josm - en to sv translation catalogue (7498 entries)

en: About
sv: Om

en: Display the about screen.
sv: Via fönstret om programmet

en: Help: {0}
sv: Hjälp: {0}

en: Java OpenStreetMap Editor
sv: Java OpenStreetMap-redigeraren

en: Last change at {0}
sv: Senast ändrad {0}

en: Java Version {0}
sv: Java-version {0}

en: Homepage
sv: Webbplats

en: Translations
sv: Översättningar

en: Follow us on
sv: Följ oss på

en: Preferences are stored in {0}
sv: Inställningar lagras i {0}

en: Symbolic names for directories and the actual paths:
sv: Symboliska namn för mappar och aktuella sökvägar

en: Readme
sv: Läs mig

en: Revision
sv: Utgåva

en: Contribution
sv: Bidrag

en: License
sv: Licens

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Installation Details
sv: Detaljer om installationen

en: Translators
sv: Översättare

en: About JOSM...
sv: Om JOSM...

en: Report bug
sv: Rapportera fel

en: unset
sv: töm

en: Open directory
sv: Öppna mapp

en: Failed to locate resource ''{0}''.
sv: Kunde inte hitta resursen ''{0}''.

en: Failed to load resource ''{0}'', error is {1}.
sv: Misslyckades med att ladda resursen ''{0}'', med felet {1}.

en: Please select at least one already uploaded node, way, or relation.
sv: Välj åtminstone en redan uppladdad nod, sträcka eller relation.

en: Warning
sv: Varning

en: Please select the target layer.
sv: Välj ett mållager.

en: Select target layer
sv: Välj ett mållager.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: <html>There are no layers the source layer<br>''{0}''<br>could be merged to.</html>
sv: <html>Det finns inga lager som lagret <br>''{0}''<br>kan sammanfogas med.</html>

en: No target layers
sv: Inga mållager

en: Select
sv: Markera

en: Selects those elements on the map which are chosen on the list above.
sv: Välj de kartdetaljer som är valda i listan ovan.

en: History
sv: Historik

en: Download and show the history of the selected objects
sv: Ladda ner och visa historik för de valda objekten

en: Select WMS layers
sv: Välj WMS-lager

en: Add layers
sv: Lägg till lager

en: Time filter for "{0}" such as "{1}"
sv: Tidsfilter för "{0}" såsom "{1}"

en: Invalid service URL.
sv: Ogiltig URL

en: WMS Error
sv: WMS-fel

en: Could not retrieve WMS layer list.
sv: Kunde inte hämta lista över WMS-lager

en: Could not parse WMS layer list.
sv: Kunde inte tolka lista över WMS-lager.

en: Could not parse WMTS layer list.
sv: Kunde inte tolka WMTS-lagerlistan

en: WMTS Error
sv: WMTS-fel

en: Error
sv: Fel

en: Select image format for WMS layer
sv: Välj bildformat för WMS-lager

en: Show only layers for current view
sv: Visa endast lager i nuvarande vy

en: Add Node...
sv: Lägg till nod...

en: Add a node by entering latitude / longitude or easting / northing.
sv: Lägg till en nod genom att ange latitud/longitud eller x/y.

en: Tools: {0}
sv: Verktyg: {0}

en: Align Nodes in Circle
sv: Justera noderna till en cirkelform

en: Move the selected nodes into a circle.
sv: Flytta de valda noderna in i en cirkel

en: Selection could not be used to align in circle.
sv: Val kunde inte användas för att gå ihop till en cirkel.

en: Nothing changed
sv: Inget ändrat

en: Please select only one node as center.
sv: Vänligen välj endast en nod som mittpunkt.

en: Align each Way in Circle
sv: Justera varje sträcka till en cirkel

en: One or more nodes involved in this action is outside of the downloaded area.
sv: En eller flera inblandade noder ligger utanför det nedladdade området.

en: Not enough nodes to calculate center.
sv: Inte tillräckligt med noder för att kalkylera mittpunkt.

en: Cannot determine center of circle for this geometry.
sv: Kan inte fastställa cirkelns mittpunkt för denna geometri.

en: Align Nodes in Line
sv: Placera noderna i en rak linje

en: Move the selected nodes in to a line.
sv: Flytta de valda noderna in i en linje

en: Please select at least three nodes.
sv: Välj åtminstone tre noder.

en: Can not align a polygon. Abort.
sv: Kan inte räta upp en polygon. Avbryter.

en: Intersection of three or more ways can not be solved. Abort.
sv: Korsningar med tre eller fler vägar kan inte lösas. Avbryter.

en: Two parallels ways found. Abort.
sv: Två parallella linjer funna. Avbryts.

en: layer
sv: lager

en: selection
sv: markering

en: conflict
sv: konflikt

en: download
sv: ladda ner

en: previous
sv: föregående

en: next
sv: nästa

en: Nothing selected to zoom to.
sv: Det finns inte något valt att zooma till

en: Zoom to {0}
sv: Zooma till {0}

en: Zoom the view to {0}.
sv: Zooma det visade till {0}.

en: View: {0}
sv: Visa: {0}

en: No conflicts to zoom to
sv: Det finns inte några konflikter att zooma till

en: Changeset Manager
sv: Hanterare för ändringsuppsättning

en: Toggle visibility of Changeset Manager window
sv: Växla synlighet för  hanteraren för ändringsuppsättningar

en: Windows: {0}
sv: Fönster: {0}

en: Close open changesets...
sv: Stäng öppna ändringsuppsättningar...

en: Close open changesets
sv: Stäng påbörjade ändringsuppsättningar

en: File: {0}
sv: Arkiv: {0}

en: There are no open changesets
sv: Det finns inga öppna ändringsuppsättningar

en: No open changesets
sv: Inga öppna ändringsuppsättningar

en: Downloading open changesets ...
sv: Hämtar hem öppna ändringsuppsättningar...

en: Combine Way
sv: Slå ihop sträckor

en: Combine several ways into one.
sv: Förena flera sträckor till en enda.

en: Change directions?
sv: Ändra riktning?

en: Reverse and Combine
sv: Byt riktning och slå ihop

en: The ways can not be combined in their current directions.  Do you want to reverse some of them?
sv: Sträckorna kan inte slås ihop med bibehållen riktning. Vill du vända på några av dem?

en: Could not combine ways<br>(They could not be merged into a single string of nodes)
sv: Kunde inte kombinera sträcka<br>(De kunde inte bli hopslagna till en linje av noder)

en: Reverse Ways
sv: Ändra riktning på sträckor

en: Combine {0} way | Combine {0} ways
sv[0]: Kombinera {0} sträcka
sv[1]: Kombinera {0} sträckor

en: Please select at least two ways to combine.
sv: Välj åtminstone två sträckor att slå ihop

en: Combine ways refused<br>(A shared node is outside of the download area)
sv: Kombinerade sträckor avfärdade<br>(En delad nod är utanför nedladdningsområdet)

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy selected objects to paste buffer.
sv: Kopiera valda objekt till inklistringsbufferten.

en: Edit: {0}
sv: Redigera: {0}

en: Please select something to copy.
sv: Välj någonting att kopiera.

en: Copy Coordinates
sv: Kopiera koordinater

en: Copy coordinates of selected nodes to clipboard.
sv: Kopiera koordinater för vald nod till urklipp.

en: Copy server URLs
sv: Kopiera serveradresser

en: Copy server URLs of selected objects to clipboard.
sv: Kopiera serveradresser för valda objekt till urklipp

en: Create Circle
sv: Skapa cirkel

en: Create a circle from three selected nodes.
sv: Skapa en cirkel av tre valda noder.

en: Please select exactly two or three nodes or one way with exactly two or three nodes.
sv: Välj antingen precis två eller tre noder, eller en sträcka som innehåller precis två eller tre noder.

en: Those nodes are not in a circle. Aborting.
sv: Noderna är inte i en cirkel. Avbryter.

en: Cannot add a node outside of the world.
sv: Det går inte att lägga till en nod utanför världen.

en: Update multipolygon
sv: Uppdatera multipolygon

en: Create multipolygon
sv: Skapa multipolygon

en: No data loaded.
sv: Ingen data har lästs in.

en: You must select at least one way.
sv: Du måste välja åtminstone en sträcka.

en: Non-Way member removed from multipolygon | Non-Way members removed from multipolygon
sv[0]: Sträcka ej ansluten till relationen borttagen
sv[1]: Sträckor ej ansluten till relationen borttagna

en: Delete
sv: Radera

en: Delete selected objects.
sv: Radera markerade objekt.

en: Delete confirmation
sv: Bekräfta borttagning

en: You are about to delete nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to delete?
sv: Du håller på att radera noder som kan ha hänvisare som inte ännu har laddats ned.<br>Detta kan orsaka problem eftersom andra objekt, som du inte kan se, kan använda noderna. Vill du verkligen ta bort dem?

en: You are about to delete incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to delete?
sv: Du håller på att radera ofärdiga objekt.<br>Detta kommer att orsaka problem då du inte kan se det färdiga objektet.<br>Vill du verkligen radera?

en: You are about to delete {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete? | You are about to delete {0} relations: {1}<br/>This step is rarely necessary and cannot be undone easily after being uploaded to the server.<br/>Do you really want to delete?
sv[0]: Du håller på att radera {0} relation: {1}<br/>Detta steg är sällan nödvändigt och kan inte enkelt återställas efter att ha blivit uppladdat till servern.<br/>Är du säker på att du vill radera?
sv[1]: Du håller på att radera {0} relationer: {1}<br/>Detta steg är sällan nödvändigt och kan inte enkelt återställas efter att ha blivit uppladdat till servern.<br/>Är du säker på att du vill radera?

en: Delete relation?
sv: Radera relation

en: Delete Layer
sv: Radera lager

en: Delete the active layer. Does not delete the associated file.
sv: Radera det aktiva lagret. Detta raderar inte den associerade filen.

en: Dialogs panel
sv: Dialogpanel

en: Toggle dialogs panel, maximize mapview
sv: Växla dialogpanelen, maximera kartvyn

en: Saving file {0}...
sv: Sparar fil {0}...

en: Successfully saved file {0}
sv: Sparade fil {0} framgångsrikt

en: Distribute Nodes
sv: Distribuera noder

en: Distribute the selected nodes to equal distances along a line.
sv: Distribuera de valda noderna på jämna avstånd längs en linje.

en: Ignoring {0} nodes with null coordinates
sv: Ignorerar {0} noder med null-koordinater

en: Please select :
    * One no self-crossing way with at most two of its nodes;
    * Three nodes.
sv: Var god välj:
    * En ej självkorsande väg på mins två av dess noder;
    * Tre noder.

en: Download data
sv: Hämta data

en: Download data...
sv: Ladda ned data...

en: Download map data from a server of your choice
sv: Ladda ner kartdata från valfri server

en: <html>This action will require {0} individual<br>download request. Do you wish<br>to continue?</html> | <html>This action will require {0} individual<br>download requests. Do you wish<br>to continue?</html>
sv[0]: <html>Denna åtgärd kräver {0} individuell<br>nedladdningsförfrågan. Vill du fortsätta?</html>
sv[1]: <html>Denna åtgärd kräver {0} individuella<br>nedladdningsförfrågningar. Vill du fortsätta?</html>

en:   adding {0} {1}
sv:   lägger till {0} {1}

en: Calculating Download Area
sv: Beräknar area att ladda ner

en: Download along...
sv: Hämta längs...

en: Download OSM data along the selected ways.
sv: Hämta OSM-data längs de valda sträckorna.

en: Download Along
sv: Hämta längs

en: Please select 1 or more ways to download along
sv: Välj en eller fler sträckor att hämta data längs med

en: Download from OSM along selected ways
sv: Ladda ner från OSM längs valda sträckor

en: Download notes in current view
sv: Ladda ner kartanteckningar i nuvarande vy.

en: Download in current view
sv: Ladda ner nuvarande område

en: Download map data from the OSM server in current view
sv: Ladda ner kartdata från OSM-servern för nuvarande område

en: Download object...
sv: Ladda ner objekt...

en: Download OSM object by ID
sv: Ladda ner OSM-objekt genom ID

en: Download parent ways/relations...
sv: Hämta överordnade sträckor/relationer...

en: Download objects referring to one of the selected objects
sv: Ladda ner objekt som refererar till ett av de markerade objekten

en: Draw boundaries of downloaded data
sv: Rita gränser för hämtade data

en: Enable/disable hatched background rendering of areas outside of the downloaded areas.
sv: Aktivera/inaktivera streckskuggad bakgrund till area utanför de nedladdade areor.

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate selection.
sv: Duplicera val

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit the application.
sv: Avsluta programmet.

en: Expert Mode
sv: Expertläge

en: Enable/disable expert mode
sv: Aktivera/inaktivera expertläge

en: Follow line
sv: Följ linje

en: Continues drawing a line that shares nodes with another line.
sv: Fortsätter rita en linje som delar noder med en annan linje

en: Follow
sv: Följ

en: Fullscreen view
sv: Helskärmsvy

en: Toggle fullscreen view
sv: Växla helskärmsvy

en: Export to GPX...
sv: Exportera till GPX...

en: Export the data to GPX file.
sv: Exportera data till en GPX-fil

en: Nothing to export. Get some data first.
sv: Det finns inte något att exportera. Skaffa lite data först.

en: Export GPX file
sv: Exportera till GPX-fil

en: Help
sv: Hjälp

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations.
sv: Visa historik om sträckor, noder eller relationer i OSM

en: Show history
sv: Visa historik

en: History (web)
sv: Historik (webb)

en: Display history information about OSM ways, nodes, or relations in web browser.
sv: Visa historikinformation om OSM-sträckor, -noder eller -relationer i webbläsaren.

en: New offset
sv: Ny offset

en: Adjust the position of this imagery layer
sv: Justera positionen av detta bildlager

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Offset bookmark already exists. Overwrite?
sv: Bokmärke för förskjutningen finns redan. Skriv över?

en: Adjust imagery offset
sv: Justera detta bildlagers offset

en: Use arrow keys or drag the imagery layer with mouse to adjust the imagery offset.
    You can also enter east and north offset in the {0} coordinates.
    If you want to save the offset as bookmark, enter the bookmark name below
sv: Använd piltangenter eller dra bildlagret med musen för att justera dess förskjutning (offset).
    Du kan också ange östlig eller nordlig förskjutning för koordinaterna av typ {0}.
    Om du vill spara förskjutningen som ett bokmärke, ange bokmärkesnamn nedan

en: Offset:
sv: Förskjutning:

en: Bookmark name:
sv: Namn på bokmärke:

en: Advanced info
sv: Avancerad info

en: Display advanced object information about OSM nodes, ways, or relations.
sv: Visa avancerad objektinformation om OSM-noder, -sträckor eller -relationer

en: Advanced info (web)
sv: Avancerad info (webb)

en: Display object information about OSM nodes, ways, or relations in web browser.
sv: Visa objektinformation om OSM-noder, -sträckor eller -relationer i webbläsaren.

en: Invert Selection
sv: Invertera markering

en: Selection: {0}
sv: Urval: {0}

en: Join overlapping Areas
sv: Förena överlappande ytor

en: Joins areas that overlap each other
sv: Förena ytor som överlappar varandra

en: Please select at least one closed way that should be joined.
sv: Välj åtminstone en sluten sträcka som ska anslutas.

en: One of the selected ways is not closed and therefore cannot be joined.
sv: En av de valda sträckorna är inte sluten, och kan därför inte anslutas.

en: Join area confirmation
sv: Bekräftelse av ytsammanslagning

en: The selected way has nodes which can have other referrers not yet downloaded. | The selected ways have nodes which can have other referrers not yet downloaded.
sv[0]: Den valda sträckan har noder som kan ha andra bindningar vilka inte är nedladdade.
sv[1]: De valda sträckorna har noder som kan ha andra bindningar vilka inte är nedladdade.

en: This can lead to nodes being deleted accidentally.
sv: Detta kan leda till att noder raderas av misstag.

en: Are you really sure to continue?
sv: Är du verkligen säker på att du vill fortsätta?

en: Please abort if you are not sure
sv: Avbryt om du är osäker

en: The selected area is incomplete. Continue?
sv: Den markerade ytan är inte komplett. Fortsätt?

en: No intersection found. Nothing was changed.
sv: Inget överlapp funnet. Ingenting har ändrats.

en: Move tags from ways to relations
sv: Flytta taggar från sträckor till relationer

en: Removed duplicate nodes
sv: Tog bort dubblettnoder

en: Removed now unreferrenced nodes
sv: Noder utan vidare referens togs bort

en: Added node on all intersections
sv: La till nod vid alla korsande sträckor

en: Keep older versions
sv: Behåll äldre versioner

en: Assemble new polygons
sv: Samla nya polygoner

en: Delete relations
sv: Ta bort relationer

en: Delete Ways that are not part of an inner multipolygon
sv: Ta bort sträckor som inte är del av en inre multipolygon

en: Some of the ways were part of relations that have been modified.<br>Please verify no errors have been introduced.
sv: Några av vägarna var del av relationer som har ändrats.<br>Vänligen verifiera att inga fel har introducerats.

en: Fix tag conflicts
sv: Korrigera taggkonflikter

en: Split ways into fragments
sv: Dela upp sträckor i fragment

en: Sorry. Cannot handle multipolygon relations with multiple outer ways.
sv: Tyvärr kan inte multipolygonrelationer med flera yttre sträckor hanteras.

en: Cannot join inner and outer ways of a multipolygon
sv: Går inte att sammanfoga inre och yttre sträckor av en multipolygon

en: Sorry. Cannot handle way that is outer in multiple multipolygon relations.
sv: Tyvärr kan inte en yttre sträcka i en multipolygonrelation hanteras.

en: Sorry. Cannot handle way that is both inner and outer in multipolygon relations.
sv: Tyvärr kan inte en sträcka som både är inre och yttre i multipolygonrelationer hanteras.

en: Sorry. Cannot handle way that is inner in multiple multipolygon relations.
sv: Tyvärr kan inte en sträcka som är inre i flera multipolygonrelationer hanteras.

en: Removed Element from Relations
sv: Tog bort element från relation

en: Remove tags from inner ways
sv: Ta bort taggar från inre sträckor

en: Joined overlapping areas
sv: Slog ihop ytor som låg ovanpå varandra

en: Join Node to Way
sv: Anslut nod till sträcka

en: Include a node into the nearest way segments
sv: Inkludera en nod till de närmaste sträcksegmenten

en: Move Node onto Way
sv: Flytta nod till sträcka

en: Move the node onto the nearest way segments and include it
sv: Flytta nod till närmaste sträcka och inkludera den i sträckan

en: Multiple target ways, no common point found. Nothing was changed.
sv: Flera målsträckor finns, någon gemensam nod inte funnits. Ingenting ändrades.

en: No Shortcut
sv: Inget kortkommando

en: Operation was not performed, as per {0} preference
sv: Operationen utfördes inte, enligt {0} preferens

en: Jump to Position
sv: Gå till position

en: Opens a dialog that allows to jump to a specific location
sv: Öppnar en dialogruta som gör att man kan gå direkt till en viss plats

en: Enter Lat/Lon to jump to position.
sv: Ange Lat/Long för att hoppa till position

en: You can also paste an URL from www.openstreetmap.org
sv: Du kan också klistra in en URL från www.openstreetmap.org

en: Enter a place name to search for
sv: Ange ett platsnamn att söka efter

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Zoom (in metres)
sv: Zoomnivå (meter)

en: Jump there
sv: Gå direkt dit

en: Jumping to: {0}
sv: Hoppar till: {0}

en: Could not parse Latitude, Longitude or Zoom. Please check.
sv: Kunde inte tolka latitude, longitude eller zoomnivå. Kontrollera värdena.

en: Unable to parse Lon/Lat
sv: Kunde inte tolka lon/lat

en: Rectified Image...
sv: Korrigerad bild...

en: Download Rectified Images From Various Services
sv: Hämta hem upprätade bilder från olika tjänsteleverantörer

en: Imagery: {0}
sv: Bild: {0}

en: Custom WMS Link
sv: Egen WMS-länk

en: Supported Rectifier Services:
sv: Understödda leverantörer av upprätningstjänster:

en: Visit Homepage
sv: Besök webbsidan

en: WMS URL or Image ID:
sv: WMS-URL eller bild-ID:

en: Add Rectified Image
sv: Lägg till upprätad bild

en: Couldn''t match the entered link or id to the selected service. Please try again.
sv: Kunde inte matcha angiven länk eller id till vald tjänst. Försök igen.

en: No valid WMS URL or id
sv: Ingen giltig WMS-URL eller ID

en: Merge layer
sv: Sammanfoga lagren

en: Merge the current layer into another layer
sv: Sammanfoga det nuvarande lagret med ett annat

en: Cut timewise overlapping parts of tracks
sv: Klipp tidsmässigt spårens överlappande delar

en: Merging layers with different upload policies
sv: Slå ihop lager med olika uppladdningsprinciper

en: You are about to merge data between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br />These layers have different upload policies and should not been merged as it.<br />Merging them will result to enforce the stricter policy (upload discouraged) to ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, one by one, by using ''<i>Merge selection</i>''.<br /><br />Are you sure you want to continue?
sv: Du håller på att slå ihop data från lagren ''{0}'' och ''{1}''.<br /><br />Dessa lager har olika principer för uppladdning och bör inte slås ihop på detta sättet.<br />Att slå ihop dem innebär att den striktare policyn (uppladdning avråds) används för ''{1}''.<br /><br /><b>Detta är inte det rekommenderade sättet att slå ihop denna typ av data</b>.<br />Du bör istället kontrollera och slå ihop varje objekt var för sig genom ''<i>Slå ihop val</i>''.<br /><br />Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Ignore this hint and merge anyway
sv: Strunta i detta och slå ihop ändå

en: Merge Nodes
sv: Slå ihop noder

en: Merge nodes into the oldest one.
sv: Slå ihop noder med den äldsta.

en: Please select at least two nodes to merge or one node that is close to another node.
sv: Välj minst två noder för att slå ihop dem, eller en nod som är nära en annan nod.

en: Abort Merging
sv: Avbryt sammanslagning

en: Click to abort merging nodes
sv: Klicka för att avbryta nodsammanslagning

en: Cannot merge nodes: Would have to delete way {0} which is still used by {1}
sv: Kan inte slå ihop noder: Sträcka {0} skulle då behöva tas bort vilken fortfarande används av {1}

en: Merge {0} node | Merge {0} nodes
sv[0]: Slå ihop {0} nod
sv[1]: Slå ihop {0} noder

en: Merge selection
sv: Sammanfoga markeringen

en: Merge the currently selected objects into another layer
sv: Slå ihop valda objekt till ett annat lager

en: Merging too many objects with different upload policies
sv: Ihopslagning av för många objekt med olika uppladdningsprinciper

en: You are about to merge more than 1 object between layers ''{0}'' and ''{1}''.<br /><br /><b>This is not the recommended way of merging such data</b>.<br />You should instead check and merge each object, <b>one by one</b>.<br /><br />Are you sure you want to continue?
sv: Du håller på att slå ihop mer än 1 objekt mellan lagren ''{0}'' och ''{1}''.<br /><br /><b>Detta är inte det rekommenderade sättet att slå ihop denna typ av data</b>.<br />Du bör istället kontrollera och slå ihop varje objekt <b>var för sig</b>.<br /><br />Vill du verkligen fortsätta?

en: Mirror
sv: Spegla

en: Mirror selected nodes and ways.
sv: Spegla markerade noder och sträckor.

en: Please select at least one node or way.
sv: Markera minst en nod eller sträcka.

en: up
sv: upp

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: down
sv: ned

en: Move objects {0}
sv: Flytta objekt {0}

en: Move {0}
sv: Flytta {0}

en: Moves Objects {0}
sv: Flytta objekt {0}

en: Cannot move objects outside of the world.
sv: Kan inte flytta objekt utanför världen.

en: Move Node...
sv: Flytta nod

en: Edit latitude and longitude of a node.
sv: Ändra latitud och longitud på en nod.

en: New Layer
sv: Nytt lager

en: Create a new map layer.
sv: Skapa nytt kartlager.

en: Open {0}
sv: Öppna {0}

en: You are about to launch {0} browser window.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish. | You are about to launch {0} browser windows.<br>This may both clutter your screen with browser windows<br>and take some time to finish.
sv[0]: Du är på väg att starta {0} webbläsarfönster.<br>Det kan komma att både fylla din skärm med webbläsarfönster<br>och ta en stund att slutföra.
sv[1]: Du är på väg att starta {0} webbläsarfönster.<br>Det kan komma att både fylla din skärm med webbläsarfönster<br>och ta en stund att slutföra.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Click to continue and to open {0} browser | Click to continue and to open {0} browsers
sv[0]: Klicka för att fortsätta att öppna {0} webbläsare
sv[1]: Klicka för att fortsätta att öppna {0} webbläsare

en: Click to abort launching external browsers
sv: Klicka för att avbryta uppstart av externa webbläsare

en: URL Files
sv: URL-filer

en: Open...
sv: Öppna...

en: Open a file.
sv: Öppna en fil.

en: Unable to locate file  ''{0}''.
sv: Hittar inte fil ''{0}''.

en: Opening files
sv: Öppnar filer

en: Cannot open {0} file with the file importer ''{1}''. | Cannot open {0} files with the file importer ''{1}''.
sv[0]: Kan inte öppna {0} fil med filimporteraren ''{1}''.
sv[1]: Kan inte öppna {0} filer med filimporteraren ''{1}''.

en: Cannot open {0} file because file does not exist or no suitable file importer is available. | Cannot open {0} files because files do not exist or no suitable file importer is available.
sv[0]: Kan inte öppna {0} fil då filen inte existerar eller då ingen lämplig filimporterare är tillgänglig.
sv[1]: Kan inte öppna {0} filer då filerna inte existerar eller då ingen lämplig filimporterare är tillgänglig.

en: no importer
sv: ingen importerare

en: does not exist
sv: existerar inte

en: <html>Cannot open directory ''{0}''.<br>Please select a file.</html>
sv: <html>Kan inte öppna mappen ''{0}''.<br>Välj en fil.</html>

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Opening {0} file... | Opening {0} files...
sv[0]: Öppnar {0} fil...
sv[1]: Öppnar {0} filer...

en: Opening file ''{0}'' ...
sv: Öppnar fil ''{0}'' ...

en: Which tasks to perform?
sv: Vilka åtgärder ska genomföras?

en: Open Location...
sv: Öppna plats...

en: Open an URL.
sv: Öppna en URL.

en: Enter URL to download:
sv: Ange URL att hämta:

en: Enter an URL from where data should be downloaded
sv: Skriv in URL:en till datan du vill hämta

en: Download as new layer
sv: Hämta som ett nytt lager

en: Select if the data should be downloaded into a new layer
sv: Välj om datan ska hämtas som ett nytt lager

en: Zoom to downloaded data
sv: Zooma till nedladdat data

en: Select to zoom to entire newly downloaded data.
sv: Välj att zooma till helt nyladdat data.

en: Download Location
sv: Hämta plats

en: Download URL
sv: Hämta URL

en: Start downloading data
sv: Påbörja hämtning av data

en: Close dialog and cancel downloading
sv: Stäng dialogen och avbryt hämtning

en: Cannot open URL ''{0}''<br>The following download tasks accept the URL patterns shown:<br>{1}
sv: Kan inte öppna URL "{0}"<br>Följande nedladdningar accepterar URL-mönster som:<br>{1}

en: <h3>When one or more ways are selected, the shape is adjusted such, that all angles are 90 or 180 degrees.</h3>You can add two nodes to the selection. Then, the direction is fixed by these two reference nodes. (Afterwards, you can undo the movement for certain nodes:<br>Select them and press the shortcut for Orthogonalize / Undo. The default is Shift-Q.)
sv: <h3>När en eller flera sträckor är valda, justeras formen så att alla vinklar är 90 eller 180 grader.</h3> Du kan lägga till två noder till markeringen. Då bestäms riktningen av dessa två referenspunkter (efteråt kan du ångra flyttningen av vissa noder: <br> välj dem och tryck snabbtangenterna för Orthogonaliza / Undo. Som standard används Skift-Q.)

en: Orthogonalize Shape
sv: Räta upp form

en: Move nodes so all angles are 90 or 180 degrees
sv: Flytta noder så att alla vinklar är 90 eller 180 grader.

en: Orthogonalize Shape / Undo
sv: Räta ut form / Ångra

en: Undo orthogonalization for certain nodes
sv: Ångra formuträtning för vissa noder

en: Orthogonalize / Undo
sv: Räta ut vinkel / ångra

en: Orthogonalize Shape / Undo<br>Please select nodes that were moved by the previous Orthogonalize Shape action!
sv: Ortogonalisera Formen / Ångra<br>Var god välj nodet som flyttades genom den senaste ortgonaliseringsåtgården!

en: <html>You are using the EPSG:4326 projection which might lead<br>to undesirable results when doing rectangular alignments.<br>Change your projection to get rid of this warning.<br>Do you want to continue?</html>
sv: <html>Du använder EPSG:4326 projektionen som kan leda<br>till icke önskvärd resultat vid rektangulära alignments.<br>Ändra projektionen för att få bort denna varning.<br>Vill du fortsätta?</html>

en: Usage
sv: Användning

en: Selection must consist only of ways and nodes.
sv: Markeringen får bara innehålla sträckor och noder.

en: Orthogonalize
sv: Räta upp

en: <html>Please make sure all selected ways head in a similar direction<br>or orthogonalize them one by one.</html>
sv: <html>Kontrollera att alla sträckor i urvalet har samma riktning<br> eller orthogonalisera dem en i taget.</html>

en: Please select ways with angles of approximately 90 or 180 degrees.
sv: Välj sträckor som står i ungefär 90 eller 180 graders vinkel.

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste contents of clipboard.
sv: Klistra in innehållet från "urklipp".

en: Paste at source position
sv: Klistra in på källans position

en: Paste contents of clipboard at the position they were copied from.
sv: Klistra in innehållet från urklipp till positionen de kopierades från

en: Paste Tags
sv: Klistra in taggar

en: Apply tags of contents of paste buffer to all selected items.
sv: Sätt taggarna som finns på innehållet i inklistringsbufferten på alla valda föremål.

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Open a preferences dialog for global settings.
sv: Öppna en inställningsdialogruta för globala inställningar.

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Purge...
sv: Rensa...

en: Forget objects but do not delete them on server when uploading.
sv: Glöm objekten men ta inte bort dem på servern vid inskickning.

en: Purge
sv: Rensa

en: Confirm Purging
sv: Bekräfta rensning

en: This operation makes JOSM forget the selected objects.<br> They will be removed from the layer, but <i>not</i> deleted<br> on the server when uploading.
sv: Detta får JOSM att glömma de valda objekten.<br> De kommer att tas bort från lagret, men kommer <i>inte</i> att tas bort<br> från servern vid inskickning.

en: The following dependent objects will be purged<br> in addition to the selected objects:
sv: Följande dotterobjekt kommer också<br> tas bort utöver de valda objekten:

en: Add to selection
sv: Lägg till i urval

en: Some of the objects are modified.<br> Proceed, if these changes should be discarded.</html>
sv: Några av objekten har ändrats.<br> Fortsätt om dessa ändringar skall förkastas.</html>

en: Clear Undo/Redo buffer
sv: Rensa ångringsbufferten

en: Redo
sv: Återställ

en: Redo the last undone action.
sv: Gör om den senaste ogjorda handlingen.

en: Redo ...
sv: Gör om...

en: Redo {0}
sv: Gör om {0}

en: Rename layer
sv: Byt namn på lager

en: Also rename the file
sv: Byt också namn på filen

en: Could not rename file ''{0}''
sv: Kunde inte döpa om filen ''{0}''

en: Reorder imagery layers
sv: Sortera om bildlager

en: Reorders non-overlay imagery layers.
sv: Sorterar om bildlager som inte är täckande

en: Report a ticket to JOSM bugtracker
sv: Rapportera ett fel till JOSM

en: Restart
sv: Starta om

en: Restart the application.
sv: Starta om programmet.

en: Click to restart later.
sv: Klicka för att starta om senare.

en: Restore selected tags
sv: Återställ valda etiketter

en: Reverse way
sv: Ändra riktning på sträcka

en: Reverse the direction of all selected ways.
sv: Ändra riktningen på alla valda sträckor.

en: Please select at least one way.
sv: Välj åtminstone en sträcka.

en: Save
sv: Spara

en: Save the current data.
sv: Spara nuvarande data.

en: The file "{0}" will be modified.<br>Would you like to overwrite the existing file?
sv: Filen "{0}" kommer att ändras.<br>Vill du skriva över den existerande filen?

en: Always overwrite GPX files without asking
sv: Skriv alltid över GPX-filer utan att fråga

en: Save As...
sv: Spara som...

en: No Exporter found! Nothing saved.
sv: Hittade ingen exportör! Sparade ingenting.

en: File exists. Overwrite?
sv: Filen existerar redan. Vill du skriva över?

en: <html>An error occurred while saving.<br>Error is:<br>{0}</html>
sv: <html>Ett fel inträffade när du sparade.<br>Felet är:<br>{0}</html>

en: Save the current data to a new file.
sv: Spara nuvarande data i en ny fil.

en: Search Notes...
sv: Sök kartanteckningar…

en: Download notes from the note search API
sv: Ladda ner kartanteckningar från söknings-API:n

en: Search the OSM API for notes containing words:
sv: Sök i OSM-API:n för kartanteckningar innehållandes följande ord:

en: Search for notes
sv: Sök efter kartanteckningar

en: You must enter a search term
sv: Du måste ange en sökterm

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select all undeleted objects in the data layer. This selects incomplete objects too.
sv: Välj alla icke borttagna objekt i datalagret. Detta väljer även ut ofullständiga objekt.

en: Non-branching way sequences
sv: Oförgrenade vägsekvenser

en: Select non-branching sequences of ways
sv: Välj icke-förgrenande delar av sträckor

en: Select shared child objects
sv: Välj delade barn-objekt

en: Select child objects (way nodes and relation members) that are shared by all objects in the current selection
sv: Välj barn-objekt (noder på sträckor och relationsmedlemmar) som delas av alla objekt i det nuvarande urvalet

en: Shared Child Objects
sv: Delade barn-objekt

en: Load Session
sv: Ladda session

en: Load a session from file.
sv: Ladda session från fil.

en: Open session
sv: Öppna session

en: Loading session ''{0}''
sv: Laddar session ''{0}''

en: Unable to add layer ''{0}'': {1}
sv: Kunde inte lägga till lager ''{0}'': {1}

en: Data Error
sv: Data-fel

en: IO Error
sv: IO-fel

en: <html>Could not load session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
sv: <html>Kunde inte ladda sessionsfil ''{0}''.<br>Fel:<br>{1}</html>

en: Save the current session.
sv: Spara den nuvarande sessionen

en: Session file (archive) (*.joz)
sv: Sessionsfil (arkiv) (*.joz)

en: Session file (*.jos)
sv: Sessionsfil (*.jos)

en: Save Session
sv: Spara session

en: Save Session...
sv: Spara session...

en: The following layer has been removed since the session was last saved: | The following layers have been removed since the session was last saved:
sv[0]: Följande lager har tagits bort sedan sessionen senast sparades:
sv[1]: Följande lager har tagits bort sedan sessionen senast sparades:

en: You are about to overwrite the session file "{0}". Would you like to proceed?
sv: Du är på väg att skriva över sessionsfilen "{0}". Vill du fortsätta?

en: Layers removed
sv: Lager borttagna

en: Not all local files referenced by the session file could be saved.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
sv: Inte alla filer som sessions-filen hänvisar till kunde sparas.<br>Se till att du sparar de manuellt innan du avslutar JOSM.

en: Not all local files referenced by the session file are saved yet.<br>Make sure you save them before closing JOSM.
sv: Inte alla filer som sessions-filen hänvisar till har sparats.<br>Se till att du sparar de manuellt innan du avslutar JOSM.

en: Could not delete file: {0}<br>{1}
sv: Kunde inte ta bort filen: {0}<br>{1}

en: <html>Could not save session file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
sv: <html>Kunde inte spara sessionsfil ''{0}''.<br>Fel:<br>{1}</html>

en: Save As
sv: Spara som

en: Layers
sv: Lager

en: Save all local files to disk
sv: Spara alla lokala filer

en: Save plugin information to disk
sv: Spara information om insticksprogram till disk

en: Plugins may have additional information that can be saved
sv: Plugins kan ha ytterligare information som kan sparas

en: No exporter for this layer
sv: Ingen exportör för detta lager

en: Save the current session file "{0}".
sv: Spara nuvarande sessionsfilen "{0}".

en: Save Session As...
sv: Spara session som...

en: Save the current session to a new file.
sv: Spara den nuvarande sessionen till en ny fil.

en: Show status report with useful information that can be attached to bugs
sv: Visa statusrapport med information som kan vara av nytta vid felrapportering.

en: Show Status Report
sv: Visa statusrapport

en: Status Report
sv: Statusrapport

en: Copy to clipboard and close
sv: Kopiera till urklipp och stäng

en: Close
sv: Stäng

en: Simplify Way
sv: Förenkla sträcka

en: Delete unnecessary nodes from a way.
sv: Ta bort onödiga noder från en sträcka.

en: Please select at least one way to simplify.
sv: Välj åtminstone en sträcka att förenkla.

en: Yes
sv: Ja

en: Simplify all selected ways
sv: Förenkla alla valda sträckor

en: Cancel operation
sv: Avbryt åtgärden

en: The selection contains {0} ways. Are you sure you want to simplify them all?
sv: Urvalet innehåller {0} sträckor. Är du säker på att du vill förenkla dem alla?

en: Simplify ways?
sv: Förenkla sträckor?

en: This reduces unnecessary nodes along the way and is especially recommended if GPS tracks were recorded by time (e.g. one point per second) or when the accuracy was low (reduces "zigzag" tracks).
sv: Detta minskar antal onödiga noder längs sträckan och är särskilt rekommenderat om GPS-spår spelades in tidvis (d.v.s. en punkt per sekund) eller om noggrannhet var låg. Detta minskar sicksackspår.

en: Maximum error (meters):
sv: Max fel (meter):

en: Do not ask again
sv: Fråga inte igen

en: Simplify way
sv: Förenkla väg

en: Simplify
sv: Förenkla

en: Proceed without simplifying
sv: Fortsätt utan att förenkla

en: You are about to simplify {0} way with a total length of {1}. | You are about to simplify {0} ways with a total length of {1}.
sv[0]: Du håller på att förenkla {0} sträcka med total längd {1}.
sv[1]: Du håller på att förenkla {0} sträckor med total längd {1}.

en: Simplify {0} way | Simplify {0} ways
sv[0]: Förenkla {0} sträcka
sv[1]: Förenkla {0} sträckor

en: Simplify Way (remove {0} node) | Simplify Way (remove {0} nodes)
sv[0]: Förenkla sträcka (ta bort {0} nod)
sv[1]: Förenkla sträcka (ta bort {0} noder)

en: (about {0} node to remove) | (about {0} nodes to remove)
sv[0]: ({0} nod att ta bort)
sv[1]: ({0} noder att ta bort)

en: Split Way
sv: Dela sträcka

en: Split a way at the selected node.
sv: Dela sträckan vid vald nod.

en: Cannot split since another split operation is already in progress
sv: Kan inte dela då en annan delningsoperation redan pågår

en: The current selection cannot be used for splitting - no node is selected.
sv: Nuvarande urval kan inte användas för att dela upp en sträcka - ingen nod är vald.

en: The selected nodes do not share the same way.
sv: De valda noderna ingår inte i samma sträcka.

en: The selected node is not in the middle of any way. | The selected nodes are not in the middle of any way.
sv[0]: Den valda noden ligger inte inuti någon sträcka.
sv[1]: De valda noderna ligger inte inuti någon sträcka.

en: There is more than one way using the node you selected. Please select the way also. | There is more than one way using the nodes you selected. Please select the way also.
sv[0]: Det finns mer än en sträcka som använder sig av den nod du valt. Välj även sträckan.
sv[1]: Det finns mer än en sträcka som använder sig av de noder du valt. Välj även sträckan.

en: Which way segment should reuse the history of {0}?
sv: Vilket segment ska återanvända historiken av {0}?

en: Search preset...
sv: Sök efter ett snabbval...

en: Show preset search dialog
sv: Visa sökruta för snabbval

en: Presets: {0}
sv: Förinställningar: {0}

en: Discourage upload
sv: Uppmuntra ej till uppladning

en: UnGlue Ways
sv: Frigör sträckor

en: Duplicate nodes that are used by multiple ways.
sv: Duplicera noder som används av flera olika sträckor.

en: This node is not glued to anything else.
sv: Denna nod är inte bunden till något annat.

en: None of these nodes are glued to anything else.
sv: Ingen av dessa noder hänger ihop med någonting annat.

en: None of this way''s nodes are glued to anything else.
sv: Ingen av noderna på denna sträcka är knuten till något annat.

en: The current selection cannot be used for unglueing.
sv: Det nuvarande urvalet kan inte användas för att frigöra något.

en: Select either:
sv: Välj antingen:

en: * One tagged node, or
sv: * En nod med tagg, eller

en: * One node that is used by more than one way, or
sv: * En nod som används av mer än en sträcka, eller

en: * One node that is used by more than one way and one of those ways, or
sv: * En nod som används av mer än en sträcka samt en av dessa sträckor, eller

en: * One way that has one or more nodes that are used by more than one way, or
sv: * En sträcka som har en eller flera noder som används av mer än en sträcka, eller

en: * One way and one or more of its nodes that are used by more than one way.
sv: * En sträcka och en eller flera av dess noder som används av mer än en sträcka.

en: Note: If a way is selected, this way will get fresh copies of the unglued
    nodes and the new nodes will be selected. Otherwise, all ways will get their
    own copy and all nodes will be selected.
sv: OBS: Om en sträcka är vald, så kommer denna sträcka att få nya kopior av de frigjorda
    noderna och dessa nya noder kommer att vara valda. Annars så kommer alla sträckor att
    få sina egna kopior och alla noder kommer att vara valda.

en: Unglued Node
sv: Frigjord nod

en: Dupe into {0} node | Dupe into {0} nodes
sv[0]: Dubblera till {0} nod
sv[1]: Dubblera till {0} noder

en: Dupe {0} node into {1} nodes | Dupe {0} nodes into {1} nodes
sv[0]: Dubblera {0} nod till {1} noder
sv[1]: Dubblera {0} noder till {1} noder

en: Unglue confirmation
sv: Frigörelsebekräftelse

en: You are about to unglue nodes which can have other referrers not yet downloaded.<br>This can cause problems because other objects (that you do not see) might use them.<br>Do you really want to unglue?
sv: Du håller på att lösgöra noder som kan ha andra hänvisare som inte ännu är nedladdade.<br>Detta kan orsaka problem eftersom andra objekt vilka du inte ser kan använda dem. Vill du verkligen fortsätta?

en: You are about to unglue incomplete objects.<br>This will cause problems because you don''t see the real object.<br>Do you really want to unglue?
sv: Du är på väg att frigöra ofärdiga objekt.<br>Detta kommer att orsaka problem eftersom du inte kan se det fullständiga objektet.<br>Är du säker på att du vill frigöra?

en: Unglueing possibly affected {0} relation: {1} | Unglueing possibly affected {0} relations: {1}
sv[0]: Nodsfrigörande påverkade troligen {0} relation: {1}
sv[1]: Nodsfrigörande påverkade troligen {0} relationer: {1}

en: Ensure that the relation has not been broken! | Ensure that the relations have not been broken!
sv[0]: Kontrollera att relationen inte har förstörts!
sv[1]: Kontrollera att relationerna inte har förstörts!

en: Disconnect Node from Way
sv: Koppla bort nod från sträcka

en: Disconnect nodes from a way they currently belong to
sv: Koppla loss noder från en sträcka de för närvarande tillhör

en: Select at least one node to be disconnected.
sv: Välj minst en nod för att koppla loss.

en: Selected node cannot be disconnected from anything. | Selected nodes cannot be disconnected from anything.
sv[0]: Vald nod kan inte kopplas bort från någonting.
sv[1]: Vald noder kan inte kopplas bort från någonting.

en: The affected way would disappear after disconnecting the selected node. | The affected way would disappear after disconnecting the selected nodes.
sv[0]: Den påverkade sträckan kommer att försvinna efter att ha kopplat loss den valda noden.
sv[1]: Den påverkade sträckan kommer att försvinna efter att ha kopplat loss de valda noderna.

en: Some irrelevant nodes have been removed from the selection
sv: Några onödiga noder har tagits bort från markeringen

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo the last action.
sv: Ångra senaste åtgärden.

en: Undo ...
sv: Ångra ...

en: Undo {0}
sv: Ångra {0}

en: Unselect All
sv: Avmarkera alla

en: Unselect all objects.
sv: Avmarkera alla objekt.

en: Update data
sv: Uppdatera data

en: Updates the objects in the active data layer from the server.
sv: Uppdaterar objekten i det aktiva datalagret från servern.

en: Update modified
sv: Uppdatera modifierade

en: Updates the currently modified objects from the server (re-downloads data)
sv: Uppdaterar modifierade objekt från servern (hämtar data på nytt)

en: No current dataset found
sv: Ingen datauppsättning kunde hittas

en: Did not find an object with id {0} in the current dataset
sv: Hittade inte något objekt med id {0} i det nuvarande datasettet

en: Update selection
sv: Uppdatera val

en: Updates the currently selected objects from the server (re-downloads data)
sv: Uppdaterar de valda objekten mot servern (hämtar data på nytt)

en: There are no selected objects to update.
sv: Det finns inga valda objekt att uppdatera

en: Selection empty
sv: Tom markering

en: Upload data...
sv: Ladda upp data...

en: Upload all changes in the active data layer to the OSM server
sv: Ladda upp alla ändringar i det aktiva datalagret till OSM-servern

en: Upload data
sv: Ladda upp data

en: <html>The data to be uploaded participates in unresolved conflicts of layer ''{0}''.<br>You have to resolve them first.</html>
sv: <html>Den data du vill skicka in utgör en del av olösta konflikter i lager  ''{0}''.<br>Du måste lösa dem först.</html>

en: Upload discouraged
sv: Uppladdning avråds

en: You are about to upload data from the layer ''{0}''.<br /><br />Sending data from this layer is <b>strongly discouraged</b>. If you continue,<br />it may require you subsequently have to revert your changes, or force other contributors to.<br /><br />Are you sure you want to continue?
sv: Du håller på att ladda upp data från lager ''{0}''.<br /><br />Du <b>avråds starkt</b> från att fortsätta. Om du fortsätter,<br />kan du behöva återställa dina ändringar i efterhand, eller tvinga någon annan att göra det.<br /><br />Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Ignore this hint and upload anyway
sv: Strunta i detta tips och skicka in i alla fall

en: No changes to upload.
sv: Det finns inte några ändringar att skicka in.

en: One of the upload verification processes failed
sv: En av verifieringarna vid uppladdningsprocessen misslyckades

en: Nothing to upload. Get some data first.
sv: Det finns inte någonting att skicka in. Skaffa lite data först.

en: Upload note changes to server
sv: Ladda upp ändring till anteckning till servern

en: Upload notes
sv: Ladda upp anteckning

en: Uploading notes to server
sv: Laddar upp anteckning till servern

en: Upload selection...
sv: Ladda upp val...

en: Upload all changes in the current selection to the OSM server.
sv: Ladda upp alla ändringar i nuvarande val till OSM-servern

en: Upload selection
sv: Ladda upp val

en: Checking parents for deleted objects
sv: Kontrollerar föräldrar för raderade objekt

en: Reading parents of ''{0}''
sv: Läser föräldrar till "{0}"

en: Checking for deleted parents in the local dataset
sv: Söker efter raderade föräldrar i det lokaka datasetet

en: Validation
sv: Validering

en: Performs the data validation
sv: Utför datavalidering

en: Viewport Following
sv: Följande vy

en: Enable/disable automatic moving of the map view to last placed node
sv: Aktivera/inaktivera att vyn autocentreras på senaste ritade nod

en: Viewport following is enabled, press {0} to disable it
sv: Följande efter visningsområde är aktiverat, tryck {0} för att inaktivera.

en: Viewport following is disabled
sv: Följande efter visningsområde är inaktiverat

en: Wireframe View
sv: Trådnätsvisning

en: Enable/disable rendering the map as wireframe only
sv: Aktivera/inaktivera rendering som enbart wireframe

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom In (Keypad)
sv: Zooma in (numeriskt tangentbord)

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom Out (Keypad)
sv: Zooma ut (numeriskt tangentbord)

en: Zoom to
sv: Zooma till

en: Zoom to the object the first selected member refers to
sv: Zooma till det objekt som den första valda medlemmen relaterar till

en: Zooming disabled because layer of this relation is not active
sv: Zoomning är tillgängligt eftersom lagret som denna relation tillhör inte är aktivt

en: Zooming disabled because there is no selected member
sv: Zoomning är inte tillgängligt eftersom ingen medlem är vald

en: Zoom to the first selected node
sv: Zooma till den första valda noden

en: Zooming disabled because layer of this way is not active
sv: Zoomning är tillgängligt eftersom lagret som denna väg tillhör inte är aktivt

en: Zooming disabled because there is no selected node
sv: Zoomning är inte tillgängligt eftersom ingen nod är vald

[ctx: audio]
en: Back
sv: Tillbaka

[ctx: audio]
en: Jump back.
sv: Hoppa tillbaka.

en: Audio: {0}
sv: Ljud: {0}

[ctx: audio]
en: Faster
sv: Snabbare

[ctx: audio]
en: Faster Forward
sv: Snabbare framåt

[ctx: audio]
en: Forward
sv: Framåt

[ctx: audio]
en: Jump forward
sv: Hoppa framåt

[ctx: audio]
en: Next Marker
sv: Nästa markering

[ctx: audio]
en: Play next marker.
sv: Spela upp nästa markering

[ctx: audio]
en: Play/Pause
sv: Spela/pausa

en: Play/pause audio.
sv: Spela/pausa ljud.

[ctx: audio]
en: Previous Marker
sv: Föregående markering

[ctx: audio]
en: Play previous marker.
sv: Spela upp föregående markering

[ctx: audio]
en: Slower
sv: Långsammare

[ctx: audio]
en: Slower Forward
sv: Långsammare framåt

en: <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of its tag ''{1}'' is defined by its direction.<br/>Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html> | <html>You are going to reverse the way ''{0}'',<br/> whose semantic meaning of these tags are defined by its direction:<br/>{1}Do you really want to change the way direction, thus its semantic meaning?</html>
sv[0]: <html>Du håller på att byta riktning på sträcka ''{0}'',<br/> vars semantiska betydelse av taggen ''{1}'' definieras av dess riktning.<br/>Vill du verkligen byta riktning på sträckan, och därmed dess semantiska betydelse?</html>
sv[1]: <html>Du håller på att byta riktning på sträckorna ''{0}'',<br/> vars semantiska betydelse av taggen ''{1}'' definieras av dess riktning.<br/>Vill du verkligen byta riktning på sträckorna, och därmed dess semantiska betydelse?</html>

en: Reverse directional way.
sv: Vänd på en semantisk väg

en: When reversing this way, the following changes are suggested in order to maintain data consistency.
sv: När du byter riktning på sträckan föreslås dessa förändringar för att behålla betydelsen av datat.

en: Apply selected changes
sv: Verkställ valda ändringar

en: Do not apply changes
sv: Verkställ inte ändringar

en: Please select which changes you want to apply.
sv: Vänligen markera de ändringar du vill tillämpa.

en: Tags of
sv: Taggar på

en: Roles in relations referring to
sv: Roller i relationer hänvisar till

en: Automatic tag correction
sv: Automatisk taggrättning

en: Downloading changeset content
sv: Hämtar hem innehållet i ändringsuppsättningar

en: ({0}/{1}) Downloading changeset {2}...
sv: ({0}/{1}) Hämtar hem ändringsuppsättning {2}...

en: ({0}/{1}) Downloading content for changeset {2}...
sv: ({0}/{1}) Hämtar hem innehållet i ändringsuppsättning {2}...

en: Download changesets
sv: Hämta ändringsuppsättningar

en: Querying and downloading changesets
sv: Söker och laddar ner ändringsuppsättningar

en: Determine user id for current user...
sv: Fastställer användar-ID:t för nuvarande användare…

en: Query and download changesets ...
sv: Sök och ladda ner ändringsuppsättningar

en: Errors during download
sv: Fel under hämtning

en: Download GeoJSON
sv: Ladda ner GeoJSON

en: Download GPS
sv: Ladda ner från GPS

en: Downloading GPS data
sv: Hämtar GPS-data

en: Downloaded GPX Data
sv: Hämtade GPX-data

en: No notes found in this area.
sv: Inga anteckningar funna i detta område.

en: Download OSM Notes
sv: Hämta OSM-anteckningar

en: Downloading notes
sv: Hämtar anteckningar

en: Notes
sv: Anteckningar

en: {0} note has been downloaded. | {0} notes have been downloaded.
sv[0]: {0} anteckning har laddats ner
sv[1]: {0} anteckningar har laddats ner

en: Since the download limit was {0}, there might be more notes to download.
sv: Eftersom nedladdningsgränsen var {0}, kan det finnas fler anteckningar att ladda ner.

en: Request a smaller area to make sure that all notes are being downloaded.
sv: Begär ett mindre område för att säkra att alla anteckningar laddas ner.

en: More notes to download
sv: Fler anteckningar att ladda ner

en: Download OSM Notes within Bounds
sv: Ladda ner fler OSM-anteckningar inom gränsen

en: Download OSM Note by ID
sv: Ladda ner OSM-anteckning genom ID

en: Download OSM Change
sv: Ladda ner OSM-förändring

en: No data found in this area.
sv: Ingen data fanns i detta område.

en: Download OSM
sv: Hämta OSM

en: Downloading data
sv: Hämtar data

en: Ignoring exception because download has been canceled. Exception was: {0}
sv: Ignorerar fel eftersom nedladdning har avbrutits. Felet var: {0}

en: OSM Server URL:
sv: OSM-server URL:

en: Command
sv: Kommando

en: Request details: {0}
sv: Hämta detaljer: {0}

en: Download OSM URL
sv: Ladda ner OSM-länk

en: There was {0} conflict during import. | There were {0} conflicts during import.
sv[0]: {0} konflikt under import.
sv[1]: {0} konflikter under import.

en: Conflict during download | Conflicts during download
sv[0]: Konflikt vid hämtning
sv[1]: Konflikter vid hämtning

en: ({0}/{1}) Loading parents of node {2}
sv: ({0}/{1}) Laddar noden {2}:s överordnade

en: ({0}/{1}) Loading parents of way {2}
sv: ({0}/{1}) Läser in överordnade objekt till sträckan {2}

en: ({0}/{1}) Loading parents of relation {2}
sv: ({0}/{1}) Laddar relationen {2}:s överordnade

en: Download session
sv: Ladda ned session

en: Download {0} of {1} ({2} left)
sv: Hämtar {0} av {1} ({2} kvar)

en: Updating data
sv: Laddar upp data

en: Check on the server
sv: Kontrollera på servern

en: Click to check whether objects in your local dataset are deleted on the server
sv: Klicka för att kontrollera om objekt i ditt lokala dataset har raderats från servern

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Click to abort and to resume editing
sv: Klicka för att avbryta och fortsätta redigera

en: There is {0} object in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update this the server is likely to report a conflict. | There are {0} objects in your local dataset which might be deleted on the server.<br>If you later try to delete or update them the server is likely to report a conflict.
sv[0]: Det finns {0} objekt i ditt lokala dataset som kan vara borttaget på servern.<br>Om du senare försöker ta bort eller uppdatera detta så kommer det antagligen att orsaka en konflikt vid uppladdning till servern.
sv[1]: Det finns {0} objekt i ditt lokala dataset som kan vara borttagna på servern.<br>Om du senare försöker ta bort eller uppdatera dessa så kommer det antagligen att orsaka en konflikt vid uppladdning till servern.

en: Click <strong>{0}</strong> to check the state of this object on the server. | Click <strong>{0}</strong> to check the state of these objects on the server.
sv[0]: Klicka på <strong>{0}</strong> för att kontrollera detta objekts status på servern.
sv[1]: Klicka på <strong>{0}</strong> för att kontrollera dessa objekts status på servern.

en: Click <strong>{0}</strong> to ignore.</html>
sv: Klicka på <strong>{0}</strong> för att ignorera.</html>

en: Deleted or moved objects
sv: Borttagna eller flyttade objekt

en: The following errors occurred during mass download: {0}
sv: Följande fel uppstod under masshämtning: {0}

en: Error during download
sv: Fel vid hämtning

en: Add a new Note
sv: Lägg till ny anteckning

en: Add note mode
sv: Läge för att lägga till anteckningar

en: Click the location where you wish to create a new note
sv: Klicka på platsen för den nya anteckningen

en: Create a new note
sv: Skapa en ny anteckning

en: Create note
sv: Skapa anteckning

en: Enter a detailed comment to create a note
sv: Ange en detaljerad anteckning för att skapa en ny anteckning

en: You must enter a comment to create a new note
sv: Du måste skriva en kommentar för att skapa en anteckning

en: Delete Mode
sv: Borttagningsläge

en: Delete nodes or ways.
sv: Ta bort noder eller sträckor

en: Mode: {0}
sv: Läge: {0}

en: Are you sure that you want to delete elements with attached ways that are hidden by filters?
sv: Är du säker att du vill radera element med kopplade sträckor vilka är gömda av filter?

en: Click to delete. Shift: delete way segment. Alt: do not delete unused nodes when deleting a way. Ctrl: delete referring objects.
sv: Klicka för att ta bort. Skift: ta bort delsträcka. Alt: lämna kvar oanvända noder vid borttagning av sträcka. Ctrl: ta bort objekt som refererar hit

en: Delete elements
sv: Radera element

en: Delete them
sv: Radera dem

en: Undo delete
sv: Ångra borttagning

en: draw angle snap
sv: Rita vinkellåst

en: draw angle snap highlight
sv: mall för att snappa vinklar

en: helper line
sv: hjälplinje

en: Draw
sv: Rita

en: Draw nodes
sv: Rita noder

en: Draw Angle snapping
sv: Rita vinkelsnäppning

en: Backspace in Add mode
sv: Bakåtsteg i redigerarläge

en: Add node
sv: Lägg till nod

en: Add node into way
sv: Lägg till en nod till sträckan

en: Connect existing way to node
sv: Knyt en existerande nod till en sträcka

en: Add a new node to an existing way
sv: Lägg till en ny nod i en befintlig sträcka

en: Add node into way and connect
sv: Lägg till en nod i en sträcka och bind ihop

en: Create new node.
sv: Skapa ny nod

en: Select node under cursor.
sv: Markera nod under pekare.

en: Insert new node into way. | Insert new node into {0} ways.
sv[0]: Infoga ny nod i sträcka.
sv[1]: Infoga ny nod i {0} sträckor.

en: Start new way from last node.
sv: Starta ny sträcka från senaste nod.

en: Continue way from last node.
sv: Fortsätt sträcka från senaste nod.

en: Angle snapping active.
sv: Vinkellåsning aktiv.

en: Finish drawing.
sv: Avsluta ritning.

en: Angle snapping
sv: Vinkellåsning

en: Switch angle snapping mode while drawing
sv: Ändra vinkelfästningsläge medan du ritar

en: Toggle snapping by {0}
sv: Växla länkning med {0}

en: Show helper geometry
sv: Visa hjälpgeometri

en: Snap to node projections
sv: Växla till nodprojektion

en: Disable
sv: Inaktivera

en: FIX
sv: FIXA

en: Dual alignment
sv: Parallel linjering

en: Switch dual alignment mode while extruding
sv: Parallel linjering med fördrivning

en: Extrude
sv: Dra ut

en: Create areas
sv: Skapa ytor

en: Extrude Dual alignment
sv: Fördriv parellel linjering

en: Drag a way segment to make a rectangle. Ctrl-drag to move a segment along its normal, Alt-drag to create a new rectangle, double click to add a new node.
sv: Dra ett vägsegment för att skapa en rektangel. Ctrl-drag för att flytta ett segment längst dess normal, Alt-drag för att skapa en ny rektangel, dubbelklicka för att lägga till en nod.

en: Dual alignment active.
sv: Paralell linjering aktiv

en: Segment collapsed due to its direction reversing.
sv: Segmentet är kollapsat på grund av sin omvända riktning.

en: Move a segment along its normal, then release the mouse button.
sv: Flytta ett segment längs dess normal och släpp sedan musknappen.

en: Move the node along one of the segments, then release the mouse button.
sv: Flytta noden längs en av segmenten, släpp sedan musknappen.

en: Draw a rectangle of the desired size, then release the mouse button.
sv: Rita en rektangel av önskad storlek, och släpp sedan musknappen.

en: Extrude: main line
sv: Uteslut: huvudlinje

en: Extrude: helper line
sv: Uteslut: hjälplinje

en: Extrude Way
sv: Dra ut sträcka

en: Improve Way Accuracy
sv: Förbättra noggrannhet på sträcka

en: Improve Way Accuracy mode
sv: Läge för att förbättra noggrannhet på sträcka

en: improve way accuracy helper line
sv: förbättra precisionen av hjälplinjen

en: Click on the way to start improving its shape.
sv: Klicka på en sträcka för att börja förbättra dess form.

en: Select a way that you want to make more accurate.
sv: Välj en sträcka som du vill göra mer exakt.

en: Click to add a new node. Release Ctrl to move existing nodes or hold Alt to delete.
sv: Klicka för att lägga till ny nod. Släpp Ctrl för att flytta existerande noder eller håll nere Alt för att radera.

en: Click to delete the highlighted node. Release Alt to move existing nodes or hold Ctrl to add new nodes.
sv: Klicka för att ta bort den markerade noden. Släpp Alt för att flytta existerande noder eller håll Ctrl för att lägga till nya noder.

en: Click to move the highlighted node. Hold Ctrl to add new nodes, or Alt to delete.
sv: Klicka för att flytta den valda noden. Håll Ctrl nedtryckt för att lägga till nya noder, eller Alt för att ta bort.

en: Add a new node to way | Add a new node to {0} ways
sv[0]: Lägg till en ny nod till sträcka
sv[1]: Lägg till en ny nod till {0} sträckor

en: Cannot delete node that has tags
sv: Kan inte radera nod som har taggar

en: make parallel helper line
sv: skapa parallell hjälplinje

en: Parallel
sv: Parallell

en: Make parallel copies of ways
sv: Skapa parallella kopior av vägar

en: Select ways as in Select mode. Drag selected ways or a single way to create a parallel copy (Alt toggles tag preservation)
sv: Välj vägar i Valläge. Dra markerade vägar eller en enstaka väg för att skapa en en parallell kopia. (Alt omkopplar taggvisning)

en: Hold Ctrl to toggle snapping
sv: Tryck ner Ctrl för att toggla "snäppning"

en: ParallelWayAction
    The ways selected must form a simple branchless path
sv: ParallelWayAction
    De valda linjerna måste vara av en gemensam grenlös väg

en: Drag play head
sv: Dra spelhuvudet

en: Drag play head and release near track to play audio from there; SHIFT+release to synchronize audio at that point.
sv: Dra spelhuvudet och släpp i närheten av spår för att spela upp ljud därifrån; SKIFT-släpp för att synkronisera ljud vid den punkten.

en: Select mode
sv: Välj-läge

en: Select, move, scale and rotate objects
sv: Välj, flytta, skala och rotera objekt

en: Are you sure that you want to move elements with attached ways that are hidden by filters?
sv: Är du säker på att du vill ta bort elementen som är tillfogade vägarna som är dolda av filter?

en: You moved more than {0} element. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them? | You moved more than {0} elements. Moving a large number of elements is often an error.
    Really move them?
sv[0]: Du flyttade mer än {0} objekt. Att flytta ett stort antal objekt är ofta ett fel.
    Vill du verkligen flytta dem?
sv[1]: Du flyttade mer än {0} objekt. Att flytta ett stort antal objekt är ofta ett fel.
    Vill du verkligen flytta dem?

en: You moved {0} element by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them? | You moved {0} elements by a distance of {1}. Moving elements by a large distance is often an error.
    Really move them?
sv[0]: Du flyttade {0} element en {1} lång sträcka. Att flytta element en längre sträcka är ofta ett fel. 
    Vill du verkligen flytta denna?
sv[1]: Du flyttade {0} element en {1} lång sträcka. Att flytta element en längre sträcka är ofta ett fel. 
    Vill du verkligen flytta dessa?

en: Move elements
sv: Flytta element

en: Move them
sv: Flytta

en: Undo move
sv: Ångra flytt

[ctx: SelectAction help]
en: rectangle
sv: rektangel

en: Release the mouse button to select the objects in the {0}.
sv: Släpp musknappen för att välja objekten i {0}.

en: {0} to merge with nearest node.
sv: {0} för att sammanfoga med närmsta nod.

en: Release the mouse button to stop moving.
sv: Släpp musknappen för att sluta flytta.

en: Release the mouse button to stop rotating.
sv: Släpp musknappen för att sluta rotera.

en: Release the mouse button to stop scaling.
sv: Släpp musknappen för att avbryta skalning.

en: Move objects by dragging; Shift to add to selection ({0} to toggle); Shift-{0} to rotate selected; Alt-{0} to scale selected; or change selection
sv: Flytta objekt genom att dra; Skift för att lägga till val ({0} för att växla); Skift-{0} för att rotera markerade; Alt-{0} för att skala upp eller ner markerade; eller ändra urval

en: Add and move a virtual new node to way | Add and move a virtual new node to {0} ways
sv[0]: Lägg till och flytta en virtuell ny nod till sträcka.
sv[1]: Lägg till och flytta en virtuell ny nod till {0} sträckor.

en: Lasso Mode
sv: Lasso-läge

en: Lasso selection mode: select objects within a hand-drawn region
sv: Lasso-läge: välj objekt i ett område genom att rita på frihand

en: Split mode
sv: Dela-läge

en: Split ways
sv: Dela sträckor

en: The selected node is not in the middle of any non-closed way.
sv: Den valda noden är inte i mitten av en icke-sluten sträcka.

en: Splitting closed ways is not yet implemented.
sv: Att dela slutna sträckor är inte implementerat än

en: Add node for splitting a way | Add node for splitting {0} ways
sv[0]: Lägg till nod för att dela en sträcka
sv[1]: Lägg till nod för att dela {0} sträckor

en: Click on the location where a way should be split
sv: Klicka på den plats där sträckan ska delas

en: Select way to split.<br>Hold {0} for multiple selection.
sv: Välj sträcka för att dela.<br>Håll inne {0} för multipla val.

en: User:
sv: Användare:

en: Split way {0}
sv: dela sträcka {0}

en: Zoom mode
sv: Zoomläge

en: Zoom and move map
sv: Zooma och flytta kartan

en: Zoom by dragging or Ctrl+. or Ctrl+,; move with Ctrl+up, left, down, right; move zoom with right button
sv: Zooma genom att dra eller Ctrl+. eller Ctrl+,; flytta med Ctrl+upp, vänster, ned, höger; flytta karta med högerknappen

en: Add all objects selected in the current dataset after the last member
sv: Lägg till alla objekt i det aktuella datasetet efter den senaste medlemmen

en: Add selection to relation
sv: Lägg till det valda till relationen

en: {0}Add selection to relation{1}: Verify every single relation to avoid damage!
sv: {0}Lägg till sektion till relation{1}: Kontrollera varje relation för att undvika skada!

en: Add selection to {0} relation | Add selection to {0} relations
sv[0]: Lägg till val till {0} relation
sv[1]: Lägg till val till {0} relationer

en: Delete the selected relation
sv: Ta bort den valda relationen

en: Download all members of the selected relations
sv: Hämta hem alla medlemmar av de valda relationerna

en: Download members
sv: Hämta medlemmar

en: Download relation with members
sv: Ladda ner relation med medlemmar

en: Download with members
sv: Ladda ner med medlemmar

en: Download incomplete members of selected relations
sv: Hämta hem ofullständiga medlemmar av valda relationer

en: Download incomplete members
sv: Hämta ofullständiga medlemmar

en: Create a copy of this relation and open it in another editor window
sv: Skapa en kopia av denna relation och öppna den i ett annat redigeringsfönster.

en: You are about to duplicate {0} relation: {1}<br/>This step is rarely necessary. Do you really want to duplicate?
sv: Du håller på att duplicera {0} relation: {1}<br/>Detta steg är sällan nödvändgt. Vill du verkligen duplicera?

en: Duplicate relation?
sv: Duplicera relationen?

en: Edit
sv: Redigera

en: Call relation editor for selected relation
sv: Öppna relations-redigeraren för vald relation

en: You are about to open <b>{0}</b> different relation editor simultaneously.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different relation editors simultaneously.<br/>Do you want to continue?
sv[0]: Du är på väg att öppna <b>{0}</b> olika relationsredigering samtidigt.<br/>Vill du fortsätta?
sv[1]: Du är på väg att öppna <b>{0}</b> olika relationsredigeringar samtidigt.<br/>Vill du fortsätta?

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Export GPX file starting from first member
sv: Exportera GPX-fil från första medlemmen

en: Export GPX file starting from last member
sv: Export GPX-fil med utgångspunkt från sista medlemmen

en: Convert to GPX layer starting from first member
sv: Konvertera till GPX-lager med utgångspunkt från första medlemmen

en: Convert to GPX layer starting from last member
sv: Konvertera till GPX-lager med utgångspunkt från sista medlemmen

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the first member, successively continuing to the last.
sv: Platta relationen rekursivt till ett gpxspår, börja vid den första medlemmen och fortsätt successivt den sista.

en: Flatten this relation to a single gpx track recursively, starting with the last member, successively continuing to the first.
sv: Platta relationen rekursivt till ett gpxspår, börja vid den sista medlemmen och fortsätt successivt den första.

en: based on osm route relation data, timestamps are synthetic
sv: baseras på OSM-rutts relationsdata, tidsstämplar är syntetiska

en: Selected Relations
sv: Markerade relationer

en: {0} (GPX export)
sv: {0} (exportera till GPX)

en: List of recent relations
sv: Lista över de senaste relationerna

en: Open recent relation
sv: Öppna nylig relation

en: Relation Editor: {0}
sv: Relations-editor: {0}

en: Select in relation list
sv: Välj i relationslistan

en: Select relation in relation list.
sv: Välj relation i relationslistan

en: Add the members of all selected relations to current selection
sv: Lägg till alla medlemmar av de valda relationerna till markerat urval

en: Select the members of all selected relations
sv: Välj medlemmarna av alla valda relationer

en: Select members (add)
sv: Välj medlemmar (lägg till)

en: Select members
sv: Välj medlemmar

en: Add the selected relations to the current selection
sv: Lägg till de valda relationerna till nuvarande urval

en: Set the current selection to the list of selected relations
sv: Sätt den aktuella markeringen till listan över utvalda relationer

en: Select relation (add)
sv: Välj relation (lägg till)

en: Select relation
sv: Välj relation

en: Search...
sv: Sök...

en: Search for objects
sv: Sök efter objekt

en: No match found for ''{0}''
sv: Inga sökträffar för ''{0}''

en: Nothing added to selection by searching for ''{0}''
sv: Urvalet utökades inte genom att söka efter ''{0}''

en: Nothing removed from selection by searching for ''{0}''
sv: Urvalet begränsades inte genom att söka efter ''{0}''

en: Nothing found in selection by searching for ''{0}''
sv: Inget funnet i markeringen vid sökande efter "{0}"

en: Found {0} matches
sv: {0} sökträffar

en: Searching
sv: Söker

en: Searching in {0} object | Searching in {0} objects
sv[0]: Söker i {0} objekt
sv[1]: Söker i {0} objekt

en: Automatically truncating value of tag ''{0}'' on deleted object {1}
sv: Trunkerar automatiskt värde av taggen "{0}" på det borttagna objektet {1}a

en: Length of value for tag ''{0}'' on object {1} exceeds the max. allowed length {2}. Values length is {3}.
sv: Längden på värdet för taggen ''{0}'' på objekt {1} överskrider tillåten längd {2}. Värdets längd är {3}

en: Precondition violation
sv: Brott mot förhandsvillkor

en: {0} nodes in way {1} exceed the max. allowed number of nodes {2}
sv: {0} noder i väg {1} vilket överskrider maximalt antal noder {2}

en: API Capabilities Violation
sv: Bryter mot API:ns möjligheter

en: Removed obsolete tags
sv: Borttagna föråldrade taggar

en: Fix deprecated tags
sv: Åtgärda föråldrade taggar

en: <html>{0} relations build a cycle because they refer to each other.<br>JOSM cannot upload them. Please edit the relations and remove the cyclic dependency.</html>
sv: <html>{0} relationer skapar en cykel då de refererar till varandra.<br>JOSM kan inte ladda upp dem. Ändra relationerna för att bryta det cykliska beroendet.</html>

en: ... refers to relation
sv: ... refererar till relation

en: Cycling dependencies
sv: Cykliska beroenden

en: Uploading modified notes
sv: Ladda upp modifierade anteckningar

en: Uploading notes {0}/{1}
sv: Laddar upp anteckningar {0}/{1}

en: Note {0} failed: {1}
sv: Anteckingen {0} misslyckades: {1}

en: Notes failed to upload
sv: Anteckningar kunde inte laddas upp

en: The JOSM data validator partially checked the objects to be uploaded and found some problems. Try fixing them, but do not harm valid data. When in doubt ignore the findings.<br> You can see the findings in the Validator Results panel too. Further checks on all data can be started from that panel.
sv: JOSM-datavalidatorn har delvis kontrollerat objekten för uppladdning och hittat några problem. Försök att korrigera dem, men skada inte korrekt data. Om du är tveksam, ignorera valideringsresultaten.<br> Du kan hitta resultaten i panelen Valideringsresultat också. Ytterligare kontroller på all data kan startas från den panelen.

en: Errors
sv: Fel

en: Usually this should be fixed.
sv: Detta skall vanligtvis fixas.

en: Warnings
sv: Varningar

en: Fix these when possible.
sv: Fixa detta om möjligt.

en: Other
sv: Annat

en: Informational hints, expect many false entries.
sv: Informativa tips, förvänta dig många felaktiga poster

en: Suspicious data found. Upload anyway?
sv: Misstänkt felaktig data funnen. Ladda upp ändå?

en: Continue upload
sv: Fortsätt uppladdning

en: Add node {0}
sv: Lägg till nod {0}

en: Add way {0}
sv: Lägg till sträcka {0}

en: Add relation {0}
sv: Lägg till relation {0}

en: Added {0} object | Added {0} objects
sv[0]: Lade till {0} objekt
sv[1]: Lade till {0} objekt

en: New way {0} has 0 nodes
sv: Nya vägen {0} har 0 noder

en: Change node {0}
sv: Ändra nod {0}

en: Change way {0}
sv: Ändra sträcka {0}

en: Change relation {0}
sv: Ändra relation {0}

en: Change members of {0}
sv: Ändra medlemmar till {0}

en: Change nodes of {0}
sv: Ändra noder för {0}

en: Remove "{0}" for node ''{1}''
sv: Radera "{0}" för nod "{1}"

en: Remove "{0}" for way ''{1}''
sv: Radera "{0}" för sträcka "{1}"

en: Remove "{0}" for relation ''{1}''
sv: Radera "{0}" för relation "{1}"

en: Set {0}={1} for node ''{2}''
sv: Sätt {0}={1} för nod "{2}"

en: Set {0}={1} for way ''{2}''
sv: Sätt {0}={1} för sträcka "{2}"

en: Set {0}={1} for relation ''{2}''
sv: Sätt {0}={1} för relation"{2}"

en: Remove "{0}" for {1} object | Remove "{0}" for {1} objects
sv[0]: Ta bort "{0}" för {1} objekt
sv[1]: Ta bort "{0}" för {1} objekt

en: Set {0}={1} for {2} object | Set {0}={1} for {2} objects
sv[0]: Bestäm {0}={1} for {2} objekt
sv[1]: Bestäm {0}={1} for {2} objekt

en: Deleted {0} tags for {1} object | Deleted {0} tags for {1} objects
sv[0]: Raderade {0} taggar för {1} objekt
sv[1]: Raderade {0} taggar för {1} objekt

en: Set {0} tags for {1} object | Set {0} tags for {1} objects
sv[0]: Besäm {0} taggar for {1} objekt
sv[1]: Besäm {0} taggar for {1} objekt

en: Replace "{0}" by "{1}" for
sv: Ersätt "{0}" med "{1}" för

en: object | objects
sv[0]: objekt
sv[1]: objekt

en: Change relation member role for {0} {1}
sv: Ändra relationsmedlemsroll för {0} {1}

en: Deleted ''{0}''
sv: Tog bort ''{0}''

en: At least one object to delete required, got empty collection
sv: Det krävs minst ett objekt att ta bort, fick en tom samling.

en: Delete node {0}
sv: Ta bort nod {0}

en: Delete way {0}
sv: Ta bort sträcka  {0}

en: Delete relation {0}
sv: Ta bort relation {0}

en: Delete {0} object | Delete {0} objects
sv[0]: Ta bort {0} objekt
sv[1]: Ta bort {0} objekt

en: Delete {0} node | Delete {0} nodes
sv[0]: Ta bort {0} nod
sv[1]: Ta bort {0} noder

en: Delete {0} way | Delete {0} ways
sv[0]: Ta bort {0} sträcka
sv[1]: Ta bort {0} sträckor

en: Delete {0} relation | Delete {0} relations
sv[0]: Ta bort {0} relation
sv[1]: Ta bort {0} relationer

en: Move {0} node | Move {0} nodes
sv[0]: Flytta {0} nod
sv[1]: Flytta {0} noder

en: Purged {0} object | Purged {0} objects
sv[0]: Rensade {0} objekt
sv[1]: Rensade {0} objekt

en: Removed nodes from {0}
sv: Tog bort noder från {0}

en: Rotate {0} node | Rotate {0} nodes
sv[0]: Rotera en nod
sv[1]: Rotera {0} noder

en: Scale {0} node | Scale {0} nodes
sv[0]: Skala en nod
sv[1]: Skala {0} noder

en: Selected {0} object | Selected {0} objects
sv[0]: Valde {0} objekt
sv[1]: Valde {0} objekt

en: Sequence: {0}
sv: Sekvens: {0}

en: You must select two or more nodes to split a circular way.
sv: Du måste välja två eller fler noder för att dela en sluten sträcka.

en: The way cannot be split at the selected nodes. (Hint: Select nodes in the middle of the way.)
sv: Sträckan kan inte delas vid de valda noderna. (Tips: Välj noder mitt på sträckan.)

en: Yes, download the missing members
sv: Ja, ladda ner de medlemmar som saknas

en: No, abort the split operation
sv: Nej, avbryt uppdelningsoperationen

en: No, perform the split without downloading
sv: Nej, utför delningen utan att ladda ner

en: This way is part of a relation. | This way is part of {0} relations.
sv[0]: Den här sträckan är del av en relation.
sv[1]: Den här sträckan är del av {0} relationer

en: this relation
sv: den här relationen

en: these relations
sv: de här relationerna

en: one relation | {0} relations
sv[0]: en relation
sv[1]: {0} relationer

en: For {0} the correct order of the new way parts could not be determined. To fix this, some missing relation members should be downloaded first.
sv: För {0} kunde den korrekta ordningen på de nya sträckorna inte avgöras. För att korrigera det här bör saknade relationsmedlemmar laddas ner först.

en: Download missing relation members?
sv: Ladda ner de relationsmedlemmar som saknas?

en: Missing relation members will be downloaded. Should this be done automatically from now on?
sv: Relationsmedlemmar som saknas kommer att laddas ner. Ska detta ske automatiskt från och med nu?

en: Downloading missing relation members
sv: Laddar ner de relationsmedlemmar som saknas

en: A role based relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
sv: En roll baserad på ett relationsmedlemsskap kopieras till de nya vägarna. <br>Du borde verifiera detta och korrigera det om nödvändigt.

en: A relation membership was copied to all new ways.<br>You should verify this and correct it when necessary.
sv: Ett relationsmedlemsskap kopierades till alla nya vägar.<br>Du borde verifiera detta och korrigera om nödvändigt.

en: Split way {0} into {1} part | Split way {0} into {1} parts
sv[0]: Dela sträckan {0} till {1} del
sv[1]: Dela sträckan {0} till {1} delar

en: Transform {0} node | Transform {0} nodes
sv[0]: Transformera en nod
sv[1]: Transformera {0} noder

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>This conflict cannot be added.</html>
sv: <html>Lager ''{0}'' har redan en konflikt för objekt<br>''{1}''.<br>Denna konflikt kan inte läggas till.</html>

en: Double conflict
sv: Dubbel konflikt

en: Layer ''{0}'' does not exist any more. Cannot remove conflict for object ''{1}''.
sv: Lager ''{0}'' existerar inte längre. Kan inte ta bort konflikt för objekt ''{1}''.

en: Add conflict for ''{0}''
sv: La till konflikt för ''{0}''

en: Cannot undo command ''{0}'' because layer ''{1}'' is not present any more
sv: Kan inte ångra kommando "{0}" eftersom lager "{1}" inte längre är närvarande

en: Resolve conflicts in coordinates in {0}
sv: Lös konflikter vid koordinaterna i {0}

en: Cannot resolve undecided conflict.
sv: Kan inte lösa obestämd konflikt.

en: Resolve conflicts in deleted state in {0}
sv: Lös konflikter med borttaget tillstånd i {0}

en: Set the ''modified'' flag for node {0}
sv: Sätt ''modifierad''-flaggan för noden {0}

en: Set the ''modified'' flag for way {0}
sv: Flagga sträcka {0} som ändrad

en: Set the ''modified'' flag for relation {0}
sv: Sätt ''modifierad''-flaggan för relationen {0}

en: Resolve conflicts in member list of relation {0}
sv: Lös konflikter med en medlom i relationen {0}

en: Resolve {0} tag conflict in node {1} | Resolve {0} tag conflicts in node {1}
sv[0]: Lös {0} tagg-konflikt i nod {1}
sv[1]: Lös {0} tagg-konflikter i nod {1}

en: Resolve {0} tag conflict in way {1} | Resolve {0} tag conflicts in way {1}
sv[0]: Lös {0} tagg-konflikt i sträcka{1}
sv[1]: Lös {0} tagg-konflikter i sträcka{1}

en: Resolve {0} tag conflict in relation {1} | Resolve {0} tag conflicts in relation {1}
sv[0]: Lös {0} tagg-konflikt i relation{1}
sv[1]: Lös {0} tagg-konflikter i relation{1}

en: Resolve version conflict for node {0}
sv: Lös versionskonflikt för nod {0}

en: Resolve version conflict for way {0}
sv: Rätta till versionskonflikt för sträcka {0}

en: Resolve version conflict for relation {0}
sv: Lös versionskonflikt för relation {0}

en: Resolve conflicts in node list of way {0}
sv: Rätta till konflikter i nodlistan för sträcka {0}

en: Main dataset does not include node {0}
sv: Huvuddatasetet inkluderar ej noden {0}

en: Illegal latitude value ''{0}''
sv: Ogiltigt latitud-värde ''{0}''

en: Illegal longitude value ''{0}''
sv: Ogiltigt longitud-värde ''{0}''

en: Unable to set file non-readable {0}
sv: Omöjligt att tillsätta filen oläsbar {0}

en: Unable to set file non-writable {0}
sv: Omöjligt att tillsätta filen oläsbar {0}

en: Unable to set file non-executable {0}
sv: Omöjligt att tillsätta filen okörbar {0}

en: Unable to set file readable {0}
sv: Omöjligt att tillsätta filen läsbar {0}

en: Unable to set file writable {0}
sv: Omöjligt att tillsätta filen läsbar {0}

en: Failed to initialize preferences. Preference directory ''{0}'' is not a directory.
sv: Kunde inte starta inställningar. Inställningsmappen "{0}" är inte en mapp.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Preference directory ''{0}'' is not a directory.</html>
sv: <html>Kunde inte starta inställningar. <br>Inställningsmappen "{0}" är inte en mapp.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to create missing preference directory: {0}
sv: Kunde inte starta inställningar. Kunde inte skapa den saknade inställningsmappen: {0}

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to create missing preference directory: {0}</html>
sv: <html>Kunde inte starta inställningar.<br> Kunde inte skapa den saknade inställningsmappen: {0}</html>

en: Missing preference file ''{0}''. Creating a default preference file.
sv: Saknar inställningsfil "{0}". Skapar en default inställningsfil.

en: Replacing existing preference file ''{0}'' with default preference file.
sv: Ersätter existerande inställningsfil "{0}" med en default inställningsfil.

en: <html>Failed to initialize preferences.<br>Failed to reset preference file to default: {0}</html>
sv: <html>Kunde inte ladda in inställningarna.<br>Kunde inte sätta inställningsfilen till standardinställningarna: {0}</html>

en: Failed to load defaults cache file: {0}
sv: Kunde inte hämta standardcachefilen: {0}

en: Failed to delete faulty defaults cache file: {0}
sv: Kunde inte radera felaktiga standardcachefiler: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Making backup of old one to <br>{0}<br> and trying to read last good preference file <br>{1}<br>.</html>
sv: <html>Inställningsfilen hade fel.<br>En reservkopia på den gamla filen är skapad i <br>{0}<br>. Försöker nu läsa den senaste godkända inställningsfilen från <br>{1}<br>.</html>

en: Failed to initialize preferences. Failed to reset preference file to default: {0}
sv: Kunde inte läsa in inställningarna. Kunde inte återställa inställningsfilen till standardinställningarna: {0}

en: <html>Preferences file had errors.<br> Creating a new default preference file.</html>
sv: <html>Inställningsfilen hade fel.<br>Skapar en ny standard inställningsfil.</html>

en: Failed to persist preferences to ''{0}''
sv: Kunde inte avsluta inställningarna till "{0}"

en: Updated preference setting {0} to {1}
sv: Uppdaterade inställning för {0} till {1}

en: Removed preference setting {0} since it is no longer used
sv: Raderade inställningar för {0} eftersom den inte längre är i bruk

en: Removed preference default {0} since it is no longer used
sv: Tog bort standardinställning {0} då denna inte längre används

en: Saved updated default preferences.
sv: Sparade de uppdaterade standardinställningarna.

en: Failed to save default preferences.
sv: Kunde inte spara standardinställningarna.

en: <html>Settings file asks to append preferences to <b>{0}</b>,<br/> but its default value is unknown at this moment.<br/> Please activate corresponding function manually and retry importing.
sv: <html>Inställningsfilen vill lägga till egenskaper till<b>{0}</b>,<br/> men dess standarsvärde är okänt just nu.<br/> Var god aktivera motsvarande funktion manuellt och försök igen att importera.

en: Metric
sv: Metriskt (SI)

en: Chinese
sv: Kinesiska

en: Imperial
sv: Imperisk

en: Nautical Mile
sv: Sjömil

en: Expected non-empty value for parameter ''{0}'', got ''{1}''
sv: Förväntade ett Ej tomt värde för parametern ''{0}'', fick ''{1}''

en: UNKNOWN
sv: OKÄND

en: Error reading revision info from revision file: {0}
sv: Misslyckades med att läsa revisionsinfo från revisionsfilen: {0}

en: Unexpected JOSM version number in revision file, value is ''{0}''
sv: Oväntat JOSM-versionsnummer i revisionsfilen, värdet är ''{0}''

en: The revision file ''/REVISION'' is missing.
sv: Revisionsfilen "/REVISION" saknas.

en: Already registered a conflict for primitive ''{0}''.
sv: Redan registrerat en konflikt för primitiv "{0}".

[ctx: compass]
en: W
sv: V

[ctx: compass]
en: E
sv: Ö

en: deg° min'' sec"
sv: grader° minuter'' sekunder"

en: Decimal Degrees
sv: Decimalgrader

en: Unable to parse as coordinate value: ''{0}''
sv: Kunde inte tolkas som koordinatvärde: "{0}"

en: deg° min'' (Nautical)
sv: grader° minuter''

en: Projected Coordinates
sv: Projicerade Koordinater

en: Error while parsing offset.
    Expected format: {0}
sv: Fel vid tolkning av förskjutning.
    Förväntat format: {0}

en: Error while parsing timezone.
    Expected format: {0}
sv: Fel vid tolkning av tidszon.
    Förväntat format: {0}

en: {0} imagery has tileMatrixSet defined to: {1}
sv: {0} bilder har tileMatrixSet definerad till {1}

en: Aerial or satellite photo
sv: Flyg- eller satellitfoto

en: Elevation map
sv: Höjdkarta

en: Map
sv: Karta

en: Historic or otherwise outdated map
sv: Historisk eller utdaterad karta

en: Map based on OSM data
sv: Karta baserad på OSM-data

en: Historic or otherwise outdated aerial or satellite photo
sv: Historiska eller annars föråldrade flyg- eller satellitfoton

en: Map for quality assurance
sv: Karta för kvalitetssäkring

en: Imagery not matching any other category
sv: Bilder som inte hör till någon annan kategori

en: {0} mirror server {1}
sv: {0} spegling server {1}

en: {0} mirror server
sv: {0} speglad server

en: Date of imagery: {0}
sv: Datum av bakgrund: {0}

en: Imagery category: {0}
sv: Bildunderlagskategori: {0}

en: This imagery is marked as best in this region in other editors.
sv: Den här bakgrunden är markerad som bäst i regionen av andra.

en: This imagery is an overlay.
sv: Dessa bilder är överlagring

en: Update default entries
sv: Uppdatera standardposterna

en: Update imagery ''{0}''
sv: Uppdatera bakgrund ''{0}''

en: Drop old imagery ''{0}''
sv: Släng gamla bilder "{0}"

en: {0} is not a valid WMS argument. Please check this server URL:
    {1}
sv: {0} är inte ett godkänt WMS-argument. Var god kontrollera:
    {1}

en: {0} is not a valid WMTS argument. Please check this server URL:
    {1}
sv: {0} är inte ett giltigt WMTS-argument. Var god kontrollera följande server-URL:
    {1}

en: Advanced preference ''{0}'' is not default. Please consider resetting it.
sv: Avancerade inställningen "{0}" är inte standard. Var god överväg nollställa den.

en: API key for imagery with id={0} may not be available.
sv: API-nyckel för bakgrundsbilder med id={0} kan vara otillgängliga.

en: Could not retrieve API key for imagery with id={0}. Cannot add layer.
    {1}
sv: Kunde inte hämta API-nyckel för bakgrundsbild med id={0}. Kunde inte lägga till lagret.
    {1}

en: HTTP error {0} when loading tiles
sv: HTTP-fel {0} vid nedladdning av rutor

en: Error downloading tiles: {0}
sv: Fel vid nedladdning av rutor: {0}

en: Problem loading tile
sv: Ett problem med att ladda ner en bildruta

en: No tiles at this zoom level
sv: Inga tiles på denna zoomnivå

en: Could not load image from tile server
sv: Kunde inte ladda bilden från kartservern

en: Select WMTS layer
sv: Välj WMTS-lager

en: No default layer selected, choosing first layer.
sv: Standardlager är inte valt, det första lagret är valt

en: No layers defined by getCapabilities document: {0}
sv: Lager definierade av getCapabilities document: {0}

en: WMTS Capabilities document did not contain layers in url: {0}
sv: WMTS Capabilities-dokument innehåller inte lager i URL:en {0}

en: Error during parsing of WMTS Capabilities document: {0}
sv: Fel vid tolkning av dokumentet WMTS Capabilities : {0}

en: Invalid path for GetCapabilities document: {0}
sv: Felaktig sökväg till dokumentet GetCapabilities: {0}

en: WMTS Parser error - start element {0} has different name than end element {2}
sv: WMTS Parser fel - startelementer {0} har ett annat namn än slutelementet {2}

en: Can''t use layer {0} because no supported formats were found. Layer is available in formats: {1}
sv: Det går inte att använda lagret {0} eftersom inga format som stöds hittades. Lagret är tillgängligt i format: {1}

en: Only square tiles are supported. {0}x{1} returned by server for TileMatrix identifier {2}
sv: Endast fyrkantiga rutor stöds. {0}x{1} skickades tillbaka från serven för TileMatrix identifier {2}

en: Loading {0}
sv: Hämtar {0}

en: {0} with {1} arguments is not understood
sv: {0} med {1} argument kan inte tolkas

en: {0} cannot have zero area
sv: {0} kan inte ha noll area

en: We do not understand version {0} of the vector tile specification
sv: Vi förstår inte version {0} av specifikationen för vektorkartrutor.

en: Vector tile layers must have a layer name
sv: Vektorkartrutelager måste ha ett namn på lagret.

en: Unknown field in vector tile layer value ({0})
sv: Okänt fält i vektorkartrutevärdet ({0})

en: Select Vector Tile Layers
sv: Välj vektorkartrutelager

en: Cannot understand style source: {0}
sv: Kan inte tolka stilkällan: {0}

en: Vector Tile Style Version not understood: version {0} (json: {1})
sv: Versionen av vektorkartrutestil kan inte tolkas: version {0} (json: {1})

en: Note
sv: Anteckning

en: Mismatched state: Expected {0} but got {1}
sv: Felaktigt tillstånd: Förväntade {0} men fick {1}

en: Failed to store OAuth Access Token to credentials manager
sv: Kunde inte spara OAth Access Token till inloggninsgshanteraren

en: Current credential manager is of type ''{0}''
sv: Nuvarande inloggningshanterare är av typ ''{0}''

en: ID > 0 expected. Got {0}.
sv: ID över noll förväntad; Fick {0}

en: Version > 0 expected. Got {0}.
sv: Version över noll förväntad; Fick {0}

en: Cannot assign a changesetId > 0 to a new primitive. Value of changesetId is {0}
sv: Kan inte till ett ändringsuppsättnings-ID > 0 till en ny primitiv. Ändringuppsättnings-ID:ts värde är {0}

en: A primitive with ID = 0 cannot be invisible.
sv: En primitiv med ID = 0 kan Ej vara osynlig.

en: Changeset
sv: Ändringsuppsättning

en: Changeset {0}: Unexpected order of versions for {1}: v{2} is not higher than v{3}
sv: Ändringsuppsättning {0}: Oväntad ordning av versioner för {1}: v{2} är inte högre än v{3}

en: Cyclic dependency between relations:
sv: Cykliskt beroende mellan relationer:

en: Unable to add primitive {0} to the dataset because it is already included
sv: Kan Ej lägga till primitiven {0} till datasetet därför att det är redan inkluderat

en: JOSM expected to find primitive [{0} {1}] in dataset but it is not there. Please report this at {2}. This is not a critical error, it should be safe to continue in your work.
sv: JOSM förväntades hitta primitiv [{0} {1}] i datasetet men den finns inte där. Var god rapportera detta på {2}. Detta är inte ett kritiskt fel och det bör vara säkert att fortsätta ditt arbete.

en: Missing merge target for way with id {0}
sv: Sammanslagningsmål för sträcka med id {0} saknas

en: Object of type {0} with id {1} was marked to be deleted, but it''s missing in the source dataset
sv: Objekt av typen {0} med id {1} markerades för borttagning, men saknas i källdataset.

en: Missing merge target for node with id {0}
sv: Saknar ihopslaglingsmål för noden med id {0}

en: Missing merge target for relation with id {0}
sv: Saknar ihopslagningsmål för relation med id {0}

en: Missing merge target of type {0} with id {1}
sv: Saknar ihopslagningsmål av typ {0} med id: {1}

en: Conflict in ''visible'' attribute for object of type {0} with id {1}
sv: Konflikt med "synlig" attribut för objekt av typ {0} med id {1}

en: Merging data...
sv: Sammanfogar data...

en: highway
sv: landsväg

en: railway
sv: järnväg

en: waterway
sv: vattendrag

en: landuse
sv: markanvändning

en: building
sv: byggnad (building)

en: {0} node | {0} nodes
sv[0]: {0} nod
sv[1]: {0} noder

en: incomplete
sv: ofullständig

en: node | nodes
sv[0]: nod
sv[1]: noder

en: House {0}
sv: Hus {0}

en: House number {0} at {1}
sv: Husnummer {0} på {1}

en: House number {0}
sv: Husnummer {0}

en: {0} member | {0} members
sv[0]: {0} medlem
sv[1]: {0} medlemmar

en: public transport
sv: Allmän transport

en: relation | relations
sv[0]: relation
sv[1]: relationer

en: Changeset {0}
sv: Ändringsuppsättning {0}

en: <html>Error in filter <code>{0}</code>:<br>{1}
sv: <html>Fel i filter <code>{0}</code>:<br>{1}

en: Error in filter
sv: Fel i filter

en: <p><b>{0}</b> object hidden | <p><b>{0}</b> objects hidden
sv[0]: <p><b>{0}</b> objekt dolt
sv[1]: <p><b>{0}</b> objekt dolda

en: <b>{0}</b> object disabled | <b>{0}</b> objects disabled
sv[0]: <b>{0}</b> objekt inaktiverat
sv[1]: <b>{0}</b> objekt inaktiverade

en: Cannot add a way with only {0} nodes.
sv: Kan Ej lägga till en väg med endast {0} noder.

en: Each node must connect exactly 2 ways
sv: Varje nod måste sammanfoga exakt två vägsegment

en: Cannot merge because either of the participating primitives is new and the other is not
sv: Kan inte sammanfoga då en av de deltagande primitiverna är ny och den andra är det inte

en: Cannot merge primitives with different ids. This id is {0}, the other is {1}
sv: Kan inte sammanfoga primitiver med olika id. Detta id är {0} och den andra är {1}

en: way | ways
sv[0]: sträcka
sv[1]: sträckor

en: closedway
sv: slutenväg

en: Tag collection cannot be applied to a primitive because there are keys with multiple values.
sv: Etikettsamlingen kan inte lämpas på en primitiv eftersom det finns nycklar med flera värden.

en: <anonymous>
sv: <anonym>

en: Cannot add node {0} to incomplete way {1}.
sv: Kan inte lägga till nod {0} till den ofullständiga sträckan {1}.

en: Nodes in way must be in the same dataset
sv: Noder i sträcka måste tillhöra samma dataset

en: Deleted node referenced by {0}
sv: Raderad nod refererad av {0}

en: Complete node {0} with null coordinates in way {1}
sv: Slutför noden {0} med tomma koordinater i sträckan {1}

en: Cannot compare primitive with ID ''{0}'' to primitive with ID ''{1}''.
sv: Kan inte jämföra primitiv med ID "{0}" och primitiv med ID "{1}".

en: Parameter {0} not in range 0..{1}. Got ''{2}''.
sv: Parametern {0} är inte inom området «0..{1}», Fick ''{2}''.

en: <not>
sv: <inte>

en: <or>
sv: <eller>

en: <left parent>
sv: <vänster förälder>

en: <right parent>
sv: <höger förälder>

en: <colon>
sv: <kolon>

en: <equals>
sv: <lika-med>

en: <key>
sv: <nyckel>

en: <question mark>
sv: <frågetecken>

en: <end-of-file>
sv: <slut-på-fil>

en: The regex "{0}" had a parse error at offset {1}, full error:
    
    {2}
sv: Det reguljära uttrycket "{0}" orsakade tolkningsfel vid offset {1}, fullständigt fel:
    
    {2}

en: The regex "{0}" had a parse error, full error:
    
    {1}
sv: Det reguljära uttrycket "{0}" kunde inte tolkas, fullständig felbeskrivning:
    
    {1}

en: Range of numbers expected
sv: Ett sifferintervall förväntades

en: Expecting {0} after {1}
sv: Förväntar {0} efter {1}

en: Range of primitive ids expected
sv: Lista med primitiva id:n förväntas

en: Range of changeset ids expected
sv: Lista med ändringsuppsättning-IDn förväntas

en: Range of versions expected
sv: Lista med versioner förväntas

en: Reference value for ''{0}'' expected
sv: Referensvärde för ''{0}'' förväntat

en: Key cannot be empty when tag operator is used. Sample use: key=value
sv: Nyckelfältet (key) kan inte vara tomt när värde har angetts. Exempel på användning: key=värde

en: Unknown primitive type: {0}. Allowed values are node, way or relation
sv: Okänd dataprimitiv: {0}. Tillåtna värden är node (nod), way (sträcka) eller relation

en: Positive integer expected
sv: Positivt heltal förväntas

en: Non-zero integer expected
sv: Heltal som inte är noll förväntat

en: Cannot parse timestamp ''{0}''
sv: Kunde inte tolka tidsstämpel "{0}"

en: Unknown preset name:
sv: Okänt förinställningsnamn:

en: Failed to parse MapCSS selector
sv: Kunde inte tolka MapCSS-selektorn

en: Unexpected token: {0}
sv: Oväntad symbol: {0}

en: Missing parameter for OR
sv: Parameter saknas för OR

en: Missing parameter for XOR
sv: Saknar parameter för XOR

en: Missing operator for NOT
sv: Parameter saknar för NOT

en: Unexpected token. Expected {0}, found {1}
sv: Oväntad symbol. Förväntade {0}, men fann {1}

en: Failed to load map renderer class ''{0}''. The class wasn''t found.
sv: Kunde inte ladda kartrenderingsklassen {0}. Klassen hittades inte.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because the class wasn''t found.
sv: Kan inte aktivera renderingsklassen ''{0}'', klassen kunde inte hittas

en: Activating the standard map renderer instead.
sv: Aktiverar standardkartrenderaren istället.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t a subclass of ''{1}''.
sv: Kan inte aktivera renderingsklassen ''{0}'', det är inte en underklass av ''{1}''.

en: Can''t activate map renderer class ''{0}'', because it isn''t registered as map renderer.
sv: Kan inte aktivera renderingsklassen ''{0}'', den är inte registrerad som kartrenderare

en: Wireframe Map Renderer
sv: Wireframe kartrenderer

en: Renders the map as simple wire frame.
sv: Visar kartan som enkelt trådramverk

en: Styled Map Renderer
sv: Formaterad kartrenderer

en: Renders the map using style rules in a set of style sheets.
sv: Visar kartan med stilregler angivna i formatmallarsätten

en: inactive
sv: inaktiv

en: selected
sv: markerad

en: Relation: selected
sv: Relation: vald

en: Node: standard
sv: Nod: Standard

en: Node: connection
sv: Nod: Anslutning

en: Node: tagged
sv: Nod: Taggad

en: untagged way
sv: otaggad sträcka

en: background
sv: bakgrund

en: highlight
sv: framhäv

en: highlight wireframe
sv: upplyst

en: untagged
sv: otaggade

en: areatext
sv: yttext

en: Failed to create missing preferences directory: {0}
sv: Misslyckades med att skapa saknade inställningars mapp: {0}

en: <html>Failed to create missing preferences directory: {0}</html>
sv: <html>Misslyckades med att skapa saknade inställningars mapp: {0}</html>

en: Failed to create missing user data directory: {0}
sv: Misslyckades med att skapa användarsdatamapp: {0}

en: <html>Failed to create missing user data directory: {0}</html>
sv: <html>Misslyckades med att skapa användarsdatamapp: {0}</html>

en: Failed to create missing cache directory: {0}
sv: Misslyckades med att skapa saknad cache-katalog: {0}

en: <html>Failed to create missing cache directory: {0}</html>
sv: <html>Misslyckades med att skapa saknad cache-katalog: {0}</html>

en: Expected element ''{0}'', but got ''{1}''
sv: Väntade element ''{0}'', men fick ''{1}''

en: value expected
sv: värde erfodras

en: Short Description:
sv: Kort beskrivning:

en: Author:
sv: Skapare:

en: Webpage:
sv: Webbsida:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Minimum JOSM Version:
sv: Minimal JOSM-version:

en: by {0}
sv: av {0}

en: JOSM default (MapCSS)
sv: JOSM-standard (MapCSS)

en: Internal style to be used as base for runtime switchable overlay styles
sv: Internstil som en bas för nuvarande utbytbara överlagsstilar.

en: Internal Preset
sv: Intern förinställning

en: The default preset for JOSM
sv: Standard förinställning för JOSM

en: Addresses
sv: Adresser

en: Checks for errors on addresses
sv: Granska för adressfel

en: Tag combinations
sv: Taggkombinationer

en: Checks for missing tag or suspicious combinations
sv: Kontrollerar saknade taggar eller misstänkta kombinationer

en: Deprecated features
sv: Inaktuella funktioner

en: Checks for deprecated features
sv: Granskar inaktuella funktioner

en: Geometry
sv: Geometri

en: Checks for geometry errors
sv: Granska geometrifel

en: Highways
sv: Vägar

en: Checks for errors on highways
sv: Granska motorvägfel

en: Multiple values
sv: Flervärden

en: Checks for wrong multiple values
sv: Granska för felaktiga flervärden

en: Numeric values
sv: Numeriska värden

en: Checks for wrong numeric values
sv: Granska fel numeriska värden

en: Checks for errors on religious objects
sv: Granska fel på religiosa objekt

en: Relations
sv: Relationer

en: Checks for errors on relations
sv: Granska relationfel

en: Territories
sv: Distrikt

en: Checks for territories-specific features
sv: Granska territoriumspecifika funktioner

en: Unnecessary tags
sv: Onödiga taggar

en: Checks for unnecessary tags
sv: Granska onödiga etiketter

en: Checks for wrong wikipedia tags
sv: Granska felaktiga wikipediaetiketter

en: UTM projection (''+proj=utm'') requires ''+zone=...'' parameter.
sv: UTM projektion (''+proj=utm'') krävs ''+zone=...'' parametern.

en: Expected integer value in range 1-60 for ''+zone=...'' parameter.
sv: Förväntas ett heltalvärde i intervall 1-60 för parametern '' + zon = ... ''.

en: No unit found for: {0}
sv: Ingen enhet hittad för: {0}

en: Unknown parameter: ''{0}''.
sv: Okänd parameter: ''{0}''.

en: Value expected for parameter ''{0}''.
sv: Ett värde förväntas för parametern ''{0}''.

en: No value expected for parameter ''{0}''.
sv: Inget värde förväntas för parameter "{0}".

en: Parameter must begin with a ''+'' character (found ''{0}'')
sv: Parametern måste börja med ett ''+'' tecken (träffat ''{0}'')

en: Unexpected parameter format (''{0}'')
sv: Oväntat parameterformat (''{0}'')

en: Value ''{0}'' for option +init not supported.
sv: ''{0}''-värde för funktionen +init stöds inte.

en: Ellipsoid ''{0}'' not supported.
sv: Ellipsoid ''{0}'' stöds inte.

en: Combination of ellipsoid parameters is not supported.
sv: Ellipsoidparameterskombinationen stöds inte.

en: Unknown datum identifier: ''{0}''
sv: Okänd datumsidentifierare: ''{0}''

en: Ellipsoid required (+ellps=* or +a=*, +b=*)
sv: Ellipsoid krävs (+ellps=* eller +a=*, +b=*)

en: Grid shift file ''{0}'' for option +nadgrids not supported.
sv: Grid skift fil ''{0}'' för +nadgrids funktionen stöds inte.

en: Unexpected number of arguments for parameter ''towgs84'' (must be 3 or 7)
sv: Oväntat antal argument för "towgs84" (måste vara 3 eller 7)

en: Unable to parse value of parameter ''towgs84'' (''{0}'')
sv: Kunde inte analysera värdet för parametern "towgs84" ("{0}")

en: Projection required (+proj=*)
sv: Projektion krävs (+proj=*)

en: Unknown projection identifier: ''{0}''
sv: Okänd projektionsidentifierare: ''{0}''

en: Unexpected number of arguments for parameter ''+bounds'' (must be 4)
sv: Oväntat antal argument för parametern ''+bounds'' (måste vara 4)

en: Expected number argument for parameter ''{0}''
sv: Ett numeriskt argument förväntas för parametern ''{0}''

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as number.
sv: Kan inte analysera värdet ''{1}'' av parametern ''{0}'' som nummer.

en: Unable to parse value ''{1}'' of parameter ''{0}'' as coordinate value.
sv: Kunde inte tolka värdet ''{1}'' av parametern ''{0}'' som en koordinat.

en: Custom Projection
sv: Anpassad kartprojektion

en: Error: {0}
sv: Fel: {0}

en: JOSM projection command line interface
sv: JOSM kommandotolk för kartprojektion

en: Description
sv: Beskrivning

en: Converts coordinates from one coordinate reference system to another.
sv: Konverterar koordinater från ett koordinatsystem till ett annat.

en: Options
sv: Inställningar

en: Show this help
sv: Visa denna hjälptext

en: Switch input and output crs
sv: Ändra input- och output-crs

en: Switch order of input coordinates (east/north, lon/lat)
sv: Ändra ordningen på inmatade koordinater (öst/nord, long/lat)

en: Switch order of output coordinates (east/north, lon/lat)
sv: Ändra ordningen på utmatade koordinater (öst/nord, long/lat)

en: The format for input and output coordinate reference system is similar to that of the PROJ.4 software.
sv: Formatet för kartprojektionens inmatning och output är liknande till det som används av mjukvaran PROJ.4.

en: [file]
sv: [fil]

en: Reads input data from one or more files listed as positional arguments. When no files are given, or the filename is "-", data is read from standard input.
sv: Läser inkommande uppgifter ur en eller fler filer angivna som positionella argument. Om några filer inte är angivna eller om filnamn är "-" läses uppgifter ur standard input.

en: Examples
sv: Exempel

en: Expected two coordinates, separated by white space, found {0} in ''{1}''
sv: Förväntade två koordinater separerade med blanksteg, men fick {0} i "{1}"

en: Unable to parse number ''{0}''
sv: Omöjligt att analysera ett nummer i "{0}"

en: Albers Equal Area
sv: Albers ytriktig

en: Parameter ''{0}'' required.
sv: Parameter ''{0}'' krävs.

en: standard parallels are opposite
sv: standardparalleller är motsatta

en: Azimuthal Equidistant
sv: Azimutal mittavståndsriktig

en: Cassini-Soldner
sv: Cassini-Solnder

en: Double Stereographic
sv: Dubbel stereografisk

en: Equidistant Cylindrical (Plate Carrée)
sv: Mittavståndsriktig cylindrisk (Plate Carrée)

en: Lambert Azimuthal Equal Area
sv: Lamberts azimutal ytriktig

en: Lambert Conformal Conic
sv: Lamberts konform konisk

en: Unsuitable parameters ''{0}'' and ''{1}'' for two point method.
sv: Orimliga parameter "{0}" och "{1}" för en tvåpunktsmetod.

en: Illegal value for parameter ''{0}'': {1}
sv: Olagligt värde för parameter "{0}": {1}

en: error in initialization
sv: Fel vid initialisering

en: Polar Stereographic
sv: Polär stereografisk

en: Polar Stereographic: Parameter ''{0}'' must be 90 or -90.
sv: Polär stereografisk: Parameter "{0}" måste vara 90 eller -90.

en: Worldwide
sv: Global

en: Cannot handle ignore list entry {0}
sv: Kan inte hantera  ignoreringslistans post {0}

en: Ignore list
sv: Ignoreringslista

en: Error initializing test {0}:
     {1}
sv: Fel vid initiering av test {0}:
     {1}

en: validation error
sv: valideringsfel

en: validation warning
sv: valideringsvarning

en: validation other
sv: andra typer av validering

en: Running test {0}
sv: Kör test {0}

en: {0} of {1} elements done
sv: {0} av {1} element klara

en: Validating
sv: Validerar

en: Test {0}/{1}: Starting {2}
sv: Test {0}/{1}: Påbörjar {2}

en: Updating ignored errors ...
sv: Uppdaterar vilka fel som skall ignoreras...

en: Validation results contain elements hidden by a filter.
sv: Valideringsresultat innehåller element som är dolda av ett filter.

en: Please review active filters to see the hidden results.
sv: Var god granska aktiva filter för att se de dolda resultaten.

en: Missing argument - input data file ({0})
sv: Saknat argument - indatafil ({0})

en: Processing files...
sv: Behandlar filer...

en: {0} had {1} error | {0} had {1} errors
sv[0]: {0} hade {1} fel
sv[1]: {0} hade {1} fel

en: {0} had no errors
sv: {0} hade inga fel

en: Could not load input file: {0}
sv: Det gick inte att ladda indatafilen: {0}

en: Validating {0}, saving output to {1}
sv: Validerar {0}, sparar utdata till {1}

en: Could not find a layer for {0}
sv: Kunde inte hitta ett lager för {0}

en: Preferences are not the expected type
sv: Inställningarna är inte ab den förväntade typen

en: JOSM Validation command line interface
sv: OSM Validation kommandoradsgränssnitt

en: Validates data and saves the result to a file.
sv: Validerar data och sparar resultatet till en fil.

en: Input data file name (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).
sv: Indatafilnamn (.osm, .validator.mapcss, .mapcss).

en: OSM files can be specified multiple times. Required.
sv: OSM-filer kan anges flera gånger. Obligatoriskt.

en: .validator.mapcss and .mapcss files will stop processing on first error.
sv: .validator.mapcss- och .mapcss-filer kommer att sluta bearbetas vid första felet.

en: Non-osm files do not use --output or --change-file
sv: Icke-osm-filer använder inte --output eller --change-file

en: Output data file name (.geojson, line-by-line delimited for MapRoulette). Optional.
sv: Utdatafilnamn (.geojson, rad-för-rad-avgränsad för MapRoulette). Valfritt.

en: Change file name (.osc). Can be specified multiple times per input.
sv: Ändra filnamn (.osc). Kan anges flera gånger per indata.

en: Changes will be applied in the specified order. Optional.
sv: Ändringar kommer att tillämpas i angiven ordning. Valfri.

en: E-mail address is invalid
sv: E-mailadressen är ogiltig

en: E-mail address contains an invalid username: {0}
sv: E-postadressen innehåller ett felaktigt användarnamn: {0}

en: E-mail address contains an invalid domain: {0}
sv: E-postadressen innehåller ett felaktigt domännamn: {0}

en: Email validator
sv: E-post validator

en: URL is invalid
sv: URL:en är ogiltig

en: URL contains an invalid protocol: {0}
sv: URL:en innehåller ett felaktigt protokoll: {0}

en: URL contains an invalid authority: {0}
sv: URL innehåller en oglitig authority: {0}

en: URL contains an invalid path: {0}
sv: URL:en innehåller en felaktig sökväg: {0}

en: URL contains an invalid query: {0}
sv: URL:en innehåller en felaktig frågesträng: {0}

en: URL contains an invalid fragment: {0}
sv: URL:en innehåller ett felaktigt fragment: {0}

en: Checks for errors in addresses and associatedStreet relations.
sv: Kontrollerar fel i adresser och associatedStreet-relationer.

en: Multiple associatedStreet relations
sv: Flera associatedStreet-relationer

en: House number without street
sv: Husnummer utan gata

en: Duplicate house numbers
sv: Duplicera husnummer

en: House number ''{0}'' duplicated
sv: Husnummer "{0}" duplicerat

en: Multiple street names in relation
sv: Multipla gatunamn i relation

en: House number too far from street
sv: Husnummer för långt bort från gatan

en: Relation is obsolete
sv: Relationen är obsolet

en: Checks for errors against API capabilities
sv: Kontrollera för fel mot API möjligheter

en: Way contains more than {0} nodes. It should be replaced by a multipolygon
sv: Sträckan innehåller mer än {0} noder. Den bör ersättas med en multipolygon

en: Way contains more than {0} nodes. It should be split or simplified
sv: Sträckan innehåller mer än {0} noder. Den bör delas eller förenklas

en: Barriers and entrances
sv: Barriärer och ingångar

en: Checks for errors in barriers and entrances.
sv: Kontrollera fel i barriärer och ingångar

en: Barrier entrance not set on a barrier
sv: Öppning i hinder är inte satt på ett hinder

en: Coastlines
sv: Kustlinjer

en: This test checks that coastlines are correct.
sv: Detta test kontrollerar om kustlinjerna är korrekta.

en: Reversed coastline: land not on left side
sv: Felvänd kustlinje (coastline): land inte på vänster sida

en: Unconnected coastline
sv: Oansluten kustlinje

en: Unordered coastline
sv: Oordnad kustlinje

en: Reversed coastline
sv: Omvänd kustlinje

en: invalid coastline
sv: ogiltig kustlinje

en: Conditional Keys
sv: Villkorliga nycklar

en: Tests for the correct usage of ''*:conditional'' tags.
sv: Tester för den korrekta användningen av ''*:conditional''-taggar

en: Does not match pattern ''restriction value @ condition''
sv: Matchar inte mönstret ''restriction value @ condition''

en: {0} is not a valid restriction value
sv: {0} är inte giltigt begränsningsvärde

en: Wrong syntax in {0} key
sv: Fel syntax i nyckel {0}

en: Error in {0} value: {1}
sv: Error i {0} värde: {1}

en: Connectivity Relations
sv: Anslutningsrelationer

en: Validates connectivity relations
sv: Validerar anslutningsrelationer

en: Connectivity relation without connectivity tag
sv: Anslutningsrelation utan anslutningstagg

en: Connectivity tag contains unusual data
sv: Anslutningstagg innehåller oanvändbar data

en: Connectivity tag missing comma between optional and non-optional values
sv: Anslutningstagg saknar komma mellan valbara och icke valbara värden

en: Inconsistent lane numbering between relation and member tags
sv: Inkonsekvent körfältsnumrering mellan relation och medlemstaggar

en: Relation {0} member is missing a lanes or *:lanes tag | Relation {0} members are missing a lanes or *:lanes tag
sv[0]: Relation {0} medlem saknar ett körfält eller *:lanes-tagg
sv[1]: Relation {0} medlemmar saknar ett körfält eller *:lanes-tagg

en: This connectivity may already be implied
sv: Denna anslutningsbarhet kan redan vara antydad

en: Relation should not contain mixed ''via'' ways and nodes
sv: En relation bör inte innehålla blandade "via"-sträckor och noder

en: Multiple ''via'' roles only allowed with ways
sv: Flera ''via''-roller är endast tillåtna med sträckor

en: Crossing ways
sv: Korsande sträckor

en: Crossing barriers
sv: Korsande hinder

en: Crossing highways
sv: Korsande vägsträckor

en: Crossing railways
sv: Korsande järnvägar

en: Crossing waterways
sv: Korsande vattendrag

en: Crossing barrier/building
sv: Korsande barriär/byggnad

en: Crossing barrier/highway
sv: Korsande barriär/väg

en: Crossing barrier/railway
sv: Korsande barriär/järnväg

en: Crossing barrier/waterway
sv: Korsande barriär/vattendrag

en: Crossing barrier/way
sv: Korsande barriär/sträcka

en: Crossing building/highway
sv: Korsande byggnad/väg

en: Crossing building/railway
sv: Korsande byggnad/järnväg

en: Crossing building/residential area
sv: Överlappande byggnad/bostadsområde

en: Crossing building/waterway
sv: Korsande byggnad/vattendrag

en: Crossing building/way
sv: Korsande byggnad/sträcka

en: Crossing highway/railway
sv: Korsande väg/järnväg

en: Crossing highway/waterway
sv: Korsande väg/vattendrag

en: Crossing highway/way
sv: Korsande väg/sträcka

en: Crossing railway/waterway
sv: Korsande järnväg/vattendrag

en: Crossing railway/way
sv: Korsande järnväg/sträcka

en: Crossing residential area/way
sv: Korsande bostadsområde/sträcka

en: Crossing waterway/way
sv: Korsande vattendrag/sträcka

en: Crossing boundaries
sv: Korsande gränser

en: Self crossing ways
sv: Självkorsande sträckor

en: This test checks if two roads, railways, waterways or buildings crosses in the same layer, but are not connected by a node.
sv: Detta kontrollerar om två vägar, järnvägar, vattenleder eller byggnader korsar varandra i samma lager utan att vara förenade med en gemensam nod.

en: Invalid usage of direction on node
sv: Ogiltig användning av riktning på nod

en: Disputed usage of direction on node
sv: Omtvistad användning av riktning på nod

en: Direction nodes
sv: Riktningsnoder

en: Check for nodes which have a ''forward'' or ''backward'' direction
sv: Kolla upp noder som har en riktning ''forward'' eller''backward''

en: Unconnected node with {0}. Use angle or cardinal direction
sv: Oanslutna noder med {0}. Använd vinkel- eller kardinalriktning

en: Node with {0} should be connected to a linear way
sv: Nod med {0}  borde vara ansluten till en linjär sträcka

en: Node with {0} on end of way
sv: Nod med {0}  i slutet av stäcka

en: Node with {0} on a connection of multiple ways
sv: Nod med {0} på en anslutning med flera sträckor

en: Duplicated nodes
sv: Dubbletter av noder

en: This test checks that there are no nodes at the very same location.
sv: Detta test kontrollerar att det inte finns några noder med precis samma läge.

en: Mixed type duplicated nodes
sv: Blandad typ av duplicerade noder

en: Highway duplicated nodes
sv: Dubblettnoder för väg

en: Railway duplicated nodes
sv: Dubblettnoder för järnväg

en: Waterway duplicated nodes
sv: Dubblettnoder för vattenled

en: Boundary duplicated nodes
sv: Gränser, duplicerade noder

en: Power duplicated nodes
sv: Duplicerade noder, kraftledning

en: Natural duplicated nodes
sv: Duplicerade noder, natur

en: Building duplicated nodes
sv: Byggnad, duplicerade noder

en: Landuse duplicated nodes
sv: Markanvändning, duplicerade noder

en: Other duplicated nodes
sv: Övrigt, duplicerade noder

en: Nodes at same position
sv: Noder på samma position

en: Duplicated relations
sv: Duplicerade relationer

en: This test checks that there are no relations with same tags and same members with same roles.
sv: Det här testet kontrollerar att det inte finns några relationer med samma taggar och samma medlemmar med samma roller

en: Relations with same members
sv: Relationer med samma medlemmar

en: Identical members
sv: Identiska medlemmar

en: Delete duplicate relations
sv: Radera duplicerade relationer

en: Duplicated ways
sv: Dubblettsträckor

en: This test checks that there are no ways with same node coordinates and optionally also same tags.
sv: Denna test kontrollerar att det inte finns vägar med samma noders koordinater och eventuellt samma etiketter.

en: Ways with same position
sv: Vägar med samma position

en: Delete duplicate ways
sv: Ta bort dubblettsträcka

en: Duplicated way nodes
sv: Dubbletter av noder på sträckor

en: Checks for ways with identical consecutive nodes.
sv: Letar efter sträckor med identiska noder i följd.

en: Performs semantic checks on highways.
sv: Utför semantiska kontroller över motorbanor.

en: Incorrect roundabout (highway: {0} instead of {1})
sv: Felaktig cirkulationsplats (highway: {0} istället för {1})

en: Highway link is not linked to adequate highway/link
sv: Motorvägslänk är inte kopplad till adekvat väg/länk

en: Incomplete pedestrian crossing tagging. Required tags are {0} and {1}.
sv: Inkomplett taggning av övergångsställe. Obligatoriska taggar är {0} och {1}.

en: Unknown country code: {0}
sv: Okänd landskod: {0}

en: Unknown source:maxspeed context: {0}
sv: Okänd source:maxspeed context: {0}

en: Node connects highways on different layers
sv: Nod kopplar samma vägar med olika lager

en: Internet tags
sv: Internet-taggar

en: Checks for errors in internet-related tags.
sv: Kontrollerar för fel i Internet-relatede etiketter.

en: URL contains backslashes instead of slashes
sv: URL innehåller omvänt snedstreck (backslash) istället för snedsträck (slash)

en: Lane tags
sv: Filtaggar

en: Test that validates ''lane:'' tags.
sv: Test som validerar "lane:"-taggar

en: Number of {0} greater than {1}
sv: Antal {0} större än {1}

en: Number of lane dependent values inconsistent
sv: Antal filer oberoende av inkonsekventa värden

en: Number of lane dependent values inconsistent in forward direction
sv: Antal körfältsberoende värden inkonsekvent i  "forward"-riktningen.

en: Number of lane dependent values inconsistent in backward direction
sv: Antal körfältsberoende värden inkonsekvent i "backward"-riktningen

en: Long segments
sv: Långa segment

en: This tests for long way segments, which are usually errors.
sv: Detta kontrollerar för långa linjesegment, vilket ofta är felaktigheter.

en: Very long segment of {0} kilometers
sv: Väldigt långa segment på {0} kilometer

en: Tag checker (MapCSS based)
sv: Taggkontroll (MapCSS-baserad)

en: This test checks for errors in tag keys and values.
sv: Det här testet kontrollerar fel i taggars nycklar och värden.

en: unknown
sv: okänd

en: Adding {0} to tag checker
sv: Lägger till {0} i taggkontrollen

en: Failed to add {0} to tag checker
sv: Misslyckades att lägga till {0} i taggkontrollen

en:  {0}: {1} of {2} elements done
sv:  {0}: {1} av {2} element färdiga

en: Fix of {0}
sv: Fix på {0}

en:  or
sv:  eller

en: {0}, use {1} instead
sv: {0}, använd {1} istället

en: This test checks if multipolygons are valid.
sv: Detta testar om multipolygoner är giltiga.

en: Incomplete multipolygon relation was modified
sv: Ej komplett multipolygon-relation har modifierats

en: No area style for multipolygon
sv: Ingen area-stil för multipolygon

en: With the currently used mappaint style the style for inner way equals the multipolygon style
sv: Med den nu använda kartritningsstilen är utseendet för inre sträckor densamma som för multipolygoner

en: With the currently used mappaint style the style for outer way mismatches the area style
sv: Med den nu använda kartritningsstilen är utseendet för yttre sträckor annorlunda än för areor

en: Area style on outer way
sv: Area-stil på yttersträckan

en: Multipolygon is not closed
sv: Multipolygonen är inte sluten

en: Self-intersecting polygon ring
sv: Självkorsande polygonslinga

en: Multipolygon rings share node
sv: Multipolygonens ringar delar samma nod

en: Intersection between multipolygon ways
sv: Korsning mellan multipolygon-sträckor

en: Multipolygon rings are equal
sv: Multipolygonens ringar are lika

en: Role for ''{0}'' should be ''{1}''
sv: Roll för "{0}" borde vara "{1}"

en: Multipolygon inner way is outside
sv: Inre sträcka av multipolygon är ytterst

en: Multipolygon ring contains segment twice
sv: Multipolygonens ring innehåller samma segment två gånger

en: Multipolygon outer way shares segment with other ring
sv: Multipolygonens yttre sträcka har gemensamt segment med en annan ring

en: Role for multipolygon way member should be inner or outer
sv: Multipolygonsmedlemsroll borde vara antingen "inner" eller "outer"

en: Non-Way in boundary
sv: Icke-sträcka i gränsen

en: Non-Way in multipolygon
sv: Multipolygon innehåller annat än sträckor

en: Multipolygon member repeated with different role
sv: Multipolygonsmedlem är uppreppat med en annorlunda roll.

en: Multipolygon member repeated with same role
sv: Multipolygonsmedlem är uppreppat med samma roll

en: Missing name:* translation
sv: Saknar name:* translation

en: This test finds multilingual objects whose ''name'' attribute is not equal to some ''name:*'' attribute and not a composition of ''name:*'' attributes, e.g., Italia - Italien - Italy.
sv: Detta test söker efter flerspråkliga objekt vilkas ''name''-attribut inte är likt med något ''name:*'' attribut och inte är  en komposition av några ''name:*''- attributer, t. ex. Italia - Italien - Italy.

en: Missing name:*={0}. Add tag with correct language key.
sv: Saknat name:*={0}. Lägg till ett etikett med en korrekt språknyckel.

en: A name is missing, even though name:* exists.
sv: Ett namn saknas, fast name:* finns.

en: Enable strict mode.
sv: Aktivera strikt läge

en: Opening hours syntax
sv: Öppettider timmar

en: This test checks the correct usage of the opening hours syntax.
sv: Detta test kontrollerar öppettiderssyntax.

en: {0} value can be prettified
sv: Värde {0} kan förskönas

en: Overlapping ways
sv: Överlappande sträckor

en: This test checks that a connection between two nodes is not used by more than one way.
sv: Detta testar att en förbindelse mellan två noder inte används av mer än en sträcka.

en: Overlapping highways
sv: Överlappande vägar

en: Overlapping railways
sv: Överlappande järnvägar

en: Overlapping waterways
sv: Överlappande vattenvägar

en: Highway shares segment with linear way
sv: Väg delar segment med linjär sträcka

en: Railway shares segment with linear way
sv: Järnväg delar segment med linjär sträcka

en: Waterway shares segment with linear way
sv: Vattenväg delar segment med linjär väg

en: Highway shares segment with other way
sv: Väg delar segment med annan sträcka

en: Railway shares segment with other way
sv: Järnväg delar segment med annan sträcka

en: Waterway shares segment with other way
sv: Vattenväg delar segment med annan sträcka

en: Ways share segment
sv: Sträckor delar segment

en: Way contains segment twice
sv: Sträcka innehåller segment två gånger

en: Power lines
sv: Kraftledningar

en: Checks if power line missing a support node and for nodes in power lines that do not have a power=tower/pole tag
sv: Kontrollerar om kraftledning saknar en stödnod och för noder i kraftledningar som inte har en power=tower/pole-tagg

en: missing tag
sv: saknad tagg

en: node without power=*
sv: nod utan power=*

en: Node connects a power line or cable with an object which is not related to the power infrastructure
sv: Noden ansluter till en kraftledning eller kabel med ett objekt som inte är relaterat till kraftinfrastruktur

en: Possibly missing line support node within power line
sv: Möjligen saknas ledningsstödnod inom kraftledningen

en: Mixed reference numbering
sv: Blandad referensnumrering

en: Reference numbering don''t match majority of way''s nodes
sv: Referensnumrering stämmer inte överens med majoriteten av sträckans noder

en: Possibly wrong power line type used
sv: Möjligen använt fel kraftledningstyp

en: Public Transport Route
sv: Kollektivtrafiksrutt

en: Route relation contains a ''{0}'' role
sv: Rutt-relationen innehåller en roll "{0}"

en: Route relation contains a gap
sv: Rutt-relationen innehåller ett glapp

en: Stop position not part of route
sv: Stopp-positionen är inte medlem av rutten

en: Role verification problem
sv: Rollverifieringsproblem

en: Relation checker
sv: Relationskontroll

en: Checks for errors in relations.
sv: Kontrollerar efter fel i relationer

en: Relation is empty
sv: Relationen är tom

en: Route scheme is unspecified. Add {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)
sv: Ruttsschema är ospecificerat. Lägg till {0} ({1}=public_transport; {2}=legacy)

en: Relation type is unknown
sv: Relationstypen är okänd

en: Role of relation member does not match template expression ''{0}'' in preset {1}
sv: Relationsmedlemsroll matchar inte malluttrycket ''{0}'' i preset {1}

en: Type ''{0}'' of relation member with role ''{1}'' does not match accepted types ''{2}'' in preset {3}
sv: Typ ''{0}'' för relationsmedlem med roll  ''{1}'' matchar inte godkända typer  ''{2}'' i preset {3}

en: <empty>
sv: <tom>

en: Role ''{0}'' is not among expected values ''{1}''
sv: Roll ''{0}'' är inte mellan förväntade värden ''{1}''

en: Empty role found when expecting one of ''{0}''
sv: Tom roll hittas medan förväntar någon av "{0}"

en: Role ''{0}'' missing
sv: Roll ''{0}'' fattas

en: Number of ''{0}'' roles too low ({1})
sv: Antal {0} roller är för litet ({1})

en: Number of ''{0}'' roles too high ({1})
sv: Antal {0} roller är för högt ({1})

en: Relation contains itself as a member
sv: Relationen innehåller sig själv som medlem

en: Relations generate circular dependency of parent/child elements
sv: Relationer genererar cirkulärt beroende av föräldra/barn-element

en: Almost right angle buildings
sv: Nästan rätt vinkel i byggnader

en: Checks for buildings that have angles close to right angle and are not orthogonalized.
sv: Kontrollerar byggnader som har nära till rätta vinklar och so inte är reknatgulära.

en: Building with an almost square angle
sv: Byggnad med nästan räta vinklar

en: Self-intersecting ways
sv: Sträckor som korsar sig själv

en: This test checks for ways that contain some of their nodes more than once.
sv: Detta test letar efter sträckor som innehåller några av sina noder mer än en gång.

en: Sharp angles
sv: Skarpa vinklar

en: Check for sharp angles on roads
sv: Kontrollera om skarpa vinklar på vägar

en: Sharp angle
sv: Skarp vinkel

en: Similarly named ways
sv: Sträckor med likartade namn

en: This test checks for ways with similar names that may have been misspelled.
sv: Detta testar letar efter sträckor med likartade namn som kan tyda på felstavning.

en: Tag checker
sv: Tag kontroll

en: Ignoring {0}. Support was dropped
sv: Ignorerar {0}. Stöds inte längre

en: Adding {0} to ignore tags
sv: Lägger till {0} till ignorerade etiketter

en: Invalid spellcheck line: {0}
sv: Ogiltig rättstavningsrad: {0}

en: Adding {0} to spellchecker
sv: Lägger till {0} till stavningskontroll

en: Could not access data file:
    {0} | Could not access data files:
    {0}
sv[0]: Kunde inte komma åt datafil:
    {0}
sv[1]: Kunde inte komma åt datafiler:
    {0}

en: Tag ''{0}'' invalid.
sv: Etikett ''{0}'' är ogiltig

en: fixme
sv: lagamig (fixme)

en: Object type not in preset
sv: Objektstyp är inte i preset

en: Object type {0} is not supported by tagging preset: {1}
sv: Objektstyp {0} stöds inte i etikettspreset: {1}

en: Preset is invalid in this region
sv: Förvalet är ogiltigt i det här området

en: Preset {0} should not be applied in this region
sv: Förval {0} ska inte användas i det här området

en: Key from a preset is invalid in this region
sv: Nyckel från ett förval är ogiltigt i det här området

en: Preset {0} should not have the key {1}
sv: Förval {0} ska inte ha nyckeln {1}

en: Value from a preset is invalid in this region
sv: Värdet från ett förval är ogiltigt i det här området

en: Preset {0} should not have the tag {1}={2}
sv: Förvalet {0} ska inte ha taggen {1}={2}

en: Multipolygon tags
sv: Multipolygonsetiketter

en: only {0} tag
sv: bara {0} etikett

en: tag describing the area is missing
sv: En etikett som beskirver arean saknas

en: tag describing the area might be missing
sv: Etikett som beskriver arean verkar saknas

en: Multipolygon outer way repeats major tag of relation
sv: Multipolygonens yttre sträcka upprepar relationens huvudtagg

en: Same tag:''{0}''=''{1}''
sv: Samma tagg:''{0}''=''{1}''

en: Multipolygon outer way repeats tag of relation
sv: Multipolygonens yttre sträcka upprepar relationens huvudtagg

en: Tag value contains non-printing (usually invisible) character
sv: Etikettens värde innehåller icke-tryckbart (vanligtvis osynligt) tecken

en: Tag value contains unusual Unicode character {0}
sv: Taggens värde innehåller ovanliga Unicode-tecken {0}

en: Tag value longer than {0} characters ({1} characters)
sv: Taggens värde längre än {0} tecken ({1} tecken)

en: Tags with empty values
sv: Taggar med tomma värden

en: Property values start or end with white space
sv: Egenskapsvärdet börjar eller slutar med blanksteg

en: Property values contain multiple white spaces
sv: Värden innehåller flera blanksteg

en: Property values contain HTML entity
sv: Det finns en HTML-markör i egenskapsvärdet

en: Tag key contains non-printing character
sv: Taggens nyckel innehåller tecken som inte går att skriva ut

en: Tag key longer than {0} characters ({1} characters)
sv: Taggens nyckel längre än {0} tecken ({1} tecken)

en: Invalid white space in property key
sv: Egenskapsnyckel innehåller ogiltigt blanksteg

en: Presets do not contain property value
sv: Förinställningar innehåller inte egenskapens värde

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets, but is known.
sv: Värdet ''{0}'' för nyckeln ''{1}'' är inte förinställt men är känt.

en: Misspelled property key
sv: Felstavad nyckel

en: Key ''{0}'' looks like ''{1}''.
sv: Key ''{0}'' liknar ''{1}''.

en: Presets do not contain property key
sv: Förinställnigar innehåller inte nyckel

en: Key ''{0}'' not in presets.
sv: Nyckeln ''{0}'' finns Ej bland förinställda mallar.

en: Unknown property value
sv: Okänt egenskapsvärde

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe one of {2} is meant?
sv: Värde ''{0}'' för nyckel ''{1}'' är okänt. Kanske bör det vara en av följande: {2}?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' is unknown, maybe ''{2}'' is meant?
sv: Värde ''{0}'' för nyckel ''{1}'' är okänt. Kanske bör det vara {2}?

en: Value ''{0}'' for key ''{1}'' not in presets.
sv: Värdet ''{0}'' för nyckeln ''{1}'' finns Ej bland förinställda mallar.

en: Check property keys.
sv: Kontrollera egenskapsnycklar

en: Validate that property keys are valid checking against list of words.
sv: Validera egenskapsnycklar genom att kontrollera mot en lista av ord.

en: Use complex property checker.
sv: Använd komplicerad egenskapskontroll.

en: Validate property values and tags using complex rules.
sv: Validera egenskapsvärden och taggar med hjälp av komplicerade regler.

en: TagChecker source
sv: Källa för TagChecker

en: Data sources ({0})
sv: Data källa ({0})

en: Check property values.
sv: Kontrollera egenskapsvärden

en: Validate that property values are valid checking against presets.
sv: Validera att egenskapsvärden är giltiga genom kontroll mot förinställningar.

en: Check for fixme.
sv: Leta efter lagamig.

en: Looks for nodes or ways with fixme in any property value.
sv: Letar efter noder eller sträckor med lagamig (fixme)

en: Check for presets types.
sv: Kontrollera om förinställda typer.

en: Validate that objects types are valid checking against presets.
sv: Verifiera att objekttyper är giltiga mot förinställningar.

en: Check for regions.
sv: Kontrollera området

en: Validate that objects are in the correct region.
sv: Validera att objektet är i rätt område

en: Fix tags
sv: Fixa tags

en: Turn restrictions
sv: Svängbegränsningare

en: This test checks if turn restrictions are valid.
sv: Det här testet kontrollerar om svängbegränsningarna är giltiga

en: Unknown turn restriction
sv: Okänd vändbegränsning

en: Unexpected role ''{0}'' in turn restriction
sv: Oväntad roll "{0}" i vändbegränsning

en: Unexpected member type in turn restriction
sv: Oväntad medlemstyp i svängbegränsning

en: More than one "from" way found
sv: Mer än en sträcka med rollen "från" (from) hittades

en: More than one "to" way found
sv: Mer än en sträcka med rollen "till" (to) hittades

en: More than one "via" node found
sv: Mer än en "via"-nod hittad

en: Cannot mix node and way for role "via"
sv: Kan inte blanda nod och väg för rollen "via"

en: No "from" way found
sv: Ingen sträcka med rollen "från" (from) hittades

en: "from" way is a closed way
sv: "from"-sträckan är en sluten sträcka

en: No "to" way found
sv: Ingen sträcka med rollen "till" (to) hittades

en: "to" way is a closed way
sv: "to"-sträckan är en sluten sträcka

en: "from" way equals "to" way
sv: "från"-sträckan är samma som "till"-sträckan

en: No "via" node or way found
sv: Ingen sträcka eller nod med rollen "via" hittades

en: Superfluous turn restriction as "to" way is oneway
sv: Onödig svängbegränsning då "to"-sträckan är enkelriktad

en: Superfluous turn restriction as "from" way is oneway
sv: Onödig svängbegränsning då "from"-sträckan är enkelriktad

en: The "from" way does not start or end at a "via" node.
sv: "från"-sträckan startar eller slutar inte med en "via"-nod

en: The "to" way does not start or end at a "via" node.
sv: "till"-sträckan startar eller slutar inte med en "via"-nod

en: The "from" and the first "via" way are not connected.
sv: "From" och den första "via"-sträckan är inte anslutna till varandra.

en: The "via" ways are not connected.
sv: "Via"-sträckorna är inte anslutna till varandra.

en: The last "via" and the "to" way are not connected.
sv: Den sista "via"-sträckan och "to"-sträckan är inte anslutna till varandra.

en: Unclosed Ways
sv: Öppna sträckor

en: This tests if ways which should be circular are closed.
sv: Detta kontrollerar om sträckor som bör bilda en cirkel är slutna

en: Unclosed way
sv: Ej sluten sträcka

en: natural type {0}
sv: naturfenomen typ {0}

en: landuse type {0}
sv: markanvändningstyp {0}

en: amenity type {0}
sv: "amenity"-typ {0}

en: sport type {0}
sv: sporttyp {0}

en: tourism type {0}
sv: turismtyp {0}

en: shop type {0}
sv: affärstyp {0}

en: leisure type {0}
sv: fritidstyp  {0}

en: waterway type {0}
sv: vattenledstyp {0}

en: boundary type {0}
sv: gränstyp {0}

en: area:highway type {0}
sv: area:highway typ {0}

en: place type {0}
sv: platstyp {0}

en: area
sv: yta

en: Area style way is not closed
sv: Sträcka av typen yta är inte sluten

en: Unconnected highways
sv: Ej anslutna vägare

en: Unconnected railways
sv: Ej anslutna järnvägar

en: Unconnected waterways
sv: Ej anslutna vattendrag

en: Unconnected natural lands and landuses
sv: Oanslutna naturmark och markanvändning

en: Unconnected power ways
sv: Oansluten kraftledning

en: This test checks if a way has an endpoint very near to another way.
sv: Detta kontrollerar om en sträcka har en slutnod som ligger mycket nära en annan sträcka.

en: Way end node near other highway
sv: Slutnod nära annan väg

en: Way end node near other way
sv: Slutnod nära annan sträcka

en: Way node near other way
sv: Nod på sträcka nära annan sträcka

en: Connected way end node near other way
sv: Slutnod på sträcka nära annan sträcka

en: Unconnected nodes without physical tags
sv: Oanslutna noder utan fysiska taggar

en: Untagged and unconnected nodes
sv: Otaggade och icke anslutna noder

en: This test checks for untagged nodes that are not part of any way.
sv: Detta test letar efter noder som saknar tagg och som inte ingår i någon sträcka

en: No tags
sv: Inga etiketter

en: Has tag containing ''fixme''
sv: Har tagg med "fixme"

en: Has key ''note'' or ''comment'' or ''description''
sv: Har nyckeln ''note'', ''comment'' eller ''description''

en: Has key ''created_by'' or ''converted_by''
sv: Har nyckeln ''created_by'' eller ''converted_by''

en: Has key ''watch''
sv: Har nyckeln ''watch''

en: Has key ''source''
sv: Har nyckeln ''source''

en: Untagged, empty and one node ways
sv: Otaggade, tomma och ennodssträckor

en: This test checks for untagged, empty and one node ways.
sv: Detta test letar efter sträckor som saknar tagg, är tomma, eller består av en enda nod.

en: Unnamed ways
sv: Sträckor utan namn

en: Unnamed junction
sv: Icke namngiven korsning

en: Untagged ways (commented)
sv: Sträckor utan namn (med kommentar)

en: Untagged ways
sv: Sträckor utan tagg

en: Empty ways
sv: Tomma sträckor

en: One node ways
sv: Ennodssträckor

en: Way connected to Area
sv: Sträcka ansluter till yta

en: Checks for ways connected to areas.
sv: Kontrollerar för vägar anslutna till ytor

en: Way terminates on Area
sv: Sträcka avslutas på yta

en: Wrongly Ordered Ways
sv: Sträckor med fel riktning

en: This test checks the direction of water, land and coastline ways.
sv: Detta test kontrollerar riktningen på sträckor av typerna vatten (water), land (land) och kustlinje (coastline).

en: Reversed land: land not on left side
sv: Felriktat land: land inte på vänster sida

en: Show this dialog again the next time
sv: Visa den här dialogen igen nästa gång

en: Do not show again (this operation)
sv: Visa inte igen (den här operationen)

en: Do not show again (this session)
sv: Visa inte igen (den här sessionen)

en: Do not show again (remembers choice)
sv: Visa inte igen (Kom ihåg mitt val)

en: Ignoring malformed URL: "{0}"
sv: Hoppar över felaktig URL: "{0}"

en: Ignoring malformed file URL: "{0}"
sv: Ignorerar ogiltig fil-URL: "{0}"

en: Parameter "downloadgps" does not accept file names or file URLs
sv: Parametern "downloadgps" godtar inte filnamn eller fil-URL:er

en: Security exception
sv: Säkerhetsundantag

en: Network exception
sv: Nätverksundantag

en: IO Exception
sv: In/Ut-fel

en: Illegal Data
sv: Ogiltig Data

en: Offline mode
sv: Offlineläge

en: Internal Server Error
sv: Internt serverfel

en: Bad Request
sv: Felaktig Begäran

en: Not Found
sv: Ej Funnen

en: Conflict
sv: Konflikt

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: Access to redacted version ''{0}'' of {1} {2} is forbidden.
sv: Tillgänglighet ändrat till version "{0}" av {1} {2} förbjuden.

en: Authorisation Failed
sv: Behörighetskontroll misslyckades

en: Client Time Out
sv: Klient-timeout

en: Bandwidth Limit Exceeded
sv: Bandbreddsgränd uppnått

en: Communication with OSM server failed
sv: Kommunikation med OSM-servern misslyckades

en: Unknown host
sv: Okänd värddator

en: Object deleted | Objects deleted
sv[0]: Objekt har raderats
sv[1]: Objekten har raderats

en: Show help information
sv: Visa hjälpinformation

en: Downloading "Message of the day"
sv: Hämtar "Dagens meddelande"

en: Failed to read MOTD. Exception was: {0}
sv: Kunde inte läsa upp MOTD. Anledning var: {0}

en: Message of the day not available
sv: Dagens meddelande är inte tillgängligt

en: Click to close the dialog
sv: Klicka för att stänga dialogen

en: Imagery offset
sv: Bildförskjutning

[ctx: menu]
en: Imagery
sv: Bakgrundsbilder

[ctx: layer]
en: Offset
sv: Förskjutning

en: You are running version {0} of Java.
sv: Du kör version {0} av Java.

en: This version is no longer supported by {0} since {1} and is not recommended for use.
sv: Den här versionen är inte längre supportad av {0} sedan {1} och rekommenderas inte att användas.

en: JOSM will soon stop working with this version; we highly recommend you to update to Java {0}.
sv: JOSM kommer snart att sluta fungera med den här versionen; vi rekommenderar starkt att du uppdaterar till Java {0}.

en: You may face critical Java bugs; we highly recommend you to update to Java {0}.
sv: Du kan möta kritiska Java-buggar. Vi rekommenderar starkt att du uppdaterar sig till Java {0}.

en: Would you like to update now ?
sv: Vill du uppdatera nu?

en: Outdated Java version
sv: Föråldrad Java-version

en: Update Java
sv: Uppdatera Java

en: You are running an <b>Oracle</b> implementation of Java WebStart.
sv: Du kör en <b>Oracle</b>-implementering av Java WebStart.

en: It was for years the recommended way to use JOSM. Oracle removed WebStart from Java 11,<br>but the open source community reimplemented the Java Web Start technology as a new product: <b>OpenWebStart</b>
sv: Det var i flera år det rekommenderade sättet att använda JOSM. Oracle tog bort WebStart från Java 11,<br>men communityn med öppen källkod återimplementerade Java Web Start-tekniken som en ny produkt: <b>OpenWebStart</b>

en: OpenWebStart is now considered mature enough by JOSM developers to ask everyone to move away from an Oracle implementation,<br>allowing you to benefit from a recent version of Java, and allowing JOSM developers to move forward by planning the Java {0} migration.
sv: OpenWebStart anses nu vara tillräckligt utvecklat av JOSM-utvecklare för att be alla att frångå en Oracle-implementering,<br>så att du kan nyttja en ny version av Java och att JOSM-utvecklare kan gå vidare genom att planera Java {0}-migreringen.

en: Would you like to <b>download OpenWebStart now</b>? (Please do!)
sv: Vill du <b>ladda ner OpenWebStart nu</b>? (Snälla gör det!)

en: Outdated Java WebStart version
sv: Föråldrad Java WebStart-version

en: Update to OpenWebStart
sv: Uppdatera till OpenWebStart

[ctx: dialog]
en: Stop
sv: Stopp

en: usage
sv: användning

en: commands
sv: kommandon

en: launch JOSM (default, performed when no command is specified)
sv: Starta JOSM ( används som standard när något kommando inte är angivet)

en: render data and save the result to an image file
sv: Rita data och spara resultatet som en bildfile

en: convert coordinates from one coordinate reference system to another
sv: Konvertera koordinater från ett koordinatsystem till ett annat

en: validate data
sv: validera data

en: For details on the {0} and {1} commands, run them with the {2} option.
sv: För att se detaljer för kommandon {0} and {1} kör dem med option {2}.

en: The remainder of this help page documents the {0} command.
sv: Resten av den här hjälpsidan dokumenterar kommandot {0}.

en: options
sv: alternativ

en: Standard unix geometry argument
sv: Standard unix-geometri-argument

en: Download the bounding box
sv: Hämta hem området inom gränsvärdena

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z)
sv: Ladda ner platsen via URL (med lat=x&lon=y&zoom=z)

en: Open a file (any file type that can be opened with File/Open)
sv: Öppna en fil (Vilken filtyp som helst som kan öppnas med Arkiv → Öppna)

en: Download the bounding box as raw GPS
sv: Ladda ner valrutan som rå GPS

en: Download the location at the URL (with lat=x&lon=y&zoom=z) as raw GPS
sv: Ladda ner plats från URL (med lat=x&lon=y&zoom=z) som rå GPS

en: Select with the given search
sv: Gör urval med angivet sökkriterium

en: Launch in maximized mode
sv: Öppna i maximerat läge

en: Reset the preferences to default
sv: Återställ inställningarna till förval

en: Changes preferences according to the XML file
sv: Ändra inställningar i enlighet med XML-filen

en: Set preference key to value
sv: Sätt förinställningsnyckel till värde

en: Set the language
sv: Ställ in språket

en: Displays the JOSM version and exits
sv: Visar JOSM-version och avslutar

en: Print debugging messages to console
sv: Skiv felsökningsmeddelanden till konsolen

en: Skip loading plugins
sv: Strunta att ladda plugins

en: Disable access to the given resource(s), separated by comma
sv: Inaktivera åtkomst till den givna resursen/resurserna genom att separera med komma.

en: options provided as Java system properties
sv: Val tillhandahållna som Java-systeminställningar

en: Change the JOSM directory name
sv: Ändra JOSM:s mappnamn

en: Set the preferences directory
sv: Ange förinställningsmapp

en: Default: {0}
sv: Standard: {0}

en: Set the user data directory
sv: Välj användardata-plats

en: Set the cache directory
sv: Välj cache-plats

en: Set the preferences+data+cache directory (cache directory will be josm.home/cache)
sv: Ändra förinställnings-, data- och cachemappen (cachemappen blir till josm.home/cache)

en: -Djosm.home has lower precedence, i.e. the specific setting overrides the general one
sv: -Djosm.home har lägre företräde, dvs. den specifika inställningen åsidosätter den allmänna

en: note: For some tasks, JOSM needs a lot of memory. It can be necessary to add the following
          Java option to specify the maximum size of allocated memory in megabytes
sv: Notera: För vissa uppgifter, så behöver JOSM mycket minne. Det kan därav vara nödvändigt att lägga till följande
          Java-inställningar för att specificera den tillåtna maxgränsen för minnesanvändning i megabyte

en: examples
sv: exempel

en: Parameters --download, --downloadgps, and --selection are processed in this order.
sv: Parametrarna --download, --downloadgps, och --selection behandlas i denna ordning.

en: Make sure you load some data if you use --selection.
sv: Var säker på att du laddar lite data genom att använda --selection

en: Log level is at {0} ({1}, {2})
sv: Loggnivå är på {0} ({1}, {2})

en: Plugin loading skipped
sv: Laddning av insticksprogram stoppad

en: Enabled detailed debug level (trace)
sv: Detaljerad avlusnings-nivå (spårning) aktiverad

en: JOSM has failed to start up {0} times. Reset JOSM?
sv: JOSM misslyckade att starta upp {0} gånger. Återställ JOSM?

en: Reset JOSM?
sv: Återställ JOSM?

en: Initializing
sv: Initierar

en: Setting defaults
sv: Anger förval

en: Creating main GUI
sv: Skapar huvudgränssnittet

en: Try enabling IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 (only works on early startup).
sv: Prova att aktivera IPv6-nätverk om du föredrar IPV6 före IPV4 (fungerar endast under tidig start)

en: Updating plugins
sv: Uppdaterar insticksmoduler

en: Installing updated plugins
sv: Installerar uppdaterade insticksmoduler

en: Loading early plugins
sv: Hämtar tidiga insticksmoduler

en: Loading plugins
sv: Hämtar insticksmoduler

en: ''{0}'' is not a valid value for argument ''{1}''. Possible values are {2}, possibly delimited by commas.
sv: ''{0}'' är inte ett giltigt värde för argument ''{1}''. Möjliga värden är {2}, eventuellt avgränsat med kommatecken.

en: JOSM is running in offline mode. This resource will not be available: {0} | JOSM is running in offline mode. These resources will not be available: {0}
sv[0]: JOSM körs offline. Följande resurs kommer inte att vara tillgänglig: {0}
sv[1]: JOSM körs offline. Följande resurser kommer inte att vara tillgängliga: {0}

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4 after next restart.
sv: Upptäckte användbart IPv6-nätverk, föredrar IPv6 framför IPv4 efter nästa omstart.

en: Detected usable IPv6 network, preferring IPv6 over IPv4.
sv: Upptäckte användbart IPv6-nätverk, föredrar IPv6 framför IPv4.

en: Detected no usable IPv6 network, preferring IPv4 over IPv6 after next restart.
sv: Hittade inget användbart IPv6-nätverk, föredrar IPv4 framför IPv6 efter nästa omstart.

en: Unsaved osm data
sv: Osparad osm-data

en: Restore
sv: Återställ

en: Discard
sv: Förkasta

en: JOSM found {0} unsaved osm data layer.  | JOSM found {0} unsaved osm data layers.
sv[0]: JOSM hittade {0} osparat datalager.
sv[1]: JOSM hittade {0} osparade datalager.

en: It looks like JOSM crashed last time. Would you like to restore the data?
sv: Det verkar som att JOSM kraschade förra gången. Vill du återställa data?

en: Change proxy settings
sv: Ändra proxyinställningar

en: Proxy errors occurred
sv: Proxyinställningsfel

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following proxy errors:<br>{1}Would you like to change your proxy settings now?
sv: JOSM försökte få tillgång till följande resurser:<br>{0}men <b>misslyckades</b> med detta på grund av följande proxyfel:<br>{1}Vill du ändra dina proxyinställningar nu?

en: Network errors occurred
sv: Nätverksfel inträffade

en: JOSM tried to access the following resources:<br>{0}but <b>failed</b> to do so, because of the following network errors:<br>{1}It may be due to a missing proxy configuration.<br>Would you like to change your proxy settings now?
sv: JOSM försökte få tillgång till följande resurser:<br>{0}men <b>misslyckades</b> med detta på grund av följande nätverksfel:<br>{1}Det kan beror på att en proxykonfigurering saknas.<br>Vill du ändra dina proxyinställningar nu?

en: You have {0} unread message. | You have {0} unread messages.
sv[0]: Du har {0} oläst meddelande.
sv[1]: Du har {0} olästa meddelanden.

en: Click here to see your inbox.
sv: Klicka här för att se din inbox.

en: Setting component orientation to right-to-left
sv: Ställer in komponenternas orientering till höger-till-vänster

en: Initializing coordinate format
sv: Initierar koordinatformat

en: Starting file watcher
sv: Startar filövervakaren

en: Executing platform startup hook
sv: Kör plattformens uppstarts-hook

en: Building main menu
sv: Bygger huvudmenyn

en: Updating user interface
sv: Uppdaterar användargränssnittet

en: Initializing internal boundaries data
sv: Initierar interna gräns-data

en: Initializing OSM API
sv: Initierar OSM-API

en: Removed layer {0} because it is not allowed by the configured API.
sv: Tog bort lager {0} då detta inte tillåts av den konfigurerade API:n.

en: Initializing validator
sv: Initierar validerare

en: Initializing presets
sv: Initierar förinställningar

en: Initializing map styles
sv: Initierar kartstilar

en: Initializing Tag2Link rules
sv: Initialisering Tag2Link regler

en: Loading imagery preferences
sv: Laddar inställningar för bakgrundsbilder

[ctx: menu]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: menu]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: menu]
en: View
sv: Visa

[ctx: menu]
en: Mode
sv: Läge

[ctx: menu]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: menu]
en: More tools
sv: Fler verktyg

[ctx: menu]
en: Selection
sv: Markering

[ctx: menu]
en: Presets
sv: Snabbval

en: More...
sv: Mer...

[ctx: menu]
en: Help
sv: Hjälp

en: Menu: {0}
sv: Meny: {0}

en: Main toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Toggles the visibility of the main toolbar (i.e., the horizontal toolbar)
sv: Växlar synligheten för huvudverktygsraden (d.v.s. den horisontella verktygsraden)

en: Edit toolbar
sv: Redigeringsverktygsrad

en: Toggles the visibility of the edit toolbar (i.e., the vertical tool)
sv: Växlar synligheten för redigeringsverktygsraden (d.v.s. det vertikala verktyget)

en: Imagery preferences...
sv: Inställningar för bakgrundsbilder...

en: Click to open the imagery tab in the preferences
sv: Klicka för att öppna fliken bakgrundsbilder i inställningarna

[ctx: menu]
en: Audio
sv: Ljud

en: Do not hide toolbar
sv: Göm inte verktygsfält

en: Hide this button
sv: Dölj denna knapp

en: Click the arrow at the bottom to show it again.
sv: Klicka på pilen i botten för att visa det igen

en: Hide edit toolbar
sv: Dölj redigeringsverktygsraden

en: Hide or show this toggle button
sv: Visa eller dölj denna brytarknapp

en: Move right
sv: Flytta höger

en: Map: {0}
sv: Karta: {0}

en: Move left
sv: Flytta vänster

en: Move up
sv: Flytta uppåt

en: Move down
sv: Flytta nedåt

en: scale
sv: skala

en: Status bar background
sv: Statusbarbakgrund

en: Status bar background: active
sv: Statusrad bakgrund: aktiv

en: Status bar foreground
sv: Statusrad förgrund

en: Status bar foreground: active
sv: Statusrad förgrund: aktiv

en: The (compass) heading of the line segment being drawn.
sv: Kompassriktning för den delsträcka som ritas.

en: The angle between the previous and the current way segment.
sv: Vinkeln mellan föregående och aktiv delsträcka.

en: The length of the new way segment being drawn.
sv: Längden hos den nya delsträcka som håller på att ritas.

en: The name of the object at the mouse pointer.
sv: Namnet på objektet vid muspekaren.

en: Middle click again to cycle through.<br>Hold CTRL to select directly from this list with the mouse.<hr>
sv: Mellanklick  återigen för att cykla mellan lagren. <br>Håll CTRL intryckt för att direkt välja med mus ur ut listan nedan.<hr>

en: (no object)
sv: (inget objekt)

en: Do not hide status bar
sv: Göm inte statusraden

en: The northing at the mouse pointer.
sv: Det är inget vid muspekaren.

en: The easting at the mouse pointer.
sv: Den östliga vid muspekaren.

en: The geographic latitude at the mouse pointer.
sv: Den geografiska latituden vid muspekaren.

en: The geographic longitude at the mouse pointer.
sv: Den geografiska longituden vid muspekaren.

en: System of measurement changed to {0}
sv: Måttsystem ändrat till {0}

en: Default (open, closed, new)
sv: Standard (öppna, stäng, ny)

en: Username
sv: Användarnamn

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Last change date
sv: Senast ändrad datum

en: Select note sorting method
sv: Välj nodssorteringsmetod

en: Click to cancel the current operation
sv: Klicka för att avbryta den pågående åtgärden

en: In background
sv: I bakgrunden

en: Click to run job in background
sv: Klicka för att köra jobb i bakgrunden

[ctx: menu]
en: Windows
sv: Fönster

en: <h2>Filter active: {0}</h2>
sv: <h2>Filter är aktivt: {0}</h2>

en: </p><p>Click again on filter button to see all objects.</p></html>
sv: </p><p>Klicka återigen på filterknappen för att se samtliga objekt.<p></html>

en: Enlarge
sv: Förstora

en: Shrink
sv: Krymp

en: Show downloaded area
sv: Visa nedladdad yta

en: <html>Please select a <strong>range of OSM tiles</strong> at a given zoom level.</html>
sv: <html>Välj ett  <strong>intervall av OSM-rutor </strong> vid en given zoom-nivå.</html>

en: Zoom level:
sv: Zoomnivå:

en: from tile
sv: från ruta

en: up to tile
sv: upp till ruta

en: <html>Alternatively you may enter a <strong>tile address</strong> for a single tile in the format <i>zoomlevel/x/y</i>, e.g. <i>15/256/223</i>. Tile addresses in the format <i>zoom,x,y</i> or <i>zoom;x;y</i> are valid too.</html>
sv: <html>Alternativt kan du ange en <strong>tile-adress</strong> för en enda ruta i formatet <i>zoomnivå/x/y</i>, t.ex. <i>15/256/223</i>. Rutans adress i formatet <i>zoom,x,y</i> eller <i>zoom;x;y</i> är också okej.

en: Tile address:
sv: Tile-adress:

en: Apply the tile address
sv: Tillämpa rutans adress

en: Please enter a tile address
sv: Ange en tile-adress

en: The current value isn''t a valid tile address
sv: Det nuvarande värdet är inte en godkänd tile-adress

en: Please enter a tile index
sv: Var god ange index för ruta

en: The current value isn''t a valid tile index for the given zoom level
sv: Det aktuella värdet är inte giltigt rutindex för den närvarande zoomnivån

en: You have encountered a bug in JOSM
sv: Du har stött på en bugg i JOSM

en: An unexpected exception occurred.
    This is always a coding error. If you are running the latest version of JOSM, please consider being kind and file a bug report.
sv: Ett oväntat undantag inträffades.
    Detta är alltid ett kodningsfel. Om du kör den senaste versionen av JOSM, var god tänk på att skicka en felrapport.

en: Debug information
sv: Felsökningsinformation

en: Manually report at:
sv: Rapportera manuellt på:

en: Is JOSM up to date?
sv: Är JOSM uppdaterat?

en: Send bug report
sv: Skicka felrapporten

en: If you are running the latest version of JOSM and the plugins, please file a bug report in our bugtracker.
    There the error information should already be filled in for you. Please include information on how to reproduce the error and try to supply as much detail as possible.
sv: Om du kör den senaste versionen av JOSM och plugins, skicka in en buggrapport i din felsökare.
    Där bör felinformationen redan fyllts i åt dig. Vänligen inkludera information om hur felet kan reproduceras och försök att bidra med så mycket detaljer som möjligt.

en: Suppress this error for this session.
sv: Undertryck det här felet för den här sessionen.

en: Suppress further error dialogs for this session.
sv: Undertryck ytterligare feldialogrutor för den här sessionen.

en: Ignore this error.
sv: Ignorera det här felet.

en: Include the system status report.
sv: Inkludera systemstatusrapporten

en: Include information about the data you were working on.
sv: Inkludera information om de data du arbetade med.

en: Include all stack traces.
sv: Inkludera samtliga stack traces.

en: Opening the bug report failed. Please report manually using this website:
sv: Misslyckades att öppna en ny felrapport. Vänligen rapportera manuellt på den här webbsidan:

en: Your current version of JOSM is {0}
sv: Din nuvarande version av JOSM är {0}

en: JOSM is searching for updates...
sv: JOSM söker efter uppdateringar...

en: An error occurred while checking if your JOSM instance is up to date.
sv: Ett fel inträffade under kontrollen om din JOSM är uppdaterad.

en: JOSM is up to date.
sv: JOSM är uppdaterat.

en: JOSM is out of date. The current version is {0}. Try updating JOSM.
sv: JOSM är inte uppdaterat. Den nuvarande versionen är {0}. Försök att uppdatera JOSM

en: Before you file a bug report make sure you have updated to the latest version of JOSM here:
sv: Innan du skickar in en buggrapport, säkerställ att du har uppdaterat till den senaste versionen av JOSM här:

en: Update JOSM
sv: Uppdatera JOSM

en: Conflict background: no conflict
sv: Konfliktsbakgrund: ingen konflikt

en: Conflict background: decided
sv: Konfliktsbakgrund: bestämt

en: Conflict background: undecided
sv: Konfliktsbakgrund: obestämt

en: Conflict background: drop
sv: Konfliktsbakgrund: tappa

en: Conflict background: keep
sv: Konfliktsbakgrund: behåll

en: Conflict background: combined
sv: Konfliktsbakgrund: kombinerat

en: Conflict background: selected
sv: Konfliktsbakgrund: valt

en: Conflict foreground: undecided
sv: Konfliktsföregrund: obestämt

en: Conflict foreground: drop
sv: Konfliktsföregrund: tappa

en: Conflict foreground: keep
sv: Konfliktsföregrund: behåll

en: Conflict background: empty row
sv: Konfliktsbakgrund: tom rad

en: Conflict background: frozen
sv: Konfliktsbakgrund: fryst

en: Conflict background: in comparison
sv: Konfliktsbakgrund: under jämförelsen

en: Conflict foreground: in comparison
sv: Konfliktsföregrund: under jämförelse

en: Conflict background
sv: Konfliktsbakgrund

en: Conflict foreground
sv: Konfliktsföregrund

en: Conflict background: not in opposite
sv: Konfliktsbakgrund: inte motsatta

en: Conflict background: in opposite
sv: Konfliktsbakgrund: motsatta

en: Conflict background: same position in opposite
sv: Konfliktsbakgrund: samma position i motsatta

en: Conflict background: keep one tag
sv: Konfliktsbakgrund: behåll en etikett

en: Conflict foreground: keep one tag
sv: Konfliktsföregrund: behåll en etikett

en: Conflict background: drop tag
sv: Konfliktsbakgrund: tappa etikett

en: Conflict foreground: drop tag
sv: Konfliktsföregrund: tappa etikett

en: Conflict background: keep all tags
sv: Konfliktbakgrund: behåll alla taggar

en: Conflict foreground: keep all tags
sv: Konfliktförgrund: behåll alla taggar

en: Conflict background: sum all numeric tags
sv: Konfliktbakgrund: summera alla numeriska taggar

en: Conflict foreground: sum all numeric tags
sv: Konfliktförgrund: summera alla numeriska taggar

en: Conflict background: keep member
sv: Konfliktbakgrund: behåll medlem

en: Conflict foreground: keep member
sv: Konfliktförgrund: behåll medlem

en: Conflict background: remove member
sv: Konfliktbakgrund: ta bort medlem

en: Conflict foreground: remove member
sv: Konfliktförgrund: ta bort medlem

en: {0} more...
sv: {0} fler...

en: The following objects could not be copied to the target object<br>because they are deleted in the target dataset:
sv: Följande objekt bör inte kopieras till målobjektet<br>då det raderats i måldatasetet.

en: Merging deleted objects failed
sv: Sammanfogning av raderade objekt misslyckades

en: List in role {0} is currently not participating in a compare pair.
sv: Lista i rollen {0} deltar inte i ett jämförelsepar för närvarande.

en: Unexpected value of parameter ''index''. Got {0}.
sv: Oväntat parametervärde "index". Fick {0}.

en: Item {0} not found in list.
sv: Objekt {0} hittat inte i listan

en: lock scrolling
sv: Lås rullning

en: Compare
sv: Jämför

en: My version
sv: Min version

en: List of elements in my dataset, i.e. the local dataset
sv: Lista över element i mitt dataset, i.e. det lokala datasetet

en: Merged version
sv: Sammanfogad version

en: List of merged elements. They will replace the list of my elements when the merge decisions are applied.
sv: Lista över sammanfogade element. De kommer ersätta listan över mina element då sammanfogningbesluten tillämpas.

en: Their version
sv: Deras version

en: List of elements in their dataset, i.e. the server dataset
sv: Lista över element i sina dataset, i.e. serverdatasetet

en: Copy my selected nodes to the start of the merged node list
sv: Kopiera mina valda noder till början av den sammanfogade nodlistan

en: Copy my selected elements to the end of the list of merged elements.
sv: Kopiera mina valda element till slutet av listan över sammanfogade element

en: Copy my selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
sv: Kopiera mina valda element före det första valda elementet i listan över sammanfogade element

en: Copy my selected elements after the first selected element in the list of merged elements.
sv: Kopiera mina valda element efter det första valda elementet i listan över sammanfogade element

en: Copy their selected element to the start of the list of merged elements.
sv: Kopiera deras valda element till början av listan över sammanfogade element

en: Copy their selected elements to the end of the list of merged elements.
sv: Kopiera deras valda element till slutet av listan över sammanfogade element

en: Copy their selected elements before the first selected element in the list of merged elements.
sv: Kopiera deras valda element före första valda elementet i listan över sammanfogade element

en: Copy their selected element after the first selected element in the list of merged elements
sv: Kopiera deras valda element efter första valda elementet i listan över sammanfogade element

en: Copy all my elements to the target
sv: Kopiera alla mina element till målet

en: Copy all their elements to the target
sv: Kopiera alla deras element till målet

en: Move up the selected entries by one position.
sv: Flytta upp valda poster en position

en: Move down the selected entries by one position.
sv: Flytta ner valda element en position.

en: Remove the selected entries from the list of merged elements.
sv: Ta bort valda poster från listan över sammanfogade element

en: Freeze
sv: Frys

en: Freeze the current list of merged elements.
sv: Frys den aktuella listan över sammanfogade element

en: Unfreeze
sv: Tina upp

en: Unfreeze the list of merged elements and start merging.
sv: Tina upp listan på sammanfogade element och börja sammanfogning.

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to start merging my and their entries.</html>
sv: <html>Klicka <strong>{0}</strong> för att börja sammanfogning mellan mina och deras poster</html>

en: <html>Click <strong>{0}</strong> to finish merging my and their entries.</html>
sv: <html>Klicka <strong>{0}</strong> för att avsluta sammanfogning mellan mina och deras poster</html>

en: My version ({0} entry) | My version ({0} entries)
sv[0]: Min version ({0} post)
sv[1]: Min version ({0} poster)

en: Merged version ({0} entry) | Merged version ({0} entries)
sv[0]: Sammanfogad version ({0} post)
sv[1]: Sammanfogad version ({0} poster)

en: Their version ({0} entry) | Their version ({0} entries)
sv[0]: Deras version ({0} post)
sv[1]: Deras version ({0} poster)

en: My version (local dataset)
sv: Min version (lokalt dataset)

en: Properties in my dataset, i.e. the local dataset
sv: Egenskaper i min datauppstättning d.v.s den lokala datauppstättningen

en: Properties in the merged element. They will replace properties in my elements when merge decisions are applied.
sv: Egenskaper i det sammanfogade elementet. De kommer att ersätta egenskaper i mina element när sammanfogningsbesult är verkställt.

en: Their version (server dataset)
sv: Deras version (server dataset)

en: Properties in their dataset, i.e. the server dataset
sv: Egenskaper i deras datauppstättning d.v.s servers datauppstättning

en: My with Their
sv: Min version med deras

en: My with Merged
sv: Min version med sammanfogad

en: Their with Merged
sv: Deras med sammanfogad

en: Role {0} is not participating in compare pair {1}.
sv: Roll {0} deltar inte i jämförelseparet {1}.

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Tags
sv: Taggar

en: Nodes
sv: Noder

en: Members
sv: Medlemmar

en: No pending tag conflicts to be resolved
sv: Inga väntande taggkonflikter finns att lösa

en: Tags({0} conflict) | Tags({0} conflicts)
sv[0]: Taggar({0} konflikt)
sv[1]: Taggar({0} konflikter)

en: {0} pending tag conflict to be resolved | {0} pending tag conflicts to be resolved
sv[0]: {0} i väntan på etikettskonfliktslösning
sv[1]: {0} i väntan på etikettskonfliktslösningar

en: Nodes(resolved)
sv: Noder(fixade)

en: Merged node list frozen. No pending conflicts in the node list of this way
sv: Sammanslagen nodlista fastställd. Inga olösta konflikter i denna sträckas nodlista

en: Nodes(with conflicts)
sv: Noder(med konflikter)

en: Pending conflicts in the node list of this way
sv: Olösta konflikter i denna sträckas nodlista

en: Members(resolved)
sv: Medlemmar(fixade)

en: Merged member list frozen. No pending conflicts in the member list of this relation
sv: Den sammanfogade medlemslistan är fryst. Inga medlemskonflikter finns kvar i denna relation.

en: Members(with conflicts)
sv: Medlemmar(med konflikter)

en: Pending conflicts in the member list of this relation
sv: Konflikter i relationens medlemslistan i väntan  på lösning

en: No pending property conflicts
sv: Inga egenskapskonflikter i väntan på lösning

en: Properties(with conflicts)
sv: Egenskaper(med konflikter)

en: Pending property conflicts to be resolved
sv: Egenskapskonfliter i väntan på lösning

en: Conflict Resolution
sv: Konfliktlösning

en: Node
sv: Nod

en: Merged nodes not frozen yet. Cannot build resolution command.
sv: Sammanfogade noder är inte frusna ännu.

en: (none)
sv: (inget)

en: deleted
sv: raderad

en: not deleted
sv: ej raderat

en: Deleted State:
sv: Raderat läge:

en: Coordinates:
sv: Koordinater:

en: Referenced by:
sv: Refereras av:

en: Keep my coordinates
sv: Behåll mina koordinater

en: Keep their coordinates
sv: Behåll deras koordinater

en: Undecide conflict between different coordinates
sv: Återställ konflikten mellan olika koordinater

en: Keep my deleted state
sv: Behåll mitt raderingsläge

en: Keep their deleted state
sv: Behåll deras raderingsläge

en: Undecide conflict between deleted state
sv: Återställ konflikten mellan raderade lägen

en: Role
sv: Roll

en: Primitive
sv: Primitiv

en: Merged members not frozen yet. Cannot build resolution command
sv: Sammanfogade medlemmar är inte frysta ännu. Kan inte bygga lösningskommando

en: <undefined>
sv: <odefinierad>

en: The merged dataset will not include a tag with key {0}
sv: Den sammanfogade datauppsättningen kommer inte att innehålla en etikett med nyckeln {0}

en: My dataset does not include a tag with key {0}
sv: Min datauppsättning innehåller inte en etikett men nyckeln {0}

en: Cannot apply undecided tag merge item.
sv: Kan inte tillämpa obestämd etikettsammanfogningspost

en: Key
sv: Nyckel

en: Value
sv: Värde

en: Keep the selected key/value pairs from the local dataset
sv: Behåll de valda nyckel/värdeparen från den lokala datauppsättning

en: Keep the selected key/value pairs from the server dataset
sv: Behåll valda nyckel/värdepar från servers datauppsättning

en: Mark the selected tags as undecided
sv: Markera de valda etiketter som obestämda

en: Their dataset does not include a tag with key {0}
sv: Deras datauppsättning innehåller inte en etikett med nyckel {0}

en: Conflicts when combining primitives
sv: Konflikter har uppstått när primitiver kombineras

en: Conflicts when combining ways - combined way is ''{0}''
sv: Konflikter uppstod vid sammanfogning av sträckor - den sammanfogade sträckan är ''{0}''

en: Conflicts when merging nodes - target node is ''{0}''
sv: Konflikter uppstod när noder sammanfogades. Målnod är "{0}"

en: No conflicts to resolve
sv: Inga konflikter att lösa

en: Cancel conflict resolution
sv: Avbryt konfliktlösningen

en: Apply resolved conflicts
sv: Tillämpa lösta konflikter

en: Apply
sv: Verkställ

en: You are about to combine {1} object, which is part of {0} relation:<br/>{2}Combining these objects may break this relation. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relation.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {1} objects, which are part of {0} relations:<br/>{2}Combining these objects may break these relations. If you are unsure, please cancel this operation.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to decide how to adapt the relations.<br/><br/>Do you want to continue?
sv[0]: Du håller på att slå samman {1} objekt vilka deltar i {0} relation:<br/>{2} Sammanfogningen kan slå sönder denna relation. Om du är osäker vänligen avbryt operationen.<br/>Om du vill fortsätta kommer du se en dialog för att bestämma hur man adapterar relationen.<br/><br/>Vill du fortsätta?
sv[1]: Du håller på att slå samman {1} objekt vilket/vilka deltar i {0} relationer:<br/>{2} Sammanfogningen kan slå sönder dessa relationer. Om du är osäker vänligen avbryt operationen.<br/>Om du vill fortsätta kommer du se en dialog för att bestämma hur man adapterar relationerna.<br/><br/>Vill du fortsätta?

en: Combine confirmation
sv: Bekräfta kombinering

en: You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue? | You are about to combine {0} objects, but the following tags are used conflictingly:<br/>{1}If these objects are combined, the resulting object may have unwanted tags.<br/>If you want to continue, you are shown a dialog to fix the conflicting tags.<br/><br/>Do you want to continue?
sv[0]: Du håller på att slå samman {0} objekt, men följande etiketter är i konflikt:<br/>{1}Om dessa objekt blir sammanslagna bör  resultatet kanske få oönskade etiketter.<br/>Om du vill fortsätta kommer du se en dialog för att rätta till dem konfliktande etiketter.<br/><br/>Vill du fortsätta?
sv[1]: Du håller på att slå samman {0} objekt, men följande etiketter är i konflikt:<br/>{1}Om dessa objekt blir sammanslagna bör  resultatet kanske få oönskade etiketter.<br/>Om du vill fortsätta kommer du se en dialog för att rätta till dem konfliktande etiketter.<br/><br/>Vill du fortsätta?

en: <i>missing</i>
sv: <i>saknas</i>

en: Choose a value
sv: Välj ett värde

en: none
sv: inget

en: all
sv: alla

en: sum
sv: summera

en: Please decide which values to keep
sv: Välj värden att behålla

en: Value ''{0}'' is going to be applied for key ''{1}''
sv: Värdet "{0}" håller på att tillämpas till nyckel "{1}"

en: All numeric values sumed as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
sv: Alla numeriska värden summerade som "{0}" håller på att tillämpas för nyckeln "{1}"

en: The key ''{0}'' and all its values are going to be removed
sv: Nyckeln "{0}" och alla dess värden kommer att tas bort

en: All values joined as ''{0}'' are going to be applied for key ''{1}''
sv: Alla  värden förenade som "{0}" håller på att tillämpas för nyckeln "{1}"

en: Tag collection does not include the selected value ''{0}''.
sv: Etikettskollektion innehåller inte det valda värdet "{0}".

en: Not decided yet
sv: Ej beslutat ännu

en: Tags from nodes
sv: Taggar från noder

en: Tags from ways
sv: Taggar från sträckor

en: Tags from relations
sv: Taggar från relationer

en: Conflicts in pasted tags
sv: Konflikter i inklistrade taggar

en: Paste ...
sv: Klistra in ...

en: From ...
sv: Från ...

en: To ...
sv: Till ...

en: {0} tag | {0} tags
sv[0]: {0} tagg
sv[1]: {0} taggar

en: {0} way | {0} ways
sv[0]: {0} sträcka
sv[1]: {0} sträckor

en: {0} relation | {0} relations
sv[0]: {0} relation
sv[1]: {0} relationer

en: Position {0} is out of range. Current number of members is {1}.
sv: Position {0} är utanför räckvidden. Det nuvarande antalet medlemmar är {1}.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Keep
sv: Behåll

en: Undecided
sv: Obestämt

en: Remove this relation member from the relation
sv: Ta bort den här medlemmen från relationen

en: Keep this relation member for the target object
sv: Behåll denna relationsmedlem till målobjektet

en: Role:
sv: Roll:

en: Enter a role for all relation memberships
sv: Ange en roll för alla relationsmedlemmar

en: Tag modified relations with
sv: Tagga ändrade relationer mer

en: <html>Select to enable entering a tag which will be applied<br>to all modified relations.</html>
sv: <html>Välj för att tagga det som kommer appliceras för<br>alla modifierade relationer</html>

[ctx: tag]
en: Key:
sv: Nyckel:

en: <html>Enter a tag key, e.g. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>
sv: <html>Ange en tagg, t.ex. <strong><tt>fixme</tt></strong></html>

en: Value:
sv: Värde:

en: <html>Enter a tag value, e.g. <strong><tt>check members</tt></strong></html>
sv: <html>Ange en  <strong><tt>check members</tt></strong></html>

en: <html>The combined ways are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the combined way or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first way and <strong>remove</strong> the other ways that are members of the same relation: the combined way will take the place of the original way in the relation.</html>
sv: Pos.

en: <html>The merged nodes are members in one or more relations. Please decide whether you want to <strong>keep</strong> these memberships for the target node or whether you want to <strong>remove</strong> them.<br>The default is to <strong>keep</strong> the first node and <strong>remove</strong> the other nodes that are members of the same relation: the target node will take the place of the original node in the relation.</html>
sv: <html>De sammanfogade noderna är medlemmar i en eller fler relationer. Vänligen bestäm dig om du vill behålla deras medlemskap i målnoden eller om du vill ta bort dem.<br>Standard är att behålla den första noden och att ta bort andra noder som är medlemmar i samma relation: målnoden kommer att ersätta den ursprungliga nodens plats i relationen.</html>

en: Apply this role to all members
sv: Applicera den här rollen på alla medlemmar

en: Orig. Way
sv: Urspr. sträcka

en: Show tags with conflicts only
sv: Visa enbart taggar med konflikter

en: Show tags with multiple values only
sv: Visa taggar med enbart flera värden

en: <html>Please select the values to keep for the following tags.</html>
sv: <html>Välj värden att behålla för följande etiketter.</html>

en: Apply?
sv: Tillämpa?

en: Old role
sv: Gammal roll

en: New role
sv: Ny roll

en: Old key
sv: Gammal nyckel

en: Old value
sv: Gammalt värde

en: New key
sv: Ny nyckel

en: New value
sv: Nytt värde

en: Pasting {0} tag | Pasting {0} tags
sv[0]: Klistrar in {0} tag
sv[1]: Klistrar in {0} tagar

en: to {0} object | to {0} objects
sv[0]: till {0} objekt
sv[1]: till {0} objekt

en: Delete incomplete members?
sv: Radera inkompletta medlemmar?

en: Paste without incomplete members
sv: Klistra in utan inkompletta medlemmar

en: The copied data contains incomplete objects.  When pasting the incomplete objects are removed.  Do you want to paste the data without the incomplete objects?
sv: Den kopierade datan innehåller okompletta objekt. Då okompletta objekt klistras in tas dessa bort. Vill du klistra in datan utan dessa okompletta objekt?

en: Do you want to paste these tags?
sv: Vill du klistra in dessa taggar?

en: Clear buffer
sv: Töm buffert

en: Ignore warnings
sv: Ignorera varningar

en: <html><p> Sorry, it is impossible to paste tags from buffer. It does not contain any JOSM object or suitable text. </p></html>
sv: <html><p> Tyvärr, det är omöjligt att klistra in taggar från bufferten. Den innehåller inget JOSM-objekt eller lämplig text. </p></html>

en: For selected objects only
sv: Visa enbart för valda objekt

en: <html>Select to show changesets for the currently selected objects only.<br>Unselect to show all changesets for objects in the current data layer.</html>
sv: <html>Markera för att endast visa ändringsuppsättningar för valda objekt<br>Avmarkera för att visa alla ändringsuppsättningar för objekten i aktivt datalager.</html>

en: Changesets
sv: Ändringsuppsättningar

en: Open the list of changesets in the current layer.
sv: Öppna listan över ändringsuppsättningar i nuvarande lager.

en: Select all objects assigned to the currently selected changesets
sv: Välj alla objekt i valda ändringsuppsättningar.

en: Download
sv: Hämta

en: Download information about the selected changesets from the OSM server
sv: Hämta hem information om valda ändringsuppsättningar från OSM-servern

en: Changesets: Download information about the selected changeset from the OSM server
sv: Ändringsuppsättningar: Ladda ner information om den valda ändringsuppsättningen från OSM-servern

en: Close the selected open changesets
sv: Stäng de valda öppna ändringsuppsättningarna

en: Changesets: Close the selected open changesets
sv: Ändringsuppsättningar: Stäng de valda öppna ändringsuppsättningarna

en: Show info
sv: Visa info

en: Open a web page for each selected changeset
sv: Öppna en webbsida för varje vald ändringsuppsättning

en: Changesets: Open a web page for each selected changeset
sv: Ändringsuppsättningar: Öppna en websida för varje vald ändringsuppsättning

en: Details
sv: Detaljer

en: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
sv: Öppnar hanteraren av ändringsuppsättningar för valda ändringsuppsättningar

en: Changesets: Opens the Changeset Manager window for the selected changesets
sv: Ändringsuppsättningar: Öppnar ändringsuppsättningshanteraren för de valda ändringsuppsättningarna

en: Command Stack
sv: Kommandolista

en: Open a list of all commands (undo buffer).
sv: Öppnar en lista över alla kommandon (ånger-buffert)

en: Command Stack: Undo: {0} / Redo: {1}
sv: Kommando: Upphäva: {0} / Gör om: {1}

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted)
sv: Väljer de objekt som deltar i kommandot (så vitt de inte redan är raderade)

en: Select and zoom
sv: Välj och zooma

en: Selects the objects that take part in this command (unless currently deleted), then and zooms to it
sv: Väljer de objekt som deltar i kommandot (så vitt de inte redan är raderade), sedan zoomar till dem.

en: Undo the selected and all later commands
sv: Ångra det markerade och alla efterföljande kommandon

en: Redo the selected and all earlier commands
sv: Gör om det markerade och alla föregående kommandon

en: Resolve conflicts
sv: Lös konflikter

en: Conflict: {0} unresolved | Conflicts: {0} unresolved
sv[0]: Konflikt: {0} olöst
sv[1]: Konflikter: {0} olösta

en: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
sv: Rel.: {0} / Sträckor: {1} / Noder: {2}

en: Resolve
sv: Jämka

en: Open a merge dialog of all selected items in the list above.
sv: Öppna en sammanfogningsdialog med alla de valda posterna från listan ovan.

en: Resolve to my versions
sv: Lös till mina versioner

en: Resolves all unresolved conflicts to ''my'' version
sv: Löser alla olösta konflikter till min version

en: Resolve to their versions
sv: Lös till deras versioner

en: Resolves all unresolved conflicts to ''their'' version
sv: Löser alla olösta konflikter till deras version

en: There was {0} conflict detected. | There were {0} conflicts detected.
sv[0]: Det finns {0} konflikt upphittad.
sv[1]: Det finns {0} konflikter upphittade.

en: Click to close this dialog and continue editing
sv: Klicka för att at stänga dialogen och fortsätta redigeringen

en: Conflicts detected
sv: Konflikter upptäckta

en: Cancel conflict resolution and close the dialog
sv: Avbryt konfliktlösningen och stäng dialogen

en: Apply resolved conflicts and close the dialog
sv: Tillämpa lösta konflikter och stäng dialogen

en: Apply Resolution
sv: Tillämpa lösning

en: Close anyway
sv: Stäng ändå

en: Continue resolving
sv: Fortsätt lösning

en: <html>You did not finish to merge the differences in this conflict.<br>Conflict resolutions will not be applied unless all differences<br>are resolved.<br>Click <strong>{0}</strong> to close anyway.<strong> Already<br>resolved differences will not be applied.</strong><br>Click <strong>{1}</strong> to return to resolving conflicts.</html>
sv: <html>Du löste inte alla konflikter.<br>Konfliktlösningar kommer inte att tillämpas om inte alla skillnader åtgärdats.<br>Klicka på <strong>{0}</strong>för att stänga ändå.<strong> Redan lösta skillnader kommer inte att tillämpas.</strong><br>Klicka på <strong>{1}</strong> för att fortsätta lösa konflikter.</html>

en: Conflict not resolved completely
sv: Konflikten är inte helt löst

en: Resolve conflicts for ''{0}''
sv: Lös konflikter för "{0}"

en: Please confirm to remove <strong>{0} object</strong>. | Please confirm to remove <strong>{0} objects</strong>.
sv[0]: Bekräfta borttagning på <strong>{0} objekt</strong>.
sv[1]: Bekräfta borttagning på <strong>{0} objekt</strong>.

en: {0} relation is affected. | {0} relations are affected.
sv[0]: {0} relation är påverkad.
sv[1]: {0} relationer är påverkade.

en: Deleting {0} object | Deleting {0} objects
sv[0]: Raderar {0} objekt
sv[1]: Raderar {0} objekt

en: Delete objects
sv: Radera objekt

en: To delete
sv: Att radera

en: From Relation
sv: Från Relation

en: Click to close the dialog and remove the object from the relations
sv: Klicka för att stänga dialogen och ta bort objektet från relationerna

en: Click to close the dialog and to abort deleting the objects
sv: Klicka för att stänga dialogen och avbryta objekts borttagning

en: Filter objects and hide/disable them.
sv: Filtrera objekt och dölj/inaktivera dem.

en: Enable filter
sv: Aktivera filter

en: Multikey: {0}
sv: Multinyckel: {0}

en: Hide filter
sv: Dölj filter

en: Hiding filter
sv: Döljer filter

en: Inverse filter
sv: Invertera filter

en: Filter mode
sv: Filtrets läge

en: Add
sv: Lägg till

en: Add filter.
sv: Lägg till filter.

en: Filter: Add
sv: Filter: Lägg till

en: Edit filter.
sv: Editera filter.

en: Filter: Edit
sv: Filter: Editera

en: Delete filter.
sv: Ta bort filter.

en: Filter: Delete
sv: Filter: Radera

en: Up
sv: Uppåt

en: Move filter up.
sv: Flytta filter upp.

en: Filter: Move up
sv: Filter: Flytta upp

en: Down
sv: Nedåt

en: Move filter down.
sv: Flytta filter ner.

en: Filter: Move down
sv: Filter: Flytta ner

en: Sort
sv: Sortera

en: Sort filters.
sv: Sortera filter.

en: Filter: Sort
sv: Filter: Sortera

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Reverse the filters order.
sv: Omvänd filterordning.

en: Filter: Reverse
sv: Filter: Omvänd ordning

en: Filter Hidden: {0} Disabled: {1}
sv: Dolda filter: {0} Inaktiverade: {1}

[ctx: filter]
en: E
sv: På

[ctx: filter]
en: H
sv: D

[ctx: filter]
en: Text
sv: text

[ctx: filter]
en: R
sv: E

[ctx: filter]
en: A
sv: U

[ctx: filter]
en: D
sv: R

en: <h2>Filter active</h2>
sv: <h2>Filter är aktivt</h2>

en: </p><p>Close the filter dialog to see all objects.<p></html>
sv: </p><p>Stäng filterdialogen för att se alla objekt.<p></html>

en: not in data set
sv: ej i datauppsätningen

en: Node:
sv: Nod:

en: Way:
sv: Sträcka:

en: deleted-on-server
sv: raderade på servern

en: modified
sv: ändrad

en: filtered/hidden
sv: filtrerade/dolda

en: filtered/disabled
sv: filtrerade/inaktiverade

en: has direction keys (reversed)
sv: har riktningsknappar (omvänd)

en: has direction keys
sv: har riktningsknappar

en: State:
sv: Status:

en: Data Set:
sv: Datauppsättning:

en: Edited at:
sv: Redigerad som:

en: <new object>
sv: <nytt objekt>

en: Edited by:
sv: Ändrad av:

en: In changeset:
sv: I ändringsuppsättning:

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Length: {0}
sv: Längd: {0}

en: Average segment length: {0}
sv: Genomsnittlig segmentlängd: {0}

en: Standard deviation: {0}
sv: Standardavvikelse: {0}

en: {0} Member:  | {0} Members:
sv[0]: {0} Medlem:
sv[1]: {0} Medlemmar:

en:  as "{0}"
sv:  som ''{0}''

en: {0} Nodes:
sv: {0} Noder:

en: Bounding box (projected):
sv: Bounding box (projicerad):

en: Center of bounding box:
sv: Bounding boxcenter:

en: Coordinates (projected):
sv: Koordinater (projicerade):

en: UTM Zone
sv: UTM zon

en: Part of:
sv: Del av:

en: In conflict with:
sv: I konflikt med:

en: Advanced object info
sv: Avancerad objektinformation

en: map style
sv: kartstil

en: edit counts
sv: antal redigeringar

en: Styles for "{0}":
sv: Stilar för "{0}":

en: {0} style "{1}"
sv: {0} stil "{1}"

en: Display range: {0}
sv: Visningsområde: {0}

en: Layer {0}
sv: Lager {0}

en: List of generated Styles:
sv: Listan över genererade stilar:

en: The 2 selected objects have identical style caches.
sv: De två valda objekt har identiska stilcachar.

en: The 2 selected objects have different style caches.
sv: De två valda objekten har olika stilcachen.

en: Warning: The 2 selected objects have equal, but not identical style caches.
sv: Varning: de två valda objekt har lika men inte identiska stilcachar.

en: {0} user last edited the selection: | {0} users last edited the selection:
sv[0]: {0} användare har senast ändrat markeringen:
sv[1]: {0} användare har senast ändrat markeringen:

en: Enter the coordinates for the new node.
sv: Ange koordinater för den nya noden.

en: You can separate longitude and latitude with space, comma or semicolon.
sv: Du kan separera longitud och latitud med blanksteg, komma eller semikolon.

en: Use positive numbers or N, E characters to indicate North or East cardinal direction.
sv: Använd positiva tal eller N- och E-tecken för att indikera nord- respektive östlig kardinalriktningar.

en: For South and West cardinal directions you can use either negative numbers or S, W characters.
sv: För syd- och västkardinalriktningar kan du använda antingen negativa tal eller S- och W-tecken.

en: Coordinate value can be in one of three formats:
sv: Koordinatvärdet kan vara i ett av tre följande format:

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt>
sv: <i>grader</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt>
sv: <i>grader</i><tt>&deg;</tt> <i>minuter</i><tt>&deg;</tt>

en: <i>degrees</i><tt>&deg;</tt> <i>minutes</i><tt>&#39;</tt> <i>seconds</i><tt>&quot</tt>
sv: <i>grader</i><tt>&deg;</tt> <i>minuter</i><tt>&deg;</tt> <i>sekunder</i><tt>&quot</tt>

en: Symbols <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> are optional.
sv: Tecknen <tt>&deg;</tt>, <tt>&#39;</tt>, <tt>&prime;</tt>, <tt>&quot;</tt>, <tt>&Prime;</tt> är valfria.

en: You can also use the syntax <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.
sv: Du kan även använda syntaxen <tt>lat="..." lon="..."</tt> or <tt>lat=''...'' lon=''...''</tt>.

en: Some examples:
sv: Några exampel:

en: Projected coordinates:
sv: Projicerade koordinater:

en: Enter easting and northing (x and y) separated by space, comma or semicolon.
sv: Ange easting och northing (x och y) separerade med blanksteg, komma eller semikolon.

en: Lat/Lon
sv: Lat/Long

en: East/North
sv: Öst/Nord

en: Please enter a GPS coordinates
sv: Var god ange GPS-koordinater

en: Please enter a Easting and Northing
sv: Var god ange Easting och Northing

en: Toggle visibility of layer: {0}
sv: Växla synlighet på lager: {0}

en: Open a list of all loaded layers.
sv: Öppna en lista över alla inlästa lager.

en: layer is currently visible (click to hide layer)
sv: lagret är för närvarande synligt (klicka för att dölja lagret)

en: layer is currently hidden (click to show layer)
sv: lagret är för närvarande dolt (klicka för att visa lagret)

en: this layer is the active layer
sv: det här är det aktiva lagret

en: this layer is not currently active (click to activate)
sv: det här lagret är för närvarande inte aktivt (klicka för att aktivera)

en: scale follows native resolution of this layer
sv: skalan följer den ursprungliga upplösningen av detta lager

en: scale follows native resolution of another layer (click to set this layer)
sv: skalan följer den ursprungliga upplösningen av ett annat lager (klicka för att se vilket lager)

en: scale does not follow native resolution of any layer (click to set this layer)
sv: skalan följer inte ursprungliga upplösningen för något lager (klicka för att ställa in detta lager)

en: this layer has no native resolution
sv: detta lager har inte någon ursprunglig upplösning

en: layer is without a user-defined offset
sv: lagret är utan användardefinierad offset

en: (click to activate previous offset)
sv: (klicka för att aktivera föregående offset)

en: layer has an offset of {0} (click to remove offset)
sv: lager har offset {0} (klicka för att avaktivera offset)

en: this layer can not have an offset
sv: detta lager kan inte ha en offset

en: Information about layer
sv: Information om lager

en: Map paint preferences...
sv: Inställningar för färgscheman

en: Map Paint Styles
sv: Färgscheman för karta

en: configure the map painting style
sv: ställ in kartfärger

en: On/Off
sv: På/Av

en: Turn selected styles on or off
sv: Slå på och av valda färgscheman

en: Move the selected entry one row down.
sv: Flytta den valda posten en rad ner

en: Move the selected entry one row up.
sv: Flytta den valda posten en rad upp

en: Reload from file
sv: Ladda om från fil

en: reload selected styles from file
sv: ladda om valda stilar från filen

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Save a copy of this Style to file and add it to the list
sv: Spara den här stilens kopia i fil och lägg den till listan

en: Map paint style file (*.mapcss, *.zip)
sv: Kartfärgstilfil (*.mapcss, *.zip)

en: Map paint style file (*.xml, *.zip)
sv: Kartfärgstilfil (*.xml, *.zip)

en: Reloading style sources
sv: Laddar om stilkällor

en: Save style ''{0}'' as ''{1}''
sv: Spara stil "{0}" som "{1}"

en: view meta information, error log and source definition
sv: visa meta-information, fellogg och källdefinition

en: Map Style info
sv: Kartstilsinfo

en: Source
sv: Källa

en: Title:
sv: Titel:

en: Built-in Style, internal path:
sv: Inbygd stil, intern väg:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Style is currently active?
sv: Är stilen aktiverad?

en: No
sv: Nej

en: Style settings
sv: Stilinställningar

en: Customize the style
sv: Anpassa stilen

en: Search menu items
sv: Sök menyrader

en: Mini map
sv: Minikarta

en: Displays a small map of the current edit location
sv: Visar en liten karta på nuvarande redigeringsområde

en: List of notes
sv: Anteckningslista

en: Note filter
sv: Anteckningsfilter

en: Notes: {0}/{1}
sv: Anteckningar: {0}/{1}

en: Comment
sv: Kommentar

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Notes: Add comment
sv: Anteckningar: Lägg till kommentar

en: Comment on note
sv: Kommentera en nod

en: Add comment to note:
sv: Lägg till kommentar till anteckning:

en: Close note
sv: Stäng anteckning

en: Notes: Close note
sv: Anteckningar: stäng anteckning

en: Close note with message:
sv: Stäng anmärkningen med meddelande:

en: Create
sv: Skapa

en: Notes: New note
sv: Anteckningar: Ny anteckning

en: Reopen
sv: Återöppna

en: Reopen note
sv: Återöppna antecknning

en: Reopen note with message:
sv: Återöppna anteckning med ett meddelande:

en: Sort notes
sv: Sortera anteckningar

en: Notes: Sort notes
sv: Anteckningar: Sortera anteckningar

en: Open in browser
sv: Öppna i webbläsaren

en: Open the note in an external browser
sv: Öppna anmärkningen i en extern webbläsare

en: Notes: Open note in browser
sv: Anteckningar. Öppna anteckning i webbläsare

en: Object type:
sv: Objekttyp

[ctx: osm object types]
en: mixed
sv: flertypsläge

en: Choose the OSM object type
sv: Välj OSM-objekttyp

en: Object ID:
sv: Objekt-ID:

en: Enter the ID of the object that should be downloaded
sv: Ange ID för det objekt som ska laddas ner

en: Object IDs can be separated by comma or space, for instance: {0}
sv: Objektsidentifikationer kan vara separerade med komma eller blanksteg, till exempel: {0}

en: In mixed mode, specify objects like this: {0}<br/>({1} stands for <i>node</i>, {2} for <i>way</i>, and {3} for <i>relation</i>)
sv: I blandat läge anger du objekt på så vis: {0} <br/> ({1} står för <i> nod </i>, {2} för <i> sträcka </i> och {3} för < i> relation </ i>)

en: Ranges of object IDs are specified with a hyphen, for instance: {0}
sv: Områden med objekt-ID:er är märkta med ett bindestreck, exempelvis: {0}

en: Clipboard has more than {0} characters. Not auto-pasting.
    You may want to use Overpass instead.
sv: Urklipp innehåller mer än {0} tecken. Klistrar inte in automatiskt.
    Du kanske borde använda Overpass istället.

en: Invalid ID list specified
    Cannot continue.
sv: Ogiltig ID-lista angiven
    Kan inte fortsätta.

en: Existing node
sv: Befintlig nod

en: Both nodes
sv: Både noderna

en: New node
sv: Ny nod

en: Tags/Memberships
sv: Taggar/Medlemskap

en: Unglue
sv: Frigör

en: Where should the tags of the node be put?
sv: Var ska nodens taggar placeras?

en: Where should the memberships of this node be put?
sv: Var ska den här nodens medlemmar placeras?

en: Open a list of all relations.
sv: Öppna en lista över alla relationer

en: Relation list filter
sv: Relationslistfilter

en: New
sv: Ny

en: Create a new relation
sv: Skapa en ny relation

en: Relations: {0}/{1}
sv: Relationer: {0}/{1}

en: Relations: {0}
sv: Relationer: {0}

en: Search
sv: Sök

en: Submit filter
sv: Tillämpa filter

en: Filter string:
sv: Filtersträng:

en: Search string:
sv: Sök sträng:

en: Enter the search expression
sv: Ange sökuttryck

en: select
sv: välj

en: add to selection
sv: utöka urval

en: remove from selection
sv: ta bort från urval

en: find in selection
sv: sök i markering

en: case sensitive
sv: gör skillnad på gemener/VERSALER

en: all objects
sv: alla objekt

en: Also include incomplete and deleted objects in search.
sv: Ta också med ofullständiga och borttagna objekt i sökningen.

en: add toolbar button
sv: lägg till knapp på verktygsraden

en: Add a button with this search expression to the toolbar.
sv: Lägg en knapp med detta sökuttryck till verktygsfältet

en: regular expression
sv: reguljärt uttryck

en: Results
sv: Resultat

en: Search syntax
sv: Söksyntax

en: Invalid search expression
sv: Ogiltigt sökuttryck

en: Search by preset
sv: Sök med förinställning

en: Search expression is not valid: 
    
     {0}
sv: Sökuttrycket är ogiltigt: 
    
     {0}

en: Hints
sv: Tips

en: basics
sv: grundläggande

en: ''Baker'' and ''Street'' in any key
sv: "Baker" och "Street" i någon nyckel

en: "Baker Street"
sv: "Baker street"

en: ''Baker Street'' in any key
sv: "Baker street" i någon nyckel

en: ''valuefragment'' anywhere in ''key''
sv: ''värdefragment'' någonstans inom ''nyckel''

[ctx: search string example]
en: name:str matches name=Bakerstreet
sv: name:str matchar name=Bakerstreet

en: ''valuefragment'' nowhere in ''key''
sv: ''värdefragment'' ingenstans inom ''nyckel''

en: matches if ''key'' exists
sv: matchar om "nyckel" existerar

en: matches if ''key'' has a truthy value (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')
sv: matchar om ''nyckel'' har ett sanningsvärde (''true'', ''yes'', ''1'', ''on'')

en: ''key'' with exactly ''value''
sv: "nyckel" med exakt "värde"

en: value of ''key'' matching the regular expression ''regexp''
sv: ''key''-värdet matchar reguljärt uttryck ''regexp''

en: ''key'' with any value
sv: "nyckel" med något värde

en: ''key'' with empty value
sv: "nyckel" utan värde

en: ''value'' in any key
sv: "värde" i någon nyckel

en: matches if ''key'' is greater than ''value'' (analogously, less than)
sv: matchar om "nyckeln" är större än "värdet" (jämfört med "mindre än")

en: to quote operators.<br>Within quoted strings the <b>"</b> and <b>\</b> characters need to be escaped by a preceding <b>\</b> (e.g. <b>\"</b> and <b>\\</b>).
sv: för att citera operatorer.<br>Inom citerade strängar, <b>"</b>- and <b>\</b>karaktärer måste vara separerade av ett föregående <b>\</b> (t.ex. <b>\"</b> and <b>\\</b>).

en: combinators
sv: kombinerare

en: logical and (both expressions have to be satisfied)
sv: logiskt och (båda villkoren måste uppfyllas)

en: logical or (at least one expression has to be satisfied)
sv: logisk eller (åtminstone ett uttryck måste vara tillfredsställt)

en: logical xor (one and only one expression has to be satisfied)
sv: logisk xor (ett och endast ett uttryck måste vara uppfyllt)

en: logical not
sv: logisk inte

en: use parenthesis to group expressions
sv: använd parentes för att gruppera uttryck

en: objects
sv: objekt

en: all nodes
sv: alla noder

en: all ways
sv: alla sträckor

en: all relations
sv: alla relationer

en: all closed ways
sv: alla slutna sträckor

en: object without useful tags
sv: objekt utan användbara taggar

en: all objects that use the address preset
sv: alla objekt som använder adressförinställningen

en: all objects that use any preset under the Geography/Nature group
sv: alla objekt som använder förinställningar under Geografi/Natur gruppen

en: objects changed by author
sv: objekt som ändrades av författare

[ctx: search string example]
en: user:<i>OSM username</i> (objects with the author <i>OSM username</i>)
sv: user:<i>OSM användarnamn</i> (objekt med författare <i>OSM användarnamn</i>)

[ctx: search string example]
en: user:anonymous (objects without an assigned author)
sv: user:anonymous (objekt utan känd författare)

en: objects with given ID
sv: objekt med givet ID

[ctx: search string example]
en: id:0 (new objects)
sv: id:0 (nya objekt)

en: objects with given version
sv: objekt med given version

[ctx: search string example]
en: version:0 (objects without an assigned version)
sv: version:0 (objekt utan en tilldelad version)

en: objects with given changeset ID
sv: objekt med givet ändringsuppsättning-ID

[ctx: search string example]
en: changeset:0 (objects without an assigned changeset)
sv: changeset:0 (objekt utan en tilldelad ändringsuppsättning)

en: objects with last modification timestamp within range
sv: objekt med senaste ändring inom

en: properties
sv: egenskaper

en: ways with at least 20 nodes, or relations containing at least 20 nodes
sv: linjer med minst 20 noder, relationer innehållande minst 20 noder

en: nodes with at least 3 referring ways, or relations containing at least 3 ways
sv: noder med minst 3 refererande linjer eller relationer innehållande minst 3 linjer

en: objects having 5 to 10 tags
sv: objekt med 5 till 10 taggar

en: relations with 2 members
sv: relationer med 2 medlemmar

en: closed ways with an area of 100 m²
sv: slutna sträckor med en area om 100 m²

en: ways with a length of 200 m or more
sv: linjer med en längd av minst 200 m

en: state
sv: status

en: all modified objects
sv: alla ändrade objekt

en: all new objects
sv: alla nya objekt

en: all selected objects
sv: alla valda objekt

en: all incomplete objects
sv: alla ofullständiga objekt

en: all deleted objects (checkbox <b>{0}</b> must be enabled)
sv: alla borttagna objekt (checkbox <b>{0}</b> måste vara aktiv)

en: related objects
sv: liknande objekt

en: all children of objects matching the expression
sv: alla underobjekt liknande uttrycket

en: all parents of objects matching the expression
sv: alla föräldrar liknande uttrycket

en: objects with given role in a relation
sv: objekt med given roll i en relation

en: relation containing a member of role <i>stop</i>
sv: relation innehållande en medlem av rollen <i>stop</i>.

en: objects being part of a relation as role <i>stop</i>
sv: objekt som är en del av en relation, som rollen <i>stop</i>.

en: n-th member of relation and/or n-th node of way
sv: n:te medlemmen i relation och/eller n:te noden på en väg

en: every n-th member of relation and/or every n-th node of way
sv: var n:te medlem i relation och/eller var n:te nod på en väg

en: view
sv: visa

en: objects in current view
sv: objekt i aktiv vy

en: objects (and all its way nodes / relation members) in current view
sv: objekt (och alla dess väg-noder / relationsmedlemmar) i denna vy

en: objects in downloaded area
sv: objekt i det nerladdade området

en: objects (and all its way nodes / relation members) in downloaded area
sv: objekt (och alla dess vägnoder /relationsmedlemmar) i nedladdat område

en: location
sv: plats

en: {0} all objects having {1} as attribute are downloaded.
sv: {0} alla objekt som har {1} som attribut är nedladdade.

en: {0} all object with the corresponding key/value pair located around Berlin. Note, the default value for radius is set to 1000m, but it can be changed in the generated query.
sv: {0} alla objekt med det motsvarande nyckel/värdeparet belägna i Berlins närhet. Observera att radiens standardvärdet är 1000 meter, men det kan ändras i den genererade förfrågan.

en: {0} all objects within the current selection that have {1} as attribute.
sv: {0} alla objekt inom det nuvarande urvalet som har {1} som attribut.

en: Selection
sv: Markering

en: Open a selection list window.
sv: Öppna en urvalslista

en: Zoom to selection
sv: Zooma till urval

en: Zoom to selected element | Zoom to selected elements
sv[0]: Zooma till utvalt element
sv[1]: Zooma till utvalda element

en: Sel.: Rel.:{0} / Ways:{1} / Nodes:{2}
sv: Urval: Rel.:{0}/Sträckor:{1}/Noder:{2}

en: Unselectable now
sv: Ovalbar nu

en: Always shown
sv: Visas alltid

en: Dynamic
sv: Dynamisk

en: Always hidden
sv: Alltid dold

en: Toggle dynamic buttons
sv: Växla dynamiska knappar

en: Open preferences for this panel
sv: Öppna inställningarna för den här panelen

en: Open help for this panel
sv: Öppna hjälp för denna panel

en: Undock the panel
sv: Lossa panelen

en: Close this panel. You can reopen it with the buttons in the left toolbar.
sv: Stäng denna panel. Du kan öppna den igen med hjälp av knapparna i den vänstra verktygraden.

en: Click to minimize/maximize the panel content
sv: Klicka för att minimera/maximera panelens innehåll

en: Side buttons
sv: Sidoknappar

en: Authors
sv: Skapare

en: Open a list of people working on the selected objects.
sv: Öppna en lista över de som arbetar med de valda objekten.

en: {0} Author | {0} Authors
sv[0]: {0} Skapare
sv[1]: {0} Skapare

en: Select objects submitted by this user
sv: Välj objekt inskickade av denna användare

en: User: objects submitted by selected user
sv: Användare: objekt inskickade av vald användare

en: Launches a browser with information about the user
sv: Öppna en webbläsare med information om användaren

en: User: Show info in browser
sv: Användare: Visa info i webbläsare

en: Only launching info browsers for the first {0} of {1} selected users
sv: Startar info webbläsare bara för de första {0} av {1} valda användare

en: Author
sv: Skapare

en: # Objects
sv: # objekt

en: Validation Results
sv: Valideringsresultat

en: Open the validation window.
sv: Öppna valideringslistan

en: Ignore for now
sv: Ignorera för tillfället

en: Ignore and remove from tree.
sv: Ignorera och ta bort från träd

en: Fix
sv: Rätta till

en: Fix the selected issue.
sv: Rätta till det valda problemet

en: Ignore the selected issue next time.
sv: Ignorera det valda problemet nästa gång.

en: Manage Ignore
sv: Hantera ignoreringslistan

en: Manage the ignore list
sv: Hantera ignoreringslistan

en: Lookup
sv: Hitta

en: Looks up the selected primitives in the error list.
sv: Letar upp de markerade primitiven i fellistan.

en: Whole group
sv: Hela gruppen

en: Single elements
sv: Enstaka poster

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Ignore whole group or individual elements?
sv: Ignorera hela gruppen eller enstaka poster?

en: Ignoring elements
sv: Ignorerar poster

en: Fixing errors ...
sv: Rättar fel ...

en: Fixing ({0}/{1}): ''{2}''
sv: Bearbetning ({0}/{1}): ''{2}''

en: Updating map ...
sv: Uppdaterar karta ...

en: auto-fixed validator issues
sv: auto-fixade valideringsärenden

en: Validator {0} List Management
sv: Hantering på validering {0}-lista

en: Cannot understand the following type: {0}
sv: Förstår inte den följande typen: {0}

en: Don''t ignore
sv: Ignorera inte

en: {0}Should the validation be rerun?{1}
sv: {0}Ska valideringen köras återigen?{1}

en: Ignored error filter changed
sv: Felignoreringsfiltret ändrades

en: anonymous
sv: anonym

en: Display the basic properties of the changeset
sv: Visa ändringsuppsättningens grundegenskaper

en: Display the tags of the changeset
sv: Visa ändringsuppsättningens taggar

en: Content
sv: Innehåll

en: Display the objects created, updated, and deleted by the changeset
sv: Visa de objekt som skapas, uppdateras eller tas bort av ändringsuppsättningen

en: Discussion
sv: Diskussion

en: Display the public discussion around this changeset
sv: Visa den allmänna diskussionen runt denna ändringsuppsättning

en: Close the dialog
sv: Stäng dialogfönstret

en: Query
sv: Fråga

en: Launch the dialog for querying changesets
sv: Öppna dialogen för att söka i ändringsuppsättningar

en: Remove from cache
sv: Radera från cache

en: Remove the selected changesets from the local cache
sv: Ta bort valda ändringsuppsättningar från den lokala cachen

en: Close the selected changesets
sv: Stäng valda ändringsuppsättningar

en: Update changeset
sv: Uppdatera ändringsuppsättningar

en: Updates the selected changesets with current data from the OSM server
sv: Uppdaterar valda ändringsuppsättningar med aktuella data från OSM-servern

en: Download changeset content
sv: Hämta hem innehållet i ändringsuppsättningar

en: Download the content of the selected changesets from the server
sv: Hämta hem innehållet i valda ämnesuppsättningar från servern.

en: Download changed objects
sv: Ladda ner ändrade objekt

en: Download the current version of the changed objects in the selected changesets
sv: Ladda ner den nuvarande versionen på de ändrade objekten i de utvalda ändringsuppsättningarna.

en: My changesets
sv: Mina ändringsuppsättningar

en: Download my changesets from the OSM server (max. 100 changesets)
sv: Hämta hem mina ändringsuppsättningar från OSM-servern (max 100 ändringsuppsättningar)

en: <html>JOSM is currently running with an anonymous user. It cannot download<br>your changesets from the OSM server unless you enter your OSM user name<br>in the JOSM preferences.</html>
sv: <html>JOSM körs med en anonym användare. Den kan inte ladda ner dina ändringsuppsättningar från OSM-servern om du inte anger din OSM-användarnamn i de JOSM-inställningarna.</html>

[ctx: changeset.upload-comment]
en: empty
sv: tomt

[ctx: changeset.state]
en: Open
sv: Öppen

[ctx: changeset.state]
en: Closed
sv: Stängd

en: Created at
sv: Skapad den

en: Closed at
sv: Stängd

en: Changes
sv: Ändringar

en: Discussions
sv: Diskussioner

en: <html>The selected object is not available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html> | <html>None of the selected objects is available in the current<br>edit layer ''{0}''.</html>
sv[0]: <html>Det valda objektet  är inte tillgängligt i det nuvarande redigeringslagret ''{0}''.</html>
sv[1]: <html>Inga av de valda objekten är tillgängliga i det nuvarande redigeringslagret ''{0}''.</html>

en: Download objects
sv: Ladda ner objekt

en: Download the current version of the selected objects
sv: Ladda ner aktuella versioner på de valda objekten

en: Select in layer
sv: Välj i lager

en: Select the corresponding primitives in the current data layer
sv: Välj de motsvarande primitiverna i det nuvarande datalagret

en: Nothing to select
sv: Ingenting att välja

en: Zoom to in layer
sv: Zooma till i lager

en: Zoom to the corresponding objects in the current data layer
sv: Zomma till de motsvarande objekten i det nuvarande datalagret

en: Nothing to zoom to
sv: Inget att zooma till

en: The content of this changeset is not downloaded yet.
sv: Denna ändringsuppsättnings innehåll har ännu inte hämtats hem.

en: Download now
sv: Hämta nu

en: Download the changeset content
sv: Hämta hem ändringsuppsättningens innehåll

en: Created
sv: Skapad

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Name
sv: Namn

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Open/Closed:
sv: Öppen/Stängd

en: Created at:
sv: Skapad den:

en: Closed at:
sv: Stängt:

en: Remove the changeset in the detail view panel from the local cache
sv: Ta bort ändringsuppsättningen i detaljvypanelen från den lokala cachen

en: Update the changeset from the OSM server
sv: Uppdatera ändringsuppsättningen från OSM-servern

en: View changeset
sv: Se ändringsuppsättning

en: Select the primitives in the content of this changeset in the current data layer
sv: Välj primitiverna i detta ändringssets innehåll i det aktuella datalagret

en: <html>None of the objects in the content of changeset {0} is available in the current<br>edit layer ''{1}''.</html>
sv: <html>Inget av objekten i innehållet i ändringsset {0} är tillgängligt i det aktuella<br>redigeringslagret ''{1}''.</html>

en: Zoom to the objects in the content of this changeset in the current data layer
sv: Zooma till objektet i innehållet av detta ändringsset i det nuvarande datalagret

en: Update changeset discussion
sv: Uppdatera ändringssetsdiskussionen

en: Update the changeset discussion from the OSM server
sv: Uppdatera ändringssetsdiskussionen från OSM-servern

en: Comment on changeset
sv: Kommentarer till changeset

en: Add comment to changeset:
sv: Lägg till kommentar till changeset

en: Date
sv: Datum

en: User
sv: Användare

en: {0} [incomplete]
sv: {0} [ofullständig]

en: open
sv: öppna

en: closed
sv: stängt

en: Download content
sv: Hämta innehåll

en: Download the changeset content from the OSM server
sv: Hämta hem ändringsuppsättningens innehåll från OSM-servern

en: Update content
sv: Uppdatera innehåll

en: Update the changeset content from the OSM server
sv: Uppdatera ändringsuppsättningens innehåll mot OSM-servern

en: Changeset ID:
sv: Ändringsuppsättnings-ID

en: Enter a changeset id
sv: Ange ett ändringssets-id

en: Download the changeset with the specified id, including the changeset content
sv: Ladda ner ändringssetet med den angivna id:n, inklusive ändringssetets innehåll

en: Select changesets owned by specific users
sv: Välj ändringsset som ägs av specifika användare

en: Select changesets depending on whether they are open or closed
sv: Välj ändringsset beroende på om det är öppna eller stängda

en: Select changesets based on the date/time they have been created or closed
sv: Välj ändringsset utifrån datum/tid som de har skapats eller stängts

en: Select only changesets related to a specific bounding box
sv: Välj endast ändringsset som är relaterade till en specifik avgränsningsruta

en: Cannot restrict the changeset query to a specific bounding box. The input is invalid.
sv: Kan inte begränsa ändringssetsfrågan till en specifik avgränsningsruta. Indatan är ogiltig.

en: <html>Please enter valid longitude/latitude values to restrict<br>the changeset query to a specific bounding box.</html>
sv: <html>Vänligen ange giltiga longitud/latitud-värden för att begränsa<br>ändringssetsfrågan till en specifik avgränsningsruta.

en: Invalid bounding box
sv: Ogiltig begränsningsruta

en: Download my changesets only
sv: Hämta endast mina ändringsuppsättningar

en: <html>Select to restrict the query to your changesets only.<br>Unselect to include all changesets in the query.</html>
sv: <html>Välj att begränsa frågan till att endast omfatta dina egna ändringsset.<br>

en: <html>Please select one the following <strong>standard queries</strong>.Select <strong>Download my changesets only</strong> if you only want to download changesets created by yourself.<br>Note that JOSM will download max. 100 changesets.</html>
sv: <html>Vänligen ange en av följande <strong>standardfrågorna</strong>.Välj <strong>Ladda endast ner mina egna ändringsset</strong> om du bara vill ladda ner ändringsset som du själv skapat.<br>Notera att JOSM vill ladda ner max 100 ändringsset.

en: <html>Download the latest changesets</html>
sv: <html>Hämta senaste ändringsuppsättningar</html>

en: <html>Download my open changesets<br><em>Disabled. Please enter your OSM user name in the preferences first.</em></html>
sv: <html>Ladda ner mitt öppna ändringsset<br><em>Inaktiverad. Vänligen ange ditt användarnamn på OSM i förinställningarna först.</em></html>

en: <html>Download my open changesets</html>
sv: <html>Hämta mina öppna ändringsuppsättningar</html>

en: <html>Download changesets in the current map view.<br><em>Disabled. There is currently no map view active.</em></html>
sv: <html>Ladda ner ändringsset i den aktuella kartvyn.<br><em>Inaktiverad. Det finns för närvarande ingen aktiv kartvy.</em></html>

en: <html>Download changesets in the current map view</html>
sv: <html>Ladda ner ändringsset i den aktuella kartvyn</html>

en: Unexpected value for preference ''{0}'', got ''{1}''. Resetting to default query.
sv: Oväntat värde för preferens ''{0}'', fick''{1}''. Återställer till standardfråga.

en: Cannot create changeset query for open changesets of anonymous user
sv: Kan inte skapa ändringssetsfråga för anonym användares öppna ändringsset

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Download changesets using predefined queries
sv: Ladda ner ändringsset utifrån fördefinierade frågor

en: From URL
sv: Från webbadress

en: Query changesets from a server URL
sv: Förfrågan av ändringsset från en serveradress

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Use a custom changeset query
sv: Använd en anpassad ändringssetsfråga

en: Query changesets
sv: Förfrågan av ändringsset

en: Query and download changesets
sv: Förfrågan och nedladdning av ändringsset

en: Please enter a valid changeset query URL first.
sv: Vänligen ange en giltig ändringssetsfrågeadress först

en: Illegal changeset query URL
sv: Ogiltig adress för ändringssetsfråga

en: Close the dialog and abort querying of changesets
sv: Stäng dialogen och avbryt förfrågan av ändringsset

en: Please enter a date in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
sv: Ange ett datum i det vanliga formatet för din plats.<br>Exempel: {0}<br>Exempel: {1}<br>Exempel: {2}<br>Exempel: {3}<br>

en: Query open changesets only
sv: Förfrågan av enbart öppna ändringsset

en: Query closed changesets only
sv: Förfrågan av enbart stängda ändringsset

en: Query both open and closed changesets
sv: Förfrågan av både öppna och stängda ändringsset

en: Only changesets closed after the following date/time
sv: Endast ändringsset stängda efter följande datum/tid

en: Only changesets closed after and created before a specific date/time
sv: Endast ändringsset stängda efter och skapade före ett bestämt datum/en bestämd tid

en: Date:
sv: Datum:

en: Time:
sv: Tid:

en: Closed after -
sv: Stängt efter -

en: Date:
sv: Datum:

en: Created before -
sv: Skapad före -

en: Cannot build changeset query with time based restrictions. Input is not valid.
sv: Kan inte skapa ändringssetfråga utifrån angivna tidsbaserade begränsningar. Indatan är ogiltig.

en: <html>Please enter valid date/time values to restrict<br>the query to a specific time range.</html>
sv: <html>Vänligen ange giltiga datum-/tidsvärden för att begränsa<br>frågan till en bestämd tidsrymd.</html>

en: Invalid date/time values
sv: Ogiltigt datum/tid

en: Please enter a valid time in the usual format for your locale.<br>Example: {0}<br>Example: {1}<br>Example: {2}<br>Example: {3}<br>
sv: Ange en tid i det vanliga formatet för din plats.<br>Exempel: {0}<br>Exempel: {1}<br>Exempel: {2}<br>Exempel: {3}<br>

en: The current value is not a valid user ID. Please enter an integer value > 0
sv: Angett värde är inte ett giltigt användar-ID. Ange ett heltal > 0

en: Please enter an integer value > 0
sv: Ange ett heltal > 0

en: Please enter or paste an URL to retrieve changesets from the OSM API.
sv: Vänligen ange eller klistra in en webbadress för att erhålla ändringsset från OSM:s API.

en: Note that changeset queries are currently always submitted to ''{0}'', regardless of the host, port and path of the URL entered below.
sv: Observera att förfrågningar om changeset för närvarande alltid skickas till ''{0}'', oavsett vilken host, port eller URL-sökväg som anges nedan.

en: This changeset query URL is invalid
sv: Detta ändringssets frågeadress är ogiltig

en: Only changesets owned by the user with the following user ID
sv: Endast ändringsset som ägs av användaren med följande användar-ID

en: Only changesets owned by the user with the following user name
sv: Endast ändringsuppsättningar ägda av användaren med följande användarnamn

en: User ID:
sv: Användar-id:

en: User name:
sv: Användarnamn:

en: Only changesets owned by myself (disabled. JOSM is currently run by an anonymous user)
sv: Endast ändringsset ägda av mig själv (inaktiverad. JOSM körs för närvarande av en anonym användare)

en: Only changesets owned by myself
sv: Endast ändringsset ägda av mig själv

en: Cannot restrict changeset query to the current user because the current user is anonymous
sv: Kan inte begränsa ändringssetsfråga till den nuvarande användaren då den nuvarande användaren är anonym

en: Current value ''{0}'' for user ID is not valid
sv: Nuvarande värdet ''{0}'' för användar-ID är inte giltigt

en: Cannot restrict the changeset query to the user name ''{0}''
sv: Kan inte begränsa ändringssetsfrågan till användarnamn ''{0}''

en: Please enter a valid user ID
sv: Ange ett giltigt användar-ID

en: Invalid user ID
sv: Ogiltigt användar-ID

en: Please enter a non-empty user name
sv: Ange ett icke-tomt användarnamn

en: Invalid user name
sv: Ogiltigt användarnamn

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activate the selected layer
sv: Aktivera det valda lagret

en: Activate layer
sv: Aktivera lager

en: Cycle layer down
sv: Bläddra lager nedåt

en: Cycle through data layers in a downward direction
sv: Bläddra genom datalager i nedåtgående riktning

en: Cycle through visible layers.
sv: Bläddra igenom synliga lager

en: Cycle layers
sv: Bläddra lager

en: Cycle layer up
sv: Bläddra lager uppåt

en: Cycle through data layers in an upward direction
sv: Bläddra genom datalager i uppåtgående riktning

en: Delete the selected layers.
sv: Radera de valda lagren.

en: Duplicate this layer
sv: Duplicera det här lagret

en: Copy of {0}
sv: Kopia av {0}

en: Copy {1} of {0}
sv: Kopia {1} av {0}

en: Change visibility.
sv: Ändra synlighet

en: Show layer
sv: Visa lager

en: Adjust opacity of the layer.
sv: Justera genomskinlighet på lagret.

en: Double click to reset.
sv: Dubbelklicka för att återställa

en: Opacity
sv: Genomskinlighet

en: Adjust gamma value.
sv: Justera gamma-värde

[ctx: image sharpness]
en: blurred
sv: suddig

[ctx: image sharpness]
en: sharp
sv: skarp

en: Adjust sharpness/blur value.
sv: Justera skärpa/oskärpa.

en: Sharpness
sv: Skärpa

[ctx: image colorfulness]
en: less
sv: mindre

[ctx: image colorfulness]
en: more
sv: mer

en: Adjust colorfulness.
sv: Justera färgstarkhet.

en: Colorfulness
sv: Färgstyrka

en: Color
sv: Färg

en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Merge this layer into another layer
sv: Sammanfoga detta lager med ett annat

en: Merge GPX layers
sv: Slå samman GPX-lager

en: Please select the order of the selected layers:<br>Tracks will be cut, when timestamps of higher layers are overlapping.
sv: Vänligen bestäm ordningen för de valda lagren:<br>Spår kommer klippas, när tidsstämplar i högre lager överlappar.

en: Connect overlapping tracks on cuts
sv: Anslut överlappande spår på klippningar

en: Move layer up
sv: Flytta lager uppåt

en: Move layer down
sv: Flytta lager neråt

en: This will change the target layer to "{0}".<br>Would you like to continue?
sv: Detta kommer ändra mållagret till "{0}".<br>Vill du fortsätta?

en: GPX layer
sv: GPX-lager

en: Length
sv: Längd

en: Segments
sv: Segment

en: {0} (target layer)
sv: {0} (mållager)

en: Move the selected layer one row down.
sv: Flytta det valda lagret en rad ner.

en: Move the selected layer one row up.
sv: Flytta det valda lagret en rad upp.

en: Show/hide
sv: Visa/dölj

en: Toggle visible state of the selected layer.
sv: Alternera visning av det valda lagret.

en: Show/hide layer
sv: Visa/dölj lager

en: Copy all Keys/Values
sv: Kopiera alla Nycklar/Värden

en: Copy the key and value of all the tags to clipboard
sv: Kopiera nyckel och värde för alla taggar till urklipp

en: Copy Tags
sv: Kopiera taggar

en: Copy the key and value of the selected tags to clipboard
sv: Kopiera nyckeln och värdet på de valda taggarna till klippbordet

en: Copy selected {0} Key/Value | Copy selected {0} Keys/Values
sv[0]: Kopiera {0} vald nyckel/värde
sv[1]: Kopiera {0} valda nycklar/värden

en: Copy Value
sv: Kopiera Värde

en: Copy the value of the selected tag to clipboard
sv: Kopiera värdet av den valda taggen till urklipp

en: Launch browser with wiki help for selected object
sv: Starta webbläsare med wiki-hjälpen för det valda objektet

en: Go to OSM wiki for relation help
sv: Gå till OSM:s wiki för hjälp med relationer

en: Go to OSM wiki for tag help
sv: Gå till OSM wiki för hjälp om taggen

en: Discardable key: selection Foreground
sv: Kasserbar nyckel: val förgrund

en: Discardable key: foreground
sv: Kasserbar nyckel: förgrund

en: Discardable key: selection Background
sv: Kasserbar nyckel: val bakgrund

en: Discardable key: background
sv: Kasserbar nyckel: bakgrund

en: {0} different | {0} different
sv[0]: {0} olika
sv[1]: {0} olika

en: , {0} unset | , {0} unset
sv[0]: , {0} oaktiverad
sv[1]: , {0} oaktiverade

en: Select objects for which to change tags.
sv: Välj objekt för vilka taggar ska ändras.

en: Tags for selected objects.
sv: Taggar för valda objekt

en: Member Of
sv: Medlem av

en: Go to Taginfo ({0})
sv: Gå till Tagginfo ({0})

en: Tag filter
sv: Tagg-filter

en: Objects: {2} / Tags: {0} / Memberships: {1}
sv: Objekt: {2} / Taggar: {0} / Medlemmar: {1}

en: Tags: {0} / Memberships: {1}
sv: Taggar: {0} / Medlemskap: {1}

en: Delete the selected key in all objects
sv: Ta bort den valda nyckeln från alla objekt.

en: Delete Tags
sv: Ta bort taggar

en: Change relation
sv: Ändra relation

en: Delete from relation
sv: Ta bort från relation

en: Really delete selection from relation {0}?
sv: Verkligen ta bort det valda från relation {0}?

en: Add a new key/value pair to all objects
sv: Lägg till ett nytt nyckel/värde-par till alla objekt.

en: Add Tag
sv: Lägg till tagg

en: Edit the value of the selected key for all objects
sv: Redigera värdet av den valda nyckeln för alla objekt.

en: Edit Tags
sv: Redigera taggar

en: Paste Value
sv: Klistra in värde

en: Paste the value of the selected tag from clipboard
sv: Klistra in värdet av den valda taggen från urklipp

en: Search Key/Value/Type
sv: Sök Nyckel/Värde/Typ

en: Search with the key and value of the selected tag, restrict to type (i.e., node/way/relation)
sv: Sök med nyckeln och värdet i den valda taggen, begränsa till typ (dvs. nod/väg/relation)

en: Search Key/Value
sv: Sök Nyckel/Värde

en: Search with the key and value of the selected tag
sv: Sök med nyckel och värde på den valda taggen

en: Change role for {0} in relation {1}
sv: Ändra roll för {0} i relation {1}

en: Overwrite tag
sv: Skriv över tagg

en: Change value? | Change values?
sv[0]: Ändra värde?
sv[1]: Ändra värden?

en: This will change {0} object. | This will change up to {0} objects.
sv[0]: Detta kommer att ändra {0} objekt
sv[1]: Detta kommer att ändra upp till {0} objekt

en: An empty value deletes the tag.
sv: Ett tomt värde raderar nyckeln

en: You changed the key from ''{0}'' to ''{1}''.
sv: Du ändrade nyckeln från ''{0}'' till ''{1}''.

en: The new key is already used, overwrite values?
sv: Den nya nyckeln används redan, skriv över värden?

en: Change properties of up to {0} object | Change properties of up to {0} objects
sv[0]: Ändra egenskaper för upp till {0} objekt.
sv[1]: Ändra egenskaper för upp till {0} objekt.

en: Use English language for tag by default
sv: Använd engelska som standardspråk för tagg

en: Add tag
sv: Lägg till tagg

en: This will change up to {0} object. | This will change up to {0} objects.
sv[0]: Detta kommer att ändra upp till {0} objekt.
sv[1]: Detta kommer att ändra upp till {0} objekt.

en: Please select a key
sv: Välj en nyckel

en: Set number of recently added tags
sv: Ställ in antal nyligen tillagda taggar

en: Remember last used tags after a restart
sv: Kom ihåg senast använda taggar efter omstart

en: Recent tags with existing key
sv: Senaste taggar med existerande nyckel

en: Enable
sv: Aktivera

en: Hide
sv: Dölj

en: Refresh recent tags list after applying tag
sv: Uppdatera listan över senaste taggar efter taggen lagts till

en: No refresh
sv: Ingen uppdatering

en: Refresh tag status only (enabled / disabled)
sv: Uppdatera endast taggstatus

en: Refresh tag status and list of recently added tags
sv: Uppdatera tagg-status och listan över senast tillagda taggar

en: to apply first suggestion
sv: för att använda första förslaget

en: to add without closing the dialog
sv: för att lägga till utan att stänga dialogpanelen

en: to add first suggestion without closing the dialog
sv: för att lägga till förslag utan att stänga dialogpanelen

en: Please enter the number of recently added tags to display
sv: Ange antalet nyligen använda taggar att visa

en: Please enter integer number between 0 and {0}
sv: Ange ett heltal mellan 0 och {0}

en: Recently added tags
sv: Nyligen använda taggar

en: Choose recent tag {0}
sv: Välj nyligen använd tagg {0}

en: Use this tag again
sv: Använd den här taggen igen

en: Apply recent tag {0}
sv: Använd senaste tagg {0}

en: The key ''{0}'' is already used
sv: Den här nyckeln "{0}" används redan

en: Ignore key ''{0}''
sv: Ignorera nyckel ''{0}''

en: Ignore tag ''{0}''
sv: Ignorera tagg ''{0}''

en: Edit ignore list
sv: Redigera ignoreringslista

en: You changed the value of ''{0}'': {1}
sv: Du ändrade värdet på ''{0}'': {1}

en: Overwrite?
sv: Skriva över?

en: Go to Taginfo
sv: Gå till Taginfo

en: Go to OSM Tag History
sv: Gå till OSM:s tagghistoria

en: Edit the relation the currently selected relation member refers to
sv: Redigera relationen som den nu valda relationsmedlemmen refererar till

en: Download all child relations (recursively)
sv: Hämta alla barnrelationer (rekursivt)

en: Download All Children
sv: Hämta alla barn

en: Download selected relations
sv: Hämta valda relationer

en: Download Selected Children
sv: Hämta valda barn

en: Conflict in data | Conflicts in data
sv[0]: Konflikt i data
sv[1]: Konflikter i data

en: Download relation members
sv: Hämta relationsmedlemmar

en: <html>The child relation<br>{0}<br>is deleted on the server. It cannot be loaded</html>
sv: <html>Underordnade relationen<br>{0}<br>har raderats från servern. Den kan inte laddas.</html>

en: Relation is deleted
sv: Relationen är raderad

en: Ignoring exception because task was canceled. Exception: {0}
sv: Ignorerar undantag eftersom uppgiften avbröts. Undantag: {0}

en: Downloading {0} incomplete object | Downloading {0} incomplete objects
sv[0]: Hämtar {0} ofullständigt objekt
sv[1]: Hämtar {0} ofullständiga objekt

en: Downloading {0} incomplete child of relation ''{1}'' | Downloading {0} incomplete children of relation ''{1}''
sv[0]: Laddar ner {0} ofullständig underordnad relation till relation ''{1}''
sv[1]: Laddar ner {0} ofullständiga underordnade relationer till relation ''{1}''

en: Downloading {0} incomplete child of {1} parent relations | Downloading {0} incomplete children of {1} parent relations
sv[0]: Laddar ner {0} ofullständig underordnad relation till {1} överordnade relationer
sv[1]: Laddar ner {0} ofullständiga underordnade relationer till {1} överordnade relationer

en: Download relations
sv: Hämtar relationer

en: Tags and Members
sv: Taggar och Medlemmar

en: Parent Relations
sv: Föräldra-relationer

en: Child Relations
sv: Barn-relationer

en: Enter a role and apply it to the selected relation members
sv: Ange en roll och applicera den på den valda relationsmedlemmen/medlemmarna

en: Apply Role:
sv: Applicera Roll:

en: New relation
sv: Ny relation

en: Focus Relation Editor with relation ''{0}'' in layer ''{1}''
sv: Fokusera relationsredigerare med relation ''{0}'' i lager ''{1}''

en: <html>There is at least one member in this relation referring<br>to the relation itself.<br>This creates circular dependencies and is discouraged.<br>How do you want to proceed with circular dependencies?</html>
sv: <html>Det finns minst en medlem i denna relation som hänvisar<br>till själva relationen.<br>Detta skapar ett cirkulära beroenden och är något som avråds från.<br>Hur vill du fortsätta med cirkulära beroenden?</html>

en: Remove them, clean up relation
sv: Ta bort dem, rensa upp relationen

en: Ignore them, leave relation as is
sv: Ignorera dem, lämna relation som den är

en: Sorry, shortcut "{0}" can not be enabled in Relation editor dialog
sv: Tyvärr, genväg "{0}" kan inte aktiveras i Relationseditorns dialogpanel

en: <html>This relation already has one or more members referring to<br>the object ''{0}''<br><br>Do you really want to add another relation member?</html>
sv: <html>Denna relation har redan en eller flera medlemmar som hänvisar till<br>objektet ''{0}''<br><br>Vill du verkligen lägga till ytterligare en relationsmedlem?</html>

en: Multiple members referring to same object.
sv: Flera medlemmar refererar till samma objekt.

en: <html>You are trying to add a relation to itself.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.</html>
sv: <html>Du försöker lägga till en relation till sig själv.<br><br>Detta genererar ett cirkulärt beroende till överordnade/underordnade element vilket därför avråds från.<br>Skippa relation ''{0}''.</html>

en: <html>You are trying to add a child relation which refers to the parent relation.<br><br>This generates a circular dependency of parent/child elements and is therefore discouraged.<br>Skipping relation ''{0}''.<br>Relations that would generate the circular dependency:<br>{1}</html>
sv: <html>Du försöker lägga till en underordnad relation som refererar till den överordnade relationen.<br><br>Detta genererar ett cirkulärt beroende till överordnade/underordnade element vilket därför avråds från.<br>Skippa relation ''{0}''.<br>Relationer som kommer skapa det cirkulära beroendet:<br>{1}</html>

en: Select previous Gap
sv: Välj föregående glapp

en: Select the previous relation member which gives rise to a gap
sv: Välj föregående relationsmedlem som skapar ett gap

en: Select next Gap
sv: Välj nästa glapp

en: Select the next relation member which gives rise to a gap
sv: Välj nästa relationsmedlem som skapar ett gap

en: Zoom to Gap
sv: Zooma till glapp

en: Zoom to the gap in the way sequence
sv: Zooma till glappet i sträcksekvensen

en: Refers to
sv: Hänvisar till

en: Cannot add {0} since it is not part of dataset
sv: Kan inte lägga till {0} då dena inte är en del av datasetet

en: including immediate children of parent relations
sv: inkluderar omedelbara underordnade relationer till överordnade relationer

en: Load parent relations
sv: Ladda föräldra-relationer

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Edit the currently selected relation
sv: Redigera den nuvarande valda relationen

en: Apply Changes
sv: Verkställ ändringar

en: Create new relation in layer ''{0}''
sv: Skapa ny relation i lager "{0}"

en: Edit new relation in layer ''{0}''
sv: Redigera ny relation i lager "{0}"

en: Edit relation #{0} in layer ''{1}''
sv: Redigera relation #{0} i lager ''{1}''

en: Load relation
sv: Ladda relation

en: Add all objects selected in the current dataset after the last selected member
sv: Lägg till alla objekt som valts i det aktuella datasetet efter den sista valda medlemmen

en: Add all objects selected in the current dataset before the first member
sv: Lägg till alla objekt som valts i det aktuella datasetet före den första medlemmen

en: Add all objects selected in the current dataset before the first selected member
sv: Lägg till alla objekt som valts i det aktuella datasetet  före den först valda medlemmen

en: Apply the current updates
sv: Använd nuvarande uppdateringar

en: Cancel the updates and close the dialog
sv: Avbryt uppdateringar och stäng dialogpanelen

en: Yes, save the changes and close
sv: Ja, spara ändringarna och stäng

en: Click to save the changes and close this relation editor
sv: Klicka för att spara ändringarna och stänga relations-redigeraren

en: No, discard the changes and close
sv: Nej, förkasta ändringarna och stäng

en: Click to discard the changes and close this relation editor
sv: Klicka för att kasta ändringarna och avsluta denna relationsredigerare

en: Cancel, continue editing
sv: Avbryt, fortsätt redigera

en: Click to return to the relation editor and to resume relation editing
sv: Klicka för att återgå till reglationsredigeraren för att fortsätta relationsredigering

en: <html>The relation has been changed.<br><br>Do you want to save your changes?</html>
sv: <html>Relationen har ändrats.<br><br>Vill du spara dina ändringar?</html>

en: Unsaved changes
sv: Osparade ändringar

en: Delete the currently edited relation
sv: Radera den nuvarande redigerade relationen

en: Relation Editor: Download Members
sv: Relationsredigerare: Hämta medlemmar

en: Download all incomplete members
sv: Hämta alla ofullständiga medlemmar

en: Download selected incomplete members
sv: Hämta valda ofullständiga medlemmar

en: Relation Editor: Move Down
sv: Relationsredigerare: Flytta ner

en: Move the currently selected members down
sv: Flytta vald medlem/valda medlemmar nedåt

en: Relation Editor: Move Up
sv: Relationsredigerare: Flytta upp

en: Move the currently selected members up
sv: Flytta vald medlem/valda medlemmar uppåt

en: Apply the updates and close the dialog
sv: Applicera uppdateringarna och stäng dialogen

en: Relation Editor: Refresh
sv: Relationsredigerare: Uppdatera

en: Refresh relation from data layer
sv: Uppdatera relation från datalager

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Yes, discard changes and reload
sv: Ja, kassera ändringar och ladda om

en: Click to discard the changes and reload data from layer
sv: Klicka för att kassera ändringar och ladda om data från lager

en: <html>You have unsaved changes in this editor window.<br><br>Do you want to discard these changes and reload data from layer?</html>
sv: <html>Du har ändringar som inte sparats i detta redigeringsfönster.<br><br>Vill du kassera dessa ändringar och ladda om data från lager?</html>

en: Click to close window
sv: Klicka för att stänga fönstret

en: No, continue editing
sv: Nej, fortsätt att redigera

en: <html>Relation has been deleted outside editor.<br><br>Do you want to close this window?</html>
sv: <html>Relation har raderats utanför redigeraren.<br><br>Vill du stänga detta fönster?</html>

en: Deleted relation
sv: Ta bort relation

en: Relation Editor: Remove
sv: Relationsredigerare: Ta bort

en: Remove the currently selected members from this relation
sv: Ta bort nu valda medlemmar från denna relation

en: Remove all members referring to one of the selected objects
sv: Ta bort alla medlemmar som hänvisar till ett av de valda objekten

en: Reverse the order of the relation members
sv: Vänd på relationsmedlemmarnas ordning

en: Yes, create a conflict and close
sv: Ja, skapa en konflikt och stäng

en: Click to create a conflict and close this relation editor
sv: Klicka för att skapa en konflikt och stäng relationsredigeraren

en: <html>This relation has been changed outside of the editor.<br>You cannot apply your changes and continue editing.<br><br>Do you want to create a conflict and close the editor?</html>
sv: <html>Den här relationen har blivit ändrad utanför relations-redigeraren.<br>Du kan inte applicera dina ändringar och fortsätta redigera<br><br>Vill du skapa en komflikt och stänga relations-redigeraren?</html>

en: <html>Layer ''{0}'' already has a conflict for object<br>''{1}''.<br>Please resolve this conflict first, then try again.</html>
sv: <html>Lager ''{0}'' har redan en konflikt för objekt<br>''{1}''.<br>Vänligen lös denna konflikt först, försök sedan igen.</html>

en: Select the currently edited relation
sv: Välj den nu redigerade relationen

en: Select objects for selected relation members
sv: Välj objekt för valda relationsmedlemmar

en: Select relation members which refer to objects in the current selection
sv: Välj relationsmedlemmar som hänvisar till objekt i det nuvarande urvalet

en: Sets a role for the selected members
sv: Sätter en roll för den valda medlemmen

en: Apply Role
sv: Applicera Roll

en: You are setting an empty role on {0} object. | You are setting an empty role on {0} objects.
sv[0]: Du anger en tom roll på {0} objekt.
sv[1]: Du anger en tom roll på {0} objekt.

en: This is equal to deleting the roles of these objects.
sv: Det här är detsamma som att radera rollerna för dessa objekt.

en: Do you really want to apply the new role?
sv: Vill du verkligen applicera den nya rollen?

en: Yes, apply it
sv: Ja, lägg till

en: No, do not apply
sv: Nej, lägg inte till

en: Confirm empty role
sv: Bekräfta tom roll

en: Relation Editor: Sort
sv: Relationsredigerare: Sortera

en: Sort the relation members
sv: Sortera relationsmedlemmarna

en: Sort below
sv: Sortera nedan

en: Sort the selected relation members and all members below
sv: Sortera valda relationsmedlemmar och alla medlemmar nedan

en: way is connected
sv: sträckan sitter ihop

en: way is connected but has a wrong oneway direction
sv: sträckan är ansluten men har fel riktning för enkelriktningen

en: way is connected to previous relation member
sv: sträckan sitter ihop med föregående medlem i relationen

en: way is connected to previous relation member but has a wrong oneway direction
sv: sträckan är ansluten till föregående relationsmedlemmar men har felaktig riktning för enkelriktningen

en: way is connected to next relation member
sv: sträckan sitter ihop med nästa medlem i relationen

en: way is connected to next relation member but has a wrong oneway direction
sv: sträckan är ansluten till nästa relationsmedlem men har felaktig riktning för enkelriktningen

en: way is not connected to previous or next relation member
sv: sträckan sitter inte ihop med vare sig den föregående eller den nästa medlemmen i relationen

en: Different tests
sv: Olika tester

en: Wrong number of arguments for bookmark
sv: Fel antal argument för bokmärke

en: Home location
sv: Hemplats

en: Error reading bookmark entry: %s
sv: Fel inträffade under läsning av bokmärket: %s

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: <html>There is currently no download area selected.</html>
sv: <html>Inget område att hämta valt.</html>

en: <html><strong>Current download area</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>
sv: <html><strong>Aktuellt område att hämta</strong> (minlon, minlat, maxlon, maxlat): </html>

en: Create bookmark
sv: Skapa bokmärke

en: Add a bookmark for the currently selected download area
sv: Lägg till bokmärke för aktuellt valt område att hämta

en: Currently, there is no download area selected. Please select an area first.
sv: För närvarande är inte något område att hämta valt. Välj först ett sådant område.

en: Please enter a name for the bookmarked download area.
sv: Ange ett namn för områdets bokmärke

en: Name of location
sv: Platsens namn

en: Remove the currently selected bookmarks
sv: Radera valda bokmärken

en: Rename the currently selected bookmark
sv: Byt namn på valt bokmärke

en: Download bookmarks for my {0} last changesets
sv: Ladda ner bokmärken för senaste {0} ändringsseten

en: Copy bounds
sv: Kopiera gränser

en: Clear textarea
sv: Rensa textrutan

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste an URL here to download the area)
sv: URL från www.openstreetmap.org (du kan klistra in en URL här för att hämta hem området)

en: Bounding Box
sv: Gränsvärden

en: The string ''{0}'' is not a valid double value.
sv: Strängen ''{0}'' är inte ett giltigt dubbelvärde

en: Value for latitude in range [-90,90] required.
sv: Värde för latitud i intervallet [-90,90] krävs

en: Value for longitude in range [-180,180] required.
sv: Värde för longitud i intervallet [-180,180] krävs

en: Open this dialog on startup
sv: Öppna denna dialog vid programstart

en: <html>Autostart ''Download from OSM'' dialog every time JOSM is started.<br>You can open it manually from File menu or toolbar.</html>
sv: <html>Starta dialogen ''Ladda ner från OSM'' automatiskt varje gång JOSM startas.<br>Du kan öppna detta manuellt under Arkivmenyn eller verktygsfältet.</html>

en: Use left click&drag to select area, arrows or right mouse button to scroll map, wheel or +/- to zoom.
sv: Använd vänster musknapp klicka & dra för att välja område, pilarna eller höger musknapp för att translatera karta, scrollhjulet eller +/- för att zooma

en: Click to close the dialog and to abort downloading
sv: Klicka för att stänga dialogen och avbryta hämtning

en: Click to download the currently selected area
sv: Klicka för att ladda ner det valda området

en: Click to download the currently selected area into a new data layer
sv: Klicka för att ladda ner den nu valda arean till ett nytt datalager

en: Download referrers (parent relations)
sv: Laddar ner referenser (föräldrarelationer)

en: Download object
sv: Ladda ner objekt

en: Start downloading
sv: Påbörja nedladdning

en: Select if the referrers of the object should be downloaded as well, i.e.,parent relations and for nodes, additionally, parent ways
sv: Välj om även objektets hänvisare ska laddas ner, dvs. överliggande relationer och därtill för noder,  överliggande sträckor.

en: Select if the members of a relation should be downloaded as well
sv: Välj om även medlemmar i relationen ska laddas ner

en: Download referrers (parent relations and ways)
sv: Ladda ner hänvisare (överliggande relationer och sträckor)

en: Download from OSM
sv: Ladda ner från OSM

en: Data Sources and Types:
sv: Datakällor och -typer

en: Please select a download area first.
sv: Välj först ett område att hämta

en: The slippy map no longer shows the selected download bounds. Continue?
sv: Den glidande kartan visar inte längre valda nedladdningsgränser. Vill du fortsätta?

en: Please select at least one download source.
sv: Vänligen välj minst en nedladdningskälla.

en: No area selected yet
sv: Inget område valt än

en: Download area too large; will probably be rejected by server
sv: Hämtningsområdet är alltför stort; kommer troligen avvisas av servern.

en: Download area ok, size probably acceptable to server
sv: Hämtningsområdets storlek är ok, kommer troligen accepteras av servern.

en: OpenStreetMap data
sv: OpenStreetMap-data

en: Select to download OSM data in the selected download area.
sv: Välj för att hämta OSM-data för det valda hämtningsområdet.

en: Raw GPS data
sv: Rå GPS-data

en: Select to download GPS traces in the selected download area.
sv: Välj för att hämta GPS-spår för det valda hämtningsområdet.

en: Select to download notes in the selected download area.
sv: Välj för att hämta anteckningar för det valda hämtningsområdet.

en: Download from Overpass API
sv: Ladda ner från Overpass API

en: Place your Overpass query below or generate one using the query wizard
sv: Placera din Overpass-fråga nedan eller generera en genom att använda dig utan fråge-guiden

en: Your saved queries:
sv: Dina sparade frågor:

en: Show/hide Overpass snippet list
sv: Visa/göm listan över Overpassutdrag

en: Overpass query:
sv: Overpass-fråga:

en: You entered an empty query. Do you want to download all data in this area instead?
sv: Du skrev in en tom fråga. Vill du ladda ner all data i detta område istället?

en: Download all data?
sv: Ladda ner all data?

en: Add new snippet
sv: Lägg till nytt utdrag

en: Delete selected snippet
sv: Ta bort valt utdrag

en: Edit selected snippet
sv: Redigera valt utdrag

en: Overpass Query Wizard
sv: Overpass frågeguide

en: Build query
sv: Skapar en fråga

en: Build query and execute
sv: Skapa fråga och kör

en: The Overpass wizard could not parse the following query:
sv: Overpass frågeguide kan inte analysera följande fråga:

en: Parse error
sv: Tolkningsfel

en: Class Type
sv: Klasstyp

en: Bounds
sv: Gränser

en: Choose the server for searching:
sv: Välj servern att använda för sökning:

en: Enter a place name to search for:
sv: Ange ett platsnamn att söka efter:

en: Areas around places
sv: Områden runt platser

en: Search more...
sv: Sök mer..

en: Click to search for more places
sv: Klicka för att söka efter fler platser

en: Click to start searching for places
sv: Klicka för att börja söka efter platser

en: Querying name server
sv: Fråga namnserver

en: Querying name server ...
sv: Frågar namnserver ...

en: Error occurred with query ''{0}'': ''{1}''
sv: Fel uppstod med fråga ''{0}'': ''{1}''

en: Name server returned invalid data. Please try again.
sv: Namnservern returnerade ogiltig data. Vänligen försök igen.

en: Bad response
sv: Inget svar

en: Type
sv: Typ

en: Slippy map
sv: Glidande karta

en: Tile Numbers
sv: Rutnummer

en: history
sv: historiskt

en: Please select an item first
sv: Vänligen välj en post först

en: Edit item
sv: Redigera post

en: Add snippet
sv: Lägg till kodavsnitt

en: Query cannot be empty
sv: Frågan kan inte vara tom

en: This name can be used for the item
sv: Detta namn kan användas för posten

en: Item with this name already exists
sv: Post med detta namn finns redan

en: The item cannot be created with provided name
sv: Posten kan inte skapas med angivet namn

en: The item cannot be created with an empty query
sv: Posten kan inte skapas med en tom fråga

en: Query Wizard
sv: Frågeguiden

en: Build an Overpass query using the query wizard
sv: Skapa en Overpassfråga med hjälp av frågeguiden

en: JOSM Help Browser
sv: JOSM Hjälp

en: Failed to read CSS file ''help-browser.css''. Exception is: {0}
sv: Misslyckades läsa CSS-filen ''help-browser.css''. Undantag är: {0}

en: <html><p class="warning-header">Help content for help topic missing</p><p class="warning-body">Help content for the help topic <strong>{0}</strong> is not available yet. It is missing both in your local language ({1}) and in English.<br><br>Please help to improve the JOSM help system and fill in the missing information. You can both edit the <a href="{2}">help topic in your local language ({1})</a> and the <a href="{3}">help topic in English</a>.</p></html>
sv: <html><p class="warning-header">Hjälpinnehåll för hjälptema saknas</p><p class="warning-body">Hjälpinnehållet för hjälptemat <strong>{0}</strong> finns ännu inte tillgängligt. Det saknas inte bara på ditt eget språk ({1}) utan även på engelska.<br><br>Hjälp gärna till att förbättra JOSM:s hjälpsystem och fyll i information som saknas. Du kan redigera <a href="{2}">hjälptemat såväl på ditt eget språk ({1})</a> som <a href="{3}">på engelska</a>.</p></html>

en: <html><p class="error-header">Error when retrieving help information</p><p class="error-body">The content for the help topic <strong>{0}</strong> could not be loaded. The error message is (untranslated):<br><tt>{1}</tt></p></html>
sv: <html><p class="error-header">Fel uppstod vid hämtning av hjälpinformation</p><p class="error-body">Innehållet för hjälptemat <strong>{0}</strong> kunde inte laddas. Felmeddelandet är (oöversatt):<br><tt>{1}</tt></p></html>

en: <html>Failed to open help page for url {0}.<br>This is most likely due to a network problem, please check<br>your internet connection</html>
sv: <html>Misslyckades öppna hjälpsida för webbadress {0}.<br>Detta beror mest sannolikt på ett nätverksproblem, vänligen kontrollera<br>din internetuppkoppling</html>

en: Failed to open URL
sv: Misslyckades med att öppna URL

en: Open the current help page in an external browser
sv: Öppna nuvarande hjälpsida i en extern webbläsare

en: Edit the current help page
sv: Redigera nuvarande hjälpsida

en: <html>The current URL <tt>{0}</tt><br>is an external URL. Editing is only possible for help topics<br>on the help server <tt>{1}</tt>.</html>
sv: <html>Nuvarande webbadress<tt>{0}</tt><br>är en extern webbadress. Redigering är endast möjlig för hjälpteman<br>på hjälpservern <tt>{1}</tt>.</html>

en: Reload the current help page
sv: Ladda om nuvarande hjälpsida

en: Go to the previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to the next page
sv: Gå till nästa sida

en: Go to the JOSM help home page
sv: Gå till JOSM:s hjälps hemsida

en: Bad location in HTML document. Exception was: {0}
sv: Fel plats i HTML-dokument. Undandag var: {0}

en: Failed to open help page. The target URL is empty.
sv: Misslyckades att öppna hjälpsidan. Måladressen är tom.

en: Failed to open help page
sv: Misslyckades med att öppna hjälpsidan

en: Latitude:
sv: Latitud:

en: Longitude:
sv: Longitud:

en: Distance:
sv: Avstånd:

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: History for node {0}
sv: Historik för nod {0}

en: History for way {0}
sv: Historik för sträcka {0}

en: History for relation {0}
sv: Historik för relation {0}

en: Reload the history from the server
sv: Ladda om historiken från servern

en: You are about to open <b>{0}</b> history dialog.<br/>Do you want to continue? | You are about to open <b>{0}</b> different history dialogs simultaneously.<br/>Do you want to continue?
sv[0]: Du är på väg att öppna <b>{0}</b> historikdialog.<br/>Vill du fortsätta?
sv[1]: Du är på vägg att öppna <b>{0}</b> olika historikdialoger samtidigt.<br/>Vill du fortsätta?

en: History not initialized yet. Failed to set reference primitive.
sv: Historik har ännu inte initierats. Misslyckades sätta referensprimitiv.

en: Failed to set reference. Reference ID {0} does not match history ID {1}.
sv: Misslyckades sätta referens. Referens-ID {0} matchar inte historik-ID {1}.

en: Failed to set reference. Reference version {0} not available in history.
sv: Misslyckades sätta referens. Referensversion {0} finns inte tillgänglig i historiken.

en: History not initialized yet. Failed to set current primitive.
sv: Historik har ännu inte initierats. Misslyckade sätta nuvarande primitiv.

en: Failed to set current primitive. Current version {0} not available in history.
sv: Misslyckades sätta nuvarande primitiv. Aktuell version {0} finns inte tillgänglig i historiken.

en: Load history
sv: Ladda historik

en: Loading history for node {0}
sv: Laddar historik för nod {0}

en: Loading history for way {0}
sv: Inläsningshistorik för sträcka {0}

en: Loading history for relation {0}
sv: Laddar historik för relation {0}

en: Node {0}
sv: Nod {0}

en: №
sv: Nr

en: The nodes of this way are in reverse order
sv: Noderna på denna sträcka är i omvänd ordning

en: Zoom to node
sv: Zooma till nod

en: Zoom to this node in the current data layer
sv: Zooma till den här noden i det nuvarande datalagret

en: View changeset in web browser
sv: Visa ändringsset i webbläsare

en: Way {0}
sv: Sträcka {0}

en: The members of this relation are in reverse order
sv: Medlemmarna av denna relation är i omvänd ordning

en: Zoom to member
sv: Zooma till medlem

en: Zoom to this member in the current data layer
sv: Zooma till denna medlem i nuvarande datalager

en: Object
sv: Objekt

en: Key ''{0}'' was changed in version {1}
sv: Nyckel ''{0}'' ändrades i version {1}

en: Since
sv: Sedan

en: Open Changeset Manager
sv: Öppna Ändringssetshanterare

en: Changeset comment
sv: Ändringssetskommentar

en: Changeset source
sv: Ändringssetskälla

en: Imagery used
sv: Bakgrund använd

en: <b>Source</b>:
sv: <b>Källa</b>:

en: <b>Imagery</b>:
sv: <b>Bakgrund</b>:

en: <html>Version <strong>{0}</strong> currently edited in layer ''{1}''</html>
sv: <html>Version <strong>{0}</strong> för närvarande redigerad i lager ''{1}''</html>

en: <html>Version <strong>{0}</strong> created on <strong>{1}</strong></html>
sv: <html>Version <strong>{0}</strong> skapad <strong>{1}</strong></html>

en: This changeset has {0} comment | This changeset has {0} comments
sv[0]: Detta ändringsset har {0} kommentar
sv[1]: Detta ändringsset har {0} kommentarer

en: Changeset info
sv: Ändringssetsinformation

en: Launch browser with information about the changeset
sv: Starta webbläsare med information om ändringsuppsättningen

en: Show changeset {0}
sv: Visa ändringsuppsättning {0}

en: User info
sv: Användarinformation

en: Launch browser with information about the user
sv: Öppna webbläsare med information om användaren

en: Show user {0}
sv: Visa användare {0}

en: Editor
sv: Redigerare

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer is null
sv: Misslyckades uppdatera primitiv med id {0} då nuvarande redigeringslager är tomt

en: Failed to update primitive with id {0} because current edit layer does not include such a primitive
sv: Misslyckades uppdatera primitiv med id {0} då nuvarande redigeringslager saknar ett sådant primitiv

en: Synchronize node {0} only
sv: Endast synkroniseringsnod {0}

en: Synchronize way {0} only
sv: Synkronisera enbart sträcka {0}

en: Synchronize relation {0} only
sv: Endast synkroniseringsrelation {0}

en: Synchronize entire dataset
sv: Synkronisera hela datasetet

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br>The conflict is caused by the <strong>{0}</strong> with id <strong>{1}</strong>,<br>the server has version {2}, your version is {3}.<br><br>Click <strong>{4}</strong> to synchronize the conflicting primitive only.<br>Click <strong>{5}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{6}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
sv: <html>Inskickning <strong>misslyckades</strong> eftersom servern har en nyare version av någon av dina<br>noder, sträckor eller relationer.<br>Konflikten orsakades av <strong>{0}</strong> med id <strong>{1}</strong>,<br>servern har version {2}, din version är {3}.<br><br>Klicka på <strong>{4}</strong> för att enbart synkronisera den dataprimitiv som är i konflikt.<br>Klicka på <strong>{5}</strong> för att synkronisera hela den lokala datauppsättningen med servern.<br>Klicka på <strong>{6}</strong> för att avbryta och fortsätta redigera.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because the server has a newer version of one<br>of your nodes, ways, or relations.<br><br>Click <strong>{0}</strong> to synchronize the entire local dataset with the server.<br>Click <strong>{1}</strong> to abort and continue editing.<br></html>
sv: <html>Inskickning <strong>misslyckades</strong eftersom servern har en nyare version<br>av någon av dina noder, sträckor eller relationer.<br><br>Klicka på <strong>{0}</strong> fför att synkronisera hela den lokala datauppsättningen med servern.<br>Klicka på <strong>{1}</strong> för att avbryta och fortsätta redigera.<br></html>

en: <html>Uploading <strong>failed</strong> because you have been using<br>changeset {0} which was already closed at {1}.<br>Please upload again with a new or an existing open changeset.</html>
sv: <html>Uppladdning <strong>misslyckades</strong> då du har använt<br>ändringsset {0} som stängdes redan {1}.<br>Ladda upp igen med en ny eller ett existerande öppet ändringsset.</html>

en: Changeset closed
sv: Ändringsset stängt

en: Prepare conflict resolution
sv: Förbered konfliktlösning

en: Click to download all referring objects for {0}
sv: Klicka för att ladda ner alla hänvisande objekt för {0}

en: Click to cancel and to resume editing the map
sv: Avbryt uppladdningen och fortsätt redigera kartan

en: Click <strong>{0}</strong> to load them now.<br>If necessary JOSM will create conflicts which you can resolve in the Conflict Resolution Dialog.
sv: Klicka <strong>{0}</strong> för att ladda dem nu.<br>Om det är nödvändigt kommer JOSM skapa konflikter som du kan lösa i dialogen Konfliktlösning.

en: Object still in use
sv: Objektet används fortfarande

en: Error header "{0}" did not match with an expected pattern
sv: Felrubrik "{0}" matchade inte med ett förväntat mönster

en: Upload
sv: Överför

en: Select which actions to perform for this layer, if you click the leftmost button.
sv: Välj vilka åtgärder som ska utföras för detta lager, om du klickar på den vänstra knappen.

en: Check "Upload" to upload the changes to the OSM server.
sv: Markera "Ladda upp" för att ladda upp ändringar till OSM-servern.

en: Check "Save" to save the layer to the file specified on the left.
sv: Markera "Spara" för att spara lager till  filen som anges till vänster.

en: A background upload is already in progress. Kindly wait for it to finish before uploading new changes
sv: En bakgrundsuppladdning pågår redan. Vänta på att den ska bli klar innan du laddar upp nya ändringar

en: Automatically obtain source from current layers
sv: Hämta källa automatiskt från aktuella lager

en: I would like someone to review my edits.
sv: Jag skulle vilja att någon granskar mina ändringar

en: Provide a brief comment for the changes you are uploading:
sv: Ge en kort kommentar till de ändringar som du skickar in:

en: Enter an upload comment
sv: Skriv en uppladdningskommentar

en: Specify the data source for the changes
sv: Specificera datakällan för ändringarna

en: just once
sv: bara en gång

en: Enter a source
sv: Ange en källa

en: Changeset id:
sv: Ändringssetsid:

en: Changeset comment:
sv: Ändringssetskommentar:

en: New changeset
sv: Ny ändringsuppsättning

en: Please select a changeset:
sv: Välj en ändringsuppsättning:

en: Please select which changeset the data shall be uploaded to and whether to close that changeset after the next upload.
sv: Välj vilka ändringsuppsättningar datat ska bli uppladdat till och om ändringsuppsättningen ska stängas efter nästa uppladdning.

en: Select a changeset
sv: Välj en ändringsuppsättning

en: Close changeset after upload
sv: Stäng ändringsuppsättning efter uppladdning

en: Select to close the changeset after the next upload
sv: Välj att stänga ändringsuppsättningen efter nästa uppladdning

en: Load the list of your open changesets from the server
sv: Läs in listan över dina öppna ändringsuppsättningar från servern

en: Close the currently selected open changeset
sv: Stäng den nu valda öppna ändringsuppsättningen

en: <html>Please select the changesets you want to close</html>
sv: <html>Välj de ändringsuppsättningar du vill stänga</html>

en: Open changesets
sv: Öppna ändringsset

en: Close changesets
sv: Stäng ändringsuppsättningar

en: Cancel closing of changesets
sv: Avbryt stängning av ändringsset

en: Closing changeset
sv: Stäng ändringsset

en: Closing changeset {0}
sv: Stäng ändringsset {0}

en: Failed to put Credential Dialog always on top. Caught security exception.
sv: Misslyckade sätta Autentiseringsdialogen alltid överst. Fångat säkerhetsundantag.

en: Enter credentials for OSM API
sv: Ange autentiseringsuppgifter för OSM:s API

en: Enter credentials for host
sv: Ange autentiseringsuppgifter för värden

en: Enter credentials for HTTP proxy
sv: Ange autentiseringsuppgifter för HTTP-proxyn

en: Password
sv: Lösenord

en: Warning: The password is transferred unencrypted.
sv: Varning: Lösenordet skickas okrypterat.

en: Please enter the user name of your OSM account
sv: Ange användarnamn till ditt OSM-konto

en: Please enter the password of your OSM account
sv: Ange lösenord till ditt OSM-konto

en: Authenticating at the OSM API ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
sv: Autentisering på OSM:s API  ''{0}'' misslyckades. Ange ett giltigt användarnamn och ett giltigt lösenord.

en: Please enter the user name of your account
sv: Skriv in användarnamnet för ditt konto

en: Please enter the password of your account
sv: Ange lösenordet för ditt konto

en: Authenticating at the host ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
sv: Autentisering på värden ''{0}'' misslyckades. Ange ett giltigt användarnamn och ett giltigt lösenord.

en: Please enter the user name for authenticating at your proxy server
sv: Vänligen ange användarnamnet för autentisering på din proxyserver

en: Please enter the password for authenticating at your proxy server
sv: Vänligen ange lösenordet för autentisering på din proxyserver

en: Authenticating at the HTTP proxy ''{0}'' failed. Please enter a valid username and a valid password.
sv: Autentisering på HTTP-proxyn ''{0}'' misslyckades. Ange ett giltigt användarnamn och ett giltigt lösenord.

en: Warning: depending on the authentication method the proxy server uses the password may be transferred unencrypted.
sv: Varning: beroende på den autentiseringsmetod proxyservern använder kan lösenordet komma att skickas okrypterat.

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: Authenticate with the supplied username and password
sv: Autentisera med det angivna användarnamnet och lösenordet

en: Cancel authentication
sv: Avbryt autentisering

en: Question
sv: Fråga

en: Message
sv: Meddelande

en: Enter text
sv: Mata in text

en: Installing plugins
sv: Installerar insticksmoduler

en: Downloading file
sv: Laddar ner fil

en: Downloading File {0}: {1} bytes...
sv: Laddar ner fil {0}: {1} byte...

en: Download finished
sv: Nedladdning klar

en: Unpacking {0} into {1}
sv: Packar upp {0} till {1}

en: Cannot download file ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
sv: Kan inte ladda ner filen ''{0}''. Nedladdningslänken ''{1}'' är inte en giltig adress. Avbryter nedladdning.

en: Download objects via Overpass API
sv: Ladda ner objekt via Overpass API

en: Could not retrieve the list of your open changesets because<br>JOSM does not know your identity.<br>You have either chosen to work anonymously or you are not entitled<br>to know the identity of the user on whose behalf you are working.
sv: Kan inte hämta listan på dina öppna ändringsset då<br>JOSM inte känner till din identitet.<br>Du har antingen valt att arbeta anonymt eller så har du inte behörighet<br>till att känna till identiteten på användaren för vars räkning du arbetar.

en: Missing user identity
sv: Saknar användaridentitet

en: Failed to retrieve user infos for the current JOSM user. Exception was: {0}
sv: Misslyckades hämta användarinformationer för nuvarande JOSM-användaren. Undantag var: {0}

en: Initializing nodes to download ...
sv: Initierar noder för nedladdning ...

en: The server did not return data for the requested object, it was either deleted or does not exist. | The server did not return data for the requested objects, they were either deleted or do not exist.
sv[0]: Servern returnerade inte data för det begärda objektet. Antingen raderades det eller så existerar det inte.
sv[1]: Servern returnerade inte data för det begärda objekten. Antingen raderades dessa eller så existerar de inte.

en: The server replied with response code 404.<br>This usually means, the server does not know an object with the requested id.
sv: Servern svarade med svarskod 404.<br>Detta betyder vanligtvis att servern inte känner till något objekt med det förfrågade ID’t.

en: Object could not be downloaded | Some objects could not be downloaded
sv[0]: Objekt kunde inte laddas ner
sv[1]: En del objekt kunde inte laddas ner

en: One object could not be downloaded.<br> | {0} objects could not be downloaded.<br>
sv[0]: Ett objekt kunde inte laddas ner.<br>
sv[1]: {0} objekt kunde inte laddas ner.<br>

en: missing objects:
sv: saknade objekt:

en: One downloaded object is deleted. | {0} downloaded objects are deleted.
sv[0]: Ett objekt är borttaget
sv[1]: {0} objekt är borttagna

en: Either edit the path manually in the text field or click the "..." button to open a file chooser.
sv: Redigera sökvägen manuellt i textfältet eller klicka på knappen "..." för att öppna en filväljare.

en: The bold text is the name of the layer.
sv: Texten i fetstil är namnet på lagret.

en: Click here to choose save path
sv: Klicka här för att välja filsökväg

en: Layer ''{0}'' is not backed by a file
sv: Lager ''{0}'' backas inte upp av en fil

en: File ''{0}'' is not writable. Please enter another file name.
sv: Filen ''{0}'' är ej skrivbar. Ange ett annat filnamn.

en: Click cell to change the file path.
sv: Klicka på cell för att ändra filens sökväg.

en: Launch a file chooser to select a file
sv: Starta en filväljare för att välja en fil

en: Select filename
sv: Välj filnamn

en: Work Offline...
sv: Arbeta offline...

en: Block network access to resources
sv: Blockera nätverksaccess till resurser

en: Open Recent
sv: Öppna senaste

en: List of recently opened files
sv: Lista över nyligen öppnade filer

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear the list of recently opened files
sv: Rensa listan över nyligen öppnade filer

en: Saving layer to ''{0}'' ...
sv: Spara lager till ''{0}'' ...

en: Unsaved changes - Save/Upload before exiting?
sv: Osparade ändringar - Spara/Ladda upp innan du avslutar?

en: Unsaved changes - Save/Upload before deleting?
sv: Osparade ändringar - Spara/Ladda upp innan du raderar?

en: Unsaved changes - Save/Upload before restarting?
sv: Osparade ändringar - Spara/ladda upp innan omstart?

en: Uploading and saving modified layers ...
sv: Skickar in och sparar modifierade lager ...

en: <html>{0} layer has unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layer with conflicts:</html> | <html>{0} layers have unresolved conflicts.<br>Either resolve them first or discard the modifications.<br>Layers with conflicts:</html>
sv[0]: <html>{0} lager har olösta konflikter.<br>Lös dem först eller kassera ändringarna.<br>Lagret med konflikter:</html>
sv[1]: <html>{0} lager har olösta konflikter.<br>Lös dem först eller kassera ändringarna.<br>Lagren med konflikter:</html>

en: Unsaved data and conflicts
sv: Osparade data och konflikter

en: <html>{0} layer needs saving but has no associated file.<br>Either select a file for this layer or discard the changes.<br>Layer without a file:</html> | <html>{0} layers need saving but have no associated file.<br>Either select a file for each of them or discard the changes.<br>Layers without a file:</html>
sv[0]: <html>{0} lager behöver sparas men har ingen associerad fil.<br>Välj antingen en fil för detta lager eller kassera ändringarna.<br>Lagret utan fil:</html>
sv[1]: <html>{0} lager behöver sparas men har ingen associerad fil.<br>Välj antingen en fil för detta lager eller kassera ändringarna.<br>Lagren utan fil:</html>

en: Unsaved data and missing associated file
sv: Osparade data och saknad associerad fil

en: <html>{0} layer needs saving but has an associated file<br>which cannot be written.<br>Either select another file for this layer or discard the changes.<br>Layer with a non-writable file:</html> | <html>{0} layers need saving but have associated files<br>which cannot be written.<br>Either select another file for each of them or discard the changes.<br>Layers with non-writable files:</html>
sv[0]: <html>{0} lager behöver sparas men har en associerad fil<br>som inte kan skrivas.<br>Välj antingen en annan fil för detta lager eller kassera ändringarna.<br>Lagret med en icke skrivbar fil:</html>
sv[1]: <html>{0} lager behöver sparas men har en associerad fil<br>som inte kan skrivas.<br>Välj antingen en annan fil för detta lager eller kassera ändringarna.<br>Lagren med en icke skrivbar fil:</html>

en: Unsaved data non-writable files
sv: Osparade data icke skrivbara filer

en: Close this dialog and resume editing in JOSM
sv: Stäng denna dialog och återuppta redigering i JOSM

en: Exit now!
sv: Avsluta nu!

en: Exit JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
sv: Avsluta JOSM utan att spara. Ej sparade ändringar går förlorade.

en: Restart now!
sv: Starta om nu!

en: Restart JOSM without saving. Unsaved changes are lost.
sv: Starta om JOSM utan att spara. Ändringar som inte sparats går förlorade.

en: Delete now!
sv: Radera nu!

en: Delete layers without saving. Unsaved changes are lost.
sv: Radera lager utan att spara. Ej sparade ändringar går förlorade.

en: Perform actions before exiting
sv: Genomför åtgärder innan avslut

en: Exit JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
sv: Avsluta JOSM och spara. Ej sparade ändringar laddas upp och/eller sparas.

en: Perform actions before restarting
sv: Genomför åtgärder innan omstart

en: Restart JOSM with saving. Unsaved changes are uploaded and/or saved.
sv: Spara och starta om JOSM. Ändringar som inte sparats kommer laddas upp och/eller sparas.

en: Perform actions before deleting
sv: Genomför åtgärder innan radering

en: Save/Upload layers before deleting. Unsaved changes are not lost.
sv: Spara/ladda upp lager innan avslutning. Osparade ändringar förloras ej.

en: Preparing layer ''{0}'' for upload ...
sv: Förbereder lager ''{0}'' för uppladdning ...

en: <html>An upload and/or save operation of one layer with modifications<br>was canceled or has failed.</html> | <html>Upload and/or save operations of {0} layers with modifications<br>were canceled or have failed.</html>
sv[0]: <html>En uppladdning och/eller sparandet av ett lager med ändringar<br>avbröts eller misslyckades.</html>
sv[1]: <html>Uppladdningen och/eller sparandet av {0} lager med ändringar<br>avbröts eller misslyckades.</html>

en: Incomplete upload and/or save
sv: Ofullständig uppladdning och/eller ofullständigt sparande

en: should be uploaded
sv: bör laddas upp

en: should be saved
sv: bör sparas

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be uploaded to the server.
sv: Lager ''{0}'' har ändringar som bör laddas upp till server.

en: Layer ''{0}'' has modifications which are discouraged to be uploaded.
sv: Lager ''{0}'' har ändringar vilka inte rekommenderas att laddas upp.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be uploaded.
sv: Lager ''{0}'' har inga ändringar att ladda upp

en: Layer ''{0}'' has modifications which should be saved to its associated file ''{1}''.
sv: Lager ''{0}'' har ändringar som borde sparas till dess associerade fil ''{1}''.

en: Layer ''{0}'' has no modifications to be saved.
sv: Lager ''{0}'' har inga ändringar att spara.

en: Layer Name and File Path
sv: Namn på lager och filsökväg

en: Recommended Actions
sv: Rekommenderade åtgärder

en: Actions To Take
sv: Åtgärder att genomföra

en: Update objects
sv: Uppdatera objekt

en: Changesets: Non-default advanced settings
sv: Ändringsuppsättningar: Avancerade inställningar som inte är standard

en: Describe the changes you made
sv: Beskriv ändringarna du gjort

en: Changeset tags:
sv: Taggar i ändringsuppsättningen:

en: Settings
sv: Inställningar

en: Decide how to upload the data and which changeset to use
sv: Bestäm hur data ska laddas upp och vilket ändringsset som ska användas

en: Upload to ''{0}''
sv: Ladda upp till "{0}"

en: Upload Changes
sv: Skicka in ändringar

en: Upload the changed primitives
sv: Ladda upp ändrade primitiv

en: Please enter a valid chunk size first
sv: Ange en giltig blockstorlek först

en: Illegal chunk size
sv: Ogiltig blockstorlek

en: The following required terms are missing: {0}
sv: Följande villkor saknas: {0}

en: The following forbidden terms have been found: {0}
sv: Följande otillåtna villkor har hittats: {0}

en: <html>The following changeset tag contains an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html> | <html>The following changeset tags contain an empty key/value:<br>{0}<br>Continue?</html>
sv[0]: <html>Följande ändringssetstagg innehåller en tom nyckel/tomt värde:<br>{0}<br>Vill du fortsätta?<html>
sv[1]: <html>Följande ändringssetstaggar innehåller en tom nyckel/tomt värde:<br>{0}<br>Vill du fortsätta?<html>

en: Empty metadata
sv: Tomt metadata

en: Cancel the upload and resume editing
sv: Avbryt uppladdning och fortsätt redigera

en: Object ''{0}'' is already deleted on the server. Skipping this object and retrying to upload.
sv: Objekt ''{0}'' har redan raderats från servern. Skippar detta objekt och försöker ladda upp igen.

en: Preparing objects to upload ...
sv: Förbereder objekt att ladda upp ...

en: Objects are uploaded to a <strong>new changeset</strong>.
sv: Objekt kommer att laddas upp till en <strong>ny ändringsuppsättning</strong>.

en: Objects are uploaded to the <strong>open changeset</strong> {0} ''{1}''.
sv: Objekt laddas upp till <strong>öppna ändringsuppsättningen</strong> {0} ''{1}''.

en: The changeset is going to be <strong>closed</strong> after this upload
sv: Ändringsuppsättningen kommer att <strong>stängas</strong> efter uppladdningen.

en: The changeset is <strong>left open</strong> after this upload
sv: Ändringsuppsättningen kommer att <strong>lämnas öppen</strong> efter uppladdningen.

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong>
sv[0]: Skickar in<strong>{0} objekt</strong> med  <strong>1 ändringsuppsättning</strong>
sv[1]: Skickar in<strong>{0} objekt</strong> med  <strong>1 ändringsuppsättning</strong>

en: Uploading <strong>{0} object</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong> | Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>1 request</strong>
sv[0]: Skickar in <strong>{0} objekt</strong> till <strong>1 ändringsuppsättning</strong> med <strong>1 request</strong>
sv[1]: Skickar in <strong>{0} objekt</strong> till <strong>1 ändringsuppsättning</strong> med <strong>1 request</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>1 changeset</strong> using <strong>{1} requests</strong>
sv: Laddar upp <strong>{0} objekt</strong> till <strong>1 ändringsset</strong> med hjälp av <strong>{1} förfrågningar</strong>

en: {0} objects exceed the max. allowed {1} objects in a changeset on the server ''{2}''. Please <a href="urn:changeset-configuration">configure</a> how to proceed with <strong>multiple changesets</strong>
sv: {0} objekt överskrider maximalt tillåtna {1} objekt i en ändringsuppsättning på servern ''{2}''. Vänligen <a href="urn:changeset-configuration">konfigurera</a> hur du fortsätter med <strong>flera ändringsuppsättningar</strong>

en: Uploading <strong>{0} objects</strong> to <strong>multiple changesets</strong> using <strong>{1} requests</strong>
sv: Laddar upp <strong>{0} objekt</strong> till <strong>multipla ändringsset</strong> med hjälp av <strong>{1} förfrågningar</strong>

en: Settings:
sv: Inställningar:

en: … to server: <strong>{0}</strong>
sv: … till server: <strong>{0}</strong>

en: Uploading data for layer ''{0}''
sv: Skickar in data för lager ''{0}''

en: Continue uploading
sv: Fortsätt uppladdning

en: Click to continue uploading to additional new changesets
sv: Klicka för att fortsätta ladda upp till fler nya ändringsset

en: Go back to Upload Dialog
sv: Gå tillbaks till Ladda Upp-dialogen

en: Click to return to the Upload Dialog
sv: Klicka för att återvända till Ladda Upp-dialogen

en: Abort
sv: Avbryt

en: Click to abort uploading
sv: Klicka för att avbryta uppladdning

en: The server reported that the current changeset was closed.<br>This is most likely because the changesets size exceeded the max. size<br>of {0} objects on the server ''{1}''.
sv: Servern angav att nuvarande ändringsset stängdes.<br>Detta beror mest sannolikt på att ändringssetstorleken överskred maxstorleken<br>för {0} objekt på server ''{1}''.

en: There is {0} object left to upload. | There are {0} objects left to upload.
sv[0]: Det finns {0} objekt kvar att ladda upp.
sv[1]: Det finns {0} objekt kvar att ladda upp.

en: Click ''<strong>{0}</strong>'' to continue uploading to additional new changesets.<br>Click ''<strong>{1}</strong>'' to return to the upload dialog.<br>Click ''<strong>{2}</strong>'' to abort uploading and return to map editing.<br>
sv: Klicka på ''<strong>{0}</strong>'' för att fortsätta ladda upp till ytterligare nya ändringsuppsättningar.<br>Klicka på ''<strong>{1}</strong>'' för att återgå till överföringsdialogrutan.<br >Klicka på ''<strong>{2}</strong>'' för att avbryta uppladdningen och återgå till kartredigering.<br>

en: Changeset is full
sv: Ändringsuppsättningen är full

en: Node ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
sv: Nod ''{0}'' är redan raderad. Hoppar över objekt i uppladdningen.

en: Way ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
sv: Sträcka ''{0}'' är redan raderad. Hoppar över objekt i uppladdningen.

en: Relation ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
sv: Relation ''{0}'' är redan raderad. Hoppar över objektet i uppladdningen.

en: Object ''{0}'' is already deleted. Skipping object in upload.
sv: Objekt ''{0}'' är redan raderat. Hoppar över objektet i uppladdningen.

en: Uploading {0} object... | Uploading {0} objects...
sv[0]: Laddar upp {0} objekt...
sv[1]: Laddar upp {0} objekt...

en: Ignoring caught exception because upload is canceled. Exception is: {0}
sv: Ignorerar upptäckt undantag eftersom uppladdningen avbröts. Undantaget är: {0}

en: Upload successful!
sv: Uppladdningen framgångsrik!

en: <html>Mark modified objects <strong>from the current selection</strong> to be uploaded to the server.</html>
sv: <html>Markera modifierade objekt <strong>ur nuvarande urval</strong> för att ladda upp till server.</html>

en: <html>Mark <strong>locally deleted objects</strong> to be deleted on the server.</html>
sv: <html>Markera <strong>lokalt raderade objekt</strong> för att radera på server.</html>

en: Select objects to upload
sv: Markera objekt att ladda upp

en: Please select the upload strategy:
sv: Välj strategi för uppladdning:

en: Upload all objects in one request
sv: Ladda upp alla objekt som en begäran

en: Upload objects in chunks of size:
sv: Ladda upp objekt i bitar med storlek:

en: Upload each object individually
sv: Ladda upp varje objekt individuellt

en: <html><strong>Multiple changesets</strong> are necessary to upload {0} objects. Please select a strategy:</html>
sv: <html><strong>Flera ändringsuppsättningar</strong> krävs för att ladda upp {0} objekt. Välj en metod:</html>

en: Fill up one changeset and return to the Upload Dialog
sv: Fyll upp en ändringsuppsättning och återgå till uppladdningsdialogrutan

en: Open and use as many new changesets as necessary
sv: Öppna och använd så många nya ändringsuppsättningar som behövs

en: <html>Cannot upload {0} objects in one request because the<br>max. changeset size {1} on server ''{2}'' is exceeded.</html>
sv: <html>Kan inte ladda upp {0} objekt i en begäran eftersom<br>maximala ändringsuppsättningens storlek {1} på servern ''{2}'' har överskridits.</html>

en: <html>There are <strong>multiple changesets</strong> necessary in order to upload {0} objects. Which strategy do you want to use?</html>
sv: <html>Det krävs <strong>flera ändringsuppsättningar</strong> för att ladda upp {0} objekt. Vilken metod vill du använda?</html>

en: (1 request)
sv: (1 begäran)

en: (# requests unknown)
sv: (antal begäran okänt)

en: ({0} request) | ({0} requests)
sv[0]: ({0} begäran)
sv[1]: ({0} begäran)

en: Illegal chunk size <= 0. Please enter an integer > 1
sv: Ogiltig delstorlek <= 0. Ange ett heltal > 1

en: Chunk size {0} exceeds max. changeset size {1} for server ''{2}''
sv: Delstorlek {0} överskrider maximala storleken {1} på ändringsuppsättningar för server "{2}"

en: Value ''{0}'' is not a number. Please enter an integer > 1
sv: Värde ''{0}'' är inte ett tal. Ange ett heltal > 1

en: Your upload comment is <i>rejected</i>.
sv: Din uppladdningskommentar är <i>avvisad</i>.

en: Your upload comment is <i>empty</i>, or <i>very short</i>.<br /><br />This is technically allowed, but please consider that many users who are<br />watching changes in their area depend on meaningful changeset comments<br />to understand what is going on!<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
sv: Din uppladdningskommentar är <i>tom</i>, eller <i>mycket kort</i>.<br /><br />Detta är tekniskt sett tillåtet, men tänk på att många användare som bevakar <br /> ändringar i ditt område förlitar sig på meningsfulla ändringskommentarer<br />för att förstå vad som händer!<br /><br />Om du offrar en minut nu på att förklara din ändring kommer du att göra livet enklare för många andra kartredigerare.

en: Thank you for providing a changeset comment! This gives other mappers a better understanding of your intent.
sv: Tack för att du anger en kommentar till din ändringsuppsättning. Det ger andra karterare en uppfattning om dina avsikter

en: Your changeset source is <i>rejected</i>.
sv: Källan för din ändringsuppsättning <i>avvisades</i>.

en: You did not specify a source for your changes.<br />It is technically allowed, but this information helps<br />other users to understand the origins of the data.<br /><br />If you spend a minute now to explain your change, you will make life<br />easier for many other mappers.
sv: Du angav inte en källa för dina ändringar.<br />Det är tekniskt sett tillåtet, men källinformation hjälper andra användare att förstå ursprunget till informationen. Om du spenderar en minut nu för att förklara din förändring kommer du att göra livet lättare för många andra kartläggare.

en: Thank you for providing the data source!
sv: Tack för att du anger en datakälla

en: The bounding box of this changeset is very large – please consider splitting your changes!
sv: Begränsningsrutan för denna ändringsuppsättning är mycket stor – vänligen överväg att dela upp dina ändringar!

en: Objects to add:
sv: Nya objekt:

en: Objects to modify:
sv: Ändrade objekt:

en: Objects to delete:
sv: Borttagna objekt:

en: {0} object to add: | {0} objects to add:
sv[0]: {0} objekt att lägga till:
sv[1]: {0} objekt att lägga till:

en: {0} object to modify: | {0} objects to modify:
sv[0]: {0} objekt att modifiera:
sv[1]: {0} objekt att modifiera:

en: {0} object to delete: | {0} objects to delete:
sv[0]: {0} objekt att radera:
sv[1]: {0} objekt att radera:

en: All Formats
sv: Alla format

en: Could not export ''{0}''.
sv: Kunde inte exportera ''{0}''.

en: Could not import ''{0}''.
sv: Kunde inte importera ''{0}''.

en: Could not import files.
sv: Kunde inte importera filer.

en: <html>Could not read file ''{0}''.<br>Error is:<br>{1}</html>
sv: <html>Kunde inte läsa filen ''{0}''.<br>Felet är:<br>{1}</html>

en: <html>Could not read files.<br>Error is:<br>{0}</html>
sv: <html>Kunde inte läsa filer.<br>Felet är:<br>{0}</html>

en: GeoJSON Files
sv: GeoJSON-filer

en: Layer ''{0}'' not supported
sv: Lagret ''{0}'' stöds inte

en: GeoJSON file
sv: GeoJSON-fil

en: Note: GPL is not compatible with the OSM license. Do not upload GPL licensed tracks.
sv: Obs: GPL är inte kompatibelt med OSM-licensen. Skicka inte in spår under GPL-licens.

en: GPS track description
sv: beskrivning av gps-spår

en: Add author information
sv: Lägg till information om skapare

en: Real name
sv: Namn

en: E-Mail
sv: E-mail

en: Predefined
sv: Fördefinierad

en: Copyright year
sv: Copyrightår

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Save track colors in GPX file
sv: Spara spårfärger i GPX-fil

en: Use Garmin compatible GPX extensions
sv: Använd Garmin-kompatibla GPX-tillägg

en: Save layer specific preferences
sv: Spara specifika inställningar för lager

en: Export options
sv: Exportalternativ

en: Export and Save
sv: Exportera och spara

en: Garmin track extensions only support 16 colors.
sv: Garmin spårtillägg stöder endast 16 färger.

en: If you continue, the closest supported track color will be used.
sv: Om du fortsätter kommer den närmast stödda spårfärgen att användas.

en: Choose a predefined license
sv: Välj en fördefinierad licens

en: GPX Files
sv: GPX-filer

en: Markers from {0}
sv: Markörer från {0}

en: Routes from {0}
sv: Rutter från {0}

en: Error occurred while parsing gpx data for layer ''{0}''. Only a part of the file will be available.
sv: Ett fel uppstod när gpx-data tolkades för lagret ''{0}''. Endast en del av filen kommer att vara tillgänglig.

en: Error occurred while parsing gpx file ''{0}''. Only a part of the file will be available.
sv: Ett fel uppstod vid tolkning av gpx-filen ''{0}''. Endast en del av filen kommer att vara tillgänglig.

en: The imported track "{0}" might not be visible because it has the same color as the background.<br>You can change this in the context menu of the imported layer.
sv: Det importerade spåret "{0}" kanske inte är synligt eftersom det har samma färg som bakgrunden.<br>Du kan ändra detta i snabbmenyn för det importerade lagret.

en: Parsing data for layer ''{0}'' failed
sv: Det gick inte att tolka data för lagret ''{0}''

en: Coordinates imported: {0}
sv: Koordinater importerade: {0}

en: Import success:
sv: Import framgångsrik:

en: Import failure!
sv: Importfel!

en: Image Files
sv: Bilder

en: folder
sv: mapp

en: Looking for image files
sv: Söker efter bilder

en: No image files found.
sv: Inga bilder hittades.

en: NMEA-0183 Files
sv: NMEA-0183-filer

en: Malformed sentences: {0}
sv: Felaktiga meningar: {0}

en: Checksum errors: {0}
sv: Checksum-fel: {0}

en: Unknown sentences: {0}
sv: Okända meningar: {0}

en: Zero coordinates: {0}
sv: Nollkoordinater: {0}

en: Note Files
sv: Anteckningsfiler

en: OSM Server Files bzip2 compressed
sv: OSM-serverfiler bzip2-komprimerade

en: OsmChange File
sv: OsmChange-fil

en: File ''{0}'' does not exist.
sv: Filen ''{0}'' existerar inte.

en: No data found in file {0}.
sv: Inget data funnet i filen {0}.

en: Open OsmChange file
sv: Öppna OsmChange-fil

en: OSM Server Files
sv: OSM serverfiler

en: <html>An error occurred while restoring backup file.<br>Error is:<br>{0}</html>
sv: <html>Ett fel uppstod vid återställning av säkerhetskopia.<br>Felet är:<br>{0}</html>

en: OSM Server Files gzip compressed
sv: OSM-serverfiler gzip-komprimerade

en: Invalid dataset
sv: Ogiltigt dataset

en: No data found for layer ''{0}''.
sv: Ingen data hittad i lager ''{0}''.

en: No data found in file ''{0}''.
sv: Ingen data hittad i fil ''{0}''.

en: Open OSM file
sv: Öppna OSM-fil

en: OSM PBF Files
sv: OSM PBF-filer

en: OSM Server Files XZ compressed
sv: OSM-serverfiler XZ-komprimerade

en: OziExplorer Waypoint Files
sv: OziExplorer Waypoint-filer

en: RTKLib Positioning Solution Files
sv: RTKLib Positioning Solution-filer

en: Validation Error Files
sv: Valideringsfelfiler

en: WMS Files (*.wms)
sv: WMS-filer (*.wms)

en: Unsupported WMS file version; found {0}, expected {1}
sv: WMS-filversion som ej stöds; funnen {0}, förväntad {1}

en: Native projections
sv: Inhemska projektioner

en: Offset
sv: Förskjutning

en: Tile download projection
sv: Projektion för nedladdade kartrutor

en: Tile display projection
sv: Visningsprojektion för kartrutor

en: Current zoom
sv: Nuvarande zoom

en: Show tile info
sv: Visa tile-information

en: Tile Info
sv: Tile-information

en: Tile name
sv: Tile-namn

en: Tile URL
sv: Tile-adress

en: Custom header: {0}
sv: Anpassad rubrik: {0}

en: Tile size
sv: Tilestorlek

en: Tile display size
sv: Visningsstorlek för kartrutor

en: Reprojection
sv: Omprojektion

en: Reprojected tile size
sv: Omprojekterad storlek av kartrutor

en: Loaded
sv: Laddad

en: Loading
sv: Läser in

en: Load tile
sv: Ladda tile

en: Get tile status
sv: Hämta kartrutestatus

en: Force tile rendering
sv: Tvinga rendering av kartrutor

en: Failed to create tile source
sv: Det gick inte att skapa kartrutekälla

en: zoom in to load more tiles
sv: zooma in för att ladda fler tiles

en: increase tiles zoom level (change resolution) to see more detail
sv: öka zoomnivån för kartrutor (ändra upplösning) för att se mer detaljer

en: Current zoom: {0}
sv: Nuvarande zoom: {0}

en: Display zoom: {0}
sv: Visa zoom: {0}

en: Pixel scale: {0}
sv: Pixelskala: {0}

en: Best zoom: {0}
sv: Bästa zoom: {0}

en: Estimated cache size: {0}
sv: Uppskattad cachestorlek: {0}

en: === Cache stats ===
sv: === Cachestatistik ===

en: {0} ({1}), automatically downloading in zoom {2}
sv: {0} ({1}), laddas ned automatiskt i zoom {2}

en: {0} ({1}), downloading in zoom {2}
sv: {0} ({1}), laddar ned i zoom {2}

en: Downloaded {0}/{1} tiles
sv: Ladda ner {0}/{1} tiles

en: Save WMS file
sv: Spara WMS-fil

en: Aerial imagery "{0}" might be misaligned. Please check its offset using GPS tracks!
sv: Flygfoto "{0}" kan vara förskjuten. Kontrollera dess förskjutning med hjälp av GPS-spår!

en: Details...
sv: Detaljer...

en: Do not show this message again
sv: Visa inte det här meddelandet igen

en: Hide this message
sv: Göm detta meddelande

en: Unable to create directory {0}, autosave will be disabled
sv: Kunde Ej skapa katalogen {0}, autospara-funktionen inaktiverad.

en: Unable to create file {0}, other filename will be used
sv: Kunde ej skapa filen {0}, ett annat filnamn kommer att användas

en: IOError while creating file, autosave will be skipped: {0}
sv: IO-fel vid skapande av fil, autosparning kommer att hoppas över: {0}

en: Unable to delete old backup file {0}
sv: Kunde Ej ta bort den utdaterade backup-filen {0}

en: Your work has been saved automatically.
sv: Ditt arbete har sparats automatiskt.

en: Restoring files
sv: Återställer filer

en: Unable to delete backup file {0}
sv: Kunde inte ta bort säkerhetskopiefilen {0}

en: Unable to delete PID file {0}
sv: Kunde inte ta bort PID-filen {0}

en: Unable to delete archived backup file {0}
sv: Kunde inte ta bort den arkiverade säkerhetskopiefilen {0}

en: Customize Color
sv: Anpassa färger

en: Default
sv: Standard

en: Choose a color
sv: Välj en färg

en: Name: {0}
sv: Namn: {0}

en: Description: {0}
sv: Beskrivning: {0}

en: Creator: {0}
sv: Skapare: {0}

en: {0} track, {1} track segments | {0} tracks, {1} track segments
sv[0]: {0} spår, {1} spårsegment
sv[1]: {0} spår, {1} spårsegment

en: Timespan
sv: Tidsperiod

en: Number of<br/>Segments
sv: Antal<br/> segment

en: {0} route,  | {0} routes,
sv[0]: {0} rutt,
sv[1]: {0} rutter,

en: {0} waypoint | {0} waypoints
sv[0]: {0} sträckpunkt
sv[1]: {0} sträckpunkter

en: Jump to next segment
sv: Hoppa till nästa segment

en: Jump to previous segment
sv: Hoppa till föregående segment

en: {0} track | {0} tracks
sv[0]: {0} spår
sv[1]: {0} spår

en: Save GPX file
sv: Spara GPX-fil

en: Collect segments of all tracks and combine in a single track.
sv: Samla ihop segment av alla spår och kombinera i ett enda spår.

en: Combine tracks of this layer
sv: Kombinera spår från det här lagret

en: Split multiple track segments of one track into multiple tracks.
sv: Dela multipla spårsegment från ett spår till multipla spår.

en: Split track segments to tracks
sv: Dela spårsegment till spår

en: Split the tracks of this layer to one new layer each.
sv: Dela upp spåren i detta lager till ett nytt lager vardera.

en: Split tracks to new layers
sv: Dela spår till nya lager

en: Unsupported imagery type: {0}
sv: Typ av bakgrundsbild som inte stöds: {0}

en: Next marker
sv: Nästa markör

en: Jump to next marker
sv: Hoppa till nästa markör

en: Previous marker
sv: Föregående markör

en: Jump to previous marker
sv: Hoppa till föregående markör

en: All projections are supported
sv: Alla projektioner stöds

en: The layer {0} does not support the new projection {1}.
sv: Lagret {0} stöder inte den nya projektionen {1}.

en: Supported projections are: {0}
sv: Projektioner som stöds är: {0}

en: Change the projection again or remove the layer.
sv: Ändra projektionen igen eller ta bort lagret.

en: Save Layer
sv: Spara Lager

en: Trying to set a read only data layer as edit layer
sv: Försöker ställa in ett skrivskyddat datalager som redigeringslager

en: Trying to delete the layer with background upload. Please wait until the upload is finished.
sv: Försöker ta bort lagret med uppladdning i bakgrunden. Vänta tills uppladdningen är klar.

en: A background upload is already in progress. Cannot reset state until the upload is finished.
sv: En uppladdning i bakgrunden är redan pågåeende. Kan inte nollställa status innan uppladdningen är klar.

en: {0} note | {0} notes
sv[0]: {0} anteckning
sv[1]: {0} anteckningar

en: Notes layer
sv: Kartanteckningslager

en: Total notes:
sv: Totalt antal anteckningar:

en: Changes need uploading?
sv: Ändringar som behöver laddas upp?

en: Save Note file
sv: Spara anteckningsfil

en: outside downloaded area
sv: utanför hämtat område

en: Data Layer {0}
sv: Datalager {0}

en: Merging layers
sv: Slå ihop lager

en: {0} deleted | {0} deleted
sv[0]: {0} raderat
sv[1]: {0} raderade

en: {0} incomplete | {0} incomplete
sv[0]: {0} inkomplett
sv[1]: {0} inkompletta

en: {0} consists of:
sv: {0} består av:

en: Layer is locked
sv: Lagret är låst

en: Download is blocked
sv: Nedladdning är blockerad

en: Upload is discouraged
sv: Uppladdning rekommenderas ej

en: Upload is blocked
sv: Uppladdning är blockerad

en: Empty layer
sv: Tomt lager

en: Convert to GPX layer
sv: Omvandla till gpx-lager

en: Converted from: {0}
sv: Omvandlad från:{0}

en: Dataset consistency test
sv: Datauppsättningskonsistenstest

en: No problems found
sv: Hittade inga problem

en: Following problems found:
sv: Följande problem hittade:

en: Save anyway
sv: Spara i alla fall

en: The layer contains no data.
sv: Lagret innehåller ingen data.

en: Conflicts
sv: Konflikter

en: Reject Conflicts and Save
sv: Avvisa konflikter och spara

en: There are unresolved conflicts. Conflicts will not be saved and handled as if you rejected all. Continue?
sv: Det finns olösta konflikter. Konflikter sparas inte och kommer att behandlas som om du avvisat dem alla. Fortsätt?

en: Save OSM file
sv: Spara OSM-fil

en: Validation errors
sv: Valideringsfel

en: No validation errors
sv: Inga valideringsfel

en: Save Validation errors file
sv: Spara valideringsfelfil

en: Set WMS Bookmark
sv: Ställ in WMS-bokmärke

en: Unable to find supported projection for layer {0}. Using {1}.
sv: Det gick inte att hitta projektion som stöds för lagret {0}. Använder {1}.

en: Reprojecting layer {0} from {1} to {2}. For best image quality and performance, switch to one of the supported projections: {3}
sv: Omprojekterar lager {0} från {1} till {2}. För bästa bildkvalitet och prestanda, byt till en av de projektioner som stöds: {3}

en: Adjust timezone and offset
sv: Justera tidszon och tidsförskjutning

en: An error occurred while trying to match the photos to the GPX track. You can adjust the sliders to manually match the photos.
sv: Ett fel uppstod när fotona skulle matchas med GPX-spåret. Du kan justera reglagen så att de matchar fotona manuellt.

en: Matching photos to track failed
sv: Matchning av fotografier mot spår misslyckades

en: Timezone: {0}
sv: Tidszon: {0}

en: Minutes: {0}
sv: Minuter: {0}

en: Seconds: {0}
sv: Sekunder: {0}

en: (Time difference of {0} day) | Time difference of {0} days
sv[0]: (Tidsskillnad {0} dag)
sv[1]: Tidsskillnad {0} dagar

en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: Segment settings
sv: Segmentinställningar

en: Interpolate between segments
sv: Interpolera mellan segmenten

en: only when the segments are less than # minutes apart:
sv: endast när segmenten skiljer sig mindre än # minuter:

en: only when the segments are less than # meters apart:
sv: endast när segmenten är mindre än # meter från varandra:

en: Tag images at the closest end of a segment, when not interpolated
sv: Tagga bilder i den närmaste änden av ett segment, när de inte interpoleras

en: only within # minutes of the closest trackpoint:
sv: bara inom # minuter från närmaste spårpunkt:

en: Track settings (note that multiple tracks can be in one GPX file)
sv: Spårinställningar (observera att flera spår kan finnas i en GPX-fil)

en: Interpolate between tracks
sv: Interpolera mellan spår

en: only when the tracks are less than # minutes apart:
sv: endast när spåren är kortare tod än # minuter från varandra

en: only when the tracks are less than # meters apart:
sv: endast när spåren är mindre än # meter från varandra

en: Tag images at the closest end of a track, when not interpolated<br>(also applies before the first and after the last track)
sv: Tagga bilder i den närmaste änden av ett spår, när de inte interpoleras<br>(gäller även före det första och efter det sista spåret)

en: Force tagging of all pictures (temporarily overrides the settings above).
sv: Påtvinga taggning av alla bilder (åsidosätter tillfälligt inställningarna ovan).

en: This option will not be saved permanently.
sv: Det här valet kommer inte att sparas permanent.

en: Correlate to GPX
sv: Korrelerar med GPX

en: Invalid timezone
sv: Ogiltig tidszon

en: Invalid offset
sv: Ogiltig förskjutning

en: Correlate images with GPX track
sv: Sätt bilder i relation till GPX-spår

en: Try Again
sv: Försök igen

en: No images could be matched!
sv: Inga bilder kunde matchas!

en: <No GPX track loaded yet>
sv: <Inget GPX-spår har hämtats än>

en: Error while parsing the date.
    Please use the requested format
sv: Fel vid tolkning av daturm.
    Använd begärt format

en: Invalid date
sv: Ogiltigt datum

en: GPX track:
sv: GPX-spår:

en: Open another GPX trace
sv: Öppna ett annat foto

en: Use support layer
sv: Använd stödlager

en: Auto-Guess
sv: Auto-gissa

en: Matches first photo with first gpx point
sv: Matchar det första fotot med den första gpx-punkten

en: Manual adjust
sv: Manuell justering

en: Advanced settings...
sv: Avancerade inställningar...

en: Override position for:
sv: Åsidosätt position för:

en: Images that are already tagged ({0}/{1})
sv: Bilder som redan är taggade ({0}/{1})

en: Show Thumbnail images on the map
sv: Visa miniatyrbilder på kartan

en: Timezone:
sv: Tidszon:

en: Correlate
sv: Korrelera

en: No gpx selected
sv: Ingen gpx vald

en: The selected photos do not contain time information.
sv: De markerade fotografierna innehåller ingen tidsinformation.

en: Photos do not contain time information
sv: Fotografierna innehåller ingen tidsinformation.

en: The selected GPX track does not contain timestamps. Please select another one.
sv: Det valda GPX-spåret innehåller inte några tidsstämplar. Välj ett annat spår.

en: GPX Track has no time information
sv: GPX-spåret saknar tidsinformation

en: You should select a GPX track
sv: Välj ett GPX-spår

en: No selected GPX track
sv: Inget GPX-spår har valts

en: Edit images sequence
sv: Editera bildsekvens

en: Geotagged Images
sv: Geotaggade bilder

en: {0} image loaded. | {0} images loaded.
sv[0]: {0} bild laddad.
sv[1]: {0} bilder laddade.

en: {0} was found to be GPS tagged. | {0} were found to be GPS tagged.
sv[0]: {0} hittades som är GPS-taggad
sv[1]: {0} hittades som är GPS-taggade

en: {0} has updated GPS data. | {0} have updated GPS data.
sv[0]: {0} har uppdaterad GPS-data
sv[1]: {0} har uppdaterade GPS-data

en: Elevation:
sv: Höjd:

en: Error on file {0}
sv: Fel i fil {0}

en: No image
sv: Ingen bild

en: Can''t parse metadata for file "{0}". Using last modified date as timestamp.
sv: Kunde inte läsa metadata för filen "{0}". Använder senast ändrad som tidsstämpel.

en: Display geotagged images
sv: Visa geotaggade bilder

en: Next
sv: Nästa

en: Show next Image
sv: Visa nästa bild

en: Previous
sv: Föregående

en: Show previous Image
sv: Visa föregående bild

en: First
sv: Första

en: Show first Image
sv: Visa den första bilden

en: Last
sv: Senaste

en: Show last Image
sv: Visa den sista bilden

en: Center view
sv: Centrera visning

en: Zoom best fit and 1:1
sv: Zooma till bästa passning och 1:1

en: Remove photo from layer
sv: Ta bort foto från lager

en: Delete image file from disk
sv: Radera bildfil från disk

en: Delete the file from disk? | Delete the {0} files from disk?
sv[0]: Radera filen från disk?
sv[1]: Radera {0} filer från disk?

en: The image file will be permanently lost! | The images files will be permanently lost!
sv[0]: Bildfilen kommer att gå permanent förlorad!
sv[1]: Bildfilerna kommer att gå permanent förlorade!

en: Image file could not be deleted.
sv: Bildfil kunde inte raderas.

en: Copy image path
sv: Kopiera sökväg till bild

en: Move dialog to the side pane
sv: Flytta dialogen till sidopanelen

en: Open image in external viewer
sv: Öppna bild i extern viewer

en: Multiple images selected
sv: Multipla bilder valda

en: 
    Altitude: {0} m
sv: 
    Höjd: {0} m

en: 
    Speed: {0} km/h
sv: 
    Hastighet: {0} km/h

en: 
    Direction {0}°
sv: 
    Riktning {0}°

en: 
    EXIF time: {0}
sv: 
    EXIF-tid: {0}

en: 
    GPS time: {0}
sv: 
    GPS-tid: {0}

en: 
    Headline: {0}
sv: 
    Rubrik: {0}

en: 
    Keywords: {0}
sv: 
    Nyckelord: {0}

en: 
    Object name: {0}
sv: 
    Objektnamn: {0}

en: Extracting GPS locations from EXIF
sv: Extraherar GPS-plats från EXIF

en: Starting directory scan
sv: Påbörjar kataloggenomläsning

en: Read photos...
sv: Läs in foton...

en: Reading {0}...
sv: Läser {0}...

en: Scanning directory {0}
sv: Läser igenom katalogen {0}

en: Error while getting files from directory {0}
sv: Fel vid läsning av filer från folder {0}

en: One of the selected files was null
sv: En av de valda filerna var en nollfil

en: Show thumbnails
sv: Visa miniatyrbilder

en: Synchronize time from a photo of the GPS receiver
sv: Synkronisera tid med hjälp av ett foto av GPS-mottagaren

en: <html>Take a photo of your GPS receiver while it displays the time.<br>Display that photo here.<br>And then, simply capture the time you read on the photo and select a timezone<hr></html>
sv: <html>Ta ett foto av din GPS-mottagare när den visar tiden.<br>Visa detta foto här.<br>Och därefter läs helt enkelt av den tid du läste på fotot och välj en tidzon<hr></html>

en: Photo time (from exif):
sv: Fototid (från exif):

en: Gps time (read from the above photo):
sv: Gps-tid (läst från fotot ovan):

en: Photo taken in the timezone of:
sv: Foto taget i tidszonen:

en: Use daylight saving time (where applicable)
sv: Använd sommartid (där det passar)

en: Open another photo
sv: Öppna ett annat foto

en: No date
sv: Inget datum

en: Load images from Wikimedia Commons
sv: Ladda bilder från Wikimedia Commons

en: Choose track visibility and colors
sv: Välj synlighet och kulör för spår

en: Select by date
sv: Välj med datum

en: Set track visibility for {0}
sv: Ange synlighet för spår {0}

en: Set color for selected tracks...
sv: Ange kulör för valda spår...

en: Show all
sv: Visa allt

en: Show selected only
sv: Visa endast markerade

en: Convert all fields
sv: Konvertera alla fält

en: Only convert the following fields:
sv: Konvertera endast följande fält:

en: Do not convert any fields
sv: Konvertera inte några fält

en: Convert
sv: Konvertera

en: Convert and remember selection
sv: Konvertera och kom ihåg valet

en: Convert to data layer
sv: Omvandla till datalager

en: Would you like to simplify the ways in the converted layer?
sv: Vill du förenkla sträckorna i det konverterade lagret?

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: No timestamp
sv: Ingen tidstämpel

en: Select to download OSM data.
sv: Välj för att ladda ner OSM-data

en: Select to download GPS traces.
sv: Välj för att ladda ner GPS-spår

en: Download everything within:
sv: Hämta allting inom:

en: meters
sv: meter

en: Maximum area per request:
sv: Största tillåtna område per begäran:

en: Download near:
sv: Hämta hem i närheten av:

en: track only
sv: endast spår

en: waypoints only
sv: enbart sträckpunkter

en: track and waypoints
sv: spår och sträckpunkter

en: Click to download
sv: Klicka för att ladda ner

en: Click to download into a new data layer
sv: Klicka för att ladda ner till ett nytt datalager

en: Click to cancel
sv: Klicka för att avbryta

en: Download from OSM along this track
sv: Hämta från OSM längs med detta spår

en: Please select the imagery layer.
sv: Välj bildlager

en: Select imagery layer
sv: Välj bildlager

en: There are no imagery layers.
sv: Det finns inga bildlager.

en: No imagery layers
sv: Inga bildlager

en: Error while parsing {0}
sv: Fel vid tolkning {0}

en: Could not read "{0}"
sv: Kunde inte öppna "{0}"

en: gps point
sv: gps-punkt

en: 1 - Fixed
sv: 1 - Fast

en: 2 - Float
sv: 2 - Flytande

en: 3 - Reserved
sv: 3 - Reserverad

en: 5 - Single
sv: 5 - Enstaka

en: None
sv: Inget

en: Estimated
sv: Uppskattad

en: Manual
sv: Manuell

en: Simulated
sv: Simulerad

en: Quality
sv: Kvalitet

en: GPS fix
sv: GPS fixering

en: Time
sv: Tid

en: Direction
sv: Riktning

en: Velocity, {0}
sv: Hastighet, {0}

en: Audio files (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)
sv: Ljudfiler (*.wav, *.mp3, *.aac, *.aif, *.aiff)

en: Import Audio
sv: Importera ljud

en: Import not possible
sv: Import ej möjlig

en: Audio markers from {0}
sv: Ljudmarkörer från {0}

en: No GPX track available in layer to associate audio with.
sv: Det finns inte något GPX-spår i lagret att knyta ljudet till.

en: Some waypoints with timestamps from before the start of the track or after the end were omitted or moved to the start.
sv: Några sträckpunkter med tidsstämplar tidigare än spårets början eller senare än dess slut uteslöts eller flyttades till början.

en: Some waypoints which were too far from the track to sensibly estimate their time were omitted.
sv: Några sträckpunkter som låg för långt från spåret för att deras tid skulle kunna uppskattas med någon rimlighet uteslöts.

en: Import images
sv: Importera bilder

en: Markers From Named Points
sv: Markörer från namngivna punkter

en: Named Trackpoints from {0}
sv: Namngivna spårpunkter från {0}

en: Auto load tiles
sv: Ladda tiles automatiskt

en: Auto zoom
sv: Automatisk zoom

en: Decrease zoom
sv: Minska zoomläge

en: Flush tile cache
sv: Rensa tile-cache

en: Increase zoom
sv: Öka zoomläge

en: Load all tiles
sv: Ladda alla tiles

en: Load all error tiles
sv: Ladda alla felaktiga tiles

en: Convert to OSM Data
sv: Konvertera till OSM-data

en: Toggle layer {0}
sv: Växla lager {0}

en: Show errors
sv: Visa fel

en: Layer name
sv: Lagernamn

en: Projection
sv: Projektion

en: Matrix set identifier
sv: Matrix-lägesindentifierare

en: Filter layers:
sv: Filtrera lager:

en: Change resolution
sv: Ändra upplösning

en: gps marker
sv: gps-markör

en: marker | markers
sv[0]: markör
sv[1]: markörer

en: {0} consists of {1} marker | {0} consists of {1} markers
sv[0]: {0} består av {1} markör
sv[1]: {0} består av {1} markörer

en: Show Text/Icons
sv: Visa text/ikoner

en: Toggle visible state of the marker text and icons.
sv: Växla visning av markörtext och ikoner.

en: Synchronize Audio
sv: Synkronisera ljud

en: You need to pause audio at the moment when you hear your synchronization cue.
sv: Du behöver pausa ljudet precis när du hör synkroniseringsindikatorn.

en: Audio synchronized at point {0}.
sv: Ljud synkroniserat vid punkt {0}.

en: Unable to synchronize in layer being played.
sv: Det går inte att synkronisera i det lager som spelas upp.

en: Make Audio Marker at Play Head
sv: Skapa ljudmarkör vid spelhuvud

en: You need to have paused audio at the point on the track where you want the marker.
sv: Du måste ha pausat ljudet vid den punkt på spåret där du vill placera markören.

en: You need to SHIFT-drag the play head onto an audio marker or onto the track point where you want to synchronize.
sv: Du måste SKIFT-Dra spelhuvudet upp på en ljudmarkör eller upp på den spårpunkt där du vill synkronisera.

en: Unable to create new audio marker.
sv: Kunde inte skapa ny ljudmarkör.

en: There was an error while trying to display the URL for this marker
sv: Fel uppstod vid visning av URL:en för denna markör.

en: (URL was:
sv: (URL:en var:

en: Rendering {0} to {1}
sv: Renderar {0} till {1}

en: Error - file not found: ''{0}''
sv: Fel  - fil hittades inte: "{0}"

en: Expected integer number >= 0 for option {0}, but got ''{1}''
sv: Förväntade heltal >= 0 för val {0}, men fick "{1}"

en: Renders data and saves the result to an image file.
sv: Renderar data och sparar resultatet till en bildfil.

en: Select the map scale
sv: Välj skala för kartan

en: Specify bottom left corner of the rendering area
sv: Ange det nedre vänstra hörnet av den renderade arean

en: Width of the rendered area, in meter
sv: Bredd på den renderade arean, i meter

en: Height of the rendered area, in meter
sv: Höjd för den renderade arean, i meter

en: Width of the target image, in pixel
sv: Bredd på målbilden, i pixlar

en: Height of the target image, in pixel
sv: Höjd för målbilden, i pixlar

en: Projection to use, default value ''{0}'' (web-Mercator)
sv: Projektion att använda, defaultvärde "{0}" (web-Mercator)

en: In .osm data file ''{0}'' -
sv: I .osm-datafil "{0}" -

en: Toggle all settings
sv: Växla alla inställningar

en: Unable to replace argument {0} in {1}: {2}
sv: Omöjligt att ersätta variabel {0} i {1}: {2}

en: Failed to locate image ''{0}''
sv: Misslyckades att hitta bild "{0}"

en: Save Access Token in preferences
sv: Spara Access Token i inställningarna

en: Access Token Key:
sv: Access Token nyckel:

en: Access Token Secret:
sv: Access Token hemlig:

en: <html>Select to save the Access Token in the JOSM preferences.<br>Unselect to use the Access Token in this JOSM session only.</html>
sv: <html>Markera för att spara Access Token i JOSM-inställningarna.<br>Avmarkera för att endast använda Access Token i den här JOSM-sessionen.</html>

en: Use default settings
sv: Använd standardinställningar

en: Client ID:
sv: Klient-ID:

en: Overwrite custom OAuth settings?
sv: Skriv över anpassade OAuth-inställningar?

en: Fully automatic
sv: Helt automatisk

en: Semi-automatic
sv: Halvautomatisk

en: Please enter your OSM user name and password. The password will <strong>not</strong> be saved in clear text in the JOSM preferences and it will be submitted to the OSM server <strong>only once</strong>. Subsequent data upload requests don''t use your password any more.
sv: Ange OSM-användarnamn och lösenord. Lösenordet kommer <strong>inte</strong> att sparas i klartext i JOSM-inställningarna och kommer att skickas till OSM-servern <strong>endast en gång</strong>. Efterföljande uppladdningar kommer inte att använda ditt lösenord igen.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Advanced OAuth properties
sv: Avancerade OAuth-egenskaper

en: Accept Access Token
sv: Acceptera Access Token

en: Authorize now
sv: Auktorisera nu

en: Back
sv: Tillbaka

en: Run the automatic authorization steps again
sv: Kör de automatiska auktoriseringsstegen igen

en: Test Access Token
sv: Testa Access Token

en: Authorize JOSM to access the OSM API
sv: Auktorisera JOSM för att få åtkomst till OSM:s API

en: OAuth authorization failed
sv: OAuth-auktorisering misslyckades

en: Advanced OAuth parameters
sv: Avancerade OAuth-parametrar

en: Enter the OAuth Access Token
sv: Ange OAuth Access Token

en: Enter advanced OAuth properties
sv: Ange avancerade OAuth-parametrar

en: Please enter an Access Token Key
sv: Ange en Access Token-nyckel

en: The Access Token Key must not be empty. Please enter an Access Token Key
sv: Access Token-nyckeln får inte vara tom. Ange en Access Token-nyckel

en: Allow to upload map data
sv: Tillåt uppladdning av kartdata

en: Select to grant JOSM the right to upload map data on your behalf
sv: Välj för att godkänna att JOSM laddar upp kartdata i ditt namn

en: Allow to upload GPS traces
sv: Tillåt uppladdning av GPS-spår

en: Select to grant JOSM the right to upload GPS traces on your behalf
sv: Välj för att godkänna att JOSM laddar upp GPS-spår i ditt namn

en: Allow to download your private GPS traces
sv: Tillåt nedladdning av dina privata GPS-spår

en: Select to grant JOSM the right to download your private GPS traces into JOSM layers
sv: Välj för att godkänna att JOSM laddar ner dina privata GPS-spår till JOSM-lager

en: Allow to read your preferences
sv: Tillåt att läsa dina inställningar

en: Select to grant JOSM the right to read your server preferences
sv: Välj för att godkänna att JOSM läser dina inställningar på servern

en: Allow to write your preferences
sv: Tillåt att skriva till dina inställningar

en: Select to grant JOSM the right to write your server preferences
sv: Välj för att godkänna att JOSM ändrar dina inställningar på servern

en: Allow modifications of notes
sv: Tillåt ändringar av anteckningar

en: Select to grant JOSM the right to modify notes on your behalf
sv: Välj för att godkänna att JOSM ändrar kartanteckningar i ditt namn

en: Testing OAuth Access Token
sv: Testa OAuth Access Token

en: Success
sv: Lyckades

en: Test failed
sv: Test misslyckades

en: Close the preferences dialog and discard preference updates
sv: Stäng inställningsdialogen och förkasta uppdateringar av inställningarna

en: Save the preferences and close the dialog
sv: Spara inställningarna och stäng dialogen

en: You have to restart JOSM for some settings to take effect.
sv: Du behöver starta om JOSM för att vissa inställningar skall slå igenom.

en: Would you like to restart now?
sv: Vill du starta om nu?

en: Download plugins
sv: Hämta hem insticksmoduler

en: Icon paths:
sv: Sökvägar för ikoner:

en: Name (optional):
sv: Namn (valfritt):

en: URL / File:
sv: URL / Fil:

en: active
sv: aktiv

en: Continue anyway
sv: Fortsätt ändå

en: Cancel and return to the previous dialog
sv: Avbryt och återvänd till föregående dialog

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset to default
sv: Återställ standardvärden

en: Add a new icon path
sv: Lägg till ny sökväg för ikon

en: Remove the selected icon paths
sv: Ta bort valda sökvägar för ikoner

en: Edit the selected icon path
sv: Ändra den valda sökvägen för ikonen

en: Tooltip
sv: Verktygstips

en: Icon
sv: Ikon

en: Remove from toolbar
sv: Ta bort från verktygsfält

en: Configure toolbar
sv: Konfigurera verktygsfält

en: Edit shortcut
sv: Redigera genväg

en: Do not hide toolbar and menu
sv: Göm inte verktygsfält och meny

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Customize the elements on the toolbar.
sv: Bestäm vad som skall finnas på verktygsraden.

en: Separator
sv: Avgränsare

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Parameter name
sv: Parameternamn

en: Parameter value
sv: Parametervärde

en: Strange toolbar value: {0}
sv: Konstigt värde för verktygsfält: {0}

en: Toolbar: {0}
sv: Verktygsfält: {0}

en: Remove the selected entry
sv: Ta bort den markerade posten

en: Edit boundaries
sv: Redigera gränser

en: Reset preferences
sv: Återställ inställningar

en: Advanced Preferences
sv: Avancerade inställningar

en: Setting Preference entries directly. Use with caution!
sv: Ange inställningar direkt. Använd med försiktighet!

en: Read from file
sv: Läs från fil

en: Export selected items
sv: Exportera valda objekt

en: Import log
sv: Importera log

en: shortcut
sv: genväg

en: color
sv: färg

en: toolbar
sv: verktygsrad

en: Load profile
sv: Läs in profil

en: Save {0} profile
sv: Spara {0} profil

en: Choose profile file
sv: Välj profilfil

en: Change list setting
sv: Spara listinställningar

en: Simple
sv: Enkelt

en: List
sv: Lista

en: List of lists
sv: Lista över listor

en: List of maps
sv: Lista över kartor

en: Add setting
sv: Lägg till inställning

en: Advanced Background: Changed
sv: Avancerad Bakgrund: Ändrad

en: Current value is default.
sv: Nuvarande värde är default

en: Default value is ''{0}''.
sv: Defaultvärde är "{0}".

en: Value:
sv: Värde:

en: Audio
sv: Ljud

en: Settings for the audio player and audio markers.
sv: Inställningar för ljudspelare och ljudmarkörer.

en: Display the Audio menu.
sv: Visa ljudmenyn

en: Label audio (and image and web) markers.
sv: Sätt etikett på markörer för ljud (och bild och webb).

en: Display live audio trace.
sv: Visa live-ljudspår.

en: Explicit waypoints with valid timestamps.
sv: Explicita sträckpunkter med giltiga tidsstämplar.

en: Explicit waypoints with time estimated from track position.
sv: Explicita sträckpunkter med tid uppskattad från position längs spåret.

en: Named trackpoints.
sv: Namngivna spårpunkter.

en: Modified times (time stamps) of audio files.
sv: Ändrade tidpunkter (tidsstämplar) från ljudfiler.

en: Start of track (will always do this if no other markers available).
sv: Början av spåret (görs alltid om det inte finns andra markörer).

en: Show or hide the audio menu entry on the main menu bar.
sv: Visa eller dölj ljudmenyn på huvudmenyn.

en: Display a moving icon representing the point on the synchronized track where the audio currently playing was recorded.
sv: Visa en rörlig ikon som representerar den punkt på det synkroniserade spåret där det ljud som spelas upp samtidigt spelades in.

en: Put text labels against audio (and image and web) markers as well as their button icons.
sv: Sätt ut textetiketter vid markörer för ljud (och bild och webb) utöver deras knappikoner.

en: When importing audio, make markers from...
sv: Vid import av ljud, skapa markörer från...

en: When importing audio, apply it to any waypoints in the GPX layer.
sv: Vid ljudimport, tillämpa ljud på tillgängliga sträckpunkter i GPX-lagret.

en: Automatically create audio markers from trackpoints (rather than explicit waypoints) with names or descriptions.
sv: Skapa automatiskt ljudmarkörer från spårpunkter (snarare än explicita sträckpunkter) med namn och beskrivningar.

en: Create audio markers at the position on the track corresponding to the modified time of each audio WAV file imported.
sv: Skapa ljudmarkörer på ljudplatsen motsvarande den modifierade tiden av varje WAV-fil som importerades.

en: The number of seconds to jump forward or back when the relevant button is pressed
sv: Antal sekunder att hoppa framåt eller bakåt när knapparna i fråga trycks ner

en: Forward/back time (seconds)
sv: Tid framåt/bakåt (sekunder)

en: The amount by which the speed is multiplied for fast forwarding
sv: Hur många gånger hastigheten fördubblas vid snabbspolning framåt

en: Fast forward multiplier
sv: Multiplikator för snabbspolning framåt

en: Playback starts this number of seconds before (or after, if negative) the audio track position requested
sv: Uppspelning påbörjas detta antal sekunder före (eller efter om negativt värde) begärd position på ljudspåret

en: Lead-in time (seconds)
sv: Inledningstid (sekunder)

en: The ratio of voice recorder elapsed time to true elapsed time
sv: Förhållandet mellan tid förfluten i ljudinspelaren och verklig förfluten tid.

en: Voice recorder calibration
sv: Kalibrering av röstinspelare

en: Colors
sv: Färger

en: Paint style {0}: {1}
sv: Ritstil{0}: {1}

en: Choose
sv: Välj

en: Choose a color for {0}
sv: Välj en färg för {0}

en: Set all to default
sv: Sätt allt till förval

en: Colors used by different objects in JOSM.
sv: De färger som används av olika objekt i JOSM.

[ctx: gui]
en: Display
sv: Utseende

en: Various settings that influence the visual representation of the whole program.
sv: Olika inställningar som påverkar hur hela programmet representeras visuellt.

en: Draw Direction Arrows
sv: Rita riktningspilar

en: Only on the head of a way.
sv: Enbart på en sträckas huvud.

en: Draw oneway arrows.
sv: Rita pilar vid enkelriktat

en: Draw segment order numbers
sv: Rita ut segmentens ordningsnummer

en: Draw virtual nodes in select mode
sv: Rita virtuella noder i urvalsläge

en: Draw inactive layers in other color
sv: Rita inaktiva lager i avvikande färg

en: Rule
sv: Regel

en: Draw rubber-band helper line
sv: Rita gummibandshjälplinjer

en: Smooth map graphics (antialiasing)
sv: Mjuk kartgrafik (antialiasing)

en: Draw only outlines of areas
sv: Rita enbart ytterkonturer på områden

en: Hide labels while dragging the map
sv: Göm etiketter medan man flyttar kartan

en: OSM Data
sv: OSM-data

en: Settings that control the drawing of OSM data.
sv: Inställningar som kontrollerar hur OSM-data ritas

en: Draw direction hints for way segments.
sv: Rita riktningsanvisningar för delsträckor.

en: Draw arrows in the direction of oneways and other directed features.
sv: Visa pilar i sträckans riktning för enkelriktade vägar och andra liknande objekt.

en: Draw the order numbers of all segments within their way.
sv: Rita ordningsnummer för alla delsträckor inom deras sträcka.

en: Draw the boundaries of data loaded from the server.
sv: Rita gränser för data hämtade från servern.

en: Draw virtual nodes in select mode for easy way modification.
sv: Rita virtuella noder i urvalsläge för underlätta förändring av sträckor.

en: Draw the inactive data layers in a different color.
sv: Rita de inaktiva datalagren i avvikande färg.

en: Apply antialiasing to the map view resulting in a smoother appearance.
sv: Använd antialiasing för att ge kartan ett jämnare utseende.

en: Apply antialiasing to the map view in wireframe mode resulting in a smoother appearance.
sv: Applicera antialiasiing till kartan i trådmodellsläge för att få ett mjukare utseende

en: Other options
sv: Andra alternativ

en: GPS Points
sv: GPS-punkter

en: Auto
sv: Automatisk

[ctx: gpx_field]
en: Name
sv: Namn

en: Everything
sv: Allt

en: Custom
sv: Anpassa

en: Use global settings
sv: Använd globala inställningar

en: All
sv: Alla

en: Local files
sv: Lokala filer

en: Force lines if no segments imported
sv: Tvinga linjer om inga segment importerades

en: Draw large GPS points
sv: Rita stora GPS-punkter

en: Velocity (red = slow, green = fast)
sv: Hastighet (röd = långsam, grön = snabb)

en: Direction (red = west, yellow = north, green = east, blue = south)
sv: Riktning (röd = väst, gul = norr, grön = öst, blå = syd)

en: Track date
sv: Spårets datum

en: Heat Map (dark = few, bright = many)
sv: Värmekarta (mörk = få, ljus = många)

en: Single Color (can be customized in the layer manager)
sv: Monokrom (kulör kan justeras i lagerhanteraren)

en: Car
sv: Bil

en: Bicycle
sv: Cykel

en: Foot
sv: Fotgängare

[ctx: Heat map]
en: User Normal
sv: Användare Normal

[ctx: Heat map]
en: User Light
sv: Användare Ljus

[ctx: Heat map]
en: Traffic Lights
sv: Trafikljus

[ctx: Heat map]
en: Wood
sv: Naturskog

[ctx: Heat map]
en: Heat
sv: Värme

en: Use points instead of lines for heat map
sv: Använd punkter istället för linjer för värmekartan

en: Fast drawing (looks uglier)
sv: Snabb ritning (ser sämre ut)

en: Automatically make a marker layer from any waypoints when opening a GPX layer.
sv: Skapa vid öppning av ett GPX-lager automatiskt ett markörlager från tillgängliga sträckpunkter.

en: Draw lines between raw GPS points
sv: Rita linjer mellan råa GPS-punkter

en: Maximum length (in meters) to draw lines for local files. Set to ''-1'' to draw all lines.
sv: Maximal linjelängd (i meter). Ange ''-1'' för att rita alla linjer oavsett längd.

en: Maximum length for local files (meters)
sv: Maxlängd för lokala filer (meter)

en: Maximum length (in meters) to draw lines. Set to ''-1'' to draw all lines.
sv: Maximal linjelängd (i meter). Ange ''-1'' för att rita alla linjer oavsett längd.

en: Maximum length (meters)
sv: Maxlängd (meter)

en: Force drawing of lines if the imported data contain no line information.
sv: Framtvinga utritning av linjer om importerad data inte innehöll någon linjeinformation.

en: Draw direction arrows for lines, connecting GPS points.
sv: Rita riktningspilar för linjer, som förbinder GPS-punkter

en: Draw the direction arrows using table lookups instead of complex math.
sv: Rita riktningspilar med hjälp av tabelluppslagning istället för komplicerad matematik.

en: Do not draw arrows if they are not at least this distance away from the last one.
sv: Rita inte pilar om de inte befinner sig på åtminstone detta avstånd från senast ritade pil.

en: Minimum distance (pixels)
sv: Minimiavstånd (pixlar)

en: Draw larger dots for the GPS points.
sv: Rita större punkter för GPS-punkter.

en: Width of drawn GPX line (0 for default)
sv: Tjocklek på den uppritade GPX-linjen (0 för defaulvärde)

en: Drawing width of GPX lines
sv: Linjetjocklek för GPX-linjer

en: Colors points and track segments by velocity.
sv: Färglägg punkter och spåravsnitt baserat på hastighet.

en: Colors points and track segments by direction.
sv: Färglägg punkter och spåravsnitt baserat på riktning.

en: Colors points and track segments by its timestamp.
sv: Färgar punkter och spår med dess tidsstämplar.

en: Allows to tune the track coloring for different average speeds.
sv: Tillåter att spårets färg justeras efter olika genomsnittshastigheter.

en: Track and Point Coloring
sv: Spår- och punktfärgläggning

en: Lower limit of visibility
sv: Nedre gräns för synlighet

en: Incorrect pattern
sv: Felaktigt mönster

en: Show splash screen at startup
sv: Visa startbild vid uppstart

en: Show user name in title
sv: Visa användarnamn i titel

en: Show object ID in selection lists
sv: Visa objektens ID i urvalslistor

en: Show object version in selection lists
sv: Visa objektversion i vallistor

en: Show node coordinates in selection lists
sv: Visa noders koordinater i vallistor

en: Show localized name in selection lists
sv: Visa lokalt namn i vallistor

en: Modeless working (Potlatch style)
sv: Arbeta utan lägen (Potlatch-stil)

en: Dynamic buttons in side menus
sv: Dynamiska knappar i sidomenyer

en: Display ISO dates
sv: Visa ISO-datum

en: Remember dialog geometries
sv: Kom ihåg geometri på dialogboxar

en: Reverse zoom with mouse wheel
sv: Omvänd zoom med mushjulet

en: Look and Feel
sv: Utseende och känsla

en: Do not require to switch modes (potlatch style workflow)
sv: Kräv inte att man byter läge (arbetsflöde som i Potlatch)

en: Format dates according to {0}. Today''s date will be displayed as {1} instead of {2}
sv: Formatera datum enligt {0}. Dagens datum kommer att visas som {1} istället för {2}

en: Check if you feel opposite direction more convenient
sv: Markera om omvänd ordning känns mer naturligt

en: Zoom steps to get double scale
sv: Antal zoom-steg för att få dubbla skalan

en: Higher value means more steps needed, therefore zoom steps will be smaller
sv: Högre värde gör att fler steg behövs, därför kommer zoom-stegen att bli mindre.

en: Language
sv: Språk

en: Change the language of JOSM.
sv: Ändra språket för JOSM

en: Default (Auto determined)
sv: Förval (automatiskt satt)

en: Add Imagery URL
sv: Lägg till bild-URL

en: seconds
sv: sekunder

en: minutes
sv: minuter

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: {0} Get layers
sv: {0} Hämta lager

en: {0} Select layers
sv: {0} Välj lager

en: {0} Select image format
sv: {0} Välj bildformat

en: Show Bounds
sv: Visa gränser

en: Set default layer?
sv: Ställ in som defaultlager

en: Choose default layer
sv: Välj defaultlager

en: Object Count
sv: Antal objekt

en: Soft
sv: Mjuk

en: Strong
sv: Kraftig

en: Header name
sv: Rubriknamn

en: Header value
sv: Rubrikvärde

en: Imagery
sv: Bakgrundsbilder

en: Modify list of imagery layers displayed in the Imagery menu
sv: Modifiera lista med bildlager som visas i menyn Bakgrundsbilder

en: Common Settings
sv: Allmänna inställningar

en: WMS Settings
sv: WMS-inställningar

en: TMS Settings
sv: TMS-inställningar

en: Imagery providers
sv: Bildkällor

en: Please select the row to delete.
sv: Välj vilken rad du vill ta bort.

en: Layer
sv: Lager

en: Easting
sv: E-koordinat

en: Northing
sv: N-koordinat

en: Remove entry
sv: Ta bort objekt

en: Please select at least one row to copy.
sv: Välj minst en rad att kopiera.

en: Menu Name
sv: Menynamn

en: Imagery URL
sv: Bild-URL

en: Menu Name (Default)
sv: Menynamn (Förval)

en: Auto zoom by default:
sv: Automatisk zoom som standard:

en: Min. zoom level:
sv: Minsta zoom-nivå:

en: Max. zoom level:
sv: Högsta zoom-nivå:

en: Maximum concurrent downloads:
sv: Max samtidiga nedladdningar:

en: Simultaneous connections:
sv: Samtidiga uppkopplingar:

en: Tile size:
sv: Rutstorlek:

en: File backup
sv: Filbackup

en: Configure whether to create backup files
sv: Konfigurera om du ska skapa backupfiler

en: Auto save enabled
sv: Spara automatiskt aktiverad

en: Auto save interval (seconds)
sv: Spara automatiskt, intervall (sekunder)

en: Default value: {0}
sv: Standardvärde: {0}

en: Auto saved files per layer
sv: Spara automatiskt, filer per lager

en: When saving, keep backup files ending with a ~
sv: När man sparar, behåll backup-filer som slutar på ~

en: Notification at each save
sv: Notifiering vid varje spara

en: When saving, display a small notification
sv: När du sparar, visa en liten notifiering

en: Available styles:
sv: Tillgängliga färgscheman

en: Active styles:
sv: Aktiva färgscheman

en: Remove the selected styles from the list of active styles
sv: Ta bort valt färgschema från listan av aktiva färgscheman

en: Add the selected available styles to the list of active styles
sv: Lägg till valda tillgängliga färgscheman till listan av aktiva färgscheman

en: Could not read tagging preset source: {0}
sv: Kunde inte läsa källan till snabbval för taggning: {0}

en: Tagging Presets
sv: Snabbval för taggning

en: Available presets:
sv: Tillgängliga snabbval:

en: Active presets:
sv: Aktiva snabbval:

en: Add a new preset by entering filename or URL
sv: Lägg till ett nytt snabbval genom att ange sökväg eller URL

en: Plugin {0} is still required by this plugin: | Plugin {0} is still required by these {1} plugins:
sv[0]: Insticksmodulen {0} krävs fortfarande av denna insticksmodul:
sv[1]: Insticksmodulen {0} krävs fortfarande av dessa {1} insticksmoduler:

en: Plugin bundled with JOSM
sv: Insticksmodul som medföljer JOSM

en: Please click on <strong>Download list</strong> to download and display a list of available plugins.
sv: Klicka på <strong>Hämta lista</strong> för hämta och visa en lista över tillgängliga insticksmoduler.

en: The filter returned no results.
sv: Filtret gav inget resultat

en:  (requires: {0})
sv:  (kräver: {0})

en: Configure available plugins.
sv: Ställ in tillgängliga insticksmoduler.

en: The following plugin has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} plugins have been downloaded <strong>successfully</strong>:
sv[0]: Följande insticksmodul har <strong>framgångsrikt</strong> hämtats:
sv[1]: Följande {0} insticksmoduler har <strong>framgångsrikt</strong> hämtats:

en: Downloading the following plugin has <strong>failed</strong>: | Downloading the following {0} plugins has <strong>failed</strong>:
sv[0]: Hämtning av följande insticksmodul har <strong>misslyckats</strong>:
sv[1]: Hämtning av följande {0} insticksmoduler har <strong>misslyckats</strong>:

en: Please restart JOSM to activate the downloaded plugins.
sv: Starta om JOSM för att aktivera de hämtade insticksmodulerna.

en: Update plugins
sv: Uppdatera insticksmoduler

[ctx: plugins]
en: All
sv: Alla

[ctx: plugins]
en: Installed
sv: Installerade

[ctx: plugins]
en: Available
sv: Tillgängliga

en: Plugin update policy
sv: Policy för uppdatering av insticksmoduler

en: Accept the new plugin sites and close the dialog
sv: Acceptera de nya hämtställena för insticksmoduler och stäng dialogen

en: Configure Plugin Sites
sv: Konfigurera hämtställen för insticksmoduler

en: Download list
sv: Hämta lista

en: Download the list of available plugins
sv: Hämta hem listan över tillgängliga insticksmoduler

en: Update the selected plugins
sv: Uppdatera de valda insticksmodulerna

en: All installed plugins are up to date. JOSM does not have to download newer versions.
sv: Alla installerade insticksmoduler är senaste version. JOSM behöver inte hämta hem några nya versioner.

en: Configure the list of sites where plugins are downloaded from
sv: Konfigurera listan över platser där insticksmoduler kan hämtas

en: Load from list...
sv: Ladda från lista...

en: Load plugins from a list of plugins
sv: Ladda insticksprogram från en lista av insticksprogram

en: Load plugins from list
sv: Ladda insticksprogram från lista

en: The following plugins were not found. Continue anyway?
sv: Följande insticksprogram hittades inte. Fortsätt ändå?

en: Enter URL
sv: Ange URL

en: Please select an entry.
sv: Välj en post.

en: Update interval (in days):
sv: Uppdateringsintervall (i dagar):

en: Ask before updating
sv: Fråga före uppdatering

en: Always update without asking
sv: Uppdatera alltid utan att fråga

en: Never update
sv: Uppdatera aldrig

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins at startup after an update of JOSM itself.
sv: Avgör huruvida JOSM ska uppdatera aktiva insticksmoduler vid uppstart efter en uppdatering av JOSM själv.

en: Please decide whether JOSM shall automatically update active plugins after a certain period of time.
sv: Avgör huruvida JOSM automatiskt ska uppdatera aktiva insticksmoduler efter en viss tidsperiod.

en: Projection code
sv: Projektionskod

en: Projection name
sv: Projektionsnamn

en: Invalid projection configuration: {0}
sv: Ogiltig projektionsinställning: {0}

en: Projection configuration is valid.
sv: Projektionsinställning är ogiltig.

en: Validate
sv: Validera

en: Parameter information...
sv: Parameterinformation...

en: Parameter information
sv: Parameterinformation

en: Supported values:
sv: Värden som stöds:

en: Projection parameters
sv: Projektionsparametrar

en: Scaling factor
sv: Skalningsfaktor

en: Gauß-Krüger
sv: Gauss-Krüger

en: GK Zone
sv: GK-zon

en: Gauß-Krüger Zone {0}
sv: Gauss-Krüger-zon {0}

en: {0} ({1} to {2} degrees)
sv: {0} ({1} till {2} grader)

en: Lambert CC9 Zone (France)
sv: Lambert CC9 Zone (Frankrike)

en: Lambert 4 Zones (France)
sv: Lambert 4 Zones (Frankrike)

en: WGS84 Geographic
sv: WGS84 Geografisk

en: Lambert Zone (Estonia)
sv: Lambertzon (Estland)

en: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sweden)
sv: SWEREF99 TM / EPSG:3006 (Sverige)

en: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sweden)
sv: SWEREF99 13 30 / EPSG:3008 (Sverige)

en: Map Projection
sv: Kartprojektion

en: Projection method
sv: Projektionsmetod

en: Set as default
sv: Använd som standard

en: Display coordinates as
sv: Visa koordinater som

en: System of measurement
sv: Måttsystem

en: The projection {0} could not be activated. Using Mercator
sv: Projektionen {0} kunde inte aktiveras. Använder Merkator

en: PUWG 1992 (Poland)
sv: PUWG 1992 (Polen)

en: PUWG 2000 Zone {0} (Poland)
sv: PUWG 2000 Zone {0} (Polen)

en: PUWG (Poland)
sv: PUWG (Polen)

en: North
sv: Nord

en: South
sv: Syd

en: Hemisphere
sv: Halvklot

en: Remote Control
sv: Fjärrstyrning

en: Allows JOSM to be controlled from other applications, e.g. from a web browser.
sv: Tillåter JOSM att kontrolleras från andra applikationer, t.ex. en webbläsare.

en: Enable remote control
sv: Aktivera fjärrkontroll

en: Permitted actions:
sv: Tillåtna åtgärder

en: Connection to API failed
sv: Anslutning till API misslyckades

en: Use Basic Authentication
sv: Använd vanlig autentisering

en: Select to use HTTP basic authentication with your OSM username and password
sv: Välj att använda vanlig HTTP-autentisering med ditt OSM-användarnamn och lösenord

en: Use OAuth {0}
sv: Använd OAuth {0}

en: Select to use OAuth {0} as authentication mechanism
sv: Välj att använda OAuth {0} som autentiseringsmekanism

en: OSM username:
sv: OSM-användarnamn:

en: OSM password:
sv: OSM-lösenord:

en: Please enter your OSM password
sv: Ange ditt OSM-lösenord

en: Periodically check for new messages
sv: Kontrollera periodiskt efter nya meddelanden

en: Check interval (minutes):
sv: Kontrollintervall (minuter):

en: Max age for closed notes (days):
sv: Maximal ålder för stängda anteckningar (dagar):

en: Display Advanced OAuth Parameters
sv: Visa avancerade OAuth-parametrar

en: Save to preferences
sv: Spara till inställningar

en: Use OAuth for all requests to {0}
sv: Använd OAuth för alla förfrågningar till {0}

en: You already have an Access Token to access the OSM server using OAuth.
sv: Du har redan en Access Token för åtkomst till OSM-servern med OAuth

en: Remove token
sv: Ta bort token

en: Remove token from JOSM. This does not revoke the token.
sv: Ta bort token från JOSM. Detta återkallar inte token.

en: <html>Use the default OSM server URL (<strong>{0}</strong>)</html>
sv: <html>Använd default OSM-server-URL (<strong>{0}</strong>)</html>

en: Use Overpass server for object downloads
sv: Använd Overpass-server för att ladda ner objekt

en: Overpass server:
sv: Overpass-server:

en: Configure whether to use a proxy server
sv: Konfigurera om du ska använda en proxy-server

en: Host:
sv: Värd:

en: Please enter a username and a password if your proxy requires authentication.
sv: Ange ett användarnamn och ett lösenord om din proxy kräver autentisering.

en: No proxy
sv: Ingen proxy

en: Use standard system settings
sv: Använd systemets standardinställningar

en: Use standard system settings (disabled. Start JOSM with <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> to enable)
sv: Använd systemets standardinställningar (inaktiverat. Starta JOSM med <tt>-Djava.net.useSystemProxies=true</tt> för att aktivera)

en: Manually configure a HTTP proxy
sv: Konfigurera en HTTP-proxy manuellt

en: Use a SOCKS proxy
sv: Använd en SOCKS proxy

en: Connection Settings for the OSM server.
sv: Anslutningsinställningar för OSM-servern

en: Please enter your OSM user name
sv: Ange ditt OSM-användarnamn

en: The user name cannot be empty. Please enter your OSM user name
sv: Användarnamn kan inte vara tomt. Ange ditt OSM-användarnamn

en: Action
sv: Åtgärd

en: Shortcut
sv: Kortkommando

en: Use default
sv: Använd förval

en: Key:
sv: Tangent:

en: Attention: Use real keyboard keys only!
sv: Varning: Använd endast riktiga tangenter!

en: Keyboard Shortcuts
sv: Kortkommandon

en: Changing keyboard shortcuts manually.
sv: Ändra kortkommandon manuellt.

en: Data validator
sv: Datavalidator

en: An OSM data validator that checks for common errors made by users and editor programs.
sv: En datavaliderare för OSM som letar efter vanliga fel som görs av användare och redigeringsprogram.

en: Available rules:
sv: Tillgängliga regler:

en: Active rules:
sv: Aktiva regler:

en: Add a new rule by entering filename or URL
sv: Lägg till en ny regel genom att ange filnamn eller URL

en: Remove the selected rules from the list of active rules
sv: Ta bort de valda reglerna från listan över aktiva regler

en: Edit the filename or URL for the selected active rule
sv: Redigera filnamn eller URL för den valda aktiva regeln

en: Add the selected available rules to the list of active rules
sv: Lägg till de valda tillgängliga reglerna till listan över aktiva regler

en: Reloads the list of available rules from ''{0}''
sv: Läser om listan över tillgängliga regler från ''{0}''

en: Loading rule sources from ''{0}''
sv: Läser in regelkällor från ''{0}''

en: Use ignore list.
sv: Använd undantagslista.

en: Use the ignore list to suppress warnings.
sv: Använd undantagslista för att avstå från att visa varning.

en: Use error layer.
sv: Använd fellager.

en: Use the error layer to display problematic elements.
sv: Använd fellagret för att visa problematiska element.

en: On demand
sv: På begäran

en: On upload
sv: Vid inskickning

en: Tests
sv: Tester

en: Choose tests to enable
sv: Välj tester att aktivera

en: multiple
sv: multipel

en: Remove old keys from up to {0} object | Remove old keys from up to {0} objects
sv[0]: Ta bort gamla nycklar för upp till {0} objekt
sv[1]: Ta bort gamla nycklar för upp till {0} objekt

en: Use preset ''{0}'' of group ''{1}''
sv: Använd snabbvalet ''{0}'' i gruppen ''{1}''

en: Use preset ''{0}''
sv: Använd snabbval ''{0}''

en: Elements of type {0} are supported.
sv: Objekt av typ {0} stöds.

en: Apply Preset
sv: Tillämpa snabbval

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since nothing has been selected!
sv: Snabbvalet <i>{0}</i> kan inte appliceras eftersom ingenting är markerat!

en: The preset <i>{0}</i> cannot be applied since the selection is unsuitable!
sv: Snabbvalet <i>{0}</i> kan inte appliceras eftersom det markerade valet är olämpligt!

en: Change {0} object | Change {0} objects
sv[0]: Ändra {0} objekt
sv[1]: Ändra {0} objekt

en: Nothing selected!
sv: Inget markerat!

en: Selection unsuitable!
sv: Urvalet passar inte!

en: Change Tags
sv: Ändra taggar

en: Add or remove toolbar button
sv: Lägg till eller ta bort knapp i verktygsfält

en: Unknown type: {0}
sv: Okänd typ: {0}

en: Preset group {1} / {0}
sv: Snabbvalsgrupp {1} / {0}

en: Preset group {0}
sv: Snabbvalsgrupp {0}

en: Error parsing {0}:
sv: Fel vid tolkning {0}:

en: Search presets
sv: Sök snabbval

en: Search for objects by preset...
sv: Sök objekt efter snabbval...

en: Search for objects by preset
sv: Sök objekt efter snabbval

en: Show only applicable to selection
sv: Visa enbart Nyckel/värde applicerbart på markerade objekt

en: Search in tags
sv: Sök bland taggar

en: Preset preferences...
sv: Inställningar för snabbval...

en: <different>
sv: <olika>

en: More information about this feature
sv: Mer information om denna funktion

en: Optional Attributes:
sv: Valfria attribut:

en: Edit also …
sv: Redigera även ...

en: Available roles
sv: Tillgängliga roller

en: role
sv: roll

en: count
sv: antal

en: elements
sv: element

en: All files (*.*)
sv: Alla filer (*.*)

en: Min. latitude
sv: Min. latitud

en: Min. longitude
sv: Min. longitud

en: Max. latitude
sv: Max. latitud

en: Max. longitude
sv: Max. longitud

en: URL from www.openstreetmap.org (you can paste a download URL here to specify a bounding box)
sv: URL från www.openstreetmap.org (du kan klistra in en URL här som anger hämtningsområdets gränser)

en: Please select the row to edit.
sv: Välj vilken rad du vill ändra.

en: Add a new source to the list.
sv: Lägg till en ny källa till listan.

en: Edit the selected source.
sv: Redigera vald källa.

en: Delete the selected source from the list.
sv: Ta bort vald källa från listan.

en: Enter a search expression
sv: Ange ett sökuttryck

en: false: the property is explicitly switched off
sv: false: egenskapen är uttryckligen avstängd

en: true: the property is explicitly switched on
sv: true: egenskapen är uttryckligen aktiverad

en: partial: different selected objects have different values, do not change
sv: delvis: olika valda objekt har olika värden, ändra inte

en: unset: do not set this property on the selected objects
sv: ej angiven: ange inte denna egenskap för valda objekt

en: Cut
sv: Klipp

en: Right click = copy to clipboard
sv: Högerklick = kopiera till urklipp

en: Way with external ID ''{0}'' includes missing node with external ID ''{1}''.
sv: Sträcka med externt id ''{0}'' innehåller saknad nod med externt id ''{1}''.

en: Deleted node {0} is part of way {1}
sv: Borttagen nod {0} ingår i sträcka  {1}

en: Deleted member {0} is used by relation {1}
sv: Borttagen medlem{0} används av relation {1}

en: Prepare OSM data...
sv: Förbereder OSM-data...

en: Parsing OSM data...
sv: Tolkar OSM-data...

en: Illegal object with ID=0.
sv: Ogiltigt objekt med id=0

en: Deleted way {0} contains nodes
sv: Borttagen sträcka {0} innehåller noder

en: Deleted relation {0} contains members
sv: Raderad relation {0} innehåller medlemmar

en: Incomplete <member> specification with ref=0
sv: Ofullständig <roll>-specifikation med ref=0

en: Downloading points {0} to {1}...
sv: Hämtar punkter {0} till {1}...

en: Contacting OSM Server...
sv: Ansluter till OSM-servern...

en: Failed to rename file {0} to {1}.
sv: Misslyckades med att byta namn på filen {0} till {1}.

en: Unexpected XML element with name ''{0}''
sv: Oväntat XML-element med namnet ''{0}''

en: Downloading OSM data...
sv: Hämtar OSM-data...

en: Parse error: invalid document structure for GPX document.
sv: Tolkningsfel: ogiltig dokumentstruktur för gpx-dokument

en: (at line {0}, column {1})
sv: (på rad {0}, kolumn {1})

en: Fetching a package of nodes from ''{0}''
sv: Hämtar ett paket med noder från "{0}"

en: Fetching a package of ways from ''{0}''
sv: Hämtar ett paket med sträckor från ''{0}''

en: Fetching a package of relations from ''{0}''
sv: Hämtar ett paket med relationer från "{0}"

en: Downloading {0} object from ''{1}'' | Downloading {0} objects from ''{1}''
sv[0]: Hämtar {0} objekt från ''{1}''
sv[1]: Hämtar {0} objekt från ''{1}''

en: Fetching node with id {0} from ''{1}''
sv: Hämtar nod med id {0} från ''{1}''

en: Fetching way with id {0} from ''{1}''
sv: Hämtar sträcka med id {0} från ''{1}''

en: Fetching relation with id {0} from ''{1}''
sv: Hämtar relation med id {0} från ''{1}''

en: Creating changeset...
sv: Skapar ändringsuppsättning...

en: Successfully opened changeset {0}
sv: Öppnade ändringsuppsättning {0} framgångsrikt

en: Changeset ID > 0 expected. Got {0}.
sv: Ändringsuppsättnings-ID > 0 förväntades. Fick {0}.

en: Updating changeset...
sv: Uppdaterar ändringsuppsättning...

en: Updating changeset {0}...
sv: Uppdaterar ändringsuppsättning {0}...

en: Closing changeset...
sv: Stänger ändringsuppsättning...

en: Waiting 10 seconds ...
sv: Väntar 10 sekunder ...

en: OK - trying again.
sv: OK - försöker igen.

en: Illegal document structure. Found node, way, or relation outside of ''create'', ''modify'', or ''delete''.
sv: Ogiltig filstruktur. Hittade nod, sträcka eller relation utanför ''create'', ''modify'' eller ''delete''.

en: Parsing changeset content ...
sv: Tolkar innehåll i ändringsuppsättning ...

en: Parsing list of changesets...
sv: Tolkar lista över ändringsuppsättningar...

en: Missing mandatory attribute ''{0}'' on <nd> of way {1}.
sv: Obligatoriskt attribut ''{0}'' på <nd> för sträcka {1} saknas.

en: Line {0} column {1}:
sv: Rad {0} kolumn {1}:

en: Downloading referring ways ...
sv: Hämtar sträckor som refererar hit ...

en: Downloading referring relations ...
sv: Hämtar relationer som refererar hit ...

en: Reading changesets...
sv: Läser ändringsuppsättningar...

en: Downloading changesets ...
sv: Hämtar ändringsuppsättningar ...

en: Reading changeset {0} ...
sv: Läser ändringsuppsättning {0} ...

en: Downloading changeset {0} ...
sv: Hämtar ändringsuppsättning {0} ...

en: Downloading {0} changeset ... | Downloading {0} changesets ...
sv[0]: Hämtar {0} ändringsuppsättning ...
sv[1]: Hämtar {0} ändringsuppsättningar ...

en: Downloading content for changeset {0} ...
sv: Hämtar innehållet i ändringsuppsättning {0} ...

en: Downloading history...
sv: Hämtar historik...

en: Contacting Server...
sv: Tar kontakt med servern...

en: Downloading OSM notes...
sv: Hämtar OSM-anteckningar...

en: Downloading data...
sv: Hämtar data...

en: Could not connect to the OSM server. Please check your internet connection.
sv: Kunde inte ansluta till osm-servern. Kontrollera din internetanslutning.

en: Reading error text failed.
sv: Inläsning av felmeddelandetext misslyckades.

en: XML tag <user> is missing.
sv: XML-tagg <user> saknas.

en: Reading user info ...
sv: Läser användarinfo ...

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading node ''{4}'' (id: {5})
sv: {0}% ({1}/{2}), {3} återstår. Laddar upp nod ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading way ''{4}'' (id: {5})
sv: {0}% ({1}/{2}), {3} kvar. Skickar in sträcka ''{4}'' (id: {5})

en: {0}% ({1}/{2}), {3} left. Uploading relation ''{4}'' (id: {5})
sv: {0}% ({1}/{2}), {3} återstår. Laddar upp relation ''{4}'' (id: {5})

en: Value >0 expected for parameter ''{0}'', got {1}
sv: Värde >0 förväntades för parametern ''{0}'', fick {1}

en: ({0}/{1}) Uploading {2} object... | ({0}/{1}) Uploading {2} objects...
sv[0]: ({0}/{1}) Laddar upp {2} objekt...
sv[1]: ({0}/{1}) Laddar upp {2} objekt...

en: Uploading data ...
sv: Laddar upp data ...

en: unspecified reason
sv: ospecificerad anledning

en: Error playing sound
sv: Fel vid uppspelning av ljud

en: This is after the end of the recording
sv: Detta är slutet av inspelningen

en: Save user and password (unencrypted)
sv: Spara användare och lösenord (okrypterat)

en: Assume
sv: Antag

en: Existing values
sv: Existerande värden

en: Add tags to selected objects
sv: Lägg till taggar till valda objekt

en: Add selected tags
sv: Lägg till valda taggar

en: Add all tags
sv: Lägg till alla taggar

en: Shift+Enter: Add all tags to selected objects
sv: Skift+Enter: Lägg till alla taggar till valda objekt

en: Enable the checkbox to accept the value
sv: Kryssa i rutan för att acceptera värdet

en: Accept all tags from {0} for this session
sv: Acceptera alla taggar från {0} för den här sessionen

en: Load data from API
sv: Ladda data från API

en: Import data from URL
sv: Importera data från URL

en: Open local files
sv: Öppna lokala filer

en: Load imagery layers
sv: Ladda bildlager

en: Create new objects
sv: Skapa nya objekt

en: Coordinates:
sv: Koordinater:

en: Invalid coordinates: {0}
sv: Ogiltiga koordinater: {0}

en: Add way
sv: Lägg till sträcka

en: Remote Control has been asked to import data from the following URL:
sv: Fjärrstyrning har begärts för att importera data från följande URL:

en: Remote Control has been asked to load data from the API.
sv: Fjärrstyrning har begärts för att hämta data från API

en: The latitudes must be between {0} and {1}
sv: Latituderna måste vara mellan {0} och {1}

en: The longitudes must be between {0} and {1}
sv: Longituderna måste vara mellan {0} och {1}

en: Do you want to allow this?
sv: Vill du tillåta detta?

en: Confirm Remote Control action
sv: Bekräfta fjärrstyrd handling

en: local file
sv: lokal fil

en: include
sv: inkludera

en: Layer contains unsaved data - save to file.
sv: Lagret innehåller osparat data - spara till fil.

en: Layer does not contain unsaved data.
sv: Lagret innehåller inget osparat data.

en: Link to a OSM data file on your local disk.
sv: Länk till OSM datafil på lokal disk.

en: No file association
sv: Ingen filassociation

en: Session file (*.jos, *.joz)
sv: Sessionsfil (*.jos, *.joz)

en: Unable to load layer
sv: Kan inte läsa in lager

en: Error loading layer
sv: Fel vid inläsning av lager

en: <html>Could not load layer {0} ''{1}''.<br>Error is:<br>{2}</html>
sv: <html>Kunde inte läsa in lager {0} ''{1}''.<br>Felet är:<br>{2}</html>

en: Skip layer and continue
sv: Hoppa över lager och fortsätt

en: Skip Download
sv: Överhoppningshämtning

en: Download Plugin
sv: Hämta insticksmodul

en: JOSM version {0} required for plugin {1}.
sv: JOSM-version {0} krävs för insticksmodul {1}.

en: Download skipped
sv: Hämta överhoppade

en: Cannot download plugin ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
sv: Kan inte ladda ner insticksmodul "{0}". Dess länk "{1}" är inte en giltig URL. Skippar nedladdning.

en: Failed to create plugin directory ''{0}''
sv: Misslyckades att skapa filmapp "{0}" för insticksmoduler.

en: Downloading Plugin {0}...
sv: Laddar ner insticksmodul {0}...

en: An error occurred in plugin {0}
sv: Fel uppstod i insticksmodulen {0}

en: integrated into main program
sv: integrerat i huvudprogrammet

en: replaced by new {0} plugin
sv: ersatt av nya insticksmodulen {0}

en: no longer required
sv: krävs inte längre

en: Plugin information
sv: Insticksmodulsinformation

en: The following plugin is no longer necessary and has been deactivated: | The following plugins are no longer necessary and have been deactivated:
sv[0]: Följande insticksmodul är ej längre nödvändig och har inaktiverats:
sv[1]: Följande insticksmoduler är ej längre nödvändiga och har inaktiverats:

en: You updated your JOSM software.<br>To prevent problems the plugins should be updated as well.<br><br>Update plugins now?
sv: Du har uppdaterat JOSM-mjukvaran.<br>För att förhindra problem bör insticksmodulerna också uppdateras.<br><br>Uppdatera insticksmoduler nu?

en: Last plugin update more than {0} days ago.
sv: Senaste uppdatering av insticksmoduler var för mer än {0} dagar sedan.

en: Skipping plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is disabled.
sv: Hoppar över uppdatering efter JOSM-uppgradering. Automatisk uppdatering vid uppstart är inaktiverad.

en: Running plugin update after JOSM upgrade. Automatic update at startup is enabled.
sv: Kör uppdatering av insticksmoduler efter JOSM-uppgradering. Automatiskt uppdatering vid uppstart är aktiverad.

en: Click to update the activated plugins
sv: Klicka för att uppdatera aktiverade insticksmoduler

en: Skip update
sv: Hoppa över uppdatering

en: Click to skip updating the activated plugins
sv: Klicka för att hoppa över uppdatering av aktiverade insticksmoduler

en: Plugin {0} requires a plugin which was not found. The missing plugin is: | Plugin {0} requires {1} plugins which were not found. The missing plugins are:
sv[0]: Insticksmodul {0} kräver en insticksmodul som inte hittades. Den saknade insticksmodulen är:
sv[1]: Insticksmodul {0} kräver {1} insticksmoduler som inte hittades. De saknade insticksmodulerna är:

en: <html>Plugin {0} requires JOSM version {1}. The current JOSM version is {2}.<br>You have to update JOSM in order to use this plugin.</html>
sv: <html>Insticksmodul {0} kräver JOSM-version {1}. Den nuvarande JOSM-versionen är {2}.<br>JOSM måste uppdateras för att kunna använda insticksmodulen.</html>

en: Could not load plugin {0}. Delete from preferences?
sv: Kunde inte läsa in insticksmodulen {0}. Skall den tas bort från inställningarna?

en: loading plugin ''{0}'' (version {1})
sv: läser in insticksmodulen ''{0}'' (version {1})

en: Loading plugins ...
sv: Läser in insticksmoduler ...

en: Checking plugin preconditions...
sv: Kontrollerar förhandsvillkor för insticksmoduler...

en: Loading plugin ''{0}''...
sv: Läser in insticksmodulen ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following plugin: | JOSM could not find information about the following plugins:
sv[0]: JOSM kunde inte hitta information om följande insticksmodul:
sv[1]: JOSM kunde inte hitta information om följande insticksmoduler:

en: The plugin is not going to be loaded. | The plugins are not going to be loaded.
sv[0]: Insticksmodulen kommer inte att läsas in.
sv[1]: Insticksmodulerna kommer inte att läsas in.

en: Removing deprecated plugins...
sv: Tar bort föråldrade insticksmoduler...

en: Updating the following plugin has failed: | Updating the following plugins has failed:
sv[0]: Uppdatering av följande insticksmodul misslyckades:
sv[1]: Uppdatering av följande insticksmoduler misslyckades:

en: Plugin update failed
sv: Uppdatering av insticksmodul misslyckades

en: Failed to find plugin {0}
sv: Misslyckades med att hitta insticksmodulen {0}

en: Disable plugin
sv: Inaktivera insticksmodul

en: Click to delete the plugin ''{0}''
sv: Klicka för att ta bort insticksmodulen ''{0}''

en: Keep plugin
sv: Behåll plugin

en: Click to keep the plugin ''{0}''
sv: Klicka för att behålla insticksmodulen ''{0}''

en: Failed to delete outdated plugin ''{0}''.
sv: Misslyckades med att uppdatera föråldrad insticksmodul "{0}".

en: Update plugin
sv: Uppdatera insticksmodul

en: Click to update the plugin ''{0}''
sv: Klicka för att uppdatera insticksmodulen ''{0}''

en: Click to disable the plugin ''{0}''
sv: Klicka för att inaktivera insticksmodulen ''{0}''

en: An unexpected exception occurred that may have come from the ''{0}'' plugin.
sv: Ett oväntat undantag inträffade som kan ha kommit från plugin:en ''{0}''.

en: According to the information within the plugin, the author is {0}.
sv: Enligt information inifrån insticksmodulen är dess skapare {0}.

en: Try updating to the newest version of this plugin before reporting a bug.
sv: Prova först att uppdatera till den senaste versionen av denna insticksmodul innan du rapporterar en bugg.

en: The plugin has been removed from the configuration. Please restart JOSM to unload the plugin.
sv: Insticksmodulen har tagits bort från inställningarna. Starta om JOSM för frigöra insticksmodulen.

en: no description available
sv: ingen beskrivning tillgänglig

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Plugins to change it later)
sv: Fråga inte igen och kom ihåg mitt val (gå till Inställningar -> Insticksmoduler för att ändra valet senare)

en: Invalid jar file ''{0}''
sv: Ogiltig jar-fil ''{0}''

en: More info...
sv: Mer info...

en: Failed to scan file ''{0}'' for plugin information. Skipping.
sv: Kunde inte läsa igenom filen ''{0}'' efter insticksmodulsinformation. Hoppar över.

en: Download plugin list...
sv: Hämtar lista över insticksmoduler...

en: Downloading plugin list from ''{0}''
sv: Hämtar lista över insticksmoduler från ''{0}''

en: Details:
sv: Detaljer:

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by way {1}.<br>Please load the way, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by ways {1}.<br>Please load the ways, remove the reference to the node, and upload again.
sv[0]: <strong>Misslyckades</strong> att radera <strong>nod {0}</strong>. Den refereras fortfarande av sträcka {1}. <br>Ladda ner sträckan, ta bort referensen till noden och ladda upp igen.
sv[1]: <strong>Misslyckades</strong> att radera <strong>nod {0}</strong>. Den refereras fortfarande av sträckorna{1}. <br>Ladda ner sträckan, ta bort referensen till noden och ladda upp igen.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the node, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>node {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the node, and upload again.
sv[0]: <strong>Misslyckades</strong> att radera <strong>nod {0}</strong>. Den refereras fortfarande av relation {1}.<br>Ladda ner relationen, ta bort referensen till noden och ladda upp igen.
sv[1]: <strong>Misslyckades</strong> att radera <strong>nod {0}</strong>. Den refereras fortfarande av relationerna {1}.<br>Ladda ner relationerna, ta bort referensen till noden och ladda upp igen.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the way, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>way {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the way, and upload again.
sv[0]: <strong>Misslyckades</strong> att radera <strong>sträcka {0}</strong>. Den refereras fortfarande av relation {1}.<br>Ladda relationen, ta bort referensen till sträckan och ladda upp igen.
sv[1]: <strong>Misslyckades</strong> att radera <strong>sträcka {0}</strong>. Den refereras fortfarande av relationerna {1}.<br>Ladda relationerna, ta bort referensen till sträckan och ladda upp igen.

en: <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relation {1}.<br>Please load the relation, remove the reference to the relation, and upload again. | <strong>Failed</strong> to delete <strong>relation {0}</strong>. It is still referred to by relations {1}.<br>Please load the relations, remove the reference to the relation, and upload again.
sv[0]: <strong>Misslyckades</strong> att radera <strong>relation {0}</strong>. Den refereras fortfarande av relation {1}.<br>Ladda relationen, ta bort referensen till relationen och ladda upp igen.
sv[1]: <strong>Misslyckades</strong> att radera <strong>relation {0}</strong>. Den refereras fortfarande av relationerna {1}.<br>Ladda relationerna, ta bort referensen till relationen och ladda upp igen.

en: <html>Uploading to the server <strong>failed</strong> because your current<br>dataset violates a precondition.<br>The error message is:<br>{0}</html>
sv: <html>Uppladdning till servern <strong>misslyckades</strong> eftersom dina<br> nuvarande data bryter mot ett förhandsvillkor.<br>Felmeddelandet är: <br>{0}</html>

en: <html>Authorisation at the OSM server failed.<br></html>
sv: <html>Autentisering mot OSM-servern misslyckades.<br></html>

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}'' timed out. Please retry later.</html>
sv: <html>Tidsgräns överstegs för kommunikation med OSM-servern ''{0}''. Försök igen senare.</html>

en: no error message available
sv: inget felmeddelande tillgängligt

en: <html>Communication with the OSM server ''{0}''failed. The server replied<br>the following error code and the following error message:<br><strong>Error code:<strong> {1}<br><strong>Error message (untranslated)</strong>: {2}</html>
sv: <html>Kommunikation med OSM-servern ''{0}'' misslyckades. Servern svarade<br>med följande felkod och felmeddelande:<br><strong>Felkod:<strong> {1}<br><strong>Felmeddelande (ej översatt)</strong>: {2}</html>

en: <html>Failed to upload to changeset <strong>{0}</strong><br>because it has already been closed on {1}.
sv: <html>Uppladdning till ändringsuppsättning  <strong>{0}</strong><br>misslyckades eftersom den redan har blivit stängd den  {1}.

en: <html>Failed to upload data to or download data from<br>''{0}''<br>due to a problem with transferring data.<br>Details (untranslated): {1}</html>
sv: <html>Misslyckades med att ladda upp eller ner data från<br>"{0}"<br>på grund av ett problem med överföring av data.<br>Detaljer (oöversatt): {1}</html>

en: <html>The OSM server<br>''{0}''<br>reported an internal server error.<br>This is most likely a temporary problem. Please try again later.
sv: <html>OSM-servern<br>''{0}''<br>rapporterade ett internt serverfel.<br>Detta är troligtvis ett tillfälligt problem. Försök igen senare.

en: The area you tried to download is too big or your request was too large.<br>Either request a smaller area or use an export file provided by the OSM community.
sv: Det område du försökte hämta är för stort eller så var din begäran för stor.<br>Begär antingen hem ett mindre område eller använd en exportfil från OSM-samfundet.

en: latitude
sv: latitud

en: longitude
sv: longitud

en: Unable to find translation for the locale {0}. Reverting to {1}.
sv: Kunde inte hitta någon översättning för locale {0}. Faller tillbaka på {1}.

en: Cause:
sv: Anledning:

en: Opening URL: {0}
sv: Öppnar URL: {0}

en: {0}: option ''{1}'' requires an argument
sv: {0}: argument behövs för ''{1}''

en: {0}: option ''{1}'' is ambiguous
sv: {0}: valet ''{1}'' är tvetydigt

en: reserved
sv: reserverad

en: {0} completed in {1}
sv: {0} genomfört på {1}

en: Search on {0}
sv: Sök på {0}

en: View image
sv: Visa bild

en: View Wikipedia article
sv: Visa Wikipedia-artikel

en: Key is too long (max {0} characters):
sv: Nyckeln är för lång (max {0} tecken):

en: Value is too long (max {0} characters):
sv: Värdet är för långt (max {0} tecken):

en: day | days
sv[0]: dag
sv[1]: dagar

en: Error in search expression on position {0} - expression must return different then current primitive
sv: Fel vid sökning av uttrycket i platsen {0} - uttrycket måste återföra ett annat värde en nuvarande grundord

en: You requested too many nodes (limit is 50,000). Either request a smaller area, or use planet.osm
sv: Du har begärt för många noder (gränsen är 50 000). Antingen får du begära ett mindre område, eller så får du använda dig av planet.osm

en: Database offline for maintenance
sv: Databasen är nere för underhåll

en: You have downloaded too much data. Please try again later.
sv: Du har laddat ner för mycket data. Försök igen senare.

en: could not get audio input stream from input URL
sv: kunde inte hämta ljudström från adressen

[ctx: landuse]
en: forest
sv: skog

[ctx: landuse]
en: farmland
sv: jordbruksmark

[ctx: landuse]
en: residential
sv: bostadsområde

[ctx: natural]
en: scrub
sv: buskage

[ctx: natural]
en: wood
sv: naturskog

[ctx: building]
en: industrial
sv: industri

[ctx: Relation type]
en: boundary
sv: gräns

[ctx: Relation type]
en: destination_sign
sv: Destinationsskylt

[ctx: Relation type]
en: route
sv: rutt

[ctx: Relation type]
en: waterway
sv: vattenled

[ctx: Place type]
en: island
sv: ö

[ctx: Place type]
en: suburb
sv: förort

en: All Files
sv: Alla filer

en: Attributes
sv: Attribut

en: Abort file chooser dialog
sv: Avbryt filväljardialog

en: Abort file chooser dialog.
sv: Avbryt filväljardialog.

en: Create New Folder
sv: Skapa ny mapp

en: Delete File
sv: Radera fil

en: Enter file name:
sv: Ange filnamn:

en: Enter path or folder name:
sv: Ange sökväg eller mappnamn:

en: Error
sv: Fel

en: File name:
sv: Filnamn:

en: File Name:
sv: Filnamn:

en: Files
sv: Filer

en: Files of type:
sv: Filer av typen:

en: Files of Type:
sv: Filer av typen:

en: Folders
sv: Mappar

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: Open
sv: Öppna

en: Open selected file
sv: Öppna vald fil

en: Open selected file.
sv: Öppna vald fil.

en: Rename File
sv: Byt namn på fil

en: Rename file "{0}" to
sv: Byt namn på filen "{0}" till

en: Save in:
sv: Spara i:

en: Save In:
sv: Spara i:

en: Save selected file.
sv: Spara vald fil.

en: Size
sv: Storlek

en: Up One Level
sv: Upp en nivå

en: Update
sv: Uppdatera

en: View
sv: Visa

en: Blue:
sv: Blå:

en: Color Name:
sv: Färgnamn:

en: Green:
sv: Grön:

en: Red:
sv: Röd:

en: Saturation:
sv: Färgmättnad:

en: Surface
sv: Yta

en: paved
sv: belagd

en: unpaved
sv: obelagd

en: asphalt
sv: asfalt

en: concrete
sv: betong

en: paving_stones
sv: marksten

en: sett
sv: gatsten

en: cobblestone
sv: kullersten

en: compacted
sv: kompakterad

en: fine_gravel
sv: fint grus

en: gravel
sv: grus

en: pebblestone
sv: småsten

en: ground
sv: jord

en: mud
sv: lera

en: grass
sv: gräs

en: wood
sv: trä

en: metal
sv: metall

en: Smoothness
sv: Mjukhet

en: artificial_turf
sv: artificiellt gräs

en: Lanes
sv: Filer

en: Lanes in way direction
sv: Filer i vägsträckans riktning

en: Lanes opposed to way direction
sv: Filer i vägsträckans motsatta riktning

en: Max. speed (km/h)
sv: Högsta tillåtna hastighet (km/h)

en: Max. speed in way direction
sv: Högsta tillåtna hastighet i vägsträckans riktning

en: Max. speed opposed to way direction
sv: Högsta tillåtna hastighet i vägsträckans motsatta riktning

en: Bridge
sv: Bro

en: Embankment
sv: Bank

en: Cutting
sv: Skärning

en: Incline
sv: Lutning

en: Lit
sv: Belyst

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: limited
sv: begränsat

en: Oneway
sv: Enkelriktat

en: Width (meters)
sv: Bredd (meter)

[ctx: sidewalk]
en: both
sv: båda

en: Sidewalk
sv: Trottoar

en: Max. weight (tonnes)
sv: Största tillåtna vikt (ton)

en: Max. axleload (tonnes)
sv: Max axellast (ton)

en: Max. height (meters)
sv: Maxhöjd (meter)

en: Max. width (meters)
sv: Maxbredd (meter)

en: Max. length (meters)
sv: Maxlängd (meter)

en: Placement
sv: Placering

en: Placement in way direction
sv: Placering i vägsträckans riktning

en: Placement opposed to way direction
sv: Placering i vägsträckans motsatta riktning

en: yard
sv: bangård

en: siding
sv: sidospår

en: spur
sv: stickspår

en: crossover
sv: korsning

en: Electrified
sv: Elektrifierad

[ctx: electrified]
en: contact_line
sv: kontaktledning

en: Voltage in Volts (V)
sv: Spänning i volt (V)

en: Frequency in Hertz (Hz)
sv: Frekvens i Hertz (Hz)

en: Gauge (mm)
sv: Spårvidd (mm)

en: Horse
sv: Häst

en: Motor vehicles
sv: Motorfordon

en: delivery
sv: leveranser

en: permissive
sv: med tillåtelse

en: private
sv: privat

en: agricultural
sv: jordbruksfordon

en: forestry
sv: skogsbruk

en: Motorcar
sv: Bil

en: Motorcycle
sv: Motorcykel

en: Cross by bicycle
sv: Korsa cyklande

en: Cross on horseback
sv: Korsa ridande

en: Height (meters)
sv: Höjd (meter)

en: Reference
sv: Referens

en: Operator
sv: Operatör

en: Opening Hours
sv: Öppettider

en: Wheelchairs
sv: Rullstolar

en: designated
sv: avsedd för

en: Brand
sv: Fabrikat

en: Color (HTML name or hexadecimal code)
sv: Färg (HTML-namn eller hexadecimal kod)

[ctx: color]
en: black
sv: svart

[ctx: color]
en: blue
sv: blå

[ctx: color]
en: brown
sv: brun

[ctx: color]
en: gray
sv: grå

[ctx: color]
en: green
sv: grön

[ctx: color]
en: red
sv: röd

[ctx: color]
en: white
sv: vit

en: Cuisine
sv: Kök

en: asian
sv: asiatiskt

en: burger
sv: hamburgare

en: chicken
sv: kyckling

en: chinese
sv: kinesiskt

en: fish_and_chips
sv: Fish ''n Chips

en: french
sv: fransk

en: german
sv: tyskt

en: greek
sv: grekiskt

en: ice_cream
sv: glass

en: indian
sv: indiskt

en: international
sv: internationellt

en: italian
sv: italienskt

en: japanese
sv: japanskt

en: mexican
sv: mexikanskt

en: regional
sv: regionalt

en: sandwich
sv: smörgås

en: thai
sv: thailändskt

en: turkish
sv: turkiskt

en: Internet access
sv: Internetåtkomst

en: wired
sv: trådbundet

en: Internet access fee
sv: Internetåtkomst, avgift

en: Smoking
sv: Rökare

en: pitch
sv: plan

en: sports_centre
sv: sporthall

en: stadium
sv: stadion

[ctx: sport]
en: billiards
sv: biljard

[ctx: sport]
en: canadian_football
sv: kanadensisk fotboll

[ctx: sport]
en: canoe
sv: kanot

[ctx: sport]
en: chess
sv: schack

[ctx: sport]
en: climbing
sv: klättring

[ctx: sport]
en: croquet
sv: krocket

[ctx: sport]
en: cycling
sv: cykling

[ctx: sport]
en: dog_racing
sv: hundkapplöpning

[ctx: sport]
en: equestrian
sv: häst

[ctx: sport]
en: horse_racing
sv: hästkapplöpning

[ctx: sport]
en: ice_skating
sv: skridskor

[ctx: sport]
en: roller_skating
sv: rullskridskor

[ctx: sport]
en: rowing
sv: rodd

[ctx: sport]
en: scuba_diving
sv: dykning

en: customers
sv: kunder

en: All vehicles
sv: Alla fordon

en: Ski
sv: Skidor

en: Snowmobile
sv: Snöskoter

en: Fee
sv: Avgift

[ctx: parking]
en: multi-storey
sv: flervånings

[ctx: parking]
en: surface
sv: ytparkering

[ctx: parking]
en: underground
sv: underjordisk

en: Reference number
sv: Referensnummer

en: Supervised
sv: Övervakad

en: Population
sv: Antal innevånare

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Website
sv: Webbsida

en: Leaf type
sv: Lövtyp

en: mixed
sv: blandskog

en: leafless
sv: lövfri

en: Leaf cycle
sv: Lövcykel

en: deciduous
sv: lövskog

en: Plants that are leafless for a certain period during the year.
sv: Växter som är lövbefriade en del av året

en: buddhist
sv: buddhism

en: christian
sv: kristendom

en: hindu
sv: hinduism

en: jewish
sv: judendom

en: muslim
sv: islam

en: taoist
sv: daoism

en: zoroastrian
sv: zoroastrianism

en: Denomination
sv: Samfund

en: anglican
sv: anglikaner

en: baptist
sv: baptister

en: catholic
sv: katoliker

en: evangelical
sv: evangelister

en: jehovahs_witness
sv: jehovas_vittnen

en: lutheran
sv: lutheraner (inkl. Svenska kyrkan)

en: methodist
sv: metodister

en: mormon
sv: mormoner

en: orthodox
sv: ortodoxa

en: pentecostal
sv: pingstvänner

en: presbyterian
sv: presbyterianer

en: protestant
sv: protestanter

en: quaker
sv: kväkare

en: shia
sv: shiamuslimer

en: sunni
sv: sunnimuslimer

[ctx: jewish]
en: orthodox
sv: ortodox

[ctx: jewish]
en: conservative
sv: konservativ

[ctx: jewish]
en: reform
sv: reformist

en: Amount of Cables
sv: Antal kablar

en: Amount of circuits
sv: Antal faser

en: Location
sv: Plats

[ctx: power]
en: outdoor
sv: utomhus

[ctx: power]
en: indoor
sv: inomhus

[ctx: power]
en: underground
sv: underjordisk

[ctx: power]
en: platform
sv: plattform

en: Start date
sv: Startdatum

en: Output forms of energy:
sv: Eneriproduktion:

en: Compressed Air
sv: Tryckluft

en: chemical
sv: kemisk

en: gas
sv: naturgas

en: oil
sv: olja

en: street_lighting
sv: gatubelysning

en: water
sv: vatten

en: plastic
sv: plast

en: steel
sv: stål

en: stone
sv: sten

en: Number of windings
sv: Antal varv

en: copper
sv: koppar

en: Toll
sv: Betalstation

en: Seasonal
sv: Säsongsmässig

en: In the tidal range
sv: I tidvattenzonen

en: culvert
sv: kulvert/trumma

en: Water access rules:
sv: Tillträde till vattnet:

en: Ship
sv: Skepp

en: Boat
sv: Båt

en: Motorboat
sv: Motorbåt

en: Canoe
sv: Kanot

en: steam
sv: ånga

en: sewage
sv: avlopp

en: clockwise
sv: medurs

en: Pump mechanism
sv: Pumpmekanism

en: Support
sv: Stöd

[ctx: mounting/support]
en: pole
sv: stolpe

[ctx: mounting/support]
en: wall_mounted
sv: väggmonterad

[ctx: mounting/support]
en: billboard
sv: anslagstavla

[ctx: mounting/support]
en: ground
sv: mark

en: route segment
sv: Ruttdelsträcka

en: natural
sv: naturfenomen

en: From (initial stop)
sv: Från (första stoppet)

en: To (terminal stop)
sv: Till (sista stoppet)

en: Via (intermediate stops)
sv: Via (mellanliggande stopp)

en: Network
sv: Nätverk

en: Duration (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
sv: Varaktighet (M, MM, HH:MM, eller HH:MM:SS)

en: Interval (M, MM, HH:MM, or HH:MM:SS)
sv: Intervall (M, MM, HH:MM, eller HH:MM:SS)

en: Top rope (approach at the route top + letting the rope down)
sv: Toppsäkring (börja vid ruttens topp + släpp ner repet)

en: Ice climbing
sv: Isklättring

en: Orientation
sv: Orientering

en: limestone
sv: kalksten

en: Official web site (e.g. operator)
sv: Officiell webbsida (tex operatör)

en: Unofficial web site
sv: Inofficiell webbsida

en: Streets
sv: Vägar

en: Motorway
sv: Motorväg

en: Street has no reference
sv: Gatan/vägen saknar referens

en: Street has no name
sv: Gatan/vägen saknar namn

en: Motorway Link
sv: Motorvägslänk

en: Trunk
sv: Motortrafikled

en: Motorroad
sv: Motortrafikled

en: Trunk Link
sv: Motortrafikledslänk

en: Primary
sv: Primär

en: Narrow
sv: Smal

en: Overhead trolley wires
sv: Luftledning för trådbuss

en: Primary Link
sv: Primärvägslänk

en: Secondary
sv: Sekundär

en: Secondary Link
sv: Sekundär länk

en: Tertiary
sv: Tertiär

en: Tertiary Link
sv: Tertiär länk

en: Unclassified
sv: Oklassificerad

en: Passing Places
sv: Mötesplats (M-skylt)

en: Residential
sv: Bostadsområde

en: Oneway for bicycle
sv: Enkelriktat för cykel

en: Bicycle Road
sv: Cykelväg

en: Highway type
sv: Typ av väg

[ctx: Highway]
en: residential
sv: bostadsområde

[ctx: Highway]
en: unclassified
sv: oklassificerad

[ctx: Highway]
en: path
sv: stig

[ctx: Highway]
en: cycleway
sv: cykelväg

en: Vehicle access
sv: Fordonstillträde

en: Living Street
sv: Gångfartsområde

en: Pedestrian
sv: Gågata

en: Area
sv: Område

en: light_rail
sv: snabbspårväg

en: rail
sv: räls

en: tram
sv: spårvagn

en: Service
sv: Tillfartsväg

en: Service way type
sv: Typ av serviceväg

en: alley
sv: gränd

en: driveway
sv: uppfart

en: parking_aisle
sv: parkeringsväg

en: drive-through
sv: genomfartsväg

en: Parking Aisle
sv: Parkeringskorridor

en: Escape
sv: Nödväg

en: Emergency lane beside long descending slopes for trucks and other vehicles to stop safely after brake failure.
sv: Nödväg vid långa nedåtsluttande backar avsedda för lastbilar och andra fordon att stanna säkert vid bromsfel.

en: Raceway
sv: Racingbana

en: Road (Unknown Type)
sv: Väg (okänd typ)

en: Construction
sv: Under byggnad

en: Junction
sv: Korsning

en: roundabout
sv: rondell

en: Road Restrictions
sv: Vägbegränsningar

en: No exit (cul-de-sac)
sv: Återvändsgränd

en: Winter road
sv: Vinterväg

en: Ice road
sv: Isväg

en: Max. speed Heavy Goods Vehicles (km/h)
sv: Högsta tillåtna hastighet för tung lastbil (km/h)

en: Min. speed (km/h)
sv: Minsta tillåtna hastighet (km/h)

en: Overtaking
sv: Omkörning

[ctx: overtaking]
en: yes
sv: ja

[ctx: overtaking]
en: both
sv: båda

[ctx: overtaking]
en: forward
sv: mot

[ctx: overtaking]
en: backward
sv: bakåt

[ctx: overtaking]
en: no
sv: nej

en: Access Restrictions
sv: Åtkomstbegränsningar

en: Some road types already imply some access restrictions which should not be set again.
sv: Vissa vägtyper medför redan vissa åtkomstbegränsningar, som inte bör sättas igen.

en: Transport mode restrictions
sv: Transporttypsbegränsningar

en: use_sidepath
sv: använd trottoar

en: Vehicles per type
sv: Fordon per typ

en: Light Commercial Vehicles (goods)
sv: Varubil

en: Heavy Goods Vehicles (hgv)
sv: Tung lastbil

en: Agricultural Vehicles (with restrictions e.g. max. 25 km/h)
sv: Endast jordbruksfordon (med begränsningar, tex max 25 km/h)

en: 4WD only
sv: Endast 4WD

en: Golf cart
sv: Golfbil

en: Vehicles per use
sv: Fordon per användningsområde

en: Emergency vehicles
sv: Utryckningsfordon

en: Disabled
sv: Rörelsehindrade

en: Public Service Vehicles (psv)
sv: Allmänna transportmedel (psv)

en: Public Transportation Bus
sv: Kollektivtrafikbuss

en: Tourist buses
sv: Turistbussar

en: Hazmat
sv: Farligt gods

en: Roundabout
sv: Rondell

[ctx: Highway]
en: motorway
sv: motorväg

[ctx: Highway]
en: motorway_link
sv: motorvägslänk

[ctx: Highway]
en: trunk
sv: motortrafikled

[ctx: Highway]
en: trunk_link
sv: motortrafikledslänk

[ctx: Highway]
en: primary
sv: primär

[ctx: Highway]
en: secondary
sv: sekundär

[ctx: Highway]
en: tertiary
sv: tertiär

[ctx: Highway]
en: living_street
sv: gångfartsområde

[ctx: Highway]
en: bus_guideway
sv: bussväg

[ctx: Highway]
en: construction
sv: konstruktion

en: Ford
sv: Vadställe

en: Traffic Hazard
sv: Trafikfara

[ctx: hazard]
en: animal_crossing
sv: Viltpassage

[ctx: hazard]
en: slippery
sv: halka

en: Ways
sv: Stigar och småvägar

en: Track
sv: Bruksväg

en: Tracktype
sv: Spårtyp

en: MTB Scale
sv: MTB-skala

en: Path
sv: Stig

en: SAC Scale
sv: SAC-skala

en: T1 - hiking trail
sv: T1 - hikingspår

en: Trail well cleared. Area flat or slightly sloped, no fall hazard
sv: Spåret är väl underhållet. Området platt eller lätt sluttat, ingen fallrisk.

en: T2 - mountain hiking trail
sv: T2 - bergsspår

en: Trail with continuous line and balanced ascent. Terrain partially steep, fall hazard possible
sv: Spår med kontinuerlig linje och balanserad lutning. Terräng delvis brant, risk för fall.

en: T3 - difficult, exposed hiking trail
sv: T3 - svår, exponerat hikingspår

en: exposed sites may be secured with ropes or chains, possible need to use hands for balance. Partly exposed sites with fall hazard, scree, pathless jagged rocks
sv: exponerade områden kan säkras med rep eller kedjor, möjligt att behöva händer för balans. Vissa områden har fallrisk, stensluttningar eller lösa stenar

en: T4 - difficult, exposed, steep alpine trail
sv: T4 - svårt, exponerade och branta alpina spår

en: sometimes need for hand use to get ahead. Terrain quite exposed, precarious grassy acclivities, jagged rocks, facile snow-free glaciers
sv: ibland behov av händer för att ta sig fram. Terräng ganska exponerad, osäkra gräsiga sluttningar, skårig sten och ev. snöfria glaciärer

en: T5 - difficult alpine trail with climbing
sv: T5 - svår alpint spår med klättring

en: T6 - hazardous alpine trail with climbing
sv: T6 - farligt alpint spår med klättring

en: Visibility
sv: Synlighet

[ctx: trail_visibility]
en: excellent
sv: utmärkt

[ctx: trail_visibility]
en: good
sv: bra

[ctx: trail_visibility]
en: intermediate
sv: medel

[ctx: trail_visibility]
en: bad
sv: dålig

[ctx: trail_visibility]
en: horrible
sv: fruktansvärd

[ctx: trail_visibility]
en: no
sv: nej

en: Dedicated Bridleway
sv: Påbjuden ridväg

en: Depending on the country, several access tags are implied and do not need to be set.
sv: Beroende på land är flera taggar implicita och behöver inte sättas.

en: Cycle Lane/Track
sv: Cykel- bana/spår

en: Cycleway
sv: Cykelbana

en: Cycleway left
sv: cykelväg vänster

en: Cycleway right
sv: cykelväg höger

en: Oneway (bicycle)
sv: Enkelriktad (cykelväg)

en: Edit Highway Attributes:
sv: Redigera vägattribut:

en: Highway
sv: Väg

[ctx: Highway]
en: secondary_link
sv: sekundärlänk

[ctx: Highway]
en: tertiary_link
sv: tertiärlänk

en: Dedicated Cycleway
sv: Cykelbana

en: Pedestrians
sv: Fotgängare

en: Segregated Foot- and Cycleway
sv: Uppdelad gång- och cykelbana

en: Combined Foot- and Cycleway
sv: Kombinerad gång- och cykelbana

en: Dedicated Footway
sv: Gångbana

[ctx: footway]
en: crossing
sv: korsning

[ctx: footway]
en: sidewalk
sv: trottoar

en: Steps
sv: Trappsteg

en: Amount of Steps
sv: Antal trappsteg

en: Stroller ramp
sv: Barnvagnsramp

en: Bicycle ramp
sv: Cykelramp

en: Wheelchair ramp
sv: Rullstolsramp

en: Luggage ramp
sv: Bagageramp

en: Handrail
sv: Ledstång

en: Left handrail
sv: Vänster  ledstång

en: Center handrail
sv: Central ledstång

en: Right handrail
sv: Höger ledstång

en: Escalator
sv: Rulltrappa

en: Waypoints
sv: Vägpunkter

en: Motorway Junction
sv: Motorvägskorsning

en: Number
sv: Nummer

en: Services
sv: Tjänster

en: Toilets
sv: Toaletter

en: Rest Area
sv: Rastplats

en: Drinking Water
sv: Dricksvatten

en: Traffic Signal
sv: Trafikljus

en: Pedestrian crossing type
sv: Typ av övergångsställe

en: uncontrolled
sv: obevakad

en: traffic_signals
sv: trafikljus

en: unmarked
sv: utan markering

en: Crossing type name (UK)
sv: Brittiskt namn på övergångsställe

en: zebra
sv: övergångsställe

en: Kerb
sv: Trottoarkant

en: With island
sv: Med refug

en: Button operated
sv: Knappmanövrerat

en: Sound signals
sv: Ljudsignaler

en: Optional values for specific countries
sv: Valfria värden för specifika länder

en: Stop
sv: Stopp

en: Give Way
sv: Väjningsplikt

en: Advanced stop line
sv: Avancerad stopplinje

en: Mini-Roundabout
sv: Mini-cirkulationsplats

en: Pedestrian Crossing
sv: Övergångsställe för fotgängare

en: Traffic Calming
sv: Farthinder

en: Passing Place
sv: Mötesplats

en: Turning Circle
sv: Vändplats

en: Turning Loop
sv: Vändslinga

en: City Limit Sign
sv: Skylt för stadsgräns

en: Second Name
sv: Andra namn

en: Speed Limit Sign
sv: Skylt för hastighetsbegränsning

en: Speed Camera
sv: Hastighetskamera

en: Toll gantry
sv: Vägtull

en: Traffic Mirror
sv: Trafikspegel

en: Highway milestone
sv: Milsten

[ctx: junction=yes]
en: Named Junction
sv: Namngiven korsning

en: Waste Basket/Trash Can
sv: Papperskorg

en: Elevator
sv: Hiss

en: Indoor
sv: Inomhus

en: Surveillance Camera
sv: Övervakningskamera

en: indoor
sv: inomhus

en: outdoor
sv: utomhus

en: Grit Bin
sv: Sand/gruslåda

en: Mountain Pass
sv: Bergspass

en: Barriers
sv: Hinder

en: Bollard
sv: Trafikkon

en: Cycle Barrier
sv: Cykelhinder

en: Cattle Grid
sv: Färist

en: Bus Trap
sv: Bussfålla

en: Spikes
sv: Spikhinder

en: Toll Booth
sv: Betalstation

en: Border Control
sv: Gränskontroll

en: Hedge
sv: Häck

en: Fence
sv: Stängsel

en: barbed_wire
sv: taggtråd

en: electric
sv: elektriskt

en: Cable barrier
sv: Vajerräcke

en: Guard Rail
sv: Trafikavskiljare

en: Wall
sv: Mur

en: City Wall
sv: Stadsmur

en: Retaining Wall
sv: Stödmur

en: Jersey Barrier
sv: Barriär

[ctx: Barrier]
en: Ditch
sv: Dike

en: Entrance (Barrier Opening)
sv: Ingång (öppning)

en: Gate
sv: Grind

en: Lift Gate
sv: Bom

en: Hampshire Gate
sv: Taggtrådsgrind

en: Bump Gate
sv: Fösgrind

en: Chain
sv: Kedja

en: Stile
sv: Stätta

en: Turnstile
sv: Vändkors

en: Sally Port
sv: Utfallsport

en: Passageways
sv: Passager

en: Building Passage
sv: Passage i byggnad

en: Arcade
sv: Arkad

en: Colonnade
sv: Pelargång

en: Avalanche Protector
sv: Lavinskydd

[ctx: main group]
en: Water
sv: Vatten

[ctx: sub group]
en: Water
sv: Vatten

en: River
sv: Flod

en: Lock
sv: Sluss

en: Stream
sv: Bäck

en: Tidal channel
sv: Tidvattenkanal

en: Salt Water
sv: Saltvatten

en: Canal
sv: Kanal

en: Drain
sv: Avlopp

en: Ditch
sv: Dike

en: Spring
sv: Källa

en: A point where groundwater naturally flows to the surface of the earth from underground.
sv: En plats där grundvattnet naturligt sipprar till ytan från marken.

en: Waterfall
sv: Vattenfall

en: Weir
sv: Överfallsdamm

en: Dam
sv: Damm

en: Levee
sv: Vall

en: Groyne
sv: Vågbrytare (mindre)

en: Breakwater
sv: Vågbrytare

en: Culvert
sv: Kulvert/trumma

en: Penstock
sv: Tilloppstub

[ctx: pipeline]
en: overground
sv: ovanjordisk

[ctx: pipeline]
en: underground
sv: underjordisk

[ctx: pipeline]
en: underwater
sv: under vatten

en: Pressure (bar)
sv: Tryck (bar)

en: Basin
sv: Hamnbassäng

en: Reservoir
sv: Reservoar

en: Covered Reservoir
sv: Täckt reservoar

[ctx: natural]
en: Water
sv: Vatten

en: stream
sv: bäck

en: river
sv: flod

en: canal
sv: kanal

en: ditch
sv: dike

en: pond
sv: damm

en: lake
sv: sjö

en: lagoon
sv: lagun

en: oxbow
sv: korvsjö

en: lock
sv: sluss

en: reservoir
sv: reservoar

en: aggregate
sv: aggregat

en: bauxite
sv: bauxit

en: coal
sv: kolkraft

en: gold
sv: guld

en: iron_ore
sv: järnmalm

en: lead
sv: bly

en: tin
sv: tenn

en: zinc
sv: zink

en: zircon
sv: zirkonium

en: Coastline
sv: Kustlinje

en: Line between the sea and land (with the water on the right side of the way).
sv: Gräns mellan hav och land (med vattnet på den högra sidan av sträckan)

en: Wetland
sv: Våtmark

en: Waterlogged area, either permanently or seasonally with vegetation.
sv: Vattentäckt område, antingen permanent eller säsongsmässigt med vegetation.

en: bog
sv: mosse

en: mangrove
sv: mangroveträsk

en: marsh
sv: kärr

en: reedbed
sv: vassbädd

en: saltern
sv: saltverk

en: saltmarsh
sv: saltäng

en: swamp
sv: träsk

en: tidalflat
sv: marskland

en: Mud
sv: Lera

en: Beach
sv: Strand

en: obligatory
sv: Obligatorisk

en: Bay
sv: Bukt/vik

en: An area of water mostly surrounded by land but with level connection to the ocean or a lake.
sv: En vattenyta mestadels omgiven av land men med direkt anslutning till havet eller en sjö.

en: Cape
sv: Udde

en: A prominent, elevated piece of land sticking out into the sea or large lake.
sv: En landtunga som sticker ut i havet eller en sjö.

en: Strait
sv: Sund

en: Shipping
sv: Sjöfart

en: Ferry Terminal
sv: Färjeterminal

en: Cargo
sv: Last

[ctx: cargo]
en: passengers
sv: passagerare

[ctx: cargo]
en: vehicle
sv: fordon

[ctx: cargo]
en: bicycle
sv: cykel

[ctx: cargo]
en: hgv
sv: tung lastbil

[ctx: cargo]
en: passengers;vehicle
sv: passagerare;fordon

en: Ferry Route
sv: Färjelinje

en: Highway type the ferry connects
sv: Vägtyp som färjan ansluter till

en: Reaction ferry
sv: Färja för rekreation

en: Marina
sv: Småbåtshamn

en: public
sv: offentlig

en: Marine Fuel
sv: Båtmack

[ctx: waterway]
en: fuel
sv: bränsle

en: Independent
sv: Oberoende

en: Fuel types:
sv: Bränslesorter

en: Bio Diesel
sv: Biodiesel

en: Octane 80
sv: 80 oktan

en: Octane 87
sv: 87 oktan

en: Octane 91
sv: 91 oktan

en: Octane 92
sv: 92 oktan

en: Octane 95
sv: 95 oktan

en: Octane 98
sv: 98 oktan

en: Octane 100
sv: 100 oktan

en: E10 (10% Ethanol mix)
sv: E10 (10% etanolblandning)

en: E85 (85% Ethanol mix)
sv: E85 (85% etanolblandning)

en: Ethanol (alcohol)
sv: Etanol (alkohol)

en: LPG (Liquefied petroleum gas)
sv: LPG (gasol)

en: CNG (Compressed Natural Gas)
sv: CNG

en: Pier
sv: Pir

en: Mooring
sv: Förtöjning

en: commercial
sv: kommersiell

en: Floating
sv: Flytande

en: Lock Gate
sv: Slussport

en: Turning Point
sv: Vändplats

en: Slipway
sv: Slip

en: Boatyard
sv: Varv

[ctx: waterway]
en: boatyard
sv: båtvarv

en: Dock
sv: Docka

[ctx: waterway]
en: dock
sv: docka

en: Railway
sv: Järnväg

en: Rail
sv: Järnväg

en: main
sv: huvudlinje

en: branch
sv: bibana

en: industrial
sv: industri

en: military
sv: militär

en: tourism
sv: turism

en: freight
sv: gods

en: Narrow Gauge Rail
sv: Smalspår

[ctx: railway]
en: narrow_gauge
sv: smalspår

en: Preserved
sv: Museijärnväg

[ctx: railway]
en: preserved
sv: bevarad

en: Light Rail
sv: Snabbspårväg

[ctx: railway]
en: light_rail
sv: snabbspårväg

en: Subway
sv: Tunnelbana

[ctx: railway]
en: subway
sv: tunnelbana

en: Tram
sv: Spårvagn

[ctx: railway]
en: tram
sv: spårvagn

en: Funicular
sv: Bergbana

en: Bus Guideway
sv: Spårbussväg

[ctx: highway]
en: bus_guideway
sv: bussväg

en: Miniature Rail
sv: Miniatyrjärnväg

[ctx: railway]
en: miniature
sv: miniatyr

en: Railway construction
sv: Järnvägsbygge

en: Railway type
sv: Järnvägstyp

en: Disused Rail
sv: Järnväg utan trafik

[ctx: railway]
en: disused
sv: järnväg utan trafik

en: Abandoned Rail
sv: Nedlagd järnväg

[ctx: railway]
en: abandoned
sv: nedlagd järnväg

en: Level Crossing
sv: Plankorsning

[ctx: railway]
en: level_crossing
sv: plankorsning

en: Traffic lights
sv: Ljussignaler

en: Barrier
sv: Bommar

[ctx: crossing:barrier]
en: yes
sv: ja

[ctx: crossing:barrier]
en: no
sv: nej

[ctx: crossing:barrier]
en: half
sv: halvbommar

[ctx: crossing:barrier]
en: full
sv: helbommar

[ctx: crossing:barrier]
en: double_half
sv: dubbla halvbommar

en: Crossing
sv: Järnvägsövergång

[ctx: railway]
en: crossing
sv: korsning

en: Crossing type
sv: Typ av järnvägsövergång

en: Turntable
sv: Vändskiva

[ctx: railway]
en: turntable
sv: vändskiva

en: Buffer Stop
sv: Stoppbock

[ctx: railway]
en: buffer_stop
sv: stoppbock

en: Railway Switch
sv: Spårväxel

[ctx: railway]
en: switch
sv: spårväxel

en: double_slip
sv: dubbel korsningsväxel

en: single_slip
sv: enkel korsningsväxel

en: three_way
sv: trevägsväxel

en: Railway crossing
sv: Spårkors

[ctx: railway]
en: railway_crossing
sv: plankorsning

en: Railway Signal
sv: Järnvägssignal

en: Railway milestone
sv: Kilometertavla

[ctx: railway]
en: milestone
sv: kilometerstolpe

en: Position (kilometers)
sv: Position (kilometer)

en: Aerialway
sv: Linbana

en: Cable Car
sv: Linbana

en: Number of people per hour
sv: Antal personer per timme

en: Number of people per car
sv: Antal personer per gondol

en: Typical journey time in minutes
sv: Typisk restid i minuter

en: Has heating?
sv: Har uppvärmning?

en: Chair Lift
sv: Stollift

en: Number of people per chair
sv: Antal personer per stol

en: Has bubble?
sv: Har bubbla?

en: Gondola
sv: Gondol

en: Number of people per gondola
sv: Antal personer per gondol

en: Mixed Lift
sv: Blandlift

en: Number of people per gondola/chair
sv: Personer per gondol/stol

en: Drag Lift
sv: Släplift

en: Goods
sv: Gods

[ctx: car]
en: Parking
sv: Parkering

en: Park and Ride
sv: Infartsparkering

en: bus
sv: buss

en: train
sv: tåg

en: ferry
sv: färja

en: Capacity (overall)
sv: Kapacitet (totalt)

en: Spaces for Disabled
sv: Platser för rörelsehindrade

en: Spaces for Women
sv: Platser för kvinnor

en: Spaces for Parents
sv: Familjeplatser

en: See the Wiki for other capacity:[types]=*.
sv: Se wikin för andra capacity:[typer]=*.

en: parallel
sv: parallell

en: Parking Space
sv: Parkeringsruta

en: disabled
sv: rörelsehindrad

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Covered (with roof)
sv: Täckt (med tak)

en: Parking Entrance/Exit
sv: Parkeringsinfart/utfart

en: Fuel
sv: Bränsle

en: With shop
sv: Med affär

en: convenience
sv: närbutik

en: Diesel for Heavy Good Vehicles
sv: Diesel för tunga fordon

en: 1/25 mix (mofa/moped)
sv: Oljeblandat 4% (moped etc)

en: 1/50 mix (mofa/moped)
sv: Oljeblandat 2% (moped etc)

en: Additives:
sv: Additiv:

en: Diesel Exhaust Fluid (AdBlue/AUS32)
sv: Avgasreningsvätska för dieselmotorer (AdBlue/AUS32)

en: Fuel cards:
sv: Bränslekort

en: Charging Station
sv: Laddstation

en: Covered
sv: Täckt

en: Types of vehicles which can be charged:
sv: Typer av fordon som kan laddas:

en: Wash
sv: Biltvätt

[ctx: car_wash]
en: Automated
sv: Automatiserad

en: Self Service
sv: Självservice

en: Car Dealer
sv: Bilhandlare

en: Second hand
sv: Begagnat

en: only
sv: endast

en: Repair
sv: Verkstad

en: dealer
sv: handlare

en: repair
sv: reparationer

en: parts
sv: delar

en: tyres
sv: däck

en: Parts
sv: Bildelar

en: Tires
sv: Däck

en: Rental
sv: Uthyrning

en: Sharing
sv: Bilpool

[ctx: motorcycle]
en: Parking
sv: Parkering

en: Motorcycle Dealer
sv: MC-handlare

en: Services:
sv: Tjänster:

en: Sale
sv: Försäljning

en: brand
sv: fabrikat

en: oldtimer
sv: gammaldags

en: Safety inspection
sv: Säkerhetsinspektion

en: Clothes
sv: Kläder

[ctx: bicycle]
en: Parking
sv: Parkering

en: anchors
sv: ankare

en: ground_slots
sv: markgropar

en: informal
sv: spontan

en: lockers
sv: skåp

en: rack
sv: ställning

en: shed
sv: skjul

en: stands
sv: cykelställ

en: Bike Dealer
sv: Cykelhandlare

en: Bicycles are sold
sv: Cyklar säljes

en: Second-hand bicycles are sold
sv: Andrahandscyklar säljes

en: Bicycles are repaired
sv: Cykelreparationer

en: Bicycles are rented
sv: Cykelhyrning

en: Free bicycle pump
sv: Gratis cykelpump

en: Bicycles are washed (for a fee)
sv: Gratis cykeltvätt

en: Public Bicycle Repair Station
sv: Cykelverkstad

[ctx: bicycle_repair_station]
en: Tools
sv: Verktyg

en: Chain tool
sv: Kedjeverktyg

en: Automated
sv: Automatiserad

en: Public Transport
sv: Kollektivtrafik

en: Public Transport Route (Rail)
sv: Kollektivtrafiksrutt (Järnväg)

en: Route type
sv: Ruttyp

en: subway
sv: tunnelbana

en: stop position
sv: stopplats

en: stop position (exit only)
sv: stopposition (endast avstigning)

en: stop position (entry only)
sv: stopposition (endast påstigning)

en: platform
sv: plattform

en: platform (exit only)
sv: plattform (endast avstigning)

en: platform (entry only)
sv: plattform (endast påstigning)

en: Public Transport Route (Bus)
sv: Kollektivtrafiksrutt (Buss)

en: trolleybus
sv: trådbuss

en: Public Transport Route (Ferry)
sv: Kollektivtrafiksrutt (Färja)

en: stop_position
sv: stopposition

en: Route Master
sv: Huvudrutt

en: aerialway
sv: linbana

en: route variant/direction (at least 2)
sv: rutt-variant/riktning (minst 2)

en: Stop Area
sv: Stoppzon

en: UIC reference
sv: UIC-referens

en: UIC name
sv: UIC-namn

en: Stop Position
sv: Stopplats

en: Platform
sv: Plattform

en: Subway Entrance
sv: Tunnelbaneingång

en: Bus
sv: Buss

en: Trolleybus
sv: Trådbuss

en: Share taxi
sv: Delad taxi

en: Train
sv: Tåg

en: Ferry
sv: Färja

en: Bench
sv: Bänk

en: Shelter
sv: Vindskydd

[ctx: railway]
en: Station
sv: Järnvägsstation

en: Building
sv: Byggnad

[ctx: railway]
en: subway_entrance
sv: tunnnelbaneingång

en: Ticket Machine
sv: Biljettmaskin

en: Public Transport (Legacy)
sv: Kollektivtrafik (föråldrad tagg)

en: forward halt point
sv: stopposition framåt

en: UIC-Reference
sv: UIC-Referens

en: Railway Halt
sv: Järnvägshållplats

en: Tram Stop
sv: Spårvagnshållplats

en: Railway Platform
sv: Plattform

[ctx: railway]
en: platform
sv: plattform

en: Reference (track number)
sv: Referens (spårnummer)

en: Bus Station
sv: Bussterminal

en: Bus Stop
sv: Busshållplats

[ctx: highway]
en: bus_stop
sv: busshållplats

en: Bus Platform
sv: Bussplattform

[ctx: highway]
en: platform
sv: plattform

en: Airport
sv: Flygplats

en: Airport Ground
sv: Flygplats

en: Runway
sv: Landningsbana

en: Length (meters)
sv: Längd (meter)

en: Taxiway
sv: Taxibana

en: Helipad
sv: Helikopterplatta

[ctx: building]
en: yes
sv: ja

[ctx: airmark]
en: Beacon
sv: Ledfyr

en: Navigation aid
sv: Navigationshjälpmedel

en: Windsock
sv: Vindstrut

en: Facilities
sv: Faciliteter

en: Accommodation
sv: Boende

en: Hotel
sv: Hotell

en: Stars
sv: Stjärnor

en: Rooms
sv: Rum

en: Beds
sv: Sängar

en: Motel
sv: Motell

en: Guest House/Bed & Breakfast
sv: Pensionat/Bed & Breakfast

en: Apartment
sv: Lägenhet

en: Number of apartments
sv: Antal lägenheter

en: Chalet
sv: Fäbod

en: Hostel
sv: Vandrarhem

en: Alpine Hut
sv: Alphydda

en: Wilderness Hut
sv: Friluftsstuga

en: Shower
sv: Dusch

en: seasonal
sv: säsongsmässig

en: Closer description
sv: Detaljerad beskrivning

en: Caravan Site/RV Park
sv: Ställplats

en: Number of places
sv: Antal platser

en: Power supply
sv: Elplatser

en: Tents allowed
sv: Tält tillåtna

en: Campsite
sv: Campingplats

en: Camp pitch
sv: Campingtomt

en: Food+Drinks
sv: Mat+Dryck

en: Restaurant
sv: Restaurang

en: Microbrewery
sv: Mikrobryggeri

en: Outdoor seating
sv: Uteservering

en: Takeaway
sv: Hämtmat

en: Fast Food
sv: Snabbmat

en: Food Court
sv: Matserveringar

en: Cafe
sv: Kafé

en: Ice cream
sv: Glass

en: Vegetarian
sv: Vegetarisk

en: Lacto-vegetarian
sv: Lakto-vegetarian

en: Fruitarian
sv: Frukterian

en: Raw
sv: Rå

en: Dairy free
sv: Mjölkfri

en: Gluten free
sv: Glutenfri

en: Lactose free
sv: Laktosfri

en: Tourism
sv: Turism

en: Attraction
sv: Sevärdhet

en: Viewpoint
sv: Utsiktsplats

en: Information Office
sv: Turistbyrå

en: An office where you can get information about a town or region.
sv: Ett kontor där du kan få information om en stad eller område

en: A board with a map.
sv: En tavla med en karta

en: Detail Grade
sv: Detaljeringsgrad

en: street
sv: gata

en: Shown Area
sv: Visat område

en: city
sv: stad

en: region
sv: område

en: Routes shown for:
sv: Rutter visas för:

en: Hiking
sv: Vandringsled

en: Cycling
sv: Cykling

en: Skiing
sv: Skidåkning

en: ... other transportation modes possible
sv: ... andra transportsätt möjliga

en: Information Board
sv: Informationstavla

en: Board Content
sv: Tavlans innehåll

en: notice
sv: anmärkning

en: nature
sv: naturfenomen

en: wildlife
sv: djurliv

en: plants
sv: växter

en: geology
sv: geologi

en: Guidepost
sv: Vägvisare

en: A Signpost/Guidepost to indicate the directions to different destinations.
sv: En vägvisare för att indikera riktningen (och ev avståndet) till olika destinationer.

en: Route marker
sv: Vägmarkör

en: Information Terminal
sv: Informationsterminal

en: Information access via electronic methods.
sv: Information på elektroniskt sätt

en: Audio Guide
sv: Ljudguide

en: Information using headphones or a mobile phone.
sv: Information med hörlurar eller mobiltelefon.

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Other Information Point
sv: Annan information

en: Leisure
sv: Nöje

en: Movie Theater/Cinema
sv: Biograf

en: Number of screens
sv: Antal biodukar

en: Dance
sv: Dans

en: Backrest
sv: Ryggstöd

en: Zoo
sv: Djurpark

en: aviary
sv: voljär

en: birds
sv: fåglar

en: butterfly
sv: fjäril

en: reptile
sv: reptiler

en: safari_park
sv: safaripark

en: Animal enclosure
sv: Djurhägn

en: Dog Park
sv: Hundpark

en: Amusement/Theme Park
sv: Nöjesfält

en: Water Park
sv: Badanläggning

en: Water Slide
sv: Vattenrutschbana

en: Public bath
sv: Publikt bad

[ctx: bath:type]
en: hot_spring
sv: varm källa

[ctx: bath:type]
en: lake
sv: sjö

[ctx: bath:type]
en: river
sv: flod

[ctx: bath:type]
en: thermal
sv: termisk

en: Open air
sv: Friluft

[ctx: restroom]
en: Female
sv: Kvinnor

[ctx: restroom]
en: Male
sv: Herrar

en: Swimming Pool
sv: Simbassäng

en: Sauna
sv: Bastu

en: Club
sv: Klubb

[ctx: club]
en: amateur_radio
sv: amatörradio

[ctx: club]
en: art
sv: konst

[ctx: club]
en: astronomy
sv: astronomi

[ctx: club]
en: board_games
sv: brädspel

[ctx: club]
en: card_games
sv: kortspel

[ctx: club]
en: charity
sv: välgörenhet

[ctx: club]
en: cinema
sv: biograf

[ctx: club]
en: computer
sv: dator

[ctx: club]
en: cooking
sv: matlagning

[ctx: club]
en: culture
sv: kultur

[ctx: club]
en: dog
sv: hundar

[ctx: club]
en: doityourself
sv: gör det själv

[ctx: club]
en: environment_protection
sv: miljöskydd

[ctx: club]
en: ethnic
sv: etnisk

[ctx: club]
en: filmmaking
sv: filmskapande

[ctx: club]
en: fishing
sv: fiske

[ctx: club]
en: freemasonry
sv: frimurare

[ctx: club]
en: game
sv: spel

[ctx: club]
en: gardening
sv: trädgårdsskötsel

[ctx: club]
en: history
sv: historiskt

[ctx: club]
en: hunting
sv: jakt

[ctx: club]
en: motorcycle
sv: motorcykel

[ctx: club]
en: music
sv: musik

[ctx: club]
en: nature
sv: natur

[ctx: club]
en: photography
sv: fotografering

[ctx: club]
en: politics
sv: politik

[ctx: club]
en: scout
sv: scouter

[ctx: club]
en: smoke
sv: rökning

[ctx: club]
en: theatre
sv: teater

[ctx: club]
en: tourism
sv: turism

[ctx: club]
en: youth_movement
sv: ungdomsrörelse

en: Playground
sv: Lekplats

[ctx: playground]
en: climbingframe
sv: klätterram

[ctx: playground]
en: climbingwall
sv: klättervägg

[ctx: playground]
en: map
sv: karta

[ctx: playground]
en: slide
sv: rutschkana

[ctx: playground]
en: trampoline
sv: trampolin

[ctx: playground]
en: water
sv: vatten

en: Picnic Site
sv: Picknickplats

en: Fireplace
sv: Eldstad

en: Picnic Table
sv: Picknickbord

en: Public Grill
sv: Allmän grill

[ctx: grill]
en: Fuel
sv: Bränsle

en: charcoal
sv: träkol

en: Firepit
sv: Eldningsplats

en: Fishing
sv: Fiske

en: Bird Hide
sv: Fågelgömsle

en: Amusement arcade
sv: Arkadhall

en: Gambling
sv: Hasardspel

en: lottery
sv: lotteri

en: betting
sv: vadslagning

en: Night Club
sv: Nattklubb

en: Strip Club
sv: Strippklubb

en: Brothel
sv: Bordell

en: Culture
sv: Kultur

en: Gallery
sv: Galleri

en: Theatre
sv: Teater

en: Library
sv: Bibliotek

en: sculpture
sv: skulptur

en: shelf
sv: hylla

en: Arts Centre
sv: Konstcenter

en: Artwork
sv: Konst

en: architecture
sv: arkitektur

en: mural
sv: väggmålning

en: statue
sv: staty

en: bust
sv: byst

en: graffiti
sv: grafitti

en: Subject
sv: Ämne

en: Artist Name
sv: Artistnamn

en: brass
sv: mässing

en: bronze
sv: brons

en: ceramic
sv: keramik

en: iron
sv: järn

en: marble
sv: marmor

en: Place of Worship
sv: Religiös helgedom

en: Church
sv: Kyrka

en: Building type
sv: Byggnadstyp

en: cathedral
sv: katedral

en: chapel
sv: kapell

en: church
sv: kyrka

en: temple
sv: tempel

en: Mosque
sv: Moské

en: mosque
sv: moské

en: Synagogue
sv: Synagoga

en: synagogue
sv: synagoga

en: Buddhist Temple
sv: Buddhistiskt tempel

en: Hindu Temple
sv: Hinduistiskt tempel

en: Shinto Shrine
sv: Shintoskrin

en: Other Place of Worship
sv: Annan religiös helgedom

en: Monastery
sv: Kloster

[ctx: gender]
en: female
sv: kvinnor

[ctx: gender]
en: male
sv: män

[ctx: gender]
en: mixed
sv: blandat

en: Public Building
sv: Offentlig byggnad

en: Town Hall
sv: Stadshus/kommunsäte

en: Community Centre
sv: Medborgarhus/Folkets hus

en: meeting_room
sv: mötesrum

en: For
sv: För

en: child
sv: barn

en: juvenile
sv: ungdom

en: girl
sv: flicka

en: boy
sv: pojke

en: woman
sv: kvinna

en: family
sv: familj

en: homosexual
sv: homosexuell

en: athlete
sv: atlet

en: Courthouse
sv: Domstol

en: Prison
sv: Fängelse

en: Police
sv: Polisstation

en: Ranger Station
sv: Vaktstation

en: Fire Station
sv: Brandstation

en: Post Office
sv: Postkontor

en: Education
sv: Undervisning

en: Kindergarten
sv: Förskola

en: School
sv: Skola

en: University
sv: Högskola/universitet

en: College
sv: Högskola

en: Driving School
sv: Körskola

en: License Classes
sv: Körkortsklasser

en: Language school
sv: Språkskola

en: Animal
sv: Djur

en: Animal boarding
sv: Husdjurshotell

en: bird
sv: fåglar

en: cat
sv: katter

en: dog
sv: hundar

en: duck
sv: ankor

en: horse
sv: hästar

en: mammal
sv: däggdjur

en: Animal breeding
sv: Djuravel

[ctx: animal_breeding]
en: alpaca
sv: alpacka

[ctx: animal_breeding]
en: bird
sv: fåglar

[ctx: animal_breeding]
en: cat
sv: katter

[ctx: animal_breeding]
en: cow
sv: kor

[ctx: animal_breeding]
en: dog
sv: hundar

[ctx: animal_breeding]
en: donkey
sv: åsnor

[ctx: animal_breeding]
en: fish
sv: fisk

[ctx: animal_breeding]
en: goat
sv: getter

[ctx: animal_breeding]
en: sheep
sv: får

[ctx: animal_breeding]
en: horse
sv: hästar

[ctx: animal_breeding]
en: pig
sv: grisar

[ctx: animal_breeding]
en: poultry
sv: fjäderfä

[ctx: animal_breeding]
en: rabbit
sv: kaniner

en: Veterinary
sv: Veterinär

en: Animal shelter
sv: Djurhärbärge

en: Health
sv: Hälsovård

en: Hospital
sv: Sjukhus

en: Clinic
sv: Vårdcentral

en: Doctor''s Office
sv: Läkarmottagning

en: Dentist
sv: Tandläkare

en: Pharmacy
sv: Apotek

en: Dispensing
sv: Receptutlämnande

en: Laboratory
sv: Laboratorium

[ctx: healthcare]
en: biology
sv: biologi

en: Baby Hatch/Safe Haven
sv: Babylucka

en: Emergency Access Point
sv: Nödsamlingspunkt

en: Point Number
sv: Punktnummer

en: Point Name
sv: Punktnamn

en: Emergency
sv: Nödläge

en: Ambulance Station
sv: Ambulansstation

en: Emergency ward entrance
sv: Akutmottagning

en: Automated Defibrillator
sv: Hjärtstartare

en: Located inside a building?
sv: Placerad inuti en byggnad?

en: Fire Extinguisher
sv: Brandsläckare

en: Fire Hose
sv: Brandslang

en: Fire Hydrant
sv: Brandpost

en: Shape
sv: Form

[ctx: pipeline]
en: pillar
sv: pelare

en: A fire hydrant simple outlet located underground.
sv: Underjordisk brandpost

[ctx: pipeline]
en: wall
sv: vägg

en: A wall-mounted fire hydrant.
sv: En väggmonterad brandpost

[ctx: pipeline]
en: pipe
sv: rör

en: Pressure (bar) or suction
sv: Tryck (bar) eller undertryck

en: Pressure in bar.
sv: Tryck i bar

en: Pressure but value unknown.
sv: Tryck men värdet är okänt

en: suction
sv: sug

en: Water is not pressurized, a pump is needed.
sv: Vattnet är inte trycksatt, pump behövs.

en: groundwater
sv: grundvatten

en: water_tank
sv: vattentank

en: swimming_pool
sv: swimmingpool

en: Hydrant Position
sv: Brandpostens plats

[ctx: hydrant position]
en: lane
sv: vägbana

[ctx: hydrant position]
en: parking_lot
sv: parkeringsplats

en: in a parking lot
sv: på parkeringsplats

[ctx: hydrant position]
en: sidewalk
sv: trottoar

en: on a sidewalk
sv: på en trottoar

[ctx: hydrant position]
en: green
sv: växtligheten

en: in a grassy area
sv: på ett gräsområde

en: Water Tank
sv: Vattentank

en: Volume (liters)
sv: Volym (liter)

en: Suction point
sv: Vattentag

en: Assembly Point
sv: Samlingspunkt

en: Emergency Phone
sv: Nödtelefon

en: pneumatic
sv: pneumatisk

en: electronic
sv: elektronisk

en: Purpose
sv: Syfte

en: fire
sv: eld

en: civil_defense
sv: civilförsvar

en: Range (meters)
sv: Avstånd (meter)

en: Nursing Home
sv: Vårdhem

en: Toilets/Restrooms
sv: Toaletter

en: flush
sv: vattenspolning

en: pitlatrine
sv: latrin

en: bucket
sv: hink

en: Usage Position
sv: Användningsposition

en: seated
sv: med säten

en: seated;urinal
sv: med säten; urinoar

en: squat
sv: på huk

en: urinal
sv: urinoar

en: Changing table
sv: Skötbord

en: Count
sv: Antal

[ctx: Changing table]
en: Location
sv: Plats

en: female_toilet
sv: damtoalett

en: male_toilet
sv: herrtoalett

en: room
sv: rum

en: sales_area
sv: försäljningsområde

en: Post Box
sv: Brevlåda

en: Collection times
sv: Tömningstid

[ctx: post_box]
en: lamp
sv: lampa

[ctx: post_box]
en: wall
sv: vägg

[ctx: post_box]
en: meter
sv: mätare

en: Drive through
sv: Genomfartsväg

en: House number
sv: Husnummer

en: Street name
sv: Gatunamn

en: City name
sv: Postort

en: Post code
sv: Postnummer

en: Country code
sv: Landskod

en: Place name
sv: Platsnamn

en: House name
sv: Husnamn

en: Hamlet
sv: Småort

en: Suburb
sv: Förort

en: Subdistrict
sv: Underdistrikt

en: District
sv: Distrikt

en: Province
sv: Provins

en: AL
sv: Alabama

en: AK
sv: Alaska

en: AZ
sv: Arizona

en: AR
sv: Arkansas

en: CA
sv: Kalifornien

en: CO
sv: Colorado

en: CT
sv: Connecticut

en: DE
sv: Delaware

en: FL
sv: Florida

en: GA
sv: Georgia

en: HI
sv: Hawaii

en: IL
sv: Illinois

en: IN
sv: Indiana

en: IA
sv: Iowa

en: KS
sv: Kansas

en: KY
sv: Kentucky

en: LA
sv: Louisiana

en: ME
sv: Maine

en: MD
sv: Maryland

en: MA
sv: Massachusetts

en: MI
sv: Michigan

en: MN
sv: Minnesota

en: MS
sv: Mississippi

en: MO
sv: Missouri

en: MT
sv: Montana

en: NE
sv: Nebraska

en: NV
sv: Nevada

en: NH
sv: New Hampshire

en: NJ
sv: New Jersey

en: NM
sv: New Mexico

en: NY
sv: New York

en: NC
sv: North Carolina

en: ND
sv: North Dakota

en: OH
sv: Ohio

en: OR
sv: Oregon

en: PA
sv: Pennsylvania

en: RI
sv: Rhode Island

en: SC
sv: South Carolina

en: SD
sv: South Dakota

en: TN
sv: Tennessee

en: TX
sv: Texas

en: UT
sv: Utah

en: VT
sv: Vermont

en: VA
sv: Virginia

en: WA
sv: Washington

en: WV
sv: West Virginia

en: WI
sv: Wisconsin

en: DC
sv: District of Columbia

en: AS
sv: Amerikanska Samoa

en: GU
sv: Guam

en: MP
sv: Nordmarianerna

en: PR
sv: Puerto Rico

en: UM
sv: Mindre öar i Oceanien och Västindien

en: VI
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: Telephone
sv: Telefon

en: Coins
sv: Mynt

[ctx: payment]
en: Notes
sv: Sedlar

en: Telephone cards
sv: Telefonkort

en: Internet Cafe
sv: Internetcafé

en: Internet Access
sv: Internetåtkomst

en: Clock
sv: Klocka

en: sundial
sv: solur

en: unorthodox
sv: okonventionell

en: Visibility/readability
sv: Synlighet/läsbarhet

en: house (up to 5m)
sv: hus (upp till 5 meter)

en: street (up to 20m)
sv: gata (upp till 20 meter)

en: area (more than 20m)
sv: område (över 20 meter)

en: Shows current date
sv: Visar datum

en: Shows temperature
sv: Visar temperatur

en: Shows barometric pressure
sv: Visar lufttryck

en: Shows humidity
sv: Visar luftfuktighet

en: Photo booth
sv: Fotobås

en: Recycling Container
sv: Återvinningscontainer

en: Paper
sv: Papper

en: Cardboard
sv: Wellpapp

en: Newspaper
sv: Tidningspapper

en: Magazines
sv: Tidskrifter

en: Books
sv: Böcker

en: Plastic
sv: Plast

en: Plastic Bottles
sv: Plastflaskor

en: Plastic Packaging
sv: Plastförpackningar

en: Beverage cartons
sv: Dryckesförpackningar

en: Glass
sv: Glas

en: Glass Bottles
sv: Glasförpackningar

en: Cans
sv: Metallförpackningar

en: Shoes
sv: Skor

en: Scrap Metal
sv: Metallskrot

en: Wood
sv: Trä

en: Green Waste
sv: Trädgårdsavfall

en: Waste
sv: Avfall

en: Batteries
sv: Batterier

en: Small Appliances
sv: Småapparater

en: Electrical Appliances
sv: Elapparater

en: Recycling Centre
sv: Återvinningscentral

en: trash
sv: skräp

en: dog_excrement
sv: hundbajs

en: Waste Disposal/Dumpster
sv: Soptunna/Sopcontainer

en: Sanitary Dump Station
sv: Avloppstömningsstation

en: Suction pumpout
sv: Sugpump

en: Operation times
sv: Öppettider

en: Amount of Seats
sv: Antal säten

en: Type of shelter
sv: Typ av skydd

[ctx: shelter]
en: basic_hut
sv: grundläggande

[ctx: shelter]
en: lean_to
sv: luta mot

[ctx: shelter]
en: picnic_shelter
sv: picknick

[ctx: shelter]
en: public_transport
sv: kollektivtrafik

[ctx: shelter]
en: weather_shelter
sv: vindskydd

[ctx: shelter]
en: wildlife_hide
sv: gömsle

en: Hunting Stand
sv: Jakttorn

[ctx: hunting stand]
en: Hide
sv: Gömsle

en: Lockable
sv: Låsbart

en: Water Point
sv: Vattenpost

en: Valves
sv: Ventiler

en: Advertising Column
sv: Reklampelare

en: Billboard
sv: Affischtavla

en: Sports
sv: Idrott

en: Sport Facilities
sv: Sportfaciliteteter

en: Stadium
sv: Stadion

en: Sports Centre
sv: Sporthall

en: Pitch
sv: Plan

en: Racetrack
sv: Bana

en: Golf Course
sv: Golfbana

[ctx: golf]
en: Hole
sv: Hål

[ctx: golf]
en: Natural
sv: Naturlig

[ctx: golf]
en: Rough
sv: Ruff

en: Miniature Golf
sv: Minigolf

en: Multi
sv: Flera

[ctx: running]
en: pitch
sv: plan

[ctx: running]
en: sports_centre
sv: sporthall

[ctx: running]
en: stadium
sv: stadion

[ctx: running]
en: track
sv: spår

en: Nine-pin Bowling
sv: Kägel

en: Ten-pin Bowling
sv: Bowling

en: Archery
sv: Bågskytte

en: Track and Field Athletics
sv: Friidrott

en: Running
sv: Löpning

en: Climbing site
sv: Klättringsområde

en: Number of routes
sv: Antal leder

en: Climbing route
sv: Klätterrutt

en: Canoeing/Kayaking
sv: Kanot/kajak

en: Rowing
sv: Rodd

[ctx: racing]
en: pitch
sv: plan

[ctx: racing]
en: sports_centre
sv: sporthall

[ctx: racing]
en: stadium
sv: stadion

[ctx: racing]
en: track
sv: spår

en: Dog Racing
sv: Hundkapplöpning

en: Equestrian Sport
sv: Hästsport

en: Horse Racing
sv: Hästkapplöpning

en: Gymnastics
sv: Gymnastik

en: Ice Skating
sv: Skridskor

en: ice_rink
sv: isrink

en: Roller Skating
sv: Rullskridskor

en: Swimming
sv: Simning

en: water_park
sv: vattenpark

en: Scuba Diving
sv: Dykning

en: Piste type
sv: Skidspårstyp

en: downhill
sv: utförsåkning

en: nordic
sv: längdskidåkning

en: playground
sv: lekplats

en: skitour
sv: skidtour

en: sled
sv: pulka

en: sleigh
sv: släde

en: snow_park
sv: snöpark

en: Difficulty
sv: Svårighetsgrad

[ctx: piste:difficulty]
en: novice
sv: nybörjare

[ctx: piste:difficulty]
en: easy
sv: lätt

[ctx: piste:difficulty]
en: intermediate
sv: medel

[ctx: piste:difficulty]
en: advanced
sv: avancerat

[ctx: piste:grooming]
en: classic
sv: klassisk

en: Shooting
sv: Skytte

en: Chess
sv: Schack

en: picnic_table
sv: picknickbord

en: Sport (Ball)
sv: Bollsport

en: Soccer
sv: Fotboll

en: Australian Football
sv: Australisk fotboll

en: American Football
sv: Amerikansk fotboll

en: Canadian Football
sv: Kanadensisk fotboll

en: Gaelic Games
sv: Gaeliska spel

en: Football
sv: Fotboll

en: Handball
sv: Handboll

en: Basketball
sv: Basket

en: Volleyball
sv: Volleyboll

en: Beach Volleyball
sv: Strandvolleyboll

en: Billiards
sv: Biljard

en: golf_course
sv: golfbana

en: Lawn Bowling
sv: Gräsbowling

en: Croquet
sv: Krocket

en: Field Hockey
sv: Landhockey

en: Ice Hockey
sv: Ishockey

en: Table Tennis/Ping-Pong
sv: Bordtennis/pingpong

en: Model Aerodrome
sv: Modellflygfält

[ctx: aerialway]
en: pitch
sv: plan

[ctx: aerialway]
en: sports_centre
sv: sporthall

[ctx: aerialway]
en: track
sv: spår

en: RC Car
sv: RC-bilar

en: Man Made
sv: Byggnadsverk

[ctx: building]
en: bakehouse
sv: bagarstuga

[ctx: building]
en: barn
sv: loge

[ctx: building]
en: boathouse
sv: båthus

[ctx: building]
en: cabin
sv: stuga

[ctx: building]
en: cathedral
sv: katedral

[ctx: building]
en: chapel
sv: kapell

[ctx: building]
en: church
sv: kyrka

[ctx: building]
en: college
sv: högskola

[ctx: building]
en: commercial
sv: kommersiell

[ctx: building]
en: construction
sv: konstruktion

[ctx: building]
en: cowshed
sv: kostall

[ctx: building]
en: farm_auxiliary
sv: jordbruksbyggnad

[ctx: building]
en: fire_station
sv: brandstation

[ctx: building]
en: garages
sv: garagelänga

[ctx: building]
en: greenhouse
sv: växthus

[ctx: building]
en: hospital
sv: sjukhus

[ctx: building]
en: kindergarten
sv: förskola

[ctx: building]
en: monastery
sv: kloster

[ctx: building]
en: mosque
sv: moské

[ctx: building]
en: office
sv: kontorsbyggnad

[ctx: building]
en: pavilion
sv: paviljong

[ctx: building]
en: parking
sv: parkering

[ctx: building]
en: public
sv: offentlig

[ctx: building]
en: retail
sv: handel

[ctx: building]
en: roof
sv: tak

[ctx: building]
en: ruins
sv: ruiner

[ctx: building]
en: school
sv: skola

[ctx: building]
en: shed
sv: skjul

[ctx: building]
en: sports_centre
sv: sportcenter

[ctx: building]
en: sports_hall
sv: sporthall

[ctx: building]
en: stable
sv: stall

[ctx: building]
en: stadium
sv: stadion

[ctx: building]
en: storage_tank
sv: lagringstank

[ctx: building]
en: supermarket
sv: stormarknad

[ctx: building]
en: synagogue
sv: synagoga

[ctx: building]
en: temple
sv: tempel

[ctx: building]
en: tent
sv: tält

[ctx: building]
en: toilets
sv: toaletter

[ctx: building]
en: train_station
sv: järnvägsstation

[ctx: building]
en: transformer_tower
sv: transformatorbyggnad

[ctx: building]
en: transportation
sv: transport

[ctx: building]
en: university
sv: universitet/högskola

[ctx: building]
en: warehouse
sv: varuhus

[ctx: building]
en: Levels above ground
sv: Våningar ovan jord

[ctx: building]
en: Levels below ground
sv: Våningar under jord

en: Residential Building
sv: Bostadsbyggnad

[ctx: building]
en: residential
sv: bostäder

[ctx: building]
en: apartments
sv: lägenheter

[ctx: building]
en: house
sv: hus

[ctx: building]
en: hotel
sv: hotell

[ctx: building]
en: hut
sv: stuga

[ctx: building]
en: dormitory
sv: elevhem/studenthem

[ctx: building]
en: terrace
sv: radhus

[ctx: building]
en: detached
sv: villa, fristående

[ctx: building]
en: farm
sv: bondgård

[ctx: building]
en: stilt_house
sv: pålhus

en: Building part
sv: Byggnadsdel

en: Building construction
sv: Byggplats

en: Entrance
sv: Ingång

[ctx: entrance]
en: yes
sv: ja

[ctx: entrance]
en: main
sv: huvudentré

[ctx: entrance]
en: shop
sv: affär

[ctx: entrance]
en: exit
sv: utgång

[ctx: entrance]
en: emergency
sv: nödutgång

[ctx: entrance]
en: staircase
sv: trappor

[ctx: entrance]
en: home
sv: hem

en: Door
sv: Dörr

en: folding
sv: vikport

en: hinged
sv: gångjärn

en: trapdoor
sv: fallucka

en: Entrance number
sv: Entré nummer

en: Flat numbers
sv: Lägenhetsnummer

[ctx: police]
en: barracks
sv: barracker

[ctx: police]
en: naval_base
sv: flottbas

[ctx: police]
en: offices
sv: kontor

[ctx: police]
en: range
sv: område

[ctx: police]
en: storage
sv: förvaring

[ctx: police]
en: yes
sv: ja

en: Flagpole
sv: Flaggstång

[ctx: flag]
en: advertising
sv: reklam

[ctx: flag]
en: military
sv: militär

[ctx: flag]
en: municipal
sv: kommunal

[ctx: flag]
en: national
sv: nationell

[ctx: flag]
en: religious
sv: religiös

en: Cross
sv: Kors

en: Works
sv: Fabrik

en: Product
sv: Produkt

en: bakery_products
sv: bageriprodukter

en: beer
sv: öl

en: bricks
sv: tegel

en: dairy
sv: mjölkprodukter

en: electronics
sv: elektronik

en: food
sv: mat

en: furniture
sv: möblier

en: machinery
sv: maskiner

en: meat
sv: kött

en: packaging
sv: förpackning

en: rice
sv: ris

en: sugar
sv: socker

en: Chimney
sv: Skorsten

en: Kiln
sv: Brännugn

en: lime
sv: kalksten

en: Windmill
sv: Väderkvarn

en: Windpump
sv: vindpump

[ctx: pump]
en: outdoor
sv: utomhus

[ctx: pump]
en: indoor
sv: inomhus

[ctx: pump]
en: surface
sv: yta

[ctx: pump]
en: underground
sv: underjordisk

[ctx: pump]
en: underwater
sv: under vatten

en: Petroleum Well
sv: Oljebrunn

en: Gasometer
sv: Gasklocka

en: Storage Tank
sv: Lagringstank

[ctx: content]
en: fuel
sv: bränsle

[ctx: content]
en: manure
sv: gödsel

[ctx: content]
en: oil
sv: olja

[ctx: content]
en: sewage
sv: avlopp

[ctx: content]
en: slurry
sv: slam

[ctx: content]
en: water
sv: vatten

[ctx: content]
en: wine
sv: vin

en: Bunker Silo
sv: Bunkersilo

en: Crane
sv: Kran

en: floor-mounted_crane
sv: golvmonterad kran

en: Goods conveyor
sv: Transportband

en: Resource
sv: Resurs

en: Pumping station
sv: Pumpstation

en: Mineshaft
sv: Gruvschakt

en: Function
sv: Funktion

en: air
sv: luft

en: Depth (meters)
sv: Djup (meter)

en: Disused
sv: nedlagd

en: Heap
sv: Stapel

en: Adit
sv: Inslag

en: Avalanche Protection
sv: Lavinskydd

en: Avalance protection
sv: Lavinskydd

en: snow_bridge
sv: snöbro

en: dam
sv: damm

en: Street Lamp
sv: Gatulampa

[ctx: highway]
en: street_lamp
sv: gatlykta

[ctx: lamp_type]
en: electric
sv: elektrisk

[ctx: lamp_type]
en: sodium
sv: natrium

en: Mounted on
sv: Monterad på

[ctx: lamp_mount]
en: wall
sv: vägg

en: Street cabinet
sv: Kopplingsskåp

en: cable_tv
sv: kabel-tv

en: postal_service
sv: posttjänster

en: traffic_control
sv: trafikkontroll

en: traffic_monitoring
sv: trafikövervakning

en: water_management
sv: vattenhantering

en: Monitoring Station
sv: Övervakningsstation

en: Monitoring:
sv: Övervakning:

en: Water level
sv: Vattennivå

en: Tide Level
sv: Tidvattennivå

en: Groundwater
sv: Grundvatten

en: Traffic
sv: Trafik

en: Air Quality
sv: Luftkvalitet

en: Noise
sv: Buller

en: GPS Signals
sv: GPS-signaler

en: GLONASS Signals
sv: GLONASS-signaler

en: Galileo Signals
sv: Galileo-signaler

en: Weather
sv: Väder

en: Radiation
sv: Strålning

en: Seismic Activity
sv: Seismisk aktivitet

en: Recording:
sv: Inspelning:

en: Manually
sv: Manuell

en: Remote
sv: Fjärr

en: Display:
sv: Bildskärm:

en: Telescope
sv: Teleskop

[ctx: telescope]
en: optical
sv: optisk

en: dish
sv: parabol

en: dome
sv: kupol

en: Telescope Diameter (meters)
sv: Teleskopdiameter (meter)

en: Survey Point
sv: Mätpunkt

en: Zone
sv: Zon

en: parking
sv: parkering

en: traffic
sv: traffik

en: shop
sv: affär

en: Camera
sv: Kamera

[ctx: camera:type]
en: fixed
sv: fast

[ctx: camera:type]
en: panning
sv: panorerande

[ctx: camera:type]
en: dome
sv: kupol

[ctx: camera:mount]
en: wall
sv: vägg

[ctx: camera:mount]
en: pole
sv: stolpe

[ctx: camera:mount]
en: ceiling
sv: tak

en: Direction in degrees
sv: Sidriktning (i grader)

en: Inclination in degrees
sv: Höjdriktning (i grader)

en: Towers
sv: Torn

en: Lighthouse
sv: Fyrtorn

[ctx: man_made]
en: Beacon
sv: Ledfyr

en: Water Tower
sv: Vattentorn

en: Antenna
sv: Antenn

[ctx: mast/tower]
en: communication
sv: kommunikation

[ctx: mast/tower]
en: lighting
sv: belysning

[ctx: mast/tower]
en: monitoring
sv: övervakning

en: freestanding
sv: fristående

en: Tower
sv: Torn

[ctx: mast/tower]
en: bell_tower
sv: klocktorn

[ctx: mast/tower]
en: cooling
sv: kylning

[ctx: mast/tower]
en: defensive
sv: försvar

[ctx: mast/tower]
en: watchtower
sv: övervakningstorn

en: Big Communication Tower
sv: Stort kommunikationstorn

en: Big communication tower, usually higher than 100 meters.
sv: Stort kommunikationstorn, oftast över hundra meter.

en: Pipeline
sv: Rörledning

[ctx: pipeline]
en: compression
sv: kompression

[ctx: pipeline]
en: inspection_gauge
sv: inspektionsmätare

[ctx: pipeline]
en: measurement
sv: Mätningar

[ctx: pipeline]
en: valve
sv: ventil

[ctx: pipeline]
en: valve_group
sv: ventilgrupp

en: Valve type
sv: Ventiltyp

[ctx: valve]
en: butterfly
sv: fjäril

[ctx: valve]
en: ball
sv: kulventil

[ctx: valve]
en: plug
sv: plugg

[ctx: valve]
en: needle
sv: nålventil

[ctx: actuator]
en: manual
sv: manuell

[ctx: actuator]
en: electric_motor
sv: elmotor

[ctx: actuator]
en: hydraulic_cylinder
sv: hydraulcylinder

[ctx: actuator]
en: pneumatic_cylinder
sv: pneumatisk cylinder

[ctx: actuator]
en: thermostatic
sv: termostatisk

en: Position sensor
sv: Positionsgivare

en: optical
sv: optisk

en: inductive
sv: induktiv

en: Marker
sv: Markör

[ctx: marker]
en: aerial
sv: antenn

[ctx: marker]
en: ground
sv: mark

[ctx: marker]
en: plate
sv: platta

[ctx: marker]
en: post
sv: stolpe

[ctx: marker]
en: stone
sv: sten

en: Manhole
sv: Manhål

[ctx: manhole]
en: heat
sv: värme

[ctx: manhole]
en: power
sv: energi

[ctx: manhole]
en: rainwater
sv: regnvatten

[ctx: manhole]
en: sewer
sv: avlopp

[ctx: manhole]
en: water
sv: vatten

en: Water
sv: Vatten

en: Water Works
sv: Vattenverk

en: Wastewater Treatment Plant
sv: Avloppsreningsverk

en: Watermill
sv: Vattenkvarn

en: Fountain
sv: Fontän

en: Water Well
sv: Brunn

en: Bridges
sv: Broar

en: aqueduct
sv: akvedukt

en: cantilever
sv: konsol

en: covered
sv: täckt

en: viaduct
sv: viadukt

en: Structure
sv: Struktur

en: arch
sv: båge

en: cable-stayed
sv: kabelbro

en: floating
sv: flytbro

en: suspension
sv: hängbro

en: truss
sv: fackverksbro

en: Movable Bridge
sv: Öppningsbar bro

en: lift
sv: lyftbro

en: Bridge Support
sv: Brofundament

en: Bridge outline
sv: Ytterkontur bro

[ctx: preset group]
en: Military
sv: Militärt

en: Airfield
sv: Flygfält

en: Barracks
sv: Förläggning/baracker

[ctx: bunker]
en: munitions
sv: ammunition

[ctx: bunker]
en: personnel_shelter
sv: personalskydd

[ctx: bunker]
en: technical
sv: tekniskt

[ctx: bunker]
en: overground
sv: ovanjordisk

[ctx: bunker]
en: underground
sv: underjordisk

[ctx: bunker]
en: underwater
sv: under vatten

en: Historic
sv: Historisk

en: Ruins
sv: Ruiner

en: Range
sv: Skjutbana

en: Power
sv: Elkraft

en: Power Plant
sv: Kraftverk

en: Biofuel Power Plant
sv: Biobränslekraftverk

en: Biogas Power Plant
sv: Biogaskraftverk

en: Biomass Power Plant
sv: Biobränslekraftverk

en: Method
sv: Metod

[ctx: generator method]
en: combustion
sv: förbränning

[ctx: generator method]
en: gasification
sv: förgasning

en: Coal Power Plant
sv: Kolkraftverk

en: Gas Power Plant
sv: Gaskraftverk

en: Oil Power Plant
sv: Oljekraftverk

en: Diesel Power Plant
sv: Dieselkraftverk

en: Gasoline Power Plant
sv: Bensinkraftverk

en: Nuclear Power Plant
sv: Kärnkraftverk

en: Waste Power Plant
sv: Avfallskraftverk

[ctx: generator method]
en: pyrolysis
sv: pyrolys

en: Geothermal Power Plant
sv: Geotermiskt kraftverk

en: Hydro Power Plant
sv: Vattenkraftstation

[ctx: generator method]
en: run-of-the-river
sv: vattenflöde

[ctx: generator method]
en: water-pumped-storage
sv: vattenpumpat lager

[ctx: generator method]
en: water-storage
sv: vattenlagring

en: Tidal Power Plant
sv: Tidvattenkraftverk

[ctx: generator method]
en: stream
sv: bäck

en: Wave Power Plant
sv: Vågkraftverk

en: Solar Power Plant
sv: Solkraftverk

[ctx: generator method]
en: thermal
sv: termisk

en: Wind Power Plant
sv: Vindkraftverk

en: Power Generator
sv: Kraftverk

en: Biofuel Power Generator
sv: Biobränslegenerator

en: Generator Type
sv: Generatortyp

en: boiler
sv: panna

en: gas_turbine
sv: gasturbin

en: reciprocating_engine
sv: kolvmotor

en: steam_generator
sv: ånggenerator

en: Biogas Power Generator
sv: Biogaskraftverk

en: combustion
sv: förbränning

en: steam_turbine
sv: ångturbin

en: Coal Power Generator
sv: Kolkraftverk

en: Gas Power Generator
sv: Gaskraftverk

en: Diesel Power Generator
sv: Dieselgenerator

en: Nuclear Reactor
sv: Kärnreaktor

en: Boiling Water Reactor 1 (BWR-1)
sv: Kokvattenreaktor 1 (BWR-1)

en: Boiling Water Reactor 2 (BWR-2)
sv: Kokvattenreaktor 2 (BWR-2)

en: Boiling Water Reactor 3 (BWR-3)
sv: Kokvattenreaktor 3 (BWR-3)

en: Boiling Water Reactor 4 (BWR-4)
sv: Kokvattenreaktor 4 (BWR-4)

en: Boiling Water Reactor 5 (BWR-5)
sv: Kokvattenreaktor 5 (BWR-5)

en: Boiling Water Reactor 6 (BWR-6)
sv: Kokvattenreaktor 6 (BWR-6)

en: cold-fusion
sv: kall fusion

en: China Pressurized Reactor (CPR-1000)
sv: Kinesisk tryckvattenreaktor (CPR-1000)

en: European Pressurized Reactor (EPR)
sv: Europeisk tryckvattenreaktor (EPR)

en: Pressurized water reactor (PWR)
sv: Tryckvattenreaktor (PWR)

en: Solar Power Generator
sv: Solkraftverk

en: single_axis
sv: enkelaxel

en: horizontal
sv: horisontell

en: horizontal axis (HSAT)
sv: horisontell axel (HSAT)

en: horizontal_tilted
sv: horisontell vinklad

en: horizontal axis, tilted modules (HTSAT)
sv: horisontell axel, vinklade moduler (HTSAT)

en: tilted
sv: vinklad

en: vertical
sv: vertikal

en: vertical (VSAT)
sv: vertikal (VSAT)

en: dual_axis
sv: dubbelaxel

en: Waste Power Generator
sv: Generator för restvärme

en: gasification
sv: gasifiering

en: pyrolysis
sv: pyrolys

en: Water Turbine
sv: Vattenturbin

en: francis_turbine
sv: francisturbin

en: all methods
sv: alla metoder

en: hydrodynamic_screw
sv: archimedesskruv

en: run-of-the-river
sv: vattenflöde

en: kaplan_turbine
sv: kaplanturbin

en: pelton_turbine
sv: peltonturbin

en: Tidal Water Turbine
sv: Tidvattenturbin

en: horizontal_axis
sv: horisontell axel

en: vertical_axis
sv: vertikal axel

en: Geothermal Power Generator
sv: Geotermisk generator

en: heat_pump
sv: värmepump

en: Wind Turbine
sv: Vindkraftverk

en: Power Substation
sv: Transformatorstation

en: Type of substation
sv: Typ av understation

[ctx: power]
en: converter
sv: konverterare

[ctx: power]
en: industrial
sv: industriell

[ctx: power]
en: minor_distribution
sv: mindre distribution

[ctx: power]
en: transition
sv: övergång

en: Power Transformer
sv: Transformator

en: Type of transformer
sv: Typ av transformator

[ctx: power]
en: auxiliary
sv: reserv

[ctx: power]
en: phase_angle_regulator
sv: fasvinkelregulator

[ctx: power]
en: yes
sv: ja

en: Auto-transformer (windings type)
sv: Autotransformator (lindningstyp)

en: Power Switch
sv: Brytare/frånskiljare

en: Type of switch
sv: Typ av brytare

[ctx: power]
en: circuit_breaker
sv: brytare

[ctx: power]
en: disconnector
sv: frånskiljare

[ctx: power]
en: earthing
sv: jordning

[ctx: power]
en: mechanical
sv: mekanisk

en: Amount of poles
sv: Antal poler

en: monopole
sv: monopol

en: bipole
sv: bipol

en: Power rating (MVA)
sv: Märkeffekt (MVA)

en: Power Compensator
sv: Effektkompensator

en: Type of compensator
sv: Typ av kompensator

[ctx: power]
en: series_capacitor
sv: seriekondensator

[ctx: power]
en: series_reactor
sv: seriereaktor

[ctx: power]
en: shunt_capacitor
sv: shuntkondensator

[ctx: power]
en: shunt_reactor
sv: shuntreaktor

[ctx: power]
en: synchronous_condenser
sv: synkronkondensator

en: Power rating (kvar/Mvar)
sv: Märkeffekt (kVAr/MVAr)

en: 500 kvar
sv: 500 kVAr

en: 1 Mvar
sv: 1 MVAr

en: 5 Mvar
sv: 5 MVAr

en: Power Street Cabinet
sv: Elskåp

en: Power Tower
sv: Kraftledningsmast

[ctx: power]
en: triangle
sv: triangel

[ctx: power]
en: flag
sv: flagga

[ctx: power]
en: bipole
sv: bipol

[ctx: power]
en: monopolar
sv: monopolär

en: Pole
sv: Elstolpe

en: Pole with Switch
sv: Elstolpe med brytare

en: Pole with Transformer
sv: Brytare med transformator

[ctx: power]
en: Connection
sv: Förbindelse

en: Insulator
sv: Isolator

en: Power Line
sv: Kraftledning

en: Line type
sv: Ledningstyp

en: line
sv: linje

en: minor_line
sv: mindre linje

[ctx: power]
en: single
sv: enkel

[ctx: power]
en: double
sv: dubbel

[ctx: power]
en: triple
sv: trippel

[ctx: power]
en: quad
sv: fyra

[ctx: power]
en: fivefold
sv: fem

[ctx: power]
en: sixfold
sv: sex

[ctx: power]
en: eightfold
sv: åtta

en: Used for data communications
sv: Används för datakommunikation

en: Power Cable
sv: Kraftledning

[ctx: power cable]
en: overground
sv: ovanjordisk

[ctx: power cable]
en: overhead
sv: luftledning

[ctx: power cable]
en: surface
sv: markledning

[ctx: power cable]
en: underground
sv: underjordisk

[ctx: power cable]
en: underwater
sv: undervatten

en: Telecom
sv: Telekom

en: Telecom Street Cabinet
sv: Teleskåp

en: Telephone Exchange
sv: Telefonväxel

en: Connection Point
sv: Kopplingspunkt

en: Historic Places
sv: Historiska platser

en: Castle
sv: Slott

en: stately
sv: statlig

en: defensive
sv: försvar

en: fortress
sv: fästning

en: manor
sv: herrgård

en: palace
sv: palats

en: Archaeological Site
sv: Utgrävningsplats

en: baths
sv: bad

en: catacombs
sv: katakomber

en: fortification
sv: fortifikation

en: geoglyph
sv: geoglyf

en: grave_field
sv: gravfält

en: petroglyph
sv: hällristning

en: megalith
sv: megalit

en: necropolis
sv: nekropol

en: roman_circus
sv: romersk cirkus

en: roman_theater
sv: romersk teater

en: roman_villa
sv: romersk villa

en: settlement
sv: bosättning

en: tumulus
sv: gravhög

en: Fortification type
sv: Typ av fortifikation

en: motte
sv: motteborg

en: watchtower
sv: vakttorn

en: Military observation
sv: Militär observationsplats

en: battery
sv: batteri

en: A group of artillary (cannon) in a fixed fortification
sv: En grupp av artilleripjäser (kanoner) i en fast fortifikation

en: Battlefield
sv: Krigsskådeplats

en: Palaeontological Site
sv: Paleografisk plats

en: Citywalls
sv: Stadsmur

en: City gate
sv: Stadsport

en: Manor
sv: Herrgård

en: Historic monastery
sv: Historiskt kloster

en: Charcoal pile
sv: Hög med träkol

en: Mine
sv: Gruva

en: Mine shaft
sv: Gruvschakt

en: Shieling
sv: Fäbod

en: Grave
sv: Grav

en: Tomb
sv: Gravkammare

[ctx: tomb]
en: columbarium
sv: kolumbarium

[ctx: tomb]
en: crypt
sv: krypta

[ctx: tomb]
en: sarcophagus
sv: sarkofag

[ctx: tomb]
en: tumulus
sv: gravhög

[ctx: tomb]
en: vault
sv: gravvalv

[ctx: tomb]
en: war_grave
sv: krigsgrav

en: Memorial
sv: Minnesmärke

[ctx: memorial]
en: bust
sv: byst

en: Like a statue, but only showing the upper half of a person.
sv: Som en staty, men visar bara den övre halvan av en person

[ctx: memorial]
en: plaque
sv: plakett

en: A commemorative sign, often mounted on a wall.
sv: En minnesskylt, ofta placerad på en vägg

[ctx: memorial]
en: statue
sv: staty

en: A statue representing a person.
sv: An staty som representerar en person

[ctx: memorial]
en: stele
sv: Stele

en: An upright slab engraved or painted with decorations or inscriptions.
sv: En rest sten graverad eller målad med dekorationer eller inskriptioner.

[ctx: memorial]
en: stone
sv: sten

en: A stone with an inscription, picture, or similar.
sv: En sten med en inskription, bilder eller liknande.

[ctx: memorial]
en: war_memorial
sv: krigsminnesmärke

en: A building, monument, statue or other edifice celebrating a victory or commemorating those who died or were injured in a war.
sv: En byggnad, monument, staty eller annat byggnadsverk som firar en seger eller minnet av de som dog eller skadades i ett krig.

[ctx: memorial]
en: sculpture
sv: skulptur

[ctx: memorial]
en: cross
sv: kors

en: A cross-shaped memorial.
sv: Ett korsformat minnesmärke

en: An obelisk.
sv: En obelisk.

[ctx: memorial]
en: stolperstein
sv: snubbelsten

en: 10cm × 10cm brass plaque commemorating victims of Nazi persecution. (EU,RU)
sv: 10x10 cm mässingsplakett som hedrar minnet av offren i nazisternas förföljelser

[ctx: memorial]
en: bench
sv: bänk

en: A bench placed in memory of someone or something; usually has a plaque, and sometimes a statue sitting on (part of) it.
sv: En bänk placerad till minnet av någon eller något; har oftast en plakett och ibland en staty som sitter på (delar av) den.

en: Inscription
sv: Inskription

en: Wayside Cross
sv: Vägkors

en: Wayside Shrine
sv: Vägaltare

en: Boundary Stone
sv: Gränssten

en: Milestone
sv: Milsten

en: Shops
sv: Affärer

en: Food
sv: Mat

en: Supermarket
sv: Stormarknad

en: Convenience Store
sv: Närköp

en: Bakery
sv: Bageri

en: Butcher
sv: Slakteri

en: Seafood
sv: Skaldjur

en: Dairy
sv: Mjölkprodukter

en: Cheese
sv: Ost

en: Confectionery
sv: Konfektyr

en: Chocolate
sv: Choklad

en: Tea
sv: Te

en: Coffee
sv: Kaffe

en: Frozen food
sv: Frusen mat

en: Public Market
sv: Marknad

en: Organic
sv: Organisk

en: Greengrocer
sv: Grönsaks- och fruktbutik

en: Farm Stand
sv: Gårdförsäljning

en: Organic/Bio
sv: Ekologiskr

en: Alcohol
sv: Alkohol

en: Beverages
sv: Drycker

en: Wine
sv: Vin

[ctx: clothes]
en: babies
sv: spädbarn

[ctx: clothes]
en: children
sv: barn

[ctx: clothes]
en: costumes
sv: kostymer

[ctx: clothes]
en: fashion
sv: mode

[ctx: clothes]
en: fur
sv: päls

[ctx: clothes]
en: hats
sv: hattar

[ctx: clothes]
en: leather
sv: läder

[ctx: clothes]
en: maternity
sv: mammakläder

[ctx: clothes]
en: men
sv: män

[ctx: clothes]
en: motorcycle
sv: motorcykel

[ctx: clothes]
en: oversize
sv: stora storlekar

[ctx: clothes]
en: schoolwear
sv: skolkläder

[ctx: clothes]
en: sports
sv: sport

[ctx: clothes]
en: suits
sv: kostymer

[ctx: clothes]
en: swimwear
sv: badkläder

[ctx: clothes]
en: traditional
sv: traditionella

[ctx: clothes]
en: underwear
sv: underkläder

[ctx: clothes]
en: wedding
sv: bröllop

[ctx: clothes]
en: women
sv: kvinnor

[ctx: clothes]
en: workwear
sv: arbetskläder

[ctx: shop]
en: Shoes
sv: Skor

[ctx: shoes]
en: Offers repairs
sv: Erbjuder reparationer

en: Outdoor
sv: Friluftsliv

en: Dry Cleaning
sv: Kemtvätt

en: Laundry
sv: Tvätteri

en: Laundry Service
sv: Tvättjänster

en: Tailor
sv: Skrädderi

en: Fabric
sv: Tyg

en: Electronic
sv: Elektronik

en: Computer
sv: Dator

en: Electronics
sv: Elektronik

en: Mobile Phone
sv: Mobiltelefoni

en: Watches
sv: Klockor

en: Vacuum Cleaner
sv: Dammsugare

en: Video Games
sv: TV-spel

en: Music
sv: Musik

en: Cash
sv: Pengar

en: Automated Teller Machine
sv: Uttagsautomat

en: Money Exchange
sv: Växlingskontor

en: Money transfer
sv: Pengaöverföring

en: Pawnbroker
sv: Pantbank

en: Home decoration
sv: Heminredning

en: Doors
sv: Dörrar

en: Furniture
sv: Möbler

en: Kitchen
sv: Kök

en: Houseware
sv: Husgeråd

en: Pottery
sv: Keramiker

en: Curtain
sv: Gardiner

en: Art
sv: Konst

en: Frame
sv: Rambutik

en: Bed
sv: Sängar

en: Carpet
sv: Mattor

en: Interior Decoration
sv: Inredning

en: Lighting
sv: Belysning

en: Antiques
sv: Antikviteter

[ctx: shop]
en: Swimming pool
sv: Simbassäng

en: Storage Rental
sv: Lageruthyrning

en: Printed Material
sv: Trycksaker

en: Stationery
sv: Kontorsmaterial

en: Copy Shop
sv: Kopieringar

en: Book Store
sv: Bokhandel

en: Newspaper Stand
sv: Tidningsstånd

en: Ticket
sv: Biljetter

en: For the body
sv: För kroppen

en: Chemist
sv: Hygien

en: Cosmetics
sv: Kosmetika

en: Perfumery
sv: Parfymer

en: Beauty
sv: Skönhet

en: nails
sv: naglar

en: tanning
sv: solarium

en: cosmetics
sv: kosmetika

en: skin_care
sv: hudvård

en: waxing
sv: vaxning

en: hair_removal
sv: hårborttagning

en: eyebrow
sv: ögonbryn

en: eyelash
sv: ögonfransar

en: Tobacco
sv: Tobak

en: E-cigarette
sv: E-cigaretter

en: Hairdresser/Barber
sv: Frisör

en: Female
sv: Kvinnor

en: Male
sv: Herrar

en: Tattoo
sv: Tatuering

en: Optician
sv: Optiker

en: Hearing Aids
sv: Hörapparater

en: Jewellery
sv: Smycken

en: Erotic
sv: Erotikaffär

en: Department Store
sv: Varuhus

en: Mall
sv: Galleria

en: Garden Centre
sv: Trädgårdscenter

en: Do-It-Yourself Store
sv: Gör-det-själv-affär

en: Hardware
sv: Järnvaror

en: Paint
sv: Färgaffär

[ctx: wholesale]
en: clothes
sv: kläder

[ctx: wholesale]
en: food
sv: mat

[ctx: wholesale]
en: general
sv: allmän

[ctx: wholesale]
en: paper
sv: papper

[ctx: wholesale]
en: pharmacy
sv: apotek

[ctx: wholesale]
en: seafood
sv: skaldjur

[ctx: wholesale]
en: supermarket
sv: stormarknad

en: Trade
sv: Byteshandel

[ctx: trade]
en: building_supplies
sv: byggtillbehör

[ctx: trade]
en: plumbing
sv: vvs

[ctx: trade]
en: tiles
sv: kakel/klinker

[ctx: trade]
en: timber
sv: Virke

[ctx: trade]
en: windows
sv: fönster

en: Travel Agency
sv: Resebyrå

en: Scuba diving
sv: Dykning

[ctx: shop]
en: Fishing
sv: Fiske

en: Musical Instrument
sv: Musikaffär

en: Toys
sv: Leksaker

en: Gift/Souvenir
sv: Gåvor/souvenirer

en: Party supplies
sv: Partytillbehör

en: Charity
sv: Välgörenhet

en: Lottery
sv: Spelbutik

en: Bag
sv: Väskor

en: Pet
sv: Husdjur

en: Photo
sv: Foto

en: Security
sv: Säkerhet

en: Weapons
sv: Vapen

en: Funeral Directors
sv: Begravningsbyrå

en: Vending Machine
sv: Varuautomat

en: Vending products
sv: Varor till försäljning

en: animal_feed
sv: djurmat

en: bicycle_tube
sv: cykelslang

en: cigarettes
sv: cigaretter

en: coffee
sv: kaffe

en: condoms
sv: kondomer

en: drinks
sv: dryck

en: excrement_bags
sv: hundpåsar

en: fuel
sv: bränsle

en: milk
sv: mjölk

en: newspapers
sv: dagstidningar

en: parking_tickets
sv: parkeringsbiljetter

en: public_transport_tickets
sv: biljetter för allmänna transportmedel

en: SIM_cards
sv: SIMkort

en: stamps
sv: frimärken

en: sweets
sv: godis

en: telephone_vouchers
sv: telefonkort

en: toys
sv: leksaker

en: Parcel pickup
sv: Utlämningsställe (paket)

en: Refrigerated
sv: Kyld

en: Payment Methods
sv: Betalningsmetoder

en: Debit cards
sv: Kontokort

en: Bancomat
sv: Bankomat

en: Credit cards
sv: Kreditkort

en: Contactless payment
sv: Beröringsfri betalning

en: Electronic purses and Charge cards
sv: Elektroniska plånböcker och betalkort

en: Cryptocurrencies
sv: Kryptovalutor

en: Offices
sv: Kontor

[ctx: office]
en: Accountant
sv: Revisor

[ctx: office]
en: Advertising agency
sv: Reklambyrå

[ctx: office]
en: Architect
sv: Arkitekt

[ctx: office]
en: Private company
sv: Privat företag

[ctx: office]
en: Diplomatic
sv: Diplomat

en: consulate
sv: konsulat

en: embassy
sv: embassad

en: Receiving country code
sv: Mottagarland, landskod

[ctx: office]
en: Educational institution
sv: Utbildningsinstitution

[ctx: office]
en: Employment agency
sv: Arbetsförmedling

[ctx: office]
en: Estate agent
sv: Fastighetsmäklare

[ctx: office]
en: Foundation
sv: Förening

[ctx: office]
en: Government
sv: Myndighet

en: administrative
sv: administrativ

en: audit
sv: granska

en: culture
sv: kultur

en: customs
sv: tull

en: data_protection
sv: dataskydd

en: education
sv: utbildning

en: environment
sv: miljö

en: healthcare
sv: hälsovård

en: prosecutor
sv: åklagare

en: statistics
sv: statistik

en: tax
sv: skatte

en: transportation
sv: transport

[ctx: office]
en: Insurance
sv: Försäkring

[ctx: office]
en: It specialist
sv: IT-specialist

[ctx: office]
en: Lawyer
sv: Advokatbyrå

[ctx: office]
en: Newspaper
sv: Tidningskontor

[ctx: office]
en: Non-governmental organisation (NGO)
sv: Icke-statlig organisation

[ctx: office]
en: Notary
sv: Notarie

[ctx: office]
en: Political party
sv: Politiskt parti

[ctx: office]
en: Research
sv: Forskning

[ctx: office]
en: Tax advisor
sv: Skatterådgivning

[ctx: office]
en: Telecommunication
sv: Telekommunikation

en: Craft
sv: Hantverkare

en: Beekeeper
sv: Biodlare

en: Brewery
sv: Bryggeri

en: Winery
sv: Vintillverkning

en: Caterer
sv: Catring

en: Upholsterer
sv: Tapetserare

en: Key cutter
sv: Låssmed

en: Locksmith
sv: Låssmed

en: Electrician
sv: Elektriker

en: Electronics Repair
sv: Elektronikreparation

en: Plumber
sv: Rörmokare

en: Hvac
sv: Ventilation

en: Painter
sv: Målare

en: Tiler
sv: Plattläggare

en: Window construction
sv: Glasmästare

en: Carpenter
sv: Snickare

en: Roofer
sv: Takläggare

en: Photographer
sv: Fotograf

en: Handicraft
sv: Hantverk

en: Gardener
sv: Trädgårdsmästare

en: Shoemaker
sv: Skomakare

en: Sawmill
sv: Sågverk/brädgård

en: Stonemason
sv: Stenhuggare

en: Blacksmith
sv: Smed

en: Geography
sv: Geografi

en: Boundaries
sv: Gränser

en: Administrative
sv: Administrativ

en: Administrative level
sv: Administrativ nivå

en: Political
sv: Politisk

en: National Park
sv: Nationalpark

en: Protected Area
sv: Skyddat område

en: Protect Class
sv: Skyddsklass

en: Title or type of protection
sv: Titel eller typ av skydd

en: Hazardous Area
sv: Farligt område

[ctx: hazard]
en: minefield
sv: minfält

[ctx: hazard]
en: shooting_range
sv: skjutbana

en: Boundary Marker
sv: Gränsmarkering

en: Places
sv: Platser

en: Continent
sv: Kontinent

en: Country
sv: Land

en: County
sv: Län

en: City
sv: Stad

en: Town
sv: Småstad

en: Village
sv: Mindre tätort

en: Isolated Dwelling
sv: Liten by

en: Quarter
sv: Kvarter

en: Neighbourhood
sv: Grannskap

en: Farm
sv: Bondgård

en: A farm within a bigger settlement
sv: En bondgård i en ort.

en: (please use isolated_dwelling for an isolated farm)
sv: (vad god använd Liten by för en isolerad bondgård)

en: City Block
sv: Kvarter

en: Locality
sv: Plats

en: Square
sv: Torg

en: Peak
sv: Topp

en: Glacier
sv: Glaciär

en: Volcano
sv: Vulkan

en: Current Status
sv: Nuvarande Status

en: dormant
sv: vilande

en: stratovolcano
sv: stratovulkan

en: shield
sv: sköldvulkan

en: Ridge
sv: Ås

en: A mountain or hill ridge.
sv: En ås på berg eller kulle

en: Valley
sv: Dalgång

en: A low area between hills.
sv: Ett lågt område mellan kullar/berg

en: Cliff
sv: Stup

en: A steep rock face exposure, with a significant vertical, or near vertical (leave the lower face to the right of the way).
sv: En brant klippvägg, vertikal eller nästan vertikal (låt den lägre sidan vara till höger om sträckan)

en: Sinkhole
sv: Slukhål

en: pit
sv: grop

en: Caused by human activity
sv: Orsakad av mänsklig aktivitet

en: Modified by human hand
sv: Förändrad av mänsklig hand

en: Cave Entrance
sv: Grottöppning

en: The entrance to a cave.
sv: Öppningen till en grotta.

en: Island
sv: Ö

en: Islet
sv: Holme

en: Reef
sv: Rev

en: coral
sv: korall

en: oyster
sv: ostron

en: Nature
sv: Natur

en: Shrub
sv: Buskage

en: Tree
sv: Träd

[ctx: tree denotation]
en: landmark
sv: landmärke

[ctx: tree denotation]
en: avenue
sv: allé

en: Trees aligned along a road.
sv: Träd i rad längs en väg.

en: Trees in agricultural use.
sv: Träd inom lantbruk

en: Diameter crown (meters)
sv: Diameteter på trädkrona (meter)

en: Circumference (meters)
sv: Omkrets (meter)

en: Tree Row
sv: Allé

en: A line of trees.
sv: En rad med träd

[ctx: natural]
en: Wood
sv: Naturskog

en: Woodland where timber production does not dominate use.
sv: Skog där timmerproduktion inte är huvudsakligt användningsområde.

en: Forest
sv: Kulturskog

en: Cutline
sv: Rågång

[ctx: cutline]
en: hunting
sv: jakt

[ctx: cutline]
en: pipeline
sv: rörledning

en: Grassland
sv: Gräsmark

en: Where vegetation is dominated by grasses (Poaceae) and other herbaceous (non-woody) plants. Excludes cultivated areas and wetlands.
sv: Där mark domineras av gräs (Poaceae) och andra örtliknande (icke-vedartade) växter. Ej för odlingsmark och våtmark.

en: prairie
sv: prärie

en: puszta
sv: pusta

en: savanna
sv: savann

en: steppe
sv: stäpp

en: Nature Reserve
sv: Naturreservat

en: Scree
sv: Bergsluttning (med lösa stenar)

en: An accumulation of loose angular rocks.
sv: En samling lösa kantiga stenar.

en: Shingle
sv: Singel

en: An accumulation of loose rounded rocks on a beach or riverbed.
sv: En samling lösa rundade stenar på en strand eller flodbädd

en: Fell
sv: Höglandshed

en: Bare upper lying uncultivated land principally covered with grass and often grazed.
sv: Bart överliggande okultiverat land mestadels täckt av gräs som ofta betas av djur.

en: Scrub
sv: Buskage

en: Bare lower lying uncultivated land with bushes but little or no tree cover.
sv: Lågt liggande okultuverat land med buskar, med få eller inga träd.

en: Heath
sv: Hed

en: Bare lower lying uncultivated land with a shrubland habitat found mainly on free-draining infertile, acidic soils, and is characterised by open, low-growing woody vegetation.
sv: Bar obrukbar mark med lågt busklandskap,  påträffas mest vid självdränerande obrukbara och sura jordar och karakteriseras av öppna lågväxande buskar.

en: Large area covered with sand.
sv: Större område täkt med sand.

en: Bare Rock
sv: Bar sten (berghäll)

en: For areas of solid visible rock that is sparsely vegetated or not vegetated at all.
sv: För områden täckta av solitt och synligt berg, som kan vara lätt beväxt eller inte beväxt alls.

en: Rock
sv: Sten

en: A notable rock or group of rocks, with at least one of them firmly attached to the underlying bedrock.
sv: En tydlig gruppering stenar, med åtminstone en av dem rotad i marken.

en: Tourism attraction
sv: Turistattratkion

en: Stone
sv: Sten (friliggande)

en: A single notable free-standing rock, which may differ from the composition of the terrain it lies in.
sv: En enskild friliggande sten, som möjligen kan skilja sig från annat i omgivningen.

en: Land use
sv: Markanvändning

en: Farmyard
sv: Gårdsplan

en: Farmland
sv: Jordbruksmark

en: Crop
sv: Gröda

[ctx: crop]
en: cereal
sv: spannmål

[ctx: crop]
en: corn
sv: majs

[ctx: crop]
en: grass
sv: gräs

[ctx: crop]
en: hop
sv: humle

[ctx: crop]
en: rice
sv: ris

[ctx: crop]
en: soy
sv: soja

[ctx: crop]
en: sugarcane
sv: sockerrör

[ctx: crop]
en: tea
sv: te

[ctx: crop]
en: wheat
sv: vete

en: Meadow
sv: Äng

en: Orchard
sv: Fruktodling

[ctx: landuse]
en: orchard
sv: fruktträdgård

en: Trees
sv: Träd

en: almond_trees
sv: mandelträd

en: apple_trees
sv: äppelträd

en: apricot_trees
sv: aprikosträd

en: avocado_trees
sv: avocadoträd

en: banana_plants
sv: bananträd

en: cacao_trees
sv: kakaoträd

en: cherry_trees
sv: körsbärsträd

en: coconut_palms
sv: koksnötpalmer

en: coffea_plants
sv: kaffebuskar

en: date_palms
sv: dadelpalmer

en: lemon_trees
sv: citronträd

en: mango_trees
sv: mangoträd

en: oil_palms
sv: oljepalmer

en: olive_trees
sv: olivträd

en: orange_trees
sv: apelsinträd

en: papaya_trees
sv: papayaträd

en: peach_trees
sv: persikoträd

en: pear_trees
sv: päronträd

en: pineapple_plants
sv: ananasplantor

en: pistachio_trees
sv: pistageträd

en: plum_trees
sv: plommonträd

en: pomegranate_trees
sv: granatäppelträd

en: tea_plants
sv: tebuskar

en: walnut_trees
sv: valnötsträd

en: Vineyard
sv: Vinodling

en: Greenhouse Horticulture
sv: Växthusodling

en: Plant Nursery
sv: Plantskola

[ctx: landuse]
en: plant_nursery
sv: plantskola

en: shrimp
sv: räkor

en: mussels
sv: musslor

en: Allotments
sv: Kolonilotter

en: Garden
sv: Trädgård

en: Grass
sv: Gräs

[ctx: landuse]
en: grass
sv: gräs

en: Village Green
sv: Allmänning

en: Recreation Ground
sv: Fritidsområde

en: Religious
sv: Religiös

en: Cemetery
sv: Begravningsplats

en: Graveyard
sv: Kyrkogård

en: Residential Area
sv: Bostadsområde

[ctx: landuse type]
en: apartments
sv: lägenheter

[ctx: landuse]
en: education
sv: utbildning

en: Retail
sv: Handel

[ctx: landuse]
en: retail
sv: handel

en: Commercial
sv: Kontorsområde

[ctx: landuse]
en: commercial
sv: kommersiell

en: Industrial
sv: Industriområde

[ctx: landuse]
en: industrial
sv: industriell

[ctx: industrial]
en: bakery
sv: bageri

[ctx: industrial]
en: brewery
sv: bryggeri

[ctx: industrial]
en: brickyard
sv: tegelbruk

[ctx: industrial]
en: factory
sv: fabrik

[ctx: industrial]
en: machine_shop
sv: mekanisk verkstad

[ctx: industrial]
en: mine
sv: gruva

[ctx: industrial]
en: oil
sv: olja

[ctx: industrial]
en: port
sv: hamnområde

[ctx: industrial]
en: sawmill
sv: sågverk

[ctx: industrial]
en: shipyard
sv: skeppsvarv

[ctx: industrial]
en: slaughterhouse
sv: slakthus

[ctx: industrial]
en: warehouse
sv: varuhus

en: Garages
sv: Garage

[ctx: landuse]
en: garages
sv: garagelänga

en: Railway Land
sv: Järnvägsmark

[ctx: landuse]
en: railway
sv: järnväg

en: Military
sv: Militärt område

[ctx: landuse]
en: military
sv: militär

en: Construction Area
sv: Byggarbetsområde

en: Brownfield
sv: Övergivet industri- eller affärsområde

en: Greenfield
sv: Exploateringsområde

en: Landfill
sv: Deponi

en: Quarry
sv: Stenbrott

en: Annotation
sv: Annotering

en: Alternative name
sv: Alternativt namn

en: Historical name
sv: Historiskt namn

en: Local name
sv: Lokalt namn

en: Regional name
sv: Regionalt namn

en: National name
sv: Nationellt namn

en: International name
sv: Internationellt namn

en: Official name
sv: Officiellt namn

en: Common name abbreviation
sv: Vanlig namnförkortning

en: Address
sv: Adress

en: Address Interpolation
sv: Adressinterpolation

en: Numbering scheme
sv: Numreringsschema

en: odd
sv: udda

en: even
sv: jämn

en: alphabetic
sv: alfabetisk

en: Contact (Common Schema)
sv: Kontaktinformation

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Mobile phone number
sv: Mobiltelefonnummer

en: Fax Number
sv: Faxnummer

en: Image
sv: Bild

en: Contact (Schema with ''contact:*'' Prefix)
sv: Kontaktinformation (med contact:* -prefix)

en: Social Networks
sv: Sociala nätverk

[ctx: the tag note=*]
en: Note
sv: Notering

en: Fixme
sv: Fixa mig

en: outer segment
sv: yttre segement

en: inner segment
sv: inre segment

en: Boundary
sv: Gräns

en: Boundary type
sv: Gränstyp

en: national_park
sv: Nationalpark

en: political
sv: politisk

en: postal_code
sv: postnummer

en: protected_area
sv: skyddat område

en: Sub area
sv: Underordnat område

en: Administration centre
sv: Administrativt centrum

en: Restriction
sv: Begränsning

en: no_left_turn
sv: ingen_vänstersväng

en: no_right_turn
sv: ingen_högersväng

en: no_straight_on
sv: inte_rakt_fram

en: no_u_turn
sv: ingen_u_sväng

en: only_right_turn
sv: enbart_högersväng

en: only_left_turn
sv: enbart_vänstersväng

en: only_straight_on
sv: enbart_rakt_fram

en: from way
sv: från-sträcka

en: to way
sv: till-sträcka

en: maxheight
sv: maxhöjd

en: maxspeed
sv: maxhastighet

en: maxweight
sv: maxvikt

en: mindistance
sv: minimiavstånd

en: Routes
sv: Rutter

en: Bicycle Route
sv: Cykelrutt

en: Mountain Biking Route
sv: Mountainbikerutt

en: Hiking Route
sv: Vandringsrutt

en: Walking Route
sv: Promenadrutt

en: Riding Route
sv: Ridrutt

en: Detour Route
sv: Omvägsrutt

en: Railway Route
sv: Järnvägsrutt

en: Road Route
sv: Vägrutt

en: Route Network
sv: Ruttnätverk

en: member
sv: medlem

en: addresses belonging to the street
sv: adresser tillhörande gatan

en: houses belonging to the street
sv: hus tillhörande gatan

en: Destination Sign
sv: Destinationsskylt

en: Destination written on sign (w/o distance)
sv: Destination skriven på skylt (utan avstånd)

en: Time (hh:mm, for trekking)
sv: Tid (hh:mm, för vandring)

en: Name of river/lake/sea/ocean it runs into
sv: Namnet på den flotd/sjö/hav/ocean den rinner ut i

en: {0} without {1}
sv: {0} utan {1}

en: {0} without {1} or {2}
sv: {0} utan {1} eller {2}

en: {0} without {1}, {2} or {3}
sv: {0} utan {1}, {2} eller {3}

en: natural water used for swimming pool
sv: naturligt vatten som används till simbassäng

en: node connects highway and building
sv: Nod sammankopplar väg och byggnad

en: {0} on a node
sv: {0} på en nod

en: Building inside building
sv: Byggnader i byggnader

en: Overlapping Areas
sv: Överlappande ytor

en: node connects waterway and bridge
sv: Nod sammankopplar vattendrag och byggnad

en: Ferry route is not connected to the road network or branches.
sv: Färjerutt är inte kopplad till vägnätverket eller förgreningar

en: Ferry route is not connected to a ferry terminal or branches.
sv: Färjerutt är inte kopplad till färjeterminal eller förgreningar

en: abbreviated street name
sv: förkortat gatunamn

en: pedestrian railway crossing without {0}
sv: järnvägsövergång (gångväg) utan {0}

en: railway crossing without {0}
sv: Plankorsning (järnväg) utan {0}

en: voltage should be in volts with no units/delimiter/spaces
sv: spänning skall anges i volt utan enhet/avgränsare/mellanslag

en: {0} must be a numeric value
sv: {0} måste vara ett numeriskt värde

en: wikipedia tag has no language given, use ''wikipedia''=''language:page title''
sv: wikipedia-taggen har inget språk angivet, använd "wikipedia"="språk:sidtitel"

en: wikipedia tag has an unknown language prefix
sv: wikipedia-taggen har ett okänt språkprefix

en: ''wikipedia''=''language:page title''
sv: "wikipedia"="språk:sidtitel"

en: wikipedia ''{0}'' language is obsolete, use ''{1}'' instead
sv: wikipedia-språk "{0}" är föråldrat, använd  "{1}" istället

en: wikipedia ''{0}'' language is invalid, use ''{1}'' instead
sv: wikipedia-språk "{0}" är ogiltigt, använd  "{1}" istället

en: wikipedia title should not start with a space after language code
sv: wikipedia-titel ska inte inledas med ett mellanslag efter språkkoden

en: wikipedia page title should have first letter capitalized
sv: wikipedia-sidtitlar ska använda versal inledande bokstav.

en: wikipedia page title should have spaces instead of underscores (''_''→'' '')
sv: wikipedia-sidtitlar ska ha mellanslag istället för understreck (''_''→'' '')

en: Hide icons at low zoom
sv: Dölj ikoner vid låg zoom

en: Less obtrusive node symbols at low zoom
sv: Mindre obstruktiva nod-symboler vid låg zoom

en: Hide tagged waynodes at low zoom
sv: Dölj sträckors noder vid låg zoom

en: Route 500
sv: Rutt 500

en: Vertical obstructions to aircrafts, above 15m in rural areas and 30m in urban areas (e.g. masts, towers, high buildings, power lines)
sv: Vertikala hinder för flygfartyg, över 15 meter på landsbygd och 30 meter i tätort (tex master, torn, höga byggnader, kraftledningar)

en: Norwegian national parks, nature reserves and other protected areas and objects from Naturbase, including Svalbard/Spitsbergen
sv: Norska nationalparker, naturreservat och andra skyddade områden och objekt från Naturbase, inklusive Svalbard/Spitsbergen

en: Public recreation areas with State ownership ("friluftsområder").
sv: Publika rekreationsområden med statligt ägarskap ("friluftsområden")

en: Daily updated trails in or around nature reserves as recorded by Swedish Environmental Protection Agency
sv: Dagligen uppdaterade leder inom och i närheten av naturreservat och skyddade områden, från Naturvårdsverket

en: Swedish national parks, nature reserves and other protected areas and objects
sv: Svenska nationalparker, naturreservat och andra skyddade områden och objekt, från Naturvårdsverket

en: OpenStreetMap (French Style)
sv: OpenStreetMap (Fransk stil)

en: OpenStreetMap (German Style)
sv: OpenStreetMap (Tysk stil)

en: OpenStreetMap GPS Traces
sv: OpenStreetMap GPS-spår

en: Public Transport (ÖPNV)
sv: Publik transport (ÖPNV)

en: OpenSnowMap overlay
sv: OpenSnowMap överlägg

en: OpenRailwayMap - MaxSpeed
sv: OpenRailwayMap - Maxhastighet

en: Overlay imagery showing railway speed limits based on OpenStreetMap data
sv: Överlägg som visar maxhastigheter på järnväg baserat på OpenStreetMap-data

en: OpenRailwayMap - Signals
sv: OpenRailwayMap - Signaler

en: Overlay imagery showing railway signals based on OpenStreetMap data
sv: Överlägg som visar järnvägssignaler baserat på OpenStreetMap-data

en: USA/Mexico/Canada/Scandinavia Topo Maps
sv: USA/Mexico/Kanada/Skandinavien topografiska kartor

en: Waymarked Trails: Hiking
sv: Waymarked Trails: Vandring

en: Waymarked Trails: Cycling
sv: Waymarked Trails: Cykling

en: Waymarked Trails: Skating
sv: Waymarked Trails: Skridsko

en: Waymarked Trails: Horse Riding
sv: Waymarked Trails: Hästridning

en: Waymarked Trails: Winter Sports
sv: Waymarked Trails: Vintersport

en: OSM Inspector: Geometry
sv: OSM Inspector: Geometri

en: OSM Inspector: Tagging
sv: OSM Inspector: Taggning

en: OSM Inspector: Places
sv: OSM Inspector: Platser

en: OSM Inspector: Highways
sv: OSM Inspector: Vägar

en: OSM Inspector: Areas
sv: OSM Inspector: Ytor

en: OSM Inspector: Routing
sv: OSM Inspektor: Rutter

en: OSM Inspector: Addresses
sv: OSM Inspector: Adresser

en: OSM Inspector: Coastline
sv: OSM Inspector: Kustlinje

en: OSM Inspector: Public Transport - Stops
sv: OSM Inspector: Kollektivtransport - Hållplatser

en: OSM Inspector: Public Transport - Routes
sv: OSM Inspector: Kollektivtransport - Rutter

en: OSM Inspector: Water
sv: OSM Inspector: Vatten

en: Overlay imagery for infrastructure mapping in OSM. Updated daily.
sv: Överlägg för infrastruktur (energi) i OSM. Uppdateras dagligen

en: Makes a pair of selected way segments parallel by rotating one of them around a chosen pivot.
sv: Gör ett par valda delsträckor parallella genom att vrida en av dem runt en vald pivåpunkt.

en: Automatic tools to help on common issues
sv: Automatiska verktyg för att hjälpa till med vanliga problem

en: Tools for drawing buildings.
sv: Verktyg för att rita byggnader

en: Downloads new data when you pan/zoom
sv: Laddar ner ny data när du panorerar/zoomar

en: Create a grid of ways.
sv: Skapa rutnät av sträckor.

en: Download your GPX tracks from openstreetmap.org
sv: Hämta hem dina GPX-spår från openstreetmap.org

en: Dxf Import
sv: Dxf import

en: Allows the user to anonymize timestamps and delete parts of huge GPX tracks very fast.
sv: Tillåter användaren att annonymisera tidsstämplar och snabbt radera delar av stora GPX-spår.

en: Shows the elevation profile and some statistical data of a GPX track.
sv: Visar höjdprofilen och en del statistisk data från ett GPX-spår.

en: Use external scripts in JOSM
sv: Använd externa skript i JOSM

en: Fast drawing ways by mouse
sv: Rita sträckor snabbt med musen

en: Simple tool to tag house numbers and addresses.
sv: Enkelt verktyg för att tagga husnummer och adresser.

en: Import vector graphics (SVG)
sv: Importera vektorgrafik (SVG)

en: This plugin simplifies the mapping and editing of indoor corridors.
sv: Det här pluginet förenklar kartering och redigering av korridorer inomhus.

en: Tools to help import Kartverket N50
sv: Verktyg för att hjälpa till med import av Kartverket N50

en: MapRoulette Tasks in JOSM
sv: MapRoulette-uppdrag i JOSM

en: Provide a measurement dialog and a layer to measure length and angle of segments, area surrounded by a (simple) closed way and create measurement paths (which also can be imported from a gps layer).
sv: Tillhandahåller en mätdialog och ett lager för att mäta längd och vinkel på delsträckor, ytor omgivna av en enkel sluten sträcka och skapa mätsökvägar (som också kan importeras från ett gps-lager).

en: Merge overlapping part of ways.
sv: Slå samman överlappande delar av sträckor.

en: Adds no left turn for sets of 4 or 5 ways
sv: Lägger till förbjuden vänstersväng för grupper av 4 eller 5 sträckor

en: Import OSM data in o5m format
sv: Importera OSM-data i o5m-format

en: extended options for editing opening_hours
sv: utökade val för att redigera öppettider

en: Display OpenStreetMap object information
sv: Visa information för OpenStreetMap-objekt

en: Adds map printing to JOSM
sv: Lägger till kartutskrift till JOSM

en: This plugin simplifies the mapping and editing of public transport routes.
sv: Denna insticksmodul förenklar kartläggning och redigering av kollektivtrafiksrutter.

en: Plugin for reverting changesets
sv: Plugin för att återställa ändringsuppsättningar

en: Renders routes (bus, hiking trails, bicycle routes, ..). Route types must be defined in routes.xml file in plugin directory
sv: Renderar rutter (busslinjer, vandringsleder, cykelrutter osv). Ruttyper måste definieras i routes.xml i insticksmodulens mapp

en: Simplify area by removing nodes on very obtuse angles. This can be constrained by maximum removed area size. Also average nearby nodes.
sv: Förenkla en yta genom att ta bort noder i mycket trubbiga vinklar. Detta kan begränsas genom största ytstorlek som tillåts tas bort. Också genomsnitt av närliggande noder.

en: Make terraced houses out of single blocks.
sv: Gör ett enskilt hus till ett radhus.

en: Easy downloading along a long set of interconnected ways
sv: Enkel hämtning längs med en lång kedja av sammanbundna sträckor

en: Do not zoom after import
sv: Zooma inte efter import

en: nodes
sv: noder

en: ways
sv: vägar

en: relations
sv: relationer

en: OSM objects
sv: OSM-objekt

en: Can not draw outside of the world.
sv: Det går inte att rita utanför världen.

en: Create grid of ways
sv: Skapa ett nätverk av sträckor

en: Select two ways with a node in common
sv: Välj två sträckor som delar en nod.

en: Select two ways with alone a node in common
sv: Välj två sträckor som delar en nod.

en: Create a grid of ways
sv: Skapa ett rutnät av sträckor

en: Download Track ...
sv: Hämta spår...

en: Download GPX track from openstreetmap.org
sv: Hämta hem GPX-spår från openstreetmap.org

en: Download Track
sv: Hämta spår

en: Filename
sv: Filnamn

en: Invalid URL {0}
sv: Ogiltig URL {0}

en: Private (only shared as anonymous, unordered points)
sv: Privat (delas endast som anonyma, oordnade punkter)

en: Upload Trace
sv: Skicka in spår

en: Upload Traces
sv: Skicka in spår

en: (What does that mean?)
sv: (Vad betyder det?)

en: Please enter Description about your trace.
sv: Ange beskrivning för ditt spår.

en: Tags (comma delimited)
sv: Taggar (kommaseparerade)

en: Selected track: {0}
sv: Valt spår: {0}

en: No GPX layer selected. Cannot upload a trace.
sv: Inget GPX-lager valt. Kan inte skicka in ett spår.

en: Error while uploading
sv: Fel vid inskickning

en: GPX upload was successful
sv: GPX-inskickning genomförd

en: Upload failed. Server returned the following message:
sv: Inskickning misslyckades. Servern returnerade följande meddelande:

en: Uploading GPX track: {0}% ({1} of {2})
sv: Skickar in GPX-spår: {0}% ({1} av {2})

en: No description provided. Please provide some description.
sv: Ingen beskrivning angiven. Skriv in en beskrivning.

en: Uploading GPX Track
sv: Skickar in GPX-spår

en: Uploads traces to openstreetmap.org
sv: Skickar in spår till openstreetmap.org

en: Importing...
sv: Importerar...

en: zoom in to load any tiles
sv: zooma in för att ladda några tiles

en: increase zoom level to see more detail
sv: öka zoom-nivån för att se mer detaljer

en: Tracks
sv: Spår

en: Zoom
sv: Zooma:

en: Can not read settings
sv: Kan inte läsa inställningar

en: FastDrawing
sv: Snabbritarläge

en: Fast drawing mode
sv: Snabbritarläge

en: Are you sure you do not want to save the line containing {0} points?
sv: Är du säker på att du inte vill spara linjen innehållande {0} punkter?

en: Updating properties of up to {0} object | Updating properties of up to {0} objects
sv[0]: Uppdatera egenskaper för upp till {0} objekt
sv[1]: Uppdatera egenskaper för upp till {0} objekt

en: Layer Properties
sv: Lageregenskaper

en: Zoom to selected image
sv: Zooma till vald bild

en: False Positive
sv: Falsk positiv

en: You are logged in as ''{0}''.
sv: Du är inloggad som "{0}"

en: You are currently not logged in.
sv: Du är för närvarande inte inloggad

en: Logout
sv: Logga ut

en: Forward
sv: Framåt

en: Toggle: {0}
sv: Växla: {0}

en: Export all images
sv: Exportera alla bilder

en: Export selected sequence
sv: Exportera vald sekvens

en: Export selected images
sv: Exportera valda bilder

en: Select a directory
sv: Välj en katalog

en: Explore
sv: Utforska

en: A tag with key <i>{0}</i> is already present on the selected OSM object.
sv: En tagg med nyckeln <i>{0}</i> finns redan på det valda OSM-objektet.

en: Do you really want to replace the current value <i>{0}</i> with the new value <i>{1}</i>?
sv: Vill du verkligen ersätta det nuvarande värdet <i>{0}</i> med det nya värdet <i>{1}</i>?

en: View in browser
sv: Visa i webläsare

en: Copy key
sv: Kopiera nyckel

en: Image key
sv: Bildnyckel

en: Sequence key
sv: Sekvensnyckel

en: image has no key
sv: bilden har ingen nyckel

en: Login successful, return to JOSM.
sv: Inloggning framgångsrik, återgå till JOSM

en: No images found
sv: Inga bilder hittades

en: {0} downloaded images
sv: {0} nedladdade bilder

en: {0} images in total
sv: {0} bilder totalt

en: Walk mode
sv: Gå-läge

en: No image selected
sv: Ingen bild vald

en: Press "{0}" to download images
sv: Tryck {0} för att ladda ner bilder

en: Next picture
sv: Nästa bild

en: Shows the next picture in the sequence
sv: Visar nästa bild i sekvensen

en: Previous picture
sv: Föregående bild

en: Shows the previous picture in the sequence
sv: Visar föregående bild i sekvensen

en: Play
sv: Spela upp

en: Pause
sv: Pausa

en: Use 24 hour format
sv: Använd 24-timmarsformat

en: I got it, close this.
sv: Jag förstår, stäng det här.

en: To solve this problem, you could zoom in and load a smaller area of the map.
sv: För att lösa det här problemet kan du zooma in och ladda ett mindre område av kartan.

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Save layer...
sv: Spara lager...

en: Edit opening hours
sv: Editera öppettider

en: edit new tag
sv: redigera ny tagg

en: Display clock in 12h mode.
sv: Visa klocka i 12-timmarsläge

en: Choose key
sv: Välj nyckel

en: Correct the value manually and than press Enter.
sv: Korrigera värdet manuellt, tryck sedan Enter

en: Error in timeformat
sv: Felaktigt tidsformat

en: Problem occurred
sv: Ett problem inträffade

en: Reset Calibration
sv: Nollställ kalibrering

en: Reset calibration
sv: Nollställ kalibrering

en: Calibration reset
sv: Kalibrering nollställd

en: Save Picture Calibration...
sv: Spara bildkalibrering...

en: Saving file failed: {0}
sv: Spara fil misslyckades: {0}

en: Calibrated
sv: Kalibrerad

en: Notification
sv: Avisering

en: Moved
sv: Flyttad

en: Drag to move the picture
sv: Dra för att flytta bilden

en: Rotated
sv: Roterad

en: Drag to rotate the picture
sv: Dra för att rotera bilden

en: Scaled by X
sv: Skalad längs X

en: Drag to scale the picture in the X Axis
sv: Dra för att skala bilden längs X-axeln

en: Scaled
sv: Skalad

en: Drag to scale the picture in the X and Y Axis
sv: Dra för att skala bilden längs X- och Y-axeln

en: Scaled by Y
sv: Skalad längs Y

en: Drag to scale the picture in the Y Axis
sv: Dra för att skala bilden längs Y-axeln

en: Sheared
sv: Skjuvad

en: Drag to shear the picture
sv: Dra för att skjuva bilden

en: Point added/moved
sv: Punkt tillagd/flyttad

en: Drag or create point on the picture
sv: Dra eller skapa en punkt i bilden

en: Point removed
sv: Punkt raderad

en: Remove point on the picture
sv: Radera punkt på bilden

en: Point transformed
sv: Punkt transformerad

en: Transform point on the picture
sv: Transformera punkt på bilden

en: Calibration failed!
sv: Kalibrering misslyckades!

en: help
sv: hjälp

en: Add Points...
sv: Lägg till punkter...

en: <html><b>True Distances</b></html>
sv: <html><b>Verkliga avstånd</b></html>

en: Point 2 to Point 3 (meter):
sv: Punkt 2 till punkt 3 (meter):

en: Run
sv: Kör

en: Point 1 to Point 2 (meter):
sv: Punkt 1 till punkt 2 (meter):

en: defined
sv: definierad

en: accept
sv: acceptera

en: reset
sv: återställ

en: Calibration Files
sv: Kalibreringsfiler

en: Nothing in clipboard
sv: Inget i urklipp

en: Do you want to apply it ?
sv: Vill du applicera det?

en: Load calibration file?
sv: Ladda kalibreringsfil?

en: It will be applied automatically.
sv: Det kommer att appliceras automatiskt

en: Get Address
sv: Hämta adress

en: No address was found for this object.
sv: Ingen adress hämtades för objektet.

en: Unknown Error:
sv: Okänt fel:

en: Please select exactly one object.
sv: Välj exakt ett objekt

en: Get address | Get addresses
sv[0]: Hämta adress
sv[1]: Hämta adresser

en: API Key
sv: API-nyckel

en: Odd
sv: Udda

en: Even
sv: Jämna

en: Alphabetic
sv: Alfabetisk

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Actual
sv: Faktisk

en: Estimate
sv: Uppskattning

en: Potential
sv: Potentiell

en: Increment:
sv: Ökning:

en: Starting #:
sv: Startvärde #:

en: Ending #:
sv: Slutvärde #:

en: Accuracy:
sv: Noggrannhet:

en: Convert way to individual house numbers.
sv: Omvandla sträcka till enskilda husnummer.

en: City:
sv: Stad:

en: State:
sv: Län/Region:

en: Post Code:
sv: Postnummer:

en: Country:
sv: Land:

en: Full Address:
sv: Fullständig adress:

en: Please select a street to associate with address interpolation way
sv: Välj gata att knyta adressinterpolationssträcka till

en: Please select address interpolation way for this street
sv: Välj adressinterpolationssträcka för denna gata

en: Expected odd numbers for addresses
sv: Förväntade udda nummer för adresser

en: Expected even numbers for addresses
sv: Förväntade jämna nummer för adresser

en: Country code must be 2 letters
sv: Landskod måste vara två bokstäver

en: Alphabetic address must end with a letter
sv: Alfabetisk adress måste sluta med en bokstav

en: Align Way Segments
sv: Gör delsträckor parallella

en: Undocumented problem occured.
sv: Ett odokumenterat problem inträffade.

en: Align way segment
sv: Gör delsträcka parallell

en: Length preserved
sv: Längd bevarades

en: Angle preserved
sv: Vinkel bevarades

en: Align Ways
sv: Gör sträckor parallella

en: I''m ready!
sv: Jag är redo!

en: Parameter ''{0}'' must not be null
sv: Parametern "{0}" får inte vara null

en: Don''t show this again
sv: Visa inte det här igen

en: What''s new...
sv: Vad är nytt?

en: Various improvements and bugfixes
sv: Diverse förbättringar och felrättningar

en: Errr...
sv: Öh...

en: Browser not supported.
sv: Webbläsaren är ej supportad

en: Building address
sv: Byggnadens adress

en: empty
sv: tom

en: skip
sv: hoppa över

en: House number:
sv: Husnummer:

en: Street:
sv: Gata:

en: Post code:
sv: Postnummer

en: Building:
sv: Byggnad:

en: Tags:
sv: Taggar:

en: Source:
sv: Källa:

en: Name:
sv: Namn:

en: update building info
sv: uppdatera information om byggnad

en: Tag Element
sv: Tagga ett objekt

en: Select an item to tag.
sv: Välj ett objekt att tagga.

en: Tag Building
sv: Tagga byggnad

en: Area Selection
sv: Områdesmarkering

en: Select an area (e.g. building) from an underlying image.
sv: Välj en yta (tex en byggnad) från en underliggande bild

en: Trying to detect an area at:
sv: Försöker hitta en yta vid:

en: Unable to detect a polygon where you clicked.
sv: Kunde inte hitta en polygon där du klickade.

en: create closed way
sv: skapa en sluten sträcka

en: replace building
sv: flytta byggnad

en: Add address | Add addresses
sv[0]: Lägg till adress
sv[1]: Lägg till adresser

en: Error Report
sv: Felrapport

en: Something went wrong!
sv: Nånting gick galet!

en: Please file a bug report on the github project page under
sv: Skapa en felrapport på projektsidan på github under

en: Algorithm
sv: Algoritm

en: Distance Tolerance
sv: Tolerans för avstånd

en: Angle Tolerance
sv: Tolerans för vinkel

en: Color Threshold
sv: Kulörtröskel

en: The color threshold defines how much a color may differ from the selected color. The red, green and blue values must be in the range of (selected - threshold) to (selected + threshold). (Default: {0}).
sv: Kulörtröskeln definierar hur mycket en kulör får avvika från den valda kulören. De röda, gröna och blå värdena måste finnas i omfånget mellan (vald - tröskelvärde) till (vald + tröskelväerde). (Default: {0}).

en: merge nodes
sv: slå samman noder

en: Merge nodes with existing nodes
sv: Slå samman noder med existerande noder

en: Replace existing buildings
sv: Ersätt existerande bilder

en: Replace an existing building with the new one.
sv: Ersätter en existerande byggnad med den nya.

en: Show address dialog
sv: Visa adressdialogen

en: Add source tag
sv: Lägg till källa-tagg

en: Add source tag.
sv: Lägg till källa-tagg.

en: Debug
sv: Felsök

en: Fetch Address
sv: Hämta adresser

en: The following objects in OpenStreetMap already have this address:
sv: Följande objekt i OpenStreetMap har redan den här adressen:

en: Are you sure that you want to add it?
sv: Är du säker på att du vill lägga till den?

en: Duplicate Address
sv: Duplicera adress

en: Distance between building center and address coordinates:
sv: Avstånd mellan byggnadens mittpunkt och adresskoordinaterna:

en: An unexpected exception occurred:
sv: Ett oväntat undantag inträffade:

en: Check existing addresses
sv: Kontrollera existerande adresser

en: Server URL:
sv: Server-URL:

en: revert tags
sv: Återställ taggar

en: ReplaceBuilding
sv: ErsättByggnad

en: Replace imported buildings
sv: Ersätt importerade byggnader

en: Select at least one building.
sv: Välj minst en byggnad

en: Select only buildings without nodes.
sv: Välj bara byggnader utan noder.

en: Select two buildings.
sv: Välj två byggnader

en: There is no building to replace
sv: Det finns inga byggnader att ersätta

en: Select maximum two buildings.
sv: Välj max två byggnader

en: Cannot replace relations.
sv: Kan inte ersätta relationer

en: This tool can only replace a node, upgrade a node to a way or a multipolygon, or replace a way with a way.
sv: Det här verktyget kan bara ersätta en nod, uppgradera en nod till en sträcka eller multipolygon, eller ersätta en sträcka med en sträcka.

en: Cannot replace relations
sv: Kan inte ersätta relationer

en: Node belongs to way(s), cannot replace.
sv: Nod tillhör sträck(or), kan inte ersätta.

en: Relation is not a multipolygon, cannot be used as a replacement.
sv: Relationen är inte en multipolygon, kan inte användas som ersättare.

en: Replace geometry for node {0}
sv: Ersätt geometri med nod {0}

en: Please select one way that exists in the database and one new way with correct geometry.
sv: Välj en sträcka som existerar i databasen och en ny sträcka med korrekt geometri

en: The ways must be entirely within the downloaded area.
sv: Sträckorna måste finnas i sin helhet inom det nedladdade området.

en: The way to be replaced cannot have any nodes with properties or relation memberships unless they belong to both ways.
sv: Sträckan som ska ersättas kan inte ha några noder med egenskaper eller relationsmedlemskap om de inte tillhör båda sträckorna.

en: Replace geometry for way {0}
sv: Ersätt geometri för sträcka {0}

en: Too many ways are added: {0}!
sv: Alltför många sträckor lades till: {0}!

en: Knife tool
sv: Kniv-verktyget

en: Split way.
sv: Dela sträcka.

en: Street Name:
sv: Gatunamn:

en: Add nodes for building
sv: Lägg till noder för byggnad

en: Create building
sv: Skapa byggnad

en: Add address for building
sv: Lägg till adress för byggnad

en: Set building shape to circle
sv: Sätt form på byggnad till cirkel

en: Set buildings shape to circle
sv: Sätter byggnadens form till en cirkel

en: Set building shape to rectangle
sv: Sätt form på byggnad till rektangel

en: Set buildings shape to rectangle
sv: Sätter byggnadens form till en rektangel

en: Set buildings size
sv: Ange byggnadsstorlek

en: Use Address dialog
sv: Använd adress-dialogen

en: Auto-select building
sv: Välj byggnad automatiskt

en: Circle
sv: Cirkel

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Set buildings size and shape
sv: Ange byggnadens storlek och form

en: Buildings width/diameter:
sv: Byggnadens bredd/diameter

en: Length step:
sv: Längdsteg

en: Advanced...
sv: Avancerat...

en: Draw buildings modes
sv: Inställningar, rita byggnader

en: Draw buildings
sv: Rita byggnader

en: Point on the corner of the building to start drawing
sv: Peka på hörnet av byggnaden för att börja rita

en: Point on opposite end of the building
sv: Peka på byggnadens motsatta hörn

en: Set width of the building
sv: Ange bredd på byggnaden

en: Merge address points
sv: Slå ihop med adresspunkter

en: Move tags from address nodes inside buildings to building ways
sv: Flytta taggar från adressnoder inuti byggnader till själva byggnadssträckorna

en: Select both address nodes and building ways to merge
sv: Välj både de adressnoder och de byggnadssträckor som ska slås ihop

en: No address nodes found in the selection
sv: Inga adressnoder hittades i markeringen

en: No building ways found in the selection
sv: Inga byggnadssträckor hittades i markeringen

en: There is {0} building with multiple address nodes inside | There are {0} buildings with multiple address nodes inside
sv[0]: Det finns {0} byggnad med multipla adressnoder inuti
sv[1]: Det finns {0} byggnader med multipla adressnoder inuti

en: There is {0} building with address conflicts | There are {0} buildings with address conflicts
sv[0]: Det finns {0} byggnad med adresskonflikter
sv[1]: Det finns {0} byggnader med adresskonflikter

en: There are {0} buildings covering the same address node
sv: Det finns {0} byggnader som täcker samma adressnod

en: No address nodes inside buildings found
sv: Inga adressnoder hittades inuti några byggnader

en: Auto sourcing
sv: Automatkälla

en: Change the current projection
sv: Ändra nuvarande projektion

en: Administrative boundary
sv: Administrativ gräns

en: Extract commune boundary
sv: Extrahera commune-gränser

en: Only on vectorized layers
sv: Endast vektoriserade lager

en: Download Image from French Cadastre WMS
sv: Hämta bild från den franska Cadastre-WMS:en

en: Georeference an image
sv: Georeferera en bild

en: Load layer from cache
sv: Läs in lager från cache

en: Load location from cache (only if cache is enabled)
sv: Hämta plats från cachen (enbart om cache är aktiverad)

en: {0} not allowed with the current projection
sv: {0} tillåts inte med nuvarande projektion

en: (optional)
sv: (valfritt)

en: Change location
sv: Byt plats

en: Set a new location for the next request
sv: Ange en ny plats för nästa förfrågan

en: Departement
sv: Avdelning

en: <html>Departement number (optional)</html>
sv: <html>Avdelningsnummer (valfritt)</html>

en: Add new layer
sv: Lägg till ett nytt lager

en: Reset cookie
sv: Nollställ cookie

en: Get a new cookie (session timeout)
sv: Hämta ny cookie (sessions-timeout)

en: Save image as...
sv: Spara bild som...

en: PNG files (*.png)
sv: PNG-filer (*.png)

en: GeoTiff files (*.tif)
sv: GeoTiff-filer (*.tif)

en: Export image (only raster images)
sv: Exportera bild (endast rasterbilder)

en: More than one WMS layer present
    Select one of them first, then retry
sv: Mer än ett WMS-lager tillgängligt
    Välj ett av dem, försök sen igen

en: Next no
sv: Nästa nummer

en: Enter addresses
sv: Ange adress

en: Adjust WMS
sv: Justera WMS

en: Adjust the position of the WMS layer (saved for raster images only)
sv: Justera positionen för WMS-lagret (sparas enbart för rasterbilder)

en: Add "source=..." to elements?
sv: Lägg "source=..." till objekt?

en: Objects:
sv: Objekt:

en: Select to download buildings in the selected download area.
sv: Välj för att ladda ner byggnader i det valda nedladdningsområdet.

en: address
sv: adress

en: Select to download addresses in the selected download area.
sv: Välj för att ladda ner adresser i det valda nedladdningsområdet.

en: Select to download symbols in the selected download area.
sv: Välj för att ladda ner symboler i det valda nedladdningsområdet.

en: Select to download water bodies in the selected download area.
sv: Välj för att ladda ner vattenförekomster i det valda nedladdningsområdet.

en: parcel
sv: paket

en: parcel number
sv: paketnummer

en: section
sv: avsnitt

en: locality
sv: plats

en: Select to download localities in the selected download area.
sv: Välj för att ladda ner platser i det valda nedladdningsområdet

en: Select to download municipality boundary in the selected download area.
sv: Välj för att ladda ner kommungränser i det valda nedladdningsområdet

en: <html>Nothing is enabled.<br>Please choose something to download.</html>
sv: <html>Inget är aktiverat.<br>Välj nånting för nedladdning.</html>

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Replace original background by JOSM background color.
sv: Ersätt originalets bakgrund med JOSM:s bakgrundsfärg.

en: Reverse grey colors (for black backgrounds).
sv: Invertera grå kulörer (för svart bakgrund)

en: Set background transparent.
sv: Gör bakgrunden genomskinlig.

en: Replace grey shades by white color only
sv: Ersätt gråtoner med vit kulör

en: Select first WMS layer in list.
sv: Välj första WMS-lagret i listan.

en: off
sv: av

en: high
sv: hög

en: low
sv: låg

en: Enable automatic caching.
sv: Aktivera automatisk cachning.

en: Max. cache size (in MB)
sv: Största tillåtna cachestorlek (MB)

en: French cadastre WMS
sv: Fransk Cadastre-WMS

en: <html>Value of key "source" when autosourcing is enabled</html>
sv: <html>Det värde som nyckeln "source" skall ha när automatisk angivning av källa är aktiverat.</html>

en: Replace the original white background by the background color defined in JOSM preferences.
sv: Ersätt originalets vita bakgrund med bakgrundskulören som är definierad i JOSMs inställningar.

en: Invert the original black and white colors (and all intermediate greys). Useful for texts on dark backgrounds.
sv: Invertera alla ursprungliga svarta och vita färger (samt mellanliggande gråtoner). Användbart för text på mörka bakgrunder.

en: Set WMS layers transparency. Right is opaque, left is transparent.
sv: Ställ in WMS-lagrets transparens. Höger är ogenomskinlig, vänster är transparent.

en: Draw a rectangle around downloaded data from WMS server.
sv: Rita en rektangel runt data hämtad från WMS-servern.

en: Image resolution:
sv: Bildupplösning

en: High resolution (1000x800)
sv: Hög upplösning (1000x800)

en: Medium resolution (800x600)
sv: Medelhög upplösning (800x600)

en: Low resolution (600x400)
sv: Låg upplösning (600x400)

en: Grab smaller images (higher quality but use more memory)
sv: Hämta mindre bilder (högre kvalitet, men mer minneskrävande)

en: Fixed size square (default is 100m)
sv: Fast rut-storlek (default är 100m)

en: Fixed size (from 25 to 1000 meters)
sv: Fast storlek (från 25 till 1000 meter)

en: Layers:
sv: Lager:

en: Sea, rivers, swimming pools.
sv: Hav, älvar, simbassänger.

en: Buildings, covers, underground constructions.
sv: Byggnader, övertäckningar, underjordiska konstruktioner

en: Symbols like cristian cross.
sv: Symboler som kristet kors

en: Parcels.
sv: Paket.

en: Municipality administrative borders.
sv: Administrativa kommungränser

en: Oldest files are automatically deleted when this size is exceeded
sv: Äldsta filerna raderas automatiskt när denna storlek överskrids

en: CadastreGrabber: Illegal url.
sv: CadastreGrabber: Ogiltig URL.

en: Choose from...
sv: Välj en av...

en: Select commune
sv: Välj commune

en: Downloading {0}
sv: Hämtar {0}

en: Contacting WMS Server...
sv: Kontaktar WMS-servern...

en: Create buildings
sv: Skapa byggnader

en: Extract best fitting boundary...
sv: Extrahera den gräns som passar bäst...

en: Create boundary
sv: Skapa gräns

en: Click first corner for image cropping
    (two points required)
sv: Klicka första hörn för bildbeskärning
    (två punkter krävs)

en: Image cropping
sv: Bildbeskärning

en: I use the mouse
sv: Jag använder musen

en: Click second corner for image cropping
sv: Klicka på det andra hörnet för bildbeskärning

en: Blank Layer
sv: Tomt lager

en: WMS layer ({0}), {1} tile(s) loaded
sv: WMS-lager ({0}), {1} ruta/rutor inlästa

en: Is not vectorized.
sv: Är inte vektoriserad

en: Image size (px): {0}/{1}
sv: Bildstorlek (px): {0}/{1}

en: Is vectorized.
sv: Är vektoriserad

en: Unsupported cache file version; found {0}, expected {1}
    Create a new one.
sv: Ej stödd cachefilsversion: hittade {0}, förväntade {1}
    Skapa en ny.

en: Cache Format Error
sv: Cacheformatsfel

en: Changeset: {0}
sv: Ändringsuppsättning: {0}

en: Next ->
sv: Nästa ->

en: <- Previous
sv: <- Föregående

en: Get changeset in the area
sv: Hämta ändringsuppsättningar i området

en: Display changeset
sv: Visa ändringsuppsättning

en: Open in OSM
sv: Öppna i OSM

en: Deleted objects
sv: Raderade objekt

en: Created objects
sv: Skapade objekt

en: Modified objects (old)
sv: Modifierade objekt (gamla)

en: Modified objects (new)
sv: Modifierade objekt (nya)

en: Use
sv: Använd

en: Please select a scheme to use.
sv: Välj schema att använda.

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Please select the scheme to delete.
sv: Välj schema att ta bort.

en: Use the selected scheme from the list.
sv: Använd valt schema från listan.

en: Use the current colors as a new color scheme.
sv: Använd de nuvarande färgerna som ett nytt färgschema.

en: Delete the selected scheme from the list.
sv: Ta bort valt schema från listan.

en: Color Schemes
sv: Färgscheman

en: Abort tag editing and close dialog
sv: Avbryt redigeringen av tagg och stäng dialog

en: Apply edited tags and close dialog
sv: Applicera redigerade taggar och stäng dialog

en: Matches
sv: Matchningar

en: Reference only
sv: Endast referens

en: Subject only
sv: Endast subjekt

en: Matches ({0})
sv: Matchningar ({0})

en: Reference only ({0})
sv: Endast referens ({0})

en: Subject only ({0})
sv: Endast subjekt ({0})

en: Configure
sv: Anpassa

en: Remove selected matches
sv: Radera valda matchingar

en: Remove ({0})
sv: Radera ({0})

en: Replace
sv: Ersätt

en: Zoom to selected primitive(s)
sv: Zooma till vald(a) primitiv(er)

en: Select selected primitive(s)
sv: Välj vald(a) primitiv(er)

en: Select the primitives currently selected in the list
sv: Välj de primitiver som för närvarande är valda i listan

en: Generating matches
sv: Genererar matchningar

en: Some items where ignored as their geometry is not compatible with the JTS library
sv: Några objekt ignorerades eftersom deras geometri inte är kompatibel med JTS-biblioteket

en: Finding matches
sv: Hittar matchningar

en: Cannot replace geometry.
sv: Kan inte ersätta geometri

en: Remove {0} unmatched objects
sv: Ta bort {0} omatchade objekt

en: Weight
sv: Vikt

en: below
sv: nedanför

en: Maximum Distance
sv: Maximalt avstånd

en: Matching
sv: Matchning

en: Filtering
sv: Filtrering

en: Programming
sv: Programmering

en: Replace Geometry
sv: Ersätt Geometri

en: Merge Tags
sv: Slå ihop taggar

en: List of tags to merge
sv: Lista av taggar att slå samman

en: except
sv: förutom

en: List of tags to NOT merge (they will be ignored)
sv: Lista av taggar att INTE slå samman (de kommer att ignoreras)

en: Overwrite tags without confirmation
sv: Skriv över taggar utan bekräftande

en: Simple Example
sv: Enkelt exempel

en: Advanced Example
sv: Avancerat exempel

en: Generate matches
sv: Genererar matchningar

en: Merging
sv: Sammanfogar

en: Reference:
sv: Referens:

en: Nothing is selected, please try again.
sv: Ingenting är valt, försök igen

en: One to One
sv: En till en

en: Distance
sv: Avstånd

en: Disabling continuous download until you zoom in
sv: Avaktiverar kontinuerlig nedladdning tills du zoomar in

en: Download OSM data continuously
sv: Ladda ner OSM-data kontinuerligt

en: Download map data continuously when paning and zooming.
sv: Ladda ner kartdata kontinuerligt när du panorerar och zoomar

en: Toggle the continuous download on/off
sv: Slå av/på kontinuerlig nedladdning

en: Activate continuous downloads at startup.
sv: Aktivera kontinuerlig nedladdning vid uppstart

en: Download Settings
sv: Nedladdningsinställningar

en: Settings for the continuous download.
sv: Inställningar för kontinuerlig nedladdning

en: Maximum number of threads used for downloading, increasing this will cause the client to send more concurrent queries to the server.
sv: Maximalt antal trådar som används för nedladdning, genom att öka värdet kommer att klienten att skicka fler samtidiga förfrågan till servern.

en: Requires restart
sv: Kräver omstart

en: Max threads
sv: Max antal trådar

en: Maximum number of boxes to download for each pan/zoom.
sv: Max antal rutor att ladda ner för varje panorering/zoom

en: Max download boxes
sv: Max antal nedladdningsrutor

en: Time in milliseconds after a pan/zoom before it starts downloading. Additional changes in the viewport in the waiting time will reset the timer.
sv: Tid i millisekunder efter panorering/zoom innan den börjar ladda ner. Ytterligar förändringar i vyn under väntetiden kommer att nollställa timern.

en: Wait time (milliseconds)
sv: Väntetid (millisekunder)

en: Coordinates imported:
sv: Koordinater importerade:

en: Format errors:
sv: Formatfel:

en: TangoGPS import success
sv: TangoGPS-mport lyckades

en: TangoGPS import failure!
sv: TangoGPS-import misslyckades!

en: TCX Files (*.tcx)
sv: TCX-filer (*.tcx)

en: EditGpx
sv: RedigeraGpx

en: Layer for editing GPX tracks
sv: Lager för redigering av GPX-spår

en: Convert to GPX layer with anonymised time
sv: Konvertera till GPX-lager med anonymiserad tid

en: edit gpx tracks
sv: redigera GPX-spår

en: Import path from GPX layer
sv: Importera sträckning från GPX-lager

en: Drop existing path
sv: Glöm existerande sträckning

en: No GPX data layer found.
sv: Inget GPX-datalager kunde hittas.

en: External tool error
sv: Fel på externt verktyg

en: External Tool: {0}
sv: Externt verktyg: {0}

en: Edit tool
sv: Redigera verktyg

en: External tools
sv: Externa verktyg

en: Delete tool "{0}"?
sv: Radera verktyg "{0}"

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: New tool...
sv: Nytt verktyg...

en: Install
sv: Installera

en: Public
sv: Publik

en: Could not get server response, check logs
sv: Fick inte svar från servern, kontrollera loggar

en: Failed to login as {0}:
sv: Misslyckades med att logga in som {0}:

en: The server did not return user ID
sv: Servern returnerade inte användar-ID

en: Failed to get messages as {0}:
sv: Fick inga meddelanden som {0}:

en: Zoom in to see messages
sv: Zooma in för att se meddelanden

en: Enable autologin
sv: Aktivera autologin

en: {0} user | {0} users
sv[0]: {0} användare
sv[1]: {0} användare

en: not logged in
sv: inte inloggad

en: Failed to log in to GeoChat:
sv: Kunde inte logga in på GeoChat:

en: Failed to send message:
sv: Kunde inte skicka meddelande:

en: User {0} is mapping nearby
sv: Användaren {0} karterar i närheten

en: Users mapping nearby:
sv: Användare som karterar i närheten:

en: Private chat
sv: Privat chatt

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: Clear log
sv: Rensa logg

en: Show users on map
sv: Visa användare på karta

en: Position only
sv: Enbart position

en: Position, Time, Date, Speed
sv: Position, tid, datum, hastighet

en: Position, Time, Date, Speed, Altitude
sv: Position, tid, datum, hastighet, höjd

en: A By Time
sv: A Efter tid

en: A By Distance
sv: A Efter avstånd

en: B By Time
sv: B Efter tid

en: B By Distance
sv: B Efter avstånd

en: C By Time
sv: C Efter tid

en: C By Distance
sv: C Efter avstånd

en: Data Logging Format
sv: Format för dataloggning

en: Disable data logging if speed falls below
sv: Inaktivera dataloggning om hastigheten blir långsammare än

en: Disable data logging if distance falls below
sv: Inaktivera dataloggning om avståndet blir kortare än

en: Unknown logFormat
sv: Okänt loggningsformat

en: refresh the port list
sv: uppdatera portlistan

en: Configure Device
sv: Anpassa enheten

en: Connection Error.
sv: Anslutningsfel.

en: configure the connected DG100
sv: anpassa den anslutna DG100

en: delete data after import
sv: ta bort data efter import

en: Importing data from device.
sv: Importerar data från enhet.

en: Importing data from DG100...
sv: Importerar data från DG100...

en: Error deleting data.
sv: Fel vid borttagning av data

en: imported data from {0}
sv: importerade data från {0}

en: No data found on device.
sv: Ingen data återfanns på enheten.

en: Connection failed.
sv: Anslutning misslyckades.

en: Cannot load library rxtxSerial. If you need support to install it try Globalsat homepage at http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/
sv: Kan inte hämta biblioteket rxtxSerial. Om du behöver assistans med att installera detta, så läs globalsats hemsida på http://www.raphael-mack.de/josm-globalsat-gpx-import-plugin/

en: Globalsat Import
sv: Globalsatimport

en: Import Data from Globalsat Datalogger DG100 into GPX layer.
sv: Importera data från en Globalsat Datalogger DG100 in i ett GPX-lager

en: Import
sv: Importera

en: Tag without key
sv: Tagg utan nyckel

en: Tag without value (key is {0})
sv: Tagg utan värde (nyckel är {0})

en: No ruleset has been selected!
sv: Ingen regeluppsättning har valts!

en: No ruleset
sv: Ingen regeluppsättning

en: File not found:
    {0}
sv: Fil kunde inte hittas:
    {0}

en: Problem when accessing a file:
    {0}
sv: Problem med åtkomst till en fil:
    {0}

en: Couldn''t find built-in ruleset {0}
sv: Kunde inte hitta inbyggd regeluppsättning {0}

en: height (m)
sv: höjd (m)

en: width (m)
sv: bredd (m)

en: length (m)
sv: längd (m)

en: speed (km/h)
sv: hastighet (km/h)

en: weight (t)
sv: vikt (t)

en: axleload (t)
sv: Axellast (t)

en: Bookmark name
sv: Bokmärkets namn

en: Bookmark name already exists!
sv: Bokmärkesnamnet finns redan

en: Bookmark name must not contain ''{0}''!
sv: Bokmärkets namn får inte innehålla "{0}"!

en: Vehicle properties
sv: Fordonsegenskaper

en: Road requirements
sv: Vägkrav

en: Max. incline up (%, pos.)
sv: Max lutning uppåt (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go up
sv: Maximal lutning uppåt som fordonet klarar

en: Max. incline down (%, pos.)
sv: Max lutning nedåt (%, pos.)

en: Maximum incline the vehicle can go down
sv: Max lutning nedåt som fordonet klarar

en: List of surfaces the vehicle cannot use, values are separated by semicolons (;)
sv: Lista över ytor fordonet inte kan använda. Värden separeras av semikolon (;)

en: Worst tracktype (1-5) the vehicle can still use, 0 for none
sv: Sämsta vägtyp (1-5) som fordonet kan använda, 0 för inget.

en: Change bookmark
sv: Ändra bokmärke

en: Edit access parameters
sv: Ändra åtkomstparametrar

en: end nodes
sv: slutnoder

en: incline
sv: lutning

en: Ruleset:
sv: Regeluppsättning:

en: Parameters:
sv: Parametrar:

en: Coloring:
sv: Färgsättning

en: Ruleset
sv: Regeluppsättning

en: Use built-in rulesets
sv: Använd inbyggda regeluppsättningar

en: External ruleset directory:
sv: Mapp för extern regeluppsättning

en: Select directory
sv: Välj katalog

en: Vehicle
sv: Fordon

en: Restore defaults
sv: Återställ standardvärden

en: Visualization
sv: Visualisering

en: Node color
sv: Nodfärg

en: Arrow color
sv: Pilfärg

en: Arrowhead fill color
sv: Fyllnadsfärg på pilhuvud

en: Arrowhead placement
sv: Placering för pilhuvud

en: New bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: Really delete "{0}"?
sv: Verkligen ta bort "{0}"?

en: Bookmark deletion
sv: Bokmärkesborttagning

en: Bookmark reset
sv: Nollställ bokmärken

en: Choose node color
sv: Välj nodfärg

en: Choose arrow color
sv: Väl pilfärg

en: Choose arrowhead fill color
sv: Välj fyllnadsfärg på pilhuvud

en: Tracktype grades must be given as integers between 0 and 5.
sv: Gradering av vägtyp måste anges som heltal mellan 0 och 5.

en: Surface values must not contain any of the following characters: '','', '' '{' '',  '' '}' '', ''='', ''|''
sv: Ytvärden får ej innehålla någon av följande tecken: '','', '' '{' '', '' '}' '', ''='', ''|''

en: Failed to write image file {0}: {1}
sv: Kunde inte skriva bildfil {0}: {1}

en: Failed to write image file {0}.
sv: Kunde inte skriva bildfil {0}.

en: Failed to create export directory.
sv: Misslyckades att skapa exportkatalog

en: Export Tiles
sv: Exportera rutor

en: Cache name:
sv: Gömställets namn:

en: file system path
sv: Filsystemets sökväg

en: File system path the tiles are exported to.
sv: Filsystemets sökväg som rutorna exporteras till.

en: Export directory:
sv: Exportkatalog:

en: Append cache name to export directory.
sv: Addera cachenamnet till exportkatalogen

en: No export directory set.
sv: Ingen exportkatalog satt

en: Calibration Layer
sv: Kalibreringslager

en: Change Color
sv: Byt färg

en: Are you sure this imagery offset is wrong?
sv: Är du säker på att den här bildförskjutningen är felaktig?

en: To store imagery offsets you must be a registered OSM user.
sv: För att spara bildförskjutningar måste du vara registrerad OSM-användare

en: Reason
sv: Orsak

en: Server has rejected the request
sv: Servern har vägrat din förfrågan

en: Unable to connect to the server
sv: Kan inte koppla upp mot servern

en: Store Imagery Offset...
sv: Spara bildförskjutning...

en: Store imagery offset
sv: Spara bildförskjutning

en: This string should be 3 to 200 letters long.
sv: Den här strängen ska vara 3 till 200 tecken lång.

en: Rotate 90
sv: Rotera 90

en: Rotate 180
sv: Rotera 180

en: Rotate 270
sv: Rotera 270

en: WayPoint Image
sv: WayPoint-bild

en: Display non-geotagged photos
sv: Visa bilder utan geotaggning

en: Imported Images
sv: Importerade bilder

en: Next image
sv: Nästa bild

en: Previous image
sv: Föregående bild

en: Rotate left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate image left
sv: Rotera bilden åt vänster

en: Rotate right
sv: Rotera åt höger

en: Rotate image right
sv: Rotera bilden åt höger

en: Import vector graphics
sv: Importera vektorgrafik

en: Improve Way
sv: Förbättra sträcka

en: Improve Way mode
sv: Förbättra sträcka-läge

en: Please insert a value.
sv: Ange ett värde

en: Relation-Error
sv: Relationsfel

en: true
sv: sant

en: Import BIM File
sv: Imporera BIM-fil

en: No data selected.
sv: Ingen data vald.

en: Apply Tags
sv: Applicera taggar

en: Add a new level
sv: Lägg till en ny nivå

en: level number:
sv: nivånummer:

en: Example: ''2'' or ''3''
sv: Exempel: "2" eller "3"

en: OUTER
sv: YTTRE

en: INNER
sv: INRE

en: Deactivate multipolygon function.
sv: Avaktivera multipolygonfunktionen.

en: Delete this
sv: Ta bort den här

en: Track name:
sv: Spårnamn:

en:  Please update to Java 11+.
sv:  Var vänlig att uppdatera till Java 11+.

en: this layer is no osm data layer
sv: det här lagret är inget osm-datalager

en: Check
sv: Kontrollera

en: Search
sv: Sök

en: Correct
sv: Korrigera

en: Wrong
sv: Fel

en: Direction of river is correct.
sv: Flodens riktning är korrekt.

en: <HTML><U>W</U>rong dirrection</HTML>
sv: <HTML><U>F</U>el riktning</HTML>

en: Direction of river is wrong.
sv: Flodens riktning är fel.

en: <HTML><U>I</U>gnore this way</HTML>
sv: <HTML><U>I</U>gnorera den här sträckan</HTML>

en: Ignore direction of this way.
sv: Ignorera riktning av den här vägen.

en: Check direction of streams
sv: Kontrollera riktning av strömmar

en: Check direction of streams and rivers
sv: Kontrollera riktning av strömmar och floder

en: Replace way
sv: Ersätt väg

en: Replace way of selected way with a new way
sv: Ersätt väg med vald väg med en ny väg

en: Connection Failed
sv: Anslutning misslyckades

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Connected
sv: Ansluten

en: no name
sv: namnlös

en: Show GPS data.
sv: Visa GPS-data

en: Way Info
sv: Information om sträcka

en: Speed
sv: Hastighet:

en: Course
sv: Kurs

en: LiveGPS layer
sv: LiveGPS-lager

en: Capture GPS Track
sv: Fånga GPS-spår

en: Connect to gpsd server and show current position in LiveGPS layer.
sv: Anslut till en gpsd-server och visa nuvarande position i ett LiveGPS-lager.

en: Center Once
sv: Centrera en gång

en: Center the LiveGPS layer to current position.
sv: Centrera LiveGPS-lagret runt nuvarande position.

en: Auto-Center
sv: Autocentrera

en: Continuously center the LiveGPS layer to current position.
sv: Centrera kontinuerligt LiveGPS-lagret runt nuvarande position.

en: Ignore Task
sv: Ingorera uppgift

en: Ignore Challenge
sv: Ignorera utmaning

en: Download task {0}
sv: Ladda ner uppgift {0}

en: Download MapRoulette Task
sv: Ladda ner MapRoulette-uppgift

en: Downloading MapRoulette Task {0}
sv: Laddar ner MapRoulette-uppgift {0}

en: Do you want to download {0}
sv: Vill du ladda ner {0}

en: Downloading MapRoulette Data
sv: Laddar ner MapRoulette-data

en: Skipped
sv: Hoppades över

en: Answered
sv: Besvarad

en: Too Hard / Cannot see
sv: För svår / Kan inte se

en: Validated
sv: Validerad

en: Already Fixed / Not an Issue
sv: Redan fixat / Inte ett problem

en: The {0} {1} (v{2}) has changed since the challenge was created.<br>Continue?
sv: {0} {1} (v{2}) har ändrats sedan utmaningen skapades.<br>Fortsätt?

en: Tag
sv: Tagg

en: MapRoulette Tasks
sv: MapRoulette-uppgifter

en: Download MapRoulette Tasks in the selected download area
sv: Ladda ner MapRoulett-uppgifter i det nedladdade området

en: MapRoulette Preferences
sv: MapRoulette inställningar

en: Server Settings
sv: Serverinställningar

en: MapRoulette Server Settings
sv: MapRoulette serverinställningar

en: Ignored Tasks
sv: Ignorerade uppgifter

en: Ignored Challenges
sv: Ignorerade utmaningar

en: Task List
sv: Uppgiftslista

en: Project
sv: Projekt

en: Challenge
sv: Utmaning

en: Task Name
sv: Uppgiftsnamn

en: Task ID
sv: Uppgifts-ID

en: Challenge Name
sv: Utmaningsnamn

en: Challenge ID
sv: Utmanings-ID

en: Task Preferences
sv: Uppgiftsinställningar

en: Current MapRoulette Task
sv: Nuvarande MapRoulette-uppgift

en: This is the current MapRoulette Task
sv: Det här är den nuvarande MapRoulette-uppgiften

en: MapRoulette: Current task
sv: MapRoulette: nuvarande uppgift

en: Instructions:
sv: Instruktioner:

en: Please select a locked task
sv: Välj en låst uppgift

en: Creates
sv: Skapar

en: MapRoulette: Mark Task as {0}
sv: MapRoulette: markera uppgift som {0}

en: Mark all selected tasks?
sv: Markera alla valda uppgifter?

en: Show
sv: Visa

en: Request Review
sv: Begär granskning

en: No: the suggested tags are wrong
sv: Nej: de föreslagna taggarna är fel

en: Yes: the suggested tags are correct
sv: Ja: de föreslagna taggarna är korrekta

en: Start Task
sv: Påbörja uppgift

en: Start MapRoulette Tasks
sv: Påbörja MapRoulette-uppgifter

en: MapRoulette: Start or Stop Tasks
sv: MapRoulette: Påbörja eller avsluta uppgifter

en: Could not lock tasks
sv: Kunde inte låsa uppgifter

en: Stop Task
sv: Avsluta uppgift

en: Stop MapRoulette Tasks
sv: Avsluta MapRoulette-uppgifter

en: Downloaded MapRoulette tasks
sv: Ladda ner MapRoulette-uppgifter

en: Unknown
sv: Okänd

en: Open Task in browser
sv: Öppna uppgift i webläsaren

en: Open MapRoulette Tasks in browser
sv: Öppna MapRoulette-uppgifter i webläsaren

en: MapRoulette: Open Tasks in browser
sv: MapRoulette: öppna uppgifter i webläsaren

en: Download Data
sv: Ladda ner data

en: Download MapRoulette Tasks
sv: Ladda ner MapRoulette-uppgifter

en: Measured values
sv: Uppmätta värden.

en: Open the measurement window.
sv: Öppna mätfönstret

en: Reset current measurement results and delete measurement path.
sv: Återställ nuvarande mätresultat och ta bort mätsökvägen.

en: Path Length
sv: Mätsökvägens längd

en: Selection Length
sv: Urvalets längd

en: Selection Area
sv: Urvalets area

en: Selection Radius
sv: Radie på markeringen

en: Angle
sv: Vinkel

en: Angle between two selected Nodes
sv: Vinkel mellan två valda noder

en: Layer to make measurements
sv: Lager för att utföra mätningar

en: measurement mode
sv: Mätningar

en: Measurements
sv: Mätningar

en: Merge overlap
sv: Slå ihop överlappade

en: Merge overlap of ways.
sv: Slå ihop överlappade vägar

en: Merge Overlap (combine)
sv: Slå ihop överlappade (kombinera)

en: About Plugin
sv: Om plugin

en: Transfer to password manager and remove from preference file
sv: Överför till lösenordshanterare och ta bort från inställningsfil

en: Close the dialog and discard all changes
sv: Stäng dialogrutan och förkasta alla ändringar

en: Finish
sv: Slutför

en: JOSM/Proxy/Username
sv: JOSM/Proxy/Användarnamn

en: JOSM/Proxy/Password
sv: JOSM/Proxy/Lösenord

en: username
sv: användarnamn

en: password
sv: lösenord

en: proxy username
sv: proxy-användarnamn

en: proxy password
sv: proxy-lösenord

en: Save user and password ({0})
sv: Spara användare och lösenord ({0})

en: Use {0}
sv: Använd {0}

en: Reading OSM data...
sv: Läser OSM data...

en: Split by sector
sv: Dela vid sector

en: Split by neighbourhood
sv: Dela vid grannskap

en: Download open data
sv: Ladda ner öppna fata

en: License URL not available: {0}
sv: Licens-URL ej tillgänglig: {0}

en: OpenData preferences
sv: OpenData inställningar

en: License Agreement
sv: Licensavtal

en: Accept
sv: Acceptera

en: Refuse
sv: Neka

en: The following module has been downloaded <strong>successfully</strong>: | The following {0} modules have been downloaded <strong>successfully</strong>:
sv[0]: Följande modul har hämtats <strong>framgångsrikt</strong>:
sv[1]: Följande moduler har hämtats  <strong>framgångsrikt</strong>:

en: Search:
sv: Sök:

en: Modules
sv: Moduler

en: Download the list of available modules
sv: Hämta listan över tillgängliga moduler

en: Update modules
sv: Uppdatera moduler

en: Update the selected modules
sv: Uppdatera de valda modulerna

en: Please restart JOSM to activate the downloaded modules.
sv: Starta om JOSM för att aktivera de hämtade modulerna.

en: Set the selected elements on the map to the selected items in the list above.
sv: Sätt urval av element på kartan till de valda posterna i listan ovan.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Raw data
sv: Rådata

en: OpenData Preferences
sv: OpenData inställningar

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Overpass API server used to download OSM data
sv: Overpass API-server som används för att ladda ner OSM-data

en: XAPI server:
sv: XAPI-server:

en: XAPI server used to download OSM data when Overpass API is not available
sv: XAPI-server som används för att ladda ner OSM-data när Overpass API inte är tillgängligt

en: Download modules
sv: Hämta moduler

en: View summary
sv: Visa sammanfattning

en: View full text
sv: Visa all text

en: File to load
sv: Fil att läsa in

en: 7Zip Files
sv: 7Zip-filer

en: Reading 7Zip file...
sv: Läser 7Zip-fil...

en: Zip Files
sv: Zip-filer

en: Reading Zip file...
sv: Läser Zip-fil...

en: Cannot transform to WGS84
sv: Kan inte transformer till WGS84

en: GML files
sv: GML-filer

en: KML/KMZ files
sv: KML/KMZ-filer

en: Shapefiles
sv: Shapefiler

en: CSV files
sv: CSV-filer

en: ODS files
sv: ODS-filer

en: No valid coordinates have been found.
sv: Inga giltiga koordinater har hittats.

en: XLS files
sv: XLS-filer

en: View OSM Wiki page
sv: Visa OSM wikisida

en: Launch browser to the OSM Wiki page of the selected data set
sv: Gå med webbläsaren till OSM wikisidan för det valda datasettet

en: Launch browser to the local portal page of the selected data set
sv: Gå med webbläsaren till den lokala portalsidan för det valda datasettet

en: Launch browser to the national portal page of the selected data set
sv: Gå med webbläsaren till den nationella portalsidan för det valda datasettet

en: View License
sv: Visa licens

en: Launch browser to the license page of the selected data set
sv: Gå med webbläsaren till licenssidan för det valda datasettet

en: View License (summary)
sv: Visa licens (sammanfattning)

en: Launch browser to the summary license page of the selected data set
sv: Gå med webbläsaren till den sammanfattade licenssidan för det valda datasettet

en: View the license of the selected data set
sv: Visa licensen för det valda datasettet

en: Warning: Cannot download module ''{0}''. Its download link ''{1}'' is not a valid URL. Skipping download.
sv: Varning: kunde inte ladda ner modul "{0}". Dess nedladdningslänk "{1} är inte en giltig URL. Skippar nedladdning.

en: Downloading Module {0}...
sv: Laddar ner modul {0}...

en: An error occurred in module {0}
sv: Ett fel uppstod i modul {0}

en: Last module update more than {0} days ago.
sv: Senaste moduluppdatering mer än {0} dagar sedan.

en: Click to update the activated modules
sv: Klicka för att uppdatera de aktiverade modulerna

en: Click to skip updating the activated modules
sv: Klicka för att hoppa över uppdatering av de aktiverade modulerna

en: loading module ''{0}'' (version {1})
sv: läser in modul ''{0}'' (version {1})

en: Loading modules ...
sv: Läser in moduler ...

en: Checking module preconditions...
sv: Kontrollerar förhandsvillkor för moduler...

en: Loading module ''{0}''...
sv: Läser in modul ''{0}''...

en: JOSM could not find information about the following module: | JOSM could not find information about the following modules:
sv[0]: JOSM kunde inte hitta information om den följande modulen:
sv[1]: JOSM kunde inte hitta information om de följande modulerna:

en: The module is not going to be loaded. | The modules are not going to be loaded.
sv[0]: Modulen kommer inte att läsas in.
sv[1]: Modulerna kommer inte att läsas in.

en: Updating the following module has failed: | Updating the following modules has failed:
sv[0]: Uppdatering av följande modul har misslyckats:
sv[1]: Uppdatering av följande moduler har misslyckats:

en: Module update failed
sv: Moduluppdatering misslyckades

en: Disable module
sv: Inaktivera modul

en: Click to delete the module ''{0}''
sv: Klicka för att ta bort modulen ''{0}''

en: Keep module
sv: Behåll modul

en: Click to keep the module ''{0}''
sv: Klicka för att behålla modulen ''{0}''

en: Do not ask again and remember my decision (go to Preferences->Modules to change it later)
sv: Fråga inte igen och kom ihåg mitt val (gå till Inställningar -> Moduler för att ändra valet senare)

en: Invalid URL ''{0}'' in module {1}
sv: Ogiltig URL ''{0}'' i modul {1}

en: <b>Module provided by an external source:</b> {0}
sv: <b>Modul tillhandahållen av en extern källa:</b> {0}

en: Warning: Failed to scan file ''{0}'' for module information. Skipping.
sv: Varning: Kunde inte läsa igenom filen ''{0}'' efter insticksmodulsinformation. Hoppar över.

en: Download module list...
sv: Hämta modullista...

en: Downloading module list from ''{0}''
sv: Hämtar modullista från ''{0}''

en: Open Visible...
sv: Öppna det som syns...

en: Open only files that are visible in current view.
sv: Öppna enbart filer som är synliga i nuvarande visningsläge.

en: No view open - cannot determine boundaries!
sv: Ingenting visas - kan inte fastställa gränser!

en: Unknown file extension: {0}
sv: Okänt filformat: {0}

en: Open in browser {0}
sv: Öppna i webbläsare {0}

en: Object Id
sv: Objekt-ID

en: X-value of top right reference point
sv: X-värde för övre högra referenspunkten

en: Y-value of top right  reference point
sv: Y-värde för övre högra referenspunkten

en: East-value of top right reference point
sv: Öst-värde för övre högra referenspunkten

en: North-value of top right reference point
sv: Nord-värde för övre högra referenspunkten

en: Check Placement
sv: Kontrollera placering

en: Bind to coordinates
sv: Koppla till koordinater

en: Please select exactly one node.
sv: Välj exakt en nod

en: Projection:
sv: Projektion:

en: Show target
sv: Visa målet

en: Finished
sv: Färdigt

en: Load preview ...
sv: Ladda förhandstitt ...

en: PDF files
sv: PDF-filer

en: Import PDF
sv: Importera PDF

en: OSM files
sv: OSM-filer

en: Preparing
sv: Förbereder

en: Parsing file
sv: Tolkar fil

en: File not found.
sv: Filen kunde inte hittas.

en: Removing small objects
sv: Tar bort små objekt

en: Removing large objects
sv: Tar bort stora objekt

en: Finalizing layers
sv: Färdigställer lager

en: Building JOSM layer
sv: Skapar JOSM-lager

en: Postprocessing layer
sv: Postprocessar lager

en: Saving to file.
sv: Sparar till fil

en:  Writing to file
sv:  Skriver till fil

en: Debug info
sv: Avlusningsinfo

en: Merge close nodes
sv: Slå ihop anslutande noder

en: Remove objects smaller than
sv: Ta bort objekt mindre än

en: Remove objects larger than
sv: Ta bort objekt större än

en: Only this color
sv: Bara denna färg

en: Remove parallel lines
sv: Ta bort parallella linjer

en: Single segments
sv: Enskilda segment

en: Orthogonal shapes
sv: Vinklelräta former

en: Import settings
sv: Importera inställningar

en: Tolerance:
sv: Tolerans:

en: Max distance:
sv: Max avstånd:

en: Introduce separate layers for:
sv: Introducera separata lager för:

en: Import PDF file
sv: Importera PDF-fil

en: Import PDF file.
sv: Importera PDF-fil

en: Extended
sv: Utökad

en:  {0} objects so far
sv:  {0} objekt så här långt

en: Parsing PDF
sv: Tolkar PDF

en: Encrypted documents not supported.
sv: Krypterade dokument stöds inte.

en: The PDF file must have exactly one page.
sv: PDF-filen måste h exakt en sida.

en: Read error:
sv: Läsfel:

en: Write error:
sv: Skrivfel:

en: Write position information into the exif header of the following files:
sv: Ange positionsinformation till exif-headern i följande filer:

en: Warning: Some metadata in TIFF files may be lost. Always keep a backup!
sv: Varning: Vissa metadata i TIFF-filer kan gå förlorade. Ta alltid en backup!

en: settings
sv: inställningar

en: keep backup files
sv: behåll backupfiler

en: Proceed
sv: Fortsätt

en: Retry
sv: Försök igen

en: File could not be deleted!
sv: Filen kunde inte tas bort!

en: Could not rename file!
sv: Kunde inte byta namn på filen!

en: Could not rename file {0} to {1}!
sv: Kunde inte byta namn på filen {0} till {1}!

en: Override old backup files?
sv: Skriv över gamla backupfiler?

en: Keep old backups and continue
sv: Behåll gamla backuper och fortsätt

en: Could not delete temporary file!
sv: Kunde inte radera temporär fil!

en: Adjust photos
sv: Justera foton

en: coordinates
sv: koordinater

en: Altitude:
sv: Höjd över havet:

en: speed
sv: hastighet

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: direction
sv: riktning

en: Direction:
sv: Riktning:

en: Module
sv: Modul

en: Data contains unclosed ways.
sv: Data innehåller icke-slutna sträckor

en: Found coordinates ''{0}'' instead of name
sv: Hittade koordinater "{0}" istället för namn

en: Invalid coordinates were found: {0}, {1}
sv: Ogiltiga koordinater hittades: {0}, {1}

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Print the map
sv: Skriv ut kartan

en: Print the Map
sv: Skriv ut kartan

en: Printer
sv: Skrivare

en: Printer settings
sv: Skrivarinställningar

en: Scale
sv: Skala

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Map information
sv: Kartinformation

en: Zoom To Page
sv: Zooma till sida

en: Zoom To Actual Size
sv: Zooma till verklig storlek

en: Print
sv: Skriv ut

en: Printing stopped
sv: Utskriften stoppades

en: File "{0}" does not exist
sv: Filen "{0}" existerar inte

en: No data found
sv: Inga data hittades

en: Route patterns ...
sv: Ruttmönster...

en: Edit Route patterns for public transport
sv: Redigera ruttmönster för kollektivtrafik

en: Name/Id
sv: Namn/Id

en: The GPX file contained no tracks or waypoints.
sv: GPX-filen innehåll inga spår eller waypoints

en: Tracks in this GPX file:
sv: Spår i denna GPX-fil:

en: State
sv: Delstat

en: unnamed
sv: namnlös

en: Download referrers
sv: Hämta objekt som refererar hit

en: Revert changeset fully
sv: Återställ ändringsuppsättning helt

en: Revert selection only
sv: Återställ endast val

en: Revert selection and restore deleted objects
sv: Återställ val och återskapa raderade objekt

en: Revert changeset
sv: Backa ändringsuppsättning

en: Revert
sv: Återställ

en: Enter the ID of the changeset that should be reverted
sv: Ange ID på den ändringsuppsättning som ska återställas

en: <html>Select to download data into a new data layer.<br>Unselect to download into the currently active data layer.</html>
sv: <html>Markera för att hämta hem data in i ett nytt datalager.<br>Avmarkera för att hämta hem in i aktivt datalager.</html>

en: Reverted changeset
sv: Återställda ändringsuppsättningar

en: It is not allowed to revert changeset from {0}
sv: Det är inte tillåtet att återställa ändringsuppsättningar från {0}

en: Remote Control has been asked to revert a changeset.
sv: Fjärrkontroll har blivit tillfrågad att återställa en ändringsuppsättning.

en: Reverting...
sv: Återställer...

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Revert was canceled
sv: Återställning avbröts

en: Revert changesets
sv: Återställ ändringsuppsättning

en: Reverting changeset {0}
sv: Återställer ändringsuppsättning {0}

en: See {0}
sv: Se {0}

en: Partially revert changeset {0}
sv: Återställ ändringsuppsättning {0} delvis

en: Change Properties
sv: Ändra egenskaper

en: Spain
sv: Spanien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Poland
sv: Polen

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Click to add destination.
sv: Klicka för att lägga till en destination

en: Click and drag to move destination
sv: Klicka och dra för att flytta destination

en: Click to remove destination
sv: Klicka för att ta bort destination

en: Open a list of routing nodes
sv: Öppna en lista över ruttnoder

en: Criteria
sv: Kriterier

en: Shortest
sv: Närmaste

en: Fastest
sv: Snabbaste

en: Reverse route
sv: Byt riktning på rutten

en: Clear route
sv: Rensa rutten

en: Routing Plugin Preferences
sv: Inställningar för insticksmodulen för ruttberäkning

en: Configure routing preferences.
sv: Konfigurera ruttberäkning

en: Speed (Km/h)
sv: Hastighet (Km/h)

en: Enter weight values
sv: Ange viktvärden

en: New value for {0}
sv: Nytt värde för {0}

en: SDS username
sv: SDS-användarnamn

en: SDS password
sv: SDS-lösenord

en: Save...
sv: Spara...

en: Simplify Area
sv: Förenkla yta

en: Delete unnecessary nodes from an area.
sv: Ta bort onödiga noder från en yta

en: Yes, delete nodes
sv: Ja, radera noder

en: Delete nodes outside of downloaded data regions
sv: Radera noder utanför de hämtade dataområdena

en: No, abort
sv: Nej, avbryt

en: The selected way has nodes outside of the downloaded data region. | The selected ways have nodes outside of the downloaded data region.
sv[0]: Den valda sträckan har noder utanför det hämtade dataområdet.
sv[1]: De valda sträckorna har noder utanför det hämtade dataområdet.

en: Do you want to delete them anyway?
sv: Vill du radera dem ändå?

en: Delete nodes outside of data regions?
sv: Radera noder utanför dataområdena?

en: average nearby nodes
sv: medelvärdesbilda närliggande noder

en: Undelete node {0}
sv: Anti-radera nod {0}

en: OSM Export
sv: OSM export

en: AutoSave LiveData
sv: Spara LiveData automatiskt

en: Save captured data to file every minute.
sv: Spara fångade data till en fil varje minut.

en: Error while exporting {0}: {1}
sv: Fel vid export {0}: {1}

en: SurveyorPlugin needs LiveGpsPlugin, but could not find it!
sv: SurveyorPlugin behöver LiveGpsPlugin, men denna kunde inte hittas!

en: Surveyor...
sv: Lantmätare...

en: Open surveyor tool.
sv: Öppna lantmäteriverktyget

en: Surveyor
sv: Lantmätare

en: Could not read surveyor definition: {0}
sv: Kunde inte läsa lantmätardefinitionen: {0}

en: Error parsing {0}: {1}
sv: Fel vid tolkning {0}: {1}

en: {0} end
sv: {0} slut

en: Edit tags
sv: Redigera taggar

en: Presets
sv: Snabbval

en: Highlight
sv: Färgmarkera

en: Group
sv: Grupp

en: Item
sv: Objekt

en: Search:
sv: Sök:

en: Tagging Preset Tester
sv: Uttestare av snabbval för taggning

en: Open the tagging preset test tool for previewing tagging preset dialogs.
sv: Öppna testverktyget för att förhandsgranska dialogrutor för snabbval för taggning.

en: You have to specify tagging preset sources in the preferences first.
sv: Du måste först ange källor för snabbval för taggning i inställningarna.

en: Enter housenumbers or amount of segments
sv: Ange husnummer eller antal segment

en: Terrace a house
sv: Gör ett radhus

en: Interpolation
sv: Interpolering

en: Lowest Number
sv: Lägsta nummer

en: Lowest housenumber of the terraced house
sv: Lägsta husnumret i radhuset

en: Highest Number
sv: Högsta nummer

en: List of Numbers
sv: Nummerlista

en: Street name:
sv: Gatunamn:

en: Even/Odd
sv: Jämn/Udda

en: Lowest number
sv: Lägst nummer

en: Highest number
sv: Högst nummer

en: Lowest housenumber cannot be higher than highest housenumber
sv: Det lägsta husnumret kan inte vara högre än det högsta husnumret

en: Housenumbers do not match odd/even setting
sv: Husnummren passar inte jämn/udda-inställningen

en: {0} must be greater than 0
sv: {0} måste vara större än 0

en: {0} is not a number
sv: {0} är inte ett nummer

en: Reverse a terrace
sv: Vänd på husrad

en: Reverses house numbers on a terrace.
sv: Kastar om husnumrena i en husrad.

en: Reverse Terrace
sv: Vänd husrad

en: Terrace a building
sv: Gör radhus av husrad

en: Creates individual buildings from a long building.
sv: Skapar enskilda byggnader från en lång byggnad.

en: Invalid selection
sv: Ogiltigt val

en: Terrace
sv: Husrad

en: Todo list
sv: Att-göra-lista

en: Open the todo list.
sv: Öppna att-göra-lista

en: Zoom to the selected item in the todo list.
sv: Zooma till valt objekt i att-göra-listan

en: Select all Unmarked and Zoom
sv: Välj alla omarkerade och zooma

en: Pass
sv: Hoppa över

en: Moves on to the next item but leaves this item in the todo list.
sv: Går vidare till nästa post, men lämna den här i att-göra-listan.

en: Pass over element without marking it
sv: Hoppa över elementet utan att markera det

en: Add the selected items to the todo list.
sv: Lägg till de valda objekten till att-göra-listan

en: Clear and add
sv: Rensa och lägg till

en: Clear and add elements
sv: Rensa och lägg till element

en: Mark selected
sv: Markera valda

en: Mark the selected items (on the map) as done in the todo list.
sv: Markera de valda objekten (på karten) som färdiga i att-göra-listan

en: Mark selected element done
sv: Markera valda element som färdiga

en: Mark the selected item in the todo list as done.
sv: Markera det valda objektet som färdigt i att-göra-listan

en: Mark element done
sv: Markera elementet som färdigt

en: Mark all
sv: Markera alla

en: Mark all items in the todo list as done.
sv: Markera alla objekt i att-göra-listan som färdiga

en: Unmark all
sv: Avmarkera alla

en: Unmark all items in the todo list that have been marked as done.
sv: Avmarkera alla objekt i att-göra-listan som har blivit markerade som färdiga.

en: Clear the todo list
sv: Rensa att-göra-listan

en: Remove all items (marked and unmarked) from the todo list.
sv: Ta bort alla objekt (markerade och omarkerade) från att-göra-listan

en: Todo list {0}/{1} ({2}%)
sv: Att-göra-lista {0}/{1} ({2}%)

en: Tracing
sv: Spårar

en: Change tag {0} to {1}
sv: Ändra tagg {0} till {1}

en: Select parameter
sv: Välj parameter

en: Resolution:
sv: Upplösning:

en: Mode:
sv: Läge:

en: Threshold:
sv: Tröskelvärde:

en: Points per circle:
sv: Punkter per cirkel:

en: Tag:
sv: Tagg:

en: Preferred values:
sv: Föredragna värden

en: Delete parameter "{0}"?
sv: Radera parameter "{0}"?

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Add predefined
sv: Lägg till fördefinierad

en: Select predefined parameter
sv: Välj fördefinierad parameter

en: Export all signatures to XML file.
sv: Exportera alla signaturer till XML-fil

en: Save Signatures file
sv: Spara signaturfil

en: Download referenced osm objects...
sv: Hämta hem de OSM-objekt som refereras till

en: Load objects from server
sv: Ladda ner objekt från server

en: KeyID
sv: Nyckel-ID

en: OSM-Info
sv: OSM-info

en: Object signatures
sv: Objektsignaturer

en: {0} Signatures found.
sv: Hittade {0} signaturer.

en: Signature Info
sv: Signatur-info

en: Sorry, there are no Signatures for the selected Node.
sv: Vald nod har inga signaturer

en: No Signature found
sv: Hittade inga signaturer

en: Selected node was:
    {0}
sv: Vald nod var:
    {0}

en: Selected key value pair was:
    {0}={1}
sv: Valt nycke-värde-par var:
    {0}={1}

en: Error while exporting {0}:
    {1}
sv: Fel vid export av {0}:
    {1}

en: Only digits allowed in osmid: ''{0}''.
sv: Endast siffror är tillåtna i osmid: "{0}".

en: Algorithm:
sv: Algoritm:

en: User-ID:
sv: Användar-ID:

en: Select algorithm:
sv: Välj algoritm:

en: Type:
sv: Typ:

en: From:
sv: Från:

en: To:
sv: Till:

en: Copy to the clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Errors/Warnings
sv: Fel/Varningar

en: Do you want to save anyway?
sv: Vill du spara i alla fall?

en: Yes, save anyway
sv: Ja, spara i alla fall

en: {0} warning | {0} warnings
sv[0]: {0} varning
sv[1]: {0} varningar

en: {0} error | {0} errors
sv[0]: {0} fel
sv[1]: {0} fel

en: please select a way
sv: välj en sträcka

en: Paste from the clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Public service vehicles like buses, tramways, etc.
sv: Offentliga transportmedel som bussar, spårvägar m m.

en: Bicycles
sv: cyklar

en: Use standard exceptions
sv: Använd standardundantag

[ctx: turnrestrictions]
en: From:
sv: Från:

[ctx: turnrestriction]
en: To:
sv: Till:

en: no participating way with role ''from''
sv: det finns inte någon sträcka med rollen "från" (from) i relationen

en: no participating way with role ''to''
sv: det finns inte någon sträcka med rollen "till" (to) i relationen

en: Road signs - Set A
sv: Vägskyltar - Uppsättning A

en: Road signs - Set B
sv: Vägskyltar - Uppsättning B

en: Please select the set of road sign icons to be used in the plugin.
sv: Välj uppsättning av vägskyltar att användas av insticksmodulen.

en: Add missing tag
sv: Lägg till saknad tagg

en: Add the missing tag {0}={1}
sv: Lägg till den saknade taggen {0}={1}

en: Split now
sv: Dela nu

en: Split the ways
sv: Dela sträckorna

en: Add nodes at intersections
sv: Lägg till noder vid korsningar

en: Align Way Nodes
sv: Placera noder för sträcka i rak linje

en: Internal error: number of nodes is {0}.
sv: Internt fel: antal noder är {0}.

en: Extract node
sv: Extrahera nod

en: Extracts node from a way
sv: Extraherar nod från sträcka

en: Extract node from line
sv: Extrahera nod från linje

en: Paste Relations
sv: Klistra in relationer

en: Paste relation membership from objects in the buffer onto selected object(s)
sv: Klistra in relationsmedlemskap från objekt i bufferten till valda objekt

en: Split Object
sv: Dela objekt

en: Split an object at the selected nodes.
sv: Dela ett objekt vid de valda noderna

en: The current selection cannot be used for splitting.
sv: Det går inte att dela baserat på nuvarande urval.

en: The selected way is not closed.
sv: Den valda sträckan är inte sluten

en: The selected way does not contain the selected node. | The selected way does not contain all the selected nodes.
sv[0]: Den valda sträckan innehåller inte den valda noden.

en: Split adjacent ways
sv: Dela närliggande vägar

en: Split adjacent ways on T-intersections
sv: Dela närliggande vägar vid T-korsningar

en: Symmetry
sv: Symmetri

en: Paste tags from previous selection
sv: Klistra in taggar från föregående val

en: Paste tags from the previously selected object(s) (not from clipboard).
sv: Klistra in taggar från de föregående valda objekteten (inte från urklipp).

en: Add Source Tag
sv: Lägg till källa-taggar

en: UnGlue Relation
sv: Frigör relation

en: Unglued Relations
sv: Frigjorda relationer

en: Ask every time
sv: Fråga varje gång

en: Save to file
sv: Spara till fil

en: Load from file
sv: Läs in från fil

en: Custom URL configuration
sv: Anpassad URL-inställning

en: Lat Lon tool
sv: Lat Long verktyg

en: Tag multiple objects
sv: Tagga flera objekt

en: Zoom to objects
sv: Zooma till objekt

en: Remove tag
sv: Ta bort tagg

en: Delete tags from multiple objects
sv: Ta bort taggar från flera objekt

en: Delete from history
sv: Ta bort från historiken

en: Replace Membership
sv: Ersätt medlemskap

en: Adjacent nodes
sv: Närliggande noder

en: Select adjacent nodes
sv: Välj närliggande noder

en: Adjacent ways
sv: Närliggande sträckor

en: Adjacent ways will be selected. Nodes will be deselected.
sv: Närliggande sträckor kommer att bli markerade. Noder kommer att avmarkeras.

en: All connected ways
sv: Alla kopplade vägar

en: Select all connected ways
sv: Välj alla kopplade vägar

en: Intersecting ways
sv: Korsande sträckor

en: Select intersecting ways
sv: Välj korsande sträckor

en: All intersecting ways
sv: Alla korsande sträckor

en: Select all intersecting ways
sv: Välj alla korsande sträckor

en: Middle nodes
sv: Mellanliggande noder

en: Select middle nodes
sv: Välj mellanliggande noder

en: All inside [testing]
sv: Alla inom [test]

en: Select all inside selected polygons
sv: Välj allt inom valda polygoner

en: Select Highway
sv: Välj vägsträcka

en: Select highway for the name/ref given
sv: Välj vägsträcka utifrån givet namn/referens

en: Select last modified nodes
sv: Välj senast modifierade noder

en: Select last modified ways
sv: Välj senast modifierade sträckor

en: Select Way Nodes
sv: Välj noder inom sträcka

en: Select all nodes of a selected way.
sv: Välj alla noder tillhörande en val sträcka.

en: Undo selection
sv: Ångra markering

en: Unselect nodes
sv: Avmarkera noder

en: Removes all nodes from selection
sv: Tar bort alla noder från urval

en: Way Download
sv: Sträckhämtning

en: Download map data on the end of selected way
sv: Hämta kartdata vid slutet av vald sträcka

en: <html>Neither a node nor a way with an endpoint outside of the<br>current download areas is selected.<br>Select a node on the start or end of a way or an entire way first.</html>
sv: <html>Det finns inte någon vald nod eller sträcka vars ändnod ligger <br>utanför aktuellt hämtat område.<br>Välj en nod i början eller slutet av en sträcka eller en hel sträcka först.</html>

en: <html>Could not find a unique node to start downloading from.</html>
sv: <html>Kunde inte hitta någon unik nod att påbörja hämtning från.</html>

en: <html>There are no ways connected to node ''{0}''. Aborting.</html>
sv: <html>Det finns inte några sträckor som ansluter till nod ''{0}''. Avbryter.</html>

en: Merge duplicate node?
sv: Slå ihop nod-kopian?

en: <html>No more connected ways to download.</html>
sv: <html>Det finns inte fler anslutna sträckor att hämta.</html>

en: Node ''{0}'' is a junction with more than 2 connected ways.
sv: Nod ''{0}'' är en korsning med fler än två anslutna sträckor.

en: Enter search expression here..
sv: Skriv ett sökuttryck här..

en: Select waypoint to move map
sv: Välj en waypoint för att flytta kartan

en: Waypoint search
sv: Waypoint-sökning

en: Search after waypoint. Click and move the map view to the waypoint.
sv: Sök efter en waypoint. Klicka och sök på kartan för att se waypointen.

en: The Ultimate WMS Super-speed Turbo Challenge II
sv: Den ultimata WMS Supersnabba Turbo Utmaningen II

en: Go driving
sv: Ut och kör

en: Drive a race car on this layer
sv: Kör en racerbil i detta lager

en: Tunnel Start
sv: Början på tunnel

en: Village/City
sv: Mindre tätort/Stad

en: Parking
sv: Parkeringsplats

en: Fuel Station
sv: Bensinstation

en: Shopping
sv: Handel
