josm - en to nb translation catalogue (10107 entries)

en: About
nb: Om

en: Display the about screen.
nb: Om programmet.

en: Help: {0}
nb: Hjelp: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
nb: Java-program for OpenStreetMap-redigering

en: Version {0}
nb: Versjon {0}

en: Last change at {0}
nb: Siste endring på {0}

en: Java Version {0}
nb: Java-versjon {0}

en: Homepage
nb: Hjemmeside

en: Translations
nb: Oversettelser

en: Follow us on
nb: Følg oss på

en: Preferences are stored in {0}
nb: Innstillinger lagres i {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
nb: Symbolske navn på kataloger og de faktiske stiene:

en: Readme
nb: Les meg

en: Revision
nb: Revisjon

en: Contribution
nb: Bidrag

en: License
nb: Lisens

en: Plugins
nb: Programtillegg

en: Installation Details
nb: Installasjonsdetaljer

en: Translators
nb: Oversettere

en: About JOSM...
nb: Om JOSM …

en: Report bug
nb: Rapportér feil

en: unset
nb: ikke satt

en: Open directory
nb: Åpne mappe

en: Failed to locate resource ''{0}''.
nb: Fant ikke ressursen «{0}».

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
nb: Klarte ikke å laste ressursen «{0}», feilen er {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
nb: Velg minst én allerede opplastet node, linje eller relasjon.

en: Warning
nb: Advarsel

en: Please select the target layer.
nb: Vennligst velg mållaget.

en: Select target layer
nb: Velg mållag

en: Cancel
nb: Avbryt

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
nb: <html>Det finnes ingen lag som kildelaget <br>''{0}''<br> kan sammenføyes med.</html>

en: No target layers
nb: Ikke noe lag som mål

en: Select
nb: Velg

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
nb: Velger elementer på kartet som er valgt i listen over.

en: History
nb: Historikk

en: Download and show the history of the selected objects
nb: Last ned og vis historikken til de valgte objektene

en: Select WMS layers
nb: Velg WMS-lag

en: Add layers
nb: Legg til lag

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
nb: Tidsfilter for "{0}", for eksempel "{1}"

en: Invalid service URL.
nb: Ugyldig URL for tjeneste.

en: WMS Error
nb: WMS-feil

en: Could not retrieve WMS layer list.
nb: Kunne ikke hente liste med WMS-lag.

en: Could not parse WMS layer list.
nb: Kunne ikke tolke liste med WMS-lag.

en: Could not parse WMTS layer list.
nb: Kunne ikke tolke WMTS-laglisten.

en: WMTS Error
nb: WMTS-feil

en: Error
nb: Feil

en: Select image format for WMS layer
nb: Velg bildeformat for WMS-lag

en: Show only layers for current view
nb: Vis kun lag i gjeldende utsnitt

en: Add Node...
nb: Legg til node …

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
nb: Legg til et punkt ved å skrive inn bredde-/lengdegrad eller øst-/nord-koordinat.

en: Tools: {0}
nb: Verktøy: {0}

en: Align Nodes in Circle
nb: Juster nodene til en sirkel

en: Move the selected nodes into a circle.
nb: Flytt de valgte nodene i en sirkel.

en: Selection could not be used to align in circle.
nb: Utvalget kunne ikke brukes til å ordne i en sirkel.

en: Nothing changed
nb: Ingenting endret

en: Please select only one node as center.
nb: Vennligst velg bare én node som sentrum.

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
nb: Én eller flere noder som inngår i denne handlingen ligger utenfor det nedlastede området.

en: Not enough nodes to calculate center.
nb: Det er for få noder til å beregne sentrum.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
nb: Klarte ikke å avgjøre sirkelsenter for denne geometrien.

en: Align Nodes in Line
nb: Juster nodene til en linje

en: Move the selected nodes in to a line.
nb: Flytt valgte noder til en rett linje.

en: Please select at least three nodes.
nb: Velg minst tre noder.

en: Can not align a polygon. Abort.
nb: Klarer ikke å tilpasse polygonet. Avbryt.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
nb: Krysning av tre eller flere linjer kan ikke løses. Avbrytes.

en: Two parallels ways found. Abort.
nb: Fant to parallelle linjer. Avbryter.

en: layer
nb: lag

en: selection
nb: utvalg

en: conflict
nb: konflikt

en: download
nb: last ned

en: previous
nb: forrige

en: next
nb: neste

en: Nothing selected to zoom to.
nb: Intet utvalg å vise nærmere.

en: Information
nb: Informasjon

en: Zoom to {0}
nb: Gå til {0}

en: Zoom the view to {0}.
nb: Skaler og flytt skjermbildet til {0}.

en: View: {0}
nb: Bilde: {0}

en: No conflicts to zoom to
nb: Ingen konflikter å vise

en: Changeset Manager
nb: Behandling av endringssett

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
nb: Bytt synligheten til vinduet for endringssettbehandling

en: Windows: {0}
nb: Vinduer: {0}

en: Close open changesets...
nb: Lukk åpne endringssett …

en: Close open changesets
nb: Lukk åpne endringssett

en: File: {0}
nb: Fil: {0}

en: There are no open changesets
nb: Det er ingen åpne endringssett

en: No open changesets
nb: Ingen åpne endringssett

en: Downloading open changesets ...
nb: Laster ned åpne endringssett …

en: Combine Way
nb: Sammenføy linjer

en: Combine several ways into one.
nb: Sammenføy flere linjer til én.

en: Change directions?
nb: Endre retninger?

en: Reverse and Combine
nb: Snu og sammenføy

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
nb: Linjene har forskjellig retning og kan ikke sammenføyes. Vil du snu retningen på noen av linjene?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
nb: Kunne ikke kombinere linjer<br>(de kunne ikke slås sammen til én enkelt rekke med noder)

en: Reverse Ways
nb: Snu retning på linjer

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
nb[0]: Kombiner {0} linje
nb[1]: Kombiner {0} linjer

en: Please select at least two ways to combine.
nb: Velg minst to linjer å sammenføye.

en: Combine ways refused<br>(A shared node is outside of the download area)
nb: Kan ikke kombinere linjer<br>(en delt node er utenfor nedlastet område)

en: Copy
nb: Kopier

en: Copy selected objects to paste buffer.
nb: Kopier valgte objekter til utklippstavla.

en: Edit: {0}
nb: Rediger: {0}

en: Please select something to copy.
nb: Velg noe å kopiere.

en: Copy Coordinates
nb: Kopier koordinater

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
nb: Kopier de valgte nodenes koordinater til utklippstavla.

en: Copy server URLs
nb: Kopier tjeneradresser

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
nb: Kopier tjeneradressene til de valgte objektene til utklippstavla.

en: Create Circle
nb: Lag en sirkel

en: Create a circle from three selected nodes.
nb: Lag en sirkel fra tre valgte noder.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
nb: Velg nøyaktig to eller tre noder, eller en linje med nøyaktig to eller tre noder.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
nb: Disse nodene er ikke i en sirkel. Avbryter.

en: Cannot add a node outside of the world.
nb: Kan ikke legge til node utenfor kartet.

en: Update multipolygon
nb: Oppdater multipolygon

en: Create multipolygon
nb: Opprett multipolygon

en: No data loaded.
nb: Ingen data lastet inn.

en: You must select at least one way.
nb: Velg minst én linje.

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
nb[0]: Fjernet medlem som ikke er linje fra multipolygon
nb[1]: Fjernet medlemmer som ikke er linjer fra multipolygon

en: Delete
nb: Slett

en: Delete selected objects.
nb: Slett valgte objekter.

en: Delete confirmation
nb: Bekreft sletting

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
nb: Du er i ferd med å slette noder som kan ha referanser fra andre objekter som ikke er lastet ned.<br>Dette kan forårsake problemer fordi andre objekter (som du ikke ser) kanskje bruker dem.<br>Vil du virkelig slette?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
nb: Du er i ferd med å slette ufullstendige objekter.<br>Dette vil medføre problemer ettersom du ikke ser hele objektet.<br>Vil du virkelig slette?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
nb[0]: Du er i ferd med å slette {0} relasjon: {1}<br/>Dette steget er sjelden nødvendig og kan ikke enkelt omgjøres etter opplasting til server.<br/>Vil du virkelig slette?
nb[1]: Du er i ferd med å slette {0} relasjoner: {1}<br/>Dette steget er sjelden nødvendig og kan ikke enkelt omgjøres etter opplasting til server.<br/>Vil du virkelig slette?

en: Delete relation?
nb: Slette relasjon?

en: Delete Layer
nb: Fjern lag

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
nb: Fjern det aktive laget. Sletter ikke den tilknyttede kildefilen.

en: Dialogs panel
nb: Dialogpanel

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
nb: Veksler mellom å vise dialogpanelet, for å kunne maksimere kartvisningen

en: Saving file {0}...
nb: Lagrer fila {0} …

en: Successfully saved file {0}
nb: Vellykket lagring av fila {0}

en: Distribute Nodes
nb: Fordel noder

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
nb: Fordel valgte noder med lik avstand etter en linje.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
nb: Ignorerer {0} noder som mangler koordinater

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
nb: Vennligst velg enten:
    * Én ikke-selvkryssende linje og minst to av dens noder;
    * Tre noder.

en: Download data
nb: Last ned data

en: Download data...
nb: Last ned data …

en: Download map data from a server of your choice
nb: Last ned kartdata fra selvvalgt server

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
nb[0]: <html>Denne handlingen vil kreve {0} individuell<br>nedlastningsforespørsel. Vil du<br>fortsette?</html>
nb[1]: <html>Denne handlingen vil kreve {0} individuelle<br>nedlastningsforespørsler . Vil du<br>fortsette?</html>

en:   adding {0} {1}
nb:   legger til {0} {1}

en: Calculating Download Area
nb: Beregner nedlastingsområdet

en: Download along...
nb: Last ned langs …

en: Download OSM data along the selected ways.
nb: Last ned OSM-data langs de valgte linjene.

en: Download Along
nb: Last ned langs

en: Please select 1 or more ways to download along
nb: Vennligst velg en eller flere linjer for å laste ned langs

en: Download from OSM along selected ways
nb: Last ned fra OSM langs valgte linjer

en: Download notes in current view
nb: Last ned notater innen nåværende visningsområde

en: Download in current view
nb: Last ned i nåværende visning

en: Download map data from the OSM server in current view
nb: Last ned kartdata fra OSM-tjeneren i den nåværende visningen

en: Download object...
nb: Last ned objekt …

en: Download OSM object by ID
nb: Last ned OSM-objekt etter ID

en: Download parent ways/relations...
nb: Last ned overordnede linjer/relasjoner …

en: Download objects referring to one of the selected objects
nb: Last ned objekter referert til ett av de valgte objektene

en: Draw boundaries of downloaded data
nb: Tegn omfanget av nedlastede data

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
nb: Aktiver/deaktiver forhåndslastet visning av områder utenfor det nedlastede områder.

en: Duplicate
nb: Dupliser

en: Duplicate selection.
nb: Dupliser utvalg.

en: Exit
nb: Avslutt

en: Exit the application.
nb: Avslutt programmet.

en: Expert Mode
nb: Ekspertmodus

en: Enable/disable expert mode
nb: Slå på/av ekspertmodus

en: Follow line
nb: Følg linje

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
nb: Fortsetter å tegne en linje som deler noder med en annen linje.

en: Follow
nb: Følg

en: Fullscreen view
nb: Fullskjermsvisning

en: Toggle fullscreen view
nb: Slå på og av fullskjermvisning

en: Export to GPX...
nb: Eksporter til GPX …

en: Export the data to GPX file.
nb: Eksporter dataene til GPX-fil.

en: Nothing to export. Get some data first.
nb: Ingenting å eksportere. Hent inn data først.

en: Export GPX file
nb: Eksporter GPX-fil

en: Help
nb: Hjelp

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
nb: Vis historikk for OSMs noder, linjer eller relasjoner.

en: Show history
nb: Vis historikk

en: History (web)
nb: Historikk (nettleser)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
nb: Vis historikk for linjer, noder eller relasjoner i nettleser.

en: New offset
nb: Ny forskyvning

en: Adjust the position of this imagery layer
nb: Juster posisjonen til dette bildelaget

en: Overwrite
nb: Skriv over

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
nb: En forskyvning ved dette navn finnes allerede. Vil du overskrive?

en: Adjust imagery offset
nb: Juster forskyvning av bildelag

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
nb: Bruk piltastene eller dra bildelaget med musa for å forskyve bildelaget.
    Du kan også fylle inn øst- og nordforskyvning i {0}-koordinater.
    Hvis du vil lagre forskyvingen, kan du gi den et navn under.

en: Offset:
nb: Forskyvning:

en: Bookmark name:
nb: Navn:

en: Advanced info
nb: Avansert informasjon

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
nb: Vis avansert objektinformasjon for noder, linjer eller relasjoner.

en: Advanced info (web)
nb: Avansert informasjon (nettleser)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
nb: Vis avansert objektinformasjon for noder, linjer eller relasjoner i nettleseren.

en: Invert Selection
nb: Inverter utvalget

en: Selection: {0}
nb: Utvalg: {0}

en: Join overlapping Areas
nb: Slå sammen områder med overlapp

en: Joins areas that overlap each other
nb: Slår sammen områder med overlapp

en: Please select at least one closed way that should be joined.
nb: Velg minst én lukket linje som skal sammenføyes.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
nb: En av de valgte linjene er ikke lukket og kan derfor ikke sammenslås.

en: Join area confirmation
nb: Bekreftelse for sammenslåing

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
nb[0]: Den valgte linjen kan ha noder som har referenter som ikke ennå er lastet ned.
nb[1]: De valgte linjene kan ha noder som har referenter som ikke ennå er lastet ned.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
nb: Dette kan føre til uheldig sletting av noder.

en: Are you really sure to continue?
nb: Vil du virkelig fortsette?

en: Please abort if you are not sure
nb: Avbryt hvis du er usikker

en: The selected area is incomplete. Continue?
nb: Valgt område er ufullstendig. Fortsette?

en: No intersection found. Nothing was changed.
nb: Fant ingen skjæring. Ingen endringer ble gjort.

en: Move tags from ways to relations
nb: Flytt egenskaper fra linjer til relasjoner

en: Removed duplicate nodes
nb: Fjernet duplikatnoder

en: Removed now unreferrenced nodes
nb: Fjernet noder uten referenter

en: Added node on all intersections
nb: Noder er lagt til i alle skjæringspunkt

en: Keep older versions
nb: Behold eldre versjoner

en: Assemble new polygons
nb: Sett sammen nye polygoner

en: Delete relations
nb: Slett relasjoner

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
nb: Slett linjer som ikke er del av en indre multipolygon.

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
nb: Noen av linjene er deler av relasjoner som er blitt endret.<br>Vennligst verifiser at ingen feil er blitt introdusert.

en: Fix tag conflicts
nb: Reparer konflikter i egenskaper

en: Split ways into fragments
nb: Del linjer inn i mindre fragmenter

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
nb: Beklager. Kan ikke behandle multipolygon-relasjoner med flere ytre linjer.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
nb: Kan ikke sammenføye indre og ytre linjer av et multipolygon

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
nb: Beklager. Kan ikke behandle en ytre ("outer") linje som er del av flere multipolygon-relasjoner.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
nb: Beklager. Kan ikke behandle en linje som har både indre ("inner") og ytre ("outer") roller i multipolygon-relasjoner.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
nb: Beklager. Kan ikke behandler en linje som har indre ("inner") rolle i flere multipolygon-relasjoner.

en: Removed Element from Relations
nb: Fjernet element fra relasjoner

en: Remove tags from inner ways
nb: Fjern egenskaper fra indre linjer

en: Joined overlapping areas
nb: Slo sammen overlappende områder

en: Join Node to Way
nb: Inkluder node i linje

en: Include a node into the nearest way segments
nb: Inkluder en node inn i nærmeste linjesegment

en: Move Node onto Way
nb: Flytt node inn på linje

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
nb: Flytt noden til det nærmeste linjesegmentet og inkluder den

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
nb: Flere mållinjer, ingen felles punkt funnet. Ingenting ble endret.

en: No Shortcut
nb: Ingen hurtigtast

en: Jump to Position
nb: Gå til posisjon

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
nb: Åpner dialog som lar deg gå til bestemt posisjon

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
nb: Angi lengde-/breddegrad for posisjonen du vil gå til.

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
nb: Du kan også lime inn URL fra www.openstreetmap.org

en: Enter a place name to search for
nb: Angi et stedsnavn å søke etter

en: Latitude
nb: Breddegrad

en: Longitude
nb: Lengdegrad

en: Zoom (in metres)
nb: Zoom (i meter)

en: Jump there
nb: Gå dit

en: Jumping to: {0}
nb: Hopper til: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
nb: Klarte ikke tolke bredde-/lengdegrad eller zoom. Sjekk inndata.

en: Unable to parse Lon/Lat
nb: Klarte ikke tolke bredde-/lengdegrad

en: Rectified Image...
nb: Ortorektifisert bilde …

en: Download Rectified Images From Various Services
nb: Last ned ortorektifiserte bilder fra diverse tjenester

en: Imagery: {0}
nb: Bilde: {0}

en: Custom WMS Link
nb: Selvvalgt WMS-adresse

en: Supported Rectifier Services:
nb: Støttede rektifiseringstjenester:

en: Visit Homepage
nb: Gå til hjemmeside

en: WMS URL or Image ID:
nb: WMS-URL eller bilde-ID:

en: Add Rectified Image
nb: Legg til rektifisert bilde

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
nb: Kunne ikke koble lenke eller ID til den valgte tjenesten. Vennligst prøv igjen.

en: No valid WMS URL or id
nb: Ingen gyldig WMS-URL eller ID

en: Merge layer
nb: Flett lag

en: Merge the current layer into another layer
nb: Flett det gjeldende laget inn i et annet lag

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
nb: Kutt overlappende deler av spor i forhold til tidspunkt

en: Merging layers with different upload policies
nb: Fletter lag med forskjellige retningslinjer for opplasting

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
nb: Du er i ferd med å slå sammen data mellom lag "{0}" og "{1}".<br /><br />Disse lagene har forskjellige retningslinjer for opplasting og burde ikke flettes slik de er.<br />Sammenslåing vil føre til håndhevelse av den strengeste retningslinjen (opplasting frarådes) til ''{1}''.<br /><br /><b>Dette er ikke den anbefalte måten å slå sammen slik data på</b>.<br />Du burde heller sjekke og slå sammen hvert objekt, et etter et, ved å bruke ''<i>Flett utvalgte</i>''.<br /><br />Vil du virkelig fortsette?

en: Ignore this hint and merge anyway
nb: Ignorér hintet og flett sammen likevel

en: Merge Nodes
nb: Slå sammen noder

en: Merge nodes into the oldest one.
nb: Slå sammen noder til den eldste noden.

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
nb: Vennligst velg minst to noder som vil slås sammen eller en node som er nær en annen node.

en: Abort Merging
nb: Avbryt sammenslåing

en: Click to abort merging nodes
nb: Velg for å avbryte sammenslåing av noder

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
nb: Kan ikke slå sammen noder: må i så fall slette linje {0} som fortsatt er i bruk av {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
nb[0]: Slå sammen {0} node
nb[1]: Slå sammen {0} noder

en: Merge selection
nb: Flett utvalgte

en: Merge the currently selected objects into another layer
nb: Flett valgte objekter sammen med et annet lag

en: Merging too many objects with different upload policies
nb: Fletter sammen for mange objekter med forskjellige opplastningsvilkår

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
nb: Du er i ferd med å slå sammen flere enn ett objekt mellom lag "{0}" og "{1}".<br /><br /><b>Dette er ikke den anbefalte måten å slå sammen slik data på</b>.<br />Du burde heller sjekke og slå sammen hvert objekt, <b>et etter et</b>.<br /><br />Vil du virkelig fortsette?

en: Mirror
nb: Speilvend

en: Mirror selected nodes and ways.
nb: Speilvend valgte noder og linjer.

en: Please select at least one node or way.
nb: Velg minst én node eller linje.

en: up
nb: opp

en: left
nb: venstre

en: right
nb: høyre

en: down
nb: ned

en: Move objects {0}
nb: Flytt objektene {0}

en: Move {0}
nb: Flytt {0}

en: Moves Objects {0}
nb: Flytter objekter {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
nb: Kan ikke flytte objekter utenfor kartet.

en: Move Node...
nb: Flytt node …

en: Edit latitude and longitude of a node.
nb: Endre koordinatene til en node.

en: New Layer
nb: Nytt lag

en: Create a new map layer.
nb: Opprett et nytt kartlag.

en: Open {0}
nb: Åpne {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
nb[0]: Du holder på å starte {0} nettleservindu.<br>Det kan fylle skjermen din med nettleservinduer<br>og kan ta litt tid på å bli ferdig.
nb[1]: Du holder på å starte {0} nettleservinduer.<br>Det kan fylle skjermen din med nettleservinduer<br>og kan ta litt tid på å bli ferdig.

en: Continue
nb: Fortsett

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
nb[0]: Klikk for å fortsette og å åpne {0} nettleser.
nb[1]: Klikk for å fortsette og å åpne {0} nettlesere.

en: Click to abort launching external browsers
nb: Klikk for å avbryte åpningen av eksterne nettlesere

en: URL Files
nb: URL-filer

en: Open...
nb: Åpne …

en: Open a file.
nb: Åpne en fil.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
nb: Fant ikke fila «{0}»

en: Opening files
nb: Åpner filer

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
nb[0]: Kan ikke åpne {0} fil med filimportereren "{1}".
nb[1]: Kan ikke åpne {0} filer med filimportereren "{1}".

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
nb[0]: Klarer ikke å åpne {0} fil ettersom den ikke eksisterer eller fordi ingen passende importmetode er tilgjengelig.
nb[1]: Klarer ikke å åpne {0} filer ettersom de ikke eksisterer eller fordi ingen passende importmetode er tilgjengelig.

en: no importer
nb: ingen importør

en: does not exist
nb: finnes ikke

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
nb: <html>Kan ikke åpne mappa «{0}».<br>Vennligst velg en fil.</html>

en: Open file
nb: Åpne fil

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
nb[0]: Åpner {0} fil …
nb[1]: Åpner {0} filer …

en: Opening file ''{0}'' ...
nb: Åpner fil «{0}» …

en: Which tasks to perform?
nb: Hvilke oppgaver skal utføres?

en: Ok
nb: OK

en: Open Location...
nb: Åpne sted …

en: Open an URL.
nb: Åpne en URL.

en: Enter URL to download:
nb: Oppgi URL for nedlasting:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
nb: Oppgi adressen til innholdet som skal lastes ned

en: Download as new layer
nb: Last ned som nytt lag

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
nb: Velg hvis innholdet skal lastes ned i et eget lag

en: Zoom to downloaded data
nb: Zoom til nedlastet data

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
nb: Velg for å zoome til nedlastet data.

en: Download Location
nb: Last ned sted

en: Download URL
nb: Last ned URL

en: Start downloading data
nb: Start nedlasting av data

en: Close dialog and cancel downloading
nb: Steng dialog og avbryt nedlasting

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
nb: Kan ikke åpne URL ''{0}''<br>Den følgende nedlastingsoperasjonen akseptere følgende URL-mønstre:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
nb: <h3>Når en eller flere linjer er valgt, blir formen justert slik at alle vinkler er 90 eller 180 grader.</h3>Du kan legge til to noder til utvalget. Da blir retningen fiksert i forhold til de valgte nodene. (Etterpå kan du angre flyttingen av bestemte noder:<br>Velg dem og trykk hurtigtasten for Vinkelkorriger form / Angre. Standard kombinasjon er Shift-Q.)

en: Orthogonalize Shape
nb: Vinkle figur

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
nb: Flytt noder slik at alle vinkler er 90 eller 180 grader

en: Orthogonalize Shape / Undo
nb: Vinkelkorriger form / Angre

en: Undo orthogonalization for certain nodes
nb: Angre vinkelkorreksjon av visse noder

en: Orthogonalize / Undo
nb: Vinkelkorriger / Angre

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
nb: Ortogonaliser utvalg / Angre<br>Vennligst velg punkter som ble flyttet av den forrige Ortogonaliser utvalg-handlingen!

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
nb: <html>Du benytter projeksjonen EPSG:4326 som kan medføre <br>uønskede resultater ved rektangulære justeringer.<br>Bytt projeksjon for å fjerne dette varselet.<br>Vil du fortsette?</html>

en: Usage
nb: Bruk

en: Selection must consist only of ways and nodes.
nb: Utvalget må bestå av kun linjer og noder.

en: Orthogonalize
nb: Vinkle (90)

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
nb: <html>Vennligst pass på at alle valgte linjer går i omtrent samme retning<br>eller ortogonaliser dem én og én.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
nb: Vennligst velg linjer med vinkler på omtrent 90 eller 180 grader.

en: Paste
nb: Lim inn

en: Paste contents of clipboard.
nb: Lim inn utklippstavlens innhold.

en: Paste at source position
nb: Lim inn på kildeposisjon

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
nb: Lim inn utklippstavlens innhold der det var kopiert fra.

en: Paste Tags
nb: Lim inn egenskaper

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
nb: Bruk egenskaper i utklippstavlen på alle valgte elementer.

en: Preferences...
nb: Innstillinger …

en: Open a preferences dialog for global settings.
nb: Åpne dialogvinduet for globale innstillinger.

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Purge...
nb: Glem …

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
nb: Glem objektene, men ikke slett dem fra tjeneren ved opplasting.

en: Purge
nb: Glem

en: Confirm Purging
nb: Bekreft glemming

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
nb: Denne operasjonen gjør at JOSM glemmer de valgte objektene.<br>De fjernes fra laget, men blir <i>ikke</i> slettet fra serveren ved opplasting.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
nb: Følgende avhengige objekter vil bli<br>glemt i tillegg til de valgte objektene:

en: Add to selection
nb: Legg til i utvalg

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
nb: Noen av objektene er endret.<br>Endringene vil forkastes ved å fortsette.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
nb: Tilbakestill Angre/Gjør om-bufferen

en: Redo
nb: Gjør om

en: Redo the last undone action.
nb: Gjør om siste angrede handling.

en: Redo ...
nb: Gjør om …

en: Redo {0}
nb: Gjør om {0}

en: Rename layer
nb: Endre navn på lag

en: Also rename the file
nb: Gi nytt navn på fil også

en: Could not rename file ''{0}''
nb: Klarte ikke endre filnavnet «{0}»

en: Reorder imagery layers
nb: Omorganiser bildelag

en: Reorders non-overlay imagery layers.
nb: Omorganiserer ikke-overlegg bildelag.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
nb: Rapportér en feilmelding til JOSMs feilsporer

en: Restart
nb: Start JOSM på nytt

en: Restart the application.
nb: Start JOSM på nytt.

en: Click to restart later.
nb: Velg for å starte på nytt senere.

en: Restore selected tags
nb: Gjenopprett valgte egenskaper

en: Reverse way
nb: Reverser linje

en: Reverse the direction of all selected ways.
nb: Snu retning på alle valgte linjer.

en: Please select at least one way.
nb: Velg minst én linje.

en: Save
nb: Lagre

en: Save the current data.
nb: Lagre gjeldende data.

en: Save As...
nb: Lagre som …

en: No Exporter found! Nothing saved.
nb: Fant ingen eksportmodul. Ingenting ble lagret.

en: File exists. Overwrite?
nb: Filen finnes. Vil du overskrive filen?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
nb: <html>En feil oppsto ved lagring.<br>Feilen er:<br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
nb: Lagre aktive data i ny fil.

en: Search Notes...
nb: Søk notater …

en: Download notes from the note search API
nb: Last ned notater fra API-en for notatsøking

en: Search the OSM API for notes containing words:
nb: Søk gjennom OSMs API for notater som inneholder ordene:

en: Search for notes
nb: Søk etter notater

en: You must enter a search term
nb: Du må skrive inn søketekst

en: Select All
nb: Velg alt

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
nb: Velg alle data i lag som ikke er slettet. OBS uferdige data blir også valgt.

en: Non-branching way sequences
nb: Forgreningsfrie linjesekvenser

en: Select non-branching sequences of ways
nb: Velg forgreningsfrie linjesekvenser

en: Load Session
nb: Åpne økt

en: Load a session from file.
nb: Åpne en økt fra fil.

en: Open session
nb: Åpne økt

en: Loading session ''{0}''
nb: Åpner økta «{0}»

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
nb: Klarer ikke legge til lag «{0}»: {1}

en: Data Error
nb: Datafeil

en: IO Error
nb: I/U-feil

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
nb: <html>Klarte ikke laste øktfila «{0}».<br>Feilmelding:<br>{1}</html>

en: Session file (archive) (*.joz)
nb: Øktfil (komprimert) (*.joz)

en: Session file (*.jos)
nb: Øktfil (*.jos)

en: Save Session
nb: Lagre økt

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
nb: <html>Klarte ikke lagre øktfila «{0}».<br>Feilmelding:<br>{1}</html>

en: Save As
nb: Lagre som

en: Layers
nb: Lag

en: Save all local files to disk
nb: Lagre alle lokale filer til disk

en: No exporter for this layer
nb: Ingen eksportør for dette laget

en: Save Session As...
nb: Lagre økt som …

en: Save the current session to a new file.
nb: Lagre gjeldende økt til en ny fil.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
nb: Vis statusrapport med informasjon for feilsøking

en: Show Status Report
nb: Vis statusrapport

en: Status Report
nb: Statusrapport

en: Copy to clipboard and close
nb: Kopier til utklippstavlen og lukk

en: Close
nb: Lukk

en: Simplify Way
nb: Forenkle linje

en: Delete unnecessary nodes from a way.
nb: Slett overflødige noder fra en linje.

en: Please select at least one way to simplify.
nb: Velg minst én linje å forenkle.

en: Yes
nb: Ja

en: Simplify all selected ways
nb: Forenkle alle valgte linjer

en: Cancel operation
nb: Avbryt operasjon

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
nb: Utvalget inneholder {0} linjer. Vil du virkelig forenkle disse?

en: Simplify ways?
nb: Forenkle linjer?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
nb: Dette reduserer unødvendige noder langs segmentet og er spesielt anbefalt hvis GPS-sporet ble lagret på tid (f.eks. ett punkt pr sekund) eller når nøyaktigheten var lav (reduserer sikksakk spor).

en: Maximum error (meters):
nb: Maksimum avvik (meter):

en: Do not ask again
nb: Ikke spør igjen

en: Simplify way
nb: Forenkle segment

en: Simplify
nb: Forenkle

en: Proceed without simplifying
nb: Fortsett uten å forenkle

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
nb[0]: Du er i ferd med å forenkle {0} linje med en total lengde på {1}.
nb[1]: Du er i ferd med å forenkle {0} linjer med en total lengde på {1}.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
nb[0]: Forenkle {0} linje
nb[1]: Forenkle {0} linjer

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
nb[0]: Forenkle linje (fjern {0} node)
nb[1]: Forenkle linje (fjern {0} noder)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
nb[0]: (omtrent {0} node å fjerne)
nb[1]: (omtrent {0} noder å fjerne)

en: Split Way
nb: Splitt linje

en: Split a way at the selected node.
nb: Splitt en linje i den valgte noden.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
nb: Kan ikke splitte fordi en annen splitteoperasjon allerede kjører

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
nb: Gjeldende utvalg kan ikke brukes til splitting – ingen node er valgt.

en: The selected nodes do not share the same way.
nb: Valgte noder er ikke del av samme linje.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
nb[0]: Valgt node er ikke del av en linje.
nb[1]: Valgte noder er ikke del av en linje.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
nb[0]: Mer enn én linje bruker den  valgte noden. Velg aktuell linje i tillegg.
nb[1]: Mer enn én linje bruker de valgte nodene. Velg aktuell linje i tillegg.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
nb: Hvilket linjesegment skal arve historikken til {0}?

en: Search preset...
nb: Søk i forhåndsdefinisjoner…

en: Show preset search dialog
nb: Vis søkevindu for forhåndsinnstillinger

en: Presets: {0}
nb: Forhåndsdefinisjoner: {0}

en: Discourage upload
nb: Fraråde opplasting

en: UnGlue Ways
nb: Fjern knytning til linjer

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
nb: Dupliser noder som er med i flere linjer.

en: This node is not glued to anything else.
nb: Denne noden har ingen knytninger.

en: None of these nodes are glued to anything else.
nb: Ingen av disse nodene har knytninger.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
nb: Ingen noder i denne linjen har andre knytninger.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
nb: Valgte element har ikke knytninger som kan løses.

en: Select either:
nb: Velg:

en: * One tagged node, or
nb: * En node med egenskaper, eller

en: * One node that is used by more than one way, or
nb: – En node som brukes av flere linjer, eller

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
nb: – En node som er brukt av flere linjer, og en av linjene, eller

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
nb: – En linje som har en eller flere noder, som er brukt av flere linjer, eller

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
nb: – En linje, og en eller flere av nodene som er brukt i flere linjer.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
nb: Merk: Når du velger en linje, vil denne få nye kopier av noder uten
    tilknytninger og nodene bli valgt. Ellers vil alle linjer få egne
    kopier og alle noder bli valgt.

en: Unglued Node
nb: Node uten tilknytting

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
nb[0]: Dupliser til {0} node
nb[1]: Dupliser til {0} noder

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
nb[0]: Dupliser {0} node til {1} noder
nb[1]: Dupliser {0} noder til {1} noder

en: Unglue confirmation
nb: Frakoblingsbekreftelse

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
nb: Du er i ferd med å frakoble noder som har andre referanser som ikke er lastet ned.<br>Dette kan forårsake problemer fordi andre objekter (som du ikke ser) kanskje bruker dem.<br>Vil du virkelig frakoble?

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
nb: Du holder på å koble fra hverandre uferdige objekter.<br>Dette vil skape problemer siden du ikke ser det faktiske objektet.<br>Vil du virkelig koble dem fra hverandre?

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
nb[0]: Frakobling kan ha påvirket {0} relasjon: {1}
nb[1]: Frakobling kan ha påvirket {0} relasjoner: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
nb[0]: Kontroller at relasjonen ikke er blitt ødelagt!
nb[1]: Kontroller at relasjonene ikke er blitt ødelagte!

en: Disconnect Node from Way
nb: Frakoble node fra linje

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
nb: Koble noder fra en linje de for øyeblikket tilhører

en: Select at least one node to be disconnected.
nb: Velg minst ett punkt som skal kobles fra.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
nb[0]: Valgt punkt kan ikke kobles ifra noe.
nb[1]: Valgte punkter kan ikke kobles ifra noe.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
nb[0]: Den påvirkede linjen vil forsvinne etter det valgte punktet kobles fra.
nb[1]: Den påvirkede linjen vil forsvinne etter de valgte punktene kobles fra.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
nb: Noen irrelevante noder er blitt fjernet fra utvalget

en: Undo
nb: Angre

en: Undo the last action.
nb: Angre siste handling.

en: Undo ...
nb: Angre …

en: Undo {0}
nb: Angre {0}

en: Unselect All
nb: Tøm utvalg

en: Unselect all objects.
nb: Fjern alle objekter fra utvalg.

en: Update data
nb: Oppdater data

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
nb: Oppdaterer objekter i det aktive laget fra tjeneren.

en: Update modified
nb: Oppdater endrede

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
nb: Oppdaterer endrede objekter fra tjeneren (nedlaster data på nytt)

en: No current dataset found
nb: Fant intet nåværende datasett

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
nb: Fant ikke noe objekt med ID {0} i dette datasettet

en: Update selection
nb: Oppdater utvalg

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
nb: Oppdaterer valgte objekter fra tjeneren (nedlaster data på nytt)

en: There are no selected objects to update.
nb: Det er ingen valgte objekter å oppdatere.

en: Selection empty
nb: Utvalget er tomt

en: Upload data...
nb: Last opp data …

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
nb: Last opp alle endringer i det aktive laget til OSM-tjeneren

en: Upload data
nb: Last opp data

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
nb: <html>Dataene som skal lastes opp inngår i uløste konflikter i laget «{0}».<br>Du må løse dem først.</html>

en: Upload discouraged
nb: Opplasting frarådet

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
nb: Du er i ferd med å laste opp data fra laget «{0}».<br /><br />Opplasting av data fra dette laget er <b>sterkt frarådet</b>. Hvis du fortsetter,<br />kan du bli pålagt å tilbakeføre dine endringer, eller tvinge andre bidragsytere til å rydde etter deg.<br /><br />Er du sikker på at du ønsker å fortsette?

en: Ignore this hint and upload anyway
nb: Ignorér dette hintet og last opp likevel

en: No changes to upload.
nb: Ingen endringer å laste opp.

en: Nothing to upload. Get some data first.
nb: Ingen endringer å laste opp. Finn frem data først.

en: Upload note changes to server
nb: Last opp notatendringer til tjener

en: Upload notes
nb: Last opp notater

en: Uploading notes to server
nb: Laster opp notater til tjener

en: Upload selection...
nb: Last opp utvalg …

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
nb: Last opp alle endringer i det nåværende utvalget til OSM-tjeneren.

en: Upload selection
nb: Last opp utvalg

en: Checking parents for deleted objects
nb: Sjekker foreldre for slettede objekter

en: Reading parents of ''{0}''
nb: Leser foreldrene til «{0}»

en: Checking for deleted parents in the local dataset
nb: Leter etter slettede foreldre i det lokale datasettet

en: Validation
nb: Validering

en: Performs the data validation
nb: Kjører datavalidering

en: Viewport Following
nb: Følg kartutsnitt

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
nb: Slår av/på automatisk flytting av kartvisningen til den sist plasserte noden

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
nb: Følging av kartutsnitt er slått på. Trykk {0} for å slå av.

en: Viewport following is disabled
nb: Følging av kartutsnitt er slått av

en: Wireframe View
nb: Vis kantlinjer

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
nb: Slå på/av visning av objekter med kantlinjer

en: Zoom In
nb: Zoom inn

en: Zoom In (Keypad)
nb: Zoom inn (keypad)

en: Zoom Out
nb: Zoom ut

en: Zoom Out (Keypad)
nb: Zoom ut (keypad)

en: Zoom to
nb: Zoom til

en: Zoom to the object the first selected member refers to
nb: Zoom til objektet som det første valgte medlemmet refererer til

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
nb: Zooming deaktivert fordi at laget til denne relasjonen ikke er aktivt

en: Zooming disabled because there is no selected member
nb: Zoom deaktivert fordi det ikke er noe valgt medlem

en: Zoom to the first selected node
nb: Zoom til den første valgte noden

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
nb: Zooming deaktivert fordi laget til denne linjen ikke er aktivt

en: Zooming disabled because there is no selected node
nb: Zooming deaktivert fordi det ikke er noe valgt node

[ctx: audio]
en: Back
nb: Tilbake

[ctx: audio]
en: Jump back.
nb: Hopp tilbake.

[ctx: audio]
en: Faster
nb: Raskere

[ctx: audio]
en: Faster Forward
nb: Rask avspilling

[ctx: audio]
en: Forward
nb: Spill av

[ctx: audio]
en: Jump forward
nb: Neste spor

[ctx: audio]
en: Next Marker
nb: Neste merke

[ctx: audio]
en: Play next marker.
nb: Spill fra neste merke.

[ctx: audio]
en: Play/Pause
nb: Spill/Pause

en: Play/pause audio.
nb: Spill/Pause audio.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
nb: Forrige merke

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
nb: Spill av forrige merke.

[ctx: audio]
en: Slower
nb: Saktere

[ctx: audio]
en: Slower Forward
nb: Spill av sakte

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
nb[0]: <html>Du er i ferd med å snu linjen «{0}»,<br/> der den semantiske betydningen av egenskapen «{1}» er definert av retningen.<br/>Vil du virkelig snu linjeretningen, og dermed endre den semantiske betydningen?</html>
nb[1]: <html>Du er i ferd med å snu linjen «{0}»,<br/> der den semantiske betydningen av disse egenskapene er definert av retningen:<br/>{1}Vil du virkelig snu linjeretningen, og dermed endre den semantiske betydningen?</html>

en: Reverse directional way.
nb: Snu retningen på segmentet.

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
nb: Ved å snu retningen på denne linjen, anbefales følgende endringer for å opprettholde kontinuitet i dataene.

en: Apply selected changes
nb: Bruk valgte endringer

en: Do not apply changes
nb: Ikke bruk endringer

en: Please select which changes you want to apply.
nb: Vennligst velg hvilke endringer du vil angi.

en: Tags of
nb: Egenskaper av

en: Roles in relations referring to
nb: Roller i relasjoner som viser til

en: Automatic tag correction
nb: Korriger egenskap automatisk

en: Downloading changeset content
nb: Laster ned endringssettets innhold

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
nb: ({0}/{1}) Laster ned endringssett {2} …

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
nb: ({0}/{1}) Laster ned innholdet til endringssett {2} …

en: Download changesets
nb: Laster ned endringssett

en: Querying and downloading changesets
nb: Spør og laster ned endringssett

en: Determine user id for current user...
nb: Finner ID-en til nåværende bruker …

en: Query and download changesets ...
nb: Spør og last ned endringssett …

en: Errors during download
nb: Feiler under nedlastning

en: Download GeoJSON
nb: Last ned GeoJSON

en: Download GPS
nb: Last ned GPS

en: Downloading GPS data
nb: Laster ned GPS-data

en: Downloaded GPX Data
nb: Laster ned GPX-data

en: No notes found in this area.
nb: Fant ingen notater i dette området.

en: Download OSM Notes
nb: Last ned OSM-notater

en: Downloading notes
nb: Laster ned merknader

en: Notes
nb: Notater

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
nb[0]: {0} notat har blitt nedlastet.
nb[1]: {0} notater har blitt nedlastet.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
nb: Siden nedlastningsgrensen var {0} er det mulig at det er flere notater tilgjengelig for nedlastning.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
nb: Forespør et mindre område for å forsikre deg om at alle notater blir nedlastet.

en: More notes to download
nb: Flere notater for nedlastning

en: Download OSM Notes within Bounds
nb: Last ned OSM-notater innen grenser

en: Download OSM Note by ID
nb: Last ned OSM-notat etter ID

en: Download OSM Change
nb: Last ned OSM-endring

en: No data found in this area.
nb: Fant ingen data i dette området.

en: Download OSM
nb: Last ned OSM

en: Downloading data
nb: Laster ned data

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
nb: Ignorerer unntak fordi nedlastningen har blitt avbrutt. Unntaket var: {0}

en: OSM Server URL:
nb: OSM tjener-URL:

en: Command
nb: Kommando

en: Request details: {0}
nb: Forespørselsdetaljer: {0}

en: Download OSM URL
nb: Last ned etter OSM-URL

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
nb[0]: Det var {0} konflikt i løpet av importen.
nb[1]: Det var {0} konflikter i løpet av importen.

en: Conflict during download | Conflicts during download
nb[0]: Konflikt under nedlastingen
nb[1]: Konflikter under nedlastingen

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
nb: ({0}/{1}) Laster foreldrene til node {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
nb: ({0}/{1}) Laster foreldrene til linje {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
nb: ({0}/{1}) Laster foreldrene til relasjon {2}

en: Download session
nb: Last ned sesjon

en: Download {0} of {1} ({2} left)
nb: Last ned {0} av {1} ({2} gjenstår)

en: Updating data
nb: Oppdaterer data

en: Check on the server
nb: Sjekk på tjeneren

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
nb: Velg for å sjekke om objekter i ditt lokale datasett har blitt fjernet på tjeneren

en: Ignore
nb: Ignorér

en: Click to abort and to resume editing
nb: Trykk for å avbryte og for å fortsette redigering

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
nb[0]: Det er {0} objekt i ditt lokale datasett som kan være slettet på tjeneren.<br>Om du senere prøver å slette eller oppdatere dette, vil tjeneren sannsynligvis rapportere en konflikt.
nb[1]: Det er {0} objekter i ditt lokale datasett som kan være slettet på tjeneren.<br>Om du senere prøver å slette eller oppdatere dette, vil tjeneren sannsynligvis rapportere en konflikt.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
nb[0]: Klikk <strong>{0}</strong> for å sjekke status på dette objektet på tjeneren.
nb[1]: Klikk <strong>{0}</strong> for å sjekke status på disse objektene på tjeneren.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
nb: Klikk <strong>{0}</strong> for å ignorere.</html>

en: Deleted or moved objects
nb: Fjernet eller flyttede objekter

en: The following errors occurred during mass download: {0}
nb: Følgende feil oppstod under stornedlastning: {0}

en: Error during download
nb: Feil under nedlastning

en: Add a new Note
nb: Legg til nytt notat

en: Add note mode
nb: Legg til notatmodus

en: Click the location where you wish to create a new note
nb: Velg stedet der du ønsker å opprette en ny node

en: Create a new note
nb: Lag en ny merknad

en: Create note
nb: Opprett notat

en: Enter a detailed comment to create a note
nb: Skriv inn en detaljert kommentar for å opprette et notat

en: You must enter a comment to create a new note
nb: Du må skrive en kommentar for å opprette et nytt notat

en: Delete Mode
nb: Slettemodus

en: Delete nodes or ways.
nb: Slett noder eller linjer.

en: Mode: {0}
nb: Modus: {0}

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
nb: Er du sikker på at du vil slette elementer med sammenkoblede linjer som er skjulte av filtre?

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
nb: Klikk for å slette. Shift: slett linjesegment. Alt: Ikke slett ubrukte noder når linjer slettes. Ctrl: slett objekt med referanse.

en: Delete elements
nb: Slett elementer

en: Delete them
nb: Slett dem

en: Undo delete
nb: Angre sletting

en: draw angle snap
nb: tegn vinkelfesting

en: draw angle snap highlight
nb: tegn utheving av vinkelfesting

en: helper line
nb: hjelpelinje

en: Draw
nb: Tegn

en: Draw nodes
nb: Tegn noder

en: Draw Angle snapping
nb: Tegn vinkelfesting

en: Backspace in Add mode
nb: Rettetast i legg til-modus

en: Add node
nb: Legg til node

en: Add node into way
nb: Legg til node i linje

en: Connect existing way to node
nb: Knytt eksisterende linje til node

en: Add a new node to an existing way
nb: Legg til en node i eksisterende linje

en: Add node into way and connect
nb: Legg til node i linje og lag tilknytning

en: Create new node.
nb: Opprett ny node.

en: Select node under cursor.
nb: Veg node under pekeren.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
nb[0]: Sett inn ny node i linje.
nb[1]: Sett inn ny node i {0} linjer.

en: Start new way from last node.
nb: Start ny linje fra siste node.

en: Continue way from last node.
nb: Fortsett samme linje fra siste node.

en: Angle snapping active.
nb: Vinkelfesting aktiv.

en: Finish drawing.
nb: Avslutt tegning.

en: Angle snapping
nb: Vinkelfesting

en: Switch angle snapping mode while drawing
nb: Bytt vinkelfestingmodus under tegning

en: Toggle snapping by {0}
nb: Veksle mellom festing etter {0}

en: Show helper geometry
nb: Vis hjelpegeometri

en: Snap to node projections
nb: Hopp til nodeprojeksjoner

en: Disable
nb: Slå av

en: 0,45,90,...
nb: 0,45,90,…

en: 0,30,45,60,90,...
nb: 0,30,45,60,90,…

en: FIX
nb: FIKS

en: Dual alignment
nb: Samtidig justering

en: Switch dual alignment mode while extruding
nb: Bytt modus for dobbel tilpasning når figur trekkes ut

en: Extrude
nb: Trekk ut

en: Create areas
nb: Opprett områder

en: Extrude Dual alignment
nb: Trekk ut med dobbel tilpasning

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
nb: Dra et segment for å lage en firkant. Ctrl-dra for å flytte et segment langs normalen, Alt-dra for å lage en ny firkant, dobbelklikk for å legge til en ny node.

en: Dual alignment active.
nb: Samtidig justering slått på.

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
nb: Segmentet kollapset pga reversering av retning.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
nb: Flytt et punkt langs normalen, og slipp så museknappen.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
nb: Flytt punktet langs ett av segmentene, og slipp så museknappen.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
nb: Trekk ut et fritt valgt rektangel og slipp museknappen.

en: Extrude: main line
nb: Trekk ut: hovedlinje

en: Extrude: helper line
nb: Trekk ut: hjelpelinje

en: Extrude Way
nb: Trekk ut linje

en: Improve Way Accuracy
nb: Forbedre linjenøyaktighet

en: Improve Way Accuracy mode
nb: Modus for forbedring av linjenøyaktighet

en: improve way accuracy helper line
nb: hjelpelinje til forbedring av linjenøyaktighet

en: Click on the way to start improving its shape.
nb: Trykk på linjen for å forbedre dens utforming.

en: Select a way that you want to make more accurate.
nb: Velg en linje som du ønsker å gjøre mer nøyaktig.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
nb: Trykk for å legge til en ny node. Slipp Ctrl for å flytte eksisterende noder eller hold Alt for å slette.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
nb: Trykk for å slette den merkede noden. Slipp Alt for å flytte eksisterende noder eller hold Ctrl for å opprette nye noder.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
nb: Trykk for å flytte den merkede noden. Hold Ctrl for å opprette nye noder, eller Alt for å fjerne.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
nb[0]: Legg en node til linjen
nb[1]: Legg en node til {0} linjer

en: Cannot delete node that has tags
nb: Kan ikke slette node som har egenskaper

en: make parallel helper line
nb: hjelpelinje for opprettelse av parallell linje

en: Parallel
nb: Parallell

en: Make parallel copies of ways
nb: Opprett parallelle kopier av linjer

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
nb: Velg linjer som i velgemodus. Dra valgte linjer eller en enkel linje for å lage en parallell kopi (Alt-tasten slår av/på bevaring av egenskaper)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
nb: Hold Ctrl for å veksle mellom festing

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
nb: ParallelWayAction
    Linjene må være sammenhengende, og uten forgreininger

en: Drag play head
nb: Dra avspillingspunkt

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
nb: Dra og slipp avspillingsmarkør der du vil avspilling skal starte; Shift+slipp synkroniserer audio i dette punktet.

en: Select mode
nb: Velgemodus

en: Select, move, scale and rotate objects
nb: Velg, flytt, skaler og roter objekter

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
nb: Er du sikker på at du vil flytte elementer som er koblet til linjer skjult av filtere?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
nb[0]: Du flyttet mer enn {0} element. Å flytte en stor mengde elementer på en gang er ofte en feil.
    Vil du virkelig flytte de?
nb[1]: Du flyttet mer enn {0} elementer. Å flytte en stor mengde elementer på en gang er ofte en feil.
    Vil du virkelig flytte de?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
nb[0]: Du flyttet {0} element en avstand på {1}. Flytting av elementer over store avstander er ofte en feil.
    Vil du virkelig flytte det?
nb[1]: Du flyttet {0} elementer en avstand på {1}. Flytting av elementer over store avstander er ofte en feil.
    Vil du virkelig flytte dem?

en: Move elements
nb: Flytt elementer

en: Move them
nb: Flytt dem

en: Undo move
nb: Angre flytting

en: Release the mouse button to stop moving.
nb: Slipp museknappen for å slutte å flytte.

en: Release the mouse button to stop rotating.
nb: Slipp museknappen for å avslutte rotasjon.

en: Release the mouse button to stop scaling.
nb: Slipp museknappen for å slutte å endre størrelse.

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
nb[0]: Legg til og flytt en kunstig node til en linje
nb[1]: Legg til og flytt en kunstig node til {0} linjer

en: Lasso Mode
nb: Lassomodus

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
nb: Lasso-utvalgsmodus: velg objekter inne i en håndtegnet region

en: User:
nb: Bruker:

en: Zoom mode
nb: Zoom-modus

en: Zoom and move map
nb: Skaler og flytt kart

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
nb: Skaler med Ctrl + . og Ctrl + , eller venstre museknapp; flytt med Ctrl + piltaster; flytt utsnitt med høyre museknapp

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
nb: Legg til alle objekter valgte i det nåværende datasettet etter det siste medlemmet

en: Add selection to relation
nb: Legg til valgte i relasjon

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
nb: {0}Legg til valgte ting til relasjon{1}: Verifiser hver eneste relasjon for å hindre skade!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
nb[0]: Legg til valgte i {0} relasjon
nb[1]: Legg til valgte i {0} relasjoner

en: Delete the selected relation
nb: Slett valgt relasjon

en: Download all members of the selected relations
nb: Last ned alle medlemmene av de valgte relasjonene

en: Download members
nb: Last ned medlemmer

en: Download relation with members
nb: Last ned relasjon med medlemmer

en: Download with members
nb: Last ned med medlemmer

en: Download incomplete members of selected relations
nb: Last ned alle ufullstendige medlemmer av de valgte relasjonene

en: Download incomplete members
nb: Last ned ufullstendige medlemmer

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
nb: Lag en kopi av denne relasjonen og åpne den i et annet redigeringsvindu

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
nb: Du er i ferd med å duplisere {0} relasjon: {1}<br/>Denne handlingen er sjelden nødvendig. Vil du virkelig duplisere?

en: Duplicate relation?
nb: Duplisere relasjon?

en: Edit
nb: Endre

en: Call relation editor for selected relation
nb: Åpne relasjon-redigeringverktøy for valgt relasjon

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
nb[0]: Du skal til å åpne <b>{0}</b> forskjellig redigeringverktøy for relasjoner samtidig. <br/>Vil du fortsette?
nb[1]: Du skal til å åpne <b>{0}</b> forskjellige redigeringverktøy for relasjoner samtidig. <br/>Vil du fortsette?

en: Confirmation
nb: Bekreftelse

en: Export GPX file starting from first member
nb: Eksporter GPX-filen med starten som første medlem

en: Export GPX file starting from last member
nb: Eksporter GPX-filen med starten som siste medlem

en: Convert to GPX layer starting from first member
nb: Konverter til GPX-lag fra første medlem

en: Convert to GPX layer starting from last member
nb: Konverter til GPX-lag fra siste medlem

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
nb: Flat ut denne relasjonen til ett enkelt gpx-spor, fra det første medlemmet og videre til det siste.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
nb: Flat ut denne relasjonen til ett enkelt gpx-spor, fra det siste medlemmet og videre til det første.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
nb: basert på relasjonsdata fra OSM-rute, tidsstemplene er syntetiske

en: Selected Relations
nb: Valgte relasjoner

en: {0} (GPX export)
nb: {0} (GPX-eksport)

en: List of recent relations
nb: Liste over nylige relasjoner

en: Open recent relation
nb: Åpne nylig relasjon

en: Relation Editor: {0}
nb: Redigeringverktøy for relasjoner: {0}

en: Select in relation list
nb: Velg i relasjonslisten

en: Select relation in relation list.
nb: Velg relasjon i relasjonslisten.

en: Add the members of all selected relations to current selection
nb: Legg til alle medlemmer av valgte relasjoner til gjeldende valg.

en: Select the members of all selected relations
nb: Velg medlemmene av alle valgte relasjoner

en: Select members (add)
nb: Velg medlemmer (legg til)

en: Select members
nb: Velg medlemmer

en: Add the selected relations to the current selection
nb: Legg til valgte relasjoner til gjeldende valg

en: Set the current selection to the list of selected relations
nb: Sett gjeldende valg til listen av valgte relasjoner

en: Select relation (add)
nb: Velg relasjon (legg til)

en: Select relation
nb: Velg relasjon

en: Search...
nb: Søk …

en: Search for objects
nb: Søk etter objekter

en: No match found for ''{0}''
nb: Fant ingen treff for «{0}»

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
nb: Ingenting lagt til utvalg ved søk etter «{0}»

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
nb: Ingenting fjernet fra utvalg ved søk etter «{0}»

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
nb: Intet funnet i valgte segmenter ved å søke på ''{0}''

en: Found {0} matches
nb: Fant {0} treff

en: Searching
nb: Søker

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
nb[0]: Søker i {0} objekt
nb[1]: Søker i {0} objekter

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
nb: Forkorter automatisk verdien av egenskapen «{0}» fra slettet objekt {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
nb: Lengden av verdien for egenskapen «{0}» på objektet {1} er større enn største tillatte lengde, {2}. Verdiens lengde er {3}.

en: Precondition violation
nb: Forhåndsbetingelse brutt

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
nb: {0} noder i linje {1} er større enn største antall tillatte noder, {2}

en: API Capabilities Violation
nb: API-krav ikke møtt

en: Removed obsolete tags
nb: Fjernet overflødige egenskaper

en: Fix deprecated tags
nb: Reparer utgåtte egenskaper

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
nb: <html>{0} relasjoner lager en sirkel fordi de refererer til hverandre.<br>JOSM kan ikke laste dem opp. Vennligst rediger relasjonene og fjern sirklende referanser.</html>

en: Relation ...
nb: Relasjon …

en: ... refers to relation
nb: … refererer til relasjon

en: Cycling dependencies
nb: Sirklende referanser

en: Uploading modified notes
nb: Laster opp endrede notater

en: Note {0} failed: {1}
nb: Notat {0} feilet: {1}

en: Notes failed to upload
nb: Opplasting av notater mislyktes

en: Errors
nb: Feilmeldinger

en: Usually this should be fixed.
nb: Dette bør vanligvis rettes.

en: Warnings
nb: Advarsler

en: Fix these when possible.
nb: Korriger disse når det er mulig.

en: Other
nb: Annet

en: Suspicious data found. Upload anyway?
nb: Fant mistenkelige data. Laste opp uansett?

en: Continue upload
nb: Fortsett opplasting

en: Add node {0}
nb: Legg til node {0}

en: Add way {0}
nb: Legg til linje {0}

en: Add relation {0}
nb: Legg til relasjon {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
nb[0]: La til {0} objekt
nb[1]: La til {0} objekter

en: New way {0} has 0 nodes
nb: Ny linje {0} har 0 noder

en: Change node {0}
nb: Endre node {0}

en: Change way {0}
nb: Endre linje {0}

en: Change relation {0}
nb: Endre relasjon {0}

en: Change members of {0}
nb: Endre medlemmer i {0}

en: Change nodes of {0}
nb: Endre noder i {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
nb: Fjern «{0}» for node «{1}»

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
nb: Fjern «{0}» for linje «{1}»

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
nb: Fjern «{0}» for relasjon «{1}»

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
nb: Sett {0}={1} for node «{2}»

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
nb: Sett {0}={1} for linje «{2}»

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
nb: Sett {0}={1} for relasjon «{2}»

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
nb[0]: Fjern «{0}» for {1} objekt
nb[1]: Fjern «{0}» for {1} objekter

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
nb[0]: Sett {0}={1} for {2} objekt
nb[1]: Sett {0}={1} for {2} objekter

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
nb[0]: Slettet {0} egenskaper til {1} objekt
nb[1]: Slettet {0} egenskaper til {1} objekter

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
nb[0]: Angi {0} egenskaper for {1} objekt
nb[1]: Angi {0} egenskaper for {1} objekter

en: Replace "{0}" by "{1}" for
nb: Erstatt «{0}» med «{1}» for

en: object | objects
nb[0]: objekt
nb[1]: objekter

en: Change relation member role for {0} {1}
nb: Endre rolle for relasjonsmedlem {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
nb: Slettet «{0}»

en: At least one object to delete required, got empty collection
nb: Trenger minst ett objekt som skal slettes – fikk tom samling

en: Delete node {0}
nb: Slett node {0}

en: Delete way {0}
nb: Slett linje {0}

en: Delete relation {0}
nb: Slett relasjon {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
nb[0]: Slett {0} objekt
nb[1]: Slett {0} objekter

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
nb[0]: Slett {0} node
nb[1]: Slett {0} noder

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
nb[0]: Slett {0} linje
nb[1]: Slett {0} linjer

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
nb[0]: Slett {0} relasjon
nb[1]: Slett {0} relasjoner

en: Move {0} node | Move {0} nodes
nb[0]: Flytt {0} node
nb[1]: Flytt {0} noder

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
nb[0]: Rensa {0} objekt
nb[1]: Rensa {0} objekter

en: Removed nodes from {0}
nb: Fjernet noder fra {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
nb[0]: Rotér {0} node
nb[1]: Rotér {0} noder

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
nb[0]: Skaler {0} node
nb[1]: Skaler {0} noder

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
nb[0]: Valgte {0} element
nb[1]: Valgte {0} elementer

en: Sequence: {0}
nb: Sekvens: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
nb: Velg to eller flere noder for å splitte sirkelformet linje.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
nb: Linje kan ikke splittes i valgte noder. (Tips: velg noder mot midten av linjen.)

en: Yes, download the missing members
nb: Ja, last ned manglende medlemmer

en: No, abort the split operation
nb: Nei, avbryt splitting

en: No, perform the split without downloading
nb: Nei, utfør splitting uten å laste ned

en: This way is part of a relation. | This way is part of {0} relations.
nb[0]: Denne linjen er en del av en relasjon.
nb[1]: Denne linjen er en del av {0} relasjoner.

en: this relation
nb: denne relasjonen

en: these relations
nb: disse relasjonene

en: one relation | {0} relations
nb[0]: en relasjon
nb[1]: {0} relasjoner

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
nb: Klarte ikke å bestemme den riktige rekkefølgen til nye deler for {0}. Last ned manglende relasjonsmedlemmer for å fikse dette.

en: Download missing relation members?
nb: Laste ned manglende relasjonsmedlemmer?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
nb: Manglende relasjonsmedlemmer vil lastes ned. Skal dette gjøres automatisk fra nå av?

en: Downloading missing relation members
nb: Laster ned manglende relasjonsmedlemmer

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
nb: Et rollebasert relasjonsmedlemskap ble kopiert til alle nye segmenter.<br>Du burde verifisere dette og korrigere om nødvendig.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
nb: Et relasjonsmedlemskap ble kopiert til alle nye segmenter.<br>Du burde verifisere dette og korrigere om nødvendig.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
nb[0]: Del linje {0} inn i {1} del
nb[1]: Del linje {0} inn i {1} deler

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
nb[0]: Transformer {0} node
nb[1]: Transformer {0} noder

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
nb: <html>Laget «{0}» har allerede en konflikt for objektet<br>«{1}».<br>Denne konflikten kan ikke legges til.</html>

en: Double conflict
nb: Dobbel konflikt

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
nb: Laget «{0}» finnes ikke lenger. Kan ikke fjerne konflikt for objekt «{1}».

en: Add conflict for ''{0}''
nb: Legg til konflikt for «{0}»

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
nb: Kan ikke gjøre om kommandoen «{0}» fordi laget «{1}» ikke lenger er tilgjengelig

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
nb: Løs koordinatkonflikter i {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
nb: kan ikke løse uavgjort konflikt

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
nb: Løs slettekonflikt i {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
nb: Angi endret-flagget for node {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
nb: Angi endret-flagget for linje {0}

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
nb: Angi endret-flagget for relasjon {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
nb: Løs medlemskonflikter i relasjon {0}

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
nb[0]: Løs {0} egenskapskonflikt i node {1}
nb[1]: Løs {0} egenskapskonflikter i node {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
nb[0]: Løs {0} egenskapskonflikt i segment {1}
nb[1]: Løs {0} egenskapskonflikter i segment {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
nb[0]: Løs {0} egenskapskonflikt i relasjon {1}
nb[1]: Løs {0} egenskapskonflikter i relasjon {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
nb: Løs versjonskonflikt for node {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
nb: Løs versjonskonflikt for node {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
nb: Løs versjonskonflikt for relasjon {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
nb: Løs konflikt i nodelisten til linje {0}

en: Main dataset does not include node {0}
nb: Hoveddatasettet inneholder ikke node {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
nb: Ugyldig breddegrad-verdi «{0}»

en: Illegal longitude value ''{0}''
nb: Ugyldig lengdegrad-verdi «{0}»

en: Unable to set file non-readable {0}
nb: Klarte ikke fjerne leserettighet fra fila {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
nb: Klarte ikke fjerne skriverettighet fra fila {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
nb: Klarte ikke fjerne kjørerettighet fra fila {0}

en: Unable to set file readable {0}
nb: Klarte ikke legge til leserettighet til fila {0}

en: Unable to set file writable {0}
nb: Klarte ikke legge til skriverettighet til fila {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
nb: Klarte ikke å initialisere innstillinger. Innstillingsmappa «{0}» er ikke ei mappe.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
nb: <html>Klarte ikke å initialisere innstillinger.<br>Innstillingsmappa «{0}» er ikke ei mappe.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
nb: Klarte ikke å initialisere innstillinger. Klarte ikke å opprette manglende innstillingsmappe: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
nb: <html>Klarte ikke å initialisere innstillinger.<br>Klarte ikke å opprette manglende innstillingsmappe: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
nb: Manglende innstillingsfil «{0}». Lager en standard innstillingsfil.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
nb: Erstatter nåværende innstillingsfil «{0}» med standard innstillingsfil.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
nb: <html>Klarte ikke initialisere innstillingene.<br>Klarte ikke tilbakestille innstillingsfila til standardverdi: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
nb: Klarte ikke laste forvalgt hurtiglagerfil: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
nb: Klarte ikke slette defekt forvalgt hurtiglagerfil: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
nb: <html>Innstillingsfila hadde feil.<br>Sikkerhetskopierer den gamle til<br>{0}<br> og prøver å lese siste gyldige innstillingsfil<br>{1}<br>.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
nb: Klarte ikke initialisere innstillinger. Klarte ikke tilbakestille innstillingsfila til standardverdi: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
nb: <html>Innstillingsfila inneholdt feil.<br>Lager en ny standard innstillingsfil.</html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
nb: Klarte ikke videreføre innstillinger til «{0}»

en: Updated preference setting {0} to {1}
nb: Oppdaterte innstillingsvalg {0} til {1}

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
nb: Fjernet innstillingsvalg {0}, siden det ikke lenger er i bruk

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
nb: Fjernet standard innstilling {0}, siden det ikke lenger er i bruk

en: Saved updated default preferences.
nb: Lagret oppdaterte standardinnstillinger

en: Failed to save default preferences.
nb: Klarte ikke lagre standardinnstillinger.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
nb: <html>Innstillingsfila spør om å legge innstillinger til <b>{0}</b>,<br/> men dens standardverdi er ukjent.<br/> Vennligst slå på samsvarende funksjon manuelt og prøv å importere på nytt.

en: Metric
nb: Metrisk

en: Chinese
nb: Kinesisk

en: Imperial
nb: Britisk

en: Nautical Mile
nb: Nautisk mil

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
nb: Forventet en faktisk verdi for parameteren «{0}», fikk «{1}»

en: UNKNOWN
nb: Ukjent

en: Error reading revision info from revision file: {0}
nb: Lesefeil i revisjonsinfo fra revisjonsfil:  {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
nb: Uventet JOSM-versjonsnummer i revisjonsfil, verdi er «{0}»

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
nb: Revisjonsfil «/REVISION» mangler.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
nb: Det er allerede registrert en konflikt for primitiv «{0}»

[ctx: compass]
en: W
nb: V

[ctx: compass]
en: E
nb: Ø

en: deg° min'' sec"
nb: grader° min'' sek"

en: Decimal Degrees
nb: Desimalgrader

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
nb: Klarte ikke tolke dette som koordinatverdi: «{0}»

en: deg° min'' (Nautical)
nb: grader° min'' (Nautisk)

en: Projected Coordinates
nb: Projiserte koordinater

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
nb: Feil ved tolking av forskyvning.
    Forventet format: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
nb: Feil ved tolking av tidssone.
    Forventet format: {0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
nb: {0} bilder har tileMatrixSet definert til: {1}

en: Aerial or satellite photo
nb: Fly- eller satellittfoto

en: Elevation map
nb: Elevasjonskart

en: Map
nb: Kart

en: Historic or otherwise outdated map
nb: Historisk eller på et annet vis utdatert kart

en: Map based on OSM data
nb: Kart basert på OSM-data

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
nb: Historisk eller på annet vis utdatert fly- eller satellittfoto

en: Map for quality assurance
nb: Kart for kvalitetssikring

en: Imagery not matching any other category
nb: Bilder som ikke faller under andre kategorier

en: {0} mirror server {1}
nb: {0} speiltjener {1}

en: {0} mirror server
nb: {0} speiltjener

en: Date of imagery: {0}
nb: Bildedato: {0}

en: Imagery category: {0}
nb: Bildekategori: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
nb: Dette bakgrunnsbildet er markert som det beste i denne regionen i andre redigeringsprogrammer.

en: This imagery is an overlay.
nb: Bildelaget er et overlegg.

en: Update default entries
nb: Oppdater standardoppføringer

en: Update imagery ''{0}''
nb: Oppdater bilder «{0}»

en: Drop old imagery ''{0}''
nb: Dropp gamle bilder «{0}»

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
nb: {0} er ikke et gyldig WMS-argument. Vennligst sjekk denne tjener-adressen:
    {1}

en: {0} is not a valid WMTS argument. Please check this server URL:
    {1}
nb: {0} er ikke et gyldig WMTS-argument. Vennligst sjekk denne tjener-adressen:
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
nb: HTTP-feil «{0}» under lasting av kartfliser

en: Error downloading tiles: {0}
nb: Problem ved innlasting av fliser: {0}

en: Problem loading tile
nb: Problem ved innlasting av flis

en: No tiles at this zoom level
nb: Ingen fliser på dette zoom-nivået

en: Could not load image from tile server
nb: Klarte ikke laste bildet fra flistjeneren

en: Select WMTS layer
nb: Velg WMTS-lag

en: No default layer selected, choosing first layer.
nb: Ingen standardlag valgt, velger første lag.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
nb: getCapabilities-dokumentet definerer ingen lag: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
nb: WMTS Capabilities-dokumentet inneholdt ikke lag i url: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
nb: Feil under analysering av WMTS Capabilities-dokument: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
nb: Ugyldig adresse for GetCapabilities-dokument: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
nb: WMTS-analysefeil - startelement {0} har annerledes navn enn sluttelement {2}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
nb: Kun firkantede fliser støttes. {0}x{1} ble returnert fra tjener for TileMatrix-identifikator {2}

en: Loading {0}
nb: Laster {0}

en: {0} with {1} arguments is not understood
nb: {0} kan ikke ha {1} argumenter

en: {0} cannot have zero area
nb: {0} kan ikke ha null areal

en: We do not understand version {0} of the vector tile specification
nb: Versjon {0} av vektorflis-spesifikasjonen støttes ikke

en: Vector tile layers must have a layer name
nb: Vektorfliselag må ha lagnavn

en: Unknown field in vector tile layer value ({0})
nb: Ukjent felt i verdi til vektorfliselag ({0})

en: Select Vector Tile Layers
nb: Velg vektorfliselag

en: Cannot understand style source: {0}
nb: Forstod ikke stilkilde: {0}

en: Vector Tile Style Version not understood: version {0} (json: {1})
nb: Forstod ikke stilversjon til vektorflis: versjon {0} (json: {1})

en: Note
nb: Kommentar

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
nb: Klarte ikke lager OAuth-tilgangssymbol til akkreditivbehandleren.

en: Current credential manager is of type ''{0}''
nb: Gjeldende akkreditivbehandler er av type «{0}»

en: ID > 0 expected. Got {0}.
nb: Forventet ID > 0, men fikk {0}.

en: Version > 0 expected. Got {0}.
nb: Forventet versjon > 0, men fikk {0}.

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
nb: Klarte ikke tildele «changesetID» (endringssett-ID) > 0 til ny primitiv. Verdien til «changesetID» er {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
nb: En primitiv med ID = 0 kan ikke være usynlig.

en: Changeset
nb: Endringssett

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
nb: Endringssett {0}: Uforventet rekkefølge av versjoner for {1}: v{2} er ikke høyere enn v{3}

en: Cyclic dependency between relations:
nb: Syklisk avhengighet mellom relasjoner:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
nb: Kunne ikke legge til primitiv {0} til datasettet fordi den allerede er inkludert

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
nb: JOSM forventet å finne primitiv [{0} {1}] i datasettet, men den er ikke der. Vennligst rapporter dette på {2}. Dette er ikke en kritisk feil, så det burde gå greit om du fortsetter med arbeidet ditt.

en: Missing merge target for way with id {0}
nb: Manglende flettemål for segment med ID {0}

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
nb: Objekt av type {0} med ID {1} ble merket for sletting, men det mangler i kildedatasettet.

en: Missing merge target for node with id {0}
nb: Mangler flettemål for node med ID {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
nb: Mangler flettemål for relasjon med ID {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
nb: Mangler flettemål av type {0} med ID {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
nb: Det er konflikt i egenskapen «visible» (synlig) hos objekt av type {0} med ID {1}

en: Merging data...
nb: Slår sammen data …

en: highway
nb: ferdselsvei

en: railway
nb: jernbane

en: waterway
nb: vannvei

en: landuse
nb: bruk av grunn

en: building
nb: bygning

en:  [id: {0}, v{1}]
nb:  [ID: {0}, v{1}]

en: {0} node | {0} nodes
nb[0]: {0} node
nb[1]: {0} noder

en: incomplete
nb: uferdig

en: node | nodes
nb[0]: node
nb[1]: noder

en: House {0}
nb: Hus {0}

en: House number {0} at {1}
nb: Husnummer {0} i {1}

en: House number {0}
nb: Husnummer {0}

en: {0} member | {0} members
nb[0]: {0} medlem
nb[1]: {0} medlemmer

en: public transport
nb: offentlig transport

en: relation | relations
nb[0]: relasjon
nb[1]: relasjoner

en: Changeset {0}
nb: Endringssett {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
nb: <html>Feil i filter <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
nb: Feil i filter

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
nb[0]: <p><b>{0}</b> skjult objekt
nb[1]: <p><b>{0}</b> skjulte objekter

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
nb[0]: <b>{0}</b> deaktivert objekt
nb[1]: <b>{0}</b> deaktiverte objekter

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
nb: Kunne ikke legge til linje med bare {0} noder.

en: Each node must connect exactly 2 ways
nb: Hver node må forbinde akkurat 2 segmenter

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
nb: Kunne ikke slå sammen fordi en av de deltagende primitivene er nye og den andre er ikke

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
nb: Klarte ikke slå sammen primitiver med forskjellige ID-er. Denne ID-en er {0}, den andre er {1}

en: way | ways
nb[0]: linje
nb[1]: linjer

en: closedway
nb: lukket_linje

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
nb: Samlingen av egenskaper kan ikke brukes på en primitiv fordi det er nøkler med forskjellige verdier.

en: <anonymous>
nb: <anonym>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
nb: Kunne ikke legge til node {0} til uferdig linje {1}.

en: Nodes in way must be in the same dataset
nb: Nodene i segmentet må være i det samme datasettet

en: Deleted node referenced by {0}
nb: Slettet node referert av {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
nb: Ferdigstill node {0} uten koordinater i segment {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
nb: Klarte ikke sammenligne primitiv med ID «{0}» til primitiv med ID «{1}»

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
nb: parameter {0} er ikke i intervall 0–{1} – leste {2}

en: <not>
nb: <ikke>

en: <or>
nb: <eller>

en: <left parent>
nb: <venstre forelder>

en: <right parent>
nb: <høyre forelder>

en: <colon>
nb: <kolon>

en: <equals>
nb: <er lik>

en: <key>
nb: <nøkkel>

en: <question mark>
nb: <spørsmålstegn>

en: <end-of-file>
nb: <filslutt>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
nb: Regulært uttrykk «{0}» har en feil ved posisjon {1}, feilmelding:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
nb: Kan ikke tolke regulært uttrykk «{0}», fullstendig feil:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
nb: Forventet rekke av nummer

en: Expecting {0} after {1}
nb: Forventer {0} etter {1}

en: Range of primitive ids expected
nb: Forventet rekke av primitive ID-er

en: Range of changeset ids expected
nb: Forventet rekke av endringssett-ID-er

en: Range of versions expected
nb: Forventet rekke av versjoner

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
nb: Nøkkel kan ikke være tom når egenskap-operatoren brukes. Bruk: nøkkel=verdi

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
nb: Ukjent objekttype: {0}. Tillatte verdier er node, way og relation

en: Positive integer expected
nb: Forventet positivt heltall

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
nb: Klarte ikke analysere tidsstempel «{0}»

en: Unknown preset name:
nb: Ukjent navn på forhåndsdefinisjon:

en: Failed to parse MapCSS selector
nb: Kunne ikke analysere MapCSS-velgeren

en: Unexpected token: {0}
nb: Uventet symbol: {0}

en: Missing parameter for OR
nb: Manglende parameter for OR

en: Missing parameter for XOR
nb: Manglende parameter for XOR

en: Missing operator for NOT
nb: Manglende operator for NOT

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
nb: Uforventet nøkkelkode. Forventet {0}, fant {1}

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
nb: Klarte ikke å laste klasse for kartopptegning «{0}». Fant ikke klassen.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
nb: Kan ikke aktivere klasse for kartopptegning «{0}», fordi klassen ikke ble funnet.

en: Activating the standard map renderer instead.
nb: Aktiverer standard kartopptegning istedenfor.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
nb: Kan ikke aktivere klasse for kartopptegning «{0}», fordi den ikke er underklasse av «{1}».

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
nb: Kan ikke aktivere klasse for kartopptegning «{0}», siden den ikke er registrert som en kartopptegner.

en: Wireframe Map Renderer
nb: Opptegner for kantlinjekart

en: Renders the map as simple wire frame.
nb: Tegner kartobjekter med kantlinjer

en: Styled Map Renderer
nb: Stilisert kartopptegner

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
nb: Tegner kartet ved hjelp av stilregler gitt av stilsett.

en: inactive
nb: inaktiv

en: selected
nb: valgt

en: Relation: selected
nb: Relasjon: valgt

en: Node: connection
nb: Node: tilkobling

en: Node: tagged
nb: Node: merket

en: untagged way
nb: linje uten egenskaper

en: background
nb: bakgrunn

en: highlight
nb: fremhevet

en: highlight wireframe
nb: fremhevning av trådramme

en: untagged
nb: Uten egenskaper

en: text
nb: tekst

en: areatext
nb: områdetekst

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
nb: Klarte ikke å lage manglende innstillingsmappe: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
nb: <html>Klarte ikke å lage manglende innstillingsmappe: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
nb: Klarte ikke å lage manglende mappe for brukerdata: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
nb: <html>Klarte ikke å lage manglende mappe for brukerdata: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
nb: Klarte ikke å lage manglende mappe for hurtiglager: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
nb: <html>Klarte ikke å lage manglende mappe for hurtiglager: {0}</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
nb: Forventet element «{0}», men fikk «{1}»

en: value expected
nb: forventet verdi

en: Short Description:
nb: Kort beskrivelse:

en: Author:
nb: Forfatter:

en: Webpage:
nb: Nettside:

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Version:
nb: Versjon:

en: Minimum JOSM Version:
nb: Laveste JOSM-versjon:

en: by {0}
nb: av {0}

en: JOSM default (MapCSS)
nb: JOSM-standard (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
nb: Intern stil til bruk som grunnlag for overleggstiler som kan byttes under kjøring

en: Internal Preset
nb: Internt forvalg

en: The default preset for JOSM
nb: Standard forvalg for JOSM

en: Addresses
nb: Adresser

en: Checks for errors on addresses
nb: Sjekk etter feil på adresser

en: Tag combinations
nb: Kombinasjoner av egenskaper

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
nb: Sjekker etter manglende egenskaper eller mistenkelige kombinasjoner

en: Deprecated features
nb: Frarådede elementer

en: Checks for deprecated features
nb: Sjekker for utgåtte elementer

en: Geometry
nb: Geometri

en: Checks for geometry errors
nb: Sjekker etter feil i geometrien

en: Highways
nb: Ferdselsveier

en: Checks for errors on highways
nb: Sjekker etter feil på veier

en: Multiple values
nb: Flere verdier

en: Checks for wrong multiple values
nb: Sjekker etter feil på multiple verdier

en: Numeric values
nb: Tallverdier

en: Checks for wrong numeric values
nb: Sjekker for feil tallverdier

en: Checks for errors on religious objects
nb: Sjekker etter feil på religiøse objekter

en: Relations
nb: Relasjoner

en: Checks for errors on relations
nb: Sjekker etter feil på relasjoner

en: Territories
nb: Territorier

en: Checks for territories-specific features
nb: Sjekker for territoriespesifikke egenskaper

en: Unnecessary tags
nb: Unødvendige egenskaper

en: Checks for unnecessary tags
nb: Sjekker etter unødvendige egenskaper

en: Checks for wrong wikipedia tags
nb: Sjekker etter feil Wikipedia-egenskaper

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
nb: UTM-projeksjon (''+proj=utm'') må ha parameteren ''+zone=...''.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
nb: Forventet verdi mellom 1-60 for parameteren «+zone=...».

en: No unit found for: {0}
nb: Fant ingen enhet for: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
nb: Ukjent parameter: «{0}».

en: Value expected for parameter ''{0}''.
nb: Forventet verdi for parameteren «{0}».

en: No value expected for parameter ''{0}''.
nb: Forventet ingen verdi for parameteren «{0}».

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
nb: Parameter må begynne med tegnet «+» (fant «{0}»)

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
nb: Uventet parameterformat («{0}»)

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
nb: Verdien «{0}» for valget «+init» støttes ikke.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
nb: Ellipsoiden «{0}» støttes ikke.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
nb: Kombinasjonen av ellipsoide-parametere støttes ikke.

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
nb: Ukjent datum-identifikator: «{0}»

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
nb: Ellipsoide er påkrevd (+ellps=* or +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
nb: Rutenettforskyvning-fil «{0}» for valget «+nadgrids» støttes ikke.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
nb: Uventet antall argumenter for parameteren «towgs84» (må være 3 eller 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
nb: Klarte ikke tolke verdien av parameteren «towgs84» («{0}»)

en: Projection required (+proj=*)
nb: Projeksjon kreves (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
nb: Ukjent projeksjon-identifikator: «{0}»

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
nb: Uventet antall argumenter for parameteren «+bounds» (må være 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
nb: Forventet numerisk argument for parameteren «{0}»

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
nb: Klarte ikke tolke verdien «{1}» til parameteren «{0}» som noe tall.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
nb: Klarte ikke tolke verdien «{1}» til parameteren «{0}» som koordinatverdi.

en: Custom Projection
nb: Egenvalgt projeksjon

en: Error: {0}
nb: Feil: {0}

en: JOSM projection command line interface
nb: Terminalgrensesnitt for JOSM-projeksjon

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
nb: Konverterer koordinater fra et koordinatbasert referansesystem til et annet.

en: Options
nb: Alternativer

en: Show this help
nb: Vis hjelp

en: Switch input and output crs
nb: Bytt inn- og ut-KRS

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
nb: Bytt rekkefølge på inn-koordinater (øst/nord, lengdegrad/breddegrad)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
nb: Bytt rekkefølge på ut-koordinater (øst/nord, lengdegrad/breddegrad)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
nb: Formatet for inn- og ut-koordinatsystem er lik den i PROJ.4-programvaren.

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
nb: Leser inndata fra en eller flere filer angitt som posisjonelle argumenter. Data vil leses fra standard-inn (stdin) hvis ingen filer nevnes, eller hvis filnavnet er «-».

en: Examples
nb: Eksempler

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
nb: Forventet to koordinater adskilt med mellomrom, men fant {0} i «{1}»

en: Unable to parse number ''{0}''
nb: Klarte ikke tolke tallet «{0}»

en: Albers Equal Area
nb: Albers arealriktig

en: Parameter ''{0}'' required.
nb: Parameteren «{0}» kreves.

en: standard parallels are opposite
nb: standardparalleller er motsatte

en: Azimuthal Equidistant
nb: Asimutal lengderiktig

en: Double Stereographic
nb: Dobbelt stereografisk

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
nb: Sylindrisk lengderiktig (Plate Carrée)

en: Lambert Azimuthal Equal Area
nb: Lambert asimutal flateriktig

en: Lambert Conformal Conic
nb: Lambert konform konisk

en: Lat/lon (Geodetic)
nb: Breddegrad/lengdegrad (geodetisk)

en: Oblique Mercator
nb: Skrå Mercator

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
nb: Upassende parametere «{0}» og «{1}» for topunktsmetode.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
nb: Ugyldig verdi for parameter «{0}»: {1}

en: error in initialization
nb: feil i initialisering

en: Polar Stereographic
nb: Polar stereografisk

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
nb: Polar stereografisk: Parameteren «{0}» må være 90 eller -90.

en: Swiss Oblique Mercator
nb: Sveitsisk skrå Mercator

en: Transverse Mercator
nb: Transversal Mercator

en: Worldwide
nb: Verdensomspennende

en: Cannot handle ignore list entry {0}
nb: Kan ikke behandle listeoppføring {0}

en: Ignore list
nb: Ignorer liste

en: Error initializing test {0}:
     {1}
nb: Feil ved klargjøring av test {0}:
     {1}

en: validation error
nb: valideringsfeil

en: validation warning
nb: validerings-advarsel

en: validation other
nb: gyldighetssjekk – annet

en: Running test {0}
nb: Kjører test {0}

en: {0} of {1} elements done
nb: {0} av {1} elementer ferdige

en: Validating
nb: Validerer

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
nb: Test {0}/{1}: starter {2}

en: Updating ignored errors ...
nb: Oppdaterer ignorerte feil …

en: Validation results contain elements hidden by a filter.
nb: Valideringsresultater inneholder element skjult av et filter.

en: Please review active filters to see the hidden results.
nb: Undersøk aktive filter for å se skjulte resultater.

en: Missing argument - input data file ({0})
nb: Mangler argument – inndatafil ({0})

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
nb[0]: {0} hadde {1} error
nb[1]: {0} hadde {1} errorer

en: {0} had no errors
nb: {0} hadde ingen errorer

en: Could not find a layer for {0}
nb: Kunne ikke finne et lag for {0}

en: E-mail address is invalid
nb: E-postadressen er ugyldig

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
nb: E-postadressen inneholder et ugyldig brukernavn: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
nb: E-postadressen inneholder et ugyldig domene: {0}

en: Email validator
nb: E-post-validering

en: URL is invalid
nb: URL-en er ugyldig

en: URL contains an invalid protocol: {0}
nb: URL-en inneholder en ugyldig protokoll: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
nb: URL inneholder en ugyldig autoritet: {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
nb: URL inneholder en ugyldig adresse: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
nb: URL inneholder en ugyldig spørring: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
nb: URL inneholder et ugyldig fragment: {0}

en: URL validator
nb: URL-validering

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
nb: Sjekker for feil i adresser og associatedStreet-relasjoner.

en: Multiple associatedStreet relations
nb: Flere associatedStreet-relasjoner

en: House number without street
nb: Husnummer uten veinavn

en: Duplicate house numbers
nb: Dupliserte husnummer

en: ''{0}'' ({1}m)
nb: «{0}» ({1}m)

en: House number ''{0}'' duplicated
nb: Duplikat av husnummer «{0}»

en: Multiple street names in relation
nb: Flere veinavn i relasjonen

en: House number too far from street
nb: Husnummer for langt vekke fra gaten

en: Relation is obsolete
nb: Relasjonen er utdatert

en: API Capabilities
nb: API-metadata

en: Checks for errors against API capabilities
nb: Sjekk for feil mot API-metadata

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
nb: Linje inneholder mer enn {0} noder. Den burde byttes ut med et multipolygon

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
nb: Linje inneholder mer enn {0} noder. Den burde splittes eller forenkles

en: Barriers and entrances
nb: Hindringer og innganger

en: Checks for errors in barriers and entrances.
nb: Sjekker etter feil i hindringer og innganger.

en: Barrier entrance not set on a barrier
nb: Inngang på hindring er ikke satt på hindring

en: Coastlines
nb: Kystlinjer

en: This test checks that coastlines are correct.
nb: Denne testen sjekker om kystlinjene er korrekte.

en: Reversed coastline: land not on left side
nb: Feil retning på Kystlinje: Land er ikke på venstre side

en: Unconnected coastline
nb: Frakoblet kystlinje

en: Unordered coastline
nb: Kystlinje er ikke i rekkefølge

en: Reversed coastline
nb: Reversert kystlinje

en: invalid coastline
nb: ugyldig kystlinje

en: Conditional Keys
nb: Betingede egenskaper

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
nb: Tester korrekt bruk av «*:conditional»-egenskaper.

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
nb: Samsvarer ikke med mønsteret «restriksjonsverdi @ betingelse»

en: {0} is not a valid restriction value
nb: {0} er ikke en gyldig restriksjonsverdi

en: Wrong syntax in {0} key
nb: Feil syntaks i  nøkkelen {0}

en: Error in {0} value: {1}
nb: Feil i verdien {0}: {1}

en: Connectivity Relations
nb: Koblingsrelasjoner

en: Validates connectivity relations
nb: Validerer koblingsrelasjoner

en: Connectivity relation without connectivity tag
nb: Koblingsrelasjon uten koblingsegenskap

en: Connectivity tag contains unusual data
nb: Koblingsegenskap inneholder usedvanlige data

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
nb: Koblingsegenskap mangler komma mellom valgfrie og ikke-valgfrie verdier

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
nb: Inkonsistent nummerering av kjørefelt mellom relasjon og egenskaper på medlem

en: Relation {0} member is missing a lanes or *:lanes tag | Relation {0} members are missing a lanes or *:lanes tag
nb[0]: Medlem av relasjon {0} mangler egenskap «lanes» eller «*:lanes»
nb[1]: Medlemmer av relasjon {0} mangler egenskap «lanes» eller «*:lanes»

en: This connectivity may already be implied
nb: Denne koblingen kan allerede være implisert

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
nb: Relasjonen bør ikke inneholde blandede «via»-linjer og noder

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
nb: Flere «via»-roller tillates kun med linjer

en: Crossing ways
nb: Kryssende linjer

en: Crossing barriers
nb: Krysser hindringer

en: Crossing highways
nb: Kryssende veier

en: Crossing railways
nb: Kryssende jernbaner

en: Crossing waterways
nb: Kryssende vannveier

en: Crossing barrier/building
nb: Krysser hindringer/bygning

en: Crossing barrier/highway
nb: Kryssende hindring/vei

en: Crossing barrier/railway
nb: Krysser hindringer/jernbane

en: Crossing barrier/waterway
nb: Kryssende hindringer/vannvei

en: Crossing barrier/way
nb: Krysser hindringer/segment

en: Crossing building/highway
nb: Kryssende bygning/vei

en: Crossing building/railway
nb: Kryssende bygning/jernbane

en: Crossing building/residential area
nb: Kryssende bygning/boligfelt

en: Crossing building/waterway
nb: Kryssende bygning/vannvei

en: Crossing building/way
nb: Kryssende bygning/linje

en: Crossing highway/railway
nb: Kryssende vei/jernbane

en: Crossing highway/waterway
nb: Kryssende vei/vannvei

en: Crossing highway/way
nb: Kryssende vei/linje

en: Crossing railway/waterway
nb: Kryssende jernbane/vannvei

en: Crossing railway/way
nb: Kryssende jernbane/linje

en: Crossing residential area/way
nb: Krysser boligfelt/linje

en: Crossing waterway/way
nb: Kryssende vannvei/linje

en: Crossing boundaries
nb: Kryssende grenser

en: Self crossing ways
nb: Selvkryssende linjer

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
nb: Denne testen sjekker om to veier, jernbaner, vannveier eller bygninger krysser hverandre i samme lag, uten å ha felles node.

en: Invalid usage of direction on node
nb: Ugyldig bruk av retning på node

en: Disputed usage of direction on node
nb: Omstridt bruk av retning på node

en: Direction nodes
nb: Retningsnoder

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
nb: Se etter noder som har retning framover («forward») eller bakover («backward»)

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
nb: Frakoblet node med {0}. Bruk vinkel eller kardinalretning.

en: Node with {0} should be connected to a linear way
nb: Node med {0} bør knyttes til en rett linje

en: Node with {0} on end of way
nb: Node med {0} i slutten av linje

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
nb: Node med {0} på en kobling av flere linjer

en: Duplicated nodes
nb: Dobbeltnoder

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
nb: Denne testen sjekker at det ikke er flere noder med samme posisjon.

en: Mixed type duplicated nodes
nb: Duplikat av noder på blandede typer

en: Highway duplicated nodes
nb: Doble noder på vei

en: Railway duplicated nodes
nb: Duplikat av noder på jernbaner

en: Waterway duplicated nodes
nb: Doble noder på vannvei

en: Boundary duplicated nodes
nb: Duplikat av noder på grenser

en: Power duplicated nodes
nb: Duplikat av noder på strømrelaterte linjer

en: Natural duplicated nodes
nb: Duplikat av noder på naturlige objekter

en: Building duplicated nodes
nb: Duplikat av noder på bygninger

en: Landuse duplicated nodes
nb: Duplikat av noder på arealbruk

en: Other duplicated nodes
nb: Andre duplikater av noder

en: Nodes at same position
nb: Noder med samme plassering

en: Duplicated relations
nb: Duplikat av relasjoner

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
nb: Denne testen sjekker at det ikke er noen relasjoner med samme egenskaper og samme medlemmer med samme roller.

en: Relations with same members
nb: Relasjoner med samme medlemmer

en: Delete duplicate relations
nb: Slett duplikat av relasjoner

en: Duplicated ways
nb: Doble linjer

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
nb: Denne testen sjekker at det ikke er noen segmenter med samme koordinater på node og valgfritt også samme egenskaper.

en: Ways with same position
nb: Linjer med samme plassering

en: Delete duplicate ways
nb: Slett doble linjer

en: Duplicated way nodes
nb: Doble linjenoder

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
nb: Sjekker om linjer har identiske etterfølgende noder.

en: Performs semantic checks on highways.
nb: Utfører semantiske sjekker av veier.

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
nb: Ukorrekt rundkjøring (highway: {0} istedenfor {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
nb: Avkjørsel («link») er ikke knyttet til riktig veikategori

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
nb: Ufullstendig egenskaper for fotgjengerovergang. Må ha egenskapene {0} og {1}.

en: Unknown country code: {0}
nb: Ukjent land-kode: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
nb: Ukjent kontekst for source:maxspeed: {0}

en: Internet tags
nb: Internettrelaterte egenskaper

en: Checks for errors in internet-related tags.
nb: Sjekker etter feil på internettrelaterte egenskaper.

en: URL contains backslashes instead of slashes
nb: URL inneholder bakover-skråstrek istedenfor fremover-skråstrek

en: ''{0}'': {1}
nb: «{0}»: {1}

en: Lane tags
nb: Kjørefelt-egenskaper

en: Test that validates ''lane:'' tags.
nb: Test som kontrollerer «lane:»-egenskaper.

en: Number of {0} greater than {1}
nb: Antall {0} større enn {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
nb: Antall kjørefelt-avhengige verdier er inkonsistent

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
nb: Antall kjørefelt-avhengige verdier er inkonsistent i retning framover

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
nb: Antall kjørefelt-avhengige verdier er inkonsistent i retning bakover

en: Long segments
nb: Lange strekninger

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
nb: Denne testen sjekker etter lange linjestrekninger, som ofte er feil.

en: Very long segment of {0} kilometers
nb: Veldig lang strekning på {0} kilometer

en: Tag checker (MapCSS based)
nb: Egenskap-kontrollør (MapCSS-basert)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
nb: Denne testen sjekker etter feil i nøkler og verdier.

en: unknown
nb: ukjent

en: Adding {0} to tag checker
nb: Legger til {0} i egenskap-kontrolløren

en: Failed to add {0} to tag checker
nb: Kunne ikke legge til {0} i egenskap-kontrolløren

en:  {0}: {1} of {2} elements done
nb:  {0}: {1} av {2} elementer ferdige

en: Fix of {0}
nb: Fiks av {0}

en:  or
nb:  eller

en: {0}, use {1} instead
nb: {0}, bruk {1} istedet

en: This test checks if multipolygons are valid.
nb: Denne testen sjekker om multipolygoner er gyldige.

en: Incomplete multipolygon relation was modified
nb: Ufullstendig multipolygon-relasjon ble endret

en: No area style for multipolygon
nb: Ingen områdeegenskaper i multipolygon

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
nb: Med aktiv kartdrakt er stilen for indre linje lik stilen til multipolygonet

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
nb: Med aktiv kartdrakt er stilen for ytre vei ikke i samsvar med områdestilen

en: Area style on outer way
nb: Områdestil på ytre segment

en: Multipolygon is not closed
nb: Multipolygon er ikke lukket

en: Self-intersecting polygon ring
nb: Selvkryssende polygon-sirkel

en: Multipolygon rings share node
nb: Multipolygon-ringer deler node

en: Intersection between multipolygon ways
nb: Kryssende multipolygon-linjer

en: Multipolygon rings are equal
nb: Multipolygon-sirkler er like

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
nb: Rolle for «{0}» burde være «{1}»

en: Multipolygon inner way is outside
nb: «inner»-linje til multipolygon er på utsiden

en: Multipolygon ring contains segment twice
nb: Multipolygon-ring inneholder samme segment to ganger

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
nb: Multipolygonets ytre linje deler segment med annen ring

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
nb: Multipolygonets linjemedlemmer bør ha rollen «inner» (indre) eller «outer» (ytre)

en: Non-Way in boundary
nb: Det er noe annet enn linjer i avgrensingen

en: Non-Way in multipolygon
nb: Det er noe annet enn linjer i multipolygonet

en: Multipolygon member repeated with different role
nb: Medlem av multipolygon finnes flere ganger med forskjellig rolle

en: Multipolygon member repeated with same role
nb: Medlem av multipolygon finnes flere ganger med samme rolle

en: Missing name:* translation
nb: Manglende name:*-oversettelse

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
nb: Denne testen finner flerspråklige objekter der «name»-attributtet ikke er lik et «name:*»-attributt og ikke er en sammensetning av «name:*»-attributter, f.eks. Italia - Italien - Italy.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
nb: Mangler name:*={0}. Legg til egenskap med riktig språknøkkel.

en: A name is missing, even though name:* exists.
nb: Et navn mangler, selv om name:* eksisterer.

en: Enable strict mode.
nb: Aktiver streng modus.

en: Opening hours syntax
nb: Syntaksen til åpningstider

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
nb: Denne testen sjekker om riktig syntaks er brukt for åpningstider.

en: {0} value can be prettified
nb: {0}-verdien kan forskjønnes

en: Overlapping ways
nb: Overlappende linjer

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
nb: Denne testen sjekker at en forbindelse mellom to noder ikke benyttes av mer enn én linje.

en: Overlapping highways
nb: Overlappende ferdselsveier

en: Overlapping railways
nb: Overlappende jernbaner

en: Overlapping waterways
nb: Overlappende vannveier

en: Highway shares segment with linear way
nb: Vei deler segment med lineær linje

en: Railway shares segment with linear way
nb: Jernbane deler segment med lineær linje

en: Waterway shares segment with linear way
nb: Vannvei deler segment med lineær linje

en: Highway shares segment with other way
nb: Vei deler segment med annen linje

en: Railway shares segment with other way
nb: Jernbane deler segment med annen linje

en: Waterway shares segment with other way
nb: Vannvei deler segment med annen linje

en: Ways share segment
nb: Linjer deler segment

en: Way contains segment twice
nb: Linje inneholder segment to ganger

en: Power lines
nb: Kraftledninger

en: missing tag
nb: egenskap mangler

en: Public Transport Route
nb: Offentlig transportrute

en: Route relation contains a ''{0}'' role
nb: Ruterelasjon inneholder en «{0}»-rolle

en: Route relation contains a gap
nb: Ruterelasjon inneholder et mellomrom (er ikke kontinuerlig)

en: Stop position not part of route
nb: Holdeplass ikke del av rute

en: Role verification problem
nb: Problem med rolleverifisering

en: Relation checker
nb: Relasjonssjekker

en: Checks for errors in relations.
nb: Sjekker for feil i relasjoner.

en: Relation is empty
nb: Relasjon er tom

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
nb: Ruteskjema er ikke spesifisert. Legg til {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)

en: Relation type is unknown
nb: Relasjonstype er ukjent

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
nb: Rolle til relasjonsmedlem samsvarer ikke med mal-uttrykk ''{0}'' i forhåndsdefinisjon {1}

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
nb: Type "{0}" av relasjonsmedlem med rolle "{1}" samsvarer ikke med aksepterte typer ''{2}'' i forhåndsdefinisjon {3}

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
nb: Rollen «{0}» er ikke blant forventede verdier «{1}»

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
nb: Fant tom rolle, men forventet en av «{0}»

en: Role ''{0}'' missing
nb: Rollen «{0}» mangler

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
nb: Antallet roller av «{0}» er for lavt ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
nb: Antallet roller av «{0}» er for høyt ({1})

en: Relation contains itself as a member
nb: Relasjon har seg selv som en medlem

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
nb: Relasjoner danner sirkulære referanse av forelder/barn elementer

en: Almost right angle buildings
nb: Bygninger med nær riktige vinkler

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
nb: Sjekker for bygninger som har nesten rette vinkler og som ikke er ortogonalisert.

en: Building with an almost square angle
nb: Bygninger med en nesten rett vinkel

en: Self-intersecting ways
nb: Selvkryssende linjer

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
nb: Denne testen sjekker om noder går igjen flere ganger i en linje.

en: Sharp angles
nb: Krapp vinkel

en: Check for sharp angles on roads
nb: Sjekk for krappe vinkler på veier

en: Sharp angle
nb: Krapp vinkel

en: Similarly named ways
nb: Linjer med liknende navn

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
nb: Denne test sjekker linjer med liknende navn, som kan bety feilstaving.

en: Tag checker
nb: Egenskapssjekker

en: Ignoring {0}. Support was dropped
nb: Ignorerer {0}. Veiledning ble stoppet

en: Adding {0} to ignore tags
nb: Legger til {0} for å ignorere egenskaper

en: Invalid spellcheck line: {0}
nb: Ugyldig stavekontroll linje: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
nb: Legger {0} til i ordsjekker

en: Could not access data file:
    {0} | Could not access data files:
    {0}
nb[0]: Fikk ikke tilgang til datafil:
    {0}
nb[1]: Fikk ikke tilgang til datafiler:
    {0}

en: Tag ''{0}'' invalid.
nb: Egenskap ''{0}'' ugyldig.

en: fixme
nb: fixme - "Fiks meg"-egenskap

en: Object type not in preset
nb: Objekttype ikke i forhåndsmal

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
nb: Objekttype {0} ikke støttet av forhåndsdefinerte egenskaper: {1}

en: Multipolygon tags
nb: Multipolygon-egenskaper

en: only {0} tag
nb: bare {0}-egenskap

en: tag describing the area is missing
nb: egenskap som beskriver området mangler

en: tag describing the area might be missing
nb: egenskap som beskriver området mangler kanskje

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
nb: Ytre linje i multipolygon gjentar hovedegenskap til relasjon

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
nb: Samme egenskap: «{0}»=«{1}»

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
nb: Ytre linje i multipolygon gjentar relasjonsegenskap

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
nb: Egenskapsverdi inneholder ikke-skrivbare tegn (vanligvis usynlig)

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
nb: Egenskapsverdi inneholder uvanlig Unicode-tegn {0}

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
nb: Egenskapsverdi lenger enn {0} tegn ({1} tegn)

en: Tags with empty values
nb: Egenskaper uten verdier

en: Property values start or end with white space
nb: Egenskapsverdier starter eller slutter med mellomrom

en: Property values contain multiple white spaces
nb: Egenskapsverdier inneholder flere mellomrom

en: Property values contain HTML entity
nb: Egenskapsverdier inneholder HTML-entitet

en: Tag key contains non-printing character
nb: Egenskapsnøkkel inneholder kontrolltegn

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
nb: Egenskapsnøkkel lenger enn {0} tegn ({1} tegn)

en: Invalid white space in property key
nb: Ulovlig mellomrom i egenskapsnøkkel

en: Presets do not contain property value
nb: Objektmalene inneholder ikke egenskapsverdi

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
nb: Verdi "{0}" for nøkkel "{1}" er ikke i forhåndsdefinisjon, men er kjent.

en: Misspelled property key
nb: Skrivefeil i egenskapsnøkkel

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
nb: Nøkkel «{0}» ser ut som «{1}».

en: Presets do not contain property key
nb: Objektmalene inneholder ikke egenskapsnøkkel

en: Key ''{0}'' not in presets.
nb: Nøkkel «{0}» finnes ikke i objektmalene.

en: Unknown property value
nb: Ukjent egenskapsverdi

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
nb: Verdi «{0}» for nøkkel «{1}» er ukjent, men kanskje en av {2} var ment?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
nb: Verdi «{0}» for nøkkel «{1}» er ukjent, men kanskje «{2}» var ment?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
nb: Verdi «{0}» for nøkkel «{1}» finnes ikke i objektmalene.

en: Check property keys.
nb: Sjekk egenskapsnøkler.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
nb: Bekreft at egenskabsnøklene kan sjekkes mot en ordliste.

en: Use complex property checker.
nb: Bruk avansert egenskapskontroll.

en: Validate property values and tags using complex rules.
nb: Kontroller egenskapsverdiene med hjelp av avanserte regler.

en: TagChecker source
nb: Egenskapskontroll-kilde

en: Data sources ({0})
nb: Datakilder ({0})

en: Check property values.
nb: Sjekk egenskapsverdier.

en: Validate that property values are valid checking against presets.
nb: Bekreft at du vil sjekke egenskapsverdiene imot Objektmalene.

en: Check for fixme.
nb: Sjekk etter fixme.

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
nb: Ser etter noder eller linjer med fixme som egenskapsverdi.

en: Check for presets types.
nb: Sjekk etter type forhåndsdefinisjon.

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
nb: Valider at objektenes typer er i samsvar med forhåndsdefinisjoner.

en: Fix tags
nb: Fiks egenskaper

en: Turn restrictions
nb: Kryssrestriksjoner

en: This test checks if turn restrictions are valid.
nb: Sjekker om restriksjoner i veikryss er gyldige.

en: Unknown turn restriction
nb: Ukjent kryssrestriksjon

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
nb: Ukjent rolle «{0}» i kryssrestriksjon

en: Unexpected member type in turn restriction
nb: Ukjent medlemstype i kryssrestriksjon

en: More than one "from" way found
nb: Fant flere enn én «from»-linje

en: More than one "to" way found
nb: Fant flere enn én «to»-linje

en: More than one "via" node found
nb: Fant flere enn en «via»-node

en: Cannot mix node and way for role "via"
nb: Kan ikke mikse node og linje for rollen «via»

en: No "from" way found
nb: Fant ingen «from»-linje

en: "from" way is a closed way
nb: «from»-linje er en lukket linje

en: No "to" way found
nb: Fant ingen «to»-linje

en: "to" way is a closed way
nb: «to»-linje er en lukket linje

en: "from" way equals "to" way
nb: «from»-linje er den samme som «to»-linje

en: No "via" node or way found
nb: Fant ingen «via»-node eller linje

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
nb: Overflødig kryssrestriksjon siden «to»-linje er enveis

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
nb: Overflødig kryssrestriksjon siden «from»-linje er enveis

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
nb: «from»-linjen verken starter eller slutter på en «via»-node

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
nb: «to»-linjen verken starter eller slutter på en «via»-node

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
nb: «from» og den første «via»-linjer er ikke sammenkoblet.

en: The "via" ways are not connected.
nb: «via»-linjene er ikke sammenkoblet.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
nb: Den siste «via»-linjen og «to»-linjen er ikke sammenkoblet.

en: Unclosed Ways
nb: Ikke-lukkede linjer

en: This tests if ways which should be circular are closed.
nb: Kontrollerer om sirkulære linjer er lukket.

en: Unclosed way
nb: Ikke lukket linje

en: natural type {0}
nb: natur-type {0}

en: landuse type {0}
nb: bruk av grunn-type {0}

en: amenity type {0}
nb: bekvemmelighet (amenity)-type {0}

en: sport type {0}
nb: sport-type {0}

en: tourism type {0}
nb: turisme-type {0}

en: shop type {0}
nb: butikk-type {0}

en: leisure type {0}
nb: fritids-type {0}

en: waterway type {0}
nb: vannvei-type {0}

en: boundary type {0}
nb: grensetype {0}

en: area:highway type {0}
nb: area:highway-type {0}

en: place type {0}
nb: stedstype {0}

en: area
nb: område

en: Area style way is not closed
nb: Områdelinje er ikke lukket

en: Unconnected highways
nb: Frakoblede veier

en: Unconnected railways
nb: Frakoblede jernbaner

en: Unconnected waterways
nb: Frakoblede vannveier

en: Unconnected natural lands and landuses
nb: Frakoblede naturlige områder og arealformål

en: Unconnected power ways
nb: Frakoblede strømlinjer

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
nb: Sjekker om en linje har endepunkt nesten inntil annen  linje.

en: Way end node near other highway
nb: Sluttnode nær annen ferdselsvei

en: Way end node near other way
nb: Sluttnode nær annen linje

en: Way node near other way
nb: Linjenode nær annen linje

en: Connected way end node near other way
nb: Knyttet endenode nær annen linje

en: Unconnected nodes without physical tags
nb: Frakoblede noder uten fysiske egenskaper

en: Untagged and unconnected nodes
nb: Umerkede og frakoblede noder

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
nb: Sjekker for noder uten egenskaper som heller ikke tilhører noen linje.

en: No tags
nb: Ingen egenskaper

en: Has tag containing ''fixme''
nb: Har egenskap som inneholder «fixme»

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
nb: Har nøkkel «note», «comment» eller «description»

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
nb: Har nøkkel «created_by» eller «converted_by»

en: Has key ''watch''
nb: Har nøkkel «watch»

en: Has key ''source''
nb: Har nøkkel «source»

en: Untagged, empty and one node ways
nb: Umerkede og tomme linjer med ett punkt

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
nb: Finner linjer med én node, som er tomme eller er uten egenskaper.

en: Unnamed ways
nb: Linjer uten navn

en: Unnamed junction
nb: Kryss uten navn

en: Untagged ways (commented)
nb: Umerkede linjer (kommentert)

en: Untagged ways
nb: Linjer uten egenskaper

en: Empty ways
nb: Tomme linjer

en: One node ways
nb: Linjer med bare én node

en: Way connected to Area
nb: Linje koblet til område

en: Checks for ways connected to areas.
nb: Sjekker etter linjer som er koblet til områder.

en: Way terminates on Area
nb: Linje ender på område

en: Wrongly Ordered Ways
nb: Linjer i feil rekkefølge

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
nb: Testen finner linjer som elver, land eller kystlinje med feil retning.

en: Reversed land: land not on left side
nb: Feil retning på Landlinje: Land er ikke på venstre side

en: Show this dialog again the next time
nb: Vis denne dialogen neste gang

en: Do not show again (this operation)
nb: Ikke vis igjen (denne operasjonen)

en: Do not show again (this session)
nb: Ikke vis igjen (denne økten)

en: Do not show again (remembers choice)
nb: Ikke vis igjen (husk valg)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
nb: Overser feilutformet URL: «{0}»

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
nb: Overser feilutformet fil-URL: «{0}»

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
nb: Parameter «downloadgps» støtter ikke filnavn eller URL til filer

en: Security exception
nb: Sikkerhetsavvik

en: Network exception
nb: Nettverksavvik

en: IO Exception
nb: I/U-avvik

en: Illegal Data
nb: Ulovlig data

en: Offline mode
nb: Frakoblet-modus

en: Internal Server Error
nb: Intern tjenerfeil

en: Bad Request
nb: Ugyldig forespørsel

en: Not Found
nb: Ikke funnet

en: Conflict
nb: Konflikt

en: Authentication failed
nb: Autentisering mislyktes

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
nb: Mangler tilgang til tilbaketrukket versjon «{0}» av {1} {2} pga. lisens.

en: Authorisation Failed
nb: Autorisering mislyktes

en: Client Time Out
nb: Tidsavbrudd hos klient

en: Bandwidth Limit Exceeded
nb: Overskred terskel for båndbredde

en: Communication with OSM server failed
nb: Klarte ikke å kommunisere med OSM-tjener

en: Unknown host
nb: Ukjent vert

en: Object deleted | Objects deleted
nb[0]: Objekt slettet
nb[1]: Objekter slettet

en: Show help information
nb: Vis hjelpetekst

en: Downloading "Message of the day"
nb: Laster ned «Dagens melding»

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
nb: Klarte ikke å lese dagens melding (MOTD). Unntak: {0}

en: Message of the day not available
nb: Dagens melding er ikke tilgjengelig

en: Click to close the dialog
nb: Klikk for å lukke dialogvinduet

en: Imagery offset
nb: Forskyvning av bildelag

[ctx: menu]
en: Imagery
nb: Bilder

[ctx: layer]
en: Offset
nb: Forskyvning

en: You are running version {0} of Java.
nb: Du kjører versjon {0} av Java.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
nb: Denne versjonen er ikke lenger støttet av {0} siden {1} og er ikke anbefalt å bruke.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
nb: JOSM vil snart slutte å fungere med denne versjonen; vi anbefaler på det høyeste å oppdatere til Java versjon {0}.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
nb: Programmet kan utløse kritiske Java-feil. Vi foreslår at du oppdaterer til Java {0}.

en: Would you like to update now ?
nb: Vil du oppdatere nå?

en: Outdated Java version
nb: Utdatert Java-versjon

en: Update Java
nb: Oppdater Java

en: You are running an <b>Oracle</b> implementation of Java WebStart.
nb: Du kjører en <b>Oracle</b>-utgave av Java WebStart.

en: It was for years the recommended way to use JOSM. Oracle removed WebStart from Java 11,<br>but the open source community reimplemented the Java Web Start technology as a new product: <b>OpenWebStart</b>
nb: Dette var i mange år den anbefalte måten å starte JOSM på. Oracle fjernet WebStart fra Java 11,<br>men åpen kildekode-miljøet implementerte Java Web Start-teknologien som et nytt produkt: <b>OpenWebStart</b>

en: OpenWebStart is now considered mature enough by JOSM developers to ask everyone to move away from an Oracle implementation,<br>allowing you to benefit from a recent version of Java, and allowing JOSM developers to move forward by planning the Java {0} migration.
nb: OpenWebStart er nå tilstrekkelig modent, slik at JOSM-utviklerne ber alle om å bytte ut Oracle-utgaven<br>for å dra nytte av en nyere Java-versjon, og slik at JOSM-utviklerne kan planlegge migrering til Java {0}.

en: Would you like to <b>download OpenWebStart now</b>? (Please do!)
nb: Vil du <b>laste med OpenWebStart nå</b>?

en: Outdated Java WebStart version
nb: Utdatert versjon av Java WebStart

en: Update to OpenWebStart
nb: Oppdater til OpenWebStart

en: usage
nb: bruk

en: commands
nb: kommandoer

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
nb: start JOSM (forvalgt; utføres når ingen kommando angis)

en: render data and save the result to an image file
nb: tegn opp data og lagre resultatet til en bildefil

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
nb: konverter koordinater fra ett koordinatbasert referansesystem til et annet

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
nb: Kjør kommandoene {0} og {1} med alternativet {2} for flere detaljer.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
nb: Resten av denne hjelpeteksten dokumenterer kommandoen {0}.

en: options
nb: innstillinger

en: Standard unix geometry argument
nb: Standard Unix-geometri

en: Download the bounding box
nb: Last ned områdeavgrensing

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
nb: Last ned stedet som URL-en angir (med lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
nb: Åpne en fil (de filtypene som kan åpnes med Fil/Åpne)

en: Download the bounding box as raw GPS
nb: Last ned områdeavgrensing som rå GPS

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
nb: Last ned stedet som URL-en angir (med lat=x&lon=y&zoom=z) som rå GPS

en: Select with the given search
nb: Velg med gitt søkestreng

en: Launch in maximized mode
nb: Start maksimert

en: Reset the preferences to default
nb: Gå tilbake til standardinnstillinger

en: Changes preferences according to the XML file
nb: Endrer innstillinger i henhold til XML-fil

en: Set preference key to value
nb: Sett innstillingsnøkkel lik verdi

en: Set the language
nb: Velg språk

en: Displays the JOSM version and exits
nb: Viser JOSM-versjon og avslutter

en: Print debugging messages to console
nb: Skriv feilsøkingsmeldinger til konsoll

en: Skip loading plugins
nb: Hopp over innlasting av programtillegg

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
nb: Slå av adgang til gitt(e) ressurs(er), adskilt med komma

en: options provided as Java system properties
nb: alternativer angitt som Java-systemegenskaper

en: Change the JOSM directory name
nb: Endre JOSMs mappenavn

en: /PATH/TO/JOSM/PREF
nb: /STI/TIL/JOSM/INNSTILLINGER

en: Set the preferences directory
nb: Velg mappe for innstillinger

en: Default: {0}
nb: Standard: {0}

en: /PATH/TO/JOSM/USERDATA
nb: /STI/TIL/JOSM/BRUKERDATA

en: Set the user data directory
nb: Velg mappe for brukerdata

en: /PATH/TO/JOSM/CACHE
nb: /STI/TIL/JOSM/HURTIGLAGER

en: Set the cache directory
nb: Velg mappe for hurtiglager

en: /PATH/TO/JOSM/HOMEDIR
nb: /STI/TIL/JOSM/HJEMMEMAPPE

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
nb: Velg mappe for innstillinger, data og hurtiglager (hurtiglageret legges på josm.home/cache)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
nb: -Djosm.home har lavere rang, dvs. spesifikk innstilling overstyrer den generelle

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
nb: NB: JOSM krever mye minne for noen oppgaver. Det kan være nødvendig å legge til følgende
          Java-alternativ for å angi hvor mye minne i megabyte som skal allokeres

en: examples
nb: eksempler

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
nb: Parametrene --download, --downloadgps og --selection behandles i denne rekkefølgen.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
nb: Sørg for at du laster noe data hvis du bruker --selection.

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
nb: Loggnivået er {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
nb: Hoppet over innlasting av programtillegg

en: Enabled detailed debug level (trace)
nb: Slo på detaljert feilsøkingsnivå (sporing)

en: Initializing
nb: Klargjør

en: Setting defaults
nb: Setter standardverdier

en: Creating main GUI
nb: Bygger opp hovedskjermbilde

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
nb: Forsøk å slå på støtte for IPv6; foretrekker IPv6 framfor IPv4 (kun tidlig i oppstarten).

en: Updating plugins
nb: Oppdaterer programtillegg

en: Installing updated plugins
nb: Installerer oppdaterte programtillegg

en: Loading early plugins
nb: Laster inn de første programtillegg

en: Loading plugins
nb: Laster inn programtillegg

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
nb: «{0}» er ikke en gyldig verdi for argumentet «{1}». Mulige verdier er {2}, adskilt med kommaer hvis relevant.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
nb[0]: JOSM kjører i frakoblet-modus. Denne ressursen vil ikke være tilgjengelig: {0}
nb[1]: JOSM kjører i frakoblet-modus. Disse ressursene vil ikke være tilgjengelig: {0}

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
nb: Gjenkjente brukbart IPv6-nettverk, og vil bruke IPv6 framfor IPv4 etter neste omstart.

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4.
nb: Gjenkjente brukbart IPv6-nettverk, og vil bruke IPV6 framfor IPv4.

en: Detected no usable IPv6 network, preferring IPv4 over IPv6 after next restart.
nb: Gjenkjente ikke noe brukbart IPv6-nettverk, og vil bruke IPv4 framfor IPv6 etter neste omstart.

en: Unsaved osm data
nb: Det er OSM-data som ikke er lagret

en: Restore
nb: Gjenopprett

en: Discard
nb: Forkast

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
nb[0]: JOSM fant {0} lag med osm-data som ikke er lagret.
nb[1]: JOSM fant {0} lag med osm-data som ikke er lagret.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
nb: Det ser ut som om JOSM krasjet forrige gang. Vil du gjenopprette data?

en: Change proxy settings
nb: Endre innstillinger for mellomtjener

en: Proxy errors occurred
nb: Det oppstod feil med mellomtjener

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
nb: JOSM forsøkte å nå følgende ressurser:<br>{0}, men <b>mislyktes</b> på grunn av feil ved mellomtjener:<br>{1} Vil du endre innstillinger for mellomtjeneren nå?

en: Network errors occurred
nb: Det oppstod nettverksfeil

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
nb: JOSM forsøkte å nå følgende ressurser:<br>{0}, men <b>mislyktes</b> på grunn av nettverksfeil:<br>{1} Det kan skyldes manglende oppsett av mellomtjener.<br>Vil du endre innstillinger for mellomtjeneren nå?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
nb[0]: Du har fått {0} ny melding.
nb[1]: Du har fått {0} nye meldinger.

en: Click here to see your inbox.
nb: Klikk her for å komme til innboksen din.

en: Setting component orientation to right-to-left
nb: Bruk komponentorientering høyre-til-venstre

en: Initializing coordinate format
nb: Klargjør koordinatformat

en: Starting file watcher
nb: Starter overvåkning av filer

en: Executing platform startup hook
nb: Kjører plattformavhengig oppstartskode

en: Building main menu
nb: Bygger hovedmeny

en: Updating user interface
nb: Oppdaterer brukergrensesnitt

en: Initializing internal boundaries data
nb: Klargjør interne avgrensingsdata

en: Initializing OSM API
nb: Klargjør OSM-API

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
nb: Fjernet laget {0} fordi det ikke tillates av API-oppsettet.

en: Initializing validator
nb: Klargjør kontrollør

en: Initializing presets
nb: Klargjør forhåndsdefinisjoner

en: Initializing map styles
nb: Klargjør stilkart

en: Initializing Tag2Link rules
nb: Klargjør Tag2Link-regler

en: Loading imagery preferences
nb: Laster bildeinstillinger

[ctx: menu]
en: File
nb: Fil

[ctx: menu]
en: Edit
nb: Rediger

[ctx: menu]
en: View
nb: Vis

[ctx: menu]
en: Mode
nb: Modus

[ctx: menu]
en: Tools
nb: Verktøy

[ctx: menu]
en: More tools
nb: Flere verktøy

[ctx: menu]
en: Selection
nb: Utvalg

[ctx: menu]
en: Presets
nb: Forhåndsdef.

en: More...
nb: Mer …

[ctx: menu]
en: Help
nb: Hjelp

en: Menu: {0}
nb: Meny: {0}

en: Main toolbar
nb: Verktøylinje

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
nb: Veksler synligheten til verktøylinjen (den vannrette)

en: Edit toolbar
nb: Redigeringsverktøylinje

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
nb: Veksler synligheten til redigeringsverktøylinjen (den loddrette)

en: Imagery preferences...
nb: Bildeinnstillinger …

en: Click to open the imagery tab in the preferences
nb: Velg for å åpne bildefanen i innstillingene

[ctx: menu]
en: Audio
nb: Lyd

en: Do not hide toolbar
nb: Ikke skjul verktøylinje

en: Hide this button
nb: Skjul denne knappen

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
nb: Klikk pilen nederst for å vise igjen.

en: Hide edit toolbar
nb: Skjul redigeringsverktøylinje

en: Hide or show this toggle button
nb: Skjul eller vis denne veksleknappen

en: Move right
nb: Flytt til høyre

en: Map: {0}
nb: Kart: {0}

en: Move left
nb: Flytt til venstre

en: Move up
nb: Flytt opp

en: Move down
nb: Flytt ned

en: scale
nb: målestokk

en: Status bar background
nb: Statuslinjas bakgrunn

en: Status bar background: active
nb: Statuslinjas bakgrunn: aktiv

en: Status bar foreground
nb: Statuslinjas forgrunn

en: Status bar foreground: active
nb: Statuslinjas forgrunn: aktiv

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
nb: Kompassretning på segmentet som tegnes.

en: The angle between the previous and the current way segment.
nb: Vinkel mellom forrige og nåværende linjesegment.

en: The length of the new way segment being drawn.
nb: Lengden på segmentet som tegnes.

en: The name of the object at the mouse pointer.
nb: Navn på objekt ved musepeker

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
nb: Midtklikk igjen for å bla gjennom.<br>Hold inne Ctrl for å velge direkte fra denne lista med musa.<hr>

en: (no object)
nb: (intet objekt)

en: Do not hide status bar
nb: Ikke skjul statuslinja

en: The northing at the mouse pointer.
nb: Nord-koordinat ved musepekeren.

en: The easting at the mouse pointer.
nb: Øst-koordinat ved musepekeren.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
nb: Breddegrad ved musepekeren.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
nb: Lengdegrad ved musepekeren.

en: System of measurement changed to {0}
nb: Målesystem endret til {0}

en: Default (open, closed, new)
nb: Standard (åpen, lukket, ny)

en: Username
nb: Brukernavn

en: Created date
nb: Dato opprettet

en: Last change date
nb: Siste endringsdato

en: Select note sorting method
nb: Velg sorteringsmåte for merknader

en: Click to cancel the current operation
nb: Klikk for å avbryte gjeldende operasjon

en: In background
nb: Fullfør i bakgrunnen

en: Click to run job in background
nb: Klikk for å kjøre opplastingen i bakgrunnen

[ctx: menu]
en: Windows
nb: Vinduer

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
nb: <h2>Aktivt filter: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
nb: </p><p>Klikk på filterknappen igjen for å se alle objekter.</p></html>

en: Enlarge
nb: Forstørr

en: Shrink
nb: Forminsk

en: Show downloaded area
nb: Vis nedlastet område

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
nb: <html>Velg et <strong>område med OSM-fliser</strong> ved gitt zoom-nivå.</html>

en: Zoom level:
nb: Zoom-nivå

en: from tile
nb: fra flis

en: up to tile
nb: opp til flis

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
nb: <html>Alternativt kan du angi en <strong>flis-adresse</strong> for en enkelt flis i formatet <i>zoomnivå/x/y</i>, f.eks. <i>15/256/223</i>. Flis-adressen i formatene <i>zoom,x,y</i> eller <i>zoom;x;y</i> er også gyldig.</html>

en: Tile address:
nb: Flis-adressen:

en: Apply the tile address
nb: Bruk flis-adressen

en: Please enter a tile address
nb: Vennligst angi en flis-adresse

en: The current value isn''t a valid tile address
nb: Den nåværende verdien er ikke en gyldig flis-adresse

en: Please enter a tile index
nb: Angi en flis-indeks

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
nb: Gjeldende verdi er ikke en gyldig flis-indeks for gitt zoom-nivå

en: You have encountered a bug in JOSM
nb: Det har oppstått en feil i JOSM

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
nb: En uventet feil oppsto.
    Dette er alltid en problem med koden. Hvis du kjører den siste versjonen av JOSM, vennligst vurder å sende inn en tilbakemelding med feilen.

en: Debug information
nb: Feilsøkingsinformasjon

en: Manually report at:
nb: Manuell rapportering til:

en: Is JOSM up to date?
nb: Er JOSM oppdatert?

en: Send bug report
nb: Send feilrapport

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
nb: Fyll ut en feilrapport i feilsporingssystemet vårt hvis du kjører nyeste versjon av JOSM og programtillegg.
    Der burde informasjon om feilen allerede være fylt ut for deg. Ta med ytterligere informasjon om hvordan feilen kan gjenskapes. Vær så detaljert som mulig.

en: Suppress this error for this session.
nb: Ignorer denne feilen i denne økta.

en: Suppress further error dialogs for this session.
nb: Ikke vis flere feilmeldingsvinduer i denne økta.

en: Ignore this error.
nb: Ignorer denne feilen.

en: Include the system status report.
nb: Inkluder rapport med systemstatus

en: Include information about the data you were working on.
nb: Inkluder informasjon om data du jobbet med.

en: Include all stack traces.
nb: Inkluder alle kallstakksporinger.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
nb: Klarte ikke å åpne feilrapporten. Rapporter den manuelt på denne adressen:

en: Your current version of JOSM is {0}
nb: Din nåværende versjon av JOSM er {0}

en: JOSM is searching for updates...
nb: JOSM leter etter oppdateringer …

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
nb: Klarte ikke å finne ut om JOSM-instansen er nyeste versjon.

en: JOSM is up to date.
nb: JOSM er oppdatert.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
nb: JOSM er utdatert. Nyeste versjon er {0}. Forsøk å oppdatere JOSM.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
nb: Sørg for at du har nyeste versjon av JOSM før du melder inn feilrapporten:

en: Update JOSM
nb: Oppdater JOSM

en: Conflict background: no conflict
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: ingen konflikt

en: Conflict background: decided
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: avgjort

en: Conflict background: undecided
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: ikke avgjort

en: Conflict background: drop
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: dropp

en: Conflict background: keep
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: behold

en: Conflict background: combined
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: kombinert

en: Conflict background: selected
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: valgt

en: Conflict foreground: undecided
nb: Forgrunnsfarge konflikt: ikke avgjort

en: Conflict foreground: drop
nb: Forgrunnsfarge konflikt: dropp

en: Conflict foreground: keep
nb: Forgrunnsfarge konflikt: behold

en: Conflict background: empty row
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: tom rad

en: Conflict background: frozen
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: frosset

en: Conflict background: in comparison
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: i sammenligning

en: Conflict foreground: in comparison
nb: Forgrunnsfarge konflikt: i sammenligning

en: Conflict background
nb: Bakgrunnsfarge konflikt

en: Conflict foreground
nb: Forgrunnsfarge konflikt

en: Conflict background: not in opposite
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: ikke i motsatt

en: Conflict background: in opposite
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: i motsatt

en: Conflict background: same position in opposite
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: samme posisjon i motsatt

en: Conflict background: keep one tag
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: behold én egenskap

en: Conflict foreground: keep one tag
nb: Forgrunnsfarge: behold én egenskap

en: Conflict background: drop tag
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: dropp egenskap

en: Conflict foreground: drop tag
nb: Forgrunnsfarge konflikt: dropp egenskap

en: Conflict background: keep all tags
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: behold alle egenskaper

en: Conflict foreground: keep all tags
nb: Forgrunnsfarge konflikt: behold alle egenskaper

en: Conflict background: sum all numeric tags
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: summér alle numeriske egenskaper

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
nb: Forgrunnsfarge konflikt: summér alle numeriske egenskaper

en: Conflict background: keep member
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: behold medlem

en: Conflict foreground: keep member
nb: Forgrunnsfarge konflikt: behold medlem

en: Conflict background: remove member
nb: Bakgrunnsfarge konflikt: fjern medlem

en: Conflict foreground: remove member
nb: Forgrunnsfarge konflikt: fjern medlem

en: {0} more...
nb: {0} til …

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
nb: Klarte ikke å kopiere de følgende objektene til målobjektet<br>fordi de er slettet i mål-datasettet:

en: Merging deleted objects failed
nb: Klarte ikke å flette slettede objekter

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
nb: Liste i rolle {0} er for øyeblikket ikke med i et sammenlikningspar.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
nb: Uventet verdi for parameter «index». Leste {0}.

en: Item {0} not found in list.
nb: Fant ikke {0} i liste.

en: lock scrolling
nb: synkron rulling

en: Compare
nb: Sammenlikn

en: My version
nb: Lokal versjon

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
nb: Liste over elementer i det lokale datasettet

en: Merged version
nb: Sammenslått versjon

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
nb: Liste med flettede elementer. De vil erstatte lista med lokale elementer når sammenslåingen tas i bruk.

en: Their version
nb: Tjenerversjon

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
nb: Liste over elementer i tjenerens datasett

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
nb: Kopier valgte lokale elementer til starten av lista over sammenslåtte elementer

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
nb: Kopier valgte lokale elementer til slutten av lista over sammenslåtte elementer.

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
nb: Kopier valgte lokale elementer til plassen før første valgte element i lista over sammenslåtte elementer.

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
nb: Kopier valgte lokale elementer til plassen etter første valgte element i lista over sammenslåtte elementer.

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
nb: Kopier valgte elementer på tjeneren til starten av lista over sammenslåtte elementer.

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
nb: Kopier valgte elementer på tjeneren til slutten av lista over sammenslåtte elementer.

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
nb: Kopier valgte elementer på tjeneren til plassen før første valgte element i lista over sammenslåtte elementer.

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
nb: Kopier valgte elementer på tjeneren til plassen etter første valgte element i lista over sammenslåtte elementer

en: Copy all my elements to the target
nb: Kopier alle lokale elementer til målet

en: Copy all their elements to the target
nb: Kopier alle tjenerens elementer til målet

en: Move up the selected entries by one position.
nb: Flytt valgte oppføringer opp én plass

en: Move down the selected entries by one position.
nb: Flytt valgte elementer ned én plass.

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
nb: Fjern de valgte elementene fra lista over sammenslåtte elementer.

en: Freeze
nb: Lås

en: Freeze the current list of merged elements.
nb: Lås gjeldende liste over sammenslåtte elementer

en: Unfreeze
nb: Lås opp

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
nb: Lås opp lista over sammenslåtte elementer og begynn sammenslåing

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
nb: <html>Trykk <strong>{0}</strong> for å begynne sammenslåingen av lokal- og tjeneroppføringer</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
nb: <html>Trykk <strong>{0}</strong> for å avslutte sammenslåingen av lokal- og tjeneroppføringer</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
nb[0]: Lokal versjon ({0} oppføring)
nb[1]: Lokal versjon ({0} oppføringer)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
nb[0]: Sammenslått versjon ({0} oppføring)
nb[1]: Sammenslått versjon ({0} oppføringer)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
nb[0]: Tjenerens versjon ({0} oppføring)
nb[1]: Tjenerens versjon ({0} oppføringer)

en: My version (local dataset)
nb: Lokalt datasett

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
nb: Egenskaper i det lokate datasettet

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
nb: Egenskaper i det sammenslåtte elementet. De vil erstatte egenskaper i lokale elementer når sammenslåingsvalgene tas i bruk.

en: Their version (server dataset)
nb: Tjenerens datasett

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
nb: Egenskaper i tjenerens datasett

en: My with Their
nb: Lokal med tjeners

en: My with Merged
nb: Lokal med sammenslått

en: Their with Merged
nb: Tjeners med sammenslått

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
nb: rolle {0} deltar ikke i sammenlikningspar {1}

en: Properties
nb: Egenskaper

en: Tags
nb: Egenskaper

en: Nodes
nb: Noder

en: Members
nb: Medlemmer

en: No pending tag conflicts to be resolved
nb: Ingen gjenværende egenskapskonflikter å løse

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
nb[0]: Egenskaper ({0} konflikt)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
nb[0]: {0} gjenstående egenskapskonflikt å løse
nb[1]: {0} gjenstående egenskapskonflikter å løse

en: Nodes(resolved)
nb: Noder (løst)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
nb: Liste over sammenslåtte noder er låst. Ingen gjenværende konflikter i denne linjas nodeliste.

en: Nodes(with conflicts)
nb: Noder (med konflikter)

en: Pending conflicts in the node list of this way
nb: Gjenværende konflikter i denne linjas nodeliste

en: Members(resolved)
nb: Medlemmer (løst)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
nb: Liste over sammenslåtte medlemmer er låst. Ingen gjenværende konflikter i denne relasjonens medlemsliste.

en: Members(with conflicts)
nb: Medlemmer (med konflikter)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
nb: Gjenværende konflikter i denne relasjonens medlemsliste

en: No pending property conflicts
nb: Ingen gjenværende egenskapskonflikter

en: Properties(with conflicts)
nb: Egenskaper (med konflikter)

en: Pending property conflicts to be resolved
nb: Gjenværende egenskapskonflikter å løse

en: Conflict Resolution
nb: Konfliktløsning

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
nb: Sammenslåtte noder er ikke låst ennå. Kan ikke lage løsningskommando.

en: (none)
nb: (ingen)

en: deleted
nb: slettet

en: not deleted
nb: ikke slettet

en: Deleted State:
nb: Slettestatus:

en: Coordinates:
nb: Koordinater:

en: Referenced by:
nb: Referert av:

en: Keep my coordinates
nb: Behold lokale koordinater

en: Keep their coordinates
nb: Behold tjenerens koordinater

en: Undecide conflict between different coordinates
nb: Fjern avgjørelse fra koordinatkonflikt

en: Keep my deleted state
nb: Behold lokal slettestatus

en: Keep their deleted state
nb: Behold tjenerens slettestatus

en: Undecide conflict between deleted state
nb: Fjern avgjørelse fra slettekonflikt

en: Role
nb: Rolle

en: Primitive
nb: Objekt

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
nb: Sammenslåtte medlemmer er ikke frosset ennå. Kan ikke konstruere løsningskommando.

en: <undefined>
nb: <ikke angitt>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
nb: Sammenslått datasett vil ikke inneholde en egenskap med nøkkel {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
nb: Lokalt datasett inneholder ikke en egenskap med nøkkel {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
nb: Kan ikke bruke uavgjort sammenslåing for egenskap

en: Key
nb: Nøkkel

en: Value
nb: Verdi

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
nb: Behold valgte nøkkel–verdi-par fra det lokale datasettet

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
nb: Behold valgte nøkkel–verdi-par fra tjenerens datasettet

en: Mark the selected tags as undecided
nb: Fjerner avgjørelse fra valgte egenskaper

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
nb: Tjenerens datasett inneholder ingen egenskap med nøkkel {0}

en: Conflicts when combining primitives
nb: Konflikter ved sammenslåing av objekter

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
nb: Konflikter ved sammenslåing av linjer – kombinert linje er «{0}»

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
nb: Konflikter ved sammenslåing av noder – målnode er «{0}»

en: No conflicts to resolve
nb: Det er ingen konflikter å løse

en: Cancel conflict resolution
nb: Avbryt konfliktløsning

en: Apply resolved conflicts
nb: Ta i bruk konfliktløsninger

en: Apply
nb: Bruk

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
nb[0]: Du er i ferd med å kombinere {1} objekt, som er del av relasjonen {0}:<br/>{2}Dette kan ødelegge relasjonen. Avbryt hvis du er i tvil.<br/>Hvis du fortsetter vil du få opp et vindu der du kan tilpasse relasjonen.<br/><br/>Vil du fortsette?
nb[1]: Du er i ferd med å kombinere {1} objekter, som er del av relasjonen {0}:<br/>{2}Dette kan ødelegge relasjonen. Avbryt hvis du er i tvil.<br/>Hvis du fortsetter vil du få opp et vindu der du kan tilpasse relasjonen.<br/><br/>Vil du fortsette?

en: Combine confirmation
nb: Bekreft kombinering

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
nb[0]: Du er i ferd med å kombinere {0} objekter, men de følgende egenskapene er i konflikt:<br/>{1}Det kombinerte objektet kan få uønskede egenskaper.<br/>Hvis du fortsetter vil du få opp et vindu der du kan tilpasse relasjonen.<br/><br/>Vil du fortsette?
nb[1]: Du er i ferd med å kombinere {0} objekter, men de følgende egenskapene er i konflikt:<br/>{1}Det kombinerte objektet kan få uønskede egenskaper.<br/>Hvis du fortsetter vil du få opp et vindu der du kan tilpasse relasjonen.<br/><br/>Vil du fortsette?

en: <i>missing</i>
nb: <i>mangler</i>

en: Choose a value
nb: Velg en verdi

en: none
nb: ingen

en: all
nb: alle

en: Please decide which values to keep
nb: Velg hvilke verdier som skal beholdes

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
nb: Nøkkelen «{1}» vil få verdien «{0}»

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
nb: Nøkkelen «{1}» vil få verdien «{0}», som er summen av alle numeriske verdier

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
nb: Nøkkelen «{0}» og alle dens verdier vil fjernes

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
nb: Nøkkelen «{1}» vil få verdien «{0}», som er sammenføyningen av alle verdiene

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
nb: Egenskapssamlingen inneholder ikke den valgte verdien «{0}».

en: Not decided yet
nb: Ikke avgjort ennå

en: Tags from nodes
nb: Egenskaper fra noder

en: Tags from ways
nb: Egenskaper fra linjer

en: Tags from relations
nb: Egenskaper fra relasjoner

en: Conflicts in pasted tags
nb: Konflikter i innlimte egenskaper

en: Paste ...
nb: Lim inn …

en: From ...
nb: Fra …

en: To ...
nb: Til …

en: {0} tag | {0} tags
nb[0]: {0} egenskap
nb[1]: {0} egenskaper

en: {0} way | {0} ways
nb[0]: {0} linje
nb[1]: {0} linjer

en: {0} relation | {0} relations
nb[0]: {0} relasjon
nb[1]: {0} relasjoner

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
nb: Posisjonen {0} er utenfor rekkevidde. Det er {1} medlemmer.

en: Remove
nb: Fjern

en: Keep
nb: Behold

en: Undecided
nb: Ikke avgjort

en: Remove this relation member from the relation
nb: Fjern dette relasjonsmedlemmet fra relasjonen

en: Keep this relation member for the target object
nb: Behold dette relasjonsmedlemmet for målobjektet

en: Role:
nb: Rolle:

en: Enter a role for all relation memberships
nb: Angi en rolle for alle relasjonsmedlemskap

en: Tag modified relations with
nb: Legg til følgende egenskap på endrede relasjoner:

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
nb: <html>Velg for å kunne legge til en egenskap på<br>alle endrede relasjoner.</html>

[ctx: tag]
en: Key:
nb: Nøkkel:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
nb: <html>Angi en egenskapsnøkkel, f.eks. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
nb: Verdi:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
nb: <html>Angi en egenskapsnøkkel, f.eks. <strong><tt>sjekk medlemmer</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
nb: <html>De kombinerte linjene er medlemmer i en eller flere relasjoner. Angi om den kombinerte linja skal <strong>beholdes</strong> eller <strong>fjernes</strong>.<br>Forvalget er å <strong>beholde</strong> første linje og <strong>fjerne</strong> de andre linjene som er medlemmer i samme relasjon: Den kombinerte linja vil erstatte originallinja i relasjonen.</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
nb: <html>De sammenslåtte nodene er medlemmer i en eller flere relasjoner. Angi om mål-noden skal <strong>beholdes</strong> eller <strong>fjernes</strong>.<br>Forvalget er å <strong>beholde</strong> første node og <strong>fjerne</strong> de andre nodene som er medlemmer i samme relasjon: Mål-noden vil erstatte originalnoden i relasjonen.</html>

en: Apply this role to all members
nb: La alle medlemmer få denne rollen

en: Orig. Way
nb: Orig. linje

en: Show tags with conflicts only
nb: Vis kun egenskaper med konflikter

en: Show tags with multiple values only
nb: Vis kun egenskaper med flere verdier

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
nb: <html>Velg verdiene som skal beholdes for følgende egenskaper.</html>

en: Apply?
nb: Gjennomføre?

en: Relation
nb: Relasjon

en: Old role
nb: Tidligere rolle

en: New role
nb: Ny rolle

en: Old key
nb: Tidligere nøkkel

en: Old value
nb: Tidligere verdi

en: New key
nb: Ny nøkkel

en: New value
nb: Ny verdi

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
nb[0]: Limer inn {0} egenskap
nb[1]: Limer inn {0} egenskaper

en: to {0} object | to {0} objects
nb[0]: på {0} objekt
nb[1]: på {0} objekter

en: Delete incomplete members?
nb: Slett ufullstendige medlemmer?

en: Paste without incomplete members
nb: Lim inn uten ufullstendige medlemmer

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
nb: De kopierte dataene inneholder ufullstendige objekter. Disse fjernes ved innliming. Vil du lime inn uten de ufullstendige objektene?

en: Do you want to paste these tags?
nb: Vil du lime inn disse egenskapene?

en: Clear buffer
nb: Tøm mellomlager

en: Ignore warnings
nb: Ignorer advarsler

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
nb: <html><p>Kan ikke lime inn egenskaper fra mellomlager. Det inneholder ikke noen JOSM-objekter eller passende tekst.</p></html>

en: For selected objects only
nb: Kun for valgte objekter

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
nb: <html>Velg for å vise endringssett kun for de valgte objektene.<br>Fravelg for å vise alle endringssett for objekter i gjeldende datalag.</html>

en: Changesets
nb: Endringssett

en: Open the list of changesets in the current layer.
nb: Åpne lista med endringssett i gjeldende lag.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
nb: Velg alle objekter tilordnet gjeldende endringssett

en: Download
nb: Last ned

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
nb: Last ned informasjon om valgte endringssett fra OSM-tjeneren

en: Close the selected open changesets
nb: Lukk valgte åpne endringssett

en: Show info
nb: Vis informasjon

en: Open a web page for each selected changeset
nb: Åpne en nettside for hvert valgte endringssett

en: Details
nb: Detaljer

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
nb: Åpne vindu for behandling av endringssett for valgte endringssett

en: Command Stack
nb: Kommandoliste

en: Open a list of all commands (undo buffer).
nb: Åpne liste over alle kommandoer (angre-buffer)

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
nb: Kommandoliste: Angre: {0} / Gjør om: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
nb: Velg objektene som omfattes av denne kommandoen (hvis ikke slettet)

en: Select and zoom
nb: Velg og zoom

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
nb: Velg objektene som omfattes av denne kommandoen (hvis ikke slettet), og zoomer til dem

en: Undo the selected and all later commands
nb: Angre den valgte og alle senere kommandoer

en: Redo the selected and all earlier commands
nb: Gjør om den valgte og alle tidligere kommandoer

en: Resolve conflicts
nb: Løs konflikter

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
nb[0]: Konflikt: {0} ikke løst
nb[1]: Konflikter: {0} ikke løst

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
nb: Rel.:{0} / Linjer:{1} / Noder:{2}

en: Resolve
nb: Løs

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
nb: Åpne en dialog for å sammenføye element i lista ovenfor.

en: Resolve to my versions
nb: Løs med lokale versjoner

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
nb: Løser alle åpne konflikter ved å bruke lokal versjon

en: Resolve to their versions
nb: Løs med tjeners versjon

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
nb: Løser alle åpne konflikter ved å bruke tjeners versjon

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
nb[0]: Fant {0} konflikt.
nb[1]: Fant {0} konflikter.

en: Click to close this dialog and continue editing
nb: Klikk for å lukke vinduer og fortsette redigering

en: Conflicts detected
nb: Fant konflikter

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
nb: Avbryt konfliktløsning og lukk vinduet

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
nb: Ta i bruk løste konflikter og lukk vinduet

en: Apply Resolution
nb: Bruk løsninger

en: Close anyway
nb: Lukk likevel

en: Continue resolving
nb: Fortsett å løse

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
nb: <html>Sammenslåing av forskjeller i denne konflikten ble avbrutt.<br>Konfliktløsninger vil ikke tas i bruk hvis ikke alle<br>forskjellene løses.<br>Velg <strong>{0}</strong> for å lukke likevel.<strong>Allerede<br>løste konflikter vil ikke tas i bruk.</strong><br>Velg <strong>{1}</strong> for å gå tilbake til konfliktløsing.</html>

en: Conflict not resolved completely
nb: Konflikt ble ikke løst fullstendig

en: Resolve conflicts for ''{0}''
nb: Løs konflikter for «{0}»

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
nb[0]: Bekreft fjerning av <strong>{0} objekt</strong>.
nb[1]: Bekreft fjerning av <strong>{0} objekter</strong>.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
nb[0]: {0} relasjon er påvirket.
nb[1]: {0} relasjoner er påvirket.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
nb[0]: Sletter {0} objekt
nb[1]: Sletter {0} objekter

en: Delete objects
nb: Slett objekter

en: To delete
nb: Skal slettes

en: From Relation
nb: Fra relasjon

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
nb: Klikk for å lukke vinduet og fjernet objektet fra relasjonene

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
nb: Klikk for å lukke vinduet og avbryte sletting av objektene

en: Filter objects and hide/disable them.
nb: Filtrer objekter og skjul/deaktiver dem.

en: Enable filter
nb: Aktiver filter

en: Multikey: {0}
nb: Flertast: {0}

en: Hide filter
nb: Skjul filter

en: Hiding filter
nb: Skjul filtrerte

en: Inverse filter
nb: Inverter filter

en: Filter mode
nb: Filtermodus

en: Add
nb: Legg til

en: Add filter.
nb: Legg til filter.

en: Edit filter.
nb: Rediger filter.

en: Delete filter.
nb: Slett filter.

en: Up
nb: Opp

en: Move filter up.
nb: Flytt filter opp.

en: Down
nb: Ned

en: Move filter down.
nb: Flytt filter ned.

en: Sort
nb: Sorter

en: Sort filters.
nb: Sorter filtre.

en: Reverse
nb: Reverser

en: Reverse the filters order.
nb: Reverser filtrenes rekkefølge.

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
nb: Filter – skjult: {0}, slått av: {1}

[ctx: filter]
en: E
nb: På

[ctx: filter]
en: H
nb: Skj

[ctx: filter]
en: Text
nb: Tekst

[ctx: filter]
en: I
nb: Inv

en: <h2>Filter active</h2>
nb: <h2>Aktivt filter</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
nb: </p><p>Lukk filterdialogen for å se alle objekter.<p></html>

en: not in data set
nb: ikke i datasett

en: Way:
nb: Linje:

en: Relation:
nb: Relasjon:

en: deleted-on-server
nb: slettet hos tjener

en: modified
nb: endret

en: filtered/hidden
nb: filtrert/skjult

en: filtered/disabled
nb: filtrert/slått av

en: has direction keys (reversed)
nb: har retningsnøkler (reversert)

en: has direction keys
nb: har retningsnøkler

en: State:
nb: Tilstand:

en: Data Set:
nb: Datasett:

en: Edited at:
nb: Redigert den:

en: <new object>
nb: <nytt objekt>

en: Edited by:
nb: Redigert av:

en: In changeset:
nb: I endringssett:

en: Tags:
nb: Egenskaper:

en: Centroid:
nb: Senterpunkt:

en: Length: {0}
nb: Lengde: {0}

en: Area: {0}
nb: Areal: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
nb[0]: {0} medlem:
nb[1]: {0} medlemmer:

en:  as "{0}"
nb:  som «{0}»

en: {0} Nodes:
nb: {0} noder:

en: Bounding box:
nb: Områdeavgrensing:

en: Bounding box (projected):
nb: Områdeavgrensing (projisert):

en: Center of bounding box:
nb: Områdeavgrensingens senter:

en: Coordinates (projected):
nb: Koordinater (projiserte):

en: UTM Zone
nb: UTM-sone

en: Part of:
nb: Del av:

en: In conflict with:
nb: I konflikt med:

en: Advanced object info
nb: Avansert objektinformasjon

en: map style
nb: kartstil

en: edit counts
nb: antall redigeringer

en: Styles for "{0}":
nb: Stiler for «{0}»:

en: {0} style "{1}"
nb: {0} stil «{1}»

en: Display range: {0}
nb: Visningsintervall: {0}

en: Layer {0}
nb: Lag {0}

en: List of generated Styles:
nb: Liste med genererte stiler:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
nb: De to valgte objektene har identisk stil-hurtiglager

en: The 2 selected objects have different style caches.
nb: De to valgte objektene har forskjellige stil-hurtiglagre

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
nb: Advarsel: De to valgte objektene har samme, men ikke identiske stil-hurtiglagre.

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
nb[0]: {0} bruker redigerte sist utvalget:
nb[1]: {0} brukere redigerte sist utvalget:

en: Enter the coordinates for the new node.
nb: Angi koordinatene til den nye noden.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
nb: Adskill lengde- og breddegrad med mellomrom, komma eller semikolon.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
nb: Positive tall eller tegnene N og E angir himmelretningene nord og øst.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
nb: Negative tall eller tegnene S og W angir himmelretningene sør og vest.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
nb: Koordinatverdier kan angis i en av tre formater:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
nb: <i>grader</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
nb: <i>grader</i><tt>&deg;</tt> <i>minutter</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
nb: <i>grader</i><tt>&deg;</tt> <i>minutter</i><tt>&#39;</tt> <i>sekunder</i><tt>&quot;</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
nb: Symbolene <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> er valgfrie.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
nb: Syntaksen <tt>lat="..." lon="..."</tt> eller <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt> kan også brukes.

en: Some examples:
nb: Eksempler:

en: Projected coordinates:
nb: Projiserte koordinater:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
nb: Angi øst- og nordkoordinat (x og y) adskilt med mellomrom, komma eller semikolon.

en: Lat/Lon
nb: Bredde/lengde

en: East/North
nb: Øst/nord

en: Please enter a GPS coordinates
nb: Angi et GPS-koordinatpar

en: Please enter a Easting and Northing
nb: Angi en øst- og nordkoordinat

en: Toggle visibility of layer: {0}
nb: Vis/skjul laget: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
nb: Åpne en liste over alle innleste lag.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
nb: laget er synlig (klikk for å skjule laget)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
nb: lager er skjult (klikk for å vise laget)

en: this layer is the active layer
nb: dette laget er det aktive laget

en: this layer is not currently active (click to activate)
nb: dette laget er ikke aktivt (klikk for å aktivere)

en: scale follows native resolution of this layer
nb: målestokken følger lagets opprinnelige oppløsning

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
nb: målestokken følger den opprinnelige oppløsningen til et annet lag (klikk for å velge dette laget)

en: scale does not follow native resolution of any layer (click to set this layer)
nb: målestokken følger ikke den opprinnelige oppløsningen til noe annet lag (klikk for å velge dette laget)

en: this layer has no native resolution
nb: dette laget har ikke informasjon om opprinnelig oppløsning

en: layer is without a user-defined offset
nb: lager har ikke selvvalgt forskyvning

en: (click to activate previous offset)
nb: (klikk for å aktivere forrige forskyvning)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
nb: laget har forskyvningen {0} (klikk for å fjerne forskyvningen)

en: this layer can not have an offset
nb: dette laget kan ikke ha en forskyvning

en: Information about layer
nb: Informasjon om laget

en: Map paint preferences...
nb: Innstilling av karttegning …

en: Map Paint Styles
nb: Stilsett for karttegning (MapCSS)

en: configure the map painting style
nb: sett opp stil for karttegning

en: On/Off
nb: Av/på

en: Turn selected styles on or off
nb: Slå av eller på valgte stiler

en: Move the selected entry one row down.
nb: Flytt valg oppføring en rad ned.

en: Move the selected entry one row up.
nb: Flytt valgt oppføring en rad opp.

en: Reload from file
nb: Last på nytt fra fil

en: reload selected styles from file
nb: last valgte stiler på nytt fra fil

en: Save as...
nb: Lagre som …

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
nb: Lagre en kopi av denne stilen til fil og legg den til i lista

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
nb: Fil med kartstil (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
nb: Fil med kartstil (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
nb: Laster inn stilkilder på nytt

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
nb: Lagre stilen «{0}» som «{1}»

en: view meta information, error log and source definition
nb: vis metainformasjon, feillogg og kildedefinisjon

en: Map Style info
nb: Informasjon om kartstil

en: Source
nb: Kilde

en: Title:
nb: Tittel:

en: Built-in Style, internal path:
nb: Innebygget stil, intern sti:

en: Path:
nb: Sti:

en: Icon:
nb: Ikon:

en: Background:
nb: Bakgrunn:

en: Style is currently active?
nb: Er stilen aktiv nå?

en: No
nb: Nei

en: Style settings
nb: Stiloppsett

en: Customize the style
nb: Tilpass stilen

en: Search menu items
nb: Søk i menyelementer

en: Mini map
nb: Minikart

en: Displays a small map of the current edit location
nb: Viser et lite kart over gjeldende redigeringssted

en: List of notes
nb: Liste over merknader

en: Note filter
nb: Merknadsfilter

en: Notes: {0}/{1}
nb: Merknader: {0}/{1}

en: Comment
nb: Kommentar

en: Add comment
nb: Legg til kommentar

en: Comment on note
nb: Merknadskommentar

en: Add comment to note:
nb: Legg til en kommentar til merknad:

en: Close note
nb: Lukk merknad

en: Close note with message:
nb: Lukk merknad med meldingen:

en: Create
nb: Opprett

en: Reopen
nb: Gjenåpne

en: Reopen note
nb: Gjenåpne merknad

en: Reopen note with message:
nb: Gjenåpne merknad med meldingen:

en: Sort notes
nb: Sorter merknader

en: Open the note in an external browser
nb: Åpne merknaden i ekstern nettleser

en: Object type:
nb: Objekttype:

[ctx: osm object types]
en: mixed
nb: blandet

en: Choose the OSM object type
nb: Velg OSM-objekt-type

en: Object ID:
nb: Objekt-ID:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
nb: Angi ID-en til objektet som skal lastes ned

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
nb: Adskill objekt-ID-er med komma eller mellomrom, for eksempel: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
nb: Angi objekter som følger i blandet modus: {0}<br/>({1} står for <i>node</i>, {2} for <i>linje</i>, og {3} for <i>relasjon</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
nb: Bruk bindestrek for å angi objekt-ID-intervall, for eksempel: {0}

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
nb: Fikk ugyldig ID-liste
    Kan ikke fortsette.

en: Existing node
nb: Eksisterende node

en: Both nodes
nb: Begge noder

en: New node
nb: Ny node

en: Tags/Memberships
nb: Egenskaper/relasjoner

en: Unglue
nb: Avknytt

en: Where should the tags of the node be put?
nb: Hvor burde egenskapene til noden plasseres?

en: Where should the memberships of this node be put?
nb: Hvor burde medlemskapene til noden plasseres?

en: Open a list of all relations.
nb: Åpne en liste over alle relasjoner.

en: Relation list filter
nb: Filtrer relasjonsliste

en: New
nb: Ny

en: Create a new relation
nb: Lag ny relasjon

en: Relations: {0}/{1}
nb: Relasjoner: {0}/{1}

en: Relations: {0}
nb: Relasjoner: {0}

en: Search
nb: Søk

en: Submit filter
nb: Bruk filter

en: Filter string:
nb: Filterstreng:

en: Search string:
nb: Søkestreng:

en: Enter the search expression
nb: Angi søkeuttrykket

en: select
nb: velg

en: add to selection
nb: legg til i utvalg

en: remove from selection
nb: fjern fra utvalg

en: find in selection
nb: finn i utvalg

en: case sensitive
nb: skill mellom store/små bokstaver

en: all objects
nb: alle objekter

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
nb: Inkluder ufullstendige og slettede objekter i søket.

en: add toolbar button
nb: legg til knapp i verktøylinja

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
nb: Legg til en knapp med dette søkeuttrykket i verktøylinja.

en: regular expression
nb: regulært uttrykk

en: MapCSS selector
nb: MapCSS-velger

en: Results
nb: Resultater

en: Search syntax
nb: Søkesyntaks

en: Invalid search expression
nb: Ugyldig søkeuttrykk

en: Search by preset
nb: Søk med forvalg

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
nb: Søkeuttrykket er ugyldig: 
    
     {0}

en: Hints
nb: Hint

en: basics
nb: grunnleggende

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
nb: "Baker" og "Street" i hvilken som helst nøkkel

en: ''Baker Street'' in any key
nb: "Baker Street" i hvilken som helst nøkkel

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
nb: "verdifragment" i "nøkkel"

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
nb: name:str treffer name=Bakerstreet

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
nb: "verdifragment" ikke i "nøkkel"

en: matches if ''key'' exists
nb: treffer hvis "nøkkel" eksisterer

en: ''key'' with exactly ''value''
nb: "nøkkel" med eksakt "verdi"

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
nb: verdien til "nøkkel" treffer det regulære uttrykket "regexp"

en: ''key'' with any value
nb: "nøkkel" med hvilken som helst verdi

en: ''key'' with empty value
nb: "nøkkel" med tom verdi

en: ''value'' in any key
nb: "verdi" i hvilken som helst nøkkel

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
nb: treffer hvis "nøkkel" er større enn "verdi" (verdi mindre enn nøkkel)

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
nb: for å sitere operatorer.<br>Inni siterte tekststrenger må tegnene <b>"</b> and <b>\</b> beskyttes med foranstående <b>\</b> (f.eks.  <b>\"</b> og <b>\\</b>).

en: combinators
nb: kombinasjoner

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
nb: logiske og (begge uttrykkene må være sanne)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
nb: logisk eller (minst ett uttrykk må være sant)

en: logical not
nb: logisk ikke

en: use parenthesis to group expressions
nb: bruk parenteser til å gruppere uttrykk

en: objects
nb: objekter

en: all nodes
nb: alle noder

en: all ways
nb: alle linjer

en: all relations
nb: alle relasjoner

en: all closed ways
nb: alle lukkede linjer

en: object without useful tags
nb: objekter uten nyttige egenskaper

en: all objects that use the address preset
nb: alle objekter som bruker adressemal

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
nb: alle objekter som bruker noen mal under gruppen Geografi/Natur

en: objects changed by author
nb: objekter endret av opphavsperson

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
nb: user:<i>OSM-brukernavn</i> (objekter med opphavsperson <i>OSM-brukernavn</i>)

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
nb: user:anonymous (objekter uten tilordnet opphavsperson)

en: objects with given ID
nb: objekter med gitt ID

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
nb: id:0 (nye objekter)

en: objects with given version
nb: objekter med gitt versjon

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
nb: version:0 (objekter uten tilordnet versjon)

en: objects with given changeset ID
nb: objekter med gitt endringssett-ID

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
nb: changeset:0 (objekter uten tilordnet endringssett)

en: objects with last modification timestamp within range
nb: objekter med tidsstempel for siste endring innenfor intervall

en: properties
nb: egenskaper

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
nb: linjer med minst 20 noder, eller relasjoner som inneholder minst 20 noder

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
nb: noder med minst tre refererende linjer, eller relasjoner som har minst tre linjer

en: objects having 5 to 10 tags
nb: objekter med 5 til 10 egenskaper

en: relations with 2 members
nb: relasjoner med to medlemmer

en: closed ways with an area of 100 m²
nb: lukkede linjer med et areal på 100 m²

en: ways with a length of 200 m or more
nb: linjer som er 200 m eller lengre

en: state
nb: tilstand

en: all modified objects
nb: alle endrede objekter

en: all new objects
nb: alle nye objekter

en: all selected objects
nb: alle valgte objekter

en: all incomplete objects
nb: alle ufullstendige objekter

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
nb: alle slettede objekter (valgboks <b>{0}</b> må være aktivert)

en: related objects
nb: tilknyttede objekter

en: all children of objects matching the expression
nb: alle barn av objekter som samsvarer med uttrykket

en: all parents of objects matching the expression
nb: alle foreldre til objekter som samsvarer med uttrykket

en: objects with given role in a relation
nb: objekter med en gitt rolle i en relasjon

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
nb: relasjon som inneholder et medlem med rollen <i>stop</i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
nb: objekter som er del av en relasjon som rollen <i>stop</i>

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
nb: n-te relasjonsmedlem og/eller n-te node i en linje

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
nb: hver n-te relasjonsmedlem og/eller hver n-te node i en linje

en: view
nb: visning

en: objects in current view
nb: objekter i den nåværende visningen

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
nb: objekter (og alle linjens noder / relasjonens medlemmer) i den nåværende visningen

en: objects in downloaded area
nb: objekter i det nedlastede området

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
nb: objekter (og alle linjens noder / relasjonens medlemmer) i det nedlastede området

en: location
nb: sted

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
nb: {0} alle objekter med {1} blant egenskapene blir lastet ned.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
nb: {0} alle objekter med den korresponderende nøkkelen/verdien lokalisert rundt Berlin. Merk, den forhåndsvalgte radiusen er satt til 1000m, men kan endres i den genererte spørringen.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
nb: {0} alle objekter innen den nåværende visningen som har {1} som egenskap.

en: Selection
nb: Utvalg

en: Open a selection list window.
nb: Åpne vindu med en utvalgsliste.

en: Zoom to selection
nb: Zoom til utvalg

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
nb[0]: Zoom til utvalgt element
nb[1]: Zoom til utvalgte elementer

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
nb: Valgt: Rel.:{0} / Linjer:{1} / Noder:{2}

en: Unselectable now
nb: Kan ikke velges nå

en: Always shown
nb: Vises alltid

en: Dynamic
nb: Dynamisk

en: Always hidden
nb: Alltid skjult

en: Toggle dynamic buttons
nb: Slå av/på dynamiske knapper

en: Open preferences for this panel
nb: Åpne innstillinger for dette panelet

en: Undock the panel
nb: Frigjør panelet

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
nb: Lukk panelet. Du kan åpne det med knappene i venstre verktøygruppe.

en: Click to minimize/maximize the panel content
nb: Klikk for å minimere/maksimere panelet

en: Side buttons
nb: Sideknapper

en: Authors
nb: Opphavspersoner

en: Open a list of people working on the selected objects.
nb: Åpne en liste over brukere som jobber på de valgte objektene.

en: {0} Author | {0} Authors
nb[0]: {0} opphavsperson
nb[1]: {0} opphavspersoner

en: Select objects submitted by this user
nb: Velg objekter som denne brukeren har sendt inn

en: Launches a browser with information about the user
nb: Åpner en nettleser med informasjon om brukeren

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
nb: Åpne kun nettleser med informasjon om de første {0} av {1} valgte brukerne

en: Author
nb: Opphavsperson

en: # Objects
nb: # objekter

en: Validation Results
nb: Valideringsresultater

en: Open the validation window.
nb: Åpne valideringsvinduet.

en: Ignore for now
nb: Ignorer i denne omgang

en: Ignore and remove from tree.
nb: Ignorer og fjern fra treet.

en: Fix
nb: Korriger

en: Fix the selected issue.
nb: Korriger det valgte problemet.

en: Ignore the selected issue next time.
nb: Ignorer det valgte problemet neste gang.

en: Manage Ignore
nb: Administrer ignorerte

en: Manage the ignore list
nb: Administrer lista med ignorerte

en: Lookup
nb: Slå opp

en: Looks up the selected primitives in the error list.
nb: Slå opp de valgte objektene i feillista.

en: Whole group
nb: Hele gruppen

en: Single elements
nb: Enkelte element

en: Nothing
nb: Intet

en: Ignore whole group or individual elements?
nb: Ignorer hele gruppen eller enkelte element?

en: Ignoring elements
nb: Ignorerer element

en: Fixing errors ...
nb: Korrigerer feil …

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
nb: Korrigerer ({0}/{1}): «{2}»

en: Updating map ...
nb: Oppdaterer kart …

en: auto-fixed validator issues
nb: korrigerte automatisk valideringsfeil

en: Validator {0} List Management
nb: Listebehandling for {0}-validering

en: Cannot understand the following type: {0}
nb: Forstår ikke følgende type: {0}

en: Don''t ignore
nb: Ikke ignorer

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
nb: {0}Bør valideringen kjøres på nytt?{1}

en: Ignored error filter changed
nb: Filteret som ignorerer feil ble endret

en: anonymous
nb: anonym

en: Display the basic properties of the changeset
nb: Vis endringssettets grunnleggende egenskaper

en: Display the tags of the changeset
nb: Vis endringssettets egenskaper

en: Content
nb: Innhold

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
nb: Vis objektene som endringssettet opprettet, oppdaterte og slettet

en: Discussion
nb: Diskusjon

en: Display the public discussion around this changeset
nb: Vis offentlig diskusjon om dette endringssettet

en: Close the dialog
nb: Lukk vinduet

en: Query
nb: Spørring

en: Launch the dialog for querying changesets
nb: Åpne vindu for spørringer mot endringssett

en: Remove from cache
nb: Fjern fra hurtiglager

en: Remove the selected changesets from the local cache
nb: Fjern valgt endringssett fra lokalt hurtiglager

en: Close the selected changesets
nb: Lukk valgte endringssett

en: Update changeset
nb: Oppdater endringssett

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
nb: Oppdaterer de valgte endringssettene med gjeldende data fra OSM-tjeneren

en: Download changeset content
nb: Last ned innhold i endringssett

en: Download the content of the selected changesets from the server
nb: Last ned innholdet i valgte endringssett fra tjener

en: Download changed objects
nb: Last ned endrede objekter

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
nb: Last ned gjeldende versjon av de endrede objektene i de valgte endringssettene

en: My changesets
nb: Mine endringssett

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
nb: Last ned mine endringssett fra OSM-tjeneren (maks. 100 endringssett)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
nb: <html>JOSM kjører nå som anonym bruker. Programmet kan ikke laste ned<br>dine endringssett fra OSM-tjeneren før du angir ditt OSM-brukernavn<br>i JOSM-innstillingene.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
nb: tom

[ctx: changeset.state]
en: Open
nb: Åpen

[ctx: changeset.state]
en: Closed
nb: Lukket

en: Created at
nb: Opprettet den

en: Closed at
nb: Lukket den

en: Changes
nb: Endringer

en: Discussions
nb: Diskusjoner

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
nb[0]: <html>Det valgte objektet er ikke tilgjengelig i gjeldende<br>redigeringslag «{0}».</html>
nb[1]: <html>Ingen av de valgte objektene er tilgjengelige i gjeldende<br>redigeringslag «{0}».</html>

en: Download objects
nb: Last ned objekter

en: Download the current version of the selected objects
nb: Last ned gjeldende versjon av valgte objekt

en: Select in layer
nb: Velg i lag

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
nb: Velg samsvarende objekter i gjeldende datalag

en: Nothing to select
nb: Ingenting å velge

en: Zoom to in layer
nb: Zoom til i laget

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
nb: Zoom til de samsvarende objektene i det gjeldende datalaget

en: Nothing to zoom to
nb: Ingenting å zoome til

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
nb: Innholdet i dette endringssettet er ikke lastet ned ennå

en: Download now
nb: Last ned nå

en: Download the changeset content
nb: Last ned endringssettets innhold

en: Created
nb: Opprettet

en: Updated
nb: Oppdatert

en: Deleted
nb: Slettet

en: Name
nb: Navn

en: Comment:
nb: Kommentar:

en: Open/Closed:
nb: Åpen/lukket:

en: Created at:
nb: Opprettet den:

en: Closed at:
nb: Lukket den:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
nb: Fjern endringssettet i detaljvisningspanelet fra lokalt hurtiglager

en: Update the changeset from the OSM server
nb: Oppdater endringssettet fra OSM-tjeneren

en: View changeset
nb: Vis endringssettet

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
nb: Velg endringssettets objekter i gjeldende datalag

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
nb: <html>Ingen av objektene i endringssettet {0} er tilgjengelig i gjeldende <br>redigeringslag «{1}».</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
nb: Zoom til objekter som er en del av endringssettet i det gjeldende datalaget

en: Update changeset discussion
nb: Oppdater diskusjonen rundt endringssettet

en: Update the changeset discussion from the OSM server
nb: Oppdater diskusjonen på endringssettet fra OSM-tjeneren

en: Comment on changeset
nb: Kommenter endringssettet

en: Add comment to changeset:
nb: Knytt kommentar til endringssettet:

en: Date
nb: Dato

en: User
nb: Bruker

en: {0} [incomplete]
nb: {0} [ufullstendig]

en: open
nb: åpen

en: closed
nb: lukket

en: Download content
nb: Last ned innhold

en: Download the changeset content from the OSM server
nb: Last ned endringssettets innhold fra OSM-tjeneren

en: Update content
nb: Oppdater innhold

en: Update the changeset content from the OSM server
nb: Oppdater endringssettets innhold fra OSM-tjeneren

en: Changeset ID:
nb: Endringssett-ID:

en: Enter a changeset id
nb: Angi en endringssett-ID

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
nb: Last ned endringssettet med den angitte ID-en, inkludert endringssettets innhold

en: Select changesets owned by specific users
nb: Velg endringssett eid av spesifikke brukere

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
nb: Velg endringssett basert på om de er åpne eller lukkede

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
nb: Velg endringssett basert på datoen/tiden de ble opprettet eller lukket

en: Select only changesets related to a specific bounding box
nb: Velg kun endringssett berørt av en bestemt områdeavgrensing

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
nb: Kan ikke avgrense endringssett-spørringen til en bestemt områdeavgrensing. Inndata er ugyldig.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
nb: <html>Angi gyldige lengde-/breddegrader for å avgrense<br>endringssett-spørringen til et bestemt område.</html>

en: Invalid bounding box
nb: Ugyldig områdeavgrensing

en: Download my changesets only
nb: Bare last ned mine endringssett

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
nb: <html>Velg for å avgrense spørringen til kun dine endringssett.<br>Fravelg for å ta med alle endringssett i spørringen.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
nb: <html>Velg en av de følgende <strong>forvalgte spørringene</strong>. Velg <strong>Bare last ned mine endringssett</strong> hvis du kun vil laste ned dine egne.<br>Legg merke til at JOSM vil kun laste ned opp til 100 endringssett.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
nb: <html>Last ned de siste endringssettene</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
nb: <html>Last ned mine åpne endringssett<br>em>Deaktivert. Skriv inn OSM-brukernavnet i innstillingene først.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
nb: <html>Last ned mine åpne endringssett</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
nb: <html>Last ned endringssett i den gjeldende kartvisningen.<br><em>Deaktivert. Det er ingen aktive kartvisninger.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
nb: <html>Last ned endringssett i den gjeldende kartvisningen</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
nb: Uventet verdi for innstillingen «{0}», fikk «{1}». Tilbakestiller til forvalgt spørring.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
nb: Kan ikke opprette endringssett-spørring for åpne endringssett til anonym bruker

en: Basic
nb: Enkel

en: Download changesets using predefined queries
nb: Last ned endringssett ut fra forvalgte spørringer

en: From URL
nb: Fra URL

en: Query changesets from a server URL
nb: Forespør endringssett fra tjener-URL

en: Advanced
nb: Avansert

en: Use a custom changeset query
nb: Bruk en selvvalgt endringssett-spørring

en: Query changesets
nb: Forespør endringssett

en: Query and download changesets
nb: Forespør og last ned endringssett

en: Please enter a valid changeset query URL first.
nb: Angi en gyldig spørrings-URL for endringssett først.

en: Illegal changeset query URL
nb: Ugyldig spørrings-URL for endringssett

en: Close the dialog and abort querying of changesets
nb: Lukk vinduet og avbryt forespørring av endringssett

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
nb: Angi en dato i ditt språks vanlige format.<br>Eksempel: {0}<br>Eksempel: {1}<br>Eksempel: {2}<br>Eksempel: {3}<br>

en: Query open changesets only
nb: Forespør kun åpne endringssett

en: Query closed changesets only
nb: Forespør kun lukkede endringssett

en: Query both open and closed changesets
nb: Forespør kun åpne og lukkede endringssett

en: Only changesets closed after the following date/time
nb: Bare endringssett lukket etter angitt dato/tid

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
nb: Bare endringssett lukket etter og opprettet før angitt dato/tid

en: Date:
nb: Dato:

en: Time:
nb: Tid:

en: Closed after -
nb: Lukket etter -

en: Date:
nb: Dato:

en: Created before -
nb: Laget før -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
nb: Kan ikke bygge opp endringssett-spørring med utvalg på tid. Inndata er ikke gyldig.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
nb: <html>Angi gyldige dato- eller tidsverdier for å avgrense<br>spørringen til et bestemt tidsintervall.</html>

en: Invalid date/time values
nb: Ugyldige dato/tid-verdier

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
nb: Angi et gyldig tidspunkt i ditt språks vanlige format.<br>Eksempel: {0}<br>Eksempel: {1}<br>Eksempel: {2}<br>Eksempel: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
nb: Gjeldende verdi er ikke en gyldig bruker-ID. Angi et heltall > 0

en: Please enter an integer value > 0
nb: Angi et heltall > 0

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
nb: Angi eller lim inn en URL for å hente endringssett fra API-et til OSM

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
nb: Legg merke til at endringssett-spørringer alltid sendes til «{0}», uavhengig av vert, port og del av URL som er angitt under.

en: This changeset query URL is invalid
nb: Ugyldig spørrings-URL for endringssett

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
nb: Bare endringssett eid av brukeren med den angitte bruker-ID-en

en: Only changesets owned by the user with the following user name
nb: Bare endringssett eid av brukeren med det angitte brukernavnet

en: User ID:
nb: Bruker-ID:

en: User name:
nb: Brukernavn:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
nb: Bare mine egne endringssett (deaktivert fordi JOSM kjøres av en anonym bruker)

en: Only changesets owned by myself
nb: Bare mine egne endringssett

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
nb: Kan ikke avgrense endringssett-spørringer til gjeldende bruker fordi den er anonym

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
nb: Gjeldende verdi «{0}» for bruker-ID er ikke gyldig

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
nb: Kan ikke avgrense endringssett-spørringen til brukernavnet «{0}»

en: Please enter a valid user ID
nb: Vennligst skriv inn en gyldig bruker-ID

en: Invalid user ID
nb: Ugyldig bruker-ID

en: Please enter a non-empty user name
nb: Vennligst skriv inn et brukernavn

en: Invalid user name
nb: Ugyldig brukernavn

en: Activate
nb: Aktivér

en: Activate the selected layer
nb: Aktivér valgt lag

en: Activate layer
nb: Aktivér lag

en: Cycle layer down
nb: Gå ned til lag

en: Cycle through data layers in a downward direction
nb: Blar gjennom datalag nedover

en: Cycle through visible layers.
nb: Bla gjennom synlige lag.

en: Cycle layers
nb: Bla gjennom lag

en: Cycle layer up
nb: Gå opp til lag

en: Cycle through data layers in an upward direction
nb: Bla gjennom datalag oppover

en: Delete the selected layers.
nb: Slett valgte lag.

en: Duplicate this layer
nb: Dupliser dette laget

en: Copy of {0}
nb: Kopi av {0}

en: Copy {1} of {0}
nb: Kopi {1} av {0}

en: Show layer
nb: Vis lag

en: Adjust opacity of the layer.
nb: Juster gjennomsiktigheten til laget.

en: Double click to reset.
nb: Dobbelklikk for å tilbakestille.

en: Opacity
nb: Gjennomsiktighet

[ctx: image sharpness]
en: blurred
nb: sløret

[ctx: image sharpness]
en: sharp
nb: skarp

en: Sharpness
nb: Skarphet

[ctx: image colorfulness]
en: less
nb: mindre

[ctx: image colorfulness]
en: more
nb: mer

en: Colorfulness
nb: Fargerikhet

en: Color
nb: Farge

en: Merge
nb: Flett

en: Merge this layer into another layer
nb: Slå sammen dette laget med et annet

en: Merge GPX layers
nb: Slå sammen GPX-lag

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
nb: Velg rekkefølgen til de valgte lagene:<br>Spor vil kuttes når tidsstempel til høyere lag overlapper.

en: Connect overlapping tracks on cuts
nb: Koble sammen overlappende spor ved kutting

en: Move layer up
nb: Flytt lag oppover

en: Move layer down
nb: Flytt lag nedover

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
nb: Dette vil endre det valgte laget til «{0}».<br>Vil du fortsette?

en: GPX layer
nb: GPX-lag

en: Length
nb: Lengde

en: Segments
nb: Segmenter

en: {0} (target layer)
nb: {0} (mållag)

en: Move the selected layer one row down.
nb: Flytt laget en rad ned.

en: Move the selected layer one row up.
nb: Flytt laget en rad opp.

en: Show/hide
nb: Vis/skjul

en: Toggle visible state of the selected layer.
nb: Slå av/på visning av lag

en: Show/hide layer
nb: Vis/skjul lag

en: Copy all Keys/Values
nb: Kopier alle nøkler/verdier

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
nb: Kopier alle egenskapers nøkler og verdier til utklippstavla

en: Copy Tags
nb: Kopier egenskaper

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
nb: Kopier valgt egenskaps nøkkel og verdi til utklippstavla

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
nb[0]: Kopier {0} valgt nøkkel/verdi
nb[1]: Kopier {0} valgte nøkler/verdier

en: Copy Value
nb: Kopier verdi

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
nb: Kopier valgt egenskaps verdi til utklippstavla

en: Launch browser with wiki help for selected object
nb: Åpne hjelpeside i nettleser

en: Go to OSM wiki for relation help
nb: Gå til OSM-wikien for hjelp til relasjoner

en: Go to OSM wiki for tag help
nb: Gå til OSM-wikien for hjelp til egenskaper

en: Discardable key: selection Foreground
nb: Forkastbar nøkkel: forgrunnsfarge utvalg

en: Discardable key: foreground
nb: Forkastbar nøkkel: forgrunnsfarge

en: Discardable key: selection Background
nb: Forkastbar nøkkel: bakgrunnsfarge utvalg

en: Discardable key: background
nb: Forkastbar nøkkel: bakgrunnsfarge

en: {0} ''{1}''
nb: {0} «{1}»

en: {0} different | {0} different
nb[0]: {0} forskjellig
nb[1]: {0} forskjellige

en: , {0} unset | , {0} unset
nb[0]: , {0} ikke valgt
nb[1]: , {0} ikke valgt

en: Select objects for which to change tags.
nb: Velg objektene du vil endre egenskaper på.

en: Tags for selected objects.
nb: Egenskaper for valgte objekter.

en: Member Of
nb: Medlem av

en: Position
nb: Posisjon

en: Go to Taginfo ({0})
nb: Gå til Taginfo ({0})

en: Tag filter
nb: Egenskapsfilter

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
nb: Objekter: {2} / Egenskaper: {0} / Relasjoner: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
nb: Egenskaper: {0} / Relasjoner: {1}

en: Delete the selected key in all objects
nb: Fjern valgt nøkkel i alle objekt

en: Delete Tags
nb: Fjern egenskaper

en: Change relation
nb: Endre relasjon

en: Delete from relation
nb: Slett fra relasjon

en: Really delete selection from relation {0}?
nb: Vil du slette utvalget fra relasjon {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
nb: Tilføy et nytt nøkkel/verdi-sett til alle objekter

en: Add Tag
nb: Legg til egenskap

en: Edit the value of the selected key for all objects
nb: Rediger verdien til valgt nøkkel for alle objekter

en: Edit Tags
nb: Endre egenskaper

en: Paste Value
nb: Lim inn verdi

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
nb: Lim inn verdien av den valgte egenskapen fra utklippstavlen

en: Search Key/Value/Type
nb: Søk med nøkkel/verdi/type

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
nb: Søk med nøkkel og verdi til valgt egenskap, begrenset til type (f.eks. node, linje, relasjon)

en: Search Key/Value
nb: Søk nøkkel/verdi

en: Search with the key and value of the selected tag
nb: Søk med nøkkelen og verdien til valgt egenskap

en: Change role for {0} in relation {1}
nb: Endre rollen til {0} i relasjonen {1}

en: Overwrite tag
nb: Overskriv egenskap

en: Change value? | Change values?
nb[0]: Endre verdi?
nb[1]: Endre verdier?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
nb[0]: Dette vil endre {0} objekt.
nb[1]: Dette vil endre inntil {0} objekter.

en: An empty value deletes the tag.
nb: En tom verdi sletter egenskapen.

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
nb: Du endret nøkkelen fra «{0}» til «{1}».

en: The new key is already used, overwrite values?
nb: Den nye nøkkelen er allerede i bruk, overskrive verdier?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
nb[0]: Endre egenskap på inntil {0} objekt
nb[1]: Endre egenskap på inntil {0} objekt

en: Use English language for tag by default
nb: Vis egenskaper på engelsk som standard

en: Add tag
nb: Legg til egenskap

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
nb[0]: Dette vil endre opptil {0} objekt.
nb[1]: Dette vil endre opptil {0} objekt.

en: Please select a key
nb: Velg en nøkkel

en: Set number of recently added tags
nb: Angi antall nylig brukte egenskaper

en: Remember last used tags after a restart
nb: Husk nylig brukte egenskaper etter omstart

en: Recent tags with existing key
nb: Nylige egenskaper med eksisterende nøkler

en: Enable
nb: Aktiver

en: Hide
nb: Skjul

en: Refresh recent tags list after applying tag
nb: Oppdater liste med nylige egenskaper etter at egenskap er angitt

en: No refresh
nb: Ikke oppdater

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
nb: Oppdater kun egenskapsstatus (slått av/på)

en: Refresh tag status and list of recently added tags
nb: Oppdater egenskapsstatus og liste med nylige egenskaper

en: to apply first suggestion
nb: for å ta i bruk første forslag

en: to add without closing the dialog
nb: for å legge til uten å lukke dialogvinduet

en: to add first suggestion without closing the dialog
nb: for å legge til første forslag uten å lukke dialogvinduet

en: Please enter the number of recently added tags to display
nb: Angi antall nylig brukte egenskaper som skal vises

en: Please enter integer number between 0 and {0}
nb: Skriv inn et tall mellom 0 og {0}

en: Recently added tags
nb: Nylig brukte egenskaper

en: Choose recent tag {0}
nb: Velg nylig brukt egenskap {0}

en: Use this tag again
nb: Bruk denne egenskapen igjen

en: Apply recent tag {0}
nb: Bruk nylig brukt egenskap {0}

en: The key ''{0}'' is already used
nb: Nøkkelen «{0}» er allerede brukt

en: Ignore key ''{0}''
nb: Ignorer nøkkelen «{0}»

en: Ignore tag ''{0}''
nb: Ignorer egenskapen «{0}»

en: Edit ignore list
nb: Rediger ignoreringsliste

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
nb: Verdien til «{0}» ble endret: {1}

en: Overwrite?
nb: Overskrive?

en: Go to Taginfo
nb: Gå til Taginfo

en: Go to OSM Tag History
nb: Gå til OSM Tag History

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
nb: Rediger relasjonen som valgt relasjonsmedlem refererer til

en: Download all child relations (recursively)
nb: Last ned alle barn-relasjoner (rekursivt)

en: Download All Children
nb: Last ned alle barn

en: Download selected relations
nb: Last ned valgte relasjoner

en: Download Selected Children
nb: Last ned valgte barn

en: Conflict in data | Conflicts in data
nb[0]: Konflikt i data
nb[1]: Konflikter i data

en: Download relation members
nb: Last ned relasjonsmedlemmer

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
nb: <html>Barnrelasjonen<br>{0}<br>er slettet på tjeneren og kan ikke lastes</html>

en: Relation is deleted
nb: Relasjonen er slettet

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
nb: Ignorerer unntak fordi oppgaven ble avbrutt. Unntak: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
nb[0]: Laster ned {0} ufullstendig objekt
nb[1]: Laster ned {0} ufullstendige objekter

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
nb[0]: Laster ned {0} ufullstendig barn av relasjonen «{1}»
nb[1]: Laster ned {0} ufullstendige barn av relasjonen «{1}»

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
nb[0]: Laster ned {0} ufullstendig barn av {1} foreldrerelasjoner
nb[1]: Laster ned {0} ufullstendige barn av {1} foreldrerelasjoner

en: Download relations
nb: Last ned relasjoner

en: Tags and Members
nb: Egenskaper og medlemmer

en: Parent Relations
nb: Foreldrerelasjoner

en: Child Relations
nb: Barnrelasjoner

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
nb: Skriv en rolle og bruk den på valgte medlemmer i relasjonen

en: Apply Role:
nb: Bruk rolle:

en: New relation
nb: Ny relasjon

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
nb: Velg relasjonen «{0}» i lag «{1}» i relasjonsredigeringen

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
nb: <html>Det er minst ett medlem i relasjonen som refererer<br>til selve relasjonen.<br>Dette skaper sirkulære avhengigheter og frarådes.<br>Hvordan vil du håndtere sirkulære avhengigheter?</html>

en: Remove them, clean up relation
nb: Fjern dem, rydd opp i relasjon

en: Ignore them, leave relation as is
nb: Ignorer dem, la relasjonen være som den er

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
nb: Beklager, men hurtigtasten «{0}» kan ikke slås på i dialogvinduet for relasjonsredigering

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
nb: <html>Denne relasjonen har allerede ett eller flere medlemmer som refererer til<br>objektet «{0}»<br><br>Vil du virkelig legge til et annet relasjonsmedlem?</html>

en: Multiple members referring to same object.
nb: Flere medlemmer refererer til samme objekt.

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
nb: <html>Du forsøker å legge relasjonen til seg selv.<br><br>Dette skaper en sirkulær avhengighet mellom foreldre- og barnelementer, og frarådes derfor.<br>Hopper over relasjonen «{0}».</html>

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
nb: <html>Du forsøker å legge til en barnrelasjon som refererer til foreldrerelasjonen.<br><br>Dette skaper en sirkulær avhengighet mellom foreldre- og barnelementer, og frarådes derfor.<br>Hopper over relasjonen «{0}».<br>Relasjoner som ville ha skapt sirkulær avhengighet:<br>{1}</html>

en: Select previous Gap
nb: Velg forrige sprang

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
nb: Velg forrige relasjonsmedlem som skaper et sprang

en: Select next Gap
nb: Velg neste sprang

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
nb: Velg neste relasjonsmedlem som skaper et sprang

en: Zoom to Gap
nb: Zoom til sprang

en: Zoom to the gap in the way sequence
nb: Zoom til spranget i linjesekvensen

en: Refers to
nb: Refererer til

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
nb: Kan ikke legge til {0} siden den ikke er en del av datasettet

en: including immediate children of parent relations
nb: inkluderer nærmeste barn av foreldrerelasjoner

en: Load parent relations
nb: Last foreldrerelasjoner

en: Reload
nb: Last inn på nytt

en: Edit the currently selected relation
nb: Rediger valgt relasjon

en: Apply Changes
nb: Utfør endringer

en: Create new relation in layer ''{0}''
nb: Lag ny relasjon i laget «{0}»

en: Edit new relation in layer ''{0}''
nb: Rediger ny relasjon i laget «{0}»

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
nb: Rediger relasjon #{0} i laget «{1}»

en: Load relation
nb: Last relasjon

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
nb: Legg til alle valgte objekter i gjeldende datasett etter sist valgte medlem

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
nb: Legg til alle valgte objekter i gjeldende datasett før første medlem

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
nb: Legg til alle valgte objekter i gjeldende datasett før først valgte medlem

en: Apply the current updates
nb: Ta i bruk gjeldende oppdateringer

en: Cancel the updates and close the dialog
nb: Avbryt oppdateringene og lukk dialogen

en: Yes, save the changes and close
nb: Ja, lagre endringene og lukk dialogen

en: Click to save the changes and close this relation editor
nb: Klikk for å lagre endringene og lukke denne relasjon-redigereren

en: No, discard the changes and close
nb: Nei, forkast endringene og lukk

en: Click to discard the changes and close this relation editor
nb: Klikk for å forkaste endringene og lukke denne relasjon-redigereren

en: Cancel, continue editing
nb: Avbryt, fortsett redigering

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
nb: Klikk for å gå tilbake til redigeringsvinduet for relasjonen

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
nb: <html>Relasjonen har blitt endret.<br><br>Vil du lagre endringene dine?</html>

en: Unsaved changes
nb: Ulagrede endringer

en: Delete the currently edited relation
nb: Slett relasjonen som redigeres nå

en: Relation Editor: Download Members
nb: Relasjon-redigerer: Last ned medlemmer

en: Download all incomplete members
nb: Last ned alle ufullstendige medlemmer

en: Download selected incomplete members
nb: Last ned valgte ufullstendige medlemmer

en: Relation Editor: Move Down
nb: Relasjon-redigerer: Flytt nedover

en: Move the currently selected members down
nb: Flytt valgte medlemmer ned

en: Relation Editor: Move Up
nb: Relasjon-redigerer: Flytt oppover

en: Move the currently selected members up
nb: Flytt valgte medlemmer opp

en: Apply the updates and close the dialog
nb: Bruk oppdateringene og lukk dialogen

en: Relation Editor: Refresh
nb: Relasjon-redigerer: Oppdater

en: Refresh relation from data layer
nb: Oppdater relasjon fra datalaget

en: Refresh
nb: Oppdater

en: Yes, discard changes and reload
nb: Ja, forkast endringer og oppdater

en: Click to discard the changes and reload data from layer
nb: Klikk for å forkaste endringene og laste inn data fra laget på nytt

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
nb: <html>Du har ulagrede endringer i denne redigereren.<br><br>Vil du forkaste disse endringene og laste inn data fra laget på nytt?</html>

en: Click to close window
nb: Klikk for å lukke vinduet

en: No, continue editing
nb: Nei, fortsett redigering

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
nb: <html>Relasjonen har blitt slettet utenfor redigereren.<br><br>Vil du lukke dette vinduet?</html>

en: Deleted relation
nb: Slettet relasjon

en: Relation Editor: Remove
nb: Relasjon-redigerer: Fjern

en: Remove the currently selected members from this relation
nb: Fjern de valgte medlemmene fra denne relasjonen

en: Remove all members referring to one of the selected objects
nb: Fjern alle medlemmer som refererer til en av de valgte objektene

en: Reverse the order of the relation members
nb: Reverser rekkefølgen på medlemmene i relasjonen

en: Yes, create a conflict and close
nb: Ja, lag en konflikt og lukk

en: Click to create a conflict and close this relation editor
nb: Klikk for å lage en konflikt og lukke denne relasjon-redigereren

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
nb: <html>Denne relasjonen har blitt endret på utenfor redigereren.<br>Du kan ikke bruke endringene dine og fortsette redigering.<br><br>Vil du lage en konflikt og lukke redigereren?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
nb: <html>Laget «{0}» har allerede en konflikt for objektet<br>«{1}».<br>Løs denne konflikten før du prøver igjen.</html>

en: Select the currently edited relation
nb: Velg relasjonen som redigeres nå

en: Select objects for selected relation members
nb: Velg objekter for valgte medlemmer av relasjonen

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
nb: Velg medlemmer av relasjonen som refererer til objekter i det gjeldende utvalget

en: Sets a role for the selected members
nb: Angir en rolle for valgte medlemmer

en: Apply Role
nb: Bruk rolle

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
nb[0]: Du angir en tom rolle på {0} objekt.
nb[1]: Du angir en tom rolle på {0} objekter.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
nb: Dette er det samme som å slette rollene til de valgte objektene.

en: Do you really want to apply the new role?
nb: Vil du virkelig bruke den nye rollen?

en: Yes, apply it
nb: Ja, bruk den

en: No, do not apply
nb: Nei, ikke bruk den

en: Confirm empty role
nb: Bekreft tom rolle

en: Relation Editor: Sort
nb: Relasjons-redigerer: Sorter

en: Sort the relation members
nb: Sorter relasjonsmedlemmene

en: Sort below
nb: Sorter under

en: Sort the selected relation members and all members below
nb: Sorter de valgte relasjonsmedlemmene og alle medlemmene under

en: way is connected
nb: linje er tilknyttet

en: way is connected but has a wrong oneway direction
nb: linje er tilknyttet, men har feil «oneway»-retning

en: way is connected to previous relation member
nb: linje er tilknyttet forrige relasjonsmedlem

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
nb: linje er tilknyttet forrige relasjonsmedlem, men har feil «oneway»-retning

en: way is connected to next relation member
nb: linje er tilknyttet neste relasjonsmedlem

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
nb: linje er tilknyttet neste relasjonsmedlem, men har feil «oneway»-retning

en: way is not connected to previous or next relation member
nb: linje er ikke tilknyttet neste eller forrige relasjonsmedlem

en: Different tests
nb: Forskjellige tester

en: Wrong number of arguments for bookmark
nb: Feil antall argumenter for bokmerke

en: Home location
nb: Hjemme-område

en: Error reading bookmark entry: %s
nb: Feil ved lesing av bokmerkeoppføring: %s

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
nb: <html>Nedlastingsområde er ikke valgt.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
nb: <html><strong>Nedlastet område</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>

en: Create bookmark
nb: Lag bokmerke

en: Add a bookmark for the currently selected download area
nb: Legg til bokmerke for valgt nedlastingsområde

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
nb: Nedlastingsområde er ikke valgt. Velg et område først.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
nb: Angi et navn for bokmerket til nedlastingsområdet.

en: Name of location
nb: Navn på sted

en: Remove the currently selected bookmarks
nb: Fjern valgte bokmerker

en: Rename the currently selected bookmark
nb: Endre navn på valgt bokmerke

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
nb: Last ned bokmerker for mine {0} siste endringssett

en: min lat
nb: min. breddegrad

en: min lon
nb: min. lengdegrad

en: max lat
nb: maks. breddegrad

en: max lon
nb: maks. lengdegrad

en: Copy bounds
nb: Kopier områdeavgrensing

en: Clear textarea
nb: Tøm tekstfeltene

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
nb: URL fra www.openstreetmap.org (du kan lime inn en URL her for å laste ned området)

en: Bounding Box
nb: Yttergrense for arbeidsområde

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
nb: Strengen «{0}» er ikke en gyldig double-verdi.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
nb: Verdi for breddegrad må være i området [-90,90].

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
nb: Verdi for lengdegrad må være i området [-180,180].

en: Open this dialog on startup
nb: Åpne denne dialogen når programmet starter

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
nb: <Åpner automatisk dialogen «Last ned fra OSM» hver gang JOSM startes. <br>Du kan åpne den manuelt fra Fil-menyen eller verktøylinjen.

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
nb: Venstreklikk og dra for å velge område, piltaster eller høyre musetast for å rulle kartet, hjulet eller +/- for å zoome.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
nb: Klikk for å lukke dialogvindu og avbryte nedlasting

en: Click to download the currently selected area
nb: Klikk for å laste ned valgt område

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
nb: Klikk for å laste ned valgt område til et nytt datalag

en: Download referrers (parent relations)
nb: Last ned refererende objekt (foreldrerelasjoner)

en: Download object
nb: Last ned objekt

en: Start downloading
nb: Start nedlasting

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
nb: Velg hvorvidt objekter som refererer til objektet også skal lastes ned, dvs. foreldrerelasjoner; og for noder, foreldrelinjene

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
nb: Velg hvorvidt medlemmene i en relasjon også skal lastes ned

en: Download referrers (parent relations and ways)
nb: Last ned refererende objekter (foreldrerelasjoner og linjer)

en: Download from OSM
nb: Last ned fra OSM

en: Data Sources and Types:
nb: Datakilder og typer:

en: Please select a download area first.
nb: Velg et nedlastingsområde først.

en: The slippy map no longer shows the selected download bounds. Continue?
nb: Kartet viser ikke lenger den valgte avgrensingen. Fortsette?

en: Please select at least one download source.
nb: Velg minst én nedlastingskilde.

en: No area selected yet
nb: Intet område er valgt

en: Download area too large; will probably be rejected by server
nb: Området er for stort og vil sannsynligvis bli avvist av tjener

en: Download area ok, size probably acceptable to server
nb: Områdets størrelse er OK, og vil sannsynligvis godtas av tjener

en: OpenStreetMap data
nb: OpenStreetMap-data

en: Select to download OSM data in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned OSM-data i valgt nedlastingsområde.

en: Raw GPS data
nb: GPS-rådata

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned GPS-spor i valgt nedlastingsområde.

en: Select to download notes in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned notater i valgt nedlastingsområde.

en: Download from Overpass API
nb: Last ned fra Overpass-API

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
nb: Angi Overpass-spørringen under eller dann en spørring med veiviseren

en: Your saved queries:
nb: Dine lagrede spørringer:

en: Show/hide Overpass snippet list
nb: Vis/skjul liste med Overpass-snutter

en: Overpass query:
nb: Overpass-spørring:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
nb: Du oppgav en tom spørring. Vil du laste ned alle data i dette området istedenfor?

en: Download all data?
nb: Last ned alle data?

en: Add new snippet
nb: Legg til ny snutt

en: Delete selected snippet
nb: Slett valgt snutt

en: Edit selected snippet
nb: Rediger valgt snutt

en: Overpass Query Wizard
nb: Veiviser for Overpass-spørringer

en: Build query
nb: Bygg spørring

en: Build query and execute
nb: Bygg spørring og utfør

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
nb: Overpass-veiviseren klarte ikke å tolke følgende spørring:

en: Parse error
nb: Tolkningsfeil

en: Class Type
nb: Klassetype

en: Bounds
nb: Avgrensing

en: Choose the server for searching:
nb: Velg tjeneren for søket:

en: Enter a place name to search for:
nb: Gi et stedsnavn å søke etter:

en: Areas around places
nb: Områder rundt steder

en: Search more...
nb: Søk etter flere …

en: Click to search for more places
nb: Klikk for å søke etter flere steder

en: Click to start searching for places
nb: Klikk for å starte søk etter steder

en: Querying name server
nb: Forespør navnetjener

en: Querying name server ...
nb: Forespør navnetjener …

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
nb: Det oppstod en feil med spørringen «{0}»: «{1}»

en: Name server returned invalid data. Please try again.
nb: Navnetjeneren gav tilbake ugyldige data. Forsøk igjen.

en: Bad response
nb: Ugyldig svar

en: Slippy map
nb: Flyttbart kart

en: Tile Numbers
nb: Flis-nummer

en: history
nb: historie

en: Please select an item first
nb: Velg et element først

en: Edit item
nb: Rediger element

en: Add snippet
nb: Legg til spørring

en: Query cannot be empty
nb: Spørringen kan ikke være tom

en: This name can be used for the item
nb: Dette navnet kan brukes for elementet

en: Item with this name already exists
nb: Det finnes allerede et element som heter dette

en: The item cannot be created with provided name
nb: Elementet kan ikke opprettes med angitt navn

en: The item cannot be created with an empty query
nb: Elementet kan ikke opprettes med en tom spørring

en: Query Wizard
nb: Spørringsveiviser

en: Build an Overpass query using the query wizard
nb: Bygg en Overpass-spørring med spørringsveiviseren

en: JOSM Help Browser
nb: Utforsk JOSMs hjelpetekst

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
nb: Klarte ikke lese CSS-fila «help-browser.css». Unntak: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
nb: <html><p class="warning-header">Dette emnet mangler hjelpetekst</p><p class="warning-body">Emnet <strong>{0}</strong> mangler hjelpetekst. Det mangler både på ditt lokale språk ({1}) og på engelsk.<br><br>Du kan bidra til å forbedre JOSMs hjelpetekst ved å fylle inn manglende informasjon. Du kan redigere dette emnet både på <a href="{2}">ditt eget språk ({1})</a> og på <a href="{3}">engelsk</a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
nb: <html><p class="error-header">Feil ved henting av hjelpetekst</p><p class="error-body">Klarte ikke å laste hjelpetekst for emnet <strong>{0}</strong>. Feilmelding (ikke oversatt):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
nb: <html>Klarte ikke å åpne hjelpeside for URL {0}.<br>Dette skyldes antakelig et nettverksproblem. Sjekk <br>internett-tilkoblingen din.</html>

en: Failed to open URL
nb: Klarte ikke å åpne URL

en: Open the current help page in an external browser
nb: Åpne gjeldende hjelpeside i ekstern nettleser

en: Edit the current help page
nb: Rediger gjeldende hjelpeside

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
nb: <html>Gjeldende URL <tt>{0}</tt><br>er en ekstern adresse. Det er kun emner på<br>hjelpetjeneren <tt>{1}</tt> som kan redigeres.</html>

en: Reload the current help page
nb: Last inn gjeldende hjelpeside på nytt

en: Go to the previous page
nb: Gå til forrige side

en: Go to the next page
nb: Gå til neste side

en: Go to the JOSM help home page
nb: Gå til hjemmesida til JOSMs hjelpetekst

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
nb: Ugyldig sted i HTML-dokument. Unntak: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
nb: Klarte ikke å åpne hjelpeside. Mål-URL er tom.

en: Failed to open help page
nb: Klarte ikke å åpne hjelpeside

en: Latitude:
nb: Breddegrad:

en: Longitude:
nb: Lengdegrad:

en: Distance:
nb: Avstand:

en: Coordinates
nb: Koordinater

en: History for node {0}
nb: Historikk for node {0}

en: History for way {0}
nb: Historikk for linje {0}

en: History for relation {0}
nb: Historikk for relasjon {0}

en: Reload the history from the server
nb: Last inn historikk fra tjener på nytt

en: You are about to open <b>{0}</b> history dialog.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different history dialogs simultaneously.<br/>Do you want to continue?
nb[0]: Du er i ferd med å åpne <b>{0}</b> historikkvindu.<br/>Vil du fortsette?
nb[1]: Du er i ferd med å åpne <b>{0}</b> ulike historikkvinduer samtidig.<br/>Vil du fortsette?

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
nb: Historikk er ikke klargjort ennå. Klarte ikke sette referanseelement.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
nb: Klarte ikke velge referanse. Referanse-ID {0} samsvarer ikke med historikk-ID {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
nb: Klarte ikke sette referanse. Referanse-ID {0} er ikke tilgjengelig i historikken.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
nb: Historikk er ikke klargjort ennå. Klarte ikke sette gjeldende element.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
nb: Klarte ikke sette gjeldende versjon. Gjeldende versjon {0} er ikke tilgjengelig i historikken.

en: Load history
nb: Last historikk

en: Loading history for node {0}
nb: Laster historikk for node {0}

en: Loading history for way {0}
nb: Laster historikk for linje {0}

en: Loading history for relation {0}
nb: Laster historikk for relasjon {0}

en: №
nb: Nr

en: The nodes of this way are in reverse order
nb: Nodene i denne linja har baklengs rekkefølge

en: Zoom to node
nb: Zoom til node

en: Zoom to this node in the current data layer
nb: Zoom til denne noden i gjeldende datalag

en: View changeset in web browser
nb: Vis endringssett i nettleser

en: Way {0}
nb: Linje {0}

en: Relation {0}
nb: Relasjon {0}

en: The members of this relation are in reverse order
nb: Relasjonsmedlemmene har baklengs rekkefølge

en: Zoom to member
nb: Zoom til medlem

en: Zoom to this member in the current data layer
nb: Zoom til dette medlemmet i gjeldende datalag

en: Object
nb: Objekt

en: Key ''{0}'' was changed in version {1}
nb: Nøkkelen «{0}» ble endret i versjon {1}

en: Since
nb: Siden

en: Open Changeset Manager
nb: Åpne behandling av endringssett

en: Changeset comment
nb: Kommentar til endringssett

en: Changeset source
nb: Kilde til endringssett

en: Imagery used
nb: Brukte bildelag

en: <b>Source</b>:
nb: <b>Kilde</b>:

en: <b>Imagery</b>:
nb: <b>Bildelag</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
nb: <html>Versjon <strong>{0}</strong> redigeres nå i lag «{1}»</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
nb: <html>Versjon <strong>{0}</strong> opprettet på <strong>{1}</strong></html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
nb[0]: Dette endringssettet har {0} kommentar
nb[1]: Dette endringssettet har {0} kommentarer

en: Changeset info
nb: Info om endringssett

en: Launch browser with information about the changeset
nb: Start nettleser med info om endringssettet

en: Show changeset {0}
nb: Vis endringssett {0}

en: User info
nb: Brukerinformasjon

en: Launch browser with information about the user
nb: Start nettleser med informasjon om brukeren

en: Show user {0}
nb: Vis bruker {0}

en: Editor
nb: Redigeringsprogram

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
nb: Klarte ikke oppdatere element med id {0} fordi gjeldende redigeringslag er null

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
nb: Klarte ikke oppdatere element med id {0} fordi gjeldende redigeringslag ikke inkluderer et slikt element

en: Synchronize node {0} only
nb: Synkroniser kun node {0}

en: Synchronize way {0} only
nb: Synkroniser kun linje {0}

en: Synchronize relation {0} only
nb: Synkroniser kun relasjon {0}

en: Synchronize entire dataset
nb: Synkroniser hele datasettet

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
nb: <html>Opplasting <strong>mislyktes</strong> fordi tjeneren har en nyere versjon av en<br>node, linje eller relasjon.<br>Konflikten skyldes <strong>{0}</strong> med ID <strong>{1}</strong> – tjeneren har versjon {2}, mens lokal versjon er {3}.<br><br>Velg <strong>{4}</strong> for å synkronisere kun den primitiven som forårsaker konflikten.<br>Velg <strong>{5}</strong> for å synkronisere hele det lokale datasettet med tjeneren.<br>Velg <strong>{6}</strong> for å avbryte operasjonen og fortsette å redigere.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
nb: <html>Opplasting <strong>mislyktes</strong> fordi tjeneren har en nyere versjon av en node, linje eller relasjon.<br><br>Velg <strong>{0}</strong> for å synkronisere hele det lokale datasettet med tjeneren.<br>Velg <strong>{1}</strong> for å avbryte operasjonen og fortsette å redigere.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
nb: <html>Opplasting <strong>mislyktes</strong> fordi du har brukt<br>endringssettet {0}, som ble avsluttet den {1}.<br>Last opp igjen med et nytt eller eksisterende, åpent, endringssett.</html>

en: Changeset closed
nb: Endringssett lukket

en: Prepare conflict resolution
nb: Forbereder konfliktløsing

en: Click to download all referring objects for {0}
nb: Klikk for å laste ned alle objekter som refererer til {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
nb: Klikk for å avbryte og gå tilbake til kartredigering

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
nb: Klikk <strong>{0}</strong> for å laste dem nå.<br>JOSM vil opprette konflikter hvis nødvendig, og du kan løse dem i dialogvinduet for konfliktløsning.

en: Object still in use
nb: Objekter er fortsatt i bruk

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
nb: Feilhode «{0}» samsvarte ikke med noe kjent mønster

en: Upload
nb: Last opp

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
nb: Velg hvilke handlinger som skal utføres for dette laget ved venstre museklikk

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
nb: Velg «Last opp» for å laste opp endringene til OSM-tjeneren.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
nb: Velg «Lagre» for å lagre laget til fila angitt til venstre.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
nb: En opplasting pågår i bakgrunnen. Vent til den er ferdig før du laster opp nye endringer.

en: Automatically obtain source from current layers
nb: Hent automatisk kilde fra gjeldende lag

en: I would like someone to review my edits.
nb: Jeg ønsker at noen ser over redigeringen min.

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
nb: Gi en kort kommentar for endringene du laster opp:

en: Enter an upload comment
nb: Skriv en kommentar for opplastingen

en: Specify the data source for the changes
nb: Spesifiser datakilden brukt til endringene

en: just once
nb: kun én gang

en: Enter a source
nb: Skriv en kilde

en: Changeset id:
nb: Endringssett-ID

en: Changeset comment:
nb: Endringssett-kommentar:

en: Close changeset after upload
nb: Lukk endringssett etter opplasting

en: Select to close the changeset after the next upload
nb: Velg for å lukke endringssettet etter neste opplasting

en: Load the list of your open changesets from the server
nb: Last inn liste med dine åpne endringssett fra tjeneren

en: Close the currently selected open changeset
nb: Lukk de valgte åpne endringssettene

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
nb: <html>Velg endringssettene du vil lukke</html>

en: Open changesets
nb: Åpne endringssett

en: Close changesets
nb: Lukk endringssett

en: Cancel closing of changesets
nb: Avbryt lukking av endringssett

en: Closing changeset
nb: Lukker endringssett

en: Closing changeset {0}
nb: Lukker endringssett {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
nb: Klarte ikke plassere dialogvindu for akkreditiver alltid øverst. Fanget sikkerhetsunntak.

en: Enter credentials for OSM API
nb: Angi akkreditiver for OSM-API

en: Enter credentials for host
nb: Angi akkreditiver for vert

en: Enter credentials for HTTP proxy
nb: Angi akkreditiver for HTTP-mellomtjener

en: Password
nb: Passord

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
nb: Advarsel: Passordet overføres ukryptert.

en: Please enter the user name of your OSM account
nb: Angi brukernavnet til OSM-kontoen din

en: Please enter the password of your OSM account
nb: Angi passordet til OSM-kontoen din

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
nb: Autentisering mislyktes for OSM-API «{0}». Angi et gyldig brukernavn og passord.

en: Please enter the user name of your account
nb: Angi brukernavnet til kontoen din

en: Please enter the password of your account
nb: Angi passordet til kontoen din

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
nb: Autentisering mislyktes på verten «{0}». Angi et gyldig brukernavn og passord.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
nb: Angi et brukernavn for autentisering på mellomtjener

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
nb: Angi et passord for autentisering på mellomtjener

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
nb: Autentisering mislyktes på HTTP-mellomtjeneren «{0}». Angi et gyldig brukernavn og passord.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
nb: Advarsel: Passordet kan overføres ukryptert avhengig av hvilken autentiseringsmetode mellomtjeneren bruker.

en: Authenticate
nb: Autentiser

en: Authenticate with the supplied username and password
nb: Autentiser med oppgitt brukernavn og passord

en: Cancel authentication
nb: Avbryt autentisering

en: Question
nb: Spørsmål

en: Message
nb: Melding

en: Enter text
nb: Skriv tekst

en: Installing plugins
nb: Installerer tillegg

en: Downloading file
nb: Laster ned fil

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
nb: Laster ned fil {0}: {1} byte …

en: Download finished
nb: Nedlasting ferdig

en: Unpacking {0} into {1}
nb: Pakker ut {0} til {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
nb: Kan ikke laste ned fila «{0}». Nedlastingslenken «{1}» er ikke en gyldig adresse. Hopper over.

en: Download objects via Overpass API
nb: Last ned objekter via Overpass-API

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
nb: Kunne ikke hente listen over åpne endringssett fordi JOSM<br>ikke kjenner din identitet.<br>Du har enten valgt å arbeide anonymt, eller har ikke rettigheter<br>til å se identiteten til brukeren du jobber på vegne av.

en: Missing user identity
nb: Manglende brukeridentitet

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
nb: Klarte ikke hente brukerinformasjon om gjeldende JOSM-bruker. Unntaket var: {0}

en: Initializing nodes to download ...
nb: Klargjør noder til nedlasting …

en: The server did not return data for the requested object, it was either deleted or does not exist. | The server did not return data for the requested objects, they were either deleted or do not exist.
nb[0]: Tjeneren returnerte ikke data for det forespurte objektet. Det er enten slettet eller det finnes ikke.
nb[1]: Tjeneren returnerte ikke data for de forespurte objektene. De er enten slettet eller de finnes ikke.

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
nb: Tjeneren svarte med feilkode 404.<br>Dette betyr vanligvis at tjeneren ikke kjenner til noe objekt med angitt ID.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
nb[0]: Objektet kunne ikke lastes ned
nb[1]: Noen objekter kunne ikke lastes ned

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
nb[0]: Ett objekt kunne ikke lastes ned.<br>
nb[1]: {0} objekter kunne ikke lastes ned.<br>

en: missing objects:
nb: manglende objekter:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
nb[0]: Ett nedlasted objekt er slettet.
nb[1]: {0} nedlastede objekter er slettet.

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
nb: Du kan enten skrive inn stien i tekstfeltet eller klikke knappen «…» for å åpne en filutforsker.

en: The bold text is the name of the layer.
nb: Fet skrift angir lagets navn.

en: Click here to choose save path
nb: Klikk her for å velge sti til lagringssted

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
nb: Laget «{0}» stammer ikke fra ei fil

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
nb: Fila «{0}» er skrivebeskyttet. Vennligst angi et annet filnavn.

en: Click cell to change the file path.
nb: Klikk celle for å endre filstien.

en: Launch a file chooser to select a file
nb: Åpne filutforsker for å velge ei fil

en: Select filename
nb: Velg filnavn

en: Work Offline...
nb: Jobb frakoblet …

en: Block network access to resources
nb: Blokker nettverkstilgang til ressurser

en: Open Recent
nb: Åpne nylig brukt

en: List of recently opened files
nb: Liste med nylig åpnede filer

en: Clear
nb: Tøm

en: Clear the list of recently opened files
nb: Tøm lista med nylig åpnede filer

en: Saving layer to ''{0}'' ...
nb: Lagrer lag til «{0}» …

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
nb: Endringer er ikke lagret – lagre og last opp før avslutning?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
nb: Endringer er ikke lagret – lagre og last opp før sletting?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
nb: Endringer er ikke lagret – lagre og last opp før omstart?

en: Uploading and saving modified layers ...
nb: Laster opp og lagrer endrede lag …

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
nb[0]: <html>{0} lag har uløste konflikter.<br>Løs konfliktene eller forkast endringene.<br>Lag med konflikter:</html>
nb[1]: <html>{0} lag har uløste konflikter.<br>Løs konfliktene eller forkast endringene.<br>Lag med konflikter:</html>

en: Unsaved data and conflicts
nb: Ulagrede data og konflikter

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
nb[0]: <html>{0} lag er ikke lagret, men mangler  tilknyttet fil.<br>Velg ei fil for dette laget eller forkast endringene.<br>Lag uten filtilknytning:</html>
nb[1]: <html>{0} lag er ikke lagret, men mangler tilknyttet fil.<br>Velg ei fil for hvert lag eller forkast endringene.<br>Lag uten filtilknytning:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
nb: Ulagrede data og manglende tilknyttet fil

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
nb[0]: <html>{0} lag er ikke lagret, men har en tilknyttet fil<br>som ikke kan skrives til.<br>Velg ei annen fil for dette laget eller forkast endringene.<br>Lag med ikke-skrivbar fil:</html>
nb[1]: <html>{0} lag er ikke lagret, men har tilknyttede filer<br>som ikke kan skrives til.<br>Velg andre filer for disse lagene eller forkast endringene.<br>Lag med ikke-skrivbare filer:</html>

en: Unsaved data non-writable files
nb: Ulagrede data med ikke-skrivbare filer

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
nb: Lukk dette dialogvinduet og fortsett redigering i JOSM

en: Exit now!
nb: Avslutt nå

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
nb: Avslutt JOSM uten å lagre. Ulagrede endringer vil forkastes.

en: Restart now!
nb: Start på nytt nå

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
nb: Start JOSM på nytt uten å lagre. Ulagrede endringer vil forkastes.

en: Delete now!
nb: Slett nå

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
nb: Slett lag uten å lagre. Ulagrede endringer vil forkastes.

en: Perform actions before exiting
nb: Utfør handlinger før avslutning

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
nb: Avslutt JOSM og lagre. Ulagrede endringer vil lastes opp og/eller lagres.

en: Perform actions before restarting
nb: Utfør handlinger før omstart

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
nb: Start JOSM på nytt med lagring. Ulagrede endringer vil lastes opp og/eller lagres.

en: Perform actions before deleting
nb: Utfør handlinger før sletting

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
nb: Lagre/last opp lag før sletting. Ulagrede endringer vil ikke forkastes.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
nb: Forbereder laget «{0}» for opplasting …

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
nb[0]: <html>En opplasting og/eller lagring av ett lag med endringer<br>ble avbrutt eller mislyktes.</html>
nb[1]: <html>Opplasting og/eller lagring av {0} lag med endringer<br>ble avbrutt eller mislyktes.</html>

en: Incomplete upload and/or save
nb: Ufullstendig opplasting og/eller lagring

en: should be uploaded
nb: bør lastes opp

en: should be saved
nb: bør lagres

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
nb: Laget «{0}» har endringer som bør lastes opp til tjener.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
nb: Laget «{0}» har endringer som ikke bør lastes opp.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
nb: Laget «{0}» har ingen endringer som kan lastes opp.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
nb: Laget «{0}» har endringer som bør lagres til tilknyttet fil «{1}».

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
nb: Laget «{0}» har ingen endringer som kan lagres.

en: Layer Name and File Path
nb: Lagnavn og filsti

en: Recommended Actions
nb: Anbefalte handlinger

en: Actions To Take
nb: Handlinger som skal utføres

en: Update objects
nb: Oppdatere objekter

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
nb: Bestem hvordan data skal lastes opp, og til hvilket endringssett

en: Upload to ''{0}''
nb: Last opp til «{0}»

en: Upload Changes
nb: Last opp endringer

en: Upload the changed primitives
nb: Last opp de endrede objektene

en: Please enter a valid chunk size first
nb: Angi en gyldig oppdelingsstørrelse

en: Illegal chunk size
nb: Ugyldig oppdelingsstørrelse

en: The following required terms are missing: {0}
nb: De følgende påkrevde ordene mangler: {0}

en: The following forbidden terms have been found: {0}
nb: Fant følgende forbudte ord: {0}

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
nb[0]: <html>Følgende endringssett-egenskap inneholder en tom nøkkel/verdi:<br>{0}<br>Fortsett?</html>
nb[1]: <html>Følgende endringssett-egenskaper inneholder en tom nøkkel/verdi:<br>{0}<br>Fortsett?</html>

en: Empty metadata
nb: Metadata mangler innhold

en: Cancel the upload and resume editing
nb: Avbryt opplasting og fortsett redigering

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
nb: Objektet «{0}» er allerede slettet på tjeneren. Hopper over dette objektet og forsøker opplasting på nytt.

en: Preparing objects to upload ...
nb: Forbereder objekter som skal lastes opp …

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
nb: Objekter lastes opp til et <strong>nytt endringssett</strong>.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
nb: Endringssettet vil <strong>lukkes</strong> etter denne opplastingen

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
nb: Endringssettet vil <strong>forbli åpent</strong> etter denne opplastingen

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
nb[0]: Laster opp <strong>{0} objekt</strong> til <strong>ett endringssett</strong>
nb[1]: Laster opp <strong>{0} objekter</strong> til <strong>ett endringssett</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
nb[0]: Laster opp <strong>{0} objekt</strong> til <strong>ett endringssett</strong> ved bruk av <strong>én forespørsel</strong>
nb[1]: Laster opp <strong>{0} objekter</strong> til <strong>ett endringssett</strong> ved bruk av <strong>én forespørsel</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
nb: Laster opp <strong>{0} objekter</strong> til <strong>ett endringssett</strong> ved bruk av <strong>{1} forespørsler</strong>

en: {0} objects exceed the max. allowed {1} objects in a changeset on the server ''{2}''. Please <a href="urn:changeset-configuration">configure</a> how to proceed with <strong>multiple changesets</strong>
nb: {0} objekter overskrider største tillatte antall ({1}) objekter i et endringssett på tjeneren «{2}». <a href="urn:changeset-configuration">Velg</a> hvordan dette skal håndteres med <strong>flere endringssett</strong>.

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
nb: Laster opp <strong>{0} objekter</strong> til <strong>flere endringssett</strong> ved bruk av <strong>{1} forespørsler</strong>

en: Settings:
nb: Innstillinger:

en: … to server: <strong>{0}</strong>
nb: … til tjener: <strong>{0}</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
nb: Laster opp data fra lag «{0}»

en: Continue uploading
nb: Fortsett opplasting

en: Click to continue uploading to additional new changesets
nb: Klikk for å fortsette opplasting til flere nye endringssett

en: Go back to Upload Dialog
nb: Gå tilbake til opplastingsvinduet

en: Click to return to the Upload Dialog
nb: Klikk for å gå tilbake til opplastingsvinduet

en: Abort
nb: Avbryt

en: Click to abort uploading
nb: Klikk for å avbryte opplasting

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
nb: Tjeneren rapporterte at gjeldende endringssett ble lukket.<br>Dette skyldes sannsynligvis at endringssettets størrelse overskred største antall tillatte objekter ({0}) på tjeneren "{1}".

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
nb[0]: Det gjenstår {0} objekt å laste opp.
nb[1]: Det gjenstår {0} objekter å laste opp.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
nb: Velg «<strong>{0}</strong>» for å fortsette opplasting til flere nye endringssett.<br>Velg «<strong>{1}</strong>» for å gå tilbake til opplastingsvinduet.<br>Velg «<strong>{2}</strong>» for å avbryte opplasting og gå tilbake til kartredigering.<br>

en: Changeset is full
nb: Endringssettet er fullt

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
nb: Noden «{0}» er allerede slettet. Hopper over objektet ved opplasting.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
nb: Linja «{0}» er allerede slettet. Hopper over objektet ved opplasting.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
nb: Relasjonen «{0}» er allerede slettet. Hopper over objektet ved opplasting.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
nb: Objektet «{0}» er allerede slettet. Hopper over objektet ved opplasting.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
nb[0]: Laster opp {0} objekt …
nb[1]: Laster opp {0} objekter …

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
nb: Ignorerer fanget unntak fordi opplastingen ble avbrutt. Unntaket er: {0}

en: Upload successful!
nb: Opplastingen var vellykket!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
nb: <html>Velg endrede objekter <strong>i gjeldende utvalg</strong> som skal lastes opp til tjeneren.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
nb: <html>Velg <strong>lokalt slettede objekter</strong> som også skal slettes på tjeneren.</html>

en: Select objects to upload
nb: Velg objekter som skal lastes opp

en: Please select the upload strategy:
nb: Velg opplastingsstrategi:

en: Upload each object individually
nb: Last opp hvert objekt for seg selv

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
nb: Fyll opp ett endringssett og gå tilbake til opplastingsvinduet

en: Open and use as many new changesets as necessary
nb: Åpne og bruk så mange nye endringssett som nødvendig

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
nb: <html>Kan ikke laste opp {0} objekter med én forespørsel fordi<br>endringssettet ville ha overskredet største tillatte størrelse {1} på tjeneren «{2}».</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
nb: <html>Det trengs <strong>flere endringssett</strong> for å laste opp {0} objekter. Hvordan vil du håndtere dette?</html>

en: (1 request)
nb: (1 forespørsel)

en: (# requests unknown)
nb: (ukjent antall forespørsler)

en: ({0} request) | ({0} requests)
nb[0]: ({0} forespørsel)
nb[1]: ({0} forespørsler)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
nb: Ugyldig oppdelingsstørrelse <= 0. Angi et heltall > 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
nb: Oppdelingsstørrelse {0} overskrider største mulige endringssett ({1}) på tjeneren «{2}»

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
nb: Verdien «{0}» er ikke et tall. Angi et heltall > 1

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
nb: Opplastingskommentaren ble <i>avvist</i>.

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
nb: Opplastingskommentaren er <i>tom</i>, eller <i>veldig kort</i>.<br /><br />Dette tillates rent teknisk, men husk at en del brukere som følger med på endringer i sine områder,<br /> trenger meningsfylte opplastingskommentarer for å forstå hva som skjer.<br />Bruk et lite minutt nå på å forklare endringene –<br />det vil gjøre livet lettere for andre kartleggere.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
nb: Takk for at du kommenterte endringssettet. Dette gir andre brukere en bedre forståelse av intensjonene dine.

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
nb: Kilden til endringssettet ble <i>avvist</i>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
nb: Du oppgav ikke en kilde til endringene dine.<br />Dette tillates rent teknisk, men denne informasjonen hjelper<br /> andre å forstå hvor dataene kommer fra.<br /><br />Bruk et lite minutt nå på forklare endringene–<br />det vil gjøre livet lettere for andre kartleggere.

en: Thank you for providing the data source!
nb: Takk for at du oppgav datakilden!

en: The bounding box of this changeset is very large – please consider splitting your changes!
nb: Områdeavgrensingen til endringssettet er veldig stor. Tenk gjennom om endringene bør deles opp!

en: Objects to add:
nb: Objekter som legges til:

en: Objects to modify:
nb: Objekter som endres:

en: Objects to delete:
nb: Objekter som slettes:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
nb[0]: {0} objekt å legge til:
nb[1]: {0} objekter å legge til:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
nb[0]: {0} objekt å endre:
nb[1]: {0} objekter å endre:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
nb[0]: {0} objekt å slette:
nb[1]: {0} objekter å slette:

en: All Formats
nb: Alle formater

en: Could not export ''{0}''.
nb: Klarte ikke eksportere «{0}».

en: Could not import ''{0}''.
nb: Klarte ikke importere «{0}».

en: Could not import files.
nb: Klarte ikke importere filer.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
nb: <html>Klarte ikke lese fila «{0}».<br>Feilen er:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
nb: <html>Klarte ikke lese filer.<br>Feilen er:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
nb: GeoJSON-filer

en: Layer ''{0}'' not supported
nb: Laget «{0}» støttes ikke

en: GeoJSON file
nb: GeoJSON-fil

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
nb: Merk: GPL er ikke kompatibel med OSM-lisensen. Ikke last opp GPL-lisensierte spor.

en: GPS track description
nb: Beskrivelse av sporloggen

en: Add author information
nb: Legg til informasjon om opphavsperson

en: Real name
nb: Fullt navn

en: E-Mail
nb: E-post

en: Copyright (URL)
nb: Opphavsrett (URL)

en: Predefined
nb: Forhåndsvalgt

en: Copyright year
nb: År for opphavsrett

en: Keywords
nb: Stikkord

en: Save track colors in GPX file
nb: Lagre sporfarger i GPX-fil

en: Use Garmin compatible GPX extensions
nb: Bruk Garmin-kompatible GPX-utvidelser

en: Save layer specific preferences
nb: Lagre lagspesifikke innstillinger

en: Export options
nb: Innstillinger for eksport

en: Export and Save
nb: Eksporter og lagre

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
nb: Garmin-utvidelser for sporlogger støtter kun 16 farger.

en: If you continue, the closest supported track color will be used.
nb: Nærmeste støttede farge vil velges hvis du fortsetter.

en: Choose a predefined license
nb: Velg en lisens

en: GPX Files
nb: GPX-filer

en: Markers from {0}
nb: Markører fra {0}

en: Routes from {0}
nb: Ruter fra {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
nb: Feil ved tolkning av GPX-data for laget «{0}». Kun en del av fila vil være tilgjengelig.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
nb: Feil ved tolkning av GPX-fila «{0}». Kun en del av fila vil være tilgjengelig.

en: The imported track "{0}" might not be visible because it has the same color as the background.<br>You can change this in the context menu of the imported layer.
nb: Det importerte sporet «{0}» er kanskje usynlig fordi det har samme farge som bakgrunnen.<br>Du kan endre dette i høyreklikk-menyen til det importerte laget.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
nb: Klarte ikke å tolke data i laget «{0}»

en: Coordinates imported: {0}
nb: Importerte koordinater: {0}

en: Image Files
nb: Bildefiler

en: folder
nb: mappe

en: Looking for image files
nb: Leter etter bildefiler

en: No image files found.
nb: Fant ingen bildefiler.

en: NMEA-0183 Files
nb: NMEA-0183-filer

en: Malformed sentences: {0}
nb: Ugyldige setninger: {0}

en: Checksum errors: {0}
nb: Feil sjekksum: {0}

en: Unknown sentences: {0}
nb: Ukjente setninger: {0}

en: Zero coordinates: {0}
nb: Null-koordinater: {0}

en: Note Files
nb: Notatfiler

en: OSM Server Files bzip2 compressed
nb: OSM-tjenerfiler, bzip2-komprimerte

en: OsmChange File
nb: OsmChange-fil

en: File ''{0}'' does not exist.
nb: Fila «{0}» finnes ikke

en: No data found in file {0}.
nb: Fant ingen data i fila {0}.

en: Open OsmChange file
nb: Åpne OsmChange-fil

en: OSM Server Files
nb: OSM-tjenerfiler

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
nb: <html>Det oppstod en feil under gjenoppretting av reservekopi.<br>Feilen er:<br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
nb: OSM-tjenerfiler, gzip-komprimerte

en: Invalid dataset
nb: Ugyldig datasett

en: No data found for layer ''{0}''.
nb: Fant ingen data i laget «{0}».

en: No data found in file ''{0}''.
nb: Fant ingen data i fila «{0}».

en: Open OSM file
nb: Åpne OSM-fil

en: OSM Server Files XZ compressed
nb: OSM-tjenerfiler, XZ-komprimerte

en: RTKLib Positioning Solution Files
nb: Filer med RTKLib-beregnede posisjoner

en: Validation Error Files
nb: Filer med valideringsfeil

en: WMS Files (*.wms)
nb: WMS-filer (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
nb: Støtter ikke denne versjonen av WMS-fil. Fant {0}, forventet {1}

en: Native projections
nb: Innebygde projeksjoner

en: Offset
nb: Forskyvning

en: Tile download projection
nb: Nedlastingsprojeksjon for kartflis

en: Tile display projection
nb: Visningsprojeksjon for kartflis

en: Current zoom
nb: Gjeldende zoomnivå

en: Show tile info
nb: Vis info om kartflis

en: Tile Info
nb: Info om kartflis

en: Tile name
nb: Kartflis-navn

en: Tile URL
nb: URL til kartflis

en: Custom header: {0}
nb: Selvvalgt hode: {0}

en: Tile size
nb: Flisstørrelse

en: Tile display size
nb: Visningsstørrelse for kartflis

en: Reprojection
nb: Omprojisering

en: Reprojected tile size
nb: Omprojisert flisstørrelse

en: Loaded
nb: Lastet inn

en: Loading
nb: Laster inn

en: Load tile
nb: Last flis

en: Get tile status
nb: Hent flisstatus

en: Force tile rendering
nb: Tving opptegning av flis

en: Failed to create tile source
nb: Klarte ikke å opprette flis-kilde

en: zoom in to load more tiles
nb: zoom inn for å laste flere fliser

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
nb: øk zoomnivå (endre oppløsning) for å se flere detaljer

en: Current zoom: {0}
nb: Gjeldende zoom: {0}

en: Display zoom: {0}
nb: Visningszoom: {0}

en: Pixel scale: {0}
nb: Pikselskalering: {0}

en: Best zoom: {0}
nb: Beste zoom: {0}

en: Estimated cache size: {0}
nb: Anslått størrelse på hurtiglager: {0}

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
nb: {0} ({1}), lastes automatisk ned ved zoom {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
nb: {0} ({1}), lastes ned ved zoom {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
nb: Lastet ned {0}/{1} fliser

en: Save WMS file
nb: Lagre WMS-fil

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
nb: Vertikalfoto fra kilden «{0}» kan ligge forskjøvet. Vennligst sjekk forskyvning ved hjelp av flere GPS-spor (eller f.eks. Strava Heatmap)!

en: Details...
nb: Detaljer …

en: Do not show this message again
nb: Ikke vis denne meldingen igjen

en: Hide this message
nb: Skjul denne meldinga

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
nb: Klarte ikke å opprette mappa {0}. Auto-lagring slås av.

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
nb: Klarte ikke å opprette fila {0}. Bruker et annet filnavn.

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
nb: IOError ved oppretting av fil. Auto-lagring hoppes over: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
nb: Klarte ikke å slette gammel reservekopi {0}

en: Your work has been saved automatically.
nb: Endringene dine ble lagret automatisk.

en: Restoring files
nb: Gjenoppretter filer

en: Unable to delete backup file {0}
nb: Klarte ikke å slette reservekopi {0}

en: Unable to delete PID file {0}
nb: Klarte ikke å slette PID-fil {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
nb: Klarte ikke å slette arkivert reservekopi {0}

en: Customize Color
nb: Tilpass farge

en: Default
nb: Standard

en: Choose a color
nb: Velg en farge

en: Name: {0}
nb: Navn: {0}

en: Description: {0}
nb: Beskrivelse: {0}

en: Creator: {0}
nb: Opphavsperson: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
nb[0]: {0} sporlogg, {1} segment
nb[1]: {0} sporlogger, {1} segmenter

en: Timespan
nb: Tidsintervall

en: Number of<br/>Segments
nb: Antall<b/>segmenter

en: {0} route,  | {0} routes,
nb[0]: {0} rute,
nb[1]: {0} ruter,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
nb[0]: {0} veipunkt
nb[1]: {0} veipunkter

en: Jump to next segment
nb: Hopp til neste segment

en: Jump to previous segment
nb: Hopp til forrige segment

en: {0} track | {0} tracks
nb[0]: {0} spor
nb[1]: {0} spor

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
nb[0]:  ({0} segment)
nb[1]:  ({0} segmenter)

en: Save GPX file
nb: Lagre GPX-fil

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
nb: Samle alle spor-segmenter og slå dem sammen til et enkelt spor.

en: Combine tracks of this layer
nb: Slå sammen sporene i dette laget

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
nb: Del opp flere sporsegmenter i et spor til flere spor.

en: Split track segments to tracks
nb: Del opp sporsegmenter til flere spor

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
nb: Del opp sporene i dette laget til hvert sitt nye lag.

en: Split tracks to new layers
nb: Del opp spor til nye lag

en: Id
nb: ID

en: Min. zoom
nb: Minste zoom

en: Max. zoom
nb: Største zoom

en: Unsupported imagery type: {0}
nb: Bildetype støttes ikke: {0}

en: Next marker
nb: Neste markør

en: Jump to next marker
nb: Hopp til neste markør

en: Previous marker
nb: Forrige markør

en: Jump to previous marker
nb: Hopp til forrige markør

en: All projections are supported
nb: Alle projeksjoner støttes

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
nb: Laget {0} støtter ikke den nye projeksjonen {1}.

en: Supported projections are: {0}
nb: Støttede projeksjoner: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
nb: Endre projeksjonen igjen eller fjern laget.

en: Save Layer
nb: Lagre lag

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
nb: Forsøker å velge et ikke-skrivbart lag som redigeringslag

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
nb: Forsøker å slette et lag som lastes opp i bakgrunnen. Vent til opplastingen er fullført.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
nb: Det lastes opp i bakgrunnen. Kan ikke nullstille tilstand før opplastingen er fullført.

en: {0} note | {0} notes
nb[0]: {0} notat
nb[1]: {0} notater

en: Notes layer
nb: Notatlag

en: Total notes:
nb: Antall notater:

en: Changes need uploading?
nb: Må endringer lastes opp?

en: Save Note file
nb: Lagre notatfil

en: outside downloaded area
nb: utenfor nedlastet område

en: Data Layer {0}
nb: Datalag {0}

en: Merging layers
nb: Slår sammen lag

en: {0} deleted | {0} deleted
nb[0]: {0} slettet
nb[1]: {0} slettet

en: {0} incomplete | {0} incomplete
nb[0]: {0} ufullstendig
nb[1]: {0} ufullstendige

en: {0} consists of:
nb: {0} består av:

en: API version: {0}
nb: API-versjon: {0}

en: Layer is locked
nb: Laget er låst

en: Download is blocked
nb: Nedlasting er blokkert

en: Upload is discouraged
nb: Opplasting frarådes

en: Upload is blocked
nb: Opplasting er blokkert

en: Empty layer
nb: Tomt lag

en: Convert to GPX layer
nb: Konvertér til GPX-lag

en: Converted from: {0}
nb: Konvertert fra: {0}

en: Dataset consistency test
nb: Test om datasettet er konsistent

en: No problems found
nb: Fant ingen problemer

en: Following problems found:
nb: Fant følgende problemer:

en: Save anyway
nb: Lagre likevel

en: The layer contains no data.
nb: Laget inneholder ikke data.

en: Conflicts
nb: Konflikter

en: Reject Conflicts and Save
nb: Avvis konflikter og lagre

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
nb: Det finnes uløste konflikter. Konfliktene vil ikke lagres, og håndteres som om du avviste alle. Vil du fortsette?

en: Save OSM file
nb: Lagre OSM-fil

en: Validation errors
nb: Valideringsfeil

en: No validation errors
nb: Ingen valideringsfeil

en: Save Validation errors file
nb: Lagre fil med valideringsfeil

en: Set WMS Bookmark
nb: Velg WMS-bokmerke

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
nb: Fant ikke støttet projeksjon for laget {0}. Bruker {1}.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
nb: Omprojiserer laget {0} fra {1} til {2}. Bytt til en av de støttede projeksjonene for beste bildekvalitet og ytelse: {3}

en: Adjust timezone and offset
nb: Juster tidssone og forskyvning

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
nb: Klarte ikke synkronisere bildene med GPX-sporet. Bruk glidebryterne for å synkronisere bildene manuelt.

en: Matching photos to track failed
nb: Klarte ikke synkronisere foto med sporet

en: Timezone: {0}
nb: Tidssone: {0}

en: Minutes: {0}
nb: Minutter: {0}

en: Seconds: {0}
nb: Sekunder: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
nb[0]: (Tidsforskjellen er {0} dag)
nb[1]: (Tidsforskjellen er {0} dager)

en: Advanced settings
nb: Avanserte innstillinger

en: Segment settings
nb: Innstilling av segment

en: Interpolate between segments
nb: Interpoler mellom segmenter

en: only when the segments are less than # minutes apart:
nb: kun når segmentene er mindre enn # minutter fra hverandre:

en: only when the segments are less than # meters apart:
nb: kun når segmentene er mindre enn # meter fra hverandre:

en: Tag images at the closest end of a segment, when not interpolated
nb: Tagg bildene med nærmeste endepunkt til segment, når det ikke interpoleres

en: only within # minutes of the closest trackpoint:
nb: kun innenfor # minutter til nærmeste sporpunkt:

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
nb: Innstilling av spor (husk at ei GPX-fil kan ha flere spor)

en: Interpolate between tracks
nb: Interpoler mellom spor

en: only when the tracks are less than # minutes apart:
nb: kun når sporene er mindre enn # minutter fra hverandre:

en: only when the tracks are less than # meters apart:
nb: kun når sporene er mindre enn # meter fra hverandre:

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
nb: Tagg bildene med nærmeste endepunkt til et spor, når det ikke interpoleres<br>(også før og etter siste spor)

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
nb: Tving tagging av alle bilder (overstyrer midlertidig innstillingene over).

en: This option will not be saved permanently.
nb: Dette valget lagres ikke.

en: Correlate to GPX
nb: Synkroniser med GPX

en: Invalid timezone
nb: Ugyldig tidssone

en: Invalid offset
nb: Ugyldig forskyvning

en: Correlate images with GPX track
nb: Synkroniser bilder med GPX-spor

en: Try Again
nb: Prøv igjen

en: No images could be matched!
nb: Klarte ikke å synkronisere noen bilder!

en: <No GPX track loaded yet>
nb: <Ingen GPX-spor er lastet inn>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
nb: Feil ved tolking av dato.
    Sjekk format

en: Invalid date
nb: Ugyldig dato

en: GPX track:
nb: GPX-spor:

en: Open another GPX trace
nb: Åpne flere GPX-spor

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
nb: <html>Bruk foto av en nøyaktig klokke,<br>f.eks. skjermen til en GPS-mottaker</html>

en: Auto-Guess
nb: Automatisk forslag

en: Matches first photo with first gpx point
nb: Synkroniserer første foto med første GPX-punkt

en: Manual adjust
nb: Manuell justering

en: Advanced settings...
nb: Avanserte innstillinger …

en: Override position for:
nb: Overstyr posisjon for:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
nb: Bilder med stedfestingsinformasjon i EXIF-data ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
nb: Bilder som allerede er tagget ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
nb: Vis miniatyrbilder i kartet

en: Timezone:
nb: Tidssone:

en: Correlate
nb: Synkroniser

en: No gpx selected
nb: Ingen GPX valgt

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
nb[0]: <html>Synkroniserte <b>{0}</b> av <b>{1}</b> foto med GPX-spor.</html>
nb[1]: <html>Synkroniserte <b>{0}</b> av <b>{1}</b> foto med GPX-spor.</html>

en: The selected photos do not contain time information.
nb: Valgte foto har ikke tidskode.

en: Photos do not contain time information
nb: Foto har ikke tidskode.

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
nb: Valgte GPX-spor mangler tidskode. Velg et annet spor.

en: GPX Track has no time information
nb: GPX-sporet har ikke tidskoder

en: You should select a GPX track
nb: Du bør velge et GPX-spor

en: No selected GPX track
nb: Intgen GPX-spor er valgt

en: Geotagged Images
nb: Geotaggede bilder

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
nb[0]: {0} bilde lastet.
nb[1]: {0} bilder lastet.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
nb[0]: {0} er GPS-tagget.
nb[1]: {0} er GPS-tagget.

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
nb[0]: {0} har oppdaterte GPS-data.
nb[1]: {0} har oppdaterte GPS-data.

en: Error on file {0}
nb: Feil i fil {0}

en: No image
nb: Ingen bilder

en: No EXIF time in file "{0}". Using last modified date as timestamp.
nb: Fila «{0}» mangler EXIF-tid. Bruker siste endringsdato som tidsstempel.

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
nb: Kan ikke fortolke metadata for fila «{0}». Bruker siste endringsdato som tidsstempel.

en: Geoimage: {0}
nb: Geobilde: {0}

en: Display geotagged images
nb: Vis geotaggede bilder

en: Next
nb: Neste

en: Show next Image
nb: Vis neste bilde

en: Previous
nb: Forrige

en: Show previous Image
nb: Vis forrige bilde

en: First
nb: Første

en: Show first Image
nb: Vis første bilde

en: Last
nb: Siste

en: Show last Image
nb: Vis siste bilde

en: Center view
nb: Midtstill kartbilde

en: Zoom best fit and 1:1
nb: Zoom beste utsnitt 1:1

en: Remove photo from layer
nb: Fjern foto fra lag

en: Delete image file from disk
nb: Slett bildefil fra disk

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
nb[0]: Slett fila fra disk?
nb[1]: Slett {0} filer fra disk?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
nb[0]: Bildefila vil slettes permanent!
nb[1]: Bildefilene vil slettes permanent!

en: Image file could not be deleted.
nb: Klarte ikke slette bildefila.

en: Copy image path
nb: Kopier bildesti

en: Move dialog to the side pane
nb: Flytt dialogvindu til sidepanelet

en: Multiple images selected
nb: Flere bilder valgt

en: 
    Altitude: {0} m
nb: 
    Høyde: {0} m

en: 
    Speed: {0} km/h
nb: 
    Fart: {0} km/h

en: 
    Direction {0}°
nb: 
    Retning {0}°

en: 
    EXIF time: {0}
nb: 
    EXIF-tid: {0}

en: 
    GPS time: {0}
nb: 
    GPS-tid: {0}

en: 
    Caption: {0}
nb: 
    Bildetekst: {0}

en: 
    Headline: {0}
nb: 
    Overskrift: {0}

en: 
    Keywords: {0}
nb: 
    Stikkord: {0}

en: 
    Object name: {0}
nb: 
    Objektnavn: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
nb: Leser GPS-posisjoner fra EXIF

en: Starting directory scan
nb: Starter gjennomleting av mapper

en: Read photos...
nb: Les bilder …

en: Reading {0}...
nb: Leser {0} …

en: Unable to get canonical path for directory {0}
nb: Klarte ikke å lage fullstendig sti til mappa  {0}

en: Scanning directory {0}
nb: Leter gjennom mappa {0}

en: Error while getting files from directory {0}
nb: Feil ved lesing av fil i mappa {0}

en: One of the selected files was null
nb: En av de valgte filene var NULL

en: Show thumbnails
nb: Vis miniatyrbilder

en: Show image thumbnails instead of icons.
nb: Vis miniatyrbilder istedenfor ikoner.

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
nb: Synkroniser tiden fra et bilde på GPS-mottakeren

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
nb: <html>Ta et bilde av GPS-mottakeren din når den viser klokka.<br>Vis bildet her.<br>Skriv inn tidspunktet og velg tidssone<hr></html>

en: Photo time (from exif):
nb: Tidspunkt for foto (fra EXIF):

en: Gps time (read from the above photo):
nb: GPS-tidspunkt (lest i bildet ovenfor):

en: Photo taken in the timezone of:
nb: Foto tatt i tidssone:

en: Use daylight saving time (where applicable)
nb: Bruk sommertid (hvis relevant)

en: Open another photo
nb: Åpne et annet foto

en: No date
nb: Ingen dato

en: Load images from Wikimedia Commons
nb: Last bilder fra Wikimedia Commons

en: Choose track visibility and colors
nb: Velg sporsynlighet og farger

en: Select by date
nb: Velg etter dato

en: <html>Select all tracks that you want to be displayed. You can drag select a range of tracks or use CTRL+Click to select specific ones. The map is updated live in the background. Open the URLs by double clicking them, edit name and description by double clicking the cell.</html>
nb: <html>Velg alle spor som skal vises. Velg flere spor eller trykk Ctrl + klikk for å velge enkeltspor. Kartet oppdateres i bakgrunnen. Åpne adresser ved å dobbeltklikke dem. Rediger navn og beskrivelse ved å dobbeltklikke cella.</html>

en: Set track visibility for {0}
nb: Velg sporsynlighet for {0}

en: Set color for selected tracks...
nb: Velg farge for valgte spor …

en: Show all
nb: Vis alle

en: Show selected only
nb: Vis kun valgte

en: The GPX layer contains fields that can be converted to OSM tags. How would you like to proceed?
nb: GPX-laget inneholder felt som ikke kan konverteres til OSM-egenskaper. Hvordan skal dette håndteres?

en: Convert all fields
nb: Konverter alle felt

en: Only convert the following fields:
nb: Konverter kun følgende felt:

en: Do not convert any fields
nb: Ikke konverter noen felt

en: Convert
nb: Konverter

en: Convert and remember selection
nb: Konverter og husk utvalg

en: Convert to data layer
nb: Konverter til datalag

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
nb: <html>Opplasting av ubehandlede GPS-data som kartdata er skadelig.<br>Hvis du vil laste opp GPS-spor, se her:</html>

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
nb: Vil du forenkle linjene i det konverterte laget?

en: Customize track drawing
nb: Tilpass opptegning av spor

en: From
nb: Fra

en: To
nb: Til

en: No timestamp
nb: Ingen tidskode

en: Select to download OSM data.
nb: Velg for å laste ned OSM-data.

en: Select to download GPS traces.
nb: Velg for å laste ned GPS-spor.

en: Download everything within:
nb: Last ned alt innenfor:

en: meters
nb: meter

en: Maximum area per request:
nb: Største areal per forespørsel:

en: Download near:
nb: Last ned nær:

en: track only
nb: kun spor

en: waypoints only
nb: kun veipunkter

en: track and waypoints
nb: spor og veipunkter

en: Click to download
nb: Klikk for å laste ned

en: Click to download into a new data layer
nb: Klikk for å laste ned til et nytt datalag

en: Click to cancel
nb: Klikk for å avbryte

en: Download from OSM along this track
nb: Last ned fra OSM langs dette sporet

en: Precache imagery tiles along this track
nb: Hurtiglagre bildefliser langs dette sporet

en: Precaching WMS
nb: Hurtiglagrer WMS

en: Please select the imagery layer.
nb: Velg bildelag.

en: Select imagery layer
nb: Velg bildelag

en: There are no imagery layers.
nb: Ingen bildelag er i bruk.

en: No imagery layers
nb: Ingen bildelag

en: Error while parsing {0}
nb: Feil oppsto ved sending av {0}

en: Could not read "{0}"
nb: Klarte ikke lese «{0}»

en: gps point
nb: gps-punkt

en: None
nb: Ingen

en: Manual
nb: Manuelt

en: Quality
nb: Kvalitet

en: Time
nb: Tid

en: Direction
nb: Retning

en: Velocity, {0}
nb: Hastighet, {0}

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
nb: Lydfiler (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
nb: Importer lyd

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
nb: <html>Data i GPX-laget «{0}» er lastet ned fra tjeneren.<br>Veipunktene er ikke tidskodet, og kan derfor ikke synkroniseres med lyddata.</html>

en: Import not possible
nb: Import kan ikke utføres

en: Audio markers from {0}
nb: Lyd-markører fra {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
nb: Laget mangler GPX-spor som kan assosieres med lyd.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
nb: Fant noen veipunkter med tidskode før sporets start eller etter dets slutt. Disse ble utelatt eller flyttet til start.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
nb: Utelot noen veipunkter som var for langt ute fra sporet til å kunne estimere deres tid.

en: Import images
nb: Importer bilder

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
nb: <html>Data i GPX-laget «{0}» er lastet ned fra tjeneren.<br>Noen veipunkter mangler tidskode, og kan derfor ikke synkroniseres med bilder.</html>

en: Markers From Named Points
nb: Markører fra navngitte punkt

en: Named Trackpoints from {0}
nb: Navngitte sporpunkt fra {0}

en: Auto load tiles
nb: Automatisk lasting av fliser

en: Auto zoom
nb: Auto-zoom

en: Decrease zoom
nb: Zoom ut

en: Flush tile cache
nb: Tøm hurtiglager for fliser

en: Increase zoom
nb: Zoom inn

en: Load all tiles
nb: Last alle fliser

en: Load all error tiles
nb: Last alle fliser med feil

en: Convert to OSM Data
nb: Konverter til OSM-data

en: Toggle layer {0}
nb: Veksle laget {0}

en: Show errors
nb: Vis feil

en: Layer name
nb: Lagnavn

en: Projection
nb: Projeksjon

en: Matrix set identifier
nb: Matrisesett-identifikator

en: Filter layers:
nb: Filtrer lag:

en: Change resolution
nb: Bytt oppløsning

en: Zoom to native resolution
nb: Zoom til original oppløsning

en: gps marker
nb: GPS-flagg

en: marker | markers
nb[0]: flagg
nb[1]: flagg

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
nb[0]: {0} består av {1} flagg
nb[1]: {0} består av {1} flagg

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
nb: Ingen eksisterende lydmerker i dette lag å forskyve.

en: Show Text/Icons
nb: Vis tekst/ikoner

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
nb: Slå av/på visning av tekst/ikoner

en: Synchronize Audio
nb: Synkroniser lyd

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
nb: Du må pause lyden når du hører synkroniserings-merket.

en: Audio synchronized at point {0}.
nb: Lyd synkronisert i punkt {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
nb: Kan ikke synkronisere i det avspilte laget.

en: Make Audio Marker at Play Head
nb: Sett lydmerke ved avspillingsstart

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
nb: Du må  pause lyden på det punkt på sporet du vil ha merket.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
nb: Du må dra og slippe avspillingsmarkøren til det GPX-sporet som lydfila tilhører (etter første markør).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
nb: Du må SHIFT-dra og slippe avspillingsmarkøren til lydmerke eller til punkt i spor for synkronisering.

en: Unable to create new audio marker.
nb: Kan ikke sette ny audio-markør

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
nb: Det oppstod en feil under visning av adressen til denne markøren

en: (URL was:
nb: (URL var:

en: Select the map painting styles
nb: Velg kartdrakt

en: Rendering {0} to {1}
nb: Tegner ut {0} til {1}

en: Error - file not found: ''{0}''
nb: Feil – fant ikke fil: «{0}»

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
nb: Forventet heltall for alternativet {0}, men fikk «{1}»

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
nb: Forventet heltall >= 0 for alternativet {0}, men fikk «{1}»

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
nb: Klarte ikke å tolke parameteren {0}: {1}

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
nb: Forventet nøkkel og verdi adskilt med tegnet «:» for alternativet {0}, men fikk «{1}»

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
nb: Forventet desimaltall for alternativet {0}, men fikk «{1}»

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
nb: Forventet to koordinater adskilt med komma for alternativet {0}, men fikk «{1}»

en: In option {0}: {1}
nb: I alternativet {0}: {1}

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
nb: Forventet desimaltall > 0 for alternativet {0}, men fikk «{1}»

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
nb: Forventet heltall > 0 for alternativet {0}, men fikk «{1}»

en: JOSM rendering command line interface
nb: Kommandolinje for uttegning i JOSM

en: Renders data and saves the result to an image file.
nb: Tegner ut data og lagrer resultatet til ei bildefil.

en: Input data file name (.osm)
nb: Filnavn til inndata (.osm)

en: Output image file name (.png); defaults to ''{0}''
nb: Filnavn til utdata (.png); forvalg er «{0}»

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
nb: Kartdrakt for uttegning (.mapcss eller .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
nb: Dette alternativet kan gjentas for å laste flere kartdrakter.

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
nb: Innstillinger for kartdrakt (tilgjengelig via høyreklikk i vinduet med liste over kartdrakter)

en: Applies to the last style loaded with the {0} option.
nb: Gjelder siste kartdrakt lastet med alternativet {0}

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
nb: Velg zoomnivået som skal tegnes ut (heltall, 0=hele jorda, 18=gatenivå)

en: Select the map scale
nb: Velg kartets målestokk

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
nb: Målestokkstallet 10000 tilsvarer målestokken 1:10000 (1 cm i kartet tilsvarer 100 m på bakken; skjermoppløsning 96 dpi)

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
nb: Alternativene {0} og {1} er gjensidig utelukkende

en: Area to render, default value is ''{0}''
nb: Område som skal tegnes ut – forvalgt verdi er «{0}»

en: With keyword ''{0}'', the downloaded area in the .osm input file will be used (if recorded).
nb: Hvis stikkordet «{0}» brukes, så vil det nedlastede området i .osm-inndata brukes (hvis det finnes).

en: Specify bottom left corner of the rendering area
nb: Angi nedre venstre hjørne til området som skal tegnes ut

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
nb: Brukes i samband med alternativene bredde og høyde for å styre området som skal tegnes ut.

en: Width of the rendered area, in meter
nb: Bredden til området som skal tegnes ut, i meter

en: Height of the rendered area, in meter
nb: Høyden til området som skal tegnes ut, i meter

en: Width of the target image, in pixel
nb: Resultatbildets bredde i piksler

en: Height of the target image, in pixel
nb: Resultatbildets høyde i piksler

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
nb: Hvilken projeksjon – «{0}» (web-mercator) er forvalgt

en: Maximum image width/height in pixel (''{0}'' means no limit), default value: {1}
nb: Største bildebredde/-høyde i piksler («{0}» betyr ingen grense) – forvalgt verdi: {1}

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
nb: Alternativene kan kombineres på ulike måter for å bestemme uttegnet utstrekning og målestokk.

en: If neither ''{0}'' nor ''{1}'' is given, the default value {2} takes effect and the bounds of the download area in the .osm input file are used.
nb: Hvis verken «{0}» eller «{1}» oppgis så vil forvalget {2} brukes, og utstrekningen til nedlastet område i den gitte .osm-fila brukes.

en: Argument {0} given, but scale cannot be determined from remaining arguments
nb: Argument {0} er angitt, men målestokken kan ikke bestemmes ut fra resterende argumenter

en: Argument {0} given, expected {1} or {2}
nb: Argument {0} er gitt, men forventet {1} eller {2}

en: {0} mode, but no bounds found in osm data input file
nb: Modus {0}, men fant ingen utstrekning i gitt .osm-fil

en: Unable to determine scale, one of the options {0}, {1}, {2} or {3} expected
nb: Kan ikke bestemme målestokk. Forventet ett av alternativene {0}, {1}, {2} eller {3}

en: In .osm data file ''{0}'' -
nb: I .osm-datafil «{0}» –

en: Image dimensions ({0}x{1}) exceeds maximum image size {2} (use option {3} to change limit)
nb: Bildedimensjonene ({0})x{1}) overskriver største bildestørrelse {2} (bruk alternativet {3} for å endre terskel)

en: Style setting not found: ''{0}''
nb: Fant ikke innstilling for kartstil: «{0}»

en: Toggle all settings
nb: Veksle alle innstillinger

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
nb[0]: Det oppstod en feil ved lasting av denne stilen. Velg «Informasjon» fra høyreklikkmenyen for flere detaljer.
nb[1]: Det oppstod {0} feil ved lasting av denne stilen. Velg «Informasjon» fra høyreklikkmenyen for flere detaljer.

en: loading style ''{0}''...
nb: laster stilen «{0}» …

en: Failed to index validator rules. Error was: {0}
nb: Klarte ikke indeksere valideringsregler fordi: {0}

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
nb: Klarte ikke laste Mappaint-stiler fra «{0}» fordi: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
nb: Klarte ikke tolke Mappaint-stiler fra «{0}» fordi: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
nb: Klarer ikke bytte ut argument {0} i {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
nb: Fant ikke bildet «{0}»

en: Save Access Token in preferences
nb: Lagre tilgangssymbol i oppsettet

en: Access Token Key:
nb: Tilgangssymbolets nøkkel:

en: Access Token Secret:
nb: Tilgangssymbolets kode:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
nb: <html>Velg for å lagre tilgangssymbolet i JOSM-oppsettet.<br>Fravelg for å bruke tilgangssymbolet kun i denne JOSM-økta.</html>

en: Use default settings
nb: Bruk standardinnstillinger

en: Access Token URL:
nb: Utvekslings-URL for tilgangssymbol:

en: Authorize URL:
nb: Godkjennelses-URL:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
nb: Klikk for å tilbakestille OAuth-innstillingene til forvalgte verdier

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
nb: Klikk for å avbryte tilbakestilling av OAuth-verdier til forvalgte verdier

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
nb: <html>JOSM er i ferd med å tilbakestille OAuth-innstillingene til forvalgte verdier.<br>De gjeldende selvvalgte innstillingene vil gå tapt.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
nb: Overskrive selvvalgte OAuth-innstillinger?

en: Fully automatic
nb: Helautomatisk

en: Semi-automatic
nb: Halvautomatisk

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
nb: <html>En helautomatisk prosedyre som henter et tilgangssymbol fra nettsida til OSM.<br>JOSM slår opp i OSMs nettside på vegne av JOSM-brukeren,<br>godkjenner brukeren automatisk og henter et tilgangssymbol.</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
nb: <html>En halvautomatisk prosedyre som henter et tilgangssymbol fra nettsida til OSM.<br>JOSM sender en standard OAuth-forespørsel og henter et forespørselssymbol og et<br>tilgangssymbol. Programmet sender brukeren til OSMs nettside i en ekstern nettleser<br>til godkjenning, der man kan akseptere symbolet som JOSM sendte inn.</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
nb: <html>Angi et tilgangssymbol manuelt hvis det ble dannet og hentet utenfor<br>JOSM.</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
nb: Angi brukernavn og passord til OSM-kontoen din. Passordet vil <strong>ikke</strong> lagres i klartekst i JOSM-oppsettet, og vil sendes OSM-tjeneren <strong>kun én gang</strong>. Senere opplastingsforespørsler vil ikke bruke passordet.

en: Username:
nb: Brukernavn:

en: Password:
nb: Passord:

en: Granted rights
nb: Gitte rettigheter

en: Advanced OAuth properties
nb: Avanserte OAuth-egenskaper

en: Accept Access Token
nb: Aksepter tilgangssymbol

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
nb: <html>Du har hentet et OAuth-tilgangssymbol fra OSMs nettside. Velg <strong>{0}</strong> for å akseptere symbolet. JOSM vil bruke det i framtidige forespørsler for å få tilgang til OSMs API.</html>

en: Authorize now
nb: Godkjenn nå

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
nb: Velg for å videresende til godkjenningsskjemaet i JOSMs nettside

en: Back
nb: Tilbake

en: Run the automatic authorization steps again
nb: Kjør de automatiske godkjenningstrinnene igjen

en: Test Access Token
nb: Test tilgangssymbol

en: Authorize JOSM to access the OSM API
nb: Godkjenn at JOSM får tilgang til OSMs API

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
nb: <html>Den automatiske prosessen for henting av OAuth-tilgangssymbol<br>fra OSM-tjeneren mislyktes.<br><br>Forsøk igjen eller velg en annen godkjenningsprosess,<br>f.eks. halvautomatisk eller manuell.</html>

en: OAuth authorization failed
nb: OAuth-godkjenning mislyktes

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
nb: <html>Den automatiske prosessen for henting av OAuth-tilgangssymbol<br>fra OSM-tjeneren mislyktes fordi JOSM ikke klarte å<br>konstruere en gyldig innloggings-URL fra OAuths godkjennings-URL «{0}».<br><br>Se over de avanserte innstillingene og forsøk igjen.</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
nb: Angi et OAuth-tilgangssymbol som er godkjent for tilgang til OSM-tjeneren «{0}».

en: Access Token
nb: Tilgangssymbol

en: Advanced OAuth parameters
nb: Avanserte OAuth-parametre

en: Enter the OAuth Access Token
nb: Angi OAuth-tilgangssymbol

en: Enter advanced OAuth properties
nb: Angi avanserte OAuth-egenskaper

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
nb: <html><body>Angi et OAuth-tilgangssymbol som er godkjent for tilgang til OSM-tjeneren «{0}».</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
nb: Angi tilgangssymbolets nøkkel

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
nb: Tilgangssymbolets nøkkel kan ikke være tom. Angi tilgangssymbolets nøkkel.

en: Click to test the Access Token
nb: Velg for å teste tilgangssymbolet

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
nb: OAuth kan la JOSM laste opp kartdata og GPS-spor på dine vegne (<a href="{0}">mer info …</a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
nb: <strong>Advarsel:</strong> Du bruker ikke det vanlige API-et til OSM. Sørg for å velge OAuths konsumentnøkkel og -kode i <i>Avanserte OAuth-parametre</i>.

en: Get an Access Token for ''{0}''
nb: Hent tilgangssymbol for «{0}»

en: Close the dialog and cancel authorization
nb: Lukk dialogvinduet og avbryt godkjenning

en: Close the dialog and accept the Access Token
nb: Lukk dialogvinduet og godkjenn tilgangssymbolet

en: Allow to upload map data
nb: Tillat opplasting av kartdata

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
nb: Velg for å gi JOSM rettigheter til å laste opp kartdata på dine vegne

en: Allow to upload GPS traces
nb: Tillat opplasting av GPS-spor

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
nb: Velg for å gi JOSM rettigheter til å laste opp GPS-spor på dine vegne

en: Allow to download your private GPS traces
nb: Tillat nedlasting av dine private GPS-spor

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
nb: Velg for å gi JOSM rettigheter til å laste ned dine private GPS-spor til JOSM-lag

en: Allow to read your preferences
nb: Tillat lesing av dine innstillinger

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
nb: Velg for å gi JOSM rettigheter til å lese innstillingene dine på tjeneren

en: Allow to write your preferences
nb: Tillat endring av dine innstillinger

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
nb: Velg for å gi JOSM rettigheter til å skrive endringer av innstillinger til tjeneren

en: Allow modifications of notes
nb: Tillat endring av merknader

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
nb: Velg for å gi JOSM rettigheter til å endre merknader på dine vegne

en: Testing OAuth Access Token
nb: Tester OAuth-tilgangssymbol

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
nb: Avviste forsøk på henting av brukerdetaljer med tilgangsnøkkelen «{0}».

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
nb: Forsøk på henting av brukerdetaljer med tilgangsnøkkelen «{0}» er forbudt.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
nb: <html>Brukte tilgangssymbolet «{0}» til<br>å opprette tilgang til OSM-tjeneren på «{1}».<br>Du har tilgang til OSM-tjeneren med brukernavn «{2}» og ID «{3}».</html>

en: Success
nb: Vellykket

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
nb: <html>Klarte ikke å få tilgang til OSM-tjeneren «{0}» med tilgangssymbolet «{1}».<br>Tjeneren avviste tilgangssymbolet fordi det ikke er autorisert. Du kan ikke<br>få tilgang til beskyttede ressurser på denne tjeneren med dette symbolet.</html>

en: Test failed
nb: Testen mislyktes

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
nb: <html>OSM-tjeneren "{0} er kjent med tilgangssymbolet «{1}»,<br>men testen som henter brukerdetaljer for symbolet mislyktes.<br>Det kan likevel kanskje brukes til å laste opp data, GPS-spor og/eller få tilgang til andre beskyttede ressurser, avhengig av hvilke rettigheter symbolet er gitt.</html>

en: Token allows restricted access
nb: Symbolet tillater begrenset tilgang

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
nb: <html>Klarte ikke hente informasjon om gjeldende bruker fra OSM-tjeneren «{0}».<br>Dette skyldes nok ikke symbolet som ble testet,<br>men er snarere et problem med tjeneroppsettet. Foreta en grundig kontroll av<br>tjener-URL og Internett-tilkoblingen din.</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
nb: <html>Klarte ikke signere forespørselen mot OSM-tjeneren «{0}» med symbolet «{1}».<br>Symbolet er antakelig ugyldig.</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
nb: <html>Testen mislyktes fordi tjeneren svarte med intern feil.<br>JOSM kan ikke avgjøre om symbolet er gyldig. Forsøk igjen senere.</html>

en: Retrieving user info...
nb: Henter brukerinformasjon …

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
nb: Lukk oppsettsdialogen og forkast eventuelle endringer

en: Save the preferences and close the dialog
nb: Lagre oppsettet og lukk dialogvinduet

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
nb: Du må starte JOSM for at enkelte innstillingene skal tre i kraft.

en: Would you like to restart now?
nb: Vil du starte på nytt nå?

en: Download plugins
nb: Last ned programtillegg

en: Icon paths:
nb: Ikonstier:

en: Name (optional):
nb: Navn (valgfritt):

en: URL / File:
nb: URL / fil:

en: active
nb: aktiv

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
nb: Kartpresentasjonsfil (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
nb: Forvalgsdefinisjoner (*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
nb: Egenskapsvalideringsregler (*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
nb: Rediger kildeoppføring:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
nb: Oppføringen «{0}» krever JOSM-versjon {1}. (Kjører nå: {2})

en: Continue anyway
nb: Fortsett likevel

en: Cancel and return to the previous dialog
nb: Avbryt og gå tilbake til forrige dialogvindu

en: Ignore warning and install style anyway
nb: Ignorer advarsel og installer stil likevel

en: Some entries have unmet dependencies:
nb: Noen oppføringer har avhengigheter som ikke er oppfylt:

en: Reset
nb: Tilbakestill

en: Reset to default
nb: Tilbakestill til forvalg

en: Add a new icon path
nb: Legg til ny ikonsti

en: Remove the selected icon paths
nb: Fjern valgte ikonstier

en: Edit the selected icon path
nb: Rediger valgt ikonsti

en: External resource entry: Active
nb: Ekstern ressursoppføring: Aktiv

en: External resource entry: Inactive
nb: Ekstern ressursoppføring: Ikke aktiv

en: Tooltip
nb: Hjelpeboble

en: Icon
nb: Ikon

en: Remove from toolbar
nb: Fjern fra verktøylinje

en: Configure toolbar
nb: Sett opp verktøylinje

en: Edit shortcut
nb: Rediger hurtigtast

en: Do not hide toolbar and menu
nb: Ikke skjul verktøylinje og meny

en: Actions
nb: Handlinger

en: Toolbar
nb: Verktøylinje

en: Customize the elements on the toolbar.
nb: Tilpass elementer i verktøylinja.

en: Separator
nb: Skilletegn

en: Available
nb: Tilgjengelig

en: Action parameters
nb: Handlingsparametre

en: Parameter name
nb: Parameternavn

en: Parameter value
nb: Parameterverdi

en: Toolbar action without name: {0}
nb: Verktøylinjehandling uten navn: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
nb: Merkelig verktøylinjeverdi: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
nb: Verktøylinjehandling {0} overskrevet: {1} får {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
nb: Registrert verktøylinjehandling uten navn: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
nb: Registrert verktøylinjehandling {0} overskrevet: {1} får {2}

en: Toolbar: {0}
nb: Verktøylinje: {0}

en: add entry
nb: legg til oppføring

en: Remove the selected entry
nb: Fjern valgt oppføring

en: Key: {0}
nb: Nøkkel: {0}

en: Edit boundaries
nb: Rediger avgrensinger

en: Internal JOSM boundaries
nb: Interne JOSM-avgrensinger

en: Reset preferences
nb: Tilbakestill oppsett

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
nb: Du er i ferd med å tilbakestille oppsettet til standardverdier.<br />Det tilpassede oppsettet vil slettes: programtillegg, vertikalfoto, filtre, verktøylinjeknapper, tastatur, osv.<br />Er du sikker på at du vil fortsette?

en: Advanced Preferences
nb: Avanserte innstillinger

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
nb: Endre innstillingene direkte. Vær varsom!

en: Read from file
nb: Les fra fil

en: Export selected items
nb: Eksporter valgte element

en: JOSM custom settings files (*.xml)
nb: Fil med tilpasset oppsett av JOSM (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
nb: Velg noen oppsettsnøkler som ikke er markert som standard

en: Export preferences keys to JOSM customization file
nb: Eksporter oppsettsnøkler til JOSM-oppsettsfil

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
nb: Hvordan skal denne oppsettslista behandles når den importeres?

en: Append preferences from file to existing values
nb: Legg til oppsett fra fil til eksisterende verdier

en: Replace existing values
nb: Erstatt eksisterende verdier

en: Open JOSM customization file
nb: Åpne JOSM-oppsettsfil

en: Import log
nb: Importer logg

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
nb: <html>Her er en oppsummering av filimporteringen.<br />Du kan avvise endringer av oppsettet ved å trykke «Avbryt» i dialogvinduet.<br />Det kan være nødvendig å starte JOSM på nytt for å ta i bruk noen av endringene.</html>

en: shortcut
nb: snarvei

en: color
nb: farge

en: toolbar
nb: verktøylinje

en: imagery
nb: bildelag

en: Load profile
nb: Last profil

en: Save {0} profile
nb: Lagre {0}-profil

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
nb: Ingen forvalg er endret for denne gruppa, og det er derfor ingenting å lagre

en: Choose profile file
nb: Velg fil med profil

en: Change list setting
nb: Endre innstillinger for lister

en: Change list of lists setting
nb: Endre innstillinger for liste med lister

en: Change list of maps setting
nb: Endre innstillinger for liste med kart

en: Entry {0}
nb: Oppføring {0}

en: Select Setting Type:
nb: Velg innstillingstype:

en: Simple
nb: Enkel

en: List
nb: Liste

en: List of lists
nb: Liste med lister

en: List of maps
nb: Liste med kart

en: Add setting
nb: Legg til innstilling

en: Advanced Background: Changed
nb: Avansert bakgrunn: Endret

en: Advanced Background: NonDefault
nb: Avansert bakgrunn: Ikke standard

en: Current value is default.
nb: Gjeldende verdi er standard.

en: Default value is ''{0}''.
nb: Standardverdien er «{0}».

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
nb: Ukjent standardverdi (innstillingen er ikke brukt ennå).

en: Change string setting
nb: Endre innstilling av tekststreng

en: Value:
nb: Verdi:

en: Audio
nb: Lyd

en: Settings for the audio player and audio markers.
nb: Innstillinger for avspilling av lyd og lydmarkører.

en: Display the Audio menu.
nb: Vis lyd-menyen.

en: Label audio (and image and web) markers.
nb: Navnsett lyd- (og bilde- og web-)markører.

en: Display live audio trace.
nb: Vis lydspor i sanntid.

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
nb: Separate veipunkter med gyldige tidskoder.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
nb: Separate veipunkter med tid estimert fra posisjon i spor.

en: Named trackpoints.
nb: Sporpunkt med navn.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
nb: Endrede tider (tidskoder) i lydfiler.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
nb: Sporstart (utføres alltid hvis ingen andre markører er tilgjengelig).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
nb: Vis eller skjul lydmeny-punktet i hovedmenyen

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
nb: Vis et ikon som flytter seg på det synkroniserte GPS-sporet til der opptaket ble gjort.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
nb: Påfør merkelapper på lyd-, bilde- og web-markører i tillegg til knappeikonene.

en: When importing audio, make markers from...
nb: Når lyd importeres, opprett markører fra  …

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
nb: Tilknytt importert lyd til ethvert veipunkt i GPX-laget.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
nb: Lag automatisk lydmerker fra sporpunkt (istedenfor ev. veipunkter) med navn eller beskrivelse.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
nb: Lag lydmerker på den posisjonen i GPS-sporet som stemmer med tidskoden på hver importert WAV-fil.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
nb: Aktuell knapp hopper fram eller tilbake dette antall sekunder

en: Forward/back time (seconds)
nb: Tidshopp (sekunder)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
nb: Spoling framover øker hastigheten med denne faktoren

en: Fast forward multiplier
nb: Faktor for spoling framover

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
nb: Avspilling forskyves til før eller etter forespurt lydposisjon. Positiv er antall sekunder før, og negativ er antall sekunder etter.

en: Lead-in time (seconds)
nb: Forskyvningstid (sekunder)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
nb: Forholdet mellom lengde på opptak og faktisk lengde

en: Voice recorder calibration
nb: Kalibrering av stemmeopptaker

en: Colors
nb: Farger

en: Change colors used in program dialogs and in map paint styles.
nb: Endre fargene i dialogvinduene og i kartpresentasjonen.

en: Paint style {0}: {1}
nb: Tegnestil {0}: {1}

en: Choose
nb: Velg

en: Choose a color for {0}
nb: Velg en farge for {0}

en: Set all to default
nb: Tilbakestill til standardverdier

en: Colors used by different objects in JOSM.
nb: Farger brukt av forskjellige objekter i JOSM.

[ctx: gui]
en: Display
nb: Visning

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
nb: Forskjellige innstillinger som påvirker hele programmets utseende.

en: Draw Direction Arrows
nb: Tegn retningspiler

en: Only on the head of a way.
nb: Bare ved enden av linja.

en: Draw oneway arrows.
nb: Tegn enveispiler.

en: Draw segment order numbers
nb: Tegn segment-nummer

en: Draw segment order numbers on selected way
nb: Tegn segment-nummer på valgt linje

en: Draw virtual nodes in select mode
nb: Tegn virtuelle noder i utvalgsmodus

en: Draw inactive layers in other color
nb: Tegn inaktive lag i annen farge

en: Display discardable keys
nb: Vis nøkler som kan forkastes

en: Use auto filters
nb: Bruk lydfiltrering

en: Rule
nb: Regel

en: Highlight target ways and nodes
nb: Uthev mål-linjer og noder

en: Draw rubber-band helper line
nb: Tegn elastisk hjelpelinje

en: Smooth map graphics (antialiasing)
nb: Glatting av kartgrafikk (antialiasing)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
nb: Glatting av kartgrafikk i kantlinjemodus (antialiasing)

en: Draw only outlines of areas
nb: Tegn kun omriss av flater

en: Hide labels while dragging the map
nb: Skjul påskrifter når kartet dras

en: OSM Data
nb: OSM-data

en: Settings that control the drawing of OSM data.
nb: Innstillinger som styrer uttegning av OSM-data.

en: Draw direction hints for way segments.
nb: Tegn retningspiler på linjestykker.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
nb: Tegn piler på enveis-linjer, og andre objekter som har retning.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
nb: Tegn nummer for linjesegmenter i hver linje.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
nb: Tegn omrisset av data hentet fra tjeneren.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
nb: Tegn virtuelle noder i utvalget for lettere å endre linjer.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
nb: Tegn inaktive datalag i en annen farge.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
nb: Glatt ut presentasjon av kartdata for mindre hakkete utseende.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
nb: Glatt ut presentasjon av kartdata når kun kantlinjer vises, for mindre hakkete utseende.

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
nb: Dette alternativet forhindrer flatefyll, og overstyrer all fyll definert i valgt kartstil.

en: This option hides the textual labels of OSM objects while dragging the map.
nb: Dette alternativet skjuler påskrifter på OSM-objekter når kartet dras.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
nb: Viser nøkler som er så uinteressante at de kan forkastes i stillhet.

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
nb: Viser knapper som automatisk filtrerer numeriske verdier i forvalgt egenskap

en: Options that affect drawing performance
nb: Alternativer som påvirker uttegningsytelse

en: Segment drawing options
nb: Alternativer for uttegning av segment

en: Select and draw mode options
nb: Alternativer for valg- og tegnemodus

en: Other options
nb: Andre alternativer

en: GPS Points
nb: GPS-punkter

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
nb: Alternativer som styrer uttegning av GPS-spor.

en: Auto
nb: Automatisk

[ctx: gpx_field]
en: Name
nb: Navn

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
nb: Beskrivelse

en: Everything
nb: Alt

en: Name or offset
nb: Navn eller forskyvning

en: Custom
nb: Selvvalgt

en: Use global settings
nb: Bruk globale innstillinger

en: All
nb: Alle

en: Local files
nb: Lokale filer

en: Force lines if no segments imported
nb: Tving linjer hvis ingen segmenter ble importert

en: Draw large GPS points
nb: Tegn store GPS-punkter

en: Draw a circle from HDOP value
nb: Tegn sirkel ut fra HDOP-verdi

en: Velocity (red = slow, green = fast)
nb: Fart (rød = treg, grønn = rask)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
nb: Retning (rød = vest, gul = nord, grønn = øst, blå = sør)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
nb: Dilution of Position (rød = bra, green = dårlig (hvis noen)

en: Quality (RTKLib only, if available)
nb: Kvalitet (kun RTKLib, hvis tilgjengelig)

en: Track date
nb: Spordato

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
nb: Intensitetskart (mørk = få, lys = mange)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
nb: Enfarget (kan tilpasses i laghåndteringen)

en: Car
nb: Bil

en: Bicycle
nb: Sykkel

en: Foot
nb: Til fots

[ctx: Heat map]
en: User Normal
nb: Lilla vanlig

[ctx: Heat map]
en: User Light
nb: Lilla lys

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
nb: Trafikklys

[ctx: Heat map]
en: Wood
nb: Skog

[ctx: Heat map]
en: Heat
nb: Varme

en: Use points instead of lines for heat map
nb: Bruk punkter istedenfor linjer i intensitetskartet

en: Create markers when reading GPX
nb: Lag markører når GPX leses

en: Fast drawing (looks uglier)
nb: Hurtig opptegning (ser kantete ut)

en: Dynamic color range based on data limits
nb: Dynamisk fargeomfang basert på datagrenser

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
nb: Glatt opptegning av GPX (antialiasing)

en: Draw with Opacity (alpha blending)
nb: Tegn gjennomsiktig (med alfaverdi)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
nb: Lag automatisk eget markørlag for veipunkter når GPX-lag åpnes.

en: Draw lines between raw GPS points
nb: Tegn linjer mellom GPS-punkt

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
nb: Største lengde (meter) for å tegne linjer i lokale filer. Verdien -1 tegner alle linjer.

en: Maximum length for local files (meters)
nb: Største lengde for lokale filer (meter)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
nb: Største lengde (meter) for å tegne linjer. Verdien -1 tegner alle linjer.

en: Maximum length (meters)
nb: Største lengde (meter)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
nb: Tving tegning av linjer hvis importerte data mangler linjeinformasjon.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
nb: Tegn retningspiler på linjer mellom GPS-punkt.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
nb: Tegn retningspiler ved hjelp av tabelloppslag istedenfor kompleks matematikk.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
nb: Ikke tegn piler hvis de ikke er minst denne avstanden fra forrige punkt.

en: Minimum distance (pixels)
nb: Minste avstand (piksler)

en: Draw larger dots for the GPS points.
nb: Tegn større prikker for GPS-punkter.

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
nb: Tykkelsen til opptegnede GPX-linjer (bruk 0 for forvalg)

en: Drawing width of GPX lines
nb: GPX-linjenes tykkelse

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
nb: Glatt GPX-linjene slik at de tegnes penere (antialiasing).

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
nb: Bruk dynamisk alfablanding og juster tykkelse ut fra zoom-nivå for alle GPX-linjer.

en: All points and track segments will have their own color. Can be customized in Layer Manager.
nb: Alle punkt og sporsegment vil få sin egen farge. Kan tilpasses i lagbehandlingen.

en: Colors points and track segments by velocity.
nb: Punkt og sporsegment får farge etter hastighet.

en: Colors points and track segments by direction.
nb: Fargelegger punkt og sporsegment etter retning.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
nb: Fargelegger punkt og sporsegment etter nøyaktighet (HDOP), hvis enheten faktisk logger denne informasjonen.

en: Colors points and track segments by RTKLib quality flag (Q). Your capture device needs to log that information.
nb: Fargelegger punkt og sporsegment etter RTKLibs kvalitetsflagg (Q), hvis enheten faktisk logger denne informasjonen.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
nb: Fargelegger punkt og sporsegment etter tidskode.

en: Collected points and track segments for a position and displayed as heat map.
nb: Samler punkt og sporsegment i en posisjon og viser som intensitetskart.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
nb: Tillater å justere fargen etter gjennomsnittsfarten.

en: Selects the color schema for heat map.
nb: Velger fargeskjema for intensitetskartet.

en: Track and Point Coloring
nb: Farge på punkt og spor

en: Overlay gain adjustment
nb: Juster forsterkning av opptegning

en: Lower limit of visibility
nb: Reduser synlighetsgrense

en: Adjust the gain of overlay blending.
nb: Juster forsterkning av blandingen til de overlagrede sporene.

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
nb: Tegn alle GPX-spor som overskrider denne terskelen.

en: Render engine uses points with simulated position error instead of lines.
nb: Opptegningsmotoren bruker punkt med simulert posisjonsfeil istedenfor linjer.

en: Colors points and track segments by data limits.
nb: Fargelegger punkt og sporsegmenter etter datagrenser.

en: Waypoint labelling
nb: Påskrift på veipunkt

en: Audio waypoint labelling
nb: Påskrift på veipunkt med lyd

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
nb: Ugyldig påskriftsmønster for veipunkt: {0}

en: Incorrect pattern
nb: Ugyldig mønster

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
nb: Ugyldig påskriftsmønster for veipunkt med lyd: {0}

en: Show splash screen at startup
nb: Vis oppstartsskjerm

en: Show user name in title
nb: Vis brukernavn i tittel

en: Show object ID in selection lists
nb: Vis objekt-ID i lister

en: Show object version in selection lists
nb: Vis objektversjon i utvalgslister

en: Show node coordinates in selection lists
nb: Vis nodekoordinater i utvalgslister

en: Show localized name in selection lists
nb: Vis lokaltilpasset navn i utvalgslister

en: Modeless working (Potlatch style)
nb: Arbeide uten ned- og opplasting (Potlatch-metode)

en: Dynamic buttons in side menus
nb: Dynamiske knapper i sidemenyer

en: Display ISO dates
nb: Vis datoer på ISO-format

en: Remember dialog geometries
nb: Husk dialogvinduers plassering

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
nb: Bruk systemets filvelger (penere, men støtter ikke filtrering av filer)

en: Reverse zoom with mouse wheel
nb: Musehjulet zoomer omvendt

en: Intermediate steps between native resolutions
nb: Interpoler mellom opprinnelige oppløsninger

en: Look and Feel
nb: Utseende og oppførsel

en: Show localized name in selection lists, if available
nb: Vis lokaltilpassede navn i utvalgslister, hvis tilgjengelige

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
nb: Ikke behov for å bytte modus. (Potlatch-metode)

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
nb: Vis knapper i menyer på høyre side kun hvis musa er inni elementet

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
nb: Formaterer datoer i henhold til {0}. Dagens dato vil vises som {1} istedenfor {2}

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
nb: Bruk filvelgere som oppfører seg som systemets. De ser penere ut, men støtter ikke funksjonalitet slik som filtrering av filer

en: Check if you feel opposite direction more convenient
nb: Velg hvis du foretrekker motsatt retning

en: Divide intervals between native resolution levels to smaller steps if they are much larger than zoom ratio
nb: Del opp intervall mellom opprinnelige oppløsningsnivåer hvis de er mye større enn zoom-forholdet

en: Zoom steps to get double scale
nb: Zoom-nivå som gir dobbel målestokk

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
nb: Høyere verdi betyr at flere trinn kreves, og derfor vil forskjellen mellom zoom-nivåene bli mindre

en: Language
nb: Språk

en: Change the language of JOSM.
nb: Velg språk for JOSMs brukergrensesnitt.

en: Default (Auto determined)
nb: Standard (forvalgt)

en: Add Imagery URL
nb: Legg til bilde-URL

en: Is layer properly georeferenced?
nb: Er laget riktig georeferert?

en: seconds
nb: sekunder

en: minutes
nb: minutter

en: hours
nb: timer

en: days
nb: dager

en: Minimum cache expiry:
nb: Korteste utløpstid for hurtiglager:

en: Set custom HTTP headers (if needed):
nb: Velg tilpassede HTTP-hoder (hvis nødvendig):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
nb: {0} Sørg for at OSM har tilgang til denne tjenesten

en: {0} Enter URL (may be a style sheet url)
nb: {0} Angi URL (kan være til stilark)

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
nb: {0} erstattes av zoom-nivå for fliser; også støttet:<br>forskyvning av zoom-nivå: {1} eller {2}<br>omvendt zoom-nivå: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
nb: {0} erstattes av kartflisens X-koordinat

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
nb: {0} erstattes av kartflisens Y-koordinat

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
nb: {0} erstattes av et tilfeldig utvalg fra en gitt kommaseparert liste, f.eks. {1}

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
nb: {0} Angi største zoom (valgfritt)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
nb: {0} Rediger generert {1}-URL (valgfritt)

en: {0} Enter name for this layer
nb: {0} Angi navn på dette laget

en: {0} Enter URL
nb: {0} Angi URL

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
nb: {0} erstattes av {1} (Y-koordinat på Yahoo-format)

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
nb: {0} erstattes av {1} (Y-koordinat på OSGeo TMS-format - «Tile Map Service»)

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
nb: Lagre kun WMS-endepunkt, og velg lag ved bruk

en: Use selected layers as default
nb: Bruk valgte lag som standard

en: Show bounds
nb: Vis avgrensinger

en: {0} Enter GetCapabilities URL
nb: {0} Angi URL til GetCapabilities

en: {0} Get layers
nb: {0} Hent lag

en: {0} Select layers
nb: {0} Velg lag

en: {0} Select image format
nb: {0} Velg bildeformat

en: Show Bounds
nb: Vis avgrensinger

en: No bounding box was found for this layer.
nb: Fant ingen avgrensingsboks for dette laget.

en: Set default layer?
nb: Bruk som standardlag?

en: Choose default layer
nb: Velg standardlag

en: Error getting layers: {0}
nb: Feil ved henting av lag: {0}

en: You need to get fetch layers
nb: Du må hente liste over lag

en: Tile cache directory:
nb: Mappe med hurtiglager for kartfliser:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
nb: Største diskhurtiglager (per bildekilde) i MB:

en: {0} cache, total cache size: {1}
nb: {0}-hurtiglager, total størrelse på hurtiglager: {1}

en: Cache name
nb: Navn på hurtiglager

en: Object Count
nb: Antall objekter

en: Soft
nb: Mykt

en: Strong
nb: Hardt

en: Sharpen (requires layer re-add):
nb: Skarphet (må legge til laget på nytt):

en: Tiles zoom offset:
nb: Forskyvning av flisezoom:

en: Header name
nb: Hodenavn

en: Header value
nb: Hodeverdi

en: Imagery
nb: Bildelag

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
nb: Endre liste med bildelag som vises i bildemenyen

en: Common Settings
nb: Vanlige innstillinger

en: WMS Settings
nb: WMS-innstillinger

en: TMS Settings
nb: TMS-innstillinger

en: Imagery providers
nb: Bildeleverandører

en: Offset bookmarks
nb: Bokmerkede forskyvninger

en: Cache
nb: Hurtiglager

en: Please select the row to delete.
nb: Velg raden som skal slettes

en: Layer
nb: Lag

en: Easting
nb: Øst-koordinat

en: Northing
nb: Nord-koordinat

en: Imagery Background: Default
nb: Bildebakgrunn: standard

en: Available default entries:
nb: Tilgjengelige forvalgte oppføringer:

en: Boundaries of selected imagery entries:
nb: Avgrensinger til valgte bildeoppføringer:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
nb: Nye forvalgte oppføringer kan legges til i <a href="{0}">Wikien</a>.

en: Selected entries:
nb: Valgte oppføringer:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
nb: Legg til ny {0}-oppføring ved å skrive inn URL-en

en: Remove entry
nb: Fjern oppføring

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
nb: Kopier de valgte forvalgte oppføringene fra lista over til lista under.

en: Please select at least one row to copy.
nb: Velg minst én rad som skal kopieres.

en: Menu Name
nb: Menynavn

en: Imagery URL
nb: Bildeadresse

en: Menu Name (Default)
nb: Menynavn (standard)

en: Imagery URL (Default)
nb: Bildeadresse (standard)

en: EULA license URL not available: {0}
nb: URL til EULA-lisens er utilgjengelig: {0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
nb: Ugyldig URL til EULA-lisens: {0}

en: Auto zoom by default:
nb: Auto-zoom som standard:

en: Autoload tiles by default:
nb: Auto-last fliser som standard:

en: Min. zoom level:
nb: Minste zoom-nivå:

en: Max. zoom level:
nb: Største zoom-nivå:

en: Add to slippymap chooser:
nb: Legg til i kartvelgeren:

en: Maximum concurrent downloads:
nb: Største antall samtidige nedlastinger:

en: Maximum concurrent downloads per host:
nb: Største antall samtidige nedlastinger per vert:

en: Simultaneous connections:
nb: Samtidige tilkoblinger

en: Tile size:
nb: Flisstørrelse:

en: File backup
nb: Reservekopiering av filer

en: Configure whether to create backup files
nb: Sett opp reservekopiering av filer

en: Auto save enabled
nb: Auto-lagring er slått på

en: Auto save interval (seconds)
nb: Intervall auto-lagring (sekunder)

en: Default value: {0}
nb: Standardverdi: {0}

en: Auto saved files per layer
nb: Auto-lagrede filer per lag

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
nb: <i>(Endrede datalag auto-lagres i periodiske intervall. Reservekopiene lagres i JOSMs oppsettsmappe. Hvis JOSM krasjer så vil programmet forsøke å gjenopprette ulagrede endringer ved neste oppstart).</i>

en: Keep backup files when saving data layers
nb: Behold reservekopier når datalag lagres

en: When saving, keep backup files ending with a ~
nb: Lagre reservekopier med ~ i slutten av filnavnet

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
nb: <i>(JOSM kan beholde reservekopier når datalag lagres. Filnavnet får tegnet «~» i slutten, og lagres i samme mappe).</i>

en: Notification at each save
nb: Varsling ved hver lagring

en: When saving, display a small notification
nb: Vis varslingstekst ved lagring

en: Enable built-in icon defaults
nb: Slå på innebygde standardikoner

en: Available styles:
nb: Tilgjengelige stiler:

en: Active styles:
nb: Aktive stiler:

en: Add a new style by entering filename or URL
nb: Legg til ny stil ved å skrive inn filnavn eller URL

en: New style entry:
nb: Ny stil:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
nb: Fjern valgte stiler fra lista med aktive stiler

en: Edit the filename or URL for the selected active style
nb: Rediger filnavn eller URL for valgt aktiv stil

en: Add the selected available styles to the list of active styles
nb: Legg til de valgte tilgjengelige stilene til lista med aktive stiler

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
nb: Last inn tilgjengelige stiler fra «{0}» på nytt

en: Loading style sources from ''{0}''
nb: Laster stilkilder fra «{0}»

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
nb: <html>Klarte ikke å laste lista med stilkilder fra<br>«{0}».<br><br>Detaljer (ikke oversatt):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
nb: Advarsel: Oppføring i stil-lista «{0}» har ugyldig format. Fikk «{1}»

en: Could not read tagging preset source: {0}
nb: Klarte ikke å lese egenskapslista for objektmaler: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
nb: Klarte ikke å lese egenskapslista for objektmaler: {0}
    Vil du beholde den?

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
nb: Egenskapsliste for objektmaler {0} kan lastes, men inneholder feil. Vil du virkelig bruke den?<br><br><table width=600>Feilen er: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
nb: <html>Klarte ikke å tolke egenskapsliste for objektmaler: {0}. Vil du virkelig bruke den?<br><br><table width=400>Feilen er: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
nb: <html>Egenskapsliste for objektmaler {0} kan lastes, men inneholder feil. Vil du virkelig bruke den?<br><br><table width=600>Feilen er: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
nb: Klarte ikke å tolke egenskapskapsliste for objektmaler: {0}. Vil du virkelig bruke den?<br><br><table width=600>Feilen er: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
nb: Objektmal

en: Run data validator on user input
nb: Kjør datavalidering når bruker gir inndata

en: Sort presets menu alphabetically
nb: Alfabetisk sortering av mal-meny

en: Available presets:
nb: Tilgjengelige maler:

en: Active presets:
nb: Aktive maler:

en: Add a new preset by entering filename or URL
nb: Legg til ny mal ved å skrive inn filnavn eller URL

en: New preset entry:
nb: Ny oppføring av mal:

en: Remove the selected presets from the list of active presets
nb: Fjern valgte maler fra lista med aktive maler

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
nb: Rediger filnavn eller URL for valgt aktiv mal

en: Add the selected available presets to the list of active presets
nb: Legg til valgte tilgjengelige maler til lista med aktive maler

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
nb: Last inn lista med tilgjengelige maler fra «{0}» på nytt

en: Loading preset sources from ''{0}''
nb: Laster malkilder fra «{0}»

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
nb: <html>Klarte ikke å laste lista med malkilder fra<br>«{0}».<br><br>Detaljer (ikke oversatt):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
nb: Advarsel: Ugyldig format på oppføring i mal-liste «{0}». Fikk «{1}»

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
nb[0]: Programtillegget {0} kreves av dette tillegget:
nb[1]: Programtillegget {0} kreves av disse {1} tilleggene:

en: Plugin bundled with JOSM
nb: Programtillegg inkludert i JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
nb: Velg <strong>Last ned liste</strong> for å laste ned og vise ei liste over tilgjengelige tillegg.

en: The filter returned no results.
nb: Filteret returnerte ingen resultater.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
nb: {0}: Versjon {1} (lokal: {2})

en:  (requires: {0})
nb:  (krever: {0})

en: Configure available plugins.
nb: Sett opp tilgjengelige programtillegg.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
nb[0]: Det følgende programtillegget ble <strong>vellykket</strong> lastet ned:
nb[1]: De følgende programtilleggene ble <strong>vellykket</strong> lastet ned:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
nb[0]: Det følgende programtillegget ble <strong>ikke</strong> lastet ned:
nb[1]: De følgende {0} programtilleggene ble <strong>ikke</strong> lastet ned:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
nb: <br>Feilmelding (ikke oversatt): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
nb: Vennligst start JOSM på nytt for å aktivere de nedlastede programtilleggene.

en: Update plugins
nb: Oppdater programtillegg

[ctx: plugins]
en: All
nb: Alle

[ctx: plugins]
en: Installed
nb: Installerte

[ctx: plugins]
en: Available
nb: Tilgjengelige

en: Plugin update policy
nb: Praksis for oppdatering av tillegg

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
nb: Godkjenn nye områder for tillegg og lukk dialogvindu

en: Configure Plugin Sites
nb: Sett opp områder for programtillegg

en: Download list
nb: Last ned liste

en: Download the list of available plugins
nb: Last ned liste over tilgjengelige tillegg

en: Update the selected plugins
nb: Oppdater valgte programtillegg

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
nb: Alle installerte tillegg er oppdaterte. JOSM behøver ikke laste ned nyere versjoner.

en: Plugins up to date
nb: Programtillegg er oppdaterte

en: Configure sites...
nb: Sett opp områder …

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
nb: Sett opp områder hvor programtillegg lastes ned fra

en: Load from list...
nb: Last fra liste …

en: Load plugins from a list of plugins
nb: Last programtillegg fra liste med tillegg

en: Disable all other plugins
nb: Slå av alle andre programtillegg

en: Enter a list of plugins you want to download.
nb: Angi ei liste over programtillegg som skal lastes ned.

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
nb: Legg til én ID for programtillegg per linje; versjonsinformasjon ignoreres.

en: You can copy+paste the list of a status report here.
nb: Kopier og lim inn liste med statusrapporter her.

en: Load plugins from list
nb: Last programtillegg fra liste

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
nb: Fant ikke følgende programtillegg. Fortsette likevel?

en: Add JOSM Plugin description URL.
nb: Legg til URL for liste over programtillegg.

en: Enter URL
nb: Angi URL

en: Please select an entry.
nb: Velg en verdi.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
nb: Rediger URL til liste over programtillegg.

en: JOSM Plugin description URL
nb: URL til liste over programtillegg

en: Update interval (in days):
nb: Oppdateringsintervall (i dager):

en: Ask before updating
nb: Spør før oppdatering

en: Always update without asking
nb: Oppdater alltid uten å spørre

en: Never update
nb: Aldri oppdater

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
nb: Velg om JOSM skal automatisk oppdatere aktive programtillegg ved oppstart, etter at JOSM selv er blitt oppdatert.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
nb: Velg om JOSM skal automatisk oppdatere aktive programtillegg etter en viss tid.

en: By Code (EPSG)
nb: Etter kode (EPSG)

en: Projection code
nb: Projeksjonskode

en: Projection name
nb: Projeksjonsnavn

en: Invalid projection configuration: {0}
nb: Ugyldig oppsett av projeksjon: {0}

en: Projection configuration is valid.
nb: Oppsett av projeksjon er gyldig.

en: Validate
nb: Valider

en: Parameter information...
nb: Informasjon om parameter …

en: Parameter information
nb: Informasjon om parameter

en: Supported values:
nb: Støttede verdier:

en: Projection parameters
nb: Projeksjonsparametre

en: False easting and false northing
nb: Falsk øst- og nordkoordinat

en: Central meridian
nb: Sentralmeridian

en: Scaling factor
nb: Skaleringsfaktor

en: Ellipsoid name
nb: Ellipsoidenavn

en: Ellipsoid parameters
nb: Ellipsoideparametre

en: Datum name
nb: Datumnavn

en: 3 or 7 term datum transform parameters
nb: 3 eller 7-parameters datumtransformasjon

en: NTv2 grid file
nb: Transformasjonsmodell for NTv2

en: Built-in:
nb: Innebygget:

en: Projection bounds (in degrees)
nb: Projeksjonens avgrensing (i grader)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
nb: Angir parameteren SRS=… i WMS-forespørselen

en: GK Zone
nb: GK-sone

en: Gauß-Krüger Zone {0}
nb: Gauß-Krüger-sone {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
nb: {0} ({1} til {2} grader)

en: Lambert CC9 Zone (France)
nb: Lambert CC9-sone (Frankrike)

en: Lambert CC Zone
nb: Lambert CC-sone

en: {0} (Corsica)
nb: {0} (Korsika)

en: Lambert 4 Zones (France)
nb: Lambert 4 soner (Frankrike)

en: WGS84 Geographic
nb: WGS84 geografiske koordinater

en: Belgian Lambert 1972
nb: Belgisk Lambert 1972

en: Belgian Lambert 2008
nb: Belgisk Lambert 2008

en: Lambert Zone (Estonia)
nb: Lambert-sone (Estland)

en: Lambert 93 (France)
nb: Lambert 93 (Frankrike)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
nb: Rijksdriehoekscoördinaten (Nederland)

en: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sweden)
nb: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sverige)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
nb: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sverige)

en: Map Projection
nb: Kartprojeksjon

en: Projection method
nb: Projeksjonsmetode

en: Set as default
nb: Bruk som forvalgt

en: Default projection
nb: Forvalgt projeksjon

en: Default projection has been set to ''{0}''
nb: «{0}» brukes som forvalgt projeksjon

en: Display coordinates as
nb: Vis koordinater som

en: System of measurement
nb: Målesystem

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
nb: Klarte ikke bruke projeksjonen {0}. Bruker Mercators projeksjon.

en: PUWG 1992 (Poland)
nb: PUWG 1992 (Polen)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
nb: PUWG 2000 sone {0} (Polen)

en: PUWG (Poland)
nb: PUWG (Polen)

en: PUWG Zone
nb: PUWG-sone

en: Swiss Grid (Switzerland)
nb: Swiss Grid (Sveits)

en: UTM France (DOM)
nb: UTM Frankrike (DOM)

en: UTM Geodesic system
nb: UTM geodetisk system

en: North
nb: Nord

en: South
nb: Sør

en: Hemisphere
nb: Halvkule

en: Remote Control
nb: Fjernstyring

en: Settings for the remote control feature.
nb: Innstillinger for fjernstyring.

en: Confirm all Remote Control actions manually
nb: Bekreft alle fjernstyringshandlinger manuelt

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
nb: Tillater at JOSM kan fjernstyres fra andre programmer, f.eks. fra en nettleser.

en: JOSM will always listen at <b>port {0}</b> (http) on localhost.<br>This port is not configurable because it is referenced by external applications talking to JOSM.
nb: JOSM vil alltid lytte på <b>port {0}</b> (http) på localhost.<br>Denne porten kan ikke endres fordi den brukes av eksterne programmer som kommuniserer med JOSM.

en: Enable remote control
nb: Slå på fjernstyring

en: Permitted actions:
nb: Tillatte handlinger:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
nb: Tester OSM API-URL «{0}»

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
nb: <html>«{0}» er ikke en gyldig OSM API-URL.<br>Kontroller at den er skrevet riktig og forsøk igjen.</html>

en: Invalid API URL
nb: Ugyldig API-URL

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
nb: <html>Klarte ikke å bygge URL «{0}» for validering mot OSM API-tjeneren.<br>Kontroller om «{1}» er skrevet riktig og forsøk igjen.</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
nb: <html>Klarte ikke å koble til URL-en "{0}".<br>Kontroller om «{1}» er skrevet riktig og om maskinen er koblet til Internett, og forsøk igjen.</html>

en: Connection to API failed
nb: Klarte ikke å koble til API

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
nb: <html>Klarte ikke å hente liste med endringssett fra OSM API-tjeneren på<br>«{1}». Tjeneren svarte med returkoden {0} istedenfor 200.<br>Kontroller om «{1}» er skrevet riktig, og forsøk igjen.</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
nb: <html>OSM API-tjeneren på «{0}» returnerte ikke et gyldig svar.<br>«{0}» er sannsynligvis ikke en OSM API-tjener.<br>Kontroller om «{0}» er skrevet riktig, og forsøk igjen.</html>

en: Use Basic Authentication
nb: Bruk enkel autentisering

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
nb: Velg for å bruke enkel autentisering over HTTP med ditt OSM-brukernavn og passord

en: OSM username:
nb: OSM-brukernavn:

en: OSM password:
nb: OSM-passord:

en: Please enter your OSM password
nb: Angi OSM-passordet ditt

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
nb: Klarte ikke å hente OSM-akkreditiver fra akkreditiv-behandleren.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
nb: Klarte ikke å lagre OSM-akkreditiver til akkreditiv-behandleren.

en: Periodically check for new messages
nb: Se periodisk etter nye meldinger

en: Check interval (minutes):
nb: Sjekk hvert (minutt):

en: Max age for closed notes (days):
nb: Høyeste alder for lukkede merknader (dager):

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
nb: Angir største antall dager en merknad må være lukket for ikke lenger å bli lastet ned

en: Display Advanced OAuth Parameters
nb: Vis avanserte OAuth-parametre

en: Save to preferences
nb: Lagre til innstillinger

en: Use OAuth for all requests to {0}
nb: Bruk OAuth for alle forespørsler til {0}

en: For user-based bandwidth limit instead of IP-based one
nb: For brukerbasert båndbreddegrense istedenfor IP-basert

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
nb: Du har ikke fått tilgangssymbol for tilgang til OSM-tjeneren med OAuth. Vennligst autentiser deg først.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
nb: Du har allerede et tilgangssymbol for tilgang til OSM-tjeneren med OAuth.

en: New Access Token
nb: Nytt tilgangssymbol

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
nb: Klikk for å gå gjennom autoriseringsprosessen til OAuth for å generere et nytt tilgangssymbol

en: Click test access to the OSM server with the current access token
nb: Klikk for å teste tilgang til OSM-tjeneren med gjeldende tilgangssymbol

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
nb: <html>Bruk forvalgt URL til OSM-tjeneren (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
nb: Test URL til API

en: The API URL is valid.
nb: Gyldig URL til API.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
nb: Validering mislyktes. URL til API er ugyldig.

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
nb: URL til OSM-API kan ikke være tom. Angi URL til OSM-API.

en: The current value is not a valid URL
nb: Gjeldende verdi er ikke en gyldig URL

en: Please enter the OSM API URL.
nb: Angi URL til OSM-API

en: Use Overpass server for object downloads
nb: Bruk Overpass-tjener for nedlasting av objekter

en: Overpass server:
nb: Overpass-tjener:

en: Proxy
nb: Mellomtjener

en: Configure whether to use a proxy server
nb: Velg om mellomtjener skal brukes

en: Host:
nb: Vert:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
nb: Angi brukernavn og passord hvis mellomtjeneren krever autentisering.

en: No proxy
nb: Ingen mellomtjener

en: Use standard system settings
nb: Bruk forvalgte systeminnstillinger

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
nb: Bruk forvalgte systeminnstillinger (slått av. Start JOSM med <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> for å slå på)

en: Manually configure a HTTP proxy
nb: Manuelt oppsett av HTTP-mellomtjener

en: Use a SOCKS proxy
nb: Bruk SOCKS-mellomtjener

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
nb: JOSM er satt opp til å hente info om mellomtjener fra systeminnstillingene, men JVM er ikke satt opp til å hente dem. Tilbakestiller til «Ingen mellomtjener».

en: OSM Server
nb: OSM-tjener

en: Connection Settings for the OSM server.
nb: Innstillinger for tilkobling til OSM-tjeneren.

en: Please enter your OSM user name
nb: Angi OSM-brukernavn

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
nb: Brukernavnet kan ikke være tomt. Angi OSM-brukernavn.

en: Action
nb: Handling

en: Shortcut
nb: Hurtigtast

en: Shortcut Background: User
nb: Bakgrunn for hurtigtast: Bruker

en: Shortcut Background: Modified
nb: Bakgrunn for hurtigtast: Endret

en: Use default
nb: Bruk standard

en: Key:
nb: Tast:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
nb: OBS: Benytt bare ekte tastaturtaster!

en: Keyboard Shortcuts
nb: Hurtigtaster

en: Changing keyboard shortcuts manually.
nb: Bytt hurtigtaster manuelt.

en: Data validator
nb: Validering av data

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
nb: OSM-validering undersøker om typiske feil er gjort av brukere og redigeringsprogrammer.

en: Available rules:
nb: Tilgjengelige regler:

en: Active rules:
nb: Aktive regler:

en: Add a new rule by entering filename or URL
nb: Legg til ny regel ved å angi filnavn eller lenke

en: New rule entry:
nb: Ny regel:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
nb: Fjern valgt regel fra lista over aktive regler

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
nb: Rediger filnavnet eller lenka for den valgte aktive regelen

en: Add the selected available rules to the list of active rules
nb: Legg valgte tilgjengelige regler til i lista over aktive regler

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
nb: Oppdaterer lista over tilgjengelige regler fra «{0}»

en: Loading rule sources from ''{0}''
nb: Henter regler fra «{0}»

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
nb: <html>Klarte ikke hente regler fra<br>«{0}».<br><br>Detaljer:<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
nb: Advarsel: Oppføringen «{0}» i regel-lista har ugyldig format. Fikk «{1}»

en: Tag checker rules
nb: Regler for kontroll av egenskaper

en: Choose Tag checker rules to enable
nb: Velg hvilke regler for kontroll av egenskaper som skal slås på

en: Use ignore list.
nb: Bruk ignoreringsliste

en: Use the ignore list to suppress warnings.
nb: Bruk ignoreringsliste for å undertrykke advarsler.

en: Use error layer.
nb: Bruk feil-lag.

en: Use the error layer to display problematic elements.
nb: Bruk feil-laget for å vise elementer som skaper problemer.

en: Show informational level.
nb: Vis informasjonsnivå.

en: Show the informational tests.
nb: Vis tester på informasjonsnivå.

en: Show informational level on upload.
nb: Vis informasjonsnivå ved opplasting

en: Show the informational tests in the upload check windows.
nb: Vis tester på informasjonsnivå i vinduet som sjekker opplastingen.

en: On demand
nb: Ved behov

en: On upload
nb: Ved opplasting

en: Tests
nb: Tester

en: Choose tests to enable
nb: Velg hvilke tester som skal slås på

en: multiple
nb: flere

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
nb[0]: Fjern gamle egenskapsnøkler fra  {0} objekt
nb[1]: Fjern gamle egenskapsnøkler fra  {0} objekt

en: Delete the selection in the tag table
nb: Slett utvalget fra egenskapstabellen

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
nb: Bruk objektmal «{0}» i gruppe «{1}»

en: Use preset ''{0}''
nb: Bruk objektmal «{0}»

en: Elements of type {0} are supported.
nb: Element-type {0} kan brukes.

en: This preset also sets: {0}
nb: Denne objektmalen endrer også: {0}

en: Apply Preset
nb: Bruk objektmal

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
nb: Objektmalen <i>{0}</i> kan ikke tas i bruk fordi ingenting er valgt.

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
nb: Objektmalen <i>{0}</i> kan ikke tas i bruk fordi utvalget ikke egner seg.

en: Change {0} object | Change {0} objects
nb[0]: Endre {0} objekt
nb[1]: Endre {0} objekt

en: Nothing selected!
nb: Intet er valgt!

en: Selection unsuitable!
nb: Utvalget passer ikke formålet!

en: Change Tags
nb: Endre egenskaper

en: Add or remove toolbar button
nb: Legg til eller fjern knapp fra verktøylinja

en: Unknown type: {0}
nb: Ukjent type: {0}

en: Preset group {1} / {0}
nb: Objektmal-gruppe {1} / {0}

en: Preset group {0}
nb: Objektmal-gruppe {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
nb: Referansen {0} brukes før den defineres

en: Reference stack for {0} is too large
nb: Referansestabelen for {0} er for stor

en: Roles cannot appear more than once
nb: Roller kan ikke forekomme mer enn en gang

en: Preset role element without parent
nb: Objektmal-element uten forelder

en: Preset sub element without parent
nb: Objektmal-underelement uten forelder

en: Error parsing {0}:
nb: Feil ved lesing av {0}:

en: Search presets
nb: Søk i forhåndsdefinisjoner

en: Search for objects by preset...
nb: Søk etter objekter vha. forhåndsdefinisjoner …

en: Search for objects by their presets.
nb: Søk etter objekter vha. deres forhåndsdefinisjoner.

en: Search for objects by preset
nb: Søk etter objekter vha. forhåndsdefinisjon

en: Show only applicable to selection
nb: Vis kun egnet for utvalg

en: Search in tags
nb: Søk i egenskaper

en: Add toolbar button
nb: Legg til knapp i verktøylinja

en: Preset preferences...
nb: Innstillinger for forhåndsdefinisjoner …

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
nb: Velg for å åpne fane med innstillinger for forhåndsdefinisjoner

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
nb: Ugyldig forhåndsdefinisjon «{0}-{1}» – Java-metode gitt i «values_from» er ikke «{2}»

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
nb: Ugyldig forhåndsdefinisjon «{0}-{1}» – Java-metode gitt i «values_from» kastet {2} ({3})

en: Detailed information: {0} <> {1}
nb: Detaljert informasjon: {0} <> {1}

en: <different>
nb: <ymse>

en: This corresponds to the key ''{0}''
nb: Dette samsvarer med nøkkelen «{0}»

en: More information about this feature
nb: Mer informasjon om denne funksjonen

en: Optional Attributes:
nb: Valgfrie egenskaper:

en: Edit also …
nb: Rediger også …

en: Unknown requisite: {0}
nb: Ukjent avhengighet: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
nb: Ukjent regulært uttrykk: {0}

en: Illegal member expression: {0}
nb: Ugyldig uttrykk for medlem: {0}

en: Available roles
nb: Tilgjengelige roller

en: role
nb: rolle

en: count
nb: antall

en: elements
nb: elementer

en: Select auto-increment of {0} for this field
nb: La dette feltet økes automatisk med {0}

en: Cancel auto-increment for this field
nb: Avbryt automatisk øking av dette feltet

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
nb: Justerbar {0} er ikke registrert ennå. Kan ikke angi deltakelse i synkronisert justering.

en: Adjustable {0} not registered yet.
nb: Justerbar {0} er ikke registrert ennå.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
nb: Noen av tastelytterne glemte å fjerne seg: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
nb: Noen av valgtast-lytterne glemte å fjerne seg: {0}

en: All files (*.*)
nb: Alle filer (*.*)

en: Received error page:
nb: Fikk feilside:

en: {0}... [please type its number]
nb: {0}… [vennligst skriv inn tallet]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
nb: Innstilling med nøkkelen «{0}» inkluderer ikke «{1}». Kan ikke gjenopprette vindusgeometri fra innstillinger.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
nb: Innstilling med nøkkelen «{0}» angir ikke en heltallsverdi for «{1}». Fikk {2}. Kan ikke gjenopprette vindusgeometri fra innstillinger.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
nb: Klarte ikke å tolke feltet «{1}» i innstillingene med nøkkelen «{0}». Unntaket var: {2}. Kan ikke gjenopprette vindusgeometri fra innstillinger.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
nb: Innstilling med nøkkelen «{0}» finnes ikke. Kan ikke gjenopprette vindusgeometri fra innstillinger.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
nb: Hopper over ugyldig geometri: {0}

en: Input validation: error
nb: Validering av inndata: Feil

en: Input validation: error background
nb: Validering av inndata: Bakgrunn for feil

en: Input validation: warning
nb: Validering av inndata: Advarsel

en: Input validation: warning background
nb: Validering av inndata: Bakgrunn for advarsel

en: Input validation: valid
nb: Validering av inndata: Gyldig

en: Min. latitude
nb: Minste breddegrad

en: Min. longitude
nb: Minste lengdegrad

en: Max. latitude
nb: Største breddegrad

en: Max. longitude
nb: Største lengdegrad

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
nb: URL fra www.openstreetmap.org (lim inn en nedlastings-URL for å angi avgrensing av område)

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
nb: Gjeldende verdi er ikke en gyldig endringssett-ID. Angi et heltall > 0 eller en URL til et endringssett.

en: Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
nb: Angi et heltall > 0 eller en URL til et endringssett.

en: Please select the row to edit.
nb: Velg raden som skal endres.

en: Add a new source to the list.
nb: Legg til en ny kilde til lista.

en: Edit the selected source.
nb: Rediger valgt kilde.

en: Delete the selected source from the list.
nb: Slett den valgte kilden fra lista.

en: Enter a search expression
nb: Angi et søkeuttrykk

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
nb: Gjeldende verdi er ikke en gyldig OSM-ID. Angi et heltall > 0

en: false: the property is explicitly switched off
nb: false: egenskapen er slått av med vilje

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
nb: false: egenskapen «{0}» er slått av med vilje

en: true: the property is explicitly switched on
nb: true: egenskapen er slått på med vilje

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
nb: true: egenskapen «{0}» er slått på med vilje

en: partial: different selected objects have different values, do not change
nb: partial: de valgte objektene har forskjellige verdier, ikke gjør endringer

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
nb: partial: de valgte objektene har forskjellige verdier for «{0}», ikke gjør endringer

en: unset: do not set this property on the selected objects
nb: unset: ikke bruk egenskap på valgte objekter

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
nb: unset: ikke bruk egenskapen «{0}» på valgte objekter

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Right click = copy to clipboard
nb: Høyreklikk = kopier til utklippstavla

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
nb: Nødvendig attributt «{0}» mangler.

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
nb: Ugyldig verdi for nødvendig attributt «{0}» av type «long» – leste «{1}».

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
nb: Ugyldig verdi for nødvendig attributt «{0}» av type «long» (>= 0) – leste «{1}».

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
nb: Ugyldig verdi for attributt «{0}» av type «double» – leste «{1}».

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
nb: Ugyldig verdi for nødvendig attributt «{0}» av type «boolean» – leste «{1}».

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
nb: Ugyldig verdi for nødvendig attributt «{0}» av type «OsmPrimitiveType» – leste «{1}».

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
nb: Linje med ekstern ID «{0}» inkluderer manglende node med ekstern ID «{1}».

en: Deleted node {0} is part of way {1}
nb: Slettet node {0} er del av linje {1}

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
nb: Linje {0} med {1} noder er ufullstendig fordi minst én node mangler i innlastet data.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
nb: Relasjon med ekstern ID «{0}» viser til manglende primitiv med ekstern ID «{1}».

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
nb: Slettet medlem {0} brukes av relasjon {1}

en: Prepare OSM data...
nb: Klargjør OSM-data …

en: Parsing OSM data...
nb: Tolker OSM-data …

en: Preparing data set...
nb: Forbereder datasett …

en: Post-processing data set...
nb: Etterbehandler datasett …

en: Rendering data set...
nb: Tegner opp datasett …

en: Missing required attribute ''{0}''.
nb: Mangler nødvendig attributt «{0}».

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
nb: Ugyldig «long»-verdi for attributtet «{0}» – leste «{1}».

en: Unsupported version: {0}
nb: Versjon støttes ikke: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
nb: Mangler nødvendige attributter på elementet «bounds». Leste minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.

en: Illegal object with ID=0.
nb: Ulovlig objekt med id=0

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
nb: Ugyldig verdi for attributtet «version» på OSM-primitiv med ID {0} – leste {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
nb: Mangler attributtet «version» på OSM-primitiv med ID {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
nb: Normaliserer verdien til attributtet «version» til elementet {0} til {2}. API-versjonen er «{3}». Leste {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
nb: Ukjent API-versjon, eller den støttes ikke. Leste {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
nb: Ugyldig verdi for attributtet «changeset» på nytt objekt {1}. Leste {0}. Tilbakestiller til 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
nb: Ugyldig verdi for attributtet «changeset». Fikk {0}.

en: Missing key or value attribute in tag.
nb: Mangler nøkkel eller verdi-attributt i egenskap.

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
nb: Ugyldig verdi for attributtene «lat», «lon» på node med ID {0}. Leste «{1}», «{2}».

en: Deleted way {0} contains nodes
nb: Slettet linje {0} inneholder noder

en: Deleted relation {0} contains members
nb: Slettet relasjon {0} inneholder medlemmer

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
nb: Mangler attributtet «ref» på medlem i relasjonen {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
nb: Ugyldig verdi for attributtet «ref» på medlem i relasjonen {0} – leste {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
nb: Ufullstendig <member>-spesifikasjon med ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
nb: Mangler attributtet «type» på medlem {0} i relasjonen {1}.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
nb: Ugyldig verdi for attributtet «type» på medlem {0} i relasjonen {1} – leste {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
nb: Laster ned punkt {0} til {1} …

en: Contacting OSM Server...
nb: Kontakter OSM-tjeneren …

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
nb: Klarte ikke å åpne inndatastrøm for ressursen «{0}»

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
nb: Klarte ikke å åpne fil med filtypen «{2}» og navn «{3}» i zip-fila «{0}». Unntak: {1}

en: Cache update for {0}
nb: Oppdatering av hurtiglager for {0}

en: The requested URL {0} was not found
nb: Fant ikke den forespurte URL-en {0}

en: Failed to rename file {0} to {1}.
nb: Klarte ikke å endre navn på {0} til {1}.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
nb: Klarte ikke å laste {0}. Bruk hurtiglagret fil og forsøk på nytt neste gang: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
nb: Ugyldig verdi for attributtet «{0}» på elementet «{1}» i tjener-metadata. Leste «{2}»

en: Error adding certificate {0} - certificate fingerprint mismatch. Expected {1}, was {2}
nb: Klarte ikke å legge til sertifikatet {0} på grunn av feil med sertifikatets fingeravtrykk. Forventet {1}, men leste {2}.

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
nb: Klarte ikke å tolke datoen «{0}», som tjeneren svarte med.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
nb: Uventet format på feilhode til konflikt i endringssett-oppdatering. Leste «{0}».

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
nb: Ugyldig lengdegrad i parameteren «{0}», leste {1}.

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
nb: Ugyldig breddegrad i parameteren «{0}», leste {1}.

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
nb: Ugyldig verdi for «{0}» i spørrings-URL til endringssett, leste {1}.

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
nb: Kan ikke opprette spørring for endringssett som har begge spørreparametrene «uid» og «display_name».

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
nb: Parameteren «{0}» støttes ikke i spørring for endringssett

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
nb: Uventet format på portnummer i innstillingen «{0}», leste «{1}».

en: The proxy will not be used.
nb: Mellomtjeneren vil ikke brukes.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
nb: Ugyldig portnummer i innstillingen «{0}». Leste {1}.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
nb: Uventet verdi i innstillingen «{0}». Leste «{1}». Vil ikke bruke mellomtjener.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
nb: Uventede parametre for HTTP-mellomtjener. Leste vert «{0}» og port «{1}».

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
nb: Uventede parametre for SOCKS-mellomtjener. Leste vert «{0}» og port «{1}».

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
nb: Tilkobling til mellomtjener «{0}» for URI «{1}» mislyktes. Unntak: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
nb: JVM er ikke stilt inn til å hente mellomtjenere fra systemoppsettet. Fant ikke egenskapen «java.net.useSystemProxies» ved oppstart. Vil ikke bruke mellomtjener.

en: Parsing response from server...
nb: Tolker svar fra tjener …

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
nb: Uventet XML-element som heter «{0}»

en: Relation/non-geometry feature without properties found: {0}
nb: Fant relasjonsobjekt eller objekt uten geometri som mangler egenskaper: {0}

en: Relation/non-geometry feature without type found: {0}
nb: Fant relasjonsobjekt eller objekt uten geometri som mangler type: {0}

en: Unknown json object found {0}
nb: Fant ukjent JSON-objekt {0}

en: Geometry of feature {0} is null
nb: Objekt {0} har null-geometri

en: Downloading OSM data...
nb: Laster ned OSM-data …

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
nb: Tolkningsfeil: Strukturen i GPX-fila er ukjent

en: (at line {0}, column {1})
nb: (på linje {0}, kolonne {1})

en: The file was created by "{0}".
nb: Fila ble opprettet av «{0}».

en: Unknown mode {0}.
nb: Ukjent modus {0}.

en: get number of unread messages
nb: hent antall uleste meldinger

en: Message notifier
nb: Meldingsvarsling

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
nb: Henter en pakke med noder fra «{0}»

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
nb: Henter en pakke med linjer fra «{0}»

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
nb: Henter en pakke med relasjoner fra «{0}»

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
nb[0]: Laster ned {0} objekt fra «{1}»
nb[1]: Laster ned {0} objekter fra «{1}»

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
nb: Tjeneren svarte med kode 404. Forsøker på nytt med separat forespørsel for hvert objekt.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
nb: Henter node med ID {0} fra «{1}»

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
nb: Henter linje med ID {0} fra «{1}»

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
nb: Henter relasjon med ID {0} fra «{1}»

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
nb: Tjeneren svarte med HTTP 404 for ID {0} – hopper over.

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
nb: Nullpeker-feil, muligens manglende egenskaper.

en: {0} not available (offline mode)
nb: {0} er ikke tilgjengelig (arbeider frakoblet)

en: OSM API
nb: OSM-API

en: JOSM website
nb: JOSMs nettside

en: Cache updates
nb: Oppdatering av hurtiglager

en: Certificates
nb: Sertifikater

en: Unable to initialize OSM API.
nb: OSM-API ble ikke klargjort.

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
nb: Denne versjonen av JOSM er ikke kompatibel med tjeneroppsettet.

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
nb: Den støtter versjon 0.6 av protokollen, men tjeneren sier at den støtter {0} til {1}.

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
nb: Uventet ID-format i svar fra tjener – leste «{0}»

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
nb: Uventet format for ny versjon av endret element «{0}» – leste «{1}»

en: Unexpected format of new version of deleted primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
nb: Uventet format for ny versjon av slettet element «{0}» – leste «{1}»

en: Creating changeset...
nb: Oppretter endringssett …

en: Successfully opened changeset {0}
nb: Åpnet endringssett {0}

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
nb: Forventet endringssett-ID > 0 – leste {0}

en: Updating changeset...
nb: Oppdaterer endringssett …

en: Updating changeset {0}...
nb: Oppdaterer endringssett {0} …

en: Closing changeset...
nb: Lukker endringssett …

en: Changeset must be closed in order to add a comment
nb: Endringssettet må være lukket for å kunne legge til en kommentar

en: Preparing upload request...
nb: Forbereder forespørsel om opplasting …

en: Waiting 10 seconds ...
nb: Venter 10 sekunder …

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
nb: Vil starte nytt forsøk {0} av {1} om {2} sekunder …

en: OK - trying again.
nb: OK – forsøker igjen.

en: Starting retry {0} of {1}.
nb: Starter nytt forsøk {0} av {1}.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
nb: Gjeldende endringssett er tomt. Kan ikke laste opp data.

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
nb: Gjeldende endringssett må ha ID > 0. Gjeldende ID er {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
nb: Forventet åpent endringssett. Fikk lukket endringssett med ID {0}.

en: Note upload failed
nb: Klarte ikke å laste opp merknad

en: Error parsing note response from server
nb: Klarte ikke å tolke tjenerens svar

en: The server replied an error with code {0}.
nb: Tjeneren svarte med feilkode {0}.

en: (Code={0})
nb: (Kode={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
nb: Prologen til OsmChange-dokument er allerede skrevet. Vennligst skriv den kun én gang.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
nb: Prologen til OsmChange-dokument er ikke skrevet ennå. Vennligst skriv den først.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
nb: Ikke støttet: Startelement «{0}» i endringssettets innhold ved posisjon ({1},{2}). Hopper over.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
nb: Ugyldig dokumentstruktur: Fant node, linje eller relasjon utenfor «create», «modify» eller «delete».

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
nb: Ikke støttet: Sluttelement «{0}» i endringssettets innhold ved posisjon ({1},{2}). Hopper over.

en: Parsing changeset content ...
nb: Tolker endringssettets innhold …

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
nb: Ugyldig boolsk verdi for attributtet «{0}» – leste «{1}».

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
nb: Ugyldig verdi for attributtet «{0}» – leste «{1}».

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
nb: Ugyldig numerisk verdi for attributtet «{0}» – leste «{1}».

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
nb: XML-elementet {1} mangler nødvendig attributt «{0}».

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
nb: Fant udefinert element «{0}» i inndatastrøm. Avbryter.

en: Parsing list of changesets...
nb: Tolker liste med endringssett …

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
nb: Klarte ikke signere en HTTP-tilkobling med OAuth-autentiseringshode

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
nb: Uventet verdi i innstilling «{0}» – leste «{1}».

en: Parsing OSM history data ...
nb: Tolker OSM-historikk …

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
nb: Fant udefinert element «{0}» i inndatastrøm. Hopper over.

en: Reading was canceled
nb: Lesing ble avbrutt

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
nb: Mangler nødvendig attributt «{0}» på <nd> til linje {1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
nb: Attributtet «ref» til elementet <nd> har ugyldig verdi – leste {0}.

en: Line {0} column {1}:
nb: Linje {0}, kolonne {1}:

en: Downloading referring ways ...
nb: Laster ned refererende linjer …

en: Downloading referring relations ...
nb: Laster ned refererende relasjoner …

en: Reading changesets...
nb: Leser endringssett …

en: Downloading changesets ...
nb: Laster ned endringssett …

en: Reading changeset {0} ...
nb: Leser endringssett {0} …

en: Downloading changeset {0} ...
nb: Laster ned endringssett {0} …

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
nb[0]: Laster ned {0} endringssett …
nb[1]: Laster ned {0} endringssett …

en: Downloading content for changeset {0} ...
nb: Laster ned innholdet til endringssett {0} …

en: Contacting OSM Server for {0}
nb: Kobler til OSM-tjeneren for {0}

en: Downloading history...
nb: Laster ned historikk …

en: Contacting Server...
nb: Kobler til tjener …

en: Downloading OSM notes...
nb: Laster ned OSM-merknader …

en: Downloading data...
nb: Laster ned data …

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
nb: Klarte ikke å koble til OSM-tjeneren. Kontroller Internett-tilkoblingen din.

en: Reading error text failed.
nb: Klarte ikke å lese feiltekst.

en: XML tag <user> is missing.
nb: XML-taggen <user> mangler.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
nb: XML-taggen «{1}» mangler attributtet «{0}».

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
nb: XML-taggen {1} har ugyldig verdi for attributtet «{0}» – leste {2}.

en: Reading user info ...
nb: Leser brukerinfo …

en: Reading user preferences ...
nb: Leser brukerinnstillinger …

en: Starting to upload with one request per primitive ...
nb: Starter opplasting med én forespørsel per element …

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
nb: {0}% ({1}/{2}), {3} gjenstår. Laster opp node «{4}» (ID: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
nb: {0} % ({1} / {2}), {3} gjenstår. Laster opp linje «{4}» (ID: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
nb: {0}% ({1}/{2}), {3} gjenstår. Laster opp relasjon «{4}» (ID: {5})

en: Starting to upload in one request ...
nb: Starter opplasting med én forespørsel …

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
nb: Forventet verdi > 0 for parameteren «{0}», leste {1}

en: Starting to upload in chunks...
nb: Starter opplasting i biter …

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
nb[0]: ({0}/{1}) Laster opp {2} objekt …
nb[1]: ({0}/{1}) Laster opp {2} objekter …

en: Uploading data ...
nb: Laster opp data …

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
nb: Fant uventet ID 0 for OSM-element

en: Failed to evaluate {0}
nb: Klarte ikke evaluere {0}

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
nb: Innstillingsnøkkelen «{0}» har uventet verdi, leste «{1}»

en: {0} bytes have been read
nb: Har lest {0} byte

en: unspecified reason
nb: årsak ikke oppgitt

en: Error playing sound
nb: Feil med avspilling av lyd

en: This is after the end of the recording
nb: Dette er etter slutten av opptaket

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Note:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file on your computer. </p></body></html>
nb: <html><body><p class="warning-body"><strong>NB:</strong> Passordet lagres i klartekst i JOSMs innstillingsfil på datamaskinen. </p></body></html>

en: Save user and password (unencrypted)
nb: Lagre bruker og passord (ukryptert)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
nb: Stilstørrelse {0} samsvarer ikke med lagstørrelse {1}

en: Assume
nb: Anta

en: Existing values
nb: Eksisterende verdier

en: <delete from {0} objects>
nb: <slett fra {0} objekter>

en: Old values of
nb: Gamle verdier til

en: Add tags to selected objects
nb: Legg egenskaper til valgte objekter

en: Add selected tags
nb: Legg til valgte egenskaper

en: Add all tags
nb: Legg til alle egenskaper

en: Add checked tags to selected objects
nb: Legg valgte egenskaper til valgte objekter

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
nb: Shift + Enter: Legg alle egenskaper til valgte objekter

en: Enable the checkbox to accept the value
nb: Slå på avkryssingsboks for å akseptere verdi

en: Accept all tags from {0} for this session
nb: Aksepter alle egenskaper fra {0} i denne økta

en: Load data from API
nb: Last data fra API

en: Import data from URL
nb: Importer data fra URL

en: Open local files
nb: Åpne lokale filer

en: Open remote files
nb: Åpne eksterne filer

en: Load imagery layers
nb: Last inn bildelag

en: Change the selection
nb: Endre utvalg

en: Change the viewport
nb: Endre visningsområde

en: Create new objects
nb: Opprett nye objekter

en: Read protocol version
nb: Les protokollversjon

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
nb: Kan ikke starte fjernstyringstjener over IPv4 på port {0}: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
nb: Kan ikke starte fjernstyringstjener over IPv6 på port {0}: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
nb: Fjernstyring: Aksepterer eksterne tilkoblinger på {0}: {1}

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
nb: Fjernstyring: Tjener {0}:{1} stoppet.

en: Remote Control has been asked to create a new node.
nb: Fjernstyring er bedt om å opprette ny node.

en: Coordinates:
nb: Koordinater:

en: There is no layer opened to add node
nb: Det finnes ikke noe åpent lag som node kan legges til

en: Remote Control has been asked to create a new way.
nb: Fjernstyring er bedt om å opprette ei ny linje.

en: Invalid coordinates: {0}
nb: Ugyldige koordinater: {0}

en: There is no layer opened to add way
nb: Det finnes ikke noe åpent lag som linje kan legges til

en: Add way
nb: Legg til linje

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
nb: Fjernstyring er bedt om å rapportere støttede objekter. Dette lar nettsider gjette på kjørende JOSMs versjon.

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
nb: Fjernstyring er bedt om å laste et bildelag fra følgende URL:

en: Remote imagery
nb: Eksterne bilder

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
nb: De følgende påkrevde nøklene mangler: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
nb: Fjernstyring er bedt om å importere data fra denne URL-en:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
nb: Fjernstyring er bedt om å laste data fra API.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto selected objects.
    Since no objects have been selected before this click, no tags were added.
    Select one or more objects and click the link again.
nb: Du klikket på en JOSM-fjernstyringslenke som vil legge til egenskaper på valgte objekter.
    Ingen egenskaper ble lagt til fordi ingen objekter er valgt.
    Velg ett eller flere objekter, og forsøk igjen.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto objects.
    Unfortunately that link seems to be broken.
    Technical explanation: the URL query parameter ''select='' or ''search='' has an invalid value.
    Ask someone at the origin of the clicked link to fix this.
nb: Du klikket på en JOSM-fjernstyringslenke om vil legge til egenskaper på objekter.
    Lenka ser ut til å være ødelagt.
    Teknisk forklaring: Spørreparameteren «select=» eller «search=» i URL-en har en ugyldig verdi.
    Dette må korrigeres i lenkas opphav.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
nb: Breddegrader må være mellom {0} og {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
nb: Lengdegrader må være mellom {0} og {1}

en: The minima must be less than the maxima
nb: Minste verdi må være mindre enn største verdi

en: Remote Control has been asked to load the following data:
nb: Fjernstyring er bedt om å laste følgende data:

en: Loading data
nb: Laster inn data

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
nb: Fjernstyring er bedt om å laste objekter (angitt med ID) fra API.

en: No valid object identifier has been provided
nb: Ingen gyldig objektidentifikator er oppgitt

en: Remote Control has been asked to open a local file.
nb: Fjernstyring er bedt om å åpne en lokal fil.

en: Do you want to allow this?
nb: Vil du tillate dette?

en: Yes, always
nb: Ja, alltid

en: Yes, once
nb: Ja, men kun denne gangen

en: Confirm Remote Control action
nb: Bekreft fjernstyrt handling

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
nb: Fjernstyring er bedt om å rapportere protokollversjonen sin. Dette lar nettsteder gjenkjenne kjørende JOSM.

en: local file
nb: lokal fil

en: include
nb: inkluder

en: Layer contains unsaved data - save to file.
nb: Laget inneholder ulagrede data. Lagre til fil.

en: Layer does not contain unsaved data.
nb: Laget inneholder ikke ulagrede data.

en: Link to a OSM data file on your local disk.
nb: Lenke til OSM-datafil på lokal disk.

en: Include OSM data in the .joz session file.
nb: Inkluder OSM-data i øktfil (.joz).

en: Link to a GPX data file on your local disk.
nb: Lenke til GPX-datafil på lokal disk.

en: Include GPX data in the .joz session file.
nb: Inkluder GPX-data i øktfil (.joz).

en: No file association
nb: Ingen filtilknytning

en: GPX data will be included in the session file.
nb: GPX-data vil inkluderes i øktfila.

en: OSM data will be included in the session file.
nb: OSM-data vil inkluderes i øktfila.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
nb: Versjon «{0}» av metadata for georeferert bildelag støttes ikke. Forventet: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
nb: Versjon «{0}» av metadata for GPX-spor støttes ikke. Forventet: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
nb: Versjon «{0}» av metadata for bildelag støttes ikke. Forventet: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
nb: Versjon «{0}» av metadata for markørlag støttes ikke. Forventet: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for note layer is not supported. Expected: 0.1
nb: Versjon «{0}» av metadata for merknadslag støttes ikke. Forventet: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
nb: Versjon «{0}» av metadata for OSM-datalag støttes ikke. Forventet: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
nb: Forventet filnavn for lagnummer {0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
nb: Øktfil (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
nb: Skjema «{0}» i URI «{1}» støttes ikke.

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
nb: Uventet rotelement «{0}» i øktfil

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
nb: Øktfil-versjon «{0}» støttes ikke. Forventet: 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
nb: elementet «layer» mangler påkrevd attributt «index»

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
nb: elementet «layer» har uventet format på attributtet «index»

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
nb: attributtet «index» ({0}) i elementet «layer» må være unikt

en: missing layer with index {0}
nb: mangler lag med indeks {0}

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
nb: elementet «layer» mangler påkrevd attributt «name»

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
nb: elementet «layer» mangler påkrevd attributt «type»

en: Unable to load layer
nb: Klarte ikke å laste inn lag

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
nb: Fant ingen passende importmodul som kan laste inn lag med type «{0}».

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
nb: Kan ikke laste inn lag {0} fordi det er avhengig av laget {1}, som ble hoppet over.

en: Error loading layer
nb: Feil ved innlasting av lag

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
nb: <html>Klarte ikke laste inn laget {0} «{1}».<br>Feil:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
nb: Hopp over lag og fortsett

en: expected .jos file inside .joz archive
nb: forventet .jos-fil inni .joz-arkiv

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
nb: Klarte ikke opprette manglende oppsettsmappe for programtillegg: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
nb: Klarte ikke opprette manglende brukerdatamappe for programtillegg: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
nb: Klarte ikke opprette manglende hurtiglager for programtillegg: {0}

en: Skip Download
nb: Hopp over nedlasting

en: Download Plugin
nb: Last ned programtillegg

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
nb: JOSM versjon {0} er nødvendig for programtillegg {1}.

en: Download skipped
nb: Hoppet over nedlasting

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
nb: Kan ikke laste ned programtillegg «{0}» fordi nedlastingslenka er ukjent. Hopper over nedlasting.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
nb: Kan ikke laste ned programtillegget «{0}» fordi nedlastingslenka «{1}» ikke er på riktig format. Hopper over nedlasting.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
nb: Klarte ikke opprette mappe for programtillegg «{0}»

en: Downloading Plugin {0}...
nb: Laster ned programtillegg {0} …

en: An error occurred in plugin {0}
nb: Det oppsto feil i programtillegget {0}

en: integrated into main program
nb: integrert i hovedprogrammet

en: replaced by new {0} plugin
nb: erstattet av nytt {0}-programtillegg

en: no longer required
nb: ikke lenger påkrevd

en: Plugin information
nb: Informasjon om programtillegg

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
nb[0]: Følgende programtillegg er ikke lenger påkrevd og er slått av:
nb[1]: Følgende programtillegg er ikke lenger påkrevde og er slått av:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
nb: <html>Lasting av programtillegget «{0}» ble forespurt.<br>Dette tillegget er ikke lenger under utvikling og vil sannsynligvis forårsake feil.<br>Det bør slås av.<br>Slette fra innstillinger?</html>

en: Plugin update
nb: Oppdatering av programtillegg

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
nb: Programvaren JOSM er oppdatert.<br>Programtilleggene bør også oppdateres for å forhindre problemer.<br><br>Oppdatere tillegg nå?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
nb: Det er mer enn {0} dager siden forrige oppdatering av programtillegg.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
nb: Hopper over oppdatering av programtillegg etter oppgradering av JOSM. Automatisk oppdatering ved oppstart er slått av.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
nb: Hopper over oppdatering av programtillegg etter utløpt oppdateringsintervall. Automatisk oppdatering ved oppstart er slått av.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
nb: Kjører oppdatering av programtillegg etter oppgradering av JOSM. Automatisk oppdatering ved oppstart er slått på.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
nb: Kjører oppdatering av programtillegg etter utløpt oppdateringsintervall. Automatisk oppdatering ved oppstart er slått av.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
nb: Innstillingen «{1}» har uventet verdi «{0}». Antar det skal være «ask».

en: Click to update the activated plugins
nb: Klikk for å oppdatere aktiverte programtillegg

en: Skip update
nb: Hopp over oppdatering

en: Click to skip updating the activated plugins
nb: Klikk for å hoppe over oppdatering av aktiverte programtillegg

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
nb[0]: Programtillegget {0} krever et tillegg som ikke ble funnet. Det heter:
nb[1]: Programtillegget {0} krever {1} tillegg som ikke ble funnet. De heter:

en: Download and restart
nb: Last ned og start på nytt

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
nb[0]: Klikk for å laste ned manglende programtillegg og starte JOSM på nytt
nb[1]: Klikk for å laste ned manglende programtillegg og starte JOSM på nytt

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
nb[0]: Klikk for å fortsette uten dette programtillegget
nb[1]: Klikk for å fortsette uten disse programtilleggene

en: Plugin {0} must be run on a {1} platform.
nb: Programtillegget {0} må kjøres på plattformen {1}

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
nb: <html>Programtillegget {0} krever versjon {1} av JOSM. Gjeldende JOSM-versjon er {2}.<br>Oppdater JOSM for å bruke dette tillegget.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
nb: Klarte ikke laste inn programtillegget {0}. Slette fra innstillinger?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
nb: Laster ned programtillegg «{0}» (versjon {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
nb: <html>Klarte ikke å laste ned programtillegget {0} fordi tillegget<br>main class «{1}» ikke ble funnet.<br>Slette fra innstillinger?</html>

en: Loading plugins ...
nb: Laster inn programtillegg …

en: Checking plugin preconditions...
nb: Sjekker programtilleggets betingelser …

en: Loading plugin ''{0}''...
nb: Laster programtillegg «{0}» …

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
nb[0]: JOSM fant ingen informasjon om følgende programtillegg:
nb[1]: JOSM fant ingen informasjon om følgende programtillegg:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
nb[0]: Programtillegget vil ikke lastes inn.
nb[1]: Programtilleggene vil ikke lastes inn.

en: Determining plugins to load...
nb: Avgjør hvilke programtillegg som skal lastes inn …

en: Removing deprecated plugins...
nb: Fjerner foreldede programtillegg …

en: Removing unmaintained plugins...
nb: Fjerner programtillegg som ikke vedlikeholdes …

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
nb[0]: Oppdatering av følgende programtillegg mislyktes:
nb[1]: Oppdatering av følgende programtillegg mislyktes:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
nb[0]: Åpne innstillingsvinduet etter at JOSM har startet, og forsøk å oppdatere det manuelt.
nb[1]: Åpne innstillingsvinduet etter at JOSM har startet, og forsøk å oppdatere dem manuelt.

en: Plugin update failed
nb: Oppdatering av programtillegg mislyktes

en: Failed to find plugin {0}
nb: Fant ikke programtillegg {0}

en: Failed to download plugin information list
nb: Klarte ikke å laste ned programtilleggets informasjonsliste

en: Disable plugin
nb: Slå av programtillegg

en: Click to delete the plugin ''{0}''
nb: Klikk for å slette programtillegget «{0}»

en: Keep plugin
nb: Behold programtillegg

en: Click to keep the plugin ''{0}''
nb: Klikk for å beholde programtillegget «{0}»

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
nb: Klarte ikke å installere programtillegget «{0}» fra midlertidig nedlastet fil «{1}». {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
nb: Klarte ikke å slette utdatert programtillegg «{0}».

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
nb: Klarte ikke installere det allerede nedlastede programtillegget «{0}». Hopper over installasjon. JOSM vil laste den gamle versjonen av programtillegget.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
nb: Klarte ikke installere programtillegget «{0}» fra midlertidig nedlastet fil «{1}». Klarte ikke endre navn.

en: Update plugin
nb: Oppdater programtillegg

en: Click to update the plugin ''{0}''
nb: Klikk for å oppdatere programtillegget «{0}»

en: Click to disable the plugin ''{0}''
nb: Klikk for å slå av programtillegget «{0}»

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
nb: Det oppstod en uventet feil som kan stamme fra programtillegget «{0}».

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
nb: Opphavspersonen er {0}, ifølge informasjonen som følger med programtillegget.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
nb: Prøv å oppdatere til ny versjon av programtillegg før du sender feilmelding.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
nb: Programtillegget er fjernet fra oppsettet. Start JOSM på nytt for å laste ut tillegget fra minnet.

en: no description available
nb: ingen beskrivelse tilgjengelig

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
nb: Ikke spør igjen, og husk dette til senere (kan endres i Innstillinger – Programtillegg)

en: Invalid jar file ''{0}''
nb: Ugyldig jar-fil «{0}»

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
nb: Programtillegg-fila «{0}» mangler manifest.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
nb: Ugyldig URL «{0}» i programtillegget {1}

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
nb: Ugyldig beskrivelse «{0}» av programtillegget {1}

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
nb: Ugyldig hovedversjon «{0}» i programtillegget {1}

en: Missing plugin main version in plugin {0}
nb: Programtillegget {0} mangler hovedversjon

en: Invalid Java version ''{0}'' in plugin {1}
nb: Ugyldig Java-versjon «{0}» i programtillegget {1}

en: More info...
nb: Mer informasjon …

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
nb: <b>Programtillegg fra ekstern kilde:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
nb: Klarte ikke opprette informasjon om programtillegg fra manifest for tillegget «{0}»

en: Illegal entry in plugin list.
nb: Ugyldig oppføring i liste over programtillegg.

en: Reading local plugin information..
nb: Leser lokal programtillegg-informasjon …

en: Processing plugin site cache files...
nb: Behandler hurtiglager fra nettside til programtillegg …

en: Processing file ''{0}''
nb: Bearbeider fil «{0}»

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
nb: Klarte ikke lete gjennom fila «{0}» for informasjon om programtillegg. Hopper over.

en: Processing plugin files...
nb: Behandler programtilleggsfiler …

en: Download plugin list...
nb: Laster ned liste over programtillegg …

en: Downloading plugin list from ''{0}''
nb: Laster ned liste over programtillegg fra «{0}»

en: Unsuccessful HTTP request
nb: HTTP-forespørsel mislyktes

en: Plugin list download error
nb: Feil ved nedlasting av liste over programtillegg

en: JOSM failed to download plugin list:
nb: JOSM klarte ikke laste ned liste over programtillegg:

en: Details:
nb: Detaljer:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
nb: Klarte ikke opprette mappe for programtillegg «{0}». Kan ikke hurtiglagre liste over programtillegg fra nettstedet «{1}».

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
nb: Skriver liste over programtillegg til lokalt hurtiglager «{0}».

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
nb: Tolker liste over programtillegg fra nettstedet «{0}»

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
nb: Klarte ikke tolke liste over programtillegg fra nettstedet «{0}». Hopper over nettstedet. Unntak: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
nb: Behandler liste over programtillegg fra nettstedet «{0}»

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
nb: <html>Klarte ikke opprette kommunikasjon med OSM-tjeneren {0}.<br>Kontroller tjener-URL i innstillingene, samt maskinens Internett-tilkobling.

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
nb: <html>Klarte ikke autentisere på OSM-tjeneren «{0}»<br>Autentisering skjer med OAuth, men det er ikke<br>satt opp noe OAuth-tilgangssymbol.<br>Åpne innstillingsvinduet og generer eller angi et tilgangssymbol.</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
nb[0]: <strong>Klarte ikke</strong> slette <strong>node {0}</strong>. Linja {1} refererer til den.<br>Last inn linja, fjern referansen til noden, og last opp på nytt.
nb[1]: <strong>Klarte ikke</strong> slette <strong>node {0}</strong>. Linjene {1} refererer til den.<br>Last inn linjene, fjern referansen til noden, og last opp på nytt.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
nb[0]: <strong>Klarte ikke</strong> slette <strong>node {0}</strong>. Relasjonen {1} refererer til den.<br>Last inn relasjonen, fjern referansen til noden, og last opp på nytt.
nb[1]: <strong>Klarte ikke</strong> slette <strong>node {0}</strong>. Relasjonene {1} refererer til den.<br>Last inn relasjonene, fjern referansen til noden, og last opp på nytt.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the way, and upload again.
nb[0]: <strong>Klarte ikke</strong> laste opp <strong>linje {0}</strong>. Den refererer til slettet node {1}.<br>Last inn noden, fjern referansen i linja, og last opp på nytt.
nb[1]: <strong>Klarte ikke</strong> laste opp <strong>linje {0}</strong>. Den refererer til slettede noder {1}.<br>Last inn nodene, fjern referansene i linja, og last opp på nytt.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
nb[0]: <strong>Klarte ikke</strong> slette <strong>linje {0}</strong>. Relasjonen {1} refererer til den.<br>Last inn relasjonen, fjern referansen til linja, og last opp på nytt.
nb[1]: <strong>Klarte ikke</strong> slette <strong>linje {0}</strong>. Relasjonene {1} refererer til den.<br>Last inn relasjonene, fjern referansen til linja, og last opp på nytt.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the relation, and upload again.
nb[0]: <strong>Klarte ikke</strong> laste opp <strong>relasjon {0}</strong>. Den refererer til slettet node {1}.<br>Last inn noden, fjern referansen i relasjonen, og last opp på nytt.
nb[1]: <strong>Klarte ikke</strong> laste opp <strong>relasjon {0}</strong>. Den refererer til slettede node {1}.<br>Last inn nodene, fjern referansene i relasjonen, og last opp på nytt.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted way {1}.<br>Please load the way, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference in the relation, and upload again.
nb[0]: <strong>Klarte ikke</strong> laste opp <strong>relasjon {0}</strong>. Den refererer til slettet linje {1}.<br>Last inn linja, fjern referansen i relasjonen, og last opp på nytt.
nb[1]: <strong>Klarte ikke</strong> laste opp <strong>relasjon {0}</strong>. Den refererer til slettede linjer {1}.<br>Last inn linjene, fjern referansen i relasjonen, og last opp på nytt.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
nb[0]: <strong>Klarte ikke</strong> slette <strong>relasjon {0}</strong>. Relasjon {1} refererer fortsatt til den.<br>Last inn relasjonen, fjern referansen til relasjonen, og last opp på nytt.
nb[1]: <strong>Klarte ikke</strong> slette <strong>relasjon {0}</strong>. Relasjone {1} refererer fortsatt til den.<br>Last inn relasjonene, fjern referansen til relasjonen, og last opp på nytt.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
nb: <html>Opplasting til tjeneren <strong>mislyktes</strong> fordi gjeldende datasett<br>bryter en forhåndsbetingelse.<br>Feilmelding:<br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
nb: <html>Autentisering på OSM-tjeneren med brukernavnet «{0}» mislyktes.<br>Kontroller angitt brukernavn og passord i JOSM-innstillingene.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
nb: <html>Autentisering på OSM-tjeneren med OAuth-symbolet «{0}» mislyktes.<br>Åpne innstillingsvinduet og hent et annet OAuth-symbol.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
nb: <html>Godkjennelse på OSM-tjeneren mislyktes.<br>Tjeneren rapporterte følgende feil:<br>«{0}»</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
nb: <html>Godkjennelse på OSM-tjeneren mislyktes.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
nb: <html>Godkjennelse på OSM-tjeneren med OAuth-symbolet «{0}» mislyktes.<br>Symbolet er ikke godkjent for tilgang til den beskyttede ressursen<br>«{1}».<br>Åpne innstillingsvinduet og hent et annet OAuth-symbol.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
nb: <html>Tidsavbrudd i kommunikasjon med OSM-tjeneren «{0}». Forsøk på nytt senere.</html>

en: no error message available
nb: ingen feilmelding tilgjengelig

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
nb: <html>Kommunikasjon med OSM-tjeneren «{0}» mislyktes. Tjeneren svarte med<br>følgende feilkode og feilmelding:<br><strong>Feilkode:</strong> {1}<br><strong>Feilmelding:</strong> {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
nb: <html>Lukking av endringssett <strong>{0}</strong> mislyktes<br>fordi det allerede er lukket.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
nb: <html>Lukking av endringssett <strong>{0}</strong> mislyktes<br>fordi det allerede er lukket på {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
nb: <html>Tjeneren rapporterte en konflikt.<br>Feilmelding:<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
nb: <html>Tjeneren rapporterte at den har oppdaget en konflikt.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
nb: <html>Klarte ikke laste opp til endringssett <strong>{0}</strong><br>fordi det allerede har blitt lukket på {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
nb: <html>Klarte ikke åpne tilkobling til ekstern tjener<br>«{0}»<br>av sikkerhetsårsaker. Dette skyldes sannsynligvis at programmer kjører<br>i en applett som ikke ble lastet fra «{1}».

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
nb: <html>Klarte ikke åpne tilkobling til ekstern tjener<br>«{0}».<br>Kontroller Internett-tilkoblingen.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
nb: <html>Klarte ikke laste opp eller ned data fra<br>«{0}»<br>på grunn av problemer med dataoverføring.<br>Detaljer: {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
nb: <html>Klarte ikke laste ned data. Det kan være at formatet ikke støttes, det er ødelagt og/eller inkonsistent.<br><br>Detaljer: {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
nb: <html>Klarte ikke laste ned data.<br><br>Detaljer: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
nb: <html>OSM-tjeneren<br>«{0}»<br>rapporterte om intern tjenerfeil.<br>Dette er sannsynligvis et midlertidig problem. Prøv på nytt senere.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
nb: OSM-tjeneren «{0}» rappporterte om ødelagt forespørsel.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
nb: Området som forsøkes nedlastet er for stort, eller forespørselen er for stor.<br>Be om et mindre område eller bruk en eksportert fil fra OSM-fellesskapet.

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
nb: OSM-tjeneren «{0}» kjenner ikke til et objekt<br>som forsøkes å leses, oppdateres eller slettes. Det kan være at objektet<br>ikke finnes på tjeneren, eller det brukes en ugyldig URL for tilgang.<br>Kontroller om adressen til tjeneren, «{0}», har skrivefeil.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
nb: <html>Klarte ikke åpne tilkobling til den eksterne tjeneren<br>«{0}».<br>Klarte ikke slå opp vertsnavnet «{1}».<br>Kontroller API-URL i innstillingene, samt Internett-tilkoblingen.

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
nb: <html>Tjeneren rapporterer at et objekt er slettet.<br><strong>Opplasting mislyktes</strong> hvis du forsøkte å laste opp eller slette dette objektet.<br><strong>Nedlasting mislyktes</strong> hvis du forsøkte å laste ned dette objektet.<br><br>Feilmeldingen er:<br> {0}</html>

en: latitude
nb: breddegrad

en: URL does not contain valid {0}
nb: URL inneholder ikke gyldig {0}

en: longitude
nb: lengdegrad

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
nb: Uventet svar fra HTTP-tjener. Fikk svaret {0} uten «Location»-hode. Kan ikke videresende. Avbryter.

en: Download redirected to ''{0}''
nb: Nedlasting videresendt til «{0}»

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
nb: For mange videresendinger til nedlastings-URL. Avbryter.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
nb: Fant ikke oversettelsen for {0}. Bruker {1}.

en: Latin
nb: Latinsk

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
nb: Kritisk: Fant ikke bildet «{0}». Dette en alvorlig feil i oppsettet, og JOSM vil ikke lenger virke.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
nb: Klarte ikke behandle zip-fila «{0}». Unntak: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
nb: Adgang til mappa «{0}» mislyktes av sikkerhetsårsaker. Unntak: {1}

en: Cause:
nb: Årsak:

en: To add another layer you need to allocate at least {0,number,#}MB memory to JOSM using -Xmx{0,number,#}M option (see http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Currently you have {1,number,#}MB memory allocated for JOSM
nb: For å legge til et nytt lag må JOSM allokere minst {0,number,#} MB minne med bryteren -Xmx{0,number,#}M (se  http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677 ).
    JOSM har nå allokert {1,number,#} MB minne.

en: Opening URL: {0}
nb: Åpner URL: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
nb: {0}: Alternativ «{1}» krever et argument

en: {0}: option ''{1}'' does not allow an argument
nb: {0}: Alternativet «{1}» tillater ikke argument

en: {0}: option ''{1}'' is required
nb: {0}: Alternativet «{1}» er påkrevd

en: {0}: option ''{1}'' may not appear multiple times
nb: {0}: Alternativet «{1}» kan ikke forekomme mer enn én gang

en: {0}: Error while handling option ''{1}''
nb: {0}: Feil ved behandling av alternativ «{1}»

en: {0}: Invalid value {2} for option ''{1}''
nb: {0}: Alternativet «{1}» har ugyldig verdi {2}

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
nb: {0}: Alternativet «{1}» er flertydig

en: {0}: unrecognized option ''{1}''
nb: {0}: Alternativet «{1}» gjenkjennes ikke

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
nb: URL inneholder ikke {0}/{1}/{2}

en: reserved
nb: reservert

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
nb: Stille hurtigtast-konflikt: «{0}» flyttet av «{1}» til «{2}».

en: {0} completed in {1}
nb: {0} fullført i {1}

en: Obtained {0} Tag2Link rule from {1} | Obtained {0} Tag2Link rules from {1}
nb[0]: Hentet {0} Tag2Link-regel fra {1}
nb[1]: Hentet {0} Tag2Link-regler fra {1}

en: Search on {0}
nb: Søk på {0}

en: View image
nb: Vis bilde

en: View Wikipedia article
nb: Vis Wikipedia-artikkel

en: View Wikidata item
nb: Vis Wikipedia-element

en: View image on Wikimedia Commons
nb: Vis bilde på Wikimedia Commons

en: View category on Wikimedia Commons
nb: Vis kategori på Wikimedia Commons

en: Unknown territory id: {0}
nb: Ukjent territorium-ID: {0}

en: Failed to parse external taginfo data at {0}: {1}
nb: Klarte ikke tolke eksterne taginfo-data på {0}: {1}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
nb[0]: Fant {0} tagg i bufferen – mistenkelig!
nb[1]: Fant {0} tagger i bufferen – mistenkelig!

en: Key is too long (max {0} characters):
nb: Nøkkelen er for lang (maks. {0} tegn):

en: Suspicious characters in key:
nb: Mistenkelig tegn i nøkkel:

en: Value is too long (max {0} characters):
nb: Verdien er for lang (maks. {0} tegn):

en: Unable to delete file {0}
nb: Klarte ikke slette fila {0}

en: Unable to create directory {0}
nb: Klarte ikke opprette mappa {0}

en: h
nb: t

en: day | days
nb[0]: dag
nb[1]: dager

en: Failed to load XML schema.
nb: Klarte ikke laste XML-skjema.

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
nb: Feil i søkeuttrykk i posisjon {0} – den høyre siden til or(|)-uttrykket må returnere et sett med primitiver

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
nb: Feil i søkeuttrykk i posisjon {0} – den venstre siden til or(|)-uttrykket må returnere et sett med primitiver

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
nb: Feil i søkeuttrykk i posisjon {0} – not(-) kan ikke brukes i denne sammenhengen

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
nb: Feil i søkeuttrykk i posisjon {0} – uttrykket kan ikke returnere gjeldende primitiv

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
nb: Uventet symbol ({0}) i posisjon {1}

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
nb: Uventet symbol i posisjon {0}. Forventet {1}, men fant {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
nb: Feil ved tolking av søkeuttrykk i posisjon {0}

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
nb: Uventet char i {0}. Forventet {1}, men fant {2}

en: Expected search expression
nb: Forventet søkeuttrykk

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
nb: Du har forespurt for mange noder (grensa er 50 000). Velg et mindre område, eller bruk planet.osm

en: Database offline for maintenance
nb: Databasen er tatt ned for vedlikehold

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
nb: Du har lastet ned for mye data. Forsøk igjen senere.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
nb: Største områdeavgrensing er 0,25, og forespørselen din er for stor. Velg et mindre område, eller bruk planet.osm

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
nb: Innlogging til JOSM-Trac på josm.openstreetmap.de

en: could not get audio input stream from input URL
nb: klarte ikke hente lydstrøm fra URL

en: Audio Device Unavailable
nb: Ingen lydenhet tilgjengelig

en: You must make your edits public to upload new data
nb: Dine redigeringer må være offentlig frigitt for å laste opp nye data

en: town
nb: tettsted

[ctx: landuse]
en: forest
nb: skogbruk

[ctx: landuse]
en: meadow
nb: eng

[ctx: landuse]
en: farmland
nb: jordbruksareal

[ctx: landuse]
en: farmyard
nb: gårdstun

[ctx: landuse]
en: cemetery
nb: gravlund

[ctx: landuse]
en: residential
nb: boligområde

[ctx: landuse]
en: greenfield
nb: prosjektert bebyggelse på ubebygd areal

[ctx: landuse]
en: village_green
nb: allmenning i landsby

[ctx: landuse]
en: quarry
nb: dagbrudd

[ctx: landuse]
en: allotments
nb: kolonihage

[ctx: landuse]
en: vineyard
nb: vingård

[ctx: natural]
en: scrub
nb: krattskog

[ctx: natural]
en: wood
nb: skog

[ctx: natural]
en: grassland
nb: natureng

[ctx: natural]
en: wetland
nb: våtmark

[ctx: natural]
en: heath
nb: hede

[ctx: amenity]
en: fire_station
nb: brannstasjon

[ctx: leisure]
en: track
nb: idrettsbane

[ctx: building]
en: industrial
nb: industriell

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
nb: tilknyttet vei

[ctx: Relation type]
en: boundary
nb: grense

[ctx: Relation type]
en: bridge
nb: bru

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
nb: henvisningsskilt

[ctx: Relation type]
en: enforcement
nb: enhet for trafikkontroll

[ctx: Relation type]
en: network
nb: nettverk

[ctx: Relation type]
en: public_transport
nb: offentlig transport

[ctx: Relation type]
en: restriction
nb: restriksjon

[ctx: Relation type]
en: route
nb: rute

[ctx: Relation type]
en: route_master
nb: rute_mester

[ctx: Relation type]
en: superroute
nb: superrute

[ctx: Relation type]
en: street
nb: vei

[ctx: Relation type]
en: waterway
nb: vannvei

[ctx: Place type]
en: city
nb: by

[ctx: Place type]
en: locality
nb: sted

[ctx: Place type]
en: village
nb: tettsted

[ctx: Place type]
en: town
nb: by

[ctx: Place type]
en: municipality
nb: kommune

[ctx: Place type]
en: island
nb: øy

[ctx: Place type]
en: county
nb: fylke

[ctx: Place type]
en: hamlet
nb: grend

[ctx: Place type]
en: suburb
nb: bydel

en: All Files
nb: Alle filer

en: Attributes
nb: Attributter

en: Abort file chooser dialog
nb: Avbryt valg av filer

en: Abort file chooser dialog.
nb: Avbryt valg av filer.

en: Create New Folder
nb: Opprett ny mappe

en: Delete File
nb: Slett fil

en: Enter file name:
nb: Angi filnavn:

en: Enter path or folder name:
nb: Angi sti eller mappenavn:

en: Error
nb: Feil

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
nb: Klarte ikke endre filas navn fra «{0}» til «{1}»

en: File name:
nb: Filnavn:

en: File Name:
nb: Filnavn:

en: FileChooser help.
nb: Hjelp til filvalg.

en: Files
nb: Filer

en: Files of type:
nb: Filer av type:

en: Files of Type:
nb: Filer av type:

en: Folders
nb: Mapper

en: Home
nb: Hjem

en: Look in:
nb: Se i:

en: Look In:
nb: Se i:

en: Modified
nb: Endret

en: New Folder
nb: Ny mappe

en: Open
nb: Åpne

en: Open selected file
nb: Åpne valgt fil

en: Open selected file.
nb: Åpne valgt fil.

en: Rename File
nb: Endre filnavn

en: Rename file "{0}" to
nb: Endre filnavnet «{0}» til

en: Save in:
nb: Lagre i:

en: Save In:
nb: Lagre i:

en: Save selected file.
nb: Lagre valgt fil.

en: Selection:
nb: Utvalg:

en: Size
nb: Størrelse

en: Up One Level
nb: Opp et nivå

en: Update
nb: Oppdater

en: Update directory listing.
nb: Oppdater mappeliste.

en: View
nb: Vis

en: Blue:
nb: Blå:

en: Color Name:
nb: Fargenavn:

en: Green:
nb: Grønn:

en: Hue:
nb: Fargetone:

en: GTK Color Chooser
nb: GTKs fargevelger

en: Red:
nb: Rød:

en: Saturation:
nb: Metning:

en: Surface
nb: Overflate

en: paved
nb: fast dekke

en: unpaved
nb: uten fast dekke

en: asphalt
nb: asfalt

en: concrete
nb: betong

en: concrete:plates
nb: betongplater

en: concrete:lanes
nb: betongbaner

en: paving_stones
nb: brostein

en: sett
nb: brostein (med store gliper)

en: cobblestone
nb: ujevn brostein

en: compacted
nb: valset grusvei

en: fine_gravel
nb: fin grus

en: gravel
nb: grus

en: pebblestone
nb: små rullestein

en: ground
nb: jord

en: mud
nb: søle

en: rock
nb: fjell

en: grass
nb: gress

en: wood
nb: tre

en: metal
nb: metall

en: Smoothness
nb: Glatthet

en: excellent
nb: utmerket

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
nb: Tynne hjul: rulleskøyter, rullebrett

en: good
nb: god

en: Thin Wheels: racing bike
nb: Tynne hjul: landeveissykkel

en: intermediate
nb: middels

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
nb: Hjul: bysykkel, rullestol, skuter

en: bad
nb: dårlig

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
nb: Solide hjul: terrengsykkel, bil, rickshaw

en: very_bad
nb: veldig dårlig

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
nb: Høy bakkeklaring: lette utmarkskjøretøy

en: horrible
nb: grusomt

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
nb: Utmark: tunge utmarkskjøretøy

en: very_horrible
nb: helt grusomt

en: Specialized off-road: tractor, ATV
nb: Spesialiserte utmarkskjøretøy: traktor, ATV

en: impassable
nb: kan ikke passeres

en: No wheeled vehicle
nb: Ingen kjøretøy med hjul

en: artificial_turf
nb: kunstgress

en: clay
nb: leire

en: dirt
nb: jord

en: Lanes
nb: Kjørefelt

en: Lanes in way direction
nb: Kjørefelt i linjens retning

en: Lanes opposed to way direction
nb: Kjørefelt i motsatt retning av linjen

en: Max. speed (km/h)
nb: Fartsgrense (km/t)

en: Max. speed in way direction
nb: Fartsgrense i linjens retning

en: Max. speed opposed to way direction
nb: Fartsgrense i motsatt retning av linjen

en: Bridge
nb: Bro

en: Embankment
nb: Fylling

en: Cutting
nb: Skjæring

en: Incline
nb: Stigning

en: 10%
nb: 10 %

en: -10%
nb: -10 %

en: Lit
nb: Belyst

en: yes
nb: ja

en: no
nb: nei

en: automatic
nb: automatisk

en: limited
nb: begrenset

en: Oneway
nb: Enveiskjøring

en: Width (meters)
nb: Bredde (meter)

en: Bus bay
nb: Busslomme

[ctx: sidewalk]
en: both
nb: begge

[ctx: sidewalk]
en: left
nb: venstre

[ctx: sidewalk]
en: right
nb: høyre

en: Sidewalk
nb: Fortau

[ctx: sidewalk]
en: no
nb: ingen

[ctx: sidewalk]
en: separate
nb: adskilt

en: Max. weight (tonnes)
nb: Maksvekt (tonn)

en: Max. axleload (tonnes)
nb: Største tillatte akseltrykk (tonn)

en: Max. height (meters)
nb: Maks. høyde (meter)

en: Max. width (meters)
nb: Maks. bredde (meter)

en: Max. length (meters)
nb: Største tillatte lengde (meter)

en: Placement
nb: Plassering

en: left_of:1
nb: venstre_for:1

en: left_of:2
nb: venstre_for:2

en: left_of:3
nb: venstre_for:3

en: left_of:4
nb: venstre_for:4

en: left_of:5
nb: venstre_for:5

en: middle_of:1
nb: midten_av:1

en: middle_of:2
nb: midten_av:2

en: middle_of:3
nb: midten_av:3

en: middle_of:4
nb: midten_av:4

en: middle_of:5
nb: midten_av:5

en: right_of:1
nb: høyre_for:1

en: right_of:2
nb: høyre_for:2

en: right_of:3
nb: høyre_for:3

en: right_of:4
nb: høyre_for:4

en: right_of:5
nb: høyre_for:5

en: transition
nb: overgang

en: Placement in way direction
nb: Plassert i linjas retning

en: Placement opposed to way direction
nb: Plassert motsatt av linjas retning

en: Shoulder
nb: Skulder

en: both
nb: begge

en: Service type
nb: Tjenestetype

en: yard
nb: stasjonsområde

en: siding
nb: sidespor

en: spur
nb: privat sidespor

en: crossover
nb: sporskifte

en: Electrified
nb: Elektrifisert

[ctx: electrified]
en: contact_line
nb: kontaktledning

[ctx: electrified]
en: no
nb: nei

[ctx: electrified]
en: yes
nb: ja

[ctx: electrified]
en: rail
nb: strømførende skinne

en: Voltage in Volts (V)
nb: Spenning i volt (V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
nb: Frekvens i hertz (Hz)

en: 16.67
nb: 16,67

en: 16.7
nb: 16,7

en: Gauge (mm)
nb: Sporvidde (mm)

en: Non-motorized traffic:
nb: Ikke-motorisert trafikk:

en: Horse
nb: Hest

en: Motor vehicle traffic:
nb: Motorisert trafikk:

en: Motor vehicles
nb: Motorkjøretøy

en: destination
nb: skal til stedet

en: delivery
nb: leveranse

en: permissive
nb: tolerert

en: permit
nb: tillatelse

en: private
nb: privat

en: agricultural
nb: skog- og landbruk

en: forestry
nb: skogsdrift

en: Motorcar
nb: Motorkjøretøy

en: Motorcycle
nb: Motorsykkel

en: Cross by bicycle
nb: Kryssende sykkelvei

en: Cross on horseback
nb: Kryssende ridevei

en: Height (meters)
nb: Høyde (meter)

en: Animated
nb: Animert

en: winding_posters
nb: blar gjennom postere

en: screen
nb: skjerm

en: trivision_blades
nb: trivision-prismer

en: revolving
nb: roterende

en: digital_messages
nb: digitale meldinger

en: digital_prices
nb: digitale priser

en: Luminous
nb: Lyser

en: Minimum age
nb: Minste alder

en: Maximum age
nb: Største alder

en: Reference
nb: Referanse

en: Operator
nb: Operatør

en: Service Times
nb: Betjeningstider

en: Opening Hours
nb: Åpningstider

en: Wheelchairs
nb: Rullestoler

en: designated
nb: brukertype

en: Brand
nb: Merkenavn

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
nb: Farge (HTML-navn eller heksadesimal kode)

[ctx: color]
en: black
nb: svart

[ctx: color]
en: blue
nb: blå

[ctx: color]
en: brown
nb: brun

[ctx: color]
en: gray
nb: grå

[ctx: color]
en: green
nb: grønn

[ctx: color]
en: orange
nb: oransje

[ctx: color]
en: purple
nb: purpur

[ctx: color]
en: red
nb: rød

[ctx: color]
en: silver
nb: sølvgrå

[ctx: color]
en: white
nb: hvit

[ctx: color]
en: yellow
nb: gul

en: Cuisine
nb: Matkultur

en: african
nb: afrikansk

en: american
nb: amerikansk

en: arab
nb: arabisk

en: argentinian
nb: argentinsk

en: asian
nb: asiatisk

en: balkan
nb: balkansk

en: barbecue
nb: grillmat

en: bavarian
nb: bayersk

en: beef_bowl
nb: kjøttgryte

en: brazilian
nb: brasiliansk

en: burger
nb: gatekjøkken

en: cake
nb: kake

en: caribbean
nb: karibisk

en: chicken
nb: kylling

en: chinese
nb: kinesisk

en: coffee_shop
nb: kaffebutikk

en: crepe
nb: crêpe

en: curry
nb: karri

en: danish
nb: dansk

en: donut
nb: smultring

en: ethiopian
nb: etiopisk

en: filipino
nb: filipinsk

en: fish
nb: fisk

en: fish_and_chips
nb: fisk og chips

en: french
nb: fransk

en: friture
nb: frityr

en: frozen_yogurt
nb: frossen yoghurt

en: german
nb: tysk

en: georgian
nb: georgisk

en: greek
nb: gresk

en: hot_dog
nb: pølse i brød

en: ice_cream
nb: iskrem

en: indian
nb: indisk

en: indonesian
nb: indonesisk

en: international
nb: internasjonal

en: italian
nb: italiensk

en: japanese
nb: japansk

en: korean
nb: koreansk

en: lebanese
nb: lebanesisk

en: malaysian
nb: malaysisk

en: mediterranean
nb: middelhavsk

en: mexican
nb: meksikansk

en: moroccan
nb: morokkansk

en: noodle
nb: nuddel

en: pancake
nb: pannekake

en: persian
nb: persisk

en: peruvian
nb: peruviansk

en: polish
nb: polsk

en: portuguese
nb: portugisisk

en: regional
nb: lokal

en: russian
nb: russisk

en: sandwich
nb: dobbelt smørbrød

en: sausage
nb: pølse

en: seafood
nb: sjømat

en: spanish
nb: spansk

en: steak_house
nb: biffrestaurant

en: turkish
nb: tyrkisk

en: vietnamese
nb: vietnamesisk

en: wings
nb: vinger

en: Internet access
nb: Internett-tilgang

en: wlan
nb: WLAN

en: wired
nb: kablet

en: terminal
nb: internett-terminal

en: Internet access fee
nb: Kostnad for bruk av Internett

en: Smoking
nb: Røyking

en: dedicated
nb: egen plass

en: separated
nb: adskilt

en: isolated
nb: isolert

en: outside
nb: utendørs

en: pitch
nb: bane

en: sports_centre
nb: sportssenter

en: stadium
nb: stadion

[ctx: sport]
en: 10pin
nb: bowling

[ctx: sport]
en: 9pin
nb: kjeglespill

[ctx: sport]
en: american_football
nb: amerikansk fotball

[ctx: sport]
en: archery
nb: bueskyting

[ctx: sport]
en: athletics
nb: friidrett

[ctx: sport]
en: australian_football
nb: australsk fotball

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
nb: strandvolleyball

[ctx: sport]
en: billiards
nb: biljard

[ctx: sport]
en: boules
nb: boule

[ctx: sport]
en: canadian_football
nb: kanadisk fotball

[ctx: sport]
en: canoe
nb: kano

[ctx: sport]
en: chess
nb: sjakk

[ctx: sport]
en: climbing
nb: klatring

[ctx: sport]
en: croquet
nb: krokket

[ctx: sport]
en: cycling
nb: sykling

[ctx: sport]
en: dog_racing
nb: hundeløp

[ctx: sport]
en: equestrian
nb: hestesport

[ctx: sport]
en: field_hockey
nb: landhockey

[ctx: sport]
en: gaelic_games
nb: gæliske spill

[ctx: sport]
en: gymnastics
nb: gymnastikk

[ctx: sport]
en: handball
nb: håndball

[ctx: sport]
en: horse_racing
nb: hesteløp

[ctx: sport]
en: ice_hockey
nb: ishockey

[ctx: sport]
en: ice_skating
nb: skøyter

[ctx: sport]
en: karting
nb: gokart

[ctx: sport]
en: model_aerodrome
nb: modellflyplass

[ctx: sport]
en: multi
nb: flere

[ctx: sport]
en: racquet
nb: rekkert

[ctx: sport]
en: rc_car
nb: radiostyrt bil

[ctx: sport]
en: roller_skating
nb: rulleskøyter

[ctx: sport]
en: rowing
nb: roing

[ctx: sport]
en: rugby_league
nb: liga-rugby

[ctx: sport]
en: rugby_union
nb: union-rugby

[ctx: sport]
en: running
nb: løping

[ctx: sport]
en: safety_training
nb: sikkerhetstrening

[ctx: sport]
en: scuba_diving
nb: apparatdykking

[ctx: sport]
en: shooting
nb: skyting

[ctx: sport]
en: skateboard
nb: rullebrett

[ctx: sport]
en: soccer
nb: europeisk fotball

[ctx: sport]
en: swimming
nb: svømming

[ctx: sport]
en: table_tennis
nb: bordtennis

en: General Access
nb: Generell tilgang

en: customers
nb: kunder

en: All vehicles
nb: Alle kjøretøy

en: official
nb: offisiell

en: Snowmobile
nb: Snøscooter

en: Dog
nb: Hund

en: leashed
nb: i band

en: unleashed
nb: frittløpende

en: Tags which are implied and do not need to be set are `motor_vehicle=no` and `emergency=destination`.
nb: Følgende egenskaper legges til grunn uten å nevne dem spesielt: «motor_vehicle=no» og «emergency=destination».

en: Fee
nb: Gebyr

[ctx: parking]
en: lane
nb: eget felt

[ctx: parking]
en: multi-storey
nb: flere etasjer

[ctx: parking]
en: rooftop
nb: på taket

[ctx: parking]
en: street_side
nb: langs veien

[ctx: parking]
en: surface
nb: på bakken

[ctx: parking]
en: underground
nb: under bakken

en: Reference number
nb: Referansenummer

en: Time Limit
nb: Parkeringsfrist

en: Supervised
nb: Overvåket

en: Mo-Fr 09:00-18:00,Sa 08:00-14:00
nb: Ma-Fr 09:00-18:00,Lø 08:00-14:00

en: May-Sep 09:30-12:30,14:15-19:30
nb: Mai-Sep 09:30-12:30,14:15-19:30

en: Population
nb: Folketall

en: Postal Code
nb: Postnummer

en: Website
nb: Nettsted

en: Distance (kilometers)
nb: Avstand (kilometer)

en: Ascent (m)
nb: Stigning (m)

en: Descent (m)
nb: Nedstigning (m)

en: Roundtrip
nb: Rundtur

en: Symbol description
nb: Symbolforklaring

en: Genus
nb: Slekt

en: Species
nb: Art

en: Taxon
nb: Gruppe

en: Leaf type
nb: Tretype

en: broadleaved
nb: løvtre

en: needleleaved
nb: bartre

en: mixed
nb: blandingsskog

en: leafless
nb: uten blad

en: Leaf cycle
nb: Bladsyklus

en: deciduous
nb: løvskog

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
nb: Planter som er uten løv for en viss tid.

en: evergreen
nb: eviggrønn

en: Plants that are never entirely without green foliage.
nb: Planter som aldri er helt uten løvverk.

en: semi_deciduous
nb: vintergrønn

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
nb: Planter som mister løvverket for en kort tid, når de gamle bladene faller av og de nye starter å spire.

en: semi_evergreen
nb: semi-eviggrønn

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
nb: Planter som mister mesteparten, men ikke hele, løvverket for en kort tid.

en: Habitat with evergreen and deciduous vegetation.
nb: Område med evigggrønn og løvfellende vegetasjon.

en: caodaism
nb: caodaisme

en: christian
nb: kristen

en: confucian
nb: konfusianisme

en: jewish
nb: jødisk

en: unitarian_universalist
nb: unitar universalist

en: zoroastrian
nb: zoroastrisk

en: Denomination
nb: Trosretning

en: anglican
nb: anglikansk

en: catholic
nb: katolsk

en: church_of_scotland
nb: den skotske kirke

en: conservative
nb: konservativ

en: evangelical
nb: evangelisk

en: greek_catholic
nb: gresk-katolsk

en: greek_orthodox
nb: gresk-ortodoks

en: iglesia_ni_cristo
nb: iglesia ni cristo

en: jehovahs_witness
nb: Jehovas vitner

en: lutheran
nb: luthersk

en: methodist
nb: metodist

en: mormon
nb: mormoner

en: new_apostolic
nb: nyapostolisk

en: nondenominational
nb: ingen trosretning

en: old_catholic
nb: gammelkatolsk

en: orthodox
nb: ortodoks

en: pentecostal
nb: pinsebevegelsen

en: presbyterian
nb: presbyteriansk

en: protestant
nb: protestantisk

en: quaker
nb: kveker

en: reform
nb: reformatorisk

en: reformed
nb: reformert

en: roman_catholic
nb: romersk-katolsk

en: romanian_orthodox
nb: rumensk-ortodoks

en: russian_orthodox
nb: russisk-ortodoks

en: serbian_orthodox
nb: serbisk-ortodoks

en: seventh_day_adventist
nb: syvendedags-adventist

en: shaivism
nb: shaivisme

en: shaktism
nb: shaktisme

en: smartism
nb: smartisme

en: spiritist
nb: spiritisme

en: tibetan
nb: tibetansk

en: united
nb: forent

en: united_methodist
nb: forent metodist

en: vaishnavism
nb: vaishnavisme

[ctx: jewish]
en: orthodox
nb: ortodoks

[ctx: jewish]
en: conservative
nb: konservativ

[ctx: jewish]
en: nondenominational
nb: ingen trosretning

[ctx: jewish]
en: reform
nb: reformatorisk

en: Primary voltage in Volts (V)
nb: Primærspenning i volt (V)

en: Secondary voltage in Volts (V)
nb: Sekundærspenning i volt (V)

en: Tertiary voltage in Volts (V)
nb: Tertiærspenning i volt (V)

en: Amount of Cables
nb: Antall kabler

en: Amount of circuits
nb: Antall kretser

en: Line attachment
nb: Linjefeste

[ctx: power]
en: suspension
nb: i heng

[ctx: power]
en: anchor
nb: anker

[ctx: power]
en: pin
nb: isolert pinne

[ctx: power]
en: pulley
nb: talje

en: Line management
nb: Linjehåndtering

[ctx: Line management]
en: branch
nb: forgreining

[ctx: Line management]
en: cross
nb: kryss

[ctx: Line management]
en: split
nb: splitt

[ctx: Line management]
en: straight
nb: rett fram

[ctx: Line management]
en: termination
nb: terminert

[ctx: Line management]
en: transition
nb: overgang

[ctx: Line management]
en: transpose
nb: forskyvning

en: Location
nb: Sted

[ctx: power]
en: outdoor
nb: utendørs

[ctx: power]
en: indoor
nb: innendørs

[ctx: power]
en: underground
nb: under bakken

[ctx: power]
en: platform
nb: plattform

[ctx: power]
en: roof
nb: på taket

en: Start date
nb: Startdato

en: Output forms of energy:
nb: Produserer energiformer:

en: Biogas
nb: Biogass

en: Compressed Air
nb: Trykkluft

en: Output forms of energy (optional):
nb: Produsert energitype (valgfri):

en: Utility
nb: Type infrastruktur

en: chemical
nb: kjemisk

en: gas
nb: gass

en: heating
nb: oppvarming

en: oil
nb: olje

en: power
nb: strøm

en: sewerage
nb: kloakk

en: street_lighting
nb: gatelys

en: telecom
nb: telekommunikasjon

en: television
nb: fjernsyn

en: waste
nb: avfall

en: water
nb: vann

en: plastic
nb: plast

en: steel
nb: stål

en: stone
nb: stein

en: Location transition
nb: Overgangssted

en: Power rating (kVA/MVA)
nb: Største effekt (kVA/MVA)

en: 12500 kVA
nb: 12 500 kVA

en: Phases
nb: Faser

en: Number of devices
nb: Antall enheter

en: Number of windings
nb: Antall vindinger

en: Windings configuration
nb: Vindingsoppsett

[ctx: power_windings]
en: star
nb: stjerne

[ctx: power_windings]
en: open-delta
nb: åpen delta

[ctx: power_windings]
en: zigzag
nb: sikksakk

[ctx: power_windings]
en: open
nb: åpen

en: Local loop type
nb: Type abonnentlinje

en: copper
nb: kobber

en: fibre
nb: fiber

en: coaxial
nb: koaks

en: Bridge name
nb: Bruas navn

en: Toll
nb: Avgift

en: Intermittent
nb: Kommer og går

en: Seasonal
nb: Sesong

en: In the tidal range
nb: Mellom flo- og fjæremål

en: culvert
nb: kulvert

en: Water access rules:
nb: Adgangsregel for vann:

en: Ship
nb: Skip

en: Boat
nb: Båt

en: Motorboat
nb: Motorbåt

en: Canoe
nb: Kano

en: steam
nb: damp

en: sewage
nb: kloakk

en: Handle
nb: Håndtak

[ctx: handle]
en: wheel
nb: ratt

[ctx: handle]
en: cross
nb: kryss

[ctx: handle]
en: lever
nb: spake

[ctx: handle]
en: button
nb: knapp

en: Direction to close
nb: Lukkeretning

en: clockwise
nb: med klokka

en: anti_clockwise
nb: mot klokka

en: manual
nb: manuell

en: Support
nb: Støtte

[ctx: mounting/support]
en: pole
nb: påle

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
nb: veggmontert

[ctx: mounting/support]
en: billboard
nb: tavle

[ctx: mounting/support]
en: ground
nb: bakken

en: Car brand
nb: Bilmerke

en: Motorcycle brand
nb: Motorsykkelmerke

en: route segment
nb: rutesegment

en: alternative segment
nb: alternativt segment

en: approach segment
nb: tilnærmelsessegment

en: excursion segment
nb: utfluktssegment

en: connection segment
nb: koblingssegment

en: infrastructure
nb: infrastruktur

en: natural
nb: natur

en: guidepost
nb: skiltstolpe

en: forward segment
nb: neste segment

en: backward segment
nb: forrige segment

en: start endpoint
nb: start-endepunkt

en: stop endpoint
nb: slutt-endepunkt

en: start and stop endpoint
nb: start- og slutt-endepunkt

en: From (initial stop)
nb: Fra (første holdeplass)

en: To (terminal stop)
nb: Til (siste holdeplass)

en: Via (intermediate stops)
nb: Via (mellomliggende holdeplasser)

en: Network
nb: Nettverk

en: Reservation
nb: Reservasjon

en: required
nb: påkrevd

en: recommended
nb: anbefalt

en: Duration (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
nb: Varighet (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)

en: Interval (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
nb: Intervall (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)

en: Climbing styles:
nb: Klatrestiler:

en: Boulders
nb: Buldring

en: Sport climbing
nb: Sportsklatring

en: Top rope (approach at the route top + letting the rope down)
nb: Topptauing (slipper ned tauet fra toppen)

en: Traditional climbing (no fixed anchors)
nb: Tradisjonell klatring (uten faste anker)

en: Multi-pitch climbing
nb: Flerstoppsklatring

en: Ice climbing
nb: Isklatring

en: Mixed climbing
nb: Blandet klatring

en: Deep Water Soloing
nb: Klatring over dypt vann

en: Orientation
nb: Orientering

en: Rock/ice quality
nb: Fjell-/iskvalitet

en: fragile
nb: skjør

en: Rock type
nb: Fjelltype

en: limestone
nb: kalkstein

en: sandstone
nb: sandstein

en: granite
nb: granitt

en: slate
nb: skifer

en: Summit/route log/register
nb: Topp/rutelogg/register

en: Climbing routes indoor
nb: Innendørs klatreruter

en: Climbing routes outdoor
nb: Utendørs klatreruter

en: Official web site (e.g. operator)
nb: Offisielt nettsted (f.eks. operatør)

en: Unofficial web site
nb: Uoffisielt nettsted

en: Sa-Su 08:00-20:00
nb: Lø-Sø 08:00-20:00

en: Communication type:
nb: Kommunikasjonstype:

en: Mobile phone
nb: Mobiltelefon

en: Television
nb: Fjernsyn

en: Microwave
nb: Mikrobølge

en: Streets
nb: Gater

en: Motorway
nb: Motorvei

[ctx: highway]
en: motorway
nb: motorvei

en: Street has no reference
nb: Vei uten referanse

en: Street has no name
nb: Vei uten navn

en: Destination
nb: Mål

en: Destination reference
nb: Mål-referanse

en: Motorway Link
nb: Av-/påkjørsel for motorvei

[ctx: highway]
en: motorway_link
nb: av-/påkjørsel for motorvei

en: Junction reference
nb: Kryssreferanse

en: Trunk
nb: Stamvei

[ctx: highway]
en: trunk
nb: stamvei

en: Motorroad
nb: Motortrafikkvei

en: Trunk Link
nb: Av-/påkjørsel for stamvei

[ctx: highway]
en: trunk_link
nb: av-/påkjørsel for stamvei

en: Primary
nb: Primær fylkesvei

[ctx: highway]
en: primary
nb: primær fylkesvei

en: Narrow
nb: Smal

en: Overhead trolley wires
nb: Overhengende trikkeledninger

en: Primary Link
nb: Av-/påkjørsel for primær fylkesvei

[ctx: highway]
en: primary_link
nb: av-/påkjørsel for primær fylkesvei

en: Secondary
nb: Sekundær/øvrig fylkesvei

[ctx: highway]
en: secondary
nb: sekundær/øvrig fylkesvei

en: Secondary Link
nb: Av-/påkjørsel for sekundær fylkesvei

[ctx: highway]
en: secondary_link
nb: av-/påkjørsel for sekundær fylkesvei

en: Tertiary
nb: Viktig kommunal vei

[ctx: highway]
en: tertiary
nb: viktig kommunal vei

en: Tertiary Link
nb: Av-/påkjørsel for viktig kommunal vei

[ctx: highway]
en: tertiary_link
nb: av-/påkjørsel for viktig kommunal vei

en: Unclassified
nb: Annen offentlig vei

[ctx: highway]
en: unclassified
nb: annen offentlig vei

en: Passing Places
nb: Møteplasser

en: Residential
nb: Fellesvei i bolig- eller hyttefelt

[ctx: highway]
en: residential
nb: fellesvei i bolig- eller hyttefelt

en: Oneway for bicycle
nb: Enveiskjøring for sykkel

en: Bicycle Road
nb: Sykkelvei

en: Highway type
nb: Type ferdselsvei

[ctx: Highway]
en: residential
nb: fellesvei i bolig- eller hyttefelt

[ctx: Highway]
en: service
nb: privat vei eller annen småvei

[ctx: Highway]
en: unclassified
nb: annen offentlig vei

[ctx: Highway]
en: path
nb: sti

[ctx: Highway]
en: cycleway
nb: sykkelvei

en: Vehicle access
nb: Adgang for kjøretøy

en: Living Street
nb: Gatetun

[ctx: highway]
en: living_street
nb: gatetun

en: Pedestrian
nb: Gågate

[ctx: highway]
en: pedestrian
nb: gågate

en: Area
nb: Område

en: light_rail
nb: bybane

en: rail
nb: jernbane

en: tram
nb: trikk

en: Service
nb: Privat vei eller annen småvei

[ctx: highway]
en: service
nb: privat vei eller annen småvei

en: Service way type
nb: Type privat vei eller annen småvei

en: alley
nb: smug

en: driveway
nb: innkjørsel

en: parking_aisle
nb: adkomst til parkeringsfelt

en: drive-through
nb: gjennomkjøring

en: emergency_access
nb: utrykningskjøretøy

en: Parking Aisle
nb: Adkomst til parkeringsfelt

en: Escape
nb: Nødrampe

[ctx: highway]
en: escape
nb: nødrampe

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
nb: Nødrampe med stigning der lastebiler og andre kjøretøy kan stoppe etter bremsesvikt.

en: Raceway
nb: Racerbane

[ctx: highway]
en: raceway
nb: racerbane

en: Road (Unknown Type)
nb: Vei (ukjent type)

[ctx: highway]
en: road
nb: vei

en: Construction
nb: Vei under opparbeidelse

[ctx: highway]
en: construction
nb: under opparbeidelse

en: Junction
nb: Kryss

en: roundabout
nb: rundkjøring

en: jughandle
nb: new jersey-jughandle

en: Road Restrictions
nb: Restriksjoner

en: No exit (cul-de-sac)
nb: Blindvei

en: Winter road
nb: Vintervei

en: Ice road
nb: Isvei

en: Max. speed Heavy Goods Vehicles (km/h)
nb: Fartsgrense for lastebil (km/t)

en: Signposted advisory max. speed (km/h)
nb: Skiltet anbefalt fartsgrense (km/t)

en: Min. speed (km/h)
nb: Minste fart (km/t)

en: Overtaking
nb: Forbikjøring

[ctx: overtaking]
en: yes
nb: ja

[ctx: overtaking]
en: both
nb: både

[ctx: overtaking]
en: forward
nb: fremover

[ctx: overtaking]
en: backward
nb: bakover

[ctx: overtaking]
en: no
nb: nei

en: Access Restrictions
nb: Adgangsrestriksjoner

en: Some road types already imply some access restrictions which should not be set again.
nb: For noen veityper er adgangsrestriksjoner underforstått, og det er derfor unødvendig å oppgi dem.

en: Transport mode restrictions
nb: Transportrestriksjoner

en: use_sidepath
nb: bruk parallell gang-/sykkelvei

en: Vehicles per type
nb: Kjøretøy per type

en: Carriage
nb: Hest og kjerre

en: Light Commercial Vehicles (goods)
nb: Lett nyttekjøretøy

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
nb: Lett lastebil og oppover (HGV)

en: B-double road train
nb: Vogntog (B-dobbel)

en: Agricultural Vehicles (with restrictions e.g. max. 25 km/h)
nb: Landbruksmaskiner (med restriksjoner, f.eks. opp til 25 km/t)

en: 4WD only
nb: Kun 4WD

en: Golf cart
nb: Golfbil

en: Vehicles per use
nb: Kjøretøy per bruk

en: Emergency vehicles
nb: Utrykningskjøretøy

en: Disabled
nb: Funksjonshemmede

en: High-occupancy vehicles (hov)
nb: Kjøretøy med passasjer(er)

en: Public Service Vehicles (psv)
nb: Offentlig transport

en: Public Transportation Bus
nb: Buss i offentlig transport

en: Taxi
nb: Drosje

en: Tourist buses
nb: Turistbuss

en: Hazmat
nb: Farlig gods

en: Roundabout
nb: Rundkjøring

[ctx: Highway]
en: motorway
nb: motorvei

[ctx: Highway]
en: motorway_link
nb: av-/påkjørsel for motorvei

[ctx: Highway]
en: trunk
nb: stamvei

[ctx: Highway]
en: trunk_link
nb: av-/påkjørsel for stamvei

[ctx: Highway]
en: primary
nb: primær fylkesvei

[ctx: Highway]
en: primary_link
nb: av-/påkjørsel for primær fylkesvei

[ctx: Highway]
en: secondary
nb: sekundær/øvrig fylkesvei

[ctx: Highway]
en: tertiary
nb: viktig kommunal vei

[ctx: Highway]
en: living_street
nb: gatetun

[ctx: Highway]
en: bus_guideway
nb: vei for sporbuss

[ctx: Highway]
en: construction
nb: under opparbeidelse

en: Similar but different tags:
nb: Lignende, men ulike egenskaper:

en: Circular junction
nb: Rundkjøring uten forkjørsrett

en: Ford
nb: Vadested

en: stepping_stones
nb: vadesteiner

en: Traffic Hazard
nb: Trafikkfare

en: Hazard
nb: Fare

[ctx: hazard]
en: animal_crossing
nb: kryssende dyr

[ctx: hazard]
en: bump
nb: fartshump

[ctx: hazard]
en: children
nb: barn

[ctx: hazard]
en: curve
nb: farlig sving

[ctx: hazard]
en: curves
nb: farlige svinger

[ctx: hazard]
en: cyclists
nb: syklister

[ctx: hazard]
en: dangerous_junction
nb: farlig kryss

[ctx: hazard]
en: dip
nb: dump

[ctx: hazard]
en: falling_rocks
nb: steinskred

[ctx: hazard]
en: frost_heave
nb: telehiv

[ctx: hazard]
en: horse_riders
nb: hesteryttere

[ctx: hazard]
en: ice
nb: is

[ctx: hazard]
en: landslide
nb: jordskred

[ctx: hazard]
en: loose_gravel
nb: løsgrus

[ctx: hazard]
en: low_flying_aircraft
nb: lavtflygende luftfartøy

[ctx: hazard]
en: pedestrians
nb: fotgjengere

[ctx: hazard]
en: queues_likely
nb: fare for kø

[ctx: hazard]
en: school_zone
nb: skole i nærheten

[ctx: hazard]
en: side_winds
nb: sidevind

[ctx: hazard]
en: slippery
nb: glatt

[ctx: hazard]
en: turn
nb: avkjørsel

[ctx: hazard]
en: turns
nb: avkjørsler

en: Ways
nb: Mindre veier

en: Track
nb: Traktorvei

en: Tracktype
nb: Type traktorvei

en: grade1
nb: grad1

en: Solid: Usually a paved or sealed surface
nb: Fast dekke: Asfaltert eller forseglet overflate

en: grade2
nb: grad2

en: Solid but unpaved: Usually an unpaved track with surface of gravel
nb: Fast, men ikke asfaltert: Vanligvis hardpakket grusvei

en: grade3
nb: grad3

en: Mostly Solid: Even mixture of hard and soft materials. Almost always an unpaved track
nb: For det meste fast: Jevn blanding av harde og myke materialer. Nesten aldri asfaltert

en: grade4
nb: grad4

en: Mostly Soft: Almost always an unpaved track prominently with soil/sand/grass, but with some hard or compacted materials mixed in
nb: For det meste mykt: I hovedsak jord, sand eller gress, men iblandet noe hardt

en: grade5
nb: grad5

en: Soft: Almost always an unimproved track lacking hard materials, same as surrounding soil
nb: Mykt: Kjørespor eller planert bane uten såle/harde materialer – er ellers likt omliggende terreng

[ctx: highway]
en: track
nb: landbruksvei

en: MTB Scale
nb: MTB-skala

en: Path
nb: Sti

[ctx: highway]
en: path
nb: sti

en: SAC Scale
nb: SAC-skala

en: T1 - hiking trail
nb: T1 – tursti

en: Trail well cleared. Area flat or slightly sloped, no fall hazard
nb: Velryddet sti på flatt eller svakt hellende lende uten fallrisiko.

en: T2 - mountain hiking trail
nb: T2 – tursti i fjellet eller lignende

en: Trail with continuous line and balanced ascent. Terrain partially steep, fall hazard possible
nb: Sammenhengende sti med balansert oppstigning. Terrenget er til dels bratt med fallrisiko.

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
nb: T3 – vanskelig og eksponert tursti

en: exposed sites may be secured with ropes or chains, possible need to use hands for balance. Partly exposed sites with fall hazard, scree, pathless jagged rocks
nb: eksponerte steder kan være sikret med tau eller kjetting, og man må bruke hender for støtte. Delvis eksponerte steder med fallrisiko, eller løype i ur, stiløse opprevne berg eller lignende.

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
nb: T4 – vanskelig og eksponert løype, bratt og i alpint lende

en: sometimes need for hand use to get ahead. Terrain quite exposed, precarious grassy acclivities, jagged rocks, facile snow-free glaciers
nb: må stedvis bruke hender for å ta seg fram. Terrenget til dels svært eksponert, steile gressgrodde skrenter, opprevet berg, lettgåtte og snøfrie isbreer

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
nb: T5 – vanskelig turløype i alpint lende med klatring

en: single plainly climbing up to second grade. Exposed, demanding terrain, jagged rocks, few dangerous glacier and snow
nb: enkel soloklatring opp til annen grad. Eksponert og krevende terreng, opprevne berg, noen få farlige isbreer med snø

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
nb: T6 – farlig alpin løype med klatring

en: climbing up to second grade. Often very exposed, precarious jagged rocks, glacier with danger to slip and fall
nb: klatring opp til annen grad. Ofte svært eksponert, steile opprevne berg, risikable isbreer

en: Visibility
nb: Synlighet

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
nb: utmerket

[ctx: trail_visibility]
en: good
nb: god

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
nb: middels

[ctx: trail_visibility]
en: bad
nb: dårlig

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
nb: nesten ingen

[ctx: trail_visibility]
en: no
nb: ingen

en: Segregated
nb: Adskilt

en: Informal
nb: Uformell

en: Dedicated Bridleway
nb: Dedikert ridevei

[ctx: highway]
en: bridleway
nb: ridevei

en: Depending on the country, several access tags are implied and do not need to be set.
nb: I noen land kan adgangskoder kan være implisert, og trenger ikke oppgis.

en: Globally, `horse=designated` and `motor_vehicle=no` are implied.
nb: Egenskapene «horse=designated» og «motor_vehicle=no» er underforstått globalt sett.

en: Cycle Lane/Track
nb: Sykkelfelt/-vei

en: Cycleway
nb: Sykkelvei

[ctx: cycleway]
en: track
nb: separat vei

[ctx: cycleway]
en: opposite_lane
nb: felt i motsatt retning

[ctx: cycleway]
en: opposite_track
nb: vei i motsatt retning

[ctx: cycleway]
en: opposite
nb: motsatt retning

[ctx: cycleway]
en: share_busway
nb: deles med buss

[ctx: cycleway]
en: shared_lane
nb: delt felt

[ctx: cycleway]
en: separate
nb: adskilt

en: Cycleway left
nb: Sykkelvel til venstre

en: Cycleway right
nb: Sykkelvei til høyre

en: Oneway (bicycle)
nb: Enveissykling

en: Edit Highway Attributes:
nb: Rediger veiegenskaper:

en: Highway
nb: Vei

[ctx: Highway]
en: secondary_link
nb: av-/påkjørsel for sekundær fylkesvei

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
nb: av-/påkjørsel for viktig kommunal vei

en: Dedicated Cycleway
nb: Dedikert sykkelvei

[ctx: highway]
en: cycleway
nb: sykkelvei

en: Globally, `bicycle=designated` is implied.
nb: Egenskapen «bicycle=designated» er underforstått globalt sett.

en: Pedestrians
nb: Fotgjengere

en: Segregated Foot- and Cycleway
nb: Adskilt gang- og sykkelvei

en: Combined Foot- and Cycleway
nb: Kombinert gang- og sykkelvei

en: Dedicated Footway
nb: Dedikert gangvei

[ctx: highway]
en: footway
nb: gangvei

[ctx: footway]
en: access_aisle
nb: gangadkomst til bil på parkeringsplass

[ctx: footway]
en: crossing
nb: fotgjengerovergang

[ctx: footway]
en: sidewalk
nb: fortau

en: Globally, `foot=designated` is implied.
nb: Egenskapen «foot=designated» er underforstått, globalt sett.

en: Steps
nb: Trapp

[ctx: highway]
en: steps
nb: trapp

en: Storeys
nb: Etasjer

en: Amount of Steps
nb: Antall trinn

en: Ramp
nb: Rampe

en: Stroller ramp
nb: Rampe for barnevogn

en: Bicycle ramp
nb: Sykkelrampe

en: Wheelchair ramp
nb: Rullestolrampe

en: Luggage ramp
nb: Bagasjerampe

en: Handrail
nb: Rekkverk

en: Left handrail
nb: Rekkverk til venstre

en: Center handrail
nb: Rekkverk i midten

en: Right handrail
nb: Rekkverk til høyre

en: Escalator
nb: Rulletrapp

en: forward
nb: framover

en: backward
nb: bakover

en: reversible
nb: retning kan snus

en: Waypoints
nb: Veipunkt

en: Motorway Junction
nb: Motorveikryss

[ctx: highway]
en: motorway_junction
nb: motorveikryss

en: Junction has no name
nb: Krysset har ikke navn

en: Number
nb: Nummer

en: Junction has no reference
nb: Krysset har ikke referanse

en: Services
nb: Tjenester

[ctx: highway]
en: services
nb: tjenester

en: Toilets
nb: Toaletter

en: Rest Area
nb: Rasteplass

[ctx: highway]
en: rest_area
nb: rasteplass

en: Drinking Water
nb: Drikkevann

en: Traffic Signal
nb: Trafikklys

[ctx: highway]
en: traffic_signals
nb: trafikklys

en: Optional crossing attributes:
nb: Valgfrie egenskaper for overgang:

en: Pedestrian crossing type
nb: Type gangfelt

en: uncontrolled
nb: ukontrollert

en: traffic_signals
nb: trafikklys

en: unmarked
nb: umerket

en: Crossing type name (UK)
nb: Type gangfelt (UK)

en: Kerb
nb: Kantstein

[ctx: kerb]
en: flush
nb: nedsenket til bakkehøyde

[ctx: kerb]
en: lowered
nb: nedsenket

[ctx: kerb]
en: no
nb: ingen

[ctx: kerb]
en: raised
nb: hevet

[ctx: kerb]
en: rolled
nb: avrundet

[ctx: kerb]
en: yes
nb: ja

en: Crossing attendant
nb: Betjent fotgjengerfelt

en: With island
nb: Med trafikkøy

en: Button operated
nb: Knappestyrt

en: Sound signals
nb: Lydsignaler

en: Optional values for specific countries
nb: Valgfrie alternativer for spesifikke land

en: Stop
nb: Full stopp

[ctx: highway]
en: stop
nb: full stopp

en: E
nb: Ø

en: W
nb: V

en: Give Way
nb: Vikeplikt

[ctx: highway]
en: give_way
nb: vikeplikt

en: Advanced stop line
nb: Framskutt stoppelinje

en: Mini-Roundabout
nb: Minirundkjøring

[ctx: highway]
en: mini_roundabout
nb: minirundkjøring

en: Pedestrian Crossing
nb: Fotgjengerfelt

[ctx: highway]
en: crossing
nb: fotgjengerovergang

en: Tactile Paving
nb: Taktil merking

en: incorrect
nb: feilaktig merket

en: In case of traffic signals:
nb: I tilfelle trafikklys:

en: Traffic Calming
nb: Fartsdemping

en: Bump
nb: Kort fartshump

en: Hump
nb: Lang fartshump

en: Table
nb: Lang fartshump med flatt midtparti

en: Cushion
nb: Fartshump med spor i sidene

en: Rumble strip
nb: Tversgående rumlefelt

en: Dip
nb: Liten dump

en: Chicane
nb: Sjikane

en: Choker
nb: Innsnevring

[ctx: traffic_calming]
en: Island
nb: Trafikkøy

en: Mini bumps
nb: Minihumper

en: Passing Place
nb: Møteplass

[ctx: highway]
en: passing_place
nb: møteplass

en: Turning Circle
nb: Åpen snuplass

[ctx: highway]
en: turning_circle
nb: åpen snuplass

en: Turning Loop
nb: Snuplass med trafikkøy

[ctx: highway]
en: turning_loop
nb: snuplass med trafikkøy

en: City Limit Sign
nb: Stedsnavnskilt

en: Second Name
nb: Annet navn

en: Speed Limit Sign
nb: Fartsgrenseskilt

en: Speed Camera
nb: Fotoboks

[ctx: highway]
en: speed_camera
nb: fotoboks

en: Toll gantry
nb: Bomportal

[ctx: highway]
en: toll_gantry
nb: bomportal

en: Traffic Mirror
nb: Trafikkspeil

[ctx: highway]
en: traffic_mirror
nb: trafikkspeil

en: Highway milestone
nb: Milepæl

[ctx: highway]
en: milestone
nb: milepæl

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
nb: Navngitt kryss

en: Used in some countries for a named road junction who’s name serves for local orientation.
nb: Brukes i noen land for å angi navngitte kryss hvis navn brukes for å orientere seg lokalt.

en: Waste Basket/Trash Can
nb: Søppeldunk

en: Elevator
nb: Heis

[ctx: highway]
en: elevator
nb: heis

en: Capacity (persons)
nb: Største antall personer

en: Manufacturer
nb: Produsent

en: Indoor
nb: Innendørs

en: Freight elevator
nb: Vareheis

en: Surveillance Camera
nb: Overvåkningskamera

en: indoor
nb: innendørs

en: outdoor
nb: utendørs

en: Grit Bin
nb: Strøkasse

en: Mountain Pass
nb: Fjellpass

en: Elevation (meters)
nb: Høyde (meter)

en: Barriers
nb: Stengsel

en: Block
nb: Steinblokk

en: Bollard
nb: Sperresøyle

en: Bollard type
nb: Type sperresøyle

en: rising
nb: stigende

en: removable
nb: flyttbar

en: foldable
nb: kan foldes sammen

en: fixed
nb: fast

en: Tags which are implied and do not need to be set are:
nb: Følgende egenskaper er underforståtte, og trenger ikke angis:

en: `access=no`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
nb: «access=no», «foot=yes» og «bicycle=yes»

en: Cycle Barrier
nb: Halvbommer

en: Cattle Grid
nb: Ferist

en: Bus Trap
nb: Bussluse

en: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
nb: «motor_vehicle=no», «psv=yes», «foot=yes» og «bicycle=yes»

en: Spikes
nb: Pigghinder

en: Toll Booth
nb: Bomstasjon

en: Border Control
nb: Tollstasjon

en: Hedge
nb: Hekk

en: Fence
nb: Gjerde

en: barbed_wire
nb: piggtråd

en: bars
nb: smijernsgjerde

en: chain_link
nb: nettinggjerde

en: electric
nb: elektrisk

en: pole
nb: skigard, staurgjerde e.l.

en: railing
nb: rekkverk

en: split_rail
nb: split-rail (nord-amerikansk type)

en: wire
nb: gitter

en: Cable barrier
nb: Wirerekkverk

en: Guard Rail
nb: Autovern

en: Wall
nb: Mur

en: brick
nb: murstein

en: castle_wall
nb: borgvegg

en: dry_stone
nb: steingjerde

en: flood_wall
nb: flommur

en: noise_barrier
nb: støybarriere

en: seawall
nb: sjømur

en: masonry
nb: murverk

en: reinforced_concrete
nb: forsterket betong

en: City Wall
nb: Bymur

en: Two-sided
nb: Tosidig

en: Retaining Wall
nb: Støttemur

en: Jersey Barrier
nb: Betonggris

[ctx: Barrier]
en: Ditch
nb: Grøft

en: Tactile paving
nb: Taktil merking

en: Entrance (Barrier Opening)
nb: Gjennomgang (i sperring)

en: Gate
nb: Port

en: Lift Gate
nb: Veibom

[ctx: lift_gate]
en: single
nb: enkel

[ctx: lift_gate]
en: double
nb: dobbel

en: Swing Gate
nb: svingebom

[ctx: swing_gate]
en: single
nb: enkel

[ctx: swing_gate]
en: double
nb: dobbel

en: Hampshire Gate
nb: Gjerdestengsel

en: Bump Gate
nb: Støtfangergjerde

en: Kissing Gate
nb: Fotgjengerport

en: The tag `foot=yes` is implied and does not need to be set.
nb: Egenskapen «foot=yes» er underforstått og trenger ikke oppgis.

en: Chain
nb: Kjetting

en: Stile
nb: Gjerdetrapp, gangskar

en: ladder
nb: gjerdetrapp

en: squeezer
nb: gangskar

en: stepover
nb: trinn

en: Turnstile
nb: Rotasjonsport

en: Sally Port
nb: Sortiport

en: Passageways
nb: Passasjer

en: Building Passage
nb: Passasje i bygning

en: Arcade
nb: Arkade

en: Open on left side
nb: Åpen på venstre side

en: Open on right side
nb: Åpen på høyre side

en: Colonnade
nb: Søylegang

en: Avalanche Protector
nb: Skredfanger

[ctx: main group]
en: Water
nb: Vann

[ctx: sub group]
en: Water
nb: Vann

en: River
nb: Elv

[ctx: waterway]
en: river
nb: elv

en: Lock
nb: Sluse

en: Stream
nb: Bekk

[ctx: waterway]
en: stream
nb: bekk

en: Tidal channel
nb: Tidevannskanal

[ctx: waterway]
en: tidal_channel
nb: tidevannskanal

en: Salt Water
nb: Saltvann

en: Canal
nb: Kanal

[ctx: waterway]
en: canal
nb: kanal

en: flooded
nb: full av vann

[ctx: usage]
en: transportation
nb: transport

[ctx: usage]
en: transmission
nb: overføring

[ctx: usage]
en: irrigation
nb: vanning

[ctx: usage]
en: headrace
nb: tilførsel til bekkekvern/turbin

[ctx: usage]
en: tailrace
nb: utløp fra bekkekvern/turbin

[ctx: usage]
en: spillway
nb: flomløp

en: Drain
nb: Drenering

[ctx: waterway]
en: drain
nb: drenering

en: Ditch
nb: Dike

[ctx: waterway]
en: ditch
nb: dike

en: Spring
nb: Vannkilde

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
nb: Et sted der grunnvannet stiger naturlig til overflaten.

en: Waterfall
nb: Foss

[ctx: waterway]
en: waterfall
nb: foss

en: Weir
nb: Terskeldam

[ctx: waterway]
en: weir
nb: terskeldam

en: Dam
nb: Demning

[ctx: waterway]
en: dam
nb: demning

en: Levee
nb: Flomverk

en: Groyne
nb: Høfde

en: Breakwater
nb: Molo

en: Culvert
nb: Kulvert

en: Penstock
nb: Inntaksrør

[ctx: waterway]
en: pressurised
nb: under trykk

[ctx: pipeline]
en: overground
nb: over bakken

[ctx: pipeline]
en: underground
nb: under bakken

[ctx: pipeline]
en: underwater
nb: under vann

en: Pressure (bar)
nb: Trykk (bar)

en: Flow rate with unit of measure
nb: Flytrate med måleenhet

en: Basin
nb: Basseng

[ctx: landuse]
en: basin
nb: basseng

en: retention
nb: utjevningsbasseng

en: infiltration
nb: infiltrasjonsbasseng

en: detention
nb: fordrøyningsbasseng

en: Reservoir
nb: Drikkevannskilde

en: Covered Reservoir
nb: Tildekt drikkevannskilde

[ctx: natural]
en: Water
nb: Vann

en: Water Body
nb: Vann

en: stream
nb: bekk

en: river
nb: elv

en: canal
nb: kanal

en: drain
nb: drenering

en: ditch
nb: grøft

en: pond
nb: tjern

en: lake
nb: innsjø

en: lagoon
nb: lagune

en: oxbow
nb: kroksjø

en: lock
nb: sluse

en: basin
nb: basseng

en: reservoir
nb: drikkevannskilde

en: wastewater
nb: spillvann

en: aggregate
nb: tilslag

en: bauxite
nb: bauksitt

en: coal
nb: kull

en: dimension_stone
nb: kvaderstein

en: gold
nb: gull

en: ilmenite
nb: ilmenitt

en: iron_ore
nb: jernmalm

en: lead
nb: bly

en: nickel
nb: nikkel

en: rutile
nb: rutil

en: silver
nb: sølv

en: tin
nb: tinn

en: zinc
nb: sink

en: zircon
nb: sirkon

en: Coastline
nb: Kystlinje

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
nb: Linja mellom sjø (til høyre) og vann (til venstre).

en: Wetland
nb: Våtmarksområde

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
nb: Våtmarksområde, enten permanent eller sesongmessig med vegetasjon.

en: bog
nb: torvmyr

en: fen
nb: minerogen myr

en: marsh
nb: sump

en: reedbed
nb: sivfelt

en: saltmarsh
nb: saltsump

en: string_bog
nb: torvmyr med rabber

en: swamp
nb: sump med skog

en: tidalflat
nb: tidevannsflate

en: wet_meadow
nb: våteng

en: Mud
nb: Gjørme

en: Large area covered with mud.
nb: Større område dekket av gjørme.

en: Beach
nb: Strand

en: A flat area of sand, gravel or pebble next to water.
nb: Et flatt område med sand, grus eller rullestein ved vann.

en: swimming
nb: svømming

en: Nudism
nb: Nudisme

en: obligatory
nb: påkrevd

en: customary
nb: sedvane

en: Bay
nb: Havbukt

en: An area of water mostly surrounded by land but with level connection to the ocean or a lake.
nb: Et vannområde som for det meste er omgitt av land, men med forbindelse på samme kotehøyde til hav eller innsjø .

en: Cape
nb: Nes

en: A prominent, elevated piece of land sticking out into the sea or large lake.
nb: Et markant, forhøyet landområde som stikker ut i sjø eller stor innsjø.

en: Strait
nb: Sund

en: Shipping
nb: Frakt

en: Ferry Terminal
nb: Fergeleie

en: Cargo
nb: Last

[ctx: cargo]
en: passengers
nb: passasjerer

[ctx: cargo]
en: vehicle
nb: kjøretøy

[ctx: cargo]
en: bicycle
nb: sykkel

[ctx: cargo]
en: hgv
nb: tungtransport over 3,5 t

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
nb: passasjerer;kjøretøy

en: Ferry Route
nb: Fergerute

en: Highway type the ferry connects
nb: Veiklasse som ferga forbinder

en: Reaction ferry
nb: Reaksjonsferge

en: public
nb: offentlig

en: Marine Fuel
nb: Marint drivstoff

[ctx: waterway]
en: fuel
nb: drivstoff

en: Independent
nb: Uavhengig

en: Fuel types:
nb: Typer drivstoff:

en: Bio Diesel
nb: Biodiesel

en: Octane 80
nb: 80 oktan

en: Octane 87
nb: 87 oktan

en: Octane 91
nb: 91 oktan

en: Octane 92
nb: 92 oktan

en: Octane 95
nb: 95 oktan

en: Octane 98
nb: 98 oktan

en: Octane 100
nb: 100 oktan

en: E10 (10% Ethanol mix)
nb: E10 (10 % etanolblanding)

en: E85 (85% Ethanol mix)
nb: E85 (85 % etanolblanding)

en: Ethanol (alcohol)
nb: Etanol (alkohol)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
nb: LPG (flytende petroleumsgass)

en: CNG (Compressed Natural Gas)
nb: CNG (komprimert naturgass)

en: Pier
nb: Brygge

en: Mooring
nb: Fortøyning

en: commercial
nb: kommersiell

en: Floating
nb: Flytende

en: Lock Gate
nb: Sluseport

[ctx: waterway]
en: lock_gate
nb: sluseport

en: Turning Point
nb: Snuplass

[ctx: waterway]
en: turning_point
nb: snuplass

en: Slipway
nb: Båtslipp

en: Boatyard
nb: Skipsverft

[ctx: waterway]
en: boatyard
nb: skipsverft

en: Dock
nb: Tørrdokk

[ctx: waterway]
en: dock
nb: tørrdokk

en: Railway
nb: Jernbane

en: Rail
nb: Jernbane

[ctx: railway]
en: rail
nb: jernbane

en: main
nb: hoved

en: branch
nb: forgreining

en: industrial
nb: industri

en: military
nb: militært

en: tourism
nb: turisme

en: freight
nb: frakt

en: Narrow Gauge Rail
nb: Smalsporet jernbane

[ctx: railway]
en: narrow_gauge
nb: smalsporet jernbane

en: Preserved
nb: Fredet bane

[ctx: railway]
en: preserved
nb: bevart

en: Light Rail
nb: Bybane

[ctx: railway]
en: light_rail
nb: bybane

en: Subway
nb: T-bane

[ctx: railway]
en: subway
nb: t-bane

en: Tram
nb: Trikk

[ctx: railway]
en: tram
nb: trikk

en: Funicular
nb: Kabelbane

[ctx: railway]
en: funicular
nb: kabelbane

en: Bus Guideway
nb: Busspor

[ctx: highway]
en: bus_guideway
nb: busspor

en: Railway construction
nb: Jernbane under opparbeidelse

[ctx: railway]
en: construction
nb: under opparbeidelse

en: Railway type
nb: Type jernbane

en: Disused Rail
nb: Nedlagt jernbane

[ctx: railway]
en: disused
nb: nedlagt

en: Abandoned Rail
nb: Revet jernbane

[ctx: railway]
en: abandoned
nb: revet

en: Level Crossing
nb: Planovergang

[ctx: railway]
en: level_crossing
nb: planovergang

en: Traffic lights
nb: Trafikklys

en: Barrier
nb: Sperring

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
nb: ja

[ctx: crossing:barrier]
en: no
nb: nei

[ctx: crossing:barrier]
en: half
nb: halv

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
nb: dobbel halv

en: Crossing
nb: Fotgjengerfelt

[ctx: railway]
en: crossing
nb: fotgjengerovergang

en: Crossing type
nb: Type fotgjengerfelt

en: Turntable
nb: Dreieskive

[ctx: railway]
en: turntable
nb: dreieskive

en: Buffer Stop
nb: Sporstopper

[ctx: railway]
en: buffer_stop
nb: sporstopper

en: Railway Switch
nb: Sporveksel

[ctx: railway]
en: switch
nb: sporveksel

en: default
nb: vanlig

en: Railway crossing
nb: Planovergang

[ctx: railway]
en: railway_crossing
nb: planovergang

en: Railway Signal
nb: Jernbanesignal

en: Railway milestone
nb: Milepæl

[ctx: railway]
en: milestone
nb: milepæl

en: Position (kilometers)
nb: Posisjon (kilometer)

en: Aerialway
nb: Taubaner og -heiser

en: Cable Car
nb: Taubane

en: Number of people per hour
nb: Antall personer per time

en: Number of people per car
nb: Antall personer per vogn

en: Typical journey time in minutes
nb: Vanlig reisetid i minutter

en: Has heating?
nb: Har oppvarming?

en: Chair Lift
nb: Stolheis

en: Number of people per chair
nb: Antall personer per stol

en: Has bubble?
nb: Har boble?

en: Gondola
nb: Gondolbane

en: Number of people per gondola
nb: Antall personer per gondol

en: Mixed Lift
nb: Blandet heis

en: Number of people per gondola/chair
nb: Antall personer per gondol/stol

en: Drag Lift
nb: T-krokheis

en: drag_lift (general type - use only if exact type (see values below) is unknown)
nb: t-krokheis (generell type – brukes hvis eksakt type er ukjent, se verdier nedenfor)

[ctx: aerialway]
en: Station
nb: Stasjon

[ctx: car]
en: Parking
nb: Parkering

en: Park and Ride
nb: Innfartsparkering

en: bus
nb: buss

en: train
nb: tog

en: ferry
nb: ferge

en: Capacity (overall)
nb: Kapasitet (totalt)

en: Spaces for Disabled
nb: Handicap-plasser

en: Spaces for Women
nb: Plasser for kvinner

en: Spaces for Parents
nb: Plasser for foreldre

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
nb: Se wikien for andre «capacity:[typer]=*».

en: Parking Space
nb: Parkeringsfelt

en: disabled
nb: funksjonshemmet

en: Capacity
nb: Kapasitet

en: Covered (with roof)
nb: Overdekket (med tak)

en: Fuel
nb: Bensinstasjon

en: With shop
nb: Med butikk

en: Diesel (Gas To Liquid - ultimate diesel)
nb: Diesel (GTL)

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
nb: Diesel for tungtransport

en: 1/25 mix (mofa/moped)
nb: 1/25-blanding (mofa/moped)

en: 1/50 mix (mofa/moped)
nb: 1/50-blanding (mofa/moped)

en: Additives:
nb: Tilsetninger:

en: Diesel Exhaust Fluid (AdBlue/AUS32)
nb: AdBlue/AUS32 (diesel-tilsetning)

en: Fuel cards:
nb: Drivstoff-kort:

en: Charging Station
nb: Ladestasjon

en: Storey
nb: Etasje

en: Covered
nb: Under tak

en: Types of vehicles which can be charged:
nb: Typer kjøretøy som kan lades:

en: Number of Sockets:
nb: Antall stikkontakter:

en: Tesla Supercharger
nb: Tesla superlader

en: Wash
nb: Bilvask

[ctx: car_wash]
en: Automated
nb: Atomatisk

en: Self Service
nb: Selvbetjening

en: Car Dealer
nb: Bilforretning

en: Second hand
nb: Brukt

en: only
nb: bare

en: Repair
nb: Verksted

[ctx: shop=car_repair]
en: Service
nb: Type service eller reparasjon

en: dealer
nb: forhandler

en: repair
nb: verksted

en: parts
nb: deler

en: tyres
nb: dekk

en: Parts
nb: Deler

en: Tires
nb: Dekk

en: Rental
nb: Utleie

en: Pooling
nb: Felleskjøring

en: Sharing
nb: Bildeling

[ctx: motorcycle]
en: Parking
nb: Parkering

en: Motorcycle Dealer
nb: Motorsykkelforhandler

en: Services:
nb: Tjenester:

en: Sale
nb: Utsalg

en: brand
nb: merke

en: oldtimer
nb: gammel type

en: Safety inspection
nb: Sikkerhetskontroll

en: Clothes
nb: Klær

[ctx: bicycle]
en: Parking
nb: Parkering

en: Bike Dealer
nb: Sykkelforretning

en: Bicycles are sold
nb: Salg av sykler

en: Second-hand bicycles are sold
nb: Salg av bruktsykler

en: Bicycles are repaired
nb: Reparasjon av sykler

en: Bicycles are rented
nb: Utleie av sykler

en: Free bicycle pump
nb: Fri bruk av sykkelpumpe

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
nb: Verktøy for gjør-det-selv-reparasjoner (kan være en sykkelklubb)

en: Bicycles are washed (for a fee)
nb: Sykkelvask (mot betaling)

en: Chain tool
nb: Kjedeverktøy

en: Automated
nb: Atomatisk

en: Public Transport
nb: Offentlig transport

en: Public Transport Route (Rail)
nb: Offentlig transportrute (jernbane)

en: Route type
nb: Rutetype

en: subway
nb: t-bane

en: platform
nb: plattform

en: platform (exit only)
nb: plattform (kun utgang)

en: platform (entry only)
nb: plattform (kun påstigning)

en: Public Transport Route (Bus)
nb: Rute for offentlig transport (buss)

en: aerialway
nb: taubane

en: route variant/direction (at least 2)
nb: rutevariant/retning /minst 2)

en: Platform
nb: Plattform

en: Subway Entrance
nb: T-baneinngang

en: Bus
nb: Buss

en: Trolleybus
nb: Trolleybuss

en: Train
nb: Tog

en: Ferry
nb: Ferje

en: Bench
nb: Benk

en: Shelter
nb: Ly

en: Passenger information display
nb: Informasjonstavle for passasjerer

[ctx: railway]
en: Station
nb: Stasjon

en: Building
nb: Bygning

[ctx: railway]
en: subway_entrance
nb: inngang til t-bane

en: Ticket Machine
nb: Billettautomat

en: halt point
nb: stoppepunkt

en: forward halt point
nb: neste stoppunkt

en: backward halt point
nb: forrige stoppunkt

[ctx: railway]
en: station
nb: stasjon

en: UIC-Reference
nb: Internasjonal UIC-jernbanekode

en: Railway Halt
nb: Jernbanestopp

[ctx: railway]
en: halt
nb: jernbanestopp

en: Tram Stop
nb: Trikkestopp

[ctx: railway]
en: tram_stop
nb: trikkestopp

en: Railway Platform
nb: Jernbaneplattform

[ctx: railway]
en: platform
nb: plattform

en: Reference (track number)
nb: Spornummer

en: Bus Station
nb: Busstasjon

en: Bus Stop
nb: Bussholdeplass

[ctx: highway]
en: bus_stop
nb: bussholdeplass

en: Bus Platform
nb: Bussplatform

[ctx: highway]
en: platform
nb: plattform

en: Airport
nb: Flyplass

en: Airport Ground
nb: Flyplassområde

en: Runway
nb: Rullebane

en: Length (meters)
nb: Lengde (meter)

en: Taxiway
nb: Taksebane

en: Holding Position
nb: Venteplass

en: Helipad
nb: Helikopterdekk

en: Apron
nb: Oppstillingsplass

[ctx: building]
en: yes
nb: ja

en: Navigation aid
nb: Navigeringshjelpemiddel

en: Windsock
nb: Vindpølse

en: Facilities
nb: Fasiliteter

en: Accommodation
nb: Overnatting

en: Hotel
nb: Hotell

en: Stars
nb: Stjerner

en: Rooms
nb: Rom

en: Beds
nb: Senger

en: Motel
nb: Motell

en: Guest House/Bed & Breakfast
nb: Gjestehus/bed & breakfast

en: agritourism
nb: gårdsturisme

en: bed_and_breakfast
nb: bed & breakfast

en: Apartment
nb: Appartement

en: Number of apartments
nb: Antall leiligheter

en: Chalet
nb: Feriehytter

en: Hostel
nb: Ungdomsherberge

en: Alpine Hut
nb: Fjellstue

en: members_only
nb: kun for medlemmer

en: Wilderness Hut
nb: Ubetjent overnattingshytte

en: Shower
nb: Dusj

en: seasonal
nb: sesong

en: Closer description
nb: Nærmere beskrivelse

en: Caravan Site/RV Park
nb: Campingplass for bobiler eller campingvogner

en: Number of places
nb: Antall plasser

en: Power supply
nb: Strømforsyning

en: Tents allowed
nb: Telt tillatt

en: Campsite
nb: Campingplass

en: Caravans allowed
nb: Tillatt for campingvogn/bobil

en: Backcountry
nb: Utmark

en: Group only access
nb: Kun grupper

en: Camp pitch
nb: Telt-/vognplass

en: Unit number
nb: Plassnummer

en: Permanent camping only
nb: Kun permanent camping

en: Food+Drinks
nb: Mat og drikke

en: Microbrewery
nb: Mikrobryggeri

en: Outdoor seating
nb: Uteplasser

en: Takeaway
nb: Hentemat

en: Delivery
nb: Levering

en: Mo-Su 12:00-22:00
nb: Mo-Sø 12:00-22:00

en: Kitchen Opening Hours
nb: Kjøkkenets åpningstider

en: Fast Food
nb: Gatekjøkken

en: Cafe
nb: Kafé

en: Ice cream
nb: Iskrem

en: Beer Garden
nb: Biergarten

en: Diet
nb: Lavkalori

en: Vegetarian
nb: Vegetariansk

en: Vegan
nb: Vegansk

en: Lacto-vegetarian
nb: Lakto-vegetariansk

en: Ovo-vegetarian
nb: Ovo-vegetariansk

en: Pescetarian
nb: Pesketariansk

en: Fruitarian
nb: Fruktariansk

en: Raw
nb: Rå

en: Dairy free
nb: Fritt for meieriprodukter

en: Gluten free
nb: Glutenfri

en: Lactose free
nb: Laktosefri

en: Tourism
nb: Turisme

en: Attraction
nb: Attraksjon

en: Viewpoint
nb: Utsiktspunkt

en: Information Office
nb: Turistinformasjon

en: An office where you can get information about a town or region.
nb: Et sted hvor man kan få informasjon om en by eller et sted.

en: A board with a map.
nb: Karttavle.

en: Detail Grade
nb: Karttype

en: topo
nb: topografisk

en: street
nb: gater

en: scheme
nb: diagram

en: toposcope
nb: retningsskive

en: Shown Area
nb: Synlig område

en: site
nb: sted

en: city
nb: by

en: Routes shown for:
nb: Ruter for:

en: Hiking
nb: Tursti

en: Cycling
nb: Sykling

en: Mountainbiking
nb: Fjellsykling

en: Skiing
nb: Ski

en: ... other transportation modes possible
nb: … andre typer transport mulig

en: Information Board
nb: Informasjonstavle

en: A board with information.
nb: Informasjonstavle.

en: Board Content
nb: Tavleinnhold

en: notice
nb: merknad

en: nature
nb: natur

en: wildlife
nb: Dyreliv

en: plants
nb: planter

en: geology
nb: geologi

en: Guidepost
nb: Veiviser

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
nb: Veiviser / skilt til ulike steder.

en: Route marker
nb: Rutemarkør

en: Information Terminal
nb: Informasjonsterminal

en: Information access via electronic methods.
nb: Elektronisk informasjonstilgang.

en: Audio Guide
nb: Lydomvisning

en: Information using headphones or a mobile phone.
nb: Informasjon via høretelefoner eller mobiltelefon.

en: Audioguide via mobile phone?
nb: Lydomvisning via mobiltelefon

en: Phone number
nb: Telefonnummer

en: Use E.123 format, e.g. +49 11223 456 7890
nb: Bruk E.123-formatet, f.eks. +49 11223 456 7890

en: Other Information Point
nb: Annet informasjonssted

en: Leisure
nb: Fritid

en: Movie Theater/Cinema
nb: Kino

en: Drive-in theater
nb: Bilkino

en: Number of screens
nb: Antall skjermer

en: Bandstand
nb: Musikkpaviljong

en: Bleachers
nb: Tribune

en: Backrest
nb: Ryggstø

en: Zoo
nb: Dyrehage

en: aviary
nb: voliere

en: birds
nb: fugler

en: butterfly
nb: sommerfugler

en: enclosure
nb: innegjerdet

en: falconry
nb: falkoneri

en: petting_zoo
nb: barnedyrehage

en: reptile
nb: reptiler

en: safari_park
nb: safaripark

en: wildlife_park
nb: viltpark

en: Animal enclosure
nb: Dyreinnhegning

en: Dog Park
nb: Hundepark

en: Amusement/Theme Park
nb: Fornøyelsespark

en: Water Park
nb: Badepark

en: Public bath
nb: Offentlig bad

[ctx: bath:type]
en: hot_spring
nb: varm kilde

[ctx: bath:type]
en: lake
nb: dam

[ctx: bath:type]
en: river
nb: elv

[ctx: bath:type]
en: thermal
nb: varmbad (termisk)

en: Open air
nb: Friluft

[ctx: restroom]
en: Female
nb: Kvinner

[ctx: restroom]
en: Male
nb: Menn

[ctx: restroom]
en: Unisex
nb: Begge kjønn

en: Resort
nb: Feriested

en: Beach Resort
nb: Strandhotell

en: Swimming Pool
nb: Svømmebasseng

en: Used for the water area only.
nb: Kun omriss av selve vannet.

en: Dive centre
nb: Dykkesenter

en: Fitness Station
nb: Utendørs treningsapparat(er)

en: Sauna
nb: Badstu

en: Club
nb: Klubb

[ctx: club]
en: amateur_radio
nb: amatørradio

[ctx: club]
en: art
nb: kunst

[ctx: club]
en: astronomy
nb: astronomi

[ctx: club]
en: automobile
nb: bil

[ctx: club]
en: board_games
nb: brettspill

[ctx: club]
en: card_games
nb: kortspill

[ctx: club]
en: charity
nb: veldedighet

[ctx: club]
en: cinema
nb: kino

[ctx: club]
en: computer
nb: datamaskin

[ctx: club]
en: cooking
nb: matlaging

[ctx: club]
en: culture
nb: kultur

[ctx: club]
en: dog
nb: hund

[ctx: club]
en: doityourself
nb: gjør-det-selv

[ctx: club]
en: environment_protection
nb: miljøvern

[ctx: club]
en: ethnic
nb: etnisk

[ctx: club]
en: fan
nb: fanklubb

[ctx: club]
en: filmmaking
nb: filmlaging

[ctx: club]
en: fishing
nb: fisking

[ctx: club]
en: freemasonry
nb: frimurer

[ctx: club]
en: game
nb: spill

[ctx: club]
en: gardening
nb: hagearbeid

[ctx: club]
en: history
nb: historie

[ctx: club]
en: hunting
nb: jakt

[ctx: club]
en: motorcycle
nb: motorsykkel

[ctx: club]
en: music
nb: musikk

[ctx: club]
en: nature
nb: natur

[ctx: club]
en: nudism
nb: nudisme

[ctx: club]
en: photography
nb: fotografi

[ctx: club]
en: politics
nb: politikk

[ctx: club]
en: scout
nb: speider

[ctx: club]
en: smoke
nb: røyking

[ctx: club]
en: social
nb: sosial

[ctx: club]
en: surf_life_saving
nb: surfing/livredning

[ctx: club]
en: theatre
nb: teater

[ctx: club]
en: tourism
nb: turisme

[ctx: club]
en: veterans
nb: veteran

[ctx: club]
en: yachting
nb: yacht

[ctx: club]
en: youth_movement
nb: ungdomsbevegelse

en: In case of sport:
nb: I tilfelle sport:

en: Hackerspace
nb: Skaperverksted

en: Playground
nb: Lekeplass

en: Playground device
nb: Lekeapparat

[ctx: playground]
en: activitypanel
nb: aktivitetspanel

[ctx: playground]
en: aerialrotator
nb: hengekarusell

[ctx: playground]
en: balancebeam
nb: balansebjelke

[ctx: playground]
en: basketrotator
nb: karusell med korg

[ctx: playground]
en: basketswing
nb: huskestativ med korg

[ctx: playground]
en: climbingframe
nb: klatreramme

[ctx: playground]
en: climbingwall
nb: klatrevegg

[ctx: playground]
en: cushion
nb: hoppematte

[ctx: playground]
en: exercise
nb: trening

[ctx: playground]
en: hopscotch
nb: paradis

[ctx: playground]
en: horizontal_bar
nb: vannrett stang

[ctx: playground]
en: map
nb: kart

[ctx: playground]
en: playhouse
nb: lekehus

[ctx: playground]
en: roundabout
nb: karusell

[ctx: playground]
en: sandpit
nb: sandkasse

[ctx: playground]
en: seesaw
nb: vippe

[ctx: playground]
en: sledding
nb: akebrett

[ctx: playground]
en: slide
nb: sklie

[ctx: playground]
en: splash_pad
nb: plaskepytt

[ctx: playground]
en: springy
nb: fjærvippe

[ctx: playground]
en: structure
nb: lekemodul

[ctx: playground]
en: swing
nb: huske / runse

[ctx: playground]
en: teenshelter
nb: sitteplasser med tak for de litt eldre

[ctx: playground]
en: water
nb: vann

[ctx: playground]
en: youth_bench
nb: ungdomsbenk

[ctx: playground]
en: zipwire
nb: taubane

en: Picnic Site
nb: Piknik-sted

en: Fireplace
nb: Bålplass

en: Picnic Table
nb: Rastebenk

en: Public Grill
nb: Offentlig grill

[ctx: grill]
en: Fuel
nb: Drivstoff

en: charcoal
nb: kull

en: Firepit
nb: Bålplass

en: Fishing
nb: Fiskeplass

en: Bird Hide
nb: Fugleskjul

en: Amusement arcade
nb: Spillehall

en: Adult gaming centre
nb: Sted med spilleautomater

en: lottery
nb: lotteri

en: slot_machines
nb: enarmede banditter

en: betting
nb: vedding

en: Casino
nb: Kasino

en: Night Club
nb: Nattklubb

en: Strip Club
nb: Strippeklubb

en: Brothel
nb: Bordell

en: Culture
nb: Kultur

en: Gallery
nb: Galleri

en: Theatre
nb: Teater

en: Library
nb: Bibliotek

en: Public bookcase
nb: Bokbørs

en: glass_cabinet
nb: glasskap

en: metal_cabinet
nb: metallskap

en: wooden_cabinet
nb: treskap

en: movable_cabinet
nb: flyttbart skap

en: phone_box
nb: telefonkiosk

en: reading_box
nb: boks

en: sculpture
nb: skulptur

en: shelf
nb: hylle

en: shelter
nb: skur

en: Arts Centre
nb: Kunstsenter

en: Artwork
nb: Kunstverk

en: architecture
nb: arkitektur

en: mural
nb: veggmaleri

en: painting
nb: maleri

en: bust
nb: byste

en: installation
nb: installasjon

en: Subject
nb: Type kunst

en: Artist Name
nb: Kunstner

en: brass
nb: messing

en: bronze
nb: bronse

en: audio
nb: lyd

en: Place of Worship
nb: Tilbedelsessted

en: Church
nb: Kirke

en: Building type
nb: Bygningsform

en: basilica
nb: basilika

en: cathedral
nb: katedral

en: chapel
nb: kapell

en: church
nb: kirke

en: temple
nb: tempel

en: Mosque
nb: Moské

en: mosque
nb: Moské

en: Synagogue
nb: Synagoge

en: synagogue
nb: synagoge

en: Buddhist Temple
nb: Buddhisttempel

en: Hindu Temple
nb: Hindutempel

en: Shinto Shrine
nb: Shintotempel

en: Other Place of Worship
nb: Annet tilbedelsessted

en: Monastery
nb: Kloster

en: Community gender
nb: Forsamlingens kjønn

[ctx: gender]
en: female
nb: kvinne

[ctx: gender]
en: male
nb: mann

[ctx: gender]
en: mixed
nb: blandet

en: Public Building
nb: Offentlig bygning

en: Town Hall
nb: Rådhus

en: Community Centre
nb: Samfunnshus

en: club_home
nb: klubb

en: community_hall
nb: samfunnshus (generelt)

en: cultural_centre
nb: kulturhus

en: environment_centre
nb: miljøvern

en: events_venue
nb: sted for arrangementer

en: family_centre
nb: familieaktiviteter

en: language_centre
nb: språkrelatert

en: meeting_room
nb: møterom

en: parish_hall
nb: menighetssenter

en: village_hall
nb: grendehus

en: youth_centre
nb: ungdomsklubb

en: child
nb: barn

en: juvenile
nb: ungdom

en: girl
nb: jente

en: boy
nb: gutt

en: man
nb: mann

en: woman
nb: kvinne

en: senior
nb: eldre

en: family
nb: familie

en: homosexual
nb: homoseksuell

en: multigeneration
nb: flere generasjoner

en: athlete
nb: idrettsutøver

en: lgbtq
nb: lhbt

en: Courthouse
nb: Domstol

en: Prison
nb: Fengsel

en: Police
nb: Politi

en: Ranger Station
nb: Skogvokterstasjon

en: Fire Station
nb: Brannstasjon

en: Post Office
nb: Postkontor

en: Education
nb: Utdanning

en: Kindergarten
nb: Barnehage

en: ISCED level
nb: ISCED-nivå

en: School
nb: Skole

en: University
nb: Universitet

en: College
nb: Høyskole

en: Driving School
nb: Kjøreskole

en: License Classes
nb: Førerkortklasser

en: Language school
nb: Språkskole

en: Animal boarding
nb: Dyrehotell

en: bird
nb: fugl

en: cat
nb: katt

en: dog
nb: hund

en: duck
nb: and

en: horse
nb: hest

en: mammal
nb: pattedyr

en: Veterinary
nb: Veterinær

en: Animal shelter
nb: Sted for hjemløse dyr

en: Animal watering place
nb: Drikkested for dyr

en: Health
nb: Helse

en: Hospital
nb: Sykehus

en: Clinic
nb: Klinikk

en: Doctor''s Office
nb: Legekontor

en: Dentist
nb: Tannlege

en: Pharmacy
nb: Apotek

en: Dispensing
nb: Reseptlevering

en: Laboratory
nb: Laboratorie

en: Speciality
nb: Spesialisering

[ctx: healthcare]
en: biology
nb: biologi

[ctx: healthcare]
en: blood_check
nb: blodprøver

[ctx: healthcare]
en: clinical_pathology
nb: klinisk patologi

en: Baby Hatch/Safe Haven
nb: Babyboks

en: Emergency Access Point
nb: Redningsmøtepunkt

[ctx: highway]
en: emergency_access_point
nb: redningsmøtepunkt

en: Point Number
nb: Punktnummer

en: Point Name
nb: Navn på punkt

en: Emergency Phone Number
nb: Nødtelefonnummer

en: (Use number as shown on plate.)
nb: (Angi nummeret som vises på skiltet).

en: Emergency
nb: Nødsituasjon

en: Ambulance Station
nb: Ambulansestasjon

en: Emergency ward entrance
nb: Inngang til akuttmottak

en: walk-in
nb: for hvem som helst

en: rescue_service
nb: for personell

en: Automated Defibrillator
nb: Automatisk hjertestarter

en: Location description
nb: Beskrivelse av sted

en: Located inside a building?
nb: Inni bygning?

en: Fire Extinguisher
nb: Brannslukningsapparat

en: Fire Hose
nb: Brannslange

en: Fire Hydrant
nb: Hydrant

en: Shape
nb: Form

[ctx: pipeline]
en: pillar
nb: søyle

en: A pillar type hydrant.
nb: Hydranten ser ut som en søyle.

en: A fire hydrant simple outlet located underground.
nb: Brannventil under bakken.

[ctx: pipeline]
en: wall
nb: vegg

en: A wall-mounted fire hydrant.
nb: Veggmontert brannhydrant.

[ctx: pipeline]
en: pipe
nb: ledning

en: A simple capped pipe, without the usual hydrant shape.
nb: Terset ledning som ikke ser ut som en vanlig brannhydrant.

en: Pressure (bar) or suction
nb: Trykk (bar) eller innsuging

en: Pressure in bar.
nb: Trykk i bar.

en: Pressure but value unknown.
nb: Under trykk, men ukjent verdi.

en: suction
nb: innsuging

en: Water is not pressurized, a pump is needed.
nb: Vann uten trykk, pumpe kreves.

en: Water source
nb: Vannkilde

en: Hydrant is fed by the local distribution network.
nb: Hydranten får vann fra lokalt fordelingsnett.

en: groundwater
nb: grunnvann

en: A water well.
nb: Brønn.

en: water_tank
nb: vanntank

en: swimming_pool
nb: svømmebasseng

en: Hydrant Position
nb: Hydrantens plassering

[ctx: hydrant position]
en: lane
nb: ved kjørefelt

en: on the side of a road lane
nb: ved siden av et kjørefelt

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
nb: parkeringsplass

en: in a parking lot
nb: på en parkeringsplass

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
nb: fortau

en: on a sidewalk
nb: på fortauet

[ctx: hydrant position]
en: green
nb: i gresset

en: in a grassy area
nb: gressgrodd område

en: Pillar type
nb: Type søyle

en: dry_barrel
nb: tørr

en: A style of pillar hydrant where the water shutoff valve is below ground.
nb: En type stående hydrant der ventilen er under bakken.

en: wet_barrel
nb: våt

en: A style of pillar hydrant where the barrel is pressurized at all times, with individual valves for each outlet.
nb: En type stående hydrant som har vann under trykk, og hver utviser har sin egen ventil.

en: Number of couplings
nb: Antall koplingspunkt

en: Coupling standard
nb: Type kopling

en: Bayonet
nb: Bajonett

en: Each coupling diameter (separated by ;)
nb: Alle koplingsdiametrene (bruk ; som skilletegn)

en: Water Tank
nb: Vanntank

en: Volume (liters)
nb: Volum (liter)

en: Suction point
nb: Innsugingsted

en: Assembly Point
nb: Møtested

en: Emergency Phone
nb: Nødtelefon

en: Siren
nb: Sirene

en: pneumatic
nb: pneumatisk

en: electronic
nb: elektronisk

en: mechanical
nb: mekanisk

en: Purpose
nb: Formål

en: fire
nb: brann

en: air_raid
nb: luftangrep

en: civil_defense
nb: sivilforsvar

en: Range (meters)
nb: Rekkevidde (meter)

en: Nursing Home
nb: Pleiehjem

en: Assisted Living
nb: Omsorgsbolig o.l.

en: Outreach
nb: Publikumsarbeid

[ctx: social_facility]
en: Shelter
nb: Midlertidig botilbud

en: Food Bank
nb: Matsentral

en: Toilets/Restrooms
nb: Toaletter

en: flush
nb: nedspyling

en: pitlatrine
nb: latrine

en: bucket
nb: bøtte

en: Usage Position
nb: Bruksmåte

en: seated
nb: sittende

en: seated;urinal
nb: sittende;urinal

en: squat
nb: på huk

en: Changing table
nb: Stellebord

en: Count
nb: Antall

[ctx: Changing table]
en: Location
nb: Sted

en: dedicated_room
nb: eget rom

en: female_toilet
nb: dametoalett

en: male_toilet
nb: herretoalett

en: room
nb: rom

en: sales_area
nb: salgsområde

en: unisex_toilet
nb: fellestoalett

en: wheelchair_toilet
nb: rullestolstoalett

en: Post Box
nb: Postkasse

en: Collection times
nb: Hentetider

[ctx: post_box]
en: pillar
nb: stående

[ctx: post_box]
en: lamp
nb: lampe

[ctx: post_box]
en: wall
nb: vegg

en: Drive through
nb: Tilgjengelig fra bil

en: House number
nb: Husnummer

en: Street name
nb: Veinavn

en: City name
nb: By/sted

en: Post code
nb: Postnummer

en: Country code
nb: Landskode

en: Place name
nb: Stedsnavn

en: Unit/Suite
nb: Boenhet/leilighet

en: House name
nb: Husnavn

en: Hamlet
nb: Grend

en: Suburb
nb: Forstad/bydel

en: Province
nb: Provins

[ctx: addr:]
en: State
nb: Stat

en: Telephone
nb: Telefon

en: booth
nb: kiosk

en: Coins
nb: Mynter

[ctx: payment]
en: Notes
nb: Sedler

en: Telephone cards
nb: Telefonkort

en: Internet Cafe
nb: Internett-kafé

en: Internet Access
nb: Internett-tilgang

en: Clock
nb: Klokke

[ctx: clock]
en: Display
nb: Visning

en: sundial
nb: solur

en: unorthodox
nb: usedvanlig

[ctx: clock]
en: Faces
nb: Skiver

en: Visibility/readability
nb: Synlighet/lesbarhet

en: house (up to 5m)
nb: hus (opp til 5 m)

en: street (up to 20m)
nb: gate (opp til 20 m)

en: area (more than 20m)
nb: område (mer enn 20 m)

en: Shows current date
nb: Viser dagens dato

en: Shows temperature
nb: Viser temperatur

en: Shows barometric pressure
nb: Viser barometrisk trykk

en: Shows humidity
nb: Viser fuktighet

en: Photo booth
nb: Fotokiosk

en: Recycling Container
nb: Gjenvinningscontainer

en: Throw in times
nb: Når åpen for bruk

en: Paper
nb: Papir

en: Paper packaging
nb: Papirinnpakning

en: Cardboard
nb: Kartong

en: Newspaper
nb: Avis

en: Magazines
nb: Magasiner

en: Books
nb: Bøker

en: Plastic
nb: Plast

en: Plastic Bottles
nb: Plastflasker

en: Plastic Packaging
nb: Plastinnpakning

en: Beverage cartons
nb: Drikkekartonger

en: Glass Bottles
nb: Glassflasker

en: Cans
nb: Bokser

en: Shoes
nb: Sko

en: Scrap Metal
nb: Metall

en: Wood
nb: Tre

en: Green Waste
nb: Hageavfall

en: Waste
nb: Søppel

en: Batteries
nb: Batterier

en: Small Appliances
nb: Små dingsbomser

en: Electrical Appliances
nb: Elektriske apparater

en: Recycling Centre
nb: Gjenvinningsstasjon

en: trash
nb: søppel

en: dog_excrement
nb: hundelort

en: Waste Disposal/Dumpster
nb: Stor søppeldunk

en: Sanitary Dump Station
nb: Tømmestasjon

en: Suction pumpout
nb: Sugepumpe

en: Gravity drain for hose
nb: Slange (tyngdekraften tømmer)

en: Casette or Elsan Disposal
nb: Kassett/Elsan

en: Operation times
nb: Når betjent

en: Amount of Seats
nb: Antall seter

en: Type of shelter
nb: Type ly

[ctx: shelter]
en: basic_hut
nb: enkel hytte uten ovn

[ctx: shelter]
en: lean_to
nb: gapahuk

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
nb: rastebenk med tak

[ctx: shelter]
en: public_transport
nb: offentlig transport

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
nb: ly for vær og vind

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
nb: viltskjul

en: Hunting Stand
nb: Jaktpost

[ctx: hunting stand]
en: Hide
nb: Skjul

en: Lockable
nb: Låsbar

en: Water Point
nb: Drikkevann

en: Valves
nb: Ventiler

en: Advertising Column
nb: Reklamesøyle

en: Billboard
nb: Reklametavle

en: Poster box
nb: Posterboks

en: Sports
nb: Sport

en: Sport Facilities
nb: Sport

en: Stadium
nb: Stadion

en: Sports Centre
nb: Sportssenter

en: Fitness Centre
nb: Fitnessenter

en: Pitch
nb: Bane

en: Racetrack
nb: Racerbane

en: Golf Course
nb: Golfbane

[ctx: golf]
en: Hole
nb: Hull

en: Handicap rating
nb: Handicap

[ctx: golf]
en: Natural
nb: Natur

[ctx: golf]
en: Frontal Water hazard
nb: Vannhinder i front

[ctx: golf]
en: Lateral water hazard
nb: Vannhinder til siden

[ctx: golf]
en: Rough
nb: Røff

[ctx: golf]
en: Driving range
nb: Treningsfelt

en: Miniature Golf
nb: Minigolf

en: Multi
nb: Flerbruk

[ctx: running]
en: pitch
nb: bane

[ctx: running]
en: sports_centre
nb: sportssenter

[ctx: running]
en: fitness_centre
nb: fitness-senter

[ctx: running]
en: stadium
nb: stadion

[ctx: running]
en: track
nb: bane

en: Nine-pin Bowling
nb: Kjeglespill

en: Ten-pin Bowling
nb: Bowling

en: Archery
nb: Bueskyting

en: Track and Field Athletics
nb: Friidrett

en: Running
nb: Løping

en: Climbing site
nb: Klatrested

en: Number of routes
nb: Antall ruter

en: Usual elevation at the bottom of the routes
nb: Vanlig høyde ved bunnen av rutene

en: Usual route length (m)
nb: Vanlig rutelengde (m)

en: Minimal climbing length (m)
nb: Minste klatrelengde (m)

en: Maximum climbing length (m)
nb: Største klatrelengde (m)

en: UIAA: Simplest route
nb: UIAA: Enkleste rute

en: UIAA: Most difficult route
nb: UIAA: Vanskeligste rute

en: UIAA: Main difficulty
nb: UIAA: Vanlig vanskelighet

en: French: Simplest route
nb: Fransk: Enkleste rute

en: French: Most difficult route
nb: Fransk: Vanskeligste rute

en: French: Main difficulty
nb: Fransk: Vanlig vanskelighet

en: Saxon: Simplest route
nb: Saxon: Enkleste rute

en: Saxon: Most difficult route
nb: Saxon: Vanskeligste rute

en: Saxon: Main difficulty
nb: Saxon: Vanlig vanskelighet

en: Climbing route
nb: Klatrerute

en: Bolts
nb: Bolter

en: Pitches
nb: Strekk

en: Route length (m)
nb: Rutelengde (m)

en: UIAA grading
nb: UIAA-gradering

en: French grading
nb: Fransk gradering

en: Saxon grading
nb: Saxonsk gradering

en: Canoeing/Kayaking
nb: Kano/kajakk

en: Rowing
nb: Roing

[ctx: racing]
en: pitch
nb: bane

[ctx: racing]
en: sports_centre
nb: sportssenter

[ctx: racing]
en: stadium
nb: stadion

[ctx: racing]
en: track
nb: bane

en: Dog Racing
nb: Hundeløp

en: Horse Racing
nb: Hesteløp

en: Gymnastics
nb: Gymnastikk

en: fitness_centre
nb: fitness-senter

en: Ice Skating
nb: Skøyter

en: ice_rink
nb: isbane

en: Roller Skating
nb: Rulleskøyter

en: Skateboard
nb: Rullebrett

en: Swimming
nb: Svømming

en: water_park
nb: badepark

en: Scuba Diving
nb: Apparatdykking

en: Piste type
nb: Løypetype

en: connection
nb: forbindelse

en: downhill
nb: slalåm

en: hike
nb: vandring

en: ice_skate
nb: skøyter

en: nordic
nb: langrenn

en: playground
nb: lekeplass

en: skitour
nb: skigåing

en: sled
nb: akebrett

en: sleigh
nb: slede

en: snow_park
nb: snøpark

en: Difficulty
nb: Vanskelighetsgrad

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
nb: nybegynner

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
nb: lett

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
nb: middels

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
nb: vanskelig

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
nb: ekspert

en: Grooming
nb: Preparering

[ctx: piste:grooming]
en: classic
nb: klassisk

[ctx: piste:grooming]
en: skating
nb: skøyting

[ctx: piste:grooming]
en: classic+skating
nb: klassisk+skøyting

[ctx: piste:grooming]
en: backcountry
nb: upreparert, gåes opp manuelt

en: Shooting
nb: Skyting

en: Chess
nb: Sjakk

en: picnic_table
nb: rastebenk

en: Sport (Ball)
nb: Ballsport

en: Soccer
nb: Fotball

en: Australian Football
nb: Australsk fotball

en: American Football
nb: Amerikansk fotball

en: Canadian Football
nb: Kanadisk fotball

en: Gaelic Games
nb: Gæliske spill

en: Football
nb: Fotball

en: Handball
nb: Håndball

en: Rugby League
nb: Rugby (liga)

en: Rugby Union
nb: Rugby (union)

en: Hoops
nb: Kurver

en: Beach Volleyball
nb: Sandvolleyball

en: Billiards
nb: Biljard

en: golf_course
nb: golfbane

en: Lawn Bowling
nb: Bowls

en: Croquet
nb: Krokket

en: Field Hockey
nb: Landhockey

en: Ice Hockey
nb: Ishockey

en: Table Tennis/Ping-Pong
nb: Bordtennis

en: Kart Racing
nb: Gokart

en: Model Aerodrome
nb: Miniatyr-flyplass

[ctx: aerialway]
en: pitch
nb: bane

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
nb: sportssenter

[ctx: aerialway]
en: track
nb: bane

en: RC Car
nb: Fjernstyrt bil

en: Man Made
nb: Menneskeskapt

[ctx: building]
en: allotment_house
nb: kolonihagehytte

[ctx: building]
en: bakehouse
nb: bakstehus

[ctx: building]
en: barn
nb: løe

[ctx: building]
en: basilica
nb: basilika

[ctx: building]
en: boathouse
nb: naust

[ctx: building]
en: cabin
nb: hytte

[ctx: building]
en: carport
nb: åpen garasje

[ctx: building]
en: cathedral
nb: katedral

[ctx: building]
en: chapel
nb: kapell

[ctx: building]
en: church
nb: kirke

[ctx: building]
en: college
nb: høgskole

[ctx: building]
en: commercial
nb: kommersiell

[ctx: building]
en: construction
nb: under opparbeidelse

[ctx: building]
en: cowshed
nb: fjøs

[ctx: building]
en: digester
nb: bioreaktor

[ctx: building]
en: farm_auxiliary
nb: gårdsbygning (ikke bolig)

[ctx: building]
en: fire_station
nb: brannstasjon

[ctx: building]
en: garage
nb: garasje

[ctx: building]
en: garages
nb: garasjer

[ctx: building]
en: gasometer
nb: gassklokke

[ctx: building]
en: gatehouse
nb: portbygg

[ctx: building]
en: grandstand
nb: stor tribune

[ctx: building]
en: greenhouse
nb: drivhus

[ctx: building]
en: hospital
nb: sykehus

[ctx: building]
en: kindergarten
nb: barnehage

[ctx: building]
en: manufacture
nb: produksjon

[ctx: building]
en: monastery
nb: kloster

[ctx: building]
en: mosque
nb: moské

[ctx: building]
en: office
nb: kontor

[ctx: building]
en: parking
nb: parkering

[ctx: building]
en: public
nb: offentlig

[ctx: building]
en: retail
nb: detaljhandel

[ctx: building]
en: roof
nb: tak

[ctx: building]
en: ruins
nb: ruiner

[ctx: building]
en: school
nb: skole

[ctx: building]
en: service
nb: tjeneste

[ctx: building]
en: shed
nb: skur

[ctx: building]
en: stable
nb: stall

[ctx: building]
en: storage_tank
nb: lagringstank

[ctx: building]
en: sty
nb: svinesti

[ctx: building]
en: supermarket
nb: supermarked

[ctx: building]
en: synagogue
nb: synagoge

[ctx: building]
en: temple
nb: tempel

[ctx: building]
en: tent
nb: telt

[ctx: building]
en: toilets
nb: toaletter

[ctx: building]
en: train_station
nb: togstasjon

[ctx: building]
en: transformer_tower
nb: trafotårn

[ctx: building]
en: transportation
nb: transport

[ctx: building]
en: university
nb: universitet

[ctx: building]
en: warehouse
nb: varelager

en: Residential Building
nb: Boligbygning

[ctx: building]
en: residential
nb: bolig

[ctx: building]
en: apartments
nb: leiligheter

[ctx: building]
en: ger
nb: jurt

[ctx: building]
en: house
nb: hus

[ctx: building]
en: hotel
nb: hotell

[ctx: building]
en: hut
nb: enkel hytte

[ctx: building]
en: dormitory
nb: sovesal

[ctx: building]
en: terrace
nb: rekkehus

[ctx: building]
en: detached
nb: frittstående

[ctx: building]
en: farm
nb: gard

en: Building part
nb: Bygningsdel

[ctx: building]
en: Skipped Levels
nb: Sprang i etasjenummerering

en: Skipped height (meters)
nb: Høyde hoppet over (meter)

[ctx: building]
en: wayside_shrine
nb: veialter

en: Entrance
nb: Inngang

[ctx: entrance]
en: yes
nb: ja

[ctx: entrance]
en: main
nb: hoved

[ctx: entrance]
en: service
nb: tjenesteinngang

[ctx: entrance]
en: exit
nb: utgang

[ctx: entrance]
en: emergency
nb: nød

[ctx: entrance]
en: staircase
nb: trapp

[ctx: entrance]
en: home
nb: bolig

[ctx: entrance]
en: garage
nb: garasje

en: Door
nb: Dør

en: folding
nb: kan foldes sammen

en: hinged
nb: på hengsler

en: loadingdock
nb: lasterampe

en: overhead
nb: åpnes/lukkes loddrett (garasjeport e.l.)

en: sliding
nb: åpnes/lukkes vannrett

en: trapdoor
nb: luke

en: Entrance number
nb: Inngangsnummer

en: Flat numbers
nb: Leilighetsnumre

en: Non-public police facility
nb: For politibruk

[ctx: police]
en: barracks
nb: brakker

[ctx: police]
en: car_pound
nb: lagringsplass for beslaglagte biler

[ctx: police]
en: checkpoint
nb: sjekkpunkt

[ctx: police]
en: detention
nb: varetekt

[ctx: police]
en: naval_base
nb: marinebase

[ctx: police]
en: offices
nb: kontorer

[ctx: police]
en: range
nb: skytebane

[ctx: police]
en: storage
nb: lager

[ctx: police]
en: training_area
nb: treningsområde

[ctx: police]
en: yes
nb: ja

en: Flagpole
nb: Flaggstang

en: Cross
nb: Kors

en: Works
nb: Fabrikk

en: Product
nb: Produkt

en: bricks
nb: murstein

en: food
nb: mat

en: Chimney
nb: Skorsteinspipe

en: Kiln
nb: Fabrikkovn

en: lime
nb: kalk

en: Windmill
nb: Vindmølle

en: Pump
nb: Pumpe

en: Gasometer
nb: Gassbeholder

en: Storage Tank
nb: Lagringstank

[ctx: content]
en: fuel
nb: drivstoff

[ctx: content]
en: manure
nb: gjødsel

[ctx: content]
en: oil
nb: olje

[ctx: content]
en: sewage
nb: kloakk

[ctx: content]
en: silage
nb: silofôr

[ctx: content]
en: slurry
nb: oppslemming

[ctx: content]
en: water
nb: vann

[ctx: content]
en: wine
nb: vin

en: Crane
nb: Kran

en: floor-mounted_crane
nb: gulvmontert kran

en: gantry_crane
nb: portalkran

en: portal_crane
nb: portalkran

en: travel_lift
nb: flyttbar portalkran

en: Goods conveyor
nb: Rullebånd for varer

en: Resource
nb: Ressurs

en: Pumping station
nb: Pumpestasjon

en: Mineshaft
nb: Gruvesjakt

en: Function
nb: Funksjon

en: winding
nb: nedstigning

en: air
nb: luftesjakt

en: Depth (meters)
nb: Dybde (meter)

en: Disused
nb: Ikke i bruk

en: Adit
nb: Gruvestoll

en: Street Lamp
nb: Gatelykt

[ctx: highway]
en: street_lamp
nb: gatelys

[ctx: lamp_type]
en: electric
nb: elektrisk

[ctx: lamp_type]
en: floodlight
nb: flomlys

[ctx: lamp_type]
en: sodium
nb: natrium

[ctx: lamp_type]
en: solar_lamp
nb: solcellelampe

en: Mounted on
nb: Montert på

[ctx: lamp_mount]
en: bent_mast
nb: stolpe med bøy

[ctx: lamp_mount]
en: straight_mast
nb: rett stolpe

[ctx: lamp_mount]
en: suspended
nb: hengende

[ctx: lamp_mount]
en: wall
nb: vegg

en: Street cabinet
nb: Teknisk skap

en: cable_tv
nb: kabel-tv

en: postal_service
nb: postverket

en: traffic_control
nb: trafikklys

en: traffic_monitoring
nb: trafikkovervåkning

en: transport_management
nb: transportstyring

en: water_management
nb: drikkevann

en: Monitoring Station
nb: Målestasjon

en: Monitoring:
nb: Måler:

en: Water level
nb: Vannstand

en: Tide Level
nb: Tidevann

en: Groundwater
nb: Grunnvann

en: Traffic
nb: Trafikk

en: Air Quality
nb: Luftkvalitet

en: Noise
nb: Støy

en: GPS Signals
nb: GPS-signaler

en: GLONASS Signals
nb: GLONASS-signaler

en: Galileo Signals
nb: Galileo-signaler

en: Weather
nb: Vær

en: Radiation
nb: Stråling

en: Seismic Activity
nb: Seismisk aktivitet

en: Recording:
nb: Styring:

en: Manually
nb: Manuell

en: Remote
nb: Fjernstyrt

en: Display:
nb: Visning:

en: Telescope
nb: Teleskop

[ctx: telescope]
en: optical
nb: optisk

en: Type of construction
nb: Konstruksjonstype

en: dish
nb: tallerken

en: dome
nb: kuppel

en: Telescope Diameter (meters)
nb: Teleskopdiameter (meter)

en: Survey Point
nb: Trigonometrisk punkt

en: andesite
nb: andesitt

en: Zone
nb: Sone

en: parking
nb: parkering

en: traffic
nb: trafikk

en: shop
nb: butikk

en: Camera
nb: Kamera

[ctx: camera:type]
en: fixed
nb: fast retning

[ctx: camera:type]
en: panning
nb: panorerende

[ctx: camera:type]
en: dome
nb: kuppel

[ctx: camera:mount]
en: wall
nb: vegg

[ctx: camera:mount]
en: pole
nb: stolpe

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
nb: tak

en: Direction in degrees
nb: Retning i grader

en: Inclination in degrees
nb: Helning i grader

en: Towers
nb: Tårn

en: Lighthouse
nb: Fyrtårn

[ctx: man_made]
en: Beacon
nb: Navigasjonsmerke

en: Water Tower
nb: Vanntårn

en: Antenna
nb: Antenne

[ctx: mast/tower]
en: communication
nb: kommunikasjon

[ctx: mast/tower]
en: lighting
nb: lys

[ctx: mast/tower]
en: monitoring
nb: overvåkning

[ctx: mast/tower]
en: siren
nb: sirene

en: freestanding
nb: frittstående

en: guyed_lattice
nb: bardunert fagverksmast

en: guyed_tube
nb: bardunert rørformet mast

en: lattice
nb: fagverk

en: Tower
nb: Tårn

[ctx: mast/tower]
en: bell_tower
nb: klokketårn

[ctx: mast/tower]
en: cooling
nb: kjøletårn

[ctx: mast/tower]
en: defensive
nb: forsvar

[ctx: mast/tower]
en: observation
nb: observasjon

[ctx: mast/tower]
en: watchtower
nb: vakttårn

en: Big Communication Tower
nb: Stort kommunikasjonstårn

en: Big communication tower, usually higher than 100 meters.
nb: Stort kommunikasjonstårn, vanligvis høyere enn 100 meter.

en: Pipeline
nb: Rørledning

en: Pipeline Substation
nb: Ledningsstasjon

[ctx: pipeline]
en: compression
nb: komprimering

[ctx: pipeline]
en: distribution
nb: fordeling

[ctx: pipeline]
en: field_gathering
nb: oppsamling

[ctx: pipeline]
en: inspection_gauge
nb: vedlikeholdsåpning

[ctx: pipeline]
en: measurement
nb: måling

[ctx: pipeline]
en: valve
nb: ventil

[ctx: pipeline]
en: valve_group
nb: ventilgruppe

en: Pipeline Valve
nb: Rørventil

en: Valve type
nb: Ventiltype

[ctx: valve]
en: butterfly
nb: spjeld

[ctx: valve]
en: globe
nb: kule

[ctx: valve]
en: plug
nb: plugg

[ctx: valve]
en: gate
nb: sluse

[ctx: valve]
en: needle
nb: nål

[ctx: valve]
en: spool
nb: spole

en: Actuator
nb: Aktuator

[ctx: actuator]
en: manual
nb: manuell

[ctx: actuator]
en: electric_motor
nb: elektrisk motor

[ctx: actuator]
en: hydraulic_cylinder
nb: hydraulisk sylinder

[ctx: actuator]
en: pneumatic_cylinder
nb: pneumatisk sylinder

[ctx: actuator]
en: solenoid
nb: solenoide

[ctx: actuator]
en: thermostatic
nb: termostatisk

en: Position sensor
nb: Posisjonsføler

en: optical
nb: optisk

en: inductive
nb: induktiv

en: Marker
nb: Markør

[ctx: marker]
en: aerial
nb: i lufta

[ctx: marker]
en: ground
nb: på bakken

[ctx: marker]
en: pedestal
nb: pidestall

[ctx: marker]
en: plate
nb: skilt

[ctx: marker]
en: post
nb: stolpe

[ctx: marker]
en: stone
nb: stein

en: Manhole
nb: Kum

[ctx: manhole]
en: drain
nb: overvann

[ctx: manhole]
en: gas
nb: gass

[ctx: manhole]
en: heat
nb: varme

[ctx: manhole]
en: power
nb: strøm

[ctx: manhole]
en: rainwater
nb: regnvann

[ctx: manhole]
en: sewer
nb: kloakk

[ctx: manhole]
en: telecom
nb: telekommunikasjon

[ctx: manhole]
en: water
nb: vann

en: Water
nb: Vann

en: Water Works
nb: Vannverk

en: Wastewater Treatment Plant
nb: Vannrenseanlegg

en: Watermill
nb: Vannmølle

en: Fountain
nb: Fontene

en: Water Well
nb: Brønn

en: powered
nb: drevet

en: Bridges
nb: Broer

en: aqueduct
nb: akvedukt

en: boardwalk
nb: plankevei

en: cantilever
nb: utkraging

en: covered
nb: overdekket

en: low_water_crossing
nb: lav bru (kan være oversvømt)

en: viaduct
nb: viadukt

en: Structure
nb: Struktur

en: floating
nb: flytende

en: truss
nb: fagverk

en: Movable Bridge
nb: Flyttbar bru

en: bascule
nb: klaffebro

en: drawbridge
nb: vindebro

en: submersible
nb: senkbar

en: swing
nb: svingebro

[ctx: preset group]
en: Military
nb: Militært

en: Barracks
nb: Brakke

[ctx: bunker]
en: command
nb: kommando

[ctx: bunker]
en: foxhole
nb: skyttergrav

[ctx: bunker]
en: gun_emplacement
nb: skytestilling

[ctx: bunker]
en: hardened_aircraft_shelter
nb: shelter

[ctx: bunker]
en: mg_nest
nb: maskingeværstilling

[ctx: bunker]
en: munitions
nb: ammunisjon

[ctx: bunker]
en: observation
nb: observasjon

[ctx: bunker]
en: personnel_shelter
nb: personell

[ctx: bunker]
en: technical
nb: teknisk

[ctx: bunker]
en: overground
nb: over bakken

[ctx: bunker]
en: underground
nb: under bakken

en: Historic
nb: Historisk

en: Ruins
nb: Ruiner

en: Range
nb: Skytefelt

en: Power
nb: Strøm

en: Power Plant
nb: Kraftverk

en: Method
nb: Metode

[ctx: generator method]
en: anaerobic_digestion
nb: anaerobisk fordøyelse

[ctx: generator method]
en: combustion
nb: forbrenning

[ctx: generator method]
en: gasification
nb: forgassing

[ctx: generator method]
en: fission
nb: fisjon

[ctx: generator method]
en: fusion
nb: fusjon

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
nb: pyrolyse

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
nb: elveløp

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
nb: pumpet vann

[ctx: generator method]
en: water-storage
nb: lagret vann

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
nb: fotovoltaisk

[ctx: generator method]
en: thermal
nb: termisk

en: Power Generator
nb: Generator

en: Biofuel Power Generator
nb: Generator drevet av biodrivstoff

en: Generator Type
nb: Generatortype

en: gas_turbine
nb: gassturbin

en: reciprocating_engine
nb: stempelmotor

en: steam_generator
nb: dampgenerator

en: Biogas Power Generator
nb: Biogass-generator

en: Biomass Power Generator
nb: Biomasse-generator

en: bioreactor
nb: bioreaktor

en: combustion
nb: forbrenning

en: steam_turbine
nb: dampturbin

en: Coal Power Generator
nb: Kulldrevet generator

en: Gas Power Generator
nb: Gassdrevet generator

en: combined_cycle
nb: kombinert

en: Oil Power Generator
nb: Oljedrevet generator

en: Diesel Power Generator
nb: Dieseldrevet generator

en: Gasoline Power Generator
nb: Bensindrevet generator

en: Nuclear Reactor
nb: Kjernereaktor

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
nb: Kokvannsreaktor 1 (BWR-1)

en: fission
nb: fisjon

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
nb: Kokvannsreaktor 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
nb: Kokvannsreaktor 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
nb: Kokvannsreaktor 4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
nb: Kokvannsreaktor 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
nb: Kokvannsreaktor 6 (BWR-6)

en: CANada Deuterium Uranium reactor (CANDU)
nb: Kanadisk deuterium-uran-reaktor (CANDU)

en: cold-fusion
nb: kald fusjon

en: fusion
nb: fusjon

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
nb: Kinesisk trykkreaktor (CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
nb: Europeisk trykkreaktor (EPR)

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
nb: Laserfusjon (ICF)

en: Pressurized water reactor (PWR)
nb: Trykkvannsreaktor (PWR)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)
nb: Reaktortype Bolshoj Mosjtsjnosti Kanalnij 1000 (RBMK-1000)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)
nb: Reaktortype Bolshoj Mosjtsjnosti Kanalnij 1500 (RBMK-1500)

en: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reactor (VVER)
nb: Vodo-Vodjanoj Energetitsjesky Reaktor (VVER)

en: Solar Power Generator
nb: Soldrevet generator

en: solar_photovoltaic_panel
nb: solcellepanel

en: photovoltaic
nb: fotovoltaisk

en: solar_thermal_collector
nb: solvarmepanel

en: thermal
nb: termisk

en: Waste Power Generator
nb: Avfallsdrevet generator

en: gasification
nb: forgassing

en: pyrolysis
nb: pyrolyse

en: Water Turbine
nb: Vannturbin

en: francis_turbine
nb: francisturbin

en: all methods
nb: alle metoder

en: hydrodynamic_screw
nb: hydrodynamisk skrue

en: run-of-the-river
nb: elveløp

en: kaplan_turbine
nb: kaplanturbin

en: run-of-the-river / water-storage
nb: elveløp / lagret vann

en: pelton_turbine
nb: peltonturbin

en: Tidal Water Turbine
nb: Tidevannsturbin

en: horizontal_axis
nb: vannrett akse

en: vertical_axis
nb: loddrett akse

en: Wave Energy Converter
nb: Bølgedrevet generator

en: Osmotic Power Generator
nb: Osmotisk drevet generator

en: Geothermal Power Generator
nb: Geotermisk drevet generator

en: heat_pump
nb: varmepumpe

en: Wind Turbine
nb: Vindturbin

en: Power Substation
nb: Transformatorstasjon

en: Type of substation
nb: Type transformatorstasjon

[ctx: power]
en: converter
nb: likeretter/vekselretter

[ctx: power]
en: distribution
nb: fordeling

[ctx: power]
en: industrial
nb: industriell

en: Gas insulated
nb: Gass-isolert

en: Power Transformer
nb: Strømtransformator

en: Type of transformer
nb: Type transformator

[ctx: power]
en: auxiliary
nb: støtte

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
nb: fasevinkelregulator

[ctx: power]
en: yes
nb: ja

[ctx: power]
en: earthing
nb: jording

[ctx: power]
en: mechanical
nb: mekanisk

en: Type of converter
nb: Type konverter

en: Type of compensator
nb: Type kompensator

en: Power Tower
nb: Kraftmast

en: Power Line
nb: Kraftlinje

en: Power Cable
nb: Strømkabel

[ctx: power cable]
en: overground
nb: over bakken

[ctx: power cable]
en: underground
nb: under bakken

[ctx: power cable]
en: underwater
nb: under vann

en: Telecom
nb: Telekommunikasjon

en: Telecom Street Cabinet
nb: Teknisk skap for telekommunikasjon

en: Telephone Exchange
nb: Telefonsentral

en: Historic Places
nb: Historiske steder

en: Castle
nb: Slott

en: stately
nb: staselig

en: defensive
nb: forsvar

en: fortress
nb: festning

en: manor
nb: gods

en: palace
nb: palass

en: Archaeological Site
nb: Arkeologisk plass

en: fortification
nb: festningsverk

en: megalith
nb: megalitt

en: necropolis
nb: nekropolis

en: settlement
nb: bosetning

en: tumulus
nb: gravhaug

en: Battlefield
nb: Slagmark

en: Palaeontological Site
nb: Paleontologisk sted

en: Citywalls
nb: Bymurer

en: City gate
nb: Byport

en: Manor
nb: Gods

en: Historic monastery
nb: Historisk kloster

en: Charcoal pile
nb: Kullmile

en: Mine
nb: Gruve

en: Mine shaft
nb: Gruvesjakt

en: Shieling
nb: Seter/støl

en: Grave
nb: Grav

en: Tomb
nb: Gravkammer

[ctx: tomb]
en: columbarium
nb: kolumbarium

[ctx: tomb]
en: crypt
nb: krypt

[ctx: tomb]
en: pyramid
nb: pyramide

[ctx: tomb]
en: rock-cut
nb: uthogget i fjell

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
nb: sarkofag

[ctx: tomb]
en: tumulus
nb: gravhaug

[ctx: tomb]
en: vault
nb: underjordisk gravkammer

[ctx: tomb]
en: war_grave
nb: krigsgrav

en: Memorial
nb: Minneplatte

[ctx: memorial]
en: bust
nb: byste

[ctx: memorial]
en: plaque
nb: plakett

[ctx: memorial]
en: stone
nb: stein

[ctx: memorial]
en: war_memorial
nb: krigsminne

en: Inscription
nb: Inskripsjon

en: Wayside Cross
nb: Kors i veikant

en: Wayside Shrine
nb: Veialter

en: Place of worship
nb: Kultsted

en: Boundary Stone
nb: Grensestein

en: Milestone
nb: Milepæl

en: Shops
nb: Butikker

en: Food
nb: Mat

en: Supermarket
nb: Supermarked

en: Convenience Store
nb: Minimarked

en: Bakery
nb: Bakeri

en: Butcher
nb: Slakter

en: Seafood
nb: Sjømat

en: Dairy
nb: Melkevarer

en: Cheese
nb: Ost

en: Deli (Fine Food)
nb: Gourmet

en: Pastry
nb: Bakverk

en: Confectionery
nb: Konfekt

en: Chocolate
nb: Sjokolade

en: Herbalist
nb: Urtemedisin

en: Tea
nb: Te

en: Coffee
nb: Kaffe

en: Frozen food
nb: Frossenmat

en: Public Market
nb: Markedsplass

en: Organic
nb: Økologisk

en: Greengrocer
nb: Grønnsakshandel

en: Farm Stand
nb: Gårdsutsalg

en: Organic/Bio
nb: Organisk/bio

en: Fair Trade
nb: Rettferdig handel

en: Alcohol
nb: Sprit og vin

en: Beverages
nb: Drikke

en: Wine
nb: Vin

[ctx: clothes]
en: babies
nb: spedbarn

[ctx: clothes]
en: children
nb: barn

[ctx: clothes]
en: costumes
nb: kostymer

[ctx: clothes]
en: denim
nb: olatøy

[ctx: clothes]
en: fashion
nb: mote

[ctx: clothes]
en: fur
nb: pels

[ctx: clothes]
en: hats
nb: hatter

[ctx: clothes]
en: leather
nb: lær

[ctx: clothes]
en: maternity
nb: barsel

[ctx: clothes]
en: men
nb: menn

[ctx: clothes]
en: motorcycle
nb: motorsykkel

[ctx: clothes]
en: oversize
nb: store størrelser

[ctx: clothes]
en: schoolwear
nb: skoletøy

[ctx: clothes]
en: sports
nb: sport

[ctx: clothes]
en: suits
nb: dress

[ctx: clothes]
en: swimwear
nb: svømmetøy

[ctx: clothes]
en: traditional
nb: tradisjonelt

[ctx: clothes]
en: underwear
nb: undertøy

[ctx: clothes]
en: wedding
nb: bryllup

[ctx: clothes]
en: women
nb: kvinner

[ctx: clothes]
en: workwear
nb: arbeidstøy

[ctx: shop]
en: Shoes
nb: Sko

[ctx: shoes]
en: Offers repairs
nb: Kan reparere

en: Outdoor
nb: Friluftsutstyr

en: Dry Cleaning
nb: Renseri

en: Laundry
nb: Vaskeri

en: Laundry Service
nb: Betjeningen vasker

en: Tailor
nb: Skredder

en: Fabric
nb: Stoff

en: Electronic
nb: Elektronisk

en: Computer
nb: Dataelektronikk

en: Electronics
nb: Elektronikk

en: Mobile Phone
nb: Mobiltelefon

en: Watches
nb: Ur

en: Vacuum Cleaner
nb: Støvsuger

en: Video Games
nb: Videospill

en: Music
nb: Musikk

en: Cash
nb: Valuta

en: Automated Teller Machine
nb: Minibank

en: Money Exchange
nb: Vekslingssted

en: Money transfer
nb: Pengeoverføring

en: Pawnbroker
nb: Pantelåner

en: Home decoration
nb: Interiørvarer

en: Doors
nb: Dører

en: Furniture
nb: Møbler

en: Kitchen
nb: Kjøkken

en: Houseware
nb: Husholdningsartikler

en: Pottery
nb: Keramikk

en: Curtain
nb: Gardiner

en: Art
nb: Kunst

en: Frame
nb: Rammer

en: Bed
nb: Seng

en: Carpet
nb: Tepper

en: Interior Decoration
nb: Interiørdekorasjon

en: Lighting
nb: Belysning

en: Antiques
nb: Antikviteter

[ctx: shop]
en: Swimming pool
nb: Svømmebasseng

en: Storage Rental
nb: Lagerutleie

en: Printed Material
nb: Trykt materiale

en: Stationery
nb: Kontor

en: Book Store
nb: Bokhandel

en: Newspaper Stand
nb: Aviskiosk

en: Ticket
nb: Billetter

en: For the body
nb: Kroppsprodukter

en: Chemist
nb: Hygiene

en: Cosmetics
nb: Kosmetikk

en: Perfumery
nb: Parfymeri

en: Beauty
nb: Skjønnhet

en: Tobacco
nb: Tobakksvarer

en: E-cigarette
nb: E-sigarett

en: Hairdresser/Barber
nb: Frisør/barbersalong

en: Female
nb: Kvinne

en: Male
nb: Mann

en: Unisex
nb: Begge kjønn

en: Massage
nb: Massasje

en: Tattoo
nb: Tatovering

en: Optician
nb: Optiker

en: Hearing Aids
nb: Høreapparat

en: Medical Supply
nb: Medisiner

en: Jewellery
nb: Gullsmed

en: Erotic
nb: Erotisk

en: Department Store
nb: Varemagasin

en: General Store
nb: Landhandel

en: Mall
nb: Kjøpesenter

en: Florist
nb: Blomster

en: Garden Centre
nb: Hagesenter

en: Do-It-Yourself Store
nb: Gjør-det-selv-produkter

en: Hardware
nb: Jernvarehandel

en: Paint
nb: Maling

en: Wholesale
nb: Grossist

[ctx: wholesale]
en: clothes
nb: klær

[ctx: wholesale]
en: electro
nb: elektronikk

[ctx: wholesale]
en: florist
nb: blomsterbutikk

[ctx: wholesale]
en: food
nb: mat

[ctx: wholesale]
en: general
nb: generelt

[ctx: wholesale]
en: paper
nb: papir

[ctx: wholesale]
en: pharmacy
nb: apotek

[ctx: wholesale]
en: sanitary
nb: sanitærprodukter

[ctx: wholesale]
en: seafood
nb: sjømat

[ctx: wholesale]
en: supermarket
nb: supermarked

[ctx: trade]
en: agricultural_supplies
nb: landbruksprodukter

[ctx: trade]
en: building_supplies
nb: byggevarer

[ctx: trade]
en: catering_supplies
nb: catering

[ctx: trade]
en: plumbing
nb: rørlegger

[ctx: trade]
en: tiles
nb: fliser

[ctx: trade]
en: timber
nb: tømmer

[ctx: trade]
en: windows
nb: vinduer

en: Travel Agency
nb: Reisebyrå

en: Scuba diving
nb: Apparatdykking

[ctx: shop]
en: Fishing
nb: Fisking

en: Musical Instrument
nb: Musikkinstrument

en: Toys
nb: Leker

en: Gift/Souvenir
nb: Gaver/suvenirer

en: Party supplies
nb: Festartikler

en: Charity
nb: Veldedighet

en: Alternative tagging: `shop=*` + `second_hand=yes` or `second_hand=only`
nb: Alternativ tagging: «shop=*» + «second_hand=yes» eller «second_hand=only»

en: Lottery
nb: Lotteri

en: Bag
nb: Vesker

en: Pet
nb: Dyrebutikk

en: Pet grooming
nb: Produkter til stell av dyr

en: Photo
nb: Fotografi

en: Security
nb: Sikkerhet

en: Weapons
nb: Våpen

en: Funeral Directors
nb: Begravelsesbyrå

en: Vending Machine
nb: Salgsautomat

en: Vending products
nb: Automatprodukter

en: admission_tickets
nb: billetter

en: animal_feed
nb: dyrefôr

en: bicycle_tube
nb: sykkelslanger

en: cigarettes
nb: sigaretter

en: coffee
nb: kaffe

en: condoms
nb: kondomer

en: drinks
nb: drikke

en: elongated_coin
nb: suvenirmynter

en: excrement_bags
nb: hundeposer

en: milk
nb: melk

en: newspapers
nb: aviser

en: parking_tickets
nb: parkeringsbillett

en: public_transport_tickets
nb: billetter til offentlig transport

en: SIM_cards
nb: SIM-kort

en: stamps
nb: frimerker

en: sweets
nb: godter

en: telephone_vouchers
nb: telefonkort

en: toys
nb: leker

en: Payment Methods
nb: Betalingsmåter

en: Debit cards
nb: Bankkort

en: PostFinance Card (ch)
nb: PostFinance-kort (ch)

en: Visa Debit
nb: Visa Debet

en: Credit cards
nb: Kredittkort

en: Contactless payment
nb: Kontaktløs betaling

en: Electronic purses and Charge cards
nb: Elektronisk lommebok eller betalingskort

en: Cryptocurrencies
nb: Kryptovaluta

en: Offices
nb: Kontorer

[ctx: office]
en: Accountant
nb: Regnskapsfører

[ctx: office]
en: Advertising agency
nb: Reklamebyrå

[ctx: office]
en: Architect
nb: Arkitekt

[ctx: office]
en: Association
nb: Forening

[ctx: office]
en: Private company
nb: Privat bedrift

[ctx: office]
en: Diplomatic
nb: Diplomatisk

en: consulate
nb: konsulat

en: embassy
nb: ambassade

[ctx: office]
en: Educational institution
nb: Utdanningsinstitusjon

[ctx: office]
en: Employment agency
nb: Bemanningsbyrå

[ctx: office]
en: Estate agent
nb: Eiendomsmegler

[ctx: office]
en: Foundation
nb: Stiftelse

[ctx: office]
en: Government
nb: Offentlig

en: administrative
nb: administrativ

en: audit
nb: revisjon

en: cadaster
nb: matrikkel (kataster)

en: culture
nb: kultur

en: customs
nb: toll

en: data_protection
nb: databeskyttelse

en: education
nb: utdanning

en: environment
nb: miljø

en: healthcare
nb: helsevesen

en: legislative
nb: lovgiver

en: migration
nb: inn- og utvandring

en: ministry
nb: ministerium

en: pension_fund
nb: pensjonsfond

en: prosecutor
nb: påtalemyndighet

en: public_service
nb: offentlig tjeneste

en: register_office
nb: offentlig register

en: social_security
nb: sosialhjelp

en: social_services
nb: sosialtjenester

en: statistics
nb: statistikk

en: tax
nb: skatt

en: transportation
nb: transport

[ctx: office]
en: Insurance
nb: Forsikring

[ctx: office]
en: It specialist
nb: IT-spesialist

[ctx: office]
en: Lawyer
nb: Advokat

[ctx: office]
en: Newspaper
nb: Avisbyrå

[ctx: office]
en: Non-governmental organisation (NGO)
nb: Ikke-statlig organisasjon (NGO)

[ctx: office]
en: Notary
nb: Notar

[ctx: office]
en: Political party
nb: Politisk parti

[ctx: office]
en: Research
nb: Forskning

[ctx: office]
en: Tax advisor
nb: Skatterådgiver

[ctx: office]
en: Telecommunication
nb: Telekommunikasjon

en: Craft
nb: Håndarbeid

en: Beekeeper
nb: Birøkter

en: Brewery
nb: Bryggeri

en: Winery
nb: Vingård

en: Caterer
nb: Catering

en: Upholsterer
nb: Møbeltrekker

en: Key cutter
nb: Nøkkelkopiering

en: Locksmith
nb: Låsesmed

en: Electrician
nb: Elektriker

en: Plumber
nb: Rørlegger

en: Hvac
nb: Blikkenslager

en: Painter
nb: Maler

en: Tiler
nb: Flislegger

en: Window construction
nb: Vindusprodusent

en: Carpenter
nb: Snekker

en: Roofer
nb: Taktekker

en: Photographer
nb: Fotograf

en: Handicraft
nb: Kunsthåndverk

en: Gardener
nb: Gartner

en: Shoemaker
nb: Skomaker

en: Sawmill
nb: Sagbruk

en: Stonemason
nb: Steinarbeider

en: Blacksmith
nb: Smed

en: Metal construction
nb: Metallarbeid

en: Geography
nb: Geografi

en: Boundaries
nb: Grenser

en: Administrative
nb: Fylkesgrense

en: Administrative level
nb: Administrativt nivå

en: Maritime
nb: Maritim

en: Political
nb: Politisk

en: canton
nb: kanton

en: linguistic_community
nb: språkfellesskap

en: National Park
nb: Nasjonalpark

en: Protected Area
nb: Verneområde

en: Hazardous Area
nb: Farlig område

[ctx: hazard]
en: contamination
nb: forgiftet

[ctx: hazard]
en: minefield
nb: minefelt

[ctx: hazard]
en: nuclear
nb: kjernefysisk

[ctx: hazard]
en: shooting_range
nb: skytefelt

[ctx: hazard]
en: unexploded_ordnance
nb: udetonert sprengstoff

en: Related law
nb: Regulerende lov

en: Border type
nb: Grensetype

en: baseline
nb: grunnlinje

en: contiguous
nb: tilstøtende

en: eez
nb: økonomisk

en: Places
nb: Steder

en: Continent
nb: Kontinent

en: Country
nb: Land

[ctx: place]
en: State
nb: Stat

en: County
nb: Kommune

en: City
nb: Storby

en: Town
nb: By

en: Village
nb: Landsby

en: Isolated Dwelling
nb: Adskilt bosted

en: Quarter
nb: Kvartal

en: Neighbourhood
nb: Nabolag

en: Farm
nb: Gård

en: A farm within a bigger settlement
nb: En gård innenfor en større bosetning

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
nb: (vennligst bruk «adskilt bosted» for frittliggende gårder)

en: Locality
nb: Lokalitet

en: Peak
nb: Fjelltopp

en: The top (summit) of a mountain or hill.
nb: En ås eller fjells høyeste punkt.

en: Saddle
nb: Sadel

en: A saddle point between mountains or hills.
nb: Et sadelpunkt mellom fjell eller åser.

en: Glacier
nb: Isbre

en: A persistent body of dense ice that is constantly moving under its own weight.
nb: En ismasse som forflytter seg på grunn av sin egen vekt.

en: Volcano
nb: Vulkan

en: A volcano, either dormant, extinct or active.
nb: En vulkan, enten sovende, utslokket eller aktiv.

en: Current Status
nb: Gjeldende status

en: dormant
nb: sovende

en: extinct
nb: utslokket

en: stratovolcano
nb: stratovulkan

en: shield
nb: skjoldvulkan

en: scoria
nb: sinderkjegle

en: Ridge
nb: Rygg

en: A mountain or hill ridge.
nb: Fjell- eller åsrygg.

en: Valley
nb: Dal

en: A low area between hills.
nb: Et lavt område mellom fjell.

en: Cliff
nb: Klippe

en: A steep rock face exposure, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
nb: Bratt fjellside som er helt eller nesten loddrett (linjas høyreside peker mot laveste del av klippen)

en: Sinkhole
nb: Synkehull

en: bluehole
nb: blått hull

en: Caused by human activity
nb: Forårsaket av menneskelig aktivitet

en: Modified by human hand
nb: Endret av mennesker

en: Cave Entrance
nb: Huleinngang

en: The entrance to a cave.
nb: Huleinngang.

en: Island
nb: Øy

en: Islet
nb: Holme

en: Reef
nb: Rev

en: coral
nb: korall

en: oyster
nb: østers

en: Nature
nb: Natur

en: Tree
nb: Tre

en: A single tree.
nb: Et enkelt tre.

en: Denotation
nb: Anmerkning

[ctx: tree denotation]
en: landmark
nb: landemerke

en: Trees remarkable due to its size or prominent location, usually visible from great distances and useful for navigation.
nb: Tre som gjenkjennes på stor avstand og som er nyttig for navigasjon på grunn av sin store størrelse eller beliggenhet.

[ctx: tree denotation]
en: natural_monument
nb: naturminne

en: Especially old tree, often with a particular shape. Usually protected for its uniqueness.
nb: Tre med høy alder, og kanskje med spesiell form. Er vanligvis beskyttet fordi det er unikt.

[ctx: tree denotation]
en: avenue
nb: allé

en: Trees aligned along a road.
nb: Tre som står langs en vei.

en: Trees found within settlements, e.g. in parks or spread through residential areas.
nb: Trær i bosetninger, f.eks. i parker eller spredt i boligområder.

[ctx: tree denotation]
en: agricultural
nb: skogbruk

en: Trees in agricultural use.
nb: Trær i skogbruk.

en: Diameter crown (meters)
nb: Kronediameter (meter)

en: Circumference (meters)
nb: Omkrets (meter)

en: Tree Row
nb: Trerekke

en: A line of trees.
nb: En rekke med trær.

[ctx: natural]
en: Wood
nb: Skog

en: Woodland where timber production does not dominate use.
nb: Skog som i hovedsak ikke brukes i skogvirke.

en: Forest
nb: (Plante-)skog

en: Cutline
nb: Ryddebelte

[ctx: cutline]
en: border
nb: grense

[ctx: cutline]
en: firebreak
nb: branngate

[ctx: cutline]
en: hunting
nb: jakt

[ctx: cutline]
en: loggingmachine
nb: skogsmaskin

[ctx: cutline]
en: pipeline
nb: rørledning

[ctx: cutline]
en: piste
nb: skiløype

[ctx: cutline]
en: section
nb: skogsdrift (vedlikehold)

en: Grassland
nb: Gresslette

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
nb: Vegetasjonen er i hovedsak gress (Poaceae) og andre urteplanter. Ikke dyrket mark eller våtmark.

en: prairie
nb: prærie

en: savanna
nb: savanne

en: Nature Reserve
nb: Naturreservat

en: Scree
nb: Steinur

en: An accumulation of loose angular rocks.
nb: Oppsamling av løse, nedfalne steiner.

en: Shingle
nb: Rullestein

en: An accumulation of loose rounded rocks on a beach or riverbed.
nb: Oppsamling av løse, avrundede steiner i strand eller elvebredde.

en: Fell
nb: Snaufjell

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
nb: Udyrket snaufjell som i hovedsak er gressgrodd og kanskje har beitedyr.

en: Scrub
nb: Krattskog

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
nb: Udyrket mark med buskvekster, men få eller ingen trær.

en: Heath
nb: Hede (lyngmark)

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
nb: Lavtliggende udyrket mark med lyng eller krattskog på næringsfattig og sur jord.

en: Large area covered with sand.
nb: Stort område dekket av sand.

en: Bare Rock
nb: Grunnfjell i dagen

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
nb: Områder med grunnfjell i dagen, som har lite eller ingen vegetasjon.

en: Rock
nb: Grunnfjell (knatt)

en: A notable rock or group of rocks, with at least one of them firmly attached to the underlying bedrock.
nb: Knatt, oppstikkende grunnfjell, eller samling steiner der minst én av dem henger fast i grunnfjellet.

en: Tourism attraction
nb: Severdighet

en: Stone
nb: Stein

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
nb: Frittliggende eller jordfast stein, som ikke nødvendigvis er av samme type som grunnfjellet.

en: Land use
nb: Bruk av grunn

en: Farmyard
nb: Gårdstun

en: Farmland
nb: Dyrket mark

en: Crop
nb: Avling

[ctx: crop]
en: barley
nb: bygg

[ctx: crop]
en: cereal
nb: korn

[ctx: crop]
en: corn
nb: mais

[ctx: crop]
en: grass
nb: gress

[ctx: crop]
en: hop
nb: humle

[ctx: crop]
en: rape
nb: raps

[ctx: crop]
en: rice
nb: ris

[ctx: crop]
en: soy
nb: soya

[ctx: crop]
en: sugarcane
nb: sukkerrør

[ctx: crop]
en: tea
nb: te

[ctx: crop]
en: wheat
nb: hvete

en: Center pivot irrigation
nb: Sirkelvanning

en: Meadow
nb: Eng

en: Orchard
nb: Frukthage

[ctx: landuse]
en: orchard
nb: frukthage

en: Trees
nb: Trær

en: almond_trees
nb: mandeltrær

en: apple_trees
nb: epletrær

en: apricot_trees
nb: aprikostrær

en: avocado_trees
nb: avokadotrær

en: banana_plants
nb: bananplanter

en: blueberry_plants
nb: blåbærlyng

en: cacao_trees
nb: kakaotrær

en: cherimoya_trees
nb: cherimoyatrær

en: cherry_trees
nb: kirsebærtrær

en: chestnut_trees
nb: kastanjetrær

en: coconut_palms
nb: kokosnøttpalmer

en: coffea_plants
nb: kaffeplanter

en: date_palms
nb: daddelpalmer

en: hazel_plants
nb: hasseltrær

en: hop_plants
nb: humleplanter

en: lemon_trees
nb: sitrontrær

en: macadamia_trees
nb: macadamiatrær

en: mango_trees
nb: mangotrær

en: oil_palms
nb: oljepalmer

en: olive_trees
nb: oliventrær

en: orange_trees
nb: appelsintrær

en: papaya_trees
nb: papayatrær

en: peach_trees
nb: ferskentrær

en: pear_trees
nb: pæretrær

en: pecan_trees
nb: pekantrær

en: persimmon_trees
nb: kakitrær

en: pineapple_plants
nb: ananasplanter

en: pistachio_trees
nb: pistasjtrær

en: pitaya_plants
nb: pitayaplanter

en: plum_trees
nb: plommetrær

en: pomegranate_trees
nb: granatepletrær

en: tea_plants
nb: teplanter

en: walnut_trees
nb: valnøttrær

en: Vineyard
nb: Vingård

en: Greenhouse Horticulture
nb: Område med flere drivhus og relatert infrastruktur

[ctx: landuse]
en: greenhouse_horticulture
nb: område med flere drivhus og relatert infrastruktur

en: Plant Nursery
nb: Planteskole

[ctx: landuse]
en: plant_nursery
nb: planteskole

en: Salt Pond
nb: Saltverk

[ctx: landuse]
en: salt_pond
nb: saltverk

en: Aquaculture
nb: Akvakultur

[ctx: landuse]
en: aquaculture
nb: akvakultur

en: shrimp
nb: reker

en: mussels
nb: muslinger

en: Allotments
nb: Hageparseller

en: Flowerbed
nb: Blomsterbed

[ctx: landuse]
en: flowerbed
nb: blomsterbed

en: Garden
nb: Hage

en: Grass
nb: Gress

[ctx: landuse]
en: grass
nb: gress

en: Village Green
nb: Friområde

en: Recreation Ground
nb: Friluftsområde

[ctx: landuse]
en: recreation_ground
nb: friluftsområde

en: Religious
nb: Religiøst

[ctx: landuse]
en: religious
nb: religiøst

en: Cemetery
nb: Kirkegård

en: Graveyard
nb: Gravlund

en: Cemetery sector
nb: Kirkegårdsparsell

en: Residential Area
nb: Boligområde

[ctx: landuse type]
en: apartments
nb: leiligheter

[ctx: landuse type]
en: rural
nb: landlig

en: Retail
nb: Detaljhandel

[ctx: landuse]
en: retail
nb: detaljhandel

en: Commercial
nb: Næringsområde

[ctx: landuse]
en: commercial
nb: næringsområde

en: Industrial
nb: Industriområde

[ctx: landuse]
en: industrial
nb: industriområde

[ctx: industrial]
en: bakery
nb: bakeri

[ctx: industrial]
en: brewery
nb: bryggeri

[ctx: industrial]
en: brickyard
nb: mursteinsfabrikk

[ctx: industrial]
en: distributor
nb: distributør

[ctx: industrial]
en: factory
nb: fabrikk

[ctx: industrial]
en: grinding_mill
nb: kvern

[ctx: industrial]
en: heating_station
nb: fjernvarmesentral

[ctx: industrial]
en: machine_shop
nb: verksted

[ctx: industrial]
en: mine
nb: gruvedrift

[ctx: industrial]
en: oil
nb: olje

[ctx: industrial]
en: port
nb: havn

[ctx: industrial]
en: salt_pond
nb: saltverk

[ctx: industrial]
en: sawmill
nb: sagbruk

[ctx: industrial]
en: scrap_yard
nb: bilopphugger

[ctx: industrial]
en: shipyard
nb: verft

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
nb: slakteri

[ctx: industrial]
en: warehouse
nb: varelager

en: Garages
nb: Garasjer

[ctx: landuse]
en: garages
nb: garasjer

en: Railway Land
nb: Jernbanekorridor

[ctx: landuse]
en: railway
nb: jernbanekorridor

en: Military
nb: Militært område

[ctx: landuse]
en: military
nb: militært område

en: Construction Area
nb: Byggeplass

[ctx: landuse]
en: construction
nb: byggeplass

en: Brownfield
nb: Rivningsområde

[ctx: landuse]
en: brownfield
nb: rivningsområde

en: Greenfield
nb: byggeområde

en: Landfill
nb: Avfallsdeponi

[ctx: landuse]
en: landfill
nb: avfallsdeponi

en: Quarry
nb: Steinbrudd

en: Annotation
nb: Merknad

en: Alternative name
nb: Alternativt navn

en: Historical name
nb: Historisk navn

en: Local name
nb: Lokalt navn

en: Regional name
nb: Regionalt navn

en: National name
nb: Nasjonalt navn

en: International name
nb: Internasjonalt navn

en: Official name
nb: Offisielt navn

en: Address
nb: Adresse

en: Address Interpolation
nb: Interpoler adresser

en: Numbering scheme
nb: Nummereringsmåte

en: odd
nb: oddetall

en: even
nb: partall

en: alphabetic
nb: alfabetisk

en: Accuracy
nb: Nøyaktighet

en: actual
nb: faktisk

en: estimate
nb: estimat

en: potential
nb: mulig

en: Contact (Common Schema)
nb: Kontakt (felles skjema)

en: Email Address
nb: E-postadresse

en: Mobile phone number
nb: Mobiltelefonnummer

en: Fax Number
nb: Telefaksnummer

en: Image
nb: Bilde

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
nb: Kontakt (skjema med prefikset «contact:*»

en: Social Networks
nb: Sosiale nettverk

[ctx: description=*]
en: A short text with additional information.
nb: En kort tekst med tilleggsinformasjon.

[ctx: description=*]
en: It might be viewable to the end user (perhaps using a search system or a map with pop-ups).
nb: Muligens synlig for sluttbrukere (ev. via et søkesystem eller et kart med sprettoppvinduer).

[ctx: the tag note=*]
en: Note
nb: Notat

[ctx: note=*]
en: An important hint for other mappers (not for the end user).
nb: Et viktig hint for andre kartleggere (ikke sluttbrukere).

en: Fixme
nb: Fiks-meg

[ctx: fixme=*]
en: A hint for other mappers (not for the end user), that an object needs an improvement.
nb: Et hint for kartredigerer (ikke sluttbrukere), om at et objekt trenger en forbedring.

en: outer segment
nb: ytre linjesegment

en: inner segment
nb: indre linjesegment

en: Boundary
nb: Grense

en: Boundary type
nb: Grensetype

en: maritime
nb: maritim

en: national_park
nb: nasjonalpark

en: political
nb: politisk

en: postal_code
nb: postnummer

en: protected_area
nb: verneområde

en: Sub area
nb: Delområde

en: Administration centre
nb: Administrativt senter

en: Outline of building
nb: Bygningsomriss

en: Inner segment
nb: Indre linjesegment

en: Roof ridge
nb: Møne

en: Roof edge
nb: Takkant

en: Restriction
nb: Forbud

en: no_left_turn
nb: venstresving forbudt

en: no_right_turn
nb: høyresving forbudt

en: no_straight_on
nb: rett frem forbudt

en: no_u_turn
nb: u-sving forbudt

en: only_right_turn
nb: påbudt høyresving

en: only_left_turn
nb: påbudt venstresving

en: only_straight_on
nb: påbudt rett frem

en: from way
nb: fra linje

en: via node or ways
nb: via node eller linjer

en: to way
nb: til linje

en: Lane Connectivity
nb: Kobling av kjørefelt

en: Enforcement
nb: Trafikkontroll

en: check
nb: kontrollsted

en: maxheight
nb: største tillatte høyde

en: maxspeed
nb: fartsgrense

en: maxweight
nb: største tillatte vekt

en: mindistance
nb: minste tillatte avstand

en: toll
nb: bompenger

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
nb: Største tillatte høyde (meter, kun hvis «enforcement=maxheight»)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
nb: Fartsgrense (km/t, kun hvis «enforcement=maxspeed»)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
nb: Største tillatte vekt (tonn, kun hvis «enforcement=maxweight»)

en: location of enforcement device
nb: plassering av kontrollenhet

en: node on way where enforcement starts
nb: node på linje der trafikkontrollen starter

en: where enforcement ends
nb: hvor trafikkontrollen slutter

en: traffic light or barrier that stops you
nb: trafikklys eller sperring

en: Routes
nb: Ruter

en: Bicycle Route
nb: Sykkelrute

[ctx: network]
en: international
nb: internasjonal

[ctx: network]
en: national
nb: nasjonal

[ctx: network]
en: local
nb: lokal

en: Mountain Biking Route
nb: Terrengsykkelrute

en: Hiking Route
nb: Turstirute

en: Walking Route
nb: Vandrerute

en: Running Route
nb: Løperute

en: Fitness Trail
nb: Fitness-rute

en: fitness station
nb: utegym-apparat

en: Riding Route
nb: Riderute

en: Piste Route
nb: Skiløype

en: link segment
nb: sammenkoblingssegment

en: shortcut segment
nb: snarveis-segment

en: variant segment
nb: alternativ rute-segment

en: entry points
nb: startpunkter

en: Ski Route
nb: Skiløype

en: alpine
nb: alpin

en: Detour Route
nb: Omvei

en: Ref of the way this is a detour to
nb: Referanse til den linja som dette er en omvei til

en: fork node for alternative routes
nb: kryssnode for alternative ruter

en: Power Route
nb: Kraftlinje-rute

en: Railway Route
nb: Jernbanerute

en: Road Route
nb: Veirute

en: Superroute
nb: Superrute

en: Route Network
nb: Rutenettverk

en: member
nb: medlem

en: Associated Street
nb: Tilknyttet vei

en: house
nb: hus

en: Street
nb: Vei

en: ways being part of street
nb: linjer som er del av veien

en: addresses belonging to the street
nb: adresser som tilhører veien

en: houses belonging to the street
nb: hus som hører til veien

en: anything related to the street
nb: alt relatert til veien

en: Destination Sign
nb: Veivisningsskilt

en: Destination written on sign (w/o distance)
nb: Målet som er skrevet på skiltet (uten avstand)

en: Time (hh:mm, for trekking)
nb: Tid (tt:mm, for vandring)

en: last way before junction
nb: siste linje før kryss

en: node of the intersection
nb: kryssnode

en: first way after junction
nb: første linje etter kryss

en: position of sign
nb: skiltets posisjon

en: Waterway
nb: Vannvei

en: Subtype of waterway (largest one of members)
nb: Type vannvei (til største medlem)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
nb: Navnet til elva/innsjøen/havet den renner til

en: Reference Sandre (FR)
nb: Sandre-referanse (FR)

en: Reference FGKZ (DE)
nb: FGKZ-referanse (DE)

en: Reference REGINE (NO)
nb: REGINE-referanse (NO)

en: Reference GNIS (USA)
nb: GNIS-referanse (USA)

en: Reference GNBC (CA)
nb: GNBC-referanse (CA)

en: waterways (no riverbank)
nb: vannveier (uten elvebredder)

en: branch waterways (no riverbank)
nb: sideløp til vannvei (uten elvebredder)

en: spring of waterway
nb: vannveiens kilde

en: ways supported by (on top of) the bridge
nb: linjer som går over brua

en: ways passing under the bridge
nb: linjer som går under brua

en: way forming the outline footprint
nb: linjer som utgjør omrisset

en: Even housenumber in odd address interpolation.
nb: Partallsnummer i oddetalls interpolering av adresser.

en: Odd housenumber in even address interpolation.
nb: Oddetallsnummer i partalls interpolering av adresser.

en: Way with {0}. Tag each housenumber separately if possible.
nb: Linje med {0}. Legg til hvert husnummer separat hvis mulig.

en: End node without housenumber in address interpolation.
nb: Sluttnode uten husnummer i interpolering av adresser.

en: Object has no {0}, however, it has {1} and {2} whose value looks like a housenumber.
nb: Objektet har ikke {0}, men {1} og {2} – disse verdiene ligner husnummer.

en: Same value of {0} and {1}
nb: {0} og {1} har samme verdi

en: {0} without number
nb: {0} uten nummer

en: {0} without {1}
nb: {0} uten {1}

en: {0} without {1} or {2}
nb: {0} uten {1} eller {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
nb: {0} uten {1}, {2} eller {3}

en: {0} without {1}, {2}, {3} or {4}
nb: {0} uten {1}, {2}, {3} or {4}

en: suspicious tag combination
nb: mistenkelig kombinasjon av egenskaper

en: {0} together with {1}
nb: {0} sammen med {1}

en: {0} together with {1} and {2}
nb: {0} sammen med {1} og {2}

en: two objects, one with {0} and one with {1} + {2} + {3}
nb: to objekter, en med {0} og en med {1} + {2} + {3}

en: {0} on an inner multipolygon ring without further tags
nb: {0} på en indre multipolygon-ring uten flere egenskaper

en: incomplete object: only {0}
nb: ufullstendig objekt: kun {0}

en: incomplete object: only {0} and {1}
nb: ufullstendig objekt: kun {0} og {1}

en: {0} together with {1} and conflicting values
nb: {0} sammen med {1} og verdier med konflikt

en: {0} on suspicious object
nb: {0} på mistenkelig objekt

en: {0} together with {1}. The flow direction is defined by the way direction. Use {1} on {0} only in the rare case of a access restriction.
nb: {0} sammen med {1}. Linjas retning bestemmer flytretningen. Bruk {1} på {0} kun hvis adgang begrenses.

en: natural water used for swimming pool
nb: naturlig vann angitt for svømmebasseng

en: sport without physical feature
nb: sport uten fysisk objekt

en: alternative name without {0}
nb: alternativt navn uten {0}

en: incomplete usage of {0} on a way without {1}
nb: ufullstendig bruk av {0} på linje uten {1}

en: Same value of {0}, {1} and {2}
nb: {0}, {1} og {2} har samme verdi

en: {0} and {1} together with {2} and conflicting values
nb: {0} og {1} sammen med {2} og verdier har konflikt

en: {0} on a relation without {1}
nb: {0} på relasjon uten {1}

en: Long waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
nb: Lang vannvei med {0}, men uten egenskap som bestemmer om den er tunnel eller under bakken. Fjern {1} eller legg til egenskapen tunnel hvis det passer. Kontroller også kryssende bruer og deres {1}-egenskaper.

en: Short waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
nb: Kort vannvei med {0}, men uten egenskap som bestemmer om den er tunnel eller under bakken. Fjern {1} eller legg til egenskapen tunnel hvis det passer. Kontroller også kryssende bruer og deres {1}-egenskaper.

en: possibly missing {0} tag
nb: egenskapen {0} mangler muligens

en: Different number of lanes in the keys {0} and {1}
nb: Forskjellig antall kjørefelt i nøklene {0} og {1}

en: street with odd number of {0}, but without {1} and {2} or {3}
nb: vei med odde antall {0}, men uten {1} og {2} eller {3}

en: {0} together with {1}. Tag each hydrant separately.
nb: {0} sammen med {1}. Legg til hver hydrant separat.

en: {0} together with {1} on a node. Remove {0}.
nb: {0} sammen med {1} på node. Fjern {0}.

en: A linear object {0} without {1} has a tag indicating that it is an area.
nb: Et lineært objekt {0} uten {1} har en egenskap som sier at det er et område.

en: {0} together with {1}. Remove {1}.
nb: {0} sammen med {1}. Fjern {1}.

en: Combined foot- and cycleway without {0}.
nb: Kombinert gang- og sykkelvei uten {0}.

en: {0} together with {1}. Probably {2} is meant.
nb: {0} sammen med {1}. Antakelig er det {2} som menes.

en: {0} together with {1}. Should be used on a minor highway type or a node
nb: {0} sammen med {1}. Bør brukes på underordnet veikategori eller node.

en: {0} together with {1}. Is the fixme fixed?
nb: {0} sammen med {1}. Er fiks-meg ordnet?

en: Use {0} only as value of {1}
nb: Bruk {0} kun som verdi til {1}

en: {0} together with {1} at right-hand traffic
nb: {0} sammen med {1} for høyretrafikk

en: {0} together with {1} at left-hand traffic
nb: {0} sammen med {1} for venstretrafikk

en: {0} is deprecated
nb: {0} er foreldet

en: deprecated tagging
nb: foreldet egenskap

en: ''{0}'' is meaningless, use more specific tags, e.g. ''{1}''
nb: «{0}» er meningsløst, bruk mer spesifikke egenskaper, f.eks. «{1}»

en: ''{0}'' does not specify the official mode of transportation, use ''{1}'' for example
nb: «{0}» angir ikke offisiell transportmåte, bruk f.eks. «{1}»

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
nb: {0}={1} er uspesifikt. I stedet for «{1}» bør det oppgis mer informasjon om nøyaktig hva som bør rettes.

en: Wrong usage of {0} tag. Remove {1}, because it is clear that the name is missing even without an additional tag.
nb: Feil bruk av egenskapen {0}. Fjern {1} fordi det er opplagt at navnet mangler. Man trenger ikke en ekstra egenskap som sier det.

en: {0} is unspecific. Instead use the key fixme with the information what exactly should be fixed in the value of fixme.
nb: {0} er diffust. Bruk helst nøkkelen «fixme», og legg inn i verdien informasjon om nøyaktig hva som skal fikses.

en: {0} is deprecated. Please use instead a multipolygon.
nb: {0} er foreldet. Bruk multipolygon i stedet for.

en: {0} is deprecated. Please specify interval by using opening_hours syntax
nb: {0} er foreldet. Angi intervall med «opening_hours»

en: {0} is deprecated. Please delete this object and use a private layer instead
nb: {0} er foreldet. Slett dette objektet og bruk et privat lag i stedet for.

en: {0}={1} is unspecific. Please replace ''{1}'' by a specific value.
nb: {0}={1} er diffust. Vennligst erstatt «{1}» med en bestemt verdi.

en: {0} should be replaced with {1}
nb: {0} bør erstattes med {1}

en: {0} = {1}; remove {0}
nb: {0} = {1}; fjern {0}

en: {0} is unspecific
nb: {0} er diffust

en: Unspecific tag {0}
nb: Uspesifikk egenskap {0}

en: Definition of {0} is unclear
nb: Definisjonen til {0} er uklar

en: {0} is not recommended. Use the Reverse Ways function from the Tools menu.
nb: {0} anbefales ikke. Bruk funksjonen «Snu linjer» fra verktøy-menyen.

en: key with uncommon character
nb: nøkkel med uvanlig tegn

en: uncommon short key
nb: nøkkelen er uvanlig kort

en: {0} is inaccurate. Use separate tags for each specific type, e.g. {1} or {2}.
nb: {0} er unøyaktig. Bruk separat egenskap for hver spesifikke type, f.eks. {1} eller {2}.

en: {0} is deprecated for {1}
nb: {0} er foreldet for {1}

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
nb: {0} er foreldet. Bruk nøkkelprefikset {1}: i stedet for.

en: questionable key (ending with a number)
nb: mistenkelig nøkkel (slutter med et tall)

en: The key {0} has an uncommon value.
nb: Nøkkelen {0} har en uvanlig verdi.

en: misspelled value
nb: skrivefeil i verdi

en: wrong value: {0}
nb: feil verdi: {0}

en: {0} is not a building type.
nb: {0} er ikke en bygningstype.

en: unusual value of {0}
nb: {0} har en uvanlig verdi

en: {0} on a node. Should be used on a way.
nb: {0} på en node. Bør brukes på linje.

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
nb: {0} på en node. Bør brukes på en linje eller relasjon.

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
nb: {0} på en node. Bør tegnes som et område.

en: {0} on a node. Should be used in a relation
nb: {0} på en node. Bør brukes i en relasjon.

en: {0} on a way. Should be used on a node.
nb: {0} på en linje. Bør brukes på en node.

en: {0} on a way. Should be used in a relation
nb: {0} på en linje. Bør brukes på en relasjon.

en: {0} on a closed way. Should be used on an unclosed way.
nb: {0} på en lukket linje. Bør brukes på en linje som ikke er lukket.

en: node connects highway and building
nb: node kobler sammen vei og bygning

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
nb: Fant objekt på posisjonen 0.00 Ø, 0.00 N. Det er ingenting her, annet enn en værbøye som allerede er kartfestet.

en: {0} on a node
nb: {0} på en node

en: Building inside building
nb: Bygning inne i en bygning

en: Overlapping buildings
nb: Overlappende bygninger

en: Overlapping Water Areas
nb: Overlappende vannområder

en: Water area inside water area
nb: Vannområde inni vannområde

en: Overlapping Areas
nb: Overlappende områder

en: {0} inside {1}
nb: {0} inne i {1}

en: Overlapping Identical Natural Areas
nb: Overlappende identiske nautiske områder

en: Overlapping Identical Landuses
nb: Overlappende identiske bruk av land

en: isolated node which must be connected to a way
nb: isolert node som må kobles til linje

en: node connects waterway and bridge
nb: node kobler sammen vannvei og bru

en: {0} node connected to a highway
nb: {0}-node koblet til vei

en: {0} node connected to an underground object
nb: {0}-node koblet til objekt under bakken

en: suspicious roundabout direction
nb: mistenkelig rundkjøringsretning

en: {0} on a large area
nb: {0} på stort område

en: {0} on a small area
nb: {0} på lite område

en: Too large building
nb: Bygningen er for stor

en: Waterway ends without a connection to another waterway or the direction of the waterway is wrong.
nb: Vannveien slutter uten påkobling til annen vannvei, eller vannveiens retning er feil.

en: Coastline inside {1}
nb: Kystlinje inni {1}

en: {0} should be on the node where {1} and {2} intersect
nb: {0} bør være på noden der {1} og {2} krysser

en: {0} is the tag for the linear waterway. To tag the water area use {1} + {2} instead.
nb: {0} er egenskapen til en lineær vannvei. Bruk {1} + {2} som egenskap på vannområdet i stedet for.

en: Ferry route is not connected to the road network or branches.
nb: Ferjerute er ikke koblet til veinettverket ellet noen forgreininger.

en: Ferry route is not connected to a ferry terminal or branches.
nb: Ferjerute er ikke koblet til ferjeterminal eller noen forgreininger.

en: abbreviated street name
nb: forkortet veinavn

en: wrong highway tag on a node
nb: feil veikategori-egenskap på node

en: wrong crossing tag on a way
nb: feil kryss-egenskap på linje

en: Unnamed unclassified highway
nb: Uklassifisert vei uten navn

en: highway without a reference
nb: vei uten referanse

en: Unspecific highway type
nb: Uspesifisert veikategori

en: {0} is deprecated, use {1} instead. Also check similar tags like {2}
nb: {0} er foreldet, bruk {1} i istedet for. Undersøk også lignende egenskaper, slik som {2}

en: pedestrian railway crossing without {0}
nb: jernbaneovergang for fotgjengere uten {0}

en: railway crossing without {0}
nb: jernbaneovergang uten {0}

en: {0} with multiple values
nb: {0} med flere verdier

en: empty value in semicolon-separated ''{0}''
nb: tom verdi i semikolon-adskilt «{0}»

en: numerical key
nb: numerisk nøkkel

en: {0} value with + sign
nb: {0}-verdi med +-tegn

en: {0} should be an integer value between -5 and 5
nb: {0} bør være heltallsverdi mellom -5 og 5

en: {0} should have numbers only with optional .5 increments
nb: {0} bør ha kun tall med valgfrie økninger på 0.5

en: {0} is unnecessary for {1}
nb: {0} er ikke nødvendig for {1}

en: unnecessary tag
nb: unødvendig egenskap

en: unusual value of {0}: use abbreviation for unit and space between value and unit
nb: {0} har uvanlig verdi: forkort enhet, og sørg for at det er mellomrom mellom verdi og enhet

en: unusual value of {0}: use . instead of , as decimal separator
nb: {0} har uvanlig verdi: bruk punktum i stedet for komma som desimaltegn

en: km/h
nb: km/t

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
nb: spenning må oppgis i volt uten enhet, skilletegn eller mellomrom

en: {0} must be a numeric value
nb: {0} må være numerisk

en: {0} must be a positive integer number
nb: {0} må være et positivt heltall

en: {0} must be a numeric value, in meters and without units
nb: {0} må være numerisk, oppgis i meter og uten enhet

en: Unnecessary amount of decimal places
nb: Unødvendig nøyaktig tall (fjern de minste desimalene)

en: Airport tagging
nb: Flyplass-egenskaper

en: unusual value of {0}: set unit e.g. {1} or {2}; only positive values; point is decimal separator; space between value and unit
nb: {0} har uvanlig verdi: velg enhet f.eks. {1} eller {2}; kun positive tall; punktum er desimaltegn; bruk mellomrom mellom verdi og enhet

en: Numeric name: {0}. Maybe {1} or {2} is meant.
nb: Numerisk navn: {0}. Er det egentlig {1} eller {2} som menes?

en: relation without type
nb: relasjon uten type

en: {0} relation without {0} tag
nb: {0}-relasjon uten egenskapen {0}

en: religion without denomination
nb: religion uten trosretning

en: unknown christian denomination
nb: ukjent kristen trosretning

en: unknown muslim denomination
nb: ukjent muslimsk trosretning

en: unknown jewish denomination
nb: ukjent jødisk trosretning

en: street name contains ss
nb: veinavn inneholder ss

en: street name contains ß
nb: veinavn inneholder ß

en: {0} is deprecated in {1}
nb: {0} er foreldet i {1}

en: {0} is unnecessary
nb: {0} er ikke nødvendig

en: {0} makes no sense
nb: {0} er meningsløs

en: Nodes duplicating parent way tags
nb: Noder dupliserer egenskaper på foreldrelinjer

en: {0} together with {1} and {2}. Remove {0}.
nb: {0} sammen med {1} og {2}. Fjern {0}.

en: descriptive name
nb: beskrivende navn

en: {0} should not be uploaded
nb: {0} bør ikke lastes opp

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
nb: Wikipedia-egenskap mangler språk. Bruk «wikipedia=språk:sidenavn»

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
nb: wikipedia-egenskap har ukjent språkprefiks

en: wikipedia tag format is deprecated
nb: formatet til wikipedia-egenskapen er foreldet

en: ''wikipedia''=''language:page title''
nb: «wikipedia=språk:sidenavn»

en: wikipedia ''{0}'' language is obsolete, use ''{1}'' instead
nb: wikipedia-språket «{0}» er foreldet, bruk «{1}» i stedet for

en: wikipedia ''{0}'' language is invalid, use ''{1}'' instead
nb: wikipedia-språket «{0}» er ugyldig, bruk «{1}» i stedet for

en: {0} tag should not have URL-encoded values like ''%27''
nb: egenskapen {0} kan ikke ha URL-kodede verdier slik som «%27»

en: wikipedia title should not start with a space after language code
nb: wikipedia-tittel bør ikke starte med mellomrom etter språkkode

en: wikipedia title should not have ''{0}'' prefix
nb: wikipedia-tittel bør ikke ha prefikset «{0}»

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
nb: wikipedia-sidenavn bør ha stor førstebokstav

en: wikipedia page title should have spaces instead of underscores (''_''→'' '')
nb: wikipedia-sidenavn bør ha mellomrom i stedet for understreker («_» → « »)

en: wikipedia language seems to be duplicated, e.g. en:en:Foo
nb: wikipedia-språket er kanskje duplisert, dvs. en:en:Foo

en: wikidata tag must be in Qnnnn format, where n is a digit
nb: wikipedia-egenskapen må ha format Qnnnn, der n er et siffer

en: wikipedia tag is set, but there is no wikidata tag. Wikipedia plugin might help with wikidata id lookups
nb: Wikipedia-egenskapen er angitt, men mangler wikidata-egenskap. Wikipedia-tillegget kan hjelpe til med ID-oppslag i wikidata.

en: {0} value looks like a {1} value
nb: verdien {0} ser ut som verdien {1}

en: ''{0}'' tag is set, but no ''{1}'' tag. Make sure to set ''wikipedia=language:value'' for the main article and optional ''wikipedia:language=value'' only for additional articles that are not just other language variants of the main article.
nb: egenskapen «{0}» er angitt, men ikke «{1}». Sørg for å angi «wikipedia=språk:verdi» for hovedartikkelen, og valgfritt «wikipedia:språk=verdi» kun for tilleggsartikler som ikke bare er språkvarianter av hovedartikkelen.

en: Hide icons at low zoom
nb: Skjul ikoner ved lavt zoom-nivå

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
nb: Nodesymboler er mindre framtredende ved lave zoom-nivåer

en: Hide tagged waynodes at low zoom
nb: Skjul veinoder med egenskaper ved lave zoom-nivåer

en: Display street labels (at high zoom)
nb: Vis påskrifter på veier (ved høye zoom-nivå)

en: Use alternative turn restriction icon set
nb: Bruk alternativt ikonsett for kryssrestriksjoner

en: Display fill colour of areas with place=*
nb: Fyll stedsomriss (place=*) med farge

en: Areas are drawn with fill only around their inner edges
nb: Tegn områder med fyll kun rundt indre kant

en: Display note=* annotation on nodes
nb: Vis merknader, note=*, på noder

en: imagico.de: Prokletije Mountains
nb: imagico.de: Prokletije-fjellene

en: Late summer imagery where usual sources are severely limited by clouds and snow (true color)
nb: Vertikalfoto fra sensommeren der de vanlige kildene har skyer og snø (sannfarge)

en: Municipality of Tirana (Open Labs GeoPortal)
nb: Tirana kommune (Open Labs GeoPortal)

en: Streets & Builings provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
nb: Veier og bygninger fra Tirana kommune, lagret hos Open Labs

en: Municipality of Tirana - Public Transport (Open Labs GeoPortal) (overlay)
nb: Tirana kommune – offentlig transport (Open Labs GeoPortal) (overlegg)

en: Bus stops & lines provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
nb: Bussholdeplasser og -ruter fra Tirana kommune, lagret hos Open Labs

en: imagico.de: Antarctic Peninsula
nb: imagico.de: Antarktishalvøya

en: Recent mostly cloud free Sentinel-2 image of the central and southern part of the Antarctic Peninsula including the eastern part of Alexander Island (true color)
nb: Vertikalfoto (Sentinel-2) av nyere dato, nesten uten skyer. Midtre og søndre del av Antarktishalvøya, samt østre del av Aleksanderøya (sannfarge)

en: imagico.de: Belgica Mountains evening
nb: imagico.de: Belgicafjella, kveld

en: Landsat 8 evening image of the Belgica Mountains showing a different lighting compared to the daytime image (true color)
nb: Landsat 8-kveldsfoto av Belgicafjella med forskjellig belysning sammenligned med dagsfoto (sannfarge)

en: Largest ice free area at the East Antarctic coast - shows considerable amounts of non-permanent ice. (true color)
nb: Det største isfrie området på Øst-Antarktiskysten – viser en hel del ikke-permanent is (sannfarge)

en: imagico.de: Cape Adare
nb: imagico.de: Kapp Adare

en: Recent Sentinel-2 image of Cape Adare and parts of northern Victoria Land (true color)
nb: Sentinel-2-foto av nyere dato av Kapp Adare og deler av nordre Victoria Land (sannfarge)

en: imagico.de: Elephant Island/Clarence Island
nb: imagico.de: Elefantøya/Clarence Island

en: Fairly clear up-to-date image for updating glacier edges (true color)
nb: Ganske oppdatert foto til bruk for oppdatering av isbreer (sannfarge)

en: imagico.de: Enderby Land and Kemp Coast
nb: imagico.de: Enderby Land and Kempkysten

en: Sentinel-2 images of Enderby Land and Kemp Coast (true color)
nb: Sentinel-2-foto av Enderby Land og Kempkysten (sannfarge)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. east
nb: imagico.de: Søndre transarktiske fjell, øst

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - eastern hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
nb: ASTER-vertikalfoto fra 2001-2009 fra søndre transarktiske fjell, østre halvkule, posisjonsnøyaktighet er delvis dårlig (sannfarge der blått er estimert)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. west
nb: imagico.de: Søndre transarktiske fjell, vest

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - western hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
nb: ASTER-vertikalfoto fra 2001-2009 fra søndre transarktiske fjell, vestre halvkule, posisjonsnøyaktighet er delvis dårlig (sannfarge der blått er estimert)

en: imagico.de: Lambert Glacier east
nb: imagico.de: Lambertbreen øst

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region and the eastern Prydz Bay coast (true color)
nb: Sentinel-2-bilde av nyere dato av vestre del av området ved Lambertbreen og østre Prydzbukta (sannfarge)

en: imagico.de: Lambert Glacier west
nb: imagico.de: Lambertbreen vest

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region (true color)
nb: Sentinel-2-bilde av nyere dato av vestre del av området ved Lambertbreen (sannfarge)

en: imagico.de: Larsen C ice shelf after calving
nb: imagico.de: Larsen C-isbrem etter kalving

en: For updating the ice edge after the 2017 iceberg calving (true color)
nb: For oppdatering av iskant etter isfjell-kalvingen i 2017 (sannfarge)

en: imagico.de: Lützow-Holm Bay
nb: imagico.de: Lützow-Holmbukta

en: Up-to-date late season image or an area poorly mapped in OSM at the moment - lots of sea ice, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves and floating glacier tongues. (true color)
nb: Oppdatert foto fra sent i sesongen, eller et område som er dårlig kartlagt i OSM for tiden – mye havis: vær nøye med å skille havis fra isbremer og flytende isbretunger (sannfarge).

en: imagico.de: McMurdo Sound and Dry Valleys
nb: imagico.de: McMurdo-sundet og McMurdo Dry Valleys

en: Up-to-date late season image - not ice minimum, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves. (true color)
nb: Oppdatert foto fra sent i sesonget – det er ikke is-minimum, så vær nøye med å skille havis fra isbremer (sannfarge).

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Patuxent Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
nb: ASTER-vertikalfoto fra 2001-2009 fra Patuxent Range. Posisjonsnøyaktighet er delvis dårlig (sannfarge med estimert blått)

en: imagico.de: Pensacola Mountains
nb: imagico.de: Pensacolafjella

en: Outside regular Landsat coverage and therefore not in LIMA and Bing/Maxar/Esri/Mapbox (true color)
nb: Utenfor vanlig Landsat-dekning og derfor ikke i LIMA og BING/Maxar/Esri/Mapbox (sannfarge)

en: imagico.de: Southern Transantarctic Mountains
nb: imagico.de: Søndre transantarktiske fjell

en: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island March 2019
nb: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island, mars 2019

en: Mostly cloud free image, including southern Young Island (true color)
nb: Vertikalforo er for det meste skyfritt, og inkluderer søndre Young Island (sannfarge)

en: imagico.de: USGS 50k Topos McMurdo Dry Valleys
nb: imagico.de. McMurdo Dry Valleys, USGS 50k topografisk

en: 1:50k topographic maps of the McMurdo Dry Valleys produced by USGS/LINZ
nb: 1:50K topografisk kart over McMurdo Dry Valleys, produsert av USGS/LINZ

en: imagico.de: USGS 250k Topos Antarctica
nb: imagico.de: Antarktis, USGS 250K topografisk

en: USGS Antarctica 1:250k Reconnaissance Series topographic maps
nb: Antarktis, USGS 1:250K rekognoseringskart, topografisk

en: imagico.de: USGS 500k Antarctica maps
nb: imagico. de: Antarktis, USGS 500K

en: Various USGS 1:500k maps: Antarctia Reconnaissance preliminary base (East Antarctic coast) and Antarctia sketch map (West Antarctic) (gray)
nb: Diverse 1:500K rekognoseringskart fra USGS for foreløpig base (østkysten av Antarktis) og kladd over vestre Antarktis (gråtoner)

en: imagico.de: Victoria Land east
nb: imagico.de: Victoria Land, øst

en: Recent Sentinel-2 image of the eastern part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
nb: Sentinel-2-foto av nyere dato av østre del av Victoria Land, lett overskyet ved kysten (sannfarge)

en: imagico.de: Victoria Land west
nb: imagico.de: Victoria Land, vest

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
nb: Sentinel-2-foto av nyere dato over vestre del av Victoria Land, lett overskyet ved kysten (sannfarge)

en: imagico.de: Yamato/Queen Fabiola Mountains
nb: imagico.de: Yamato/Dronning Fabiola-fjella

en: Recent Sentinel-2 image of the Yamato or Queen Fabiola Mountains, Belgica Mountains and Lützow-Holm Bay (true color)
nb: Sentinel-2-foto av nyere dato over Yamamoto/Dronning Fabiola-fjella, Belgicafjella og Lützow-Holm-bukta (sannfarge)

en: imagico.de: Young Island/Buckle Island January 2020
nb: imagico.de: Young Island/Buckle Island, januar 2020

en: Cloud free summer image with sea ice (true color)
nb: Skyfritt sommerfoto med havis (sannfarge)

en: imagico.de: Young Island March 2020
nb: imagico.de: Young Island, mars 2020

en: Almost cloud and sea ice free view of the island (true color)
nb: Nesten fritt for skyer og havis (sannfarge)

en: National Geographic Institute Argenmap gray
nb: National Geographic Institute Argenmap gråtoner

en: Vector data from the National Geographic Institute of Argentina
nb: Vektordata fra argentinske National Geographic Institute

en: National Geographic Institute Atlas Argentina 500k (TMS)
nb: National Geographic Institute: atlas over Argentina 500K (TMS)

en: National Geographic Institute Atlas Tucumán 100k (TMS)
nb: National Geographic Institute: atlas over Tucumán 100K (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 100k (TMS)
nb: National Geographic Institute, mosaikk 100K (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 250k (TMS)
nb: National Geographic Institute, mosaikk 250K (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 500k (TMS)
nb: National Geographic Institute, mosaikk 500K (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 50k (TMS)
nb: National Geographic Institute, mosaikk 50K (TMS)

en: National Geographic Institute Orthophotos (WMS)
nb: National Geographic Institute, ortofoto (WMS)

en: National Geographic Institute Orthophotos Mosaic
nb: National Geographic Institute, ortofoto-mosaikk

en: National Geographic Institute UAV Orthophotos (WMS)
nb: National Geographic Institute, UAV-ortofoto (WMS)

en: National Geographic Institute UAV photos mosaic
nb: National Geographic Institute, UAV-ortofoto-mosaikk

en: National Parks Administration (WMS)
nb: National Parks Administration (Argentina) (WMS)

en: geoARBA - Buenos Aires Province Tax Agency (WMS)
nb: geoARBA - skatteetaten i provinsen Buenos Aires (WMS)

en: National Glacier Inventory (WMTS)
nb: National Glacier Inventory (Argentina) (WMTS)

en: Educational map (WMS)
nb: Utdanningskart (WMS)

en: Ministry of Agroindustry (WMS)
nb: Departementet for landbruksindustri (WMS)

en: Ministry of Energy and Mining (WMS)
nb: Departementet for energi og gruvedrift (WMS)

en: imagico.de: Bahía Blanca (low tide)
nb: imagico.de: Bahía Blanca (fjære)

en: Tidal flats and islands at the coast (true color)
nb: Tidevannsområder og øyer ved kysten (sannfarge)

en: imagico.de: Bahía Blanca (high tide)
nb: imagico.de: Bahía Blanca (flo)

en: AGRI black-and-white 2.5m
nb: AGRI svart-hvitt 2,5 m

en: Launceston OrthoPhoto 2008
nb: Launceston ortofoto 2008

en: Launceston OrthoPhoto 2011
nb: Launceston ortofoto 2011

en: Launceston OrthoPhoto 2013
nb: Launceston ortofoto 2013

en: DCS NSW Base Map
nb: DCS NSW, basiskart

en: DCS NSW Topographic Map
nb: DCS NSW, topografisk kart

en: DCS NSW Imagery
nb: DCS NSW, vertikalfoto

en: DCS NSW Administrative Boundaries Suburb
nb: DCS NSW, administrative grenser, forsteder

en: DCS NSW Administrative Boundaries LGA
nb: DCS NSW, administrative grenser LGA

en: DCS NSW Administrative Boundaries County
nb: DCS NSW, administrative grenser, fylke

en: DCS NSW Administrative Boundaries Parish
nb: DCS NSW, administrative grenser, prestegjeld

en: DCS NSW Administrative Boundaries State Forest
nb: DCS NSW, administrative grenser, statsskog

en: DCS NSW Administrative Boundaries NPWS Reserve
nb: DCS NSW, administrative grenser, reservat fra NPWS

en: DCS NSW Floods 2021
nb: DCS NSW, flommer 2021

en: City of Melbourne May 2018
nb: Byen Melbourne, mai 2018

en: City of Melbourne Feb 2019
nb: Byen Melbourne, feb. 2019

en: Main Roads WA Road Hierarchy
nb: Hovedveier WA, veihierarki

en: imagico.de: Northwest Heard Island
nb: imagico.de, Nordvestre Heard Island

en: Glaciers of Northwest Heard Island (mapped meanwhile) (false color IR)
nb: Isbreer på nordvestre Heard Island (allerede kartlagt) (falskfarge IR)

en: imagico.de: Heard Island coast
nb: imagico.de: kysten av Heard Island

en: Recent image of Heard island with interior mostly cloud covered but mostly well visible coast (true color)
nb: Foto av nyere dato av Heard Island, der innlandet er for det meste skydekket, mens kysten er for det meste godt synlig (sannfarge)

en: Vicmap Transport - Road Network
nb: Vicmap Transport – veinettverk

en: Vicmap Lite - Public Land (Parks and Reserves)
nb: Vicmap Lite – Offentlig grunn (parker og reservat)

en: This layer is part of Vicmap Lite and contains polygon features delineating public land areas. This Vicmap Lite dataset is suited for use between scales of 1: 1 million and 1 : 5 million. The polygons were sourced from PLMMT100PLY. The level of attribute information, the number of features and the number of vertices has been simplified to suit the 1:1 million - 1 : 5 million scale range. The concept of a Scale Use Code has been introduced to help control the level of detail displayed.
nb: Dette laget inngår i Vicmap Lite, og inneholder polygoner som avgrenser offentlig grunn. Datasettet passer bruk i målestokkstall mellom 1 og 5 millioner. Polygonene stammer fra PLMMT100PLY. Geometrisk og egenskapsmessig detaljeringsgrad er forenklet til å passe målestokkstall mellom 1 og 5 millioner. «Scale Use Code» styrer vist detaljeringsgrad.

en: Vicmap Hydro - Watercourse Network 1:25,000
nb: Vicmap Hydro – vann-nettverk 1:25 000

en: Vicmap Hydro provides an accurate representation of natural and man made Hydrographic features across Victoria, at a capture scale of 1:25,000. It is used in a variety of applications, particularly in emergency services, natural resource management, planning and development, and digital map publication.
nb: Vicmap Hydro gir en nøyaktig gjengivelse av naturlige og menneskeskapte hydrografiske objekter i Victoria. Opptaksmålestokken er 1:25 000. Datasettet har flere bruksområder, spesielt utrykning, ressursforvaltning, planlegging og utvikling og kartproduksjon.

en: Maxar 2019-2020 Australian Bushfires Pre-event
nb: Maxar 2019-2020 Australske buskbranner, før hendelsen

en: ARA Bushfires 2020
nb: ARA buskbranner 2020

en: imagico.de: Eastern Alps autumn colors 2019
nb: imagico.de: Østre Alpene, høstfarger 2019

en: Autumn colors in the eastern Alps - Austria, Germany, Italy and Slovenia (true color)
nb: Høstfarger i østre Alpene – Østerrike, Tyskland, Italia og Slovenia (sannfarge)

en: Basemap of Austria, based on government data.
nb: Østerriksk grunnkart, basert på offentlige data.

en: basemap.at Orthofoto
nb: basemap.at Ortofoto

en: Orthofoto layer provided by basemap.at. "Successor" of geoimage.at imagery.
nb: Ortofotolag fra basemap.at. «Etterkommeren» til geoimage.at.

en: basemap.at Overlay
nb: basemap.at Overlegg

en: Annotation overlay provided by basemap.at.
nb: Overlegg med merknader fra basemap.at.

en: basemap.at Terrain
nb: basemap.at Terreng

en: Terrain layer provided by basemap.at.
nb: Terrenglag fra basemap.at.

en: basemap.at Surface
nb: basemap.at Overflate

en: Surface layer provided by basemap.at.
nb: Overflatelag fra basemap.at.

en: Steiermark Terrain
nb: Steiermark Terreng

en: Terrain Model by Land Steiermark
nb: Terrengmodell fra Land Steiermark

en: Steiermark Surface
nb: Steiermark Overflate

en: Surface Model by Land Steiermark
nb: Overflatemodell fra Land Steiermark

en: Tiris: DOM (Surface model)
nb: Tiris: DOM (Overflatemodell)

en: Tiris: contour lines
nb: Tiris: høydekurver

en: Tiris: orthophoto
nb: Tiris: ortofoto

en: Tiris: orthophoto infrared
nb: Tiris: infrarødt ortofoto

en: OpenStreetMap (Belgian Style)
nb: OpenStreetMap (belgisk stil)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - French)
nb: OpenStreetMap (belgisk stil – fransk)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - Dutch)
nb: OpenStreetMap (belgisk stil – nederlandsk)

en: URBIS numerical imagery
nb: URBIS numerisk vertikalfoto

en: URBISfr numerical imagery
nb: URBISfr numerisk vertikalfoto

en: URBISnl numerical imagery
nb: URBISnl numerisk vertikalfoto

en: URBIS most recent aerial imagery
nb: URBIS nyeste vertikalfoto

en: URBIS 2020 aerial imagery
nb: URBIS 2020 vertikalfoto

en: URBIS 2019 aerial imagery
nb: URBIS 2019 vertikalfoto

en: URBIS 2018 aerial imagery
nb: URBIS 2018 vertikalfoto

en: URBIS 2017 aerial imagery
nb: URBIS 2017 vertikalfoto

en: URBIS 2016 aerial imagery
nb: URBIS 2016 vertikalfoto

en: URBIS 2015 aerial imagery
nb: URBIS 2015 vertikalfoto

en: URBIS 2014 aerial imagery
nb: URBIS 2014 vertikalfoto

en: URBIS 2012 aerial imagery
nb: URBIS 2012 vertikalfoto

en: URBIS 2009 aerial imagery
nb: URBIS 2009 vertikalfoto

en: SPW(allonie) PICC numerical imagery
nb: SPW(allonie) PICC numerisk vertikalfoto

en: SPW(allonie) most recent aerial imagery
nb: SPW(allonie) nyeste vertikalfoto

en: SPW(allonie) 2020 aerial imagery
nb: SPW(allonie) 2020 vertikalfoto

en: SPW(allonie) 2019 aerial imagery
nb: SPW(allonie) 2019 vertikalfoto

en: SPW(allonie) 2018 aerial imagery
nb: SPW(allonie) 2018 vertikalfoto

en: SPW(allonie) 2016 aerial imagery
nb: SPW(allonie) 2016 vertikalfoto

en: SPW(allonie) 2015 aerial imagery
nb: SPW(allonie) 2015 vertikalfoto

en: SPW(allonie) 2012-2013 aerial imagery
nb: SPW(allonie) 2012-2013 vertikalfoto

en: SPW(allonie) 2009-2010 aerial imagery
nb: SPW(allonie) 2009-2010 vertikalfoto

en: SPW(allonie) shaded relief
nb: SPW(allonie) relieffskyggelegging

en: TEC bus lines
nb: TEC bussruter

en: TEC bus stops
nb: TEC bussholdeplasser

en: Patchy and partly cloudy coverage in usual sources (true color)
nb: Delvis synlighet, noe skydekke – vanlige kilder (sannfarge)

en: imagico.de: Bouvet Island
nb: imagico.de: Bouvetøya

en: For more accurate coastline and glacier mapping (true color)
nb: For mer nøyaktig kystlinje og kartlegging av isbreer (sannfarge)

en: IBGE Map of urban areas
nb: IBGE-kart over urbane områder

en: IBGE Map of rural areas
nb: IBGE-kart over rurale områder

en: IBGE Street Names
nb: IBGE Veinavn

en: Brazilian Army Topographic Maps
nb: Brasilianske hær, topografiske kart

en: IBGE Federal District addresses
nb: IBGE Adresser i føderalt distrikt

en: Addresses data from IBGE
nb: Adressedata fra IBGE

en: RS. Agudo. 2014 master plan
nb: RS. Agudo. 2014 hovedplan

en: RS. Ibirubá. 2019 master plan. Urban zoning
nb: RS. Ibirubá. 2019 hovedplan. Urban regulering.

en: RS. Quaraí. 2006 master plan. Neighborhoods and Villages
nb: RS. Quaraí. 2006 hovedplan. Nabolag og landsbyer

en: imagico.de: Rila and Pirin Mountains
nb: imagico.de: Rila og Pirin-fjella

en: Geobase Hydrography - English
nb: Geobase Hydrografi - engelsk

en: Geobase Hydrography - French
nb: Geobase Hydrografi - fransk

en: Geobase Roads - English
nb: Geobase Veier - engelsk

en: Geobase Roads - French
nb: Geobase Veier - fransk

en: Canvec - English
nb: Canvec - engelsk

en: Canvec - French
nb: Canvec - fransk

en: imagico.de: Eastern Devon Island coast
nb: imagico.de: Østkysten av Devon Island

en: Coastline mostly mapped meanwhile (false color IR)
nb: Kystlinja er for det meste kartlagt (falskfarge IR)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island
nb: imagico.de: Nordre Ellesmere Island

en: Cadastre
nb: Matrikkel

en: Tools for drawing buildings.
nb: Verktøy for tegning av bygninger.

en: A special handler for the French land registry WMS server.
nb: En spesiell håntering for det franske landregisterets WMS tjener

en: Create a grid of ways.
nb: Lag et rutenett med linjer.

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
nb: Programtillegg som laster GPS spor direkte fra aktivt lag i JOSM til openstreetmap.org.

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
nb: Lar deg anonymisere tidsstempler og raskt slette deler av store GPX-spor.

en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
nb: Last ned GPS-punkt fra Globalsat dg100-datalogger direkte til JOSM.

en: Analyse a set of GPS points to obtain its centre and direction of spread.
nb: Analyser et sett GPS-punkter for å finne tyngdepunkt og variasjonsretning.

en: Visualizes routing information as a routing graph.
nb: Visualiserer ruteinformasjon som en rutegraf.

en: Simple tool to tag house numbers and addresses.
nb: Enkelt verktøy for innlegging av veinummer og adresser.

en: Provides HTTP/2 support. Requires Java 11 or later.
nb: Tilbyr HTTP/2-støtte. Krever Java 11 eller senere.

en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the ''name'', ''cmt'' or ''desc'' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
nb: Dette programtillegget kan knytte bilder til veipunkt i ei GPX-fil. En kobling opprettes når «name», «cmt» eller «desc»-egenskapen til et veipunkt samsvarer med bildets filnavn.

en: Plugin for importing spatial referenced images
nb: Programtillegg for import av georefererte bilder

en: Import vector graphics (SVG)
nb: Importer vektorgrafikk (SVG)

en: Extends ImproveWayAccuracy mode with helpers to place nodes at accurate distances and angles.
nb: Utvider ImproveWayAccuracy-modus med hjelpeverktøy som plasserer noder ved passende avstander og retninger.

en: This plugin simplifies the mapping and editing of indoor corridors.
nb: Dette programtillegget forenkler kartlegging og redigering av innendørs korridorer.

en: Extra information about current layer objects pop ups - currently GPX trackpoint info
nb: Ekstra informasjon om gjeldende lagobjekt – info om sporpunkt i GPX-fil

en: Provides the JAXB library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
nb: Tilbyr JAXB-biblioteket som avhengighet for andre JOSM-tillegg. Er ikke ment å installeres direkte av sluttbruker.

en: Provides Java Native Access (JNA) library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
nb: Tilbyr JNA-biblioteket (Java Native Access) som avhengighet for andre JOSM-tillegg. Er ikke ment å installeres direkte av sluttbruker.

en: Provides Java Topology Suite (JTS) library and related utilities. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
nb: Tilbyr JTS-biblioteket med relaterte verktøy (Java Topology Suite). Er ikke ment å installeres direkte av sluttbruker.

en: Tools to help import Kartverket N50
nb: Verktøy for import av Kartverket N50

en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
nb: Gir GPS-informasjon i sanntid (bevegelig merke) gjennom tilkobling til gpsd-tjener.

en: Provides the Log4j library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
nb: Tilbyr Log4j-biblioteket som avhengighet for andre JOSM-tillegg.  Er ikke ment å installeres direkte av sluttbruker.

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
nb: Gir deg måleverktøy for å måle lengde og retning på segmenter og areal omgitt av en (enkel) lukket linje, og lage målestier (som også kan importeres fra GPX-lag).

en: Merge overlapping part of ways.
nb: Flett deler av linjer som overlapper.

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
nb: Bruk systemets passordbehandler for lagring av API-brukernavn og -passord. (KWallet og gnome-keyring støttes).

en: Import OSM data in o5m format
nb: Importer OSM-data i o5m-formatet

en: Allows JOSM to read Open Data formats (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) into an .osm data layer. Supports zip and 7z compression of these file types.
nb: Lar JOSM importere åpne dataformater (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) til et .osm-lag. Støtter zip- og 7z-komprimering av disse filtypene.

en: extended options for editing opening_hours
nb: utvidede alternativer for redigering av åpningstider

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
nb: Gjør det mulig å åpne gpx/osm-filer som går utenfor gjeldende synlige skjermbilde

en: Display OpenStreetMap object information
nb: Vis informasjon om OpenStreetMap-objekt

en: Bring in errors from Osm Inspector and display it on the current JOSM bounding box
nb: Hent inn feil fra OSM-inspeksjonen og vis den innenfor gjeldende områdeavgrensing

en: Import/export OSM data in PBF format
nb: Importer/eksporter OSM-data i PBF-format

en: Import PDF file into a layer and convert pdf lines to ways.
nb: Importer PDF-fil til et lag og konverter PDF-linjer til OSM-linjer.

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
nb: Skriver GPS-posisjon til bildets filhode. Kjør denne funksjonen fra høyreklikk-menyen til bildelaget.

en: Make photos movable and position them on the map.
nb: Gjør fotoer flyttbare og plassér dem i kartet.

en: Shows an additional information about point on map. Only Czech RUIAN and Spanish Cadastre Web Services modules are available at this moment.
nb: Vis ytterligere informasjon om kartpunktet. Kun følgende moduler støttes akkurat nå: RUIAN (Tsjekkia) og nett-tjeneste for spansk kataster.

en: Adds map printing to JOSM
nb: Legger kartutskrift til JOSM

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
nb: Dette programtillegget forenkler kartlegging og redigering av ruter for offentlig transport.

en: The RasterFiltersPlugin allows to choose and apply some images'' filters to some layers
nb: Programtillegget «RasterFiltersPlugin» kan påføre bildefiltre til noen lag

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
nb: Panel for oppretting og redigering av relasjoner og multipolygoner

en: Plugin for reverting changesets
nb: Programtillegg for tilbakeføring av endringssett

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
nb: Opptegning av ruter (buss, stier, sykkelstier, …). Rutetype må være definert i fila routes.xml i mappa for programtillegg

en: Provides routing capabilities.
nb: Tilbyr ruteplanlegging.

en: Loads data from SDS
nb: Laster data fra SDS

en: Gives user more tools that facilitate aligning and rotation of buildings.
nb: Gir brukeren flere verktøy for justering og rotering av bygninger.

en: Edit features for OpenSeaMap
nb: Redigering av OpenSeaMap-objekter

en: Allows to draw splines
nb: Tilbyr tegning av splines

en: Allows to edit traffic information and export it to the urban mobility simulator SUMO
nb: Tilbyr redigering av trafikkinformasjon og eksportering til SUMO – simulator for urban forflytning

en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
nb: Legger inn markører eller noder på gjeldende GPS-posisjoner.

en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
nb: Dialog for å redigere egenskaper i en tabell.

en: Make terraced houses out of single blocks.
nb: Lager rekkehus / terassehus fra en enkel husblokk.

en: Adds a todo list dialog that makes it easy to go through large lists of objects
nb: Legger til ei huskeliste, som gjør det lettere å gå gjennom mange objekter

en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Activate by holding T and slip map with left mouse button
nb: Tilbyr hjelpeknapper som lar deg bruke mus med én tast (stylus). Aktiveres med å holde inne T, og dra kartet med venstre museknapp

en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
nb: Tegner av bygninger fra det tsjekkiske katasterkartet. TracerServer (.NET eller Mono) må kjøre.

en: Traces buildings and other shapes from a map. Needs Tracer2Server to be running.
nb: Tegner av bygninger og andre figurer fra et kart. Tracer2Server må kjøre.

en: Plugin to digital sign OSM-Data
nb: Programtillegg for digital signering av OSM-data

en: Allows undeleting object from OSM database
nb: Lar deg angre sletting av objekter i OSM-databasen

en: Several utilities that make your life easier.
nb: Flere verktøyer som gjør livet lettere.

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
nb: Last enkelt ned data langs strekninger av sammenknyttede linjer

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
nb: Gjør det mulig å søke etter veipunkter importert fra GPX-fil.

en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
nb: Kjør en racerbil fra punkt A til punkt B over vertikalfoto, med kaktus i kjølvannet.

en: Columbus V-900 CSV Files
nb: Columbus V-900 CSV-filer

en: Importing CSV file ''%s''...
nb: Importerer CSV-fil «%s» …

en: Markers of
nb: Markører til

en: Show summary after import
nb: Vis oppsummering etter import

en: Do not zoom after import
nb: Ikke zoom etter import

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
nb: Ignorer HDOP/VDOP/PDOP-oppføringer

en: Warn on missing audio files
nb: Advar  når lydfiler mangler

en: Warn on conversion errors
nb: Advar ved konverteringsfeil

en: Error in line
nb: Feil i linje

en: Missing audio file
nb: Lydfil mangler

en: Commands
nb: Kommandoer

en: No command has been found. Would you like to download and install default commands now?
nb: Fant ingen kommandoer. Vil du laste ned og installere standardkommandoer nå?

en: No command found
nb: Fant ingen kommandoer

en: Default commands have been successfully installed
nb: Standardkommandoer er nå installert

en: Failed to download and install default commands.
    
    Error: {0}
nb: Klarte ikke laste med og installere standardkommandoer.
    
    Feil: {0}

en: Processing...
nb: Behandler …

en: Aborted
nb: Avbrutt

en: Error executing the script:
nb: Feil ved kjøring av skript:

en: Command line
nb: Kommandolinje

en: Set input focus to the command line.
nb: Flytt inndata-fokus til kommandolinja.

en: Commands: {0}
nb: Kommandoer: {0}

en: Point on the start
nb: Startpunkt

en: Point on the end
nb: Sluttpunkt

en: Missing definition of new object with id {0}.
nb: Nytt objekt med ID {0} mangler definisjon.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <member> of relation {1}.
nb: Mangler obligatorisk attributt «{0}» på <member> av relasjon {1}.

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
nb: Ugyldig verdi for attributt «uid» – leste «{0}».

en: nodes
nb: noder

en: ways
nb: linjer

en: relations
nb: relasjoner

en: OSM objects
nb: OSM-objekter

en: Can not draw outside of the world.
nb: Kan ikke tegne utenfor verden.

en: Create grid of ways
nb: Lag et rutenett av linjer

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
nb: Lag et rutenett med linjer basert på to eksisterende linjer som har én felles node og resten forskjellige

en: More tools: {0}
nb: Flere verktøy: {0}

en: Select two ways with a node in common
nb: Velg to linjer med en felles node

en: Select two ways with alone a node in common
nb: Velg to linjer med kun én felles node

en: Create a grid of ways
nb: Lag rutenett med linjer

en: Download Track ...
nb: Last ned spor …

en: Download GPX track from openstreetmap.org
nb: Last ned GPX-spor fra openstreetmap.org

en: Download Track
nb: Last ned spor

en: Filename
nb: Filnavn

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
nb: Feil ved tolking av GPX-fila {0}. Kun en del av fila vil være tilgjengelig.

en: Error fetching URL {0}
nb: Feil ved henting av data fra URL {0}

en: Error parsing data from URL {0}
nb: Feil ved tolking av data fra URL {0}

en: Invalid URL {0}
nb: Ugyldig URL {0}

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
nb: Privat (deles kun som anonyme punkter uten rekkefølge)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
nb: Offentlig (vises i sporlista og som anonyme punkter uten rekkefølge)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
nb: Sporbar (deles kun som anonyme punkter i rekkefølge med tidsstempler)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
nb: Identifiserbar (vises i sporlista og som identifiserbare punkter i rekkefølge med tidsstempler)

en: Upload Trace
nb: Last opp sporlogg

en: Upload Traces
nb: Last opp sporlogger

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
nb: Velg hvor synlig sporloggen skal være for andre OSM-brukere.

en: (What does that mean?)
nb: (Hva betyr det?)

en: Please enter Description about your trace.
nb: Oppgi en beskrivelse av sporloggen.

en: Tags (comma delimited)
nb: Egenskaper (separert med komma)

en: Please enter tags about your trace.
nb: Oppgi egenskaper til sporet.

en: Selected track: {0}
nb: Valgt spor: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
nb: GPX-lag er ikke valgt, og kan derfor ikke laste opp sporlogg.

en: Upload canceled
nb: Opplasting avbrutt

en: Error while uploading
nb: Feil under opplastingen

en: GPX upload was successful
nb: Opplasting av GPX var vellykket

en: Upload failed. Server returned the following message:
nb: Klarte ikke laste opp. Tjeneren gav følgende svar:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
nb: Laster opp GPX-spor: {0}% ({1} av {2})

en: No description provided. Please provide some description.
nb: Ingen beskrivelse er gitt. Legg inn beskrivelse av sporet.

en: Uploading GPX Track
nb: Laster opp GPX-spor

en: Uploads traces to openstreetmap.org
nb: Last opp spor til openstreetmap.org

en: Importing...
nb: Importerer …

en: Shape is started incorrectly
nb: Feil ved start av figur

en: Can''t load SVG diagram
nb: Kan ikke laste inn SVG-diagram

en: Can''t find root SVG element
nb: Fant ikke rotelement i SVG

en: Import primitives
nb: Importer primitiver

en: Cannot find configuration file!
nb: Fant ikke oppsettsfil

en: DXF files [ImportDxf plugin] (*.dxf)
nb: DXF-filer [ImportDxf-tillegg] (*.dxf)

en: Please open or create data layer before importing
nb: Åpne eller opprett datalag før importering

en: Import dxf
nb: Importer DXF

en: Scale:
nb: Skalering:

en: unit(s) =
nb: enhet(er) =

en: Shows elevation profile
nb: Vis høydeprofil

en: Elevation Profile
nb: Høydeprofil

en: zoom in to load any tiles
nb: zoom inn for å laste noen fliser

en: increase zoom level to see more detail
nb: Øk zoomnivå for å se flere detaljer

en: No SRTM data
nb: Mangler SRTM-data

en: Open the elevation profile window.
nb: Åpne vindu med høydeprofil.

en: Min
nb: Min.

en: Avrg
nb: Gj.sn.

en: Max
nb: Maks.

en: Dist
nb: Avst.

en: Tracks
nb: Spor

en: Zoom
nb: Vis større/mindre

en: Elevation profile for track ''{0}''.
nb: Høydeprofil for spor «{0}».

en: Elevation profile
nb: Høydeprofil

en: (No elevation data)
nb: (Ingen høydedata)

en: Autosimplify
nb: Automatisk forenkling

en: Simplify with initial epsilon
nb: Forenkling med start-epsilon

en: Save as is
nb: Lagre som det er

en: Snap to nodes
nb: Fest til noder

en: Add fixed points on click
nb: Legg til fastpunkter med klikk

en: Add fixed points on spacebar
nb: Legg til fastpunkter med mellomromstast

en: Allow edit existing ways
nb: Tillat redigering av eksisterende linjer

en: Draw closed polygons only
nb: Tegn kun lukkede polygoner

en: FastDraw configuration
nb: Oppsett av FastDraw

en: Try copying tags from properties table
nb: Forsøk å kopiere egenskaper fra egenskapstabellen

en: Epsilon multiplier
nb: Epsilon-faktor

en: Starting Epsilon
nb: Start-epsilon

en: Max points count per 1 km
nb: Største antall punkter per km

en: Enter key mode
nb: Modus for Enter-tast

en: Auto add tags
nb: Legg til egenskaper automatisk

en: Save settings
nb: Lagre innstillinger

en: Can not read settings
nb: Kan ikke lese innstillinger

en: Q=Options, Enter=save, Ctrl-Enter=save with tags, Up/Down=tune
nb: Q = Alternativer, Enter = lagre, Ctrl + Enter = lagre med egenskaper, piltast Opp/Ned = finjustering

en: Click or Click&drag to continue, Ctrl-Click to add fixed node, Shift-Click to delete, Enter to simplify or save, Ctrl-Shift-Click to start new line
nb: Klikk eller klikk og dra for å fortsette, Ctrl + klikk for å legge til fastpunkt, Shift + klikk for å slette, Enter for å forenkle eller lagre, Ctrl + Shift + klikk for å starte ny linje

en: Please move the mouse to draw new way
nb: Beveg musa for å tegne ny linje

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
nb: Vil du virkelig ikke lagre linja med {0} punkter?

en: {0} m - length of the line
    {1} nodes
    {2} points per km (maximum)
    {3} points per km (average)
nb: {0} m – linjelengde
    {1} noder
    {2} punkter per km (maksimum)
    {3} punkter per km (gjennomsnitt)

en: Line information
nb: Informasjon om linje

en: Cannot place node outside of the world.
nb: Kan ikke plassere node utenfor verden.

en: Draw the way by mouse
nb: Tegn linje med musa

en: min distance={0} px ({1} m)
nb: minste avstand = {0} px ({1} m)

en: Eps={0}, {1} points, {2} p/km
nb: Eps = {0}, {1} punkter, {2} p/km

en: Fix addresses
nb: Fiks adresser

en: Show dialog with incomplete addresses
nb: Vis dialogvindu med ufullstendige adresser

en: Include objects used for guesses
nb: Inkluder objekter som brukes for å gjette

en: Fix street addresses
nb: Fiks veiadresser

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
nb: Finn og fiks adresser uten (gyldige) veinavn.

en: Guess values for
nb: Gjett verdier for

en: Address has no street
nb: Adresse mangler vei

en: Address has no valid street
nb: Adresse mangler gyldig vei

en: Address has no post code
nb: Adresse mangler postnummer

en: Address has no city
nb: Adresse mangler poststed

en: Address has no country
nb: Adresse mangler land

en: Assign to
nb: Tilordne til

en: Remove all address tags
nb: Fjern alle adresse-egenskaper

en: No name
nb: Mangler navn

en: Unresolved Addresses
nb: Adresser som ikke er fikset ennå

en: Select and close
nb: Velg og lukk

en: Fix unresolved addresses
nb: FIks adresser som ennå ikke er det

en: Complete Addresses
nb: Fullstendige adresser

en: Incomplete Addresses
nb: Ufullstendige adresser

en: Selected Addresses
nb: Valgte adresser

en: Selected Street
nb: Valgt vei

en: (No data)
nb: (Data mangler)

en: Show incomplete addresses
nb: Vis ufullstendige adresser

en: items
nb: elementer

en: no items
nb: ingen elementer

[ctx: address]
en: City
nb: By

en: Postcode
nb: Postnummer

en: Turns all guesses into the corresponding tag values.
nb: Overfør alle gjetningene til egenskapsverdiene.

en: Applied guessed values
nb: Overførte gjetninger

en: Applied guessed values for
nb: Overførte gjetninger for

en: Assign address to street
nb: Tilordne adresse til vei

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
nb: Tilordne valgt(e) adresse(r) til valgt vei.

en: Set street name
nb: Velg veinavn

en: Convert ALL streets.
nb: Konverter ALLE veier.

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
nb: Opprett relasjon mellom vei og relaterte adresser for ALLE veier i gjeldende lag.

en: Convert to relation.
nb: Konverter til relasjon.

en: Create relation between street and related addresses.
nb: Opprett relasjon mellom vei og relaterte adresser.

en: Create address relation for
nb: Opprett adresserelasjon for

en: Guess
nb: Gjett

en: Tries to guess address data by picking the name of the closest object with according tag.
nb: Forsøker å gjette adressedata ved å velge navnet på nærmeste objekt med passende egenskap.

en: Guessing address values
nb: Gjetter adresseverdier

en: Removes address related tags from the object.
nb: Fjerner adresserelaterte egenskaper fra objektet.

en: Remove address tags
nb: Fjern adresseegenskaper

en: Marks selected addresses in the map
nb: Marker valgte adresser i kartet

en: Select incomplete addresses
nb: Velg ufullstendige adresser

en: Selects all addresses with incomplete data.
nb: Velger alle adresser med ufullstendige data.

en: Use tag ''addr:street'' or ''addr:place''
nb: Bruk egenskap «addr:street» eller «addr:place»

en: House Number Editor
nb: Redigering av husnummer

en: New values:
nb: Nye verdier:

en: Existing values:
nb: Eksisterende verdier:

en: Accept all existing values
nb: Aksepter alle eksisterende verdier

en: House number increment:
nb: Økning av husnummer:

en: Accept existing value
nb: Aksepter eksisterende verdi

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
nb[0]: Oppdaterer egenskaper på inntil {0} objekt
nb[1]: Oppdaterer egenskaper på inntil {0} objekt

en: Default image projection
nb: Standard bildeprojeksjon

en: JOSM''s current projection
nb: JOSMs aktive projeksjon

en: No projection file (.prj) found.<br>You can choose the default image projection ({0}) or JOSM''s current editor projection ({1}) as original image projection.<br>(It can be changed later from the right click menu of the image layer.)
nb: Fant ingen projeksjonsfil (.prj).<br>Velg mellom standard bildeprojeksjon ({0}) eller JOSMs aktive projeksjon ({1}) for bildet.<br>(Dette kan endres senere ved å høyreklikke på bildet).

en: Error while creating image layer: {0}
nb: Feil ved oppretting av bildelag: {0}

en: Import image
nb: Importer bilde

en: Import georeferenced image
nb: Importer georeferert bilde

en: Error while creating image layer:
nb: Feil ved oppretting av bildelag:

en: Zoom to selected image
nb: Zoom til valgt bilde

en: Enable experimental beta-features (might be unstable)
nb: Slå på eksperimentell beta-funksjonalitet (kan være ustabilt)

en: Display hour when the picture was taken
nb: Viser klokka når bildet ble tatt

en: Number of images to be pre-fetched (forwards and backwards)
nb: Antall bilder som skal forhåndslastes (framover og bakover)

en: You are logged in as ''{0}''.
nb: Innlogget som «{0}».

en: You are currently not logged in.
nb: Ikke innlogget

en: Login
nb: Logg inn

en: Logout
nb: Logg ut

en: Forward
nb: Framover

en: Toggle: {0}
nb: Slå av/på: {0}

en: Export all images
nb: Eksporter alle bilder

en: Export selected sequence
nb: Eksporter valgt sekvens

en: Export selected images
nb: Eksporter valgte bilder

en: Select a directory
nb: Velg mappe

en: Explore
nb: Utforsk

en: A tag with key <i>{0}</i> is already present on the selected OSM object.
nb: Egenskap med nøkkel <i>{0}</i> finnes allerede på valgt OSM-objekt.

en: Do you really want to replace the current value <i>{0}</i> with the new value <i>{1}</i>?
nb: Vil du virkelig erstatte gjeldende verdi <i>{0}</i> med ny verdi <i>{1}</i>?

en: Tag conflict
nb: Egenskapskonflikt

en: View in browser
nb: Vis i nettleser

en: Copy key
nb: Kopier nøkkel

en: Image actions
nb: Bildehandlinger

en: Image key
nb: Bildenøkkel

en: Sequence key
nb: Sekvensnøkkel

en: image has no key
nb: Bilde mangler nøkkel

en: {0} images in {1} sequences
nb: {0} bilder i {1} sekvenser

en: Login successful, return to JOSM.
nb: Vellykket innlogging – gå tilbake til JOSM.

en: No images found
nb: Fant ingen bilder

en: Microsoft Streetside Images
nb: Microsoft Streetside-bilder

en: Streetside layer
nb: Streetside-lag

en: {0} downloaded images
nb: {0} nedlastede bilder

en: {0} images in total
nb: {0} bilder totalt

en: Open Streetside layer
nb: Åpne Streetside-lag

en: Download Streetside images in current view
nb: Last ned Streetside-bilder i gjeldende visning

en: Walk mode
nb: Vandremodus

en: Zoom to the currently selected Streetside image
nb: Zoom til valgt Streetside-bilde

en: No image selected
nb: Intet bilde valgt

en: Press "{0}" to download images
nb: Velg «{0}» for å laste ned bilder

en: Microsoft Streetside image
nb: Microsoft Streetside-bilde

en: Open Streetside window
nb: Åpne Streetside-vindu

en: Next picture
nb: Neste bilde

en: Shows the next picture in the sequence
nb: Vis neste bilde i sekvensen

en: Previous picture
nb: Forrige bilde

en: Shows the previous picture in the sequence
nb: Viser forrige bilde i sekvensen

en: Jump to red
nb: Hopp til rød

en: Jumps to the picture at the other side of the red line
nb: Hopper til bilde på andre siden av rød linje

en: Jump to blue
nb: Hopp til blå

en: Jumps to the picture at the other side of the blue line
nb: Hopper til bilde på andre siden av blå linje

en: Stops the walk.
nb: Stopp vandring.

en: Play
nb: Spill av

en: Continues with the paused walk.
nb: Fortsetter pauset vandring.

en: Pauses the walk.
nb: Pauser vandring.

en: Use 24 hour format
nb: Bruk 24-timers klokke

en: Move to picture''s location with next/previous buttons
nb: Flytt til bildets sted med knappene forrige/neste

en: Preview images when hovering its icon
nb: Forhåndsvis bilder når musepekeren er over ikon

en: Cut off sequences at download bounds
nb: Stopp sekvenser ved grense for nedlasting

en: Download mode
nb: Nedlastingsmodus

en: Wait for full quality pictures
nb: Vent på bilder i full kvalitet

en: Follow selected image
nb: Følg valgt bilde

en: Go forward
nb: Gå framover

en: I got it, close this.
nb: OK, lukk.

en: Could not show ImageInfoHelpPopup, because probably the invoker component has disappeared from screen.
nb: Klarte ikke vise ImageInfoHelpPopup, sannsynligvis fordi kallende komponent har forsvunnet fra skjermen.

en: Streetside 360° image info
nb: Bildeinfo for Streetside 360°

en: Displays detail information on the currently selected Streetside image
nb: Viser detaljert informasjon om valgt Streetside-bilde

en: Select Microsoft Streetside from the Imagery menu, then click on a blue vector bubble..
nb: Velg Microsoft Streetside fra bildemenyen, og klikk deretter på blå vektorboble.

en: The Streetside layer has stopped downloading images, because the requested area is too big!
nb: Streetside-laget stoppet nedlasting av bilder fordi forespurt område er for stort.

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
nb: Løs dette med å zoome inn og dermed laste inn et mindre utsnitt av kartet.

en: everything in the visible area
nb: alt i det synlige området

en: areas with downloaded OSM-data
nb: områder med nedlastet OSM-data

en: only when manually requested
nb: kun når manuelt forespurt

en: Downloading
nb: Laster ned

en: Exporting Streetside Images
nb: Eksporterer Streetside-bilder

en: The amount of running downloads is equal to 0
nb: Antall pågående nedlastinger er lik 0

en: Downloading Streetside images
nb: Laster ned Streetside-bilder

en: Total Streetside images: {0}
nb: Totalt antall Streetside-bilder: {0}

en: NanoLog of {0} entries
nb: NanLog med {0} oppføringer

en: NanoLog of {0} lines, {1} of them with coordinates.
nb: NanoLog med {0} linjer, der {1} av dem har koordinater.

en: Correlate with GPX...
nb: Korreler med GPX …

en: Put on GPX...
nb: Plasser på GPX …

en: Correlate entries with GPS trace
nb: Korreler oppføringer med GPS-spor

en: Save layer...
nb: Lagre lag …

en: Save NanoLog layer
nb: Lagre NanoLog-lag

en: Open NanoLog panel
nb: Åpne NanoLog-panel

en: Open NanoLog file...
nb: Åpne NanoLog-fil …

en: Could not read NanoLog file:
nb: Klarte ikke lese NanoLog-fil:

en: Edit opening hours
nb: Rediger åpningstider

en: Edit time-tag of selected element in a graphical interface
nb: Rediger tidsegenskaper til valgt element i et grafisk brukergrensesnitt

en: edit existing tag
nb: rediger eksisterende egenskap

en: edit new tag
nb: rediger ny egenskap

en: Display clock in 12h mode.
nb: Vis 12-timers klokke.

en: Choose key
nb: Velg nøkkel

en: apply {0}
nb: bruk {0}

en: There is something wrong in the value near:
nb: Det er noe feil i verdien nær:

en: Correct the value manually and than press Enter.
nb: Rett verdien manuelt og trykk Enter.

en: Error in timeformat
nb: Feil i tidsformat

en: open end
nb: åpen ende

en: Import Osm Inspector Bugs...
nb: Importer feil fra OsmInspector …

en: Open OsmInspector
nb: Åpne OsmInspector

en: Open a OSM Inspector selection list window.
nb: Åpne vindu med utvalgsliste fra OsmInspector

en: Current Selected Bug Info
nb: Info om valgt feil

en: Prev OSMI bug
nb: Forrige OSMI-feil

en: Next OSMI bug
nb: Neste OSMI-feil

en: OSM Inspector Bugs
nb: OsmInspector-feil

en: Selected Bug Info
nb: Info om valgt feil

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
nb: Vil du lagre gjeldende kalibrering av laget {0}?

en: Select an option
nb: Velg et alternativ

en: Load Picture Calibration...
nb: Last bildekalibrering …

en: Loads calibration data from a file
nb: Laster kalibreringsdata fra fil

en: Loading file failed: {0}
nb: Klarte ikke laste fil: {0}

en: Problem occurred
nb: Det oppstod en feil

en: Import World File Calibration...
nb: Importer kalibrering fra verdensfil …

en: Loads calibration data from a world file
nb: Last kalibreringsdata fra verdensfil

en: Reset Calibration
nb: Nullstill kalibrering

en: Reset calibration
nb: Nullstill kalibrering

en: Calibration reset
nb: Nullstill kalibrering

en: Save Picture Calibration...
nb: Lagre bildekalibrering …

en: Saves calibration data to a file
nb: Lagrer kalibreringsdata til fil

en: Saving file failed: {0}
nb: Klarte ikke lagre fil: {0}

en: Export World file Calibration...
nb: Eksporter kalibrering til verdensfil …

en: Saves calibration data to a world file
nb: Lagrer kalibreringsdata til verdensfil

en: PicLayer auto calibration
nb: Autokalibrering av PicLayer

en: Calibrated
nb: Kalibrert

en: Calibrate picture with outline
nb: Kalibrer bilde med omriss

en: New picture layer from clipboard
nb: Nytt bildelag fra utklippstavle

en: Supported image files, *.zip, *.kml
nb: Støttede bildefiler, *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
nb: Nytt bildelag fra fil …

en: KML calibration is in beta stage and may produce incorrectly calibrated layers!
    Please use {0} to upload your KMLs that were calibrated incorrectly.
nb: KML-kalibrering er i utprøvingsfasen og kan feilkalibrere lag!
    Bruk {0} til å laste opp KML-filene som ble feilkalibrert.

en: Notification
nb: Varsling

en: PicLayer move
nb: Flytte PicLayer

en: Moved
nb: Flyttet

en: Drag to move the picture
nb: Dra for å flytte bildet

en: PicLayer rotate
nb: Rotere PicLayer

en: Rotated
nb: Rotert

en: Drag to rotate the picture
nb: Dra for å rotere bildet

en: PicLayer scale X
nb: X-skalering av PicLayer

en: Scaled by X
nb: X er skalert

en: Drag to scale the picture in the X Axis
nb: Dra for å skalere bildet i X-aksens retning

en: PicLayer scale
nb: Skalering av PicLayer

en: Scaled
nb: Skalert

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
nb: Dra for å skalere bildet i X- og Y-aksen

en: PicLayer scale Y
nb: Y-skalering av PicLayer

en: Scaled by Y
nb: Y er skalert

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
nb: Dra for å skalere bildet i Y-aksens retning

en: PicLayer shear
nb: Forskyvning av PicLayer

en: Sheared
nb: Forskjøvet

en: Drag to shear the picture
nb: Dra for å forskyve bildet

en: PicLayer Move point
nb: Flytt PicLayer-punkt

en: Point added/moved
nb: La til/flyttet punkt

en: Drag or create point on the picture
nb: Dra eller opprett punkt i bildet

en: PicLayer Remove point
nb: Fjern PicLayer-punkt

en: Point removed
nb: Fjernet punkt

en: Remove point on the picture
nb: Fjern punkt i bildet

en: PicLayer Transform point
nb: Transformer PicLayer-punkt

en: Point transformed
nb: Punkt transformert

en: Transform point on the picture
nb: Transformer punkt i bildet

en: Could not select layer!
nb: Klarte ikke velge lag

en: Calibration failed!
nb: Kalibrering mislyktes

en: AutoCalibration
nb: Autokalibrering

en: Please enter the required information.
nb: Angi påkrevd informasjon.

en: help
nb: hjelp

en: <html><b>Building Corner Points</b></html>
nb: <html><b>Bygger hjørnepunkter</b></html>

en: <html>Point 1:<br>Point 2:<br>Point 3:<br></html>
nb: <html>Punkt 1:<br>Punkt 2:<br>Punkt 3:<br></html>

en: Add Points...
nb: Legg til punkter …

en: <html><b>True Distances</b></html>
nb: <html><b>Reelle avstander</b></html>

en: Point 2 to Point 3 (meter):
nb: Punkt 2 til punkt 3 (meter):

en: <html><b>Building Reference File</b></html>
nb: <html><b>Bygger referansefil</b></html>

en: Reference Name:
nb: Referansenavn:

en: Select a layer including the building outline as reference...
nb: Velg et lag som har bygningsomriss som referanse …

en: Open a file including the building outline as reference...
nb: Åpne fil som har bygningsomriss som referanse …

en: Run
nb: Kjør

en: Point 1 to Point 2 (meter):
nb: Punkt 1 til punkt 2 (meter):

en: defined
nb: definert

en: AutoCalibration - choose selection type
nb: Autokalibrering – velg utvalgstype

en: accept
nb: bruk

en: reset
nb: tilbakestill

en: AutoCalibration - check calibration
nb: Autokalibrering – sjekk kalibrering

en: Version ''{0}'' of meta data for piclayerImage layer is not supported. Expected: 0.1
nb: Versjon «{0}» av metadata for picLayerImage støttes ikke. Forventet: 0.1

en: Calibration Files
nb: Kalibreringsfiler

en: Could not find the map object.
nb: Fant ikke kartobjektet.

en: PicLayer failed to load or import the image.
nb: PicLayer klarte ikke laste eller importere bildet.

en: Nothing in clipboard
nb: Utklippstavla er tom

en: The clipboard data is not an image
nb: Det er ingen bilder på utklippstavla

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
nb: Advarsel: Klarte ikke håndtere zip-fila «{0}». Unntak: {1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
nb: Fant ei kalibreringsfil som er knyttet til bildefila: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
nb: Sett «{0}» lik «yes»/«no»/«ask» i innstillingene for å
    kontrollere automatisk innlasting av kalibreringsfiler.

en: Do you want to apply it ?
nb: Vil du bruke den?

en: Load calibration file?
nb: Last kalibreringsfil?

en: It will be applied automatically.
nb: Den vil tas i bruk automatisk.

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
nb: Fra nå vil kalibreringsfiler lastes automatisk.

en: Get Address
nb: Hent adresse

en: No address was found for this object.
nb: Fant ingen adresser for dette objektet.

en: Successfully added address to selected object:
nb: La adresse til valgt objekt:

en: Unknown Error:
nb: Ukjent feil:

en: Please set your API key in the preference window!
nb: Angi API-nøkkel i innstillingsvinduet

en: Please select exactly one object.
nb: Velg kun ett objekt.

en: Get address | Get addresses
nb[0]: Hent adresse
nb[1]: Hent adresser

en: Please obtain an API key from here https://api.address.gov.sa/
nb: Få tak i API-nøkkel hos https://api.address.gov.sa/

en: API Key
nb: API-nøkkel

en: Define Address Interpolation
nb: Definer interpolering av adresser

en: Odd
nb: Oddetall

en: Even
nb: Partall

en: Alphabetic
nb: Alfabetisk

en: Numeric
nb: Numerisk

en: Actual
nb: Faktisk

en: Estimate
nb: Anslå

en: Potential
nb: Mulig

en: Relation: {0}
nb: Relasjon: {0}

en: Associate with street using:
nb: Koble til vei med:

en: Numbering Scheme:
nb: Nummereringsmåte:

en: Increment:
nb: Steg:

en: Starting #:
nb: Startnummer:

en: Ending #:
nb: Sluttnummer:

en: Accuracy:
nb: Nøyaktighet:

en: Convert way to individual house numbers.
nb: Konverter linje til individuelle husnumre.

en: Will associate {0} additional house number nodes
nb: Vil koble {0} flere husnummer-noder

en: City:
nb: Poststed:

en: State:
nb: Delstat/region:

en: Post Code:
nb: Postnummer:

en: Country:
nb: Land:

en: Full Address:
nb: Full adresse:

en: Optional Information:
nb: Valgfri informasjon:

en: Please select a street to associate with address interpolation way
nb: Velg en vei som skal knyttes med linje for interpolering av adresser

en: Please select address interpolation way for this street
nb: Velg linje for interpolering av adresser for denne veien

en: Expected odd numbers for addresses
nb: Forventet oddetallsadresser

en: Expected even numbers for addresses
nb: Forventet partallsadresser

en: Expected valid number for increment
nb: Forventet gyldig stegnummer

en: Country code must be 2 letters
nb: Landkode må være to bokstaver

en: Please enter valid number for starting and ending address
nb: Angi gyldig tall for start- og sluttadresser

en: Alphabetic address must end with a letter
nb: Alfabetiske adresser må slutte med bokstav

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
nb: Start- og sluttnummer må være like for alfabetiske adresser

en: Starting address letter must be less than ending address letter
nb: Bokstav for startadresse må være mindre enn bokstav for sluttadresse

en: Please enter valid number for starting address
nb: Angi gyldig nummer for startadresse

en: Please enter valid number for ending address
nb: Angi gyldig nummer for sluttadresse

en: Starting address number must be less than ending address number
nb: Tall i startadresse må være mindre enn tall i sluttadresse

en: Undocumented problem occured.
nb: Det oppstod en udokumentert feil.

en: Length preserved
nb: Bevarte lengde

en: Angle preserved
nb: Bevarte vinkel

en: I''m ready!
nb: Klar!

en: Parameter ''{0}'' must not be null
nb: Parameteren «{0}» kan ikke være null

en: AlignWayS message
nb: Beskjed fra AlignWayS

en: Don''t show this again
nb: Ikke vis dette igjen

en: What''s new...
nb: Hva er nytt?

en: Various improvements and bugfixes
nb: Diverse forbedringer og feilrettinger

en: Errr...
nb: Humdidum …

en: Browser not supported.
nb: Nettleser støttes ikke.

en: Building address
nb: Bygningsadresser

en: empty
nb: tøm

en: skip
nb: hopp over

en: House number:
nb: Husnummer:

en: Street:
nb: Vei:

en: Post code:
nb: Postnummer:

en: Building:
nb: Bygning:

en: Tags:
nb: Egenskaper:

en: Source:
nb: Kilde:

en: Name:
nb: Navn:

en: update building info
nb: oppdater bygningsinformasjon

en: Tag Element
nb: Legg til egenskap

en: Select an item to tag.
nb: Velg noe som skal påføres egenskaper.

en: Tag Building
nb: Legg til egenskap på bygning

en: Area Selection
nb: Velg område

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
nb: Velg et område (f.eks. bygning) fra underliggende bilde.

en: Area Selector
nb: Velg område

en: Trying to detect an area at:
nb: Forsøker å gjenkjenne område ved:

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
nb: Klarte ikke gjenkjenne polygon der du klikket.

en: replace building
nb: erstatt bygning

en: Add address | Add addresses
nb[0]: Legg til adresse
nb[1]: Legg til adresser

en: Error Report
nb: Feilrapport

en: Something went wrong!
nb: Noe gikk galt

en: Please file a bug report on the github project page under
nb: Fyll ut en feilrapport på githubs prosjektside nedenfor

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
nb: Fortell oss hva som utløste feilen og hva som skjedde. Vedlegg følgende tekst til feilrapporten slik at vi kan finne ut av det.

en: Area Selector - Preferences
nb: Områdeutvalg – innstillinger

en: Settings for the area detection algorithm.
nb: Innstilling av algoritme for områdegjenkjenning

en: Boofcv - high resolution images
nb: Boofcv – høyoppløselige bilder

en: Custom - low resolution images
nb: Tilpasset – lavoppløselige bilder

en: Algorithm
nb: Algoritme

en: Choose wich algorithm should be used. "Auto" tries to find an area with Boofcv and uses the custom algorithm as a fallback.
nb: Velg hvilken algoritme som skal brukes. «Auto» forsøker å finne et område med Boofcv, og faller tilbake til den tilpassede algoritmen.

en: Thinning Iterations
nb: Fortynnings-iterasjoner

en: How often thinning operation should be applied (Default {0}).
nb: Hvor ofte fortynningsoperasjonen skal utføres (forvalgt {0}).

en: Distance Tolerance
nb: Avstandstoleranse

en: Maximum distance in meters between a point and the line to be considered as a member of this line (Default: {0}).
nb: Største avstand i meter mellom et punkt og ei linje som skal betraktes som medlem av denne linja (forvalgt: {0}).

en: Angle Tolerance
nb: Vinkeltoleranse

en: Lines with a smaller angle (degrees) than this will be combined to one line (Default {0}).
nb: Linjer med mindre vinkel enn dette (i grader) vil slås sammen til ei linje (forvalgt {0}).

en: Color Threshold
nb: Fargeterskel

en: The color threshold defines how much a color may differ from the selected color. The red, green and blue values must be in the range of (selected - threshold) to (selected + threshold). (Default: {0}).
nb: Fargeterskel definerer hvor mye en farge kan avvike fra valgt farge. Verdier for rød, grønn og blå må være i intervallet (valg – terskel) til (valg + terskel). (Forvalgt: {0}).

en: Use HSV based algorithm
nb: Bruk HSV-basert algoritme

en: Use hue and saturation instead of RGB distinction to select matching colors.
nb: Bruk fargetone og metning istedenfor RGB for å velge samsvarende farger.

en: merge nodes
nb: slå sammen noder

en: Merge nodes with existing nodes
nb: Slå sammen noder med eksisterende noder

en: Replace existing buildings
nb: Erstatt eksisterende bygninger

en: Replace an existing building with the new one.
nb: Erstatt en eksisterende bygning med den nye.

en: Show Address Dialog after mapping an area
nb: Vis adressevindu etter kartlegging av område

en: Automatically try to find the correct address via Austria Address Helper plugin
nb: Forsøk å automatisk finne riktige adresser med programtillegget østerriksk adressehjelper («Austria Address Helper»).

en: Add source tag
nb: Legg til kilde på egenskap

en: Add source tag.
nb: Legg til kilde på egenskap.

en: Debug
nb: Feilsøking

en: Debugging mode will write images for each processing step.
nb: Feilsøkingsmodus vil skrive bilder for hvert behandlingssteg.

en: Please choose the address type
nb: Velg adressetype

en: <html>Remember my choice for <strong>{0}</strong> in {1} {2} for this session.</html>
nb: <html>Husk hva jeg valgte for <strong>{0}</strong> i {1} {2} i denne økta.</html>

en: Fetch Address
nb: Hent adresser

en: Austria Address Helper<br>Please select exactly one object.
nb: Østerriksk adressehjelper<br>Velg kun ett objekt.

en: Austria Address Helper
nb: Østerriksk adressehjelper

en: No address type selected. Aborting.
nb: Ingen adressetype er valgt. Avbryter.

en: Unable to check whether this address already exists in OpenStreetMap: Continue anyway?
nb: Kan ikke undersøke om denne adressen allerede finnes i OpenStreetMap. Fortsette likevel?

en: Address Duplicate Check Failed
nb: Klarte ikke undersøke dupliserte adresser

en: The following objects in OpenStreetMap already have this address:
nb: Følgende objekter i OpenStreetMap har allerede denne adressen:

en: Are you sure that you want to add it?
nb: Vil du virkelig legge den til?

en: Duplicate Address
nb: Duplisert adresse

en: Distance between building center and address coordinates:
nb: Avstand mellom bygningssenter og adressekoordinater:

en: An unexpected exception occurred:
nb: Det oppstod en uventet feil:

en: An unexpected exception occurred while checking for address duplicates:
nb: Det oppstod en uventet feil ved sjekk for dupliserte adresser:

en: Check existing addresses
nb: Sjekk eksisterende adresser

en: Server URL:
nb: URL til tjener:

en: Auto Tools
nb: AutoTools – Automatiske verktøy

en: Combine LA buildings
nb: Slå sammen LA-bygninger

en: Combine LA import buildings
nb: Slå sammen bygninger fra LA-import

en: revert tags
nb: tilbakestill egenskaper

en: to {0} primitive | to {0} primitives
nb[0]: til {0} primitiv
nb[1]: til {0} primitiver

en: ReplaceBuilding
nb: ErstattBygning

en: Replace imported buildings
nb: Erstatt importerte bygninger

en: AutoTools:ReplaceBuilding
nb: AutoTools:ErstattBygning

en: Select at least one building.
nb: Velg minst én bygning.

en: Select only buildings without nodes.
nb: Velg kun bygninger uten noder.

en: Select two buildings.
nb: Velg to bygninger.

en: There is no building to replace
nb: Det er ingen bygninger å erstatte

en: Select maximum two buildings.
nb: Velg opp til to bygninger.

en: Cannot replace relations.
nb: Kan ikke erstatte relasjoner.

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
nb: Dette verktøyet kan bare erstatte en node, oppgradere en node til en linje eller et multipolygon, eller erstatte en linje med en linje.

en: Cannot replace relations
nb: Kan ikke erstatte relasjoner

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
nb: Node hører til en eller flere linjer, kan ikke erstatte.

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
nb: Relasjon er ikke et multipolygon, kan ikke brukes som erstatning.

en: Replace geometry for node {0}
nb: Erstatt geometri for node {0}

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
nb: Velg en linje som finnes i databasen og en ny linje med riktig geometri.

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
nb: Linjene må i sin helhet være inni det nedlastede området.

en: Exceeded iteration limit for robust method, using simpler method.
nb: Overskred den robuste metodens iterasjonsgrense. Forsøker forenklet metode.

en: Replace geometry for way {0}
nb: Erstatt geometri for linje {0}

en: Too many ways are added: {0}!
nb: La til for mange linjer: {0}

en: Knife tool
nb: Kniv-verktøy

en: Split way.
nb: Del opp linje.

en: Building Generalization
nb: Generalisering av bygning

en: Beginners draw outlines often very inaccurate. Such buildings shall be converted to rectangular ones. Angles between 84-96 degrees are converted to 90 degrees.
nb: Nebgynnere tegner ofte unøyaktige omriss. Slike bygninger må rettvinkles, slik at vinkler mellom 84 og 96 grader gjøres om til 90 grader.

en: There is no frame loaded !
nb: Ingen ramme er lastet!

en: Alert Message
nb: Varsel

en: Street Name:
nb: Veinavn:

en: Big buildings mode
nb: Modus for store bygninger

en: Rotate crosshair
nb: Roter trådkors

en: Disable click+drag
nb: Slå av klikk og dra

en: Buildings tags:
nb: Bygningsegenskaper:

en: Cannot place building outside of the world.
nb: Kan ikke plassere bygninger utenfor verden.

en: Add nodes for building
nb: Legg til bygningsnoder

en: Create building
nb: Opprett bygning

en: Add address for building
nb: Legg til bygningsadresse

en: Set building shape to circle
nb: Gjør om bygningsomriss til sirkel

en: Set buildings shape to circle
nb: Gjør om bygningsomriss til sirkler

en: Set building shape to rectangle
nb: Gjør om bygningsomriss til rektangel

en: Set buildings shape to rectangle
nb: Gjør om bygningsomriss til rektangler

en: Set buildings size
nb: Velg bygningsstørrelse

en: Use Address dialog
nb: Bruk adressevindu

en: Auto-select building
nb: Velg bygning automatisk

en: Use address nodes under buildings
nb: Bruk adressenoder under bygninger

en: Circle
nb: Sirkel

en: Rectangle
nb: Rektangel

en: Set buildings size and shape
nb: Velg bygningsstørrelse og omriss

en: Buildings width/diameter:
nb: Bygningsbredde/-diameter:

en: Length step:
nb: Lengdesteg:

en: Advanced...
nb: Avansert …

en: Draw buildings
nb: Tegn bygninger

en: Point on the corner of the building to start drawing
nb: Pek på bygningshjørnet for å starte tegning

en: Point on opposite end of the building
nb: Pek på motsatt side av bygningen

en: Set width of the building
nb: Velg bygningsbredde

en: Merge address points
nb: Slå sammen adressepunkter

en: Move tags from address nodes inside buildings to building ways
nb: Flytt egenskaper fra adressepunkter inni bygninger til bygningslinjer

en: Select both address nodes and building ways to merge
nb: Velg både adressenoder og bygningslinjer for å slå sammen

en: No address nodes found in the selection
nb: Fant ingen adressenoder i utvalget

en: No building ways found in the selection
nb: Fant ingen bygningslinjer i utvalget

en: There is {0} building with multiple address nodes inside | There are {0} buildings with multiple address nodes inside
nb[0]: Det er {0} bygning med flere adresser inni
nb[1]: Det er {0} bygninger med flere adresser inni

en: There is {0} building with address conflicts | There are {0} buildings with address conflicts
nb[0]: Det er {0} bygning med adressekonflikter
nb[1]: Det er {0} bygninger med adressekonflikter

en: There are {0} buildings covering the same address node
nb: Det er {0} bygninger som dekker samme adressenode

en: No address nodes inside buildings found
nb: Fant ingen adressenoder inni bygninger

en: Auto sourcing
nb: Autokilder

en: Please enable at least two WMS layers in the cadastre-fr plugin configuration.
    Layers ''Building'' and ''Parcel'' added by default.
nb: Slå på minst to WMS-lag i oppsettet til tillegget cadastre-fr.
    Lagene «Building» og «Parcel» er forhåndsaktivert.

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
nb: Advarsel: Klarte ikke plassere vinduet med alternativer øverst. Unntak: {0}

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
nb: For å slå på katasterets WMS-tillegg så må du 
    endre gjeldende projeksjon til et av kataster-
    projeksjonene og forsøke igjen

en: Change the current projection
nb: Endre gjeldende projeksjon

en: Administrative boundary
nb: Administrativ grense

en: Extract commune boundary
nb: Hent kommunens grenser

en: Only on vectorized layers
nb: Kun ved vektoriserte lag

en: Cancel current grab
nb: Avbryt pågående henting

en: Cancel current grab (only vector images)
nb: Avbryt pågående henting (kun vektorbilder)

en: Cadastre grab
nb: Hent fra kataster

en: Download Image from French Cadastre WMS
nb: Last ned bilde fra fransk kataster-WMS

en: Cadastre: {0}
nb: Fransk kataster: {0}

en: Georeference an image
nb: Georeferer et bilde

en: Grab non-georeferenced image
nb: Hent ikke-georeferert bilde

en: Georeferencing interrupted
nb: Georeferering avbrutt

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
nb: Bildet inneholder georefererte data.
    Vil du bruke dem?

en: Load layer from cache
nb: Last lag fra hurtiglager

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
nb: Last område fra hurtiglager (kun hvis hurtiglager er aktivt)

en: {0} not allowed with the current projection
nb: {0} tillates ikke med gjeldende projeksjon

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
nb: Kan ikke laste hurtiglageret {0}, som ikke er kompatibelt med gjeldende projeksjonssone

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
nb: Den valgte fila {0} er ikke ei hurtiglagerfil fra dette programtillegget (ugyldig filtype)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
nb: Området {0} er allerede på skjermen. Lastet ikke hurtiglager.

en: (optional)
nb: (valgfritt)

en: Change location
nb: Bytt område

en: Set a new location for the next request
nb: Bruk et nytt områder for neste nedlasting

en: Add a new municipality layer
nb: Legg til et nytt kommunelag

en: Commune
nb: Kommune

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
nb: <html>Oppgi by, landsby eller stedsnavn.<br>Bruk nøyaktig skrivemåte som i www.cadastre.gouv.fr .</html>

en: <html>Departement number (optional)</html>
nb: <html>Departement-nummer (valgfritt)</html>

en: Add new layer
nb: Legg til nytt lag

en: Open Cadastre Preferences
nb: Åpne innstillinger for kataster

en: Refine georeferencing
nb: Finjuster georeferering

en: Improve georeferencing (only raster images)
nb: Forbedre georeferering (kun rasterbilder)

en: Reset cookie
nb: Nullstill informasjonskapsel

en: Get a new cookie (session timeout)
nb: Be om ny informasjonskapsel (tidsavbrudd for økt)

en: Save image as...
nb: Lagre bilde som …

en: PNG files (*.png)
nb: PNG-filer (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
nb: GeoTIFF-filer (*.tif)

en: Export image (only raster images)
nb: Eksporter bilde (kun rasterbilder)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
nb: Flere enn ett WMS-lag er aktivt
    Velg ett og forsøk igjen

en: on polygon
nb: på polygon

en: Helping tool for tag address
nb: Hjelpeverktøy for koding av adresser

en: CadastreFR - Buildings
nb: CadastreFR – bygninger

en: Next no
nb: Neste nr.

en: Enter addresses
nb: Angi adresser

en: Adjust WMS
nb: Tilpass WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
nb: Tilpass WMS-lagets posisjon (lagres kun for rasterbilder)

en: Add "source=..." to elements?
nb: Legg inn kilde ( source=…) på element?

en: Cadastre GeoAPI returned HTTP error {0}. This is not a JOSM bug.
    Please report the issue to {1}, {2} or {3}
nb: Katasterets GeoAPI returnerte HTTP-feilen {0}. Dette er ikke en feil i JOSM.
    Vennligst meld inn feilen til {1}, {2} eller {3}

en: Download from Cadastre
nb: Last ned fra Cadastre

en: cadastre download panel
nb: nedlastingspanel for katasteret

en: Objects:
nb: Objekter:

en: Select to download buildings in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned bygninger i valgt nedlastingsområde

en: address
nb: adresse

en: Select to download addresses in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned adresser i valgt nedlastingsområde

en: Select to download symbols in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned symboler i valgt nedlastingsområde

en: Select to download water bodies in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned vannområder i valgt nedlastingsområde.

en: parcel
nb: parsell

en: Select to download cadastral parcels in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned katasterparseller i valgt nedlastingsområde.

en: parcel number
nb: parsellnummer

en: Select to download cadastral parcel numbers in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned parsellnummer fra kataster i valgt nedlastingsområde.

en: section
nb: seksjon

en: Select to download cadastral sections in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned katasterseksjoner i valgt nedlastingsområde.

en: locality
nb: lokalitet

en: Select to download localities in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned lokaliteter i valgt nedlastingsområde.

en: commune
nb: kommune

en: Select to download municipality boundary in the selected download area.
nb: Velg for å laste ned kommunegrenser i valgt nedlastingsområde.

en: <html>Nothing is enabled.<br>Please choose something to download.</html>
nb: <html>Ingenting er slått på.</br>Velg noe å laste ned.</html>

en: Download cadastre data
nb: Last ned katasterdata

en: Recipient
nb: Mottaker

en: Diffusion restriction
nb: Diffusjonsbegrensning

en: Cadastre Edigeo files
nb: Cadastre Edigeo-filer

en: Replace original background by JOSM background color.
nb: Bytt ut original bakgrunn med JOSMs bakgrunnfarge.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
nb: Omvend grå farger (for svart bakgrunn).

en: Set background transparent.
nb: Bruk gjennomsiktig bakgrunn.

en: Disable image cropping during georeferencing.
nb: Slå av bildebeskjæring ved georeferering.

en: Use "Tableau d''assemblage"
nb: Bruk «Tableau d''assemblage»

en: Replace grey shades by white color only
nb: Erstatt gråtoner med kun hvitt

en: Select first WMS layer in list.
nb: Velg første WMS-lag i lista.

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
nb: Ikke bruk relasjon for adresser (men «addr:street» på elementer).

en: Merge downloaded cadastre data layers together.
nb: Slå sammen nedlastede datalag fra katasteret.

en: off
nb: av

en: high
nb: høy

en: low
nb: lav

en: Enable automatic caching.
nb: Slå på automatisk hurtiglager.

en: Max. cache size (in MB)
nb: Største størrelse på hurtiglager (i MB)

en: French cadastre WMS
nb: Fransk kataster-WMS

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
nb: Et eget programtillegg for fransk Cadastre wms (matrikkel) på www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Du finner betingelser for bruk her (på fransk): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>før du laster inn data med dette programtillegget.

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
nb: <html>Verdien til «source» når automatisk kildeangivelse er slått på</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
nb: Erstatt hvit bakgrunn med bakgrunnsfargen fra JOSMs innstillinger.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
nb: Inverter originale svart/hvitt farger (og alle grå imellom). Nyttig for tekst på mørk bakgrunn.

en: Allows multiple layers stacking
nb: Tillat stabling av flere lag

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
nb: Velg gjennomsiktighet til WMS-lag. Høyre er ugjennomsiktig, og venstre er helt gjennomsiktig.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
nb: Trekk et rektangel rundt data lastet ned fra WMS-tjener.

en: Image resolution:
nb: Bildeoppløsning:

en: High resolution (1000x800)
nb: Høy oppløsning (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
nb: Middels oppløsning (800x600)

en: Low resolution (600x400)
nb: Lav oppløsning (600x400)

en: Image filter interpolation:
nb: Interpoleringsfilter:

en: Nearest-Neighbor (fastest) [ Default ]
nb: Nærmeste nabo (raskeste) [Forvalgt]

en: Bilinear (fast)
nb: Bilineær (rask)

en: Bicubic (slow)
nb: Bikubisk (treig)

en: Vector images grab multiplier:
nb: Hentefaktor for vektorbilder:

en: Grab one image full screen
nb: Hent ett fullskjermsbilde

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
nb: Hent mindre bilder (høyere kvalitet, men mer minnekrevende)

en: Fixed size square (default is 100m)
nb: Kvadrat med fast størrelse (standardverdi 100 m)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
nb: Fast størrelse (fra 25 til 1000 m)

en: Layers:
nb: Lag:

en: Sea, rivers, swimming pools.
nb: Hav, elver, svømmebasseng.

en: Buildings, covers, underground constructions.
nb: Bygninger, overdekninger, underjordiske konstruksjoner.

en: Symbols like cristian cross.
nb: Symboler slik som kristne kors.

en: Parcels.
nb: Parseller.

en: Parcels numbers, street names.
nb: Parsellnummer, veinavn.

en: Address, houses numbers.
nb: Adresser, husnummer.

en: Locality, hamlet, place.
nb: Lokalitet, bygd, sted.

en: Cadastral sections and subsections.
nb: Katasterseksjoner og underseksjoner.

en: Municipality administrative borders.
nb: Kommunegrenser.

en: Raster images grab multiplier:
nb: Hentefaktor for rasterbilder:

en: Add the "Tableau(x) d''assemblage" in the list of cadastre sheets to grab.
nb: Legg til «Tableau(x) d''assemblage» i lista over kataster-ark som skal hentes.

en: Replace greyscale by white color (smaller files and memory usage).
nb: Erstatt gråtoner med hvitt (mindre filer og minnebruk).

en: Display crosspieces:
nb: Vis rutenettkryss:

en: Allows an automatic caching
nb: Slår på automatisk hurtiglagring

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
nb: De eldste filene blir automatisk slettet når denne størrelsen overskrides

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
nb: Velger automatisk første WMS-lag hvis flere lag finnes ved henting.

en: Enable this to use the tag "add:street" on nodes.
nb: Slå på denne for å bruke egenskapen «addr:street» på noder.

en: Merge automatically all cadastre data layers in a single final layer.
nb: Slå automatisk sammen alle datalag til ett endelig lag.

en: Unexpected file extension. {0}
nb: Uventet filtype: {0}

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
nb: Fant stedet «{0}» i hurtiglageret.
    Last fra hurtiglageret nå?
    (Nei = slett fra hurtiglager og last inn på nytt)

en: Select Feuille
nb: Velg Feuille

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
nb: Feil ved lasting av fil.
    Hurtiglagerfila har antakelig gammel versjon.

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
nb: Hurtiglagerfil for Lambert-sone {0} (.{0})

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
nb: Hurtiglagerfil for Lambert CC9-sone {0} (.CC{0})

en: Guadeloupe Fort-Marigot cache file (.UTM1)
nb: Hurtiglagerfil for Guadeloupe Fort-Marigot (.UTM1)

en: Guadeloupe Ste-Anne cache file (.UTM2)
nb: Hurtiglagerfil for Guadeloupe Ste-Anne (.UTM2)

en: Martinique Fort Desaix cache file (.UTM3)
nb: Hurtiglagerfil for Martinique Fort Desaix (.UTM3)

en: Reunion RGR92 cache file (.UTM4)
nb: Hurtiglagerfil for Reunion RGR92 (.UTM4)

en: CadastreGrabber: Illegal url.
nb: CadastreGrabber: Feil i URL.

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
nb: Kan ikke åpne ny klientøkt.
    Tjener er under vedlikehold eller er midlertidig overbelastet.

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
nb: Fant ikke by/tettsted {0}, eller det er utilgjengelig,
    eller handlingen ble avbrutt

en: Choose from...
nb: Velg fra …

en: Select commune
nb: Velg kommune

en: Downloading {0}
nb: Laster ned {0}

en: Contacting WMS Server...
nb: Kobler til WMS-tjener …

en: Create buildings
nb: Lag bygninger

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
nb: Størrelsen til bygningsimporten er 1 km²
    for å unngå overbelastning av kataster-WMS

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
nb: Vennligst slå på automatisk kildeangivelse og sjekk «cadastre millesime».

en: Extract SVG ViewBox...
nb: Hent ut SVG-ViewBox …

en: Extract best fitting boundary...
nb: Hent ut beste avgrensing …

en: Create boundary
nb: Lag avgrensing

en: Contacting cadastre WMS ...
nb: Kontakter kataster-WMS …

en: Image already loaded
nb: Bilde er allerede lastet

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
nb: Kommune er vektorisert
    Bruk den vanlige menyen «Hent fra kataster».

en: This commune is not vectorized.
    Please use the other menu entry to georeference a "Plan image"
nb: Denne kommunen er ikke vektorisert.
    Bruk den andre menyoppføringen for å georeferere et «Planbilde»

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
nb: Klikk første hjørne for beskjæring av bilde
    (to punkter kreves)

en: Image cropping
nb: Beskjæring av bilde

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
nb: Klikk første Lambert-koordinatkryss for georeferering
    (to punkter kreves)

en: Image georeferencing
nb: Georeferering av bilde

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
nb: Vil du avbryte
    eller forsøke på nytt

en: Ooops. I failed to catch all coordinates
    correctly. Retry please.
nb: Ups – fikk ikke tak i alle koordinatene.
    Vennligst forsøk igjen.

en: Enter cadastre east,north position
nb: Angi kataster-posisjon øst, nord

en: (Warning: verify north with arrow !!)
nb: (NB: Bekreft nordretning med pilen)

en: East
nb: Øst

en: I use the mouse
nb: Bruk mus

en: Set {0} Lambert coordinates
nb: Angi {0} Lambert-koordinater

en: Click second corner for image cropping
nb: Klikk andre hjørne for bildebeskjæring

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
nb: Klikk andre Lambert-koordinatkryss for georeferering

en: Reset offset
nb: Nullstill forskyvning

en: Reset offset (only vector images)
nb: Nullstill forskyvning (kun vektorbilder)

en: Blank Layer
nb: Blankt lag

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
nb: WMS-lag ({0}), {1} kartflis(er) er lastet.

en: Is not vectorized.
nb: Er ikke vektorisert.

en: Bounding box: {0}
nb: Områdeavgrensing: {0}

en: Image size (px): {0}/{1}
nb: Bildestørrelse (px): {0}/{1}

en: Is vectorized.
nb: Er vektorisert.

en: Commune bbox: {0}
nb: Avgrensing av kommune: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
nb: Støtter ikke denne versjonen av hurtiglager. Fant {0}, men forventet {1}
    Opprett ny hurtiglagerfil.

en: Cache Format Error
nb: Feil i hurtiglagerformat

en: Cache Lambert Zone Error
nb: Feil Lambert-sone i hurtiglager

en: canvec tile helper
nb: canvec flisehjelper

en: Next ->
nb: Neste →

en: <- Previous
nb: ← Forrige

en: Changeset viewer
nb: Vis endringssett

en: Open changeset Viewer window.
nb: Åpne visning av endringssett i vindu.

en: Get changeset in the area
nb: Hent endringssett i område

en: Display changeset
nb: Vis endringssett

en: Fill a changeset id!
nb: Angi ID til endringssett

en: Open in OSM
nb: Åpne i OSM

en: Check the right changeset Id, if it is ok, maybe the changeset was not processed yet, try again in few minutes!
nb: Sjekk om ID til endringssett er riktig. Hvis det er OK, så er det kanskje ikke behandlet ennå. Forsøk på nytt om noen minutter.

en: Layer to draw OSM error
nb: OSM-feil ved tegning av lag

en: Use
nb: Bruk

en: Please select a scheme to use.
nb: Velg en fargepalett

en: Color Scheme
nb: Fargepalett

en: Please select the scheme to delete.
nb: Velg fargepalett for sletting

en: Use the selected scheme from the list.
nb: Velg fargepalett i lista

en: Use the current colors as a new color scheme.
nb: Lagre de brukte fargene i en ny fargepalett.

en: Delete the selected scheme from the list.
nb: Fjern valgt palett fra lista.

en: Color Schemes
nb: Fargepalett

en: Copy as Level0L
nb: Kopier som Level0L

en: Copy the selected objects in the Level0L format
nb: Kopier valgte objekter i Level0L-format

en: Edit as Level0L
nb: Rediger som Level0L

en: Edit the selected objects in an external editor in the Level0L format
nb: Rediger valgte objekter i eksternt program i Level0L-format

en: Comfort0: Launching editor on file {0}
nb: Comfort0: Starter redigering av fil {0}

en: Comfort0: Changing {0} primitive | Comfort0: Changing {0} primitives
nb[0]: Comfort0: Endrer {0} primitiv
nb[1]: Comfort0: Endrer {0} primitiver

en: No supported editor found. Please ''{0}'' set in advanced preferences!
nb: Fant ingen støttede redigeringsprogram. Velg «{0}» i avanserte innstillinger.

en: Paste Level0L
nb: Lim inn Level0L

en: Pastes Level0L format and updates objects in the dataset
nb: Limer inn Level0L-format og oppdaterer objekter i datasettet

en: Task config
nb: Oppsett av oppgave

en: Add New Config Task
nb: Legg til oppsettsoppgave

en: Abort tag editing and close dialog
nb: Avbryt redigering av egenskaper og lukk dialogvindu

en: Apply edited tags and close dialog
nb: Ta i bruk redigerte egenskaper og lukk dialogvindu

en: Conflation
nb: Fletting

en: Activates the conflation plugin
nb: Slå på programtillegget «conflation» (fletting)

en: Matches
nb: Treff

en: Reference only
nb: Kun referanse (kilde)

en: Subject only
nb: Kun mål

en: Matches ({0})
nb: Treff ({0})

en: Reference only ({0})
nb: Kun referanse (kilde) ({0})

en: Subject only ({0})
nb: Kun mål ({0})

en: Configure
nb: Sett opp

en: Configure conflation options
nb: Velg flettealternativer

en: Remove selected matches
nb: Fjern valgte treff

en: Remove ({0})
nb: Fjern ({0})

en: Conflate
nb: Flett

en: Conflate selected objects
nb: Flett valgte objekter

en: Replace
nb: Erstatt

en: Conflation: {0}
nb: Fletting: {0}

en: Conflate {0} objects
nb: Flett {0} objekter

en: Conflate ({0})
nb: Flett ({0})

en: Zoom to selected primitive(s)
nb: Zoom til valgt(e) primitiv(er)

en: Select selected primitive(s)
nb: Velg valgt(e) primitiv(er)

en: Select the primitives currently selected in the list
nb: Velg primitivene som er valgt i lista

en: Generating matches
nb: Genererer treff

en: Finding matches
nb: Finner treff

en: Sorting scores
nb: Sorterer poeng

en: Discarding inferior matches
nb: Luker ut dårlige treff

en: Conflate object pair
nb: Flett objektpar

en: Cannot replace geometry.
nb: Kan ikke erstatte geometri.

en: Added {0} object to subject layer | Added {0} objects to subject layer
nb[0]: La {0} objekt til mållaget
nb[1]: La {0} objekter til mållaget

en: Moved {0} conflation match to unmatched list | Moved {0} conflation matches to unmatched list
nb[0]: Flyttet {0} flettetreff til liste over manglende treff
nb[1]: Flyttet {0} flettetreff til liste over manglende treff

en: Delete {0} conflation match | Delete {0} conflation matches
nb[0]: Slett {0} flettetreff
nb[1]: Slett {0} flettetreff

en: Remove {0} unmatched objects
nb: Fjern {0} objekter uten treff

en: Interrupted Sequence ({0}/{1}): {2}
nb: Avbrutt sekvens ({0}/{1}): {2}

en:  Max:
nb:  Maks.:

en: Filter by area. Min:
nb: Filtrer etter område. Min.:

en: Filter by window. Buffer:
nb: Filtrer etter vindu. Buffer:

en: Union up to
nb: Union opp til

en:  adjacent Reference features
nb:  nærliggende referanseobjekter

en: Weight
nb: Vekt

en: Standard Distance
nb: Standard avstand

en: below
nb: under

en: Maximum Distance
nb: Største avstand

en: Centroid Distance
nb: Avstand til tyngdepunkt

en: Hausdorff Distance (Centroids Aligned)
nb: Hausdorff-avstand (justerte tyngdepunkt)

en: Symmetric Difference
nb: Symmetrisk differanse

en: Symmetric Difference (Centroids Aligned)
nb: Symmetrisk differanse (justerte tyngdepunkt)

en: Compactness
nb: Kompakthet

en: Angle Histogram. Bins:
nb: Vinkelhistogram. Klasser:

en: Tags (Exact Match):
nb: Egenskaper (eksakt treff):

en: Tags (Levenshtein Distance):
nb: Egenskaper (Levenshtein-avstand):

en: List of tags to match
nb: Liste over samsvarende egenskaper

en: Identical Elements Filter
nb: Filtrering av identiske elementer

en: Avoid matching an element with itself
nb: Unngå at elementer treffer seg selv

en: Filtering will speed up the matching process. Filter By Window weeds out matches between features whose envelopes do not overlap. Filter By Area is used to weed out very small and very large features.
nb: Filtrering gjør søk etter treff raskere. Filtrer med vindu luker ut treff mellom objekter hvis avgrensingsboks ikke overlapper. Filtrer med areal luker ut veldig små og veldig store objekter.

en: Better matches may be found by creating temporary unions of features sharing a common edge.
nb: Bedre treff kan finnes ved å opprette midlertidige unioner av objekter med samme kant.

en: Matching
nb: Samsvarer med

en: Filtering
nb: Filtrering

en: Unioning
nb: Union

en: Programming
nb: Programmering

en: Replace Geometry
nb: Erstatt geometri

en: Merge Tags
nb: Flett egenskaper

en: List of tags to merge
nb: Liste med egenskaper som skal flettes

en: except
nb: unntatt

en: List of tags to NOT merge (they will be ignored)
nb: Liste med egenskaper som IKKE skal flettes (de skal ignoreres)

en: Overwrite tags without confirmation
nb: Overskriv egenskaper uten bekreftelse

en: List of tags to overwrite on conflict using reference layer without confirmation
nb: Liste med egenskaper som skal overskrives ved konflikt, ved å bruke referanselaget uten bekreftelse

en: Simple Example
nb: Enkelt eksempel

en: Advanced Example
nb: Avansert eksempel

en: <Please select data>
nb: <Velg data>

en: Configure conflation settings
nb: Sett opp alternativer for fletting

en: Generate matches
nb: Generer treff

en: Merging
nb: Fletter

en: Reference:
nb: Referanse:

en: Subject:
nb: Mål:

en: Selections must be made for both reference and subject.
nb: Velg noe i både referansen (kilden) og målet.

en: Incomplete selections
nb: Ufullstendige utvalg

en: Restore subject selection
nb: Gjenopprett utvalg i mål

en: Restore reference selection
nb: Gjenopprett utvalg i referanse

en: Freeze subject selection
nb: Frys utvalg i mål

en: No valid OSM data layer present.
nb: Fant ingen gyldige OSM-datalag.

en: Error freezing selection
nb: Feil ved frysing av utvalg

en: Nothing is selected, please try again.
nb: Ingenting er valgt, forsøk igjen.

en: Empty selection
nb: Tomt utvalg

en: Freeze reference selection
nb: Frys utvalg i referanse

en: Reference and subject sets should better be different.
nb: Datasett i referanse og mål må være forskjellige.

en: Relations are not supported yet, please do not select them.
nb: Relasjoner støttes ikke, så ikke velg dem.

en: Disambiguating
nb: Fjern flertydighet

en: One to One
nb: En til en

en: Distance
nb: Avstand

en: Centroid
nb: Tyngdepunkt

en: List of tags to match (default: none)
nb: Liste med egenskaper som skal samsvare (forvalgt: ingen)

en: Download OSM data continuously
nb: Last ned OSM-data i sanntid

en: Download map data continuously when paning and zooming.
nb: Last ned kartdata i sanntid ved flytting av utsnitt og forstørring/forminsking.

en: Toggle the continuous download on/off
nb: Slå av/på nedlasting i sanntid

en: Activate continuous downloads at startup.
nb: Slå på nedlasting i sanntid ved oppstart.

en: Supress the default modal progress monitor when downloading.
nb: Ikke vis den vanlige framdriftsviseren under nedlasting.

en: Download Settings
nb: Innstilling av nedlastinger

en: Settings for the continuous download.
nb: Innstilling av nedlasting i sanntid.

en: If this plugin is active at startup. This default state will not change when you are toggeling the plugin with the menu option.
nb: Hvorvidt programtillegget slås på under oppstart. Dette alternativet vil ikke endres når du slår tillegget av/på med menyvalget.

en: Maximum number of threads used for downloading, increasing this will cause the client to send more concurrent queries to the server.
nb: Største antall tråder som skal brukes for nedlasting. En økning vil føre til at klienten sender flere samtidige forespørsler til tjeneren.

en: Requires restart
nb: Krever omstart

en: Max threads
nb: Største antall tråder

en: Maximum number of boxes to download for each pan/zoom.
nb: Største antall avgrensingsbokser som skal lastes ned for hver flytting/zooming av utsnitt.

en: Max download boxes
nb: Største antall nedlastingsbokser

en: Time in milliseconds after a pan/zoom before it starts downloading. Additional changes in the viewport in the waiting time will reset the timer.
nb: Tid i millisekunder etter zooming/flytting av utsnitt før nedlasting starter. Ytterligere endringer i kartvinduet under ventetiden vil nullstille telleren.

en: Wait time (milliseconds)
nb: Ventetid (millisekunder)

en: How much extra area around the viewport is it going to download. Setting this to 0 will not download any extra data.
nb: Hvor stort område rundt gjeldende utsnitt skal lastes ned. Sett denne lik 0 for ikke å laste ned noe ekstra data.

en: Extra download area
nb: Utvidet nedlastingsområde

en: Max area to download in degrees^2. Increasing this number will cause the plugin to download areas when you are zoomed far out.
nb: Største område å laste ned (kvadratgrader). En økning av dette tallet gjør at programtillegget laster ned større områder når du zoomer langt ut.

en: Max download area
nb: Største nedlastingsområde

en: The strategy for finding what areas to request from the server.
nb: Strategi for å finne ut hvilke områder som skal forespørres tjeneren.

en: Download strategy
nb: Nedlastingsstrategi

en: Suppress the progress monitor that is shown when downloading. If this option is selected there is no indication that something is being done, and no way to cancel the download.
nb: Ikke vis framdrift under nedlasting. Hvis dette alternativet velges, så vil ingen indikatorer vises, og nedlastingen kan heller ikke avbrytes.

en: TangoGPS Files (*.log)
nb: TangoGPS-filer (*.log)

en: Coordinates imported:
nb: Importerte koordinater:

en: Format errors:
nb: Formatfeil:

en: TangoGPS import success
nb: TangoGPS-data importert

en: TangoGPS import failure!
nb: Klarte ikke importere TangoGPS-data.

en: TCX Files (*.tcx)
nb: TCX-filer (*.tcx)

en: EditGpx
nb: Rediger GPX

en: Layer for editing GPX tracks
nb: Lag for redigering av GPX-spor

en: Convert to GPX layer with anonymised time
nb: Konverter til GPX-lag med anonymisert tid

en: edit gpx tracks
nb: Rediger GPX-spor

en: Import path from GPX layer
nb: Importer spor fra GPX-lag

en: Drop existing path
nb: Slett eksisterende sti

en: No GPX data layer found.
nb: Fant ingen GPX-lag.

en: External tool error
nb: Feil i eksternt verktøy

en: Child script have returned invalid data.
    
    stderr contents:
nb: Underskript returnerte ugyldige data.
    
    stderr:

en: External Tool: {0}
nb: Eksternt verktøy: {0}

en: Edit tool
nb: Redigeringsverktøy

en: CmdLine:
nb: Kommandolinje:

en: External tools
nb: Eksterne verktøy

en: Delete tool "{0}"?
nb: Slett verktøyet «{0}»?

en: Are you sure?
nb: Er du sikker?

en: New tool...
nb: Nytt verktøy …

en: Install
nb: Installer

en: Public
nb: Offentlig

en: Could not get server response, check logs
nb: Klarte ikke hente svar fra tjener, sjekk loggene

en: Failed to login as {0}:
nb: Klarte ikke logge inn som: {0}

en: The server did not return user ID
nb: Tjeneren returnerte ikke bruker-ID

en: Failed to get messages as {0}:
nb: Klarte ikke hente meldinger som {0}:

en: Open GeoChat panel
nb: Åpne GeoChat-panel

en: Zoom in to see messages
nb: Zoom inn for å se meldinger

en: Enable autologin
nb: Slå på automatisk innlogging

en: {0} user | {0} users
nb[0]: {0} bruker
nb[1]: {0} brukere

en: not logged in
nb: ikke innlogget

en: Failed to log in to GeoChat:
nb: Klarte ikke logge inn på GeoChat:

en: Failed to send message:
nb: Klarte ikke sende melding:

en: User {0} has left
nb: Bruker {0} gikk vekk

en: User {0} is mapping nearby
nb: Bruker {0} kartlegger i nærheten

en: Users mapping nearby:
nb: Brukere som kartlegger i nærheten:

en: Private chat
nb: Privat samtale

en: Close tab
nb: Lukk fane

en: Clear log
nb: Tøm logg

en: Show users on map
nb: Vis brukere i kartet

en: Position only
nb: Kun posisjon

en: Position, Time, Date, Speed
nb: Posisjon, tid, dato, fart

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
nb: Posisjon, tid, dato, fart, høyde

en: A By Time
nb: A etter tid

en: A By Distance
nb: A etter avstand

en: B By Time
nb: B etter tid

en: B By Distance
nb: B etter avstand

en: C By Time
nb: C etter tid

en: C By Distance
nb: C etter avstand

en: Data Logging Format
nb: Format på datalogg

en: Disable data logging if speed falls below
nb: Slå av logging av data når farten kommer under

en: Disable data logging if distance falls below
nb: Slå av logging av data hvis avstanden kommer under

en: Unknown logFormat
nb: Ukjent loggformat

en: refresh the port list
nb: oppdater liste over porter

en: Configure Device
nb: Sett opp enhet

en: Connection Error.
nb: Tilkoblingsfeil.

en: configure the connected DG100
nb: sett opp tilkoblet DG100

en: delete data after import
nb: slett data etter import

en: Importing data from device.
nb: Importerer data fra enhet.

en: Error deleting data.
nb: Feil ved sletting av data.

en: imported data from {0}
nb: importerte data fra {0}

en: No data found on device.
nb: Fant ikke data på enhet.

en: Connection failed.
nb: Tilkobling mislyktes.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
nb: Kan ikke laste biblioteket rxtxSerial. Besøk Globalsats nettside hvis du trenger hjelp til installasjon: http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
nb: Globalsat-import

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
nb: Importer data fra Globalsat Datalogger DG100 til GPX-lag.

en: Import
nb: Importer

en: select gpx points and "blam!", find centre and direction of spread
nb: velg GPX-punkter og «blam!» – der er sentrum og spredningsretning

en: Classes element below root child level
nb: Klassifiserer element under rotnivå for underelementer

en: Class element ({0}) outside classes element
nb: Klassifiser element ({0}) utenfor klasse-element

en: Class element without name
nb: Klasseelement uten navn

en: Tag element outside basetag and implication elements
nb: Tagg elementet utenfor basistagg og implikasjonselementer

en: Implications element below root child level
nb: Implikasjonselement under rotnivå for underelementer

en: Tag without key
nb: Tagg uten nøkkel

en: Tag without value (key is {0})
nb: Tagg uten verdi (nøkkel er {0})

en: Closed classes while it was not open
nb: Lukket klasser mens den ikke var åpen

en: Closed classes element before all class elements were closed
nb: Lukket klasseelement før alle klasseelementer ble lukket

en: Closed class element while none was open
nb: Lukket klasseelement mens ingen var åpen

en: Closed basetags while it was not open
nb: Lukket basetagger mens den ikke var åpen

en: Closed implications while it was not open
nb: Lukket implikasjoner mens den ikke var åpen

en: Tag element inside other tag element
nb: Taggelement inni annet taggelement

en: Invalid opening xml tag <{0}> in state {1}
nb: Ugyldig åpningstagg <{0}> i tilstand {1}

en: Condition isn''t finished at </condition> tag
nb: Betingelse ikke fullført før </condition>-tagg

en: Closing tag element that was not open
nb: Lukker taggelement som ikke var åpen

en: Invalid closing xml tag </{0}> in state {1}
nb: Ugyldig lukketagg </{0}> i tilstand {1}

en: Some tags have not been closed; now in state {0}
nb: Noen tagger er ikke lukket; er nå i tilstand {0}

en: Key element without attribute k
nb: Nøkkelelement uten attributt k

en: Condition is already finished at <{0}>
nb: Betingelse er allerede fullført i <{0}>

en: Unknown tag for condition: {0}
nb: Ukjent tagg for betingelse: {0}

en: Element must not have children: {0}
nb: Elementet må ikke ha underelement: {0}

en: Condition is already finished at </{0}>
nb: Betingelse er allerede fullført i </{0}>

en: <and> needs at least one child
nb: <and> trenger minst ett underelement

en: <or> needs at least one child
nb: <or> trenger minst ett underelement

en: <not> needs at least one child
nb: <not> trenger minst ett underelement

en: Wrong closing tag {0} (</{1}> expected)
nb: Feil lukketagg {0} (forventet </{1}>)

en: Condition {0} not yet finished
nb: Betingelse {0} er ikke fullført ennå

en: Group not yet evaluated
nb: Gruppe er ikke evaluert ennå

en: Collection must contain at least one condition
nb: Samling må inneholde minst én betingelse

en: No ruleset has been selected!
nb: Ingen regelsett er valgt.

en: No ruleset
nb: Ingen regelsett

en: Syntax exception in access ruleset:
    {0}
nb: Syntaksfeil i regelsett for tilgang:
    {0}

en: File not found:
    {0}
nb: Fant ikke fila:
    {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
nb: Problem med tilgang til fila:
    {0}

en: File not found:
nb: Fant ikke fila:

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
nb: Fant ikke innebygd regelsett {0}

en: height (m)
nb: høyde (m)

en: width (m)
nb: bredde (m)

en: length (m)
nb: lengde (m)

en: speed (km/h)
nb: fart (km/t)

en: weight (t)
nb: vekt (t)

en: axleload (t)
nb: akseltrykk (t)

en: Bookmark name
nb: Bokmerkenavn

en: Bookmark name already exists!
nb: Dette bokmerkenavnet finnes allerede.

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
nb: Bokmerkenavnet må ikke inneholde «{0}».

en: Access class
nb: Adgangsklasse

en: Access class must not contain ''{0}''!
nb: Adgangsklasse må ikke inneholde «{0}».

en: Access types
nb: Adgangstyper

en: Vehicle properties
nb: Egenskaper ved kjøretøyet

en: Road requirements
nb: Krav til vei

en: Max. incline up (%, pos.)
nb: Største stigning oppover (%, positiv)

en: Maximum incline the vehicle can go up
nb: Hvor bratt kjøretøyet kan kjøre oppover

en: Max. incline down (%, pos.)
nb: Største fall nedover (%, positiv)

en: Maximum incline the vehicle can go down
nb: Hvor bratt kjøretøyet kan kjøre nedover

en: Surface blacklist
nb: Svartelistede overflater

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
nb: Liste over overflater som kjøretøyet ikke kan kjøre på. Bruk semikolon ; som skilletegn.

en: max. tracktype grade
nb: største «tracktype»-grad

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
nb: Verste «tracktype» (1-5) som kjøretøyet kan kjøre på; 0 betyr ingen

en: Change bookmark
nb: Endre bokmerke

en: Edit access parameters
nb: Rediger adgangsparametre

en: Graph View Dialog
nb: Vis graf i vindu

en: Open the dialog for graph view configuration.
nb: Åpne dialogvindu for oppsett av graf

en: end nodes
nb: endenoder

en: incline
nb: stigning

en: Ruleset:
nb: Regelsett:

en: Parameters:
nb: Parametre:

en: Coloring:
nb: Fargelegging:

en: Create/update graph
nb: Lag/oppdater graf

en: Settings for the Graphview plugin that visualizes routing graphs.
nb: Innstilling av programtillegget «Graphview», som visualiserer rutegrafer.

en: Ruleset
nb: Regelsett

en: Use built-in rulesets
nb: Bruk innebygde regelsett

en: External ruleset directory:
nb: Mappe med eksterne regelsett:

en: Select directory
nb: Velg mappe

en: Vehicle
nb: Kjøretøy

en: Restore defaults
nb: Gjenopprett forvalg

en: Visualization
nb: Visualisering

en: Draw directions separately
nb: Tegn retninger separat

en: Node color
nb: Nodefarge

en: Arrow color
nb: Pilfarge

en: Arrowhead fill color
nb: Fyllfargen til pilspiss

en: Arrowhead placement
nb: Plassering av pilhode

en: New bookmark
nb: Nytt bokmerke

en: Really delete "{0}"?
nb: Vil du virkelig slette «{0}»?

en: Bookmark deletion
nb: Sletting av bokmerke

en: Really restore default bookmarks?
    All manually added or edited bookmarks will be lost!
nb: Gjenopprette forvalgte bokmerker?
    Alle redigerte eller nye bokmerker vil slettes.

en: Bookmark reset
nb: Tilbakestill bokmerker

en: Choose node color
nb: Velg nodefarge

en: Choose arrow color
nb: Velg pilfarge

en: Choose arrowhead fill color
nb: Velg fyllfarge til pilspiss

en: Routing graph calculated by the GraphView plugin
nb: Rutegraf beregnet av programtillegget GraphView

en: GraphView layer is not mergable
nb: GraphView-laget kan ikke flettes

en: graphview default node
nb: graphview-standardnode

en: graphview default segment
nb: graphview-standardsegment

en: graphview arrowhead core
nb: graphview-pilhodekjerne

en: Weights must be given as positive decimal numbers with unit "t" or without unit.
nb: Vekter må gis som positive desimaltall med eller uten enheten «t».

en: Lengths must be given as positive decimal numbers with unit "m", "km", "mi" or without unit.
    Alternatively, the format FEET'' INCHES" can be used.
nb: Lengder må gis som positive desimaltall med eller uten enhetene «m», «km», «mi».
    Bruk alternativt formatet FOT'' TOMMER"

en: Speeds should be given as numbers without unit or as numbers followed by "mph".
nb: Fart må gis som tall uten enhet, eller som tall etterfulgt av «mph».

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
nb: Stigning må gis som positive desimaltall etterfulgt av «%».

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
nb: «Tracktype»-grader må gis som heltall mellom 0 og 5.

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
nb: Overflateverdier kan ikke inneholde følgende tegn: '','', '' '{' '', '' '}' '', ''='', ''|''

en: Imagery XML Files
nb: XML-avgrensing av bildelag

en: Save Imagery XML file
nb: Lagre XML-avgrensing av bildelag

en: XML Imagery Bounds
nb: XML-avgrensing av bildelag

en: Generate Imagery XML bounds for the selection
nb: Generer XML-avgrensing av bildelag for utvalg

en: edit bounds for selected defaults
nb: rediger avgrensing for valgte standardverdier

en: Download imagery XML bounds
nb: Last ned XML-avgrensing for bildelag

en: Validating error in file {0}:
    {1}
    Do you want to continue without validating the file ?
nb: Valideringsfeil i fila {0}:
    {1}
    Vil du fortsette uten å validere fila?

en: Open Imagery XML file
nb: Åpne XML-fil for bildelag

en: Export tiles
nb: Eksporter kartfliser

en: Export cached tiles to file system.
nb: Eksporter hurtiglagrede kartfliser til filsystemet.

en: Exporting cached tiles
nb: Eksporterer hurtiglagrede kartfliser

en: Failed to write image file {0}: {1}
nb: Klarte ikke skrive bildefil {0}: {1}

en: Failed to write image file {0}.
nb: Klarte ikke skrive bildefil {0}.

en: Exported {0} tile from layer {1}. | Exported {0} tiles from layer {1}.
nb[0]: Eksporterte {0} kartflis fra lag {1}.
nb[1]: Eksporterte {0} kartfliser fra lag {1}.

en: Export file system path already exists but is not a directory.
nb: Eksportsti finnes allerede, men er ikke ei mappe.

en: Failed to create export directory: {0}
nb: Klarte ikke opprette eksportmappe: {0}

en: Failed to create export directory.
nb: Klarte ikke opprette eksportmappe.

en: Append cache name
nb: Tilføy navn på hurtiglager

en: Export Tiles
nb: Eksporter kartfliser

en: Cache name:
nb: Navn på hurtiglager:

en: Object count:
nb: Antall objekter:

en: file system path
nb: Sti i filsystemet

en: File system path the tiles are exported to.
nb: Sti i filsystemet der kartflisene skal eksporteres til.

en: Export directory:
nb: Eksportmappe:

en: Append cache name to export directory.
nb: Tilføy navn på hurtiglager til eksportmappe.

en: Tiles will be exported to directory {0}
nb: Kartfliser vil eksporteres til mappa {0}

en: No export directory set.
nb: Ingen eksportmappe er valgt.

en: Calibration Layer
nb: Kalibreringslag

en: Change Color
nb: Endre farge

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
nb: Er du sikker på at denne bildeforskyvningen er feil?

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
nb: Du må være registrert som OSM-bruker for å lagre forskyvninger av bildelag.

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
nb: Oppgi hvorfor du markerer denne forskyvningen som foreldet

en: Please enter the reason why you mark this calibration geometry as deprecated
nb: Oppgi hvoror du markerer denne kalibreringsgeometrien som foreldet

en: Notifying the server of the deprecation...
nb: Melder inn forelda data til tjeneren …

en: Get Imagery Offset...
nb: Hent forskyvning av bildelag …

en: Download offsets for current imagery from a server
nb: Last ned forskyvninger for gjeldende bildelag fra tjener

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
nb: Fant ingen data for dette området. Juster bildelaget og last opp en forskyvning.

en: Loading imagery offsets...
nb: Laster forskyvninger av bildelag …

en: Error processing XML response: {0}
nb: Feil ved behandling av XML-respons: {0}

en: Imagery Offset Database
nb: Database for bildelagforskyvning

en: Calibration geometries
nb: Kalibreringsgeometrier

en: Deprecated offsets
nb: Forelda forskyvninger

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
nb: Det øverste bildelaget er forskjøvet for å samsvare med
    OSM-data i området. Kontroller at forskyvningen fortsatt
    er gyldig ved å laste ned GPS-spor og sammenligne dem
    med OSM-data og bildelaget.

en: A layer has been added with a calibration geometry. Hide data layers,
    find the corresponding feature on the imagery layer and move it accordingly.
nb: Det er lagt til et lag med kalibreringsgeometri. Skjul datalag,
    finn samsvarende objekt i bildelaget, og flytt det tilsvarende.

en: Deprecated by {0} on {1}
nb: Anmerket som forelda av {0} den {1}

en: Created by {0} on {1}
nb: Opprettet av {0} den {1}

en: Offset Information
nb: Informasjon om forskyvning

en: Report this offset
nb: Rapporter denne forskyvningen

en: You are to notify moderators of this offset. Why?
nb: Hvorfor vil du rapportere denne forskyvningen?

en: Reporting the offset...
nb: Rapporterer forskyvningen …

en: An imagery offset of {0}
nb: En forskyvning av bildelaget på {0}

en: Imagery ID
nb: Bildelags-ID

en: A calibration geometry of {0} nodes
nb: En kalibreringsgeometri bestående av {0} noder

en: Determined right here
nb: Avgjort akkurat her

en: Determined {0} away
nb: Avgjort {0} unna

en: Reason
nb: Årsak

en: This entry has been reported.
nb: Denne oppføringen er rapportert.

en: Server has rejected the request
nb: Tjeneren avslo forespørselen

en: Unable to connect to the server
nb: Klarte ikke koble til tjener

en: Store Imagery Offset...
nb: Lagre forskyvning av bildelag …

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
nb: Last opp forskyvning av gjeldende bildelag (eller kalibreringsgeometri) til tjener

en: Store calibration geometry
nb: Lagre kalibreringsgeometri

en: Store imagery offset
nb: Lagre forskyvning av bildelag

en: The selected object can be used as a calibration geometry. What do you intend to do?
nb: Valg objekt kan brukes som kalibreringsgeometri. Hva vil du gjøre?

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
nb: Det øverste laget mangler forskyvning. Vil du virkelig laste opp?

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
nb: Du registrerer en forskyvning av et bildelag. Andre brukere i området ditt vil kunne bruke forskyvningen for kartlegging.
    Pass på at det er så nøyaktig som mulig, og beskriv regionen forskyvningen gjelder for.

en: You are registering a calibration geometry. It should be the most precisely positioned object, with
    clearly visible boundaries on various satellite imagery. Please describe this object and its whereabouts.
nb: Du registrerer en kalibreringsgeometri. Det bør være et objekt med nøyaktig posisjon, og som
    er klart avgrenset i diverse bildelag. Beskriv dette objektet og dets beliggenhet.

en: Uploading a new offset...
nb: Laster opp ny forskyvning …

en: This string should be 3 to 200 letters long.
nb: Tekststrengen bør være 3 til 200 tegn lang.

en: Rotate 90
nb: Roter 90

en: Rotate 180
nb: Roter 180

en: Rotate 270
nb: Roter 270

en: WayPoint Image
nb: Veipunkt-bilde

en: Display non-geotagged photos
nb: Vis foto som ikke er geotaggede

en: Imported Images
nb: Importerte bilder

en: Next image
nb: Neste bilde

en: Previous image
nb: Forrige bilde

en: Rotate left
nb: Roter mod klokken

en: Rotate image left
nb: Roter bildet mot klokken

en: Rotate right
nb: Roter med klokken

en: Rotate image right
nb: Roter bildet med klokken

en: Import vector graphics
nb: Importer vektorgrafikk

en: SVG files [ImportVec plugin] (*.svg)
nb: SVG-filer [ImportVec-tillegg] (*.svg)

en: Improve Way
nb: Forbedre linje

en: Improve Way mode
nb: Modus for forbedring av linjer

en: Mode: Enable way accuracy helpers
nb: Modus: Slå på hjelpeverktøy for forbedring av linjenøyaktighet

en: improve way accuracy helper turn angle text
nb: hjelpeverktøy for linjeforbedring: tekst for brytningsvinkel

en: improve way accuracy helper distance text
nb: hjelpeverktøy for linjeforbedring: avstandstekst

en: improve way accuracy helper arc fill
nb: hjelpeverktøy for linjeforbedring: buefyll

en: improve way accuracy helper arc stroke
nb: hjelpeverktøy for linjeforbedring: buestrek

en: improve way accuracy helper perpendicular line
nb: hjelpeverktøy for linjeforbedring: vinkelrett linje

en: improve way accuracy helper equal angle circle
nb: hjelpeverktøy for linjeforbedring: sirkel med lik vinkel

en: Please insert a value.
nb: Sett inn en verdi.

en: Relation-Error
nb: Relasjonsfeil

en: true
nb: sann

en: Import BIM File
nb: Importer BIM-fil

en: BIM importer is in beta version! 
     You can help to improve the BIM import by reporting bugs or other issues. For more details see logfile: <i>
nb: Importeringsverktøyet for BIM har beta-kvalitet!
     Du kan hjelpe oss ved å rapportere feil eller mulige forbedringer. Se loggfila for flere detaljer: <i>

en: No data selected.
nb: Ingen data valgt.

en: No relation or no relation member with role "outer" selected.
nb: Ingen relasjon eller relasjonsmedlem med rolle «outer» valgt.

en: Activates the plug-in
nb: Slår på programtillegget

en: Example: ''2'' or ''3''
nb: Eksempel: «2» eller «3»

en: Move the mouse to show trackpoint info for current layer. Hold shift to highlight tracks
nb: Beveg musepekeren for å vise info om sporpunkt i gjeldende lag. Hold inne Shift for å utheve spor.

en: Delete this
nb: Slett denne

en: Delete this&older
nb: Slett denne og eldre

en: Track name:
nb: Spornavn:

en: JavaFX is not available.
nb: JavaFX er ikke tilgjengelig.

en:  Please install OpenJFX through your package manager.
nb:  Installer OpenJFX via pakkebehandleren.

en:  Please update to Java 11+.
nb:  Vennligst oppdater til Java 11+.

en: this layer is no osm data layer
nb: dette laget er ikke et OSM-datalag

en: filtering ways
nb: filtrerer linjer

en: Search
nb: Søk

en: Replace way
nb: Erstatt linje

en: Connection Failed
nb: Tilkobling mislykkes

en: Not connected
nb: Ikke Tilkoblet

en: Connecting
nb: Kobler opp

en: Connected
nb: Tilkoblet

en: Show GPS data.
nb: Vis GPS-data

en: Way Info
nb: Linjeinformasjon

en: Speed
nb: Fart

en: Course
nb: Kurs

en: LiveGPS layer
nb: LiveGPS-lag

en: Capture GPS Track
nb: Ta opp GPS-spor

en: Center Once
nb: Sentrer GPS nå

en: Center the LiveGPS layer to current position.
nb: Sentrer LiveGPS-laget til nåværende position.

en: Auto-Center
nb: Auto-sentrer

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
nb: Sentrer LiveGPS-laget løpende til den nåværende posisjon.

en: Show
nb: Vis

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Measured values
nb: Måleverdier

en: Open the measurement window.
nb: Åpne vindu med måleverdier

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
nb: Nullstill måleresultat og slett målesti.

en: Path Length
nb: Lengde til sti

en: Selection Length
nb: Lengde til utvalg

en: Selection Area
nb: Areal til utvalg

en: Selection Radius
nb: Radius til utvalg

en: Angle
nb: Vinkel

en: Angle between two selected Nodes
nb: Vinkel mellom to valgte noder

en: Layer to make measurements
nb: Målelag

en: measurement mode
nb: målemetode

en: Measurements
nb: Målinger

en: Merge overlap
nb: Flett overlapp

en: Merge overlap of ways.
nb: Flett overlappende linjer.

en: Merge Overlap (combine)
nb: Flett overlapp (kombinasjon)

en: Michigan Left
nb: Michigan-venstre

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
nb: Avkjøring til venstre forbudt de neste 4 eller 5 linjene.

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
nb: Velg 4 eller 5 linjer som skal tilordnes forbud mot avkjøring til venstre.

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
nb: Velg 4 linjer som utgjør en lukket relasjon.

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
nb: Kan ikke sortere linjene. Kontroller retningene deres.

en: Create Michigan left turn restriction
nb: Opprett avkjørselsforbud av type Michigan-venstre

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
nb: Fant ikke via-noder. Kontroller utvalget.

en: About Plugin
nb: Om programtillegg

en: Native password manager plugin
nb: Programtillegg for lokal passordbehandling

en: No native password manager could be found!
nb: Fant ingen programmer for lokal passordbehandling.

en: Depending on your Operating System / Distribution, you may have to create a default keyring / wallet first.
nb: Du må kanskje opprette standard nøkkelring/lommebok først, avhengig av operativsystem.

en: No thanks, use JOSM''s plain text preferences storage
nb: Ellers takk, bruk JOSMs vanlige lagring til klartekst

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
nb: Fant sensitive data som fortsatt er lagret i JOSMs innstillingsfil (klartekst).

en: Transfer to password manager and remove from preference file
nb: Overfør til lokal passordbehandling og fjern fra innstillingsfil

en: No, just keep it
nb: Nei, behold det der

en: Close the dialog and discard all changes
nb: Lukk dialogvinduet og forkast alle endringer

en: Proceed and go to the next page
nb: Fortsett til neste side

en: Finish
nb: Fullfør

en: Confirm the setup and close this dialog
nb: Bekreft oppsettet og lukk dialogvinduet

en: JOSM/OSM API/Username
nb: Brukernavn JOSM/OSM-API

en: JOSM/OSM API/Password
nb: Passord JOSM/OSM-API

en: {0}/Username
nb: {0}/brukernavn

en: {0}/Password
nb: {0}/passord

en: JOSM/Proxy/Username
nb: JOSM/mellomtjener/brukernavn

en: JOSM/Proxy/Password
nb: JOSM/mellomtjener/passord

en: Native Password Manager Plugin
nb: Programtillegg for lokal passordbehandling

en: The username and password is protected by {0}.
nb: Brukernavn og passord er beskyttet av {0}.

en: username
nb: brukernavn

en: password
nb: passord

en: proxy username
nb: brukernavn hos mellomtjener

en: proxy password
nb: passord hos mellomtjener

en: oauth key
nb: OAuth-nøkkel

en: oauth secret
nb: OAuth-hemmelighet

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
nb: <br><strong>Advarsel:</strong> Det gjenstår kanskje sensitive data i innstillingsfila. ({0})

en: Save user and password ({0})
nb: Lagre brukernavn og passord ({0})

en: Plain text, JOSM default
nb: Klartekst, JOSM-standard

en: Use {0}
nb: Bruk {0}

en: Encrypt data with Windows logon credentials
nb: Krypter data med akkreditiver fra Windows-pålogging

en: The native password manager plugin detected {0} on your system.
nb: Lokalt program for passordbehandling fant {0} på systemet.

en: OSM Server Files o5m compressed
nb: OSM-tjenerfil o5m komprimert

en: Invalid changeset id: {0}
nb: Ugyldig endringssett-ID: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
nb: Ugyldig tidsstempel: {0}

en: wrong header byte
nb: feil byte i hode

en: Reading was canceled at file offset {0}
nb: Lesing avbrutt i filposisjon {0}

en: unsupported header
nb: hode støttes ikke

en: Reading OSM data...
nb: Leser OSM-data …

en: Import was canceled
nb: Importering ble avbrutt

en: Split by municipality
nb: Del opp etter kommune

en: Split this data by municipality (admin_level=8).
nb: Del opp data etter kommue (admin_level=8).

en: Split by sector
nb: Del opp etter sektor

en: Split this data by sector (admin_level=10).
nb: Del opp data etter sektor (admin_level=10).

en: Split by neighbourhood
nb: Del opp etter nabolag

en: Split this data by neighbourhood (admin_level=11).
nb: Del opp data etter nabolag (admin_level=11).

en: Download open data
nb: Last ned åpne data

en: License URL not available: {0}
nb: Lisens-URL er utilgjengelig: {0}

en: OpenData preferences
nb: OpenData-innstillinger

en: License Agreement
nb: Lisensavtale

en: Accept
nb: Godta

en: Refuse
nb: Avslå

en: I understand and accept these terms and conditions
nb: Jeg forstår og godtar disse betingelsene

en: View the full text of this license
nb: Vis lisensens fulle tekst

en: I refuse these terms and conditions. Cancel download.
nb: Jeg avslår disse betingelsene. Avbryt nedlasting.

en: Module bundled with opendata plugin
nb: Modul pakket sammen med opendata-tillegget

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
nb: Velg <strong>Last ned liste</strong> for å laste ned og vise liste over tilgjengelige moduler.

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
nb[0]: Følgende modul er <strong>vellykket</strong> lastet ned:
nb[1]: Følgende moduler er <strong>vellykket</strong> lastet ned:

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
nb[0]: Nedlasting av følgende modul <strong>mislyktes</strong>:
nb[1]: Nedlasting av følgende moduler <strong>mislyktes</strong>:

en: Search:
nb: Søk:

en: Modules
nb: Moduler

en: Accept the new module sites and close the dialog
nb: Godta nye modultjenere og lukk dialogvinduet

en: Configure Module Sites
nb: Sett opp modultjenere

en: Download the list of available modules
nb: Last ned liste over tilgjengelige moduler

en: Update modules
nb: Oppdater moduler

en: Update the selected modules
nb: Oppdater valgte moduler

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
nb: Start JOSM på nytt for å slå på de nedlastede modulene.

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
nb: Alle de installerte modulene er oppdaterte. Det finnes ingen nyere versjoner.

en: Modules up to date
nb: Alle moduler er oppdaterte

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
nb: Sett opp liste over tjenere som moduler lastes ned fra

en: Add Open Data Module description URL.
nb: Legg til beskrivelses-URL for åpen data-modul

en: Edit Open Data Module description URL.
nb: Rediger beskrivelses-URL for åpen data-modul.

en: Open Data Module description URL
nb: Åpne beskrivelses-URL for åpen data-modul

en: Download OSM data corresponding to the current data set.
nb: Last ned OSM-data som svarer til gjeldende datasett.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
nb: Sett valgte kartobjekt til det som er valgt i lista ovenfor.

en: Diff
nb: Forskjeller

en: Perform diff between current data set and existing OSM data.
nb: Finn forskjeller mellom gjeldende datasett og eksisterende OSM-data.

en: Tools
nb: Verktøy

en: Open tools menu for this data.
nb: Åpne verktøy-meny for disse dataene.

en: Open the OpenData window.
nb: Åpne OpenData-vinduet.

en: Raw data
nb: Rådata

en: OpenData Preferences
nb: Innstillinger for OpenData

en: A special handler for various Open Data portals<br/><br/>Please read the Terms and Conditions of Use of each portal<br/>before any upload of data loaded by this plugin.
nb: Verktøy for diverse OpenData-portaler<br/><br/>Les lisens og bruksbetingelser for hver portal<br/>før opplasting av data som kommer via dette programtillegget.

en: General settings
nb: Generelle innstillinger

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
nb: Importer kun rådata (dvs. ikke legg til/fjern egenskaper eller erstatt dem med vanlige OSM-egenskaper)

en: Overpass API server:
nb: Overpass API-tjener:

en: Overpass API server used to download OSM data
nb: Overpass API-tjener for nedlasting av OSM-data

en: XAPI server:
nb: XAPI-tjener:

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
nb: XAPI-tjener for nedlasting av OSM-data hvis Overpass-API er utilgjengelig

en: Download modules
nb: Last ned moduler

en: View summary
nb: Vis oppsummering

en: View full text
nb: Vis full tekst

en: ''Lambert CC 9 zones'' coordinates found with different zone codes for X and Y:
nb: Fant koordinater i Lambert CC 9 sone med forskjellige sonekoder for X og Y:

en: OpenData XML files
nb: OpenData XML-filer

en: File to load
nb: Fil som skal lastes

en: 7Zip Files
nb: 7Zip-filer

en: Reading 7Zip file...
nb: Leser 7Zip-fil …

en: Zip Files
nb: Zip-filer

en: Reading Zip file...
nb: Leser Zip-fil …

en: Cannot transform to WGS84
nb: Kan ikke transformere til WGS84

en: JOSM was unable to find a strict mathematical transformation between ''{0}'' and WGS84.<br /><br />Do you want to try a <i>lenient</i> method, which will perform a non-precise transformation (<b>with location errors up to 1 km</b>) ?<br/><br/>If so, <b>do NOT upload</b> such data to OSM !
nb: JOSM fant ingen eksakt matematisk transformasjon mellom «{0}» og WGS84.<br /><br />Vil du forsøke en <i>omtrentlig</i> metode, som i verste fall kan føre til <b>posisjonsfeil opp til 1 km</b>?<br/><br/>Men <b>ikke</b> last opp slike grovfeil til OSM!

en: Try lenient method
nb: Forsøk omtrentlig metode

en: Loading shapefile ({0} features)
nb: Laster ESRI Shape-fil ({0} objekter)

en: Unable to detect Coordinate Reference System.
    Would you like to fallback to ESPG:4326 (WGS 84) ?
nb: Gjenkjente ikke koordinatbasert referansesystem.
    Vil du forsøke EPSG:4326 (WGS 84)?

en: Warning: CRS not found
nb: Advarsel: Fant ikke KRS

en: Unable to detect CRS !
nb: Gjenkjente ikke KRS

en: GML files
nb: GML-filer

en: KML/KMZ files
nb: KML/KMZ-filer

en: MapInfo files
nb: MapInfo-filer

en: Shapefiles
nb: ESRI Shape-filer

en: Unable to find a data store for file {0}
nb: Fant ikke lagrede data for fila {0}

en: CSV files
nb: CSV-filer

en: ODS files
nb: ODS-filer

en: No valid coordinates have been found.
nb: Fant ingen gyldige koordinater.

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
nb: Ugyldig fil. Feil lengde på linje {0}. Forventet {1} kolonner, men leste {2}.

en: XLS files
nb: XLS-filer

en: View OSM Wiki page
nb: Vis OSM Wiki-side

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
nb: Start nettleser med OSM Wiki-sida til det nedlastede datasettet

en: View Local Portal page
nb: Vis lokal portal

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
nb: Start nettleser med nettsida til den lokale portalen til det valgte datasettet

en: View National Portal page
nb: Vis nasjonal portal

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
nb: Start nettleser med nettsida til den nasjonale portalen til det valgte datasettet

en: View License
nb: Vis lisens

en: Launch browser to the license page of the selected data set
nb: Start nettleser med lisenssida til det valgte datasettet

en: View License (summary)
nb: Vis lisens (oppsummering)

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
nb: Start nettleser med oppsummering av lisens for det valgte datasettet

en: View the license of the selected data set
nb: Vis lisensen til det valgte datasettet

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
nb: Advarsel: Kan ikke laste ned modulen «{0}». Nedlastingslenka er ukjent. Hopper over nedlasting.

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
nb: Advarsel: Kan ikke laste ned modulen «{0}». Nedlastingslenka «{1}» er ikke en gyldig URL. Hopper over nedlasting.

en: Downloading Module {0}...
nb: Laster ned modul {0} …

en: An error occurred in module {0}
nb: Det oppstod en feil i modulen {0}

en: Last module update more than {0} days ago.
nb: Siste moduloppdatering skjedde mer enn {0} dager siden.

en: Click to update the activated modules
nb: Klikk for å oppdatere aktiverte moduler

en: Click to skip updating the activated modules
nb: Klikk for å hoppe over oppdatering av aktiverte moduler

en: Skipping module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
nb: Hopper over oppdatering av modul etter inntruffet oppdateringsintervall. Automatisk oppdatering ved oppstart er slått av.

en: Running module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
nb: Oppdaterer modul etter inntruffet oppdateringsintervall. Automatisk oppdatering ved oppstart er slått av.

en: Could not load module {0}. Delete from preferences?
nb: Klarte ikke laste modul {0}. Slett fra innstillinger?

en: loading module ''{0}'' (version {1})
nb: laster modul «{0}» (versjon {1})

en: <html>Could not load module {0} because the module<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
nb: <html>Klarte ikke laste modul {0} fordi modulens<br>hovedklasse «{1}» ikke ble funnet.<br>Slett fra innstillinger?</html>

en: Loading modules ...
nb: Laster moduler …

en: Checking module preconditions...
nb: Undersøker modulens avhengigheter …

en: Loading module ''{0}''...
nb: Laster modulen «{0}» …

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
nb[0]: JOSM fant ingen informasjon om følgende modul:
nb[1]: JOSM fant ingen informasjon om følgende moduler:

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
nb[0]: Modulen vil ikke lastes.
nb[1]: Modulene vil ikke lastes.

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
nb[0]: Oppdatering av følgende modul mislyktes:
nb[1]: Oppdatering av følgende moduler mislyktes:

en: Module update failed
nb: Oppdatering av modul mislyktes

en: Warning: failed to download module information list
nb: Advarsel: Klarte ikke laste ned liste med informasjon om moduler

en: Disable module
nb: Slå av modul

en: Click to delete the module ''{0}''
nb: Klikk for å slette modulen «{0}»

en: Keep module
nb: Behold modul

en: Click to keep the module ''{0}''
nb: Klikk for å beholde modulen «{0}»

en: Warning: failed to delete outdated module ''{0}''.
nb: Advarsel: klarte ikke slette utdatert modul «{0}».

en: Warning: failed to install module ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
nb: Advarsel: Klarte ikke installere modulen «{0}» fra midlertidig nedlastet fil «{1}». Klarte ikke endre navn.

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
nb: Ikke spør igjen og husk valget (kan endres senere i Innstillinger → Moduler)

en: The module file ''{0}'' does not include a Manifest.
nb: Modulfila «{0}» mangler manifest.

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
nb: Ugyldig URL «{0}» i modulen {1}

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
nb: <b>Modul tilbydt av ekstern kilde:</b> {0}

en: Failed to create module information from manifest for module ''{0}''
nb: Klarte ikke opprette modulinformasjon fra manifest for modul «{0}»

en: Illegal entry in module list.
nb: Ugyldig oppføring i modulliste.

en: Reading local module information..
nb: Leser lokal modulinformasjon …

en: Processing module site cache files...
nb: Behandler hurtiglagerfiler for modultjener …

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
nb: Advarsel: Klarte ikke gjennomsøke fila «{0}» etter modulinformasjon. Hopper over.

en: Processing module site cache icon files...
nb: Behandler hurtiglagrede ikonfiler fra modultjener …

en: Processing module files...
nb: Behandler modulfiler …

en: Download module list...
nb: Last ned modulliste …

en: Downloading module list from ''{0}''
nb: Last ned modulliste fra «{0}»

en: Warning: failed to create module directory ''{0}''. Cannot cache module list from module site ''{1}''.
nb: Advarsel: Klarte ikke opprette modulmappe «{0}». Kan ikke hurtiglagre modulliste fra modultjener «{1}».

en: Writing module list to local cache ''{0}''
nb: Skriver modulliste til lokalt hurtiglager «{0}»

en: Parsing module list from site ''{0}''
nb: Fortolker modulliste fra tjener «{0}»

en: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
nb: Klarte ikke fortolke dokument med modulliste fra tjener «{0}». Hopper over. Unntak: {1}

en: Processing module list from site ''{0}''
nb: Behandler modulliste fra tjener «{0}»

en: Open Visible...
nb: Åpne synlige …

en: Open only files that are visible in current view.
nb: Åpne kun filer som er synlige i gjeldende kartvindu.

en: No view open - cannot determine boundaries!
nb: Ingen arbeidsområde åpnet – kan ikke finne avgrensing.

en: Unknown file extension: {0}
nb: Ukjent filtype: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
nb: Klarte ikke fortolke fila «{0}»

en: Open in browser {0}
nb: Åpne i nettleser {0}

en: OpenStreetMap obj info
nb: OpenStreetMap objektinfo

en: Open OpenStreetMap obj info window
nb: Åpne vindu med OpenStreetMap objektinfo

en: Object Id
nb: Objekt-ID

en: Version
nb: Versjon

en: Images
nb: Bilder

en: OSM Server Files pbf compressed
nb: PBF – komprimerte OSM-tjenerfiler

en: Download PBF
nb: Last ned PBF

en: Invalid DenseNodes key/values table
nb: Ugyldig nøkkel/verdi-tabell for DenseNodes

en: Canceled: Waiting for reader to react
nb: Avbrutt: Venter på at leser skal reagere

en: Transform error: Min X must be smaller than max
nb: Transformasjonsfeil: Minste X må være mindre enn største

en: Transform error: Min Y must be smaller than max
nb: Transformasjonsfeil: Minste Y må være mindre enn største

en: Transform error: Points too close
nb: Transformasjonsfeil: Punkter for nærme hverandre

en: Transform error: Unsupported variant.
nb: Transformasjonsfeil: Variant støttes ikke.

en: Transform error: Unsupported orientation
nb: Transformasjonsfeil: Orientering støttes ikke

en: X-value of bottom left reference point
nb: X-koordinat til referansepunkt nederst til venstre

en: Y-value of bottom left reference point
nb: Y-koordinat til referansepunkt nederst til venstre

en: East-value of bottom left reference point
nb: Øst-koordinat til referansepunkt nederst til venstre

en: North-value of bottom left reference point
nb: Nord-koordinat til referansepunkt nederst til venstre

en: Get from Preview
nb: Hent fra forhåndsvisning

en: Select a single node from preview
nb: Hent enkeltnode fra forhåndsvisning

en: X-value of top right reference point
nb: X-koordinat til referansepunkt øverst til høyre

en: Y-value of top right  reference point
nb: Y-koordinat til referansepunkt øverst til høyre

en: East-value of top right reference point
nb: Øst-koordinat til referansepunkt øverst til høyre

en: North-value of top right reference point
nb: Nord-koordinat til referansepunkt øverst til høyre

en: Check Placement
nb: Sjekk plassering

en: Bind to coordinates
nb: Bind til koordinater

en: Top right (max) corner:
nb: Øvre høyre hjørne (maks.):

en: East:
nb: Øst:

en: North:
nb: Nord:

en: Bottom left (min) corner:
nb: Nedre venstre hjørne (min.):

en: Please select exactly one node.
nb: Velg kun én node.

en: Check numbers
nb: Sjekk tall

en: Projection of the PDF-Document
nb: PDF-dokumentets projeksjon

en: Projection:
nb: Projeksjon:

en: Show target
nb: Vis mål

en: Finished
nb: Fullført

en: Load preview ...
nb: Last forhåndsvisning …

en: PDF preview:
nb: Forhåndsvisning av PDF:

en: PDF files
nb: PDF-filer

en: Import PDF
nb: Importer PDF

en: OSM files
nb: OSM-filer

en: Preparing
nb: Forbereder

en: Could not parse color
nb: Klarte ikke tolke farge

en: Parsing file
nb: Fortolker fil

en: File not found.
nb: Fant ikke fila.

en: Error while parsing: {0}
nb: Feil under fortolkning: {0}

en: Removing parallel segments
nb: Fjerner parallelle segmenter

en: Joining nodes
nb: Slår sammen noder

en: Joining adjacent segments
nb: Slår sammen tilstøtende segmenter

en: Removing small objects
nb: Fjerner små objekter

en: Removing large objects
nb: Fjerner store objekter

en: Finalizing layers
nb: Ferdigstiller lag

en: Building JOSM layer
nb: Konstruerer JOSM-lag

en: Postprocessing layer
nb: Etterbehandler lag

en: Saving to file.
nb: Lagrer til fil.

en:  Writing to file
nb:  Skriver til fil

en: Debug info
nb: Feilsøkingsinformasjon

en: Merge close nodes
nb: Slå sammen nærliggende noder

en: Remove objects smaller than
nb: Fjern objekter mindre enn

en: Remove objects larger than
nb: Fjern objekter større enn

en: Only this color
nb: Kun denne fargen

en: Remove parallel lines
nb: Fjern parallelle linjer

en: Take only first X paths
nb: Kun de første X linjene

en: Color/width change
nb: Endring av farge/bredde

en: Shape closed
nb: Figur lukket

en: Single segments
nb: Enkeltsegmenter

en: Orthogonal shapes
nb: Ortogonale figurer

en: Import settings
nb: Innstillinger for import

en: Tolerance:
nb: Toleranse:

en: Max distance:
nb: Største avstand:

en: Introduce separate layers for:
nb: Ta i bruk separate lag for:

en: Import PDF file
nb: Importer PDF-fil

en: Import PDF file.
nb: Importer PDF-fil.

en: Extended
nb: Utvidet

en: User Interface
nb: Brukergrensesnitt

en: Interactions:
nb: Samhandlinger:

en: Processing defaults
nb: Forvalg for behandling

en:  {0} objects so far
nb:  {0} objekter til nå

en: Parsing PDF
nb: Fortolker PDF

en: Encrypted documents not supported.
nb: Krypterte dokumenter støttes ikke.

en: The PDF file must have exactly one page.
nb: PDF-fila må ha kun én side.

en: Read error:
nb: Lesefeil:

en: Write error:
nb: Skrivefeil:

en: Write coordinates to image header
nb: Skriv koordinater til bildehode

en: Write position information into the exif header of the following files:
nb: Skriv posisjonsinformasjon til EXIF-hodet til følgende filer:

en: The file "{0}" can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
nb: Fila «{0}» kan ikke oppdateres. Kun JPEG- og TIFF-filer støttes.

en: {0} file can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported. | {0} files can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
nb[0]: {0} fil kan ikke oppdateres. Kun JPEG- og TIFF-bilder støttes.
nb[1]: {0} filer kan ikke oppdateres. Kun JPEG- og TIFF-bilder støttes.

en: Warning: Some metadata in TIFF files may be lost. Always keep a backup!
nb: Advarsel: Noen metadata i TIFF-filer kan gå tapt. Husk reservekopi.

en: settings
nb: innstillinger

en: keep backup files
nb: behold reservekopier

en: change file modification time:
nb: endre filas endringstid:

en: to gps time
nb: til GPS-tid

en: to previous value (unchanged mtime)
nb: til forrige verdi (mtime beholdes)

en: Photo Geotagging Plugin
nb: Programtillegget «Photo Geotagging»

en: Writing position information to image files...
nb: Skriver posisjonsdata til bildefiler …

en: Retry
nb: Prøv på nytt

en: Unable to process file ''{0}'':
nb: Klarte ikke behandle fila «{0}»:

en: Writing position information to image files... Estimated time left: {0}
nb: Skriver posisjonsdata til bildefiler … Anslått gjenværende tid: {0}

en: Could not read mtime.
nb: Klarte ikke lese mtime.

en: Could not write mtime.
nb: Klarte ikke skrive mtime.

en: File could not be deleted!
nb: Klarte ikke slette fil.

en: Could not rename file!
nb: Klarte ikke endre filas navn.

en: Could not rename file {0} to {1}!
nb: Klarte ikke endre filnavn fra {0} til {1}.

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
nb: <html><h3>Det er gamle reservekopier i bildemappa</h3>

en: Override old backup files?
nb: Overstyr gamle reservekopier?

en: Keep old backups and continue
nb: Behold gamle reservekopier og fortsett

en: Override
nb: Overstyr

en: Could not delete temporary file!
nb: Klarte ikke slette midlertidig fil.

en: Test failed: Could not read mtime.
nb: Test mislyktes: Klarte ikke lese mtime.

en: Test failed: Could not write mtime.
nb: Test mislyktes: Klarte ikke skrive mtime.

en: Adjust photos
nb: Juster foto

en: Move and position photos
nb: Flytt og posisjoner foto

en: Click+drag photo, control+alt+click to position photo, control+click to set direction.
nb: Klikk og dra foto, Ctrl + Alt + klikk for å posisjonere foto, Ctrl + klikk for å angi retning.

en: Please load some photos.
nb: Last inn noen foto først.

en: Edit photo GPS data
nb: Rediger GPS-data til foto

en: Edit GPS data of selected photo.
nb: Rediger GPS-data til valgte foto.

en: Edit Photo GPS Data
nb: Rediger GPS-data til foto

en: (Empty values delete the according fields.)
nb: (Tomme verdier sletter tilsvarende felt).

en: coordinates
nb: koordinater

en: Latitude and longitude
nb: Lengde- og breddegrad

en: altitude
nb: høyde

en: Altitude:
nb: Høyde:

en: speed
nb: fart

en: positive number or empty
nb: positivt tall eller tomt

en: Speed:
nb: Fart:

en: direction
nb: retning

en: range -360.0 .. 360.0, or empty
nb: intervall -360.0 – 360.0, eller tom

en: Direction:
nb: Retning:

en: Edit coordinates in separate editor
nb: Rediger koordinater i separat program

en: Edit Image Coordinates
nb: Rediger bildekoordinater

en: Undo changes made in this dialog
nb: Angre endringer i dette dialogvinduet

en: Reload GPS data from image file
nb: Last inn GPS-data fra bildefil på nytt

en: New layer for untagged images
nb: Nytt lag for utaggede bilder

en: Untagged Images
nb: Utaggede bilder

en: Point info
nb: Punktinformasjon

en: Point info.
nb: Punktinformasjon.

en: Connecting server
nb: Koblet til tjener

en: Data not available.
nb: Data er ikke tilgjengelig.

en: Automatically detect the module
nb: Gjenkjenn modulen automatisk

en: Point information settings
nb: Innstillinger for punktinformasjon

en: Settings for the point information plugin.
nb: Innstilling av tillegget punktinformasjon.

en: Try to guess the appropriate module from the location. If it fails, use the module selected below.
nb: Forsøk å gjette passende modul basert på sted. Bruk modulen valgt under hvis det ikke går.

en: The module called to get the point information.
nb: Modulen som skal kalles for punktinformasjon.

en: Module
nb: Modul

en: Add new address point
nb: Legg til nytt adressepunkt

en: Tags copied to clipboard.
nb: Kopierte egenskaper til utklippstavla.

en: New address point added.
nb: La til nytt adressepunkt.

en: Download Osmosis poly
nb: Last ned Osmosis-polygon

en: Data contains unclosed ways.
nb: Data inneholder linjer som ikke er lukket.

en: Reading polygon filter file...
nb: Leser filterfil for polygon …

en: Error reading poly file: {0}
nb: Feil ved lesing av polygonfil: {0}

en: The file must begin with a polygon name
nb: Fila må starte med polygonnavnet

en: Empty line in coordinate section
nb: Tom linje i koordinatbolken

en: There are less than 2 points in an area
nb: Det er færre enn to punkter i et område

en: Found coordinates ''{0}'' instead of name
nb: Fant koordinater «{0}» istedenfor et navn

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
nb: Fant ugyldige koordinater: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
nb: Fant {0} punkter utenfor verdens avgrensing, og flyttet dem

en: Unable to parse {0} as a number
nb: Kan ikke tolke {0} som et tall

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
nb: Koordinatlinje for polygon må inneholde kun to tall

en: Osmosis polygon filter files
nb: Filterfil for Osmosis-polygon

en: Print...
nb: Skriv ut …

en: Print the map
nb: Skriv ut kartet

en: Print the Map
nb: Skriv ut kartet

en: Printer
nb: Skriver

en: Media
nb: Medium

en: Printer settings
nb: Innstillinger for skriver

en: Scale
nb: Skalering

en: Resolution
nb: Oppløsning

en: Map information
nb: Informasjon om kart

en: Map Preview
nb: Forhåndsvisning av kart

en: Zoom To Page
nb: Zoom til side

en: Zoom To Actual Size
nb: Zoom til faktisk størrelse

en: Print
nb: Skriv ut

en: Printing has been cancelled.
nb: Utskrift ble avbrutt.

en: Printing stopped
nb: Utskrift stoppet

en: Printing has failed.
nb: Utskrift mislyktes.

en: Create Stops from GTFS ...
nb: Opprett holdeplasser fra GTFS …

en: Create Stops from a GTFS file
nb: Opprett holdeplasser fra GTFS-fil

en: Select GTFS file (stops.txt)
nb: Velg GTFS-fil (stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
nb: Fila «{0}» finnes ikke

en: IOException "{0}" occurred
nb: Fanget IOException «{0}»

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
nb: Datasett mangler. Last ned data fra tjener, eller åpne en OSM-fil.

en: No data found
nb: Fant ingen data

en: The GTFS file was empty.
nb: GTFS-fila er tom.

en: Route patterns ...
nb: Rutemønstre …

en: Edit Route patterns for public transport
nb: Rediger rutemønstre for offentlig transport

en: Route Patterns
nb: Rutemønstre

en: Overview
nb: Oversikt

en: Itinerary
nb: Reiserute

en: Stops
nb: Holdeplasser

en: Existing route patterns:
nb: Eksisterende rutemønstre:

en: Reflect
nb: Reflekter

en: Required tags:
nb: Påkrevde egenskaper:

en: Common tags:
nb: Vanlige egenskaper:

en: Additional tags:
nb: Flere egenskaper:

en: Add a new Tag
nb: Legg til en ny egenskap

en: Name/Id
nb: Navn/ID

en: Find
nb: Finn

en: Mark
nb: Merke

en: Stops are possible on the
nb: Holdeplasser på

en: right hand side
nb: høyre side

en: left hand side
nb: venstre side

en: Maximum distance from route
nb: Største avstand på rute

en: Suggest Stops
nb: Foreslå holdeplasser

en: Create Stops from GPX ...
nb: Opprett holdeplasser fra GPX …

en: Create Stops from a GPX file
nb: Opprett holdeplasser fra GPX-fil

en: Select GPX file
nb: Velg GPX-fil

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
nb: GPX-fila mangler spor eller veipunkter.

en: moved
nb: flyttet

en: added
nb: lagt til

en: Public Transport: Enable GTFSStops
nb: Offentlig transport: Slå på GTFSStops

en: Public Transport: Suggest stops
nb: Offentlig transport: Foreslå holdeplasser

en: Public Transport: Detach waypoints
nb: Offentlig transport: Koble fra veipunkter

en: Public Transport: Disable waypoints
nb: Offentlig transport: Slå av veipunkter

en: Public Transport: Enable waypoints
nb: Offentlig transport: Slå på veipunkter

en: Public Transport: Edit waypoint name
nb: Offentlig transport: Rediger veipunktnavn

en: Can''t parse a time from this string.
nb: Kan ikke tolke tid fra denne tekststrengen.

en: Invalid value
nb: Ugyldig verdi

en: Create Stops from GTFS
nb: Opprett holdeplasser fra GTFS

en: GTFS-Stops
nb: GTFS-holdeplasser

en: Type of stops to add
nb: Type holdeplass som skal legges til

en: Time on your GPS device
nb: Klokkeslett på GPS-enheten

en: Time on your stopwatch
nb: Klokkeslett på stoppeklokka

en: Time window
nb: Tidsvindu

en: Move Threshold
nb: Forflytningsterskel

en: Catch
nb: Fang opp

en: Join
nb: Slå sammen

en: Create Stops from GPX
nb: Opprett holdeplasser fra GPX

en: Tracks in this GPX file:
nb: Spor i denne GPX-fila:

en: Detach
nb: Koble fra

en: implicit
nb: implisitt

en: State
nb: Delstat/provins

en: pending
nb: ventende

en: [incomplete]
nb: [ufullstendig]

en: [empty way]
nb: [tom linje]

en: [gap]
nb: [sprang]

en: Stopname
nb: Holdeplassnavn

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
nb: GPX-fila inneholder ikke noen gyldige sporpunkter. Velg ei GPX-fil som har sporpunkter.

en: GPX File Trouble
nb: Det er problemer med GPX-fila

en: unnamed
nb: uten navn

en: Filters
nb: Filtre

en: Choose Filter
nb: Velg filter

en: JSlider initialization error. Make sure your meta-inf is correct.
nb: Initialiseringsfeil for JSlider. Sørg for at meta-inf er riktig.

en: Image Filters
nb: Bildefiltre

en: Filter Name
nb: Filternavn

en: Relation Toolbox
nb: Verktøykasse for relasjoner

en: Open relation/multipolygon editor panel
nb: Åpne redigeringspanel for relasjoner/multipolygoner

en: Specify role
nb: Angi rolle

en: Change relation member roles to {0}
nb: Endre rolle for medlem i relasjon til {0}

en: Create administrative boundary relations
nb: Opprett relasjon for administrativ grense

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
nb: Legg «boundary» og «admin_level» til linjer i grenserelasjon

en: Move area tags from contour to relation
nb: Flytt områdeegenskaper fra linjer til relasjon

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
nb: Ta i betraktning også ikke-repeterende egenskaper ved flytting

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
nb: Splitt alltid linjer i tilstøtende multipolygoner

en: Change role
nb: Endre rolle

en: Enter role for selected members
nb: Angi rolle for valgte medlemmer

en: Relation Toolbox: {0}
nb: Verktøykasse for relasjoner: {0}

en: another...
nb: en til …

en: Add/remove members from the chosen relation
nb: Legg til/fjern medlemmer fra valgt relasjon

en: Clear the chosen relation
nb: Tøm valgt relasjon

en: Create a multipolygon from selected objects
nb: Opprett multipolygon fra valgte objekter

en: Create multipolygons from rings
nb: Opprett multipolygoner fra ringer

en: Move tags from ways to relation
nb: Flytt egenskaper fra linjer til relasjon

en: Enter admin level and name for the border relation:
nb: Angi «admin_level» og navn på grenserelasjon:

en: Admin level
nb: Administrasjonsnivå

en: Create a relation from selected objects
nb: Opprett relasjon fra valgte objekter

en: Choose a type for the relation:
nb: Velg relasjonstype:

en: Delete relation
nb: Slett relasjon

en: Download incomplete members for the chosen relation
nb: Last ned ufullstendige medlemmer for valgt relasjon

en: Download referrers
nb: Last ned refererende objekter

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
nb: Last ned refererende objekter for valgt relasjon og dens medlemmer.

en: Duplicate relation
nb: Dupliser relasjon

en: Open relation editor for the chosen relation
nb: Åpne relasjonsredigering for valgt relasjon

en: Find a relation
nb: Finn en relasjon

en: Reconstruct polygon
nb: Rekonstruer polygon

en: Reconstruct polygon from multipolygon relation
nb: Rekonstruer polygon fra multipolygon-relasjon

en: Reconstruct polygons from relation {0}
nb: Rekonstruer polygoner fra relasjon {0}

en: Reconstruct route
nb: Rekonstruer rute

en: Open relation wiki page
nb: Åpne relasjonens wiki-side

en: Select relation in main selection.
nb: Velg relasjon i hovedutvalget.

en: Fix roles of the chosen relation members
nb: Fiks rolle til valgte relasjonsmedlemmer

en: Complete multipolygon for way {0}
nb: Fullfør multipolygon for linje {0}

en: Two rings are equal, and this must not be.
nb: Fant to like ringer – dette må ikke forekomme.

en: Multipolygon from rings
nb: Multipolygon fra ringer

en: Node without ''house'' role found
nb: Fant node uten rollen «house»

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
nb: Fant linje uten rollene «house» eller «street»

en: Relation without ''house'' role found
nb: Fant relasjon uten rollen «house»

en: Relation does not have name
nb: Relasjonen mangler navn

en: Relation has streets with different names
nb: Relasjonen har veier med forskjellige navn

en: fix associatedStreet relation
nb: fiks «associatedStreet»-relasjon

en: Relation without ''subarea'' role found
nb: Fant relasjon uten «subarea»-rolle

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
nb: Fant node uten rollene «label» eller «admin_centre»

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
nb: Fant linje uten rollene «inner» eller «outer»

en: Node without ''stop'' or ''platform'' role found
nb: Fant node uten rollene «stop» eller «platform»

en: Way platform without ''platform'' role found
nb: Fant linje (plattform) uten rollen «platform»

en: Revert changeset fully
nb: Tilbakestill endringssett fullstendig

en: Revert selection only
nb: Tilbakestill kun utvalg

en: Revert selection and restore deleted objects
nb: Tilbakestill utvalg og gjenopprett slettede objekter

en: Revert changeset
nb: Tilbakestill endringssett

en: Revert
nb: Tilbakestill

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
nb: Angi ID til endringssettet som skal tilbakestilles

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
nb: <html>Velg for å laste ned data til nytt lag.<br>Fravelg for å laste ned til det aktive laget.</html>

en: The current input is not a list of valid changeset IDs. Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
nb: Gjeldende inndata er ikke ei liste med gyldige endringssett-ID. Angi etter flere heltall > 0, eller fullstendige adresser til endringssett.

en: Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
nb: Angi ett eller flere heltall > 0, eller fullstendige adresser til endringssett.

en: Reverted changeset
nb: Tilbakestill endringssett

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
nb: Tilbakestilling av endringssett fra {0} tillates ikke

en: Downloading history for {0} object | Downloading history for {0} objects
nb[0]: Laster ned historikk for {0} objekt
nb[1]: Laster ned historikk for {0} objekter

en: Unexpected data in changeset #{1}
nb: Uventet data i endringssettet #{1}

en: Missing merge target for {0}
nb: Mangler flettemål for {0}

en: Checking coordinates of {0} node | Checking coordinates of {0} nodes
nb[0]: Sjekker koordinater til {0} node
nb[1]: Sjekker koordinater til {0} noder

en: Changeset {0}: {1}
nb: Endringssett {0}: {1}

en: Preparing history data...
nb: Forbereder historikk-data …

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
nb: Fjernstyring er bedt om å tilbakestille et endringssett.

en: Reverting...
nb: Tilbakestiller …

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
nb: Dette endringssettet har objekter som ikke finnes i gjeldende datasett.
    De må lastes ned før tilbakestilling. Vil du fortsette?

en: Confirm
nb: Bekreft

en: Revert was canceled
nb: Tilbakestilling avbrutt

en: Revert changesets
nb: Tilbakestill endringssett

en: Reverting changeset {0}
nb: Tilbakestill endringssett {0}

en: See {0}
nb: Vis {0}

en: Revert changeset {0}
nb: Tilbakestill endringssett {0}

en: Partially revert changeset {0}
nb: Tilbakestill delvis endringssett {0}

en: Roundabout Expander
nb: Utvid rundkjøring

en: Road Sign Plugin
nb: Programtillegg for veiskilt

en: signs
nb: veiskilt

en: Change Properties
nb: Endre egenskaper

en: Show all signs
nb: Vis alle veiskilt

en: Show a selection of the most useful signs
nb: Vis et utvalg av vanlige skilt

en: Belgium
nb: Belgia

en: Czech Republic
nb: Tsjekkia

en: Spain
nb: Spania

en: Germany
nb: Tyskland

en: Poland
nb: Polen

en: Roadsign tagging
nb: Egenskaper til veiskilt

en: Add tags by clicking on road signs
nb: Legg til egenskaper ved å klikke veiskilt

en: Roadsigns plugin: open dialog
nb: Tillegg for veiskilt: åpne dialogvindu

en: custom
nb: selvvalgt

en: Sign {0}
nb: Veiskilt {0}

en: Additional sign {0}
nb: Ekstra skilt {0}

en: Routing
nb: Ruteplanlegging

en: Click to add destination.
nb: Klikk for å velge mål.

en: Click and drag to move destination
nb: Klikk og dra for å flytte mål

en: Click to remove destination
nb: Klikk for å fjerne mål

en: Open a list of routing nodes
nb: Åpne liste over noder i planlagt rute

en: Add routing layer
nb: Legg til lag for ruteplanlegger

en: Criteria
nb: Betingelser

en: Shortest
nb: Korteste

en: Fastest
nb: Raskeste

en: Ignore oneways
nb: Se bort fra enveiskjøringer

en: Reverse route
nb: Reverser rute

en: Clear route
nb: Tøm rute

en: Reconstruct Graph
nb: Rekonstruer graf

en: Routing Plugin Preferences
nb: Innstillinger for ruteplanlegger

en: Configure routing preferences.
nb: Sett opp ruteplanlegger

en: Speed (Km/h)
nb: Fart (km/t)

en: Enter weight values
nb: Gi verdier for vekting

en: New value for {0}
nb: Ny verdi for {0}

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
nb: Innstillingen «{0}» mangler. Kan ikke initialisere SdsApi.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
nb: <html><body><p class="warning-body"><strong>NB</strong> Passordet lagres i klartekst i JOSMs innstillingsfil.</p></body></html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
nb: Angi akkreditiver for «Separate Data Store API» (SDS)

en: Please enter the user name of your SDS account
nb: Angi SDS-kontoens brukernavn

en: Please enter the password of your SDS account
nb: Angi SDS-kontoens passord

en: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
nb: Mislykket autentisering på SDS-API «{0}». Oppgi gyldige brukernavn og passord.

en: SDS data file
nb: SDS-datafil

en: Load...
nb: Last …

en: Load separate data store data from a file.
nb: Last separate data fra datalagrings-fil.

en: Loading files
nb: Laster filer

en: Information about SDS.
nb: Informasjon om SDS.

en: About SDS...
nb: Om SDS …

en: Open a preferences dialog for SDS.
nb: Åpne innstillingsvindu for SDS.

en: Configures access to the Separate Data Store.
nb: Sett opp tilgang til Separate Data Store.

en: Server
nb: Tjener

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
nb: URL til SDS-tjener.

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
nb: Brukernavn på SDS-tjeneren. Opprett konto med SDS-admin først.

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
nb: Passord på SDS-tjener. Opprett konto med SDS-admin først.

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
nb: Egenskaper med dette prefikset lagres ikke til OSM, men kun til SDS-tjeneren.

en: SDS server URL
nb: URL til SDS-tjener

en: SDS username
nb: SDS-brukernavn

en: SDS password
nb: SDS-passord

en: Test credentials now
nb: Test akkreditiver nå

en: SDS tag prefix
nb: Prefiks for SDS-egenskaper

en: Connection successful.
nb: Vellykket tilkobling.

en: Cannot connect to SDS server:
nb: Kan ikke koble til SDS-tjener:

en: Save...
nb: Lagre …

en: Save the current separate data store information to a file.
nb: Lagre gjeldende SDS-informasjon til fil.

en: Save SDS file
nb: Lagre SDS-fil

en: No object selected
nb: Ingen objekter valgt

en: SeaChart Editor
nb: Redigering av SeaChart

en: Seamark Inspector
nb: Behandling av sjømerker

en: Select only one object
nb: Velg kun ett objekt

en: Select a map object
nb: Velg et kartobjekt

en: Please enter minimal distance in metres
nb: Angi minste avstand i meter

en: Please enter numeric angle in degrees
nb: Angi numerisk vinkel i grader

en: Shape actions panel
nb: Panel for figurhandlinger

en: Shape mode control panel
nb: Kontrollpanel for figurkontroll

en: Rotate Mode:
nb: Rotasjonsmodus:

en: Clockwise
nb: Med klokka

en: Counter Clockwise
nb: Mot klokka

en: Input angle here
nb: Skriv vinkel her

en: Rotate
nb: Roter

en: Align building
nb: Juster bygning

en: Select building
nb: Velg bygning

en: Select road
nb: Velg vei

en: Select none
nb: Fjern valg

en: Min Distance:
nb: Minste avstand:

en: Input min distance
nb: Angi minste avstand

en: Align all buildings
nb: Juster alle bygninger

en: Delete overlay
nb: Slett overlag

en: Simplify Area
nb: Forenkle område

en: Delete unnecessary nodes from an area.
nb: Slett unødvendige noder fra område.

en: Yes, delete nodes
nb: Ja, slett noder

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
nb: Slette noder utenfor nedlastede data-områder

en: No, abort
nb: Nei, avbryt

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
nb[0]: Den valgte linja har noder utenfor det nedlastede dataområdet.
nb[1]: De valgte linjene har noder utenfor det nedlastede dataområdet.

en: Do you want to delete them anyway?
nb: Vil du slette dem likevel?

en: Delete nodes outside of data regions?
nb: Slette node utenfor data-områder?

en: average nearby nodes
nb: midle nærliggende noder

en: Angle Threshold
nb: Vinkelterskel

en: Angle Factor
nb: Vinkelfaktor

en: Area Threshold
nb: Arealterskel

en: Area Factor
nb: Arealfaktor

en: Distance Threshold
nb: Avstandsterskel

en: Distance Factor
nb: Avstandsfaktor

en: Merge Nearby Nodes Threshold
nb: Terskel for fletting av nærliggende noder

en: SeaMap Editor
nb: Redigering av SeaMap

en: Spline drawing
nb: Tegn spline

en: Draw a spline curve
nb: Tegn en spline-kurve

en: Spline goes outside of the world.
nb: Spline går utenfor verden.

en: Add an existing node to spline: {0}
nb: Legg eksisterende node til spline: {0}

en: Add a new node to spline: {0}
nb: Legg ny node til spline: {0}

en: Delete spline node {0}
nb: Slett spline-node {0}

en: Finish spline
nb: Fullfør spline

en: Splines
nb: Spliner

en: Spline drawing preferences
nb: Innstilling for tegning av spline

en: Curve steps
nb: Kurvesteg

en: Undelete node {0}
nb: Angre sletting av node {0}

en: OSM Export
nb: OSM-eksport

en: Export traffic data to SUMO network file.
nb: Eksporter trafikkdata til SUMO-nettverksfil.

en: SUMO Export
nb: Eksporter til SUMO

en: AutoSave LiveData
nb: Lagre LiveData automatisk

en: Save captured data to file every minute.
nb: Lagre oppfanget data til fil hvert minutt.

en: Error while exporting {0}: {1}
nb: feil under eksport av {0}: {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
nb: Fant duplisert hurtigtast for knappen «{0}» – knappen blir ignortert.

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
nb: Tillegget Surveyor trenger tillegget LiveGps, men kan ikke finne det.

en: Surveyor...
nb: Surveyor …

en: Open surveyor tool.
nb: Åpne Surveyor-verktøyet.

en: Could not read surveyor definition: {0}
nb: Klarte ikke lese Surveyor-definisjon: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
nb: Feil ved innlesing {0}: {1}

en: Surveyor waypoint layer
nb: Veipunktlag for Surveyor

en: {0} end
nb: {0} slutt

en: Waypoint Description
nb: Veipunkt-beskrivelse

en: Edit tags
nb: Rediger egenskaper

en: Launches the tag editor dialog
nb: Åpne dialogvindu for redigering av egenskaper

en: JOSM Tag Editor Plugin
nb: Programtillegg for redigering av egenskaper

en: Presets
nb: Objektmaler

en: Highlight
nb: Fremhev

en: Group
nb: Gruppe

en: Item
nb: Objekt

en: Search:
nb: Søk:

en: unexpected column number {0}
nb: uventet kolonnenummer {0}

en: Tagging Preset Tester
nb: Tester egenskaper mot objektmaler

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
nb: Du må først oppgi kilde for objektmaler.

en: Enter housenumbers or amount of segments
nb: Angi husnummer eller antall segmenter

en: Interpolation
nb: Interpolasjon

en: Lowest Number
nb: Laveste nummer

en: Highest Number
nb: Høyeste nummer

en: List of Numbers
nb: Liste med nummer

en: add to existing associatedStreet relation
nb: legg til eksisterende «associatedStreet»-relasjon

en: create an associatedStreet relation
nb: opprett en «associatedStreet»-relasjon

en: keep outline way
nb: behold omriss-linje

en: Street name:
nb: Veinavn:

en: Even/Odd
nb: Partall/oddetall

en: Lowest number
nb: Laveste nummer

en: Highest number
nb: Høyseste nummer

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
nb: Laveste husnummer kan ikke være høyere enn høyeste husnummer

en: Housenumbers do not match odd/even setting
nb: Husnummer passer ikke med valgt alternativ for partall/oddetall

en: Segment must be a number greater 1
nb: Segmenter må være større enn 1

en: {0} must be greater than 0
nb: {0} må være større enn 0

en: {0} is not a number
nb: {0} er ikke et tall

en: Reverse a terrace
nb: Reverser terasseinndeling

en: Reverses house numbers on a terrace.
nb: Reverser hus nummer på terassehus.

en: Cannot reverse!
nb: Kan ikke reversere

en: Reverse Terrace
nb: Reverser Terasseinndeling

en: Terrace a building
nb: Terasseinndeling av hus (og rekkehus)

en: Creates individual buildings from a long building.
nb: Del opp lang bygning i separate hus.

en: Invalid selection
nb: Ugyldig utvalg

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
nb: Velg én lukket linje med minst fire noder. (Velg om ønskelig også vei med «addr:street» og en node som markerer starten på nummereringen).

en: Terrace
nb: Terasse

en: Todo list
nb: Gjøremål

en: Open the todo list.
nb: Åpne liste med gjøremål

en: Zoom to the selected item in the todo list.
nb: Zoom til valgt element i gjøremålslista.

en: Select all Unmarked and Zoom
nb: Velg alle som ikke er markert, og zoom

en: Select and zoom to all of the unmarked items in the todo list.
nb: Velg og zoom til alle umarkerte elementer i gjøremålslista.

en: Pass over element without marking it
nb: Hopp over element uten å markere det

en: Add the selected items to the todo list.
nb: legg til valgte elementer i gjøremålslista.

en: Mark selected
nb: Merk valgte

en: Mark element done
nb: Marker element som fullført

en: Mark all
nb: Merk alle

en: Mark all items in the todo list as done.
nb: Merk alle elementer i gjøremålslista som fullført.

en: Unmark all
nb: Fjern markering fra alle

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
nb: Fjern markering fra alle elementer i gjøremålslista som er merket som fullført.

en: Clear the todo list
nb: Tøm gjøremålslista

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
nb: Fjern alle elementer, både merkede og andre, fra gjøremålslista.

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
nb: Gjøremålsliste {0}/{1} ({2}%)

en: Browse
nb: Utforsk

en: Browse map with left button
nb: Utforsk kart med venstre knapp

en: Merge objects nodes
nb: Flett objektnoder

en: Tracer
nb: Avtegning

en: Tracer.
nb: Avtegning.

en: Tracing
nb: Tegne

en: Tracer building
nb: Avtegning av bygning

en: An unknown error has occurred
nb: Det oppstod en ukjent feil

en: Change tag {0} to {1}
nb: Endre egenskap {0} til {1}

en: The Tracer2Server version isn''t compatible with this plugin. Please download version {0} from
    {1}.
nb: Tracer2Server-versjon er ikke kompatibel med dette tillegget. Last ned versjon {0} fra
    {1}

en: New version of Tracer2Server is available. For best results please upgrade to version {0}.
nb: Ny versjon av Tracer2Server er tilgjengelig. Oppgrader til {0} for beste resultater.

en: No set of parameter is active!
nb: Ingen parametersett er aktive.

en: Select parameter
nb: Velg parameter

en: Tracer2: add a way with {0} points
nb: Tracer2: Legg til linje med {0} punkter

en: Tracer2: modify way to {0} points
nb: Tracer2: Endre linje til {0} punkter

en: Tracer2 error
nb: Tracer2-feil

en: Parameter for server request
nb: Parameter for tjenerforespørsel

en: Resolution:
nb: Oppløsning:

en: Mode:
nb: Modus:

en: Threshold:
nb: Terskel:

en: Points per circle:
nb: Punkter per sirkel:

en: Tag:
nb: Egenskap:

en: Preferred values:
nb: Foretrukkede verdier:

en: Delete parameter "{0}"?
nb: Slett parameter «{0}»?

en: Add new
nb: Legg til ny

en: Add predefined
nb: Legg til forhåndstilpasset

en: Select predefined parameter
nb: Velg forhåndstilpasset parameter

en: Modify list of parameter for server request.
nb: Endre parameterliste for tjenerforespørsel.

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
nb: Tracer2Server kjører ikke. Start tjeneren.
    Hvis tjeneren mangler så kan den lastes ned fra
    {0}

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
nb: Tracer2Server fant ingenting.

en: Tracer2Server has detected an error.
nb: Tracer2Server oppdaget en feil.

en: Export sigs...
nb: Eksporter signaturer …

en: Export all signatures to XML file.
nb: Eksporter alle signaturer til XML-fil.

en: Export sigs to XML...
nb: Eksporter signaturer til XML …

en: Save Signatures file
nb: Lagre signaturfil

en: Get all referenced but not actually present OSM objects from OSM server.
nb: Last ned alle OSM-objekter som er referert til, men som ikke finnes lokalt.

en: Download referenced osm objects...
nb: Last ned refererte OSM-objekter …

en: {0} Signatures loaded. All referenced OSM objects found.
nb: Lastet {0} signaturer. Fant alle refererte OSM-objekter.

en: {0} of {1} OSM objects are referenced but not there.
    Do you want to load them from OSM-Server?
nb: {0} av {1} OSM-objekter er referert til, men finnes ikke lokalt.
    Skal de lastes ned fra OSM-tjeneren?

en: Load objects from server
nb: Last objekter fra tjener

en: Download signed data
nb: Last ned signerte data

en: Warning: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
nb: Advarsel: Ignorerer unntak fordi oppgave ble avbrutt. Unntak: {0}

en: Generating new Keypair.
    Collecting randomness...
nb: Genererer nytt nøkkelpar.
    Samler entropi …

en: KeyID
nb: Nøkkel-ID

en: Signed
nb: Signert

en: Object signatures
nb: Objektsignaturer

en: Open object signing window.
nb: Åpne vindu for objektsignering.

en: Check
nb: Kontroller

en: Check all available signatures for selected object.
nb: Kontroller valgt objekts tilgjengelige signaturer.

en: Sign
nb: Signer

en: Digital sign selected Tags, if you believe they are correct.
nb: Signer digitalt valgte egenskaper, hvis du tror de er riktige.

en: Show all available signatures for selected attribute.
nb: Vis alle tilgjengelige signaturer for valgt egenskap.

en: Show deleted tags and notes if they were signed before
nb: Vis slettede egenskaper og merknader hvis de var signert tidligere

en: Use default (and maybe existing) GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
nb: Bruk standard (og kanskje eksisterende) GnuPG-mappe ({0}) for lagring av nye nøkler og oppsett.

en: Use separate GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
nb: Bruk separat GnuPG-mappe ({0}) for lagring av nye nøkler og oppsett.

en: Trust OSM Settings
nb: Innstillinger for TrustOSM

en: Change GPG and privacy settings of the trustosm plugin.
nb: Endre GPG- og personvernsinnstillinger til TrustOSM-tillegget

en: Use separate GnuPG configuration directory?
nb: Bruk separat oppsettsmappe for GnuPG?

en: Dialog
nb: Dialogvindu

en: Signed key value pair was: {0}={1}
nb: Signert nøkkel-verdipar: {0}={1}

en: {0} Signatures found.
nb: Fant {0} signaturer.

en: Signature Info
nb: Informasjon om signatur

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Node.
nb: Valg node har ingen signaturer

en: No Signature found
nb: Fant ingen signaturer

en: Selected node was:
    {0}
nb: Valgt node:
    {0}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Attribute.
nb: Valg egenskap har ingen signaturer

en: Selected key value pair was:
    {0}={1}
nb: Valgt nøkkel/verdi-par:
    {0}={1}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Segment.
nb: Valgt segment har ingen signaturer.

en: Selected WaySegment was:
nb: Valgt linjesegment:

en: Signature Files
nb: Signaturfiler

en: Error while exporting {0}:
    {1}
nb: Det oppsto feil i eksport av {0}:
    {1}

en: OSM Signature Files
nb: OSM-signaturfiler

en: Only digits allowed in osmid: ''{0}''.
nb: Det tillates kun tall i osmid: «{0}».

en: Could not parse OpenPGP message.
nb: Klarte ikke fortolke OpenPGP-melding.

en: Prepare stuff...
nb: Forbereder …

en: Parsing Signature data...
nb: Tolker signaturdata …

en: The Signature is broken!
nb: Signaturen er ødelagt!

en: Manipulation Warning
nb: Advarsel om manipulasjon

en: Select a signing key from your keyring-file:
nb: Velg signeringsnøkkel fra nøkkelring-fil:

en: Don''t ask again for the key
nb: Ikke spør igjen etter nøkkel

en: Use a random key from this list
nb: Bruk tilfeldig nøkkel fra denne lista

en: Create new Key
nb: Opprett ny nøkkel

en: Select a Key to sign
nb: Velg nøkkel som skal signeres

en: The object with the ID "{0}" ({1}) is newly created.
    You can not sign it, because the signature would lose the ID-Reference after uploading it to the OSM-server.
nb: Objektet med ID «{0}» ({1}) er nylig opprettet.
    Det kan ikke signeres fordi signaturen ville ha mistet ID-referansen etter opplasting til OSM-tjeneren.

en: Signing canceled!
nb: Signering avbrutt.

en: Please give a tolerance in meters
nb: Oppgi toleranse i meter

en: Select as much as you like:
nb: Velg så mye som ønsket:

en: Survey
nb: Synfaring eller oppmåling

en: Aerial Photography
nb: Vertikalfotografering

en: Web Recherche
nb: Undersøkt på Internett

en: Trusted persons told me
nb: Fortalt av troverdige personer

en: Which source did you use?
nb: Hvilken kilde brukte du?

en: never
nb: aldri

en: Primary user-ID:
nb: Hoved-bruker-ID:

en: Key-ID:
nb: Nøkkel-ID:

en: Fingerprint:
nb: Fingeravtrykk:

en: Algorithm:
nb: Algoritme:

en: Strength in bit:
nb: Styrke målt i bit:

en: Creation date:
nb: Opprettelsesdato:

en: Expiration date:
nb: Utløpsdato:

en: PGP-Key details
nb: Detaljert info om PGP-nøkkel

en: User-ID:
nb: Bruker-ID:

en: Select algorithm:
nb: Velg algoritme:

en: Choose Bitlength (Strength):
nb: Velg bitlengde (styrke):

en: Encryption algorithm to protect private key:
nb: Krypteringsalgoritme som skal beskytte privat nøkkel:

en: Choose an expiry date for the key:
nb: Velg nøkkelens utløpsdato:

en: Create a new signing key
nb: Opprett ny signeringsnøkkel

en: Backward
nb: Bakover

en: Quick-Fix
nb: Hurtigfiks

en: Automatically fixes the issue.
nb: Fikser problemet automatisk.

en: Selects the offending relation.
nb: Velger relasjonen som har problemet.

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
nb: Liste med heltall «{0}» inneholder uventede verdier.

en: From:
nb: Fra:

en: To:
nb: Til:

en: Vias:
nb: Via:

en: Copy to the clipboard
nb: Kopier til utklippstavla

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
nb: Fant ikke objekt med ID «{0}» i laget «{1}»

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
nb: Kan ikke legge til objektet «{0}» som relasjonsmedlem fordi det er slettet eller usynlig i laget «{1}»

en: Clear the selected roles or delete the selected members
nb: Tøm de valgte rollene eller slett de valgte medlemmene

en: Insert new relation members from object in the clipboard
nb: Sett inn nye relasjonsmedlemmer fra objektet på utklippstavla

en: Move the selected relation members down by one position
nb: Flytt valgte relasjonsmedlemmer ned et hakk

en: Move the selected relation members up by one position
nb: Flytt valgte relasjonsmedlemmer opp et hakk

en: Errors/Warnings
nb: Feil/advarsler

en: Do you want to save anyway?
nb: Vil du lagre likevel?

en: Yes, save anyway
nb: Ja, lagre likevel

en: No, resolve issues first
nb: Nei, løs problemer først

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
nb: Avbryt lagring og start problemløsning

en: Pending errors and warnings
nb: Ventende feil og advarsler

en: Remove deleted members and save
nb: Fjern slettede medlemmer og lagre

en: Cancel and return to editor
nb: Avbryt og gå tilbake til redigering

en: Already participating in a conflict
nb: Deltar allerede i konflikt

en: {0} warning | {0} warnings
nb[0]: {0} advarsel
nb[1]: {0} advarsler

en: {0} error | {0} errors
nb[0]: {0} feil
nb[1]: {0} feil

en: no issues
nb: ingen problemer

en: please select a way
nb: velg ei linje

en: multiple objects with role ''{0}''
nb: flere objekter med rollen «{0}»

en: Accept the currently selected way
nb: Aksepter den linja som er valgt

en: Paste from the clipboard
nb: Lim inn fra utklippstavla

en: Public Service Vehicles
nb: Offentlig transport

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
nb: Offentlig transport som buss, trikk osv.

en: Heavy Goods Vehicles
nb: Lastebil (klasse C)

en: Motorcars
nb: Motorvogn

en: Bicycles
nb: Sykkel

en: Mopeds
nb: Moped

en: Remove the currently selected vias
nb: Fjern valgte via-steder

en: Move the selected vias down by one position
nb: Flytt valgte via-steder ned et hakk

en: Move the selected vias up by one position
nb: Flytt valgte via-steder opp et hakk

en: Copy the selected vias to the clipboard
nb: Kopier valgte via-steder til utklippstavla

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
nb: Lim inn inn via-steder fra utklippstavla

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
nb: Klarte ikke hente OSM-objekt med ID {0} fra datasett {1}. Kan ikke legge til som «via».

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
nb: Fra:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
nb: Til:

en: no participating way with role ''from''
nb: ingen deltagende linje med rollen «from»

en: no participating way with role ''to''
nb: ingen deltagende linje med rollen «to»

en: Only participating in selection
nb: Deltar kun i utvalg

en: Select in current data layer
nb: Velg i gjeldende datalag

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
nb: Vis og rediger liste med via-steder i det enkle redigeringsvinduet

en: Road signs - Set A
nb: Veiskilt – sett A

en: Road signs - Set B
nb: Veiskilt – sett B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
nb: Velg veiskilt-ikonene som dette programtillegget skal bruke.

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
nb: Advarsel: Innstilling med nøkkel «{0}» støtter ikke verdien «{1}». Bruker standardverdi «set-a».

en: Delete ''from''
nb: Slett «fra»

en: Removes the member with role ''from''
nb: Fjerner medlem med rollen «fra»

en: Delete ''to''
nb: Slett «til»

en: Removes the member with role ''to''
nb: Fjerner medlem med rollen «til»

en: Fix in editor
nb: Fiks i redigeringsvindu

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
nb: Gå til enkelt redigeringsvindu og velg manuelt medlemmer med rollene «fra» og «til»

en: Set via-Object
nb: Velg via-objekt

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
nb: Erstatter de gjeldende via-objektene med noden i krysset

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
nb: Gå til enkelt redigeringsvindu og fiks manuelt lista over via-objekter

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
nb: Gå til enkelt redigeringsvindu og velg linje manuelt.

en: Add in editor
nb: Legg til i redigeringsvindu

en: Add a way with role ''from''
nb: Legg til linje med rollen «from»

en: Add a way with role ''to''
nb: Legg til linje med rollen «to»

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
nb: Gå til avansert redigeringsvindu og legg til via-objekter

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
nb: Gå til avansert redigeringsvindu og fjern medlemmene

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
nb: Påkrevd egenskap <tt>{0}={1}</tt> mangler.

en: Add missing tag
nb: Legg til manglende egenskap

en: Add the missing tag {0}={1}
nb: Legg til manglende egenskap {0}={1}

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
nb: LInja <span class="object-name">{0}</span> med rollen <tt>from</tt> og linja <span class="object-name">{1}</span> med rollen <tt>to</tt> krysser i noden <span class="object-name">{2}</span>. Begge linjene bør splittes i nodekrysset.

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
nb: Linja <span class="object-name">{0}</span> med rollen <tt>{1}</tt> bør splittes i noden <span class="object-name">{2}</span> der den er påkoblet linja <span class="object-name">{3}</span>.

en: Split now
nb: Splitt nå

en: Split the ways
nb: Splitt linjene

en: A way is required instead.
nb: Det trengs en linje istedenfor.

en: Change to the Basic Editor and select a way
nb: Bytt til enkelt redigeringsvindu og velg ei linje

en: Object could not be undeleted | Some objects could not be undeleted
nb[0]: Klarte ikke angre sletting av objekt
nb[1]: Klarte ikke angre sletting av objekter

en: One object could not be undeleted.<br> | {0} objects could not be undeleted.<br>
nb[0]: Klarte ikke angre sletting av et objekt.<br>
nb[1]: Klarte ikke angre sletting av objekter.<br>

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id. Maybe it was redacted.
nb: Tjeneren svarte med koden 404.<br>Det betyr vanligvis at tjeneren ikke fant noe objekt med forespurt ID. Kanskje det er trukket tilbake.

en: Undelete object...
nb: Angre sletting av objekt …

en: Undelete object by id
nb: Angre sletting av objekt etter ID

en: Undelete Object
nb: Angre sletting av objekt

en: Undelete object
nb: Angre sletting av objekt

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
nb: Oppgi type og ID til objekter som skal gjenopprettes, f.eks. «n1 w2»

en: Select if the data should be added into a new layer
nb: Velg om data skal legges til et nytt lag

en: Start undeleting
nb: Start gjenoppretting

en: Close dialog and cancel
nb: Lukk dialogvindu og avbryt

en: Add nodes at intersections
nb: Legg til noder i kryss

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
nb: Legg til noder som mangler der valgte linjer krysser.

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
nb: Velg en eller flere linjer med kryssende segmenter.

en: The way with selected nodes can not be straightened.
nb: Linja med valgte noder kan ikke rettes ut.

en: Internal error: number of nodes is {0}.
nb: Intern feil: Antall noder er {0}.

en: Copy all tags of selected objects to paste buffer.
nb: Kopier valgte objekters egenskaper til innlimingsbuffer.

en: Extract node
nb: Trekk ut node

en: Extracts node from a way
nb: Trekk ut node fra linje

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
nb: Dette verktøyet trekker ut en node fra linjer, og krever at kun én node er valgt.

en: Extract node confirmation
nb: Bekreft uttrekk av node

en: You are about to extract a node which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to extract?
nb: Du er i ferd med å trekke ut en node som kan ha andre referenter som ikke er lastet ned.<br>Dette kan skape problemer fordi andre objekter (som ikke vises i kartvinduet) kan bruke dem.<br>Vil du virkelig fortsette uttrekking?

en: Extract node from line
nb: Trekk ut node fra linje

en: Paste Relations
nb: Lim inn relasjoner

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
nb: Lim inn relasjonsmedlemskap fra objekter i buffer til valgt(e) objekt(er)

en: Split Object
nb: Splitt objekt

en: Split an object at the selected nodes.
nb: Splitter et objekt i valgte noder.

en: The current selection cannot be used for splitting.
nb: Kan ikke splitte med dette utvalget

en: The selected way is not closed.
nb: Valgt linje er ikke lukket.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
nb[0]: Valgt linje inneholder ikke valgt node.
nb[1]: Valgt linje inneholder ikke de valgte nodene.

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
nb: Valgt linje er ikke splittet – velg splittepunkter eller splitt linja.

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
nb: De valgte nodene kan ikke være etterfølgende i objektet.

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
nb: Det er flere linjer som inneholder en av splittenodene. Velg linjer som deltar i denne operasjonen.

en: The selection cannot be used for action ''{0}''
nb: Utvalget kan ikke brukes i operasjonen «{0}»

en: Symmetry
nb: Symmetri

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
nb: Vennligst velg minst to noder som symmetrilinje og objektet som skal speiles.

en: Paste tags from previous selection
nb: Lim inn egenskaper fra forrige utvalg

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
nb: Lim inn objekter fra det forrige utvalget av objekter (ikke fra utklippstavlen).

en: Add Source Tag
nb: Legg til kildeegenskap

en: Add remembered source tag
nb: Legg til husket kildeegenskap

en: UnGlue Relation
nb: Løs opp relasjon

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
nb: Dupliser noder, linjer og relasjoner som brukes av flere relasjoner.

en: Unglued Relations
nb: Oppløste relasjoner

en: Change relation member for {0} {1}
nb: Endre relasjonsmedlem for {0} {1}

en: Radius too small
nb: Radius er for liten

en: Nothing to do
nb: Det er ingenting å gjøre

en: Could not detect which part of the closed way should be changed
nb: Gjenkjente ikke hvilken del av den lukkede linja som skal endres

en: Circle arc
nb: Sirkelbue

en: Create a circle arc
nb: Lag en sirkelbue

en: Could not use selection to create a curve
nb: Kan ikke lage bue med dette utvalget

en: Could not use selection to create a curve: {0}
nb: Kan ikke lage bue med dette utvalget: {0}

en: Select custom URL
nb: Velg tilpasset URL

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
nb: Velg en tilpasset URL (fra innstillingene)

en: Ask every time
nb: Spør hver gang

en: Configure custom URL
nb: Sett opp tilpasset URL

en: Open custom URL
nb: Åpne tilpasset URL

en: Opens specified URL browser
nb: Åpner angitt URL i nettleser

en: Utilsplugin2 settings
nb: Innstilling av Utilsplugin2

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
nb: Her kan Utilsplugin2-funksjoner stilles inn

en: Save to file
nb: Lagre til fil

en: Load from file
nb: Last fra fil

en: Please edit custom URLs and select one row to use with the tool<br/> <b>&#123;key&#125;</b> is replaced with the tag value<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> is replaced with the element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> is replaced with "node","way" or "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> is replaced with map center latitude/longitude <br/> Your can manually load settings from file <b>customurl.txt</b> in JOSM folder
nb: Rediger tilpassede adresser og velg en rad som verktøyet skal jobbe med<br/> <b>&#123;key&#125;</b> erstattes av egenskapsverdien<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> erstattes av element-ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> erstattes av «node», «way» eller «relation» <br/><b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> erstattes av kartvinduets lengde- og breddegrad i senter <br/> Innstillinger kan lastes manuelt fra fila <b>customurl.txt</b> i JOSM-mappa

en: Custom URL configuration
nb: Tilpasset oppsett av URL

en: Lat Lon tool
nb: Verktøy for lengde- og breddegrader

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
nb: Opprett geometri ved å skrive inn lengde- og breddegrader.

en: Tag multiple objects [alpha]
nb: Angi egenskaper for flere objekter [alfa]

en: Edit tags of object list in table
nb: Rediger egenskaper til objektliste i tabell

en: Tag multiple objects
nb: Angi egenskaper for flere objekter

en: Sync with JOSM selection
nb: Synkroniser med JOSM-utvalget

en: Zoom to objects
nb: Zoom til objekter

en: Remove tag
nb: Fjern egenskap

en: Delete tags from multiple objects
nb: Slett egenskaper fra flere objekter

en: Duplicate tags from the first
nb: Dupliser egenskaper fra det første

en: Set tags for multiple objects
nb: Angi egenskaper for flere objekter

en: Delete from history
nb: Slett fra historikk

en: Find primitives with these tags
nb: Finn primitiver med disse egenskapene

en: Replace geometry of selected object with a new one
nb: Erstatt geometri til valgt objekt med ny

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
nb: Dette verktøyet erstatter geometrien til ett objekt med et annet. Velg derfor to objekter.

en: Both ways are new and have new nodes, cannot decide which one has the correct geometry.
nb: Begge linjer er nye og har nye noder. Kan ikke vurdere hvilket av dem som har riktig geometri.

en: Replace Membership
nb: Erstatt medlemskap

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
nb: Erstatt valgt objekt med et nytt i de relasjonene det er medlem av

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
nb[0]: Erstattet «{0}» med «{1}» i {2} relasjon
nb[1]: Erstattet «{0}» med «{1}» i {2} relasjoner

en: The first selected object ''{0}'' is not part of any relation
nb: Det først valgte objektet «{0}» er ikke medlem av noen relasjon

en: Adjacent nodes
nb: Nærmeste sammenkoblede noder

en: Select adjacent nodes
nb: Velg nærmeste sammenkoblede noder

en: Adjacent ways
nb: Nærmeste sammenkoblede linjer

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
nb: Nærmeste sammenkoblede linjer vil bli valgt. Noder vil ikke bli valgt.

en: All connected ways
nb: Alle sammenkoblede linjer

en: Select all connected ways
nb: Velg alle sammenkoblede linjer

en: Intersecting ways
nb: Kryssende linjer

en: Select intersecting ways
nb: Velg kryssende linjer

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
nb: Velg noen linjer for å kunne finne koblede og kryssende linjer.

en: All intersecting ways
nb: Alle kryssende linjer

en: Select all intersecting ways
nb: Velg alle kryssende linjer

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
nb: Velg noen linjer for å finne alle koblede og kryssende linjer.

en: Middle nodes
nb: Mellomliggende noder

en: Select middle nodes
nb: Velg mellomliggende noder

en: Please select two nodes connected by way!
nb: Velg to noder som er forbundet med ei linje.

en: Reached max recursion depth: {0}
nb: Nådde største rekursjonsdybde: {0}

en: All inside [testing]
nb: Alt innenfor [tester]

en: Select all inside selected polygons
nb: Velg alle elementer innenfor valgte polygoner

en: All inside
nb: Alle inni

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
nb: Fant ikke noe. Velg noen lukkede linjer eller multipolygoner for å finne alle primitiver inni dem.

en: Area boundary [testing]
nb: Områdets grense [tester]

en: Select relation or all ways that forms area boundary
nb: Velger relasjon eller alle linjene som danner områdets grense

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
nb: Fant ikke noe. Velg ei linje som er del av et polygon dannet av koblede linjer.

en: Select Highway
nb: Velg hele veien

en: Select highway for the name/ref given
nb: Velg hele veien basert på samme navn/ref

en: Please select one or two ways for this action
nb: Velg en eller to linjer for denne handlingen

en: Select last modified nodes
nb: Velg sist endrede noder

en: Select last modified ways
nb: Velg sist endrede linjer

en: Select Way Nodes
nb: Velg linjens noder

en: Select all nodes of a selected way.
nb: Velg alle noder i valgt linje.

en: Undo selection
nb: Angre valg

en: Reselect last added object or selection form history
nb: Velg om igjen siste objekt som ble lagt til, eller utvalg fra historikk

en: Unselect nodes
nb: Fravelg noder

en: Removes all nodes from selection
nb: Fravelg alle noder i utvalget

en: Way Download
nb: Last ned linje

en: Download map data on the end of selected way
nb: Last ned kartdata ved enden av valgt linje

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
nb: <html>Det er verken valgt noen node eller linje med<br>endepunkt utenfor nedlastet område.<br>Velg først en node i starten eller slutten av linja, eller hele linja.</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
nb: <html>Fant ikke noen unik node å starte nedlasting fra.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
nb: <html>Det er ingen linjer koblet til node «{0}». Avbryter.</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
nb: Inkonsistens ved nedlasting av linjedata. Tidligere koblet linje «{0}» ble ikke oppdaget etter nedlasting.

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
nb: <html>Det er ikke flere koblede linjer som kan lastes ned.<br>Fant en mulig dublett av valgt node.<br><br>Valgt node er «{0}».<br>Den mulige dubletten er «{1}».<br>Slå sammen dubletten med valgt node og fortsett nedlasting av linje?</html>

en: Merge duplicate node?
nb: Slå sammen duplikatnode?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
nb: <html>Ingen flere koblede linjer å laste ned.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
nb: Node «{0}» er et knutepunkt med mer enn 2 tilkoblede linjer.

en: Enter search expression here..
nb: Skriv inn søkeuttrykk her …

en: Select waypoint to move map
nb: Velg veipunkt for å flytte kart

en: Waypoint search
nb: Søk etter veipunkt

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
nb: Søk etter veipunkt. Klikk og flytt kartvinduet til veipunktet.

en: The Ultimate WMS Super-speed Turbo Challenge II
nb: Den ultimate WMS-Supersoniske turbo-utfordringen II

en: Go driving
nb: Kjør en tur

en: Drive a race car on this layer
nb: Kjør en racerbil på dette laget

en: Tunnel Start
nb: Tunnelstart

en: Village/City
nb: Sted/by

en: Parking
nb: Parkering

en: Fuel Station
nb: Bensinstasjon

en: Shopping
nb: Handleområde
