predefinite

en:  {0} objects so far
it:  {0} oggetti mancanti

en: Parsing PDF
it: Analisi del PDF in corso

en: Encrypted documents not supported.
it: I documenti criptati non sono supportati.

en: The PDF file must have exactly one page.
it: Il file PDF deve avere esattamente una pagina.

en: Read error:
it: Errore di lettura:

en: Write error:
it: Errore di scrittura:

en: Write coordinates to image header
it: Scrivi le coordinate nell''intestazione dell''immagine

en: Write position information into the exif header of the following files:
it: Scrivi le informazioni sulla posizione nelle intestazioni exif dei seguenti file:

en: settings
it: impostazioni

en: keep backup files
it: mantieni i file di backup

en: change file modification time:
it: cambia l''ora di modifica del file:

en: to gps time
it: con l’ora del gps

en: to previous value (unchanged mtime)
it: con il valore precedente (mtime invariato)

en: Photo Geotagging Plugin
it: Estensione per la georeferenziazione delle foto

en: Writing position information to image files...
it: Scrittura delle informazioni relative alla posizione sui file immagine...

en: Retry
it: Riprova

en: Unable to process file ''{0}'':
it: Impossibile processare il file ''{0}'':

en: Could not read mtime.
it: Impossibile leggere mtime.

en: Could not write mtime.
it: Impossibile scrivere mtime.

en: File could not be deleted!
it: Il file non può essere eliminato!

en: Could not rename file!
it: Impossibile rinominare il file!

en: Could not rename file {0} to {1}!
it: Impossibile rinominare il file {0} in {1}!

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
it: <html><h3>Ci sono vecchi file di backup nella cartella delle immagini!</h3>

en: Override old backup files?
it: Sostituire i vecchi file di backup?

en: Keep old backups and continue
it: Mantieni i vecchi backup e continua

en: Override
it: Sostituisci

en: Could not delete temporary file!
it: Impossibile eliminare il file temporaneo!

en: Test failed: Could not read mtime.
it: Test fallito: impossibile leggere mtime.

en: Test failed: Could not write mtime.
it: Test fallito: impossibile scrivere mtime.

en: Adjust photos
it: Regola foto

en: Move and position photos
it: Sposta e posiziona foto

en: Please load some photos.
it: Si prega di caricare alcune foto.

en: Edit photo GPS data
it: Modifica i dati GPS della foto

en: Edit GPS data of selected photo.
it: Modifica i dati GPS della foto selezionata.

en: Edit Photo GPS Data
it: Modifica i Dati GPS della Foto

en: coordinates
it: coordinate

en: Latitude and longitude
it: Latitudine e longitudine

en: altitude
it: altitudine

en: Altitude:
it: Altitudine:

en: speed
it: velocità

en: positive number or empty
it: numero positivo o vuoto

en: Speed:
it: Velocità:

en: direction
it: direzione

en: range -360.0 .. 360.0, or empty
it: intervallo -360.0 .. 360.0, o vuoto

en: Direction:
it: Direzione:

en: Edit coordinates in separate editor
it: Edita le coordinate in un editor separato

en: Edit Image Coordinates
it: Modifica le coordinate dell''immagine

en: Undo changes made in this dialog
it: Annulla le modifiche apportate in questa finestra di dialogo

en: Reload GPS data from image file
it: Ricarica i dati GPS dal file dell''immagine

en: New layer for untagged images
it: Nuovo livello per immagini non etichettate

en: Untagged Images
it: Immagini non etichettate

en: Point info
it: Informazioni punto

en: Point info.
it: Informazioni punto.

en: Connecting server
it: Connessione al server

en: PointInfo
it: InfoPunto

en: Data not available.
it: Dati on disponibili.

en: Automatically detect the module
it: Riconoscimento automatico del modulo

en: Settings for the point information plugin.
it: Impostazioni dell’estensione point information.

en: Module
it: Modulo

en: Add new address point
it: Aggiungi un nuovo punto di indirizzo

en: Tags copied to clipboard.
it: Etichette copiate negli appunti.

en: New address point added.
it: Aggiunto nuovo punto di indirizzo.

en: Download Osmosis poly
it: Scarica poligoni Osmosis

en: Reading polygon filter file...
it: Lettura del file di filtro poligono in corso...

en: Error reading poly file: {0}
it: Errore nella lettura del file poly: {0}

en: The file must begin with a polygon name
it: Il file deve iniziare con il nome di un poligono

en: Empty line in coordinate section
it: Linea vuota nella sezione delle coordinate

en: There are less than 2 points in an area
it: Ci sono meno di 2 punti in un''area

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
it: Sono state trovate delle coordinate non valide: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
it: {0} punti erano al di fuori dei confini della Terra e sono stati spostati

en: Unable to parse {0} as a number
it: Impossibile interpretare {0} come un numero

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
it: Un linea di coordinate poligono deve contenere esattamente 2 numeri

en: Osmosis polygon filter files
it: File di filtro poligono osmosis

en: Print...
it: Stampa...

en: Print the map
it: Stampa la mappa

en: Print the Map
it: Stampa la mappa

en: Printer
it: Stampante

en: Media
it: Formato

en: Printer settings
it: Impostazioni stampante

en: Scale
it: Scala

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Map information
it: Informazioni sulla mappa

en: Map Preview
it: Anteprima della mappa

en: Zoom To Page
it: Ingrandisci la visuale sulla pagina

en: Zoom To Actual Size
it: Ingrandisci la visuale sulla dimensione reale

en: Print
it: Stampa

en: Printing has been cancelled.
it: La stampa è stata annullata.

en: Printing stopped
it: Stampa fermata

en: Printing has failed.
it: La stampa è fallita.

en: Create Stops from GTFS ...
it: Crea fermate da GTFS ...

en: Create Stops from a GTFS file
it: Crea fermate da un file GTFS

en: Select GTFS file (stops.txt)
it: Seleziona file GTFS (stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
it: il file "{0}" non esiste

en: IOException "{0}" occurred
it: È stata generata una eccezione IO "{0}"

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
it: Non esiste alcun insieme di dati. Provare a scaricare i dati dal server oppure aprire un file OSM.

en: No data found
it: Nessun dato trovato

en: The GTFS file was empty.
it: Il file GTFS è vuoto.

en: Route patterns ...
it: Modelli di itinerario ...

en: Edit Route patterns for public transport
it: Modifica i modelli di itinerario per il trasporto pubblico

en: Route Patterns
it: Modelli di itinerario

en: Overview
it: Panoramica

en: Itinerary
it: Itinerario

en: Stops
it: Fermate

en: Existing route patterns:
it: Modelli di itinerario esistenti:

en: Reflect
it: Rifletti

en: Required tags:
it: Etichette richieste:

en: Common tags:
it: Etichette comuni:

en: Additional tags:
it: Etichette aggiuntive:

en: Add a new Tag
it: Aggiungi una nuova etichetta

en: Name/Id
it: Nome/ID

en: Find
it: Cerca

en: Mark
it: Contrassegna

en: Ref
it: Riferimento

en: Stops are possible on the
it: Le fermate sono possibili sul

en: right hand side
it: lato destro

en: left hand side
it: lato sinistro

en: Maximum distance from route
it: Distanza massima dall''itinerario

en: Suggest Stops
it: Suggerisci fermate

en: Create Stops from GPX ...
it: Crea fermate da GPX ...

en: Create Stops from a GPX file
it: Crea fermate da file GPX

en: Select GPX file
it: Seleziona il file GPX

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
it: Il file GPX non contiene alcun tracciato o punto del percorso.

en: moved
it: spostato

en: added
it: aggiunto

en: Public Transport: Enable GTFSStops
it: Trasporto pubblico: Abilita fermate GTFS

en: Public Transport: Catch GTFS stops
it: Trasporto pubblico: Cattura fermate GTFS

en: skipped
it: tralasciato

en: Public Transport: Disable GTFS
it: Trasporto pubblico: Disabilita GTFS

en: Public Transport: Join GTFS stops
it: Trasporto pubblico: Unisci fermate GTFS

en: Public Transport: Change stop type
it: Trasporto pubblico: modifica tipo fermata

en: Public Transport: Add track stop
it: Trasporto pubblico: aggiungi fermata

en: Public Transport: Delete track stop
it: Trasporto pubblico: elimina fermata

en: Public Transport: Detach track stop list
it: Trasporto pubblico: Distacca la lista delle fermate

en: Public Transport: Edit track stop list
it: Trasporto pubblico: Modifica la lista delle fermate

en: Public Transport: Relocate nodes in track stoplist
it: Trasporto pubblico: Trasferisci nodi nella lista delle fermate

en: Public Transport: sort track stop list
it: Trasporto pubblico: ordina lista delle fermate

en: Public Transport: Suggest stops
it: Trasporto pubblico: Suggerisci fermate

en: Public Transport: Detach waypoints
it: Trasporto pubblico: Distacca punti del percorso

en: Public Transport: Disable waypoints
it: Trasporto pubblico: Disabilita punti del percorso

en: Public Transport: Enable waypoints
it: Trasporto pubblico: Abilita punti del percorso

en: Public Transport: Edit waypoint name
it: Trasporto pubblico: Modifica il nome del punto del percorso

en: Can''t parse a time from this string.
it: Impossibile interpretare un orario da questa stringa

en: Invalid value
it: Valore non valido

en: Create Stops from GTFS
it: Crea fermate da GTFS

en: GTFS-Stops
it: Fermate GTFS

en: Type of stops to add
it: Tipi di fermate da aggiungere

en: Time on your GPS device
it: Orario sul tuo dispositivo GPS

en: Time on your stopwatch
it: Orario sulla tua visualizzazione delle fermate

en: Time window
it: Finestra temporale

en: Move Threshold
it: Sposta limite

en: Catch
it: Cattura

en: Join
it: Unisci

en: Create Stops from GPX
it: Crea fermate da GPX

en: Tracks in this GPX file:
it: Tracciati presenti in questo file GPX:

en: Detach
it: Distacca

en: implicit
it: implicito

en: State
it: Regione

en: pending
it: in sospeso

en: [incomplete]
it: [incompleto]

en: [empty way]
it: [percorso vuoto]

en: [gap]
it: [lacuna]

en: Stopname
it: Nome della fermata

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
it: Il file GPX non contiene alcun punto del tracciato valido. Utilizzare un file GPX che contenga dei punti del tracciato.

en: GPX File Trouble
it: Problema del file GPX

en: unnamed
it: Senza nome

en: Filters
it: Filtri

en: Choose Filter
it: Scegli filtro

en: JSlider initialization error. Make sure your meta-inf is correct.
it: Errore di inizializzazione di JSlider. Accertati che il tuo meta-inf sia corretto.

en: Filter Name
it: Nome Filtro

en: Relation Toolbox
it: Strumenti per le relazioni

en: Open relation/multipolygon editor panel
it: Apri il pannello di modifica della relazione/multi-poligono

en: Specify role
it: Specifica il ruolo

en: Change relation member roles to {0}
it: Cambia i ruoli del membro della relazione a {0}

en: Create administrative boundary relations
it: Crea relazioni del il confine amministrativo

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
it: Aggiungi etichette di confine e livello amministrativo ai percorsi della relazione di confine

en: Move area tags from contour to relation
it: Sposta le etichette dell''area dal perimetro alla relazione

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
it: Durante lo spostamento delle etichette considera anche quelle non ripetute

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
it: Dividi sempre i percorsi dei multi-poligoni confinanti

en: Change role
it: Cambia ruolo

en: Enter role for selected members
it: Inserire il ruolo per i membri selezionati

en: Relation Toolbox: {0}
it: Strumenti per le relazioni: {0}

en: another...
it: altro...

en: Add/remove members from the chosen relation
it: Aggiungi/rimuovi i membri dalla relazione scelta

en: Clear the chosen relation
it: Cancella la relazione scelta

en: Create a multipolygon from selected objects
it: Crea un multi-poligono a partire dagli oggetti selezionati

en: Create multipolygons from rings
it: Crea multi poligoni da anelli

en: Move tags from ways to relation
it: Sposta le etichette dai percorsi alla relazione

en: Enter admin level and name for the border relation:
it: Inserire il livello amministrativo ed il nome per la relazione di confine:

en: Admin level
it: Livello amministrativo

en: Create a relation from selected objects
it: Crea una relazione a partire dagli oggetti selezionati

en: Choose a type for the relation:
it: Scegliere un tipo per la relazione:

en: Delete relation
it: Elimina relazione

en: Download incomplete members for the chosen relation
it: Scarica i membri incompleti per la relazione scelta

en: Download referrers
it: Scarica oggetti collegati

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
it: Scarica gli oggetti collegati per la relazione scelta ed i suoi membri.

en: Duplicate relation
it: Duplica relazione

en: Open relation editor for the chosen relation
it: Apri l''editor per la relazione scelta

en: Find a relation
it: Cerca una relazione

en: Reconstruct polygon
it: Ricostruisci poligono

en: Reconstruct polygons from relation {0}
it: Ricostruisci poligoni dalla relazione {0}

en: Reconstruct route
it: Ricostruisci itinerario (route)

en: Open relation wiki page
it: Apri la pagina di aiuto sulle relazioni

en: Select relation in main selection.
it: Selezionare la relazione nella selezione principale

en: Fix roles of the chosen relation members
it: Correggi i ruoli dei membri della relazione scelti

en: Complete multipolygon for way {0}
it: Completa multi poligono per il percorso {0}

en: Two rings are equal, and this must not be.
it: Due anelli sono uguali e ciò non deve accadere.

en: Node without ''house'' role found
it: Trovato nodo senza il ruolo ''house''

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
it: Trovato percorso senza il ruolo ''house'' o ''street''

en: Relation without ''house'' role found
it: Trovata relazione senza ruolo ''house''

en: Relation does not have name
it: La relazione non possiede un nome

en: Relation has streets with different names
it: La relazione contiene delle strade con nomi differenti

en: fix associatedStreet relation
it: correggi la relazione strada associata (associated street)

en: Relation without ''subarea'' role found
it: Trovata relazione senza il ruolo ''subarea''

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
it: Trovato nodo senza il ruolo ''label'' o ''admin_centre''

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
it: È stato trovato un percorso senza ruolo “inner” o “outer”

en: Node without ''stop'' or ''platform'' role found
it: Trovato nodo senza ruolo ''stop'' o ''platform''

en: Way platform without ''platform'' role found
it: Trovato tracciato senza ruolo ''stop'' o ''platform''

en: Revert changeset fully
it: Ripristinare completamente il gruppo di modifiche

en: Revert selection only
it: Ripristinare solo la selezione

en: Revert selection and restore deleted objects
it: Ripristinare la selezione e gli oggetti cancellati

en: Revert changeset
it: Ripristina gruppo di modifiche

en: Revert
it: Ripristina

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
it: Inserisci l''ID del gruppo di modifiche che deve essere ripristinato

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
it: <html>Seleziona per scaricare i dati in un nuovo livello dei dati.<br>Deselezionare per scaricare nel livello dei dati attualmente attivo.</html>

en: Reverted changeset
it: Gruppo di modifiche ripristinato

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
it: Non è permesso il ripristino del gruppo di modifiche da {0}

en: Downloading history for {0} object | Downloading history for {0} objects
it[0]: Scaricamento della cronologia per {0} oggetto
it[1]: Scaricamento della cronologia per {0} oggetti

en: Checking coordinates of {0} node | Checking coordinates of {0} nodes
it[0]: Verifica delle coordinate del nodo {0}
it[1]: Verifica delle coordinate dei nodi {0}

en: Preparing history data...
it: Preparazione dei dati della cronologia...

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
it: È stato richiesto al controllo remoto il ripristino di un gruppo di modifiche.

en: Reverting...
it: Ripristino...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
it: Questo gruppo di modifiche contiene degli oggetti che non sono presenti nell''insieme di dati corrente.
    È necessario scaricarli prima del ripristino. Si desidera continuare?

en: Confirm
it: Conferma

en: See {0}
it: Vedere {0}

en: Roundabout Expander
it: Espansione rotatoria

en: Road Sign Plugin
it: Estensione segnali stradali

en: signs
it: Segnali

en: Change Properties
it: Modifica Proprietà

en: Country preset:
it: Preimpostazioni paese:

en: Show all signs
it: Visualizza tutti i segnali

en: Show a selection of the most useful signs
it: Visualizza una selezione dei segnali più utili

en: Belgium
it: Belgio

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Spain
it: Spagna

en: Germany
it: Germania

en: Poland
it: Polonia

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Roadsign tagging
it: Etichetta segnale stradale

en: Add tags by clicking on road signs
it: Aggiungi le etichette cliccando sul segnale stradale

en: Roadsigns plugin: open dialog
it: Estensione segnali stradali: apri finestra

en: custom
it: personalizzato

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
it: Impossibile leggere la sorgente delle etichette preimpostate: "{0}"

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
it: Errore nell''analisi delle etichette preimpostate da ''{0}'':

en: Sign {0}
it: Segnale stradale {0}

en: Additional sign {0}
it: Segnale stradale supplementare {0}

en: routing active route
it: navigazione itinerario attivo

en: routing inactive route
it: navigazione itinerario non attivo

en: Routing
it: Navigazione

en: Click to add destination.
it: Clicca per aggiungere una destinazione

en: Click and drag to move destination
it: Clicca e trascina per muovere la destinazione

en: Click to remove destination
it: Clicca per rimuovere la destinazione

en: Open a list of routing nodes
it: Apri un elenco dei nodi dell''itinerario

en: Add routing layer
it: Aggiungi un livello di navigazione

en: Criteria
it: Criteri

en: Shortest
it: Più breve

en: Fastest
it: Più rapido

en: Ignore oneways
it: Ignora i sensi unici

en: Reverse route
it: Inverti l''itinerario

en: Clear route
it: Cancella l''itinerario

en: Reconstruct Graph
it: Ricostruisci grafo

en: Routing Plugin Preferences
it: Preferenze dell''estensione di navigazione

en: Configure routing preferences.
it: Imposta le preferenze di navigazione

en: Speed (Km/h)
it: Velocità (Km/h)

en: Enter weight values
it: Inserire i valori di peso

en: New value for {0}
it: Nuovo valore per {0}

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
it: Preferenza ''{0}'' mancante. Impossibile inizializzare SdsApi.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
it: <html><body><p class="warning-body"><strong>Attenzione:</strong> La password è memorizzata in chiaro nel file delle preferenze di JOSM. </p></body></html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
it: Inserire le credenziali per le API del Separate Data Store

en: Please enter the user name of your SDS account
it: Si prega di inserire il nome utente del proprio profilo SDS

en: Please enter the password of your SDS account
it: Si prega di inserire la password del proprio profilo SDS

en: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
it: Autenticazione fallita alle API SDS ''{0}''. Si prega di inserire un nome utente e una password validi.

en: SDS data file
it: File dati SDS

en: Load...
it: Carica...

en: Load separate data store data from a file.
it: Carica il ''separate data store'' da un file.

en: Loading files
it: Caricamento file

en: Information about SDS.
it: Informazioni relative a SDS.

en: About SDS...
it: Informazioni SDS...

en: Open a preferences dialog for SDS.
it: Apri una finestra delle preferenze SDS.

en: Configures access to the Separate Data Store.
it: Configura l''accesso al Separate Data Store.

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
it: L''indirizzo URL al quale può essere contattato il server SDS.

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
it: Il nome utente del server SDS. È necessario prima farsi creare un profilo dall''amministratore SDS.

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
it: La password del server SDS. È necessario prima farsi creare un profilo dall''amministratore SDS.

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
it: Le etichette aventi questo prefisso non saranno mai salvate su OSM, ma soltanto sul server SDS.

en: SDS server URL
it: Indirizzo URL del server SDS

en: SDS username
it: Nome utente SDS

en: SDS password
it: Password SDS

en: Test credentials now
it: Prova le credenziali adesso

en: SDS tag prefix
it: Prefisso etichetta SDS

en: Connection successful.
it: Connessione avvenuta.

en: Cannot connect to SDS server:
it: Impossibile connettersi al server SDS:

en: Save...
it: Salva...

en: Save the current separate data store information to a file.
it: Salva le informazioni correnti relative al ''separate data store'' su un file.

en: Save SDS file
it: Salva file SDS

en: No object selected
it: Nessun oggetto selezionato

en: Select only one object
it: Selezionare un solo oggetto

en: Select a map object
it: Selezionare un oggetto mappa

en: Please enter minimal distance in metres
it: Inserire la distanza minima in metri

en: Please enter numeric angle in degrees
it: Inserire il valore numerico dell''angolo in gradi

en: Rotate Mode:
it: Modalità Rotazione:

en: Clockwise
it: Senso Orario

en: Counter Clockwise
it: Senso Antiorario

en: Input angle here
it: Immetti qui l’angolo

en: Rotate
it: Ruota

en: Align building
it: Allinea edificio

en: Select building
it: Seleziona edificio

en: Select road
it: Seleziona strada

en: Select none
it: Nessuna selezione

en: Min Distance:
it: Distanza Minima:

en: Input min distance
it: Immetti la distanza minima

en: Align all buildings
it: Allinea tutti gli edifici

en: Delete overlay
it: Cancella copertura

en: Simplify Area
it: Semplifica Area

en: Delete unnecessary nodes from an area.
it: Elimina i nodi non necessari di un’area

en: Yes, delete nodes
it: Sì, elimina i nodi

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
it: Elimina i nodi esterni all’area scaricata

en: No, abort
it: No, annulla

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
it[0]: Il percorso selezionato ha dei nodi all''esterno dell''area dati scaricata.
it[1]: I percorsi selezionati hanno dei nodi all''esterno dell''area dati scaricata.

en: Do you want to delete them anyway?
it: Eliminarli comunque?

en: Delete nodes outside of data regions?
it: Eliminare i nodi esterni all’area?

en: average nearby nodes
it: media dei nodi vicini

en: Node of the way (area) is removed if all of <u>Angle Weight</u>, <u>Area Weight</u> and <u>Distance Weight</u> are greater than 1. <u>Weight</u> is computed as <u>Value</u> / <u>Threshold</u>, where <u>Value</u> is one of <u>Angle</u>, <u>Area</u> and <u>Distance</u> computed from every three adjanced points of the way.<ul><li><u>Value</u> of <u>Angle</u> is angle in degrees on the second node</li><li><u>Value</u> of <u>Area</u> is area formed by triangle</li><li><u>Value</u> of the <u>Distance</u> is Cross Track Error Distance</li></ul>All three <u>Weight</u>s multiplied by its <u>Factor</u>s are summed and node of the lowest sum is removed first. Removal continues until there is no node to remove.Merge Nearby Nodes is another step of the simplification that merges adjanced nodes that are closer than <u>Threshold</u> meters.
it: Il nodo del percorso (area) è rimosso se tutti i pesi degli <u>angoli</u>, delle <u>aree</u> e delle <u>distanze</u> sono maggiori di 1. il <u>peso</u> è calcolato come il <u>valore</u> / <u>limite</u>, dove il <u>valore</u> è uno fra l''<u>angolo</u>, l''<u>area</u> e la <u>distanza</u> calcolato a partire dai tre punti adiacenti del percorso.<ul><li>Il <u>valore</u> dell''<u>angolo</u> è l''ampiezza in gradi decimali rispetto al secondo nodo</li><li>Il <u>valore</u> dell''<u>area</u> è l''area delimitata dal triangolo</li><li>Il <u>valore</u> della <u>distanza</u> è la distanza ortogonale di scostamento (errore trasversale/scarrocciamento)</li></ul>Tutti i tre <u>pesi</u> moltiplicati per i rispettivi <u>fattori</u> vengono sommati e quindi viene rimosso prima il nodo avente la somma minore. La rimozione continua finché non c''è alcun nodo da rimuovere. L''unione dei nodi adiacenti è un altro passo della semplificazione che unisce i nodi adiacenti che rientrano nel raggio del <u>limite</u> espresso in metri.

en: Angle Threshold
it: Limite di angolo

en: Angle Factor
it: Fattore di angolo

en: Area Threshold
it: Limite di area

en: Area Factor
it: Fattore di area

en: Distance Threshold
it: Limite di distanza

en: Distance Factor
it: Fattore di distanza

en: Merge Nearby Nodes Threshold
it: Limite di unione di nodi limitrofi

en: SeaMap Editor
it: Editor SeaMap

en: Spline drawing
it: Disegna spline

en: Draw a spline curve
it: Disegna una curva spline

en: Add an existing node to spline: {0}
it: Aggiungi un nodo esistente alla spline: {0}

en: Add a new node to spline: {0}
it: Aggiungi un nuovo nodo alla spline: {0}

en: Delete spline node {0}
it: Cancella dalla spline il nodo {0}

en: Finish spline
it: Completa la spline

en: Splines
it: Curve

en: Spline drawing preferences
it: Preferenze di disegno della spline

en: Curve steps
it: Scale curve

en: Undelete node {0}
it: {0} Nodi non cancellati

en: OSM Export
it: Esportazione OSM

en: Export traffic data to SUMO network file.
it: Esporta i dati del traffico su un file di rete SUMO

en: SUMO Export
it: Esportazione SUMO

en: AutoSave LiveData
it: Salvataggio automatico LiveData

en: Save captured data to file every minute.
it: Salva ogni minuto su file i dati acquisiti.

en: Error while exporting {0}: {1}
it: Errore durante l''esportazione di {0}: {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
it: Tasto di scelta rapida ''{0}'' duplicato - sarà ignorato!

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
it: L''estensione Surveyor ha bisogno dell''estensione LiveGps, ma non è stata trovata!

en: Open surveyor tool.
it: Apri lo strumento Surveyor.

en: Could not read surveyor definition: {0}
it: Impossibile leggere la definizione di surveyor: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
it: Errore nella interpretazione di {0}: {1}

en: Surveyor waypoint layer
it: Livello Surveyor dei punti del percorso

en: {0} start
it: {0} inizio

en: {0} end
it: {0} fine

en: Waypoint Description
it: Descrizione del punto del percorso

en: Edit tags
it: Modifica etichette

en: Launches the tag editor dialog
it: Apre la finestra per la modifica delle etichette

en: JOSM Tag Editor Plugin
it: Estensione JOSM per la modifica delle etichette

en: Presets
it: Preimpostazioni

en: Highlight
it: In evidenza

en: Group
it: Gruppo

en: Item
it: Elemento

en: Search:
it: Cerca:

en: unexpected column number {0}
it: numero di colonna {0} non atteso

en: Tagging Preset Tester
it: Strumento di verifica delle preimpostazioni delle etichette

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
it: Apre lo strumento di verifica delle preimpostazioni delle etichette per vedere l''anteprima dei dialoghi delle preimpostazioni delle etichette.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
it: Prima è necessario specificare nelle preferenze le sorgenti per le preimpostazioni delle etichette.

en: Enter housenumbers or amount of segments
it: Inserire i numeri civici o il numero di segmenti

en: Terrace a house
it: Crea case a schiera

en: Interpolation
it: Interpolazione

en: Lowest Number
it: Numero più basso

en: Lowest housenumber of the terraced house
it: Numero civico più basso delle case a schiera

en: Highest Number
it: Numero più alto

en: List of Numbers
it: Lista dei numeri

en: add to existing associatedStreet relation
it: aggiungi alla relazione strada associata (associated street) esistente

en: create an associatedStreet relation
it: crea una relazione strada associata (associated street)

en: keep outline way
it: tenere il tracciato esterno

en: Street name:
it: Nome della strada:

en: Even/Odd
it: Pari/dispari

en: Lowest number
it: Numero più basso

en: Highest number
it: Numero più alto

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
it: Il numero civico più basso non può essere maggiore del numero civico più alto

en: Housenumbers do not match odd/even setting
it: I numeri civici non corrispondono all''impostazione pari/dispari

en: Segment must be a number greater 1
it: Il numero dei segmenti deve essere maggiore di 1

en: {0} must be greater than 0
it: {0} deve essere maggiore di 0

en: {0} is not a number
it: {0} non è un numero

en: Reverse a terrace
it: Inverti case a schiera

en: Reverses house numbers on a terrace.
it: Inverte i numeri civici delle case a schiera.

en: Cannot reverse!
it: Impossibile invertire!

en: Reverse Terrace
it: Inverti case a schiera

en: Terrace a building
it: Crea case a schiera da edificio

en: Creates individual buildings from a long building.
it: Crea edifici singoli da un edificio lungo

en: Invalid selection
it: Selezione non valida

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
it: Seleziona un solo percorso chiuso composto da almeno quattro nodi. (Opzionalmente è possibile selezionare anche una strada per l’etichetta addr:street ed un nodo per definire l’inizio della numerazione.)

en: Terrace
it: Case a schiera

en: Todo list
it: Elenco di cose da fare

en: Open the todo list.
it: Apri l’Elenco di cose da fare

en: Zoom to the selected item in the todo list.
it: Zoom sull''elemento selezionato nell''elenco delle cose da fare.

en: Add the selected items to the todo list.
it: Aggiungi l''elemento selezionato alla lista delle cose da fare.

en: Mark selected
it: Marca selezionati

en: Mark element done
it: Seleziona l''elemento come fatto

en: Mark all
it: Seleziona tutto

en: Mark all items in the todo list as done.
it: Contrassegna tutti gli elementi nella lista delle cose da fare come eseguiti.

en: Unmark all
it: Deseleziona tutto

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
it: Deseleziona tutti gli elementi nella lista delle cose da fare che sono stati contrassegnati come completati.

en: Clear the todo list
it: Pulisci la lista delle cose da fare

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
it: Rimuovi tutti gli elementi (selezionati e non) dalla lista delle cose da fare.

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
it: Lista delle cose da fare {0}/{1} ({2}%)

en: Browse
it: Esplora

en: Browse map with left button
it: Esplora la mappa con il tasto sinistro

en: Merge objects nodes
it: Unisci i nodi degli oggetti

en: Tracing
it: Tracciato

en: Tracer building
it: Edificio tracer

en: An unknown error has occurred
it: È stato generato un errore sconosciuto

en: Change tag {0} to {1}
it: Modifica etichetta {0} in {1}

en: The Tracer2Server version isn''t compatible with this plugin. Please download version {0} from
    {1}.
it: La versione di Tracer2Server non è compatibile con questa estensione. Si prega di scaricare la versione {0} da
    {1}.

en: New version of Tracer2Server is available. For best results please upgrade to version {0}.
it: E'' disponibile una nuova versione di Tracer2Server. Per risultati migliori si prega di aggiornare alla versione {0}.

en: No set of parameter is active!
it: Nessun insieme di parametri attivo!

en: Select parameter
it: Seleziona parametro

en: Tracer2: add a way with {0} points
it: Tracer2: aggiungi un percorso con {0} punti

en: Tracer2: modify way to {0} points
it: Tracer2: modifica percorso in {0} punti

en: Tracer2 error
it: Errore Tracer2

en: Parameter for server request
it: Parametro per richiesta server

en: Resolution:
it: Risoluzione:

en: Mode:
it: Modalità:

en: Threshold:
it: Soglia:

en: Points per circle:
it: Punti per cerchio:

en: Tag:
it: Etichetta:

en: Preferred values:
it: Valori preferiti:

en: Delete parameter "{0}"?
it: Eliminare il parametro "{0}"?

en: Add new
it: Aggiungi nuovo

en: Add predefined
it: Aggiungi predefinito

en: Select predefined parameter
it: Seleziona parametro predefinito

en: Modify list of parameter for server request.
it: Modifica lista parametri per richieste server

en: Parameter:
it: Parametro:

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
it: Tracer2Server non è in esecuzione. Si prega di avviare il server.
    Se non si possiede il server si prega di scaricarlo da
    {0}.

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
it: Tracer2Server non ha trovato niente.

en: Tracer2Server has detected an error.
it: Tracer2Server ha individuato un errore.

en: Export sigs...
it: Esporta firme...

en: Export all signatures to XML file.
it: Esporta tutte le firme in un file XML.

en: Export sigs to XML...
it: Esporta firme in XML...

en: Save Signatures file
it: Salva il file delle firme

en: Get all referenced but not actually present OSM objects from OSM server.
it: Preleva dal server OSM tutti gli oggetti menzionati ma al momento non presenti.

en: Download referenced osm objects...
it: Scarica gli oggetti osm menzionati...

en: {0} Signatures loaded. All referenced OSM objects found.
it: {0} firme caricate. Sono stati trovati tutti gli oggetti OSM menzionati.

en: {0} of {1} OSM objects are referenced but not there.
    Do you want to load them from OSM-Server?
it: Sono menzionati ma non presenti {0} di {1} oggetti OSM.
    Si desidera caricarli dal server OSM?

en: Load objects from server
it: Carica oggetti dal server

en: Download signed data
it: Scarica i dati firmati

en: Warning: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
it: Attenzione: ignoro l''errore perché il processo è stato annullato. Eccezione: {0}

en: Generating new Keypair.
    Collecting randomness...
it: Generazione di una nuova coppia di chiavi.
    Raccolta di valori casuali in corso...

en: OSM-Info
it: Informazioni OSM

en: Signed
it: Firmato

en: Object signatures
it: Firme dell''oggetto

en: Open object signing window.
it: Apri la finestra di firma dell''oggetto.

en: Check
it: Verifica

en: Check all available signatures for selected object.
it: Verifica tutte le firme disponibili per l''oggetto selezionato.

en: Sign
it: Firma

en: Digital sign selected Tags, if you believe they are correct.
it: Firma digitalmente le etichette selezionate, se si crede che siano corrette.

en: Show all available signatures for selected attribute.
it: Visualizza tutte le firme disponibili per l''attributo selezionato.

en: Show deleted tags and notes if they were signed before
it: Visualizza le etichette eliminate ed annota se sono state firmate precedentemente

en: Use default (and maybe existing) GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
it: Utilizza la la cartella predefinita (forse esistente) di GnuPG ({0}) per memorizzare le nuove chiavi e le nuove configurazioni.

en: Use separate GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
it: Utilizza una cartella GnuPG separata ({0}) per memorizzare le nuove chiavi e le nuove configurazioni.

en: Trust OSM Settings
it: Impostazioni Trust OSM

en: Change GPG and privacy settings of the trustosm plugin.
it: Cambia le impostazioni GPG e di privacy dell''estensione trustosm.

en: Use separate GnuPG configuration directory?
it: Utilizzare una cartella separata per le configurazioni GnuPG?

en: Dialog
it: Dialogo

en: Signed key value pair was: {0}={1}
it: La coppia chiave valore firmata era: {0}={1}

en: {0} Signatures found.
it: Trovate {0} firme.

en: Signature Info
it: Informazioni sulla firma

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Node.
it: Spiacenti, non ci sono firme per il nodo selezionato.

en: No Signature found
it: Nessuna firma trovata

en: Selected node was:
    {0}
it: Il nodo selezionato era:
    {0}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Attribute.
it: Spiacenti, non ci sono firme per l''attributo selezionato.

en: Selected key value pair was:
    {0}={1}
it: La coppia chiave valore selezionata era:
    {0}={1}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Segment.
it: Spiacenti, non ci sono firme per il segmento selezionato.

en: Selected WaySegment was:
it: Il segmento di percorso selezionato era:

en: Signature Files
it: File di firma

en: Error while exporting {0}:
    {1}
it: Errore nella esportazione di {0}:
    {1}

en: OSM Signature Files
it: File di firma OSM

en: Only digits allowed in osmid: ''{0}''.
it: Sono permesse solamente cifre in osmid: ''{0}''.

en: Could not parse OpenPGP message.
it: Impossibile analizzare il messaggio OpenPGP.

en: Prepare stuff...
it: Preparazione...

en: Parsing Signature data...
it: Analisi dei dati di firma in corso...

en: The Signature is broken!
it: La firma non è valida!

en: Manipulation Warning
it: Avvertimento di manipolazione

en: Select a signing key from your keyring-file:
it: Seleziona una chiave di firma dal proprio portachiavi:

en: Don''t ask again for the key
it: Non chiedere nuovamente la chiave

en: Use a random key from this list
it: Utilizza una chiave casuale da questa lista

en: Create new Key
it: Crea una nuova chiave

en: Select a Key to sign
it: Seleziona una chiave per la firma

en: The object with the ID "{0}" ({1}) is newly created.
    You can not sign it, because the signature would lose the ID-Reference after uploading it to the OSM-server.
it: L''oggetto con l''ID "{0}" ({1}) è stato appena creato.
    Non è possibile firmarlo perché la firma perderebbe il riferimento all''ID dopo il suo caricamento sul server OSM.

en: Signing canceled!
it: Firma annullata!

en: Please give a tolerance in meters
it: Si prega di fornire una tolleranza in metri

en: Select as much as you like:
it: Selezionane quanti vuoi:

en: Survey
it: Sondaggio

en: Aerial Photography
it: Fotografia aerea

en: Web Recherche
it: Ricerca nel web

en: Trusted persons told me
it: Le persone di fiducia mi hanno detto

en: Which source did you use?
it: Quale sorgente hai utilizzato?

en: never
it: mai

en: Primary user-ID:
it: ID utente primario:

en: Key-ID:
it: ID della chiave:

en: Fingerprint:
it: Impronta:

en: Algorithm:
it: Algoritmo:

en: Strength in bit:
it: Dimensione in bit:

en: Creation date:
it: Data di creazione:

en: Expiration date:
it: Data di scadenza:

en: PGP-Key details
it: Dettagli della chiave PGP

en: User-ID:
it: ID utente:

en: Select algorithm:
it: Seleziona un algoritmo:

en: Choose Bitlength (Strength):
it: Scegliere la lunghezza in bit:

en: Encryption algorithm to protect private key:
it: Algoritmo di cifratura per proteggere la chiave privata:

en: Choose an expiry date for the key:
it: Scegliere una data di scadenza per la chiave:

en: Create a new signing key
it: Crea una nuova chiave di firma

en: Turn Lanes Editor
it: Editor delle Corsie di Svolta

en:  The number of lanes has fixed according number of turns
it:  il numero delle corsie è stato corretto in base al numero di svolte

en:  The number of lanes:forward has fixed according number of turns
it:  Il numero di corsie: diritto è stato corretto in base al numero di svolte

en:  The number of lanes:both_ways has fixed according number of turns
it:  Il numero di corsie: entrambi_i_sensi è stato corretto in base al numero di svolte

en:  The number of lanes:backward has fixed according number of turns
it:  Il numero di corsie: indietro è stato corretto in base al numero di svolte

en: check the right direction of the way
it: controlla la giusta direzione della way

en: Unidirectional road
it: Strada a senso unico

en: Build unidirectional road
it: Crea strada a senso unico

en: Bidirectional road
it: Strada a doppio senso

en: Build bidirectional road
it: Crea strada a doppio senso

en: Use "none"
it: Usa "nessuno"

en: use "none" instead of empty values
it: usa "nessuno" invece dei valori vuoti

en: Preset turn lanes
it: Preimposta le corsie di svolta

en: Recently turn lanes edits
it: Corsie di svolta modificate recentemente

en: Both way lane
it: Entrambe le corsie della way

en: Backward
it: Indietro

en: Both way
it: Entrambi i sensi

en: Number of lanes
it: Numero di corsie

en: Directional
it: Direzionale

en: Turn lanes
it: Corsie di svolta

en: No such lane.
it: Nessuna corsia.

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
it: <html>Il numero delle corsie non è stato specificato per una o più strade; si prega di aggiungere le etichette mancanti per le corsie.</html>

en: <html>An error occurred while constructing the model. Please run the validator to make sure the data is consistent.<br><br>Error: {0}</html>
it: <html>È stato generato un errore durante la costruzione del modello. Si prega di eseguire il validatore per essere sicuri che i dati siano consistenti.<br><br>Errore: {0}</html>

en: Edit turn relations and lane lengths for selected node.
it: Modifica le relazioni sulle corsie di svolta e sulle loro lunghezze per il nodo selezionato.

en: Validate turn- and lane-length-relations for consistency.
it: Controlla la validità delle relazioni sulle corsie di svolta e sulle loro lunghezze.

en: Turn Lanes
it: Corsie di svolta

en: Edit turn lanes
it: Modifica corsie di svolta

en: Left-hand traffic direction:
it: Direzione del traffico a sinistra:

en: Quick-Fix
it: Correzione veloce

en: Revalidate all turnlanes-relations.
it: Ri-valida tutte le relazioni sulle corsie di svolta.

en: Automatically fixes the issue.
it: Corregge automaticamente i problemi.

en: Selects the offending relation.
it: Seleziona la relazione affetta dal problema.

en: Add turn
it: Aggiungi svolta

en: Delete lane.
it: Elimina corsia.

en: Delete turn.
it: Elimina svolta.

en: {0} lanes are not referenced in any turn-relation.
it: {0} corsie non sono contenute in alcuna relazione di svolta.

en: Put the ways in order.
it: Disponi i percorsi in ordine.

en: Relation references non-existent (regular) lane {0}
it: La relazione contiene un riferimento ad una corsia inesistente (regolare) {0}

en: Relation references non-existent extra lane {0}
it: La relazione contiene un riferimento ad una corsia supplementare inesistente {0}

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
it: La lista di interi "{0}" contiene dei valori non attesi.

en: Create/Edit turn restriction...
it: Crea/modifica divieto di svolta...

en: Create or edit a turn restriction.
it: Crea o modifica un divieto di svolta.

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
it: Nella tabella seguente si possono modificare le <strong>etichette grezze</strong> della relazione OSM che rappresenta questo divieto di svolta.

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
it: Nella tabella seguente si possono modificare i <strong>membri grezzi</strong> della relazione OSM che rappresenta questo divieto di svolta.

en: Type:
it: Tipo:

en: From:
it: Da:

en: To:
it: A:

en: Vias:
it: Punti di "via":

en: Copy to the clipboard
it: Copia negli appunti

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
it: Impossibile trovare l''oggetto con id ''{0}'' nel livello ''{1}''

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
it: Impossibile aggiungere l''oggetto ''{0}'' come membro di relazione perché è stato eliminato o reso invisibile nel livello ''{1}''

en: Clear the selected roles or delete the selected members
it: Elimina i ruoli selezionati o rimuovi i membri selezionati

en: Insert new relation members from object in the clipboard
it: Inserisci nuovi membri della relazione prelevando l''oggetto presente negli appunti

en: Move the selected relation members down by one position
it: Sposta i membri della relazione selezionati in basso di una posizione

en: Move the selected relation members up by one position
it: Sposta i membri della relazione selezionati in alto di una posizione

en: Edit basic attributes of a turn restriction
it: Modifica gli attributi di base di un divieto di svolta

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
it: Modifica le etichette ed i membri grezzi di questo divieto di svolta

en: Errors/Warnings
it: Errori/Avvertimenti

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
it: Mostra gli errori e gli avvertimenti relativi a questo divieto di svolta

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
it: Crea un nuovo divieto di svolta nel livello ''{0}''

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
it: Modifica un nuovo divieto di svolta nel livello ''{0}''

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
it: Modifica il divieto di svolta ''{0}'' nel livello ''{1}''

en: There is still an unresolved error or warning identified for this turn restriction. You are recommended to resolve this issue first. | There are still {0} errors and/or warnings identified for this turn restriction. You are recommended to resolve these issues first.
it[0]: È rimasto ancora un errore o avvertimento non risolto per questo divieto di svolta. Si consiglia di risolvere prima questo problema.
it[1]: Sono rimasti ancora {0} errori e/o avvertimenti per questo divieto di svolta. Si consiglia di risolvere prima questi problemi.

en: Do you want to save anyway?
it: Si desidera salvare ugualmente?

en: Yes, save anyway
it: Sì, salva comunque

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
it: Salva il divieto di svolta nonostante gli errori e/o gli avvertimenti

en: No, resolve issues first
it: No, risolvi prima i problemi

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
it: Annulla il salvataggio ed inizia la risoluzione dei problemi in sospeso

en: Pending errors and warnings
it: Errori ed avvertimenti in sospeso

en: This turn restriction refers to an object which was deleted outside of this turn restriction editor: | This turn restriction refers to {0} objects which were deleted outside of this turn restriction editor:
it[0]: Questo divieto di svolta si riferisce ad un oggetto che è stato eliminato esternamente a questo editor:
it[1]: Questo divieto di svolta si riferisce a {0} oggetti che sono stati eliminati esternamente a questo editor:

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
it: Le modifiche a questo divieto di svolta non possono essere salvate finché non sono rimossi i membri eliminati.<br>Come si desidera procedere?

en: Remove deleted members and save
it: Rimuovi i membri eliminati e salva

en: Cancel and return to editor
it: Annulla e ritorna all''editor

en: Deleted members in turn restriction
it: Membri eliminati nel divieto di svolta

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
it: Crea un conflitto e chiudi questo editor

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
it: Ritorna all''editor dei divieti di svolta e riprendi le modifiche

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
it: <html>Questo divieto di svolta è stato modificato al di fuori di questo editor.<br>Non è possibile applicare le proprie modifiche e continuare con le modifiche.<br><br>Si desidera creare un conflitto e chiudere l''editor?</html>

en: Already participating in a conflict
it: Già coinvolto in un conflitto

en: Delete this turn restriction
it: Elimina questo divieto di svolta

en: Select this turn restriction
it: Seleziona questo divieto di svolta

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
it: Attiva il livello contenente questo divieto di svolta e posizionati su di esso

en: {0} warning | {0} warnings
it[0]: {0} avvertimento
it[1]: {0} avvertimenti

en: {0} error | {0} errors
it[0]: {0} errore
it[1]: {0} errori

en: no issues
it: nessun problema

en: please select a way
it: si prega di selezionare un percorso

en: multiple objects with role ''{0}''
it: più oggetti con ruolo ''{0}''

en: Delete from turn restriction
it: Elimina dal divieto di svolta

en: Accept the currently selected way
it: Accetta il percorso attualmente selezionato

en: Paste from the clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Create new turn restriction
it: Crea un nuovo divieto di svolta

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
it: Avvia l''editor dei divieti di svolta per crearne uno nuovo

en: No Right Turn
it: Divieto di svolta a destra

en: No Left Turn
it: Divieto di svolta a sinistra

en: No U-Turn
it: Divieto di inversione a U

en: No Straight On
it: Divieto di proseguire dritto

en: Only Right Turn
it: Solo svolta a destra

en: Only Left Turn
it: Solo svolta a sinistra

en: Only Straight On
it: Solo prosecuzione

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
it: Attenzione: è fallito il caricamento dell''icona per il tipo di divieto di svolta ''{0}''

en: please select a turn restriction type
it: si prega di selezionare un tipo di divieto di svolta

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
it: Seleziona le tipologie dei veicoli per cui <strong>non</strong> vige questo divieto di svolta.

en: Public Service Vehicles
it: Veicoli del servizio pubblico

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
it: Veicoli del servizio pubblico come autobus, tram, etc.

en: Heavy Goods Vehicles
it: Veicoli per merci pesanti

en: Motorcars
it: Automobili

en: Bicycles
it: Biciclette

en: Mopeds
it: Ciclomotori

en: Use standard exceptions
it: Utilizza le eccezioni standard

en: Use non-standard exceptions
it: Utilizza le eccezioni non-standard

en: Remove the currently selected vias
it: Rimuovi le ''vie'' attualmente selezionate

en: Move the selected vias down by one position
it: Sposta in basso di una posizione le ''vie'' selezionate

en: Move the selected vias up by one position
it: Sposta in alto di una posizione le ''vie'' selezionate

en: Copy the selected vias to the clipboard
it: Copia le ''vie'' selezionate negli appunti

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
it: Inserisci gli oggetto ''via'' presenti negli appunti

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
it: È fallito l''ottenimento dell''oggetto OSM con id {0} dall''insieme di dati {1}. Impossibile aggiungerlo come ''via''.

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
it: Da:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
it: A:

en: no participating way with role ''from''
it: nessun percorso coinvolto con ruolo ''from''

en: no participating way with role ''to''
it: nessun percorso coinvolto con ruolo ''to''

en: Only participating in selection
it: Solo coinvolti nella selezione

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
it: <html>Selezionare per visualizzare i divieti di svolta riferiti agli oggetti presenti solamente nella selezione corrente.<br>Deselezionare per visualizzare tutti i divieti di svolta presenti nell''insieme di dati corrente.</html>

en: Turn Restrictions
it: Divieti di svolta

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
it: Visualizza e gestisci i divieti di svolta nell''insieme di dati corrente

en: Open an editor for the selected turn restriction
it: Apri un editor per il divieto di svolta selezionato

en: Delete the selected turn restriction
it: Elimina il divieto di svolta selezionato

en: Create a new turn restriction
it: Crea un nuovo divieto di svolta

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
it: Imposta la selezione JOSM corrente sui divieti di svolta selezionati

en: Select in current data layer
it: Seleziona nel livello dati corrente

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
it: Posiziona la visuale sui divieti di svolta attualmente selezionati

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
it: Una estensione OSM per la modifica dei divieti di svolta.

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
it: Lo sviluppo dell''estensione per i divieti di svolta è sponsorizzato da <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
it: Configura le preferenze dell''estensione per i divieti di svolta

en: The Basic Editor can optionally display the list of via-objects of a turn restriction. If enabled, one can edit them in the Basic editor too. If disabled, editing of via-objects is possible in the Advanced Editor only.
it: L’editor di base può, a scelta, visualizzare la lista degli oggetti ''via'' di un divieto di svolta. Se abilitato, si possono anche modificare nell’editor di base. Se disabilitato, la modifica degli oggetti ''via'' è possibile solamente nell’editor avanzato.

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
it: Visualizza e modifica la lista degli oggetti ''via'' nell’editor di base

en: Road signs - Set A
it: Segnali stradali - Gruppo A

en: Road signs - Set B
it: Segnali stradali - Gruppo B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
it: Si prega di selezionare il gruppo di icone dei segnali stradali da utilizzare nell''estensione.

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
it: Attenzione: la preferenza con chiave ''{0}'' ha un valore ''{1}'' non supportato. Verrà utilizzato il valore predefinito ''set-a''.

en: This turn restriction uses the way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> <strong>and</strong> with role <tt>to</tt>. In a turn restriction, the way with role <tt>from</tt> should be different from the way with role <tt>to</tt>, though.
it: Questo divieto di svolta utilizza il percorso <span class="object-name">{0}</span> con ruolo <tt>from</tt> <strong>e</strong> con ruolo <tt>to</tt>. In un divieto di svolta il percorso con ruolo <tt>from</tt> di solito dovrebbe essere differente dal percorso con ruolo <tt>to</tt>.

en: Delete ''from''
it: Elimina ''from''

en: Removes the member with role ''from''
it: Rimuove il membro con ruolo ''from''

en: Delete ''to''
it: Elimina ''to''

en: Removes the member with role ''to''
it: Rimuove il membro con ruolo ''to''

en: Fix in editor
it: Correggi nell''editor

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
it: Vai all''editor di base e scegli manualmente i membri con ruoli ''from'' e ''to''

en: This turn restriction uses a non-standard restriction type <tt>{0}</tt> for the tag key <tt>restriction</tt>. It is recommended to use standard values only. Please select one in the Basic editor.
it: Questo divieto di svolta utilizza un tipo di divieto non-standard <tt>{0}</tt> per l''etichetta chiave <tt>restriction</tt>. Si consiglia di utilizzare solamente i valori standard. Si prega di selezionarne uno nell''editor di base.

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
it: Vai all''editor di base e scegli manualmente un tipo di divieto di svolta

en: The <strong>from</strong>-way <span class="object-name">{0}</span> and the <strong>to</strong>-way <span class="object-name">{1}</span> intersect at node <span class="object-name">{2}</span> but this node isn''t a <strong>via</strong>-object.<br> It is recommended to set it as unique <strong>via</strong>-object.
it: Il percorso <strong>from</strong> <span class="object-name">{0}</span> ed il percorso <strong>to</strong> <span class="object-name">{1}</span> si intersecano in corrispondenza del nodo <span class="object-name">{2}</span> ma questo nodo non è un oggetto <strong>via</strong>.<br> Si raccomanda di marcarlo come un oggetto <strong>via</strong> unico.

en: Set via-Object
it: Imposta oggetto ''via''

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
it: Sostituisce gli oggetti ''via'' attualmente configurati con il nodo di intersezione

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
it: Vai all''editor di base e correggi manualmente la lista degli oggetti ''via''

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
it: Un divieto di svolta deve dichiarare il tipo di divieto. Si prega di selezionare un tipo nell''editor di base.

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
it: Per un divieto di svolta è richiesto un percorso con ruolo <tt>from</tt>.

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
it: Per un divieto di svolta è richiesto un percorso con ruolo <tt>to</tt>.

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
it: Vai all''editor di base e seleziona manualmente un percorso.

en: Add in editor
it: Aggiungi nell''editor

en: Add a way with role ''from''
it: Aggiungi un percorso con ruolo ''from''

en: Add a way with role ''to''
it: Aggiungi un percorso con ruolo ''to''

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
it: I due percorsi che partecipano a formare il divieto di svolta <strong>non sono connessi.</strong>

en: Make sure you add one or more via objects (nodes or ways) to the turn restriction.
it: Assicurarsi che venga aggiunto uno o più oggetti di tipo ''via'' (nodi o percorsi) al divieto di svolta.

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
it: Vai all''editor avanzato e aggiungi gli oggetti di tipo ''via''

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
it: Un divieto di svolta ha bisogno esattamente di un solo percorso con ruolo <tt>from</tt>. Questo divieto di svolta possiede {0} percorsi aventi questo ruolo. Si prega di rimuoverne {1}.

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
it: Un divieto di svolta ha bisogno esattamente di un solo percorso con ruolo <tt>to</tt>. Questo divieto di svolta possiede {0} percorsi aventi questo ruolo. Si prega di rimuoverne {1}.

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
it: Vai all''editor avanzato e rimuovi i membri

en: The tag <tt>except</tt> has the non-standard value <tt>{0}</tt>. It is recommended to use standard values for <tt>except</tt> only.
it: L''etichetta <tt>except</tt> contiene il valore non-standard <tt>{0}</tt>. Si consiglia di utilizzare solamente i valori standard per <tt>except</tt>.

en: Go to Basic Editor and select standard vehicle type based exceptions
it: Vai all''editor base e seleziona le tipologie di veicoli per le quali vale l''eccezione

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
it: Manca l''etichetta obbligatoria <tt>{0}={1}</tt>.

en: Add missing tag
it: Aggiunti l''etichetta mancante

en: Add the missing tag {0}={1}
it: Aggiungi l''etichetta mancante {0}={1}

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
it: Il percorso <span class="object-name">{0}</span> con ruolo <tt>from</tt> ed il percorso <span class="object-name">{1}</span> con ruolo <tt>to</tt> si intersecano in corrispondenza del nodo <span class="object-name">{2}</span>. <p> Entrambi i percorsi devono essere divisi nel punto di intersezione.

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
it: Il percorso <span class="object-name">{0}</span> con ruolo <tt>{1}</tt> deve essere diviso in corrispondenza del nodo <span class="object-name">{2}</span> in cui si collega al percorso <span class="object-name">{3}</span>.

en: Split now
it: Dividi ora

en: Split the ways
it: Dividi i percorsi

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
it: Questo divieto di svolta utilizza il nodo <span class="object-name">{0}</span> con ruolo <tt>{1}</tt>.

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
it: Questo divieto di svolta utilizza la relazione <span class="object-name">{0}</span> con ruolo <tt>{1}</tt>.

en: A way is required instead.
it: È richiesto invece un percorso.

en: Delete the member from the turn restriction
it: Elimina il membro dal divieto di svolta

en: Change to the Basic Editor and select a way
it: Seleziona un percorso mediante l''editor di base

en: Undelete object...
it: Ripristina oggetto...

en: Undelete object by id
it: Ripristina oggetto da identificativo

en: Undelete Object
it: Ripristina Oggetto

en: Undelete object
it: Ripristina oggetto

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
it: Inserire il tipo e l''ID degli oggetti che dovrebbero essere ripristinati, es. ''n1 w2''

en: Select if the data should be added into a new layer
it: Selezionare se i dati devono essere aggiunti in un nuovo livello

en: Start undeleting
it: Inizio ripristino

en: Close dialog and cancel
it: Chiudi la finestra ed annulla

en: Add nodes at intersections
it: Aggiungi nodi in corrispondenza delle intersezioni

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
it: Aggiungi i nodi mancanti in corrispondenza delle intersezioni tra i percorsi selezionati.

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
it: Si prega di selezionare uno o più percorsi tra loro intersecanti.

en: Align Way Nodes
it: Allinea i nodi del percorso

en: Align nodes in a way
it: Allinea i nodi su un percorso

en: The way with selected nodes can not be straightened.
it: Il percorso con i nodi selezionati non può essere raddrizzato.

en: Internal error: number of nodes is {0}.
it: Errore interno: il numero di nodi è {0}.

en: Extract node
it: Estrai nodo

en: Extracts node from a way
it: Estrae un nodo dal suo percorso

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
it: Questo strumento estrae un nodo dai percorsi a cui appartiene e richiede la selezione di un singolo nodo.

en: Extract node confirmation
it: Conferma estrazione del nodo

en: You are about to extract a node which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to extract?
it: Stai per estrarre un nodo che potrebbe avere altri riferimenti non ancora scaricati.<br>Quest’azione può causare problemi perché altri oggetti (che non puoi vedere) potrebbero usarli.<br>Vuoi veramente estrarre?

en: Extract node from line
it: Estrai nodo dalla linea

en: Paste Relations
it: Incolla relazioni

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
it: Copia l''appartenenza alle relazioni dagli oggetti presenti negli appunti sugli oggetti selezionati

en: Split Object
it: Dividi oggetto

en: Split an object at the selected nodes.
it: Dividi un oggetto in corrispondenza dei nodi selezionati.

en: The current selection cannot be used for splitting.
it: La selezione attuale non può essere usata per la divisione.

en: The selected way is not closed.
it: Il percorso selezionato non è chiuso.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
it[0]: Il percorso selezionato non contiene il nodo selezionato.
it[1]: Il percorso selezionato non contiene tutti i nodi selezionati.

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
it: Il percorso selezionato non è un percorso diviso, si prega di selezionare i punti di divisione oppure di dividere ancora il percorso.

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
it: I nodi selezionati non possono essere consecutivi all’interno dell’oggetto.

en: Split adjacent ways
it: Dividi percorsi adiacenti

en: Split adjacent ways on T-intersections
it: Dividi i percorsi adiacenti in corrispondenza di intersezioni a T

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
it: Ci sono più percorsi contenenti uno dei nodi di divisione. Selezionare i percorsi che concorrono in quest''operazione.

en: The selection cannot be used for action ''{0}''
it: La selezione non può essere usata per l’azione ''{0}''

en: Symmetry
it: Simmetria

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
it: Selezionare almeno due nodi per definire l''asse di simmetria e qualcos''altro da riflettere.

en: Paste tags from previous selection
it: Incolla etichette dalla selezione precedente

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
it: Incolla le etichette dall’oggetto o gli oggetti precedentemente selezionato/i (non dagli appunti).

en: Add Source Tag
it: Aggiungi etichetta della sorgente

en: Add remembered source tag
it: Aggiungi l''etichetta sorgente memorizzata

en: UnGlue Relation
it: Separa relazione

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
it: Duplica i nodi, i percorsi e le relazioni utilizzate da più relazioni.

en: Unglued Relations
it: Relazioni staccate

en: Change relation member for {0} {1}
it: Cambia il membro della relazione per {0} {1}

en: Radius too small
it: Raggio troppo piccolo

en: Nothing to do
it: Nessuna azione da eseguire

en: Circle arc
it: Arco di circonferenza

en: Create a circle arc
it: Crea un arco di circonferenza

en: Select custom URL
it: Seleziona indirizzo URL personalizzato

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
it: Si prega di selezionare uno degli indirizzi URL personalizzati (configurati nelle preferenze)

en: Ask every time
it: Chiedi ogni volta

en: Configure custom URL
it: Configura indirizzo URL personalizzato

en: Open custom URL
it: Apri indirizzo URL personalizzato

en: Opens specified URL browser
it: Apre il browser con indirizzo URL specificato

en: Utilsplugin2 settings
it: Impostazioni Utilsplugin2

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
it: Qui si possono modificare alcune preferenze delle funzioni di Utilsplugin2

en: Save to file
it: Salva su file

en: Load from file
it: Carica da file

en: Please edit custom URLs and select one row to use with the tool<br/> <b>&#123;key&#125;</b> is replaced with the tag value<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> is replaced with the element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> is replaced with "node","way" or "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> is replaced with map center latitude/longitude <br/> Your can manually load settings from file <b>customurl.txt</b> in JOSM folder
it: Si prega di modificare gli indirizzi URL personalizzati e di selezionare una riga da utilizzare con lo strumento<br/> <b>&#123;key&#125;</b> è sostituito con il valore dell''etichetta<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> è sostituito con l''identificativo dell''elemento<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> è sostituito con "node","way" o "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> è sostituito con la latitudine/longitudine del centro della mappa <br/> È possibile caricare manualmente le impostazioni dal file <b>customurl.txt</b> nella cartella di JOSM

en: Custom URL configuration
it: Configurazione dell''indirizzo URL personalizzato

en: Lat Lon tool
it: Strumento Lat Lon

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
it: Crea dimensioni e posizione inserendo le sue coordinate latitudine e longitudine.

en: Enter the coordinates for the new nodes, one for each line.<br/>If you enter two lines with the same coordinates there will be generated duplicate nodes.<br/>You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.<br/>Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.<br/>For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.<br/>Coordinate value can be in one of three formats:<ul><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.<br/><br/>Some examples:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>
it: Inserisci le coordinate per i nuovi nodi, uno per ogni linea.<br/>Se si inseriscono due linee con le stesse coordinate saranno generati dei nodi duplicati.<br/>Si possono separare longitudine e latitudine con uno spazio, virgola o punto e virgola.<br/>Utilizzare numeri positivi oppure i caratteri N, E per indicare le direzioni cardinali Nord o Est.<br/>Per le direzioni cardinali Sud e Ovest si possono utilizzare sia numeri negativi, sia i caratteri S, W.<br/>Il valore della coordinata può essere in uno dei seguenti tre formati:<ul><li><i>gradi</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>gradi</i><tt>&deg;</tt> <i>minuti</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>gradi</i><tt>&deg;</tt> <i>minuti</i><tt>&#39;</tt> <i>secondi</i><tt>&quot</tt></li></ul>I simboli <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> sono opzionali.<br/><br/>Alcuni esempi:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>

en: Tag multiple objects [alpha]
it: Etichetta oggetti multipli [alfa]

en: Edit tags of object list in table
it: Modifica etichette degli oggetti elencati in tabella

en: Tag multiple objects
it: Etichetta oggetti multipli

en: Sync with JOSM selection
it: Sincronizza con selezione JOSM

en: Zoom to objects
it: Ingrandisci la visuale sugli oggetti

en: Remove tag
it: Rimuovi etichetta

en: Delete tags from multiple objects
it: Elimina etichette da oggetti multipli

en: Duplicate tags from the first
it: Duplica etichette dal primo

en: Set tags for multiple objects
it: Imposta etichette per oggetti multipli

en: Delete from history
it: Elimina da storico

en: Find primitives with these tags
it: Trova primitive con queste etichette

en: Multitag Background: highlight
it: Sfondo etichette multiple: in evidenza

en: Replace geometry of selected object with a new one
it: Sostituisci oggetto selezionato con uno nuovo

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
it: Questo strumento sostituisce un oggetto con un altro, e quindi necessita la selezione di due oggetti.

en: Replace Membership
it: Sostituisci appartenenza

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
it: Nelle relazioni in cui l''oggetto selezionato è membro, sostituirlo con uno nuovo

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
it[0]: Sostituito ''{0}'' con ''{1}'' nella relazione {2}
it[1]: Sostituito ''{0}'' con ''{1}'' nelle relazioni {2}

en: Range of child primitives count
it: Intervallo conteggio primitive figlie

en: Range of parent primitives count
it: Intervallo conteggio primitive genitore

en: Range of referencing relation count
it: Intervallo conteggio relazione referenziata

en: Range of attached ways count
it: Intervallo conteggio percorsi collegati

en: Adjacent nodes
it: Nodi adiacenti

en: Select adjacent nodes
it: Seleziona nodi adiacenti

en: Adjacent ways
it: Percorsi adiacenti

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
it: Saranno selezionati i percorsi adiacenti. I nodi saranno deselezionati.

en: All connected ways
it: Tutti i percorsi connessi

en: Select all connected ways
it: Seleziona tutti i percorsi connessi

en: Intersecting ways
it: Percorsi che si intersecano

en: Select intersecting ways
it: Seleziona i percorsi che si intersecano

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
it: Si prega di selezionare alcuni percorsi sui quali cercare le connessioni e le intersezioni!

en: All intersecting ways
it: Tutti i percorsi che si intersecano

en: Select all intersecting ways
it: Seleziona tutti i percorsi che si intersecano

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
it: Si prega di selezionare alcuni percorsi sui quali cercare tutte le connessioni e le intersezioni!

en: Middle nodes
it: Nodi intermedi

en: Select middle nodes
it: Seleziona i nodi intermedi

en: Please select two nodes connected by way!
it: Selezionare due nodi connessi da un percorso!

en: Reached max recursion depth: {0}
it: Massima profondità di ricorsione raggiunta: {0}

en: All inside [testing]
it: Tutto il contenuto [test]

en: Select all inside selected polygons
it: Seleziona tutto il contenuto dei poligoni selezionati

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
it: Non è stato trovato alcunché. Selezionare alcuni percorsi chiusi o alcuni multi-poligoni per trovare tutte le primitive interne ad essi!

en: Area boundary [testing]
it: Confine dell’area [verifica]

en: Select relation or all ways that forms area boundary
it: Seleziona la relazione o tutti i percorsi che formano il confine dell''area

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
it: Non è stato trovato alcunché. Si prega di selezionare il percorso facente parte di qualche poligono formato da percorsi connessi

en: Select Highway
it: Seleziona strada

en: Select highway for the name/ref given
it: Seleziona strada con il nome/riferimento specificato

en: Please select one or two ways for this action
it: Selezionare uno o due percorsi per questa azione

en: Select last modified nodes
it: Seleziona gli ultimi nodi modificati

en: Select last modified ways
it: Seleziona gli ultimi percorsi modificati

en: Select Way Nodes
it: Seleziona i nodi del percorso

en: Select all nodes of a selected way.
it: Seleziona tutti i nodi di un percorso selezionato.

en: Undo selection
it: Ripristina selezione

en: Reselect last added object or selection form history
it: Riseleziona l’ultimo oggetto aggiunto oppure selezionalo dalla cronologia

en: Unselect nodes
it: Deseleziona nodi

en: Removes all nodes from selection
it: Rimuove tutti i nodi dalla selezione

en: Way Download
it: Scaricamento percorsi

en: Download map data on the end of selected way
it: Scarica i dati cartografici alla fine del percorso selezionato

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
it: <html>Non è stato selezionato né un nodo né un percorso con un punto terminale esterno<br>all''attuale zona di scarico.<br>Prima selezionare un nodo all''inizio o alla fine di un percorso oppure un intero percorso.</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
it: <html>Impossibile trovare un nodo unico da cui iniziare lo scaricamento.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
it: <html>Non ci sono percorsi connessi al nodo ''''{0}''''. Annullo.</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
it: Inconsistenza dei dati dello scaricatore di percorsi. Il precedente percorso connesso ''''{0}'''' non era stato scoperto dopo lo scarico

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
it: <html>Non ci sono altri percorsi connessi da scaricare.<br>È stato trovato un probabile nodo duplicato per il nodo attualmente selezionato.<br><br>Il nodo attualmente selezionato è ''''{0}''''<br>Il probabile nodo duplicato è ''''{1}''''<br>Unire il nodo duplicato al nodo attualmente selezionato e continuare con lo scaricamento dei percorsi?</html>

en: Merge duplicate node?
it: Fondere il nodo duplicato?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
it: <html>Non ci sono più percorsi connessi da scaricare.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
it: Il nodo ''''{0}'''' è un incrocio con più di 2 percorsi connessi.

en: Enter search expression here..
it: Inserire l''espressione di ricerca qui..

en: Select waypoint to move map
it: Seleziona un punto del percorso per muovere la mappa

en: Waypoint search
it: Ricerca punto del percorso

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
it: Ricerca punto del percorso successivo. Clicca e muovi la mappa in corrispondenza del punto del percorso.

en: Go driving
it: Inizia a guidare

en: Drive a race car on this layer
it: Guida una macchina da corsa su questo livello

en: Tunnel Start
it: Inizio galleria

en: Village/City
it: Insediamento urbano

en: Parking
it: Parcheggio

en: Fuel Station
it: Stazione di rifornimento

en: Shopping
it: Acquisti

en: Camping
it: Campeggio
