josm - en to ru_RU translation catalogue (13396 entries)

en: OSM username:
ru_RU: Имя в OSM:

en: OSM password:
ru_RU: Пароль в OSM:

[ctx: natural]
en: Wood
ru_RU: Деревья

en: About
ru_RU: О программе

en: Display the about screen.
ru_RU: Информация о программе

en: Help: {0}
ru_RU: Справка: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
ru_RU: Редактор OpenStreetMap на Java

en: Version {0}
ru_RU: Версия {0}

en: Last change at {0}
ru_RU: Последнее изменение {0}

en: Java Version {0}
ru_RU: Версия Java: {0}

en: Homepage
ru_RU: Домашняя страница

en: Translations
ru_RU: Переводы

en: Follow us on
ru_RU: Следите за нашими новостями:

en: Preferences are stored in {0}
ru_RU: Настройки хранятся в {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
ru_RU: Символические имена для каталогов и реальных путей:

en: Info
ru_RU: Информация

en: Readme
ru_RU: Прочти меня

en: Revision
ru_RU: Ревизия

en: Contribution
ru_RU: Авторы

en: License
ru_RU: Лицензия

en: Plugins
ru_RU: Плагины

en: Installation Details
ru_RU: Подробности установки

en: Translators
ru_RU: Переводчики

en: About JOSM...
ru_RU: О программе JOSM...

en: Report bug
ru_RU: Сообщить об ошибке

en: unset
ru_RU: отключено

en: Open directory
ru_RU: Открыть каталог

en: Failed to locate resource ''{0}''.
ru_RU: Не удалось найти ресурс ''{0}''.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
ru_RU: Сбой загрузки ресурса ''{0}'', ошибка {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
ru_RU: Выберите, пожалуйста, хотя бы одну отправленную точку, линию или отношение.

en: Warning
ru_RU: Внимание

en: Please select the target layer.
ru_RU: Пожалуйста, выберите целевой слой.

en: Select target layer
ru_RU: Выбор слоя

en: Cancel
ru_RU: Отмена

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
ru_RU: <html>Нет слоёв, с которым исходный слой<br>''{0}''<br>может быть объединён.</html>

en: No target layers
ru_RU: Не выбран слой

en: Select
ru_RU: Выбор

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
ru_RU: Выделить на карте элементы, выбранные в расположенном выше списке.

en: History
ru_RU: Журнал

en: Download and show the history of the selected objects
ru_RU: Скачать и показать историю выбранных объектов

en: Select WMS layers
ru_RU: Выбрать WMS слои

en: Add layers
ru_RU: Добавить слои

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
ru_RU: Фильтр времени для "{0}", такой как "{1}"

en: Invalid service URL.
ru_RU: Неверная ссылка сервиса WMS

en: WMS Error
ru_RU: Ошибка WMS

en: Could not retrieve WMS layer list.
ru_RU: Невозможно получить список слоев WMS.

en: Could not parse WMS layer list.
ru_RU: Невозможно разобрать список слоев WMS.

en: Could not parse WMTS layer list.
ru_RU: Не удалось разобрать список WMTS  слоёв.

en: WMTS Error
ru_RU: Ошибка WMTS

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Select image format for WMS layer
ru_RU: Выберите формат изображения для WMS слоя

en: Show only layers for current view
ru_RU: Показывать только слои для текущей области карты

en: Add Node...
ru_RU: Добавить точку...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
ru_RU: Добавить точку, указав широту/долготу или восточное/северное склонение.

en: Tools: {0}
ru_RU: Инструменты: {0}

en: Align Nodes in Circle
ru_RU: Выровнять точки по кругу

en: Move the selected nodes into a circle.
ru_RU: Переместить выбранные точки в круг.

en: Selection could not be used to align in circle.
ru_RU: Выделенное невозможно использовать для выравнивания точек по окружности

en: Nothing changed
ru_RU: Нет изменений

en: Please select only one node as center.
ru_RU: Выберите в качестве центра только одну точку.

en: Align each Way in Circle
ru_RU: Выровнять каждую линию в окружности

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
ru_RU: Одна или более участвующих в этом действии точек находятся за пределами скачанной области.

en: Not enough nodes to calculate center.
ru_RU: Недостаточно точек для расчёта центра.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
ru_RU: Невозможно определить центр окружности для этой геометрии.

en: Align Nodes in Line
ru_RU: Выстроить точки в линию

en: Move the selected nodes in to a line.
ru_RU: Переместить выбранные точки в линию.

en: Please select at least three nodes.
ru_RU: Выделите не менее трёх точек.

en: Can not align a polygon. Abort.
ru_RU: Невозможно выровнять полигон. Прерывание.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
ru_RU: Невозможно уладить пересечение трёх или более линий. Прерывание.

en: Two parallels ways found. Abort.
ru_RU: Найдены 2 параллельные линии. Прерывание.

en: data
ru_RU: данные

en: layer
ru_RU: слоя

en: selection
ru_RU: выделения

en: conflict
ru_RU: конфликта

en: download
ru_RU: скачанного

en: problem
ru_RU: проблемы

en: previous
ru_RU: предыдущего

en: next
ru_RU: следующего

en: Nothing selected to zoom to.
ru_RU: Ничего не выделено для масштабирования.

en: Information
ru_RU: Информация

en: Zoom to {0}
ru_RU: Масштабировать до {0}

en: Zoom the view to {0}.
ru_RU: Приблизить вид до {0}.

en: View: {0}
ru_RU: Вид: {0}

en: No conflicts to zoom to
ru_RU: Нет конфликтов, чтобы их приблизить

en: Changeset Manager
ru_RU: Менеджер пакетов правок

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
ru_RU: Показать/скрыть окно Менеджера пакетов правок

en: Windows: {0}
ru_RU: Окна: {0}

en: Close open changesets...
ru_RU: Закрыть открытые пакеты правок...

en: Close open changesets
ru_RU: Закрыть открытые пакеты правок

en: File: {0}
ru_RU: Файл: {0}

en: There are no open changesets
ru_RU: Пакеты правок не открыты

en: No open changesets
ru_RU: Нет открытых пакетов правок

en: Downloading open changesets ...
ru_RU: Скачивание открытых пакетов правок ...

en: Combine Way
ru_RU: Объединить линию

en: Combine several ways into one.
ru_RU: Объединить несколько последовательно соединённых линий в одну.

en: Change directions?
ru_RU: Изменить направления?

en: Reverse and Combine
ru_RU: Сменить направление и объединить

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
ru_RU: Нельзя объединить линии с разными направлениями. Поменять направление некоторых из них?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
ru_RU: Невозможно объединить линии<br>(Их нельзя соединить в один ряд точек)

en: Reverse Ways
ru_RU: Изменить направление линии

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
ru_RU[0]: Объединить {0} линию
ru_RU[1]: Объединить {0} линии
ru_RU[2]: Объединить {0} линий

en: Please select at least two ways to combine.
ru_RU: Выделите не менее двух линий для объединения.

en: Combine ways refused<br>(A shared node is outside of the download area)
ru_RU: Объединение линий отклонено<br>(Общая точка находится за пределами скачанной области)

en: Copy
ru_RU: Копировать

en: Copy selected objects to paste buffer.
ru_RU: Копировать выделенные объекты в буфер обмена.

en: Edit: {0}
ru_RU: Править: {0}

en: Please select something to copy.
ru_RU: Выделите что-нибудь для копирования.

en: Copy Coordinates
ru_RU: Копировать координаты

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
ru_RU: Скопировать координаты выделенных точек в буфер обмена

en: Copy server URLs
ru_RU: Копировать URL объектов

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
ru_RU: Копировать ссылки для выделенных объектов в буфер обмена.

en: Create Circle
ru_RU: Создать окружность

en: Create a circle from three selected nodes.
ru_RU: Создать окружность по трём выделенным точкам.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
ru_RU: Выделите две или три точки или же одну линию с двумя или тремя точками.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
ru_RU: Эти точки не в круге. Операция прервана.

en: Cannot add a node outside of the world.
ru_RU: Точка не может быть добавлена за пределами мира.

en: Update multipolygon
ru_RU: Обновить мультиполигон

en: Create multipolygon
ru_RU: Создать мультиполигон

en: No data loaded.
ru_RU: Никаких данных не загружено

en: You must select at least one way.
ru_RU: Выделите хотя бы одну линию

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
ru_RU[0]: Участник, не являющийся линией, удалён из мультиполигона
ru_RU[1]: Участники, не являющиеся линиями, удалены из мультиполигона
ru_RU[2]: Участники, не являющиеся линиями, удалены из мультиполигона

en: Delete
ru_RU: Удалить

en: Delete selected objects.
ru_RU: Удалить выделенные объекты.

en: Delete confirmation
ru_RU: Удалить подтверждение

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
ru_RU: Вы собираетесь удалить точки, на которые могут ссылаться другие, ещё не скачанные, объекты.<br>Это может вызвать проблемы, так как эти объекты (которые вы не видите), возможно, используют данные точки.<br>Вы действительно хотите удалить их?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
ru_RU: Вы собираетесь удалить неполные объекты. <br> Это может привести к проблемам, так как вы не видите реального объекта.<br>Вы действительно желаете удалить?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
ru_RU[0]: Вы собираетесь удалить {0} отношение: {1}<br/>Это действие требуется редко и не может быть легко отменено после того, как данные отправлены на сервер.<br/>Вы действительно хотите удалить?
ru_RU[1]: Вы собираетесь удалить {0} отношения: {1}<br/>Это действие требуется редко и не может быть легко отменено после того, как данные отправлены на сервер.<br/>Вы действительно хотите удалить?
ru_RU[2]: Вы собираетесь удалить {0} отношений: {1}<br/>Это действие требуется редко и не может быть легко отменено после того, как данные отправлены на сервер.<br/>Вы действительно хотите удалить?

en: Delete relation?
ru_RU: Удалить отношение?

en: Delete Layer
ru_RU: Удалить слой

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
ru_RU: Удалить активный слой. Не удаляет связанный с ним файл.

en: Dialogs panel
ru_RU: Диалоговые панели

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
ru_RU: Скрыть диалоговые панели и панели инструментов

en: Saving file {0}...
ru_RU: Сохранение файла {0}...

en: Successfully saved file {0}
ru_RU: Успешно сохранён файл {0}

en: Distribute Nodes
ru_RU: Распределить точки равномерно

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
ru_RU: Расположить выделенные точки на равных расстояниях вдоль линии.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
ru_RU: Пропущено {0} точек с нулевыми координатами

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
ru_RU: Выделите:
    * Одну линию без самопересечений с  не более чем двумя её точками;
    * Три точки.

en: Download data
ru_RU: Скачать данные

en: Download data...
ru_RU: Скачать данные...

en: Download map data from a server of your choice
ru_RU: Скачать картографические данные с сервера по вашему выбору

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
ru_RU[0]: <html>Это действие требует {0} индивидуальный <br>запрос на скачивание. Хотите <br>продолжить?</html>
ru_RU[1]: <html>Это действие требует {0} индивидуальных <br>запроса на скачивание. Хотите<br>продолжить?</html>
ru_RU[2]: <html>Это действие требует {0} индивидуальных<br>запросов на скачивание. Хотите<br>продолжить?</html>

en:   adding {0} {1}
ru_RU:   добавить {0} {1}

en: Calculating Download Area
ru_RU: Расчёт скачиваемой области

en: Download along...
ru_RU: Скачать с сервера вдоль...

en: Download OSM data along the selected ways.
ru_RU: Скачать с сервера данные OSM вдоль выделенных линий.

en: Download Along
ru_RU: Скачать с сервера вдоль

en: Please select 1 or more ways to download along
ru_RU: Выделите одну или несколько линий, вдоль которых необходимо скачать данные

en: Download from OSM along selected ways
ru_RU: Скачать данные из OSM вдоль выделенных линий

en: Download notes in current view
ru_RU: Скачать заметки в текущей просматриваемой области

en: Download in current view
ru_RU: Скачать в текущей просматриваемой области

en: Download map data from the OSM server in current view
ru_RU: Скачать картографические данные с сервера OSM в текущей просматриваемой области

en: Download object...
ru_RU: Скачать объект...

en: Download OSM object by ID
ru_RU: Скачать объект OSM по ID

en: Download parent ways/relations...
ru_RU: Скачать родительские линии/отношения

en: Download objects referring to one of the selected objects
ru_RU: Скачать объекты, ссылающиеся на какой-нибудь из выделенных объектов

en: Draw boundaries of downloaded data
ru_RU: Отображать границы скачанных данных

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
ru_RU: Включить/отключить отображение штриховки за пределами скачанных областей.

en: Duplicate
ru_RU: Дублировать

en: Duplicate selection.
ru_RU: Дублировать выделенное.

en: Exit
ru_RU: Выход

en: Exit the application.
ru_RU: Выйти из программы

en: Expert Mode
ru_RU: Экспертный режим

en: Enable/disable expert mode
ru_RU: Включить/выключить экспертный режим

en: Follow line
ru_RU: Следовать за линией

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
ru_RU: Продолжает рисовать линию, имеющую общие точки с другой линией.

en: Follow
ru_RU: Следовать

en: Fullscreen view
ru_RU: Во весь экран

en: Toggle fullscreen view
ru_RU: Переключить полноэкранный режим

en: Export to GPX...
ru_RU: Экспорт в GPX...

en: Export the data to GPX file.
ru_RU: Экспортировать данные в GPX файл

en: Nothing to export. Get some data first.
ru_RU: Нет данных для экспорта. Создайте данные.

en: Export GPX file
ru_RU: Экспорт GPX-файла

en: Help
ru_RU: Справка

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
ru_RU: Показать историю линий, точек или отношений OSM.

en: Show history
ru_RU: Показать историю

en: History (web)
ru_RU: История (на сайте OSM)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
ru_RU: Показать историю изменений линий, точек или отношений в браузере.

en: New offset
ru_RU: Новое смещение

en: Adjust the position of this imagery layer
ru_RU: Настроить положение данного слоя со снимками

en: Overwrite
ru_RU: Перезаписать

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
ru_RU: Закладка с таким именем уже существует. Перезаписать?

en: Adjust imagery offset
ru_RU: Настроить смещение снимка

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
ru_RU: Используйте стрелки на клавиатуре либо перетаскивайте  слой с изображением мышью, чтобы изменить смещение.
    Можно также ввести смещение на Восток и Север в координатах {0}.
    Чтобы сохранить смещение в закладках, введите имя закладки ниже.

en: Offset:
ru_RU: Смещение:

en: Bookmark name:
ru_RU: Имя закладки:

en: Advanced info
ru_RU: Расширенная информация

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
ru_RU: Показать подробную информацию о точках, линиях или отношениях.

en: Advanced info (web)
ru_RU: Расширенная информация (на сайте OSM)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
ru_RU: Показать подробную информацию о линиях, точках или отношениях в браузере.

en: Invert Selection
ru_RU: Инвертировать выделение

en: Selection: {0}
ru_RU: Выбор: {0}

en: Join overlapping Areas
ru_RU: Объединить полигоны

en: Joins areas that overlap each other
ru_RU: Объединить полигоны, накладывающиеся друг на друга

en: Please select at least one closed way that should be joined.
ru_RU: Пожалуйста, выберите хотя бы одну замкнутую линию, которую нужно присоединить.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
ru_RU: Одна из выделенных линий незамкнута, поэтому линии не могут быть объединены.

en: Join area confirmation
ru_RU: Запрос на объединение полигонов

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
ru_RU[0]: Выделенная линия содержит точки, на которые могут ссылаться другие объекты, которые ещё не скачаны.
ru_RU[1]: Выделенные линии содержат точки, на которые могут ссылаться другие объекты, которые ещё не скачаны.
ru_RU[2]: Выделенные линии содержат точки, на которые могут ссылаться другие объекты, которые ещё не скачаны.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
ru_RU: Это может привести к случайному удалению точек.

en: Are you really sure to continue?
ru_RU: Вы действительно хотите продолжить?

en: Please abort if you are not sure
ru_RU: Пожалуйста, остановитесь, если вы не уверены

en: The selected area is incomplete. Continue?
ru_RU: Выбранная область неполна. Все равно продолжить?

en: No intersection found. Nothing was changed.
ru_RU: Пересечений не найдено. Изменений сделано не было.

en: Move tags from ways to relations
ru_RU: Перенести теги с линий на отношения

en: Removed duplicate nodes
ru_RU: Удаляет дублирующие точки

en: Removed now unreferrenced nodes
ru_RU: Удалены точки, на которые теперь не ссылается ни один объект

en: Added node on all intersections
ru_RU: Добавлены точки на всех пересечениях

en: Keep older versions
ru_RU: Сохранить старые версии

en: Assemble new polygons
ru_RU: Объединить новые полигоны

en: Delete relations
ru_RU: Удалить отношения

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
ru_RU: Удалить линии, которые не являются внутренней частью мультиполигона

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
ru_RU: Некоторые из линий являлись частью отношений, которые были изменены.<br>Пожалуйста, проверьте, не возникли ли ошибки.

en: Fix tag conflicts
ru_RU: Уладить конфликты тегов

en: Split ways into fragments
ru_RU: Разрезать линию на сегменты

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
ru_RU: Извините. Не удаётся обработать отношения мультиполигона, состоящего из нескольких внешних линий.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
ru_RU: Нельзя объединить внутренние и внешние линии мультиполигона

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
ru_RU: Извините. Невозможно обработать внешнюю линию в нескольких отношениях мультиполигона.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
ru_RU: Извините. Невозможно обработать линию, которая одновременно является внешней и внутренней в отношениях мультиполигона.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
ru_RU: Извините. Невозможно обработать внутреннюю линию в нескольких отношениях мультиполигона.

en: Removed Element from Relations
ru_RU: Удалённый из отношений элемент

en: Remove tags from inner ways
ru_RU: Удалить теги у внутренних линий

en: Joined overlapping areas
ru_RU: Объединить наложенные полигоны

en: Join Node to Way
ru_RU: Включить точку в линию

en: Include a node into the nearest way segments
ru_RU: Изменить сегменты ближайшей линии так, чтобы точка входила в линию

en: Move Node onto Way
ru_RU: Переместить точку на линию

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
ru_RU: Переместить точку на ближайший сегмент линии и включить в него

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
ru_RU: Несколько целевых линий, общая точка не найдена. Ничего не изменено.

en: No Shortcut
ru_RU: Нет горячей клавиши

en: Operation was not performed, as per {0} preference
ru_RU: Действие не выполнено в соответствии с настройкой {0}

en: Jump to Position
ru_RU: Перейти к позиции

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
ru_RU: Открывает диалоговое окно, которое позволяет перейти к определенной местности

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
ru_RU: Введите Широту/Долготу, чтобы перейти к позиции.

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
ru_RU: Вы также можете вставить URL из www.openstreetmap.org

en: Enter a place name to search for
ru_RU: Введите название места для поиска

en: Latitude
ru_RU: Широта

en: Longitude
ru_RU: Долгота

en: Zoom (in metres)
ru_RU: Масштаб (в метрах)

en: Jump there
ru_RU: Перейти туда

en: Jumping to: {0}
ru_RU: Перейти к: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
ru_RU: Невозможно разобрать широту, долготу и масштаб. Пожалуйста, проверьте.

en: Unable to parse Lon/Lat
ru_RU: Невозможно разобрать «куда»

en: Rectified Image...
ru_RU: Трансформированное изображение...

en: Download Rectified Images From Various Services
ru_RU: Скачать выпрямленные изображения с различных служб

en: Imagery: {0}
ru_RU: Слой: {0}

en: Custom WMS Link
ru_RU: Пользовательская ссылка WMS

en: Supported Rectifier Services:
ru_RU: <html>Поддерживаемые сервисы для изготовления плана местности на основе аэроснимка, <br>сделанного под углом к фотографируемой поверхности:</html>

en: Visit Homepage
ru_RU: Домашняя страница

en: WMS URL or Image ID:
ru_RU: WMS URL или ID Изображения:

en: Add Rectified Image
ru_RU: Добавить трансформированное изображение

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
ru_RU: Невозможно сопоставить введённую ссылку или id с выбранным сервисом. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: No valid WMS URL or id
ru_RU: Нет верных WMS URL или ID

en: Merge layer
ru_RU: Объединить слои...

en: Merge the current layer into another layer
ru_RU: Объединить текущий слой с другим слоем

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
ru_RU: Обрезать перекрывающиеся по времени части треков

en: Merging layers with different upload policies
ru_RU: Объединение слоёв с различными политиками отправки на сервер

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
ru_RU: Вы собираетесь объединить данные между слоями «{0}» и «{1}».<br /><br />Эти слои имеют разные политики отправки на сервер и не должны объединяться так.<br />Их объединение приведет к применению строгой политики (препятствующей отправке) к «{1}».<br /><br /><b>Этот способ не рекомендуется для объединения этих данных</b>.<br />Вы должны проверить и объединить каждый объект, один за другим, используя «<i>Объединить выделенное</i>».<br /><br />Вы уверены, что хотите продолжить?

en: Ignore this hint and merge anyway
ru_RU: Игнорировать совет и продолжить объединение

en: Merge Nodes
ru_RU: Объединить точки

en: Merge nodes into the oldest one.
ru_RU: Объединить точки в одну (последнюю из выделенных объектов)

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
ru_RU: Выберите по меньшей мере две точки для объединения или одну точку, расположенную рядом с другой точкой.

en: Abort Merging
ru_RU: Прервать объединение

en: Click to abort merging nodes
ru_RU: Нажмите, чтобы прервать процесс объединения точек

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
ru_RU: Невозможно объединить точки: пришлось бы удалить линию {0}, всё ещё используемую {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
ru_RU[0]: Объединить {0} точку
ru_RU[1]: Объединить {0} точки
ru_RU[2]: Объединить {0} точек

en: Merge selection
ru_RU: Объединить выделенное

en: Merge the currently selected objects into another layer
ru_RU: Объединить выделенные объекты в другой слой

en: Merging too many objects with different upload policies
ru_RU: Объединяется слишком много объектов с различными  политиками отправки на сервер

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
ru_RU: Вы собираетесь объединить более чем 1 объект между слоями'' {0}'' и'' {1}''. <br /> <br /> Этот способ не рекомендуется для объединения этих данных </b>. <br /> Вы должны проверить и объединить каждый объект, <b>один за другим</b>.<br /><br /> Вы уверены, что хотите продолжить?

en: Mirror
ru_RU: Зеркало

en: Mirror selected nodes and ways.
ru_RU: Отзеркалить выделенные точки и линии.

en: Please select at least one node or way.
ru_RU: Пожалуйста, выберите хотя бы одну точку или линию.

en: up
ru_RU: вверх

en: left
ru_RU: влево

en: right
ru_RU: вправо

en: down
ru_RU: вниз

en: Move objects {0}
ru_RU: Переместить объекты {0}

en: Move {0}
ru_RU: Переместить {0}

en: Moves Objects {0}
ru_RU: Перемещает объекты {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
ru_RU: Невозможно переместить объекты за пределы мира.

en: Move Node...
ru_RU: Переместить точку...

en: Edit latitude and longitude of a node.
ru_RU: Изменить широту и долготу точки

en: New Layer
ru_RU: Новый слой

en: Create a new map layer.
ru_RU: Создать новый слой

en: Open {0}
ru_RU: Открыть {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
ru_RU[0]: Вы собираетесь открыть {0} окно браузера.<br>Это может загромоздить ваш экран окнами браузера<br>и займёт некоторое время.
ru_RU[1]: Вы собираетесь открыть {0} окна браузера.<br>Это может загромоздить ваш экран окнами браузера<br>и займёт некоторое время.
ru_RU[2]: Вы собираетесь открыть {0} окон браузера.<br>Это может загромоздить ваш экран окнами браузера<br>и займёт некоторое время.

en: Continue
ru_RU: Продолжить

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
ru_RU[0]: Щёлкните, чтобы продолжить и открыть {0} браузер
ru_RU[1]: Щёлкните, чтобы продолжить и открыть {0} браузера
ru_RU[2]: Щёлкните, чтобы продолжить и открыть {0} браузеров

en: Click to abort launching external browsers
ru_RU: Нажмите, чтобы отменить запуск внешних браузеров

en: URL Files
ru_RU: URL Файлы

en: Open...
ru_RU: Открыть...

en: Open a file.
ru_RU: Открыть файл.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
ru_RU: Не удалось найти файл  ''{0}''.

en: Opening files
ru_RU: Открытие файлов

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
ru_RU[0]: Невозможно открыть {0} файл с помощью транслятора файлов ''{1}''.
ru_RU[1]: Невозможно открыть {0} файла с помощью транслятора файлов ''{1}''.
ru_RU[2]: Невозможно открыть {0} файлов с помощью транслятора файлов ''{1}''.

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
ru_RU[0]: Невозможно открыть {0} файл: файл не существует или недоступен подходящий транслятор файлов.
ru_RU[1]: Невозможно открыть {0} файла: файлы не существуют или недоступен подходящий транслятор файлов.
ru_RU[2]: Невозможно открыть {0} файлов: файлы не существуют или недоступен подходящий транслятор файлов.

en: no importer
ru_RU: нет фильтра импорта

en: does not exist
ru_RU: не существует

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
ru_RU: <html>Невозможно открыть каталог ''{0}''.<br>Пожалуйста, выберите файл.</html>

en: Open file
ru_RU: Открыть файл

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
ru_RU[0]: Открытие {0} файла...
ru_RU[1]: Открытие {0} файлов...
ru_RU[2]: Открытие {0} файлов...

en: Opening file ''{0}'' ...
ru_RU: Открытие файла ''{0}'' ...

en: Which tasks to perform?
ru_RU: Что нужно сделать?

en: Open Location...
ru_RU: Открыть адрес...

en: Open an URL.
ru_RU: Открыть ссылку.

en: Enter URL to download:
ru_RU: Введите URL для скачивания с сервера:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
ru_RU: Введите URL, откуда должны быть скачаны данные

en: Download as new layer
ru_RU: Скачать как новый слой

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
ru_RU: Отметьте, если данные должны быть скачаны в новый слой

en: Zoom to downloaded data
ru_RU: Приблизиться к скачанным данным

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
ru_RU: Пометьте, чтобы приблизиться к последним скачанным данным

en: Download Location
ru_RU: Скачивание по ссылке

en: Download URL
ru_RU: Скачать

en: Start downloading data
ru_RU: Начать скачивание данных

en: Close dialog and cancel downloading
ru_RU: Закрыть диалог и отменить скачивание

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
ru_RU: Не удалось открыть URL ''{0}''<br>Следующие задания скачивания принимают показанные шаблоны URL:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
ru_RU: <h3>Когда выделена одна или более линий, форма будет изменена так, что все углы станут 90 или 180 градусов.</h3>Вы можете выделить две дополнительные точки. Тогда направление будет сориентировано в соответствии с этими точками. (Позже, вы можете отменить передвижение некоторых точек:<br>Выделите их и нажмите  горячие клавиши для Ортогонализовать/Отменить. По умолчанию это Shift-Q.)

en: Orthogonalize Shape
ru_RU: Сделать углы прямыми

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
ru_RU: Переместить точки так, чтобы все углы стали 90 или 180 градусов

en: Orthogonalize Shape / Undo
ru_RU: Ортогонализировать форму / Отменить

en: Undo orthogonalization for certain nodes
ru_RU: Отменить ортогонализирование для определённых точек

en: Orthogonalize / Undo
ru_RU: Ортогонализировать/Отменить

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
ru_RU: Сделать углы прямыми / Отменить<br>Выберите точки, перемещённые предыдущим действием «Сделать углы прямыми»!

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
ru_RU: <html>Вы используете проекцию EPSG:4326, это может привести<br>к нежелательному результату при выравнивании многоугольника.<br>Смените проекцию, чтобы избавиться от этого предупреждения.<br>Вы хотите продолжить?</html>

en: Usage
ru_RU: Использование

en: Selection must consist only of ways and nodes.
ru_RU: Выделенными должны быть только линии и точки.

en: Orthogonalize
ru_RU: Сделать углы прямыми

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
ru_RU: <html>Пожалуйста, убедитесь, что направление всех выделенных линий одно и то же<br>или ортогонализуйте их по одной.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
ru_RU: Пожалуйста, выделите линии с углами, близкими к 90 или 180 градусов.

en: Paste
ru_RU: Вставить

en: Paste contents of clipboard.
ru_RU: Вставить содержимое буфера обмена.

en: Paste at source position
ru_RU: Вставить в исходную позицию

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
ru_RU: Вставить содержимое буфера обмена в позицию, с которой оно было скопировано.

en: Paste Tags
ru_RU: Вставить теги

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
ru_RU: Применить теги из буфера ко всем выделенным объектам.

en: Preferences...
ru_RU: Настройки...

en: Open a preferences dialog for global settings.
ru_RU: Открыть диалог настроек для общих установок.

en: Preferences
ru_RU: Настройки

en: Purge...
ru_RU: Очистить...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
ru_RU: Игнорировать объекты, но не удалять их с сервера при отправке.

en: Purge
ru_RU: Очистить

en: Confirm Purging
ru_RU: Подтвердите очистку

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
ru_RU: Эта операция позволит JOSM не обращать внимания на выделенные объекты.<br> Они буду удалены из слоя, но <i>не будут</i> удалены<br> на сервере во время отправки данных.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
ru_RU: Следующие зависимые объекты будут очищены <br> в дополнение к выделенным объектам:

en: Add to selection
ru_RU: Добавить к выделенному

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
ru_RU: Часть объектов была изменена.<br>Если продолжить, то эти изменения будут отменены.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
ru_RU: Очистить буфер последних действий

en: Redo
ru_RU: Вернуть

en: Redo the last undone action.
ru_RU: Вернуть последнее отменённое действие.

en: Redo ...
ru_RU: Вернуть ...

en: Redo {0}
ru_RU: Вернуть {0}

en: Rename layer
ru_RU: Переименовать слой

en: Also rename the file
ru_RU: файл тоже переименовать

en: Could not rename file ''{0}''
ru_RU: Невозможно переименовать файл ''{0}''

en: Reorder imagery layers
ru_RU: Изменить порядок слоёв

en: Reorders non-overlay imagery layers.
ru_RU: Изменить порядок не оверлейных слоёв.

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
ru_RU: Создать карточку в системе отслеживания ошибок JOSM

en: Restart
ru_RU: Перезапустить

en: Restart the application.
ru_RU: Перезапустить приложение.

en: Click to restart later.
ru_RU: Щёлкните, чтобы перезапустить позже.

en: Restore selected tags
ru_RU: Восстановить выделенные теги

en: Reverse way
ru_RU: Развернуть линию

en: Reverse the direction of all selected ways.
ru_RU: Изменить направление всех выделенных линий.

en: Please select at least one way.
ru_RU: Пожалуйста, выделите как минимум одну линию.

en: Save
ru_RU: Сохранить

en: Save the current data.
ru_RU: Сохранить текущие данные.

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
ru_RU: Файл "{0}" был изменён.<br>Перезаписать существующий файл?

en: Always overwrite GPX files without asking
ru_RU: Всегда перезаписывать GPX-файлы без подтверждения

en: Save As...
ru_RU: Сохранить как...

en: No Exporter found! Nothing saved.
ru_RU: Транслятор не найден. Ничего не сохранено.

en: File exists. Overwrite?
ru_RU: Файл уже существует. Перезаписать?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
ru_RU: <html>Произошла ошибка при сохранении.<br>Ошибка: <br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
ru_RU: Сохранить текущие данные в новый файл.

en: Search Notes...
ru_RU: Поиск заметок...

en: Download notes from the note search API
ru_RU: Скачать заметки из API поиска заметок

en: Search the OSM API for notes containing words:
ru_RU: Поиск с помощью OSM API заметок, содержащих слова:

en: Search for notes
ru_RU: Поиск заметок

en: You must enter a search term
ru_RU: Необходимо ввести текст для поиска

en: Select All
ru_RU: Выделить всё

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
ru_RU: Выделить все неудалённые объекты слоя данных. Неполные объекты также будут выделены.

en: Non-branching way sequences
ru_RU: Неветвящиеся последовательности линий

en: Select non-branching sequences of ways
ru_RU: Выберите не разветвляющиеся последовательности линий

en: Select shared child objects
ru_RU: Выбрать общие дочерние объекты

en: Select child objects (way nodes and relation members) that are shared by all objects in the current selection
ru_RU: Выбрать дочерние объекты (точки линий и члены отношений), которые являются общими для всех объектов в текущем выделении

en: Shared Child Objects
ru_RU: Общие дочерние объекты

en: Load Session
ru_RU: Загрузить сеанс

en: Load a session from file.
ru_RU: Загрузить сеанс из файла.

en: Open session
ru_RU: Открыть сеанс

en: Loading session ''{0}''
ru_RU: Загрузка сеанса ''{0}''

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
ru_RU: Не удалось добавить слой ''{0}'': {1}

en: Data Error
ru_RU: Ошибка данных

en: IO Error
ru_RU: Ошибка ввода/вывода

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
ru_RU: <html>Не удалось загрузить файл сеанса ''{0}''.<br>Ошибка:<br>{1}</html>

en: Save the current session.
ru_RU: Сохранить текущий сеанс.

en: Session file (archive) (*.joz)
ru_RU: Файл сеанса (архивный) (*.joz)

en: Session file (*.jos)
ru_RU: Файл сеанса (*.jos)

en: Save Session
ru_RU: Сохранить сеанс

en: Save Session...
ru_RU: Сохранить сеанс...

en: The following layer has been removed since the session was last saved: | The following layers have been removed since the session was last saved:
ru_RU[0]: Следующий слой был удален с момента последнего сохранения сеанса:
ru_RU[1]: Следующие слои были удалены с момента последнего сохранения сеанса:
ru_RU[2]: Следующие слои были удалены с момента последнего сохранения сеанса:

en: You are about to overwrite the session file "{0}". Would you like to proceed?
ru_RU: Вы собираетесь перезаписать файл сеанса "{0}". Вы хотите продолжить?

en: Layers removed
ru_RU: Удалённые слои

en: Not all local files referenced by the session file could be saved.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
ru_RU: Не все локальные файлы, упомянутые в файле сеанса, могли быть сохранены.<br>Убедитесь, что вы сохранили их перед закрытием JOSM.

en: Not all local files referenced by the session file are saved yet.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
ru_RU: Ещё не все локальные файлы, упомянутые в файле сеанса, сохранены.<br>Убедитесь, что вы сохранили их перед закрытием JOSM.

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
ru_RU: Не удалось удалить файл: {0}<br>{1}

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
ru_RU: <html>Не удалось сохранить файл сеанса ''{0}''.<br>Ошибка:<br>{1}</html>

en: Save As
ru_RU: Сохранить как

en: Layers
ru_RU: Слои

en: Save all local files to disk
ru_RU: Сохранить все локальные файлы на диск

en: Save plugin information to disk
ru_RU: Сохранить информацию плагина на диск

en: Plugins may have additional information that can be saved
ru_RU: Плагины могут содержать дополнительную информацию, которая может быть сохранена

en: No exporter for this layer
ru_RU: Для этого слоя инструмент для экспорта отсутствует

en: Save the current session file "{0}".
ru_RU: Сохранить файл текущего сеанса "{0}".

en: Save Session As...
ru_RU: Сохранить сеанс как...

en: Save the current session to a new file.
ru_RU: Сохранить текущий сеанс в новый файл.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
ru_RU: Отображает отчёт о состоянии, содержащий полезную информацию, которую можно прикрепить к сообщению об ошибке

en: Show Status Report
ru_RU: Показать отчёт о состоянии

en: Status Report
ru_RU: Отчёт о состоянии

en: Copy to clipboard and close
ru_RU: Скопировать в буфер и закрыть

en: Close
ru_RU: Закрыть

en: Simplify Way
ru_RU: Упростить линию

en: Delete unnecessary nodes from a way.
ru_RU: Удалить из линии ненужные точки.

en: Please select at least one way to simplify.
ru_RU: Выделите хотя бы одну линию для упрощения.

en: Yes
ru_RU: Да

en: Simplify all selected ways
ru_RU: Упростить все выделенные линии

en: Cancel operation
ru_RU: Отменить операцию

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
ru_RU: Выделено {0} линий. Вы уверены, что надо упростить их все?

en: Simplify ways?
ru_RU: Упростить линии?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
ru_RU: Это удаляет ненужные точки по всей длине линии и особенно рекомендуется, если GPS-треки были записаны по времени (например, одна точка в секунду) или когда точность была низкой (уменьшает ''зигзаги'' треков).

en: Maximum error (meters):
ru_RU: Максимальная ошибка (метров):

en: Do not ask again
ru_RU: Больше не спрашивать

en: Simplify way
ru_RU: Упростить линию

en: Simplify
ru_RU: Упростить

en: Proceed without simplifying
ru_RU: Продолжить без упрощения

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
ru_RU[0]: Вы собираетесь упростить {0} линию общей длиной {1}.
ru_RU[1]: Вы собираетесь упростить {0} линии общей длиной {1}.
ru_RU[2]: Вы собираетесь упростить {0} линий общей длиной {1}.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
ru_RU[0]: Упростить {0} линию
ru_RU[1]: Упростить {0} линии
ru_RU[2]: Упростить {0} линий

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
ru_RU[0]: Упростить линию (удалить {0} точку)
ru_RU[1]: Упростить линию (удалить {0} точки)
ru_RU[2]: Упростить линию (удалить {0} точек)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
ru_RU[0]: (будет удалена примерно {0} точка)
ru_RU[1]: (будут удалены примерно {0} точки)
ru_RU[2]: (будет удалено примерно {0} точек)

en: Split Way
ru_RU: Разрезать линию

en: Split a way at the selected node.
ru_RU: Разрезать линию в выделенной точке

en: Cannot split since another split operation is already in progress
ru_RU: Невозможно выполнить разрезание, пока другая операция разрезания не завершена

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
ru_RU: Текущее выделение невозможно разрезать - не выделена точка.

en: The selected nodes do not share the same way.
ru_RU: Выделенные точки не принадлежат одной линии.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
ru_RU[0]: Выделенная точка не находится в середине какой-либо линии.
ru_RU[1]: Выделенные точки не находятся в середине какой-либо линии.
ru_RU[2]: Выделенные точки не находятся в середине какой-либо линии.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
ru_RU[0]: Есть несколько линий, использующих точку, которую вы выделили. Пожалуйста, выделите также линию.
ru_RU[1]: Есть несколько линий, использующих точки, которые вы выделили. Пожалуйста, выделите также линию.
ru_RU[2]: Есть несколько линий, использующих точки, которые вы выделили. Пожалуйста, выделите также линию.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
ru_RU: Какой сегмент линии должен унаследовать историю {0}?

en: Segment {0}: {1}
ru_RU: Сегмент {0}: {1}

en: Search preset...
ru_RU: Поиск заготовки...

en: Show preset search dialog
ru_RU: Показать диалог поиска заготовок

en: Presets: {0}
ru_RU: Заготовки: {0}

en: Discourage upload
ru_RU: Препятствовать отправке на сервер

en: UnGlue Ways
ru_RU: Разъединить точки на несколько

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
ru_RU: Дублировать точки, используемые несколькими линиями.

en: This node is not glued to anything else.
ru_RU: Данная точка ни к чему не прикреплена.

en: None of these nodes are glued to anything else.
ru_RU: Ни одна из этих точек ни к чему не прикреплена.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
ru_RU: Ни одна из этих точек, находящихся на линиях, ни к чему не прикреплена.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
ru_RU: Выделенные объекты невозможно разъединить.

en: Select either:
ru_RU: Выберите один из вариантов:

en: * One tagged node, or
ru_RU: * Одну точку с тегами, либо

en: * One node that is used by more than one way, or
ru_RU: * Одну точку, использованную в нескольких линиях, либо

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
ru_RU: * Одну точку, использованную в нескольких линиях, и одну из этих линий, либо

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
ru_RU: * Одну линию, имеющую одну или несколько точек, использованных в нескольких линиях, либо

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
ru_RU: * Одну линию и одну или несколько её точек, использованных в нескольких линиях.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
ru_RU: Прим.: Если выделена линия, она получит дубликаты точек, и они
    будут выделены. В противном случае, все линии получат дубликаты,
    и все точки будут выделены.

en: Unglued Node
ru_RU: Неприкрепленная точка

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
ru_RU[0]: Разделить на {0} точку
ru_RU[1]: Разделить на {0} точки
ru_RU[2]: Разделить на {0} точек

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
ru_RU[0]: Создать {1} копию точки {0}
ru_RU[1]: Создать {1} копии точки {0}
ru_RU[2]: Создать {1} копий точки {0}

en: Unglue confirmation
ru_RU: Запрос на разъединение

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
ru_RU: Вы собираетесь разъединить точки, на которые могут ссылаться другие, ещё не скачанные, объекты.<br>Это может вызвать проблемы, так как другие объекты (которые вы не видите), могут использовать их.<br>Вы действительно хотите выполнить разъединение?

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
ru_RU: Вы собираетесь разъединить неполный объект<br>Это приведет к ошибкам, поскольку вы видите не весь объект.<br>Вы действительно хотите разъединить их?

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
ru_RU[0]: Разъединение точек, возможно, повлияет на {0} отношение: {1}
ru_RU[1]: Разъединение точек, возможно, повлияет на {0} отношения: {1}
ru_RU[2]: Разъединение точек, возможно, повлияет на {0} отношений: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
ru_RU[0]: Убедитесь, что отношение не нарушено!
ru_RU[1]: Убедитесь, что отношения не нарушены!
ru_RU[2]: Убедитесь, что отношения не нарушены!

en: Disconnect Node from Way
ru_RU: Отсоединить точку от линии

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
ru_RU: Отсоединить точки от линии, к которой они принадлежат

en: Select at least one node to be disconnected.
ru_RU: Выберите хотя бы одну точку для отсоединения

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
ru_RU[0]: Выделенную точку нельзя от чего-либо отсоединить.
ru_RU[1]: Выделенные точки нельзя от чего-либо отсоединить.
ru_RU[2]: Выделенные точки нельзя от чего-либо отсоединить.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
ru_RU[0]: Затронутая линия исчезнет после отсоединения выделенной точки.
ru_RU[1]: Затронутая линия исчезнет после отсоединения выделенных точек.
ru_RU[2]: Затронутая линия исчезнет после отсоединения выделенных точек.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
ru_RU: Некоторые неподходящие точки были удалены из выделения

en: Undo
ru_RU: Отмена

en: Undo the last action.
ru_RU: Отменить последнее действие.

en: Undo ...
ru_RU: Отменить ...

en: Undo {0}
ru_RU: Отменить {0}

en: Unselect All
ru_RU: Снять выделение

en: Unselect all objects.
ru_RU: Снять выделение со всех объектов.

en: Update data
ru_RU: Обновить данные

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
ru_RU: Обновляет объекты в активном слое данных, скачивая их с сервера.

en: Update modified
ru_RU: Обновить изменённое

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
ru_RU: Обновит текущие изменённые объекты с сервера (перескачает данные)

en: No current dataset found
ru_RU: Не найден текущий набор данных

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
ru_RU: Объект с id {0} не найден в текущем наборе данных

en: Update selection
ru_RU: Обновить выделенное

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
ru_RU: Обновляет с сервера выделенные в данный момент объекты (скачивает данные заново)

en: There are no selected objects to update.
ru_RU: Нет выделенных объектов для обновления.

en: Selection empty
ru_RU: Выделение пусто

en: Upload data...
ru_RU: Отправить данные...

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
ru_RU: Отправить все изменения в активном слое на сервер OSM

en: Upload data
ru_RU: Отправить данные на сервер...

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
ru_RU: <html>Данные, которые будут отправлены, содержатся в неулаженных конфликтах слоя «{0}».<br>Сначала надо уладить эти конфликты.</html>

en: Upload discouraged
ru_RU: Отправка не рекомендована

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
ru_RU: Вы собираетесь отправить на сервер данные слоя «{0}».<br /><br />Отправка данных этого слоя <b>настоятельно не рекомендуется</b>. Если вы продолжите,<br />то впоследствии может потребоваться откат ваших изменений, или изменений других участников.<br /><br />Вы уверены в своих действиях?

en: Ignore this hint and upload anyway
ru_RU: Игнорировать эту подсказку и отправить

en: No changes to upload.
ru_RU: Нет изменений для отправки на сервер.

en: One of the upload verification processes failed
ru_RU: Один из процессов проверки отправляемого завершился неудачно

en: Nothing to upload. Get some data first.
ru_RU: Нечего отправлять. Сначала создайте данные.

en: Upload note changes to server
ru_RU: Отправить изменения в заметках на сервер

en: Upload notes
ru_RU: Отправить заметки

en: Uploading notes to server
ru_RU: Отправка заметок на сервер

en: Upload selection...
ru_RU: Отправить выделенное...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
ru_RU: Отправить на сервер OSM все изменения в выделенном.

en: Upload selection
ru_RU: Отправить выделенное на сервер

en: Checking parents for deleted objects
ru_RU: Проверка родителей для удалённых объектов

en: Reading parents of ''{0}''
ru_RU: Чтение родителей для ''{0}''

en: Checking for deleted parents in the local dataset
ru_RU: Проверка на удалённых родителей в локальном наборе данных

en: Validation
ru_RU: Проверка

en: Performs the data validation
ru_RU: Произвести проверку данных

en: Viewport Following
ru_RU: Режим следования

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
ru_RU: Включить/отключить авто-перемещение видимой области карты к последней добавленной точке

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
ru_RU: Режим следования включен, для его отключения нажмите {0}

en: Viewport following is disabled
ru_RU: Режим следования отключен

en: Wireframe View
ru_RU: Каркас

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
ru_RU: Включить/выключить отрисовку карты в виде каркаса

en: Zoom In
ru_RU: Увеличить масштаб

en: Zoom In (Keypad)
ru_RU: Увеличить масштаб (цифровая клавиатура)

en: Zoom Out
ru_RU: Уменьшить масштаб

en: Zoom Out (Keypad)
ru_RU: Уменьшить масштаб (цифровая клавиатура)

en: Zoom to
ru_RU: Приблизить

en: Zoom to the object the first selected member refers to
ru_RU: Масштабирование приближает к первому выбранному объекту

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
ru_RU: Масштабирование отменено, потому что слой этого отношения не активен

en: Zooming disabled because there is no selected member
ru_RU: Масштабирование блокировано, потому что вы не выбрали участника

en: Zoom to the first selected node
ru_RU: Приблизиться к первой выделенной точке

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
ru_RU: Масштабирование отключено т.к. слой с этой линией не активен

en: Zooming disabled because there is no selected node
ru_RU: Масштабирование отключено т.к. точка не выбрана

[ctx: audio]
en: Back
ru_RU: Назад

[ctx: audio]
en: Jump back.
ru_RU: Перемотать назад.

en: Audio: {0}
ru_RU: Звук: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
ru_RU: Быстрее

[ctx: audio]
en: Faster Forward
ru_RU: Играть быстрее.

[ctx: audio]
en: Forward
ru_RU: Вперёд

[ctx: audio]
en: Jump forward
ru_RU: Перемотать вперёд

[ctx: audio]
en: Next Marker
ru_RU: Следующий маркер

[ctx: audio]
en: Play next marker.
ru_RU: Воспроизвести следующий маркер

[ctx: audio]
en: Play/Pause
ru_RU: Воспроизведение/Пауза

en: Play/pause audio.
ru_RU: Воспроизведение/пауза аудио.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
ru_RU: Предыдущий маркер

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
ru_RU: Воспроизвести предыдущий маркер

[ctx: audio]
en: Slower
ru_RU: Медленнее

[ctx: audio]
en: Slower Forward
ru_RU: Играть медленнее.

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
ru_RU[0]: <html>Вы собираетесь развернуть линию ''{0}'',<br/>но смысл тега ''{1}'' зависит от её направления.<br/>Закончить разворот линии, тем самым поменяв её характеристики?</html>
ru_RU[1]: <html>Вы собираетесь развернуть линию ''{0}'',<br/>но смысл этих тегов зависит от её направления.<br/>{1} Закончить разворот линии, тем самым поменяв её характеристики?</html>
ru_RU[2]: <html>Вы собираетесь развернуть линию ''{0}'',<br/>но смысл этих тегов зависит от её направления.<br/>{1} Закончить разворот линии, тем самым поменяв её характеристики?</html>

en: Reverse directional way.
ru_RU: Развернуть направленную линию

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
ru_RU: При смене направления линии предлагаются следующие изменения для обеспечения согласованности данных.

en: Apply selected changes
ru_RU: Применить выбранные изменения

en: Do not apply changes
ru_RU: Не применять изменения

en: Please select which changes you want to apply.
ru_RU: Выберите изменения, которые вы хотите применить.

en: Tags of
ru_RU: Теги

en: Roles in relations referring to
ru_RU: Роли в отношениях, ссылающихся на

en: Automatic tag correction
ru_RU: Автоматически исправлять теги

en: Downloading changeset content
ru_RU: Скачивание с сервера содержимого пакета правок

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
ru_RU: ({0}/{1}) Скачивание с сервера пакета правок {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
ru_RU: ({0}/{1}) Скачивание с сервера содержимого для пакета правок {2}...

en: Download changesets
ru_RU: Скачать с сервера пакеты правок

en: Querying and downloading changesets
ru_RU: Запрос и скачивание пакетов правок с сервера

en: Determine user id for current user...
ru_RU: Определение ID пользователя для текущего пользователя...

en: Query and download changesets ...
ru_RU: Запросить и скачать с сервера пакеты правок ...

en: Errors during download
ru_RU: Ошибки при скачивании с сервера

en: Download GeoJSON
ru_RU: Скачать GeoJSON

en: Download GPS
ru_RU: Скачать GPS данные

en: Downloading GPS data
ru_RU: Скачивание данных GPS

en: Downloaded GPX Data
ru_RU: Скачанные данные GPX

en: No notes found in this area.
ru_RU: Не найдено заметок в этой области.

en: Download OSM Notes
ru_RU: Скачать заметки OSM

en: Downloading notes
ru_RU: Скачивание заметок

en: Notes
ru_RU: Заметки

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
ru_RU[0]: {0} заметка скачана.
ru_RU[1]: {0} заметки скачены.
ru_RU[2]: {0} заметок скачано.

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
ru_RU: Поскольку лимит скачивания был {0}, могут быть ещё заметки для скачивания.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
ru_RU: Запросите меньшую область, чтобы наверняка скачать все заметки.

en: More notes to download
ru_RU: Ещё заметки для скачивания

en: Download OSM Notes within Bounds
ru_RU: Скачать заметки OSM в выделенной области

en: Download OSM Note by ID
ru_RU: Скачать заметку OSM по идентификатору

en: Download OSM Change
ru_RU: Скачать изменения данных OSM

en: No data found in this area.
ru_RU: В этом месте нет данных.

en: Download OSM
ru_RU: Скачать OSM

en: Downloading data
ru_RU: Скачивание данных

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
ru_RU: Игнорирование ошибки, так как скачивание было отменено. Ошибка: {0}

en: OSM Server URL:
ru_RU: URL сервера OSM:

en: Command
ru_RU: Команда

en: Request details: {0}
ru_RU: Параметры запроса: {0}

en: Download OSM URL
ru_RU: Скачать данные OSM (URL)

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
ru_RU[0]: Произошёл {0} конфликт во время импорта.
ru_RU[1]: Произошло {0} конфликта во время импорта.
ru_RU[2]: Произошло {0} конфликтов во время импорта.

en: Conflict during download | Conflicts during download
ru_RU[0]: Конфликт во время скачивания с сервера
ru_RU[1]: Конфликта во время скачивания с сервера
ru_RU[2]: Конфликтов во время скачивания с сервера

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
ru_RU: ({0}/{1}) Загрузка родителей точки {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
ru_RU: ({0}/{1}) Загрузка родителей линии {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
ru_RU: ({0}/{1}) Загрузка родителей отношения {2}

en: Download session
ru_RU: Сеанс скачивания

en: Download {0} of {1} ({2} left)
ru_RU: Скачивание {0} из {1} ({2} осталось)

en: Updating data
ru_RU: Обновление данных

en: Check on the server
ru_RU: Проверить на сервере

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
ru_RU: Нажмите, чтобы проверить, не удалены ли на сервере объекты, находящиеся в вашей базе данных

en: Ignore
ru_RU: Игнорировать

en: Click to abort and to resume editing
ru_RU: Нажмите, чтобы прервать процесс и продолжить правку

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
ru_RU[0]: В вашем локальном наборе данных {0} объект, который мог быть удалён на сервере.<br>Если позже вы попытаетесь удалить или обновить его, сервер, вероятно, сообщит о конфликте.
ru_RU[1]: В вашем локальном наборе данных {0} объекта, которые могли быть удалены на сервере.<br>Если позже вы попытаетесь удалить или обновить их, сервер, вероятно, сообщит о конфликте.
ru_RU[2]: В вашем локальном наборе данных {0} объектов, которые могли быть удалены на сервере.<br>Если позже вы попытаетесь удалить или обновить их, сервер, вероятно, сообщит о конфликте.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
ru_RU[0]: Нажмите <strong>{0}</strong>, чтобы проверить состояние объекта на сервере.
ru_RU[1]: Нажмите <strong>{0}</strong>, чтобы проверить состояние объектов на сервере.
ru_RU[2]: Нажмите <strong>{0}</strong>, чтобы проверить состояние объектов на сервере.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
ru_RU: Нажмите <strong>{0}</strong>, чтобы проигнорировать.</html>

en: Deleted or moved objects
ru_RU: Удалённые или перемещённые объекты

en: The following errors occurred during mass download: {0}
ru_RU: Во время массового скачивания произошли следующие ошибки: {0}

en: Error during download
ru_RU: Ошибка во время скачивания с сервера

en: Add a new Note
ru_RU: Добавить заметку

en: Add note mode
ru_RU: Режим создания заметок

en: Click the location where you wish to create a new note
ru_RU: Щёлкните там, где хотите создать заметку

en: Create a new note
ru_RU: Создать заметку

en: Create note
ru_RU: Создать заметку

en: Enter a detailed comment to create a note
ru_RU: Введите подробный комментарий для создания заметки

en: You must enter a comment to create a new note
ru_RU: Необходимо ввести комментарий для создания заметки

en: Delete Mode
ru_RU: Режим удаления

en: Delete nodes or ways.
ru_RU: Удалить выделенные точки и линии (Внимание! При нажатии на эту кнопку, выделенные объекты будут удалены без диалога).

en: Mode: {0}
ru_RU: Режим: {0}

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить элементы с присоединёнными линиями, которые скрыты фильтрами?

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
ru_RU: Щёлкните для удаления. Shift: удалить сегмент. Alt: не удалять неиспользуемые точки при удалении линии. Ctrl: удалить ссылающиеся объекты.

en: Delete elements
ru_RU: Удалить элементы

en: Delete them
ru_RU: Удалить их

en: Undo delete
ru_RU: Отменить удаление

en: draw angle snap
ru_RU: Привязка к углам

en: draw angle snap highlight
ru_RU: Привязка к углам: подсветка

en: helper line
ru_RU: вспомогательная линия

en: Draw
ru_RU: Рисовать

en: Draw nodes
ru_RU: Рисовать точки

en: Draw Angle snapping
ru_RU: Привязка к углам при черчении

en: Backspace in Add mode
ru_RU: Backspace в режиме добавления

en: Add node
ru_RU: Добавить точку

en: Add node into way
ru_RU: Вставить точку в линию

en: Connect existing way to node
ru_RU: Присоединить линию к точке

en: Add a new node to an existing way
ru_RU: Добавить новую точку к линии

en: Add node into way and connect
ru_RU: Добавить точку к линии и присоединить

en: Create new node.
ru_RU: Создать новую точку.

en: Select node under cursor.
ru_RU: Выделить точку под курсором.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
ru_RU[0]: Вставить новую точку в линию.
ru_RU[1]: Вставить новую точку в {0} линии.
ru_RU[2]: Вставить новую точку в {0} линий.

en: Start new way from last node.
ru_RU: Начать новую линию с последней точки.

en: Continue way from last node.
ru_RU: Продолжить линию с последней точки.

en: Angle snapping active.
ru_RU: Включена привязка к углам.

en: Finish drawing.
ru_RU: Закончено вычерчивание.

en: Angle snapping
ru_RU: Привязка к углам

en: Switch angle snapping mode while drawing
ru_RU: Переключение режима привязки к углам во время черчения

en: Toggle snapping by {0}
ru_RU: Переключение привязки {0}

en: Show helper geometry
ru_RU: Показывать вспомогательную линию

en: Snap to node projections
ru_RU: Привязка к проекциям точек

en: Disable
ru_RU: Отключить

en: 0,90,...
ru_RU: 0,90,…

en: 0,45,90,...
ru_RU: 0,45,90,…

en: 0,30,45,60,90,...
ru_RU: 0,30,45,60,90,…

en: FIX
ru_RU: Фикс.

en: Dual alignment
ru_RU: Двойное выравнивание

en: Switch dual alignment mode while extruding
ru_RU: Переключает режим двойного выравнивания при выдавливании

en: Extrude
ru_RU: Выдавливание

en: Create areas
ru_RU: Создание прямоугольников из отрезка и "выдавливание" линий из полигонов

en: Extrude Dual alignment
ru_RU: Двойное выравнивание при выдавливании

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
ru_RU: Тащить сегмент линии - создать прямоугольник. Тащить с Ctrl - переместить сегмент вдоль его нормали. Тащить с Alt - создать новый прямоугольник. Дважды щелкнуть - добавить новую точку.

en: Dual alignment active.
ru_RU: Двойное выравнивание включено.

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
ru_RU: Сегмент схлопнулся из-за изменения его направления.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
ru_RU: Переместите сегмент вдоль его перпендикуляра, затем отпустите кнопку мыши.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
ru_RU: Переместите точку вдоль одного из сегментов, затем отпустите кнопку мыши.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
ru_RU: Нарисуйте прямоугольник желаемых размеров, и отпустите кнопку мыши.

en: Extrude: main line
ru_RU: Выдавливание: основная линия

en: Extrude: helper line
ru_RU: Выдавливание: вспомогательная линия

en: Extrude Way
ru_RU: Выдавить линию

en: Improve Way Accuracy
ru_RU: Улучшение точности линии

en: Improve Way Accuracy mode
ru_RU: Режим улучшения точности линии

en: improve way accuracy helper line
ru_RU: вспомогательная линия режима улучшения точности линий

en: Click on the way to start improving its shape.
ru_RU: Нажмите на линию, чтобы начать улучшать её форму.

en: Select a way that you want to make more accurate.
ru_RU: Выделите линию, которую вы хотите сделать более точной.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
ru_RU: Щёлкните, чтобы добавить новую точку. Отпустите Ctrl для перемещения существующих точек или удерживайте нажатой Alt для удаления.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
ru_RU: Щёлкните, чтобы удалить выделенную точку. Отпустите Alt для перемещения существующих точек или удерживайте нажатой Ctrl для добавления новых точек.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
ru_RU: Щёлкните, чтобы переместить выделенную точку. Удерживайте нажатой Ctrl для добавления новых точек или Alt для удаления.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
ru_RU[0]: Добавить новую точку к линии
ru_RU[1]: Добавить новую точку к {0} линиям
ru_RU[2]: Добавить новую точку к {0} линиям

en: Cannot delete node that has tags
ru_RU: Нельзя удалить точку, имеющую теги

en: make parallel helper line
ru_RU: вспомогательная линия создания параллельных линий

en: Parallel
ru_RU: Параллельно

en: Make parallel copies of ways
ru_RU: Создавать параллельные копии линий

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
ru_RU: Выделите линии. Тяните выделенные линии или одну линию для создания параллельных копий (Alt переключает сохранение тегов)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
ru_RU: Удерживайте Ctrl для переключения привязки

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
ru_RU: Копирование параллельно:
    Выбранные линии должны иметь простую форму без ответвлений

en: Drag play head
ru_RU: Перетащить головку звукоснимателя

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
ru_RU: Передвиньте значок с лапкой проигрывателя и отпустите возле трека для проигрывания звука в этом месте. SHIFT+отпустить для синхронизации звука в этой точке

en: Select mode
ru_RU: Режим выбора

en: Select, move, scale and rotate objects
ru_RU: Выделять, перемещать, масштабировать и вращать объекты

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
ru_RU: Вы уверены, что хотите переместить элементы с присоединёнными линиями, которые скрыты фильтрами?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
ru_RU[0]: Вы переместили более {0} элемента. Перемещение большого количества элементов часто происходит по ошибке.
    Действительно переместить их?
ru_RU[1]: Вы переместили более {0} элементов. Перемещение большого количества элементов часто происходит по ошибке.
    Действительно переместить их?
ru_RU[2]: Вы переместили более {0} элементов. Перемещение большого количества элементов часто происходит по ошибке.
    Действительно переместить их?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
ru_RU[0]: Вы переместили {0} элемент на расстояние {1}. Перемещение элементов на большое расстояние часто является ошибкой.
    Действительно переместить его?
ru_RU[1]: Вы переместили {0} элемента на расстояние {1}. Перемещение элементов на большое расстояние часто является ошибкой.
    Действительно переместить их?
ru_RU[2]: Вы переместили {0} элементов на расстояние {1}. Перемещение элементов на большое расстояние часто является ошибкой.
    Действительно переместить их?

en: Move elements
ru_RU: Переместить элементы?

en: Move them
ru_RU: Переместить

en: Undo move
ru_RU: Отмена перемещения

[ctx: SelectAction help]
en: lasso
ru_RU: лассо

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
ru_RU: прямоугольник

en: Release the mouse button to select the objects in the {0}.
ru_RU: Отпустите кнопку мыши, чтобы выбрать объекты в {0}.

en: {0} to merge with nearest node.
ru_RU: {0} для объединения с ближайшей точкой

en: Release the mouse button to stop moving.
ru_RU: Отпустите кнопку мыши, чтобы остановить перемещение.

en: Release the mouse button to stop rotating.
ru_RU: Отпустите кнопку мыши, чтобы прекратить вращение.

en: Release the mouse button to stop scaling.
ru_RU: Отпустите кнопку мыши, чтобы завершить масштабирование

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection ({0} to toggle); Shift-{0} to rotate selected; Alt-{0} to scale selected; or change selection
ru_RU: Перемещайте объекты путем перетаскивания; Shift для добавления к выделению ({0} для переключения); Shift-{0} для поворота выделенного; Alt-{0} для масштабирования выделенного; или изменения выделения.

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
ru_RU[0]: Добавьте или переместите новую виртуальную точку на линию
ru_RU[1]: Добавьте или переместите новую  виртуальную точку на {0} линии
ru_RU[2]: Добавьте или переместите новую виртуальную точку на {0} линий

en: Lasso Mode
ru_RU: Режим «лассо»

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
ru_RU: Режим выделения «лассо»: выделить объекты в пределах нарисованной от руки области

en: Split mode
ru_RU: Режим разрезания

en: Split ways
ru_RU: Разрезать линии

en: The selected node is not in the middle of any non-closed way.
ru_RU: Выбранная точка не находится в середине какой-либо незамкнутой линии.

en: Splitting closed ways is not yet implemented.
ru_RU: Разрезание замкнутых линий пока не реализовано.

en: Add node for splitting a way | Add node for splitting {0} ways
ru_RU[0]: Добавить точку для разрезания линии
ru_RU[1]: Добавить точку для разрезания {0} линий
ru_RU[2]: Добавить точку для разрезания {0} линий

en: Click on the location where a way should be split
ru_RU: Щёлкните по месту, где должна быть разрезана линия

[ctx: SplitMode popup]
en: Meta
ru_RU: Мета / Win

en: Select way to split.<br>Hold {0} for multiple selection.
ru_RU: Выберите линию для разрезания.<br>Удерживайте {0} для выбора нескольких.

en: User:
ru_RU: Пользователь:

en: Split way {0}
ru_RU: Разрезать линию {0}

en: Zoom mode
ru_RU: Режим масштабирования

en: Zoom and move map
ru_RU: Изменять масштаб и двигать карту

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
ru_RU: Меняйте масштаб колесом мыши, или клавишами  Ctrl+. и Ctrl+,; перемещайте карту, нажав правую кнопку мыши, или Ctrl+вверх/вниз/влево/вправо

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
ru_RU: Добавить все объекты, выделенные в текущем наборе, после последнего участника

en: Add selection to relation
ru_RU: Добавить выделение к отношению

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
ru_RU: {0}Добавление выделенного в отношение{1}: во избежание поломок проверьте каждое отдельное отношение!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
ru_RU[0]: Добавить выделенное к {0} отношению
ru_RU[1]: Добавить выделенное к {0} отношениям
ru_RU[2]: Добавить выделенное к {0} отношениям

en: Delete the selected relation
ru_RU: Удалить выбранное отношение

en: Download all members of the selected relations
ru_RU: Скачать с сервера всех участников выделенных отношений

en: Download members
ru_RU: Скачать участников

en: Download relation with members
ru_RU: Скачать отношение с участниками

en: Download with members
ru_RU: Скачать с участниками

en: Download incomplete members of selected relations
ru_RU: Докачать с сервера участников выбранных отношений

en: Download incomplete members
ru_RU: Докачать участников

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
ru_RU: Создать копию этого отношения и открыть его в другом окне редактора

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
ru_RU: Вы собираетесь дублировать отношение {0}: {1}<br/>Этот шаг требуется редко. Вы действительно хотите дублировать?

en: Duplicate relation?
ru_RU: Дублировать отношение?

en: Edit
ru_RU: Правка

en: Call relation editor for selected relation
ru_RU: Запустить редактор отношений для выделенного отношения

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
ru_RU[0]: Вы собираетесь открыть <b>{0}</b> редактор отношений одновременно.<br/>Продолжить?
ru_RU[1]: Вы собираетесь открыть <b>{0}</b> редактора отношений одновременно.<br/>Продолжить?
ru_RU[2]: Вы собираетесь открыть <b>{0}</b> редакторов отношений одновременно.<br/>Продолжить?

en: Confirmation
ru_RU: Подтверждение

en: Export GPX file starting from first member
ru_RU: Экспортировать в файл GPX, начиная с первого участника

en: Export GPX file starting from last member
ru_RU: Экспортировать в файл GPX, начиная с последнего участника

en: Convert to GPX layer starting from first member
ru_RU: Преобразовать в слой GPX, начиная с первого участника

en: Convert to GPX layer starting from last member
ru_RU: Преобразовать в слой GPX, начиная с последнего участника

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
ru_RU: Рекурсивно преобразовать это отношение в gpx-трек, начиная с первого участника, и заканчивая последним.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
ru_RU: Рекурсивно преобразовать это отношение в gpx-трек, начиная с последнего участника, и заканчивая первым.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
ru_RU: основан на данных маршрутного отношения, метки времени синтезированы

en: Selected Relations
ru_RU: Выбранные отношения

en: {0} (GPX export)
ru_RU: {0} (экспорт в GPX)

en: List of recent relations
ru_RU: Список последних отношений

en: Open recent relation
ru_RU: Открыть последнее отношение

en: Relation Editor: {0}
ru_RU: Редактор отношений: {0}

en: Select in relation list
ru_RU: Выбрать в списке отношений

en: Select relation in relation list.
ru_RU: Выбрать отношение в списке отношений.

en: Add the members of all selected relations to current selection
ru_RU: Добавить участников всех выбранных отношений к текущему выделению

en: Select the members of all selected relations
ru_RU: Выделите участников всех выбранных отношений

en: Select members (add)
ru_RU: Выделить участников (добавить)

en: Select members
ru_RU: Выделить участников

en: Add the selected relations to the current selection
ru_RU: Добавить выбранные отношения к текущему выбору

en: Set the current selection to the list of selected relations
ru_RU: Установить текущий выбор на списке выделенных отношений

en: Select relation (add)
ru_RU: Выбрать отношение (добавить)

en: Select relation
ru_RU: Выбрать отношение

en: Search...
ru_RU: Поиск...

en: Search for objects
ru_RU: Поиск объектов

en: No match found for ''{0}''
ru_RU: Не найдено совпадений для ''{0}''

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
ru_RU: Ничего не добавлено к выделению в результате поиска ''{0}''

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
ru_RU: Ничего не удалено из выделения в результате поиска ''{0}''

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
ru_RU: Ничего не найдено в выделенном, при поиске ''{0}''

en: Found {0} matches
ru_RU: Найдено {0} совпадений

en: Searching
ru_RU: Поиск

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
ru_RU[0]: Поиск в {0} объекте
ru_RU[1]: Поиск в {0} объектах
ru_RU[2]: Поиск в {0} объектах

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
ru_RU: Автоматически отбрасывать значение тега ''{0}'' на удалённом объекте {1}

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
ru_RU: Длина значения тега ''{0}'' на объекте {1} превышает макс. разрешённую длину {2}. Длина значения {3}.

en: Precondition violation
ru_RU: Нарушение предварительного условия

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
ru_RU: точек в линии {1}: {0} шт. Это превышает максимально допустимое кол-во точек {2}

en: API Capabilities Violation
ru_RU: Нарушение возможностей API

en: Removed obsolete tags
ru_RU: Удалены устаревшие теги

en: Fix deprecated tags
ru_RU: Исправить устаревшие теги

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
ru_RU: <html>{0} отношения создали цикл, так как они ссылаются друг на друга.<br>JOSM не может отправить их на сервер. Пожалуйста, отредактируйте отношения, удалив циклические ссылки.</html>

en: Relation ...
ru_RU: Отношение ...

en: ... refers to relation
ru_RU: ... обращается к отношению

en: Cycling dependencies
ru_RU: Циклические зависимости

en: Uploading modified notes
ru_RU: Отправка изменённых заметок

en: Uploading notes {0}/{1}
ru_RU: Отправка заметок {0}/{1}

en: Note {0} failed: {1}
ru_RU: Сбой при передаче заметки {0}: {1}

en: Notes failed to upload
ru_RU: Не удалось отправить заметки

en: The JOSM data validator partially checked the objects to be uploaded and found some problems. Try fixing them, but do not harm valid data. When in doubt ignore the findings.<br> You can see the findings in the Validator Results panel too. Further checks on all data can be started from that panel.
ru_RU: Валидатор данных JOSM частично проверил загружаемые объекты и обнаружил некоторые проблемы. Попробуйте исправить их, но не повредите правильные данные. Если вы сомневаетесь, игнорируйте полученные результаты.<br> Вы также можете увидеть результаты на панели Результатов проверки. Дальнейшая проверка всех данных может быть начата с этой панели.

en: Errors
ru_RU: Ошибки

en: Usually this should be fixed.
ru_RU: Обычно это надо исправить.

en: Warnings
ru_RU: Предупреждения

en: Fix these when possible.
ru_RU: Исправьте это, если возможно.

en: Other
ru_RU: Другие

en: Informational hints, expect many false entries.
ru_RU: Информационные подсказки, ожидайте много ложных элементов.

en: Suspicious data found. Upload anyway?
ru_RU: Найдены подозрительные данные. Продолжить отправку на сервер?

en: Continue upload
ru_RU: Продолжить отправку

en: Add node {0}
ru_RU: Добавить точку {0}

en: Add way {0}
ru_RU: Добавить линию {0}

en: Add relation {0}
ru_RU: Добавить отношение {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
ru_RU[0]: Добавлен {0} объект
ru_RU[1]: Добавлено {0} объекта
ru_RU[2]: Добавлено {0} объектов

en: New way {0} has 0 nodes
ru_RU: Новая линия {0} содержит 0 точек

en: Change node {0}
ru_RU: Изменить точку {0}

en: Change way {0}
ru_RU: Изменить линию {0}

en: Change relation {0}
ru_RU: Изменить отношение {0}

en: Change members of {0}
ru_RU: Изменить участников {0}

en: Change nodes of {0}
ru_RU: Изменить точки {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
ru_RU: Удалить "{0}" для точки ''{1}''

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
ru_RU: Удалить "{0}" для линии ''{1}''

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
ru_RU: Удалить "{0}" для отношения ''{1}''

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
ru_RU: Задать {0}={1} для точки ''{2}''

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
ru_RU: Задать {0}={1} для линии ''{2}''

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
ru_RU: Задать {0}={1} для отношения ''{2}''

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
ru_RU[0]: Удалить "{0}" у {1} объекта
ru_RU[1]: Удалить "{0}" у {1} объектов
ru_RU[2]: Удалить "{0}" у {1} объектов

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
ru_RU[0]: Установить {0}={1} для {2} объекта
ru_RU[1]: Установить {0}={1} для {2} объектов
ru_RU[2]: Установить {0}={1} для {2} объектов

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
ru_RU[0]: Удалено {0} тегов у {1} объекта
ru_RU[1]: Удалено {0} тегов у {1} объектов
ru_RU[2]: Удалено {0} тегов у {1} объектов

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
ru_RU[0]: Установить {0} тегов для {1} объекта
ru_RU[1]: Установить {0} тегов для {1} объектов
ru_RU[2]: Установить {0} тегов для {1} объектов

en: Replace "{0}" by "{1}" for
ru_RU: Заменить "{0}" на "{1}" для

en: object | objects
ru_RU[0]: объект
ru_RU[1]: объекта
ru_RU[2]: объектов

en: Change relation member role for {0} {1}
ru_RU: Изменить роль участника отношений для {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
ru_RU: Удалено {0}

en: At least one object to delete required, got empty collection
ru_RU: DeleteCommand: Чтобы удалить, требуется хотя бы один объект, а получена пустая коллекция

en: Delete node {0}
ru_RU: Удалить точку {0}

en: Delete way {0}
ru_RU: Удалить линию {0}

en: Delete relation {0}
ru_RU: Удалить отношение {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
ru_RU[0]: Удалить {0} объект
ru_RU[1]: Удалить {0} объекта
ru_RU[2]: Удалить {0} объектов

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
ru_RU[0]: Удалить {0} точку
ru_RU[1]: Удалить {0} точки
ru_RU[2]: Удалить {0} точек

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
ru_RU[0]: Удалить {0} линию
ru_RU[1]: Удалить {0} линии
ru_RU[2]: Удалить {0} линий

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
ru_RU[0]: Удалить {0} отношение
ru_RU[1]: Удалить {0} отношения
ru_RU[2]: Удалить {0} отношений

en: Move {0} node | Move {0} nodes
ru_RU[0]: Переместить {0} точку
ru_RU[1]: Переместить {0} точки
ru_RU[2]: Переместить {0} точек

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
ru_RU[0]: Очищен {0} объект
ru_RU[1]: Очищено {0} объекта
ru_RU[2]: Очищено {0} объектов

en: Removed nodes from {0}
ru_RU: Удалены точки из {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
ru_RU[0]: Повернуть {0} точку
ru_RU[1]: Повернуть {0} точки
ru_RU[2]: Повернуть {0} точек

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
ru_RU[0]: Масштабировать {0} точку
ru_RU[1]: Масштабировать {0} точки
ru_RU[2]: Масштабировать {0} точек

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
ru_RU[0]: Выделен {0} объект
ru_RU[1]: Выделены {0} объекта
ru_RU[2]: Выделены {0} объектов

en: Sequence: {0}
ru_RU: Последовательность: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
ru_RU: Чтобы разрезать замкнутую линию, выделите не менее двух точек.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
ru_RU: Линию невозможно разрезать в выделенных точках. (Выделите точки в середине линии).

en: Yes, download the missing members
ru_RU: Да, скачать недостающих участников

en: No, abort the split operation
ru_RU: Нет, прервать операцию разрезания

en: No, perform the split without downloading
ru_RU: Нет, разрезать без скачивания

en: This way is part of a relation. | This way is part of {0} relations.
ru_RU[0]: Эта линия является частью отношения.
ru_RU[1]: Эта линия является частью {0} отношений.
ru_RU[2]: Эта линия является частью {0} отношений.

en: this relation
ru_RU: этого отношения

en: these relations
ru_RU: этих отношений

en: one relation | {0} relations
ru_RU[0]: одного отношения
ru_RU[1]: {0} отношений
ru_RU[2]: {0} отношений

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
ru_RU: Для {0} не удалось определить правильный порядок частей новой линии. Чтобы исправить это, сначала следует скачать несколько  недостающих участников отношений.

en: Download missing relation members?
ru_RU: Скачать недостающих участников отношений?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
ru_RU: Будут скачаны недостающие участники отношений. В дальнейшем делать это автоматически?

en: Downloading missing relation members
ru_RU: Скачивание недостающих участников отношений

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
ru_RU: Участие в отношении, основанном на ролях, скопировано во все новые линии.<br>Проверьте его и, при необходимости, исправьте.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
ru_RU: Участие в отношении скопировано во все новые линии.<br>Проверьте его и, при необходимости, исправьте.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
ru_RU[0]: Разрезать линию {0} на {1} часть
ru_RU[1]: Разрезать линию {0} на {1} части
ru_RU[2]: Разрезать линию {0} на {1} частей

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
ru_RU[0]: Трансформировать {0} точку
ru_RU[1]: Трансформировать {0} точки
ru_RU[2]: Трансформировать {0} точек

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
ru_RU: <html>Слой ''{0}'' уже имеет конфликт для объекта<br>''{1}''.<br>Этот конфликт не может быть добавлен.</html>

en: Double conflict
ru_RU: Двойной конфликт

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
ru_RU: Слой ''{0}'' больше не существует. Невозможно удалить конфликт для объекта ''{1}''.

en: Add conflict for ''{0}''
ru_RU: Добавить конфликт для элемента ''{0}''

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
ru_RU: Невозможно отменить команду ''{0}'' так как отсутствует слой ''{1}''

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
ru_RU: Уладить конфликт в координатах в {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
ru_RU: Невозможно уладить конфликт

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
ru_RU: Уладить конфликт в удалённом состоянии в {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
ru_RU: Установить флаг ''modified'' для точки {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
ru_RU: Установить флаг ''modified'' для линии {0}

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
ru_RU: Установить флаг ''modified'' для отношения {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
ru_RU: Уладить конфликты в списке участников отношения {0}

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
ru_RU[0]: Уладить {0} конфликт тегов в точке {1}
ru_RU[1]: Уладить {0} конфликта тегов в точке {1}
ru_RU[2]: Уладить {0} конфликтов тегов в точке {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
ru_RU[0]: Уладить {0} конфликт тегов в линии {1}
ru_RU[1]: Уладить {0} конфликта тегов в линии {1}
ru_RU[2]: Уладить {0} конфликтов тегов в линии {1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
ru_RU[0]: Уладить {0} конфликт тегов в отношении {1}
ru_RU[1]: Уладить {0} конфликта тегов в отношении {1}
ru_RU[2]: Уладить {0} конфликтов тегов в отношении {1}

en: Resolve version conflict for node {0}
ru_RU: Уладить конфликт версии для точки {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
ru_RU: Уладить конфликт версии для линии {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
ru_RU: Уладить конфликт версии для отношения {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
ru_RU: Уладить конфликты в списке точек линии {0}

en: Main dataset does not include node {0}
ru_RU: Основной набор данных не содержит точку {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
ru_RU: Неправильное значение широты ''{0}''

en: Illegal longitude value ''{0}''
ru_RU: Неправильное значение долготы ''{0}''

en: Unable to set file non-readable {0}
ru_RU: Не удалось сделать файл недоступным для чтения {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
ru_RU: Не удалось сделать файл недоступным для записи {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
ru_RU: Не удалось сделать файл неисполняемым {0}

en: Unable to set file readable {0}
ru_RU: Не удалось сделать файл доступным для чтения {0}

en: Unable to set file writable {0}
ru_RU: Не удалось сделать файл доступным для записи {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
ru_RU: Не удалось инициализировать настройки. Каталог настроек ''{0}'' не является каталогом.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
ru_RU: <html>Ошибка инициализации настроек.<br>Каталог настроек ''{0}'' не является каталогом.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
ru_RU: Не удалось инициализировать настройки. Не удалось создать отсутствующий каталог настроек: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
ru_RU: <html>Ошибка инициализации настроек.<br>Не удается создать отсутствующий каталог настроек: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
ru_RU: Отсутствует файл настроек ''{0}''. Создание файла настроек по умолчанию.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
ru_RU: Замена существующего файла настроек ''{0}'' файлом настроек по умолчанию.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
ru_RU: <html>Ошибка инициализации настроек.<br>Не удалось сбросить файл настроек к состоянию по умолчанию: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
ru_RU: Не удалось загрузить файл кэша настроек по умолчанию: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
ru_RU: Не удалось удалить повреждённый файл кэша настроек по умолчанию: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
ru_RU: <html>Файл настроек содержит ошибки.<br> Производится резервное копирование старого файла в <br>{0}<br> и попытка чтения последнего исправного файла настроек <br>{1}<br>.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
ru_RU: Не удалось инициализировать настройки. Не удалось выполнить сброс к файлу настроек по умолчанию: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
ru_RU: <html>Файл настроек содержит ошибки.<br> Создаётся новый файл с настройками по умолчанию.</html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
ru_RU: Не удалось сохранить настройки в ''{0}''

en: Updated preference setting {0} to {1}
ru_RU: Параметр настроек {0} обновлён до {1}

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
ru_RU: Удалён параметр настроек {0}, так как он больше не используется

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
ru_RU: Удалено значение по умолчанию настройки {0}, так как оно больше не используется

en: Saved updated default preferences.
ru_RU: Сохранены обновлённые настройки по умолчанию.

en: Failed to save default preferences.
ru_RU: Не удалось сохранить настройки по умолчанию.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
ru_RU: <html>Файл настроек пытается добавить параметры в <b>{0}</b>,<br/> но его значение по умолчанию в данный момент неизвестно.<br/> Пожалуйста, активируйте соответствующую функцию вручную и повторите импорт.

en: Metric
ru_RU: Метрическая система

en: Chinese
ru_RU: Китайский

en: Imperial
ru_RU: Английская система мер

en: Nautical Mile
ru_RU: Морская миля

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
ru_RU: Ожидалось непустое значение для параметра ''{0}'', получено ''{1}''

en: UNKNOWN
ru_RU: НЕИЗВЕСТНО

en: Error reading revision info from revision file: {0}
ru_RU: Ошибка чтения информации о ревизии из файла ревизий: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
ru_RU: Непредвиденный номер версии JOSM в файле ревизий, значение равно ''{0}''

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
ru_RU: Файл ревизий ''/REVISION'' отсутствует.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
ru_RU: Конфликт уже зарегистрирован для элемента ''{0}''

[ctx: compass]
en: S
ru_RU: Ю

[ctx: compass]
en: N
ru_RU: С

[ctx: compass]
en: W
ru_RU: З

[ctx: compass]
en: E
ru_RU: В

en: deg° min'' sec"
ru_RU: град° мин'' сек"

en: Decimal Degrees
ru_RU: Десятичные градусы

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
ru_RU: Невозможно разобрать значение координаты: ''{0}''

en: deg° min'' (Nautical)
ru_RU: град° мин'' (морской формат)

en: Projected Coordinates
ru_RU: Предполагаемые координаты

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
ru_RU: Ошибка при разборе смещения.
    Ожидаемый формат: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
ru_RU: Ошибка при разборе часового пояса.
    Ожидаемый формат: {0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
ru_RU: Для слоя {0} задан tileMatrixSet: {1}

en: Aerial or satellite photo
ru_RU: Аэро- или спутниковые снимки

en: Elevation map
ru_RU: Карта высот

en: Map
ru_RU: Карта

en: Historic or otherwise outdated map
ru_RU: Историческая или устаревшая карта

en: Map based on OSM data
ru_RU: Карта на основе данных OSM

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
ru_RU: Исторические или устаревшие аэро- или спутниковые снимки

en: Map for quality assurance
ru_RU: Карта для обеспечения качества (quality assurance)

en: Imagery not matching any other category
ru_RU: , не входящее в другие

en: {0} mirror server {1}
ru_RU: {0} сервер-зеркало {1}

en: {0} mirror server
ru_RU: {0} сервер-зеркало

en: Date of imagery: {0}
ru_RU: Дата снимка: {0}

en: Imagery category: {0}
ru_RU: Категория изображений:  {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
ru_RU: Этот снимок отмечен как лучший в данном регионе в других редакторах.

en: This imagery is an overlay.
ru_RU: Этот слой является оверлеем.

en: Update default entries
ru_RU: Обновить доступные по умолчанию подложки

en: Update imagery ''{0}''
ru_RU: Обновить снимки ''{0}''

en: Drop old imagery ''{0}''
ru_RU: Удалить старые снимки ''{0}''

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
ru_RU: {0} — неправильный аргумент WMS. Проверьте URL этого сервера:
    {1}

en: {0} is not a valid WMTS argument. Please check this server URL:
    {1}
ru_RU: {0} — неправильный аргумент WMTS. Проверьте URL этого сервера:
    {1}

en: Advanced preference ''{0}'' is not default. Please consider resetting it.
ru_RU: Расширенная настройка «{0}» отличается от значения по умолчанию. Пожалуйста, уточните её значение.

en: API key for imagery with id={0} may not be available.
ru_RU: API-ключ для снимков с id={0} может быть недоступен.

en: Could not retrieve API key for imagery with id={0}. Cannot add layer.
    {1}
ru_RU: Не удалось получить ключ API для снимков с id={0}. Невозможно добавить слой.
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
ru_RU: Ошибка HTTP {0} при скачивании квадратов

en: Error downloading tiles: {0}
ru_RU: Ошибка скачивания квадратов: {0}

en: Problem loading tile
ru_RU: Проблема при загрузке квадрата

en: No tiles at this zoom level
ru_RU: Нет квадратов на данном масштабе

en: Could not load image from tile server
ru_RU: Не удалось загрузить изображение с сервера

en: Select WMTS layer
ru_RU: Выберите WMTS слой

en: No default layer selected, choosing first layer.
ru_RU: Не выбран слой по умолчанию, выбирается первый слой.

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
ru_RU: Слои не заданы документом getCapabilities: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
ru_RU: Документ WMTS Capabilities не содержит слоёв в url: {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
ru_RU: Ошибка при разборе документа WMTS Capabilities: {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
ru_RU: Неверный путь для документа GetCapabilities: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
ru_RU: Ошибка парсера WMTS — имя начального элемента {0} отличается от имени конечного элемента {2}

en: Can''t use layer {0} because no supported formats were found. Layer is available in formats: {1}
ru_RU: Невозможно использовать слой {0}, так как не найдены поддерживаемые форматы. Слой доступен в форматах: {1}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
ru_RU: Поддерживаются только квадратные тайлы. Получен ответ сервера {0}x{1} для идентификатора TileMatrix {2}

en: Loading {0}
ru_RU: Загрузка {0}

en: {0} with {1} arguments is not understood
ru_RU: {0} с {1} аргументами непонятен

en: {0} cannot have zero area
ru_RU: {0} не может иметь нулевую площадь

en: We do not understand version {0} of the vector tile specification
ru_RU: Непонятная версия {0} спецификации векторных тайлов

en: Vector tile layers must have a layer name
ru_RU: Слои векторных тайлов должны иметь имя слоя

en: Unknown field in vector tile layer value ({0})
ru_RU: Неизвестное поле в значении слоя векторных тайлов ({0})

en: Select Vector Tile Layers
ru_RU: Выберите слои векторных тайлов

en: Cannot understand style source: {0}
ru_RU: Непонятный источник стиля: {0}

en: Vector Tile Style Version not understood: version {0} (json: {1})
ru_RU: Непонятная версия стиля векторных тайлов: версия {0} (json: {1})

en: Note
ru_RU: Заметка

en: Mismatched state: Expected {0} but got {1}
ru_RU: Несоответствие состояния: ожидалось {0}, получено {1}

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
ru_RU: Не удалось сохранить токен доступа OAuth в менеджере учётных данных

en: Current credential manager is of type ''{0}''
ru_RU: Текущий менеджер учётных данных имеет тип ''{0}''

en: ID > 0 expected. Got {0}.
ru_RU: обнаружено id > 0. Получено {0}

en: Version > 0 expected. Got {0}.
ru_RU: обнаружена версия > 0. Получено {0}

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
ru_RU: Невозможно назначить changesetId > 0 на новый элемент. Значение changesetId - {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
ru_RU: Элемент с id=0 не может быть невидимым

en: Changeset
ru_RU: Пакет правок

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
ru_RU: Пакет правок {0}: Неожиданный порядок версий для {1}: v{2}  не выше, чем версия v{3}

en: Cyclic dependency between relations:
ru_RU: Циклические зависимости между отношениями:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
ru_RU: Невозможно добавить элемент {0} к набору данных, так как он уже присутствует

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
ru_RU: JOSM ожидал найти примитив [{0} {1}] в наборе данных, но его там нет. Пожалуйста, сообщите об этом на {2}. Это не критическая ошибка, она не должна помешать вам продолжить работу.

en: Missing merge target for way with id {0}
ru_RU: Отсутствует результат объединения для линии с id {0}

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
ru_RU: Объект типа {0} с id {1} был помечен для удаления, но отсутствует в исходном наборе данных.

en: Missing merge target for node with id {0}
ru_RU: Отсутствует результат объединения для точки с id {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
ru_RU: Отсутствует результат объединения для отношения с id {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
ru_RU: Отсутствует результат объединения типа {0} с id {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
ru_RU: Конфликт в атрибуте ''visible'' объекта {0} с id {1}

en: Merging data...
ru_RU: Объединение данных...

en: highway
ru_RU: дорога

en: railway
ru_RU: железная дорога

en: waterway
ru_RU: водоём

en: landuse
ru_RU: землепользование

en: building
ru_RU: здание

en:  [id: {0}, v{1}]
ru_RU:  [id: {0}, версия {1}]

en:  [v{0}]
ru_RU:  [версия {0}]

en: {0} node | {0} nodes
ru_RU[0]: {0} точка
ru_RU[1]: {0} точки
ru_RU[2]: {0} точек

en: incomplete
ru_RU: неполный

en: node | nodes
ru_RU[0]: точка
ru_RU[1]: точки
ru_RU[2]: точек

en: House {0}
ru_RU: Дом {0}

en: House number {0} at {1}
ru_RU: Дом номер {0} на {1}

en: House number {0}
ru_RU: Дом номер {0}

en: {0} member | {0} members
ru_RU[0]: {0} участник
ru_RU[1]: {0} участника
ru_RU[2]: {0} участников

en: public transport
ru_RU: общественный транспорт

en: relation | relations
ru_RU[0]: отношение
ru_RU[1]: отношения
ru_RU[2]: отношений

en: Changeset {0}
ru_RU: Пакет правок {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
ru_RU: <html>Ошибка в фильтре <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
ru_RU: Ошибка в фильтре

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
ru_RU[0]: <p><b>{0}</b> объект скрыт
ru_RU[1]: <p><b>{0}</b> объекта скрыто
ru_RU[2]: <p><b>{0}</b> объектов скрыто

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
ru_RU[0]: <b>{0}</b> объект отключён
ru_RU[1]: <b>{0}</b> объекта отключено
ru_RU[2]: <b>{0}</b> объектов отключено

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
ru_RU: Невозможно добавить линию в которой только {0} точка.

en: Each node must connect exactly 2 ways
ru_RU: КАЖДАЯ точка должна соединять ровно две линии

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
ru_RU: Невозможно объединение, потому что часть элементов новые, а часть нет

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
ru_RU: Слияние элементов с различными id невозможно. Этот id: {0}, другой же: {1}

en: way | ways
ru_RU[0]: линия
ru_RU[1]: линии
ru_RU[2]: линий

en: closedway
ru_RU: замкнутая линия

en: multipolygon
ru_RU: мультиполигон

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
ru_RU: Набор тегов не может быть применен к элементу из-за наличия ключей с несколькими значениями.

en: <anonymous>
ru_RU: <анонимный>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
ru_RU: невозможно добавить точку {0} к незавершённой линии {1}

en: Nodes in way must be in the same dataset
ru_RU: Точки линии должны быть в том же наборе данных

en: Deleted node referenced by {0}
ru_RU: На удалённую точку ссылается {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
ru_RU: Исправьте точку {0} с пустыми координатами в линии {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
ru_RU: Невозможно сравнить элемент с  ID ''{0}'' и элемент с ID ''{1}''.

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
ru_RU: параметр {0} не в интервале 0..{1}, текущее значение {2}

en: <tilde>
ru_RU: <тильда>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
ru_RU: Ошибка в регулярном выражении "{0}" на позиции {1}, полный текст ошибки:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
ru_RU: Ошибка синтаксического разбора регулярного выражения "{0}":
    {1}

en: Range of numbers expected
ru_RU: Ожидалась последовательность чисел

en: Expecting {0} after {1}
ru_RU: Ожидалось {0} после {1}

en: Range of primitive ids expected
ru_RU: Ожидается диапазон ID объектов

en: Range of changeset ids expected
ru_RU: Ожидается диапазон ID пакетов правок

en: Range of versions expected
ru_RU: Ожидается диапазон версий

en: Reference value for ''{0}'' expected
ru_RU: Контрольное значение для  ''{0}'' ожидаемого

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
ru_RU: Ключ не может быть пустым при использовании тега оператора. Пример использования: ключ=значение

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
ru_RU: Неизвестный тип элемента: {0}. Разрешенные значения: точка, линия или отношение

en: Positive integer expected
ru_RU: Ожидалось положительное целое число

en: Non-zero integer expected
ru_RU: Ожидалось ненулевое целочисленное значение

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
ru_RU: Не удалось выполнить разбор метки времени ''{0}''

en: Unknown preset name:
ru_RU: Неизвестное название заготовки:

en: Failed to parse MapCSS selector
ru_RU: Не удалось разобрать MapCSS-селектор

en: Unexpected token: {0}
ru_RU: Неожиданная лексема: {0}

en: Missing parameter for OR
ru_RU: Пропущен параметр для OR

en: Missing parameter for XOR
ru_RU: Отсутствуют параметры для XOR

en: Missing operator for NOT
ru_RU: Пропущен оператор для NOT

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
ru_RU: Неожиданный маркер. Ожидалось {0}, найдено {1}

[ctx: search]
en: A
ru_RU: А-я

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
ru_RU: Не удалось загрузить класс отрисовщика карты ''{0}''. Класс не найден.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
ru_RU: Невозможно активировать рендер ''{0}'', потому что класс не найден.

en: Activating the standard map renderer instead.
ru_RU: Активация стандартного рендера карты

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
ru_RU: Невозможно активировать рендер ''{0}'', потому что он не является подклассом ''{1}''.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
ru_RU: Невозможно активировать рендер ''{0}'', потому что он не является зарегистрированным рендером.

en: Wireframe Map Renderer
ru_RU: "Проволочный" рендер

en: Renders the map as simple wire frame.
ru_RU: Упрощенный рендер. Отображает только границы объектов.

en: Styled Map Renderer
ru_RU: Стилизованный рендер

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
ru_RU: Рендер, использующий правила из таблиц стилей

en: inactive
ru_RU: неактивный

en: selected
ru_RU: выделено

en: Relation: selected
ru_RU: Отношения: выделенные

en: Node: standard
ru_RU: Точка: стандартная

en: Node: connection
ru_RU: Точка: соединение

en: Node: tagged
ru_RU: Точка: тегированная

en: untagged way
ru_RU: линия без тегов

en: background
ru_RU: фон

en: highlight
ru_RU: подсветка

en: highlight wireframe
ru_RU: подсветка каркаса

en: untagged
ru_RU: без тегов

en: text
ru_RU: текст

en: areatext
ru_RU: для_текста

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
ru_RU: Не удалось создать отсутсвовавший каталог настроек: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
ru_RU: <html>Не удалось создать отсутствовавший каталог настроек: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
ru_RU: Не удалось создать отсутствовавший каталог данных пользователя: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
ru_RU: <html>Не удалось создать отсутствовавший каталог данных пользователя: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
ru_RU: Не удалось создать отсутствующий каталог кэша: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
ru_RU: <html>Невозможно создать каталог для кэша: {0}</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
ru_RU: Ожидался элемент ''{0}'', а получен ''{1}''

en: value expected
ru_RU: ожидалось значение

en: Short Description:
ru_RU: Краткое описание:

en: Author:
ru_RU: Автор:

en: Webpage:
ru_RU: Веб-страница:

en: Description:
ru_RU: Описание:

en: Version:
ru_RU: Версия:

en: Minimum JOSM Version:
ru_RU: Минимальная версия JOSM:

en: by {0}
ru_RU: {0}

en: JOSM default (MapCSS)
ru_RU: Стандартный JOSM (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
ru_RU: Встроенный стиль, используемый как базовый для подключаемых стилей

en: Internal Preset
ru_RU: Встроенная заготовка

en: The default preset for JOSM
ru_RU: Заготовка по умолчанию для JOSM

en: Addresses
ru_RU: Адреса

en: Checks for errors on addresses
ru_RU: Проверка ошибок в адресах

en: Tag combinations
ru_RU: Комбинация тегов

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
ru_RU: Проверка на отсутствие или сомнительные комбинации тегов

en: Deprecated features
ru_RU: Нерекомендуемые элементы

en: Checks for deprecated features
ru_RU: Проверка на нерекомендуемые элементы

en: Geometry
ru_RU: Геометрия

en: Checks for geometry errors
ru_RU: Проверка на ошибки геометрии

en: Highways
ru_RU: Дороги

en: Checks for errors on highways
ru_RU: Проверка на ошибки дорог

en: Multiple values
ru_RU: Множественные значения

en: Checks for wrong multiple values
ru_RU: Проверка на ошибочное присвоение нескольких значений одному ключу

en: Numeric values
ru_RU: Числовые значения

en: Checks for wrong numeric values
ru_RU: Проверка на неправилные числовые значения

en: Religion
ru_RU: Религия

en: Checks for errors on religious objects
ru_RU: Проверка на ошибки религиозных объектов

en: Relations
ru_RU: Отношения

en: Checks for errors on relations
ru_RU: Проверка ошибок в отношениях

en: Territories
ru_RU: Территории

en: Checks for territories-specific features
ru_RU: Проверка на свойства, специфичные для отдельных территорий

en: Unnecessary tags
ru_RU: Ненужные теги

en: Checks for unnecessary tags
ru_RU: Проверка наличия ненужных тегов

en: Wikipedia
ru_RU: Википедия

en: Checks for wrong wikipedia tags
ru_RU: Проверка неправильных тегов Википедии

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
ru_RU: Проекции UTM (''+proj=utm'') требуется параметр ''+zone=...''.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
ru_RU: Ожидалось целочисленное значение в диапазоне 1-60 для параметра ''+zone=...''.

en: No unit found for: {0}
ru_RU: Не найдена единица измерения для: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
ru_RU: Неизвестный параметр: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
ru_RU: Ожидалось значение для параметра «{0}».

en: No value expected for parameter ''{0}''.
ru_RU: Не ожидалось значение для параметра «{0}».

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
ru_RU: Параметр должен начинаться с символа «+» (найден: «{0}»)

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
ru_RU: Непредвиденный формат параметра («{0}»)

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
ru_RU: Значение «{0}» для опции +init не поддерживается.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
ru_RU: Эллипсоид ''{0}'' не поддерживается.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
ru_RU: Комбинация параметров эллипсоида не поддерживается

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
ru_RU: Неизвестный идентификатор датума: ''{0}''

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
ru_RU: Требуется эллипсоид (+ellps=* или +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
ru_RU: Файл сдвига сетки «{0}» для опции +nadgrids не поддерживается.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
ru_RU: Неверное количество аргументов для параметра «towgs84» (должно быть 3 или 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
ru_RU: Невозможно разобрать значение параметра ''towgs84'' (''{0}'')

en: Projection required (+proj=*)
ru_RU: Требуется проекция (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
ru_RU: Неизвестный идентификатор проекции: ''{0}''

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
ru_RU: Непредвиденное количество аргументов для параметра «+bounds» (должно быть 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
ru_RU: Ожидался числовой аргумент для параметра «{0}»

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
ru_RU: Невозможно разобрать значение ''{1}'' параметра ''{0}'' как число.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
ru_RU: Невозможно разобрать значение ''{1}'' параметра ''{0}'' как координаты.

en: Custom Projection
ru_RU: Пользовательская проекция

en: Error: {0}
ru_RU: Ошибка: {0}

en: JOSM projection command line interface
ru_RU: Интерфейс командной строки JOSM для управления проекциями

en: Description
ru_RU: Описание

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
ru_RU: Преобразует координаты из одной системы координат в другую.

en: Options
ru_RU: Параметры

en: Show this help
ru_RU: Показать эту справку

en: Switch input and output crs
ru_RU: Поменять местами входной и выходной crs-файлы

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
ru_RU: Поменять порядок входных координат (восток/север,  долг/шир)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
ru_RU: Поменять порядок выходных координат (восток/север,  долг/шир)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
ru_RU: Формат входной и выходной систем координат подобен формату программы PROJ.4.

en: [file]
ru_RU: [файл]

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
ru_RU: Читает входные данные из одного или нескольких файлов, указанных в качестве аргументов. Если файлы не заданы или указано имя файла "-", то данные читаются из стандартного потока ввода.

en: Examples
ru_RU: Примеры

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
ru_RU: Ожидались две координаты, разделённые пробелом, получены {0} в ''{1}''

en: Unable to parse number ''{0}''
ru_RU: Невозможно разобрать число ''{0}''

en: Albers Equal Area
ru_RU: Равновеликая проекция Альберса

en: Parameter ''{0}'' required.
ru_RU: Требуется параметр «{0}».

en: standard parallels are opposite
ru_RU: стандартные параллели напротив друг друга

en: Azimuthal Equidistant
ru_RU: Азимутальная равнопромежуточная

en: Cassini-Soldner
ru_RU: Проекция Кассини-Зольднера

en: Double Stereographic
ru_RU: Двойная стереографическая

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
ru_RU: Равнопромежуточная цилиндрическая (Plate Carrée)

en: Lambert Azimuthal Equal Area
ru_RU: Равновеликая азимутальная проекция Ламберта

en: Lambert Conformal Conic
ru_RU: Равноугольная коническая проекция Ламберта

en: Lat/lon (Geodetic)
ru_RU: Шир./долг. (геодезические)

en: Mercator
ru_RU: Проекция Меркатора

en: Oblique Mercator
ru_RU: Косая проекция Меркатора

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
ru_RU: Неподходящие параметры ''{0}'' и ''{1}'' для метода двух точек.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
ru_RU: недопустимое значение для параметра ''{0}'': {1}

en: error in initialization
ru_RU: ошибка при инициализации

en: Polar Stereographic
ru_RU: Полярная стереографическая

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
ru_RU: Полярная стереографическая: параметр ''{0}'' должен быть равен 90 или -90.

en: Sinusoidal
ru_RU: Синусоидальная

en: Swiss Oblique Mercator
ru_RU: Швейцарская Проекция Меркатора

en: Transverse Mercator
ru_RU: Поперечно-цилиндрическая проекция Меркатора

en: Worldwide
ru_RU: Глобально

en: Cannot handle ignore list entry {0}
ru_RU: Не удалось обработать запись списка игнорирования {0}

en: Ignore list
ru_RU: Список игнорируемых

en: Error initializing test {0}:
     {1}
ru_RU: Ошибка при инициализации теста {0}:
     {1}

en: validation error
ru_RU: ошибка при проверке

en: validation warning
ru_RU: предупреждение при проверке

en: validation other
ru_RU: другое при проверке

en: Running test {0}
ru_RU: Запуск теста {0}

en: {0} of {1} elements done
ru_RU: {0} из {1} элементов обработано

en: Validating
ru_RU: Проверка

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
ru_RU: Тест {0}/{1}: Идёт {2}

en: Updating ignored errors ...
ru_RU: Обновление проигнорированных ошибок...

en: Validation results contain elements hidden by a filter.
ru_RU: Результаты проверки содержат элементы, скрытые фильтром.

en: Please review active filters to see the hidden results.
ru_RU: Проверьте активные фильтры и отключите не дающие увидеть скрытые результаты.

en: Missing argument - input data file ({0})
ru_RU: Пропущен аргумент - входной файл данных ({0})

en: Processing files...
ru_RU: Обработка файлов...

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
ru_RU[0]: {0} содержит {1} ошибку
ru_RU[1]: {0} содержит {1} ошибки
ru_RU[2]: {0} содержит {1} ошибок

en: {0} had no errors
ru_RU: {0} не содержит ошибок

en: Could not load input file: {0}
ru_RU: Не удалось загрузить входной файл: {0}

en: Validating {0}, saving output to {1}
ru_RU: Проверка {0}, сохранение вывода в {1}

en: Could not find a layer for {0}
ru_RU: Не удалось найти слой для {0}

en: Preferences are not the expected type
ru_RU: Настройки не соответствуют ожидаемому типу

en: JOSM Validation command line interface
ru_RU: Интерфейс командной строки проверки JOSM

en: Validates data and saves the result to a file.
ru_RU: Проверяет данные и сохраняет результаты в файл

en: Input data file name (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).
ru_RU: Имя файла входных данных (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).

en: OSM files can be specified multiple times. Required.
ru_RU: Файлы OSM могут быть указаны несколько раз. Обязательно.

en: .validator.mapcss and .mapcss files will stop processing on first error.
ru_RU: обработка файлов .validator.mapcss и .mapcss будет остановлена на первой ошибке.

en: Non-osm files do not use --output or --change-file
ru_RU: Для не-OSM файлов не используйте --output или --change-file

en: Output data file name (.geojson, line-by-line delimited for MapRoulette). Optional.
ru_RU: Имя файла выходных данных (.geojson, построчно разделённый для MapRoulette). Необязательно.

en: Change file name (.osc). Can be specified multiple times per input.
ru_RU: Изменить имя файла (.osc). Может быть указано несколько раз для каждого входного.

en: Changes will be applied in the specified order. Optional.
ru_RU: Изменения будут применены в указанном порядке. Необязательно.

en: E-mail address is invalid
ru_RU: Неверный адрес эл. почты

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
ru_RU: Адрес эл. почты содержит недопустимое имя пользователя: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
ru_RU: Адрес эл. почты содержит недопустимый  домен: {0}

en: Email validator
ru_RU: Модуль проверки адресов эл. почты

en: URL is invalid
ru_RU: Неверный URL

en: URL contains an invalid protocol: {0}
ru_RU: URL содержит недопустимый протокол: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
ru_RU: URL содержит неверную часть "authority": {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
ru_RU: URL содержит недопустимый путь: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
ru_RU: URL содержит недопустимый запрос: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
ru_RU: URL содержит недопустимый фрагмент: {0}

en: URL validator
ru_RU: Модуль проверки URL адресов

en: Include POIs like amenities, offices, and buildings in duplicate address detection
ru_RU: Включить в процесс обнаружения дубликатов адресов такие POI, как объекты инфраструктуры, офисы и здания.

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
ru_RU: Проверяет ошибки в адресах и отношениях associatedStreet.

en: Multiple associatedStreet relations
ru_RU: Несколько отношений associatedStreet

en: House number without street
ru_RU: Номер дома без указания улицы

en: Duplicate house numbers
ru_RU: Повторяющиеся номера домов

en: ''{0}'' ({1}m)
ru_RU: «{0}» ({1} м)

en: House number ''{0}'' duplicated
ru_RU: Дублирующийся номер дома «{0}»

en: Multiple street names in relation
ru_RU: Несколько названий улиц в отношении

en: House number too far from street
ru_RU: Номер дома слишком далеко от улицы

en: Relation is obsolete
ru_RU: Отношение устарело

en: API Capabilities
ru_RU: Возможности API

en: Checks for errors against API capabilities
ru_RU: Проверка на ошибки, связанные с возможностями API

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
ru_RU: Линия содержит более {0} точек. Её следует заменить на мультиполигон

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
ru_RU: Линия содержит более {0} точек. Её следует разрезать или упростить

en: Barriers and entrances
ru_RU: Преграды и проходы

en: Checks for errors in barriers and entrances.
ru_RU: Проверка ошибок в преградах и проходах.

en: Barrier entrance not set on a barrier
ru_RU: Проход  в преграде не на преграде

en: Coastlines
ru_RU: Береговые линии

en: This test checks that coastlines are correct.
ru_RU: Этот тест проверяет правильность береговых линий.

en: Reversed coastline: land not on left side
ru_RU: Неверное направление береговой линии: земля не слева

en: Unconnected coastline
ru_RU: Несоединённая береговая линия

en: Unordered coastline
ru_RU: Неупорядоченная береговая линия

en: Reversed coastline
ru_RU: Обратная береговая линия

en: invalid coastline
ru_RU: Неправильная береговая линия

en: Conditional Keys
ru_RU: Ключи, зависящие от условий

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
ru_RU: Проверка правильности использования тегов ''*:conditional''.

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
ru_RU: Не соотвествует шаблону ''ограничительное значение @ условие''

en: {0} is not a valid restriction value
ru_RU: {0} — недопустимое ограничительное значение

en: Wrong syntax in {0} key
ru_RU: Неверный синтаксис в ключе {0}

en: Error in {0} value: {1}
ru_RU: Ошибка в значении {0}: {1}

en: Connectivity Relations
ru_RU: Отношения соединений

en: Validates connectivity relations
ru_RU: Проверка отношений соединений

en: Connectivity relation without connectivity tag
ru_RU: Отношение соединений без тега connectivity

en: Connectivity tag contains unusual data
ru_RU: Тег connectivity содержит необычные данные

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
ru_RU: Отсутствует запятая между необязательными и обязательными значениями в теге connectivity

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
ru_RU: Противоречивая нумерация полос в тегах отношения и его участника

en: Relation {0} member is missing a lanes or *:lanes tag | Relation {0} members are missing a lanes or *:lanes tag
ru_RU[0]: У участника отношения с ролью {0} отсутствует тег lanes или *:lanes
ru_RU[1]: У участников отношения с ролью {0} отсутствует тег lanes или *:lanes
ru_RU[2]: У участников отношения с ролью {0} отсутствует тег lanes или *:lanes

en: This connectivity may already be implied
ru_RU: Это соединение уже может подразумеваться

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
ru_RU: Отношение не должно содержать одновременно линии и точки с ролью «via»

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
ru_RU: Несколько ролей «via» допускаются только у линий

en: Crossing ways
ru_RU: Пересекающиеся линии

en: Crossing barriers
ru_RU: Пересечение барьеров

en: Crossing highways
ru_RU: Пересечение дорог

en: Crossing railways
ru_RU: Пересечение железных дорог

en: Crossing waterways
ru_RU: Пересечение водных путей

en: Crossing barrier/building
ru_RU: Пересечение преграды и здания

en: Crossing barrier/highway
ru_RU: Пересечение преграды и дороги

en: Crossing barrier/railway
ru_RU: Пересечение преграды и железной дороги

en: Crossing barrier/waterway
ru_RU: Пересечение преграды и водного объекта

en: Crossing barrier/way
ru_RU: Пересечение преграды и линии

en: Crossing building/highway
ru_RU: Пересечение здания и дороги

en: Crossing building/railway
ru_RU: Пересечение здания и железной дороги

en: Crossing building/residential area
ru_RU: Пересечение здания и жилой зоны

en: Crossing building/waterway
ru_RU: Пересечение здания и водного пути

en: Crossing building/way
ru_RU: Пересечение здания и линии

en: Crossing highway/railway
ru_RU: Пересечение дороги и железной дороги

en: Crossing highway/waterway
ru_RU: Пересечение дороги и водного пути

en: Crossing highway/way
ru_RU: Пересечение дороги и линии

en: Crossing railway/waterway
ru_RU: Пересечение железной дороги и водного пути

en: Crossing railway/way
ru_RU: Пересечение железной дороги и линии

en: Crossing residential area/way
ru_RU: Пересечение жилой зоны и линии

en: Crossing waterway/way
ru_RU: Пересечение водного пути и линии

en: Crossing boundaries
ru_RU: Пересекающиеся границы

en: Self crossing ways
ru_RU: Линии с самопересечением

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
ru_RU: Этот тест проверяет, соединены ли в точке пересечения две дороги (автомобильные, железные, водные) или два здания, если они расположены в одном и том же слое.

en: Invalid usage of direction on node
ru_RU: Недопустимое использование направления для точки

en: Disputed usage of direction on node
ru_RU: Спорное использование направления на точке

en: Direction nodes
ru_RU: Точки с направлением

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
ru_RU: Проверка на точки, имеющие направление ''forward'' или ''backward''

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
ru_RU: Несоединённая точка с {0}. Используйте угол или направления сторон света

en: Node with {0} should be connected to a linear way
ru_RU: Точка с {0} должна быть соединена с линией

en: Node with {0} on end of way
ru_RU: Точка с {0} в конце линии

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
ru_RU: Точка с {0} на соединении нескольких линий

en: Duplicated nodes
ru_RU: Дублированные точки

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
ru_RU: Этот тест проверяет отсутствие точек в одном и том же месте (наложенных друг на друга).

en: Mixed type duplicated nodes
ru_RU: Продублированные точки смешанного типа

en: Highway duplicated nodes
ru_RU: Продублированные точки дорог

en: Railway duplicated nodes
ru_RU: Продублированные точки железных дорог

en: Waterway duplicated nodes
ru_RU: Продублированные точки водных путей

en: Boundary duplicated nodes
ru_RU: Продублированные точки границ

en: Power duplicated nodes
ru_RU: Продублированные точки объектов энергетики

en: Natural duplicated nodes
ru_RU: Дубликаты точек природы

en: Building duplicated nodes
ru_RU: Дубликаты точек зданий

en: Landuse duplicated nodes
ru_RU: Дубликаты точек землеиспользования

en: Other duplicated nodes
ru_RU: Другие дубликаты точек

en: Nodes at same position
ru_RU: Точки в одной и той же позиции

en: Duplicated relations
ru_RU: Дублирующиеся отношения

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
ru_RU: Проверяет на наличие отношений 1)с одинаковыми тегами 2)с одинаковыми участниками с одинаковыми ролями.

en: Relations with same members
ru_RU: Отношения с одинаковыми участниками

en: Identical members
ru_RU: Идентичные участники

en: Delete duplicate relations
ru_RU: Удалить дублирующиеся отношения

en: Duplicated ways
ru_RU: Сдублированные линии

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
ru_RU: Проверяет на наличие линий с одинаковыми координатами точек и (опционально) с одинаковыми тегами.

en: Ways with same position
ru_RU: Линии в одном и том же месте

en: Delete duplicate ways
ru_RU: Удалить дубликаты линий

en: Duplicated way nodes
ru_RU: Дублирующиеся точки на линии

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
ru_RU: Проверяет линии на наличие одинаковых последовательных точек

en: Performs semantic checks on highways.
ru_RU: Семантическая проверка тегов на дорогах

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
ru_RU: Некорректное круговое движение (дорога: {0} вместо {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
ru_RU: Линия дороги не соединена с адекватной дорогой/линией

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
ru_RU: Неполное тегирование пешеходного перехода. Необходимы теги {0} и {1}.

en: Unknown country code: {0}
ru_RU: Неизвестный код страны: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
ru_RU: Неизвестный контекст source:maxspeed: {0}

en: Node connects highways on different layers
ru_RU: Точка соединяет улицы на различных слоях

en: Internet tags
ru_RU: Интернет-теги

en: Checks for errors in internet-related tags.
ru_RU: Проверка на ошибки в тегах, связанных с Интернетом.

en: URL contains backslashes instead of slashes
ru_RU: URL содержит символы «\» вместо «/»

en: Lane tags
ru_RU: Теги полос движения

en: Test that validates ''lane:'' tags.
ru_RU: Тест для проверки тегов ''lane:''.

en: Number of {0} greater than {1}
ru_RU: Количество {0} больше, чем {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
ru_RU: Несоответствие числа значений, зависящих от полос движения

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
ru_RU: Несоответствие числа значений, зависящих от полос движения, в прямом направлении

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
ru_RU: Несоответствие числа значений, зависящих от полос движения, в обратном направлении

en: Long segments
ru_RU: Длинные сегменты

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
ru_RU: Проверка длинных сегментов линий, которые обычно являются ошибками.

en: Very long segment of {0} kilometers
ru_RU: Слишком длинный сегмент ({0} километров)

en: Tag checker (MapCSS based)
ru_RU: Проверка тегов (основана на MapCSS)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
ru_RU: Данный тест проверяет ошибки в ключах тегов и их значениях.

en: unknown
ru_RU: неизвестно

en: Adding {0} to tag checker
ru_RU: Добавление {0} к проверке тегов

en: Failed to add {0} to tag checker
ru_RU: Не удалось добавить {0} к проверке тегов

en:  {0}: {1} of {2} elements done
ru_RU:  {0}: {1} из {2} элементов обработано

en: Fix of {0}
ru_RU: Исправление для {0}

en:  or
ru_RU:  или

en: {0}, use {1} instead
ru_RU: {0}, используйте вместо этого {1}

en: Multipolygon
ru_RU: Мультиполигон

en: This test checks if multipolygons are valid.
ru_RU: Этот тест проверяет правильность мультиполигонов.

en: Incomplete multipolygon relation was modified
ru_RU: Было изменено неполное отношение-мультиполигон

en: No area style for multipolygon
ru_RU: Отсутствует стиль области для мультиполигона

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
ru_RU: С текущим используемым стилем отрисовки карты стиль внутренней линии совпадает со стилем мультиполигона

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
ru_RU: С текущим используемым стилем отрисовки карты стиль внешней линии не соответствует стилю области

en: Area style on outer way
ru_RU: Стиль области на внешней линии

en: Multipolygon is not closed
ru_RU: Мультиполигон не замкнут

en: Self-intersecting polygon ring
ru_RU: Самопересекающийся контур полигона

en: Multipolygon rings share node
ru_RU: Внешний и внутренний контуры мультиполигона имеют общую точку

en: Intersection between multipolygon ways
ru_RU: Пересечение между линиями мультиполигона

en: Multipolygon rings are equal
ru_RU: Контуры мультиполигона одинаковы

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
ru_RU: Роль для ''{0}'' должна быть ''{1}''

en: Multipolygon inner way is outside
ru_RU: Внутренняя линия мультиполигона находится за его пределами

en: Multipolygon ring contains segment twice
ru_RU: Контур мультиполигона содержит один и тот же сегмент дважды

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
ru_RU: Внешняя линия мультиполигона имеет общий сегмент с другим контуром

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
ru_RU: Роль для линии-участника мультиполигона должна быть inner или outer

en: Non-Way in boundary
ru_RU: Участник мультиполигона boundary не является линией

en: Non-Way in multipolygon
ru_RU: Не-линия в мультиполигоне

en: Multipolygon member repeated with different role
ru_RU: Участник мультиполигона повторяется с другой ролью

en: Multipolygon member repeated with same role
ru_RU: Участник мультиполигона повторяется с той же самой ролью

en: Missing name:* translation
ru_RU: Отсутствующий  перевод name:*

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
ru_RU: Этот тест находит многоязычные объекты, чьи атрибуты ''name'' не совпадают с атрибутом ''name:*'' и не состоят из атрибутов  ''name:*'', например, Italia - Italien - Italy.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
ru_RU: Отсутствует name:*={0}. Добавьте тег с правильным ключом языка.

en: A name is missing, even though name:* exists.
ru_RU: Отсутствует name, несмотря на то, что существует name: *

en: Enable strict mode.
ru_RU: Включить строгий режим.

en: Opening hours syntax
ru_RU: Синтаксис часов работы

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
ru_RU: Этот тест проверяет правильность синтаксиса часов работы.

en: {0} value can be prettified
ru_RU: значение {0} может быть приведено в более удобочитаемый вид

en: Overlapping ways
ru_RU: Перекрытие линий

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
ru_RU: Этот тест проверяет, чтобы две точки соединялись только одной линией.

en: Overlapping highways
ru_RU: Перекрытие автодорог

en: Overlapping railways
ru_RU: Перекрытие железнодорожных путей

en: Overlapping waterways
ru_RU: Перекрывающиеся водные пути

en: Highway shares segment with linear way
ru_RU: Дорога имеет общий сегмент с линейным объектом

en: Railway shares segment with linear way
ru_RU: Железная дорога имеет общий сегмент с линейным объектом

en: Waterway shares segment with linear way
ru_RU: Водный путь имеет общий сегмент с линейным объектом

en: Highway shares segment with other way
ru_RU: Дорога имеет общий сегмент с другой линией

en: Railway shares segment with other way
ru_RU: Железная дорога имеет общий сегмент с другой линией

en: Waterway shares segment with other way
ru_RU: Водный путь имеет общий сегмент с другой линией

en: Ways share segment
ru_RU: Линии имеют общий сегмент

en: Way contains segment twice
ru_RU: Линия содержит сегмент дважды

en: Power lines
ru_RU: Линии электропередачи

en: Checks if power line missing a support node and for nodes in power lines that do not have a power=tower/pole tag
ru_RU: Проверка на линии электропередачи с отсутствующими точками опор и на точки в линиях электропередачи без тега power=tower/pole

en: missing tag
ru_RU: отсутствующий тег

en: node without power=*
ru_RU: точка без power=*

en: Node connects a power line or cable with an object which is not related to the power infrastructure
ru_RU: Точка соединяет линию электропередачи или кабель с объектом, не имеющим отношения к энергетической инфраструктуре

en: Possibly missing line support node within power line
ru_RU: Возможно, в линии электропередачи пропущена точка опоры

en: Mixed reference numbering
ru_RU: Смешанная нумерация ссылок

en: Reference numbering don''t match majority of way''s nodes
ru_RU: Нумерация ссылок не соответствует большинству точек линии

en: Possibly wrong power line type used
ru_RU: Возможно, использован неверный тип линии электропередачи

en: Public Transport Route
ru_RU: Маршрут общественного транспорта

en: Route relation contains a ''{0}'' role
ru_RU: Отношение-маршрут содержит роль ''{0}''

en: Route relation contains a gap
ru_RU: В отношении-маршруте имеется разрыв

en: Stop position not part of route
ru_RU: Место остановки не является частью маршрута

en: Role verification problem
ru_RU: Проблема проверки роли

en: Relation checker
ru_RU: Проверка отношений

en: Checks for errors in relations.
ru_RU: Проверка на ошибки в отношениях.

en: Relation is empty
ru_RU: Пустое отношение

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
ru_RU: Не указана схема маршрута. Добавьте {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)

en: Relation type is unknown
ru_RU: Неизвестный тип отношения

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
ru_RU: Роль участника отношения не соответствует шаблонному выражению «{0}» в заготовке {1}

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
ru_RU: Тип «{0}» участника отношения с ролью «{1}» не соответствует принятым типам «{2}» в заготовке {3}

en: <empty>
ru_RU: <пусто>

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
ru_RU: Роли «{0}» нет в числе ожидаемых значений «{1}»

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
ru_RU: Обнаружена пустая роль, хотя ожидалась одна из «{0}»

en: Role ''{0}'' missing
ru_RU: Роль ''{0}'' отсутствует

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
ru_RU: Количество ролей ''{0}'' слишком мало ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
ru_RU: Количество ролей ''{0}'' слишком велико ({1})

en: Relation contains itself as a member
ru_RU: Отношение содержит себя в качестве участника

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
ru_RU: Отношения создают циклическую зависимость элементов родитель/потомок

en: Almost right angle buildings
ru_RU: Почти прямоугольные здания

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
ru_RU: Проверка на неортогонализированные здания с почти прямыми углами.

en: Building with an almost square angle
ru_RU: Здание с почти прямым углом

en: Self-intersecting ways
ru_RU: Линии, пересекающие сами себя

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
ru_RU: Этот тест ищет линии, которые проходят через одну точку более одного раза.

en: Sharp angles
ru_RU: Острые углы

en: Check for sharp angles on roads
ru_RU: Проверка дорог на острые углы

en: Sharp angle
ru_RU: Острый угол

en: Similarly named ways
ru_RU: Похожие названия линий

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
ru_RU: Этот тест ищет линии с похожими названиями. Возможно, это вызвано опечатками.

en: Tag checker
ru_RU: Проверка тегов

en: Ignoring {0}. Support was dropped
ru_RU: Игнорируется {0}. Поддержка была прекращена

en: Adding {0} to ignore tags
ru_RU: Добавление {0} к игнорируемым тегам

en: Invalid spellcheck line: {0}
ru_RU: Ошибка проверки правописания строки: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
ru_RU: Добавление {0} к проверке написания

en: Could not access data file:
    {0} | Could not access data files:
    {0}
ru_RU[0]: Нет доступа к файлу данных:
    {0}
ru_RU[1]: Нет доступа к файлам данных:
    {0}
ru_RU[2]: Нет доступа к файлам данных:
    {0}

en: Tag ''{0}'' invalid.
ru_RU: Неправильный тег «{0}».

en: Object type not in preset
ru_RU: Тип объекта отсутствует в заготовке

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
ru_RU: Тип объекта {0} не поддерживается заготовкой тегов: {1}

en: Preset is invalid in this region
ru_RU: Заготовка неприменима в этом регионе

en: Preset {0} should not be applied in this region
ru_RU: Заготовка {0} не должна применяться в этой области

en: Key from a preset is invalid in this region
ru_RU: Ключ из заготовки неприменим в этом регионе

en: Preset {0} should not have the key {1}
ru_RU: В заготовке {0} не должно быть ключа {1}

en: Value from a preset is invalid in this region
ru_RU: Значение из заготовки неприменимо в этом регионе

en: Preset {0} should not have the tag {1}={2}
ru_RU: В заготовке {0} не должно быть тега {1}={2}

en: Multipolygon tags
ru_RU: Теги мультиполигона

en: only {0} tag
ru_RU: только тег {0}

en: tag describing the area is missing
ru_RU: отсутствует тег, описывающий область

en: tag describing the area might be missing
ru_RU: возможно, отсутствует тег, описывающий область

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
ru_RU: На внешнем контуре мультиполигона повторяется главный тег отношения

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
ru_RU: Тот же тег:''{0}''=''{1}''

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
ru_RU: На внешнем контуре мультиполигона повторяется тег отношения

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
ru_RU: Значение тега содержит непечатный (обычно невидимый) символ

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
ru_RU: Значение тега содержит необычный символ Unicode {0}

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
ru_RU: Значение тега длиннее {0} символов ({1} символов)

en: Tags with empty values
ru_RU: Теги с пустыми значениями

en: Property values start or end with white space
ru_RU: Значение начинается или заканчивается пробелом

en: Property values contain multiple white spaces
ru_RU: Значения содержат несколько пробелов подряд

en: Property values contain HTML entity
ru_RU: Значения содержат HTML разметку

en: Tag key contains non-printing character
ru_RU: Ключ тега содержит непечатаемый символ

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
ru_RU: Ключ тега длиннее {0} символов ({1} символов)

en: Invalid white space in property key
ru_RU: Неправильный пробел в написании ключа

en: Presets do not contain property value
ru_RU: В заготовках нет подходящего значения

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
ru_RU: Значения «{0}» для ключа «{1}» нет в заготовках, но оно известно.

en: Misspelled property key
ru_RU: Опечатка в ключе свойства

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
ru_RU: Ключ ''{0}'' похож на ''{1}''.

en: Presets do not contain property key
ru_RU: Заготовки не содержат подходящего ключа

en: Key ''{0}'' not in presets.
ru_RU: Ключа ''{0}'' нет в заготовках.

en: Unknown property value
ru_RU: Неизвестное значение свойства

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
ru_RU: Неизвестное значение «{0}» для ключа «{1}», возможно имелось в виду одно из {2}?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
ru_RU: Неизвестное значение «{0}» для ключа «{1}», возможно имелось в виду «{2}»?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
ru_RU: Значения ''{0}'' для ключа ''{1}'' нет в заготовках

en: Check property keys.
ru_RU: Проверить написание ключей.

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
ru_RU: Проверить, что написание ключей прошло проверку по списку слов.

en: Use complex property checker.
ru_RU: Использовать сложную проверку написания.

en: Validate property values and tags using complex rules.
ru_RU: Проверка написания значений и ключей с помощью сложных правил.

en: TagChecker source
ru_RU: Источник средства проверки тегов

en: Data sources ({0})
ru_RU: Источники данных ({0})

en: Check property values.
ru_RU: Проверить написание значений

en: Validate that property values are valid checking against presets.
ru_RU: Проверить, что значения тегов прошли проверку в отношении заготовок.

en: Check for fixme.
ru_RU: Проверка на fixme.

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
ru_RU: Поиск точек или линий с fixme в значении какого-либо свойства.

en: Check for presets types.
ru_RU: Проверить на типы заготовок.

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
ru_RU: Проверить,  что типы объектов прошли проверку на соответствие заготовкам тегов.

en: Check for regions.
ru_RU: Проверка областей.

en: Validate that objects are in the correct region.
ru_RU: Удостоверяет, что объекты находятся в правильной области.

en: Fix tags
ru_RU: Исправить теги

en: Turn restrictions
ru_RU: Ограничения на поворот

en: This test checks if turn restrictions are valid.
ru_RU: Этот тест проверяет правильность ограничений на поворот.

en: Unknown turn restriction
ru_RU: Неизвестное ограничение на поворот

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
ru_RU: Непредвиденная роль «{0}» в ограничении на поворот

en: Unexpected member type in turn restriction
ru_RU: Непредвиденный тип участника в ограничении на поворот

en: More than one "from" way found
ru_RU: Обнаружена больше чем одна линия "from" (откуда)

en: More than one "to" way found
ru_RU: Обнаружена больше чем одна линия "to" (куда)

en: More than one "via" node found
ru_RU: Найдена более чем одна точка "via"

en: Cannot mix node and way for role "via"
ru_RU: Нельзя использовать точку и линию совместно в качестве "via".

en: No "from" way found
ru_RU: Не указана линия "from" (откуда)

en: "from" way is a closed way
ru_RU: линия «from» является замкнутой

en: No "to" way found
ru_RU: Не указана линия "to" (куда)

en: "to" way is a closed way
ru_RU: линия «to» является замкнутой

en: "from" way equals "to" way
ru_RU: линия "from"  идентична линии "to"

en: No "via" node or way found
ru_RU: Отсутствует точка или линия "via" (через)

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
ru_RU: Избыточное ограничение на поворот, т.к. дорога «to» односторонняя

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
ru_RU: Избыточное ограничение на поворот, т.к. дорога «from» односторонняя

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
ru_RU: Линия "from" не начинается или не заканчивается на точке "via".

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
ru_RU: Линия "to" не начинается или не заканчивается на точке "via".

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
ru_RU: Путь "from" и первый из путей "via" не соединены.

en: The "via" ways are not connected.
ru_RU: Пути "via" не соединены.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
ru_RU: Последний путь "via" и путь "to" не соединены.

en: Unclosed Ways
ru_RU: Незамкнутые линии

en: This tests if ways which should be circular are closed.
ru_RU: Этот тест ищет разомкнутые линии, которые должны быть замкнутыми.

en: Unclosed way
ru_RU: Незамкнутая линия

en: natural type {0}
ru_RU: естественного типа {0}

en: landuse type {0}
ru_RU: землепользование типа {0}

en: amenity type {0}
ru_RU: тип благоустройства {0}

en: sport type {0}
ru_RU: спорт типа {0}

en: tourism type {0}
ru_RU: туризм типа {0}

en: shop type {0}
ru_RU: тип магазина: {0}

en: leisure type {0}
ru_RU: отдых типа {0}

en: waterway type {0}
ru_RU: тип водоёма: {0}

en: boundary type {0}
ru_RU: тип границы {0}

en: area:highway type {0}
ru_RU: тип area:highway {0}

en: place type {0}
ru_RU: место типа {0}

en: area
ru_RU: полигон

en: Area style way is not closed
ru_RU: Линия стиля "полигон" не замкнута

en: Unconnected highways
ru_RU: Несоединённые автодороги

en: Unconnected railways
ru_RU: Несоединённые железные дороги

en: Unconnected waterways
ru_RU: Несоединённые водные пути

en: Unconnected natural lands and landuses
ru_RU: Несоединённые объекты природы и землепользования

en: Unconnected power ways
ru_RU: Несоединённые линии электропередачи

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
ru_RU: Этот тест ищет линии, конец которых расположен очень близко к другой линии.

en: Way end node near other highway
ru_RU: Последняя точка линии расположена около другой дороги

en: Way end node near other way
ru_RU: Конец линии расположен около другой линии

en: Way node near other way
ru_RU: Точка линии расположена около другой линии

en: Connected way end node near other way
ru_RU: Конечная точка присоединённой линии расположена около другой линии

en: Unconnected nodes without physical tags
ru_RU: Несоединённые  точки без тегов

en: Untagged and unconnected nodes
ru_RU: Несоединённые точки без тегов

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
ru_RU: Этот тест ищет точки, не имеющие тегов, и не являющиеся частью линий.

en: No tags
ru_RU: Без тегов

en: Has tag containing ''fixme''
ru_RU: Имеет тег, содержащий «fixme»

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
ru_RU: Имеется ключ ''note'' или ''comment'' или ''description''

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
ru_RU: Имеется ключ ''created_by'' или ''converted_by''

en: Has key ''watch''
ru_RU: Имеется ключ ''watch''

en: Has key ''source''
ru_RU: Имеется ключ ''source''

en: Untagged, empty and one node ways
ru_RU: Пустые, без тегов и состоящие из одной точки линии

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
ru_RU: Данный тест ищет линии без тегов, пустые, а также линии, состоящие из одной точки

en: Unnamed ways
ru_RU: Безымянные линии

en: Unnamed junction
ru_RU: Перекрёсток без названия

en: Untagged ways (commented)
ru_RU: Линии без тегов (комментированные)

en: Untagged ways
ru_RU: Линии без тегов

en: Empty ways
ru_RU: Пустые линии

en: One node ways
ru_RU: Линии, состоящие из одной точки

en: Way connected to Area
ru_RU: Линия соединена с полигоном

en: Checks for ways connected to areas.
ru_RU: Проверяет наличие линий, соединённых с замкнутыми областями.

en: Way terminates on Area
ru_RU: Линия заканчивается на полигоне

en: Wrongly Ordered Ways
ru_RU: Неправильно упорядоченные линии

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
ru_RU: Этот тест проверяет направление береговых линий.

en: Reversed land: land not on left side
ru_RU: Неверное направление линии суши: земля не слева

en: Show this dialog again the next time
ru_RU: Показывать этот диалог каждый раз

en: Do not show again (this operation)
ru_RU: Больше не спрашивать

en: Do not show again (this session)
ru_RU: Не показывать снова (в этом сеансе)

en: Do not show again (remembers choice)
ru_RU: Не показывать снова (запомнить выбор)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
ru_RU: Некорректный URL: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
ru_RU: Некорректный файловый URL: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
ru_RU: Параметр «downloadgps» не может использовать имена файлов или файловые URL

en: Security exception
ru_RU: Ошибка безопасности

en: Network exception
ru_RU: Ошибка сети

en: IO Exception
ru_RU: Ошибка Ввода-вывода

en: Illegal Data
ru_RU: Неверные данные

en: Offline mode
ru_RU: Автономный режим

en: Internal Server Error
ru_RU: Внутренняя ошибка сервера

en: Bad Request
ru_RU: Неверный запрос

en: Not Found
ru_RU: Не найдено

en: Conflict
ru_RU: Конфликт

en: Authentication failed
ru_RU: Аутентификация не пройдена

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
ru_RU: Доступ к отредактированной версии «{0}» {1} {2} запрещён.

en: Authorisation Failed
ru_RU: Авторизация не удалась

en: Client Time Out
ru_RU: Время ожидания клиента закончилось

en: Bandwidth Limit Exceeded
ru_RU: Превышен предел полосы пропускания

en: Communication with OSM server failed
ru_RU: Не удалось связаться с сервером OSM

en: Unknown host
ru_RU: Неизвестный хост

en: Object deleted | Objects deleted
ru_RU[0]: Объект удалён
ru_RU[1]: Объекты удалены
ru_RU[2]: Объекты удалены

en: Show help information
ru_RU: Показать справочную информацию

en: Downloading "Message of the day"
ru_RU: Скачивается «Сообщение дня»

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
ru_RU: Не удалось прочитать сообщение дня (MOTD). Ошибка: {0}

en: Message of the day not available
ru_RU: Сообщение дня недоступно

en: Click to close the dialog
ru_RU: Нажмите, чтобы закрыть диалог

en: Imagery offset
ru_RU: Смещение снимка

[ctx: menu]
en: Imagery
ru_RU: Слои

[ctx: layer]
en: Offset
ru_RU: Смещение

en: You are running version {0} of Java.
ru_RU: У вас версия Java {0}.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
ru_RU: Эта версия больше не поддерживается {0} с {1} и не рекомендуется для использования.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
ru_RU: JOSM скоро перестанет работать с этой версией. Мы настоятельно рекомендуем выполнить обновление до Java {0}.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
ru_RU: Вы можете столкнуться с критическими ошибками Java; мы рекомендуем вам обновиться до Java {0}.

en: Would you like to update now ?
ru_RU: Хотите выполнить обновление сейчас?

en: Outdated Java version
ru_RU: Устаревшая версия Java

en: Update Java
ru_RU: Обновить Java

en: You are running an <b>Oracle</b> implementation of Java WebStart.
ru_RU: Вы используете реализацию Java WebStart от <b>Oracle</b>.

en: It was for years the recommended way to use JOSM. Oracle removed WebStart from Java 11,<br>but the open source community reimplemented the Java Web Start technology as a new product: <b>OpenWebStart</b>
ru_RU: Долгое время это был рекомендуемый способ работы с JOSM. Oracle убрала WebStart из Java 11,<br>но сообщество open source воссоздало технологию Java Web Start в новом продукте: <b>OpenWebStart</b>

en: OpenWebStart is now considered mature enough by JOSM developers to ask everyone to move away from an Oracle implementation,<br>allowing you to benefit from a recent version of Java, and allowing JOSM developers to move forward by planning the Java {0} migration.
ru_RU: Сейчас OpenWebStart считается разработчиками JOSM уже достаточно зрелым для перехода на него с реализации от Oracle,<br>чтобы получить преимущества от использования более новой версии Java, и чтобы позволить разработчикам JOSM ускорить планирование перехода на Java {0}.

en: Would you like to <b>download OpenWebStart now</b>? (Please do!)
ru_RU: Хотите <b>скачать OpenWebStart сейчас</b>? (Рекомендуется!)

en: Outdated Java WebStart version
ru_RU: Устаревшая версия Java WebStart

en: Update to OpenWebStart
ru_RU: Перейти на OpenWebStart

[ctx: dialog]
en: Stop
ru_RU: Остановить

en: usage
ru_RU: использование

en: commands
ru_RU: команды

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
ru_RU: запускает JOSM (по умолчанию, выполняется, если команда не указана)

en: render data and save the result to an image file
ru_RU: отрисовывает данные и сохраняет результат в файл изображения

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
ru_RU: преобразует координаты из одной системы координат в другую

en: validate data
ru_RU: проверить данные

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
ru_RU: Для подробной информации о командах {0} и {1} укажите их при запуске с опцией {2}.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
ru_RU: Оставшаяся часть этой справочной страницы документирует команду {0}.

en: options
ru_RU: опции

en: Standard unix geometry argument
ru_RU: Стандартный параметр геометрии unix

en: Download the bounding box
ru_RU: Скачать область в пределах рамки

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
ru_RU: Скачать область по URL (с lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
ru_RU: Открыть файл (любой тип файлов, который можно открыть с помощью Файл/Открыть)

en: Download the bounding box as raw GPS
ru_RU: Скачать исходный GPS ограниченный прямоугольником

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
ru_RU: Скачать местность по ссылке ( lat=x&lon=y&zoom=z) как сырые данные GPS

en: Select with the given search
ru_RU: Выбор с учетом поиска

en: Launch in maximized mode
ru_RU: Запуск в развернутом виде

en: Reset the preferences to default
ru_RU: Восстановить настройки по умолчанию

en: Changes preferences according to the XML file
ru_RU: Загрузить настройки из XML-файла

en: Set preference key to value
ru_RU: Установить в настройках значение ключа

en: Set the language
ru_RU: Указать язык

en: Displays the JOSM version and exits
ru_RU: Показать версию JOSM и выйти

en: Print debugging messages to console
ru_RU: Выводить отладочные сообщения в консоль

en: Skip loading plugins
ru_RU: Пропустить скачивание модулей

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
ru_RU: Отключить доступ к указанным ресурсам (разделяются запятыми)

en: options provided as Java system properties
ru_RU: системные настройки Java

en: Change the JOSM directory name
ru_RU: Изменить имя каталога JOSM

en: Set the preferences directory
ru_RU: Указать каталог настроек

en: Default: {0}
ru_RU: По умолчанию: {0}

en: Set the user data directory
ru_RU: Указать каталог данных пользователя

en: Set the cache directory
ru_RU: Указать каталог кэша

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
ru_RU: Задать каталог настроек+данных+кэша (каталогом кэша будет josm.home/cache)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
ru_RU: -Djosm.home имеет более низкий приоритет, т.е. специфические настройки заменят собой общие

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
ru_RU: Примечание: Для некоторых задач, JOSM требует много памяти. Может быть, необходимо добавить следующую
                              Java опцию, чтобы указать в мегабайтах максимальный размер выделенной памяти

en: examples
ru_RU: примеры

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
ru_RU: Параметры --download, --downloadgps и --selection обрабатываются в этом порядке.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
ru_RU: Убедитесь, что вы загрузили хоть какие-то данные, если вы используете --selection.

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
ru_RU: Уровень журналирования: {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
ru_RU: Скачивание модулей пропущено

en: Enabled detailed debug level (trace)
ru_RU: Включен расширенный уровень отладки (трассировка)

en: JOSM has failed to start up {0} times. Reset JOSM?
ru_RU: JOSM не удалось запуститься {0} раз. Сбросить настройки JOSM?

en: Reset JOSM?
ru_RU: Сбросить настройки JOSM?

en: Initializing
ru_RU: Инициализация

en: Setting defaults
ru_RU: Настройки по умолчанию

en: Creating main GUI
ru_RU: Создание интерфейса

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
ru_RU: Пытаться задействовать сеть IPv6, предпочитая IPv6 вместо IPv4 (работает только в начале запуска).

en: Updating plugins
ru_RU: Обновление модулей

en: Installing updated plugins
ru_RU: Установка обновлённых модулей

en: Loading early plugins
ru_RU: Загрузка ранних модулей

en: Loading plugins
ru_RU: Загрузка модулей

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
ru_RU: ''{0}'' — недопустимое значение для аргумента ''{1}''. Возможные значения: {2}, разделитель — запятая.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
ru_RU[0]: JOSM работает в автономном режиме. Этот ресурс будет недоступен: {0}
ru_RU[1]: JOSM работает в автономном режиме. Эти ресурсы будут недоступны: {0}
ru_RU[2]: JOSM работает в автомномном режиме. Эти ресурсы будут недоступны: {0}

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
ru_RU: Обнаружена пригодная к использованию сеть IPv6, у IPv6 будет предпочтение перед IPv4 после следующего перезапуска.

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4.
ru_RU: Обнаружена пригодная к использованию сеть IPv6, отдаётся предпочтение IPv6 перед IPv4.

en: Detected no usable IPv6 network, preferring IPv4 over IPv6 after next restart.
ru_RU: Не обнаружено пригодных к использованию сетей IPv6, у IPv4 будет предпочтение перед IPv6 после следующего перезапуска.

en: Unsaved osm data
ru_RU: Несохранённые данные osm

en: Restore
ru_RU: Восстановить

en: Discard
ru_RU: Удалить

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
ru_RU[0]: JOSM нашёл {0} несохранённый слой данных osm.
ru_RU[1]: JOSM нашёл {0} несохранённых слоя данных osm.
ru_RU[2]: JOSM нашёл {0} несохранённых слоёв данных osm.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
ru_RU: Похоже, в прошлый раз работа JOSM была прервана из-за ошибки. Хотите попробовать восстановить данные?

en: Change proxy settings
ru_RU: Изменить настройки прокси-сервера

en: Proxy errors occurred
ru_RU: Обнаружена ошибка прокси-сервера

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
ru_RU: JOSM попытался получить доступ к следующим ресурсам:<br>{0}, но это <b>не удалось</b> из-за следующих ошибок прокси:<br>{1} Хотите изменить настройки прокси сейчас?

en: Network errors occurred
ru_RU: Ошибка сети

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
ru_RU: JOSM пытался получить доступ к следующим ресурсам:<br>{0}, но это <b>не удалось</b> из-за следующих ошибок сети:<br>{1}Возможно, причина в отсутствии конфигурации прокси.<br>Хотите изменить настройки прокси сейчас?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
ru_RU[0]: У вас {0} непрочтённое сообщение.
ru_RU[1]: У вас {0} непрочтённых сообщения.
ru_RU[2]: У вас {0} непрочтённых сообщений.

en: Click here to see your inbox.
ru_RU: Щёлкните здесь для просмотра входящих сообщений.

en: Setting component orientation to right-to-left
ru_RU: Установка ориентации компонентов справа налево

en: Initializing coordinate format
ru_RU: Инициализация формата координат

en: Starting file watcher
ru_RU: Запуск наблюдения за файлами

en: Executing platform startup hook
ru_RU: Исполнение стартовых процедур

en: Building main menu
ru_RU: Создание основного меню

en: Updating user interface
ru_RU: Обновление интерфейса пользователя

en: Initializing internal boundaries data
ru_RU: Инициализация внутренних данных о границах

en: Initializing OSM API
ru_RU: Инициализация API OSM

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
ru_RU: Слой {0} удалён, т.к. запрещён к использованию.

en: Initializing validator
ru_RU: Инициализация валидатора

en: Initializing presets
ru_RU: Инициализация заготовок

en: Initializing map styles
ru_RU: Инициализация стилей карты

en: Initializing Tag2Link rules
ru_RU: Инициализация правил Tag2Link

en: Loading imagery preferences
ru_RU: Загрузка настроек изображения

[ctx: menu]
en: File
ru_RU: Файл

[ctx: menu]
en: Edit
ru_RU: Правка

[ctx: menu]
en: View
ru_RU: Вид

[ctx: menu]
en: Mode
ru_RU: Режим

[ctx: menu]
en: Tools
ru_RU: Инструменты

[ctx: menu]
en: More tools
ru_RU: Ещё инструменты

[ctx: menu]
en: Data
ru_RU: Данные

[ctx: menu]
en: Selection
ru_RU: Выделение

[ctx: menu]
en: Presets
ru_RU: Заготовки

en: More...
ru_RU: Ещё...

[ctx: menu]
en: Help
ru_RU: Справка

en: Menu: {0}
ru_RU: Меню: {0}

en: Main toolbar
ru_RU: Основная панель инструментов

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
ru_RU: Переключает видимость основной панели инструментов (т.е. горизонтальной панели)

en: Edit toolbar
ru_RU: Панель инструментов редактирования

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
ru_RU: Переключает видимость панели инструментов редактирования (т.е. вертикальной панели)

en: Imagery preferences...
ru_RU: Настройки слоёв...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
ru_RU: Щёлкните, чтобы открыть вкладку снимков в настройках

[ctx: menu]
en: Audio
ru_RU: Аудио

en: Do not hide toolbar
ru_RU: Не скрывать панель инструментов

en: Hide this button
ru_RU: Скрыть эту кнопку

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
ru_RU: Нажать стрелку внизу, чтобы показать снова.

en: Hide edit toolbar
ru_RU: Скрыть панель инструментов редактирования

en: Hide or show this toggle button
ru_RU: Скрыть или показать кнопку переключения

en: Move right
ru_RU: Движение вправо

en: Map: {0}
ru_RU: Карта: {0}

en: Move left
ru_RU: Движение влево

en: Move up
ru_RU: Переместить вверх

en: Move down
ru_RU: Переместить вниз

en: scale
ru_RU: масштаб

en: Status bar background
ru_RU: Фон строки состояния

en: Status bar background: active
ru_RU: Фон строки состояния: активна

en: Status bar foreground
ru_RU: Передний план строки состояния

en: Status bar foreground: active
ru_RU: Передний план строки состояния: активна

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
ru_RU: Путевой угол создаваемого сегмента

en: The angle between the previous and the current way segment.
ru_RU: Угол между предыдущим и текущим сегментом линии

en: The length of the new way segment being drawn.
ru_RU: Длина создаваемого сегмента линии

en: The name of the object at the mouse pointer.
ru_RU: Название объекта, на который наведён курсор

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
ru_RU: Нажмите на среднюю клавишу ещё раз, чтобы переключиться на следующий элемент.<br>Удерживайте CTRL, чтобы выбрать мышкой, напрямую из списка.<hr>

en: (no object)
ru_RU: (нет объекта)

en: Do not hide status bar
ru_RU: Не скрывать строку состояния

en: The northing at the mouse pointer.
ru_RU: Отклонение к северу указателя мыши.

en: The easting at the mouse pointer.
ru_RU: Отклонение к востоку указателя мыши.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
ru_RU: Географическая широта положения курсора

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
ru_RU: Географическая долгота положения курсора

en: System of measurement changed to {0}
ru_RU: Система измерений изменена на {0}

en: Default (open, closed, new)
ru_RU: По умолчанию (открытые, закрытые, новые)

en: Username
ru_RU: Имя пользователя

en: Created date
ru_RU: Дата создания

en: Last change date
ru_RU: Дата последнего изменения

en: Select note sorting method
ru_RU: Выберите метод сортировки заметок

en: Click to cancel the current operation
ru_RU: Нажмите, чтобы отменить текущую операцию

en: In background
ru_RU: В фоне

en: Click to run job in background
ru_RU: Нажмите, для запуска задачи в фоновом режиме

[ctx: menu]
en: Windows
ru_RU: Окна

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
ru_RU: <h2>Фильтр активен: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
ru_RU: </p><p>Щёлкните на кнопке фильтра снова, чтобы увидеть все объекты.</p></html>

en: Enlarge
ru_RU: Расширить

en: Shrink
ru_RU: Сжать

en: Show downloaded area
ru_RU: Показать скачанные области

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
ru_RU: <html>Пожалуйста, выберите <strong>диапазон квадратов OSM</strong> на данном уровне масштабирования.</html>

en: Zoom level:
ru_RU: Уровень масштабирования:

en: from tile
ru_RU: из квадрата

en: up to tile
ru_RU: до квадрата

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
ru_RU: <html>Или можно ввести <strong>адрес</strong> для отдельного квадрата в формате <i>zoomlevel/x/y</i>, например, <i>15/256/223</i>. Адреса квадратов в формате <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> также допустимы.</html>

en: Tile address:
ru_RU: Адрес квадрата:

en: Apply the tile address
ru_RU: Назначить адрес квадрата

en: Please enter a tile address
ru_RU: Пожалуйста, введите адрес квадрата

en: The current value isn''t a valid tile address
ru_RU: Текущее значение не является правильным адресом

en: Please enter a tile index
ru_RU: Пожалуйста, введите индекс квадрата

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
ru_RU: Текущее значение не является правильным индексом квадрата для данного уровня масштабирования

en: You have encountered a bug in JOSM
ru_RU: Вы столкнулись с ошибкой в JOSM

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
ru_RU: Возникла непредвиденная исключительная ситуация.
    Это всегда ошибка программирования. Если у вас самая новая версия JOSM, отправьте, пожалуйста, отчёт об этой ошибке.

en: Debug information
ru_RU: Отладочная информация

en: Manually report at:
ru_RU: Отправить отчёт вручную на:

en: Is JOSM up to date?
ru_RU: У вас последняя версия JOSM?

en: Send bug report
ru_RU: Отправить отчёт об ошибке

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
ru_RU: Если у вас самая новая версия JOSM и модулей, отправьте, пожалуйста, отчёт об ошибке в нашу систему отслеживания ошибок.
    Некоторая информация об ошибке должна быть включена в отчёт автоматически. Добавьте сведения о том, как воспроизвести ошибку и постарайтесь указать как можно больше подробностей.

en: Suppress this error for this session.
ru_RU: Не показывать больше данную ошибку в этом сеансе

en: Suppress further error dialogs for this session.
ru_RU: Больше не показывать ошибки в этой сессии

en: Ignore this error.
ru_RU: Игнорировать эту ошибку.

en: Include the system status report.
ru_RU: Включить отчет о состоянии системы.

en: Include information about the data you were working on.
ru_RU: Включить информацию о данных, с которыми вы работали.

en: Include all stack traces.
ru_RU: Включить все трассировки стека.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
ru_RU: Не удалось открыть отчёт об ошибке. Пожалуйста, сообщите о ней вручную на этом веб-сайте:

en: Your current version of JOSM is {0}
ru_RU: Ваша текущая версия JOSM: {0}

en: JOSM is searching for updates...
ru_RU: Поиск обновлений JOSM...

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
ru_RU: Произошла ошибка при проверке актуальности версии вашего JOSM.

en: JOSM is up to date.
ru_RU: У вас самая новая версия JOSM.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
ru_RU: JOSM устарел. Текущая версия — {0}. Попробуйте обновить JOSM.

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
ru_RU: Перед отправкой отчёта об ошибке убедитесь, что вы обновили JOSM до самой новой версии, здесь:

en: Update JOSM
ru_RU: Обновить JOSM

en: Conflict background: no conflict
ru_RU: Фон конфликта: нет конфликта

en: Conflict background: decided
ru_RU: Фон конфликта: решено

en: Conflict background: undecided
ru_RU: Фон конфликта: не решено

en: Conflict background: drop
ru_RU: Фон конфликта: убрать

en: Conflict background: keep
ru_RU: Фон конфликта: оставить

en: Conflict background: combined
ru_RU: Фон конфликта: объединённый

en: Conflict background: selected
ru_RU: Фон конфликта: выбранный

en: Conflict foreground: undecided
ru_RU: Передний план конфликта: не решено

en: Conflict foreground: drop
ru_RU: Передний план конфликта: убрать

en: Conflict foreground: keep
ru_RU: Передний план конфликта: оставить

en: Conflict background: empty row
ru_RU: Фон конфликта: пустой ряд

en: Conflict background: frozen
ru_RU: Фон конфликта: заблокированный

en: Conflict background: in comparison
ru_RU: Фон конфликта: по сравнению

en: Conflict foreground: in comparison
ru_RU: Передний план конфликта: в сравнении

en: Conflict background
ru_RU: Фон конфликта

en: Conflict foreground
ru_RU: Передний план конфликта

en: Conflict background: not in opposite
ru_RU: Фон конфликта: не противоположен

en: Conflict background: in opposite
ru_RU: Фон конфликта: противоположен

en: Conflict background: same position in opposite
ru_RU: Фон конфликта: та же противоположная позиция

en: Conflict background: keep one tag
ru_RU: Фон конфликта: оставить один тег

en: Conflict foreground: keep one tag
ru_RU: Передний план конфликта: оставить один тег

en: Conflict background: drop tag
ru_RU: Фон конфликта: убрать тег

en: Conflict foreground: drop tag
ru_RU: Передний план конфликта: убрать тег

en: Conflict background: keep all tags
ru_RU: Фон конфликта: оставить все теги

en: Conflict foreground: keep all tags
ru_RU: Передний план конфликта: оставить все теги

en: Conflict background: sum all numeric tags
ru_RU: Фон конфликта: сумма всех числовых тегов

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
ru_RU: Передний план конфликта: сумма всех числовых тегов

en: Conflict background: keep member
ru_RU: Фон конфликта: оставить участника

en: Conflict foreground: keep member
ru_RU: Передний план конфликта: оставить участника

en: Conflict background: remove member
ru_RU: Фон конфликта: убрать участника

en: Conflict foreground: remove member
ru_RU: Передний план конфликта: убрать участника

en: {0} more...
ru_RU: Ещё {0} ...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
ru_RU: Следующие объекты не могут быть скопированы в целевой объект<br>т.к. они были удалены в целевом наборе данных:

en: Merging deleted objects failed
ru_RU: Ошибка объединения удалённых объектов

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
ru_RU: Список в роли {0} в настоящий момент не участвует в сравнении пары.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
ru_RU: недопустимое значение параметра "index". Текущее значение {0}

en: Item {0} not found in list.
ru_RU: пункт {0} не найден в списке

en: lock scrolling
ru_RU: блокировать прокрутку

en: Compare
ru_RU: Сравнить

en: My version
ru_RU: Моя версия

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
ru_RU: Список элементов в моём наборе данных, то есть локальном наборе данных

en: Merged version
ru_RU: Объединённая версия

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
ru_RU: Список объединённых элементов. Параметры в моих элементах будут заменены при применении объединения.

en: Their version
ru_RU: Их версия

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
ru_RU: Список элементов в их наборе данных, набор данных на сервере

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
ru_RU: Скопировать мои выделенные точки в начало списка объединённых точек

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
ru_RU: Скопировать выделенные элементы в конец списка объединённых элементов

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
ru_RU: Скопировать выделенные элементы перед первым выделенным элементом в списке объединённых элементов

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
ru_RU: Скопировать мои выделенные элементы после первого выделенного элемента в списке объединённых элементов

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
ru_RU: Скопировать их выделенные элементы в начало списка объединённых элементов

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
ru_RU: Скопировать их выделенные элементы в конец списка объединённых элементов

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
ru_RU: Скопировать их выделенные элементы перед первым выделенным элементом в списке объединённых элементов

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
ru_RU: Скопировать их выделенные элементы после первого выделенного элемента в списке объединённых элементов

en: Copy all my elements to the target
ru_RU: Скопировать все мои элементы в место назначения

en: Copy all their elements to the target
ru_RU: Скопировать все чужие элементы в место назначения

en: Move up the selected entries by one position.
ru_RU: Переместить выделенные записи вверх на одну позицию.

en: Move down the selected entries by one position.
ru_RU: Опустить выделенные элементы на одну позицию

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
ru_RU: Удалить выделенные записи из списка объединённых элементов

en: Freeze
ru_RU: Заблокировать

en: Freeze the current list of merged elements.
ru_RU: Заблокировать текущий список объединённых элементов

en: Unfreeze
ru_RU: Разблокировать

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
ru_RU: Разблокировать список объединённых элементов и начать объединение

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
ru_RU: <html>Нажмите <strong>{0}</strong>, чтобы начать объединение моих и их записей</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
ru_RU: <html>Нажмите <strong>{0}</strong>, чтобы закончить объединение моих и их записей</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
ru_RU[0]: Моя версия ({0} запись)
ru_RU[1]: Моя версия ({0} записи)
ru_RU[2]: Моя версия ({0} записей)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
ru_RU[0]: Объединённая версия ({0} запись)
ru_RU[1]: Объединённая версия ({0} записи)
ru_RU[2]: Объединённая версия ({0} записей)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
ru_RU[0]: Их версия ({0} запись)
ru_RU[1]: Их версия ({0} записей)
ru_RU[2]: Их версия ({0} записей)

en: My version (local dataset)
ru_RU: Моя версия (локальный набор данных)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
ru_RU: Свойства в моём наборе данных, то есть локальном наборе данных

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
ru_RU: Параметры в объединённом элементе. Параметры в моих элементах будут заменены при применении объединения.

en: Their version (server dataset)
ru_RU: Их версия (серверный набор данных)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
ru_RU: Свойства в их наборе данных, то есть серверном наборе данных

en: My with Their
ru_RU: Мою с их

en: My with Merged
ru_RU: Мою с объединённой

en: Their with Merged
ru_RU: Их с объединённой

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
ru_RU: роль {0} не участвует в паре сравнения {1}

en: Properties
ru_RU: Параметры

en: Tags
ru_RU: Теги

en: Nodes
ru_RU: Точки

en: Members
ru_RU: Участники

en: No pending tag conflicts to be resolved
ru_RU: Нет конфликтов тегов

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
ru_RU[0]: Теги({0} конфликт)
ru_RU[1]: Теги({0} конфликта)
ru_RU[2]: Теги({0} конфликтов)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
ru_RU[0]: Предстоит уладить {0} отложенный конфликт тегов
ru_RU[1]: Предстоит уладить {0} отложенных конфликта тегов
ru_RU[2]: Предстоит уладить {0} отложенных конфликтов тегов

en: Nodes(resolved)
ru_RU: Точки (без конфликтов)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
ru_RU: Список объединённых точек заморожен. Нет неулаженных конфликтов в списке точек этой линии.

en: Nodes(with conflicts)
ru_RU: Точки (с конфликтами)

en: Pending conflicts in the node list of this way
ru_RU: Неулаженные конфликты в списке точек этой линии

en: Members(resolved)
ru_RU: Члены (без конфликтов)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
ru_RU: Объединённый список участников отношения заморожен. Нет неулаженных конфликтов в списке участников этого отношения.

en: Members(with conflicts)
ru_RU: Участники отношения (с конфликтами)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
ru_RU: Неулаженные конфликты в списке участников этого отношения

en: No pending property conflicts
ru_RU: Нет актуальных конфликтов свойств

en: Properties(with conflicts)
ru_RU: Свойства (с конфликтами)

en: Pending property conflicts to be resolved
ru_RU: Конфликты свойств, ожидающие улаживания

en: Conflict Resolution
ru_RU: Конфликт в разрешении изображения

en: Node
ru_RU: Точка

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
ru_RU: Объединённые точки ещё не заблокированы. Невозможно построить команду устранения конфликтов.

en: (none)
ru_RU: (отсутствует)

en: deleted
ru_RU: удалён

en: not deleted
ru_RU: не удалён

en: Deleted State:
ru_RU: Удалён:

en: Coordinates:
ru_RU: Координаты:

en: Referenced by:
ru_RU: Ссылаются:

en: Keep my coordinates
ru_RU: Хранить мои координаты

en: Keep their coordinates
ru_RU: Хранить их координаты

en: Undecide conflict between different coordinates
ru_RU: Не улаживать конфликт между различными координатами

en: Keep my deleted state
ru_RU: Оставить моё состояние "Удалён"

en: Keep their deleted state
ru_RU: Оставить их состояние "Удалён"

en: Undecide conflict between deleted state
ru_RU: Не улаживать конфликт между удалёнными состояниями

en: Role
ru_RU: Роль

en: Primitive
ru_RU: Элемент

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
ru_RU: Объединённые участники ещё не «заморожены». Невозможно построить команду улаживания конфликта

en: <undefined>
ru_RU: <не определено>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
ru_RU: Объединённый набор данных не будет содержать тег с ключом {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
ru_RU: Мой набор данных не содержит тег с ключом {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
ru_RU: Невозможно применить тег объединённого элемента из-за неулаженного конфликта

en: Key
ru_RU: Ключ

en: Value
ru_RU: Значение

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
ru_RU: Оставить выделенные пары ключ/значение из локального набора данных

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
ru_RU: Оставить выделенных пары ключ/значение из серверного набора данных

en: Mark the selected tags as undecided
ru_RU: Пометить выделенные теги, как неулаженные конфликты

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
ru_RU: Их набор данных не содержит тег с ключом {0}

en: Conflicts when combining primitives
ru_RU: Диалог уладки конфликтов

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
ru_RU: Возникли конфликты при объединении линий - полученная линия: ''{0}''

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
ru_RU: Возникли конфликты при объединении точек - полученная точка ''{0}''

en: No conflicts to resolve
ru_RU: Конфликтов не обнаружено

en: Cancel conflict resolution
ru_RU: Отменить улаживание конфликтов

en: Apply resolved conflicts
ru_RU: Применить улаженные конфликты

en: Apply
ru_RU: Применить

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
ru_RU[0]: Вы собираетесь объединить {1} объект, являющийся частью {0} отношений:<br/>{2}Объединение этих объектов может поломать отношения. Если вы не уверены, отмените это действие.<br/>Если хотите продолжить, будет показан диалог, позволяющий решить, как изменить отношения.<br/><br/>Продолжить?
ru_RU[1]: Вы собираетесь объединить {1} объекта, являющиеся частью {0} отношений:<br/>{2}Объединение этих объектов может поломать отношения. Если вы не уверены, отмените это действие.<br/>Если хотите продолжить, будет показан диалог, позволяющий решить, как изменить отношения.<br/><br/>Продолжить?
ru_RU[2]: Вы собираетесь объединить {1} объектов, являющихся частью {0} отношений:<br/>{2}Объединение этих объектов может поломать отношения. Если вы не уверены, отмените это действие.<br/>Если хотите продолжить, будет показан диалог, позволяющий решить, как изменить отношения.<br/><br/>Продолжить?

en: Combine confirmation
ru_RU: Подтверждение объединения

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
ru_RU[0]: Вы собираетесь объединить {0} объект со следующими конфликтующими тегами:<br/>{1}. Получившийся в результате объединения объект может иметь нежелательные теги.<br/>Если вы хотите продолжить объединение, будет показан диалог для исправления конфликтующих тегов.<br/><br/>Хотите продолжить?
ru_RU[1]: Вы собираетесь объединить {0} объекта со следующими конфликтующими тегами:<br/>{1}. Получившийся в результате объединения объект может иметь нежелательные теги.<br/>Если вы хотите продолжить объединение, будет показан диалог для исправления конфликтующих тегов.<br/><br/>Хотите продолжить?
ru_RU[2]: Вы собираетесь объединить {0} объектов со следующими конфликтующими тегами:<br/>{1}. Получившийся в результате объединения объект может иметь нежелательные теги.<br/>Если вы хотите продолжить объединение, будет показан диалог для исправления конфликтующих тегов.<br/><br/>Хотите продолжить?

en: <i>missing</i>
ru_RU: <i>отсутствует</i>

en: Choose a value
ru_RU: Выберите значение

en: none
ru_RU: ничего

en: all
ru_RU: все

en: sum
ru_RU: сумма

en: Please decide which values to keep
ru_RU: Пожалуйста, решите, какие значения сохранить

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
ru_RU: Значение ''{0}'' будет присвоено ключу ''{1}''

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
ru_RU: Сумма всех числовых значений, равная ''{0}'', будет присвоена ключу ''{1}''

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
ru_RU: Ключ ''{0}'' и все его значения будут удалены

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
ru_RU: Все присоединённые значения ''{0}'' будут присвоены ключу ''{1}''

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
ru_RU: набор тегов не содержит выделенное значение ''{0}''

en: Not decided yet
ru_RU: Ещё не решено

en: Tags from nodes
ru_RU: Теги точек

en: Tags from ways
ru_RU: Теги линий

en: Tags from relations
ru_RU: Теги отношений

en: Conflicts in pasted tags
ru_RU: Конфликты во вставленных тегах

en: Paste ...
ru_RU: Вставить ...

en: From ...
ru_RU: Из ...

en: To ...
ru_RU: В ...

en: {0} tag | {0} tags
ru_RU[0]: {0} тег
ru_RU[1]: {0} тега
ru_RU[2]: {0} тегов

en: {0} way | {0} ways
ru_RU[0]: {0} линия
ru_RU[1]: {0} линии
ru_RU[2]: {0} линий

en: {0} relation | {0} relations
ru_RU[0]: {0} отношение
ru_RU[1]: {0} отношения
ru_RU[2]: {0} отношений

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
ru_RU: Позиция {0} за пределами допустимого. Текущее количество участников {1}.

en: Remove
ru_RU: Удалить

en: Keep
ru_RU: Сохранить

en: Undecided
ru_RU: Нерешённый

en: Remove this relation member from the relation
ru_RU: Удалить этого участника из отношения

en: Keep this relation member for the target object
ru_RU: Объединённый объект займёт место исходного в этом отношении

en: Role:
ru_RU: Роль:

en: Enter a role for all relation memberships
ru_RU: Введите роль для всех участников отношения

en: Tag modified relations with
ru_RU: Пометить изменённые отношения тегом

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
ru_RU: <html>Отметьте, какой тег будет назначен <br>на все изменённые отношения.</html>

[ctx: tag]
en: Key:
ru_RU: Ключ:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
ru_RU: <html>Введите ключ тега, например: <strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
ru_RU: Значение:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
ru_RU: <html>Введите значение тега, например: <strong><tt>check members</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
ru_RU: <html>Объединяемые линии участвуют в одном или нескольких отношениях. Решите, хотите ли вы <strong>оставить</strong> это участие в отношениях для объединённой линии, или <strong>убрать</strong> его.<br>По умолчанию <strong>оставляется</strong> первая линия и <strong>убираются</strong> остальные линии, которые являлись участниками одного и того же отношения: объединённая линия займёт место исходной линии в отношении.</html>

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
ru_RU: <html>Объединяемые точки участвуют в одном или нескольких отношениях. Решите, нужно ли <strong>оставить</strong> это участие в результирующей точке или <strong>убрать</strong> его.<br>По умолчанию <strong>оставляется</strong> первая точка и <strong>убираются</strong> все остальные, участвующие в том же отношении: получившаяся точка займёт место исходной точки в отношении.</html>

en: Apply this role to all members
ru_RU: Назначить эту роль всем участникам

en: Pos.
ru_RU: Поз.

en: Orig. Way
ru_RU: Исх. линия

en: Show tags with conflicts only
ru_RU: Показать только теги с конфликтами

en: Show tags with multiple values only
ru_RU: Показать только теги с несколькими значениями

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
ru_RU: <html>Пожалуйста, выберите, какие значения сохранить для новых тегов.</html>

en: Apply?
ru_RU: Применить?

en: Relation
ru_RU: Отношение

en: Old role
ru_RU: Старая роль

en: New role
ru_RU: Новая роль

en: Old key
ru_RU: Старый ключ

en: Old value
ru_RU: Старое значение

en: New key
ru_RU: Новый ключ

en: New value
ru_RU: Новое значение

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
ru_RU[0]: Вставить {0} тег
ru_RU[1]: Вставить {0} тега
ru_RU[2]: Вставить {0} тегов

en: to {0} object | to {0} objects
ru_RU[0]: в {0} объект
ru_RU[1]: в {0} объекта
ru_RU[2]: в {0} объектов

en: Delete incomplete members?
ru_RU: Удалить неполных участников?

en: Paste without incomplete members
ru_RU: Вставить без неполных участников

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
ru_RU: Копируемые данные содержат неполные объекты. При вставке они будут удалены. Вы хотите вставить данные без неполных объектов?

en: Do you want to paste these tags?
ru_RU: Вставить эти теги?

en: Clear buffer
ru_RU: Очистить буфер

en: Ignore warnings
ru_RU: Игнорировать предупреждения

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
ru_RU: <html><p> Невозможно вставить теги из буфера обмена. Он не содержит объектов JOSM или подходящего текста. </p></html>

en: For selected objects only
ru_RU: Только для выбранных объектов

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
ru_RU: <html>Выберите для показа пакетов правок только выбранных объектов.<br>Снимите выбор, чтобы показать пакеты правок для всех объектов текущего слоя.</html>

en: Changesets
ru_RU: Пакеты правок

en: Open the list of changesets in the current layer.
ru_RU: Открыть список пакетов правок в текущем слое.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
ru_RU: Выделить все объекты, относящиеся к выбранным пакетам правок

en: Changesets: Select all objects assigned to the currently selected changesets
ru_RU: Пакеты правок: Выбрать все объекты, связанные с выбранными в данный момент пакетами правок

en: Download
ru_RU: Скачать

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
ru_RU: Скачать данные о выбранных пакетах правок с сервера OSM

en: Changesets: Download information about the selected changeset from the OSM server
ru_RU: Пакеты правок: Скачать информацию о выбранном пакете правок с сервера OSM

en: Close the selected open changesets
ru_RU: Закрыть выбранные открытые пакеты правок

en: Changesets: Close the selected open changesets
ru_RU: Пакеты правок: Закрыть выбранные открытые пакеты правок

en: Show info
ru_RU: Показать информацию

en: Open a web page for each selected changeset
ru_RU: Открыть веб-страницу для выбранного пакета правок

en: Changesets: Open a web page for each selected changeset
ru_RU: Пакеты правок: Открыть веб-страницу для каждого выбранного пакета правок

en: Details
ru_RU: Подробности

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
ru_RU: Открыть менеджер пакетов правок для выбранных пакетов

en: Changesets: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
ru_RU: Пакеты правок: Открывает окно Менеджера пакета правок для выбранных пакетов правок

en: Command Stack
ru_RU: Список правок

en: Open a list of all commands (undo buffer).
ru_RU: Показать список всех действий (буфер отмены)

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
ru_RU: Последовательность правок: отменить: {0} / вернуть: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
ru_RU: Выбор объектов, которые содержатся в этой команде (кроме удалённых)

en: Command Stack: Select
ru_RU: Стек команд: Выбрать

en: Select and zoom
ru_RU: Выделить и приблизить

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
ru_RU: Выделить объекты, затронутые командой (кроме удалённых), и приблизиться к ним

en: Command Stack: Select and zoom
ru_RU: Стек команд: Выбрать и масштабировать

en: Undo the selected and all later commands
ru_RU: Отменить все выбранные и старые команды

en: Redo the selected and all earlier commands
ru_RU: Восстановить все выбранные и ранние команды

en: Command Stack: Undo
ru_RU: Стек команд: Отменить

en: Command Stack: Redo
ru_RU: Стек команд: Вернуть

en: Resolve conflicts
ru_RU: Уладить конфликты

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
ru_RU[0]: Конфликт: {0} не улажен
ru_RU[1]: Конфликты: {0} не улажено
ru_RU[2]: Конфликты: {0} не улажено

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
ru_RU: Отн.:{0} / Линий:{1} / Точек:{2}

en: Resolve
ru_RU: Уладить

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
ru_RU: Открыть диалоговое окно для объединения выбранных в вышеуказанном списке объектов.

en: Resolve to my versions
ru_RU: Уладить до моих версий

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
ru_RU: Выбрать для всех неулаженных конфликтов "мою" версию

en: Resolve to their versions
ru_RU: Уладить до их версий

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
ru_RU: Выбрать для всех неулаженных конфликтов "их" версию

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
ru_RU[0]: Обнаружен {0} конфликт.
ru_RU[1]: Обнаружено {0} конфликта.
ru_RU[2]: Обнаружено {0} конфликтов.

en: Click to close this dialog and continue editing
ru_RU: Нажмите, чтобы закрыть этот диалог и продолжить правку

en: Conflicts detected
ru_RU: Обнаружены конфликты

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
ru_RU: Отменить улаживание конфликтов и закрыть диалог

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
ru_RU: Применить улаживание конфликтов и закрыть диалог

en: Apply Resolution
ru_RU: Применить устранение конфликтов

en: Close anyway
ru_RU: Закрыть в любом случае

en: Continue resolving
ru_RU: Продолжить решение

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
ru_RU: <html>Вы не закончили объединение отличий в этом конфликте.<br>Улаживание конфликтов не будет применено до тех пор, пока все отличия<br>не будут обработаны.<br>Нажмите <strong>{0}</strong> чтобы закрыть в любом случае.<strong> Уже<br>обработанные отличия не будут применены.</strong><br>Нажмите <strong>{1}</strong>, чтобы вернуться к улаживанию конфликтов.</html>

en: Conflict not resolved completely
ru_RU: Конфликт улажен не полностью

en: Resolve conflicts for ''{0}''
ru_RU: Уладить конфликты для ''{0}''

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
ru_RU[0]: Подтвердите удаление <strong>{0} объекта</strong>.
ru_RU[1]: Подтвердите удаление <strong>{0} объектов</strong>.
ru_RU[2]: Подтвердите удаление <strong>{0} объектов</strong>.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
ru_RU[0]: изменения затронут {0} отношение.
ru_RU[1]: изменения затронут {0} отношения.
ru_RU[2]: изменения затронут {0} отношений.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
ru_RU[0]: Удаление {0} объекта
ru_RU[1]: Удаление {0} объектов
ru_RU[2]: Удаление {0} объектов

en: Delete objects
ru_RU: Удалить объекты

en: To delete
ru_RU: Удалить

en: From Relation
ru_RU: Из отношения

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
ru_RU: Щёлкните, чтобы закрыть диалог и удалить объект из отношений

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
ru_RU: Щёлкните, чтобы закрыть диалог и отменить удаление объектов

en: Filter
ru_RU: Фильтр

en: Filter objects and hide/disable them.
ru_RU: Отфильтровать объекты и скрыть/отключить их.

en: Enable filter
ru_RU: Включить фильтр

en: Multikey: {0}
ru_RU: Мультиключ: {0}

en: Hide filter
ru_RU: Скрыть фильтр

en: Hiding filter
ru_RU: Скрывающий фильтр

en: Inverse filter
ru_RU: Инвертировать фильтр

en: Filter mode
ru_RU: Режим фильтра

en: Add
ru_RU: Добавить

en: Add filter.
ru_RU: Добавить фильтр.

en: Filter: Add
ru_RU: Фильтр: Добавить

en: Edit filter.
ru_RU: Редактировать фильтр.

en: Filter: Edit
ru_RU: Фильтр: Редактировать

en: Delete filter.
ru_RU: Удалить фильтр.

en: Filter: Delete
ru_RU: Фильтр: Удалить

en: Up
ru_RU: Вверх

en: Move filter up.
ru_RU: Переместить фильтр вверх.

en: Filter: Move up
ru_RU: Фильтр: Переместить выше

en: Down
ru_RU: Вниз

en: Move filter down.
ru_RU: Переместить фильтр вниз.

en: Filter: Move down
ru_RU: Фильтр: Переместить ниже

en: Sort
ru_RU: Сортировать

en: Sort filters.
ru_RU: Упорядочить фильтры.

en: Filter: Sort
ru_RU: Фильтр: Сортировать

en: Reverse
ru_RU: В обратном порядке

en: Reverse the filters order.
ru_RU: Обратить порядок фильтров.

en: Filter: Reverse
ru_RU: Фильтр: Обратить

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
ru_RU: Скрыто фильтром: {0}, отключено: {1}

[ctx: filter]
en: Text
ru_RU: Текст

en: <h2>Filter active</h2>
ru_RU: <h2>Фильтр активен</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
ru_RU: </p><p>Закройте диалог фильтра, если хотите увидеть все объекты.<p></html>

en: not in data set
ru_RU: отсутствует в наборе данных

en: Node:
ru_RU: Точка:

en: Way:
ru_RU: Линия:

en: Relation:
ru_RU: Отношение:

en: deleted-on-server
ru_RU: удалён-на-сервере

en: modified
ru_RU: изменено

en: filtered/hidden
ru_RU: отфильтрован/скрыт

en: filtered/disabled
ru_RU: отфильтрован/отключен

en: has direction keys (reversed)
ru_RU: имеет теги направления (реверсивные)

en: has direction keys
ru_RU: имеет теги направления

en: State:
ru_RU: Состояние:

en: Data Set:
ru_RU: Набор данных:

en: Edited at:
ru_RU: Дата правки:

en: <new object>
ru_RU: <новый_объект>

en: Edited by:
ru_RU: Автор правки:

en: In changeset:
ru_RU: В пакете правок:

en: Tags:
ru_RU: Теги:

en: Centroid:
ru_RU: Центроид:

en: Length: {0}
ru_RU: Длина: {0}

en: Average segment length: {0}
ru_RU: Средняя длина сегмента: {0}

en: Standard deviation: {0}
ru_RU: Стандартное отклонение: {0}

en: Area: {0}
ru_RU: Площадь: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
ru_RU[0]: {0} участник:
ru_RU[1]: {0} участника:
ru_RU[2]: {0} участников:

en:  as "{0}"
ru_RU:  в роли "{0}"

en: {0} Nodes:
ru_RU: {0} точек:

en: Bounding box:
ru_RU: Ограничивающая рамка:

en: Bounding box (projected):
ru_RU: Ограничивающая рамка (проекция)

en: Center of bounding box:
ru_RU: Центр ограничивающей рамки:

en: Coordinates (projected):
ru_RU: Координаты (проецируемые):

en: UTM Zone
ru_RU: Зона UTM

en: Part of:
ru_RU: Входит в:

en: In conflict with:
ru_RU: Конфликтует с:

en: Advanced object info
ru_RU: Подробная информация

en: map style
ru_RU: стиль карты

en: edit counts
ru_RU: число правок

en: Styles for "{0}":
ru_RU: Стили для «{0}»:

en: {0} style "{1}"
ru_RU: Стиль {0} «{1}»

en: Display range: {0}
ru_RU: Диапазон отображения: {0}

en: Layer {0}
ru_RU: Слой {0}

en: List of generated Styles:
ru_RU: Список сгенерированных стилей:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
ru_RU: Два выбранных объекта имеют одинаковые кэши стилей.

en: The 2 selected objects have different style caches.
ru_RU: Два выбранных объекта имеют разные кэши стилей

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
ru_RU: Внимание: Два выбранных объекта идентичны, но имеют разные кэши стилей

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
ru_RU[0]: {0} пользователь последним редактировал выделенное:
ru_RU[1]: {0} пользователя последними редактировали выделенное:
ru_RU[2]: {0} пользователей последними редактировали выделенное:

en: Enter the coordinates for the new node.
ru_RU: Введите координаты новой точки.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
ru_RU: Долготу и широту можно разделить пробелом, запятой или точкой с запятой.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
ru_RU: Используйте положительные числовые значения или символы N, E для указания северной широты или восточной долготы.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
ru_RU: Для южной широты или восточной долготы можно использовать отрицательные значения или символы S, W.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
ru_RU: Координаты могут быть в одном из трёх форматов:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
ru_RU: <i>градусы</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
ru_RU: <i>градусы</i><tt>&deg;</tt> <i>минуты</i><tt>&#39;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
ru_RU: <i>градусы</i><tt>&deg;</tt> <i>минуты</i><tt>&#39;</tt> <i>секунды</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
ru_RU: Символы <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> указывать не обязательно.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
ru_RU: Можно также использовать синтаксис <tt>lat="..." lon="..."</tt> или <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.

en: Some examples:
ru_RU: Несколько примеров:

en: Projected coordinates:
ru_RU: Проецируемые координаты:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
ru_RU: Введите восточное и северное смещения (x и y координаты), разделенные пробелом, запятой или точкой с запятой.

en: Lat/Lon
ru_RU: Широта/долгота

en: East/North
ru_RU: Прямоугольные координаты

en: Please enter a GPS coordinates
ru_RU: Введите координаты GPS

en: Please enter a Easting and Northing
ru_RU: Введите восточное и северное смещения

en: Toggle visibility of layer: {0}
ru_RU: Переключить видимость слоя: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
ru_RU: Показать список всех загруженных слоёв.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
ru_RU: слой просматривается (щелкните, чтобы его скрыть)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
ru_RU: слой скрытый (щелкните, чтобы его показать)

en: this layer is the active layer
ru_RU: этот слой является активным

en: this layer is not currently active (click to activate)
ru_RU: этот слой не является активным (щелкните, чтобы его активировать)

en: scale follows native resolution of this layer
ru_RU: масштаб соответствует исходному разрешению этого слоя

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
ru_RU: масштаб соответствует исходному разрешению другого слоя (нажмите, чтобы задать этот слой)

en: scale does not follow native resolution of any layer (click to set this layer)
ru_RU: масштаб не соответствует исходному разрешению любого слоя (нажмите, чтобы установить этот слой)

en: this layer has no native resolution
ru_RU: у этого слоя отсутствует исходное разрешение

en: layer is without a user-defined offset
ru_RU: слой не имеет пользовательского смещения

en: (click to activate previous offset)
ru_RU: (щёлкните для активации предыдущего смещения)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
ru_RU: слой имеет смещение {0} (щёлкните, чтобы удалить смещение)

en: this layer can not have an offset
ru_RU: этот слой не может иметь смещение

en: Information about layer
ru_RU: Информация о слое

en: Map paint preferences...
ru_RU: Настройки отрисовки карты...

en: Map Paint Styles
ru_RU: Стили отрисовки карты

en: configure the map painting style
ru_RU: Настроить стиль отрисовки карты

en: On/Off
ru_RU: Вкл/Выкл

en: Turn selected styles on or off
ru_RU: Включить/отключить выбранные стили

en: Move the selected entry one row down.
ru_RU: Переместить выбранный пункт на строку вниз.

en: Move the selected entry one row up.
ru_RU: Переместить выбранный пункт на строку вверх.

en: Map Paint Styles: Move selected entry down
ru_RU: Стили отрисовки карты: Переместить выбранный элемент ниже

en: Map Paint Styles: Move selected entry up
ru_RU: Стили отрисовки карты: Переместить выбранный элемент выше

en: Reload from file
ru_RU: Перезагрузить из файла

en: reload selected styles from file
ru_RU: перезагрузить выбранные стили из файла

en: Save as...
ru_RU: Сохранить как...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
ru_RU: Сохранить копию этого стиля в файл и добавить в список

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
ru_RU: Файлы стилей отрисовки карты (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
ru_RU: Файлы стилей отрисовки карты (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
ru_RU: Перезагрузка источников стилей

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
ru_RU: Сохранить стиль ''{0}'' как ''{1}''

en: view meta information, error log and source definition
ru_RU: просмотр метаданных, отчёта об ошибках и описания источника

en: Map Style info
ru_RU: Информация о стиле карты

en: Source
ru_RU: Источник

en: Title:
ru_RU: Название:

en: Built-in Style, internal path:
ru_RU: Встроенный стиль, внутренний путь:

en: Path:
ru_RU: Путь:

en: Icon:
ru_RU: Иконка:

en: Background:
ru_RU: Фон:

en: Style is currently active?
ru_RU: Стиль активен сейчас?

en: No
ru_RU: Нет

en: Style settings
ru_RU: Настройки стиля

en: Customize the style
ru_RU: Настроить стиль

en: Search menu items
ru_RU: Поиск пунктов меню

en: Mini map
ru_RU: Мини-карта

en: Displays a small map of the current edit location
ru_RU: Отобразить миниатюрную карту текущей редактируемой области

en: List of notes
ru_RU: Список заметок

en: Note filter
ru_RU: Фильтр заметок

en: Notes: {0}/{1}
ru_RU: Заметки: {0}/{1}

en: Comment
ru_RU: Комментарий

en: Add comment
ru_RU: Добавить комментарий

en: Notes: Add comment
ru_RU: Заметки: Добавить комментарий

en: Comment on note
ru_RU: Комментарий к заметке

en: Add comment to note:
ru_RU: Добавить комментарий к заметке:

en: Close note
ru_RU: Закрыть заметку

en: Notes: Close note
ru_RU: Заметки: Закрыть заметку

en: Close note with message:
ru_RU: Закрыть заметку с сообщением:

en: Create
ru_RU: Создать

en: Notes: New note
ru_RU: Заметки: Новая заметка

en: Reopen
ru_RU: Переоткрыть

en: Reopen note
ru_RU: Переоткрыть заметку

en: Notes: Reopen note
ru_RU: Заметки: Переоткрыть заметку

en: Reopen note with message:
ru_RU: Переоткрыть заметку с сообщением:

en: Sort notes
ru_RU: Сортировать заметки

en: Notes: Sort notes
ru_RU: Заметки: Сортировать заметки

en: Open in browser
ru_RU: Открыть в браузере

en: Open the note in an external browser
ru_RU: Открыть заметку во внешнем браузере

en: Notes: Open note in browser
ru_RU: Заметки: Открыть заметку в браузере

en: Object type:
ru_RU: Тип объекта:

[ctx: osm object types]
en: mixed
ru_RU: смешанный

en: Choose the OSM object type
ru_RU: Выберите тип объекта OSM

en: Object ID:
ru_RU: ID объекта:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
ru_RU: Введите ID объекта, который должен быть скачан с сервера

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
ru_RU: ID объектов должны быть разделены запятыми или пробелами, например: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
ru_RU: В смешанном режиме указывайте объекты так: {0}<br/>({1} означает <i>точку (node)</i>, {2} — <i>линию (way)</i>, а {3} — <i>отношение (relation)</i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
ru_RU: Диапазоны ID объектов указываются через дефис, например: {0}

en: Clipboard has more than {0} characters. Not auto-pasting.
    You may want to use Overpass instead.
ru_RU: Буфер обмена содержит более {0} символов. Автоматическая вставка недоступна.
    Вместо этого вы можете использовать Overpass.

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
ru_RU: Указан неверный список ID
    Продолжить невозможно.

en: Existing node
ru_RU: Существующая точка

en: Both nodes
ru_RU: Обе точки

en: New node
ru_RU: Новая точка

en: Tags/Memberships
ru_RU: Теги/Участие

en: Unglue
ru_RU: Разъединить

en: Where should the tags of the node be put?
ru_RU: Куда перенести теги точки?

en: Where should the memberships of this node be put?
ru_RU: Куда перенести участие этой точки в отношениях?

en: Open a list of all relations.
ru_RU: Показать список всех отношений.

en: Relation list filter
ru_RU: Фильтр списка отношений

en: New
ru_RU: Создать

en: Create a new relation
ru_RU: Создать новое отношение

en: Relations: {0}/{1}
ru_RU: Отношения: {0}/{1}

en: Relations: {0}
ru_RU: Отношения: {0}

en: Search
ru_RU: Поиск

en: Submit filter
ru_RU: Принять фильтр

en: Filter string:
ru_RU: Строка фильтра:

en: Search string:
ru_RU: Строка поиска:

en: Enter the search expression
ru_RU: Введите выражение для поиска

en: select
ru_RU: выделить

en: add to selection
ru_RU: добавить к выделению

en: remove from selection
ru_RU: убрать из выделения

en: find in selection
ru_RU: найти в выделенном

en: case sensitive
ru_RU: с учётом регистра

en: all objects
ru_RU: все объекты

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
ru_RU: Включить в поиск незаконченные и удалённые объекты

en: add toolbar button
ru_RU: добавить кнопку на основную панель инструментов

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
ru_RU: Добавить кнопку с этим поисковым выражением в панель инструментов.

en: standard
ru_RU: обычный

en: regular expression
ru_RU: регулярное выражение

en: MapCSS selector
ru_RU: MapCSS-селектор

en: Results
ru_RU: Результаты

en: Search syntax
ru_RU: Синтаксис поиска

en: Invalid search expression
ru_RU: Неверное выражение для поиска

en: Search by preset
ru_RU: Поиск по заготовке

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
ru_RU: Неправильное выражение для поиска: 
    
     {0}

en: Hints
ru_RU: Подсказки

en: basics
ru_RU: основное

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
ru_RU: ''Baker'' и ''Street'' в любом ключе

en: ''Baker Street'' in any key
ru_RU: ''Baker Street''  в любом ключе

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
ru_RU: фрагмент ''valuefragment'' в значении тега ''key''

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
ru_RU: name:str соответствует name=Bakerstreet

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
ru_RU: нет фрагмента ''valuefragment'' в значении тега ''key''

en: matches if ''key'' exists
ru_RU: тег ''key'' существует

en: matches if ''key'' has a truthy value (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')
ru_RU: совпадает, если ''key'' имеет значение истинности (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')

en: ''key'' with exactly ''value''
ru_RU: тег ''key'' со значением ''value''

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
ru_RU: значение «key», совпадающее с регулярным выражением «regexp»

en: ''key'' with any value
ru_RU: есть тег ''key''

en: ''key'' with empty value
ru_RU: ключ «key» с пустым значением

en: ''value'' in any key
ru_RU: есть значение ''value'' у любого тега

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
ru_RU: соответствует, если ''key'' больше, чем ''value'' (аналогично для знака "<")

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
ru_RU: Цитирование операторов.<br>Строки, заключённые в кавычки <b>"</b>, и символ <b>\</b> необходимо экранировать добавлением <b>\</b> (например <b>\"</b> и <b>\\</b>).

en: combinators
ru_RU: логические операторы

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
ru_RU: логическое И (оба условия должны быть выполнены)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
ru_RU: логическое ИЛИ (как минимум одно условие выполняется)

en: logical xor (one and only one expression has to be satisfied)
ru_RU: логическое xor (должно выполняться одно и только одно выражение)

en: logical not
ru_RU: логическое НЕТ

en: use parenthesis to group expressions
ru_RU: используйте круглые скобки для группировки выражений

en: objects
ru_RU: объекты

en: all nodes
ru_RU: все точки

en: all ways
ru_RU: все линии

en: all relations
ru_RU: все отношения

en: all closed ways
ru_RU: все замкнутые линии

en: object without useful tags
ru_RU: объект без значимых тегов

en: all objects that use the address preset
ru_RU: все объекты, использующие заготовку Адрес

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
ru_RU: все объекты, использующие заготовки из группы География/Природа

en: metadata
ru_RU: метаданные

en: objects changed by author
ru_RU: объекты, изменённые автором

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
ru_RU: user:<i>имя пользователя OSM</i> (объекты с автором <i>имя пользователя OSM</i>)

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
ru_RU: user:anonymous (объекты без назначенного автора)

en: objects with given ID
ru_RU: объекты с указанным ID

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
ru_RU: id:0 (новые объекты)

en: objects with given version
ru_RU: объекты с указанной версией

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
ru_RU: version:0 (объекты без назначенной версии)

en: objects with given changeset ID
ru_RU: объекты с указанным ID пакета правок

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
ru_RU: changeset:0 (объекты без назначенного набора изменений)

en: objects with last modification timestamp within range
ru_RU: объекты с временем последнего изменения в диапазоне

en: properties
ru_RU: свойства

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
ru_RU: линии как минимум из 20 точек или отношения, содержащие не менее 20 точек

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
ru_RU: точки, входящие в 3 или более линии, или отношения, содержащие не менее 3 линий

en: objects having 5 to 10 tags
ru_RU: объекты, имеющие от 5 до 10 тегов

en: relations with 2 members
ru_RU: отношения с 2 участниками

en: closed ways with an area of 100 m²
ru_RU: замкнутые линии площадью 100 м²

en: ways with a length of 200 m or more
ru_RU: линии, длиной 200 м и более

en: state
ru_RU: состояние

en: all modified objects
ru_RU: все изменённые объекты

en: all new objects
ru_RU: все новые объекты

en: all selected objects
ru_RU: все выбранные объекты

en: all incomplete objects
ru_RU: все неполные объекты

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
ru_RU: все удалённые объекты (должен стоять флажок <b>{0}</b>)

en: related objects
ru_RU: связанные объекты

en: all children of objects matching the expression
ru_RU: все дочерние объекты соответствующих выражению объектов

en: all parents of objects matching the expression
ru_RU: все родительские объекты соответствующих выражению объектов

en: objects with given role in a relation
ru_RU: объекты с указанной ролью в отношении

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
ru_RU: отношение, содержащее участника с ролью <i>stop</i>

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
ru_RU: объекты, являющиеся частью отношения с ролью <i>stop</i>

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
ru_RU: n-ый участник отношения и/или n-ая точка линии

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
ru_RU: каждый n-ый участник отношения и/или каждая n-ая точка линии

en: view
ru_RU: вид

en: objects in current view
ru_RU: объекты в текущем экране

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
ru_RU: объекты (и все входящие в них точки или участники отношения) на текущем экране

en: objects in downloaded area
ru_RU: объекты в скачанной области

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
ru_RU: объекты (и все их точки/участники отношения) в скачанной области

en: location
ru_RU: местоположение

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
ru_RU: {0} скачиваются все объекты, содержащие атрибут {1}.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
ru_RU: {0} все объекты с соответствующей парой ключ/значение, расположенные вокруг Берлина. Обратите внимание: радиус по умолчанию равен 1000 м, но его можно изменить в сгенерированном запросе.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
ru_RU: {0} все объекты в текущей выделенной области, имеющие атрибут {1}.

en: Selection
ru_RU: Выделение

en: Open a selection list window.
ru_RU: Показать окно со списком выделенных объектов.

en: Zoom to selection
ru_RU: Приблизиться к выделенному

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
ru_RU[0]: Масштабировать к выделенному элементу
ru_RU[1]: Масштабировать к выделенным элементам
ru_RU[2]: Масштабировать к выделенным элементам

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
ru_RU: Отн.:{0} / Линий:{1} / Точек:{2} выделено

en: Unselectable now
ru_RU: Нельзя выбрать в данный момент

en: Always shown
ru_RU: Всегда показывать

en: Dynamic
ru_RU: Показывать динамически

en: Always hidden
ru_RU: Всегда скрывать

en: Toggle dynamic buttons
ru_RU: Переключатель динамических кнопок

en: Open preferences for this panel
ru_RU: Открыть настройки для этой панели

en: Open help for this panel
ru_RU: Открыть справку для этой панели

en: Undock the panel
ru_RU: Отсоединить панель

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
ru_RU: Закрыть эту панель. Вы можете открыть ее снова, используя кнопки на левой панели.

en: Click to minimize/maximize the panel content
ru_RU: Нажмите, чтобы свернуть/развернуть содержимое панели

en: Side buttons
ru_RU: Боковые кнопки

en: Authors
ru_RU: Авторы

en: Open a list of people working on the selected objects.
ru_RU: Показать список людей, работающих с выделенными объектами.

en: {0} Author | {0} Authors
ru_RU[0]: {0} Автор
ru_RU[1]: {0} Автора
ru_RU[2]: {0} Авторов

en: Select objects submitted by this user
ru_RU: Выделить объекты, созданные этим пользователем

en: User: objects submitted by selected user
ru_RU: Пользователь: объекты, отправленные выбранным пользователем

en: Launches a browser with information about the user
ru_RU: Открыть в браузере информацию о пользователе

en: User: Show info in browser
ru_RU: Пользователь: Показать информацию в браузере

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
ru_RU: Запуск браузеров с информацией только для первых {0} из {1} выбранных пользователей

en: Author
ru_RU: Автор

en: # Objects
ru_RU: кол-во объектов

en: Validation Results
ru_RU: Результаты проверки

en: Open the validation window.
ru_RU: Открыть окно проверки

en: Ignore for now
ru_RU: Проигнорировать сейчас

en: Ignore and remove from tree.
ru_RU: Игнорировать и удалить из дерева.

en: Fix
ru_RU: Исправить

en: Fix the selected issue.
ru_RU: Исправить выбранную проблему.

en: Ignore the selected issue next time.
ru_RU: Игнорировать выбранную проблему в следующий раз.

en: Manage Ignore
ru_RU: Управление игнорируемыми

en: Manage the ignore list
ru_RU: Управление списком игнорируемых

en: Lookup
ru_RU: Поиск

en: Looks up the selected primitives in the error list.
ru_RU: Найти выделенные примитивы в списке ошибок.

en: Whole group
ru_RU: Всю группу

en: Single elements
ru_RU: Отдельные элементы

en: Nothing
ru_RU: Ничего

en: Ignore whole group or individual elements?
ru_RU: Игнорировать всю группу, или отдельные элементы?

en: Ignoring elements
ru_RU: Игнорировать элементы

en: Fixing errors ...
ru_RU: Исправление ошибок ...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
ru_RU: Исправление ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
ru_RU: Обновление карты ...

en: auto-fixed validator issues
ru_RU: автоматически исправленные ошибки, найденные валидатором

en: Validator {0} List Management
ru_RU: Управление списком валидатора {0}

en: Cannot understand the following type: {0}
ru_RU: Не удалось понять следующий тип: {0}

en: Don''t ignore
ru_RU: Не игнорировать

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
ru_RU: {0}Выполнить проверку снова?{1}

en: Ignored error filter changed
ru_RU: Фильтр игнорируемых ошибок изменён

en: anonymous
ru_RU: анонимный

en: Display the basic properties of the changeset
ru_RU: Отобразить основные параметры пакета правок

en: Display the tags of the changeset
ru_RU: Отобразить теги пакета правок

en: Content
ru_RU: Содержимое

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
ru_RU: Показать объекты, созданные, измененные или удалённые в пакете правок

en: Discussion
ru_RU: Обсуждение

en: Display the public discussion around this changeset
ru_RU: Показать публичное обсуждение этого пакета правок

en: Close the dialog
ru_RU: Закрыть диалог

en: Query
ru_RU: Запрос

en: Launch the dialog for querying changesets
ru_RU: Открыть диалог запроса пакетов правок

en: Remove from cache
ru_RU: Удалить из кэша

en: Remove the selected changesets from the local cache
ru_RU: Удалить выбранные пакеты правок из локального кэша

en: Close the selected changesets
ru_RU: Закрыть выбранные пакеты правок

en: Update changeset
ru_RU: Обновить пакет правок

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
ru_RU: Обновляет выбранные пакеты правок текущими данными с сервера OSM

en: Download changeset content
ru_RU: Скачать с сервера содержимое пакета правок

en: Download the content of the selected changesets from the server
ru_RU: Скачать с сервера содержимое выделенных пакетов правок

en: Download changed objects
ru_RU: Скачать изменённые объекты

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
ru_RU: Скачать текущую версию изменённых объектов в выбранных пакетах правок

en: My changesets
ru_RU: Мои пакеты правок

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
ru_RU: Скачать мои пакеты правок (не более 100) с сервера OSM

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
ru_RU: <html>JOSM запущен от имени анонимного пользователя. Он не может скачать<br>ваши пакеты правок с сервера OSM, пока не введено имя пользователя<br>в настройках JOSM.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
ru_RU: пусто

[ctx: changeset.state]
en: Open
ru_RU: Открыт

[ctx: changeset.state]
en: Closed
ru_RU: Закрыт

en: Status
ru_RU: Состояние

en: Created at
ru_RU: Создан

en: Closed at
ru_RU: Закрыт

en: Changes
ru_RU: Изменения

en: Discussions
ru_RU: Обсуждения

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
ru_RU[0]: <html>Выбранный объект не доступен в текущем<br> редактируемом слое ''{0}''.</html
ru_RU[1]: <html>Ни один из выделенных объектов не доступен в текущем<br> редактируемом слое ''{0}''.</html>
ru_RU[2]: <html>Ни один из выделенных объектов не доступен в текущем<br> редактируемом слое ''{0}''.</html>

en: Download objects
ru_RU: Скачать объекты

en: Download the current version of the selected objects
ru_RU: Скачать текущую версию выделенных объектов

en: Select in layer
ru_RU: Выделить в слое

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
ru_RU: Выбрать соответствующие объекты в текущем слое данные

en: Nothing to select
ru_RU: Ничего не выбрано

en: Zoom to in layer
ru_RU: Приблизиться в слое

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
ru_RU: Приблизиться к соответствующим объектам в текущем слое данных

en: Nothing to zoom to
ru_RU: Не к чему приблизиться

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
ru_RU: Содержимое пакета правок еще не скачано.

en: Download now
ru_RU: Скачать с сервера сейчас

en: Download the changeset content
ru_RU: Скачать содержимое пакета правок

en: Created
ru_RU: Создан

en: Updated
ru_RU: Обновлено

en: Deleted
ru_RU: Удалено

en: Name
ru_RU: Название

en: Comment:
ru_RU: Комментарий:

en: Open/Closed:
ru_RU: Открыт/Закрыт:

en: Created at:
ru_RU: Создан:

en: Closed at:
ru_RU: Закрыт:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
ru_RU: Удалить из локального кэша пакет правок, указанный в панели подробного вида

en: Update the changeset from the OSM server
ru_RU: Обновить пакет правок с сервера OSM

en: View changeset
ru_RU: Посмотреть пакет правок

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
ru_RU: Выбрать элементы в содержимом этого пакета правок в текущем слое данных

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
ru_RU: <html>Нет доступных объектов в содержимом пакета правок {0} в текущем <br>редактируемом слое ''{1}''.</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
ru_RU: Приблизиться к объектам, содержащимся в этом пакете правок в текущем слое данных

en: Update changeset discussion
ru_RU: Обновить обсуждение пакета правок

en: Update the changeset discussion from the OSM server
ru_RU: Обновить обсуждение пакета правок с сервера OSM

en: Comment on changeset
ru_RU: Комментарий к пакету правок

en: Add comment to changeset:
ru_RU: Добавить комментарий к пакету правок:

en: Date
ru_RU: Дата

en: User
ru_RU: Пользователь

en: {0} [incomplete]
ru_RU: {0} [неполный]

en: open
ru_RU: открыт

en: closed
ru_RU: закрыт

en: Download content
ru_RU: Скачать содержимое

en: Download the changeset content from the OSM server
ru_RU: Скачать содержимое пакета правок с сервера OSM

en: Update content
ru_RU: Обновить содержимое

en: Update the changeset content from the OSM server
ru_RU: Обновить содержимое пакета правок с сервера OSM

en: Changeset ID:
ru_RU: ID пакета правок:

en: Enter a changeset id
ru_RU: Введите id пакета правок

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
ru_RU: Скачать с сервера пакет правок с указанным id, включая содержимое пакета правок

en: Select changesets owned by specific users
ru_RU: Выбрать пакеты правок конкретного пользователя

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
ru_RU: Выбрать закрытые или открытые пакеты правок

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
ru_RU: Выбрать пакеты правок с заданными временем и датой создания или закрытия

en: Select only changesets related to a specific bounding box
ru_RU: Выбрать пакеты правок в указанных границах

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
ru_RU: Запрос пакета правок не может быть ограничен заданной границей. Ввод неверен.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
ru_RU: <html>Пожалуйста, введите правильные значения долготы/широты, чтобы ограничить<br>запрос пакета правок к конкретной рамке охвата.</html>

en: Invalid bounding box
ru_RU: Неверная граница выбора

en: Download my changesets only
ru_RU: Скачать с сервера только мои пакеты правок

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
ru_RU: <html>Отметьте, чтобы ограничиться запросом только к вашему пакету правок.<br>Снимите отметку, чтобы включить в запрос все пакеты правок.</html>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
ru_RU: <html>Пожалуйста, выберите один из следующих <strong>стандартных запросов</strong>. Отметьте <strong>Скачать с сервера только мои пакеты правок</strong>, если вы хотите скачать только пакеты правок, созданные вами. Обратите внимание, что JOSM может скачать не более 100 пакетов правок.</html>

en: <html>Download the latest changesets</html>
ru_RU: <html>Скачать с сервера последние пакеты правок</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
ru_RU: <html>Скачать мои открытые пакеты правок<br><em>Отключено. Пожалуйста, укажите сначала ваше имя пользователя в настройках OSM.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
ru_RU: <html>Скачать мои открытые пакеты правок</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
ru_RU: <html>Скачать пакеты правок текущего вида карты.<br><em>Отключено. В настоящий момент нет активной карты.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
ru_RU: <html>Скачать с сервера пакеты правок в текущий вид карты</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
ru_RU: Непредвиденное значение настройки ''{0}'', равное ''{1}''. Возврат к запросу по умолчанию.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
ru_RU: Анонимные пользователи не могут делать запросы на создание пакетов правок

en: Basic
ru_RU: Основной

en: Download changesets using predefined queries
ru_RU: Скачать пакеты правок, используя предопределённые запросы

en: From URL
ru_RU: Из URL

en: Query changesets from a server URL
ru_RU: Запросить пакеты правок с URL сервера

en: Advanced
ru_RU: Расширенный

en: Use a custom changeset query
ru_RU: Использовать заданный запрос пакета правок

en: Query changesets
ru_RU: Запрос пакетов правок

en: Query and download changesets
ru_RU: Запросить и скачать с сервера пакеты правок

en: Please enter a valid changeset query URL first.
ru_RU: Пожалуйста, сначала введите правильный URL запроса пакета правок.

en: Illegal changeset query URL
ru_RU: Неверный URL для запроса пакета правок

en: Close the dialog and abort querying of changesets
ru_RU: Закрыть диалог и прекратить формирование запросов пакетов правок

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
ru_RU: Пожалуйста, введите дату в обычном формате для вашего региона.<br>Пример: {0}<br>Пример: {1}<br>Пример: {2}<br>Пример: {3}<br>

en: Query open changesets only
ru_RU: Запросить только открытые пакеты правок

en: Query closed changesets only
ru_RU: Запросить только закрытые пакеты правок

en: Query both open and closed changesets
ru_RU: Запросить открытые и закрытые пакеты правок

en: Only changesets closed after the following date/time
ru_RU: Только пакеты правок, закрытые после даты/времени

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
ru_RU: Только пакеты правок, закрытые после и открытые до указанной даты/времени

en: Date:
ru_RU: Дата:

en: Time:
ru_RU: Время:

en: Closed after -
ru_RU: Закрыт после -

en: Date:
ru_RU: Дата:

en: Created before -
ru_RU: Создан до -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
ru_RU: Невозможно выполнить запрос пакета правок на основе ограничений по времени. Введено неверное значение.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
ru_RU: <html>Пожалуйста, укажите правильные значения для даты/времени, чтобы ограничить<br>запрос указанными временными рамками.</html>

en: Invalid date/time values
ru_RU: Неверные значения даты/времени

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
ru_RU: Пожалуйста, введите правильное время в обычном формате для вашего региона.<br>Пример: {0}<br>Пример: {1}<br>Пример: {2}<br>Пример: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
ru_RU: Текущее значение это неверный ID пользователя. Пожалуйста, введите целое значение > 0

en: Please enter an integer value > 0
ru_RU: Введите целое число > 0

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
ru_RU: Пожалуйста, введите или вставьте URL для получения пакетов правок из OSM API.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
ru_RU: Обратите внимание, что запросы пакетов правок в настоящее время всегда направляются в ''{0}'', независимо от хоста, порта и пути URL, введённых ниже.

en: This changeset query URL is invalid
ru_RU: Неправильный URL запроса пакета правок

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
ru_RU: Только пакеты правок пользователя с идентификатором

en: Only changesets owned by the user with the following user name
ru_RU: Только пакеты правок пользователя с именем

en: User ID:
ru_RU: ID пользователя:

en: User name:
ru_RU: Имя пользователя:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
ru_RU: Только мои пакеты правок (отключено. JOSM сейчас запущен анонимным пользователем)

en: Only changesets owned by myself
ru_RU: Только мои пакеты правок

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
ru_RU: Невозможно выбрать пакеты правок текущего пользователя, поскольку текущий пользователь - анонимный

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
ru_RU: Неверное текущее значение ''{0}'' для ID пользователя

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
ru_RU: Невозможно ограничить запрос пакета правок для пользователя с именем ''{0}''

en: Please enter a valid user ID
ru_RU: Пожалуйста, введите правильный ID пользователя

en: Invalid user ID
ru_RU: Неверный ID пользователя

en: Please enter a non-empty user name
ru_RU: Пожалуйста, введите имя пользователя

en: Invalid user name
ru_RU: Неверное имя пользователя

en: Activate
ru_RU: Активировать

en: Activate the selected layer
ru_RU: Активировать выделенный слой

en: Activate layer
ru_RU: Активировать слой

en: Cycle layer down
ru_RU: Циклическое перемещение по слоям вниз

en: Cycle through data layers in a downward direction
ru_RU: Циклическое перемещение по слоям данных в направлении вниз

en: Cycle through visible layers.
ru_RU: Циклическое перемещение по видимым слоям

en: Cycle layers
ru_RU: Циклическое перемещение по слоям

en: Cycle layer up
ru_RU: Циклическое перемещение по слоям вверх

en: Cycle through data layers in an upward direction
ru_RU: Циклическое перемещение по слоям данных в направлении вверх

en: Delete the selected layers.
ru_RU: Удалить выбранные слои.

en: Duplicate this layer
ru_RU: Дублировать этот слой

en: Copy of {0}
ru_RU: Копия {0}

en: Copy {1} of {0}
ru_RU: Копия {1} из {0}

en: Change visibility.
ru_RU: Изменить видимость.

en: Show layer
ru_RU: Показать слой

en: Adjust opacity of the layer.
ru_RU: Настроить непрозрачность слоя

en: Double click to reset.
ru_RU: Двойной щелчок для сброса.

en: Opacity
ru_RU: Непрозрачность

en: Adjust gamma value.
ru_RU: Настроить значение гаммы.

en: Gamma
ru_RU: Гамма

[ctx: image sharpness]
en: blurred
ru_RU: размытый

[ctx: image sharpness]
en: normal
ru_RU: обычная

[ctx: image sharpness]
en: sharp
ru_RU: резкий

en: Adjust sharpness/blur value.
ru_RU: Настроить резкость/размытие.

en: Sharpness
ru_RU: Резкость

[ctx: image colorfulness]
en: less
ru_RU: меньше

[ctx: image colorfulness]
en: normal
ru_RU: обычная

[ctx: image colorfulness]
en: more
ru_RU: больше

en: Adjust colorfulness.
ru_RU: Настроить насыщенность.

en: Colorfulness
ru_RU: Насыщенность

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Merge
ru_RU: Объединить

en: Merge this layer into another layer
ru_RU: Объединить этот слой с другим слоем

en: Merge GPX layers
ru_RU: Объединить GPX-слои

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
ru_RU: Выберите порядок выделенных слоёв:<br>Треки будут обрезаны, когда метки времени расположенных выше слоёв перекрываются.

en: Connect overlapping tracks on cuts
ru_RU: Соединить перекрывающиеся треки в точках обрезки

en: Move layer up
ru_RU: Переместить слой вверх

en: Move layer down
ru_RU: Переместить слой вниз

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
ru_RU: Целевой слой будет изменён на «{0}».<br>Продолжить?

en: GPX layer
ru_RU: Слой GPX

en: Length
ru_RU: Длина

en: Segments
ru_RU: Сегменты

en: {0} (target layer)
ru_RU: {0} (целевой слой)

en: Move the selected layer one row down.
ru_RU: Переместить выделенный слой вниз.

en: Move the selected layer one row up.
ru_RU: Переместить выделенный слой вверх.

en: Show/hide
ru_RU: Показать/скрыть

en: Toggle visible state of the selected layer.
ru_RU: Показать/скрыть выделенный слой

en: Show/hide layer
ru_RU: Показать/скрыть слой

en: Copy all Keys/Values
ru_RU: Копировать все ключи и значения

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
ru_RU: Скопировать ключи и значения всех тегов в буфер обмена

en: Copy Tags
ru_RU: Копировать теги

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
ru_RU: Копировать ключи и значения выделенных тегов в буфер обмена

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
ru_RU[0]: Копировать {0} выделенную пару ключ/значение
ru_RU[1]: Копировать {0} выделенные пары ключ/значение
ru_RU[2]: Копировать {0} выделенных пар ключ/значение

en: Copy Value
ru_RU: Копировать значение

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
ru_RU: Копировать значение выбранного тега в буфер обмена

en: Launch browser with wiki help for selected object
ru_RU: Открыть браузер с описанием wiki для выбранного объекта

en: Go to OSM wiki for relation help
ru_RU: Перейти в OSM wiki за справкой по отношению

en: Go to OSM wiki for tag help
ru_RU: Посмотреть справку для тега в OSM wiki

en: Discardable key: selection Foreground
ru_RU: Удаляемый ключ: передний план выделения

en: Discardable key: foreground
ru_RU: Удаляемый ключ: foreground

en: Discardable key: selection Background
ru_RU: Удаляемый ключ: фон выделения

en: Discardable key: background
ru_RU: Удаляемый ключ: background

en: {0} different | {0} different
ru_RU[0]: {0} разное
ru_RU[1]: {0} разных
ru_RU[2]: {0} разных

en: , {0} unset | , {0} unset
ru_RU[0]: , {0} не задано
ru_RU[1]: , {0} не заданы
ru_RU[2]: , {0} не заданы

en: Select objects for which to change tags.
ru_RU: Выберите объекты для изменения тегов.

en: Tags for selected objects.
ru_RU: Теги для выделенных объектов.

en: Member Of
ru_RU: Участник

en: Position
ru_RU: Расположение

en: Go to Taginfo ({0})
ru_RU: Перейти к Taginfo ({0})

en: Tag filter
ru_RU: Фильтр тегов

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
ru_RU: Объекты: {2} / Теги: {0} / Участие: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
ru_RU: Теги: {0} / Участие: {1}

en: Delete the selected key in all objects
ru_RU: Удалить выделенный ключ из всех объектов

en: Delete Tags
ru_RU: Удалить теги

en: Change relation
ru_RU: Изменить отношение

en: Delete from relation
ru_RU: Удалить из отношения

en: Really delete selection from relation {0}?
ru_RU: Вы действительно хотите удалить отмеченное из отношения {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
ru_RU: Добавить новую пару ключ/значение для всех объектов

en: Add Tag
ru_RU: Добавить тег

en: Edit the value of the selected key for all objects
ru_RU: Изменить значение выбранного ключа для всех объектов

en: Edit Tags
ru_RU: Редактировать теги

en: Paste Value
ru_RU: Вставить значение

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
ru_RU: Вставить значение выбранного тега из буфера обмена

en: Search Key/Value/Type
ru_RU: Искать ключ/значение/тип

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
ru_RU: При поиске ключа и значения выбранного тега, ограничиться типом (т.е. точка/линия/отношение)

en: Search Key/Value
ru_RU: Поиск ключа/значения

en: Search with the key and value of the selected tag
ru_RU: Поиск ключа и значения выбранного тега

en: Change role for {0} in relation {1}
ru_RU: Изменить роль {0} в отношении {1}

en: Data selection has changed since the dialog was opened
ru_RU: Выбор данных изменился с момента открытия диалога

en: Apply tag change to old selection?
ru_RU: Применить изменение тега к старому выделению?

en: Overwrite tag
ru_RU: Перезаписать тег

en: Change value? | Change values?
ru_RU[0]: Изменить значение?
ru_RU[1]: Изменить значения?
ru_RU[2]: Изменить значения?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
ru_RU[0]: Это изменит {0} объект.
ru_RU[1]: Это изменит {0} объекта.
ru_RU[2]: Это изменит {0} объектов.

en: An empty value deletes the tag.
ru_RU: Пустое значение удаляет тег

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
ru_RU: Вы изменили ключ с ''{0}'' на ''{1}''.

en: The new key is already used, overwrite values?
ru_RU: Новый ключ уже используется, перезаписать значение?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
ru_RU[0]: Изменить параметры {0} объекта
ru_RU[1]: Изменить параметры {0} объектов
ru_RU[2]: Изменить параметры {0} объектов

en: Use English language for tag by default
ru_RU: Использовать английский язык для тега по умолчанию

en: Add tag
ru_RU: Добавить тег

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
ru_RU[0]: Количество изменяемых объектов: {0}
ru_RU[1]: Это изменит до {0} объектов.
ru_RU[2]: Это изменит до {0} объектов.

en: Please select a key
ru_RU: Пожалуйста, выберите ключ

en: Set number of recently added tags
ru_RU: Задать количество недавно добавленных тегов

en: Remember last used tags after a restart
ru_RU: Помнить недавно добавленные теги после перезапуска

en: Recent tags with existing key
ru_RU: Последние теги с существующим ключом

en: Enable
ru_RU: Включить

en: Hide
ru_RU: Скрытая

en: Refresh recent tags list after applying tag
ru_RU: Обновить список последних тегов после применения тега

en: No refresh
ru_RU: Не обновлять

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
ru_RU: Обновить только статус тегов (включен/отключен)

en: Refresh tag status and list of recently added tags
ru_RU: Обновить статус тегов и список последних добавленных тегов

en: to apply first suggestion
ru_RU: для применения первого предложения

en: to add without closing the dialog
ru_RU: для добавления без закрытия диалога

en: to add first suggestion without closing the dialog
ru_RU: для добавления первого предложения без закрытия диалога

en: Please enter the number of recently added tags to display
ru_RU: Введите количество недавно добавленных тегов для отображения в списке

en: Please enter integer number between 0 and {0}
ru_RU: Пожалуйста, введите целое число от 0 до {0}

en: Recently added tags
ru_RU: Недавно добавленные теги

en: Choose recent tag {0}
ru_RU: Выбрать недавний тег {0}

en: Use this tag again
ru_RU: Использовать этот тег снова

en: Apply recent tag {0}
ru_RU: Применить недавний тег {0}

en: The key ''{0}'' is already used
ru_RU: Ключ «{0}» уже используется

en: Ignore key ''{0}''
ru_RU: Игнорировать ключ ''{0}''

en: Ignore tag ''{0}''
ru_RU: Игнорировать тег ''{0}''

en: Edit ignore list
ru_RU: Изменить список игнорирования

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
ru_RU: Вы изменили значение ''{0}'': {1}

en: Overwrite?
ru_RU: Перезаписать?

en: Go to Taginfo
ru_RU: Перейти на Taginfo

en: Go to OSM Tag History
ru_RU: Перейти к истории использования тега в OSM

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
ru_RU: Выделенный, при редактировании отношения, участник относится к

en: Download all child relations (recursively)
ru_RU: Скачать все дочерние элементы (рекурсивно)

en: Download All Children
ru_RU: Скачать все дочерние элементы

en: Download selected relations
ru_RU: Скачать выбранные отношения

en: Download Selected Children
ru_RU: Скачать дочерние элементы для выбранного

en: Conflict in data | Conflicts in data
ru_RU[0]: Конфликт в данных
ru_RU[1]: Конфликта в данных
ru_RU[2]: Конфликтов в данных

en: Download relation members
ru_RU: Скачать участников отношений

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
ru_RU: <html>Дочернее отношение<br>{0}<br>не может быть загружено, т.к. было удалено на сервере.</html>

en: Relation is deleted
ru_RU: Отношение удалено

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
ru_RU: Исключение игнорируется, так как задача была отменена. Исключение: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
ru_RU[0]: Скачивается {0} неполный объект
ru_RU[1]: Скачиваются {0} неполных объекта
ru_RU[2]: Скачиваются {0} неполных объектов

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
ru_RU[0]: Скачивается {0} неполный дочерний элемент отношения ''{1}''
ru_RU[1]: Скачиваются {0} неполных дочерних элемента отношения ''{1}''
ru_RU[2]: Скачиваются {0} неполных дочерних элементов отношения ''{1}''

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
ru_RU[0]: Скачивается {0} неполный дочерний элемент {1} родительских отношений
ru_RU[1]: Скачивается {0} неполных дочерних элемента {1} родительских отношений
ru_RU[2]: Скачивается {0} неполных дочерних элементов {1} родительских отношений

en: Download relations
ru_RU: Скачивание отношений с сервера

en: Tags and Members
ru_RU: Теги и участники

en: Parent Relations
ru_RU: Родительские отношения

en: Child Relations
ru_RU: Дочерние элементы отношения

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
ru_RU: Ввести роль и применить её на выделенных участников отношения

en: Apply Role:
ru_RU: Применить роль:

en: New relation
ru_RU: Новое отношение

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
ru_RU: Фокус редактора отношений  с отношением ''{0}'' в слое ''{1}''

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
ru_RU: <html>В этом отношении есть, по крайней мере, один участник, ссылающийся<br>на само отношение.<br>Это создаёт циклические зависимости и не рекомендуется.<br>Как вы хотите продолжить работу с циклическими зависимостями?</html>

en: Remove them, clean up relation
ru_RU: Удалить их, почистить отношение

en: Ignore them, leave relation as is
ru_RU: Игнорировать их, оставить отношение как есть

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
ru_RU: Извините, горячая клавиша "{0}" не доступна в окне редактора отношений

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
ru_RU: <html>В этом отношении уже есть один или более участников, ссылающихся<br>на объект «{0}»<br><br>Вы действительно хотите добавить другого участника отношений?</html>

en: Multiple members referring to same object.
ru_RU: Несколько участников ссылаются на один и тот же объект.

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
ru_RU: <html>Вы пытаетесь добавить отношение само в себя.<br><br>Это создаёт циклическую зависимость элементов родитель/потомок, что нецелесообразно.<br>Пропуск отношения ''{0}''.</html>

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
ru_RU: <html>Вы пытаетесь добавить отношение-потомок, ссылающееся на родительское отношение.<br><br>Это создаёт циклическую зависимость элементов родитель/потомок, что нецелесообразно.<br>Пропуск отношения ''{0}''.<br>Отношения, которые создали бы циклическую зависимость:<br>{1}</html>

en: Select previous Gap
ru_RU: Выбрать предыдущий разрыв

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
ru_RU: Выбрать предыдущего участника отношения - виновника разрыва последовательности

en: Select next Gap
ru_RU: Выбрать следующий разрыв

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
ru_RU: Выбрать следующего участника отношения - виновника разрыва последовательности

en: Zoom to Gap
ru_RU: Масштабировать к разрыву

en: Zoom to the gap in the way sequence
ru_RU: Масштабировать к разрыву в последовательности линии

en: Refers to
ru_RU: Ссылается на

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
ru_RU: Не удалось добавить {0}, так как это не часть набора данных

en: including immediate children of parent relations
ru_RU: включая непосредственные дочерние элементы отношений

en: Load parent relations
ru_RU: Скачать родителей отношения

en: Reload
ru_RU: Обновить

en: Edit the currently selected relation
ru_RU: Изменить выбранное отношение

en: Apply Changes
ru_RU: Применить изменения

en: Create new relation in layer ''{0}''
ru_RU: Изменить новое отношение в слое ''{0}''

en: Edit new relation in layer ''{0}''
ru_RU: Изменить новое отношение в слое ''{0}''

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
ru_RU: Изменить отношение #{0} в слое ''{1}''

en: Load relation
ru_RU: Скачать отношение

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
ru_RU: Добавить все объекты, выделенные в текущем наборе, после последнего выбранного участника

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
ru_RU: Добавить все объекты, выделенные в текущем наборе, перед первым участником

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
ru_RU: Добавить все объекты, выделенные в текущем наборе, перед первым выбранным участником

en: Apply the current updates
ru_RU: Записать внесённые изменения

en: Cancel the updates and close the dialog
ru_RU: Отменить обновления и закрыть диалог

en: Yes, save the changes and close
ru_RU: Да, сохранить изменения и закрыть

en: Click to save the changes and close this relation editor
ru_RU: Нажмите, чтобы сохранить изменения и закрыть редактор отношений

en: No, discard the changes and close
ru_RU: Нет, отменить изменения и закрыть

en: Click to discard the changes and close this relation editor
ru_RU: Нажмите, чтобы отменить изменения и закрыть редактор отношений

en: Cancel, continue editing
ru_RU: Отменить, продолжить редактирование

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
ru_RU: Нажмите, чтобы вернуться к редактору отношений и продолжить правку отношения

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
ru_RU: <html>Отношение было изменено.<br><br>Вы хотите сохранить изменения?</html>

en: Unsaved changes
ru_RU: Несохранённые изменения

en: Delete the currently edited relation
ru_RU: Удалить редактируемое отношение

en: Relation Editor: Download Members
ru_RU: Редактор отношений: скачать участников

en: Download all incomplete members
ru_RU: Скачать всех неполных участников

en: Download selected incomplete members
ru_RU: Скачать с сервера выделенных неполных участников

en: Relation Editor: Move Down
ru_RU: Редактор отношений: опустить

en: Move the currently selected members down
ru_RU: Переместить выделенных участников отношения вниз

en: Relation Editor: Move Up
ru_RU: Редактор отношений: поднять

en: Move the currently selected members up
ru_RU: Переместить выделенных участников отношения вверх

en: Apply the updates and close the dialog
ru_RU: Применить обновления и закрыть диалог

en: Relation Editor: Refresh
ru_RU: Редактор отношений: Обновить

en: Refresh relation from data layer
ru_RU: Обновить отношение из слоя данных

en: Refresh
ru_RU: Обновить

en: Yes, discard changes and reload
ru_RU: Да, отменить изменения и перезагрузить данные

en: Click to discard the changes and reload data from layer
ru_RU: Нажмите, чтобы отменить изменения и перезагрузить данные из слоя

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
ru_RU: <html>В этом окне редактора есть не сохранённые изменения.<br><br>Отменить эти изменения и перезагрузить данные из слоя?</html>

en: Click to close window
ru_RU: Нажмите, чтобы закрыть окно

en: No, continue editing
ru_RU: Нет, продолжить правку

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
ru_RU: <html>Отношение было удалено вне редактора.<br><br>Закрыть это окно?</html>

en: Deleted relation
ru_RU: Удалённое отношение

en: Relation Editor: Remove
ru_RU: Редактор отношений: удалить

en: Remove the currently selected members from this relation
ru_RU: Удалить отмеченных участников из отношения

en: Remove all members referring to one of the selected objects
ru_RU: Удалить всех участников, ссылающихся на какой-нибудь из выделенных объектов

en: Reverse the order of the relation members
ru_RU: Поменять порядок участников отношения на обратный

en: Yes, create a conflict and close
ru_RU: Да, создать конфликт и закрыть

en: Click to create a conflict and close this relation editor
ru_RU: Щёлкните, чтобы создать конфликт и закрыть этот редактор отношений

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
ru_RU: <html>Это отношение было изменено за пределами редактора.<br>Невозможно применить ваши изменения и продолжить правку.<br><br>Вы хотите создать конфликт и закрыть редактор?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
ru_RU: <html>В слое ''{0}'' уже есть конфликт для объекта <br>''{1}''.<br>Пожалуйста, сначала уладьте этот конфликт, затем попытайтесь снова.</html>

en: Select the currently edited relation
ru_RU: Выделить текущее редактируемое отношение

en: Select objects for selected relation members
ru_RU: Выделить объекты для выбранных участников отношения

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
ru_RU: Выбрать участников, которые ссылаются на объекты в текущем выделении

en: Sets a role for the selected members
ru_RU: Задать роль для выделенных участников

en: Apply Role
ru_RU: Применить роль

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
ru_RU[0]: Вы задаёте пустую роль для {0} объекта
ru_RU[1]: Вы задаёте пустую роль для {0} объектов
ru_RU[2]: Вы задаёте пустую роль для {0} объектов

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
ru_RU: Это эквивалентно удалению ролей из них.

en: Do you really want to apply the new role?
ru_RU: Вы действительно хотите назначить новую роль?

en: Yes, apply it
ru_RU: Да, записать

en: No, do not apply
ru_RU: Нет, не записывать

en: Confirm empty role
ru_RU: Подтвердить пустую роль

en: Relation Editor: Sort
ru_RU: Редактор отношений: сортировать

en: Sort the relation members
ru_RU: Сортировать участников отношений

en: Sort below
ru_RU: Сортировать расположенных ниже

en: Sort the selected relation members and all members below
ru_RU: Сортировать выделенных участников отношений и всех расположенных ниже

en: way is connected
ru_RU: линия соединена

en: way is connected but has a wrong oneway direction
ru_RU: линия присоединена, но имеет неправильное направление одностороннего движения

en: way is connected to previous relation member
ru_RU: линия соединена с предыдущим участником отношения

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
ru_RU: линия связана с предыдущим участником отношения, но имеет неправильное направление одностороннего движения

en: way is connected to next relation member
ru_RU: линия соединена со следующим участником отношения

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
ru_RU: линия связана со следующим участником отношения, но имеет неправильное направление одностороннего движения

en: way is not connected to previous or next relation member
ru_RU: линия не соединена ни с предыдущим, ни со следующим участником отношения

en: Test: {0}
ru_RU: Тест: {0}

en: Different tests
ru_RU: Различные тесты

en: Wrong number of arguments for bookmark
ru_RU: Неверное количество аргументов для закладки

en: Home location
ru_RU: Домашнее местоположение

en: Error reading bookmark entry: %s
ru_RU: Ошибка чтения записи в закладке: %s

en: Bookmarks
ru_RU: Закладки

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
ru_RU: <html>В настоящий момент не выбрана область для скачивания с сервера.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
ru_RU: <html><strong>Текущая область скачивания с сервера</strong> (мин.дол, мин.шир, макс.дол, макс.шир): </html>

en: Create bookmark
ru_RU: Создать закладку

en: Add a bookmark for the currently selected download area
ru_RU: Добавить закладку к скачиваемой с сервера области,  выделенной в настоящий момент

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
ru_RU: В настоящий момент вы не указали область для скачивания. Пожалуйста, выберите её.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
ru_RU: Пожалуйста, введите название закладки для скачиваемой с сервера области.

en: Name of location
ru_RU: Название места

en: Remove the currently selected bookmarks
ru_RU: Удалить выделенные закладки

en: Rename the currently selected bookmark
ru_RU: Переименовать выделенные закладки

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
ru_RU: Скачать закладки для моих {0} последних пакетов правок

en: min lat
ru_RU: мин. широта

en: min lon
ru_RU: мин. долгота

en: max lat
ru_RU: макс. широта

en: max lon
ru_RU: макс. долгота

en: Copy bounds
ru_RU: Копировать границы

en: Clear textarea
ru_RU: Очистить текстовое поле

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
ru_RU: URL с www.openstreetmap.org (Вы можете вставить URL сюда, чтобы скачать область)

en: Bounding Box
ru_RU: Ограничивающая рамка

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
ru_RU: Строка ''{0}'' не является правильным двойным значением.

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
ru_RU: Значение широты должно быть в пределах [-90,90].

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
ru_RU: Значение долготы должно быть в пределах  [-180,180].

en: Open this dialog on startup
ru_RU: Открывать этот диалог при запуске

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
ru_RU: <html>Автоматически открывать диалог «Скачать с OSM» при каждом запуске JOSM.<br>Его можно открыть вручную из меню «Файл» или панели инструментов.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
ru_RU: Нажмите левую кнопку мыши и потяните — для выделения области, стрелки или правая кнопка мыши — для прокручивания карты, колёсико или +/- — для масштабирования.

en: Click to close the dialog and to abort downloading
ru_RU: Нажмите, чтобы закрыть диалог и прервать скачивание с сервера

en: Click to download the currently selected area
ru_RU: Нажмите, чтобы скачать текущую выбранную область

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
ru_RU: Нажмите, чтобы скачать текущую выделенную область в новый слой данных

en: Download referrers (parent relations)
ru_RU: Скачать ссылающихся на объект (родительские отношения)

en: Download object
ru_RU: Скачать объект

en: Start downloading
ru_RU: Начать скачивание

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
ru_RU: Пометьте, если должны быть скачаны и объекты, ссылающиеся на данный (родительские отношения, для точек — родительские линии)

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
ru_RU: Пометьте, если должны быть скачаны и участники отношения

en: Download referrers (parent relations and ways)
ru_RU: Скачать ссылающиеся объекты (родительские отношения и линии)

en: Download from OSM
ru_RU: Скачать с OSM

en: Data Sources and Types:
ru_RU: Источники и типы данных:

en: Please select a download area first.
ru_RU: Пожалуйста, выберите сначала область для скачивания.

en: The slippy map no longer shows the selected download bounds. Continue?
ru_RU: На скользящей карте больше не отображаются выбранные границы скачивания. Продолжить?

en: Please select at least one download source.
ru_RU: Выберите хотя бы один источник данных для скачивания.

en: No area selected yet
ru_RU: Область ещё не выбрана

en: Download area too large; will probably be rejected by server
ru_RU: Область для скачивания слишком велика. Вероятно, сервер откажется обработать запрос.

en: Download area ok, size probably acceptable to server
ru_RU: Область для скачивания приемлема по площади.

en: OpenStreetMap data
ru_RU: Данные OpenStreetMap

en: Select to download OSM data in the selected download area.
ru_RU: Пометьте, чтобы скачать с сервера ДАННЫЕ OSM для выбранной области.

en: Raw GPS data
ru_RU: Данные GPS

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
ru_RU: Пометьте, чтобы скачать с сервера ТРЕКИ GPS для выбранной области.

en: Select to download notes in the selected download area.
ru_RU: Пометьте, чтобы скачать заметки в выделенной области скачивания

en: Download from Overpass API
ru_RU: Скачать с Overpass API

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
ru_RU: Наберите свой запрос Overpass ниже, либо создайте его с помощью Мастера запросов

en: Your saved queries:
ru_RU: Сохранённые запросы:

en: Show/hide Overpass snippet list
ru_RU: Показать/скрыть список фрагментов запросов Overpass

en: Overpass query:
ru_RU: Запрос Overpass:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
ru_RU: Вы ввели пустой запрос. Вы хотите скачать все данные в этой области?

en: Download all data?
ru_RU: Скачать все данные?

en: Add new snippet
ru_RU: Добавить новый фрагмент

en: Delete selected snippet
ru_RU: Удалить выделенный фрагмент

en: Edit selected snippet
ru_RU: Изменить выделенный фрагмент

en: Overpass Query Wizard
ru_RU: Мастер запросов Overpass

en: Build query
ru_RU: Составить запрос

en: Build query and execute
ru_RU: Создать и выполнить запрос

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
ru_RU: Мастер запросов Overpass не может разобрать следующий запрос:

en: Parse error
ru_RU: Ошибка разбора

en: Class Type
ru_RU: Тип класса

en: Bounds
ru_RU: Границы

en: Choose the server for searching:
ru_RU: Выберите поисковый сервер:

en: Enter a place name to search for:
ru_RU: Название места для поиска:

en: Areas around places
ru_RU: Области вокруг мест

en: Search more...
ru_RU: Искать ещё...

en: Click to search for more places
ru_RU: Нажмите, чтобы найти больше мест

en: Click to start searching for places
ru_RU: Нажмите, чтобы начать поиск мест

en: Querying name server
ru_RU: Запрос на сервер имён

en: Querying name server ...
ru_RU: Запрос на сервер имён ...

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
ru_RU: Ошибка запроса «{0}»: «{1}»

en: Name server returned invalid data. Please try again.
ru_RU: Сервер имён вернул неверные данные. Попробуйте снова.

en: Bad response
ru_RU: Неверный отклик

en: Type
ru_RU: Тип

en: Slippy map
ru_RU: Скользящая карта

en: Tile Numbers
ru_RU: Номера квадратов

en: history
ru_RU: история

en: Please select an item first
ru_RU: Сначала выберите элемент

en: Edit item
ru_RU: Редактировать элемент

en: Add snippet
ru_RU: Добавить фрагмент

en: Query cannot be empty
ru_RU: Запрос не может быть пустым

en: This name can be used for the item
ru_RU: Данное название может быть использовано для элемента

en: Item with this name already exists
ru_RU: Элемент с таким названием уже существует

en: The item cannot be created with provided name
ru_RU: Элемент не может быть создан с указанным названием

en: The item cannot be created with an empty query
ru_RU: Элемент не может быть создан с пустым запросом

en: Query Wizard
ru_RU: Мастер запросов

en: Build an Overpass query using the query wizard
ru_RU: Создать запрос Overpass с помощью Мастера запросов

en: JOSM Help Browser
ru_RU: Браузер справки JOSM

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
ru_RU: Не удалось прочитать файл CSS ''help-browser.css''. Текст ошибки: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
ru_RU: <html><p class="warning-header">Помощь для данного раздела отсутствует</p><p class="warning-body">Помощь для раздела <strong>{0}</strong> пока недоступна. Её нет как для вашего языка ({1}), так и на английском.<br><br>Пожалуйста, помогите улучшить справочную систему JOSM и добавить недостающую информацию. Вы можете отредактировать как <a href="{2}">раздел на вашем языке ({1})</a>, так и <a href="{3}">английский вариант</a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
ru_RU: <html><p class="error-header">Произошла ошибка при получении справочной информации</p><p class="error-body">Невозможно загрузить содержимое справочной статьи <strong>{0}</strong>. Сообщение об ошибке (не переведено):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
ru_RU: <html>Не удалось открыть страницу справки для url {0}.<br>Это, скорее всего, произошло из-за проблемы с сетью, пожалуйста, проверьте<br>ваше соединение с интернетом</html>

en: Failed to open URL
ru_RU: Не удалось открыть ссылку

en: Open the current help page in an external browser
ru_RU: Открыть текущую страницу справки во внешнем браузере

en: Edit the current help page
ru_RU: Править текущую страницу справки

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
ru_RU: <html>Текущая ссылка <tt>{0}</tt><br>это внешняя ссылка. Только справочные статьи можно редактировать<br>на сервере справки<tt>{1}</tt>.</html>

en: Reload the current help page
ru_RU: Скачать заново текущую страницу справки

en: Go to the previous page
ru_RU: Перейти на предыдущую страницу

en: Go to the next page
ru_RU: Перейти на следующую страницу

en: Go to the JOSM help home page
ru_RU: Перейти на начальную страницу справки JOSM

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
ru_RU: Неверное расположение в  HTML документе. Ошибка: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
ru_RU: Не удалось открыть справочную страницу. Ссылка пуста.

en: Failed to open help page
ru_RU: Не удалось открыть справочную страницу

en: Latitude:
ru_RU: Широта:

en: Longitude:
ru_RU: Долгота:

en: Distance:
ru_RU: Расстояние:

en: Coordinates
ru_RU: Координаты

en: History for node {0}
ru_RU: История точки {0}

en: History for way {0}
ru_RU: История линии {0}

en: History for relation {0}
ru_RU: История для отношения {0}

en: Reload the history from the server
ru_RU: Скачать историю с сервера

en: You are about to open <b>{0}</b> history dialog.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different history dialogs simultaneously.<br/>Do you want to continue?
ru_RU[0]: Вы собираетесь открыть <b>{0}</b> окно с историей правок.<br/>Действительно продолжить?
ru_RU[1]: Вы собираетесь открыть <b>{0}</b> окна с историей правок одновременно.<br/>Действительно продолжить?
ru_RU[2]: Вы собираетесь открыть <b>{0}</b> окон с историей правок одновременно.<br/>Действительно продолжить?

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
ru_RU: История ещё не инициализирована. Не удалось настроить ссылку на элемент.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
ru_RU: Не удалось настроить ссылку. ID ссылки: {0} не соответствует ID истории: {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
ru_RU: Не удалось настроить ссылку. Версия ссылки {0} отсутствует в истории.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
ru_RU: История ещё не инициализирована. Не удалось настроить текущий элемент.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
ru_RU: Не удалось настроить текущий элемент. Текущая версия {0} не возможна в истории.

en: Load history
ru_RU: Скачать историю

en: Loading history for node {0}
ru_RU: Скачивание истории для точки {0}

en: Loading history for way {0}
ru_RU: Скачивание истории линии {0}

en: Loading history for relation {0}
ru_RU: Скачка истории для отношения {0}

en: Node {0}
ru_RU: Точка {0}

en: The nodes of this way are in reverse order
ru_RU: Точки этой линии расположены в обратном порядке

en: Zoom to node
ru_RU: Приблизиться к точке

en: Zoom to this node in the current data layer
ru_RU: Приблизиться к этой точке в текущем слое

en: View changeset in web browser
ru_RU: Посмотреть пакет правок в браузере

en: Way {0}
ru_RU: Линия {0}

en: Relation {0}
ru_RU: Отношение {0}

en: The members of this relation are in reverse order
ru_RU: Участники этого отношения расположены в обратном порядке

en: Zoom to member
ru_RU: Масштабировать до участника

en: Zoom to this member in the current data layer
ru_RU: Масштабировать до этого участника в текущем слое данных

en: Object
ru_RU: Объект

en: Key ''{0}'' was changed in version {1}
ru_RU: Ключ ''{0}'' был изменён в версии {1}

en: Since
ru_RU: С версии

en: Open Changeset Manager
ru_RU: Открыть менеджер пакетов правок

en: Changeset comment
ru_RU: Комментарий к пакету правок

en: Changeset source
ru_RU: Источник данных пакета правок

en: Imagery used
ru_RU: Использованные снимки

en: <b>Source</b>:
ru_RU: <b>Источник</b>:

en: <b>Imagery</b>:
ru_RU: <b>Снимок</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
ru_RU: <html>Версия <strong>{0}</strong> в настоящий момент отредактирована в слое ''{1}''</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
ru_RU: <html>Версия <strong>{0}</strong> Создано на <strong>{1}</strong></html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
ru_RU[0]: У этого пакета изменений {0} комментарий
ru_RU[1]: У этого пакета изменений {0} комментария
ru_RU[2]: У этого пакета изменений {0} комментариев

en: Changeset info
ru_RU: Информация о пакете правок

en: Launch browser with information about the changeset
ru_RU: Открыть браузер с информацией о пакете правок

en: Show changeset {0}
ru_RU: Показать пакет правок {0}

en: User info
ru_RU: Информация о пользователе

en: Launch browser with information about the user
ru_RU: Открыть в браузере информацию о пользователе

en: Show user {0}
ru_RU: Показать пользователя {0}

en: Ver
ru_RU: Вер.

en: Editor
ru_RU: Редактор

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
ru_RU: Не удалось обновить элемент с id {0}, потому что текущий редактируемый слой является null

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
ru_RU: Не удалось обновить элемент с id {0}, потому что текущий слой редактирования не содержит такого элемента

en: Synchronize node {0} only
ru_RU: Синхронизировать только точку {0}

en: Synchronize way {0} only
ru_RU: Синхронизировать только линию {0}

en: Synchronize relation {0} only
ru_RU: Синхронизировать только отношение {0}

en: Synchronize entire dataset
ru_RU: Синхронизировать весь набор данных

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
ru_RU: <html>Отправка на сервер <strong>прервана</strong> так как на сервере есть более новая версия одной<br>из ваших точек, линий или отношений.<br>Причиной конфликта является <strong>{0}</strong> с id <strong>{1}</strong>,<br>версия данных на сервере {2}, ваша версия {3}.<br><br>Нажмите <strong>{4}</strong>, чтобы синхронизировать только конфликтный элемент.<br>Нажмите <strong>{5}</strong>, чтобы синхронизировать весь локальный набор данных с сервером.<br>Нажмите <strong>{6}</strong>, чтобы прервать отправку и продолжить редактирование.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
ru_RU: <html><strong>Отправка на сервер </strong>не удалась, так как на сервере имеется более новая версия одной <br> из ваших точек, линий или отношений. <br><br>. Нажмите на <strong>{0}</strong> для синхронизации локальных данных с сервером. <br> Нажмите <strong>{1}</strong> чтобы прервать отправку и продолжить редактирование.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
ru_RU: <html>Отправка на сервер <strong>не удалась</strong> потому что вы используете<br>пакет правок {0}, который уже был закрыт в {1}.<br>Пожалуйста, отправьте ещё раз, используя новый или существующий открытый пакет правок.</html>

en: Changeset closed
ru_RU: Пакет правок закрыт

en: Prepare conflict resolution
ru_RU: Подготовить улаживание конфликта

en: Click to download all referring objects for {0}
ru_RU: Нажмите, чтобы скачать все  объекты, ссылающиеся на {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
ru_RU: Щёлкните, чтобы отменить и продолжить правку карты

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
ru_RU: Нажмите <strong>{0}</strong>, чтобы загрузить их сейчас.<br>Если потребуется, JOSM создаст конфликты, которые вы сможете исправить в Диалоге уладки конфликтов.

en: Object still in use
ru_RU: Объект еще используется

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
ru_RU: Заголовок ошибки "{0}" не соответствует ожидавшемуся шаблону

en: Upload
ru_RU: Отправить на сервер

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
ru_RU: Выберите, какое действие выполнить для этого слоя по нажатию самой левой кнопки.

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
ru_RU: Включите «Отправить на сервер» для отправки изменений на сервер OSM.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
ru_RU: Включите "Сохранить" для сохранения слоя в указанный слева файл.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
ru_RU: Уже идёт фоновая отправка данных. Пожалуйста, дождитесь её завершения перед отправкой новых данных

en: Automatically obtain source from current layers
ru_RU: Автоматически брать источник из текущих слоёв

en: I would like someone to review my edits.
ru_RU: Я хочу, чтобы кто-нибудь проверил мои правки.

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
ru_RU: Кратко прокомментируйте данные, отправляемые на сервер:

en: Enter an upload comment
ru_RU: Введите комментарий для отправки на сервер

en: Specify the data source for the changes
ru_RU: Укажите источник данных для правок

en: just once
ru_RU: один раз

en: Enter a source
ru_RU: Введите источник

en: Changeset id:
ru_RU: ID пакета правок:

en: Changeset comment:
ru_RU: Комментарий к пакету правок:

en: New changeset
ru_RU: Новый пакет правок

en: Please select a changeset:
ru_RU: Выберите пакет правок:

en: Please select which changeset the data shall be uploaded to and whether to close that changeset after the next upload.
ru_RU: Выберите в какой пакет правок должны быть переданы данные и следует ли закрыть этот пакет правок после передачи.

en: Select a changeset
ru_RU: Выберите пакет правок

en: Close changeset after upload
ru_RU: Закрыть пакет правок после отправки на сервер

en: Select to close the changeset after the next upload
ru_RU: Отметьте, если пакет правок надо закрыть после следующей отправки на сервер

en: Load the list of your open changesets from the server
ru_RU: Загрузить с сервера список открытых вами пакетов правок

en: Close the currently selected open changeset
ru_RU: Закрыть открытый пакет правок, выбранный в настоящий момент

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
ru_RU: <html>Пожалуйста, выберите пакеты правок, которые хотите закрыть</html>

en: Open changesets
ru_RU: Открыть пакеты правок

en: Close changesets
ru_RU: Закрыть пакеты правок

en: Cancel closing of changesets
ru_RU: Отменить закрытие пакетов правок

en: Closing changeset
ru_RU: Закрытие пакета правок

en: Closing changeset {0}
ru_RU: Закрытие пакета правок {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
ru_RU: Не удаётся разместить диалог учётных данных всегда поверх других окон. Ошибка безопасности.

en: Enter credentials for OSM API
ru_RU: Введите учётные данные для OSM API

en: Enter credentials for host
ru_RU: Введите учётные данные для хоста

en: Enter credentials for HTTP proxy
ru_RU: Введите учётные данные для прокси HTTP

en: Password
ru_RU: Пароль

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
ru_RU: Внимание: Пароль будет передан в незашифрованном виде.

en: Please enter the user name of your OSM account
ru_RU: Пожалуйста, введите имя пользователя для вашего аккаунта OSM

en: Please enter the password of your OSM account
ru_RU: Пожалуйста, введите пароль вашей учётной записи OSM

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ru_RU: Аутентификация в OSM API ''{0}'' не удалась. Пожалуйста, введите правильные имя пользователя и пароль.

en: Please enter the user name of your account
ru_RU: Пожалуйста, введите имя пользователя

en: Please enter the password of your account
ru_RU: Пожалуйста, введите пароль

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ru_RU: Не удалось выполнить аутентификацию на хосте «{0}». Пожалуйста, введите правильные имя пользователя и пароль.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
ru_RU: Пожалуйста, введите имя пользователя для аутентификации на вашем прокси-сервере

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
ru_RU: Пожалуйста, введите пароль для аутентификации на вашем прокси-сервере

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ru_RU: Аутентификация на прокси HTTP ''{0}'' не удалась. Пожалуйста, введите правильные имя пользователя и пароль.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
ru_RU: Предупреждение: в зависимости от метода аутентификации, пароль, который использует прокси-сервер, может быть передан в незашифрованном виде.

en: Authenticate
ru_RU: Аутентификция

en: Authenticate with the supplied username and password
ru_RU: Аутентификация с данными именем пользователя и паролем

en: Cancel authentication
ru_RU: Отменить аутентификацию

en: Question
ru_RU: Вопрос

en: Message
ru_RU: Сообщение

en: Enter text
ru_RU: Введите текст

en: Installing plugins
ru_RU: Установка модулей

en: Downloading file
ru_RU: Скачивание файла

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
ru_RU: Скачивание файла {0}: {1} байт...

en: Download finished
ru_RU: Скачивание завершено

en: Unpacking {0} into {1}
ru_RU: Распаковка {0} в {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
ru_RU: Не удалось скачать файл ''{0}''. Ссылка ''{1}'' не является действующим URL. Пропуск скачивания.

en: Download objects via Overpass API
ru_RU: Скачать объекты с помощью Overpass API

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
ru_RU: Невозможно получить список ваших открытых пакетов правок, потому что<br>JOSM не идентифицировал вас.<br>Либо вы работаете анонимно, либо вам не позволено<br>идентифицировать пользователя, от имени которого вы работаете.

en: Missing user identity
ru_RU: Отсутствие подлинности пользователя

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
ru_RU: Не удалось получить информацию о текущем пользователе JOSM. Ошибка: {0}

en: Initializing nodes to download ...
ru_RU: Инициализация точек для скачивания...

en: The server did not return data for the requested object, it was either deleted or does not exist. | The server did not return data for the requested objects, they were either deleted or do not exist.
ru_RU[0]: Сервер не вернул данные для запрошенного объекта: он или удалён, или не существует.
ru_RU[1]: Сервер не вернул данные для запрошенных объектов: они или удалёны, или не существуют.
ru_RU[2]: Сервер не вернул данные для запрошенных объектов: они или удалёны, или не существуют.

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
ru_RU: Сервер ответил кодом 404.<br>Обычно это означает, что серверу неизвестен объект с запрошенным идентификатором.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
ru_RU[0]: Не удалось скачать объект
ru_RU[1]: Не удалось скачать некоторые объекты
ru_RU[2]: Не удалось скачать некоторые объекты

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
ru_RU[0]: Объект не удалось скачать.<br>
ru_RU[1]: {0} объекта не удалось скачать.<br>
ru_RU[2]: {0} объектов не удалось скачать.<br>

en: missing objects:
ru_RU: отсутствующие объекты:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
ru_RU[0]: Скачанный объект удалён.
ru_RU[1]: {0} скачанных объекта удалены.
ru_RU[2]: {0} скачанных объектов удалены.

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
ru_RU: Введите путь в текстовое поле вручную или щёлкните кнопку «…», чтобы открыть диалог выбора файлов.

en: The bold text is the name of the layer.
ru_RU: Жирный текст — это имя слоя.

en: Click here to choose save path
ru_RU: <выбрать путь для сохранения>

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
ru_RU: Слой ''{0}'' пока ещё не сохранён в файле

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
ru_RU: Файл ''{0}'' не записывается. Пожалуйста, поменяйте имя файла.

en: Click cell to change the file path.
ru_RU: Щёлкните на ячейке, чтобы изменить путь к файлу.

en: Launch a file chooser to select a file
ru_RU: Открыть диалог выбора файла

en: Select filename
ru_RU: Выберите имя файла

en: Work Offline...
ru_RU: Автономная работа...

en: Block network access to resources
ru_RU: Блокировать доступ к интернет-ресурсам

en: Open Recent
ru_RU: Недавние файлы

en: List of recently opened files
ru_RU: Список недавно открывавшихся файлов

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Clear the list of recently opened files
ru_RU: Очистить список недавно открывавшихся файлов

en: Saving layer to ''{0}'' ...
ru_RU: Сохранение слоя в ''{0}'' ...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
ru_RU: Несохранённые изменения - Сохранить локально или отправить на сервер перед выходом?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
ru_RU: Несохранённые изменения - Сохранить локально или отправить на сервер перед удалением?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
ru_RU: Несохранённые изменения - Сохранить локально или отправить на сервер перед перезапуском?

en: Uploading and saving modified layers ...
ru_RU: Отправка на сервер и сохранение изменённых слоёв ...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
ru_RU[0]: <html>{0} слой содержит неулаженные конфликты.<br>Либо сначала уладьте их, либо отмените изменения.<br>Слой с конфликтами:</html>
ru_RU[1]: <html>{0} слоя содержат неулаженные конфликты.<br>Либо сначала уладьте их, либо отмените изменения.<br>Слои с конфликтами:</html>
ru_RU[2]: <html>{0} слоёв содержат неулаженные конфликты.<br>Либо сначала уладьте их, либо отмените изменения.<br>Слои с конфликтами:</html>

en: Unsaved data and conflicts
ru_RU: Несохранённые данные и конфликты

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
ru_RU[0]: <html>{0} слой нужно сохранить, но нет соответствующего файла.<br>Либо выберите файл для этого слоя, либо отмените изменения.<br>Слой без файла:</html>
ru_RU[1]: <html>{0} слоя нужно сохранить, но нет соответствующего файла.<br>Либо выберите файл для каждого слоя, либо отмените изменения.<br>Слои без файла:</html>
ru_RU[2]: <html>{0} слоёв нужно сохранить, но нет соответствующего файла.<br>Либо выберите файл для каждого слоя, либо отмените изменения.<br>Слои без файла:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
ru_RU: Несохранённые данные и отсутствие соответствующего файла

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
ru_RU[0]: <html>{0} слой требуется сохранить, но открытый файл<br>не удаётся сохранить.<br>Либо выберите другой файл для этого слоя, либо отмените изменения.<br>Слой с незаписываемым файлом:</html>
ru_RU[1]: <html>{0} слоя требуется сохранить, но открытые файлы<br>не удаётся сохранить.<br>Либо выберите другие файлы для этих слоёв, либо отмените изменения.<br>Слои с незаписываемыми файлами:</html>
ru_RU[2]: <html>{0} слоёв требуется сохранить, но открытые файлы<br>не удаётся сохранить.<br>Либо выберите другие файлы для этих слоёв, либо отмените изменения.<br>Слои с незаписываемыми файлами:</html>

en: Unsaved data non-writable files
ru_RU: Несохранённые данные незаписываемых файлов

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
ru_RU: Закрыть этот диалог и продолжить редактирование в JOSM

en: Exit now!
ru_RU: Выйти сейчас!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
ru_RU: Выйти из  JOSM без сохранения. Несохранённые изменения будут утеряны.

en: Restart now!
ru_RU: Перезапустить сейчас!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
ru_RU: Перезапустить JOSM без сохранения. Несохранённые изменения будут потеряны.

en: Delete now!
ru_RU: Удалить сейчас!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
ru_RU: Удалить слои без сохранения. Несохранённые данные будут утеряны.

en: Perform actions before exiting
ru_RU: Выполнить действие перед выходом

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
ru_RU: Выйти из JOSM с сохранением. Несохранённые изменения будут отправлены на сервер и/или сохранены локально.

en: Perform actions before restarting
ru_RU: Выполнить действия перед перезапуском

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
ru_RU: Перезапустить JOSM с сохранением. Несохранённые изменения будут отправлены на сервер и/или сохранены локально.

en: Perform actions before deleting
ru_RU: Выполнить действия перед удалением

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
ru_RU: Перед удалением слои сохранить локально или отправить на сервер. Изменения не будут потеряны.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
ru_RU: Подготовка слоя «{0}» для отправки на сервер...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
ru_RU[0]: <html>Отправка и/или сохранение изменённого слоя<br>отменены или прошли неудачно.</html>
ru_RU[1]: <html>Отправка и/или сохранение {0} изменённых слоёв<br>отменены или прошли неудачно.</html>
ru_RU[2]: <html>Отправка и/или сохранение {0} изменённых слоёв<br>отменены или прошли неудачно.</html>

en: Incomplete upload and/or save
ru_RU: Неполная отправка на сервер или не всё сохранено

en: should be uploaded
ru_RU: следует отправить на сервер

en: should be saved
ru_RU: следует сохранить

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
ru_RU: Слой «{0}» содержит изменения, которые должны быть отправлены на сервер.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
ru_RU: Слой «{0}» содержит изменения, которые не рекомендуются для отправки на сервер.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
ru_RU: В слое «{0}» нет изменений, которые надо было бы отправить на сервер.

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
ru_RU: Слой ''{0}'' содержит изменения, которые необходимо сохранить в соответствующий файл ''{1}''.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
ru_RU: В слое ''{0}'' нет изменений. Потому нечего сохранять.

en: Layer Name and File Path
ru_RU: Имя слоя и путь к файлу

en: Recommended Actions
ru_RU: Рекомендуемые действия

en: Actions To Take
ru_RU: Выполняемое действие

en: Update objects
ru_RU: Обновить объекты

en: Changesets: Non-default advanced settings
ru_RU: Пакеты правок: Расширенные настройки не по умолчанию

en: Describe the changes you made
ru_RU: Опишите сделанные вами изменения

en: Changeset tags:
ru_RU: Теги пакета правок:

en: Settings
ru_RU: Настройки

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
ru_RU: Решить, как отправить данные на сервер и какие использовать пакеты правок

en: Upload to ''{0}''
ru_RU: Отправить на сервер в «{0}»

en: Upload Changes
ru_RU: Отправить изменения на сервер

en: Upload the changed primitives
ru_RU: Отправить на сервер изменённые элементы

en: Please enter a valid chunk size first
ru_RU: Пожалуйста, сначала введите допустимый размер части

en: Illegal chunk size
ru_RU: Неправильный размер части

en: The following required terms are missing: {0}
ru_RU: Следующие обязательные условия отсутствуют: {0}

en: The following forbidden terms have been found: {0}
ru_RU: Были найдены следующие запрещённые условия: {0}

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
ru_RU[0]: <html>Следующий тег пакета изменений содержит пустой ключ/значение:<br>{0}<br>Продолжить?</html>
ru_RU[1]: <html>Следующие теги пакета изменений содержат пустой ключ/значение:<br>{0}<br>Продолжить?</html>
ru_RU[2]: <html>Следующие теги пакета изменений содержат пустой ключ/значение:<br>{0}<br>Продолжить?</html>

en: Empty metadata
ru_RU: Пустые метаданные

en: Cancel the upload and resume editing
ru_RU: Отменить отправку на сервер и продолжить редактирование

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
ru_RU: Объект «{0}» уже удалён с сервера. Пропуск этого объекта и повторная попытка отправки.

en: Preparing objects to upload ...
ru_RU: Подготовка объектов для отправки...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
ru_RU: Объекты отправлены в <strong>новый пакет правок</strong>.

en: Objects are uploaded to the <strong>open changeset</strong> {0} ''{1}''.
ru_RU: Объекты переданы в  <strong>открытый пакет правок</strong> {0} ''{1}''.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
ru_RU: Пакет правок будет <strong>закрыт</strong> после этой отправки на сервер

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
ru_RU: Пакет правок <strong>останется открытым</strong> после этой отправки на сервер

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
ru_RU[0]: Отправка на сервер <strong>{0} объекта</strong> в <strong>1 пакет правок</strong>
ru_RU[1]: Отправка на сервер <strong>{0} объектов</strong> в <strong>1 пакет правок</strong>
ru_RU[2]: Отправка на сервер <strong>{0} объектов</strong> в <strong>1 пакет правок</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
ru_RU[0]: Отправка на сервер <strong>{0} объекта</strong> в <strong>1 пакет правок</strong> за <strong>1 запрос</strong>
ru_RU[1]: Отправка на сервер <strong>{0} объектов</strong> в <strong>1 пакет правок</strong> за <strong>1 запрос</strong>
ru_RU[2]: Отправка на сервер <strong>{0} объектов</strong> в <strong>1 пакет правок</strong> за <strong>1 запрос</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
ru_RU: Отправка на сервер <strong>{0} объектов</strong> в <strong>1 пакет правок</strong> за <strong>{1} запрос(ов)</strong>

en: {0} objects exceed the max. allowed {1} objects in a changeset on the server ''{2}''. Please <a href="urn:changeset-configuration">configure</a> how to proceed with <strong>multiple changesets</strong>
ru_RU: {0} объектов превышают максимально допустимые {1} объектов в пакете правок на сервере ''{2}''. Пожалуйста, <a href="urn:changeset-configuration">настройте</a> дальнейшие действия с <strong>многоэлементными пакетами правок</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
ru_RU: Отправка на сервер <strong>{0} объект(ов)</strong> в <strong>несколько пакетов правок</strong> за <strong>{1} запрос(ов)</strong>

en: Settings:
ru_RU: Настройки:

en: … to server: <strong>{0}</strong>
ru_RU: … на сервер: <strong>{0}</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
ru_RU: Отправка на сервер данных слоя «{0}»

en: Continue uploading
ru_RU: Продолжить отправку на сервер

en: Click to continue uploading to additional new changesets
ru_RU: Нажмите, чтобы продолжить отправку на сервер в дополнительные новые пакеты правок

en: Go back to Upload Dialog
ru_RU: Вернуться  к Диалогу отправки на сервер

en: Click to return to the Upload Dialog
ru_RU: Нажмите, чтобы вернуться к Диалогу отправки на сервер

en: Abort
ru_RU: Прервать

en: Click to abort uploading
ru_RU: Нажмите, если хотите прервать отправку на сервер

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
ru_RU: Сервер сообщил, что текущий пакет правок был закрыт.<br>Это, скорее всего, произошло из-за того, что пакет правок достиг своего макс. размера,<br>составляющего {0} объектов на сервере ''{1}''.

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
ru_RU[0]: Осталось отправить на сервер {0} объект.
ru_RU[1]: Осталось отправить на сервер {0} объекта.
ru_RU[2]: Осталось отправить на сервер {0} объектов.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
ru_RU: Нажмите «<strong>{0}</strong>», чтобы продолжить отправку на сервер в дополнительные новые пакеты правок.<br>Нажмите «<strong>{1}</strong>», чтобы вернуться к Диалогу отправки на сервер.<br>Нажмите «<strong>{2}</strong>», чтобы отменить отправку на сервер и вернуться к редактированию карты.<br>

en: Changeset is full
ru_RU: Пакет правок заполнен

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ru_RU: Точка «{0}» уже удалена. Объект будет пропущен при отправке данных на сервер.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ru_RU: Линия «{0}» уже удалена. Объект будет пропущен при отправке данных на сервер.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ru_RU: Отношение «{0}» уже удалено. Объект будет пропущен при отправке данных на сервер.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
ru_RU: Объект «{0}» уже удалён. Объект будет пропущен при отправке данных на сервер.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
ru_RU[0]: Отправка на сервер {0} объекта...
ru_RU[1]: Отправка на сервер {0} объектов...
ru_RU[2]: Отправка на сервер {0} объектов...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
ru_RU: Игнорирование выявленной ошибки, так как отправка на сервер отменена. Ошибка: {0}

en: Upload successful!
ru_RU: Отправка на сервер выполнена успешно!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
ru_RU: <html>Отметьте изменённые объекты <strong>текущего выделения</strong>, которые надо отправить на сервер. </html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
ru_RU: <html>Отметить <strong>локально удалённые объекты</strong>, которые должны быть удалены на сервере.</html>

en: Select objects to upload
ru_RU: Выбор объектов для отправки на сервер

en: Please select the upload strategy:
ru_RU: Пожалуйста, выберите стратегию отправки на сервер:

en: Upload all objects in one request
ru_RU: Отправить все объекты в одном запросе

en: Upload objects in chunks of size:
ru_RU: Отправить объекты порциями указанного размера:

en: Upload each object individually
ru_RU: Отправить на сервер по одному объекту

en: <html><strong>Multiple changesets</strong> are necessary to upload {0} objects. Please select a strategy:</html>
ru_RU: Для отправки {0} объектов понадобятся <html><strong>несколько пакетов правок</strong> . Выберите стратегию:</html>

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
ru_RU: Заполнить один пакет правок и вернуться к Диалогу отправки на сервер

en: Open and use as many new changesets as necessary
ru_RU: Открыть и использовать столько пакетов правок, сколько необходимо

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
ru_RU: <html>Невозможно отправить на сервер объекты в количестве {0} штук за один запрос, потому что<br>превышен макс. размер пакета правок {1} на сервере «{2}».</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
ru_RU: <html>Потребуется <strong>несколько пакетов правок</strong>, чтобы отправить {0} объектов. Какую стратегию вы хотите применить?</html>

en: (1 request)
ru_RU: (1 запрос)

en: (# requests unknown)
ru_RU: (# запросов неизвестно)

en: ({0} request) | ({0} requests)
ru_RU[0]: ({0} запрос)
ru_RU[1]: ({0} запроса)
ru_RU[2]: ({0} запросов)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
ru_RU: Неверный размер части <= 0. Пожалуйста, введите целое > 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
ru_RU: Размер части {0} превышает макс. размер пакета правок {1} для сервера ''{2}''

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
ru_RU: Значение ''{0}'' не число. Пожалуйста, введите целое > 1

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
ru_RU: Ваш комментарий для отправки <i>отклонён</i>.

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
ru_RU: Ваш комментарий — <i>пустой</i> или <i>слишком короткий</i>.<br /><br />Технически его можно оставить таким, но учтите, что многие пользователи<br />просматривают изменения в своём ареале и желают видеть понятные объяснения того,<br />что было изменено.<br /><br />Потратьте сейчас минуту на объяснение сделанных вами изменений —<br />Вы облегчите работу другим участникам проекта.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
ru_RU: Спасибо за комментарий к пакету правок! Он позволит другим картографам лучше понять цель ваших правок.

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
ru_RU: Ваш источник изменений <i>отклонен</i>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
ru_RU: Вы не указали источник данных для своих правок.<br />Технически это допустимо, но эта информация помогает<br />другим пользователям понять происхождение данных.<br /><br />Если вы потратите минуту, на пояснение к своим правкам, это <br />упростит работу многим другим картографам.

en: Thank you for providing the data source!
ru_RU: Спасибо за указание источника данных!

en: The bounding box of this changeset is very large – please consider splitting your changes!
ru_RU: Область, затрагиваемая этим пакетом правок, слишком велика. Попробуйте разделить ваши изменения на меньшие части!

en: Objects to add:
ru_RU: Новые объекты:

en: Objects to modify:
ru_RU: Изменённые объекты:

en: Objects to delete:
ru_RU: Удаляемые объекты:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
ru_RU[0]: Добавить {0} объект:
ru_RU[1]: Добавить {0} объекта:
ru_RU[2]: Добавить {0} объектов:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
ru_RU[0]: {0} объект изменить:
ru_RU[1]: {0} объекта изменить:
ru_RU[2]: {0} объектов изменить:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
ru_RU[0]: Удалить {0} объект:
ru_RU[1]: Удалить {0} объекта:
ru_RU[2]: Удалить {0} объектов:

en: All Formats
ru_RU: Все форматы

en: Could not export ''{0}''.
ru_RU: Невозможно экспортировать ''{0}''.

en: Could not import ''{0}''.
ru_RU: Невозможно импортировать ''{0}''.

en: Could not import files.
ru_RU: Невозможно импортировать файлы.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
ru_RU: <html>Невозможно прочитать файл ''{0}''.<br>Ошибка:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
ru_RU: <html>Невозможно прочитать файлы.<br>Ошибка:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
ru_RU: Файлы GeoJSON

en: Layer ''{0}'' not supported
ru_RU: Слой «{0}» не поддерживается

en: GeoJSON file
ru_RU: Файл GeoJSON

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
ru_RU: Внимание: GPL несовместима с лицензией OSM. Не отправляйте на сервер треки, лицензированные под GPL

en: GPS track description
ru_RU: описание трека GPS

en: Add author information
ru_RU: Добавить информацию об авторе

en: Real name
ru_RU: Настоящее имя

en: Copyright (URL)
ru_RU: Авторские права (ссылка)

en: Predefined
ru_RU: Набор

en: Copyright year
ru_RU: Авторские права (год)

en: Keywords
ru_RU: Ключевые слова

en: Save track colors in GPX file
ru_RU: Сохранить цвета треков в GPX-файле

en: Use Garmin compatible GPX extensions
ru_RU: Использовать совместимые с Garmin расширения GPX

en: Save layer specific preferences
ru_RU: Сохранить специфичные для слоя настройки

en: Export options
ru_RU: Опции экспорта

en: Export and Save
ru_RU: Экспортировать и сохранить

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
ru_RU: Расширения треков для Garmin поддерживают только 16 цветов.

en: If you continue, the closest supported track color will be used.
ru_RU: Если вы продолжите, будет использован ближайший поддерживаемый цвет трека.

en: Choose a predefined license
ru_RU: Выберите лицензию из набора

en: GPX Files
ru_RU: Файлы GPX

en: Markers from {0}
ru_RU: Маркеры из {0}

en: Routes from {0}
ru_RU: Маршруты из {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
ru_RU: Произошла ошибка при анализе данных gpx для слоя «{0}». Будет доступна только часть файла.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
ru_RU: Произошла ошибка при обработке gpx файла ''{0}''. Файл будет доступен частично.

en: The imported track "{0}" might not be visible because it has the same color as the background.<br>You can change this in the context menu of the imported layer.
ru_RU: Импортированный трек «{0}» может быть не виден, поскольку имеет тот же цвет, что и фон.<br>Цвет можно изменить в контекстном меню импортированного слоя.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
ru_RU: Сбой обработки данных слоя ''{0}''

en: Coordinates imported: {0}
ru_RU: Импортировано координат: {0}

en: Import success:
ru_RU: Успешный импорт:

en: Import failure!
ru_RU: Ошибка импорта!

en: Image Files
ru_RU: Файлы изображений

en: folder
ru_RU: каталог

en: Looking for image files
ru_RU: Поиск файлов изображений

en: No image files found.
ru_RU: Файлы изображений не найдены

en: NMEA-0183 Files
ru_RU: Файлы NMEA-0183

en: Malformed sentences: {0}
ru_RU: Неверный запрос: {0}

en: Checksum errors: {0}
ru_RU: Ошибок проверки контрольной суммы: {0}

en: Unknown sentences: {0}
ru_RU: Неизвестное выражение: {0}

en: Zero coordinates: {0}
ru_RU: Нулевых координат: {0}

en: Note Files
ru_RU: Файлы заметок

en: OSM Server Files bzip2 compressed
ru_RU: Файлы сервера OSM сжаты с помощью bzip2

en: OsmChange File
ru_RU: Файл OsmChange

en: File ''{0}'' does not exist.
ru_RU: Файл "{0}" не существует

en: No data found in file {0}.
ru_RU: Не найдены данные в файле {0}.

en: Open OsmChange file
ru_RU: Открыть файл OsmChange

en: OSM Server Files
ru_RU: Файлы сервера OSM

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
ru_RU: <html>Произошла ошибка при восстановлении резервной копии файла.<br>Ошибка: <br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
ru_RU: Файлы сервера OSM сжаты с помощью gzip

en: Invalid dataset
ru_RU: Неверный набор данных

en: No data found for layer ''{0}''.
ru_RU: Нет данных для слоя ''{0}''.

en: No data found in file ''{0}''.
ru_RU: Нет данных в файле ''{0}''.

en: Open OSM file
ru_RU: Открыть файл OSM

en: OSM PBF Files
ru_RU: Файлы OSM PBF

en: OSM Server Files XZ compressed
ru_RU: Файлы сервера OSM, сжатые с помощью XZ

en: OziExplorer Waypoint Files
ru_RU: Файл путевых точек OziExplorer

en: RTKLib Positioning Solution Files
ru_RU: Файлы RTKLib Positioning Solution

en: Validation Error Files
ru_RU: Файлы ошибок при проверке

en: WMS Files (*.wms)
ru_RU: Файлы WMS (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
ru_RU: Неподдерживаемый формат версии WMS файла; обнаружено {0}, ожидалось {1}

en: Native projections
ru_RU: Исходные проекции

en: Offset
ru_RU: Смещение

en: Tile download projection
ru_RU: Проекция скачиваемых квадратов

en: Tile display projection
ru_RU: Проекция отображения квадратов

en: Current zoom
ru_RU: Текущий масштаб

en: Show tile info
ru_RU: Показать информацию о квадрате

en: Tile Info
ru_RU: Информация о квадрате

en: Tile name
ru_RU: Имя квадрата

en: Tile URL
ru_RU: URL квадрата

en: Custom header: {0}
ru_RU: Пользовательский заголовок: {0}

en: Tile size
ru_RU: Размер квадрата

en: Tile display size
ru_RU: Размер отображения квадрата

en: Reprojection
ru_RU: Перепроецирование

en: Reprojected tile size
ru_RU: Размер перепроецированнного квадрата

en: Loaded
ru_RU: Загружен

en: Loading
ru_RU: Загружается

en: Metadata
ru_RU: Метаданные

en: Load tile
ru_RU: Скачать квадрат

en: Get tile status
ru_RU: Получить состояние квадрата

en: Force tile rendering
ru_RU: Принудительная отрисовка квадрата

en: Failed to create tile source
ru_RU: Не удалось создать источник квадратов

en: zoom in to load more tiles
ru_RU: приблизьте для загрузки дополнительных квадратов

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
ru_RU: увеличьте масштаб квадратов (измените разрешение), чтобы увидеть больше деталей

en: Current zoom: {0}
ru_RU: Текущий масштаб: {0}

en: Display zoom: {0}
ru_RU: Масштаб отображения: {0}

en: Pixel scale: {0}
ru_RU: Масштаб пиксела: {0}

en: Best zoom: {0}
ru_RU: Наилучший масштаб: {0}

en: Estimated cache size: {0}
ru_RU: Расчётный размер кэша: {0}

en: === Cache stats ===
ru_RU: === Статистика кэша ===

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
ru_RU: {0} ({1}), скачивается автоматически с уровнем масштабирования {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
ru_RU: {0} ({1}), скачивается с уровнем масштабирования {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
ru_RU: Скачано {0}/{1} квадратов

en: Save WMS file
ru_RU: Сохранить файл WMS

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
ru_RU: Спутниковый снимок "{0}" может быть смещён. Проверьте смещение по GPS-трекам!

en: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Using_Imagery
ru_RU: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/RU:Using_Imagery

en: Details...
ru_RU: Подробности...

en: Do not show this message again
ru_RU: Больше не показывать это сообщение

en: Hide this message
ru_RU: Скрыть это сообщение

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
ru_RU: Невозможно создать каталог {0}! Автосохранение будет отключено

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
ru_RU: Невозможно создать файл {0}, будет использовано другое имя файла

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
ru_RU: Ошибка ввода-вывода при создании файла. Автосохранение пропущено: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
ru_RU: Невозможно удалить старый бэкап файл {0}

en: Your work has been saved automatically.
ru_RU: Результаты вашей работы были сохранены автоматически.

en: Restoring files
ru_RU: Восстановление файлов

en: Unable to delete backup file {0}
ru_RU: Не удалось удалить файл резервной копии {0}

en: Unable to delete PID file {0}
ru_RU: Не удалось удалить PID-файл {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
ru_RU: Не удалось удалить помещённый в архив файл резервной копии {0}

en: Customize Color
ru_RU: Выбрать цвет

en: Default
ru_RU: По умолчанию

en: Choose a color
ru_RU: Выбор цвета

en: Name: {0}
ru_RU: Название: {0}

en: Description: {0}
ru_RU: Описание: {0}

en: Creator: {0}
ru_RU: Автор: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
ru_RU[0]: {0} трек, {1} сегментов трека
ru_RU[1]: {0} трека, {1} сегментов трека
ru_RU[2]: {0} треков, {1} сегментов трека

en: Timespan
ru_RU: Период

en: Number of<br/>Segments
ru_RU: Число <br/>сегментов

en: {0} route,  | {0} routes,
ru_RU[0]: {0} маршрут,
ru_RU[1]: {0} маршрута,
ru_RU[2]: {0} маршрутов,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
ru_RU[0]: {0} путевая точка
ru_RU[1]: {0} путевые точки
ru_RU[2]: {0} путевых точек

en: Jump to next segment
ru_RU: Перейти к следующему сегменту

en: Jump to previous segment
ru_RU: Перейти к предыдущему сегменту

en: {0} track | {0} tracks
ru_RU[0]: {0} трек
ru_RU[1]: {0} трека
ru_RU[2]: {0} треков

en:  ({0} segment) |  ({0} segments)
ru_RU[0]:  ({0} сегмент)
ru_RU[1]:  ({0} сегмента)
ru_RU[2]:  ({0} сегментов)

en: Save GPX file
ru_RU: Сохранить файл GPX

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
ru_RU: Объединить сегменты всех треков в один трек.

en: Combine tracks of this layer
ru_RU: Объединить треки этого слоя

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
ru_RU: Разделить несколько сегментов одного трека на несколько отдельных треков.

en: Split track segments to tracks
ru_RU: Разделить сегменты трека на треки

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
ru_RU: Разделить треки этого слоя, создав для каждого новый слой.

en: Split tracks to new layers
ru_RU: Разделить треки на новые слои

en: Id
ru_RU: Идентификатор

en: Min. zoom
ru_RU: Мин. масштаб

en: Max. zoom
ru_RU: Макс. масштаб

en: Unsupported imagery type: {0}
ru_RU: Неподдерживаемый тип подложки: {0}

en: Next marker
ru_RU: Следующий маркер

en: Jump to next marker
ru_RU: К следующему маркеру

en: Previous marker
ru_RU: Предыдущий маркер

en: Jump to previous marker
ru_RU: К предыдущему маркеру

en: All projections are supported
ru_RU: Все проекции поддерживаются

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
ru_RU: Слой {0} не поддерживает новую проекцию {1}.

en: Supported projections are: {0}
ru_RU: Поддерживаемые проекции: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
ru_RU: Смените проекцию снова или удалите слой.

en: Save Layer
ru_RU: Сохранить слой

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
ru_RU: Попытка выбрать слой только для чтения в качестве редактируемого слоя

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
ru_RU: Попытка удаления слоя во время фоновой отправки данных на сервер. Подождите, пока отправка данных не завершится.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
ru_RU: Идёт фоновая отправка данных на сервер. Невозможно сбросить состояние, пока она не завершится.

en: {0} note | {0} notes
ru_RU[0]: {0} заметка
ru_RU[1]: {0} заметки
ru_RU[2]: {0} заметок

en: Notes layer
ru_RU: Слой заметок

en: Total notes:
ru_RU: Всего заметок:

en: Changes need uploading?
ru_RU: Нужно отправить изменения на сервер?

en: Save Note file
ru_RU: Сохранить файл заметок

en: outside downloaded area
ru_RU: вне скачанной области

en: Data Layer {0}
ru_RU: Слой данных {0}

en: Merging layers
ru_RU: Объединение слоёв

en: {0} deleted | {0} deleted
ru_RU[0]: {0} удалён
ru_RU[1]: {0} удалено
ru_RU[2]: {0} удалено

en: {0} incomplete | {0} incomplete
ru_RU[0]: {0} неполный
ru_RU[1]: {0} неполных
ru_RU[2]: {0} неполных

en: {0} consists of:
ru_RU: {0} состоит из:

en: API version: {0}
ru_RU: Версия API: {0}

en: Layer is locked
ru_RU: Слой заблокирован

en: Download is blocked
ru_RU: Скачивание заблокировано

en: Upload is discouraged
ru_RU: Отправка не рекомендуется

en: Upload is blocked
ru_RU: Отправка на сервер заблокирована

en: Empty layer
ru_RU: Пустой слой

en: Convert to GPX layer
ru_RU: Преобразовать в слой GPX

en: Converted from: {0}
ru_RU: Преобразовано из: {0}

en: Dataset consistency test
ru_RU: Тест согласованности набора данных

en: No problems found
ru_RU: Проблемы не обнаружены

en: Following problems found:
ru_RU: Обнаружены следующие проблемы:

en: Save anyway
ru_RU: Сохранить в любом случае

en: The layer contains no data.
ru_RU: Слой не содержит данных.

en: Conflicts
ru_RU: Конфликты

en: Reject Conflicts and Save
ru_RU: Игнорировать конфликты и сохранить

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
ru_RU: Имеются неулаженные конфликты. Конфликтующие объекты не будут сохранены и будут обработаны, как будто вы отменили их все. Продолжить?

en: Save OSM file
ru_RU: Сохранить файл OSM

en: Validation errors
ru_RU: Ошибки при проверке

en: No validation errors
ru_RU: Проверка не выявила ошибок

en: Save Validation errors file
ru_RU: Сохранить файл ошибок проверки

en: Set WMS Bookmark
ru_RU: Установить закладку WMS

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
ru_RU: Не удалось найти поддерживаемую проекцию для слоя {0}. Будет использоваться {1}.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
ru_RU: Изменение проекции слоя {0} с {1} на {2}. Для лучшего качества и производительности переключитесь на одну из поддерживаемых проекций: {3}

en: Adjust timezone and offset
ru_RU: Настройка часового пояса и смещения

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
ru_RU: Произошла ошибка во время попытки сопоставить фотографии с GPX треком. Вы можете вручную совместить фотографии с помощью движков.

en: Matching photos to track failed
ru_RU: Не удалось сопоставить фотографии треку

en: Timezone: {0}
ru_RU: Часовой пояс: {0}

en: Minutes: {0}
ru_RU: Минуты: {0}

en: Seconds: {0}
ru_RU: Секунды: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
ru_RU[0]: (Расхождение во времени {0} день)
ru_RU[1]: (Расхождение во времени {0} дня)
ru_RU[2]: (Расхождение во времени {0} дней)

en: Advanced settings
ru_RU: Расширенные настройки

en: Segment settings
ru_RU: Настройки сегментов

en: Interpolate between segments
ru_RU: Интерполяция между сегментами

en: only when the segments are less than # minutes apart:
ru_RU: только если сегменты отстоят меньше чем на # минут:

en: only when the segments are less than # meters apart:
ru_RU: только если сегменты отстоят меньше чем на # метров:

en: Tag images at the closest end of a segment, when not interpolated
ru_RU: Тегировать изображения по ближайшему концу сегмента,  если они не интерполированы

en: only within # minutes of the closest trackpoint:
ru_RU: только в пределах # минут от ближайшей точки трека:

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
ru_RU: Настройки треков (в одном GPX-файле может быть несколько треков)

en: Interpolate between tracks
ru_RU: Интерполяция между треками

en: only when the tracks are less than # minutes apart:
ru_RU: только если треки отстоят меньше чем на # минут:

en: only when the tracks are less than # meters apart:
ru_RU: только если треки отстоят меньше чем на # метров:

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
ru_RU: Тегировать изображения по ближайшему концу трека,  если они не интерполированы<br>(также применяется перед первым и после последнего трека)

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
ru_RU: Принудительно тегировать все изображения (временно перекрывает перечисленные выше настройки).

en: This option will not be saved permanently.
ru_RU: Этот параметр не будет сохранён навсегда.

en: Correlate to GPX
ru_RU: Сопоставить  с GPX

en: Invalid timezone
ru_RU: Недопустимый часовой пояс

en: Invalid offset
ru_RU: Недопустимое смещение

en: Correlate images with GPX track
ru_RU: Сопоставить изображения с GPX треком

en: Try Again
ru_RU: Попытаться снова

en: No images could be matched!
ru_RU: Нет соответствующих изображений!

en: <No GPX track loaded yet>
ru_RU: <Не загружены треки GPX>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
ru_RU: Ошибка при разборе даты.
    Пожалуйста, используйте запрашиваемый формат

en: Invalid date
ru_RU: Недопустимая дата

en: GPX track:
ru_RU: Трек GPX:

en: Open another GPX trace
ru_RU: Открыть другой трек GPX

en: Use support layer
ru_RU: Использовать вспомогательный слой

en: <html>Use photo of an accurate clock,<br>e.g. GPS receiver display</html>
ru_RU: <html>Использовать фотографию цифровых часов,<br>например, как на дисплее приёмника GPS</html>

en: Auto-Guess
ru_RU: Авто-Угадывание

en: Matches first photo with first gpx point
ru_RU: Первая фотография соответствует первой точке gpx

en: Manual adjust
ru_RU: Ручная регулировка

en: Advanced settings...
ru_RU: Расширенные настройки...

en: Override position for:
ru_RU: Переустановить позицию для:

en: Images with geo location in exif data ({0}/{1})
ru_RU: Изображения с координатами местоположения в данных exif ({0}/{1})

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
ru_RU: Помечено изображений ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
ru_RU: Показать эскиз изображения на карте

en: Timezone:
ru_RU: Часовой пояс:

en: Correlate
ru_RU: Установить соотношения

en: No gpx selected
ru_RU: Нет выбранных gpx

en: <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photo to GPX track.</html> | <html>Matched <b>{0}</b> of <b>{1}</b> photos to GPX track.</html>
ru_RU[0]: <html><b>{0}</b> из <b>{1}</b> фото соответствует треку GPX.</html>
ru_RU[1]: <html><b>{0}</b> из <b>{1}</b> фото соответствует треку GPX.</html>
ru_RU[2]: <html><b>{0}</b> из <b>{1}</b> фото соответствует треку GPX.</html>

en: The selected photos do not contain time information.
ru_RU: Выбранные фотографии не содержат информацию о времени.

en: Photos do not contain time information
ru_RU: Фотографии не содержат информацию о времени

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
ru_RU: Точки в выбранном GPX треке не содержат времени. Пожалуйста, выберите другой.

en: GPX Track has no time information
ru_RU: GPX трек не содержит информации о времени

en: You should select a GPX track
ru_RU: Необходимо выбрать трек GPX

en: No selected GPX track
ru_RU: Трек GPX не выделен

en: Correlation support layer
ru_RU: Вспомогательный слой геопривязки

en: Edit images sequence
ru_RU: Изменить последовательность изображений

en: Geotagged Images
ru_RU: Изображения с данными о местоположении

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
ru_RU[0]: Загружено {0} изображение.
ru_RU[1]: Загружено {0} изображения.
ru_RU[2]: Загружено {0} изображений.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
ru_RU[0]: {0} найден, помеченным GPS.
ru_RU[1]: {0} найдено, помеченным GPS.
ru_RU[2]: {0} найдено, помеченным GPS.

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
ru_RU[0]: {0} содержит обновлённые GPS данные.
ru_RU[1]: {0} содержат обновлённые GPS данные.
ru_RU[2]: {0} содержат обновлённые GPS данные.

en: Offset angle in degrees:
ru_RU: Угол смещения в градусах:

en: Shift image relative to the direction (in meters)
ru_RU: Сдвиг изображения относительно направления (в метрах)

en: Elevation:
ru_RU: Высота:

en: Set image direction towards the next GPX waypoint
ru_RU: Установить направление изображения в направлении следующей точки GPX

en: Set image direction towards the next one
ru_RU: Установить направление изображения в направлении следующего

en: Error on file {0}
ru_RU: Ошибка в файле {0}

en: No image
ru_RU: Изображений нет

en: No EXIF time in file "{0}". Using last modified date as timestamp.
ru_RU: В EXIF файла "{0}" нет данных о времени. В качестве отметки времени используется дата последнего изменения.

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
ru_RU: Невозможно разобрать метаданные  файла "{0}". В качестве отметки времени используется дата последнего изменения.

en: Geoimage: {0}
ru_RU: Геоизображение: {0}

en: Display geotagged images
ru_RU: Показать изображение с геотегами

en: Next
ru_RU: Следующее

en: Show next Image
ru_RU: Показать следующее изображение

en: Previous
ru_RU: Предыдущее

en: Show previous Image
ru_RU: Показать предыдущее изображение

en: First
ru_RU: Первое

en: Show first Image
ru_RU: Показать первое изображение

en: Last
ru_RU: Последнее

en: Show last Image
ru_RU: Показать последнее изображение

en: Center view
ru_RU: Центрировать вид

en: Zoom best fit and 1:1
ru_RU: Масштабировать, чтобы вписать с соотношением сторон 1:1

en: Remove photo from layer
ru_RU: Убрать фото из слоя

en: Delete image file from disk
ru_RU: Удалить изображение с диска

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
ru_RU[0]: Удалить файл с диска?
ru_RU[1]: Удалить {0} файла с диска?
ru_RU[2]: Удалить {0} файлов с диска?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
ru_RU[0]: Файл изображения будет безвозвратно утерян!
ru_RU[1]: Файлы изображений будут безвозвратно утеряны!
ru_RU[2]: Файлы изображений будут безвозвратно утеряны!

en: Image file could not be deleted.
ru_RU: Невозможно удалить файл изображения.

en: Copy image path
ru_RU: Копировать путь к изображению

en: Move dialog to the side pane
ru_RU: Передвинуть диалог на боковую панель

en: Open image in external viewer
ru_RU: Открыть изображение во внешней программе просмотра

en: Multiple images selected
ru_RU: Выбрано несколько изображений

en: 
    Altitude: {0} m
ru_RU: 
    Высота: {0} м

en: 
    Speed: {0} km/h
ru_RU: 
    Скорость: {0} км/ч

en: 
    Direction {0}°
ru_RU: 
    Направление {0}°

en: 
    EXIF time: {0}
ru_RU: 
    Время EXIF: {0}

en: 
    GPS time: {0}
ru_RU: 
    Время GPS: {0}

en: 
    Caption: {0}
ru_RU: 
    Подпись: {0}

en: 
    Headline: {0}
ru_RU: 
    Заголовок: {0}

en: 
    Keywords: {0}
ru_RU: 
    Ключевые слова: {0}

en: 
    Object name: {0}
ru_RU: 
    Имя объекта: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
ru_RU: Извлечение GPS координат из EXIF

en: Starting directory scan
ru_RU: Запуск сканирования каталога

en: Read photos...
ru_RU: Прочитать фотографии...

en: Reading {0}...
ru_RU: Чтение {0}...

en: Unable to get canonical path for directory {0}
ru_RU: Не удалось получить канонический путь к каталогу {0}

en: Scanning directory {0}
ru_RU: Сканирование каталога {0}

en: Error while getting files from directory {0}
ru_RU: Ошибка чтения файлов в каталоге {0}

en: One of the selected files was null
ru_RU: Один из выделенных файлов пуст

en: Show thumbnails
ru_RU: Показывать миниатюры

en: Show image thumbnails instead of icons.
ru_RU: Показывать миниатюры изображений вместо значков

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
ru_RU: Синхронизировать время по фотографии GPS-приёмника

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
ru_RU: <html> Сделайте фото вашего GPS-приёмника, когда он показывает время.<br>Покажите это фото здесь.<br>Затем, захватите время, которое вы прочитаете на фото и выберите часовой пояс <hr></html>

en: Photo time (from exif):
ru_RU: Время фотоснимка (из EXIF):

en: Gps time (read from the above photo):
ru_RU: Время GPS (прочтите на фото вверху):

en: Photo taken in the timezone of:
ru_RU: Фото сделано в часовом поясе:

en: Use daylight saving time (where applicable)
ru_RU: Использовать летнее время (где применимо)

en: Open another photo
ru_RU: Открыть другое фото

en: No date
ru_RU: Без даты

en: Wikimedia Commons
ru_RU: Викисклад

en: Load images from Wikimedia Commons
ru_RU: Загрузить изображения с Викисклада

en: Choose track visibility and colors
ru_RU: Выбрать видимость и цвета треков

en: Select by date
ru_RU: Выбрать по дате

en: <html>Select all tracks that you want to be displayed. You can drag select a range of tracks or use CTRL+Click to select specific ones. The map is updated live in the background. Open the URLs by double clicking them, edit name and description by double clicking the cell.</html>
ru_RU: <html>Выделите все треки, которые должны отображаться. Можно выделить несколько треков, используя CTRL+щелчок для выделения отдельных треков. На карте сразу же отображается сделанный выбор. Открывайте URL двойным щелчком на них, для изменения названия и описания щёлкните на соответствующей ячейке.</html>

en: Set track visibility for {0}
ru_RU: Настройка отображения треков для слоя {0}

en: Set color for selected tracks...
ru_RU: Цвет выделенных треков...

en: Show all
ru_RU: Показать все

en: Show selected only
ru_RU: Показать выбранные

en: The GPX layer contains fields that can be converted to OSM tags. How would you like to proceed?
ru_RU: GPX слой содержит поля, которые могут быть преобразованы в OSM теги. Что вы хотите выполнить?

en: Convert all fields
ru_RU: Преобразовать все поля

en: Only convert the following fields:
ru_RU: Преобразовать только следующие поля:

en: Do not convert any fields
ru_RU: Не преобразовывать никакие поля

en: Convert
ru_RU: Преобразовать

en: Convert and remember selection
ru_RU: Преобразовать и запомнить выбор

en: Convert to data layer
ru_RU: Преобразовать в слой данных

en: <html>Upload of unprocessed GPS data as map data is considered harmful.<br>If you want to upload traces, look here:</html>
ru_RU: <html>Отправка на сервер необработанных данных GPS под видом данных карты считается вредоносной.<br>Если хотите отправить треки, ознакомьтесь с этим:</html>

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
ru_RU: Хотели бы вы упростить линии в преобразованном слое?

en: Customize track drawing
ru_RU: Настроить отрисовку трека

en: From
ru_RU: С

en: To
ru_RU: До

en: No timestamp
ru_RU: Нет метки времени

en: Select to download OSM data.
ru_RU: Пометьте для скачивания данных OSM.

en: Select to download GPS traces.
ru_RU: Пометьте для скачивания треков GPS.

en: Download everything within:
ru_RU: Скачать всё в пределах:

en: meters
ru_RU: метров

en: Maximum area per request:
ru_RU: Максимальная область для одного запроса:

en: Download near:
ru_RU: Скачать возле:

en: track only
ru_RU: только трек

en: waypoints only
ru_RU: только путевые точки

en: track and waypoints
ru_RU: треки и путевые точки

en: Click to download
ru_RU: Щёлкните для скачивания

en: Click to download into a new data layer
ru_RU: Щёлкните для скачивания в новый слой данных

en: Click to cancel
ru_RU: Щёлкните, чтобы отменить

en: Download from OSM along this track
ru_RU: Скачать с OSM данные вдоль этого трека

en: Precache imagery tiles along this track
ru_RU: Предкэшировать квадраты снимка около трека

en: Precaching WMS
ru_RU: Предкэширование WMS

en: Please select the imagery layer.
ru_RU: Выберите слой снимков.

en: Select imagery layer
ru_RU: Выбрать слой снимка

en: There are no imagery layers.
ru_RU: Здесь нет слоёв снимков.

en: No imagery layers
ru_RU: Нет слоёв снимков

en: Error while parsing {0}
ru_RU: Ошибка разбора {0}

en: Could not read "{0}"
ru_RU: Невозможно прочитать "{0}"

en: gps point
ru_RU: точка GPS

en: 1 - Fixed
ru_RU: 1 - Fixed (фиксированный)

en: 2 - Float
ru_RU: 2 - Float (плавающий)

en: 3 - Reserved
ru_RU: 3 - Reserved (резервированный)

en: 5 - Single
ru_RU: 5 - Single (одиночный)

en: None
ru_RU: Нет

en: Float RTK
ru_RU: Плавающий RTK

en: Estimated
ru_RU: Оценочный

en: Manual
ru_RU: Вручную

en: Simulated
ru_RU: Смоделированный

en: Quality
ru_RU: Качество

en: GPS fix
ru_RU: Поправка GPS

en: Time
ru_RU: Время

en: Direction
ru_RU: Направление

en: Velocity, {0}
ru_RU: Скорость, {0}

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
ru_RU: Аудиофайлы (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
ru_RU: Импортировать аудиофайлы

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with audio data.</html>
ru_RU: <html>Данные в слое GPX «{0}» были скачаны с сервера.<br>Так как путевые точки не содержат меток времени, мы не можем синхронизировать их с аудиоданными.</html>

en: Import not possible
ru_RU: Импорт невозможен

en: Audio markers from {0}
ru_RU: Аудиомаркеры из {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
ru_RU: На слое отсутствует трек GPX, чтобы наложить звук.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
ru_RU: Некоторые путевые точки созданы до начала трека или после его окончания и будут пропущены или перенесены в начало трека.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
ru_RU: Некоторые путевые точки, которые были слишком далеко от остальных, были проигнорированы при расчете времени.

en: Import images
ru_RU: Импорт изображений

en: <html>The data in the GPX layer ''{0}'' has been downloaded from the server.<br>Because its way points do not include a timestamp we cannot correlate them with images.</html>
ru_RU: <html>Данные в слое GPX «{0}» были скачаны с сервера.<br>Так как путевые точки не содержат меток времени, мы не можем синхронизировать их с изображениями.</html>

en: Markers From Named Points
ru_RU: Маркеры из именованных точек

en: Named Trackpoints from {0}
ru_RU: Именованные точки трека из {0}

en: Auto load tiles
ru_RU: Автозагрузка квадратов

en: Auto zoom
ru_RU: Автомасштабирование

en: Decrease zoom
ru_RU: Уменьшить масштаб

en: Flush tile cache
ru_RU: Сбросить кэш квадратов

en: Increase zoom
ru_RU: Увеличить масштаб

en: Load all tiles
ru_RU: Скачать все квадраты

en: Load all error tiles
ru_RU: Скачать все квадраты с ошибками

en: Convert to OSM Data
ru_RU: Преобразовать в данные OSM

en: Toggle layer {0}
ru_RU: Показать/скрыть слой {0}

en: Show errors
ru_RU: Показывать ошибки

en: Layer name
ru_RU: Название слоя

en: Projection
ru_RU: Проекция

en: Matrix set identifier
ru_RU: Идентификатор набора матриц

en: Filter layers:
ru_RU: Фильтр слоёв:

en: Change resolution
ru_RU: Изменить разрешение

en: Zoom to native resolution
ru_RU: Увеличить до исходного разрешения

en: Malformed URI: {0}
ru_RU: Некорректный URI: {0}

en: IO Exception: {0}
    {1}
ru_RU: Ошибка ввода-вывода: {0}
    {1}

en: gps marker
ru_RU: маркер GPS

en: marker | markers
ru_RU[0]: маркер
ru_RU[1]: маркера
ru_RU[2]: маркеров

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
ru_RU[0]: {0} состоит из {1} маркера
ru_RU[1]: {0} состоит из {1} маркеров
ru_RU[2]: {0} состоит из {1} маркеров

en: No existing audio markers in this layer to offset from.
ru_RU: Нет существующих аудио маркеров на этом слое от которых можно сделать сдвиг

en: Show Text/Icons
ru_RU: Показать Текст/Пиктограммы

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
ru_RU: Показать/скрыть текст и значки маркеров.

en: Synchronize Audio
ru_RU: Синхронизировать аудио

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
ru_RU: Вам необходимо приостановить воспроизведение, когда вы услышите вашу метку синхронизации.

en: Audio synchronized at point {0}.
ru_RU: Аудио синхронизировано на точке {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
ru_RU: Не удалось синхронизировать в воспроизводимом слое.

en: Make Audio Marker at Play Head
ru_RU: Установить маркер аудио на позиции проигрывания

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
ru_RU: Вы должны поставить аудио на паузу в той точке пути, где хотите поставить маркер.

en: You need to drag the play head near to the GPX track whose associated sound track you were playing (after the first marker).
ru_RU: Вам необходимо перетащить значок лапки проигрывателя рядом с GPX треком, с которым связана звуковая дорожка (после первого маркера).

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
ru_RU: Нужно удерживать Shift и перетащить значок лапки проигрывателя на аудио маркер или на точку трека, где вы хотите синхронизировать.

en: Unable to create new audio marker.
ru_RU: Невозможно создать новый аудио-маркер.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
ru_RU: Произошла ошибка при попытке показать URL для этого маркера

en: (URL was:
ru_RU: (по ссылке:

en: Select the map painting styles
ru_RU: Выберите стили отрисовки карты

en: Rendering {0} to {1}
ru_RU: Отрисовка {0} в {1}

en: Error - file not found: ''{0}''
ru_RU: Ошибка - файл не найден: «{0}»

en: Expected integer number for option {0}, but got ''{1}''
ru_RU: Ожидалось целое число для параметра «{0}», получено «{1}»

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
ru_RU: Ожидалось целое число >= 0 для параметра «{0}», получено «{1}»

en: Unable to parse {0} parameter: {1}
ru_RU: Не удалось разобрать параметр {0}: {1}

en: Expected key and value, separated by '':'' character for option {0}, but got ''{1}''
ru_RU: Ожидались ключ и значение, разделённые символом «:», для параметра «{0}», получено «{1}»

en: Expected floating point number for option {0}, but got ''{1}''
ru_RU: Ожидалось число с плавающей запятой для параметра «{0}», получено «{1}»

en: Expected two coordinates, separated by comma, for option {0}, but got ''{1}''
ru_RU: Ожидались две координаты, разделённые запятой, для параметра «{0}», получено «{1}»

en: In option {0}: {1}
ru_RU: В опции {0}: {1}

en: Expected floating point number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
ru_RU: Ожидалось число с плавающей запятой > 0 для параметра «{0}», получено «{1}»

en: Expected integer number > 0 for option {0}, but got ''{1}''
ru_RU: Ожидалось целое число > 0 для параметра «{0}», получено «{1}»

en: JOSM rendering command line interface
ru_RU: Интерфейс командной строки JOSM для управления отрисовкой

en: Renders data and saves the result to an image file.
ru_RU: Отрисовывает данные и сохраняет результат в файл изображения.

en: Input data file name (.osm)
ru_RU: Имя входного файла данных (.osm)

en: Output image file name (.png); defaults to ''{0}''
ru_RU: Имя выходного графического файла (.png); по умолчанию «{0}»

en: Style file to use for rendering (.mapcss or .zip)
ru_RU: Стиль, используемый для отрисовки (.mapcss или .zip)

en: This option can be repeated to load multiple styles.
ru_RU: Эту опцию можно повторять для загрузки нескольких стилей.

en: Style setting (in JOSM accessible in the style list dialog right click menu)
ru_RU: Настройки стиля (в JOSM доступны в контекстном меню диалога со списком стилей по щелчку правой кнопкой)

en: Applies to the last style loaded with the {0} option.
ru_RU: Применяются к последнему стилю, загруженному с помощью опции {0}.

en: Select zoom level to render. (integer value, 0=entire earth, 18=street level)
ru_RU: Выберите масштаб для рендеринга. (целое значение, 0 = вся Земля, 18 = уровень улицы)

en: Select the map scale
ru_RU: Выбор масштаба карты

en: A value of 10000 denotes a scale of 1:10000 (1 cm on the map equals 100 m on the ground; display resolution: 96 dpi)
ru_RU: Значение 10000 означает масштаб 1:10000 (1 см карты равен 100 м на местности; разрешение дисплея: 96 dpi)

en: Options {0} and {1} are mutually exclusive.
ru_RU: Взаимоисключающие параметры {0} и {1}.

en: Area to render, default value is ''{0}''
ru_RU: Область для отрисовки, значение по умолчанию: «{0}»

en: With keyword ''{0}'', the downloaded area in the .osm input file will be used (if recorded).
ru_RU: С ключевым словом «{0}» будет использоваться скачанная область из входного файла .osm (если записана).

en: Specify bottom left corner of the rendering area
ru_RU: Указать нижний левый угол области отрисовки

en: Used in combination with width and height options to determine the area to render.
ru_RU: Используется в комбинации с опциями width и height для определения области отрисовки.

en: Width of the rendered area, in meter
ru_RU: Ширина области отрисовки в метрах

en: Height of the rendered area, in meter
ru_RU: Высота области отрисовки в метрах

en: Width of the target image, in pixel
ru_RU: Ширина целевого изображения, в пикселях

en: Height of the target image, in pixel
ru_RU: Высота целевого изображения, в пикселях

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
ru_RU: Проекция, по умолчанию «{0}» (web-Mercator)

en: Maximum image width/height in pixel (''{0}'' means no limit), default value: {1}
ru_RU: Максимальная ширина/высота изображения в пикселях («{0}» - без ограничения), по умолчанию: {1}

en: To specify the rendered area and scale, the options can be combined in various ways
ru_RU: Для указания отрисовываемой области и масштаба опции можно комбинировать разными способами

en: If neither ''{0}'' nor ''{1}'' is given, the default value {2} takes effect and the bounds of the download area in the .osm input file are used.
ru_RU: Если не заданы ни «{0}», ни «{1}», то вступает в силу значение по умолчанию {2}, и за границы отрисовываемой области принимается скачанная область во входном файле .osm.

en: Argument {0} given, but scale cannot be determined from remaining arguments
ru_RU: Аргумент {0} задан, но масштаб невозможно определить по остальным аргументам

en: Argument {0} given, expected {1} or {2}
ru_RU: Задан аргумент {0}, ожидались {1} или {2}

en: {0} mode, but no bounds found in osm data input file
ru_RU: Используется режим {0}, но во входном файле данных .osm границы не найдены

en: Unable to determine scale, one of the options {0}, {1}, {2} or {3} expected
ru_RU: Невозможно определить масштаб, ожидалась одна из опций {0}, {1}, {2} или {3}

en: In .osm data file ''{0}'' -
ru_RU: В файле данных .osm «{0}» -

en: Image dimensions ({0}x{1}) exceeds maximum image size {2} (use option {3} to change limit)
ru_RU: Размер изображения ({0}x{1}) превышает максимальный размер {2} (используйте параметр {3} чтобы изменить лимит)

en: Style setting not found: ''{0}''
ru_RU: Настройки стиля не найдены: «{0}»

en: Toggle all settings
ru_RU: Переключить все настройки

en: There was an error when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details. | There were {0} errors when loading this style. Select ''Info'' from the right click menu for details.
ru_RU[0]: Произошла ошибка при загрузке стиля. Подробности смотрите в пункте "Информация" из контекстного меню.
ru_RU[1]: Произошло {0} ошибки при загрузке стиля. Подробности смотрите в пункте "Информация" из контекстного меню.
ru_RU[2]: Произошло {0} ошибок при загрузке стиля. Подробности смотрите в пункте "Информация" из контекстного меню.

en: loading style ''{0}''...
ru_RU: загрузка стиля ''{0}''...

en: Failed to index validator rules. Error was: {0}
ru_RU: Не удалось проиндексировать правила валидатора. Ошибка: {0}

en: Failed to load Mappaint styles from ''{0}''. Exception was: {1}
ru_RU: Не удалось загрузить стили Mappaint из ''{0}''. Ошибка: {1}

en: Failed to parse Mappaint styles from ''{0}''. Error was: {1}
ru_RU: Не удалось выполнить разбор стилей Mappaint из ''{0}''. Ошибка: {1}

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
ru_RU: Не удалось заменить аргумент {0} в {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
ru_RU: Не удалось найти изображение «{0}»

en: Save Access Token in preferences
ru_RU: Сохранить маркер доступа в настройках

en: Access Token Key:
ru_RU: Ключ маркера доступа:

en: Access Token Secret:
ru_RU: Крипто-ключ маркера доступа:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
ru_RU: <html>Отметьте, чтобы сохранить маркер доступа в настройках JOSM.<br>Снимите отметку, чтобы использовать маркер доступа только в этой сессии JOSM.</html>

en: Use default settings
ru_RU: Использовать значения по умолчанию

en: Client ID:
ru_RU: ID клиента:

en: Client Secret:
ru_RU: Секрет клиента:

en: Redirect URL:
ru_RU: URL перенаправления:

en: Access Token URL:
ru_RU: URL маркера доступа

en: Authorize URL:
ru_RU: URL авторизации:

en: Click to reset the OAuth settings to default values
ru_RU: Нажмите, чтобы сбросить настройки OAuth к значениям по умолчанию

en: Click to abort resetting to the OAuth default values
ru_RU: Нажмите, чтобы отменить сброс OAuth к значениям по умолчанию

en: <html>JOSM is about to reset the OAuth settings to default values.<br>The current custom settings are not saved.</html>
ru_RU: <html>JOSM сбросил настройки OAuth к значениям по умолчанию.<br>Установленные прежде настройки - не сохранены.</html>

en: Overwrite custom OAuth settings?
ru_RU: Переписать назначенные настройки OAuth?

en: Fully automatic
ru_RU: Автоматически

en: Semi-automatic
ru_RU: Полуавтоматически

en: <html>Run a fully automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM accesses the OSM website on behalf of the JOSM user and fully<br>automatically authorizes the user and retrieves an Access Token.</html>
ru_RU: <html>Запустить автоматическую процедуру получения маркера доступа с веб-сайта OSM.<br>JOSM обратится к вебсайту OSM от имени пользователя JOSM, полностью<br>автоматически авторизует пользователя и получит маркер доступа.</html>

en: <html>Run a semi-automatic procedure to get an access token from the OSM website.<br>JOSM submits the standards OAuth requests to get a Request Token and an<br>Access Token. It dispatches the user to the OSM website in an external browser<br>to authenticate itself and to accept the request token submitted by JOSM.</html>
ru_RU: <html>Запустить полуавтоматическую процедуру получения маркера доступа с веб-сайта OSM.<br>При этом JOSM подпишет стандарты запросов OAuth, чтобы получить маркер запроса и<br>маркер доступа. Пользователь будет отправлен на вебсайт OSM с помощью внешнего браузера<br>чтобы аутентифицироваться и принять маркер запроса, подписанный JOSM.</html>

en: <html>Enter an Access Token manually if it was generated and retrieved outside<br>of JOSM.</html>
ru_RU: <html>Введите маркер доступа вручную, если он был создан и получен за пределами <br>JOSM.</html>

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
ru_RU: Пожалуйста, введите свой логин и пароль OSM. Пароль <strong>не будет</strong> сохранён открытым текстом в настройках JOSM и будет отправлен на сервер <strong>только 1 раз</strong>. Последующие отправки данных больше не будут использовать пароль.

en: Username:
ru_RU: Пользователь:

en: Password:
ru_RU: Пароль:

en: Granted rights
ru_RU: Предоставить права

en: Advanced OAuth properties
ru_RU: Расширенные свойства OAuth

en: Accept Access Token
ru_RU: Принять маркер доступа

en: <html>You have successfully retrieved an OAuth Access Token from the OSM website. Click on <strong>{0}</strong> to accept the token. JOSM will use it in subsequent requests to gain access to the OSM API.</html>
ru_RU: <html>Вы успешно получили маркер доступа OAuth с веб-сайта OSM. Нажмите на <strong>{0}</strong>, чтобы принять маркер. JOSM будет использовать его в будущих запросах для доступа к OSM API.</html>

en: Authorize now
ru_RU: Авторизоваться

en: Click to redirect you to the authorization form on the JOSM web site
ru_RU: Нажмите, чтобы вызвать бланк авторизации на веб-сайте JOSM

en: Back
ru_RU: Назад

en: Run the automatic authorization steps again
ru_RU: Запустить процедуру автоматической авторизации ещё раз

en: Test Access Token
ru_RU: Тест маркера доступа

en: Authorize JOSM to access the OSM API
ru_RU: Авторизовать JOSM для получения доступа к OSM API

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed.<br><br>Please try again or choose another kind of authorization process,<br>i.e. semi-automatic or manual authorization.</html>
ru_RU: <html>Автоматический процесс получения маркера доступа OAuth<br>с сервера OSM не удался.<br><br>Пожалуйста, попытайтесь ещё раз или выберите другой процесс авторизации,<br>например, полуавтоматический или авторизацию вручную.</html>

en: OAuth authorization failed
ru_RU: Авторизация OAuth не удалась

en: <html>The automatic process for retrieving an OAuth Access Token<br>from the OSM server failed because JOSM was not able to build<br>a valid login URL from the OAuth Authorize Endpoint URL ''{0}''.<br><br>Please check your advanced setting and try again.</html>
ru_RU: <html>Автоматический процесс получения маркера доступа OAuth <br>с сервера OSM не удался, потому что JOSM не смог построить<br>верный URL входа из URL OAuth Authorize Endpoint ''{0}''.<br><br>Пожалуйста, проверьте ваши расширенные настройки и попытайтесь ещё раз.</html>

en: Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.
ru_RU: Пожалуйста, введите маркер доступа OAuth, который авторизует доступ к серверу OSM "{0}".

en: Access Token
ru_RU: Маркер доступа

en: Advanced OAuth parameters
ru_RU: Расширенные настройки OAuth

en: Enter the OAuth Access Token
ru_RU: Введите маркер доступа OAuth

en: Enter advanced OAuth properties
ru_RU: Установите расширенные настройки OAuth

en: <html><body>Please enter an OAuth Access Token which is authorized to access the OSM server ''{0}''.</body></html>
ru_RU: <html><body>Пожалуйста, введите маркер доступа OAuth, который авторизует доступ к серверу OSM "{0}".</body></html>

en: Please enter an Access Token Key
ru_RU: Пожалуйста, введите ключ маркера доступа

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
ru_RU: Ключ маркера доступа не должен быть пустым. Пожалуйста, введите ключ маркера доступа

en: Click to test the Access Token
ru_RU: Нажмите, чтобы проверить маркер доступа

en: Authentication failed, please check browser for details.
ru_RU: Не удалось выполнить аутентификацию, проверьте подробности в браузере.

en: OAuth Authentication Failed
ru_RU: Аутентификация по протоколу OAuth не удалась

en: With OAuth you grant JOSM the right to upload map data and GPS tracks on your behalf (<a href="{0}">more info...</a>).
ru_RU: Выбрав OAuth, разрешаете JOSM отправлять на сервер карты и треки GPS, от своего имени(<a href="{0}">Подробности...</a>).

en: <strong>Warning:</strong> Since you are using not the default OSM API, make sure to set an OAuth consumer key and secret in the <i>Advanced OAuth parameters</i>.
ru_RU: <strong>Внимание:</strong> Поскольку вы используете не стандартный OSM API, не забудьте настроить ключ потребителя OAuth и криптоключ в <i>Расширенных настройках OAuth</i>.

en: Get an Access Token for ''{0}''
ru_RU: Получить маркер доступа для ''{0}''

en: Close the dialog and cancel authorization
ru_RU: Закрыть диалог и отменить авторизацию

en: Close the dialog and accept the Access Token
ru_RU: Закрыть диалог и принять маркер доступа

en: Allow to upload map data
ru_RU: Разрешить отправлять на сервер данные карты

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
ru_RU: Пометьте, чтобы позволить JOSM отправлять на сервер данные карты от вашего имени

en: Allow to upload GPS traces
ru_RU: Разрешить отправлять на сервер GPS-треки

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
ru_RU: Пометьте, чтобы позволить JOSM отправлять на сервер треки GPS от вашего имени

en: Allow to download your private GPS traces
ru_RU: Разрешить скачивать свои GPS треки

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
ru_RU: Пометьте, чтобы позволить JOSM скачивать с сервера ваши личные треки GPS в слои JOSM

en: Allow to read your preferences
ru_RU: Разрешить просмотр своих настроек

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
ru_RU: Выберите, чтобы позволить JOSM читать ваши настройки сервера

en: Allow to write your preferences
ru_RU: Разрешить запись своих настроек

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
ru_RU: Выберите, чтобы позволить JOSM записывать ваши настройки сервера

en: Allow modifications of notes
ru_RU: Разрешить изменение примечаний

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
ru_RU: Выберите, чтобы разрешить JOSM изменять примечания от вашего имени

en: Testing OAuth Access Token
ru_RU: Проверка маркера доступа OAuth

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was rejected.
ru_RU: Получение информации о пользователе с ключом маркера доступа ''{0}'' было отклонено.

en: Retrieving user details with Access Token Key ''{0}'' was forbidden.
ru_RU: Получение информации о пользователе с ключом маркера доступа ''{0}'' было запрещено.

en: <html>Successfully used the Access Token ''{0}'' to<br>access the OSM server at ''{1}''.<br>You are accessing the OSM server as user ''{2}'' with id ''{3}''.</html>
ru_RU: <html>Маркер доступа ''{0}'' успешно использован для<br>доступа к серверу OSM ''{1}''.<br>Вы теперь имеете доступ к серверу OSM в качестве пользователя ''{2}'' с id ''{3}''.</html>

en: Success
ru_RU: Успешно

en: <html>Failed to access the OSM server ''{0}''<br>with the Access Token ''{1}''.<br>The server rejected the Access Token as unauthorized. You will not<br>be able to access any protected resource on this server using this token.</html>
ru_RU: <html>Не удалось получить доступ к серверу OSM «{0}»<br>с маркером доступа «{1}».<br>Сервер отклонил маркер доступа, как неавторизованный. <br>Вы не сможете получить доступ к защищённым ресурсам на этом сервере с помощью этого маркера.</html>

en: Test failed
ru_RU: Тест не прошёл

en: <html>The Access Token ''{1}'' is known to the OSM server ''{0}''.<br>The test to retrieve the user details for this token failed, though.<br>Depending on what rights are granted to this token you may nevertheless use it<br>to upload data, upload GPS traces, and/or access other protected resources.</html>
ru_RU: <html>Маркер доступа «{1}» известен серверу OSM «{0}».<br>Однако, тест получения данных пользователя этого маркера не удался.<br>Независимо от того, какими правами наделён этот маркер, Вы, тем не менее, можете использовать его<br>для отправки данных и GPS-треков на сервер, а также для доступа к другим защищённым ресурсам.</html>

en: Token allows restricted access
ru_RU: Маркер даёт ограниченный доступ

en: <html>Failed to retrieve information about the current user from the OSM server ''{0}''.<br>This is probably not a problem caused by the tested Access Token, but<br>rather a problem with the server configuration. Carefully check the server<br>URL and your Internet connection.</html>
ru_RU: <html>Не удалось получить информацию о текущем пользователе с сервера OSM ''{0}''.<br>Возможно, что это не проблема проверки маркера доступа,<br>а, скорее, проблема конфигурации сервера. Внимательно проверьте<br>URL сервера и ваше соединение с интернетом.</html>

en: <html>Failed to sign the request for the OSM server ''{0}'' with the token ''{1}''.<br>The token ist probably invalid.</html>
ru_RU: <html>Не удалось подписать запрос к OSM серверу ''{0}'' с помощью маркера ''{1}''.<br>Возможно, что список маркеров испорчен.</html>

en: <html>The test failed because the server responded with an internal error.<br>JOSM could not decide whether the token is valid. Please try again later.</html>
ru_RU: <html>Тест не прошёл, потому что сервер сообщил о внутренней ошибке.<br>JOSM не смог определить достоверность маркера. Пожалуйста, попытайтесь позже.</html>

en: Retrieving user info...
ru_RU: Получение информации о пользователе...

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
ru_RU: Закрыть диалог настроек и отменить внесённые изменения

en: Save the preferences and close the dialog
ru_RU: Сохранить настройки и закрыть диалог

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
ru_RU: Необходимо перезапустить JOSM, чтобы изменения вступили в силу.

en: Would you like to restart now?
ru_RU: Перезапустить сейчас?

en: Download plugins
ru_RU: Скачать модули

en: Icon paths:
ru_RU: Путь к значкам:

en: Name (optional):
ru_RU: Название (необязательно):

en: URL / File:
ru_RU: URL / Файл

en: active
ru_RU: активный

en: Map paint style file (*.xml, *.mapcss, *.zip)
ru_RU: Файлы стилей отрисовки карты (*.xml, *.mapcss, *.zip)

en: Preset definition file (*.xml, *.zip)
ru_RU: Файл определения заготовки (*.xml, *.zip)

en: Tag checker rule (*.validator.mapcss, *.zip)
ru_RU: Правило проверки тегов (*.validator.mapcss, *.zip)

en: Edit source entry:
ru_RU: Редактирование источника:

en: Entry ''{0}'' requires JOSM Version {1}. (Currently running: {2})
ru_RU: Компонент «{0}» требует версию JOSM {1}. (Сейчас запущена: {2})

en: Continue anyway
ru_RU: Всё равно продолжить

en: Cancel and return to the previous dialog
ru_RU: Отменить и вернуться к предыдущему диалогу

en: Ignore warning and install style anyway
ru_RU: Игнорировать предупреждение и установить стиль

en: Some entries have unmet dependencies:
ru_RU: Некоторые компоненты имеют неудовлетворённые зависимости:

en: Reset
ru_RU: Сброс

en: Reset to default
ru_RU: Сбросить на значения по умолчанию

en: Add a new icon path
ru_RU: Добавить новый путь к значкам

en: Remove the selected icon paths
ru_RU: Удалить выделенные пути к значкам

en: Edit the selected icon path
ru_RU: Править выделенные пути к значкам

en: External resource entry: Active
ru_RU: Внешний ресурс: активный

en: External resource entry: Inactive
ru_RU: Внешний ресурс: неактивный

en: Tooltip
ru_RU: Подсказка

en: Icon
ru_RU: Иконка

en: Remove from toolbar
ru_RU: Удалить с панели инструментов

en: Configure toolbar
ru_RU: Настроить панель инструментов

en: Edit shortcut
ru_RU: Свойства горячей клавиши

en: Do not hide toolbar and menu
ru_RU: Не скрывать панель инструментов и меню

en: Actions
ru_RU: Действия

en: Toolbar
ru_RU: Панель инструментов

en: Customize the elements on the toolbar.
ru_RU: Настроить элементы панели инструментов.

en: Separator
ru_RU: Разделитель

en: Available
ru_RU: Доступно

en: Action parameters
ru_RU: Параметры действия

en: Parameter name
ru_RU: Имя параметра

en: Parameter value
ru_RU: Значение параметра

en: Toolbar action without name: {0}
ru_RU: Действие без имени на панели: {0}

en: Strange toolbar value: {0}
ru_RU: Странное значение панели: {0}

en: Toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
ru_RU: Действие панели {0} перезаписано: {1} получено {2}

en: Registered toolbar action without name: {0}
ru_RU: Зарегистрированное действие без имени на панели: {0}

en: Registered toolbar action {0} overwritten: {1} gets {2}
ru_RU: Зарегистрированное действие на панели {0} перезаписано: {1} получены {2}

en: Toolbar: {0}
ru_RU: Панель инструментов: {0}

en: add entry
ru_RU: добавить запись

en: Remove the selected entry
ru_RU: Удалить выбранную запись

en: Key: {0}
ru_RU: Ключ: {0}

en: Edit boundaries
ru_RU: Редактировать границы

en: Internal JOSM boundaries
ru_RU: Внутренние границы JOSM

en: Reset preferences
ru_RU: Сбросить настройки

en: You are about to clear all preferences to their default values<br />All your settings will be deleted: plugins, imagery, filters, toolbar buttons, keyboard, etc. <br />Are you sure you want to continue?
ru_RU: Вы собираетесь сбросить все настройки к значениям по умолчанию<br />Будут удалены все ваши настройки: модулей, снимков, фильтров, кнопок панели инструментов, клавиатуры и др. <br />Вы действительно хотите продолжить?

en: Advanced Preferences
ru_RU: Расширенные настройки

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
ru_RU: Установка настроек напрямую. Пользоваться с осторожностью!

en: Read from file
ru_RU: Загрузить из файла...

en: Export selected items
ru_RU: Сохранить в файл...

en: JOSM custom settings files (*.xml)
ru_RU: Файлы пользовательских настроек JOSM (*.xml)

en: Please select some preference keys not marked as default
ru_RU: Выберите несколько настроек, значения которых отличаются от значений по умолчанию

en: Export preferences keys to JOSM customization file
ru_RU: Экспорт ключей настроек в файл пользовательских настроек JOSM

en: What to do with preference lists when this file is to be imported?
ru_RU: Что делать с настройкой-списком, когда файл будет импортироваться обратно?

en: Append preferences from file to existing values
ru_RU: Добавить настройки из файла

en: Replace existing values
ru_RU: Заменить настройками из файла

en: Open JOSM customization file
ru_RU: Открыть файл настроек JOSM

en: Import log
ru_RU: Журнал импорта

en: <html>Here is file import summary. <br/>You can reject preferences changes by pressing "Cancel" in preferences dialog <br/>To activate some changes JOSM restart may be needed.</html>
ru_RU: <html>Здесь вкратце результаты импорта настроек из файла. <br/>Вы можете отказаться от этих изменений, нажав "Отмена" в окне настроек.<br/>Для активации некоторых настроек может потребоваться перезапуск JOSM .</html>

en: shortcut
ru_RU: горячая клавиша

en: color
ru_RU: цвет

en: toolbar
ru_RU: панель инструментов

en: imagery
ru_RU: снимки

en: Load profile
ru_RU: Загрузить профиль

en: Save {0} profile
ru_RU: Сохранить профиль {0}

en: All the preferences of this group are default, nothing to save
ru_RU: Все настройки этой группы стандартные, сохранять нечего

en: Choose profile file
ru_RU: Выберите файл профиля

en: Change list setting
ru_RU: Изменить параметры списка

en: Change list of lists setting
ru_RU: Изменить параметры списка списков

en: Change list of maps setting
ru_RU: Изменить параметры списка карт

en: Entry {0}
ru_RU: Запись {0}

en: Select Setting Type:
ru_RU: Выберите тип параметра:

en: Simple
ru_RU: Простой

en: List
ru_RU: Список

en: List of lists
ru_RU: Список списков

en: List of maps
ru_RU: Список карт

en: Add setting
ru_RU: Добавить параметр

en: Advanced Background: Changed
ru_RU: Расширенные настройки: Изменено

en: Advanced Background: NonDefault
ru_RU: Расширенные настройки: не по умолчанию

en: Current value is default.
ru_RU: Текущее значение является значением по умолчанию.

en: Default value is ''{0}''.
ru_RU: Значение по умолчанию: ''{0}''.

en: Default value currently unknown (setting has not been used yet).
ru_RU: Значение по умолчанию неизвестно (настройка еще никогда не была использована).

en: Change string setting
ru_RU: Изменить параметры строки

en: Value:
ru_RU: Значение:

en: Audio
ru_RU: Аудио

en: Settings for the audio player and audio markers.
ru_RU: Параметры звукового проигрывателя, и звуковых маркеров.

en: Display the Audio menu.
ru_RU: Показать меню Аудио.

en: Label audio (and image and web) markers.
ru_RU: Подписывать маркеры аудио, картинок и веба.

en: Display live audio trace.
ru_RU: Показать звуковые подсказки в реальном времени

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
ru_RU: Точных путевых точек с правильными временными метками

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
ru_RU: Точных путевых точек с приблизительным временем из позиции на треке

en: Named trackpoints.
ru_RU: Именованных точек трека

en: Modified times (time stamps) of audio files.
ru_RU: Времён изменений (меток времени) звуковых файлов

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
ru_RU: Начала трека (всегда делать это, если другие метки недоступны)

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
ru_RU: Отобразить или спрятать меню работы со звуком на панели Главного меню

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
ru_RU: Показать анимированную пиктограмму в точке трека, где был записан проигрываемый в данный момент звук.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
ru_RU: Поставьте текстовую надпись напротив аудио (и изображения и веб-сайта) маркеров, а также их кнопок.

en: When importing audio, make markers from...
ru_RU: При импортировании звука, создавать метки из...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
ru_RU: Когда импортируется звук, применять его для любых путевых точек из слоя GPX.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
ru_RU: Автоматически создавать звуковые метки из точек трека (вместо явных путевых точек) с именами или описаниями.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
ru_RU: Создать звуковые метки в положении на треке, соответствующем времени изменения каждого импортированного звукового файла WAV.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
ru_RU: Показывает, на сколько секунд вперёд или назад нужно перейти при нажатии соответствующей кнопки

en: Forward/back time (seconds)
ru_RU: Время перемотки (секунд)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
ru_RU: Показывает, во сколько раз увеличивается скорость при быстром проигрывании

en: Fast forward multiplier
ru_RU: Множитель быстрого проигрывания

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
ru_RU: Воспроизведение начнется через это количество секунд до (или после, в случае отрицательного) запрошенной позиции аудиозаписи

en: Lead-in time (seconds)
ru_RU: Продолжительность вступления (в секундах)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
ru_RU: Отношение времени диктофонной записи к истинно затраченному времени

en: Voice recorder calibration
ru_RU: Калибровка звукозаписи

en: Colors
ru_RU: Цвета

en: Change colors used in program dialogs and in map paint styles.
ru_RU: Изменить цвета, используемые в диалоговых окнах и стилях отрисовки карты.

en: Paint style {0}: {1}
ru_RU: Стиль рисования {0}:{1}

en: Choose
ru_RU: Выбрать

en: Choose a color for {0}
ru_RU: Выберите цвет для {0}

en: Set all to default
ru_RU: Установить все значения по умолчанию

en: Colors used by different objects in JOSM.
ru_RU: Цвета, используемые разными объектами в JOSM.

[ctx: gui]
en: Display
ru_RU: Внешний вид

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
ru_RU: Различные настройки, влияющие на внешний вид программы.

en: Draw Direction Arrows
ru_RU: Отображать стрелки направления

en: Only on the head of a way.
ru_RU: Только в начале линии

en: Draw oneway arrows.
ru_RU: Отображать стрелки одностороннего движения

en: Draw segment order numbers
ru_RU: Отображать порядковые номера сегментов

en: Draw segment order numbers on selected way
ru_RU: Показывать порядковые номера сегментов на выделенной линии

en: Draw virtual nodes in select mode
ru_RU: Отображать виртуальные точки в режиме выбора

en: Draw inactive layers in other color
ru_RU: Отображать неактивные слои другим цветом

en: Display discardable keys
ru_RU: Показывать удаляемые ключи

en: Use auto filters
ru_RU: Использовать автофильтры

en: Rule
ru_RU: Правило

en: Highlight target ways and nodes
ru_RU: Выделять целевые линии и точки

en: Draw rubber-band helper line
ru_RU: Рисовать «резиновую» вспомогательную линию

en: Smooth map graphics (antialiasing)
ru_RU: Сглаженные линии (антиалиасинг)

en: Smooth map graphics in wireframe mode (antialiasing)
ru_RU: Сглаживать карту в режиме каркаса

en: Draw only outlines of areas
ru_RU: Рисовать только контур области

en: Hide labels while dragging the map
ru_RU: Скрывать надписи при перетаскивании карты

en: OSM Data
ru_RU: Данные OSM

en: Settings that control the drawing of OSM data.
ru_RU: Настройки, управляющие отображением данных OSM.

en: Draw direction hints for way segments.
ru_RU: Показывать направление на сегментах линий.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
ru_RU: Отображать стрелки для одностороннего движения и других направленных объектов.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
ru_RU: Показывать порядковые номера на всех сегментах линии.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
ru_RU: Отображать границы области, загруженной с сервера.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
ru_RU: Отображать виртуальные точки в режиме выбора, для удобства правки.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
ru_RU: Отображать неактивные слои данных другим цветом.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
ru_RU: Применить сглаживание карты.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
ru_RU: Применение сглаживания к карте в режиме каркаса позволяет устранить неровности контуров.

en: Highlight target nodes and ways while drawing or selecting
ru_RU: Выделять целевые точки и линии при рисовании или выборе

en: This option suppresses the filling of areas, overriding anything specified in the selected style.
ru_RU: Эта опция блокирует заполнение областей, несмотря на выбранный стиль.

en: This option hides the textual labels of OSM objects while dragging the map.
ru_RU: Эта опция скрывает текстовые метки объектов OSM при перетаскивании карты.

en: Display keys which have been deemed uninteresting to the point that they can be silently removed.
ru_RU: Показывать ключи, которые не представляют интереса и могут быть молча удалены.

en: Display buttons to automatically filter numeric values of a predefined tag
ru_RU: Показывать кнопки для автоматической фильтрации числовых значений заданного тега

en: Options that affect drawing performance
ru_RU: Настройки, влияющие на скорость отображения

en: Segment drawing options
ru_RU: Настройки рисования сегмента

en: Select and draw mode options
ru_RU: Настройки выделения и рисования

en: Other options
ru_RU: Другие настройки

en: GPS Points
ru_RU: Точки GPS

en: Settings that control the drawing of GPS tracks.
ru_RU: Настройки, управляющие отображением GPS-треков.

en: Auto
ru_RU: Авто

[ctx: gpx_field]
en: Name
ru_RU: Имя

[ctx: gpx_field]
en: Desc(ription)
ru_RU: Описание

en: Everything
ru_RU: Все данные

en: Name or offset
ru_RU: Имя или смещение

en: Custom
ru_RU: Настраиваемое

en: Use global settings
ru_RU: Использовать общие настройки

en: All
ru_RU: Все

en: Local files
ru_RU: Локальные файлы

en: Force lines if no segments imported
ru_RU: Отображать линии, даже если нет импортированных сегментов

en: Draw large GPS points
ru_RU: Рисовать крупные GPS точки

en: Draw a circle from HDOP value
ru_RU: Рисовать круг значения HDOP

en: Velocity (red = slow, green = fast)
ru_RU: Скорость (красный = медленно, зелёный = быстро)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
ru_RU: Направление (красный = запад, жёлтый = север, зелёный = восток, синий = юг)

en: Dilution of Position (red = high, green = low, if available)
ru_RU: Различение положения (красный = высоко, зелёный = низко, если таковые имеются)

en: Quality (RTKLib only, if available)
ru_RU: Качество (только RTKLib, если доступно)

en: GPS fix value
ru_RU: Значение поправки GPS

en: GPS reference ID
ru_RU: Идентификатор GPS-привязки

en: Track date
ru_RU: Дата трека

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
ru_RU: Тепловая карта (тёмный = мало, светлый = много)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
ru_RU: Один цвет (может быть настроен в менеджере слоёв)

en: Car
ru_RU: Автомобиль

en: Bicycle
ru_RU: Велосипеды

en: Foot
ru_RU: Пешком

[ctx: Heat map]
en: User Normal
ru_RU: Цвета пользователя (обычная)

[ctx: Heat map]
en: User Light
ru_RU: Цвета пользователя (светлая)

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
ru_RU: Светофор

[ctx: Heat map]
en: Inferno
ru_RU: Инферно

[ctx: Heat map]
en: Viridis
ru_RU: Зелень

[ctx: Heat map]
en: Wood
ru_RU: Лес

[ctx: Heat map]
en: Heat
ru_RU: Нагрев

en: Use points instead of lines for heat map
ru_RU: Использовать на тепловой карте точки вместо линий

en: Create markers when reading GPX
ru_RU: Создать маркеры при чтении GPX

en: Fast drawing (looks uglier)
ru_RU: Быстрая отрисовка (выглядит хуже)

en: Dynamic color range based on data limits
ru_RU: Динамический цветовой диапазон на основе пределов данных

en: Smooth GPX graphics (antialiasing)
ru_RU: Сглаживать GPX треки

en: Draw with Opacity (alpha blending)
ru_RU: Рисовать с непрозрачностью (альфа-наложение)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
ru_RU: Автоматически создавать слой меток из путевых точек при открытии GPX слоя

en: Draw lines between raw GPS points
ru_RU: Рисовать линии между точками GPS

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
ru_RU: Максимальная длина линий (в метрах) для локальных файлов. Установите -1 чтобы рисовать все линии.

en: Maximum length for local files (meters)
ru_RU: Максимальная длина для локальных файлов (метры)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
ru_RU: Максимальное расстояние (в метрах), соединяемое линиями. Установите -1, чтобы отображать все линии.

en: Maximum length (meters)
ru_RU: Максимальная длина (метры)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
ru_RU: Отображать линии, даже если нет импортированной информации о линиях.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
ru_RU: Отображать стрелки на линиях, соединяющих точки GPS.

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
ru_RU: Отображать стрелки направления, используя таблицы, вместо математических вычислений.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
ru_RU: Не отображать стрелки, если они находятся близко от предыдущих стрелок

en: Minimum distance (pixels)
ru_RU: Минимальное расстояние (в пикселях)

en: Draw larger dots for the GPS points.
ru_RU: Отображать точки GPS более жирно

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
ru_RU: Ширина отображаемой линии GPX трека (0 для ширины по умолчанию)

en: Drawing width of GPX lines
ru_RU: Ширина отображаемых GPX треков

en: Apply antialiasing to the GPX lines resulting in a smoother appearance.
ru_RU: Применить сглаживание к GPX линиям, чтобы улучшить их вид.

en: Apply dynamic alpha-blending and adjust width based on zoom level for all GPX lines.
ru_RU: Применять динамическое альфа-наложение и подстройку ширины в зависимости от уровня масштабирования для всех GPX-треков.

en: All points and track segments will have their own color. Can be customized in Layer Manager.
ru_RU: Все точки и сегменты трека будут иметь свой собственный цвет. Он может быть выбран в менеджере слоёв.

en: Colors points and track segments by velocity.
ru_RU: Цвета точек и сегментов треков по скорости.

en: Colors points and track segments by direction.
ru_RU: Раскрасить точки и сегменты трека по направлению.

en: Colors points and track segments by dilution of position (HDOP). Your capture device needs to log that information.
ru_RU: Цвета точек и сегментов трека зависят от "снижения точности" (HDOP). Ваше устройство захвата требует регистрации этой информации.

en: Colors points and track segments by RTKLib quality flag (Q). Your capture device needs to log that information.
ru_RU: Окрашивать точки и сегменты трека по флагу качества RTKLib (Q). Ваше приёмное устройство должно осуществлять запись этой информации.

en: Colors points and track segments by GPS fix value.
ru_RU: Окрашивать точки и сегменты треков по значению поправки GPS.

en: Colors points and track segments by GPS reference ID.
ru_RU: Раскрашивать точки и сегменты трека по идентификатору GPS-привязки.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
ru_RU: Раскрасить точки и сегменты трека по меткам времени.

en: Collected points and track segments for a position and displayed as heat map.
ru_RU: Отображать плотность точек и сегментов треков в каждой позиции в виде тепловой карты.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
ru_RU: Позволяет настраивать окраску трека для различных средних скоростей.

en: Selects the color schema for heat map.
ru_RU: Выбор цветовой схемы для тепловой карты.

en: Track and Point Coloring
ru_RU: Раскрасить треки и точки

en: Overlay gain adjustment
ru_RU: Настройка наложения теплокарты

en: Lower limit of visibility
ru_RU: Нижний предел видимости

en: Adjust the gain of overlay blending.
ru_RU: Настроить интенсивность наложения теплокарты на лежащий ниже слой

en: Draw all GPX traces that exceed this threshold.
ru_RU: Рисовать все GPX-треки, превышающие этот порог.

en: Render engine uses points with simulated position error instead of lines.
ru_RU: Рендер будет рисовать точки с вычисленной погрешностью позиции вместо линий.

en: Colors points and track segments by data limits.
ru_RU: Раскрасить точки и сегменты трека по пределам данных.

en: Waypoint labelling
ru_RU: Отображение путевых точек

en: Audio waypoint labelling
ru_RU: Отображение аудио путевых точек

en: Incorrect waypoint label pattern: {0}
ru_RU: Неправильный шаблон подписи путевой точки: {0}

en: Incorrect pattern
ru_RU: Неверный шаблон

en: Incorrect audio waypoint label pattern: {0}
ru_RU: Неправильный шаблон подписи аудио путевой точки: {0}

en: Show splash screen at startup
ru_RU: Показывать заставку при запуске

en: Show user name in title
ru_RU: Показывать имя пользователя в заголовке

en: Show object ID in selection lists
ru_RU: Показывать ID объектов в списке выбора

en: Show object version in selection lists
ru_RU: Показывать версию объекта в списках выбора

en: Show node coordinates in selection lists
ru_RU: Показывать координаты точек в списках выделенных объектов

en: Show localized name in selection lists
ru_RU: Показать русифицированное название в списках выбора

en: Modeless working (Potlatch style)
ru_RU: Безрежимная работа (в стиле Potlatch)

en: Preview object properties on mouse hover
ru_RU: Предварительный просмотр свойств объекта при наведении мыши

en: Prefer showing information for selected objects
ru_RU: Предпочитать отображение информации для выбранных объектов

en: Dynamic buttons in side menus
ru_RU: Динамические кнопки в боковых меню

en: Display ISO dates
ru_RU: Отображать даты в формате ISO

en: Remember dialog geometries
ru_RU: Запоминать геометрию диалоговых окон

en: Use native file choosers (nicer, but do not support file filters)
ru_RU: Использовать системный диалог выбора файлов (красивее, но не поддерживает фильтры файлов)

en: Reverse zoom with mouse wheel
ru_RU: Обратить масштабирование колёсиком мыши

en: Intermediate steps between native resolutions
ru_RU: Промежуточные ступени между исходными разрешениями

en: Look and Feel
ru_RU: Оформление

en: Show localized name in selection lists, if available
ru_RU: Показать русифицированное название в списках выбора, если возможно

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
ru_RU: Не требует переключения режимов (рабочий стиль potlatch)

en: Show tags and relation memberships of objects in the properties dialog when hovering over them with the mouse pointer
ru_RU: Показывать теги и участие в отношениях для объектов в диалоге свойств при наведении на них указателя мыши

en: Always show information for selected objects when something is selected instead of the hovered object
ru_RU: Всегда показывать информацию для выбранных объектов, когда что-то выбрано, вместо объекта под указателем

en: Display buttons in right side menus only when mouse is inside the element
ru_RU: Показывать кнопки в меню справа только при наведении мыши на элемент

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
ru_RU: Форматировать даты в соответствии с {0}. Сегодняшняя дата будет отображаться как {1} вместо {2}

en: Use file choosers that behave more like native ones. They look nicer but do not support some features like file filters
ru_RU: Использовать диалоговые окна выбора файлов, более похожие на системные. Они выглядит красивее, но не поддерживают некоторые возможности, например, фильтры типов файлов

en: Check if you feel opposite direction more convenient
ru_RU: Включите, если вам удобнее обратное направление

en: Divide intervals between native resolution levels to smaller steps if they are much larger than zoom ratio
ru_RU: Разделить интервалы между уровнями исходного разрешения на более мелкие ступени, если они намного больше, чем коэффициент масштабирования

en: Zoom steps to get double scale
ru_RU: Количество ступеней масштабирования для удвоения масштаба

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
ru_RU: Большее значение означает необходимость большего числа шагов, так что сами шаги масштабирования будут меньше

en: Language
ru_RU: Язык

en: Change the language of JOSM.
ru_RU: Изменить язык интерфейса JOSM.

en: Default (Auto determined)
ru_RU: По умолчанию (Автоопределение)

en: Add Imagery URL
ru_RU: Добавить URL подложки

en: Is layer properly georeferenced?
ru_RU: Слой правильно привязан к координатам?

en: seconds
ru_RU: секунды

en: minutes
ru_RU: минут

en: hours
ru_RU: часов

en: days
ru_RU: дней

en: Minimum cache expiry:
ru_RU: Минимальное время жизни кэша:

en: Set custom HTTP headers (if needed):
ru_RU: Задать произвольные HTTP заголовки (при необходимости):

en: {0} Make sure OSM has the permission to use this service
ru_RU: {0} Убедитесь, что OSM имеет разрешение на использование этого сервиса

en: {0} Enter URL (may be a style sheet url)
ru_RU: {0} Введите URL (может быть URL таблицы стилей)

en: {0} is replaced by tile zoom level, also supported:<br>offsets to the zoom level: {1} or {2}<br>reversed zoom level: {3}
ru_RU: {0} заменяется на уровень масштаба квадратов, также поддерживаются:<br>смещение от масштаба: {1} или {2}<br>обратный уровень масштаба: {3}

en: {0} is replaced by X-coordinate of the tile
ru_RU: {0} заменяется на X-координату квадрата

en: {0} is replaced by Y-coordinate of the tile
ru_RU: {0} заменяется на Y-координату квадрата

en: {0} is replaced by a random selection from the given comma separated list, e.g. {1}
ru_RU: {0} заменяется на случайный выбор из разделённого запятыми списка, например: {1}

en: {0} Enter maximum zoom (optional)
ru_RU: {0} Введите максимальный масштаб (не обязательно)

en: {0} Edit generated {1} URL (optional)
ru_RU: {0} Введите созданный {1} URL (не обязательно)

en: {0} Enter name for this layer
ru_RU: {0} Введите название слоя

en: {0} Enter URL
ru_RU: {0} Введите URL

en: {0} is replaced by {1} (Yahoo style Y coordinate)
ru_RU: {0} заменяется на {1} (Y-координата в стиле Yahoo)

en: {0} is replaced by {1} (OSGeo Tile Map Service Specification style Y coordinate)
ru_RU: {0} заменяется на {1} (Y-координата в стиле спецификации OSGeo Tile Map Service)

en: Store WMS endpoint only, select layers at usage
ru_RU: Хранить лишь граничные точки WMS, выбирать слои при использовании

en: Use selected layers as default
ru_RU: Использовать выделенные слои по умолчанию

en: Show bounds
ru_RU: Показать границы

en: {0} Enter GetCapabilities URL
ru_RU: {0} Введите GetCapabilities URL

en: {0} Get layers
ru_RU: {0} Получить слои

en: {0} Select layers
ru_RU: {0} Выберите слои

en: {0} Select image format
ru_RU: {0} Выберите формат изображения

en: Show Bounds
ru_RU: Показать границы

en: No bounding box was found for this layer.
ru_RU: Не найдены границы для этого слоя.

en: Trying WMS urls
ru_RU: Попытка использования WMS-урлов

en: Set default layer?
ru_RU: Задать слой для использования по умолчанию?

en: Choose default layer
ru_RU: Выберите слой по умолчанию

en: Error getting layers: {0}
ru_RU: Ошибка получения слоёв: {0}

en: You need to get fetch layers
ru_RU: Вам нужно получить выборку слоёв

en: Tile cache directory:
ru_RU: Каталог кэша квадратов:

en: Maximum size of disk cache (per imagery) in MB:
ru_RU: Максимальный размер дискового кэша (для каждого слоя) в МБ:

en: {0} cache, total cache size: {1}
ru_RU: Кэш {0}, общий размер кэша: {1}

en: Cache name
ru_RU: Название кэша

en: Object Count
ru_RU: Количество объектов

en: Soft
ru_RU: Сгладить

en: Strong
ru_RU: Повысить резкость

en: Sharpen (requires layer re-add):
ru_RU: Резкость (требует перезагрузки слоя):

en: Tiles zoom offset:
ru_RU: Смещение масштаба квадратов:

en: Header name
ru_RU: Название заголовка

en: Header value
ru_RU: Значение заголовка

en: Imagery
ru_RU: Слои

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
ru_RU: Настроить список слоёв, отображаемых в меню «Слои»

en: Common Settings
ru_RU: Общие настройки

en: WMS Settings
ru_RU: Настройки WMS

en: TMS Settings
ru_RU: Настройки TMS

en: Imagery providers
ru_RU: Поставщики слоёв

en: Offset bookmarks
ru_RU: Закладки смещений

en: Cache
ru_RU: Кэш

en: Please select the row to delete.
ru_RU: Пожалуйста, выберите строку для удаления.

en: Layer
ru_RU: Уровень

en: Easting
ru_RU: На восток

en: Northing
ru_RU: На север

en: Imagery Background: Default
ru_RU: Слой: по умолчанию

en: Available default entries:
ru_RU: Доступные по умолчанию:

en: Boundaries of selected imagery entries:
ru_RU: Границы выделенных подложек:

en: New default entries can be added in the <a href="{0}">Wiki</a>.
ru_RU: Новые доступные по умолчанию элементы можно добавить в <a href="{0}">Wiki</a>.

en: Selected entries:
ru_RU: Выбранные:

en: Add a new {0} entry by entering the URL
ru_RU: Добавьте новую {0} подложку, указав URL

en: Remove entry
ru_RU: Удалить запись

en: Copy selected default entries from the list above into the list below.
ru_RU: Скопировать выделенные доступные по умолчанию элементы из верхнего списка в нижний.

en: Please select at least one row to copy.
ru_RU: Пожалуйста, выберите, хотя бы одну строчку для копирования.

en: Menu Name
ru_RU: Название меню

en: Imagery URL
ru_RU: URL подложки

en: Menu Name (Default)
ru_RU: Имя пункта меню (по умолчанию)

en: Imagery URL (Default)
ru_RU: URL подложки (по умолчанию)

en: EULA license URL not available: {0}
ru_RU: URL лицензии EULA не доступен: {0}

en: Malformed URL for the EULA licence: {0}
ru_RU: URL лицензии EULA искажён: {0}

en: Auto zoom by default:
ru_RU: Автомасштабирование по умолчанию:

en: Autoload tiles by default:
ru_RU: Автоскачивание квадратов по умолчанию:

en: Min. zoom level:
ru_RU: Мин. масштаб:

en: Max. zoom level:
ru_RU: Макс. масштаб:

en: Add to slippymap chooser:
ru_RU: Добавить в меню скользящей карты

en: Maximum concurrent downloads:
ru_RU: Макс. число одновременных скачиваний:

en: Maximum concurrent downloads per host:
ru_RU: Макс. количество одновременных скачиваний с хоста:

en: Simultaneous connections:
ru_RU: Одновременные подключения:

en: Tile size:
ru_RU: Размер квадрата:

en: File backup
ru_RU: Резервное копирование

en: Configure whether to create backup files
ru_RU: Указать, будете ли вы создавать резервные файлы

en: Auto save enabled
ru_RU: Автоматическое сохранение включено

en: Auto save interval (seconds)
ru_RU: Период автосохранения (в секундах)

en: Default value: {0}
ru_RU: Значение по умолчанию: {0}

en: Auto saved files per layer
ru_RU: Резервных копий для каждого слоя

en: <i>(Autosave stores the changed data layers in periodic intervals. The backups are saved in JOSM''s preference folder. In case of a crash, JOSM tries to recover the unsaved changes on next start.)</i>
ru_RU: <i>(Авто-сохранение периодически копирует измененные данные для каждого слоя. Резервные копии сохраняются в папке JOSM. В случае сбоя, JOSM пытается восстановить не сохраненные изменения при следующем запуске.)</i>

en: Keep backup files when saving data layers
ru_RU: Не удалять файлы резервных копий при сохранении слоев данных

en: When saving, keep backup files ending with a ~
ru_RU: При сохранении, оставлять резервные копии файлов (в конце названия ставится ~)

en: <i>(JOSM can keep a backup file when saving data layers. It appends ''~'' to the file name and saves it in the same folder.)</i>
ru_RU: <i>(JOSM может не удалять файлы резервных копий при сохранении слоев данных. При этом к имени файла добавляется суффикс ''~'' и он сохраняется в той же папке.)</i>

en: Notification at each save
ru_RU: Уведомление при каждом сохранении

en: When saving, display a small notification
ru_RU: При сохранении показывать маленькое уведомление

en: Adapt the rendering of OSM objects
ru_RU: Адаптация рендеринга объектов OSM

en: Enable built-in icon defaults
ru_RU: Позволить назначение пиктограмм по умолчанию

en: Available styles:
ru_RU: Доступные стили:

en: Active styles:
ru_RU: Активные стили:

en: Add a new style by entering filename or URL
ru_RU: Добавить стиль, указав имя файла или адрес

en: New style entry:
ru_RU: Новый стиль:

en: Remove the selected styles from the list of active styles
ru_RU: Удалить выбранные стили из списка активных стилей

en: Edit the filename or URL for the selected active style
ru_RU: Заменить имя файла или ссылку для выбранного активного стиля

en: Add the selected available styles to the list of active styles
ru_RU: Добавить выделенные доступные стили к списку активных стилей

en: Reloads the list of available styles from ''{0}''
ru_RU: Скачать заново список доступных стилей из ''{0}''

en: Loading style sources from ''{0}''
ru_RU: Скачивание источников стилей из ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of style sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
ru_RU: <html>Не удалось загрузить список источников стилей из<br>''{0}''.<br><br>Подробности (на англ.):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in style list ''{0}''. Got ''{1}''
ru_RU: Предупреждение: неверный формат или запись в списке стилей ''{0}''. Получено ''{1}''

en: Could not read tagging preset source: {0}
ru_RU: Не удалось прочитать источник заготовок тегов: {0}

en: Could not read tagging preset source: {0}
    Do you want to keep it?
ru_RU: Не удаётся прочитать источник заготовок тегов: {0}
    Вы хотите сохранить его?

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
ru_RU: <html>Источник заготовок тегов {0} может быть загружен, но он содержит ошибки. Вы действительно хотите использовать его?<br><br><table width=600>Сообщение об ошибке: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=400>Error is: [{1}:{2}] {3}</table></html>
ru_RU: <html>Разборка источника заготовок тегов не удалась: {0}. Вы всё равно хотите воспользоваться им?<br><br><table width=400>Сообщение об ошибке: [{1}:{2}] {3}</table></html>

en: <html>Tagging preset source {0} can be loaded but it contains errors. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
ru_RU: <html>Источник заготовок тегов {0} может быть загружен, но содержит ошибки. Вы всё равно хотите использовать его?<br><br><table width=600>Сообщение об ошибке: {1}</table></html>

en: <html>Unable to parse tagging preset source: {0}. Do you really want to use it?<br><br><table width=600>Error is: {1}</table></html>
ru_RU: <html>Разборка источника заготовок тегов не удалась: {0}. Вы всё равно хотите воспользоваться им?<br><br><table width=600>Сообщение об ошибке: {1}</table></html>

en: Tagging Presets
ru_RU: Заготовки тегов

en: Run data validator on user input
ru_RU: Выполнять проверку данных при вводе пользователем

en: Sort presets menu alphabetically
ru_RU: Сортировать меню заготовок по алфавиту

en: Available presets:
ru_RU: Доступные заготовки

en: Active presets:
ru_RU: Активные заготовки:

en: Add a new preset by entering filename or URL
ru_RU: Добавить заготовку, указав имя файла или адрес

en: New preset entry:
ru_RU: Новая заготовка

en: Remove the selected presets from the list of active presets
ru_RU: Удалить выбранные заготовки из списка активных заготовок

en: Edit the filename or URL for the selected active preset
ru_RU: Изменить имя файла или адрес выбранной активной заготовки

en: Add the selected available presets to the list of active presets
ru_RU: Добавить выбранные доступные заготовки в список активных заготовок

en: Reloads the list of available presets from ''{0}''
ru_RU: Скачать заново список доступных заготовок из "{0}"

en: Loading preset sources from ''{0}''
ru_RU: Загрузка источников заготовок из ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of preset sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
ru_RU: <html>Ошибка при загрузке списка источников заготовок из<br>''{0}''.<br><br>Подробности (без перевода):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in preset list ''{0}''. Got ''{1}''
ru_RU: Предупреждение: неправильный формат пункта в списке заготовок ''{0}''. Получено ''{1}''

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
ru_RU[0]: Модуль  {0} используется этим модулем:
ru_RU[1]: Модуль  {0} используется этими {1}-мя модулями:
ru_RU[2]: Модуль  {0} используется этими {1}-ю модулями:

en: Plugin bundled with JOSM
ru_RU: Модуль из поставки JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
ru_RU: Нажмите на кнопку <strong>Скачать список</strong>, чтобы скачать и посмотреть список доступных модулей.

en: The filter returned no results.
ru_RU: Фильтр не вернул никаких результатов.

en: {0}: Version {1} (local: {2})
ru_RU: {0}: Версия {1} (установлена: {2})

en:  (requires: {0})
ru_RU:  (требуется: {0})

en: Configure available plugins.
ru_RU: Настроить доступные модули.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
ru_RU[0]: Следующий модуль был скачан с сервера <strong>успешно</strong>:
ru_RU[1]: Следующие {0} модуля были скачаны с сервера <strong>успешно</strong>:
ru_RU[2]: Следующие {0} модулей были скачаны с сервера <strong>успешно</strong>:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
ru_RU[0]: Скачивание с сервера следующего модуля <strong>не удалось</strong>:
ru_RU[1]: Скачивание с сервера следующих {0} модулей <strong>не удалось</strong>:
ru_RU[2]: Скачивание с сервера следующих {0} модулей <strong>не удалось</strong>:

en: <br>Error message(untranslated): {0}
ru_RU: <br>Сообщение об ошибке (на английском): {0}

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
ru_RU: Пожалуйста, перезапустите JOSM, чтобы активировать скачанные модули.

en: Update plugins
ru_RU: Обновить модули

[ctx: plugins]
en: All
ru_RU: Все

[ctx: plugins]
en: Installed
ru_RU: Установленные

[ctx: plugins]
en: Available
ru_RU: Доступные

en: Plugin update policy
ru_RU: Политика обновления модуля

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
ru_RU: Принять новые сайты модулей и закрыть диалог

en: Configure Plugin Sites
ru_RU: Настройка сайтов модулей

en: Download list
ru_RU: Скачать список

en: Download the list of available plugins
ru_RU: Скачать с сервера список доступных модулей

en: Update the selected plugins
ru_RU: Обновить выделенные модули

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
ru_RU: Все установленные модули самые новые. JOSM не будет пытаться скачивать новые версии.

en: Plugins up to date
ru_RU: Установленные модули имеют самую последнюю версию

en: Configure sites...
ru_RU: Источники модулей...

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
ru_RU: Настроить список серверов, с которых можно скачать модули

en: Load from list...
ru_RU: Скачать из списка...

en: Load plugins from a list of plugins
ru_RU: Скачать модули из списка модулей

en: Disable all other plugins
ru_RU: Отключить все другие модули

en: Enter a list of plugins you want to download.
ru_RU: Введите список модулей для скачивания.

en: You should add one plugin id per line, version information is ignored.
ru_RU: Добавляйте по одному идентификатору модуля в строке, информация о версии игнорируется.

en: You can copy+paste the list of a status report here.
ru_RU: Можно скопировать и вставить сюда список из очёта о состоянии.

en: Load plugins from list
ru_RU: Скачать модули из списка

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
ru_RU: Следующие модули не найдены. Всё равно продолжить?

en: Add JOSM Plugin description URL.
ru_RU: Добавить ссылку на описание модуля JOSM.

en: Enter URL
ru_RU: Ввести ссылку

en: Please select an entry.
ru_RU: Пожалуйста, выберите запись.

en: Edit JOSM Plugin description URL.
ru_RU: Редактировать ссылку на описание модуля JOSM.

en: JOSM Plugin description URL
ru_RU: Ссылка на описание модуля JOSM

en: Update interval (in days):
ru_RU: Интервал обновления (в днях):

en: Ask before updating
ru_RU: Спрашивать перед обновлением

en: Always update without asking
ru_RU: Всегда обновлять без запроса

en: Never update
ru_RU: Не обновлять

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
ru_RU: Пожалуйста, решите, нужно ли автоматически обновлять установленные модули, после загрузки новой версии JOSM.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
ru_RU: Должен ли JOSM автоматически обновлять активные модули через определённый период времени?

en: By Code (EPSG)
ru_RU: По коду (EPSG)

en: Projection code
ru_RU: Код проекции

en: Projection name
ru_RU: Название проекции

en: Invalid projection configuration: {0}
ru_RU: Неверная конфигурация проекции: {0}

en: Projection configuration is valid.
ru_RU: Конфигурация проекции корректна.

en: Validate
ru_RU: Проверить

en: Parameter information...
ru_RU: Информация о параметрах...

en: Parameter information
ru_RU: Информация о параметрах

en: Supported values:
ru_RU: Поддерживаемые значения:

en: Projection parameters
ru_RU: Параметры проекции

en: False easting and false northing
ru_RU: Восточное и северное смещение

en: Central meridian
ru_RU: Центральный меридиан

en: Scaling factor
ru_RU: Коэффициент масштабирования

en: Ellipsoid name
ru_RU: Название эллипсоида

en: Ellipsoid parameters
ru_RU: Параметры эллипсоида

en: Datum name
ru_RU: Название датума

en: 3 or 7 term datum transform parameters
ru_RU: 3 или 7 параметров преобразования датума

en: NTv2 grid file
ru_RU: Файл сетки NTv2

en: Built-in:
ru_RU: Встроенная:

en: Projection bounds (in degrees)
ru_RU: Границы проекции (в градусах)

en: Sets the SRS=... parameter in the WMS request
ru_RU: Устанавливает параметр SRS=... в WMS-запросе

en: GK Zone
ru_RU: Проекция Гаусса-Крюгера

en: Gauß-Krüger Zone {0}
ru_RU: Зона  Гаусса-Крюгера {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
ru_RU: {0} ({1} на {2} град.)

en: Lambert CC9 Zone (France)
ru_RU: Lambert CC9 Zone (Франция)

en: Lambert CC Zone
ru_RU: Зона Lambert CC

en: {0} (Corsica)
ru_RU: {0} (Корсика)

en: Lambert 4 Zones (France)
ru_RU: Lambert 4 Zones (Франция)

en: WGS84 Geographic
ru_RU: Географическая WGS84

en: Belgian Lambert 1972
ru_RU: Lambert 1972 (Бельгия)

en: Belgian Lambert 2008
ru_RU: Lambert 2008 (Бельгия)

en: Lambert Zone (Estonia)
ru_RU: Lambert Зона (Эстония)

en: Lambert 93 (France)
ru_RU: Lambert 93 (Франция)

en: LKS-92 (Latvia TM)
ru_RU: LKS-92 (TM Латвии)

en: Rijksdriehoekscoördinaten (Netherlands)
ru_RU: Rijksdriehoekscoördinaten (Нидерланды)

en: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sweden)
ru_RU: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Швеция)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
ru_RU: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Швеция)

en: Map Projection
ru_RU: Картографическая проекция

en: Projection method
ru_RU: Тип проекции

en: Set as default
ru_RU: Установить по умолчанию

en: Default projection
ru_RU: Проекция по умолчанию

en: Default projection has been set to ''{0}''
ru_RU: Проекцией по умолчанию установлена «{0}»

en: Display coordinates as
ru_RU: Отображать координаты как

en: System of measurement
ru_RU: Система измерения

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
ru_RU: Невозможно активировать проекцию {0}. Используется Меркатор

en: PUWG 1992 (Poland)
ru_RU: PUWG 1992 (Польша)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
ru_RU: Зона PUWG 2000 {0} (Польша)

en: PUWG (Poland)
ru_RU: PUWG (Польша)

en: PUWG Zone
ru_RU: Зона PUWG

en: Swiss Grid (Switzerland)
ru_RU: Швейцарская проекция

en: Guyane RGFG95
ru_RU: Гвиана RGFG95

en: UTM France (DOM)
ru_RU: Франция UTM (DOM)

en: UTM Geodesic system
ru_RU: Система координат UTM

en: North
ru_RU: Север

en: South
ru_RU: Юг

en: Hemisphere
ru_RU: Полушарий

en: Remote Control
ru_RU: Удалённое управление

en: Settings for the remote control feature.
ru_RU: Настройки Удалённого управления

en: Confirm all Remote Control actions manually
ru_RU: Подтверждать все действия Удалённого управления вручную

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
ru_RU: Разрешает управление JOSM из других приложений, например, веб-браузера.

en: JOSM will always listen at <b>port {0}</b> (http) on localhost.<br>This port is not configurable because it is referenced by external applications talking to JOSM.
ru_RU: JOSM всегда будет ожидать соединения через <b>порт {0}</b> (http) на localhost. <br> Этот порт не настраивается, поскольку на него ссылаются внешние приложения, взаимодействующие с JOSM.

en: Enable remote control
ru_RU: Включить Удалённое управление

en: Permitted actions:
ru_RU: Разрешённые действия:

en: Testing OSM API URL ''{0}''
ru_RU: Тестирование URL OSM API ''{0}''

en: <html>''{0}'' is not a valid OSM API URL.<br>Please check the spelling and validate again.</html>
ru_RU: <html>''{0}'' является неверным URL OSM API.<br>Пожалуйста, проверьте правильность написания и попытайтесь ещё раз.</html>

en: Invalid API URL
ru_RU: Неверный URL API

en: <html>Failed to build URL ''{0}'' for validating the OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
ru_RU: <html>Не удалось построить URL ''{0}'' для оценки сервера OSM API.<br>Пожалуйста, проверьте написание ''{1}'' и попробуйте снова.</html>

en: <html>Failed to connect to the URL ''{0}''.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and your Internet connection and validate again.</html>
ru_RU: <html>Не удалось перейти по URL ''{0}''.<br>Пожалуйста, проверьте правильность написания ''{1}'', а также ваше интернет-соединение, а затем попробуйте снова.</html>

en: Connection to API failed
ru_RU: Соединение с API не удалось

en: <html>Failed to retrieve a list of changesets from the OSM API server at<br>''{1}''. The server responded with the return code {0} instead of 200.<br>Please check the spelling of ''{1}'' and validate again.</html>
ru_RU: <html>Не удалось получить список пакетов правок с сервера OSM API <br>''{1}''. Сервер вернул код {0} вместо кода 200.<br>Пожалуйста, проверьте правильность написания ''{1}'' и попытайтесь снова.</html>

en: <html>The OSM API server at ''{0}'' did not return a valid response.<br>It is likely that ''{0}'' is not an OSM API server.<br>Please check the spelling of ''{0}'' and validate again.</html>
ru_RU: <html>Сервер OSM API ''{0}'' вернул неправильный ответ.<br>Похоже, что ''{0}'' это не сервер OSM API.<br>Пожалуйста, проверьте правильность написания ''{0}'' и попытайтесь снова.</html>

en: Use Basic Authentication
ru_RU: Использовать обычную аутентификацию

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
ru_RU: Использовать простую HTTP аутентификацию, используя ваши имя и пароль OSM

en: Use OAuth {0}
ru_RU: Использовать OAuth {0}

en: Select to use OAuth {0} as authentication mechanism
ru_RU: Выберите использование OAuth {0} в качестве механизма аутентификации

en: Unsupported value in preference ''{0}'', got ''{1}''. Using authentication method ''OAuth 2.0 Authentication''.
ru_RU: Неподдерживаемое значение в настройке ''{0}'', получено ''{1}''. Используется метод аутентификации ''OAuth 2.0 Authentication''.

en: Please enter your OSM password
ru_RU: Пожалуйста, введите ваш OSM-пароль

en: Failed to retrieve OSM credentials from credential manager.
ru_RU: Не удалось получить учётные данные OSM из менеджера учётных данных.

en: Failed to save OSM credentials to credential manager.
ru_RU: Не удалось сохранить учётные данные OSM в менеджере учётных данных.

en: Periodically check for new messages
ru_RU: Периодически проверять наличие новых сообщений

en: Check interval (minutes):
ru_RU: Интервал проверки (минуты):

en: Max age for closed notes (days):
ru_RU: Срок использования закрытых заметок (дней):

en: Specifies the number of days a note needs to be closed to no longer be downloaded
ru_RU: Указывает, сколько дней должно пройти после закрытия заметки, чтобы она больше не скачивалась

en: Display Advanced OAuth Parameters
ru_RU: Отобразить дополнительные параметры OAuth

en: Save to preferences
ru_RU: Сохранить в настройках

en: Use OAuth for all requests to {0}
ru_RU: Использовать OAuth для всех запросов к {0}

en: For user-based bandwidth limit instead of IP-based one
ru_RU: Для лимита полосы пропускания в зависимости от пользователя, а не от IP-адреса

en: You do not have an Access Token yet to access the OSM server using OAuth. Please authorize first.
ru_RU: У Вас ещё нет маркера доступа, чтобы получить доступ к серверу OSM с помощью OAuth. Пожалуйста, сначала авторизуйтесь.

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
ru_RU: У Вас уже есть маркер доступа для доступа к серверу OSM с помощью OAuth.

en: Remove token
ru_RU: Удалить токен

en: Remove token from JOSM. This does not revoke the token.
ru_RU: Удалить токен из JOSM. Это не отзывает сам токен.

en: New Access Token
ru_RU: Новый маркер доступа

en: Click to step through the OAuth authorization process and generate a new Access Token
ru_RU: Нажмите, чтобы пройти процесс авторизации OAuth и создать новый маркер доступа

en: Click test access to the OSM server with the current access token
ru_RU: Нажмите, чтобы проверить доступ к серверу OSM с текущим маркером доступа

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
ru_RU: <html>Использовать сервер OSM по умолчанию (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Test the API URL
ru_RU: Тестировать URL API

en: The API URL is valid.
ru_RU: URL API верен.

en: Validation failed. The API URL seems to be invalid.
ru_RU: Проверка не прошла. URL API неверен?

en: OSM API URL must not be empty. Please enter the OSM API URL.
ru_RU: URL OSM API не должен быть пустой. Пожалуйста, введите URL OSM API.

en: The current value is not a valid URL
ru_RU: Текущее значение это неверный URL

en: Please enter the OSM API URL.
ru_RU: Пожалуйста, введите URL OSM API.

en: Use Overpass server for object downloads
ru_RU: Использовать сервер Overpass для скачивания объектов

en: Overpass server:
ru_RU: Сервер Overpass:

en: Proxy
ru_RU: Прокси-сервер

en: Configure whether to use a proxy server
ru_RU: Указать, используете ли вы прокси-сервер

en: No proxy for
ru_RU: Нет прокси для

en: Proxy only for
ru_RU: Прокси только для

en: Host:
ru_RU: Сервер:

[ctx: server]
en: Port:
ru_RU: Порт:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
ru_RU: Пожалуйста, введите имя пользователя и пароль, если ваш прокси-сервер требует аутентификацию

en: No proxy for (hosts):
ru_RU: Нет прокси для (хосты):

en: Proxy only for (hosts):
ru_RU: Прокси только для (хосты):

en: No proxy
ru_RU: Нет прокси

en: Use standard system settings
ru_RU: Использовать стандартные настройки системы

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
ru_RU: Использовать стандартные системные настройки (Заблокировано. Запустите JOSM с параметром <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> для разблокировки)

en: Manually configure a HTTP proxy
ru_RU: Собственная конфигурация HTTP прокси

en: Use a SOCKS proxy
ru_RU: Использовать SOCKS прокси-сервер

en: JOSM is configured to use proxies from the system setting, but the JVM is not configured to retrieve them. Resetting preferences to ''No proxy''
ru_RU: JOSM настроен на использование прокси из стандартных системных настроек, но JVM не настроена на их получение. Сброс к значению ''Нет прокси''

en: OSM Server
ru_RU: Сервер OSM

en: Connection Settings for the OSM server.
ru_RU: Параметры соединения с сервером OSM.

en: Please enter your OSM user name
ru_RU: Пожалуйста, введите ваше имя пользователя в OSM

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
ru_RU: Имя пользователя не может быть пустым. Пожалуйста, введите Ваше имя пользователя в OSM

en: Action
ru_RU: Действие

en: Shortcut
ru_RU: Горячая клавиша

en: Shortcut Background: User
ru_RU: Горячие клавиши: пользовательское

en: Shortcut Background: Modified
ru_RU: Горячие клавиши: изменено

en: Use default
ru_RU: Использовать значение по умолчанию

en: Key:
ru_RU: Клавиша:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
ru_RU: Внимание: Используйте только присутствующие на клавиатуре клавиши!

en: Keyboard Shortcuts
ru_RU: Горячие клавиши

en: Changing keyboard shortcuts manually.
ru_RU: Изменить сочетания клавиш вручную

en: Data validator
ru_RU: Проверка данных

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
ru_RU: Модуль проверки данных OSM на предмет ошибок, часто вносимых пользователями и программами.

en: Available rules:
ru_RU: Доступные правила:

en: Active rules:
ru_RU: Активные правила:

en: Add a new rule by entering filename or URL
ru_RU: Добавить новое правило, введя имя файла или URL

en: New rule entry:
ru_RU: Новое правило:

en: Remove the selected rules from the list of active rules
ru_RU: Удалить выделенные правила из списка активных правил

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
ru_RU: Изменить имя файла или URL для выделенного активного правила

en: Add the selected available rules to the list of active rules
ru_RU: Добавить выделенные правила в список активных правил

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
ru_RU: Перезагружает список доступных правил из ''{0}''

en: Loading rule sources from ''{0}''
ru_RU: Загрузка источников правил из ''{0}''

en: <html>Failed to load the list of rule sources from<br>''{0}''.<br><br>Details (untranslated):<br>{1}</html>
ru_RU: <html>Не удалось загрузить список источников правил из<br>''{0}''.<br><br>Подробности (без перевода):<br>{1}</html>

en: Warning: illegal format of entry in rule list ''{0}''. Got ''{1}''
ru_RU: Предупреждение: недопустимый формат записи в списке правил ''{0}''. Получено ''{1}''

en: Tag checker rules
ru_RU: Правила проверки тегов

en: Choose Tag checker rules to enable
ru_RU: Выбрать правила проверки тегов для включения

en: Use ignore list.
ru_RU: Использовать список игнорирования

en: Use the ignore list to suppress warnings.
ru_RU: Использовать список игнорирования для подавления предупреждений

en: Use error layer.
ru_RU: Использовать слой ошибок

en: Use the error layer to display problematic elements.
ru_RU: Использовать слой ошибок для отображения проблемных элементов

en: Show informational level.
ru_RU: Показывать информационный уровень

en: Show the informational tests.
ru_RU: Показывать информационные проверки

en: Show informational level on upload.
ru_RU: Показывать информационный уровень при отправке на сервер

en: Show the informational tests in the upload check windows.
ru_RU: Показывать информационные проверки перед отправкой на сервер

en: On demand
ru_RU: По требованию

en: On upload
ru_RU: При отправке на сервер

en: Tests
ru_RU: Тесты

en: Choose tests to enable
ru_RU: Выбрать тесты для включения

en: Beginning task {2}: {0}{1}
ru_RU: Начало выполнения задачи {2}: {0}{1}

en: Finishing task {2}: {0}{1} ({3})
ru_RU: Завершение задачи {2}: {0}{1} ({3})

en: Progress of task {2}: {0}{1} is {3}% ({4})
ru_RU: Выполнение задачи {2}: {0}{1} составляет {3}% ({4})

en: multiple
ru_RU: несколько

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
ru_RU[0]: Удалить старые ключи из  {0} объекта
ru_RU[1]: Удалить старые ключи из  {0} объектов
ru_RU[2]: Удалить старые ключи из  {0} объектов

en: Delete the selection in the tag table
ru_RU: Удалить отмеченное в таблице тегов

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
ru_RU: Использовать заготовку ''{0}'' из группы ''{1}''

en: Use preset ''{0}''
ru_RU: Использовать заготовку ''{0}''

en: Elements of type {0} are supported.
ru_RU: Поддерживается элемент типа {0}.

en: This preset also sets: {0}
ru_RU: Эта заготовка также добавляет: {0}

en: Apply Preset
ru_RU: Применить заготовку

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
ru_RU: Невозможно применить заготовку <i>{0}</i>, так как ничего не выделено!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
ru_RU: Невозможно применить заготовку <i>{0}</i>, так как выделены неподходящие объекты!

en: Change {0} object | Change {0} objects
ru_RU[0]: Изменяем {0} объект
ru_RU[1]: Изменяем {0} объекта
ru_RU[2]: Изменяем {0} объектов

en: Nothing selected!
ru_RU: Ничего не выделено!

en: Selection unsuitable!
ru_RU: Выбраны неподходящие объекты!

en: Change Tags
ru_RU: Изменить теги

en: Add or remove toolbar button
ru_RU: Добавить или удалить кнопку панели инструментов

en: Unknown type: {0}
ru_RU: Неизвестный тип: {0}

en: Preset group {1} / {0}
ru_RU: Группа заготовок {1} / {0}

en: Preset group {0}
ru_RU: Группа заготовок {0}

en: Reference {0} is being used before it was defined
ru_RU: Отношение {0} было использовано прежде чем было описано

en: Reference stack for {0} is too large
ru_RU: Cсылочный стек для {0} слишком большой

en: Roles cannot appear more than once
ru_RU: Роли не могут появляться более одного раза

en: Preset role element without parent
ru_RU: Заготовка элемента роли без родителей

en: Preset sub element without parent
ru_RU: Заготовка вложенного элемента без родителей

en: Error parsing {0}:
ru_RU: Ошибка при разборе {0}:

en: Search presets
ru_RU: Поиск заготовок

en: Search for objects by preset...
ru_RU: Поиск объектов по заготовке...

en: Search for objects by their presets.
ru_RU: Поиск объектов по их заготовкам.

en: Search for objects by preset
ru_RU: Поиск объектов по заготовке

en: Show only applicable to selection
ru_RU: Показывать только подходящие к выделенным

en: Search in tags
ru_RU: Поиск в тегах

en: Add toolbar button
ru_RU: Добавить кнопку на панель инструментов

en: Preset preferences...
ru_RU: Настройки заготовок...

en: Click to open the tagging presets tab in the preferences
ru_RU: Щёлкните, чтобы открыть вкладку заготовок тегов в настройках

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' is not "{2}"
ru_RU: Поврежденная заготовка тегов "{0}-{1}" - Java метод заданный в ''values_from'' не "{2}"

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - Java method given in ''values_from'' threw {2} ({3})
ru_RU: Поврежденная заготовка тегов "{0}-{1}" - Java метод заданный в ''values_from'' переместил {2} ({3})

en: Broken tagging preset "{0}-{1}" - number of items in ''{2}'' must be the same as in ''values''
ru_RU: Повреждённая заготовка тега "{0}-{1}" - количество элементов в ''{2}'' должно быть таким же, как в ''values''

en: Detailed information: {0} <> {1}
ru_RU: Подробная информация: {0} <> {1}

en: <different>
ru_RU: <различные>

en: This corresponds to the key ''{0}''
ru_RU: Это соответствует ключу ''{0}''

en: More information about this feature
ru_RU: Подробнее

en: Optional Attributes:
ru_RU: Дополнительные атрибуты:

en: Edit also …
ru_RU: Изменить также...

en: Keeps the original values of the selected objects unchanged.
ru_RU: Оставляет исходные значения выделенных объектов без изменений.

en: Sets the key ''{0}'' to the value ''{1}''.
ru_RU: Присваивает ключу ''{0}''значение ''{1}''.

en: Clears the key ''{0}''.
ru_RU: Очищает ключ ''{0}''.

en: Unknown ISO-3166 Code: {0}
ru_RU: Неизвестный код ISO-3166: {0}

en: Unknown requisite: {0}
ru_RU: Неизвестный запрос: {0}

en: Unknown regexp value: {0}
ru_RU: Неизвестное значение регулярного выражения: {0}

en: Illegal member expression: {0}
ru_RU: Недопустимое выражение в {0}

en: Available roles
ru_RU: Доступные роли

en: role
ru_RU: роль

en: count
ru_RU: количество

en: elements
ru_RU: элементы

en: Select auto-increment of {0} for this field
ru_RU: Выберите автоприращение {0} для этого поля

en: Cancel auto-increment for this field
ru_RU: Отменить автоприращение для этого поля

en: Adjustable {0} not registered yet. Cannot set participation in synchronized adjustment.
ru_RU: Регулируемый {0} ещё не зарегистрирован. Невозможно установить участие в синхронизированных регулировках.

en: Adjustable {0} not registered yet.
ru_RU: Регулируемый {0} ещё не зарегистрирован.

en: Some of the key listeners forgot to remove themselves: {0}
ru_RU: Некоторые из обработчиков нажатий клавиш забыли себя удалить: {0}

en: Some of the key modifier listeners forgot to remove themselves: {0}
ru_RU: Некоторые из обработчиков клавиш-модификаторов забыли убрать себя: {0}

en: All files (*.*)
ru_RU: Все файлы (*.*)

en: Received error page:
ru_RU: Полученная страница сообщения об ошибке:

en: {0}... [please type its number]
ru_RU: {0}... [пожалуйста, введите его номер]

en: Preference with key ''{0}'' does not include ''{1}''. Cannot restore window geometry from preferences.
ru_RU: Настройка с ключом ''{0}'' не содержит ''{1}''. Невозможно восстановить геометрию окна из настроек.

en: Preference with key ''{0}'' does not provide an int value for ''{1}''. Got {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
ru_RU: Настройка с ключом ''{0}'' не содержит целое (int) значение для ''{1}''. Получено {2}. Невозможно восстановить геометрию окна с помощью параметров.

en: Failed to parse field ''{1}'' in preference with key ''{0}''. Exception was: {2}. Cannot restore window geometry from preferences.
ru_RU: Ошибка при анализе поля ''{1}'' в настройке с ключом ''{0}''. Текст ошибки: {2}. Невозможно восстановить геометрию окна в соответствии с настройками.

en: Preference with key ''{0}'' does not exist. Cannot restore window geometry from preferences.
ru_RU: Настройка с ключом ''{0}'' не существует. Невозможно восстановить геометрию окна в соответствии с настройками.

en: Ignoring malformed geometry: {0}
ru_RU: Игнорируем неверную геометрию: {0}

en: Input validation: error
ru_RU: Контроль ввода: ошибка

en: Input validation: error background
ru_RU: Контроль ввода: фон ошибки

en: Input validation: warning
ru_RU: Контроль ввода: предупреждение

en: Input validation: warning foreground
ru_RU: Проверка ввода: предупреждение на переднем плане

en: Input validation: warning background
ru_RU: Контроль ввода: фон предупреждения

en: Input validation: valid
ru_RU: Контроль ввода: без ошибок

en: Min. latitude
ru_RU: Мин. широта

en: Min. longitude
ru_RU: Мин. долгота

en: Max. latitude
ru_RU: Макс. широта

en: Max. longitude
ru_RU: Макс. долгота

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
ru_RU: URL от www.openstreetmap.org (Вы можете вставить URL для скачивания с сервера здесь, чтобы указать границы редактирования)

en: The current value is not a valid changeset ID. Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
ru_RU: Текущее значение не является корректным идентификатором пакета правки. Введите целое число > 0, либо URL пакета правок.

en: Please enter an integer value > 0 or a changeset URL.
ru_RU: Введите целое число > 0, либо URL пакета правок.

en: Please select the row to edit.
ru_RU: Пожалуйста, выберите строку для редактирования.

en: Add a new source to the list.
ru_RU: Добавить в список новый источник.

en: Edit the selected source.
ru_RU: Править выбранный источник.

en: Delete the selected source from the list.
ru_RU: Удалить источник из списка.

en: Enter a search expression
ru_RU: Введите выражение для поиска

en: Right to Left
ru_RU: Справа налево

en: Switch the text orientation to Right-to-Left.
ru_RU: Переключить на ориентацию текста справа налево.

en: Left to Right
ru_RU: Слева направо

en: Switch the text orientation to Left-to-Right.
ru_RU: Переключить на ориентацию текста слева направо.

en: The current value is not a valid OSM ID. Please enter an integer value > 0
ru_RU: Текущее значение не является допустимым OSM ID. Пожалуйста, введите целое число> 0

en: false: the property is explicitly switched off
ru_RU: false: параметр явно выключен

en: false: the property ''{0}'' is explicitly switched off
ru_RU: false: свойство  ''{0}'' явно выключено

en: true: the property is explicitly switched on
ru_RU: true: параметр явно включён

en: true: the property ''{0}'' is explicitly switched on
ru_RU: true: свойство  ''{0}'' явно включено

en: partial: different selected objects have different values, do not change
ru_RU: частично: выделенные объекты имеют различные значения, не изменяйте

en: partial: different selected objects have different values for ''{0}'', do not change
ru_RU: partial: у различных выбранных объектов различные значения ''{0}'', не изменяются

en: unset: do not set this property on the selected objects
ru_RU: unset: не устанавливать этот параметр у выделенных объектов

en: unset: do not set the property ''{0}'' on the selected objects
ru_RU: unset: не устанавливать свойство ''{0}'' у выделенных объектов

en: Cut
ru_RU: Вырезать

en: Right click = copy to clipboard
ru_RU: Щелчок правой кнопкой = копировать в буфер обмена

en: Missing mandatory attribute ''{0}''.
ru_RU: обязательный атрибут ''{0}'' отсутствует

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long. Got ''{1}''.
ru_RU: неверное значение обязательного атрибута ''{0}'' типа long, текущее значение ''{1}''

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type long (>=0). Got ''{1}''.
ru_RU: неверное значение обязательного атрибута ''{0}'' типа long (>=0), текущее значение ''{1}''

en: Illegal value for attribute ''{0}'' of type double. Got ''{1}''.
ru_RU: Недопустимое значение для атрибута «{0}» типа double. Получено «{1}».

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type boolean. Got ''{1}''.
ru_RU: неверное значение обязательного атрибута ''{0}'' типа boolean, текущее значение ''{1}''

en: Illegal value for mandatory attribute ''{0}'' of type OsmPrimitiveType. Got ''{1}''.
ru_RU: неверное значение обязательного атрибута ''{0}'' типа OsmPrimitiveType, текущее значение ''{1}''

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
ru_RU: Линия с внешним ID ''{0}'' содержит отсутствующую точку с внешним ID ''{1}''.

en: Deleted node {0} is part of way {1}
ru_RU: Удалённая точка {0} это часть линии {1}

en: Way {0} with {1} nodes is incomplete because at least one node was missing in the loaded data.
ru_RU: Линия {0} с {1} точками неполная, так как по меньшей мере одна из точек отсутствует в загруженных данных.

en: Relation with external id ''{0}'' refers to a missing primitive with external id ''{1}''.
ru_RU: Отношение с внешним id ''{0}'' обращается к отсутствующему элементу с внешним id ''{1}''.

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
ru_RU: Удалённый дочерний элемент {0} входит в отношение {1}

en: Prepare OSM data...
ru_RU: Подготовка данных...

en: Parsing OSM data...
ru_RU: Разбор данных OSM...

en: Preparing data set...
ru_RU: Подготовка набора данных...

en: Post-processing data set...
ru_RU: Постобработка набора данных…

en: Rendering data set...
ru_RU: Отрисовка набора данных…

en: Missing required attribute ''{0}''.
ru_RU: Отсутствует нужный атрибут ''{0}''.

en: Illegal long value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ru_RU: Неверная длина значения атрибута ''{0}''. Получено ''{1}''.

en: Unsupported version: {0}
ru_RU: Неподдерживаемая версия: {0}

en: Missing mandatory attributes on element ''bounds''. Got minlon=''{0}'',minlat=''{1}'',maxlon=''{2}'',maxlat=''{3}'', origin=''{4}''.
ru_RU: Отсутствуют обязательные атрибуты элемента «bounds». Получено: minlon=«{0}»,minlat=«{1}»,maxlon=«{2}»,maxlat=«{3}», origin=«{4}».

en: Illegal object with ID=0.
ru_RU: Недопустимый объект с id=0

en: Illegal value for attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}. Got {1}.
ru_RU: Неверное значение атрибута ''version'' на элементе OSM с ID {0}. Получено {1}.

en: Missing attribute ''version'' on OSM primitive with ID {0}.
ru_RU: Отсутствует атрибут ''version'' на элементе OSM с ID {0}.

en: Normalizing value of attribute ''version'' of element {0} to {2}, API version is ''{3}''. Got {1}.
ru_RU: Приведение значения атрибута ''version'' элемента {0} к норме: {2}, Версия API: ''{3}''. Текущее значение: {1}.

en: Unknown or unsupported API version. Got {0}.
ru_RU: Неизвестная или неподдерживаемая версия API. Получено {0}.

en: Illegal value for attribute ''changeset'' on new object {1}. Got {0}. Resetting to 0.
ru_RU: Неверное значение атрибута ''changeset'' для нового объекта {1}. Получено {0}. Будет сброшен на 0.

en: Illegal value for attribute ''changeset''. Got {0}.
ru_RU: Неверное значение атрибута ''changeset''. Получено {0}.

en: Missing key or value attribute in tag.
ru_RU: В теге отсутствует ключ или значение атрибута.

en: Illegal value for attributes ''lat'', ''lon'' on node with ID {0}. Got ''{1}'', ''{2}''.
ru_RU: Недопустимое значение для атрибутов «lat», «lon» в точке с ID {0}. Получено «{1}», «{2}».

en: Deleted way {0} contains nodes
ru_RU: Удалённая линия {0} содержит точки

en: Deleted relation {0} contains members
ru_RU: Удалённое отношение {0} содержит дочерние элементы

en: Missing attribute ''ref'' on member in relation {0}.
ru_RU: Отсутствует атрибут ''ref'' у участника отношений {0}.

en: Illegal value for attribute ''ref'' on member in relation {0}. Got {1}
ru_RU: Неверное значение атрибута ''ref'' у участника отношения {0}. Получено {1}

en: Incomplete <member> specification with ref=0
ru_RU: Неполная спецификация <member> с ref=0

en: Missing attribute ''type'' on member {0} in relation {1}.
ru_RU: Отсутствует атрибут ''type'' у участника {0} отношения {1}.

en: Illegal value for attribute ''type'' on member {0} in relation {1}. Got {2}.
ru_RU: Неверное значение атрибута ''type'' у участника {0} отношения {1}. Получено {2}.

en: Downloading points {0} to {1}...
ru_RU: Скачивание точек с {0} до {1}...

en: Contacting OSM Server...
ru_RU: Подключение к серверу OSM...

en: Failed to open input stream for resource ''{0}''
ru_RU: Невозможно открыть входящий поток для ресурса ''{0}''

en: Failed to open file with extension ''{2}'' and namepart ''{3}'' in zip file ''{0}''. Exception was: {1}
ru_RU: Не удалось открыть файл с расширением ''{2}'' и именем ''{3}'' в zip-файле ''{0}''. Возникло исключение: {1}

en: Cache update for {0}
ru_RU: Обновление кэша для {0}

en: The requested URL {0} was not found
ru_RU: Запрашиваемый URL {0} не найден

en: Failed to rename file {0} to {1}.
ru_RU: Сбой переименования файла {0} в {1}.

en: Failed to load {0}, use cached file and retry next time: {1}
ru_RU: Сбой загрузки {0}, используйте кэшированный файл и повторите попытку позже: {1}

en: Illegal value of attribute ''{0}'' of element ''{1}'' in server capabilities. Got ''{2}''
ru_RU: Недопустимое значение атрибута ''{0}'' элемента ''{1}'' в возможностях сервера, равное ''{2}''

en: Error adding certificate {0} - certificate fingerprint mismatch. Expected {1}, was {2}
ru_RU: Ошибка при добавлении сертификата {0} —  не совпадает отпечаток сертификата. Ожидался {1}, получен {2}

en: Failed to parse date ''{0}'' replied by server.
ru_RU: Сервер сообщил о неудавшемся разборе даты ''{0}''.

en: Unexpected format of error header for conflict in changeset update. Got ''{0}''
ru_RU: Неожиданный формат или ошибка заголовка для конфликта в обновлении пакета правок. Получено ''{0}''

en: Illegal longitude value for parameter ''{0}'', got {1}
ru_RU: Неверное значение долготы для параметра ''{0}'', получено {1}

en: Illegal latitude value for parameter ''{0}'', got {1}
ru_RU: Неверное значение широты для параметра ''{0}'', получено {1}

en: Unexpected value for ''{0}'' in changeset query url, got {1}
ru_RU: Неожиданное значение для ''{0}'' в URL запроса пакета правок, получено {1}

en: Cannot create a changeset query including both the query parameters ''uid'' and ''display_name''
ru_RU: Невозможно создать запрос пакета правок, включающий в себя оба параметра запроса и ''uid'', и''display_name''

en: Unsupported parameter ''{0}'' in changeset query string
ru_RU: Неподдерживаемый параметр ''{0}'' в строке запроса пакета правок

en: Unexpected format for port number in preference ''{0}''. Got ''{1}''.
ru_RU: Непредвиденный формат номера порта в параметре ''{0}''. Получено ''{1}''.

en: The proxy will not be used.
ru_RU: Прокси не будет использован.

en: Illegal port number in preference ''{0}''. Got {1}.
ru_RU: Неправильный номер порта в настройке ''{0}''. Получено {1}.

en: Unexpected value for preference ''{0}'' found. Got ''{1}''. Will use no proxy.
ru_RU: Непредвиденное значение параметра ''{0}'', равное ''{1}''. Прокси использоваться не будет.

en: Unexpected parameters for HTTP proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
ru_RU: Непредвиденные параметры для HTTP-прокси. Указан хост ''{0}'' и порт ''{1}''.

en: Unexpected parameters for SOCKS proxy. Got host ''{0}'' and port ''{1}''.
ru_RU: Непредвиденные параметры для SOCKS-прокси. Указан хост ''{0}'' и порт ''{1}''.

en: Connection to proxy ''{0}'' for URI ''{1}'' failed. Exception was: {2}
ru_RU: Сбой подключения к прокси-серверу ''{0}'' для URI ''{1}''. Ошибка: {2}

en: The JVM is not configured to lookup proxies from the system settings. The property ''java.net.useSystemProxies'' was missing at startup time.  Will not use a proxy.
ru_RU: JVM не настроена для поиска прокси из системных настроек. Свойство ''java.net.useSystemProxies'' отсутствовало во время запуска. Прокси не будет использоваться.

en: Parsing response from server...
ru_RU: Разбор ответа сервера...

en: Postprocessing uploaded data...
ru_RU: Постобработка отправленных данных...

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
ru_RU: Неожиданный элемент XML с именем ''{0}''

en: Relation/non-geometry feature without properties found: {0}
ru_RU: Найдено отношение или негеометрический объект без свойств: {0}

en: Relation/non-geometry feature without type found: {0}
ru_RU: Найдено отношение или негеометрический объект без типа: {0}

en: Unknown json object found {0}
ru_RU: Обнаружен неизвестный объект json {0}

en: Geometry of feature {0} is null
ru_RU: Отсутствует геометрия у объекта {0}

en: Downloading OSM data...
ru_RU: Скачивание данных OSM...

en: {0} element does not have valid latitude and/or longitude.
ru_RU: Элемент {0} не имеет действительной широты и/или долготы.

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
ru_RU: Ошибка разбора: неправильная структура документа gpx

en: (at line {0}, column {1})
ru_RU: (строка {0}, столбец {1})

en: The file was created by "{0}".
ru_RU: Файл был создан «{0}».

en: Unknown mode {0}.
ru_RU: Неизвестный режим {0}.

en: get number of unread messages
ru_RU: получить число непрочитанных сообщений

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
ru_RU: Выборка пакета точек из ''{0}''

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
ru_RU: Выборка пакета линий из ''{0}''

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
ru_RU: Выборка пакета отношений из ''{0}''

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
ru_RU[0]: Скачивание {0} объекта с ''{1}''
ru_RU[1]: Скачивание {0} объектов с ''{1}''
ru_RU[2]: Скачивание {0} объектов с ''{1}''

en: Server replied with response code 404, retrying with an individual request for each object.
ru_RU: Сервер ответил ошибкой с кодом 404, повторяем индивидуальными запросами для каждого объекта.

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
ru_RU: Выборка точки с id {0} из ''{1}''

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
ru_RU: Выборка линии с id {0} из ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
ru_RU: Выборка отношения с id {0} из ''{1}''

en: Server replied with response code 404 for id {0}. Skipping.
ru_RU: Сервер выдал ошибку 404 для id {0}. Пропускаем

en: Null pointer exception, possibly some missing tags.
ru_RU: Пустой указатель ошибки, возможно, есть отсутствующие теги

en: {0} not available (offline mode)
ru_RU: {0} недоступен (автономный режим)

en: JOSM website
ru_RU: Веб-сайт JOSM

en: Cache updates
ru_RU: Обновления кэша

en: Certificates
ru_RU: Сертификаты

en: Unable to initialize OSM API.
ru_RU: Не удалось инициализировать OSM API.

en: This version of JOSM is incompatible with the configured server.
ru_RU: Эта версия JOSM несовместима с настроенным сервером.

en: It supports protocol version 0.6, while the server says it supports {0} to {1}.
ru_RU: Поддерживается протокол версии 0.6, в то время как сервер сказал, что он поддерживает {0} до {1}.

en: Unexpected format of ID replied by the server. Got ''{0}''.
ru_RU: сервер вернул неожиданный формат id, текущее значение "{0}"

en: Unexpected format of new version of modified primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
ru_RU: Неожиданный формат новой версии изменённого элемента "{0}". Получено "{1}"

en: Unexpected format of new version of deleted primitive ''{0}''. Got ''{1}''.
ru_RU: Неожиданный формат новой версии удалённого примитива «{0}». Получено «{1}».

en: Creating changeset...
ru_RU: Создание пакета правок...

en: Successfully opened changeset {0}
ru_RU: Пакет правок {0} успешно открыт

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
ru_RU: требуется идентификатор пакета правок > 0. Получено {0}

en: Updating changeset...
ru_RU: Обновление пакета правок...

en: Updating changeset {0}...
ru_RU: Обновление пакета правок {0}...

en: Closing changeset...
ru_RU: Закрытие пакета правок...

en: Changeset must be closed in order to add a comment
ru_RU: Пакет правок должен быть закрыт для добавления комментария

en: Preparing upload request...
ru_RU: Подготовка запроса отправки на сервер...

en: Waiting 10 seconds ...
ru_RU: Ожидание 10 секунд ...

en: Starting retry {0} of {1} in {2} seconds ...
ru_RU: Попытка {0} из {1} через {2} секунды...

en: OK - trying again.
ru_RU: OK - пробуем ещё раз.

en: Starting retry {0} of {1}.
ru_RU: Попытка {0} из {1}.

en: Current changeset is null. Cannot upload data.
ru_RU: Текущий пакет правок пуст. Невозможно отправить данные.

en: ID of current changeset > 0 required. Current ID is {0}.
ru_RU: Требуется, чтобы ID текущего пакета правок был > 0. Текущий ID: {0}.

en: Open changeset expected. Got closed changeset with id {0}.
ru_RU: Требуется открытый пакет правок. Получен закрытый пакет правок с идентификатором {0}

en: Note upload failed
ru_RU: Не удалось отправить заметку

en: Error parsing note response from server
ru_RU: Ошибка при разборе ответа сервера на отправку заметки

en: The server replied an error with code {0}.
ru_RU: Сервер возвратил ошибку с кодом {0}

en: (Code={0})
ru_RU: (Код={0})

en: Prolog of OsmChange document already written. Please write only once.
ru_RU: Пролог документа OsmChange уже записан. Пожалуйста, записывайте только один раз.

en: Prolog of OsmChange document not written yet. Please write first.
ru_RU: Пролог документа OsmChange ещё не написан. Пожалуйста, будьте первыми.

en: Unsupported start element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
ru_RU: Не поддерживаемый начальный элемент ''{0}'' в содержимом пакета изменений в позиции ({1},{2}). Пропуск.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
ru_RU: Неправильная структура документа. Найдены node, way, или relation за пределами ''create'', ''modify'', или ''delete''.

en: Unsupported end element ''{0}'' in changeset content at position ({1},{2}). Skipping.
ru_RU: Не поддерживаемый конечный элемент ''{0}'' в содержимом пакета изменений в позиции ({1},{2}). Пропуск.

en: Parsing changeset content ...
ru_RU: Разбор содержимого пакета правок ...

en: Illegal boolean value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ru_RU: Неверное целое значение атрибута ''{0}''. Получено ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ru_RU: Неверное значение для атрибута ''{0}''. Получено''{1}''.

en: Illegal numeric value for attribute ''{0}''. Got ''{1}''.
ru_RU: Неверное числовое значение для атрибута ''{0}''. Получено ''{1}''.

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' of XML element {1}.
ru_RU: Отсутствует обязательный атрибут ''{0}'' для элемента XML {1}.

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Aborting.
ru_RU: Неопределённый элемент ''{0}'' обнаружен во входящем потоке. Отменено.

en: Parsing list of changesets...
ru_RU: Анализ списка пакетов правок...

en: Obtain OAuth 2.0 token for authentication?
ru_RU: Получить токен OAuth 2.0 для аутентификации?

en: Obtain authentication to OSM servers
ru_RU: Получение аутентификации на серверах OSM

en: Failed to sign a HTTP connection with an OAuth Authentication header
ru_RU: Не удалось подписать соединение HTTP, используя заголовок аутентификации OAuth

en: Unexpected value for preference ''{0}''. Got ''{1}''.
ru_RU: Непредвиденное значение параметра ''{0}'', равное ''{1}''.

en: Parsing OSM history data ...
ru_RU: Разбор данных истории OSM...

en: Undefined element ''{0}'' found in input stream. Skipping.
ru_RU: Неопределённый элемент ''{0}'' обнаружен во входящем потоке. Пропущено.

en: Reading was canceled
ru_RU: Чтение было отменено

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
ru_RU: Отсутствует обязательный атрибут ''{0}'' на <nd> линии {1}.

en: Illegal value of attribute ''ref'' of element <nd>. Got {0}.
ru_RU: Неверное значение атрибута ''ref'' элемента <nd>. Получено {0}.

en: Line {0} column {1}:
ru_RU: Строка {0} столбец {1}:

en: Downloading referring ways ...
ru_RU: Скачивание зависимых линий ...

en: Downloading referring relations ...
ru_RU: Скачивание ссылающихся отношений...

en: Reading changesets...
ru_RU: Чтение пакетов правок...

en: Downloading changesets ...
ru_RU: Скачивание пакетов правок...

en: Reading changeset {0} ...
ru_RU: Чтение пакета правок {0} ...

en: Downloading changeset {0} ...
ru_RU: Скачивание пакета правок {0} ...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
ru_RU[0]: Скачивание {0} пакета правок с сервера...
ru_RU[1]: Скачивание {0} пакетов правок с сервера...
ru_RU[2]: Скачивание {0} пакетов правок с сервера...

en: Downloading content for changeset {0} ...
ru_RU: Скачивание содержимого пакета правок {0}  с сервера...

en: Contacting OSM Server for {0}
ru_RU: Обращение к серверу OSM за {0}

en: Downloading history...
ru_RU: Скачивание истории...

en: Contacting Server...
ru_RU: Соединение с сервером...

en: Downloading OSM notes...
ru_RU: Скачивание заметок OSM...

en: Downloading data...
ru_RU: Скачивание данных...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
ru_RU: Не удается соединиться с сервером OSM. Пожалуйста, проверьте Ваше интернет-соединение.

en: Reading error text failed.
ru_RU: Не удалось прочитать текст ошибки.

en: XML tag <user> is missing.
ru_RU: Отсутствует тег XML <user>.

en: Missing attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''.
ru_RU: Отсутствует атрибут ''{0}'' на теге XML ''{1}''.

en: Illegal value for attribute ''{0}'' on XML tag ''{1}''. Got {2}.
ru_RU: Неверное значение атрибута ''{0}'' на теге XML ''{1}''. Получено {2}.

en: Reading user info ...
ru_RU: Чтение информации о пользователе ...

en: Reading user preferences ...
ru_RU: Чтение пользовательских настроек...

en: Starting to upload with one request per primitive ...
ru_RU: Начало отправки на сервер с отдельным запросом на каждый элемент ...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
ru_RU: {0}% ({1}/{2}), {3} осталось. Отправка на сервер точки «{4}» (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
ru_RU: {0}% ({1}/{2}), {3} осталось. Отправка на сервер линии «{4}» (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
ru_RU: {0}% ({1}/{2}), {3} осталось. Отправка на сервер отношения «{4}» (id: {5})

en: Starting to upload in one request ...
ru_RU: Начало отправки на сервер за один запрос...

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
ru_RU: Значение >0 ожидалось для параметра ''{0}'', получено {1}

en: Starting to upload in chunks...
ru_RU: Начало отправки на сервер по частям...

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
ru_RU[0]: ({0}/{1}) Отправка {2} объекта...
ru_RU[1]: ({0}/{1}) Отправка {2} объектов...
ru_RU[2]: ({0}/{1}) Отправка {2} объектов...

en: Uploading data ...
ru_RU: Отправка данных на сервер ...

en: Unexpected id 0 for osm primitive found
ru_RU: Обнаружен неожиданный id 0 для элемента osm

en: Failed to evaluate {0}
ru_RU: Не удалось выполнить {0}

en: Unexpected value for key ''{0}'' in preferences, got ''{1}''
ru_RU: Непредвиденное значение для ключа ''{0}'' в настройках, получено ''{1}''

en: {0} bytes have been read
ru_RU: {0} байт прочитано

en: unspecified reason
ru_RU: неопределенная причина

en: Error playing sound
ru_RU: Ошибка при воспроизведении звука

en: This is after the end of the recording
ru_RU: Это позже конца записи

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Note:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file on your computer. </p></body></html>
ru_RU: <html><body><p class="warning-body"><strong>Внимание:</strong> Пароль хранится в виде простого текста в настройках JOSM на вашем компьютере. </p></body></html>

en: Save user and password (unencrypted)
ru_RU: Сохранить имя пользователя и пароль (не зашифровано)

en: Styles size {0} does not match layers size {1}
ru_RU: Размер стилей {0} не совпадает с размером слоёв {1}

en: Assume
ru_RU: Присвоить

en: Existing values
ru_RU: Существующие значения

en: <delete from {0} objects>
ru_RU: <удалить из {0} объектов>

en: Old values of
ru_RU: Старые значения

en: Add tags to selected objects
ru_RU: Добавить теги к выделенным объектам

en: Add selected tags
ru_RU: Добавить выбранные теги

en: Add all tags
ru_RU: Добавить все теги

en: Add checked tags to selected objects
ru_RU: Добавить помеченные теги к выделенным объектам

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
ru_RU: Shift+Enter: добавить все теги к выделенным объектам

en: Enable the checkbox to accept the value
ru_RU: Поставьте флажок чтобы применить значение

en: Accept all tags from {0} for this session
ru_RU: Принять все теги {0} для этой сессии

en: Load data from API
ru_RU: Загрузить данные API

en: Import data from URL
ru_RU: Импортировать данные по URL

en: Open local files
ru_RU: Открывать локальные файлы

en: Open remote files
ru_RU: Открывать удалённые файлы

en: Load imagery layers
ru_RU: Загрузить снимки как слои

en: Change the selection
ru_RU: Изменить выбор

en: Change the viewport
ru_RU: Изменить поле индикации

en: Create new objects
ru_RU: Создать новые объекты

en: Read protocol version
ru_RU: Считать версию протокола

en: Cannot start IPv4 remotecontrol server on port {0}: {1}
ru_RU: Не удаётся запустить сервер удалённого управления IPv4 на порту {0}: {1}

en: Cannot start IPv6 remotecontrol server on port {0}: {1}
ru_RU: Не удаётся запустить сервер удалённого управления IPv6 на порту {0}: {1}

en: RemoteControl::Accepting remote connections on {0}:{1}
ru_RU: Удалённое управления::Прием удалённых соединений на {0}:{1}

en: RemoteControl::Server {0}:{1} stopped.
ru_RU: Удалённое управления::Сервер {0}:{1} остановлен.

en: Remote Control has been asked to create a new node.
ru_RU: Удалённое управление получило запрос на создание новой точки.

en: Coordinates:
ru_RU: Координаты:

en: There is no layer opened to add node
ru_RU: Нет открытого слоя для добавления точки

en: Remote Control has been asked to create a new way.
ru_RU: Удалённое управление получило запрос на создание новой линии.

en: Invalid coordinates: {0}
ru_RU: Неправильные координаты: {0}

en: There is no layer opened to add way
ru_RU: Нет открытого слоя для добавления линии

en: Add way
ru_RU: Добавить линию

en: Remote Control has been asked to report its supported features. This enables web sites to guess a running JOSM version
ru_RU: Удалённое управление получило запрос о поддерживаемых им функциях. Это позволяет веб-сайтам узнать о том, какая версия JOSM запущена.

en: Remote Control has been asked to load an imagery layer from the following URL:
ru_RU: Удалённое управление запросило загрузку слоя снимков по ссылке:

en: Remote imagery
ru_RU: Снимки с удалённого сервера

en: The following keys are mandatory, but have not been provided: {0}
ru_RU: Следующие ключи являются обязательными, но не были указаны: {0}

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
ru_RU: Удалённое управление запросило импорт данных по следующей ссылке:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
ru_RU: Удалённое управление запросило загрузку данных из API.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto selected objects.
    Since no objects have been selected before this click, no tags were added.
    Select one or more objects and click the link again.
ru_RU: Вы щёлкнули на ссылке удалённого управления JOSM для назначения тегов выделенным объектам.
    Так как перед щелчком не были выделены объекты, теги не были добавлены.
    Выделите один или несколько объектов и щёлкните на ссылке снова.

en: You clicked on a JOSM remotecontrol link that would apply tags onto objects.
    Unfortunately that link seems to be broken.
    Technical explanation: the URL query parameter ''select='' or ''search='' has an invalid value.
    Ask someone at the origin of the clicked link to fix this.
ru_RU: Вы щёлкнули на ссылке удалённого управления JOSM для назначения тегов объектам.
    К сожалению, эта ссылка, похоже, повреждена.
    Техническое пояснение: параметр URL-запроса ''select='' или ''search='' имеет недопустимое значение.
    Попросите того, кто дал эту ссылку, исправить её.

en: The latitudes must be between {0} and {1}
ru_RU: Широта должна быть между {0} и {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
ru_RU: Долгота должна быть между {0} и {1}

en: The minima must be less than the maxima
ru_RU: Минимум должен быть меньше максимума

en: Remote Control has been asked to load the following data:
ru_RU: Удалённое управление запросило загрузку следующих данных:

en: Loading data
ru_RU: Загрузка данных

en: Remote Control has been asked to load objects (specified by their id) from the API.
ru_RU: Удалённое управление запросило загрузку объектов (указанных по их id) из API.

en: No valid object identifier has been provided
ru_RU: Не указан действительный идентификатор объекта

en: Remote Control has been asked to open a local file.
ru_RU: Удалённое управление запросило открытие локального файла.

en: Do you want to allow this?
ru_RU: Разрешить действие?

en: Yes, always
ru_RU: Да, всегда

en: Yes, once
ru_RU: Да, один раз

en: Confirm Remote Control action
ru_RU: Подтверждение действия Удалённого управления

en: Remote Control has been asked to report its protocol version. This enables web sites to detect a running JOSM.
ru_RU: Удалённое управление запросило отправку версии протокола. Это позволит веб-сайтам обнаружить запущенный JOSM.

en: local file
ru_RU: локальный файл

en: include
ru_RU: включить

en: Layer contains unsaved data - save to file.
ru_RU: Слой содержит несохранённые данные - сохранить в файл.

en: Layer does not contain unsaved data.
ru_RU: Слой не содержит несохранённых данных.

en: Data:
ru_RU: Данные:

en: Link to a OSM data file on your local disk.
ru_RU: Ссылка на OSM-файл на локальном диске

en: Include OSM data in the .joz session file.
ru_RU: Включить данные OSM в файл сеанса .joz.

en: Link to a GPX data file on your local disk.
ru_RU: Ссылка на GPX-файл на вашем локальном диске.

en: Include GPX data in the .joz session file.
ru_RU: Включить данные GPX в файл сеанса .joz.

en: No file association
ru_RU: Тип файла не зарегистрирован

en: GPX data will be included in the session file.
ru_RU: Данные GPX будут включены в файл сеанса.

en: OSM data will be included in the session file.
ru_RU: Данные OSM будут включены в файл сеанса.

en: Version ''{0}'' of meta data for geoimage layer is not supported. Expected: 0.1
ru_RU: Версия «{0}» метаданных для слоя геоизображения не поддерживается. Ожидалась: 0.1

en: include marker layer "{0}"
ru_RU: включить маркерный слой "{0}"

en: Version ''{0}'' of meta data for gpx track layer is not supported. Expected: 0.1
ru_RU: Версия «{0}» метаданных для слоя трека gpx не поддерживается. Ожидалась: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for imagery layer is not supported. Expected: 0.1
ru_RU: Версия «{0}» метаданных для слоя снимка не поддерживается. Ожидалась: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for marker layer is not supported. Expected: 0.1
ru_RU: Версия ''{0}'' метаданных для слоя маркеров не поддерживается. Ожидалась: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for note layer is not supported. Expected: 0.1
ru_RU: Версия ''{0}'' метаданных для слоя заметок не поддерживается. Ожидалась: 0.1

en: Version ''{0}'' of meta data for osm data layer is not supported. Expected: 0.1
ru_RU: Версия «{0}» метаданных для слоя данных OSM не поддерживается. Ожидалась: 0.1

en: File name expected for layer no. {0}
ru_RU: Ожидалось имя файла для слоя № {0}

en: Session file (*.jos, *.joz)
ru_RU: Файл сеанса (*.jos, *.joz)

en: Unsupported scheme ''{0}'' in URI ''{1}''.
ru_RU: Неподдерживаемая  схема ''{0}'' в URI ''{1}''.

en: Unexpected root element ''{0}'' in session file
ru_RU: Неожиданный корневой элемент ''{0}'' в файле сеанса

en: Version ''{0}'' of session file is not supported. Expected: 0.1
ru_RU: Неподдерживаемая  версия ''{0}'' файла сеанса. Ожидалась: 0.1

en: missing mandatory attribute ''index'' for element ''layer''
ru_RU: отсутствует обязательный атрибут ''index'' для элемента ''layer''

en: unexpected format of attribute ''index'' for element ''layer''
ru_RU: неожиданный формат атрибута ''index'' для элемента ''layer''

en: attribute ''index'' ({0}) for element ''layer'' must be unique
ru_RU: атрибут ''index'' ({0}) для элемента ''layer'' должен быть уникальным

en: missing layer with index {0}
ru_RU: отсутствует слой с индексом {0}

en: missing mandatory attribute ''name'' for element ''layer''
ru_RU: отсутствует обязательный атрибут ''name'' для элемента ''layer''

en: missing mandatory attribute ''type'' for element ''layer''
ru_RU: отсутствует обязательный атрибут ''type'' для элемента ''layer''

en: Unable to load layer
ru_RU: Невозможно загрузить слой

en: Cannot load layer of type ''{0}'' because no suitable importer was found.
ru_RU: Невозможно загрузить слой типа ''{0}'', поскольку подходящий фильтр импорта не найден.

en: Cannot load layer {0} because it depends on layer {1} which has been skipped.
ru_RU: Невозможно загрузить слой {0}, поскольку он зависит от слоя {1}, который был пропущен.

en: Error loading layer
ru_RU: Ошибка загрузки слоя

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
ru_RU: <html>Не удалось загрузить слой {0} ''{1}''.<br>Ошибка:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
ru_RU: Пропустить слой и продолжить

en: expected .jos file inside .joz archive
ru_RU: ожидался .jos файл в .joz архиве

en: Failed to create missing plugin preferences directory: {0}
ru_RU: Не удалось создать отсутствовавший каталог настроек модуля: {0}

en: Failed to create missing plugin user data directory: {0}
ru_RU: Не удалось создать отсутствовавший каталог пользовательских данных модуля: {0}

en: Failed to create missing plugin cache directory: {0}
ru_RU: Не удалось создать отсутствовавший каталог кэша модуля: {0}

en: Skip Download
ru_RU: Пропустить скачивание

en: Download Plugin
ru_RU: Скачать модуль

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
ru_RU: JOSM версии {0} нужен модуль {1}.

en: Download skipped
ru_RU: Скачивание пропущено

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
ru_RU: Не удалось скачать модуль ''{0}''. Адрес для его скачивания неизвестен. Пропуск скачивания.

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
ru_RU: Не удалось скачать модуль ''{0}''. Ссылка ''{1}'' не является действующим URL. Пропуск скачивания.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
ru_RU: Не удалось создать каталог модуля ''{0}''

en: Downloading Plugin {0}...
ru_RU: Скачивание модуля {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
ru_RU: В модуле {0} произошла ошибка

en: integrated into main program
ru_RU: встроенное в основную программу

en: replaced by new {0} plugin
ru_RU: заменено новым {0} модулем

en: no longer required
ru_RU: больше не требуется

en: Plugin information
ru_RU: Информация о модуле

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
ru_RU[0]: Следующий модуль больше не нужен и он был деактивирован:
ru_RU[1]: Следующие модули больше не нужны и они были деактивированы:
ru_RU[2]: Следующие модули больше не нужны и они были деактивированы:

en: <html>Loading of the plugin "{0}" was requested.<br>This plugin is no longer developed and very likely will produce errors.<br>It should be disabled.<br>Delete from preferences?</html>
ru_RU: <html>Была запрошена загрузка модуля "{0}".<br>Этот модуль больше не усовершенствуется и, похоже, будет ошибочно работать.<br>Лучше его отключить.<br>Удалить его из настроек?</html>

en: Plugin update
ru_RU: Обновление модуля

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
ru_RU: Вы обновили ваше программное обеспечение JOSM.<br>Чтобы не было проблем, модули тоже стоит обновить.<br><br>Обновить модули сейчас?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
ru_RU: Последнее обновление модуля было более {0} дней назад

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
ru_RU: Пропуск обновления модуля после обновления JOSM. Автоматическое обновление в момент запуска отключено.

en: Skipping plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ru_RU: Пропуск периодического обновления модуля. Автоматическое обновление в момент запуска отключено.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
ru_RU: Запуск обновления модуля после обновления JOSM. Автоматическое обновление в момент запуска включено.

en: Running plugin update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ru_RU: Запуск периодического обновления модуля. Автоматическое обновление в момент запуска выключено.

en: Unexpected value ''{0}'' for preference ''{1}''. Assuming value ''ask''.
ru_RU: Неожиданное значение ''{0}'' для настройки ''{1}''. Принимается значение ''ask''.

en: Click to update the activated plugins
ru_RU: Нажмите, чтобы обновить установленные модули

en: Skip update
ru_RU: Пропустить обновление

en: Click to skip updating the activated plugins
ru_RU: Нажмите, чтобы пропустить обновление активированных модулей

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
ru_RU[0]: Модулю {0} требуется модуль, который не найден. Отсутствующий модуль:
ru_RU[1]: Модулю {0} требуется {1} модуля, которые не найдены. Отсутствующие модули:
ru_RU[2]: Модулю {0} требуется {1} модулей, которые не найдены. Отсутствующие модули:

en: Download and restart
ru_RU: Скачать и перезапустить

en: Click to download missing plugin and restart JOSM | Click to download missing plugins and restart JOSM
ru_RU[0]: Щёлкните, чтобы скачать отсутствующий модуль и перезапустить JOSM
ru_RU[1]: Щёлкните, чтобы скачать отсутствующие модули и перезапустить JOSM
ru_RU[2]: Щёлкните, чтобы скачать отсутствующие модули и перезапустить JOSM

en: Click to continue without this plugin | Click to continue without these plugins
ru_RU[0]: Щёлкните, чтобы продолжить без этого модуля
ru_RU[1]: Щёлкните, чтобы продолжить без этих модулей
ru_RU[2]: Щёлкните, чтобы продолжить без этих модулей

en: Plugin {0} must be run on a {1} platform.
ru_RU: Модуль {0} предназначен для запуска на платформе {1}.

en: Plugin {0} requires Java version {1}. The current Java version is {2}.<br>You have to update Java in order to use this plugin.
ru_RU: Плагин {0} требует Java версии {1}. Текущая версия Java — {2}.<br>Вы должны обновить Java, чтобы использовать этот плагин.

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
ru_RU: <html>Модулю {0} нужна версия JOSM {1}. Текущая версия JOSM: {2}.<br>Вам необходимо обновить JOSM, если вы хотите пользоваться этим модулем.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
ru_RU: Невозможно загрузить модуль {0}. Удалить из настроек?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
ru_RU: загрузка модуля ''{0}'' (версия {1})

en: <html>Could not load plugin {0} because the plugin<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
ru_RU: <html>Невозможно загрузить модуль {0}, т.к. не найден<br>основной класс ''{1}''.<br>Удалить из настроек?</html>

en: Loading plugins ...
ru_RU: Загрузка модулей с сервера...

en: Checking plugin preconditions...
ru_RU: Проверка входных условий для модулей...

en: Loading plugin ''{0}''...
ru_RU: Загрузка модуля ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
ru_RU[0]: JOSM не может найти информацию о следующем модуле:
ru_RU[1]: JOSM не может найти информацию о следующих модулях:
ru_RU[2]: JOSM не может найти информацию о следующих модулях:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
ru_RU[0]: Модуль не загружается с сервера.
ru_RU[1]: Модули не загружаются с сервера.
ru_RU[2]: Модули не загружаются с сервера.

en: Determining plugins to load...
ru_RU: Определение модулей для скачивания...

en: Removing deprecated plugins...
ru_RU: Удаление нежелательных модулей...

en: Removing unmaintained plugins...
ru_RU: Удаление неподдерживаемых модулей...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
ru_RU[0]: Обновление следующего модуля не удалось:
ru_RU[1]: Обновление следующих модулей не удалось:
ru_RU[2]: Обновление следующих модулей не удалось:

en: Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update it manually. | Please open the Preference Dialog after JOSM has started and try to update them manually.
ru_RU[0]: Пожалуйста, откройте диалог настроек после запуска JOSM и попытайтесь обновить его вручную.
ru_RU[1]: Пожалуйста, откройте диалог настроек после запуска JOSM и попытайтесь обновить их вручную.
ru_RU[2]: Пожалуйста, откройте диалог настроек после запуска JOSM и попытайтесь обновить их вручную.

en: Plugin update failed
ru_RU: Обновление модуля не удалось

en: Failed to find plugin {0}
ru_RU: Не удалось найти модуль {0}

en: Failed to download plugin information list
ru_RU: Не удалось скачать список информации о модулях

en: Disable plugin
ru_RU: Отключить модуль

en: Click to delete the plugin ''{0}''
ru_RU: Нажмите, чтобы удалить модуль ''{0}''

en: Keep plugin
ru_RU: Оставить модуль

en: Click to keep the plugin ''{0}''
ru_RU: Нажмите, чтобы сохранить модуль ''{0}''

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. {2}
ru_RU: Не удалось установить модуль «{0}» из временного скачанного файла «{1}». {2}

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
ru_RU: Не удалось удалить устаревший модуль ''{0}''.

en: Failed to install already downloaded plugin ''{0}''. Skipping installation. JOSM is still going to load the old plugin version.
ru_RU: Не удалось установить скачанный модуль «{0}». Пропуск установки. JOSM загрузит старую версию модуля.

en: Failed to install plugin ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
ru_RU: Не удалось установить модуль «{0}» из временного скачанного файла «{1}». Ошибка переименования.

en: Update plugin
ru_RU: Обновить модуль

en: Click to update the plugin ''{0}''
ru_RU: Нажмите для обновления модуля ''{0}''

en: Click to disable the plugin ''{0}''
ru_RU: Нажмите, чтобы отменить модуль ''{0}''

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
ru_RU: Произошла неожиданная ошибка. Возможно, она вызвана модулем ''{0}''.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
ru_RU: Согласно информации в модуле, автором является {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
ru_RU: Попытайтесь обновиться до новейшей версии модуля перед созданием отчёта об ошибке.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
ru_RU: Модуль удалён из настроек. Пожалуйста, перезагрузите JOSM, чтобы выгрузить модуль.

en: no description available
ru_RU: описание отсутствует

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
ru_RU: Не спрашивать и запомнить мой выбор (выберите Настройки->Модули, чтобы изменить его позже)

en: Invalid jar file ''{0}''
ru_RU: Неправильный jar-файл ''{0}''

en: The plugin file ''{0}'' does not include a Manifest.
ru_RU: Файл модуля ''{0}'' не содержит декларации.

en: Invalid URL ''{0}'' in plugin {1}
ru_RU: Неверная ссылка "{0}" в модуле {1}

en: Invalid plugin description ''{0}'' in plugin {1}
ru_RU: Неправильное описание модуля «{0}» в модуле {1}

en: Invalid plugin main version ''{0}'' in plugin {1}
ru_RU: Неверный основной номер версии модуля ''{0}'' в модуле {1}

en: Missing plugin main version in plugin {0}
ru_RU: Отсутствует основной номер версии в модуле {0}

en: Invalid Java version ''{0}'' in plugin {1}
ru_RU: Неподходящая версия Java «{0}» для модуля {1}

en: More info...
ru_RU: Дополнительная информация...

en: <b>Plugin provided by an external source:</b> {0}
ru_RU: <b>Модуль получен из внешнего источника:</b> {0}

en: Failed to create plugin information from manifest for plugin ''{0}''
ru_RU: Невозможно извлечь информацию о модуле из декларации модуля ''{0}''

en: Illegal entry in plugin list.
ru_RU: Некорректная запись в списке модулей.

en: Reading local plugin information..
ru_RU: Чтение информации об установленных модулях...

en: Processing plugin site cache files...
ru_RU: Модуль обработки файлов кэша сайта...

en: Processing file ''{0}''
ru_RU: Обработка файла ''{0}''

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
ru_RU: Не удалось просканировать файл ''{0}'' на информацию о модулях. Пропуск.

en: Processing plugin files...
ru_RU: Обработка файлов модулей...

en: Download plugin list...
ru_RU: Скачивание с сервера списка модулей...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
ru_RU: Скачивание списка модулей с «{0}»

en: Unsuccessful HTTP request
ru_RU: Неудачный HTTP-запрос

en: Plugin list download error
ru_RU: Ошибка скачивания списка модулей

en: JOSM failed to download plugin list:
ru_RU: JOSM не удалось скачать список модулей:

en: Details:
ru_RU: Подробности:

en: Failed to create plugin directory ''{0}''. Cannot cache plugin list from plugin site ''{1}''.
ru_RU: Не удалось создать каталог модулей «{0}». Ошибка при кэшировании списка модулей с сайта «{1}».

en: Writing plugin list to local cache ''{0}''
ru_RU: Запись списка модулей в локальный кэш «{0}»

en: Parsing plugin list from site ''{0}''
ru_RU: Разбор списка модулей с сайта ''{0}''

en: Failed to parse plugin list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
ru_RU: Ошибка разбора документа списка модулей с сайта ''{0}''. Сайт пропущен. Текст ошибки: {1}

en: Processing plugin list from site ''{0}''
ru_RU: Обработка списка модулей с сайта ''{0}''

en: <html>Failed to initialize communication with the OSM server {0}.<br>Check the server URL in your preferences and your internet connection.
ru_RU: <html>Не удалось инициировать связь с сервером OSM {0}.<br>Проверьте URL сервера в настройках и наличие соединения с Интернетом.

en: <html>Failed to authenticate at the OSM server ''{0}''.<br>You are using OAuth to authenticate but currently there is no<br>OAuth Access Token configured.<br>Please open the Preferences Dialog and generate or enter an Access Token.</html>
ru_RU: <html>Не удалось аутентифицироваться на сервере OSM ''{0}''.<br>Вы используете аутентификацию OAuth, но в настоящий момент нет<br>сконфигурированного маркера доступа OAuth.<br>Пожалуйста, откройте диалог настроек и сгенерируйте или введите маркер доступа.</html>

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
ru_RU[0]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>точку {0}</strong>. Она всё еще используется линией {1}.<br>Пожалуйста, скачайте линию, удалите ссылку на точку и отправьте на сервер снова.
ru_RU[1]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>точку {0}</strong>. Она всё еще используется линиями {1}.<br>Пожалуйста, скачайте линии, удалите ссылки на точку и отправьте на сервер снова.
ru_RU[2]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>точку {0}</strong>. Она всё еще используется линиями {1}.<br>Пожалуйста, скачайте линии, удалите ссылки на точку и отправьте на сервер снова.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
ru_RU[0]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>точку {0}</strong>. Она всё еще используется отношением {1}.<br>Пожалуйста, скачайте отношение, удалите ссылку на точку и отправьте на сервер снова.
ru_RU[1]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>точку {0}</strong>. Она всё еще используется отношениями {1}.<br>Пожалуйста, скачайте отношения, удалите ссылки на точку и отправьте на сервер снова.
ru_RU[2]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>точку {0}</strong>. Она всё еще используется отношениями {1}.<br>Пожалуйста, скачайте отношения, удалите ссылки на точку и отправьте на сервер снова.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>way {0}</strong>. It refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the way, and upload again.
ru_RU[0]: <strong>Не удалось</strong> отправить <strong>линию {0}</strong>. Она ссылается на удалённую точку {1}.<br>Пожалуйста, скачайте точку, удалите ссылку в линии и отправьте на сервер повторно.
ru_RU[1]: <strong>Не удалось</strong> отправить <strong>линию {0}</strong>. Она ссылается на удалённые точки {1}.<br>Пожалуйста, скачайте точки, удалите ссылки в линии и отправьте на сервер повторно.
ru_RU[2]: <strong>Не удалось</strong> отправить <strong>линию {0}</strong>. Она ссылается на удалённые точки {1}.<br>Пожалуйста, скачайте точки, удалите ссылки в линии и отправьте на сервер повторно.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
ru_RU[0]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>линию {0}</strong>. Она всё еще используется отношением {1}.<br>Пожалуйста, скачайте отношение, удалите ссылку на линию и отправьте на сервер снова.
ru_RU[1]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>линию {0}</strong>. Она всё еще используется отношениями {1}.<br>Пожалуйста, скачайте отношения, удалите ссылки на линию и отправьте на сервер снова.
ru_RU[2]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>линию {0}</strong>. Она всё еще используется отношениями {1}.<br>Пожалуйста, скачайте отношения, удалите ссылки на линию и отправьте на сервер снова.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted node {1}.<br>Please load the node, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. it refers to deleted nodes {1}.<br>Please load the nodes, remove the reference in the relation, and upload again.
ru_RU[0]: <strong>Не удалось</strong> отправить <strong>отношение {0}</strong>. Оно ссылается на удалённую точку {1}.<br>Пожалуйста, скачайте точку, удалите ссылку в отношении и отправьте на сервер повторно.
ru_RU[1]: <strong>Не удалось</strong> отправить <strong>отношение {0}</strong>. Оно ссылается на удалённые точки {1}.<br>Пожалуйста, скачайте точки, удалите ссылки в отношении и отправьте на сервер повторно.
ru_RU[2]: <strong>Не удалось</strong> отправить <strong>отношение {0}</strong>. Оно ссылается на удалённые точки {1}.<br>Пожалуйста, скачайте точки, удалите ссылки в отношении и отправьте на сервер повторно.

en: <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted way {1}.<br>Please load the way, remove the reference in the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to upload <strong>relation {0}</strong>. It refers to deleted ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference in the relation, and upload again.
ru_RU[0]: <strong>Не удалось</strong> отправить <strong>отношение {0}</strong>. Оно ссылается на удалённую линию {1}.<br>Пожалуйста, скачайте линию, удалите ссылку в отношении и отправьте на сервер повторно.
ru_RU[1]: <strong>Не удалось</strong> отправить <strong>отношение {0}</strong>. Оно ссылается на удалённые линии {1}.<br>Пожалуйста, скачайте линии, удалите ссылки в отношении и отправьте на сервер повторно.
ru_RU[2]: <strong>Не удалось</strong> отправить <strong>отношение {0}</strong>. Оно ссылается на удалённые линии {1}.<br>Пожалуйста, скачайте линии, удалите ссылки в отношении и отправьте на сервер повторно.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
ru_RU[0]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>отношение {0}</strong>. Оно всё еще используется отношением {1}.<br>Пожалуйста, скачайте отношение, удалите ссылку на отношение и отправьте на сервер снова.
ru_RU[1]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>отношение {0}</strong>. Оно всё еще используется отношениями {1}.<br>Пожалуйста, скачайте отношения, удалите ссылки на отношение и отправьте на сервер снова.
ru_RU[2]: <strong>Не удалось</strong> удалить <strong>отношение {0}</strong>. Оно всё еще используется отношениями {1}.<br>Пожалуйста, скачайте отношения, удалите ссылки на отношение и отправьте на сервер снова.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
ru_RU: <html>Отправка на сервер <strong>не удалась</strong>, так как ваши данные<br> противоречат обязательным условиям.<br> Сообщение об ошибке: <br>{0}</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the username ''{0}'' failed.<br>Please check the username and the password in the JOSM preferences.</html>
ru_RU: <html><Аутентификация на сервере OSM с именем пользователя ''{0}'' не удалась.<br>Проверьте имя пользователя и пароль в настройках JOSM.</html>

en: <html>Authentication at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
ru_RU: <html>Аутентификация на сервере OSM с маркером OAuth ''{0}'' не удалась.<br>Пожалуйста, запустите диалог настроек и получите другой маркер OAuth.</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br>The server reported the following error:<br>''{0}''</html>
ru_RU: <html>Не удалось выполнить авторизацию на сервере OSM.<br>Сервер сообщил о следующей ошибке:<br>''{0}''</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
ru_RU: <html>Не удалось авторизоваться на сервере OSM.<br></html>

en: <html>Authorisation at the OSM server with the OAuth token ''{0}'' failed.<br>The token is not authorised to access the protected resource<br>''{1}''.<br>Please launch the preferences dialog and retrieve another OAuth token.</html>
ru_RU: <html>Авторизация на сервере OSM с помощью маркера OAuth ''{0}'' не удалась.<br>Данный маркер не предоставляет  доступ к защищённым ресурсам<br>''{1}''.<br>Пожалуйста, откройте диалог настроек и получите новый маркер OAuth.</html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
ru_RU: <html>Истекло время ожидания связи с сервером OSM ''{0}''. Пожалуйста, попытайтесь позже.</html>

en: no error message available
ru_RU: нет сообщений об ошибках

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
ru_RU: <html>Связь с сервером ''{0}'' не удалась. Сервер ответил <br>следующим кодом об ошибке и следующим сообщением:<br><strong>Код ошибки:<strong> {1}<br><strong>Сообщение об ошибке (англ.)</strong>: {2}</html>

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed <br>because it has already been closed.
ru_RU: <html>Не удалось закрыть пакет правок <strong>{0}</strong><br>, так как он был закрыт ранее.

en: <html>Closing of changeset <strong>{0}</strong> failed<br> because it has already been closed on {1}.
ru_RU: <html>Не удалось закрыть пакет правок <strong>{0}</strong><br>, так как он уже был закрыт {1}.

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.<br>Error message (untranslated):<br>{0}</html>
ru_RU: <html>Сервер сообщил, что он обнаружил конфликт.<br>Сообщение об ошибке (англ.):<br>{0}</html>

en: <html>The server reported that it has detected a conflict.
ru_RU: <html>Сервер сообщил, что обнаружен конфликт.

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
ru_RU: <html>Не удалось отправить на сервер пакет правок <strong>{0}</strong><br>, так как он уже был закрыт {1}.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''<br>for security reasons. This is most likely because you are running<br>in an applet and because you did not load your applet from ''{1}''.
ru_RU: <html>Ошибка при установлении соединения с удалённым сервером<br>''{0}''<br>по соображениям безопасности. Скорее всего, вы запустили апплет, не загруженный с ''{1}''.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Please check your internet connection.
ru_RU: <html>Не удалось открыть соединение с удалённым сервером<br>''{0}''.<br>Проверьте наличие соединения с Интернетом.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
ru_RU: <html>Не удалось скачать данные с <br>«{0}» или отправить их туда<br>из-за проблемы при передаче данных.<br>Подробности (без перевода): {1}</html>

en: <html>Failed to download data. Its format is either unsupported, ill-formed, and/or inconsistent.<br><br>Details (untranslated): {0}</html>
ru_RU: <html>Не удалось скачать данные. Их формат или не поддерживается, или некорректен, и/или несогласован.<br><br>Подробности (англ.): {0}</html>

en: <html>Failed to download data.<br><br>Details: {0}</html>
ru_RU: <html>Не удалось скачать данные.<br><br>Подробности: {0}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
ru_RU: <html>Сервер OSM<br>''{0}''<br>сообщил о внутренней ошибке.<br>Скорее всего, это временная проблема. Повторите попытку позже.

en: The OSM server ''{0}'' reported a bad request.<br>
ru_RU: Сервер OSM ''{0}'' сообщил о неудачном запросе.<br>

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
ru_RU: Область, которую вы хотите скачать, слишком велика или запрошено слишком много данных.<br>Выделите меньшую область или воспользуйтесь средствами экспорта файлов OSM.

en: The OSM server ''{0}'' does not know about an object<br>you tried to read, update, or delete. Either the respective object<br>does not exist on the server or you are using an invalid URL to access<br>it. Please carefully check the server''s address ''{0}'' for typos.
ru_RU: Сервер OSM ''{0}'' не знает об объекте,<br>который вы пытались прочитать, обновить или удалить. Либо соответствующий объект<br>не существует на сервере, либо вы используете неправильную URL-ссылку для<br>доступа к нему. Пожалуйста, внимательно проверьте адрес сервера ''{0}'' на предмет опечаток.

en: <html>Failed to open a connection to the remote server<br>''{0}''.<br>Host name ''{1}'' could not be resolved. <br>Please check the API URL in your preferences and your internet connection.
ru_RU: <html>Ошибка при установлении соединения с удалённым сервером<br>«{0}».<br>Не удалось разрешить имя хоста «{1}». <br>Пожалуйста, проверьте API URL в настройках и состояние соединения с Интернетом.

en: <html>The server reports that an object is deleted.<br><strong>Uploading failed</strong> if you tried to update or delete this object.<br> <strong>Downloading failed</strong> if you tried to download this object.<br><br>The error message is:<br>{0}</html>
ru_RU: <html>Сервер сообщил, что объект удалён.<br><strong>Отправка на сервер не удалась,</strong> если вы пытались обновить или удалить этот объект.<br> <strong>Скачивание не удалось,</strong> если вы пытались скачать этот объект.<br><br>Сообщение об ошибке:<br>{0}</html>

en: latitude
ru_RU: широты

en: URL does not contain valid {0}
ru_RU: URL не содержит верного значения {0}

en: longitude
ru_RU: долготы

en: zoom
ru_RU: масштаба

en: Unexpected response from HTTP server. Got {0} response without ''Location'' header. Can''t redirect. Aborting.
ru_RU: Неожиданный ответ от HTTP сервера. Получен {0} ответ без заголовка ''Местоположение''. Перенаправление невозможно. Останов.

en: Download redirected to ''{0}''
ru_RU: Скачивание перенаправлено на «{0}»

en: Download redirected to different host (''{0}'' -> ''{1}''), removing authorization headers
ru_RU: Скачивание перенаправлено на другой хост (''{0}'' -> ''{1}''), удалены заголовки авторизации

en: Too many redirects to the download URL detected. Aborting.
ru_RU: Обнаружено слишком много перенаправлений на URL скачивания. Отмена.

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
ru_RU: Невозможно найти перевод {0}. Возвращено к {1}.

en: Hiragana
ru_RU: Хирагана

en: Katakana
ru_RU: Катакана

en: Latin
ru_RU: Латиница

en: Pinyin
ru_RU: Пиньинь

en: Rōmaji
ru_RU: Ромадзи

en: Fatal: failed to locate image ''{0}''. This is a serious configuration problem. JOSM will stop working.
ru_RU: Случилась беда: не удалось обнаружить изображение ''{0}''. Это серьёзная проблема конфигурации. JOSM прекращает работу.

en: Failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
ru_RU: Не удалось обработать zip-файл ''{0}''. Возникло исключение: {1}

en: Failed to access directory ''{0}'' for security reasons. Exception was: {1}
ru_RU: Нет доступа к каталогу ''{0}'' по соображениям безопасности. Ошибка: {1}

en: Cause:
ru_RU: Причина:

en: To add another layer you need to allocate at least {0,number,#}MB memory to JOSM using -Xmx{0,number,#}M option (see http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Currently you have {1,number,#}MB memory allocated for JOSM
ru_RU: Для добавления ещё одного слоя необходимо выделить JOSM не менее {0,number,#}МБ памяти с помощью параметра -Xmx{0,number,#}M (см. http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25677).
    Сейчас JOSM выделено {1,number,#}МБ

en: Opening URL: {0}
ru_RU: Открытие URL: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
ru_RU: {0}: опции ''--{1}'' требуются аргументы

en: {0}: option ''{1}'' does not allow an argument
ru_RU: {0}: опция «{1}» не допускает аргумент

en: {0}: option ''{1}'' is required
ru_RU: {0}: опция «{1}» является обязательной

en: {0}: option ''{1}'' may not appear multiple times
ru_RU: {0}: опцию «{1}» нельзя добавлять несколько раз

en: {0}: Error while handling option ''{1}''
ru_RU: {0}: Ошибка при обработке опции «{1}»

en: {0}: Invalid value {2} for option ''{1}''
ru_RU: {0}: недопустимое значение {2} для опции «{1}»

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
ru_RU: {0}: опция ''{1}'' неоднозначна

en: {0}: unrecognized option ''{1}''
ru_RU: {0}: нераспознанная опция «{1}»

en: URL does not contain {0}/{1}/{2}
ru_RU: URL не содержит {0}/{1}/{2}

en: You must update Java to Java {0} or later in order to run this version of JOSM
ru_RU: Для запуска этой версии JOSM необходимо обновить Java до Java {0} или более новой версии

en: Please use a 64 bit version of Java -- this will avoid out of memory errors
ru_RU: Используйте 64-битную версию Java -- это избавит от ошибок, связанных с нехваткой памяти

en: Missing JVM Arguments:<br>{0}
ru_RU: Пропущены аргументы JVM:<br>{0}

en: JOSM may work improperly
ru_RU: JOSM может работать неправильно

en: JOSM will be unable to work properly and will exit
ru_RU: JOSM не сможет работать правильно и будет закрыт

en: reserved
ru_RU: зарезервировано

en: Silent shortcut conflict: ''{0}'' moved by ''{1}'' to ''{2}''.
ru_RU: Автоустранён конфликт Горячих клавиш: ''{0}'' переназначено с ''{1}'' на ''{2}''.

en: {0} completed in {1}
ru_RU: {0} завершено за {1}

en: Obtained {0} Tag2Link rule from {1} | Obtained {0} Tag2Link rules from {1}
ru_RU[0]: Получено {0} правило Tag2Link из {1}
ru_RU[1]: Получено {0} правила Tag2Link из {1}
ru_RU[2]: Получено {0} правил Tag2Link из {1}

en: Search on {0}
ru_RU: Поиск по {0}

en: View image
ru_RU: Просмотреть изображение

en: View Wikipedia article
ru_RU: Просмотр статьи Википедии

en: View Wikidata item
ru_RU: Просмотр элемента Викиданных

en: View image on Wikimedia Commons
ru_RU: Просмотр изображения с Викисклада

en: View category on Wikimedia Commons
ru_RU: Просмотр категории на Викискладе

en: Unknown territory id: {0}
ru_RU: Неизвестный идентификатор территории: {0}

en: Failed to parse external taginfo data at {0}: {1}
ru_RU: Не удалось разобрать внешние данные taginfo на {0}: {1}

en: There was {0} tag found in the buffer, it is suspicious! | There were {0} tags found in the buffer, it is suspicious!
ru_RU[0]: В буфере найден {0} тег, это подозрительно!
ru_RU[1]: В буфере найдено {0} тега, это подозрительно!
ru_RU[2]: В буфере найдено {0} тегов, это подозрительно!

en: Key is too long (max {0} characters):
ru_RU: Слишком длинный ключ (максимум {0} символов):

en: Suspicious characters in key:
ru_RU: Подозрительные символы в ключе:

en: Value is too long (max {0} characters):
ru_RU: Слишком длинное значение (максимум {0} символов):

en: Unable to delete file {0}
ru_RU: Не удалось удалить файл {0}

en: Unable to create directory {0}
ru_RU: Не удалось создать каталог {0}

en: ms
ru_RU: мс

en: s
ru_RU: с

en: min
ru_RU: мин

en: h
ru_RU: ч

en: day | days
ru_RU[0]: день
ru_RU[1]: дня
ru_RU[2]: дней

en: Failed to load XML schema.
ru_RU: Невозможно загрузить XML схему.

en: Error in search expression on position {0} - right side of or(|) expression must return set of primitives
ru_RU: Ошибка в поисковом выражении в позиции {0} - правая часть выражения or(|) должна возвращать набор элементов

en: Error in search expression on position {0} - left side of or(|) expression must return set of primitives
ru_RU: Ошибка в поисковом выражении в позиции {0} - левая часть выражения or(|) должна возвращать набор элементов

en: Error in search expression on position {0} - not(-) cannot be used in this context
ru_RU: Ошибка в поисковом выражении в позиции {0} -  not(-) не может быть использовано в этом контексте

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
ru_RU: Ошибка в поисковом выражении в позиции {0} - выражение должно возвращать отличные от текущего  элементы

en: Unexpected token ({0}) on position {1}
ru_RU: Неожиданная лексема ({0}) в позиции {1}

en: Unexpected token on position {0}. Expected {1}, found {2}
ru_RU: Неожиданная лексема в позиции {0}. Ожидалось {1}, обнаружено {2}

en: Error while parsing search expression on position {0}
ru_RU: Ошибка при разборе поискового выражения в позиции {0}

en: Unexpected char on {0}. Expected {1} found {2}
ru_RU: Неожиданный символ в {0}. Ожидался {1} обнаружен {2}

en: Expected search expression
ru_RU: Ожидаемое поисковое выражение

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
ru_RU: Запрошено слишком много точек (максимум - 50 000). Выберите меньшую область, либо используйте planet.osm

en: Database offline for maintenance
ru_RU: База данных отключена на обслуживание

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
ru_RU: Вы скачали слишком много данных. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: The maximum bbox size is 0.25, and your request was too large. Either request a smaller area, or use planet.osm
ru_RU: Максимальная площадь рамки - 0.25. Вы запросили слишком большую область. Уменьшите область, либо воспользуйтесь planet.osm

en: JOSM-Trac login at josm.openstreetmap.de
ru_RU: Логин JOSM-Trac на josm.openstreetmap.de

en: could not get audio input stream from input URL
ru_RU: не может получить аудио поток из введенного URL

en: Audio Device Unavailable
ru_RU: Аудиоустройство недоступно

en: You must make your edits public to upload new data
ru_RU: Вы должны сделать Ваши правки общедоступными, чтобы отправить новые данные на сервер

en: town
ru_RU: адм. центр

[ctx: landuse]
en: forest
ru_RU: лесопосадки

[ctx: landuse]
en: meadow
ru_RU: луг

[ctx: landuse]
en: farmland
ru_RU: поле

[ctx: landuse]
en: farmyard
ru_RU: двор фермы

[ctx: landuse]
en: cemetery
ru_RU: кладбище

[ctx: landuse]
en: residential
ru_RU: жилые кварталы

[ctx: landuse]
en: greenfield
ru_RU: зона под застройку

[ctx: landuse]
en: village_green
ru_RU: общественное пространство (village green)

[ctx: landuse]
en: quarry
ru_RU: карьер

[ctx: landuse]
en: allotments
ru_RU: огородные участки

[ctx: landuse]
en: vineyard
ru_RU: виноградник

[ctx: natural]
en: scrub
ru_RU: кустарник

[ctx: natural]
en: wood
ru_RU: лес

[ctx: natural]
en: grassland
ru_RU: луг

[ctx: natural]
en: wetland
ru_RU: болото

[ctx: natural]
en: heath
ru_RU: пустошь

[ctx: amenity]
en: fire_station
ru_RU: пожарная часть

[ctx: leisure]
en: park
ru_RU: парк

[ctx: leisure]
en: track
ru_RU: трек

[ctx: building]
en: industrial
ru_RU: промышленное

[ctx: Relation type]
en: associatedStreet
ru_RU: Улица

[ctx: Relation type]
en: boundary
ru_RU: граница

[ctx: Relation type]
en: bridge
ru_RU: мост

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
ru_RU: указатель направления

[ctx: Relation type]
en: enforcement
ru_RU: ограничение

[ctx: Relation type]
en: multipolygon
ru_RU: мультиполигон

[ctx: Relation type]
en: network
ru_RU: сеть

[ctx: Relation type]
en: public_transport
ru_RU: общественный транспорт

[ctx: Relation type]
en: restriction
ru_RU: ограничение

[ctx: Relation type]
en: route
ru_RU: маршрут

[ctx: Relation type]
en: route_master
ru_RU: мастер-маршрут

[ctx: Relation type]
en: superroute
ru_RU: супермаршрут

[ctx: Relation type]
en: site
ru_RU: окрестность

[ctx: Relation type]
en: street
ru_RU: улица

[ctx: Relation type]
en: tunnel
ru_RU: туннель

[ctx: Relation type]
en: waterway
ru_RU: водный путь

[ctx: Place type]
en: city
ru_RU: крупный город

[ctx: Place type]
en: locality
ru_RU: местность

[ctx: Place type]
en: village
ru_RU: село

[ctx: Place type]
en: town
ru_RU: город

[ctx: Place type]
en: borough
ru_RU: поселок

[ctx: Place type]
en: municipality
ru_RU: муниципалитет

[ctx: Place type]
en: island
ru_RU: остров

[ctx: Place type]
en: county
ru_RU: округ

[ctx: Place type]
en: hamlet
ru_RU: деревня

[ctx: Place type]
en: suburb
ru_RU: городской район

en: All Files
ru_RU: Все файлы

en: Attributes
ru_RU: Атрибуты

en: Abort file chooser dialog
ru_RU: Закрыть диалоговое окно выбора файла

en: Abort file chooser dialog.
ru_RU: Отменить диалог выбора файла.

en: Create New Folder
ru_RU: Создать новую папку

en: Delete File
ru_RU: Удалить файл

en: Enter file name:
ru_RU: Укажите имя файла

en: Enter path or folder name:
ru_RU: Введите путь или имя каталога:

en: Error
ru_RU: Ошибка

en: Error renaming file "{0}" to "{1}"
ru_RU: Ошибка переименования файла "{0}" в "{1}"

en: File name:
ru_RU: Имя файла:

en: File Name:
ru_RU: Имя файла:

en: FileChooser help.
ru_RU: Справка по выбору файла.

en: Files
ru_RU: Файлы

en: Files of type:
ru_RU: Файлы типа:

en: Files of Type:
ru_RU: Файлы типа:

en: Filter:
ru_RU: Фильтр:

en: Folders
ru_RU: Каталоги

en: Home
ru_RU: Домашняя папка

en: Look in:
ru_RU: Искать в:

en: Look In:
ru_RU: Папка:

en: Modified
ru_RU: Изменено

en: New Folder
ru_RU: Новая папка

en: Open
ru_RU: Открыть

en: Open selected file
ru_RU: Открыть выбранный файл

en: Open selected file.
ru_RU: Открыть выбранный файл

en: Rename File
ru_RU: Переименовать файл

en: Rename file "{0}" to
ru_RU: Сменить имя файла "{0}" на

en: Save in:
ru_RU: Сохранить в:

en: Save In:
ru_RU: Сохранить в:

en: Save selected file.
ru_RU: Сохранить выделенный файл.

en: Selection:
ru_RU: Выбор:

en: Size
ru_RU: Размер

en: Up One Level
ru_RU: Вверх на один уровень

en: Update
ru_RU: Обновить

en: Update directory listing.
ru_RU: Обновить список каталога.

en: View
ru_RU: Вид

en: Blue:
ru_RU: Синий:

en: Color Name:
ru_RU: Цвет:

en: Green:
ru_RU: Зелёный:

en: Hue:
ru_RU: Оттенок:

en: GTK Color Chooser
ru_RU: Выбор цвета GTK

en: Red:
ru_RU: Красный:

en: Saturation:
ru_RU: Насыщенность:

en: You are about to create a new JOSM ticket.
ru_RU: Вы собираетесь создать новую карточку для JOSM.

en: Please make sure to always use directly in JOSM <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Help/Report bug</a> or the button in <a href="wiki/Help/Action/About">About Dialog</a> (Shift-F1) to come here:
ru_RU: Убедитесь, что Вы использовали пункт меню <a href="wiki/Help/Action/ReportBug">Справка/Показать отчёт о состоянии</a> или ссылку в окне  <a href="wiki/Help/Action/About">"О программе"</a> (Shift-F1), чтобы попасть на эту страницу:

en: Using this prefills the bug report with useful information for us (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">Status Report</a>). <b>Please do not create defect tickets without status report!
ru_RU: В этом случае отчёт об ошибке будет включать в себя полезную для нас информацию (<a href="wiki/Help/Action/ShowStatusReport">отчёт о состоянии</a>). <b>Пожалуйста, не создавайте карточек для <i>дефектов</i> без отчёта о состоянии!</b>

en: In any case, don’t be shy :) Please let us contact you if needed (either by <a href="register">creating an account</a> or entering your e-mail address below which is normally not visible, but can be extracted in specific situations), and you will be notified about ticket progress.
ru_RU: В любом случае, не стесняйтесь :) Пожалуйста, позвольте нам связаться с Вами, если это необходимо (либо <a href="register">созданием учётной записи </a>, либо введя свой адрес электронной почты ниже, который обычно не виден, но можно извлечь в определённых ситуациях), и Вы будете уведомлены о ходе решения проблемы.

en: Surface
ru_RU: Дорожное покрытие

en: paved
ru_RU: с покрытием

en: unpaved
ru_RU: без покрытия

en: asphalt
ru_RU: асфальт

en: concrete
ru_RU: бетон

en: concrete:plates
ru_RU: бетонные плиты (сплошные)

en: concrete:lanes
ru_RU: бетонные плиты (колея)

en: paving_stones
ru_RU: тротуарная плитка

en: sett
ru_RU: брусчатка

en: cobblestone
ru_RU: булыжник

en: unhewn_cobblestone
ru_RU: необработанный булыжник

en: grass_paver
ru_RU: газонная решётка

en: compacted
ru_RU: уплотнённое

en: fine_gravel
ru_RU: мелкий гравий

en: gravel
ru_RU: гравий

en: pebblestone
ru_RU: галька

en: ground
ru_RU: грунтовая

en: mud
ru_RU: грязь

en: rock
ru_RU: скальный

en: sand
ru_RU: песок

en: grass
ru_RU: трава

en: wood
ru_RU: дерево

en: metal
ru_RU: металл

en: Smoothness
ru_RU: Проходимость

en: excellent
ru_RU: отличная

en: Thin Rollers: rollerblade, skateboard
ru_RU: Роликовые коньки, скейтборды и т.п.

en: good
ru_RU: хорошая

en: Thin Wheels: racing bike
ru_RU: Гоночные велосипеды

en: intermediate
ru_RU: средняя

en: Wheels: city bike, wheelchair, scooter
ru_RU: Дорожные велосипеды, инвалидные коляски, скутеры

en: bad
ru_RU: плохая

en: Robust Wheels: trekking bike, car, rickshaw
ru_RU: Гибридные велосипеды, леговые автомобили, рикши

en: very_bad
ru_RU: очень плохая

en: High Clearance: light duty off-road vehicle
ru_RU: Автомобили с высоким клиренсом, "паркетные" внедорожники

en: horrible
ru_RU: ужасная

en: Off-Road: heavy duty off-road vehicle
ru_RU: Хорошие внедорожники

en: very_horrible
ru_RU: очень ужасная

en: Specialized off-road: tractor, ATV
ru_RU: Тракторы, мотовездеходы и т.п.

en: impassable
ru_RU: непроезжаемая

en: No wheeled vehicle
ru_RU: Непроходимо ни для какой колёсной техники

en: artificial_turf
ru_RU: искусственная трава

en: clay
ru_RU: глина

en: acrylic
ru_RU: акрил

en: tartan
ru_RU: тартан

en: dirt
ru_RU: грунт

en: Lanes
ru_RU: Кол-во полос

en: Lanes in way direction
ru_RU: Кол-во полос в направлении линии

en: Lanes opposed to way direction
ru_RU: Кол-во полос против направления линии

en: Max. speed (km/h)
ru_RU: Макс. скорость (км/ч)

en: Max. speed in way direction
ru_RU: Макс. скорость в направлении линии

en: Max. speed opposed to way direction
ru_RU: Макс. скорость против направления линии

en: Bridge
ru_RU: Мост

en: Tunnel
ru_RU: Тоннель

en: Embankment
ru_RU: Насыпь

en: Cutting
ru_RU: Выемка

en: Lane Markings
ru_RU: Разметка полос движения

en: Incline
ru_RU: Уклон

en: Lit
ru_RU: Освещённая

en: yes
ru_RU: да

en: no
ru_RU: нет

en: automatic
ru_RU: автоматический

en: limited
ru_RU: ограничено

en: disused
ru_RU: не используется

en: Oneway
ru_RU: Односторонняя

en: Width (meters)
ru_RU: Ширина (метры)

en: Bus bay
ru_RU: Автобусный карман

[ctx: sidewalk]
en: both
ru_RU: с обеих сторон

[ctx: sidewalk]
en: left
ru_RU: слева

[ctx: sidewalk]
en: right
ru_RU: справа

en: Sidewalk
ru_RU: Тротуар

[ctx: sidewalk]
en: no
ru_RU: нет

[ctx: sidewalk]
en: separate
ru_RU: отдельный

en: Max. weight (tonnes)
ru_RU: Макс. масса (в тоннах)

en: Max. axleload (tonnes)
ru_RU: Макс. нагрузка на ось (тонн)

en: Max. height (meters)
ru_RU: Макс. высота (метры)

en: Max. width (meters)
ru_RU: Макс. ширина (метры)

en: Max. length (meters)
ru_RU: Макс. длина (метры)

en: Placement
ru_RU: Расположение

en: left_of:1
ru_RU: по левому краю:1

en: left_of:2
ru_RU: по левому краю:2

en: left_of:3
ru_RU: по левому краю:3

en: left_of:4
ru_RU: по левому краю:4

en: left_of:5
ru_RU: по левому краю:5

en: middle_of:1
ru_RU: по центру:1

en: middle_of:2
ru_RU: по центру:2

en: middle_of:3
ru_RU: по центру:3

en: middle_of:4
ru_RU: по центру:4

en: middle_of:5
ru_RU: по центру:5

en: right_of:1
ru_RU: по правому краю:1

en: right_of:2
ru_RU: по правому краю:2

en: right_of:3
ru_RU: по правому краю:3

en: right_of:4
ru_RU: по правому краю:4

en: right_of:5
ru_RU: по правому краю:5

en: transition
ru_RU: переходное

en: Placement in way direction
ru_RU: Расположение по направлению линии

en: Placement opposed to way direction
ru_RU: Расположение против направления линии

en: Shoulder
ru_RU: Обочина

en: both
ru_RU: в обоих направлениях

en: Service type
ru_RU: Тип служебного пути

en: yard
ru_RU: депо

en: siding
ru_RU: боковой путь

en: spur
ru_RU: ответвление

en: crossover
ru_RU: стрелочный съезд

en: Electrified
ru_RU: Электрифицированная

[ctx: electrified]
en: contact_line
ru_RU: контактный провод

[ctx: electrified]
en: no
ru_RU: нет

[ctx: electrified]
en: yes
ru_RU: да

[ctx: electrified]
en: rail
ru_RU: контактный рельс

en: Voltage in Volts (V)
ru_RU: Напряжение в вольтах (В)

en: Frequency in Hertz (Hz)
ru_RU: Частота в герцах (Гц)

en: Gauge (mm)
ru_RU: Ширина колеи (в мм)

en: Non-motorized traffic:
ru_RU: Безмоторное движение:

en: Horse
ru_RU: Всадники

en: Motor vehicle traffic:
ru_RU: Моторизованное движение:

en: Motor vehicles
ru_RU: Механические транспортные средства

en: destination
ru_RU: резиденты

en: delivery
ru_RU: доставка

en: permissive
ru_RU: разрешено владельцем

en: permit
ru_RU: по талонам

en: private
ru_RU: по пропускам

en: agricultural
ru_RU: сельскохозяйственное

en: forestry
ru_RU: лесничество

en: Motorcar
ru_RU: Автомобили

en: Motorcycle
ru_RU: Мотоциклы

en: Moped
ru_RU: Мопеды

en: Mofa
ru_RU: Минимопеды

en: Cross by bicycle
ru_RU: Разрешён переезд на велосипеде

en: Cross on horseback
ru_RU: Разрешён переезд на лошади

en: Height (meters)
ru_RU: Высота (метры)

en: Animated
ru_RU: Анимированный

en: winding_posters
ru_RU: перематывающиеся постеры

en: screen
ru_RU: экран

en: trivision_blades
ru_RU: призматрон

en: revolving
ru_RU: вращающаяся

en: digital_messages
ru_RU: электронное табло с сообщениями

en: digital_prices
ru_RU: электронное табло с ценами

en: Luminous
ru_RU: Светящаяся

en: Minimum age
ru_RU: Минимальный возраст

en: Maximum age
ru_RU: Максимальный возраст

en: Reference
ru_RU: Обозначение (ref)

en: Operator
ru_RU: Оператор

en: Service Times
ru_RU: Часы служб

en: Opening Hours
ru_RU: Часы работы

en: Wheelchairs
ru_RU: Инвалидные коляски

en: designated
ru_RU: осн. предназначение

en: Brand
ru_RU: Бренд

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
ru_RU: Цвет (HTML-имя или шестнадцатиричный код)

[ctx: color]
en: black
ru_RU: чёрный

[ctx: color]
en: blue
ru_RU: синий

[ctx: color]
en: brown
ru_RU: коричневый

[ctx: color]
en: gray
ru_RU: серый

[ctx: color]
en: green
ru_RU: зелёный

[ctx: color]
en: orange
ru_RU: оранжевый

[ctx: color]
en: purple
ru_RU: фиолетовый

[ctx: color]
en: red
ru_RU: красный

[ctx: color]
en: silver
ru_RU: серебряный

[ctx: color]
en: white
ru_RU: белый

[ctx: color]
en: yellow
ru_RU: жёлтый

en: Cuisine
ru_RU: Кухня

en: african
ru_RU: африканская

en: american
ru_RU: американская

en: arab
ru_RU: арабская

en: argentinian
ru_RU: аргентинская

en: asian
ru_RU: азиатская

en: bagel
ru_RU: бублики (бейглы)

en: balkan
ru_RU: балканская

en: barbecue
ru_RU: барбекю

en: bavarian
ru_RU: баварская

en: beef_bowl
ru_RU: гюдон

en: brazilian
ru_RU: бразильская

en: burger
ru_RU: бутерброды

en: cake
ru_RU: пирожные

en: caribbean
ru_RU: карибская

en: chicken
ru_RU: курятина

en: chinese
ru_RU: китайская

en: coffee_shop
ru_RU: кофейня

en: crepe
ru_RU: французские блинчики

en: curry
ru_RU: карри

en: danish
ru_RU: датская

en: donut
ru_RU: пончики

en: ethiopian
ru_RU: эфиопская

en: filipino
ru_RU: филиппинская

en: fish
ru_RU: рыба

en: fish_and_chips
ru_RU: рыба и чипсы

en: french
ru_RU: французская

en: friture
ru_RU: фритерия

en: frozen_yogurt
ru_RU: замороженный йогурт

en: german
ru_RU: немецкая

en: georgian
ru_RU: грузинская

en: greek
ru_RU: греческая

en: heuriger
ru_RU: хойригер

en: hot_dog
ru_RU: хот-доги

en: ice_cream
ru_RU: мороженное

en: indian
ru_RU: индийская

en: indonesian
ru_RU: индонезийская

en: international
ru_RU: международная

en: italian
ru_RU: итальянская

en: japanese
ru_RU: японская

en: kebab
ru_RU: кебаб

en: korean
ru_RU: корейская

en: lebanese
ru_RU: ливанская

en: malaysian
ru_RU: малазийская

en: mediterranean
ru_RU: средиземноморская

en: mexican
ru_RU: мексиканская

en: moroccan
ru_RU: марокканская

en: noodle
ru_RU: лапша

en: pancake
ru_RU: блинчики

en: pasta
ru_RU: паста

en: persian
ru_RU: персидская

en: peruvian
ru_RU: перуанская

en: pizza
ru_RU: пицца

en: polish
ru_RU: польская

en: portuguese
ru_RU: португальская

en: ramen
ru_RU: рамэн

en: regional
ru_RU: региональная

en: russian
ru_RU: русская

en: sandwich
ru_RU: сэндвичи

en: sausage
ru_RU: колбасы/сосиски

en: seafood
ru_RU: морепродукты

en: soba
ru_RU: соба

en: spanish
ru_RU: испанская

en: steak_house
ru_RU: стейк-хаус

en: sushi
ru_RU: суши

en: tex-mex
ru_RU: текс-мекс

en: tapas
ru_RU: тапас

en: thai
ru_RU: тайская

en: turkish
ru_RU: турецкая

en: vietnamese
ru_RU: вьетнамская

en: wings
ru_RU: куриные крылышки

en: Internet access
ru_RU: Точка доступа в интернет

en: wlan
ru_RU: беспроводная сеть

en: wired
ru_RU: проводной доступ в сеть

en: terminal
ru_RU: терминал

en: Internet access fee
ru_RU: Платный доступ в интернет

en: Smoking
ru_RU: С местами для курения

en: dedicated
ru_RU: выделенный

en: separated
ru_RU: разделённый

en: isolated
ru_RU: изолированный

en: outside
ru_RU: снаружи

en: pitch
ru_RU: спортивное поле

en: sports_centre
ru_RU: спортивный центр

en: stadium
ru_RU: стадион

en: Sport
ru_RU: Спорт

[ctx: sport]
en: 10pin
ru_RU: 10-кегельный боулинг

[ctx: sport]
en: 9pin
ru_RU: 9-кегельный боулинг

[ctx: sport]
en: american_football
ru_RU: американский футбол

[ctx: sport]
en: archery
ru_RU: стрельба из лука

[ctx: sport]
en: athletics
ru_RU: атлетика

[ctx: sport]
en: australian_football
ru_RU: австралийский футбол

[ctx: sport]
en: baseball
ru_RU: бейсбол

[ctx: sport]
en: basketball
ru_RU: баскетбол

[ctx: sport]
en: beachvolleyball
ru_RU: пляжный волейбол

[ctx: sport]
en: billiards
ru_RU: бильярд

[ctx: sport]
en: boules
ru_RU: бул

[ctx: sport]
en: bowls
ru_RU: боулз

[ctx: sport]
en: canadian_football
ru_RU: канадский футбол

[ctx: sport]
en: canoe
ru_RU: байдарки и каяки

[ctx: sport]
en: chess
ru_RU: шахматы

[ctx: sport]
en: climbing
ru_RU: скалолазание

[ctx: sport]
en: cricket
ru_RU: крикет

[ctx: sport]
en: croquet
ru_RU: крокет

[ctx: sport]
en: curling
ru_RU: кёрлинг

[ctx: sport]
en: cycling
ru_RU: велоспорт

[ctx: sport]
en: dog_racing
ru_RU: собачьи бега

[ctx: sport]
en: equestrian
ru_RU: верховая езда

[ctx: sport]
en: field_hockey
ru_RU: хоккей на траве

[ctx: sport]
en: fitness
ru_RU: фитнес

[ctx: sport]
en: gaelic_games
ru_RU: гэльские игры

[ctx: sport]
en: golf
ru_RU: гольф

[ctx: sport]
en: gymnastics
ru_RU: гимнастика

[ctx: sport]
en: handball
ru_RU: гандбол

[ctx: sport]
en: horse_racing
ru_RU: скачки на лошадях

[ctx: sport]
en: ice_hockey
ru_RU: хоккей

[ctx: sport]
en: ice_skating
ru_RU: катание на коньках

[ctx: sport]
en: karting
ru_RU: картинг

[ctx: sport]
en: model_aerodrome
ru_RU: авиамодельный спорт

[ctx: sport]
en: motocross
ru_RU: мотокросс

[ctx: sport]
en: motor
ru_RU: автомотоспорт

[ctx: sport]
en: multi
ru_RU: несколько

[ctx: sport]
en: pelota
ru_RU: пелота

[ctx: sport]
en: racquet
ru_RU: игры с ракетками

[ctx: sport]
en: rc_car
ru_RU: радиоуправляемые автомодели

[ctx: sport]
en: roller_skating
ru_RU: катание на роликовых коньках

[ctx: sport]
en: rowing
ru_RU: академическая гребля

[ctx: sport]
en: rugby_league
ru_RU: регби-лиг (регби-13)

[ctx: sport]
en: rugby_union
ru_RU: регби-юнион (регби-15)

[ctx: sport]
en: running
ru_RU: бег

[ctx: sport]
en: safety_training
ru_RU: обучение технике безопасности

[ctx: sport]
en: scuba_diving
ru_RU: подводное плавание

[ctx: sport]
en: shooting
ru_RU: стрельба

[ctx: sport]
en: skateboard
ru_RU: скейтборд

[ctx: sport]
en: soccer
ru_RU: футбол

[ctx: sport]
en: surfing
ru_RU: сёрфинг

[ctx: sport]
en: swimming
ru_RU: плавание

[ctx: sport]
en: table_tennis
ru_RU: настольный теннис

[ctx: sport]
en: tennis
ru_RU: теннис

[ctx: sport]
en: volleyball
ru_RU: волейбол

en: General Access
ru_RU: Доступ для всех

en: customers
ru_RU: клиенты

en: All vehicles
ru_RU: Все транспортные средства

en: Ski
ru_RU: Лыжники

en: official
ru_RU: официальное

en: Snowmobile
ru_RU: Снегоходы

en: Dog
ru_RU: Собаки

en: leashed
ru_RU: на поводке

en: unleashed
ru_RU: без поводка

en: Tags which are implied and do not need to be set are `motor_vehicle=no` and `emergency=destination`.
ru_RU: Теги, которые подразумеваются, и их не нужно указывать явно: `motor_vehicle=no` и `emergency=destination`.

en: Fee
ru_RU: Денежный сбор

en: Type of parking
ru_RU: Тип парковки

[ctx: parking]
en: carports
ru_RU: навесы

[ctx: parking]
en: garage_boxes
ru_RU: гаражные боксы

[ctx: parking]
en: lane
ru_RU: на полосе

[ctx: parking]
en: layby
ru_RU: в месте отдыха

[ctx: parking]
en: multi-storey
ru_RU: многоуровневая

[ctx: parking]
en: rooftop
ru_RU: на крыше

[ctx: parking]
en: sheds
ru_RU: частные лёгкие укрытия (ракушки, пеналы)

[ctx: parking]
en: street_side
ru_RU: в кармане дороги

[ctx: parking]
en: surface
ru_RU: открытая наземная

[ctx: parking]
en: underground
ru_RU: подземная

en: Reference number
ru_RU: Справочный номер

en: Time Limit
ru_RU: Ограничения по времени

en: Supervised
ru_RU: Охраняемая

en: Wikidata
ru_RU: Викиданные

en: Population
ru_RU: Население

en: Postal Code
ru_RU: Почтовый индекс

en: Website
ru_RU: Сайт

en: Distance (kilometers)
ru_RU: Расстояние (км)

en: Ascent (m)
ru_RU: Подъём (м)

en: Descent (m)
ru_RU: Спуск (м)

en: Roundtrip
ru_RU: Замкнутый маршрут

en: Symbol description
ru_RU: Описание знака

en: Genus
ru_RU: Род

en: Species
ru_RU: Вид

en: Taxon
ru_RU: Таксон

en: Leaf type
ru_RU: Тип листьев

en: broadleaved
ru_RU: широколиственный

en: needleleaved
ru_RU: хвойный

en: mixed
ru_RU: Смешанный

en: leafless
ru_RU: без листьев

en: Leaf cycle
ru_RU: Фенологический цикл

en: deciduous
ru_RU: Листопадный

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
ru_RU: Растения, полностью сбрасывающие листву в определённый период года.

en: evergreen
ru_RU: вечнозелёный

en: Plants that are never entirely without green foliage.
ru_RU: Растения, никогда не сбрасывающие листву полностью.

en: semi_deciduous
ru_RU: полулистопадный

en: Plants that lose their foliage for a very short period, when old leaves fall off and new foliage growth is starting.
ru_RU: Растения, остающиеся без листвы на очень короткий период, когда старые листья опадают, а новые начинают расти.

en: semi_evergreen
ru_RU: полувечнозелёный

en: Plants that lose most, but not all, of their foliage for a fraction of the year.
ru_RU: Растения, сбрасывающие большую часть листы (но не всю) в определённый период года.

en: Habitat with evergreen and deciduous vegetation.
ru_RU: Ареал с вечнозелёной и листопадной растительностью.

en: bahai
ru_RU: бахаи

en: buddhist
ru_RU: буддизм

en: caodaism
ru_RU: каодаизм

en: christian
ru_RU: христианство

en: confucian
ru_RU: конфуцианство

en: hindu
ru_RU: индуизм

en: jain
ru_RU: джайнизм

en: jewish
ru_RU: иудаизм

en: muslim
ru_RU: ислам

en: shinto
ru_RU: синтоизм

en: sikh
ru_RU: сикхизм

en: spiritualist
ru_RU: спиритуализм

en: taoist
ru_RU: даосизм

en: tenrikyo
ru_RU: тэнрикё

en: unitarian_universalist
ru_RU: унитарианский универсализм

en: zoroastrian
ru_RU: зороастризм

en: Denomination
ru_RU: Конфессия

en: anglican
ru_RU: англиканская

en: baptist
ru_RU: баптисты

en: catholic
ru_RU: католики

en: church_of_scotland
ru_RU: церковь Шотландии

en: conservative
ru_RU: консервативный иудаизм

en: evangelical
ru_RU: евангелисты

en: greek_catholic
ru_RU: грекокатолические церкви

en: greek_orthodox
ru_RU: греческое православие

en: ibadi
ru_RU: ибадиты

en: iglesia_ni_cristo
ru_RU: церковь Христа (Филиппины)

en: jehovahs_witness
ru_RU: свидетели Иеговы

en: lutheran
ru_RU: лютеране

en: mahayana
ru_RU: махаяна

en: methodist
ru_RU: методисты

en: mormon
ru_RU: мормоны

en: new_apostolic
ru_RU: новоапостольская церковь

en: nondenominational
ru_RU: внеконфессионная

en: old_catholic
ru_RU: старокатолицизм

en: orthodox
ru_RU: православные

en: pentecostal
ru_RU: пятидесятники

en: presbyterian
ru_RU: пресвитериане

en: protestant
ru_RU: протестанты

en: quaker
ru_RU: квакеры

en: reform
ru_RU: реформистский иудаизм

en: reformed
ru_RU: кальвинизм

en: roman_catholic
ru_RU: римско-католическая церковь

en: romanian_orthodox
ru_RU: румынское православие

en: russian_orthodox
ru_RU: русское православие

en: serbian_orthodox
ru_RU: сербское православие

en: seventh_day_adventist
ru_RU: церковь адвентистов седьмого дня

en: shaivism
ru_RU: шиваизм

en: shaktism
ru_RU: шактизм

en: shia
ru_RU: шииты

en: smartism
ru_RU: смартизм

en: spiritist
ru_RU: спиритизм

en: sunni
ru_RU: сунниты

en: tibetan
ru_RU: тибетский буддизм

en: theravada
ru_RU: тхеравада

en: united
ru_RU: объединённая церковь Канады

en: united_methodist
ru_RU: объединённая методистская церковь

en: vaishnavism
ru_RU: вайшнавизм

en: vajrayana
ru_RU: ваджраяна

[ctx: jewish]
en: orthodox
ru_RU: православие

[ctx: jewish]
en: conservative
ru_RU: консервативный иудаизм

[ctx: jewish]
en: nondenominational
ru_RU: внеконфессионная

[ctx: jewish]
en: reform
ru_RU: реформистский иудаизм

en: Primary voltage in Volts (V)
ru_RU: Первичное напряжение в вольтах (В)

en: Secondary voltage in Volts (V)
ru_RU: Вторичное напряжение в вольтах (В)

en: Tertiary voltage in Volts (V)
ru_RU: Третичное напряжение в вольтах (В)

en: Amount of Cables
ru_RU: Количество токонесущих кабелей (без грозозащитных)

en: Amount of circuits
ru_RU: Количество цепей

en: Line attachment
ru_RU: Крепление провода

[ctx: power]
en: suspension
ru_RU: промежуточная

[ctx: power]
en: anchor
ru_RU: анкерная

[ctx: power]
en: pin
ru_RU: штырь

[ctx: power]
en: pulley
ru_RU: роликовый подвес

en: Line arrangement
ru_RU: Расположение линии

[ctx: power]
en: horizontal
ru_RU: горизонтальное

[ctx: power]
en: semi_horizontal
ru_RU: полугоризонтальное

[ctx: power]
en: vertical
ru_RU: вертикальное

[ctx: power]
en: semi_vertical
ru_RU: полувертикальное

[ctx: power]
en: triangular
ru_RU: треугольное

[ctx: power]
en: delta
ru_RU: дельтовидная

[ctx: power]
en: square
ru_RU: квадратное

[ctx: power]
en: unarranged
ru_RU: неорганизованное

en: Line management
ru_RU: Управление линией

[ctx: Line management]
en: branch
ru_RU: ответвление

[ctx: Line management]
en: cross
ru_RU: пересечение

[ctx: Line management]
en: split
ru_RU: разделение

[ctx: Line management]
en: straight
ru_RU: прямая

[ctx: Line management]
en: termination
ru_RU: конец линии

[ctx: Line management]
en: transition
ru_RU: переход

[ctx: Line management]
en: transpose
ru_RU: перегруппировка

en: Location
ru_RU: Расположение

[ctx: power]
en: outdoor
ru_RU: на открытом воздухе

[ctx: power]
en: indoor
ru_RU: в помещении

[ctx: power]
en: underground
ru_RU: под землёй

[ctx: power]
en: platform
ru_RU: платформа

[ctx: power]
en: roof
ru_RU: крыша

[ctx: power]
en: surface
ru_RU: на поверхности

[ctx: power]
en: Biofuel
ru_RU: Биотопливо

[ctx: power]
en: Oil
ru_RU: Нефть

[ctx: power]
en: Diesel
ru_RU: Дизель

[ctx: power]
en: Gasoline
ru_RU: Бензин

[ctx: power]
en: Biogas
ru_RU: Биогаз

[ctx: power]
en: Gas
ru_RU: Газ

[ctx: power]
en: Biomass
ru_RU: Биомасса

[ctx: power]
en: Waste
ru_RU: Отходы

[ctx: power]
en: Coal
ru_RU: Уголь

[ctx: power]
en: Nuclear
ru_RU: Атомная энергия

[ctx: power]
en: Geothermal
ru_RU: Геотермальная

[ctx: power]
en: Hydro
ru_RU: Гидроэнергия

[ctx: power]
en: Osmotic
ru_RU: Осмотическая

[ctx: power]
en: Tidal
ru_RU: Приливная

[ctx: power]
en: Wave
ru_RU: Энергия волн

[ctx: power]
en: Solar
ru_RU: Солнечная

[ctx: power]
en: Wind
ru_RU: Ветер

en: Start date
ru_RU: Дата открытия

en: Plant generator type
ru_RU: Тип генератора на станции

en: output
ru_RU: выходной

en: Output forms of energy:
ru_RU: Виды генерируемой энергии:

en: Biogas
ru_RU: Биогаз

en: Electricity
ru_RU: Электричество

en: Hot Water
ru_RU: Горячая вода

en: Hot Air
ru_RU: Горячий воздух

en: Cold Water
ru_RU: Холодная вода

en: Cold Air
ru_RU: Холодный воздух

en: Compressed Air
ru_RU: Компрессор для шин

en: Steam
ru_RU: Пар

en: Vacuum
ru_RU: Вакуум

en: Output forms of energy (optional):
ru_RU: Выходные формы энергии (необязательно):

en: Utility
ru_RU: Назначение

en: chemical
ru_RU: химический

en: gas
ru_RU: газ

en: heating
ru_RU: тепловая сеть

en: hydrant
ru_RU: гидрант

en: oil
ru_RU: нефть

en: power
ru_RU: электричество

en: sewerage
ru_RU: канализация

en: street_lighting
ru_RU: уличное освещение

en: telecom
ru_RU: телекоммуникации

en: television
ru_RU: телевидение

en: waste
ru_RU: мусор

en: water
ru_RU: вода

en: Material
ru_RU: Материал

en: plastic
ru_RU: пластик

en: steel
ru_RU: сталь

en: stone
ru_RU: камень

en: Location transition
ru_RU: Изменение расположения

en: Power rating (kVA/MVA)
ru_RU: Номинальная мощность (кВА/МВА)

en: Phases
ru_RU: Количество фаз

en: Number of devices
ru_RU: Число устройств

en: Number of windings
ru_RU: Число обмоток

en: Windings configuration
ru_RU: Схема соединения обмоток

[ctx: power_windings]
en: star
ru_RU: звезда

[ctx: power_windings]
en: delta
ru_RU: треугольник

[ctx: power_windings]
en: open-delta
ru_RU: разомкнутый треугольник

[ctx: power_windings]
en: zigzag
ru_RU: зигзаг

[ctx: power_windings]
en: open
ru_RU: незамкнутая

[ctx: power_windings]
en: scott
ru_RU: схема Скотта

[ctx: power_windings]
en: leblanc
ru_RU: схема Леблана

en: Local loop type
ru_RU: Тип локальной петли

en: copper
ru_RU: медь

en: fibre
ru_RU: волокно

en: coaxial
ru_RU: коаксиал

en: Bridge name
ru_RU: Название моста

en: Toll
ru_RU: Платная

en: Intermittent
ru_RU: Пересыхающий водоём

en: Seasonal
ru_RU: Зависит от сезона

en: In the tidal range
ru_RU: В зоне прилива

en: culvert
ru_RU: водопропускная труба

en: Water access rules:
ru_RU: Правила доступа к воде:

en: Ship
ru_RU: Корабль

en: Boat
ru_RU: Лодки

en: Motorboat
ru_RU: Моторные лодки

en: Canoe
ru_RU: Каноэ

en: Substance
ru_RU: Вещество

en: hot_water
ru_RU: горячая вода

en: steam
ru_RU: пар

en: sewage
ru_RU: канализация

en: Only in case of manual actuator or manual mechanical drive:
ru_RU: Только в случае ручного управляющего устройства или ручного механического привода:

en: Handle
ru_RU: Ручка управления

[ctx: handle]
en: wheel
ru_RU: колесо

[ctx: handle]
en: cross
ru_RU: крестообразная

[ctx: handle]
en: lever
ru_RU: рычаг

[ctx: handle]
en: crank
ru_RU: коленчатый рычаг

[ctx: handle]
en: button
ru_RU: кнопка

[ctx: handle]
en: no
ru_RU: нет

en: Direction to close
ru_RU: Направление закрытия

en: clockwise
ru_RU: по часовой стрелке

en: anti_clockwise
ru_RU: против часовой стрелки

en: Pump mechanism
ru_RU: Механизм насоса

en: gear
ru_RU: шестерёнчатый

en: screw
ru_RU: винт

en: progressive_cavity
ru_RU: эксцентриковый винтовой

en: diaphragm
ru_RU: мембранный

en: peristaltic
ru_RU: перистальтический

en: rope
ru_RU: канатный

en: rotary_vane
ru_RU: пластинчатый

en: piston
ru_RU: поршневой

en: centrifugal
ru_RU: центробежный

en: axial_flow
ru_RU: осевой

en: eductor_jet
ru_RU: эжекторный

en: ram
ru_RU: гидротаранный

en: siphon
ru_RU: сифонный

en: pulser
ru_RU: импульсный

en: airlift
ru_RU: эрлифт

en: Mechanical coupling
ru_RU: Механическое сопряжение

en: direct
ru_RU: прямой привод

en: reducer
ru_RU: редуктор

en: gearbox
ru_RU: коробка передач

en: nodding_donkey
ru_RU: станок-качалка

en: belt
ru_RU: ремень

en: Mechanical driver
ru_RU: Механический привод

en: manual
ru_RU: ручной

en: electric_motor
ru_RU: электродвигатель

en: combustion_engine
ru_RU: двигатель внутреннего сгорания

en: reciprocating_solenoid
ru_RU: электромагнитный возвратно-поступательный

en: cylinder
ru_RU: цилиндр

en: turbine
ru_RU: турбина

en: Support
ru_RU: Крепление

[ctx: mounting/support]
en: pole
ru_RU: на столбе

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
ru_RU: на стене

[ctx: mounting/support]
en: billboard
ru_RU: на рекламном щите

[ctx: mounting/support]
en: ground
ru_RU: наземные

en: IATA
ru_RU: Код ИАТА

en: ICAO
ru_RU: Код ИКАО

en: Car brand
ru_RU: Марка автомобиля

en: Motorcycle brand
ru_RU: Марка мотоцикла

en: route segment
ru_RU: сегмент маршрута

en: alternative segment
ru_RU: альтернативный сегмент

en: approach segment
ru_RU: сегмент подхода

en: excursion segment
ru_RU: экскурсионный сегмент

en: connection segment
ru_RU: связывающий сегмент

en: infrastructure
ru_RU: инфраструктура

en: natural
ru_RU: природный

en: guidepost
ru_RU: указатель направления

en: forward segment
ru_RU: сегмент вперёд

en: backward segment
ru_RU: сегмент назад

en: start endpoint
ru_RU: стартовая точка

en: stop endpoint
ru_RU: финишная точка

en: start and stop endpoint
ru_RU: стартовая и финишная точка

en: From (initial stop)
ru_RU: От (начальная)

en: To (terminal stop)
ru_RU: До (конечная)

en: Via (intermediate stops)
ru_RU: Через (промежуточные остановки)

en: Network
ru_RU: Сеть

en: Reservation
ru_RU: Резервирование

en: required
ru_RU: обязательно

en: recommended
ru_RU: рекомендуется

en: Duration (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
ru_RU: Длительность (М, ММ, ЧЧ:ММ или ЧЧ:ММ:СС)

en: Interval (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
ru_RU: Интервал (М, ММ, ЧЧ:ММ или ЧЧ:ММ:СС)

en: Climbing styles:
ru_RU: Стили скалолазания:

en: Boulders
ru_RU: Боулдеринг

en: Sport climbing
ru_RU: Спортивное скалолазание

en: Top rope (approach at the route top + letting the rope down)
ru_RU: С верхней страховкой (верёвка идёт к точке страховки на вершине, затем спускается к страхующему)

en: Traditional climbing (no fixed anchors)
ru_RU: Традиционное скалолазание (без заранее установленных точек страховки)

en: Multi-pitch climbing
ru_RU: Мультипитч

en: Ice climbing
ru_RU: Ледолазание

en: Mixed climbing
ru_RU: Смешанное (скалы и лёд)

en: Deep Water Soloing
ru_RU: Соло над водой

en: Orientation
ru_RU: Ориентация

en: Rock/ice quality
ru_RU: Качество скалы/льда

en: fragile
ru_RU: хрупкое

en: medium
ru_RU: среднее

en: solid
ru_RU: сплошная

en: Rock type
ru_RU: Тип скалы

en: limestone
ru_RU: известняк

en: sandstone
ru_RU: песчаник

en: granite
ru_RU: гранит

en: basalt
ru_RU: базальт

en: slate
ru_RU: сланец

en: Summit/route log/register
ru_RU: Регистрация на вершине/маршруте

en: Climbing routes indoor
ru_RU: Скалолазные трассы в помещении

en: Climbing routes outdoor
ru_RU: Скалолазные трассы снаружи

en: Official web site (e.g. operator)
ru_RU: Официальный веб-сайт (например, организатора)

en: Unofficial web site
ru_RU: Неофициальный веб-сайт

en: Communication type:
ru_RU: Тип связи:

en: Mobile phone
ru_RU: Мобильный телефон

en: Television
ru_RU: Телевидение

en: Radio
ru_RU: Радио

en: Microwave
ru_RU: Микроволны

en: Markings
ru_RU: Разметка

[ctx: crossing:markings]
en: no
ru_RU: нет

[ctx: crossing:markings]
en: yes
ru_RU: есть

[ctx: crossing:markings]
en: surface
ru_RU: покрытие

[ctx: crossing:markings]
en: lines
ru_RU: боковые линии

[ctx: crossing:markings]
en: lines:paired
ru_RU: двойные боковые линии

[ctx: crossing:markings]
en: dashes
ru_RU: прерывистые боковые линии

[ctx: crossing:markings]
en: dots
ru_RU: боковые точки

[ctx: crossing:markings]
en: zebra
ru_RU: «зебра»

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:double
ru_RU: двойная «зебра»

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:paired
ru_RU: парная «зебра»

[ctx: crossing:markings]
en: zebra:bicolour
ru_RU: двухцветная «зебра»

[ctx: crossing:markings]
en: ladder
ru_RU: «лестница»

[ctx: crossing:markings]
en: ladder:skewed
ru_RU: косая «лестница»

[ctx: crossing:markings]
en: ladder:paired
ru_RU: парная «лестница»

[ctx: crossing:markings]
en: pictograms
ru_RU: пиктограммы

en: Gender of students
ru_RU: Пол студентов

en: male
ru_RU: мужской

en: female
ru_RU: женский

en: Trail marking
ru_RU: Маркировка троп

en: poles
ru_RU: столбы

en: cairns
ru_RU: туры

en: symbols
ru_RU: символы

en: Streets
ru_RU: Улицы

en: Motorway
ru_RU: Автомагистраль

[ctx: highway]
en: motorway
ru_RU: автомагистраль

en: Street has no reference
ru_RU: Улица не имеет обозначения

en: Street has no name
ru_RU: Улица не имеет названия

en: Destination
ru_RU: Место назначения

en: Destination reference
ru_RU: Указатель пункта назначения

en: Motorway Link
ru_RU: Съезд с автомагистрали

[ctx: highway]
en: motorway_link
ru_RU: съезд с автомагистрали

en: Junction reference
ru_RU: Номер (или название) съезда

en: Trunk
ru_RU: Автострада

[ctx: highway]
en: trunk
ru_RU: автострада

en: Motorroad
ru_RU: Автомагистраль

en: Divided highway
ru_RU: Дорога с разделительной полосой

en: Trunk Link
ru_RU: Съезд с автострады

[ctx: highway]
en: trunk_link
ru_RU: съезд с автострады

en: Primary
ru_RU: Основная

[ctx: highway]
en: primary
ru_RU: основная

en: Narrow
ru_RU: Узкий участок дороги

en: Overhead trolley wires
ru_RU: Подвесные троллейбусные провода

en: Primary Link
ru_RU: Съезд с основной

[ctx: highway]
en: primary_link
ru_RU: съезд с основной

en: Secondary
ru_RU: Вторичная

[ctx: highway]
en: secondary
ru_RU: вторичная

en: Secondary Link
ru_RU: Съезд со вторичной

[ctx: highway]
en: secondary_link
ru_RU: съезд со вторичной

en: Tertiary
ru_RU: Третичная

[ctx: highway]
en: tertiary
ru_RU: третичная

en: Tertiary Link
ru_RU: Съезд с третичной

[ctx: highway]
en: tertiary_link
ru_RU: съезд с третичной

en: Unclassified
ru_RU: Не классифицировано

[ctx: highway]
en: unclassified
ru_RU: не классифицировано

en: Passing Places
ru_RU: Место для разъезда

en: Residential
ru_RU: Местного значения

[ctx: highway]
en: residential
ru_RU: местного значения

en: Oneway for bicycle
ru_RU: Односторонняя для велосипедов

en: Bicycle Road
ru_RU: Велосипедная дорога

en: Highway type
ru_RU: Тип автомобильной дороги

[ctx: Highway]
en: residential
ru_RU: местного значения

[ctx: Highway]
en: service
ru_RU: служебный

[ctx: Highway]
en: unclassified
ru_RU: не классифицировано

[ctx: Highway]
en: path
ru_RU: тропа

[ctx: Highway]
en: cycleway
ru_RU: велосипедная дорожка

en: Vehicle access
ru_RU: Доступ автотранспорта

en: Living Street
ru_RU: Жилая улица

[ctx: highway]
en: living_street
ru_RU: жилая улица

en: Pedestrian
ru_RU: Пешеходная улица

[ctx: highway]
en: pedestrian
ru_RU: пешеходная улица

en: Area
ru_RU: Полигон

en: Busway
ru_RU: Выделенная для общественного транспорта

[ctx: highway]
en: busway
ru_RU: выделенная для ОТ

en: Embedded rails
ru_RU: Встроенные рельсы

en: abandoned
ru_RU: заброшены

en: construction
ru_RU: строятся

en: funicular
ru_RU: фуникулёр

en: light_rail
ru_RU: лёгкое_метро

en: miniature
ru_RU: миниатюрные

en: narrow_gauge
ru_RU: узкоколейные

en: rail
ru_RU: рельс

en: tram
ru_RU: трамвайный

en: Trolley wire
ru_RU: Троллейбусный провод

en: Service
ru_RU: Служебная

[ctx: highway]
en: service
ru_RU: служебная

en: Service way type
ru_RU: Тип служебного проезда

en: alley
ru_RU: проулок

en: driveway
ru_RU: подъездная дорога

en: parking_aisle
ru_RU: между рядами парковки

en: drive-through
ru_RU: обслуживание в авто

en: emergency_access
ru_RU: для экстренных служб

en: Parking Aisle
ru_RU: Между рядами парковки

en: Escape
ru_RU: Полоса аварийного торможения

[ctx: highway]
en: escape
ru_RU: полоса аварийного торможения

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
ru_RU: Полоса безопасности вдоль длинных склонов для аварийной остановки грузовиков и другого автотранспорта при поломке тормозной системы.

en: Raceway
ru_RU: Гоночная трасса

[ctx: highway]
en: raceway
ru_RU: гоночная трасса

en: Road (Unknown Type)
ru_RU: Дорога (тип неизвестен)

[ctx: highway]
en: road
ru_RU: дорога (тип неизвестен)

en: Construction
ru_RU: Строительство

[ctx: highway]
en: construction
ru_RU: строящаяся дорога

[ctx: Highway]
en: Motorway
ru_RU: Автомагистраль

[ctx: Highway]
en: Motorway Link
ru_RU: Съезд с автомагистрали

[ctx: Highway]
en: Trunk
ru_RU: Автострада

[ctx: Highway]
en: Trunk Link
ru_RU: Съезд с автострады

[ctx: Highway]
en: Primary
ru_RU: Основная

[ctx: Highway]
en: Primary Link
ru_RU: Съезд с основной

[ctx: Highway]
en: Secondary
ru_RU: Вторичная

[ctx: Highway]
en: Secondary Link
ru_RU: Съезд со вторичной

[ctx: Highway]
en: Tertiary
ru_RU: Третичная

[ctx: Highway]
en: Tertiary Link
ru_RU: Съезд с третичной

[ctx: Highway]
en: Unclassified
ru_RU: Не классифицировано

[ctx: Highway]
en: Residential
ru_RU: Местного значения

[ctx: Highway]
en: Service
ru_RU: Служебная

[ctx: Highway]
en: Pedestrian
ru_RU: Пешеходная улица

[ctx: Highway]
en: Bus Guideway
ru_RU: Дорога для направляемых автобусов

[ctx: Highway]
en: Bus Rapid Transit
ru_RU: Дорога для скоростных автобусов

[ctx: Highway]
en: Escape
ru_RU: Полоса аварийного торможения

[ctx: Highway]
en: Raceway
ru_RU: Гоночная трасса

[ctx: Highway]
en: Track
ru_RU: Полевая/лесная дорога

[ctx: Highway]
en: Path
ru_RU: Тропа

[ctx: Highway]
en: Dedicated Bridleway
ru_RU: Дорога для верховой езды

[ctx: Highway]
en: Dedicated Cycleway
ru_RU: Велодорожка

[ctx: Highway]
en: Dedicated Footway
ru_RU: Пешеходная дорожка

[ctx: Highway]
en: Steps
ru_RU: Лестница

en: Junction
ru_RU: Перекрёсток

en: roundabout
ru_RU: круговое движение

en: jughandle
ru_RU: Ответвление в форме ручки кувшина

en: Road Restrictions
ru_RU: Дорожные ограничения

en: No exit (cul-de-sac)
ru_RU: Тупик

en: Winter road
ru_RU: Зимняя дорога

en: Ice road
ru_RU: Ледовая дорога

en: Max. speed Heavy Goods Vehicles (km/h)
ru_RU: Макс. скорость тяжелого грузового транспорта (км/ч)

en: Signposted advisory max. speed (km/h)
ru_RU: Рекомендуемая макс. скорость (км/ч)

en: Min. speed (km/h)
ru_RU: Мин. скорость (в км/ч)

en: Overtaking
ru_RU: Обгон разрешён

[ctx: overtaking]
en: yes
ru_RU: да

[ctx: overtaking]
en: both
ru_RU: в обоих направлениях

[ctx: overtaking]
en: forward
ru_RU: по направлению линии

[ctx: overtaking]
en: backward
ru_RU: против направления линии

[ctx: overtaking]
en: no
ru_RU: нет

en: Access Restrictions
ru_RU: Ограничения доступа

en: Some road types already imply some access restrictions which should not be set again.
ru_RU: Некоторые типы дорог уже подразумевают некоторые ограничения доступа, которые не следует указывать ещё раз.

en: Transport mode restrictions
ru_RU: Ограничения режима передвижения

en: use_sidepath
ru_RU: по отдельной полосе

en: Vehicles per type
ru_RU: Транспортные средства по типу

en: Bicycle street
ru_RU: Велосипедная улица

en: Carriage
ru_RU: Гужевые повозки

en: Light Commercial Vehicles (goods)
ru_RU: Лёгкие грузовики (goods) (обычно до 3,5 т включительно)

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
ru_RU: Большегрузный транспорт

en: B-double road train
ru_RU: Сдвоенные автопоезда

en: Agricultural Vehicles (with restrictions e.g. max. 25 km/h)
ru_RU: Сельхозтехника (с ограничениями, например до 25 км/ч)

en: 4WD only
ru_RU: Только полноприводная техника

en: Golf cart
ru_RU: Гольфкары

en: Vehicles per use
ru_RU: Транспортные средства  по использованию

en: Emergency vehicles
ru_RU: Аварийные службы (emergency)

en: Disabled
ru_RU: ТС с опознавательным знаком «Инвалид»

en: High-occupancy vehicles (hov)
ru_RU: ТС с пассажирами (hov)

en: Public Service Vehicles (psv)
ru_RU: Общественный транспорт

en: Public Transportation Bus
ru_RU: Автобусы общественного транспорта

en: Taxi
ru_RU: Такси

en: Tourist buses
ru_RU: Туристические автобусы

en: Hazmat
ru_RU: Транспорт для перевозки опасных грузов

en: Roundabout
ru_RU: Круговое движение

[ctx: Highway]
en: motorway
ru_RU: автомагистраль

[ctx: Highway]
en: motorway_link
ru_RU: съезд с автомагистрали

[ctx: Highway]
en: trunk
ru_RU: автострада

[ctx: Highway]
en: trunk_link
ru_RU: съезд с автострады

[ctx: Highway]
en: primary
ru_RU: основная

[ctx: Highway]
en: primary_link
ru_RU: съезд с основной

[ctx: Highway]
en: secondary
ru_RU: вторичная

[ctx: Highway]
en: tertiary
ru_RU: третичная

[ctx: Highway]
en: living_street
ru_RU: жилая улица

[ctx: Highway]
en: bus_guideway
ru_RU: автобусный рельс

[ctx: Highway]
en: construction
ru_RU: строящаяся дорога

en: Similar but different tags:
ru_RU: Другие подобные теги:

en: Circular junction
ru_RU: Круговой перекрёсток

en: Ford
ru_RU: Брод

en: stepping_stones
ru_RU: переход по камням

en: Traffic Hazard
ru_RU: Опасность на дороге

en: Hazard
ru_RU: Опасность

[ctx: hazard]
en: animal_crossing
ru_RU: перебегающие животные

[ctx: hazard]
en: bump
ru_RU: неровность (возвышение)

[ctx: hazard]
en: children
ru_RU: дети

[ctx: hazard]
en: curve
ru_RU: искривление дороги

[ctx: hazard]
en: curves
ru_RU: искривления дороги

[ctx: hazard]
en: cyclists
ru_RU: велосипедисты

[ctx: hazard]
en: dangerous_junction
ru_RU: опасный перекрёсток

[ctx: hazard]
en: dip
ru_RU: неровность (впадина)

[ctx: hazard]
en: falling_rocks
ru_RU: падение камней

[ctx: hazard]
en: frost_heave
ru_RU: морозное пучение грунта

[ctx: hazard]
en: horse_riders
ru_RU: конные всадники

[ctx: hazard]
en: ice
ru_RU: лёд

[ctx: hazard]
en: landslide
ru_RU: оползень

[ctx: hazard]
en: loose_gravel
ru_RU: выброс гравия

[ctx: hazard]
en: low_flying_aircraft
ru_RU: низколетящие самолёты

[ctx: hazard]
en: pedestrians
ru_RU: пешеходы

[ctx: hazard]
en: queues_likely
ru_RU: автомобильный затор

[ctx: hazard]
en: school_zone
ru_RU: школьная зона

[ctx: hazard]
en: side_winds
ru_RU: боковой ветер

[ctx: hazard]
en: slippery
ru_RU: скользкая дорога

[ctx: hazard]
en: turn
ru_RU: крутой поворот

[ctx: hazard]
en: turns
ru_RU: крутые повороты

en: Ways
ru_RU: Линии

en: Track
ru_RU: Полевая/лесная дорога

en: Tracktype
ru_RU: Уровень проходимости

en: grade1
ru_RU: тип1

en: Solid: Usually a paved or sealed surface
ru_RU: Твёрдая: обычно с мощёным или хорошо укатанным гравийным покрытием

en: grade2
ru_RU: тип2

en: Solid but unpaved: Usually an unpaved track with surface of gravel
ru_RU: Твёрдая, но неукатанная: обычно дорога с поверхностью из неуплотнённого гравия

en: grade3
ru_RU: тип3

en: Mostly Solid: Even mixture of hard and soft materials. Almost always an unpaved track
ru_RU: Почти твёрдая: равномерная смесь твёрдых и сыпучих материалов. Почти всегда без покрытия

en: grade4
ru_RU: тип4

en: Mostly Soft: Almost always an unpaved track prominently with soil/sand/grass, but with some hard or compacted materials mixed in
ru_RU: Почти мягкая: почти всегда без покрытия, состоящая из почвы/песка/травы с примесью твёрдых материалов

en: grade5
ru_RU: тип5

en: Soft: Almost always an unimproved track lacking hard materials, same as surrounding soil
ru_RU: Мягкая: почти всегда грунтовка без добавления каких-либо твёрдых материалов

[ctx: highway]
en: track
ru_RU: полевая/лесная дорога

en: MTB Scale
ru_RU: Шкала MTB

en: Path
ru_RU: Тропа

[ctx: highway]
en: path
ru_RU: тропа

en: SAC Scale
ru_RU: Шкала SAC

en: T1 - hiking trail
ru_RU: T1 - пеший туризм

en: Trail well cleared. Area flat or slightly sloped, no fall hazard
ru_RU: Очищенный маршрут. Горизонтальная, немного наклонная тропа, без опасности падения

en: T2 - mountain hiking trail
ru_RU: T2 - горный туризм

en: Trail with continuous line and balanced ascent. Terrain partially steep, fall hazard possible
ru_RU: Продолжительная тропа, требующая навыков равновесия. Опасность падения со склонов

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
ru_RU: T3 - сложный, пеший туризм

en: exposed sites may be secured with ropes or chains, possible need to use hands for balance. Partly exposed sites with fall hazard, scree, pathless jagged rocks
ru_RU: некоторые участки могут быть оборудованы веревками или цепями для облегчения удержания баланса с помощью рук. Некоторые известные места с возможностью камнепада, осыпями и острыми камнями

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
ru_RU: T4 - сложный, горный туризм по изученным маршрутам

en: sometimes need for hand use to get ahead. Terrain quite exposed, precarious grassy acclivities, jagged rocks, facile snow-free glaciers
ru_RU: иногда приходится использовать руки для продвижения. Открытый грунт, ненадёжные травянистые подъёмы, острые камни, небольшие бесснежные ледники.

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
ru_RU: T5 - сложный горный туризм с элементами скалолазания

en: single plainly climbing up to second grade. Exposed, demanding terrain, jagged rocks, few dangerous glacier and snow
ru_RU: одиночный альпинизм второго класса. Неровная, опасная поверхность, острые камни, встречается снег и существует опасность схождения лавины

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
ru_RU: T6 - очень сложный горный туризм с элементами скалолазания

en: climbing up to second grade. Often very exposed, precarious jagged rocks, glacier with danger to slip and fall
ru_RU: приближается ко второму уровню. Часто очень изменены коррозией, содержат острые камни, велика опасность соскальзывания или падения

en: Visibility
ru_RU: Видимость

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
ru_RU: отличная

[ctx: trail_visibility]
en: good
ru_RU: хорошая

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
ru_RU: средняя

[ctx: trail_visibility]
en: bad
ru_RU: плохая

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
ru_RU: ужасная

[ctx: trail_visibility]
en: no
ru_RU: нет

en: Segregated
ru_RU: С разделением движения

en: Informal
ru_RU: Неофициальная

en: Dedicated Bridleway
ru_RU: Дорога для верховой езды

[ctx: highway]
en: bridleway
ru_RU: дорога для верховой езды

en: Depending on the country, several access tags are implied and do not need to be set.
ru_RU: В зависимости от страны, некоторые теги подразумеваются, и их не нужно указывать явно.

en: Globally, `horse=designated` and `motor_vehicle=no` are implied.
ru_RU: Для всех стран подразумеваются `horse=designated` и `motor_vehicle=no`.

en: Cycle Lane/Track
ru_RU: Велосипедная полоса/дорожка

en: Cycleway
ru_RU: Велодорожка

[ctx: cycleway]
en: lane
ru_RU: полоса

[ctx: cycleway]
en: track
ru_RU: дорожка

[ctx: cycleway]
en: opposite_lane
ru_RU: встречная полоса

[ctx: cycleway]
en: opposite_track
ru_RU: встречная дорожка

[ctx: cycleway]
en: opposite
ru_RU: встречная

[ctx: cycleway]
en: share_busway
ru_RU: общая полоса с общественным транспортом

[ctx: cycleway]
en: shared_lane
ru_RU: общая полоса с автотранспортом

[ctx: cycleway]
en: separate
ru_RU: отдельная

en: Cycleway left
ru_RU: Велодорожка слева

en: Cycleway right
ru_RU: Велодорожка справа

en: Oneway (bicycle)
ru_RU: одностороннее движение (велосипедов)

en: Edit Highway Attributes:
ru_RU: Свойства дороги:

en: Highway
ru_RU: Дорога

[ctx: Highway]
en: secondary_link
ru_RU: съезд со вторичной

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
ru_RU: съезд с третичной

en: Dedicated Cycleway
ru_RU: Велодорожка

[ctx: highway]
en: cycleway
ru_RU: велосипедная дорожка

en: Globally, `bicycle=designated` is implied.
ru_RU: Для всех стран подразумевается тег `bicycle=designated`.

en: Pedestrians
ru_RU: Пешеходы

en: Segregated Foot- and Cycleway
ru_RU: Разделённые пешеходная и велодорожка

en: Combined Foot- and Cycleway
ru_RU: Совмещённые пешеходная и велодорожка

en: Dedicated Footway
ru_RU: Пешеходная дорожка

[ctx: highway]
en: footway
ru_RU: пешеходная дорожка

[ctx: footway]
en: access_aisle
ru_RU: проход между парковочными местами

en: Marked footpath in a parking lot
ru_RU: Размеченная пешеходная дорожка на парковке

[ctx: footway]
en: crossing
ru_RU: пешеходный переход

en: A pedestrian crossing
ru_RU: Пешеходный переход

[ctx: footway]
en: sidewalk
ru_RU: тротуар

en: A footway alongside a street
ru_RU: Пешеходная дорожка вдоль улицы

[ctx: footway]
en: link
ru_RU: связка

en: Footway sections that do not exist but are necessary for routing
ru_RU: Участки пешеходных дорожек, которые не существуют физически, но необходимы для связной прокладки маршрута

[ctx: footway]
en: traffic_island
ru_RU: островок безопасности

en: Footway sections inside a crossing island
ru_RU: Участки пешеходной дорожки внутри островка безопасности на пешеходном переходе

[ctx: footway]
en: alley
ru_RU: проулок

en: Access for back entrances and/or emergency access
ru_RU: Доступ к чёрным входам и/или для экстренных служб

en: Globally, `foot=designated` is implied.
ru_RU: Для всех стран подразумевается тег `foot=designated`.

en: Steps
ru_RU: Лестница

[ctx: highway]
en: steps
ru_RU: лестница

en: Storeys
ru_RU: Этажи

en: Amount of Steps
ru_RU: Количество ступенек

en: Ramp
ru_RU: Пандус

en: Stroller ramp
ru_RU: Пандус для колясок

en: Bicycle ramp
ru_RU: Велосипедный пандус

en: Wheelchair ramp
ru_RU: Пандус для  инвалидных колясок

en: Luggage ramp
ru_RU: Пандус для багажа

en: Handrail
ru_RU: Перила

en: Left handrail
ru_RU: Слева

en: Center handrail
ru_RU: Посередине

en: Right handrail
ru_RU: Справа

en: Escalator
ru_RU: Эскалатор

en: forward
ru_RU: вперёд

en: backward
ru_RU: назад

en: reversible
ru_RU: со сменой направления

en: Waypoints
ru_RU: Точки на дорогах

en: Motorway Junction
ru_RU: Съезд с магистрали

[ctx: highway]
en: motorway_junction
ru_RU: съезд с магистрали

en: Junction has no name
ru_RU: Съезд не имеет названия

en: Number
ru_RU: Номер

en: Junction has no reference
ru_RU: Съезд не имеет номера (обозначения)

en: Services
ru_RU: Придорожный сервис

[ctx: highway]
en: services
ru_RU: придорожный сервис

en: Toilets
ru_RU: Туалет

en: Rest Area
ru_RU: Место для отдыха

[ctx: highway]
en: rest_area
ru_RU: место для отдыха

en: Drinking Water
ru_RU: Питьевая вода

en: Traffic Signal
ru_RU: Светофор

[ctx: highway]
en: traffic_signals
ru_RU: светофор

en: Optional crossing attributes:
ru_RU: Необязательные атрибуты перехода:

en: Pedestrian crossing type
ru_RU: Тип пешеходного перехода

en: uncontrolled
ru_RU: нерегулируемый

en: traffic_signals
ru_RU: регулируемый

en: unmarked
ru_RU: без обозначений

en: Crossing type name (UK)
ru_RU: Название перехода (Великобритания)

en: zebra
ru_RU: zebra (нерегулируемый)

en: pelican
ru_RU: pelican (со светофором)

en: toucan
ru_RU: toucan (вело-пешеходный со светофором)

en: puffin
ru_RU: puffin (со светофором с кнопкой)

en: pegasus
ru_RU: pegasus (для верховой езды)

en: tiger
ru_RU: tiger (нерегулируемый вело-пешеходный)

en: Kerb
ru_RU: Бордюр

[ctx: kerb]
en: flush
ru_RU: вровень с дорогой

[ctx: kerb]
en: lowered
ru_RU: пониженный

[ctx: kerb]
en: no
ru_RU: нет

[ctx: kerb]
en: raised
ru_RU: приподнятый

[ctx: kerb]
en: rolled
ru_RU: скруглённый

[ctx: kerb]
en: yes
ru_RU: да

en: Crossing attendant
ru_RU: Под наблюдением постового

en: With island
ru_RU: С островком безопасности

en: In case of crossing traffic signals:
ru_RU: В случае светофора с дополнительными функциями:

en: Button operated
ru_RU: Управляемый кнопкой

en: Sound signals
ru_RU: Звуковые сигналы

en: Optional values for specific countries
ru_RU: Необязательные значения для отдельных стран

en: Stop
ru_RU: Стоп

[ctx: highway]
en: stop
ru_RU: стоп

en: N
ru_RU: С

en: E
ru_RU: В

en: S
ru_RU: Ю

en: W
ru_RU: З

en: Give Way
ru_RU: Уступите дорогу

[ctx: highway]
en: give_way
ru_RU: уступите дорогу

en: Advanced stop line
ru_RU: Зона остановки велосипедистов (ASL)

en: Mini-Roundabout
ru_RU: Мини-круговое движение

[ctx: highway]
en: mini_roundabout
ru_RU: мини-круговое движение

en: Pedestrian Crossing
ru_RU: Пешеходный переход

[ctx: highway]
en: crossing
ru_RU: пешеходный переход

en: Tactile Paving
ru_RU: Тактильное мощение

en: incorrect
ru_RU: неправильное

en: In case of traffic signals:
ru_RU: При наличии светофора:

en: Traffic Calming
ru_RU: Приспособление для ограничения скорости

en: Bump
ru_RU: Лежачий полицейский

en: Hump
ru_RU: Широкий лежачий полицейский

en: Table
ru_RU: Стол

en: Cushion
ru_RU: Лежачий полицейский с разрывами

en: Rumble strip
ru_RU: Стиральная доска

en: Dip
ru_RU: Жёлоб

en: Chicane
ru_RU: Шикана

en: Choker
ru_RU: Сужение дороги

[ctx: traffic_calming]
en: Island
ru_RU: Островок

en: Mini bumps
ru_RU: Мини-неровности

en: Passing Place
ru_RU: Место разъезда

[ctx: highway]
en: passing_place
ru_RU: место разъезда

en: Turning Circle
ru_RU: Разворотный круг

[ctx: highway]
en: turning_circle
ru_RU: разворотный круг

en: Type of Turning Circle
ru_RU: Тип поворотного круга

en: circle
ru_RU: круг

en: oval
ru_RU: овал

en: knuckle
ru_RU: разворотный круг

en: hammer
ru_RU: Т-образный

en: square
ru_RU: квадрат

en: Turning Loop
ru_RU: Разворотная петля

[ctx: highway]
en: turning_loop
ru_RU: разворотная петля

en: City Limit Sign
ru_RU: Знак границ населенного пункта

en: Second Name
ru_RU: Второе название

en: Color of background (HTML name or hexadecimal code)
ru_RU: Цвет фона (HTML-название или шестнадцатиричный код)

en: Speed Limit Sign
ru_RU: Знак ограничения скорости

en: Speed Camera
ru_RU: Камера-скоростемер

[ctx: highway]
en: speed_camera
ru_RU: камера для замера скорости

en: Toll gantry
ru_RU: Рамка оплаты проезда

[ctx: highway]
en: toll_gantry
ru_RU: рамка оплаты проезда

en: Traffic Mirror
ru_RU: Дорожное зеркало

[ctx: highway]
en: traffic_mirror
ru_RU: дорожное зеркало

en: Highway milestone
ru_RU: Дистанционный столб

[ctx: highway]
en: milestone
ru_RU: дистанционный столб

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
ru_RU: Именованный перекрёсток

en: Used in some countries for a named road junction who’s name serves for local orientation.
ru_RU: Используется в некоторых странах для именованных перекрёстков, названия которых служат для локальной ориентации.

en: Trailhead
ru_RU: Начало тропы

[ctx: highway]
en: trailhead
ru_RU: начало тропы

en: Waste Basket/Trash Can
ru_RU: Урна

en: Elevator
ru_RU: Лифт

[ctx: highway]
en: elevator
ru_RU: лифт

en: Capacity (persons)
ru_RU: Вместимость (чел.)

en: Manufacturer
ru_RU: Производитель

en: Indoor
ru_RU: В помещении

en: Freight elevator
ru_RU: Грузовой лифт

en: Surveillance Camera
ru_RU: Камера видеонаблюдения

en: indoor
ru_RU: внутренняя

en: outdoor
ru_RU: внешняя

en: Grit Bin
ru_RU: Контейнер с песком (щебнем)

en: Mountain Pass
ru_RU: Перевал

en: Elevation (meters)
ru_RU: Высота (в метрах)

en: Barriers
ru_RU: Преграды

en: Block
ru_RU: Бетонный блок

en: Bollard
ru_RU: Столбик

en: Bollard type
ru_RU: Тип столбика

en: rising
ru_RU: поднимающийся

en: removable
ru_RU: удаляемый

en: foldable
ru_RU: складной

en: fixed
ru_RU: неподвижный

en: Tags which are implied and do not need to be set are:
ru_RU: Теги, которые подразумеваются и не требуют явного указания:

en: `access=no`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
ru_RU: `access=no`, `foot=yes` и `bicycle=yes`

en: Cycle Barrier
ru_RU: Преграда для велосипедов

en: Cattle Grid
ru_RU: Лежачая решётка (против скота)

en: Bus Trap
ru_RU: Проезд для автобусов

en: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` and `bicycle=yes`
ru_RU: `motor_vehicle=no`, `psv=yes`, `foot=yes` и `bicycle=yes`

en: Spikes
ru_RU: Шипы

en: Toll Booth
ru_RU: Пункт оплаты за проезд

en: Border Control
ru_RU: Пограничный контроль

en: Hedge
ru_RU: Живая изгородь

en: Fence
ru_RU: Забор

en: barbed_wire
ru_RU: колючая проволока

en: bars
ru_RU: прутки

en: chain_link
ru_RU: сетка Рабица

en: electric
ru_RU: электричество

en: pole
ru_RU: столб

en: railing
ru_RU: перильное ограждение

en: split_rail
ru_RU: бревенчатый

en: wire
ru_RU: проволока

en: Cable barrier
ru_RU: Тросовое ограждение

en: Guard Rail
ru_RU: Дорожное ограждение (отбойник)

en: Wall
ru_RU: Стена

en: brick
ru_RU: кирпич

en: castle_wall
ru_RU: стена замка

en: dry_stone
ru_RU: сухая кладка

en: flood_wall
ru_RU: защитная дамба

en: noise_barrier
ru_RU: шумозащитный экран

en: seawall
ru_RU: волнолом

en: adobe
ru_RU: саман

en: glass
ru_RU: стекло

en: masonry
ru_RU: неуказанный тип кладки

en: reinforced_concrete
ru_RU: железобетон

en: City Wall
ru_RU: Городская стена

en: Two-sided
ru_RU: Двусторонняя

en: Retaining Wall
ru_RU: Подпорная стена

en: Jersey Barrier
ru_RU: Заграждение из блоков

en: Log
ru_RU: Бревно

[ctx: Barrier]
en: Ditch
ru_RU: Канава

en: Tactile paving
ru_RU: Тактильное мощение

en: Entrance (Barrier Opening)
ru_RU: Проход или проезд (проём в преграде)

en: Gate
ru_RU: Ворота/калитка

en: Usually locked
ru_RU: Обычно закрыто

en: Lift Gate
ru_RU: Шлагбаум

[ctx: lift_gate]
en: single
ru_RU: одиночный

[ctx: lift_gate]
en: double
ru_RU: двойной

en: Swing Gate
ru_RU: Поворотный шлагбаум

[ctx: swing_gate]
en: single
ru_RU: одинарный

[ctx: swing_gate]
en: double
ru_RU: двойной

en: Hampshire Gate
ru_RU: Проволочные ворота

en: Bump Gate
ru_RU: Ворота, открываемые бампером

en: Kissing Gate
ru_RU: Ворота "Kissing Gate"

en: The tag `foot=yes` is implied and does not need to be set.
ru_RU: Тег `foot=yes` подразумевается и не требует явного указания.

en: Height Restrictor
ru_RU: Ограничитель высоты

en: Chain
ru_RU: Цепь

en: Stile
ru_RU: Ступени через ограду

en: ladder
ru_RU: лестница

en: squeezer
ru_RU: узкий проход

en: stepover
ru_RU: перелаз

en: Turnstile
ru_RU: Турникет

en: Full-Height Turnstile
ru_RU: Полноростовой турникет

en: Sally Port
ru_RU: Двойные ворота

en: Passageways
ru_RU: Проезды

en: Tunnel name
ru_RU: Название туннеля

en: Building Passage
ru_RU: Сквозной проезд в здании

en: Arcade
ru_RU: Сводчатая галерея

en: Open on left side
ru_RU: Открыт с левой стороны

en: Open on right side
ru_RU: Открыт с правой стороны

en: Colonnade
ru_RU: Колоннада

en: Avalanche Protector
ru_RU: Лавинозащитная галерея

[ctx: main group]
en: Water
ru_RU: Вода

[ctx: sub group]
en: Water
ru_RU: Вода

en: River
ru_RU: Река

[ctx: waterway]
en: river
ru_RU: река

en: Lock
ru_RU: Шлюз

en: Stream
ru_RU: Ручей

[ctx: waterway]
en: stream
ru_RU: ручей

en: Tidal channel
ru_RU: Приливный канал

[ctx: waterway]
en: tidal_channel
ru_RU: приливный канал

en: Salt Water
ru_RU: Солёная вода

en: Canal
ru_RU: Канал

[ctx: waterway]
en: canal
ru_RU: канал

en: qanat
ru_RU: кяриз

en: flooded
ru_RU: затапливаемый

[ctx: usage]
en: transportation
ru_RU: перевозка

[ctx: usage]
en: transmission
ru_RU: передача

[ctx: usage]
en: irrigation
ru_RU: орошение

[ctx: usage]
en: headrace
ru_RU: подводящий канал

[ctx: usage]
en: tailrace
ru_RU: отводящий канал

[ctx: usage]
en: spillway
ru_RU: водосброс

en: Drain
ru_RU: Дренажный канал

[ctx: waterway]
en: drain
ru_RU: дренажный канал

en: Ditch
ru_RU: Канава

[ctx: waterway]
en: ditch
ru_RU: канава

en: Spring
ru_RU: Родник

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
ru_RU: Место, где подземные воды естественным путём выходят на земную поверхность.

en: Waterfall
ru_RU: Водопад

[ctx: waterway]
en: waterfall
ru_RU: водопад

en: Weir
ru_RU: Небольшая плотина

[ctx: waterway]
en: weir
ru_RU: небольшая плотина

en: Dam
ru_RU: Дамба

[ctx: waterway]
en: dam
ru_RU: дамба

en: Levee
ru_RU: Насыпь для защиты от наводнений

en: Groyne
ru_RU: Буна

en: Breakwater
ru_RU: Волнорез

en: Culvert
ru_RU: Водопропускная труба

en: Penstock
ru_RU: Турбинный водовод

[ctx: waterway]
en: pressurised
ru_RU: турбинный водовод

[ctx: pipeline]
en: overground
ru_RU: наземный

[ctx: pipeline]
en: overhead
ru_RU: надземный

[ctx: pipeline]
en: surface
ru_RU: на поверхности

[ctx: pipeline]
en: underground
ru_RU: подземный

[ctx: pipeline]
en: underwater
ru_RU: подводный

en: Diameter (mm)
ru_RU: Диаметр (мм)

en: Pressure (bar)
ru_RU: Давление (бар)

en: Flow rate with unit of measure
ru_RU: Расход с единицами измерения

en: Basin
ru_RU: Сточный бассейн

[ctx: landuse]
en: basin
ru_RU: сточный бассейн

en: retention
ru_RU: паводкоаккумулирующий

en: infiltration
ru_RU: инфильтрационный

en: detention
ru_RU: сухой паводкоаккумулирующий

en: evaporation
ru_RU: выпаривание

en: settling
ru_RU: осаждение

en: Reservoir
ru_RU: Резервуар

en: Covered Reservoir
ru_RU: Крытый резервуар

[ctx: natural]
en: Water
ru_RU: Вода

en: A body of water, such as a lake, pond or river.
ru_RU: Водоём, такой как озеро, пруд или река.

en: Water Body
ru_RU: Водоём

en: stream
ru_RU: поток

en: river
ru_RU: река

en: canal
ru_RU: канал

en: drain
ru_RU: дренажная канава

en: ditch
ru_RU: канава

en: pond
ru_RU: пруд

en: lake
ru_RU: озеро

en: lagoon
ru_RU: лагуна

en: oxbow
ru_RU: старица

en: lock
ru_RU: шлюз

en: basin
ru_RU: искусственный водоём

en: reservoir
ru_RU: водохранилище

en: wastewater
ru_RU: отстойник сточных вод

en: Intermittent (does not permanently contain water)
ru_RU: Пересыхающий (содержит воду не постоянно)

en: Tailings Pond
ru_RU: Хвостохранилище

en: An area in which waterborn tailings are pumped to allow the separation of solids from the water
ru_RU: Зона, в которую откачиваются хвосты с водой для отделения твёрдых частиц от воды

en: Material associated with the tailings
ru_RU: Материал, связанный с хвостохранилищем

en: aggregate
ru_RU: наполнитель бетона

en: bauxite
ru_RU: боксит

en: coal
ru_RU: угольная

en: dimension_stone
ru_RU: природный камень

en: gold
ru_RU: золото

en: ilmenite
ru_RU: ильменит

en: iron_ore
ru_RU: железная руда

en: lead
ru_RU: свинец

en: nickel
ru_RU: никель

en: rutile
ru_RU: рутил

en: salt
ru_RU: соль

en: silver
ru_RU: серебро

en: tin
ru_RU: олово

en: zinc
ru_RU: цинк

en: zircon
ru_RU: цирконий

en: Intermittent (sometimes wet, sometimes dry)
ru_RU: Пересыхающий (иногда влажный, иногда сухой)

en: Hazardous to human health due to chemical contamination
ru_RU: Опасность для здоровья человека из-за химического загрязнения

en: Coastline
ru_RU: Береговая линия

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
ru_RU: Линия между морем и сушей (вода с правой стороны от линии).

en: Wetland
ru_RU: Заболоченные земли

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
ru_RU: Заболоченная область с постоянной или сезонной растительностью.

en: bog
ru_RU: торфяное болото

en: fen
ru_RU: низинное болото

en: mangrove
ru_RU: мангровые заросли

en: marsh
ru_RU: открытое болото

en: reedbed
ru_RU: тростниковые заросли (плавни)

en: saltern
ru_RU: бассейн для выпаривания соли

en: saltmarsh
ru_RU: прибрежное солёное болото (марши)

en: string_bog
ru_RU: аапа-болото

en: swamp
ru_RU: лесное болото

en: tidalflat
ru_RU: затопляемый приливами участок (ватты)

en: wet_meadow
ru_RU: заболоченный луг

en: Mud
ru_RU: Грязь

en: Large area covered with mud.
ru_RU: Большая область, покрытая грязью.

en: Beach
ru_RU: Пляж

en: A flat area of sand, gravel or pebble next to water.
ru_RU: Ровная прибрежная область, покрытая песком, гравием или галькой.

en: swimming
ru_RU: плавание

en: surfing
ru_RU: сёрфинг

en: Nudism
ru_RU: Нудизм

en: obligatory
ru_RU: обязательный

en: customary
ru_RU: преимущественный

en: Bay
ru_RU: Бухта

en: An area of water mostly surrounded by land but with level connection to the ocean or a lake.
ru_RU: Часть крупного водоёма, вдающаяся в сушу и имеющая свободный водообмен с основной его частью.

en: Fjord
ru_RU: Фиорд

en: Cape
ru_RU: Мыс

en: A prominent, elevated piece of land sticking out into the sea or large lake.
ru_RU: Участок суши, выдающийся острым углом в море или большое озеро.

en: Strait
ru_RU: Пролив

en: Shipping
ru_RU: Судоходство

en: Ferry Terminal
ru_RU: Причал

en: Cargo
ru_RU: Что перевозит

[ctx: cargo]
en: passengers
ru_RU: пассажиры

[ctx: cargo]
en: vehicle
ru_RU: транспорт

[ctx: cargo]
en: bicycle
ru_RU: велосипеды

[ctx: cargo]
en: hgv
ru_RU: тяжёлый транспорт

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
ru_RU: пассажиры;транспорт

en: Ferry Route
ru_RU: Маршрут водного транспорта

en: Highway type the ferry connects
ru_RU: Тип дороги, соединённой паромом

en: Reaction ferry
ru_RU: Реакционный паром

en: Marina
ru_RU: Пристань для яхт

en: Dump Station
ru_RU: Сливная станция

en: public
ru_RU: общедоступное

en: Marine Fuel
ru_RU: Судовое топливо

[ctx: waterway]
en: fuel
ru_RU: судовое топливо

en: Socar
ru_RU: ГНКАР (SOCAR)

en: Independent
ru_RU: Независимый

en: Fuel types:
ru_RU: Виды топлива:

en: Diesel
ru_RU: дизельное

en: Bio Diesel
ru_RU: биодизель

en: Octane 80
ru_RU: бензин АИ-80

en: Octane 87
ru_RU: бензин АИ-87

en: Octane 91
ru_RU: бензин АИ-91

en: Octane 92
ru_RU: бензин АИ-92

en: Octane 95
ru_RU: бензин АИ-95

en: Octane 98
ru_RU: бензин АИ-98

en: Octane 100
ru_RU: бензин АИ-100

en: E10 (10% Ethanol mix)
ru_RU: E10 (10% смесь этанола)

en: E85 (85% Ethanol mix)
ru_RU: E85 (85% смесь этанола)

en: Ethanol (alcohol)
ru_RU: Этанол (спирт)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
ru_RU: пропан-бутан (АГЗС)

en: CNG (Compressed Natural Gas)
ru_RU: природный газ

en: Pier
ru_RU: Пирс

en: Mooring
ru_RU: Швартовка

en: commercial
ru_RU: коммерческая

en: Floating
ru_RU: Плавучий

en: Lock Gate
ru_RU: Ворота шлюза

[ctx: waterway]
en: lock_gate
ru_RU: ворота шлюза

en: Turning Point
ru_RU: Место разворота

[ctx: waterway]
en: turning_point
ru_RU: место разворота

en: Slipway
ru_RU: Слип

en: Boatyard
ru_RU: Лодочная мастерская

[ctx: waterway]
en: boatyard
ru_RU: лодочная мастерская

en: Dock
ru_RU: Док

[ctx: waterway]
en: dock
ru_RU: док

en: Transport
ru_RU: Транспорт

en: Railway
ru_RU: Рельсовый транспорт

en: Rail
ru_RU: Железная дорога

[ctx: railway]
en: rail
ru_RU: железная дорога

en: main
ru_RU: основной

en: branch
ru_RU: ветка

en: industrial
ru_RU: промышленный

en: military
ru_RU: военный

en: tourism
ru_RU: туристический

en: freight
ru_RU: грузовой

en: Narrow Gauge Rail
ru_RU: Узкоколейка

[ctx: railway]
en: narrow_gauge
ru_RU: узкоколейка

en: Monorail
ru_RU: Монорельс

[ctx: railway]
en: monorail
ru_RU: монорельс

en: Preserved
ru_RU: Историческая железная дорога

[ctx: railway]
en: preserved
ru_RU: историческая ж/д

en: Light Rail
ru_RU: Лёгкая железная дорога

[ctx: railway]
en: light_rail
ru_RU: лёгкая ж/д

en: Subway
ru_RU: Метрополитен

[ctx: railway]
en: subway
ru_RU: метро

en: Tram
ru_RU: Трамвай

[ctx: railway]
en: tram
ru_RU: трамвайная линия

en: Funicular
ru_RU: Фуникулёр

[ctx: railway]
en: funicular
ru_RU: фуникулёр

en: Bus Guideway
ru_RU: Автобусные рельсы

[ctx: highway]
en: bus_guideway
ru_RU: автобусные рельсы

en: Miniature Rail
ru_RU: Миниатюрная железная дорога

[ctx: railway]
en: miniature
ru_RU: миниатюра

en: Railway construction
ru_RU: Строящаяся железная дорога

[ctx: railway]
en: construction
ru_RU: строящаяся ж/д

en: Railway type
ru_RU: Тип линии

en: Disused Rail
ru_RU: Неиспользуемые пути

[ctx: railway]
en: disused
ru_RU: неиспользуемые пути

en: Abandoned Rail
ru_RU: Разобранные пути

[ctx: railway]
en: abandoned
ru_RU: разобранные пути

en: Level Crossing
ru_RU: Железнодорожный переезд

[ctx: railway]
en: level_crossing
ru_RU: железнодорожный переезд

en: Traffic lights
ru_RU: Светофор

en: Barrier
ru_RU: Ограждение

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
ru_RU: да

[ctx: crossing:barrier]
en: no
ru_RU: нет

[ctx: crossing:barrier]
en: half
ru_RU: половинное

[ctx: crossing:barrier]
en: full
ru_RU: полное

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
ru_RU: двойное половинное

en: Crossing
ru_RU: Переход через рельсовые пути

[ctx: railway]
en: crossing
ru_RU: переход через пути

en: Crossing type
ru_RU: Тип перехода

en: Turntable
ru_RU: Поворотный стол

[ctx: railway]
en: turntable
ru_RU: поворотный стол

en: Buffer Stop
ru_RU: Тупик

[ctx: railway]
en: buffer_stop
ru_RU: буферный упор

en: Railway Switch
ru_RU: Железнодорожная стрелка

[ctx: railway]
en: switch
ru_RU: ж/д стрелка

en: abt
ru_RU: стрелка Абта

en: default
ru_RU: по умолчанию

en: double_slip
ru_RU: двусторонний стрелочный перевод

en: single_slip
ru_RU: односторонний стрелочный перевод

en: three_way
ru_RU: стрелочный перевод на 3 пути

en: wye
ru_RU: Y-образный

en: Railway crossing
ru_RU: Пересечение путей

[ctx: railway]
en: railway_crossing
ru_RU: пересечение путей

en: Railway Signal
ru_RU: Железнодорожный сигнал

[ctx: railway]
en: signal
ru_RU: ж/д сигнал

en: Railway milestone
ru_RU: Ж/д дистанционный столб

[ctx: railway]
en: milestone
ru_RU: ж/д дистанционный столб

en: Position (kilometers)
ru_RU: Позиция (километры)

en: Aerialway
ru_RU: Канатная дорога

en: Cable Car
ru_RU: Фуникулер

en: Number of people per hour
ru_RU: Пассажиров в час

en: Number of people per car
ru_RU: Пассажиров в кабинке

en: Typical journey time in minutes
ru_RU: Среднее время пути

en: Has heating?
ru_RU: С подогревом?

en: Chair Lift
ru_RU: Кресельная

en: Number of people per chair
ru_RU: Пассажиров в кресле

en: Has bubble?
ru_RU: Есть купол?

en: Gondola
ru_RU: Гондольная

en: Number of people per gondola
ru_RU: Пассажиров в кабинке

en: Mixed Lift
ru_RU: Смешанный подъёмник

en: Number of people per gondola/chair
ru_RU: Количество человек в гондоле/кресле

en: Drag Lift
ru_RU: Бугельная

en: drag_lift (general type - use only if exact type (see values below) is unknown)
ru_RU: бугельный подъёмник (общий тип - используйте, только если точный тип (см. значения ниже) неизвестен)

en: t-bar
ru_RU: T-образный

en: j-bar
ru_RU: J-образный

en: platter
ru_RU: тарелочный

en: rope_tow
ru_RU: движущийся канат

en: Magic Carpet
ru_RU: Ленточный подъёмник

en: Goods
ru_RU: Грузовая

en: Zip line
ru_RU: Зиплайн

[ctx: aerialway]
en: Station
ru_RU: Станция

en: Pylon
ru_RU: Опора

[ctx: car]
en: Parking
ru_RU: Парковка

en: Park and Ride
ru_RU: Перехватывающая парковка

en: bus
ru_RU: автобусный

en: train
ru_RU: поезд

en: metro
ru_RU: метро

en: ferry
ru_RU: по воде

en: Capacity (overall)
ru_RU: Вместимость (общая)

en: Spaces for Disabled
ru_RU: Места для инвалидов

en: Spaces for Women
ru_RU: Места для женщин

en: Spaces for Parents
ru_RU: Места для родителей

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
ru_RU: Смотри в Wiki другие категории вместимости capacity:[types]=*.

en: Only for street side parking:
ru_RU: Только для парковки в кармане дороги:

en: diagonal
ru_RU: диагональная

en: parallel
ru_RU: параллельная

en: perpendicular
ru_RU: перпендикулярная

en: Parking Space
ru_RU: Парковочное место

en: Type of parking space
ru_RU: Тип парковочного места

en: disabled
ru_RU: инвалидов

en: normal
ru_RU: обычное

en: Capacity
ru_RU: Вместимость

en: Covered (with roof)
ru_RU: Закрытая (с крышей)

en: Parking Entrance/Exit
ru_RU: Въезд на парковку/выезд с парковки

en: Fuel
ru_RU: Заправочная станция

en: With shop
ru_RU: С магазином

en: convenience
ru_RU: продуктовый

en: kiosk
ru_RU: киоск

en: Diesel (Gas To Liquid - ultimate diesel)
ru_RU: дизельное синтетическое (GTL-технология)

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
ru_RU: дизельное для тяжёлого транспорта

en: 1/25 mix (mofa/moped)
ru_RU: топливная смесь 1/25 (для мопедов)

en: 1/50 mix (mofa/moped)
ru_RU: топливная смесь 1/50 (для мопедов)

en: Additives:
ru_RU: Добавки:

en: Diesel Exhaust Fluid (AdBlue/AUS32)
ru_RU: Реагент для очистки выхлопов дизелей (AdBlue/AUS32)

en: Fuel cards:
ru_RU: Топливные карты:

en: Charging Station
ru_RU: Станция зарядки

en: Charging Network (Mobility Service Provider)
ru_RU: Сеть зарядных станций (поставщик услуг мобильности)

en: Operator (Charge Point Operator)
ru_RU: Оператор (оператор зарядного пункта)

en: Simultaneously usable charging spots
ru_RU: Одновременно используемые зарядные устройства

en: Storey
ru_RU: Этаж

en: Surroundings and Fees:
ru_RU: Окружение и плата

en: Covered
ru_RU: Под навесом

en: Charging fee
ru_RU: Плата за зарядку

en: Parking fee
ru_RU: Плата за парковку

en: Types of vehicles which can be charged:
ru_RU: Типы транспорта, которые можно зарядить:

en: Cars
ru_RU: Автомобили

en: Motorcycles
ru_RU: Мотоциклы

en: Trucks (HGV)
ru_RU: Грузовые автомобили (HGV)

en: (Note: For most charging stations, check ''Cars'' and ''Motorcycles''. Check ''Trucks'' only if there is sufficient space.)
ru_RU: (Примечание: для большинства зарядных станций отмечайте «Автомобили» и «Мотоциклы». Отмечайте «Грузовые автомобили», только если есть достаточно места.)

en: Number of Sockets:
ru_RU: Количество разъёмов:

en: IEC Type 2 (Mennekes) socket only
ru_RU: IEC Type 2 (Mennekes) - только розетка

en: IEC Type 2 (Mennekes) with cable
ru_RU: IEC Type 2 (Mennekes) с кабелем

en: Charging Power (e.g. ''22 kW''):
ru_RU: Мощность зарядки (например, «22 kW»):

en: Unlocking (Authentication):
ru_RU: Разблокировка (аутентификация):

en: Unlock through App
ru_RU: Разблокировка через приложение

en: Unlock through RFID/NFC
ru_RU: Разблокировка с помощью RFID/NFC

en: Usable without registration
ru_RU: Возможность использования без регистрации

en: Edit Payment Methods (only if usable without registration)
ru_RU: Редактирование способов оплаты (только если можно использовать без регистрации)

en: Wash
ru_RU: Автомойка

[ctx: car_wash]
en: Automated
ru_RU: Автоматическая

en: Self Service
ru_RU: Самообслуживание

en: Car Dealer
ru_RU: Автосалон

en: Second hand
ru_RU: Подержанные

en: only
ru_RU: только

en: Repair
ru_RU: Автомастерская

[ctx: shop=car_repair]
en: Service
ru_RU: Услуга

en: dealer
ru_RU: автомобильный дилер

en: repair
ru_RU: ремонт

en: parts
ru_RU: запчасти

en: tyres
ru_RU: шины

en: Parts
ru_RU: Запчасти

en: Tires
ru_RU: Шины

en: Rental
ru_RU: Прокат

en: Pooling
ru_RU: Карпулинг

en: Sharing
ru_RU: Кратковременный прокат

[ctx: motorcycle]
en: Parking
ru_RU: Парковка

en: Motorcycle Dealer
ru_RU: Продажа мотоциклов

en: Services:
ru_RU: Услуги:

en: Sale
ru_RU: Точка продаж

en: brand
ru_RU: марка

en: oldtimer
ru_RU: классические

en: Safety inspection
ru_RU: Проверка безопасности

en: Clothes
ru_RU: Одежда

[ctx: bicycle]
en: Parking
ru_RU: Парковка

en: anchors
ru_RU: якорь

en: bollard
ru_RU: столбики

en: ground_slots
ru_RU: прорези под колесо

en: informal
ru_RU: неофициальная

en: lockers
ru_RU: запираемые отсеки

en: rack
ru_RU: рама-стойка

en: shed
ru_RU: навес

en: stands
ru_RU: стойки

en: wall_loops
ru_RU: держатели колеса

en: Bike Dealer
ru_RU: Веломагазин

en: Bicycles are sold
ru_RU: Продажа велосипедов

en: Second-hand bicycles are sold
ru_RU: Продажа подержанных велосипедов

en: Bicycles are repaired
ru_RU: Ремонт велосипедов

en: Bicycles are rented
ru_RU: Прокат велосипедов

en: Free bicycle pump
ru_RU: Бесплатный велосипедный насос

en: Tools for do-it-yourself repair (may be a bike co-operative)
ru_RU: Инструменты для самостоятельного ремонта (может быть объединение велосипедистов)

en: Bicycles are washed (for a fee)
ru_RU: Мойка велосипедов (за отдельную плату)

en: Public Bicycle Repair Station
ru_RU: Стойка для ремонта велосипедов

en: Stand
ru_RU: Ремонтная стойка

[ctx: bicycle_repair_station]
en: Tools
ru_RU: Инструменты

en: Chain tool
ru_RU: Инструмент для ремонта цепи

en: Bicycle Wash
ru_RU: Мойка велосипедов

en: Automated
ru_RU: Автоматическая

en: Public Transport
ru_RU: Общественный транспорт

en: Public Transport Route (Rail)
ru_RU: Маршрут общественного транспорта (железнодорожный)

en: Route type
ru_RU: Тип маршрута

en: subway
ru_RU: линия метро

en: monorail
ru_RU: монорельс

en: stop position
ru_RU: место остановки

en: stop position (exit only)
ru_RU: место остановки (только высадка)

en: stop position (entry only)
ru_RU: место остановки (только посадка)

en: platform
ru_RU: платформа

en: platform (exit only)
ru_RU: платформа (только высадка)

en: platform (entry only)
ru_RU: платформа (только посадка)

en: Public Transport Route (Bus)
ru_RU: Маршрут общественного транспорта (автобус)

en: share_taxi
ru_RU: маршрутное такси

en: trolleybus
ru_RU: троллейбус

en: hail and ride route segment
ru_RU: сегмент «остановка по требованию» ("hail and ride") маршрута

en: Public Transport Route (Ferry)
ru_RU: Маршрут общественного транспорта (паром)

en: stop_position
ru_RU: место остановки

en: Public Transport Route (Aerialway)
ru_RU: Маршрут общественного транспорта (авиационный)

en: Route Master
ru_RU: Мастер-маршрут

en: aerialway
ru_RU: канатная дорога

en: route variant/direction (at least 2)
ru_RU: вариант маршрута/направление (как минимум 2)

en: Stop Area
ru_RU: Зона остановки

en: UIC reference
ru_RU: Код UIC

en: UIC name
ru_RU: Название в UIC

en: Stop Position
ru_RU: Место остановки транспорта

en: Platform
ru_RU: Платформа

en: Subway Entrance
ru_RU: Вход в метро

en: Station or amenities
ru_RU: Станция или услуги

en: Bus
ru_RU: Автобус

en: Trolleybus
ru_RU: Троллейбус

en: Share taxi
ru_RU: Маршрутное такси

en: Train
ru_RU: Поезд

en: Ferry
ru_RU: Паром

en: Bench
ru_RU: Скамейка

en: Shelter
ru_RU: Навес

en: Passenger information display
ru_RU: Информационное табло

en: Route references
ru_RU: Маршрутные ссылки

[ctx: railway]
en: Station
ru_RU: Станция

en: Building
ru_RU: Здание

[ctx: railway]
en: subway_entrance
ru_RU: вход в метро

en: Ticket Machine
ru_RU: Автомат для покупки билетов

en: Public Transport (Legacy)
ru_RU: Общественный транспорт (устаревший)

en: Public transport route (Legacy)
ru_RU: Маршрут общественного транспорта (устаревший)

en: halt point
ru_RU: конечная точка

en: forward halt point
ru_RU: конечная вперёд

en: backward halt point
ru_RU: конечная назад

en: Public transport route (Legacy) (Ferry)
ru_RU: Маршрут общественного транспорта (устаревший) (паром)

en: Public transport route (Legacy) (Aerialway)
ru_RU: Маршрут общественного транспорта (устаревший) (авиационный)

[ctx: railway]
en: station
ru_RU: станция

en: UIC-Reference
ru_RU: код UIC

en: Railway Halt
ru_RU: Остановочный пункт

[ctx: railway]
en: halt
ru_RU: остановочный пункт

en: Tram Stop
ru_RU: Трамвайная остановка

[ctx: railway]
en: tram_stop
ru_RU: трамвайная остановка

en: Railway Platform
ru_RU: Платформа

[ctx: railway]
en: platform
ru_RU: платформа

en: Reference (track number)
ru_RU: Номер платформы (пути)

en: Bus Station
ru_RU: Автобусная станция

en: Bus Stop
ru_RU: Автобусная остановка

[ctx: highway]
en: bus_stop
ru_RU: автобусная остановка

en: Bus Platform
ru_RU: Автобусная платформа

[ctx: highway]
en: platform
ru_RU: автобусная платформа

en: Airport
ru_RU: Аэропорт

en: Airport Ground
ru_RU: Территория аэропорта

en: Runway
ru_RU: Взлётно-посадочная полоса

en: Length (meters)
ru_RU: Длина (метры)

en: Taxiway
ru_RU: Рулёжная дорожка

en: Holding Position
ru_RU: Предварительный старт

[ctx: aeroway holding_position]
en: ILS
ru_RU: зона действия ILS

[ctx: aeroway holding_position]
en: intermediate
ru_RU: у пересечения РД

[ctx: aeroway holding_position]
en: runway
ru_RU: въезд/выезд ВПП

en: Helipad
ru_RU: Вертолётная площадка

en: Apron
ru_RU: Перрон

en: Plane Parking Position
ru_RU: Место стоянки самолёта

en: Hangar
ru_RU: Ангар

[ctx: building]
en: hangar
ru_RU: ангар

[ctx: building]
en: yes
ru_RU: да

[ctx: airmark]
en: Beacon
ru_RU: Радиомаяк

en: Navigation aid
ru_RU: Средство визуальной навигации

en: als
ru_RU: ALS

en: Approach lighting system
ru_RU: Система огней приближения

en: papi
ru_RU: PAPI

en: Precision approach path indicator
ru_RU: Глиссадные огни

en: vasi
ru_RU: VASI

en: Visual approach slope indicator
ru_RU: Визуальный указатель наклона глиссады

en: Windsock
ru_RU: Ветроуказатель (флюгер)

en: Terminal
ru_RU: Терминал

[ctx: airport]
en: Gate
ru_RU: Выход на посадку

en: Facilities
ru_RU: Услуги

en: Accommodation
ru_RU: Жильё

en: Hotel
ru_RU: Гостиница

en: Stars
ru_RU: Звёзды

en: Rooms
ru_RU: Количество комнат

en: Beds
ru_RU: Количество постелей

en: Motel
ru_RU: Мотель

en: Guest House/Bed & Breakfast
ru_RU: Гостевой дом/Bed & Breakfast

en: agritourism
ru_RU: агротуризм

en: bed_and_breakfast
ru_RU: мини-гостиница B&B

en: Apartment
ru_RU: Меблированные квартиры

en: Number of apartments
ru_RU: Число квартир

en: Chalet
ru_RU: Съёмный домик (шале)

en: Hostel
ru_RU: Хостел (гостиница)

en: Alpine Hut
ru_RU: Альпинистский домик

en: members_only
ru_RU: только для членов организации

en: Wilderness Hut
ru_RU: Туристический домик

en: Shower
ru_RU: Душ

en: seasonal
ru_RU: в зависимости от сезона

en: Closer description
ru_RU: Подробное описание

en: Caravan Site/RV Park
ru_RU: Кемпинг для домов на колёсах

en: Number of places
ru_RU: Число мест

en: Power supply
ru_RU: Электроснабжение

en: Tents allowed
ru_RU: Разрешены палатки

en: Campsite
ru_RU: Кемпинг

en: Caravans allowed
ru_RU: Разрешены дома на колёсах

en: Backcountry
ru_RU: Вне обитаемых мест

en: Group only access
ru_RU: Доступ только в группе

en: Camp pitch
ru_RU: Участок в кемпинге

en: Unit number
ru_RU: Номер блока

en: Permanent camping only
ru_RU: Только для постоянных съёмщиков

en: Food+Drinks
ru_RU: Общественное питание

en: Restaurant
ru_RU: Ресторан

en: Microbrewery
ru_RU: Пивоварня

en: Outdoor seating
ru_RU: Столики на улице

en: Takeaway
ru_RU: Блюда на вынос

en: Delivery
ru_RU: Доставка

en: Kitchen Opening Hours
ru_RU: Часы работы кухни

en: Fast Food
ru_RU: Ресторан быстрого питания

en: Food Court
ru_RU: Ресторанный дворик

en: Cafe
ru_RU: Кафе

en: Ice cream
ru_RU: Мороженое

en: Pub
ru_RU: Пивная

en: Beer Garden
ru_RU: Пивной сад

en: Bar
ru_RU: Бар

en: Diet
ru_RU: Диета

en: Vegetarian
ru_RU: Вегетарианская

en: Vegan
ru_RU: Веганская

en: Lacto-vegetarian
ru_RU: Лакто-вегетарианская

en: Ovo-vegetarian
ru_RU: Ово-вегетарианская

en: Pescetarian
ru_RU: Пескетарианская

en: Fruitarian
ru_RU: Фрукторианская

en: Raw
ru_RU: Сыроедение

en: Dairy free
ru_RU: Без молочных продуктов

en: Gluten free
ru_RU: Безглютеновая

en: Lactose free
ru_RU: Безлактозная

en: Halal
ru_RU: Халяль

en: Kosher
ru_RU: Кошерная

en: Tourism
ru_RU: Туризм

en: Attraction
ru_RU: Достопримечательность

en: Viewpoint
ru_RU: Место с хорошим видом

en: Information Office
ru_RU: Справочное бюро

en: An office where you can get information about a town or region.
ru_RU: Бюро, где можно получить информацию о городе или регионе.

en: A board with a map.
ru_RU: Информационная доска с картой.

en: Detail Grade
ru_RU: Тип карты

en: topo
ru_RU: топографическая

en: street
ru_RU: карта улиц

en: scheme
ru_RU: план-схема

en: toposcope
ru_RU: топоскоп

en: Shown Area
ru_RU: Показанная область

en: site
ru_RU: окрестность

en: city
ru_RU: город

en: region
ru_RU: регион

en: Routes shown for:
ru_RU: Показаны маршруты:

en: Hiking
ru_RU: пешие

en: Cycling
ru_RU: велосипедные

en: Mountainbiking
ru_RU: для горного велосипеда

en: Skiing
ru_RU: лыжные

en: Riding
ru_RU: конные

en: ... other transportation modes possible
ru_RU: ...другие возможные способы передвижения

en: Information Board
ru_RU: Информационный стенд

en: A board with information.
ru_RU: Стенд с информацией.

en: Board Content
ru_RU: Содержимое указателя

en: notice
ru_RU: объявления

en: nature
ru_RU: природа

en: wildlife
ru_RU: животный мир

en: plants
ru_RU: растения

en: geology
ru_RU: геология

en: Guidepost
ru_RU: Указатель направлений

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
ru_RU: Указательный столб с направлениями на различные пункты назначения.

en: Route marker
ru_RU: Маркер маршрута

en: Information Terminal
ru_RU: Информационная стойка

en: Information access via electronic methods.
ru_RU: Доступ к информации с помощью цифровых технологий.

en: Audio Guide
ru_RU: Аудиоинформатор

en: Information using headphones or a mobile phone.
ru_RU: Получение информации через наушники или мобильный телефон.

en: Audioguide via mobile phone?
ru_RU: Аудиогид через мобильный телефон?

en: Phone number
ru_RU: Номер телефона

en: Use E.123 format, e.g. +49 11223 456 7890
ru_RU: Используйте формат  E.123, например, +7 495 1234567

en: Other Information Point
ru_RU: Другая информационная точка

en: Leisure
ru_RU: Досуг

en: Movie Theater/Cinema
ru_RU: Кинотеатр

en: Drive-in theater
ru_RU: Автокинотеатр

en: Number of screens
ru_RU: Число экранов

en: Bandstand
ru_RU: Павильон для оркестра

en: Dance
ru_RU: Танцплощадка

en: Bleachers
ru_RU: Открытые трибуны

en: Backrest
ru_RU: Спинка

en: Zoo
ru_RU: Зоопарк

en: aviary
ru_RU: авиарий

en: birds
ru_RU: птицы

en: butterfly
ru_RU: бабочки

en: enclosure
ru_RU: вольеры

en: falconry
ru_RU: ловчие птицы

en: petting_zoo
ru_RU: контактный зоопарк

en: reptile
ru_RU: рептилии

en: safari_park
ru_RU: сафари-парк

en: wildlife_park
ru_RU: парк дикой природы

en: Animal enclosure
ru_RU: Вольер для животных

en: Dog Park
ru_RU: Площадка для выгула собак

en: Amusement/Theme Park
ru_RU: Парк развлечений/Тематический парк

en: Water Park
ru_RU: Аквапарк

en: Water Slide
ru_RU: Водная горка

en: Public bath
ru_RU: Общественная купальня

[ctx: bath:type]
en: hammam
ru_RU: хамам

[ctx: bath:type]
en: hot_spring
ru_RU: горячие источники

[ctx: bath:type]
en: lake
ru_RU: озеро

[ctx: bath:type]
en: onsen
ru_RU: онсэн

[ctx: bath:type]
en: river
ru_RU: река

[ctx: bath:type]
en: sento
ru_RU: сэнто

[ctx: bath:type]
en: thermal
ru_RU: термальная ванна

en: Open air
ru_RU: На открытом воздухе

[ctx: restroom]
en: Female
ru_RU: Женский

[ctx: restroom]
en: Male
ru_RU: Мужской

[ctx: restroom]
en: Unisex
ru_RU: Оба пола

en: Resort
ru_RU: Курорт

en: Beach Resort
ru_RU: Обслуживаемый пляж

en: Swimming Pool
ru_RU: Плавательный бассейн

en: Used for the water area only.
ru_RU: Используется только для самой ванны бассейна (не здания).

en: Dive centre
ru_RU: Дайвинг-центр

en: Fitness Station
ru_RU: Площадка для фитнеса

en: Sauna
ru_RU: Сауна

en: Horse Riding Centre
ru_RU: Центр верховой езды

en: Club
ru_RU: Клуб

[ctx: club]
en: amateur_radio
ru_RU: любительская радиосвязь

[ctx: club]
en: art
ru_RU: искусство

[ctx: club]
en: astronomy
ru_RU: астрономия

[ctx: club]
en: automobile
ru_RU: автомобили

[ctx: club]
en: board_games
ru_RU: настольные игры

[ctx: club]
en: card_games
ru_RU: игра в карты

[ctx: club]
en: charity
ru_RU: благотворительность

[ctx: club]
en: cinema
ru_RU: кино

[ctx: club]
en: computer
ru_RU: компьютеры

[ctx: club]
en: cooking
ru_RU: кулинария

[ctx: club]
en: culture
ru_RU: культура

[ctx: club]
en: dog
ru_RU: собаки

[ctx: club]
en: doityourself
ru_RU: сделай сам

[ctx: club]
en: environment_protection
ru_RU: защита окружающей среды

[ctx: club]
en: ethnic
ru_RU: этническая культура

[ctx: club]
en: fan
ru_RU: фанклуб

[ctx: club]
en: filmmaking
ru_RU: создание любительских фильмов

[ctx: club]
en: fishing
ru_RU: рыбалка

[ctx: club]
en: freemasonry
ru_RU: масонская ложа

[ctx: club]
en: game
ru_RU: игры

[ctx: club]
en: gardening
ru_RU: садоводство

[ctx: club]
en: history
ru_RU: история

[ctx: club]
en: hunting
ru_RU: охота

[ctx: club]
en: linux
ru_RU: группа пользователей Linux (LUG)

[ctx: club]
en: motorcycle
ru_RU: мотоклуб

[ctx: club]
en: music
ru_RU: музыка

[ctx: club]
en: nature
ru_RU: природа

[ctx: club]
en: nudism
ru_RU: нудизм

[ctx: club]
en: photography
ru_RU: фотография

[ctx: club]
en: politics
ru_RU: политика

[ctx: club]
en: scout
ru_RU: база скаутов

[ctx: club]
en: smoke
ru_RU: курение

[ctx: club]
en: social
ru_RU: социальная группа

[ctx: club]
en: sport
ru_RU: спорт

[ctx: club]
en: student
ru_RU: студенты

[ctx: club]
en: surf_life_saving
ru_RU: волонтёры-спасатели

[ctx: club]
en: theatre
ru_RU: театр

[ctx: club]
en: tourism
ru_RU: туризм

[ctx: club]
en: veterans
ru_RU: ветераны

[ctx: club]
en: yachting
ru_RU: яхт-клуб

[ctx: club]
en: youth_movement
ru_RU: молодёжное движение

en: In case of sport:
ru_RU: В случае спортивного клуба:

en: Hackerspace
ru_RU: Хакерспейс

en: Events Venue
ru_RU: Место проведения мероприятий

en: Playground
ru_RU: Игровая площадка

en: Playground device
ru_RU: Игровое оборудование

[ctx: playground]
en: activitypanel
ru_RU: игровая панель

[ctx: playground]
en: aerialrotator
ru_RU: подвесная вертушка

[ctx: playground]
en: balancebeam
ru_RU: бревно

[ctx: playground]
en: basketrotator
ru_RU: корзина-карусель

[ctx: playground]
en: basketswing
ru_RU: качели-«гнездо»

[ctx: playground]
en: climbingframe
ru_RU: конструкция для лазания

[ctx: playground]
en: climbingwall
ru_RU: детский скалодром

[ctx: playground]
en: cushion
ru_RU: надувной батут

[ctx: playground]
en: exercise
ru_RU: уличный тренажёр

[ctx: playground]
en: hopscotch
ru_RU: разметка для классиков

[ctx: playground]
en: horizontal_bar
ru_RU: турник

[ctx: playground]
en: map
ru_RU: карта

[ctx: playground]
en: playhouse
ru_RU: игровой домик

[ctx: playground]
en: roundabout
ru_RU: карусель

[ctx: playground]
en: sandpit
ru_RU: песочница

[ctx: playground]
en: seesaw
ru_RU: качели-балансир

[ctx: playground]
en: sledding
ru_RU: горка для санок

[ctx: playground]
en: slide
ru_RU: горка

[ctx: playground]
en: splash_pad
ru_RU: площадка для игр с водой

[ctx: playground]
en: springy
ru_RU: качалка на пружине

[ctx: playground]
en: structure
ru_RU: игровой городок

[ctx: playground]
en: swing
ru_RU: качели

[ctx: playground]
en: teenshelter
ru_RU: навес

[ctx: playground]
en: trampoline
ru_RU: батут

[ctx: playground]
en: water
ru_RU: водяное

[ctx: playground]
en: youth_bench
ru_RU: параллельные брусья

[ctx: playground]
en: zipwire
ru_RU: тарзанка

en: Picnic Site
ru_RU: Место для пикника

en: Fireplace
ru_RU: Очаг

en: Picnic Table
ru_RU: Стол для пикника

en: Public Grill
ru_RU: Публичный мангал

[ctx: grill]
en: Fuel
ru_RU: Топливо

en: charcoal
ru_RU: уголь

en: Firepit
ru_RU: Место разведения костра

en: Fishing
ru_RU: Место для рыбалки

en: Bird Hide
ru_RU: Укрытие для наблюдения за птицами

en: Amusement arcade
ru_RU: Зал игровых автоматов

en: Adult gaming centre
ru_RU: Зал игровых автоматов для взрослых

en: Gambling
ru_RU: Азартные игры

en: lottery
ru_RU: лотереи

en: pachinko
ru_RU: патинко

en: slot_machines
ru_RU: игровые автоматы

en: bingo
ru_RU: бинго

en: betting
ru_RU: ставки

en: poker
ru_RU: покер

en: Casino
ru_RU: Казино

en: Night Club
ru_RU: Ночной клуб

en: Strip Club
ru_RU: Стрип-клуб

en: Brothel
ru_RU: Бордель

en: Culture
ru_RU: Культура

en: Museum
ru_RU: Музей

en: Gallery
ru_RU: Галерея

en: Theatre
ru_RU: Театр

en: Library
ru_RU: Библиотека

en: Public bookcase
ru_RU: Общественный книжный шкаф

en: glass_cabinet
ru_RU: стеклянный шкаф

en: metal_cabinet
ru_RU: металлический шкаф

en: wooden_cabinet
ru_RU: деревянный шкаф

en: movable_cabinet
ru_RU: передвижной шкаф

en: phone_box
ru_RU: телефонная будка

en: reading_box
ru_RU: коробка с книгами

en: sculpture
ru_RU: скульптура

en: shelf
ru_RU: стеллаж

en: shelter
ru_RU: под навесом

en: Arts Centre
ru_RU: Центр искусств

en: Artwork
ru_RU: Произведения искусства

en: architecture
ru_RU: архитектура

en: mural
ru_RU: фреска

en: painting
ru_RU: картина

en: statue
ru_RU: статуя

en: bust
ru_RU: бюст

en: installation
ru_RU: инсталляция

en: graffiti
ru_RU: граффити

en: Subject
ru_RU: Предмет произведния

en: Artist Name
ru_RU: Автор

en: aluminium
ru_RU: алюминий

en: brass
ru_RU: латунь

en: bronze
ru_RU: бронза

en: ceramic
ru_RU: керамика

en: iron
ru_RU: железо

en: marble
ru_RU: мрамор

en: Studio
ru_RU: Студия

en: audio
ru_RU: аудио

en: radio
ru_RU: радио

en: video
ru_RU: видео

en: Place of Worship
ru_RU: Культовое место

en: Church
ru_RU: Церковь

en: Building type
ru_RU: Тип здания

en: basilica
ru_RU: базилика

en: cathedral
ru_RU: собор

en: chapel
ru_RU: часовня

en: church
ru_RU: церковь

en: temple
ru_RU: храм

en: Mosque
ru_RU: Мечеть

en: mosque
ru_RU: мечеть

en: Synagogue
ru_RU: Синагога

en: synagogue
ru_RU: синагога

en: Buddhist Temple
ru_RU: Буддистский храм

en: Hindu Temple
ru_RU: Индуистский храм

en: Shinto Shrine
ru_RU: Святилище синто

en: Other Place of Worship
ru_RU: Другое культовое место

en: Monastery
ru_RU: Монастырь

en: Community gender
ru_RU: Пол сообщества

[ctx: gender]
en: female
ru_RU: женский

[ctx: gender]
en: male
ru_RU: мужской

[ctx: gender]
en: mixed
ru_RU: смешанный

en: Public Building
ru_RU: Общественное здание

en: Town Hall
ru_RU: Административное здание

en: Community Centre
ru_RU: Общественный центр

en: club_home
ru_RU: клуб или ассоциация

en: community_hall
ru_RU: общественный центр

en: cultural_centre
ru_RU: культурный центр

en: environment_centre
ru_RU: экологический центр

en: events_venue
ru_RU: общественное пространство для мероприятий

en: family_centre
ru_RU: семейный центр

en: language_centre
ru_RU: лингвистический центр

en: meeting_room
ru_RU: комната для собраний и лекций

en: parish_hall
ru_RU: зал собраний религиозной общины

en: village_hall
ru_RU: сельский клуб

en: youth_centre
ru_RU: детский или молодёжный центр

en: For
ru_RU: Для

en: child
ru_RU: детей

en: juvenile
ru_RU: молодёжи

en: student
ru_RU: студентов

en: girl
ru_RU: девушек

en: boy
ru_RU: юношей

en: man
ru_RU: мужчин

en: woman
ru_RU: женщин

en: senior
ru_RU: пожилых

en: family
ru_RU: семей

en: homosexual
ru_RU: гомосексуалов

en: multigeneration
ru_RU: любых возрастов

en: athlete
ru_RU: спортсменов

en: immigrant
ru_RU: иммигрантов

en: lgbtq
ru_RU: ЛГБТ-сообществ

en: Courthouse
ru_RU: Суд

en: Prison
ru_RU: Тюрьма

en: Police
ru_RU: Полиция/милиция

en: Ranger Station
ru_RU: Пост рейнджеров

en: Fire Station
ru_RU: Пожарная часть

en: Post Office
ru_RU: Почтовое отделение

en: Education
ru_RU: Образование

en: Kindergarten
ru_RU: Детский сад

en: ISCED level
ru_RU: Уровень по ISCED

en: School
ru_RU: Школа

en: University
ru_RU: Вуз

en: College
ru_RU: Профессиональное училище

en: Driving School
ru_RU: Автошкола

en: License Classes
ru_RU: Категории

en: Language school
ru_RU: Языковая школа

en: Animal
ru_RU: Животные

en: Animal boarding
ru_RU: Гостиница для животных

en: bird
ru_RU: птицы

en: cat
ru_RU: кошки

en: dog
ru_RU: собаки

en: duck
ru_RU: утки

en: horse
ru_RU: лошади

en: mammal
ru_RU: млекопитающие

en: Animal breeding
ru_RU: Разведение животных

en: Animals bred
ru_RU: Разводимые животные

[ctx: animal_breeding]
en: alpaca
ru_RU: альпаки

[ctx: animal_breeding]
en: bird
ru_RU: птицы

[ctx: animal_breeding]
en: cat
ru_RU: кошки

[ctx: animal_breeding]
en: chicken
ru_RU: куры

[ctx: animal_breeding]
en: cow
ru_RU: коровы

[ctx: animal_breeding]
en: dog
ru_RU: собаки

[ctx: animal_breeding]
en: donkey
ru_RU: ослы

[ctx: animal_breeding]
en: fish
ru_RU: рыбы

[ctx: animal_breeding]
en: goat
ru_RU: козы

[ctx: animal_breeding]
en: sheep
ru_RU: овцы

[ctx: animal_breeding]
en: horse
ru_RU: лошади

[ctx: animal_breeding]
en: pig
ru_RU: свиньи

[ctx: animal_breeding]
en: poultry
ru_RU: домашняя птица

[ctx: animal_breeding]
en: rabbit
ru_RU: кролики

en: Veterinary
ru_RU: Ветеринария

en: Animal shelter
ru_RU: Приют для животных

en: Animal watering place
ru_RU: Водопой

en: Health
ru_RU: Здравоохранение

en: Hospital
ru_RU: Больница

en: Clinic
ru_RU: Клиника

en: Doctor''s Office
ru_RU: Кабинет врача

en: Dentist
ru_RU: Стоматология

en: Pharmacy
ru_RU: Аптека

en: Dispensing
ru_RU: Отпуск лекарств по рецептам

en: Laboratory
ru_RU: Лаборатория

en: Speciality
ru_RU: Специализация

[ctx: healthcare]
en: biology
ru_RU: биология

[ctx: healthcare]
en: blood_check
ru_RU: анализ крови

[ctx: healthcare]
en: clinical_pathology
ru_RU: клиническая патология

en: Baby Hatch/Safe Haven
ru_RU: Бэби-бокс

en: Emergency Access Point
ru_RU: Точка экстренной помощи

[ctx: highway]
en: emergency_access_point
ru_RU: точка экстренной помощи

en: Point Number
ru_RU: Номер пункта

en: Point Name
ru_RU: Название точки

en: Emergency Phone Number
ru_RU: Телефон экстренной службы

en: (Use number as shown on plate.)
ru_RU: (Введите номер так, как он указан на табличке.)

en: Emergency
ru_RU: Экстренная помощь

en: Ambulance Station
ru_RU: Станция скорой помощи

en: Emergency ward entrance
ru_RU: Вход в отделение экстренной помощи

en: walk-in
ru_RU: для самостоятельно приходящих людей

en: rescue_service
ru_RU: для спасательных служб

en: Automated Defibrillator
ru_RU: Автоматизированный дефибриллятор

en: Location description
ru_RU: Описание местонахождения

en: Located inside a building?
ru_RU: Расположен внутри здания?

en: Fire Extinguisher
ru_RU: Огнетушитель

en: Fire Hose
ru_RU: Пожарный рукав

en: Fire Hydrant
ru_RU: Пожарный кран

en: Shape
ru_RU: Форма

[ctx: pipeline]
en: pillar
ru_RU: столб

en: A pillar type hydrant.
ru_RU: Столбовый гидрант

en: A fire hydrant simple outlet located underground.
ru_RU: Выпускное отверстие гидранта, расположенное под землёй.

[ctx: pipeline]
en: wall
ru_RU: настенный

en: A wall-mounted fire hydrant.
ru_RU: Настенный пожарный гидрант.

[ctx: pipeline]
en: pipe
ru_RU: труба

en: A simple capped pipe, without the usual hydrant shape.
ru_RU: Простая труба с крышкой, не в форме гидранта.

en: Pressure (bar) or suction
ru_RU: Давление (бар) или всасывание

en: Pressure in bar.
ru_RU: Давление в барах.

en: Pressure but value unknown.
ru_RU: Под давлением, но значение неизвестно

en: suction
ru_RU: всасывание

en: Water is not pressurized, a pump is needed.
ru_RU: Вода не под давлением, необходим насос.

en: Water source
ru_RU: Источник воды

en: Hydrant is fed by the local distribution network.
ru_RU: Гидрант питается от местной распределительной сети.

en: groundwater
ru_RU: грунтовые воды

en: A water well.
ru_RU: Колодец.

en: water_tank
ru_RU: резервуар для воды

en: swimming_pool
ru_RU: плавательный бассейн

en: Hydrant Position
ru_RU: Расположение

[ctx: hydrant position]
en: lane
ru_RU: переулок

en: on the side of a road lane
ru_RU: на обочине дороги

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
ru_RU: автостоянка

en: in a parking lot
ru_RU: на стоянке

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
ru_RU: тротуар

en: on a sidewalk
ru_RU: на тротуаре

[ctx: hydrant position]
en: green
ru_RU: газон

en: in a grassy area
ru_RU: на газоне

en: Pillar type
ru_RU: Столб

en: dry_barrel
ru_RU: сухой стояк

en: A style of pillar hydrant where the water shutoff valve is below ground.
ru_RU: Столбовый гидрант, у которого запорный клапан расположен под землёй.

en: wet_barrel
ru_RU: мокрый стояк

en: A style of pillar hydrant where the barrel is pressurized at all times, with individual valves for each outlet.
ru_RU: Столбовый гидрант, в котором вода постоянно под давлением, с отдельными клапанами на каждом выпускном отверстии.

en: Number of couplings
ru_RU: Количество муфт

en: Coupling standard
ru_RU: Стандарт муфты

en: Bayonet
ru_RU: Байонет

en: Each coupling diameter (separated by ;)
ru_RU: Диаметр каждой муфты (разделённые ;)

en: Color of the top section (bonnet) (HTML name or hexadecimal code)
ru_RU: Цвет верхней секции (колпака) (HTML-название или 16-ричный код)

en: Color of the caps (HTML name or hexadecimal code)
ru_RU: Цвет крышек (HTML-название или 16-ричный код)

en: Water Tank
ru_RU: Резервуар с водой

en: Volume (liters)
ru_RU: Вместимость (литры)

en: Suction point
ru_RU: Точка забора воды

en: Assembly Point
ru_RU: Точка сбора

en: Emergency Phone
ru_RU: Телефон экстренного вызова

en: Siren
ru_RU: Сирена

en: pneumatic
ru_RU: пневматическая

en: electronic
ru_RU: электронная

en: mechanical
ru_RU: механическая

en: Purpose
ru_RU: Назначение

en: tornado
ru_RU: торнадо

en: fire
ru_RU: пожар

en: air_raid
ru_RU: воздушная тревога

en: civil_defense
ru_RU: гражданская оборона

en: Range (meters)
ru_RU: Дальность слышимости (метры)

en: Social Facility
ru_RU: Социальные услуги

en: Nursing Home
ru_RU: Дом престарелых

en: Nursing Home (Legacy)
ru_RU: Дом престарелых (устаревший тег)

en: Group Home
ru_RU: Учреждение группового проживания

en: Assisted Living
ru_RU: Учреждение совместного проживания

en: Outreach
ru_RU: Социальное учреждение без проживания

[ctx: social_facility]
en: Shelter
ru_RU: Учреждение для временного проживания или ночлега

en: Food Bank
ru_RU: Кухня или столовая для бездомных

en: Toilets/Restrooms
ru_RU: Общественный туалет

en: flush
ru_RU: смывной

en: pitlatrine
ru_RU: ямный туалет

en: bucket
ru_RU: ведро

en: Usage Position
ru_RU: Положение

en: seated
ru_RU: сидячее

en: seated;urinal
ru_RU: сидячее;писуар

en: squat
ru_RU: напольный унитаз

en: urinal
ru_RU: писуар

en: Changing table
ru_RU: Пеленальный стол

en: Count
ru_RU: Количество

[ctx: Changing table]
en: Location
ru_RU: Расположение

en: dedicated_room
ru_RU: в специальной комнате

en: female_toilet
ru_RU: женский туалет

en: male_toilet
ru_RU: мужской туалет

en: room
ru_RU: в отдельной комнате

en: sales_area
ru_RU: в торговом зале

en: unisex_toilet
ru_RU: в унисекс-туалете

en: wheelchair_toilet
ru_RU: туалет для колясочников

en: Post Box
ru_RU: Почтовый ящик

en: Collection times
ru_RU: Время выемки писем

[ctx: post_box]
en: pillar
ru_RU: тумба

[ctx: post_box]
en: lamp
ru_RU: на столбе

[ctx: post_box]
en: wall
ru_RU: настенный

[ctx: post_box]
en: meter
ru_RU: для промаркированных отправлений

en: Drive through
ru_RU: Доступен, не выходя из автомобиля

en: Private Mailbox
ru_RU: Индивидуальный почтовый ящик

en: House number
ru_RU: Номер дома

en: Street name
ru_RU: Улица

en: City name
ru_RU: Город

en: Post code
ru_RU: Почтовый индекс

en: Country code
ru_RU: Код страны

en: Optional tag only for address without post:street
ru_RU: Необязательный тег только для адреса без post:street

en: Place name
ru_RU: Название места

en: Optional tags for specific countries
ru_RU: Необязательные теги для определённых стран

en: Unit/Suite
ru_RU: Блок/комплекс

en: House name
ru_RU: Название дома

en: Hamlet
ru_RU: Деревня

en: Suburb
ru_RU: Пригород

en: Subdistrict
ru_RU: Подрайон

en: District
ru_RU: Район

en: Province
ru_RU: Край/область

[ctx: addr:]
en: State
ru_RU: Штат

en: AL
ru_RU: AL - Алабама

en: AK
ru_RU: AK - Аляска

en: AZ
ru_RU: AZ - Аризона

en: AR
ru_RU: AR - Арканзас

en: CA
ru_RU: CA - Калифорния

en: CO
ru_RU: CO - Колорадо

en: CT
ru_RU: CT - Коннектикут

en: DE
ru_RU: DE - Делавэр

en: FL
ru_RU: FL - Флорида

en: GA
ru_RU: GA - Джорджия

en: HI
ru_RU: HI - Гавайи

en: IL
ru_RU: IL - Иллинойс

en: IN
ru_RU: IN - Индиана

en: IA
ru_RU: IA - Айова

en: KS
ru_RU: KS - Канзас

en: KY
ru_RU: KY - Кентукки

en: LA
ru_RU: LA - Луизиана

en: ME
ru_RU: ME - Мэн

en: MD
ru_RU: MD - Мэриленд

en: MA
ru_RU: MA - Массачусетс

en: MI
ru_RU: MI - Мичиган

en: MN
ru_RU: MN - Миннесота

en: MS
ru_RU: MS - Миссисипи

en: MO
ru_RU: MO - Миссури

en: MT
ru_RU: MT - Монтана

en: NE
ru_RU: NE - Небраска

en: NV
ru_RU: NV - Невада

en: NH
ru_RU: NH - Нью-Хэмпшир

en: NJ
ru_RU: NJ - Нью-Джерси

en: NM
ru_RU: NM - Нью-Мексико

en: NY
ru_RU: NY - Нью-Йорк

en: NC
ru_RU: NC - Северная Каролина

en: ND
ru_RU: ND - Северная Дакота

en: OH
ru_RU: OH - Огайо

en: OR
ru_RU: OR - Орегон

en: PA
ru_RU: PA - Пенсильвания

en: RI
ru_RU: RI - Род-Айленд

en: SC
ru_RU: SC - Южная Каролина

en: SD
ru_RU: SD - Южная Дакота

en: TN
ru_RU: TN - Теннесси

en: TX
ru_RU: TX - Техас

en: UT
ru_RU: UT - Юта

en: VT
ru_RU: VT - Вьермонт

en: VA
ru_RU: VA - Вирджиния

en: WA
ru_RU: WA - Вашингтон

en: WV
ru_RU: WV - Западная Вирджиния

en: WI
ru_RU: WI - Висконсин

en: DC
ru_RU: DC - округ Колумбия

en: AS
ru_RU: AS - Американское Самоа

en: GU
ru_RU: GU - Гуам

en: MP
ru_RU: MP - Северные Марианские острова

en: PR
ru_RU: PR - Пуэрто-Рико

en: UM
ru_RU: UM - Внешние малые острова

en: VI
ru_RU: VI - Американские Виргинские острова

en: Telephone
ru_RU: Телефон

en: booth
ru_RU: будка

en: Coins
ru_RU: Монеты

[ctx: payment]
en: Notes
ru_RU: Банкноты

en: Telephone cards
ru_RU: Телефонные карты

en: Internet Cafe
ru_RU: Интернет-кафе

en: Internet Access
ru_RU: Доступ в интернет

en: Clock
ru_RU: Часы

[ctx: clock]
en: Display
ru_RU: Циферблат

en: analog
ru_RU: стрелочный

en: digital
ru_RU: цифровой

en: sundial
ru_RU: солнечные часы

en: unorthodox
ru_RU: нестандартный

[ctx: clock]
en: Faces
ru_RU: Количество циферблатов

en: Visibility/readability
ru_RU: Контрастность/четкость

en: house (up to 5m)
ru_RU: здание (до 5 м)

en: street (up to 20m)
ru_RU: улица (до 20 м)

en: area (more than 20m)
ru_RU: площадь (более 20м)

en: Shows current date
ru_RU: Показывают текущую дату

en: Shows temperature
ru_RU: Показывают температуру

en: Shows barometric pressure
ru_RU: Показывают атмосферное давление

en: Shows humidity
ru_RU: Показывают влажность

en: Photo booth
ru_RU: Фотоавтомат

en: Recycling Container
ru_RU: Контейнер для перерабатываемых отходов

en: Throw in times
ru_RU: Время приёма отходов

en: Paper
ru_RU: Бумага

en: Paper packaging
ru_RU: Бумажная упаковка

en: Cardboard
ru_RU: Упаковочный картон

en: Newspaper
ru_RU: Газеты

en: Magazines
ru_RU: Журналы

en: Books
ru_RU: Книги

en: Plastic
ru_RU: Пластик

en: Plastic Bottles
ru_RU: Пластиковые бутылки

en: Plastic Packaging
ru_RU: Пластиковая тара

en: Beverage cartons
ru_RU: Картонные упаковки напитков

en: Glass
ru_RU: Стекло

en: Glass Bottles
ru_RU: Стеклянные бутылки

en: Cans
ru_RU: Консервные банки

en: Shoes
ru_RU: Обувь

en: Scrap Metal
ru_RU: Металлолом

en: Wood
ru_RU: Древесина

en: Green Waste
ru_RU: Растительный мусор

en: Waste
ru_RU: Общий контейнер для утиля

en: Batteries
ru_RU: Батарейки

en: Small Appliances
ru_RU: Мелкая бытовая техника

en: Electrical Appliances
ru_RU: Электроприборы

en: Recycling Centre
ru_RU: Пункт приёма перерабатываемых отходов

en: trash
ru_RU: мусор

en: dog_excrement
ru_RU: собачьи экскременты

en: Waste Disposal/Dumpster
ru_RU: Мусорный бак

en: Sanitary Dump Station
ru_RU: Ассенизационная сливная станция

en: Suction pumpout
ru_RU: Всасывающий насос

en: Gravity drain for hose
ru_RU: Соединитель шланга для слива самотёком

en: Casette or Elsan Disposal
ru_RU: Кассета или контейнер Elsan

en: Operation times
ru_RU: Время работы

en: Amount of Seats
ru_RU: Количество мест

en: Type of shelter
ru_RU: Тип навеса

[ctx: shelter]
en: basic_hut
ru_RU: хижина

[ctx: shelter]
en: gazebo
ru_RU: беседка

[ctx: shelter]
en: lean_to
ru_RU: односкатный навес

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
ru_RU: навес для пикника

[ctx: shelter]
en: public_transport
ru_RU: общественный транспорт

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
ru_RU: укрытие от непогоды

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
ru_RU: укрытие_от_пожара

en: Hunting Stand
ru_RU: Охотничья вышка

[ctx: hunting stand]
en: Hide
ru_RU: Укрытие

en: Lockable
ru_RU: Запирается на замок

en: Water Point
ru_RU: Пункт набора воды

en: Valves
ru_RU: Типы клапана

en: Schrader
ru_RU: Клапан Шрадера

en: Advertising Column
ru_RU: Рекламная тумба

en: Billboard
ru_RU: Рекламный щит

en: Poster box
ru_RU: Сити-формат

en: Sports
ru_RU: Спорт

en: Sport Facilities
ru_RU: Спортивные сооружения

en: Stadium
ru_RU: Стадион

en: Stadium Building
ru_RU: Здание стадиона

en: Sports Centre
ru_RU: Спортивный центр

en: Fitness Centre
ru_RU: Фитнес-центр

en: Pitch
ru_RU: Спортивное поле

en: Racetrack
ru_RU: Трек

en: Golf
ru_RU: Гольф

en: Golf Course
ru_RU: Поле для гольфа

[ctx: golf]
en: Tee
ru_RU: Стартовая площадка

[ctx: golf]
en: Hole
ru_RU: Путь к лунке

en: Par
ru_RU: Пар

en: Handicap rating
ru_RU: Рейтинг препятствия

[ctx: golf]
en: Pin
ru_RU: Лунка

[ctx: golf]
en: Bunker
ru_RU: Бункер

[ctx: golf]
en: Natural
ru_RU: Наполнитель

[ctx: golf]
en: Frontal Water hazard
ru_RU: Фронтальная водная преграда

[ctx: golf]
en: Lateral water hazard
ru_RU: Боковая водная преграда

[ctx: golf]
en: Green
ru_RU: Лужайка

[ctx: golf]
en: Fairway
ru_RU: Гладкое поле

[ctx: golf]
en: Rough
ru_RU: Неровное поле

[ctx: golf]
en: Driving range
ru_RU: Тренировочная зона

en: Miniature Golf
ru_RU: Поле для минигольфа

en: Multi
ru_RU: Многоборье

[ctx: running]
en: pitch
ru_RU: спортивное поле

[ctx: running]
en: sports_centre
ru_RU: спортивный центр

[ctx: running]
en: fitness_centre
ru_RU: фитнес-центр

[ctx: running]
en: stadium
ru_RU: стадион

[ctx: running]
en: track
ru_RU: дорожка

en: Nine-pin Bowling
ru_RU: Кегельбан (9 кеглей)

en: Ten-pin Bowling
ru_RU: Боулинг (10 кеглей)

en: Archery
ru_RU: Стрельба из лука

en: Track and Field Athletics
ru_RU: Лёгкая атлетика

en: Running
ru_RU: Бег

en: Climbing site
ru_RU: Альпинистская площадка

en: Number of routes
ru_RU: Количество трасс

en: Usual elevation at the bottom of the routes
ru_RU: Обычная высота у подножия трасс

en: Usual route length (m)
ru_RU: Обычная длина маршрута (м)

en: Minimal climbing length (m)
ru_RU: Минимальная дистанция восхождения (м)

en: Maximum climbing length (m)
ru_RU: Максимальная дистанция восхождения (м)

en: UIAA: Simplest route
ru_RU: UIAA: самый простой маршрут

en: UIAA: Most difficult route
ru_RU: UIAA: самый сложный маршрут

en: UIAA: Main difficulty
ru_RU: UIAA: основная сложность

en: French: Simplest route
ru_RU: Французская: самый простой маршрут

en: French: Most difficult route
ru_RU: Французская: самый сложный маршрут

en: French: Main difficulty
ru_RU: Французская: основная сложность

en: Saxon: Simplest route
ru_RU: Саксонская: самый простой маршрут

en: Saxon: Most difficult route
ru_RU: Саксонская: самый сложный маршрут

en: Saxon: Main difficulty
ru_RU: Саксонская: основная сложность

en: Climbing route
ru_RU: Скалолазная трасса

en: Bolts
ru_RU: Крепления

en: Pitches
ru_RU: Количество питчей

en: Route length (m)
ru_RU: Длина маршрута (м)

en: UIAA grading
ru_RU: Классификация UIAA

en: French grading
ru_RU: Французская классификация

en: Saxon grading
ru_RU: Саксонская классификация

en: Canoeing/Kayaking
ru_RU: Гребля на каноэ и каяках

en: Rowing
ru_RU: Академическая гребля

[ctx: racing]
en: pitch
ru_RU: спортивное поле

[ctx: racing]
en: sports_centre
ru_RU: спортивный центр

[ctx: racing]
en: stadium
ru_RU: стадион

[ctx: racing]
en: track
ru_RU: трек

en: Dog Racing
ru_RU: Собачьи бега

en: Equestrian Sport
ru_RU: Конный спорт

[ctx: riding]
en: Horse Riding Arena
ru_RU: Манеж для верховой езды

[ctx: riding]
en: Horse Riding Centre
ru_RU: Центр верховой езды

[ctx: riding]
en: Sports Centre
ru_RU: Спортивный центр

[ctx: riding]
en: Stadium
ru_RU: Стадион

[ctx: riding]
en: Racetrack
ru_RU: Трек

en: Horse Racing
ru_RU: Лошадиные бега

en: Gymnastics
ru_RU: Гимнастика

en: fitness_centre
ru_RU: фитнес-центр

en: Ice Skating
ru_RU: Катание на коньках

en: ice_rink
ru_RU: каток

en: Roller Skating
ru_RU: Катание на роликовых коньках

en: Skateboard
ru_RU: Скейтбординг

en: Swimming
ru_RU: Плавание

en: water_park
ru_RU: аквапарк

en: Scuba Diving
ru_RU: Подводное плавание

en: Piste type
ru_RU: Тип лыжни

en: connection
ru_RU: соединительная

en: downhill
ru_RU: горные лыжи

en: hike
ru_RU: зимняя пешеходная тропа

en: ice_skate
ru_RU: коньки

en: nordic
ru_RU: беговые лыжи

en: playground
ru_RU: для игр и обучения

en: skitour
ru_RU: лыжный тур

en: sled
ru_RU: санки

en: sleigh
ru_RU: сани

en: snow_park
ru_RU: снежный парк

en: Difficulty
ru_RU: Сложность

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
ru_RU: для новичков

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
ru_RU: простая

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
ru_RU: средняя

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
ru_RU: усложнённая

[ctx: piste:difficulty]
en: expert
ru_RU: для экспертов

[ctx: piste:difficulty]
en: freeride
ru_RU: фрирайд

en: Grooming
ru_RU: Подготовка

[ctx: piste:grooming]
en: classic
ru_RU: для классического хода

[ctx: piste:grooming]
en: mogul
ru_RU: для могула

[ctx: piste:grooming]
en: skating
ru_RU: для конькового хода

[ctx: piste:grooming]
en: classic+skating
ru_RU: для классического и конькового

[ctx: piste:grooming]
en: scooter
ru_RU: проложена снегоходом

[ctx: piste:grooming]
en: backcountry
ru_RU: без подготовки

en: Shooting
ru_RU: Стрельба

en: Chess
ru_RU: Шахматы

en: picnic_table
ru_RU: столик для игры

en: Sport (Ball)
ru_RU: Спорт (с мячом)

en: Soccer
ru_RU: Футбол (европейский)

en: Australian Football
ru_RU: Австралийский футбол

en: American Football
ru_RU: Американский футбол

en: Canadian Football
ru_RU: Канадский футбол

en: Gaelic Games
ru_RU: Гэльские игры

en: Hurling
ru_RU: Хёрлинг

en: Football
ru_RU: Футбол

en: Camogie
ru_RU: Камоги

en: Rounders
ru_RU: Английская лапта

en: Handball
ru_RU: Гандбол

en: Rugby League
ru_RU: Лига регби

en: Rugby Union
ru_RU: Объединение регби

en: Baseball
ru_RU: Бейсбол

en: Basketball
ru_RU: Баскетбол

en: Hoops
ru_RU: Кольца

en: Volleyball
ru_RU: Волейбол

en: Beach Volleyball
ru_RU: Пляжный волейбол

en: Billiards
ru_RU: Бильярд

en: golf_course
ru_RU: поле для гольфа

en: Boule
ru_RU: Бочче

en: Lawn Bowling
ru_RU: Игра в шары на траве

en: Cricket
ru_RU: Крикет

en: Croquet
ru_RU: Крокет

en: Field Hockey
ru_RU: Хоккей на траве

en: Ice Hockey
ru_RU: Хоккей с шайбой

en: Curling
ru_RU: Кёрлинг

en: Pelota
ru_RU: Пелота

en: Racquetball
ru_RU: Ракетбол

en: Table Tennis/Ping-Pong
ru_RU: Настольный теннис (пинг-понг)

en: Tennis
ru_RU: Теннис

en: Motorsport
ru_RU: Мотоспорт

en: Kart Racing
ru_RU: Картинг

en: Motocross
ru_RU: Мотокросс

en: Model Aerodrome
ru_RU: Авиамодельный спорт

[ctx: aerialway]
en: pitch
ru_RU: спортивное поле

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
ru_RU: спортивный центр

[ctx: aerialway]
en: track
ru_RU: дорожка

en: RC Car
ru_RU: Машинка на дистанционном управлении

en: Man Made
ru_RU: Рукотворное

[ctx: building]
en: allotment_house
ru_RU: садовый домик

[ctx: building]
en: bakehouse
ru_RU: пекарня

[ctx: building]
en: barn
ru_RU: амбар

[ctx: building]
en: basilica
ru_RU: базилика

[ctx: building]
en: boathouse
ru_RU: эллинг

[ctx: building]
en: bunker
ru_RU: бункер

[ctx: building]
en: cabin
ru_RU: хижина

[ctx: building]
en: carport
ru_RU: навес для автомобиля

[ctx: building]
en: cathedral
ru_RU: собор

[ctx: building]
en: chapel
ru_RU: часовня

[ctx: building]
en: church
ru_RU: церковь

[ctx: building]
en: college
ru_RU: колледж

[ctx: building]
en: commercial
ru_RU: место деловой активности

[ctx: building]
en: construction
ru_RU: строительство

[ctx: building]
en: cowshed
ru_RU: коровник

[ctx: building]
en: digester
ru_RU: биогазовый реактор

[ctx: building]
en: farm_auxiliary
ru_RU: нежилое здание фермы

[ctx: building]
en: fire_station
ru_RU: пожарная часть

[ctx: building]
en: garage
ru_RU: гараж

[ctx: building]
en: garages
ru_RU: гаражи

[ctx: building]
en: gasometer
ru_RU: газгольдер

[ctx: building]
en: gatehouse
ru_RU: сторожка

[ctx: building]
en: grandstand
ru_RU: крытые трибуны

[ctx: building]
en: greenhouse
ru_RU: теплица

[ctx: building]
en: hospital
ru_RU: больница

[ctx: building]
en: kindergarten
ru_RU: детский сад

[ctx: building]
en: kiosk
ru_RU: киоск

[ctx: building]
en: manufacture
ru_RU: производственное

[ctx: building]
en: monastery
ru_RU: монастырь

[ctx: building]
en: mosque
ru_RU: мечеть

[ctx: building]
en: office
ru_RU: офис

[ctx: building]
en: pavilion
ru_RU: павильон

[ctx: building]
en: parking
ru_RU: парковка

[ctx: building]
en: public
ru_RU: общественное

[ctx: building]
en: retail
ru_RU: розничная торговля

[ctx: building]
en: riding_hall
ru_RU: манеж для верховой езды

[ctx: building]
en: roof
ru_RU: крыша или навес

[ctx: building]
en: ruins
ru_RU: руины

[ctx: building]
en: school
ru_RU: школа

[ctx: building]
en: service
ru_RU: служебная постройка

[ctx: building]
en: shed
ru_RU: сарай

[ctx: building]
en: silo
ru_RU: хранилище для сыпучих материалов

[ctx: building]
en: sports_centre
ru_RU: спортивный центр

[ctx: building]
en: sports_hall
ru_RU: спортивный зал

[ctx: building]
en: stable
ru_RU: конюшня

[ctx: building]
en: stadium
ru_RU: стадион

[ctx: building]
en: storage_tank
ru_RU: резервуар

[ctx: building]
en: sty
ru_RU: свинарник

[ctx: building]
en: supermarket
ru_RU: супермаркет

[ctx: building]
en: synagogue
ru_RU: синагога

[ctx: building]
en: temple
ru_RU: храм

[ctx: building]
en: tent
ru_RU: палатка

[ctx: building]
en: toilets
ru_RU: туалеты

[ctx: building]
en: train_station
ru_RU: железнодорожный вокзал

[ctx: building]
en: transformer_tower
ru_RU: трансформаторная башня

[ctx: building]
en: transportation
ru_RU: пассажироперевозки

[ctx: building]
en: university
ru_RU: университет

[ctx: building]
en: warehouse
ru_RU: склад

[ctx: building]
en: Levels above ground
ru_RU: Наземные этажи

[ctx: building]
en: Levels below ground
ru_RU: Подземные этажи

en: Residential Building
ru_RU: Жилое здание

[ctx: building]
en: residential
ru_RU: жилое

[ctx: building]
en: apartments
ru_RU: многоквартирный жилой дом

[ctx: building]
en: ger
ru_RU: юрта

[ctx: building]
en: house
ru_RU: индивидуальный жилой дом

[ctx: building]
en: hotel
ru_RU: гостиница

[ctx: building]
en: hut
ru_RU: хижина

[ctx: building]
en: bungalow
ru_RU: бунгало

[ctx: building]
en: dormitory
ru_RU: общежитие

[ctx: building]
en: terrace
ru_RU: ряд стандартных домиков

[ctx: building]
en: detached
ru_RU: отдельно стоящий дом

[ctx: building]
en: farm
ru_RU: ферма

[ctx: building]
en: stilt_house
ru_RU: свайное жилище

en: Building part
ru_RU: Часть здания

[ctx: building]
en: Skipped Levels
ru_RU: Пропущенные этажи

en: Skipped height (meters)
ru_RU: Пропущенная высота (метры)

en: Building construction
ru_RU: Строительство здания

[ctx: building]
en: wayside_shrine
ru_RU: придорожное святилище

en: Entrance
ru_RU: Вход

[ctx: entrance]
en: yes
ru_RU: да

[ctx: entrance]
en: main
ru_RU: главный

[ctx: entrance]
en: service
ru_RU: служебный

[ctx: entrance]
en: shop
ru_RU: магазин

[ctx: entrance]
en: exit
ru_RU: выход

[ctx: entrance]
en: emergency
ru_RU: аварийный выход

[ctx: entrance]
en: staircase
ru_RU: к лестнице

[ctx: entrance]
en: home
ru_RU: в частный дом

[ctx: entrance]
en: garage
ru_RU: в гараж

en: Door
ru_RU: Дверь

en: folding
ru_RU: складная

en: hinged
ru_RU: на петлях

en: loadingdock
ru_RU: погрузочный док

en: overhead
ru_RU: подъёмная

en: sliding
ru_RU: раздвижная

en: trapdoor
ru_RU: люк

en: Entrance number
ru_RU: Номер подъезда

en: Flat numbers
ru_RU: Номера квартир

en: Non-public police facility
ru_RU: Служебные объекты полиции

[ctx: police]
en: barracks
ru_RU: казармы

[ctx: police]
en: car_pound
ru_RU: стоянка для задержанных автомобилей

[ctx: police]
en: checkpoint
ru_RU: контрольно-пропускной пункт

[ctx: police]
en: detention
ru_RU: пенитенциарное учреждение

[ctx: police]
en: naval_base
ru_RU: база водной полиции

[ctx: police]
en: offices
ru_RU: офисы

[ctx: police]
en: range
ru_RU: стрельбище

[ctx: police]
en: storage
ru_RU: хранилище

[ctx: police]
en: training_area
ru_RU: тренировочная зона

[ctx: police]
en: yes
ru_RU: да

en: Flagpole
ru_RU: Флагшток

[ctx: flag]
en: advertising
ru_RU: рекламный

[ctx: flag]
en: athletic
ru_RU: спортивный

[ctx: flag]
en: governmental
ru_RU: правительственный

[ctx: flag]
en: military
ru_RU: военный

[ctx: flag]
en: municipal
ru_RU: муниципальный

[ctx: flag]
en: national
ru_RU: национальный

[ctx: flag]
en: organisation
ru_RU: общественной организации

[ctx: flag]
en: regional
ru_RU: региональный

[ctx: flag]
en: religious
ru_RU: религиозный

[ctx: flag]
en: signal
ru_RU: сигнальный

en: Cross
ru_RU: Крест

en: Works
ru_RU: Цеха

en: Product
ru_RU: Продукт

en: bakery_products
ru_RU: выпечка

en: beer
ru_RU: пиво

en: bricks
ru_RU: кирпичи

en: dairy
ru_RU: молочная продукция

en: electronics
ru_RU: электроника

en: food
ru_RU: продукты питания

en: furniture
ru_RU: мебель

en: machinery
ru_RU: оборудование

en: meat
ru_RU: мясная продукция

en: packaging
ru_RU: упаковочные материалы

en: rice
ru_RU: рис

en: sugar
ru_RU: сахар

en: Chimney
ru_RU: Дымовая труба

en: Kiln
ru_RU: Обжиговая печь

en: lime
ru_RU: известь

en: Windmill
ru_RU: Ветряная мельница

en: Windpump
ru_RU: Ветряной насос

en: Pump
ru_RU: Насос

[ctx: pump]
en: outdoor
ru_RU: снаружи

[ctx: pump]
en: indoor
ru_RU: в помещении

[ctx: pump]
en: surface
ru_RU: на поверхности

[ctx: pump]
en: underground
ru_RU: под землёй

[ctx: pump]
en: underwater
ru_RU: под водой

en: Petroleum Well
ru_RU: Нефтяная скважина

en: Gasometer
ru_RU: Газгольдер

en: Silo
ru_RU: Хранилище для сыпучих материалов

en: Storage Tank
ru_RU: Резервуар

[ctx: content]
en: fuel
ru_RU: топливо

[ctx: content]
en: manure
ru_RU: органическое удобрение

[ctx: content]
en: oil
ru_RU: нефть

[ctx: content]
en: sewage
ru_RU: сточные воды

[ctx: content]
en: silage
ru_RU: силос

[ctx: content]
en: slurry
ru_RU: цементный раствор

[ctx: content]
en: water
ru_RU: вода

[ctx: content]
en: wine
ru_RU: вино

en: Bunker Silo
ru_RU: Силосная яма

en: Crane
ru_RU: Кран

en: floor-mounted_crane
ru_RU: наземный кран

en: gantry_crane
ru_RU: козловой кран

en: portal_crane
ru_RU: портальный кран

en: travel_lift
ru_RU: мобильный подъёмник

en: Goods conveyor
ru_RU: Транспортировочный конвейер

en: Resource
ru_RU: Добыча

en: Pumping station
ru_RU: Насосная станция

en: Mineshaft
ru_RU: Шахта

en: Function
ru_RU: Функция

en: winding
ru_RU: эксплуатационная

en: air
ru_RU: вентиляционная

en: Depth (meters)
ru_RU: Глубина (метры)

en: Visible Headframe
ru_RU: Виден шахтный подъём

en: Disused
ru_RU: Не эксплуатируется

en: Heap
ru_RU: Груда

en: Adit
ru_RU: Штольня

en: Avalanche Protection
ru_RU: Противолавинная защита

en: Avalance protection
ru_RU: Противолавинная защита

en: snow_bridge
ru_RU: снежный мост

en: dam
ru_RU: плотина

en: berm
ru_RU: противолавинный барьер

en: mound
ru_RU: курган

en: gas_ignition
ru_RU: воспламенитель

en: Utility Pole
ru_RU: Столб коммунального назначения

en: Similar preset:
ru_RU: Похожая заготовка:

en: Street Lamp
ru_RU: Уличный фонарь

[ctx: highway]
en: street_lamp
ru_RU: уличный фонарь

[ctx: lamp_type]
en: electric
ru_RU: электрический

[ctx: lamp_type]
en: floodlight
ru_RU: прожектор

[ctx: lamp_type]
en: sodium
ru_RU: натриевый газоразрядный

[ctx: lamp_type]
en: solar_lamp
ru_RU: с солнечной панелью

en: Mounted on
ru_RU: Установлена на

[ctx: lamp_mount]
en: bent_mast
ru_RU: изогнутая мачта

[ctx: lamp_mount]
en: straight_mast
ru_RU: прямая мачта

[ctx: lamp_mount]
en: suspended
ru_RU: подвесной

[ctx: lamp_mount]
en: wall
ru_RU: настенный

en: Street cabinet
ru_RU: Уличный шкаф

en: cable_tv
ru_RU: кабельное ТВ

en: postal_service
ru_RU: почтовая служба

en: traffic_control
ru_RU: управление дорожным движением

en: traffic_monitoring
ru_RU: мониторинг дорожного движения

en: transport_management
ru_RU: управление транспортом

en: water_management
ru_RU: управление водоснабжением

en: Monitoring Station
ru_RU: Станция наблюдения

en: Monitoring:
ru_RU: Наблюдение за:

en: Water level
ru_RU: Уровнем воды

en: Tide Level
ru_RU: Уровнем прилива

en: Groundwater
ru_RU: Подземные воды

en: Traffic
ru_RU: Дорожным движением

en: Air Quality
ru_RU: Чистотой воздуха

en: Noise
ru_RU: Шумом

en: GPS Signals
ru_RU: Сигналами GPS

en: GLONASS Signals
ru_RU: Сигналами GLONASS

en: Galileo Signals
ru_RU: Сигналами Galileo

en: Weather
ru_RU: Погодой

en: Radiation
ru_RU: Радиацией

en: Seismic Activity
ru_RU: Сейсмической активностью

en: Recording:
ru_RU: Запись::

en: Manually
ru_RU: Вручную

en: Remote
ru_RU: Дистанционная

en: Display:
ru_RU: Интерфейс:

en: Analog
ru_RU: Аналоговый

en: Digital
ru_RU: Цифровой

en: Telescope
ru_RU: Телескоп

[ctx: telescope]
en: optical
ru_RU: оптический

[ctx: telescope]
en: radio
ru_RU: радиотелескоп

[ctx: telescope]
en: gamma
ru_RU: гамма-телескоп

en: Type of construction
ru_RU: Конструкция

en: dish
ru_RU: тарелка

en: dome
ru_RU: купол

en: Telescope Diameter (meters)
ru_RU: Диаметр телескопа (в метрах)

en: Survey Point
ru_RU: Геодезический пункт

en: andesite
ru_RU: андезит

en: Zone
ru_RU: Область наблюдения

en: parking
ru_RU: парковка

en: traffic
ru_RU: дорожное движение

en: shop
ru_RU: магазин

en: bank
ru_RU: банк

en: Camera
ru_RU: Камера

[ctx: camera:type]
en: fixed
ru_RU: неподвижная

[ctx: camera:type]
en: panning
ru_RU: панорамирующая

[ctx: camera:type]
en: dome
ru_RU: купольная

[ctx: camera:mount]
en: wall
ru_RU: стене

[ctx: camera:mount]
en: pole
ru_RU: столбе

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
ru_RU: потолке

en: Direction in degrees
ru_RU: Направление в градусах

en: Inclination in degrees
ru_RU: Наклон в градусах

en: Towers
ru_RU: Башни

en: Lighthouse
ru_RU: Маяк

[ctx: man_made]
en: Beacon
ru_RU: Бакен

en: Water Tower
ru_RU: Водонапорная башня

en: Antenna
ru_RU: Антенна

en: Mast
ru_RU: Мачта

[ctx: mast/tower]
en: communication
ru_RU: связь

[ctx: mast/tower]
en: lighting
ru_RU: освещение

[ctx: mast/tower]
en: monitoring
ru_RU: мониторинг

[ctx: mast/tower]
en: radar
ru_RU: радар

[ctx: mast/tower]
en: siren
ru_RU: сирена

en: freestanding
ru_RU: свободно стоящая

en: guyed_lattice
ru_RU: решётчатая с оттяжками

en: guyed_tube
ru_RU: труба с оттяжками

en: lattice
ru_RU: решётчатая

en: Tower
ru_RU: Башня

[ctx: mast/tower]
en: bell_tower
ru_RU: колокольня

[ctx: mast/tower]
en: cooling
ru_RU: градирня

[ctx: mast/tower]
en: defensive
ru_RU: оборонительная

[ctx: mast/tower]
en: minaret
ru_RU: минарет

[ctx: mast/tower]
en: observation
ru_RU: наблюдательная

[ctx: mast/tower]
en: watchtower
ru_RU: сторожевая

en: Big Communication Tower
ru_RU: Большая башня связи

en: Big communication tower, usually higher than 100 meters.
ru_RU: Очень большая телекоммуникационная башня, обычно высотой более 100 метров.

en: Pipeline
ru_RU: Трубопровод

en: Pipeline Substation
ru_RU: Трубопроводная подстанция

[ctx: pipeline]
en: compression
ru_RU: сжатие

[ctx: pipeline]
en: distribution
ru_RU: распределение

[ctx: pipeline]
en: field_gathering
ru_RU: собирающая

[ctx: pipeline]
en: inspection_gauge
ru_RU: контрольный датчик

[ctx: pipeline]
en: measurement
ru_RU: измерение

[ctx: pipeline]
en: valve
ru_RU: вентиль

[ctx: pipeline]
en: valve_group
ru_RU: группа вентилей

en: Pipeline Valve
ru_RU: Задвижка трубопровода

en: Valve type
ru_RU: Тип задвижки

[ctx: valve]
en: butterfly
ru_RU: дисковый затвор

[ctx: valve]
en: globe
ru_RU: плунжерный

[ctx: valve]
en: ball
ru_RU: шаровой

[ctx: valve]
en: plug
ru_RU: конусный

[ctx: valve]
en: gate
ru_RU: задвижка

[ctx: valve]
en: needle
ru_RU: игольчатый

[ctx: valve]
en: spool
ru_RU: золотниковый

en: Actuator
ru_RU: Привод

[ctx: actuator]
en: manual
ru_RU: ручной

[ctx: actuator]
en: electric_motor
ru_RU: электродвигатель

[ctx: actuator]
en: hydraulic_cylinder
ru_RU: гидравлический цилиндр

[ctx: actuator]
en: pneumatic_cylinder
ru_RU: пневматический цилиндр

[ctx: actuator]
en: solenoid
ru_RU: соленоид

[ctx: actuator]
en: thermostatic
ru_RU: термостатический

en: Position sensor
ru_RU: Датчик положения

en: optical
ru_RU: оптический

en: inductive
ru_RU: индуктивный

en: Marker
ru_RU: Маркер

[ctx: marker]
en: aerial
ru_RU: видимый с воздуха

[ctx: marker]
en: ground
ru_RU: наземный

[ctx: marker]
en: pedestal
ru_RU: постамент

[ctx: marker]
en: plate
ru_RU: табличка

[ctx: marker]
en: post
ru_RU: столбик с информацией

[ctx: marker]
en: stone
ru_RU: камень

en: Manhole
ru_RU: Люк

[ctx: manhole]
en: drain
ru_RU: дренаж

[ctx: manhole]
en: gas
ru_RU: газопровод

[ctx: manhole]
en: heat
ru_RU: теплотрасса

[ctx: manhole]
en: power
ru_RU: электричество

[ctx: manhole]
en: rainwater
ru_RU: дождевая вода

[ctx: manhole]
en: sewer
ru_RU: канализация

[ctx: manhole]
en: telecom
ru_RU: телекоммуникации

[ctx: manhole]
en: water
ru_RU: вода

en: Water
ru_RU: Вода

en: Water Works
ru_RU: Станция водоподготовки

en: Wastewater Treatment Plant
ru_RU: Сооружения для очистки сточных вод

en: Watermill
ru_RU: Водяная мельница

en: Fountain
ru_RU: Фонтан

en: Water Well
ru_RU: Колодец

en: powered
ru_RU: автоматический

en: Bridges
ru_RU: Мосты

en: aqueduct
ru_RU: акведук

en: boardwalk
ru_RU: дощатый настил

en: cantilever
ru_RU: консольный

en: covered
ru_RU: крытый

en: low_water_crossing
ru_RU: низководный

en: trestle
ru_RU: на рамных опорах

en: viaduct
ru_RU: виадук

en: Structure
ru_RU: Структура

en: arch
ru_RU: арочный

en: beam
ru_RU: балочный

en: cable-stayed
ru_RU: вантовый

en: floating
ru_RU: на плавучих опорах

en: humpback
ru_RU: горбатый мост

en: simple-suspension
ru_RU: висячий

en: suspension
ru_RU: подвесной

en: truss
ru_RU: ферменный

en: Movable Bridge
ru_RU: Разводной мост

en: bascule
ru_RU: раскрывающийся

en: drawbridge
ru_RU: подъёмный

en: lift
ru_RU: вертикально-подъёмный

en: submersible
ru_RU: затопляемый

en: swing
ru_RU: поворотный мост

en: transporter
ru_RU: летающий паром

en: retractable
ru_RU: отодвигаемый

en: tilt
ru_RU: наклоняемый

en: Bridge Support
ru_RU: Опора моста

en: abutment
ru_RU: береговой устой

en: lift_pier
ru_RU: опора подъёмного пролёта

en: pier
ru_RU: бык

en: pivot_pier
ru_RU: опора разводного пролёта

en: pylon
ru_RU: пилон

en: Bridge outline
ru_RU: Контур моста

en: movable
ru_RU: подвижный

[ctx: preset group]
en: Military
ru_RU: Военные объекты

en: Airfield
ru_RU: Аэродром

en: Barracks
ru_RU: Казармы

en: Bunker
ru_RU: Укрытие

[ctx: bunker]
en: command
ru_RU: командный

[ctx: bunker]
en: foxhole
ru_RU: стрелковый окоп

[ctx: bunker]
en: gun_emplacement
ru_RU: орудийный окоп

[ctx: bunker]
en: hardened_aircraft_shelter
ru_RU: арочное укрытие

[ctx: bunker]
en: mg_nest
ru_RU: пулемётное гнездо

[ctx: bunker]
en: munitions
ru_RU: боеприпасы

[ctx: bunker]
en: observation
ru_RU: наблюдательный

[ctx: bunker]
en: personnel_shelter
ru_RU: укрытие для личного состава

[ctx: bunker]
en: pillbox
ru_RU: блиндаж

[ctx: bunker]
en: technical
ru_RU: технический

[ctx: bunker]
en: tobruk
ru_RU: тобрук

[ctx: bunker]
en: overground
ru_RU: надземный

[ctx: bunker]
en: underground
ru_RU: подземный

[ctx: bunker]
en: underwater
ru_RU: подводный

en: Historic
ru_RU: Имеет историческое значение

en: Ruins
ru_RU: Развалины

en: Range
ru_RU: Полигон

en: Power
ru_RU: Электроэнергия

en: Power Plant
ru_RU: Электростанция

en: Plant Source
ru_RU: Источник энергии

en: Biofuel Power Plant
ru_RU: Биотопливная энергостанция

en: Biogas Power Plant
ru_RU: Энергостанция на биогазе

en: Biomass Power Plant
ru_RU: Энергостанция на биомассе

en: Method
ru_RU: Способ

[ctx: generator method]
en: anaerobic_digestion
ru_RU: анаэробное сбраживание

[ctx: generator method]
en: combustion
ru_RU: сгорание

[ctx: generator method]
en: gasification
ru_RU: преобразование в газ

en: Coal Power Plant
ru_RU: Угольная энергостанция

en: Gas Power Plant
ru_RU: Газовая энергостанция

en: Oil Power Plant
ru_RU: Нефтяная энергостанция

en: Diesel Power Plant
ru_RU: Дизельная энергостанция

en: Gasoline Power Plant
ru_RU: Бензиновая энергостанция

en: Nuclear Power Plant
ru_RU: Атомная энергостанция

[ctx: generator method]
en: fission
ru_RU: деление ядер

[ctx: generator method]
en: fusion
ru_RU: синтез

en: Waste Power Plant
ru_RU: Энергостанция по переработке мусора

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
ru_RU: пиролиз

en: Geothermal Power Plant
ru_RU: Геотермальная энергостанция

en: Hydro Power Plant
ru_RU: Гидроэнергостанция

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
ru_RU: течение реки

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
ru_RU: водохранилище, наполняемое насосом

[ctx: generator method]
en: water-storage
ru_RU: водохранилище

en: Tidal Power Plant
ru_RU: Приливная энергостанция

[ctx: generator method]
en: barrage
ru_RU: плотина

[ctx: generator method]
en: stream
ru_RU: водный поток

en: Wave Power Plant
ru_RU: Волновая энергостанция

en: Osmotic Power Plant
ru_RU: Осмотическая энергостанция

en: Solar Power Plant
ru_RU: Солнечная энергостанция

[ctx: generator method]
en: photovoltaic
ru_RU: фотогальваническое преобразование

[ctx: generator method]
en: thermal
ru_RU: термальный

en: Wind Power Plant
ru_RU: Ветряная энергостанция

en: Power Generator
ru_RU: Генератор

en: Generator Source
ru_RU: Источник генератора

en: Biofuel Power Generator
ru_RU: Генератор на биотопливе

en: Generator Type
ru_RU: Тип генератора

en: boiler
ru_RU: бойлер

en: gas_turbine
ru_RU: газовая турбина

en: reciprocating_engine
ru_RU: поршневой двигатель

en: steam_generator
ru_RU: парогенератор

en: Biogas Power Generator
ru_RU: Генератор на биогазе

en: Biomass Power Generator
ru_RU: Генератор на биомассе

en: bioreactor
ru_RU: биореактор

en: anaerobic_digestion / gasification
ru_RU: анаэробное разложение/газификация

en: combustion
ru_RU: сгорание

en: steam_turbine
ru_RU: паровая турбина

en: Coal Power Generator
ru_RU: Работающий на угле

en: Gas Power Generator
ru_RU: Работающий на природном газе

en: combined_cycle
ru_RU: парогазовый цикл

en: Oil Power Generator
ru_RU: Работающий на мазуте

en: Diesel Power Generator
ru_RU: Работающий на дизельном топливе

en: Gasoline Power Generator
ru_RU: Работающий на бензине

en: Nuclear Reactor
ru_RU: Ядерный реактор

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
ru_RU: Кипящий водо-водяной реактор 1 (BWR-1)

en: fission
ru_RU: деление ядер

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
ru_RU: Кипящий водо-водяной реактор 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
ru_RU: Кипящий водо-водяной реактор 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
ru_RU: Кипящий водо-водяной реактор 4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
ru_RU: Кипящий водо-водяной реактор 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
ru_RU: Кипящий водо-водяной реактор 6 (BWR-6)

en: CANada Deuterium Uranium reactor (CANDU)
ru_RU: Реактор CANDU (CANada Deuterium Uranium)

en: cold-fusion
ru_RU: холодный синтез

en: fusion
ru_RU: синтез

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
ru_RU: Китайский водо-водяной ядерный реактор (CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
ru_RU: Европейский водо-водяной ядерный реактор (EPR)

en: Inertial Confinement Fusion (ICF)
ru_RU: Инерциальный управляемый термоядерный синтез (ICF)

en: Pressurized water reactor (PWR)
ru_RU: Водо-водяной ядерный реактор (PWR)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1000 (RBMK-1000)
ru_RU: Реактор большой мощности канальный 1000 (RBMK-1000)

en: Reactor Bolshoy Moshchnosti Kanalniy 1500 (RBMK-1500)
ru_RU: Реактор большой мощности канальный 1500 (RBMK-1500)

en: stellarator
ru_RU: стелларатор

en: tokamak
ru_RU: токамак

en: Vodo-Vodyanoi Energetichesky Reactor (VVER)
ru_RU: Водо-водяной энергетический реактор (VVER)

en: Solar Power Generator
ru_RU: Солнечный генератор

en: solar_photovoltaic_panel
ru_RU: солнечная фотоэлектрическая панель

en: photovoltaic
ru_RU: фотогальваническое преобразование

en: solar_thermal_collector
ru_RU: солнечный коллектор

en: thermal
ru_RU: термальный

en: Solar tracking type
ru_RU: Тип слежения за солнцем

en: single_axis
ru_RU: одна ось

en: horizontal
ru_RU: горизонтальное

en: horizontal axis (HSAT)
ru_RU: горизонтальная ось (HSAT)

en: horizontal_tilted
ru_RU: горизонтальное наклонное

en: horizontal axis, tilted modules (HTSAT)
ru_RU: горизонтальная ось, наклонные модули (HTSAT)

en: tilted
ru_RU: наклонное

en: tilted axis (TSAT)
ru_RU: наклонная ось (TSAT)

en: vertical
ru_RU: вертикальное

en: vertical (VSAT)
ru_RU: вертикальное (VSAT)

en: dual_axis
ru_RU: две оси

en: tip-tilt
ru_RU: наклонно-поворотное

en: tip-tilt dual axis (TTDAT)
ru_RU: наклонно-поворотная двухосевая система (TTDAT)

en: alt-azimuth
ru_RU: азимутально-высотное

en: azimuth-altitude dual axis (AADAT)
ru_RU: азимутально-высотная двухосевая система (AADAT)

en: Waste Power Generator
ru_RU: Работающий на отходах

en: gasification
ru_RU: преобразование в газ

en: pyrolysis
ru_RU: пиролиз

en: Water Turbine
ru_RU: Гидравлическая турбина

en: francis_turbine
ru_RU: турбина Френсиса

en: all methods
ru_RU: все методы

en: hydrodynamic_screw
ru_RU: шнековая гидротурбина

en: run-of-the-river
ru_RU: течение реки

en: kaplan_turbine
ru_RU: турбина Каплана

en: run-of-the-river / water-storage
ru_RU: течение реки / водохранилище

en: pelton_turbine
ru_RU: турбина Пелтона

en: Tidal Water Turbine
ru_RU: Приливная турбина

en: horizontal_axis
ru_RU: горизонтальная ось

en: barrage
ru_RU: плотина

en: vertical_axis
ru_RU: вертикальная ось

en: Wave Energy Converter
ru_RU: Преобразователь энергии волн

en: Osmotic Power Generator
ru_RU: Осмотический генератор

en: Geothermal Power Generator
ru_RU: Геотермальный генератор

en: heat_pump
ru_RU: тепловой насос

en: Wind Turbine
ru_RU: Ветротурбина

en: Heliostat
ru_RU: Гелиостат

en: Power Substation
ru_RU: Подстанция

en: Type of substation
ru_RU: Тип подстанции

[ctx: power]
en: compensation
ru_RU: компенсирующая

[ctx: power]
en: converter
ru_RU: преобразовательная

[ctx: power]
en: distribution
ru_RU: распределительная

[ctx: power]
en: industrial
ru_RU: промышленная

[ctx: power]
en: minor_distribution
ru_RU: потребительская

[ctx: power]
en: traction
ru_RU: тяговая

[ctx: power]
en: transition
ru_RU: переходная

[ctx: power]
en: transmission
ru_RU: передающая

en: Gas insulated
ru_RU: С элегазовой изоляцией

en: Power Transformer
ru_RU: Трансформатор

en: Type of transformer
ru_RU: Тип трансформатора

[ctx: power]
en: auxiliary
ru_RU: вспомогательный

[ctx: power]
en: generator
ru_RU: генераторный

[ctx: power]
en: main
ru_RU: основной

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
ru_RU: фазоповоротный

[ctx: power]
en: yes
ru_RU: да

en: Auto-transformer (windings type)
ru_RU: Автотрансформатор (по типу обмотки)

en: Power Switchgear
ru_RU: Распределительное устройство

en: (Please only use this tag if more detailed mapping using busbars and bays is impossible!)
ru_RU: (Пожалуйста, используйте этот тег только тогда, когда подробная разметка с обозначением сборных шин и ячеек невозможна!)

en: Power Busbar
ru_RU: Сборная шина

en: Power Bay
ru_RU: Ячейка

en: Power Switch
ru_RU: Разъединитель

en: Type of switch
ru_RU: Тип разъединителя

[ctx: power]
en: circuit_breaker
ru_RU: автоматический выключатель

[ctx: power]
en: disconnector
ru_RU: разъединитель

[ctx: power]
en: earthing
ru_RU: заземлитель

[ctx: power]
en: mechanical
ru_RU: механический выключатель

en: Power Converter
ru_RU: Преобразователь

en: Type of converter
ru_RU: Тип преобразователя

[ctx: power]
en: lcc
ru_RU: преобразователь с линейной коммутацией (LCC)

[ctx: power]
en: vsc
ru_RU: транзисторный преобразователь (VSC)

[ctx: power]
en: back-to-back
ru_RU: вставка постоянного тока

en: Amount of poles
ru_RU: Количество полюсов

en: monopole
ru_RU: монополярный

en: bipole
ru_RU: биполярный

en: Power rating (MVA)
ru_RU: Номинальная мощность (МВА)

en: Power Compensator
ru_RU: Компенсатор

en: Type of compensator
ru_RU: Тип компенсатора

[ctx: power]
en: filter
ru_RU: фильтр

[ctx: power]
en: series_capacitor
ru_RU: Конденсаторная батарея

[ctx: power]
en: series_reactor
ru_RU: Реакторная батарея

[ctx: power]
en: shunt_capacitor
ru_RU: шунтирующий конденсатор

[ctx: power]
en: shunt_reactor
ru_RU: шунтирующий реактор

[ctx: power]
en: statcom
ru_RU: статический синхронный компенсатор

[ctx: power]
en: static_var
ru_RU: статический тиристорный

[ctx: power]
en: synchronous_condenser
ru_RU: синхронный компенсатор

en: Power rating (kvar/Mvar)
ru_RU: Номинальная мощность (квар/Мвар)

en: Power Street Cabinet
ru_RU: Электротехнический шкаф

en: Transformer Tower
ru_RU: Трансформаторная башня

en: Power Portal
ru_RU: Портальная опора

en: tubular
ru_RU: трубчатая

en: Portal design
ru_RU: Дизайн портальной опоры

[ctx: power]
en: portal
ru_RU: портал

[ctx: power]
en: portal_two-level
ru_RU: двухуровневый портал

[ctx: power]
en: portal_three-level
ru_RU: трехуровневый портал

en: Power Tower
ru_RU: Опора ЛЭП

en: Tower design
ru_RU: Дизайн опоры

[ctx: power]
en: one-level
ru_RU: одноуровневая

[ctx: power]
en: two-level
ru_RU: двухуровневая

[ctx: power]
en: donau
ru_RU: "дунайского" типа

[ctx: power]
en: three-level
ru_RU: трёхуровневая

[ctx: power]
en: barrel
ru_RU: бочковидная

[ctx: power]
en: asymmetric
ru_RU: асимметричная

[ctx: power]
en: triangle
ru_RU: треугольная

[ctx: power]
en: flag
ru_RU: флаговидная

[ctx: power]
en: donau;one-level
ru_RU: "дунайского" типа, одноуровневая

[ctx: power]
en: four-level
ru_RU: четырехуровневая

[ctx: power]
en: six-level
ru_RU: шестиуровневая

[ctx: power]
en: nine-level
ru_RU: девятиуровневая

[ctx: power]
en: delta_two-level
ru_RU: дельтовидная двухуровневая

[ctx: power]
en: y-frame
ru_RU: Y-образная

[ctx: power]
en: x-frame
ru_RU: X-образная

[ctx: power]
en: h-frame
ru_RU: H-образная

[ctx: power]
en: guyed_h-frame
ru_RU: H-образная с растяжками

[ctx: power]
en: guyed_v-frame
ru_RU: V-образная с растяжками

[ctx: power]
en: bipole
ru_RU: двухполярная

[ctx: power]
en: monopolar
ru_RU: однополярная

en: Triple tower
ru_RU: Тройная опора

en: Incomplete tower
ru_RU: Неполная опора

en: Pole
ru_RU: Столб

en: Pole with Switch
ru_RU: Столб с разъединителем

en: Pole Attributes:
ru_RU: Свойства столба:

en: Switch Attributes:
ru_RU: Характеристики разъединителя:

en: Pole with Transformer
ru_RU: Столб с трансформатором

en: Transformer Attributes:
ru_RU: Свойства трансформатора:

en: Catenary mast
ru_RU: Подвеска

[ctx: power]
en: Connection
ru_RU: Соединение

en: Insulator
ru_RU: Изолятор

en: Power Line
ru_RU: Линия электропередачи

en: Line type
ru_RU: Тип линии

en: line
ru_RU: высоковольтная

en: minor_line
ru_RU: низковольтная

en: Number of conductors/wires per cable
ru_RU: Число жил/проводов в кабеле

[ctx: power]
en: single
ru_RU: 1

[ctx: power]
en: double
ru_RU: 2

[ctx: power]
en: triple
ru_RU: 3

[ctx: power]
en: quad
ru_RU: 4

[ctx: power]
en: fivefold
ru_RU: 5

[ctx: power]
en: sixfold
ru_RU: 6

[ctx: power]
en: eightfold
ru_RU: 8

en: Used for data communications
ru_RU: Используется для передачи данных

en: Power Cable
ru_RU: Электрический кабель

[ctx: power cable]
en: overground
ru_RU: наземный

[ctx: power cable]
en: overhead
ru_RU: надземный

[ctx: power cable]
en: surface
ru_RU: на поверхности

[ctx: power cable]
en: underground
ru_RU: подземный

[ctx: power cable]
en: underwater
ru_RU: подводный

en: Telecom
ru_RU: Связь

en: Telecom Street Cabinet
ru_RU: Уличная будка

en: Telephone Exchange
ru_RU: Телефонная станция

en: Connection Point
ru_RU: Точка подключения

en: Service Device
ru_RU: Сервисное устройство

en: Historic Places
ru_RU: Исторические места

en: Castle
ru_RU: Замок

en: stately
ru_RU: без функциональной защиты

en: defensive
ru_RU: оборонительный замок

en: fortress
ru_RU: крепость

en: manor
ru_RU: главный дом поместья

en: palace
ru_RU: дворец

en: Fort
ru_RU: Форт

en: Archaeological Site
ru_RU: Археологические раскопки

en: baths
ru_RU: ванны

en: catacombs
ru_RU: катакомбы

en: crannog
ru_RU: кранног

en: fortification
ru_RU: фортификационное сооружение

en: geoglyph
ru_RU: геоглиф

en: grave_field
ru_RU: могильник

en: petroglyph
ru_RU: петроглиф

en: hut_circle
ru_RU: круг хижины

en: megalith
ru_RU: мегалит

en: necropolis
ru_RU: некрополь

en: roman_circus
ru_RU: цирк

en: roman_theater
ru_RU: римский театр

en: roman_villa
ru_RU: римская вилла

en: settlement
ru_RU: поселение

en: tumulus
ru_RU: курган

en: Fortification type
ru_RU: Тип укрепления

en: hill_fort
ru_RU: городище

en: Forts using a rise of elevation
ru_RU: Укрепления, использующие возвышенность

en: limes
ru_RU: лимес (сторожевой вал)

en: Fortifications for border defense
ru_RU: Укрепление для защиты границы

en: sconce
ru_RU: шанец

en: A small protective fortification
ru_RU: Небольшое защитное сооружение

en: ring_ditch
ru_RU: рондела

en: Circular ditched enclosures
ru_RU: Ограждение в виде кольцевой канавы

en: ringfort
ru_RU: круглый форт

en: Circular fortified settlement
ru_RU: Круговое укреплённое поселение

en: motte
ru_RU: мотт

en: Raised area of ground for a castle
ru_RU: Возвышенный участок земли, образующий основу для замка

en: watchtower
ru_RU: сторожевая башня

en: Military observation
ru_RU: Военное наблюдение

en: battery
ru_RU: батарея

en: A group of artillary (cannon) in a fixed fortification
ru_RU: Группа артиллерии (пушек) в стационарном укреплении

en: Battlefield
ru_RU: Поле битвы

en: Palaeontological Site
ru_RU: Палеонтологические раскопки

en: Citywalls
ru_RU: Городские стены

en: City gate
ru_RU: Городские ворота

en: Manor
ru_RU: Особняк

en: Historic monastery
ru_RU: Исторический монастырь

en: Charcoal pile
ru_RU: Углежогная куча

en: Mine
ru_RU: Шахта

en: Mine shaft
ru_RU: Шахтный ствол

en: Shieling
ru_RU: Пастушья хижина

en: Grave
ru_RU: Могила

en: Tomb
ru_RU: Гробница

[ctx: tomb]
en: columbarium
ru_RU: колумбарий

[ctx: tomb]
en: crypt
ru_RU: крипта

[ctx: tomb]
en: hypogeum
ru_RU: гипогей

[ctx: tomb]
en: mausoleum
ru_RU: мавзолей

[ctx: tomb]
en: pyramid
ru_RU: пирамида

[ctx: tomb]
en: rock-cut
ru_RU: высеченная в скале

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
ru_RU: саркофаг

[ctx: tomb]
en: tumulus
ru_RU: курган

[ctx: tomb]
en: vault
ru_RU: склеп

[ctx: tomb]
en: war_grave
ru_RU: братская могила

en: Monument
ru_RU: Монумент

en: Memorial
ru_RU: Памятник

[ctx: memorial]
en: bust
ru_RU: бюст

en: Like a statue, but only showing the upper half of a person.
ru_RU: Как статуя, но представляет только верхнюю половину человека.

[ctx: memorial]
en: plaque
ru_RU: мемориальная доска

en: A commemorative sign, often mounted on a wall.
ru_RU: Памятный знак, часто закреплённый на стене.

[ctx: memorial]
en: statue
ru_RU: статуя

en: A statue representing a person.
ru_RU: Статуя, представляющая человека.

[ctx: memorial]
en: stele
ru_RU: стела

en: An upright slab engraved or painted with decorations or inscriptions.
ru_RU: Вертикальная плита с выгравированными или нарисованными украшениями или надписями.

[ctx: memorial]
en: stone
ru_RU: камень

en: A stone with an inscription, picture, or similar.
ru_RU: Камень с надписью, изображением или чем-то подобным.

[ctx: memorial]
en: war_memorial
ru_RU: военный мемориал

en: A building, monument, statue or other edifice celebrating a victory or commemorating those who died or were injured in a war.
ru_RU: Здание, памятник, статуя или другое сооружение, посвящённое победе или памяти тех, кто погиб или был ранен на войне.

[ctx: memorial]
en: sculpture
ru_RU: скульптура

en: A non figurative sculpture which does not match any of the other categories.
ru_RU: Не изображающая реальный образ скульптура, не попадающая в другие категории.

[ctx: memorial]
en: cross
ru_RU: крест

en: A cross-shaped memorial.
ru_RU: Памятник в форме креста.

[ctx: memorial]
en: blue_plaque
ru_RU: синяя табличка

en: A blue plaque commemorating a historical link to that location. (UK)
ru_RU: Синяя табличка, напоминающая об исторической связи с этим местом. (ВЕЛИКОБРИТАНИЯ)

[ctx: memorial]
en: obelisk
ru_RU: обелиск

en: An obelisk.
ru_RU: Обелиск.

[ctx: memorial]
en: ghost_bike
ru_RU: призрачный велосипед

en: A bicycle painted white permanently placed as memorial for a victim of a road accident (usually cyclists).
ru_RU: Велосипед, выкрашенный в белый цвет и установленный в память о жертве дорожно-транспортного происшествия (обычно велосипедисте).

[ctx: memorial]
en: stolperstein
ru_RU: камень преткновения

en: 10cm × 10cm brass plaque commemorating victims of Nazi persecution. (EU,RU)
ru_RU: Латунная табличка 10 см × 10 см в память о жертвах нацистских преследований. (EU,RU)

[ctx: memorial]
en: bench
ru_RU: скамья

en: A bench placed in memory of someone or something; usually has a plaque, and sometimes a statue sitting on (part of) it.
ru_RU: Скамья, установленная в память о ком-то или о чём-то; обычно имеет мемориальную доску, а иногда и статую, сидящую на ней (её части).

en: Inscription
ru_RU: Надпись

en: Wayside Cross
ru_RU: Придорожный крест

en: Wayside Shrine
ru_RU: Придорожная святыня

en: Place of worship
ru_RU: Культовое место

en: Boundary Stone
ru_RU: Пограничный камень

en: Milestone
ru_RU: Дистанционный столб

en: Shops
ru_RU: Магазины, служба быта

en: Food
ru_RU: Еда

en: Supermarket
ru_RU: Супермаркет

en: Convenience Store
ru_RU: Небольшой магазин

en: Kiosk
ru_RU: Киоск

en: Bakery
ru_RU: Булочная

en: Butcher
ru_RU: Мясная лавка

en: Seafood
ru_RU: Морепродукты

en: Dairy
ru_RU: Молочные продукты

en: Cheese
ru_RU: Сыр

en: Deli (Fine Food)
ru_RU: Деликатесы

en: Pastry
ru_RU: Выпечка

en: Confectionery
ru_RU: Кондитерские изделия

en: Chocolate
ru_RU: Шоколад

en: Herbalist
ru_RU: Травник

en: Tea
ru_RU: Чай

en: Coffee
ru_RU: Кофе

en: Frozen food
ru_RU: Замороженная еда

en: Public Market
ru_RU: Рынок

en: Organic
ru_RU: Натуральные продукты

en: Greengrocer
ru_RU: Продавец фруктов или овощей

en: Farm Stand
ru_RU: Фермерский магазин

en: Organic/Bio
ru_RU: Натуральные продукты

en: Fair Trade
ru_RU: Справедливая торговля

en: Alcohol
ru_RU: Алкогольная продукция

en: Beverages
ru_RU: Напитки

en: Wine
ru_RU: Вино

[ctx: clothes]
en: babies
ru_RU: для новорождённых

[ctx: clothes]
en: children
ru_RU: детская

[ctx: clothes]
en: costumes
ru_RU: костюмы (карнавальные и т.п.)

[ctx: clothes]
en: denim
ru_RU: джинсовая

[ctx: clothes]
en: fashion
ru_RU: модная

[ctx: clothes]
en: fur
ru_RU: меховая

[ctx: clothes]
en: hats
ru_RU: головные уборы

[ctx: clothes]
en: leather
ru_RU: кожаная

[ctx: clothes]
en: maternity
ru_RU: для беременных

[ctx: clothes]
en: men
ru_RU: мужская

[ctx: clothes]
en: motorcycle
ru_RU: мотоциклетные костюмы

[ctx: clothes]
en: oversize
ru_RU: больших размеров

[ctx: clothes]
en: schoolwear
ru_RU: школьная форма

[ctx: clothes]
en: sports
ru_RU: спортивная

[ctx: clothes]
en: suits
ru_RU: мужские костюмы

[ctx: clothes]
en: swimwear
ru_RU: для купания

[ctx: clothes]
en: traditional
ru_RU: национальная одежда

[ctx: clothes]
en: underwear
ru_RU: нижнее бельё

[ctx: clothes]
en: wedding
ru_RU: свадебная

[ctx: clothes]
en: women
ru_RU: женская

[ctx: clothes]
en: workwear
ru_RU: спецодежда

en: Boutique
ru_RU: Бутик

[ctx: shop]
en: Shoes
ru_RU: Обувь

[ctx: shoes]
en: Offers repairs
ru_RU: Предлагают ремонт

en: Outdoor
ru_RU: Товары для активного отдыха

en: Dry Cleaning
ru_RU: Химчистка

en: Laundry
ru_RU: Прачечная

en: Laundry Service
ru_RU: Услуги прачечной

en: Tailor
ru_RU: Портной

en: Fabric
ru_RU: Ткани

en: Electronic
ru_RU: Электроника

en: Computer
ru_RU: Компьютеры

en: Electronics
ru_RU: Бытовая электроника

en: Mobile Phone
ru_RU: Мобильный телефон

en: Watches
ru_RU: Часы

en: Vacuum Cleaner
ru_RU: Пылесос

en: Hifi
ru_RU: Звуковая аппаратура

en: Video
ru_RU: Видео

en: Video Games
ru_RU: Видеоигры

en: Music
ru_RU: Музыка

en: Cash
ru_RU: Наличные

en: Bank
ru_RU: Банк

en: Automated Teller Machine
ru_RU: Банкомат

en: Money Exchange
ru_RU: Обмен валют

en: Money transfer
ru_RU: Денежные переводы

en: Deposits:
ru_RU: Приём денег:

en: Cash deposits
ru_RU: Принимает наличные

en: Coin deposits
ru_RU: Принимает монеты

en: Pawnbroker
ru_RU: Ломбард

en: Home decoration
ru_RU: Предметы интерьера

en: Doors
ru_RU: Двери

en: Furniture
ru_RU: Мебельный

en: Kitchen
ru_RU: Кухня

en: Houseware
ru_RU: Домашняя утварь

en: Pottery
ru_RU: Гончарная мастерская

en: Curtain
ru_RU: Шторы

en: Art
ru_RU: Произведения искусства

en: Frame
ru_RU: Рамки

en: Bed
ru_RU: Постельные принадлежности

en: Carpet
ru_RU: Ковёр

en: Interior Decoration
ru_RU: Оформление интерьера

en: Lighting
ru_RU: Освещение

en: Antiques
ru_RU: Антиквариат

[ctx: shop]
en: Swimming pool
ru_RU: Товары для бассейнов

en: Storage Rental
ru_RU: Аренда хранилища

en: Printed Material
ru_RU: Печатные материалы

en: Stationery
ru_RU: Канцтовары

en: Copy Shop
ru_RU: Копировальные и полиграфические услуги

en: Book Store
ru_RU: Книжный магазин

en: Newspaper Stand
ru_RU: Газетный киоск

en: Ticket
ru_RU: Билетная касса

en: For the body
ru_RU: Для тела

en: Chemist
ru_RU: Бытовая химия

en: Cosmetics
ru_RU: Косметика

en: Perfumery
ru_RU: Парфюмерия

en: Beauty
ru_RU: Салон красоты

en: Beauty services
ru_RU: Косметические услуги

en: nails
ru_RU: маникюр/педикюр

en: tanning
ru_RU: солярий

en: cosmetics
ru_RU: косметика

en: spa
ru_RU: спа

en: skin_care
ru_RU: уход за кожей

en: waxing
ru_RU: депиляция

en: hair_removal
ru_RU: удаление волос

en: eyebrow
ru_RU: брови

en: massage
ru_RU: массаж

en: eyelash
ru_RU: ресницы

en: Tobacco
ru_RU: Табачные изделия

en: E-cigarette
ru_RU: Электронные сигареты

en: Hairdresser/Barber
ru_RU: Парикмахерская

en: Female
ru_RU: Женский

en: Male
ru_RU: Мужской

en: Unisex
ru_RU: Оба пола

en: Massage
ru_RU: Массаж

en: Tattoo
ru_RU: Татуировка

en: Optician
ru_RU: Оптика

en: Hearing Aids
ru_RU: Слуховые аппараты

en: Medical Supply
ru_RU: Медицинские принадлежности

en: Jewellery
ru_RU: Ювелирный магазин

en: Erotic
ru_RU: Секс-шоп

en: Department Store
ru_RU: Универмаг

en: General Store
ru_RU: Магазин смешанного ассортимента

en: Mall
ru_RU: Крупный торговый центр

en: Florist
ru_RU: Цветочный магазин

en: Garden Centre
ru_RU: Садово-огородный магазин

en: Do-It-Yourself Store
ru_RU: Строительный гипермаркет

en: Hardware
ru_RU: Хозяйственный магазин

en: Paint
ru_RU: Краски

en: Gas
ru_RU: Газ

en: Wholesale
ru_RU: Оптовый магазин

[ctx: wholesale]
en: clothes
ru_RU: одежда

[ctx: wholesale]
en: electro
ru_RU: электротовары

[ctx: wholesale]
en: florist
ru_RU: цветы

[ctx: wholesale]
en: food
ru_RU: продукты питания

[ctx: wholesale]
en: general
ru_RU: универсальный магазин

[ctx: wholesale]
en: paper
ru_RU: бумага

[ctx: wholesale]
en: pharmacy
ru_RU: медикаменты

[ctx: wholesale]
en: sanitary
ru_RU: санитарно-гигиенические товары

[ctx: wholesale]
en: seafood
ru_RU: морепродукты

[ctx: wholesale]
en: supermarket
ru_RU: супермаркет

en: Trade
ru_RU: Оптовый склад

[ctx: trade]
en: agricultural_supplies
ru_RU: сельхозоборудование

[ctx: trade]
en: building_supplies
ru_RU: строительные материалы

[ctx: trade]
en: catering_supplies
ru_RU: инвентарь для ресторанного обслуживания

[ctx: trade]
en: plumbing
ru_RU: сантехника

[ctx: trade]
en: tiles
ru_RU: плитка

[ctx: trade]
en: timber
ru_RU: пиломатериалы

[ctx: trade]
en: windows
ru_RU: окна

en: Travel Agency
ru_RU: Туристическое агентство

en: Scuba diving
ru_RU: Подводное плавание

[ctx: shop]
en: Fishing
ru_RU: Рыбалка

en: Musical Instrument
ru_RU: Музыкальные инструменты

en: Toys
ru_RU: Игрушки

en: Gift/Souvenir
ru_RU: Подарки и сувениры

en: Variety Store
ru_RU: Магазин с фиксированной ценой

en: Party supplies
ru_RU: Товары для праздников и вечеринок

en: Charity
ru_RU: Благотворительный магазин

en: Alternative tagging: `shop=*` + `second_hand=yes` or `second_hand=only`
ru_RU: Альтернативное обозначение: `shop=*` + `second_hand=yes` или `second_hand=only`

en: Bookmaker
ru_RU: Букмекерская контора

en: Lottery
ru_RU: Лотерейные билеты

en: Bag
ru_RU: Сумки и чемоданы

en: Pet
ru_RU: Зоомагазин

en: Pet grooming
ru_RU: Салон по уходу за домашними животными

en: Photo
ru_RU: Фотография

en: Security
ru_RU: Системы безопасности

en: Weapons
ru_RU: Оружие

en: Funeral Directors
ru_RU: Ритуальные услуги

en: Vending Machine
ru_RU: Торговый автомат

en: Vending products
ru_RU: Реализуемая продукция

en: admission_tickets
ru_RU: входные билеты

en: animal_feed
ru_RU: корм для животных

en: bicycle_tube
ru_RU: велосипедная шина

en: cigarettes
ru_RU: сигареты

en: coffee
ru_RU: кофе

en: condoms
ru_RU: презервативы

en: drinks
ru_RU: напитки

en: elongated_coin
ru_RU: удлинённые монеты

en: excrement_bags
ru_RU: пакеты для экскрементов

en: fuel
ru_RU: топливо

en: milk
ru_RU: молоко

en: newspapers
ru_RU: газеты

en: parking_tickets
ru_RU: талоны на парковку

en: public_transport_tickets
ru_RU: билеты на общественный транспорт

en: SIM_cards
ru_RU: SIM-карты

en: stamps
ru_RU: марки

en: sweets
ru_RU: сладости

en: telephone_vouchers
ru_RU: телефонные карты

en: toys
ru_RU: игрушки

en: Parcel Locker
ru_RU: Постамат

en: Parcel mail in
ru_RU: Отправка посылок

en: returns_only
ru_RU: только возврат

en: Parcel pickup
ru_RU: Получение посылок

en: Refrigerated
ru_RU: Холодильник для скоропортящихся посылок

en: Payment Methods
ru_RU: Способы оплаты

en: Debit cards
ru_RU: Дебетовые карты

en: Credit cards
ru_RU: Кредитные карты

en: Contactless payment
ru_RU: Бесконтактная оплата

en: Electronic purses and Charge cards
ru_RU: Электронные средства оплаты

en: Avant (fi)
ru_RU: Avant (FI)

en: Geldkarte (de)
ru_RU: Geldkarte (DE)

en: Mep (pt)
ru_RU: Mep (PT)

en: Minicash (lu)
ru_RU: Minicash (LU)

en: Minipay (it)
ru_RU: Minipay (IT)

en: Mondero 4b (es)
ru_RU: Mondero 4b (ES)

en: Cryptocurrencies
ru_RU: Криптовалюты

en: Offices
ru_RU: Офисы

[ctx: office]
en: Accountant
ru_RU: Бухгалтерский

[ctx: office]
en: Advertising agency
ru_RU: Рекламное агентство

[ctx: office]
en: Architect
ru_RU: Архитектурный

[ctx: office]
en: Association
ru_RU: Некоммерческая организация

[ctx: office]
en: Private company
ru_RU: Частная компания

[ctx: office]
en: Diplomatic
ru_RU: Дипломатический

en: consulate
ru_RU: консульство

en: embassy
ru_RU: посольство

en: liaison
ru_RU: отделение связи

en: Receiving country code
ru_RU: Код страны получателя

[ctx: office]
en: Educational institution
ru_RU: Учебное заведение

[ctx: office]
en: Employment agency
ru_RU: Бюро по трудоустройству

[ctx: office]
en: Estate agent
ru_RU: Агентство недвижимости

[ctx: office]
en: Foundation
ru_RU: Учреждение

[ctx: office]
en: Government
ru_RU: Государственное учреждение

en: administrative
ru_RU: административная

en: audit
ru_RU: аудит

en: cadaster
ru_RU: кадастровое учреждение

en: culture
ru_RU: культура

en: customs
ru_RU: таможня

en: data_protection
ru_RU: защита данных

en: education
ru_RU: управление/отдел образования

en: environment
ru_RU: окружающая среда

en: healthcare
ru_RU: центр гигиены и эпидемиологии

en: legislative
ru_RU: законодательный орган

en: migration
ru_RU: миграционная служба

en: ministry
ru_RU: министерство

en: pension_fund
ru_RU: государственный пенсионный фонд

en: prosecutor
ru_RU: прокуратура

en: public_service
ru_RU: центр госуслуг (МФЦ)

en: register_office
ru_RU: ЗАГС

en: social_security
ru_RU: социальное обеспечение

en: social_services
ru_RU: служба социальной защиты

en: statistics
ru_RU: статистика

en: tax
ru_RU: налоговая

en: transportation
ru_RU: транспорт

[ctx: office]
en: Insurance
ru_RU: Страховая компания

[ctx: office]
en: It specialist
ru_RU: Информационные технологии

[ctx: office]
en: Lawyer
ru_RU: Юридические услуги

[ctx: office]
en: Newspaper
ru_RU: Редакция газеты или журнала

[ctx: office]
en: Non-governmental organisation (NGO)
ru_RU: Общественная организация

[ctx: office]
en: Notary
ru_RU: Нотариус

[ctx: office]
en: Political party
ru_RU: Политическая партия

[ctx: office]
en: Religion
ru_RU: Религиозная организация

[ctx: office]
en: Research
ru_RU: Научно-исследовательская организация

[ctx: office]
en: Tax advisor
ru_RU: Налоговый консультант

[ctx: office]
en: Telecommunication
ru_RU: Телекоммуникационная компания

en: Craft
ru_RU: Мастерская

en: Beekeeper
ru_RU: Пчеловод

en: Brewery
ru_RU: Пивоварня

en: Winery
ru_RU: Винодельня

en: Caterer
ru_RU: Кейтеринговое агентство

en: Upholsterer
ru_RU: Драпировщик

en: Key cutter
ru_RU: Изготовление дубликатов ключей

en: Locksmith
ru_RU: Изготовление замков и ключей

en: Electrician
ru_RU: Электрик

en: Electronics Repair
ru_RU: Ремонт электроники

en: Repairs mobile phones
ru_RU: Ремонт мобильных телефонов

en: Repairs computers
ru_RU: Ремонт компьютеров

en: Repairs cameras
ru_RU: Ремонт фото- и видеокамер

en: Repairs hifi equipment
ru_RU: Ремонт звукового оборудования

en: Plumber
ru_RU: Сантехник

en: Hvac
ru_RU: Установка кондиционеров

en: Painter
ru_RU: Маляр

en: Tiler
ru_RU: Укладка плитки

en: Window construction
ru_RU: Изготовление и установка окон

en: Carpenter
ru_RU: Столяр или плотник

en: Roofer
ru_RU: Кровельщик

en: Photographer
ru_RU: Фотограф

en: Handicraft
ru_RU: Ручная работа

en: Gardener
ru_RU: Садовник или ландшафтный дизайнер

en: Shoemaker
ru_RU: Пошив или ремонт обуви

en: Sawmill
ru_RU: Пилорама

en: Stonemason
ru_RU: Каменщик

en: Blacksmith
ru_RU: Кузница

en: Metal construction
ru_RU: Изделия из металла

en: Geography
ru_RU: География

en: Boundaries
ru_RU: Границы

en: Administrative
ru_RU: Административная

en: Administrative level
ru_RU: Административный уровень

en: Maritime
ru_RU: Морская

en: Political
ru_RU: Политическая

en: Division
ru_RU: Деление

en: canton
ru_RU: кантон

en: linguistic_community
ru_RU: языковое сообщество

en: ward
ru_RU: административный район (ward)

en: National Park
ru_RU: Национальный парк

en: Protected Area
ru_RU: Особо охраняемая природная территория

en: Protect Class
ru_RU: Класс охраны

en: Title or type of protection
ru_RU: Тип ООПТ

en: Hazardous Area
ru_RU: Опасная зона

[ctx: hazard]
en: contamination
ru_RU: химическое загрязнение

[ctx: hazard]
en: minefield
ru_RU: минное поле

[ctx: hazard]
en: nuclear
ru_RU: радиоактивность

[ctx: hazard]
en: shooting_range
ru_RU: стрельбище

[ctx: hazard]
en: unexploded_ordnance
ru_RU: неразорвавшиеся боеприпасы

en: Related law
ru_RU: Правовой акт

en: Border type
ru_RU: Тип границы

en: baseline
ru_RU: исходная линия

en: contiguous
ru_RU: прилежащая зона

en: eez
ru_RU: исключительная экономическая зона

en: territorial
ru_RU: территориальные воды

en: Boundary Marker
ru_RU: Пограничный знак

en: Places
ru_RU: Места

en: Continent
ru_RU: Континент

en: Country
ru_RU: Страна

[ctx: place]
en: State
ru_RU: Штат

en: Region
ru_RU: Область

en: County
ru_RU: Округ

en: City
ru_RU: Город (более 100 000)

en: Town
ru_RU: Город (до 100 000)

en: Village
ru_RU: Село

en: Isolated Dwelling
ru_RU: Изолированное жилье

en: Quarter
ru_RU: Квартал

en: Neighbourhood
ru_RU: Микрорайон

en: Municipality
ru_RU: Муниципалитет

en: Farm
ru_RU: Ферма

en: A farm within a bigger settlement
ru_RU: Ферма в пределах более крупного поселения

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
ru_RU: (используйте isolated_dwelling для фермы, расположенной не в поселении)

en: City Block
ru_RU: Городской квартал

en: Locality
ru_RU: Местность

en: Square
ru_RU: Площадь

en: Peak
ru_RU: Вершина

en: The top (summit) of a mountain or hill.
ru_RU: Вершина горы или холма.

en: Saddle
ru_RU: Перевал

en: A saddle point between mountains or hills.
ru_RU: Перевал между горами или холмами.

en: Glacier
ru_RU: Ледник

en: A persistent body of dense ice that is constantly moving under its own weight.
ru_RU: Масса плотного льда, постоянно перемещающегося под собственным весом.

en: Volcano
ru_RU: Вулкан

en: A volcano, either dormant, extinct or active.
ru_RU: Вулкан: спящий, потухший или действующий.

en: Current Status
ru_RU: Текущее состояние

en: dormant
ru_RU: спящий

en: extinct
ru_RU: потухший

en: stratovolcano
ru_RU: стратовулкан

en: shield
ru_RU: щитовой вулкан

en: scoria
ru_RU: шлаковый конус

en: Arête
ru_RU: Скальная гряда

en: Ridge
ru_RU: Кряж или горный хребет

en: A mountain or hill ridge.
ru_RU: Горный хребет или гряда холмов.

en: Valley
ru_RU: Долина

en: A low area between hills.
ru_RU: Линейно вытянутая область пониженного рельефа между холмами

en: Cliff
ru_RU: Утёс

en: A steep rock face exposure, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
ru_RU: Крутой скальный обрыв с близкими к вертикали склонами (скала должна быть слева от линии, обрыв — справа).

en: Earth Bank
ru_RU: Земляная осыпь

en: A steep earth bank, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
ru_RU: Крутая земляная осыпь, со значительной вертикалью или близко к ней (нижняя грань располагается справа от линии).

en: gully
ru_RU: овраг

en: scarp
ru_RU: откос

en: cut_bank
ru_RU: береговой откос

en: grassy_steep_slope
ru_RU: травянистый крутой склон

en: Sinkhole
ru_RU: Карстовый провал

en: bluehole
ru_RU: голубая дыра

en: doline
ru_RU: долина

en: estavelle
ru_RU: эставелла

en: pit
ru_RU: яма

en: ponor
ru_RU: понор

en: Caused by human activity
ru_RU: Возникла из-за человеческой деятельности

en: Modified by human hand
ru_RU: Изменена руками людей

en: Cave Entrance
ru_RU: Вход в пещеру

en: The entrance to a cave.
ru_RU: Вход в пещеру

en: Island
ru_RU: Остров

en: Islet
ru_RU: Островок

en: Reef
ru_RU: Риф

en: coral
ru_RU: коралловый

en: oyster
ru_RU: устричный

en: Nature
ru_RU: Природа

en: Shrub
ru_RU: Кустарник

en: A single shrub.
ru_RU: Одиночный куст.

en: Tree
ru_RU: Дерево

en: A single tree.
ru_RU: Отдельное дерево.

en: Denotation
ru_RU: Значение

[ctx: tree denotation]
en: landmark
ru_RU: ориентир

en: Trees remarkable due to its size or prominent location, usually visible from great distances and useful for navigation.
ru_RU: Деревья, примечательные из-за размера или местоположения, обычно видны издалека и полезны для навигации.

[ctx: tree denotation]
en: natural_monument
ru_RU: памятник природы

en: Especially old tree, often with a particular shape. Usually protected for its uniqueness.
ru_RU: Очень старое дерево, иногда особой формы. Обычно защищено законом из-за своей уникальности.

[ctx: tree denotation]
en: avenue
ru_RU: аллея

en: Trees aligned along a road.
ru_RU: Деревья, посаженные в ряд вдоль дороги.

[ctx: tree denotation]
en: urban
ru_RU: городское

en: Trees found within settlements, e.g. in parks or spread through residential areas.
ru_RU: Деревья на территории поселений, например, в парках или жилых зонах.

[ctx: tree denotation]
en: agricultural
ru_RU: сельскохозяйственное

en: Trees in agricultural use.
ru_RU: Деревья сельскохозяйственного значения.

en: Diameter crown (meters)
ru_RU: Диаметр кроны (в метрах)

en: Circumference (meters)
ru_RU: Обхват ствола (в метрах)

en: Tree Row
ru_RU: Ряд деревьев

en: A line of trees.
ru_RU: Ряд деревьев.

en: Shrubbery
ru_RU: Кустарник

en: An area of shrubbery that is actively maintained or pruned by humans.
ru_RU: Участок кустарника, который активно обрабатывается или подрезается людьми.

en: Effective density
ru_RU: Эффективная густота

en: sparse
ru_RU: редкий

en: Sparsely planted shrubbery. Generally speaking able-bodied persons could walk through them (although this is usually not desirable).
ru_RU: Негусто рассаженные кусты. Как правило, через них могут пройти трудоспособные люди (хотя обычно это нежелательно).

en: Shrubbery with a medium density. Able-bodied persons might be able to barge through it, but it takes some effort and might result in scratches or soiled clothing.
ru_RU: Кустарник средней густоты. Трудоспособные люди могут пробраться через него, но это требует определенных усилий и может привести к царапинам или испачканной одежде.

en: dense
ru_RU: густой

en: Densely planted shrubbery. Effectively impassible without damaging the shrubbery (which at this point often acts as a hedge) and getting your clothes torn.
ru_RU: Плотно посаженный кустарник. Практически непроходим, если не повредить кустарник (который в этот момент часто выполняет роль живой изгороди) и не порвать одежду.

en: (Average) height
ru_RU: (Средняя) высота

en: Shape (useful for hedges etc.)
ru_RU: Форма (полезно для живых изгородей и т.д.)

en: Woodland where timber production does not dominate use.
ru_RU: Лес, основным назначением которого не является заготовка древесины.

en: Forest
ru_RU: Лесопосадки

en: Cutline
ru_RU: Просека

[ctx: cutline]
en: border
ru_RU: граница земельных владений

[ctx: cutline]
en: firebreak
ru_RU: огнезащитная

[ctx: cutline]
en: hunting
ru_RU: для охоты

[ctx: cutline]
en: loggingmachine
ru_RU: для лесозаготовительных машин

[ctx: cutline]
en: pipeline
ru_RU: для трубопровода

[ctx: cutline]
en: piste
ru_RU: лыжня

[ctx: cutline]
en: section
ru_RU: граница лесных кварталов

en: Grassland
ru_RU: Луг

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
ru_RU: Место, где в растительности доминируют злаки (Poaceae) и другие травянистые растения. За исключением возделываемых и заболоченных земель.

en: pampas
ru_RU: пампасы

en: prairie
ru_RU: прерия

en: puszta
ru_RU: пуста

en: savanna
ru_RU: саванна

en: steppe
ru_RU: степь

en: veld
ru_RU: вельд

en: Nature Reserve
ru_RU: Заповедник

en: Scree
ru_RU: Каменистая осыпь

en: An accumulation of loose angular rocks.
ru_RU: Скопление угловатых камней или обломков горных пород.

en: Shingle
ru_RU: Галька

en: An accumulation of loose rounded rocks on a beach or riverbed.
ru_RU: Скопление скруглённых камней на пляже или берегу реки.

en: Fell
ru_RU: Каменистая пустошь

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
ru_RU: Невозделываемая обнажённая земля, местами покрытая травой, часто пригодной для выпаса скота.

en: Scrub
ru_RU: Заросли кустарника

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
ru_RU: Невозделываемая земля, заросшая кустарником. Деревьев нет или мало.

en: Heath
ru_RU: Пустошь

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
ru_RU: Невозделываемые земли с низкорослой древесно-кустарниковой растительностью, характерной для неплодородных, закислённых почв.

en: Sand
ru_RU: Песок

en: Large area covered with sand.
ru_RU: Большая область, покрытая песком.

en: Bare Rock
ru_RU: Обнажённая коренная порода

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
ru_RU: Для областей, где сплошь обнажена скальная коренная порода, с редкой или отсутствующей растительностью.

en: Rock
ru_RU: Скала

en: A notable rock or group of rocks, with at least one of them firmly attached to the underlying bedrock.
ru_RU: Примечательная скала или группа больших камней, из которых как минимум один прочно связан с нижележащей коренной породой.

en: Tourism attraction
ru_RU: Туристическая достопримечательность

en: Stone
ru_RU: Камень

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
ru_RU: Примечательный отдельно стоящий камень, который может выделяться на фоне окружающего ландшафта.

en: Land use
ru_RU: Землепользование

en: Farmyard
ru_RU: Двор фермы

en: Farmland
ru_RU: Сельскохозяйственные угодья

en: Crop
ru_RU: Урожай

[ctx: crop]
en: barley
ru_RU: ячмень

[ctx: crop]
en: cereal
ru_RU: зерновые

[ctx: crop]
en: corn
ru_RU: кукуруза

[ctx: crop]
en: grass
ru_RU: трава

[ctx: crop]
en: hop
ru_RU: хмель

[ctx: crop]
en: rape
ru_RU: рапс

[ctx: crop]
en: rice
ru_RU: рис

[ctx: crop]
en: soy
ru_RU: соя

[ctx: crop]
en: sugarcane
ru_RU: сахарный тростник

[ctx: crop]
en: tea
ru_RU: чай

[ctx: crop]
en: wheat
ru_RU: пшеница

en: Center pivot irrigation
ru_RU: Центр кругового орошения

en: Meadow
ru_RU: Сенокосный луг

en: Type of meadow
ru_RU: Тип луга

[ctx: meadow]
en: agricultural
ru_RU: сельскохозяйственный

[ctx: meadow]
en: pasture
ru_RU: пастбище

en: Orchard
ru_RU: Фруктовый сад

[ctx: landuse]
en: orchard
ru_RU: фруктовый сад

en: Trees
ru_RU: Деревья

en: almond_trees
ru_RU: миндаль

en: apple_trees
ru_RU: яблони

en: apricot_trees
ru_RU: абрикосы

en: avocado_trees
ru_RU: авокадо

en: banana_plants
ru_RU: бананы

en: blueberry_plants
ru_RU: голубика

en: cacao_trees
ru_RU: шоколадные деревья (какао)

en: cherimoya_trees
ru_RU: черимойя

en: cherry_trees
ru_RU: вишни

en: chestnut_trees
ru_RU: каштаны

en: coconut_palms
ru_RU: кокосовые пальмы

en: coffea_plants
ru_RU: кофейная плантация

en: date_palms
ru_RU: финиковые пальмы

en: hazel_plants
ru_RU: фундук

en: hop_plants
ru_RU: плантация хмеля

en: lemon_trees
ru_RU: лимоны

en: macadamia_trees
ru_RU: макадамия

en: mango_trees
ru_RU: манго

en: oil_palms
ru_RU: масличные пальмы

en: olive_trees
ru_RU: оливковые деревья

en: orange_trees
ru_RU: апельсины

en: papaya_trees
ru_RU: папайя

en: peach_trees
ru_RU: персики

en: pear_trees
ru_RU: груши

en: pecan_trees
ru_RU: пекан

en: persimmon_trees
ru_RU: хурма

en: pineapple_plants
ru_RU: ананасы

en: pistachio_trees
ru_RU: фисташковые деревья

en: pitaya_plants
ru_RU: питайя (питахайя)

en: plum_trees
ru_RU: сливы

en: pomegranate_trees
ru_RU: гранатовые деревья

en: tea_plants
ru_RU: чайные растения

en: walnut_trees
ru_RU: грецкий орех

en: Vineyard
ru_RU: Виноградники

en: Greenhouse Horticulture
ru_RU: Парниковое садоводство

[ctx: landuse]
en: greenhouse_horticulture
ru_RU: парниковое садоводство

en: Plant Nursery
ru_RU: Питомник растений

[ctx: landuse]
en: plant_nursery
ru_RU: питомник растений

en: Salt Pond
ru_RU: Соляной пруд

[ctx: landuse]
en: salt_pond
ru_RU: соляной пруд

en: Aquaculture
ru_RU: Аквакультура

[ctx: landuse]
en: aquaculture
ru_RU: аквакультура

en: shrimp
ru_RU: ракообразные

en: mussels
ru_RU: моллюски

en: Allotments
ru_RU: Огородные участки

en: Flowerbed
ru_RU: Клумба

[ctx: landuse]
en: flowerbed
ru_RU: клумба

en: Planter
ru_RU: Садок

en: The material the planter is made out of
ru_RU: Материал, из которого изготовлен садок

en: The material inside the planter
ru_RU: Материал внутри садка

en: Planter barrier
ru_RU: Барьер садка

en: Garden
ru_RU: Сады

en: Garden type
ru_RU: Тип сада

en: residential
ru_RU: местного значения

en: community
ru_RU: общественный

en: botanical
ru_RU: ботанический

en: arboretum
ru_RU: дендрарий

en: Aesthetic / Style
ru_RU: Стиль

en: english
ru_RU: английский

en: zen
ru_RU: японский сад камней

en: Grass
ru_RU: Газон

[ctx: landuse]
en: grass
ru_RU: газон

en: Village Green
ru_RU: Общественное пространство (Village Green)

en: Park
ru_RU: Парк

en: Recreation Ground
ru_RU: Общественная земля для отдыха и игр

[ctx: landuse]
en: recreation_ground
ru_RU: общественная земля для игр и отдыха

en: Religious
ru_RU: Религия

[ctx: landuse]
en: religious
ru_RU: религия

en: Cemetery
ru_RU: Кладбище

en: Graveyard
ru_RU: Погост

en: Cemetery sector
ru_RU: Сектор кладбища

en: Residential Area
ru_RU: Жилая зона

[ctx: landuse type]
en: apartments
ru_RU: жилой комплекс

[ctx: landuse type]
en: halting_site
ru_RU: место стоянки автокочевников

[ctx: landuse type]
en: rural
ru_RU: сельская застройка

[ctx: landuse type]
en: single_family
ru_RU: отдельные дома

[ctx: landuse type]
en: trailer_park
ru_RU: трейлерный парк

[ctx: landuse type]
en: urban
ru_RU: городская застройка

[ctx: landuse]
en: education
ru_RU: образование

en: Retail
ru_RU: Розничная торговля

[ctx: landuse]
en: retail
ru_RU: розничная торговля

en: Commercial
ru_RU: Деловая территория

[ctx: landuse]
en: commercial
ru_RU: деловая территория

en: Industrial
ru_RU: Промышленная территория

[ctx: landuse]
en: industrial
ru_RU: промышленная территория

[ctx: industrial]
en: bakery
ru_RU: хлебозавод

[ctx: industrial]
en: brewery
ru_RU: пивзавод

[ctx: industrial]
en: brickyard
ru_RU: кирпичный завод

[ctx: industrial]
en: depot
ru_RU: территория депо

[ctx: industrial]
en: distributor
ru_RU: дистрибьютор

[ctx: industrial]
en: factory
ru_RU: завод

[ctx: industrial]
en: grinding_mill
ru_RU: мельница

[ctx: industrial]
en: heating_station
ru_RU: котельная

[ctx: industrial]
en: machine_shop
ru_RU: механическая мастерская

[ctx: industrial]
en: mine
ru_RU: шахта

[ctx: industrial]
en: oil
ru_RU: нефтяная промышленность

[ctx: industrial]
en: port
ru_RU: порт

[ctx: industrial]
en: salt_pond
ru_RU: соляной пруд

[ctx: industrial]
en: sawmill
ru_RU: лесопильный завод

[ctx: industrial]
en: scrap_yard
ru_RU: автосвалка

[ctx: industrial]
en: shipyard
ru_RU: судоверфь

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
ru_RU: скотобойня

[ctx: industrial]
en: warehouse
ru_RU: склад

[ctx: industrial]
en: wellsite
ru_RU: буровая площадка

en: Garages
ru_RU: Гаражи

[ctx: landuse]
en: garages
ru_RU: гаражи

en: Railway Land
ru_RU: Земли железной дороги

[ctx: landuse]
en: railway
ru_RU: земли железной дороги

en: Military
ru_RU: Военная зона

[ctx: landuse]
en: military
ru_RU: военная зона

en: Construction Area
ru_RU: Строительная площадка

[ctx: landuse]
en: construction
ru_RU: стройплощадка

en: Construction type
ru_RU: Тип строительства

[ctx: landuse]
en: Residential Area
ru_RU: Жилая зона

[ctx: landuse]
en: Education
ru_RU: Образование

[ctx: landuse]
en: Retail
ru_RU: Розничная торговля

[ctx: landuse]
en: Commercial
ru_RU: Деловая территория

[ctx: landuse]
en: Industrial
ru_RU: Промышленная территория

[ctx: landuse]
en: Garages
ru_RU: Гаражи

[ctx: landuse]
en: Railway Land
ru_RU: Земли железной дороги

[ctx: landuse]
en: Military
ru_RU: Военная зона

[ctx: landuse]
en: Religious
ru_RU: Религия

[ctx: landuse]
en: Cemetery
ru_RU: Кладбище

en: Brownfield
ru_RU: Расчистка застройки

[ctx: landuse]
en: brownfield
ru_RU: расчистка застройки

en: Greenfield
ru_RU: Зона под застройку

en: Landfill
ru_RU: Свалка

[ctx: landuse]
en: landfill
ru_RU: свалка

en: Quarry
ru_RU: Карьер

en: Annotation
ru_RU: Аннотация

en: Alternative name
ru_RU: Альтернативное название

en: Historical name
ru_RU: Историческое название

en: Local name
ru_RU: Местное название

en: Regional name
ru_RU: Региональное название

en: National name
ru_RU: Национальное название

en: International name
ru_RU: Международное название

en: Official name
ru_RU: Официальное название

en: Common name abbreviation
ru_RU: Аббревиатура

en: Address
ru_RU: Адрес

en: Address has no house number
ru_RU: В адресе нет номера дома

en: Optional tag only for address without addr:street
ru_RU: Необязательный тег только для адресов без addr:street

en: Address Interpolation
ru_RU: Интерполяция адресов

en: Numbering scheme
ru_RU: Схема нумерации

en: odd
ru_RU: нечётные

en: even
ru_RU: чётные

en: alphabetic
ru_RU: алфавитный

en: Accuracy
ru_RU: Точность

en: actual
ru_RU: фактическая

en: estimate
ru_RU: приблизительная

en: potential
ru_RU: возможная

en: Contact (Common Schema)
ru_RU: Контактная информация (общая схема)

en: Email Address
ru_RU: Адрес электронной почты

en: Mobile phone number
ru_RU: Номер мобильного телефона

en: Fax Number
ru_RU: Номер факса

en: Image
ru_RU: Изображение

[ctx: Contact]
en: Similar tags but different tagging schema:
ru_RU: Похожие теги с другими схемами обозначения:

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
ru_RU: Контактная информация (схема с префиксом ''contact:*'')

en: Social Networks
ru_RU: Социальные сети

[ctx: social_network]
en: Ok
ru_RU: Одноклассники

[ctx: social_network]
en: Vk
ru_RU: ВКонтакте

[ctx: social_network]
en: Whatsapp
ru_RU: WhatsApp

[ctx: description=*]
en: A short text with additional information.
ru_RU: Короткий текст с дополнительной информацией.

[ctx: description=*]
en: It might be viewable to the end user (perhaps using a search system or a map with pop-ups).
ru_RU: Он может быть виден пользователю карты (возможно, с помощью поисковой системы или карты со всплывающими комментариями).

[ctx: the tag note=*]
en: Note
ru_RU: Заметка

[ctx: note=*]
en: An important hint for other mappers (not for the end user).
ru_RU: Важная заметка для других картографов (не для пользователей карты).

[ctx: fixme=*]
en: A hint for other mappers (not for the end user), that an object needs an improvement.
ru_RU: Пометка другим картографам (не пользователям карты) о том, что объект нуждается в исправлении.

en: outer segment
ru_RU: внешний сегмент

en: inner segment
ru_RU: внутренний сегмент

en: Boundary
ru_RU: Граница

en: Boundary type
ru_RU: Тип границы

en: maritime
ru_RU: морская

en: national_park
ru_RU: национальный парк

en: political
ru_RU: политическая

en: postal_code
ru_RU: почтовый индекс

en: protected_area
ru_RU: особо охраняемая территория

en: Sub area
ru_RU: Подчиненная территория

en: Administration centre
ru_RU: Административный центр

en: Label point
ru_RU: Точка подписи

en: Outline of building
ru_RU: Контур здания

en: Inner segment
ru_RU: Внутренний сегмент

en: Roof ridge
ru_RU: Конёк крыши

en: Roof edge
ru_RU: Край крыши

en: Site
ru_RU: Место

en: Site name
ru_RU: Название места

en: where to place the label
ru_RU: размещение метки

en: perimeter of the site
ru_RU: периметр места

en: entrances to the site, on the perimeter
ru_RU: входы, на периметре

en: members of site
ru_RU: участники места

en: Turn Restriction
ru_RU: Ограничение на поворот

en: Restriction
ru_RU: Ограничение

en: no_left_turn
ru_RU: поворот налево запрещён

en: no_right_turn
ru_RU: поворот направо запрещён

en: no_straight_on
ru_RU: движение прямо запрещено

en: no_u_turn
ru_RU: разворот запрещён

en: only_right_turn
ru_RU: только направо

en: only_left_turn
ru_RU: только налево

en: only_straight_on
ru_RU: только прямо

en: from way
ru_RU: с линии

en: via node or ways
ru_RU: через точку или линии

en: to way
ru_RU: на линию

en: Lane Connectivity
ru_RU: Соединения полос

en: Enforcement
ru_RU: Ограничение

en: check
ru_RU: пункт контроля

en: maxheight
ru_RU: максимальная высота

en: maxspeed
ru_RU: максимальная скорость

en: maxweight
ru_RU: максимальный вес

en: mindistance
ru_RU: минимальная дистанция

en: toll
ru_RU: плата за проезд

en: Max. height (meters, only if enforcement=maxheight)
ru_RU: Макс. высота (метры, только если enforcement=maxheight)

en: Max. speed (km/h, only if enforcement=maxspeed)
ru_RU: Макс. скорость (км/ч, только если enforcement=maxspeed)

en: Max. weight (tonnes, only if enforcement=maxweight)
ru_RU: Макс. масса (тонны, только если enforcement=maxweight)

en: Min. vehicle distance (meters, only if enforcement=mindistance)
ru_RU: Мин. дистанция (метры, только если enforcement=mindistance)

en: location of enforcement device
ru_RU: расположение ограничивающего устройства

en: node on way where enforcement starts
ru_RU: точка начала ограничения на линии

en: where enforcement ends
ru_RU: конец ограничения

en: traffic light or barrier that stops you
ru_RU: светофор или препятствие, останавливающее Вас

en: Enforcement (average speed)
ru_RU: Ограничение (средняя скорость)

en: ways forming the section of measurement
ru_RU: линии, формирующие отрезок измерения

en: Routes
ru_RU: Маршруты

en: Bicycle Route
ru_RU: Велосипедный маршрут

[ctx: network]
en: international
ru_RU: международная

[ctx: network]
en: national
ru_RU: национальная

[ctx: network]
en: regional
ru_RU: региональная

[ctx: network]
en: local
ru_RU: локальная

en: Mountain Biking Route
ru_RU: Маршрут горных велосипедов

en: Hiking Route
ru_RU: Пеший туристический маршрут

en: Walking Route
ru_RU: Пеший маршрут

en: Running Route
ru_RU: Беговой маршрут

en: Fitness Trail
ru_RU: Оздоровительная тропа

en: fitness station
ru_RU: уличные спортивные тренажёры

en: Riding Route
ru_RU: Конный маршрут

en: Piste Route
ru_RU: Маршрут лыжни

en: link segment
ru_RU: соединительный сегмент

en: shortcut segment
ru_RU: сегмент кратчайшего пути

en: variant segment
ru_RU: сегмент варианта пути

en: entry points
ru_RU: стартовые точки

en: Ski Route
ru_RU: Лыжный маршрут

en: alpine
ru_RU: горные лыжи

en: Detour Route
ru_RU: Объездной маршрут

en: Ref of the way this is a detour to
ru_RU: Объездом какой дороги является

en: fork node for alternative routes
ru_RU: точка ответвления альтернативных маршрутов

en: Power Route
ru_RU: Маршрут линии электропередачи

en: Railway Route
ru_RU: Железнодорожный маршрут

en: Road Route
ru_RU: Автомобильный маршрут

en: Superroute
ru_RU: Супермаршрут

en: Route Network
ru_RU: Сеть маршрутов

en: member
ru_RU: участник

en: Route Node Network
ru_RU: Сеть маршрутов с нумерованными узлами

[ctx: network]
en: international cycling
ru_RU: международная велосипедная

[ctx: network]
en: national cycling
ru_RU: национальная велосипедная

[ctx: network]
en: regional cycling
ru_RU: региональная велосипедная

[ctx: network]
en: local cycling
ru_RU: локальная велосипедная

[ctx: network]
en: international riding
ru_RU: международная конная

[ctx: network]
en: national riding
ru_RU: национальная конная

[ctx: network]
en: regional riding
ru_RU: региональная конная

[ctx: network]
en: local riding
ru_RU: локальная конная

[ctx: network]
en: international walking
ru_RU: международная пешеходная

[ctx: network]
en: national walking
ru_RU: национальная пешеходная

[ctx: network]
en: regional walking
ru_RU: региональная пешеходная

[ctx: network]
en: local walking
ru_RU: локальная пешеходная

en: route
ru_RU: маршрут

en: junction
ru_RU: узел

en: connection route
ru_RU: соединительный маршрут

en: connection junction
ru_RU: соединительный узел

en: Associated Street
ru_RU: Ассоциированная улица

en: house
ru_RU: дом

en: Street
ru_RU: Улица

en: ways being part of street
ru_RU: линии - части улицы

en: addresses belonging to the street
ru_RU: адреса, принадлежащие улице

en: houses belonging to the street
ru_RU: дома, принадлежащие улице

en: anything related to the street
ru_RU: что-либо, связанное с улицей

en: Destination Sign
ru_RU: Указатель направлений

en: Destination written on sign (w/o distance)
ru_RU: Направление, указанное на знаке (без расстояния)

en: Time (hh:mm, for trekking)
ru_RU: Время (чч:мм, для трекинга)

en: Color of text (HTML name or hexadecimal code)
ru_RU: Цвет текста (HTML-название или шестнадцатиричный код)

en: Color of border/arrow (HTML name or hexadecimal code)
ru_RU: Цвет рамки/стрелки (HTML-название или шестнадцатиричный код)

en: last way before junction
ru_RU: последняя линия перед пересечением

en: node of the intersection
ru_RU: точка пересечения

en: first way after junction
ru_RU: первая линия после пересечения

en: position of sign
ru_RU: позиция знака

en: Waterway
ru_RU: Водный путь

en: Subtype of waterway (largest one of members)
ru_RU: Подтип водного пути (крупнейший из участников)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
ru_RU: Название реки/озера/моря/океана в который впадает

en: waterways (no riverbank)
ru_RU: водные пути (не берега)

en: branch waterways (no riverbank)
ru_RU: ответвления водных путей (не берега)

en: spring of waterway
ru_RU: исток водного пути

en: place where waterway ends
ru_RU: место, где кончается водный путь

en: ways supported by (on top of) the bridge
ru_RU: линии, поддерживаемые (на верху) мостом

en: ways passing under the bridge
ru_RU: линии, проходящие под мостом

en: way forming the outline footprint
ru_RU: линия, формирующая контур

en: edge ways parallel to ''across''
ru_RU: краевые линии, параллельные ''across''

en: ways passing through the tunnel
ru_RU: линии, проходящие через туннель

en: edge ways parallel to ''through''
ru_RU: краевые линии, параллельные ''through''

en: Even housenumber in odd address interpolation.
ru_RU: Чётный номер дома в интерполяции нечётных адресов.

en: Odd housenumber in even address interpolation.
ru_RU: Нечётный номер дома в интерполяции чётных адресов.

en: Way with {0}. Tag each housenumber separately if possible.
ru_RU: Линия с {0}. По возможности отметьте каждый номер дома отдельно.

en: End node without housenumber in address interpolation.
ru_RU: Конечная точка без номера дома в интерполяции адресов.

en: Object has no {0}, however, it has {1} and {2} whose value looks like a housenumber.
ru_RU: Объект не имеет {0}, но у него есть {1} и {2}, значение которых похоже на номер дома.

en: Same value of {0} and {1}
ru_RU: Одинаковые значения у  {0} и {1}

en: {0} without number
ru_RU: {0} без номера

en: {0} without {1}
ru_RU: {0} без {1}

en: {0} without access tags such as {1}, {2}, or {3}.
ru_RU: {0} без тегов доступа, таких как {1}, {2} или {3}.

en: suspicious barrier
ru_RU: подозрительная преграда

en: Suspicious {0} on a connection of a small highway with a larger highway
ru_RU: Подозрительный тег {0} на соединении небольшой дороги с более крупной дорогой

en: {0} without {1} or {2}
ru_RU: {0} без {1} или {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
ru_RU: {0} без {1}, {2} или {3}

en: {0} without {1}, {2}, {3} or {4}
ru_RU: {0} без {1}, {2}, {3} или {4}

en: suspicious tag combination
ru_RU: подозрительная комбинация тегов

en: {0} together with {1}
ru_RU: {0} вместе с {1}

en: {0} together with {1} and {2}
ru_RU: {0} вместе с {1} и {2}

en: two objects, one with {0} and one with {1} + {2} + {3}
ru_RU: два объекта, один с {0}, а второй с {1} + {2} + {3}

en: {0} on an inner multipolygon ring without further tags
ru_RU: {0} без уточняющих тегов на внутреннем контуре мультиполигона

en: incomplete object: only {0}
ru_RU: неполный объект: только {0}

en: incomplete object: only {0} and {1}
ru_RU: неполный объект: только {0} и {1}

en: {0} together with {1} and conflicting values
ru_RU: {0} вместе с {1} и конфликтующие значения

en: {0} on suspicious object
ru_RU: {0} на подозрительном объекте

en: {0} together with {1}. The flow direction is defined by the way direction. Use {1} on {0} only in the rare case of a access restriction.
ru_RU: {0} вместе с {1}. Направление течения задаётся направлением линии. Используйте {1} для {0} только в редком случае ограничения доступа.

en: natural water used for swimming pool
ru_RU: тег natural water добавлен для плавательного бассейна

en: sport without physical feature
ru_RU: тег sport без физического объекта

en: alternative name without {0}
ru_RU: альтернативное название без {0}

en: incomplete usage of {0} on a way without {1}
ru_RU: неполное использование {0} для линии без {1}

en: Same value of {0}, {1} and {2}
ru_RU: Одинаковые значения у {0}, {1} и {2}

en: {0} and {1} together with {2} and conflicting values
ru_RU: {0} и {1} вместе с {2} и конфликтующие значения

en: {0} on a relation without {1}
ru_RU: {0} на отношении без {1}

en: Long waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
ru_RU: Длинный водный путь с {0}, но без тега тоннеля или подземного расположения. Удалите {1} или добавьте тег tunnel, если это применимо. Проверьте также пересекающие водный путь мосты и их теги {1}.

en: Short waterway with {0} but without a tag which defines it as tunnel or underground. Remove {1} or add a tunnel tag if applicable. Also check crossing bridges and their {1} tags.
ru_RU: Короткий водный путь с {0}, но без тега тоннеля или подземного расположения. Удалите {1} или добавьте тег tunnel, если это применимо. Проверьте также пересекающие водный путь мосты и их теги {1}.

en: possibly missing {0} tag
ru_RU: возможно, пропущен тег {0}

en: Different number of lanes in the keys {0} and {1}
ru_RU: Разное число полос движения в ключах {0} и {1}

en: street with odd number of {0}, but without {1} and {2} or {3}
ru_RU: улица с нечётным числом {0}, но без {1} и {2} или {3}

en: {0} together with {1}. Tag each hydrant separately.
ru_RU: {0} вместе с {1}. Отметьте каждый гидрант отдельно.

en: {0} together with {1} on a node. Remove {0}.
ru_RU: {0} совместно с {1} на точке. Удалите {0}.

en: A linear object {0} without {1} has a tag indicating that it is an area.
ru_RU: Линейный объект {0} без {1} имеет тег, указывающий, что это полигон.

en: {0} together with {1}. Remove {1}.
ru_RU: {0} совместно с {1}. Удалите {1}.

en: Combined foot- and cycleway without {0}.
ru_RU: Объединённые foot- и cycleway без {0}.

en: {0} without {1} and {2}
ru_RU: {0} без {1} и {2}

en: {0} together with {1} but without {2}
ru_RU: {0} вместе с  {1} но без {2}

en: {0} together with {1} and conflicting values plus no {2}
ru_RU: {0} вместе с {1} и конфликт значений, плюс отсутствует {2}

en: {0} together with {1}. Probably {2} is meant.
ru_RU: {0} совместно с {1}. Вероятно, имелось в виду {2}.

en: {0} together with {1}. Should be used on a minor highway type or a node
ru_RU: {0} вместе с {1}. Должен использоваться на линиях второстепенных дорог или точках

en: {0} together with {1}. Is the fixme fixed?
ru_RU: {0} совместно с {1}. Исправлен ли fixme?

en: Use {0} only as value of {1}
ru_RU: Используйте {0} только как значение {1}

en: {0} together with {1} at right-hand traffic
ru_RU: {0} вместе с  {1} при правостороннем движении

en: {0} together with {1} at left-hand traffic
ru_RU: {0} вместе с {1} при левостороннем движении

en: No grooming defined for {0} skiing, add {1}
ru_RU: Не указана подготовка лыжной трассы {0}, добавьте {1}

en: No difficulty defined for skiing, add {0}
ru_RU: Не указана сложность для лыжной трассы, добавьте {0}

en: {0} is lower than {1} on {2}.
ru_RU: {0} меньше, чем {1} у {2}.

en: {0} is lower or equal to {1} on {2}
ru_RU: {0} меньше или равно {1} на {2}

en: {0} is deprecated
ru_RU: {0} устарел

en: deprecated tagging
ru_RU: нерекомендуемые теги

en: ''{0}'' is meaningless, use more specific tags, e.g. ''{1}''
ru_RU: ''{0}'' невыразителен, используйте более характерные теги, например, ''{1}''

en: ''{0}'' does not specify the official mode of transportation, use ''{1}'' for example
ru_RU: ''{0}'' не определяет официальный вид транспорта, используйте, например, ''{1}''

en: {0}={1} is unspecific. Instead of ''{1}'' please give more information about what exactly should be fixed.
ru_RU: {0}={1} — обобщено. Вместо «{1}» опишите подробнее то, что должно быть исправлено.

en: Wrong usage of {0} tag. Remove {1}, because it is clear that the name is missing even without an additional tag.
ru_RU: Неправильное использование тега {0}. Удалите {1}, так как ясно, что название отсутствует, даже без дополнительного тега.

en: {0} is unspecific. Instead use the key fixme with the information what exactly should be fixed in the value of fixme.
ru_RU: {0} — обобщено. Вместо этого используйте ключ fixme, значением которого является информация о том, что именно нужно исправить.

en: {0} is deprecated. Please use instead a multipolygon.
ru_RU: {0} не рекомендуется. Используйте вместо этого мультиполигон.

en: {0} is deprecated. Please specify interval by using opening_hours syntax
ru_RU: Применять {0} не рекомендуется. Укажите интервал, используя синтаксис opening_hours

en: {0} is deprecated. Please delete this object and use a private layer instead
ru_RU: {0} использовать не рекомендуется. Удалите этот объект и используйте вместо этого личный слой

en: {0}={1} is unspecific. Please replace ''{1}'' by a specific value.
ru_RU: {0}={1} — обобщённое значение. Замените «{1}» более конкретным значением.

en: {0} should be replaced with {1}
ru_RU: {0} следует заменить на {1}

en: {0} = {1}; remove {0}
ru_RU: {0} = {1}; удалите {0}

en: {0} is unspecific
ru_RU: {0} не уточнено

en: Unusual key {0}, maybe {1} or {2} is meant
ru_RU: Необычный ключ {0}, возможно имелись в виду {1} или {2}

en: Unspecific tag {0}
ru_RU: Неуточнённый тег {0}

en: Definition of {0} is unclear
ru_RU: Неточное определение {0}

en: {0} is not recommended. Use the Reverse Ways function from the Tools menu.
ru_RU: {0} не рекомендуется. Используйте функцию «Изменить направление линии» из меню «Инструменты».

en: key with uncommon character
ru_RU: ключ с необычным символом

en: uncommon short key
ru_RU: необычно короткий ключ

en: {0} is inaccurate. Use separate tags for each specific type, e.g. {1} or {2}.
ru_RU: Тег {0} неточный. Используйте отдельные теги для каждого конкретного типа, например, {1} или {2}.

en: {0} is deprecated for {1}
ru_RU: {0} не рекомендуется для {1}

en: {0} is deprecated. Use the {1}: key prefix instead.
ru_RU: {0} применять не рекомендуется. Используйте взамен префикс  {1}:

en: questionable key (ending with a number)
ru_RU: вызывающий сомнения ключ (заканчивается числом)

en: The key {0} has an uncommon value.
ru_RU: Ключ {0} имеет необычное значение.

en: misspelled value
ru_RU: значение, написанное с ошибкой

en: wrong value: {0}
ru_RU: неверное значение: {0}

en: {0} is not a building type.
ru_RU: {0} не является типом здания.

en: unusual value of {0}
ru_RU: необычное значение {0}

en: {0} as a tag on an object. Roles are specified in the relation members list instead.
ru_RU: {0} как тег на объекте. Вместо этого роли должны указываться в списке участников отношения.

en: {0} with a temporary URL which may be outdated very soon
ru_RU: {0} с временным URL может очень скоро устареть

en: {0} on a node. Should be used on a way.
ru_RU: {0} на точке. Должен использоваться на линии.

en: {0} on a node. Should be used on a way or relation.
ru_RU: Тег {0} на точке. Его следует использовать на линии или отношении.

en: {0} on a node. Should be drawn as an area.
ru_RU: {0} на точке. Должен быть нарисован как область.

en: {0} on a node. Should be used in a relation
ru_RU: {0} на точке. Должен использоваться на отношении

en: {0} on a way. Should be used on a node.
ru_RU: {0} на линии. Следует использовать на точке.

en: {0} on a way. Should be used in a relation
ru_RU: {0} на линии. Должен использоваться в отношении

en: {0} on a closed way. Should be used on an unclosed way.
ru_RU: {0} на замкнутой линии. Следует использовать на незамкнутой линии.

en: {0} on a relation
ru_RU: {0} на отношении

en: node connects highway and building
ru_RU: точка соединяет дорогу и здание

en: Object at Position 0.00E 0.00N. There is nothing at this position except an already mapped weather buoy.
ru_RU: Объект с позицией 0.00E 0.00N. В этом месте нет ничего, кроме уже обозначенного метеорологического буя.

en: {0} on a node
ru_RU: {0} на точке

en: Building inside building
ru_RU: Здание внутри другого здания

en: Overlapping buildings
ru_RU: Перекрывающиеся здания

en: Overlapping Water Areas
ru_RU: Перекрывающиеся водные области

en: Water area inside water area
ru_RU: Водоём внутри водоёма

en: Overlapping Areas
ru_RU: Перекрывающиеся полигоны

en: {0} inside {1}
ru_RU: {0} внутри {1}

en: Overlapping Identical Natural Areas
ru_RU: Перекрывающиеся идентичные области объектов природы

en: Overlapping Identical Landuses
ru_RU: Перекрывающиеся идентичные землепользования

en: isolated node which must be connected to a way
ru_RU: отдельная точка, которая должна быть соединена с линией

en: node connects waterway and bridge
ru_RU: точка соединяет водный путь и мост

en: {0} node connected to a highway
ru_RU: Точка {0} соединена с линией типа highway

en: {0} node connected to an underground object
ru_RU: Точка {0} соединена с подземным объектом

en: suspicious roundabout direction
ru_RU: подозрительное направление кругового движения

en: {0} on a large area
ru_RU: {0} на большой области

en: {0} on a small area
ru_RU: {0} на маленькой области

en: Too large building
ru_RU: Слишком большое здание

en: Waterway ends without a connection to another waterway or the direction of the waterway is wrong.
ru_RU: Водный путь заканчивается без соединения с другим водным путём или у него неправильное направление.

en: Coastline inside {1}
ru_RU: Береговая линия внутри {1}

en: {0} should be on the node where {1} and {2} intersect
ru_RU: {0} должен быть на точке пересечения {1} и {2}

en: {0} is the tag for the linear waterway. To tag the water area use {1} + {2} instead.
ru_RU: {0} –  тег для линейных водных объектов. Для обозначения площадных водоёмов используйте {1} + {2}.

en: Ferry route is not connected to the road network or branches.
ru_RU: Паромный маршрут не связан с дорожной сетью или ответвлениями.

en: Ferry route is not connected to a ferry terminal or branches.
ru_RU: Паромный маршрут не связан с паромным терминалом или ответвлениями.

en: abbreviated street name
ru_RU: сокращённое обозначение улицы

en: wrong highway tag on a node
ru_RU: неправильный тег highway на точке

en: wrong crossing tag on a way
ru_RU: ошибочно указан тег crossing на линии

en: Unnamed unclassified highway
ru_RU: Безымянная дорога с тегом unclassified

en: highway without a reference
ru_RU: тег highway без обозначения (ref)

en: Unspecific highway type
ru_RU: Неуточнённый тип дороги

en: {0} is deprecated, use {1} instead. Also check similar tags like {2}
ru_RU: {0} не рекомендуется, используйте {1}. Смотрите также подобные теги типа {2}

en: pedestrian railway crossing without {0}
ru_RU: пешеходный переход через железнодорожные пути без {0}

en: railway crossing without {0}
ru_RU: железнодорожный переезд без {0}

en: {0} without right of way
ru_RU: {0} без права преимущественного проезда

en: Area with {0} above {1} is invalid
ru_RU: Полигон с {0} поверх {1} недопустим

en: {0} with trailing number
ru_RU: {0}, заканчивающееся числом

en: questionable value (ending with a number)
ru_RU: сомнительное значение (заканчивающееся числом)

en: {0} with multiple values
ru_RU: {0} с несколькими значениями

en: empty value in semicolon-separated ''{0}''
ru_RU: пустое значение в разделённом точками с запятой списке ''{0}''

en: numerical key
ru_RU: числовой ключ

en: {0} value with + sign
ru_RU: {0} значение со знаком +

en: {0} should be an integer value between -5 and 5
ru_RU: {0} должно быть целым числом между -5 и 5

en: negative {0} value
ru_RU: отрицательное значение {0}

en: {0} should have numbers only with optional .5 increments
ru_RU: значения {0} должны быть только числами с необязательным шагом 0.5

en: {0} is unnecessary for {1}
ru_RU: {0} не нужно для {1}

en: unnecessary tag
ru_RU: ненужный тег

en: unusual value of {0}: use abbreviation for unit and space between value and unit
ru_RU: необычное значение {0}: используйте сокращение для единиц измерения и пробел между значением и единицей

en: unusual value of {0}: use '' for foot and " for inches, no spaces
ru_RU: необычное значение {0}: используйте '' для футов и " для дюймов, без пробелов

en: unusual value of {0}: use . instead of , as decimal separator
ru_RU: необычное значение {0}: используйте . вместо , в качестве десятичного разделителя

en: unusual value of {0}: meters is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
ru_RU: необычное значение {0}: метры - по умолчанию; только положительные значения; точка - десятичный разделитель; если присутствуют единицы измерения, ставится пробел, затем единицы

en: tonne
ru_RU: тонна

en: unusual value of {0}: {1} is default; only positive values; point is decimal separator; if units, put space then unit
ru_RU: необычное значение {0}: {1} по умолчанию; только положительные значения; десятичный разделитель - точка; если указываете единицу измерения, добавьте перед ней пробел

en: km/h
ru_RU: км/ч

en: kilometers
ru_RU: километры

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
ru_RU: напряжение должно быть в вольтах без единиц/разделителей/пробелов

en: imprecise value of {0}
ru_RU: неточное значение {0}

en: an integer value in millimeters, without unit
ru_RU: целочисленное значение в миллиметрах, без единицы измерения

en: unusual {0} value on narrow gauge railway
ru_RU: необычное значение {0} для узкоколейной железной дороги

en: {0} must be a numeric value
ru_RU: {0} должно быть числовым значением

en: {0} must be a positive integer number
ru_RU: {0} должен быть положительным целым числом

en: {0} must be a numeric value, in meters and without units
ru_RU: {0} должно быть числом в метрах, без единиц измерения

en: Unnecessary amount of decimal places
ru_RU: Излишнее количество десятичных знаков

en: Airport tagging
ru_RU: Теги аэропорта

en: unusual value of {0}: set unit e.g. {1} or {2}; only positive values; point is decimal separator; space between value and unit
ru_RU: необычное значение {0}: должна быть  указана единица измерения, например  {1} или {2}; только положительные значения; точка в качестве разделителя; пробел между значением и единицей измерения

en: Numeric name: {0}. Maybe {1} or {2} is meant.
ru_RU: Числовое значение name: {0}. Возможно, имелись в виду {1} или {2}.

en: relation without type
ru_RU: отношение без типа

en: {0} relation without {0} tag
ru_RU: {0} отношение без тега {0}

en: way with {0} is part of a {1} route relation
ru_RU: линия с {0} является частью отношения маршрута {1}

en: {0} of {1} member and {0} relation differ
ru_RU: {0} из {1} участника и {0} отношения отличаются

en: religion without denomination
ru_RU: тег religion без тега denomination

en: unknown christian denomination
ru_RU: неизвестная христианская конфессия

en: unknown muslim denomination
ru_RU: неизвестная мусульманская конфессия

en: unknown jewish denomination
ru_RU: неизвестная конфессия иудаизма

en: street name contains ss
ru_RU: название улицы содержит ss

en: street name contains ß
ru_RU: название улицы содержит ß

en: {0} is deprecated in {1}
ru_RU: {0} устарел в {1}

en: {0} is unnecessary
ru_RU: {0} не нужен

en: {0} is optional on {1}
ru_RU: {0} не обязателен для {1}

en: {0} makes no sense
ru_RU: {0} не имеет смысла

en: Nodes duplicating parent way tags
ru_RU: Точки с тегами как у родительской линии

en: {0} together with {1} and {2}. Remove {0}.
ru_RU: {0} вместе с {1} и {2}. Удалите {0}.

en: descriptive name
ru_RU: описательное имя

en: {0} should not be uploaded
ru_RU: {0} не должен быть отправлен на сервер

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
ru_RU: у тега wikipedia не указан язык, используйте формат ''wikipedia''=''language:page title''

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
ru_RU: у тега wikipedia указан неизвестный префикс языка

en: wikipedia tag format is deprecated
ru_RU: формат тега wikipedia устарел

en: ''wikipedia''=''language:page title''
ru_RU: ''wikipedia''=''язык:заголовок страницы''

en: wikipedia ''{0}'' language is obsolete, use ''{1}'' instead
ru_RU: язык  wikipedia ''{0}'' устарел, используйте ''{1}'' вместо него

en: wikipedia ''{0}'' language is invalid, use ''{1}'' instead
ru_RU: неверный язык тега wikipedia ''{0}'', используйте ''{1}'' вместо него

en: {0} tag should not have URL-encoded values like ''%27''
ru_RU: в теге {0}  не должно быть URL-кодированных значений, таких как ''%27''

en: wikipedia title should not start with a space after language code
ru_RU: заголовок страницы wikipedia не должен содержать пробел после кода языка

en: wikipedia title should not have ''{0}'' prefix
ru_RU: заголовок страницы Википедии не должен иметь префикс ''{0}''

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
ru_RU: первый символ заголовка страницы wikipedia должен быть заглавным

en: wikipedia page title should have spaces instead of underscores (''_''→'' '')
ru_RU: заголовок страницы wikipedia должен содержать пробелы вместо символов подчёркивания (''_''→'' '')

en: wikipedia language seems to be duplicated, e.g. en:en:Foo
ru_RU: похоже что префикс языка wikipedia продублирован, например, en:en:Foo

en: wikidata tag must be in Qnnnn format, where n is a digit
ru_RU: Формат тега wikidata должен быть Qnnnn, где n - цифры

en: wikipedia tag is set, but there is no wikidata tag. Wikipedia plugin might help with wikidata id lookups
ru_RU: задан тег wikipedia, но нет тега wikidata. Модуль wikipedia может помочь с поиском идентификатора Викиданных

en: {0} value looks like a {1} value
ru_RU: значение {0} выглядит похожим на значение {1}

en: ''{0}'' tag is set, but no ''{1}'' tag. Make sure to set ''wikipedia=language:value'' for the main article and optional ''wikipedia:language=value'' only for additional articles that are not just other language variants of the main article.
ru_RU: Задан тег ''{0}'', но не тег ''{1}''. Убедитесь, что задан ''wikipedia=language:значение'' для главной статьи и необязательный ''wikipedia:language=значение'' только для дополнительных статей, не являющихся просто вариантами главной статьи на другом языке.

en: Hide icons at low zoom
ru_RU: Скрывать значки на малом масштабе

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
ru_RU: Меньшее загромождение значками на малом масштабе

en: Hide tagged waynodes at low zoom
ru_RU: Скрывать точки линий с тегами при малом масштабе

en: Display street labels (at high zoom)
ru_RU: Показывать названия улиц (при  крупных масштабах)

en: Use alternative turn restriction icon set
ru_RU: Использовать альтернативный набор значков для ограничений на поворот

en: Display fill colour of areas with place=*
ru_RU: Показывать цвет заливки областей с place=*

en: Areas are drawn with fill only around their inner edges
ru_RU: Отображать заливку областей только вдоль их внутренних краёв

en: Display note=* annotation on nodes
ru_RU: Показывать заметки note=* на точках

en: imagico.de: Prokletije Mountains
ru_RU: imagico.de: горы Проклетие

en: Late summer imagery where usual sources are severely limited by clouds and snow (true color)
ru_RU: Снимки конца лета, когда обычные источники сильно ограничены облаками и снегом (естественные цвета)

en: Municipality of Tirana (Open Labs GeoPortal)
ru_RU: Тирана (Геопортал Open Labs)

en: Streets & Builings provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
ru_RU: Дороги и здания Тираны, размещённые на геопортале Open Labs

en: Municipality of Tirana - Public Transport (Open Labs GeoPortal) (overlay)
ru_RU: Тирана - общественный транспорт (геопортал Open Labs) (оверлей)

en: Bus stops & lines provided by the Muncipality of Tirana hosted by Open Labs
ru_RU: Автобусные остановки и маршруты по данным муниципалитета Тираны, хранящимся на геопортале Open Labs

en: imagico.de: Antarctic Peninsula
ru_RU: imagico.de: Антарктический полуостров

en: Recent mostly cloud free Sentinel-2 image of the central and southern part of the Antarctic Peninsula including the eastern part of Alexander Island (true color)
ru_RU: Недавние (в основном, безоблачные) снимки Sentinel-2 центральной и южной части Антарктического полуострова, включая восточную часть острова Александра (естественные цвета)

en: imagico.de: Belgica Mountains evening
ru_RU: imagico.de: хребет Бельжика вечером

en: Landsat 8 evening image of the Belgica Mountains showing a different lighting compared to the daytime image (true color)
ru_RU: Вечерние снимки Landsat 8 горного хребта Бельжика, демонстрирующие иное освещение, отличающееся от дневных снимков (естественные цвета)

en: imagico.de: Bunger Hills
ru_RU: imagico.de: Оазис Бангера (Бангер-Хиллз)

en: Largest ice free area at the East Antarctic coast - shows considerable amounts of non-permanent ice. (true color)
ru_RU: Крупнейшая свободная ото льда область на восточном побережье Антарктиды - на снимках значительное количество не постоянного ледникового покрова (естественные цвета)

en: imagico.de: Cape Adare
ru_RU: imagico.de: Мыс Адэр

en: Recent Sentinel-2 image of Cape Adare and parts of northern Victoria Land (true color)
ru_RU: Недавние снимки Sentinel-2 мыса Адэр и северных частей Земли Виктории  (естественные цвета)

en: imagico.de: Elephant Island/Clarence Island
ru_RU: imagico.de: остров Мордвинова (Элефант) / остров Кларенс (Шишкова)

en: Fairly clear up-to-date image for updating glacier edges (true color)
ru_RU: Достаточно чистые актуальные снимки для обновления границ ледника (естественные цвета)

en: imagico.de: Enderby Land and Kemp Coast
ru_RU: imagico.de: Земля Эндерби и Берег Кемпа

en: Sentinel-2 images of Enderby Land and Kemp Coast (true color)
ru_RU: Sentinel-2 - снимки Земли Эндерби и Берега Кемпа (true color)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. east
ru_RU: imagico.de: юг Трансантарктических гор (восток)

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - eastern hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
ru_RU: Снимки ASTER 2001-2009 годов юга Трансантарктических гор - восточное полушарие, местами плохая позиционная точность (естественные цвета с оценочным синим)

en: imagico.de: Far southern Transantarctic Mnts. west
ru_RU: imagico.de: юг Трансантарктических гор (запад)

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the far southern Transantarctic Mountains - western hemisphere, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
ru_RU: Снимки ASTER 2001-2009 годов юга Трансантарктических гор - западное полушарие, местами плохая позиционная точность (естественные цвета с оценочным синим)

en: imagico.de: Lambert Glacier east
ru_RU: imagico.de: Ледник Ламберта, восток

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region and the eastern Prydz Bay coast (true color)
ru_RU: Недавние снимки Sentinel-2 восточной части ледника Ламберта и восточного побережья залива Прюдс (естественные цвета)

en: imagico.de: Lambert Glacier west
ru_RU: imagico.de: Ледник Ламберта, запад

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of the Lambert Glacier region (true color)
ru_RU: Недавние снимки Sentinel-2 западной части ледника Ламберта (естественные цвета)

en: imagico.de: Larsen C ice shelf after calving
ru_RU: imagico.de: шельфовый ледник Ларсена C после отделения айсберга

en: For updating the ice edge after the 2017 iceberg calving (true color)
ru_RU: Для обновления границ ледника после отделения айсберга в 2017 (естественные цвета)

en: imagico.de: Lützow-Holm Bay
ru_RU: imagico.de: залив Лютцов-Хольм

en: Up-to-date late season image or an area poorly mapped in OSM at the moment - lots of sea ice, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves and floating glacier tongues. (true color)
ru_RU: Актуальные снимки позднего сезона или область, в данный момент плохо картированная в OSM - множество морского льда, будьте внимательны при разграничении морского льда от шельфовых ледников или плавучих ледниковых языков. (Естественные цвета)

en: imagico.de: McMurdo Sound and Dry Valleys
ru_RU: imagico.de: пролив Мак-Мердо и Сухие долины Мак-Мердо

en: Up-to-date late season image - not ice minimum, be careful with distinguishing sea ice from ice shelves. (true color)
ru_RU: Актуальные снимки позднего сезона - не минимум льда; будьте внимательны, отличая морской лёд от шельфовых ледников (естественные цвета).

en: imagico.de: Ohio Range
ru_RU: imagico.de: хребет Огайо

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Ohio Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
ru_RU: Снимки ASTER 2001-2009 годов хребта Огайо, местами плохая позиционная точность (естественные цвета с оценочным синим)

en: imagico.de: Patuxent Range
ru_RU: imagico.de: хребет Патаксент

en: ASTER imagery from 2001-2009 from the Patuxent Range, positional accuracy in parts is bad (true color with estimated blue)
ru_RU: Снимки ASTER 2001-2009 годов хребта Патаксент, местами плохая позиционная точность (естественные цвета с оценочным синим)

en: imagico.de: Pensacola Mountains
ru_RU: imagico.de: горы Пенсакола

en: Outside regular Landsat coverage and therefore not in LIMA and Bing/Maxar/Esri/Mapbox (true color)
ru_RU: За пределами обычного покрытия Landsat, поэтому отсутствуют в LIMA и Bing/Maxar/Esri/Mapbox (естественные цвета)

en: imagico.de: Southern Transantarctic Mountains
ru_RU: imagico.de: "южные" Трансантарктические горы

en: imagico.de: Sturge Island/Buckle Island March 2019
ru_RU: imagico.de: остров Стердж/остров Бакл, 2019

en: Mostly cloud free image, including southern Young Island (true color)
ru_RU: В основном безоблачные снимки, включая юг острова Янг (естественные цвета)

en: imagico.de: USGS 50k Topos McMurdo Dry Valleys
ru_RU: imagico.de: топокарты USGS 1:50000 Сухих долин Мак-Мердо

en: 1:50k topographic maps of the McMurdo Dry Valleys produced by USGS/LINZ
ru_RU: Топографические карты Сухих долин Мак-Мердо 1:50000 от USGS/LINZ

en: imagico.de: USGS 250k Topos Antarctica
ru_RU: imagico.de: топографические карты Антарктиды 1:250000 от USGS

en: USGS Antarctica 1:250k Reconnaissance Series topographic maps
ru_RU: Топографические карты 1:250000 разведки Антарктиды от USGS

en: imagico.de: USGS 500k Antarctica maps
ru_RU: imagico.de: топографические карты Антарктиды 1:500000 от USGS

en: Various USGS 1:500k maps: Antarctia Reconnaissance preliminary base (East Antarctic coast) and Antarctia sketch map (West Antarctic) (gray)
ru_RU: Различные карты USGS 1:500000: базовые предварительной разведки Антарктиды (восточное побережье Антарктиды) и карта-схема Антарктиды (Западная Антарктида) (оттенки серого)

en: imagico.de: Victoria Land east
ru_RU: imagico.de: восток Земли Виктории

en: Recent Sentinel-2 image of the eastern part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
ru_RU: Недавние снимки Sentinel-2 восточной части Земли Виктории, есть немного облаков над берегом (естественные цвета)

en: imagico.de: Victoria Land west
ru_RU: imagico.de: запад Земли Виктории

en: Recent Sentinel-2 image of the western part of Victoria Land, some clouds at the coast (true color)
ru_RU: Недавние снимки Sentinel-2 западной части Земли Виктории, есть немного облаков над берегом (естественные цвета)

en: imagico.de: Yamato/Queen Fabiola Mountains
ru_RU: imagico.de: горы Ямато/Королевы Фабиолы

en: Recent Sentinel-2 image of the Yamato or Queen Fabiola Mountains, Belgica Mountains and Lützow-Holm Bay (true color)
ru_RU: Недавние снимки Sentinel-2 гор Ямато или Королевы Фабиолы, гор Бельжика и залива Лютцов-Хольм (естественные цвета)

en: imagico.de: Young Island/Buckle Island January 2020
ru_RU: imagico.de: остров Янг/остров Бакл, январь 2020

en: Cloud free summer image with sea ice (true color)
ru_RU: Летние снимки без облачного покрова, с морским льдом (естественные цвета)

en: imagico.de: Young Island March 2020
ru_RU: imagico.de: остров Янг, март 2020

en: Almost cloud and sea ice free view of the island (true color)
ru_RU: Вид острова почти без облаков и морского льда (естественные цвета)

en: National Geographic Institute Argenmap (TMS)
ru_RU: Карта Аргентины Национального географического института (TMS)

en: National Geographic Institute Argenmap (WMTS)
ru_RU: Карта Аргентины Национального географического института (WMTS)

en: National Geographic Institute Argenmap gray
ru_RU: Национальный географический институт: Argenmap (оттенки серого)

en: National Geographic Institute (WMS)
ru_RU: Национальный географический институт (WMS)

en: Vector data from the National Geographic Institute of Argentina
ru_RU: Векторные данные от Национального географического института Аргентины

en: National Geographic Institute Atlas Argentina 500k (TMS)
ru_RU: Национальный географический институт: атлас Аргентины 500k (TMS)

en: National Geographic Institute Atlas Tucumán 100k (TMS)
ru_RU: Национальный географический институт: атлас Тукумана 100k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 100k (TMS)
ru_RU: Национальный географический институт: мозаика 100k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 250k (TMS)
ru_RU: Национальный географический институт: мозаика 250k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 500k (TMS)
ru_RU: Национальный географический институт: мозаика 500k (TMS)

en: National Geographic Institute Mosaic 50k (TMS)
ru_RU: Национальный географический институт: мозаика 50k (TMS)

en: National Geographic Institute Orthophotos (WMS)
ru_RU: Национальный географический институт: ортофото (WMS)

en: National Geographic Institute Orthophotos Mosaic
ru_RU: Национальный географический институт: мозаика ортофото

en: National Geographic Institute UAV Orthophotos (WMS)
ru_RU: Национальный географический институт: ортофото с беспилотника (WMS)

en: National Geographic Institute UAV photos mosaic
ru_RU: Национальный географический институт: мозаика ортофото с беспилотника

en: San Juan SDI (WMTS)
ru_RU: Сан-Хуан SDI (WMTS)

en: Santa Cruz SDI (WMTS)
ru_RU: Санта-Крус SDI (WMTS)

en: CABA ortofotos 2017 (TMS)
ru_RU: Ортофото CABA 2017 (TMS)

en: CABA ortofotos 2021 (TMS)
ru_RU: Ортофото CABA 2021 (TMS)

en: National Parks Administration (WMS)
ru_RU: Администрация национальных парков (WMS)

en: geoARBA - Buenos Aires Province Tax Agency (WMS)
ru_RU: geoARBA - налоговое агентство провинции Буэнос-Айрес (WMS)

en: National Glacier Inventory (WMTS)
ru_RU: Национальный реестр ледников (WMTS)

en: Educational map (WMS)
ru_RU: Образовательная карта (WMS)

en: Ministry of Agroindustry (WMS)
ru_RU: Министерство агропромышленности (WMS)

en: Ministry of Energy and Mining (WMS)
ru_RU: Министерство энергетики и горнодобывающей промышленности (WMS)

en: imagico.de: Bahía Blanca (low tide)
ru_RU: imagico.de: Баия-Бланка (во время отлива)

en: Tidal flats and islands at the coast (true color)
ru_RU: Приливные отмели и острова вдоль побережья (естественные цвета)

en: imagico.de: Bahía Blanca (high tide)
ru_RU: imagico.de: Баия-Бланка (во время прилива)

en: AGRI black-and-white 2.5m
ru_RU: AGRI чёрно-белая 2.5м

en: Launceston OrthoPhoto 2008
ru_RU: Лонсестон, ортофото 2008

en: Launceston OrthoPhoto 2011
ru_RU: Лонсестон, ортофото 2011

en: Launceston OrthoPhoto 2013
ru_RU: Лонсестон, ортофото 2013

en: DCS NSW Base Map
ru_RU: DCS NSW - базовая карта

en: DCS NSW Topographic Map
ru_RU: DCS NSW - топографическая карта

en: DCS NSW Imagery
ru_RU: DCS NSW - снимки

en: DCS NSW Administrative Boundaries Suburb
ru_RU: DCS NSW - административные границы пригородов

en: DCS NSW Administrative Boundaries LGA
ru_RU: DCS NSW - административные границы районов местного самоуправления

en: DCS NSW Administrative Boundaries County
ru_RU: DCS NSW - административные границы округов

en: DCS NSW Administrative Boundaries Parish
ru_RU: DCS NSW - административные границы приходов

en: DCS NSW Administrative Boundaries State Forest
ru_RU: DCS NSW - административные границы государственных лесов

en: DCS NSW Administrative Boundaries NPWS Reserve
ru_RU: DCS NSW - административные границы резервов «Национальных парков и охраны дикой природы» (NPWS)

en: DCS NSW Floods 2021
ru_RU: DCS наводнения в Новом Южном Уэльсе 2021

en: ACTmapi Imagery 2015-03 (20cm RGBN)
ru_RU: Снимки ACTmapi 03-2015 (20 см RGBN)

en: ACTmapi Imagery 2016-03 (10cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 03-2016 (10 см)

en: ACTmapi Imagery 2017-05 (10cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 05-2017 (10 см)

en: ACTmapi Imagery 2018-03 (10cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 03-2018 (10 см)

en: ACTmapi Imagery 2019-02 (5cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 02-2019 (5 см)

en: ACTmapi Imagery 2019-06 (5cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 06-2019 (5 см)

en: ACTmapi Imagery 2019-10 (5cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 10-2019 (5 см)

en: ACTmapi Imagery 2020-01 (5cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 01-2020 (5 см)

en: ACTmapi Imagery 2020-04 (10cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 04-2020 (10 см)

en: ACTmapi Imagery 2020-06 (7.5cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 06-2020 (7.5 см)

en: ACTmapi Imagery 2020-11 (7.5cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 11-2020 (7.5 см)

en: ACTmapi Imagery 2021-04 (10cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 04-2021 (10 см)

en: ACTmapi Imagery 2021-12 (7.5cm)
ru_RU: Снимки ACTmapi 12-2021 (7.5 см)

en: ACTmapi Imagery 2022-02
ru_RU: Снимки ACTmapi 02-2022

en: ACTmapi Imagery 2022-07
ru_RU: Снимки ACTmapi 07-2022

en: ACTmapi Imagery 2023-05
ru_RU: Снимки ACTmapi 05-2023

en: ACTmapi Imagery 2023-09
ru_RU: Снимки ACTmapi 09-2023

en: ACTmapi Imagery 2023-11
ru_RU: Снимки ACTmapi 11-2023

en: City of Melbourne May 2018
ru_RU: Мельбурн - май 2018

en: City of Melbourne Feb 2019
ru_RU: Мельбурн - февраль 2019

en: Main Roads WA Road Hierarchy
ru_RU: Главные дороги в иерархии дорог Западной Австралии

en: imagico.de: Northwest Heard Island
ru_RU: imagico.de: северо-запад острова Херд

en: Glaciers of Northwest Heard Island (mapped meanwhile) (false color IR)
ru_RU: Ледники северо-запада острова Херд (уже обрисованные в OSM) (ИК псевдоцвета)

en: imagico.de: Heard Island coast
ru_RU: imagico.de: побережье острова Херд

en: Recent image of Heard island with interior mostly cloud covered but mostly well visible coast (true color)
ru_RU: Последние изображения острова Херд с в основном закрытой облаками внутренней частью, но хорошо видимым побережьем (естественные цвета)

en: Vicmap Transport - Road Network
ru_RU: Vicmap Transport - дорожная сеть

en: Vicmap Lite - Public Land (Parks and Reserves)
ru_RU: Vicmap Lite - общественные земли (парки и заповедники)

en: This layer is part of Vicmap Lite and contains polygon features delineating public land areas. This Vicmap Lite dataset is suited for use between scales of 1: 1 million and 1 : 5 million. The polygons were sourced from PLMMT100PLY. The level of attribute information, the number of features and the number of vertices has been simplified to suit the 1:1 million - 1 : 5 million scale range. The concept of a Scale Use Code has been introduced to help control the level of detail displayed.
ru_RU: Этот слой является частью Vicmap Lite и содержит многоугольники, очерчивающие общественные зоны. Этот набор данных Vicmap Lite подходит для использования в масштабах от 1: 1 миллиона до 1: 5 миллионов. Полигоны были получены из PLMMT100PLY. Уровень атрибутивной информации, число признаков и количество вершин были упрощены, чтобы соответствовать диапазону масштаба 1: 1 - 1: 5 миллионов. Концепция кода использования весов была введена, чтобы помочь контролировать уровень отображаемой детализации.

en: Vicmap Vegetation - Tree Density 1:25,000
ru_RU: Vicmap Растительность - плотность деревьев 1:25,000

en: A presence/absence tree cover dataset is derived from SPOT Panchromatic imagery (10m pixels) by a combination of digital classification and visual interpretation . The presence/absence dataset is then grouped into three density classes (Dense, Medium, Scattered) by neighbourhood and proximity cell based analysis. The raster dataset is converted to vector as a final step. Tree cover is defined as woody vegetation greater than 2 metres in height and with a crown cover (foliar density) greater than 10 percent.
ru_RU: Набор данных о наличии/отсутствии массива деревьев получен из панхроматических снимков SPOT (10м пиксели) путем сочетания цифровой классификации и визуальной интерпретации. Затем набор данных о наличии/отсутствии деревьев группируется в три класса плотности (плотный, средний, рассеянный) на основе анализа соседства и близости ячеек. Растровый набор данных преобразуется в векторный на заключительном этапе. Древесный покров определяется как древесная растительность высотой более 2 метров и с покрытием кроны (плотность листвы) более 10 процентов.

en: Vicmap Vegetation - Tree Density - Dense
ru_RU: Vicmap Vegetation - Плотность деревьев - Плотная

en: Vicmap Vegetation Tree Density consists of data created from the Vicmap Vegetation Tree Extent statewide dataset (20cm pixels). The dataset was generalised to 2m pixels and then clustering rules were applied to group the data into three density classes. These density classes are Dense, Medium, and Sparse and show the spatial separation of woody vegetation. This classification was a pixel-by-pixel assessment where a pixel was allocated a density classification based on neighbouring pixels. The raster dataset was then converted to the statewide Vicmap Vegetation Tree Density vector dataset.
ru_RU: Vicmap Vegetation Плотность деревьев состоит из данных, созданных на основе набора данных Vicmap Vegetation Распространение деревьев по всей стране (20 см пикселей). Набор данных был обобщен до 2 м пикселей, а затем были применены правила кластеризации для группировки данных в три класса плотности. Эти классы плотности - плотный, средний и разреженный - показывают пространственное разделение древесной растительности. Эта классификация проводилась попиксельно, когда пикселю присваивалась классификация плотности на основе соседних пикселей. Затем растровый набор данных был преобразован в векторный набор данных Vicmap Vegetation Плотность деревьев.

en: Vicmap Hydro - Watercourse Network 1:25,000
ru_RU: Vicmap Hydro - гидрографическая сеть 1:25000

en: Vicmap Hydro provides an accurate representation of natural and man made Hydrographic features across Victoria, at a capture scale of 1:25,000. It is used in a variety of applications, particularly in emergency services, natural resource management, planning and development, and digital map publication.
ru_RU: Vicmap Hydro обеспечивает точное отображение естественных и искусственных гидрографических объектов Виктории с масштабом 1:25000. Используется для различных назначений, в том числе для спасательных служб, управления природными ресурсами, планирования и развития, а также публикации цифровых карт.

en: Maxar 2019-2020 Australian Bushfires Pre-event
ru_RU: Maxar 2019-2020 перед лесными пожарами в Австралии

en: ARA Bushfires 2020
ru_RU: ARA лесные пожары 2020

en: imagico.de: Eastern Alps autumn colors 2019
ru_RU: imagico.de: Краски осени в восточных Альпах 2019

en: Autumn colors in the eastern Alps - Austria, Germany, Italy and Slovenia (true color)
ru_RU: Краски осени в восточных Альпах - Австрия, Германия, Италия и Словения (естественные цвета)

en: Basemap of Austria, based on government data.
ru_RU: Базовая карта Австрии, основанная на данных правительства.

en: basemap.at Grey/Contour lines
ru_RU: basemap.at Оттенки серого/контурные линии

en: Basemap of Austria, based on government data. Gray with contour lines
ru_RU: Базовая карта Австрии, основанная на правительственных данных. В оттенках серого с контурными линиями

en: basemap.at Orthofoto
ru_RU: basemap.at ортофото

en: Orthofoto layer provided by basemap.at. "Successor" of geoimage.at imagery.
ru_RU: Слой ортоснимков, предоставленный basemap.at. "Преемник" слоя geoimage.at.

en: basemap.at Overlay
ru_RU: Оверлей basemap.at

en: Annotation overlay provided by basemap.at.
ru_RU: Оверлей аннотаций, предоставленный basemap.at.

en: basemap.at Terrain
ru_RU: Рельеф от basemap.at

en: Terrain layer provided by basemap.at.
ru_RU: Слой рельефа, предоставленный basemap.at.

en: basemap.at Surface
ru_RU: basemap.at поверхность

en: Surface layer provided by basemap.at.
ru_RU: Слой поверхности, предоставленный basemap.at.

en: Steiermark Orthophoto
ru_RU: Ортофото Штирии

en: Orthophoto by Land Steiermark
ru_RU: Ортоснимки федеральной земли Штирия

en: Steiermark Terrain
ru_RU: Модель местности Штирии

en: Terrain Model by Land Steiermark
ru_RU: Модель местности федеральной земли Штирия

en: Steiermark Surface
ru_RU: Модель поверхности Штирии

en: Surface Model by Land Steiermark
ru_RU: Модель поверхности федеральной земли Штирия

en: Tiris: DGM (Terrain model)
ru_RU: Tiris: DGM (модель рельефа)

en: Tiris: DOM (Surface model)
ru_RU: Tiris: DOM (модель поверхности)

en: Tiris: contour lines
ru_RU: Tiris: горизонтали

en: Tiris: orthophoto
ru_RU: Tiris: ортофото

en: Tiris: orthophoto infrared
ru_RU: Tiris: ортофото в ИК-диапазоне

en: Vienna: General purpose
ru_RU: Вена: карта общего назначения

en: Vienna: Annotations
ru_RU: Вена: аннотации

en: Vienna: Aerial image
ru_RU: Вена: аэрофотосъёмка

en: VoGIS: Real color image 2018 (10cm)
ru_RU: VoGIS: съёмка в естественных цветах 2018 (10см)

en: VoGIS: Real color image 2020 (10cm)
ru_RU: VoGIS: съёмка в естественных цветах 2020 (10см)

en: VoGIS: Aerial image
ru_RU: VoGIS: аэрофотосъёмка

en: VoGIS: Zoning plan
ru_RU: VoGIS: план зонирования

en: VoGIS: Heights and Terrain
ru_RU: VoGIS: высоты и рельеф

en: OpenStreetMap (Belgian Style)
ru_RU: OpenStreetMap (бельгийский стиль)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - French)
ru_RU: OpenStreetMap (бельгийский стиль - французский язык)

en: OpenStreetMap (Belgian Style - Dutch)
ru_RU: OpenStreetMap (бельгийский стиль - голландский язык)

en: Digitaal Vlaanderen preliminary aerial imagery
ru_RU: Digitaal Vlaanderen: предварительная аэрофотосъёмка

en: Digitaal Vlaanderen most recent aerial imagery
ru_RU: Digitaal Vlaanderen: наиболее свежая аэрофотосъёмка

en: Digitaal Vlaanderen 2022 aerial imagery
ru_RU: Digitaal Vlaanderen: аэрофотосъёмка 2022

en: Digitaal Vlaanderen 2021 aerial imagery
ru_RU: Digitaal Vlaanderen: аэрофотосъёмка 2021

en: Digitaal Vlaanderen 2020 aerial imagery
ru_RU: Digitaal Vlaanderen: аэрофотосъёмка 2020

en: Digitaal Vlaanderen 2019 aerial imagery
ru_RU: Digitaal Vlaanderen: аэрофотосъёмка 2019

en: Digitaal Vlaanderen 2018 aerial imagery
ru_RU: Digitaal Vlaanderen: аэрофотосъёмка 2018

en: Digitaal Vlaanderen 2017 aerial imagery
ru_RU: Digitaal Vlaanderen: аэрофотосъёмка 2017

en: Digitaal Vlaanderen 2016 aerial imagery
ru_RU: Digitaal Vlaanderen: аэрофотосъёмка 2016

en: Digitaal Vlaanderen 2013-2015 aerial imagery 10cm
ru_RU: Digitaal Vlaanderen: аэрофотосъёмка 2013-2015 10 см

en: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, Skyview factor 0,25 m
ru_RU: Цифровая модель рельефа Фландрии II, коэффициент Skyview 0,25 м

en: Digitaal Hoogtemodel Vlaanderen II, multidirectionale hillshade 0,25 m
ru_RU: Цифровая модель рельефа Фландрии II, многонаправленное затенение 0,25 м

en: URBIS numerical imagery
ru_RU: URBIS цифровые снимки

en: URBISfr numerical imagery
ru_RU: URBISfr цифровые снимки

en: URBISnl numerical imagery
ru_RU: URBISnl цифровые снимки

en: URBIS most recent aerial imagery
ru_RU: URBIS - самые новые аэрофотоснимки

en: URBIS 2020 aerial imagery
ru_RU: URBIS 2020 - аэрофотосъёмка

en: URBIS 2019 aerial imagery
ru_RU: URBIS 2019 - аэрофотосъёмка

en: URBIS 2018 aerial imagery
ru_RU: URBIS 2018 - аэрофотосъёмка

en: URBIS 2017 aerial imagery
ru_RU: Аэрофото URBIS 2017

en: URBIS 2016 aerial imagery
ru_RU: URBIS 2016 - аэрофотосъёмка

en: URBIS 2015 aerial imagery
ru_RU: URBIS 2015 - аэрофотосъёмка

en: URBIS 2014 aerial imagery
ru_RU: URBIS 2014 - аэрофотосъёмка

en: URBIS 2012 aerial imagery
ru_RU: URBIS 2012 - аэрофотосъёмка

en: URBIS 2009 aerial imagery
ru_RU: URBIS 2009 - аэрофотосъёмка

en: SPW(allonie) PICC numerical imagery
ru_RU: SPW(allonie) цифровое изображение PICC

en: SPW(allonie) most recent aerial imagery
ru_RU: SPW(allonie) самые новые аэрофотоснимки

en: SPW(allonie) 2021 aerial imagery
ru_RU: ГСВ(аллонии) (SPW(allonie)): Аэрофотосъемка 2021 года

en: SPW(allonie) 2020 aerial imagery
ru_RU: SPW(allonie) аэрофотосъёмка 2020

en: SPW(allonie) 2019 aerial imagery
ru_RU: SPW(allonie) аэрофотосъёмка 2019

en: SPW(allonie) 2018 aerial imagery
ru_RU: SPW(allonie) аэрофотосъемка 2018

en: SPW(allonie) 2016 aerial imagery
ru_RU: SPW(allonie) аэрофотосъемка 2016

en: SPW(allonie) 2015 aerial imagery
ru_RU: SPW(allonie) 2015 аэрофотосъёмка

en: SPW(allonie) 2012-2013 aerial imagery
ru_RU: SPW(allonie) 2012-2013 аэрофотосъёмка

en: SPW(allonie) 2009-2010 aerial imagery
ru_RU: SPW(allonie) 2009-2010 аэрофотосъёмка

en: SPW(allonie) shaded relief
ru_RU: SPW(allonie) теневой рельеф

en: SPW(allonie) Réseau Hydrologique Wallon
ru_RU: SPW(allonie) Гидрологическая сеть Валлонии

en: Relief Wallonie - MNS 2021-2022 - 50cm
ru_RU: Рельеф Валлонии - MNS 2021-2022 - 50 см

en: TEC bus lines
ru_RU: Автобусные маршруты TEC

en: TEC bus stops
ru_RU: Автобусные остановки TEC

en: imagico.de: Cotonou
ru_RU: imagico.de: Котону

en: Patchy and partly cloudy coverage in usual sources (true color)
ru_RU: Фрагментарное и частично закрытое облаками покрытие в обычных источниках (естественные цвета)

en: imagico.de: Bouvet Island
ru_RU: imagico.de: Остров Буве

en: For more accurate coastline and glacier mapping (true color)
ru_RU: Для более точного картографирования  береговой линии и ледников (естественные цвета)

en: IBGE Map of urban areas
ru_RU: БИГС (IBGE) - карта городских территорий

en: IBGE Map of rural areas
ru_RU: БИГС (IBGE)  - карта сельских территорий

en: IBGE Street Names
ru_RU: БИГС (IBGE) - названия улиц

en: Brazilian Army Topographic Maps
ru_RU: Военно-топографические карты Бразилии

en: IBGE BC250 - Isolated Rural Locations
ru_RU: БИГС КО250 (IBGE BC250) - Изолированные сельские районы

en: IBGE BC250 - Rivers and Drainage
ru_RU: БИГС КО250 (IBGE BC250) - Реки и дренаж

en: IBGE BC250 - Highways Stretches
ru_RU: БИГС КО250 (IBGE BC250) - Участки автомобильных дорог

en: IBGE BC250 - Indigenous Lands
ru_RU: БИГС КО250 (IBGE BC250) - Земли коренных народов

en: IBGE BC250 - Sustainable Use Units
ru_RU: БИГС КО250 (IBGE BC250) - Единицы устойчивого использования

en: IBGE BC250 - Villages
ru_RU: БИГС КО250 (IBGE BC250) - Деревни

en: IBGE BC250 - Electrical Power Plant Generator
ru_RU: БИГС КО250 (IBGE BC250) - генератор электростанции

en: IBGE BC250 - Municipalities
ru_RU: БИГС КО250 (IBGE BC250) - Муниципалитеты

en: IBGE Federal District addresses
ru_RU: БИГС (IBGE) - адреса Федерального округа

en: Addresses data from IBGE
ru_RU: Адресные данные из БИГС (IBGE)

en: Belo Horizonte Orthophoto 2015
ru_RU: Ортофото Белу-Оризонти 2015

en: 2015 Orthophotos provided by Belo Horizonte City Council.
ru_RU: Ортоснимки 2015 г., предоставленные городским советом Белу-Оризонти.

en: Dourados Orthophotos
ru_RU: Ортофото Дорадуса

en: Dourados (2018) and several districts (2020) high-res aerial imagery.
ru_RU: Аэрофотоснимки высокого разрешения Дорадуса (2018) и нескольких районов (2020).

en: Dourados Street Names
ru_RU: Названия улиц Дорадуса

en: Street names and geometry in Dourados.
ru_RU: Названия и форма улиц в Дорадусе.

en: Fortaleza Orthophoto 2010
ru_RU: Форталеза - ортофото 2010

en: Aerial imagery in Fortaleza with 10 cm resolution. Note, this service uses geo-blocking.
ru_RU: Аэрофотоснимки Форталезы с разрешением 10 см. Обратите внимание, этот сервис использует геоблокировку.

en: Fortaleza Orthophoto 2016
ru_RU: Форталеза - ортофото 2016

en: Fortaleza Street Names
ru_RU: Названия улиц Форталезы

en: Street names and geometry in Fortaleza. Note, this service uses geo-blocking.
ru_RU: Названия и геометрия улиц в Форталезе. Обратите внимание, этот сервис использует геоблокировку.

en: GeoPortal DF 2021
ru_RU: Геопортал DF 2021

en: Jaraguá do Sul Orthomosaic 2020
ru_RU: Жарагуа-ду-Сул - ортомозаика 2020

en: Rio Mosaic 2019
ru_RU: Мозаика Рио-де-Жанейро 2019

en: 2019 Orthophotos mosaic from Rio de Janeiro city.
ru_RU: 2019 Мозаика ортофото города Рио-де-Жанейро.

en: Rio Mosaic 2022
ru_RU: Мозаика Рио 2022

en: 2022 Orthophotos mosaic from Rio de Janeiro city.
ru_RU: 2022 Мозаика ортофотоснимков из города Рио-де-Жанейро.

en: BA. Paulo Afonso. 2022 Urban Map with suburbs
ru_RU: Баия, Паулу-Альфонсу, 2022. Карта города с пригородами

en: RS. Agudo. 2014 master plan
ru_RU: Риу-Гранди-ду-Сул. Агуду. Генеральный план 2014

en: RS. Ibirubá. 2019 master plan. Urban zoning
ru_RU: Риу-Гранди-ду-Сул. Ибируба. Генеральный план 2019. Городское зонирование

en: RS. Quaraí. 2006 master plan. Neighborhoods and Villages
ru_RU: Риу-Гранди-ду-Сул.. Куараи. Генеральный план 2006. Окрестности и поселения

en: Sobral Orthophoto 2017
ru_RU: Ортофото муниципалитета Собрал 2017

en: Aerial imagery in Sobral (main city and Aracatiaçu, Jaibaras, and Taperuaba districts).
ru_RU: Аэрофотоснимки муниципалитета Собрал (главный город и округи Аракатиасу, Джайбарас и Таперуаба).

en: Curitiba Orthophoto 2019
ru_RU: Ортофото Куритибы 2019

en: Aerial imagery in Curitiba, released by the municipality.
ru_RU: Аэрофотоснимки Куритибы, опубликованные муниципалитетом.

en: imagico.de: Rila and Pirin Mountains
ru_RU: imagico.de: горные массивы Рила и Пирин

en: Geobase Hydrography - English
ru_RU: Geobase - гидрография (английский)

en: Geobase Hydrography - French
ru_RU: Geobase - гидрография (французский)

en: Geobase Roads - English
ru_RU: Geobase: дороги - английский

en: Geobase Roads - French
ru_RU: Geobase: дороги - французский

en: Canvec - English
ru_RU: Canvec - Английский

en: Canvec - French
ru_RU: Canvec (французский)

en: imagico.de: Eastern Devon Island coast
ru_RU: imagico.de: восточное побережье острова Девон

en: Coastline mostly mapped meanwhile (false color IR)
ru_RU: Побережье, в основном уже обрисованное в OSM (ИК псевдоцвета)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island
ru_RU: imagico.de: северная часть острова Элсмир

en: Assembled from July 2012 ASTER imagery (true color with estimated blue)
ru_RU: Собрано из снимков ASTER от июля 2012 (естественные цвета с восстановленным синим каналом)

en: imagico.de: Northern Ellesmere Island July 2016
ru_RU: imagico.de: северная часть острова Элсмир,  июль 2016

en: Assembled from July 2016 ASTER imagery (true color with estimated blue)
ru_RU: Собрано из снимков ASTER от июля 2016 (естественные цвета с восстановленным синим каналом)

en: imagico.de: Fogo, Cape Verde
ru_RU: imagico.de: остров Фогу, Кабо-Верде

en: Image from after the 2014/2015 eruption (true color)
ru_RU: Снимки после извержения 2014/2015 годов (естественные цвета)

en: imagico.de: Isla Londonderry
ru_RU: imagico.de: остров Лондондерри

en: A lot of very coarse coastlines could be improved here, much snow cover though so no use for glacier mapping (false color IR)
ru_RU: Позволяет улучшить ряд очень грубых линий побережья, из-за плотного снежного покрова не подходит для обрисовки ледников (ИК в псевдоцветах)

en: imagico.de: Volcán Calbuco
ru_RU: imagico.de: вулкан Кальбуко

en: Image from after the 2015 eruption (true color)
ru_RU: Снимки после извержения 2015 года (естественные цвета)

en: Colombian Departments
ru_RU: Департаменты Колумбии

en: Territorial entity of the first level of the political-administrative division of the State that groups municipalities and non-municipalized areas.
ru_RU: Территориальное образование первого уровня политико-административного деления государства, объединяющее муниципалитеты и немуниципализованные районы.

en: Colombian Postal Codes
ru_RU: Колумбийские почтовые индексы

en: The postal code is a 6-digit code that complements the physical address and represents an area on the map of our country. This code determines the location and eliminates confusion with other neighborhoods or municipalities that have the same name.
ru_RU: Почтовый индекс - это 6-цифровой код, дополняющий физический адрес и обозначающий область карты в данной стране. Этот индекс определяет местоположение и устраняет возможную путаницу с городами и другими населёнными пунктами, имеющими такое же название.

en: Colombian Rivers
ru_RU: Реки Колумбии

en: Vector cartography at a scale of 1:100,000 with total coverage of the Republic of Colombia. Contains information on territorial entities, land and river transport, hydrography, relief, orography, constructions. It is generated from the interpretation of objects in an orthorectified image coming from satellite or airborne platforms.
ru_RU: Векторная карта с масштабом 1:100000, полностью охватывающая Республику Колумбия. Содержит сведения о территориальных единицах, наземном и речном транспорте, гидрографии, рельефе, орографии, конструкциям. Создана путём интерпретации объектов с ортокорректированных спутниковых и аэрофотоснимков.

en: IDECA orthophotomosaic Bogota D.C. 2017
ru_RU: IDECA ортофотомозаика Столичного округа Богота, 2017

en: It contains an orthorectified raster mosaic of the Capital District of Bogotá, the Cerros Orientales and  part of the rural area of Bogotá of the localities of Ciudad Bolívar and Usme, corresponding to 75,000 hectares. It has 4 bands of the electromagnetic spectrum: Red, Green, Blue and Near Infrared, allowing to create a false color for forestry applications.
ru_RU: Содержит ортокорректированную растровую мозаику Столичного округа Богота, Восточных холмов и части сельской области Боготы в районах Сьюдад-Боливар и Усме, соответствующую 75000 гектаров. Она включает 4 области электромагнитного спектра: красную, зелёную, синюю и ближнюю инфракрасную, позволяющие создать изображение в условных цветах для отображения лесного хозяйства.

en: osm-hr: Knin 2007 Aerial imagery
ru_RU: osm-hr: Книн, аэрофотосъёмка 2007

en: osm-hr: Zagreb 2012 Aerial imagery
ru_RU: osm-hr: Загреб 2012 (аэрофотосъёмка)

en: osm-hr: Zagreb 2018 Aerial imagery
ru_RU: osm-hr: Аэрофотоснимки Загреба 2018

en: dgu.hr: Croatia 2011 Aerial imagery
ru_RU: dgu.hr: аэрофотоснимки Хорватия 2011

en: dgu.hr: Croatia 2014-2016 Aerial imagery
ru_RU: dgu.hr: аэрофотоснимки Хорватия 2014-2016

en: dgu.hr: Croatia 2017-2018 aerial imagery
ru_RU: dgu.hr: аэрофотоснимки Хорватии 2017-2018

en: dgu.hr: Croatia 2019-2020 aerial imagery
ru_RU: dgu.hr: аэрофотоснимки Хорватии 2019-2020

en: dgu.hr: HOK
ru_RU: dgu.hr: HOK (базовая карта Хорватии)

en: dgu.hr: Topo 25 new
ru_RU: dgu.hr: Topo 25 новая

en: Czechia CUZK orthophoto
ru_RU: Чехия: ортофото ЧУГК (ČÚZK)

en: Czechia CUZK terrain DMR 5G greyscale
ru_RU: Чехия: ЧУГК (ČÚZK) рельеф местности DMR 5G в оттенках серого

en: Czech CUZK:KM
ru_RU: Чехия CUZK:KM

en: Czech RUIAN budovy
ru_RU: Чехия RUIAN (здания)

en: Czech RUIAN parcely
ru_RU: Чехия RUIAN (земельные участки)

en: Czech pLPIS
ru_RU: Чехия pLPIS

en: Praha IPR latest orthophoto
ru_RU: ИПР Праги: последняя ортофотосъёмка

en: Praha IPR low-vegetation orthophoto
ru_RU: ИПР Праги: ортофотосъёмка с низкой растительностью

en: Praha-surroundings IPR orthophoto 2019
ru_RU: ИПР Праги: ортофото окрестностей 2019

en: SDFI Aerial Imagery
ru_RU: SDFI - Аэрофотосъемка

en: SDFI Cadastral Parcels INSPIRE View
ru_RU: SDFI - Кадастровые участки INSPIRE View

en: SDFI Terrain Shadow Map (40 cm)
ru_RU: SDFI - Теневая карта местности (40 см)

en: SDFI Surface Shadow Map (40 cm)
ru_RU: SDFI - Теневая карта поверхности (40 см)

en: SDFI Screenmap
ru_RU: SDFI - Экранная карта

en: imagico.de: El Altar
ru_RU: imagico.de: вулкан Алтар

en: 2007 ASTER image offering better glacier coverage than common sources (true color with estimated blue)
ru_RU: Снимки ASTER 2007 обеспечивают лучший охват ледников, чем обычные источники (естественные цвета с восстановленным синим каналом)

en: imagico.de: Darwin and Wolf islands, Galapagos
ru_RU: imagico.de: острова Дарвин (Кулпеппер) и Вольф, Галапагосский архипелаг

en: Recent image, only old and poor images in most other sources currently (true color)
ru_RU: Недавнее изображение, в большинстве других источников в настоящее время только старые и плохие изображения  (естественные цвета)

en: Estonia Basemap (Maaamet)
ru_RU: Эстония: базовая карта (Maaamet)

en: Estonia Basemap Relief (Maaamet)
ru_RU: Базовая карта рельефа Эстонии (Maaamet)

en: Estonia Ortho (Maaamet)
ru_RU: Эстония: ортофото (Maaamet)

en: Estonia Hillshade (Maaamet)
ru_RU: Эстония: затенение рельефа (Maaamet)

en: Estonia Cadastre (Maaamet)
ru_RU: Эстония: кадастр (Maaamet)

en: Estonia Forestry (Maaamet)
ru_RU: Эстония: лесные массивы (Maaamet)

en: MML Topographic Map
ru_RU: MML: топографическая карта

en: Topographic map from the National Land Survey of Finland
ru_RU: Топографическая карта от Национальной земельной службы Финляндии

en: MML Background Map
ru_RU: Карта-подложка от MML

en: Background map from the National Land Survey of Finland
ru_RU: Карта-подложка от Национальной земельной службы Финляндии

en: MML Orthophoto
ru_RU: MML - ортофото

en: Ortophotos from the National Land Survey of Finland
ru_RU: Ортофотоснимки от Национальной земельной службы Финляндии

en: Helsinki region orthophoto
ru_RU: Ортофото региона Хельсинки

en: Ortophotos from the municipalities of Espoo, Helsinki, Vantaa, Kirkkonummi and Nurmijärvi + HSL and HSY
ru_RU: Ортофото муниципалитетов Эспоо, Хельсинки, Вантаа, Киркконумми и Нурмиярви + HSL и HSY

en: FTIA Road Network (overlay)
ru_RU: FTIA - дорожная сеть (оверлей)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency, road link types.
ru_RU: Национальная дорожная сеть Digiroad от Финского агентства транспортной инфраструктуры, типы дорожных связей.

en: FTIA Road Network (Digiroad) options (overlay)
ru_RU: Варианты дорожной сети FTIA (Digiroad) (оверлей)

en: Digiroad national road network from the Finnish Transport Infrastructure Agency with several options for map layers.
ru_RU: Сведения о дорожной сети из базы данных Digiroad Финского агентства транспортной инфраструктуры (FTIA) с несколькими вариантами слоёв карты.

en: Turku 2022 True ortho
ru_RU: Турку 2022 - «истинный» ортофотоплан (true ortho)

en: Turku region aerial imagery 2018
ru_RU: Аэроснимки региона Турку 2018

en: Ortophoto for Turku metro area
ru_RU: Ортофото городской агломерации Турку

en: Turku orthophoto 2021
ru_RU: Ортофото Турку 2021

en: Kaarina, Paimio, and Lieto orthophoto
ru_RU: Ортофото Каарины, Паймио и Лието

en: Orthophoto of Kaarina, Paimio, and Lieto municipalities
ru_RU: Ортофото общин Каарина, Паймио и Лието

en: Turku zoning plan
ru_RU: План зонирования Турку

en: Zoning plan map for Turku municipality
ru_RU: Карта зонирования муниципалитета Турку

en: Turku topographic map
ru_RU: Топографическая карта г. Турку

en: Topographic map by the city of Turku
ru_RU: Топографическая карта города Турку

en: Turku map service
ru_RU: Картографический сервис Турку

en: Maps by the city of Turku
ru_RU: Карты города Турку

en: Nordic snowmobile overlay
ru_RU: Оверлей снегоходных трасс Скандинавии

en: Kelkkareitit.fi snowmobile trails from OSM (Nordic coverage)
ru_RU: Kelkkareitit.fi - снегоходные трассы из OSM (Скандинавия)

en: Turku region aerial imagery 2023
ru_RU: Аэроснимки региона Турку 2023

en: Estompage RGE Alti Metropolitain (relief)
ru_RU: Отмывка рельефа RGE Alti Metropolitain

en: French hillshading computed from hi-res DEM RGE Alti
ru_RU: Отмывка рельефа Франции, вычисленная по DEM RGE Alti с высоким разрешением

en: French address registry or Base Adresses Nationale Ouverte
ru_RU: Французский адресный регистр (Base Adresses Nationale Ouverte)

en: Hydrographic network: courses and water features and POIs
ru_RU: Гидрографическая сеть: водотоки, водные объекты и POI

en: BD Parcellaire Image Histo
ru_RU: Исторические изображения из BD Parcellaire

en: French land registry (old paper raster, before digitalization and vectorization; contains additional details, such as hydronyms)
ru_RU: Французский земельный реестр (старые растровые изображения на бумаге, до оцифровки и векторизации; содержат дополнительные детали, такие как гидронимы hydronyms)

en: Volta
ru_RU: Вольта

en: Power networks: lines, substations and supports
ru_RU: Электрические сети: ЛЭП, подстанции и опоры

en: ORTHO Express IGN 2023
ru_RU: ОРТО Экспресс IGN 2023

en: PCRS raster ouvert
ru_RU: Открытый растр PCRS

en: Cadastre
ru_RU: Кадастр

en: French land registry
ru_RU: Реестр земель Франции

en: Géolittoral - Orthophotos 2000
ru_RU: Géolittoral - ортофото 2000

en: Géolittoral V2 - Orthophotos 2011-2014
ru_RU: Géolittoral V2 - ортоснимки 2011-2014

en: Géolittoral - Sentier du littoral
ru_RU: Géolittoral - прибрежные тропы

en: OpenStreetMap (Basque Style)
ru_RU: OpenStreetMap (баскский стиль)

en: OpenStreetMap (Breton Style)
ru_RU: OpenStreetMap (бретонский стиль)

en: OpenStreetMap (Occitan Style)
ru_RU: OpenStreetMap (окситанский стиль)

en: Ortho HR IGN 2018 Antilles
ru_RU: Ortho HR IGN 2018 Антильские острова

en: Ortho HR IGN 2017 Antilles
ru_RU: Ortho HR IGN 2017 Антильские острова

en: Routes of the classified network (highways, nationals, departmentals)
ru_RU: Классифицированные маршруты дорожной сети (магистрали, дороги национального и регионального значения)

en: Grand Angoulême 2019
ru_RU: Гранд Ангулем 2019

en: Alpes-de-Haute-Provence 2010
ru_RU: Альпы Верхнего Прованса 2010

en: Alpes-Maritimes 2009
ru_RU: Приморские Альпы 2009

en: Alpes-Maritimes 2020 (Storm Alex)
ru_RU: Приморские Альпы 2020 (шторм Алекс)

en: Auvergne 2016 25cm CRAIG
ru_RU: Овернь 2016 25см CRAIG

en: Auvergne 2013 25cm CRAIG
ru_RU: Овернь 2013 25см CRAIG

en: Bassin d Arcachon 2018
ru_RU: Лагуна Аркашон 2018

en: Bayonne - 2016
ru_RU: Байонна - 2016

en: Bayonne - Petit et Grand Bayonne 2019
ru_RU: Байонна - кварталы Пети-Байонн и Гран-Байонн 2019

en: Bordeaux - 2020
ru_RU: Бордо - 2020

en: Bordeaux - 2016
ru_RU: Бордо - 2016

en: Bordeaux - 2012
ru_RU: Бордо - 2012

en: Bouches-du-Rhône 2009
ru_RU: Буш-дю-Рон 2009

en: Brest - 2004
ru_RU: Брест - 2004

en: The most recent RGB orthoimages of the Grand Est: 2021: departments 67, 68, 88 2022: department 08, 10, 51, 52, 54, 55, 57
ru_RU: Последние RGB-ортоизображения Grand Est: 2021: отделы 67, 68, 88 2022: отделы 08, 10, 51, 52, 54, 55, 57

en: CA Haguenau 2019
ru_RU: Агломерация коммун Агно 2019

en: Hautes-Alpes 2010
ru_RU: Верхние Альпы 2010

en: Loire-Atlantique - Orthophotos 2016 - 10 cm
ru_RU: Атлантическая Луара - ортофото 2016 - 10 см

en: Métropole Européenne de Lille 2020
ru_RU: Европейский мегаполис Лилль 2020

en: Lyon Orthophoto 2022
ru_RU: Ортофото Лиона 2022

en: Lyon Orthophoto 2018
ru_RU: Ортофото Лиона, 2018

en: Lyon Orthophoto 2015/2018
ru_RU: Ортофото Лиона 2015/2018

en: Lyon Orthophoto 2015
ru_RU: Ортофото Лиона 2015

en: Métropole de Metz 2022
ru_RU: Городская агломерация Мец 2022

en: Métropole de Metz 2019
ru_RU: Метрополия Меца 2019

en: Grand Montauban 2020
ru_RU: Гранд Монтобан 2020

en: Mulhouse - 2018
ru_RU: Мюлуз - 2018

en: Nancy - Orthophoto - 2023
ru_RU: Нанси - ортофото - 2023

en: Nancy - Orthophoto - 2022
ru_RU: Нанси - ортофото - 2022

en: Nancy - Orthophoto
ru_RU: Ортофото Нанси

en: Nancy - Orthophoto - 2016
ru_RU: Ортофото Нанси, 2016

en: Nancy - Orthophoto - 2012
ru_RU: Ортофото Нанси, 2012

en: Nancy - Orthophoto - 2008
ru_RU: Ортофото Нанси, 2008

en: Nancy - Orthophoto - 2005
ru_RU: Ортофото Нанси, 2005

en: Nancy - Orthophoto - 2002
ru_RU: Ортофото Нанси, 2002

en: Nancy - Orthophoto - 2001
ru_RU: Ортофото Нанси, 2001

en: Nancy - Orthophoto - 1999
ru_RU: Ортофото Нанси, 1999

en: Nancy - Orthophoto - 1994
ru_RU: Ортофото Нанси, 1994

en: Rennes - 2021
ru_RU: Ренн - 2021

en: Rennes - 2020
ru_RU: Ренн - 2020

en: Rennes - 2018
ru_RU: Ренн - 2018

en: Rennes - 2014
ru_RU: Рен - 2014

en: Toulouse - Orthophotoplan 2022
ru_RU: Тулуза - ортофотоплан 2022

en: Toulouse - Orthophotoplan 2019
ru_RU: Тулуза - ортофотоплан 2019

en: Toulouse - Orthophotoplan 2017
ru_RU: Тулуза - ортофотоплан 2017

en: Toulouse - Orthophotoplan 2015
ru_RU: Тулуза - ортофотоплан 2015

en: Toulouse - Orthophotoplan 2013
ru_RU: Тулуза - ортофотоплан 2013

en: Toulouse - Orthophotoplan 2011
ru_RU: Тулуза - ортофотоплан 2011

en: Toulouse - Orthophotoplan 2007
ru_RU: Тулуза - ортофотоплан 2007

en: Tours - Orthophotos 2013
ru_RU: Тур - ортофото 2013

en: Tours - Orthophotos 2008-2010
ru_RU: Тур - ортофото 2008-2010

en: Vaucluse 2010
ru_RU: Воклюз 2010

en: Vercors (Réserve naturelle des Hauts-Plateaux du Vercors) - Orthophoto - 1999 - 1 m
ru_RU: Заповедник на территории горного массива Веркор - ортофото - 1999 - 1 м

en: Vichy 2021 CRAIG
ru_RU: Виши 2021 РЦГИ ОРА (CRAIG)

en: Hamburg DOP 20cm (HH LGV DOP20 2022)
ru_RU: Гамбург DOP 20 см (HH LGV DOP20 2022)

en: Hamburg DK5 (HH LGV DK5 2022)
ru_RU: Гамбург DK5 (HH LGV DK5 2022)

en: Bavaria (80 cm)
ru_RU: Бавария (80 см)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2011)
ru_RU: Берлин/геопортал DOP20RGB (2011)

en: Digital orthophotos for the entire Berlin city area with a ground resolution of 0.20 m in a sheet section of 2 km x 2 km.
ru_RU: Цифровые ортофото всего Берлина с разрешением 0,20 м, размер листа  2 x 2 км.

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2014)
ru_RU: Берлин/геопортал DOP20RGB (2014)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2015)
ru_RU: Берлин/геопортал DOP20RGB (2015)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2016)
ru_RU: Берлин/геопортал DOP20RGB (2016)

en: Berlin/Geoportal DOP20CIR (2016 infrared)
ru_RU: Берлин/геопортал DOP20RGB (2016 ИК диапазон)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2017)
ru_RU: Берлин/геопортал DOP20RGB (2017)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2018)
ru_RU: Берлин/геопортал DOP20RGB (2018)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGB (2019)
ru_RU: Берлин/геопортал DOP20RGB (2019)

en: Berlin/Geoportal TrueDOP20RGB (2020)
ru_RU: Берлин/геопортал TrueDOP20RGB (2020)

en: Berlin/Geoportal DOP20RGBI (2021)
ru_RU: Берлин/геопортал DOP20RGBI (2021)

en: Berlin/Geoportal TrueDOP20RGBI (2022)
ru_RU: Берлин/геопортал TrueDOP20RGBI (2022)

en: Berlin/Geoportal TrueDOP20RGBI (2023)
ru_RU: Берлин/Геопортал TrueDOP20RGBI (2023)

en: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2024): DOP20c
ru_RU: Бранденбург GeoBasis-DE/LGB (2024): DOP20c

en: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2024): DGM 1m
ru_RU: Бранденбург GeoBasis-DE/LGB (2024): DGM 1м

en: Brandenburg GeoBasis-DE/LGB (2024): WebAtlasDE BE/BB
ru_RU: Бранденбург GeoBasis-DE/LGB (2024): WebAtlasDE BE/BB

en: Deutsche Bahn VzG lines January 2017
ru_RU: Deutsche Bahn - ж/д линии VzG, январь 2017

en: Erlangen aerial imagery (2022 20 cm)
ru_RU: Эрланген: аэрофотосъёмка (2022 20 см)

en: Erlangen aerial imagery (2020 5,0 cm)
ru_RU: Эрланген - аэрофотосъемка (2020 5,0 см)

en: Erlangen aerial imagery (2018 5.0 cm)
ru_RU: Эрланген - аэрофотосъёмка (2018 5.0 см)

en: Erlangen aerial imagery (2016 5.0 cm)
ru_RU: Эрланген - аэрофотосъёмка (2016 5.0 cm)

en: Metropole Ruhr: Luftbilder (10 cm)
ru_RU: Городская агломерация Рур: аэрофотосъёмка (10 см)

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2021
ru_RU: Исторические аэроснимки городской агломерации Рур 2021

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2020
ru_RU: Исторические аэроснимки городской агломерации Рур 2020

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2019
ru_RU: Исторические аэроснимки городской агломерации Рур 2019

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2017
ru_RU: Исторические аэроснимки городской агломерации Рур 2017

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2015
ru_RU: Исторические аэроснимки городской агломерации Рур 2015

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2013
ru_RU: Исторические аэроснимки городской агломерации Рур 2013

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2011
ru_RU: Исторические аэроснимки городской агломерации Рур 2011

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2009
ru_RU: Исторические аэроснимки городской агломерации Рур 2009

en: Metropole Ruhr historical aerial imagery 2006
ru_RU: Исторические аэроснимки городской агломерации Рур 2006

en: North Rhine-Westphalia aerial photograph
ru_RU: Аэрофотоснимки Северного Рейна-Вестфалии

en: North Rhine-Westphalia ALKIS
ru_RU: Северный Рейн-Вестфалия ALKIS

en: North Rhine-Westphalia DTM hillshade
ru_RU: Северный Рейн-Вестфалия, затенение рельефа цифровой модели местности

en: Display of the DTM shading in grayscale. The imaginary light source is located in the northwest. An elevation appears bright on the northwest slope and dark on the southeast slope. Layers are colored with medium brightness.
ru_RU: Затенение рельефа цифровой модели местности (DTM) в оттенках серого. Мнимый источник света расположен на северо-западе. Возвышенности кажутся яркими на северо-западных склонах и тёмными на юго-восточных. Слои окрашены со средней яркостью.

en: North Rhine-Westphalia iDOP color
ru_RU: Северный Рейн-Вестфалия iDOP цветной

en: North Rhine-Westphalia iDOP color-infrared
ru_RU: Северный Рейн-Вестфалия iDOP цветной инфракрасный

en: North Rhine-Westphalia iDOP near-infrared
ru_RU: Северный Рейн-Вестфалия iDOP в ближней инфракрасной области

en: North Rhine-Westphalia iDOP metadata
ru_RU: Северный Рейн-Вестфалия iDOP метаданные

en: North Rhine-Westphalia vDOP color
ru_RU: Северный Рейн-Вестфалия vDOP цвет

en: North Rhine-Westphalia vDOP color-infrared
ru_RU: Северный Рейн-Вестфалия vDOP цветной инфракрасный

en: North Rhine-Westphalia vDOP near-infrared
ru_RU: Северный Рейн-Вестфалия vDOP ближний инфракрасный

en: North Rhine-Westphalia vDOP metadata
ru_RU: Северный Рейн-Вестфалия vDOP метаданные

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats
ru_RU: imagico.de: приливные отмели западного побережья Северной Германии

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (true color)
ru_RU: Актуальные изображения побережья при отливе для обновления карт приливных равнин и отмелей, заменённые более новыми изображениями (естественные цвета)

en: imagico.de: Northern German west coast tidalflats (infrared)
ru_RU: imagico.de: приливные отмели западного побережья Северной Германии (инфракрасные снимки)

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals, superseeded by newer images (false color IR)
ru_RU: Актуальные изображения побережья при отливе для обновления карт приливных отмелей и отмелей, заменённые более новыми изображениями (ИК псевдоцвета)

en: imagico.de: North Sea Coast 2016
ru_RU: imagico.de: побережье Северного моря, 2016

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (superseeded by newer image) (true color)
ru_RU: Актуальные изображения побережья при отливе для обновления карт приливных отмелей и отмелей (заменено более новыми изображениями) (естественные цвета)

en: imagico.de: North Sea Coast 2017
ru_RU: imagico.de: побережье Северного моря, 2017

en: imagico.de: North Sea Coast spring 2018
ru_RU: imagico.de: побережье Северного моря, весна 2018

en: Up-to-date low tide imagery of the coast for updating mapping of tidalflats and shoals (true color)
ru_RU: Новые снимки берега во время отлива для обновления на карте ваттов и баров (естественные цвета)

en: Saxony latest aerial imagery
ru_RU: Саксония: самые новые аэрофотоснимки

en: Saxony unprocessed aerial imagery
ru_RU: Необработанные аэрофотоснимки Саксонии

en: Saxony latest aerial imagery infrared
ru_RU: Саксония: самые новые снимки в ИК-диапазоне

en: Saxony historical aerial imagery 2018-2020
ru_RU: Исторические аэрофотоснимки Саксонии 2018-2020

en: Saxony historical aerial imagery 2015-2017
ru_RU: Исторические аэрофотоснимки Саксонии 2015-2017

en: Saxony historical aerial imagery 2012-2014
ru_RU: Саксония: аэрофотоснимки  2012-2014

en: Saxony historical aerial imagery 2005
ru_RU: Саксония: аэрофотоснимки  2005

en: Saxony WebAtlasSN
ru_RU: Саксония WebAtlasSN

en: Saxony topographic map
ru_RU: Саксония: топографическая карта

en: Saxony digital terrain model
ru_RU: Саксония: цифровая модель рельефа

en: Saxony parcels and districts
ru_RU: Саксония: земельные участки и округа

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, DOP20
ru_RU: Саксония-Анхальт, LVermGeo, DOP20

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, administrative boundaries
ru_RU: Саксония-Анхальт, LVermGeo, административные границы

en: Vector recording of administrative boundaries. The boundaries of the federal state, district, municipality and parts of the municipality are given.
ru_RU: Векторное представление административных границ. Приведены границы федеральных земель, земельных округов, общин и частей общин.

en: Saxony-Anhalt, LVermGeo, building shapes
ru_RU: Саксония-Анхальт, LVermGeo, контуры зданий

en: Shape of buildings in saxony-anhalt
ru_RU: Контуры зданий в Саксонии-Анхальт

en: Mainz all aerial imageries
ru_RU: Майнц: все аэрофотоснимки

en: Mainz latest aerial imagery
ru_RU: Майнц: самые новые аэрофотоснимки

en: Munich latest aerial imagery 60cm (2017)
ru_RU: Свежие аэрофотоснимки Мюнхена 60 см (2017)

en: Aktuelle Luftbilder der Landeshauptstadt München 20cm
ru_RU: Актуальные аэрофотоснимки Мюнхена 20см

en: Stuttgart latest aerial imagery
ru_RU: Штутгарт - самые новые аэрофотоснимки

en: Hesse DOP20
ru_RU: Гессен DOP20

en: 20cm aerial imagery of Hesse
ru_RU: 20-см аэрофотоснимки Гессена

en: Hesse ALKIS
ru_RU: Гессен - кадастровые данные ALKIS

en: cadastral map of Hesse
ru_RU: Кадастровая карта Гессена

en: Hesse DTK
ru_RU: Гессен - цифровая топографическая карта

en: digital topographic map of Hesse
ru_RU: Цифровая топографическая карта Гессена

en: Hesse WebAtlas
ru_RU: Веб-атлас Гессена

en: WebAtlas of Hesse
ru_RU: Веб-атлас Гессена

en: Worms 2003
ru_RU: Вормс 2003

en: Worms 2008
ru_RU: Вормс 2008

en: Worms 2012
ru_RU: Вормс 2012

en: Worms 2016
ru_RU: Вормс 2016

en: Worms 2020
ru_RU: Вормс 2020

en: imagico.de: Qasigiannguit
ru_RU: imagico.de: Касигианнгуит

en: Icebridge DMS image of the settlement - alignment might be poor
ru_RU: Icebridge DMS - снимки поселения (смещение может быть неверным)

en: imagico.de: Thule Air Base
ru_RU: imagico.de: авиабаза Туле

en: Icebridge DMS image - alignment might be poor
ru_RU: Снимки Icebridge DMS (смещение может быть неверным)

en: imagico.de: Kangerlussuaq Autumn
ru_RU: imagico.de: Кангерлуссуак осенью

en: Icebridge DMS image of the airport and settlement - alignment might be poor
ru_RU: Icebridge DMS: снимки аэропорта и поселения - смещение может быть неточным

en: imagico.de: Kangerlussuaq Spring
ru_RU: imagico.de: Кангерлуссуак весной

en: Icebridge DMS image of the airport and roads - alignment might be poor
ru_RU: Icebridge DMS: снимки аэропорта и дорог - смещение может быть неточным

en: imagico.de: Thule Airbase DMS low altitude overflight September 2015
ru_RU: imagico.de: снимки DMS авиабазы Туле с низкой высоты, сентябрь 2015

en: Icebridge DMS aerial images from Thule Airbase - alignment might be poor
ru_RU: Аэроснимки Icebridge DMS с авиабазы Туле (смещение может быть неверным)

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight September 2015
ru_RU: imagico.de: снимки DMS авиабазы Туле, сентябрь 2015

en: imagico.de: Thule Airbase DMS overflight October 2015
ru_RU: imagico.de: снимки DMS авиабазы Туле, октябрь 2015

en: imagico.de: Greenland mosaic
ru_RU: imagico.de: мозаика Гренландии

en: Landsat mosaic of Greenland (true color)
ru_RU: Landsat - мозаика Гренландии (естественные цвета)

en: imagico.de: May 2013 off-nadir Landsat
ru_RU: imagico.de: май 2013, Landsat не в надире

en: First available image north of the regular Landsat limit, mostly with seasonal snow cover so difficult to interpret, superseeded by newer images (true color)
ru_RU: Первое доступное изображение к северу от обычной границы Landsat, в основном с сезонным снежным покровом, который трудно интерпретировать, заменено более новыми изображениями (естественные цвета)

en: imagico.de: Landsat off-nadir July 2016
ru_RU: imagico.de: июль 2016, Landsat не в надире

en: Latest images north of the regular Landsat limit (true color)
ru_RU: Самые новые снимки севернее обычного покрытия Landsat (естественные цвета)

en: imagico.de: Landsat off-nadir early July 2020
ru_RU: imagico.de: Landsat не в надире, начало июля 2020

en: imagico.de: Landsat off-nadir late July 2020
ru_RU: imagico.de: Landsat не в надире, конец июля 2020

en: imagico.de: Northern Greenland ASTER
ru_RU: imagico.de: север Гренландии, ASTER

en: Assembled from mostly 2012 ASTER imagery, some 2005 images mainly in the northeast (true color with estimated blue)
ru_RU: Собрано в основном из снимков ASTER 2012, некоторые снимки 2005 г. в основном на северо-востоке (естественные цвета с восстановленным синим каналом)

en: Drone Imagery Matthew(Haiti) October 2016
ru_RU: Matthew (Гаити) - съёмка с дрона, октябрь 2016

en: Canaan - American Red Cross, Dec-2017
ru_RU: Ханаан - Американский Красный Крест, декабрь 2017

en: Drone imagery collected December 2017 for Canaan, Haiti by American Red Cross in coordination with the Haitian Red Cross.
ru_RU: Снимки с дрона Ханаана (Гаити), сделанные в декабре 2017 Американским Красным Крестом совместно с Гаитянским Красным Крестом.

en: FÖMI orthophoto 2000
ru_RU: FÖMI ортофото 2000

en: FÖMI orthophoto 2005
ru_RU: FÖMI ортофото 2005

en: FÖMI orthophoto 2007-2010
ru_RU: Ортофото FÖMI 2007-2010 г.

en: Szeged orthophoto 2011
ru_RU: Сегед - ортофото 2011

en: Inner part of Szeged
ru_RU: Внутренняя часть Сегеда

en: Törökbálint orthophoto 2013
ru_RU: Тёрёкбалинт - ортофото 2013

en: 5 cm resolution bald image
ru_RU: Изображение без растительности с разрешением 5 см

en: Törökbálint orthophoto 2015
ru_RU: Тёрёкбалинт - ортофото 2015

en: Törökbálint orthophoto 2018
ru_RU: Тёрёкбалинт - ортофото 2018

en: Törökbálint orthophoto 2021
ru_RU: Тёрёкбалинт - ортофото 2021

en: Danube flood orthophoto 2013
ru_RU: Разлив Дуная - ортофото 2013

en: Riverbank of Danube at Budapest, Szentendre and Szigetmonostor
ru_RU: Русло Дуная в Будапеште, Сентендре и Сигетмоносторе

en: Budapest district XI orthophoto 2015
ru_RU: Будапешт, округ XI - ортофото 2015

en: Budapest district XI orthophoto 2017
ru_RU: Будапешт, округ XI - ортофото 2017

en: Budapest district XI orthophoto 2019
ru_RU: Будапешт, округ XI - ортофото 2019

en: Budapest district XI orthophoto 2021
ru_RU: Будапешт, округ XI - ортофото 2021

en: Budapest district XI orthophoto 2023
ru_RU: Будапешт, округ XI - ортофото 2023

en: Sóskút, Pusztazámor, Tárnok, Diósd orthophoto 2017
ru_RU: Шошкут, Пустазамор, Тарнок, Диошд - ортофото 2017

en: 5 cm resolution bald image of 4 settlement
ru_RU: Снимок 4 населённых пунктов с разрешением 5 см, без растительности

en: Sátoraljaújhely orthophoto 2020
ru_RU: Шаторальяуйхей - ортофото 2020

en: openstreetmap.hu orthophotos
ru_RU: Ортоснимки openstreetmap.hu

en: OpenStreetMap Hungary (hiking routes)
ru_RU: OpenStreetMap Венгрия (маршруты пешего туризма)

en: Hillshade Hungary
ru_RU: Венгрия: затенение рельефа

en: EUFAR Balaton orthophotos
ru_RU: EUFAR - ортофото озера Балатон

en: 1940 geo-tagged photography from Balaton Limnological Institute.
ru_RU: Геотегированные снимки 1940 г. от Лимнологического института Балатона.

en: R67 road orthophoto
ru_RU: Ортофото дороги R67

en: 10 cm resolution bald image of road R67 from Kaposfüred to Felsőmocsolád
ru_RU: Изображение без растительности с разрешением 10 см дороги R67 от Капошфюреда до Фельшёмоксолада

en: imagico.de: Eastern Iceland
ru_RU: imagico.de: восток Исландии

en: Missing islets and inaccurate coast (true color)
ru_RU: Отсутствующие островки и грубая береговая линия (естественные цвета)

en: imagico.de: Rann of Kutch
ru_RU: imagico.de: Большой Качский Ранн

en: Land/water distinction difficult to properly map based on Bing/Maxar/Esri/Mapbox images (false color IR)
ru_RU: Трудно наносимая на карту граница между сушей и водой на основе изображений Bing/Maxar/Esri/Mapbox (ИК псевдоцвета)

en: imagico.de: Sudirman Range 2015
ru_RU: imagico.de: горный хребет Судирман, 2015

en: Older image of the Sudirman Range with no fresh snow showing glacier extent (true color)
ru_RU: Более старые снимки горного хребта Судирман без свежего снега, на которых видны границы ледника (естественные цвета)

en: imagico.de: Southeastern Sulawesi
ru_RU: imagico.de: Юго-Восточный Сулавеси

en: Missing islands and coarse coastline due to cloud cover in Bing, lakes could also use additional detail (true color)
ru_RU: Отсутствующие острова и грубая береговая линия из-за облачности в Bing, озера также можно дополнительно детализировать (естественные цвета)

en: imagico.de: Anak Krakatau
ru_RU: imagico.de: Анак-Кракатау

en: Recent Sentinel-2 image of the volcanic island (true color)
ru_RU: Недавние снимки Sentinel-2 вулканического острова (естественные цвета)

en: imagico.de: Bakun Reservoir
ru_RU: imagico.de: водохранилище дамбы Бакун

en: Missing in older pre-2011 images (true color)
ru_RU: Отсутствующее в старых снимках до 2011 г. (естественные цвета)

en: imagico.de: Batam
ru_RU: imagico.de: Батам

en: Missing Islands in OSM (true color)
ru_RU: Отсутствующие  в OSM острова (естественные цвета)

en: imagico.de: Sudirman Range 2016
ru_RU: imagico.de: горный хребет Судирман, 2016

en: Cloud free image of the Sudirman Range but with fresh snow (true color)
ru_RU: Снимки горного хребта Судирман без облаков, но со свежим снегом (естественные цвета)

en: Ireland British War Office 1:25k GSGS 3906
ru_RU: Ирландия, British War Office 1:25000 GSGS 3906

en: Ireland British War Office One-Inch 1941-43 GSGS 4136
ru_RU: Ирландия, British War Office 1-дюймовая 1941-43 GSGS 4136

en: Ireland Bartholomew Quarter-Inch 1940
ru_RU: Ирландия, изд. Bartholomew, четвертьдюймовая 1940

en: Ireland Civil Parishes and Baronies - Memorial Atlas
ru_RU: Ирландские общины и баронства - Memorial Atlas

en: Memorial Atlas of Ireland (1901) L.J. Richards
ru_RU: Памятный атлас Ирландии (1901) L.J. Richards

en: OSMIE Townlands
ru_RU: OSM Карта землевладений в Ирландии

en: OSMIE EDs
ru_RU: OSMIE: избирательные округа

en: OSMIE Civil Parishes
ru_RU: OSMIE: общины

en: OSMIE Baronies
ru_RU: OSMIE: баронства

en: OSMIE Local Election Areas
ru_RU: OSMIE - местные избирательные округа

en: OSMIE Dail Election Areas
ru_RU: OSMIE - избирательные округа Палаты представителей (Дойл Эрен)

en: OSMIE T.ie Land not in Counties
ru_RU: OSMIE: земли вне графств

en: Israel Hiking
ru_RU: Израиль - пеший туризм

en: Israel Hiking map
ru_RU: Карта Израиля для пешего туризма

en: Israel MTB
ru_RU: Израиль - MTB

en: Israel MTB map
ru_RU: Карта Израиля для горных велосипедов

en: Lombardia - Italy (CTR)
ru_RU: Ломбардия - Италия (CTR)

en: Lombardia - Italy (CTR DBT)
ru_RU: Ломбардия - Италия (CTR DBT)

en: Sicily - Italy
ru_RU: Сицилия - Италия

en: PCN 2006 - Italy
ru_RU: PCN 2006 - Италия

en: PCN 2008 - IT Lazio+Umbria
ru_RU: PCN 2008 - IT Лацио+Умбрия

en: PCN 2012 - Italy
ru_RU: PCN 2012 - Италия

en: South Tyrol Orthofoto 2011 (larger valleys)
ru_RU: Южный Тироль: ортофото 2011 (крупные долины)

en: Orthophoto of South Tyrol from 2011 with up to 20cm resolution (larger valleys only)
ru_RU: Ортофото Южного Тироля 2011 года с разрешением до 20 см (только крупные долины)

en: South Tyrol Orthofoto 2014
ru_RU: Южный Тироль - ортофото 2014

en: Southern half of the territory.
ru_RU: Южная половина территории.

en: South Tyrol Orthofoto 2015
ru_RU: Южный Тироль: ортофото 2015

en: Northern half of the territory. August-October 2015. Resolution 20cm.
ru_RU: Северная половина территории. Август-октябрь 2015 года. Разрешение 20 см.

en: South Tyrol Orthofoto 2017
ru_RU: Южный Тироль - ортофото 2017

en: South Tyrol Orthofoto 2020
ru_RU: Южный Тироль, ортофото 2020

en: Full coverage of the territory. Resolution 20cm
ru_RU: Полный охват территории. Разрешение 20 см

en: South Tyrol Basemap
ru_RU: Южный Тироль: базовая карта

en: Basemap with standard background
ru_RU: Базовая карта со стандартным фоном

en: South Tyrol DEM Hillshade 2013 (0.5 m, partial)
ru_RU: Южный Тироль: DEM затемнение склона 2013 (0,5 м, частичное)

en: South Tyrol DEM Hillshade 2013 (2.5 m, full)
ru_RU: Южный Тироль: DEM затемнение склона 2013 (2,5 м, полное)

en: South Tyrol DTM Hillshade 2013 (0.5 m, partial)
ru_RU: Южный Тироль: DTM затемнение склона 2013 (0,5 м, частичное)

en: South Tyrol DTM Hillshade 2013 (2.5 m, full)
ru_RU: Южный Тироль: DTM затемнение склона 2013 (2,5 м, полное)

en: South Tyrol Elevation Contour Lines
ru_RU: Южный Тироль: контурные линии рельефа

en: Bologna ortofoto 2017
ru_RU: Болонья, ортофото 2017

en: Japan GSI Standard Map
ru_RU: Япония: стандартная карта GSI

en: Japan GSI Standard Map. Widely covered.
ru_RU: Japan GSI - стандартная карта с широким покрытием.

en: Japan GSI ortho Imagery
ru_RU: Япония: ортоснимки GSI

en: Japan GSI ortho Imagery. Usually better than bing, but a bit older.
ru_RU: Ортоснимки Управления геопространственной информации Японии. Обычно лучшего качества, чем BING, но немного более старые.

en: Japan GSI KIBAN 2500
ru_RU: Japan GSI - KIBAN 2500

en: GSI Kiban 2500. Good for tracing, but a bit older.
ru_RU: GSI Kiban 2500. Хорошо подходит для обрисовки, но немного старее.

en: Japan GSI airphoto Imagery
ru_RU: Япония: аэрофотоснимки GSI

en: Japan GSI airphoto Imagery. Not fully orthorectified, but a bit newer and/or differently covered than GSI ortho Imagery.
ru_RU: Аэрофотоснимки GSI Японии. Не полная ортокоррекция, но новее и/или покрытие отличается от слоя ортоснимков GSI.

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery
ru_RU: Japan GSI - слой бесшовных снимков

en: Japan GSI seamlessphoto Imagery. The collection of latest imageries of GSI ortho, airphoto, post disaster and others.
ru_RU: Слой бесшовных снимков Japan GSI. Коллекция самых новых ортоснимков GSI, аэрофотоснимков, снимков последствий стихийных бедствий и других.

en: Susono city orthophoto
ru_RU: Город Сусоно, ортофото

en: Kakegawa city orthophoto
ru_RU: Ортофото города Какегава

en: Omaezaki city orthophoto
ru_RU: Город Омаэдзаки, ортофото

en: Atsugi city orthophoto
ru_RU: Ортофото города Ацуги

en: Itoigawa city orthophoto
ru_RU: Ортофото города Итоигава

en: imagico.de: Aral Sea (low water level)
ru_RU: imagico.de: Аральское море (низкий уровень воды)

en: Water and wetland extents, dams etc. (true color)
ru_RU: Границы воды и заболоченных земель, дамбы и т.п. (естественные цвета)

en: imagico.de: Aral Sea (high water level)
ru_RU: imagico.de: Аральское море (высокий уровень воды)

en: Water and wetland extents, dams etc. - some remaining winter ice in the north (true color)
ru_RU: Границы воды и заболоченных земель, дамбы и т.п. - на севере местами оставшийся с зимы лёд (естественные цвета)

en: imagico.de: Northeast Caspian Sea 2018
ru_RU: imagico.de: северо-восток Каспийского моря, 2018

en: Coastal contruction and Kashagan oil field in Kazakhstan in May 2018 (true color)
ru_RU: Береговые разработки и нефтегазовое месторождение Кашаган в Казахстане, май 2018 (естественные цвета)

en: imagico.de: Mount Kenya 2016
ru_RU: imagico.de: гора Кения, 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping (true color)
ru_RU: Новые снимки для картографирования ледников (естественные цвета)

en: Latvia - Soviet Army General Staff topographic maps
ru_RU: Латвия - топографические карты генштаба Советской армии

en: Latvia - LVM GEO orthophoto
ru_RU: Латвия - ортофото  LVM GEO

en: Latvia - Orthophoto 1st cycle (1994-1999)
ru_RU: Латвия - ортофото 1-го цикла (1994-1999)

en: Latvia - Orthophoto 1st cycle B&W (1994-1999), 1:30000
ru_RU: Латвия - ч/б ортофото 1-го цикла (1994-1999), 1:30000

en: Made in 1994-1999 in cooperation with the Swedish company Swedesurvey Oy. In 1995, aerial photography of Daugavpils city and district was performed in cooperation with the Danish Ministry of Agriculture, aerial photography works are performed by the company Kampsax-Geoplan, and orthophoto maps are produced by the State Land Service (VZD) with a resolution of 1 meter. Aerial photography was performed with analog cameras to obtain black and white aerial at 1:30,000 scale. Satellite images of the Eastern border of Latvia were purchased in 2000-2001 from ICONOSS.
ru_RU: Выполнены в 1994–1999 годах в сотрудничестве со шведской компанией Swedesurvey Oy. В 1995 году аэрофотосъёмка города и района Даугавпилса проводилась в сотрудничестве с Министерством сельского хозяйства Дании, аэрофотосъёмка выполнялась компанией Kampsax-Geoplan, а ортофотопланы производились Государственной земельной службой (VZD) с разрешением 1 метр. Аэрофотосъёмка производилась аналоговыми камерами для получения чёрно-белого изображения в масштабе 1: 30 000. Спутниковые снимки восточной границы Латвии были приобретены в 2000-2001 гг. у ICONOSS.

en: Latvia - Orthophoto 2nd cycle (2003-2005)
ru_RU: Латвия - ортофото 2-го цикла (2003-2005)

en: Latvia - Orthophoto (2010-2011), 1:5000
ru_RU: Латвия - ортофото (2010-2011), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.5 meters, obtained from aerial photography data for the years 2010-2011. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. Aerial photography was performed in cooperation with the Polish company MGGPAero. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
ru_RU: Этот сервис включает в себя цветной ортофотоплан для всей территории Латвии с разрешением 0,5 метра, полученный по данным аэрофотосъемки за 2010-2011 годы. Ортофотоплан привязан к системе координат LKS-92 TM. Структура листа карты соответствует номенклатуре листов карты TKS-93 1:5000. Аэрофотосъемка проводилась в сотрудничестве с польской компанией MGGPAero. Сервис WMS бесплатно предоставляет LVM (Латвийские государственные леса, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - Orthophoto (2013-2015), 1:5000
ru_RU: Латвия - ортофото (2013-2015), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.4 meters, obtained from aerial photography data for the years 2013-2015. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. Aerial photography was performed in cooperation with the Polish company MGGPAero. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
ru_RU: Этот сервис включает в себя цветной ортофотоплан для всей территории Латвии с разрешением 0,4 метра, полученный по данным аэрофотосъемки за 2013-2015 годы. Ортофотоплан привязан к системе координат LKS-92 TM. Структура листа карты соответствует номенклатуре листов карты TKS-93 1:5000. Аэрофотосъемка проводилась в сотрудничестве с польской компанией MGGPAero. Сервис WMS бесплатно предоставляет LVM (Латвийские государственные леса, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - Orthophoto (2016–2018), 1:5000
ru_RU: Латвия - ортофото (2016–2018), 1:5000

en: This service includes a color orthophoto map for the entire territory of Latvia with a resolution of 0.25 meters, obtained from aerial photography data for the years 2016-2018. The orthophoto map is linked to the LKS-92 TM coordinate system. The map sheet breakdown corresponds to the TKS-93 M 1:5000 map sheet nomenclature breakdown. WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data).
ru_RU: Этот сервис включает цветную ортофотокарту всей территории Латвии с разрешением 0,25 метра, созданную из аэрофотоснимков 2016-2018 годов. Ортофотокарта привязана к координатной системе LKS-92 TM. Разбивка карты на листы соответствует номенклатурной разбивке TKS-93 M 1:5000. WMS-сервис бесплатно предоставлен LVM (государственной лесной службой Латвии, https://lvmgeo.lv/en/data).

en: Latvia - LVM GEO digital terrain model
ru_RU: Латвия - цифровая модель рельефа LVM GEO

en: Latvia - LĢIA digital terrain model (2013–2019)
ru_RU: Латвия - цифровая модель рельефа LĢIA (2013–2019)

en: The data were obtained by aerial laser scanning method. LIDAR point cloud with resolution of 1 m has been used for the development of this service and for better visualization relief shading has been used. The total density of points obtained shall be not less than 4 p/m² and the mean density of points characterizing the surface shall be not less than 1.5 p/m². WMS service is freely provided by LVM (Latvian State Forestry, https://lvmgeo.lv/en/data/services/digital-terrain-model).
ru_RU: Данные получены методом воздушного лазерного сканирования. Облако точек LIDAR с разрешением 1 м было использовано для разработки этого сервиса, а для лучшей визуализации использовалась отмывка рельефа. Полученная общая плотность точек должна быть не менее 4  т/м², а средняя плотность точек, характеризующих поверхность, должна быть не менее 1,5 т/м². Сервис WMS бесплатно предоставляет LVM (Латвийские государственные леса, https://lvmgeo.lv/en/data/services/digital-terrain-model).

en: ORT10LT (Lithuania)
ru_RU: ORT10LT (Литва)

en: geoportail.lu all layers
ru_RU: geoportail.lu все слои

en: geoportail.lu ortho latest
ru_RU: geoportail.lu - самые новые ортоснимки

en: geoportail.lu ortho technique 2019 (10cm)
ru_RU: Ортоснимки с geoportail.lu  2019 (10 см)

en: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019 with unclassified points
ru_RU: openstreetmap.lu лидарное затенение рельефа «услада картографа» 2019 с неклассифицированными точками

en: openstreetmap.lu "mapper’s delight" hillshade lidar 2019
ru_RU: openstreetmap.lu лидарное затенение рельефа «услада картографа» 2019

en: ANA Luxembourg DTM 2017 Multidirectional
ru_RU: ANA Luxembourg DTM 2017 Многонаправленная

en: Stadtbredimus Remembrement 2015 (5cm)
ru_RU: Штадтбредимюс - консолидация земель 2015 (5 см)

en: Wintrange Remembrement 2015 (5cm)
ru_RU: Винтрандж - консолидация земель 2015 (5 см)

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS)
ru_RU: INEGI - цифровая карта Мексики (WMS)

en: INEGI Digital Map of Mexico (WMS) v6
ru_RU: INEGI - цифровая карта Мексики (WMS) v6

en: Moldova Ortophoto (2016)
ru_RU: Ортофото Молдавии (2016)

en: 2016 Ortophotos, Moldova, Scale 1:5000, 20cm, true colours, covers practically the entire territory of the Republic of Moldova, except some areas from the east part of Moldova. [Geoportal.md server]
ru_RU: Ортофото Молдавии 2016, масштаб 1:5000, 20 см, естественные цвета. Покрывают почти всю территорию Республики Молдова, кроме некоторых областей в восточной части страны. [Сервер Geoportal.md]

en: Moldova Ortophoto, Center part (2020)
ru_RU: Ортофото Молдавии, центральная часть (2020)

en: 2020 Ortophotos, Centre part of Moldova, Scale 1:5000, 20cm, true colours, covers the center part of Moldova. [Moldova-map.md server]
ru_RU: Ортофото 2020, центральная часть Молдавии, масштаб 1:5000, 20 см, естественные цвета. [Сервер Moldova-map.md]

en: PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMS) latest
ru_RU: Снимки PDOK Beeldmateriaal.nl 7,5см (WMS) последние

en: Nationwide data set 7,5cm resolution color aerial imagery of the most recent year.
ru_RU: Общенациональный набор цветных аэрофотоснимков с разрешением 7,5 см за последний год.

en: PDOK aerial imagery Beeldmateriaal.nl 7,5cm (WMTS)
ru_RU: Снимки PDOK Beeldmateriaal.nl 7,5см (WMTS)

en: LINZ NZ Aerial Imagery
ru_RU: LINZ NZ - аэрофотоснимки

en: LINZ NZ Topo50 Gridless Maps
ru_RU: LINZ NZ Topo50 - бессеточные карты

en: Environment Canterbury Imagery
ru_RU: Природно-ландшафтные снимки Кентербери

en: Norway Orthophoto
ru_RU: Ортофото Норвегии

en: Norwegian orthophotos (max zoom 21), courtesy of Geovekst and Norkart.
ru_RU: Ортоснимки Норвегии (максимальный масштаб 21), предоставленные Geovekst и Norkart.

en: Norway Orthophoto (more recent, less zoom)
ru_RU: Ортоснимки Норвегии (более свежие, меньший масштаб)

en: Most recent Norwegian orthophotos (max zoom 19), courtesy of Geovekst and Kartverket.
ru_RU: Самые новые ортоснимки Норвегии (максимальный масштаб 19), предоставленные Geovekst и Kartverket.

en: Norway Orthophoto (historic)
ru_RU: Ортофото Норвегии (исторические)

en: Historic Norwegian orthophotos and maps, courtesy of Geovekst and Norkart.
ru_RU: Исторические ортоснимки и карты Норвегии, предоставленные Geovekst и Norkart.

en: Kartverket Sentinel 2 (options)
ru_RU: Kartverket Sentinel 2 (варианты)

en: Copernicus Sentinel-2 satellite images for Norway, processed by Kartverket
ru_RU: Спутниковые снимки Copernicus Sentinel-2 для Норвегии, обработанные Kartverket

en: Kartverket topo
ru_RU: Kartverket: топосъёмка

en: Topographic map, equivalent to Norway 1:50.000 map series at zoom 15.
ru_RU: Топографическая карта, эквивалентная серии карт Норвегии 1:50.000 при масштабе 15.

en: Kartverket Hillshade overlay
ru_RU: Kartverket: затенение рельефа

en: Hillshade for Norway
ru_RU: Затенение рельефа Норвегии

en: Kartverket Contour Lines overlay
ru_RU: Kartverket: оверлей контурных линий

en: Contours for Norway
ru_RU: Контурные карты Норвегии

en: Kartverket Nautical Charts
ru_RU: Kartverket: морские навигационные карты

en: Norwegian nautical charts (includes Spitsbergen/Svalbard and Antarctica). Raster representation of paper charts. Updated biweekly.
ru_RU: Норвежские морские карты (включают Шпицберген и Антарктику). Растровое представление бумажных карт. Обновляется раз в 2 недели.

en: Kartverket Norway Marine Boundaries options (overlay)
ru_RU: Kartverket: варианты морских границ Норвегии (оверлей)

en: Norway''s maritime boundaries for EEZ, continental shelf, territorial sea, baseline etc.
ru_RU: Норвежские морские границы для исключительной экономической зоны, континентального шельфа, территориального моря, исходной линии и т.п.

en: Kartverket Marine Infrastructure options (overlay)
ru_RU: Kartverket: варианты морской инфраструктуры (оверлей)

en: Marine cables, pipes, bridges, aquaculture farms, wrecks etc. in Norway.
ru_RU: Морские кабели, трубы, мосты, фермы по разведению, затонувшие суда и т.д. в Норвегии.

en: Kartverket Road Network overlay
ru_RU: Kartverket: оверлей дорожной сети

en: Norwegian road network from the National Road database (NVDB), also used in Vbase and Elveg. Colours represent national, county, municipal, private and forest roads + footways/cycleways.
ru_RU: Дорожная сеть Норвегии из Национальной базы данных дорог (NVDB), используемой также в Vbase и Elveg. Цветами обозначены национальные, региональные, муниципальные, частные и лесные дороги + пешеходные/велосипедные дорожки.

en: Kartverket Trails overlay
ru_RU: Kartverket: оверлей маршрутов

en: Trails from the Norwegian database of `Tur og Friluftsruter´. Selectable categories for foot, bike and ski trails.
ru_RU: Маршруты из норвежской базы данных `Tur og Friluftsruter´. Выбор по категориям для пеших, велосипедных и лыжных маршрутов.

en: Kartverket Place Names overlay
ru_RU: Kartverket: оверлей географических названий

en: Official Norwegian place names from the SSR database. Selectable categories.
ru_RU: Официальные норвежские географические названия из базы данных SSR. Доступен выбор категории.

en: Kartverket DTM Digital Terrain Model
ru_RU: Kartverket: DTM (цифровая модель рельефа)

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital terrain model (DTM), i.e. earth surface without trees, buildings and other objects.
ru_RU: Представление цифровой модели рельефа Норвегии (DTM) в виде теневого рельефа, т.е. поверхность земли без деревьев, зданий и прочих объектов.

en: Kartverket DOM Digital Surface Model
ru_RU: Kartverket: DOM (цифровая модель поверхности)

en: Shaded relief representation of the Norwegian digital surface model (DOM), i.e. earth surface including trees, buildings and other objects on top of it.
ru_RU: Представление цифровой модели поверхности Норвегии (DOM) в виде теневого рельефа, т.е. поверхность земли, включая деревья, здания и другие объекты на ней.

en: Kartverket Historic maps
ru_RU: Kartverket: исторические карты

en: Historic maps - for the time being `Amtskartserien´ 1826-1917.
ru_RU: Исторические карты - `Amtskartserien´ 1826-1917.

en: Kartverket Economic Maps (historic)
ru_RU: Kartverket: экономические карты (исторические)

en: 1st edition of historic Economic maps for Norway 1960-90s (`Økonomisk kartverk´). Available from zoom 16. Please correct local imagery offset.
ru_RU: 1-я редакция исторических экономических карт Норвегии 1960-90 гг. (`Økonomisk kartverk´). Доступна, начиная с масштаба 16. Не забудьте поправить локальное смещение снимка.

en: Kartverket Administrative Boundaries overlay
ru_RU: Kartverket: оверлей административных границ

en: Official administrative boundaries at the national, county and municipality levels
ru_RU: Официальные административные границы национального, регионального и муниципального уровня

en: Kartverket Historic Administrative Boundaries options (overlay)
ru_RU: Kartverket: варианты исторических административных границ (оверлей)

en: Official historic administrative boundaries at the county and municipality levels.
ru_RU: Официальные исторические административные границы на уровне округов и муниципалитетов.

en: Kartverket Cadastral overlay
ru_RU: Kartverket: кадастровый оверлей

en: Real estate boundaries from the official land register (`matrikkelen´). Monthly update.
ru_RU: Границы земельных владений из официального земельного регистра (`matrikkelen´). Ежемесячное обновление.

en: Kartverket Address overlay
ru_RU: Kartverket: оверлей адресов

en: Street address from the official land register (`matrikkelen´).
ru_RU: Адреса из официального земельного кадастра ("matrikkelen").

en: Kartverket Aviation Obstructions overlay
ru_RU: Kartverket: оверлей препятствий для летательных аппаратов

en: Vertical obstructions to aircrafts, above 15m in rural areas and 30m in urban areas (e.g. masts, towers, high buildings, power lines)
ru_RU: Вертикальные препятствия для летательных аппаратов, выше 15 м в сельских областях и 30 м в городских (мачты, башни, высокие здания, линии электропередачи и т.п.)

en: Kartverket Accessibility overlay
ru_RU: Kartverket: оверлей доступности для инвалидов

en: Accessibility for the visually impaired, wheelchairs and electrical wheelchairs.
ru_RU: Доступность для людей с нарушениями зрения, а также на обычных и электрических инвалидных колясках.

en: Kartverket Buildings overlay
ru_RU: Kartverket: здания (оверлей)

en: INSPIRE buildings for Norway.
ru_RU: Здания в Норвегии от INSPIRE

en: Kartverket Zoning Plans overlay
ru_RU: Kartverket: оверлей планов зонирования

en: Municipality zoning plans: 1) underground, 2) on ground, 3) over ground, 4) seabed, 5) in water.
ru_RU: Планы муниципального зонирования: 1) подземный, 2) наземный, 3) надземный, 4) морское дно, 5) в воде.

en: NVE Electricity Network overlay
ru_RU: NVE - оверлей электросетей

en: Power lines (high voltage network) including transformers, submarine cables and pylons. Local distribution network is not included.
ru_RU: Линии электропередачи (высоковольтная сеть), включая трансформаторы, подводные кабели и  опоры. Локальные распределительные сети не включены.

en: NVE Hydropower Plants overlay
ru_RU: NVE - оверлей гидроэлектростанций

en: Hydropower plants including waterways (tunnel, canal, pipeline) and dams
ru_RU: Гидроэлектростанции, включая водные пути (туннели, каналы, трубопроводы) и плотины

en: NVE Wind Power Plants overlay
ru_RU: NVE - оверлей ветроэлектростанций

en: Wind power turbines, farms and concession areas (blue: planned, light green: construction, dark green: built).
ru_RU: Ветряные турбины, ветроэлектростанции и концессионные зоны (синий: планируемые, светло-зелёный: строящиеся, тёмно-зелёный: построенные).

en: NVE Avalanche Danger Areas overlay
ru_RU: NVE - оверлей зон лавинной опасности

en: Potential snowslide areas, computed from theoretical height model. Valid for drops higher than 20-50 meters. Dark red=trigger area.
ru_RU: Области возможных снежных обвалов, вычисленные по теоретической высотной модели. Пригодна для склонов выше 20-50 метров. Тёмно-красный=триггерная зона.

en: NOD Offshore Installations overlay
ru_RU: Норвежский морской директорат (NOD): морские платформы (оверлей)

en: Production platforms and oil/natural gas fields on the Norwegian continental shelf
ru_RU: Платформы и месторождения нефти и газа на норвежском континентальном шельфе

en: Fiskeridirektoratet Aquaculture overlay
ru_RU: Fiskeridirektoratet: оверлей аквакультуры

en: Aquaculture/marine farms (licensed sites, may not yet have any installations)
ru_RU: Аквакультурные/марикультурные фермы (лицензированные места, могут быть пока без установленного оборудования)

en: Kystverket Navigational Aid overlay
ru_RU: Kystverket:  оверлей навигационных ориентиров

en: Beacons, buoys, lights and fairways maintained by the Norwegian Coastal Administration
ru_RU: Маяки, буи, огни и фарватеры, обслуживаемые Норвежской береговой администрацией

en: Miljødirektoratet Protected Areas overlay
ru_RU: Miljødirektoratet: оверлей охраняемых территорий

en: Norwegian national parks, nature reserves and other protected areas and objects from Naturbase, including Svalbard/Spitsbergen
ru_RU: Норвежские национальные парки, заповедники и другие охраняемые территории и объекты из Naturbase, включая Шпицберген

en: Miljødirektoratet Public Recreation Areas overlay
ru_RU: Miljødirektoratet: оверлей зон массового отдыха

en: Public recreation areas with State ownership ("friluftsområder").
ru_RU: Зоны массового отдыха, находящиеся в общественной собственности ("friluftsområder").

en: Miljødirektoratet Urban and Vacation Areas overlay
ru_RU: Miljødirektoratet: оверлей городских и загородных зон

en: Urban settlements and vacation home areas.
ru_RU: Зоны городских поселений и загородных домов.

en: Miljødirektoratet Snowmobile overlay
ru_RU: Miljødirektoratet: оверлей трасс снегоходов

en: Permitted snowmobile/scooter tracks.
ru_RU: Разрешённые трассы для снегоходов и снежных скутеров.

en: Riksantikvaren Heritage Sites overlay
ru_RU: Riksantikvaren: объекты культурного наследия

en: Archeological and architectural monuments/sites and cultural environments protected by law (''enkeltminner'') from the Norwegian Directorate for Cultural Heritage
ru_RU: Археологические и архитектурные монументы/объекты и культурные среды, защищённые законом, от Норвежского директората по культурному наследию

en: DMF Mines overlay
ru_RU: Оверлей шахт DMF

en: Caution areas for mines from the Norwegian Directorate of Mining
ru_RU: Опасные области шахт от Норвежского управления горной промышленности

en: SSB Urban Areas overlay
ru_RU: Оверлей городских территорий (SSB)

en: Human settlements of at least 200 people with less than 200 meters between households
ru_RU: Поселения с населением не менее 200 человек и расстоянием между домовладениями не более 200 метров

en: SSB City Centres overlay
ru_RU: SSB - оверлей городских центров

en: Downtown areas with significant commercial and service activities.
ru_RU: Деловые части городов со значительной активностью в сферах коммерции и услуг.

en: Oslo Urban Environment options (layer)
ru_RU: Параметры городской среды Осло (слой)

en: Environment data from the Municipality of Oslo, Agency for Urban Environment.
ru_RU: Данные о городской среде от агентства городской среды муниципалитета Осло.

en: Norwegian mountain biking map from OSM (max zoom 14-16, varies per region)
ru_RU: Норвежская карта маршрутов горных велосипедов из OSM (макс. масштаб 14-16, зависит от региона)

en: NPI Svalbard Orthophoto
ru_RU: NPI - ортоснимки Шпицбергена

en: Orthophoto for Svalbard/Spitsbergen from the Norwegian Polar Institute
ru_RU: Ортоснимки Шпицбергена от Норвежского Полярного Института

en: NPI Svalbard topo
ru_RU: NPI - топокарта Шпицбергена

en: Topographic map for Svalbard from the Norwegian Polar Institute
ru_RU: Топографическая карта Шпицбергена от Норвежского Полярного Института

en: NPI Svalbard detailed topo
ru_RU: NPI - детальная топокарта Шпицбергена

en: Detailed topographic map for Longyearbyen, Barentsburg and Ny-Ålesund from the Norwegian Polar Institute
ru_RU: Подробная топографическая карта Лонгйира, Баренцбурга и Ню-Олесунна от Норвежского Полярного Института

en: NPI Svalbard satellite
ru_RU: NPI - спутниковые снимки Шпицбергена

en: Satellite imagery for Svalbard from the Norwegian Polar Institute/USGS Landsat
ru_RU: Спутниковые снимки Шпицбергена от Норвежского Полярного Института/USGS Landsat

en: imagico.de: Svalbard mosaic
ru_RU: imagico.de: мозаика Шпицбергена

en: Sentinel-2 mosaic of Svalbard (true color)
ru_RU: Sentinel-2 - мозаика Шпицбергена (естественные цвета)

en: NPI Jan Mayen topo
ru_RU: NPI - топокарта Ян-Майена

en: Topographic map for Jan Mayen from the Norwegian Polar Institute
ru_RU: Топографическая карта острова Ян-Майен от Норвежского Полярного Института

en: imagico.de: Western Karakoram
ru_RU: imagico.de: западная часть гор Каракорум

en: Represents approximately minimum snow cover so can be well used for glacier mapping (true color)
ru_RU: Приблизительно отображает минимальный снежный покров, поэтому хорошо подходит для картографирования ледников (естественные цвета)

en: Gaza Strip - Pléiades - 2014/07/06
ru_RU: Сектор Газа - со спутников Pléiades - 06.07.2014

en: Gaza Strip - Pléiades - 2014/07/06 (NIR)
ru_RU: Сектор Газа - со спутников Pléiades - 06.07.2014 (NIR)

en: imagico.de: Panama Canal - Pacific side
ru_RU: imagico.de: Панамский канал - со стороны Тихого океана

en: New locks with less clouds than in the Sentinel-2 image - make sure to check image alignment (true color)
ru_RU: Новые шлюзы с меньшим количеством облаков, чем на снимках Sentinel-2 - проверьте привязку снимков (естественные цвета)

en: imagico.de: Panama Canal
ru_RU: imagico.de: Панамский канал

en: Images of the new locks (but partly cloudy) (true color)
ru_RU: Снимки новых шлюзов (частично облачные) (естественные цвета)

en: imagico.de: Vanatinai
ru_RU: imagico.de: Ванатинаи

en: Coarse coastline due to cloud cover in Bing/Mapbox (true color)
ru_RU: Грубая линия побережья из-за облачного покрова в Bing/Mapbox (естественные цвета)

en: imagico.de: New Ireland
ru_RU: imagico.de: Новая Ирландия

en: Many missing islands in OSM (mostly mapped meanwhile) (true color)
ru_RU: Много отсутствовавших в OSM островов (сейчас в основном обрисованы) (естественные цвета)

en: imagico.de: Coropuna
ru_RU: imagico.de: Коропуна

en: imagico.de: Willkanuta Mountains and Quelccaya Ice Cap
ru_RU: imagico.de: Кордильера-де-Вильканота и ледник Кельккайя

en: Poor and outdated imagery in other sources (true color)
ru_RU: Плохие и устаревшие снимки в других источниках (естественные цвета)

en: Lupang Arenda, Taytay Drone Imagery
ru_RU: Лупанг Аренда, муниципалитет Тайтай (снимки с дрона)

en: Pangasinán/Bulacan (Philippines HiRes)
ru_RU: Пангасинан/Булакан (Филиппины HiRes)

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMTS
ru_RU: Geoportal 2: ортофотокарта (спутниковые снимки) WMTS

en: Geoportal 2: Orthophotomap (aerial image) WMS
ru_RU: Geoportal 2: Ортофотоплан (аэрофотосъёмка) WMS

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image)
ru_RU: Geoportal 2: ортофотоплан с высоким разрешением (аэрофотосъёмка)

en: The aerial image is not available for the whole country.
ru_RU: Аэрофотоснимки доступны не для всей территории страны.

en: Geoportal 2: High Resolution Orthophotomap (aerial image) WMTS
ru_RU: Geoportal 2: Ортофотоплан высокого разрешения (аэрофотосъёмка) WMTS

en: Geoportal 2: Time Orthophotomap (aerial image) WMS
ru_RU: Geoportal 2: Время Ортофотокарты (аэрофотоснимок) WMS

en: Geoportal 2: True Orthophotomap (aerial image) WMS
ru_RU: Geoportal 2: ортофотокарта в естественных цветах (аэрофотосъёмка) WMS

en: Geoportal 2: Ewidencja budynków WMS
ru_RU: Geoportal 2: WMS контуров зданий

en: Geoportal 2: Granice działek
ru_RU: Geoportal 2: границы участков

en: Geoportal 2: Punkty adresowe
ru_RU: Geoportal 2: адресные точки

en: Geoportal 2: Nazwy ulic
ru_RU: Geoportal 2: названия улиц

en: Geoportal 2: PRNG (geo names)
ru_RU: Geoportal 2: PRNG (топонимы)

en: Geoportal 2: ISOK hillshade
ru_RU: Geoportal 2: затенение рельефа ISOK

en: Forest database BDoL (overlay)
ru_RU: База данных о лесах BDoL (оверлей)

en: Będzin: Orthophotomap 2013 (aerial image)
ru_RU: Бендзин: спутниковые ортоснимки 2013

en: Imagery only accessible from a Polish IP address.
ru_RU: Изображения доступны только с польских IP-адресов.

en: Będzin: Buildings
ru_RU: Бендзин: здания

en: Będzin: Addresses
ru_RU: Бендзин: адреса

en: Bytom: Orthophotomap 2012 (aerial image)
ru_RU: Бытом: ортофотокарта 2012 (спутниковые снимки)

en: Bytom: Fotoplan 2014 (aerial image)
ru_RU: Бытом: фотоплан 2014

en: Bytom: Orthophotomap 2016 (aerial image)
ru_RU: Бытом: ортофотокарта 2016 (аэрофотосъёмка)

en: Bytom: Buildings
ru_RU: Бытом: здания

en: Częstochowa: Buildings
ru_RU: Ченстохова: здания

en: Częstochowa: Orthophotomap 2011 (aerial image)
ru_RU: Ченстохова: ортофотокарта 2011 (спутниковые снимки)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2013 (aerial image)
ru_RU: Ченстохова: ортофотокарта 2013 (спутниковые снимки)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2014 (aerial image)
ru_RU: Ченстохова: ортофотокарта 2014 (спутниковые снимки)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2015 (aerial image)
ru_RU: Ченстохова: ортофотокарта 2015 (аэрофотоснимок)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2016 (aerial image)
ru_RU: Ченстохова: ортофотокарта 2016 (аэрофотоснимок)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2017 (aerial image)
ru_RU: Ченстохова: ортофотокарта 2017 (аэрофотоснимок)

en: Częstochowa: Orthophotomap 2021 (aerial image)
ru_RU: Ченстохова: ортофотокарта 2021 (аэрофотоснимки)

en: Gliwice: Orthophotomap 2013 (aerial image)
ru_RU: Гливице: ортофотокарта 2013 (спутниковые снимки)

en: Gliwice: Orthophotomap 2017 (aerial image)
ru_RU: Гливице: ортофотокарта 2017 (аэрофотоснимки)

en: Gliwice: Orthophotomap 2018 (aerial image)
ru_RU: Гливице: ортофотокарта 2018 (аэрофотоснимки)

en: Gliwice: Orthophotomap 2020 (aerial image)
ru_RU: Гливице: ортофотокарта 2020 (аэрофотоснимки)

en: Gliwice: Buildings
ru_RU: Гливице: здания

en: Łódź: Buildings
ru_RU: Лодзь: здания

en: Łódź: Orthophotomap 2019 (aerial image)
ru_RU: Лодзь: ортофотокарта 2019 (аэрофотосъёмка)

en: Powiat dębicki: Buildings
ru_RU: Дембицкий повят: здания

en: Powiat łańcucki: Buildings
ru_RU: Ланьцутский повят: здания

en: Powiat ropczycko-sędziszowski: Buildings
ru_RU: Ропчицко-Сендзишувский повят: здания

en: Powiat rzeszowski: Buildings
ru_RU: Жешувский повят: здания

en: Powiat rzeszowski: Orthophotomap (aerial image)
ru_RU: Жешувский повят: ортофотокарта (спутниковые снимки)

en: Powiat stalowowolski: Buildings
ru_RU: Сталёвовольский повят: здания

en: Poznań: Orthophotomap 2014 (aerial image)
ru_RU: Познань: ортофотокарта 2014 (аэрофотоснимок)

en: Poznań: Orthophotomap 2016 (aerial image)
ru_RU: Познань: ортофотокарта 2016 (аэрофотоснимок)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image)
ru_RU: Познань: последняя ортофотокарта (аэрофотоснимок)

en: Poznań: Latest Orthophotomap (aerial image) WMTS
ru_RU: Познань: WMTS свежего ортофотоплана (аэрофотосъёмка)

en: Przemyśl: Buildings
ru_RU: Пшемысль: здания

en: Przemyśl: Ortophotomap (aerial image)
ru_RU: Пшемысль: ортофотокарта (спутниковые снимки)

en: Ruda Śląska: Orthophotomap (aerial image)
ru_RU: Руда-Слёнска: ортофотокарта (спутниковые снимки)

en: Siemianowice Śląskie: Orthophotomap (aerial image)
ru_RU: Семяновице-Слёнске: ортофотокарта (спутниковые снимки)

en: Siemianowice Śląskie: Buildings
ru_RU: Семяновице-Слёнске: здания

en: Zabrze: Orthophotomap 2011 (aerial image)
ru_RU: Забже: ортофотокарта 2011 (спутниковые снимки)

en: Warszawa: Orthophotomap 2021 (aerial image)
ru_RU: Варшава: ортофотокарта 2021 (спутниковые снимки)

en: Wrocław: Orthophotomap 2015 (aerial image)
ru_RU: Вроцлав: ортофотокарта 2015 (спутниковые снимки)

en: Wrocław: Orthophotomap 2018 (aerial image)
ru_RU: Вроцлав: ортофотокарта 2018 (аэрофотосъемка)

en: Orthophotos of the northern portion of mainland Portugal RGB - 25cm - 2021 (DGT)
ru_RU: Ортофото северной части материковой Португалии RGB - 25 см - 2021 (DGT)

en: Orthophotos of the northern portion of mainland Portugal IRG - 25cm - 2021 (DGT)
ru_RU: Ортофото северной части материковой Португалии IRG - 25 см - 2021 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 25cm - 2018 (DGT)
ru_RU: Ортофото Континентальной Португалии - 25 см - 2018 (DGT)

en: Orthophotos of the coastal areas of mainland Portugal - 10cm - 2014-2015 (DGT)
ru_RU: Ортофото береговых зон Континентальной Португалии - 10 см - 2014-2015 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 50 cm - 2004-2006 (DGT)
ru_RU: Ортофото материковой Португалии - 50 см - 2004-2006 (DGT)

en: Orthophotos of mainland Portugal - 1m - 1995 - Fake Color (DGT)
ru_RU: Ортофото материковой Португалии - 1 м - 1995 - псевдоцвета (DGT)

en: Elevation hillshade of the coastal areas of mainland Portugal - 2m - 2014-2015 (DGT)
ru_RU: Отмывка рельефа прибрежных районов Континентальной Португалии - 2 м - 2014-2015 (DGT)

en: Official Administrative Charter of Portugal - CAOP 2022 (Mainland - Boundaries)
ru_RU: Официальная административная карта Португалии - CAOP 2022 (Материк - Границы)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2018 (DGT)
ru_RU: Карта землепользования и почвопользования Континентальной Португалии - 2018 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2015 (DGT)
ru_RU: Карта землепользования и почвопользования Континентальной Португалии - 2015 (DGT)

en: Land Use and Soil Occupation Charter of mainland Portugal - 2010 (DGT)
ru_RU: Карта землепользования и почвопользования Континентальной Португалии - 2010 (DGT)

en: Portugal Topographic Map (valentim.org)
ru_RU: Топографическая карта Португалии (valentim.org)

en: Institute for Nature Conservation and Forests - GIS
ru_RU: Институт охраны природы и лесов - ГИС

en: imagico.de: Kerch Strait
ru_RU: imagico.de: Керченский пролив

en: State of bridge construction in August 2016 (true color)
ru_RU: Состояние строительства моста в августе 2016 (натуральные цвета)

en: imagico.de: Kerch Strait 2018
ru_RU: imagico.de: Керченский пролив, 2018

en: Bridge and surrounding after completion in April 2018 (true color)
ru_RU: Крымский мост и окрестности после завершения строительства в апреле 2018 (естественные цвета)

en: imagico.de: Pechora Sea Coast
ru_RU: imagico.de: побережье Печорского моря

en: Sentinel-2 image of the Pechora Sea coast in autumn 2016 (true color)
ru_RU: Снимки Sentinel-2 берега Печорского моря осенью 2016 (естественные цвета)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2016
ru_RU: imagico.de: остров Ушакова, август 2016

en: Late summer imagery with few clouds (superseeded by newer image) (true color)
ru_RU: Изображение позднего лета с небольшим количеством облаков (заменено более новым изображением) (естественные цвета)

en: imagico.de: Ushakov Island August 2020
ru_RU: imagico.de: Остров Ушакова, август 2020

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds (true color)
ru_RU: Новые летние снимки с малой облачностью (естественные цвета)

en: imagico.de: Northern Dvina delta at low tide
ru_RU: imagico.de: дельта Северной Двины во время отлива

en: Beaches, tidal flats and other costal forms (true color)
ru_RU: Пляжи, приливные отмели и другие береговые структуры (естественные цвета)

en: imagico.de: Northern and Polar Ural mountains August 2016
ru_RU: imagico.de: Северный и Полярный Урал, август 2016

en: Up-to-date late summer imagery with few clouds - caution: not all visible snow is glaciers (true color)
ru_RU: Новые летние снимки с малой облачностью - внимание: не весь видимый снег является ледниками  (естественные цвета)

en: imagico.de: Vostochny Cosmodrome
ru_RU: imagico.de: космодром Восточный

en: Recent image showing newest features (superseeded by newer image) (true color)
ru_RU: Недавнее изображение с новейшими свойствами (заменено более новым изображением) (естественные цвета)

en: imagico.de: Vostochny Cosmodrome 2020
ru_RU: imagico.de: Космодром Восточный, 2020

en: September 2020 image with autumn colors (true color)
ru_RU: Снимок от сентября 2020 в осенних цветах (естественные цвета)

en: Singapore Landlot
ru_RU: Сингапур - земельные участки

en: Singapore OneMap
ru_RU: Сингапур OneMap

en: Freemap.sk Car
ru_RU: Freemap.sk (автомобильная)

en: Freemap.sk Hiking
ru_RU: Freemap.sk (пешеходная)

en: Freemap.sk Bicycle
ru_RU: Freemap.sk (велосипедная)

en: Freemap.sk Ski
ru_RU: Freemap.sk (лыжные трассы)

en: Slovakia Historic Maps
ru_RU: Словакия: исторические карты

en: Ortofotomozaika SR 2020-2022
ru_RU: Ортофотомозаика СР 2020-2022

en: Ortofotomozaika SR 2017-2019
ru_RU: Ортофотомозаика СР 2017-2019

en: Kataster
ru_RU: Кадастр

en: DTM 5.0 gray terrain shading
ru_RU: DTM 5.0 затенение рельефа серым цветом

en: DTM 5.0 light terrain shading
ru_RU: DTM 5.0 светлое затенение рельефа

en: DSM 1.0 gray surface shading
ru_RU: DSM 1.0 затенение поверхности серым цветом

en: RABA-KGZ: Slovenia farmland use
ru_RU: RABA-KGZ: Словения - использование сельхозземель

en: RABA-KGZ: Slovenia built-up areas
ru_RU: RABA-KGZ: Словения - области застройки

en: GURS: Building outlines
ru_RU: GURS: контуры зданий

en: GURS: Road lines
ru_RU: GURS: дороги

en: GURS: DOF050 Orthophoto, DTK5... (WMTS)
ru_RU: GURS: ортофото DOF050, DTK5... (WMTS)

en: GURS: Slovenia orthophoto 25cm (DOF025)
ru_RU: GURS: ортофото Словении 25 см (DOF025)

en: Slovenia orthophoto 25cm/pixel (GURS DOF025), hosted by Level2.si
ru_RU: Словения, ортофото 25 см/пиксель (GURS DOF025), размещено на Level2.si

en: ARSO: LIDAR hillshade (WMTS)
ru_RU: ARSO: лидарное затенение рельефа (WMTS)

en: MK: LIDAR hillshade+buildings (WMTS)
ru_RU: MK: лидарное затенение+здания (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2023 (WMTS)
ru_RU: Любляна: Ортофото 2023 (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2022 (WMTS)
ru_RU: Любляна: ортофото 2022 (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2020 (WMTS)
ru_RU: Любляна: ортофото 2020 (WMTS)

en: Ljubljana: Orthophoto 2019 (WMTS)
ru_RU: Любляна: Ортофото 2019 (WMTS)

en: Ljubljana: Zazidalna situacija (WMTS)
ru_RU: Любляна: Тяжёлая ситуация (WMTS)

en: City of Cape Town 2013 Aerial
ru_RU: Городской округ Кейптаун: аэросъёмка 2013

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 12cm ground sample distance
ru_RU: Только для использования в OpenStreetMap. Аэрофотоснимки муниципальной области Кейптауна. Размер пикселя на местности (GSD) - 12 см

en: City of Cape Town 2015 Aerial
ru_RU: Кейптаун, аэрофотосъёмка 2015

en: OpenStreetMap use only. City of Cape Town Aerial ortho-photography of the municipal area. 8cm ground sample distance
ru_RU: Только для использования в OpenStreetMap. Аэрофотоснимки муниципальной области Кейптауна. Размер пикселя на местности (GSD) - 8 см

en: City of Cape Town 2017 Aerial
ru_RU: Городской округ Кейптаун, аэрофотосъёмка 2017

en: 2017 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
ru_RU: Орторектифицированная цветная мозаика за январь 2017 года. Оригиналы снимков принадлежат компании CCT. Изображение снято цифровой камерой, что позволило получить пиксель мозаики размером 0,08 м. Сжато до 20-кратного сжатия ecw. Планиметрическая точность ожидается в пределах 0,3 м. Цифровой файл для некоммерческих целей без ограничений.

en: City of Cape Town 2018 Aerial
ru_RU: Городской округ Кейптаун, аэрофотосъёмка 2018

en: 2018 February orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
ru_RU: Орторектифицированная цветная мозаика за февраль 2018 года. Оригиналы снимков принадлежат компании CCT. Изображение снято цифровой камерой, что позволило получить пиксель мозаики размером 0,08 м. Сжато до 20-кратного сжатия ecw. Точность планиметрии ожидается в пределах 0,3 м. Цифровой файл для некоммерческих целей без ограничений.

en: City of Cape Town 2019 Aerial
ru_RU: Аэросъемка города Кейптаун 2019

en: 2019 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
ru_RU: Орторектифицированная цветная мозаика за январь 2019 года. Оригинальные снимки принадлежат компании CCT. Изображение снято цифровой камерой, что позволило получить пиксель мозаики размером 0,08 м. Сжато до 20-кратного сжатия ecw. Планиметрическая точность ожидается в пределах 0,3 м. Цифровой файл для некоммерческих целей без ограничений.

en: City of Cape Town 2020 Aerial
ru_RU: Аэросъемка города Кейптаун 2020

en: 2020 January orthorectified colour mosaic. Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 20x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
ru_RU: Орторектифицированная цветная мозаика 2020 января. Оригиналы снимков принадлежат компании CCT. Изображение снято цифровой камерой, что позволило получить пиксель мозаики размером 0,08 м. Сжато до 20-кратного сжатия ecw. Планиметрическая точность ожидается в пределах 0,3 м. Цифровой файл для некоммерческих целей без ограничений.

en: City of Cape Town 2021 Aerial
ru_RU: Аэросъемка города Кейптаун 2021

en: 2021 March orthorectified colour mosaic (updated: version 3). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
ru_RU: Орторектифицированная цветная мозаика 2021 марта (обновленная версия 3). Оригинальные снимки принадлежат компании CCT. Изображение получено с помощью цифровой камеры, что позволило получить пиксель мозаики размером 0,08 м. Сжато до 10-кратного сжатия ecw. Планиметрическая точность ожидается в пределах 0,3 м. Цифровой файл для некоммерческих целей без ограничений.

en: City of Cape Town 2022 Aerial
ru_RU: Аэросъемка города Кейптаун 2022

en: 2022 January orthorectified colour mosaic (updated: version 2.1). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimmetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
ru_RU: Орторектифицированная цветная мозаика 2022 января (обновлено: версия 2.1). Оригиналы снимков принадлежат компании CCT. Изображение получено с помощью цифровой камеры, что позволяет получить пиксель мозаики размером 0,08 м. Сжато до 10-кратного сжатия ecw. Планиметрическая точность ожидается в пределах 0,3 м. Цифровой файл для некоммерческих целей без ограничений.

en: City of Cape Town 2023 Aerial
ru_RU: Аэрофотосъемка города Кейптаун 2023

en: 2023 January orthorectified colour mosaic (updated: version 4). Original imagery property of CCT. Imagery captured with digital camera to enable mosaic pixel size of 0.08m. Compressed to ecw 10x compression. Planimetric fidelity expected within 0.3m. No restrictions on the digital file for non-commercial purposes.
ru_RU: Орторектифицированная цветная мозаика от января 2023 года (обновлено: версия 4). Оригинальные снимки принадлежат компании CCT. Снимки сделаны цифровой камерой, что позволило получить пиксель мозаики размером 0,08 м. Сжато до 10-кратного сжатия ecw. Планиметрическая точность ожидается в пределах 0,3 м. Цифровой файл не ограничен для использования в некоммерческих целях.

en: South Africa CD:NGI Aerial
ru_RU: Южная Африка CD:NGI аэрофотосъёмка

en: imagico.de: Leskov Island ASTER
ru_RU: imagico.de: остров Лескова, ASTER

en: Missing in other image sources (true color with estimated blue)
ru_RU: Отсутствующее в других источниках снимков (естественные цвета с восстановленным синим каналом)

en: imagico.de: Scott Island
ru_RU: imagico.de: остров Скотта

en: Missing in other image sources (true color)
ru_RU: Отсутствующее в других источниках снимков (естественные цвета)

en: imagico.de: Leskov Island Landsat
ru_RU: imagico.de: остров Лескова, Landsat

en: imagico.de: Clerke Rocks
ru_RU: imagico.de: Скалы Клерк

en: imagico.de: Shag Rocks
ru_RU: imagico.de: Скалы Шаг

en: Mapa base de España
ru_RU: Базовая карта Испании

en: Cartography of the National Geographic Institute and the Geographic Center of the Army
ru_RU: Картография от Национального географического института и Географического центра армии

en: Catastro Spain
ru_RU: Кадастровая карта Испании

en: Cadastral Cartography of the General Directorate of Cadastre
ru_RU: Кадастровые карты от Главного управления кадастра Испании

en: LiDAR Spain
ru_RU: Лидарные снимки Испании

en: LiDAR Digital Surface Model generated by composition of four layers: shading, buildings, vegetation and hydrography.
ru_RU: Лидарная цифровая модель поверхности, сгенерированная из 4 слоёв: затенение, здания, растительность и гидрография.

en: PNOA Spain
ru_RU: PNOA Испания

en: Most recent orthophotos of the PNOA project (National Plan for Aerial Orthophotography)
ru_RU: Самые новые ортофото от проекта PNOA (National Plan for Aerial Orthophotography)

en: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Canary Islands
ru_RU: GRAFCAN OrtoExpress Urbana - Канарские острова

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 12.5 or 10 cm/pixel in urban areas, and 20 cm/pixel elsewhere. Older in some urban areas than the lower-resolution "GRAFCAN OrtoExpress".
ru_RU: Снимки Канарских островов с высоким разрешением: 12.5 или 10 см/пиксел в городских районах и 20 см/пиксел всё остальное. В некоторых городских районах более старые, чем снимки "GRAFCAN OrtoExpress" с более низким разрешением.

en: GRAFCAN OrtoExpress - Canary Islands
ru_RU: GRAFCAN OrtoExpress - Канарские острова

en: High resolution imagery covering the Canary Islands, 20 cm/pixel. More recent in some urban areas than the higher-resolution "GRAFCAN OrtoExpress Urbana".
ru_RU: Снимки Канарских островов с высоким разрешением: 20 см/пиксел. В некоторых городских районах новее, чем снимки "GRAFCAN OrtoExpress Urbana" с более высоким разрешением.

en: ITACyL - Castile and León
ru_RU: ITACyL - Кастилия и Леон

en: IDEIB - Balearic Islands
ru_RU: IDEIB - Балеарские острова

en: Base Map - Geoportal of Santiago de Compostela
ru_RU: Базовая карта - геопортал Сантьяго-де-Компостела

en: SITNA - Ortophoto Navarre
ru_RU: SITNA - ортофото Наварры

en: SITNA - Basemap Navarre
ru_RU: SITNA - базовая карта Наварры

en: ICGC - Ortophoto Catalonia
ru_RU: ICGC - ортофото Каталонии

en: ICGC - Topo Catalonia
ru_RU: ICGC - топография Каталонии

en: imagico.de: Adams Bridge
ru_RU: imagico.de: Адамов Мост

en: Supplementing incomplete coverage in other sources (true color)
ru_RU: Пополняющие неполное покрытие в других источниках (естественные цвета)

en: Lantmäteriet Topographic Map
ru_RU: Lantmäteriet - топографическая карта

en: Topographic map of Sweden 1:50 000
ru_RU: Топографическая карта Швеции 1:50 000

en: Lantmäteriet Economic Map ca. 1950-1978
ru_RU: Lantmäteriet: экономическая карта ок. 1950-1978 гг.

en: Scan of ´Economic maps´ ca. 1950-1978
ru_RU: Сканы «Экономических карт» ок. 1950-1978 гг.

en: Lantmäteriet General Staff Map 1859-1979
ru_RU: Lantmäteriet: карты Генерального штаба 1859-1979

en: Scan of ´Generalstabskartan´ 1859-1979
ru_RU: Сканы «карт Генерального штаба» 1859-1979 гг.

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1960
ru_RU: Lantmäteriet - исторические ортоснимки 1960

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1955–1965. Older and younger pictures may occur.
ru_RU: Мозаика шведских ортофото за период 1955–1965 г. Могут встречаться более ранние или поздние снимки.

en: Lantmäteriet Historic Orthophoto 1975
ru_RU: Lantmäteriet - исторические ортоснимки 1975

en: Mosaic of Swedish orthophotos from the period 1970–1980. Is under construction.
ru_RU: Мозаика шведских ортофото за период 1970–1980 г. В процессе разработки.

en: Lantmäteriet Historic Orthophotos options
ru_RU: Lantmäteriet: варианты исторических ортофото

en: Mosaic of Swedish orthophotos, including from the period 1993–2005.
ru_RU: Мозаика ортофото Швеции, включая период 1993–2005 гг.

en: Trafikverket Road Network (overlay)
ru_RU: Trafikverket: дорожная сеть (оверлей)

en: Swedish NVDB road network
ru_RU: Сведения о дорожной сети из шведской национальной базы дорожных данных

en: Trafikverket Road Network extra (overlay)
ru_RU: Trafikverket: дополнительные данные о дорожной сети (оверлей)

en: Swedish NVDB extra details: Highway reference, traffic calming, rest area, bus stop, bridge, tunnel, speed camera
ru_RU: Дополнительные данные из шведской национальной базы дорожных данных: обозначения дорог, средства успокоения трафика, зоны отдыха, автобусные остановки, мосты, туннели, дорожные камеры

en: Trafikverket Road Network options (overlay)
ru_RU: Trafikverket - дорожная сеть, несколько вариантов слоёв (оверлей)

en: Swedish NVDB road network with several options for map layers
ru_RU: Данные о дорожной сети из шведской базы данных дорожных данных с несколькими вариантами слоёв карты

en: Trafikverket Railway Network (overlay)
ru_RU: Trafikverket: железнодорожная сеть (оверлей)

en: Swedish railway network, including sidings
ru_RU: Шведская сеть железных дорог, включая станционные пути и пути специального назначения

en: Trafikverket Railway Network options (overlay)
ru_RU: Trafikverket - сеть железных дорог, несколько вариантов слоёв (оверлей)

en: Swedish railway network with several options for map layers
ru_RU: Шведская сеть железных дорог с несколькими вариантами слоёв карты

en: Naturvårdsverket Trails (overlay)
ru_RU: Маршруты Naturvårdsverket (оверлей)

en: Daily updated trails in or around nature reserves as recorded by Swedish Environmental Protection Agency
ru_RU: Ежедневно обновляемые маршруты внутри или вокруг природоохранных территорий по данным Шведского агентства по охране окружающей среды

en: Naturvårdsverket Protected Areas options (overlay)
ru_RU: Naturvårdsverket: охраняемые природные зоны, с выбором вариантов (оверлей)

en: Swedish national parks, nature reserves and other protected areas and objects
ru_RU: Шведские национальные парки, заповедники и другие охраняемые природные зоны и объекты

en: Riksantikvarieämbetet Protected Heritage Areas (overlay)
ru_RU: Riksantikvarieämbetet: охраняемые зоны культурного наследия (оверлей)

en: Protected areas for heritage buildings and religious heritage sites
ru_RU: Охранные зоны для зданий культурного и объектов религиозного наследия

en: Riksantikvarieämbetet Heritage buildings (overlay)
ru_RU: Riksantikvarieämbetet: здания, признанные культурным наследием (оверлей)

en: Heritage buildings and churches
ru_RU: Здания и церкви культурного и религиозного наследия

en: Riksantikvarieämbetet Ruins (overlay)
ru_RU: Riksantikvarieämbetet: развалины (оверлей)

en: Ruins of cultural-historical interst
ru_RU: Руины культурно-исторического значения

en: Riksantikvarieämbetet Archaeological Sites and Monuments (overlay)
ru_RU: Riksantikvarieämbetet: археологические раскопки и монументы (оверлей)

en: Ancient and historical remains and monuments
ru_RU: Древние и исторические останки и памятники

en: SCB Urban Areas (overlay)
ru_RU: SCB городские зоны (оверлей)

en: Human settlements of at least 200 people with less than 500 meters between households
ru_RU: Населённые пункты с как минимум 200 жителями и расстоянием между домовладениями менее 500 метров

en: SCB Vacation Home Areas (overlay)
ru_RU: SCB зоны домов для загородного отдыха (оверлей)

en: Contiguous areas that consist mainly of holiday homes; a collection of at least 50 holiday homes, where the distance between them does not exceed 150 metres
ru_RU: Смежные зоны, состоящие в основном из домов для загородного отдыха. Содержат не менее 50 домов, расстояние между которыми не превышает 150 метров

en: SCB Industrial zones (overlay)
ru_RU: SCB промышленные зоны (оверлей)

en: Geographically delimited areas which are characterized by large-scale and industrial land use
ru_RU: Географически ограниченные территории, которые характеризуются крупномасштабным и промышленным землепользованием

en: SCB Small Settlements (overlay)
ru_RU: SCB небольшие поселения (оверлей)

en: Contiguous areas of buildings with 50-199 inhabitants and no more than 150 metres between houses
ru_RU: Смежные зоны домов с общим населением 50-199 человек и расстоянием между домами не более 150 метров

en: Skolverket Schools (overlay)
ru_RU: Школы Skolverket (оверлей)

en: Swedish schools.
ru_RU: Шведские школы.

en: SVK Electricity Network (overlay)
ru_RU: Электрическая сеть SVK (оверлей)

en: Swedish transmission network for electricity
ru_RU: Шведская сеть передачи электроэнергии

en: Länsstyrelserna Wind Turbines (overlay)
ru_RU: Länsstyrelserna Ветряные турбины (оверлей)

en: Opertional (black) and planned (green) wind turbiens. Data from Vindbrukskollen.
ru_RU: Действующие (чёрный) и планируемые (зелёный) ветряные турбины. Данные из базы Vindbrukskollen.

en: Snowmobile map Sweden
ru_RU: Снегоходные трассы (Швеция)

en: Snowmobile trails
ru_RU: Снегоходные трассы

en: Stockholm Orthophoto
ru_RU: Ортофото Стокгольма

en: Orthophotos from the municipality of Stockholm 2019, CC0 license
ru_RU: Ортоснимки лена Стокгольм, 2019, лицензия CC0

en: Sollentuna Orthophoto
ru_RU: Ортофото Соллентуны

en: Orthophotos from the municipality of Sollentuna 2016, open data
ru_RU: Коммуна Соллентуна - ортофото  2016, открытые данные

en: Lidingö Orthophoto
ru_RU: Ортофото Лидингё

en: Orthophotos from the municipality of Lidingö 2012, CC0 license
ru_RU: Коммуна Лидингё - ортофото 2012, по лицензии CC0

en: Linköping Orthophoto
ru_RU: Ортофото Линчёпинга

en: Orthophotos from the municipality of Linköping 2010, open data
ru_RU: Коммуна Линчёпинг - ортофото 2010, открытые данные

en: Kalmar North Orthophoto 2014
ru_RU: Ортофото севера Кальмара 2014

en: Orthophotos for the north coast of the municipality of Kalmar 2014
ru_RU: Ортофото северного побережья коммуны Кальмар 2014

en: Kalmar South Orthophoto 2016
ru_RU: Ортофото юга Кальмара 2016

en: Orthophotos for the south coast of the municipality of Kalmar 2016
ru_RU: Ортофото южного побережья коммуны Кальмар 2016

en: Kalmar Urban Orthophoto 2018
ru_RU: Ортофото городских районов Кальмара 2018

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2018
ru_RU: Ортофото городских районов коммуны Кальмар 2018

en: Kalmar Urban Orthophoto 2020
ru_RU: Ортофото городских территорий Кальмара, 2020

en: Orthophotos for urban areas of the municipality of Kalmar 2020
ru_RU: Ортофото городских территорий коммуны Кальмар, 2020

en: Gothenburg Orthophoto
ru_RU: Ортофото Гётеборга

en: Most recent orthophotos for Gothenburg municipality
ru_RU: Самые новые ортоснимки коммуны Гётеборг

en: Gothenburg Historic Orthophoto options
ru_RU: Исторические ортофото Гётеборга

en: Historic orthophotos for Gothenburg municipality
ru_RU: Исторические ортоснимки коммуны Гётеборг

en: Gothenburg City map
ru_RU: Карта города Гётеборг

en: The city map is an overview map that describes Gothenburg. It contains general information about land, communications, hydrography, buildings, address numbers and street names, administrative division and other orientation text.
ru_RU: Обзорная карта города Гётеборг. Содержит общую информацию о местности, коммуникациях, гидрографии, зданиях, номерах домов и названиях улиц, административном делении и другие тексты, помогающие сориентироваться.

en: Gothenburg Hillshade
ru_RU: Гётеборг - затенение рельефа

en: Web map service presenting hillshade and slope based on the 2017 elevation model for City of Gothenburg. Resolution 0.5 meters per pixel.
ru_RU: Веб-карта, показывающая затенение рельефа и склонов, основанное на цифровой модели рельефа города Гётеборга 2017 года. Разрешение 0,5 метра на пиксель.

en: Örebro options 1 (overlay)
ru_RU: Объекты в Эребру - часть 1 (оверлей)

en: Public map features for Örebro municipality, part 1
ru_RU: Объекты общедоступной карты  муниципалитета Эребру, часть 1

en: Örebro options 2 (overlay)
ru_RU: Объекты в Эребру - часть 2 (оверлей)

en: Public map features for Örebro municipality, part 2
ru_RU: Объекты общедоступной карты  муниципалитета Эребру, часть 2

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2014)
ru_RU: Кантон Аргау 25 см (AGIS 2014)

en: This imagery is provided via a proxy operated by https://sosm.ch/
ru_RU: Эти снимки предоставляются через прокси-сервер, управляемый https://sosm.ch/

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2016)
ru_RU: Кантон Аргау 25см (AGIS 2016)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2017)
ru_RU: Кантон Аргау 25см (AGIS 2017)

en: Kanton Aargau 25cm (AGIS 2019)
ru_RU: Кантон Аргау 25 см (AGIS 2019)

en: Kanton Aargau 20cm (AGIS 2020)
ru_RU: Кантон Аргау 20 см (AGIS 2020)

en: Kanton Aargau 50cm DTM/Hillshade
ru_RU: Кантон Аргау 50 см цифровая модель местности/затенение рельефа

en: Kanton Zürich Orthophotos 2014/2015 10cm
ru_RU: Кантон Цюрих - ортофото 2014/2015 10см

en: Kanton Zürich Orthophotos 2015/2016 10cm
ru_RU: Кантон Цюрих - ортофото 2015/2016 10см

en: Kanton Zürich Orthophoto 2018 10cm
ru_RU: Кантон Цюрих - ортофото 2018 10см

en: Kanton Zürich Orthophoto 2020 5cm
ru_RU: Кантон Цюрих: ортофото 2020 5 см

en: Canton Zurich, Orthophoto ZH Spring 2021 RGB 5cm
ru_RU: Кантон Цюрих, ортофото ZH весна 2021 RGB 5 см

en: Kanton Zürich, Surface Hillshade 2014 50cm
ru_RU: Кантон Цюрих, затенение рельефа поверхности 2014 50см

en: Kanton Zurich, Surface Hillshade 2017
ru_RU: Кантон Цюрих, затенение рельефа поверхности 2017

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2014 50cm
ru_RU: Кантон Цюрих, затенение рельефа местности 2014 50см

en: Kanton Zurich, Terrain Hillshade 2017
ru_RU: Кантон Цюрих, затенение рельефа местности 2017

en: Canton Thurgau Base plan cadastral surveying
ru_RU: Кантон Тургау - базовый план кадастровой съёмки

en: Base plan cadastral surveying of the canton Thurgau coloured & black & white with properties, nomenclature, national, cantonal and municipal boundaries, individual objects, land cover, road names, contour lines and terrain model
ru_RU: Базовый план кадастровой съёмки кантона Тургау, цветной и чёрно-белый, с указанием свойств, номенклатуры, национальных, кантональных и муниципальных границ, отдельных объектов, растительного покрова, названий дорог, контурных линий и модели местности

en: Canton Thurgau cycle routes
ru_RU: Кантон Тургау - веломаршруты

en: Slow traffic: cycle path network (routes) indicated by signposts
ru_RU: Медленное дорожное движение: сеть велодорожек (маршрутов), отмеченных дорожными знаками

en: Canton Thurgau relief DTM
ru_RU: Кантон Тургау - цифровая модель рельефа

en: Digital representation of the terrain
ru_RU: Цифровое представление местности

en: Canton Thurgau hiking paths
ru_RU: Кантон Тургау - пешие маршруты

en: Slow traffic: the course of the hiking trails with symbolic representations of signposts, underpasses, stairs and bridges. Information about the path surface and wheelchair accessibility.
ru_RU: Медленное дорожное движение: пешеходные маршруты с символическим представлением указательных знаков, подземных переходов, лестниц и мостиков. Информация о дорожном покрытии и доступности для инвалидных кресел.

en: Canton Thurgau orthophoto 2017
ru_RU: Кантон Тургау, ортофото 2017

en: City of St. Gallen
ru_RU: Город Санкт-Галлен

en: 7.5 cm orthophoto from 2018
ru_RU: Ортофото 7.5 см от 2018 г.

en: Stadt Uster Orthophoto 2008 10cm
ru_RU: Город Устер: ортофото 2008 10см

en: City of Zürich base map
ru_RU: Цюрих - базовая карта

en: City of Zürich Overview map (Steets, buildings, house numbers)
ru_RU: Обзорная карта города Цюрих (улицы, здания, номер домов)

en: City of Zürich Orthophoto 2011
ru_RU: Цюрих - ортофото 2011

en: City of Zürich Orthophoto 2013
ru_RU: Город Цюрих - ортофото 2013

en: City of Zürich Orthophoto 2013 quasi true
ru_RU: Город Цюрих - квазиистинные ортофото 2013

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto RGB
ru_RU: Кантон Золотурн, самые новые ортофото RGB

en: Canton Solothurn, Latest Orthophoto Infrared
ru_RU: Кантон Золотурн, самые новые ортофото (инфракрасные)

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2014 RGB
ru_RU: Кантон Золотурн, ортофото 2014 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2015 RGB
ru_RU: Кантон Золотурн, ортофото 2015 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2016 RGB
ru_RU: Кантон Золотурн, ортофото 2016 RGB

en: Canton Solothurn, Orthophoto 2017 RGB
ru_RU: Кантон Золотурн, ортофото 2017 RGB

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2014 50cm
ru_RU: Кантон Золотурн, рельеф DSM 2014 50 см

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2014 50cm
ru_RU: Кантон Золотурн - цифровая модель местности 2014, 50 см

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2018
ru_RU: Кантон Золотурн, DSM рельеф 2018

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2018
ru_RU: Кантон Золотурн, рельеф DSM 2018

en: Kanton Solothurn, DSM Relief 2019
ru_RU: Кантон Золотурн, DSM рельеф 2019

en: Kanton Solothurn, DTM Relief 2019
ru_RU: Кантон Золотурн, DTM рельеф 2019

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2011)
ru_RU: Кантон Женева, 5 см (SITG 2011)

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2016)
ru_RU: Кантон Женева, 5 см (SITG 2016)

en: Canton of Geneva 20cm (SITG 2018)
ru_RU: Кантон Женева, 20 см (SITG 2018)

en: Canton of Geneva 5cm (SITG 2019)
ru_RU: Кантон Женева, 5 см (SITG 2019)

en: Canton of Geneva, DSM (SITG 2014)
ru_RU: Кантон Женева, цифровая модель поверхности (SITG 2014)

en: Canton of Geneva, DSM (SITG 2017)
ru_RU: Кантон Женева, DSM (SITG 2017)

en: Canton of Geneva, DSM (SITG 2019)
ru_RU: Кантон Женева, DSM (SITG 2019)

en: Canton of Geneva, DTM (SITG 2014)
ru_RU: Кантон Женева, DTM (SITG 2014)

en: Canton of Geneva, DTM (SITG 2017)
ru_RU: Кантон Женева, DTM (SITG 2017)

en: Canton of Geneva, DTM (SITG 2019)
ru_RU: Кантон Женева, цифровая модель поверхности (SITG 2019)

en: Canton Fribourg 2016
ru_RU: Кантон Фрибур 2016

en: Kanton Bern, Buildings
ru_RU: Кантон Берн, здания

en: Kanton Bern, Digital surface model 50cm, Relief
ru_RU: Кантон Берн - цифровая модель поверхности, 50 см, рельеф

en: Kanton Bern, Digital terrain model 50cm, Relief
ru_RU: Кантон Берн - цифровая модель местности, 50 см, рельеф

en: Stadt Bern 10cm/25cm (2012)
ru_RU: Город Берн 10см/25см (2012)

en: Stadt Bern 10cm (2016)
ru_RU: Город Берн 10см (2016)

en: Stadt Bern 10cm (2020)
ru_RU: Город Берн 10 см (2020)

en: Stadt Bern 10cm (2023)
ru_RU: Город Берн 10 см (2023)

en: Geoinformation Stadt Bern, Amtliche Vermessung
ru_RU: Геоинформация Город Берн, официальная кадастровая съемка

en: Plan for the land register of the city of Bern (coloured).
ru_RU: План земельного кадастра города Берна (цветной).

en: Ville de Nyon - Orthophoto 2016 HD 5cm/pi
ru_RU: Ньон - ортофото 2016 HD 5 см/пикс.

en: Cartoriviera - Orthophoto 2012
ru_RU: Cartoriviera - ортофото 2012

en: SIGIP - Orthophoto 2012
ru_RU: SIGIP - ортофото 2012

en: Lausanne - Orthophoto 2016
ru_RU: Лозанна - ортофото 2016

en: Bonvillars Orthophoto 2013
ru_RU: Бонвиллар - ортофото 2013

en: Fiez Orthophoto 2013
ru_RU: Фиез - ортофото 2013

en: Kanton Basel-Stadt 2015
ru_RU: Кантон Базель-Штадт 2015

en: Kanton Basel-Stadt 2017
ru_RU: Кантон Базель-Штадт 2017

en: Kanton Basel-Stadt 2020
ru_RU: Кантон Базель-Штадт 2020

en: Kanton Basel-Landschaft 10cm (2015)
ru_RU: Кантон Базель - ландшафт 10см (2015)

en: imagico.de: Central Alps in late September 2016
ru_RU: imagico.de: Центральные Альпы, конец сентября 2016

en: Up-to-date image for glacier mapping - beware of some fresh snow at higher altitudes (true color)
ru_RU: Новые снимки для обрисовки ледников (естественные цвета). Учтите наличие свежего снега на больших высотах.

en: imagico.de: Western Alps autumn colors 2017
ru_RU: imagico.de: Западные Альпы, осенние цвета 2017

en: Autumn colors in the Alps, Jura and southwestern Germany  (true color)
ru_RU: Осенние цвета в Альпах, горном массиве Юра и юго-западной Германии (естественные цвета)

en: Kanton Zug 2011
ru_RU: Кантон Цуг 2011

en: Expansion: whole canton Resolution: 10cm per pixel Photo flight: 2011-04-01
ru_RU: Покрытие: весь кантон. Разрешение: 10 см/пиксель. Дата полёта: 01.04.2011

en: Kanton Zug Nord 2016
ru_RU: Северная часть кантона Цуг 2016

en: Orthophoto for the northern part of the canton Zug. Flown on 20.04.2016. 10cm resolution per pixel. Coverage: Communities of Cham, Steinhausen and Baar, as well as parts of Zug.
ru_RU: Ортофото северной части кантона Цуг. Дата полёта 20.04.2016. Разрешение 10 см/пиксель. Покрытие: общины Хам, Штайнхаузен и Бар, а также части общины Цуг.

en: Kanton Zug Gemeinde Zug Süd 2018
ru_RU: Кантон Цуг, южная часть общины Цуг 2018

en: Orthophoto for the southern part of the municipality of Zug. Flown by drone on several days in early April 2018. 10cm resolution per pixel. Coverage: Southern part of the community of Zug. Flying before leaves grow, without snow cover.
ru_RU: Ортофото южной части муниципалитета Цуг. Снимки с дрона в течение нескольких дней в начале апреля 2018 г. Разрешение 10 см/пиксель. Покрытие: южная часть общины Цуг. Снято перед появлением листвы, без снежного покрова.

en: Canton Zug (Walchwil and Zug (Alpli)) 2019
ru_RU: Кантон Цуг (Вальхвиль и Цуг (Альпли)) 2019

en: Canton Schaffhausen, relief 2013
ru_RU: Кантон Шаффхаузен, рельеф 2013 года

en: Canton Schaffhausen, aerial imagery 2013
ru_RU: Кантон Шаффхаузен, аэрофотоснимки 2013 года

en: Taiwan e-Map Open Data
ru_RU: Тайвань - e-Map Open Data

en: Taiwan e-Map Open Data (with Contour Line)
ru_RU: Тайвань - e-Map Open Data (с изолиниями)

en: The emap from Taiwan National Land Surveying and Mapping Center
ru_RU: Электронная карта из Национального центра землеустройства и картографии Тайваня (NLSC)

en: Taiwan Village Boundaries
ru_RU: Тайвань - границы деревень

en: Taiwan Land-Section Data
ru_RU: Тайвань - данные о земельных участках

en: imagico.de: Mount Kilimanjaro 2016
ru_RU: imagico.de: гора Килиманджаро, 2016

en: Aşgabat (high resolution)
ru_RU: Ашхабад (высокое разрешение)

en: USGS 3D Elevation Program Contours
ru_RU: USGS программа 3D-рельефа: контуры

en: USGS 3D Elevation Program
ru_RU: Программа съемки 3D-рельефа Геологической службы США

en: FSTopo - U.S. Forest Service
ru_RU: FSTopo - Лесная служба США

en: National Agriculture Imagery Program
ru_RU: Национальная программа  съёмки сельхозугодий

en: The most recent year of 30/60cm 4-band DOQQs from the National Agriculture Imagery Program (NAIP) for each state in the contiguous United States.
ru_RU: 30/60 см 4-диапазонные цифровые ортофото-четвертьчетырёхугольники (DOQQ) последнего года из Национальной программы сельскохозяйственных снимков (NAIP) для каждого штата сопредельных Соединенных Штатов.

en: TIGER Roads 2014
ru_RU: Дороги TIGER 2014

en: At zoom level 16+, public domain map data from the US Census. At lower zooms, only changes since 2006 minus changes already incorporated into OpenStreetMap
ru_RU: При масштабе 16+ public domain данные из Бюро переписи населения США. При более низких масштабах - только изменения с 2006, кроме уже включённых в OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2017
ru_RU: Дороги TIGER 2017

en: Yellow = Public domain map data from the US Census. Red = Data not found in OpenStreetMap
ru_RU: Жёлтый = общедоступные (public domain) карты из переписи населения США. Красный = данные не найдены в OpenStreetMap

en: TIGER Roads 2018
ru_RU: Дороги TIGER 2018

en: TIGER Roads 2019
ru_RU: Дороги TIGER 2019

en: TIGER Roads 2020
ru_RU: Дороги TIGER 2020

en: TIGER Roads 2021
ru_RU: TIGER Дороги 2021

en: TIGER Roads 2022
ru_RU: TIGER Дороги 2022

en: U.S. Forest Roads Overlay
ru_RU: Оверлей лесных дорог США

en: Highway: Green casing = unclassified. Brown casing = track. Surface: gravel = light brown fill, Asphalt = black, paved = gray, ground =white, concrete = blue, grass = green. Seasonal = white bars
ru_RU: Дороги: зелёный контур = unclassified. Коричневый контур = track. Поверхность: gravel = светло-коричневая заливка, asphalt = чёрная, paved = серая, ground =белая, concrete = синяя, grass = зелёная. Seasonal = белая штриховка

en: USGS Imagery
ru_RU: Снимки USGS

en: Public domain aerial imagery, mostly NAIP
ru_RU: Общедоступные (public domain) аэрофотоснимки, в основном NAIP

en: MassGIS L3 Parcels
ru_RU: MassGIS L3 - земельные участки

en: MassGIS 2021 Orthos
ru_RU: MassGIS 2021, ортоснимки

en: MassGIS 2019 Orthos
ru_RU: MassGIS - ортофото 2019

en: MassGIS LIDAR Shaded Relief
ru_RU: Лидарное затенение рельефа от MassGIS

en: MiSAIL Oakland County Imagery 2020
ru_RU: MiSAIL: снимки округа Окленд 2020

en: MiSAIL Oakland County Imagery 2023
ru_RU: MiSAIL снимки округа Окленд 2023

en: NC Latest Orthoimagery
ru_RU: Северная Каролина: последние ортоснимки

en: Most recent true color imagery for the state of North Carolina. The imagery has a pixel resolution of 6 inches and is comprised of imagery flown in 2018, 2019, 2020, and 2021
ru_RU: Самые свежие цветные снимки штата Северная Каролина. Снимки имеют пиксельное разрешение 6 дюймов и состоят из снимков, сделанных в 2018, 2019, 2020 и 2021 годах.

en: NH GRANIT 2021/2022 6-inch Orthophotos (Color)
ru_RU: NH GRANIT 2021/2022 6-дюймовые ортофото (цветные)

en: Statewide 2021/2022 6-inch Orthophotography for New Hampshire
ru_RU: Ортофото штата Нью-Гэмпшир 2021/2022, 6 дюймов

en: NH GRANIT 2021/2022 6-inch Orthophotos (Infrared)
ru_RU: NH GRANIT 2021/2022 6-дюймовые ортофото (инфракрасные)

en: NH GRANIT LiDAR Hillshade 2022 (Northwest)
ru_RU: NH GRANIT лидарная отмывка 2022 (освещение с северо-запада)

en: LiDAR-derived bare earth hillshaded terrain (illumination from the northwest) for New Hampshire. Generated from 7 separate LiDAR collections that covered the state as of 2022.  Collection dates range from 2011 to 2020.  Generally imagery is older in the north and newer in the south.
ru_RU: Лидарная отмывка рельефа (освещение с северо-запада) для штата Нью-Гемпшир. Создана из 7 отдельных лидарных наборов данных, покрывающих штат по состоянию на 2022 год.  Даты съёмки с 2011 по 2020 г. В основном снимки старее к северу и более новые на юге.

en: NH GRANIT LiDAR Hillshade 2022 (Northeast)
ru_RU: NH GRANIT лидарная отмывка 2022 (освещение с северо-востока)

en: LiDAR-derived bare earth hillshaded terrain (illumination from the northeast) for New Hampshire. Generated from 7 separate LiDAR collections that covered the state as of 2022.  Collection dates range from 2011 to 2020.  Generally imagery is older in the north and newer in the south.
ru_RU: Лидарная отмывка рельефа (освещение с северо-востока) для штата Нью-Гемпшир. Создана из 7 отдельных лидарных наборов данных, покрывающих штат по состоянию на 2022 год.  Даты съёмки с 2011 по 2020 г. В основном снимки старее к северу и более новые на юге.

en: imagico.de: Alaska Range
ru_RU: imagico.de: Аляскинский хребет

en: Recent summer image of the Alaska Range for mapping natural features (true color)
ru_RU: Недавние летние снимки Аляскинского хребта для картографирования природных объектов (естественные цвета)

en: imagico.de: Bogoslof Island 2017
ru_RU: imagico.de: остров Богослова, 2017

en: Recent image from after the eruption (true color)
ru_RU: Недавние снимки после извержения (естественные цвета)

en: imagico.de: Bogoslof Island 2019
ru_RU: imagico.de: остров Богослова, 2019

en: Image update for the small volcanic island (true color)
ru_RU: Обновление снимков маленького вулканического острова (естественные цвета)

en: imagico.de: Cook Inlet
ru_RU: imagico.de: залив Кука

en: Tidal flats and glaciers in surrounding mountains (true color)
ru_RU: Приливные отмели и ледники на окрестных горах (естественные цвета)

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Infrared)
ru_RU: NJ 2015 аэрофотосъёмка (инфракрасная)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Near Infrared, 1 foot resolution
ru_RU: Цифровые ортоснимки Нью-Джерси, ближний инфракрасный диапазон, разрешение 1 фут (30,5 см)

en: NJ 2015 Aerial Imagery (Natural Color)
ru_RU: NJ 2015 аэрофотосъёмка (естественные цвета)

en: Digital orthophotography of New Jersey, Natural Color, 1 foot resolution
ru_RU: Цифровые ортоснимки Нью-Джерси, естественные цвета, разрешение 1 фут (30,5 см)

en: NJ 2020 Aerial Imagery (Natural Color)
ru_RU: Аэрофотоснимки Нью-Джерси 2020 (естественные цвета)

en: San Juan Metro Area: 2013 USACE Orthophotos
ru_RU: Метрополитенский ареал Сан-Хуан: ортосъёмка 2013 USACE

en: PR/USVI 2017 NOAA Hurricane Maria imagery
ru_RU: PR/USVI 2017 NOAA Снимки урагана «Мария»

en: WA 2013 aerial imagery for San Juan County
ru_RU: Округ Сан-Хуан (Вашингтон) - аэрофотосъёмка 2013

en: Public domain aerial imagery taken in May/June 2013 from San Juan County, WA. Resolution is 9 inch.
ru_RU: Общедоступные (public domain) аэрофотоснимки, сделанные в мае-июне 2013 в округе Сан-Хуан (Вашингтон). Разрешение 9 дюймов.

en: WA 2016 aerial imagery for San Juan County
ru_RU: WA округ Сан-Хуан, аэрофотосъёмка 2016

en: Public domain aerial imagery taken in May, June, and July from San Juan County, WA. Resolution is 6 inch countywide.
ru_RU: Аэрофотоснимки public domain, сделанные в мае-июле в округе Сан-Хуан, Вашингтон. Разрешение 6 дюймов.

en: WA Vector Streetmap for San Juan County
ru_RU: Векторная карта улиц округа Сан-Хуан (Вашингтон)

en: Public domain street and address data from the San Juan County, WA. Updated at least quarterly.
ru_RU: Общедоступные (public domain) данные об улицах и адресах в округе Сан-Хуан (Вашингтон). Обновляются по меньшей мере ежеквартально.

en: MD Latest 6 Inch Aerial Imagery
ru_RU: Мэриленд: самые новые аэрофотоснимки 6"

en: Six Inch resolution aerial imagery for the State of Maryland
ru_RU: Снимки штата Мэриленд, разрешение 6 дюймов (15 см)

en: MD Three Inch Aerial Imagery
ru_RU: Мэриленд: снимки 3 дюйма

en: Three Inch Resolution Imagery for the cities of Rockville, Gaithersburg and Annapolis
ru_RU: Снимки городов Роквилл, Гейтерсберг и Аннаполис, разрешение 3 дюйма (7,6 см)

en: Minnesota Composite Image Service
ru_RU: Сервис композитных снимков Миннесоты

en: Delaware 2012 Orthophotography
ru_RU: Делавэр - ортофото 2012

en: This data set consists of 0.3-meter pixel resolution (approximately 1-foot), 4-band true color and near infrared (R, G, B, IR) orthoimages covering New Castle, Kent and Sussex Counties in Delaware.
ru_RU: Этот набор данных состоит из ортоснимков с разрешающей способностью 0.3 м в естественных цветах  и ближней ИК-области (4 диапазона - R, G, B, IR), охватывающих  округи Нью-Касл, Кент и Сассекс штата Делавэр.

en: Delaware 2017 Orthophotography
ru_RU: Делавэр - ортофото 2017

en: Rhode Island Spring 2019 Aerial Imagery
ru_RU: Аэрофотоснимки Род-Айленда, весна 2019

en: Statewide 3-inch pixel resolution digital true color georeferenced aerial photographs of Rhode Island.
ru_RU: Аэрофотоснимки штата Род-Айленд в естественных цветах с разрешением 3 дюйма на пиксел и геопривязкой.

en: NYS Streets
ru_RU: Улицы в штате Нью-Йорк

en: NYS Orthos Online
ru_RU: Ортоснимки штата Нью-Йорк

en: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 foot resolution, visible light
ru_RU: Цифровые ортоснимки штата Нью-Йорк с высоким разрешением. Разрешение 1 фут, видимый диапазон света

en: NYS Orthos Online (color IR)
ru_RU: Ортофото штата Нью-Йорк онлайн (ИК в цвете)

en: New York State High Resolution Digital Orthoimagery, 1 foot resolution, color IR
ru_RU: Цифровые ортоснимки штата Нью-Йорк с высоким разрешением. Разрешение 1 фут, ИК-диапазон в цвете

en: Washington Department of Transportation December 2021
ru_RU: Департамент транспорта штата Вашингтон, декабрь 2021

en: Washington State Department of Transportation State and Local roads as submitted to FHWA in the Highway Performance Monitoring System. Included are abbreviated street names which must be expanded be entry into OSM
ru_RU: Департамент транспорта штата Вашингтон: дороги государственного и местного значения, находящиеся в ведении Федерального управления автомагистралями (FHWA), согласно данным системы мониторинга эффективности автодорог (HPMS) .  В слой включены сокращённые названия дорог для преобразования в соответствующие теги OSM

en: Mesa County GIS Valleywide 2022
ru_RU: ГИС округа Меса: долина 2022

en: Mesa County GIS imagery as seen on https://emap.mesacounty.us/viewer/
ru_RU: Снимки округа Меса (штат Колорадо) из Mesa County GIS, доступные на https://emap.mesacounty.us/viewer/

en: Mesa County GIS Valleywide 2020
ru_RU: Mesa County GIS - долина реки Колорадо, 2020

en: Mesa County GIS Valleywide 2018
ru_RU: Mesa County GIS - долина реки Колорадо, 2018

en: Ohio Statewide Imagery Program
ru_RU: Программа обработки изображений штата Огайо

en: Ohio Statewide Imagery Program III most current orthoimagery of every county at resolutions from 1 foot to 3 inches from 2017 through 2020.
ru_RU: Программа обработки изображений штата Огайо III наиболее актуальные ортофотоснимки всех округов с разрешением от 1 фута до 3 дюймов с 2017 по 2020 год.

en: Ohio Statewide Imagery Program 6-Inch
ru_RU: Программа съёмки штата Огайо с 6-дюймовым разрешением

en: Ohio Statewide Imagery Program III orthoimagery of 40 counties captured at 6-inch resolution in 2017 and 2018, plus OSIP I and OSIP II imagery in 16 more counties from 2010 through 2014.
ru_RU: Ортоснимки 40 округов штата Огайо, сделанные  в рамках Ohio Statewide Imagery Program в 2017-2018 годах, плюс снимки OSIP I и OSIP II ещё в 16 округах, сделанные в 2010-2014 годах.

en: Ohio Statewide Imagery Program 1-Foot
ru_RU: Программа обработки изображений штата Огайо 1 фут

en: Ohio Statewide Imagery Program II orthoimagery of all 88 counties at 1-foot resolution from 2011 through 2014.
ru_RU: Ортоснимки всех 88 округов штата Огайо, сделанные  в рамках Ohio Statewide Imagery Program II с разрешением 1 фут в 2011-2014 годах.

en: Virginia Building Footprints
ru_RU: Контуры зданий в Вирджинии

en: Virginia Building Footprint Map Service
ru_RU: Карта контуров зданий Вирджинии

en: Virginia Imagery Service - Most Recent
ru_RU: Сервис спутниковых снимков Вирджинии - самые новые

en: The most recently available VBMP orthoimagery for all of Virginia.
ru_RU: Самые новые доступные ортоснимки VBMP для всей Вирджинии.

en: Virginia Property Lines
ru_RU: Границы  недвижимости в Вирджинии

en: A statewide Parcel service showing property ownership outlines where available
ru_RU: Сервис налоговых участков штата, показывающий контуры владений собственностью, где это доступно

en: Dakota County GIS 2017 Fall Leaf-Off 6-Inch
ru_RU: Округ Дакота, GIS 2017, осень, без листвы, 6 дюймов

en: Dakota County GIS 2019 Spring Leaf-Off 6-Inch
ru_RU: GIS округа Дакота -  весна 2019, без листвы, 6 дюймов

en: HI Maui County Orthoimagery (2023)
ru_RU: HI Ортоизображение округа Мауи (2023)

en: IndianaMap Orthoimagery 2016
ru_RU: Ортоснимки IndianaMap, 2016

en: Orthophotography for 24 counties in central Indiana, collected during leaf-off conditions in 2016. One-foot resolution for Bartholomew, Boon, Brown, Carroll, Cass, Clinton, Elkhart, Hamilton, Hendricks, Howard, Johnson, Marion, Marshall, Pulaski, St. Joseph, Starke, and Tipton counties. Six-inch resolution for Fulton, Harrison, Jackson, Kosciusko, Monroe, Morgan, and Wabash counties.
ru_RU: Ортофото 24 округов центральной Индианы, собранные в течение безлиственных сезонов 2016 года. Однофутовое разрешение для округов Бартоломью, Бун, Браун, Карролл, Касс, Клинтон, Элкхарт, Гамильтон, Хендрикс, Хауард, Джонсон, Марион, Маршалл, Пьюласки, Сент-Джозеф, Старк и Типтон. Шестидюймовое разрешение для округов Фултон, Гаррисон, Джексон, Коскиаско, Монро, Морган и Уобаш.

en: IndianaMap Orthoimagery 2017
ru_RU: Ортоснимки IndianaMap, 2017

en: Orthophotography for 39 counties in eastern Indiana, collected during leaf-off conditions in 2017. One-foot resolution for Adams, Blackford, Clark, Crawford, Decatur, Delaware, Fayette, Floyd, Franklin, Grant, Hamilton, Hancock, Henry, Huntington, Jay, Jefferson, Jennings, Lagrange, Lawrence, Madison, Miami, Noble, Ohio, Orange, Randolph, Ripley, Rush, Scott, Switzerland, Union, and Washington counties. Six-inch resolution for Dearborn, Dekalb, Gibson, Shelby, Steuben, Wayne, Wells, and Whitley counties. Three-inch resolution for Hamilton County and Shelbyville.
ru_RU: Ортофото 39 округов восточной Индианы, собранные в течение безлиственных сезонов 2017 года. Однофутовое разрешение для округов Адамс, Блэкфорд, Кларк, Крофорд, Декейтер, Делавэр, Фейетт, Флойд, Франклин, Грант, Гамильтон, Ханкок, Генри, Хантингтон, Джей, Джефферсон, Дженнингс, Лагрейндж, Лоренс, Мадисон, Майами, Нобл, Огайо, Ориндж, Рандолф, Рипли, Раш, Скотт, Суитсерленд, Юнион и Вашингтон. Шестидюймовое разрешение для округов Дирборн, Де-Калб, Гибсон, Шелби, Стьюбен, Уэйн, Уэллс и Уитли. Трёхдюймовое разрешение для округа Гамильтон и города Шелбивилл.

en: IndianaMap Orthoimagery 2018
ru_RU: Ортоснимки IndianaMap, 2018

en: Orthophotography for 19 counties and one city in western Indiana, collected during leaf-off conditions in 2018. One-foot resolution for Benton, Clay, Fountain, Greene, Jasper, LaPorte, Montogomery, Newton, Owen, Parke, Sullivan, Tippecanoe, Vigo, Warren, and White counties. Six-inch resolution for Allen, Lake, Porter, and Putnam counties. Three-inch resolution for Huntingburg.
ru_RU: Ортофото 19 округов и 1 города в западной Индиане, собранные в течение безлиственных сезонов 2018 года. Однофутовое разрешение для округов Бентон, Клей, Фаунтин, Грин, Джаспер, Лапорт, Монтгомери, Ньютон, Оуэн, Парки, Салливан, Типпекану, Виго, Уоррен и Уайт. Шестидюймовое разрешение для округов Аллен, Лейк, Портер и Патнам. Трёхдюймовое разрешение для города Хантингберг.

en: 6-inch or 1-foot aerial imagery captured from 2012 to 2014 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
ru_RU: 6-дюймовые или однодюймовые снимки, сделанные с 2012 по 2014 годы в ходе программы Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) и опубликованные Kentucky Division of Geographic Information (DGI).

en: KyFromAbove 2019 6in
ru_RU: KyFromAbove 2019, 6 дюймов

en: 6-inch aerial imagery captured in 2019 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
ru_RU: 6-дюймовые снимки, сделанные в 2019 г. в ходе программы Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) и опубликованные Kentucky Division of Geographic Information (DGI).

en: KyFromAbove 2020 6in
ru_RU: KyFromAbove 2020 6 дюймов

en: 6-inch aerial imagery captured in 2020 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
ru_RU: 6-дюймовые аэрофотоснимки, сделанные в 2020 году в рамках программы аэрофотосъёмки и сбора высотных данных (KyFromAbove) и опубликованные Отделением географической информации Кентукки (DGI).

en: KyFromAbove 2021 6in
ru_RU: KyFromAbove 2021 6 дюймов

en: 6-inch aerial imagery captured in 2021 through the Kentucky Aerial Photography and Elevation Data Program (KyFromAbove) and published by the Kentucky Division of Geographic Information (DGI).
ru_RU: 6-дюймовые аэроснимки, полученные в 2021 году в рамках программы аэрофотосъемки и данных о рельефе Кентукки (KyFromAbove) и опубликованные Отделом географической информации (DGI) Кентукки.

en: Texas Orthophoto (2015)
ru_RU: Ортофото Техаса (2015)

en: Texas NAIP Imagery 2012
ru_RU: Техас - снимки NAIP 2012

en: Texas NAIP Imagery 2014
ru_RU: Техас - снимки NAIP 2014

en: Texas NAIP Imagery 2016
ru_RU: Техас - снимки NAIP 2016

en: Texas NAIP Imagery 2018
ru_RU: Техас - снимки NAIP 2018

en: Texas NAIP Imagery 2020
ru_RU: Снимки НПСС (NAIP) Техаса 2020

en: TX Smith County Imagery 2019
ru_RU: TX Изображения округа Смит 2019

en: TX City of Amarillo Imagery 2015
ru_RU: TX Городские снимки Амарилло 2015

en: TX Dallas and Fort Worth Imagery 2015
ru_RU: TX Изображения Далласа и Форт-Уэрта 2015

en: TX City of El Paso Imagery 2015
ru_RU: TX Cнимки города Эль-Пасо 2015

en: TX City of Lubbock Imagery 2015
ru_RU: TX Снимки города Лаббок 2015

en: TX City of Georgetown Imagery 2015
ru_RU: TX Снимки города Джорджтаун 2015

en: TX San Antonio River Authority Imagery 2016
ru_RU: TX Снимки реки Сан-Антонио 2016

en: TX Brazos County Imagery 2019
ru_RU: TX Снимки округа Бразос 2019

en: TX Capital Area Imagery 2019
ru_RU: TX снимки столичного региона 2019

en: PEMA Orthoimagery (6in)
ru_RU: Ортоснимки PEMA (6 дюймов)

en: High resolution orthoimagery for the Commonwealth of Pennsylvania
ru_RU: Ортоснимки Содружества Пенсильвании с высоким разрешением

en: CT ECO Shaded Relief
ru_RU: CT ECO Рельеф с затенением

en: Colored view of terrain derived from 2016 LiDAR data for State of Connecticut
ru_RU: Цветной вид местности, полученный на основе данных LiDAR 2016 года для штата Коннектикут

en: CT ECO Orthoimagery 6 inch (2019)
ru_RU: CT ECO: ортоснимки 6 дюймов (2019)

en: The 2019 6-inch 4-band orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
ru_RU: 6-дюймовые 4-диапазонные ортоснимки штата Коннектикут в натуральном цвете, 2019 год

en: CT ECO Orthoimagery 3 inch (2016)
ru_RU: CT ECO: ортоснимки 3 дюйма (2016)

en: The 2016 3-inch 4-band orthoimagery for the State of Connecticut in natural color
ru_RU: 3-дюймовые 4-диапазонные ортоснимки штата Коннектикут 2016 года в естественном цвете

en: MetroCOG Orthoimagery (2020)
ru_RU: MetroCOG Ортоснимки (2020)

en: The 2020 orthoimagery for MetroCOG regions
ru_RU: Ортоснимки 2020 года для регионов MetroCOG

en: VT VCGI LiDAR - DEM Hillshade
ru_RU: VT VCGI LiDAR - ЦМР затенение склона (DEM)

en: Vermont statewide hillshade composite of the bare earth derived from the digital elevation model. Sun angle orientation is 315° with 45° azimuth
ru_RU: Композиция затенения склонов штата Вермонт на голой земле, полученная на основе цифровой модели рельефа. Ориентация по углу солнца 315° с азимутом 45°

en: VT VCGI LiDAR - DSM Hillshade
ru_RU: VT VCGI LiDAR - ЦМП затенение склона (DSM)

en: Vermont statewide hillshade composite of the earth surface from the digital surface model. Sun angle is multidirectional
ru_RU: Композиция затенения склонов штата Вермонт на основе цифровой модели поверхности земли. Угол солнца разнонаправленный

en: VT VIP Orthoimagery - Infrared
ru_RU: VT VIP ортоснимки - инфракрасные

en: The latest available infrared orthoimagery for the State of Vermont
ru_RU: Самые свежие из доступных ортоснимков штата Вермонт в инфракрасном диапазоне

en: VT VIP Orthoimagery - Best of Color
ru_RU: VT VIP ортоснимки - лучшие из цветных

en: The latest available natural color orthoimagery for the State of Vermont
ru_RU: Самые свежие из доступных ортоснимков штата Вермонт в естественных цветах

en: imagico.de: Rwenzori Mountains
ru_RU: imagico.de: горный массив Рувензори

en: Recent image of most of the remaining Rwenzori Mountains glaciers (false color IR)
ru_RU: Недавние снимки большинства оставшихся ледников гор Рувензори (ИК в псевдоцветах)

en: imagico.de: Rwenzori Mountains 2016
ru_RU: imagico.de: горный массив Рувензори, 2016

en: Ukraine - Orthophotomaps 2012
ru_RU: Украина - ортофото 2012

en: Orthophotomaps provided by the State Service of Ukraine for Geodesy, Cartography and Cadastre (StateGeoCadastre), CC BY 4.0
ru_RU: Ортофотокарты, предоставленные Государственной службой Украины по вопросам геодезии, картографии и кадастра (StateGeoCadastre), CC BY 4.0

en: Ukraine - Dnipro 2019
ru_RU: Украина - Днепр (Днепропетровск) 2019

en: Satellite images provided by the Main Architectural and Planning Department of the Dnipro City Council
ru_RU: Спутниковые снимки, предоставленные Главным управлением архитектуры и планирования городского совета города Днепр

en: Ukraine - Dnipro Topographic Map
ru_RU: Украина - топографическая карта г. Днепр

en: Ukraine - Kyiv 2014 (DZK)
ru_RU: Украина - Киев 2014 (DZK)

en: Ukraine - Kyiv 2019
ru_RU: Украина - Киев 2019

en: Ukraine - Kyiv Topographic Map
ru_RU: Украина - топографическая карта Киева

en: Ukraine - Mykolaiv 2018
ru_RU: Украина - Николаев 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2018
ru_RU: Украина - Винница 2018

en: Ukraine - Vinnytsia 2020
ru_RU: Украина - Винница 2020

en: Ukraine - Vinnytsia 2021
ru_RU: Украина - Винница 2021

en: Ukraine - Rivne 2011
ru_RU: Украина - Ровно 2011

en: Ukraine - Andriivska OTG 2020
ru_RU: Украина - Андреевская община 2020

en: Ukraine - Lubetska OTG 2020
ru_RU: Украина - Любецкая община 2020

en: Ukraine - Liubech 2019
ru_RU: Украина - Любеч 2019

en: Ukraine - Cherkasy 2010
ru_RU: Украина - Черкассы 2010

en: Ukraine - Cherkasy 2015
ru_RU: Украина - Черкассы 2015

en: Ukraine - Cherkasy 2021
ru_RU: Украина - Черкассы 2021

en: Ukraine - Pulyny 2020
ru_RU: Украина - Пулины 2020

en: Ukraine - Mariupol
ru_RU: Украина - Мариуполь

en: Ukraine - Lutsk 2015
ru_RU: Украина - Луцк 2015

en: Ukraine - Prylutske 2020
ru_RU: Украина - Прилуцкое 2020

en: Ukraine - Kropyvnytskyi 2015
ru_RU: Украина - Кропивницкий 2015

en: Ukraine - Palanka Municipality
ru_RU: Украина - Паланская община

en: Ukraine - Novopskov Municipality
ru_RU: Украина - Новопсковская община

en: Ukraine - Lozno-Oleksandrivka
ru_RU: Украина - Лозно-Александровка

en: Ukraine - Pisochyn Municipality 2021
ru_RU: Украина - Песочинская община 2021

en: Ukraine - Rohan Municipality
ru_RU: Украина - Роганская община

en: Ukraine - Nova Vodolaha
ru_RU: Украина - Новая Водолага

en: Ukraine - Zachepylivka
ru_RU: Украина - Зачепиловка

en: Ukraine - Mykolaivka
ru_RU: Украина - Николаевка

en: Ukraine - Mezhova and Demuryne
ru_RU: Украина - Межевая и Демурино

en: Ukraine - Koroviia 2021
ru_RU: Украина - Коровия 2021

en: Ukraine - Chornivka 2021
ru_RU: Украина - Черновка 2021

en: Ukraine - Chernivtsi 2015
ru_RU: Украина - Черновцы 2015

en: Ukraine - Chernivtsi Topographic Map 2015
ru_RU: Украина - Черновцы (топографическая карта) 2015

en: Ukraine - Chernivtsi Address Map
ru_RU: Украина - Черновцы (адресная карта)

en: Ukraine - Khmelnytskyi
ru_RU: Украина - Хмельницкий

en: Ukraine - Zhytomyr
ru_RU: Украина - Житомир

en: Ukraine - Odesa
ru_RU: Украина - Одесса

en: Ukraine - Kolomyia
ru_RU: Украина - Коломыя

en: Ukraine - Slavuta
ru_RU: Украина - Славута

en: Ukraine - Nyzhnia Duvanka
ru_RU: Украина - Нижняя Дуванка

en: Ukraine - Chumaky Municipality
ru_RU: Украина - Чумаковская община

en: Ukraine - Radisne
ru_RU: Украина - Радостное

en: Ukraine - Bilhorod-Dnistrovskyi
ru_RU: Украина - Белгород-Днестровский

en: Ukraine - Serhiivka
ru_RU: Украина - Сергеевка

en: Ukraine - Ovidiopol
ru_RU: Украина - Овидиополь

en: Ukraine - Lymanske
ru_RU: Украина - Лиманское

en: Ukraine - Velykodolynske
ru_RU: Украина - Великодолинское

en: Ukraine - Tairove
ru_RU: Украина - Таирово

en: Ukraine - Avanhard
ru_RU: Украина - Авангард

en: Ukraine - Novi Biliari
ru_RU: Украина - Новые Беляры

en: Ukraine - Dobroslav
ru_RU: Украина - Доброслав

en: Ukraine - Teplodar
ru_RU: Украина - Теплодар

en: Ukraine - Biliaivka
ru_RU: Украина - Беляевка

en: Ukraine - Petrivka
ru_RU: Украина - Петровка

en: Ukraine - Ivanivka
ru_RU: Украина - Ивановка

en: Ukraine - Rozdilna
ru_RU: Украина - Раздельная

en: Ukraine - Tsebrykove
ru_RU: Украина - Цебриково

en: Ukraine - Zatyshshia
ru_RU: Украина - Затишье

en: Ukraine - Shyriaeve
ru_RU: Украина - Ширяево

en: Ukraine - Savran
ru_RU: Украина - Саврань

en: Ukraine - Zakharivka
ru_RU: Украина - Захарьевка

en: Ukraine - Liubashivka
ru_RU: Украина - Любашёвка

en: Ukraine - Okny
ru_RU: Украина - Окны

en: Ukraine - Slobidka
ru_RU: Украина - Слободка

en: Ukraine - Zatoka and Karolino-Buhaz
ru_RU: Украина - Затока и Каролино-Бугаз

en: Ukraine - Haivoron 2018
ru_RU: Украина - Гайворон 2018

en: Ukraine - Mena 2009
ru_RU: Украина - Мена 2009

en: Ukraine - Staryi Saltiv
ru_RU: Украина - Старый Салтов

en: 7th Series (OS7)
ru_RU: 7-й выпуск (OS7)

en: Hampshire Aerial FCIR
ru_RU: Гэмпшир (инфракрасные снимки в псевдоцветах)

en: Hampshire Aerial RGB
ru_RU: Гэмпшир (снимки в RGB)

en: OS New Popular Edition historic
ru_RU: OS New Popular Edition историческая

en: OS OpenData StreetView (April 2016)
ru_RU: OS OpenData StreetView (апрель 2016)

en: OS OpenMap Local (October 2022)
ru_RU: OS OpenMap Local (октябрь 2022)

en: OSMUK Cadastral Parcels
ru_RU: OSMUK - кадастровые участки

en: Perfectly aligned cadastral (land registry) parcels in Great Britain.
ru_RU: Кадастровые участки в Великобритании (земельный кадастр) с идеальной привязкой.

en: Postcode centroids
ru_RU: Центроиды почтовых индексов

en: Centroids for postcodes in Great Britain from OS Code-Point
ru_RU: Центроиды для почтовых индексов Великобритании из OS Code-Point

en: Public Rights of Way
ru_RU: Общественные права на проезд

en: Surrey Air Survey
ru_RU: Суррей, аэросъёмка

en: NLS - OS 6-inch Scotland 1842-82
ru_RU: NLS - OS 6-дюймовая карта Шотландии 1842-82

en: NLS - OS 1:10,560 National Grid Maps, 1940s-1960s
ru_RU: NLS - OS 1:10,560 National Grid Maps, 1940-1960-е

en: NLS - OS 1:1,250 National Grid Maps, 1940s-1960s
ru_RU: NLS - OS 1:1,250 National Grid Maps, 1940-1960-е

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - double sheets
ru_RU: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940-1960-е - двойные листы

en: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940s-1960s - single sheets
ru_RU: NLS - OS 1:2,500 National Grid Maps, 1940-1960-е - одиночные листы

en: NLS - OS 1:1,250/1:2,500 National Grid Maps, 1947-63 - TQ
ru_RU: НБШ - КУ, карты Национальной сети 1:1,250/1:2,500, 1947-63 - TQ

en: NLS - OS 1:25k 1st Series 1937-61
ru_RU: NLS - OS 1:25000 1-й выпуск 1937-61

en: NLS - OS 1-inch 7th Series 1955-61
ru_RU: NLS - OS 1-дюймовая 7-й выпуск 1955-61

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 1) 1892-1905
ru_RU: NLS - OS 25-дюймовая (Шотландия 1) 1892-1905

en: NLS - OS 25-inch (Scotland 2) 1892-1905
ru_RU: NLS - OS 25-дюймовая (Шотландия 2) 1892-1905

en: OS 1:25k historic (OSM-Limited)
ru_RU: OS 1:25000 историческая (OSM-Limited)

en: OS Scottish Popular historic
ru_RU: OS Scottish Popular историческая

en: NLS - Bartholomew Half Inch, 1897-1907
ru_RU: NLS - изд. Bartholomew, полудюймовая, 1897-1907

en: OS Town Plans, Aberdeen 1866-1867 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Абердин 1866-1867 (NLS)

en: Detailed town plan of Aberdeen 1866-1867, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Абердин (1866-1867), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Airdrie 1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Эйрдри 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Airdrie 1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Эйрдри (1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Alexandria 1859 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Александрия 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Alexandria 1859, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Александрия (1859), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Alloa 1861-1862 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Аллоа 1861-1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Alloa 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Аллоа (1861-1862), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Annan 1859 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Аннан 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Annan 1859, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Аннан(1859), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Arbroath 1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Арброт 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Arbroath 1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Арброт (1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Ayr 1855 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Эр 1855 (NLS)

en: Detailed town plan of Ayr 1855, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Эр (1855), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Berwick-upon-Tweed 1852 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Берик-апон-Туид 1852 (NLS)

en: Detailed town plan of Berwick-upon-Tweed 1852, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Берик-апон-Туид (1852), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Brechin 1862 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Брихин 1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Brechin 1862, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Брихин (1862), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Burntisland 1894 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Бернтайленд 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Burntisland 1894, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Бернтайленд (1894), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Campbelton 1865 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Кэмпбелтаун 1865 (NLS)

en: Detailed town plan of Campbelton 1865, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Кэмпбелтон (1865), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Coatbridge 1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Котбридж 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Coatbridge 1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Котбридж (1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Cupar 1854 (NLS)
ru_RU: OS: планы городов, Купар 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of Cupar 1854, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Капар (1854), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Cupar 1893-1894 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Купар 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Cupar 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Капар (1893-1894), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Dalkeith 1852 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Далкит 1852 (NLS)

en: Detailed town plan of Dalkeith 1852, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Далкит (1852), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Dalkeith 1893 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Далкит 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Dalkeith 1893, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Далкит (1893), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Dumbarton 1859 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Дамбартон 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumbarton 1859, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Дамбартон (1859), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Dumfries 1850 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Дамфрис 1850 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumfries 1850, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Дамфрис (1850), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Dumfries 1893 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Дамфрис 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Dumfries 1893, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Дамфрис (1893), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Dundee 1857-1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Данди 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Dundee 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Данди (1857-1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Dundee 1870-1872 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Данди 1870-1872 (NLS)

en: Detailed town plan of Dundee 1870-1872, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Данди (1870-1872), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Dunfermline 1854 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Данфермлин 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of Dunfermline 1854, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Данфермлин (1854), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Dunfermline 1894 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Данфермлин 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Dunfermline 1894, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Данфермлин (1894), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1849-1851 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Эдинбург 1849-1851 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1849-1851, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Эдинбург (1849-1851), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1876-1877 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Эдинбург 1876-1877 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1876-1877, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Эдинбург (1876-1877), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1893-1894 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Эдинбург 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Эдинбург (1893-1894), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Edinburgh 1940s-1960s (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Эдинбург 1940-1960 (NLS)

en: Detailed town plan of Edinburgh 1940s-1960s, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Эдинбург (1940-е - 1960-е), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Elgin 1868 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Элгин 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Elgin 1868, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Элгин (1868), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Falkirk 1858-1859 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Фолкерк 1858-1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Falkirk 1858-1859, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Фолкерк (1858-1859), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Forfar 1860-1861 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Форфар 1860-1861 (NLS)

en: Detailed town plan of Forfar 1860-1861, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Форфар (1860-1861), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Forres 1868 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Форрес 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Forres 1868, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Форрес (1868), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Galashiels 1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Галашилс 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Galashiels 1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Галашилс (1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Girvan 1857 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Герван 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Girvan 1857, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Герван (1857), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Glasgow 1857-1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Глазго 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Glasgow 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Глазго (1857-1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Glasgow 1892-1894 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Глазго 1892-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Glasgow 1892-1894, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Глазго (1892-1894), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Greenock 1857 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Гринок 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Greenock 1857, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Гринок (1857), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Haddington 1853 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Хаддингтон 1853 (NLS)

en: Detailed town plan of Haddington 1853, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Хаддингтон (1853), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Haddington 1893 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Хаддингтон 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Haddington 1893, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Хаддингтон (1893), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Hamilton 1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Гамильтон 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Hamilton 1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Гамильтон (1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Hawick 1857-1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Хоик 1857-1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Hawick 1857-1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Хоик (1857-1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Inverness 1867-1868 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Инвернесс 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Inverness 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Инвернесс (1867-1868), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Irvine 1859 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Эрвин 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Irvine 1859, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Эрвин (1859), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Jedburgh 1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Джедборо 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Jedburgh 1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Джедборо (1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Kelso 1857 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Келсо 1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Kelso 1857, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Келсо (1857), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Kilmarnock 1857-1859 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Килмарнок 1857-1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Kilmarnock 1857-1859, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Килмарнок (1857-1859), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Kirkcaldy 1855 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Керколди 1855 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1855, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Керколди (1855), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Kirkcaldy 1894 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Керколди 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcaldy 1894, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Керколди (1894), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Kirkcudbright 1850 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Керкубри 1850 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1850, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Керкубри (1850), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Kirkcudbright 1893 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Керкубри 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkcudbright 1893, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Керкубри (1893), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Kirkintilloch 1859 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Керкинтиллох 1859 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirkintilloch 1859, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Керкинтиллох (1859), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Kirriemuir 1861 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Кирримьюир 1861 (NLS)

en: Detailed town plan of Kirriemuir 1861, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Кирримьюир (1861), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Lanark 1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Ланарк 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Lanark 1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Ланарк (1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Linlithgow 1856 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Линлитгоу 1856 (NLS)

en: Detailed town plan of Linlithgow 1856, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Линлитгоу (1856), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, London 1893-1896 (NLS)
ru_RU: КУ: Планы города, Лондон 1893-1896 (НБШ)

en: Detailed town plan of London 1893-1896, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план города Лондона 1893-1896 годов, любезно предоставленный Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Mayole 1856-1857 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Мейбол 1856-1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Mayole 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Мейбол (1856-1857), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Montrose 1861-1862 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Монтроз 1861-1862 (NLS)

en: Detailed town plan of Montrose 1861-1862, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Монтроз (1861-1862), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Musselburgh 1853 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Масселборо 1853 (NLS)

en: Detailed town plan of Musselburgh 1853, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Масселборо (1853), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Musselburgh 1893 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Масселборо 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Musselburgh 1893, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Масселборо (1893), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Nairn 1867-1868 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Нэрн 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Nairn 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Нэрн (1867-1868), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Oban 1867-1868 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Обан 1867-1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Oban 1867-1868, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Обан (1867-1868), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Paisley 1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Пейсли1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Paisley 1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Пейсли (1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Peebles 1856 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Пибл 1856 (NLS)

en: Detailed town plan of Peebles 1856, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Пиблс (1856), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Perth 1860 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Перт 1860 (NLS)

en: Detailed town plan of Perth 1860, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Перт (1860), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Peterhead 1868 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Питерхед 1868 (NLS)

en: Detailed town plan of Peterhead 1868, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Питерхед (1868), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Port Glasgow 1856-1857 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Порт Глазго 1856-1857 (NLS)

en: Detailed town plan of Port Glasgow 1856-1857, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Порт-Глазго (1856-1857), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Portobello 1893-1894 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Портобелло 1893-1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Portobello 1893-1894, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Портобелло (1893-1894), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Rothesay 1862-1863 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Ротсей 1862-1863 (NLS)

en: Detailed town plan of Rothesay 1862-1863, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Ротсей (1862-1863), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Selkirk 1865 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Селкерк 1865 (NLS)

en: Detailed town plan of Selkirk 1865, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Селкерк (1865), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, St Andrews 1854 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Сент-Эндрюс 1854 (NLS)

en: Detailed town plan of St Andrews 1854, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Сент-Андрус (1854), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, St Andrews 1893 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Сент-Эндрюс 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of St Andrews 1893, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Сент-Андрус (1893), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Stirling 1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Стерлинг 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Stirling 1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Стерлинг (1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Stonehaven 1864 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Стоунхейвен 1864 (NLS)

en: Detailed town plan of Stonehaven 1864, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Стоунхейвен (1864), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Stranraer 1847 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Странрар 1847 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1847, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Странрар(1847), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Stranraer 1863-1877 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Странрар 1863-1877 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1863-1877, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Странрар(1863-1877), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Stranraer 1893 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Странрар 1893 (NLS)

en: Detailed town plan of Stranraer 1893, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Странрар(1893), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Strathaven 1858 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Стратхейвен 1858 (NLS)

en: Detailed town plan of Strathaven 1858, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Стратхейвен (1858), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Wick 1872 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Уик 1872 (NLS)

en: Detailed town plan of Wick 1872, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Уик (1872), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Wigtown 1848 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Уигтаун 1848 (NLS)

en: Detailed town plan of Wigtown 1848, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Уигтаун (1848), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: OS Town Plans, Wigtown 1894 (NLS)
ru_RU: OS Town Plans, Уигтаун 1894 (NLS)

en: Detailed town plan of Wigtown 1894, courtesy of National Library of Scotland.
ru_RU: Подробный план г. Уигтаун (1894), предоставлен Национальной библиотекой Шотландии.

en: IDE.uy Ortophotos 2019
ru_RU: IDE.uy - ортофото 2019

en: EOx cloudless Sentinel-2 2018
ru_RU: EOx Sentinel-2 без облаков 2018

en: Post-processed Sentinel Satellite imagery.
ru_RU: Постобработанные спутниковые снимки Sentinel.

en: EOx cloudless Sentinel-2 2019
ru_RU: EOx Sentinel-2 без облаков 2019

en: EOx cloudless Sentinel-2 2020
ru_RU: EOx Sentinel-2 без облаков 2020

en: EOx cloudless Sentinel-2 2021
ru_RU: EOx Sentinel-2 без облаков 2021

en: EOx cloudless Sentinel-2 2022
ru_RU: EOx без облаков Sentinel-2 2022

en: Bing aerial imagery
ru_RU: Спутниковые снимки Bing

en: HDM (Humanitarian OpenStreetMap Team)
ru_RU: HDM (команда по созданию карт гуманитарной помощи OpenStreetMap)

en: Mapbox Satellite
ru_RU: Спутниковые снимки Mapbox

en: Esri World Imagery
ru_RU: Спутниковые снимки Esri

en: Esri World Imagery (Clarity) Beta
ru_RU: Спутниковые снимки Esri (Clarity) Beta

en: Esri archive imagery that may be clearer and more accurate than the default layer.
ru_RU: Архив снимков Esri, которые могут быть чище и точнее, чем в слое по умолчанию.

en: Thunderforest Landscape
ru_RU: Рельеф от Thunderforest

en: OpenStreetMap Carto (Standard)
ru_RU: OpenStreetMap Carto (стандартный)

en: OpenStreetMap (French Style)
ru_RU: OpenStreetMap (французский стиль)

en: OpenStreetMap (German Style)
ru_RU: OpenStreetMap (немецкий стиль)

en: OpenStreetMap GPS Traces
ru_RU: GPS-треки OpenStreetMap

en: Public GPS traces uploaded to OpenStreetMap.
ru_RU: Общедоступные GPS-треки, отправленные на OpenStreetMap.

en: Public Transport (ÖPNV)
ru_RU: Общественный транспорт (ÖPNV)

en: OpenSnowMap overlay
ru_RU: Оверлей OpenSnowMap

en: Overlay imagery for piste mapping in OSM. Updated daily.
ru_RU: Оверлей для картирования лыжных трасс  в OSM. Ежедневное обновление.

en: OpenRailwayMap - Default
ru_RU: OpenRailwayMap - слой по умолчанию

en: Overlay imagery showing railway infrastructure based on OpenStreetMap data
ru_RU: Оверлей железнодорожной инфраструктуры, основанный на данных OpenStreetMap

en: OpenRailwayMap - MaxSpeed
ru_RU: OpenRailwayMap - скоростной режим

en: Overlay imagery showing railway speed limits based on OpenStreetMap data
ru_RU: Оверлей, показывающий пределы скорости железнодорожного сообщения, на основе данных OpenStreetMap

en: OpenRailwayMap - Signals
ru_RU: OpenRailwayMap - сигнализация

en: Overlay imagery showing railway signals based on OpenStreetMap data
ru_RU: Оверлей железнодорожных сигналов, основанный на данных OpenStreetMap

en: Stamen Terrain
ru_RU: Рельеф от Stamen

en: Cambodia, Laos, Thailand, Vietnam, Malaysia, Myanmar bilingual
ru_RU: Камбоджа, Лаос, Таиланд, Вьетнам, Малайзия, Мьянма (двуязычная)

en: USA/Mexico/Canada/Scandinavia Topo Maps
ru_RU: Топографические карты США/Мексики/Канады/Скандинавии

en: Strava cycling heatmap
ru_RU: Теплокарта Strava для велосипедистов

en: Strava running heatmap
ru_RU: Теплокарта Strava для бегунов

en: Strava cycling and running heatmap
ru_RU: Теплокарта Strava для велосипедистов и бегунов

en: Strava water sports heatmap
ru_RU: Strava - теплокарта водных видов спорта

en: Strava winter sports heatmap
ru_RU: Strava - теплокарта зимних видов спорта

en: Locator Overlay
ru_RU: MapBox Locator (оверлей)

en: Shows major features to help orient you.
ru_RU: Показывает основные объекты, помогающие сориентироваться.

en: QA AEYCH
ru_RU: QA (с access=yes)

en: QA Has Address
ru_RU: QA (с адресами)

en: QA No Address
ru_RU: QA (без адресов)

en: QA No Name
ru_RU: QA (без названий)

en: Waymarked Trails: Hiking
ru_RU: Waymarked Trails: пешие прогулки

en: Waymarked Trails: Cycling
ru_RU: Waymarked Trails: велоспорт

en: Waymarked Trails: MTB
ru_RU: Waymarked Trails: горный велоспорт

en: Waymarked Trails: Skating
ru_RU: Waymarked Trails: роликовые коньки

en: Waymarked Trails: Horse Riding
ru_RU: Waymarked Trails: верховая езда

en: Waymarked Trails: Winter Sports
ru_RU: Waymarked Trails: зимние виды спорта

en: Wikimedia Map
ru_RU: Карта Викимедиа

en: OSM Inspector: Geometry
ru_RU: OSM Inspector: геометрия

en: OSM Inspector: Tagging
ru_RU: OSM Inspector: теги

en: OSM Inspector: Places
ru_RU: OSM Inspector: места

en: OSM Inspector: Highways
ru_RU: OSM Inspector: дороги

en: OSM Inspector: Areas
ru_RU: OSM Inspector: полигоны, мультиполигоны и границы

en: OSM Inspector: Routing
ru_RU: OSM Inspector: маршруты

en: OSM Inspector: Addresses
ru_RU: OSM Inspector: адреса

en: OSM Inspector: Coastline
ru_RU: OSM Inspector: береговая линия

en: OSM Inspector: Public Transport - Stops
ru_RU: OSM Inspector: остановки общественного транспорта

en: OSM Inspector: Public Transport - Routes
ru_RU: OSM Inspector: маршруты общественного транспорта

en: OSM Inspector: Water
ru_RU: OSM Inspector: вода

en: Overlay imagery for infrastructure mapping in OSM. Updated daily.
ru_RU: Оверлей для картографирования инфраструктуры в OSM. Обновляется ежедневно.

en: Mapillary Images and Point Features
ru_RU: Снимки и точечные объекты Mapillary

en: Displays the Mapillary images positions and their sequences only, NOT the images itself.
ru_RU: Показывает только позиции снимков Mapillary и их последовательности, а НЕ сами снимки.

en: OpenAerialMap Mosaic by Kontur.io
ru_RU: Мозаика OpenAerialMap от Kontur.io

en: All OpenAerialMap images in one mosaic layer, by Kontur.io
ru_RU: Все изображения OpenAerialMap в одном мозаичном слое, авторство Kontur.io

en: RoadRunner generates centerlines that can be used to create or realign road geometry.
ru_RU: RoadRunner создаёт осевые линии, которые можно использовать для создания или выравнивания геометрии дорог.

en: GeoScribble Map Notes
ru_RU: Картографические заметки GeoScribble

en: Hand-drawn map notes.
ru_RU: Картографические заметки, нарисованные от руки.

en: Group common Address Interpolation inputs in a single dialog, as well as an option to automatically generate individual house number nodes from a Way.
ru_RU: Группа обычной интерполяции адресов вводится в одном диалоге, так же, как опция автоматической генерации отдельных номеров домов точек из линии.

en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
ru_RU: Делает пару выделенных сегментов линий параллельными, путём поворота одного из них вокруг выбранного центра.

en: Provides Apache Commons library components. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ru_RU: Предоставляет библиотечные компоненты Apache Commons. Предназначен не для непосредственной установки пользователем, а только как зависимость для других модулей.

en: Provides Apache HTTP library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ru_RU: Предоставляет библиотеку Apache HTTP. Предназначен не для непосредственной установки пользователем, а только как зависимость для других модулей.

en: Automatically assigns the address to a selected object in Austria. Data © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.
ru_RU: Автоматически присваивает адреса выделенным объектам в Австрии. Данные: © Österreichisches Adressregister 2017, N 23806/2017.

en: Automatic tools to help on common issues
ru_RU: Автоматические инструменты, помогающие в выполнении некоторых действий

en: Allows the user to correct angle of buildings to 90 degrees, and aligns all loaded buildings to nearest road.
ru_RU: Позволяет пользователю исправлять углы зданий на 90° и выравнивает все загруженные здания по ближайшей дороге.

en: Tools for drawing buildings.
ru_RU: Инструменты для прорисовки зданий.

en: A special handler for the French land registry WMS server.
ru_RU: Особый обработчик на WMS-сервере французского земельного кадастра.

en: Overlays the canvec tile grid on the map and prints URL''s to the .zip files. Future goals: allow auto-downloading and loading of canvec .osm files
ru_RU: Работа с картами CanVec (только Канада)

en: Changeset Viewer plugin allows you to visualize the changesets in JOSM background
ru_RU: Модуль Changeset Viewer позволяет визуализировать пакеты правок в JOSM

en: Color Plugin provide functionality for Josm users who want to put ’color’ attribute for roof and walls of the buildings.
ru_RU: Color Plugin предоставляет функциональность для пользователей JOSM, которые хотят задать атрибут «цвет» для крыши и стен зданий.

en: Allows the user to create different color schemes and to switch between them. Just change the colors and create a new scheme. Used to switch to a white background with matching colors for better visibility in bright sunlight. See dialog in display preferences.
ru_RU: Позволяет пользователям создавать цветовые схемы и переключаться между ними. Просто выберите цвета и создайте схему. Может включить белый фон с подходящей расцветкой для лучшей читаемости в солнечном свете. Ищите панель в настройках отображения.

en: Imports proprietary CSV files of the Columbus/Visiontac V-900 GPS logger into a GPX layer.
ru_RU: Импортирует CSV файлы в формате Columbus/Visiontac V-900 GPS logger в GPX слой.

en: Allows editing data in Level0L format
ru_RU: Позволяет редактировать данные в формате Level0L

en: Implements a command line and enables to create your commands. See link for standard commands (arc, circle etc.)
ru_RU: Реализует командную строку с возможностью создания своих команд. Стандартные команды можно скачать по ссылке.

en: Task configurations
ru_RU: Конфигурации задач

en: Tool for conflating data (matching and merging).
ru_RU: Инструмент для объединения данных (поиска совпадений и слияния).

en: Downloads new data when you pan/zoom
ru_RU: Подкачивает новые данные при панорамировании или изменении масштаба

en: Create a grid of ways.
ru_RU: Создаёт сетку из линий.

en: Customization of public public transport stops.
ru_RU: Настройка остановок общественного транспорта.

en: Allows to import various file formats into JOSM directly. Currently supported: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.
ru_RU: Позволяет импортировать в JOSM различные форматы файлов. В настоящее время поддерживаются: TangoGPS, Garmin Trainings Center TCX.

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
ru_RU: Скачивание ваших треков GPX с openstreetmap.org

en: This plugin directly upload GPS Traces from current active layer in JOSM to openstreetmap.org.
ru_RU: Прямая отправка GPS-треков из текущего активного слоя JOSM на сайт openstreetmap.org.

en: Dxf Import
ru_RU: Импорт dxf

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
ru_RU: Позволяет пользователю делать анонимными временные метки и удалять части больших GPX треков

en: Provides the EJML library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ru_RU: Предоставляет библиотеку EJML для других модулей JOSM. Предназначен не для непосредственной установки пользователем, а как зависимость для других модулей.

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
ru_RU: Показывает профиль высот и некоторые статистические данные трека GPX.

en: Handling of French EPCIs (boundary=local_authority)
ru_RU: Обработка французского EPCIs (boundary=local_authority)

en: Provides an event bus more powerful than the traditional listeners registration
ru_RU: Предоставляет более мощную шину событий, чем традиционная регистрация обработчиков событий

en: Use external scripts in JOSM
ru_RU: Использование внешних сценариев в JOSM

en: Fast drawing ways by mouse
ru_RU: Быстрое рисование линий мышью

en: Garmin FIT files in JOSM
ru_RU: Файлы Garmin FIT в JOSM

en: Finds and fixes invalid street addresses in a comfortable way.
ru_RU: Поиск и исправление неверной нумерации домов удобным образом.

en: FlatLaf - Flat Look and Feel
ru_RU: FlatLaf - плоский интерфейс

en: Talk with users editing the map nearby, be notified when someone comes close.
ru_RU: Пообщаться с пользователями, редактирующими карту поблизости, получать уведомления, когда кто-нибудь окажется рядом.

en: Provides parts of the GeoTools library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ru_RU: Предоставляет части библиотеки GeoTools для других модулей JOSM. Предназначен не для непосредственной установки пользователями, а как зависимость для других модулей.

en: Download GPS points from Globalsat dg100 data logger directly in JOSM.
ru_RU: Скачивание точек GPS с Globalsat dg100 data logger напрямую в JOSM.

en: Analyse a set of GPS points to obtain its centre and direction of spread.
ru_RU: Анализ набора точек GPS для определения его центра и направления распространения.

en: Visualizes routing information as a routing graph.
ru_RU: Визуализирует информацию о маршрутизации в виде графа.

en: Provides the GSON library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ru_RU: Предоставляет библиотеку GSON для других плагинов JOSM. Не предназначен для непосредственной установки пользователями, а скорее как зависимость для других плагинов.

en: Simple tool to tag house numbers and addresses.
ru_RU: Простой инструмент для тегирования номеров домов и адресов.

en: Provides HTTP/2 support. Requires Java 11 or later.
ru_RU: Предоставляет поддержку HTTP/2. Требуется Java 11 или более поздняя версия.

en: Enable additional image types such as webp (each image type must be enabled in preferences)
ru_RU: Включить дополнительные типы изображений, такие как webp (каждый тип изображения должен быть включён в настройках)

en: Generate Imagery XML bounds from a multipolygon
ru_RU: Создание XML границы снимков из мультиполигона

en: Export tiles from the imagery layer cache into the file system.
ru_RU: Экспортирует квадраты из кэша слоя подложки в файловую систему.

en: Database of imagery offsets: share and aquire imagery offsets with one button.
ru_RU: База данных смещений снимков: делитесь и получайте смещения с помощью одной кнопки

en: Another plugin to match images to the waypoints in a GPX file. A match is made when the ''name'', ''cmt'' or ''desc'' attribute of a waypoint tag matches the filename of an image.
ru_RU: Модуль для совмещения изображения с путевыми точками GPX трека. Совмещение будет произведено, когда атрибут тегов ''name'', ''cmt'' или ''desc'' путевой точки, будет совпадать с именем файла изображения.

en: Plugin for importing spatial referenced images
ru_RU: Модуль для импорта ссылок на пространственные изображения

en: Import vector graphics (SVG)
ru_RU: Импорт векторной графики (SVG)

en: Extends ImproveWayAccuracy mode with helpers to place nodes at accurate distances and angles.
ru_RU: Дополняет режим улучшения точности линий средствами для размещения точек с соблюдением точных расстояний и углов.

en: This plugin simplifies the mapping and editing of indoor corridors.
ru_RU: Этот модуль упрощает рисование и редактирование коридоров внутри зданий.

en: Extra information about current layer objects pop ups - currently GPX trackpoint info
ru_RU: Всплывающие окна с дополнительной информацией об  объектах текущего слоя  - в настоящее время информацией о точке трека GPX

en: Provides Jackson JSON library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ru_RU: Предоставляет библиотеку Jackson для работы с JSON. Не предназначен для непосредственной установки пользователями, а лишь как зависимость для других модулей.

en: Provides additional OpenJFX (JavaFX) features such as MP3 audio playback.
ru_RU: Предоставляет дополнительные функции OpenJFX (JavaFX), такие как воспроизведение MP3-аудио.

en: Provides the JAXB library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ru_RU: Предоставляет библиотеку JAXB для других модулей JOSM. Предназначен не для непосредственной установки пользователями, а как зависимость для других модулей.

en: Provides Java Native Access (JNA) library. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ru_RU: Предоставляет библиотеку Java Native Access (JNA). Предназначен не для непосредственной установки пользователями, а как зависимость для других модулей.

en: Provides Java Topology Suite (JTS) library and related utilities. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ru_RU: Содержит библиотеку Java Topology Suite (JTS) и сопутствующие утилиты. Не предназначен для непосредственной установки. Ставится автоматически для зависящих модулей.

en: creates a channel digraph and checks a subset of channels if it is a junction or searches in a subset of channels for junctions
ru_RU: Создание каналов ориентированного графа (орграфа) и проверка их на наличие соединений или поиск соединений в них.

en: Tools to help import Kartverket N50
ru_RU: Инструменты, помогающие в импорте Kartverket N50

en: Support live GPS input (moving dot) through a connection to gpsd server.
ru_RU: Поддержка GPS ввода (движение точки) с помощью подключения к серверу gpsd.

en: Provides the Log4j library for other JOSM plugins. Not meant to be installed directly by users, but rather as a dependency for other plugins.
ru_RU: Предоставляет библиотеку Log4j для других модулей JOSM. Предназначен не для непосредственной установки пользователями, а только как зависимость для других модулей.

en: Provides the common LWJGL interfaces for other plugins
ru_RU: Предоставляет общие интерфейсы LWJGL для других модулей

en: Provides LWJGL natives for @{platform}
ru_RU: Предоставляет нативные библиотеки LWJGL для @{platform}

en: MapRoulette Tasks in JOSM
ru_RU: Задания MapRoulette в JOSM

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
ru_RU: Создание слоя для измерения длины и углов для линий и полигонов; создание измерительных путей (которые могут быть также импортированы из слоя gps).

en: Merge overlapping part of ways.
ru_RU: Объединение накладывающихся частей линий.

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
ru_RU: Добавляет запрет поворота налево для наборов из 4 или 5 линий

en: Allows to attribute tags to all objects in any selected area at once
ru_RU: Позволяет назначить теги  для всех объектов внутри выделенной области за один раз

en: NanoLog adjustment and browsing layer
ru_RU: Nanolog - настройка и просмотр

en: Use your system''s password manager to store the API username and password. (KWallet and gnome-keyring are supported.)
ru_RU: Используйте системный менеджер паролей, чтобы хранить ваши логин и пароль. (Поддерживаются KWallet и gnome-keyring.)

en: Import OSM data in o5m format
ru_RU: Импорт данных OSM в формате o5m

en: Allows JOSM to read Open Data formats (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) into an .osm data layer. Supports zip and 7z compression of these file types.
ru_RU: Позволяет JOSM читать форматы Open Data (csv, xls, ods, kml, kmz, shp, mif) в слой данных .osm. Поддерживает сжатие zip и 7z этих типов файлов.

en: extended options for editing opening_hours
ru_RU: Расширенные настройки для opening_hours

en: Allows opening gpx/osm files that intersect the currently visible screen area
ru_RU: Открытие GPX/OSM файлов, соответствующие области, видимой на экране

en: Display OpenStreetMap object information
ru_RU: Вывод информации об объектах OpenStreetMap

en: Bring in errors from Osm Inspector and display it on the current JOSM bounding box
ru_RU: Получить ошибки из Osm Inspector и отобразить в текущей рабочей области JOSM

en: Import/export OSM data in PBF format
ru_RU: Импорт/экспорт данных OSM в формате PBF

en: Import PDF file into a layer and convert pdf lines to ways.
ru_RU: Импортирует PDF-файл в слой и конвертирует линии из PDF в линии слоя.

en: Write gps position info to the image file header. Run this feature from the right click menu of the image layer.
ru_RU: Запись позиции gps в заголовок файла изображения. Включите эту возможность в контекстном меню слоя изображения.

en: Make photos movable and position them on the map.
ru_RU: Делает фотографии перемещаемыми и размещает их на карте.

en: A plugin for pmtile support
ru_RU: Плагин для поддержки pmtile

en: Shows an additional information about point on map. Only Czech RUIAN and Spanish Cadastre Web Services modules are available at this moment.
ru_RU: Показывает дополнительную информацию о точке на карте. На данный момент доступны только модули чешского  регистра RUIAN и веб-сервисов испанского кадастра.

en: Read and write osmosis poly filter files
ru_RU: Чтение и запись файлов osmosis poly

en: Adds map printing to JOSM
ru_RU: Добавляет возможность распечатки карты в JOSM

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
ru_RU: Этот модуль упрощает картографирование и правку маршрутов общественного транспорта.

en: The RasterFiltersPlugin allows to choose and apply some images'' filters to some layers
ru_RU: Модуль RasterFilters позволяет выбирать и применять к некоторым слоям фильтры изображений

en: Relation and multipolygon creating and editing panel.
ru_RU: Панель создания и правки мультиполигонов и других отношений

en: Plugin for reverting changesets
ru_RU: Модуль для отката пакетов правок

en: Expand a simple intersection to a roundabout in gradual steps. Select an intersection node or a roundabout and press Crtl-Shift-R
ru_RU: Поэтапно превращает простой перекрёсток в перекрёсток с круговым движением. Выберите точку пересечения дорог или круговой перекрёсток и нажмите Crtl-Shift-R

en: Plugin for tagging of objects based on a selection of road signs. The dialog can be opened by clicking a small icon in the upper right corner of the properties window. Available country presets: Belgium, Czech Republic, Germany, Poland, Slovakia, Spain.
ru_RU: Модуль для назначения тегов объектам путём выбора дорожных знаков из списка. Диалоговое окно можно открыть щелчком на маленьком значке в верхнем правом углу окна свойств объекта. Доступны заготовки для следующих стран: Бельгия, Чешская Республика, Германия, Польша, Словакия, Испания.

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
ru_RU: Отрисовать маршруты (транспорт, пешие, велосипедные, ..). Маршруты должны быть определены в файле routes.xml в каталоге модулей

en: Provides routing capabilities.
ru_RU: Предоставляет возможности маршрутизации.

en: Loads data from SDS
ru_RU: Хранение данных в Separate Data Store (SDS)

en: Imagery Layer for Sea Charts
ru_RU: Слой снимков для морских карт

en: Edit features for Sea Charts
ru_RU: Редактирование объектов морских карт

en: Gives user more tools that facilitate aligning and rotation of buildings.
ru_RU: Предоставляет дополнительные инструменты, упрощающие выравнивание и поворот зданий.

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
ru_RU: Упростить полигон удалением точек на очень тупых углах. Данное действие может быть ограничено указанием максимального размера удаляемого фрагмента. Также удаляет близкорасположенные точки.

en: Edit features for OpenSeaMap
ru_RU: Изменений свойств редактирования OpenSeaMap

en: Allows to draw splines
ru_RU: Позволяет рисовать сплайны

en: Allows to edit traffic information and export it to the urban mobility simulator SUMO
ru_RU: Позволяет редактировать информацию о трафике и экспортировать её в симулятор городского дорожного движения SUMO

en: Allow adding markers/nodes on current gps positions.
ru_RU: Позволяет добавлять метки/точки в текущей GPS позиции.

en: Provides a dialog for editing tags in a tabular grid.
ru_RU: Показывает окно для редактирования тегов в табличной сетке.

en: Adds a tagging preset tester to the windows menu, which helps you developing of tagging presets (quick preview of the dialog that will popup). You can start the jar-file as standalone as well.
ru_RU: Добавляет в меню «Окна» тестер заготовок тегов, помогающий в разработке заготовок тегов (быстрый предпросмотр всплывающего диалогового окна). Можно также запустить jar-файл автономно.

en: Make terraced houses out of single blocks.
ru_RU: Сделать ряд домов вдоль улицы из одного блока.

en: Adds a todo list dialog that makes it easy to go through large lists of objects
ru_RU: Добавляет диалог списка задач, упрощающий обработку больших списков объектов

en: Provides helper buttons to allow working with single button mouse (stylus). Activate by holding T and slip map with left mouse button
ru_RU: Предоставляет вспомогательные кнопки, позволяющие работать с однокнопочной мышью (или стилусом). Активируйте удержанием T и перемещайте карту левой кнопкой мыши

en: Traces buildings from Czech cadastral map. Needs TracerServer (.NET or Mono) to be running.
ru_RU: Нанесение зданий из карты Чешского кадастра. Для запуска необходим TracerServer (.NET или Mono).

en: Traces buildings and other shapes from a map. Needs Tracer2Server to be running.
ru_RU: Нанесение зданий и других объектов с чешской кадастровой карты. Для работы необходим Tracer2Server.

en: Plugin to digital sign OSM-Data
ru_RU: Модуль для цифровой подписи данных OSM

en: Editor to add turn lanes tags in highways
ru_RU: Редактор тегов движения по полосам на дорогах

en: Provides a straightforward GUI for adding, editing and deleting turn lanes.
ru_RU: Предоставляет простой GUI для добавления, редактирования и удаления поворотных полос.

en: The turnrestrictions plugin allows to enter maintain information about turn restrictions in the OpenStreetMap database.
ru_RU: Модуль Turnrestrictions позволяет ввести основную информацию об ограничениях на поворот в базу данных OpenStreetMap.

en: Allows undeleting object from OSM database
ru_RU: Позволяет восстанавливать объекты, удалённые из базы данных OSM

en: Several utilities that make your life easier.
ru_RU: Несколько утилит, упрощающих жизнь.

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
ru_RU: Быстрое скачивание вдоль большого набора соединённых линий

en: Enables searching for waypoint imported from gpx file.
ru_RU: Поиск по путевым точкам, импортированным из файлов gpx.

en: Drive a race car from point A to point B over aerial imagery, leave cacti behind.
ru_RU: Ведите гоночный автомобиль от точки A до точки B по спутниковому снимку, оставляя за ним как-бы-GPS-след и сбивая по пути кактусы. (не загружайте на сервер полученный трек!)

en: Color
ru_RU: Цвет

en: Choose or set a color for objects.
ru_RU: Выберите или задайте цвет для объектов

en: Tool: {0}
ru_RU: Инструменты: {0}

en: Choose one node or way
ru_RU: Выберите одну точку или линию

en: Color Picker
ru_RU: Выбор цвета

en: Columbus V-900 CSV Files
ru_RU: Файлы Columbus V-900 CSV

en: Importing CSV file ''%s''...
ru_RU: Импортирование CSV файла ''%s''...

en: Markers of
ru_RU: Маркеры

en: Show summary after import
ru_RU: Показать описание после импорта

en: Do not zoom after import
ru_RU: Не масштабировать после импорта

en: Ignore hdop/vdop/pdop entries
ru_RU: Игнорировать hdop/vdop/pdop записи

en: Warn on missing audio files
ru_RU: Предупреждать при потере аудио файлов

en: Warn on conversion errors
ru_RU: Предупреждать при ошибках преобразования

en: Error in line
ru_RU: Ошибка в строке

en: Missing audio file
ru_RU: Потерян аудио файл

en: Commands
ru_RU: Команды

en: No command has been found. Would you like to download and install default commands now?
ru_RU: Команды не найдены. Хотите скачать и установить набор команд по умолчанию?

en: No command found
ru_RU: Команды не найдены

en: Default commands have been successfully installed
ru_RU: Набор команд по умолчанию успешно установлен

en: Failed to download and install default commands.
    
    Error: {0}
ru_RU: Не удалось скачать и установить набор команд по умолчанию.
    
    Ошибка: {0}

en: Processing...
ru_RU: Обработка…

en: Aborted
ru_RU: Прервано

en: Error executing the script:
ru_RU: Ошибка выполнения сценария:

en: Command line
ru_RU: Командная строка

en: Set input focus to the command line.
ru_RU: Установить фокус ввода в командную строку

en: Commands: {0}
ru_RU: Команды: {0}

en: Point on the start
ru_RU: Укажите начало

en: Point on the end
ru_RU: Укажите конец

en: Missing definition of new object with id {0}.
ru_RU: Отсутствует определение нового объекта с id {0}

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <member> of relation {1}.
ru_RU: Отсутствует обязательный атрибут "{0}" у тега <member> в отношении {1}

en: Illegal value for attribute ''uid''. Got ''{0}''.
ru_RU: Неверное значение для атрибута ''uid'': ''{0}''.

en: nodes
ru_RU: точки

en: ways
ru_RU: линии

en: relations
ru_RU: отношения

en: OSM objects
ru_RU: объектов OSM

en: Can not draw outside of the world.
ru_RU: Действие невыполнимо за пределами мира.

en: Create grid of ways
ru_RU: Создать сетку из линий

en: Forms a grid of ways in base to two existing that have various nodes and one in common
ru_RU: Формировать сетку линий, основанную на двух существующих линиях, которые имеют различные точки и одну общую

en: More tools: {0}
ru_RU: Ещё инструменты: {0}

en: Select two ways with a node in common
ru_RU: Выберите две линии с общей точкой

en: Select two ways with alone a node in common
ru_RU: Выберите две линии с единственной общей точкой

en: Create a grid of ways
ru_RU: Создание сетки из линий

en: Download Track ...
ru_RU: Скачивание трека ...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
ru_RU: Скачивание трека GPX с openstreetmap.org

en: DirectDownload: Download GPX Track
ru_RU: DirectDownload: Скачать трек GPX

en: Download Track
ru_RU: Скачать трек

en: Filename
ru_RU: Имя файла

en: Error occurred while parsing gpx file {0}. Only a part of the file will be available.
ru_RU: Возникла ошибка при синтаксическом разборе gpx-файла {0}. Будет доступна только часть файла.

en: Error fetching URL {0}
ru_RU: Ошибка обработки ссылки {0}

en: Error parsing data from URL {0}
ru_RU: Ошибка анализа данных ссылки {0}

en: Invalid URL {0}
ru_RU: Неверная ссылка {0}

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
ru_RU: Частные (видны другим как anonymous, неупорядоченные точки)

en: Public (shown in trace list and as anonymous, unordered points)
ru_RU: Общедоступные (показаны в описании трека как anonymous, неупорядоченные точки)

en: Trackable (only shared as anonymous, ordered points with timestamps)
ru_RU: Отслеживаемые (выглядят как anonymous, пронумерованные точки с метками времени)

en: Identifiable (shown in trace list and as identifiable, ordered points with timestamps)
ru_RU: Идентифицируемые (показаны в описании трека как идентифицируемые, пронумерованные точки с метками времени)

en: Upload Trace
ru_RU: Отправка трека на сервер

en: Upload Traces
ru_RU: Отправка треков на сервер

en: Defines the visibility of your trace for other OSM users.
ru_RU: Определяет видимость вашего трека для других пользователей OSM.

en: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Visibility_of_GPS_traces
ru_RU: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/RU:Видимость_GPS-треков

en: (What does that mean?)
ru_RU: (Что это означает?)

en: Please enter Description about your trace.
ru_RU: Пожалуйста, введите описание вашего трека

en: Tags (comma delimited)
ru_RU: Теги (разделённые запятой)

en: Please enter tags about your trace.
ru_RU: Введите теги, описывающие ваш трек.

en: Selected track: {0}
ru_RU: Выделенный трек: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
ru_RU: Слой GPX не выбран. Не удается отправить трек на сервер.

en: Uploading trace ...
ru_RU: Отправка трека на сервер ...

en: Upload canceled
ru_RU: Отправка отменена

en: Error while uploading
ru_RU: Ошибка во время отправки данных на сервер

en: GPX upload was successful
ru_RU: Отправка GPX на сервер успешно завершена

en: Upload failed. Server returned the following message:
ru_RU: Отправка на сервер не удалась. Сервер вернул следующее сообщение:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
ru_RU: Отправка GPX трека на сервер: {0}% ({1} из {2})

en: No description provided. Please provide some description.
ru_RU: Нет описания. Просьба предоставить некоторое описание.

en: Uploading GPX Track
ru_RU: Отправка GPX трека на сервер

en: Uploads traces to openstreetmap.org
ru_RU: Отправка треков на сайт openstreetmap.org

en: Importing...
ru_RU: Импортирование...

en: Shape is started incorrectly
ru_RU: Некорректное начало фигуры

en: Can''t load SVG diagram
ru_RU: Не удалось загрузить SVG схему

en: Can''t find root SVG element
ru_RU: Не удалось найти корневой элемент SVG

en: Import primitives
ru_RU: Импорт примитивов

en: Cannot find configuration file!
ru_RU: Не найден файл конфигурации

en: DXF files [ImportDxf plugin] (*.dxf)
ru_RU: Файлы DXF [модуль ImportDxf] (*.dxf)

en: Please open or create data layer before importing
ru_RU: Откройте или создайте слой данных перед импортом

en: Import dxf
ru_RU: Импорт dxf

en: Scale:
ru_RU: Масштаб:

en: unit(s) =
ru_RU: единицы =

en: m
ru_RU: м

en: Shows elevation profile
ru_RU: Показывает профиль высоты

en: Elevation Profile
ru_RU: Профиль высоты

en: Elevation Grid Layer (experimental!)
ru_RU: Слой сетки высот (экспериментальный!)

en: Shows elevation grid layer
ru_RU: Показать слой сетки высот

en: Elevation Grid
ru_RU: Сетка высот

en: zoom in to load any tiles
ru_RU: приблизьте для загрузки квадратов

en: increase zoom level to see more detail
ru_RU: увеличьте масштаб для лучшей детализации

en: No SRTM data
ru_RU: Нет данных SRTM

en: Open the elevation profile window.
ru_RU: Открыть окно профилей высоты

en: Min
ru_RU: Мин

en: Avrg
ru_RU: Ср.

en: Max
ru_RU: Макс

en: Dist
ru_RU: Дист.

en: Gain
ru_RU: Увеличение

en: Tracks
ru_RU: Треки

en: Zoom
ru_RU: Масштабировать

en: Elevation profile for track ''{0}''.
ru_RU: Профиль высот для трека ''{0}''.

en: Elevation profile
ru_RU: Профиль высот

en: (No elevation data)
ru_RU: (Высоты отсутствуют)

en: FIT Files (*.fit)
ru_RU: Файлы FIT (*.fit)

en: Processing FIT records
ru_RU: Обработка записей FIT

en: Autosimplify
ru_RU: Автоупрощение

en: Simplify with initial epsilon
ru_RU: Упрощение с заданным отклонением

en: Save as is
ru_RU: Сохранить как есть

en: Snap to nodes
ru_RU: Прилипать к точкам

en: Add fixed points on click
ru_RU: Добавлять фиксированные точки по клику

en: Add fixed points on spacebar
ru_RU: Добавлять фиксированные точки по нажатию пробела

en: Allow edit existing ways
ru_RU: Разрешить редактирование существующих линий

en: Draw closed polygons only
ru_RU: Рисовать только замкнутые многоугольники

en: FastDraw configuration
ru_RU: Настройки FastDraw

en: Try copying tags from properties table
ru_RU: Можно также скопировать теги из таблицы свойств

en: Epsilon multiplier
ru_RU: Множитель эпсилона

en: Starting Epsilon
ru_RU: Начальный эпсилон

en: Max points count per 1 km
ru_RU: Максимальное число точек на 1 км

en: Enter key mode
ru_RU: Действие по Enter

en: Auto add tags
ru_RU: Автодобавление тегов

en: Save settings
ru_RU: Сохранить параметры

en: Can not read settings
ru_RU: Не удается прочитать параметры

en: Q=Options, Enter=save, Ctrl-Enter=save with tags, Up/Down=tune
ru_RU: Q=Настройки, Enter=сохранить, Ctrl-Enter=сохранить с тегами, Up/Down=подстройка

en: Click or Click&drag to continue, Ctrl-Click to add fixed node, Shift-Click to delete, Enter to simplify or save, Ctrl-Shift-Click to start new line
ru_RU: Нажмите или нажмите и тяните для продолжения, нажатие с Ctrl для добавления фиксированной точки, нажатие с Shift для удаления, Enter для упрощения или сохранения, нажатие с Ctrl-Shift для начала новой линии

en: Fast drawing mode
ru_RU: Режим быстрого рисования

en: Please move the mouse to draw new way
ru_RU: Двигайте мышь, чтобы нарисовать новую линию

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
ru_RU: Уверены, что не хотите сохранять линию из {0} точек?

en: {0} m - length of the line
    {1} nodes
    {2} points per km (maximum)
    {3} points per km (average)
ru_RU: {0} м - длина линии
    {1} точек
    {2} точек на км (максимум)
    {3} точек на км (в среднем)

en: Line information
ru_RU: Информация о линии

en: Cannot place node outside of the world.
ru_RU: Не удается поместить точку за пределами мира.

en: Draw the way by mouse
ru_RU: Рисуйте линию мышью

en: min distance={0} px ({1} m)
ru_RU: минимальное расстояние ={0} пикселей ({1} м)

en: Eps={0}, {1} points, {2} p/km
ru_RU: Eps={0}, {1} точек, {2} на км

en: Fix addresses
ru_RU: Исправить адресацию

en: Show dialog with incomplete addresses
ru_RU: Показать диалог с незаполненными адресами

en: Include objects used for guesses
ru_RU: Включить объекты, использованные для догадок

en: Fix street addresses
ru_RU: Исправление адресации

en: Find and fix addresses without (valid) streets.
ru_RU: Находит и исправляет адреса с отсутствующими (неправильными) названиям улиц.

en: Data: {0}
ru_RU: Данные: {0}

en: Guess values for
ru_RU: Угадать значение

en: Address has no street
ru_RU: В адресе не указана улица

en: Address has no valid street
ru_RU: Неизвестная улица в адресе

en: Address has no post code
ru_RU: В адресе не указан почтовый индекс

en: Address has no city
ru_RU: В адресе не указан город

en: Address has no country
ru_RU: В адресе не указана страна

en: Assign to
ru_RU: Присвоить

en: Remove all address tags
ru_RU: Удалить все адресные теги

en: No name
ru_RU: Без названия

en: Unresolved Addresses
ru_RU: Сомнительные адреса

en: Select and close
ru_RU: Выделить и закрыть

en: Fix unresolved addresses
ru_RU: Исправить сомнительные адреса

en: Complete Addresses
ru_RU: Полные адреса

en: Incomplete Addresses
ru_RU: Неполные адреса

en: Selected Addresses
ru_RU: Выделенные адреса

en: Selected Street
ru_RU: Выделенная улица

en: (No data)
ru_RU: (Нет данных)

en: Show incomplete addresses
ru_RU: Показать неполные адреса

en: items
ru_RU: элементы

en: no items
ru_RU: элементы отсутствуют

[ctx: address]
en: City
ru_RU: Город

en: Postcode
ru_RU: Индекс

en: Turns all guesses into the corresponding tag values.
ru_RU: Превратить все предположения в соответствующие значения тегов.

en: Applied guessed values
ru_RU: Применить угаданные значения

en: Applied guessed values for
ru_RU: Применить угаданные значения к

en: Assign address to street
ru_RU: Присвоить адрес улице

en: Assign the selected address(es) to the selected street.
ru_RU: Назначить выбранный адрес(а) выбранной улице.

en: Set street name
ru_RU: Присвоить название улице

en: Convert ALL streets.
ru_RU: Конвертировать ВСЕ улицы.

en: Create relation between street and related addresses for ALL streets in the current layer.
ru_RU: Создать отношение между улицами и связанными адресами для ВСЕХ улиц в текущем слое.

en: Convert to relation.
ru_RU: Создать отношение.

en: Create relation between street and related addresses.
ru_RU: Создать отношение между улицей и связанными адресами.

en: Create address relation for
ru_RU: Создать адресное отношение для

en: Guess
ru_RU: Предположить

en: Tries to guess address data by picking the name of the closest object with according tag.
ru_RU: Пытаться подобрать адрес, выбирая ближайший объект с соответствующим тегом.

en: Guessing address values
ru_RU: Возможные значения адреса

en: Removes address related tags from the object.
ru_RU: Удалить у объекта теги адреса

en: Remove address tags
ru_RU: Удалить адресные теги

en: Marks selected addresses in the map
ru_RU: Отметить выделенные адреса на карте

en: Select incomplete addresses
ru_RU: Выделить неполные адреса

en: Selects all addresses with incomplete data.
ru_RU: Выделить все адреса с неполными данными.

en: Launches the HouseNumberTaggingTool dialog
ru_RU: Запускает диалоговое окно HouseNumberTaggingTool

en: Use tag ''addr:street'' or ''addr:place''
ru_RU: Использовать тег ''addr:street'' или ''addr:place''

en: House Number Editor
ru_RU: Редактор номеров зданий

en: New values:
ru_RU: Новые значения:

en: Existing values:
ru_RU: Существующие значения:

en: Accept all existing values
ru_RU: Принять все существующие значения

en: House number increment:
ru_RU: Приращение номера дома:

en: Accept existing value
ru_RU: Принять существующее значение

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
ru_RU[0]: Обновление свойств {0} объекта
ru_RU[1]: Обновление свойств {0} объектов
ru_RU[2]: Обновление свойств {0} объектов

en: Default image projection
ru_RU: Проекция изображения по умолчанию

en: JOSM''s current projection
ru_RU: Текущая проекция JOSM’а

en: No projection file (.prj) found.<br>You can choose the default image projection ({0}) or JOSM''s current editor projection ({1}) as original image projection.<br>(It can be changed later from the right click menu of the image layer.)
ru_RU: Не найден файл проекции (.prj).<br>Можно выбрать проекцию изображения по умолчанию ({0}) или текущую проекцию редактора JOSM ({1}).<br>(Позднее можно изменить выбор в контекстном меню слоя изображения.)

en: Layer Properties
ru_RU: Свойства слоя

en: Error while creating image layer: {0}
ru_RU: Ошибка при создании слоя изображения: {0}

en: Import image
ru_RU: Импортировать изображение

en: Import georeferenced image
ru_RU: Импортировать геопривязанное изображение

en: Error while creating image layer:
ru_RU: Ошибка при создании слоя с изображением:

en: Today
ru_RU: Сегодня

en: Month
ru_RU: Месяц

en: Year
ru_RU: Год

en: Select Mapillary Image ({0})
ru_RU: Выберите изображение Mapillary ({0})

en: Select the Mapillary Image {0} on the {1} layer (downloads if needed)
ru_RU: Выбрать изображение Mapillary {0} на слое {1} (при необходимости загрузить)

en: Select Mapillary Detection ({0})
ru_RU: Выберите обнаружение Mapillary ({0})

en: Select the Mapillary Detection {0}
ru_RU: Выберите обнаружение Mapillary {0}

en: Mapillary traffic signs layer
ru_RU: Слой дорожных знаков Mapillary

en: Displays the layer displaying the traffic sign objects detected by Mapillary
ru_RU: Показывает слой с дорожными знаками, распознанными Mapillary

en: Mapillary point features layer
ru_RU: Слой точечных объектов Mapillary

en: Displays the layer displaying the map point objects detected by Mapillary
ru_RU: Отображает слой, на котором выводятся точечные объекты карты, обнаруженные Mapillary

en: Open Mapillary layer
ru_RU: Открыть слой Mapillary

en: Export Mapillary images
ru_RU: Экспорт изображений Mapillary

en: Zoom to selected image
ru_RU: Приблизить к выделенному снимку

en: Zoom to the currently selected Mapillary image
ru_RU: Масштабировать к выбранному в данный момент изображению Mapillary

en: Add Map Feature to OSM
ru_RU: Добавить элемент карты в OSM

en: This currently removes the detection from the current layer, but may report back to Mapillary in the future
ru_RU: В настоящее время это удаляет обнаружение из текущего слоя, но в будущем может сообщить об этом в Mapillary

en: Comment to send to Mapillary
ru_RU: Комментарий для отправки в Mapillary

en: Why are you removing the object? (Note: not yet sent to Mapillary)
ru_RU: Почему вы удаляете объект? (Примечание: еще не отправлен в Mapillary)

en: False Positive
ru_RU: Ложное срабатывание

en: Bad Imagery
ru_RU: Плохое изображение

en: Erroneous Data
ru_RU: Ошибочные данные

en: Just remove it
ru_RU: Просто удалить

en: Unknown Mapillary exception.
    This message may contain potentially sensitive information!
    {0}
    {1}
ru_RU: Неизвестное исключение Mapillary.
    Это сообщение может содержать потенциально важную информацию!
    {0}
    {1}

en: We have reached the Mapillary API limit. Disabling Mapillary networking until JOSM restart. Sorry.
    Logging in after the rate limit subsides may help prevent this in the future.
    {0}
ru_RU: Мы достигли лимита API Mapillary. Отключение работы с сетью Mapillary до перезапуска JOSM. Извините.
    Вход в систему после снижения лимита скорости может помочь предотвратить это в будущем.
    {0}

en: Mapillary Smart Edit: Add objects
ru_RU: Умное редактирование Mapillary: Добавить объекты

en: Delete Mapillary object
ru_RU: Удалить объект Mapillary

en: Snap to highway
ru_RU: Привязка к дороге

en: Enable experimental beta-features (might be unstable)
ru_RU: Включить экспериментальные бета-возможности (может быть нестабильным)

en: Enable/disable developer mode
ru_RU: Включить/отключить режим разработчика

en: hidden
ru_RU: скрытые

en: shown
ru_RU: отображаемые

en: No color selected
ru_RU: Цвет не выбран

en: Copy color
ru_RU: Скопировать цвет

en: Copied color to clipboard
ru_RU: Скопировать цвет в буфер обмена

en: Display hour when the picture was taken
ru_RU: Показывать время съёмки

en: Center view on new image when using the buttons to jump to another image
ru_RU: Центрировать вид на новом изображении при использовании кнопок для перехода к другому изображению

en: When opening Mapillary image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
ru_RU: При открытии изображения Mapillary в веб-браузере вместо программы просмотра изображений показывать редактор размытия

[ctx: Checkbox label in JOSM settings]
en: Use computed location information
ru_RU: Использовать вычисленную информацию о местоположении

en: Requires JOSM restart
ru_RU: Требуется перезапуск JOSM

en: Number of images to be pre-fetched (forwards and backwards)
ru_RU: Число снимков для предзагрузки (вперёд и назад)

en: Maximum distance to consider for changeset source calculations
ru_RU: Максимальное расстояние, учитываемое при расчёте источника пакета правок

en: Number of images to draw in the map view (affects performance)
ru_RU: Количество изображений для отрисовки в представлении карты (влияет на производительность)

en: You are logged in as ''{0}''.
ru_RU: Вы вошли как «{0}».

en: You are logged in.
ru_RU: Вы выполнили вход.

en: You are currently not logged in.
ru_RU: Вы ещё не вошли.

en: Login
ru_RU: Войти

en: Logout
ru_RU: Выйти

en: Mapillary: Image Navigation: Forward
ru_RU: Mapillary: Навигация по изображениям: Вперёд

en: Mapillary: Image Navigation: Left
ru_RU: Mapillary: Навигация по изображениям: Слева

en: Mapillary: Image Navigation: Right
ru_RU: Mapillary: Навигация по изображениям: Справа

en: Mapillary: Image Navigation: Turn Left
ru_RU: Mapillary: Навигация по изображениям: Налево

en: Mapillary: Image Navigation: Turn Right
ru_RU: Mapillary: Навигация по изображениям: Направо

en: Mapillary: Image Navigation: Reverse
ru_RU: Mapillary: Навигация по изображениям: Обратно

en: Mapillary: Image Navigation: Back
ru_RU: Mapillary: Навигация по изображениям: Назад

en: Mapillary: Image Navigation: 360 panoramic
ru_RU: Mapillary: Навигация по изображениям: 360 панорамное

en: Mapillary: Image Navigation
ru_RU: Mapillary: Навигация по изображениям

en: Navigate between different Mapillary images
ru_RU: Навигация между различными изображениями Mapillary

en: Turn left
ru_RU: Поверните налево

en: Forward
ru_RU: Вперёд

en: Mapillary Expert Filter
ru_RU: Экспертный фильтр Mapillary

en: Filter mapillary objects and hide/disable them.
ru_RU: Фильтровать объекты mapillary, а также скрывать/отключать их.

en: Toggle: {0}
ru_RU: Показать/Скрыть: {0}

en: Export all images
ru_RU: Экспортировать все снимки

en: Export selected sequence
ru_RU: Экспортировать выделенную последовательность

en: Export selected images
ru_RU: Экспортировать выделенные снимки

en: Select a directory
ru_RU: Выберите каталог

en: Explore
ru_RU: Обзор

en: Years
ru_RU: Лет

en: Months
ru_RU: Месяцев

en: Days
ru_RU: Дней

en: Mapillary filter
ru_RU: Фильтр Mapillary

en: Open Mapillary filter dialog
ru_RU: Открыть диалог фильтра Mapillary

en: Mapillary images Filter
ru_RU: Фильтр снимков Mapillary

en: Picture Filters
ru_RU: ФИльтры изображений

en: Show Image types:
ru_RU: Показать типы изображений:

en: Object Detection Filters
ru_RU: Фильтры распознавания объектов

en: Organizations
ru_RU: Организации

en: Not older than:
ru_RU: Не старше:

en: Start
ru_RU: Начиная

en: End
ru_RU: Заканчивая

en: Non-panoramic
ru_RU: Непанорамные

en: Panoramic
ru_RU: Панорамные

en: There is a newer version of JOSM and/or the Mapillary plugin. Please update.
ru_RU: Существует более новая версия JOSM и/или модуля Mapillary. Выполните обновление.

en: Traffic Signs
ru_RU: Дорожные знаки

en: Point Objects
ru_RU: Точечные объекты

en: Smart Edit Mode
ru_RU: Режим умного редактирования

en: Add Mapillary Objects to OpenStreetMap; some additional client-side filtering will occur.
ru_RU: Добавить объекты Mapillary в OpenStreetMap; произойдёт некоторая дополнительная фильтрация на стороне клиента.

en: Filter Mapillary Detections
ru_RU: Фильтр обнаружений Mapillary

en: Select Visible
ru_RU: Выбрать видимые

en: Select/Deselect all object detections on the current page
ru_RU: Выбрать/Снять выбор у всех обнаружений объектов на текущей странице

en: Show Relevant
ru_RU: Показывать релевантные

en: Only show objects on detection layers ("Relevant objects")
ru_RU: Показывать только объекты на слоях обнаружения («релевантные объекты»)

en: Show the previous page of items
ru_RU: Показать предыдущую страницу элементов

en: Show this number of items on each page
ru_RU: Показывать данное количество объектов на каждой странице

en: Show the next page of items
ru_RU: Показать следующую страницу элементов

en: First Seen Start
ru_RU: Впервые виденный (начиная)

en: First Seen End
ru_RU: Впервые виденный (заканчивая)

en: Last Seen Start
ru_RU: Последний раз виденный (начиная)

en: Last Seen End
ru_RU: Последний раз виденный (заканчивая)

en: A tag with key <i>{0}</i> is already present on the selected OSM object.
ru_RU: Тег с ключом <i>{0}</i> уже есть у выделенного объекта OSM.

en: Do you really want to replace the current value <i>{0}</i> with the new value <i>{1}</i>?
ru_RU: Вы действительно хотите заменить текущее значение <i>{0}</i> на новое <i>{1}</i>?

en: Tag conflict
ru_RU: Конфликт тегов

en: Image info
ru_RU: Информация о снимке

en: Displays detail information on the currently selected Mapillary image
ru_RU: Показывает подробную информацию о текущем выделенном изображении Mapillary

en: Image info dialog
ru_RU: Диалог информации о снимке

en: Show detections on top of image
ru_RU: Показать обнаруженные объекты поверх изображения

en: View in browser
ru_RU: Открыть в браузере

en: Copy URL
ru_RU: Копировать URL

en: Copied URL to clipboard …
ru_RU: URL скопирован в буфер обмена …

en: Copy key
ru_RU: Копировать ключ

en: Copied key to clipboard …
ru_RU: Ключ скопирован в буфер обмена …

en: Add Mapillary tag
ru_RU: Добавить тег Mapillary

en: Image detections
ru_RU: Обнаружения изображений

en: Organization
ru_RU: Организация

en: Image actions
ru_RU: Действия с изображениями

en: Image key
ru_RU: Ключ снимка

en: Sequence key
ru_RU: Ключ последовательности

en: Sequence offset
ru_RU: Смещение последовательности

en: {0} detections
ru_RU: {0} обнаружений

en: image has no key
ru_RU: У снимка нет ключа

en: unknown user
ru_RU: неизвестный пользователь

en: unknown organization
ru_RU: неизвестная организация

en: sequence has no key
ru_RU: последовательность не имеет ключа

en: Could not open the URL {0} in a browser
ru_RU: Не удалось открыть URL {0} в браузере

en: Customize Mapillary track drawing
ru_RU: Настроить отрисовку трека Mapillary

en: Mapillary layer
ru_RU: Слой Mapillary

en: {0} sequence, containing between {1} and {2} images (ø {3}) | {0} sequences, each containing between {1} and {2} images (ø {3})
ru_RU[0]: {0} последовательность, содержащая от {1} до {2} изображений (ø {3})
ru_RU[1]: {0} последовательности, каждая из которых содержит от {1} до {2} изображений (ø {3})
ru_RU[2]: {0} последовательностей, каждая из которых содержит от {1} до {2} изображений (ø {3})

en: {0} image in total | {0} images in total
ru_RU[0]: всего {0} изображение
ru_RU[1]: всего {0} изображения
ru_RU[2]: всего {0} изображений

en: {0} images in {1} sequences
ru_RU: {0} снимков в {1} последовательностях

en: Dataset is currently being updated
ru_RU: Набор данных обновляется

en: Mapillary image read should never occur on UI thread
ru_RU: Считывание изображения Mapillary никогда не должно происходить в потоке пользовательского интерфейса

en: Could not load image: {0}
ru_RU: Не удалось скачать изображение: {0}

en: Mapillary default
ru_RU: Умолчания Mapillary

en: Track Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
ru_RU: Направление трека (красный = запад, жёлтый = север, зелёный = восток, синий = юг)

en: We cannot export {0}
ru_RU: Невозможно экспортировать {0}

en: Downloading…
ru_RU: Скачивание…

en: Exporting Mapillary Images…
ru_RU: Экспорт снимков Mapillary…

en: Mapillary Filters
ru_RU: Фильтры Mapillary

en: Remote Control has been asked to set Mapillary filters:
ru_RU: Удалённое управление запросило установить фильтры Mapillary:

en: Start: {0}
ru_RU: Начиная: {0}

en: End: {0}
ru_RU: Заканчивая: {0}

en: Organization: {0}
ru_RU: Организация: {0}

en: Remote Control has been asked to load:
ru_RU: Удалённое управление запросило загрузку:

en: Image:
ru_RU: Снимок:

en: Sequence:
ru_RU: Последовательность:

en: downloads street level images (currently supports {0})
ru_RU: загрузка изображений уровня улиц (в настоящее время поддерживается {0})

en: No known image provider used
ru_RU: Ни один из известных поставщиков изображений не использован

en: Only Mapillary images are supported at this time, use photo=Mapillary/<image_id>
ru_RU: В настоящее время поддерживаются только изображения Mapillary, используйте photo=Mapillary/<image_id>.

en: Only Mapillary sequences are supported at this time, use sequence=Mapillary/<sequence_id>
ru_RU: В настоящее время поддерживаются только последовательности Mapillary, используйте sequence=Mapillary/<sequence_id>

en: At least one of the optional arguments must be used ({0})
ru_RU: Должен быть использован хотя бы один из необязательных аргументов ({0})

en: Mapillary login
ru_RU: Вход в Mapillary

en: Login successful, return to JOSM.
ru_RU: Успешный вход, возвращаемся в JOSM.

en: Could not refresh Mapillary token. HTTP Status Code {0}.
ru_RU: Не удалось обновить токен Mapillary. Код состояния HTTP {0}.

en: Mapillary: Could not refresh login, logging out
ru_RU: Mapillary: Не удалось обновить логин, выход из системы

en: Mapillary Images
ru_RU: Снимки Mapillary

en: Mapillary Traffic Signs
ru_RU: Дорожные знаки Mapillary

en: Mapillary Point Objects
ru_RU: Точечные объекты Mapillary

en: Total Mapillary images: {0}
ru_RU: Всего снимков Mapillary: {0}

en: No images found
ru_RU: Изображения не найдены

en: Microsoft Streetside Images
ru_RU: Снимки Microsoft Streetside

en: Streetside layer
ru_RU: Слой Streetside

en: {0} downloaded images
ru_RU: {0} скачанных снимков

en: {0} images in total
ru_RU: {0} снимков всего

en: {0} images
ru_RU: {0} снимков

en: Open Streetside layer
ru_RU: Открыть слой Open Streetside

en: Download Streetside images in current view
ru_RU: Скачать снимки Streetside в текущей области

en: Walk mode
ru_RU: Режим прогулки

en: Zoom to the currently selected Streetside image
ru_RU: Приблизить к текущему выделенному снимку Streetside

en: No image selected
ru_RU: Изображение не выбрано

en: Press "{0}" to download images
ru_RU: Нажмите "{0}" для скачивания снимков

en: Microsoft Streetside image
ru_RU: Снимок Microsoft Streetside

en: Open Streetside window
ru_RU: Открыть окно Streetside

en: Next picture
ru_RU: Следующий снимок

en: Shows the next picture in the sequence
ru_RU: Показать следующий снимок в последовательности

en: Previous picture
ru_RU: Предыдущий снимок

en: Shows the previous picture in the sequence
ru_RU: Показать предыдущий снимок в последовательности

en: Jump to red
ru_RU: Перейти к красному

en: Jumps to the picture at the other side of the red line
ru_RU: Перейти к снимку на другой стороне красной линии

en: Jump to blue
ru_RU: Перейти к синему

en: Jumps to the picture at the other side of the blue line
ru_RU: Перейти к снимку на другой стороне синей линии

en: Stops the walk.
ru_RU: Остановить прогулку.

en: Play
ru_RU: Воспроизвести

en: Continues with the paused walk.
ru_RU: Продолжает приостановленную прогулку.

en: Pause
ru_RU: Пауза

en: Pauses the walk.
ru_RU: Приостанавливает прогулку.

en: Use 24 hour format
ru_RU: Использовать 24-часовой формат

en: Move to picture''s location with next/previous buttons
ru_RU: Перемещаться к местоположению снимка кнопками следующее/предыдущее

en: Preview images when hovering its icon
ru_RU: Предпросмотр снимков при наведении указателя на их значки

en: Cut off sequences at download bounds
ru_RU: Обрезать последовательности по границам скачанной области

en: When opening Streetside image in web browser, show the blur editor instead of the image viewer
ru_RU: При открытии снимка Streetside в браузере показывать редактор размытий вместо просмотра снимка

en: Download mode
ru_RU: Режим скачивания

en: Wait for full quality pictures
ru_RU: Ждать загрузки снимков в полном качестве

en: Follow selected image
ru_RU: Следовать за выделенным снимком

en: Go forward
ru_RU: Вперёд

en: I got it, close this.
ru_RU: Понятно, закрыть окно.

en: Could not show ImageInfoHelpPopup, because probably the invoker component has disappeared from screen.
ru_RU: Не удалось показать ImageInfoHelpPopup, вероятно потому, что  компонент вызывающего элемента исчез с экрана.

en: Streetside 360° image info
ru_RU: Информация о 360° снимке Streetside

en: Displays detail information on the currently selected Streetside image
ru_RU: Показывает подробные сведения о текущем выделенном снимке Streetside

en: Select Microsoft Streetside from the Imagery menu, then click on a blue vector bubble..
ru_RU: Выберите Microsoft Streetside в меню Слои, затем щёлкните на голубом маркере.

en: The Streetside layer has stopped downloading images, because the requested area is too big!
ru_RU: Слой Streetside остановил скачивание снимков, так как запрошенная область слишком велика!

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
ru_RU: Для решения этой проблемы можете увеличить масштаб и скачать меньшую область карты.

en: To solve this problem, you could switch to download mode ''{0}'' andload Streetside images for a smaller portion of the map.
ru_RU: Для решения этой проблемы переключитесь в режим скачивания ''{0}'' и загрузите снимки Streetside для меньшей области карты.

en: everything in the visible area
ru_RU: всё в видимой области

en: areas with downloaded OSM-data
ru_RU: области со скачанными данными OSM

en: only when manually requested
ru_RU: только запрошенные вручную

en: Downloading
ru_RU: Скачивание

en: Exporting Streetside Images
ru_RU: Экспорт снимков Streetside

en: The amount of running downloads is equal to 0
ru_RU: Число запущенных скачиваний равно 0

en: Downloading Streetside images
ru_RU: Скачивание снимков Streetside

en: Total Streetside images: {0}
ru_RU: Всего снимков Streetside: {0}

en: NanoLog of {0} entries
ru_RU: NanoLog {0} записей

en: NanoLog of {0} lines, {1} of them with coordinates.
ru_RU: NanoLog {0} линий, {1} из них с координатами.

en: Correlate with GPX...
ru_RU: Коррелировать с GPX...

en: Put on GPX...
ru_RU: Наложить на GPX...

en: Correlate entries with GPS trace
ru_RU: Коррелировать записи с GPS-треком

en: Save layer...
ru_RU: Сохранить слой...

en: Save NanoLog layer
ru_RU: Сохранить слой NanoLog

en: Open NanoLog panel
ru_RU: Открыть панель NanoLog

en: Open NanoLog file...
ru_RU: Открыть файл NanoLog...

en: Could not read NanoLog file:
ru_RU: Не удалось прочитать файл NanoLog:

en: Edit opening hours
ru_RU: Править часы работы

en: Edit time-tag of selected element in a graphical interface
ru_RU: Редактировать тег времени выбранного элемента в графическом интерфейсе

en: edit existing tag
ru_RU: редактировать существующий тег

en: edit new tag
ru_RU: редактировать новый тег

en: Display clock in 12h mode.
ru_RU: Часы в 12ч формате.

en: Choose key
ru_RU: Выбери ключ

en: apply {0}
ru_RU: применить {0}

en: There is something wrong in the value near:
ru_RU: Что-то не правильно в значении около:

en: Info: {0}
ru_RU: Информация: {0}

en: Correct the value manually and than press Enter.
ru_RU: Исправьте значение вручную и нажмите ввод.

en: Error in timeformat
ru_RU: Ошибка в формате времени

en: open end
ru_RU: открытый конец

en: Import Osm Inspector Bugs...
ru_RU: Импортировать ошибки из Osm Inspector...

en: Open OsmInspector
ru_RU: Открыть OsmInspector

en: Open a OSM Inspector selection list window.
ru_RU: Открыть окно выбора из OSM Inspector.

en: Current Selected Bug Info
ru_RU: Информация о выбранной ошибке

en: Prev OSMI bug
ru_RU: Пред. ошибка OSMI

en: Next OSMI bug
ru_RU: След. ошибка OSMI

en: OSM Inspector Bugs
ru_RU: Ошибки OSM инспектора

en: Selected Bug Info
ru_RU: Информация о выделенной ошибке

en: Do you want to save current calibration of layer {0}?
ru_RU: Вы хотите сохранить калибровку слоя {0}?

en: Select an option
ru_RU: Выберите один из вариантов

en: Load Picture Calibration...
ru_RU: Загрузить калибровку изображения...

en: Loads calibration data from a file
ru_RU: Загрузить калибровочные данные из файла

en: Loading file failed: {0}
ru_RU: Загрузка файла не удалась:  {0}

en: Problem occurred
ru_RU: Возникла проблема

en: Import World File Calibration...
ru_RU: Импортировать привязку из world-файла...

en: Loads calibration data from a world file
ru_RU: Загружает калибровочные данные из world-файла

en: Reset Calibration
ru_RU: Сброс калибровки

en: Reset calibration
ru_RU: Сброс калибровки

en: Calibration reset
ru_RU: Сброс калибровки

en: Save Picture Calibration...
ru_RU: Сохранить калибровку изображения...

en: Saves calibration data to a file
ru_RU: Сохраняет данные калибровки в файл

en: Saving file failed: {0}
ru_RU: Не удалось сохранить файл: {0}

en: Export World file Calibration...
ru_RU: Экспортировать привязку в world-файл...

en: Saves calibration data to a world file
ru_RU: Сохранить данные привязки в world-файл

en: PicLayer auto calibration
ru_RU: Автокалибровка PicLayer

en: Calibrated
ru_RU: Откалибровано

en: Calibrate picture with outline
ru_RU: Калибровать изображение по контуру

en: New picture layer from clipboard
ru_RU: Новый слой изображения из буфера обмена

en: Supported image files, *.zip, *.kml
ru_RU: Поддерживаемые файлы изображений, *.zip, *.kml

en: New picture layer from file...
ru_RU: Новый слой изображения из файла...

en: KML calibration is in beta stage and may produce incorrectly calibrated layers!
    Please use {0} to upload your KMLs that were calibrated incorrectly.
ru_RU: KML привязка находится в стадии бета-тестирования и может привести к неверной привязке слоёв! 
    Используйте {0}, чтобы отправить на сервер свои KML, которые были привязаны неправильно.

en: Notification
ru_RU: Уведомление

en: PicLayer move
ru_RU: Передвижение PicLayer

en: Moved
ru_RU: Перемещено

en: Drag to move the picture
ru_RU: Тащите, чтобы сдвинуть изображение

en: PicLayer rotate
ru_RU: Поворот изображения

en: Rotated
ru_RU: Повёрнуто

en: Drag to rotate the picture
ru_RU: Тащите, чтобы повернуть изображение

en: PicLayer scale X
ru_RU: Масштабирование изображения по X

en: Scaled by X
ru_RU: Изменён масштаб по оси X

en: Drag to scale the picture in the X Axis
ru_RU: Тащите, чтобы масштабировать изображение по оси X

en: PicLayer scale
ru_RU: Масштабирование изображения

en: Scaled
ru_RU: Изменён масштаб

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
ru_RU: Тащите, чтобы масштабировать изображение по осям  X и Y

en: PicLayer scale Y
ru_RU: Масштабирования изображения по Y

en: Scaled by Y
ru_RU: Изменён масштаб по оси Y

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
ru_RU: Тащите, чтобы масштабировать изображение по оси Y

en: PicLayer shear
ru_RU: Наклон изображения

en: Sheared
ru_RU: Обрезано

en: Drag to shear the picture
ru_RU: Тащите, чтобы изменить наклон изображения

en: PicLayer Move point
ru_RU: PicLayer Переместить репер

en: Point added/moved
ru_RU: Репер добавлен/перемещён

en: Drag or create point on the picture
ru_RU: Добавить или переместить репер

en: PicLayer Remove point
ru_RU: PicLayer Удалить репер

en: Point removed
ru_RU: Репер удалён

en: Remove point on the picture
ru_RU: Удалить репер на изображении

en: PicLayer Transform point
ru_RU: PicLayer Трансформация репером

en: Point transformed
ru_RU: Трансформация репером

en: Transform point on the picture
ru_RU: Трансформировать рисунок реперами

en: Could not select layer!
ru_RU: Не удалось выбрать слой!

en: Calibration failed!
ru_RU: Сбой калибровки!

en: <html> Calibration failed!<br>There must be a mistake -<br>dimension of object differ too much from original.<br></html>
ru_RU: <html> Сбой калибровки!<br>Возможная ошибка - <br>размер объекта слишком сильно отличается от оригинала.<br></html>

en: AutoCalibration
ru_RU: Автокалибровка

en: Please enter the required information.
ru_RU: Введите необходимую информацию

en: help
ru_RU: справка

en: <html><b>Building Corner Points</b></html>
ru_RU: <html><b>Создание угловых точек</b></html>

en: <html>Point 1:<br>Point 2:<br>Point 3:<br></html>
ru_RU: <html>Точка 1:<br>Точка 2:<br>Точка 3:<br></html>

en: Add Points...
ru_RU: Добавить точки...

en: <html><b>True Distances</b></html>
ru_RU: <html><b>Истинные расстояния</b></html>

en: Point 2 to Point 3 (meter):
ru_RU: от точки 2 до точки 3 (метров):

en: <html><b>Building Reference File</b></html>
ru_RU: <html><b>Создание справочного файла</b></html>

en: Reference Name:
ru_RU: Имя привязки:

en: Select a layer including the building outline as reference...
ru_RU: Выберите слой, содержащий контур здания в качестве опорного...

en: Open a file including the building outline as reference...
ru_RU: Откройте файл с контуром здания в качестве опорного...

en: Run
ru_RU: Запустить

en: Point 1 to Point 2 (meter):
ru_RU: от точки 1 до точки 2 (метров):

en: defined
ru_RU: заданные

en: AutoCalibration - choose selection type
ru_RU: Автокалибровка - выберите тип выделения

en: <html>Choose the type of selection you want to use.<br><br>If reference points are already defined in an open layer, <br>choose <b>defined</b>-option and select the points.<br>Else choose <b>manual</b>-option and set the reference points manually.</html>
ru_RU: <html>Выберите тип выделения, который хотите использовать.<br><br>Если контрольные точки уже определены в открытом слое, <br>выберите вариант <b>заданные</b> и выберите точки.<br>Иначе выберите вариант <b>ручной</b> и установите контрольные точки вручную.</html>

en: accept
ru_RU: принять

en: reset
ru_RU: сбросить

en: AutoCalibration - check calibration
ru_RU: Автокалибровка - проверьте калибровку

en: <html>Is the image calibrated correctly?</html>
ru_RU: <html>Изображение откалибровано правильно?</html>

en: Version ''{0}'' of meta data for piclayerImage layer is not supported. Expected: 0.1
ru_RU: Версия ''{0}'' метаданных для слоя piclayerImage не поддерживается. Ожидалась: 0.1

en: Calibration Files
ru_RU: Файлы калибровки

en: Could not find the map object.
ru_RU: Невозможно найти объект на карте.

en: PicLayer failed to load or import the image.
ru_RU: PicLayer-у не удалось загрузить или импортировать изображение.

en: Nothing in clipboard
ru_RU: В буфере обмена ничего нет

en: The clipboard data is not an image
ru_RU: Данные буфера обмена не являются изображением

en: Warning: failed to handle zip file ''{0}''. Exception was: {1}
ru_RU: Предупреждение: Не удалось обработать файл .zip {0}''. Текст ошибки: {1}

en: A calibration file associated to the picture file was found: {0}
ru_RU: Найден файл калибровки, связанный с изображением: {0}

en: Set "{0}" to yes/no/ask in the preferences
    to control the autoloading of calibration files.
ru_RU: Установите пункт настроек "{0}" на да/нет/спрашивать чтобы задать поведение автозагрузки калибровочных файлов.

en: Do you want to apply it ?
ru_RU: Хотите применить?

en: Load calibration file?
ru_RU: Загрузить калибровочный файл?

en: It will be applied automatically.
ru_RU: Он будет применен автоматически.

en: Also, from now on, calibration files will always be loaded automatically.
ru_RU: С данного момента калибровочные файлы будут загружаться автоматически.

en: Get Address
ru_RU: Получить адрес

en: No address was found for this object.
ru_RU: Адрес для этого объекта не найден.

en: Successfully added address to selected object:
ru_RU: Успешно добавлен адрес к выделенному объекту:

en: Unknown Error:
ru_RU: Неизвестная ошибка:

en: Please set your API key in the preference window!
ru_RU: Задайте ваш ключ API в окне настроек!

en: Saudi National Address
ru_RU: Национальные адреса Саудовской Аравии

en: Please select exactly one object.
ru_RU: Выделите только один объект.

en: Get address | Get addresses
ru_RU[0]: Получить адрес
ru_RU[1]: Получить адреса
ru_RU[2]: Получить адреса

en: Please obtain an API key from here https://api.address.gov.sa/
ru_RU: Получите ключ API отсюда: https://api.address.gov.sa/

en: API Key
ru_RU: Ключ API

en: Handy Address Interpolation Functions
ru_RU: Функции средства интерполяции адресов

en: Define Address Interpolation
ru_RU: Задать правила интерполяции адресов

en: Odd
ru_RU: Нечетные

en: Even
ru_RU: Четные

en: Alphabetic
ru_RU: По алфавиту

en: Numeric
ru_RU: Числовое

en: Actual
ru_RU: Актуальное

en: Estimate
ru_RU: Примерное

en: Potential
ru_RU: Потенциальное

en: Relation: {0}
ru_RU: Отношение: {0}

en: Associate with street using:
ru_RU: Связать с улицей, используя:

en: Numbering Scheme:
ru_RU: Схема нумерации:

en: Increment:
ru_RU: Увеличение:

en: Starting #:
ru_RU: От №:

en: Ending #:
ru_RU: До №:

en: Accuracy:
ru_RU: Точность:

en: Convert way to individual house numbers.
ru_RU: Преобразовать линию к отдельным номерам домов.

en: Will associate {0} additional house number nodes
ru_RU: Будет присоединено {0} дополнительных точек номеров домов

en: City:
ru_RU: Город:

en: State:
ru_RU: Штат:

en: Post Code:
ru_RU: Почтовый индекс:

en: Country:
ru_RU: Страна:

en: Full Address:
ru_RU: Полный адрес:

en: Optional Information:
ru_RU: Дополнительная информация:

en: Please select a street to associate with address interpolation way
ru_RU: Пожалуйста, выберите улицу, чтобы связать её с линией интерполяции адресов

en: Please select address interpolation way for this street
ru_RU: Пожалуйста, выберите линию интерполяции адресов для этой улицы

en: Expected odd numbers for addresses
ru_RU: Заявлены нечётные номера домов

en: Expected even numbers for addresses
ru_RU: Заявлены чётные номера домов

en: Expected valid number for increment
ru_RU: Укажите верное числовое значение приращения

en: Country code must be 2 letters
ru_RU: Код страны должен состоять из 2 букв

en: Please enter valid number for starting and ending address
ru_RU: Пожалуйста, введите начальный и конечный номера домов

en: Alphabetic address must end with a letter
ru_RU: Алфавитные номера домов должны начинаться с буквы

en: Starting and ending numbers must be the same for alphabetic addresses
ru_RU: Начальный и конечный номера должны быть одинаковыми для буквенных адресов

en: Starting address letter must be less than ending address letter
ru_RU: Начальная буква номера дома должна быть ближе к началу алфавита, чем конечная буква

en: Please enter valid number for starting address
ru_RU: Пожалуйста, введите правильный номер для начала нумерации домов

en: Please enter valid number for ending address
ru_RU: Пожалуйста, введите правильный номер последнего дома

en: Starting address number must be less than ending address number
ru_RU: Начальный номер дома должен быть меньше, чем конечный номер дома

en: Align Way Segments
ru_RU: Выровнять сегменты линии

en: Please select two segments that don''t share any nodes.
    Alternatively put the pivot on their common node.
ru_RU: Выберите два сегмента, не имеющие общих точек.
    Или используйте их общую точку как центр вращения (щёлкните по ней).

en: Aligning would result nodes ''outside the world''.
    Alignment not possible.
ru_RU: Выравнивание приведёт к точкам «за пределами мира».
    Выравнивание невозможно.

en: There is at least a non-pivot endpoint of the alignee that joins more than two way segments.
    Preserved angles type alignment is not possible.
ru_RU: Существует точка-не-центр-вращения, которая соединяет больше, чем два сегмента линии. 
    Выравнивание с сохранением углов невозможно.

en: The alignment is not possible with maintaining the angles of the joint segments.
    Either choose the ''keep length'' aligning method or select other segments.
ru_RU: Выравнивание с сохранением углов невозможно.
    Выберите "Сохранением длины" или выделите другие сегменты

en: An intersection point would fall outside its adjacent nodes.
    This is an unsupported scenario.
ru_RU: Точка пересечения выйдет за соседние точки. 
    Такой сценарий не поддерживается.

en: Undocumented problem occured.
ru_RU: Возникла недокументированная ошибка.

en: AlignWayS: Alignment not possible
ru_RU: AlignWayS: Выравнивание невозможно

en: Align way segment
ru_RU: Выровнять сегмент линии

en: Please select two segments that don''t share any nodes
     or put the pivot on their common node.
ru_RU: Пожалуйста, выделите два сегмента не имеющие общих точек
    или укажите их общую точку.

en: Align Way Segments: Modes
ru_RU: Выравнивание сегментов линий: режимы

en: Align Ways control panel
ru_RU: Панель управления выравниванием линий

en: This panel activates in Align Ways mode:
ru_RU: Эта панель активируется в режиме выравнивания линий:

en: Length preserved
ru_RU: Сохранением длины

en: Angle preserved
ru_RU: Сохранением угла

en: Align with:
ru_RU: Выровнять с:

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that its length is preserved.</html>
ru_RU: <html>Выравнивает сегмент линии по образцу с сохранением его длины.</html>

en: <html>Aligns the way segment to the reference so that the angles of its adjacent segments are preserved.<br/>The length of the aligned segment is likely to change as result.</html>
ru_RU: <html>Выравнивает сегмент линии по образцу с сохранением углов со смежными с ним сегментами.<br/>В результате длина выровненного сегмента, скорее всего, изменится.</html>

en: Align Ways
ru_RU: Выровнять линии

en: I''m ready!
ru_RU: Я готов!

en: AlignWays Tips
ru_RU: Советы для AlignWayS

en: AlignWays: What''s New...
ru_RU: AlignWayS: Что нового...

en: Align Ways mode
ru_RU: Режим выравнивания линии

en: Parameter ''{0}'' must not be null
ru_RU: Параметр ''{0}'' не должен быть пустым

en: Segment to be aligned cannot be the same with the reference segment.
    Please choose a different segment to be aligned.
ru_RU: Сегмент, который вы выравниваете, не может быть тем же самым, по которому выравниваете.
    Пожалуйста, выберите другой сегмент для выравнивания.

en: AlignWayS message
ru_RU: Сообщение AlignWayS

en: Reference segment cannot be the same with the segment to be aligned.
    Please choose a different reference segment.
ru_RU: Сегмент, по которому выравниваете, не может быть тем же самым, который выравниваете.
    Пожалуйста, выберите другой сегмент, по которому выравниваете.

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Alt-click: Clear selection
ru_RU: Ctrl-щелчок: выбрать опорный сегмент; Alt-щелчок: снять выделение

en: : Align segments; Alt-click: Clear selection
ru_RU: : выровнять сегменты; Alt-щелчок: снять выделение

en: Ctrl-click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
ru_RU: Ctrl-щелчок: выбрать опорный сегмент; Щелчок: выбрать выравниваемый сегмент

en: Click: select way segment to be aligned; Alt-click: Clear selection
ru_RU: Щелчок: выбрать выравниваемый сегмент; Alt-щелчок: снять выделение

en: Ctrl-Click: select reference way segment; Click: select way segment to be aligned
ru_RU: Ctrl-щелчок: выбрать опорный сегмент; Щелчок: выбрать выравниваемый сегмент

en: Welcome to the</span><br>
    <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span> Plugin<br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ...or it rather should be called <br>
    <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span> Plugin...
ru_RU: Добро пожаловать в</span><br>
    модуль <span style="font-size: xx-large;">AlignWay<span style="color: rgb(204, 85, 0);">S</span><br>
    </span><span style="font-size: medium;"><br>
    ... или лучше его следовало бы назвать <br>
    модуль <span style="font-size: large;">AlignWayS(egments)</span>...

en: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWays will
    help you to align two way segments. This can be handy when for instance
    you sketch the outlines of a building and want its side to be parallel
    with a street or road.<br>
    <br>
    Some tips may help before you start:
    </p>
    </html>
ru_RU: <html>
    <p style="font-family: sans-serif; font-weight: bold;">AlignWayS поможет
    вам выровнять два сегмента линий. Это бывает удобно, когда
    вы очерчиваете здание и хотите, чтобы его стены были параллельны
    улице или дороге.
    <br>
    <br>Некоторые советы могут оказаться Вам полезны:
    </p>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Select a reference segment.</b> You can do this by <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>ing
    on a segment. The other, to be aligned segment will become parallel to
    this one. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ru_RU: <html>
    <div style="font-family: sans-serif;">
    <ul>
    <li><b>Выделите опорный сегмент.</b> Сделайте это, нажав <b><i><span style="color:green">Ctrl-click</span></i></b>
    на него. <b> Этот сегмент останется без движения.</b> Другой сегмент, который будет выровнен, станет параллельным
    опорному сегменту. </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Select the to be aligned segment.</b> You can do this by simply <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing on a different segment. 
    The rotation pivot will be highlighted by default in the centre of the segment.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ru_RU: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Выделите сегмент, который надо выровнять.</b> Сделайте это, <b><i><span style="color:green">нажав</span></i></b> на него. 
    Центр вращения будет подсвечен (по умолчанию - в середине сегмента).
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>Optionally <b>change the rotation pivot point</b>. In order to get parallel with the reference segment, the to be aligned segment will rotate around this point. You can choose the two extremities or the centre of the segment by <b><i><span style="color:green">click</span></i></b>ing nearby. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ru_RU: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li>По желанию, <b>измените центр вращения</b>. Чтобы стать параллельным с опорным сегментом, выравниваемый сегмент поворачивается вокруг центра вращения. Вы можете назначить центром вращения один из концов или середину сегмента, <b><i><span style="color:green">нажав</span></i></b>поблизости. 
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Align the segments.</b> Press <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Alternatively you''ll find the command in the <b>Tools</b>
     menu or may want to place the action on the <b>toolbar</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>
ru_RU: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <ul>
      <li><b>Выровнять сегменты.</b> Нажмите <b><i><span style="color:green">{0}</span></i></b>. Также вы найдете команду в меню <b>Инструменты</b>
    или, возможно, захотите поместить действие на <b>панель инструментов</b>.
      </li>
    </ul>
    </div>
    </html>

en: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> There is an easy way to start over your selections if you want: <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b> somewhere on the map.
    </div>
    </html>
ru_RU: <html>
    <div style="font-family:sans-serif">
    <b>Last hint:</b> Есть способ, выделить заново что-либо, если это необходимо: используйте для этого <b><i><span style="color:green">Alt-Click</span></i></b>.
    </div>
    </html>

en: Don''t show this again
ru_RU: Больше не показывать

en: What''s new...
ru_RU: Что нового...

en: Added <b>angle preserving</b> aligning mode
ru_RU: Добавлен режим выравнивания <b>с сохранением углов</b>

en: Various improvements and bugfixes
ru_RU: Различные улучшения и исправления

en: Errr...
ru_RU: Ошибка

en: Browser not supported.
ru_RU: Браузер не поддерживается.

en: Building address
ru_RU: Адрес здания

en: empty
ru_RU: пусто

en: skip
ru_RU: пропустить

en: House number:
ru_RU: Номер дома:

en: Street:
ru_RU: Улица:

en: Post code:
ru_RU: Почтовый индекс:

en: Building:
ru_RU: Здание:

en: Tags:
ru_RU: Теги:

en: Source:
ru_RU: Источник:

en: Name:
ru_RU: Название:

en: update building info
ru_RU: обновить информацию о здании

en: Tag Element
ru_RU: Задать теги элемента

en: Select an item to tag.
ru_RU: Выберите объект для назначения тегов.

en: Tag Building
ru_RU: Задать теги здания

en: Area Selection
ru_RU: Выделить область

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
ru_RU: Выделить область (например, здание), используя изображение с нижележащего слоя.

en: Area Selector
ru_RU: Автовыделение областей

en: Trying to detect an area at:
ru_RU: Попытка распознать область в точке:

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
ru_RU: Не удалось обнаружить полигон в месте щелчка.

en: create closed way
ru_RU: создать замкнутую линию

en: replace building
ru_RU: заменить здание

en: Add address | Add addresses
ru_RU[0]: Добавить адрес
ru_RU[1]: Добавить адреса
ru_RU[2]: Добавить адреса

en: There is no active data layer, cannot show preset search dialog.
ru_RU: Нет активного слоя данных, невозможно показать диалог поиска заготовок тегов.

en: No preset name configured in the settings, enter one.
ru_RU: В настройках не указано название заготовки, введите его.

en: Could not find configured tagging preset: ''{0}''.
ru_RU: Не удалось найти настроенную заготовку тегов: ''{0}''.

en: Selected preset is not suitable for a closed way, select another one: ''{0}''.
ru_RU: Выбранная заготовка не подходит для замкнутой линии, выберите другую: ''{0}''.

en: Tagging preset ''{0}'' does not have any tags to apply.
ru_RU: Заготовка тегов ''{0}'' не содержит каких-либо тегов для применения.

en: Apply tagging preset default values: {0}
ru_RU: Применить значения по умолчанию заготовки тегов: {0}

en: Unknown tagging style setting: ''{0}''.
ru_RU: Неизвестный параметр стиля тегирования: ''{0}''.

en: Error Report
ru_RU: Отчёт об ошибке

en: Something went wrong!
ru_RU: Что-то пошло не так!

en: Please file a bug report on the github project page under
ru_RU: Пожалуйста, отправьте отчёт об ошибке на страничку проекта на github (ссылка ниже)

en: Let us know what you did and what happend add the following text to the bug report, so we can find the source of the issue.
ru_RU: Сообщите нам о ваших действиях и о том, что произошло, добавив следующий текст в отчёт об ошибке, чтобы мы могли определить её причину.

en: Area Selector - Preferences
ru_RU: Area Selector - настройки

en: Settings for the area detection algorithm.
ru_RU: Настройки алгоритма определения области.

en: Boofcv - high resolution images
ru_RU: Boofcv - изображения выского разрешения

en: Custom - low resolution images
ru_RU: Встроенный — изображения низкого разрешения

en: Algorithm
ru_RU: Алгоритм

en: Choose wich algorithm should be used. "Auto" tries to find an area with Boofcv and uses the custom algorithm as a fallback.
ru_RU: Выберите алгоритм. "Авто" пытается найти область с помощью Boofcv, а в случае неудачи использует встроенный алгоритм.

en: Thinning Iterations
ru_RU: Итерации утончения

en: How often thinning operation should be applied (Default {0}).
ru_RU: Как часто должна применяться операция утончения (По умолчанию {0}).

en: Distance Tolerance
ru_RU: Допуск по расстоянию

en: Maximum distance in meters between a point and the line to be considered as a member of this line (Default: {0}).
ru_RU: Максимальное расстояние в метрах между точкой и линией, при котором точка считается принадлежащей этой линии (по умолчанию: {0}).

en: Angle Tolerance
ru_RU: Допуск по углу

en: Lines with a smaller angle (degrees) than this will be combined to one line (Default {0}).
ru_RU: Линии, расположенные под углом (в градусах) меньше этого, будут объединены в одну (По умолчанию {0}).

en: Color Threshold
ru_RU: Цветовой порог

en: The color threshold defines how much a color may differ from the selected color. The red, green and blue values must be in the range of (selected - threshold) to (selected + threshold). (Default: {0}).
ru_RU: Цветовой порог определяет, насколько цвет может отличаться от выбранного. Значения красного, зелёного и синего должны быть в диапазоне от (выбранный - порог) до (выбранный + порог). (По умолчанию: {0}).

en: Use HSV based algorithm
ru_RU: Использовать алгоритм, основанный на HSV

en: Use hue and saturation instead of RGB distinction to select matching colors.
ru_RU: Использовать оттенок и насыщенность вместо значений RGB для выбора подходящих цветов.

en: merge nodes
ru_RU: Объединять точки

en: Merge nodes with existing nodes
ru_RU: Объединять точки с существующими точками

en: Replace existing buildings
ru_RU: Заменять существующие здания

en: Replace an existing building with the new one.
ru_RU: Заменять существующее здание новым.

en: Don''t apply any tags, only create the polygon
ru_RU: Не применять никакие теги, только создать полигон

en: Preset search dialog
ru_RU: Диалог поиска заготовки

en: Specific preset
ru_RU: Определенная предустановка

en: Selected preset is not suitable for a closed way, select another one.
ru_RU: Выбранная заготовка не подходит для замкнутой линии, выберите другую.

en: Apply preset tags directly
ru_RU: Применить теги заготовки напрямую

en: Don''t show the preset dialog, but apply all non-empty tags of the preset directly to the created area
ru_RU: Не показывать диалоговое окно заготовки, но применить все непустые теги заготовки непосредственно к созданному полигону

en: Show address dialog
ru_RU: Показывать адресный диалог

en: Show Address Dialog after mapping an area
ru_RU: Показывать адресный диалог после рисования области

en: Use austria address helper
ru_RU: Использовать Austria address helper

en: Automatically try to find the correct address via Austria Address Helper plugin
ru_RU: Пытаться автоматически найти корректный адрес с помощью модуля Austria Address Helper

en: Add source tag
ru_RU: Добавить тег source

en: Add source tag.
ru_RU: Добавить тег source.

en: Debug
ru_RU: Отладка

en: Debugging mode will write images for each processing step.
ru_RU: В отладочном режиме изображения будут записываться для каждого шага обработки.

en: Please choose the address type
ru_RU: Выберите тип адреса

en: <html>We could not automatically determine whether <strong>{0}</strong> (part of the address {0} {1}, {2} {3}) is a <strong>street</strong> or a <strong>place</strong> name. If <strong>{0}</strong> is an actual street, please choose "street" below. If, however, <strong>{0}</strong> is the name of a village, hamlet, territorial zone or any object other than a street, please choose "place".</html>
ru_RU: <html>Невозможно автоматически определить, является <strong>{0}</strong> (часть адреса {0} {1}, {2} {3}) названием <strong>улицы</strong> или <strong>места</strong>. Если <strong>{0}</strong> — это улица, выберите ниже "улица". Если же <strong>{0}</strong> — это название села, деревни, территориальной зоны или другого объекта, кроме улицы, выберите "место".</html>

en: <html>{0} is a <strong>street</strong>.</html>
ru_RU: <html>{0} — <strong>улица</strong>.</html>

en: <html>{0} is a <strong>place</strong>.</html>
ru_RU: <html>{0} — <strong>место</strong>.</html>

en: <html>Remember my choice for <strong>{0}</strong> in {1} {2} for this session.</html>
ru_RU: <html>Запомнить мой выбор для <strong>{0}</strong> в {1} {2} на этот сеанс.</html>

en: Fetch Address
ru_RU: Получить адрес

en: Austria Address Helper<br>Please select exactly one object.
ru_RU: Austria Address Helper<br>Пожалуйста, выберите только один объект.

en: No address type selected. Aborting.
ru_RU: Не выбран тип адреса. Прерывание.

en: Unable to check whether this address already exists in OpenStreetMap: Continue anyway?
ru_RU: Не удалось проверить, существует ли уже этот адрес в OpenStreetMap. Всё равно продолжить?

en: Address Duplicate Check Failed
ru_RU: Не удалось проверить наличие дубликата адреса

en: The following objects in OpenStreetMap already have this address:
ru_RU: Следующие объекты в OpenStreetMap уже имеют этот адрес:

en: Are you sure that you want to add it?
ru_RU: Вы действительно хотите добавить его?

en: Duplicate Address
ru_RU: Дубликат адреса

en: Distance between building center and address coordinates:
ru_RU: Расстояние между центром здания и координатами адреса:

en: An unexpected exception occurred:
ru_RU: Произошла непредвиденная ошибка:

en: An unexpected exception occurred while checking for address duplicates:
ru_RU: Возникла непредвиденная ошибка при проверки дубликатов адреса:

en: Check existing addresses
ru_RU: Проверить существующие адреса

en: Server URL:
ru_RU: URL сервера:

en: Auto Tools
ru_RU: Автоматизация

en: Combine LA buildings
ru_RU: Объединение зданий в Лос-Анджелесе

en: Combine LA import buildings
ru_RU: Объединение импортированных зданий в Лос-Анджелесе

en: AutoTools:CLAbuildings
ru_RU: Автоматизация:CLAbuildings

en: revert tags
ru_RU: вернуть теги

en: to {0} primitive | to {0} primitives
ru_RU[0]: в {0} примитив
ru_RU[1]: в {0} примитива
ru_RU[2]: в {0} примитивов

en: ReplaceBuilding
ru_RU: Замена здания

en: Replace imported buildings
ru_RU: Заменить импортированные здания

en: AutoTools:ReplaceBuilding
ru_RU: Автоматизация:Замена здания

en: Select at least one building.
ru_RU: Выделите хотя бы одно здание.

en: Select only buildings without nodes.
ru_RU: Выделите только сами здания (без точек).

en: Select two buildings.
ru_RU: Выделите два здания.

en: There is no building to replace
ru_RU: Нет зданий для замены

en: Select maximum two buildings.
ru_RU: Выделите максимум два здания.

en: Cannot replace relations.
ru_RU: Невозможно заменить отношения.

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
ru_RU: Возможные преобразования: точка->точка, точка->линия, точка->мультиполигон, линия->линия.

en: Cannot replace relations
ru_RU: Невозможно заменить отношения

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
ru_RU: Точка принадлежит к линии(ям), заменить нельзя.

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
ru_RU: Отношение не является мультиполигоном и не может использоваться в качестве замены.

en: Replace geometry for node {0}
ru_RU: Заменить геометрию для точки {0}

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
ru_RU: Выберите одну линию из базы данных и одну линию, которую вы только что нарисовали

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
ru_RU: Линии должны полностью находиться в скачанной области.

en: The way to be replaced cannot have any nodes with properties or relation memberships unless they belong to both ways.
ru_RU: В заменяемой линии не должно быть точек, имеющих свойства или участвующих в отношении, если только они не принадлежат обеим линиям.

en: Exceeded iteration limit for robust method, using simpler method.
ru_RU: Превышен предел итераций для надёжного метода, используем простой метод.

en: Replace geometry for way {0}
ru_RU: Заменить геометрию для линии {0}

en: Too many ways are added: {0}!
ru_RU: Добавлено слишком много линий: {0}!

en: Knife tool
ru_RU: Нож

en: Split way.
ru_RU: Разрезать линию.

en: Building Generalization
ru_RU: Генерализация зданий

en: Beginners draw outlines often very inaccurate. Such buildings shall be converted to rectangular ones. Angles between 84-96 degrees are converted to 90 degrees.
ru_RU: Новички часто рисуют контуры очень неточно. Такие здания должны быть преобразованы в прямоугольные. Углы между 84-96 градусов преобразуются в 90 градусов.

en: There is no frame loaded !
ru_RU: Фрейм не загружен!

en: Alert Message
ru_RU: Предупреждение

en: Street Name:
ru_RU: Улица:

en: Big buildings mode
ru_RU: Режим больших зданий

en: Rotate crosshair
ru_RU: Поворачивать прицел

en: Disable click+drag
ru_RU: Отключить щелчок+перетаскивание

en: Switch between circle and rectangle modes
ru_RU: Переключение между режимами круга и прямоугольника

en: Buildings tags:
ru_RU: Теги зданий:

en: This is similar to the select action toggling between lasso and rectangle select modes
ru_RU: Это аналогично действию выбора между режимами выделения лассо и прямоугольным

en: Cannot place building outside of the world.
ru_RU: Невозможно поместить здание за пределами мира

en: Add nodes for building
ru_RU: Добавить точки для здания

en: Create building
ru_RU: Создать здание

en: Add address for building
ru_RU: Добавить адрес для здания

en: Set building shape to circle
ru_RU: Круглые здания

en: Set buildings shape to circle
ru_RU: Задать круглую форму зданий

en: Set building shape to rectangle
ru_RU: Прямоугольные здания

en: Set buildings shape to rectangle
ru_RU: Задать прямоугольную форму зданий

en: Set buildings size
ru_RU: Задать размеры зданий

en: Use Address dialog
ru_RU: Использовать диалог адреса

en: Auto-select building
ru_RU: Авто-выбор здания

en: Auto-select replaces existing selection
ru_RU: Автовыделение заменяет существующее выделение

en: Use address nodes under buildings
ru_RU: Использовать адресные точки под зданиями

en: Circle
ru_RU: Круг

en: Rectangle
ru_RU: Прямоугольник

en: Set buildings size and shape
ru_RU: Настройки размера и формы зданий

en: Buildings width/diameter:
ru_RU: Ширина/диаметр здания:

en: Length step:
ru_RU: Шаг длины:

en: Advanced...
ru_RU: Дополнительно ...

en: Draw buildings modes
ru_RU: Режимы рисования зданий

en: Draw buildings
ru_RU: Рисовать здания

en: Point on the corner of the building to start drawing
ru_RU: Отметьте угол здания, чтобы начать рисовать

en: Point on opposite end of the building
ru_RU: Отметьте противоположный угол здания

en: Set width of the building
ru_RU: Укажите ширину здания

en: Merge address points
ru_RU: Объединить адресные точки

en: Move tags from address nodes inside buildings to building ways
ru_RU: Перенести теги с адресных точек внутри зданий на линии зданий

en: Select both address nodes and building ways to merge
ru_RU: Для объединения выделите адресные точки и линии зданий

en: No address nodes found in the selection
ru_RU: Адресные точки не выделены

en: No building ways found in the selection
ru_RU: Линии зданий не выделены

en: There is {0} building with multiple address nodes inside | There are {0} buildings with multiple address nodes inside
ru_RU[0]: {0} здание с несколькими адресными точками внутри
ru_RU[1]: {0} здания с несколькими адресными точками внутри
ru_RU[2]: {0} зданий с несколькими адресными точками внутри

en: There is {0} building with address conflicts | There are {0} buildings with address conflicts
ru_RU[0]: {0} здание с конфликтами адресов
ru_RU[1]: {0} здания с конфликтами адресов
ru_RU[2]: {0} зданий с конфликтами адресов

en: There are {0} buildings covering the same address node
ru_RU: Есть {0} зданий, покрывающих точку с тем же адресом

en: No address nodes inside buildings found
ru_RU: Адресные точки внутри зданий не найдены

en: Auto sourcing
ru_RU: Авто источники

en: Please enable at least two WMS layers in the cadastre-fr plugin configuration.
    Layers ''Building'' and ''Parcel'' added by default.
ru_RU: Пожалуйста, включите не менее двух WMS слоев в настройках модуля cadastre-fr.
    Слои ''Building''и ''Parcel''добавляются по умолчанию.

en: Warning: failed to put option pane dialog always on top. Exception was: {0}
ru_RU: Предупреждение: Не удалось вывести наверх дополнительную панель. Текст ошибки: {0}

en: To enable the cadastre WMS plugin, change
    the current projection to one of the cadastre
    projections and retry
ru_RU: Чтобы включить модуль кадастра WMS,
    смените проекцию на одну из кадастровых
    проекций и попытайтесь ещё раз

en: Change the current projection
ru_RU: Изменить текущую проекцию

en: Administrative boundary
ru_RU: Административная граница

en: Extract commune boundary
ru_RU: Извлечь границы общины

en: Only on vectorized layers
ru_RU: Только на векторизованных слоях

en: Cancel current grab
ru_RU: Отменить текущий захват

en: Cancel current grab (only vector images)
ru_RU: Отменить текущую область (только векторные изображения)

en: Cadastre grab
ru_RU: Кадастровый захват

en: Download Image from French Cadastre WMS
ru_RU: Скачать изображение с WMS французского кадастра

en: Cadastre: {0}
ru_RU: Кадастр: {0}

en: Georeference an image
ru_RU: Геопривязка изображения

en: Grab non-georeferenced image
ru_RU: Захватить непривязанное к координатам изображение

en: Georeferencing interrupted
ru_RU: Геопривязка прервана

en: This image contains georeference data.
    Do you want to use them ?
ru_RU: Это изображение содержит данные геоссылок.
    Вы хотите воспользоваться ими?

en: Load layer from cache
ru_RU: Загрузить слой из кэша

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
ru_RU: Загрузить расположение из кэша (только если кэш включен)

en: {0} not allowed with the current projection
ru_RU: {0} не позволено в текущей проекции

en: Cannot load cache {0} which is not compatible with current projection zone
ru_RU: Невозможно загрузить кэш {0}, который не совместим с текущей зоной проекции

en: Selected file {0} is not a cache file from this plugin (invalid extension)
ru_RU: Выбранный файл {0} это не кэш-файл из этого модуля (неверное расширение)

en: The location {0} is already on screen. Cache not loaded.
ru_RU: Положение {0} уже на экране. Кэш не загружен.

en: (optional)
ru_RU: (не обязательно)

en: Change location
ru_RU: Изменить расположение

en: Set a new location for the next request
ru_RU: Установить новое место для следующего запроса

en: Add a new municipality layer
ru_RU: Добавить новый муниципальный слой

en: Commune
ru_RU: Коммуна

en: <html>Enter the town,village or city name.<br>Use the syntax and punctuation known by www.cadastre.gouv.fr .</html>
ru_RU: <html> Введите название села, деревни или города. <br> Используйте синтаксис и пунктуацию, опубликованную на www.cadastre.gouv.fr </html>

en: Departement
ru_RU: Департамент

en: <html>Departement number (optional)</html>
ru_RU: <html>Номер департамента (не обязательно)</html>

en: Add new layer
ru_RU: Добавить новый слой

en: Open Cadastre Preferences
ru_RU: Настройки Open Cadastre

en: Refine georeferencing
ru_RU: Уточнить привязку

en: Improve georeferencing (only raster images)
ru_RU: Улучшение привязки (только растровые изображения)

en: Reset cookie
ru_RU: Сбросить куки

en: Get a new cookie (session timeout)
ru_RU: Получить новые кукисы (тайм-аут сеанса)

en: Save image as...
ru_RU: Сохранить изображение как...

en: PNG files (*.png)
ru_RU: Файлы PNG (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
ru_RU: Файлы GeoTiff (*.tif)

en: Export image (only raster images)
ru_RU: Экспортировать изображение (только растровые изображения)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
ru_RU: Присутствует больше, чем один слой WMS.
    Выберите сначала один из них, а затем повторите.

en: on polygon
ru_RU: на полигоне

en: Helping tool for tag address
ru_RU: Вспомогательный инструмент для тега адреса

en: CadastreFR - Buildings
ru_RU: CadastreFR — здания

en: Next no
ru_RU: Следующий №

en: Enter addresses
ru_RU: Ввести адреса

en: Adjust WMS
ru_RU: Подстроить WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
ru_RU: Настроить позицию WMS слоя (сохраняется только для растровых изображений)

en: Add "source=..." to elements?
ru_RU: Добавить "source=..." к элементам?

en: Cadastre GeoAPI returned HTTP error {0}. This is not a JOSM bug.
    Please report the issue to {1}, {2} or {3}
ru_RU: GeoAPI кадастра вернул ошибку HTTP {0}. Это не ошибка JOSM.
    Сообщите о проблеме в {1}, {2} или {3}

en: Download from Cadastre
ru_RU: Скачать из кадастра

en: cadastre download panel
ru_RU: панель скачивания кадастра

en: Objects:
ru_RU: Объекты:

en: Select to download buildings in the selected download area.
ru_RU: Пометьте для скачивания зданий в выделенной области скачивания.

en: address
ru_RU: адрес

en: Select to download addresses in the selected download area.
ru_RU: Пометьте для скачивания адресов в выделенной области скачивания.

en: symbol
ru_RU: символ

en: Select to download symbols in the selected download area.
ru_RU: Пометьте, чтобы скачать символы в выбранной области скачивания.

en: Select to download water bodies in the selected download area.
ru_RU: Пометьте для скачивания водных объектов в выделенной области скачивания.

en: parcel
ru_RU: участок

en: Select to download cadastral parcels in the selected download area.
ru_RU: Пометьте для скачивания кадастровых участков в выделенной области скачивания.

en: parcel number
ru_RU: номер участка

en: Select to download cadastral parcel numbers in the selected download area.
ru_RU: Пометьте для скачивания номеров кадастровых участков в выделенной области скачивания.

en: section
ru_RU: раздел

en: Select to download cadastral sections in the selected download area.
ru_RU: Пометьте для скачивания кадастровых кварталов в выделенной области скачивания.

en: locality
ru_RU: район

en: Select to download localities in the selected download area.
ru_RU: Пометьте для скачивания населённых пунктов в выделенной области скачивания.

en: commune
ru_RU: коммуна

en: Select to download municipality boundary in the selected download area.
ru_RU: Пометьте для скачивания границ муниципальных образований в выделенной области скачивания.

en: <html>Nothing is enabled.<br>Please choose something to download.</html>
ru_RU: <html>Ничего не помечено.<br>Пометьте что-нибудь для скачивания.</html>

en: Download cadastre data
ru_RU: Скачать данные кадастра

en: Recipient
ru_RU: Получатель

en: Diffusion restriction
ru_RU: Ограничение распространения

en: Cadastre Edigeo files
ru_RU: Файлы кадастра Edigeo

en: Replace original background by JOSM background color.
ru_RU: Поменять оригинальный фон на цвет фона JOSM.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
ru_RU: Обратить серые цвета (для чёрного фона).

en: Set background transparent.
ru_RU: Установить прозрачный фон.

en: Disable image cropping during georeferencing.
ru_RU: Отменить обрезку изображения во время геопривязки

en: Use "Tableau d''assemblage"
ru_RU: Использовать "Tableau d''assemblage"

en: Replace grey shades by white color only
ru_RU: Заменить оттенки серого только белым цветом

en: Select first WMS layer in list.
ru_RU: Сначала выберите слой WMS в списке.

en: Don''t use relation for addresses (but "addr:street" on elements).
ru_RU: Не использовать отношение для адресов  (однако, "addr:street" на элементах).

en: Merge downloaded cadastre data layers together.
ru_RU: Объединить скачанные слои кадастровых данных.

en: off
ru_RU: выкл.

en: 25 m
ru_RU: 25 м

en: 50 m
ru_RU: 50 м

en: 100 m
ru_RU: 100 м

en: high
ru_RU: высокое

en: low
ru_RU: низкое

en: Enable automatic caching.
ru_RU: Включить автоматическое кэширование.

en: Max. cache size (in MB)
ru_RU: Макс. размер кэша (МБ)

en: French cadastre WMS
ru_RU: WMS французского кадастра

en: A special handler of the French cadastre wms at www.cadastre.gouv.fr<BR><BR>Please read the Terms and Conditions of Use here (in French): <br><a href="http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html"> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html</a> <BR>before any upload of data created by this plugin.
ru_RU: Особый обработчик французского кадастра WMS на www.cadastre.gouv.fr <BR> <BR> Пожалуйста, прочитайте условия использования здесь (по-французски): <br> <A HREF = "http://www. cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html "> http://www.cadastre.gouv.fr/scpc/html/CU_01_ConditionsGenerales_fr.html </A> <BR> до отправки на сервер каких-либо данных, созданных этим модулем.

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
ru_RU: <html>Значение тега "source" когда включены автоисточники</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
ru_RU: Поменять исходный белый фон на фон с цветом, заданным в настройках JOSM.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
ru_RU: Инвертировать оригинальные чёрно-белые цвета (и все промежуточные серые). Полезно для текстов на темном фоне.

en: Allows multiple layers stacking
ru_RU: Позволяет накладывать несколько слоёв

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
ru_RU: Установить прозрачность слоев WMS. Справа непрозрачный, слева прозрачный.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
ru_RU: Нарисовать прямоугольник вокруг данных, скачанных с сервера WMS.

en: Image resolution:
ru_RU: Разрешение изображения:

en: High resolution (1000x800)
ru_RU: Высокое разрешение (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
ru_RU: Среднее разрешение (800x600)

en: Low resolution (600x400)
ru_RU: Низкое разрешение (600x400)

en: Image filter interpolation:
ru_RU: Интерполяционный фильтр изображения:

en: Nearest-Neighbor (fastest) [ Default ]
ru_RU: Ближайший-Сосед (быстро) [По умолчанию]

en: Bilinear (fast)
ru_RU: Билинейная (быстро)

en: Bicubic (slow)
ru_RU: Бикубическая (медленно)

en: Vector images grab multiplier:
ru_RU: Коэффициент захвата векторных изображений:

en: Grab one image full screen
ru_RU: Захватить весь экран в одно изображение

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
ru_RU: Захватить мелкие изображения (высокое качество, но использует больше памяти)

en: Fixed size square (default is 100m)
ru_RU: Фиксированный размер площади (по умолчанию 100 м)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
ru_RU: Фиксированный размер (от 25 до 1000 метров)

en: Layers:
ru_RU: Слои:

en: Sea, rivers, swimming pools.
ru_RU: Море, реки, плавательные бассейны

en: Buildings, covers, underground constructions.
ru_RU: Здания, укрытия, подземные сооружения.

en: Symbols like cristian cross.
ru_RU: Символ, похожий на православный крест.

en: Parcels.
ru_RU: Участки.

en: Parcels numbers, street names.
ru_RU: Номера участков, названия улиц.

en: Address, houses numbers.
ru_RU: Адреса, номера домов.

en: Locality, hamlet, place.
ru_RU: Населённые пункты, деревни, местности

en: Cadastral sections and subsections.
ru_RU: Разделы и подразделы кадастра.

en: Municipality administrative borders.
ru_RU: Муниципальные административные границы.

en: Raster images grab multiplier:
ru_RU: Коэффициент захвата растровых изображений:

en: Add the "Tableau(x) d''assemblage" in the list of cadastre sheets to grab.
ru_RU: Добавить "Tableau(x) d''assemblage" в список кадастровых листов для захвата.

en: Replace greyscale by white color (smaller files and memory usage).
ru_RU: Заменить оттенки серого белым цветом (уменьшает размер файла и используемой памяти).

en: Display crosspieces:
ru_RU: Показать перекрестья:

en: Allows an automatic caching
ru_RU: Разрешает автоматическое кэширование

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
ru_RU: Более старые файлы автоматически удаляются, когда этот размер превышен

en: Automatically selects the first WMS layer if multiple layers exist when grabbing.
ru_RU: Автоматически выбирается первый слой WMS во время захвата, если существует несколько слоёв.

en: Enable this to use the tag "add:street" on nodes.
ru_RU: Позволить при этом использовать тег "add:street" на точках.

en: Merge automatically all cadastre data layers in a single final layer.
ru_RU: Автоматически объединить все слои кадастровых данных в один результирующий слой.

en: Unexpected file extension. {0}
ru_RU: Непредвиденное расширение файла. {0}

en: Location "{0}" found in cache.
    Load cache first ?
    (No = new cache)
ru_RU: Положение «{0}» найдено в кэше.
    Сначала загрузить кэш?
    (Нет = новый кэш)

en: Select Feuille
ru_RU: Выбрать Feuille (слой??)

en: Error loading file.
    Probably an old version of the cache file.
ru_RU: Ошибка загрузки файла.
    Возможно в кэше старая версия файла.

en: Lambert Zone {0} cache file (.{0})
ru_RU: Файл кэша (.{0}) зоны Lambert {0}

en: Lambert CC9 Zone {0} cache file (.CC{0})
ru_RU: Файл кэша  (.CC{0}) зоны Lambert CC9 {0}

en: Guadeloupe Fort-Marigot cache file (.UTM1)
ru_RU: Файл кэша Guadeloupe Fort-Marigot (.UTM1)

en: Guadeloupe Ste-Anne cache file (.UTM2)
ru_RU: Файл кэша Guadeloupe Ste-Anne (.UTM2)

en: Martinique Fort Desaix cache file (.UTM3)
ru_RU: Файл кэша Martinique Fort Desaix (.UTM3)

en: Reunion RGR92 cache file (.UTM4)
ru_RU: Файл кэша Reunion RGR92 (.UTM4)

en: CadastreGrabber: Illegal url.
ru_RU: CadastreGrabber: Неправильная ссылка

en: Cannot open a new client session.
    Server in maintenance or temporary overloaded.
ru_RU: Не удается открыть новую сессию клиента.
    Сервер на обслуживании или временно перегружен.

en: Town/city {0} not found or not available
    or action canceled
ru_RU: Город {0} не найден или недоступен
    или действие отменено

en: Choose from...
ru_RU: Выбрать из...

en: Select commune
ru_RU: Выберите общее

en: Downloading {0}
ru_RU: Скачивается {0}

en: Contacting WMS Server...
ru_RU: Соединение с сервером WMS...

en: Create buildings
ru_RU: Создание зданий

en: To avoid cadastre WMS overload,
    building import size is limited to 1 km2 max.
ru_RU: Чтобы избежать перегрузки кадастра WMS,
    размер импортируемого здания ограничен, до 1 кв.км.

en: Please, enable auto-sourcing and check cadastre millesime.
ru_RU: Пожалуйста, включите Авто-источники и проверьте марочный кадастр.

en: Extract SVG ViewBox...
ru_RU: Извлечь SVG ViewBox...

en: Extract best fitting boundary...
ru_RU: Извлечь лучшее расположение границы

en: Create boundary
ru_RU: Создать границы

en: Contacting cadastre WMS ...
ru_RU: Связываюсь с кадастром WMS ...

en: Image already loaded
ru_RU: Изображение уже загружено

en: Municipality vectorized !
    Use the normal Cadastre Grab menu.
ru_RU: Район векторизован!
    Используйте нормальное меню захвата кадастра.

en: This commune is not vectorized.
    Please use the other menu entry to georeference a "Plan image"
ru_RU: Эта коммуна не векторизована.
    Пожалуйста, используйте другое меню для привязки "Плана-схемы"

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
ru_RU: Отметьте первый угол для обрезки изображения
    (Требуется отметить две точки)

en: Image cropping
ru_RU: Обрезать изображение

en: Click first Lambert crosspiece for georeferencing
    (two points required)
ru_RU: Отметьте первую поперечину Lambert для геопривязки
    (Всего нужно две точки)

en: Image georeferencing
ru_RU: Геопривязка изображения

en: Do you want to cancel completely
    or just retry
ru_RU: Вы хотите отменить полностью
    или только попытаться снова

en: Ooops. I failed to catch all coordinates
    correctly. Retry please.
ru_RU: Ой! Не удалось правильно получить все
    координаты. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Enter cadastre east,north position
ru_RU: Ввести кадастровую позицию восток, север

en: (Warning: verify north with arrow !!)
ru_RU: (Предупреждение: проверьте направление на север с помощью стрелки!!)

en: East
ru_RU: Восток

en: I use the mouse
ru_RU: Я использую мышь

en: Set {0} Lambert coordinates
ru_RU: Установить {0} Lambert координаты

en: Click second corner for image cropping
ru_RU: Отметьте второй угол для обрезки изображения

en: Click second Lambert crosspiece for georeferencing
ru_RU: Отметьте вторую поперечину Lambert для геопривязки

en: Reset offset
ru_RU: Сброс смещения

en: Reset offset (only vector images)
ru_RU: Сброс смещения (только векторное изображение)

en: Blank Layer
ru_RU: Пустой слой

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
ru_RU: слой WMS ({0}), квадратов загружено: {1}

en: Is not vectorized.
ru_RU: Не векторизованы.

en: Bounding box: {0}
ru_RU: Рамка: {0}

en: Image size (px): {0}/{1}
ru_RU: Размер изображения (пикс.): {0}/{1}

en: Is vectorized.
ru_RU: Векторизован.

en: Commune bbox: {0}
ru_RU: Общий квадрат: {0}

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
ru_RU: Неподдерживаемая версия кэш файла; обнаружено {0}, ожидалось {1}
    Создайте новый файл.

en: Cache Format Error
ru_RU: Ошибка формата кэша

en: Lambert zone {0} in cache incompatible with current Lambert zone {1}
ru_RU: Зона Ламберта {0} в кэше несовместима с текущей зоной Ламберта {1}

en: Cache Lambert Zone Error
ru_RU: Ошибка кэширования зоны Ламберта

en: canvec tile helper
ru_RU: Слой помощника CanVec

en: Changeset: {0}
ru_RU: Пакет правок: {0}

en: Next ->
ru_RU: Следующий ->

en: <- Previous
ru_RU: <- Предыдущий

en: Changeset viewer
ru_RU: Просмотр пакетов правок

en: Open changeset Viewer window.
ru_RU: Открыть окно просмотра пакетов правок

en: Tool:changeset-Viewer
ru_RU: Инструмент: просмотр пакетов правок

en: Get changeset in the area
ru_RU: Получить пакеты правок в области

en: Display changeset
ru_RU: Показать пакет правок

en: Fill a changeset id!
ru_RU: Введите идентификатор пакета правок!

en: Open in OSM
ru_RU: Открыть в OSM

en: Check the right changeset Id, if it is ok, maybe the changeset was not processed yet, try again in few minutes!
ru_RU: Проверьте правильность идентификатора пакета правок. Если он правильный, то, возможно, пакет правок ещё не обработан. Попробуйте снова через некоторое время!

en: Deleted objects
ru_RU: Удалённые объекты

en: Created objects
ru_RU: Созданные объекты

en: Modified objects (old)
ru_RU: Изменённые объекты (старые)

en: Modified objects (new)
ru_RU: Изменённые объекты (новые)

en: Layer to draw OSM error
ru_RU: Слой для отображения ошибок OSM

en: Please enter your OSMCha API Key (see link)
ru_RU: Пожалуйста, введите свой API-ключ OSMCha (см. ссылку)

en: Missing OSMCha API Key
ru_RU: Отсутствует API-ключ OSMCha

en: Use
ru_RU: Использовать

en: Please select a scheme to use.
ru_RU: Выберите тему для использования.

en: Color Scheme
ru_RU: Цветовая схема

en: Please select the scheme to delete.
ru_RU: Выберите тему для удаления.

en: Use the selected scheme from the list.
ru_RU: Использовать выбранную тему из списка.

en: Use the current colors as a new color scheme.
ru_RU: Использовать текущие цвета как новую цветовую тему.

en: Delete the selected scheme from the list.
ru_RU: Удалить выбранную тему из списка.

en: Color Schemes
ru_RU: Цветовые схемы

en: Copy as Level0L
ru_RU: Копировать как Level0L

en: Copy the selected objects in the Level0L format
ru_RU: Копировать выделенные объекты в формате Level0L

en: Edit as Level0L
ru_RU: Редактировать как Level0L

en: Edit the selected objects in an external editor in the Level0L format
ru_RU: Редактировать выделенные объекты во внешнем редакторе в формате Level0L

en: Comfort0: Launching editor on file {0}
ru_RU: Comfort0: запуск редактора для файла {0}

en: Comfort0: Changing {0} primitive | Comfort0: Changing {0} primitives
ru_RU[0]: Comfort0: изменение {0} примитива
ru_RU[1]: Comfort0: изменение {0} примитивов
ru_RU[2]: Comfort0: изменение {0} примитивов

en: No supported editor found. Please ''{0}'' set in advanced preferences!
ru_RU: Не найден поддерживаемый редактор. Укажите значение ''{0}'' в расширенных настройках!

en: Paste Level0L
ru_RU: Вставить Level0L

en: Pastes Level0L format and updates objects in the dataset
ru_RU: Вставить формат Level0L и обновить объекты в наборе данных

en: Task config
ru_RU: Конфигурация задачи

en: Add New Config Task
ru_RU: Добавить новую конфигурацию задачи

en: Abort tag editing and close dialog
ru_RU: Прервать правку тегов и закрыть диалог

en: Apply edited tags and close dialog
ru_RU: Применить исправленные теги и закрыть диалог

en: Conflation
ru_RU: Объединение

en: Activates the conflation plugin
ru_RU: Активировать модуль conflation

en: Matches
ru_RU: Совпадения

en: Reference only
ru_RU: Только справочный слой

en: Subject only
ru_RU: Только целевой слой

en: Matches ({0})
ru_RU: Совпадения({0})

en: Reference only ({0})
ru_RU: Только справочный слой ({0})

en: Subject only ({0})
ru_RU: Только целевой слой ({0})

en: Configure
ru_RU: Настройка

en: Configure conflation options
ru_RU: Настроить параметры объединения

en: Remove selected matches
ru_RU: Удалить выбранные пары

en: Remove ({0})
ru_RU: Удалить ({0})

en: Conflate
ru_RU: Объединить

en: Conflate selected objects
ru_RU: Объединить выделенные объекты

en: Replace
ru_RU: Заменить

en: Conflation: {0}
ru_RU: Слияние: {0}

en: Conflate {0} objects
ru_RU: Объединить {0} объектов

en: Conflate ({0})
ru_RU: Объединить ({0})

en: Zoom to selected primitive(s)
ru_RU: Приблизиться к выбранным примитивам

en: Select selected primitive(s)
ru_RU: Выделить выбранные примитивы

en: Select the primitives currently selected in the list
ru_RU: Выделить примитивы, которые выбраны в списке

en: Generating matches
ru_RU: Формирование сочетаний

en: Some items where ignored as their geometry is not compatible with the JTS library
ru_RU: Некоторые элементы игнорируются, так как их геометрия не совместима с библиотекой JTS

en: Finding matches
ru_RU: Поиск сочетаний

en: Sorting scores
ru_RU: Сортировка баллов

en: Discarding inferior matches
ru_RU: Отсев неподходящих сочетаний

en: Conflate object pair
ru_RU: Объединить пару объектов

en: Cannot replace geometry.
ru_RU: Невозможно заменить геометрию.

en: Added {0} object to subject layer | Added {0} objects to subject layer
ru_RU[0]: Добавлен {0} объект к целевому слою
ru_RU[1]: Добавлено {0} объекта к целевому слою
ru_RU[2]: Добавлено {0} объектов к целевому слою

en: Moved {0} conflation match to unmatched list | Moved {0} conflation matches to unmatched list
ru_RU[0]: {0} совпадение перенесено в список не совпадающих
ru_RU[1]: {0} совпадения перенесены в список не совпадающих
ru_RU[2]: {0} совпадений перенесены в список не совпадающих

en: Delete {0} conflation match | Delete {0} conflation matches
ru_RU[0]: Удалить {0} совпадение
ru_RU[1]: Удалить {0} совпадения
ru_RU[2]: Удалить {0} совпадений

en: Remove {0} unmatched objects
ru_RU: Удалить {0} несовпадающих объектов

en: Interrupted Sequence ({0}/{1}): {2}
ru_RU: Прерванная последовательность ({0}/{1}): {2}

en:  Max:
ru_RU:  макс.:

en: Filter by area. Min:
ru_RU: Фильтрация по площади. Мин.:

en: Filter by window. Buffer:
ru_RU: Фильтрация по окну. Буфер:

en: Union up to
ru_RU: Объединять до

en:  adjacent Reference features
ru_RU:  смежных объектов справочного слоя

en: Weight
ru_RU: Вес

en: Standard Distance
ru_RU: Обычное расстояние

en: below
ru_RU: меньше

en: Maximum Distance
ru_RU: Максимальное расстояние

en: Centroid Distance
ru_RU: Центроидное расстояние

en: Hausdorff Distance (Centroids Aligned)
ru_RU: Метрика Хаусдорфа (выровненные центроиды)

en: Symmetric Difference
ru_RU: Симметрическая разность

en: Symmetric Difference (Centroids Aligned)
ru_RU: Симметрическая разность (выровненные центроиды)

en: Compactness
ru_RU: Компактность

en: Angle Histogram. Bins:
ru_RU: Угловая гистограмма. Число интервалов:

en: Tags (Exact Match):
ru_RU: Теги (точное совпадение):

en: Tags (Levenshtein Distance):
ru_RU: Теги (расстояние Левенштейна):

en: List of tags to match
ru_RU: Список тегов для сравнения

en: Identical Elements Filter
ru_RU: Фильтрация идентичных элементов

en: Avoid matching an element with itself
ru_RU: Избегать сопоставления элемента с самим собой

en: Filtering will speed up the matching process. Filter By Window weeds out matches between features whose envelopes do not overlap. Filter By Area is used to weed out very small and very large features.
ru_RU: Фильтрация ускорит процесс поиска совпадений. Фильтрация по окну отсеивает совпадения между объектами, контуры которых не перекрываются. Фильтрация по площади отсеивает очень маленькие и очень большие объекты.

en: Better matches may be found by creating temporary unions of features sharing a common edge.
ru_RU: Более подходящие совпадения можно будет найти, создавая временные объединения объектов, имеющих общую грань.

en: Matching
ru_RU: Сопоставление

en: Filtering
ru_RU: Фильтрация

en: Unioning
ru_RU: Объединение

en: Programming
ru_RU: Программирование

en: Replace Geometry
ru_RU: Заменить геометрию

en: Merge Tags
ru_RU: Объединить теги

en: List of tags to merge
ru_RU: Список тегов для объединения

en: except
ru_RU: кроме

en: List of tags to NOT merge (they will be ignored)
ru_RU: Список тегов, которые НЕ следует объединять(они будут проигнорированы)

en: Overwrite tags without confirmation
ru_RU: Перезаписывать теги без подтверждения

en: List of tags to overwrite on conflict using reference layer without confirmation
ru_RU: Список тегов для перезаписи при конфликте с использованием справочного слоя без подтверждения

en: Simple Example
ru_RU: Простой пример

en: Advanced Example
ru_RU: Сложный пример

en: <Please select data>
ru_RU: <Выберите данные>

en: Configure conflation settings
ru_RU: Настроить параметры объединения

en: Generate matches
ru_RU: Подобрать пары

en: Merging
ru_RU: Слияние

en: Reference:
ru_RU: Справочный:

en: Subject:
ru_RU: Целевой:

en: Selections must be made for both reference and subject.
ru_RU: Выделение должно быть сделано и на справочном и на целевом слое

en: Incomplete selections
ru_RU: Неполное выделение

en: Restore subject selection
ru_RU: Восстановить выделение на целевом слое

en: Restore reference selection
ru_RU: Восстановить выделение на справочном слое

en: Freeze subject selection
ru_RU: Заблокировать выделение в целевом слое

en: No valid OSM data layer present.
ru_RU: Нет подходящего слоя данных OSM.

en: Error freezing selection
ru_RU: Ошибка при заморозке выделения

en: Nothing is selected, please try again.
ru_RU: Ничего не выбрано, попробуйте снова.

en: Empty selection
ru_RU: Ничего не выделено

en: Freeze reference selection
ru_RU: Заблокировать выделение в справочном слое

en: Reference and subject sets should better be different.
ru_RU: Справочный и целевой наборы данных целесообразнее выбрать разные.

en: Relations are not supported yet, please do not select them.
ru_RU: Отношения пока не поддерживаются. Пожалуйста, не выбирайте их.

en: Disambiguating
ru_RU: С устранением неоднозначностей

en: One to One
ru_RU: Один в один

en: Distance
ru_RU: Расстояние

en: Standard
ru_RU: Стандартное

en: Centroid
ru_RU: Центроид

en: Hausdorff
ru_RU: Хаусдорфово

en: List of tags to match (default: none)
ru_RU: Список тегов для сравнения (по умолчанию: нет)

en: Disabling continuous download until you zoom in
ru_RU: Отключение непрерывной загрузки до увеличения масштаба

en: Download OSM data continuously
ru_RU: Скачивать данные OSM постоянно

en: Download map data continuously when paning and zooming.
ru_RU: Постоянно скачивать данные карты при панорамировании и изменении масштаба.

en: Toggle the continuous download on/off
ru_RU: Включить/отключить непрерывное скачивание

en: Activate continuous downloads at startup.
ru_RU: Активировать постоянное скачивание при запуске.

en: Supress the default modal progress monitor when downloading.
ru_RU: Не показывать стандартное окно индикатора прогресса при скачивании.

en: Download Settings
ru_RU: Параметры скачивания

en: Settings for the continuous download.
ru_RU: Настройки постоянного скачивания.

en: If this plugin is active at startup. This default state will not change when you are toggeling the plugin with the menu option.
ru_RU: Активировать ли этот модуль при запуске JOSM. Это состояние по умолчанию не будет изменяться при переключении модуля через пункт меню.

en: Maximum number of threads used for downloading, increasing this will cause the client to send more concurrent queries to the server.
ru_RU: Максимальное количество потоков для скачивания. При увеличении клиент будет отправлять больше одновременных запросов к серверу.

en: Requires restart
ru_RU: Требует перезапуска

en: Max threads
ru_RU: Макс. число потоков

en: Maximum number of boxes to download for each pan/zoom.
ru_RU: Максимальное количество блоков, скачиваемых при каждом сдвиге/масштабировании

en: Max download boxes
ru_RU: Макс. скачиваемых блоков

en: Time in milliseconds after a pan/zoom before it starts downloading. Additional changes in the viewport in the waiting time will reset the timer.
ru_RU: Время (в миллисекундах) до начала скачивания после панорамирования или изменения масштаба. Дополнительные изменения в области просмотра во время ожидания будут сбрасывать таймер.

en: Wait time (milliseconds)
ru_RU: Время ожидания (в миллисекундах)

en: How much extra area around the viewport is it going to download. Setting this to 0 will not download any extra data.
ru_RU: Насколько большую дополнительную область скачивать вокруг видимой. При установке значения 0 дополнительные данные скачаны не будут.

en: Extra download area
ru_RU: Дополнительная область скачивания

en: Max area to download in degrees^2. Increasing this number will cause the plugin to download areas when you are zoomed far out.
ru_RU: Максимальная область скачивания в кв. градусах. Увеличение этого числа заставит модуль скачивать области при бо́льшем отдалении.

en: Max download area
ru_RU: Максимальная область скачивания

en: The strategy for finding what areas to request from the server.
ru_RU: Стратегия поиска запрашиваемых с сервера областей

en: Download strategy
ru_RU: Стратегия скачивания

en: Suppress the progress monitor that is shown when downloading. If this option is selected there is no indication that something is being done, and no way to cancel the download.
ru_RU: Подавить показ индикатора прогресса при скачивании. Если включено, то не будет никакой индикации о том, что выполняются какие-либо действия, и никакого способа отменить скачивание.

en: TangoGPS Files (*.log)
ru_RU: TangoGPS Файлы (*.log)

en: Coordinates imported:
ru_RU: Координаты импортированы:

en: Format errors:
ru_RU: Ошибки формата:

en: TangoGPS import success
ru_RU: Импорт TangoGPS успешно окончен

en: TangoGPS import failure!
ru_RU: Импорт TangoGPS окончен ошибкой!

en: TCX Files (*.tcx)
ru_RU: Файлы TCX (*.tcx)

en: Layer for editing GPX tracks
ru_RU: Слой для редактирования GPX треков

en: Convert to GPX layer with anonymised time
ru_RU: Преобразовать в GPX слой с обезличенным временем

en: edit gpx tracks
ru_RU: Править GPX треки

en: EditGPX Mode
ru_RU: Режим EditGPX

en: Import path from GPX layer
ru_RU: Импортировать путь из слоя данных GPX

en: Drop existing path
ru_RU: Очистить существующий путь

en: No GPX data layer found.
ru_RU: Не найдено слоя данных GPX

en: External tool error
ru_RU: Внешняя ошибка инструмента

en: Child script have returned invalid data.
    
    stderr contents:
ru_RU: Дочерний сценарий возвратил недопустимые данные.
    stderr содержимого:

en: External Tool: {0}
ru_RU: Внешний сценарий: {0}

en: Edit tool
ru_RU: Инструмент редактирования

en: External tools
ru_RU: Внешние инструменты

en: Delete tool "{0}"?
ru_RU: Удалить инструмент "{0}"?

en: Are you sure?
ru_RU: Вы уверены?

en: New tool...
ru_RU: Новый инструмент...

en: Install
ru_RU: Установить

en: Public
ru_RU: Общий

en: Could not get server response, check logs
ru_RU: Не удалось получить ответ сервера, проверьте журналы

en: Failed to login as {0}:
ru_RU: Не удалось войти как {0}:

en: The server did not return user ID
ru_RU: Сервер не возвратил ID пользователя

en: Failed to get messages as {0}:
ru_RU: Ошибка получения сообщений для {0}:

en: Open GeoChat panel
ru_RU: Открыть панель GeoChat

en: Zoom in to see messages
ru_RU: Приблизьте, чтобы увидеть сообщения

en: Enable autologin
ru_RU: Входить автоматически

en: {0} user | {0} users
ru_RU[0]: {0} человек
ru_RU[1]: {0} человека
ru_RU[2]: {0} человек

en: not logged in
ru_RU: регистрация

en: Failed to log in to GeoChat:
ru_RU: Не удалось войти в GeoChat:

en: Failed to send message:
ru_RU: Не удалось отправить сообщение:

en: User {0} has left
ru_RU: Пользователь {0} отключился

en: User {0} is mapping nearby
ru_RU: Пользователь {0} рисует карту рядом

en: Users mapping nearby:
ru_RU: Пользователи, рисующие карту рядом:

en: Private chat
ru_RU: Приватный чат

en: Close tab
ru_RU: Закрыть вкладку

en: Clear log
ru_RU: Очистить журнал

en: Show users on map
ru_RU: Показать пользователей на карте

en: Position only
ru_RU: Только положение

en: Position, Time, Date, Speed
ru_RU: Положение, время, дата, скорость

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
ru_RU: Положение, время, дата, скорость, высота

en: A By Time
ru_RU: А - По времени

en: A By Distance
ru_RU: А - По дистанции

en: B By Time
ru_RU: В - По времени

en: B By Distance
ru_RU: В - По дистанции

en: C By Time
ru_RU: С - По времени

en: C By Distance
ru_RU: С - По расстоянию

en: Data Logging Format
ru_RU: Формат протоколирования данных

en: Disable data logging if speed falls below
ru_RU: Отключение протоколирования данных, если скорость падает ниже

en: Disable data logging if distance falls below
ru_RU: Отключение протоколирования данных, если расстояние становится меньше

en: Unknown logFormat
ru_RU: Неизвестный формат протоколирования

en: Port:
ru_RU: Порт:

en: refresh the port list
ru_RU: обновить список портов

en: Configure Device
ru_RU: Конфигурация устройства

en: Connection Error.
ru_RU: Ошибка соединения.

en: configure the connected DG100
ru_RU: настроить подключенный DG100

en: delete data after import
ru_RU: удалить данные после импорта

en: Importing data from device.
ru_RU: Импортирование данных с устройства.

en: Importing data from DG100...
ru_RU: Импортирование данных с DG100...

en: Error deleting data.
ru_RU: Ошибка удаления данных.

en: imported data from {0}
ru_RU: Импортированы данные с {0}

en: No data found on device.
ru_RU: На устройстве не найдено данных.

en: Connection failed.
ru_RU: Ошибка подключения.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
ru_RU: Не удается загрузить библиотеку rxtxSerial. Если вам нужна помощь по установке, получите её на главной странице GlobalSat http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
ru_RU: Импорт с Globalsat

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
ru_RU: Импортировать данные с Globalsat Datalogger DG100 на слой GPX.

en: Import
ru_RU: Импортировать

en: GPS Blams
ru_RU: Данные GPS Blam

en: select gpx points and "blam!", find centre and direction of spread
ru_RU: Выберите точки gpx и "blam!", найдите центр и направление распространения

en: Classes element below root child level
ru_RU: Элемент классов перед корневым уровнем наследника

en: Class element ({0}) outside classes element
ru_RU: Элемент класса ({0}) вне элемента классов

en: Class element without name
ru_RU: Элемент класса без имени

en: Tag element outside basetag and implication elements
ru_RU: Элемент тега вне базового тега и элементов включения

en: Implications element below root child level
ru_RU: Элемент включения перед корневым уровнем наследника

en: Tag without key
ru_RU: Тег без ключа

en: Tag without value (key is {0})
ru_RU: Тег без значения (ключ равен {0})

en: Closed classes while it was not open
ru_RU: Закрытие классов до их открытия

en: Closed classes element before all class elements were closed
ru_RU: Закрытие элемента классов  до закрытия всех элементов класса

en: Closed class element while none was open
ru_RU: Закрытие элемента класса  до открытия

en: Closed basetags while it was not open
ru_RU: Закрытие базовых тегов до открытия

en: Closed implications while it was not open
ru_RU: Закрытие включения до открытия

en: Tag element inside other tag element
ru_RU: Тег внутри другого тега

en: Invalid opening xml tag <{0}> in state {1}
ru_RU: Неверный открывающий xml тег <{0}> в состоянии {1}

en: Condition isn''t finished at </condition> tag
ru_RU: Условие не завершено тегом </condition>

en: Closing tag element that was not open
ru_RU: Закрывающий элемент не открытого тега

en: Invalid closing xml tag </{0}> in state {1}
ru_RU: Неверный закрывающий xml тег <{0}> в состоянии {1}

en: Some tags have not been closed; now in state {0}
ru_RU: Некоторые теги не закрыты; сейчас в состоянии {0}

en: Key element without attribute k
ru_RU: Ключевой элемент без атрибута k

en: Condition is already finished at <{0}>
ru_RU: Условие уже закончено на <{0}>

en: Unknown tag for condition: {0}
ru_RU: Неизвестный тег для условия: {0}

en: Element must not have children: {0}
ru_RU: Элемент не должен иметь дочерних элементов: {0}

en: Condition is already finished at </{0}>
ru_RU: Условие уже закончено на </{0}>

en: <and> needs at least one child
ru_RU: <and> нужен хотя бы один дочерний элемент

en: <or> needs at least one child
ru_RU: <or> нужен хотя бы один дочерний элемент

en: <not> needs at least one child
ru_RU: <not> нужен хотя бы один дочерний элемент

en: Wrong closing tag {0} (</{1}> expected)
ru_RU: Неверный закрывающий тег {0} (ожидался </{1}>)

en: Condition {0} not yet finished
ru_RU: Условие {0} не завершено

en: Group not yet evaluated
ru_RU: Группа еще не оценена

en: Collection must contain at least one condition
ru_RU: В коллекции должно быть хотя бы одно условие

en: No ruleset has been selected!
ru_RU: Набор правил не выбран!

en: No ruleset
ru_RU: Нет набора правил

en: Syntax exception in access ruleset:
    {0}
ru_RU: Синтаксическая ошибка в наборе правил доступа:
    {0}

en: File not found:
    {0}
ru_RU: Файл не найден:
     {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
ru_RU: Проблема доступа к файлу:
    {0}

en: File not found:
ru_RU: Файл не найден:

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
ru_RU: Не найден встроенный набор правил {0}

en: height (m)
ru_RU: высота (м)

en: width (m)
ru_RU: ширина (м)

en: length (m)
ru_RU: длина (м)

en: speed (km/h)
ru_RU: скорость (км/ч)

en: weight (t)
ru_RU: масса (т)

en: axleload (t)
ru_RU: нагрузка на ось (т)

en: Bookmark name
ru_RU: Имя закладки

en: Bookmark name already exists!
ru_RU: Закладка с таким именем уже существует!

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
ru_RU: Имя закладки не должно содержать ''{0}''!

en: Access class
ru_RU: Класс доступа

en: Access class must not contain ''{0}''!
ru_RU: Класс доступа не должен содержать ''{0}''!

en: Access types
ru_RU: Типы доступа

en: Vehicle properties
ru_RU: Свойства транспортного средства

en: Road requirements
ru_RU: Требования к дороге

en: Max. incline up (%, pos.)
ru_RU: Макс. подъем (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go up
ru_RU: Максимальный уклон, по которому транспортное средство может подняться

en: Max. incline down (%, pos.)
ru_RU: Макс. спуск (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go down
ru_RU: Максимальный уклон, по которому транспортное средство может спуститься

en: Surface blacklist
ru_RU: Чёрный список дорожных покрытий

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
ru_RU: Список дорожных покрытий, непригодных для транспортного средства. Значения разделяются точкой с запятой (;)

en: max. tracktype grade
ru_RU: макс. класс дорожного покрытия

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
ru_RU: Наихудшее дорожное покрытие (1-5), которое транспортное средство все еще можете использовать, 0 ни для одного

en: Change bookmark
ru_RU: Изменить закладку

en: Edit access parameters
ru_RU: Редактировать параметры доступа

en: Graph View Dialog
ru_RU: Диалог GraphView

en: Open the dialog for graph view configuration.
ru_RU: Открыть диалог для просмотра графика конфигурации.

en: end nodes
ru_RU: Конечные точки

en: incline
ru_RU: уклон

en: Ruleset:
ru_RU: Набор правил:

en: Parameters:
ru_RU: Параметры:

en: Coloring:
ru_RU: Цвета:

en: Create/update graph
ru_RU: Создать/обновить график

en: Graphview
ru_RU: Параметры GraphView

en: Settings for the Graphview plugin that visualizes routing graphs.
ru_RU: Настройки модуля GraphView, который создаёт слой с визуализацией информации о маршрутизации в виде дорожного графа.

en: Ruleset
ru_RU: Набор правил

en: Use built-in rulesets
ru_RU: Использовать встроенные наборы правил

en: External ruleset directory:
ru_RU: Каталог набора правил:

en: Select directory
ru_RU: Выбрать каталог

en: Vehicle
ru_RU: Транспортное средство

en: Restore defaults
ru_RU: Восстановить по умолчанию

en: Visualization
ru_RU: Визуализация

en: Draw directions separately
ru_RU: Рисовать направления раздельно

en: Node color
ru_RU: Цвет узла

en: Arrow color
ru_RU: Цвет стрелки

en: Arrowhead fill color
ru_RU: Цвет заливки стрелки

en: Arrowhead placement
ru_RU: Положение наконечника стрелки

en: New bookmark
ru_RU: Новая закладка

en: Really delete "{0}"?
ru_RU: Действительно удалить "{0}"?

en: Bookmark deletion
ru_RU: Удаление закладки

en: Really restore default bookmarks?
    All manually added or edited bookmarks will be lost!
ru_RU: Действительно восстановить пометки по умолчанию?
    Все добавленные вручную или редактированные пометки будут потеряны!

en: Bookmark reset
ru_RU: Сбросить пометки

en: Choose node color
ru_RU: Выбор цвета узла

en: Choose arrow color
ru_RU: Выбор цвета ребра

en: Choose arrowhead fill color
ru_RU: Выбор цвета заливки наконечника стрелки

en: Routing graph calculated by the GraphView plugin
ru_RU: Дорожный граф рассчитан модулем GraphView

en: GraphView layer is not mergable
ru_RU: Слой GraphView необъединяемый

en: graphview default node
ru_RU: GraphView: узлы

en: graphview default segment
ru_RU: GraphView: рёбра

en: graphview arrowhead core
ru_RU: GraphView: стрелки

en: Weights must be given as positive decimal numbers with unit "t" or without unit.
ru_RU: Вес должен быть задан положительными числами с единицей измерения "t" или без неё.

en: Lengths must be given as positive decimal numbers with unit "m", "km", "mi" or without unit.
    Alternatively, the format FEET'' INCHES" can be used.
ru_RU: Длина должна быть задана положительными числами с единицей измерения "m", "km", "mi" или без неё.
    Кроме того, может быть использован формат ФУТЫ'' ДЮЙМЫ" (2'' 7").

en: Speeds should be given as numbers without unit or as numbers followed by "mph".
ru_RU: Скорость должна быть задана положительными числами без единиц измерения или как числа с "mph".

en: Inclines must be given as positive decimal numbers with followed by "%".
ru_RU: Уклон должен быть задан положительными числами  со знаком "%".

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
ru_RU: Классы дорожного покрытия должна быть заданы целыми числами от 0 до 5.

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
ru_RU: Значения дорожных покрытий не должны содержать следующие символы: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''

en: Enable or disable additional image formats. Disabling an image format requires a restart.
ru_RU: Включить или отключить дополнительные форматы изображений. Отключение формата изображения требует перезапуска.

en: webp (recommended, implementation provided by TwelveMonkeys, BSD-3-Clause)
ru_RU: webp (рекомендуется, реализация предоставлена TwelveMonkeys, BSD-3-Clause)

en: Imagery XML Files
ru_RU: XML файлы снимков

en: Save Imagery XML file
ru_RU: Сохранить XML файл снимков

en: XML Imagery Bounds
ru_RU: XML границы снимков

en: Generate Imagery XML bounds for the selection
ru_RU: Создать XML границы снимков по выделению

en: edit bounds for selected defaults
ru_RU: изменить границы для выбранных  настроек по умолчанию

en: Download imagery XML bounds
ru_RU: Скачать границы снимков в формате XML

en: Validating error in file {0}:
    {1}
    Do you want to continue without validating the file ?
ru_RU: Проверка ошибок в файле {0}:
    {1}
    Хотите продолжить без проверки файла?

en: Open Imagery XML file
ru_RU: Открыть XML файл снимков

en: Export tiles
ru_RU: Экспортировать квадраты

en: Export cached tiles to file system.
ru_RU: Экспорт кэшированных квадратов подложки в файловую систему.

en: Exporting cached tiles
ru_RU: Экспорт кэшированных квадратов

en: Failed to write image file {0}: {1}
ru_RU: Не удалось записать файл изображения {0}: {1}

en: Failed to write image file {0}.
ru_RU: Не удалось записать файл изображения {0}.

en: Exported {0} tile from layer {1}. | Exported {0} tiles from layer {1}.
ru_RU[0]: Экспортирован {0} квадрат из слоя {1}.
ru_RU[1]: Экспортировано {0} квадрата из слоя {1}.
ru_RU[2]: Экспортировано {0} квадратов из слоя {1}.

en: Export file system path already exists but is not a directory.
ru_RU: Путь экспорта в файловую систему уже существует, но это не каталог.

en: Failed to create export directory: {0}
ru_RU: Не удалось создать каталог для экспорта: {0}

en: Failed to create export directory.
ru_RU: Не удалось создать каталог для экспорта.

en: Append cache name
ru_RU: Добавить имя кэша

en: Export Tiles
ru_RU: Экспортировать квадраты

en: Cache name:
ru_RU: Имя кэша:

en: Object count:
ru_RU: Количество объектов:

en: file system path
ru_RU: путь файловой системы

en: File system path the tiles are exported to.
ru_RU: Путь файловой системы, по которому будут экспортироваться квадраты.

en: Export directory:
ru_RU: Каталог экспорта:

en: Append cache name to export directory.
ru_RU: Добавить имя кэша к каталогу экспорта.

en: Tiles will be exported to directory {0}
ru_RU: Квадраты будут экспортированы в каталог {0}

en: No export directory set.
ru_RU: Не задан каталог для экспорта.

en: Calibration Layer
ru_RU: Калибровочный слой

en: A deprecated calibration geometry of {0} nodes by {1}
ru_RU: Устаревшая калибровочная геометрия из {0} узлов, созданная {1}

en: A calibration geometry of {0} nodes by {1}
ru_RU: Калибровочная геометрия из {0} узлов, созданная {1}

en: Change Color
ru_RU: Изменить цвет

en: Deprecate Offset
ru_RU: Удалить смещение

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
ru_RU: Вы уверены, что это смещение снимка неправильно?

en: Are you sure this calibration geometry is aligned badly?
ru_RU: Вы уверены, что эта калибровочная геометрия плохо привязана?

en: Warning: deprecation is basically irreversible!
ru_RU: Внимание: удаление практически необратимо

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
ru_RU: Для сохранения смещений зарегистрируйтесь в OSM.

en: Please enter the reason why you mark this imagery offset as deprecated
ru_RU: Почему вы отмечаете это смещение снимка как устаревшее?

en: Please enter the reason why you mark this calibration geometry as deprecated
ru_RU: Почему вы отмечаете эту калибровочную геометрию устаревшей?

en: Notifying the server of the deprecation...
ru_RU: Уведомляю сервер об устаревшей записи...

en: Get Imagery Offset...
ru_RU: Получить смещение снимка...

en: Download offsets for current imagery from a server
ru_RU: Скачать с сервера смещения для текущего снимка

en: No data for this region. Please adjust imagery layer and upload an offset.
ru_RU: В округе нет данных. Пожалуйста, привяжите подложку и отправьте смещение на сервер.

en: Loading imagery offsets...
ru_RU: Загружаю смещения...

en: Error processing XML response: {0}
ru_RU: Ошибка обработки XML-ответа: {0}

en: Imagery Offset Database
ru_RU: База смещений снимков

en: mm
ru_RU: мм

en: cm
ru_RU: см

en: km
ru_RU: км

en: Calibration geometries
ru_RU: Калибровочные геометрии

en: Deprecated offsets
ru_RU: Устаревшие смещения

en: The topmost imagery layer has been shifted to presumably match
    OSM data in the area. Please check that the offset is still valid
    by downloading GPS tracks and comparing them and OSM data to the imagery.
ru_RU: Верхний слой снимков смещён и должен соответствовать
    данным OSM в округе. Проверьте, что смещение ещё актуально,
    скачав GPS-треки и сравнив их и данные OSM со снимками.

en: A layer has been added with a calibration geometry. Hide data layers,
    find the corresponding feature on the imagery layer and move it accordingly.
ru_RU: Добавлен слой с калибровочной геометрией. Спрячьте слои данных,
    найдите соответствующий объект на снимках и подвиньте их под геометрию.

en: Deprecated by {0} on {1}
ru_RU: Отмечено как устаревшее {1} пользователем {0}

en: Created by {0} on {1}
ru_RU: Создано {1} пользователем {0}

en: Offset Information
ru_RU: Информация о смещении

en: Report this offset
ru_RU: Сообщить модераторам

en: You are to notify moderators of this offset. Why?
ru_RU: Вы сообщаете модераторам об этой записи. Почему?

en: Reporting the offset...
ru_RU: Сообщаю о смещении...

en: An imagery offset of {0}
ru_RU: Смещение снимка в {0}

en: Imagery ID
ru_RU: Идентификатор подложки

en: A calibration geometry of {0} nodes
ru_RU: Калибровочная геометрия из {0} узлов

en: Determined right here
ru_RU: Определено в этом месте

en: Determined {0} away
ru_RU: Определено в {0}

en: Reason
ru_RU: Причина

en: This entry has been reported.
ru_RU: Модераторы уведомлены.

en: Server has rejected the request
ru_RU: Сервер отверг запрос

en: Unable to connect to the server
ru_RU: Не удалось соединиться с сервером

en: Store Imagery Offset...
ru_RU: Сохранить смещение снимка...

en: Upload an offset for current imagery (or calibration object geometry) to a server
ru_RU: Отправить смещение слоя снимков (или геометрию калибровочного объекта) на сервер

en: Store calibration geometry
ru_RU: Сохранить калибровочную геометрию

en: Store imagery offset
ru_RU: Сохранить смещение снимка

en: The selected object can be used as a calibration geometry. What do you intend to do?
ru_RU: Выбран объект, который может послужить основой для калибровочной геометрии. Что сделать?

en: The topmost imagery layer has no offset. Are you sure you want to upload this?
ru_RU: Верхний слой снимков не смещён. Отправить нулевой сдвиг на сервер?

en: You are registering an imagery offset. Other users in this area will be able to use it for mapping.
    Please make sure it is as precise as possible, and describe a region this offset is applicable to.
ru_RU: Вы сохраняете смещение снимка. Другие пользователи будут использовать его в рисовании карты
    этого района. Убедитесь, что оно максимально точно, и опишите область, для которой оно работает.

en: You are registering a calibration geometry. It should be the most precisely positioned object, with
    clearly visible boundaries on various satellite imagery. Please describe this object and its whereabouts.
ru_RU: Вы сохраняете калибровочную геометрию. Она должна быть идеально привязана, а у соответствующего
    объекта чёткие границы и достаточный для разных снимков размер. Опишите объект и его местонахождение.

en: Uploading a new offset...
ru_RU: Отправка на сервер нового смещения...

en: This string should be 3 to 200 letters long.
ru_RU: Эта строка должна быть длиной от 3 до 200 знаков.

en: Normal
ru_RU: Нормальный

en: Rotate 90
ru_RU: Повернуть на 90°

en: Rotate 180
ru_RU: Повернуть на 180°

en: Rotate 270
ru_RU: Повернуть на 270°

en: WayPoint Image
ru_RU: Картинка путевой точки

en: Display non-geotagged photos
ru_RU: Показать фотографии без геотегов

en: Imported Images
ru_RU: Импортированные изображения

en: Next image
ru_RU: Следующее изображение

en: Previous image
ru_RU: Предыдущее изображение

en: Rotate left
ru_RU: Повернуть влево

en: Rotate image left
ru_RU: Вращать изображение влево

en: Rotate right
ru_RU: Повернуть вправо

en: Rotate image right
ru_RU: Вращать изображение вправо

en: Import vector graphics
ru_RU: Импорт векторной графики

en: SVG files [ImportVec plugin] (*.svg)
ru_RU: SVG файлы [модуль ImportVec] (*.svg)

en: Improve Way
ru_RU: Улучшение линий

en: Improve Way mode
ru_RU: Режим улучшения линий

en: Mode: Enable way accuracy helpers
ru_RU: Режим: включить помощники улучшения точности линий

en: improve way accuracy helper turn angle text
ru_RU: помощник улучшения точности линий: значение угла поворота

en: improve way accuracy helper distance text
ru_RU: помощник улучшения точности линий: значение расстояния

en: improve way accuracy helper arc fill
ru_RU: помощник улучшения точности линий: заливка дуги

en: improve way accuracy helper arc stroke
ru_RU: помощник улучшения точности линий: контур дуги

en: improve way accuracy helper perpendicular line
ru_RU: помощник улучшения точности линий: перпендикулярная линия

en: improve way accuracy helper equal angle circle
ru_RU: Помощник улучшения точности линий: круг-индикатор равных углов

en: Concourse wizard ...
ru_RU: Помощник создания вестибюлей...

en: Opens up a wizard to create a concourse
ru_RU: Открыть помощник создания вестибюлей

en: Vertical layer:
ru_RU: Вертикальный слой:

en: Structure type:
ru_RU: Тип структуры:

en: Offset into background:
ru_RU: Смещение относительно подложки:

en: Please insert a value.
ru_RU: Введите значение.

en: Please press spacebar first to add "outer" object to relation.
ru_RU: Сначала нажмите пробел, чтобы добавить объект с ролью "outer" к отношению.

en: Relation-Error
ru_RU: Ошибка в отношении

en: true
ru_RU: истина

en: Import BIM File
ru_RU: Импортировать файл BIM

en: BIM importer is in beta version! 
     You can help to improve the BIM import by reporting bugs or other issues. For more details see logfile: <i>
ru_RU: Импортировщик BIM всё ещё в бета версии! 
     Вы можете помочь улучшить импорт BIM, сообщая об ошибках или других недостатках. Для дополнительной информации просмотрите файл журнала: <i>

en: No data selected.
ru_RU: Не выбраны данные.

en: No relation or no relation member with role "outer" selected.
ru_RU: Не выделено отношение или участник отношения с ролью "outer".

en: POWER
ru_RU: ВКЛ./ВЫКЛ.

en: Activates the plug-in
ru_RU: Активирует модуль

en: Working Level
ru_RU: Рабочий уровень

en: Selects the working level.
ru_RU: Выбор текущего рабочего уровня.

en: Level Name
ru_RU: Название уровня

en: Optional name-tag for a level.
ru_RU: Необязательное название для уровня.

en: The object preset you want to tag.
ru_RU: Заготовка тега для данного объекта.

en: Sets the name tag when the room-object is selected.
ru_RU: Значение тега name, если выбран объект room

en: Sets the ref tag when the room-object is selected.
ru_RU: Значение тега ref, если выбран объект room

en: Apply Tags
ru_RU: Применить теги

en: Add a new level
ru_RU: Добавить новый этаж

en: <html> Please insert the new level-tag number you want to add.<br>  <i>Info</i>: <br> If the OK button got pressed you will switch to the drawing action.<br>To finish the new object please press spacebar. The new level<br>will be tagged automatically. </html>
ru_RU: <html> Вставьте новое значение тега level, которое вы хотите добавить.<br>  <i>Информация</i>: <br> Нажатие кнопки OK переключает в режим рисования.<br>Для завершения нового объекта нажмите пробел. Тег для нового этажа<br>будет добавлен автоматически. </html>

en: level number:
ru_RU: Номер этажа:

en: Example: ''2'' or ''3''
ru_RU: Пример: ''2'' или ''3''

en: Indoor Mapping Helper
ru_RU: Помощник рисования внутренних помещений

en: Toolbox for indoor mapping assistance
ru_RU: Инструменты для рисования внутренних помещений

en: Insert level
ru_RU: Добавить этаж

en: Add a new level to layer.
ru_RU: Добавить новый этаж к слою.

en: Show Help-Browser.
ru_RU: Показать справку.

en: Level name
ru_RU: Имя этажа

en: Sets optional name tag for a level.
ru_RU: Необязательное название для этажа (тег level_name)

en: Working level: NONE
ru_RU: Рабочий этаж: НЕТ

en: Shows the current working level.
ru_RU: Показывает текущий рабочий этаж.

en: Deactivate automatic level tagging.
ru_RU: Отключить автоматическое добавление тегов для этажей.

en: Sets the name tag.
ru_RU: Значение тега name.

en: Sets the referance tag.
ru_RU: Значение тега ref.

en: Repeat on
ru_RU: Повторяется на

en: Sets the repeat on tag when highway objects are selected. Please tag like this: -3-4 or -2--3 or 5-6 .
ru_RU: Задаёт значение тега repeat_on, если выделен объект с тегом highway. Указывайте значение так: -3-4, или -2--3, или 5-6 .

en: Creation-Tool for multipolygon with role: outer. To finish press the spacebar.
ru_RU: Инструмент создания мультиполигона с ролью: outer. Для завершения нажмите пробел.

en: Creation-Tool for multipolygons with role: inner. To finish press spacebar. To add to relation select "outer" and press enter.
ru_RU: Инструмент создания мультиполигонов с ролью: inner. Для завершения нажмите пробел. Для добавления к отношению выделите "outer" и нажмите Enter.

en: Deactivate multipolygon function.
ru_RU: Деактивировать функции создания мультиполигона.

en: Add selected tags and/or relations to obeject.
ru_RU: Добавить выбранные теги и/или отношения к объекту.

en: Working level: {0}
ru_RU: Рабочий этаж: {0}

en: GPX info mode
ru_RU: Режим GPX информации

en: Move the mouse to show trackpoint info for current layer. Hold shift to highlight tracks
ru_RU: Наведите указатель мыши, чтобы показать информация о точке трека для текущего слоя. Удерживайте Shift, чтобы выделить треки

en: Delete this
ru_RU: Удалить его

en: Delete this&older
ru_RU: Удалить его и старше

en: Track name:
ru_RU: Имя трека:

en: JavaFX is not available.
ru_RU: JavaFX недоступна.

en:  Please install OpenJFX through your package manager.
ru_RU:  Установите OpenJFX с помощью вашего менеджера пакетов.

en:  Please update to Java 11+.
ru_RU:  Выполните обновление до Java 11+.

en: Channel-Digraph created from the active OSM-Layer
ru_RU: Канал-орграф создан из активного OSM-слоя

en: Create Channel Digraph
ru_RU: Создать канал орграфа

en: this layer is no osm data layer
ru_RU: этот слой не является слоем данных OSM

en: Converting OSM graph into Channel Digraph
ru_RU: Преобразование OSM графа в канал орграфа

en: filtering ways
ru_RU: фильтрация линий

en: creating Channel-Digraph
ru_RU: создание канала орграфа

en: sealing Digraph
ru_RU: запечатывание орграфа

en: calculating Strong Connectedness
ru_RU: вычисление сильного связывания

en: creating DigraphLayer
ru_RU: создание слоя орграфа

en: JunctionChecking
ru_RU: Проверка соединений

en: Open the junctionchecking window.
ru_RU: Открыть окно проверки соединений

en: junctions
ru_RU: соединения

en: Channel-Digraph creation
ru_RU: Создание канала орграфа

en: seal Channel Digraph
ru_RU: запечатать канал орграфа

en: calculate strong connected channels
ru_RU: вычислить каналы сильной связности

en: Junctionchecking/junctions searching
ru_RU: Проверка соединений/поиск соединений

en: order of junction (n):
ru_RU: порядок соединений (n)

en: produce OSM-Relations: junction
ru_RU: создать отношения OSM: соединения (junction)

en: if enabled the plugin produces osm-relations from the junction subgraphs
ru_RU: если разрешено, модуль создаст отношения OSM из подграфов соединений

en: create the channel digraph
ru_RU: создать канал орграфа

en: Check
ru_RU: Проверить

en: check the subset for junction properties
ru_RU: проверить подмножество на наличие признаков соединений

en: Search
ru_RU: Найти

en: search for junctions in the channel subset
ru_RU: поиск соединений в наборе каналов

en: The marked channels contains a junctioncandidate (white). To test this candidat mark these channel and press the "Check" button again.
ru_RU: Отмеченные каналы содержат кандидаты на соединение (белые). Для проверки этого кандидата отметьте этот канал и нажмите кнопку «Проверить» снова.

en: The marked channels are a {0}-ways junction
ru_RU: Отмеченные каналы - это {0}-путевые соединения

en: The marked channels are not a junction:
ru_RU: Отмеченные каналы - это не соединения:

en: construct channel digraph and search for junctions
ru_RU: создание каналов орграфа и проверка на соединения

en: Number of {0}-ways junctions found: {1}
ru_RU: Число найденных {0}-путевых соединений: {1}

en: generate all combinations from entrie/exit candidates
ru_RU: создать все комбинации из кандидатов входа/выхода

en: Check the direction
ru_RU: Проверьте направление

en: Check the direction of the selected stream/river. Is it correct?
     Progress:
ru_RU: Проверьте направление выделенного ручья или реки. Оно правильное?
     Выполнено:

en: Correct
ru_RU: Правильное

en: Wrong
ru_RU: Неправильное

en: <HTML><U>C</U>orrect direction</HTML>
ru_RU: <HTML><U>П</U>равильное направление</HTML>

en: Direction of river is correct.
ru_RU: Направление реки правильное.

en: <HTML><U>W</U>rong dirrection</HTML>
ru_RU: <HTML><U>Н</U>еправильное направление</HTML>

en: Direction of river is wrong.
ru_RU: Направление реки неправильное.

en: <HTML><U>I</U>gnore this way</HTML>
ru_RU: <HTML><U>И</U>гнорировать эту линию</HTML>

en: Ignore direction of this way.
ru_RU: Игнорировать направление этой линии.

en: Check direction of streams
ru_RU: Проверьте направление ручьёв

en: Check direction of streams and rivers
ru_RU: Проверить направление ручёв и рек

en: No more directions to check!
ru_RU: Больше нет объектов для проверки направлений!

en: Replace way
ru_RU: Заменить линию

en: Replace way of selected way with a new way
ru_RU: Заменить выбранную линию новой линией

en: This tool replaces coastline of one way with another, and so requires exactly two coatline ways to be selected.
ru_RU: Этот инструмент заменяет одну береговую линию другой,  поэтому необходимо чтобы были выбраны две береговые линии.

en: Disable GPSD
ru_RU: Отключить GPSD

en: Show Distance to nearest way
ru_RU: Показывать расстояние до ближайшей линии

en: LiveGPS settings
ru_RU: Настройки LiveGPS

en: Here you can change some preferences of LiveGPS plugin
ru_RU: Здесь вы можете изменить некоторые настройки плагина LiveGPS

en: Host address of gpsd, default is {0}
ru_RU: Адрес хоста gpsd, по умолчанию {0}

en: Host address of gpsd
ru_RU: Адрес хоста gpsd

en: Port number of gpsd, default is {0}
ru_RU: Номер порта gpsd, по умолчанию {0}

en: Port number gpsd
ru_RU: Номер порта gpsd

en: .Serial device for direct NMEA input, does not exist by default.</html>
ru_RU: .последовательное устройство для прямого ввода NMEA, по умолчанию не существует.</html>

en: Serial device
ru_RU: Последовательное устройство

en: <html>For Linux {0}, {1}, {2} or {3} (<b>x</b> means any number beginning with 0).<br>For Windows {4} to {5} (COM ports bigger than 9 wont work).</html>
ru_RU: <html>Для Linux {0}, {1}, {2} or {3} (<b>x</b> означает любое число, начинающееся с 0).<br>Для Windows от {4} до {5} (Порты COM с номером более 9 работать не будут).</html>

en: Connection Failed
ru_RU: Ошибка при подключении

en: Not connected
ru_RU: Не подключено

en: Connecting
ru_RU: Подключение

en: Connected
ru_RU: Подключено

en: NMEA Connection Failed
ru_RU: Не удалось установить соединение NMEA

en: NMEA Not connected
ru_RU: NMEA не подключён

en: no name
ru_RU: без имени

en: Live GPS
ru_RU: Текущая позиция

en: Show GPS data.
ru_RU: Показать данные GPS.

en: Status gpsd
ru_RU: Состояние gpsd

en: Status NMEA
ru_RU: Состояние NMEA

en: Way Info
ru_RU: Информация о линии

en: Speed
ru_RU: Скорость

en: Course
ru_RU: Курс

en: Way Info [m]
ru_RU: Информация о линии [м]

en: {0} km/h
ru_RU: {0} км/ч

en: {0} deg
ru_RU: {0} °

en: LiveGPS layer
ru_RU: Слой LiveGPS

en: Capture GPS Track
ru_RU: Захват трека GPS

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
ru_RU: Связаться с сервером gpsd и показать текущее положение на слое LiveGPS.

en: Center Once
ru_RU: Центрировать только один раз

en: Center the LiveGPS layer to current position.
ru_RU: Центрировать слой LiveGPS на текущей позиции.

en: Auto-Center
ru_RU: Авто-центрирование

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
ru_RU: Непрерывно центрировать слой LiveGPS на текущей позиции.

en: MapRoulette: Zoom to task selection
ru_RU: MapRoulette: Масштабировать к выбранному заданию

en: Ignore Task
ru_RU: Игнорировать задание

en: Ignore Challenge
ru_RU: Игнорировать состязание

en: Download task {0}
ru_RU: Скачать задание {0}

en: Download MapRoulette Task
ru_RU: Скачать задание MapRoulette

en: Downloading MapRoulette Task {0}
ru_RU: Скачивание задания MapRoulette {0}

en: Do you want to download {0}
ru_RU: Вы хотите скачать {0}

en: Downloading MapRoulette Data
ru_RU: Скачать данные MapRoulette

en: Please log in to OpenStreetMap in JOSM
ru_RU: Войдите на OpenStreetMap в JOSM

en: Please log in to the MapRoulette instance at least once: {0}
ru_RU: Пожалуйста, авторизуйтесь в экземпляре MapRoulette хотя бы один раз: {0}

en: Fixed
ru_RU: Исправлено

en: Skipped
ru_RU: Пропущено

en: Answered
ru_RU: Отвечено

en: Too Hard / Cannot see
ru_RU: Слишком трудно / Не видно

en: Validated
ru_RU: Проверено

en: Already Fixed / Not an Issue
ru_RU: Уже исправлено / не ошибка

en: The {0} {1} (v{2}) has changed since the challenge was created.<br>Continue?
ru_RU: {0} {1} (v{2}) изменилось с момента создания состязания.<br>Продолжить?

en: Cooperative Challenge: Mismatched version types
ru_RU: Совместное состязание: Несовпадение типов версий

en: MapRoulette Cooperative Challenge
ru_RU: Совместное состязание MapRoulette

en: MapRoulette OSC change
ru_RU: Правки из MapRoulette OSC

en: Move data between datasets
ru_RU: Переместить данные между наборами данных

en: Could not fetch instruction from parent challenge
ru_RU: Не удалось извлечь инструкцию из родительского состязания

en: Tag
ru_RU: Тег

en: MapRoulette Tasks
ru_RU: Задания MapRoulette

en: Download MapRoulette Tasks in the selected download area
ru_RU: Скачать задания MapRoulette в выбранной области скачивания

en: MapRoulette task geometry
ru_RU: Геометрия задания MapRoulette

en: MapRoulette Task Layer
ru_RU: Слой заданий MapRoulette

en: MapRoulette Task Layer:
ru_RU: Слой заданий MapRoulette:

en: MapRoulette Preferences
ru_RU: Настройки MapRoulette

en: MapRoulette OpenStreetMap Preference Key
ru_RU: Ключ настроек OpenStreetMap для MapRoulette

en: Server Settings
ru_RU: Настройки сервера

en: MapRoulette Server Settings
ru_RU: Настройки сервера MapRoulette

en: Ignored Tasks
ru_RU: Игнорируемые задания

en: Ignored Challenges
ru_RU: Игнорируемые состязания

en: Task List
ru_RU: Список заданий

en: MapRoulette Task List Settings
ru_RU: Настройки списка заданий MapRoulette

en: Project
ru_RU: Проект

en: Challenge
ru_RU: Состязание

en: Task Name
ru_RU: Название задания

en: Task ID
ru_RU: ID задания

en: Challenge Name
ru_RU: Название состязания

en: Challenge ID
ru_RU: ID состязания

en: Task Preferences
ru_RU: Настройки задания

en: Future home of Task Preferences
ru_RU: Будущее расположение настроек задания

en: Current MapRoulette Task
ru_RU: Текущее задание MapRoulette

en: This is the current MapRoulette Task
ru_RU: Это текущее задание MapRoulette

en: MapRoulette: Current task
ru_RU: MapRoulette: текущее задание

en: Instructions:
ru_RU: Инструкции:

en: Please select a locked task
ru_RU: Пожалуйста, выберите заблокированное задание

en: Creates
ru_RU: Создание

en: Tag Updates
ru_RU: Обновления тегов

en: Select Primitives
ru_RU: Выберите примитивы

en: Select the OSM primitives for this task
ru_RU: Выберите примитивы OSM для этой задачи

en: MapRoulette: Select task primitives
ru_RU: MapRoulette: Выбор примитивов задания

en: MapRoulette: Mark Task as {0}
ru_RU: MapRoulette: Пометить задание как {0}

en: <html>Mark all selected tasks?<br>This will apply all tag fixes and geometry fixes!</html>
ru_RU: <html>Отметить все выбранные задания?<br>Это применит все исправления тегов и исправления геометрии!</html>

en: Mark all selected tasks?
ru_RU: Отметить все выбранные задания?

en: Apply OSC directly to the edit layer?
ru_RU: Применить OSC непосредственно к редактируемому слою?

en: Show
ru_RU: Показать

en: Request Review
ru_RU: Запросить проверку

en: Task Feedback
ru_RU: Обратная связь по заданию

en: No: the suggested tags are wrong
ru_RU: Нет: предложенные теги неправильные

en: Yes: the suggested tags are correct
ru_RU: Да: предложенные теги правильные

en: Apply OSC
ru_RU: Применить OSC

en: Apply the suggested change from the task
ru_RU: Применить предложенное изменение из задания

en: Start Task
ru_RU: Начать выполнение задания

en: Start MapRoulette Tasks
ru_RU: Начать выполнение заданий MapRoulette

en: MapRoulette: Start or Stop Tasks
ru_RU: MapRoulette: Начать или закончить выполнение заданий

en: Could not lock tasks
ru_RU: Не удалось заблокировать задания

en: Stop Task
ru_RU: Закончить выполнение задания

en: Stop MapRoulette Tasks
ru_RU: Закончить выполнение заданий MapRoulette

en: Downloaded MapRoulette tasks
ru_RU: Скачанные задания MapRoulette

en: Unknown
ru_RU: Неизвестно

en: Open Task in browser
ru_RU: Открыть задание в браузере

en: Open MapRoulette Tasks in browser
ru_RU: Открыть задания MapRoulette в браузере

en: MapRoulette: Open Tasks in browser
ru_RU: MapRoulette: Открыть задания в браузере

en: Download Data
ru_RU: Скачать данные

en: Download MapRoulette Tasks
ru_RU: Скачать задания MapRoulette

en: MapRoulette: Download Tasks
ru_RU: MapRoulette: Скачать задания

en: MapRoulette: Task Modified
ru_RU: MapRoulette: Задание изменено

en: MapRoulette: Task Locked
ru_RU: MapRoulette: Задание заблокировано

en: Priority: {0}
ru_RU: Приоритет: {0}

en: Difficulty: {0}
ru_RU: Сложность: {0}

en: Modified: {0}
ru_RU: Изменено: {0}

en: Type: {0}
ru_RU: Тип: {0}

en: Status: {0}
ru_RU: Состояние: {0}

en: MapRoulette Task
ru_RU: Задание MapRoulette

en: Did you finish the following MapRoulette Task?
ru_RU: Выполнили ли вы следующее задание MapRoulette?

en: Instructions:
ru_RU: Инструкции:

en: Changes for {0}
ru_RU: Изменения для {0}

en: Fetching OpenStreetMap User Preferences
ru_RU: Получение настроек пользователя OpenStreetMap

en: Getting MapRoulette API Key
ru_RU: Получение API-ключа MapRoulette

en: Measured values
ru_RU: Измеренные значения

en: Open the measurement window.
ru_RU: Открыть окно измерений

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
ru_RU: Обнулить результаты измерений и удалить измерительную линию.

en: Path Length
ru_RU: Длина пути

en: Selection Length
ru_RU: Длина выделения

en: Selection Area
ru_RU: Область выделения

en: Selection Radius
ru_RU: Радиус выделения

en: Angle
ru_RU: Угол

en: Angle between two selected Nodes
ru_RU: Угол между двумя выделенными точками

en: Layer to make measurements
ru_RU: Слой для проведения измерений

en: measurement mode
ru_RU: Режим измерения

en: Measurements
ru_RU: Измерения

en: Merge overlap
ru_RU: Объединить нахлест

en: Merge overlap of ways.
ru_RU: Слить перекрывающиеся линии

en: Merge Overlap (combine)
ru_RU: Слить нахлест (объединить)

en: Michigan Left
ru_RU: Левый Мичиганский поворот

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways.
ru_RU: Добавляет запрет поворота налево на группу из 4 или 5 линий.

en: Please select 4 or 5 ways to assign no left turns.
ru_RU: Пожалуйста, выберите 4 или 5 линий, чтобы назначить запрет поворота налево.

en: Please select 4 ways that form a closed relation.
ru_RU: Пожалуйста, выделите 4 линии, которые образуют закрытое отношение.

en: Unable to order the ways. Please verify their directions
ru_RU: Невозможно упорядочить линии. Пожалуйста, проверьте их направление

en: Create Michigan left turn restriction
ru_RU: Создать ограничение на поворот «Мичиганский левый»

en: Unable to find via nodes. Please check your selection
ru_RU: Невозможно найти точки "via" (через). Пожалуйста, проверьте, что вы выбрали

en: About Plugin
ru_RU: О модуле

en: Native password manager plugin
ru_RU: Модуль Native password manager

en: No native password manager could be found!
ru_RU: Собственный менеджер паролей не найден!

en: Depending on your Operating System / Distribution, you may have to create a default keyring / wallet first.
ru_RU: В зависимости от вашей ОС и ее дистрибутива, возможно, вам сначала надо создать ключи шифрования.

en: No thanks, use JOSM''s plain text preferences storage
ru_RU: Нет, спасибо, использовать текстовое хранилище параметров JOSM

en: Found sensitive data that is still saved in JOSM''s preference file (plain text).
ru_RU: Найдены конфиденциальные данные, которые до сих пор сохраняются в файле настроек JOSM (в текстовом виде).

en: Transfer to password manager and remove from preference file
ru_RU: Перенести в Менеджер паролей и удалить из файла настроек

en: No, just keep it
ru_RU: Нет, просто сохранить

en: Close the dialog and discard all changes
ru_RU: Закрыть диалог и отменить все изменения

en: Proceed and go to the next page
ru_RU: Продолжить и перейти на следующую страницу

en: Finish
ru_RU: Завершить

en: Confirm the setup and close this dialog
ru_RU: Подтвердить настройки и закрыть это окно

en: JOSM/OSM API/Username
ru_RU: JOSM/OSM API/Имя пользователя

en: JOSM/OSM API/Password
ru_RU: JOSM/OSM API/Пароль

en: {0}/Username
ru_RU: {0}/Имя пользователя

en: {0}/Password
ru_RU: {0}/Пароль

en: JOSM/Proxy/Username
ru_RU: JOSM/Прокси/Имя пользователя

en: JOSM/Proxy/Password
ru_RU: JOSM/Прокси/Пароль

en: JOSM/OAuth/{0}/Token
ru_RU: JOSM/OAuth/{0}/Токен

en: JOSM/OAuth/{0}/Parameters
ru_RU: JOSM/OAuth/{0}/Параметры

en: Native Password Manager Plugin
ru_RU: Модуль Собственный менеджер паролей

en: The username and password is protected by {0}.
ru_RU: Имя пользователя и пароль защищены {0}.

en: username
ru_RU: имя пользователя

en: password
ru_RU: пароль

en: proxy username
ru_RU: имя пользователя на прокси-сервере

en: proxy password
ru_RU: пароль на прокси-сервере

en: oauth key
ru_RU: oauth ключ

en: oauth secret
ru_RU: ключ oauth

en: <br><strong>Warning:</strong> There may be sensitive data left in your preference file. ({0})
ru_RU: <br><strong>Внимание:</strong> Конфиденциальные данные могут остаться в вашем файле настроек. ({0})

en: Save user and password ({0})
ru_RU: Сохранить пользователя и пароль ({0})

en: Plain text, JOSM default
ru_RU: Простой текст, по умолчанию в JOSM

en: Use {0}
ru_RU: Использовать {0}

en: Encrypt data with Windows logon credentials
ru_RU: Зашифровать данные учётными данными входа в Windows

en: The native password manager plugin detected {0} on your system.
ru_RU: Родной модуль менеджера паролей обнаружен {0} в вашей системе.

en: OSM Server Files o5m compressed
ru_RU: Сжатые файлы сервера OSM в формате o5m

en: Invalid changeset id: {0}
ru_RU: Неверный id пакета правок: {0}

en: Invalid timestamp: {0}
ru_RU: Неверный штамп времени: {0}

en: wrong header byte
ru_RU: неверный байт заголовка

en: Reading was canceled at file offset {0}
ru_RU: Чтение было отменено на смещении в файле {0}

en: unsupported header
ru_RU: неподдерживаемый заголовок

en: Reading OSM data...
ru_RU: Чтение данных OSM...

en: Import was canceled
ru_RU: Импорт был отменён

en: Split by municipality
ru_RU: Разбить по муниципалитетам

en: Split this data by municipality (admin_level=8).
ru_RU: Разбить данные по муниципалитетам (admin_level=8).

en: Split by sector
ru_RU: Разбить по секторам/кварталам

en: Split this data by sector (admin_level=10).
ru_RU: Разбить данные по секторам/кварталам (admin_level=10).

en: Split by neighbourhood
ru_RU: Разбить по окрестности

en: Split this data by neighbourhood (admin_level=11).
ru_RU: Разбить данные по окрестности (admin_level=11).

en: Download open data
ru_RU: Скачать открытые данные

en: License URL not available: {0}
ru_RU: URL лицензии не доступен: {0}

en: OpenData preferences
ru_RU: Свойства ОткрытыеДанные

en: License Agreement
ru_RU: Лицензионное соглашение

en: Accept
ru_RU: Принять

en: Refuse
ru_RU: Отклонить

en: I understand and accept these terms and conditions
ru_RU: Я понимаю и принимаю эти условия

en: View the full text of this license
ru_RU: Просмотреть полный текст лицензии

en: I refuse these terms and conditions. Cancel download.
ru_RU: Я не принимаю эти условия. Отменить скачивание.

en: Module bundled with opendata plugin
ru_RU: Модуль поставляется с модулем OpenData

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available modules.
ru_RU: Нажмите <strong>Скачать список</strong>, чтобы скачать и просмотреть список доступных модулей.

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
ru_RU[0]: Модуль был скачан <strong>успешно</strong>:
ru_RU[1]: {0} модуля были скачаны <strong>успешно</strong>:
ru_RU[2]: {0} модулей были скачано <strong>успешно</strong>:

en: Downloading the following module has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} modules has <strong>failed</strong>:
ru_RU[0]: Скачивание модуля <strong>не удалось</strong>:
ru_RU[1]: Скачивание модулей <strong>не удалось</strong>:
ru_RU[2]: Скачивание модулей <strong>не удалось</strong>:

en: Search:
ru_RU: Искать:

en: Modules
ru_RU: Модули

en: Accept the new module sites and close the dialog
ru_RU: Принять новые сайты модулей и закрыть диалог

en: Configure Module Sites
ru_RU: Настройка сайтов модулей

en: Download the list of available modules
ru_RU: Скачать список доступных модулей

en: Update modules
ru_RU: Обновление модулей

en: Update the selected modules
ru_RU: Обновить выбранные модули

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
ru_RU: Пожалуйста, перезапустите JOSM для активации скачанных модулей.

en: All installed modules are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
ru_RU: Все установленные модули в актуальном состоянии. JOSM не требуется скачивать новые версии.

en: Modules up to date
ru_RU: Модули в актуальном состоянии

en: Configure the list of sites where modules are downloaded from
ru_RU: Настроить список сайтов, с которых скачиваются модули

en: Add Open Data Module description URL.
ru_RU: Добавить ссылку на описание модуля OpenData.

en: Edit Open Data Module description URL.
ru_RU: Редактировать ссылку на описание модуля OpenData.

en: Open Data Module description URL
ru_RU: Ссылка на описание модуля OpenData

en: Download OSM data corresponding to the current data set.
ru_RU: Скачать данные OSM, соответствующие текущему набору данных

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
ru_RU: Выделить на карте объекты, выбранные в списке вверху.

en: Diff
ru_RU: Различия

en: Perform diff between current data set and existing OSM data.
ru_RU: Показывает различия между текущим набором данных и данными OSM.

en: Tools
ru_RU: Инструменты

en: Open tools menu for this data.
ru_RU: Выбрать инструмент

en: Open the OpenData window.
ru_RU: Открыть окно OpenData.

en: Raw data
ru_RU: Исходные данные

en: OpenData Preferences
ru_RU: Настройки OpenData

en: A special handler for various Open Data portals<br/><br/>Please read the Terms and Conditions of Use of each portal<br/>before any upload of data loaded by this plugin.
ru_RU: Специальный обработчик для различных порталов OpenData<br/><br/>Пожалуйста, прочитайте условия использования каждого портала<br/>до отправки на сервер каких-либо данных, загруженным этим модулем.

en: General settings
ru_RU: Общие настройки

en: Import only raw data (i.e. do not add/delete tags or replace them by standard OSM tags)
ru_RU: Импорт только исходных данных (т.е. не добавлять/удалять теги и не заменять их стандартными тегами OSM)

en: Overpass API server:
ru_RU: Сервер Overpass API

en: Overpass API server used to download OSM data
ru_RU: Сервер Overpass API используется для скачивания OSM данных

en: XAPI server:
ru_RU: XAPI сервер:

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
ru_RU: XAPI сервер используется для скачивания OSM данных когда сервер Overpass API недоступен

en: Download modules
ru_RU: Скачать модули

en: View summary
ru_RU: Посмотреть резюме

en: View full text
ru_RU: Посмотреть полный текст

en: ''Lambert CC 9 zones'' coordinates found with different zone codes for X and Y:
ru_RU: Координаты ''Lambert CC 9 zones''  имеют разные коды зон для X и Y:

en: OpenData XML files
ru_RU: Файлы OpenData XML

en: File to load
ru_RU: Файл для загрузки

en: 7Zip Files
ru_RU: Файлы 7Zip

en: Reading 7Zip file...
ru_RU: Чтение файла 7Zip...

en: Zip Files
ru_RU: Zip-файлы

en: Reading Zip file...
ru_RU: Чтение ZIP-архива...

en: Cannot transform to WGS84
ru_RU: Не удаётся преобразовать в WGS84

en: JOSM was unable to find a strict mathematical transformation between ''{0}'' and WGS84.<br /><br />Do you want to try a <i>lenient</i> method, which will perform a non-precise transformation (<b>with location errors up to 1 km</b>) ?<br/><br/>If so, <b>do NOT upload</b> such data to OSM !
ru_RU: JOSM не смог найти строгое математическое преобразование между «{0}» и WGS84.<br /><br />Попробовать <i>нестрогий</i> метод, который сделает неточное преобразование (<b>с ошибкой до 1 км</b>) ?<br/><br/>(В этом случае <b>НЕ отправляйте</b> данные на сервер OSM!)

en: Try lenient method
ru_RU: Попробовать нестрогий метод

en: Loading shapefile ({0} layers)
ru_RU: Загрузка шейп-файла ({0} слоёв)

en: Loading shapefile ({0} features)
ru_RU: Загрузка шейп-файла ({0} элементов)

en: Unable to detect Coordinate Reference System.
    Would you like to fallback to ESPG:4326 (WGS 84) ?
ru_RU: Не удалось определить систему координат.
    Вы хотите возвратиться к EPSG:4326 (WGS 84)?

en: Warning: CRS not found
ru_RU: Предупреждение: СК не обнаружена

en: Unable to detect CRS !
ru_RU: Не удалось определить СК!

en: GML files
ru_RU: Файлы GML

en: KML/KMZ files
ru_RU: Файлы KML/KMZ

en: MapInfo files
ru_RU: Файлы MapInfo

en: Shapefiles
ru_RU: Шейп-файлы

en: Unable to find a data store for file {0}
ru_RU: Не удалось найти хранилище данных для файла {0}

en: GeoPackage files
ru_RU: Файлы GeoPackage

en: CSV files
ru_RU: Файлы CSV

en: ODS files
ru_RU: Файлы ODS

en: No valid coordinates have been found.
ru_RU: Не найдено верных координат.

en: Invalid file. Bad length on line {0}. Expected {1} columns, got {2}.
ru_RU: Ошибка в файле. Неверная длина строки {0}. Ожидается {1} колонок, а имеется {2}.

en: XLS files
ru_RU: Файлы XLS

en: View OSM Wiki page
ru_RU: Посмотреть страницу Wiki OSM

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
ru_RU: Откроет в браузере OSM Wiki страницу для выбранного набора данных.

en: View Local Portal page
ru_RU: Страница локального портала

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
ru_RU: Откроет в браузере страницу локального портала для выбранного набора данных.

en: View National Portal page
ru_RU: Страница национального портала

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
ru_RU: Откроет в браузере страницу национального портала для выбранного набора данных.

en: View License
ru_RU: Просмотреть лицензию

en: Launch browser to the license page of the selected data set
ru_RU: Открыть в браузере страницу лицензии для выделенного набора данных

en: View License (summary)
ru_RU: Просмотреть лицензию (резюме)

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
ru_RU: Открыть в браузере страницу сводки лицензии для выделенного набора данных

en: View the license of the selected data set
ru_RU: Просмотреть лицензию для выделенного набора данных

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link is not known. Skipping download.
ru_RU: Предупреждение: Невозможно скачать модуль «{0}». Ссылка для скачивания неизвестна. Скачивание пропущено.

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
ru_RU: Предупреждение: Невозможно скачать модуль «{0}». Ссылка для его скачивания «{1}» не является допустимым URL. Скачивание пропущено.

en: Downloading Module {0}...
ru_RU: Скачивание модуля {0}...

en: An error occurred in module {0}
ru_RU: Возникла ошибка в модуле {0}

en: Last module update more than {0} days ago.
ru_RU: Последнее обновление модуля было более {0} дней назад.

en: Click to update the activated modules
ru_RU: Щёлкните, чтобы обновить активированные модули

en: Click to skip updating the activated modules
ru_RU: Щёлкните, чтобы пропустить обновление активированных модулей

en: Skipping module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ru_RU: Пропуск периодического обновления модуля. Автоматическое обновление в момент запуска отключено.

en: Running module update after elapsed update interval. Automatic update at startup is disabled.
ru_RU: Запуск периодического обновления модуля. Автоматическое обновление в момент запуска выключено.

en: Could not load module {0}. Delete from preferences?
ru_RU: Не удалось загрузить модуль {0}. Удалить его из настроек?

en: loading module ''{0}'' (version {1})
ru_RU: Загрузка модуля «{0}» (версия {1})

en: <html>Could not load module {0} because the module<br>main class ''{1}'' was not found.<br>Delete from preferences?</html>
ru_RU: <html>Невозможно загрузить модуль {0}, т.к. не найден<br>основной класс ''{1}''.<br>Удалить из настроек?</html>

en: Loading modules ...
ru_RU: Загрузка модулей ...

en: Checking module preconditions...
ru_RU: Проверка предусловий модуля...

en: Loading module ''{0}''...
ru_RU: Загрузка модуля «{0}»...

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
ru_RU[0]: JOSM не удалось найти информацию о следующем модуле:
ru_RU[1]: JOSM не удалось найти информацию о следующих модулях:
ru_RU[2]: JOSM не удалось найти информацию о следующих модулях:

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
ru_RU[0]: Этот модуль не будет загружен.
ru_RU[1]: Эти модули не будут загружены.
ru_RU[2]: Эти модули не будут загружены.

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
ru_RU[0]: Не удалось обновить следующий модуль:
ru_RU[1]: Не удалось обновить следующие модули:
ru_RU[2]: Не удалось обновить следующие модули:

en: Module update failed
ru_RU: Не удалось обновить модули

en: Warning: failed to download module information list
ru_RU: Предупреждение: Не удалось скачать с сервера список информации модуля

en: Disable module
ru_RU: Отключить модуль

en: Click to delete the module ''{0}''
ru_RU: Щёлкните, чтобы удалить модуль «{0}»

en: Keep module
ru_RU: Оставить модуль

en: Click to keep the module ''{0}''
ru_RU: Нажмите, чтобы оставить модуль ''{0}''

en: Warning: failed to delete outdated module ''{0}''.
ru_RU: Предупреждение: Не удалось удалить устаревший модуль «{0}».

en: Warning: failed to install already downloaded module ''{0}''. Skipping installation.JOSM is still going to load the old module version.
ru_RU: Внимание: не удалось установить уже скачанный модуль «{0}». Установка пропускается. JOSM будет загружать старую версию модуля.

en: Warning: failed to install module ''{0}'' from temporary download file ''{1}''. Renaming failed.
ru_RU: Предупреждение: Не удалось установить модуль «{0}» из временного скачанного файла «{1}». Ошибка при переименовании.

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
ru_RU: Запомнить мой выбор и не спрашивать снова (зайдите в Настройки->Модули, чтобы изменить его позже)

en: The module file ''{0}'' does not include a Manifest.
ru_RU: Файл модуля ''{0}'' не содержит декларации.

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
ru_RU: Неверная ссылка "{0}" в модуле {1}

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
ru_RU: <b>Модуль получен из внешнего источника:</b> {0}

en: Failed to create module information from manifest for module ''{0}''
ru_RU: Невозможно извлечь информацию о модуле из декларации модуля ''{0}''

en: Illegal entry in module list.
ru_RU: Некорректная запись в списке модулей.

en: Reading local module information..
ru_RU: Чтение информации об установленных модулях...

en: Processing module site cache files...
ru_RU: Обработка файлов модулей из кэша...

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
ru_RU: Предупреждение: Не удалось просканировать файл ''{0}'' на информацию о модуле. Пропущено.

en: Processing module site cache icon files...
ru_RU: Обработка файлов пиктограмм модулей из кэша...

en: Processing module files...
ru_RU: Обработка файлов модулей...

en: Download module list...
ru_RU: Скачивание списка модулей...

en: Downloading module list from ''{0}''
ru_RU: Скачивание списка модулей из «{0}»

en: Warning: failed to create module directory ''{0}''. Cannot cache module list from module site ''{1}''.
ru_RU: Предупреждение: Не удалось создать каталог модуля «{0}». Невозможно записать в кэш список модулей с сайта модулей «{1}».

en: Writing module list to local cache ''{0}''
ru_RU: Запись списка модулей в локальный кэш «{0}»

en: Parsing module list from site ''{0}''
ru_RU: Анализ списка модулей с сайта ''{0}''

en: Failed to parse module list document from site ''{0}''. Skipping site. Exception was: {1}
ru_RU: Не удалось разобрать список модулей с сайта ''{0}''. Сайт пропущен. Ошибка: {1}

en: Processing module list from site ''{0}''
ru_RU: Обработка списка модулей с сайта «{0}»

en: Open Visible...
ru_RU: Открыть видимое...

en: Open only files that are visible in current view.
ru_RU: Открыть только файлы, видимые в текущей области на экране

en: No view open - cannot determine boundaries!
ru_RU: Не открыта область - невозможно определить границы!

en: Unknown file extension: {0}
ru_RU: Неизвестное расширение файла: {0}

en: Parsing file "{0}" failed
ru_RU: Разбор файла "{0}" потерпел неудачу

en: Copy: {0}
ru_RU: Копировать: {0}

en: and
ru_RU: и

en: Open in browser {0}
ru_RU: Открыть в браузере {0}

en: OpenStreetMap obj info
ru_RU: Информация об объекте OSM

en: Open OpenStreetMap obj info window
ru_RU: Открыть окно с информацией об объекте OpenStreetMap

en: Object Id
ru_RU: ID объекта

en: Version
ru_RU: Версия

en: Images
ru_RU: Снимки

en: OSM Server Files pbf compressed
ru_RU: Сжатые pbf файлы OSM сервера

en: Download PBF
ru_RU: Скачать PBF

en: Invalid DenseNodes key/values table
ru_RU: Неверная DenseNodes таблица ключ/значение

en: Canceled: Waiting for reader to react
ru_RU: Отменено: ожидание реакции читателя

en: Transform error: Min X must be smaller than max
ru_RU: Ошибка преобразования: Минимальное значение X должно быть меньше максимального

en: Transform error: Min Y must be smaller than max
ru_RU: Ошибка преобразования: Минимальное значение Y должно быть меньше максимального

en: Transform error: Points too close
ru_RU: Ошибка преобразования: точки находятся близко друг от друга

en: Transform error: Unsupported variant.
ru_RU: Ошибка преобразования: Неподдерживаемый вариант.

en: Transform error: Unsupported orientation
ru_RU: Ошибка преобразования: Неподдерживаемая ориентация

en: X-value of bottom left reference point
ru_RU: Значение X нижней левой контрольной точки

en: Y-value of bottom left reference point
ru_RU: Значение Y нижней левой контрольной точки

en: East-value of bottom left reference point
ru_RU: Долгота нижней левой  контрольной точки

en: North-value of bottom left reference point
ru_RU: Широта нижней левой  контрольной точки

en: Get from Preview
ru_RU: Получить из предпросмотра

en: Select a single node from preview
ru_RU: Выберите одну точку в окне предпросмотра

en: X-value of top right reference point
ru_RU: Значение X верхней правой контрольной точки

en: Y-value of top right  reference point
ru_RU: Значение Y верхней правой контрольной точки

en: East-value of top right reference point
ru_RU: Долгота верхней правой  контрольной точки

en: North-value of top right reference point
ru_RU: Широта верхней правой  контрольной точки

en: Check Placement
ru_RU: Проверьте расположение

en: Bind to coordinates
ru_RU: Привязка к координатам

en: Top right (max) corner:
ru_RU: Правый верхний (макс) угол:

en: East:
ru_RU: Восток:

en: North:
ru_RU: Север:

en: Bottom left (min) corner:
ru_RU: Нижний левый (мин) угол:

en: Please select exactly one node.
ru_RU: Пожалуйста, выделите только одну точку

en: Check numbers
ru_RU: Проверьте числа

en: Projection of the PDF-Document
ru_RU: Проекция PDF-документа

en: Projection:
ru_RU: Проекция:

en: Show target
ru_RU: Показать цель

en: Finished
ru_RU: Готово

en: Load preview ...
ru_RU: Загрузить для предпросмотра...

en: PDF preview:
ru_RU: Предпросмотр PDF:

en: PDF files
ru_RU: Файлы PDF

en: Import PDF
ru_RU: Импорт PDF

en: OSM files
ru_RU: Файлы OSM

en: Preparing
ru_RU: Идёт подготовка

en: Could not parse color
ru_RU: Невозможно определить цвет

en: Parsing file
ru_RU: Разбор файла

en: File not found.
ru_RU: Файл не найден.

en: Error while parsing: {0}
ru_RU: Ошибка при разборе: {0}

en: Removing parallel segments
ru_RU: Удаление параллельных отрезков

en: Joining nodes
ru_RU: Присоединение точек

en: Joining adjacent segments
ru_RU: Соединение смежных отрезков

en: Removing small objects
ru_RU: Удаление мелких объектов

en: Removing large objects
ru_RU: Удаление крупных объектов

en: Finalizing layers
ru_RU: Завершение создания слоев

en: Building JOSM layer
ru_RU: Слой JOSM со зданиями

en: Postprocessing layer
ru_RU: Постобработка слоя

en: Saving to file.
ru_RU: Сохранение в файл.

en:  Writing to file
ru_RU:  Запись в файл

en: Debug info
ru_RU: Отладочная информация

en: Merge close nodes
ru_RU: Слить точки, находящиеся рядом

en: Remove objects smaller than
ru_RU: Удалить объекты меньше чем

en: Remove objects larger than
ru_RU: Удалить объекты крупнее чем

en: Only this color
ru_RU: Только этого цвета

en: Remove parallel lines
ru_RU: Удалить параллельные линии

en: Take only first X paths
ru_RU: Только первый Х треков

en: Color/width change
ru_RU: Изменить цвет/толщину

en: Shape closed
ru_RU: Замкнутая форма

en: Single segments
ru_RU: Единичные отрезки

en: Orthogonal shapes
ru_RU: Ортогональные формы

en: Import settings
ru_RU: Импорт настроек

en: Tolerance:
ru_RU: Допуск:

en: Max distance:
ru_RU: Макс. расстояние:

en: Introduce separate layers for:
ru_RU: Внедрять отдельные слои для:

en: Import PDF file
ru_RU: Импорт PDF файлов

en: Import PDF file.
ru_RU: Импорт PDF файлов.

en: Extended
ru_RU: Расширенный

en: User Interface
ru_RU: Пользовательский интерфейс

en: Interactions:
ru_RU: Интерфейс:

en: Processing defaults
ru_RU: Параметры обработки по умолчанию

en:  {0} objects so far
ru_RU:  {0} объект(ов) осталось

en: Parsing PDF
ru_RU: Разбор PDF

en: Encrypted documents not supported.
ru_RU: Зашифрованные документы не поддерживаются

en: The PDF file must have exactly one page.
ru_RU: PDF файл должен состоять из одной страницы.

en: Read error:
ru_RU: Ошибка чтения:

en: Write error:
ru_RU: Ошибка записи:

en: Write coordinates to image header
ru_RU: Записать координаты в заголовок изображения

en: Write position information into the exif header of the following files:
ru_RU: Записать информацию о положении в шапку exif следующих файлов:

en: The file "{0}" can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
ru_RU: Невозможно обновить файл "{0}". Поддерживаются только изображения в форматах JPEG и TIFF.

en: {0} file can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported. | {0} files can not be updated. Only JPEG and TIFF images are supported.
ru_RU[0]: {0} файл не может быть обновлен. Поддерживаются только JPEG и TIFF изображения.
ru_RU[1]: {0} файла не могут быть обновлены. Поддерживаются только JPEG и TIFF изображения.
ru_RU[2]: {0} файлов не могут быть обновлены. Поддерживаются только JPEG и TIFF изображения.

en: Warning: Some metadata in TIFF files may be lost. Always keep a backup!
ru_RU: Внимание: некоторые метаданные в TIFF-файлах могут быть потеряны. Всегда храните резервную копию!

en: settings
ru_RU: настройки

en: keep backup files
ru_RU: сохранить резервный файл

en: change file modification time:
ru_RU: поменять время внесения изменений:

en: to gps time
ru_RU: на время по gps

en: to previous value (unchanged mtime)
ru_RU: на предыдущее значение (неизменённое mtime)

en: Photo Geotagging Plugin
ru_RU: Модуль геопометки фотографии

en: Proceed
ru_RU: Продолжить

en: The GPS tag could not be added to the following file because there is not enough free space in the EXIF section: | The GPS tag could not be added to the following files because there is not enough free space in the EXIF section:
ru_RU[0]: GPS-тег невозможно добавить к следующему файлу, так как недостаточно свободного места в секции EXIF:
ru_RU[1]: GPS-тег невозможно добавить к следующим файлам, так как недостаточно свободного места в секции EXIF:
ru_RU[2]: GPS-тег невозможно добавить к следующим файлам, так как недостаточно свободного места в секции EXIF:

en: ({0} more file) | ({0} more files)
ru_RU[0]: (ещё {0} файл)
ru_RU[1]: (ещё {0} файла)
ru_RU[2]: (ещё {0} файлов)

en: This can likely be fixed by rewriting the entire EXIF section, however some (rare) unknown tags may get lost in the process.<br>Would you like to proceed anyway?
ru_RU: Это, скорее всего, можно исправить перезаписью всей секции EXIF, но некоторые (редкие) неизвестные теги в процессе могут быть утеряны.<br>Всё равно продолжить?

en: Writing position information to image files...
ru_RU: Запись информации о местоположении в файлы изображений...

en: Retry
ru_RU: Повторить

en: Unable to process file ''{0}'':
ru_RU: Не удалось обработать файл ''{0}'':

en: Writing position information to image files... Estimated time left: {0}
ru_RU: Запись информации о местоположении в файлы изображений... Ожидаемое время: {0}

en: Could not read mtime.
ru_RU: Невозможно прочитать mtime.

en: Could not write mtime.
ru_RU: Невозможно записать mtime.

en: File could not be deleted!
ru_RU: Файл не может быть удалён!

en: Could not rename file!
ru_RU: Файл не может быть переименован!

en: Could not rename file {0} to {1}!
ru_RU: Невозможно переименовать файл {0} в {1}!

en: <html><h3>There are old backup files in the image directory!</h3>
ru_RU: <html><h3>В каталоге изображений есть старые файлы резервного копирования!</h3>

en: Override old backup files?
ru_RU: Переписать старые файлы резервного копирования?

en: Keep old backups and continue
ru_RU: Сохранить старые резервные копии и продолжить

en: Override
ru_RU: Перезаписать

en: Could not delete temporary file!
ru_RU: Невозможно удалить временный файл!

en: Test failed: Could not read mtime.
ru_RU: Тест не прошёл: Невозможно прочитать mtime.

en: Test failed: Could not write mtime.
ru_RU: Тест не прошёл: Невозможно записать mtime.

en: Adjust photos
ru_RU: Регулирование фотографии

en: Move and position photos
ru_RU: Перемещение фотографии

en: Click+drag photo, control+alt+click to position photo, control+click to set direction.
ru_RU: Щёлкните+перетаскивайте фото, control+alt+щелчок для позиционирования фото, control+щелчок, чтобы задать направление.

en: Please load some photos.
ru_RU: Позалуйста загрузите несколько фотографий.

en: Edit photo GPS data
ru_RU: Редактировать GPS-данные снимка

en: Edit GPS data of selected photo.
ru_RU: Редактировать GPS-данные выделенного снимка.

en: Edit Photo GPS Data
ru_RU: Редактировать GPS-данные снимка

en: (Empty values delete the according fields.)
ru_RU: (Пустые значения удаляют соответствующие поля.)

en: coordinates
ru_RU: координаты

en: Latitude and longitude
ru_RU: Широта и долгота

en: altitude
ru_RU: высота

en: Altitude:
ru_RU: Высота:

en: speed
ru_RU: скорость

en: positive number or empty
ru_RU: положительное число или пустое

en: Speed:
ru_RU: Скорость:

en: direction
ru_RU: направление

en: range -360.0 .. 360.0, or empty
ru_RU: в диапазоне -360.0 .. 360.0, или пустое

en: Direction:
ru_RU: Направление:

en: Edit coordinates in separate editor
ru_RU: Изменить координаты в отдельном редакторе

en: Edit Image Coordinates
ru_RU: Изменить координаты изображения

en: Undo changes made in this dialog
ru_RU: Отменить изменения, сделанные в этом диалоге

en: Reload GPS data from image file
ru_RU: Перезагрузить GPS-данные из файла изображения

en: New layer for untagged images
ru_RU: Новый слой для не отмеченного изображения

en: Untagged Images
ru_RU: Не отмеченные изображения

en: Add PMTiles layer
ru_RU: Добавить слой PMTiles

en: Do you want to add a layer based off of {0}?
ru_RU: Вы хотите добавить слой, основанный на {0}?

en: PMTiles tilesets ({0})
ru_RU: Наборы квадратов PMTiles ({0})

en: Data could not be read
ru_RU: Данные не могут быть считаны

en: Point info
ru_RU: Информация о точке

en: Point info.
ru_RU: Информация о точке.

en: Connecting server
ru_RU: Соединение с сервером

en: Data not available.
ru_RU: Данные недоступны

en: Automatically detect the module
ru_RU: Автоматическое определение модуля

en: Point information settings
ru_RU: Настройки PointInfo

en: Settings for the point information plugin.
ru_RU: Настройки для модуля PointInfo.

en: Try to guess the appropriate module from the location. If it fails, use the module selected below.
ru_RU: Попытаться выбрать подходящий модуль по местоположению. Если не удастся, использовать модуль, выбранный ниже.

en: The module called to get the point information.
ru_RU: Модуль, вызываемый для получения информации о точке.

en: Module
ru_RU: Модуль

en: Add new address point
ru_RU: Добавить новую адресную точку

en: Tags copied to clipboard.
ru_RU: Теги скопированы в буфер обмена.

en: New address point added.
ru_RU: Новая адресная точка добавлена.

en: Download Osmosis poly
ru_RU: Скачать Osmosis poly

en: Data contains unclosed ways.
ru_RU: В данных присутствуют незамкнутые линии.

en: Reading polygon filter file...
ru_RU: Чтение polygon filter file

en: Error reading poly file: {0}
ru_RU: Ошибка чтения poly файла: {0}

en: The file must begin with a polygon name
ru_RU: Файл должен начинаться с имени полигона

en: Empty line in coordinate section
ru_RU: Пустая строка в секции координат

en: There are less than 2 points in an area
ru_RU: В области менее 2 точек

en: Found coordinates ''{0}'' instead of name
ru_RU: Найдены координаты ''{0}'' вместо имени

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
ru_RU: Найдены недопустимые координаты: {0}, {1}

en: {0} points were outside world bounds and were moved
ru_RU: {0} точек оказались за пределами мира и были перемещены

en: Unable to parse {0} as a number
ru_RU: Не удалось разобрать {0} как число

en: A polygon coordinate line must contain exactly 2 numbers
ru_RU: Строка с координатами полигона должна содержать 2 числа

en: Osmosis polygon filter files
ru_RU: Файлы Osmosis polygon filter file

en: Print...
ru_RU: Печать...

en: Print the map
ru_RU: Распечатать карту

en: Print the Map
ru_RU: Печать карты

en: Printer
ru_RU: Принтер

en: Media
ru_RU: Носитель

en: Printer settings
ru_RU: Параметры принтера

en: Scale
ru_RU: Масштаб

en: Resolution
ru_RU: Разрешение

en: Map information
ru_RU: Информация о карте

en: Map Preview
ru_RU: Предпросмотр карты

en: Zoom To Page
ru_RU: Уместить на странице

en: Zoom To Actual Size
ru_RU: Реальный размер

en: Print
ru_RU: Печать

en: Printing has been cancelled.
ru_RU: Печать отменена.

en: Printing stopped
ru_RU: Печать остановлена

en: Printing has failed.
ru_RU: Сбой печати.

en: Create Stops from GTFS ...
ru_RU: Создать остановки из GTFS...

en: Create Stops from a GTFS file
ru_RU: Создать остановки из файла GTFS

en: Select GTFS file (stops.txt)
ru_RU: Выберите GTFS файл (stops.txt)

en: File "{0}" does not exist
ru_RU: Файл "{0}" не существует

en: IOException "{0}" occurred
ru_RU: Произошло ошибка ввода/вывода "{0}"

en: There exists no dataset. Try to download data from the server or open an OSM file.
ru_RU: Данных не существует. Попробуйте скачать данные с сервера или открыть OSM файл.

en: No data found
ru_RU: Данные не найдены

en: The GTFS file was empty.
ru_RU: Файл GTFS был пуст.

en: Route patterns ...
ru_RU: Шаблоны маршрутов …

en: Edit Route patterns for public transport
ru_RU: Править шаблоны маршрутов общественного транспорта

en: Route Patterns
ru_RU: Образцы дорог

en: Overview
ru_RU: Обзор

en: Itinerary
ru_RU: Маршрут

en: Stops
ru_RU: Остановки

en: Meta
ru_RU: Мета

en: Existing route patterns:
ru_RU: Существующие образцы дорог

en: Reflect
ru_RU: Отразить

en: Required tags:
ru_RU: Необходимые теги:

en: Common tags:
ru_RU: Общие теги:

en: Additional tags:
ru_RU: Дополнительные теги:

en: Add a new Tag
ru_RU: Добавить новый тег

en: Name/Id
ru_RU: Имя/идентификатор

en: Find
ru_RU: Найти

en: Mark
ru_RU: Пометить

en: Ref
ru_RU: Ссылка

en: Stops are possible on the
ru_RU: Остановки возможны на

en: right hand side
ru_RU: Правая сторона

en: left hand side
ru_RU: Левая сторона

en: Maximum distance from route
ru_RU: Максимальная дистанция от маршрута

en: Suggest Stops
ru_RU: Предлагать остановки

en: Create Stops from GPX ...
ru_RU: Создать контрольные точки из GPX  ...

en: Create Stops from a GPX file
ru_RU: Создать контрольные точки из файла GPX

en: Select GPX file
ru_RU: Выберите GPX файл

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
ru_RU: GPX файл не содержит треков или путевых точек.

en: moved
ru_RU: перемещен

en: added
ru_RU: добавленный

en: Public Transport: Enable GTFSStops
ru_RU: Общественный транспорт: Обязательные GTFS остановки

en: Public Transport: Catch GTFS stops
ru_RU: Общественный транспорт: GTFS остановки по требованию

en: skipped
ru_RU: пропускать

en: Public Transport: Disable GTFS
ru_RU: Общественный транспорт: Исключить GTFS

en: Public Transport: Join GTFS stops
ru_RU: Общественный транспорт: Соединение GTFS остановок

en: Public Transport: Change stop type
ru_RU: Общественный транспорт: Изменение вида остановки

en: Public Transport: Add track stop
ru_RU: Общественный транспорт: Добавить в маршрут остановку

en: Public Transport: Delete track stop
ru_RU: Общественный транспорт: Удалить из маршрута остановку

en: Public Transport: Detach track stop list
ru_RU: Общественный транспорт: Отсоединить от списка маршрута остановку

en: Public Transport: Edit track stop list
ru_RU: Общественный транспорт: Редактировать остановку в списке маршрута

en: Public Transport: Relocate nodes in track stoplist
ru_RU: Общественный транспорт: Переместить точки в списке остановок маршрута

en: Public Transport: sort track stop list
ru_RU: Общественный транспорт: Сортировать список остановок маршрута

en: Public Transport: Suggest stops
ru_RU: Общественный транспорт: Предложить остановки

en: Public Transport: Detach waypoints
ru_RU: Общественный транспорт: Отсоединить путевые точки

en: Public Transport: Disable waypoints
ru_RU: Общественный транспорт: Отключить путевые точки

en: Public Transport: Enable waypoints
ru_RU: Общественный транспорт: Включить путевые точки

en: Public Transport: Edit waypoint name
ru_RU: Общественный транспорт: Редактировать имя путевой точки

en: Can''t parse a time from this string.
ru_RU: Невозможно разобрать время из этой последовательности.

en: Invalid value
ru_RU: Неправильное значение

en: Create Stops from GTFS
ru_RU: Создать остановки из GTFS

en: GTFS-Stops
ru_RU: GTFS-остановки

en: Type of stops to add
ru_RU: Вид остановок к добавлению

en: Time on your GPS device
ru_RU: Время на вашем GPS устройстве

en: HH:MM:SS.sss
ru_RU: ЧЧ:ММ:СС.ссс

en: Time on your stopwatch
ru_RU: Время на вашем секундомере

en: Time window
ru_RU: Время окошка

en: Move Threshold
ru_RU: Начало движения

en: Catch
ru_RU: Поймать

en: Join
ru_RU: Соединить

en: Create Stops from GPX
ru_RU: Создать остановки из GPX

en: Tracks in this GPX file:
ru_RU: Маршруты в GPX файле:

en: Detach
ru_RU: Отделить

en: implicit
ru_RU: неявный

en: State
ru_RU: Штат

en: pending
ru_RU: в ожидании

en: [incomplete]
ru_RU: [неполный]

en: [empty way]
ru_RU: [пустой путь]

en: [gap]
ru_RU: [промежуток]

en: Stopname
ru_RU: Название остановки

en: The GPX file doesn''t contain valid trackpoints. Please use a GPX file that has trackpoints.
ru_RU: GPX файл не содержит достоверных точек трека. Пожалуйста, используйте GPX файл, который имеет точки трека.

en: GPX File Trouble
ru_RU: Проблемный GPX файл

en: unnamed
ru_RU: безымянный

en: Filters
ru_RU: Фильтры

en: Choose Filter
ru_RU: Выберите фильтр

en: JSlider initialization error. Make sure your meta-inf is correct.
ru_RU: Ошибка инициализации JSlider. Убедитесь в корректности  meta-inf.

en: Image Filters
ru_RU: Фильтры изображений

en: Filter Name
ru_RU: Название фильтра

en: Open relation/multipolygon editor panel
ru_RU: Открыть панель редактирования отношений

en: Specify role
ru_RU: Укажите роль

en: Change relation member roles to {0}
ru_RU: Изменить роли участников отношения на {0}

en: Create administrative boundary relations
ru_RU: Создать отношение с административными границами

en: Add tags boundary and admin_level to boundary relation ways
ru_RU: Добавить теги boundary и admin_level к линиям в отношении границы

en: Move area tags from contour to relation
ru_RU: Переместить теги полигона с контура на отношение

en: When moving tags, consider even non-repeating ones
ru_RU: Перемещая теги, не забывайте и о неповторяющихся

en: Always split ways of neighbouring multipolygons
ru_RU: Всегда разрезать линии соседних мультиполигонов

en: Change role
ru_RU: Изменение роли

en: Enter role for selected members
ru_RU: Выберите роль для выделенных объектов

en: another...
ru_RU: другая...

en: Add/remove members from the chosen relation
ru_RU: Добавить/убрать объекты из выбранного отношения

en: Clear the chosen relation
ru_RU: Убрать выбранное отношение

en: Create a multipolygon from selected objects
ru_RU: Создать мультиполигон из выделенных объектов

en: Create multipolygons from rings
ru_RU: Создать мультиполигоны из окружностей

en: Move tags from ways to relation
ru_RU: Переместить теги с линии на отношение

en: Enter admin level and name for the border relation:
ru_RU: Введите admin_level и название границы:

en: Admin level
ru_RU: admin_level

en: Create a relation from selected objects
ru_RU: Создать отношение из выделенных объектов

en: Choose a type for the relation:
ru_RU: Выберите тип отношения:

en: Delete relation
ru_RU: Удалить отношение

en: Download incomplete members for the chosen relation
ru_RU: Докачать участников выбранного отношения

en: Download referrers
ru_RU: Скачать ссылающееся на объект

en: Download referrers for the chosen relation and its members.
ru_RU: Скачать объекты, ссылающиеся на выбранное отношение и его участников.

en: Duplicate relation
ru_RU: Дублировать отношения

en: Open relation editor for the chosen relation
ru_RU: Открыть редактор для выбранного отношения

en: Find a relation
ru_RU: Найти отношение

en: Reconstruct polygon
ru_RU: Восстановить полигон

en: Reconstruct polygon from multipolygon relation
ru_RU: Восстановить полигон из отношения мультиполигона

en: Multipolygon must consist only of ways
ru_RU: Мультиполигон должен состоять только из линий

en: Reconstruct polygons from relation {0}
ru_RU: Восстановить полигон из отношения {0}

en: Reconstruct route
ru_RU: Восстановить маршрут

en: Open relation wiki page
ru_RU: Тип отношения в вики

en: Select relation in main selection.
ru_RU: Выберите отношение в основном выборе.

en: Fix roles of the chosen relation members
ru_RU: Починить роли участников выбранного отношения

en: Complete multipolygon for way {0}
ru_RU: Замкнуть мультиполигон для линии {0}

en: Two rings are equal, and this must not be.
ru_RU: Две окружности одинаковы, этого не должно быть.

en: Multipolygon from rings
ru_RU: Мультиполигон из окружностей

en: Node without ''house'' role found
ru_RU: Найдена точка без роли ''house''

en: Way without ''house'' or ''street'' role found
ru_RU: Найдена линия без роли ''house'' или ''street''

en: Relation without ''house'' role found
ru_RU: Найдено отношение без роли ''house''

en: Relation does not have name
ru_RU: У отношения отсутствует имя

en: Relation has streets with different names
ru_RU: Отношение содержит улицы с разными названиями

en: fix associatedStreet relation
ru_RU: исправить отношение associatedStreet

en: Relation without ''subarea'' role found
ru_RU: Найдено отношение без роли ''subarea''

en: Node without ''label'' or ''admin_centre'' role found
ru_RU: Найдена точка без роли ''label'' или ''admin_centre''

en: Way without ''inner'' or ''outer'' role found
ru_RU: Найдена линия без роли ''inner'' или ''outer''

en: Node without ''stop'' or ''platform'' role found
ru_RU: Обнаружена точка без роли ''stop'' или ''platform''

en: Way platform without ''platform'' role found
ru_RU: Обнаружена линия платформы без роли ''platform''

en: Revert changeset fully
ru_RU: Полностью откатить пакет правок

en: Revert selection only
ru_RU: Вернуть только выделенное

en: Revert selection and restore deleted objects
ru_RU: Вернуть выделенное и восстановить удалённые объекты

en: Revert changeset
ru_RU: Откатить пакет правок

en: Revert
ru_RU: Откатить

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
ru_RU: Введите ID пакета правок, который должен быть отменён

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
ru_RU: <html>Пометьте, чтобы скачать данные в новый слой данных.<br>Снимите пометку, чтобы скачать данные с сервера в текущий активный слой.</html>

en: The current input is not a list of valid changeset IDs. Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
ru_RU: Введённое значение не является корректным списком идентификаторов пакетов правок. Введите одно или несколько целых чисел > 0, либо полные URL пакетов правок.

en: Please enter one or more integer values > 0 or full changeset URLs.
ru_RU: Введите одно или несколько целых чисел > 0, либо полные URL пакетов правок.

en: Reverted changeset
ru_RU: Отменённый пакет правок

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
ru_RU: Нелья откатить пакет правок из {0}

en: Downloading history for {0} object | Downloading history for {0} objects
ru_RU[0]: Скачивание журнала для {0} объекта
ru_RU[1]: Скачивание журнала для {0} объектов
ru_RU[2]: Скачивание журнала для {0} объектов

en: Unexpected data in changeset #{1}
ru_RU: Неожиданные данные в пакете правок № {1}

en: Missing merge target for {0}
ru_RU: Отсутствует цель слияния для {0}

en: Checking coordinates of {0} node | Checking coordinates of {0} nodes
ru_RU[0]: Проверка координат {0} точки
ru_RU[1]: Проверка координат {0} точек
ru_RU[2]: Проверка координат {0} точек

en: Fetching multi-objects
ru_RU: Получение мультиобъектов

en: Changeset {0}: {1}
ru_RU: Пакет правок {0}: {1}

en: Preparing history data...
ru_RU: Подготовка данных истории...

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
ru_RU: Удалённое управление запросило откат пакета правок.

en: Reverting...
ru_RU: Откатываем...

en: This changeset has objects that are not present in current dataset.
    It is needed to download them before reverting. Do you want to continue?
ru_RU: В этом пакете правок есть объекты, не присутствующие в текущем наборе данных.
    Их нужно скачать перед выполнением отката. Хотите продолжить?

en: Confirm
ru_RU: Подтвердить

en: Revert was canceled
ru_RU: Откат отменён

en: Revert changesets
ru_RU: Откатить пакеты правок

en: Reverting changeset {0}
ru_RU: Откат пакета правок {0}

en: See {0}
ru_RU: Смотрите {0}

en: Please solve conflicts and maybe try again to revert.
ru_RU: Пожалуйста, разрешите конфликты и, возможно, попробуйте ещё раз откатить.

en: Revert changeset {0}
ru_RU: Откатить пакет правок {0}

en: Partially revert changeset {0}
ru_RU: Частично откатить пакет правок {0}

en: Roundabout Expander
ru_RU: Создание кольцевой развязки

en: Road Sign Plugin
ru_RU: RoadSigns Plugin

en: signs
ru_RU: Знаки

en: Change Properties
ru_RU: Изменить параметры

en: Country preset:
ru_RU: Страна:

en: Show all signs
ru_RU: Показать все знаки

en: Show a selection of the most useful signs
ru_RU: Показывать выборку самых полезных знаков

en: Belgium
ru_RU: Бельгия

en: Czech Republic
ru_RU: Чешская республика

en: Spain
ru_RU: Испания

en: Germany
ru_RU: Германия

en: Poland
ru_RU: Польша

en: Slovakia
ru_RU: Словакия

en: Roadsign tagging
ru_RU: Тегирование RoadSigns

en: Add tags by clicking on road signs
ru_RU: Добавлять теги, щелчками на дорожные знаки

en: Roadsigns plugin: open dialog
ru_RU: Модуль RoadSigns: открыть диалог

en: custom
ru_RU: пользовательский

en: Could not read tagging preset source: ''{0}''
ru_RU: Не удалось прочитать источник заготовок тегов: ''{0}''

en: Error parsing tagging preset from ''{0}'':
ru_RU: Ошибка разбора заготовки тегов из ''{0}'':

en: Sign {0}
ru_RU: Знак {0}

en: Additional sign {0}
ru_RU: Дополнительный знак {0}

en: routing active route
ru_RU: Маршрутизация: активный маршрут

en: routing inactive route
ru_RU: Маршрутизация: неактивный маршрут

en: Routing
ru_RU: Маршрутизация

en: Click to add destination.
ru_RU: Нажмите, чтобы добавить назначение.

en: Click and drag to move destination
ru_RU: Нажмите и перетащите, чтобы переместить назначение.

en: Click to remove destination
ru_RU: Нажмите, чтобы удалить назначение

en: Open a list of routing nodes
ru_RU: Открыть список точек маршрута

en: Add routing layer
ru_RU: Добавить слой путей.

en: Criteria
ru_RU: Критерии

en: Shortest
ru_RU: Кратчайший

en: Fastest
ru_RU: Самый быстрый

en: Ignore oneways
ru_RU: Игнорировать одностороннее движение

en: Reverse route
ru_RU: Обратный маршрут

en: Clear route
ru_RU: Очистить маршрут

en: Reconstruct Graph
ru_RU: Восстановить граф

en: Routing Plugin Preferences
ru_RU: Настройки модуля маршрутизации

en: Configure routing preferences.
ru_RU: Задать настройки маршрутизации.

en: Speed (Km/h)
ru_RU: Скорость (км/ч)

en: Enter weight values
ru_RU: Введите значения веса

en: New value for {0}
ru_RU: Новое значение для {0}

en: Preference ''{0}'' missing. Cannot initialize SdsApi.
ru_RU: Настройка ''{0}'' отсутствует. Невозможно инициализировать SdsApi.

en: <html><body><p class="warning-body"><strong>Warning:</strong> The password is stored in plain text in the JOSM preferences file. </p></body></html>
ru_RU: <html><body><p class="warning-body"><strong>Предупреждение:</strong> Пароль в файле настроек JOSM хранится в виде простого текста. </p></body></html>

en: Enter credentials for Separate Data Store API
ru_RU: Введите параметры доступа к Separate Data Store API

en: Please enter the user name of your SDS account
ru_RU: Пожалуйста, введите Имя пользователя учётной записи SDS

en: Please enter the password of your SDS account
ru_RU: Пожалуйста, введите Пароль учётной записи SDS

en: Authenticating at the SDS API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
ru_RU: Аутентификация в SDS API ''{0}'' не удалась. Пожалуйста, введите правильные имя пользователя и пароль.

en: SDS data file
ru_RU: Файл данных SDS

en: Load...
ru_RU: Загрузить...

en: Load separate data store data from a file.
ru_RU: Загрузить данные SDS из файла.

en: Loading files
ru_RU: Загрузка файлов

en: Information about SDS.
ru_RU: Информация о SDS.

en: About SDS...
ru_RU: О SDS...

en: Open a preferences dialog for SDS.
ru_RU: Открыть диалог настроек SDS.

en: Configures access to the Separate Data Store.
ru_RU: Настройки доступа к Separate Data Store

en: Server
ru_RU: Сервер

en: The URL under which the SDS server can be contacted.
ru_RU: URL для подключения к серверу SDS.

en: The user name at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
ru_RU: Имя пользователя на сервере SDS. (Учётная запись создаётся администратором сервера SDS)

en: The password at the SDS server. You need to create an account with the SDS admin first.
ru_RU: Пароль на сервере SDS. (Учётная запись создаётся администратором сервера SDS)

en: Tags beginning with this prefix are never saved to OSM, but to the SDS server only.
ru_RU: Теги, начинающиеся с этого префикса, никогда не передаются на сервер OSM. Они хранятся только на сервере SDS.

en: SDS server URL
ru_RU: URL сервера SDS

en: SDS username
ru_RU: Имя пользователя SDS

en: SDS password
ru_RU: Пароль SDS

en: Test credentials now
ru_RU: Проверить учётную запись...

en: SDS tag prefix
ru_RU: Префикс тегов SDS

en: Connection successful.
ru_RU: Соединение выполнено успешно.

en: Cannot connect to SDS server:
ru_RU: Не удалось подключиться к серверу SDS:

en: Save...
ru_RU: Сохранить...

en: Save the current separate data store information to a file.
ru_RU: Сохранить текущую информацию SDS в файл

en: Save SDS file
ru_RU: Сохранить SDS-файл

en: No object selected
ru_RU: Объект не выбран

en: SeaChart Editor
ru_RU: Редактор морских карт

en: Seamark Inspector
ru_RU: Инспектор навигационных знаков

en: Select only one object
ru_RU: Выделите только один объект

en: Select a map object
ru_RU: Выделите объект карты

en: Please enter minimal distance in metres
ru_RU: Введите минимальное расстояние в метрах

en: Please enter numeric angle in degrees
ru_RU: Введите угол в градусах

en: Shape actions panel
ru_RU: Панель действий с формами

en: Shape mode control panel
ru_RU: Панель управления формами

en: Rotate Mode:
ru_RU: Режим вращения:

en: Clockwise
ru_RU: По часовой стрелке

en: Counter Clockwise
ru_RU: Против часовой стрелки

en: Input angle here
ru_RU: Введите здесь угол

en: Rotate
ru_RU: Повернуть

en: Align building
ru_RU: Выравнивание здания

en: Select building
ru_RU: Выберите здание

en: Select road
ru_RU: Выберите дорогу

en: Select none
ru_RU: Снять выделение

en: Min Distance:
ru_RU: Мин. расстояние:

en: Input min distance
ru_RU: Введите минимальное расстояние

en: Align all buildings
ru_RU: Выровнять все здания

en: Delete overlay
ru_RU: Удалить оверлей

en: Simplify Area
ru_RU: Упростить полигон

en: Delete unnecessary nodes from an area.
ru_RU: Удалить ненужные точки из полигона.

en: Yes, delete nodes
ru_RU: Да, удалить точки

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
ru_RU: Удалить точки за пределами области скачанных с сервера данных

en: No, abort
ru_RU: Нет, прервать

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
ru_RU[0]: Выделенная линия содержит точки за пределами скачанной области.
ru_RU[1]: Выделенные линии содержат точки за пределами скачанной области.
ru_RU[2]: Выделенные линии содержат точки за пределами скачанной области.

en: Do you want to delete them anyway?
ru_RU: Вы всё равно хотите удалить их?

en: Delete nodes outside of data regions?
ru_RU: Удалить точки за пределами области данных?

en: average nearby nodes
ru_RU: усреднить соседние точки

en: Node of the way (area) is removed if all of <u>Angle Weight</u>, <u>Area Weight</u> and <u>Distance Weight</u> are greater than 1. <u>Weight</u> is computed as <u>Value</u> / <u>Threshold</u>, where <u>Value</u> is one of <u>Angle</u>, <u>Area</u> and <u>Distance</u> computed from every three adjanced points of the way.<ul><li><u>Value</u> of <u>Angle</u> is angle in degrees on the second node</li><li><u>Value</u> of <u>Area</u> is area formed by triangle</li><li><u>Value</u> of the <u>Distance</u> is Cross Track Error Distance</li></ul>All three <u>Weight</u>s multiplied by its <u>Factor</u>s are summed and node of the lowest sum is removed first. Removal continues until there is no node to remove.Merge Nearby Nodes is another step of the simplification that merges adjanced nodes that are closer than <u>Threshold</u> meters.
ru_RU: Точка линии (области) будет удалена, если все 3 величины больше 1: <u>Мера угла</u>, <u>Мера площади</u> и <u>Мера расстояния</u>. <u>Мера</u> вычисляется: <u>Значение</u> / <u>Предел</u>, где <u>Значение</u> одно из <u>Угол</u>, <u>Площадь</u> или <u>Расстояние</u>, вычисляемое из каждой тройки соединённых точек линии. <ul><li><u>Значение</u> <u>Угла</u> - угол в градусах на средней точке</li><li><u>Значение</u> <u>Площади</u> - площадь треугольника</li><li><u>Значение</u> <u>Расстояния</u> - поперечное расстояние средней точки от линии из двух других.</li></ul>Все три <u>Меры</u> умножаются на их <u>Коэффициент</u> и суммируются. Точка с наименьшей суммой удаляется. Расчёты и удаление продолжаются, пока есть что удалять. Слияние близких точек - следующий шаг упрощения, который объединяет точки, которые ближе указанного <u>Порога</u> в метрах.

en: Angle Threshold
ru_RU: Предельный угол

en: Angle Factor
ru_RU: Угловой коэффициент

en: Area Threshold
ru_RU: Предельная площадь

en: Area Factor
ru_RU: Коэффициент площади

en: Distance Threshold
ru_RU: Предельное расстояние

en: Distance Factor
ru_RU: Коэффициент расстояния

en: Merge Nearby Nodes Threshold
ru_RU: Порог близости точек (м)

en: SeaMap Editor
ru_RU: Редактор морских карт

en: Spline drawing
ru_RU: Рисование сплайна

en: Draw a spline curve
ru_RU: Нарисовать сплайн

en: Spline goes outside of the world.
ru_RU: Сплайн выходит за пределы мира.

en: Add an existing node to spline: {0}
ru_RU: Добавить существующую точку к сплайну: {0}

en: Add a new node to spline: {0}
ru_RU: Добавить новую точку к сплайну: {0}

en: Delete spline node {0}
ru_RU: Удалить точку сплайна {0}

en: Finish spline
ru_RU: Завершить сплайн

en: Splines
ru_RU: Сплайны

en: Spline drawing preferences
ru_RU: Настройки сплайна

en: Curve steps
ru_RU: Число сегментов кривой

en: Undelete node {0}
ru_RU: Вернуть удалённую точку {0}

en: OSM Export
ru_RU: Экспорт OSM

en: Export traffic data to SUMO network file.
ru_RU: Экспортировать данные о трафике в network-файл симулятора SUMO.

en: SUMO Export
ru_RU: Экспорт в SUMO

en: AutoSave LiveData
ru_RU: Автосохранение данных позиционирования

en: Save captured data to file every minute.
ru_RU: Сохранять захваченные данные в файл каждую минуту.

en: Error while exporting {0}: {1}
ru_RU: Ошибка при экспорте {0}: {1}

en: Duplicate hotkey for button ''{0}'' - button will be ignored!
ru_RU: Дубликат горячей клавиши для кнопки ''{0}'' - кнопка будет проигнорирована!

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
ru_RU: Модулю Surveyor необходим модуль LiveGps, но он не был обнаружен!

en: Open surveyor tool.
ru_RU: Открыть панель Surveyor

en: Could not read surveyor definition: {0}
ru_RU: Surveyor: Не удалось прочитать определение: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
ru_RU: Ошибка разбора {0}: {1}

en: Surveyor waypoint layer
ru_RU: Слой путевых точек Surveyor

en: {0} start
ru_RU: {0} начало

en: {0} end
ru_RU: {0} конец

en: Waypoint Description
ru_RU: Описание путевой точки

en: Edit tags
ru_RU: Редактировать теги...

en: Launches the tag editor dialog
ru_RU: Открывает диалог редактора тегов

en: JOSM Tag Editor Plugin
ru_RU: Модуль редактирования тегов JOSM

en: Presets
ru_RU: Заготовки

en: Highlight
ru_RU: Подсветить

en: Group
ru_RU: Группа

en: Item
ru_RU: Элемент

en: Search:
ru_RU: Поиск:

en: unexpected column number {0}
ru_RU: неожиданный номер столбца {0}

en: Tagging Preset Tester
ru_RU: Анализатор заготовок тегов

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
ru_RU: Открывает средство анализа заготовок тегов, чтобы воспользоваться диалогом просмотра этих тегов.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
ru_RU: Сначала вы должны указать в настройках источники заготовок тегов.

en: Enter housenumbers or amount of segments
ru_RU: Введите номера домов или количество сегментов

en: Terrace a house
ru_RU: Пронумеровать дом

en: Interpolation
ru_RU: Интерполяция

en: Lowest Number
ru_RU: Минимальный номер

en: Lowest housenumber of the terraced house
ru_RU: Минимальный номер ряда домов

en: Highest Number
ru_RU: Максимальный номер

en: List of Numbers
ru_RU: Список номеров

en: add to existing associatedStreet relation
ru_RU: добавить к существующему отношению associatedStreet

en: create an associatedStreet relation
ru_RU: создать отношение associatedStreet

en: keep outline way
ru_RU: сохранить линию внешнего контура

en: Street name:
ru_RU: Название улицы:

en: Even/Odd
ru_RU: Четные/Нечётные

en: Lowest number
ru_RU: Минимальный номер

en: Highest number
ru_RU: Максимальный номер

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
ru_RU: Минимальный номер дома не может быть больше максимального

en: Housenumbers do not match odd/even setting
ru_RU: номера домов не соответствуют установкам четных/нечетных

en: Segment must be a number greater 1
ru_RU: Сегмент должен быть числом больше 1

en: {0} must be greater than 0
ru_RU: {0} должно быть больше, чем 0

en: {0} is not a number
ru_RU: {0} не число

en: Reverse a terrace
ru_RU: Перенумеровать наоборот

en: Reverses house numbers on a terrace.
ru_RU: Реверсирует нумерацию домов террасы

en: Cannot reverse!
ru_RU: Невозможно реверсировать!

en: Reverse Terrace
ru_RU: Перенумеровать наоборот

en: Terrace a building
ru_RU: Ряд домов вдоль улицы

en: Creates individual buildings from a long building.
ru_RU: Создать отдельные здания  из длинного здания

en: Invalid selection
ru_RU: Неправильное выделение

en: Select a single, closed way of at least four nodes. (Optionally you can also select a street for the addr:street tag and a node to mark the start of numbering.)
ru_RU: Выделите одну замкнутую линию, состоящую минимум из четырёх точек. (Дополнительно можно выбрать дорогу для тега addr:street и точку для обозначения начала нумерации)

en: Terrace
ru_RU: Ряд домов вдоль улицы

en: Todo list
ru_RU: Список задач

en: Open the todo list.
ru_RU: Открыть список задач.

en: Zoom to the selected item in the todo list.
ru_RU: Масштабировать до выделенного элемента в списке задач.

en: Select all Unmarked and Zoom
ru_RU: Выделить все не отмеченные и масштабировать

en: Select and zoom to all of the unmarked items in the todo list.
ru_RU: Выделить и масштабировать до всех неотмеченных элементов списка задач.

en: Pass
ru_RU: Пропустить

en: Moves on to the next item but leaves this item in the todo list.
ru_RU: Переходит к следующему пункту, но оставляет этот пункт в списке задач.

en: Pass over element without marking it
ru_RU: Пропустить элемент, не отмечая его

en: Add the selected items to the todo list.
ru_RU: Добавить выделенные объекты в список задач.

en: Clear and add
ru_RU: Очистить и добавить

en: Clear list, add the selected items to the todo list and zoom first item.
ru_RU: Очищает список, добавляет выбранные элементы в список задач и масштабирует к первому элементу.

en: Clear and add elements
ru_RU: Очистить и добавить элементы

en: Mark selected
ru_RU: Отметить выделенные

en: Mark the selected items (on the map) as done in the todo list.
ru_RU: Пометить выбранные (на карте) элементы как выполненные в списке задач.

en: Mark selected element done
ru_RU: Отметить выбранный элемент как выполненный

en: Mark the selected item in the todo list as done.
ru_RU: Пометить выбранный элемент в списке дел как выполненный.

en: Mark element done
ru_RU: Отметить элемент как выполненный

en: Mark all
ru_RU: Отметить все

en: Mark all items in the todo list as done.
ru_RU: Отметить все объекты в списке задач как выполненные.

en: Unmark all
ru_RU: Снять отметку со всех

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
ru_RU: Снять отметку со всех элементов списка задач, ранее отмеченных как выполненные.

en: Clear the todo list
ru_RU: Очистить список задач

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
ru_RU: Убрать все элементы (отмеченные и неотмеченные) из списка задач.

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
ru_RU: Список задач {0}/{1} ({2}%)

en: Browse
ru_RU: Просмотр

en: Browse map with left button
ru_RU: Просматривать карту, используя левую кнопку мыши

en: Merge objects nodes
ru_RU: Объединить точки объектов

en: Tracer
ru_RU: Трассировщик

en: Tracer.
ru_RU: Трассировщик.

en: Tracing
ru_RU: Трассировка

en: Tracer building
ru_RU: Построитель здания

en: An unknown error has occurred
ru_RU: Произошла неизвестная ошибка

en: Change tag {0} to {1}
ru_RU: Изменить тег {0} на {1}

en: The Tracer2Server version isn''t compatible with this plugin. Please download version {0} from
    {1}.
ru_RU: Версия Tracer2Server не совместима с этим модулем. Скачайте версию {0} с
    {1}.

en: New version of Tracer2Server is available. For best results please upgrade to version {0}.
ru_RU: Доступна новая версия Tracer2Server. Для наилучших результатов обновитесь до версии {0}.

en: No set of parameter is active!
ru_RU: Нет активного набора параметров!

en: Select parameter
ru_RU: Выберите параметр

en: Tracer2: add a way with {0} points
ru_RU: Tracer2: добавить линию из {0} точек

en: Tracer2: modify way to {0} points
ru_RU: Tracer2: изменить линию из {0} точек

en: Tracer2 error
ru_RU: Ошибка Tracer2

en: Parameter for server request
ru_RU: Параметры запроса к серверу

en: Resolution:
ru_RU: Разрешение:

en: Mode:
ru_RU: Режим:

en: Threshold:
ru_RU: Порог:

en: Points per circle:
ru_RU: Точек на круг:

en: Tag:
ru_RU: Тег:

en: Preferred values:
ru_RU: Предпочтительные значения:

en: Delete parameter "{0}"?
ru_RU: Удалить параметр "{0}"?

en: Add new
ru_RU: Добавить новый

en: Add predefined
ru_RU: Добавить предопределённый

en: Select predefined parameter
ru_RU: Выберите предопределённый параметр

en: Modify list of parameter for server request.
ru_RU: Изменить список параметров запроса к серверу.

en: Parameter:
ru_RU: Параметр:

en: Tracer2Server isn''t running. Please start the Server.
    If you don''t have the server, please download it from
    {0}.
ru_RU: Tracer2Server не запущен. Пожалуйста, запустите сервер.
    Если у вас нет сервера, скачайте его с
    {0}.

en: Tracer2Server hasn''t found anything.
ru_RU: Tracer2Server ничего не нашел.

en: Tracer2Server has detected an error.
ru_RU: Tracer2Server обнаружил ошибку.

en: Export sigs...
ru_RU: Экспортировать подписи...

en: Export all signatures to XML file.
ru_RU: Экспортировать все подписи в файл XML.

en: Export sigs to XML...
ru_RU: Экспортировать подписи в XML...

en: Save Signatures file
ru_RU: Сохранить файл подписей

en: Get all referenced but not actually present OSM objects from OSM server.
ru_RU: Получить все упомянутые, но отсутствующие OSM объекты с OSM сервера.

en: Download referenced osm objects...
ru_RU: Скачать упомянутые объекты osm...

en: {0} Signatures loaded. All referenced OSM objects found.
ru_RU: {0} Сигнатур загружено. Все упомянутые OSM объекты найдены.

en: {0} of {1} OSM objects are referenced but not there.
    Do you want to load them from OSM-Server?
ru_RU: {0} из {1} OSM объектов упоминаются, но отсутствуют.
    Хотите их загрузить с OSM сервера?

en: Load objects from server
ru_RU: Скачать объекты с сервера

en: Download signed data
ru_RU: Скачать подписанные данные

en: Warning: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
ru_RU: Внимание: Ошибка проигнорирована, поскольку задача была отменена. Ошибка: {0}

en: Generating new Keypair.
    Collecting randomness...
ru_RU: Создание пары ключей.
    Сбор энтропии...

en: OSM-Info
ru_RU: Информация OSM

en: Signed
ru_RU: Подписано

en: Object signatures
ru_RU: Подписи объекта

en: Open object signing window.
ru_RU: Открыть окно подписывания объекта

en: Check
ru_RU: Проверить

en: Check all available signatures for selected object.
ru_RU: Проверить все возможные подписи объекта.

en: Sign
ru_RU: Подпись

en: Digital sign selected Tags, if you believe they are correct.
ru_RU: Используйте цифровую подпись для объектов, в правильности которых Вы уверены.

en: Show all available signatures for selected attribute.
ru_RU: Отобразить все имеющиеся подписи для выбранного атрибута.

en: Show deleted tags and notes if they were signed before
ru_RU: Показать удалённые теги и заметки, если они были подписаны раньше

en: Use default (and maybe existing) GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
ru_RU: Использовать каталог GnuPG по умолчанию {0} (возможно уже существует) для хранения новых ключей и настроек.

en: Use separate GnuPG directory ({0}) to store new keys and configs.
ru_RU: Используйте отдельный GnuPG (зашифрованный) каталог ({0}) для хранения новых ключей и настроек

en: Trust OSM Settings
ru_RU: Доверять настройкам OSM

en: Change GPG and privacy settings of the trustosm plugin.
ru_RU: Изменить GPG и личные настройки модуля trustosm

en: Use separate GnuPG configuration directory?
ru_RU: Использовать отдельный GnuPG (зашифрованный) каталог настроек?

en: Dialog
ru_RU: Диалоговое окно

en: Signed key value pair was: {0}={1}
ru_RU: Подписанный параметр и его значение: {0}={1}

en: {0} Signatures found.
ru_RU: Найдено {0} подписей.

en: Signature Info
ru_RU: Подробности подписи

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Node.
ru_RU: Извините, нет подписей для выбранной точки

en: No Signature found
ru_RU: Подпись не найдена

en: Selected node was:
    {0}
ru_RU: Выбранная точка была:
    {0}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Attribute.
ru_RU: Извините, у выбранного атрибута нет подписей.

en: Selected key value pair was:
    {0}={1}
ru_RU: Выбранный ключ и его значение:
    {0}={1}

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Segment.
ru_RU: Извините, у выбранного сегмента нет подписей.

en: Selected WaySegment was:
ru_RU: Выбранный сегмент:

en: Signature Files
ru_RU: Файлы подписи

en: Error while exporting {0}:
    {1}
ru_RU: Ошибка при экспорте {0}:
    {1}

en: OSM Signature Files
ru_RU: Файлы подписи OSM

en: Only digits allowed in osmid: ''{0}''.
ru_RU: В osmid разрешены только цифры: ''{0}''.

en: Could not parse OpenPGP message.
ru_RU: Невозможно разобрать сообщение OpenPGP.

en: Prepare stuff...
ru_RU: Подготовка материала...

en: Parsing Signature data...
ru_RU: Синтаксический анализ данных подписи...

en: The Signature is broken!
ru_RU: Подпись повреждена

en: Manipulation Warning
ru_RU: Предупреждение манипуляций

en: Select a signing key from your keyring-file:
ru_RU: Выберите ключ подписи для вашего файла ключей

en: Don''t ask again for the key
ru_RU: Больше не спрашивать ключ

en: Use a random key from this list
ru_RU: Использовать случайный ключ из списка

en: Create new Key
ru_RU: Создать новый ключ

en: Select a Key to sign
ru_RU: Выберите ключ для подписи

en: The object with the ID "{0}" ({1}) is newly created.
    You can not sign it, because the signature would lose the ID-Reference after uploading it to the OSM-server.
ru_RU: Объект с идентификатором «{0}» ({1}) только что создан.
    Вы не можете его подписать, потому что подпись сотрёт идентификатор принадлежности после передачи на сервер OSM.

en: Signing canceled!
ru_RU: Подписание отменено!

en: Please give a tolerance in meters
ru_RU: Пожалуйста, укажите допуск в метрах

en: Select as much as you like:
ru_RU: Выберите столько, сколько нужно:

en: Survey
ru_RU: Обследование

en: Aerial Photography
ru_RU: Аэрофотоснимки

en: Web Recherche
ru_RU: Поиск в интернете

en: Trusted persons told me
ru_RU: Сообщение от доверенных лиц

en: Which source did you use?
ru_RU: Какой источник вы использовали?

en: never
ru_RU: никогда

en: Primary user-ID:
ru_RU: Основной ID пользователя

en: Key-ID:
ru_RU: ID ключа:

en: Fingerprint:
ru_RU: Отпечаток:

en: Algorithm:
ru_RU: Алгоритм:

en: Strength in bit:
ru_RU: Длина ключа, бит:

en: Creation date:
ru_RU: Дата создания:

en: Expiration date:
ru_RU: Дата аннулирования:

en: PGP-Key details
ru_RU: Подробности ключа PGP

en: User-ID:
ru_RU: ID пользователя:

en: Select algorithm:
ru_RU: Выбрать алгоритм:

en: Choose Bitlength (Strength):
ru_RU: Выберите длину (стойкость) ключа:

en: Encryption algorithm to protect private key:
ru_RU: Алгоритм шифрования для защиты ключа:

en: Choose an expiry date for the key:
ru_RU: Выберите дату истечения ключа:

en: Create a new signing key
ru_RU: Создать новый ключ подписи

en: Turn lanes tagging - editor
ru_RU: Редактор полос движения

en: Turn lanes tagging - Editor
ru_RU: Редактор полос движения

en: turn lanes tagging - editor
ru_RU: редактор полос движения

en: Turn Lanes Editor
ru_RU: Редактор полос движения

en:  The number of lanes has fixed according number of turns
ru_RU:  Количество полос исправлено в соответствии с количеством поворотов

en:  The number of lanes:forward has fixed according number of turns
ru_RU:  Количество lanes:forward исправлено в соответствии с количеством поворотов

en:  The number of lanes:both_ways has fixed according number of turns
ru_RU:  Количество lanes:both_ways исправлено в соответствии с количеством поворотов

en:  The number of lanes:backward has fixed according number of turns
ru_RU:  Количество lanes:backward исправлено в соответствии с количеством поворотов

en: check the right direction of the way
ru_RU: проверьте правильность направления дороги

en: Unidirectional road
ru_RU: Одностороннее движение

en: Build unidirectional road
ru_RU: Создать дорогу с односторонним движением

en: Bidirectional road
ru_RU: Двустороннее движение

en: Build bidirectional road
ru_RU: Создать дорогу с двусторонним движением

en: Use "none"
ru_RU: Использовать "none"

en: use "none" instead of empty values
ru_RU: использовать "none" вместо пустых значений

en: Preset turn lanes
ru_RU: Заготовки полос

en: Recently turn lanes edits
ru_RU: Недавние правки полос

en: Both way lane
ru_RU: Двусторонняя полоса

en: Backward
ru_RU: Назад

en: Number of backward lanes
ru_RU: Число полос lanes:backward

en: Number of forward lanes
ru_RU: Число полос lanes:forward

en: Both way
ru_RU: В обе стороны

en: Number of lanes
ru_RU: Количество полос

en: Directional
ru_RU: Направленность

en: Turn lanes
ru_RU: Полосы для поворота

en: No such lane.
ru_RU: Нет такой полосы.

en: <html>The number of lanes is not specified for one or more roads; please add missing lanes tags.</html>
ru_RU: <html>У одной или нескольких дорог не определено количество полос; пожалуйста, проставьте теги lanes.</html>

en: <html>An error occurred while constructing the model. Please run the validator to make sure the data is consistent.<br><br>Error: {0}</html>
ru_RU: <html>При построении модели произошла ошибка. Пожалуйста, запустите валидатор для проверки целостности данных.<br><br>Ошибка: {0}</html>

en: Edit turn relations and lane lengths for selected node.
ru_RU: Редактировать ограничения на поворот и длины полос для выбранной точки

en: Validate turn- and lane-length-relations for consistency.
ru_RU: Проверить отношения ограничений и длины полосы на целостность

en: Turn Lanes
ru_RU: Поворотные полосы

en: Edit turn lanes
ru_RU: Редактировать поворотные полосы

en: Left-hand traffic direction:
ru_RU: Левостороннее направление движения:

en: Quick-Fix
ru_RU: Исправить

en: Revalidate all turnlanes-relations.
ru_RU: Перепроверить все отношения поворотных полос

en: Automatically fixes the issue.
ru_RU: Автоматически исправить проблему

en: Selects the offending relation.
ru_RU: Выбрать проблемное отношение

en: Add turn
ru_RU: Добавить поворот

en: Delete lane.
ru_RU: Удалить полосу.

en: Delete turn.
ru_RU: Удалить поворот.

en: {0} lanes are not referenced in any turn-relation.
ru_RU: У {0} описаний полос отсутствуют ссылки на отношения ограничений поворота.

en: Put the ways in order.
ru_RU: Расположить пути по порядку

en: The from-way is empty.
ru_RU: Линия с ролью from не указана.

en: The from-way both starts as well as ends at the via-node.
ru_RU: Линия с ролью from начинается и заканчивается на точке с ролью via.

en: The to-way is empty.
ru_RU: Линия с ролью to не указана.

en: The to-way both starts as well as ends at the via-node.
ru_RU: Линия с ролью to начинается и заканчивается на точке с ролью via.

en: The from-way does not start or end at the via-node.
ru_RU: Линия с ролью from не начинается и не заканчивается на точке с ролью via.

en: The to-way does not start or end at the via-node.
ru_RU: Линия с ролью to не начинается и не заканчивается на точке с ролью via.

en: Relation references non-existent (regular) lane {0}
ru_RU: Отношение ссылается на несуществующую (обычную) полосу {0}

en: Relation references non-existent extra lane {0}
ru_RU: Отношение ссылается на несуществующую дополнительную полосу {0}

en: Integer list "{0}" contains unexpected values.
ru_RU: Список чисел "{0}" содержит некорректные значения

en: Create/Edit turn restriction...
ru_RU: Создать / изменить ограничение на поворот...

en: Create or edit a turn restriction.
ru_RU: Создать или править ограничение на поворот.

en: In the following table you can edit the <strong>raw tags</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
ru_RU: В следующей таблице вы можете редактировать <strong>необработанные теги</strong>, внутри отношения OSM, определяющего данное ограничение на поворот.

en: In the following table you can edit the <strong>raw members</strong> of the OSM relation representing this turn restriction.
ru_RU: В следующей таблице вы можете редактировать <strong>необработанных участников</strong>, внутри отношения OSM, определяющего данное ограничение на поворот.

en: Type:
ru_RU: Тип:

en: From:
ru_RU: От:

en: To:
ru_RU: Куда:

en: Vias:
ru_RU: Через:

en: Copy to the clipboard
ru_RU: Скопировать в буфер обмена

en: Cannot find object with id ''{0}'' in layer ''{1}''
ru_RU: Невозможно найти объект с id ''{0}'' в слое ''{1}''

en: Cannot add object ''{0}'' as relation member because it is deleted or invisible in layer ''{1}''
ru_RU: Невозможно добавить объект ''{0}'' в качестве участника отношения, потому что он удалён или невидим в слое ''{1}''

en: Clear the selected roles or delete the selected members
ru_RU: Очистить выделенные роли или удалить выделенных участников

en: Insert new relation members from object in the clipboard
ru_RU: Вставить новых участников отношения из объекта в буфере обмена

en: Move the selected relation members down by one position
ru_RU: Передвинуть выделенных участников отношения вниз на одну позицию

en: Move the selected relation members up by one position
ru_RU: Передвинуть выделенных участников отношения вверх на одну позицию

en: Edit basic attributes of a turn restriction
ru_RU: Править основные атрибуты ограничения на поворот

en: Edit the raw tags and members of this turn restriction
ru_RU: Править необработанные теги и участников этого ограничения на поворот

en: Errors/Warnings
ru_RU: Ошибки/Предупреждения

en: Show errors and warnings related to this turn restriction
ru_RU: Показать ошибки и предупреждения, относящиеся к данному ограничению на поворот

en: Create a new turn restriction in layer ''{0}''
ru_RU: Создать новое ограничение на поворот в слое «{0}»

en: Edit a new turn restriction in layer ''{0}''
ru_RU: Править новое ограничение на поворот в слое «{0}»

en: Edit turn restriction ''{0}'' in layer ''{1}''
ru_RU: Править ограничение на поворот «{0}» в слое «{1}»

en: There is still an unresolved error or warning identified for this turn restriction. You are recommended to resolve this issue first. | There are still {0} errors and/or warnings identified for this turn restriction. You are recommended to resolve these issues first.
ru_RU[0]: Присутствует ошибка или предупреждение для данного ограничения на поворот. Рекомендуется сначала решить этот вопрос.
ru_RU[1]: Присутствует {0} ошибки или предупреждения для данного ограничения на поворот. Рекомендуется сначала решить эти вопросы.
ru_RU[2]: Присутствует {0} ошибок или предупреждений для данного ограничения на поворот. Рекомендуется сначала решить эти вопросы.

en: Do you want to save anyway?
ru_RU: Вы хотите сохранить в любом случае?

en: Yes, save anyway
ru_RU: Да, в любом случае

en: Save the turn restriction despite of errors and/or warnings
ru_RU: Сохранить ограничение на поворот, несмотря на ошибки и/или предупреждения

en: No, resolve issues first
ru_RU: Нет, сначала решить вопросы

en: Cancel saving and start resolving pending issues first
ru_RU: Отменить сохранение и сначала приступить к решению отложенных вопросов

en: Pending errors and warnings
ru_RU: Отложенные ошибки и предупреждения

en: This turn restriction refers to an object which was deleted outside of this turn restriction editor: | This turn restriction refers to {0} objects which were deleted outside of this turn restriction editor:
ru_RU[0]: Это ограничение поворота ссылается на объект, удалённый за пределами редактора ограничений:
ru_RU[1]: Это ограничение поворота ссылается на {0} объекта, удалённых за пределами редактора ограничений:
ru_RU[2]: Это ограничение поворота ссылается на несколько ({0}) объектов, удалённых за пределами редактора ограничений:

en: Updates to this turn restriction can''t be saved unless deleted members are removed.<br>How to you want to proceed?
ru_RU: Обновления в этом ограничении на поворот не могут быть сохранены, пока удалённые участники не будут убраны.<br>Каково будет ваше решение?

en: Remove deleted members and save
ru_RU: Убрать удалённых участников и сохранить

en: Cancel and return to editor
ru_RU: Отменить и вернуться в редактор

en: Deleted members in turn restriction
ru_RU: Удалённые участники в ограничении на поворот

en: Create a conflict and close this turn restriction editor
ru_RU: Создать конфликт и закрыть редактор этого ограничения на поворот

en: Return to the turn restriction editor and resume editing
ru_RU: Вернуться в редактор ограничения на поворот и продолжить редактирование

en: <html>This turn restriction has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
ru_RU: <html>Это ограничение на поворот было изменено за пределами редактора.<br>Вы не сможете применить ваши изменения и не сможете продолжать редактирование.<br><br>Вы согласны создать конфликт и закрыть редактор?</html>

en: Already participating in a conflict
ru_RU: Уже участвуют в конфликте

en: Delete this turn restriction
ru_RU: Удалить это ограничение на поворот

en: Select this turn restriction
ru_RU: Выбрать это ограничение на поворот

en: Activate the layer this turn restriction belongs to and zoom to it
ru_RU: Активировать слой, которому принадлежит это ограничение на поворот, и приблизиться к нему

en: {0} warning | {0} warnings
ru_RU[0]: {0} предупреждение
ru_RU[1]: {0} предупреждения
ru_RU[2]: {0} предупреждений

en: {0} error | {0} errors
ru_RU[0]: {0} ошибка
ru_RU[1]: {0} ошибки
ru_RU[2]: {0} ошибок

en: no issues
ru_RU: проблем нет

en: please select a way
ru_RU: пожалуйста, выделите линию

en: multiple objects with role ''{0}''
ru_RU: несколько объектов с ролью ''{0}''

en: Delete from turn restriction
ru_RU: Удалить из ограничения на поворот

en: Accept the currently selected way
ru_RU: Принять выделенную сейчас линию

en: Paste from the clipboard
ru_RU: Вставить из буфера обмена

en: Create new turn restriction
ru_RU: Создать новое ограничение на поворот

en: Launch the turn restriction editor to create a new turn restriction
ru_RU: Запустить редактор ограничения на поворот, чтобы создать новое ограничение на поворот

en: No Right Turn
ru_RU: Поворот направо запрещён

en: No Left Turn
ru_RU: Поворот налево запрещён

en: No U-Turn
ru_RU: Разворот запрещён

en: No Straight On
ru_RU: Запрет проезда прямо

en: Only Right Turn
ru_RU: Только направо

en: Only Left Turn
ru_RU: Только налево

en: Only Straight On
ru_RU: Только прямо

en: Warning: failed to load icon for turn restriction type ''{0}''
ru_RU: Предупреждение: невозможно загрузить пиктограмму для ограничения на поворот типа «{0}»

en: please select a turn restriction type
ru_RU: пожалуйста, выберите тип ограничения на поворот

en: Select the vehicle types this turn restriction is <strong>not</strong> applicable for.
ru_RU: Выделите типы транспорта, к которым <strong>не</strong> относится данное ограничение на поворот.

en: Public Service Vehicles
ru_RU: Общественный транспорт

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
ru_RU: Общественный транспорт типа автобусов, трамваев, и т.п.

en: Heavy Goods Vehicles
ru_RU: Большегрузный транспорт

en: Motorcars
ru_RU: Автомобили

en: Bicycles
ru_RU: Велосипеды

en: Mopeds
ru_RU: Мопеды

en: Use standard exceptions
ru_RU: Использовать стандартные исключения

en: Use non-standard exceptions
ru_RU: Использовать нестандартные исключения

en: Remove the currently selected vias
ru_RU: Удалить выделенный объект "через"

en: Move the selected vias down by one position
ru_RU: Передвинуть выделенный объект "через", вниз на одну позицию

en: Move the selected vias up by one position
ru_RU: Передвинуть выделенный объект "через", вверх на одну позицию

en: Copy the selected vias to the clipboard
ru_RU: Скопировать выделенный объект "через" в буфер обмена

en: Insert ''via'' objects from the clipboard
ru_RU: Вставить объект ''via'' (через) из буфера обмена

en: Failed to retrieve OSM object with id {0} from dataset {1}. Cannot add it as ''via''.
ru_RU: Не удалось извлечь объект OSM с id {0} из набора данных {1}. Невозможно добавить его как ''via'' (через).

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
ru_RU: От:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
ru_RU: Куда:

en: no participating way with role ''from''
ru_RU: нет участника Линия с ролью ''from'' (от)

en: no participating way with role ''to''
ru_RU: нет участника Линия с ролью ''to'' (куда)

en: Only participating in selection
ru_RU: Только участники в выделенном

en: <html>Select to display turn restrictions related to object in the current selection only.<br>Deselect to display all turn restrictions in the current data set.</html>
ru_RU: <html>Выбрать, чтобы отобразить ограничения на поворот, относящиеся к объекту только в текущем выборе.<br>Снимите выделение, чтобы отобразить все ограничения на поворот в текущем наборе данных.</html>

en: Turn Restrictions
ru_RU: Ограничения на поворот

en: Display and manage turn restrictions in the current data set
ru_RU: Отобразить и задать ограничения на поворот в текущем наборе данных

en: Open an editor for the selected turn restriction
ru_RU: Отредактировать выбранное ограничение поворота

en: Delete the selected turn restriction
ru_RU: Удалить выделенное ограничение на поворот

en: Create a new turn restriction
ru_RU: Создать новое ограничение на поворот

en: Set the current JOSM selection to the selected turn restrictions
ru_RU: Установить текущий выбор JOSM на выделенные ограничения на поворот

en: Select in current data layer
ru_RU: Выделить в текущем слое данных

en: Zoom to the currently selected turn restrictions
ru_RU: Масштабировать к выделенным ограничениям на поворот

en: An OSM plugin for editing turn restrictions.
ru_RU: Модуль OSM для правки ограничений на поворот.

en: Development of the turn restriction plugin was sponsored by <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.
ru_RU: Разработка этого модуля ограничения на поворот была поддержана компанией <a href="http://www.skobbler.de">skobbler GmbH</a>.

en: Configure the preferences for the turnrestrictions plugin
ru_RU: Настроить параметры модуля turnrestrictions

en: Sponsor
ru_RU: Спонсор

en: The Basic Editor can optionally display the list of via-objects of a turn restriction. If enabled, one can edit them in the Basic editor too. If disabled, editing of via-objects is possible in the Advanced Editor only.
ru_RU: Основной редактор может дополнительно отображать список объектов «через» для ограничения на поворот. Если позволено, их можно редактировать в Основном редакторе. Если не позволено, то редактирование объектов «через» возможно только в Расширенном редакторе.

en: Display and edit list of via-objects in the Basic Editor
ru_RU: Отобразить и редактировать список объектов "через" в Основном редакторе

en: Road signs - Set A
ru_RU: Дорожные знаки - Набор A

en: Road signs - Set B
ru_RU: Дорожные знаки - Набор B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
ru_RU: Пожалуйста, выберите набор пиктограмм дорожных знаков, который будет использоваться в модуле.

en: Warning: the preference with key ''{0}'' has an unsupported value ''{1}''. Assuming the default value ''set-a''.
ru_RU: Предупреждение: настройка клавиши ''{0}'' имеет неподдерживаемое значение ''{1}''. Предполагаемое значению по умолчанию ''set-a''.

en: This turn restriction uses the way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> <strong>and</strong> with role <tt>to</tt>. In a turn restriction, the way with role <tt>from</tt> should be different from the way with role <tt>to</tt>, though.
ru_RU: Это ограничение поворота использует линию <span class="object-name">{0}</span> с ролью <tt>from</tt> <strong>и</strong> ролью <tt>to</tt>. Однако в ограничении поворота линия с ролью <tt>from</tt> должна отличаться от линии с ролью <tt>to</tt>.

en: Delete ''from''
ru_RU: Удалить ''from''

en: Removes the member with role ''from''
ru_RU: Удаляет участника с ролью ''from''

en: Delete ''to''
ru_RU: Удалить ''to''

en: Removes the member with role ''to''
ru_RU: Удаляет участника с ролью ''to'' (куда)

en: Fix in editor
ru_RU: Исправить в редакторе

en: Go to Basic Editor and manually choose members with roles ''from'' and ''to''
ru_RU: Перейти к Основному редактору и вручную выбрать участников с ролями ''from'' (откуда) и ''to'' (куда)

en: This turn restriction uses a non-standard restriction type <tt>{0}</tt> for the tag key <tt>restriction</tt>. It is recommended to use standard values only. Please select one in the Basic editor.
ru_RU: Это ограничение на поворот использует нестандартный тип ограничения <tt>{0}</tt> для ключа тега <tt>restriction</tt>. Рекомендуется использовать только стандартные значения. Пожалуйста, выберите стандартное значение в Основном редакторе.

en: Go to Basic Editor and manually choose a turn restriction type
ru_RU: Перейти в Основной редактор и вручную выбрать тип ограничения на поворот

en: The <strong>from</strong>-way <span class="object-name">{0}</span> and the <strong>to</strong>-way <span class="object-name">{1}</span> intersect at node <span class="object-name">{2}</span> but this node isn''t a <strong>via</strong>-object.<br> It is recommended to set it as unique <strong>via</strong>-object.
ru_RU: Линия с ролью<strong>from</strong> <span class="object-name">{0}</span> и линия с ролью <strong>to</strong> <span class="object-name">{1}</span> пересекаются в точке <span class="object-name">{2}</span>, но эта точка не выступает в роли <strong>via</strong>.<br> Рекомендуется создать уникальный объект с ролью <strong>via</strong>.

en: Set via-Object
ru_RU: Задать объект "через"

en: Replaces the currently configured via-objects with the node at the intersection
ru_RU: Заменить уже заданные объекты "через" на точку пересечения

en: Go to Basic Editor and manually fix the list of via-objects
ru_RU: Перейти к Основному редактору и вручную исправить список объектов "через"

en: A turn restriction must declare the type of restriction. Please select a type in the Basic Editor.
ru_RU: В ограничении на поворот должен быть задан тип ограничения. Пожалуйста, выберите тип в Основном редакторе.

en: A way with role <tt>from</tt> is required in a turn restriction.
ru_RU: В ограничении на поворот требуется линия с ролью  <tt>from</tt>.

en: A way with role <tt>to</tt> is required in a turn restriction.
ru_RU: В ограничении на поворот требуется линия с ролью  <tt>to</tt>.

en: Please go to the Basic editor and manually choose a way.
ru_RU: Пожалуйста, перейдите в Основной редактор и вручную выберите путь.

en: Add in editor
ru_RU: Добавить в редактор

en: Add a way with role ''from''
ru_RU: Добавить линию с ролью ''от''

en: Add a way with role ''to''
ru_RU: Добавить линию с ролью "to" (куда)

en: The two ways participating in the turn restriction <strong>aren''t connected.</strong>
ru_RU: Две линии, участвующие в ограничении на поворот, <strong>не соединены</strong>.

en: Make sure you add one or more via objects (nodes or ways) to the turn restriction.
ru_RU: Убедитесь, что вы добавили один или больше объектов «через» (точки или линии) к ограничению на поворот.

en: Go to the Advanced Editor and add via objects
ru_RU: Перейдите к Расширенному редактору и добавьте объекты "via" (через)

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>from</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
ru_RU: Ограничению на поворот требуется ровно одна линия с ролью <tt>from</tt>. Данное ограничение на поворот имеет {0} линий с этой ролью. Пожалуйста, удалите {1} из них.

en: A turn restriction requires exactly one way with role <tt>to</tt>. This turn restriction has {0} ways in this role. Please remove {1} of them.
ru_RU: Ограничению на поворот требуется ровно одна линия с ролью <tt>to</tt>. Данное ограничение на поворот имеет {0} линий с этой ролью. Пожалуйста, удалите {1} из них.

en: Go to the Advanced Editor and remove the members
ru_RU: Перейдите к Расширенному редактору и удалите участников

en: The tag <tt>except</tt> has the non-standard value <tt>{0}</tt>. It is recommended to use standard values for <tt>except</tt> only.
ru_RU: Тег <tt>except</tt> имеет нестандартное значение <tt>{0}</tt>. Рекомендуется использовать только стандартные значения для <tt>except</tt>.

en: Go to Basic Editor and select standard vehicle type based exceptions
ru_RU: Перейдите к Основному редактору и выберите исключения из стандартных типов транспорта

en: The required tag <tt>{0}={1}</tt> is missing.
ru_RU: Требуемый тег <tt>{0}={1}</tt> отсутствует.

en: Add missing tag
ru_RU: Добавить отсутствующий тег

en: Add the missing tag {0}={1}
ru_RU: Добавьте отсутствующий тег {0}={1}

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>from</tt> and the way <span class="object-name">{1}</span> with role <tt>to</tt> intersect at node <span class="object-name">{2}</span>. <p> Both ways should be split at the intersecting node.
ru_RU: Линия <span class="object-name">{0}</span> с ролью <tt>from</tt> и линия <span class="object-name">{1}</span> с ролью <tt>to</tt> пересекаются в точке <span class="object-name">{2}</span>. <p> Обе линии должны быть разрезаны в точке пересечения.

en: The way <span class="object-name">{0}</span> with role <tt>{1}</tt> should be split at node <span class="object-name">{2}</span> where it connects to way <span class="object-name">{3}</span>.
ru_RU: Линия <span class="object-name">{0}</span> с ролью <tt>{1}</tt> должна быть разрезана в точке <span class="object-name">{2}</span>, где она соединяется с линией <span class="object-name">{3}</span>.

en: Split now
ru_RU: Разрезать сейчас

en: Split the ways
ru_RU: Разрезать линии

en: This turn restriction uses the node <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
ru_RU: Это ограничение на поворот использует точку <span class="object-name">{0}</span>, в качестве участника с ролью <tt>{1}</tt>.

en: This turn restriction uses the relation <span class="object-name">{0}</span> as member with role <tt>{1}</tt>.
ru_RU: Это ограничение на поворот использует отношение <span class="object-name">{0}</span>, в качестве участника с ролью <tt>{1}</tt>.

en: A way is required instead.
ru_RU: Вместо этого требуется линия.

en: Delete the member from the turn restriction
ru_RU: Удалить участника из ограничения на поворот

en: Change to the Basic Editor and select a way
ru_RU: Перейти к Основному редактору и выделить линию

en: Object could not be undeleted | Some objects could not be undeleted
ru_RU[0]: Объект невозможно восстановить
ru_RU[1]: Несколько объектов невозможно восстановить
ru_RU[2]: Несколько объектов невозможно восстановить

en: One object could not be undeleted.<br> | {0} objects could not be undeleted.<br>
ru_RU[0]: Один объект невозможно восстановить.<br>
ru_RU[1]: {0} объекта невозможно восстановить.<br>
ru_RU[2]: {0} объектов невозможно восстановить.<br>

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id. Maybe it was redacted.
ru_RU: Сервер ответил кодом 404.<br>Обычно это означает, что серверу неизвестен объект с запрошенным идентификатором. Возможно, он изменился в результате редактирования объекта.

en: Undelete object...
ru_RU: Восстановить объект...

en: Undelete object by id
ru_RU: Восстановить объект по id

en: Undelete Object
ru_RU: Восстановить объект

en: Undelete object
ru_RU: Восстановить объект

en: Enter the type and ID of the objects that should be undeleted, e.g., ''n1 w2''
ru_RU: Введите тип и идентификатор удалённых объектов, которые нужно восстановить, например, «n1 w2»

en: Select if the data should be added into a new layer
ru_RU: Выделите, если данные должны быть добавлены в новый слой

en: Start undeleting
ru_RU: Начать восстановление

en: Close dialog and cancel
ru_RU: Закрыть диалог и отменить

en: Add nodes at intersections
ru_RU: Добавить точки на перекрестки

en: Add missing nodes at intersections of selected ways.
ru_RU: Добавить недостающие точки в пересечения выделенных линий

en: Please select one or more ways with intersections of segments.
ru_RU: Пожалуйста, выделите одну или несколько точек в местах пересечений отрезков.

en: Align Way Nodes
ru_RU: Выровнять точки линии

en: Align nodes in a way
ru_RU: Выровнять точки в линии

en: The way with selected nodes can not be straightened.
ru_RU: Линия с выбранными точками не может быть выпрямлена

en: Internal error: number of nodes is {0}.
ru_RU: Внутренняя ошибка: число точек = {0}.

en: Copy all tags of selected objects to paste buffer.
ru_RU: Копировать все теги выделенных объектов в буфер обмена.

en: Extract node
ru_RU: Извлечь точку

en: Extracts node from a way
ru_RU: Извлечь точку из линии

en: This tool extracts node from its ways and requires single node to be selected.
ru_RU: Этот инструмент извлекает точку из линии и требует чтобы была выбрана одна точка.

en: Extract node confirmation
ru_RU: Подтверждение извлечения точки

en: You are about to extract a node which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to extract?
ru_RU: Вы собираетесь извлечь точку, на которую ссылаются другие, ещё не скачанные, объекты.<br>Это может вызвать проблемы, так как другие объекты (которые вы не видите) могут использовать эту точку.<br>Вы действительно хотите извлечь её?

en: Extract node from line
ru_RU: Извлечь точку из линии

en: Paste Relations
ru_RU: Вставить отношения

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
ru_RU: Поместить выделенные объекты в те же отношения, что содержат объекты в буфере обмена

en: Split Object
ru_RU: Разрезать объект

en: Split an object at the selected nodes.
ru_RU: Разрезать объект в выделенных точках.

en: The current selection cannot be used for splitting.
ru_RU: Текущее выделение невозможно разрезать.

en: Only one multipolygon can be selected for splitting
ru_RU: Только один мультиполигон может быть выделен для разрезания

en: Splitting multipolygons requires a split way to be selected
ru_RU: Для разрезания мультиполигонов необходимо выделить линию разрезания

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way as well. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way as well.
ru_RU[0]: Существует несколько линий, использующих выделенную вами точку. Выделите также линию.
ru_RU[1]: Существует несколько линий, использующих выделенные вами точки. Выделите также линию.
ru_RU[2]: Существует несколько линий, использующих выделенные вами точки. Выделите также линию.

en: The selected way is not closed.
ru_RU: Выбранная линия не замкнута.

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
ru_RU[0]: Выделенная линия не содержит выделенную точку.
ru_RU[1]: Выделенная линия не содержит все выделенные точки.
ru_RU[2]: Выделенная линия не содержит всех выделенных точек.

en: The selected way is not a split way, please select split points or split way too.
ru_RU: Невозможно разрезать объект по выбранной линии. Выберите точки или линию, по которым объект может быть рассечён.

en: The selected nodes can not be consecutive nodes in the object.
ru_RU: Выбранные точки не могут быть последовательными точками в объекте

en: Multipolygon split would create invalid multipolygons! Split was not performed.
ru_RU: Разрезание мультиполигона создало бы неправильные мультиполигоны! Разрезание не выполнено.

en: Multipolygon split created invalid multipolygons! Please review and fix these errors.
ru_RU: Разрезание мультиполигона создало неправильные мультиполигоны! Проверьте и исправьте ошибки.

en: Cannot split incomplete multipolygon
ru_RU: Невозможно разрезать неполный мультиполигон

en: Cannot split multipolygon with multiple outer polygons
ru_RU: Невозможно разрезать мультиполигон с несколькими внешними полигонами

en: Split ways must not be a member of the multipolygon
ru_RU: Линии разрезания не должны быть участниками мультиполигона

en: Multipolygon has unclosed rings
ru_RU: Мультиполигон имеет незамкнутые контуры

en: The split way does not start/end on the multipolygon outer ways
ru_RU: Линия разрезания не начинается/заканчивается на внешних линиях мультиполигона

en: Error in multipolygon: {0}
ru_RU: Ошибка в мультиполигоне: {0}

en: Split way crosses inner polygon
ru_RU: Линия разрезания пересекает внутренний полигон

en: Split adjacent ways
ru_RU: Разрезать смежные линии

en: Split adjacent ways on T-intersections
ru_RU: Разрезать смежные линии на Т-пересечениях

en: There are several ways containing one of the splitting nodes. Select ways participating in this operation.
ru_RU: Есть несколько линий, содержащих одну из разделяющих точек. Выберите линии, участвующие в этой операции.

en: The selection cannot be used for action ''{0}''
ru_RU: Выделенное невозможно использовать для действия ''{0}''

en: Symmetry
ru_RU: Симметрия

en: Please select at least two nodes for symmetry axis and something else to mirror.
ru_RU: Пожалуйста, выберите, по крайней мере, две точки для оси симметрии и что-то еще для отражения.

en: Paste tags from previous selection
ru_RU: Вставить теги из предыдущего выделения

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
ru_RU: Вставить теги из ранее выделенных объектов (не из буфера обмена).

en: Add Source Tag
ru_RU: Добавить тег source

en: Add remembered source tag
ru_RU: Добавить тег "source=*", запомненный из предыдущего выделения

en: UnGlue Relation
ru_RU: Отсоединить отношение

en: Duplicate nodes, ways and relations that are used by multiple relations.
ru_RU: Дублировать точки, линии и отношения, которые использованы в нескольких отношениях.

en: Unglued Relations
ru_RU: Разорванные отношения

en: Change relation member for {0} {1}
ru_RU: Изменить участника отношения для {0} {1}

en: Radius too small
ru_RU: Радиус слишком мал

en: Nothing to do
ru_RU: Нет задачи для выполнения

en: Could not detect which part of the closed way should be changed
ru_RU: Невозможно определить, какая часть замкнутой линии должна быть изменена

en: Circle arc
ru_RU: Дуга окружности

en: Create a circle arc
ru_RU: Создать дугу окружности

en: Could not use selection to create a curve
ru_RU: Выделенные объекты невозможно использовать для создания кривой

en: Could not use selection to create a curve: {0}
ru_RU: Не удалось использовать выделение для создания кривой: {0}

en: Select custom URL
ru_RU: Выбрать пользовательский URL

en: Please select one of custom URLs (configured in Preferences)
ru_RU: Выберите один из пользовательских URL (заданных в диалоге «Настройки»)

en: Ask every time
ru_RU: Спрашивать каждый раз

en: Configure custom URL
ru_RU: Настроить пользовательский URL

en: Open custom URL
ru_RU: Открыть пользовательский URL

en: Opens specified URL browser
ru_RU: Открывает в браузере указанный URL

en: Utilsplugin2 settings
ru_RU: Настройки Utilsplugin2

en: Here you can change some preferences of Utilsplugin2 functions
ru_RU: Здесь можно изменить некоторые настройки Utilsplugin2

en: Save to file
ru_RU: Сохранить в файл

en: Load from file
ru_RU: Загрузить из файла

en: Please edit custom URLs and select one row to use with the tool<br/> <b>&#123;key&#125;</b> is replaced with the tag value<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> is replaced with the element ID<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> is replaced with "node","way" or "relation" <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> is replaced with map center latitude/longitude <br/> Your can manually load settings from file <b>customurl.txt</b> in JOSM folder
ru_RU: Отредактируйте пользовательские URL и выберите одну строку для использования с этим инструментом<br/> <b>&#123;key&#125;</b> заменяется на значение тега<br/> <b>&#123;#id&#125;</b> заменяется на идентификатор элемента<br/> <b>&#123;#type&#125;</b> заменяется на «node»,«way» или «relation» <br/> <b>&#123;#lat&#125; , &#123;#lon&#125;</b> заменяется на широту/долготу центра карты <br/> Вы можете вручную загрузить настройки из файла <b>customurl.txt</b> в папке JOSM

en: Custom URL configuration
ru_RU: Настройка пользовательского URL

en: Lat Lon tool
ru_RU: Создать по координатам...

en: Create geometry by entering lat lon coordinates for it.
ru_RU: Создать геометрию, указав для неё координаты точек (широту и долготу).

en: Enter the coordinates for the new nodes, one for each line.<br/>If you enter two lines with the same coordinates there will be generated duplicate nodes.<br/>You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.<br/>Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.<br/>For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.<br/>Coordinate value can be in one of three formats:<ul><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt></li></ul>Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.<br/><br/>Some examples:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>
ru_RU: Введите координаты новых точек, по одной в строке.<br/>Если ввести две строки с одинаковыми координатами, будут созданы дублирующиеся точки.<br/>В качестве разделителей долготы и широты можно использовать пробел, запятую или точку с запятой.<br/>Положительные числа или символы N, E указывают северную широту и восточную долготу.<br/>Для южной широты и западной долготы укажите отрицательные числа или символы S, W.<br/>Координаты могут быть в одном из трёх форматов:<ul><li><i>градусы</i><tt>&deg;</tt></li><li><i>градусы</i><tt>&deg;</tt> <i>минуты</i><tt>&#39;</tt></li><li><i>градусы</i><tt>&deg;</tt> <i>минуты</i><tt>&#39;</tt> <i>секунды</i><tt>&quot</tt></li></ul>Символы <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> не обязательны.<br/><br/>Несколько примеров:<ul><li>49.29918&deg; 19.24788&deg;</li><li>N 49.29918 E 19.24788</li><li>W 49&deg;29.918&#39; S 19&deg;24.788&#39;</li><li>N 49&deg;29&#39;04&quot; E 19&deg;24&#39;43&quot;</li><li>49.29918 N, 19.24788 E</li><li>49&deg;29&#39;21&quot; N 19&deg;24&#39;38&quot; E</li><li>49 29 51, 19 24 18</li><li>49 29, 19 24</li><li>E 49 29, N 19 24</li><li>49&deg; 29; 19&deg; 24</li><li>N 49&deg; 29, W 19&deg; 24</li><li>49&deg; 29.5 S, 19&deg; 24.6 E</li><li>N 49 29.918 E 19 15.88</li><li>49 29.4 19 24.5</li><li>-49 29.4 N -19 24.5 W</li></ul><li>48 deg 42&#39; 52.13" N, 21 deg 11&#39; 47.60" E</li></ul>

en: Tag multiple objects [alpha]
ru_RU: Изменение тегов нескольких объектов [альфа]

en: Edit tags of object list in table
ru_RU: Изменить теги для списка объектов в таблице

en: Tag multiple objects
ru_RU: Изменение тегов нескольких объектов

en: Sync with JOSM selection
ru_RU: Синхронизировать с выделением в JOSM

en: Zoom to objects
ru_RU: Масштабировать до объектов

en: Remove tag
ru_RU: Удалить тег

en: Delete tags from multiple objects
ru_RU: Удалить теги с нескольких объектов

en: Duplicate tags from the first
ru_RU: Копировать теги с первого объекта

en: Set tags for multiple objects
ru_RU: Задать теги нескольким объектам

en: Delete from history
ru_RU: Удалить из истории

en: Find primitives with these tags
ru_RU: Найти примитивы с этими тегами

en: Multitag Background: highlight
ru_RU: Изменение тегов нескольких объектов: фон выделения

en: Replace geometry of selected object with a new one
ru_RU: Заменить геометрию выбранного объекта новой

en: This tool replaces geometry of one object with another, and so requires exactly two objects to be selected.
ru_RU: Этот инструмент заменяет геометрию одного объекта геометрией другого, поэтому нужно выделить два объекта.

en: Both ways are new and have new nodes, cannot decide which one has the correct geometry.
ru_RU: Обе линии новые и имеют новые точки. Невозможно решить, какая из них имеет правильную геометрию.

en: Replace Membership
ru_RU: Заменить участие в отношении

en: In relations where the selected object is member of, replace it with a new one
ru_RU: В отношениях, участником которых был выбранный объект, заменить его на новый

en: Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relation | Replaced ''{0}'' by ''{1}'' in {2} relations
ru_RU[0]: Заменено ''{0}'' на ''{1}'' в {2} отношении
ru_RU[1]: Заменено ''{0}'' на ''{1}'' в {2} отношениях
ru_RU[2]: Заменено ''{0}'' на ''{1}'' в {2} отношениях

en: The first selected object ''{0}'' is not part of any relation
ru_RU: Первый выделенный объект ''{0}'' не является частью какого-либо отношения

en: Range of child primitives count
ru_RU: Диапазон количества дочерних примитивов

en: Range of parent primitives count
ru_RU: Диапазон количества родительских примитивов

en: Range of referencing relation count
ru_RU: Диапазон количества ссылающихся отношений

en: Range of attached ways count
ru_RU: Диапазон количества присоединённых линий

en: Adjacent nodes
ru_RU: Примыкающие точки

en: Select adjacent nodes
ru_RU: Выделить примыкающие точки

en: Adjacent ways
ru_RU: Примыкающие линии

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
ru_RU: Будут выделены смежные линии, а точки исключены из выделения.

en: All connected ways
ru_RU: Все соединённые линии

en: Select all connected ways
ru_RU: Выделить все соединённые линии

en: Intersecting ways
ru_RU: Пересекающиеся линии

en: Select intersecting ways
ru_RU: Выделить пересекающиеся линии

en: Please select some ways to find connected and intersecting ways!
ru_RU: Пожалуйста, выберите линии, чтобы найти примыкающие и пересекающие их линии!

en: All intersecting ways
ru_RU: Все пересекающиеся линии

en: Select all intersecting ways
ru_RU: Выделить все пересекающиеся линии

en: Please select some ways to find all connected and intersecting ways!
ru_RU: Пожалуйста, выберите линии, чтобы найти все примыкающие и пересекающие их линии!

en: Middle nodes
ru_RU: Промежуточные точки

en: Select middle nodes
ru_RU: Выберите промежуточные точки

en: Please select two nodes connected by way!
ru_RU: Пожалуйста, выделите две точки соединённые линией!

en: Reached max recursion depth: {0}
ru_RU: Достигнута максимальная глубина рекурсии: {0}

en: All inside [testing]
ru_RU: Все внутри [тестовая версия]

en: Select all inside selected polygons
ru_RU: Выделить все внутри выбранных полигонов

en: All inside
ru_RU: Все внутри

en: Nothing found. Please select some closed ways or multipolygons to find all primitives inside them!
ru_RU: Ничего не найдено. Выберите замкнутые линии или мультиполигоны, чтобы найти все элементы внутри.

en: Area boundary [testing]
ru_RU: Границы области [тестирование]

en: Select relation or all ways that forms area boundary
ru_RU: Выберите отношение или все линии, формирующие границы области

en: Nothing found. Please select way that is a part of some polygon formed by connected ways
ru_RU: Ничего не найдено. Выберите линию, являющуюся частью какого-либо полигона, состоящего из соединённых линий

en: Select Highway
ru_RU: Выделить дорогу

en: Select highway for the name/ref given
ru_RU: Выделить дорогу по заданному имени/обозначению

en: Please select one or two ways for this action
ru_RU: Для этого действия выделите одну или две линии

en: Select last modified nodes
ru_RU: Недавно изменённые точки

en: Select last modified ways
ru_RU: Недавно изменённые линии

en: Select Way Nodes
ru_RU: Точки линии

en: Select all nodes of a selected way.
ru_RU: Выбор всех точек выбранной линии

en: Undo selection
ru_RU: Отменить выделение

en: Reselect last added object or selection form history
ru_RU: Выделить последний добавленный объект или история выбора

en: Unselect nodes
ru_RU: Снять выделение с точек

en: Removes all nodes from selection
ru_RU: Убрать точки из выделения

en: Maxspeed consistency
ru_RU: Согласованность Maxspeed

en: Looks for short ways that have the same maxspeed on both sides
ru_RU: Ищет короткие линии с одинаковой максимальной скоростью с обеих сторон.

en: testing
ru_RU: проверка

en: Maxspeed has a blank spot with equal maxspeeds on either side
ru_RU: Максимальная скорость имеет пустое место с равными максимальными скоростями по обе стороны

en: Way Download
ru_RU: Скачать линию

en: Download map data on the end of selected way
ru_RU: Скачать данные карты, лежащие на конце выбранной линии

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
ru_RU: <html>Ни точка на линии, ни сама линия с концом, лежащим за пределами<br>текущей области скачивания, не выбраны.<br>Сначала надо выбрать любую точку, лежащую на такой линии.</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
ru_RU: <html>Не удалось найти уникальную точку, чтобы начать скачивание с неё.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
ru_RU: <html>Нет линий, присоединённых к точке ''{0}''. Отменено.</html>

en: Way downloader data inconsistency. Prior connected way ''{0}'' wasn''t discovered after download
ru_RU: Данные модуля скачивания линии неполные. Ранее присоединённая линия ''{0}'' не была обнаружена после скачивания с сервера

en: <html>There aren''t further connected ways to download.<br>A potential duplicate node of the currently selected node was found, though.<br><br>The currently selected node is ''{0}''<br>The potential duplicate node is ''{1}''<br>Merge the duplicate node onto the currently selected node and continue way downloading?</html>
ru_RU: <html>Нет больше присоединённых линий для скачивания с сервера.<br>Однако был найден возможный дубликат выделенной точки.<br><br>Выделена точка: «{0}».<br>А возможный её дубликат: «{1}»<br>Произвести слияние выделенной точки с дубликатом и продолжить скачивание линии с сервера?</html>

en: Merge duplicate node?
ru_RU: Объединить дубликаты точек?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
ru_RU: <html>Нет больше присоединённых линий для скачивания с сервера.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
ru_RU: Точка «{0}» это соединение более чем 2 пересекающихся линий.

en: Enter search expression here..
ru_RU: Введите данные для поиска тут..

en: Select waypoint to move map
ru_RU: Выбрать путевую точку для смещения карты

en: Waypoint search
ru_RU: Поиск путевых точек

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
ru_RU: Поиск путевой точки. Перемещает карту на путевую точку и выделяет ее.

en: The Ultimate WMS Super-speed Turbo Challenge II
ru_RU: Окончательный WMS Супер-скорость Турбо вызов II

en: Go driving
ru_RU: Приступить к вождению

en: Drive a race car on this layer
ru_RU: Вести гоночный автомобиль на этом слое

en: Tunnel Start
ru_RU: Начало тоннеля

en: Village/City
ru_RU: Город/Село

en: Parking
ru_RU: Парковка

en: Fuel Station
ru_RU: Заправочная станция

en: Shopping
ru_RU: Магазин

en: WC
ru_RU: Туалет

en: Camping
ru_RU: Кемпинг

en: Test
ru_RU: Тест
