josm - en to mk translation catalogue (64 entries)

en: About
mk: За нас

en: Display the about screen.
mk: Прикажи го екранот со информации за програмата.

en: Java OpenStreetMap Editor
mk: Java-уредник на OpenStreetMap

en: Version {0}
mk: Верзија {0}

en: Last change at {0}
mk: Последната промена е извршена во {0}

en: Java Version {0}
mk: Java — верзија {0}

en: Homepage
mk: Домашна страница

en: Info
mk: Инфо

en: Readme
mk: Прочитај ме

en: Revision
mk: Ревизија

en: Contribution
mk: Придонес

en: License
mk: Дозвола

en: Plugins
mk: Приклучоци

en: About JOSM...
mk: За JOSM...

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
mk: Изберете барем една веќе подигната точка, пат или релација.

en: Warning
mk: Предупредување

en: Please select the target layer.
mk: Изберете го целниот слој.

en: Select target layer
mk: Изберете целен слој

en: Cancel
mk: Откажи

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
mk: <html>Нема слоеви со кои  би се соединил<br>основниот слој<br>''{0}'' .</html>

en: No target layers
mk: Нема целни слоеви

en: Error
mk: Грешка

en: Add Node...
mk: Додади точка...

en: Align Nodes in Circle
mk: Порамни ги точките во круг.

en: Move the selected nodes into a circle.
mk: Премести ги одбраните точки во круг.

en: Align Nodes in Line
mk: Порамни ги точките во линија

en: Move the selected nodes in to a line.
mk: Премести ги одбраните точки во линија.

en: Please select at least three nodes.
mk: Ве молам изберете барем три точки.

en: data
mk: податоци

en: layer
mk: слој

en: selection
mk: избор

en: conflict
mk: конфликт

en: download
mk: превземање

en: Nothing selected to zoom to.
mk: Ништо не е означено за зголемување.

en: Information
mk: Информација

en: Zoom to {0}
mk: Зголеми до {0}

en: Zoom the view to {0}.
mk: Зголеми го погледот до {0}.

en: View: {0}
mk: Поглед: {0}

en: No conflicts to zoom to
mk: Нема конфликти за зголемување до нив

en: Close open changesets
mk: Затвори ги отворените сетови со промени

en: File: {0}
mk: Документ: {0}

en: Edit: {0}
mk: Уреди {0}

en: Help
mk: Помош

en: Latitude
mk: Географска ширина

en: Longitude
mk: Географска должина

en: Continue
mk: Продолжи

en: Click to abort launching external browsers
mk: Стиснете за да го откажете пуштањето на надворешни прелистувачи

en: UNKNOWN
mk: НЕПОЗНАТО

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
mk: Ја занемарувам неправилната URL-адреса: „{0}“

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
mk: Ја занемарувам неправилната податотечна URL-адреса : „{0}“

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
mk: Параметарот „downloadgps“ не прифаќа имиња и URL-адреси на податотеки

en: Creating main GUI
mk: Создавање на главниот графички интерфејс

en: Executing platform startup hook
mk: Ја извршувам на подготвителната постапка

en: Building main menu
mk: Создавам главно мени

en: Updating user interface
mk: Го подновувам корисничкиот посредник

en: Initializing OSM API
mk: Го покревам прилогот на OSM

en: Initializing validator
mk: Го покревам проверувачот

en: Initializing presets
mk: Го покревам зададеното

en: Initializing map styles
mk: Ги покревам картографските стилови

en: Loading imagery preferences
mk: Ги покревам нагодувањата за подлогата

en: Merge
mk: Спој

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
mk: {0} проекцијата не може да се активира. Се користи Меркатор проекција.

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
mk: {0}: можноста ''{1}'' бара аргумент

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
mk: {0}: можноста ''{1}'' е недоволно јасна
