josm - en to ja translation catalogue (9924 entries)

en: Note
ja: メモ

en: About
ja: バージョン情報

en: Display the about screen.
ja: バージョン情報画面を表示します。

en: Help: {0}
ja: ヘルプ: {0}

en: Version {0}
ja: バージョン {0}

en: Last change at {0}
ja: {0} に最終更新

en: Java Version {0}
ja: Java バージョン {0}

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Translations
ja: 翻訳

en: Follow us on
ja: ソーシャルメディアでフォローする

en: Preferences are stored in {0}
ja: 設定は {0}に保存されます。

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
ja: ディレクトリのシンボリック名と実際のパス:

en: Info
ja: 情報

en: Readme
ja: はじめにお読みください

en: Revision
ja: リビジョン

en: Contribution
ja: 貢献

en: License
ja: ライセンス

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Installation Details
ja: インストールの詳細

en: Translators
ja: 翻訳者

en: About JOSM...
ja: JOSMについて...

en: Report bug
ja: バグを報告

en: unset
ja: 設定解除

en: Open directory
ja: ディレクトリを開く

en: Failed to locate resource ''{0}''.
ja: リソース ''{0}'' にアクセスできませんでした。

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
ja: リソース''{0}'' のロードに失敗、エラーコード: {1}。

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
ja: 1つ以上のアップロード済みのノード・ウェイ・リレーションを選択してください。

en: Warning
ja: 警告

en: Please select the target layer.
ja: 対象のレイヤーを選択してください。

en: Select target layer
ja: 対象のレイヤーを選択

en: Cancel
ja: キャンセル

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
ja: <html>統合元のレイヤー<br>''{0}''<br>を統合できる先のレイヤーがありません。</html>

en: No target layers
ja: 対象のレイヤーがありません。

en: Select
ja: 選択

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
ja: 上のリストで選択されたこれらの要素を地図上で選択します。

en: History
ja: 履歴

en: Download and show the history of the selected objects
ja: 選択されたオブジェクトの履歴をダウンロードして表示

en: Select WMS layers
ja: WMSレイヤーを選択

en: Add layers
ja: レイヤーを追加

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
ja: 「{1}」などの「{0}」の時間フィルタ

en: Invalid service URL.
ja: サービスURLが不正です。

en: WMS Error
ja: WMSエラー

en: Could not retrieve WMS layer list.
ja: WMSレイヤー一覧を参照できません。

en: Could not parse WMS layer list.
ja: WMSレイヤー一覧を解釈できません。

en: Could not parse WMTS layer list.
ja: WMTSレイヤーリストを解析できませんでした。

en: WMTS Error
ja: WMTSエラー

en: Error
ja: エラー

en: Select image format for WMS layer
ja: WMSレイヤーの画像形式を選択してください

en: Show only layers for current view
ja: 現在のビューに対するレイヤのみ表示

en: Add Node...
ja: ノードを追加...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
ja: 緯度と経度または東距と北距を入力してノードを追加

en: Tools: {0}
ja: ツール: {0}

en: Align Nodes in Circle
ja: ノードを円形に配列

en: Move the selected nodes into a circle.
ja: 選択したノードを円形に移動します。

en: Selection could not be used to align in circle.
ja: 選択が円形を配置するために使用できません。

en: Nothing changed
ja: 何も変更されませんでした。

en: Please select only one node as center.
ja: 中心としてノードを1つだけ選択してください。

en: Align each Way in Circle
ja: 各ウェイを円形に沿わせる

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
ja: このアクションに関係する1つ以上のノードがダウンロード領域の外側にあります。

en: Not enough nodes to calculate center.
ja: 中心を計算するのに十分なノードがありません。

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
ja: この図形の中心を特定できません。

en: Align Nodes in Line
ja: ノードを一直線に配列

en: Move the selected nodes in to a line.
ja: 選択したノードを一直線に並べます。

en: Please select at least three nodes.
ja: 3つ以上のノードを選択してください。

en: Can not align a polygon. Abort.
ja: ポリゴンを位置合わせできません。 異常終了

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
ja: 3つ以上のウェイの交差を解決できません。 異常終了

en: Two parallels ways found. Abort.
ja: 2つの並行したウェイが見つかりました。 異常終了

en: data
ja: データ

en: layer
ja: レイヤー

en: selection
ja: 選択

en: conflict
ja: 競合

en: download
ja: ダウンロード

en: problem
ja: 問題

en: previous
ja: 前

en: next
ja: 次

en: Nothing selected to zoom to.
ja: ズームする対象が選択されていません。

en: Information
ja: 情報

en: Zoom to {0}
ja: {0}へズーム

en: Zoom the view to {0}.
ja: {0}へビューをズームします。

en: View: {0}
ja: 表示: {0}

en: No conflicts to zoom to
ja: ズームの対象になる競合はありません

en: Changeset Manager
ja: 変更セットマネージャ

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
ja: 変更セットマネージャの表示/非表示を切り替え

en: Windows: {0}
ja: ウィンドウ: {0}

en: Close open changesets...
ja: 開いている変更セットを閉じる...

en: Close open changesets
ja: 開いている変更セットを閉じる

en: File: {0}
ja: ファイル: {0}

en: There are no open changesets
ja: 開いている変更セットはありません

en: No open changesets
ja: 開いている変更セットはありません

en: Downloading open changesets ...
ja: 開いている変更セットをダウンロード中 ...

en: Combine Way
ja: ウェイの結合

en: Combine several ways into one.
ja: 複数のウェイを一つに結合

en: Change directions?
ja: 方向を変更しますか？

en: Reverse and Combine
ja: 逆転して結合

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
ja: 一方通行の方向が違っているため結合できません。一部の方向を反転しますか?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
ja: ウェイを結合できませんでした<br>(一連のノードの並びとしてマージできませんでした)

en: Reverse Ways
ja: ウェイ方向反転

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
ja[0]: {0}本のウェイを結合

en: Please select at least two ways to combine.
ja: 結合するウェイを2つ以上選択してください。

en: Combine ways refused<br>(A shared node is outside of the download area)
ja: ウェイの結合が拒否されました。<br>(共有ノードがダウンロード領域の外側にあります)

en: Copy
ja: コピー

en: Copy selected objects to paste buffer.
ja: 選択したオブジェクトを貼り付け用バッファにコピーします。

en: Edit: {0}
ja: 編集: {0}

en: Please select something to copy.
ja: コピーするものを選択してください。

en: Copy Coordinates
ja: 座標をコピー

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
ja: 選択したノードの座標をクリップボードにコピーします。

en: Copy server URLs
ja: サーバURLのコピー

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
ja: クリップボードに選択したオブジェクトのURLをコピーします。

en: Create Circle
ja: 円形を作成

en: Create a circle from three selected nodes.
ja: 選ばれた3つのノードから円形を作成します。

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
ja: ちょうど2つか3つのノード、またはちょうど2つか3つのノードを持つ1本のウェイを選択してください。

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
ja: ノードが円形に配列していません 異常終了します。

en: Cannot add a node outside of the world.
ja: 世界の外にノードを追加できません。

en: Update multipolygon
ja: マルチポリゴンの更新

en: Create multipolygon
ja: マルチポリゴンの作成

en: No data loaded.
ja: データが読み込まれていません。

en: You must select at least one way.
ja: 1つ以上のウェイを選択しなければなりません

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
ja[0]: ウェイ以外のメンバーがマルチポリゴンから削除されました

en: Delete
ja: 削除

en: Delete selected objects.
ja: 選択したオブジェクトを削除します

en: Delete confirmation
ja: 削除確認

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
ja: ダウンロード範囲外から参照されているノードを削除しようとしています。<br>(あなたが見ていない)ほかのオブジェクトが使っているかもしれないので、この操作は問題を引き起こす可能性があります。<br>本当に削除しますか？

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
ja: 不完全なオブジェクトを削除しようとしています。<br>実際のオブジェクトを見ていないので、これは問題を引き起こすことがあります。<br>本当に削除しますか？

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
ja[0]: あなたは次の{0}件のリレーションを削除しようとしています。{1}<br/>この操作はあまり必要ではなく、サーバーにアップロード後は簡単には元に戻せません。<br/>本当に削除しますか？

en: Delete relation?
ja: リレーションを削除しますか?

en: Delete Layer
ja: レイヤーを削除

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
ja: アクティブなレイヤーを削除します。関連付けられたファイルを削除しません。

en: Dialogs panel
ja: ダイアログパネル

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
ja: ダイアログパネルの表示/非表示を切り替え、地図ビューを最大化

en: Saving file {0}...
ja: ファイル {0} を保存中...

en: Successfully saved file {0}
ja: ファイル {0} の保存に成功しました

en: Distribute Nodes
ja: ノードを等間隔に並べる

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
ja: 直線に沿って、選択したノードを等間隔に配置します。

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
ja: 座標を持たない {0} 件のノードを無視

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
ja: * 2つ以上のノードを持った自ら交差していないウェイ
    * 3つのノード
    のいずれかを選択してください。

en: Download data
ja: データのダウンロード

en: Download data...
ja: データをダウンロード...

en: Download map data from a server of your choice
ja: 選択したサーバーから地図データをダウンロードします

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
ja[0]: <html>このアクションには、{0}個の<br>ダウンロード要求が必要です。<br>続行しますか?</html>

en:   adding {0} {1}
ja:   {0} {1} を追加中

en: Calculating Download Area
ja: ダウンロード領域を計算

en: Download along...
ja: ウェイに沿ってダウンロード...

en: Download OSM data along the selected ways.
ja: 選択したウェイに沿ってOSMデータをダウンロードします。

en: Download Along
ja: ウェイに沿ってダウンロード

en: Please select 1 or more ways to download along
ja: ダウンロードする1つ以上のウェイを選択してください

en: Download from OSM along selected ways
ja: 選択されたウェイ沿いにOSMからダウンロード

en: Download notes in current view
ja: 現在のビューにメモをダウンロード

en: Download in current view
ja: 現在のビューにダウンロード

en: Download map data from the OSM server in current view
ja: 現在のビューに OSM サーバーから地図データをダウンロードします

en: Download object...
ja: オブジェクトをダウンロード...

en: Download OSM object by ID
ja: IDでOSMオブジェクトをダウンロードします

en: Download parent ways/relations...
ja: 親のウェイ／リレーションをダウンロード...

en: Download objects referring to one of the selected objects
ja: 選択したオブジェクトのひとつを参照してオブジェクトをダウンロードします

en: Draw boundaries of downloaded data
ja: ダウンロードデータの境界を表示

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
ja: ダウンロードされた領域の外側の領域のハッチングされた背景レンダリングを有効/無効にします。

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate selection.
ja: 選択中のものを複製します。

en: Exit
ja: 終了

en: Exit the application.
ja: アプリケーションを終了します。

en: Expert Mode
ja: 上級者モード

en: Enable/disable expert mode
ja: 上級者モードの有効/無効

en: Follow line
ja: ラインをフォロー

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
ja: 別のラインとノードを共有しているラインの描画を継続

en: Follow
ja: フォロー

en: Fullscreen view
ja: 全画面表示

en: Toggle fullscreen view
ja: 全画面ビューを切り替え

en: Export to GPX...
ja: GPXにエクスポート...

en: Export the data to GPX file.
ja: データをGPXファイルにエクスポートします。

en: Nothing to export. Get some data first.
ja: エキスポートするものがありませんまずデータを取得してください。

en: Export GPX file
ja: GPX ファイルをエクスポート

en: Help
ja: ヘルプ

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
ja: OSMのウェイ、ノード、リレーションについての履歴情報を表示

en: Show history
ja: 履歴を表示

en: History (web)
ja: 履歴(web)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
ja: OSMのウェイ、ノード、リレーションの履歴情報をウェブブラウザーで表示

en: New offset
ja: 新しいオフセット

en: Adjust the position of this imagery layer
ja: この画像レイヤーの位置を調整

en: Overwrite
ja: 上書きする

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
ja: オフセットのブックマークが重複しています。上書きしますか？

en: Adjust imagery offset
ja: 画像オフセットの調整

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
ja: 矢印キーを使用するか、マウスで画像レイヤをドラッグして、画像のオフセットを調整します。
    {0}座標に東方向と北方向のオフセットを入力することもできます。
    オフセットをブックマークとして保存する場合は、下にブックマーク名を入力します。

en: Offset:
ja: オフセット:

en: Bookmark name:
ja: ブックマーク名:

en: Advanced info
ja: 詳細な情報

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
ja: OSMのノード、ウェイ、リレーションについて、詳細なオブジェクトの情報を表示します。

en: Advanced info (web)
ja: 詳細な情報(web)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
ja: OSMのノード、ウェイ、リレーションについて、オブジェクトの情報をウェブブラウザーで表示します。

en: Invert Selection
ja: 選択を反転

en: Selection: {0}
ja: 選択: {0}

en: Join overlapping Areas
ja: 重複するエリアを結合

en: Joins areas that overlap each other
ja: 互いに重複するエリアを結合します。

en: Please select at least one closed way that should be joined.
ja: 結合する閉じたウェイを1つ以上選んでください

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
ja: 選択されたウェイのひとつが閉じていないので結合できません。

en: Join area confirmation
ja: 結合するエリアの確認

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
ja[0]: 選択されたウェイには、まだダウンロードされていない参照しているノードがあります。

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
ja: これにより思わぬノードが削除されることがあります。

en: Are you really sure to continue?
ja: 本当に継続しますか？

en: Please abort if you are not sure
ja: 不安が残る場合は中止して下さい。

en: The selected area is incomplete. Continue?
ja: 選択した領域は不完全です。続けますか?

en: No intersection found. Nothing was changed.
ja: 交差はありませんでした。何も変更されませんでした。

en: Move tags from ways to relations
ja: タグをウェイからリレーションに移動

en: Removed duplicate nodes
ja: 重複したノードを削除しました

en: Removed now unreferrenced nodes
ja: 参照のないノードを削除しました。

en: Added node on all intersections
ja: すべての交差点にノードを追加

en: Keep older versions
ja: 自分の判断を採用

en: Assemble new polygons
ja: 新しいポリゴンをまとめる

en: Delete relations
ja: リレーションを削除

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
ja: 内側のマルチポリゴンの一部ではないウェイを削除

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
ja: 変更されたリレーションに一部のウェイが所属しています。<br>エラーが発生していないか確認してください。

en: Fix tag conflicts
ja: タグの競合を修正

en: Split ways into fragments
ja: ウェイを断片に分割

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
ja: すみません。複数の外部ウェイを持つマルチポリゴンリレーションは処理できません。

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
ja: マルチポリゴンの内側と外側のウェイを結合できません

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
ja: すみません。複数のマルチポリゴンリレーションの外側ウェイを処理できません。

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
ja: すみません。マルチポリゴンリレーションの内部と外部の両方のウェイを処理できません。

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
ja: すみません。複数のマルチポリゴンリレーションの内側ウェイを処理できません。

en: Removed Element from Relations
ja: リレーションから要素を削除

en: Remove tags from inner ways
ja: 内部ウェイからタグを削除

en: Joined overlapping areas
ja: 重複するエリアを結合

en: Join Node to Way
ja: ノードをウェイに参加させる

en: Include a node into the nearest way segments
ja: 隣接するウェイの区間のノードを含める

en: Move Node onto Way
ja: ウェイ上にノードを移動

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
ja: ノードをもっとも近いウェイの区間上に移動して中に含める

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
ja: 複数のターゲットウェイに共通点がありません。何も変更されませんでした。

en: No Shortcut
ja: ショートカットなし

en: Operation was not performed, as per {0} preference
ja: {0} の設定によって、操作は実行されませんでした

en: Jump to Position
ja: 特定の場所にジャンプ

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
ja: 特定の場所へジャンプできるダイアログを開始

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
ja: 移動する位置の緯度経度を入力

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
ja: www.openstreetmap.orgから、URLを貼り付けることもできます。

en: Enter a place name to search for
ja: 検索する場所の名前を入力

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Zoom (in metres)
ja: ズーム(メートル単位)

en: Jump there
ja: この場所にジャンプ

en: Jumping to: {0}
ja: {0} へジャンプ

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
ja: 緯度、経度、またはズームを解釈できませんでした。確認してください。

en: Unable to parse Lon/Lat
ja: 緯度経度を解釈できません

en: Rectified Image...
ja: 修正した画像...

en: Download Rectified Images From Various Services
ja: 様々なサービスから修正した画像をダウンロード

en: Imagery: {0}
ja: 画像:{0}

en: Custom WMS Link
ja: カスタムWMS リンク

en: Supported Rectifier Services:
ja: 対応しているRectifier サービス:

en: Visit Homepage
ja: ホームページはこちら

en: WMS URL or Image ID:
ja: WMS URL または画像ID:

en: Add Rectified Image
ja: 修正した画像を追加

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
ja: 入力されたリンクまたはIDを選択されたサービスと一致させることができませんでした。もう一度試してみてください。

en: No valid WMS URL or id
ja: 正しいWMSまたはID がありません

en: Merge layer
ja: レイヤーを結合

en: Merge the current layer into another layer
ja: 現在のレイヤーを他のレイヤーに結合

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
ja: トラックの重複部分を時間的にカットする

en: Merging layers with different upload policies
ja: 異なるアップロードポリシーのレイヤーを結合

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
ja: レイヤー「{0}」と「{1}」をマージしようとしています。<br /><br />これらのレイヤーは異なるアップロードポリシーを持っており、おそらくマージされたことがありません。<br />これらをマージすると、「{1}」により厳しいアップロードポリシー(アップロード制限)が強制的に適用されます。<br /><br /><b>このようなデータをマージすることはお勧めしません</b>。「<i>マージの選択</i>」を使用して、1つ1つマージするオブジェクトを選択することもできます。<br /><br />本当に続けますか？

en: Ignore this hint and merge anyway
ja: この通知を無視し、強制的にマージする

en: Merge Nodes
ja: ノードの結合

en: Merge nodes into the oldest one.
ja: 一番古いものにノードをマージします。

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
ja: マージするノードを2つ以上選択するか、他のノードの近くにある1つのノードを選択するかしてください。

en: Abort Merging
ja: マージを中断

en: Click to abort merging nodes
ja: クリックしてノードのマージを中断

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
ja: ノードをマージできません: {1} で使われているノード {0} を削除する必要があります

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
ja[0]: {0}個のノードを結合

en: Merge selection
ja: 選択を結合

en: Merge the currently selected objects into another layer
ja: 現在選択されているオブジェクトを他のレイヤー中に併合

en: Merging too many objects with different upload policies
ja: 異なるアップロードポリシーのオブジェクトが多数混在しているため、マージできません

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
ja: レイヤー「{0}」と「{1}」の間にある複数のオブジェクトをマージしようとしています。<br /><br /><b>このようなデータをマージするのに推奨される方法ではありません</b>。<br />代わりに<b>1つ1つ</b>のオブジェクトを選択してマージするべきです。<br />それでも継続しますか？

en: Mirror
ja: 鏡像

en: Mirror selected nodes and ways.
ja: 選択したノードやウェイの鏡像を作ります。

en: Please select at least one node or way.
ja: 1つ以上のノードかウェイを選んでください。

en: up
ja: 上

en: left
ja: 左

en: right
ja: 右

en: down
ja: 下

en: Move objects {0}
ja: オブジェクト{0}を移動

en: Move {0}
ja: {0}へ移動

en: Moves Objects {0}
ja: オブジェクトの移動 {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
ja: オブジェクトを世界の外に移動できません。

en: Move Node...
ja: ノードを移動...

en: Edit latitude and longitude of a node.
ja: ノードの緯度経度を編集します。

en: New Layer
ja: 新規レイヤー

en: Create a new map layer.
ja: 新しい地図レイヤーを作成

en: Open {0}
ja: {0} を開く

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
ja[0]: あなたは{0}枚のブラウザーを開こうとしています。<br>ブラウザーウィンドウが画面上に散乱したり、終了に<br>時間がかかったりするおそれがあります。

en: Continue
ja: 続ける

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
ja[0]: {0}枚のブラウザーを開くならばクリック

en: Click to abort launching external browsers
ja: 外部ブラウザーの起動を中断するならばクリックしてください

en: URL Files
ja: URLファイル

en: Open...
ja: 開く...

en: Open a file.
ja: ファイルを開く

en: Unable to locate file  ''{0}''.
ja: ''{0}'' ファイルが見つかりません。

en: Opening files
ja: ファイルを開いています

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
ja[0]: ファイルインポーター''{1}''では{0}件のファイルを開けません。

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
ja[0]: ファイルが存在しないか、適切なファイルインポーターがないため、{0}件のファイルを開けません。

en: no importer
ja: インポーターがありません

en: does not exist
ja: は存在しません

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
ja: <html>ディレクトリ ''{0}'' をオープンできません。<br>ファイルを選択してください。</html>

en: Open file
ja: ファイルを開く

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
ja[0]: {0}件のファイルを開いています...

en: Opening file ''{0}'' ...
ja: ファイル ''{0}''を開いています ...

en: Which tasks to perform?
ja: どちらのタスクを実行しますか？

en: Ok
ja: OK

en: Open Location...
ja: 場所を開く...

en: Open an URL.
ja: URL を開きます。

en: Enter URL to download:
ja: ダウンロードするURL:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
ja: データダウンロード先の URL を入力

en: Download as new layer
ja: 新しいレイヤーとしてダウンロード

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
ja: 新しいレイヤーにデータをダウンロードするなら選択

en: Zoom to downloaded data
ja: ダウンロードしたデータにズーム

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
ja: 新しくダウンロードしたデータ全体へのズームを選択します。

en: Download Location
ja: ダウンロード先

en: Download URL
ja: ダウンロードURL

en: Start downloading data
ja: データダウンロード開始

en: Close dialog and cancel downloading
ja: ダイアログを閉じてダウンロードをキャンセル

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
ja: URL ''{0}'' を開けません。<br>次のダウンロードタスクがこのURLパターンを使用しています。<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
ja: <h3>1つまたは複数のウェイを選択すると、すべての角度が90度または180度になるように形状が調整されます。</h3>2つのノードを選択に追加できます。次に、この2つの参照ノードによって方向が固定されます。(その後、特定のノードの移動を元に戻すことができます。<br>ノードを選択し、[直交化/元に戻す]のショートカットを押します。デフォルトはShift-Qです)。

en: Orthogonalize Shape
ja: 図形の直交化

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
ja: 全ての角度が90または180度になるようにノードを移動

en: Orthogonalize Shape / Undo
ja: 図形の直交化 / 元に戻す

en: Undo orthogonalization for certain nodes
ja: 選択したノードの直交化を元に戻す

en: Orthogonalize / Undo
ja: 直交化 / 元に戻す

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
ja: 図形の直交化 / 元に戻す<br>前回の図形の直交化の操作で移動したノードを選択してください。

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
ja: <html>現在 EPSG:4326 投影法を使用しており、長方形整列を行うと<br>望ましくない結果を引き起こすかもしれません。<br>この警告を消すには、投影法を変更してください。<br>続けますか？</html>

en: Usage
ja: 使用法

en: Selection must consist only of ways and nodes.
ja: 選択できるのはウェイとノードだけです。

en: Orthogonalize
ja: 直交化

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
ja: <html>すべての選択されたウェイが同じ方向にそろえられるので、<br> 不都合であれば、一つ一つ方向を選んでください。</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
ja: 角度が約90度または180度のウェイを選択してください。

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste contents of clipboard.
ja: クリップボードの内容を貼り付けます。

en: Paste at source position
ja: 元の位置に貼り付け

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
ja: クリップボードの内容をコピー元の位置に貼り付けます。

en: Paste Tags
ja: タグの貼り付け

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
ja: 貼り付けバッファの中身に対するタグを、選択したすべての項目に適用します。

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Open a preferences dialog for global settings.
ja: 環境設定ダイアログを開く

en: Preferences
ja: 設定

en: Purge...
ja: 消去....

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
ja: オブジェクトを消去するが、アップロード時にサーバー上で削除しない。

en: Purge
ja: 消去

en: Confirm Purging
ja: 消去の実行

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
ja: この操作はJOSMに選択されたオブジェクトを忘れさせます。<BR>レイヤーから取り去られますが、アップロード時に、<br>サーバー上から削除<i>されるわけではありません</i>。

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
ja: 従属する以下のオブジェクトが削除されます。<br>選択されたオブジェクトに加えて:

en: Add to selection
ja: 選択に追加

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
ja: 変更されているオブジェクトがあります。<br> 無視してよければ先に進んでください。</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
ja: Undo/Redo バッファをクリア

en: Redo
ja: やり直し

en: Redo the last undone action.
ja: 最後に取り消した操作を再度行います。

en: Redo ...
ja: やり直し...

en: Redo {0}
ja: {0}のやり直し

en: Rename layer
ja: レイヤー名の変更

en: Also rename the file
ja: ファイル名も変更する

en: Could not rename file ''{0}''
ja: ファイル ''{0}'' をリネームできません

en: Reorder imagery layers
ja: 画像レイヤーの並べ替え

en: Reorders non-overlay imagery layers.
ja: オーバーレイされていない背景のレイヤーを並べ替えます。

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
ja: JOSMバグトラッカーにチケットを報告

en: Restart
ja: 再起動

en: Restart the application.
ja: アプリケーションを再起動します。

en: Click to restart later.
ja: 後で再起動するにはクリックしてください。

en: Restore selected tags
ja: 選択したタグを復元

en: Reverse way
ja: ウェイを反転

en: Reverse the direction of all selected ways.
ja: 選択したウェイ全ての方向を反転します。

en: Please select at least one way.
ja: 1つ以上のウェイを選択してください。

en: Save
ja: 保存

en: Save the current data.
ja: 現在のデータを保存します。

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
ja: ファイル "{0}" を変更しようとしています。<br>既存のファイルを上書きしてもよろしいでしょうか?

en: Always overwrite GPX files without asking
ja: 問い合わせなしに常時GPXファイルを上書き

en: Save As...
ja: 名前をつけて保存...

en: No Exporter found! Nothing saved.
ja: エクスポータが見つかりません!何も保存されていません。

en: File exists. Overwrite?
ja: ファイルが存在します。上書きしますか？

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
ja: <html>保存中にエラー発生。<br>エラー: <br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
ja: 現在のデータを新規ファイルに保存します。

en: Search Notes...
ja: メモを検索...

en: Download notes from the note search API
ja: メモ検索APIからメモをダウンロード

en: Search the OSM API for notes containing words:
ja: メモに含まれている言葉でOSM APIを検索:

en: Search for notes
ja: メモを検索

en: You must enter a search term
ja: 検索用語を入力してください

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
ja: データレイヤー内の削除されていないオブジェクトをすべて選択します。これにより、不完全なオブジェクトも選択されます。

en: Non-branching way sequences
ja: 分岐していない一連のウェイ

en: Select non-branching sequences of ways
ja: 分岐していない一連のウェイを選択

en: Select shared child objects
ja: 共有された子のオブジェクトを選択

en: Select child objects (way nodes and relation members) that are shared by all objects in the current selection
ja: 現在の選択範囲内の全オブジェクトに共有された子のオブジェクト (ウェイのノードとリレーションのメンバー) を選択してください

en: Shared Child Objects
ja: 共有された子のオブジェクト

en: Load Session
ja: セッションを読み込む

en: Load a session from file.
ja: ファイルからセッションを読みます。

en: Open session
ja: セッションを開く

en: Loading session ''{0}''
ja: セッション ''{0}'' を読み込み中

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
ja: レイヤー''{0}''を追加できません:{1}

en: Data Error
ja: データエラー

en: IO Error
ja: I/O エラー

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
ja: <html>セッションファイル ''{0}'' が読み込めません。<br>エラーは:<br>{1}</html>

en: Save the current session.
ja: 現在のセッションを保存します

en: Session file (archive) (*.joz)
ja: セッションファイル(アーカイブ)(*.joz)

en: Session file (*.jos)
ja: セッションファイル(*.jos)

en: Save Session
ja: セッションを保存

en: Save Session...
ja: セッションを保存....

en: The following layer has been removed since the session was last saved: | The following layers have been removed since the session was last saved:
ja[0]: セッションが最後に保存されてから、次のレイヤが削除されました

en: You are about to overwrite the session file "{0}". Would you like to proceed?
ja: セッションファイル "{0}" を上書きしようとしています。続けますか？

en: Layers removed
ja: レイヤは削除されました

en: Not all local files referenced by the session file could be saved.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
ja: このセッションファイルが参照するローカルファイルは保存されないことがあります。<br>JOSMを閉じる前に保存するのを忘れないでください。

en: Not all local files referenced by the session file are saved yet.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
ja: このセッションで参照されているローカルファイルのすべてが保存されているとは限りません。<br>JOSMを閉じる前にローカルファイルのセーブを忘れないでください

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
ja: ファイルを消去できませんでした。{0}<br>{1}

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
ja: <html>セッションファイル ''{0}'' が保存できません。<br>エラーは:<br>{1}</html>

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Layers
ja: レイヤー

en: Save all local files to disk
ja: すべてのローカルファイルをディスクに保存する

en: Save plugin information to disk
ja: プラグインの情報をディスクに保存

en: Plugins may have additional information that can be saved
ja: プラグインは保存できる追加情報を持つ場合があります

en: No exporter for this layer
ja: このレイヤーに対するエクスポーターがありません

en: Save the current session file "{0}".
ja: 現在のセッションファイル "{0}" を保存しました

en: Save Session As...
ja: 名前を付けてセッションを保存...

en: Save the current session to a new file.
ja: 現在のセッションを新しいファイルに保存します。

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
ja: バグ報告に添付できる有用な情報と共に動作ログを表示する

en: Show Status Report
ja: 動作ログを表示します

en: Status Report
ja: 動作ログ

en: Copy to clipboard and close
ja: クリップボードにコピーして閉じる

en: Close
ja: 閉じる

en: Simplify Way
ja: ウェイの単純化

en: Delete unnecessary nodes from a way.
ja: ウェイから不要なノードを削除します。

en: Please select at least one way to simplify.
ja: 簡略化には、1つ以上のウェイを選択してください。

en: Yes
ja: はい

en: Simplify all selected ways
ja: 全ての選択されたウェイを簡素化

en: Cancel operation
ja: 操作をキャンセル

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
ja: 選択には{0}のウェイが含まれています。すべてを単純化しますか?

en: Simplify ways?
ja: ウェイを単純化しますか？

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
ja: これにより、途中の不要なノードが削減されます。特に、GPSトラックが時間別に記録されている場合(たとえば、1秒あたり1ポイント)や、精度が低い場合(「ジグザグ」トラックが削減される)に推奨されます。二

en: Maximum error (meters):
ja: 最大誤差(m):

en: Do not ask again
ja: 次回から確認しない

en: Simplify way
ja: ウェイの単純化

en: Simplify
ja: 単純化

en: Proceed without simplifying
ja: 単純化せずに実行

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
ja[0]: {1}の全長で{0}のウェイを単純化しようとしています。

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
ja[0]: {0}本のウェイを単純化

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
ja[0]: ウェイの単純化({0}個のノードを削除)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
ja[0]: (削除する{0}ノードについて)

en: Split Way
ja: ウェイを分割

en: Split a way at the selected node.
ja: 選択したノードでウェイを分割

en: Cannot split since another split operation is already in progress
ja: 他の分割操作を処理中なので分割できません

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
ja: 現在の選択は分割に使えません - ノードが選択されていません。

en: The selected nodes do not share the same way.
ja: 選択されたノードは同じウェイで共有されていません。

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
ja[0]: 選択されたノードはウェイの中間ではありません。

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
ja[0]: 選択したノードを使用するウェイは複数あります。ウェイも選択してください

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
ja: {0}の履歴をどのウェイ区間で再利用しますか？

en: Segment {0}: {1}
ja: 区間 {0}:{1}

en: Search preset...
ja: プリセットを検索...

en: Show preset search dialog
ja: プリセット検索ダイアログを表示

en: Presets: {0}
ja: プリセット: {0}

en: Discourage upload
ja: アップロードを抑制

en: UnGlue Ways
ja: ウェイを引き離す

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
ja: 複数のウェイに使われているノードを複製します。

en: This node is not glued to anything else.
ja: このノードは、他のどれとも接着していません。

en: None of these nodes are glued to anything else.
ja: どのノードも接着していません。

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
ja: どのウェイも接着していません。

en: The current selection cannot be used for unglueing.
ja: 現在の選択は引き離せません。

en: Select either:
ja: どれかを選択してください。

en: * One tagged node, or
ja: * タグのついたノード1つ、または

en: * One node that is used by more than one way, or
ja: * 2本以上のウェイで共用しているノード1つ、または

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
ja: * 2本以上のウェイで共用しているノード1つとそのウェイ1本、または

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
ja: * 2本以上のウェイで共用しているノードを1つ以上持つウェイ1本、または

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
ja: * ウェイ1本と、そのウェイが他のウェイと供用している1つ以上のノード。

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
ja: 注:ウェイを選択した場合、このウェイのくっついていない新しいノードが作成されて、
    その新しいノードが選択されます。そうでなければ、すべてのウェイのコピーがつくられ、
    そのすべてのノードが選択されます。

en: Unglued Node
ja: ノードを引き離す

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
ja[0]: {0}個のノードを複製

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
ja[0]: {0}個のノードを{1}個に複製

en: Unglue confirmation
ja: 削除の確認

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
ja: ダウンロード範囲外から参照されているノードをの接着を解除しようとしています。<br>(あなたが見ていない)ほかのオブジェクトが使っているかもしれないので、この操作は問題を引き起こす可能性があります。<br>接着を解除しますか？

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
ja: 完全でないオブジェクトを引き離そうとしています。<br>実際のオブジェクトが見えていないので、問題が発生する可能性があります。<br>本当に引き離しますか？

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
ja[0]: 接着解除は{0}件のリレーションに影響します: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
ja[0]: リレーションが壊れていないか確認してください。

en: Disconnect Node from Way
ja: ウェイからノードを切り離す

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
ja: ノードを現在所属しているウェイから切り離す

en: Select at least one node to be disconnected.
ja: 切り離すノードを1個以上選択してください。

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
ja[0]: 選択されたノードはどこからも切り離せません。

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
ja[0]: 影響を受けるウェイは選択されたノードが切り離された後に非表示になります。

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
ja: 一部の関係ないノードは選択から除外されました

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo the last action.
ja: 最後の操作を元に戻します。

en: Undo ...
ja: 元に戻す...

en: Undo {0}
ja: {0}を元に戻す

en: Unselect All
ja: 選択なし

en: Unselect all objects.
ja: 全てのオブジェクトで選択解除

en: Update data
ja: データを更新

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
ja: 有効なデータレイヤーのオブジェクトをサーバーから更新します。

en: Update modified
ja: 編集を更新

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
ja: 編集中のオブジェクトをサーバーから更新します (データを再ダウンロードします)

en: No current dataset found
ja: 現在のデータセットが見つかりません

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
ja: 現在のデータセットには ID {0} のオブジェクトがありません

en: Update selection
ja: 選択を更新

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
ja: 現在選択されているオブジェクトをサーバーから更新します (データを再ダウンロードします)

en: There are no selected objects to update.
ja: 更新するオブジェクトが選択されていません

en: Selection empty
ja: 選択は空です

en: Upload data...
ja: データをアップロード...

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
ja: 有効なデータレイヤーでの全ての変更をアップロード

en: Upload data
ja: データをアップロード

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
ja: <html>アップロードされるデータは、レイヤー''{0}''に未解決の競合を含んでいます。<br>まずそれを先に解消してください。</html>

en: Upload discouraged
ja: アップロードが中断されました

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
ja: レイヤー''{0}''からデータをアップロードしようとしています。<br /><br />このレイヤーからデータを送信することは<b>推奨されません</b>。続行すると、<br />後で変更をリバートするか、他の共同作成者へリバートを強制する必要があります。<br /><br />本当に続行しますか?

en: Ignore this hint and upload anyway
ja: このヒントを無視して強制アップロード

en: No changes to upload.
ja: アップロードする変更はありません。

en: One of the upload verification processes failed
ja: アップロード検証プロセスのひとつが失敗しました

en: Nothing to upload. Get some data first.
ja: アップロードするものがありません。まずデータを取得してください。

en: Upload note changes to server
ja: メモの変更をサーバーにアップロード

en: Upload notes
ja: メモをアップロード

en: Uploading notes to server
ja: メモをサーバーへアップロード

en: Upload selection...
ja: 選択部分をアップロード...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
ja: 選択中のすべての変更を OSM サーバーへアップロード

en: Upload selection
ja: 選択をアップロード

en: Checking parents for deleted objects
ja: 親の削除済みオブジェクトをチェック中

en: Reading parents of ''{0}''
ja: ''{0}'' の親を読み込み中

en: Checking for deleted parents in the local dataset
ja: ローカルデータセット内の削除済みの親をチェック中

en: Validation
ja: 妥当性検査

en: Performs the data validation
ja: データの妥当性を検証

en: Viewport Following
ja: ビューポート追随

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
ja: 最後に追加したノードに合わせて地図表示を自動的に移動する機能の切り替え

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
ja: ビューポート追随が有効になっています。{0}を押して無効にしてください

en: Viewport following is disabled
ja: ビューポート追随が無効です

en: Wireframe View
ja: ワイヤーフレーム表示

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
ja: ワイヤーフレームによる地図描画を有効化／無効化

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom In (Keypad)
ja: ズームイン(テンキー)

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Zoom Out (Keypad)
ja: ズームアウト(キーパッド)

en: Zoom to
ja: ズームする

en: Zoom to the object the first selected member refers to
ja: 最初に選択されたメンバーが参照しているオブジェクトにズーム

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
ja: このリレーションのレイヤーは有効でないのでズームは無効化されました

en: Zooming disabled because there is no selected member
ja: 選択されたメンバーが無いのでズームは無効化されました

en: Zoom to the first selected node
ja: 最初に選択されたノードにズーム

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
ja: このウェイのレイヤーがアクティブでないため、ズームは無効になりました

en: Zooming disabled because there is no selected node
ja: ノードが選択されていないため、ズームは無効になりました

[ctx: audio]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: audio]
en: Jump back.
ja: 一つ戻る

en: Audio: {0}
ja: オーディオ: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
ja: もっと速く

[ctx: audio]
en: Faster Forward
ja: 早回し

[ctx: audio]
en: Forward
ja: 進む

[ctx: audio]
en: Jump forward
ja: 次にジャンプ

[ctx: audio]
en: Next Marker
ja: 次のマーカー

[ctx: audio]
en: Play next marker.
ja: 次のマーカーを再生

[ctx: audio]
en: Play/Pause
ja: 再生/一時停止

en: Play/pause audio.
ja: 再生と一時停止

[ctx: audio]
en: Previous Marker
ja: 前のマーカー

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
ja: 一つ前のマーカーを再生

[ctx: audio]
en: Slower
ja: 遅く

[ctx: audio]
en: Slower Forward
ja: ゆっくり進む

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
ja[0]: <html>ウェイ ''{0}'' を反転しようとしていますが、<br />方向に依存した意味を持つタグ({1})が定義されています。<br />この意味が変更されますが、本当にウェイの向きを変更しますか？</html>

en: Reverse directional way.
ja: ウェイの方向を反転します。

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
ja: このウェイを反転させると、データの一貫性を維持するために次の変更が提案されます。

en: Apply selected changes
ja: 選択した変更を適用します

en: Do not apply changes
ja: 変更を適用しません

en: Please select which changes you want to apply.
ja: 適用したい変更を選択して下さい。

en: Tags of
ja: タグ:

en: Roles in relations referring to
ja: リレーション内でのロール

en: Automatic tag correction
ja: 自動タグ修正

en: Downloading changeset content
ja: 変更セットをダウンロード中

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
ja: 変更セット {2} をダウンロードしています。({0}/{1})

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
ja: 変更セット {2} の内容をダウンロードしています。({0}/{1})

en: Download changesets
ja: 変更セットをダウンロード

en: Querying and downloading changesets
ja: 変更セットを問い合わせしてダウンロード中

en: Determine user id for current user...
ja: 現在のユーザー用のIDを決定...

en: Query and download changesets ...
ja: 変更セットを問い合わせしてダウンロード...

en: Errors during download
ja: ダウンロード中にエラー

en: Download GeoJSON
ja: GeoJSONをダウンロードする

en: Download GPS
ja: GPSをダウンロード

en: Downloading GPS data
ja: GPSデータをダウンロード中

en: Downloaded GPX Data
ja: ダウンロードしたGPXデータ

en: No notes found in this area.
ja: この範囲にはメモがありません。

en: Download OSM Notes
ja: OSMのメモをダウンロード

en: Downloading notes
ja: メモをダウンロードしています

en: Notes
ja: メモ

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
ja[0]: {0} 件のメモをダウンロードしました。

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
ja: ダウンロード制限が {0} 件だったので、ダウンロードするメモがもっと残っています。

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
ja: すべてのメモが確実にダウンロードできるようより小さいエリアをリクエストしてください。

en: More notes to download
ja: ダウンロードできるその他のメモ

en: Download OSM Notes within Bounds
ja: 範囲内にあるOSMのメモをダウンロード

en: Download OSM Note by ID
ja: OSMのメモをIDでダウンロード

en: Download OSM Change
ja: OSMの変更をダウンロード

en: No data found in this area.
ja: この範囲ではデータは見つかりません

en: Download OSM
ja: OSMをダウンロード

en: Downloading data
ja: データをダウンロード中

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
ja: ダウンロードがキャンセルされるため、キャッチされた例外を無視します。例外:{0}

en: OSM Server URL:
ja: OSM サーバーのURL:

en: Command
ja: コマンド

en: Request details: {0}
ja: リクエストの詳細: {0}

en: Download OSM URL
ja: OSMのURLをダウンロード

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
ja[0]: インポート中に{0}件の競合がありました。

en: Conflict during download | Conflicts during download
ja[0]: ダウンロード中に競合

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
ja: ({0}/{1}) ノード {2} の親をロード中

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
ja: ({0}/{1}) ウェイ {2} の親をロード中

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
ja: ({0}/{1}) リレーション {2} の親をロード中

en: Download session
ja: ダウンロードセッション

en: Download {0} of {1} ({2} left)
ja: {1} 件中 {0} 件目をダウンロード (残り {2} 件)

en: Updating data
ja: データ更新中

en: Check on the server
ja: サーバーでチェック

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
ja: クリックしてあなたのローカルデータセット中のオブジェクトがサーバーから削除されているかどうかチェック

en: Ignore
ja: 無視する

en: Click to abort and to resume editing
ja: クリックして編集を中断および再開

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
ja[0]: ローカルデータセット中の{0}件のオブジェクトがサーバー上で削除されているかもしれません。<br>このサーバーでそれを削除したり更新したりすると、競合が表示されることになります。

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
ja[0]: サーバー上のこのオブジェクトの状態をチェックするには <strong>{0}</strong> をクリックしてください。

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
ja: 無視するには<strong>{0}</strong>をクリックしてください。</html>

en: Deleted or moved objects
ja: 削除または移動されたオブジェクト

en: The following errors occurred during mass download: {0}
ja: 一括ダウンロード中に次のエラーが発生: {0}

en: Error during download
ja: ダウンロード中にエラー

en: Add a new Note
ja: 新しいメモを追加

en: Add note mode
ja: メモ追加モード

en: Click the location where you wish to create a new note
ja: 新しいメモを作成したい場所をクリックしてください

en: Create a new note
ja: 新しいメモを作成

en: Create note
ja: メモを作成

en: Enter a detailed comment to create a note
ja: メモを作成するために詳細コメントを入力してください

en: You must enter a comment to create a new note
ja: 新しいメモを作成するには、コメントを入力する必要があります

en: Delete Mode
ja: 削除モード

en: Delete nodes or ways.
ja: ノードやウェイの削除

en: Mode: {0}
ja: モード: {0}

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
ja: フィルターで非表示になっているウェイに付随する要素を削除しますか？

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
ja: クリックして削除します。Shift:ウェイセグメントを削除します。Alt:ウェイの削除時に未使用のノードを削除しない。Ctrl:参照オブジェクトを削除します。

en: Delete elements
ja: 要素を削除

en: Delete them
ja: 削除します

en: Undo delete
ja: 削除を元に戻す

en: draw angle snap
ja: 角度を合わせて描画

en: draw angle snap highlight
ja: 合わせる角度を強調表示

en: helper line
ja: 補助線

en: Draw
ja: 描画

en: Draw nodes
ja: ノードを描画

en: Draw Angle snapping
ja: 角度の位置合わせを描画

en: Backspace in Add mode
ja: 追加モードでのBackspace

en: Add node
ja: ノードを追加

en: Add node into way
ja: ノードでウェイに追加

en: Connect existing way to node
ja: 既存のウェイをノードに接続

en: Add a new node to an existing way
ja: 既存のウェイに新しいノードを追加

en: Add node into way and connect
ja: ウェイのノードを追加して接続

en: Create new node.
ja: 新規ノードの作成

en: Select node under cursor.
ja: カーソルの下のノードを選択

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
ja[0]: {0}本のウェイに新規ノードを追加します。

en: Start new way from last node.
ja: 新規ウェイを最後に操作したノードから開始

en: Continue way from last node.
ja: 最後に操作したノードからウェイを継続

en: Angle snapping active.
ja: 角度合わせが有効です。

en: Finish drawing.
ja: 描画の完了

en: Angle snapping
ja: 角度合わせ

en: Switch angle snapping mode while drawing
ja: 描画時の角度合わせモードの切り替え

en: Toggle snapping by {0}
ja: {0}への位置合わせを有効化/無効化

en: Show helper geometry
ja: 補助線を表示

en: Snap to node projections
ja: ノードの投影先に合わせる

en: Disable
ja: 無効にする

en: FIX
ja: 修正

en: Dual alignment
ja: 平行移動

en: Switch dual alignment mode while extruding
ja: 押し出しモード時に平行移動モードに切り替えます

en: Extrude
ja: 押し出し

en: Create areas
ja: エリアの作成

en: Extrude Dual alignment
ja: 平行移動の押し出し

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
ja: ウェイセグメントをドラッグして長方形を作成します。Ctrlキーを押しながらドラッグしてセグメントを法線に沿って移動し、Altキーを押しながらドラッグして新しい長方形を作成し、ダブルクリックして新しいノードを追加します。

en: Dual alignment active.
ja: 平行移動が有効です。

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
ja: 方向が逆であるため、区間が閉じました。

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
ja: 区間を垂線に沿って移動し、マウスボタンを離してください。

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
ja: ノードを区間の一つの上に移動し、マウスボタンを離してください。

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
ja: 任意の大きさの四角形を描いて、マウスボタンを離してください。

en: Extrude: main line
ja: 押し出し: 主線

en: Extrude: helper line
ja: 整形: 補助線

en: Extrude Way
ja: ウェイを押し出す

en: Improve Way Accuracy
ja: ウェイの精度を改善

en: Improve Way Accuracy mode
ja: ウェイ精度改善モード

en: improve way accuracy helper line
ja: ウェイの正確さを高める補助線

en: Click on the way to start improving its shape.
ja: ウェイをクリックしてその形状の改善を開始します。

en: Select a way that you want to make more accurate.
ja: より正確にしたいウェイを選択。

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
ja: クリックして新しいノードを追加します。[Ctrl]を放して既存のノードを移動するか、[Alt]を押しながら削除します。

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
ja: クリックすると、ハイライト表示されたノードが削除されます。Altキーを放して既存のノードを移動するか、Ctrlキーを押しながら新しいノードを追加します。

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
ja: クリックして、ハイライト表示されたノードを移動します。[Ctrl]を押しながら新しいノードを追加するか、[Alt]を押しながら削除します。

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
ja[0]: {0}本のウェイに新しいノードを追加

en: Cannot delete node that has tags
ja: タグのあるノードは削除できません

en: make parallel helper line
ja: 平行補助線を作成

en: Parallel
ja: 並列

en: Make parallel copies of ways
ja: 並行するウェイのコピーを作成

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
ja: 選択モードと同様に、ウェイを選択します。選択したウェイまたは単一のウェイをドラッグして、並行なコピーを作成します([Alt]でタグの保持を切り替えます)。

en: Hold Ctrl to toggle snapping
ja: Ctrlを押しながらで位置合わせの有無を切替

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
ja: 並行するウェイの操作
    選択されたウェイは単純な分岐のない経路の形でなければなりません

en: Drag play head
ja: 再生の最初をドラッグ

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
ja: 再生ヘッドをドラッグして、音声の再生を開始したい辺りの位置で離してください。Shiftを押しながら離すと、その位置に音声を同期させることができます。

en: Select mode
ja: 選択モード

en: Select, move, scale and rotate objects
ja: オブジェクトの選択、移動、拡大縮小と回転

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
ja: フィルターで非表示になっているウェイに付随する要素を移動しますか？

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
ja[0]: {0}個以上の要素を動かしました。多くの場合、多数の要素を遠くに移動するのは操作ミスです。
    本当に動かしますか?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
ja[0]: {0} 個の要素を{1}動かしました。多くの場合、多数の要素を遠くに移動するのは操作ミスです。
    本当に動かしますか?

en: Move elements
ja: 要素を移動

en: Move them
ja: 要素を移動する

en: Undo move
ja: 移動を取り消す

[ctx: SelectAction help]
en: lasso
ja: ラッソ回帰

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
ja: 四角形

en: Release the mouse button to select the objects in the {0}.
ja: マウスボタンを放して{0}内のオブジェクトを選択してください

en: {0} to merge with nearest node.
ja: 最も近いノードと{0}を結合します

en: Release the mouse button to stop moving.
ja: 移動を止めるにはマウスボタンを離します。

en: Release the mouse button to stop rotating.
ja: 回転を止めるには、マウスボタンを離します。

en: Release the mouse button to stop scaling.
ja: 拡大縮小を止めるには、マウスボタンを離します。

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection ({0} to toggle); Shift-{0} to rotate selected; Alt-{0} to scale selected; or change selection
ja: ドラッグでオブジェクトを移動; シフトで選択済に追加 ({0} で選択/解除の切替); Shift-{0} で回転; Alt-{0} で拡大縮小; クリックで選択（選択範囲の変更）

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
ja[0]: {0}本のウェイに新しいノードを追加して移動

en: Lasso Mode
ja: 投げ縄モード

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
ja: 投げ縄選択モード: 手書き領域のオブジェクトを選択

en: Split mode
ja: 分割モード

en: Split ways
ja: ウェイを分割します

en: The selected node is not in the middle of any non-closed way.
ja: 選択されたノードは、閉じられてないウェイの中にありません。

en: Splitting closed ways is not yet implemented.
ja: 閉じたウェイの分割は、まだ実装されていません。

en: Click on the location where a way should be split
ja: ウェイを分割すべき場所をクリックしてください

en: Select way to split.<br>Hold {0} for multiple selection.
ja: 分割するウェイを選択してください<br>複数選択する際は{0}を押したままにしてください。

en: User:
ja: ユーザー:

en: Split way {0}
ja: ウェイ {0} を分割

en: Zoom mode
ja: ズームモード

en: Zoom and move map
ja: ズームと地図の移動

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
ja: ドラッグまたは[Ctr]l+[.]でズームまたは[Ctrl]+[,] ; 右ボタンをおしながら、[Ctrl]+[up]、[left]、[down]、[right]で移動

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
ja: 選択されたすべてのオブジェクトを、現在のデータセットの最後のメンバーの後に追加

en: Add selection to relation
ja: 選択をリレーションに追加

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
ja: {0}選択中のものをリレーションへ追加しました{1}。すべての単一のリレーションが破損していないかを確認してください。

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
ja[0]: 選択を{0}件のリレーションに追加

en: Delete the selected relation
ja: 選択されたリレーションを削除

en: Download all members of the selected relations
ja: 選択されたリレーションの全メンバーをダウンロード

en: Download members
ja: メンバーをダウンロード

en: Download relation with members
ja: リレーションとメンバーとともにダウンロード

en: Download with members
ja: メンバーとともにダウンロード

en: Download incomplete members of selected relations
ja: 選択されたリレーションの不完全なメンバーをダウンロード

en: Download incomplete members
ja: 不完全なメンバーをダウンロード

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
ja: このリレーションのコピーを作成し、他の編集ウィンドウで開く

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
ja: {0}リレーションを複製しようとしています:{1}<br/>この手順はほとんど必要ありません。本当に複製しますか?

en: Duplicate relation?
ja: リレーションを複製しますか?

en: Edit
ja: 編集

en: Call relation editor for selected relation
ja: 選択されたリレーション用にリレーションエディタを呼び出す

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
ja[0]: <b>{0}枚</b>の異なるリレーションエディターを同時に開こうとしています。<br/>続けますか？

en: Confirmation
ja: 確認

en: Export GPX file starting from first member
ja: 最初のメンバーからGPXファイルにエクスポート

en: Export GPX file starting from last member
ja: 最後のメンバーからGPXファイルにエクスポート

en: Convert to GPX layer starting from first member
ja: 最初のメンバーからGPXレイヤーに変換

en: Convert to GPX layer starting from last member
ja: 最後のメンバーからGPXレイヤーに変換

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
ja: このリレーションを一つのGPXトラックへと再帰的に簡略化します。最初のメンバーからはじめて、つぎつぎと最後まで処理していきます。

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
ja: このリレーションを一つのGPXトラックへと再帰的に簡略化します。最後のメンバーからはじめて、連続的に最初のメンバーまで処理していきます。

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
ja: OSMのルートリレーションデータを元に、タイムスタンプを合成します。

en: Selected Relations
ja: 選択中のリレーション

en: {0} (GPX export)
ja: {0} (GPX エクスポート)

en: List of recent relations
ja: 最近のリレーションの一覧

en: Open recent relation
ja: 最近のリレーションを開く

en: Relation Editor: {0}
ja: リレーション編集画面: {0}

en: Select in relation list
ja: リレーション一覧から選択

en: Select relation in relation list.
ja: リレーション一覧のリレーションを選択。

en: Add the members of all selected relations to current selection
ja: 選択されたすべてのリレーションのメンバーを現在の選択に加える

en: Select the members of all selected relations
ja: 全ての選択済リレーションのメンバーを選択

en: Select members (add)
ja: メンバー選択(追加)

en: Select members
ja: メンバーを選択

en: Add the selected relations to the current selection
ja: 選択されたリレーションを選択に追加

en: Set the current selection to the list of selected relations
ja: 現在の選択を選択したリレーションのリストへセットする

en: Select relation (add)
ja: リレーション選択(追加)

en: Select relation
ja: リレーションを選択

en: Search...
ja: 検索...

en: Search for objects
ja: オブジェクトを検索

en: No match found for ''{0}''
ja: ''{0}'' にマッチするものが見つかりません

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
ja: ''{0}''を検索することにより、何も選択肢に加えられませんでした。

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
ja: ''{0}'' を検索しましたが、選択からは何も取り除いていません。

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
ja: 選択の中に ''{0}'' と一致するものは見つかりませんでした。

en: Found {0} matches
ja: {0} の一致が見つかりました

en: Searching
ja: 検索中

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
ja[0]: {0}件のオブジェクトを検索中

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
ja: 削除されたオブジェクト {1} のタグ ''{0}'' の値は自動的に削除されます

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
ja: オブジェクト{1}上のタグ''{0}''の値の長さが最大値を超えています。許可される長さは{2}です。値の長さは{3}です。

en: Precondition violation
ja: 前提条件違反

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
ja: ウェイ{1}の{0}個のノードが最大数を超えています。ノードの許容数は{2}

en: API Capabilities Violation
ja: API機能違反

en: Removed obsolete tags
ja: 古い形式のタグが削除されました

en: Fix deprecated tags
ja: 推奨されないタグを修正

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
ja: <html>{0}リレーションは互いを参照するため、循環参照になります。<br>JOSMはリレーションをアップロードできません。リレーションを編集し、循環従属を除去してください。</html>

en: Relation ...
ja: リレーション ...

en: ... refers to relation
ja: ... リレーションを参照

en: Cycling dependencies
ja: 循環依存

en: Uploading modified notes
ja: 変更されたメモをアップロード

en: Uploading notes {0}/{1}
ja: ノートをアップロードしています {0}/{1}

en: Note {0} failed: {1}
ja: メモ {0} 失敗: {1}

en: Notes failed to upload
ja: メモのアップロードに失敗しました

en: The JOSM data validator partially checked the objects to be uploaded and found some problems. Try fixing them, but do not harm valid data. When in doubt ignore the findings.<br> You can see the findings in the Validator Results panel too. Further checks on all data can be started from that panel.
ja: JOSMデータ検証機はアップロードされるオブジェクトを部分的にチェックし問題を見つけました。問題を直して正当なデータを崩さないでください。疑わしかった場合は問題を無視してください。<br>発見された問題は検証結果パネルにも表示されています。このパネルからすべてのデータのさらなる検証を始めることができます。

en: Errors
ja: エラー

en: Usually this should be fixed.
ja: 通常これは修正すべきです。

en: Warnings
ja: 警告

en: Fix these when possible.
ja: 可能であれば修正してください。

en: Other
ja: その他

en: Informational hints, expect many false entries.
ja: 情報として、多数の偽エントリがあることが予想されます

en: Suspicious data found. Upload anyway?
ja: 不審なデータが見つかりました。アップロードしますか?

en: Continue upload
ja: アップロードを継続

en: Add node {0}
ja: ノード {0} を追加

en: Add way {0}
ja: ウェイ {0} を追加

en: Add relation {0}
ja: リレーション {0} を追加

en: Added {0} object | Added {0} objects
ja[0]: {0}件のオブジェクトを追加しました

en: New way {0} has 0 nodes
ja: 新しいウェイ{0}にノードがありません

en: Change node {0}
ja: ノード {0} を変更

en: Change way {0}
ja: ウェイ {0} を変更

en: Change relation {0}
ja: リレーション {0} を変更

en: Change members of {0}
ja: {0}のメンバーを変更

en: Change nodes of {0}
ja: {0}のノードを変更

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
ja: ノード ''{1}'' の "{0}" を削除

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
ja: ウェイ ''{1}'' の "{0}" を削除

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
ja: リレーション ''{1}'' の "{0}" を削除

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
ja: ノード ''{2}''に {0}={1} を設定

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
ja: ウェイ ''{2}''に {0}={1} を設定

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
ja: リレーション ''{2}''に {0}={1} を設定

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
ja[0]: {1}件のオブジェクトから"{0}"を削除

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
ja[0]: {2}件のオブジェクトに{0}={1}を設定

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
ja[0]: {1}件のオブジェクトから{0}件のタグを削除しました

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
ja[0]: {1}件のオブジェクトに{0}件のタグを設定

en: Replace "{0}" by "{1}" for
ja: "{0}" を "{1}" で置き換える。

en: object | objects
ja[0]: オブジェクト

en: Change relation member role for {0} {1}
ja: リレーションのメンバー{0}のロールを {1} に変更

en: Deleted ''{0}''
ja: ''{0}''を削除

en: At least one object to delete required, got empty collection
ja: 削除するオブジェクトが1つ以上必要です、空のコレクションを受け取りました

en: Delete node {0}
ja: ノード {0} を削除

en: Delete way {0}
ja: ウェイ {0} を削除

en: Delete relation {0}
ja: リレーション {0} を削除

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
ja[0]: {0}件のオブジェクトを削除

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
ja[0]: {0}個のノードを削除

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
ja[0]: {0}本のウェイを削除

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
ja[0]: {0}件のリレーションを削除

en: Move {0} node | Move {0} nodes
ja[0]: {0}個のノードを移動

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
ja[0]: {0}件のオブジェクトの削除

en: Removed nodes from {0}
ja: {0}からノードを削除

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
ja[0]: {0}個のノードを回転

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
ja[0]: {0}個のノードを拡大縮小

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
ja[0]: {0}件のオブジェクトを選択

en: Sequence: {0}
ja: 一連の操作: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
ja: 円形につながったウェイの分割には、二つ以上のノードを選択する必要があります。

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
ja: 選択したノードでウェイを分割できません。(ヒント:ウェイの途中にあるノードを選択します)。

en: Yes, download the missing members
ja: はい、見つからないメンバをダウンロードします

en: No, abort the split operation
ja: いいえ、分割操作を中止します

en: No, perform the split without downloading
ja: いいえ、ダウンロードせずに分割を実行します。

en: This way is part of a relation. | This way is part of {0} relations.
ja[0]: このウェイは{0}件のリレーションの一部です。

en: this relation
ja: このリレーション

en: these relations
ja: これらのリレーション

en: one relation | {0} relations
ja[0]: {0}件のリレーション

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
ja: {0}について、新しいウェイパーツの正しい順序を決定できませんでした。これを修正するには、欠落しているリレーションメンバーを先にダウンロードする必要があります。

en: Download missing relation members?
ja: 見つからないリレーションメンバをダウンロードしますか?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
ja: 欠落しているリレーションメンバがダウンロードされます。これは今後自動的に行われるべきでしょうか?

en: Downloading missing relation members
ja: 欠落したリレーションメンバーのダウンロード

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
ja: リレーションの所属に基づくロールがすべての新しいウェイにコピーされました。<br>必要に応じて確認や修正をしてください。

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
ja: リレーションの所属がすべての新しいウェイにコピーされました。<br>必要に応じて確認や修正をしてください。

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
ja[0]: ウェイ {0} を{1}本に分割

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
ja[0]: {0}個のノードを変換

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
ja: <html>レイヤー ''{0}'' には既に次のオブジェクトに対する競合が存在しています<br>''{1}''。<br>この競合は追加できません。</html>

en: Double conflict
ja: 二重の競合

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
ja: レイヤ''{0}''は存在しません。オブジェクト''{1}''の競合を削除できません。

en: Add conflict for ''{0}''
ja: ''{0}'' に競合を追加

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
ja: コマンド ''{0}'' はレイヤー {1} がすでに存在しないので取り消せません

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
ja: {0} 内の座標の競合を解決

en: Cannot resolve undecided conflict.
ja: 未決の競合を解決できません

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
ja: {0} 内の削除済み状態の競合を解決

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
ja: ノード{0}に''修正済み''フラグを設定します。

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
ja: ウェイ{0}に''修正済み''フラグを設定します。

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
ja: リレーション{0}に''修正済み''フラグを設定します。

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
ja: リレーション{0}のメンバーリスト内の競合を解決

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
ja[0]: ノード{1}における{0}件のタグの競合を解決

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
ja[0]: ウェイ{1}における{0}件のタグの競合を解決

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
ja[0]: リレーション{1}における{0}件のタグの競合を解決

en: Resolve version conflict for node {0}
ja: ノード {0} のバージョンの競合を解決

en: Resolve version conflict for way {0}
ja: ウェイ {0} のバージョンの競合を解決

en: Resolve version conflict for relation {0}
ja: リレーション {0} のバージョンの競合を解決

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
ja: ウェイ {0} のノードリスト中の競合を解決

en: Main dataset does not include node {0}
ja: 主データセットはノード {0} を含んでいません

en: Illegal latitude value ''{0}''
ja: 誤った緯度の値 ''{0}''

en: Illegal longitude value ''{0}''
ja: 誤った経度の値 ''{0}''

en: Unable to set file non-readable {0}
ja: ファイル {0} を読み取り不可に設定できません

en: Unable to set file non-writable {0}
ja: ファイル {0} を書きこみ不可に設定できません

en: Unable to set file non-executable {0}
ja: ファイル {0} を実行不可に設定できません

en: Unable to set file readable {0}
ja: ファイル {0} を読み取り可能に設定できません

en: Unable to set file writable {0}
ja: ファイル {0} を書き込み可能に設定できません

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
ja: 設定の初期化に失敗しました。設定ディレクトリ「{0}」はディレクトリではありません。

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
ja: <html>設定の初期化に失敗しました。<br>設定ディレクトリ ''{0}'' はディレクトリではありません。</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
ja: 設定の初期化に失敗しました。見つからない基本設定ディレクトリの作成に失敗しました:{0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
ja: <html>設定の初期化に失敗しました。<br>作成に失敗した設定ディレクトリ: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
ja: 基本設定ファイル「{0}」がありません。デフォルトの設定ファイルの作成

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
ja: 既存の設定ファイル ''{0}'' を既定の設定ファイルで置き換えます。

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
ja: <html>設定の初期化に失敗しました。<br>設定ファイルを既定値 {0} にリセットできません</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
ja: 既定値のキャッシュファイルの読み込みに失敗しました: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
ja: 既定値のキャッシュファイルの削除に失敗しました: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
ja: <html>設定ファイルにエラーがありました。<br>古いファイルのバックアップを<br>{0}<br>に作成し、最後の良好な設定ファイル<br>{1}<br>を読み込もうとしています。</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
ja: 設定の初期化に失敗しました。設定ファイルをデフォルトにリセットできませんでした:{0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
ja: <html>環境設定ファイルにエラーがありました。<br>新しいデフォルトの設定ファイルを作成しています。</html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
ja: 設定を''{0}''に保存できませんでした

en: Updated preference setting {0} to {1}
ja: 基本設定{0}が{1}に更新されました

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
ja: 使用されなくなったため、設定{0}が削除されました

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
ja: デフォルト{0}は使用されなくなったため、削除されました

en: Saved updated default preferences.
ja: 更新されたデフォルトの設定を保存しました。

en: Failed to save default preferences.
ja: 既定値の設定の保存に失敗しました。

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
ja: <html>設定ファイルから<b>{0}</b>の設定項目を追加しようとしていますが、<br/>現時点で既定値が分かりません。<br/>関係する機能を有効にしてからもう一度インポートをしてください。

en: Metric
ja: メートル法

en: Chinese
ja: 中国語

en: Imperial
ja: ヤード・ポンド法

en: Nautical Mile
ja: 海里

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
ja: パラメーター ''{0}'' は空欄ではいけませんが、現在 ''{1}'' になっています

en: UNKNOWN
ja: 不明

en: Error reading revision info from revision file: {0}
ja: リビジョンファイル {0} からのリビジョン情報の読み取りに失敗しました

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
ja: リビジョンファイルに想定外のJOSMバージョン番号(''{0}'')があります

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
ja: ''/REVISION''で指定されたリビジョンファイルが見つかりません。

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
ja: プリミティブ ''{0}'' には既に競合が登録されています

[ctx: compass]
en: S
ja: 南

[ctx: compass]
en: N
ja: 北

[ctx: compass]
en: W
ja: 西

[ctx: compass]
en: E
ja: 東

en: deg° min'' sec"
ja: 度 分 秒

en: Decimal Degrees
ja: 十進経緯度

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
ja: ''{0}'' は座標の値として解釈できませんでした

en: deg° min'' (Nautical)
ja: 度° 分'' (Nautical)

en: Projected Coordinates
ja: 射影された座標

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
ja: オフセットの解析中にエラーが発生しました。
    予期された形式:{0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
ja: タイムゾーンの解析中にエラーが発生しました。
    予期された形式:{0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
ja: {0}個の画像には次のtileMatrixSetが定義されています:{1}

en: Aerial or satellite photo
ja: 航空写真・衛星写真

en: Elevation map
ja: 高度マップ

en: Map
ja: 案内地図

en: Historic or otherwise outdated map
ja: 歴史的または古い地図

en: Map based on OSM data
ja: OSM データに基づいた地図

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
ja: 歴史的または古い航空写真または衛星写真

en: Map for quality assurance
ja: 品質保証マップ

en: Imagery not matching any other category
ja: 他のカテゴリと一致しない画像

en: {0} mirror server {1}
ja: {0} のミラーサーバー{1}

en: {0} mirror server
ja: {0} のミラーサーバー

en: Date of imagery: {0}
ja: 画像の日付: {0}

en: Imagery category: {0}
ja: 画像カテゴリ: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
ja: この画像は他の編集者からこの地域の最良の画像とマークされています。

en: This imagery is an overlay.
ja: この画像はオーバーレイです。

en: Update default entries
ja: 既定の項目を更新

en: Update imagery ''{0}''
ja: 画像 ''{0}'' を更新

en: Drop old imagery ''{0}''
ja: 古い画像 ''{0}'' を削除

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
ja: {0}は有効なWMS引数ではありません。次のサーバURLを確認してください:
    {1}

en: {0} is not a valid WMTS argument. Please check this server URL:
    {1}
ja: {0} は有効な WMTS の引数ではありません。このサーバーのURLをチェックしてください:
    {1}

en: Advanced preference ''{0}'' is not default. Please consider resetting it.
ja: 拡張プリファレンス "{0}"はデフォルト値ではありません。リセットすることを検討してください

en: API key for imagery with id={0} may not be available.
ja: id={0}の画像用APIキーが入手できません

en: Could not retrieve API key for imagery with id={0}. Cannot add layer.
    {1}
ja: 画像に対するAPIキーがid={0}では取得できませんでした。レイヤー{1}を追加できません。

en: HTTP error {0} when loading tiles
ja: タイルの読み込み中にHTTPエラー{0}が発生しました

en: Error downloading tiles: {0}
ja: タイル {0} のダウンロード中のエラー

en: Problem loading tile
ja: タイルのロード時にエラーが発生しました

en: No tiles at this zoom level
ja: このズームレベルではタイルがありません

en: Could not load image from tile server
ja: タイルサーバーから画像を読み込めませんでした

en: Select WMTS layer
ja: WMTSレイヤーを選択

en: No default layer selected, choosing first layer.
ja: 既定のレイヤーが選択されていません。先頭のレイヤーを選択します。

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
ja: getCapabilities ドキュメントで定義されたレイヤーがありません: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
ja: WMTS機能ドキュメントには、URL中にレイヤーが含まれていません:{0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
ja: WMTS機能ドキュメントの解析中にエラーが発生しました:{0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
ja: GetCapabilities ドキュメントのパスが無効です: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
ja: WMTS パーサエラー - 開始要素 {0} が終了要素 {2} の名前が異なります

en: Can''t use layer {0} because no supported formats were found. Layer is available in formats: {1}
ja: サポートされるフォーマットが見つからないため、レイヤ{0}を使うことができません。レイヤは次のフォーマットが利用可能です。{1}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
ja: 正方形タイルのみがサポートされています。TileMatrix識別子{2}に対してサーバから{0}x{1}が返されました

en: Loading {0}
ja: {0} 読み込み中です

en: {0} with {1} arguments is not understood
ja: 引数{1}による{0}呼び出しは理解できません。

en: {0} cannot have zero area
ja: {0}は面積ゼロにすることはできません

en: We do not understand version {0} of the vector tile specification
ja: ベクターファイル使用のバージョン{0}は理解できません

en: Vector tile layers must have a layer name
ja: ベクタタイルレイヤはレイヤ名が必須です

en: Unknown field in vector tile layer value ({0})
ja: ベクタータイルレイヤ値({0})に不明なフィールドがあります

en: Select Vector Tile Layers
ja: ベクタータイルレイヤーを選択してください

en: Cannot understand style source: {0}
ja: スタイルソース {0}は理解できません

en: Vector Tile Style Version not understood: version {0} (json: {1})
ja: ベクタータイルスタイルのバージョンを解釈できません: バージョン {0} (json: {1})

en: Mismatched state: Expected {0} but got {1}
ja: 状態のミスマッチがあります: {0}を期待していますが{1}が得られました

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
ja: OAuthアクセストークンの認証マネージャーへの保存に失敗しました

en: Current credential manager is of type ''{0}''
ja: 現在の認証マネージャーは ''{0}'' の一種です

en: ID > 0 expected. Got {0}.
ja: ID>0が必要です。{0}を取得しました。

en: Version > 0 expected. Got {0}.
ja: バージョン>0が期待されます。{0}を取得しました。

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
ja: changesetId>0を新しいプリミティブに割り当てることはできません。changesetIdの値は{0}です

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
ja: id=0 のプリミティブは非表示にできません

en: Changeset
ja: 変更セット

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
ja: 変更セット {0}: {1} のバージョンの順番が予想外です: v{2} は v{3} より高いバージョンです

en: Cyclic dependency between relations:
ja: リレーション間の循環依存:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
ja: プリミティブ {0} をデータセットに追加できません、既に含まれています

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
ja: JOSMはデータセットにプリミティブ[{0}{1}]を期待していましたが、存在していません。{2}に報告してください。これは重大なエラーではありません。作業を続行しても安全です。

en: Missing merge target for way with id {0}
ja: ID {0} のウェイの結合対象が見つかりません

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
ja: 種別 {0} ID {1} のオブジェクトに削除マークが付けられましたが、元のデータセットにありません。

en: Missing merge target for node with id {0}
ja: ID {0} のノードの結合対象が見つかりません

en: Missing merge target for relation with id {0}
ja: ID {0} のリレーションの結合対象が見つかりません

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
ja: 種別 {0} ID {1} の結合対象が見つかりません

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
ja: 種別 {0} ID {1} でオブジェクトの ''visible'' 属性が競合

en: Merging data...
ja: データの併合...

en: highway
ja: 道路

en: railway
ja: 鉄道

en: waterway
ja: 水路

en: landuse
ja: 土地利用

en: building
ja: 建物

en: {0} node | {0} nodes
ja[0]: {0}個のノード

en: incomplete
ja: 不完全

en: node | nodes
ja[0]: ノード

en: {0} ({1})
ja: {0}({1})

en: House {0}
ja: {0}

en: House number {0} at {1}
ja: {1}{0}

en: House number {0}
ja: {0}

en: {0} member | {0} members
ja[0]: {0}件のメンバー

en: public transport
ja: 公共交通

en: relation | relations
ja[0]: リレーション

en: Changeset {0}
ja: 変更セット {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
ja: <html>フィルター <code>{0}</code> のエラー:<br>{1}

en: Error in filter
ja: フィルタ内にエラー

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
ja[0]: <p><b>{0}</b>件のオブジェクトが非表示化

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
ja[0]: <b>{0}</b>件のオブジェクトが無効化

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
ja: {0}ノードのウェイは追加できません。

en: Each node must connect exactly 2 ways
ja: 各ノードは正確に2つのウェイを接続しなければなりません

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
ja: 結合できません。なぜなら、処理しようとしているプリミティブが片方は新規で、もう一方は新規ではないためです。

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
ja: 異なるIDを持つプリミティブはマージできません。このIDは{0}で、もう一方のIDは{1}です。

en: way | ways
ja[0]: ウェイ

en: closedway
ja: 閉じたウェイ

en: multipolygon
ja: マルチポリゴン

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
ja: タグコレクションをプリミティブに適用できません。複数の値を持つキーがあります。

en: <anonymous>
ja: <匿名>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
ja: ノード {0} を不完全なウェイ {1} に追加できません

en: Nodes in way must be in the same dataset
ja: ウェイ中のノードは同じデータセットにある必要があります

en: Deleted node referenced by {0}
ja: {0} に参照されているノードを削除しました。

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
ja: ウェイ {1} 中にある座標のないノード {0} を完成させてください

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
ja: ID ''{0}'' のプリミティブとID ''{1}'' のプリミティブを比較できません。

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
ja: パラメータ{0}が範囲0.{1}にありません。「{2}」を取得しました。

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
ja: 正規表現 "{0}" は、オフセット {1} に区切りエラーがあります。全エラーメッセージは:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
ja: 正規表現"{0}"に構文エラー、詳細は:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
ja: 数値の範囲が必要です

en: Expecting {0} after {1}
ja: {1}の後に{0}が来るべきです

en: Range of primitive ids expected
ja: プリミティブIDの範囲の指定が必要です

en: Range of changeset ids expected
ja: 変更セットIDの範囲の指定が必要です

en: Range of versions expected
ja: バージョンの範囲の指定が必要です

en: Reference value for ''{0}'' expected
ja: "{0}"の参照値を期待しています

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
ja: タグ演算子が使用されている場合、キーを空にすることはできません。使用例:key=value

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
ja: 不明なプリミティブタイプ:{0}。指定できる値はノード、ウェイ、またはリレーションです

en: Positive integer expected
ja: 正の整数が必要です

en: Non-zero integer expected
ja: 0以外の整数値が必要です

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
ja: タイムスタンプ ''{0}'' を解釈できません

en: Unknown preset name:
ja: 不明なプリセット名:

en: Failed to parse MapCSS selector
ja: MapCSS セレクタの解析に失敗しました

en: Unexpected token: {0}
ja: 予想外のトークン: {0}

en: Missing parameter for OR
ja: ORのパラメータが見つかりません

en: Missing parameter for XOR
ja: XORのパラメーターがありません

en: Missing operator for NOT
ja: NOTに対する演算子が見つかりません

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
ja: 想定外のトークンです。想定された{0}、検出された{1}

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
ja: マップレンダラクラス「{0}」のロードに失敗しました。クラスが見つかりませんでした。

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
ja: 地図描画クラス ''{0}''を有効化できません、クラスが見つかりません。

en: Activating the standard map renderer instead.
ja: 代わりに標準の地図レンダラーを有効化しています。

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
ja: ''{1}''のサブクラスではないため、地図描画クラス''{0}''を有効化できません。

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
ja: 地図レンダラ―として登録されていないため、地図描画クラス''{0}''を有効化できません。

en: Wireframe Map Renderer
ja: ワイヤーフレーム地図レンダラー

en: Renders the map as simple wire frame.
ja: 地図をシンプルなワイヤーフレームとしてレンダリングします。

en: Styled Map Renderer
ja: スタイル付き地図レンダラー

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
ja: スタイルシートのセット内のスタイルルールを使用して地図をレンダリングします。

en: inactive
ja: 非アクティブ

en: selected
ja: 選択済み

en: Relation: selected
ja: リレーション: 選択済み

en: Node: standard
ja: ノード: 標準

en: Node: connection
ja: ノード: 接続

en: Node: tagged
ja: ノード: タグ付き

en: untagged way
ja: タグのないウェイ

en: background
ja: 背景

en: highlight
ja: ハイライト

en: highlight wireframe
ja: ワイヤーフレームの強調表示

en: untagged
ja: タグのないもの

en: text
ja: テキスト

en: areatext
ja: エリアテキスト

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
ja: 設定ディレクトリを作成できませんでした: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
ja: <html>設定ディレクトリ {0} の作成に失敗しました</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
ja: 存在しないユーザーデータディレクトリ {0} の作成に失敗しました

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
ja: <html>存在しないユーザーデータディレクトリ {0} の作成に失敗しました。</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
ja: キャッシュディレクトリ{0}の作成に失敗しました

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
ja: <html>存在しないキャッシュディレクトリ: {0} の作成に失敗</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
ja: ''{0}'' 要素が必要ですが、 ''{1}'' が現れました

en: value expected
ja: 値が必要です

en: Short Description:
ja: 簡単な説明:

en: Author:
ja: 制作者:

en: Webpage:
ja: ウェブページ:

en: Description:
ja: 説明:

en: Version:
ja: バージョン:

en: Minimum JOSM Version:
ja: JOSMの最低バージョン:

en: by {0}
ja: ({0}作成)

en: JOSM default (MapCSS)
ja: JOSM 標準 (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
ja: 動的に切り替え可能なオーバーレイスタイルの元になる内部スタイル

en: Internal Preset
ja: 内部プリセット

en: The default preset for JOSM
ja: JOSM の既定のプリセット

en: Addresses
ja: 住所

en: Checks for errors on addresses
ja: 住所のエラーをチェックします

en: Tag combinations
ja: タグの組み合わせ

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
ja: 欠落しているタグや疑わしい組み合わせをチェックします

en: Deprecated features
ja: 推奨されない地物

en: Checks for deprecated features
ja: 推奨されない地物をチェックします

en: Geometry
ja: ジオメトリ

en: Checks for geometry errors
ja: ジオメトリのエラーをチェックします

en: Highways
ja: 道路

en: Checks for errors on highways
ja: 道路のエラーをチェックします

en: Multiple values
ja: 複数の値

en: Checks for wrong multiple values
ja: 誤った複数の値をチェックします

en: Numeric values
ja: 数値

en: Checks for wrong numeric values
ja: 誤った数値をチェックします

en: Religion
ja: 宗教

en: Checks for errors on religious objects
ja: 宗教関係のオブジェクトのエラーをチェックします

en: Relations
ja: リレーション

en: Checks for errors on relations
ja: リレーションのエラーをチェックします

en: Territories
ja: 地域固有

en: Checks for territories-specific features
ja: 地域固有の地物をチェックします

en: Unnecessary tags
ja: 不要なタグ

en: Checks for unnecessary tags
ja: 不要なタグをチェックします

en: Checks for wrong wikipedia tags
ja: 誤ったWikipediaタグをチェックします

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
ja: UTM 投影法 (''+proj=utm'') には ''+zone=...'' パラメーターが必要です。

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
ja: ''+zone=...'' パラメーターには 1-60 の範囲の整数値が求められます。

en: No unit found for: {0}
ja: 見つからないユニット: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
ja: パラメーター ''{0}'' が不明です。

en: Value expected for parameter ''{0}''.
ja: パラメーター ''{0}'' には値が必要です。

en: No value expected for parameter ''{0}''.
ja: パラメーター ''{0}'' には値を付けるべきではありません。

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
ja: パラメーターは ''+'' の文字で始まる必要があります(現在は''{0}'')

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
ja: パラメーターの書式が違います(''{0}'')

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
ja: +initオプションで''{0}''の値は対応していません。

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
ja: 楕円 ''{0}'' は対応していません。

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
ja: 楕円のパラメーターの組み合わせは対応していません。

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
ja: データ識別子''{0}''が不明です

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
ja: 楕円には +ellps=* または+a=*, +b=* が必要です

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
ja: +nadgrids オプションに指定されたグリッドシフトファイル ''{0}'' は対応していません。

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
ja: ''towgs84'' パラメーターの引数の個数が正しくありません(3か7でなければなりません)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
ja: パラメーター ''towgs84'' の値 ''{0}'' が解釈できません

en: Projection required (+proj=*)
ja: 投影法が必要です(+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
ja: 投影法識別子''{0}''が不明です

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
ja: ''+bounds'' パラメーターの引数の個数が正しくありません(4でなければなりません)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
ja: パラメーター ''{0}'' には数値の引数が必要です

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
ja: パラメーター ''{0}'' の値 ''{1}'' が数値として解釈できません

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
ja: パラメーター ''{0}'' の値 ''{1}'' が座標の値として解釈できません

en: Custom Projection
ja: 独自の投影法

en: Error: {0}
ja: エラー： {0}

en: JOSM projection command line interface
ja: JOSM 投影コマンドラインインターフェース

en: Description
ja: 説明

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
ja: ある座標系の座標を他の座標系に変換します。

en: Options
ja: オプション

en: Show this help
ja: このヘルプの表示

en: Switch input and output crs
ja: 入力と出力の切り替え

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
ja: 入力座標の順序を入れ替える (東/北, 緯度/経度)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
ja: 出力座標の順序を入れ替える (東/北, 緯度/経度)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
ja: 入出力座標参照系の形式は、PROJ.4ソフトウェアの形式と似ています。

en: [file]
ja: [ファイル]

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
ja: 位置引数としてリストされた1つまたは複数のファイルから入力データを読み取ります。ファイルが指定されていない場合、またはファイル名が「-」の場合は、標準入力からデータが読み込まれます。

en: Examples
ja: 例

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
ja: 空白で区切って2つの座標が必要です。''{1}'' が {0} になっています。

en: Unable to parse number ''{0}''
ja: 数値 ''{0}'' を解釈できません

en: Albers Equal Area
ja: アルベルス正積図法

en: Parameter ''{0}'' required.
ja: パラメータ ''{0}'' が必要です。

en: standard parallels are opposite
ja: 標準緯線は逆方向です

en: Azimuthal Equidistant
ja: 正距方位図法

en: Cassini-Soldner
ja: カッシニ・ゾルドネル図法

en: Double Stereographic
ja: ダブルステレオグラフィック図法

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
ja: 正距円筒図法 (Plate Carrée)

en: Lambert Azimuthal Equal Area
ja: ランベルト正積方位図法

en: Lambert Conformal Conic
ja: ランベルト正角円錐図法

en: Lat/lon (Geodetic)
ja: 緯度/経度(測地)

en: Mercator
ja: メルカトル

en: Oblique Mercator
ja: 斜軸メルカトル図法

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
ja: 2ポイントメソッドのパラメータ''{0}''と''{1}''が不適切です。

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
ja: 引数 ''{0}'' の値が不正です: {1}

en: error in initialization
ja: 初期化時のエラー

en: Polar Stereographic
ja: 極平射図法

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
ja: 極平射図法: 引数 ''{0}'' は90または-90でなければなりません。

en: Sinusoidal
ja: サンソン図法

en: Swiss Oblique Mercator
ja: スイス斜軸メルカトル図法

en: Transverse Mercator
ja: 横メルカトル図法

en: Worldwide
ja: ワールドワイド

en: Cannot handle ignore list entry {0}
ja: 無視リストエントリ{0}を処理できません

en: Ignore list
ja: リストを無視

en: Error initializing test {0}:
     {1}
ja: テスト{0}の初期化中にエラーが発生しました:
     {1}

en: validation error
ja: 妥当性検査(エラー)

en: validation warning
ja: 妥当性検査(警告)

en: validation other
ja: 妥当性検査(その他)

en: Running test {0}
ja: {0}のテストを実行中

en: {0} of {1} elements done
ja: 要素{0}/{1}件が完了

en: Validating
ja: 検証中

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
ja: {0}/{1}:  {2}のテストを開始

en: Updating ignored errors ...
ja: 無視されたエラーを更新中 ...

en: Validation results contain elements hidden by a filter.
ja: 妥当性検査の結果にはフィルタによって非表示になった要素が含まれています。

en: Please review active filters to see the hidden results.
ja: 非表示になった検査結果を見るためには有効になっているフィルタを確認してください。

en: Missing argument - input data file ({0})
ja: 引数がありません。入力データファイル ({0})

en: Processing files...
ja: ファイルを処理しています...

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
ja[0]: {0}には{1}個のエラーがあります

en: {0} had no errors
ja: {0}にはエラーがありません

en: Could not load input file: {0}
ja: 入力ファイル{0}がロードできませんでした。

en: Validating {0}, saving output to {1}
ja: {0}を検証中です。出力を{1}に保存しています。

en: Could not find a layer for {0}
ja: {0}に対するレイヤが見つかりませんでした

en: Preferences are not the expected type
ja: プリファレンスが期待していた型ではありません

en: JOSM Validation command line interface
ja: JOSM正当性チェックコマンドラインインタフェース

en: Validates data and saves the result to a file.
ja: データを検査し、結果をファイルに保存します。

en: Input data file name (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).
ja: 入力データファイル名(.osm, .validator.mapcss, .mapcss)

en: OSM files can be specified multiple times. Required.
ja: OSMファイルは複数回指定できます。必須です

en: .validator.mapcss and .mapcss files will stop processing on first error.
ja: .validator.mapcssと.mapcssファイルの処理が最初のエラーで停止しました

en: Non-osm files do not use --output or --change-file
ja: --outputもしくは--change-fileをosmファイルでないものに使用できません

en: Output data file name (.geojson, line-by-line delimited for MapRoulette). Optional.
ja: 出力データファイル名(.geojsonでMapRoulette向けに1行単位で区切られているもの）。オプション。

en: Change file name (.osc). Can be specified multiple times per input.
ja: ファイル名変更(.osc)。入力ごとに複数回指定できます

en: Changes will be applied in the specified order. Optional.
ja: 変更が指定された順番で適用されます。オプションです

en: E-mail address is invalid
ja: メールアドレスが無効です

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
ja: メールアドレスに無効なユーザー名「{0}」が含まれています

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
ja: メールアドレスに無効なドメイン名「{0}」が含まれています

en: Email validator
ja: メールアドレスバリデーター

en: URL is invalid
ja: URLが無効です

en: URL contains an invalid protocol: {0}
ja: URLに無効なプロトコル「{0}」が含まれています

en: URL contains an invalid authority: {0}
ja: URLに無効な認証情報が含まれています: {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
ja: URLに無効なパス「{0}」が含まれています

en: URL contains an invalid query: {0}
ja: URLに無効なクエリ「{0}」が含まれています

en: URL contains an invalid fragment: {0}
ja: URLに無効な部分が含まれています: {0}

en: URL validator
ja: URLバリデーター

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
ja: 住所と通り名住居表示のリレーションのエラーをチェックする。

en: Multiple associatedStreet relations
ja: 通り名住居表示が重複している

en: House number without street
ja: 通り名のない住居番号がある

en: Duplicate house numbers
ja: 住居番号が重複している

en: House number ''{0}'' duplicated
ja: 住居番号''{0}''が重複しています

en: Multiple street names in relation
ja: リレーションに複数の通り名がある

en: House number too far from street
ja: 住居番号が通りから遠すぎる

en: Relation is obsolete
ja: リレーションが古くなっています

en: API Capabilities
ja: APIの許容量

en: Checks for errors against API capabilities
ja: APIの許容量に違反するエラーをチェックします

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
ja: ウェイには{0}個を超えるノードが含まれています。マルチポリゴンに置き換える必要があります。

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
ja: ウェイには{0}個を超えるノードが含まれています。分割または単純化する必要があります

en: Barriers and entrances
ja: 障害物と出入口

en: Checks for errors in barriers and entrances.
ja: 障害物と出入口のエラーをチェックします。

en: Barrier entrance not set on a barrier
ja: 障害物上にない障害物の出入口

en: Coastlines
ja: 海岸線

en: This test checks that coastlines are correct.
ja: このテストは海岸線が正しいことをチェックします。

en: Reversed coastline: land not on left side
ja: 海岸線の反転: 陸地が左側にありません。

en: Unconnected coastline
ja: 接続されていない海岸線

en: Unordered coastline
ja: 順序付いていない海岸線

en: Reversed coastline
ja: 反転された海岸線

en: invalid coastline
ja: 無効な海岸線

en: Conditional Keys
ja: 条件付きキー

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
ja: ''*:conditional''タグの使い方が正しいかどうかをテストします。

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
ja: ''制約値 @ 条件''のパターンに一致しません

en: {0} is not a valid restriction value
ja: {0}は有効な制約値ではありません

en: Wrong syntax in {0} key
ja: {0}キーの文法が正しくありません

en: Error in {0} value: {1}
ja: 値: {1}の{0}のエラー

en: Connectivity Relations
ja: 接続関係

en: Validates connectivity relations
ja: 接続関係を検証します

en: Connectivity relation without connectivity tag
ja: 接続タグなしの接続リレーション

en: Connectivity tag contains unusual data
ja: 接続タグに異常なデータが含まれています

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
ja: 接続タグの省略可能な値と省略不可能な値の間にカンマがありません

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
ja: リレーションとメンバータグの間に矛盾した車線番号があります

en: Relation {0} member is missing a lanes or *:lanes tag | Relation {0} members are missing a lanes or *:lanes tag
ja[0]: リレーション{0}のメンバに車線数または*:lanesタグがありません

en: This connectivity may already be implied
ja: この接続性はすでに暗黙的に示されています。

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
ja: リレーションにはウェイとノードを混在させる「経由」はできません

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
ja: 複数の「経由」ロールは、ウェイのみに許されます。

en: Crossing ways
ja: 交差しているウェイ

en: Crossing barriers
ja: 交差している障壁

en: Crossing highways
ja: 交差している道路

en: Crossing railways
ja: 交差した線路

en: Crossing waterways
ja: 水路の交差

en: Crossing barrier/building
ja: 障害物と建物が交差しています

en: Crossing barrier/highway
ja: 交差するバリアと道路

en: Crossing barrier/railway
ja: 交差するバリアと鉄道

en: Crossing barrier/waterway
ja: 交差するバリアと水路

en: Crossing barrier/way
ja: 交差するバリアとウェイ

en: Crossing building/highway
ja: 交差した建物/道路

en: Crossing building/railway
ja: 交差した建物/線路

en: Crossing building/residential area
ja: 交差した建物/住宅地

en: Crossing building/waterway
ja: 交差した建物/水路

en: Crossing building/way
ja: 交差した建物/ウェイ

en: Crossing highway/railway
ja: 交差した道路/線路

en: Crossing highway/waterway
ja: 交差した道路/水路

en: Crossing highway/way
ja: 交差した道路/ウェイ

en: Crossing railway/waterway
ja: 交差した線路/水路

en: Crossing railway/way
ja: 交差した線路/ウェイ

en: Crossing residential area/way
ja: 交差した住宅地/ウェイ

en: Crossing waterway/way
ja: 交差した水路/ウェイ

en: Crossing boundaries
ja: 交差している境界

en: Self crossing ways
ja: 自分自身と交差しているウェイ

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
ja: このテストではノードで接続されずに同じレイヤーで交差している2つの道路、鉄道、水路、建物をチェックします。

en: Invalid usage of direction on node
ja: ノードにおける方向の誤った使い方

en: Disputed usage of direction on node
ja: ノードにおける方向の疑わしい使い方

en: Direction nodes
ja: ノードの方向

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
ja: ''forward'' または ''backward'' の方向を持つノードをチェック

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
ja: ノードが {0} と接続されていません。角度または正規の方向を使用してください

en: Node with {0} should be connected to a linear way
ja: {0} のついたノードは線状のウェイと接続してください

en: Node with {0} on end of way
ja: {0} のついたノードがウェイの末尾にあります

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
ja: {0} のついたノードが複数のウェイに接続されています

en: Duplicated nodes
ja: ノードの重複

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
ja: このテストは全く同じ位置にノードがないことをチェックします。

en: Mixed type duplicated nodes
ja: 混合タイプの重複ノード

en: Highway duplicated nodes
ja: 道路のノードが重複

en: Railway duplicated nodes
ja: 鉄道の重複ノード

en: Waterway duplicated nodes
ja: 水路の重複ノード

en: Boundary duplicated nodes
ja: 境界の重複ノード

en: Power duplicated nodes
ja: 電力の重複ノード

en: Natural duplicated nodes
ja: Naturalカテゴリの重複ノード

en: Building duplicated nodes
ja: Buildingカテゴリの重複ノード

en: Landuse duplicated nodes
ja: Landuseカテゴリの重複ノード

en: Other duplicated nodes
ja: その他の重複ノード

en: Nodes at same position
ja: 同位置のノード

en: Duplicated relations
ja: 重複したリレーション

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
ja: このテストは同じロールの同じメンバーで構成される同じタグがついたリレーションがないかチェックします。

en: Relations with same members
ja: 同じメンバを含むリレーション

en: Delete duplicate relations
ja: 重複したリレーションを削除

en: Duplicated ways
ja: 重複したウェイ

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
ja: このテストは同じノード座標を持ち、オプションで同じタグも持つウェイがないかどうかをチェックします。

en: Ways with same position
ja: 同じ位置を持つウェイ

en: Delete duplicate ways
ja: 重複したウェイを削除

en: Duplicated way nodes
ja: 重複したウェイのノード

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
ja: 全く同じ連続するノードを持つウェイをチェック

en: Performs semantic checks on highways.
ja: 道路の意味上のチェックを行います。

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
ja: 環状交差点が無効です(highway: {1} の代わりに {0})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
ja: 道路の連絡路が適切な道路/連絡路と接続していない

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
ja: 横断歩道のタグ付けが不完全です。必要なタグは{0}および{1}です。

en: Unknown country code: {0}
ja: 国コード{0}が不明です

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
ja: source:maxspeedのコンテキスト{0}が不明です

en: Internet tags
ja: インターネットタグ

en: Checks for errors in internet-related tags.
ja: インターネットに関するタグのエラーをチェックします。

en: URL contains backslashes instead of slashes
ja: URLにスラッシュの代わりにバックスラッシュが含まれています。

en: Lane tags
ja: 車線タグ

en: Test that validates ''lane:'' tags.
ja: ''lane:''タグが有効かをテストします。

en: Number of {0} greater than {1}
ja: {1}より{0}の方が数が大きい

en: Number of lane dependent values inconsistent
ja: 車線数の指定値が矛盾しています

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
ja: 下り車線数の指定値が矛盾しています

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
ja: 上り車線数の指定値が矛盾しています

en: Long segments
ja: 長い区間

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
ja: ふつうエラーになるような長いウェイの区間を検査します。

en: Very long segment of {0} kilometers
ja: {0}キロメートルに及ぶ長い区間

en: Tag checker (MapCSS based)
ja: タグチェッカー(MapCSSベース)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
ja: このテストはタグのキーと値にあるエラーをチェックします。

en: unknown
ja: 不明

en: Adding {0} to tag checker
ja: {0}をタグチェッカーに追加中

en: Failed to add {0} to tag checker
ja: {0}のタグチェッカーへの追加に失敗しました

en:  {0}: {1} of {2} elements done
ja:  {0}:{2}個の要素のうち{1}個が完了しました

en: Fix of {0}
ja: {0}の修正

en:  or
ja:  あるいは

en: {0}, use {1} instead
ja: {0}。代わりに{1}を使用します

en: Multipolygon
ja: マルチポリゴン

en: This test checks if multipolygons are valid.
ja: このテストはマルチポリゴンが有効かを調べます。

en: Incomplete multipolygon relation was modified
ja: 不完全なマルチポリゴンリレーションが修正されました

en: No area style for multipolygon
ja: マルチポリゴンのエリアスタイルがありません

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
ja: 現在使用されている地図描画スタイルでは、内側のウェイのスタイルはマルチポリゴンのスタイルと等しいです

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
ja: 現在使用されている地図描画スタイルでは、外側のウェイのスタイルがエリアスタイルと一致しません。

en: Area style on outer way
ja: 外側のrウェイにエリアスタイルがあります

en: Multipolygon is not closed
ja: マルチポリゴンが閉じられていません

en: Self-intersecting polygon ring
ja: 自身で交差するポリゴンの輪

en: Multipolygon rings share node
ja: マルチポリゴンの輪がノードを共有している

en: Intersection between multipolygon ways
ja: マルチポリゴンウェイ間の交差

en: Multipolygon rings are equal
ja: マルチポリゴンの輪が等しい

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
ja: ''{0}''のロールは''{1}''であるべきです

en: Multipolygon inner way is outside
ja: マルチポリゴンの内部ウェイが外側にあります

en: Multipolygon ring contains segment twice
ja: マルチポリゴンの輪が区間を二重に含んでいる

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
ja: マルチポリゴンの外側のウェイが他の輪と区間を共有している

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
ja: マルチポリゴンウェイメンバーの役割はinnerまたはouterである必要があります

en: Non-Way in boundary
ja: 境界線にウェイがありません

en: Non-Way in multipolygon
ja: マルチポリゴン内にウェイ以外が含まれています

en: Multipolygon member repeated with different role
ja: マルチポリゴンのメンバーが異なるロールで複数登録されている

en: Multipolygon member repeated with same role
ja: マルチポリゴンのメンバーが同じロールで重複しています

en: Missing name:* translation
ja: 翻訳名(name:*)の不備

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
ja: この検査は、 ''name'' 属性がどの ''name:*'' とも等しくなく、''name:*'' を構成するものではない多言語のオブジェクトを探します。例: Italia - Italien - Italy

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
ja: name:*={0} がありません。正しい言語キーでタグを追加します。

en: A name is missing, even though name:* exists.
ja: name:*があるにも関わらずnameがありません。

en: Enable strict mode.
ja: 厳密モードを有効化する。

en: Opening hours syntax
ja: 営業時間の書式

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
ja: このテストは営業時間が正しく使われているかをチェックします。

en: {0} value can be prettified
ja: {0} の値が整形可能

en: Overlapping ways
ja: 重なったウェイ

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
ja: このテストは2個のノード間の接続が2本以上のウェイで使用されていないかをチェックします。

en: Overlapping highways
ja: 重なった道路

en: Overlapping railways
ja: 重なった鉄路

en: Overlapping waterways
ja: 重複した水路

en: Highway shares segment with linear way
ja: 道路に直線のウェイと重複する区間がある

en: Railway shares segment with linear way
ja: 線路に直線のウェイと重複する区間がある

en: Waterway shares segment with linear way
ja: 水路に直線のウェイと重複する区間がある

en: Highway shares segment with other way
ja: 道路に他のウェイと重複した区間がある

en: Railway shares segment with other way
ja: 線路に他のウェイと重複した区間がある

en: Waterway shares segment with other way
ja: 水路に他のウェイと重複した区間がある

en: Ways share segment
ja: ウェイの区間が重複している

en: Way contains segment twice
ja: ウェイが同じ区間を二度含んでいる

en: Power lines
ja: 送電線

en: Checks if power line missing a support node and for nodes in power lines that do not have a power=tower/pole tag
ja: 電力線がサポートノードを含んでいないか、電力線に含まれるノードにpower=towerもしくはpoleタグがついているかをチェックします

en: missing tag
ja: タグが欠落している

en: node without power=*
ja: タグに "power" キーがないノード

en: Node connects a power line or cable with an object which is not related to the power infrastructure
ja: ノードが電力線もしくはケーブルと、電力インフラと関係しないオブジェクトとを結んでいます

en: Possibly missing line support node within power line
ja: おそらく伝送線内にサポートノードが欠落しています

en: Mixed reference numbering
ja: 参照ナンバーが混ざっています

en: Possibly wrong power line type used
ja: 恐らく電線の種類が誤っています。

en: Public Transport Route
ja: 公共交通ルート

en: Route relation contains a ''{0}'' role
ja: routeリレーションに ''{0}'' ロールが含まれています

en: Route relation contains a gap
ja: route リレーションが連続していない

en: Stop position not part of route
ja: stop_position が経路の一部ではない

en: Role verification problem
ja: ロール検証に問題

en: Relation checker
ja: リレーションチェッカー

en: Checks for errors in relations.
ja: リレーションのエラーを検査します。

en: Relation is empty
ja: リレーションは空です

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
ja: ルートスキームが指定されていません。{0}({1}=public_transport;{2}=legacy)を追加

en: Relation type is unknown
ja: リレーション種別が不明です

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
ja: リレーションメンバーのロールがプリセット{1}のテンプレートの式''{0}''に含まれていません

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
ja: ロール''{1}''を持つリレーションメンバーである''{0}''が、プリセット{3}の受付可能な種別''{2}''に含まれていません

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
ja: ロール"{0}"は、一連の期待値"{1}"の中にありません

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
ja: ロールが ''{0}'' の何れかである必要があるのにロールがない

en: Role ''{0}'' missing
ja: ロール ''{0}'' がありません

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
ja: ロール ''{0}'' の数が少なすぎます（{1}）

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
ja: ロール ''{0}'' の数が多すぎます（{1}）

en: Relation contains itself as a member
ja: リレーションは自身をメンバとして含む

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
ja: リレーションは親/子エレメントの循環従属を生成します

en: Almost right angle buildings
ja: ほぼ直角の角のある建物

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
ja: 直角に近い角があるのに直交化されていない建物をチェックします。

en: Building with an almost square angle
ja: 直角に近い角のある建物

en: Self-intersecting ways
ja: 自身で交差するウェイ

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
ja: このテストは、同じノードを複数回使用するウェイをチェックします。

en: Sharp angles
ja: 鋭角

en: Check for sharp angles on roads
ja: 道路の鋭角をチェックする

en: Sharp angle
ja: 鋭角

en: Similarly named ways
ja: 同じような名前のウェイ

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
ja: このテストはスペルミスの可能性がある似た名前のウェイをチェックします。

en: Tag checker
ja: タグチェッカー

en: Ignoring {0}. Support was dropped
ja: {0}を無視します。サポートが中止されました

en: Adding {0} to ignore tags
ja: {0}を無視するタグに追加

en: Invalid spellcheck line: {0}
ja: スペルチェックの{0}行目が無効です。

en: Adding {0} to spellchecker
ja: {0}をスペルチェッカーに追加

en: Could not access data file:
    {0} | Could not access data files:
    {0}
ja[0]: データファイルにアクセスできませんでした。:
    {0}

en: Tag ''{0}'' invalid.
ja: タグ ''{0}'' は無効です。

en: fixme
ja: 要修正

en: Object type not in preset
ja: オブジェクト種別:がプリセットにありません

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
ja: オブジェクト種別:{0}がタグのプリセットにありません: {1}

en: Preset {0} should not be applied in this region
ja: この領域に対してプリセット {0} は適用できません

en: Multipolygon tags
ja: マルチポリゴンタグ

en: only {0} tag
ja: {0}タグのみ

en: tag describing the area is missing
ja: 領域を説明するタグがありません

en: tag describing the area might be missing
ja: 領域を説明するタグがない可能性があります

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
ja: マルチポリゴンの外側のウェイでリレーションの主要なタグが重複しています

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
ja: ''{0}''=''{1}'' は同じタグです

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
ja: マルチポリゴンの外側のウェイにリレーションのタグが重複しています

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
ja: タグ値に印刷されない(通常は表示されない)文字が含まれています

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
ja: タグ値に異常なUnicode文字{0}が含まれています

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
ja: タグの値が{0}文字を超過しています ({1}文字)

en: Tags with empty values
ja: 値のないタグ

en: Property values start or end with white space
ja: 先頭または末尾が空白文字になっている属性値

en: Property values contain multiple white spaces
ja: 複数の空白文字が含まれたプロパティ値

en: Property values contain HTML entity
ja: HTML書式の値を持つプロパティ

en: Tag key contains non-printing character
ja: タグのキーに非印刷文字が含まれています

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
ja: タグのキーが{0}文字を超過しています ({1}文字)

en: Invalid white space in property key
ja: プロパティキーの空白は無効です

en: Presets do not contain property value
ja: プリセットに含まれていないプロパティ値

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
ja: キー ''{1}'' の値 ''{0}'' はプリセットにはありませんが、既知です。

en: Misspelled property key
ja: プロパティキーの綴り間違い

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
ja: ''{0}'' キーは ''{1}'' ではないでしょうか。

en: Presets do not contain property key
ja: プリセットに含まれていないプロパティキー

en: Key ''{0}'' not in presets.
ja: キー ''{0}'' はプリセットにはありません。

en: Unknown property value
ja: 不明なプロパティ値

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
ja: キー ''{1}'' の値 ''{0}'' は未知です。{2} のいずれかではありませんか?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
ja: キー ''{1}'' の値 ''{0}'' は未知です。"{2}" ではありませんか?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
ja: キー ''{1}'' の値 ''{0}'' はプリセットにはありません。

en: Check property keys.
ja: プロパティのキーをチェック

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
ja: ワードのリストをチェックしてプロパティキーが正しいか検証。

en: Use complex property checker.
ja: 高度なプロパティチェッカーを使用

en: Validate property values and tags using complex rules.
ja: 混合ルールを使用しているプロパティの値とタグを検証

en: TagChecker source
ja: タグチェッカーのソース

en: Data sources ({0})
ja: データソース({0})

en: Check property values.
ja: プロパティの値をチェック

en: Validate that property values are valid checking against presets.
ja: プリセットをチェックしてプロパティの値が正しいか検証。

en: Check for fixme.
ja: fixme をチェックする

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
ja: fixmeでタグ付けされたノードやウェイを探します。

en: Check for presets types.
ja: プリセットのタイプをチェック

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
ja: オブジェクトタイプが有効であることを確認し、プリセットと照合します。

en: Check for regions.
ja: 領域をチェックしてください。

en: Fix tags
ja: タグの修正

en: Turn restrictions
ja: 進行方向制限

en: This test checks if turn restrictions are valid.
ja: このテストは進行方向制限が妥当であるかどうかを検査します。

en: Unknown turn restriction
ja: 不明な進行方向制限

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
ja: 進行方向制限でロール''{0}''は想定外です

en: Unexpected member type in turn restriction
ja: 進行方向制限で想定外のメンバーです

en: More than one "from" way found
ja: 2本以上の"from"ウェイが見つかりました

en: More than one "to" way found
ja: 2本以上の"to"ウェイが見つかりました

en: More than one "via" node found
ja: "via"ノードが複数あります

en: Cannot mix node and way for role "via"
ja: "via"ロールでノードとウェイを混在できません

en: No "from" way found
ja: "from" ウェイが見つかりません

en: "from" way is a closed way
ja: "from"のウェイが閉じたウェイです

en: No "to" way found
ja: "to" ウェイが見つかりません

en: "to" way is a closed way
ja: "to"のウェイが閉じたウェイです

en: "from" way equals "to" way
ja: "from" のウェイが "to" のウェイと同じです

en: No "via" node or way found
ja: "via" ノードまたはウェイが見つかりません

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
ja: 一方通行の道路の出口として不要な進行方向制限

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
ja: 一方通行の道路の入口として不要な進行方向制限

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
ja: "from"のウェイで"via"ノードが端点になっていません。

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
ja: "to"のウェイで"via"ノードが端点になっていません。

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
ja: "from"と最初の"via"が接続されていません。

en: The "via" ways are not connected.
ja: "via"のウェイ同士が接続されていません。

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
ja: 最後の"via"と"to"のウェイが接続されていません。

en: Unclosed Ways
ja: 閉じていないウェイ

en: This tests if ways which should be circular are closed.
ja: これは循環であるべきウェイが閉じているかチェックします。

en: Unclosed way
ja: 閉じていないウェイ

en: natural type {0}
ja: 自然の種別 {0}

en: landuse type {0}
ja: 土地利用の種別 {0}

en: amenity type {0}
ja: アメニティの種別 {0}

en: sport type {0}
ja: スポーツの種別 {0}

en: tourism type {0}
ja: 観光の種別 {0}

en: shop type {0}
ja: 店舗の種別 {0}

en: leisure type {0}
ja: レジャーの種別 {0}

en: waterway type {0}
ja: 水路の種別 {0}

en: boundary type {0}
ja: 境界の種別 {0}

en: area:highway type {0}
ja: エリア:ハイウェイタイプ{0}

en: place type {0}
ja: プレースタイプ{0}

en: area
ja: 領域

en: Area style way is not closed
ja: エリアスタイルウェイが閉じられていません

en: Unconnected highways
ja: 接続されていない道路

en: Unconnected railways
ja: 接続されていない鉄道

en: Unconnected waterways
ja: 接続されていない水路

en: Unconnected natural lands and landuses
ja: 接続されていない自然または土地利用

en: Unconnected power ways
ja: 接続されていない電力線

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
ja: このテストはウェイの端点が別のウェイのすぐ近くにないかをチェックします。

en: Way end node near other highway
ja: 他の道路の近くにあるウェイの終端ノード

en: Way end node near other way
ja: 他のウェイの近くにあるウェイの終端ノード

en: Way node near other way
ja: ほかのウェイに近いウェイのノード

en: Connected way end node near other way
ja: 他のウェイの近くに結合されたウェイ

en: Unconnected nodes without physical tags
ja: 物理的なタグの無い未接続ノード

en: Untagged and unconnected nodes
ja: タグ付けも接続もされていないノード

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
ja: このテストはどのウェイにも属さないタグ無しのノードをチェックしています。

en: No tags
ja: タグ無し

en: Has tag containing ''fixme''
ja: ''fixme'' を含むタグ

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
ja: ''note'' や ''comment'' や ''description''のキーがあります

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
ja: ''created_by'' や ''converted_by''のキーがあります

en: Has key ''watch''
ja: ''watch''のキーがあります

en: Has key ''source''
ja: ''source''のキーがあります

en: Untagged, empty and one node ways
ja: タグ付けされていない、空の1ノードしかないウェイ

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
ja: このテストはタグがなく、空の、ノードが1つしかないウェイをチェックしています。

en: Unnamed ways
ja: 名前のないウェイ

en: Unnamed junction
ja: 名前の無いジャンクション

en: Untagged ways (commented)
ja: タグ付けされていないウェイ(コメントあり)

en: Untagged ways
ja: タグのないウェイ

en: Empty ways
ja: 空のウェイ

en: One node ways
ja: ノードが1つのウェイ

en: Way connected to Area
ja: エリアに接続されたウェイ

en: Checks for ways connected to areas.
ja: エリアに接続されたウェイを検査します。

en: Way terminates on Area
ja: ウェイがエリアで終端されています

en: Wrongly Ordered Ways
ja: 順番が正しくないウェイ

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
ja: このテストは水域、陸地および海岸線ウェイの方向をチェックします。

en: Reversed land: land not on left side
ja: 陸地の反転: 陸地は左側にない

en: Show this dialog again the next time
ja: 次回もこのダイアログを表示

en: Do not show again (this operation)
ja: (この操作で)再度表示しない

en: Do not show again (this session)
ja: (このセッションで)再度表示しない

en: Do not show again (remembers choice)
ja: 次回から表示しない

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
ja: 不正な形式のURL "{0}" を無視します。

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
ja: 不正な形式のファイルURL "{0}" を無視します。

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
ja: パラメーター "downloadgps" がファイル名もしくはURLとして有効ではありません

en: Security exception
ja: セキュリティ例外

en: Network exception
ja: ネットワーク例外

en: IO Exception
ja: IO 例外

en: Illegal Data
ja: 不正なデータ

en: Offline mode
ja: オフラインモード

en: Internal Server Error
ja: サーバー内部エラー

en: Bad Request
ja: 不正なリクエスト

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Conflict
ja: 競合

en: Authentication failed
ja: 認証失敗

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
ja: {1} {2} の修正されたバージョン ''{0}'' へのアクセスが拒否されました。

en: Authorisation Failed
ja: 認証失敗

en: Client Time Out
ja: クライアントのタイムアウト

en: Bandwidth Limit Exceeded
ja: 帯域制限を超えました

en: Communication with OSM server failed
ja: OSM サーバーとの通信に失敗

en: Unknown host
ja: 不明なホスト

en: Object deleted | Objects deleted
ja[0]: オブジェクトが削除されました

en: Show help information
ja: ヘルプ情報を表示

en: Downloading "Message of the day"
ja: "今日のメッセージ"をダウンロード

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
ja: MOTDの読み取りに失敗しました。例外:{0}

en: Message of the day not available
ja: 今日のメッセージはありません

en: Click to close the dialog
ja: クリックしてダイアログを閉じる

en: Imagery offset
ja: 画像オフセット

[ctx: menu]
en: Imagery
ja: 画像

[ctx: layer]
en: Offset
ja: オフセット

en: You are running version {0} of Java.
ja: あなたはJavaバージョン{0}を使用しています。

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
ja: このバージョンは{1}以降{0}がサポートしておらず、使用を推奨できません。

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
ja: JOSMは間もなくこのバージョンでは動作しなくなります。Java{0}にアップデートすることを強くお勧めします。

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
ja: Java {0} に

en: Would you like to update now ?
ja: 今すぐ更新しますか？

en: Outdated Java version
ja: Javaのバージョンが期限切れ

en: Update Java
ja: Javaを更新

en: You are running an <b>Oracle</b> implementation of Java WebStart.
ja: Java WebStart の <b>Oracle</b> 実装で動作しています。

en: It was for years the recommended way to use JOSM. Oracle removed WebStart from Java 11,<br>but the open source community reimplemented the Java Web Start technology as a new product: <b>OpenWebStart</b>
ja: それは長年に亘りJOSMを使用するための推奨された方法でした。OracleはJave 11からWebStartを削除しましたが、<br>オープンソースコミュニティは新しい製品である<b>OpenWebStart</b>としてJava Web Startの技術を再実装しました。

en: OpenWebStart is now considered mature enough by JOSM developers to ask everyone to move away from an Oracle implementation,<br>allowing you to benefit from a recent version of Java, and allowing JOSM developers to move forward by planning the Java {0} migration.
ja: 現在、OpenWebStartはOracleの実装から移行するよう皆さんに要請してもよい程度に十分に成熟しているとJOSMの開発者は考えています。<br>これにより、皆さんはJavaの最新バージョンから恩恵を受けられるようになり、JOSMの開発者はJava {0}の移行を計画し前進することができます。

en: Outdated Java WebStart version
ja: 古いJava WebStartバージョンです

en: Update to OpenWebStart
ja: OpenWebStartにアップデート

en: usage
ja: 使用法

en: commands
ja: コマンド

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
ja: JOSM を起動（コマンドが指定されなかった場合の既定）

en: render data and save the result to an image file
ja: データを描画して結果を画像ファイルへ保存

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
ja: ある座標系の座標を他の座標系に変換します

en: validate data
ja: データの正当性検証

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
ja: {0}および{1}コマンドの詳細については、{2}オプションを使用して実行してください。

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
ja: このヘルプページの残りの部分では、{0}コマンドについて説明します。

en: options
ja: オプション

en: Standard unix geometry argument
ja: UNIX標準のgeometry引数

en: Download the bounding box
ja: 指定範囲をダウンロード

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
ja: URLで場所をダウンロード(lat=x&lon=y&zoom=zを付加)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
ja: ファイルを開く(ファイル/開くで開かれるファイルの全種類)

en: Download the bounding box as raw GPS
ja: 指定範囲を生のGPSとしてダウンロード

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
ja: URL(lat=x&lon=y&zoom=zの形式)で場所を指定して生のGPSデータをダウンロード

en: Select with the given search
ja: 検索から選択

en: Launch in maximized mode
ja: 最大モードで起動

en: Reset the preferences to default
ja: 設定を既定に戻します

en: Changes preferences according to the XML file
ja: XMLファイルによって設定を変更

en: Set preference key to value
ja: キーに値を設定

en: Set the language
ja: 言語の設定

en: Displays the JOSM version and exits
ja: JOSMのバージョンを表示し終了

en: Print debugging messages to console
ja: デバッグメッセージをコンソールに表示

en: Skip loading plugins
ja: プラグインの読み込みをスキップ

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
ja: 指定されたリソースへのアクセスを無効化、コンマ区切り

en: options provided as Java system properties
ja: Javaシステムのプロパティとして提供されるオプション

en: Change the JOSM directory name
ja: JSOMのディレクトリ名を変更

en: Set the preferences directory
ja: 設定ディレクトリを設定

en: Default: {0}
ja: 既定: {0}

en: Set the user data directory
ja: ユーザーデータのディレクトリを設定

en: Set the cache directory
ja: キャッシュディレクトリを設定

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
ja: 設定＋データ＋キャッシュディレクトリを設定 (キャッシュディレクトリは josm.home/cacheになります)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
ja: -Djosm.homeは優先度が低く、例えばより具体的な設定があれば上書きされます

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
ja: 注:タスクによっては、JOSMに多くのメモリが必要です。以下を追加する必要があります。
          割り当てられたメモリーの最大サイズをMB単位で指定するJavaオプション

en: examples
ja: 例

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
ja: パラメータ --downloadと--downloadgpsと--selectionは、この順序で処理されます。

en: Make sure you load some data if you use --selection.
ja: --selectionを使った場合、一部のデータだけをロードすることになります。

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
ja: ログレベルは {0} ({1}, {2}) です

en: Plugin loading skipped
ja: プラグインの読み込みをスキップしました

en: Enabled detailed debug level (trace)
ja: 詳細デバッグレベル(トレース)を有効にしました

en: Initializing
ja: 初期化中

en: Setting defaults
ja: 既定値を設定中

en: Creating main GUI
ja: メインGUIを作成中

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
ja: IPv4よりもIPv6を優先して、IPv6ネットワークを有効にしてみる（初期起動時にのみ機能します）。

en: Updating plugins
ja: プラグインを更新中

en: Installing updated plugins
ja: 更新されたプラグインをインストール中

en: Loading early plugins
ja: 早期読み込みプラグインのロード中

en: Loading plugins
ja: プラグインのロード中

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
ja: ''{0}''は引数''{1}''に対して有効な値ではありません。有効な値は{2}で、カンマで区切られることもあります。

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
ja[0]: JOSMはオフラインモードで実行されています。このリソースは使用できません:{0}

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
ja: 利用可能なIPv6ネットワークが見つかりました。次回再起動からIPv4よりIPv6を優先します

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4.
ja: 利用可能なIPv6ネットワークを検出しました。IPv4よりもIPv6を優先します

en: Detected no usable IPv6 network, preferring IPv4 over IPv6 after next restart.
ja: 利用可能なIPv6ネットワークが見つかりませんでした。次回再起動時はIPv4を優先します。

en: Unsaved osm data
ja: 未保存のOSMデータ

en: Restore
ja: 復元

en: Discard
ja: 破棄

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
ja[0]: まだ保存していないデータレイヤーが{0}枚あります。

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
ja: JOSMは前回クラッシュしたようです。データを復元しますか?

en: Change proxy settings
ja: プロキシ設定を変更

en: Proxy errors occurred
ja: プロキシでエラーが発生しました

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
ja: JOSMは次のリソースにアクセスしようとしました。<br>{0}しかし、次のプロキシエラーが発生して<b>失敗</b>しました。<br>{1}プロキシ設定を変更しますか？

en: Network errors occurred
ja: ネットワークエラーが発生しました

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
ja: JOSMは次のリソースにアクセスしようとしました。<br>{0}しかし、次のネットワークエラーで<b>失敗</b>しました。<br>{1}プロキシ設定が行われていない可能性があります。<br>プロキシ設定を変更しますか？

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
ja[0]: {0}件の未読メッセージがあります。

en: Click here to see your inbox.
ja: 受信トレイを表示するにはここをクリックしてください。

en: Initializing coordinate format
ja: 座標フォーマットの初期化

en: Starting file watcher
ja: ファイルウォッチャーを開始

en: Executing platform startup hook
ja: プラットフォームスタートアップフックを実行中

en: Building main menu
ja: メインメニュー作成中

en: Updating user interface
ja: ユーザーインターフェースを更新中

en: Initializing internal boundaries data
ja: 内部の境界線データを初期化中

en: Initializing OSM API
ja: OSM APIを初期化中

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
ja: 設定用APIで許可されていないため、 {0} レイヤーは削除されました。

en: Initializing validator
ja: 妥当性検査を初期化中

en: Initializing presets
ja: プリセット初期化中

en: Initializing map styles
ja: 地図スタイルを初期化中

en: Initializing Tag2Link rules
ja: Tag2Link規則の初期化

en: Loading imagery preferences
ja: 画像設定を読み込み中

[ctx: menu]
en: File
ja: ファイル

[ctx: menu]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: menu]
en: View
ja: 表示

[ctx: menu]
en: Mode
ja: モード

[ctx: menu]
en: Tools
ja: ツール

[ctx: menu]
en: More tools
ja: 他のツール

[ctx: menu]
en: Data
ja: データ

[ctx: menu]
en: Selection
ja: 選択

[ctx: menu]
en: Presets
ja: プリセット

en: More...
ja: その他...

[ctx: menu]
en: Help
ja: ヘルプ

en: Menu: {0}
ja: メニュー: {0}

en: Main toolbar
ja: メインツールバー

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
ja: メインツールバー（つまり、水平ツールバー）の表示/非表示の切り替え

en: Edit toolbar
ja: 編集ツールバー

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
ja: 編集ツールバーの表示切替(例: 垂直方向のツール)

en: Imagery preferences...
ja: 画像設定...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
ja: クリックすると設定の画像タブを開きます

[ctx: menu]
en: Audio
ja: 音声

en: Do not hide toolbar
ja: ツールバーを非表示にしない

en: Hide this button
ja: このボタンを隠す

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
ja: 下部の矢印をクリックして再表示。

en: Hide edit toolbar
ja: 編集ツールバーを隠す

en: Hide or show this toggle button
ja: 表示非表示をこのトグルボタンで指定

en: Move right
ja: 右へ移動

en: Map: {0}
ja: 地図: {0}

en: Move left
ja: 左へ移動

en: Move up
ja: 上へ移動

en: Move down
ja: 下へ移動

en: scale
ja: 拡大・縮小

en: Status bar background
ja: ステータスバーの背景

en: Status bar background: active
ja: ステータスバーの背景: アクティブ

en: Status bar foreground
ja: ステータスバーの前景

en: Status bar foreground: active
ja: ステータスバーの前景: アクティブ

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
ja: 描かれている線分の(コンパスの)向き

en: The angle between the previous and the current way segment.
ja: 直前のウェイ区間とこのウェイ区間の角度。

en: The length of the new way segment being drawn.
ja: 描画中の新規ウェイ区間の長さ

en: The name of the object at the mouse pointer.
ja: マウスポインターの位置にあるオブジェクトの名前です。

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
ja: さらに中クリックするとこの一覧の項目を順に選択できます。<br> CTRL キーを押しつづけるとマウスでこの一覧から直接選べます。

en: (no object)
ja: (オブジェクトなし)

en: Do not hide status bar
ja: ステータスバーを非表示にしない

en: The northing at the mouse pointer.
ja: マウスポインターの場所には何もありません。

en: The easting at the mouse pointer.
ja: マウスポインタでの動き。

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
ja: マウスポインターの位置の緯度です。

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
ja: マウスポインターの位置の経度です。

en: System of measurement changed to {0}
ja: 単位系を{0}に変更しました

en: Default (open, closed, new)
ja: 既定 (開いている、閉じている、新規)

en: Username
ja: ユーザー名

en: Created date
ja: 作成日

en: Last change date
ja: 最終更新日

en: Select note sorting method
ja: メモの並べ替え方法を選択してください

en: Click to cancel the current operation
ja: クリックして現在の操作をキャンセル

en: In background
ja: バックグラウンドで処理

en: Click to run job in background
ja: バックグラウンドでジョブを動かすためにクリック

[ctx: menu]
en: Windows
ja: ウィンドウ

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
ja: <h2>有効なフィルタ: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
ja: </p><p>すべてのオブジェクトを表示するには、フィルタボタンを再度クリックしてください。</p></html>

en: Enlarge
ja: 拡大

en: Shrink
ja: 縮小

en: Show downloaded area
ja: ダウンロードしたデータを表示

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
ja: <html>与えられたズームレベルで<strong>OSMタイルのレンジ</strong>を選択してください。</html>

en: Zoom level:
ja: ズームレベル:

en: from tile
ja: min(最小値)

en: up to tile
ja: max(最大値)

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
ja: <html>または、<i>ズームレベル/x/y</i>の形式<i>/x/y</i>の形式で入力することもできます(例:<i>15/256/223</i>)。<i>zoom、x、y</i>または<i>zoom;x;y</i>の形式のタイルアドレスも有効です。</html>

en: Tile address:
ja: タイルのアドレス:

en: Apply the tile address
ja: タイルのアドレスを適用

en: Please enter a tile address
ja: タイルアドレスを入力

en: The current value isn''t a valid tile address
ja: 現在の値は正しいタイルアドレスではない

en: Please enter a tile index
ja: タイルのインデックスを入力してください

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
ja: 現在の値は指定されたズームレベルに適切なタイルインデックスではありません

en: You have encountered a bug in JOSM
ja: JOSMのバグです

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
ja: 予期しない例外が発生しました。
    これは常にコーディングエラーです。最新バージョンのJOSMを使用している場合は、親切にバグレポートを提出してください。

en: Debug information
ja: デバッグ情報

en: Manually report at:
ja: 次の場所で手動で報告する:

en: Is JOSM up to date?
ja: JOSMは最新版ですか？

en: Send bug report
ja: バグレポートを送信

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
ja: 最新バージョンのJOSMとプラグインを実行している場合は、Bugtrackerでバグレポートを登録してください。
    そこでは、エラー情報がすでに入力されているはずです。エラーを再現する方法についての情報を含め、できるだけ詳細な情報を提供するようにしてください。

en: Suppress this error for this session.
ja: このセッションでエラーを無視します。

en: Suppress further error dialogs for this session.
ja: このセッションにおいて、これ以降のエラーダイアログを抑制します。

en: Ignore this error.
ja: エラーを無視します。

en: Include the system status report.
ja: システムの動作ログを含める。

en: Include information about the data you were working on.
ja: 作業していたデータに関する情報を含めてください。

en: Include all stack traces.
ja: スタックトレースを含めます。

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
ja: バグレポートを開けませんでした。このWebサイトを使用して手動で報告してください:

en: Your current version of JOSM is {0}
ja: 現在のJOSMのバージョンは {0} です。

en: JOSM is searching for updates...
ja: アップデートを検索しています...

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
ja: JOSMインスタンスが最新のものかどうかを確認中にエラーが発生しました。

en: JOSM is up to date.
ja: JOSMは最新版です。

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
ja: JOSMは時代遅れです。現在のバージョンは{0}です。JOSMを更新してみてください。

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
ja: バグレポートを提出する前にJOSMを最新版へ更新してください。

en: Update JOSM
ja: JOSMの更新

en: Conflict background: no conflict
ja: 競合: 競合なしの背景色

en: Conflict background: decided
ja: 競合: 解決済みの背景色

en: Conflict background: undecided
ja: 競合: 未解決の背景色

en: Conflict background: drop
ja: 競合: 破棄の背景色

en: Conflict background: keep
ja: 競合: 保持の背景色

en: Conflict background: combined
ja: 競合: 結合済みの背景色

en: Conflict background: selected
ja: 競合: 選択の背景色

en: Conflict foreground: undecided
ja: 競合: 未解決の前景色

en: Conflict foreground: drop
ja: 競合: 破棄の前景色

en: Conflict foreground: keep
ja: 競合: 保持の前景色

en: Conflict background: empty row
ja: 競合: 空欄の背景色

en: Conflict background: frozen
ja: 競合: 凍結の背景色

en: Conflict background: in comparison
ja: 競合: 比較中の背景色

en: Conflict foreground: in comparison
ja: 競合: 比較中の前景色

en: Conflict background
ja: 競合: 背景色

en: Conflict foreground
ja: 競合: 前景色

en: Conflict background: not in opposite
ja: 競合: 同方向の背景色

en: Conflict background: in opposite
ja: 競合: 逆方向の背景色

en: Conflict background: same position in opposite
ja: 競合: 逆方向で同じ場所の背景色

en: Conflict background: keep one tag
ja: 競合: 一方のタグを保持の背景色

en: Conflict foreground: keep one tag
ja: 競合: 一方のタグを保持の前景色

en: Conflict background: drop tag
ja: 競合: タグの削除の背景色

en: Conflict foreground: drop tag
ja: 競合: タグの削除の前景色

en: Conflict background: keep all tags
ja: 競合: すべてのタグを保持の背景色

en: Conflict foreground: keep all tags
ja: 競合: すべてのタグを保持の前景色

en: Conflict background: sum all numeric tags
ja: 競合: すべての数値タグの背景色

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
ja: 競合: 全数値タグの合計の背景

en: Conflict background: keep member
ja: 競合: メンバーを保持の背景色

en: Conflict foreground: keep member
ja: 競合: メンバーを保持の前景色

en: Conflict background: remove member
ja: 競合: メンバーを削除の背景色

en: Conflict foreground: remove member
ja: 競合: メンバーを削除の前景色

en: {0} more...
ja: さらに {0} 個...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
ja: 以下のオブジェクトは、ターゲットのデータセットから削除したため、<br>ターゲットオブジェクトにコピーできません。

en: Merging deleted objects failed
ja: 削除されたオブジェクトの併合に失敗

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
ja: ロール {0} のリストは現在比較ペアに参加していません

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
ja: パラメータ''index''に予期しない値があります。{0}を取得しました。

en: Item {0} not found in list.
ja: アイテム {0} はリストに見つかりません

en: lock scrolling
ja: スクロールをロック

en: Compare
ja: 比較

en: My version
ja: 自分のバージョン

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
ja: 自分のデータセットの要素リスト、例: ローカルデータセット

en: Merged version
ja: 結合したバージョン

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
ja: マージされた要素のリスト。マージの決定が適用されると、要素のリストが置き換えられます。

en: Their version
ja: 相手のバージョン

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
ja: 相手のデータセットの要素リスト、例: サーバーデータセット

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
ja: 選択したノードを結合されたノードリストの先頭にコピー

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
ja: 選択した要素を結合された要素リストの最後にコピー

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
ja: 選択した要素を、結合された要素リストから選択している最初の要素の前にコピー

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
ja: 選択した要素を、結合された要素リストから選択している最初の要素の後にコピー

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
ja: 相手の選択した要素を、結合された要素リストの先頭にコピー

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
ja: 相手の選択した要素を、結合された要素リストの最後にコピー

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
ja: 相手の選択した要素を、結合された要素リストの最初に選択された要素の前にコピー

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
ja: 相手の選択した要素を、結合された要素リストの最初に選択された要素の後にコピー

en: Copy all my elements to the target
ja: すべての私の要素を対象にコピー

en: Copy all their elements to the target
ja: すべての要素を対象にコピーする

en: Move up the selected entries by one position.
ja: 選択した項目を1つ上に移動

en: Move down the selected entries by one position.
ja: 選択した項目を1つ下に移動

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
ja: 結合された要素のリストから選択した項目を削除

en: Freeze
ja: 固定

en: Freeze the current list of merged elements.
ja: 結合された要素の現在のリストを固定

en: Unfreeze
ja: 固定解除

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
ja: 結合された要素のリスト固定を解除して結合をはじめる

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
ja: <html><strong>{0}</strong> をクリックすると、自分と他の項目の結合を開始します。</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
ja: <html><strong>{0}</strong> をクリックすると、自分と他の項目の結合を完了します。</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
ja[0]: 自分のバージョン ({0}項目)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
ja[0]: 結合したバージョン ({0}項目)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
ja[0]: 他のバージョン({0}項目)

en: My version (local dataset)
ja: 自分のバージョン(ローカルデータセット)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
ja: 自分のデータセットのプロパティ、例：ローカルデータセット

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
ja: 結合された要素のプロパティ。マージ決定が適用されると、要素のプロパティが置き換えられます。

en: Their version (server dataset)
ja: 相手のバージョン(サーバーデータセット)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
ja: 相手のデータセットのプロパティ、例：ローカルデータセット

en: My with Their
ja: 自分と相手

en: My with Merged
ja: 自分と統合版

en: Their with Merged
ja: 相手と統合版

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
ja: ロール {0} は比較ペア {1} に参加していません

en: Properties
ja: プロパティ

en: Tags
ja: タグ

en: Nodes
ja: ノード

en: Members
ja: メンバー

en: No pending tag conflicts to be resolved
ja: 解決が必要な保留中のタグ競合はありません

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
ja[0]: タグ({0}件の競合)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
ja[0]: 解決すべき保留されたタグの競合が{0}件あります

en: Nodes(resolved)
ja: ノード(解決済み)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
ja: 結合されたノードリストは凍結されています。このウェイのノードリストにある保留中の競合はありません

en: Nodes(with conflicts)
ja: ノード(競合あり)

en: Pending conflicts in the node list of this way
ja: このウェイのノードリストにある保留中の競合

en: Members(resolved)
ja: メンバー(解決済み)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
ja: 結合されたメンバーリストは凍結されています。このリレーションのメンバーリストにある保留中の競合はありません

en: Members(with conflicts)
ja: メンバー(競合あり)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
ja: このリレーションのメンバーリストにある保留中の競合

en: No pending property conflicts
ja: 保留中のプロパティの競合はありません

en: Properties(with conflicts)
ja: プロパティ(競合あり)

en: Pending property conflicts to be resolved
ja: 解決が必要なプロパティの保留中の競合

en: Conflict Resolution
ja: 競合の解決

en: Node
ja: ノード

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
ja: 結合されたノードは凍結されていません。解決するコマンドを構築できません。

en: (none)
ja: (なし)

en: deleted
ja: 削除しました

en: not deleted
ja: 削除されていません

en: Deleted State:
ja: 削除済み状態:

en: Coordinates:
ja: 座標:

en: Referenced by:
ja: 参照元：

en: Keep my coordinates
ja: 自分の判断を採用

en: Keep their coordinates
ja: 他人の判断を採用

en: Undecide conflict between different coordinates
ja: 異なる座標間の競合を未決にする

en: Keep my deleted state
ja: 自分の削除済み状態を残す

en: Keep their deleted state
ja: 相手の削除済み状態を残す

en: Undecide conflict between deleted state
ja: 削除済み状態間の競合を未決にする

en: Role
ja: 役割

en: Primitive
ja: プリミティブ

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
ja: 結合されたメンバーリストはまだ凍結されていません。解決するコマンドを構築できません。

en: <undefined>
ja: <未定義>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
ja: 結合されたデータセットはキー {0} を持つタグを含みません

en: My dataset does not include a tag with key {0}
ja: 自分のデータセットはキー {0} を持つタグを含みません

en: Cannot apply undecided tag merge item.
ja: 未決のタグ結合アイテムを適用できません

en: Key
ja: キー

en: Value
ja: 値

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
ja: ローカルデータセットから選択されたキー/値のペアを残す

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
ja: サーバーデータセットから選択されたキー/値のペアを残す

en: Mark the selected tags as undecided
ja: 選択されたタグを未決にマーク

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
ja: 相手のデータセットはキー {0} を持つタグを含みません

en: Conflicts when combining primitives
ja: プリミティブの結合時の競合

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
ja: ウェイの連結時に競合 - 連結されたウェイは''{0}'' です

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
ja: ノードのマージで競合が発生しました。相手のノードは''{0}''

en: No conflicts to resolve
ja: 解決が必要な競合はありません

en: Cancel conflict resolution
ja: 競合解決をキャンセル

en: Apply resolved conflicts
ja: 解決済み競合を適用

en: Apply
ja: 適用

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
ja[0]: {0}件のリレーションの一部である{1}オブジェクトを結合しようとしています。<br/>{2} これらのオブジェクトの結合は、このリレーションを破壊します。よくわからなければ、この操作をキャンセルしてください。<br/>継続する場合は、リレーションをどうするか、表示されるダイアログで決定してください。<br/><br/>継続しますか?

en: Combine confirmation
ja: 結合の確認

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
ja[0]: あなたは{0}件のオブジェクトを結合しようとしていますが、次のタグが競合するように使われています。<br/>{1}もしこれらのオブジェクトが結合されると、オブジェクトには予期しないタグが設定されることになります。<br/>継続した場合は、競合するタグを修正するダイアログが表示されます。<br/><br/>継続しますか？

en: <i>missing</i>
ja: <i>欠落</i>

en: Choose a value
ja: 値を選択

en: none
ja: なし

en: all
ja: 全て

en: sum
ja: 合計

en: Please decide which values to keep
ja: どちらの値を残すか決めてください

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
ja: 値 ''{0}'' はキー  ''{1}'' に割り当てられます

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
ja: {1}キーにすべての数値を合計した''{0}''が適用されます

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
ja: キー ''{0}'' とその全ての値は削除されます

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
ja: ''{0}'' として連結された値は全てキー ''{1}'' に適用されます

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
ja: タグコレクションには選択された値 ''{0}'' が含まれていません

en: Not decided yet
ja: 未決定です

en: Tags from nodes
ja: ノードからのタグ

en: Tags from ways
ja: ウェイからのタグ

en: Tags from relations
ja: リレーションからのタグ

en: Conflicts in pasted tags
ja: 貼り付けられたタグの競合

en: Paste ...
ja: 貼り付け ...

en: From ...
ja: 元: ...

en: To ...
ja: 先: ...

en: {0} tag | {0} tags
ja[0]: {0}件のタグ

en: {0} way | {0} ways
ja[0]: {0}本のウェイ

en: {0} relation | {0} relations
ja[0]: {0}件のリレーション

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
ja: 位置 {0} は範囲外です。現在のメンバー数は{1}です。

en: Remove
ja: 削除

en: Keep
ja: 保持

en: Undecided
ja: 未決定

en: Remove this relation member from the relation
ja: このリレーションメンバーをこのリレーションから除きます。

en: Keep this relation member for the target object
ja: 対象のオブジェクト用にこのリレーションメンバーを保持

en: Role:
ja: ロール:

en: Enter a role for all relation memberships
ja: 全てのリレーションメンバーシップ用のロールを入力

en: Tag modified relations with
ja: リレーションのタグを変更

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
ja: <html>選択してタグの入力を有効化。全ての変更されたリレーションに<br>適用されます。</html>

[ctx: tag]
en: Key:
ja: キー:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
ja: <html>タグキーを入力してください、例)<strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
ja: 値:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
ja: <html>タグ値を入力してください、例)<strong><tt>check members</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
ja: <html>結合されたウェイは、一つ以上のリレーションのメンバーになっています。結合されたウェイのこれらのメンバーシップを</strong>維持</strong>するか、<strong>削除</strong>するかどうか決定してください。<br>既定は、最初のウェイを<strong>維持</strong>し、同じリレーションにあった他のウェイをメンバから削除するというものです。結合されたウェイは、リレーションのオリジナルのウェイにとってかわります。</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
ja: <html>結合したノードは、一つ以上のリレーションのメンバーです。対象ノードのこれらのメンバーシップを</strong>維持</strong>するか、<strong>削除</strong>するかどうか決定してください。<br>既定は、最初のノードを<strong>維持</strong>し、同じリレーションにあった他のノードをメンバから削除するというものです。対象ノードは、リレーションのオリジナルのノードにとってかわります。</html>

en: Apply this role to all members
ja: 全てのメンバーにこのロールを適用

en: Pos.
ja: 位置

en: Orig. Way
ja: オリジナルウェイ

en: Show tags with conflicts only
ja: 競合のあるタグだけを表示

en: Show tags with multiple values only
ja: 複数の値を持つタグのみを表示

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
ja: <html>次のタグに残す値を選択してください。</html>

en: Apply?
ja: 適用しますか？

en: Relation
ja: リレーション

en: Old role
ja: 古いロール

en: New role
ja: 新しいロール

en: Old key
ja: 古いキー

en: Old value
ja: 古い値

en: New key
ja: 新しいキー

en: New value
ja: 新しい値

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
ja[0]: {0}件のタグを貼り付け

en: to {0} object | to {0} objects
ja[0]: {0}件のオブジェクトへ

en: Delete incomplete members?
ja: 不完全なメンバーを削除しますか？

en: Paste without incomplete members
ja: 不完全なメンバー以外を貼り付け

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
ja: コピーされたデータには不完全なオブジェクトが含まれています。貼り付けられた不完全なオブジェクトは削除されます。不完全なオブジェクトを含まないデータを貼り付けますか?

en: Do you want to paste these tags?
ja: これらのタグを貼り付けますか？

en: Clear buffer
ja: バッファをクリア

en: Ignore warnings
ja: 警告を無視

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
ja: <html><p>申し訳ありませんが、バッファからタグを貼り付けることはできません。JOSMオブジェクトまたは適切なテキストは含まれていません。</p></html>

en: For selected objects only
ja: 選択したオブジェクトのみ表示

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
ja: <html>選択すると現在選択しているオブジェクトの変更セットだけを表示。<br>選択を解除するとデータレイヤー内のオブジェクト全ての変更セットを表示。</html>

en: Changesets
ja: 変更セット

en: Open the list of changesets in the current layer.
ja: 現在のレイヤーにある変更セット一覧を開く

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
ja: 選択している変更セットに存在する全てのオブジェクトを選択

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
ja: OSMサーバーから選択された変更セットについての情報をダウンロード

en: Close the selected open changesets
ja: 選択済みの開かれた変更セットを閉じる

en: Show info
ja: 情報を表示

en: Open a web page for each selected changeset
ja: 選択された変更セットそれぞれにウェブページを開く

en: Details
ja: 詳細

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
ja: 変更セットマネージャを開く

en: Command Stack
ja: コマンドスタック

en: Open a list of all commands (undo buffer).
ja: 全コマンドのリスト(取り消しバッファ)を開く

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
ja: コマンドスタック: 元に戻す: {0} / やり直し: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
ja: このコマンドの対象とするオブジェクトを選択します(現在削除されていない限り)

en: Select and zoom
ja: 選択してズーム

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
ja: このコマンドの対象とするオブジェクトを選択し(現在削除されていない限り)、それからズームします

en: Undo the selected and all later commands
ja: 選択したものおよびその後のコマンドを全て取り消す

en: Redo the selected and all earlier commands
ja: 選択したものおよびそれ以前のコマンドを全てやり直す

en: Resolve conflicts
ja: 競合を解決

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
ja[0]: 競合: {0}件が未解決です

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
ja: リレーション: {0}件 / ウェイ: {1}本 / ノード: {2}個

en: Resolve
ja: 解決

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
ja: 上記リストの全てのアイテムを結合するダイアログを開く

en: Resolve to my versions
ja: 自分のバージョンに解決

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
ja: すべての未解決の競合を「自分」のバージョンに解決

en: Resolve to their versions
ja: 相手のバージョンで解決

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
ja: 未解決の競合をすべて「相手の」バージョンで解決する

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
ja[0]: 検出された競合が{0}件あります

en: Click to close this dialog and continue editing
ja: クリックしてこのダイアログを閉じ、編集を続ける

en: Conflicts detected
ja: 競合が検出されました

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
ja: 競合の解決をキャンセルしてダイアログを閉じる

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
ja: 解決済みの競合を適用してダイアログを閉じる

en: Apply Resolution
ja: 解決を適用

en: Close anyway
ja: 強制的に閉じる

en: Continue resolving
ja: 解決を続ける

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
ja: <html>この競合に含まれる差異のマージが完了していません。<br>全ての差異が解決されないと、競合の解決は適用されません。<br><strong>{0}</strong>をクリックすると破棄して閉じます。<br><strong>すでに解決した差異は適用されません。</strong><br><strong>{1}</strong>をクリックすると、競合の解決に戻ります。</html>

en: Conflict not resolved completely
ja: 競合は完全には解決されていません

en: Resolve conflicts for ''{0}''
ja: ''{0}'' の競合を解決する

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
ja[0]: 削除する <strong>{0} 件のオブジェクト</strong>を確認してください。

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
ja[0]: リレーション {0} 件に影響します。

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
ja[0]: {0}件のオブジェクトを削除中

en: Delete objects
ja: オブジェクトを削除

en: To delete
ja: 削除対象

en: From Relation
ja: リレーションから

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
ja: クリックしてダイアログを閉じ、オブジェクトをリレーションから削除

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
ja: クリックしてダイアログを閉じ、オブジェクト削除を中断

en: Filter
ja: フィルター

en: Filter objects and hide/disable them.
ja: オブジェクトにフィルターをかけ、非表示/無効にします。

en: Enable filter
ja: フィルターを有効化

en: Multikey: {0}
ja: マルチキー: {0}

en: Hide filter
ja: フィルターを非表示にする

en: Hiding filter
ja: フィルタを隠す

en: Inverse filter
ja: 反転フィルター

en: Filter mode
ja: フィルターモード

en: Add
ja: 追加

en: Add filter.
ja: フィルターを追加。

en: Edit filter.
ja: フィルターを編集。

en: Delete filter.
ja: フィルターを削除。

en: Up
ja: 上

en: Move filter up.
ja: フィルターを上に移動。

en: Down
ja: 下

en: Move filter down.
ja: フィルターを下に移動。

en: Sort
ja: 並べ替え

en: Sort filters.
ja: 並べ替えフィルタ。

en: Reverse
ja: 逆順

en: Reverse the filters order.
ja: フィルタの順序を逆にします。

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
ja: フィルタの非表示：{0} 無効化：{1}

[ctx: filter]
en: E
ja: 効

[ctx: filter]
en: Text
ja: テキスト

en: <h2>Filter active</h2>
ja: <h2>フィルターが有効です</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
ja: </p><p>全オブジェクトを見るにはフィルターのダイアログを閉じてください。<p></html>

en: not in data set
ja: データセット内にない

en: Node:
ja: ノード:

en: Way:
ja: ウェイ:

en: Relation:
ja: リレーション:

en: deleted-on-server
ja: サーバー上で削除

en: modified
ja: 変更あり

en: filtered/hidden
ja: フィルター/非表示

en: filtered/disabled
ja: フィルターにより無効化

en: has direction keys (reversed)
ja: 進行方向キーあり(逆方向)

en: has direction keys
ja: 進行方向キーあり

en: State:
ja: 都道府県:

en: Data Set:
ja: データセット:

en: Edited at:
ja: 編集日時:

en: <new object>
ja: <新しいオブジェクト>

en: Edited by:
ja: 編集者:

en: In changeset:
ja: 変更セット:

en: Tags:
ja: タグ:

en: Centroid:
ja: 中心点:

en: Length: {0}
ja: 長さ: {0}

en: Average segment length: {0}
ja: 平均セグメント長：{0}

en: Standard deviation: {0}
ja: 標準偏差: {0}

en: Area: {0}
ja: エリア: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
ja[0]: {0}件のメンバー:

en:  as "{0}"
ja:  ロール "{0}"

en: {0} Nodes:
ja: {0}本のノード:

en: Bounding box:
ja: 外接長方形:

en: Bounding box (projected):
ja: 外接長方形(投影後):

en: Center of bounding box:
ja: 外接長方形の中央:

en: Coordinates (projected):
ja: 座標(投影後):

en: UTM Zone
ja: UTMゾーン

en: Part of:
ja: 所属:

en: In conflict with:
ja: 競合先:

en: Advanced object info
ja: 詳細なオブジェクト情報

en: map style
ja: マップ形式

en: edit counts
ja: 編集回数

en: Styles for "{0}":
ja: "{0}"のスタイル

en: {0} style "{1}"
ja: {0}スタイル"{1}"

en: Display range: {0}
ja: 表示範囲:{0}

en: Layer {0}
ja: レイヤー{0}

en: List of generated Styles:
ja: 作成されたスタイルの一覧:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
ja: 選択された2つのオブジェクトは、同じスタイルキャッシュを持っています。

en: The 2 selected objects have different style caches.
ja: 選択された2つのオブジェクトは、異なるスタイルキャッシュを持っています。

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
ja: 警告: 2つのオブジェクトは同じものですが、スタイルキャッシュが異なります。

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
ja[0]: 選択範囲内は{0}人が最終編集しました。

en: Enter the coordinates for the new node.
ja: 新しいノードの座標を入力してください。

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
ja: 緯度と経度は空白かカンマかセミコロンで区切ってください。

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
ja: 正の数または N, E の文字は北緯または東経を表します。

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
ja: 南緯や西経は負の数または S, W の文字を使ってください。

en: Coordinate value can be in one of three formats:
ja: 座標の値は3つの形式のいずれかを選んでください:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
ja: <i>度</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
ja: <i>度</i><tt>&deg;</tt> <i>分</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
ja: <i>度</i><tt>&deg;</tt> <i>分</i><tt>&#39;</tt> <i>秒</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
ja: <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> の記号は任意です。

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
ja: <tt>lat="..." lon="..."</tt> または <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt> の文法も使えます。

en: Some examples:
ja: 例

en: Projected coordinates:
ja: 投影後の座標:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
ja: 東経と北緯(xとy)を空白、コンマ、セミコロンで区切って入力して下さい。

en: Lat/Lon
ja: 緯度/経度

en: East/North
ja: 東/北

en: Please enter a GPS coordinates
ja: GPS座標を入力してください

en: Please enter a Easting and Northing
ja: 東経と北緯を入力して下さい。

en: Toggle visibility of layer: {0}
ja: レイヤー {0} の表示/非表示

en: Open a list of all loaded layers.
ja: レイヤーの一覧

en: layer is currently visible (click to hide layer)
ja: レイヤーは現在表示中です(クリックで非表示)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
ja: レイヤーは現在非表示です(クリックで表示)

en: this layer is the active layer
ja: このレイヤーはアクティブなレイヤーです

en: this layer is not currently active (click to activate)
ja: このレイヤーは現在アクティブではありません(クリックでアクティブ)

en: scale follows native resolution of this layer
ja: このレイヤーにおける本来の解像度で表示

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
ja: 他のレイヤーにおける本来の解像度で表示（クリックでレイヤーを設定）

en: scale does not follow native resolution of any layer (click to set this layer)
ja: スケールがどのレイヤーの本来の解像度にも従わない(クリックでこのレイヤを設定)

en: this layer has no native resolution
ja: このレイヤーには規定の解像度がありません。

en: layer is without a user-defined offset
ja: レイヤーにはユーザの設定したオフセットがありません

en: (click to activate previous offset)
ja: (クリックして前のオフセットをアクティブにします)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
ja: レイヤーには{0}のオフセットがあります (クリックでオフセットを除去)

en: this layer can not have an offset
ja: このレイヤーにはオフセットを設定できません

en: Information about layer
ja: レイヤーについての情報

en: Map paint preferences...
ja: 地図描画設定...

en: Map Paint Styles
ja: 地図描画スタイル

en: configure the map painting style
ja: マップ配色スタイルを構成

en: On/Off
ja: オン/オフ

en: Turn selected styles on or off
ja: 選択したスタイルの適用を切替え

en: Move the selected entry one row down.
ja: 選択した行を下に移動

en: Move the selected entry one row up.
ja: 選択した行を上に移動

en: Reload from file
ja: ファイルから再読み込み

en: reload selected styles from file
ja: 選択したスタイルをファイルから再読み込み

en: Save as...
ja: 名前を付けて保存...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
ja: このスタイルのコピーをファイルに保存し、一覧に追加します

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
ja: 地図描画スタイルファイル(*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
ja: 地図描画スタイルファイル(*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
ja: スタイルのソースを再読み込み中

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
ja: スタイル ''{0}'' を ''{1}'' として保存

en: view meta information, error log and source definition
ja: メタ情報とエラーログおよびソース定義を表示

en: Map Style info
ja: マップスタイル情報

en: Source
ja: ソース

en: Title:
ja: タイトル:

en: Built-in Style, internal path:
ja: ビルトインスタイルの内部パス:

en: Path:
ja: パス名：

en: Icon:
ja: アイコン:

en: Background:
ja: 背景色:

en: Style is currently active?
ja: このスタイルを利用中？

en: No
ja: いいえ

en: Style settings
ja: スタイル設定

en: Customize the style
ja: スタイルをカスタマイズ

en: Search menu items
ja: メニュー項目を検索

en: Mini map
ja: 小地図

en: Displays a small map of the current edit location
ja: 現在の編集位置の小地図を表示します

en: List of notes
ja: メモの一覧

en: Comment
ja: コメント

en: Add comment
ja: コメントの追加

en: Comment on note
ja: メモにコメント

en: Add comment to note:
ja: メモにコメントを追加:

en: Close note
ja: メモを閉じる

en: Close note with message:
ja: メッセージを付けてメモを閉じる:

en: Create
ja: 作成

en: Reopen
ja: 再開

en: Reopen note
ja: メモを再開

en: Reopen note with message:
ja: メッセージを付けてメモを再開:

en: Sort notes
ja: メモを並べ替え

en: Open in browser
ja: ブラウザで開く

en: Open the note in an external browser
ja: 外部ブラウザでメモを開く

en: Object type:
ja: オブジェクト種別:

[ctx: osm object types]
en: mixed
ja: 混合

en: Choose the OSM object type
ja: OSMオブジェクト種別を選択

en: Object ID:
ja: オブジェクトID:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
ja: ダウンロードするオブジェクトのIDを入力

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
ja: オブジェクトIDはカンマか空白で区切ることができます。例: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
ja: 混在させる場合、オブジェクトの種類を指定します。例：{0}<br/>({1} は <i>ノード</i>、{2}は <i>ウェイ</i>、{3} は <i>リレーション</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
ja: オブジェクト ID の範囲は、 {0} のようにハイフンで指定します

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
ja: 無効なIDの一覧が指定されました
    継続できません。

en: Existing node
ja: 既存のノード

en: Both nodes
ja: 両方のノード

en: New node
ja: 新しいノード

en: Tags/Memberships
ja: タグ／所属

en: Unglue
ja: 引き離す

en: Where should the tags of the node be put?
ja: ノードのタグをどこに設定しますか？

en: Where should the memberships of this node be put?
ja: このノードのメンバーをどこに設定しますか？

en: Open a list of all relations.
ja: 全てのリレーションのリストを開く

en: Relation list filter
ja: リレーション一覧のフィルター

en: New
ja: 新規

en: Create a new relation
ja: 新規リレーション作成

en: Relations: {0}/{1}
ja: リレーション: {0}/{1}

en: Relations: {0}
ja: リレーション: {0}

en: Search
ja: 検索

en: Submit filter
ja: フィルターを登録

en: Filter string:
ja: フィルター文字列:

en: Search string:
ja: 検索文字列:

en: Enter the search expression
ja: 検索式を入力

en: select
ja: 選択

en: add to selection
ja: 選択に加える

en: remove from selection
ja: 選択から削除

en: find in selection
ja: 選択範囲の中から見つける

en: case sensitive
ja: 大/小文字を区別する

en: all objects
ja: 全オブジェクト

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
ja: 検索に不完全および削除済みオブジェクトも含める。

en: add toolbar button
ja: ツールバーボタンを追加

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
ja: この検索式を含むボタンをツールバーに追加します。

en: standard
ja: 標準

en: regular expression
ja: 正規表現検索

en: MapCSS selector
ja: MapCSS セレクタ

en: Results
ja: 結果

en: Search syntax
ja: 検索書式

en: Invalid search expression
ja: 検索条件が無効です

en: Search by preset
ja: プリセットで検索

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
ja: 検索式が無効です:
    
     {0}

en: Hints
ja: ヒント

en: basics
ja: 基本

en: Baker Street
ja: ベーカー街

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
ja: 任意のキー内の''Baker''と''Street''

en: ''Baker Street'' in any key
ja: 任意のキー内の''Baker Street''

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
ja: ''key'' のどこかに ''valuefragment'' を含むもの

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
ja: name:strがname=Bakerstreetに一致します

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
ja: ''key'' のどこにも ''valuefragment'' を含まないもの

en: matches if ''key'' exists
ja: ''key''が存在すればマッチ

en: matches if ''key'' has a truthy value (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')
ja: "key"が真値（"true", "yes", "1", "on")を持つ場合にマッチします

en: ''key'' with exactly ''value''
ja: ''value'' の値を持つ ''key''

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
ja: 正規表現「regexp」に一致する「key」の値

en: ''key'' with any value
ja: 任意の値を持つ ''key''

en: ''key'' with empty value
ja: 空の値をもつ"key"

en: ''value'' in any key
ja: ''value'' の値を持つ任意のキー

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
ja: ''key''が''value''より大きければマッチ(簡単に言えば、未満)

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
ja: 引用符。<br>引用符の中では、 <b>"</b> や <b>\</b> の文字は、前に <b>\</b> を付けてエスケープする必要があります(例: <b>\"</b> や <b>\\</b>)。

[ctx: search string example]
en: name="Baker Street"
ja: ベーカー街

en: combinators
ja: 演算子

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
ja: 論理積(両方の条件が成立する場合)

[ctx: search string example]
en: Baker Street
ja: ベーカー街

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
ja: 論理和(何れか1つ以上の条件が成立した場合)

en: logical not
ja: 論理否定

en: use parenthesis to group expressions
ja: 条件をグループ化するために括弧を使用

en: objects
ja: オブジェクト

en: all nodes
ja: すべてのノード

en: all ways
ja: 全てのウェイ

en: all relations
ja: 全てのリレーション

en: all closed ways
ja: 全ての閉じたウェイ

en: object without useful tags
ja: 利用可能のタグがついていないオブジェクト

en: all objects that use the address preset
ja: 住所プリセットを使ったオブジェクト

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
ja: 地理/自然カテゴリのプリセットに合致するすべてのオブジェクト

en: metadata
ja: メタデータ

en: objects changed by author
ja: この人が変更したオブジェクト

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
ja: user:<i> OSMユーザー名</i>（作成者が<i> OSMユーザー名</i>のオブジェクト）

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
ja: user:anonymous（作者が割り当てられていないオブジェクト）

en: objects with given ID
ja: 与えられたIDを持つオブジェクト

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
ja: id:0（新しいオブジェクト）

en: objects with given version
ja: 与えられたバージョンを持つオブジェクト

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
ja: version:0（バージョンが割り当てられていないオブジェクト）

en: objects with given changeset ID
ja: 与えられた変更セットIDを持つオブジェクト

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
ja: changeset:0（変更セットが割り当てられていないオブジェクト）

en: objects with last modification timestamp within range
ja: 最終更新日時が範囲内のオブジェクト

en: properties
ja: プロパティ

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
ja: ノードが20個以上あるウェイ、またはノードが20個以上あるリレーション

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
ja: 3本以上のウェイから参照されているノード、または3本以上のウェイを含むリレーション

en: objects having 5 to 10 tags
ja: 5～10個のタグを持つオブジェクト

en: relations with 2 members
ja: 二つのメンバを含むリレーション

en: closed ways with an area of 100 m²
ja: 100㎡以上の面積を持った閉じたウェイ

en: ways with a length of 200 m or more
ja: 200m以上のウェイ

en: state
ja: 状態

en: all modified objects
ja: すべての変更されたオブジェクト

en: all new objects
ja: すべての新しいオブジェクト

en: all selected objects
ja: すべての選択されたオブジェクト

en: all incomplete objects
ja: すべての不完全なオブジェクト

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
ja: すべての削除されたオブジェクト (<b>{0}</b> をチェックする必要があります)

en: related objects
ja: 関連するオブジェクト

en: all children of objects matching the expression
ja: 条件に当てはまるすべての子オブジェクト

en: all parents of objects matching the expression
ja: 条件に当てはまるすべての親オブジェクト

en: objects with given role in a relation
ja: リレーションの中でロールを与えられたオブジェクト

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
ja: <i>stop</i> ロールをメンバーに含むリレーション

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
ja: リレーションの <i>stop</i> ロールのメンバーであるオブジェクト

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
ja: リレーションのn番目のメンバーやウェイのn番目のノード

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
ja: リレーションのn個おきのメンバーやウェイのn個おきのノード

en: view
ja: ビュー

en: objects in current view
ja: 現在のビュー内のオブジェクト

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
ja: 現在のビュー内のオブジェクト(と全てのウェイのノード、リレーションのメンバー)

en: objects in downloaded area
ja: ダウンロード範囲内のオブジェクト

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
ja: ダウンロード範囲内のオブジェクト(と全てのウェイのノード、リレーションのメンバー)

en: location
ja: ロケーション

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
ja: 属性に {1} を含む {0} 件すべてのオブジェクトをダウンロードしました

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
ja: {0} ベルリン周辺の特定のキー/値のペアをもつすべてのオブエクト。ここで、半径の既定値が1000mであることに注意してください。この値は生成されたクエリで変更可能です。

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
ja: 選択中のうち属性に {1} を含む {0} 件すべてのオブジェクト

en: Selection
ja: 選択

en: Open a selection list window.
ja: 選択リストウィンドウを開きます。

en: Zoom to selection
ja: 選択へズーム

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
ja[0]: 選択した要素にズーム

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
ja: 選択: リレーション:{0}/ウェイ:{1}/ノード:{2}

en: Unselectable now
ja: 選択できません

en: Always shown
ja: 常に表示

en: Dynamic
ja: 動的

en: Always hidden
ja: 常に非表示

en: Toggle dynamic buttons
ja: 動的ボタンのトグル

en: Open preferences for this panel
ja: このパネルの設定を開く

en: Open help for this panel
ja: このパネルについてのヘルプを開く

en: Undock the panel
ja: パネルの取り外し

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
ja: このパネルを閉じます。左ツールバーのボタンをクリックすると、再度開くことができます。

en: Click to minimize/maximize the panel content
ja: クリックすることでパネルの内容を最小化/最大化

en: Side buttons
ja: サイドボタン

en: Authors
ja: 編集者

en: Open a list of people working on the selected objects.
ja: 選択したオブジェクトで作業した人たちのリストを開く

en: {0} Author | {0} Authors
ja[0]: {0}人の編集者

en: Select objects submitted by this user
ja: このユーザーが登録したオブジェクトを選択

en: Launches a browser with information about the user
ja: ユーザーについての情報付きでブラウザーを起動

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
ja: 選択された{1}人のうち最初の{0}人分のみ情報ブラウザーを起動しています

en: Author
ja: 作者

en: # Objects
ja: # オブジェクト

en: Validation Results
ja: 妥当性検査結果

en: Open the validation window.
ja: 妥当性検査ウィンドウを開きます。

en: Ignore for now
ja: 今は無視する

en: Ignore and remove from tree.
ja: 無視してツリーから削除します。

en: Fix
ja: 修正

en: Fix the selected issue.
ja: 選択された問題を修正。

en: Ignore the selected issue next time.
ja: 選択された問題は次回無視します

en: Manage Ignore
ja: 無視リストを管理

en: Manage the ignore list
ja: 無視リストを管理する

en: Lookup
ja: 検索

en: Looks up the selected primitives in the error list.
ja: エラー一覧で選択中の要素を検索します。

en: Whole group
ja: グループ全体

en: Single elements
ja: 単一の要素

en: Nothing
ja: 何もしない

en: Ignore whole group or individual elements?
ja: グループ全体と単一要素、どちらを無視しますか?

en: Ignoring elements
ja: 要素を無視

en: Fixing errors ...
ja: エラー修正中 ...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
ja: ''{2}''を修正中({0}/{1})

en: Updating map ...
ja: 地図を更新中 ...

en: auto-fixed validator issues
ja: 自動修正バリデータの問題

en: Validator {0} List Management
ja: バリデータ{0}リスト管理

en: Cannot understand the following type: {0}
ja: 次のタイプを理解できません:{0}

en: Don''t ignore
ja: 無視しない

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
ja: {0}妥当性検査を再実行しますか?{1}

en: Ignored error filter changed
ja: 無視されたエラーフィルタが変更されました

en: anonymous
ja: 匿名

en: Display the basic properties of the changeset
ja: 変更セットの基本情報を表示する

en: Display the tags of the changeset
ja: 変更セットのタグを表示する

en: Content
ja: 内容

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
ja: 変更セットでのアクション(作成/更新/削除)を表示する

en: Discussion
ja: 議論

en: Display the public discussion around this changeset
ja: この変更セットをめぐる公開議論を表示

en: Close the dialog
ja: ダイアログを閉じる

en: Query
ja: クエリ

en: Launch the dialog for querying changesets
ja: 変更セットの問い合わせダイアログを開く

en: Remove from cache
ja: キャッシュから削除

en: Remove the selected changesets from the local cache
ja: 選択した変更セットをローカルキャッシュから削除

en: Close the selected changesets
ja: 選択した変更セットを閉じる

en: Update changeset
ja: 変更セットを更新

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
ja: 選択した変更セットをOSMサーバーの現在のデータで更新

en: Download changeset content
ja: 変更セットの内容をダウンロード

en: Download the content of the selected changesets from the server
ja: 選択した変更セットの内容をサーバーからダウンロード

en: Download changed objects
ja: 変更されたオブジェクトをダウンロード

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
ja: 選択された変更セットで変更されたオブジェクトの現在のバージョンをダウンロード

en: My changesets
ja: 自分の変更分

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
ja: OSMサーバから変更セットをダウンロード(最大100変更セット)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
ja: <html>JOSMは、現在、匿名ユーザで稼動しています。そのため、あなたの変更セットをOSMサーバから<br>OSMのユーザ名をJOSMに入力しないかぎり、<br>ダウンロードすることができじません。

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
ja: 空

[ctx: changeset.state]
en: Open
ja: 開く

[ctx: changeset.state]
en: Closed
ja: 閉じる

en: Status
ja: 状態

en: Created at
ja: 作成日時

en: Closed at
ja: 保存日時

en: Changes
ja: 変更

en: Discussions
ja: 議論

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
ja[0]: <html>選択したオブジェクトは、現在の編集中のレイヤー''{0}''<br>にありません。</html>

en: Download objects
ja: オブジェクトをダウンロード

en: Download the current version of the selected objects
ja: 選択されたオブジェクトの現在のバージョンをダウンロードする

en: Select in layer
ja: レイヤーから選択

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤー中の対応するプリミティブを選択

en: Nothing to select
ja: 選択するものがありません

en: Zoom to in layer
ja: レイヤー上でズーム

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤー中の対応するオブジェクトにズームする

en: Nothing to zoom to
ja: ズームするものがありません

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
ja: この変更セットの中身はダウンロードしていません。

en: Download now
ja: すぐにダウンロード

en: Download the changeset content
ja: 変更セットの内容をダウンロードする

en: Created
ja: 作成

en: Updated
ja: 更新しました

en: Deleted
ja: 削除しました

en: Name
ja: 名前

en: Comment:
ja: コメント:

en: Open/Closed:
ja: 状態:

en: Created at:
ja: 作成日時:

en: Closed at:
ja: 終了日時:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
ja: ローカルのキャッシュから詳細ビューパネルの変更セットを削除

en: Update the changeset from the OSM server
ja: OSMサーバーの情報で変更セットを更新する

en: View changeset
ja: 変更セットを表示

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤー中のこの変更セットの内容にあるプリミティブを選択

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
ja: <html>変更セット{0}に含まれるオブジェクトは、現在の編集中のレイヤー''{1}''<br>にありません。</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤー中のこの変更セットに含まれるオブジェクトにズームする

en: Update changeset discussion
ja: 変更セットの議論を更新

en: Update the changeset discussion from the OSM server
ja: OSMサーバーから変更セットの議論を更新

en: Comment on changeset
ja: 変更セットのコメント

en: Add comment to changeset:
ja: 変更セットにコメントを追加:

en: Date
ja: 日付

en: User
ja: ユーザー

en: {0} [incomplete]
ja: {0}[未完了]

en: open
ja: オープン

en: closed
ja: クローズド

en: Download content
ja: 内容をダウンロード

en: Download the changeset content from the OSM server
ja: 変更セットの内容を OSMサーバーからダウンロードする

en: Update content
ja: 内容を更新

en: Update the changeset content from the OSM server
ja: 変更セットの内容をOSMサーバーのものに更新

en: Changeset ID:
ja: 変更セットID:

en: Enter a changeset id
ja: 変更セットIDを入力

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
ja: IDを指定して変更セットの中身をダウンロードする

en: Select changesets owned by specific users
ja: 特定のユーザーによる変更セットを選択

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
ja: 変更セットがオープンされているかいないかで選択

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
ja: 変更セットの作成もしくは保存日時によって選択

en: Select only changesets related to a specific bounding box
ja: 指定した矩形範囲に関連する変更セットのみを選択

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
ja: 変更セットクエリを特定の境界ボックスに限定することはできません。入力が無効です。

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
ja: <html>矩形範囲を指定して変更セットを問い合わせするには、<br>正しい緯度・経度を入力してください。</html>

en: Invalid bounding box
ja: 不正な矩形範囲指定

en: Download my changesets only
ja: 自分の変更した変更セットだけダウンロード

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
ja: <html>選択してあなたの変更セットにだけクエリを制限。<br>クエリ中の全変更セットを含めるなら選択を解除。</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
ja: <html>次の<strong>標準クエリ</strong>からひとつ選択してください。自分で作成した変更セットのみをダウンロードする場合は、<strong>私の変更セットをダウンロード</strong>を選択してください。<br>JOSMは大量にダウンロードされることに注意してください。100変更セット。

en: <html>Download the latest changesets</html>
ja: <html>最新の変更セットをダウンロード</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
ja: <html>開いている変更セットをダウンロード<br><em>無効にします。最初に、環境設定でOSMユーザー名を入力してください。</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
ja: <html>開いている変更セットをダウンロード</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
ja: <html>現在のマップビューで変更セットをダウンロードします。<br><em>無効です。現在、アクティブなマップビューはありません。</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
ja: <html>現在のマップビュー内の変更セットをダウンロード</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
ja: 優先度「{0}」に予期しない値があります。「{1}」を取得しました。既定のクエリにリセットされました。

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
ja: 匿名ユーザーでオープンされた変更セットの問い合わせは作成できません

en: Basic
ja: 基本

en: Download changesets using predefined queries
ja: あらかじめ作成したクエリーを使って変更セットをダウンロード

en: From URL
ja: URLから

en: Query changesets from a server URL
ja: サーバーURLから変更セットを問い合わせる

en: Advanced
ja: 詳細

en: Use a custom changeset query
ja: ユーザー定義の変更セットの問い合わせを使用する

en: Query changesets
ja: 変更セットの問い合わせ

en: Query and download changesets
ja: 変更セットの問い合わせとダウンロード

en: Please enter a valid changeset query URL first.
ja: 有効な変更セット問い合わせURLを指定してください。

en: Illegal changeset query URL
ja: 不正な変更セット問い合わせURLです

en: Close the dialog and abort querying of changesets
ja: ダイアログを閉じて変更セットの問い合わせを終了します

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
ja: 普段使用する日付の書式で記入してください。br>例: {0}<br>例: {1}<br>例: {2}<br>例: {3}<br>

en: Query open changesets only
ja: 開いている変更セットだけを問い合わせる

en: Query closed changesets only
ja: 閉じている変更セットだけを問い合わせる

en: Query both open and closed changesets
ja: 開いている及び閉じている変更セットを両方問い合わせる

en: Only changesets closed after the following date/time
ja: 次の日付/時刻以降に閉じられた変更セットのみ

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
ja: 変更セットは作成日より前の日時では保存できません。

en: Date:
ja: 日付:

en: Time:
ja: 時間:

en: Closed after -
ja: つぎを実行後閉じる：

en: Date:
ja: 日付:

en: Created before -
ja: 次の実行前に作成：

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
ja: 時間ベースの制限を持つ変更セットクエリを作成できません。入力が無効です。

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
ja: <html>検索する時間帯を指定する際には、正しい日付・時間を<br>入力してください。</html>

en: Invalid date/time values
ja: 不正な日付や時刻の値です

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
ja: 指定されたフォーマットで正しい時刻を入力してください。<br>例： {0} <br>例：{1} <br>例: {2} <br>例: {3} <br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
ja: 現在の値は有効なユーザーIDではありません。1以上の整数を入力してください。

en: Please enter an integer value > 0
ja: 1以上の整数を入力してください。

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
ja: OSM APIから変更セットを取得するURLを入力するか貼り付けてください。

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
ja: 変更セットクエリは現状では常に ''{0}'' に投稿されます。以下のURLに含まれるホスト、ポート、パスは無視されます。

en: This changeset query URL is invalid
ja: この変更セットクエリURLは不正です

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
ja: 次のユーザーIDのユーザーが所有する変更セットのみ

en: Only changesets owned by the user with the following user name
ja: 次のユーザー名のユーザーが所有する変更セットのみ

en: User ID:
ja: ユーザー ID:

en: User name:
ja: ユーザー名:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
ja: 自分が所有する変更セットのみ(無効になっています。JOSMは現在、匿名ユーザーによって実行されています。

en: Only changesets owned by myself
ja: 自分が所有する変更セットのみ

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
ja: 現在匿名ユーザーで編集しているため、変更セットのクエリを制限できません。

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
ja: ユーザーID ''{0}'' は不正な値です。

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
ja: ユーザー名 ''{0}'' への変更セットクエリは制限できません

en: Please enter a valid user ID
ja: 有効なユーザーIDを入力してください

en: Invalid user ID
ja: ユーザーIDが無効です

en: Please enter a non-empty user name
ja: ユーザー名には空白以外を指定してください

en: Invalid user name
ja: ユーザー名が無効です

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate the selected layer
ja: 選択されたレイヤーを有効化します

en: Activate layer
ja: アクティブレイヤー

en: Cycle layer down
ja: レイヤーを下方へ循環

en: Cycle through data layers in a downward direction
ja: データレイヤーを下方向に循環

en: Cycle through visible layers.
ja: 表示されているレイヤを循環

en: Cycle layers
ja: レイヤーの循環

en: Cycle layer up
ja: レイヤーを上に循環

en: Cycle through data layers in an upward direction
ja: データレイヤーを上方向に循環

en: Delete the selected layers.
ja: 選択したレイヤーを削除します。

en: Duplicate this layer
ja: このレイヤーを複製

en: Copy of {0}
ja: {0}のコピー

en: Copy {1} of {0}
ja: {0}のコピー({1})

en: Change visibility.
ja: 表示・非表示を変更します

en: Show layer
ja: レイヤーを表示

en: Adjust opacity of the layer.
ja: レイヤーの透明度を調整します。

en: Double click to reset.
ja: ダブルクリックしてリセットします。

en: Opacity
ja: 透明度

en: Adjust gamma value.
ja: ガンマを調整します。

en: Gamma
ja: ガンマ

[ctx: image sharpness]
en: blurred
ja: ぼやけた

[ctx: image sharpness]
en: normal
ja: 通常

[ctx: image sharpness]
en: sharp
ja: シャープ

en: Adjust sharpness/blur value.
ja: 鮮明度を調整します。

en: Sharpness
ja: 鮮明度

[ctx: image colorfulness]
en: less
ja: 低い

[ctx: image colorfulness]
en: normal
ja: 通常

[ctx: image colorfulness]
en: more
ja: 高い

en: Adjust colorfulness.
ja: 彩度を調整します。

en: Colorfulness
ja: 彩度

en: Color
ja: 色

en: Merge
ja: マージ

en: Merge this layer into another layer
ja: このレイヤーを他のレイヤーに結合

en: Merge GPX layers
ja: GPXレイヤを結合する

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
ja: 選択したレイヤの順序を選択してください:<br>トラックは、上位レイヤのタイムスタンプがオーバーラップしている場合は、カットされます。

en: Connect overlapping tracks on cuts
ja: カット上のオーバーラップトラックの接続

en: Move layer up
ja: レイヤーを上に移動

en: Move layer down
ja: レイヤーを下に移動

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
ja: これにより、ターゲットレイヤーが「{0}」に変更されます。<br>続行しますか?

en: GPX layer
ja: GPXレイヤー

en: Length
ja: 長さ

en: Segments
ja: 区間

en: {0} (target layer)
ja: {0}(ターゲット・レイヤ)

en: Move the selected layer one row down.
ja: 選択したレイヤーを一つ下に移動します。

en: Move the selected layer one row up.
ja: 選択したレイヤーを一つ上に移動します。

en: Show/hide
ja: 表示/隠す

en: Toggle visible state of the selected layer.
ja: 選択したレイヤーの表示・非表示を切り替えます。

en: Show/hide layer
ja: レイヤー表示/非表示

en: Copy all Keys/Values
ja: すべてのキー/値をコピー

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
ja: すべてのタグのキーと値をクリップボードにコピーします

en: Copy Tags
ja: タグをコピー

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
ja: 選択したタグのキーと値をクリップボードにコピー

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
ja[0]: 選択した{0}キー/値をコピー

en: Copy Value
ja: 値をコピー

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
ja: 選択したタグの値をクリップボードにコピー

en: Launch browser with wiki help for selected object
ja: 選択されたオブジェクトのためのwikiヘルプのためにブラウザーを起動

en: Go to OSM wiki for relation help
ja: OSM wikiにアクセスして、リレーションのヘルプを参照

en: Go to OSM wiki for tag help
ja: タグの説明を OSM ウィキで見る

en: Discardable key: selection Foreground
ja: 削除可能なキー: 選択の前景色

en: Discardable key: foreground
ja: 削除可能なキー: 前景色

en: Discardable key: selection Background
ja: 削除可能なキー: 選択の背景色

en: Discardable key: background
ja: 削除可能なキー: 背景色

en: {0} ''{1}''
ja: ''{1}'' {0}件

en: {0} different | {0} different
ja[0]: 異なる{0}件の値

en: , {0} unset | , {0} unset
ja[0]: 、未設定{0}件

en: Select objects for which to change tags.
ja: タグを変更するオブジェクトを選択してください。

en: Tags for selected objects.
ja: 選択されたオブジェクトのタグです。

en: Member Of
ja: メンバー

en: Position
ja: 位置

en: Go to Taginfo ({0})
ja: Taginfoへ移動({0})

en: Tag filter
ja: タグフィルター

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
ja: オブジェクト: {2}件/タグ: {0}件/メンバーシップ: {1}件

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
ja: タグ: {0}件／所属: {1}件

en: Delete the selected key in all objects
ja: すべてのオブジェクトの選択したキーの削除

en: Delete Tags
ja: タグを削除

en: Change relation
ja: リレーションの変更

en: Delete from relation
ja: リレーションから削除

en: Really delete selection from relation {0}?
ja: 本当にリレーション{0}から選択分を削除しますか？

en: Add a new key/value pair to all objects
ja: すべてのオブジェクトに新しいキー/値をペアで追加

en: Add Tag
ja: タグを追加

en: Edit the value of the selected key for all objects
ja: すべてのオブジェクトの選択したキーの値の編集

en: Edit Tags
ja: タグを編集

en: Paste Value
ja: 値を貼り付け

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
ja: クリップボードから選択されたタグの値を貼り付けます

en: Search Key/Value/Type
ja: キー/値/タイプを検索

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
ja: 選択されたタグのキーと値をタイプ別(例：ノード/ウェイ/リレーション)に検索

en: Search Key/Value
ja: キー/値を検索

en: Search with the key and value of the selected tag
ja: 選択されたタグのキーと値を検索

en: Change role for {0} in relation {1}
ja: リレーション{1}の{0}の役割を変更

en: Overwrite tag
ja: タグを上書き

en: Change value? | Change values?
ja[0]: 値を変更しますか？

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
ja[0]: 最大{0}件のオブジェクトが変更されます

en: An empty value deletes the tag.
ja: 空の値でタグを削除します。

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
ja: キーを''{0}''から''{1}''に変更しました。

en: The new key is already used, overwrite values?
ja: 新しいキーはすでに使われています。値を上書きしますか？

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
ja[0]: {0}件のオブジェクトのプロパティ変更

en: Use English language for tag by default
ja: 既定ではタグに英語を使用してください

en: Add tag
ja: タグを追加

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
ja[0]: 最大{0}件のオブジェクトが変更されます。

en: Please select a key
ja: キーを選択してください

en: Set number of recently added tags
ja: 最近追加されたタグの数を設定

en: Remember last used tags after a restart
ja: 再起動時に最後に使用したタグを記憶

en: Recent tags with existing key
ja: 既存キーの最新のタグ

en: Enable
ja: 有効

en: Hide
ja: 隠す

en: Refresh recent tags list after applying tag
ja: タグを適用した後で最新のタグを更新

en: No refresh
ja: 更新なし

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
ja: タグステータスのみを更新（有効 / 無効）

en: Refresh tag status and list of recently added tags
ja: タグステータスと追加されたタグを更新

en: to apply first suggestion
ja: 最初の提案を適用

en: to add without closing the dialog
ja: ダイアログを閉じずに追加

en: to add first suggestion without closing the dialog
ja: ダイアログを閉じずに最初の提案を追加

en: Please enter the number of recently added tags to display
ja: 最近追加されたタグの表示数を入力してください

en: Please enter integer number between 0 and {0}
ja: 0から{0}までの間の整数を入力してください

en: Recently added tags
ja: 最近追加したタグ

en: Choose recent tag {0}
ja: 最近のタグ {0} を選択

en: Use this tag again
ja: このタグを再使用

en: Apply recent tag {0}
ja: 最近のタグ {0} を適用

en: The key ''{0}'' is already used
ja: ''{0}''キーはすでに使われています

en: Ignore key ''{0}''
ja: ''{0}''キーを無視

en: Ignore tag ''{0}''
ja: ''{0}''タグを無視

en: Edit ignore list
ja: 無視リストを編集

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
ja: ''{0}'' の値を次の通り変更しました。 {1}

en: Overwrite?
ja: 上書きしますか?

en: Go to Taginfo
ja: Taginfoで開く

en: Go to OSM Tag History
ja: OSMのタグ履歴へ移動

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
ja: 選択中のリレーションメンバーが参照しているリレーションを編集

en: Download all child relations (recursively)
ja: すべての子リレーションをダウンロード(再帰的)

en: Download All Children
ja: すべての子をダウンロード

en: Download selected relations
ja: 選択したリレーションをダウンロード

en: Download Selected Children
ja: 選択した子をダウンロード

en: Conflict in data | Conflicts in data
ja[0]: 件の競合がデータにあります

en: Download relation members
ja: リレーションメンバーをダウンロード

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
ja: <html>サーバ上の子リレーション<br>{0}<br>が削除されます。ロードできません</html>

en: Relation is deleted
ja: リレーションが削除されました

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
ja: タスクがキャンセルされたため、例外を無視します。例外:{0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
ja[0]: {0}件の不完全なオブジェクトをダウンロード中

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
ja[0]: リレーション''{1}''に含まれる{0}件のオブジェクトをダウンロード中

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
ja[0]: {1}件の親リレーションに属する{0}件の不完全な子リレーションをダウンロード中

en: Download relations
ja: リレーションをダウンロード

en: Tags and Members
ja: タグとメンバ－

en: Parent Relations
ja: 親リレーション

en: Child Relations
ja: 子リレーション

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
ja: ロールを入力して選択されたリレーションメンバーに適用

en: Apply Role:
ja: ロールを適用

en: New relation
ja: 新しいリレーション

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
ja: レイヤー''{1}''中のリレーション''{0}''をリレーション編集画面に表示

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
ja: <html>このリレーションの1つ以上のメンバーは、<br>自身のリレーションを参照しています。<br>これは循環参照を引き起こすため、推奨されません。<br>循環参照をどうしますか？</html>

en: Remove them, clean up relation
ja: 削除し、リレーションをクリーンナップ

en: Ignore them, leave relation as is
ja: 無視し、リレーションはそのまま

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
ja: 恐れ入りますが、ショートカット "{0}" はリレーション編集ダイアログでは有効になりません。

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
ja: <html>このリレーションは、すでに次のオブジェクトをメンバーとして持っています。<br>''{0}''<br><br>リレーションのメンバーとしてさらに追加しますか？</html>

en: Multiple members referring to same object.
ja: 複数のメンバーが同じオブジェクトを参照しています。

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
ja: <html>それ自体にリレーションを追加しようとしています。<br><br>これは親/子要素の循環従属を生成するため、推奨されません。<br>リレーション''{0}''をスキップします。</html>

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
ja: <html>親リレーションを参照する子リレーションを追加しようとしています。<br><br>これにより、親/子要素の循環を生成するため、推奨されません。<br>リレーション''{0}''をスキップします。<br>循環従属を生成するリレーション:<br>{1}</html>

en: Select previous Gap
ja: 前の端点を選択

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
ja: リレーション内で端点を含む前のメンバーを選択します

en: Select next Gap
ja: 次の端点を選択

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
ja: リレーション内で端点を含む次のメンバーを選択します

en: Zoom to Gap
ja: 端点にズーム

en: Zoom to the gap in the way sequence
ja: 一連のウェイの端点にズームします。

en: Refers to
ja: 参照先

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
ja: データセットの一部ではないため {0} を追加できません

en: including immediate children of parent relations
ja: 直接の親子リレーションを含む

en: Load parent relations
ja: 親リレーションをロード

en: Reload
ja: 再読込

en: Edit the currently selected relation
ja: 選択しているリレーションを編集

en: Apply Changes
ja: 変更を適用

en: Create new relation in layer ''{0}''
ja: レイヤー ''{0}'' に新しいリレーションを作成

en: Edit new relation in layer ''{0}''
ja: レイヤー ''{0}'' の新しいリレーションを編集

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
ja: レイヤー ''{1}'' のリレーション #{0} を編集

en: Load relation
ja: リレーションをロード

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
ja: 現在のデータセット内にある選択されたすべてのオブジェクトを、最後の選択されたメンバーの後に追加

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
ja: 現在のデータセット内にある選択されたすべてのオブジェクトを、最初のメンバーの前に追加

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
ja: 現在のデータセット内にある選択されたすべてのオブジェクトを、最初の選択されたメンバーの前に追加

en: Apply the current updates
ja: 現在の更新を適用

en: Cancel the updates and close the dialog
ja: 更新をキャンセルしてダイアログを閉じる

en: Yes, save the changes and close
ja: はい、変更を保存してクローズ

en: Click to save the changes and close this relation editor
ja: 変更を保存してリレーション編集画面を閉じるときはクリックしてください

en: No, discard the changes and close
ja: いいえ、変更を破棄して閉じます

en: Click to discard the changes and close this relation editor
ja: 変更を破棄してこのリレーション編集画面を閉じる場合はクリックしてください

en: Cancel, continue editing
ja: キャンセル、編集を継続

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
ja: クリックしてリレーションエディタに戻り、リレーション編集を再開

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
ja: <html>リレーションが変更されました。<br><br>変更を保存しますか？</html>

en: Unsaved changes
ja: 保存されていない変更

en: Delete the currently edited relation
ja: 現在編集されたリレーションを削除

en: Relation Editor: Download Members
ja: リレーション編集画面: メンバーをダウンロード

en: Download all incomplete members
ja: 全ての不完全なメンバーをダウンロード

en: Download selected incomplete members
ja: 選択された不完全なメンバーをダウンロード

en: Relation Editor: Move Down
ja: リレーション編集画面: 下へ移動

en: Move the currently selected members down
ja: 選択したメンバーを一つ下に移動します

en: Relation Editor: Move Up
ja: リレーション編集画面: 上へ移動

en: Move the currently selected members up
ja: 選択したメンバーを1つ上に移動します

en: Apply the updates and close the dialog
ja: 更新を適用してダイアログを閉じる

en: Relation Editor: Refresh
ja: リレーションエディタ: 更新

en: Refresh relation from data layer
ja: データレイヤからリレーションを更新

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Yes, discard changes and reload
ja: はい、変更を破棄して再読み込みします

en: Click to discard the changes and reload data from layer
ja: 変更を破棄してレイヤーからデータを読み込み直すにはクリック

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
ja: <html>このエディタウィンドウに未保存の変更があります。<br><br>変更を破棄してレイヤーからデータを読み込み直しますか？</html>

en: Click to close window
ja: クリックするとウィンドウを閉じます

en: No, continue editing
ja: いいえ、編集を続ける

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
ja: <html>リレーションがエディタの外で削除されました。<br><br>このウィンドウを閉じますか？</html>

en: Deleted relation
ja: リレーションを削除

en: Relation Editor: Remove
ja: リレーション編集画面: 削除

en: Remove the currently selected members from this relation
ja: このリレーションから選択したメンバーを削除

en: Remove all members referring to one of the selected objects
ja: 選択されたオブジェクトの1つを参照しているすべてのメンバーを削除

en: Reverse the order of the relation members
ja: リレーションメンバーの表示順序を反転する

en: Yes, create a conflict and close
ja: はい、競合を作成して閉じる

en: Click to create a conflict and close this relation editor
ja: クリックして競合を作成し、このリレーションエディタを閉じる

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
ja: <html>このリレーションは編集画面以外で変更されています。<br>変更を適用して編集を続けることはできません<br><br>競合を作成してエディタを閉じますか？</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
ja: <html>レイヤー ''{0}'' には既に次のオブジェクトの競合があります<br>''{1}''。<br>最初に競合を解決してからやり直してください。</html>

en: Select the currently edited relation
ja: 現在編集中のリレーションを選択

en: Select objects for selected relation members
ja: 選択中のリレーションメンバーのオブジェクトを選択

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
ja: 現在選択中のオブジェクトを参照しているリレーションのメンバーを選択

en: Sets a role for the selected members
ja: 選択されたメンバーにロールをセット

en: Apply Role
ja: ロールを適用

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
ja[0]: {0}件のオブジェクトに空のロールを設定しようとしています。

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
ja: これはオブジェクトからロールを削除することと同じことです。

en: Do you really want to apply the new role?
ja: 新しいロールを本当に適用しますか？

en: Yes, apply it
ja: はい、適用します

en: No, do not apply
ja: いいえ、適用しません

en: Confirm empty role
ja: 空のロールを確認

en: Relation Editor: Sort
ja: リレーション編集画面: 並べ替え

en: Sort the relation members
ja: リレーションメンバーを並べ替え

en: Sort below
ja: 以下を並べ替え

en: Sort the selected relation members and all members below
ja: 選択中のリレーションメンバーとその下のすべてのメンバーを並べ替え

en: way is connected
ja: ウェイは接続されています

en: way is connected but has a wrong oneway direction
ja: 道はつながっているが一方通行の方向が間違っている

en: way is connected to previous relation member
ja: ウェイは前のリレーションメンバーに接続されています

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
ja: ウェイは前のリレーションのメンバに接続されていますが、方向が間違っています

en: way is connected to next relation member
ja: ウェイは次のリレーションメンバーに接続されています

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
ja: ウェイは次のリレーションのメンバに接続されていますが、方向が間違っています

en: way is not connected to previous or next relation member
ja: ウェイは前や後のリレーションメンバーに接続されていません

en: Test: {0}
ja: テスト:{0}

en: Different tests
ja: 異なる検査

en: Wrong number of arguments for bookmark
ja: ブックマークに対する引数の数が誤っています

en: Home location
ja: ホーム位置

en: Error reading bookmark entry: %s
ja: ブックマーク項目 %s の読み取りに失敗しました

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
ja: <html>現在、ダウンロードするエリアが選択されていません。</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
ja: <html><strong>現在のダウンロード範囲</strong>(最小経度、最小緯度、最大経度、最大緯度):</html>

en: Create bookmark
ja: ブックマークを作成

en: Add a bookmark for the currently selected download area
ja: 選択中のダウンロードエリアをブックマークに追加

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
ja: 現在、ダウンロード領域が選択されていません。最初に領域を選択してください。

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
ja: ブックマークする領域の名称を入力してください。

en: Name of location
ja: ロケーション名

en: Remove the currently selected bookmarks
ja: 選択中のブックマークを削除

en: Rename the currently selected bookmark
ja: 選択中のブックマークの名前を変更

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
ja: 最新の{0}個の変更セットをブックマークにダウンロードする

en: min lat
ja: 最小緯度

en: min lon
ja: 最小経度

en: max lat
ja: 最大緯度

en: max lon
ja: 最大経度

en: Clear textarea
ja: テキスト領域を消去

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
ja: www.openstreetmap.orgのURL(ダウンロードしたい範囲を表示してパーマリンクを貼付けてください)

en: Bounding Box
ja: 矩形範囲指定

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
ja: 文字列 ''{0}'' は正しいdouble値ではありません。

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
ja: 緯度の値は[-90,90]の範囲でなければなりません。

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
ja: 経度の値は[-180,180]の範囲でなければなりません。

en: Open this dialog on startup
ja: 起動時にこのダイアログを開く

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
ja: <html>JOSMが起動された時に毎回「OSMからダウンロード」ダイアログを開きます。<br>これはファイルメニューやツールバーから開くことができます。</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
ja: 左クリック＆ドラッグで領域を選択、矢印キーと右ドラッグで地図のスクロール、ホイールと+/-キーでズーム。

en: Click to close the dialog and to abort downloading
ja: クリックするとダイアログを閉じてダウンロードを中止

en: Click to download the currently selected area
ja: クリックすると現在選択されている領域をダウンロード

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
ja: クリックすると現在選択されている領域を新規レイヤーとしてダウンロード

en: Download referrers (parent relations)
ja: 参照元(親リレーション)をダウンロード

en: Download object
ja: オブジェクトをダウンロード

en: Start downloading
ja: ダウンロードを開始

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
ja: このオブジェクトを参照しているもの(親リレーションや、ノードの場合は親ウェイなど)を一緒にダウンロードする場合は選択してください

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
ja: リレーションのメンバーを一緒にダウンロードする場合は選択してください

en: Download referrers (parent relations and ways)
ja: 参照元(親リレーションやウェイ)をダウンロード

en: Download from OSM
ja: OSM からダウンロード

en: Data Sources and Types:
ja: データのソースと種別:

en: Please select a download area first.
ja: 最初にダウンロード領域を選択してください。

en: The slippy map no longer shows the selected download bounds. Continue?
ja: 選択したダウンロード境界がスリッピーマップに表示されなくなります。続けますか?

en: Please select at least one download source.
ja: 少なくとも1つのダウンロードソースを選択してください。

en: No area selected yet
ja: まだエリアが選択されていません

en: Download area too large; will probably be rejected by server
ja: ダウンロード領域が広すぎます。サーバーから拒否されるでしょう

en: Download area ok, size probably acceptable to server
ja: ダウンロード領域に問題ありません。おそらく指定のサイズはサーバーが処理可能です。

en: OpenStreetMap data
ja: OpenStreetMapデータ

en: Select to download OSM data in the selected download area.
ja: 選択すると指定されたダウンロード領域内のOSMデータをダウンロードします。

en: Raw GPS data
ja: 生のGPSデータ

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
ja: 選択すると指定されたダウンロード領域内のGPSトレースをダウンロードします。

en: Select to download notes in the selected download area.
ja: 選択すると指定されたダウンロード領域内のメモをダウンロードします。

en: Download from Overpass API
ja: Overpass API からダウンロード

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
ja: Overpassクエリーを下に配置するか、クエリーウィザードを使用してクエリーを生成します。

en: Your saved queries:
ja: 保存したクエリ:

en: Show/hide Overpass snippet list
ja: Overpass スニペット一覧の表示/非表示を切り替え

en: Overpass query:
ja: Overpass クエリ:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
ja: 空のクエリを入力しています。かわりに、この領域の全てのデータをダウンロードしますか？

en: Download all data?
ja: すべてのデータをダウンロードしますか？

en: Add new snippet
ja: 新しいスニペットを追加

en: Delete selected snippet
ja: 選択したスニペットを削除

en: Edit selected snippet
ja: 選択されたスニペットを編集

en: Overpass Query Wizard
ja: Overpassクエリーウィザード

en: Build query
ja: クエリーを作成

en: Build query and execute
ja: クエリーを作成して実行

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
ja: Overpass ウィザードは以下のクエリを解析できませんでした:

en: Parse error
ja: 解釈エラー

en: Class Type
ja: クラス種別

en: Bounds
ja: 境界

en: Choose the server for searching:
ja: 検索サーバーを選択:

en: Enter a place name to search for:
ja: 検索する地名を入れてください：

en: Areas around places
ja: 地名

en: Search more...
ja: さらに検索...

en: Click to search for more places
ja: クリックして他の場所を検索

en: Click to start searching for places
ja: クリックして場所を検索

en: Querying name server
ja: ネームサーバーに問合せ中

en: Querying name server ...
ja: ネームサーバーに問合せ中 ...

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
ja: クエリ ''{0}''でエラーが発生しました: ''{1}''

en: Name server returned invalid data. Please try again.
ja: ネームサーバーが無効なデータを返しました。もう一度試してみてください。

en: Bad response
ja: 応答が不正です

en: Type
ja: 種別

en: Slippy map
ja: スリッピーマップ

en: Tile Numbers
ja: タイル数

en: history
ja: 歴史

en: Please select an item first
ja: 最初に項目を選択してください

en: Edit item
ja: 項目の編集

en: Add snippet
ja: スニペットを追加

en: Query cannot be empty
ja: クエリーは空にすることができません

en: This name can be used for the item
ja: この名前を使用することができます

en: Item with this name already exists
ja: この名前の項目はすでに存在します

en: The item cannot be created with provided name
ja: 入力された名前でアイテムを作成することはできません

en: The item cannot be created with an empty query
ja: クエリーが空のためアイテムを作成することはできません

en: Query Wizard
ja: クエリウィザード

en: Build an Overpass query using the query wizard
ja: クエリウィザードを使用してOverpassクエリを作成する

en: JOSM Help Browser
ja: JOSMヘルプブラウザー

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
ja: CSS ファイル ''help-browser.css''の読み込みに失敗しました。例外:{0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
ja: <html><p class="warning-header">ヘルプトピックの内容がありません。</p><p class="warning-body">ヘルプトピック<strong>{0}</strong> のヘルプ内容が無効です。使用している言語({1})と英語の両方で存在していません。 <br><br>JOSMヘルプシステムを改善し、欠けている情報を埋めることを手助けしてください。<a href="{2}">使用している言語でのヘルプトピック({1})</a> と<a href="{3}">英語でのヘルプトピック</a>の両方を編集することが出来ます。</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
ja: <html><p class="error-header">ヘルプ情報参照中にエラー</p><p class="error-body">ヘルプトピック用コンテンツ<strong>{0}</strong> がロードできません。エラーメッセージ (未翻訳):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
ja: <html>url {0}のヘルプページを開けませんでした。<br> おそらくネットワークの問題と思われるので、<br>インターネット接続を確認してみてください。</html>

en: Failed to open URL
ja: URLを開けません

en: Open the current help page in an external browser
ja: 現在のヘルプページを外部ブラウザーで開く

en: Edit the current help page
ja: 現在のヘルプページを編集

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
ja: <html>現在の URL <tt>{0}</tt><br>iは、外部 URL.です。ヘルプサーバ <tt>{1}</tt>.の<br>ヘルプトピックのみ編集可能です。</html>

en: Reload the current help page
ja: 現在のヘルプページを再ロード

en: Go to the previous page
ja: 前のページへ

en: Go to the next page
ja: 次のページへ

en: Go to the JOSM help home page
ja: JOSMヘルプホームページへ

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
ja: HTMLドキュメントの位置が正しくありません。例外:{0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
ja: ヘルプページを開くことができませんでした。ターゲットURLが空です。

en: Failed to open help page
ja: ヘルプページのオープンに失敗

en: Latitude:
ja: 緯度 :

en: Longitude:
ja: 経度 :

en: Distance:
ja: 距離:

en: Coordinates
ja: 座標

en: History for node {0}
ja: ノード {0} の履歴

en: History for way {0}
ja: ウェイ {0} の履歴

en: History for relation {0}
ja: リレーション {0} の履歴

en: Reload the history from the server
ja: 履歴をサーバーからリロード

en: You are about to open <b>{0}</b> history dialog.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different history dialogs simultaneously.<br/>Do you want to continue?
ja[0]: <b>{0}</b>件の履歴ダイアログを開こうとしています。<br/>続けますか？

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
ja: 履歴はまだ初期化されていません。参照プリミティブの設定に失敗しました。

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
ja: 参照の設定に失敗しました。参照ID{0}が履歴ID{1}と一致しません。

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
ja: 参照の設定に失敗しました。参照バージョン{0}は履歴にありません。

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
ja: 履歴はまだ初期化されていません。現在のプリミティブを設定できませんでした。

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
ja: 現在のプリミティブを設定できませんでした。現在のバージョン{0}は履歴にありません。

en: Load history
ja: 履歴をロード

en: Loading history for node {0}
ja: ノード {0} の履歴をロード中

en: Loading history for way {0}
ja: ウェイ {0} の履歴をロード中

en: Loading history for relation {0}
ja: リレーション {0} の履歴をロード中

en: Node {0}
ja: ノード {0}

en: №
ja: No

en: The nodes of this way are in reverse order
ja: このウェイのノードは逆順です

en: Zoom to node
ja: ノードにズーム

en: Zoom to this node in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤー内のこのノードにズーム

en: View changeset in web browser
ja: ウェブブラウザで変更セットを表示

en: Way {0}
ja: ウェイ {0}

en: Relation {0}
ja: リレーション {0}

en: The members of this relation are in reverse order
ja: このリレーションのメンバーは逆順になっています

en: Zoom to member
ja: メンバにズーム

en: Zoom to this member in the current data layer
ja: 現在のデータレイヤでこのメンバにズーム

en: Object
ja: オブジェクト

en: Since
ja: から

en: Open Changeset Manager
ja: 変更セットマネージャーを開く

en: Changeset comment
ja: 変更セットのコメント

en: Changeset source
ja: 変更セットのソース

en: Imagery used
ja: 使用された画像

en: <b>Source</b>:
ja: <b>ソース</b>:

en: <b>Imagery</b>:
ja: <b>画像</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
ja: <html>レイヤー ''{1}'' で編集しているバージョン <strong>{0}</strong></html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
ja: <html>バージョン <strong>{0}</strong> 作成日 <strong>{1}</strong></html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
ja[0]: この変更セットには{0}件のコメントがあります

en: Changeset info
ja: 変更セット情報

en: Launch browser with information about the changeset
ja: 変更セットについての情報とともにブラウザーを起動

en: Show changeset {0}
ja: 変更セット {0} を表示

en: User info
ja: ユーザー情報

en: Launch browser with information about the user
ja: ユーザーについての情報をブラウザーで表示

en: Show user {0}
ja: ユーザー{0}を表示

en: Editor
ja: エディタ

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
ja: 編集レイヤーに何も含まれていないため、ID {0} のプリミティブ更新に失敗しました。

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
ja: ID {0} のプリミティブ更新に失敗。現在の編集レイヤーにはそのようなプリミティブは含まれていません

en: Synchronize node {0} only
ja: ノード {0} だけを同期

en: Synchronize way {0} only
ja: ウェイ {0} だけを同期

en: Synchronize relation {0} only
ja: リレーション {0} だけを同期

en: Synchronize entire dataset
ja: データセット全体を同期

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
ja: <html>アップロード<strong>失敗</strong>: サーバーはあなたのノード・ウェイ・リレーションのどれかに、<br>もっと新しいバージョンのものを持っているようです。<br>この競合は、id <strong>{1}</strong> の <strong>{0}</strong> でおきました。<br>サーバーにあるバージョンは {2} で、あなたのは {3} です。<br><br>競合したプリミティブのみを同期させるには、<strong>{4}</strong>をクリックしてください。 <br>全ローカルセットを同期させるには、<strong>{5}</strong> をクリックしてください。<br>中止して編集を継続するには、<strong>{6}</strong> をクリックしてください。<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
ja: <html>アップロード<strong>失敗</strong>: サーバーはあなたのノード・ウェイ・リレーションのどれかに、<br>もっと新しいバージョンのものを持っているようです。<br>全ローカルセットを同期させるには、<strong>{0}</strong> をクリックしてください。<br>中止して編集を継続するには、<strong>{1}</strong> をクリックしてください。<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
ja: <html>変更セット {0} はすでに {1} に閉じているので、アップロードに<strong>失敗しました</strong>。<br>新しい変更セットか既存の開いている変更セットでもう一度アップロードしてください。</html>

en: Changeset closed
ja: 変更セットは閉じられました

en: Prepare conflict resolution
ja: 競合解決の準備

en: Click to download all referring objects for {0}
ja: クリックすると{0}を参照しているオブジェクトをすべてダウンロード

en: Click to cancel and to resume editing the map
ja: クリックしてキャンセル後に地図編集を再開

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
ja: <strong>{0}</strong>をクリックするとすぐにロードします。<br>必要に応じてJOSMは競合を作成し、競合解決ダイアログで解決できるようにします。

en: Object still in use
ja: オブジェクトはまだ使われています

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
ja: エラーヘッダー "{0}" が想定パターンと一致しません

en: Upload
ja: アップロード

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
ja: 一番左のボタンをクリックすると、このレイヤーで実行するアクションを選択します。

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
ja: 「アップロード」をチェックすると、 OSM サーバーに変更をアップロードします。

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
ja: 「保存」をチェックすると、左に指定されたファイルにレイヤーを保存します。

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
ja: バックグラウンドアップロードは既に進行中です。新しい変更をアップロードする前に、完了するまでお待ちください。

en: Automatically obtain source from current layers
ja: 現在のレイヤーから自動でソースを取得する

en: I would like someone to review my edits.
ja: 編集を誰かにレビューしてほしい。

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
ja: アップロードする変更の概略コメントを入力してください。

en: Enter an upload comment
ja: アップロード時のコメントを入力

en: Specify the data source for the changes
ja: 変更の元となるデータのソースを指定してください

en: just once
ja: 今回のみ

en: Enter a source
ja: ソースを入力してください

en: Changeset id:
ja: 変更セットID:

en: Changeset comment:
ja: 変更セットのコメント:

en: New changeset
ja: 新しい変更セット

en: Please select a changeset:
ja: 変更セットを選択してください

en: Close changeset after upload
ja: アップロード後に変更セットを閉じる

en: Select to close the changeset after the next upload
ja: 選択すると次回アップロード後に変更セットを閉じます

en: Load the list of your open changesets from the server
ja: 自分の開いた変更セットのリストをサーバーからロード

en: Close the currently selected open changeset
ja: 選択済みの開かれた変更セットを閉じる

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
ja: <html>閉じる変更セットを選んでください</html>

en: Open changesets
ja: 変更セットを開く

en: Close changesets
ja: 変更セットを閉じる

en: Cancel closing of changesets
ja: 変更セットを閉じる操作をキャンセル

en: Closing changeset
ja: 変更セットを閉じています

en: Closing changeset {0}
ja: 変更セット {0} を閉じています

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
ja: 認証情報ダイアログを常に上に配置できませんでした。セキュリティ例外がキャッチされました。

en: Enter credentials for OSM API
ja: OSM API用の認証を入力

en: Enter credentials for host
ja: ホストの証明書を入力してください

en: Enter credentials for HTTP proxy
ja: HTTPプロキシの証明書

en: Password
ja: パスワード

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
ja: 警告:パスワードは暗号化されずに送信されます。

en: Please enter the user name of your OSM account
ja: あなたのOSMアカウントのユーザー名を入力してください

en: Please enter the password of your OSM account
ja: あなたのOSMアカウントのパスワードを入力してください

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ja: OSM API ''{0}'' の認証が失敗しました。有効なユーザー名と有効なパスワードを入力してください。

en: Please enter the user name of your account
ja: アカウントのユーザー名を入力してください

en: Please enter the password of your account
ja: アカウントのパスワードを入力してください

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ja: ホスト ''{0}'' の認証が失敗しました。有効なユーザー名と有効なパスワードを入力してください。

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
ja: プロキシサーバーの認証用ユーザー名とパスワードを入力してください

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
ja: プロキシサーバーの認証用パスワードを入力してください

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ja: HTTPプロキシ「{0}"での認証が失敗しました。有効なユーザー名と有効なパスワードを入力してください。

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
ja: 警告: プロキシサーバーでの暗号化していないパスワードを用いた認証に失敗しました。

en: Authenticate
ja: 認証

en: Authenticate with the supplied username and password
ja: 入力されたユーザー名とパスワードで認証

en: Cancel authentication
ja: 認証をキャンセル

en: Question
ja: 質問

en: Message
ja: メッセージ

en: Enter text
ja: テキストを入力

en: Installing plugins
ja: プラグインをインストール中

en: Downloading file
ja: ファイルダウンロード中

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
ja: ファイル {0} をダウンロード中。 {1} バイト...

en: Download finished
ja: ダウンロード完了

en: Unpacking {0} into {1}
ja: {0}を{1}に展開中

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
ja: ファイル''{0}'' をダウンロードできません。ダウンロードリンク''{1}'' は有効なURLではありません。ダウンロードをスキップしています。

en: Download objects via Overpass API
ja: Overpass APIでオブジェクトをダウンロード

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
ja: JOSMがあなたを認証できていないため、公開変更セットを表示する事ができません。<br>あなたは匿名で編集を行っているか、ログインしていません。

en: Missing user identity
ja: ユーザー認証に失敗しました

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
ja: 現在のJOSMユーザーのユーザー情報の取得に失敗しました。例外:{0}

en: Initializing nodes to download ...
ja: ダウンロードのためのノードを初期化...

en: The server did not return data for the requested object, it was either deleted or does not exist. | The server did not return data for the requested objects, they were either deleted or do not exist.
ja[0]: 要求されたオブジェクトが削除されたか存在しないので、サーバがデータを返しませんでした。

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
ja: サーバーが応答コード404を返しました。<br>これは通常、リクエストされたIDのオブジェクトがサーバーにないことを意味します。

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
ja[0]: オブジェクトがダウンロードできません

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
ja[0]: {0}件のオブジェクトがダウンロードできませんでした。<br>

en: missing objects:
ja: 不明なオブジェクト:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
ja[0]: ダウンロードされたオブジェクト{0}件が削除されました。

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
ja: テキストフィールド上でパスを修正するか、 "..." ボタンを押してファイルを選択するかできます。

en: The bold text is the name of the layer.
ja: 太字はレイヤーの名前です。

en: Click here to choose save path
ja: 保存先のパスを選択するにはクリックしてください

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
ja: レイヤー ''{0}'' はファイルによって戻されていない

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
ja: ファイル''{0}'' は書き込み可能ではありません。別のファイル名を入力してください。

en: Click cell to change the file path.
ja: セルをクリックしてファイルパスを変更します。

en: Launch a file chooser to select a file
ja: ファイルを選択するためにファイル選択画面を起動します

en: Select filename
ja: ファイル名を選択

en: Work Offline...
ja: オフライン作業...

en: Block network access to resources
ja: リソースへのネットワークアクセスをブロック

en: Open Recent
ja: 最近使用したファイルを開く

en: List of recently opened files
ja: 最近使用したファイルの一覧

en: Clear
ja: クリア

en: Clear the list of recently opened files
ja: 最近使用したファイルの一覧を消去します

en: Saving layer to ''{0}'' ...
ja: レイヤーを ''{0}'' に保存中...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
ja: 保存されていない変更があります - 終了前に保存/アップロードしますか？

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
ja: 未保存の変更 - 削除前に保存/アップロードしますか？

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
ja: 変更が保存されていません - 再起動前に保存/アップロードしますか？

en: Uploading and saving modified layers ...
ja: 修正されたレイヤーをアップロード、保存中 ...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
ja[0]: <html>{0} レイヤーに未解決の競合があります。<br>先に解決するか、修正を破棄するかしてください。<br>競合のあるレイヤー:</html>

en: Unsaved data and conflicts
ja: 保存されていないデータと競合

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
ja[0]: <html>{0} レイヤーは保存が必要ですが関連するファイルがありません。<br>このレイヤー用のファイルを選択するか変更を破棄してください。<br>ファイルの無いレイヤー:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
ja: 保存されていないデータと不明な関連ファイル

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
ja[0]: <html>{0}枚のレイヤーは保存が必要ですが、書き込み不可の<br>ファイルに関連付けられています。他のファイルを選択するか、<br>変更を破棄するかしてください。<br>書き込みできないファイルのレイヤー:</html>

en: Unsaved data non-writable files
ja: 書き込み不可なファイルのためデータは保存されませんでした

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
ja: ダイアログを閉じてJOSMでの編集に戻る

en: Exit now!
ja: 直ちに終了!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
ja: 保存せずにJOSMを終了します。保存されていない変更は失われます。

en: Restart now!
ja: すぐに再起動

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
ja: 保存せずにJOSMを再起動します。保存されていない変更は失われます。

en: Delete now!
ja: 直ちに削除

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
ja: 保存せずにレイヤーを削除します。保存されていない変更は失われます。

en: Perform actions before exiting
ja: 終了の前に動作を実行

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
ja: 保存してJOSMを終了します。保存されていない変更はアップロードされ、保存されます。

en: Perform actions before restarting
ja: 再起動前の動作

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
ja: 保存してJOSMを再起動します。保存されていない変更はアップロードされ、保存されます。

en: Perform actions before deleting
ja: 削除前に動作を実行

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
ja: 削除する前にレイヤを保存/アップロードします。保存されていない変更は失われません。

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
ja: レイヤー ''{0}'' のアップロード準備中 ...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
ja[0]: <html>{0}枚の変更されたレイヤーに対するアップロード・保存操作はキャンセルされたか失敗しました。</html>

en: Incomplete upload and/or save
ja: 不完全なアップロードと保存

en: should be uploaded
ja: 更新が必要

en: should be saved
ja: 保存が必要

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
ja: レイヤー ''{0}'' は修正されていますのでサーバーにアップロードしてください。

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
ja: レイヤー ''{0}'' にはアップロードが抑制されている変更があります。

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
ja: レイヤー ''{0}'' にはアップロードする修正がありません。

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
ja: レイヤー ''{0}'' にはその関連ファイル ''{1}'' に保存すべき修正があります。

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
ja: レイヤー ''{0}'' には保存すべき修正はありません。

en: Layer Name and File Path
ja: レイヤー名とファイルパス

en: Recommended Actions
ja: 推奨動作

en: Actions To Take
ja: 作業内容

en: Update objects
ja: オブジェクトを更新

en: Changeset tags:
ja: 変更セットのタグ:

en: Settings
ja: 設定

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
ja: データのアップロード方法と使用する変更セットを決定

en: Upload to ''{0}''
ja: ''{0}'' にアップロード

en: Upload Changes
ja: 変更のアップロード

en: Upload the changed primitives
ja: 変更されたプリミティブをアップロード

en: Please enter a valid chunk size first
ja: 最初に正しいチャンクサイズを入力してください

en: Illegal chunk size
ja: 不正なチャンクサイズ

en: The following required terms are missing: {0}
ja: 必要な用語 {0} がありません。

en: The following forbidden terms have been found: {0}
ja: 禁止されている用語 {0} がありました。

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
ja[0]: <html>変更セットのタグに空のキー／値が存在します。<br>{0}<br>継続しますか？</html>

en: Empty metadata
ja: メタデータが空欄です

en: Cancel the upload and resume editing
ja: アップロードをキャンセルして編集に戻る

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
ja: オブジェクト''{0}''は、サーバ上で既に削除されています。このオブジェクトをスキップしてアップロードしようとしました。

en: Preparing objects to upload ...
ja: アップロードのためにオブジェクトを準備中...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
ja: オブジェクトは<strong>新しい変更セット</strong>にアップロードされます。

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
ja: 変更セットはこのアップロード後に<strong>クローズ</strong>されます

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
ja: 変更セットはこのアップロード後も<strong>オープンしたまま</strong>です

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
ja[0]: <strong>{0}件のオブジェクト</strong>を<strong>1件の変更セット</strong>としてアップロードします

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
ja[0]: <strong>{0}件のオブジェクト</strong>を<strong>1件の変更セット</strong>として<strong>1回のリクエスト</strong>でアップロードします

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
ja: <strong>{0}件のオブジェクト</strong>を<strong>1件の変更セット</strong>として<strong>{1}回のリクエスト</strong>でアップロードします

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
ja: <strong>{0}件のオブジェクト</strong>を<strong>複数の変更セット</strong>として<strong>{1}回のリクエスト</strong>でアップロードします

en: Uploading data for layer ''{0}''
ja: レイヤー ''{0}'' のデータをアップロード中

en: Continue uploading
ja: アップロードを続ける

en: Click to continue uploading to additional new changesets
ja: クリックして追加の新しい変更セットにアップロードを継続

en: Go back to Upload Dialog
ja: アップロードダイアログに戻る

en: Click to return to the Upload Dialog
ja: クリックしてアップロードダイアログに戻る

en: Abort
ja: 異常終了

en: Click to abort uploading
ja: クリックしてアップロードを異常終了させる

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
ja: サーバは、現在の変更セットが閉じられたことを報告しました。<br>これは、変更セットのサイズが最大値を超えた可能性が高いためです。サーバ''{1}''上のオブジェクトのサイズは{0}<br>です。

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
ja[0]: アップロードするオブジェクトが{0}件残っています。

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
ja: ''<strong>{0}</strong>'' をクリックして追加の新しい変更セットにアップロードを継続。<br> ''<strong>{1}</strong>'' をクリックしてアップロードダイアログに戻る。<br>''<strong>{2}</strong>'' をクリックしてアップロードを中断し、マップ編集に戻る。<br>

en: Changeset is full
ja: 変更セットはいっぱいです

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ja: ノード''{0}''は既に削除されています。アップロード中にオブジェクトをスキップします。

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ja: ウェイ''{0}''は既に削除されています。アップロード中にオブジェクトをスキップします。

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ja: リレーション''{0}''は既に削除されています。アップロード中にオブジェクトをスキップします。

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ja: オブジェクト''{0}''は既に削除されています。アップロード中にオブジェクトをスキップします。

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
ja[0]: {0}件のオブジェクトをアップロード中...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
ja: アップロードがキャンセルされるため、キャッチされた例外を無視します。例外:{0}

en: Upload successful!
ja: アップロードに成功しました。

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
ja: <html>サーバーにアップロードする変更されたオブジェクトを<strong>現在選択しているものから</strong>マークしてください。</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
ja: <html>サーバーから削除する<strong>ローカルで削除されたオブジェクト</strong>をマークしてください。</html>

en: Select objects to upload
ja: アップロードするオブジェクトを選択

en: Please select the upload strategy:
ja: アップロード方式を選択してください:

en: Upload all objects in one request
ja: 1回のリクエストですべてのオブジェクトをアップロード

en: Upload each object individually
ja: 各オブジェクトを個々にアップロード

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
ja: 1つの変更セットにまとめて、アップロード画面に戻る。

en: Open and use as many new changesets as necessary
ja: 新しい変更セットを必要なだけ開いて使用する

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
ja: <html>{0}件のオブジェクトを1回のリクエストでアップロードできません。<br>サーバー''{2}''の変更セットの上限{1}件を超えています。</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
ja: <html> {0}件のオブジェクトをアップロードするには、<strong>複数の変更セット</strong>が必要です。どんな方法をとりますか？</html>

en: (1 request)
ja: (1回のリクエスト)

en: (# requests unknown)
ja: (リクエスト回数不明)

en: ({0} request) | ({0} requests)
ja[0]: ({0}回のリクエスト)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
ja: Illegal chunk size <= 0. 1より大きい整数を入力してください

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
ja: チャンクサイズ {0}が、サーバー ''{2}''の最大変更セットサイズ {1}を超えました。

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
ja: Value ''{0}'' is not a number. 1より大きい整数を入力してください

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
ja: アップロードコメントが<i>拒否されました</i>。

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
ja: あなたが投稿したアップロードコメントは、<i>空白</i>か<i>とても短い</i>です。<br /><br />これは技術的には問題ありませんが、何が行われたかを理解するために、意味のある変更セットのコメントに頼っている、<br />この領域を監視している多くのユーザーのことを考えてみてください。<br />あなたが行った変更について説明することにもう少し時間を割いて下されば、他の多くのマッパーが<br />もう少し快適になるでしょう。

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
ja: 変更セットのコメントのご記入ありがとうございます。これで他のマッパーに変更の意図がより伝わりやすくなります。

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
ja: 変更セットのソースが<i>拒否されました</i>。

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
ja: 変更セットのソースが指定されていません。<br />技術的には問題ありませんが、この情報は他のユーザーが<br />データの出典を知るうえで役に立ちます。<br /><br />もし変更の説明にもう少し時間を費やしていただければ、<br />他の多くのマッパーがもっと楽になります。

en: Thank you for providing the data source!
ja: ソースのご記入ありがとうございます。

en: The bounding box of this changeset is very large – please consider splitting your changes!
ja: この変更セットの範囲は巨大です。変更を分割することを考えてください。

en: Objects to add:
ja: 追加するオブジェクト:

en: Objects to modify:
ja: 修正するオブジェクト:

en: Objects to delete:
ja: 削除するオブジェクト:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
ja[0]: 追加するオブジェクト{0}件:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
ja[0]: 変更するオブジェクト{0}件:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
ja[0]: 削除するオブジェクト{0}件:

en: All Formats
ja: 全てのフォーマット

en: Could not export ''{0}''.
ja: ''{0}'' をエクスポートできません

en: Could not import ''{0}''.
ja: ''{0}'' をインポートできません。

en: Could not import files.
ja: ファイルをインポートできません。

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
ja: <html>ファイル ''{0}'' を読み込めません。<br>エラー:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
ja: <html>ファイルを読み込めません。<br>エラー:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
ja: GeoJSONファイル

en: Layer ''{0}'' not supported
ja: レイヤー ''{0}'' はサポートされていません。

en: GeoJSON file
ja: GeoJSON ファイル

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
ja: 備考: GPLは、OSMライセンスと互換性がありません。GPLでライセンスされているトラックをアップロードしないでください。

en: GPS track description
ja: GPSトラックの説明

en: Add author information
ja: 作者情報の追加

en: Real name
ja: 本名

en: E-Mail
ja: eメール

en: Predefined
ja: 事前定義

en: Copyright year
ja: Copyright 年

en: Keywords
ja: キーワード

en: Save track colors in GPX file
ja: GPXファイルのトラックの色を保存

en: Use Garmin compatible GPX extensions
ja: Garmin互換のGPX拡張機能を使用

en: Save layer specific preferences
ja: レイヤーの設定を保存する

en: Export options
ja: エクスポートのオプション

en: Export and Save
ja: エクスポートして保存

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
ja: Garminトラック拡張機能は16色しか対応していません。

en: If you continue, the closest supported track color will be used.
ja: 継続すると、対応している最も近いトラックの色が使用されます。

en: Choose a predefined license
ja: 事前定義のライセンスを選択

en: GPX Files
ja: GPXファイル

en: Markers from {0}
ja: {0}　のマーカー

en: Routes from {0}
ja: {0}からの経路

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
ja: レイヤ''{0}''のgpxデータを評価中にエラーが発生しました。ファイルの一部のみ有効です。

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
ja: gpxファイル''{0}''を評価中にエラーが発生しました。ファイルの一部のみ有効です。

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
ja: レイヤー''{0}''のデータ評価に失敗しました

en: Coordinates imported: {0}
ja: インポートされた座標: {0}

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: folder
ja: フォルダ

en: Looking for image files
ja: 画像ファイルを検索中

en: No image files found.
ja: 画像ファイルが見つかりません。

en: NMEA-0183 Files
ja: NMEA-0183ファイル

en: Malformed sentences: {0}
ja: 不正な形式のセンテンス: {0}

en: Checksum errors: {0}
ja: チェックサムエラー: {0}

en: Unknown sentences: {0}
ja: 不明なセンテンス: {0}

en: Zero coordinates: {0}
ja: 値のない座標: {0}

en: Note Files
ja: メモファイル

en: OSM Server Files bzip2 compressed
ja: bzip2圧縮したOSMファイル

en: OsmChange File
ja: OsmChangeファイル

en: File ''{0}'' does not exist.
ja: ファイル ''{0}'' はありません

en: No data found in file {0}.
ja: ファイル{0}中にデータが見つかりません。

en: Open OsmChange file
ja: OsmChangeファイルを開く

en: OSM Server Files
ja: OSMサーバーファイル

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
ja: <html>バックアップファイルの復元中にエラーが発生しました。<br>エラー: <br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
ja: gzip圧縮したOSMファイル

en: Invalid dataset
ja: データセットが無効です

en: No data found for layer ''{0}''.
ja: レイヤー''{0}''に対するデータが見つかりません。

en: No data found in file ''{0}''.
ja: ファイル''{0}''中にデータが見つかりません。

en: Open OSM file
ja: OSMファイルをオープン

en: OSM Server Files XZ compressed
ja: XZ圧縮されたOSMサーバーファイル

en: RTKLib Positioning Solution Files
ja: RTKLib 位置解決ファイル

en: Validation Error Files
ja: 検証エラーファイル

en: WMS Files (*.wms)
ja: WMSファイル(*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
ja: WMSファイルのバージョンが未サポートです。{1}でなければなりませんが、{0}でした。

en: Native projections
ja: ネイティブの投影法

en: Offset
ja: オフセット

en: Tile download projection
ja: タイルダウンロード用投影法

en: Tile display projection
ja: タイル表示投影法

en: Current zoom
ja: 現在のズーム

en: Show tile info
ja: タイル情報を表示

en: Tile Info
ja: タイル情報

en: Tile name
ja: タイル名

en: Tile URL
ja: タイルのURL

en: Custom header: {0}
ja: カスタムヘッダ: {0}

en: Tile size
ja: タイルの大きさ

en: Tile display size
ja: タイル表示サイズ

en: Reprojection
ja: 再投影

en: Reprojected tile size
ja: 投影後のタイルの大きさ

en: Loaded
ja: 読み込みました

en: Loading
ja: 読み込んでいます

en: Metadata
ja: メタデータ

en: Load tile
ja: タイルを読み込み

en: Get tile status
ja: タイルのステータスを取得

en: Force tile rendering
ja: タイルを強制的にレンダリング

en: Failed to create tile source
ja: タイルソースの作成に失敗しました

en: zoom in to load more tiles
ja: もっとタイルを読み込むには拡大してください

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
ja: タイルのズームレベルを上げて（解像度を変更して）詳細を表示する

en: Current zoom: {0}
ja: 現在の倍率: {0}

en: Display zoom: {0}
ja: 表示倍率: {0}

en: Pixel scale: {0}
ja: ピクセルの倍率: {0}

en: Best zoom: {0}
ja: 最適倍率: {0}

en: Estimated cache size: {0}
ja: 推定キャッシュサイズ: {0}

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
ja: {0} ({1}), ズームレベル {2} で自動的にダウンロード

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
ja: {0} ({1}), ズームレベル {2} でダウンロード中

en: Downloaded {0}/{1} tiles
ja: {0}/{1}タイルをダウンロード

en: Save WMS file
ja: WMSファイルを保存

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
ja: 航空画像 "{0}" がずれているかもしれません。 GPS 軌跡を使って位置を確認してください！

en: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Using_Imagery
ja: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/JA:Using_Imagery

en: Details...
ja: 詳細...

en: Do not show this message again
ja: 今後このメッセージを表示しない

en: Hide this message
ja: このメッセージを隠す

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
ja: ディレクトリ {0}を作成することができません。自動保存は無効となります。

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
ja: ファイル {0}を作成することができません。他のファイル名が使用されます。

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
ja: ファイル作成中にIOエラーが発生、自動保存はスキップされます: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
ja: 古いバックアップファイル {0} が削除できません

en: Your work has been saved automatically.
ja: 作業内容が自動的に保存されました。

en: Restoring files
ja: ファイルを復元中

en: Unable to delete backup file {0}
ja: バックアップファイル {0} を削除できません

en: Unable to delete PID file {0}
ja: PIDファイル {0} を削除できません

en: Unable to delete archived backup file {0}
ja: アーカイブされたバックアップファイル {0} を削除できません

en: Customize Color
ja: 配色のカスタマイズ

en: Default
ja: 既定

en: Choose a color
ja: 色選択

en: Name: {0}
ja: 名前: {0}

en: Description: {0}
ja: 説明: {0}

en: Creator: {0}
ja: 作成者: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
ja[0]: トラック{0}件、トラック区間{1}件

en: Timespan
ja: 測定時期

en: Number of<br/>Segments
ja: 区間の<br/>数

en: {0} route,  | {0} routes,
ja[0]: {0}本のルート、

en: {0} waypoint | {0} waypoints
ja[0]: {0}件のウェイポイント

en: Jump to next segment
ja: 次の区間へ移動

en: Jump to previous segment
ja: 前の区間へ移動

en: {0} track | {0} tracks
ja[0]: {0}本のトラック

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
ja[0]:  ({0}区間)

en: Save GPX file
ja: GPXファイルの保存

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
ja: すべてのトラックのセグメントを集めて1つのトラックにまとめます。

en: Combine tracks of this layer
ja: このレイヤーのトラックを結合する

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
ja: 1つのトラックの複数のトラックセグメントを複数のトラックに分割します。

en: Split track segments to tracks
ja: トラックセグメントをトラックに分割する

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
ja: このレイヤーのトラックをそれぞれ1つの新しいレイヤーに分割します。

en: Split tracks to new layers
ja: トラックを新しいレイヤーに分割する

en: Id
ja: ID

en: Min. zoom
ja: Min. ズーム

en: Max. zoom
ja: 最大ズーム

en: Unsupported imagery type: {0}
ja: 対応していない画像種別: {0}

en: Next marker
ja: 次のマーカー

en: Jump to next marker
ja: 次のマーカーにジャンプ

en: Previous marker
ja: 前のマーカー

en: Jump to previous marker
ja: 前のマーカーにジャンプ

en: All projections are supported
ja: すべての投影法に対応しています

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
ja: レイヤー {0} は新しい投影法 {1} に対応していません。

en: Supported projections are: {0}
ja: 対応している投影法は {0} です

en: Change the projection again or remove the layer.
ja: もう一度投影法を変更するか、レイヤーを削除するかしてください。

en: Save Layer
ja: レイヤーを保存

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
ja: 編集レイヤーとして読み取り専用のデータレイヤーを設定しようとしています

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
ja: バックグラウンドアップロード中にレイヤーを削除しようとしています。アップロードが完了するまでお待ちください。

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
ja: バックグラウンドアップロードは既に進行中です。Cannot reset state until the upload is finished.

en: {0} note | {0} notes
ja[0]: {0}件のメモ

en: Notes layer
ja: メモレイヤー

en: Total notes:
ja: メモの件数:

en: Changes need uploading?
ja: 変更はアップロードが必要ですか？

en: Save Note file
ja: メモファイルを保存する

en: outside downloaded area
ja: ダウンロード範囲外

en: Data Layer {0}
ja: データレイヤー {0}

en: Merging layers
ja: レイヤーを併合

en: {0} deleted | {0} deleted
ja[0]: {0}件を削除しました

en: {0} incomplete | {0} incomplete
ja[0]: {0} 件が不完全

en: {0} consists of:
ja: {0} の構成は次の通りです。

en: API version: {0}
ja: APIバージョン: {0}

en: Layer is locked
ja: レイヤがロックされています

en: Download is blocked
ja: ダウンロードがブロックされています

en: Upload is discouraged
ja: アップロード抑制中

en: Upload is blocked
ja: アップロードがブロックされました

en: Convert to GPX layer
ja: GPXレイヤーの変換

en: Converted from: {0}
ja: {0}からのコンバート

en: Dataset consistency test
ja: データセット一貫性テスト

en: No problems found
ja: 問題はありませんでした

en: Following problems found:
ja: 次の問題が見つかりました:

en: Save anyway
ja: それでも保存する

en: Conflicts
ja: 競合

en: Reject Conflicts and Save
ja: 競合を否定して保存する

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
ja: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. 続けますか?

en: Save OSM file
ja: ファイルの保存

en: Validation errors
ja: 妥当性検査エラー

en: No validation errors
ja: 妥当性検査エラーなし

en: Save Validation errors file
ja: 検証エラーファイルを保存

en: Set WMS Bookmark
ja: WMSブックマークをセット

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
ja: レイヤー{0}に対応している投影法が見つかりません。{1}を使用します。

en: Adjust timezone and offset
ja: タイムゾーンとオフセットを調整してください。

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
ja: GPX トラックと写真の照合中にエラーが発生。スライダーを調整して写真と手動で照合できます。

en: Matching photos to track failed
ja: トラックへのフォトマッチに失敗しました。

en: Timezone: {0}
ja: タイムゾーン: {0}

en: Minutes: {0}
ja: 分: {0}

en: Seconds: {0}
ja: 秒: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
ja[0]: {0}日の時差

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Segment settings
ja: 区間の設定

en: Interpolate between segments
ja: セグメント間を補完

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
ja: トラック設定（複数のトラックを1つのGPXファイルに含めることができます）

en: Interpolate between tracks
ja: トラック間を補間する

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
ja: 補間されていない場合、トラックの最も近い端にイメージをタグ付けします<br>（最初のトラックの前と最後のトラックの後にも適用されます）

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
ja: すべての写真にタグ付けを強制します（上記の設定を一時的に上書きします）。

en: This option will not be saved permanently.
ja: このオプションは恒久的に保存されません。

en: Correlate to GPX
ja: GPXに関連づける

en: Invalid timezone
ja: タイムゾーンが無効です

en: Invalid offset
ja: 不正なオフセット

en: Correlate images with GPX track
ja: GPXトラックに画像を関連づけます。

en: Try Again
ja: 再試行

en: No images could be matched!
ja: イメージがマッチしません!

en: <No GPX track loaded yet>
ja: <GPXトラックがまだ読み込まれていません>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
ja: 日付時刻の解釈時にエラーになりました。
    入力する形式を確認してください。

en: Invalid date
ja: 不正な日付

en: GPX track:
ja: GPXトラック:

en: Open another GPX trace
ja: ほかのGPXトレースを開く

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
ja: <html>正確な時計の写真を使用のこと,<br>例. GPS レシーバ画面</html>

en: Auto-Guess
ja: 自動推測

en: Matches first photo with first gpx point
ja: 最初の写真と最初のGPXポイントをマッチさせます

en: Manual adjust
ja: 手動調整

en: Advanced settings...
ja: 高度な設定...

en: Override position for:
ja: 次の位置を上書きする

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
ja: EXIFデータ中に位置情報を含む画像({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
ja: タグ付け済みの画像({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
ja: 地図にサムネイル画像を表示

en: Timezone:
ja: タイムゾーン:

en: Correlate
ja: 関連付け

en: No gpx selected
ja: gpx が選択されていません

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
ja[0]: <html><b>{1}</b>枚中 <b>{0}</b>枚の写真がGPXトラックに一致しました。</html>

en: The selected photos do not contain time information.
ja: 選択した写真には時間情報がありません

en: Photos do not contain time information
ja: 写真は時間情報を含んでいません。

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
ja: 選択されたGPXトラックはタイムスタンプを含んでいません。他のGPXトラックを選択してください。

en: GPX Track has no time information
ja: GPXトラックは、時間情報を持っていません。

en: You should select a GPX track
ja: GPXトラックを選択しなければなりません

en: No selected GPX track
ja: GPXトラックの選択がありません

en: Geotagged Images
ja: ジオタグのついた画像

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
ja[0]: {0}件の画像がロードされました。

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
ja[0]: GPSタグが必要なものが{0}件見つかりました。

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
ja[0]: {0}さんがGPSデータを更新しました。

en: Error on file {0}
ja: ファイル{0}にエラー

en: No image
ja: 画像なし

en: No EXIF time in file "{0}". Using last modified date as timestamp.
ja: ファイル "{0}" に EXIF の時間がありません。タイムスタンプとして最終更新時刻を使用します。

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
ja: ファイル "{0}" のメタデータが解析できませんでした。最終更新時刻をタイムスタンプとして使います。

en: Geoimage: {0}
ja: ジオ画像: {0}

en: Display geotagged images
ja: ジオタグ付きの画像を表示

en: Next
ja: 次へ

en: Show next Image
ja: 次の画像を表示

en: Previous
ja: 前へ

en: Show previous Image
ja: 前の画像を表示

en: First
ja: 最初

en: Show first Image
ja: 最初の画像を表示

en: Last
ja: 最後

en: Show last Image
ja: 最後の画像を表示

en: Center view
ja: 中央表示

en: Zoom best fit and 1:1
ja: 最適な等倍表示

en: Remove photo from layer
ja: レイヤーから写真を削除しますか？

en: Delete image file from disk
ja: ディスクから画像ファイルを削除

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
ja[0]: ファイル {0} 件をディスクから削除しますか？

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
ja[0]: 画像ファイルは永久に削除されます。

en: Image file could not be deleted.
ja: 画像ファイルが削除できません。

en: Copy image path
ja: 画像のパスをコピー

en: Move dialog to the side pane
ja: ダイアログをサイドペインに移動

en: Multiple images selected
ja: 複数の画像が選択されています

en: 
    Altitude: {0} m
ja: 
    高度: {0}m

en: 
    Speed: {0} km/h
ja: 
    速度: {0} km/h

en: 
    Direction {0}°
ja: 
    方向 {0}°

en: 
    EXIF time: {0}
ja: 
    EXIFの時刻: {0}

en: 
    GPS time: {0}
ja: 
    GPSの時刻: {0}

en: 
    Caption: {0}
ja: 
    キャプション：{0}

en: 
    Headline: {0}
ja: 
    ヘッドライン: {0}

en: 
    Keywords: {0}
ja: 
    キーワード: {0}

en: 
    Object name: {0}
ja: 
    オブジェクト名: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
ja: EXIFからGPS位置を取得

en: Starting directory scan
ja: ディレクトリ走査の開始

en: Read photos...
ja: 写真を取り込む

en: Reading {0}...
ja: {0}を読み込み中...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
ja: 標準的なディレクトリへのパスを入手できません {0}

en: Scanning directory {0}
ja: ディレクトリ {0} を走査中

en: Error while getting files from directory {0}
ja: ディレクトリからファイルを入手中のエラー {0}

en: One of the selected files was null
ja: 選択されたファイルのひとつがヌルでした

en: Show thumbnails
ja: サムネイルを表示

en: Show image thumbnails instead of icons.
ja: アイコンの代わりに画像のサムネイルを表示します。

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
ja: GPSレシーバーの写真から時刻を同期

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
ja: <html> 使用しているGPSレシーバーの、時刻を表示しているところの写真をとります。<br>その写真をここに表示してください。<br> そして写真に表示されている時刻を読み取って、タイムゾーンを選択します。<hr></html>

en: Photo time (from exif):
ja: 写真の時刻(exifから取得):

en: Gps time (read from the above photo):
ja: (写真から読み取った)GPSの時刻:

en: Photo taken in the timezone of:
ja: 写真を撮影したタイムゾーン:

en: Use daylight saving time (where applicable)
ja: 夏時間を使用 (適切な場合)

en: Open another photo
ja: 他の写真を開く

en: No date
ja: 日付なし

en: Wikimedia Commons
ja: ウィキメディア・コモンズ

en: Load images from Wikimedia Commons
ja: ウィキメディア・コモンズから画像をロード

en: Choose track visibility and colors
ja: トラックの可視性と色を選択

en: Select by date
ja: 日時で選択

en: <html>Select all tracks that you want to be displayed. You can drag select a range of tracks or use CTRL+Click to select specific ones. The map is updated live in the background. Open the URLs by double clicking them, edit name and description by double clicking the cell.</html>
ja: <html>表示したいトラックをすべて選択してください。ドラッグするとトラックの範囲を選択することができ、Ctrl+Clickで特定の一つを選択できます。地図はライブでバックグラウンドで更新されます。URLをダブルクリックすると開き、セルをダブルクリックすると名前や説明を編集できます。</html>

en: Set track visibility for {0}
ja: {0}のトラックの表示状態を設定

en: Set color for selected tracks...
ja: 選択されたトラックの色を設定...

en: Show all
ja: 全てを表示

en: Show selected only
ja: 選択されたもののみ表示

en: The GPX layer contains fields that can be converted to OSM tags. How would you like to proceed?
ja: このGPXレイヤーには、OSMタグに変換できるフィールドが含まれています。どのように処理しますか？

en: Convert all fields
ja: すべてのフィールドを変換する

en: Only convert the following fields:
ja: 以下のフィールドのみを変換する:

en: Do not convert any fields
ja: フィールドを変換しない

en: Convert
ja: 変換

en: Convert and remember selection
ja: 変換し選択を記憶

en: Convert to data layer
ja: データレイヤーへ変換

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
ja: <html>処理していない GPS データを地図データとしてアップロードする行為は有害なことです。<br>トレースデータをアップする場合は、次の場所から行ってください。</html>

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
ja: 変換されたレイヤーのウェイを単純化しますか？

en: Customize track drawing
ja: トラック描画をカスタマイズ

en: From
ja: 開始日時

en: To
ja: 終了日時

en: No timestamp
ja: タイムスタンプなし

en: Select to download OSM data.
ja: ダウンロードするOSMデータを選択してください。

en: Select to download GPS traces.
ja: ダウンロードするGPSトレースを選択してください。

en: Download everything within:
ja: 次の範囲内の全てをダウンロード:

en: meters
ja: m

en: Maximum area per request:
ja: リクエストあたりの最大面積:

en: Download near:
ja: 近隣をダウンロード:

en: track only
ja: トラックのみ

en: waypoints only
ja: ウェイポイントのみ

en: track and waypoints
ja: トラックおよびウェイポイント

en: Click to download
ja: クリックでダウンロード

en: Click to download into a new data layer
ja: クリックすると新しいデータレイヤーにダウンロードします

en: Click to cancel
ja: クリックでキャンセル

en: Download from OSM along this track
ja: このトラックに沿ってOSMからダウンロード

en: Precache imagery tiles along this track
ja: このトラック沿いの画像タイルを先行キャッシュ

en: Precaching WMS
ja: WMSを先行キャッシュ中

en: Please select the imagery layer.
ja: 画像レイヤーを選択して下さい。

en: Select imagery layer
ja: 画像レイヤーを選択

en: There are no imagery layers.
ja: 画像レイヤーがありません。

en: No imagery layers
ja: 画像レイヤーなし

en: Error while parsing {0}
ja: {0}の解析中にエラー

en: Could not read "{0}"
ja: "{0}"を読み込めません。

en: gps point
ja: GPSポイント

en: None
ja: なし

en: Manual
ja: 手動

en: Quality
ja: 品質

en: Time
ja: 時間

en: Direction
ja: 方向

en: Velocity, {0}
ja: 速度, {0}

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
ja: 音声ファイル (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
ja: 音声のインポート

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
ja: <html>選択したGPXレイヤー ''{0}'' はサーバーからダウンロードしたものです。<br>タイムスタンプの情報が無いため、音声データとの同期はできません。</html>

en: Import not possible
ja: インポートできません

en: Audio markers from {0}
ja: {0} からの音声マーカー

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
ja: 音声に関連づいたGPXトラックがこのレイヤーにありません。

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
ja: トラックの開始以前又は終了以後のタイムスタンプがあるウェイポイントは、開始点に変更又は移動されました。

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
ja: ウェイポイントの一部にトラックから遠すぎて、時間を推測出来ないものがあり、除外します。

en: Import images
ja: イメージのインポート

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
ja: <html>選択したGPXレイヤー ''{0}'' はサーバーからダウンロードしたものです。<br>タイムスタンプの情報が無いため、写真との同期はできません。</html>

en: Markers From Named Points
ja: 名前のついた地点からのマーカー

en: Named Trackpoints from {0}
ja: {0} からの名前付き測位点

en: Auto load tiles
ja: タイルの自動読み込み

en: Auto zoom
ja: 自動ズーム

en: Decrease zoom
ja: ズームダウン

en: Flush tile cache
ja: タイルキャッシュを破棄

en: Increase zoom
ja: ズームアップ

en: Load all tiles
ja: タイルをすべて読み込み

en: Load all error tiles
ja: エラーになったタイルをすべて読み込み

en: Show errors
ja: エラーを表示

en: Layer name
ja: レイヤー名

en: Projection
ja: 投影法

en: Matrix set identifier
ja: マトリックス設定識別子

en: Change resolution
ja: 解像度の変更

en: Zoom to native resolution
ja: 本来の解像度にズーム

en: gps marker
ja: GPSマーカー

en: marker | markers
ja[0]: マーカー

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
ja[0]: {0}は{1}件のマーカーからなる

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
ja: このレイヤーには、開始オフセットを指すオーディオマーカーがありません。

en: Show Text/Icons
ja: テキスト/アイコンを表示

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
ja: マーカーテキストとアイコンの表示状態を切り替え

en: Synchronize Audio
ja: 音声の同期

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
ja: あなたの同期用キューと同期させる瞬間に、オーディオを一時停止する必要があります。

en: Audio synchronized at point {0}.
ja: 地点 {0}で音声同期をとります

en: Unable to synchronize in layer being played.
ja: 再生されているレイヤーと同期させることができません。

en: Make Audio Marker at Play Head
ja: 再生の最初に音声マーカーを作成します。

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
ja: マークしたいトラックポイントでオーディオを一時停止する必要があります。

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
ja: 再生ヘッドを、再生しているサウンドトラックに対応するGPXトラックの近くにドラッグする必要があります。

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
ja: SHIFT+ドラッグで、再生開始点を合わせたいオーディオマーカの上か、トラックポイントの上に持ってくる必要があります。

en: Unable to create new audio marker.
ja: 新しいオーディオマーカーを生成できません

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
ja: このマーカーのURLを表示するときにエラーが発生しました。

en: (URL was:
ja: (URLは：

en: Select the map painting styles
ja: 地図の描画スタイルを選択してください

en: Error - file not found: ''{0}''
ja: エラー - ファイル''{0}''が見つかりません

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
ja: オプション{0}は整数値を要求していますが、''{1}''が指定されました

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
ja: オプション{0}は0以上の整数値を要求していますが、''{1}''が指定されました

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
ja: 引数{0}を解釈できませんでした。{1}

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
ja: オプション{0}は浮動小数点値を要求していますが、''{1}''が指定されました

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
ja: オプション{0}はコンマ区切りの2つの座標値を要求していますが、''{1}''が指定されました

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
ja: オプション{0}は0より大きい浮動小数点値を要求していますが、''{1}''が指定されました

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
ja: オプション{0}は0より大きい整数値を要求していますが、''{1}''が指定されました

en: JOSM rendering command line interface
ja: JOSMレンダリングコマンドラインインターフェイス

en: Renders data and saves the result to an image file.
ja: データをレンダリングし、結果を画像ファイルに保存します。

en: Input data file name (.osm)
ja: 入力するデータファイル名 (.osm)

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
ja: レンダリングに使用するスタイルファイル (.mapcss または .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
ja: このオプションは複数のスタイルに適用されます。

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
ja: スタイル設定（JOSMでは右クリックメニューでスタイルリストにアクセスできます）

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
ja: レンダリングするズームレベルを選択します。（整数値、0 =地球全体、18 =ストリートレベル）

en: Select the map scale
ja: 地図の縮尺を選択

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
ja: 値 10000 は 1:10000 の縮尺を示します（地図上の1cmは地上で100mに相当し、表示解像度は96dpiです）

en: Area to render, default value is ''{0}''
ja: レンダリングする領域、初期値は ''{0}'' です。

en: Specify bottom left corner of the rendering area
ja: レンダリング領域の左下隅を指定する

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
ja: 幅と高さのオプションと組み合わせて、レンダリングする領域を決定します。

en: Width of the rendered area, in meter
ja: レンダリング領域の幅（メートル単位）

en: Height of the rendered area, in meter
ja: レンダリング領域の高さ（メートル単位）

en: Width of the target image, in pixel
ja: ターゲット画像の幅（ピクセル単位）

en: Height of the target image, in pixel
ja: ターゲット画像の高さ（ピクセル単位）

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
ja: 使用する投影法、初期値は ''{0}'' (web-Mercator)です。

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
ja: レンダリング領域とスケールを指定するために、オプションをさまざまな方法で組み合わせることができます。

en: Style setting not found: ''{0}''
ja: スタイル設定が見つかりません: ''{0}''

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
ja[0]: このスタイルを読み込むのに{0}件のエラーがありました。詳細は右クリックメニューから''情報''を選択してください。

en: loading style ''{0}''...
ja: スタイル ''{0}'' を読み込み中...

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
ja: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. 例外:{1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
ja: ''{0}''から地図描画スタイルの解析に失敗しました。エラー: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
ja: 引数{0}を{1}に置換できません。{2}

en: Failed to locate image ''{0}''
ja: イメージ ''{0}'' が見つかりません

en: Save Access Token in preferences
ja: 設定でアクセストークンを保存

en: Access Token Key:
ja: アクセストークンキー:

en: Access Token Secret:
ja: アクセストークン秘密鍵:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
ja: <html>選択するとJOSM設定にアクセストークンを保存します。<br>選択解除するとこのJOSMセッションにだけアクセストークンを使用します</html>

en: Use default settings
ja: デフォルト設定を使用

en: Access Token URL:
ja: アクセストークンURL:

en: Authorize URL:
ja: 認証URL:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
ja: OAuthの設定を初期値にリセット

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
ja: クリックで OAuth の初期値へのリセットを中止

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
ja: <html>OAuth認証の設定が初期値に戻ります。<br>現在の設定値は保存されません。</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
ja: OAuth の設定を上書きしてよろしいですか？

en: Fully automatic
ja: 全自動

en: Semi-automatic
ja: 半自動

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
ja: <html>全自動でOSMウェブサイトからアクセストークンを取得します。<br>JOSMがJOSMユーザーに代わってOSMウェブサイトにアクセスし、<br>ユーザーを全自動で認証し、アクセストークンを取得します。</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
ja: <html>半自動で OSM ウェブサイトからアクセストークンを取得します。<br>JOSM は標準的な OAuth リクエストを発行して、リクエストトークンと<br>アクセストークンを取得します。そして JOSM を認証させ JOSM が発行した<br>リクエストトークンを受け入れるために、外部ブラウザーで OSM ウェブサイト<br>を表示します。</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
ja: <html>JOSM外部で作成・取得されたアクセストークンを手入力します。</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
ja: OSMユーザー名とパスワードを入力してください。パスワードは暗号化されず、JOSMの設定には保存<strong>されません</strong>。OSMサーバーへの送信は<strong>一度だけ</strong>です。続いてデータをアップロードする場合パスワードは不要です。

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Granted rights
ja: 認められた権利

en: Advanced OAuth properties
ja: OAuth の高度な設定

en: Accept Access Token
ja: アクセストークンを受け入れる

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
ja: <html>OSM ウェブサイトからの Auth アクセストークンの取得に成功しました。トークンを受け入れるには<strong>{0}</strong>をクリックしてください。引き続き、これを使用して JOSMが OSM API へのアクセス権を取得します。</html>

en: Authorize now
ja: 今すぐ認証

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
ja: クリックしてJOSMウェブサイト上の認証フォームへリダイレクト

en: Back
ja: 戻る

en: Run the automatic authorization steps again
ja: 自動認証手順を再実行

en: Test Access Token
ja: アクセストークンをテスト

en: Authorize JOSM to access the OSM API
ja: JOSMを認証してOSM APIにアクセス

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
ja: <html>OSM サーバーから OAuth アクセストークンを取得する自動手続きが失敗しました。<br><br>やり直すか、他の認証手続き(例:半自動認証や手動認証)を選択してください。</html>

en: OAuth authorization failed
ja: OAuth認証に失敗しました

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
ja: <html>OAuth認証の末端URL''{0}''からJOSMが有効なログインURLを作成できなかったため、OSMサーバーからOAuthのアクセストークンを受け取る自動手続きに失敗しました。<br><br>拡張設定を確認してやり直してください。</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
ja: OSMサーバー''{0}''に認証されているOAuthアクセストークンを入力してください。

en: Access Token
ja: アクセストークン

en: Advanced OAuth parameters
ja: OAuthの追加パラメーター

en: Enter the OAuth Access Token
ja: OAuthのアクセストークンを入力してください

en: Enter advanced OAuth properties
ja: 高度なOAuthプロパティを入力してください

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
ja: <html><body>OSMサーバー''{0}''で認証されたOAuthアクセストークンを入力してください。</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
ja: アクセストークンキーを入力してください

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
ja: The Access Token Key must not be empty. アクセストークンキーを入力してください

en: Click to test the Access Token
ja: クリックしてアクセストークンをテスト

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
ja: OAuth を使い、あなたはJOSMにマップデータとGPSトラックのアップロードをあなたの責任において許可します。(<a href="{0}">詳細...</a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
ja: <strong>警告:</ strong>デフォルトのOSM APIを使用していないため、<i>高度なOAuthパラメータ</ i>でOAuthコンシューマキーと秘密鍵を設定してください。

en: Get an Access Token for ''{0}''
ja: ''{0}'' 用のアクセストークンを取得

en: Close the dialog and cancel authorization
ja: ダイアログを閉じて認証をキャンセル

en: Close the dialog and accept the Access Token
ja: ダイアログを閉じてアクセストークンを受け入れる

en: Allow to upload map data
ja: マップデータのアップロードを許可

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
ja: 選択してJOSMにあなたの代わりにマップデータをアップロードする権限を付与

en: Allow to upload GPS traces
ja: GPSトレースのアップロードを許可

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
ja: 選択してJOSMにあなたの代わりにGPSトレースをアップロードする権限を付与

en: Allow to download your private GPS traces
ja: あなたのプライベートGPSトレースのダウンロードを許可

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
ja: 選択してJOSMにあなたの代わりにあなたのプライベートGPSトレースをJOSMのレイヤーにダウンロードする権限を付与

en: Allow to read your preferences
ja: あなたのプリファレンスからの読み込みを許可

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
ja: 選択してJOSMにあなたのサーバープリファレンスを読み込む権限を付与

en: Allow to write your preferences
ja: あなたのプリファレンスへの書き込みを許可

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
ja: 選択してJOSMにあなたのサーバープリファレンスに書き込む権限を付与

en: Allow modifications of notes
ja: メモの編集を許可

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
ja: 選択するとJOSMにあなたに代わってメモを変更する権限を与えます

en: Testing OAuth Access Token
ja: OAuthアクセストークンをテスト中

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
ja: アクセストークンキー''{0}''でのユーザー詳細情報の取得が拒否されました。

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
ja: アクセストークンキー''{0}''にはユーザー詳細情報の参照権限がありません。

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
ja: <html>アクセストークン ''{0}'' を使用して ''{1}'' のOSMサーバーへの<br>アクセスに成功しました。<br>あなたはユーザー ''{2}'' として ID ''{3}'' でOSMサーバーにアクセスしています。</html>

en: Success
ja: 成功

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
ja: <html>OSMサーバー ''{0}'' にアクセストークン ''{1}'' を使用してアクセスできませんでした。<br>サーバーはアクセストークンが認証されていないとして拒否しました。<br>個のトークンを使用してこのサーバー上の保護されたリソースにアクセスすることはできません。</html>

en: Test failed
ja: テストが失敗しました

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
ja: <html>アクセストークン ''{1}'' はOSMサーバー ''{0}'' に認識されています。<br>しかし、このトークンによってユーザーの詳細情報の受け取りに失敗しました。<br>しかしながら、このトークンに与えられている権限に依って、データをアップロードしたり、GPSトレースをアップロードしたり、その他の保護されたリソースにアクセスしたりすることはできます。</html>

en: Token allows restricted access
ja: トークンは制限されたアクセスを許可します

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
ja: <html>OSMサーバー''{0}''から現在のユーザーについての情報の参照に失敗しました。<br>これはおそらくテスト済みアクセストークンによる問題というより、<br>サーバー構成の問題です。注意してサーバー<br>URL とあなたのインターネット接続をチェックしてください。</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
ja: <html>トークン''{1}''でOSMサーバー''{0}''に接続できませんでした。<br>おそらくトークンが無効です。</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
ja: <html>テスト失敗。サーバーから内部エラーの応答がありました。<br>JOSMはトークンが正しいかどうか判断できませんでした。しばらく経ってからやり直してください。</html>

en: Retrieving user info...
ja: ユーザー情報を参照中...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
ja: プリファレンスダイアログを閉じてプリファレンスの更新を破棄

en: Save the preferences and close the dialog
ja: プリファレンスを保存してダイアログを閉じる

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
ja: 設定を有効にするにはJOSMを再起動する必要があります。

en: Would you like to restart now?
ja: すぐに再起動しますか？

en: Download plugins
ja: プラグインをダウンロード

en: Icon paths:
ja: アイコンのパス:

en: Name (optional):
ja: スタイル名(オプション):

en: URL / File:
ja: URL / ファイル名:

en: active
ja: 有効

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
ja: 地図描画スタイルファイル(*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
ja: プリセット定義ファイル(*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
ja: タグチェッカールール(*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
ja: ソースエントリを編集:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
ja: 項目 ''{0}'' はJOSMバージョン{1}以上でなければ使用できません(現在は{2})。

en: Continue anyway
ja: 強制的に続行

en: Cancel and return to the previous dialog
ja: キャンセルして前のダイアログに戻る

en: Ignore warning and install style anyway
ja: 警告を無視して強制的にスタイルをインストールする

en: Some entries have unmet dependencies:
ja: いくつかの項目が不完全な依存関係を持っています:

en: Reset
ja: リセット

en: Reset to default
ja: デフォルトに戻す

en: Add a new icon path
ja: 新しいアイコンパスを追加

en: Remove the selected icon paths
ja: 選択されたアイコンパスを削除

en: Edit the selected icon path
ja: 選択されたアイコンパスを編集

en: External resource entry: Active
ja: 外部リソースエントリ: 有効

en: External resource entry: Inactive
ja: 外部リソースエントリ: 無効

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Icon
ja: アイコン

en: Remove from toolbar
ja: ツールバーから削除

en: Configure toolbar
ja: ツールバーを設定

en: Edit shortcut
ja: ショートカットの編集

en: Do not hide toolbar and menu
ja: ツールバーとメニューを非表示にしない

en: Actions
ja: アクション

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Customize the elements on the toolbar.
ja: ツールバーの要素をカスタマイズ

en: Separator
ja: 区切り

en: Available
ja: 利用可能

en: Action parameters
ja: アクションパラメータ

en: Parameter name
ja: パラメータ名

en: Parameter value
ja: パラメータ値

en: Toolbar action without name: {0}
ja: 名前のないツールバーのアクション: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
ja: 異常なツールバーの値: {0}

en: Registered toolbar action without name: {0}
ja: 名前のない登録済みのツールバーのアクション: {0}

en: Toolbar: {0}
ja: ツールバー: {0}

en: add entry
ja: エントリを追加

en: Remove the selected entry
ja: 選択したエントリを削除します

en: Key: {0}
ja: キー: {0}

en: Reset preferences
ja: 設定値を初期化

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
ja: 全ての設定値をデフォルト値に戻そうとしています<br />プラグイン、画像、フィルター、ツールバーボタン、キーボードなどの全ての設定が削除されます。<br />本当に実行しますか？

en: Advanced Preferences
ja: 高度な設定

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
ja: 直接の設定項目です。注意して利用してください！

en: Read from file
ja: ファイルから読み込み

en: Export selected items
ja: 選択された項目をエクスポート

en: JOSM custom settings files (*.xml)
ja: JOSMカスタム設定ファイル(*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
ja: デフォルトの値になっていないキーを選択してください

en: Export preferences keys to JOSM customization file
ja: 設定キーをJOSMカスタマイズファイルにエクスポート

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
ja: このファイルをインポートするにあたって、設定リストに対して何をしますか？

en: Append preferences from file to existing values
ja: ファイルの設定値を既存の値に追加

en: Replace existing values
ja: 既存の値を置換

en: Open JOSM customization file
ja: JOSMカスタマイズファイルを開く

en: Import log
ja: ログのインポート

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
ja: <html>ファイルインポートの概要です。<br/>設定ダイアログの［キャンセル］を押すと、設定の変更を拒否できます。<br/>設定によってはJOSMを再起動する必要がある場合があります。</html>

en: shortcut
ja: ショートカット

en: color
ja: 色

en: toolbar
ja: ツールバー

en: imagery
ja: 画像

en: Load profile
ja: プロファイルを開く

en: Save {0} profile
ja: {0}のプロファイルを保存

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
ja: このグループに関する設定項目はすべてデフォルトですので、保存する必要はありません

en: Choose profile file
ja: プロファイルのファイルを選択してください

en: Change list setting
ja: リストの設定を変更

en: Change list of lists setting
ja: リストの一覧の設定を変更

en: Change list of maps setting
ja: 地図の一覧の設定を変更

en: Entry {0}
ja: エントリ {0}

en: Select Setting Type:
ja: 設定タイプを選択してください

en: Simple
ja: シンプル

en: List
ja: リスト

en: List of lists
ja: リストの一覧

en: List of maps
ja: 地図の一覧

en: Add setting
ja: 設定を追加

en: Advanced Background: Changed
ja: 高度な設定の背景色: 変更済み

en: Advanced Background: NonDefault
ja: 高度な設定の背景色: 初期値ではない

en: Current value is default.
ja: 現在の値は既定値です。

en: Default value is ''{0}''.
ja: ''{0}'' は既定値です。

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
ja: 既定値が現在は不明です(設定が使われたことがありません)。

en: Change string setting
ja: 文字列の設定を変更

en: Value:
ja: 値:

en: Audio
ja: 音声

en: Settings for the audio player and audio markers.
ja: オーディオプレイヤーと音声マークの設定

en: Display the Audio menu.
ja: オーディオメニューの表示

en: Label audio (and image and web) markers.
ja: 音声(画像やウェブ)マーカーにラベルをつける

en: Display live audio trace.
ja: ライブ音声トレースの表示

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
ja: 有効なタイムスタンプによる明示的なウェイポイント

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
ja: トラック位置から時間推定による明示的なウェイポイント

en: Named trackpoints.
ja: 名前付き測位点

en: Modified times (time stamps) of audio files.
ja: 音声ファイルの更新時刻(タイムスタンプ)

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
ja: トラック開始(有効なマーカーがないときには常に行う)

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
ja: メインメニューバーでのオーディオメニューの表示・非表示の切り替え

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
ja: 現在再生されているオーディオが記録された場所と同期して、その点を示すアイコンを動かして表示する。

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
ja: ボタンアイコンと同様、オーディオ(と画像やWeb)のマーカーに対してテキストのラベルを付与する。

en: When importing audio, make markers from...
ja: オーディオをインポート時、次からマーカーを作成...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
ja: オーディオをインポートする際に、GPXレイヤーのウェイポイントとして扱う

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
ja: 測位点(ウェイポイントとして明示されているものを除く)から自動的にオーディオマーカーを作成し、名前と説明を付加する。

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
ja: インポートされたそれぞれのオーディオWAVファイルが変更された時間に対応したトラックの位置にオーディオマーカーを作成してください。

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
ja: 対応するボタンを押したときに何秒分進む・戻るのか。

en: Forward/back time (seconds)
ja: 時刻を進める/戻す(秒)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
ja: 早回しの時に何倍速にするのか。

en: Fast forward multiplier
ja: 高速再生の倍率

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
ja: 再生を、指定した秒数前の(マイナスの場合は秒数後の)オーディオトラック位置から開始する。

en: Lead-in time (seconds)
ja: Lead-in 時間(秒)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
ja: 音声録音の残り時間と実際の残り時間の割合

en: Voice recorder calibration
ja: ボイスレコーダの調整

en: Colors
ja: 色

en: Change colors used in program dialogs and in map paint styles.
ja: プログラムのダイアログと地図の描画スタイルで使われる色を設定します。

en: Paint style {0}: {1}
ja: 描画スタイル {0}:{1}

en: Choose
ja: 選択

en: Choose a color for {0}
ja: {0}の色を選択

en: Set all to default
ja: 全てを既定値に設定

en: Colors used by different objects in JOSM.
ja: JOSMの異なるオブジェクトが使う配色

[ctx: gui]
en: Display
ja: 表示

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
ja: プログラム全体の見た目に影響する各種設定

en: Draw Direction Arrows
ja: ウェイの向きを矢印で表示

en: Only on the head of a way.
ja: ウェイの開始のみ

en: Draw oneway arrows.
ja: 一方通行の向きを矢印で表示

en: Draw segment order numbers
ja: 区間番号を表示する

en: Draw segment order numbers on selected way
ja: 選択されたウェイの区間番号を表示する

en: Draw virtual nodes in select mode
ja: 選択モードで仮想ノードを表示する

en: Draw inactive layers in other color
ja: 非アクティブなレイヤーを別の色で表示する

en: Display discardable keys
ja: 削除されるキーを表示

en: Use auto filters
ja: 自動フィルタを使用

en: Rule
ja: ルール

en: Highlight target ways and nodes
ja: 選択中のウェイやノードを強調表示

en: Draw rubber-band helper line
ja: マウスアイコンへの補助線を描画

en: Smooth map graphics (antialiasing)
ja: 地図画像をスムース処理(アンチエイリアス)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
ja: ワイヤーフレームモードで地図の図形を滑らかにする(アンチエイリアス)

en: Draw only outlines of areas
ja: エリアの輪郭だけを描く

en: Hide labels while dragging the map
ja: 地図をドラッグしている間ラベルを隠す

en: OSM Data
ja: OSMデータ

en: Settings that control the drawing of OSM data.
ja: OSMデータの表示を設定します。

en: Draw direction hints for way segments.
ja: ウェイ区間に方向のヒントを描く。

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
ja: 一方通行や他の方向を意識する機能の方向に矢印を描画

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
ja: ウェイ内の全区間で順序番号を表示する。

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
ja: サーバーから読み出したデータの境界を描く。

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
ja: ウェイの修正が容易になるように、選択モードで仮想のノードを表示します。

en: Draw the inactive data layers in a different color.
ja: 操作対象とするレイヤー以外のレイヤーを別の色で表示します。

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
ja: 見た目をスムースにするため、マップ表示にアンチエイリアス処理をかける。

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
ja: ワイヤーフレームモードのマップをアンチエイリアスで描画し、滑らかに見えるようにします。

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
ja: このオプションは、選択されたスタイルの設定を無視して、エリアの塗りつぶしを停止させます。

en: This option hides the textual labels of OSM objects while dragging the map.
ja: このオプションは、マップをドラッグしている間、OSMオブジェクトのテキストラベルを非表示にします。

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
ja: ポイントに対して無意味だとして暗黙に削除される予定のキーを表示します。

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
ja: 定義済みタグの数値を自動的にフィルタリングするための表示ボタン

en: Options that affect drawing performance
ja: 描画パフォーマンス関連オプション

en: Segment drawing options
ja: 区間の描画オプション

en: Select and draw mode options
ja: 選択して描画モードのオプション

en: Other options
ja: その他のオプション

en: GPS Points
ja: GPSポイント

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
ja: GPSデータの表示を設定します。

en: Auto
ja: 自動

[ctx: gpx_field]
en: Name
ja: 名前

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
ja: 説明

en: Everything
ja: 全て

en: Name or offset
ja: オフセットの名前

en: Custom
ja: カスタム

en: Use global settings
ja: 全体設定を使用する

en: All
ja: 全て

en: Local files
ja: ローカルファイル

en: Force lines if no segments imported
ja: 区間がインポートされていなくても線を引く

en: Draw large GPS points
ja: GPS測位点を大きく描画

en: Draw a circle from HDOP value
ja: HDOPの値をもとに円を描く

en: Velocity (red = slow, green = fast)
ja: 速度(赤=遅い、緑=速い)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
ja: 方向 (赤=西、黄=北、緑=東、青=南)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
ja: 位置精度低下率(赤=高い、緑=低い、可能な場合)

en: Track date
ja: 記録日

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
ja: ヒートマップ   （暗：少数、明：多数）

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
ja: 単色 (レイヤーマネージャーでカスタマイズできます)

en: Car
ja: 自動車

en: Bicycle
ja: 自転車

en: Foot
ja: 徒歩

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
ja: 信号機

[ctx: Heat map]
en: Wood
ja: 自然林

[ctx: Heat map]
en: Heat
ja: ヒート

en: Use points instead of lines for heat map
ja: ヒートマップを線ではなく点で表示

en: Create markers when reading GPX
ja: GPXを読み込んだときにマーカーを作成

en: Fast drawing (looks uglier)
ja: 高速表示(若干汚い)

en: Dynamic color range based on data limits
ja: データの範囲に応じて色の範囲を調整

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
ja: GPXグラフィックを滑らかにする(アンチエイリアス)

en: Draw with Opacity (alpha blending)
ja: 透明度（アルファ合成）を使って描画

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
ja: GPXレイヤーを開いたときに、自動的にウェイポイントからマーカーレイヤーを作成します。

en: Draw lines between raw GPS points
ja: GPS測位点間に線を描画

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
ja: ローカルファイルで線を描画する最大長(m)です。''-1''にすると全ての線を描きます。

en: Maximum length for local files (meters)
ja: ローカルファイルでの最大長(m)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
ja: 線を描画する最大長(m)です。''-1''にすると全ての線を描きます。

en: Maximum length (meters)
ja: 最大長(m)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
ja: インポートしたデータが線の情報を有していないときに、強制的に線を引く。

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
ja: GPSの点をつないで、方向の矢印付きの線を引く。

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
ja: 数式演算ではなく、テーブル検索によって矢印の方向を決める。

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
ja: これより短いウェイでは方向の矢印を描画しない。

en: Minimum distance (pixels)
ja: 最小距離(ピクセル)

en: Draw larger dots for the GPS points.
ja: GPSポイントに大きなドットを表示する

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
ja: GPXの線を描画する太さ(0でデフォルト)

en: Drawing width of GPX lines
ja: GPXの線を描画する太さ

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
ja: GPXの線をアンチエイリアスで描画し、滑らかに見えるようにします。

en: All points and track segments will have their own color. Can be customized in Layer Manager.
ja: すべての点とトラック区間が独自の色を持ちます。レイヤーマネージャーでカスタマイズできます。

en: Colors points and track segments by velocity.
ja: 速度により点とトラック区間を色分けします。

en: Colors points and track segments by direction.
ja: 点や区間を方向で色分けします。

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
ja: 点や区間を測定誤差(HDOP)で色分けします。測定機器で情報を記録する必要があります。

en: Colors points and track segments by its timestamp.
ja: 点や区間を測定時刻で色分けします。

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
ja: 平均速度の違いによって、配色の仕方を調整するようにします。

en: Selects the color schema for heat map.
ja: ヒートマップの配色を選択

en: Track and Point Coloring
ja: トラックと点の配色

en: Lower limit of visibility
ja: 表示の下限

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
ja: このしきい値を超えるGPXトレースをすべて描画します。

en: Colors points and track segments by data limits.
ja: 点や区間をデータの範囲で色分けする。

en: Waypoint labelling
ja: ウェイポイントラベル付け

en: Audio waypoint labelling
ja: 音声ウェイポイントのラベル付け

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
ja: 不正なウェイポイントのラベルパターンです: {0}

en: Incorrect pattern
ja: 不正なパターン

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
ja: 不正な音声ウェイポイントのラベルパターンです: {0}

en: Show splash screen at startup
ja: 起動時にスプラッシュ画面を表示

en: Show user name in title
ja: タイトルバーにユーザ名を表示

en: Show object ID in selection lists
ja: 選択リストにオブジェクトIDを表示

en: Show object version in selection lists
ja: 選択リストにオブジェクトのバージョンを表示

en: Show node coordinates in selection lists
ja: 選択リストにノードの座標を表示する

en: Show localized name in selection lists
ja: 選択リストにローカライズされた名前を表示

en: Modeless working (Potlatch style)
ja: モードなし作業(Potlatchスタイル)

en: Preview object properties on mouse hover
ja: マウス ポインターをオブジェクト上に合わせたときにプロパティを表示

en: Prefer showing information for selected objects
ja: 選択したオブジェクトがあれば優先して表示

en: Dynamic buttons in side menus
ja: サイドメニュー内でボタンを動的に表示

en: Display ISO dates
ja: ISO日付で表示

en: Remember dialog geometries
ja: ダイアログのジオメトリを記憶する

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
ja: ネイティブのファイル選択を使用(より良いが、ファイルフィルターに対応しない)

en: Reverse zoom with mouse wheel
ja: マウスホイールでのズームを反転

en: Look and Feel
ja: ルック＆フィール

en: Show localized name in selection lists, if available
ja: 選択リストにできるだけローカライズした名前を表示

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
ja: モード切替が不要(potlatchスタイルの作業方法)

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
ja: 画面右端のメニュー内のボタンを、マウスが枠内に入った時のみ表示

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
ja: {0}に基づいて日付をフォーマットします。本日の日付は{2}ではなく{1}と表示されます

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
ja: よりネイティブのものに近い動きをするファイル選択ダイアログを使用します。外見はより良いですが、ファイルフィルタなどいくつかの機能に対応していません

en: Zoom steps to get double scale
ja: ズーム比率を倍にするためのステップ数

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
ja: 値を大きくすると、多くのステップが必要になり、1ステップの縮尺の変化が小さくなります。

en: Language
ja: 言語

en: Change the language of JOSM.
ja: JSOMの言語を変更します。

en: Default (Auto determined)
ja: 既定(自動判定)

en: Add Imagery URL
ja: 画像URLを追加

en: Is layer properly georeferenced?
ja: レイヤーに正しい位置情報が設定されていますか？

en: seconds
ja: 秒

en: minutes
ja: 分

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Minimum cache expiry:
ja: キャッシュの最小有効期間

en: Set custom HTTP headers (if needed):
ja: カスタムHTTPヘッダを設定 (必要な場合):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
ja: {0} このサービスを使うための権限を OSM が持っているかを確認します。

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
ja: {0}はタイルのズームレベルに置き換えらます。次のようにも指定できます。<br>ズームレベルのオフセット: {1}や{2}<br>逆のズームレベル: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
ja: {0}はタイルのX座標に置き換えられます

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
ja: {0}はタイルのY座標に置き換えられます

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
ja: {0}はコンマで区切られたリスト(例: {1})の中から選択されたものに置き換えられます

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
ja: {0} 最大ズームを入力 (任意)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
ja: {0} 生成された {1} URL を編集 (optional)

en: {0} Enter name for this layer
ja: {0} このレイヤーの名前を入力してください

en: {0} Enter URL
ja: {0} URLを入力

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
ja: {0}は{1}(Yahoo形式のY座標)に置き換えられます

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
ja: {0}は{1}(OSGeoタイルマップサービス仕様の形式のY座標)に置き換えられます

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
ja: WMSの端点のみを格納し、使用時にレイヤーを選択

en: Use selected layers as default
ja: 選択したレイヤーをデフォルトとして使用

en: Show bounds
ja: 境界を表示

en: {0} Get layers
ja: {0} レイヤーを取得します

en: {0} Select layers
ja: {0} レイヤーを選択

en: {0} Select image format
ja: {0} 画像のフォーマットを選択してください

en: Show Bounds
ja: 境界を表示

en: No bounding box was found for this layer.
ja: このレイヤーに囲み枠が見つかりませんでした。

en: Tile cache directory:
ja: タイルキャッシュの保存フォルダ:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
ja: ディスクキャッシュの最大サイズ（画像あたり、MB）:

en: {0} cache, total cache size: {1}
ja: {0}のキャッシュ、総キャッシュサイズ: {1}

en: Cache name
ja: キャッシュ名

en: Object Count
ja: オブジェクト数

en: Soft
ja: 弱

en: Strong
ja: 強

en: Sharpen (requires layer re-add):
ja: 鮮鋭化(レイヤーの再追加が必要):

en: Tiles zoom offset:
ja: タイルズームオフセット:

en: Header name
ja: ヘッダ名

en: Header value
ja: 値

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
ja: 画像メニューに表示する画像レイヤーの一覧を変更

en: Common Settings
ja: 共通設定

en: WMS Settings
ja: WMS設定

en: TMS Settings
ja: TMS設定

en: Imagery providers
ja: 画像プロバイダー

en: Offset bookmarks
ja: オフセットのブックマーク

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Please select the row to delete.
ja: 削除する行を選択してください。

en: Layer
ja: レイヤー

en: Easting
ja: 横座標値

en: Northing
ja: 縦座標値

en: Imagery Background: Default
ja: 画像の背景: デフォルト

en: Available default entries:
ja: 利用可能な項目:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
ja: 新しい既定の項目は <a href="{0}">Wiki</a> から追加できます。

en: Selected entries:
ja: 選択済みの項目:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
ja: URLを入力して新しい{0}を追加

en: Remove entry
ja: 項目を削除

en: Please select at least one row to copy.
ja: コピーする行を1つ以上選んでください。

en: Menu Name
ja: メニューの名前

en: Imagery URL
ja: 画像のURL

en: Menu Name (Default)
ja: メニュー名(既定値)

en: Imagery URL (Default)
ja: 画像URL(既定値)

en: EULA license URL not available: {0}
ja: EULAライセンスURLが使えません:{0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
ja: EULAライセンスに対する不正なURL: {0}

en: Auto zoom by default:
ja: 自動ズームをデフォルト有効にする:

en: Autoload tiles by default:
ja: 自動タイル読み込みをデフォルト有効にする:

en: Min. zoom level:
ja: 最小のズームレベル;

en: Max. zoom level:
ja: 最大zoom level:

en: Add to slippymap chooser:
ja: スリッピーマップに追加:

en: Maximum concurrent downloads:
ja: 最大同時ダウンロード数:

en: Maximum concurrent downloads per host:
ja: ホストあたりの最大ダウンロード数:

en: Simultaneous connections:
ja: 同時接続数:

en: Tile size:
ja: タイルの大きさ:

en: File backup
ja: ファイルバックアップ

en: Configure whether to create backup files
ja: バックアップファイルを作成するかどうか設定する

en: Auto save enabled
ja: 自動保存を有効にする

en: Auto save interval (seconds)
ja: 自動保存間隔(秒)

en: Default value: {0}
ja: 既定値: {0}

en: Auto saved files per layer
ja: レイヤーあたりの自動保存ファイル数

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
ja: <i>(自動保存機能は変更されたデータレイヤーを一定間隔で保存します。 バックアップはJOSMのpreferenceフォルダに保存されます。 クラッシュが起こった場合、JOSMは次の起動時に未保存の変更の回復を試みます。)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
ja: データレイヤー保存時にバックアップファイルを保存

en: When saving, keep backup files ending with a ~
ja: 保存時にバックアップファイルをファイル名の末尾に ~ を付加して保存しておく

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
ja: <i>(JOSM はデータレイヤーを保存する際にバックアップファイルを保存できます。 ファイル名の末尾に ''~'' を付加して同じフォルダに保存します。)</i>

en: Notification at each save
ja: 保存するごとに通知

en: When saving, display a small notification
ja: 保存するとき、小さい通知を表示します

en: Enable built-in icon defaults
ja: ビルトインアイコンのデフォルトを有効化

en: Available styles:
ja: 利用可能なスタイル:

en: Active styles:
ja: 有効なスタイル:

en: Add a new style by entering filename or URL
ja: ファイル名かURLを入力して新しいスタイルを追加

en: New style entry:
ja: 新しいスタイル項目:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
ja: 有効なスタイルのリストから選択したスタイルを削除

en: Edit the filename or URL for the selected active style
ja: ファイル名または選択した有効なスタイルのURLを編集

en: Add the selected available styles to the list of active styles
ja: 選択したスタイルを有効なスタイルに追加する

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
ja: ''{0}'' から有効なスタイルの一覧を再読み込み

en: Loading style sources from ''{0}''
ja: ''{0}'' からスタイルソースをロード中

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
ja: <html>''{0}''からのスタイルソースのダウンロードに<br>失敗。<br><br>詳細(未翻訳):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
ja: 警告: スタイルリスト ''{0}'' 中に不正な形式のエントリ。入力値 ''{1}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
ja: タグ付けプリセットのソース {0} を読み込めません。

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
ja: タグ付けプリセットソースを読み込めません: {0}
    そのままにしますか？

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
ja: <html>タグ付けプリセットのソース {0} を読み込みましたがエラーが含まれています。 本当にこれを使いますか？<br><br><table width=600>エラー: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
ja: <html>タグ付けプリセットソースをパースできません: {0}。本当にこれを使用しますか？<br><br><table width=400>エラーコード: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
ja: <html>タグ付けプリセットソース {0} はロードできますが、エラーがあります。これを本当に使用しますか？<br><br><table width=600>エラーコード: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
ja: <html>タグ付けプリセットソース: {0}をパースできません。本当にこれを使用しますか？<br><br><table width=600>エラーコード: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
ja: タグ付けプリセット

en: Run data validator on user input
ja: ユーザが入力する際に妥当性検査を行う

en: Sort presets menu alphabetically
ja: プリセットメニューをアルファベット順に並べ替え

en: Available presets:
ja: 利用可能なプリセット:

en: Active presets:
ja: 有効なプリセット:

en: Add a new preset by entering filename or URL
ja: ファイル名かURLを入力して新しいプリセットを追加

en: New preset entry:
ja: 新しいプリセットのエントリ:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
ja: 選択したプリセットをアクティブなプリセットの一覧から削除

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
ja: 選択したアクティブなプリセットのファイル名かURLを編集

en: Add the selected available presets to the list of active presets
ja: 選択した利用可能なプリセットをアクティブなプリセットの一覧に追加

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
ja: 利用可能なプリセットの一覧を ''{0}'' から再読み込み

en: Loading preset sources from ''{0}''
ja: プリセットのソースを ''{0}'' から読み込み中

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
ja: <html>''{0}'' からの<br>プリセットソース 一覧の読み込みに失敗しました。<br><br>詳細情報(未翻訳):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
ja: 警告: プリセット一覧 ''{0}'' の項目の書式が不正です。 ''{1}'' になっています。

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
ja[0]: {0}プラグインは次の{1}件のプラグインから必要とされています。

en: Plugin bundled with JOSM
ja: JOSMに付属のプラグイン

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
ja: 利用可能なプラグインのリストをダウンロードして表示するには、<strong>リストのダウンロード</strong>をクリックしてください。

en: {0}: Version {1} (local: {2})
ja: {0}: バージョン {1} (ローカル: {2})

en:  (requires: {0})
ja:  ({0}が必要)

en: Configure available plugins.
ja: 利用可能なプラグインの設定です。

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
ja[0]: 次の{0}件のプラグインのダウンロードに<strong>成功</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
ja[0]: 次の{0}件のプラグインのダウンロードに<strong>失敗</strong>:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
ja: <br>エラーメッセージ(未訳): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
ja: ダウンロードしたプラグインを有効にするにはJOSMを再起動してください。

en: Update plugins
ja: プラグインを更新

[ctx: plugins]
en: All
ja: 全て

[ctx: plugins]
en: Installed
ja: インストール済

[ctx: plugins]
en: Available
ja: 利用可能

en: Plugin update policy
ja: プラグイン更新ポリシー

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
ja: 新しいプラグインのサイトを受け入れてダイアログを閉じる

en: Configure Plugin Sites
ja: プラグインサイトを設定

en: Download list
ja: リストのダウンロード

en: Download the list of available plugins
ja: 利用可能なプラグインの一覧をダウンロード

en: Update the selected plugins
ja: 選択したプラグインを更新

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
ja: インストール済みのプラグインは全て最新です。JOSMはこれ以上新しいバージョンをダウンロードする必要はありません。

en: Plugins up to date
ja: 最新のプラグイン

en: Configure sites...
ja: サイトを構成...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
ja: プラグインダウンロード元のサイトのリストを構成

en: Load from list...
ja: 一覧からロード...

en: Load plugins from a list of plugins
ja: プラグインのリストからプラグインを読み込む

en: Disable all other plugins
ja: それ以外のプラグインをすべて無効にする

en: Enter a list of plugins you want to download.
ja: ダウンロードしたいプラグインの一覧を入力してください。

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
ja: プラグインIDを1行に1つずつ記入してください。バージョン情報は無視されます。

en: You can copy+paste the list of a status report here.
ja: ここに動作ログの一覧をコピー＆ペーストできます。

en: Load plugins from list
ja: 一覧からプラグインをロード

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
ja: 以下のプラグインが見つかりませんでした。このまま続けますか？

en: Add JOSM Plugin description URL.
ja: JOSMプラグイン情報のURLを追加します。

en: Enter URL
ja: URLを入力

en: Please select an entry.
ja: エントリーを選択してください。

en: Edit JOSM Plugin description URL.
ja: JOSMプラグイン情報のURLを編集します。

en: JOSM Plugin description URL
ja: JOSMプラグイン説明URL

en: Update interval (in days):
ja: 更新周期(日数):

en: Ask before updating
ja: 更新の前に問合せる

en: Always update without asking
ja: 問い合わせなしに常時更新

en: Never update
ja: 更新しない

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
ja: JOSM 自身の更新後の再起動で、有効なプラグインを自動更新するかどうかを選択して下さい。

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
ja: 一定期間後に有効なプラグインをJOSMに更新させるかどうかを選択してください。

en: By Code (EPSG)
ja: EPSG番号で指定

en: Projection code
ja: 投影法コード

en: Projection name
ja: 投影法の名前

en: Invalid projection configuration: {0}
ja: 投影法の設定が無効です: {0}

en: Projection configuration is valid.
ja: 投影法の設定は有効です。

en: Validate
ja: 検証

en: Parameter information...
ja: パラメーターの情報...

en: Parameter information
ja: パラメーターの情報

en: Supported values:
ja: 指定できる値:

en: Projection parameters
ja: 投影法のパラメーター

en: False easting and false northing
ja: 負の東経と負の北緯

en: Central meridian
ja: 本初子午線

en: Scaling factor
ja: 拡大係数

en: Ellipsoid name
ja: 準拠楕円体名

en: Ellipsoid parameters
ja: 準拠楕円体のパラメーター

en: Datum name
ja: 測地系名

en: 3 or 7 term datum transform parameters
ja: 3または7で測地系変換パラメーターを指定

en: NTv2 grid file
ja: NTv2グリッドファイル

en: Built-in:
ja: 内蔵:

en: Projection bounds (in degrees)
ja: 投影範囲(角度)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
ja: WMSリクエストにSRS=...パラメーターを設定

en: GK Zone
ja: ゾーン番号

en: {0} ({1} to {2} degrees)
ja: {0} ({1}～{2}度)

en: WGS84 Geographic
ja: WGS84測地系

en: Map Projection
ja: 地図投影法

en: Projection method
ja: 投影法

en: Set as default
ja: 既定値に設定

en: Default projection
ja: 既定の投影法

en: Default projection has been set to ''{0}''
ja: 既定の投影法は ''{0}'' に設定されています

en: Display coordinates as
ja: 座標を表示する単位

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
ja: {0}投影法を有効化できませんでした。メルカトル図法を使います。

en: PUWG 1992 (Poland)
ja: PUWG 1992 (ポーランド)

en: UTM Geodesic system
ja: UTM測地システム

en: North
ja: 北緯

en: South
ja: 南

en: Hemisphere
ja: 半球

en: Remote Control
ja: リモート制御

en: Settings for the remote control feature.
ja: リモート制御機能の設定です。

en: Confirm all Remote Control actions manually
ja: すべてのリモート制御の指示を手動で確認

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
ja: JOSMを他のアプリケーション(例えばウェブブラウザー)から制御できるようにします。

en: JOSM will always listen at <b>port {0}</b> (http) on localhost.<br>This port is not configurable because it is referenced by external applications talking to JOSM.
ja: JOSMはlocalhostの<b>ポート{0}</b> (http) を常時リッスンしています。<br>このポートは、JOSMと通信する外部アプリケーションからも参照されているため、設定で変更することはできません。

en: Enable remote control
ja: リモート制御を有効

en: Permitted actions:
ja: 許可するアクション:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
ja: OSM API URL ''{0}'' をテスト中

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
ja: <html>''{0}'' は正しいOSM API URLではありません。<br>スペルをチェックして再確認してください。</html>

en: Invalid API URL
ja: 不正なAPI URL

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
ja: <html>OSMのAPIサーバー認証用URL ''{0}'' の作成に失敗。<br>''{1}'' のスペルをチェックして、再度認証してください。</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
ja: <html>''{0}'' への接続に失敗。<br> ''{1}'' のスペルとインターネット接続をチェックして再認証してください。</html>

en: Connection to API failed
ja: APIへの接続に失敗

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
ja: <html>OSM API サーバー ''{1}'' から変更セットの一覧の受信に失敗しました。<br>サーバーが200の代わりに{0}の応答コードを返しました。<br>''{1}'' の綴りを確認し、再試行してください。</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
ja: <html>''{0}''のOSM APIサーバーが正しいレスポンスを返しませんでした。<br>''{0}'' がOSM APIサーバーでないように見えます。<br>''{0}''の綴りをチェックして、再度検証してみてください。</html>

en: Use Basic Authentication
ja: Basic認証を使用する

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
ja: OSMのユーザー名とパスワードをHTTPのBasic認証で利用する場合

en: OSM username:
ja: OSM ユーザー名:

en: OSM password:
ja: OSM パスワード:

en: Please enter your OSM password
ja: あなたのOSMパスワードを入力してください

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
ja: 認証マネージャーからOSM証明書の受け取りに失敗しました。

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
ja: OSM証明書の認証マネージャーへの保存に失敗しました。

en: Periodically check for new messages
ja: 定期的に新しいメッセージを確認

en: Check interval (minutes):
ja: 確認間隔(分):

en: Max age for closed notes (days):
ja: メモを閉じる最大日数:

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
ja: メモが終了してからダウンロードされなくなるまでの日数を指定します。

en: Display Advanced OAuth Parameters
ja: 高度なOAuthパラメータを表示

en: Save to preferences
ja: プリファレンスに保存

en: Use OAuth for all requests to {0}
ja: {0} への全てのリクエストにOAuthを使用

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
ja: OAuthを使用しているOSMサーバーへのアクセス権を持ったアクセストークンがまだありません。最初に認証を受けてください。

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
ja: OAuthを使用しているOSMサーバーへのアクセス権を持ったアクセストークンが既にあります。

en: New Access Token
ja: 新しいアクセストークン

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
ja: OAuth認証手続きを進めて新しいアクセストークンを作成するにはクリックしてください

en: Click test access to the OSM server with the current access token
ja: 現在のアクセストークンでOSMサーバーにアクセスできるかをテストするにはクリックしてください

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
ja: <html>デフォルトOSM サーバーURLを使用 (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
ja: API URLをテスト

en: The API URL is valid.
ja: API URLは適切です。

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
ja: 検証に失敗。API URLが不適切なようです。

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
ja: OSM API URL must not be empty. OSM API URLを入力してください。

en: The current value is not a valid URL
ja: 現在の値は正しいURLではありません

en: Please enter the OSM API URL.
ja: OSM API URLを入力してください。

en: Use Overpass server for object downloads
ja: オブジェクトのダウンロードに Overpass サーバーを使用

en: Overpass server:
ja: Overpass サーバー:

en: Configure whether to use a proxy server
ja: プロクシサーバーを使用するかどうか構成を決める

en: Host:
ja: ホスト:

[ctx: server]
en: Port:
ja: ポート:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
ja: 使用するプロキシサーバーに必要なときは、ユーザー名とパスワードを入力してください。

en: No proxy
ja: プロキシなし

en: Use standard system settings
ja: 標準のシステム設定を使用

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
ja: 標準のシステム設定を使用(無効、変更できるようにするには <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt>で起動してください)

en: Manually configure a HTTP proxy
ja: 手動でHTTPプロキシを設定

en: Use a SOCKS proxy
ja: SOCKSプロキシを使用

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
ja: JOSMはシステム設定からプロキシを使用するように設定されていますが、JVMがそれを受け付けるように設定されていません。設定を''プロキシなし''にリセットします

en: Connection Settings for the OSM server.
ja: OSMサーバーへの接続設定

en: Please enter your OSM user name
ja: あなたのOSMユーザー名を入力してください

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
ja: The user name cannot be empty. あなたのOSMユーザー名を入力してください

en: Action
ja: アクション

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Shortcut Background: User
ja: ショートカット: ユーザーの背景色

en: Shortcut Background: Modified
ja: ショートカット: 変更の背景色

en: Use default
ja: 既定の使用

en: Key:
ja: キー:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
ja: 注意: 実在するキーボードのキーだけを使用してください！

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Changing keyboard shortcuts manually.
ja: キーボードショートカットを手動で変更

en: Data validator
ja: データの妥当性検査

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
ja: ユーザーや編集プログラムによる一般的なエラーをチェックするOSMデータの妥当性検査です。

en: Available rules:
ja: 利用可能なルール:

en: Active rules:
ja: 有効なルール:

en: Add a new rule by entering filename or URL
ja: ファイル名かURLを入力して新しいルールを追加

en: New rule entry:
ja: 新しいルール項目:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
ja: 選択中のルールを利用可能なルールの一覧から削除

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
ja: 選択中の利用可能なルールのファイル名またはURLを編集

en: Add the selected available rules to the list of active rules
ja: 選択中の利用可能なルールを有効なルールの一覧の追加

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
ja: ''{0}''から利用可能なルールの一覧を再取得

en: Loading rule sources from ''{0}''
ja: ''{0}''からルールのソースを読み込み中

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
ja: <html>''{0}''<br>からルールのソースの一覧の読み込みに失敗しました。<br><br>詳細(未翻訳):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
ja: 警告: ルール一覧''{0}''の項目の書式が不正です。''{1}''になっています

en: Tag checker rules
ja: タグチェッカーのルール

en: Choose Tag checker rules to enable
ja: 有効にするタグチェッカールールを選択してください

en: Use ignore list.
ja: 無視リストを使う

en: Use the ignore list to suppress warnings.
ja: 警告を抑制するために、無視するリストを使用する

en: Use error layer.
ja: エラーレイヤーを使う

en: Use the error layer to display problematic elements.
ja: 疑わしい要素を表示するために、エラーレイヤーを使用

en: Show informational level.
ja: 注意レベルを表示

en: Show the informational tests.
ja: 注意レベルの検査結果を表示します。

en: Show informational level on upload.
ja: アップロード時に注意レベルを表示

en: Show the informational tests in the upload check windows.
ja: アップロードチェックウィンドウで、注意レベルの検査を表示します。

en: On demand
ja: 妥当性検査実行時

en: On upload
ja: アップロード時

en: Tests
ja: テスト

en: Choose tests to enable
ja: 有効にするテストを選択してください

en: multiple
ja: 複数個

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
ja[0]: 最大{0}件のオブジェクトから古いキーを削除

en: Delete the selection in the tag table
ja: タグテーブルの選択を削除

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
ja: グループ ''{1}''のプリセット''{0}''を使います

en: Use preset ''{0}''
ja: プリセット ''{0}''を使います

en: Elements of type {0} are supported.
ja: タイプ{0}の要素がサポートされます

en: This preset also sets: {0}
ja: このプリセットはセットされています: {0}

en: Apply Preset
ja: プリセットの適用

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
ja: 何も選択されていないので、プリセット <i>{0}</i> が適用できません。

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
ja: プリセット <i>{0}</i> は適切ではないのため適用できません。

en: Change {0} object | Change {0} objects
ja[0]: {0}件のオブジェクトを変更

en: Nothing selected!
ja: 何も選択されていません！

en: Selection unsuitable!
ja: 選択が適切ではありません！

en: Change Tags
ja: タグの変更

en: Add or remove toolbar button
ja: ツールバーボタンを追加/削除

en: Unknown type: {0}
ja: 不明なタイプ: {0}

en: Preset group {1} / {0}
ja: プリセットグループ {1} / {0}

en: Preset group {0}
ja: プリセットグループ {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
ja: 参照 {0} が定義される前に使用されています

en: Roles cannot appear more than once
ja: ロールは2つ以上つけることはできません

en: Preset role element without parent
ja: 親の無いロール要素をプリセット

en: Preset sub element without parent
ja: 親の無いサブ要素をプリセット

en: Error parsing {0}:
ja: 走査時にエラー: {0}:

en: Search presets
ja: プリセットを検索

en: Search for objects by preset...
ja: プリセットからオブジェクトを検索...

en: Search for objects by their presets.
ja: プリセットからオブジェクトを検索しますｓ。

en: Search for objects by preset
ja: プリセットでオブジェクトを検索

en: Show only applicable to selection
ja: 選択範囲に適用可能なもののみ表示

en: Search in tags
ja: タグ内検索

en: Add toolbar button
ja: ツールバーボタンを追加

en: Preset preferences...
ja: プリセットの設定...

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
ja: クリックすると設定のタグ付けプリセットタブを開きます

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
ja: プリセット "{0}-{1}" のタグ付けが壊れています - ''values_from''で指定されたJavaメソッドが"{2}"の形式ではありません

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
ja: プリセット "{0}-{1}" のタグ付けが壊れています - ''values_from''で指定されたJavaのメソッドから{2}例外({3})が発生しました

en: Detailed information: {0} <> {1}
ja: 詳しい情報: {0} <> {1}

en: <different>
ja: <差異あり>

en: This corresponds to the key ''{0}''
ja: キー "{0}" に対応します

en: More information about this feature
ja: この地物・機能の詳細情報

en: Optional Attributes:
ja: オプションの属性:

en: Edit also …
ja: 関連する他の項目を編集...

en: Sets the key ''{0}'' to the value ''{1}''.
ja: キー ''{0}'' に ''{1}'' を設定します。

en: Clears the key ''{0}''.
ja: キー ''{0}'' を消去します。

en: Unknown requisite: {0}
ja: 不明な必要条件: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
ja: 正規表現の不明な値: {0}

en: Illegal member expression: {0}
ja: メンバーの式が不正です: {0}

en: Available roles
ja: 利用可能なロール

en: role
ja: ロール

en: count
ja: 件数

en: elements
ja: エレメント

en: Select auto-increment of {0} for this field
ja: この欄に{0}の自動インクリメントを選択

en: Cancel auto-increment for this field
ja: この欄の自動インクリメントを取り消し

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
ja: 調整可能な {0} はまだ登録されていませんでした。Cannot set participation in synchronized adjustment.

en: Adjustable {0} not registered yet.
ja: 調整可能な {0} はまだ登録されていませんでした。

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
ja: キーリスナーのいくつかが削除され忘れています。{0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
ja: 一部のキー変更リスナの登録が解除されていません: {0}

en: All files (*.*)
ja: すべてのファイル(*.*)

en: Received error page:
ja: エラーページを受信しました:

en: {0}... [please type its number]
ja: {0}... [番号を入力してください]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
ja: キー ''{0}'' の設定は ''{1}'' を含んでいません。設定からウィンドウ位置を復元できません。

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
ja: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. {2}を取得しました。Cannot restore window geometry from preferences.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
ja: キー ''{0}'' の設定中のフィールド ''{1}'' の解析に失敗しました。例外コード: {2}。設定からウィンドウ位置を復元できません。

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
ja: キー ''{0}'' の設定が存在しません。設定からウィンドウ位置を復元できません。

en: Ignoring malformed geometry: {0}
ja: 不正な形の図形 {0} を無視しました。

en: Min. latitude
ja: Min. 緯度

en: Min. longitude
ja: Min. 経度

en: Max. latitude
ja: 最大緯度

en: Max. longitude
ja: 最大経度

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
ja: www.openstreetmap.org のURL(ここにダウンロードURLを貼り付けて矩形範囲を指定できます)

en: Please select the row to edit.
ja: 編集する行を選択してください。

en: Add a new source to the list.
ja: 新しいソースをリストに追加

en: Edit the selected source.
ja: 選択したソースの編集

en: Delete the selected source from the list.
ja: リストから選択した情報源を削除

en: Enter a search expression
ja: 検索式を入力してください

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
ja: The current value is not a valid OSM ID. 1以上の整数を入力してください。

en: false: the property is explicitly switched off
ja: 偽: プロパティをオフに設定する

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
ja: 偽: プロパティ ''{0}'' をオフに設定する

en: true: the property is explicitly switched on
ja: 真: プロパティをオンに設定する

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
ja: 真: プロパティ ''{0}'' をオンに設定する

en: partial: different selected objects have different values, do not change
ja: 部分：選択されたオブジェクトによって異なる値が設定されており、変更しません

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
ja: 部分：選択されたオブジェクトによって異なる値 ''{0}'' が設定されており、変更しません

en: unset: do not set this property on the selected objects
ja: 非設定: 選択されたオブジェクトにこのプロパティを設定しない

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
ja: 非設定: 選択されたオブジェクトにこのプロパティ ''{0}'' を設定しない

en: Cut
ja: 切り取り

en: Right click = copy to clipboard
ja: 右クリック = クリップボードへコピー

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
ja: 必須の属性 ''{0}'' がありません

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
ja: long 型の必須属性 {0} に不正な値、 ''{1}'' を受け取りました

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
ja: long 型(>=0)の必須属性 {0} に不正な値、 ''{1}'' を受け取りました

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
ja: double型の属性 ''{0}'' の値が不正です。''{1}'' が指定されています。

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
ja: boolean 型の必須属性 {0} に不正な値、 ''{1}'' を受け取りました

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
ja: OsmPrimitiveType 型の必須属性 {0} に不正な値、 ''{1}'' を受け取りました

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
ja: 外部ID ''{0}'' のウェイは外部ID ''{1}'' の存在しないノードを含んでいます。

en: Deleted node {0} is part of way {1}
ja: 削除されたノード {0} はウェイ {1} の一部です

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
ja: 読み込まれたデータから少なくとも1個のノードが欠けているため、ウェイ {0} と {1} 個のノードは不完全です。

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
ja: 外部ID ''{0}'' のリレーションは外部ID ''{1}'' の存在しないプリミティブを参照しています。

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
ja: 削除されたメンバー {0} はリレーション {1} で使われています

en: Prepare OSM data...
ja: OSMデータを準備します...

en: Parsing OSM data...
ja: OSMデータ解析中...

en: Preparing data set...
ja: データセット準備中...

en: Missing required attribute ''{0}''.
ja: 必要な属性 ''{0}'' がありません。

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 属性 ''{0}'' に不正な長い値。入力値: ''{1}''

en: Unsupported version: {0}
ja: サポートされないバージョン: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
ja: 「境界」要素に必要な属性がありません。取得値 : minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''

en: Illegal object with ID=0.
ja: id=0の禁じられたオブジェクトです

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
ja: ID {0} のOSM プリミティブの ''version'' 属性に不正な値。入力値: {1}

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
ja: ID {0} のOSM プリミティブに属性 ''version'' がありません。

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
ja: {0}要素の''version''属性の値{1}を{2}に正規化します。APIバージョンは''{3}''です。

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
ja: Unknown or unsupported API version. {0}を取得しました。

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
ja: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. {0}を取得しました。Resetting to 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
ja: Illegal value for attribute ''changeset''. {0}を取得しました。

en: Missing key or value attribute in tag.
ja: タグ内のキーまたは値属性が見つかりません。

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
ja: ID {0} のノード 属性 "lat" 、 "lon" に不正な値。入力値 ''{1}'' 、 ''{2}'' 。

en: Deleted way {0} contains nodes
ja: 削除されたウェイ {0} にはノードがあります

en: Deleted relation {0} contains members
ja: 削除されたリレーション {0} にはメンバーがあります

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
ja: リレーション {0} のメンバーに属性 ''ref'' がありません

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
ja: リレーション {0} のメンバーの属性 ''ref'' に不正な値。入力値: {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
ja: ref=0の不完全な<member>指定です。

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
ja: リレーション {1} のメンバー {0} に属性 ''type'' がありません

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
ja: リレーション {1} のメンバー {0} の属性 ''type'' が無効です。{2}を取得しました。

en: Downloading points {0} to {1}...
ja: ポイント {0} から {1} をダウンロード中...

en: Contacting OSM Server...
ja: OSMサーバーに接続中...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
ja: リソース ''{0}'' 用の入力ストリームのオープンに失敗しました

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
ja: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. 例外:{1}

en: Cache update for {0}
ja: {0}のキャッシュの更新

en: The requested URL {0} was not found
ja: 要求されたURL {0} が見つかりません

en: Failed to rename file {0} to {1}.
ja: ファイル{0}の名前を{1}に変更できませんでした。

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
ja: {0}のロードに失敗、キャッシュファイルを使用し、次回: {1}にリトライ

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
ja: サーバー機能の要素「{1}」の属性「{0}」の値が無効です。Got ''{2}''

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
ja: サーバーから返されたデータ ''{0}'' が解析できません

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
ja: 変更セット更新中の競合に対するエラーヘッダの予期せぬ形式。入力値 ''{0}''

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
ja: パラメータ ''{0}'' に対する不正な経度値、入力値 ''{1}''

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
ja: パラメータ ''{0}'' に対する不正な緯度値、入力値 ''{1}''

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
ja: 変更セットクエリURL中の ''{0}'' に対する予期せぬ値、入力値 ''{1}''

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
ja: クエリパラメータ''uid'' と ''display_name'' の両方を含む変更セットクエリは作成できません

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
ja: 変更セットクエリ文字列中にサポートされないパラメータ ''{0}'' があります

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 設定項目''{0}''のポート番号の形式が正しくありません。''{1}''になっています。

en: The proxy will not be used.
ja: このプロキシは以後使用しません

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
ja: プリファレンス ''{0}'' に不正なポート番号。入力値 ''{1}''。

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
ja: 設定値''{0}''の値が想定外です。''{1}''になっています。プロキシを使用しない設定とします。

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
ja: HTTPプロキシの引数が想定外です。ホスト''{0}''のポート''{1}''になっています。

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
ja: SOCKSプロキシの引数が想定外です。ホスト''{0}''のポート''{1}''になっています。

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
ja: URI''{1}''に接続する際にプロキシ''{0}''への接続に失敗しました。例外: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
ja: JVMがシステム設定のプロキシを利用するように設定されていません。起動時に''java.net.useSystemProxies''プロパティが見つかりませんでした。プロキシを使用しない設定とします。

en: Parsing response from server...
ja: サーバーからの応答をパース中...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
ja: 予期せぬXMLの要素 ''{0}''

en: Relation/non-geometry feature without properties found: {0}
ja: プロパティのないリレーショ//非ジオメトリの地物が見つかりました:{0}

en: Relation/non-geometry feature without type found: {0}
ja: 種別のないリレーショ//非ジオメトリの地物が見つかりました:{0}

en: Unknown json object found {0}
ja: 不明なjsonオブジェクトが見つかりました{0}

en: Geometry of feature {0} is null
ja: 地物{0}のジオメトリがNULLです

en: Downloading OSM data...
ja: OSMデータをダウンロード中...

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
ja: パースエラー: GPXファイルのドキュメント構造が不適切です

en: (at line {0}, column {1})
ja: (場所: 行 {0}, カラム {1})

en: Unknown mode {0}.
ja: 不明なモード {0}。

en: get number of unread messages
ja: 未読メッセージの件数を取得

en: Message notifier
ja: メッセージ通知

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
ja: ''{0}'' からノードのパッケージを取得中

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
ja: ''{0}'' からウェイのパッケージを取得中

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
ja: ''{0}'' からリレーションのパッケージを取得中

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
ja[0]: ''{1}'' から{0}件のオブジェクトをダウンロード中

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
ja: サーバーが応答コード404を返しました。各オブジェクトごとに再試行してください。

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
ja: id {0} のノードを ''{1}'' から取得中

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
ja: id {0} のウェイを ''{1}'' から取得中

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
ja: id {0} のリレーションを ''{1}'' から取得中

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
ja: ID {0} に対してサーバーが404コードを返しました。スキップします。

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
ja: ヌルポインタ例外です。失われたタグがあるのでしょう。

en: {0} not available (offline mode)
ja: {0}は使用できません(オフラインモード)

en: JOSM website
ja: JOSMウェブサイト

en: Certificates
ja: 証明書

en: Unable to initialize OSM API.
ja: OSM APIが初期化できませんでした。

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
ja: このバージョンのJOSMは、設定されたサーバーと互換性がありません。

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
ja: プロトコルバージョン0.6をサポートしていますが、サーバーからの応答では {0} ら {1} をサポートしています。

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
ja: 予想外の形式のID がサーバーから返されました。入力値: ''{0}''

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 変更されたプリミティブ ''{0}'' の新しいバージョンに予期せぬ形式。入力値: ''{1}''

en: Creating changeset...
ja: 変更セットを作成しています...

en: Successfully opened changeset {0}
ja: 変更セット {0} を開きました

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
ja: Changeset ID > 0 expected. {0}を取得しました。

en: Updating changeset...
ja: 変更セットを更新中...

en: Updating changeset {0}...
ja: 変更セット {0} を更新中...

en: Closing changeset...
ja: 変更した設定を閉じています...

en: Preparing upload request...
ja: アップロードリクエストを準備中...

en: Waiting 10 seconds ...
ja: 10秒待機中 ...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
ja: あと{2}秒で{1}回中{0}回目の再試行を開始します...

en: OK - trying again.
ja: OK - やり直しています。

en: Starting retry {0} of {1}.
ja: {1}回中{0}回目の再試行を開始します。

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
ja: 現在の変更セットはヌルです。データをアップロードできません。

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
ja: 現在の変更セットのIDは正の数でなければなりません。現在のIDは{0}です。

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
ja: 開いた変更セットでなければなりません。ID {0} の変更セットは閉じています。

en: Note upload failed
ja: メモのアップロードに失敗しました

en: Error parsing note response from server
ja: サーバーからのメモ応答の解析エラー

en: The server replied an error with code {0}.
ja: サーバーがエラーを返しました。コード {0}

en: (Code={0})
ja: (コード={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
ja: OsmChangeのプロローグは既に書かれています。書くのは一度だけです。

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
ja: OsmChangeの前書きはまだ書かれていません。書いてみましょう。

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
ja: 変更セット内の位置({1},{2})で要素''{0}''の開始はサポートされていません。スキップします。

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
ja: データの形式に誤りがあります。ノード、ウェイ、リレーションの何れかが ''create''、''modify''、''delete'' ではない箇所に記述されています。

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
ja: 変更セット内の位置({1},{2})で要素''{0}''の終了はサポートされていません。スキップします。

en: Parsing changeset content ...
ja: 変更セットコンテンツをパース中 ...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 属性''{0}''に不正なブール値です。入力値: ''{1}''。

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 属性 ''{0}'' に不正な値。入力値: ''{1}''。

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 属性 ''{0}'' に対する不正な数値。入力値 ''{1}''。

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
ja: XML 要素 {1} の必須属性 ''{0}'' が見つかりません。

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
ja: Undefined element ''{0}'' found in input stream.  異常終了します。

en: Parsing list of changesets...
ja: 変更セットのリストを解析中...

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
ja: OAuth認証ヘッダでのHTTP接続のサインに失敗

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
ja: 設定項目''{0}''が想定外の値です。''{1}''になっています。

en: Parsing OSM history data ...
ja: OSM 履歴データ解析中 ...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
ja: 入力ストリーム中に未定義の要素 ''{0}'' があります。スキップします。

en: Reading was canceled
ja: 読み込みがキャンセルされました

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
ja: ウェイ {1} の<nd>上に必要な属性 ''{0}'' がありません。

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
ja: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. {0}を取得しました。

en: Line {0} column {1}:
ja: {0}行{1}桁目:

en: Downloading referring ways ...
ja: 参照ウェイをダウンロード中

en: Downloading referring relations ...
ja: 参照リレーションをダウンロード中...

en: Reading changesets...
ja: 変更セットを読み込み中...

en: Downloading changesets ...
ja: 変更セットをダウンロード中 ...

en: Reading changeset {0} ...
ja: 変更セット{0}を読み込み中...

en: Downloading changeset {0} ...
ja: 変更セット{0}をダウンロード中...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
ja[0]: {0}件の変更セットをダウンロード中...

en: Downloading content for changeset {0} ...
ja: 変更セット {0} 用の内容をダウンロード中 ...

en: Downloading history...
ja: 履歴をダウンロード中...

en: Contacting Server...
ja: サーバーに接続中...

en: Downloading OSM notes...
ja: OSMのメモをダウンロード中...

en: Downloading data...
ja: データのダウンロード中...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
ja: osmサーバーに接続できません。インターネット接続をチェックしてください。

en: Reading error text failed.
ja: エラーテキストの読み出しに失敗。

en: XML tag <user> is missing.
ja: XML タグ <user> がありません。

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
ja: XML タグ ''{1}'' の属性 ''{0}'' がありません。

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
ja: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. {2}を取得しました。

en: Reading user info ...
ja: ユーザー情報を読込中

en: Reading user preferences ...
ja: ユーザー設定を読込中...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
ja: プリミティブ単位に1回のリクエストでアップロードを開始 ...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
ja: {0}% ({1}/{2}), 残り {3} 。ノード ''{4}'' をアップロード中(ID: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
ja: {0}% ({1}/{2}), 残り {3} 。ウェイ ''{4}'' をアップロード中(ID: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
ja: {0}% ({1}/{2}), 残り {3} 。リレーション ''{4}'' をアップロード中(ID: {5})

en: Starting to upload in one request ...
ja: 1つのリクエストでアップロード開始...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
ja: パラメータ ''{0}'' では値 > 0 が期待されています。入力値 {1}

en: Starting to upload in chunks...
ja: データ塊のアップロード開始...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
ja[0]: ({0}/{1}) {2}件のオブジェクトのアップロード中...

en: Uploading data ...
ja: データアップロード中 ...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
ja: osmプリミティブに予期しないID 0が見つかりました

en: Failed to evaluate {0}
ja: {0} の評価に失敗しました

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
ja: キー''{0}''に想定外の値''{1}''が設定されています

en: {0} bytes have been read
ja: {0}バイトを読み込み

en: unspecified reason
ja: 不明な理由

en: Error playing sound
ja: サウンドの再生でエラーが発生しています

en: This is after the end of the recording
ja: これは記録の最後より後ろにあります。

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Note:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file on your computer. </p></body></html>
ja: <html><body><p class="warning-body"><strong>注:</strong> パスワードはコンピューター上のJOSM設定ファイルにプレーンテキストで保存されます。</p></body></html>

en: Save user and password (unencrypted)
ja: ユーザーとパスワードを保存します(暗号化されません)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
ja: スタイルのサイズ {0} はレイヤーのサイズ {1} に一致しません

en: Assume
ja: 適用

en: Existing values
ja: 既存の値

en: <delete from {0} objects>
ja: <{0}件のオブジェクトから削除>

en: Old values of
ja: 以前の値:

en: Add tags to selected objects
ja: 選択されたオブジェクトにタグを追加

en: Add selected tags
ja: 選択されたタグを追加

en: Add all tags
ja: すべてのタグを追加

en: Add checked tags to selected objects
ja: 選択されたオブジェクトにチェックされたタグを追加

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
ja: Shift+Enter: 選択されたオブジェクトにすべてのタグを追加

en: Enable the checkbox to accept the value
ja: 値を反映するにはチェックボックスを有効にしてください

en: Accept all tags from {0} for this session
ja: このセッションで{0}からすべてのタグを受け付ける

en: Load data from API
ja: APIからのデータ読み込み

en: Import data from URL
ja: 指定されたURLからのデータインポート

en: Open local files
ja: ローカルファイルを開く

en: Load imagery layers
ja: 画像レイヤーをロード

en: Change the selection
ja: 選択の変更

en: Change the viewport
ja: ビューポートの変更

en: Create new objects
ja: 新しいオブジェクトの作成

en: Read protocol version
ja: プロトコルバージョンの読み取り

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
ja: {0}番ポートで IPv4 のリモート制御サーバを起動できませんでした: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
ja: {0}番ポートで IPv6 のリモート制御サーバを起動できませんでした: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
ja: リモート制御::接続を {0}:{1}で受け付けています。

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
ja: リモート制御::{0}:{1}のサーバが停止しました。

en: Remote Control has been asked to create a new node.
ja: リモート制御により、新しいノードを作成するよう指示されました。

en: Coordinates:
ja: 座標:

en: There is no layer opened to add node
ja: ノードを追加するレイヤーが開かれていません

en: Remote Control has been asked to create a new way.
ja: リモート制御により、新しいウェイを作成するよう指示されました。

en: Invalid coordinates: {0}
ja: 不正な座標: {0}

en: There is no layer opened to add way
ja: ウェイを追加するレイヤーが開かれていません

en: Add way
ja: ウェイ追加

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
ja: リモート制御により、サポートしている機能を報告するようリクエストされました。これにより、動作中のJOSMのバージョンをウェブサイトから推測することができます。

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
ja: リモート制御により、次のURLから画像レイヤーを読み込むよう指示されました:

en: Remote imagery
ja: リモートの画像

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
ja: リモート制御により、次のURLからデータをインポートするよう指示されました:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
ja: リモート制御により、APIを使用してデータを読み込むよう指示されました。

en: The latitudes must be between {0} and {1}
ja: 緯度は{0}～{1}の範囲でなければなりません。

en: The longitudes must be between {0} and {1}
ja: 経度は{0}～{1}の範囲でなければなりません。

en: The minima must be less than the maxima
ja: 最小値は最大値より小さくなければなりません。

en: Remote Control has been asked to load the following data:
ja: リモート制御から次のデータをロードするように指示されました:

en: Loading data
ja: データをロード中

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
ja: リモート制御により、APIを使用して(特定のIDを持つ)オブジェクトをロードするよう指示されました。

en: Remote Control has been asked to open a local file.
ja: リモート制御により、ローカルファイルを開くよう指示されました。

en: Do you want to allow this?
ja: 本当にこれを許可してよろしいですか？

en: Yes, always
ja: はい、常に

en: Yes, once
ja: はい、一度だけ

en: Confirm Remote Control action
ja: リモート制御の指示を確認

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
ja: リモート制御により、プロトコルバージョンを報告するよう指示されました。これにより、ウェブサイトが実行中のJOSMを検出できます。

en: local file
ja: ローカルファイル

en: include
ja: 埋め込む

en: Layer contains unsaved data - save to file.
ja: レイヤーに保存されていないデータが含まれています。ファイルに保存してください。

en: Layer does not contain unsaved data.
ja: レイヤーには保存されていないデータがありません。

en: Data:
ja: データ:

en: Link to a OSM data file on your local disk.
ja: ローカルディスク上のOSMデータファイルにリンク

en: Include OSM data in the .joz session file.
ja: .jozセッションファイル中にOSMデータをインクルード

en: Link to a GPX data file on your local disk.
ja: ローカル上のGPXデータへリンクします。

en: Include GPX data in the .joz session file.
ja: .jozセッションファイルに含まれるGPXデータを含める。

en: No file association
ja: ファイルの関連付けがありません

en: GPX data will be included in the session file.
ja: セッションファイル中にGPXデータを含めます。

en: OSM data will be included in the session file.
ja: OSMデータはセッションファイルに含められます。

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
ja: ジオイメージレイヤーのバージョン ''{0}'' のメタデータはサポートされていません。0.1である必要があります。

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
ja: GPXトラックレイヤーのバージョン ''{0}'' のメタデータはサポートされていません。0.1である必要があります。

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
ja: 画像レイヤーのバージョン ''{0}'' のメタデータはサポートされていません。0.1である必要があります。

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
ja: マーカーレイヤー用のメタデータのバージョン''{0}''はサポートされていません。0.1である必要があります

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
ja: OSMデータレイヤーのメタデータのバージョン ''{0}'' はサポートされていません。0.1である必要があります。

en: File name expected for layer no. {0}
ja: ファイル名にレイヤー番号が必要です。{0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
ja: セッションファイル(*.jos,*.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
ja: URI ''{1}'' のスキーム ''{0}'' はサポートされていません。

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
ja: セッションファイルに不正なルート要素 ''{0}'' があります

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
ja: セッションファイルのバージョン ''{0}'' はサポートされていません。0.1である必要があります。

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
ja: ''layer'' 要素に必須の ''index'' 属性がありません

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
ja: ''layer'' 要素の ''index'' 属性の書式が不正です

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
ja: ''layer'' 要素の ''index'' 属性({0})が重複しています

en: missing layer with index {0}
ja: {0} 番目のレイヤーがありません

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
ja: ''layer'' 要素に必須の ''name'' 属性がありません

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
ja: ''layer'' 要素に必須の ''type'' 属性がありません

en: Unable to load layer
ja: レイヤーをロードできません

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
ja: 適切なインポータが見つからないため、タイプ''{0}''のレイヤーがロードできません。

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
ja: 依存している {1} レイヤーがスキップされたため、 {0} レイヤーをロードできません。

en: Error loading layer
ja: レイヤーローディングエラー

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
ja: <html>レイヤー{0}をロードできません ''{1}''。<br>エラーは:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
ja: レイヤーをスキップして継続

en: expected .jos file inside .joz archive
ja: .jozアーカイブの中に.josファイルがありません

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
ja: 存在しないプラグインの設定ディレクトリ作成に失敗しました: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
ja: 存在しないプラグインのユーザーデータディレクトリ作成に失敗しました: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
ja: 存在しないプラグインのキャッシュディレクトリ作成に失敗しました: {0}

en: Skip Download
ja: ダウンロードをスキップ

en: Download Plugin
ja: プラグインをダウンロード

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
ja: {1}プラグインには JOSMのバージョン{0}が必要です。

en: Download skipped
ja: ダウンロードはスキップされました

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
ja: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. ダウンロードをスキップしています。

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
ja: Cannot download plugin ''{0}''. ダウンロードリンク''{1}'' は有効なURLではありません。ダウンロードをスキップしています。

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
ja: プラグインディレクトリ''{0}''の作成に失敗しました。

en: Downloading Plugin {0}...
ja: プラグイン {0} をダウンロードしています...

en: An error occurred in plugin {0}
ja: プラグイン {0} でエラーが発生しました。

en: integrated into main program
ja: メインプログラムに統合

en: replaced by new {0} plugin
ja: 新しい{0}プラグインに置き換え

en: no longer required
ja: もはや必要ではありません

en: Plugin information
ja: プラグイン情報

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
ja[0]: 次のプラグインは不要になったので無効化しました。

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
ja: <html>プラグイン"{0}"の読み込みが要求されました。<br>このプラグインは開発されておらず、エラーを起こすおそれがあります。<br>使用しないようにすべきです。<br>設定から削除しますか？</html>

en: Plugin update
ja: プラグインの更新

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
ja: JOSMソフトウエアが更新されました。<br>問題が起こらないよう、プラグインも同様に更新すべきです。<br><br>プラグインを更新しますか？

en: Last plugin update more than {0} days ago.
ja: プラグインが最後に更新されてから{0}日以上経過しました。

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
ja: JOSMアップグレード後のプラグイン更新をスキップしています。開始時の自動更新が無効です。

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ja: 更新間隔が過ぎた後のプラグイン更新をスキップします。開始時の自動更新を停止します。

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
ja: JOSMアップグレード後のプラグイン更新を行っています。開始時の自動更新が有効です。

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ja: 更新間隔が過ぎた後のプラグイン更新を行います。開始時の自動更新は停止します。

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
ja: 設定''{1}''に予期しない値''{0}''が指定されました。''Ask''を想定します。

en: Click to update the activated plugins
ja: 有効なプラグインの更新するにはクリック

en: Skip update
ja: 更新をスキップ

en: Click to skip updating the activated plugins
ja: 有効なプラグインの更新をスキップするならクリック

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
ja[0]: プラグイン{0}が要求する{1}件のプラグインが見つかりません。見つからないプラグインは:

en: Download and restart
ja: ダウンロードして再起動

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
ja[0]: クリックで不足しているプラグインをダウンロードして JOSM を再起動

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
ja[0]: クリックでこのプラグインなしで継続

en: Plugin {0} must be run on a {1} platform.
ja: プラグイン{0}は{1}プラットフォームで実行する必要があります。

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
ja: <html>プラグイン{0}にはJOSMバージョン{1}が必要です。現在のJOSMバージョンは{2}です。<br>このプラグインを使用するには、JOSMを更新する必要があります。</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
ja: プラグイン{0}をロードできませんでした。設定から削除しますか?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
ja: プラグイン''{0}''をロード中(バージョン{1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
ja: <html>{0} プラグインは、メインの ''{1}'' クラスが<br>見つからなかったためロードできません。<br>設定から削除しますか？</html>

en: Loading plugins ...
ja: プラグインの読み込み

en: Checking plugin preconditions...
ja: プラグインの前提条件をチェック中..

en: Loading plugin ''{0}''...
ja: プラグイン ''{0}''の読み込み...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
ja[0]: JOSMが次のプラグインの情報を見つけられませんでした。

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
ja[0]: プラグインはロードされません。

en: Determining plugins to load...
ja: 読み込むプラグインを決定しています...

en: Removing deprecated plugins...
ja: 古くなったプラグインを削除しています...

en: Removing unmaintained plugins...
ja: 維持されていないプラグインを取り外します...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
ja[0]: 次のプラグインの更新に失敗:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
ja[0]: JOSMが開始してから設定ダイアログを開いて手動更新してみてください。

en: Plugin update failed
ja: プラグインの更新に失敗しました

en: Failed to find plugin {0}
ja: {0}プラグインの検索に失敗しました

en: Failed to download plugin information list
ja: プラグイン情報一覧のダウンロードに失敗しました

en: Disable plugin
ja: このプラグインを使用不可にする

en: Click to delete the plugin ''{0}''
ja: プラグイン ''{0}''の削除をするにはクリック

en: Keep plugin
ja: プラグインを継続

en: Click to keep the plugin ''{0}''
ja: クリックしてプラグイン ''{0}'' を保持

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
ja: プラグイン「{0}」を一時ダウンロードファイル「{1}」からインストールできませんでした。{2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
ja: 期限切れのプラグイン''{0}''の削除に失敗しました。

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
ja: ダウンロード済みのプラグイン''{0}''のインストールに失敗しました。インストールをスキップします。JOSMは古いバージョンをダウンロードします。

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
ja: プラグイン「{0}」を一時ダウンロードファイル「{1}」からインストールできませんでした。Renaming failed.

en: Update plugin
ja: プラグインをアップデート

en: Click to update the plugin ''{0}''
ja: クリックでプラグイン「{0}」をアップデート

en: Click to disable the plugin ''{0}''
ja: クリックしてプラグイン ''{0}'' を無効化

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
ja: 予期せぬ例外がプラグイン''{0}''で発生しました。

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
ja: このプラグインから得られる情報では、作者は {0} です。

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
ja: バグレポートをする前に、最新バージョンのプラグインにアップデートしてください。

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
ja: プラグインは設定から削除されています。プラグインをアンロードするためにJOSMを再起動してください。

en: no description available
ja: 説明がありません

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
ja: この決定を記憶し、次回からは確認しない(プリファレンス>プラグイン で後から変更できます)

en: Invalid jar file ''{0}''
ja: jarファイル ''{0}'' が無効です

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
ja: プラグインファイル ''{0}'' はマニフェストを含みません。

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
ja: プラグイン{1}に不正なURL ''{0}''

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
ja: {1} プラグインの説明 ''{0}'' が不正です

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
ja: プラグイン {1} のメインバージョン ''{0}'' が無効です

en: Missing plugin main version in plugin {0}
ja: プラグイン {0} にメインバージョンがありません

en: More info...
ja: 詳細情報...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
ja: <b>外部ソース</b> {0} <b>から提供されたプラグイン</b>

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
ja: プラグイン ''{0}'' 用のマニフェストからのプラグイン情報作成に失敗

en: Illegal entry in plugin list.
ja: プラグインリスト中に不正なエントリ。

en: Reading local plugin information..
ja: ローカルプラグイン情報を読み込みます..

en: Processing plugin site cache files...
ja: プラグインのサイトキャッシュファイルを処理中...

en: Processing file ''{0}''
ja: ファイル ''{0}''の処理中

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
ja: プラグイン情報のファイル''{0}''が見つかりませんでした。スキップします。

en: Processing plugin files...
ja: プラグインファイルの処理中...

en: Download plugin list...
ja: プラグインリストをダウンロードします...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
ja: ''{0}'' からプラグインリストをダウンロード中

en: Unsuccessful HTTP request
ja: 失敗したHTTPリクエスト

en: Plugin list download error
ja: プラグイン一覧ダウンロードエラー

en: JOSM failed to download plugin list:
ja: JOSMがプラグイン一覧のダウンロードに失敗しました。

en: Details:
ja: 詳細:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
ja: プラグインディレクトリ''{0}''の作成に失敗しました。プラグインサイト''{1}''からのプラグイン一覧がキャッシュできません。

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
ja: ローカルキャッシュ ''{0}'' にプラグインリストを書き込み中

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
ja: サイト ''{0}'' からのプラグインリストをパースしています

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
ja: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. 例外:{1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
ja: サイト ''{0}'' からのプラグインリストを処理しています

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
ja: <html>OSM サーバー {0}との通信初期化に失敗しました。<br>設定中のサーバーURLとインターネット接続環境を確認してください。

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
ja: <html>OSMサーバー ''{0}'' にて認証が失敗しました。<br>OAuth認証が設定されていますが、OAuthアクセストークンの設定が行われていません。<br>設定画面を開き、アクセストークンの生成または入力をしてください。</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
ja[0]: <strong>ノード{0}</strong>の削除に<strong>失敗しました</strong>。ウェイ{1}から参照されています。<br>ウェイをロードし、参照を削除して、もう一度アップロードしてください。

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
ja[0]: <strong>ノード{0}</strong>の削除に<strong>失敗しました</strong>。{1}件のリレーションから参照されています。<br>リレーションをロードし、参照を削除して、アップロードを再試行してください。

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
ja[0]: <strong>ウェイ{0}</strong>の削除に<strong>失敗しました</strong>。 {1}件のリレーションから参照されています。<br>リレーションをロードし、参照を削除して、アップロードを再試行してください。

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
ja[0]: <strong>リレーション{0}</strong>の削除に<strong>失敗しました</strong>。{1}件のリレーションから参照されています。<br>リレーションをロードし、参照を削除して、アップロードを再試行してください。

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
ja: <html>サーバーへのアップロードは<strong>失敗しました。</strong> 現在の<br>データセットは前提条件に違反しています。<br>エラーメッセージ:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
ja: <html>ユーザー ''{0}'' でのOSMサーバーへの認証に失敗しました。<br>環境設定のユーザー名とパスワードの設定内容を確認してみてください。</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
ja: <html>OAuthトークン''{0}''を使用してOSMサーバーでの認証に失敗しました。<br>環境設定でOAuthトークンを再取得してください。</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
ja: <html>OSMサーバーでの認証に失敗しました。<br>サーバーは以下のエラーを通知しました:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
ja: <html>OSM サーバーでの認証に失敗しました。<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
ja: <html>OAuthトークン''{0}''を使用してOSMサーバーでの認証に失敗しました。<br>保護されたリソース''{1}''に<br>アクセスすることが認められていません。<br>設定画面を開き、別のOAuthトークンに訂正してください。</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
ja: <html>OSM サーバー ''{0}'' との通信がタイムアウトしました。しばらくしてからやり直してください。</html>

en: no error message available
ja: 利用できるエラーメッセージはありません。

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
ja: <html>OSM サーバー ''{0}'' との通信に失敗しました。サーバーは以下のエラーコードと<br>以下のエラーメッセージを返しました:<br><strong>エラーコード:<strong> {1}<br><strong>エラーメッセージ(未翻訳)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
ja: <html>変更セット <strong>{0}</strong> はすでに閉じているため、<br>閉じることができません。

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
ja: <html>すでに {1} に閉じられているため、変更セット <strong>{0}</strong> を閉じることができませんでした。

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
ja: <html>サーバーから競合検知の報告がありました。<br>エラーメッセージ(未翻訳):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
ja: <html>このサーバーは競合が検出されたと報告されました。

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
ja: <html>すでに {1} に閉じているため、変更セット <strong>{0}</strong> のアップロードに失敗しました。

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
ja: <html>セキュリティ上の理由でリモートサーバー<br>''{0}''<br>への接続に失敗しました。これはおそらく<br>アプレットを動かしているが、そのアプレットが''{1}''からロードされていないというものでしょう。

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
ja: <html>リモートサーバー<br>''{0}''.<br>への接続に失敗しました。ネットワーク環境をチェックしてください。

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
ja: <html>転送データの問題により<br>''{0}'' への<br>アップロード、またはダウンロードが失敗しました。<br><br>詳細(未翻訳): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
ja: <html>データのダウンロードに失敗。フォーマットがサポートされていない、形式が不正、矛盾している、のいずれかです。<br><br>詳細(未翻訳): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
ja: <html>データのダウンロードに失敗しました<br><br>詳細: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
ja: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. 後でもう一度試してください。

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
ja: OSM サーバー ''{0}'' より不正リクエストの報告がありました。<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
ja: ダウンロードしようとしたエリアが大きすぎるか、リクエストが大きすぎます。<br>もっと小さいエリアでリクエストするか、OSMコミュニティから提供されたエクスポートファイルを使用してください。

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
ja: OSMサーバー ''{0}'' には読み込み、更新、削除しようとした<br>オブジェクトが見つかりません。サーバー上に各オブジェクトが存在しないか、アクセスのための URL が間違っています。<br>サーバーのアドレス ''{0}'' に打ち間違いがないかどうかご確認ください。

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
ja: <html>リモートサーバー<br>''{0}''<br>への接続に失敗しました。ホスト名 ''{1}'' が解決できません。<br>使用しているプリファレンスとネットワーク環境で、API URLをチェックしてください。

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
ja: <html>サーバーからオブジェクト削除の報告がありました。<br>このオブジェクトを更新または削除しようとしたのであれば<strong>アップロードは失敗</strong>です。<br> このオブジェクトをダウンロードしようとしたのであれば<strong>ダウンロードは失敗</strong>です。<br><br>エラーメッセージ:<br>{0}</html>

en: latitude
ja: 緯度

en: URL does not contain valid {0}
ja: URLが有効な{0}を含んでいません

en: longitude
ja: 経度

en: zoom
ja: ズーム

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
ja: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect.  異常終了します。

en: Download redirected to ''{0}''
ja: ダウンロードは ''{0}'' にリダイレクトされました

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
ja: Too many redirects to the download URL detected.  異常終了します。

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
ja: Fatal: 画像 ''{0}'' の配置に失敗しました。これは深刻な構成の問題です。JOSM は動作停止します。

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
ja: Failed to handle zip file ''{0}''. 例外:{1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
ja: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. 例外:{1}

en: Cause:
ja: 原因:

en: Opening URL: {0}
ja: URL {0} を開きます

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
ja: {0}: オプション ''{1}'' には引数が必要です

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
ja: {0}: オプション ''{1}'' はあいまいです

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
ja: URLが{0}/{1}/{2}を含んでいません

en: Missing JVM Arguments:<br>{0}
ja: 不足しているJVM引数:<br>{0}

en: reserved
ja: 予約

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
ja: 暗黙のショートカットが競合しました。 ''{1}'' によって ''{0}'' は ''{2}'' に変更されました。

en: {0} completed in {1}
ja: {0}が{1}で完了しました

en: View image
ja: 画像を閲覧

en: View image on Wikimedia Commons
ja: ウィキメディア・コモンズの画像を見る

en: View category on Wikimedia Commons
ja: ウィキメディア・コモンズのカテゴリを見る

en: Unknown territory id: {0}
ja: 不明なテリトリーIDです: {0}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
ja[0]: バッファに疑わしいタグが{0}件あります。

en: Key is too long (max {0} characters):
ja: キーが長すぎます(最大{0}文字):

en: Suspicious characters in key:
ja: キーに疑わしい文字があります:

en: Value is too long (max {0} characters):
ja: 値が長すぎます(最大{0}文字):

en: Unable to delete file {0}
ja: ファイル {0} が削除できませんでした

en: Unable to create directory {0}
ja: ディレクトリ {0} が作成できませんでした

en: ms
ja: ミリ秒

en: s
ja: 秒

en: min
ja: 分

en: h
ja: 時間

en: day | days
ja[0]: 日

en: Failed to load XML schema.
ja: XMLスキーマのロードに失敗。

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
ja: 検索式の {0} 文字目にエラーがあります - or(|) 演算子の右辺はプリミティブのセットでなければなりません

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
ja: 検索式の {0} 文字目にエラーがあります - or(|) 演算子の左辺はプリミティブのセットでなければなりません

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
ja: 検索式の {0} 文字目にエラーがあります - not(-) はこの場では使用できません

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
ja: 検索式の {0} 文字目にエラーがあります - 式は現在のプリミティブとは異なるものを返さなければなりません

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
ja: {1} 文字目に不明なトークン({0})があります

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
ja: {0} 文字目に不明なトークンがあります。 {1} である必要がありますが、 {2} になっています。

en: Error while parsing search expression on position {0}
ja: 検索式の解析中に {0} 文字目にエラーを検出しました

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
ja: {0} 文字目に不正な文字があります。 {1} である必要がありますが、 {2} になっています。

en: Expected search expression
ja: 検索式を入力してください

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
ja: You requested too many nodes (limit is 50,000). より小さい領域を要求するか、planet.osmを使用します。

en: Database offline for maintenance
ja: データベースはメンテナンスのためにオフラインになっています。

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
ja: ダウンロードしたデータが多すぎます。後でもう一度試してください。

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
ja: bboxの最大サイズは0.25で、要求が大きすぎます。より小さい領域を要求するか、planet.osmを使用します。

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
ja: josm.openstreetmap.de での JOSM-Tracログイン

en: could not get audio input stream from input URL
ja: 入力したURLからは音声入力ストリームを取得できません

en: Audio Device Unavailable
ja: オーディオ装置は使えません

en: You must make your edits public to upload new data
ja: 新しいデータをアップロードするには編集をパブリックにしなければなりません

en: town
ja: 町

[ctx: landuse]
en: forest
ja: 人工林

[ctx: landuse]
en: meadow
ja: 牧草地

[ctx: landuse]
en: farmland
ja: 農地

[ctx: landuse]
en: farmyard
ja: 農場

[ctx: landuse]
en: cemetery
ja: 墓地

[ctx: landuse]
en: residential
ja: 住宅地

[ctx: landuse]
en: greenfield
ja: 開発予定地

[ctx: landuse]
en: village_green
ja: ビレッジグリーン

[ctx: landuse]
en: quarry
ja: 採石場

[ctx: landuse]
en: allotments
ja: 市民農園

[ctx: landuse]
en: vineyard
ja: ぶどう畑

[ctx: natural]
en: scrub
ja: やぶ

[ctx: natural]
en: wood
ja: 森林

[ctx: natural]
en: grassland
ja: 草原

[ctx: natural]
en: wetland
ja: 湿地帯

[ctx: natural]
en: heath
ja: 茂み

[ctx: amenity]
en: fire_station
ja: 消防署

[ctx: leisure]
en: park
ja: 公園

[ctx: leisure]
en: track
ja: トラック

[ctx: building]
en: industrial
ja: 工場

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
ja: 通り名住居表示

[ctx: Relation type]
en: boundary
ja: 境界線

[ctx: Relation type]
en: bridge
ja: 橋

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
ja: 案内標識

[ctx: Relation type]
en: enforcement
ja: 交通取締り

[ctx: Relation type]
en: multipolygon
ja: マルチポリゴン

[ctx: Relation type]
en: network
ja: ネットワーク

[ctx: Relation type]
en: public_transport
ja: 公共交通機関

[ctx: Relation type]
en: restriction
ja: 進行方向制限

[ctx: Relation type]
en: route
ja: ルート

[ctx: Relation type]
en: route_master
ja: ルートマスター

[ctx: Relation type]
en: superroute
ja: スーパールート

[ctx: Relation type]
en: site
ja: サイト

[ctx: Relation type]
en: street
ja: 通り

[ctx: Relation type]
en: tunnel
ja: トンネル

[ctx: Relation type]
en: waterway
ja: 水路

[ctx: Place type]
en: city
ja: 市区

[ctx: Place type]
en: locality
ja: 地名(分類外)

[ctx: Place type]
en: village
ja: 村

[ctx: Place type]
en: town
ja: 町

[ctx: Place type]
en: borough
ja: 自治区

[ctx: Place type]
en: municipality
ja: 地方自治体

[ctx: Place type]
en: island
ja: 島

[ctx: Place type]
en: county
ja: 郡

[ctx: Place type]
en: hamlet
ja: 集落

[ctx: Place type]
en: suburb
ja: 区

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: Attributes
ja: 属性

en: Abort file chooser dialog
ja: ファイル選択ダイアログを中断

en: Abort file chooser dialog.
ja: ファイル選択ダイアログを中止

en: Create New Folder
ja: 新しいフォルダを作成

en: Delete File
ja: ファイルを削除

en: Enter file name:
ja: ファイル名を入力:

en: Enter path or folder name:
ja: パスまたはフォルダ名を入力:

en: Error
ja: エラー

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
ja: ファイル"{0}" を "{1}" に改名する 時にエラー

en: File name:
ja: ファイル名:

en: File Name:
ja: ファイル名:

en: FileChooser help.
ja: ファイル選択ダイアログのヘルプ

en: Files
ja: ファイル

en: Files of type:
ja: ファイル種別:

en: Files of Type:
ja: ファイル種別

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Folders
ja: フォルダ

en: Home
ja: ホーム

en: Look in:
ja: 検索対象:

en: Look In:
ja: 検索対象:

en: Modified
ja: 変更されました

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: Open
ja: 開く

en: Open selected file
ja: 選択されたファイルを開く

en: Open selected file.
ja: 選択したファイルを開く。

en: Rename File
ja: ファイル名を変更

en: Rename file "{0}" to
ja: ファイル"{0}"を変更

en: Save in:
ja: 保存先:

en: Save In:
ja: 保存:

en: Save selected file.
ja: 選択されたファイルを保存。

en: Selection:
ja: 選択:

en: Size
ja: サイズ

en: Up One Level
ja: 1つ上のレベルへ

en: Update
ja: アップデート

en: Update directory listing.
ja: ディレクトリ表示を更新。

en: View
ja: 表示

en: Blue:
ja: 青:

en: Color Name:
ja: 色の名前:

en: Green:
ja: 緑:

en: Hue:
ja: 色相:

en: GTK Color Chooser
ja: GTK色選択ダイアログ

en: Red:
ja: 赤:

en: Saturation:
ja: 彩度:

en: Surface
ja: 表面

en: paved
ja: 舗装

en: unpaved
ja: 未舗装

en: asphalt
ja: アスファルト

en: concrete
ja: コンクリート

en: concrete:plates
ja: コンクリート板

en: concrete:lanes
ja: コンクリート:車線

en: paving_stones
ja: 敷石(定形)

en: sett
ja: 石畳(不定形)

en: cobblestone
ja: 丸石

en: grass_paver
ja: 植生ブロック

en: compacted
ja: 圧縮

en: fine_gravel
ja: 砂利

en: gravel
ja: 砂利道

en: pebblestone
ja: 小石

en: ground
ja: 地表

en: mud
ja: 泥

en: rock
ja: 岩

en: sand
ja: 砂地

en: grass
ja: 草地

en: wood
ja: 自然林/木材

en: metal
ja: 金属

en: Smoothness
ja: 滑らかさ

en: excellent
ja: とても良い

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
ja: 細い車輪: ローラーブレード、スケートボード

en: good
ja: 良い

en: Thin Wheels: racing bike
ja: 細い車輪: レース用自転車

en: intermediate
ja: 中間

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
ja: 車輪: 普通の自転車、車いす、スクーター

en: bad
ja: 悪い

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
ja: 太い車輪: トレッキングバイク、自動車、人力車

en: very_bad
ja: とても悪い

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
ja: 車高が高い: 軽量オフロード車

en: horrible
ja: 困難

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
ja: オフロード車: 重量オフロード車

en: very_horrible
ja: とても困難

en: Specialized off-road: tractor, ATV
ja: 特殊なオフロード車: トラクター、バギー

en: impassable
ja: 通行不能

en: No wheeled vehicle
ja: 車輪付きの車両では不可

en: artificial_turf
ja: 人工芝

en: clay
ja: 粘土

en: acrylic
ja: アクリル

en: tartan
ja: タータン

en: dirt
ja: 土

en: Lanes
ja: 車線数

en: Lanes in way direction
ja: ウェイの順方向の車線数

en: Lanes opposed to way direction
ja: ウェイの逆方向の車線数

en: Max. speed (km/h)
ja: 最大速度(km/h)

en: Max. speed in way direction
ja: 最大進行方向の速度

en: Max. speed opposed to way direction
ja: 最大反対方向の速度

en: Bridge
ja: 橋

en: Tunnel
ja: トンネル

en: Embankment
ja: 土手

en: Cutting
ja: 切り通し

en: Incline
ja: 勾配

en: 10°
ja: 10度

en: -10°
ja: -10度

en: Lit
ja: 照明

en: yes
ja: はい

en: no
ja: いいえ

en: automatic
ja: 自動

en: limited
ja: 制限

en: disused
ja: 消灯中

en: Oneway
ja: 一方通行

en: Width (meters)
ja: 幅(m)

en: Bus bay
ja: バス停車帯

[ctx: sidewalk]
en: both
ja: 両側

[ctx: sidewalk]
en: left
ja: 左側

[ctx: sidewalk]
en: right
ja: 右側

en: Sidewalk
ja: 車道の脇の歩道

[ctx: sidewalk]
en: no
ja: なし

[ctx: sidewalk]
en: separate
ja: 分離型

en: Max. weight (tonnes)
ja: 最大重量 (トン)

en: Max. axleload (tonnes)
ja: 最大軸重 (トン)

en: Max. height (meters)
ja: 最大高さ(メートル)

en: Max. width (meters)
ja: 最大幅 (m)

en: Max. length (meters)
ja: 最大長 (m)

en: Placement
ja: 配置

en: left_of:1
ja: 第1車線の左

en: left_of:2
ja: 第2車線の左

en: left_of:3
ja: 第3車線の左

en: middle_of:1
ja: 第1車線の中央

en: middle_of:2
ja: 第2車線の中央

en: middle_of:3
ja: 第3車線の中央

en: right_of:1
ja: 第1車線の右

en: right_of:2
ja: 第2車線の右

en: right_of:3
ja: 第3車線の右

en: transition
ja: 移行部分

en: Shoulder
ja: 路肩

en: both
ja: 両側

en: Service type
ja: 線路の種別

en: yard
ja: 操車場

en: siding
ja: 側線

en: spur
ja: 引き込み線

en: crossover
ja: 渡り線

en: Electrified
ja: 電化状態

[ctx: electrified]
en: contact_line
ja: 架線

[ctx: electrified]
en: no
ja: 非電化

[ctx: electrified]
en: yes
ja: 電化

[ctx: electrified]
en: rail
ja: 第三軌条

en: Voltage in Volts (V)
ja: 電圧(V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
ja: 周波数(Hz)

en: Gauge (mm)
ja: 軌間(mm)

en: Non-motorized traffic:
ja: 非動力の交通手段

en: Horse
ja: 馬

en: Motor vehicle traffic:
ja: 動力付きの交通手段

en: Motor vehicles
ja: 動力付き車両

en: destination
ja: 利用者のみ

en: delivery
ja: 配達目的

en: permissive
ja: 許可制

en: private
ja: 私用

en: agricultural
ja: 農業用

en: forestry
ja: 林業用

en: Motorcar
ja: 自動車

en: Motorcycle
ja: バイク

en: Cross by bicycle
ja: 自転車横断帯

en: Cross on horseback
ja: 馬用横断帯

en: Height (meters)
ja: 高さ(m)

en: revolving
ja: 回転扉

en: Minimum age
ja: 最低年齢制限

en: Maximum age
ja: 年齢上限

en: Reference
ja: 参照記号

en: Operator
ja: 運営者

en: Service Times
ja: 参拝時間

en: Opening Hours
ja: 営業時間

en: Wheelchairs
ja: 車いす

en: designated
ja: 標示あり

en: Brand
ja: ブランド(会社名)

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
ja: 色(HTML名または十六進コード)

[ctx: color]
en: black
ja: 黒

[ctx: color]
en: blue
ja: 青

[ctx: color]
en: brown
ja: 茶色

[ctx: color]
en: gray
ja: 灰

[ctx: color]
en: green
ja: 緑

[ctx: color]
en: orange
ja: オレンジ色

[ctx: color]
en: purple
ja: 紫色

[ctx: color]
en: red
ja: 赤

[ctx: color]
en: silver
ja: 銀

[ctx: color]
en: white
ja: 白

[ctx: color]
en: yellow
ja: 黄色

[ctx: color]
en: #CD853F
ja: ペルー

en: Cuisine
ja: 料理の種類

en: african
ja: アフリカ料理

en: american
ja: アメリカ料理

en: arab
ja: アラブ料理

en: argentinian
ja: アルゼンチン料理

en: asian
ja: アジア各国料理

en: bagel
ja: ベーグル

en: balkan
ja: バルカン料理

en: barbecue
ja: 焼肉

en: bavarian
ja: バイエルン料理

en: beef_bowl
ja: 牛丼

en: brazilian
ja: ブラジル料理

en: burger
ja: バーガー

en: cake
ja: ケーキ

en: caribbean
ja: カリブ料理

en: chicken
ja: チキン

en: chinese
ja: 中国料理

en: coffee_shop
ja: 喫茶店

en: crepe
ja: クレープ

en: curry
ja: カレー

en: danish
ja: デンマーク料理

en: donut
ja: ドーナッツ

en: ethiopian
ja: エチオピア料理

en: filipino
ja: フィリピン料理

en: fish
ja: 魚料理

en: fish_and_chips
ja: フィッシュ・アンド・チップス

en: french
ja: フレンチ

en: friture
ja: 揚げ物

en: frozen_yogurt
ja: フローズンヨーグルト

en: german
ja: ドイツ料理

en: georgian
ja: ジョージア料理

en: greek
ja: ギリシャ料理

en: heuriger
ja: ホイリゲ

en: hot_dog
ja: ホットドッグ

en: ice_cream
ja: アイスクリーム

en: indian
ja: インド料理

en: indonesian
ja: インドネシア料理

en: international
ja: 多国籍料理

en: italian
ja: イタリアン

en: japanese
ja: 和食

en: kebab
ja: ケバブ

en: korean
ja: 韓国料理

en: lebanese
ja: レバノン料理

en: malaysian
ja: マレーシア料理

en: mediterranean
ja: 地中海料理

en: mexican
ja: メキシコ料理

en: moroccan
ja: モロッコ料理

en: noodle
ja: 麺類

en: pancake
ja: ホットケーキ

en: pasta
ja: パスタ

en: persian
ja: ペルシア料理

en: peruvian
ja: ペルー料理

en: pizza
ja: ピザ

en: polish
ja: ポーランド料理

en: portuguese
ja: ポルトガル料理

en: ramen
ja: ラーメン

en: regional
ja: 郷土料理

en: russian
ja: ロシア料理

en: sandwich
ja: サンドイッチ

en: sausage
ja: ソーセージ

en: seafood
ja: シーフード料理

en: soba
ja: そば

en: spanish
ja: スペイン料理

en: steak_house
ja: ステーキハウス

en: sushi
ja: 寿司

en: tex-mex
ja: テクス・メクス料理

en: tapas
ja: タパス

en: thai
ja: タイ料理

en: turkish
ja: トルコ料理

en: vietnamese
ja: ベトナム料理

en: wings
ja: 手羽先

en: Internet access
ja: インターネットアクセス

en: wlan
ja: 無線LAN

en: wired
ja: 有線LAN

en: terminal
ja: 端末

en: Internet access fee
ja: インターネットアクセス費用

en: Smoking
ja: 喫煙

en: dedicated
ja: 喫煙者用

en: separated
ja: 分煙

en: isolated
ja: 完全分煙

en: outside
ja: 外部

en: pitch
ja: 競技場

en: sports_centre
ja: スポーツセンター

en: stadium
ja: スタジアム

en: Sport
ja: スポーツ

[ctx: sport]
en: 10pin
ja: ボウリング

[ctx: sport]
en: 9pin
ja: 9ピンボウリング

[ctx: sport]
en: american_football
ja: アメリカンフットボール

[ctx: sport]
en: archery
ja: 弓道・アーチェリー

[ctx: sport]
en: athletics
ja: 陸上競技

[ctx: sport]
en: australian_football
ja: オーストラリアンフットボール

[ctx: sport]
en: baseball
ja: 野球

[ctx: sport]
en: basketball
ja: バスケットボール

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
ja: ビーチバレー

[ctx: sport]
en: billiards
ja: ビリヤード

[ctx: sport]
en: boules
ja: ブールズ

[ctx: sport]
en: bowls
ja: ローンボウルズ

[ctx: sport]
en: canadian_football
ja: カナディアンフットボール

[ctx: sport]
en: canoe
ja: カヌー

[ctx: sport]
en: chess
ja: チェス

[ctx: sport]
en: climbing
ja: クライミング

[ctx: sport]
en: cricket
ja: クリケット

[ctx: sport]
en: croquet
ja: ゲートボール

[ctx: sport]
en: curling
ja: カーリング

[ctx: sport]
en: cycling
ja: サイクリング

[ctx: sport]
en: dog_racing
ja: ドッグレース

[ctx: sport]
en: equestrian
ja: 馬術

[ctx: sport]
en: field_hockey
ja: フィールドホッケー

[ctx: sport]
en: fitness
ja: フィットネス

[ctx: sport]
en: gaelic_games
ja: ゲーリックゲーム

[ctx: sport]
en: golf
ja: ゴルフ

[ctx: sport]
en: gymnastics
ja: 体操競技

[ctx: sport]
en: handball
ja: ハンドボール

[ctx: sport]
en: horse_racing
ja: 競馬

[ctx: sport]
en: ice_hockey
ja: アイスホッケー

[ctx: sport]
en: ice_skating
ja: アイススケート

[ctx: sport]
en: karting
ja: カート

[ctx: sport]
en: model_aerodrome
ja: 模型飛行機

[ctx: sport]
en: motocross
ja: モトクロス

[ctx: sport]
en: motor
ja: モータースポーツ

[ctx: sport]
en: multi
ja: 多種目

[ctx: sport]
en: pelota
ja: ペロタ

[ctx: sport]
en: racquet
ja: ラケット

[ctx: sport]
en: rc_car
ja: ラジコンカー

[ctx: sport]
en: roller_skating
ja: ローラースケート

[ctx: sport]
en: rowing
ja: 漕艇

[ctx: sport]
en: rugby_league
ja: リーグラグビー

[ctx: sport]
en: rugby_union
ja: ラグビー

[ctx: sport]
en: running
ja: ランニング

[ctx: sport]
en: safety_training
ja: 安全トレーニング

[ctx: sport]
en: scuba_diving
ja: スキューバダイビング

[ctx: sport]
en: shooting
ja: 射撃

[ctx: sport]
en: skateboard
ja: スケートボード

[ctx: sport]
en: soccer
ja: サッカー

[ctx: sport]
en: surfing
ja: サーフィン

[ctx: sport]
en: swimming
ja: 水泳

[ctx: sport]
en: table_tennis
ja: 卓球

[ctx: sport]
en: tennis
ja: テニス

[ctx: sport]
en: volleyball
ja: バレーボール

en: General Access
ja: 一般通行

en: customers
ja: 来客用

en: All vehicles
ja: すべての車両種別

en: Ski
ja: スキー

en: official
ja: 公務

en: Snowmobile
ja: スノーモービル

en: Dog
ja: 犬

en: leashed
ja: 制限された

en: unleashed
ja: 解き放たれた

en: Tags which are implied and do not need to be set are `motor_vehicle=no` and `emergency=destination`.
ja: 暗黙的であり、設定する必要のないタグは、「motor_vehicle=no」と「emergency=destination」です。

en: Fee
ja: 料金

en: Type of parking
ja: 駐車場の種類

[ctx: parking]
en: multi-storey
ja: 多層

[ctx: parking]
en: rooftop
ja: 屋上

[ctx: parking]
en: surface
ja: 平面

[ctx: parking]
en: underground
ja: 地下

en: Reference number
ja: 参照記号

en: Time Limit
ja: 時間制限

en: Supervised
ja: 有人

en: Population
ja: 人口

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Distance (kilometers)
ja: 距離 (km)

en: Ascent (m)
ja: 上り坂(m)

en: Descent (m)
ja: 下り坂(m)

en: Roundtrip
ja: 周回ルート

en: Symbol description
ja: シンボルの説明

en: Genus
ja: 属

en: Species
ja: 種

en: Taxon
ja: 群

en: Leaf type
ja: 葉の種類

en: broadleaved
ja: 広葉樹

en: needleleaved
ja: 針葉樹

en: mixed
ja: 雑木林

en: leafless
ja: 葉なし

en: Leaf cycle
ja: 葉のサイクル

en: deciduous
ja: 落葉樹

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
ja: 一年の中で一定の期間、植物に葉がなくなる

en: evergreen
ja: 常緑樹

en: Plants that are never entirely without green foliage.
ja: 緑を失うことがない植物です。

en: semi_deciduous
ja: 半落葉樹

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
ja: 古い葉が落ちて新しい葉に生え変わるまでの短期間だけ落葉する植物です。

en: semi_evergreen
ja: 半常緑樹

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
ja: 年間で一部の時期に、一部を残して多くの葉が落葉する植物です。

en: Habitat with evergreen and deciduous vegetation.
ja: 常緑樹と落葉樹が混在している植生です。

en: bahai
ja: バハーイ教

en: buddhist
ja: 仏教

en: caodaism
ja: カオダイ教

en: christian
ja: キリスト教

en: confucian
ja: 儒教

en: hindu
ja: ヒンズー教

en: jain
ja: ジャイナ教

en: jewish
ja: ユダヤ教

en: muslim
ja: イスラム教

en: shinto
ja: 神道

en: sikh
ja: シーク教

en: spiritualist
ja: 降霊術士、イタコ

en: taoist
ja: 道教

en: tenrikyo
ja: 天理教

en: unitarian_universalist
ja: ユニバ―サリスト

en: zoroastrian
ja: ゾロアスター教

en: Denomination
ja: 宗派

en: anglican
ja: 英国教会系

en: baptist
ja: バプチスト

en: catholic
ja: カトリック

en: church_of_scotland
ja: スコットランド教会

en: conservative
ja: 保守派

en: evangelical
ja: 福音派

en: greek_catholic
ja: ギリシャカトリック

en: greek_orthodox
ja: ギリシャ正教

en: ibadi
ja: イバード派

en: iglesia_ni_cristo
ja: イグレシア・ニ・クリスト

en: jehovahs_witness
ja: エホバの証人

en: lutheran
ja: ルター派

en: mahayana
ja: 大乗仏教

en: methodist
ja: メソジスト派

en: mormon
ja: モルモン

en: new_apostolic
ja: 新使徒教会

en: nondenominational
ja: 無宗派

en: old_catholic
ja: 古代カトリック

en: orthodox
ja: ギリシャ正教系

en: pentecostal
ja: ペンテコステ派

en: presbyterian
ja: 長老派

en: protestant
ja: プロテスタント

en: quaker
ja: クエーカー教徒

en: reform
ja: 改革派

en: roman_catholic
ja: ローマカトリック

en: romanian_orthodox
ja: ローマ正教

en: russian_orthodox
ja: ロシア正教

en: serbian_orthodox
ja: セルビア正教

en: seventh_day_adventist
ja: 安息日再臨派教会

en: shaivism
ja: シヴァ教

en: shaktism
ja: シャクティ派

en: shia
ja: シーア派

en: smartism
ja: 正統派

en: spiritist
ja: スピリティズム

en: sunni
ja: スンニ派

en: tibetan
ja: チベット仏教

en: theravada
ja: 上座部仏教

en: united_methodist
ja: 合同メソジスト教会

en: vaishnavism
ja: ヴィシュヌ教

en: vajrayana
ja: 密教

[ctx: jewish]
en: orthodox
ja: 正統派

[ctx: jewish]
en: conservative
ja: 保守派

[ctx: jewish]
en: nondenominational
ja: 無宗派

[ctx: jewish]
en: reform
ja: 改革派

en: Primary voltage in Volts (V)
ja: 第1の電圧

en: Secondary voltage in Volts (V)
ja: 第2の電圧

en: Tertiary voltage in Volts (V)
ja: 第3の電圧

en: Amount of Cables
ja: ケーブル数

en: Amount of circuits
ja: 回路数

[ctx: power]
en: suspension
ja: 懸垂鉄塔

[ctx: power]
en: anchor
ja: 耐張鉄塔

[ctx: power]
en: delta
ja: 烏帽子形

en: Location
ja: 位置

[ctx: power]
en: outdoor
ja: 屋外

[ctx: power]
en: indoor
ja: 室内

[ctx: power]
en: underground
ja: 地下

[ctx: power]
en: platform
ja: 海上

[ctx: power]
en: roof
ja: 屋根

en: Start date
ja: 運用開始日

en: Output forms of energy:
ja: エネルギーの出力形式:

en: Biogas
ja: バイオガソリン

en: 2 W
ja: 2W

en: 3 kW
ja: 3kW

en: 5 MW
ja: 5000KW

en: 7 GW
ja: 700万KW

en: Hot Water
ja: 温水

en: Hot Air
ja: 温風

en: Cold Water
ja: 冷水

en: Cold Air
ja: 冷風

en: Compressed Air
ja: 空気ポンプ

en: Steam
ja: 蒸気

en: Output forms of energy (optional):
ja: エネルギーの出力形式(省略可):

en: chemical
ja: 薬品処理

en: gas
ja: ガス

en: oil
ja: 石油

en: power
ja: 電力

en: street_lighting
ja: 街路灯

en: telecom
ja: 通信

en: television
ja: テレビ

en: waste
ja: ごみ

en: water
ja: 水

en: Material
ja: 素材

en: plastic
ja: プラスチック

en: steel
ja: 鉄

en: stone
ja: 石

en: Location transition
ja: 位置遷移

en: Power rating (kVA/MVA)
ja: 変換能力(kVA/MVA)

en: 2700 kVA
ja: 2700kVA

en: 12500 kVA
ja: 12500kVA

en: 15 MVA
ja: 15MVA

en: 50 MVA
ja: 50MVA

en: 100 MVA
ja: 100MVA

en: Phases
ja: 相数

en: Number of devices
ja: デバイス数

[ctx: power_windings]
en: star
ja: 星

[ctx: power_windings]
en: delta
ja: 烏帽子形

[ctx: power_windings]
en: open-delta
ja: オープンデルタ

[ctx: power_windings]
en: open
ja: オープン

[ctx: power_windings]
en: leblanc
ja: ルブラン

en: Local loop type
ja: ローカルループタイプ

en: copper
ja: 石炭

en: Bridge name
ja: 橋の名称

en: Toll
ja: 料金

en: Intermittent
ja: 永続的ではない

en: Seasonal
ja: 季節的

en: In the tidal range
ja: 潮間帯

en: culvert
ja: カルバート

en: Water access rules:
ja: 水域交通ルール

en: Ship
ja: 船

en: Boat
ja: ボート

en: Motorboat
ja: モーターボート

en: Canoe
ja: カヌー

en: hot_water
ja: 温水

en: steam
ja: 蒸気

en: sewage
ja: 下水

[ctx: handle]
en: cross
ja: 交差

[ctx: handle]
en: lever
ja: レバー

[ctx: handle]
en: crank
ja: クランク

en: clockwise
ja: 時計回り

en: anti_clockwise
ja: 反時計回り

en: Pump mechanism
ja: ポンプの機構

en: manual
ja: マニュアル

en: Support
ja: 設置方法

[ctx: mounting/support]
en: pole
ja: 支柱

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
ja: 壁掛け

[ctx: mounting/support]
en: billboard
ja: 音楽時計

[ctx: mounting/support]
en: ground
ja: 地面上

en: Car brand
ja: 自動車ブランド

en: Motorcycle brand
ja: オートバイブランド

en: route segment
ja: ルート区間

en: alternative segment
ja: 代替セグメント

en: approach segment
ja: アプローチセグメント

en: excursion segment
ja: 可動域

en: connection segment
ja: 接続セグメント

en: infrastructure
ja: インフラ

en: natural
ja: 自然

en: guidepost
ja: 道標

en: forward segment
ja: 下り区間

en: backward segment
ja: 上り区間

en: From (initial stop)
ja: 起点

en: To (terminal stop)
ja: 終点

en: Via (intermediate stops)
ja: 経由点(中間駅・停留所)

en: Network
ja: ネットワーク

en: Reservation
ja: 予約

en: required
ja: 必要

en: recommended
ja: 推奨

en: Interval (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
ja: 間隔 (M, MM, HH:MM, HH:MM:SS)

en: Orientation
ja: 向き

en: medium
ja: 中

en: solid
ja: 電柱

en: limestone
ja: 石灰石

en: granite
ja: みかげ石

en: Official web site (e.g. operator)
ja: 公式ウェブサイト (運営者など)

en: Unofficial web site
ja: 非公式ウェブサイト

en: Communication type:
ja: 通信の種類

en: Mobile phone
ja: 携帯電話

en: Television
ja: テレビ

en: Radio
ja: ラジオ

en: Streets
ja: ストリート

en: Motorway
ja: 自動車専用道路

en: Street has no name
ja: 道路に名称がない

en: Destination
ja: 目的地

en: Destination reference
ja: 目的地

en: Motorway Link
ja: 自動車専用道路の連絡路

[ctx: highway]
en: motorway_link
ja: 自動車専用道路の連絡路

en: Junction reference
ja: ジャンクション番号

en: Trunk
ja: 国道

en: Motorroad
ja: 車道

en: Trunk Link
ja: 国道の連絡路

en: Primary
ja: 主要地方道

[ctx: highway]
en: primary
ja: 主要地方道

en: Overhead trolley wires
ja: トロリーバスの架線

en: Primary Link
ja: 主要地方道の連絡路

[ctx: highway]
en: primary_link
ja: 主要地方道の連絡路

en: Secondary
ja: 一般都道府県道

[ctx: highway]
en: secondary
ja: 一般都道府県道

en: Secondary Link
ja: 一般都道府県道の連絡路

[ctx: highway]
en: secondary_link
ja: 一般都道府県道の連絡路

en: Tertiary
ja: 一般道(2車線以上)

[ctx: highway]
en: tertiary
ja: 一般道(2車線以上)

en: Tertiary Link
ja: 一般道の連絡路

[ctx: highway]
en: tertiary_link
ja: 一般道の連絡路

en: Unclassified
ja: 一般道(2車線未満)

[ctx: highway]
en: unclassified
ja: 一般道(2車線未満)

en: Passing Places
ja: 対向車待機所

en: Residential
ja: 居住区域内道路

[ctx: highway]
en: residential
ja: 居住区域内道路

en: Oneway for bicycle
ja: 自転車の一方通行

en: Bicycle Road
ja: 自転車道

en: Highway type
ja: 道路の種別

[ctx: Highway]
en: residential
ja: 居住区域内道路

[ctx: Highway]
en: service
ja: 敷地内道路

[ctx: Highway]
en: unclassified
ja: 一般道(2車線未満)

[ctx: Highway]
en: path
ja: 小道

[ctx: Highway]
en: cycleway
ja: 自転車道

en: Vehicle access
ja: 自動車の通行

en: Living Street
ja: 生活道路

en: Pedestrian
ja: 歩行者天国

en: Area
ja: エリア

en: light_rail
ja: ライトレール

en: rail
ja: 第三軌条

en: tram
ja: 路面電車

en: Service
ja: 敷地内道路

en: Service way type
ja: 敷地内道路の種別

en: alley
ja: 路地

en: driveway
ja: 私道

en: parking_aisle
ja: 駐車場内通路

en: drive-through
ja: ドライブスルー

en: emergency_access
ja: 緊急車両の通行

en: Parking Aisle
ja: 駐車場内通路

en: Escape
ja: 緊急避難所

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
ja: 長い下り坂の横にある緊急車線で、ブレーキが故障したとき、トラックやその他の車が安全に停止するためのものです。

en: Raceway
ja: レース用道路

en: Road (Unknown Type)
ja: 道路(区分不明)

en: Construction
ja: 工事中道路

[ctx: Highway]
en: Primary
ja: 主要地方道

[ctx: Highway]
en: Primary Link
ja: 主要地方道の連絡路

[ctx: Highway]
en: Secondary
ja: 一般都道府県道

[ctx: Highway]
en: Tertiary
ja: 一般道(2車線以上)

[ctx: Highway]
en: Unclassified
ja: 一般道(2車線未満)

[ctx: Highway]
en: Residential
ja: 居住区域内道路

en: Junction
ja: ジャンクション

en: roundabout
ja: 環状交差点

en: jughandle
ja: 右折連絡路

en: Road Restrictions
ja: 通行制限

en: No exit (cul-de-sac)
ja: 行き止まり(cul-de-sac)

en: Max. speed Heavy Goods Vehicles (km/h)
ja: 大型貨物自動車等の最高速度 (km/h)

en: Signposted advisory max. speed (km/h)
ja: 標識上の安全速度 (km/h)

en: Min. speed (km/h)
ja: 最低速度 (km/h)

en: Overtaking
ja: 追い越し

[ctx: overtaking]
en: yes
ja: 可

[ctx: overtaking]
en: both
ja: 両方向

[ctx: overtaking]
en: forward
ja: 前方向

[ctx: overtaking]
en: backward
ja: 後方向

[ctx: overtaking]
en: no
ja: 禁止

en: Access Restrictions
ja: アクセス制限

en: Some road types already imply some access restrictions which should not be set again.
ja: 道路種別によっては、すでに再設定するべきではないアクセス制限が含まれています。

en: Transport mode restrictions
ja: 通行制限

en: Vehicles per type
ja: 車両種類別

en: Light Commercial Vehicles (goods)
ja: 軽トラック(goods)

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
ja: 中大型貨物車(hgv)

en: Agricultural Vehicles (with restrictions e.g. max. 25 km/h)
ja: 農業用車両 (最高時速 25 km/h などの制限付き)

en: 4WD only
ja: 4WD車のみ

en: Golf cart
ja: ゴルフカート

en: Vehicles per use
ja: 車両の利用目的別

en: Emergency vehicles
ja: 緊急車両

en: High-occupancy vehicles (hov)
ja: 相乗り車(hov)

en: Public Service Vehicles (psv)
ja: 公共交通機関(psv)

en: Taxi
ja: タクシー乗り場

en: Tourist buses
ja: 観光バス

en: Hazmat
ja: 危険物

en: Roundabout
ja: 環状交差点

[ctx: Highway]
en: motorway
ja: 自動車専用道路

[ctx: Highway]
en: motorway_link
ja: 自動車専用道路の連絡路

[ctx: Highway]
en: trunk
ja: 国道

[ctx: Highway]
en: trunk_link
ja: 国道の連絡路

[ctx: Highway]
en: primary
ja: 主要地方道

[ctx: Highway]
en: primary_link
ja: 主要地方道の連絡路

[ctx: Highway]
en: secondary
ja: 一般都道府県道

[ctx: Highway]
en: tertiary
ja: 一般道(2車線以上)

[ctx: Highway]
en: living_street
ja: 生活道路

[ctx: Highway]
en: bus_guideway
ja: ガイドウェイバス

[ctx: Highway]
en: construction
ja: 建設中

en: Similar but different tags:
ja: 他の類似タグ:

en: Circular junction
ja: 円形のジャンクション

en: Ford
ja: 浅瀬(洗い越し)

en: stepping_stones
ja: 飛び石

en: Ways
ja: ウェイ

en: Track
ja: 農道・林道

en: Tracktype
ja: 農道・林道の状態

en: grade1
ja: グレード1

en: grade2
ja: グレード2

en: grade3
ja: グレード3

en: grade4
ja: グレード4

en: grade5
ja: グレード5

en: MTB Scale
ja: MTBスケール

en: Path
ja: 小道

en: SAC Scale
ja: SACスケール

en: T1 - hiking trail
ja: T1 - ハイキングコース

en: Trail well cleared. Area flat or slightly sloped, no fall hazard
ja: よく整備された道。水平または緩い勾配の土地で、転落の危険性はない

en: T2 - mountain hiking trail
ja: T2 - 登山道

en: Trail with continuous line and balanced ascent. Terrain partially steep, fall hazard possible
ja: ほどよい登り坂が連続する道。部分的に険しい土地で、転落の危険性がある

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
ja: T3 - 困難なむき出しの登山道

en: exposed sites may be secured with ropes or chains, possible need to use hands for balance. Partly exposed sites with fall hazard, scree, pathless jagged rocks
ja: 露出箇所はロープやチェーンで保護され、手でつかまる必要があります。部分的に転落、がけ崩れ、道のない稜線を通ります。

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
ja: T4 - 困難な露出した険しい登山道

en: sometimes need for hand use to get ahead. Terrain quite exposed, precarious grassy acclivities, jagged rocks, facile snow-free glaciers
ja: 時に進むのに手を使う必要があります。露出した山、不安定な草深い登山道、ぎざぎざの岩、氷河の跡などがあります。

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
ja: T5 - 上級者向けの登山道

en: single plainly climbing up to second grade. Exposed, demanding terrain, jagged rocks, few dangerous glacier and snow
ja: 明らかにグレード2以下の岩登りが1ヶ所ある。露出した地形に沿った険しい岩、いくつかの危険な氷河や雪がある

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
ja: T6 - 危険な上級者向け登山道

en: climbing up to second grade. Often very exposed, precarious jagged rocks, glacier with danger to slip and fall
ja: グレード2以下の岩登りがある。露出して不安定な険しい岩や、滑落する危険がある氷河が多くある

en: Visibility
ja: 可視性

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
ja: 完全

[ctx: trail_visibility]
en: good
ja: 良好

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
ja: 中間

[ctx: trail_visibility]
en: bad
ja: 劣悪

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
ja: 困難

[ctx: trail_visibility]
en: no
ja: 不可視

en: Dedicated Bridleway
ja: 馬道

en: Cycle Lane/Track
ja: 自転車専用通行帯

en: Cycleway
ja: 自転車用道路

[ctx: cycleway]
en: lane
ja: レーン

[ctx: cycleway]
en: track
ja: トラック

[ctx: cycleway]
en: opposite_lane
ja: 逆方向の車線

[ctx: cycleway]
en: share_busway
ja: バス専用車線と共用

en: Cycleway left
ja: 左側の自転車通行帯

en: Cycleway right
ja: 右側の自転車通行帯

en: Oneway (bicycle)
ja: 一方通行(自転車)

en: Edit Highway Attributes:
ja: 道路属性の編集:

en: Highway
ja: 道路

[ctx: Highway]
en: secondary_link
ja: 一般都道府県道の連絡路

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
ja: 一般道の連絡路

en: Dedicated Cycleway
ja: 自転車道

en: Pedestrians
ja: 歩行者専用道路

en: Segregated Foot- and Cycleway
ja: 分割された歩行者および自転車道

en: Combined Foot- and Cycleway
ja: 統合された歩行者および自転車道

en: Dedicated Footway
ja: 歩道

[ctx: footway]
en: crossing
ja: 横断歩道

[ctx: footway]
en: sidewalk
ja: 歩道

en: Steps
ja: 階段

en: Storeys
ja: 階

en: Amount of Steps
ja: 階段の段数

en: Ramp
ja: ランプ

en: Stroller ramp
ja: ベビーカー用のスロープ

en: Bicycle ramp
ja: 自転車用のスロープ

en: Wheelchair ramp
ja: 車いす用のスロープ

en: Luggage ramp
ja: キャリーバッグ用スロープ

en: Handrail
ja: 手すり

en: Left handrail
ja: 左側の手すり

en: Center handrail
ja: 中央の手すり

en: Right handrail
ja: 右側の手すり

en: Escalator
ja: エスカレーター

en: forward
ja: 前方向

en: backward
ja: 後方向

en: reversible
ja: 反転可能

en: Waypoints
ja: ウェイポイント

en: Motorway Junction
ja: 自動車道のIC/JCT

[ctx: highway]
en: motorway_junction
ja: 自動車道のIC/JCT

en: Junction has no name
ja: 名前のないジャンクション

en: Number
ja: 番号

en: Junction has no reference
ja: 番号のないジャンクション

en: Services
ja: サービスエリア

en: Toilets
ja: トイレ

en: Rest Area
ja: パーキングエリア

en: Drinking Water
ja: 飲用水

en: Traffic Signal
ja: 信号機

en: Optional crossing attributes:
ja: その他の交差点の属性:

en: Pedestrian crossing type
ja: 横断歩道タイプ

en: uncontrolled
ja: マークのみ

en: traffic_signals
ja: 信号機

en: unmarked
ja: マークなし

en: Crossing type name (UK)
ja: 横断歩道タイプ名(英)

en: zebra
ja: 歩行者用信号なし

en: pelican
ja: 押しボタン式

en: toucan
ja: 自転車横断帯付き

en: puffin
ja: 横断者センサー付き

en: pegasus
ja: 馬・歩行者・自転車用

en: tiger
ja: 歩行者・自転車用(混合)

en: Kerb
ja: 縁石

[ctx: kerb]
en: flush
ja: 段差なし

[ctx: kerb]
en: lowered
ja: 低い段差

[ctx: kerb]
en: no
ja: なし

[ctx: kerb]
en: raised
ja: せり上がり

[ctx: kerb]
en: rolled
ja: 丸みのある段差

[ctx: kerb]
en: yes
ja: 電化

en: Crossing attendant
ja: 有人

en: With island
ja: 島あり

en: Button operated
ja: 押しボタン式

en: Sound signals
ja: 警報音

en: Optional values for specific countries
ja: 国によって使用する値

en: Stop
ja: 停止

en: N
ja: 北

en: E
ja: 東

en: S
ja: 南

en: W
ja: 西

en: Give Way
ja: 前方優先道路

en: Mini-Roundabout
ja: 小さい環状交差点

en: Pedestrian Crossing
ja: 横断歩道

en: Tactile Paving
ja: 点字ブロック

en: incorrect
ja: 不正

en: In case of traffic signals:
ja: 信号機の場合:

en: Traffic Calming
ja: 交通静穏化

en: Bump
ja: バンプ

en: Hump
ja: ハンプ

en: Table
ja: スピードテーブル

en: Cushion
ja: クッション

en: Rumble strip
ja: ランブルトリップス

en: Chicane
ja: シケイン

en: Choker
ja: チョーカー

[ctx: traffic_calming]
en: Island
ja: 島

en: Passing Place
ja: 対向車待機所

en: Turning Circle
ja: 転回場(島なし)

en: Turning Loop
ja: 転回ループ(島あり)

en: City Limit Sign
ja: 市町村境界標識

en: Second Name
ja: 二つ目の名前

en: Speed Limit Sign
ja: 速度制限標識

en: Speed Camera
ja: スピードカメラ(オービス)

en: Traffic Mirror
ja: 交通ミラー

en: Highway milestone
ja: 幹線道路の距離標

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
ja: 名前付き交差点

en: Used in some countries for a named road junction who’s name serves for local orientation.
ja: 移動の目印になる、名前のついた交差点です。（一部の国で使用）

en: Waste Basket/Trash Can
ja: ゴミ箱

en: Elevator
ja: エレベーター

[ctx: highway]
en: elevator
ja: エレベーター

en: Capacity (persons)
ja: 定員 (人)

en: Manufacturer
ja: 製造元

en: Indoor
ja: 室内

en: Freight elevator
ja: 荷物用

en: Surveillance Camera
ja: 監視カメラ

en: indoor
ja: 室内

en: outdoor
ja: 屋外

en: Grit Bin
ja: 凍結防止用のグリット入れ

en: Mountain Pass
ja: 峠

en: Elevation (meters)
ja: 標高 (m)

en: Barriers
ja: 障害物

en: Block
ja: ブロック

en: Bollard
ja: 車止め杭

en: Bollard type
ja: 車止め杭の種別

en: rising
ja: ライジングボラード

en: removable
ja: 取り外し可

en: fixed
ja: 固定

en: Cycle Barrier
ja: 自転車止め

en: Cattle Grid
ja: 家畜脱出防止溝

en: Bus Trap
ja: バストラップ

en: Spikes
ja: 車止めのとげ

en: Toll Booth
ja: 料金所

en: Border Control
ja: 国境検査所

en: Hedge
ja: 生垣

en: Fence
ja: フェンス

en: barbed_wire
ja: 鉄条網

en: bars
ja: バール

en: chain_link
ja: 金網

en: electric
ja: 電気

en: pole
ja: 柱

en: railing
ja: 欄干

en: split_rail
ja: 柵

en: wire
ja: ワイヤー

en: Guard Rail
ja: ガードレール

en: Wall
ja: 壁

en: brick
ja: レンガ

en: castle_wall
ja: 城壁

en: dry_stone
ja: 石積み

en: flood_wall
ja: 護岸壁

en: noise_barrier
ja: 防音壁

en: seawall
ja: 防潮壁

en: adobe
ja: 日干し煉瓦

en: glass
ja: ガラス

en: City Wall
ja: 市壁

en: Retaining Wall
ja: 擁壁

en: Jersey Barrier
ja: ジャージーバリア

[ctx: Barrier]
en: Ditch
ja: 濠

en: Tactile paving
ja: 点字ブロック

en: Entrance (Barrier Opening)
ja: 出入口 (障害物の開口部)

en: Gate
ja: 門

en: Lift Gate
ja: 遮断機

[ctx: lift_gate]
en: single
ja: 片側

[ctx: lift_gate]
en: double
ja: 両側

en: Swing Gate
ja: スイングゲート

[ctx: swing_gate]
en: single
ja: 片側

[ctx: swing_gate]
en: double
ja: 両側

en: Hampshire Gate
ja: ワイヤーゲート

en: Bump Gate
ja: バンプ・ゲート

en: Kissing Gate
ja: キッシングゲート

en: Chain
ja: チェーン

en: Stile
ja: 通路

en: ladder
ja: 梯子

en: squeezer
ja: 隙間

en: stepover
ja: 階段

en: Turnstile
ja: 回転式木戸

en: Sally Port
ja: 城の出撃路

en: Passageways
ja: 通り抜け通路

en: Tunnel name
ja: トンネルの名称

en: Building Passage
ja: ビルの通り抜け通路

en: Arcade
ja: アーケード

en: Open on left side
ja: 左側が開放

en: Open on right side
ja: 右側が開放

en: Colonnade
ja: コロネード

en: Avalanche Protector
ja: 覆道

[ctx: main group]
en: Water
ja: 水域

[ctx: sub group]
en: Water
ja: 水域

en: River
ja: 川

en: Lock
ja: 閘門

en: Stream
ja: 小川

en: Salt Water
ja: 塩水

en: Canal
ja: 運河

en: flooded
ja: 暗渠

[ctx: usage]
en: transportation
ja: 交通センター

[ctx: usage]
en: transmission
ja: 送電用

[ctx: usage]
en: irrigation
ja: 灌漑用水

[ctx: usage]
en: headrace
ja: 導水路

[ctx: usage]
en: tailrace
ja: 発電用放水路

[ctx: usage]
en: spillway
ja: 貯水池の放水路

en: Drain
ja: 放水路

en: Ditch
ja: 排水路

en: Spring
ja: 泉

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
ja: 地下水が自然に地下から地上に溢れている地点です。

en: Waterfall
ja: 滝

en: Weir
ja: 堰

en: Dam
ja: ダム

en: Levee
ja: 堤防・土手

en: Groyne
ja: 防砂堤

en: Breakwater
ja: 防波堤

en: Culvert
ja: 水路トンネル

en: Penstock
ja: 水圧鉄管

[ctx: pipeline]
en: overground
ja: 地上

[ctx: pipeline]
en: underground
ja: 地下

[ctx: pipeline]
en: underwater
ja: 水面下

en: Diameter (mm)
ja: 直径 (mm)

en: Pressure (bar)
ja: 水圧 (bar)

en: Flow rate with unit of measure
ja: 単位当たりの流量

en: Basin
ja: 遊水地

en: retention
ja: 調整池

en: infiltration
ja: 浸透型雨水調整池

en: detention
ja: 貯留型雨水調整池

en: Reservoir
ja: 貯水池

en: Covered Reservoir
ja: 蓋付き貯水池

[ctx: natural]
en: Water
ja: 湖沼

en: A body of water, such as a lake, pond or river.
ja: 湖、池、川などの水域です。

en: Water Body
ja: 水域の本体

en: stream
ja: 小川

en: river
ja: 河川

en: canal
ja: 運河

en: drain
ja: 放水路

en: ditch
ja: 排水路

en: pond
ja: 池

en: lake
ja: 湖

en: lagoon
ja: 潟湖

en: oxbow
ja: 三日月湖

en: lock
ja: 閘門

en: reservoir
ja: 貯水池

en: wastewater
ja: 下水

en: Intermittent (does not permanently contain water)
ja: 断続的（常に水をたたえているわけではない）

en: aggregate
ja: 骨材

en: bauxite
ja: ボーキサイト

en: coal
ja: 石炭

en: dimension_stone
ja: 切石

en: gold
ja: 金

en: ilmenite
ja: チタン鉄鉱

en: iron_ore
ja: 鉄鉱石

en: lead
ja: 鉱床、鉱脈

en: nickel
ja: ニッケル

en: rutile
ja: 金紅石

en: salt
ja: 塩

en: silver
ja: 銀

en: tin
ja: 錫

en: zinc
ja: 亜鉛

en: zircon
ja: ジルコン

en: Coastline
ja: 海岸線

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
ja: 海と陸の境界線です(水面がウェイの右側)。

en: Wetland
ja: 湿地帯

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
ja: 植生のある恒常的または季節的な水浸しの区域です。

en: bog
ja: 泥炭地

en: mangrove
ja: マングローブ

en: marsh
ja: 沼地、湿地

en: reedbed
ja: 葦原

en: saltern
ja: 塩田

en: saltmarsh
ja: 塩湖

en: swamp
ja: 沼地

en: tidalflat
ja: 干潟

en: Mud
ja: 泥地

en: Large area covered with mud.
ja: 泥に覆われた広い場所です。

en: Beach
ja: 砂浜

en: A flat area of sand, gravel or pebble next to water.
ja: 水辺にある砂、砂利、小石などの平坦な場所です。

en: swimming
ja: 遊泳

en: surfing
ja: サーフィン

en: Nudism
ja: ヌーディズム

en: Bay
ja: 湾

en: Fjord
ja: フィヨルド

en: Cape
ja: 岬

en: Strait
ja: 海峡

en: Shipping
ja: 港湾関連

en: Ferry Terminal
ja: フェリーターミナル

en: Cargo
ja: 積載

[ctx: cargo]
en: passengers
ja: 乗客

[ctx: cargo]
en: vehicle
ja: 自動車

[ctx: cargo]
en: bicycle
ja: 自転車

[ctx: cargo]
en: hgv
ja: 中大型貨物車

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
ja: 乗客;自動車

en: Ferry Route
ja: フェリー航路

en: Marina
ja: マリーナ

en: Dump Station
ja: ゴミ捨て場

en: public
ja: 公開

en: Marine Fuel
ja: 水上燃料補給所

[ctx: waterway]
en: fuel
ja: 燃料

en: Chevron
ja: シェブロン

en: Esso
ja: エッソ

en: Exxon
ja: エクソン

en: Mobil
ja: モービル

en: Shell
ja: シェル石油

en: Independent
ja: 独立系

en: Fuel types:
ja: 燃料の種類:

en: Diesel
ja: ディーゼル

en: Bio Diesel
ja: バイオディーゼル

en: Octane 80
ja: オクタン価80

en: Octane 87
ja: オクタン価87

en: Octane 91
ja: オクタン価91［レギュラー］

en: Octane 92
ja: オクタン価92

en: Octane 95
ja: オクタン価95

en: Octane 98
ja: オクタン価98

en: Octane 100
ja: オクタン価100［ハイオク］

en: E10 (10% Ethanol mix)
ja: E10 (10%エタノール混合)

en: E85 (85% Ethanol mix)
ja: E85(85%エタノール混合)

en: Ethanol (alcohol)
ja: エタノール (アルコール)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
ja: LPガス

en: CNG (Compressed Natural Gas)
ja: 天然ガス

en: Pier
ja: 桟橋

en: Mooring
ja: 停泊地

en: commercial
ja: 商用

en: Floating
ja: 浮き桟橋

en: Lock Gate
ja: ロックゲート

[ctx: waterway]
en: lock_gate
ja: 閘門

en: Turning Point
ja: 転回場所

en: Slipway
ja: 進水路

en: Boatyard
ja: ボートヤード(陸上の船置き場)

en: Dock
ja: ドック

[ctx: waterway]
en: dock
ja: ドック

en: Transport
ja: 輸送

en: Railway
ja: 鉄道

en: Rail
ja: 線路

en: main
ja: 幹線

en: branch
ja: 枝線

en: industrial
ja: 工業用

en: military
ja: 軍用

en: tourism
ja: 観光

en: freight
ja: 貨物

en: Narrow Gauge Rail
ja: 軽便鉄道

[ctx: railway]
en: narrow_gauge
ja: 狭軌

en: Monorail
ja: モノレール

[ctx: railway]
en: monorail
ja: モノレール

en: Preserved
ja: 保存鉄道

en: Light Rail
ja: ライトレール(専用軌道)

en: Subway
ja: 地下鉄

en: Tram
ja: 路面電車

en: Funicular
ja: ケーブルカー

en: Bus Guideway
ja: ガイドウェイバス

en: Miniature Rail
ja: ミニ鉄道

en: Railway construction
ja: 建設中鉄道

en: Railway type
ja: 鉄道の種類

en: Disused Rail
ja: 休止線路

en: Abandoned Rail
ja: 線路跡

en: Level Crossing
ja: 踏切

en: Traffic lights
ja: 警報灯

en: Barrier
ja: 遮断機

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
ja: あり

[ctx: crossing:barrier]
en: no
ja: なし

[ctx: crossing:barrier]
en: half
ja: 半分

[ctx: crossing:barrier]
en: full
ja: 完全

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
ja: 半幅二本

en: Crossing
ja: 歩行者用踏切

en: Crossing type
ja: 踏切のタイプ

en: Turntable
ja: 転車台(ターンテーブル)

[ctx: railway]
en: turntable
ja: 転車台

en: Buffer Stop
ja: 車止め

[ctx: railway]
en: buffer_stop
ja: 車止め

en: Railway Switch
ja: 分岐器

[ctx: railway]
en: switch
ja: 分岐器

en: abt
ja: ケーブルカー用

en: default
ja: 既定値

en: double_slip
ja: 両渡り付交差

en: single_slip
ja: 片渡り付交差

en: three_way
ja: 三枝分岐

en: wye
ja: 両開き

en: Railway crossing
ja: 線路の交差

en: Railway Signal
ja: 鉄道信号機

[ctx: railway]
en: signal
ja: 信号

en: Railway milestone
ja: 鉄道の距離標

[ctx: railway]
en: milestone
ja: 距離標

en: Aerialway
ja: 索道

en: Cable Car
ja: 交走式ロープウェイ

en: Number of people per hour
ja: 1時間あたりの運搬人数

en: Number of people per car
ja: 車両あたり定員

en: Typical journey time in minutes
ja: 標準所要時間(分)

en: Has heating?
ja: 暖房付き

en: Chair Lift
ja: チェアリフト

en: Number of people per chair
ja: 座席の定員

en: Has bubble?
ja: 覆い付き

en: Gondola
ja: ゴンドラ

en: Number of people per gondola
ja: ゴンドラあたりの乗員数

en: Mixed Lift
ja: 混合リフト

en: Number of people per gondola/chair
ja: ゴンドラ/椅子あたり定員

en: Drag Lift
ja: 牽引リフト

en: drag_lift (general type - use only if exact type (see values below) is unknown)
ja: 牽引リフト (一般型 - 適切な種別 (以下参照) が不明な場合にのみ使用してください)

en: t-bar
ja: Tバー

en: j-bar
ja: Jバー

en: platter
ja: プラッター

en: rope_tow
ja: ロープトゥ

en: Magic Carpet
ja: マジックカーペット

en: Goods
ja: 貨物用索道

en: Zip line
ja: ジップライン

[ctx: aerialway]
en: Station
ja: 索道駅

en: Pylon
ja: 索道用支柱

[ctx: car]
en: Parking
ja: 駐車場・駐輪場

en: Park and Ride
ja: パークアンドライド

en: bus
ja: バス

en: train
ja: 鉄道

en: metro
ja: 地下鉄

en: ferry
ja: フェリー

en: Capacity (overall)
ja: 収容能力(全体)

en: Spaces for Disabled
ja: 障がい者用スペース

en: Spaces for Women
ja: 女性用スペース

en: Spaces for Parents
ja: 保護者用スペース

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
ja: 他のcapacity:[types]=*についてはWikiを参照してください。

en: Only for street side parking:
ja: 道路脇の駐車場のみ

en: diagonal
ja: 斜め

en: parallel
ja: 平行

en: perpendicular
ja: 垂直

en: Parking Space
ja: 駐車スペース

en: Type of parking space
ja: 駐車場の種類

en: disabled
ja: 障碍者

en: Capacity
ja: 収容台数

en: Covered (with roof)
ja: 屋根付き

en: Parking Entrance/Exit
ja: 出入口 (駐車場)

en: Fuel
ja: ガソリンスタンド

en: With shop
ja: 店舗あり

en: convenience
ja: コンビニ

en: kiosk
ja: キオスク

en: Diesel (Gas To Liquid - ultimate diesel)
ja: 軽油(液化ディーゼル燃料)

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
ja: 大型トラック用軽油

en: 1/25 mix (mofa/moped)
ja: 25:1混合油(モペッド等)

en: 1/50 mix (mofa/moped)
ja: 50:1混合油(モペッド等)

en: Additives:
ja: 添加物

en: Diesel Exhaust Fluid (AdBlue/AUS32)
ja: ディーゼル排気液(AdBlue/AUS32)

en: Fuel cards:
ja: 給油カード:

en: Charging Station
ja: 充電ステーション

en: Storey
ja: 階

en: Covered
ja: 屋根付き

en: Types of vehicles which can be charged:
ja: 充電可能な車両の型式:

en: Number of Sockets:
ja: ソケット数:

en: Tesla Supercharger
ja: テスラ・スーパーチャージャー

en: Wash
ja: 洗車場

[ctx: car_wash]
en: Automated
ja: 自動

en: Self Service
ja: セルフサービス

en: Car Dealer
ja: 自動車販売店

en: Second hand
ja: 中古品(セコハン)

en: only
ja: 限定

en: Repair
ja: 修理工場

[ctx: shop=car_repair]
en: Service
ja: サービス

en: dealer
ja: ディーラー

en: repair
ja: 修理工場

en: parts
ja: 部品

en: tyres
ja: タイヤ

en: Parts
ja: 部品

en: Tires
ja: タイヤ

en: Rental
ja: レンタル店

en: Sharing
ja: カーシェアリング

[ctx: motorcycle]
en: Parking
ja: 駐車場・駐輪場

en: Motorcycle Dealer
ja: バイク店

en: Services:
ja: サービス:

en: Sale
ja: 販売

en: brand
ja: ブランド (メーカー)

en: oldtimer
ja: クラシックカー

en: Safety inspection
ja: 安全点検

en: Clothes
ja: 衣料品

[ctx: bicycle]
en: Parking
ja: 駐車場・駐輪場

en: anchors
ja: アンカー

en: bollard
ja: 車止め杭

en: ground_slots
ja: 溝形

en: informal
ja: 非公式

en: lockers
ja: ロッカー

en: rack
ja: ラック

en: shed
ja: 車庫

en: stands
ja: スタンド

en: wall_loops
ja: 車輪立て

en: Bike Dealer
ja: 自転車店

en: Bicycles are sold
ja: 新品自転車を販売

en: Second-hand bicycles are sold
ja: リサイクル自転車を販売

en: Bicycles are repaired
ja: 自転車修理対応

en: Bicycles are rented
ja: レンタル自転車取り扱い

en: Free bicycle pump
ja: 無料の空気ポンプ

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
ja: DIY修理のための道具(自転車の協同組合かもしれない)

en: Bicycles are washed (for a fee)
ja: 自転車の洗浄(有料)

en: Public Bicycle Repair Station
ja: 公共自転車修理場所

en: Chain tool
ja: チェーン修理

en: Automated
ja: 自動

en: Public Transport
ja: 公共交通

en: Public Transport Route (Rail)
ja: 路線（鉄道）

en: Route type
ja: ルート種類

en: subway
ja: 地下鉄

en: monorail
ja: モノレール

en: stop position
ja: 停車位置

en: stop position (exit only)
ja: 停車位置(降車用)

en: stop position (entry only)
ja: 停車位置(乗車用)

en: platform
ja: プラットホーム

en: platform (exit only)
ja: プラットホーム(降車のみ)

en: platform (entry only)
ja: プラットホーム(乗車のみ)

en: Public Transport Route (Bus)
ja: 路線(バス)

en: share_taxi
ja: 乗合タクシー

en: trolleybus
ja: トロリーバス

en: Route Master
ja: 運行系統

en: aerialway
ja: 索道

en: route variant/direction (at least 2)
ja: 別ルート/方向(2本以上)

en: Stop Area
ja: 停車場

en: UIC reference
ja: UIC番号

en: UIC name
ja: UIC名

en: Stop Position
ja: 停止位置

en: Platform
ja: プラットホーム

en: Subway Entrance
ja: 地下鉄の出入口

en: Station or amenities
ja: 駅や設備

en: Bus
ja: バス

en: Trolleybus
ja: トロリーバス

en: Share taxi
ja: 乗合タクシー

en: Train
ja: 鉄道

en: Ferry
ja: フェリー

en: Bench
ja: ベンチ

en: Shelter
ja: 待合室・避難所

en: Passenger information display
ja: 発車案内板

en: Route references
ja: ルート参照

[ctx: railway]
en: Station
ja: 駅

en: Building
ja: 建物

en: Ticket Machine
ja: 券売機

en: Public Transport (Legacy)
ja: 公共交通(旧)

en: halt point
ja: 停止位置

en: forward halt point
ja: 下りの停止位置

en: backward halt point
ja: 上りの停止位置

en: UIC-Reference
ja: UIC番号

en: Railway Halt
ja: 停留所

en: Tram Stop
ja: 電停

en: Railway Platform
ja: 鉄道のプラットホーム

en: Reference (track number)
ja: 番号(番線)

en: Bus Station
ja: バスターミナル

en: Bus Stop
ja: バス停

en: Bus Platform
ja: バス乗り場

en: Airport
ja: 飛行場

en: Airport Ground
ja: 飛行場の敷地

en: Runway
ja: 滑走路

en: Length (meters)
ja: 長さ (m)

en: Taxiway
ja: 誘導路

en: Holding Position
ja: 待機位置

en: Helipad
ja: ヘリパッド

en: Apron
ja: エプロン

en: Plane Parking Position
ja: 駐機場

en: Hangar
ja: 格納庫

[ctx: building]
en: hangar
ja: 格納庫

[ctx: building]
en: yes
ja: あり

[ctx: airmark]
en: Beacon
ja: ビーコン

en: Navigation aid
ja: ナビゲーションエイド

en: als
ja: 進入灯

en: Approach lighting system
ja: 進入灯

en: papi
ja: PAPI

en: Precision approach path indicator
ja: 進入角指示灯

en: vasi
ja: VASI

en: Visual approach slope indicator
ja: 進入角指示灯

en: Windsock
ja: 吹き流し

en: Terminal
ja: ターミナル

[ctx: airport]
en: Gate
ja: 搭乗口

en: Facilities
ja: 施設等

en: Accommodation
ja: 宿泊施設

en: Hotel
ja: ホテル

en: Stars
ja: 星の数

en: Rooms
ja: 部屋数

en: Beds
ja: ベッド数

en: Motel
ja: モーテル

en: Guest House/Bed & Breakfast
ja: ゲストハウス/B&B

en: agritourism
ja: 農家民宿

en: Apartment
ja: 集合住宅

en: Number of apartments
ja: 部屋数

en: Chalet
ja: 貸別荘

en: Hostel
ja: 簡易宿泊所

en: Alpine Hut
ja: 山小屋

en: members_only
ja: 会員専用

en: Wilderness Hut
ja: 自然観察小屋

en: Shower
ja: 公衆浴場・シャワー

en: seasonal
ja: 季節限定

en: Closer description
ja: 詳細な説明

en: Caravan Site/RV Park
ja: キャンプ場/RVパーク

en: Number of places
ja: 収容数

en: Power supply
ja: 電源

en: Tents allowed
ja: テントが許可されている

en: Campsite
ja: キャンプ場

en: Caravans allowed
ja: キャンピングカー可

en: Backcountry
ja: バックカントリー

en: Group only access
ja: グループのみのアクセス

en: Camp pitch
ja: キャンプピッチ

en: Unit number
ja: ユニット番号

en: Permanent camping only
ja: 永久キャンプのみ

en: Food+Drinks
ja: 飲食店

en: Restaurant
ja: レストラン

en: Microbrewery
ja: 地酒醸造所

en: Outdoor seating
ja: 屋外席

en: Takeaway
ja: テイクアウト

en: Delivery
ja: 配達

en: Kitchen Opening Hours
ja: 調理営業時間

en: Fast Food
ja: ファストフード

en: Food Court
ja: フードコート

en: Cafe
ja: カフェ

en: Ice cream
ja: アイスクリーム店

en: Pub
ja: 居酒屋

en: Beer Garden
ja: ビアガーデン

en: Bar
ja: バー

en: Diet
ja: 食事制限

en: Vegetarian
ja: ベジタリアン

en: Vegan
ja: ビーガン

en: Lacto-vegetarian
ja: 乳菜食主義

en: Ovo-vegetarian
ja: 卵子菜食主義

en: Pescetarian
ja: 魚介菜食主義

en: Fruitarian
ja: 果実食主義

en: Raw
ja: 無調理

en: Dairy free
ja: 乳製品含まず

en: Gluten free
ja: グルテンフリー

en: Lactose free
ja: 乳糖フリー

en: Halal
ja: ハラル

en: Kosher
ja: カシェル

en: Tourism
ja: 観光

en: Attraction
ja: 観光名所

en: Viewpoint
ja: 展望台

en: Information Office
ja: 案内所

en: An office where you can get information about a town or region.
ja: 街や地域の情報を得られる場所です。

en: A board with a map.
ja: 地図のある案内板です。

en: Detail Grade
ja: 詳細なグレード

en: topo
ja: 地形

en: street
ja: ストリート

en: scheme
ja: 絵地図

en: toposcope
ja: 頂上標

en: Shown Area
ja: 表示エリア

en: site
ja: 施設内

en: city
ja: 都市

en: region
ja: 広域

en: Routes shown for:
ja: ルート案内:

en: Hiking
ja: ハイキング

en: Cycling
ja: サイクリング

en: Mountainbiking
ja: マウンテンバイク

en: Skiing
ja: スキー

en: Riding
ja: 乗馬

en: ... other transportation modes possible
ja: ... 他の可能な交通手段

en: Information Board
ja: 案内板

en: A board with information.
ja: 情報の書かれた看板です。

en: Board Content
ja: 掲示板の内容

en: notice
ja: お知らせ

en: nature
ja: 自然

en: wildlife
ja: 野生生物

en: plants
ja: 植物

en: geology
ja: 地形

en: Guidepost
ja: 道標

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
ja: 複数の行き先の方向を示す標識や道標です。

en: Route marker
ja: ルートマーカー

en: Information Terminal
ja: 情報端末

en: Information access via electronic methods.
ja: 電気的な方法でアクセスする情報です。

en: Audio Guide
ja: 音声ガイド

en: Information using headphones or a mobile phone.
ja: ヘッドホンや携帯電話を使った情報です。

en: Audioguide via mobile phone?
ja: 携帯電話による音声ガイド

en: Phone number
ja: 電話番号

en: Use E.123 format, e.g. +49 11223 456 7890
ja: E.123フォーマットで記入してください。例: +49 11223 456 7890

en: Other Information Point
ja: その他の情報ポイント

en: Leisure
ja: レジャー

en: Movie Theater/Cinema
ja: 映画館

en: Drive-in theater
ja: ドライブインシアター

en: Number of screens
ja: スクリーン数

en: Bandstand
ja: 野外ステージ

en: Bleachers
ja: (屋根のない) 観客席

en: Backrest
ja: 背もたれ

en: Zoo
ja: 動物園

en: aviary
ja: 飼鳥園

en: birds
ja: 鳥類

en: butterfly
ja: 蝶類

en: enclosure
ja: エンクロージャー

en: falconry
ja: 鷹狩

en: petting_zoo
ja: ふれあい動物園

en: reptile
ja: 爬虫類

en: safari_park
ja: サファリパーク

en: wildlife_park
ja: 野生生物公園

en: Animal enclosure
ja: 動物の囲い

en: Dog Park
ja: ドッグパーク

en: Amusement/Theme Park
ja: テーマパーク

en: Water Park
ja: ウォーターパーク

en: Water Slide
ja: ウォータースライダー

en: Public bath
ja: 公衆浴場

[ctx: bath:type]
en: hammam
ja: ハマム

[ctx: bath:type]
en: hot_spring
ja: 温泉

[ctx: bath:type]
en: lake
ja: 湖

[ctx: bath:type]
en: onsen
ja: 温泉

[ctx: bath:type]
en: river
ja: 河川

[ctx: bath:type]
en: sento
ja: 銭湯

[ctx: bath:type]
en: thermal
ja: 太陽熱

en: Open air
ja: 屋外

[ctx: restroom]
en: Female
ja: 女性

[ctx: restroom]
en: Male
ja: 男性

[ctx: restroom]
en: Unisex
ja: 両性別

en: Resort
ja: リゾート区

en: Beach Resort
ja: ビーチリゾート

en: Swimming Pool
ja: 遊泳プール

en: Used for the water area only.
ja: 水域にのみ使用してください。

en: Dive centre
ja: ダイブセンター

en: Fitness Station
ja: 屋外フィットネス

en: Sauna
ja: サウナ

en: Horse Riding Centre
ja: 乗馬施設

en: Club
ja: クラブ

[ctx: club]
en: amateur_radio
ja: アマチュア無線

[ctx: club]
en: astronomy
ja: 天文学

[ctx: club]
en: automobile
ja: 自動車

[ctx: club]
en: board_games
ja: ボードゲーム

[ctx: club]
en: card_games
ja: カードゲーム

[ctx: club]
en: charity
ja: チャリティー

[ctx: club]
en: cinema
ja: 映画

[ctx: club]
en: computer
ja: コンピューター

[ctx: club]
en: cooking
ja: 料理

[ctx: club]
en: culture
ja: 文化

[ctx: club]
en: dog
ja: 犬

[ctx: club]
en: doityourself
ja: DIY店

[ctx: club]
en: environment_protection
ja: 環境保護

[ctx: club]
en: ethnic
ja: エスニック

[ctx: club]
en: filmmaking
ja: 映画制作

[ctx: club]
en: fishing
ja: 釣り

[ctx: club]
en: freemasonry
ja: フリーメイソン

[ctx: club]
en: game
ja: ゲーム

[ctx: club]
en: gardening
ja: ガーデニング

[ctx: club]
en: history
ja: 歴史

[ctx: club]
en: hunting
ja: 狩猟

[ctx: club]
en: motorcycle
ja: バイク用の服

[ctx: club]
en: music
ja: 音楽

[ctx: club]
en: nature
ja: 自然

[ctx: club]
en: nudism
ja: ヌーディズム

[ctx: club]
en: photography
ja: 写真

[ctx: club]
en: politics
ja: 政治

[ctx: club]
en: scout
ja: スカウト

[ctx: club]
en: smoke
ja: 喫煙

[ctx: club]
en: social
ja: 社交

[ctx: club]
en: sport
ja: スポーツ

[ctx: club]
en: student
ja: 学生

[ctx: club]
en: surf_life_saving
ja: サーフライフセービング

[ctx: club]
en: theatre
ja: 劇場

[ctx: club]
en: tourism
ja: 観光

[ctx: club]
en: veterans
ja: 退役軍人

[ctx: club]
en: yachting
ja: ヨット

en: In case of sport:
ja: スポーツの場合:

en: Hackerspace
ja: ハッカースペース

en: Events Venue
ja: イベント会場

en: Playground
ja: 児童公園

en: Playground device
ja: 遊具

[ctx: playground]
en: balancebeam
ja: 平均台

[ctx: playground]
en: basketrotator
ja: バスカトロテアトル

[ctx: playground]
en: basketswing
ja: バスケトスウィング

[ctx: playground]
en: climbingframe
ja: ジャングルジム

[ctx: playground]
en: climbingwall
ja: クライミングウォール

[ctx: playground]
en: cushion
ja: クッション

[ctx: playground]
en: exercise
ja: 運動

[ctx: playground]
en: hopscotch
ja: 石蹴リ

[ctx: playground]
en: horizontal_bar
ja: 鉄棒

[ctx: playground]
en: map
ja: 地図

[ctx: playground]
en: playhouse
ja: 芝居小屋

[ctx: playground]
en: roundabout
ja: 環状交差点

[ctx: playground]
en: sandpit
ja: 砂場

[ctx: playground]
en: seesaw
ja: シーソー

[ctx: playground]
en: sledding
ja: そり滑り

[ctx: playground]
en: slide
ja: 滑り台

[ctx: playground]
en: splash_pad
ja: 水遊び場

[ctx: playground]
en: structure
ja: 複合遊具

[ctx: playground]
en: swing
ja: 旋回橋

[ctx: playground]
en: teenshelter
ja: ターンシェルター

[ctx: playground]
en: trampoline
ja: トランポリン

[ctx: playground]
en: water
ja: 水域(湖沼)

en: Picnic Site
ja: ピクニック場

en: Fireplace
ja: 野外炉

en: Picnic Table
ja: ピクニックテーブル

en: Public Grill
ja: バーベキュー場

[ctx: grill]
en: Fuel
ja: ガソリンスタンド

en: charcoal
ja: 石炭

en: Firepit
ja: 焚火場所

en: Fishing
ja: つり場

en: Bird Hide
ja: 野鳥観察小屋

en: Amusement arcade
ja: ゲームセンター

en: Adult gaming centre
ja: アダルトゲームセンター

en: Gambling
ja: 賭博場

en: lottery
ja: 宝くじ売り場

en: pachinko
ja: パチンコ

en: slot_machines
ja: スロットマシン

en: bingo
ja: ビンゴ

en: betting
ja: 賭け

en: poker
ja: ポーカー

en: Casino
ja: カジノ

en: Night Club
ja: ナイトクラブ

en: Strip Club
ja: ストリップクラブ

en: Brothel
ja: 売春宿

en: Culture
ja: 文化

en: Museum
ja: 博物館・美術館

en: Gallery
ja: 美術館

en: Theatre
ja: 劇場

en: Library
ja: 図書館

en: Public bookcase
ja: 公共の本棚

en: glass_cabinet
ja: ガラスキャビネット

en: metal_cabinet
ja: 金属キャビネット

en: wooden_cabinet
ja: 木製キャビネット

en: movable_cabinet
ja: 可動キャビネット

en: phone_box
ja: 電話ボックス

en: sculpture
ja: オブジェ

en: shelf
ja: 棚

en: shelter
ja: シェルター

en: Arts Centre
ja: アートセンター

en: Artwork
ja: 美術作品

en: architecture
ja: 建築物

en: mural
ja: 壁画

en: painting
ja: 絵画

en: statue
ja: 像

en: bust
ja: 胸像

en: installation
ja: イラスト

en: graffiti
ja: グラフィティ

en: Subject
ja: 主題

en: Artist Name
ja: 作者名

en: aluminium
ja: アルミニウム

en: brass
ja: 真鍮

en: bronze
ja: 青銅

en: ceramic
ja: セラミックス

en: iron
ja: 鉄

en: marble
ja: 大理石

en: Studio
ja: スタジオ

en: audio
ja: オーディオ

en: radio
ja: ラジオ

en: video
ja: ビデオ

en: Place of Worship
ja: 宗教施設

en: Church
ja: 教会

en: Building type
ja: 建物の種類

en: basilica
ja: バシリカ聖堂

en: cathedral
ja: 大聖堂

en: chapel
ja: 礼拝堂

en: church
ja: 教会

en: temple
ja: 寺院

en: Mosque
ja: モスク

en: mosque
ja: モスク

en: Synagogue
ja: シナゴーグ

en: synagogue
ja: シナゴーグ

en: Buddhist Temple
ja: 仏教寺院

en: Hindu Temple
ja: ヒンドゥー教寺院

en: Shinto Shrine
ja: 神社

en: Other Place of Worship
ja: その他の宗教施設

en: Monastery
ja: 僧院

en: Public Building
ja: 公共施設

en: Town Hall
ja: 役場

en: Community Centre
ja: 公民館

en: club_home
ja: クラブホーム

en: community_hall
ja: コミュニティホール

en: cultural_centre
ja: カルチャーセンター

en: environment_centre
ja: 環境センター

en: events_venue
ja: イベント会場

en: family_centre
ja: ファミリーセンター

en: language_centre
ja: 言語センター

en: meeting_room
ja: 会議室

en: parish_hall
ja: 教区

en: village_hall
ja: 村役場

en: For
ja: 対象者

en: child
ja: 子供

en: juvenile
ja: 若年者

en: student
ja: 学生

en: girl
ja: 女子

en: boy
ja: 少年

en: man
ja: 男性

en: woman
ja: 女性

en: senior
ja: 老人

en: family
ja: 家族

en: homosexual
ja: 同性愛者

en: multigeneration
ja: 多世代

en: athlete
ja: スポーツ選手

en: immigrant
ja: 移民

en: lgbtq
ja: LGBT

en: Courthouse
ja: 裁判所

en: Prison
ja: 刑務所・拘置所

en: Police
ja: 警察署・交番

en: Ranger Station
ja: 森林警備隊の基地

en: Fire Station
ja: 消防署

en: Post Office
ja: 郵便局

en: Education
ja: 教育

en: Kindergarten
ja: 幼稚園

en: ISCED level
ja: 国際標準教育分類のレベル

en: School
ja: 学校

en: University
ja: 大学

en: College
ja: 短大・専門学校

en: Driving School
ja: 自動車学校

en: License Classes
ja: 免許の種類

en: Language school
ja: 語学学校

en: Animal
ja: 動物

en: Animal boarding
ja: ペットホテル

en: bird
ja: 鳥

en: cat
ja: 猫

en: dog
ja: 犬

en: duck
ja: アヒル

en: horse
ja: 馬

en: mammal
ja: 哺乳類

[ctx: animal_breeding]
en: alpaca
ja: アルパカ

[ctx: animal_breeding]
en: bird
ja: 鳥

[ctx: animal_breeding]
en: cat
ja: 猫

[ctx: animal_breeding]
en: chicken
ja: 鶏

[ctx: animal_breeding]
en: cow
ja: 牛

[ctx: animal_breeding]
en: dog
ja: 犬

[ctx: animal_breeding]
en: donkey
ja: ロバ

[ctx: animal_breeding]
en: fish
ja: 魚

[ctx: animal_breeding]
en: goat
ja: 山羊

[ctx: animal_breeding]
en: sheep
ja: 羊

[ctx: animal_breeding]
en: horse
ja: 馬

[ctx: animal_breeding]
en: pig
ja: 豚

[ctx: animal_breeding]
en: poultry
ja: 家禽

[ctx: animal_breeding]
en: rabbit
ja: 兎

en: Veterinary
ja: 動物病院

en: Animal watering place
ja: 動物の水飲み場

en: Health
ja: 健康

en: Hospital
ja: 病院

en: Clinic
ja: クリニック

en: Doctor''s Office
ja: 医院

en: Dentist
ja: 歯科医院

en: Pharmacy
ja: 薬局

en: Dispensing
ja: 調剤薬局

en: Laboratory
ja: 研究所

en: Speciality
ja: 専門分野

[ctx: healthcare]
en: biology
ja: 生物学

[ctx: healthcare]
en: blood_check
ja: 血液検査

[ctx: healthcare]
en: clinical_pathology
ja: 臨床病理学

en: Baby Hatch/Safe Haven
ja: 赤ちゃんポスト

en: Emergency Access Point
ja: 夜間急病センター

en: Point Number
ja: ポイント数

en: Point Name
ja: ポイント名

en: Emergency Phone Number
ja: 緊急電話番号

en: (Use number as shown on plate.)
ja: (プレートに示された番号を使用してください。)

en: Emergency
ja: 緊急設備

en: Ambulance Station
ja: 救急車ステーション

en: Emergency ward entrance
ja: 救急病棟入口

en: walk-in
ja: 予約不要

en: rescue_service
ja: レスキューサービス

en: Automated Defibrillator
ja: AED(自動体外式除細動器)

en: Location description
ja: 場所の説明

en: Located inside a building?
ja: 建物内

en: Fire Extinguisher
ja: 消火器

en: Fire Hose
ja: 消火ホース

en: Fire Hydrant
ja: 消火栓

en: Shape
ja: 形状

[ctx: pipeline]
en: pillar
ja: 柱

en: A pillar type hydrant.
ja: 地上式消火栓。

en: A fire hydrant simple outlet located underground.
ja: 地下に設置された消火栓の接続口。

[ctx: pipeline]
en: wall
ja: 壁

en: A wall-mounted fire hydrant.
ja: 壁に設置された消火栓。

[ctx: pipeline]
en: pipe
ja: パイプ

en: A simple capped pipe, without the usual hydrant shape.
ja: 一般的な消火栓の形状とは異なる、蓋のついたシンプルなパイプ型のもの。

en: Pressure (bar) or suction
ja: 水圧 (バール単位) または吸引力

en: Pressure in bar.
ja: バール単位で水圧を記入。

en: Pressure but value unknown.
ja: 加圧されているが値は不明。

en: suction
ja: 吸い上げ

en: Water is not pressurized, a pump is needed.
ja: 水には圧力がかかっていないので、ポンプが必要。

en: Water source
ja: 水源

en: Hydrant is fed by the local distribution network.
ja: 消火栓は地域の配水管網によって供給される。

en: groundwater
ja: 地下水

en: A water well.
ja: 井戸

en: water_tank
ja: 貯水槽

en: swimming_pool
ja: 遊泳プール

en: Hydrant Position
ja: 消火栓の位置

[ctx: hydrant position]
en: lane
ja: 車道

en: on the side of a road lane
ja: 車道の側で

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
ja: 駐車場

en: in a parking lot
ja: 駐車場内

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
ja: 歩道

en: on a sidewalk
ja: 歩道上

[ctx: hydrant position]
en: green
ja: 緑地

en: in a grassy area
ja: 草地の中

en: Pillar type
ja: 地上式

en: dry_barrel
ja: 乾式バレル

en: A style of pillar hydrant where the water shutoff valve is below ground.
ja: 止水栓が地下にあるタイプの柱上消火栓です。

en: wet_barrel
ja: 湿式バレル

en: A style of pillar hydrant where the barrel is pressurized at all times, with individual valves for each outlet.
ja: バレルが常に加圧され、各出口に個別のバルブがある、ピラー消火栓のスタイル。

en: Number of couplings
ja: カップリングの数

en: Coupling standard
ja: カップリング規格

en: Bayonet
ja: 銃剣

en: Barcelona
ja: バルセロナ

en: Guillemin
ja: ギルマン

en: Storz
ja: シュトルツ

en: Each coupling diameter (separated by ;)
ja: 各カップリング直径(;で区切る)

en: Water Tank
ja: 防火用水タンク

en: Suction point
ja: 消防水利

en: Assembly Point
ja: 一時集合場所

en: Emergency Phone
ja: 緊急電話

en: Siren
ja: サイレン

en: pneumatic
ja: 空気式

en: electronic
ja: 電気

en: mechanical
ja: 機械式

en: Purpose
ja: 用途

en: tornado
ja: 竜巻

en: fire
ja: 火事

en: air_raid
ja: 空襲警報

en: civil_defense
ja: 民間防衛

en: Social Facility
ja: 社会福祉施設

en: Nursing Home
ja: 介護施設

en: Nursing Home (Legacy)
ja: 介護施設 (旧)

en: Group Home
ja: グループホーム

en: Assisted Living
ja: 生活支援

en: Outreach
ja: アウトリーチ

[ctx: social_facility]
en: Shelter
ja: 待合室・避難所

en: Food Bank
ja: フードバンク

en: Toilets/Restrooms
ja: トイレ

en: flush
ja: 水洗

en: pitlatrine
ja: 汲み取り式

en: bucket
ja: バケツ式

en: Usage Position
ja: 便器の種類

en: seated
ja: 洋式

en: seated;urinal
ja: 洋式＋小便器

en: squat
ja: 和式

en: urinal
ja: 小便器

en: Changing table
ja: おむつ交換台

en: Count
ja: 個数

[ctx: Changing table]
en: Location
ja: ロケーション

en: dedicated_room
ja: 専用部屋

en: female_toilet
ja: 女性用トイレ

en: male_toilet
ja: 男性用トイレ

en: room
ja: 個室

en: sales_area
ja: 売場

en: unisex_toilet
ja: 両性別用トイレ

en: wheelchair_toilet
ja: 車いす対応トイレ

en: Post Box
ja: 郵便ポスト

en: Collection times
ja: 収集時刻

[ctx: post_box]
en: pillar
ja: 丸型

[ctx: post_box]
en: lamp
ja: 角型

[ctx: post_box]
en: wall
ja: 壁面

[ctx: post_box]
en: meter
ja: メートル便専用

en: Drive through
ja: ドライブスルー

en: House number
ja: 住居番号

en: Street name
ja: 町名/通り名

en: City name
ja: 市町村名

en: Post code
ja: 郵便番号

en: Country code
ja: 国コード

en: Place name
ja: 地名

en: House name
ja: 建物名

en: Hamlet
ja: 集落

en: Suburb
ja: 区

en: District
ja: 郡

en: Province
ja: 都道府県

[ctx: addr:]
en: State
ja: 州

en: Telephone
ja: 電話

en: booth
ja: ブース

en: Coins
ja: 硬貨

[ctx: payment]
en: Notes
ja: 紙幣

en: Telephone cards
ja: テレフォンカード

en: Internet Cafe
ja: インターネットカフェ

en: Internet Access
ja: インターネットアクセス

en: Clock
ja: 時計

[ctx: clock]
en: Display
ja: 表示

en: analog
ja: アナログ

en: digital
ja: デジタル

en: sundial
ja: 日時計

en: unorthodox
ja: 特殊

[ctx: clock]
en: Faces
ja: 盤面の数

en: Visibility/readability
ja: 可視性/視認性

en: house (up to 5m)
ja: 家屋(5m以内)

en: street (up to 20m)
ja: 通り(20m以内)

en: area (more than 20m)
ja: エリア(20m以上)

en: Shows current date
ja: 現在の日付を表示

en: Shows temperature
ja: 温度の表示

en: Shows barometric pressure
ja: 気圧の表示

en: Shows humidity
ja: 湿度の表示

en: Photo booth
ja: 証明写真機

en: Recycling Container
ja: リサイクルコンテナ

en: Throw in times
ja: スローインタイム

en: Paper
ja: 紙

en: Paper packaging
ja: 紙製パッケージ

en: Cardboard
ja: ボール紙

en: Newspaper
ja: 古新聞

en: Magazines
ja: 雑誌

en: Books
ja: 本

en: Plastic
ja: プラスチック

en: Plastic Bottles
ja: プラスチック瓶

en: Plastic Packaging
ja: プラスチック包装

en: Beverage cartons
ja: 飲料の紙容器

en: Glass
ja: ガラス

en: Glass Bottles
ja: ガラス瓶

en: Cans
ja: カン

en: Shoes
ja: 靴店

en: Scrap Metal
ja: スクラップ金属

en: Wood
ja: 自然林

en: Green Waste
ja: 植物の廃棄物

en: Waste
ja: 一般ごみ

en: Batteries
ja: バッテリー

en: Small Appliances
ja: 小型家電

en: Electrical Appliances
ja: 家電製品

en: Recycling Centre
ja: リサイクル処理場

en: trash
ja: ゴミ箱

en: dog_excrement
ja: 犬の排泄物

en: Waste Disposal/Dumpster
ja: ゴミ集積所

en: Sanitary Dump Station
ja: 汚物廃棄場

en: Suction pumpout
ja: 排出上

en: Gravity drain for hose
ja: ホースの重力ドレン

en: Operation times
ja: 営業時間

en: Amount of Seats
ja: 席の数

en: Type of shelter
ja: 待合室・避難所の種類

[ctx: shelter]
en: basic_hut
ja: 小屋

[ctx: shelter]
en: lean_to
ja: 差し掛け小屋

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
ja: 東屋

[ctx: shelter]
en: public_transport
ja: 公共交通の待合室

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
ja: 避難小屋

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
ja: 野生動物観察所

en: Hunting Stand
ja: ハンティングスタンド

[ctx: hunting stand]
en: Hide
ja: 隠す

en: Lockable
ja: ロック可能

en: Water Point
ja: 水汲み場

en: Valves
ja: バルブ

en: Schrader
ja: シュレイダー

en: Regina
ja: レジーナ

en: Advertising Column
ja: 広告枠

en: Billboard
ja: ビルボード

en: Sports
ja: スポーツ

en: Sport Facilities
ja: スポーツ施設

en: Stadium
ja: スタジアム

en: Sports Centre
ja: スポーツセンター

en: Fitness Centre
ja: フィットネスクラブ

en: Pitch
ja: 競技場

en: Racetrack
ja: 競技トラック

en: Golf
ja: ゴルフ

en: Golf Course
ja: ゴルフコース

[ctx: golf]
en: Tee
ja: ティー

[ctx: golf]
en: Hole
ja: ホール

en: Par
ja: パー

en: Handicap rating
ja: 障害等級

[ctx: golf]
en: Pin
ja: ピン

[ctx: golf]
en: Bunker
ja: バンカー

[ctx: golf]
en: Natural
ja: ナチュラル

[ctx: golf]
en: Frontal Water hazard
ja: 前線性水災害

[ctx: golf]
en: Lateral water hazard
ja: ラテラルウォーターハザード

[ctx: golf]
en: Green
ja: グリーン

[ctx: golf]
en: Fairway
ja: フェアウェイ

[ctx: golf]
en: Rough
ja: ラフ

[ctx: golf]
en: Driving range
ja: ゴルフ練習場

en: Miniature Golf
ja: ミニチュアゴルフ

en: Multi
ja: 多目的

[ctx: running]
en: pitch
ja: 運動場

[ctx: running]
en: sports_centre
ja: スポーツセンター

[ctx: running]
en: fitness_centre
ja: フィットネスジム

[ctx: running]
en: stadium
ja: スタジアム

[ctx: running]
en: track
ja: トラック

en: Nine-pin Bowling
ja: ボウリング場(9ピン)

en: Ten-pin Bowling
ja: ボウリング場

en: Archery
ja: アーチェリー

en: Track and Field Athletics
ja: 陸上競技

en: Running
ja: ランニング

en: Climbing site
ja: 登山場所

en: Number of routes
ja: ルート数

en: Usual elevation at the bottom of the routes
ja: ルートの下部の通常の標高

en: Usual route length (m)
ja: 通常ルート長(m)

en: Minimal climbing length (m)
ja: 最小登坂長(m)

en: Maximum climbing length (m)
ja: 最大登坂長(m)

en: UIAA: Simplest route
ja: UIAA:最も単純なルート

en: UIAA: Most difficult route
ja: UIAA:最も難しいルート

en: Bolts
ja: ボルト

en: Pitches
ja: ピッチ

en: Route length (m)
ja: ルート長(m)

en: UIAA grading
ja: UIAA格付

en: French grading
ja: フランス式格付け

en: Saxon grading
ja: ザクセン格付け

en: Canoeing/Kayaking
ja: カヌー・競艇

en: Rowing
ja: 漕艇

[ctx: racing]
en: pitch
ja: 競技場

[ctx: racing]
en: sports_centre
ja: スポーツセンター

[ctx: racing]
en: stadium
ja: スタジアム

[ctx: racing]
en: track
ja: トラック

en: Dog Racing
ja: ドッグレース

[ctx: riding]
en: Horse Riding Arena
ja: 馬場

[ctx: riding]
en: Horse Riding Centre
ja: 乗馬施設

en: Horse Racing
ja: 競馬

en: Gymnastics
ja: 体操

en: fitness_centre
ja: フィットネスジム

en: Ice Skating
ja: アイススケート

en: ice_rink
ja: アイスリンク

en: Roller Skating
ja: ローラースケート

en: Skateboard
ja: スケートボード

en: Swimming
ja: 水泳

en: water_park
ja: ウォーターパーク

en: Scuba Diving
ja: スキューバダイビング

en: Piste type
ja: 雪道の種類

en: connection
ja: 接続

en: downhill
ja: 滑降

en: hike
ja: ハイキング

en: ice_skate
ja: アイススケート

en: nordic
ja: ノルディックスキー

en: playground
ja: 児童公園

en: skitour
ja: スキーツアー

en: sled
ja: 実装されている名前空間と言語の例: Page_name ''(できれば英語)'' Cs:Page_name ''(チェコ語)'' DE:Page_name ''(ドイツ語)'' ES:Page_name ''(スペイン語)'' FR:Page_name ''(フランス語)'' IT:Page_name ''(イタリア語)'' JA:Page_name ''(日本語)'' NL:Page_name ''(オランダ語)'' RU:Page_name ''(ロシア語)'' Uk:Page_name ''(ウクライナ語、イギリスではありません!!!)'' === 短い解説 === # テンプレートが正しく動作するように、すべてのページ名は英語にします。 <br>各翻訳ページは、言語コードを接頭辞とし、コロンで接続して英語ページ名をページ名にする必要があります。

en: sleigh
ja: そり

en: snow_park
ja: スノーパーク

en: Difficulty
ja: 難易度

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
ja: 初心者

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
ja: 初級

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
ja: 中級

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
ja: 上級

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
ja: 達人

[ctx: piste:difficulty]
en: freeride
ja: フリーライド

en: Grooming
ja: 整備状況

[ctx: piste:grooming]
en: classic
ja: クラシック

[ctx: piste:grooming]
en: mogul
ja: モーグル

[ctx: piste:grooming]
en: skating
ja: フリー

[ctx: piste:grooming]
en: classic+skating
ja: クラシック+フリー

[ctx: piste:grooming]
en: scooter
ja: そり

[ctx: piste:grooming]
en: backcountry
ja: 山スキー

en: Shooting
ja: 射撃

en: Chess
ja: チェス

en: picnic_table
ja: ピクニックテーブル

en: Sport (Ball)
ja: 球技

en: Soccer
ja: サッカー

en: Australian Football
ja: オーストラリアフットボール

en: American Football
ja: アメリカンフットボール

en: Canadian Football
ja: カナディアンフットボール

en: Gaelic Games
ja: ゲーリックゲーム

en: Hurling
ja: ハーリング

en: Football
ja: ゲーリックフットボール

en: Camogie
ja: カモジー

en: Rounders
ja: ラウンダーズ

en: Handball
ja: ハンドボール

en: Rugby League
ja: ラグビーリーグ

en: Rugby Union
ja: ラグビー(通常の)

en: Baseball
ja: 野球場

en: Basketball
ja: バスケットボール場

en: Hoops
ja: フープ

en: Volleyball
ja: バレーボールコート

en: Beach Volleyball
ja: ビーチバレー

en: Billiards
ja: ビリヤード

en: golf_course
ja: ゴルフコース

en: Boule
ja: ペタンク

en: Lawn Bowling
ja: ローンボウルズ

en: Cricket
ja: クリケット

en: Croquet
ja: クロッケー

en: Field Hockey
ja: フィールドホッケー

en: Ice Hockey
ja: アイスホッケー

en: Curling
ja: カーリング

en: Pelota
ja: ペロタ

en: Racquetball
ja: ラケットボール

en: Table Tennis/Ping-Pong
ja: 卓球

en: Tennis
ja: テニス

en: Motorsport
ja: モータースポーツ

en: Kart Racing
ja: ゴーカート

en: Motocross
ja: モトクロス

en: Model Aerodrome
ja: 模型飛行機場

[ctx: aerialway]
en: pitch
ja: 競技場

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
ja: スポーツセンター

[ctx: aerialway]
en: track
ja: トラック

en: RC Car
ja: ラジコンカー

en: Man Made
ja: 人工物

[ctx: building]
en: bakehouse
ja: ベークハウス

[ctx: building]
en: barn
ja: 納屋

[ctx: building]
en: basilica
ja: バシリカ聖堂

[ctx: building]
en: bunker
ja: 貯蔵庫

[ctx: building]
en: cabin
ja: 小屋

[ctx: building]
en: carport
ja: カーポート

[ctx: building]
en: cathedral
ja: 大聖堂

[ctx: building]
en: chapel
ja: 礼拝堂

[ctx: building]
en: church
ja: 教会

[ctx: building]
en: college
ja: 短大・専門学校

[ctx: building]
en: commercial
ja: オフィスビル

[ctx: building]
en: construction
ja: 建設中

[ctx: building]
en: cowshed
ja: 牛小屋

[ctx: building]
en: fire_station
ja: 消防署

[ctx: building]
en: garage
ja: 車庫

[ctx: building]
en: garages
ja: 車庫(集合)

[ctx: building]
en: gasometer
ja: ガスタンク

[ctx: building]
en: greenhouse
ja: 温室

[ctx: building]
en: hospital
ja: 病院

[ctx: building]
en: kindergarten
ja: 幼稚園

[ctx: building]
en: manufacture
ja: 工場

[ctx: building]
en: monastery
ja: 僧院

[ctx: building]
en: mosque
ja: モスク

[ctx: building]
en: office
ja: オフィス

[ctx: building]
en: parking
ja: 駐車場

[ctx: building]
en: public
ja: 公共施設

[ctx: building]
en: retail
ja: 店舗

[ctx: building]
en: roof
ja: 屋根

[ctx: building]
en: ruins
ja: 廃墟

[ctx: building]
en: school
ja: 学校

[ctx: building]
en: service
ja: 機械室

[ctx: building]
en: shed
ja: 小屋

[ctx: building]
en: silo
ja: サイロ

[ctx: building]
en: stable
ja: 馬小屋

[ctx: building]
en: storage_tank
ja: 貯蔵タンク

[ctx: building]
en: supermarket
ja: スーパーマーケット

[ctx: building]
en: synagogue
ja: シナゴーグ

[ctx: building]
en: temple
ja: 寺院

[ctx: building]
en: toilets
ja: トイレ

[ctx: building]
en: train_station
ja: 鉄道駅

[ctx: building]
en: transformer_tower
ja: 変電塔

[ctx: building]
en: transportation
ja: 交通センター

[ctx: building]
en: university
ja: 大学

[ctx: building]
en: warehouse
ja: 倉庫

[ctx: building]
en: Levels above ground
ja: 地上の階数

[ctx: building]
en: Levels below ground
ja: 地下の階数

en: Residential Building
ja: 住宅

[ctx: building]
en: residential
ja: 住宅

[ctx: building]
en: apartments
ja: 集合住宅

[ctx: building]
en: ger
ja: ガー

[ctx: building]
en: house
ja: 家屋

[ctx: building]
en: hotel
ja: ホテル

[ctx: building]
en: hut
ja: 小屋

[ctx: building]
en: bungalow
ja: バンガロー

[ctx: building]
en: dormitory
ja: 寮

[ctx: building]
en: terrace
ja: テラスハウス

[ctx: building]
en: detached
ja: 一戸建て

[ctx: building]
en: farm
ja: 農業用

en: Building part
ja: 建物の一部

[ctx: building]
en: Skipped Levels
ja: 抜けている階

en: Skipped height (meters)
ja: 抜けている高さ (m)

[ctx: building]
en: wayside_shrine
ja: 地蔵、道祖神

en: Entrance
ja: 出入口

[ctx: entrance]
en: yes
ja: あり

[ctx: entrance]
en: main
ja: 玄関

[ctx: entrance]
en: service
ja: 通用口

[ctx: entrance]
en: exit
ja: 出口

[ctx: entrance]
en: emergency
ja: 非常口

[ctx: entrance]
en: staircase
ja: 階段

[ctx: entrance]
en: home
ja: 家

en: Door
ja: ドア

en: folding
ja: 折戸

en: hinged
ja: 開き戸

en: loadingdock
ja: ローディングドック

en: overhead
ja: オーバーヘッド

en: sliding
ja: 引き戸

en: trapdoor
ja: ハッチ

en: Entrance number
ja: 出入口番号

en: Flat numbers
ja: 部屋番号

en: Non-public police facility
ja: 非公共警察施設

[ctx: police]
en: barracks
ja: 兵舎

[ctx: police]
en: checkpoint
ja: 検問所

[ctx: police]
en: detention
ja: 貯留型雨水調整池

[ctx: police]
en: naval_base
ja: 海軍基地

[ctx: police]
en: offices
ja: 事務所

[ctx: police]
en: range
ja: 射撃場

[ctx: police]
en: storage
ja: 貯蔵

[ctx: police]
en: training_area
ja: トレーニングエリア

[ctx: police]
en: yes
ja: 電化

en: Flagpole
ja: 旗竿

en: Cross
ja: クロス

en: Works
ja: 工場

en: Product
ja: 製品

en: beer
ja: ビール

en: bricks
ja: レンガ

en: dairy
ja: 乳製品

en: electronics
ja: 電子機器

en: food
ja: 食品

en: furniture
ja: 家具

en: machinery
ja: 機械

en: meat
ja: 肉

en: packaging
ja: 包装資材

en: rice
ja: 米

en: sugar
ja: 砂糖

en: Chimney
ja: 煙突

en: Kiln
ja: 窯

en: lime
ja: 石灰

en: Windmill
ja: 風車

en: Windpump
ja: 風力ポンプ

en: Pump
ja: ポンプ

[ctx: pump]
en: outdoor
ja: 屋外

[ctx: pump]
en: indoor
ja: 屋内

[ctx: pump]
en: surface
ja: 地表

[ctx: pump]
en: underground
ja: 地下

[ctx: pump]
en: underwater
ja: 水中

en: Petroleum Well
ja: 油井

en: Gasometer
ja: ガスタンク

en: Silo
ja: サイロ

en: Storage Tank
ja: 貯蔵タンク

[ctx: content]
en: fuel
ja: 燃料

[ctx: content]
en: manure
ja: 糞尿

[ctx: content]
en: oil
ja: 石油

[ctx: content]
en: sewage
ja: 下水

[ctx: content]
en: silage
ja: サイレージ

[ctx: content]
en: slurry
ja: スラリー

[ctx: content]
en: water
ja: 水

[ctx: content]
en: wine
ja: ワイン

en: Bunker Silo
ja: バンカーサイロ

en: Crane
ja: クレーン

en: floor-mounted_crane
ja: 床取り付けクレーン

en: gantry_crane
ja: ガントリクレーン

en: portal_crane
ja: 門形クレーン

en: travel_lift
ja: 移動リフト

en: Goods conveyor
ja: 商品コンベア

en: Resource
ja: 資源

en: Pumping station
ja: ポンプ場

en: Mineshaft
ja: 縦坑

en: Function
ja: 機能

en: winding
ja: 運搬口

en: air
ja: 換気口

en: Visible Headframe
ja: 地上施設

en: Disused
ja: 未使用

en: Adit
ja: 横坑

en: Street Lamp
ja: 街灯

[ctx: lamp_type]
en: electric
ja: 電気

[ctx: lamp_type]
en: floodlight
ja: 投光器

[ctx: lamp_type]
en: sodium
ja: ナトリウム灯

[ctx: lamp_type]
en: solar_lamp
ja: ソーラー照明

en: Mounted on
ja: 設置場所

[ctx: lamp_mount]
en: bent_mast
ja: ベントマスト

[ctx: lamp_mount]
en: straight_mast
ja: 支柱

[ctx: lamp_mount]
en: suspended
ja: 吊り下げ式

[ctx: lamp_mount]
en: wall
ja: 壁

en: Street cabinet
ja: 街路側キャビネット

en: cable_tv
ja: ケーブルテレビ

en: postal_service
ja: 郵便サービス

en: traffic_control
ja: 交通制御

en: traffic_monitoring
ja: 交通監視

en: transport_management
ja: 交通管理

en: water_management
ja: 水管理

en: Monitoring Station
ja: 観測所

en: Monitoring:
ja: 観測対象:

en: Water level
ja: 水位

en: Tide Level
ja: 潮位

en: Groundwater
ja: 地下水

en: Traffic
ja: 交通

en: Air Quality
ja: 大気

en: Noise
ja: 騒音

en: GPS Signals
ja: GPS信号

en: GLONASS Signals
ja: GLONASS信号

en: Galileo Signals
ja: Galileo信号

en: Weather
ja: 気象

en: Radiation
ja: 放射線

en: Seismic Activity
ja: 地震波

en: Recording:
ja: 記録方式:

en: Manually
ja: 手動

en: Remote
ja: 遠隔操作

en: Display:
ja: 表示方法:

en: Analog
ja: アナログ

en: Digital
ja: デジタル

en: Telescope
ja: 望遠鏡

[ctx: telescope]
en: optical
ja: 光学

[ctx: telescope]
en: radio
ja: ラジオ

[ctx: telescope]
en: gamma
ja: ガンマ

en: Type of construction
ja: 構造

en: dish
ja: パラボラ

en: dome
ja: ドーム型

en: Telescope Diameter (meters)
ja: 望遠鏡の直径(メートル)

en: Survey Point
ja: 測量標

en: andesite
ja: 安山岩

en: Zone
ja: 対象

en: parking
ja: 駐車場

en: traffic
ja: 交通

en: shop
ja: 店舗

en: bank
ja: 銀行

en: Camera
ja: カメラ

[ctx: camera:type]
en: fixed
ja: 固定

[ctx: camera:type]
en: panning
ja: 首振り

[ctx: camera:type]
en: dome
ja: ドーム型

[ctx: camera:mount]
en: wall
ja: 壁

[ctx: camera:mount]
en: pole
ja: 柱

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
ja: 天井

en: Direction in degrees
ja: 方向(角度)

en: Inclination in degrees
ja: 傾き(角度)

en: Towers
ja: 塔

en: Lighthouse
ja: 灯台

[ctx: man_made]
en: Beacon
ja: ビーコン

en: Water Tower
ja: 給水塔

en: Antenna
ja: アンテナ

en: Mast
ja: マスト

[ctx: mast/tower]
en: communication
ja: 通信用

[ctx: mast/tower]
en: lighting
ja: 照明

[ctx: mast/tower]
en: monitoring
ja: 傍受

[ctx: mast/tower]
en: radar
ja: レーダー

[ctx: mast/tower]
en: siren
ja: サイレン

en: freestanding
ja: 自立型

en: lattice
ja: 格子状

en: Tower
ja: タワー

[ctx: mast/tower]
en: bell_tower
ja: 鐘楼

[ctx: mast/tower]
en: cooling
ja: 冷却

[ctx: mast/tower]
en: defensive
ja: 防御

[ctx: mast/tower]
en: minaret
ja: ミナレット

[ctx: mast/tower]
en: observation
ja: 観察

en: Big Communication Tower
ja: 高い通信塔

en: Big communication tower, usually higher than 100 meters.
ja: 通常100メートル以上の大きな通信塔。

en: Pipeline
ja: パイプライン

en: Pipeline Substation
ja: パイプライン変電所

[ctx: pipeline]
en: compression
ja: 圧縮

[ctx: pipeline]
en: distribution
ja: 配電用

[ctx: pipeline]
en: inspection_gauge
ja: 検査ゲージ

[ctx: pipeline]
en: measurement
ja: 測定

[ctx: pipeline]
en: valve
ja: 弁

[ctx: pipeline]
en: valve_group
ja: バルブグループ

en: Pipeline Valve
ja: パイプラインのバルブ

en: Valve type
ja: バルブタイプ

[ctx: valve]
en: butterfly
ja: 蝶類

[ctx: actuator]
en: manual
ja: マニュアル

en: optical
ja: 光学

[ctx: marker]
en: ground
ja: 地表

[ctx: marker]
en: stone
ja: 石

en: Manhole
ja: マンホール

[ctx: manhole]
en: drain
ja: 放水路

[ctx: manhole]
en: gas
ja: ガス

[ctx: manhole]
en: heat
ja: 熱

[ctx: manhole]
en: power
ja: 電力

[ctx: manhole]
en: rainwater
ja: 雨水

[ctx: manhole]
en: telecom
ja: 通信

[ctx: manhole]
en: water
ja: 水域(湖沼)

en: Water
ja: 水域

en: Water Works
ja: 浄水場

en: Wastewater Treatment Plant
ja: 下水処理場

en: Watermill
ja: 水車小屋

en: Fountain
ja: 噴水

en: Water Well
ja: 井戸

en: powered
ja: 動力付き

en: Bridges
ja: 橋の種類

en: aqueduct
ja: 水道橋

en: boardwalk
ja: 木道

en: cantilever
ja: カンチレバー橋

en: covered
ja: 屋根付き橋

en: low_water_crossing
ja: 沈下橋

en: trestle
ja: トレッスル橋

en: viaduct
ja: 高架橋

en: Structure
ja: 構造

en: arch
ja: アーチ

en: beam
ja: 桁橋

en: cable-stayed
ja: 斜張橋

en: floating
ja: 浮橋

en: humpback
ja: 太鼓橋

en: simple-suspension
ja: 吊り橋

en: suspension
ja: つり橋

en: truss
ja: トラス橋

en: Movable Bridge
ja: 可動橋

en: bascule
ja: 跳開橋

en: drawbridge
ja: 跳ね橋

en: lift
ja: 昇開橋

en: submersible
ja: 降開橋

en: swing
ja: 旋回橋

en: transporter
ja: 運搬橋

en: Bridge Support
ja: 支持方法

en: abutment
ja: 橋台

en: lift_pier
ja: 昇開橋用の橋脚

en: pier
ja: 橋脚

en: pivot_pier
ja: 支点の橋脚

en: Bridge outline
ja: 橋の輪郭

[ctx: preset group]
en: Military
ja: 軍用

en: Airfield
ja: 航空基地

en: Barracks
ja: 兵舎

en: Bunker
ja: 掩蔽壕

[ctx: bunker]
en: observation
ja: 観察

[ctx: bunker]
en: overground
ja: 地上

[ctx: bunker]
en: underground
ja: 地下

en: Ruins
ja: 廃墟

en: Range
ja: 射撃場

en: Power
ja: 電力関係

en: Power Plant
ja: 発電所

en: Biofuel Power Plant
ja: バイオ燃料発電所

en: Biogas Power Plant
ja: バイオガス発電所

en: Biomass Power Plant
ja: バイオマス発電所

en: Method
ja: 方式

[ctx: generator method]
en: anaerobic_digestion
ja: 嫌気性消化

[ctx: generator method]
en: combustion
ja: 火力

[ctx: generator method]
en: gasification
ja: ガス化

en: Coal Power Plant
ja: 石炭発電所

en: Gas Power Plant
ja: ガス発電所

en: Oil Power Plant
ja: 石油発電所

en: Diesel Power Plant
ja: ディーゼル発電所

en: Gasoline Power Plant
ja: ガソリン発電所

en: Nuclear Power Plant
ja: 原子力発電所

[ctx: generator method]
en: fission
ja: 原子力

[ctx: generator method]
en: fusion
ja: 核融合

en: Waste Power Plant
ja: ごみ発電所

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
ja: 熱分解

en: Geothermal Power Plant
ja: 地熱発電所

en: Hydro Power Plant
ja: 水力発電所

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
ja: 小水力

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
ja: 揚水式水力

[ctx: generator method]
en: water-storage
ja: 水力

en: Tidal Power Plant
ja: 潮力発電所

[ctx: generator method]
en: barrage
ja: ダム・堰

[ctx: generator method]
en: stream
ja: 潮流

en: Wave Power Plant
ja: 波力発電所

en: Osmotic Power Plant
ja: 浸透圧発電

en: Solar Power Plant
ja: 太陽光発電所

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
ja: 太陽光

[ctx: generator method]
en: thermal
ja: 太陽熱

en: Wind Power Plant
ja: 風力発電所

en: Power Generator
ja: 発電機

en: Biofuel Power Generator
ja: バイオ燃料発電

en: Generator Type
ja: 発電機の種類

en: gas_turbine
ja: ガスタービン

en: reciprocating_engine
ja: エンジン

en: steam_generator
ja: 水蒸気発生方式

en: Biogas Power Generator
ja: バイオガス発電

en: Biomass Power Generator
ja: バイオマス発電

en: bioreactor
ja: 生体触媒

en: combustion
ja: 火力

en: steam_turbine
ja: 蒸気タービン

en: Coal Power Generator
ja: 石炭発電機

en: Gas Power Generator
ja: ガス発電機

en: combined_cycle
ja: コンバインドサイクル

en: Oil Power Generator
ja: 石油発電機

en: Diesel Power Generator
ja: ディーゼル発電機

en: Gasoline Power Generator
ja: ガソリン発電機

en: Nuclear Reactor
ja: 原子炉

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
ja: 沸騰水型原子炉第1世代(BWR-1)

en: fission
ja: 原子力

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
ja: 沸騰水型原子炉第2世代(BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
ja: 沸騰水型原子炉第3世代(BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
ja: 沸騰水型原子炉第4世代(BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
ja: 沸騰水型原子炉第5世代(BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
ja: 沸騰水型原子炉第6世代(BWR-6)

en: CANada Deuterium Uranium reactor (CANDU)
ja: CANDU炉

en: cold-fusion
ja: 常温核融合

en: fusion
ja: 核融合

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
ja: 中国式加圧水型軽水炉(CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
ja: 欧州加圧水型炉(EPR)

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
ja: 慣性閉じ込め核融合(ICF)

en: Pressurized water reactor (PWR)
ja: 加圧水型原子炉(PWR)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)
ja: 軽水冷却黒鉛減速炉1000型(RBMK-1000)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)
ja: 軽水冷却黒鉛減速炉1500型(RBMK-1500)

en: stellarator
ja: ヘリカル型

en: tokamak
ja: トカマク型

en: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reactor (VVER)
ja: ロシア型加圧水型原子炉(VVER)

en: Solar Power Generator
ja: 太陽光発電

en: solar_photovoltaic_panel
ja: 太陽光パネル

en: photovoltaic
ja: 太陽光

en: solar_thermal_collector
ja: 集光型太陽熱発電

en: thermal
ja: 太陽熱

en: Waste Power Generator
ja: ごみ発電

en: gasification
ja: ガス化

en: pyrolysis
ja: 熱分解

en: Water Turbine
ja: 水力発電機

en: francis_turbine
ja: フランシス水車

en: all methods
ja: 全ての方法

en: hydrodynamic_screw
ja: 水車

en: run-of-the-river
ja: 小水力

en: kaplan_turbine
ja: カプラン水車

en: run-of-the-river / water-storage
ja: 小水力/貯水式

en: pelton_turbine
ja: ペルトン水車

en: Tidal Water Turbine
ja: 潮力発電

en: horizontal_axis
ja: 水平方向

en: barrage
ja: 潮力

en: vertical_axis
ja: 垂直方向

en: Wave Energy Converter
ja: 波力発電

en: Osmotic Power Generator
ja: 浸透圧発電

en: Geothermal Power Generator
ja: 地熱発電

en: heat_pump
ja: ヒートポンプ

en: Wind Turbine
ja: 風力発電

en: Heliostat
ja: 反射鏡

en: Power Substation
ja: 変電所

en: Type of substation
ja: 変電所の種類

[ctx: power]
en: compensation
ja: 調相設備

[ctx: power]
en: converter
ja: 変換用

[ctx: power]
en: distribution
ja: 配電用

[ctx: power]
en: industrial
ja: 工場内

[ctx: power]
en: minor_distribution
ja: 小口配電用

[ctx: power]
en: traction
ja: 鉄道用

[ctx: power]
en: transition
ja: 中継所

[ctx: power]
en: transmission
ja: 送電用

en: Gas insulated
ja: ガス絶縁

en: Power Transformer
ja: 変圧・変換機

en: Type of transformer
ja: 変圧・変換機の種類

[ctx: power]
en: generator
ja: 昇圧用(発電所用)

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
ja: 位相変換機

[ctx: power]
en: yes
ja: 変圧・変換器

en: Power Switchgear
ja: スイッチギア

en: (Please only use this tag if more detailed mapping using busbars and bays is impossible!)
ja: (このタグはブスバーとベイを使用して詳細をマッピングできない時のみ使用してください!)

en: Power Busbar
ja: ブスバー

en: Power Bay
ja: 構内回線

en: Power Switch
ja: 開閉器

[ctx: power]
en: mechanical
ja: 機械式

en: Power Converter
ja: 整流器

en: Type of converter
ja: 整流器の種別

[ctx: power]
en: lcc
ja: 相整流変換器

[ctx: power]
en: vsc
ja: 電圧型変換器

[ctx: power]
en: back-to-back
ja: バック・トゥ・バック

en: Amount of poles
ja: 構成

en: monopole
ja: 1条

en: bipole
ja: 2条

en: Power rating (MVA)
ja: 変換能力(MVA)

en: Power Compensator
ja: 電力補償装置

en: Type of compensator
ja: 電力補償の種別

[ctx: power]
en: filter
ja: フィルタ

[ctx: power]
en: series_capacitor
ja: 直列コンデンサ

[ctx: power]
en: series_reactor
ja: 直列リアクトル

[ctx: power]
en: shunt_capacitor
ja: 分路コンデンサ

[ctx: power]
en: shunt_reactor
ja: 分路リアクトル

[ctx: power]
en: statcom
ja: 自励式無効電力補償装置

[ctx: power]
en: static_var
ja: 静止型無効電力補償装置

[ctx: power]
en: synchronous_condenser
ja: 同期コンデンサ

en: Power rating (kvar/Mvar)
ja: 処理能力(kvar/Mvar)

en: 500 kvar
ja: 500kvar

en: 1 Mvar
ja: 1Mvar

en: 5 Mvar
ja: 5Mvar

en: Power Street Cabinet
ja: 野外仕様キャビネット

en: Transformer Tower
ja: 変電塔

en: Power Portal
ja: 門型鉄構

en: tubular
ja: 筒状

en: Portal design
ja: 門のデザイン

[ctx: power]
en: portal
ja: 門形

[ctx: power]
en: portal_two-level
ja: 門形2層

[ctx: power]
en: portal_three-level
ja: 門形3層

en: Power Tower
ja: 送電塔

en: Tower design
ja: 塔のデザイン

[ctx: power]
en: one-level
ja: 1層

[ctx: power]
en: two-level
ja: 2層

[ctx: power]
en: donau
ja: ドナウ

[ctx: power]
en: three-level
ja: 3層

[ctx: power]
en: barrel
ja: バレル

[ctx: power]
en: asymmetric
ja: 非対称

[ctx: power]
en: triangle
ja: 非対称三角

[ctx: power]
en: flag
ja: 旗形

[ctx: power]
en: donau;one-level
ja: ドナウ;1層

[ctx: power]
en: four-level
ja: 4層

[ctx: power]
en: six-level
ja: 6層

[ctx: power]
en: nine-level
ja: 9層

[ctx: power]
en: delta_two-level
ja: 烏帽子形2層

[ctx: power]
en: y-frame
ja: Y形

[ctx: power]
en: x-frame
ja: X形

[ctx: power]
en: h-frame
ja: H形

[ctx: power]
en: guyed_h-frame
ja: 支え付きH形

[ctx: power]
en: guyed_v-frame
ja: 支え付きV形

[ctx: power]
en: bipole
ja: 柱形

[ctx: power]
en: monopolar
ja: 小型

en: Triple tower
ja: 3連形

en: Incomplete tower
ja: 未使用あり

en: Pole
ja: 電柱

en: Pole with Switch
ja: 開閉器付き電柱

en: Pole Attributes:
ja: 電柱の属性:

en: Switch Attributes:
ja: 開閉器の属性:

en: Pole with Transformer
ja: 変圧器つきの電柱

en: Transformer Attributes:
ja: 変圧器の属性:

en: Catenary mast
ja: カテナリー電柱

en: Insulator
ja: 碍子

en: Power Line
ja: 送電線

en: Line type
ja: 線の種類

en: line
ja: 送電線

en: minor_line
ja: 配電線

en: Number of conductors/wires per cable
ja: 導体の数/ケーブルあたりの本数

[ctx: power]
en: single
ja: 1本

[ctx: power]
en: double
ja: 2本

[ctx: power]
en: triple
ja: 3本

[ctx: power]
en: quad
ja: 4本

[ctx: power]
en: fivefold
ja: 5本

[ctx: power]
en: sixfold
ja: 6本

[ctx: power]
en: eightfold
ja: 8本

en: Used for data communications
ja: 通信に利用

en: Power Cable
ja: 電力ケーブル

[ctx: power cable]
en: overground
ja: 地上

[ctx: power cable]
en: underground
ja: 地下

[ctx: power cable]
en: underwater
ja: 水面下

en: Telecom
ja: 通信

en: Telecom Street Cabinet
ja: 通信機器用キャビネット

en: Telephone Exchange
ja: 電話交換機

en: Connection Point
ja: 接続ポイント

en: Historic Places
ja: 史跡

en: Castle
ja: 城

en: defensive
ja: 防御

en: fortress
ja: 要塞

en: manor
ja: 荘園

en: palace
ja: 宮殿

en: Fort
ja: とりで

en: Archaeological Site
ja: 遺跡

en: fortification
ja: 強化

en: megalith
ja: 巨石

en: necropolis
ja: 埋葬地

en: settlement
ja: 居住地

en: tumulus
ja: 古墳

en: Battlefield
ja: 古戦場

en: Palaeontological Site
ja: 化石サイト

en: Citywalls
ja: 市城壁

en: City gate
ja: 市門

en: Manor
ja: 荘園

en: Historic monastery
ja: 歴史的な僧院

en: Mine
ja: 鉱山

en: Mine shaft
ja: 坑道

en: Shieling
ja: 仮小屋

en: Grave
ja: 墓

en: Tomb
ja: 霊廟

[ctx: tomb]
en: columbarium
ja: 地下要塞

[ctx: tomb]
en: crypt
ja: 納骨堂

[ctx: tomb]
en: hypogeum
ja: 地下埋葬室

[ctx: tomb]
en: mausoleum
ja: 霊廟

[ctx: tomb]
en: pyramid
ja: ピラミッド

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
ja: 石棺

[ctx: tomb]
en: tumulus
ja: 古墳

[ctx: tomb]
en: vault
ja: 円蓋

[ctx: tomb]
en: war_grave
ja: 戦争の墓場

en: Monument
ja: 記念堂

en: Memorial
ja: 記念碑

[ctx: memorial]
en: bust
ja: 胸像

[ctx: memorial]
en: plaque
ja: 飾り額

[ctx: memorial]
en: statue
ja: 像

[ctx: memorial]
en: stele
ja: 石碑

[ctx: memorial]
en: stone
ja: 石

[ctx: memorial]
en: war_memorial
ja: 戦争記念碑

en: Inscription
ja: 碑文

en: Wayside Cross
ja: 道路際の十字架

en: Wayside Shrine
ja: 道祖神

en: Place of worship
ja: 宗教施設

en: Boundary Stone
ja: 境界石

en: Milestone
ja: マイルストーン

en: Shops
ja: 店舗

en: Food
ja: 食品

en: Supermarket
ja: スーパーマーケット

en: Convenience Store
ja: コンビニエンスストア

en: Kiosk
ja: キオスク

en: Bakery
ja: パン屋

en: Butcher
ja: 精肉店

en: Seafood
ja: 水産物店

en: Dairy
ja: 乳製品

en: Cheese
ja: チーズ

en: Deli (Fine Food)
ja: 惣菜屋

en: Pastry
ja: 焼菓子

en: Confectionery
ja: (焼菓子が中心ではない) 菓子

en: Chocolate
ja: チョコレート

en: Herbalist
ja: ハーブ店

en: Tea
ja: 茶

en: Coffee
ja: コーヒー

en: Frozen food
ja: 冷凍食品

en: Public Market
ja: 青空市場

en: Organic
ja: 自然素材

en: Greengrocer
ja: 八百屋

en: Farm Stand
ja: 農産物直売所

en: Organic/Bio
ja: 自然食品店

en: Fair Trade
ja: フェアトレード店

en: Alcohol
ja: 酒店

en: Beverages
ja: 飲料店

en: Wine
ja: ワイン店

[ctx: clothes]
en: babies
ja: ベビー服

[ctx: clothes]
en: children
ja: 子供服

[ctx: clothes]
en: costumes
ja: コスチューム

[ctx: clothes]
en: denim
ja: ジーンズ

[ctx: clothes]
en: fashion
ja: ファッション

[ctx: clothes]
en: fur
ja: 毛皮

[ctx: clothes]
en: hats
ja: 帽子

[ctx: clothes]
en: leather
ja: 皮革

[ctx: clothes]
en: maternity
ja: マタニティ

[ctx: clothes]
en: men
ja: メンズ

[ctx: clothes]
en: motorcycle
ja: バイク用の服

[ctx: clothes]
en: oversize
ja: 大きいサイズ

[ctx: clothes]
en: schoolwear
ja: 学校制服

[ctx: clothes]
en: sports
ja: スポーツ

[ctx: clothes]
en: suits
ja: スーツ

[ctx: clothes]
en: swimwear
ja: 水着

[ctx: clothes]
en: traditional
ja: 伝統衣装

[ctx: clothes]
en: underwear
ja: 下着

[ctx: clothes]
en: wedding
ja: ウェディング

[ctx: clothes]
en: women
ja: レディース

[ctx: clothes]
en: workwear
ja: 作業着

en: Boutique
ja: ブティック

[ctx: shop]
en: Shoes
ja: 靴店

[ctx: shoes]
en: Offers repairs
ja: 修理を提供

en: Outdoor
ja: アウトドア用品店

en: Dry Cleaning
ja: ドライクリーニング店

en: Laundry
ja: 洗濯屋・コインランドリー

en: Laundry Service
ja: 洗濯サービス

en: Tailor
ja: 仕立て屋

en: Fabric
ja: 布地店

en: Electronic
ja: 電器店

en: Computer
ja: コンピューター店

en: Electronics
ja: 家電販売店

en: Mobile Phone
ja: 携帯電話店

en: Watches
ja: 時計

en: Vacuum Cleaner
ja: 掃除機店

en: Hifi
ja: 音響機器店

en: Video
ja: ビデオ

en: Video Games
ja: ビデオゲーム

en: Music
ja: CD店

en: Cash
ja: お金

en: Bank
ja: 銀行

en: Automated Teller Machine
ja: ATM

en: Money Exchange
ja: 両替

en: Money transfer
ja: 送金

en: Pawnbroker
ja: 質屋

en: Home decoration
ja: インテリア

en: Doors
ja: ドア

en: Furniture
ja: 家具店

en: Kitchen
ja: キッチン設備

en: Houseware
ja: 家庭用品

en: Pottery
ja: 窯元

en: Curtain
ja: カーテン店

en: Art
ja: アート

en: Frame
ja: 額縁店

en: Bed
ja: ベッド

en: Carpet
ja: カーペット

en: Interior Decoration
ja: 内装店

en: Lighting
ja: 照明器具

en: Antiques
ja: 古美術品

en: Storage Rental
ja: 貸倉庫

en: Printed Material
ja: 印刷物

en: Stationery
ja: 文具店

en: Copy Shop
ja: コピー店

en: Book Store
ja: 書店

en: Newspaper Stand
ja: 新聞販売店

en: Ticket
ja: チケット

en: For the body
ja: 身体用

en: Chemist
ja: 薬品・化粧品店

en: Cosmetics
ja: 化粧品

en: Perfumery
ja: 香水

en: Beauty
ja: 美容

en: Tobacco
ja: たばこ

en: E-cigarette
ja: 電子たばこ

en: Hairdresser/Barber
ja: 理美容店

en: Female
ja: 女性

en: Male
ja: 男性

en: Unisex
ja: 両性別

en: Massage
ja: マッサージ店、接骨院

en: Tattoo
ja: 刺青

en: Optician
ja: 眼鏡店

en: Hearing Aids
ja: 補聴器店

en: Medical Supply
ja: 医療用品

en: Jewellery
ja: 宝石店

en: Erotic
ja: 成人娯楽店

en: Department Store
ja: 百貨店

en: General Store
ja: 雑貨店

en: Mall
ja: ショッピングセンター

en: Florist
ja: 生花店

en: Garden Centre
ja: 園芸用品店

en: Do-It-Yourself Store
ja: 日曜大工用品店

en: Hardware
ja: 金物屋

en: Paint
ja: 画材店

en: Gas
ja: ガス

en: Wholesale
ja: 卸売店

[ctx: wholesale]
en: clothes
ja: 衣服

[ctx: wholesale]
en: electro
ja: 電化製品

[ctx: wholesale]
en: florist
ja: 花屋

[ctx: wholesale]
en: food
ja: 食品

[ctx: wholesale]
en: pharmacy
ja: 薬局

[ctx: wholesale]
en: sanitary
ja: 衛生用品

[ctx: wholesale]
en: seafood
ja: シーフード料理

[ctx: wholesale]
en: supermarket
ja: スーパーマーケット

en: Trade
ja: トレード

[ctx: trade]
en: agricultural_supplies
ja: 農業用品

[ctx: trade]
en: building_supplies
ja: 建築用品

[ctx: trade]
en: catering_supplies
ja: ケータリング用品

[ctx: trade]
en: plumbing
ja: 配管工業

[ctx: trade]
en: tiles
ja: タイル

[ctx: trade]
en: timber
ja: 材木

[ctx: trade]
en: windows
ja: 窓

en: Travel Agency
ja: 旅行代理店

en: Scuba diving
ja: スキューバダイビング

[ctx: shop]
en: Fishing
ja: 釣り

en: Musical Instrument
ja: 楽器店

en: Toys
ja: 玩具店

en: Gift/Souvenir
ja: ギフト・おみやげ店

en: Variety Store
ja: 雑貨店

en: Party supplies
ja: パーティ用品

en: Charity
ja: チャリティーショップ

en: Bookmaker
ja: 公営競技投票券売り場

en: Lottery
ja: 宝くじ売り場

en: Bag
ja: かばん店

en: Pet
ja: ペット店

en: Pet grooming
ja: ペットグルーミング

en: Photo
ja: 写真

en: Security
ja: セキュリティ

en: Weapons
ja: 武器

en: Funeral Directors
ja: 葬儀社

en: Vending Machine
ja: 自動販売機

en: Vending products
ja: 販売商品

en: admission_tickets
ja: 入場券

en: animal_feed
ja: 動物の餌

en: bicycle_tube
ja: 自転車のチューブ

en: cigarettes
ja: たばこ

en: coffee
ja: コーヒー

en: condoms
ja: コンドーム

en: drinks
ja: 飲料

en: elongated_coin
ja: 記念メダル作成機

en: excrement_bags
ja: 糞袋

en: milk
ja: 牛乳

en: newspapers
ja: 新聞

en: parking_tickets
ja: パーキングチケット

en: public_transport_tickets
ja: 乗車券

en: SIM_cards
ja: SIMカード

en: stamps
ja: 切手

en: sweets
ja: 甘味

en: telephone_vouchers
ja: プリペイド携帯のチャージ

en: toys
ja: おもちゃ

en: Payment Methods
ja: 支払方法

en: Debit cards
ja: デビットカード

en: Visa Debit
ja: VISAデビット

en: Credit cards
ja: クレジットカード

en: American Express
ja: アメリカン・エキスプレス

en: Discover Card
ja: ディスカバー・カード

en: Mastercard
ja: マスターカード

en: Contactless payment
ja: 非接触決済

en: Electronic purses and Charge cards
ja: 電子マネー

en: Cryptocurrencies
ja: 暗号通貨

en: Bitcoin
ja: ビットコイン

en: Offices
ja: 事務所

[ctx: office]
en: Accountant
ja: 会計事務所

[ctx: office]
en: Advertising agency
ja: 広告代理店

[ctx: office]
en: Architect
ja: 建築設計事務所

[ctx: office]
en: Association
ja: 非営利団体

[ctx: office]
en: Private company
ja: 企業

[ctx: office]
en: Diplomatic
ja: 外交

[ctx: office]
en: Educational institution
ja: 教育団体

[ctx: office]
en: Employment agency
ja: 職業紹介所

[ctx: office]
en: Estate agent
ja: 不動産屋

[ctx: office]
en: Foundation
ja: 財団

[ctx: office]
en: Government
ja: 政府機関

en: administrative
ja: 行政境界

en: audit
ja: 監査

en: culture
ja: 文化

en: data_protection
ja: データ保護

en: education
ja: 教育

en: environment
ja: 環境

en: healthcare
ja: ヘルスケア

en: legislative
ja: 立法

en: migration
ja: 移民

en: ministry
ja: 省

en: pension_fund
ja: 年金基金

en: prosecutor
ja: 検察

en: public_service
ja: 公共サービス

en: register_office
ja: 登録事務所

en: social_security
ja: 社会保障

en: social_services
ja: 社会サービス

en: statistics
ja: 統計

en: tax
ja: 税務

en: transportation
ja: 交通センター

[ctx: office]
en: Insurance
ja: 保険代理店

[ctx: office]
en: It specialist
ja: IT専門家

[ctx: office]
en: Lawyer
ja: 法律事務所

[ctx: office]
en: Newspaper
ja: 新聞社

[ctx: office]
en: Non-governmental organisation (NGO)
ja: 非政府組織（NGO）

[ctx: office]
en: Notary
ja: 公証人

[ctx: office]
en: Political party
ja: 政党事務所

[ctx: office]
en: Religion
ja: 宗教団体

[ctx: office]
en: Research
ja: 研究所

[ctx: office]
en: Tax advisor
ja: 税理士事務所

[ctx: office]
en: Telecommunication
ja: 通信会社

en: Craft
ja: 工房

en: Beekeeper
ja: 養蜂場

en: Brewery
ja: 地ビール醸造所

en: Winery
ja: ワイン製造所

en: Caterer
ja: 仕出し店

en: Upholsterer
ja: 家具製造所

en: Key cutter
ja: 合鍵屋

en: Locksmith
ja: 錠前屋

en: Electrician
ja: 電気工事店

en: Plumber
ja: 水道工事店

en: Hvac
ja: 空調設備

en: Painter
ja: 塗装店

en: Tiler
ja: タイル店

en: Window construction
ja: 建窓

en: Carpenter
ja: 工務店

en: Roofer
ja: 屋根屋

en: Photographer
ja: 写真スタジオ

en: Handicraft
ja: 日用品工房

en: Gardener
ja: 造園

en: Shoemaker
ja: 靴工場

en: Sawmill
ja: 製材所

en: Stonemason
ja: 石材加工店

en: Blacksmith
ja: 鍛冶場

en: Metal construction
ja: 金属加工所

en: Geography
ja: 地理

en: Boundaries
ja: 境界線

en: Administrative
ja: 行政境界

en: Administrative level
ja: 管理レベル

en: Maritime
ja: 海上境界線

en: Political
ja: 選挙区・自治区

en: Division
ja: 境界の種類

en: canton
ja: カートン

en: linguistic_community
ja: 言語共同体

en: ward
ja: 選挙区

en: National Park
ja: 国立公園

en: Protected Area
ja: 保護区域

en: Protect Class
ja: 保護クラス

en: Title or type of protection
ja: 保護の種類

en: Hazardous Area
ja: 危険区域

[ctx: hazard]
en: contamination
ja: 汚染

[ctx: hazard]
en: minefield
ja: 地雷原

[ctx: hazard]
en: nuclear
ja: 原子力

[ctx: hazard]
en: shooting_range
ja: シューティングレンジ

en: Related law
ja: 関連法規

en: eez
ja: 排他的経済水域

en: territorial
ja: 領海

en: Boundary Marker
ja: 境界標

en: Places
ja: 地名

en: Continent
ja: 大陸

en: Country
ja: 国(country)

[ctx: place]
en: State
ja: 州

en: Region
ja: 地方

en: County
ja: 郡

en: City
ja: 市区

en: Town
ja: 町

en: Village
ja: 村

en: Isolated Dwelling
ja: 一軒家

en: Quarter
ja: 大字/町名

en: Neighbourhood
ja: 小字/丁目

en: Farm
ja: 農場

en: A farm within a bigger settlement
ja: 大きい居住地の中にある農場

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
ja: (独立した農場にはisolated_dwellingを使用してください)

en: Locality
ja: 地形名

en: Peak
ja: 山頂

en: The top (summit) of a mountain or hill.
ja: 山や丘の頂上です。

en: Saddle
ja: 鞍部

en: A saddle point between mountains or hills.
ja: 山や丘の間の鞍部です。

en: Glacier
ja: 氷河

en: A persistent body of dense ice that is constantly moving under its own weight.
ja: 永続的な氷の塊で、自身の重みで動き続けるものです。

en: Volcano
ja: 火山

en: A volcano, either dormant, extinct or active.
ja: 火山です。死火山、休火山、活火山を含みます。

en: Current Status
ja: 現在の状況

en: dormant
ja: 休火山

en: extinct
ja: 死火山

en: stratovolcano
ja: 成層火山

en: shield
ja: 楯状火山

en: scoria
ja: 鐘状火山

en: Ridge
ja: 尾根

en: A mountain or hill ridge.
ja: 山や丘の尾根です。

en: Valley
ja: 谷

en: A low area between hills.
ja: 山の間の低いところです。

en: Cliff
ja: 崖

en: A steep rock face exposure, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
ja: 完全に垂直または垂直に近い、急な岩が露出したところです（ウェイの右側が低い方になるようにしてください）。

en: Cave Entrance
ja: 洞窟の出入口

en: The entrance to a cave.
ja: 洞窟の出入口です。

en: Island
ja: 島

en: Islet
ja: 小島

en: Reef
ja: 礁

en: coral
ja: サンゴ

en: oyster
ja: カキ

en: Nature
ja: 自然

en: Shrub
ja: 低木

en: A single shrub.
ja: 単一の低木です。

en: Tree
ja: 樹木

en: A single tree.
ja: 単一の木です。

en: Denotation
ja: 属性

[ctx: tree denotation]
en: landmark
ja: ランドマーク

en: Trees remarkable due to its size or prominent location, usually visible from great distances and useful for navigation.
ja: その大きさや位置によって目立ち、遠くからも見えてナビゲーションに役立つもの。

[ctx: tree denotation]
en: natural_monument
ja: 天然記念物

en: Especially old tree, often with a particular shape. Usually protected for its uniqueness.
ja: 特に古い木は特別な形をしています通常、一意性のために保護されます。

[ctx: tree denotation]
en: avenue
ja: 街路樹

en: Trees aligned along a road.
ja: 道路沿いに植えられた樹木です。

[ctx: tree denotation]
en: urban
ja: 市街地にある樹木

en: Trees found within settlements, e.g. in parks or spread through residential areas.
ja: 居住地内にある樹木です。例えば公園や住宅地にあるものです。

[ctx: tree denotation]
en: agricultural
ja: 農業用

en: Trees in agricultural use.
ja: 農耕のための樹木です。

en: Diameter crown (meters)
ja: 樹冠の直径 (メートル)

en: Circumference (meters)
ja: 外周 (メートル)

en: Tree Row
ja: 並木

en: A line of trees.
ja: 木の並びです。

[ctx: natural]
en: Wood
ja: 自然林

en: Woodland where timber production does not dominate use.
ja: 木材生産が積極的に行われていない森林です。

en: Forest
ja: 人工林

en: Cutline
ja: カットライン

[ctx: cutline]
en: border
ja: 境界

[ctx: cutline]
en: firebreak
ja: 防火帯

[ctx: cutline]
en: hunting
ja: 狩猟

[ctx: cutline]
en: pipeline
ja: パイプライン

[ctx: cutline]
en: piste
ja: 雪道

[ctx: cutline]
en: section
ja: セクション

en: Grassland
ja: 草原

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
ja: 植生が草(イネ科)やその他の草質(非木質)植物に支配されている場所。耕作地や湿地を除く。

en: pampas
ja: パンパス

en: prairie
ja: プレーリー

en: puszta
ja: プスタ

en: savanna
ja: サバンナ

en: steppe
ja: ステップ

en: veld
ja: ベルド

en: Nature Reserve
ja: 自然保護区

en: Scree
ja: ガレ場

en: An accumulation of loose angular rocks.
ja: 緩い角岩の堆積。

en: Shingle
ja: シングル

en: An accumulation of loose rounded rocks on a beach or riverbed.
ja: 海岸または河川敷に堆積した緩い丸い岩。

en: Fell
ja: 高原

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
ja: 高地に位置する未耕作の土地で、主に草で覆われ放牧に使われているものです。

en: Scrub
ja: やぶ

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
ja: 低地に位置する未耕作の土地で、藪になってますが木は少ないか全くないものです。

en: Heath
ja: 茂み

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
ja: 低木の植生があるむき出しの未耕作の土地が広がった低地で、主に水がたまっていない痩せた酸性の土壌が見られ、開けていて背が低い木の植生が特徴です。

en: Sand
ja: 砂地

en: Large area covered with sand.
ja: 砂に覆われた広い区域です。

en: Bare Rock
ja: 岩場

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
ja: 密集した岩で覆われている領域で、植物はまばらか全く生えていません。

en: Rock
ja: 岩

en: A notable rock or group of rocks, with at least one of them firmly attached to the underlying bedrock.
ja: 注目すべき岩または岩のグループで、そのうち少なくとも1つは基盤となる岩盤にしっかりと付着しています。

en: Tourism attraction
ja: 観光名所

en: Stone
ja: 石

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
ja: 単体の目立つ自立した岩で、地層があるものとは異なります。

en: Land use
ja: 土地利用

en: Farmyard
ja: 農業施設用地

en: Farmland
ja: 農地

en: Crop
ja: 収穫物

[ctx: crop]
en: barley
ja: 大麦

[ctx: crop]
en: cereal
ja: 穀物

[ctx: crop]
en: corn
ja: トウモロコシ

[ctx: crop]
en: grass
ja: 草

[ctx: crop]
en: hop
ja: ホップ

[ctx: crop]
en: rape
ja: アブラナ

[ctx: crop]
en: rice
ja: 米

[ctx: crop]
en: soy
ja: 大豆

[ctx: crop]
en: sugarcane
ja: サトウキビ

[ctx: crop]
en: tea
ja: 茶

[ctx: crop]
en: wheat
ja: 小麦

en: Center pivot irrigation
ja: センターピボットかんがい

en: Meadow
ja: 牧草地

[ctx: meadow]
en: agricultural
ja: 農業用

[ctx: meadow]
en: pasture
ja: 放牧用

en: Orchard
ja: 果樹園

[ctx: landuse]
en: orchard
ja: 果樹園

en: Trees
ja: 樹木

en: apple_trees
ja: りんご

en: apricot_trees
ja: 杏

en: avocado_trees
ja: アボカド

en: banana_plants
ja: バナナ

en: blueberry_plants
ja: ブルーベリー

en: cacao_trees
ja: カカオ

en: cherimoya_trees
ja: チェリモヤ

en: cherry_trees
ja: さくらんぼ

en: chestnut_trees
ja: 栗

en: coconut_palms
ja: ココナッツ

en: coffea_plants
ja: コーヒー

en: date_palms
ja: ナツメヤシ

en: hazel_plants
ja: ヘーゼル

en: lemon_trees
ja: レモン

en: macadamia_trees
ja: マカダミア

en: mango_trees
ja: マンゴー

en: oil_palms
ja: アブラヤシ

en: olive_trees
ja: オリーブ

en: orange_trees
ja: 柑橘類

en: papaya_trees
ja: パパイヤ

en: peach_trees
ja: 桃

en: pear_trees
ja: 洋ナシ

en: pecan_trees
ja: ペカン

en: persimmon_trees
ja: 柿

en: pineapple_plants
ja: パイナップル

en: pistachio_trees
ja: ピスタチオ

en: pitaya_plants
ja: ドラゴンフルーツ

en: plum_trees
ja: 梅

en: pomegranate_trees
ja: ザクロ

en: tea_plants
ja: お茶

en: walnut_trees
ja: クルミ

en: Vineyard
ja: ぶどう畑

en: Greenhouse Horticulture
ja: 温室領域

[ctx: landuse]
en: plant_nursery
ja: 苗床

en: Salt Pond
ja: 塩田

[ctx: landuse]
en: salt_pond
ja: 塩田

en: Aquaculture
ja: 養殖場

en: shrimp
ja: エビ

en: mussels
ja: ムール貝

en: Allotments
ja: 市民農園

en: Flowerbed
ja: 花壇

en: Garden
ja: 庭園

en: Grass
ja: 芝生

en: Village Green
ja: ビレッジグリーン

en: Park
ja: 公園

en: Recreation Ground
ja: レクレーション広場

en: Religious
ja: 境内

en: Cemetery
ja: 墓地

en: Graveyard
ja: (教会・寺院の)墓所

en: Cemetery sector
ja: 墓地の区画

en: Residential Area
ja: 住宅地

en: Retail
ja: 商業地

en: Commercial
ja: オフィス用地

en: Industrial
ja: 工業用地

[ctx: industrial]
en: bakery
ja: ベーカリー

[ctx: industrial]
en: brewery
ja: 醸造所

[ctx: industrial]
en: brickyard
ja: 煉瓦工場

[ctx: industrial]
en: depot
ja: デポ

[ctx: industrial]
en: distributor
ja: 流通業者

[ctx: industrial]
en: factory
ja: 工場

[ctx: industrial]
en: grinding_mill
ja: 製粉工場

[ctx: industrial]
en: heating_station
ja: 暖房ステーション

[ctx: industrial]
en: machine_shop
ja: 機器販売

[ctx: industrial]
en: mine
ja: 鉱山

[ctx: industrial]
en: oil
ja: 石油

[ctx: industrial]
en: salt_pond
ja: 塩田

[ctx: industrial]
en: sawmill
ja: 製材所

[ctx: industrial]
en: scrap_yard
ja: スクラップ処理場

[ctx: industrial]
en: shipyard
ja: 造船所

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
ja: 屠殺場

[ctx: industrial]
en: warehouse
ja: 倉庫

en: Garages
ja: 車庫

en: Railway Land
ja: 鉄道用地

en: Military
ja: 軍用地

en: Construction Area
ja: 建設用地

en: Brownfield
ja: 再開発用地

en: Greenfield
ja: 開発予定地

en: Landfill
ja: ゴミ最終処分場

en: Quarry
ja: 露天掘り鉱山

en: Annotation
ja: 注釈

en: Alternative name
ja: 別名

en: Historical name
ja: 歴史的な名称

en: Local name
ja: 地元での名称

en: Regional name
ja: 地域での名称

en: National name
ja: 国内での名称

en: International name
ja: 国際名称

en: Official name
ja: 公式名称

en: Common name abbreviation
ja: 略称

en: Address
ja: 住所

en: Address Interpolation
ja: 住所の補間

en: Numbering scheme
ja: 番地付けルール

en: odd
ja: 奇数

en: even
ja: 偶数

en: alphabetic
ja: アルファベット順

en: Accuracy
ja: 精度

en: actual
ja: 確実

en: estimate
ja: 大体

en: potential
ja: 恐らく

en: Contact (Common Schema)
ja: 連絡先(共通スキーマ)

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Fax Number
ja: FAX番号

en: Image
ja: 画像

[ctx: Contact]
en: Similar tags but different tagging schema:
ja: 類似したタグですが、タグ付けスキーマが異なります。

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
ja: 連絡先(''contact:*''接頭辞のついたスキーマ)

en: Social Networks
ja: ソーシャルネットワーク

[ctx: description=*]
en: A short text with additional information.
ja: 短いテキストによる追加情報です。

[ctx: description=*]
en: It might be viewable to the end user (perhaps using a search system or a map with pop-ups).
ja: エンドユーザーの目に触れる場合もあります (検索システムやポップアップを表示する地図などで)。

[ctx: the tag note=*]
en: Note
ja: メモ

[ctx: note=*]
en: An important hint for other mappers (not for the end user).
ja: 他のマッパー向けの重要なヒント（エンドユーザー向けではない）

en: Fixme
ja: 要修正

[ctx: fixme=*]
en: A hint for other mappers (not for the end user), that an object needs an improvement.
ja: 対象物を改善する必要があるという他のマッパー向けのヒント（エンドユーザー向けではない）

en: outer segment
ja: 外側の区間

en: inner segment
ja: 内側の区間

en: Boundary
ja: 境界

en: Boundary type
ja: 境界のタイプ

en: maritime
ja: 海事の

en: national_park
ja: 国立公園

en: political
ja: 選挙区・自治区

en: postal_code
ja: 郵便番号

en: Sub area
ja: 内部境界

en: Administration centre
ja: 中心機関

en: Label point
ja: ラベル位置

en: Outline of building
ja: 建物の輪郭

en: Roof ridge
ja: 屋根棟

en: Roof edge
ja: 屋根エッジ

en: Site
ja: サイト

en: Site name
ja: サイト名

en: where to place the label
ja: ラベルの位置

en: perimeter of the site
ja: サイトの境界線

en: entrances to the site, on the perimeter
ja: 境界上のサイトへの出入口

en: members of site
ja: サイトのメンバー

en: Turn Restriction
ja: 進行方向制限

en: Restriction
ja: 通行制限

en: no_left_turn
ja: 左折禁止

en: no_right_turn
ja: 右折禁止

en: no_straight_on
ja: 直進禁止

en: no_u_turn
ja: Uターン禁止

en: only_right_turn
ja: 右折のみ

en: only_left_turn
ja: 左折のみ

en: only_straight_on
ja: 直進のみ

en: from way
ja: ウェイから

en: via node or ways
ja: 経由するノードまたはウェイ

en: to way
ja: ウェイへ

en: Lane Connectivity
ja: 車線接続

en: Enforcement
ja: 交通取締り

en: check
ja: 検問

en: maxheight
ja: 最大高

en: maxspeed
ja: 最高速度

en: maxweight
ja: 最大重量

en: mindistance
ja: 車間距離

en: toll
ja: 通行料

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
ja: 最大height (meters, only if enforcement=maxheight)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
ja: 最大speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
ja: 最大weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)

en: location of enforcement device
ja: 取締り機器の位置

en: node on way where enforcement starts
ja: 取締り開始位置のウェイ上のノード

en: where enforcement ends
ja: 取締り終了位置

en: traffic light or barrier that stops you
ja: 停止させるための信号または障害物

en: Routes
ja: ルート

en: Bicycle Route
ja: 自転車ルート

[ctx: network]
en: international
ja: 多国籍料理

[ctx: network]
en: regional
ja: 郷土料理

[ctx: network]
en: local
ja: ローカル

en: Mountain Biking Route
ja: マウンテンバイクルート

en: Hiking Route
ja: ハイキングルート

en: Walking Route
ja: ウォーキングルート

en: Running Route
ja: ランニングルート

en: Riding Route
ja: 乗馬コース

en: Piste Route
ja: スキールート

en: link segment
ja: 接続部

en: shortcut segment
ja: 近道

en: variant segment
ja: 別区間

en: entry points
ja: スタート地点

en: Ski Route
ja: スキールート

en: alpine
ja: アルペン

en: Detour Route
ja: 回り道

en: Ref of the way this is a detour to
ja: 迂回元道路の参照

en: fork node for alternative routes
ja: 別ルートへの分岐点

en: Power Route
ja: 送電ルート

en: Railway Route
ja: 鉄道ルート

en: Road Route
ja: 道路ルート

en: Route Network
ja: 道路網

en: member
ja: メンバー

en: junction
ja: ジャンクション

en: Associated Street
ja: 通り名住居表示

en: house
ja: 家屋

en: Street
ja: 通り

en: ways being part of street
ja: 通りを構成するウェイ

en: addresses belonging to the street
ja: 通りに所属する住所

en: houses belonging to the street
ja: 通りに所属する家屋

en: anything related to the street
ja: 通りに関連するもの

en: Destination Sign
ja: 案内標識

en: Destination written on sign (w/o distance)
ja: 案内標識の行き先(距離なし)

en: Time (hh:mm, for trekking)
ja: 所要時間(hh:mm、徒歩で)

en: last way before junction
ja: 分岐点前の最後のウェイ

en: node of the intersection
ja: 交差点のノード

en: first way after junction
ja: 分岐点後の最初のウェイ

en: position of sign
ja: 案内標示の位置

en: Waterway
ja: 水路

en: Subtype of waterway (largest one of members)
ja: 水域の種類(メンバーで最も大きいもの)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
ja: 流れ込む先の川/湖/海の名前

en: Reference Sandre (FR)
ja: Sandre番号(仏)

en: Reference FGKZ (DE)
ja: FGKZ番号(独)

en: Reference REGINE (NO)
ja: REGINE番号(ノルウェー)

en: Reference GNIS (USA)
ja: GNIS番号(米)

en: Reference GNBC (CA)
ja: GNBC番号(加)

en: waterways (no riverbank)
ja: 本流(川岸なし)

en: branch waterways (no riverbank)
ja: 支流(川岸なし)

en: spring of waterway
ja: 源泉

en: ways supported by (on top of) the bridge
ja: 橋の表面のウェイ

en: ways passing under the bridge
ja: 橋の下を通るウェイ

en: way forming the outline footprint
ja: 外形を表すウェイ

en: edge ways parallel to ''across''
ja: ''across''に並行する境界のウェイ

en: ways passing through the tunnel
ja: トンネルを通るウェイ

en: edge ways parallel to ''through''
ja: ''through''に並行する境界のウェイ

en: Even housenumber in odd address interpolation.
ja: 奇数アドレス補間の偶数番地

en: Odd housenumber in even address interpolation.
ja: 偶数アドレス補間の奇数番地。

en: Way with {0}. Tag each housenumber separately if possible.
ja: Way with {0}. 可能な場合は、各番地に個別にタグを付けます。

en: End node without housenumber in address interpolation.
ja: アドレス補間でハウスナンバーのない終了ノード。

en: Object has no {0}, however, it has {1} and {2} whose value looks like a housenumber.
ja: オブジェクトには{0}はありませんが、{1}と{2}があり、その値はハウスナンバーに似ています。

en: Same value of {0} and {1}
ja: {0}と{1}が同じ値

en: {0} without number
ja: {0}に数値以外が入力されている

en: {0} without {1}
ja: {0}があるのに{1}がない

en: suspicious barrier
ja: 疑わしい障害物

en: {0} without {1} or {2}
ja: {0}があるのに{1}または{2}がない

en: {0} without {1}, {2} or {3}
ja: {0}には{1}, {2}, {3}のいずれも設定されていません

en: {0} without {1}, {2}, {3} or {4}
ja: {0}があるのに{1}、{2}、{3}、{4}のいずれかがない

en: suspicious tag combination
ja: 疑わしいタグの組み合わせ

en: {0} together with {1}
ja: {0}と{1}が一緒にある

en: {0} together with {1} and {2}
ja: {0}が{1}、{2}と一緒にある

en: {0} on an inner multipolygon ring without further tags
ja: 追加タグのない内部マルチポリゴンリング上の{0}

en: incomplete object: only {0}
ja: 不完全なオブジェクト:{0}しかない

en: incomplete object: only {0} and {1}
ja: 不完全なオブジェクト:{0}と{1}しかない

en: {0} together with {1} and conflicting values
ja: {0}が{1}と一緒にあるが、値が矛盾している

en: {0} on suspicious object
ja: {0}が疑わしいオブジェクト上にある

en: natural water used for swimming pool
ja: natural=water が水泳プールに使われている

en: sport without physical feature
ja: スポーツに物理的な地物が設定されていない

en: alternative name without {0}
ja: {0} がないのに別名がある

en: incomplete usage of {0} on a way without {1}
ja: ウェイに{1}が無い{0}は不完全な使用法です

en: {0} on a relation without {1}
ja: リレーションに{0}があるのに{1}がない

en: Long waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
ja: トンネルや地下水路としてのタグを持たない長い水路に{0}が指定されています。{1}を削除するか、適切であればtunnelタグを追加してください。また、横断する橋やその{1}タグをチェックしてください。

en: Short waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
ja: トンネルや地下水路としてのタグを持たない短い水路に{0}が指定されています。{1}を削除するか、適切であればtunnelタグを追加してください。また、横断する橋やその{1}タグをチェックしてください。

en: possibly missing {0} tag
ja: {0}タグがない可能性があります

en: Different number of lanes in the keys {0} and {1}
ja: キー{0}と{1}のレーン数が異なる

en: street with odd number of {0}, but without {1} and {2} or {3}
ja: 道路の{0}の値に奇数が指定されていますが、{1}と{2}、または{3}がありません

en: {0} together with {1}. Tag each hydrant separately.
ja: {0}を{1}と一緒に使用しています。各消火栓に個別にタグを付けてください。

en: {0} together with {1} on a node. Remove {0}.
ja: {0} together with {1} on a node. {0}を削除します。

en: {0} together with {1}. Remove {1}.
ja: {0}を{1}と一緒に使用しています。{1}を削除してください。

en: {0} together with {1}. Probably {2} is meant.
ja: {0}を{1}と一緒に使用しています。おそらく{2}です。

en: {0} together with {1}. Should be used on a minor highway type or a node
ja: {0}を{1}と一緒に使用しています。マイナーハイウェイタイプまたはノードで使用してください。

en: {0} together with {1}. Is the fixme fixed?
ja: {0}を{1}と一緒に使用しています。FIXMEは修正済みですか？

en: {0} is deprecated
ja: {0}は推奨されていません

en: deprecated tagging
ja: 推奨されないタグ付け

en: ''{0}'' is meaningless, use more specific tags, e.g. ''{1}''
ja: ''{0}''は意味がありません。''{1}''などのもっと具体的なタグを使用してください

en: ''{0}'' does not specify the official mode of transportation, use ''{1}'' for example
ja: ''{0}''は公共輸送機関ではありません。例えば''{1}''などを使用してください

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
ja: {0}={1}は定義されていません。''{1}''の代わりに、正確に何を修正するべきかについての詳細情報を設定してください。

en: Wrong usage of {0} tag. Remove {1}, because it is clear that the name is missing even without an additional tag.
ja: {0} タグの使い方が誤っています。追加タグがなくても名前がないことが明らかなので、 {1} を削除してください。

en: {0} is unspecific. Instead use the key fixme with the information what exactly should be fixed in the value of fixme.
ja: {0}は定義されていません。代わりに fixmeキーを使い、正確に何を修正するべきかについての詳細情報をfixmeキーの値に設定してください。

en: {0} is deprecated. Please specify interval by using opening_hours syntax
ja: {0}は推奨されません。opening_hoursの文法を使用して間隔を指定してください

en: {0} is deprecated. Please delete this object and use a private layer instead
ja: {0}は推奨されません。このオブジェクトを削除して、代わりにプライベートレイヤーを使用してください

en: {0}={1} is unspecific. Please replace ''{1}'' by a specific value.
ja: {0}={1}は未定義です。「{1}」を具体的な値に置き換えてください。

en: {0} should be replaced with {1}
ja: {0}は{1}に置き換えるべきです

en: {0} is unspecific
ja: {0}は未定義です

en: Unspecific tag {0}
ja: 定義されていないタグ {0}

en: Definition of {0} is unclear
ja: {0}の定義は不明瞭です

en: {0} is not recommended. Use the Reverse Ways function from the Tools menu.
ja: {0} は推奨されません。ツールメニューのウェイ方向反転を使って下さい。

en: key with uncommon character
ja: キーに一般的ではない文字が含まれています。

en: uncommon short key
ja: 一般的でない短いキー

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
ja: {0}は推奨されません。代わりに{1}:をキーの接頭辞として使用してください。

en: questionable key (ending with a number)
ja: 疑わしいキー (末尾が数字)

en: The key {0} has an uncommon value.
ja: キー {0} の値は一般的ではありません。

en: wrong value: {0}
ja: 誤った値: {0}

en: unusual value of {0}
ja: {0}は異常値です

en: {0} on a node. Should be used on a way.
ja: {0}がノードに設定されています。ウェイに設定するべきです。

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
ja: {0}がノードに付けられています。リレーションに付けるべきです。

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
ja: {0}がノードに設定されています。エリアとして描画するべきです。

en: {0} on a node. Should be used in a relation
ja: {0}がノードに設定されています。リレーションに使用されるべきです

en: {0} on a way. Should be used on a node.
ja: {0}がウェイに付けられています。ノードに付けるべきです。

en: {0} on a way. Should be used in a relation
ja: {0}はウェイ上にあります。リレーションの中で使用してください

en: {0} on a closed way. Should be used on an unclosed way.
ja: {0}は閉じたウェイ上にあります。閉じていないウェイ上で使用してください。

en: {0} on a relation
ja: {0}がリレーションにあります

en: node connects highway and building
ja: ノードが道路と建物に繋がっています

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
ja: 東経0.00度、北緯0.00度の位置にオブジェクトがあります。この位置にはすでにマッピングされている気象用ブイを除いて何もありません。

en: {0} on a node
ja: {0}がノード上にある

en: Building inside building
ja: 建物の内側にある建物

en: Overlapping buildings
ja: 重なった建物

en: Overlapping Water Areas
ja: 水域の重複

en: Overlapping Areas
ja: エリアの重複

en: {0} inside {1}
ja: {1}の中に{0}がある

en: Overlapping Identical Natural Areas
ja: 同じ自然領域が重複している

en: Overlapping Identical Landuses
ja: 同じ土地利用が重複している

en: isolated node which must be connected to a way
ja: ウェイに接続すべきノードが孤立している

en: node connects waterway and bridge
ja: 水路と橋の両方に接続されたノード

en: {0} node connected to a highway
ja: {0}のノードが道路に接続している

en: suspicious roundabout direction
ja: 疑わしい環状交差点の方向

en: Waterway ends without a connection to another waterway or the direction of the waterway is wrong.
ja: 水路が他の水路に接続することなく終わっているか、水路の向きが誤っています。

en: {0} should be on the node where {1} and {2} intersect
ja: {0}は{1}と{2}が交差するノード上にあるべきです

en: abbreviated street name
ja: 通り名が略称になっている

en: wrong highway tag on a node
ja: ノードにhighwayタグがあるのは誤り

en: wrong crossing tag on a way
ja: ウェイにcrossingタグがあるのは誤り

en: Unnamed unclassified highway
ja: 名前のない一般道(2車線未満)の道路

en: highway without a reference
ja: 参照記号のない道路

en: Unspecific highway type
ja: 道路の種類が未指定

en: pedestrian railway crossing without {0}
ja: 歩行者用踏切に{0}がありません

en: questionable value (ending with a number)
ja: 疑わしい値 (末尾が数字)

en: {0} with multiple values
ja: {0}に複数の値がある

en: empty value in semicolon-separated ''{0}''
ja: セミコロンで区切られた''{0}''に空の値があります

en: numerical key
ja: テンキー

en: {0} value with + sign
ja: {0}の値に+記号がついている

en: negative {0} value
ja: {0}の値が負の数です

en: {0} should have numbers only with optional .5 increments
ja: {0}は0.5刻みの数値であるべきです

en: {0} is unnecessary for {1}
ja: {0}は{1}には不要です

en: unnecessary tag
ja: 不要なタグ

en: unusual value of {0}: use abbreviation for unit and space between value and unit
ja: {0}は異常値です: 値と単位の間にスペースを挟み、単位は省略形を使用してください

en: unusual value of {0}: use . instead of , as decimal separator
ja: {0}は異常値です: 数値の区切りにはカンマではなくピリオドを使用してください

en: unusual value of {0}: meters is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
ja: {0}は異常値です: 値の単位はメートルがデフォルトで、正の値かつ数値の区切りとしてのピリオドのみ許可されます。単位がある場合はスペースを挟んで単位を記入してください。

en: unusual value of {0}: {1} is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
ja: {0}は異常値です: 値の単位は{1}がデフォルトで、正の値かつ数値の区切りとしてのピリオドのみ許可されます。単位がある場合はスペースを挟んで単位を記入してください。

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
ja: 電圧はボルトで単位・区切り文字・空白を入れないでください

en: unusual {0} value on narrow gauge railway
ja: {0}はナローゲージの軌間としては異常値です

en: {0} must be a numeric value
ja: {0}は数値でなければなりません

en: {0} must be a positive integer number
ja: {0}は正の整数でなければなりません

en: Airport tagging
ja: 空港関係のタグ付け

en: relation without type
ja: 種別がないリレーション

en: {0} relation without {0} tag
ja: {0}リレーションに{0}タグがない

en: religion without denomination
ja: 宗教に宗派がない

en: unknown christian denomination
ja: 不明なキリスト教の宗派

en: unknown muslim denomination
ja: 不明なイスラム教の宗派

en: unknown jewish denomination
ja: 不明なユダヤ教の宗派

en: street name contains ss
ja: ssが含まれている通り名

en: street name contains ß
ja: ßが含まれている通り名

en: {0} is deprecated in {1}
ja: {1}では{0}は非推奨です

en: {0} is unnecessary
ja: {0}は不要

en: Nodes duplicating parent way tags
ja: 親ウェイのタグが重複しているノード

en: {0} together with {1} and {2}. Remove {0}.
ja: {0}が{1}, {2}と共に設定されています。{0}を削除してください。

en: descriptive name
ja: 説明的なnameタグ

en: {0} should not be uploaded
ja: {0}はアップロードされるべきではありません

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
ja: wikipediaタグに言語がありません。''wikipedia''=''言語名:ページ名''の形式を使用してください

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
ja: wikipediaタグの言語接頭辞は不明です

en: wikipedia tag format is deprecated
ja: wikipediaタグの形式は非推奨です

en: ''wikipedia''=''language:page title''
ja: ''wikipedia''=''言語名:ページ名''

en: wikipedia ''{0}'' language is obsolete, use ''{1}'' instead
ja: Wikipediaの''{0}''言語は廃止されました。代わりに''{1}''を使用してください

en: wikipedia ''{0}'' language is invalid, use ''{1}'' instead
ja: Wikipediaの''{0}''言語は無効です。代わりに''{1}''を使用してください

en: {0} tag should not have URL-encoded values like ''%27''
ja: {0}タグに''%27''のようなURLをエンコードした値は入るべきではありません

en: wikipedia title should not start with a space after language code
ja: Wikipediaのページ名は言語コードの後にスペースを入れずに始めるべきです

en: wikipedia title should not have ''{0}'' prefix
ja: Wikipediaのページ名は''{0}''の接頭辞を持つべきではありません

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
ja: Wikipediaのページ名は一文字目を大文字にすべきです

en: wikipedia page title should have spaces instead of underscores (''_''→'' '')
ja: Wikipediaのページ名にはアンダースコアの代わりにスペースを入れるべきです (''_''→'' '')

en: wikipedia language seems to be duplicated, e.g. en:en:Foo
ja: Wikipediaの言語が重複しているようです。例: en:en:Foo

en: wikidata tag must be in Qnnnn format, where n is a digit
ja: wikidataタグはQnnnn（nは数字）の形式でなければなりません

en: wikipedia tag is set, but there is no wikidata tag. Wikipedia plugin might help with wikidata id lookups
ja: wikipediaタグが設定されていますが、wikidataタグがありません。WikipediaプラグインはwikidataのIDを調べるのに役立つかもしれません。

en: Hide icons at low zoom
ja: 縮尺が小さい場合にアイコンを隠す

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
ja: 低いズームで目立たないノードシンボル

en: Display street labels (at high zoom)
ja: 通りのラベルを表示(大きいズームの時)

en: imagico.de: Aral Sea (low water level)
ja: imagico.de: アラル海 (低水位レベル)

en: imagico.de: Aral Sea (high water level)
ja: imagico.de: アラル海 (高水位レベル)

en: INSPIRE buildings for Norway.
ja: ノルウェーのINSPIREビルディング

en: Hydropower plants including waterways (tunnel, canal, pipeline) and dams
ja: 水路(トンネル、運河、パイプライン)を含む水力発電所とダム

en: Human settlements of at least 200 people with less than 200 meters between households
ja: 人口200名以上、住居の間隔が200m未満の居住地

en: Bing aerial imagery
ja: Bing航空画像

en: OpenStreetMap GPS Traces
ja: OpenStreetMap GPS トレース

en: Public GPS traces uploaded to OpenStreetMap.
ja: OpenStreetMapにアップロードされた公開GPSトレース

en: Waymarked Trails: Hiking
ja: 道標つきのコース: ハイキング

en: Waymarked Trails: Cycling
ja: 道標つきのコース: サイクリング

en: Waymarked Trails: MTB
ja: 道標つきのコース: MTB

en: Waymarked Trails: Skating
ja: 道標つきのコース: スケート

en: Waymarked Trails: Horse Riding
ja: 道標つきのコース: 乗馬

en: Waymarked Trails: Winter Sports
ja: 道標つきのコース: ウィンタースポーツ

en: Group common Address Interpolation inputs in a single dialog, as well as an option to automatically generate individual house number nodes from a Way.
ja: 単一のダイアログでグループの共通の住所を補完入力します。オプションで自動的にウェイから独立した住居番号を作成します。

en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
ja: 選択されたウェイ区間の組について、一方を選択した支点で回転させることによって平行にします。

en: Provides Apache Commons library components. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ja: Apache Commons ライブラリコンポーネントを提供します。ユーザーがインストールするものではなく、他のプラグインからの依存関係でインストールされます。

en: Provides Apache HTTP library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ja: Apache HTTP ライブラリを提供します。ユーザーがインストールするものではなく、他のプラグインからの依存関係でインストールされます。

en: Automatically assigns the address to a selected object in Austria. Data © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.
ja: オーストリアの選択されたオブジェクトに自動的に住所を割り当てます。Data © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017。

en: Tools for drawing buildings.
ja: 建物描画用ツール

en: A special handler for the French land registry WMS server.
ja: フランス土地台帳WMS server 用の特別なハンドラ。

en: Overlays the canvec tile grid on the map and prints URL''s to the .zip files. Future goals: allow auto-downloading and loading of canvec .osm files
ja: 地図上に canvec タイルグリッドを重ねて表示し、.zipファイルへのURLを表示します。将来の目標は、 canvec の自動ダウンロードと読み込みです。

en: Changeset Viewer plugin allows you to visualize the changesets in JOSM background
ja: 変更セットビューアープラグインはＪＯＳＭのバックグラウンドで変更セットを可視化することができます

en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in display preferences.
ja: ユーザーが異なる配色を作成し、切り替えることができるようにします。色を変更するだけで、新しい配色を作成できます。明るい太陽光の中では、白い背景に切り替えた方が色が判別しやすいでしょう。設定ダイアログをご覧ください。

en: Imports proprietary CSV files of the Columbus/Visiontac V-900 GPS logger into a GPX layer.
ja: Columbus/Visiontac V-900 GPS ロガーで記録した CSV ファイルを GPX レイヤーにインポートします。

en: Implements a command line and enables to create your commands. See link for standard commands (arc, circle etc.)
ja: コマンドラインを実装しており、自分のコマンドを作成することができます。標準コマンド(arc, circle,他)はリンクを参照。

en: Downloads new data when you pan/zoom
ja: 場所を移動したりズームしたりすると、新しいデータをダウンロードします

en: Create a grid of ways.
ja: ウェイのグリッドを作成。

en: Allows to import various file formats into JOSM directly. Currently supported: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.
ja: さまざまなファイル形式からJOSMに直接インポートできるようにします。現在サポートしているものは、TangoGPSとGarmin Trainings Center TCXです。

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
ja: openstreetmap.orgから自分のGPXトレースをダウンロード

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
ja: このプラグインは現在アクティブなJOSMレイヤーのGPSトラックをopenstreetmap.orgへ直接アップロードします。

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
ja: ユーザーはタイムスタンプを匿名化したり長大なGPX トラックの一部を高速に削除したりすることができます。

en: Provides the EJML library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ja: 他の JOSM プラグインに EJML ライブラリの部品を提供します。ユーザーが直接インストールするものではなく、他のプラグインから依存関係としてインストールされます。

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
ja: 高度プロファイルやGPXトラックの統計データをいくつかを表示します。

en: Handling of French EPCIs (boundary=local_authority)
ja: フランスの EPCI を扱う(boundary=local_authority)

en: Use external scripts in JOSM
ja: JOSM中での外部スクリプトの使用

en: Fast drawing ways by mouse
ja: マウスによるウェイ高速描画

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
ja: 無効な住所を楽に検索し修正します。

en: Talk with users editing the map nearby, be notified when someone comes close.
ja: 付近の地図を編集しているユーザーと会話しましょう。誰かが近くに来ると通知されます。

en: Provides parts of the GeoTools library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ja: 他の JOSM プラグインに GeoTools ライブラリの部品を提供します。ユーザーが直接インストールするものではなく、他のプラグインから依存関係としてインストールされます。

en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
ja: GlobalSat DG-100データロガーからJOSMに直接GPSポイントをダウンロード

en: Analyse a set of GPS points to obtain its centre and direction of spread.
ja: GPS測位点を解析し、広がりの中心や方向を計算します。

en: Visualizes routing information as a routing graph.
ja: ルーティング情報をルーティンググラフとして可視化する。

en: Generate Imagery XML bounds from a multipolygon
ja: マルチポリゴンで囲まれた画像のXMLを作る

en: Database of imagery offsets: share and aquire imagery offsets with one button.
ja: 画像オフセットのデータベース: 画像オフセットをボタン1つで共有・取得

en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the ''name'', ''cmt'' or ''desc'' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
ja: 画像をGPX ファイル内のウェイポイントと照合する別のプラグイン。照合はウェイポイントタグの ''name'', ''cmt'' または ''desc'' 属性が画像のファイル名と一致したときに行われます。

en: Plugin for importing spatial referenced images
ja: 空間の参考イメージをインポートするためのプラグイン

en: Import vector graphics (SVG)
ja: ベクタグラフィクス(SVG)のインポート

en: Extra information about current layer objects pop ups - currently GPX trackpoint info
ja: 現在のレイヤーのオブジェクトに関する拡張情報のポップアップ - 現在は GPX 測位点の情報

en: Provides Java Native Access (JNA) library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ja: Java Native Access (JNA) ライブラリを提供します。ユーザーが直接インストールするものではなく、他のプラグインの依存関係でインストールされるものです。

en: Provides Java Topology Suite (JTS) library and related utilities. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ja: Java Topology Suite (JTS) ライブラリと関連するユーティリティを提供します。ユーザーが直接インストールするものではなく、他のプラグインから依存して使われます。

en: creates a channel digraph and checks a subset of channels if it is a junction or searches in a subset of channels for junctions
ja: チャネル方向グラフを作成し、それが交差点であればチャネルがその一部であるかどうかをチェックしたり、交差点の中でチャネルの一部を検索したりします

en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
ja: gpsd サーバーを通してライブ GPS 入力(移動する点)をサポート。

en: Provides the Log4j library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ja: 他のJOSMプラグインに Log4j ライブラリを提供します。ユーザーが直接インストールするものではなく、他のプラグインから依存関係としてインストールされます。

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
ja: 選択したパスの長さ、角度、簡単な領域内の面積を表示するダイアログとレイヤーを追加します。

en: Merge overlapping part of ways.
ja: ウェイの重複部分をマージします。

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
ja: 4 または5のウェイのセットに左折禁止を追加

en: Allows to attribute tags to all objects in any selected area at once
ja: 選択された領域のすべてのオブジェクトに、一度に属性タグを設定できるようにします

en: NanoLog adjustment and browsing layer
ja: NanoLogはレイヤーを調整して表示します

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
ja: APIユーザー名とパスワードを格納するためにシステムのパスワードマネージャを使用します(Kwalletとgnome-keyringをサポートします)。

en: extended options for editing opening_hours
ja: 開店時間編集のための拡張オプション

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
ja: 現在の表示スクリーンエリアに交差するgpx/osm ファイルのオープンを許可

en: Display OpenStreetMap object information
ja: OpenStreetMap オブジェクト情報を表示

en: Bring in errors from Osm Inspector and display it on the current JOSM bounding box
ja: OSM Inspectorからエラーを取得し、現在のJOSMの矩形範囲に表示します

en: Import/export OSM data in PBF format
ja: PBFフォーマットでOSMデータをインポート・エクスポート

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
ja: GPS位置情報を画像ファイルヘッダに書き込みます。このフィーチャは画像レイヤーの右クリックメニューから起動します。

en: Make photos movable and position them on the map.
ja: 画像を移動可能にして地図上に配置できるようにします。

en: Read and write osmosis poly filter files
ja: osmosis ポリフィルターファイルを読み書きする

en: Adds map printing to JOSM
ja: JOSMに地図印刷を追加

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
ja: このプラグインは公共交通ルートのマッピングと編集を簡素化します。

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
ja: リレーションとマルチポリゴンを作成し編集するパネル。

en: Plugin for reverting changesets
ja: 変更セットを元に戻すプラグイン

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
ja: ルートを描画(公共バス、ハイキングコース、サイクリングコース、..)。ルートのタイプはplugin ディレクトリのroute.xml ファイルに定義されていなければなりません

en: Provides routing capabilities.
ja: ルーティング能力の提供

en: Loads data from SDS
ja: SDSからのデータのロード

en: Imagery Layer for Sea Charts
ja: 海図の画像レイヤーです

en: Edit features for Sea Charts
ja: 海図の地物を編集

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
ja: 極端な鈍角上のノードを取り除いてエリアを簡素化します。これは最大の削除エリアサイズで制限できます。近傍ノードの平均化も行います。

en: Edit features for OpenSeaMap
ja: OpenSeaMapの編集機能

en: Allows to draw splines
ja: スプライン曲線描画を許可

en: Allows to edit traffic information and export it to the urban mobility simulator SUMO
ja: 交通情報を編集可能にし、道路交通シミュレーションソフトSUMOにエクスポートします。

en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
ja: 現在のGPS位置上にマーカー/ノードの追加を許可

en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
ja: タグ編集のダイアログを表形式で提供します。

en: Adds a tagging preset tester to the windows menu, which helps you developing of tagging presets (quick preview of the dialog that will popup). You can start the jar-file as standalone as well.
ja: Windows メニューに tagging preset tester を追加すると、タグ付けプリセットの開発に役立ちます（ポップアップするダイアログをすばやくプレビューできます）。単独で jar ファイルを実行することもできます。

en: Make terraced houses out of single blocks.
ja: 1つのブロックからテラスハウスを作成する

en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Activate by holding T and slip map with left mouse button
ja: シングルボタンマウスやスタイラスで作業できるよう補助ボタンを提供します。Tを押したままマウスの左ボタンでマウスをスクロールさせると有効になります。

en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
ja: チェコ共和国のcadastralマップから建物をトレース。動作させる為にはトレースサーバー(.NETまたはMono)が必要。

en: Traces buildings and other shapes from a map. Needs Tracer2Server to be running.
ja: 地図から建物やその他のシェイプをトレースします。Tracer2Serverが動作中である必要があります。

en: Plugin to digital sign OSM-Data
ja: OSMデータに電子署名をするプラグイン

en: Provides a straightforward GUI for adding, editing and deleting turn lanes.
ja: 右左折車線の追加、編集、削除に直観的なGUIを提供します。

en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
ja: 進行方向制限(turnrestrictions)プラグインを使用すると、OpenStreetMapデータベース内の進行方向制限に関する情報を入力・編集することができます。

en: Allows undeleting object from OSM database
ja: OSMデータベースからのオブジェクト削除を取消すことができます

en: Several utilities that make your life easier.
ja: 作業を簡単にするいくつかのユーティリティです。

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
ja: 長い相互接続されたウェイのセットに沿って簡単にダウンロード

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
ja: gpxファイルからのインポートされたウェイポイントを検索対象にします。

en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
ja: A地点からB地点までイメージ上でレースカーを運転します。

en: Columbus V-900 CSV Files
ja: Columbus V-900 CSVファイル

en: Importing CSV file ''%s''...
ja: CSVファイル ''%s'' をインポートしています...

en: Markers of
ja: マーカー:

en: Show summary after import
ja: インポート後にサマリーを表示

en: Do not zoom after import
ja: インポート後にズームをしないでください

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
ja: hdop/vdop/pdopエントリーを無視

en: Warn on missing audio files
ja: オーディオファイルがない時に警告

en: Warn on conversion errors
ja: 変換エラーの時に警告

en: Error in line
ja: エラー発生 行番号:

en: Missing audio file
ja: 不明なオーディオファイル

en: Commands
ja: コマンド

en: No command has been found. Would you like to download and install default commands now?
ja: コマンドが見つかりませんでした。この場でデフォルトのコマンドをダウンロードしてインストールしますか？

en: No command found
ja: コマンドが見つかりません

en: Default commands have been successfully installed
ja: デフォルトのコマンドのインストールが完了しました

en: Failed to download and install default commands.
    
    Error: {0}
ja: Failed to download and install default commands.
    
    エラー： {0}

en: Processing...
ja: 処理中……

en: Aborted
ja: 中断しました

en: Error executing the script:
ja: スクリプトの実行でエラー:

en: Command line
ja: コマンドライン

en: Set input focus to the command line.
ja: 入力フォーカスをコマンドラインに設定してください。

en: Point on the start
ja: 開始点

en: Point on the end
ja: 終了点

en: Missing definition of new object with id {0}.
ja: ID {0} の新しいオブジェクトの定義がありません。

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <member> of relation {1}.
ja: リレーション {1} の <member> に必須の属性 ''{0}'' がありません。

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
ja: 属性 ''uid'' に不正な値。入力値: ''{0}''

en: nodes
ja: ノード

en: ways
ja: ウェイ

en: relations
ja: リレーション

en: OSM objects
ja: OSMのオブジェクト

en: Can not draw outside of the world.
ja: 世界の外を描くことはできません。

en: Create grid of ways
ja: 格子状のウェイの作成

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
ja: 2つのウェイとその交点から、格子状のウェイを作成します。

en: Select two ways with a node in common
ja: ノードを共有する2つのウェイを選択してください

en: Select two ways with alone a node in common
ja: ノードを1つだけ共有する2つのウェイを選択してください

en: Create a grid of ways
ja: ウェイの格子を作る

en: Download Track ...
ja: トラックのダウンロード...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
ja: openstreetmap.orgよりGPXトラックをダウンロード

en: Download Track
ja: トラックをダウンロード

en: Filename
ja: ファイル名

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
ja: gpxファイル {0} の処理中にエラーが発生しました。ファイルの一部のみが有効です。

en: Error fetching URL {0}
ja: URL {0} の取得に失敗

en: Error parsing data from URL {0}
ja: URL {0} からのデータの解釈中にエラーが発生しました

en: Invalid URL {0}
ja: 不正な URL {0}

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
ja: 非公開(匿名、点は順不同)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
ja: 公開(トレース一覧に匿名で表示、点は順不同)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
ja: 追跡可能(匿名で共有、点はタイムスタンプ付き)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
ja: 識別可能(トレース一覧にユーザーID付きで表示、点はタイムスタンプ付き)

en: Upload Trace
ja: トレースのアップロード

en: Upload Traces
ja: トレースのアップロード

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
ja: 自分のトレースを他のOSM ユーザーに表示するかどうか定義します。

en: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Visibility_of_GPS_traces
ja: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Ko:Visibility_of_GPS_traces

en: (What does that mean?)
ja: (その意味は？)

en: Please enter Description about your trace.
ja: あなたのトレースについて説明を記入して下さい

en: Tags (comma delimited)
ja: タグ(カンマ区切り)

en: Please enter tags about your trace.
ja: あなたのトレースについて属性タグを記入して下さい

en: Selected track: {0}
ja: 選択したトラック: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
ja: GPXレイヤーが選択されていません。トレースのアップロードはできません。

en: Uploading trace ...
ja: トレースをアップロード中...

en: Upload canceled
ja: アップロードがキャンセルされました

en: Error while uploading
ja: アップロードする際にエラー

en: GPX upload was successful
ja: GPXアップロードが成功しました

en: Upload failed. Server returned the following message:
ja: アップロードに失敗しました。サーバーは以下のメッセージを返しました:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
ja: GPXトラックをアップロード中: {0}% ({1} of {2})

en: No description provided. Please provide some description.
ja: 説明が記入されていません。何か記入してください。

en: Uploading GPX Track
ja: GPXトラックのアップロード

en: Uploads traces to openstreetmap.org
ja: openstreetmap.org へトレースをアップロード

en: Importing...
ja: インポート中...

en: Shape is started incorrectly
ja: 図形が不正に開始しています

en: Can''t find root SVG element
ja: ルートSVG要素が見つかりません

en: Cannot find configuration file!
ja: 設定ファイルが見つかりません

en: Please open or create data layer before importing
ja: インポート前にデータレイヤーを開くか新規作成するかしてください

en: Scale:
ja: スケール:

en: unit(s) =
ja: 単位=

en: Shows elevation profile
ja: 高度プロファイルを表示

en: Elevation Profile
ja: 高度プロファイル

en: Elevation Grid Layer (experimental!)
ja: 高度グリッドレイヤー(試験中！)

en: Shows elevation grid layer
ja: 高度グリッドレイヤーを表示

en: Elevation Grid
ja: 高度グリッド

en: zoom in to load any tiles
ja: タイルを読み込むには拡大してください

en: increase zoom level to see more detail
ja: ズームレベルを上げて詳細を見る

en: No SRTM data
ja: SRTMデータがありません

en: Open the elevation profile window.
ja: 高度プロファイルウィンドウを開きます。

en: Min
ja: 最低

en: Avrg
ja: 平均

en: Max
ja: 最高

en: Dist
ja: 距離

en: Gain
ja: 高低移動

en: Tracks
ja: トラック

en: Zoom
ja: ズーム

en: Elevation profile for track ''{0}''.
ja: トラック ''{0}'' の高度プロファイルです。

en: Elevation profile
ja: 高度プロファイル

en: (No elevation data)
ja: (高度データなし)

en: Autosimplify
ja: 自動的に簡略化

en: Simplify with initial epsilon
ja: 初期イプシロン値を使用して簡略化

en: Save as is
ja: そのまま保存

en: Snap to nodes
ja: ノードに位置合わせ

en: Add fixed points on click
ja: クリックで修正点を追加

en: Add fixed points on spacebar
ja: スペースキーで修正点を追加

en: Draw closed polygons only
ja: 閉じられた多角形のみを描画する

en: FastDraw configuration
ja: FastDraw設定

en: Try copying tags from properties table
ja: プロパティテーブルからタグのコピーを試みる

en: Epsilon multiplier
ja: イプシロン乗数

en: Starting Epsilon
ja: 開始イプシロン

en: Max points count per 1 km
ja: 1kmあたりの最大ポイント数

en: Enter key mode
ja: Enterキーの動作

en: Auto add tags
ja: 自動的にタグを追加

en: Save settings
ja: 設定を保存

en: Can not read settings
ja: 設定が読み込めません

en: Q=Options, Enter=save, Ctrl-Enter=save with tags, Up/Down=tune
ja: Q=オプション、Enter=保存、Ctrl+Enter=タグを付けて保存、↑/↓=調整

en: Click or Click&drag to continue, Ctrl-Click to add fixed node, Shift-Click to delete, Enter to simplify or save, Ctrl-Shift-Click to start new line
ja: クリックまたはクリック＆ドラッグで継続、Ctrl+クリックで修正ノードを追加、Shift+Clickで削除、Enterで簡略化または保存、Ctrl+Shift+クリックで新しい線を開始

en: FastDrawing
ja: 高速描画

en: Fast drawing mode
ja: 高速描画モード

en: Please move the mouse to draw new way
ja: 新しいウェイを描画するにはマウスを動かしてください

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
ja: {0}個の点を含む線を保存しなくてよろしいですか？

en: {0} m - length of the line
    {1} nodes
    {2} points per km (maximum)
    {3} points per km (average)
ja: {0} m - ラインの長さ
    {1} ノード
    {2} kmあたりのポイント(最大)
    {3} kmあたりのポイント(平均)

en: Line information
ja: 線の情報

en: Cannot place node outside of the world.
ja: 世界の外にノードを置くことはできません。

en: Draw the way by mouse
ja: マウスを使用してウェイを描画

en: min distance={0} px ({1} m)
ja: 最小距離={0}px({1}m)

en: Eps={0}, {1} points, {2} p/km
ja: Eps={0}, {1} 個の点, {2} p/km

en: Fix addresses
ja: 住所を修正

en: Show dialog with incomplete addresses
ja: 不完全な住所のダイアログを表示

en: Include objects used for guesses
ja: 推測で使用したオブジェクトを含める

en: Fix street addresses
ja: 通り名の住所を修正

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
ja: (有効な)通り名のない住所を検索して修正します。

en: Data: {0}
ja: データ: {0}

en: Guess values for
ja: 値を推測:

en: Address has no street
ja: 住所に通り名がありません

en: Address has no valid street
ja: 住所の通り名が無効です

en: Address has no post code
ja: 住所に郵便番号がありません

en: Address has no city
ja: 住所に市区町村名がありません

en: Address has no country
ja: 住所に国名がありません

en: Assign to
ja: 割り当てる値は

en: Remove all address tags
ja: すべての住所タグを削除

en: No name
ja: 名前なし

en: Unresolved Addresses
ja: 未解決の住所

en: Select and close
ja: 選択して閉じる

en: Fix unresolved addresses
ja: 未解決の住所を修正

en: Complete Addresses
ja: 完全な住所

en: Incomplete Addresses
ja: 不完全な住所

en: Selected Addresses
ja: 選択された住所

en: Selected Street
ja: 選択された通り

en: (No data)
ja: (データなし)

en: Show incomplete addresses
ja: 不完全な住所を表示

en: items
ja: 項目

en: no items
ja: 項目なし

[ctx: address]
en: City
ja: 市区町村

en: Postcode
ja: 郵便番号

en: Turns all guesses into the corresponding tag values.
ja: すべての推測を該当するタグの値に設定します。

en: Applied guessed values
ja: 推測した値を適用しました

en: Applied guessed values for
ja: 推測した値を適用しました:

en: Assign address to street
ja: 通りに住所を割り当てる

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
ja: 選択された通りに選択された住所を割り当てる

en: Set street name
ja: 通り名を設定

en: Convert ALL streets.
ja: すべての通りを変換する。

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
ja: 現在のレイヤー内ですべての通りについて、通りと関連する住所のリレーションを作成します。

en: Convert to relation.
ja: リレーションに変換。

en: Create relation between street and related addresses.
ja: 通りと関連する住所のリレーションを作成します。

en: Create address relation for
ja: 住所のリレーションを作成:

en: Guess
ja: 推測

en: Tries to guess address data by picking the name of the closest object with according tag.
ja: 最も近いオブジェクトに設定されたタグから住所データの名前を抽出します。

en: Guessing address values
ja: 住所の番地を推測

en: Removes address related tags from the object.
ja: オブジェクトから住所に関するタグを削除します。

en: Remove address tags
ja: 住所タグを削除

en: Marks selected addresses in the map
ja: 選択された住所を地図中にマーク

en: Select incomplete addresses
ja: 不完全な住所を選択

en: Selects all addresses with incomplete data.
ja: 不完全なデータの住所をすべて選択します。

en: Use tag ''addr:street'' or ''addr:place''
ja: ''addr:street''または''addr:place''タグを使用してください

en: House Number Editor
ja: 住居番号編集画面

en: House number increment:
ja: 住居番号の増分:

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
ja[0]: 最大{0}件のオブジェクトのプロパティを更新しています

en: Default image projection
ja: 既定のイメージ投影法

en: JOSM''s current projection
ja: JOSMの現在の投影法

en: No projection file (.prj) found.<br>You can choose the default image projection ({0}) or JOSM''s current editor projection ({1}) as original image projection.<br>(It can be changed later from the right click menu of the image layer.)
ja: 投影法ファイル(.prj)が見つかりません。<br>オリジナルイメージの投影法として、既定のイメージ投影法({0})またはJOSMの現在使用している投影法({1})を選択することができます。<br>(後で、イメージレイヤーの右クリックメニューから変更することができます。)

en: Layer Properties
ja: レイヤーのプロパティ

en: Error while creating image layer: {0}
ja: 画像レイヤーの作成中にエラーが発生しました。{0}

en: Import image
ja: イメージをインポート

en: Import georeferenced image
ja: 下絵となるイメージをインポートします

en: Error while creating image layer:
ja: イメージレイヤーを作成中にエラー:

en: Displays the layer displaying the traffic sign objects detected by Mapillary
ja: Mapillary によって検出された交通信号オブジェクトを表示しているレイヤの表示

en: Displays the layer displaying the map point objects detected by Mapillary
ja: Mapillary によって検出されたマップポイントを表示しているレイヤの表示

en: Zoom to selected image
ja: 選択した画像へズーム

en: Enable experimental beta-features (might be unstable)
ja: 実験的ベータ機能を有効化(不安定です)

en: Display hour when the picture was taken
ja: 写真のとられた時刻を表示

en: Number of images to be pre-fetched (forwards and backwards)
ja: 先行して取得する画像数(前向きと後ろ向き)

en: You are logged in as ''{0}''.
ja: ''{0}'' としてログイン中です。

en: You are currently not logged in.
ja: ログインしていません

en: Login
ja: ログイン

en: Logout
ja: ログアウト

en: Forward
ja: 進む

en: Toggle: {0}
ja: {0}の表示/非表示

en: Export all images
ja: すべての画像をエクスポート

en: Export selected sequence
ja: 選択したシーケンスをエクスポート

en: Export selected images
ja: 選択した画像をエクスポート

en: Select a directory
ja: ディレクトリを選択

en: Explore
ja: 参照

en: A tag with key <i>{0}</i> is already present on the selected OSM object.
ja: キー<i>{0}</i>が付いたタグが、選択したOSMオブジェクトにすでに存在しています。

en: Do you really want to replace the current value <i>{0}</i> with the new value <i>{1}</i>?
ja: 本当に現在の値 <i>{0}</i>を新しい<i>{1}</i>に変更しますか？

en: Tag conflict
ja: タグの衝突

en: Displays detail information on the currently selected Mapillary image
ja: 現在選択している Mapillary  イメージの詳細情報を表示

en: View in browser
ja: ブラウザで表示

en: Copy key
ja: キーをコピー

en: Image actions
ja: 画像の操作

en: Image key
ja: 画像キー

en: Sequence key
ja: シーケンスキー

en: image has no key
ja: 画像にはキーがない

en: {0} images in {1} sequences
ja: {1}シーケンス中に画像が{0}こ

en: Login successful, return to JOSM.
ja: ログインに成功しました。JOSMにもどります。

en: No images found
ja: 画像がみつかりません

en: Walk mode
ja: 自動再生モード

en: No image selected
ja: 画像が選択されていません

en: Press "{0}" to download images
ja: 画像をダウンロードするには"{0}"を押下

en: Next picture
ja: 次の画像

en: Shows the next picture in the sequence
ja: シーケンスの次の写真を表示

en: Previous picture
ja: 前の画像

en: Shows the previous picture in the sequence
ja: シーケンスの前の写真を表示

en: Jump to red
ja: 赤へとぶ

en: Jumps to the picture at the other side of the red line
ja: 赤い線のむこう側の写真にジャンプします

en: Jump to blue
ja: 青へとぶ

en: Jumps to the picture at the other side of the blue line
ja: 青い線のむこう側の写真にジャンプします

en: Stops the walk.
ja: 自動再生を停止。

en: Play
ja: 再生

en: Continues with the paused walk.
ja: 開始

en: Pause
ja: 一時停止

en: Pauses the walk.
ja: 自動再生を一時停止

en: Use 24 hour format
ja: 24時間表記を使用

en: Preview images when hovering its icon
ja: アイコンの上に移動したとき画像をプレビュー

en: Cut off sequences at download bounds
ja: ダウンロードした境界でシーケンスを分断する

en: Download mode
ja: ダウンロードモード

en: Wait for full quality pictures
ja: フル品質の写真を待つ

en: Follow selected image
ja: 選択した画像をフォロー

en: Go forward
ja: 次にすすむ

en: I got it, close this.
ja: クローズしました。

en: Displays detail information on the currently selected Streetside image
ja: 現在選択している Streetside イメージの詳細情報を表示

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
ja: この問題を解決するには、ズームインして地図上のより小さな領域を読みこんでみてください。

en: everything in the visible area
ja: みえている領域全部

en: areas with downloaded OSM-data
ja: OSMデータをダウンロードした領域

en: only when manually requested
ja: 手動で要求されたときのみ

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: NanoLog of {0} entries
ja: {0}項目のNanoLog

en: NanoLog of {0} lines, {1} of them with coordinates.
ja: {0}行のNanoLog、そのうち{1}行は座標付きです。

en: Correlate with GPX...
ja: GPXに関連付ける...

en: Put on GPX...
ja: GPX上に追加...

en: Correlate entries with GPS trace
ja: 項目をGPSトレースに関連付ける

en: Save layer...
ja: レイヤーを保存...

en: Save NanoLog layer
ja: NanoLogレイヤーを保存

en: Open NanoLog panel
ja: NanoLogパネルを開く

en: Open NanoLog file...
ja: NanoLogファイルを開く...

en: Could not read NanoLog file:
ja: NanoLogファイルを読み取れませんでした:

en: Edit opening hours
ja: 開店時間を編集

en: Edit time-tag of selected element in a graphical interface
ja: 選択された要素の時刻タグをGUIで編集

en: edit existing tag
ja: 既存のタグを編集

en: edit new tag
ja: 新しいタグを編集

en: Display clock in 12h mode.
ja: 12時制で時計を表示する。

en: Choose key
ja: キーの選択

en: apply {0}
ja: {0}を適用

en: There is something wrong in the value near:
ja: 右記の値の近傍にある何かが不正です:

en: Info: {0}
ja: 情報: {0}

en: Correct the value manually and than press Enter.
ja: 値を手動で修正してその後にEnterを押してください。

en: Error in timeformat
ja: 時間の形式にエラー

en: open end
ja: 閉店

en: Import Osm Inspector Bugs...
ja: OSM Inspector のバグをインポート...

en: Open OsmInspector
ja: OsmInspector を開く

en: OsmBugInfo
ja: OSMバグ情報

en: Open a OSM Inspector selection list window.
ja: OSM Inspector の選択リストウィンドウを開く

en: Current Selected Bug Info
ja: 選択中のバグ情報

en: Prev OSMI bug
ja: 前のOSMIのバグ

en: Next OSMI bug
ja: 次のOSMIのバグ

en: Selected Bug Info
ja: 選択されたバグ情報

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
ja: レイヤー {0} の現在の位置調整を保存しますか？

en: Select an option
ja: オプションを選択

en: Load Picture Calibration...
ja: 画像較正をロード...

en: Loads calibration data from a file
ja: ファイルから位置調整データを読み込みます

en: Loading file failed: {0}
ja: ファイルのロードに失敗: {0}

en: Problem occurred
ja: 問題が発生しました

en: Import World File Calibration...
ja: ワールドファイルの較正をインポート...

en: Loads calibration data from a world file
ja: ワールドファイルから位置調整データを読み込みます

en: Reset Calibration
ja: 位置調整をリセット

en: Reset calibration
ja: 位置調整をリセット

en: Calibration reset
ja: 位置調整をリセット

en: Save Picture Calibration...
ja: 画像較正を保存...

en: Saves calibration data to a file
ja: 較正データをファイルに保存

en: Saving file failed: {0}
ja: ファイルの保存に失敗: {0}

en: Export World file Calibration...
ja: ワールドファイルキャリブレーションをエクスポート...

en: New picture layer from clipboard
ja: クリップボードからの新しい画像

en: Supported image files, *.zip, *.kml
ja: サポートする画像ファイル, *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
ja: ファイルからの新しい画像...

en: KML calibration is in beta stage and may produce incorrectly calibrated layers!
    Please use {0} to upload your KMLs that were calibrated incorrectly.
ja: KMLの位置合わせはベータ版であり、レイヤーを正しく位置調整できないことがあります。
    正しく位置調整できないKMLファイルは {0} にアップロードしてください。

en: Notification
ja: 通知

en: PicLayer move
ja: 写真レイヤーを移動

en: Moved
ja: 移動

en: Drag to move the picture
ja: ドラッグして画像を移動

en: PicLayer rotate
ja: 写真レイヤーを回転

en: Rotated
ja: 回転

en: Drag to rotate the picture
ja: ドラッグして画像を回転

en: PicLayer scale X
ja: 写真レイヤーを横に拡大縮小

en: Scaled by X
ja: 横方向に拡大縮小

en: Drag to scale the picture in the X Axis
ja: 画像をドラッグしてX軸方向で調整

en: PicLayer scale
ja: 写真レイヤーを拡大縮小

en: Scaled
ja: 拡大縮小

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
ja: 画像をドラッグしてX及びY軸方向にサイズ調整

en: PicLayer scale Y
ja: 写真レイヤーを縦に拡大縮小

en: Scaled by Y
ja: 縦方向に拡大縮小

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
ja: 画像をドラッグしてY軸方向にサイズ調整

en: PicLayer shear
ja: 写真レイヤーを変形

en: Sheared
ja: 変形

en: Drag to shear the picture
ja: ドラッグで画像を変形

en: PicLayer Move point
ja: 写真レイヤーの点を移動

en: Point added/moved
ja: 点の追加/移動

en: Drag or create point on the picture
ja: 画像上で点を作成またはドラッグ

en: PicLayer Remove point
ja: 写真レイヤーの点の削除

en: Point removed
ja: 点の削除

en: Remove point on the picture
ja: 画像上の点を削除

en: PicLayer Transform point
ja: 写真レイヤーを点で変形

en: Point transformed
ja: 点で変形

en: Transform point on the picture
ja: 点で画像を変形

en: PicLayer: {0}
ja: 写真レイヤー: {0}

en: help
ja: ヘルプ

en: Run
ja: 実行

en: Calibration Files
ja: 較正ファイル

en: Could not find the map object.
ja: マップオブジェクトが見つかりません。

en: PicLayer failed to load or import the image.
ja: 写真レイヤーの画像のロードまたはインポートに失敗しました。

en: Nothing in clipboard
ja: クリップボードは空です

en: The clipboard data is not an image
ja: クリップボードのデータは画像ではありません

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
ja: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. 例外:{1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
ja: 画像ファイルに関連付けられた位置合わせファイルが見つかりました: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
ja: 位置合わせファイルの自動読み込みを制御するには
    設定で "{0}" に yes/no/ask を設定してください。

en: Do you want to apply it ?
ja: これを適用しますか？

en: It will be applied automatically.
ja: 自動的に適用されます。

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
ja: また、今後、位置合わせファイルは常に自動的に読み込まれます。

en: Handy Address Interpolation Functions
ja: ハンディアドレス補間機能

en: Define Address Interpolation
ja: アドレス補間を定義

en: Odd
ja: 奇数

en: Even
ja: 偶数

en: Alphabetic
ja: アルファベット順

en: Numeric
ja: 数値

en: Actual
ja: 実績

en: Estimate
ja: 予定

en: Potential
ja: おそらく

en: Relation: {0}
ja: リレーション: {0}

en: Associate with street using:
ja: 通り名との関連付け:

en: Numbering Scheme:
ja: 付番方法:

en: Increment:
ja: 増分:

en: Starting #:
ja: 開始番号:

en: Ending #:
ja: 終了番号:

en: Accuracy:
ja: 精度:

en: Convert way to individual house numbers.
ja: ウェイを個々の住居番号に変換する

en: Will associate {0} additional house number nodes
ja: {0}件の追加の住居番号ノードに関連付ける

en: City:
ja: 市区:

en: State:
ja: 都道府県:

en: Post Code:
ja: 郵便番号:

en: Country:
ja: 国

en: Full Address:
ja: 住所全体:

en: Optional Information:
ja: オプション情報

en: Please select a street to associate with address interpolation way
ja: アドレス補間ウェイと関連付けるストリートを選択してください

en: Please select address interpolation way for this street
ja: このストリートのアドレス補間ウェイを選択してください

en: Expected odd numbers for addresses
ja: 住所に奇数の番号が必要です

en: Expected even numbers for addresses
ja: 偶数番号のアドレスが期待されている

en: Expected valid number for increment
ja: 増分には有効な数値が必要です

en: Country code must be 2 letters
ja: 国コードは2文字でなければなりません

en: Please enter valid number for starting and ending address
ja: 開始および終了アドレスに正しい値を入力してください

en: Alphabetic address must end with a letter
ja: アルファベットのアドレスは文字で終了しなければなりません

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
ja: 開始および終了番号はアルファベットアドレスが同じでなければなりません

en: Starting address letter must be less than ending address letter
ja: 開始アドレス文字は終了アドレス文字よりも小さくなければなりません

en: Please enter valid number for starting address
ja: 開始アドレスに正しい数字を入力してください

en: Please enter valid number for ending address
ja: 終了アドレスに正しい数字を入力してください

en: Starting address number must be less than ending address number
ja: 開始アドレスの数字は終了アドレスの数字よりも小さくなければなりません

en: Align Way Segments
ja: ウェイの区間を再配置

en: Please select two segments that don''t share any nodes.
    Alternatively put the pivot on their common node.
ja: ノードを共有していない2つの区間を選択してください。
    または共通するノードに回転軸を設置してください。

en: Aligning would result nodes ''outside the world''.
    Alignment not possible.
ja: ノードを「世界の外」に配置しようとしています。
    配置できませんでした。

en: There is at least a non-pivot endpoint of the alignee that joins more than two way segments.
    Preserved angles type alignment is not possible.
ja: 2つ以上のウェイの区間を再配置するときに、1つ以上の回転軸ではない端点がありました。
    角度を保持するタイプの再配置は実行できません。

en: The alignment is not possible with maintaining the angles of the joint segments.
    Either choose the ''keep length'' aligning method or select other segments.
ja: 接続する区間の角度を維持した再配置はできません。
    ''長さを維持''の再配置方法を選択するか、他の区間を選択するかしてください。

en: An intersection point would fall outside its adjacent nodes.
    This is an unsupported scenario.
ja: 交差した点が隣接するノードの外側に出てしまいます。
    この動作はサポートされていません。

en: Undocumented problem occured.
ja: 文書化されていない問題が発生しました。

en: AlignWayS: Alignment not possible
ja: AlignWayS: 再配置ができませんでした

en: Align way segment
ja: ウェイ区間を整列

en: Please select two segments that don''t share any nodes
     or put the pivot on their common node.
ja: ノードを共有していない2つの区間を選択するか、
     共通するノードを回転軸に設定してください。

en: Align Way Segments: Modes
ja: Align Way Segments: モード

en: Align Ways control panel
ja: Align Ways コントロールパネル

en: This panel activates in Align Ways mode:
ja: このパネルは Align Ways のモードを切り替えます。

en: Length preserved
ja: 長さを維持

en: Angle preserved
ja: 角度を維持

en: Align with:
ja: 再配置方法:

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that its length is preserved.</html>
ja: <html>長さを維持するようにウェイの区間を再配置します。</html>

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that the angles of its adjacent segments are preserved.<br/>The length of the aligned segment is likely to change as result.</html>
ja: <html>隣接する区間の角度を維持するようにウェイの区間を再配置します。<br/>結果として、再配置された区間の長さはふつう変わります。</html>

en: Align Ways
ja: ウェイを再配置

en: I''m ready!
ja: 準備完了！

en: AlignWays Tips
ja: AlignWays の Tips

en: AlignWays: What''s New...
ja: AlignWays: 新着情報...

en: Align Ways mode
ja: Align Ways のモード

en: Parameter ''{0}'' must not be null
ja: パラメータの ''{0}'' はヌルではいけません

en: Segment to be aligned cannot be the same with the reference segment.
    Please choose a different segment to be aligned.
ja: 再配置される区間は基準区間と同じにはできません。
    別な区間を再配置するよう選択してください。

en: AlignWayS message
ja: AlignWayS のメッセージ

en: Reference segment cannot be the same with the segment to be aligned.
    Please choose a different reference segment.
ja: 基準区間は再配置される区間と同じにはできません。
    別な区間を基準区間とするよう選択してください。

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Alt-click: Clear selection
ja: Ctrl+クリックで基準区間を選択、Alt+クリックで選択をクリア

en: : Align segments; Alt-click: Clear selection
ja: : 区間を再配置、Alt+クリック: 選択をクリア

en: Ctrl-click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
ja: Ctrl+クリック: 基準のウェイの区間を選択、クリック: 再配置されるウェイの区間を選択

en: Click: select way segment to be aligned; Alt-click: Clear selection
ja: クリック: 再配置されるウェイの区間を選択、Alt+クリック: 選択をクリア

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
ja: Ctrl+クリック: 基準のウェイの区間を選択、クリック: 再配置されるウェイの区間を選択

en: Welcome to the</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Plugin<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...or it rather should be called <br>
    <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span> Plugin...
ja: </span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> プラグインにようこそ<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...<span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span> プラグインと呼んでください...

en: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays will
    help you to align two way segments. This can be handy when for instance
    you sketch the outlines of a building and want its side to be parallel
    with a street or road.<br>
    <br>
    Some tips may help before you start:
    </p>
    </html>
ja: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays は2つのウェイの区間についての再配置を補助します。
    これは建物の外観を描いたり、通りや道路を平行にしたいときなどに役立ちます。<br>
    <br>
    始める前に、いくつかのコツが役立つかもしれません。
    </p>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Select a reference segment.</b> You can do this by <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>ing
    on a segment. The other, to be aligned segment will become parallel to
    this one. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ja: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>基準区間を選択します。</b> 区間を<b><i><span style="color:green">Ctrl+クリック</span></i></b>することで選択できます。他の(再配置される)区間は、これと平行になります。</li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Select the to be aligned segment.</b> You can do this by simply <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing on a different segment. 
    The rotation pivot will be highlighted by default in the centre of the segment.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ja: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Select the to be aligned segment.</b> You can do this by simply <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing on a different segment.
    The rotation pivot will be highlighted by default in the centre of the segment.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Optionally <b>change the rotation pivot point</b>. In order to get parallel with the reference segment, the to be aligned segment will rotate around this point. You can choose the two extremities or the centre of the segment by <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing nearby. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ja: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Optionally <b>change the rotation pivot point</b>. In order to get parallel with the reference segment, the to be aligned segment will rotate around this point. You can choose the two extremities or the centre of the segment by <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing nearby.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> There is an easy way to start over your selections if you want: <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b> somewhere on the map.
    </div>
    </html>
ja: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>おわりに:</b> もし選択をやり直したいのであれば、簡単な方法があります。地図のどこかで<b><i><span style="color:green">Alt+クリック</span></i></b>してください。
    </div>
    </html>

en: Don''t show this again
ja: 次回は表示しない

en: What''s new...
ja: 新着情報...

en: Added <b>angle preserving</b> aligning mode
ja: <b>角度保持</b>再配置モードを追加しました。

en: Various improvements and bugfixes
ja: 多くの改良とバグ修正

en: Browser not supported.
ja: サポートされていないブラウザーです。

en: Building address
ja: 建物の住所

en: empty
ja: 空

en: skip
ja: スキップ

en: House number:
ja: 住居番号:

en: Street:
ja: 通り:

en: Post code:
ja: 郵便番号:

en: Building:
ja: 建物:

en: Tags:
ja: タグ:

en: Name:
ja: 名前:

en: Tag Element
ja: 要素をタグ付け

en: Select an item to tag.
ja: タグ付けする項目を選択してください。

en: Tag Building
ja: 建物をタグ付け

en: Area Selection
ja: エリアを選択

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
ja: 下の画像から（建物などの）エリアを選択します。

en: Area Selector
ja: エリア選択ツール

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
ja: クリックした場所の図形を検出できませんでした。

en: Error Report
ja: エラーレポート

en: Something went wrong!
ja: エラーが発生しました。

en: Please file a bug report on the github project page under
ja: githubのプロジェクトページの下にバグレポートを報告してください。

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
ja: あなたが何をして、何が起きたのかを、バグレポートに以下のテキストを追加してお知らせください。そうすれば、問題の原因を探ることができます。

en: Color Threshold
ja: 色のしきい値

en: merge nodes
ja: ノードをマージ

en: Replace existing buildings
ja: 既存の建物を置き換え

en: Show Address Dialog after mapping an area
ja: エリアを描いた後で住所ダイアログを表示

en: No address type selected. Aborting.
ja: No address type selected.  異常終了します。

en: An unexpected exception occurred:
ja: 予期しない例外が発生しました。

en: An unexpected exception occurred while checking for address duplicates:
ja: アドレスの重複を確認中に予期しない例外が発生しました。

en: Replace imported buildings
ja: インポートされた建物を置き換え

en: Select only buildings without nodes.
ja: ノードがない建物のみ選択

en: Select two buildings.
ja: 2つの建物を選択。

en: There is no building to replace
ja: 置き換える建物がありません

en: Select maximum two buildings.
ja: 最大2つの建物を選択。

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
ja: このツールは1つのノードをウェイやマルチポリゴンにアップグレードしたり、ウェイをウェイで置き換えたりすることができます。

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
ja: ノードがウェイに所属しているので、置き換えられません。

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
ja: リレーションはマルチポリゴンではありませんので、置き換えに使用することができません。

en: Replace geometry for node {0}
ja: ノード {0} の位置を置き換え

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
ja: データベース内にある1本のウェイと、位置を修正したい新しいウェイを選択してください。

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
ja: ウェイがダウンロード範囲に完全に含まれていなければなりません。

en: The way to be replaced cannot have any nodes with properties or relation memberships unless they belong to both ways.
ja: 置き換えるウェイは、プロパティを持ったノードを含んでいたり、リレーションに所属していたりすることはできません(両方のウェイに所属している場合を除く)。

en: Exceeded iteration limit for robust method, using simpler method.
ja: 冗長なメソッドの繰り返し回数の限界を超えました。メソッドを単純化してください。

en: Replace geometry for way {0}
ja: ウェイ {0} の位置を置き換え

en: Too many ways are added: {0}!
ja: 追加するウェイの数({0}本)が多すぎます。

en: Beginners draw outlines often very inaccurate. Such buildings shall be converted to rectangular ones. Angles between 84-96 degrees are converted to 90 degrees.
ja: 初心者はしばしば不正確な輪郭を描きます。そのような建物を長方形に変換します。84度から96度の角を90度に変換します。

en: There is no frame loaded !
ja: フレームがロードされていません!

en: Street Name:
ja: 通り名:

en: Big buildings mode
ja: 巨大建物モード

en: Rotate crosshair
ja: 照準を回転

en: Disable click+drag
ja: click+drag を無効化

en: Switch between circle and rectangle modes
ja: 円と四角モードを切り換え

en: Buildings tags:
ja: 建物のタグ:

en: Cannot place building outside of the world.
ja: 世界の外側には建物を配置できません。

en: Add nodes for building
ja: 建物にノードを追加する

en: Create building
ja: 建物を作成

en: Set building shape to circle
ja: 建物の形状を円形にする

en: Set buildings shape to circle
ja: 建物の形状を円形にする

en: Set building shape to rectangle
ja: 建物の形状を長方形にする

en: Set buildings shape to rectangle
ja: 建物の形状を長方形にする

en: Set buildings size
ja: 建物のサイズを設定

en: Use Address dialog
ja: 住所ダイアログを使用

en: Auto-select building
ja: 建物を自動選択

en: Use address nodes under buildings
ja: 建物の下にある住所ノードを使用

en: Circle
ja: 円形

en: Rectangle
ja: 長方形

en: Set buildings size and shape
ja: 建物のサイズと形状を設定

en: Buildings width/diameter:
ja: 建物の幅/直径

en: Length step:
ja: 長さの単位:

en: Advanced...
ja: 高度な設定...

en: Draw buildings modes
ja: 建物のモードを描画

en: Draw buildings
ja: 建物の描画

en: Point on the corner of the building to start drawing
ja: 建物のコーナーをポイントして描き始める

en: Point on opposite end of the building
ja: 建物の対角をクリック

en: Set width of the building
ja: 建物の幅を設定

en: Merge address points
ja: 住所の点をエリアに統合

en: Auto sourcing
ja: 自動ソーシング

en: Please enable at least two WMS layers in the cadastre-fr plugin configuration.
    Layers ''Building'' and ''Parcel'' added by default.
ja: cadastre-Frプラグイン構成で2つ以上のWMSレイヤーを有効にしてください。
    既定値では''Building''と''Parcel''レイヤーが追加されます。

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
ja: Warning: failed to put option pane dialog always on top. 例外:{0}

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
ja: 現在の投影法を cadastre 投影法のひとつに
    変更して cadastre WMS plugin を有効化し、
    やり直してください

en: Change the current projection
ja: 現在の投影法を変更

en: Extract commune boundary
ja: 都道府県界、市町村界の抽出

en: Only on vectorized layers
ja: ベクターのレイヤー上だけです。

en: Cancel current grab
ja: 現在のグラブを解除

en: Cancel current grab (only vector images)
ja: 現在のグラブを解除(ベクトルイメージのみ)

en: Cadastre grab
ja: 土地台帳のグラブ

en: Download Image from French Cadastre WMS
ja: フランスのCadastre WMSからイメージのダウンロード

en: Georeference an image
ja: イメージを設置

en: Grab non-georeferenced image
ja: 非地理参照画像を取得

en: Georeferencing interrupted
ja: 地理参照は割り込みされた

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
ja: この画像はジオ参照データを含んでいます。
    これらを使用しますか？

en: Load layer from cache
ja: キャッシュからレイヤーをロード

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
ja: キャッシュから位置を読み込む(もしキャッシュが可能な場合)

en: {0} not allowed with the current projection
ja: {0}は、現在の投影法には許されていません。

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
ja: 現在の投影法ゾーンと合っていないため、キャッシュ {0}の読み込みはできません。

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
ja: 選択されたファイル {0} はこのプラグインからのキャッシュファイルではありません(不正なエクステンション)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
ja: ロケーション {0} は既にスクリーン上にあります。キャッシュがロードされていません。

en: (optional)
ja: (オプション)

en: Change location
ja: ロケーションの変更

en: Set a new location for the next request
ja: 次のリクエスト用に、新規の位置をセットしてください。

en: Add a new municipality layer
ja: 新しい行政区画レイヤーを追加

en: Commune
ja: コミューン

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
ja: <html>町、村または市区の名前を入力してください。<br>文法や句読点はwww.cadastre.gouv.fr に従ってください。(フランス語の場合)</html>

en: Departement
ja: 県

en: <html>Departement number (optional)</html>
ja: <html>県番号(オプション)</html>

en: Add new layer
ja: 新規レイヤーを作成

en: Open Cadastre Preferences
ja: Open Cadastre 設定

en: Refine georeferencing
ja: 下絵を純化する

en: Improve georeferencing (only raster images)
ja: 下絵を強化する(ラスタ画像のみ)

en: Reset cookie
ja: クッキーのリセット

en: Get a new cookie (session timeout)
ja: 新しい cookie を入手してください(セッションがタイムアウトしました)

en: Save image as...
ja: 名前を付けて画像を保存...

en: PNG files (*.png)
ja: PNG ファイル (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
ja: GeoTiff ファイル(*.tif)

en: Export image (only raster images)
ja: 画像をエクスポート(ラスタ画像のみ)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
ja: 2つ以上のWMS レイヤーがあります
    最初にその1つを選んで、やり直してください

en: on polygon
ja: ポリゴン上

en: Helping tool for tag address
ja: 住所のタグ付けの補助ツール

en: CadastreFR - Buildings
ja: CadastreFR - 建物

en: Next no
ja: 次の番号

en: Enter addresses
ja: 住所の入力

en: Adjust WMS
ja: WMSの調整

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
ja: WMSレイヤーの位置を調整(ラスタイメージとして保存されたもののみ)

en: Add "source=..." to elements?
ja: "source=..." を要素に追加しますか？

en: address
ja: 住所

en: symbol
ja: シンボル

en: parcel
ja: 区画

en: parcel number
ja: 区画番号

en: section
ja: セクション

en: locality
ja: 地名(分類外)

en: commune
ja: コミューン

en: Replace original background by JOSM background color.
ja: JOSM背景色で、オリジナルの背景を置き換える。

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
ja: グレーカラーの反転(黒い背景用).

en: Set background transparent.
ja: 背景を透明に設定。

en: Disable image cropping during georeferencing.
ja: 地理参照中にイメージ切り抜きを無効化

en: Use "Tableau d''assemblage"
ja: 「Tableau d''assemblage」を使う

en: Replace grey shades by white color only
ja: 灰色の影を白のみに置き換える

en: Select first WMS layer in list.
ja: リスト中の最初のWMSレイヤーを選択。

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
ja: 住所にはリレーションを使わないでください(要素に"addr:street"を使用してください)。

en: off
ja: オフ

en: high
ja: 高

en: low
ja: 低い

en: Enable automatic caching.
ja: 自動キャッシュを有効にする

en: Max. cache size (in MB)
ja: 最大cache size (in MB)

en: French cadastre WMS
ja: フランスのCadastre WMS

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
ja: フランス cadastre wms (www.cadastre.gouv.fr) の特別なハンドラ<BR><BR>このプラグインで作成されたデータをアップロードする前に、こちらの利用許諾条件を読んでください(フランス語): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a>

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
ja: <html>可能な場合、キー  "source" の値を自動化</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
ja: JOSMのプリファレンス中で定義されている背景色で、オリジナルの白い背景を置き換えます。

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
ja: 元の白と黒(すべてのグレーも)を反転します。背景が暗いテキストで役に立ちます。

en: Allows multiple layers stacking
ja: 複数レイヤーの重ね合わせを許可します。

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
ja: WMSレイヤーを透明にします。右が不透明、左が透明です。

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
ja: WMSサーバーからダウンロードしたデータの周囲に長方形を描画します。

en: Image resolution:
ja: 画像解像度:

en: High resolution (1000x800)
ja: 高解像度(1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
ja: 中解像度(800x600)

en: Low resolution (600x400)
ja: 低解像度 (600x400)

en: Image filter interpolation:
ja: イメージフィルターの補間処理:

en: Nearest-Neighbor (fastest) [ Default ]
ja: ニアレスト‐ネイバー法(最速)［デフォルト］

en: Bilinear (fast)
ja: バイリニア法(高速)

en: Bicubic (slow)
ja: バイキュービック法(低速)

en: Vector images grab multiplier:
ja: ベクタイメージ取得倍率:

en: Grab one image full screen
ja: 1つのイメージをフルスクリーンでグラブ

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
ja: より小さい画像を取得してください。(より高品質だがよりメモリを使う)

en: Fixed size square (default is 100m)
ja: 固定サイズ正方形(初期値は100メートル)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
ja: 固定サイズ(25～1000メートル)

en: Layers:
ja: レイヤー:

en: Sea, rivers, swimming pools.
ja: 海、川、遊泳プールです。

en: Buildings, covers, underground constructions.
ja: 建物、覆い、地下の建設です。

en: Symbols like cristian cross.
ja: キリスト教の十字架のようなシンボルです。

en: Parcels.
ja: 土地区画です。

en: Parcels numbers, street names.
ja: 土地区画番号、通り名です。

en: Address, houses numbers.
ja: 住所、家屋番号です。

en: Locality, hamlet, place.
ja: 地区などの場所です。

en: Cadastral sections and subsections.
ja: 土地台帳の章と節。

en: Municipality administrative borders.
ja: 自治体の行政境界です。

en: Raster images grab multiplier:
ja: ラスタイメージ取得倍率:

en: Add the "Tableau(x) d''assemblage" in the list of cadastre sheets to grab.
ja: 土地台帳リスト中の "Tableau(x) d''assemblage" をグラブに追加

en: Replace greyscale by white color (smaller files and memory usage).
ja: グレーを白に置換する(ファイルとメモリの容量を削減)。

en: Display crosspieces:
ja: 水平線を表示:

en: Allows an automatic caching
ja: 自動キャッシュを許可

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
ja: このサイズを超えると古いファイルは自動的に削除されます

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
ja: 選択する時に複数のレイヤーが存在する場合、自動的に最初のWMSレイヤーを選択

en: Enable this to use the tag "add:street" on nodes.
ja: ノードに "add:street" タグの使用を許可する

en: Unexpected file extension. {0}
ja: 想定外のファイル拡張子です。{0}

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
ja: 位置 "{0}" がキャッシュに見つかりました。
    最初にキャッシュをロードしますか？

en: Select Feuille
ja: 用紙選択

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
ja: ファイルロード中にエラー。 
    おそらくキャッシュファイルが古いと思われます。

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
ja: ランベルトゾーン {0}のキャッシュファイル(.{0})

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
ja: ランベルト CC9  ゾーン {0}のキャッシュファイル(.CC{0})

en: Guadeloupe Fort-Marigot cache file (.UTM1)
ja: Guadeloupe Fort-Marigot キャッシュファイル(.UTM1)

en: Guadeloupe Ste-Anne cache file (.UTM2)
ja: Guadeloupe Ste-Anne キャッシュファイル(.UTM2)

en: Martinique Fort Desaix cache file (.UTM3)
ja: Martinique Fort Desaix キャッシュファイル(.UTM3)

en: Reunion RGR92 cache file (.UTM4)
ja: Reunion RGR92 キャッシュファイル(.UTM4)

en: CadastreGrabber: Illegal url.
ja: CadastreGrabber: 不正な url.

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
ja: 新しいクライアントセッションを開始できません。
    サーバーが保守中か、一時的に過負荷になっています。

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
ja: 町/市 {0} が見つからないか利用できません。
    又はキャンセルされました。

en: Choose from...
ja: 選択...

en: Select commune
ja: コミューンの選択

en: Downloading {0}
ja: ダウンロード {0}

en: Contacting WMS Server...
ja: WMSサーバーに接続中...

en: Create buildings
ja: 建物の作成

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
ja: WMSのオーバーロードを防ぐため、
    インポートする範囲を1 km2 以下で作成してください。

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
ja: 自動ソース作成を有効にし、土地台帳-レジストリビンテージをチェックしてください

en: Extract SVG ViewBox...
ja: SVG ViewBoxを取り出し...

en: Extract best fitting boundary...
ja: 境界に最もフィットする抽出...

en: Create boundary
ja: 行政区画の作成

en: Contacting cadastre WMS ...
ja: cadastre WMS に接続中 ...

en: Image already loaded
ja: 画像は既にロードされています

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
ja: 市区町村がベクトル化されました！
    通常のCadastre 取得メニューを使用。

en: This commune is not vectorized.
    Please use the other menu entry to georeference a "Plan image"
ja: このコミューンはベクトル化されていません。
    「計画イメージ」を設置するには、他のメニュー項目を使用してください

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
ja: イメージを切り抜く最初の角をクリック 
    (二箇所必要)

en: Image cropping
ja: イメージ切り抜き

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
ja: 最初の地理参照用ランベルトcrosspiece をクリック
    (2つのポイントが必要)

en: Image georeferencing
ja: 地理参照画像

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
ja: 完全にキャンセルしますか
    それとも単にやり直しますか

en: Ooops. I failed to catch all coordinates
    correctly. Retry please.
ja: 失敗です。すべての座標が正しく取得
    できませんでした。再試行してください。

en: Enter cadastre east,north position
ja: cadastre の東、北の位置を入力

en: (Warning: verify north with arrow !!)
ja: (警告: 矢印のある北を確認！)

en: East
ja: 東経

en: I use the mouse
ja: マウスを使います

en: Set {0} Lambert coordinates
ja: {0} ランベルト座標にセット

en: Click second corner for image cropping
ja: 切り抜くイメージの二番目の角をクリック

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
ja: ２番目の地理参照用ランベルトcrosspiece をクリック

en: Reset offset
ja: オフセットを初期化

en: Reset offset (only vector images)
ja: オフセットを初期化(ベクトルイメージのみ)

en: Blank Layer
ja: 空のレイヤー

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
ja: WMSレイヤー({0}), {1}枚のタイルを読み込みました

en: Is not vectorized.
ja: ベクターではありません。

en: Bounding box: {0}
ja: 矩形範囲: {0}

en: Image size (px): {0}/{1}
ja: 画像サイズ(px): {0}/{1}

en: Is vectorized.
ja: ベクタライズされました。

en: Commune bbox: {0}
ja: 都道府県 bbox: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
ja: サポートされないキャッシュファイルのバージョン; {0} が見つかりましたが、 {1} であるべきです

en: Cache Format Error
ja: キャッシュフォーマットエラー

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
ja: キャッシュのランベルトzone {0} は現在のランベルトzone {1} と互換がありません

en: Cache Lambert Zone Error
ja: ランベルトゾーンキャッシュエラー

en: canvec tile helper
ja: canvecタイルヘルパー

en: Next ->
ja: 次 ->

en: <- Previous
ja: <- 前

en: Changeset viewer
ja: 変更セットビューアー

en: Open changeset Viewer window.
ja: 変更セットビューアーウィンドウを開く

en: Display changeset
ja: 変更セットを表示する

en: Use
ja: 使う

en: Please select a scheme to use.
ja: 使用する配色を選択してください。

en: Color Scheme
ja: 配色

en: Please select the scheme to delete.
ja: 削除する配色を選択してください。

en: Use the selected scheme from the list.
ja: 選択した配色を一覧から使用する。

en: Use the current colors as a new color scheme.
ja: 現在の色を、新しい配色として使用します。

en: Delete the selected scheme from the list.
ja: 選択した配色を一覧から削除する。

en: Color Schemes
ja: 配色

en: Abort tag editing and close dialog
ja: タグ編集を中断してダイアログを閉じる

en: Apply edited tags and close dialog
ja: 編集したタグを適用してダイアログを閉じる

en: Conflation
ja: 合成

en: Activates the conflation plugin
ja: 合成プラグインを有効にする

en: Matches
ja: 一致

en: Reference only
ja: 参照側のみ存在

en: Subject only
ja: 合成対象側のみ存在

en: Matches ({0})
ja: 一致候補 ({0})

en: Reference only ({0})
ja: 参照側のみ存在 ({0})

en: Subject only ({0})
ja: 合成対象側のみ存在 ({0})

en: Configure
ja: 設定

en: Configure conflation options
ja: 合成プラグインのオプション変更

en: Remove selected matches
ja: 選択した一致候補を削除

en: Remove ({0})
ja: 削除 ({0})

en: Conflate
ja: 合成

en: Conflate selected objects
ja: 選択中のオブジェクトを合成

en: Replace
ja: 置換

en: Conflation: {0}
ja: 合成候補: {0}

en: Conflate {0} objects
ja: {0} 個のオブジェクトを合成

en: Conflate ({0})
ja: 合成 ({0})

en: Zoom to selected primitive(s)
ja: 選択されたプリミティブにズーム

en: Select selected primitive(s)
ja: 選択されたプリミティブを選択

en: Select the primitives currently selected in the list
ja: 一覧で選択されているプリミティブを選択

en: Generating matches
ja: 合成候補を生成

en: Finding matches
ja: 合成候補を検索

en: Sorting scores
ja: 一致スコアのソート

en: Discarding inferior matches
ja: 一致率の低い候補を破棄

en: Conflate object pair
ja: 一対のオブジェクトを統合

en: Cannot replace geometry.
ja: 座標を置き換えることができませんでした。

en: Added {0} object to subject layer | Added {0} objects to subject layer
ja[0]: 合成対象レイヤーに{0}件のオブジェクトを追加しました

en: Moved {0} conflation match to unmatched list | Moved {0} conflation matches to unmatched list
ja[0]: {0} 件の合成候補を候補一覧から除外しました

en: Delete {0} conflation match | Delete {0} conflation matches
ja[0]: {0} 件の合成候補を削除しました

en: Remove {0} unmatched objects
ja: 一致しないオブジェクトを{0}件削除

en: Interrupted Sequence ({0}/{1}): {2}
ja: シーケンス中断 ({0}/{1}): {2}

en: Weight
ja: 重み付け

en: Maximum Distance
ja: 最大距離

en: List of tags to match
ja: 一致するタグ一覧

en: Replace Geometry
ja: 座標を置換

en: Merge Tags
ja: タグの統合

en: List of tags to merge
ja: 統合対象タグ

en: except
ja: 統合対象外のタグ

en: List of tags to NOT merge (they will be ignored)
ja: 統合対象から除外するタグ一覧 (処理の対象外になります)

en: Overwrite tags without confirmation
ja: 確認表示なしでタグを上書き

en: <Please select data>
ja: <対象データを選択>

en: Configure conflation settings
ja: 合成プラグインの設定変更

en: Generate matches
ja: 合成候補を生成

en: Merging
ja: マージ中

en: No valid OSM data layer present.
ja: 有効なOSMデータレイヤーがありません。

en: Nothing is selected, please try again.
ja: 選択されているオブジェクトがありません

en: Empty selection
ja: 選択されているオブジェクトがありません。

en: Wait time (milliseconds)
ja: 待ち時間(ms)

en: Max download area
ja: 最大ダウンロード領域

en: TangoGPS Files (*.log)
ja: TangoGPS ファイル (*.log)

en: Coordinates imported:
ja: 座標をインポートしました。

en: Format errors:
ja: フォーマットエラー:

en: TangoGPS import success
ja: TangoGPS のインポートに成功しました。

en: TangoGPS import failure!
ja: TangoGPS のインポートに失敗しました。

en: TCX Files (*.tcx)
ja: TCX ファイル (*.tcx)

en: EditGpx
ja: GPX編集

en: Layer for editing GPX tracks
ja: GPXトラックを編集するためのレイヤー

en: Convert to GPX layer with anonymised time
ja: 時刻を秘匿してGPXレイヤーに変換

en: edit gpx tracks
ja: GPXトラックの編集

en: Import path from GPX layer
ja: GPXレイヤーからパスをインポート

en: Drop existing path
ja: 今あるパスをドロップ

en: No GPX data layer found.
ja: GPXデータのレイヤーがありません

en: External tool error
ja: 外部ツールエラー

en: Child script have returned invalid data.
    
    stderr contents:
ja: 子スクリプトが不正なデータを返しました。
    
    標準エラー出力の内容:

en: exttool:{0}
ja: 外部ツール:{0}

en: External Tool: {0}
ja: 外部ツール: {0}

en: Edit tool
ja: ツールを編集

en: CmdLine:
ja: コマンド行:

en: External tools
ja: 外部ツール

en: Delete tool "{0}"?
ja: ツール"{0}"を削除しますか？

en: Are you sure?
ja: よろしいですか？

en: New tool...
ja: 新しいツール....

en: Install
ja: インストール

en: Public
ja: 公開

en: Could not get server response, check logs
ja: サーバーの反応がありません。ログをチェックしてください

en: Failed to login as {0}:
ja: {0}としてログインに失敗しました:

en: The server did not return user ID
ja: サーバーからユーザーIDが返りませんでした

en: Failed to get messages as {0}:
ja: {0}としてメッセージの取得に失敗しました:

en: Open GeoChat panel
ja: GeoChatパネルを開く

en: Zoom in to see messages
ja: メッセージを見るためにズームイン

en: Enable autologin
ja: 自動ログインを有効化

en: {0} user | {0} users
ja[0]: {0}人

en: not logged in
ja: ログインしていません

en: Failed to log in to GeoChat:
ja: GeoChatへのログインに失敗しました:

en: Failed to send message:
ja: メッセージの送信に失敗しました:

en: User {0} has left
ja: {0}さんが脱退しました

en: User {0} is mapping nearby
ja: {0}さんが近くをマッピングしています

en: Users mapping nearby:
ja: 付近をマッピングしているユーザー:

en: Private chat
ja: プライベートチャット

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: Clear log
ja: ログのクリア

en: Show users on map
ja: 地図上のユーザーを表示

en: Position only
ja: 位置のみ

en: Position, Time, Date, Speed
ja: 位置、時刻、日付、スピード

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
ja: 位置、時刻、日付、速度、高さ

en: A By Time
ja: 時刻でA

en: A By Distance
ja: 距離でA

en: B By Time
ja: 時刻でB

en: B By Distance
ja: 距離でB

en: C By Time
ja: 時刻でC

en: C By Distance
ja: 距離でC

en: Data Logging Format
ja: データ記録フォーマット

en: Disable data logging if speed falls below
ja: 速度が次以下になったらデータ取得をやめる:

en: Disable data logging if distance falls below
ja: 距離が次以下になったらデータ取得をやめる:

en: Unknown logFormat
ja: データ記録フォーマットが不明です

en: Port:
ja: ポート:

en: refresh the port list
ja: ポートのリストを更新する。

en: Configure Device
ja: デバイスの設定

en: Connection Error.
ja: 接続エラー

en: configure the connected DG100
ja: 接続されたDG100の設定

en: delete data after import
ja: インポート後データを削除

en: Importing data from device.
ja: デバイスからデータをインポート

en: Importing data from DG100...
ja: DG100からデータのインポートしています...

en: Error deleting data.
ja: データ削除のエラー

en: imported data from {0}
ja: {0} からデータをインポート

en: No data found on device.
ja: デバイスにデータがありません

en: Connection failed.
ja: 接続に失敗しました。

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
ja: rxtxSerialライブラリ からロードすることができません。もし、それをインストールするためのサポートが必要であれば、Globalsat ホームページ( http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/ )を試してください。

en: Globalsat Import
ja: Globalsatのインポート

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
ja: グローバルサット・データロガー DG100からGPXレイヤーにデータをインポート

en: Import
ja: インポート

en: GPS Blams
ja: GPSバン

en: GPSBlam
ja: GPSバン

en: select gpx points and "blam!", find centre and direction of spread
ja: GPSの点を選択して「バン！」とすると、広がりの中心と方向が分かります

en: Classes element below root child level
ja: ルートの子レベルより下にclasses要素がある

en: Class element ({0}) outside classes element
ja: classes要素の外にクラス要素({0})がある

en: Class element without name
ja: 名前がないクラス要素

en: Tag element outside basetag and implication elements
ja: tag要素がベースタグ外で定義されています

en: Implications element below root child level
ja: implications要素がルートの子レベルより下にあります

en: Tag without key
ja: キーのないタグ

en: Tag without value (key is {0})
ja: 値のないタグ(キーは{0})

en: Closed classes while it was not open
ja: 開かれていないのに閉じられたクラス

en: Closed classes element before all class elements were closed
ja: すべてのクラス要素が閉じられる前に閉じられたクラス要素

en: Closed class element while none was open
ja: 開かれているものがないのに閉じられた要素

en: Closed basetags while it was not open
ja: 開かれていないのに閉じられたベースタグ

en: Closed implications while it was not open
ja: implications要素が開いていないのに閉じています

en: Tag element inside other tag element
ja: 他のタグ要素の内側にあるタグ要素

en: Invalid opening xml tag <{0}> in state {1}
ja: {1}の状態ではXMLタグ<{0}>は無効

en: Condition isn''t finished at </condition> tag
ja: コンディションが</condition>タグで終わっていない

en: Closing tag element that was not open
ja: 開かれていないのに要素を閉じるタグがある

en: Invalid closing xml tag </{0}> in state {1}
ja: {1}の状態では閉じタグ</{0}>は無効

en: Some tags have not been closed; now in state {0}
ja: いくつかのタグが閉じられていません。現在は{0}にいます

en: Key element without attribute k
ja: k属性がないkey要素

en: Condition is already finished at <{0}>
ja: conditionはすでに終了しています(<{0}>)

en: Unknown tag for condition: {0}
ja: {0}タグはconditionの中で使用できません

en: Element must not have children: {0}
ja: {0}要素は子ノードを持てません。

en: Condition is already finished at </{0}>
ja: conditionはすでに</{0}>で終了しています

en: <and> needs at least one child
ja: <and>には1つ以上の子要素が必要です

en: <or> needs at least one child
ja: <or>には1つ以上の子要素が必要です

en: <not> needs at least one child
ja: <not>には1つ以上の子要素が必要です

en: Wrong closing tag {0} (</{1}> expected)
ja: 閉じタグ {0} は誤りです(</{1}>が必要)

en: Condition {0} not yet finished
ja: condition {0} がまだ終了していません

en: Group not yet evaluated
ja: まだ評価されていないグループです

en: Collection must contain at least one condition
ja: collectionには1つ以上のconditionが必要です

en: No ruleset has been selected!
ja: ルールセットが選択されていません。

en: No ruleset
ja: ルールセットがありません

en: Syntax exception in access ruleset:
    {0}
ja: ルールセットのアクセス中に文法違反がありました。
    {0}

en: File not found:
    {0}
ja: ファイルが見つかりません。
    {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
ja: ファイルへのアクセス中に問題が発生しました。
    {0}

en: File not found:
ja: ファイルが見つかりません。

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
ja: 内蔵ルールセット {0} が見つかりません

en: height (m)
ja: 高さ(m)

en: width (m)
ja: 幅(m)

en: length (m)
ja: 長さ(m)

en: speed (km/h)
ja: 速度 (km/h)

en: weight (t)
ja: 重量(t)

en: axleload (t)
ja: 軸重(t)

en: Bookmark name
ja: ブックマーク名

en: Bookmark name already exists!
ja: ブックマーク名が重複しています。

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
ja: ブックマーク名には ''{0}'' を含められません。

en: Access class
ja: アクセスクラス

en: Access class must not contain ''{0}''!
ja: アクセスクラスには ''{0}'' を含めることができません。

en: Access types
ja: アクセスタイプ

en: Vehicle properties
ja: 車両のプロパティ

en: Road requirements
ja: 道路の要件

en: Max. incline up (%, pos.)
ja: 最大上り勾配 (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go up
ja: 自動車が上ることができる最大上り勾配

en: Max. incline down (%, pos.)
ja: 最大下り勾配 (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go down
ja: 自動車が下ることができる最大下り勾配

en: Surface blacklist
ja: 走行できない路面の一覧

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
ja: 自動車を使用することができない路面の一覧、セミコロン(;)区切りで入力

en: max. tracktype grade
ja: トラック種別のグレード最大値

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
ja: 自動車が走行可能なトラック種別の最大値(なしならば0)

en: Change bookmark
ja: ブックマークを変更

en: Edit access parameters
ja: アクセスパラメーターを編集

en: Graph View Dialog
ja: GraphViewダイアログ

en: Open the dialog for graph view configuration.
ja: GraphViewの設定ダイアログを開く

en: end nodes
ja: 末端ノード

en: incline
ja: 勾配

en: Ruleset:
ja: ルールセット:

en: Parameters:
ja: パラメーター:

en: Coloring:
ja: 配色:

en: Create/update graph
ja: グラフの作成/更新

en: Settings for the Graphview plugin that visualizes routing graphs.
ja: ルーティンググラフを図式化するGraphviewプラグインの設定

en: Ruleset
ja: ルールセット

en: Use built-in rulesets
ja: 既定のルールセットを使用

en: External ruleset directory:
ja: 外部ルールセットのディレクトリ:

en: Select directory
ja: ディレクトリを選択

en: Vehicle
ja: 自動車

en: Restore defaults
ja: 既定値に戻す

en: Visualization
ja: 表示方法

en: Draw directions separately
ja: 方向を個別に描画

en: Node color
ja: ノードの色

en: Arrow color
ja: 矢印の色

en: Arrowhead fill color
ja: 矢印の先端の色

en: Arrowhead placement
ja: 矢印の先端の形状

en: New bookmark
ja: 新しいブックマーク

en: Really delete "{0}"?
ja: 本当に"{0}"を削除しますか?

en: Bookmark deletion
ja: ブックマークの削除

en: Really restore default bookmarks?
    All manually added or edited bookmarks will be lost!
ja: 本当にブックマークを初期化しますか？
    追加・変更されたブックマークはすべて失われます。

en: Bookmark reset
ja: ブックマークの初期化

en: Choose node color
ja: ノード色の選択

en: Choose arrow color
ja: 矢印色の選択

en: Choose arrowhead fill color
ja: 矢印の先端色の選択

en: Routing graph calculated by the GraphView plugin
ja: GraphViewプラグインによって計算されたルーティンググラフ

en: GraphView layer is not mergable
ja: GraphViewレイヤーはマージできません

en: graphview default node
ja: GraphViewの既定ノード

en: graphview default segment
ja: GraphViewの既定区間

en: graphview arrowhead core
ja: GraphViewの矢印の先端の中

en: Weights must be given as positive decimal numbers with unit "t" or without unit.
ja: 重量は正の数に単位tをつけるか、単位なしで指定してください。

en: Lengths must be given as positive decimal numbers with unit "m", "km", "mi" or without unit.
    Alternatively, the format FEET'' INCHES" can be used.
ja: 長さは正の数値に単位m、km、miをつけるか、単位なしで指定してください。
    その他、FEET''、INCHES''の書式を使用することができます。

en: Speeds should be given as numbers without unit or as numbers followed by "mph".
ja: 速度は、単位を付けない数字か、"mph"が後ろに来る数字の形で指定します。

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
ja: 勾配は正の数値に%をつけて指定してください。

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
ja: トラック種別のグレードは0～5の整数で指定してください。

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
ja: 路面の値に「,」「'{'」「'}'」「=」「|」の文字を使用することはできません。

en: Imagery XML Files
ja: 画像のXMLファイル

en: Save Imagery XML file
ja: 画像のXMLファイルを保存

en: XML Imagery Bounds
ja: XML画像の領域

en: Generate Imagery XML bounds for the selection
ja: 選択用のイメージXML境界を作成

en: edit bounds for selected defaults
ja: 選択された既定の境界を編集

en: Download imagery XML bounds
ja: XML境界線で画像をダウンロード

en: Validating error in file {0}:
    {1}
    Do you want to continue without validating the file ?
ja: ファイル {0} の検査エラー:
    {1}
    このファイルを検査せずに続けますか？

en: Open Imagery XML file
ja: イメージXMLファイルを開く

en: Failed to create export directory: {0}
ja: エクスポートディレクトリの作成に失敗しました: {0}

en: Failed to create export directory.
ja: エクスポートディレクトリの作成に失敗しました

en: Object count:
ja: オブジェクト数

en: Export directory:
ja: エクスポートディレクトリ

en: Calibration Layer
ja: 位置合わせレイヤー

en: A deprecated calibration geometry of {0} nodes by {1}
ja: {1}による{0}ノードの非推奨の位置合わせ座標

en: A calibration geometry of {0} nodes by {1}
ja: {1}による{0}ノードの位置合わせ座標

en: Change Color
ja: 色の変更

en: Deprecate Offset
ja: オフセットを非推奨にする

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
ja: 本当にこの画像オフセットが誤っていると思いますか？

en: Are you sure this calibration geometry is aligned badly?
ja: 本当にこの位置合わせ座標は間違っていると思いますか？

en: Warning: deprecation is basically irreversible!
ja: 警告: 非推奨にすると基本的に覆せません。

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
ja: 画像オフセットを登録するには、OSMユーザーとして登録する必要があります。

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
ja: この画像オフセットが推奨できない理由を入力してください

en: Please enter the reason why you mark this calibration geometry as deprecated
ja: この位置合わせ座標を非推奨とする理由を入力してください

en: Notifying the server of the deprecation...
ja: 異議のサーバーを通知中...

en: Get Imagery Offset...
ja: 画像オフセットを取得...

en: Download offsets for current imagery from a server
ja: 現在の画像用のオフセットをサーバーからダウンロード

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
ja: この領域にはデータがありません。

en: Loading imagery offsets...
ja: 画像オフセットを読み込み中...

en: Error processing XML response: {0}
ja: XMLの処理中にエラーが返りました: {0}

en: Imagery Offset Database
ja: 画像オフセットデータベース

en: Calibration geometries
ja: 位置合わせ座標

en: Deprecated offsets
ja: 非推奨のオフセット

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
ja: 最上位の画像レイヤーは、おそらく領域内のOSMデータに合う位置に調整されました。
    GPSトラックをダウンロードして、OSMデータや画像と比較してオフセットが正しいかを
    確認してください。

en: A layer has been added with a calibration geometry. Hide data layers,
    find the corresponding feature on the imagery layer and move it accordingly.
ja: 位置合わせ座標付きのレイヤーが追加されました。データレイヤーを非表示にし、
    画像レイヤー上の一致する地物を探し、相当の位置に移動してください。

en: Deprecated by {0} on {1}
ja: {0}さんが{1}に非推奨化

en: Created by {0} on {1}
ja: {0}さんが{1}に作成

en: Offset Information
ja: オフセット情報

en: Report this offset
ja: このオフセットを報告

en: You are to notify moderators of this offset. Why?
ja: このオフセットを報告しようとしています。なぜですか？

en: Reporting the offset...
ja: オフセットを報告...

en: An imagery offset of {0}
ja: {0}の画像オフセット

en: Imagery ID
ja: 画像ID

en: A calibration geometry of {0} nodes
ja: {0}ノードの位置合わせ座標

en: Determined right here
ja: ちょうどこの位置で指定

en: Determined {0} away
ja: {0}離れた位置で指定

en: Reason
ja: 理由

en: This entry has been reported.
ja: この項目は報告されました。

en: Server has rejected the request
ja: リクエストがサーバーに拒否されました

en: Unable to connect to the server
ja: サーバーに接続できません

en: Store Imagery Offset...
ja: 画像オフセットを登録...

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
ja: サーバーに現在の画像のオフセット(または位置合わせオブジェクト座標)をアップロード

en: Store calibration geometry
ja: 位置合わせ座標を格納

en: Store imagery offset
ja: 画像オフセットを登録する

en: The selected object can be used as a calibration geometry. What do you intend to do?
ja: 選択されたオブジェクトは、位置合わせ座標として使用されている可能性があります。どうしますか？

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
ja: 最上位の画像レイヤーにはオフセットがありません。アップロードしますか？

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
ja: 画像オフセットを登録しようとしています。このエリアをマッピングする他のユーザーからも利用できるようになります。
    正確性が有効であることをご確認のうえ、このオフセットが適用される領域を指定してください。

en: You are registering a calibration geometry. It should be the most precisely positioned object, with
    clearly visible boundaries on various satellite imagery. Please describe this object and its whereabouts.
ja: 位置合わせ座標を登録しようとしています。様々な衛星画像でクリアに見える範囲で、もっとも正確な位置のオブジェクトを指定する必要があります。このオブジェクトがどこなのかを指定してください。

en: Uploading a new offset...
ja: 新しいオフセットをアップロード中...

en: This string should be 3 to 200 letters long.
ja: 文字列は3～200文字の範囲でなければなりません。

en: Normal
ja: 通常

en: Rotate 90
ja: 時計回りに90度回転

en: Rotate 180
ja: 時計回りに180度回転

en: Rotate 270
ja: 反時計回りに90度回転

en: WayPoint Image
ja: ウェイポイントのイメージ

en: Display non-geotagged photos
ja: ジオタグのない写真を表示

en: Imported Images
ja: インポートした画像

en: Next image
ja: 次の画像

en: Previous image
ja: 前の画像

en: Rotate left
ja: 左へ回転

en: Rotate image left
ja: 画像を左へ回転

en: Rotate right
ja: 右へ回転

en: Rotate image right
ja: 画像を右へ回転

en: Import vector graphics
ja: ベクターグラフィックスをインポート

en: SVG files [ImportVec plugin] (*.svg)
ja: SVGファイル［ImportVecプラグイン］(*.svg)

en: GPX info mode
ja: GPX情報モード

en: Move the mouse to show trackpoint info for current layer. Hold shift to highlight tracks
ja: 現在のレイヤーにある測位点の情報を見るにはマウスを動かしてください。Shiftを押すとトラックを強調表示します

en: Delete this
ja: これを削除

en: Delete this&older
ja: これより古いものを削除

en: Track name:
ja: トラック名:

en: Channel-Digraph created from the active OSM-Layer
ja: チャネル方向グラフがアクティブなOSMレイヤーから作成されました

en: Create Channel Digraph
ja: チャネル方向グラフを作成

en: this layer is no osm data layer
ja: このレイヤーはOSMデータレイヤーではありません

en: Converting OSM graph into Channel Digraph
ja: OSMグラフをチャネル方向グラフに変換しています

en: filtering ways
ja: ウェイを絞り込み

en: creating Channel-Digraph
ja: チャネル方向グラフを作成中

en: sealing Digraph
ja: 方向グラフを配置中

en: calculating Strong Connectedness
ja: 結合の強さを算出中

en: creating DigraphLayer
ja: 方向グラフレイヤーを作成

en: Open the junctionchecking window.
ja: JunctionCheckingウィンドウを開きます。

en: junctions
ja: 交差点

en: Channel-Digraph creation
ja: チャネル方向グラフの作成

en: seal Channel Digraph
ja: チャネル方向グラフの配置

en: calculate strong connected channels
ja: 強い結合のチャネルを計算

en: Junctionchecking/junctions searching
ja: JunctionChecking/交差点の検索

en: order of junction (n):
ja: 交差点の順番(n):

en: produce OSM-Relations: junction
ja: 交差点のOSMリレーションを作成

en: if enabled the plugin produces osm-relations from the junction subgraphs
ja: 有効にすると、交差点のサブグラフからOSMのリレーションを作成します

en: create the channel digraph
ja: チャネル方向グラフを作成

en: Check
ja: チェック

en: check the subset for junction properties
ja: ジャンクションプロパティのサブセットを検査

en: Search
ja: 検索

en: search for junctions in the channel subset
ja: チャネルの部分から交差点を検索します

en: The marked channels contains a junctioncandidate (white). To test this candidat mark these channel and press the "Check" button again.
ja: マークされたチャネルには交差点と思われるものが含まれています(白色)。この候補をテストするためには、これらのチャネルをマークして再度［チェック］ボタンを押してください。

en: The marked channels are a {0}-ways junction
ja: マークされたチャネルは{0}方向の交差点です。

en: The marked channels are not a junction:
ja: マークされたチャネルは交差点ではありません。

en: construct channel digraph and search for junctions
ja: チャネル方向グラフを作成し、交差点を検索する

en: Number of {0}-ways junctions found: {1}
ja: {0}方向の交差点が見つかった数: {1}

en: generate all combinations from entrie/exit candidates
ja: 入口/出口の候補の組み合わせをすべて作成

en: Connection Failed
ja: 接続失敗

en: Not connected
ja: 接続していません

en: Connecting
ja: 接続中です

en: Connected
ja: 接続しました

en: no name
ja: 名前なし

en: Show GPS data.
ja: GPSデータの表示

en: Way Info
ja: ウェイの情報

en: Speed
ja: 速度

en: Course
ja: コース

en: LiveGPS layer
ja: LiveGPSレイヤー

en: Capture GPS Track
ja: GPSトラックの取り込み

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
ja: gpsdサーバーに接続し、LiveGPSレイヤーに現在位置を表示します。

en: Center Once
ja: 一回中央寄せ

en: Center the LiveGPS layer to current position.
ja: 現在の位置をLiveGPSのレイヤーの中心にする。

en: Auto-Center
ja: 自動中心設定

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
ja: 現在の位置にLiveGPSレイヤーを引き続き中央寄せする。

en: Show
ja: 表示

en: Unknown
ja: 不明

en: Measured values
ja: 測定した値

en: Open the measurement window.
ja: 測定ウィンドウを開く

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
ja: 現在の測定結果をリセットして、測定経路を削除してください。

en: Path Length
ja: 直線距離

en: Selection Length
ja: 選択した長さ

en: Selection Area
ja: 選択面積

en: Angle
ja: 角度

en: Angle between two selected Nodes
ja: 選択した2つのノード間の角度

en: Layer to make measurements
ja: 測定するレイヤー

en: measurement mode
ja: 測定モード

en: Measurements
ja: 測定

en: Merge overlap
ja: 重複をマージ

en: Merge overlap of ways.
ja: ウェイの重複をマージします。

en: Merge Overlap (combine)
ja: 重複をマージ(結合)

en: Michigan Left
ja: ミシガン左折

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
ja: 4～5本のウェイのセットに左折禁止を追加します。

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
ja: 左折禁止をアサインする4～5本のウェイを選んでください。

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
ja: 閉じたリレーションを形成する4本のウェイを選択してください。

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
ja: ウェイを並べられません。方向を確認してください。

en: Create Michigan left turn restriction
ja: ミシガン左折制限を作成

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
ja: 経由ノードが見つかりません。選択をチェックしてください

en: About Plugin
ja: プラグイン情報

en: Native password manager plugin
ja: ネイティブパスワードマネージャープラグイン

en: No native password manager could be found!
ja: ネイティブパスワードマネージャープラグインが見つかりません。

en: Depending on your Operating System / Distribution, you may have to create a default keyring / wallet first.
ja: OSやディストリビューションによっては、最初にデフォルトのkeyringやwalletを作成する必要がある可能性があります。

en: No thanks, use JOSM''s plain text preferences storage
ja: いいえ、JOSMのプレーンテキストの設定ストレージを使用します

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
ja: JOSM設定ファイル(プレーンテキスト)に保存されている重要なデータが見つかりました。

en: Transfer to password manager and remove from preference file
ja: パスワードマネージャーに転送し、設定ファイルから削除する

en: No, just keep it
ja: いいえ、そのままにする

en: Close the dialog and discard all changes
ja: ダイアログを閉じてすべての変更を取り消す

en: Proceed and go to the next page
ja: 処理して次のページに移動する

en: Finish
ja: 完了

en: Confirm the setup and close this dialog
ja: セットアップを確認し、このダイアログを閉じる

en: Native Password Manager Plugin
ja: }ネイティブパスワードマネージャープラグイン

en: The username and password is protected by {0}.
ja: ユーザー名とパスワードは{0}によって保護されています。

en: username
ja: ユーザー名

en: password
ja: パスワード

en: proxy username
ja: プロキシのユーザー名

en: proxy password
ja: プロキシのパスワード

en: oauth key
ja: oauthのキー

en: oauth secret
ja: oauthの秘密鍵

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
ja: <br><strong>警告:</strong> 重要なデータ({0})が設定ファイル内に残っている可能性があります。

en: Save user and password ({0})
ja: ユーザーとパスワードを保存({0})

en: Plain text, JOSM default
ja: プレーンテキスト、JOSMのデフォルト

en: Use {0}
ja: {0}を使用

en: Encrypt data with Windows logon credentials
ja: Windowsのログオン認証情報でデータを暗号化

en: The native password manager plugin detected {0} on your system.
ja: ネイティブパスワードマネージャープラグインが、システムで{0}を検出しました。

en: Invalid changeset id: {0}
ja: 不正な変更セットID: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
ja: 不正なタイムスタンプ: {0}

en: Reading OSM data...
ja: OSMデータを読み込み中...

en: Split by municipality
ja: municipalityで分割

en: Split this data by municipality (admin_level=8).
ja: このデータをmunicipality(管理レベル=8)で分割します。

en: Split by sector
ja: sectorで分割

en: Split this data by sector (admin_level=10).
ja: このデータをsector(管理レベル=10)で分割します。

en: Split by neighbourhood
ja: neighbourhoodで分割

en: Split this data by neighbourhood (admin_level=11).
ja: このデータをneighbourhood(管理レベル=11)で分割します。

en: Download open data
ja: オープンデータをダウンロード

en: License URL not available: {0}
ja: ライセンスのURLが利用できません: {0}

en: OpenData preferences
ja: OpenData設定

en: License Agreement
ja: ライセンス契約書

en: Accept
ja: 承諾

en: Refuse
ja: 拒否

en: I understand and accept these terms and conditions
ja: 利用条件を理解し、同意します

en: View the full text of this license
ja: このライセンス契約書の全文を見る

en: I refuse these terms and conditions. Cancel download.
ja: 利用条件に同意できません。ダウンロードを取りやめます。

en: Module bundled with opendata plugin
ja: OpenDataプラグインにバンドルされたモジュール

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
ja: 利用可能なモジュールの一覧をダウンロードして表示するには、<strong>リストのダウンロード</strong>をクリックしてください。

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
ja[0]: 次のモジュール{0}件のダウンロードに<strong>成功しました</strong>。

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
ja[0]: 次のモジュール{0}件のダウンロードに<strong>失敗しました</strong>。

en: Search:
ja: 検索:

en: Modules
ja: モジュール

en: Accept the new module sites and close the dialog
ja: モジュールのサイトの変更を承認してダイアログを閉じる

en: Configure Module Sites
ja: モジュールのサイトを設定

en: Download the list of available modules
ja: 利用可能なモジュールの一覧をダウンロード

en: Update modules
ja: モジュールを更新

en: Update the selected modules
ja: 選択されたモジュールを更新

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
ja: ダウンロードしたモジュールを有効化するにはJOSMを再起動してください。

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
ja: インストールされたモジュールはすべて最新版です。JOSMが新しいバージョンをダウンロードする必要はありません。

en: Modules up to date
ja: モジュールは最新版です

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
ja: モジュールをダウンロードするサイトの一覧を設定

en: Add Open Data Module description URL.
ja: OpenDataモジュールの説明URLを追加します。

en: Edit Open Data Module description URL.
ja: OpenDataモジュールの説明URLを編集します。

en: Open Data Module description URL
ja: OpenDataモジュールの説明URL

en: Download OSM data corresponding to the current data set.
ja: 現在のデータセットに対応するOSMデータをダウンロードします。

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
ja: 地図上の選択した要素を、上記リストの選択したアイテムに設定します。

en: Diff
ja: 差分

en: Perform diff between current data set and existing OSM data.
ja: 現在のデータセットと既存のOSMデータの間の差分を取ります。

en: Tools
ja: ツール

en: Open tools menu for this data.
ja: このデータのためのオープンツールメニュー

en: Open the OpenData window.
ja: OpenDataウィンドウを開きます。

en: Raw data
ja: 生データ

en: OpenData Preferences
ja: OpenData設定

en: A special handler for various Open Data portals<br/><br/>Please read the Terms and Conditions of Use of each portal<br/>before any upload of data loaded by this plugin.
ja: 様々なOpenDataポータルの特別なハンドラーです<br/><br/>このプラグインでロードしたデータをアップロードする前に<br/>各ポータルの利用規約をお読みください。

en: General settings
ja: 全般設定

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
ja: 生データのみをインポート(つまり、追加・削除や標準のOSMのタグで置き換えをしていないもの)

en: Overpass API server:
ja: Overpass API サーバー:

en: Overpass API server used to download OSM data
ja: OSM データのダウンロードに使用する Overpass API サーバー

en: XAPI server:
ja: XAPIサーバー:

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
ja: Overpass API サーバーが利用できないときに OSM データをダウンロード XAPI サーバー

en: Download modules
ja: モジュールをダウンロード

en: View summary
ja: 概要を表示

en: View full text
ja: テキスト全体を表示

en: ''Lambert CC 9 zones'' coordinates found with different zone codes for X and Y:
ja: ''Lambert CC 9 zones'' のX・Y座標が異なるゾーンコードで見つかりました:

en: OpenData XML files
ja: OpenData XMLファイル

en: File to load
ja: 読み込むファイル

en: 7Zip Files
ja: 7Zipファイル

en: Reading 7Zip file...
ja: 7Zipファイルを読み込み中...

en: Zip Files
ja: Zipファイル

en: Reading Zip file...
ja: ZIPファイルを読み込み中...

en: Cannot transform to WGS84
ja: WGS84に変換できません

en: JOSM was unable to find a strict mathematical transformation between ''{0}'' and WGS84.<br /><br />Do you want to try a <i>lenient</i> method, which will perform a non-precise transformation (<b>with location errors up to 1 km</b>) ?<br/><br/>If so, <b>do NOT upload</b> such data to OSM !
ja: JOSMは''{0}''とWGS84の間の厳密な変換式を見つけられませんでした。<br /><br />あまり厳密な変換ではない<i>lenient</i>法を使用しますか？(<b>1km程度の誤差が出ることがあります</b>)<br/><br/>その場合、そのようなデータをOSMには<b>アップロードしないでください！

en: Try lenient method
ja: lenient法を試す

en: Loading shapefile ({0} features)
ja: シェイプファイルをロード中({0}個)

en: Unable to detect Coordinate Reference System.
    Would you like to fallback to ESPG:4326 (WGS 84) ?
ja: 座標系が検出できませんでした。
    既定の ESPG:4326 (WGS 84) に切り替えますか？

en: Warning: CRS not found
ja: 警告: 座標参照系が見つかりません

en: Unable to detect CRS !
ja: 座標参照系を検出できません。

en: GML files
ja: GMLファイル

en: KML/KMZ files
ja: KML/KMZファイル

en: MapInfo files
ja: MapInfoファイル

en: Shapefiles
ja: シェイプファイル

en: Unable to find a data store for file {0}
ja: {0}ファイルのデータストアが見つかりませんでした

en: CSV files
ja: CSVファイル

en: ODS files
ja: ODSファイル

en: No valid coordinates have been found.
ja: 有効な座標が見つかりませんでした。

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
ja: ファイルが無効です。{0}行目の長さが間違っています。{1}桁のはずが{2}桁になっています。

en: XLS files
ja: XLSファイル

en: View OSM Wiki page
ja: OSM のウィキページを見る

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
ja: 選択されたデータセットの OSM のウィキページをブラウザーで開く

en: View Local Portal page
ja: 地域ポータルページを見る

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
ja: ブラウザーを起動して、選択されたデータセットの地域ポータルページを開く

en: View National Portal page
ja: 国別ポータルページを開く

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
ja: ブラウザーを起動して、選択されたデータセットの国別ポータルページを開く

en: View License
ja: ライセンスを見る

en: Launch browser to the license page of the selected data set
ja: ブラウザーを起動して、選択されたデータセットのライセンスページを見る

en: View License (summary)
ja: ライセンスを見る〈概要〉

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
ja: ブラウザーを起動して、選択されたデータセットの概要ライセンスページを見る

en: View the license of the selected data set
ja: 選択されたデータセットのライセンスを見る

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
ja: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. ダウンロードをスキップしています。

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
ja: Warning: Cannot download module ''{0}''. ダウンロードリンク''{1}'' は有効なURLではありません。ダウンロードをスキップしています。

en: Downloading Module {0}...
ja: {0} モジュールをダウンロード中...

en: An error occurred in module {0}
ja: {0} モジュールでエラーが発生しました

en: Last module update more than {0} days ago.
ja: モジュールは{0}日以上前に更新されました。

en: Click to update the activated modules
ja: 有効なモジュールを更新するにはクリック

en: Click to skip updating the activated modules
ja: 有効なモジュールの更新をスキップするにはクリック

en: Skipping module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ja: 更新間隔を過ぎたモジュールの更新をスキップします。起動時の自動アップデートが無効です。

en: Running module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ja: 更新間隔を過ぎたモジュールの更新を実行します。起動時の自動アップデートは無効です。

en: Could not load module {0}. Delete from preferences?
ja: Could not load module {0}. 設定から削除しますか?

en: loading module ''{0}'' (version {1})
ja: ''{0}''モジュール(バージョン{1})をロード中

en: <html>Could not load module {0} because the module<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
ja: <html>{0} モジュールを読み込めません。<br>モジュールのメインクラス ''{1}'' が見つかりませんでした。<br>設定から削除された可能性があります。</html>

en: Loading modules ...
ja: モジュールを読み込み中...

en: Checking module preconditions...
ja: モジュールの要件をチェック中...

en: Loading module ''{0}''...
ja: ''{0}'' モジュールを読み込み中...

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
ja[0]: JOSMは次のモジュールについての情報を見つけられませんでした。

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
ja[0]: このモジュールは読み込まれません。

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
ja[0]: 以下のモジュールの更新に失敗しました。

en: Module update failed
ja: モジュールの更新に失敗しました

en: Warning: failed to download module information list
ja: 警告: モジュール情報一覧のダウンロードに失敗しました

en: Disable module
ja: モジュールを無効化

en: Click to delete the module ''{0}''
ja: ’’{0}'' モジュールを削除するにはクリック

en: Keep module
ja: モジュールを保持

en: Click to keep the module ''{0}''
ja: ''{0}'' モジュールを保持するにはクリック

en: Warning: failed to delete outdated module ''{0}''.
ja: 警告: 期限切れの ''{0}'' モジュールの削除に失敗しました。

en: Warning: failed to install module ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
ja: 警告: 一時ダウンロードファイル ''{1}'' からの ''{0}'' モジュールのインストールに失敗しました。名前の変更ができません。

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
ja: この決定を保存して再度確認しない(後で設定→モジュールで変更できます)

en: The module file ''{0}'' does not include a Manifest.
ja: モジュールファイル ''{0}'' にはマニフェストが含まれていません。

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
ja: {1} モジュール中でURL ''{0}'' が無効です

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
ja: <b>外部ソースから提供されたモジュール:</b> {0}

en: Failed to create module information from manifest for module ''{0}''
ja: ''{0}''モジュールのマニフェストからモジュール情報を作成できませんでした

en: Illegal entry in module list.
ja: モジュール一覧に不正な項目があります。

en: Reading local module information..
ja: ローカルのモジュール情報を読み込み中..

en: Processing module site cache files...
ja: モジュールのサイトキャッシュファイルを処理中...

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
ja: 警告: モジュール情報のファイル ''{0}'' のスキャンに失敗しました。スキップします。

en: Processing module site cache icon files...
ja: モジュールのサイトキャッシュアイコンファイルを処理中...

en: Processing module files...
ja: モジュールファイルを処理中...

en: Download module list...
ja: モジュール一覧をダウンロード中...

en: Downloading module list from ''{0}''
ja: ''{0}'' からモジュール一覧をダウンロード中

en: Warning: failed to create module directory ''{0}''. Cannot cache module list from module site ''{1}''.
ja: 警告: モジュールディレクトリ ''{0}'' の作成に失敗しました。モジュールサイト ''{1}'' からモジュール一覧のキャッシュができません。

en: Writing module list to local cache ''{0}''
ja: モジュール一覧をローカルキャッシュ ''{0}'' に書き込み中

en: Parsing module list from site ''{0}''
ja: ''{0}'' サイトからモジュール一覧を解析中

en: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
ja: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. 例外:{1}

en: Processing module list from site ''{0}''
ja: サイト''{0}''からのモジュールリストを処理中

en: Open Visible...
ja: Visibleを開く…

en: Open only files that are visible in current view.
ja: 現在のビューで見えるファイルだけを開く

en: No view open - cannot determine boundaries!
ja: 一つもビューが開いていません。-境界を判定できません！

en: Unknown file extension: {0}
ja: ファイルの拡張子が不明です: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
ja: ファイル "{0}" の解析に失敗

en: OpenStreetMap obj info
ja: OpenStreetMap obj情報

en: Open OpenStreetMap obj info window
ja: OpenStreetMap obj情報ウィンドウを開く

en: Object Id
ja: オブジェクトID

en: OSM Server Files pbf compressed
ja: OSMサーバー用pbf圧縮ファイル

en: Download PBF
ja: PBFをダウンロード

en: Invalid DenseNodes key/values table
ja: 不正なDenseNodesのキー/値の表

en: Transform error: Min X must be smaller than max
ja: 変換エラー: Xの最小値は最大値よりも小さくなければなりません

en: Transform error: Min Y must be smaller than max
ja: 変換エラー: Yの最小値は最大値よりも小さくなければなりません

en: Transform error: Points too close
ja: 変換エラー: ポイントが近すぎます

en: Transform error: Unsupported variant.
ja: 変換エラー: サポートされていない変数

en: Transform error: Unsupported orientation
ja: 変換エラー: サポートされていない方向

en: Bind to coordinates
ja: 座標にバインドする

en: Top right (max) corner:
ja: 右上(最大)位置:

en: Bottom left (min) corner:
ja: 左下(最小)位置:

en: Please select exactly one node.
ja: 正確に1つのノードを選択してください。

en: Projection:
ja: 投影法:

en: Show target
ja: ターゲットを表示

en: Finished
ja: 完了

en: PDF files
ja: PDFファイル

en: Import PDF
ja: PDFをインポート

en: OSM files
ja: OSMファイル

en: Preparing
ja: 準備中

en: Could not parse color
ja: 色を解釈できません

en: Parsing file
ja: ファイルを解釈中

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりません。

en: Error while parsing: {0}
ja: 解釈中にエラーが発生しました: {0}

en: Removing parallel segments
ja: 平行区間を削除中

en: Joining nodes
ja: ノードを結合中

en: Joining adjacent segments
ja: 近接するセグメントを結合中

en: Removing small objects
ja: 小さなオブジェクトを削除中

en: Removing large objects
ja: 大きなオブジェクトを削除中

en: Finalizing layers
ja: レイヤーをファイナライズ中

en: Building JOSM layer
ja: JOSMレイヤーを構築中

en: Postprocessing layer
ja: 後処理レイヤー

en: Saving to file.
ja: ファイルに保存中。

en:  Writing to file
ja:  ファイルに書込み中

en: Debug info
ja: デバッグ情報

en: Merge close nodes
ja: 近接ノードをマージ

en: Remove objects smaller than
ja: これより小さい値のオブジェクトを削除

en: Remove objects larger than
ja: これより大きい値のオブジェクトを削除

en: Only this color
ja: この色のみ

en: Remove parallel lines
ja: 平行ラインを削除

en: Take only first X paths
ja: 最初のXパスのみを取得

en: Color/width change
ja: 色/幅を変更

en: Shape closed
ja: 閉じられた図形

en: Single segments
ja: 単一区間

en: Orthogonal shapes
ja: 直交化された図形

en: Import settings
ja: インポート設定

en: Max distance:
ja: 最長距離:

en: Introduce separate layers for:
ja: 独立したレイヤーに導入:

en: Import PDF file
ja: PDFファイルをインポート

en: Import PDF file.
ja: PDFファイルをインポートします。

en:  {0} objects so far
ja:  現在{0}オブジェクト

en: Parsing PDF
ja: PDFをパース中

en: Encrypted documents not supported.
ja: 暗号化文書はサポートしていません。

en: The PDF file must have exactly one page.
ja: PDFファイルは正確に1ページでなければなりません。

en: Read error:
ja: 読み込みエラー:

en: Write error:
ja: 書き込みエラー:

en: Write coordinates to image header
ja: 画像ヘッダに座標を書き込む

en: Write position information into the exif header of the following files:
ja: 次のファイルのexif ヘッダに位置情報を書き込む:

en: settings
ja: 設定

en: keep backup files
ja: バックアップファイルを保存

en: change file modification time:
ja: ファイル更新時刻を変更:

en: to gps time
ja: GPS時間に

en: to previous value (unchanged mtime)
ja: 以前の値に(mtimeを変更しない)

en: Photo Geotagging Plugin
ja: Photo Geotagging プラグイン

en: Writing position information to image files...
ja: 位置情報を画像ファイルに書き込み中

en: Unable to process file ''{0}'':
ja: ファイル ''{0}''  を生成できません:

en: Writing position information to image files... Estimated time left: {0}
ja: 位置情報を画像ファイルに書き込み中Estimated time left: {0}

en: Could not read mtime.
ja: mtimeを読み込めませんでした。

en: Could not write mtime.
ja: mtimeを書き込めませんでした。

en: File could not be deleted!
ja: ファイルを削除できませんでした。

en: Could not rename file!
ja: ファイルの名前を変更できませんでした。

en: Could not rename file {0} to {1}!
ja: ファイル名を{0}から{1}に変更できませんでした。

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
ja: <html><h3>画像ディレクトリに古いバックアップファイルがあります。</h3>

en: Override old backup files?
ja: 古いバックアップファイルを上書きしますか？

en: Keep old backups and continue
ja: 古いバックアップファイルを保存して継続

en: Override
ja: 上書き

en: Could not delete temporary file!
ja: 一時ファイルを削除できませんでした。

en: Test failed: Could not read mtime.
ja: テスト失敗: mtimeを読み込めませんでした。

en: Test failed: Could not write mtime.
ja: テスト失敗: mtimeを書き込めませんでした。

en: Adjust photos
ja: 写真を位置合わせする

en: Move and position photos
ja: 移動して写真を配置する

en: Please load some photos.
ja: 写真をロードしてください。

en: Edit photo GPS data
ja: 写真のGPSデータを編集

en: Edit GPS data of selected photo.
ja: 選択された写真のGPSデータを編集

en: Edit Photo GPS Data
ja: 写真のGPSデータを編集

en: coordinates
ja: 座標

en: altitude
ja: 高度

en: Altitude:
ja: 高度:

en: speed
ja: 速度

en: Speed:
ja: 速度:

en: direction
ja: 方向

en: Direction:
ja: 方向:

en: Reload GPS data from image file
ja: 画像ファイルからGPSデータをリロード

en: New layer for untagged images
ja: タグ付けされていない画像の新しいレイヤー

en: Untagged Images
ja: タグ付けされていない画像

en: Point info
ja: 地点情報

en: Point info.
ja: 地点情報です。

en: Connecting server
ja: サーバーへ接続中

en: PointInfo
ja: 地点情報

en: Data not available.
ja: データが利用できません。

en: Add new address point
ja: 新しい住所の地点を追加

en: Tags copied to clipboard.
ja: タグをクリップボードにコピーしました。

en: New address point added.
ja: 新しい住所地点が追加されました。

en: Download Osmosis poly
ja: Osmosis polyをダウンロード

en: Reading polygon filter file...
ja: ポリゴンフィルターファイルを読み込み中...

en: Error reading poly file: {0}
ja: ポリゴンファイルを読み込めませんでした: {0}

en: The file must begin with a polygon name
ja: ファイルはポリゴン名で始まらなければなりません

en: There are less than 2 points in an area
ja: 領域内に2つ未満の点があります

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
ja: 無効な座標が見つかりました: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
ja: {0}個の範囲外にあった点が移動されました

en: Unable to parse {0} as a number
ja: {0} を数値として解釈できません

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
ja: ポリゴンの線はちょうど2つの座標がなければなりません

en: Osmosis polygon filter files
ja: Osmosisポリゴンフィルターファイル

en: Print...
ja: 印刷...

en: Print the map
ja: 地図を印刷

en: Print the Map
ja: 地図を印刷

en: Printer
ja: プリンター

en: Media
ja: メディア

en: Printer settings
ja: プリンターの設定

en: Scale
ja: 拡大縮小

en: Resolution
ja: 解像度

en: Map information
ja: 地図の情報

en: Map Preview
ja: 地図のプレビュー

en: Zoom To Page
ja: ページにズーム

en: Zoom To Actual Size
ja: 指定した大きさにズーム

en: Print
ja: 印刷

en: Printing has been cancelled.
ja: 印刷を中止しました。

en: Printing stopped
ja: 印刷中止

en: Printing has failed.
ja: 印刷に失敗しました。

en: Create Stops from GTFS ...
ja: GTFSから停留所を作成...

en: Create Stops from a GTFS file
ja: GTFSファイルから停留所を作成

en: Select GTFS file (stops.txt)
ja: GTFSファイルを選択(stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
ja: ファイル "{0}" はありません

en: IOException "{0}" occurred
ja: 入出力例外 "{0}" が発生しました。

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
ja: データセットがありません。サーバーからデータをダウンロードするか、OSMファイルを開くかしてください。

en: No data found
ja: データがありません

en: The GTFS file was empty.
ja: GTFSファイルの中身がありません。

en: Route patterns ...
ja: ルートパターン ...

en: Edit Route patterns for public transport
ja: 公共交通のルートパターンを編集

en: Route Patterns
ja: 経路のパターン

en: Overview
ja: 概要

en: Itinerary
ja: 繰り返し

en: Stops
ja: 停留所

en: Meta
ja: メタな

en: Existing route patterns:
ja: 既存の経路のパターン:

en: Reflect
ja: 反映

en: Required tags:
ja: 必須のタグ:

en: Common tags:
ja: 共通のタグ:

en: Additional tags:
ja: 追加のタグ:

en: Add a new Tag
ja: 新しいタグを追加

en: Name/Id
ja: 名前/ID

en: Find
ja: 検索

en: Mark
ja: マーク

en: Ref
ja: 参照

en: Stops are possible on the
ja: 停留所がある可能性がある場所

en: right hand side
ja: 右側

en: left hand side
ja: 左側

en: Maximum distance from route
ja: 経路からの最大距離

en: Suggest Stops
ja: 提案する停留所

en: Create Stops from GPX ...
ja: GPXから停留所を作成...

en: Create Stops from a GPX file
ja: GPXファイルから停留所を作成します

en: Select GPX file
ja: GPXファイルを選択してください

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
ja: GPXファイルにトラックやウェイポイントがありません。

en: moved
ja: 移動

en: added
ja: 追加

en: Public Transport: Enable GTFSStops
ja: 公共交通: GTFSの停留所を有効化

en: Public Transport: Catch GTFS stops
ja: 公共交通: GTFSの停留所を検出

en: skipped
ja: スキップ

en: Public Transport: Disable GTFS
ja: 公共交通: GTFSの停留所を無効化

en: Public Transport: Join GTFS stops
ja: 公共交通: GTFSの停留所を追加

en: Public Transport: Change stop type
ja: 公共交通: 停留所のタイプを変更

en: Public Transport: Add track stop
ja: 公共交通: トラックの停留所を追加

en: Public Transport: Delete track stop
ja: 公共交通: トラックの停留所を削除

en: Public Transport: Detach track stop list
ja: 公共交通: トラックの停留所一覧を切り離す

en: Public Transport: Edit track stop list
ja: 公共交通: トラックの停留所一覧を編集

en: Public Transport: Relocate nodes in track stoplist
ja: 公共交通: トラックの停留所一覧でノードの位置を変更

en: Public Transport: sort track stop list
ja: 公共交通: トラックの停留所一覧を並べ替え

en: Public Transport: Suggest stops
ja: 公共交通: 停留所を推測

en: Public Transport: Detach waypoints
ja: 公共交通: ウェイポイントを切り離す

en: Public Transport: Disable waypoints
ja: 公共交通: ウェイポイントを無効化

en: Public Transport: Enable waypoints
ja: 公共交通: ウェイポイントを有効化

en: Public Transport: Edit waypoint name
ja: 公共交通: ウェイポイント名を編集

en: Can''t parse a time from this string.
ja: この文字列から時刻を解釈できません。

en: Invalid value
ja: 無効な値です

en: Create Stops from GTFS
ja: GTFSから停留所を作成

en: GTFS-Stops
ja: GTFSの停留所

en: Type of stops to add
ja: 追加する停留所の種類

en: Time on your GPS device
ja: GPS機器の時刻

en: Time on your stopwatch
ja: ストップウォッチでの時刻

en: Time window
ja: 時刻ウィンドウ

en: Move Threshold
ja: 移動の閾値

en: Catch
ja: キャッチ

en: Join
ja: 統合

en: Create Stops from GPX
ja: GPXから停留所を作成

en: Tracks in this GPX file:
ja: トラックが含まれるGPXファイル:

en: Detach
ja: 分離

en: implicit
ja: 暗黙

en: State
ja: 州(state)

en: pending
ja: 保留

en: [incomplete]
ja: [不完全]

en: [empty way]
ja: [空のウェイ]

en: [gap]
ja: [端点]

en: Stopname
ja: 停留所名

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
ja: GPXファイルには有効な測位点が含まれていません。測位点が含まれたGPXファイルを使用してください。

en: GPX File Trouble
ja: GPXファイルに問題が発生しました

en: unnamed
ja: 名前なし

en: Filters
ja: フィルタ

en: JSlider initialization error. Make sure your meta-inf is correct.
ja: JSlider 初期化エラー。meta-inf が正しいかを確認してください。

en: Relation Toolbox
ja: リレーションツールボックス

en: Open relation/multipolygon editor panel
ja: リレーション／マルチポリゴン編集パネルを開く

en: Specify role
ja: ロールを指定

en: Change relation member roles to {0}
ja: リレーションメンバーのロールを{0}に変更

en: Create administrative boundary relations
ja: 行政境界リレーションを作成

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
ja: 境界リレーションのウェイに boundary と admin_level タグを追加してください

en: Move area tags from contour to relation
ja: 輪郭からリレーションにエリアタグを移動

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
ja: タグの移動時、重複していないことを確認してください

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
ja: 近所のマルチポリゴンでは常にウェイを分割する

en: Change role
ja: ロールを変更

en: Enter role for selected members
ja: 選択されたメンバーのロールを入力してください

en: Relation Toolbox: {0}
ja: リレーションツールボックス: {0}

en: another...
ja: その他...

en: Add/remove members from the chosen relation
ja: 選択されたリレーションからメンバーを追加／削除

en: Clear the chosen relation
ja: 選択されたリレーションをクリア

en: Create a multipolygon from selected objects
ja: 選択されたオブジェクトからマルチポリゴンを作成

en: Create multipolygons from rings
ja: リングからマルチポリゴンを作成

en: Move tags from ways to relation
ja: タグをウェイからリレーションに移動

en: Enter admin level and name for the border relation:
ja: 境界リレーションの管理レベルと名前を入力してください:

en: Admin level
ja: 管理レベル

en: Create a relation from selected objects
ja: 選択されたオブジェクトからリレーションを作成

en: Choose a type for the relation:
ja: リレーションの種別を選択してください:

en: Delete relation
ja: リレーションを削除

en: Download incomplete members for the chosen relation
ja: 選択されたリレーションの不完全なメンバーをダウンロード

en: Download referrers
ja: リファラーをダウンロード

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
ja: 選択されたリレーションとメンバーの参照元をダウンロードします。

en: Duplicate relation
ja: リレーションの複製

en: Open relation editor for the chosen relation
ja: 選択されたリレーションでリレーション編集画面を開く

en: Find a relation
ja: リレーションを検索

en: Reconstruct polygon
ja: ポリゴンを再構築

en: Reconstruct polygons from relation {0}
ja: リレーション{0}からポリゴンを再構築

en: Open relation wiki page
ja: リレーションのWikiページを開く

en: Select relation in main selection.
ja: メインの選択範囲でリレーションを選択してください。

en: Fix roles of the chosen relation members
ja: 選択されたリレーションメンバーのロールを修正

en: Complete multipolygon for way {0}
ja: ウェイ {0} のマルチポリゴンを完結

en: Node without ''house'' role found
ja: ロールに ''house'' が適用されていないノード

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
ja: ロールが ''house'' または ''street'' ではないウェイが見つかりました

en: Relation without ''house'' role found
ja: ロールが ''house'' ではないリレーションが見つかりました

en: Relation does not have name
ja: リレーションに名前がありません

en: Relation has streets with different names
ja: リレーションに異なる名前の通りが含まれています

en: fix associatedStreet relation
ja: 通り名住居表示のリレーションを修正

en: Relation without ''subarea'' role found
ja: ロールが ''subarea'' ではないリレーションが見つかりました

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
ja: ロールに ''label'' か ''admin_centre'' のいずれかが適用されていないノード

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
ja: ロールが ''inner'' または ''outer'' ではないウェイが見つかりました

en: Node without ''stop'' or ''platform'' role found
ja: ロールに ''stop'' か ''platform'' のいずれかが適用されていないノード

en: Revert changeset fully
ja: 変更セット全体を戻す

en: Revert selection only
ja: 選択分だけ戻す

en: Revert selection and restore deleted objects
ja: 選択分を戻し、削除したオブジェクトを復元

en: Revert changeset
ja: 変更セットを元に戻す

en: Revert
ja: 取り消す

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
ja: 取り消したい変更セットのIDを入力してください

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
ja: <html>選択すると新しいデータレイヤーにデータをダウンロードします。<br>選択解除すると現在のアクティブなデータレイヤーにダウンロードします。</html>

en: Reverted changeset
ja: 変更セットを元に戻しました

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
ja: {0}からの変更セットの取消が許可されていません

en: Preparing history data...
ja: 履歴データを準備中...

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
ja: リモート制御により、変更セットを取り消すよう指示されました。

en: Reverting...
ja: 取り消し中...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
ja: この変更セットには、現在のデータセットにないオブジェクトが含まれています。
    取り消しする前にダウンロードする必要があります。継続しますか？

en: Confirm
ja: 確認

en: See {0}
ja: {0}をご覧ください

en: Roundabout Expander
ja: 環状交差点拡張ツール

en: Road Sign Plugin
ja: Road Sign プラグイン

en: signs
ja: 標識

en: Change Properties
ja: プロパティの変更

en: Country preset:
ja: 国のプリセット:

en: Show all signs
ja: すべての標識を表示

en: Show a selection of the most useful signs
ja: よく使用する標識を選択して表示

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Spain
ja: スペイン

en: Germany
ja: ドイツ

en: Poland
ja: ポーランド

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Roadsign tagging
ja: 道路標識をタグ付け

en: Add tags by clicking on road signs
ja: 道路標識のクリックによるタグの追加

en: Roadsigns plugin: open dialog
ja: Roadsigns プラグイン: ダイアログを開く

en: custom
ja: カスタム

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
ja: 次のタグ付けプリセットを読み込めません: ''{0}''

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
ja: ''{0}'' からのタグ付けプリセットのパースに失敗:

en: Sign {0}
ja: 標識 {0}

en: Additional sign {0}
ja: 補助標識 {0}

en: routing active route
ja: アクティブな経路をたどる

en: routing inactive route
ja: アクティブでないルートをたどる

en: Routing
ja: ルーティング

en: Click to add destination.
ja: クリックして行き先目標を追加。

en: Click and drag to move destination
ja: クリック＆ドラッグして行き先を移動

en: Click to remove destination
ja: クリックして行き先を削除。

en: Open a list of routing nodes
ja: ルーティングノードのリストを開く

en: Add routing layer
ja: ルーティングレイヤーを追加

en: Criteria
ja: 基準/条件

en: Shortest
ja: 最短

en: Fastest
ja: 最速

en: Ignore oneways
ja: 一方通行を無視

en: Reverse route
ja: ルートの逆転

en: Clear route
ja: ルートの消去

en: Reconstruct Graph
ja: グラフを再構築

en: Routing Plugin Preferences
ja: ルーティング プラグインの設定

en: Configure routing preferences.
ja: ルーティング設定情報の構成

en: Speed (Km/h)
ja: 時速 (Km/h)

en: Enter weight values
ja: 重みの値の入力

en: New value for {0}
ja: 新しい値は{0}

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
ja: プリファレンス ''{0}'' がありません。SdsApi を初期化できません。

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
ja: <html><body><p class="warning-body"><strong>警告:</strong> パスワードはJOSM設定ファイルに平文で格納されます。</p></body></html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
ja: Separate Data Store APIの証明書を入力してください

en: Please enter the user name of your SDS account
ja: SDSアカウントのユーザー名を入力してください

en: Please enter the password of your SDS account
ja: SDSアカウントのパスワードを入力してください

en: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ja: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. 有効なユーザー名と有効なパスワードを入力してください。

en: SDS data file
ja: SDSデータファイル

en: Load...
ja: 読み込み...

en: Load separate data store data from a file.
ja: Separate Data Store のデータをファイルから読み込む

en: Loading files
ja: ファイルをロード中

en: Information about SDS.
ja: SDSに関する情報です。

en: About SDS...
ja: SDSについて...

en: Open a preferences dialog for SDS.
ja: SDSの設定ダイアログを開きます。

en: Configures access to the Separate Data Store.
ja: Separate Data Storeへのアクセスを設定します。

en: Server
ja: サーバー

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
ja: SDSサーバーと接続できるURLは下記の通りです。

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
ja: SDSサーバーのユーザー名です。先にSDSの管理者アカウントを作成する必要があります。

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
ja: SDSサーバーのパスワードです。先にSDSの管理者アカウントを作成する必要があります。

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
ja: このプリフィックスで始まるタグはSDSサーバー専用なので、OSMには保存されません。

en: SDS server URL
ja: SDSサーバーURL

en: SDS username
ja: SDSユーザー名

en: SDS password
ja: SDSパスワード

en: Test credentials now
ja: すぐに認証をテストする

en: SDS tag prefix
ja: SDSタグのプリフィックス

en: Connection successful.
ja: 接続に成功しました。

en: Cannot connect to SDS server:
ja: SDSサーバーに接続できません:

en: Save...
ja: 保存...

en: Save the current separate data store information to a file.
ja: 現在のSDS情報をファイルに保存

en: Save SDS file
ja: SDSファイルを保存

en: No object selected
ja: 選択されたオブジェクトなし

en: Please enter minimal distance in metres
ja: 最短距離をメートルで入力してください

en: Please enter numeric angle in degrees
ja: 角度を度数で入力してください

en: Shape mode control panel
ja: シェイプモード制御パネル

en: Clockwise
ja: 時計回り

en: Counter Clockwise
ja: 反時計回り

en: Input angle here
ja: ここに角度を入力

en: Align building
ja: 建物を整列

en: Select building
ja: 建物を選択

en: Select road
ja: 道路を選択

en: Select none
ja: 選択なし

en: Min Distance:
ja: 最短距離:

en: Input min distance
ja: 最短距離を入力

en: Align all buildings
ja: すべての建物を整列

en: Delete overlay
ja: オーバーレイを削除

en: Simplify Area
ja: エリアを簡素化

en: Delete unnecessary nodes from an area.
ja: エリアから不要なノードを削除。

en: Yes, delete nodes
ja: はい、ノードを削除

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
ja: ダウンロード済みデータ領域の外側のノードを削除

en: No, abort
ja: いいえ、異常終了します

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
ja[0]: 選択したウェイにはダウンロードしたデータ領域の外にノードがあります。

en: Do you want to delete them anyway?
ja: 強制削除しますか？

en: Delete nodes outside of data regions?
ja: データ領域外のノードを削除しますか？

en: average nearby nodes
ja: ノード間の平均値

en: Node of the way (area) is removed if all of <u>Angle Weight</u>, <u>Area Weight</u> and <u>Distance Weight</u> are greater than 1. <u>Weight</u> is computed as <u>Value</u> / <u>Threshold</u>, where <u>Value</u> is one of <u>Angle</u>, <u>Area</u> and <u>Distance</u> computed from every three adjanced points of the way.<ul><li><u>Value</u> of <u>Angle</u> is angle in degrees on the second node</li><li><u>Value</u> of <u>Area</u> is area formed by triangle</li><li><u>Value</u> of the <u>Distance</u> is Cross Track Error Distance</li></ul>All three <u>Weight</u>s multiplied by its <u>Factor</u>s are summed and node of the lowest sum is removed first. Removal continues until there is no node to remove.Merge Nearby Nodes is another step of the simplification that merges adjanced nodes that are closer than <u>Threshold</u> meters.
ja: ウェイ(エリア)を構成するノードのうち、<u>角度比重</u>、<u>エリア比重</u>、<u>距離比重</u>がすべて1以上になったものを削除します。<u>比重</u>は<u>値</u>/<u>閾値</u>で計算され、<u>値</u>は<u>角度</u>、<u>エリア</u>、<u>距離</u>はウェイで隣接するあらゆる3点のパターンから計算されます。<ul><li><u>角度</u>の<u>値</u>は隣のノードとの角度です</li><li><u>エリア</u>の<u>値</u>はエリアを構成する三角形の数です</li><li><u>距離</u>の<u>値</u>は両隣の2点間を結ぶ直線からの距離です</li></ul>3つの<u>比重</u>に<u>係数</u>を掛けたものが合計され、最も合計値が低いノードが最初に除外されます。除外できるノードがなくなるまで除外が繰り返されます。単純化には他に、<u>閾値</u>よりも近い隣接ノードをマージすることによっても行われます。

en: Angle Threshold
ja: 角度の閾値

en: Angle Factor
ja: 角度の係数

en: Area Threshold
ja: 領域の閾値

en: Area Factor
ja: 領域の係数

en: Distance Threshold
ja: 距離の閾値

en: Distance Factor
ja: 距離の係数

en: Merge Nearby Nodes Threshold
ja: 近接するノードを結合する閾値

en: SeaMap Editor
ja: SeaMapエディタ

en: Spline drawing
ja: スプライン曲線描画

en: Draw a spline curve
ja: スプライン曲線を描く

en: Add an existing node to spline: {0}
ja: 既存のノードをスプライン曲線に追加: {0}

en: Add a new node to spline: {0}
ja: 新しいノードをスプライン曲線に追加: {0}

en: Delete spline node {0}
ja: スプライン曲線のノードを削除 {0}

en: Finish spline
ja: スプライン曲線を終了

en: Splines
ja: スプライン曲線

en: Spline drawing preferences
ja: スプライン曲線描画設定

en: Undelete node {0}
ja: 削除されてないノード {0}

en: OSM Export
ja: OSMエクスポート

en: Export traffic data to SUMO network file.
ja: 交通データをSUMOネットワークファイルにエクスポートします。

en: SUMO Export
ja: SUMOエクスポート

en: AutoSave LiveData
ja: LiveDataの自動保存

en: Save captured data to file every minute.
ja: １分ごとに取得したデータをファイルに保存します。

en: Error while exporting {0}: {1}
ja: {0} をエクスポート中にエラーが発生しました。 {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
ja: ボタン ''{0}'' のホットキーが重複しています―ボタンは無視されます。

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
ja: SurveyorPlugin には LiveGpsPlugin が必要ですが見つかりません！

en: Surveyor...
ja: 調査者...

en: Open surveyor tool.
ja: 測量ツールを開く

en: Surveyor
ja: 調査者

en: Could not read surveyor definition: {0}
ja: 測量定義を読み込めませんでした: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
ja: {0}:{1}を走査中にエラー

en: Surveyor waypoint layer
ja: 測量ウェイポイントのレイヤー

en: {0} start
ja: {0} 開始

en: {0} end
ja: {0} 終了

en: Waypoint Description
ja: ウェイポイントの記述

en: Edit tags
ja: タグの編集

en: Launches the tag editor dialog
ja: タグ編集ダイアログの開始

en: JOSM Tag Editor Plugin
ja: JOSM タグ編集プラグイン

en: Presets
ja: プリセット

en: Highlight
ja: 強調

en: Group
ja: グループ

en: Item
ja: アイテム

en: Search:
ja: 検索:

en: unexpected column number {0}
ja: 予想外のカラム番号 {0}

en: Tagging Preset Tester
ja: タグ付けプリセットテスター

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
ja: タグ付けプリセットテストを開いてタグ付けプリセットダイアログをプレビュー。

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
ja: 先に設定情報のタグ付きプリセットのソースを指定してください。

en: Enter housenumbers or amount of segments
ja: 住居番号または区間の数を入力

en: Terrace a house
ja: テラスハウスを作成する

en: Interpolation
ja: 補間

en: Lowest Number
ja: 最小住居番号

en: Lowest housenumber of the terraced house
ja: テラスハウスの最小住居番号

en: Highest Number
ja: 最大住居番号

en: List of Numbers
ja: 住居番号のリスト

en: add to existing associatedStreet relation
ja: 既存の通り名住居表示リレーションに追加

en: create an associatedStreet relation
ja: 通り名住居表示を作成

en: Street name:
ja: 通り名:

en: Even/Odd
ja: 偶数/奇数

en: Lowest number
ja: 最も小さな住居番号

en: Highest number
ja: 最も大きな住居番号

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
ja: 住居番号の最小値は最大値よりも大きくできません

en: Housenumbers do not match odd/even setting
ja: 住居番号が奇数・偶数の設定に違反しています

en: Segment must be a number greater 1
ja: 区間は1より大きい数値でなければなりません

en: {0} must be greater than 0
ja: {0} は0より大きくなければなりません

en: {0} is not a number
ja: {0} は数値ではありません

en: Reverse a terrace
ja: テラスを反転

en: Reverses house numbers on a terrace.
ja: テラスの住居番号を反転します。

en: Cannot reverse!
ja: 反転できません！

en: Reverse Terrace
ja: テラスを反転

en: Terrace a building
ja: 建物のテラス

en: Creates individual buildings from a long building.
ja: 長い建物から個別の建物を生成

en: Invalid selection
ja: 選択が無効です

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
ja: 4個以上のノードを持つ、単独の閉じたウェイを選択して下さい(加えて、addr:streetタグを読む通りを選択したり、番号付けを開始するノードを選択したりできます)。

en: Terrace
ja: テラスハウス

en: Todo list
ja: ToDo リスト

en: Open the todo list.
ja: ToDoリストを開く

en: Zoom to the selected item in the todo list.
ja: ToDoリストで選択されたアイテムにズームする

en: Select all Unmarked and Zoom
ja: すべての未マークを選択してズーム

en: Select and zoom to all of the unmarked items in the todo list.
ja: ToDoリストでチェックしていない全てのアイテムを選択しズームする

en: Pass
ja: パス

en: Add the selected items to the todo list.
ja: 選択されたアイテムをToDoリストに追加する

en: Mark selected
ja: 選択されているマーク

en: Mark element done
ja: 要素を完了としてマーク

en: Mark all
ja: すべてマーク

en: Mark all items in the todo list as done.
ja: 全てのアイテムをToDoリスト内で完了にする

en: Unmark all
ja: すべてマーク解除

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
ja: Todoリスト内の完了マークされたすべての項目をマーク解除します。

en: Clear the todo list
ja: ToDoリストをクリアする

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
ja: ToDoリストから全てのアイテム（完了・未済とも）を削除する

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
ja: Todoリスト {0}/{1} ({2}%)

en: Browse
ja: 閲覧

en: Browse map with left button
ja: 左ボタンで地図をブラウズ

en: Merge objects nodes
ja: オブジェクトノードをマージ

en: Tracer.
ja: Tracer

en: Tracing
ja: トレース

en: Tracer building
ja: Tracerの建物

en: An unknown error has occurred
ja: 不明なエラーが発生

en: Tracer2.
ja: Tracer2

en: Change tag {0} to {1}
ja: タグ{0}を{1}に変更

en: The Tracer2Server version isn''t compatible with this plugin. Please download version {0} from
    {1}.
ja: Tracer2Serverのバージョンがこのプラグインと互換性がありません。バージョン{0}を次の場所からダウンロードしてください。
    {1}

en: New version of Tracer2Server is available. For best results please upgrade to version {0}.
ja: Tracer2Serverの新しいバージョンが利用可能です。良い結果を出すためにもバージョン{0}にアップグレードしてください。

en: No set of parameter is active!
ja: 有効なパラメーターのセットがありません。

en: Select parameter
ja: パラメーターを選択

en: Tracer2: add a way with {0} points
ja: Tracer2: {0}個の点を持ったウェイを追加しました

en: Tracer2: modify way to {0} points
ja: Tracer2: ウェイの点を{0}個に変更しました。

en: Tracer2 error
ja: Tracer2エラー

en: Parameter for server request
ja: サーバーリクエストのパラメーター

en: Resolution:
ja: 解像度:

en: Mode:
ja: モード:

en: Threshold:
ja: しきい値:

en: Points per circle:
ja: 円を描く時の点の数:

en: Tag:
ja: タグ:

en: Preferred values:
ja: 推奨値:

en: Delete parameter "{0}"?
ja: パラメーター"{0}"を削除しますか？

en: Add new
ja: 新規追加

en: Add predefined
ja: 既定値を追加

en: Select predefined parameter
ja: 既定のパラメーターを選択

en: Modify list of parameter for server request.
ja: サーバーリクエストのパラメーターの一覧を変更してください。

en: Parameter:
ja: パラメーター:

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
ja: Tracer2Serverが動作していません。サーバーを起動してください。
    サーバーをお持ちでないならば、以下からダウンロードしてください。
    {0}

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
ja: Tracer2Serverが見つかりませんでした。

en: Tracer2Server has detected an error.
ja: Tracer2Serverがエラーを検出しました。

en: Export sigs...
ja: 署名をエクスポート...

en: Export all signatures to XML file.
ja: すべての署名をXMLファイルにエクスポートします。

en: Export sigs to XML...
ja: 署名をXMLにエクスポート...

en: Save Signatures file
ja: 署名ファイルを保存

en: Get all referenced but not actually present OSM objects from OSM server.
ja: OSMサーバーから参照されていて現在存在していないOSMオブジェクトをすべて取得します。

en: Download referenced osm objects...
ja: 参照されたOSMオブジェクトをダウンロード...

en: {0} Signatures loaded. All referenced OSM objects found.
ja: {0}件の署名を読み込みました。参照されていたOSMオブジェクトはすべて見つかりました。

en: {0} of {1} OSM objects are referenced but not there.
    Do you want to load them from OSM-Server?
ja: {1}個中{0}個のOSMオブジェクトが参照されていますが存在していません。
    OSMサーバーから読み込みますか？

en: Load objects from server
ja: サーバーからオブジェクトをロード

en: Download signed data
ja: サイン付きデータをダウンロード

en: Warning: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
ja: Warning: Ignoring exception because task was canceled. 例外:{0}

en: Generating new Keypair.
    Collecting randomness...
ja: 新しいキーペアを生成中。
    乱数収集中...

en: KeyID
ja: 鍵 ID

en: OSM-Info
ja: OSM情報

en: Signed
ja: サイン付き

en: Object signatures
ja: オブジェクトの署名

en: Open object signing window.
ja: オブジェクトの署名ウィンドウを開く

en: Check
ja: チェック

en: Check all available signatures for selected object.
ja: 選択されたオブジェクトのすべての有効な署名をチェックします。

en: Sign
ja: 署名

en: Digital sign selected Tags, if you believe they are correct.
ja: 正しいと思うならば、タグにデジタル署名してください。

en: Show all available signatures for selected attribute.
ja: 選択された属性のすべての有効な署名を表示します。

en: Show deleted tags and notes if they were signed before
ja: 以前に署名されていた削除されたタグやメモを表示

en: Use default (and maybe existing) GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
ja: 新しいキーや設定を格納するために、既定の(おそらく存在する)GnuPGディレクトリ({0})を使用する。

en: Use separate GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
ja: 新しいキーや設定を格納するために、個別のGnuPGディレクトリ({0})を使用する。

en: Trust OSM Settings
ja: Trust OSMの設定

en: Change GPG and privacy settings of the trustosm plugin.
ja: trustosmプラグインのGPGとプライバシー設定を変更します。

en: Use separate GnuPG configuration directory?
ja: 個別のGnuPG設定ディレクトリを使用しますか？

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Signed key value pair was: {0}={1}
ja: 署名されたキーと値の組み合わせ: {0}={1}

en: {0} Signatures found.
ja: 署名が{0}件見つかりました。

en: Signature Info
ja: 署名情報

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Node.
ja: 申し訳ありませんが、選択されたノードに署名がありません。

en: No Signature found
ja: 署名が見つかりません

en: Selected node was:
    {0}
ja: 選択されたノード:
    {0}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Attribute.
ja: 申し訳ありません、選択された属性には署名がありません。

en: Selected key value pair was:
    {0}={1}
ja: 選択されたキーと値の組:
    {0}={1}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Segment.
ja: 申し訳ありません、選択された区間には署名がありません。

en: Selected WaySegment was:
ja: 選択されたウェイ区間:

en: Signature Files
ja: 署名ファイル

en: Error while exporting {0}:
    {1}
ja: {0} のエクスポート中にエラーが発生しました。
    {1}

en: OSM Signature Files
ja: OSM署名ファイル

en: Only digits allowed in osmid: ''{0}''.
ja: OSMID ''{0}'' には数値のみが許されています。

en: Could not parse OpenPGP message.
ja: OpenPGPのメッセージを解釈できませんでした。

en: Prepare stuff...
ja: スタッフを準備中...

en: Parsing Signature data...
ja: 署名データを解釈中...

en: The Signature is broken!
ja: 署名が壊れています。

en: Manipulation Warning
ja: 操作の警告

en: Select a signing key from your keyring-file:
ja: あなたのキーリングファイルから署名キーを選択

en: Don''t ask again for the key
ja: 次回からはキー入力を求めない

en: Use a random key from this list
ja: このリストからランダムなキーを使用

en: Create new Key
ja: 新しいキーを作成

en: Select a Key to sign
ja: 署名するキーを選択

en: The object with the ID "{0}" ({1}) is newly created.
    You can not sign it, because the signature would lose the ID-Reference after uploading it to the OSM-server.
ja: ID ''{0}'' ({1})のオブジェクトが新しく作成されました。
    OSMサーバーにアップロード時にIDの参照が失われるため、署名はできません。

en: Signing canceled!
ja: 署名はキャンセルされました

en: Please give a tolerance in meters
ja: メートル単位で誤差を入力してください。

en: Select as much as you like:
ja: お好きなように選択してください:

en: Survey
ja: 調査

en: Aerial Photography
ja: 地域の写真

en: Web Recherche
ja: ウェブリサーチ

en: Trusted persons told me
ja: 信頼できる人から教わった

en: Which source did you use?
ja: あなたが使用したソースはどれですか？

en: never
ja: なし

en: Primary user-ID:
ja: プライマリユーザーID:

en: Key-ID:
ja: キーID:

en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

en: Algorithm:
ja: アルゴリズム:

en: Strength in bit:
ja: ビット長:

en: Creation date:
ja: 作成日付:

en: Expiration date:
ja: 有効期限:

en: PGP-Key details
ja: PGPキーの詳細

en: User-ID:
ja: ユーザーID:

en: Select algorithm:
ja: 選択アルゴリズム:

en: Choose Bitlength (Strength):
ja: ビット長(強度)を選択:

en: Encryption algorithm to protect private key:
ja: プライベートキー保護用の暗号化アルゴリズム

en: Choose an expiry date for the key:
ja: キーの有効期限を選択:

en: Create a new signing key
ja: 新しい署名キーを選択

en: check the right direction of the way
ja: ウェイの正しい方向をチェックしてください。

en: Unidirectional road
ja: 一方向道路

en: Build unidirectional road
ja: 一方向道路の作成

en: Bidirectional road
ja: 双方向道路

en: Build bidirectional road
ja: 双方向道路の作成

en: Use "none"
ja: "none" を使ってください

en: use "none" instead of empty values
ja: 空白の代わりに "none" を使ってください

en: Preset turn lanes
ja: 右左折車線のプリセット

en: Recently turn lanes edits
ja: 最近の右左折車線の編集

en: Both way lane
ja: 双方向車線

en: Backward
ja: 戻る

en: Number of backward lanes
ja: 後方車線数

en: Number of forward lanes
ja: 前方車線数

en: Both way
ja: 両方向

en: Number of lanes
ja: 車線数

en: Directional
ja: 方向

en: Turn lanes
ja: 右左折車線

en: No such lane.
ja: そのような車線はありません。

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
ja: <html>1本以上の道路に車線数が指定されていません。車線数タグを追加してください。</html>

en: <html>An error occurred while constructing the model. Please run the validator to make sure the data is consistent.<br><br>Error: {0}</html>
ja: <html>モデルの構築中にエラーが発生しました。データに矛盾がないか確認するために妥当性検査を実行してください。<br><br>エラー: {0}</html>

en: Edit turn relations and lane lengths for selected node.
ja: 選択されたノードの進行方向リレーションと車線の長さを編集します。

en: Validate turn- and lane-length-relations for consistency.
ja: リレーションの進行方向と車線の長さの整合性を検査します。

en: Turn Lanes
ja: 進行方向別車線

en: Edit turn lanes
ja: 進行方向別車線の編集

en: Left-hand traffic direction:
ja: 左側通行の交通の方向:

en: Quick-Fix
ja: 簡易修正

en: Revalidate all turnlanes-relations.
ja: すべての進行方向別車線リレーションを再検査します。

en: Automatically fixes the issue.
ja: 問題を自動的に修正。

en: Selects the offending relation.
ja: 問題のあるリレーションを選択します。

en: Add turn
ja: 進行方向を追加

en: Delete lane.
ja: 車線を削除します。

en: Delete turn.
ja: 進行方向を削除します。

en: {0} lanes are not referenced in any turn-relation.
ja: {0} 本の車線がどの進行方向リレーションからも参照されていません。

en: Put the ways in order.
ja: 順番にウェイを配置します。

en: Relation references non-existent (regular) lane {0}
ja: リレーションが存在しない(通常の)車線 {0} を参照しています

en: Relation references non-existent extra lane {0}
ja: リレーションが存在しない追加の車線 {0} を参照しています

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
ja: 整数のリスト "{0}" が想定外の値を含んでいます。

en: Create/Edit turn restriction...
ja: 進行方向制限を作成/編集...

en: Create or edit a turn restriction.
ja: 進行方向制限を作成または編集します。

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
ja: 以下のテーブルで進行方向制限を表すOSMリレーションの<strong>生のタグ</strong>を編集できます。

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
ja: 以下のテーブルで進行方向制限を表すOSMリレーションの<strong>生のメンバー</strong>を編集できます。

en: Type:
ja: 種別:

en: Vias:
ja: 経由地:

en: Copy to the clipboard
ja: クリップボードへコピー

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
ja: ID ''{0}'' のオブジェクトはレイヤー ''{1}'' にありません

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
ja: オブジェクト ''{0}'' をリレーションメンバーとして追加できません。レイヤー ''{1}'' 内で削除済みまたは非表示です

en: Clear the selected roles or delete the selected members
ja: 選択されたロールをクリアするか選択されたメンバーを削除

en: Insert new relation members from object in the clipboard
ja: クリップボードのオブジェクトから新しいリレーションメンバーを挿入

en: Move the selected relation members down by one position
ja: 選択されたリレーションメンバーを下へひと目盛り移動

en: Move the selected relation members up by one position
ja: 選択されたリレーションメンバーを上へひと目盛り移動

en: Edit basic attributes of a turn restriction
ja: 進行方向制限の基本属性を編集

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
ja: この進行方向制限の生のタグとメンバーを編集

en: Errors/Warnings
ja: エラー/警告

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
ja: この進行方向制限に関するエラーや警告を表示

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
ja: レイヤー ''{0}'' に新しい進行方向制限を作成

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
ja: レイヤー ''{0}'' の新しい進行方向制限を編集

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
ja: レイヤー ''{1}'' の進行方向制限 ''{0}'' を編集

en: There is still an unresolved error or warning identified for this turn restriction. You are recommended to resolve this issue first. | There are still {0} errors and/or warnings identified for this turn restriction. You are recommended to resolve these issues first.
ja[0]: この進行方向制限に未解決のエラーまたは警告が{0}件あります。まずこの問題を解決することをお勧めします。

en: Do you want to save anyway?
ja: 強制保存しますか？

en: Yes, save anyway
ja: はい、強制保存します

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
ja: エラーや警告を無視して進行方向制限を保存

en: No, resolve issues first
ja: いいえ、最初に問題を解決します

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
ja: 保存をキャンセルして最初に保留中の問題を解決

en: Pending errors and warnings
ja: 保留中のエラーと警告

en: This turn restriction refers to an object which was deleted outside of this turn restriction editor: | This turn restriction refers to {0} objects which were deleted outside of this turn restriction editor:
ja[0]: この進行方向制限は、進行方向制限編集画面外で削除された{0}件のオブジェクトを参照しています。

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
ja: この進行方向制限への更新は削除済みのメンバーが除去されるまで保存できません。<br>どのように先に進めますか？

en: Remove deleted members and save
ja: 削除されたメンバーを消して保存

en: Cancel and return to editor
ja: キャンセルしてエディタに戻る

en: Deleted members in turn restriction
ja: 進行方向制限中の削除済みメンバー

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
ja: 競合を作成し、この進行方向制限編集画面を閉じる

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
ja: 進行方向制限編集画面に戻り編集を再開

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
ja: <html>この進行方向制限は編集画面の外部で変更されています。<br>変更を適用して編集を続けることはできません。<br><br>競合を作成して編集画面を閉じますか？</html>

en: Already participating in a conflict
ja: 既に競合に参加しています

en: Delete this turn restriction
ja: この進行方向制限を削除

en: Select this turn restriction
ja: この進行方向制限を選択

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
ja: この進行方向制限が属するレイヤーをアクティブにしてズーム

en: {0} warning | {0} warnings
ja[0]: {0}件の警告

en: {0} error | {0} errors
ja[0]: {0}件のエラー

en: no issues
ja: 問題はありません

en: please select a way
ja: ウェイを選択してください

en: multiple objects with role ''{0}''
ja: ロール ''{0}'' をもつ複数のオブジェクト

en: Delete from turn restriction
ja: 進行方向制限から削除

en: Accept the currently selected way
ja: 現在選択中のウェイを承諾

en: Paste from the clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: Create new turn restriction
ja: 新しい進行方向制限を作成

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
ja: 進行方向制限編集画面を起動して新しい進行方向制限を作成

en: No Right Turn
ja: 右折禁止

en: No Left Turn
ja: 左折禁止

en: No U-Turn
ja: Uターン禁止

en: No Straight On
ja: 直進禁止

en: Only Right Turn
ja: 右折のみ

en: Only Left Turn
ja: 左折のみ

en: Only Straight On
ja: 直進のみ

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
ja: 警告: 進行方向制限の種別 ''{0}'' 用のアイコンのロードに失敗

en: please select a turn restriction type
ja: 進行方向制限の種別を選んでください

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
ja: この進行方向制限が<strong>適用されない</strong>乗り物の種別を選択してください。

en: Public Service Vehicles
ja: 公共輸送機関

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
ja: バス、路面電車などのような公共輸送機関。

en: Heavy Goods Vehicles
ja: 中大型貨物車

en: Motorcars
ja: 自動車

en: Bicycles
ja: 自転車

en: Mopeds
ja: モペッド

en: Use standard exceptions
ja: 標準例外を使用

en: Use non-standard exceptions
ja: 非標準例外を使用

en: Remove the currently selected vias
ja: 選択中の経由地を削除

en: Move the selected vias down by one position
ja: 選択された経由地を下へひと目盛り移動

en: Move the selected vias up by one position
ja: 選択された経由地を上へひと目盛り移動

en: Copy the selected vias to the clipboard
ja: 選択中の経由地をクリップボードにコピー

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
ja: クリップボードから''経由地''オブジェクトを挿入

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
ja: データセット {1} から ID {0} のOSMオブジェクトを受信できませんでした。 ''via'' として追加できません。

en: no participating way with role ''from''
ja: ロール ''from'' に参加しているウェイはありません

en: no participating way with role ''to''
ja: ロール ''to'' に参加しているウェイはありません

en: Only participating in selection
ja: 選択中に関係するもののみ

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
ja: <html>選択すると現在のセクションのオブジェクトに関連する進行方向制限だけを表示します。<br>選択解除すると現在のデータセット中の全ての進行方向制限を表示します。</html>

en: Turn Restrictions
ja: 進行方向制限

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
ja: 現在のデータセット中の進行方向制限を表示して管理

en: Open an editor for the selected turn restriction
ja: 選択された進行方向制限を編集画面で開く

en: Delete the selected turn restriction
ja: 選択中の進行方向制限を削除

en: Create a new turn restriction
ja: 新しい進行方向制限を作成

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
ja: 現在のJOSMの選択を、選択された進行方向制限に設定

en: Select in current data layer
ja: 現在のデータレイヤーで選択

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
ja: 選択中の進行方向制限にズーム

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
ja: 進行方向制限編集用のOSMプラグインです。

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
ja: 進行方向制限プラグインの開発は<a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>がスポンサーになっています。

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
ja: 進行方向制限プラグインの設定を編集

en: Sponsor
ja: スポンサー

en: The Basic Editor can optionally display the list of via-objects of a turn restriction. If enabled, one can edit them in the Basic editor too. If disabled, editing of via-objects is possible in the Advanced Editor only.
ja: 基本エディターは進行方向制限をオブジェクト単位の一覧で表示します。有効にすると、基本エディターでもこれを編集できます。無効にすると、オブジェクト単位での編集は拡張エディターのみで有効になります。

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
ja: 基本エディタにある経由地オブジェクトのリストを表示して編集

en: Road signs - Set A
ja: 道路標識 - セットA

en: Road signs - Set B
ja: 道路標識 - セットB

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
ja: プラグイン内で使う道路標識アイコンのセットを選択してください。

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
ja: 警告: 設定中のキー ''{0}'' がサポートされていない値 ''{1}'' になっています。既定値 ''set-a'' とみなします。

en: This turn restriction uses the way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> <strong>and</strong> with role <tt>to</tt>. In a turn restriction, the way with role <tt>from</tt> should be different from the way with role <tt>to</tt>, though.
ja: この進行方向制限は、 <tt>from</tt> ロールと <tt>to</tt> ロールを持つウェイ <span class="object-name">{0}</span> を使用しています。しかし、進行方向規則の中では <tt>from</tt> ロールと <tt>to</tt> ロールは別々なウェイに設定するべきです。

en: Delete ''from''
ja: ''from'' を削除

en: Removes the member with role ''from''
ja: ロール''from''のメンバーを削除

en: Delete ''to''
ja: ''to'' を削除

en: Removes the member with role ''to''
ja: ロール''to''のメンバーを削除

en: Fix in editor
ja: エディタで修正

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
ja: 基本エディタに移動し、手動で''from''と''to''のロールのメンバーを選択する

en: This turn restriction uses a non-standard restriction type <tt>{0}</tt> for the tag key <tt>restriction</tt>. It is recommended to use standard values only. Please select one in the Basic editor.
ja: この進行方向制限はタグキー <tt>restriction</tt> の標準ではない制限タイプ <tt>{0}</tt> を使用しています。標準の値のみの利用が推奨されます。基本エディターで1つを選択してください。

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
ja: 基本エディターに移動し、手動で進行方向制限種別を選択する

en: The <strong>from</strong>-way <span class="object-name">{0}</span> and the <strong>to</strong>-way <span class="object-name">{1}</span> intersect at node <span class="object-name">{2}</span> but this node isn''t a <strong>via</strong>-object.<br> It is recommended to set it as unique <strong>via</strong>-object.
ja: <strong>from</strong>のウェイ <span class="object-name">{0}</span> と<strong>to</strong>のウェイ <span class="object-name">{1}</span> が、ノード <span class="object-name">{2}</span> で交差していますが、このノードが<strong>via</strong>オブジェクトではありません。<br>固有の<strong>via</strong>オブジェクトを設定することをお勧めします。

en: Set via-Object
ja: 経由地オブジェクトをセット

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
ja: 現在設定されているviaオブジェクトを交差点のノードで置き換える

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
ja: 基本エディタに移動して、手動で経由地オブジェクトのリストを修正

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
ja: 進行方向制限には制限種別を設定する必要があります。基本エディターで種別を選択してください。

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
ja: 進行方向制限には <tt>from</tt> ロールを持つウェイが必要です。

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
ja: 進行方向制限には <tt>to</tt> ロールを持つウェイが必要です。

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
ja: 基本エディタを選んで手動でウェイを選択してください。

en: Add in editor
ja: エディタ内で追加

en: Add a way with role ''from''
ja: ロール''from''のウェイを追加

en: Add a way with role ''to''
ja: ロール''to''のウェイを追加

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
ja: 進行方向制限に参加している2本のウェイが<strong>接続されていません</strong>。

en: Make sure you add one or more via objects (nodes or ways) to the turn restriction.
ja: 進行方向制限に追加した1件以上のオブジェクト(ノードまたはウェイ)を確認してください。

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
ja: 拡張エディターに移動してviaオブジェクトを追加する

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
ja: 進行方向制限は <tt>from</tt> ロールを持つウェイが1本だけ必要です。この進行方向制限はこのロールのウェイが{0}本あります。{1}本を除外してください。

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
ja: 進行方向制限は <tt>to</tt> ロールを持つウェイが1本だけ必要です。この進行方向制限はこのロールのウェイが{0}本あります。{1}本を除外してください。

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
ja: 拡張エディタに移動してメンバーを削除

en: The tag <tt>except</tt> has the non-standard value <tt>{0}</tt>. It is recommended to use standard values for <tt>except</tt> only.
ja: <tt>except</tt> タグに設定されている値 <tt>{0}</tt> が標準ではありません。 <tt>except</tt> のみは標準の値を使用することが推奨されます。

en: Go to Basic Editor and select standard vehicle type based exceptions
ja: 基本エディターに移動して、例外の車種を選択する

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
ja: 必要なタグ<tt>{0}={1}</tt> がありません。

en: Add missing tag
ja: 欠落したタグを追加

en: Add the missing tag {0}={1}
ja: 欠落したタグ {0}={1} を追加

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
ja: ロール <tt>from</tt> を持つウェイ <span class="object-name">{0}</span> とロール <tt>to</tt> を持つウェイ<span class="object-name">{1}</span>がノード <span class="object-name">{2}</span> で交差しています。<p>両方のウェイを交差しているノードで分割するべきです。

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
ja: ロール <tt>{1}</tt> を持つウェイ <span class="object-name">{0}</span> は、ウェイ <span class="object-name">{3}</span> に接続しているノード <span class="object-name">{2}</span> で分割するべきです。

en: Split now
ja: 直ちに分割

en: Split the ways
ja: ウェイを分割

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
ja: この進行方向制限はノード <span class="object-name">{0}</span> をロール <tt>{1}</tt> を持つメンバーとして使用しています。

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
ja: この進行方向制限はリレーション <span class="object-name">{0}</span> をロール <tt>{1}</tt> を持つメンバーとして使用しています。

en: A way is required instead.
ja: 代わりにウェイが必要です。

en: Delete the member from the turn restriction
ja: 進行方向制限からメンバーを削除

en: Change to the Basic Editor and select a way
ja: 基本エディタに変更してウェイを選択

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id. Maybe it was redacted.
ja: サーバーが応答コード404を返しました。<br>これは通常、リクエストされたIDのオブジェクトがサーバーにないことを意味します。Maybe it was redacted.

en: Undelete object...
ja: オブジェクト削除を取り消す...

en: Undelete object by id
ja: ＩＤでオブジェクトの削除を取り消し

en: Undelete Object
ja: オブジェクトの削除を取り消し

en: Undelete object
ja: オブジェクトの削除を取り消す

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
ja: 削除を取り消したいオブジェクトの種別とIDを入力してください。例: ''n1 w2''

en: Select if the data should be added into a new layer
ja: 新しいレイヤーに追加するデータがあれば選択

en: Start undeleting
ja: 削除の取り消しを開始

en: Close dialog and cancel
ja: ダイアログを閉じてキャンセル

en: Add nodes at intersections
ja: 交差点にノードを追加

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
ja: 選択されたウェイの交差点に欠けているノードを追加します。

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
ja: 区間の交差点がある1本以上のウェイを選択してください。

en: Align Way Nodes
ja: ウェイのノードを再配置

en: Align nodes in a way
ja: ウェイ中のノードを再配置します

en: The way with selected nodes can not be straightened.
ja: 選択されたノードのウェイを直線化できません。

en: Internal error: number of nodes is {0}.
ja: 内部エラー:ノードの数が{0}。

en: Copy all tags of selected objects to paste buffer.
ja: 選択されたオブジェクトのすべてのタグをクリップボードにコピーします、

en: Extract node
ja: ノードを展開

en: Extracts node from a way
ja: ウェイからノードを展開します

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
ja: このツールはそれが含まれているウェイからノードを取り出しますが、1つだけノードを選択する必要があります。

en: Extract node from line
ja: 直線からノードを展開

en: Paste Relations
ja: リレーションを貼り付け

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
ja: 選択されたオブジェクトに蓄積されたオブジェクトからリレーションの所属を貼り付けます

en: Split Object
ja: オブジェクトを分割

en: Split an object at the selected nodes.
ja: 選択したノードでオブジェクトを分割。

en: The current selection cannot be used for splitting.
ja: 現在の選択は分割できません。

en: The selected way is not closed.
ja: 選択されたウェイはクローズされていません。

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
ja[0]: 選択したウェイは選択したノードをつかって構成されていません。

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
ja: 選択されたウェイは分割されていません。分割点か分割されたウェイも選択してください。

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
ja: 選択されたノードはオブジェクト中で連続させることができません。

en: Split adjacent ways
ja: 接するウェイを分割

en: Split adjacent ways on T-intersections
ja: T字路で接するウェイを分割

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
ja: 分割するノードの1つが複数のウェイに所属しています。この操作で分割するウェイを選択してください。

en: The selection cannot be used for action ''{0}''
ja: 選択を''{0}''の操作に用いることができません

en: Symmetry
ja: 対称形

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
ja: 反転させる対称軸またはその他のために2つ以上のノードを選択して下さい。

en: Paste tags from previous selection
ja: 前の選択からタグを貼り付け

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
ja: (クリップボードからではなく) 前に選択していたオブジェクトからタグを貼り付けます。

en: Add Source Tag
ja: ソースタグを追加

en: Add remembered source tag
ja: 記憶されているsourceタグを追加

en: UnGlue Relation
ja: リレーションを外す

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
ja: 複数のリレーションから使用されているノード、ウェイ、リレーションを複製します。

en: Unglued Relations
ja: 分離されたリレーション

en: Change relation member for {0} {1}
ja: {0} {1} のリレーションのメンバーを変更

en: Radius too small
ja: 直径が小さすぎます

en: Nothing to do
ja: 何もすることがありません

en: Circle arc
ja: 弧

en: Create a circle arc
ja: 弧を作成

en: Select custom URL
ja: カスタムURLを選択

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
ja: (設定で指定された)カスタムURLのうちの1つを選択してください

en: Ask every time
ja: 常に確認

en: Configure custom URL
ja: カスタムURLを設定

en: Open custom URL
ja: カスタムURLを開く

en: Opens specified URL browser
ja: 指定されたURLをブラウザーで開きます

en: Utilsplugin2 settings
ja: Utilsplugin2の設定

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
ja: ここでUtilsplugin2の機能設定の一部を変更できます

en: Save to file
ja: ファイルに保存

en: Load from file
ja: ファイルから読み込む

en: Please edit custom URLs and select one row to use with the tool<br/> <b>&#123;key&#125;</b> is replaced with the tag value<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> is replaced with the element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> is replaced with "node","way" or "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> is replaced with map center latitude/longitude <br/> Your can manually load settings from file <b>customurl.txt</b> in JOSM folder
ja: カスタムURLを編集して、ツールで使用する行を1つ選択してください<br/> <b>&#123;key&#125;</b>はそのタグの値に置き換えられます<br/> <b>&#123;#id&#125;</b>はその要素のIDに置き換えられます<br/> <b>&#123;#type&#125;</b>は"node"、"way"、"relation"のどれかに置き換えられます<br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b>は地図の中心の緯度／経度に置き換えられます <br/> JOSMのフォルダーにある <b>customurl.txt</b> ファイルから、手動で設定を読み込むことができます

en: Custom URL configuration
ja: カスタムURL設定

en: Lat Lon tool
ja: 座標ツール

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
ja: 緯度経度を入力して位置を作成

en: Enter the coordinates for the new nodes, one for each line.<br/>If you enter two lines with the same coordinates there will be generated duplicate nodes.<br/>You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.<br/>Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.<br/>For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.<br/>Coordinate value can be in one of three formats:<ul><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.<br/><br/>Some examples:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>
ja: 新しいノードの座標を、1行に1つずつ入力して下さい。<br/>2つの行に同じ座標が入力された場合は、重複したノードが作成されます。<br/>緯度と経度を空白、コンマ、セミコロンで区切ってください。<br/>正の数やN、Eの文字は北緯や東経を示します。<br/>南緯や西経を表すには、負の数またはS、Wの文字を使用してください。<br/>座標の値は次の3つの形式のうち1つで指定します。<ul><li><i>度</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>度</i><tt>&deg;</tt> <i>分</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>度</i><tt>&deg;</tt> <i>分</i><tt>&#39;</tt> <i>秒</i><tt>&quot</tt></li></ul><tt>&deg;</tt>、<tt>&#39;</tt>、<tt>&prime;</tt>、<tt>&quot;</tt>、<tt>&Prime;</tt> の記号は省略可能です。<br/><br/>いくつかの例を示します。<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>

en: Tag multiple objects [alpha]
ja: 複数のオブジェクトをタグ付け［アルファ］

en: Edit tags of object list in table
ja: 表内のオブジェクト一覧のタグを編集

en: Tag multiple objects
ja: 複数のオブジェクトをタグ付け

en: Sync with JOSM selection
ja: JOSMの選択箇所と同期

en: Zoom to objects
ja: オブジェクトにズーム

en: Remove tag
ja: タグを削除

en: Delete tags from multiple objects
ja: 複数のオブジェクトからタグを削除

en: Duplicate tags from the first
ja: 先頭のもののタグを複製

en: Set tags for multiple objects
ja: 複数のオブジェクトにタグを設定

en: Delete from history
ja: 履歴から削除

en: Find primitives with these tags
ja: これらのタグのプリミティブを検索

en: Multitag Background: highlight
ja: 複数タグの背景: 強調

en: Replace geometry of selected object with a new one
ja: 選択されたオブジェクトの位置を新しいものに置き換え

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
ja: このツールは1つのオブジェクトと他のオブジェクトの配置を置き換えますので、正確に2つのオブジェクトを選択する必要があります。

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
ja: 選択したオブジェクトが属しているリレーションで、新しいオブジェクトに置換します

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
ja[0]: {2}件のリレーションにある"{1}"により"{0}"を置換

en: The first selected object ''{0}'' is not part of any relation
ja: 最初に選択したオブジェクト"{0}"はどのリレーションにも含まれていません

en: Range of child primitives count
ja: 子プリミティブの数

en: Range of parent primitives count
ja: 親プリミティブの数

en: Range of referencing relation count
ja: 参照するリレーション数の範囲

en: Range of attached ways count
ja: 割り当てられたウェイの数

en: Adjacent nodes
ja: 隣接したノードを選択

en: Select adjacent nodes
ja: 隣接したノードを選択します

en: Adjacent ways
ja: 隣接したウェイを選択

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
ja: 隣接したウェイを選択します。 ノードは選択から外されます。

en: All connected ways
ja: すべての接続されたウェイ

en: Select all connected ways
ja: 接続されたすべてのウェイを選択

en: Intersecting ways
ja: 交差するウェイを選択

en: Select intersecting ways
ja: 交差するウェイを選択します

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
ja: 接続または交差するウェイを検索するウェイを選択してください。

en: All intersecting ways
ja: 全ての交差するウェイを選択

en: Select all intersecting ways
ja: 全ての交差するウェイを選択します

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
ja: 接続・交差するすべてのウェイを検索するためのウェイを選択してください。

en: Middle nodes
ja: 途中のノードを選択

en: Select middle nodes
ja: 途中のノードを選択します

en: Please select two nodes connected by way!
ja: ウェイで接続された2つのノードを選択しください。

en: All inside [testing]
ja: 中身すべて [テスト中]

en: Select all inside selected polygons
ja: 選択された多角形の中身すべてを選択

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
ja: 何も見つかりません。中にあるプリミティブを検索する閉じたノードかマルチポリゴンを選択してください。

en: Area boundary [testing]
ja: エリアの境界を選択 [試験中]

en: Select relation or all ways that forms area boundary
ja: エリアの境界を構成するリレーションやウェイを選択

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
ja: 何も見つかりませんでした。接続されたウェイで構成された多角形の一部のウェイを選択してください

en: Select Highway
ja: ハイウェイを選択

en: Select highway for the name/ref given
ja: 指定したname/refを持つ道路を選択

en: Please select one or two ways for this action
ja: この動作のために、1つまたは2つのウェイを選択してください

en: Select last modified nodes
ja: 最後に変更したノードを選択

en: Select last modified ways
ja: 最後に変更したウェイを選択

en: Select Way Nodes
ja: ウェイのノードを選択

en: Select all nodes of a selected way.
ja: 選択されたウェイのすべてのノードを選択

en: Undo selection
ja: 選択を元に戻す

en: Reselect last added object or selection form history
ja: 最後に追加したオブジェクトか、フォームの選択の履歴を再選択してください

en: Unselect nodes
ja: ノードの選択を解除

en: Removes all nodes from selection
ja: 選択したものからすべてのノードを選択解除

en: Way Download
ja: ウェイのダウンロード

en: Download map data on the end of selected way
ja: 選択されたウェイの最後に地図データをダウンロード

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
ja: <html>現在のダウンロードの領域の外に端点のあるノードもウェイも<br>選択されていません。<br>ウェイの始点終点になるノードか、ウェイ全体を先に選択してください</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
ja: <html>ダウンロードを開始するユニークなノードを見つけられませんでした。</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
ja: <html>ノード ''{0}'' に接続されたウェイはありません。異常終了します。</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
ja: Way downloaderのデータが矛盾しています。前回接続されていたウェイ ''{0}'' が後のダウンロードで見つかりませんでした

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
ja: <html>これ以上、ダウンロードすべき接続されたウェイがありません。<br>しかし、現在選択されているノードと重複していそうなものが見つかりました。<br><br>現在選択されているノードは、''{0}''です。<br>重複していそうなノードは''{1}''です。<br>重複したノードを現在選択したノードに混合してウェイのダウンロードを継続しますか？</html>

en: Merge duplicate node?
ja: 重複したノードを統合しますか？

en: <html>No more connected ways to download.</html>
ja: <html>ダウンロードすべき接続されたウェイはありません。</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
ja: ノード ''{0}'' は2本以上のウェイの接続点です。

en: Enter search expression here..
ja: ここに検索式を入力してください..

en: Select waypoint to move map
ja: 地図を動かすウェイポイントを選択してください

en: Waypoint search
ja: ウェイポイントの検索

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
ja: 後のウェイポイントを検索します。地図をクリックしてウェイポイントに移動してください。

en: The Ultimate WMS Super-speed Turbo Challenge II
ja: 最高WMSスーパースピードターボチャレンジII

en: Go driving
ja: ドライブに行く

en: Drive a race car on this layer
ja: このレイヤーでレースカーをドライブします。

en: Tunnel Start
ja: トンネルの開始

en: Village/City
ja: 村・市

en: Parking
ja: 駐車場・駐輪場

en: Fuel Station
ja: ガソリンスタンド

en: Shopping
ja: 買い物

en: WC
ja: トイレ

en: Camping
ja: キャンプ場

en: Test
ja: テスト
